PDA

View Full Version : Savjeti za čišćenje i ostali praktični savjeti za kuću

stranice : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13

novica1977
18.06.2010., 10:21
Zbog pomanjkanja prostora bio sam prisiljen ostaviti kutnu garnituru (tekstil) u stanu dok su trajali radovi (zidovi, voda, struja, kompletna kupaonica, ...). Zaštitio sam ju sa najlonom, ali kako je kome majstoru zasmetala tako je pomicao i nju i najlon. Sada su radovi gotovi, a kutna garnitura je puna prašine. Dal' netko ima kakav pametan savjet kako očistiti garnituru? Jesu li dovoljno dobre autopraonice i njihovo kemijsko čišćenje?

teta violeta
18.06.2010., 21:56
Sad bi ja tu krpu ako je tako dobra nije mi žao dati novce za nju. Preko koga ste vi nabavile svoje?

ja ti mogu poslat kontakt od žene koja to prodaje i od koje sam ja kupila

locika
19.06.2010., 23:06
imam dvije mrlje od krvi na stropu od auta (ubijanje komarca) mogu li ih ikako ukloniti? :confused:

mandy
20.06.2010., 19:09
Zbog pomanjkanja prostora bio sam prisiljen ostaviti kutnu garnituru (tekstil) u stanu dok su trajali radovi (zidovi, voda, struja, kompletna kupaonica, ...). Zaštitio sam ju sa najlonom, ali kako je kome majstoru zasmetala tako je pomicao i nju i najlon. Sada su radovi gotovi, a kutna garnitura je puna prašine. Dal' netko ima kakav pametan savjet kako očistiti garnituru? Jesu li dovoljno dobre autopraonice i njihovo kemijsko čišćenje?

meni i tepihe i madrace čisti www.antiallergic.hr, čiste i kutne garniture al moja je kožna pa tu nemam iskustva..
sa prve 2 stvari sam prezadovoljna a i jeftiniji su od nekih drugih servisa za čišćenje...po tepihe dođu, odvezu, vrate čiste i mirisne za 25 kn/m2

Vespers
20.06.2010., 19:37
Rečeno mi je kako se kade od akrila ne smiju čistiti nikakvim agresivnim sredstvima kao što su Cilit Bang ili Domestos. Ok, domestos je na bazi klora; ali što je s drugim dezinficijensima, poput sanitara recimo?

Francesca
20.06.2010., 22:04
svoju akrilnu čistim Arfom Deo bad
kod mame smo godinama s tim čistili tamno plavu kadu i nikad joj niš nije bilo

slronhill
20.06.2010., 22:17
kako očistiti hrđu sa tkanine?
ne ide sa vanichom ni nakonn 3 pranja

Kmicica
21.06.2010., 08:42
dakle, nakon postavljanja pločica u kuhinji i kupaonici (podnih) sa crnim fugama u stanu je bilo još radova i naravno prašine, pa su fuge sad bijelo, sivo svakave :rolleyes: ribala do besvjesti, kupila sam u Bauhausu neko sredstvo za čišćenje koje baš i nije puno pomoglo. čula sam i da postoji neka pasta za mijenjanje boje fuga, ali ju nisam tamo našla, ne znam di bi se to inače drugdje kupilo..
jel netko možda imao slična iskustva? :ne zna:

locika
21.06.2010., 08:52
evo da se ja javim.. očistila sam mrlje od krvi sa stropa auta. prvo sam tapkala po mrljama sa ručnikom umočen u toplu vodu i na taj način se rastapala mrlja.. onda sam na ono što je preostalo nanijela vanish sa štapićem za uši i ostavila nekih 10 min. zatom sam ponovo tapkala sa natopljenim ručnikom i kada se osušilo, mrljama ni traga. :top:

Bocca della Verita
21.06.2010., 09:13
dakle, nakon postavljanja pločica u kuhinji i kupaonici (podnih) sa crnim fugama u stanu je bilo još radova i naravno prašine, pa su fuge sad bijelo, sivo svakave :rolleyes: ribala do besvjesti, kupila sam u Bauhausu neko sredstvo za čišćenje koje baš i nije puno pomoglo. čula sam i da postoji neka pasta za mijenjanje boje fuga, ali ju nisam tamo našla, ne znam di bi se to inače drugdje kupilo..

nažalost, nema pomoći. crna fuga može ostati crna jedino na zidovima, na podu bi, kad tad, i bez radova posivila.
odustani i zamisli da si stavila sivu fugu :mig:

Kmicica
21.06.2010., 09:26
nažalost, nema pomoći. crna fuga može ostati crna jedino na zidovima, na podu bi, kad tad, i bez radova posivila.
odustani i zamisli da si stavila sivu fugu :mig:

toga sam se i bojala. ma da je bar ravnomjerno siva nego ni to :(
ne znam... a da probam ponovo proci s novim slojem fugir mase? ili bi to bilo predebelo? očajna sam.... :) uglv., hvala na odgovoru

Bocca della Verita
21.06.2010., 14:36
za predebelo ne znam.
ako ponovo staviš fugu, opet će i taj sloj posiviti.
kad tad, al vrlo brzo, i ponovo neravnomjerno.

teta violeta
23.06.2010., 15:19
toga sam se i bojala. ma da je bar ravnomjerno siva nego ni to :(
ne znam... a da probam ponovo proci s novim slojem fugir mase? ili bi to bilo predebelo? očajna sam.... :) uglv., hvala na odgovoru

mislim da ti neće uspjeti ako prođeš novim slojem fug mase preko već postojeće....s vremenom će ti se sve rasipati jer neće biti dubine u kojoj bi se fuga uhvatila...
ako ti nije velika površina možeš probati sa sredstvom za odstranjivanje fug mase pa staviš ponovo novu...to ti je jedino trajno rješenje,...
inače ta sredstva postoje, ali neznam ime proizvođača da ti sad kažem....ja sam od prijatelja dobila u jednoj bočici i tako grize da izgrize cijelu fug masu...onda to samo iščačkaš van....

Gipsyqueen
24.06.2010., 14:14
kako očistiti hrđu sa tkanine?
ne ide sa vanichom ni nakonn 3 pranja

Ja sam kupila neko Dr. Beckmann sredstvo u dm-u i uklonila mrlju s košulje.:s :D

ashley
24.06.2010., 15:04
Postoji li sredstvo i ako da koje preporucate za "osvjezenje" tkanine koja ne moze u masinu? Imam kosaru za kolica i dio je periv u masini, a dio nije. Kako da to izvedem? Nema mrlja, ali bi ja htjela znati da je barem donekle cisto... :ne zna:

Kmicica
24.06.2010., 16:59
mislim da ti neće uspjeti ako prođeš novim slojem fug mase preko već postojeće....s vremenom će ti se sve rasipati jer neće biti dubine u kojoj bi se fuga uhvatila...
ako ti nije velika površina možeš probati sa sredstvom za odstranjivanje fug mase pa staviš ponovo novu...to ti je jedino trajno rješenje,...
inače ta sredstva postoje, ali neznam ime proizvođača da ti sad kažem....ja sam od prijatelja dobila u jednoj bočici i tako grize da izgrize cijelu fug masu...onda to samo iščačkaš van....

super, hvala :cerek:
a pitat ću u Bauhausu, valjda će oni znati...

ombia
24.06.2010., 19:45
Postoji li sredstvo i ako da koje preporucate za "osvjezenje" tkanine koja ne moze u masinu? Imam kosaru za kolica i dio je periv u masini, a dio nije. Kako da to izvedem? Nema mrlja, ali bi ja htjela znati da je barem donekle cisto... :ne zna:

Ja to spricam sagrotanom u spreju.

ashley
24.06.2010., 20:28

Jel mi mozes stavit sliku tog Sagrotana? Upravo sam Sagrotan i trazila u Mulleru, ali ga nisam nasla. Mozda ipak samo nisam vidjela???

Kladi
25.06.2010., 08:18
http://www.google.hr/images?hl=hr&rlz=&=&q=sagrotan%20sprej&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi

pogledaj u drugom Muelleru ili DM-u

Sandra October
25.06.2010., 10:10

ja sagrotan koristim religiozno al ga nisam našla nigdje u hr:confused: ja ga nabavljam od svekrve iz njemačke ..

Orleanska I.
25.06.2010., 10:44
evo da se ja javim.. očistila sam mrlje od krvi sa stropa auta. prvo sam tapkala po mrljama sa ručnikom umočen u toplu vodu i na taj način se rastapala mrlja.. onda sam na ono što je preostalo nanijela vanish sa štapićem za uši i ostavila nekih 10 min. zatom sam ponovo tapkala sa natopljenim ručnikom i kada se osušilo, mrljama ni traga. :top:

Uh, ovo bih i ja trebala, ali ima previše sitnih kapljica. Zparavo, sad je to sve već sasušeno jer mi se nije dalo odmah to čistiti.

Iskreno, mislim da je dovoljno dobar i onaj zepretov usisavač ili neki drugi koji dubinski usisava. Ipak je to prašina, nisu tvrdokorne mrlje.

baxy
25.06.2010., 12:48

imaš u DM-a njihovo sredstvo baš za osvježavanje tkanina, bijele je boje pakirano kao sredstva za staklo. Samo ga malo pošpricaš da ne namočiš tkaninu i kada se osuši miriše super :). Ako tkanina nije flekana možeš ju malo namirisat osvježivačem zraka, oni isto ubiju mirise

ashley
25.06.2010., 14:04
imaš u DM-a njihovo sredstvo baš za osvježavanje tkanina, bijele je boje pakirano kao sredstva za staklo. Samo ga malo pošpricaš da ne namočiš tkaninu i kada se osuši miriše super :). Ako tkanina nije flekana možeš ju malo namirisat osvježivačem zraka, oni isto ubiju mirise

Hvala! U slucaju da ne nadem Sagrotan, uzet cu to iz dm-a!

klompica
02.07.2010., 09:55
mi imamo prekrasan bijeli lakirani stol modern. i jako smo zadovoljni!!

ali eto zadnjih tjedan dana bolje da mu ne prilazim. stalno zapinjem i uspjela sam lupiti stolicu metalnom ručkom kofera i ostala malu udubinu. nije baš na vidljivom mjestu ali htjela bih to nekako "popraviti". postoji li možda kakav "korektor" za bileli lak?:rolleyes:

a uspjela sam sinoć i zapeti bosom nogom za nogu od stola. i sad ostala crta od rozog laka za nokte!?!!? :cerek: kako to skinuti? :confused:

Aoife
02.07.2010., 10:30
uspjela sam lupiti stolicu metalnom ručkom kofera i ostala malu udubinu. nije baš na vidljivom mjestu ali htjela bih to nekako "popraviti". postoji li možda kakav "korektor" za bileli lak?:rolleyes:

Ako je udubina to ne možeš popuniti bez da sve skupa nosiš na lakiranje, ali ako samo hoćeš nešto zabijeliti da se manje vidi oštećenje, kupi neki lak za drvo (pretp. da se radi o drvu) i popuni tankim kistom. Imaš i stvari tipa vosak u štapiću koji se koristi za popunjavanje oštećenja, ali ako je to dio na kojem se sjedi, mislim da to nije dobra ideja.

a uspjela sam sinoć i zapeti bosom nogom za nogu od stola. i sad ostala crta od rozog laka za nokte!?!!? :cerek: kako to skinuti? :confused:

Odstranjivačem laka za nokte. Ja sve živo čistim time kad ne ide na drugi način (koristim onaj bez acetona). Samo provjeri prvo na nekom skrivenom dijelu da li tvoj odstranjivač sličajno skida i taj lak sa stola :D

luka lik
02.07.2010., 14:01
Dakle sredstva za čišćenje s nano tehnlogijom bilo neki dan na E-Hrvatska,fasciniran sam pa ako netko zna koliko to košta i gsdje se može kupiti:D

Liddy
02.07.2010., 19:01
Kod nas je na posao dosao tip koji je prodavao neku spuzvicu s nanotehnologijom, spuzvica je bijela i "radi" na principu da ju malo namocis vodom i ondak trljas, a ona se "trosi" kao i gumica za brisanje olovke :) Dodje 20kn i mislim da je tip ostavio broj telefona na ambalazi, pa ako je to zaista neki dio te nanotehnologije o kojoj pricas ondak se mogu potruditi pa zatraziti od frendice broj pa nazovi i pitaj jel ima jos kaj :)
Ali meni ta spuzvica tak bezveze, tvrda je ko kamen i skupa :) a trosi se poprilicno brzo :ne zna:

Kladi
02.07.2010., 20:03
Kod nas je na posao dosao tip koji je prodavao neku spuzvicu s nanotehnologijom, spuzvica je bijela i "radi" na principu da ju malo namocis vodom i ondak trljas, a ona se "trosi" kao i gumica za brisanje olovke :) Dodje 20kn i mislim da je tip ostavio broj telefona na ambalazi, pa ako je to zaista neki dio te nanotehnologije o kojoj pricas ondak se mogu potruditi pa zatraziti od frendice broj pa nazovi i pitaj jel ima jos kaj :)
Ali meni ta spuzvica tak bezveze, tvrda je ko kamen i skupa :) a trosi se poprilicno brzo :ne zna:

kaj nisu to one spužvice iz DM-a, pakirane po 4 kom.? spužvice-gumice:mig:

sly47
02.07.2010., 20:27

ovo tek sad vidjeh .... ima negdje tema o farbanju fuga :D

ja svoje uspješno pofarbala u tamnosmeđe bojom za beton i super su iako je prošlo skoro 3 god ...
Pretpostavljam da ima i crna ... pa kist u ruke i farbat ...

envoy
03.07.2010., 07:40
ovo tek sad vidjeh .... ima negdje tema o farbanju fuga :D

ja svoje uspješno pofarbala u tamnosmeđe bojom za beton i super su iako je prošlo skoro 3 god ...
Pretpostavljam da ima i crna ... pa kist u ruke i farbat ...

Čini mi se da mi je tip u Ferotermu rekao da oni imaju stickere za fuge u različitim bojama.

any201
03.07.2010., 08:37
Vidjela u dm neki dan da imaju sredstvo za skidanje plijesni sa tuš zavjesa i sličnih stvari.Da li je netko možda isprobao da ne kupujem bezveze

Liddy
03.07.2010., 21:24
kaj nisu to one spužvice iz DM-a, pakirane po 4 kom.? spužvice-gumice:mig:

Nisu, ovo je jedna spuzva, a nalik je na onaj materijal sto se koristi umjesto stiropora kod pakiranja osjetljivih stvari (lcd-a,...), ne znam kak to objasniti :rolleyes: I u kartonskom je pakiranju (onak kao sto se gumica za brisanje pakira) i na njoj pisu upute za koristenje i objasnjenje kaj sadrzi, za kaj se koristi i objasnjenje te nanotehnologije.
Da skratim pricu budem u pondjeljak na poslu slikala spuzvicu i karton u koji se pakira i sadrzaj s kartona :D
Ova sto nam je taj neki tip dosao i prodao za 20kn je ista ovakva samo je ambalaza drukcija
http://www.nanotehnologija.info/slike/wipeit/wipe-it-spuzvice.jpg

Lali Puna
03.07.2010., 21:42
Hvala! U slucaju da ne nadem Sagrotan, uzet cu to iz dm-a!

uf, nadam se da ne stižem prekasno

zašto tkaninu s košare od kolica jendostavno ne opereš na ruke s malo tekućeg detergenta?
(iako sam ja prala u mašini sve, i ono načemu je pisalo da ne smije u mašinu)
naravno, pazi da jako dobro ispereš

ja ne bi špricala ni sa kakvim sprejevima, osvježivačima tkanine, a pogotovo ne osvježivačima zraka i sličnom teškom kemijom nešto gdje će ležat/boravit bebica

ssnjoff
07.07.2010., 07:13
pozdrav.
kad sam kupovala kutnu garnituru, žena mi u dućanu rekla da postoji neka tekućina za impregnaciju mikrofibre i da ona tako održava svoju svjetlu garnituru.

elem, moje pitanje - postoji li neka posebna tekućina za mikrofibru ili mogu koristiti onu iz dm-a, inače namijenjenu impregnaciji svih tekstila?

ima li netko kakvu informaciju?
fala unaprijed.

ryell
08.07.2010., 01:02
Kako da izvučem prokleti smrad iz pećnice??? aaaaaaaaargh
Naime, pekla se neka hobotnica s krumpirima, i iz nekog neobjašnjivog razloga (ne pitajte zašto) ostala je stajati unutra još dobrih tjedan dana, ako ne i 10.
Vrata od pećnice su od zatamnjenog stakla i savršeno dihtaju tako da se smrad nije osjetio van, pa smo skužili slučajno kad sam išla otvoriti pećnicu.
Takav neopisiv smrad u životu nisam osjetila.
Potom sam idućih dan i pol skupljala hrabrost da pogledam što je točno naraslo u tom protvanu.
:facepalm:

Uglavnom, nakon toga oribala sam pećnicu: W5 sredstvo, Domestos, Jar za suđe, mokre maramice za čišćenje...
NIŠTA. Smrad je još tu.
Stajala je širom otvorena danima.
NIŠTA. Smrad je još tu. Doduše, malo blaži nego na početku.
Pa sam upalila na 270º na ventilaciju, i kad se zagrijala otvorila vrata (i sve prozore naravno) u nadi da će smrad nekako izaći.
NIŠTA. Smrad je još tu.
Oust sprej koji eliminira smradove i bakterije je našprican jedno 4-5 puta unutra.
NIŠTA. Smrad je još tu.

