PDA

View Full Version : Podstanarstvo - savjeti

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8

darin
31.08.2005., 21:27
Ovak, zanima me jeste li vi koji ste podstanari prijavljeni ili ste na crno?

Pitam radi odbijanja od poreza...naime, nije mi to opce palo na pamet sve do danas :zubo: da bi sva ta davanja trebala ulaziti u povrat poreza i da li se to uopce isplati?
Sigurno bi mi se stanarina povisila ako se dogovorim da se napravi prijava plus sve zakonski, a onda mi se mozda ne bi isplatilo to sve skupa s porezom, tj ne bih nista ni zaradila ni ustedila. :D

Nacelno ne kuzim kak to ide, samo znam da mi godisnje na stan ode prek 24soma kuna. :eek:

Ako ima neko ko zna pa da mi objasni kak to sve skupa funkcionira...tnx :)

prle69
01.09.2005., 09:17
Čini mi se da ide ovak:
Država daje poresku olakšicu na stanovanje do 12,000 kn godišnje (tu je uključeno podstanarstvo).
Olakšica smanjuje porsznu osnovicu i pod pretpostavkom da si u poreznom razredu:
*25% (plaća do 8000 kn) povrat ti je cca 3,000 kn
*35% (plaća preko 8000 kn) povrat je cca 4500 kn

Načelno najmodavci ne žele pristati na prijavu jer im to ide u dohodak i oporezivo je (uz 30% priznatih troškova). Uz to ulaze u evidenciju pa kad promjene podstanara boje se inspekcije. Čak i da pristanu u tom slučaju podižu stanarinu za visinu poreza (eto kalkulacija):
Prijava 1,000 kn mjesečno=12,000 kn godišnje -30% troškova =7200 kn osnovica * 35% = 2520 kn = 210 kn mjesečno

Kako su u ZGu najmoprimci uglavnom bez dohotka (studenti) nema potrebe za prijavom (povratom poreza) pa je vrlo mali broj podstanara prijavljen (mislim da je u ZG izašao podatak o 7 prijava)

Juraj
01.09.2005., 09:42
prle69 kaže:

Prijava 1,000 kn mjesečno=12,000 kn godišnje -30% troškova =7200 kn osnovica * 35% = 2520 kn = 210 kn mjesečno

Porez na najam stanova je 15% (a ne 35%) + prirez ako ga ima.

banderas
01.09.2005., 10:44
Što god da se radi legalno, uvijek će, gledajući strogo samo financije, biti skuplje od nelegalnog inače nelegalno ne bi ni postojalo :D

prle69
01.09.2005., 12:58
Juraj kaže:
Porez na najam stanova je 15% (a ne 35%) + prirez ako ga ima.

čini mi se da je prihod od najma ide u skup prihoda koje čovjek ima... pretpostavimo da negdje radi i da ima neku plaću...
no, možda se varam...

Ako je porez na najam 15% onda stvarno ne vidim razoga da se podstanari ne prijavljuju :)

Prolaznica
01.09.2005., 13:11
konkretni primjer moje frendice: placa najam 2500 kn , porez joj dodje 375 kn. na osnovu toga ima pravo na povrat poreza koji joj dodje 3600 kn, tj. 300 kn po mjesecu

darin
01.09.2005., 17:01
Prolaznica kaže:
konkretni primjer moje frendice: placa najam 2500 kn , porez joj dodje 375 kn. na osnovu toga ima pravo na povrat poreza koji joj dodje 3600 kn, tj. 300 kn po mjesecu

a meni bi se stanarina povisila ziher vise od 300 kn po mjesecu (tj proporcionalno povratu poreza) dakle manicu se sumanutih ideja legalnog podstanarenja. :D

tnx ljudi! :)

Prolaznica
01.09.2005., 17:10
naravno ... tako je, na zalost, u vecini slucajeva

Juraj
02.09.2005., 07:39
prle69 kaže:
čini mi se da je prihod od najma ide u skup prihoda koje čovjek ima... pretpostavimo da negdje radi i da ima neku plaću...
no, možda se varam...

Ne, to je porez po odbitku i konacan je. Ali zato ako ne radis nemres na tom prihodu koristiti svoje olaksice.

Crow Jane
02.09.2005., 08:12
darin kaže:
a meni bi se stanarina povisila ziher vise od 300 kn po mjesecu (tj proporcionalno povratu poreza) dakle manicu se sumanutih ideja legalnog podstanarenja. :D

tnx ljudi! :)

Ovo sam i ja nekad prije kalkulirala i isto zaključila da se ne isplati. Jer bi se onda morala prijavit na tu adresu. :lol: :D

darin
11.09.2005., 16:08
i osim sto ti se povisi stanarina moras iskrcati brdo love za nove dokumente...:D

bobofer
25.04.2006., 08:38
Bog!
Prijatelj i ja zivimo u njegovom stanu, on je vlasnik stana. Ja sam prijavio boraviste na tu adresu. Stanarinu ne placam, rezije dijelimo. Nismo sklapali ugovor o najmu jer nista nisam iznajmio. Zanima me dali ce moj prijatelj imati problema sa porezom zbog mene?