Zadnja akvizicija mi je bila soda bikarbona.
Valjda pola kile sam stavila unutra. Raspoređeno široko, po cijelom dnu pećnice.
NIŠTA. Smrad je još tu.

KAJ DA NAPRAVIM?
Upomoć
:mama: :bonk: :visi:

papi73
08.07.2010., 01:13
zatvori vrata od kuhinje i ostavi otvorenu pecnicu :lol: pa cekaj...ah, koliko je lakse kad naidjes na jos nekog nemarnog :lol:
inace meni pomaze onaj w5 u narandjastoj posudi za spricom.. pise da je za odmascivanje, a ja ga koristim ko univerzal :)))
samo cudno je, nama hoba nikad nije ostala nepojedena ;)

papi73
08.07.2010., 01:19
i mislim, kad mi neko kaze da mu treba povisena pecnica jer mu je lakse baratati... ak skuzis hobu nakon 10 dana , znaci ziher se mozes sagnut 1 put mjesecno :)))) smijem se i laprdam gluposti, al stvarno mislim da provjetris... sve si napravila pa pusti sa miris prirodno ode...

lotus_flower
08.07.2010., 11:07
pomozite čistunci :D

nedavno smo stavili staklenu stijenku na kadu da ne prska okolo kad se tuširamo, i naravno, stijenka super funkcionira, sve se po njoj prska :zubo:
ja ju čistim običnim sredstvom za staklo, ali me zanima jel tko zna jel ima kakvo sredstvo koje suzbija flekice i kamenac (i sprečava da se brzo opet hvata) jer ovako mogu ribati nakon svakog tuširanja što mi se naravno ne da :rolleyes:

Postoji li tako neko sredstvo ili ja vjerujem u utopiju? :p

bulthaup
08.07.2010., 12:15
Pa postoji neka masa koja se moze nanijeti na staklo i sprjecava formiranje kamenca. Nanosi se serijski na skuplje kabine, kao sto je na primjer Matki.

ryell
08.07.2010., 12:52
zatvori vrata od kuhinje i ostavi otvorenu pecnicu :lol: pa cekaj...ah, koliko je lakse kad naidjes na jos nekog nemarnog :lol:
inace meni pomaze onaj w5 u narandjastoj posudi za spricom.. pise da je za odmascivanje, a ja ga koristim ko univerzal :)))
samo cudno je, nama hoba nikad nije ostala nepojedena ;)

Probala i narančasti W5 a kasnije u stanju krajnjeg očaja i žuti (onaj za kupaonice)...i ništa.
Bili smo gladni k'o cucki kad sam radila, pa je ostalo oko trećine viška, drugi dan nas nije bilo doma i jeli smo vani, i tako je hobo ostala zaboravljena... Živa šteta. Al doduše, kad pomislim kaj se sve nakotilo unutra... :rolleyes:

Bila je zgodna scena kad sam išla to baciti van; prvo sam izvukla protvan i okrenuo mi se želudac od smrada (vizualno nisam toliko osjetljiva), ispovraćala sam se, i onda se domislila - nagurala sam komadiće vate u nos tak da niš ne osjetim :zubo: :lol: :brukica:

i mislim, kad mi neko kaze da mu treba povisena pecnica jer mu je lakse baratati... ak skuzis hobu nakon 10 dana , znaci ziher se mozes sagnut 1 put mjesecno :)))) smijem se i laprdam gluposti, al stvarno mislim da provjetris... sve si napravila pa pusti sa miris prirodno ode...

Provjetrava se već danima, doslovce oko 2 tjedna stoji valjda 20h dnevno širom otvorena. I smrad je još uvijek tu. Povadila sam i rešetku, i one bočne nosače za rešetku, sve... Protvan se oprao i ne smrdi više, niti rešetke, ali u pećnici je još smrad. Jedino kaj mi pada na pamet je ispeći nešto drugo u njoj što će ostaviti intenzivan miris, ali ne SMRAD. Hm, nekakve jabuke?

Najbolja stvar je kaj su nam dnevna soba i kuhinja povezane, tako da si prvih dana možete zamisliti kako je to izgledalo... Valjda u svakoj utičnici je bio po jedan AmbiPur i slično :lol:

Kladi
08.07.2010., 13:33
Protvan se oprao i ne smrdi više, niti rešetke, ali u pećnici je još smrad. Jedino kaj mi pada na pamet je ispeći nešto drugo u njoj što će ostaviti intenzivan miris, ali ne SMRAD. Hm, nekakve jabuke?

a da zagrijavaš alkoholni ocat unutra?

lotus_flower
08.07.2010., 13:34
Pa postoji neka masa koja se moze nanijeti na staklo i sprjecava formiranje kamenca. Nanosi se serijski na skuplje kabine, kao sto je na primjer Matki.

ima li išta slično uzeti, ovako u maloprodaji :confused:
očito je ova moja to serijski preskočila :D

tinchylo
08.07.2010., 13:35
Molim vas da li bi mi netko htio reći ( preporučiti) neko sredtsvo za održavanje kožnog namještaja. imam bordo kutnu garnituru koja je stara svega 3 god,međutim na nekim djelovima je sva popucala.

zahvaljujem

Kladi
08.07.2010., 13:38
i mislim, kad mi neko kaze da mu treba povisena pecnica jer mu je lakse baratati...

ak ju koristiš kao ja svaki drugi dan onda treba biti povišena. za one koji je koriste jednom mjesečno - pećnica može biti i u garaži:D

LedenaKocka
08.07.2010., 13:41
Naime, pekla se neka hobotnica s krumpirima, i iz nekog neobjašnjivog razloga (ne pitajte zašto) ostala je stajati unutra još dobrih tjedan dana, ako ne i 10.
Vrata od pećnice su od zatamnjenog stakla i savršeno dihtaju tako da se smrad nije osjetio van, pa smo skužili slučajno kad sam išla otvoriti pećnicu.
Potom sam idućih dan i pol skupljala hrabrost da pogledam što je točno naraslo u tom protvanu.

Uglavnom, nakon toga oribala sam pećnicu: W5 sredstvo, Domestos, Jar za suđe, mokre maramice za čišćenje...
NIŠTA. Smrad je još tu.
NIŠTA. Smrad je još tu. Doduše, malo blaži nego na početku.
Pa sam upalila na 270º na ventilaciju, i kad se zagrijala otvorila vrata (i sve prozore naravno) u nadi da će smrad nekako izaći.
NIŠTA. Smrad je još tu.
Oust sprej koji eliminira smradove i bakterije je našprican jedno 4-5 puta unutra.
NIŠTA. Smrad je još tu.

Zadnja akvizicija mi je bila soda bikarbona.
Valjda pola kile sam stavila unutra. Raspoređeno široko, po cijelom dnu pećnice.
NIŠTA. Smrad je još tu.

KAJ DA NAPRAVIM?
Upomoć

Znam da sam sam upala u temu, ali da sam na tvom mjestu napravila bi finu juhicu od alkoholnog octa i narezanog limuna i to prifrljila na par sati u rolu na neku temperaturu od 50 ili 100.
Mozda bi pomoglo:)

ryell
08.07.2010., 13:44
Eeee, to. Alkoholnog octa imam baš za te svrhe (ak se zlotvor od mačke popiša negdje), plus za skidanje kamenca.
Dakle, juhica recimo ovako:
vatrostalna posuda, unutra ocat razblažen s vodom (2 dijela octa, 1 dio vode? inače će zaudarati po octu previše, ne?)
i unutra recimo 2 limuna na šnite narezana da plutaju?
Već si zamišljam kako će to lijepo izgledati :zubo:

LedenaKocka
08.07.2010., 13:49
Sto da ne:)
a za ocat se nemoj brinut, njegov miris ce ti brzo ispariti..
ja sam sa tom kombinacijom cistila i mikrovalnu nakon sto je moj otac dosao na ldu ideju da kuha u njoj:bonk:
da docaram situaciju - mast se cjedila uokolo i smrdilo je u 3...:mad:

bulthaup
08.07.2010., 13:55
ima li išta slično uzeti, ovako u maloprodaji :confused:
očito je ova moja to serijski preskočila :D

To stvarno ne znam. Navodno i ovi nasi prozori imaju neki premaz i trebali bi da se sami peru, madjutim za to je potrebno da ih zaliva kisa, a posto su pokriveni krovom onda nista.

Gledao sam na tv-u emisiju Grand Design i tamo kazu da postoji i neka takva boja za fasade, koja se nikada ne prlja. Demostrirali su tako sto bi stavili ciglu u blato i ona bi ostala cista.

more14
08.07.2010., 14:47
Eeee, to. Alkoholnog octa imam baš za te svrhe (ak se zlotvor od mačke popiša negdje), plus za skidanje kamenca.
Dakle, juhica recimo ovako:
vatrostalna posuda, unutra ocat razblažen s vodom (2 dijela octa, 1 dio vode? inače će zaudarati po octu previše, ne?)
i unutra recimo 2 limuna na šnite narezana da plutaju?
Već si zamišljam kako će to lijepo izgledati :zubo:

Meni i taj razblaženi ocat smrdi. Nađi negdje sirove kave i zapeci. Misliti će da imaš pržionicu na crno, ali bi trebalo ubiti sve smradove.

ombia
08.07.2010., 16:33
ja sagrotan koristim religiozno al ga nisam našla nigdje u hr:confused: ja ga nabavljam od svekrve iz njemačke ..

Ja ni nisam u Hrvatskoj, sorry ne da mi se to pisati u svaki post.:mig:

ryell - stavi unutra zdjelu sa prepolovljenim limunima i iskuhaj ih dobro u ukljucenoj pecnici

edavno smo stavili staklenu stijenku na kadu da ne prska okolo kad se tuširamo, i naravno, stijenka super funkcionira, sve se po njoj prska
ja ju čistim običnim sredstvom za staklo, ali me zanima jel tko zna jel ima kakvo sredstvo koje suzbija flekice i kamenac (i sprečava da se brzo opet hvata) jer ovako mogu ribati nakon svakog tuširanja što mi se naravno ne da

Uzmes ono spravicu za brisanje prozora i u jednom potezu cistis i susis pa kamenca ni nema.

ryell
08.07.2010., 18:10
more14 - Hm. "Sirove kave" u smislu kave u zrnu? Ili može i mljevena?

ombia - nasuho, u zdjeli? Ili u vodi?

Ma i meni ocat zaudara pa gledam kako da to izbjegnem.
Sad sam si nekako zamislila prvo limunima ubit smrad, pa kavom... Al kakve sam sreće, kavu ću pregorit pa će smrditi još gore :lol:

ombia
08.07.2010., 19:09
Stavis nesto sto smije u pecnicu tipa lonac ( ali ne sa plasticnim ruckama) :mig: u njega dosta vode i limun na kriske ili na polovice i sve to iskuhas u pecnici, nek bude sve zapareno. Ne znam kakvu pecnicu imas, ali one sa kruznim zrakom znaju i u ventilatoru imati raznih mirisa. Prokuhaj i ostavi da se hladi unutra. Kavu mozes ostaviti u pecnici otvorenu u zdjeli ali ju nemoj zagrijavati.

ryell
09.07.2010., 02:24
Hm. Pećnica ima sve žive moduse rada: grijanje gore&dolje, ventilaciju, grill... Makar se ova hobotnica pekla na grijanje gore&dolje, ne ventilator.
Imam jednu prikladnu vatrostalnu duboku i široku zdjelu, pa ću limun i vodu u to (moram sutra kipiti limun :D )

Ako nije soda bikarbona (valjda pola kile) pokupila mirise, ne znam kak bu kava onda - osim da ju stvarno zapečem :ne zna:

ombia
10.07.2010., 20:31
Hm. Pećnica ima sve žive moduse rada: grijanje gore&dolje, ventilaciju, grill... Makar se ova hobotnica pekla na grijanje gore&dolje, ne ventilator.
Imam jednu prikladnu vatrostalnu duboku i široku zdjelu, pa ću limun i vodu u to (moram sutra kipiti limun :D )

Ako nije soda bikarbona (valjda pola kile) pokupila mirise, ne znam kak bu kava onda - osim da ju stvarno zapečem :ne zna:

Nema to veze kako se ona pekla nego gdje se sve smrad u tih 10 dana uvukao.:mig:
Nemoj kavu zapeci.
I kako si ti?:)

tercijarni dodatak
14.07.2010., 03:04
hmmmm... imam dosta pitanja al ne znam kog drugog da pitam :(

1. na kadi koja je zbog slavine koja je konstantno curila neko vrijeme na onom dijelu uz zid ostao lijepi zuti trag posteno nakupljenog kamenca... sta da radim?? domestos ni arf nisu nista napravili :(

2. kada je stara i ocito joj se nesto desilo pa su ostala udubljenja sitna po njoj i sivkasta su, ocito je unisten onaj njen sloj... ima li tome spasa osim da je se presvuce... tim... kako god se zove... caklina? :D
moja mama se nikad na to nije obazirala, jel je li, bitno je da je cisto, kako izgleda... a jbg, sta se moze...

3. na prozorima imam ostatke od čađe... grijanje je na drva je li, a kako je dimnjak iznad prozora, kad padne kisa, to je naprosto divno... ribala sam arfom za stakla, onim bijelim arfom za kade, deterdžentom za suđe... ništa :mad: e da i mutno staklo sa ornamentima je izvana totalno žuto... ni njemu nista nije pomagalo, pa sam proglasila da mu je to original boja :/

4. može li se u tim vašim narodnim lijekovima umjesto alkoholnog koristit obicni vinski ocat? znam da kad bi se auto nahvatalo kamenca po krovu (modro, a negazirano), bi ga natopili vinskim octom... većinom je pomagalo, a kad jednom nije, susjed koji se bavi ciscenjem auta, uklonio je sve razrijedjenom solnom kiselinom... lak je i dalje u redu!

5. citala sam da je plijesan dobro pospricat varikinom (ne smije se trljat da se ne utisne u pukotine) medjutim kako pospricat plafon ili vi to rjesavate drukcije ako imate problema s tim? :rolleyes:

6. kako sam ucila na krevetu, zaspala sam i skotrljala mi se crvena micro kemijska na pod koji je parket, al nelakiran... sve se razlilo... i upilo i osusilo... katastrofaaaaaaaa.... pokrila sam tapetom al grizem se sto je to tamo... bojim se sto god stavim da ce izblijedit parket na tom mjestu... mislim je on star i blijed sam od sebe, al bojim se da cu napravit katastrofu kao jednom kad mi se macic olaksao onako fino slucajno u sobu, a posto mi se takve stvari gade, ja puf domestosom i ono lijepi okrugli nepravilni dezen na parketu i tak jel... ugl. mrlja od tinte :D
uf... ispricavam se s dugim postom al mucim se s tim vec mjesecima kao sto se moze primijetit sa primjerkom čađe na prozorima... zahvalna sam ako se odgovori na iti jedno pitanje jer kad se vidi ta katastrofa ispada da nista ne radim i ni ne cistim :rolleyes:

Orleanska I.
14.07.2010., 07:24
1. na kadi koja je zbog slavine koja je konstantno curila neko vrijeme na onom dijelu uz zid ostao lijepi zuti trag posteno nakupljenog kamenca... sta da radim?? domestos ni arf nisu nista napravili :(

5. citala sam da je plijesan dobro pospricat varikinom (ne smije se trljat da se ne utisne u pukotine) medjutim kako pospricat plafon ili vi to rjesavate drukcije ako imate problema s tim? :rolleyes:

1. Pokušaj s Lidlovim proizvodom W5 protiv kamenca. Ako ne uspije, imaš Bref universal 2 u 1 ima onako kao dvije bočice spojene, jako nadražuje inače.
Ako ne uspije ni jedno, onda ne znam.

5. Da, meni su isto rekli da na zidu (bijelom) mogu pošpricati varikinom. Na sreću, još nemam plijesno. Kako pošrpicati? Sipaj varikinu u neku posudu koja ima onaj raspršivač.

tercijarni dodatak
14.07.2010., 22:12
hvala za prvo, a peto... znam kako sprejat, problem je kako sprejat plafon da varikina ne zavrsi sva po meni...:ne zna: imam osjecaj ako krenem izgledat cu kao mali albino

Kris79
15.07.2010., 08:20
hmmmm... imam dosta pitanja al ne znam kog drugog da pitam :(

najbolje sto sam probala za kamenac je jedno sredstvo iz DMa. denk mit, zelena boca od litre, prozirna... ne znam tocan naziv, stoji di su i sva sredstva, sadrzi jabucni ocat. ne smrdi tako gadno ko mnoga druga, a zaista fantasticno skida sve s kade, pipa, sudopera... probaj, ne zali 10 kn koliko kosta.

druga stvar koja je iz kucne radinosti je vjecna kombinacija sode bikarbone, alkoholnog octa i limunske kiseline. to sam samo jednom radila i strasno se pjenilo :D. mozebit da sam syebala nesto s redosljedom dodavanja, uglavnom kad je kemijska reakcija malo splasnula, ulila u bocu špricalicu i koristila ko i sva druga kupovna sredstva, za sve povrsine.

2. kada je stara i ocito joj se nesto desilo pa su ostala udubljenja sitna po njoj i sivkasta su, ocito je unisten onaj njen sloj... ima li tome spasa osim da je se presvuce...

emajl. emajl je presvlaka, ima sad tih majstora koji lijepe oglase i po tramvajskim stanicama... iskreno ne znam cijene ni kvalitetu ucinjenog...
sto se kade opcenito tice, dobre rezultate sam imala s obicnim alkoholnim octom. natapala bi kroz par sati cijelu kadu (ocat malo razrjedim u posudi s vodom i nanosim na kadu spuzvom po svuda, kako se suši, tako ponavljam postupak dok ima smjese) nakon par sati jos operem s nekim sredstvom. znalo je dati zacudjujuce rezultate.

ne koristim varikinu.
plijesan mi se lovi u kupaoni po plocicama jer je vlaga golema... špricam bilo kojim sredstvom za pranje i operem... stvar je u tome da tu plijesan treba oribati, a s plafona ne znam kako bih... što se špricanja tiče, uzmi nesto manje agresivno od varikine, ljestve i prskaj dijagonalno naprijed. tako da kad padaju kapljice da padaju ispred, a ne na tebe... al ostaje problem kako to oribati...

papi73
15.07.2010., 12:01
najbolje sto sam probala za kamenac je jedno sredstvo iz DMa. denk mit, zelena boca od litre, prozirna... ne znam tocan naziv, stoji di su i sva sredstva, sadrzi jabucni ocat. ne smrdi tako gadno ko mnoga druga, a zaista fantasticno skida sve s kade, pipa, sudopera... probaj, ne zali 10 kn koliko kosta.

ako je to ono sto ja imam, to je fenomenalno... evo sam isla procitati, Frosch, Universal Anti-Calc , s octom.... moja stara je slucajno to kupila, i odusevila se, pa sam isla kupiti i ja... u dm, za neke sitne novce... sad kad vidi da je manje od pola ostalo, i moj dragi zapise na papiric da treba to kupiti... ima jak miris octa, ali ispari za 2-3 minute ... super mi je i za plocice, i kad temeljito perem frizider.. za sudoper, zacepim ga, izlijem pol cepa toga i dodam vode... odstoji 10tak minuta i samo otcepim, sjaji ko sasav :top:

Kris79
15.07.2010., 12:11
ako je to ono sto ja imam, to je fenomenalno... evo sam isla procitati, Frosch, Universal Anti-Calc , s octom.... moja stara je slucajno to kupila, i odusevila se, pa sam isla kupiti i ja... u dm, za neke sitne novce... sad kad vidi da je manje od pola ostalo, i moj dragi zapise na papiric da treba to kupiti... ima jak miris octa, ali ispari za 2-3 minute ... super mi je i za plocice, i kad temeljito perem frizider.. za sudoper, zacepim ga, izlijem pol cepa toga i dodam vode... odstoji 10tak minuta i samo otcepim, sjaji ko sasav :top:

nije frosch nego denk mit ;)

nasla sam neku jadnu sliku:
http://gusia.pl/image.php/zdjecie.jpg?width=300&height=500&image=/ocet_denkmit.jpg

papi73
15.07.2010., 12:55
aj da ne budem lijena, ovo sto ja koristim, isto iz dm-a je ovo :) isto je stvarno dobro..

http://img146.imageshack.us/img146/792/00745.jpg (http://img146.imageshack.us/i/00745.jpg/)

lightblue
15.07.2010., 13:49
imamo internu raspravu da li posudje treba isplahnuti prije nego sto se stavi u perilicu na pranje.
molim za misljenje i argumente:)

..jedno misljenje je da treba uvijek
...drugo da samo ako ce sudje stajati u perilici
..trece da ne treba,....dok se sve splahne,potrosi se i voda i vrijeme,di nestaje ekonomicnost perilica?!???

citamo vas,tipkajte brzo:confused:

ombia
15.07.2010., 14:03
Ne treba. No mozes u smece ukloniti ostatke hrane tipa 10 zlica povrca ostalih na tanjuru i slicno. Za sve ostalo sluzi filter. I za ovo se ne otvara nova tema, mogla si pitati na temi o Csicenju ovdje.

ombia
15.07.2010., 14:11

2. kada je stara i ocito joj se nesto desilo pa su ostala udubljenja sitna po njoj i sivkasta su, ocito je unisten onaj njen sloj... ima li tome spasa osim da je se presvuce... tim... kako god se zove... caklina? :Ds:

1. solna kiselina samo ne znam jel mozes baviti.
2. emajliranu kadu (rijetko za naci ali ako je starija moze biti) mozes prelakirati, ove druge ne, nazalost imam neku novu na kojoj se vidi prljavstina od udisaja i izdisaja strasno, cistim ju svaki dan i pomoci nema.:rolleyes:
Moj problem nije ocistiti kadu jer ide lako nego sto skoci kucna maca u nju i ostane crni otisak cape :confused: (a na bijeloj deki ne ostane nista) koji treba mucno ribati.

A parket bih prebrusila :ne zna: ako je ionako vec stariji i mozda stavila prozirni lak gore da zastitim za ubuduce.

kajperinja
16.07.2010., 08:44
imamo internu raspravu da li posudje treba isplahnuti prije nego sto se stavi u perilicu na pranje.
molim za misljenje i argumente:)

..jedno misljenje je da treba uvijek
...drugo da samo ako ce sudje stajati u perilici
..trece da ne treba,....dok se sve splahne,potrosi se i voda i vrijeme,di nestaje ekonomicnost perilica?!???

Ne treba, tj. ja ga ne ispirem. Ponekad stavimo tanjure od klope u sudoper, namocimo, pa tek kasnije stavljamo u perilicu, onda je ono vec kao isprano i to je to.
Ponekad samo papirom obrisem ostatke s tanjura.
A ponekad, ako ce sudje stajati u perilici do drugog dana, ukljucim program ispiranja. To traje vrlo kratko..i sigurno potrosi manje vode nego da ispirem tanjur po tanjur. (potrosi i nesto malo struje, ali usteddi vrijeme:mig:)

Kladi
16.07.2010., 09:06
Ne treba, tj. ja ga ne ispirem. Ponekad stavimo tanjure od klope u sudoper, namocimo, pa tek kasnije stavljamo u perilicu, onda je ono vec kao isprano i to je to.
Ponekad samo papirom obrisem ostatke s tanjura.
A ponekad, ako ce sudje stajati u perilici do drugog dana, ukljucim program ispiranja. To traje vrlo kratko..i sigurno potrosi manje vode nego da ispirem tanjur po tanjur. (potrosi i nesto malo struje, ali usteddi vrijeme:mig:)
baš tako i ja radim!

sparina123
16.07.2010., 14:25
ja prije stavljanja u suđericu obavezno isperem suđe, ne znam zašto, tak sam ispočetka i to mi je ostalo, filter ni ne moram čistit :ne zna:

Ayala
18.07.2010., 15:13
Ovak ja imam problem s tepihom, pa ak neko moze pomoci...
Dakle radi se o tepihu/kravljoj kozi koja ima mekane i nejednake rubove, stalno se uvijaju prema van, znaci trebala bi neku traku/naljepnicu ljepljivu s oba dvije strane dovoljno cvrstu da drzi tepih. Uopce neznam dal to postoji, pa ako netko zna...:ne zna:

Orleanska I.
18.07.2010., 23:04
Postoji traka ljepljiva s obje strane.

Ayala
19.07.2010., 17:25
Ok, hvala, a gdi ima za kupit??

Orleanska I.
20.07.2010., 07:44
Vjerojatno u trgovinama građevinskom opremom, Baumax, Bauhaus i sl.

Kris79
20.07.2010., 08:01
Ok, hvala, a gdi ima za kupit??

ja sam prije par godina za potrebe nekih papirnatih radova kupila u narodnim novinama. izgleda kao selotejp, prozirno je i ljepljivo s obe strane.
dosta je cvrsto, ipak ne znam da li je dovoljno za tepih...

Rudolfa
20.07.2010., 16:28
A možda bi mogla pitati i u centrima koji prodaje tepihe.Mislim da su nama kada smo kupovali zadnji tepih nudili nešto za rubove,ali bilo je to davno, pa se ne sjećam detalja.

tercijarni dodatak
20.07.2010., 23:44
nije frosch nego denk mit ;)

nasla sam neku jadnu sliku:
http://gusia.pl/image.php/zdjecie.jpg?width=300&height=500&image=/ocet_denkmit.jpg

nisam uspjela naci ovo, al sam naisla na neku plavu bocu od pola litre 10kn, bas za kamenac... ne da je ocistilo te naslage nego i sve one druge, npr od vode od masine i sve moguce tragove po njoj... mislim cu sutra oribat i sve plocice u wc-u sa tim, a pokusat cu i prozore :D hvala vam puno cure!

ryell
26.07.2010., 08:19
Samo da javim: nema više smrada u pećnici :cerek:
Thanks svima na savjetima. Uzela sam vatrostalnu posudu, 3 limuna narezana na šnite, stavila ih u vodu i na ventilaciju "kuhala" nekih sat i pol na 100º - i onda ostavila da se ohladi i ispari unutra, zatvoreno.

Smrad is gone :s

Black Molly
30.07.2010., 20:36
Molim savjet ... podstanar mi je ostavio pun frižider hrane i miomirisa. Očistila sam ga, ostavila otvorenog da se lufta, stavila sodu bikarbonu (pročitala sam negdje da povuče miris) ... ali ništa ne pomaže - miris je još uvijek tu. Pročitala sam da ima neka plava kockica koja se kupi i stavi da povuče miris, tražila sam ju po dućanima, ali nisam našla. Može li netko staviti slikicu kako to izgleda ili savjet kako da riješim taj miris. Hvala!!!

Jellle
30.07.2010., 23:04

NIŠTA. Smrad je još tu.
Smrad je još tu.[/B]

KAJ DA NAPRAVIM?
Upomoć

definitivno alkoholni ocat.
meni se identična situacija desila prije mjesec dana samo što mi je ostala pečena janjetina u pečnici i to novoj novcatoj pečnici, prvi put tada korištenoj. Ostaci janjetine tako su stajali unutra više od tjedan dana nakon čega se otvorenoj pečnici nije moglo priči koliko je smrdila.
Stavila sam octa u nju,kojeg sam nakon 3 dana zamjenila novima i tako još 3 dana i super. Mislila sam da če mi ostati mirs octa ali on se za dan-dva povukao.
Isto preporučujem i za usmrđeni firžider-provijereno-dijeluje :top:

slronhill
31.07.2010., 06:19
Molim savjet ... podstanar mi je ostavio pun frižider hrane i miomirisa. Očistila sam ga, ostavila otvorenog da se lufta, stavila sodu bikarbonu (pročitala sam negdje da povuče miris) ... ali ništa ne pomaže - miris je još uvijek tu. Pročitala sam da ima neka plava kockica koja se kupi i stavi da povuče miris, tražila sam ju po dućanima, ali nisam našla. Može li netko staviti slikicu kako to izgleda ili savjet kako da riješim taj miris. Hvala!!!

u mulleru imas skupljač mirisa - to ti je na bazi aktivnom ugljena ak se ne varram ili nes sl. ugl plastična kutija u koju se stavi taj listić i definitivno uvlači sve mirise - barem je meni povukao. zove se aromair i piše na njemu frischfilter.
nalazi ti se tamo gdje su osvježivači mirisa.

Black Molly
31.07.2010., 07:56
u mulleru imas skupljač mirisa - to ti je na bazi aktivnom ugljena ak se ne varram ili nes sl. ugl plastična kutija u koju se stavi taj listić i definitivno uvlači sve mirise - barem je meni povukao. zove se aromair i piše na njemu frischfilter.
nalazi ti se tamo gdje su osvježivači mirisa.

Bog te blagoslovio! :D

LISA1
09.08.2010., 08:08
može pomoć...

trebala bi oprat stolice od mikro fibre...s čim? prvo sam prala običnom vodom čim bi vidila neku mrlju...al kasnije više ne bi ni uspila povatat...i sad te mrlje ne odlaze vodom...

koje sredstvo da koristim?

occito
09.08.2010., 17:08
Prilikom pranja odjeće, bez obzira što ne mješam tamnu i bijelu odjeću,zna mi se dogoditi da mi crvene maje puštaju boju pa su dijelovi maja koje su bijele ili svijetle boje,ofarbani. Kako da perem odjeću i dal se može to kasnije očistiti sa ofarbanih dijelova?

ashley
10.08.2010., 17:00
Prilikom pranja odjeće, bez obzira što ne mješam tamnu i bijelu odjeću,zna mi se dogoditi da mi crvene maje puštaju boju pa su dijelovi maja koje su bijele ili svijetle boje,ofarbani. Kako da perem odjeću i dal se može to kasnije očistiti sa ofarbanih dijelova?

Kupis ovo i rijesen problem daljnjeg bojanja medu odjecom! Provjereno!

http://img843.imageshack.us/img843/3500/maramice1.jpg (http://img843.imageshack.us/i/maramice1.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

mandy
10.08.2010., 21:52
i ja preporučam ove krpice..iako sam prešla na DM-ove jer su jefitnije a super odrade što trebaju..

Mene muče mucice na odjeći koje se pojave nakon xy pranja, na jednoj majici nakon 2 godine, na drugoj nakon 3. pranja. Zašto se to događa?

poison5
11.08.2010., 07:23
Super su te maramice.Za mucice ne znam,nisam ih primjetila na robi,imam sušilicu a na njenim vratima nakon sušenja ima uvijek talog za skinuti,to se valjda te mucice natalože.

ombia
11.08.2010., 11:41
i ja preporučam ove krpice..iako sam prešla na DM-ove jer su jefitnije a super odrade što trebaju..

Mene muče mucice na odjeći koje se pojave nakon xy pranja, na jednoj majici nakon 2 godine, na drugoj nakon 3. pranja. Zašto se to događa?

Taj peeling je znak nekvalitetne tkanine, pa kvalitetnijoj duze treba da ju bubanj izbrusi.
Ili je jako osjetljiv materijal, znaci onda nije pamuk i pere se recimo u jastucnici.
Pustanje boje s odjece a da nije prvi bas prvom pranju sam imala samo kod opet nekvalitetnih majci. Onda mi ih je lakse maknuti nego za svako pranje misliti o maramicama i kupovati iste.

Rudolfa
11.08.2010., 21:50
Na ŽK nekoliko cura je hvalilo viledinu ljubičastu anti fett krpu,ima je dm-u i mulleru za 20 kn.
Nedavno sam je i ja kupila i mogu reći da je jedna od boljih krpa koje sam koristila,malo podsjeca na one cudesne krpe iz Svedske,samo što joj je jedna strana cvrsca,a jedna mekana.

Orleanska I.
12.08.2010., 08:15
Evo nekoliko trikova (http://www.24sata.hr/metro/lak-ce-spasiti-naocale-a-sol-ukloniti-mrlje-s-odjece/186087/).

ashley
12.08.2010., 08:37

Znaci i te su dobre? Malo sam bila skepticna, ali razlika je cca 10 kn u cijeni, a kako sad imam puno baby robice i ne znam koja pusta, a koja ne, uzela sam i dm-ove pa valjda se ne bude odjeca pobojala! :D

jasnolino
13.08.2010., 00:16
Pozdrav svima!
Sory ako tema postoji, nisam stigla detaljno pretražiti.
Naime, nedavno smo kupili kuhinju od medijapana-visoki sjaj, crven/višnja.
Do danas je na njoj bila ona, kao strech folija, koja je, valjda, imala ulogu da zaštiti za vrijeme montiranja.

Danas smo skinuli tu foliju i na jednom mjestu smo vidjeli neku muzgicu. MM je uzeo komad kuhinjskog papira samo da ukloni muzgu, ali ju je kuhinjskim papirom IZGREBAO. WTF??
Ja sam poslije uzela vatu i malo prešla na drugom mjestu (računajući s tim da nema te krpe koja je nježnija i mekša od vate), ali OPET OGREBOTINE! One sitne, guste parke.

Zaista ne znam šta da radim. Kako da čistim kuhinju upoće? Još nemam potrebu da je čistim jer je ispod ove folije sve sjajno (izuzev ove muzgice, a i to je mm valjda slučano dotakao kad je skidao foliju), ali čim dotaknem krpicom po kuhinji, ona je izgrebana, isparana...:ne zna:

Je li neko ima iskustva sa ovakvom kuhinjom? Imate li neki savjet, pliiiz??
Hvala

LexMoloch
13.08.2010., 07:49
Mediapan visokog sjaja je osjetljiv na ogrebotine, ali ne bi baš trebao tako reagirati na kuhinjski papir ili vatu.

Može li koja fotka toga? Je li riječ o lakiranom MDFu ili o foliji? Možda je poprilično loše lakirano...

Inače za održavanje najbolja krpica od mikrofibre, što mekša, i isključivo za tu namjenu.

mehrpreiss
13.08.2010., 08:50
Obavezno nakon skidanja folije treba sve prebrisati sa antistatičkim sredstvom ( kao za staklo ili prašinu) da se očisti od ljepila s folije. Naime nisam stručnjak za kuhinjske fronte ali unutarnja vrata visokog sjaja imaju također zaštitnu foliju nakon čijeg skidanja je vrata potrebno prebrisati i to stoji u uputi koja dolazi s njima.

Mirella
13.08.2010., 09:00
Moja frendica je imala sličan problem, ostajali su na laku svi potezi s bilo kakvom krpom, čak i onom najmekanijom microfibrom. Izgleda da kuhinja nije bila dobro polakirana, reklamirala je odmah to stolaru, koji je sve skupa poricao i zavlačio ih par mjeseci. Uglavnom završili su na sudu,jedna jako ružna priča.

ombia
13.08.2010., 17:39
Imam takvu kuhinju, bijeli i cistim je naobicnije kuhinjskim papirom i ajaxom. Nikad nista. Jos se mace capama-kandzama na element oslanjaju dok zicaju klopu i nista kuhinji nije.

any201
13.08.2010., 20:59
Da ja isto mislim da kuhinja nije dovoljno kvalitetno polakirana

RoundRobin
14.08.2010., 08:14
Pozdrav, vidim da imate svakakavih savjeta, pa se nadam da cete i meni pomoci.
Ja imam problema s perilicom posuda. žradi se o tome da mi tanjuri jednostavno smrde. Primjetio sam to kod jos par ljudi, no oni kao ne osjete. Meni se hrana zgadi. Isto tako mi se pojavljuje hrda po zlicama i vilicama.

Probao sam ocistit filter, cjelu perilicu s onom bocicom iz dm-a koja se stavi u praznu perilicu na 65. Malo je bolje, ali i dalje smrdi.

I jos jedno pitanje, da li je normalno da je onaj prostor u koji se sipa sol uvijek pun vode?

Unaprijed hvala cure.

Orleanska I.
14.08.2010., 09:50
Imaš nekakve mirise za perilice suđa, pokušaj to staviti unutra.

mandy
14.08.2010., 12:44
Normalno je da ima vode u posudici za sol
Hrđa je kažu zbog nekvalitetnog materijala
Ja još nisam nigdje primjetila smrad posuđa koji je opran u perilici :ne zna:

occito
14.08.2010., 15:36
probat ću,hvala.
a dal se mogu skinuti već postojani flekovi?

dublin
15.08.2010., 10:51
Malo finiji bešteki (iliti ljepši) nisu namijenjenji pranju u perilici!

Rudolfa
15.08.2010., 13:18
Znaci i te su dobre? Malo sam bila skepticna, ali razlika je cca 10 kn u cijeni, a kako sad imam puno baby robice i ne znam koja pusta, a koja ne, uzela sam i dm-ove pa valjda se ne bude odjeca pobojala! :D

Isto postoje maramice od dr beckmanna za obojano rublje.Navodno i muller ima takve maramice i maramicu za skupljanje boja koja se može koristiti kod dvadeset pranja.

WhatToDo
17.08.2010., 10:01
Šta vi mislite da li se veš u perilici ''uspio'' oprati, ako sam, nakon što je mašina odradila svoje, umjesto komad po komad robe, izvadila ''KLUPKO''?

Dakle, sav veš se uvukao u onu veliku plahtu sa gumom po rubovima i stvorila se jedna lopta. Tako sam ja vadila jedno po jedno iz te lopte.

Ali pitam se, da li se ta roba uopće oprala. Da li bih je trebala ponovo oprati?
Dešava li se vama?
Mislim, glupo mi je zašivati tu plahtu svaki put prije pranja-:ne zna:

WhatToDo
17.08.2010., 10:02
Moja frendica je imala sličan problem, ostajali su na laku svi potezi s bilo kakvom krpom, čak i onom najmekanijom microfibrom. Izgleda da kuhinja nije bila dobro polakirana, reklamirala je odmah to stolaru, koji je sve skupa poricao i zavlačio ih par mjeseci. Uglavnom završili su na sudu,jedna jako ružna priča.

Jao, zaista si ne priželjkujem takav scenarij :ne zna:

Lali Puna
17.08.2010., 10:47
Šta vi mislite da li se veš u perilici ''uspio'' oprati, ako sam, nakon što je mašina odradila svoje, umjesto komad po komad robe, izvadila ''KLUPKO''?

Dakle, sav veš se uvukao u onu veliku plahtu sa gumom po rubovima i stvorila se jedna lopta. Tako sam ja vadila jedno po jedno iz te lopte.

Ali pitam se, da li se ta roba uopće oprala. Da li bih je trebala ponovo oprati?
Dešava li se vama?

naravno, ja takav veš smatram opranim
događa se, ne uvuče se sav veš, al se znaju uvuć stvari od klinke, gaćice, čarape il slično
zašto se ne bi opralo, pa nije plahta nepropusna?!

ombia
17.08.2010., 13:42

Dešava li se vama?

Opralo se. Prosla i voda i deterdzent. Pa ja osjetljive stvari i perem u jastucnici, i neke finije pulovere isto. :ne zna:

Fi Fi
17.08.2010., 14:27
Imam veliki problem,a vezano je za laminat i njegovo čišćenje.
Naime,nakon građevinskih radova u kući,bojanja,stavljanja knaufa,ograde itd,kuća je puna prašine,pa tako i laminat kojeg nakon ne znam koliko pranja u sredstvima za laminat,običnom čistom vodom itd,KONSTANTNO ostaje zamagljen :ne zna:
kao da ste uzeli šporku krpu,pa brisali po njemu.

Jednostavno,neće se lijepo očisti,već izgleda mutno.

Molim vas,ako tko zna kakve savjete da napiše,jer ću definitivno poludit.

I još nešto,sa čime ste čistili pločice,također nakon svih tih radova i šporkice ?

Zahvaljujem na odgovorima :)

kotaci21
17.08.2010., 15:28

Dešava li se vama?

Ima u dm-u za kupiti vrećice za pranje rublja. U paketu je jedna velika i mala, mislim da su 15 kn. U veliku stane plahta. Sve finije stvari perem u tome i super mi je. :bara:

bulthaup
17.08.2010., 15:31
Isto pomaze i ako zakopcas tu veliku plahtu, pa se u nju nece nista uvuci, a ta vrecica je super za zenske carape. Moja supruga se odusevila kad sam ja tu ideju nasao negdje na forumu.

ombia
17.08.2010., 15:42
Isto pomaze i ako zakopcas tu veliku plahtu, pa se u nju nece nista uvuci, a ta vrecica je super za zenske carape. Moja supruga se odusevila kad sam ja tu ideju nasao negdje na forumu.

Da li pricamo o plahti ili prekrivacu? :mig:
Naime plahte se ne mogu zakopcati. :D I meni se u plahtu na gumicu uvuce svasta.

Tih vrecica za ves imam nekoliko, bas za donji ves, carape, finije pulovere itd.

bulthaup
17.08.2010., 16:04
Ja pretpostavljam ako sa u nesto moze nesto zavuci, onda se to moze i zakopcati, kako god da se zove. Mozda se varam.:mig:

ombia
17.08.2010., 16:17
Ja pretpostavljam ako sa u nesto moze nesto zavuci, onda se to moze i zakopcati, kako god da se zove. Mozda se varam.:mig:

Gle imas plahtu na gumicu, kako da nju zakopcam? :confused: A kad se pere, zbog gumice se rubovi kao uvinu i unutar tog ruba zalutaju manje stvari.
Ako postoji opcija kopcanja, ona naravno olaksava stvar. Iako imam jednu navlaku za poplun na gumbe i opet carapa zaluta kroz razmak izmedju dva gumba.:D
Pa posteljinu perem posebno.:ne zna:

Aruena
17.08.2010., 20:10
Drage sveznalice,molim za pomoc :moli:

Crko nam zamrzivac,pa se u njemu usmrdilo meso :bljak:

Sve smo ocistili,ali smrad iz zamrzivaca se ne da...:(

Kako ga se rijesiti?

Veliki vam tenkju!

WhatToDo
17.08.2010., 21:53

Ovo moje se ne može zakopčati :D U pitanju je plahta sa gumom na rubu, cijelom dužinom. I onda se to sve nekako smotulja unutra i izgleda baš kao lopta:rofl:
I strašno je teško kad se vadi :D
A ipak ima nešto i dobro u tome, ne moram vaditi komadić po komadić robe iz perilice, sve izvadim odjednom :rofl::top:

WhatToDo
17.08.2010., 21:55
Drage sveznalice,molim za pomoc :moli:

Crko nam zamrzivac,pa se u njemu usmrdilo meso :bljak:

Sve smo ocistili,ali smrad iz zamrzivaca se ne da...:(

Kako ga se rijesiti?

Veliki vam tenkju!

Pokušaj staviti malo octa u neku posudu unutra-poznato je da je ocat dobar u neutralisanju mirisa.:mig:

WhatToDo
17.08.2010., 21:57
Ima u dm-u za kupiti vrećice za pranje rublja. U paketu je jedna velika i mala, mislim da su 15 kn. U veliku stane plahta. Sve finije stvari perem u tome i super mi je. :bara:

Stvarno? :cerek::cerek: Kak da to nisam do sada vidjela?! :D Hvala:mig:

Aruena
17.08.2010., 22:55
Pokušaj staviti malo octa u neku posudu unutra-poznato je da je ocat dobar u neutralisanju mirisa.:mig:

Hvala puno! :s

ryell
18.08.2010., 00:10
eh da, pobjegoh na more pa se nisam stigla pohvaliti kako smo KONAČNO uspjeli eliminirati onaj nepodnošljivi smrad od usmrđene hobotnice iz pećnice.
uzela sam vatrostalnu posudu i ulila u nju par litara vode, i 4 velika limuna narezana na ploške (šnite) stavila da plutaju u tome.
dva sata na 70 stupnjeva, i još sat vremena na 100tinjak. i onda sam ostavila unutra da se ohladi u isključenoj pećnici.
sav smrad je nestao. sav. nema više. ne smrdi. miriši :D

hvala svima na savjetima!
ombia, mislila sam na tebe kad sam to stavljala u pećnicu :zubo:

bulthaup
18.08.2010., 07:59
Ovo moje se ne može zakopčati :D U pitanju je plahta sa gumom na rubu, cijelom dužinom. I onda se to sve nekako smotulja unutra i izgleda baš kao lopta:rofl:
I strašno je teško kad se vadi :D
A ipak ima nešto i dobro u tome, ne moram vaditi komadić po komadić robe iz perilice, sve izvadim odjednom :rofl::top:

I mi imamo jednu takvu. Moja supruga je bas ne voli. Prije nego sto je stavimo u masinu, mi je fino slozimo, i onda se u nju nista ne uvuce.:)

LedenaKocka
18.08.2010., 08:11
Imam veliki problem,a vezano je za laminat i njegovo čišćenje.
Naime,nakon građevinskih radova u kući,bojanja,stavljanja knaufa,ograde itd,kuća je puna prašine,pa tako i laminat kojeg nakon ne znam koliko pranja u sredstvima za laminat,običnom čistom vodom itd,KONSTANTNO ostaje zamagljen :ne zna:
kao da ste uzeli šporku krpu,pa brisali po njemu.

Jednostavno,neće se lijepo očisti,već izgleda mutno.

Molim vas,ako tko zna kakve savjete da napiše,jer ću definitivno poludit.

I još nešto,sa čime ste čistili pločice,također nakon svih tih radova i šporkice ?

Zahvaljujem na odgovorima :)

Imamo slican slucaj, s tim da je kod mene parket koji je bio sav prepun vapna i cuda raznih nakon rusenja - zidanja - farbanja stolarije i svega drugog.
Ne znam kako bi laminat reagirao na to, ali mi smo sve ocistili sa octom (opet ja sa octom). Malo nas je bilo strah da ce se vapno vidjeti i dalje, a na kraju je ispalo super. Kasnije presli sa prontom i to je to.

ombia
18.08.2010., 09:51
eh da, pobjegoh na more pa se nisam stigla pohvaliti kako smo KONAČNO uspjeli eliminirati onaj nepodnošljivi smrad od usmrđene hobotnice iz pećnice.
uz

ombia, mislila sam na tebe kad sam to stavljala u pećnicu :zubo:

A ja sam uvjerena da samo ovo negdje citala, tj. da ste otklonili smrad ili sam sanjala?:D
I naravno drago mi je da me se u tako egzistencijalnim trenucima sjetis.:cerek:

I mi imamo jednu takvu. Moja supruga je bas ne voli. Prije nego sto je stavimo u masinu, mi je fino slozimo, i onda se u nju nista ne uvuce.:)

I to tako ostane slozeno sve do kraja pranja :confused:

Mala Fifi trebalo bi ti sredstvo za temeljito ciscenje laminata e sad ne znam sto se od toga moze kupiti u Hrvatskoj. To ti je zamuljana prljavstina gore.

bulthaup
18.08.2010., 10:02
I to tako ostane slozeno sve do kraja pranja :confused:

Naravno da ne ostane slozeno, ali se nista ni ne zavuce.

Probaj.:mig:

Aruena
18.08.2010., 15:21

A jel mogu pomocu octa izbaciti smrad iz usmrdjenih prostorija?

WhatToDo
18.08.2010., 16:10
A jel mogu pomocu octa izbaciti smrad iz usmrdjenih prostorija?

Hmm, ne znam na koliko kvadrata djeluje ocat :D
Nisam probala, ali tko zna, ako ti uspije sa zamrzivačem, pokušaj onda sa većom količinom octa za sobu. Ništa te ne košta pokušati.

A šta, ne uspijevaš iz prostorija odstraniti smrad pomoću onih raznoraznih ''mirišljavaca'' za prostorije?
Da pogodim-samo napraviš još gore, pomiješaju se smradovi i mirisi?

p.s. Javi je li uspjelo sa octom, baš me interesira :mig:

ombia
18.08.2010., 17:07
Od cega smrdi prostorija? Ako smrdi duze najbolje je novo okreciti.:mig:

Aruena
18.08.2010., 18:11
Smrdi na pokvareno meso.

Stajalo je tako sedmicu dana u zamrzivacu dok nismo dosli.:(

Aruena
18.08.2010., 18:13
Hmm, ne znam na koliko kvadrata djeluje ocat :D
Nisam probala, ali tko zna, ako ti uspije sa zamrzivačem, pokušaj onda sa većom količinom octa za sobu. Ništa te ne košta pokušati.

A šta, ne uspijevaš iz prostorija odstraniti smrad pomoću onih raznoraznih ''mirišljavaca'' za prostorije?
Da pogodim-samo napraviš još gore, pomiješaju se smradovi i mirisi?

p.s. Javi je li uspjelo sa octom, baš me interesira :mig:

Nista (na duze od 20 minuta) od mirisljavaca ne pomaze,palili tamjan cak,nista.

:(

Javit cu hoce li pomoc hektolitri octa,:mig:

Aruena
19.08.2010., 01:00
Raport:

Stavila 4 litre vinskog octa u 4 lavora na strateska mjesta u stanu,pa da vidimo...:mig:

Za pocetak je prekrasno udisati miris kvasine umjesto smrada...:zubo:

Mirella
19.08.2010., 07:37
Aruena suosjećam s tobom jer se to moglo dogoditi i meni. Naime slučajno se dogodilo da sam morala prekinuti GO na jedan dan i vartiti se kući nešto važno obaviti. kad sam došla kući zatekla me poplava sukrvice u špajzi. Pokvarila nam se hladnjača i sve se rastopilo. :eek: Srećom, po mojoj procjeni to je tek bilo dan dva, tako da sam sve iz hladnjače pobacala u smeće i oprala i hladnjaču i pod.
Al bila sam luda, luda totalno dok sam to sve očistila, vražija riba smrdi ko kuga. :D
I kad sam se vraćala an more ostavila sam sve prozore u stanu malo odškrinute, tako da se sve moglo luftati.
Mogu samo pretpostaviti da nisam došla taj dan kući, što bi se dogodilo u stanu. Smrad raspadajućeg mesa je nešto prestrašno, grize za oči doslovno, znam jer se mojim bivšim susjedima dogodila ista stvar s frižiderom.

WhatToDo
19.08.2010., 08:30
Raport:

Stavila 4 litre vinskog octa u 4 lavora na strateska mjesta u stanu,pa da vidimo...:mig:

Za pocetak je prekrasno udisati miris kvasine umjesto smrada...:zubo:

:top:

dublin
19.08.2010., 08:46
može pomoć??

u zadnje vrijeme primjećujem da mi se u ručnike uvukao neki..pa čudan miris..
imam smeđe, perem na 30, osušim, ispeglam, ostavim sat dva da se i od peglanja posuše, stavim u ormamr, vadim van, i nakon prvog brisanja..ima onaj neki miris...ne znam opisati...ko da se usmrdio!
e sad...da probam na veću temp ih šiknuti? ocat mjesto omekšivača??
fakat mi se ne da kupovati nove ručnike, ove sam zimus ubola...

dok radi centralno sve je super, nakon brisanja vie na radijatoru pa se posuše do kraja...jutros nakon tuširanja sam ih stavila van na ogradu da se suše...
fakat ne znam kaj da radim više..

Mirella
19.08.2010., 08:59
ja sve ručnike bez obzira na boju perem na minimalno 60 stupnjeva. Probaj ih oprati na visokoj temperaturi,a ako smrad ne izađe van, bojim se da su uhvatili pljesan, što bi zagorci rekli - lupil ih je pikec. :D
To se zna dogoditi kad veš dugo mokar stoji u mašini ili kad se ne posuši dobro,a spremi se u zatvoreni prostor.

Aruena
19.08.2010., 09:41
I dalje mi je kvasina po lavorima u stanu,smrad se niti malo ne osjeca.:top:,samo miris octa.

Drzat cu je tako neprekidno (uz mijenjanje,dakako) i cijelu iducu sedmicu,pa uklonit.

Javljam vam rezultate,bok cure i hvala puno!:w

Aruena
19.08.2010., 09:44
Aruena suosjećam s tobom jer se to moglo dogoditi i meni. Naime slučajno se dogodilo da sam morala prekinuti GO na jedan dan i vartiti se kući nešto važno obaviti. kad sam došla kući zatekla me poplava sukrvice u špajzi. Pokvarila nam se hladnjača i sve se rastopilo. :eek: Srećom, po mojoj procjeni to je tek bilo dan dva, tako da sam sve iz hladnjače pobacala u smeće i oprala i hladnjaču i pod.
Al bila sam luda, luda totalno dok sam to sve očistila, vražija riba smrdi ko kuga. :D
I kad sam se vraćala an more ostavila sam sve prozore u stanu malo odškrinute, tako da se sve moglo luftati.
Mogu samo pretpostaviti da nisam došla taj dan kući, što bi se dogodilo u stanu. Smrad raspadajućeg mesa je nešto prestrašno, grize za oči doslovno, znam jer se mojim bivšim susjedima dogodila ista stvar s frižiderom.

A znas li mozda kako su bivsi susjedi izbacili smrad iz stana?

Mirella
19.08.2010., 09:50
tako što su bacili frižider na jakuševac i kupili novi i mjesec dana luftali stan propuhom. Znam da su imali onaj Oust uštekan u sve slobodne utičnice.

Lali Puna
19.08.2010., 10:00
imam samo blic pitanje - često na ovom podforumu kad se priča o čišćenju/održavanju nečega pročitam kako netko svoju ploču za kuhanje/radnu površinu/komodu/kuh. pločice il staklo/stol/stolić samo našprica xy sredstvom i prebriše papirnatim ručnikom

a ja se svaki put pitam jel to samo zaboravite spomenuti ispiranje (prebrisavanje čistom, mokrom krpom) ili stvarno samo prebrišete to sredstvo. ako da, nije vas strah tih kemikalika koje em isparavaju u prostor (a sad već dokazano nisu baš bezopasne) em dolaze u dodir s priborom za jelo/tanjurima/loncima/hranom/rukama?

i, da dodam tip za dobrobit kućnog budžeta i planete zemlje - umjesto papirnatih ručnika koristite one mikrofibra krpe. meni su one otkriće :top: super brišu i stvarno super uglancaju (nekad i na suho, bez ikakvog sredstva), a perive su, čak i u veš mašini. koštaju od par kuna (lidl, a odlična je krpa) do 15 kuna (malo fensnije viledine)

ombia
19.08.2010., 10:33
može pomoć??

u zadnje vrijeme primjećujem da mi se u ručnike uvukao neki..pa čudan miris..
imam smeđe, perem na 30, osušim, ispeglam, ostavim sat dva da se i od peglanja posuše, stavim u ormamr, vadim van, i nakon prvog brisanja..ima onaj neki miris...ne znam opisati...ko da se usmrdio!
e sad...da probam na veću temp ih šiknuti? ocat mjesto omekšivača??
fakat mi se ne da kupovati nove ručnike, ove sam zimus ubola...

dok radi centralno sve je super, nakon brisanja vie na radijatoru pa se posuše do kraja...jutros nakon tuširanja sam ih stavila van na ogradu da se suše...
fakat ne znam kaj da radim više..

Mozda je to od onog deterzdenta za tamni ves, naime meni je od toga s vremenom tamni ves doslovce smrdio :rolleyes:, sad ih perem obicnim deterdzentom, perem na 60 stupnjeva i sve pet.

Aurena a da zidove spuzvicom lagano octom prebrises?

Lali ja se i inace grozim da se cisti kuhinjskim papirom, svaki put kad to procitam strecne me, poradi okolisa i to, sto fali obicnoj krpi? Ja obrisem spuzvicom i sredstvom za sudje i prodjem cistom mokrom spuzvicom 1-2 puta.
Te krpe koje spominjes su odlicne, sanitarije uglancaju odlicno.

Lali Puna
19.08.2010., 10:39
ombia, istina je da ni kuhinjska krpa ni mokra spužvica ne uglancaju tako kao papirnati ručnik. ostanu muljavi tragovi po pločicama, ono, potezi krpom. zato sam spomenula ove krpe od mikrofibre, to je :top:

ombia
19.08.2010., 10:42
ombia, istina je da ni kuhinjska krpa ni mokra spužvica ne uglancaju tako kao papirnati ručnik. ostanu muljavi tragovi po pločicama, ono, potezi krpom. zato sam spomenula ove krpe od mikrofibre, to je :top:

Ozbiljno? Nisam primjetila nikakve tragove a u drustvu sam poznata pod nadimkom higijenicarka.:D
Obicna lanena krpa s kojom se case odlicno uglancaju i kad kruznim pokretima brises nista ne ostane.:ne zna:

Lali Puna
19.08.2010., 10:47
mislila sam na pločice, staklo, sjajne površine tipa stolića visoki sjaj i slično.
meni je znalo naoko sve izgledati super, a onda iz nekog kuta vidim poteze spužvicom :facepalm:

WhatToDo
19.08.2010., 11:18
imam samo blic pitanje - često na ovom podforumu kad se priča o čišćenju/održavanju nečega pročitam kako netko svoju ploču za kuhanje/radnu površinu/komodu/kuh. pločice il staklo/stol/stolić samo našprica xy sredstvom i prebriše papirnatim ručnikom

a ja se svaki put pitam jel to samo zaboravite spomenuti ispiranje (prebrisavanje čistom, mokrom krpom) ili stvarno samo prebrišete to sredstvo. ako da, nije vas strah tih kemikalika koje em isparavaju u prostor (a sad već dokazano nisu baš bezopasne) em dolaze u dodir s priborom za jelo/tanjurima/loncima/hranom/rukama?

Ja sve ispirem po 100 :D puta jer imam fobiju od tih kemikalija! Čak radnu ploču u kuhinji niti ne perem sa tim nekim ''žestokim'' sredstvima, nego deterdžentom za posudje. Pa ako može oprati njega, može i moju ploču, nije šugava:ne zna:

Domestos me ujeda za oči, mrzim ga, ali ipak ga koristim za wc školjku:rolleyes:

Aruena
19.08.2010., 11:37
tako što su bacili frižider na jakuševac i kupili novi i mjesec dana luftali stan propuhom. Znam da su imali onaj Oust uštekan u sve slobodne utičnice.

WhatToDo nas je spasila sa octom za zamrzivac (onaj sa ladicama) i do neba joj hvala...:s :) ,jer se samo pokvario glupi termostat i bilo ga je steta baciti.

Osim toga,kako je majstor rekao-smrad je iz njega nestao cim smo ga ustekali da radi-mraz ga je naprosto stukao.Srecom.

Ostao je samo vonj u pola stana kojeg,istina,vise i ne osjecamo od mirisa kvasine.

Vidjet cemo kako ce se stvari odvijat,mozda ne budemo morali krecit...:mig:

Aruena
19.08.2010., 11:40

i, da dodam tip za dobrobit kućnog budžeta i planete zemlje - umjesto papirnatih ručnika koristite one mikrofibra krpe. meni su one otkriće :top: super brišu i stvarno super uglancaju (nekad i na suho, bez ikakvog sredstva), a perive su, čak i u veš mašini. koštaju od par kuna (lidl, a odlična je krpa) do 15 kuna (malo fensnije viledine)

Nakon ciscenja kemikalijama,najvaznije mi je dobro isprati,sve dok krpa kojom cistim ne bude potpuno cista.

A mikrofiberice su zakon.:top:

Mirella
19.08.2010., 12:02
WhatToDo nas je spasila sa octom za zamrzivac (onaj sa ladicama) i do neba joj hvala...:s :) ,jer se samo pokvario glupi termostat i bilo ga je steta baciti.

Osim toga,kako je majstor rekao-smrad je iz njega nestao cim smo ga ustekali da radi-mraz ga je naprosto stukao.Srecom.

Ostao je samo vonj u pola stana kojeg,istina,vise i ne osjecamo od mirisa kvasine.

Vidjet cemo kako ce se stvari odvijat,mozda ne budemo morali krecit...:mig:

ne znam kako je bilo kod tebe, kod ovih mojih su se nakotili crvi i bila ih je puna kuhinja, prizor iz filmova strave. Uglavnom jedva su to deratizirali i dezinficirali i nije bilo druge nego friđ na smetlište.

Lali Puna
19.08.2010., 12:07
Ja sve ispirem po 100

baš zbog tog silnog prebrisavanja čistom krpom i mrzim čistit
nije problem uopće očistit, naporno je onda isprat sredstvo za čišćenje

ombia
19.08.2010., 12:59
mislila sam na pločice, staklo, sjajne površine tipa stolića visoki sjaj i slično.
meni je znalo naoko sve izgledati super, a onda iz nekog kuta vidim poteze spužvicom :facepalm:

Kak ti ostane trag spuzve kad mokro izglancas krpom? :ne zna:

Lali Puna
19.08.2010., 13:39
ma ne ak izglancam krpom, nego ako samo prođem čistom spužvicom/truleksom

Fi Fi
19.08.2010., 13:45
Imamo slican slucaj, s tim da je kod mene parket koji je bio sav prepun vapna i cuda raznih nakon rusenja - zidanja - farbanja stolarije i svega drugog.
Ne znam kako bi laminat reagirao na to, ali mi smo sve ocistili sa octom (opet ja sa octom). Malo nas je bilo strah da ce se vapno vidjeti i dalje, a na kraju je ispalo super. Kasnije presli sa prontom i to je to.

Hvala ti puno :)

pokušat ću octom jer ovo je za poludit,samo mi reci kojim octom si čistila,alkoholnim,jabučnom ili je svejedno?:)

ombia
19.08.2010., 14:11
ma ne ak izglancam krpom, nego ako samo prođem čistom spužvicom/truleksom

Ja uvijek pobtisem na suho, sekunda posla :ne zna:Vjerujem da od mikrofazne nis ne ostaje.:)

Aruena
19.08.2010., 14:18
ne znam kako je bilo kod tebe, kod ovih mojih su se nakotili crvi i bila ih je puna kuhinja, prizor iz filmova strave. Uglavnom jedva su to deratizirali i dezinficirali i nije bilo druge nego friđ na smetlište.

Srecom,nije procurilo nista iz zamrzivaca,izgleda dobro dihtuje,a samo se meso ucrvljalo...:bljak:

Zivio ocat! :zivili:

WhatToDo
19.08.2010., 21:21
WhatToDo nas je spasila sa octom za zamrzivac (onaj sa ladicama) i do neba joj hvala...:s :)

Nema na čemu:cerek::cerek: Jest mi drago što sam bila od pomoći :cerek::D

sijandraffm
20.08.2010., 21:13
jel itko prao cupavaca ???

imam cupavca velicine 2mx3m, i htijela bih ga oprati , bas ono na mokro:confused:

jel itko probao, zna smije li se,.....???

Mirella
20.08.2010., 21:17
Ja sam svog prala s miniwashem i tekućim detergentom za vunu. na kraju sam ga malo natopila omekšivačem za rublje i super je prošlo. Samo ovaj moj nije imao jako duge dlake. :D

krafna
21.08.2010., 13:29
Evo još jednog pitanja za sve koji imaju inox ploče za kuhanje..jel vas izluđuju??? Mene ubiše. Čistim sredstvom za inox i taj dio šljaka. Al ogrebu se na pogled! Čistim isključivo mekanom spužvom, brišem mekanom krpicom poslije i opet nastane ogrebotina odnekud! Tak i na napi..
Negdje sam pročitala da neko pere te ploče grubom stranom spužve. Pa na što to tek liči??
Uglavnom, živciraju me te crtice..dobri stari emajl je zakon..

Utpala
21.08.2010., 16:51
ja sam prala čupavca, ali nije ručno tkani. sve ok.

sijandraffm
21.08.2010., 17:23

:nono:
staklo je zakon:mig:

sijandraffm
21.08.2010., 17:24
Ja sam svog prala s miniwashem i tekućim detergentom za vunu. na kraju sam ga malo natopila omekšivačem za rublje i super je prošlo. Samo ovaj moj nije imao jako duge dlake. :D

ja sam prala čupavca, ali nije ručno tkani. sve ok.

hvala, budem probala, pa sto bude, bude.

Francesca
21.08.2010., 19:33
:nono:
staklo je zakon:mig:

potpisujem

još da ovaj moj biser nije kupio ploču sa ringovima nego onu na struju - di ćeš ljepše, čišćenje gotovo za minutu doslovce :cerek:

marinae
21.08.2010., 23:43
Evo još jednog pitanja za sve koji imaju inox ploče za kuhanje..jel vas izluđuju??? Mene ubiše. Čistim sredstvom za inox i taj dio šljaka. Al ogrebu se na pogled! Čistim isključivo mekanom spužvom, brišem mekanom krpicom poslije i opet nastane ogrebotina odnekud! Tak i na napi..
Negdje sam pročitala da neko pere te ploče grubom stranom spužve. Pa na što to tek liči??

I ja sam se usrećila s inoxom. Čistila sam pažljivo, s najnježnijim sredstvima, najmekšom spužvom, napu i sudoper isto tako. E kada sam shvatila da provodim sate na nježnost, oribam ih grubom stranom spužve sredstvom za pranje suđa ili octom (napu i dalje tetošim), a nježnost sam preselila u spavaću.
Puno sam zadovoljnija sada:)

ryell
22.08.2010., 02:16
A ja sam uvjerena da samo ovo negdje citala, tj. da ste otklonili smrad ili sam sanjala?:D
I naravno drago mi je da me se u tako egzistencijalnim trenucima sjetis.:cerek:

Eh, na moru sam pa ne mogu bas kopati po starim postovima;
mozda sam i napisala da je smrad likvidiran pa sam u medjuvremenu zaboravila i ovako slucajno opet spomenula.
Kako smo dulje vec na moru a mace su doma, imaju sittera, njega sam pitala da otvori pecnicu i gurne glavu unutra i provjeri da li smrdi - kaze, nista :D

LedenaKocka
22.08.2010., 08:35
Hvala ti puno :)

pokušat ću octom jer ovo je za poludit,samo mi reci kojim octom si čistila,alkoholnim,jabučnom ili je svejedno?:)

Alkoholni ofkors :)

krafna
22.08.2010., 11:05
Inoks je stvarno izmišljen da bi nervirao ljude. E da sam kupila staklokeramiku...nisam se usudila jer "ploča može puknuti, prelijeva se sve, ovo ono.."
Ajde lakše mi je sad..morat ću se saživjeti s tim, nema druge.

plavusa123
22.08.2010., 22:15
hvala, budem probala, pa sto bude, bude.

Ja sam isto neki dan prala cupavca . Natopila ga vodom,zatim trljala praskom za robu,dobro isprala i sušio se 2 dana na ogradi. Nista mu nije bilo.Stavila sam Cocolino vrecicu u njega,smotala ga i ceka jesen:mig:

dublin
23.08.2010., 07:35
vjerujem da je negdje bilo al mi se ne da tražiti...
kak se rješavate mirisa kante za smeće?
u zadnje vrijeme ju čujem...onak smrducka....
i sad ju i oprala, i osušila, i brišem ju domestos maramicama...ali...ima šnjof...ne baš ugodan jelte...

da probam njegovim velčanstvom octom ili?

:ne zna:

da kupim novu kantu?

e da, ova je od inoxa...

marinae
23.08.2010., 10:42
i sad ju i oprala, i osušila, i brišem ju domestos maramicama...ali...ima šnjof...ne baš ugodan jelte...

da kupim novu kantu?

e da, ova je od inoxa...

Ocat,ocat,ocat i ocat. Ja ga koristim u 95% slučajeva. Za prozore, podove, štednjak, pločice u kupaonici...
Probaj, imaš ga u špajzi sigurno, ništa te ne košta.

Betty D.
23.08.2010., 10:45
Nije mi se skroz opralo ulje/mast od bicikla s jedne od dražih plahti :mad: :D

S čim se to najbolje skida? :D

ishtvanna
23.08.2010., 13:34

:lol: Pa kaj si radila s biciklom u krevetu?

No, probaj napraviti pastu od sode bikarbone, pa utrljaj u mrlju, malo pusti, pa potom namoči. I onda opet operi - ili probaj prije pranja malo razraditi tu mrlju rukama... Maybe it works :ne zna:

mirta2
23.08.2010., 18:38

da kupim novu kantu?

e da, ova je od inoxa...

U opranu kantu na dno usipaš sode bikarbone, prekriješ papirnatim ubrusom ili novinama i na to ide vrećica. Sodu bikarbonu mijenjam jednom u 2-3 mjeseca, nevjerojatno upija mirise. I u hladnjak ju stavljam u čašu pa u vrata da upije mirise :top:

Betty D.
23.08.2010., 18:45
:lol: Pa kaj si radila s biciklom u krevetu?

No, probaj napraviti pastu od sode bikarbone, pa utrljaj u mrlju, malo pusti, pa potom namoči. I onda opet operi - ili probaj prije pranja malo razraditi tu mrlju rukama... Maybe it works :ne zna:Pala sam u nesvijest i jednom rukom malo zakačila bicikl :D Probala oprati to s ruke, nije išlo do kraja, a i htjela sam leći što prije, pa se pola preslikalo na plahtu, vidjela ujutro :D

Probat ću sa sodom bikarbonom, na nju sam skroz zaboravila :)

dublin
23.08.2010., 20:37
Hvala Mirta,
probat ću i to :D
danas sam malo octom ocistila...

LedenaKocka
23.08.2010., 21:39

da kupim novu kantu?

e da, ova je od inoxa...

Druga opcija je nasipati malo sode bikarbone na dno kante i ostaviti. Ona upija mirise.

mirta2
24.08.2010., 07:44

Dobro nakvasi i istrljaj običnim jestivim uljem, poslije masnu fleku od ulja možeš skinuti bilo čime za masnoću. Isprobano skida sve fleke od rabljenog ulja i sličnih crnih zmazanoća:top:

dublin
26.08.2010., 07:36
potrošila sam litru octa...sve sam s njim oribala....
mm je skoro oribao mene...al nije na kraju ni neki jaki miris ostao, možda prvih pol sata..
nego..uskoro me čeka neko štemanje u hodniku....a na podu je parket.
KAKO PRAŠINE BUDE NA IZVOZ (HOĆE KO KUPITI??? misli:)

da i u tu vodu frknem malo octa kad ću čistiti??

thanx...

i da..imate kakav savjet za ormarić sa cipelama, kak se rješavate onog mirisa cipela, ak ga imate? ja osjetim s vremena na vrijeme onak šnjof! ko po čarapama... :o

žalosno je što stalno spremam i krpa mi produžetak ruke, a imam osjećaj da je tim više sve prljavije...užas!

eke
26.08.2010., 09:47
upravo sam sredila stan i na podove stavila laminat.e sad, zanima me cime ga odrzavati,prati? pronasla sam razna sredstva ali sve je za drvo,parket,univerzalno.jel ima nesto bas za laminat?

Postoji deterdžent za laminat (kupila u dm-u). Ja izbjegavam često pranje baš zbog "mutnih tragova", koristim usisavač s posebnim nastavkom s dva rotirajuća kruga s tkaninom pričvrščenom čičkom. Svako usisavanje je zapravo glancanje tj. poliranje. Ako naiđem na neku mrlju koja ne odlazi samo usisavanjem, obrišem mokrom krpom samo to mjesto. Laminat se sjaji kao parket.

sijandraffm
26.08.2010., 10:04
ja sam pocela prati podove (i kamen i plocice i pogotovo laminat) s mokrom krpom , na koju dodam par kapi ulja od cajevca. ne ostaju tragovi od brisanja, ulje dijeluje dezinficirajuci, i na to sve cijela kuca lijepo zamirise:top:

ishtvanna
26.08.2010., 10:12
ja sam pocela prati podove (i kamen i plocice i pogotovo laminat) s mokrom krpom , na koju dodam par kapi ulja od cajevca. ne ostaju tragovi od brisanja, ulje dijeluje dezinficirajuci, i na to sve cijela kuca lijepo zamirise:top:

Di kupiš to ulje? I koliko košta?

sijandraffm
26.08.2010., 17:43
Di kupiš to ulje? I koliko košta?

u dm-u , malo je skup, ona bocica dode 40kn (ili je 30):misli:, ali dugotrajno je, pa rade potrosim na njega malo vise, nego na neku kemiju.

zaboravih napisati, i prozore s njim prebrisem !!! nema tragova !:top:

Pafulja
27.08.2010., 15:12
imam par pitanja za vas:
-imam ploču-plinsku od inoxa, ali mat. vidim da ste se raspisale o mržnji istog..nego, pun je masnih flekica, ja sam to probala očistiti kako sam i do sada čistila emajliranu staru peč-viledom za suđe i detrđentom sa suđe sa grubljom stranom i vidjela sam da sam sve izgrebala, a fleke nisu otišle. poslije sam zalila octom (doduše jabučnim), ali nije ništa masnoće otopio. sad sam kupila neko dm sredstvo za inox da bi skužila da ima upozorenje da je samo za sjajni inox, dok je moja peć naravno mat.. sa čime da to očistim? sad je onak puna malih flekica masnih, kao da je pošpricana (ja toočistim poslije svakog kuhanja, ali nije kao što je bila kao nova). ima li nade za nas?

-u kupaoni imam pločice sa uskim valovima (nemrem bolje objasniti: u presjeku bi bila baš valovita, na usko), postavljene su vodoravno. sad, od postavljanja (čitaj: majstora) je ostalo poteza kao da su prašnjavi po njima, vjerojatno fugit masa ili to nešto za pločice. ja sm ih išla oprati, onako klasično, ali kad su se osušile, ta "prašnjava" fleka nije otišla.. izgleda kao da ih nikad nisam niti oprala. jel znate što je to i sa čime to skinuti?

-gdje ima za kupiti onaj viledin brisač za pod koji štipa maramice? ne mogu to nigdje naći, svi su neki nezadovoljavajući..

puno hvala

m@rty
27.08.2010., 15:33
od 4 plinska ringa na šparetu samo dva mi gore kak treba, ova druga dva se teže pale i kad stavim na najjače gore onak slabo. pretpostavljam da je nekaj zaštopano. mogu to ja srediti ili trebam baš servisera. radi se o staklenoj crnoj electrolux ploči sa 4 plinska ringa. molim pomoć jer ću izludit s tim!

ishtvanna
27.08.2010., 16:13
-u kupaoni imam pločice sa uskim valovima (nemrem bolje objasniti: u presjeku bi bila baš valovita, na usko), postavljene su vodoravno. sad, od postavljanja (čitaj: majstora) je ostalo poteza kao da su prašnjavi po njima, vjerojatno fugit masa ili to nešto za pločice. ja sm ih išla oprati, onako klasično, ali kad su se osušile, ta "prašnjava" fleka nije otišla.. izgleda kao da ih nikad nisam niti oprala. jel znate što je to i sa čime to skinuti?

Imam i ja te "valovite" odnosno reljefne pločice i isto mi je nakon majstora ostalo prašnjavo/sivo/bijelo... Prvo sam ribala sa svačime i dok je bilo mokro je izgledalo super, ali kad se osušilo kao da nisam bila ni prošla.
Onda sam kupila jedno sredstvo kojim se peru ostaci betona, žbuke i sličnih packarija - ne znam sad kako se zove, a nemam ga više doma da pogledam - uglavnom sam to kupila u trgovini di se kupuju fugir mase, ljepila za pločice i slično.
Uglavnom, sredstvo je prva liga - jedino što jako jako smrdi, i treba radit sa maskom (ona obična što prekriva usta i nos) jer ima jake pare. Razrijedi se malo s vodom i time oriba, malo pustiš i onda ispereš.
Uglavnom, jako smrdi - mi smo zračili kuću cijeli dan nakon toga i još se čulo. Ali pomaže. Pločice ko nove.

Lisbeth
29.08.2010., 10:12
Ima li netko ideju kako ukloniti miris mokraće s plastične sjedalice invalidskih kolica. Nije plastika ona tvrda, već neki sintetički materijal, kao one sportske torbe, ne znam kako bi opisala. Probala ispirati vodom i trljati deteržentom, probala alkohol, mokre maramice i sl. ali bez učinaka. Sjedalica nema opciju skidanja pa da je bacim u mašinu, a niti imam puno vremena jer osoba koja koristi kolica je na njima non-stop.

Aruena
29.08.2010., 22:36
Evo da javim zainteresiranim curama (ako se,nedobog,nadju u slicnoj situaciji): ocat je uklonio sav smrad pokvarenog mesa iz stana!

Ne osjeca se vise nista-niti smrad,niti miris octa.

dublin
30.08.2010., 07:31
ja planiram ovajt tjedan očistiti ormar iznutra (ormar je bio meta vlage ove zime) jer mi roba koju duže vremena nisam nosila..ima onaj neki miris....
e sad, plan je tj bi bio (ukoliko nema boljih savjeta) taj zid ostrugati, pošpricati sa varikinom, a sa varikinom sam mislila i prebrisati ormar, i police i sve....

da li sam ja dobro mislila???

Hvala cure!

btw....kupila sam u sub još 3l octa :rofl:

Pafulja
30.08.2010., 14:34
ishtvanna hvala!

još jedno pitanje: da li se i kako mogu ukloniti fleke na majicama i košuljama ispod pazuha-one žučkaste mrlje od znoja. ne odlaze mi običnim detergentom, pa da li postoji neka caka, fora,...

ishtvanna
30.08.2010., 16:30
ishtvanna hvala!

još jedno pitanje: da li se i kako mogu ukloniti fleke na majicama i košuljama ispod pazuha-one žučkaste mrlje od znoja. ne odlaze mi običnim detergentom, pa da li postoji neka caka, fora,...

Kaj si probala s tim sredstvom?

za mrlje - ako je odjeća svijetla, probaj sa 5-postotnom limunskom kiselinom, ili probaj sa sokom od limuna - malo utrljaš i pustiš, a prije pranja obavezno ispereš.
Jedino ne znam za tamniju odjeću - nisam probala. Na bijeloj obično pomaže. :top:

Pafulja
31.08.2010., 10:34
tenks ishtvana..

ne, nisam još kupila ovo za pločice, ali se spremam. javim kako je prošlo, a ti si to super opisala-dok su mokre izgleda kao da je otišlo, a kad se posuše, ista stvar.

Gabi222
31.08.2010., 10:57
Kozni kauc, je stajao par godina u podrumu, i sad ima neugodan miris, jel zna mozda neko na koji nacin mogu ukloniti taj neugodan miris. Probala sam zracit, i ispirat za izvana, pa to nije pomoglo. Jel imao tko slicno iskustvo i jeste ga uspjeli rijesit?

Francesca
31.08.2010., 11:14
probaj ga dobro nataftat sa sodom bikarbonom, ostavit da stoji i onda usisat
to sam vidla jednom one dvije "čistilice" na tv-u da su radile :zubo:

Betty D.
31.08.2010., 11:33
Dobro nakvasi i istrljaj običnim jestivim uljem, poslije masnu fleku od ulja možeš skinuti bilo čime za masnoću. Isprobano skida sve fleke od rabljenog ulja i sličnih crnih zmazanoća:top:Nisam na kraju morala probati s uljem, otišlo je s purom i onim od dm-a za mrlje :top: Thanks :)

marinae
31.08.2010., 12:47
Oprala sam jastučiće s kauča 10-ak puta od kako ih imam. Strpam ih u mašinu, mrvicu deterdženta, mrvicu omekšivača, program za osjetljivo rublje, 30 stupnjeva.
Eh, 11. pranje je bilo kobno za njih jer su počeli strahovito smrditi kad su se osušili, cijeli stan smrdi po njima. Oprala opet, opet i opet. Zračila na suncu, na vjetru, u hladu danima...(napominjem da se radnja odvijala na visokim temperaturama i sigurna sam da su se dobro osušili).
Strpala sam ih u vrećice i odnijela u kem. čistionicu. Žena je uzela samo jedan za probu jer sumnja da može nešto napraviti s njima.
Pomoć!!

dublin
31.08.2010., 12:53
ja znam da ovo zvuči sad ko da živim u svinjcu :brukica:
ali...

kako se dakle riješiti : ormar, vlaga bila....roba puvukla miris....??
ormarić za cipke..isto ima miris...??

hvala :cerek:

Gabi222
31.08.2010., 13:57
Stvar je u tome sto je se smradez uvukao unutra, pa posto je kozni ne pomaze bas soda, ima netko, mozda neki drugi prijedlog?

mirta2
31.08.2010., 16:08
imam par pitanja za vas:
-imam ploču-plinsku od inoxa, ali mat. vidim da ste se raspisale o mržnji istog..nego, pun je masnih flekica, ja sam to probala očistiti kako sam i do sada čistila emajliranu staru peč-viledom za suđe i detrđentom sa suđe sa grubljom stranom i vidjela sam da sam sve izgrebala, a fleke nisu otišle. poslije sam zalila octom (doduše jabučnim), ali nije ništa masnoće otopio. sad sam kupila neko dm sredstvo za inox da bi skužila da ima upozorenje da je samo za sjajni inox, dok je moja peć naravno mat.. sa čime da to očistim? sad je onak puna malih flekica masnih, kao da je pošpricana (ja toočistim poslije svakog kuhanja, ali nije kao što je bila kao nova). ima li nade za nas?

puno hvala

Masne fleke našpricaš lidlovim W5 za masnoću (narančasta šprica), poslije samo obrišeš mokrom krpom. Izgrebani inox možeš uspješno ispolirati Purol pastom. Isprobano :top:

ombia
31.08.2010., 18:32
ja znam da ovo zvuči sad ko da živim u svinjcu :brukica:
ali...

kako se dakle riješiti : ormar, vlaga bila....roba puvukla miris....??
ormarić za cipke..isto ima miris...??

hvala :cerek:

Ma ne zivis u svinjcu ali u prostoru sa puno vlage da, sto je nezdravo samo po sebi. Prvo probaj elminirati vlagu iz prostora, ima nekim aparata koji vuku vlagu iz prostora sad ne znam tko to po Hrvatskoj radi, jer u protivnom ce ti se vlaga opet zacas usmrditi. Mozes i u baumarktu potraziti one vrecice koje se stavljaju u podrukm a sluze sakupljanju vlage iz prostora na sebe, tu i tamo se moraju staviti u pecnicu da se posuse. A u ormaric nikad ne stavljati frisko nosene aka vlazne cipele.

Garbo
31.08.2010., 20:02
Dobar dan svima. :)

Nadam se da postavljam ovo pitanje na pravom mjestu.

Nedavno sam kupila kuhinju koja ima crne fronte visokog sjaja s ugradbenim elementima.

Dvoumim se oko toga čime je treba čistiti. Površina je, koliko sam uspjela primijetiti, vrlo osjetljiva. Naime, na plohi koja štiti frižider sam nehotice izazvala mikroogrebotine koje se na prvi pogled toliko ne vide, ali kad sunce pada njih upadaju u oči. :flop: Nekako sam uspjela dogovoriti zamjenu tog djela fronte i sad sve izgleda tip-top, ali i dalje me muči pitanje čime to čistiti kako bi fronte i dalje ostale sjajne, a kako bi se istovremeno izbjeglo stvaranje novih ogrebotina.

Dakle, kakva krpica i koje točno sredstvo? Ili samo voda?

Usput, ako može još jedno pitanje. Podloga na kojoj se reže klopa, odlažu stvari i sve to je drvena. Imam spoj na "L" između dva elementa i kako su mi majstori to sfušali, nisu spojili kako treba :kava: pa mi se sad jedan dio tog drva napunio vlage i diže se.

Ima li netko ideju kako se to može spustiti natrag i općenito, šta da napravim s tim? Naime, strah me je da će sad, kad je drvo nabubrilo (oko milimetar, milimetar i pol), u njega još više ulaziti voda i da će na kraju puknuti skroz. :(

Kako to sanirati ili barem spriječiti daljnje probleme? :ne zna:

Francesca
31.08.2010., 22:04
Stvar je u tome sto je se smradez uvukao unutra, pa posto je kozni ne pomaze bas soda, ima netko, mozda neki drugi prijedlog?

previdjela sam da je kožni, sorry :(

sijandraffm
31.08.2010., 22:34
Dobar dan svima. :)

Nadam se da postavljam ovo pitanje na pravom mjestu.

Nedavno sam kupila kuhinju koja ima crne fronte visokog sjaja s ugradbenim elementima.

ja svoju kuhinju, visoki sjaj, cistim s razrijedenom tekucinom za staklo brisat, nemam neki tocan omijer, ali otprilike to bude mozda 1/4 sredstvo za stakla na 3/4 vode. s kuhinskim papirom ili krpom od mikrovlakna.

a za ovo drugo neznam, najbolje reklamiraj, ako jos imas mogucnost.

Garbo
01.09.2010., 07:20
ja svoju kuhinju, visoki sjaj, cistim s razrijedenom tekucinom za staklo brisat, nemam neki tocan omijer, ali otprilike to bude mozda 1/4 sredstvo za stakla na 3/4 vode. s kuhinskim papirom ili krpom od mikrovlakna.

Puno hvala. :)

dublin
01.09.2010., 08:07
ja kuhinju (visoki sjaj...skroz svijetla) čistim pamučnom krpom ili gazom samo natopljenom u vodi i dobro izžmikanom...
iako je relativno velika, napravim to svaki drugi dan,
i stalno je ko nova...
iako, čak i kad je zmazanija..ne kuži se uopće...

staklokeramičku ploču (tj ja imam 3+1) -imam neku krpu od mikrofibre..operem ju u čarliu, i izribam tj prebrišem to...i za kraj završim sa istom ovom krpom tj gazom s kojom sam kuhinju prebrisala...i sjaji se....nema packi, fleka..ničega...

meni su za takve stvari super i dječje pelene (pamučne naravno, da ne bi bilo zabune)..

@ombia....mah..baš sam ljuta zapravo! fakat se trudim da je sve po šagici, i sad su me ove stvari doslovno izbacile iz takta...zimus mi se prvi put najebala ta vlaga u sp sobu....iza ormara, i ajd riješila sam to nekak (varikina ˛stuff)..nije više bilo tih mrlja po zidu, a ni po ormaru...
redovno se luftalo, i sve pet..i onda uzmem u pon ujutro košulju dugih rukava (znači, nije nošena par mjeseci) i ima neki miris...pa ono po tuftini (ne znam kak opisati)..i izvadim van svu robu, prebrisala octom, sve....
bacila par košulja u pranje i tak...
e sad...fora je u tome, kaj nije sva roba u šnjofu..neka čak, iako duže vremena stoi, i dalje ima svježi miris...pa me to malo muči...pokušavam se sjetiti da li sam ih nakon peglanja stavljala drito u ormar, ili ne...u zadnje vrijeme robu ostavim prek noći, pa tek drugi dan u ormar...
od mma dio ormara znači spojeno sve..klizna su vrata...roba niš...tj onak kak treba biti...
e sad..u sub odmičemo ormar, vadim opet sve van...čistim s varikinom, octom..i ostavljam da se lufta do nedj...zidove ću još jednom s varikinom (financijski nismo mogli staviti stiropor na vanjske zidove, pa ću malo preventive za nadolazeću zimu)..i nadam se da ne bu prestrašno...

vlage u kući kao takvoj nema...em je bilo ožbukano duže vremena prije neg smo useljavali, em se fakat..čitavo ljeto, proljeće...jesen...zimu...redovno lufta...samo taj sjeverni zid..na koji je jedino mogao ići ormar je sranje...

sad sam se raspisala...ali fakat sam :tuzni: zobg toga...uvijek te neki kuki mora zahebavati...

ombia
01.09.2010., 08:21
Dublin, ali ti varikinom samo saniras to sto smrdi, pitanje je odakle vlaga, to treba sanirati. Jel mozes ormar odmaknuti od zida malo vise nego je sad?
I nabaviti ovo o cem sam ti pisala, nema mirisa, mozes staviti na dno ormara, pa vuce vlagu na sebe.

I ja isto kad speglam ne vjesam drito u ormar, ne susim ves u spavacoj, jer spavaca sama po sebi zbog jel naseg spavanja jest vlazna prostorija - znojenje, disanje nocu i tako :D

Kuzim da te smeta, meni ak ves ne mirise na svjeze i cisto ondah se unesrecim.:D

dublin
01.09.2010., 08:42
Dublin, ali ti varikinom samo saniras to sto smrdi, pitanje je odakle vlaga, to treba sanirati. Jel mozes ormar odmaknuti od zida malo vise nego je sad?
I nabaviti ovo o cem sam ti pisala, nema mirisa, mozes staviti na dno ormara, pa vuce vlagu na sebe.

I ja isto kad speglam ne vjesam drito u ormar, ne susim ves u spavacoj, jer spavaca sama po sebi zbog jel naseg spavanja jest vlazna prostorija - znojenje, disanje nocu i tako :D

Kuzim da te smeta, meni ak ves ne mirise na svjeze i cisto ondah se unesrecim.:D

u ovom času je odmaknut nekih 25cm od zida...i tak će i ostati...

ma ja tek zadnje vrijeme ispeglam, pa ostavim vani..
glupača sam (da bude sve čisto...ma frikuša...kaj reć drugo..) sam odmah, još onak vlažno od pegle odmah u ormar....jer mene sekira da mi je nekaj vani :rolleyes:

vlaga na zidu...školska kondenzacijska..
mi stavili ormar, i nabili ga ful na zid...i naravno da je zraka bilo...pa niš...i kak sam ja skužila lijepu zelenjavu, mi ga još lani odmaknuli, i ostatak zime je bilo OK! luftala svaki dan i bilo je OK!

a tak je kak je...jedino mjesto na kojem taj ormar može bit..i jebat ga sad...
vidjet ću kak bude...dolazi hladnije vrijeme, jelte..
na dnevnoj bazi uzmem bateriju u ruke i posvijetlim iza ormara, čist da vidim jer ima koja gljivetina u nastanku

Adaleta
01.09.2010., 13:54
Samo da preporucim svim curama/ zenama / deckima.

Najbolja i najjeftinija stvar koju sam do sad koristila je W5 ili Lidla tekucina za uklanjanje kamenca ...
Dode 10 kn - i fakat je super...
Bez puno ribanja ...

Samo za info- svima kome sa preporucila do sad su preporođeni i zahvalni...

Pa da znate da je jeftino i fakat kvalitetno/ efikasno ...

Pozz.

martincius
01.09.2010., 15:21
Ja bih dodala, isto za kamenac i jeftino - denk mit i onaj frosch - oba na bazi octa. :top:

Adaleta
01.09.2010., 17:40
Ja bih dodala, isto za kamenac i jeftino - denk mit i onaj frosch - oba na bazi octa. :top:

Koristila sam jedan od denk mit-a ali taj je imao jak miris- i onda me glava od njega boli ...
Ovaj nema neki tezak miris- cak ga moja mama, koja je alergicar, koristi ...
A domestos joj jako smeta :rolleyes:

ryell
03.09.2010., 23:29
@dublin

ako si u ZG, ima u Bauhausu, "UHU" proizvodi, one nekakve plastične kutijice s nekakvim kristalima unutra koji navlače vlagu. odvlaživači. čisto mehanički rade, nema struje ni ništa... ja sam uzela jedan mali za kupaonu za isprobati (ima raznih veličina), ima i nekakav miris... u tjedan dana je valjda 2 dcl vode sakupio unutra. i ručnici više ne smrde po vlazi.

dublin
04.09.2010., 09:46
@dublin

ako si u ZG, ima u Bauhausu, "UHU" proizvodi, one nekakve plastične kutijice s nekakvim kristalima unutra koji navlače vlagu. odvlaživači. čisto mehanički rade, nema struje ni ništa... ja sam uzela jedan mali za kupaonu za isprobati (ima raznih veličina), ima i nekakav miris... u tjedan dana je valjda 2 dcl vode sakupio unutra. i ručnici više ne smrde po vlazi.

thanx cure....
kak sam izbacila košulje koje sam očito vlažne stavila unutra...par dana luftanja...i nema više šnjofa...
iskreno sam mislila da ću počet kosu čupat :(

kupit ću to..i u ormar...od viška ne boli glava!

ancy87
04.09.2010., 10:53
curke drage,bila ja u dm i slučajno tam vidila neki šejk za u usisivač(par vrsta mirisa)-kupila,to usisala u čistu vrećicu od usisivača-usisajem već par dana a sva kuća miriši-nema više onog mirisa prašine iz usisavača;):top:
jel ko to od Vas koristi?

any201
04.09.2010., 13:31
koristi moja mama samo ona ima neke ampule koje se stave u usisavač i onda miriši kad s eusisava kao eterično ulje. I ima neki prah za suho pranje tepiha. Super je. Ja sam baš isprobala neki denk- mt proizvod za plijesan za tuš zavjese i fuge i sve je otišlo kao da nije ni bilo. Samo što smrdi po kloru boli glava

WhatToDo
04.09.2010., 18:03
Ovak :), imam jedno pitanjce za vas:

U mom odsustvu, MM je usisao kauč onim velikim nastavkom, kojim se usisava POD...
E, je li po vama to, onak, malo fuj?! Mislim si, usisvaš pod prije i Bogtepito sad kakve je prljavštine ostalo na tome, sad mi usisavaš kauč time?
Je l' vi to prakticirate, inače?
Ili ja malo pretjerujem?
Mislim, trebam li sad nekako taj kauč oprati, dezinfikovati, čime???
Hvala!

dublin
04.09.2010., 20:35
Jednom tjedno čistim cetke na usisavacu...
Dok sam imala kutnu od materijala, usisavala sam ju...
Madrac u sp sobi usisam... Pa dalje po podu....
Jesam freAk...al bas ne toliki.....:misli:
bar nisam bila
do sad....

Lali Puna
04.09.2010., 20:55
zato ja usisavam samo podove :D
četke za usisavač, kaj bi i to trebala čisti?!?!
ok, ok, usisam kauč tu i tamo, ne pazim kojim redoslijedom, ak mi naleti tijekom usisavanja poda inspiracija da usisam kauč, usisam ga.
osim ako u stanu ne hodaš u cipelama (a mi ne hodamo), ne vidim kakve bi se to strašne prljavštine mogle naći na podu da bi bilo fuj ak se poslije njega usisa kauč (kak ste uopće došli do toga da ti doznaš kojim redolijedom je on usisavao što dok tebe nije bilo? :lol:).
dezinficiranje nije potrebno.

što se tiče mirisnih vrećica za usisavače, bila sam jednom vrlo blizu toga da i kupim to. šta'š, znatiželjna sam baba pa me zanimalo. onda sam došla k sebi i odlučila da neću past na tu marketinšku foru da sve oko nas odjednom mora mirisat na cvjetnu livadu koju nam uvaljuju da bi nam prodali proizvode za omirišavanje svega i svačega, pa tako i tih mirisa za usisavač.

plavusa123
04.09.2010., 21:21
Ja kupujem vec dugo taj šejk za usisivač iz dm-a. Moj je s mirisom baršuna. Stvarno sve super miriši nakon usisavanja ali cilih 15 min. I ja mislim da je to sve samo mami-lova al šta ću kad je jače od mene. Pun mi je dnevni boravak raznoraznih mirisa.

A sad jedno pitanje za vas koji imate peseke u stanovima. Naime mi imamo pasa ima neka 2 mj. NIKAD nisam mislila da će bilo šta na 4 noge preć moj prag al eto. Ja sam inače manijak za čistoću i zanima me kako vi čistite podove što imate peseke? Ja svaki dan usisam,2 puta tjedno perem podove ali opet:ne zna:
Ma i pas je čist stvarno,nakon svake šetnje ga izbrišem vl. maramicama al ima nešto u meni šta mi neda mira i stalno mislim da je pod prljav.

ryell
04.09.2010., 23:40
Mene živo zanima kakav je to "miris baršuna". Onak, baršun? Materijal? Kak to miriši? :zubo:
Imali davno to doma, al se stari žalio da ga boli glava; dosta intenzivno je mirišalo. Nekakve granulice koje se usisaju u usisavač i onda stoje unutra i mirišu.

@plavusa123, mokre maramice za podove jednom dnevno, prebrišeš sve površine i mirna si. Pogotovo ako ga očistiš nakon šetnje. ;)

dublin
05.09.2010., 09:21
Pa meni se na cetki od usisavaca nabere većinom moja kosa,
koja SAD pogotovo pada ko luda,a duga je...
Pa to sve ocistim....

ombia
05.09.2010., 10:53
Ja kupujem vec dugo taj šejk za usisivač iz dm-a. Moj je s mirisom baršuna.

A sad jedno pitanje za vas koji imate peseke u stanovima. Naime mi imamo pasa ima neka 2 mj. NIKAD nisam mislila da će bilo šta na 4 noge preć moj prag al eto. Ja sam inače manijak za čistoću i zanima me kako vi čistite podove što imate peseke? Ja svaki dan usisam,2 puta tjedno perem podove ali opet:ne zna:av.

Barsun mirisi na sto tocno? :confused:

Za miris koristim kvalitetno ulje, od raznih sintetickih jeftinjava boli me glava.

Ja nemam psa ali imam mace, koja ne ide van, perem pod svaki dan vlaznim maramicama, da pokupim prasinu dlake, detaljno na mokro perem tjednom tjedno.
A pas zaista vani moze zagaziti i u ostatke necije pisaline ili pljuvacke, mislim ostatke, ne nesto odmah vidljivo pa zaobidjete, ali kome je higijena najveci prioritet u kuci taj ionako nece odluciti imati psa unutra.:ne zna:

Kosa mi ne pada, mopzda 3 vlasi na dan koje ja sama izvucem prstima, usisivac imam al ne koristim, draze mi zaista obrisati pod na vlazno.

Rudolfa
05.09.2010., 18:32
Ja se držim savjeta da ,kada usisavam, na malo vate stavim par kapi nekog eteričnog ulja i to usisam, a miris se širi i neko vrijeme zadrži u zraku.

Francesca
05.09.2010., 18:44
Ja se držim savjeta da ,kada usisavam, na malo vate stavim par kapi nekog eteričnog ulja i to usisam, a miris se širi i neko vrijeme zadrži u zraku.

jeftino a efikasno ;)

WhatToDo
05.09.2010., 19:25
osim ako u stanu ne hodaš u cipelama (a mi ne hodamo), ne vidim kakve bi se to strašne prljavštine mogle naći na podu da bi bilo fuj ak se poslije njega usisa kauč (kak ste uopće došli do toga da ti doznaš kojim redolijedom je on usisavao što dok tebe nije bilo? :lol:).

Tako, MM se pohvalio kako je bio vrijedan, i tak sam ga ja pitala, a on je, ne kužeći zašto pitam šta je prvo usisavao, rekao istinu :D

Usisivač je posudio od staraca jer je puno, puno jači od našeg... Kaj ja znam što su sve oni usisavali time...:ne zna:
Ajme, ne mogu si pomoći, gadi mi se kauč :rolleyes:

Francesca
05.09.2010., 19:31
pa onda ga operi pjenom i bok

plavusa123
05.09.2010., 22:08
Ne znam stvarno kako opisat taj miris baršuna.Miris je neki nježni,meni se sviđa. Na kutiji piše baršun. Kod nas u DM-u je bila još i lavanda ali taj miris ne podnosim pa nisam ni kupovala.
Higijena mi je veliki prioritet u kući ali ipak ne toliki da bi izbacila peseka. I tako mu je čišćenje i brisanje nakon svakog izlaska vani. Te maramice sam probala ali kako je u mene laminat na podu samo se sve zmaže pa još gore izgleda.

ombia
05.09.2010., 22:50

Ovo je odlican savjet, moram upamiti.:top:

Tako, MM se pohvalio kako je bio vrijedan, i tak sam ga ja pitala, a on je, ne kužeći zašto pitam šta je prvo usisavao, rekao istinu :D

Usisivač je posudio od staraca jer je puno, puno jači od našeg... Kaj ja znam što su sve oni usisavali time...:ne zna:
Ajme, ne mogu si pomoći, gadi mi se kauč :rolleyes:

Daj olabavi malo :mig:, covjek posudi usisivac, usisa i jos ga pilis. Umjesto da si ga nagradila khm khm

Plavuso i ja imam laminat ali to su bas cvrste vlazne maramice namjenjene pranju poda pa mi se nista ne zamulja :ne zna:, doduse ne znam kako je imati psa u stanu.
Barsun ne mirise na nista kao sto ti pamucna majca ne mirise na nista sama po sebi, da to nije netko zeznzo u prijevodu i krivo stampao na pakiranju :D

plavusa123
05.09.2010., 22:59
Moguće za prijevod. Naši sve krivo prevedu. Uglavnom miris je dobar,kutijica s kesicama je roskaste boje,ali izvitri brzo. Ma te maramice su bile Lidlove,isto baš za pod,kupovala sam ih još prije pasa ali bi mi ostali svi tragovi brisanja. Kod mene ti laminat nije bas zahvalan,nema sjaja i izludi čisteć ga. Svaki otisak se vidi. Ne znam jel svaki takav ili je to samo moj slučaj.

ombia
05.09.2010., 23:03
Ima raznih vrsta i kvaliteta ali opcenito ja laminat nimalo ne volim. No sudbina hoce da ga eto imam.:rolleyes:

dublin
06.09.2010., 07:38
Kosa mi ne pada, mopzda 3 vlasi na dan koje ja sama izvucem prstima, usisivac imam al ne koristim, draze mi zaista obrisati pod na vlazno.

da...a mi koji imamo tepih?!!
moraš usisat hoćeš nećeš...
i iza ..i po čoškovima...a onda tu i tam kojeg paauka...
kak je zahladilo sam bježe u kuću..i tak....ja uvijek imam kaj usisavati...
a npr nemam metlu...pa i kuhinju usisam...i tak... :raspa:

a za kosu sam...pa blago je reći ljubomorna :o

ombia
06.09.2010., 10:17
A eto, ja ne mislim da si kucni ljubimci tepih i higijena nuzno pasu :D pa sam iz ovog svetog trojstva izbacila - tepih.
Padala je meni puno kosa ranije ali tad je to bio ili stres ili nesto ozbiljno somatsko, u svakom slucaju nesto cime sam se morala pozabaviti.

dublin
06.09.2010., 10:28
moj Pas u dvorištu :cerek:
ima svoju kuću....:cerek:
tak da...i tepih i kućni ljubimci :cerek:

e da..netko je rekao da je ocat ok i za pečnicu :misli: ????

Lali Puna
06.09.2010., 10:35
Barsun ne mirise na nista kao sto ti pamucna majca ne mirise na nista sama po sebi, da to nije netko zeznzo u prijevodu i krivo stampao na pakiranju :D

ma nije to zeznuto u prijevodu, to su točno te fino upakirane gluposti koje nam prodaju - neodoljivi miris baršuna u vašem domu, glavno da dobro zvuči, glavno da ti proda potrebu da ti sve u stanu mora umjetno mirisati, a to što 'miris baršuna' ništa ne znači kao da je bitno
neodoljiva lakoća svježine, beskrajna svježina slobode...
pogledaj samo kakve besmislice od mirisa nude omekšivači

ombia
06.09.2010., 11:27
ma nije to zeznuto u prijevodu, to su točno te fino upakirane gluposti koje nam prodaju - neodoljivi miris baršuna u vašem domu, glavno da dobro zvuči, glavno da ti proda potrebu da ti sve u stanu mora umjetno mirisati, a to što 'miris baršuna' ništa ne znači kao da je bitno
neodoljiva lakoća svježine, beskrajna svježina slobode...
pogledaj samo kakve besmislice od mirisa nude omekšivači

Ne koristim omeksivac vec stoljece.:D Ne vidim mu svrhu, susilica sve savrseno omeksa a ja ne volim da se vise mirisa tuku na meni (miris mog parfema sa jos necim). Sto se mene tice kuhinja ne mora mirisati na nista drugo osim na miris svjeze pecenog domaceg kruha.:cerek:

any201
06.09.2010., 11:55
Ovak :), imam jedno pitanjce za vas:

U mom odsustvu, MM je usisao kauč onim velikim nastavkom, kojim se usisava POD...
E, je li po vama to, onak, malo fuj?! Mislim si, usisvaš pod prije i Bogtepito sad kakve je prljavštine ostalo na tome, sad mi usisavaš kauč time?
Je l' vi to prakticirate, inače?
Ili ja malo pretjerujem?
Mislim, trebam li sad nekako taj kauč oprati, dezinfikovati, čime???
Hvala!

Ja se uopće ne zamaram time. Uredno svaki dan usisavam i onda usišem fotelju i trosjed ako vidim da ima nekih mrvica ili prašine. I ne pazim na redoslijed. I isto tako nekad znam posudit od svojih njihov usisavač jer je puno jači i usisam onda kompletno kauč i tepihe,a on niti nesmije usisavat laminate i parkete bez posebnog nastavka. Mislim da se brineš bezveze pa ne hodate po podu u blatnim čizmama.:rolleyes:

any201
06.09.2010., 11:59
Ne koristim omeksivac vec stoljece.:D Ne vidim mu svrhu, susilica sve savrseno omeksa a ja ne volim da se vise mirisa tuku na meni (miris mog parfema sa jos necim). Sto se mene tice kuhinja ne mora mirisati na nista drugo osim na miris svjeze pecenog domaceg kruha.:cerek:

Joj ja ne mogu podnjeti taj miris odjeće kada izađe iz sušilice zato ju malo koristim. Jest da sve fino omekša, al više volim prirodno sušenje. A omekšivače obožavam.

WhatToDo
06.09.2010., 14:10
Daj olabavi malo :mig:, covjek posudi usisivac, usisa i jos ga pilis. Umjesto da si ga nagradila khm khm

Još sam u odsustvu, budem ga nagradila kad se vratim :cerek: :mig:

Lali Puna
06.09.2010., 15:24
na kauču, naravno :D

ombia
06.09.2010., 16:35
Joj ja ne mogu podnjeti taj miris odjeće kada izađe iz sušilice zato ju malo koristim. Jest da sve fino omekša, al više volim prirodno sušenje. A omekšivače obožavam.

Meni i dalje mirise na deterdzent kojim sam prala, persil recimo. No tko ne voli imas te mirisne maramice za susilicu.:mig:

any201
06.09.2010., 21:15
mirisne maramice za sušilicu? Joj opet sam neinformirana. Moram priznati da nisam znala za njih.

WhatToDo
06.09.2010., 21:46
na kauču, naravno :D

Da, naravno! Friško usisanom :rofl: :cerek:

Black Molly
09.09.2010., 13:29
E, cure, negdje na forumu sam pročitala da se novi ručnici trebaju oprati sa soli, da zadrže boju i da što dulje budu tih žarkih boja, da ne izbijede. Jesam li to zabrijala? Ne mogu to više nigdje naći :ne zna:

luna_lana
09.09.2010., 14:49
Imam jedno općenito pitanje...koje su pločice najlakše za održavanje - tamne ili svijetle, sjajne ili mat - kakva su vaša iskustva?
Ja renoviram stan i mjenjamo i pločice u kupatilu i kuhinji i ne želim pogriješiti.
Dosad sam imala u kupatilu na podu sive, sjajne, ali sa bjelim fugama, teško za održavanje, na sivom se vidi svaki trun prašine, a fuge sam stalno morala farbati..:rolleyes:
U kuhinji sam pak na podu imala bijele mat, sa bijelim fugama, e to je tek bio očaj - to sam stalno morala glancat jer ko za vraga još u kuhinji imam ogromni prozor i sve se vidi :D.:rolleyes:
Znam samo da ću sad imat tamne fuge na podu i u kuhinji i kupatilu, nema šanse ikada više bijele! A za pločice nemam pojma...:(

bulthaup
09.09.2010., 15:05
Svijetlo sive se fino odrzvaju.

Lali Puna
09.09.2010., 15:11
Imam jedno općenito pitanje...koje su pločice najlakše za održavanje - tamne ili svijetle, sjajne ili mat - kakva su vaša iskustva?

špricane, šarene, sve one koje imaju nekih uzoraka, na tome se manje vidi da je zmazano nego na jednobojnoj plohi
i sjajne su navodno lakše za održavanje od mat, al ja sam na to zaboravila pa uzela mat :bonk:, što mogu kad mi se više sviđa mat

ja sam inače najlijenija domaćica na ovom podforumu i sve sam u stanu birala po principu da se što lakše održava. odmah sam znala da u moj stan neće doći nikakve tamne kupaonske ili podne pločice (vidi se svaka mrvica, o kamencu da ne pričamo), da neće biti nikakvih elegantnih svijetlih podnih pločica...

na podu u kuhinji i hodniku imam svijetlo sive prošarane nekim bijelim linijama, na zidu u kuhinji imam jabuka zelene, ali koje glume teksturu tkanine, nisu skroz jednobojne.
kupaonica je mala pa su pločice svijetle, neka skroz svijetla vodena boja, ali isto nisu jednobojne. izdaleka izgledaju jednobojno, a izbliza izgledaju kao da su premazane grubim slojem nekog polupozirnog bijelog laka. taman da se kamenac ne vidi :D

Znam samo da ću sad imat tamne fuge na podu i u kuhinji i kupatilu, nema šanse ikada više bijele!
ja ne bih tamne fuge za kupaonu - na njima ti se kamenac vidi

moje su sve fuge svijetlosive - taman da nisu bijele, a nisu ni tamne

Black Molly
09.09.2010., 15:53
(

Svijetle, sjajne. Najbolje su socijalističke - bijele, bez fuga :D

Black Molly
09.09.2010., 15:55
ja ne bih tamne fuge za kupaonu - na njima ti se kamenac vidi

E, da ... moje podne u kupaoni i kuhinji nemaju fuge, crne su :mig:

luna_lana
10.09.2010., 11:43
Hvala svima na savjetima! :)

Lali Puna - dobro si ti to riješila u svome stanu :top:, ja također sada otkako imam dijete funkcionalnost i lakše održavanje i čišćenje stavljam ispred estetike.
Vidiš totalno sam zanemarila da će mi se na tamnim fugama vidjeti kamenac...a ništa onda ću i ja morat stavit neke svjetlije, s obzirom da mjenjam pločice samo na podu moram opet stavit sive jer moraju pasat sa ovima na zidu, stavit ću onda i ja neke svijetlije sive, zapravo to možda i jeste najbolje riješenje, neće se toliko vidjeti ni prljavština ni kamenac.Hvala! :s
A što se tiče kuhinje, kuhinja je bijeli sjajni medijapan + smeđe ili bjelo kaljeno staklo na zid, sad još da stavim sjajne pločice...to će sve blještiti....:ne zna:
Nisam pametna šta napraviti?:rolleyes:

Black Molly - ja htjela bez fuga,mislila sam da je to riješenje svih mojih problema sa čišćenjem:D, ali me je keramičar odgovorio od toga, zbog funkcionalnih razloga i nakraju me uvjerio i odustala sam od toga:(

Lali Puna
10.09.2010., 12:08
luna_lana, pa na kuhinjski pod možeš staviti tamnije pločice, tamo nema kamenca
a zapravo bi ti najbolje išle neke bež..ne moraju biti sjajne
i, naravno, ako hoćeš da se lakše održava onda potpuno ravne površine, bez nekih tekstura po površini, linija, cvjetova ili slično... ono da su hrapave na dodir - u to se sve uvlači prljavština

luna_lana
10.09.2010., 13:52
luna_lana, pa na kuhinjski pod možeš staviti tamnije pločice, tamo nema kamenca
a zapravo bi ti najbolje išle neke bež..ne moraju biti sjajnei, naravno, ako hoćeš da se lakše održava onda potpuno ravne površine, bez nekih tekstura po površini, linija, cvjetova ili slično... ono da su hrapave na dodir - u to se sve uvlači prljavština
Tako će najvjerovatnije i biti!
Mislim da bi bež mat pločice sa smeđim fugama bile ok riješenje. I mislila san uzeti one 60 x 30 da ima što manje fuga.
Prvi izbor su bile tamno smeđe, ali ovdje na temi o kuhinjama je neko pisao da se jako teško održavaju, vidi se svaka mrvica a pogotovo prašina.
Ja imam ogroman prozor u kuhinji i koliko god je to zgodno, ponekad poludim jer se sve vidi.:D

Lali Puna
10.09.2010., 14:12
bež velike pločice, još ako su neke lijepe, sa smeđim fugama su jako lijepe pločice
moja frendica ima tako u kuhinji (a ona je picajzla i voli čistiti) i njezine pločice su mi među ljepšima koje sam vidjela, a ja čak ne volim bež

paprenjak
11.09.2010., 08:21
Drage moje,trebam jedan savjet:confused::confused:
Kupila sam jučer tekućinu Sagrotan za veš,pa me zanima di se to stavlja,sa praškom za veš ili u onaj pretinac sa omekšivačem skupa?
Molim pomoć,perem stvarčice za bebu:confused::ne zna:

sijandraffm
11.09.2010., 12:36
Drage moje,trebam jedan savjet:confused::confused:
Kupila sam jučer tekućinu Sagrotan za veš,pa me zanima di se to stavlja,sa praškom za veš ili u onaj pretinac sa omekšivačem skupa?
Molim pomoć,perem stvarčice za bebu:confused::ne zna:

u pretinac za omeksivac:mig:

ja to trazim, nisi kupila u Hr ?

ishtvanna
11.09.2010., 12:38
Cure i dečki, meni se zaštopao onaj odvod za omekšivač na perilici rublja - tj. nakon pranja mi u tom pretincu ostane skoro cijeli omekšivač koji sam stavila.
Kako to riješiti, što uliti da se to pročisti? :ne zna:

sijandraffm
11.09.2010., 12:44
Cure i dečki, meni se zaštopao onaj odvod za omekšivač na perilici rublja - tj. nakon pranja mi u tom pretincu ostane skoro cijeli omekšivač koji sam stavila.
Kako to riješiti, što uliti da se to pročisti? :ne zna:

najcesce ti bude to gore sve zalijepljeno i zastopano od praska, pa izvadi cijeli pretinac, ima neka kvakica koja se treba stisnit dfa otvoris blokadu, ionda mozes to sve skinuti i pocistit.

ishtvanna
11.09.2010., 12:59
najcesce ti bude to gore sve zalijepljeno i zastopano od praska, pa izvadi cijeli pretinac, ima neka kvakica koja se treba stisnit dfa otvoris blokadu, ionda mozes to sve skinuti i pocistit.

Niš, probat ću to raskopat i očistit - nisam ni znala da se to može izvaditi :bonk:

Ali dobro, zato imam vas :cerek:

paprenjak
11.09.2010., 13:31
u pretinac za omeksivac:mig:

ja to trazim, nisi kupila u Hr ?

Kupila sam u Mulleru u Grazu,ali ima i kod nas.
Kaj mogu pomješati omakšivač skupa?

sijandraffm
11.09.2010., 14:07
Kupila sam u Mulleru u Grazu,ali ima i kod nas.
Kaj mogu pomješati omakšivač skupa?

da mozes slobodno pomijesat.
a di kod nas, mi nemamo muller, ima li jos negdije ???