Unaprjed hvala!

rasklopac
25.04.2006., 23:13
Bog!
Prijatelj i ja zivimo u njegovom stanu, on je vlasnik stana. Ja sam prijavio boraviste na tu adresu. Stanarinu ne placam, rezije dijelimo. Nismo sklapali ugovor o najmu jer nista nisam iznajmio. Zanima me dali ce moj prijatelj imati problema sa porezom zbog mene?

Unaprjed hvala!

Neće.

Madame Hooch
26.04.2006., 18:58
Bog!

Unaprjed hvala!

a i pozdravlja se s Bok !

Bare
27.04.2006., 16:19
Čuo sam da postoje nekakve tablice po kojima oporezuju 'legalne' iznajmljivače stanova, navodno parametri su kvart, veličina stana, zgrade, tak nekaj..
Ima li tko informaciju koliko se zapravo plaća poreza ako je podstanar prijavljen?

spy
27.04.2006., 17:37
Čuo sam da postoje nekakve tablice po kojima oporezuju 'legalne' iznajmljivače stanova, navodno parametri su kvart, veličina stana, zgrade, tak nekaj..
Ima li tko informaciju koliko se zapravo plaća poreza ako je podstanar prijavljen?

Bog!:s

Petnejst posto:zubo:

Neće imat problema;)

P.S. Ak mu dođe inspekcija recite da ste pederi:rofl:

Madame Hooch
28.04.2006., 17:16

ma kakva kataloška procjena-kakvi bakrači !!! pa nije to da ti sad prijavljuješ osiguranje za štetu na neosiguranom autu a pao ti crijep s krova ...bez veze :flop:

vi ste dečki, jednostavno rečeno, u neregestriranoj istospolnoj zajednici i tak dugo dok mu ti ne poželiš ugasiti aparate za održavanje života - koga briga :rofl: :rofl: :rofl:

plimpi
29.04.2006., 20:11
ma kakva kataloška procjena-kakvi bakrači !!! pa nije to da ti sad prijavljuješ osiguranje za štetu na neosiguranom autu a pao ti crijep s krova ...bez veze :flop:

vi ste dečki, jednostavno rečeno, u neregestriranoj istospolnoj zajednici i tak dugo dok mu ti ne poželiš ugasiti aparate za održavanje života - koga briga :rofl: :rofl: :rofl:

nenadjebivo dobar odgovor :top:

Vanai
12.04.2007., 21:31
Molim za pomoć. Uskoro ću morati iznajmiti stan, a ne znam kamo ću sa psom...pa slijede pitanja:
1.da li je itko od vas čuo da je neki iznajmljivač pristao na to da bude i pas u stanu?:confused:
2.pas je dosta velik (newfoundland) pa bi bilo zgodno i neko dvorište, ako se recimo radi o iznajmljivanju nekog manjeg dijela kuće (što manjeg, studenti baš nemaju veliki buđet..znate kak je)...da li itko od vas zna nekoga tko bi tako nešto iznajmio???
3.Šta mislite, da li mi je pametnije da se prebacim na temu o kućnim ljubimcima?:rolleyes:
Pomagajte, ne znam šta ću..:cool:

krokodajl
13.04.2007., 16:50
Većina vlasnika ne želi psa pa im naprosto nemoj reći da će i on živjeti. Kad najave da će doći po stanarinu, kajgod, odvedi psa negdje, počisti dlake i šlus. Nemaš ti njima kaj polagati račune kako ćeš živjeti, samo pazi da im stan vratiš uredan, kao što si ga našla.

Glede iznajmljivanja, ne znam baš. Po Dubravi puno ljudi iznajmljuje dio kuće pa pogledaj tamo, samo ne znam kako ćeš uspjeti tamo skriti psa, pošto ćeš maltene živjeti s njima. ;)

mvi
13.04.2007., 17:51
Ne, ne! Nikako lagati najmodavca jer češ izletiti prije nego si ušla. Puno ti je pametnije objasniti da je pas socijaliziran, da ne laje (ili malo), da ne uništava,...

Sa sakrivanjem psa od 50-60 kg :rofl: ti želim puno sreće ali sigurno da ti se to može vratiti o glavu kad ti "gazda" da otkaz preko noći a ti se taman lijepo smjestila.

Ja sam iznajmljivao kat kuće (Rijeka) i nisam imao ništa protiv psa, ali to nisam dozvolio zbog svog njemačkog ovčara i mogućeg sukoba dva psa.

U svakom slučaju: iskreno! Možda ćeš malo duže tražiti....

ciganche
13.04.2007., 18:49
Moja prijateljica je živjela u iznajmljenom stanu s dečkom i malim psom, doduše taj stan ima posebnu taracu.

sara4
16.04.2007., 11:06
Većina vlasnika ne želi psa pa im naprosto nemoj reći da će i on živjeti.

Od iznajmljivaca se ocekuje korektnost, da ne tlace, da sve poprave, da stan bude uredan i ostalo, a s druge strane bi im se trebalo lagati da ce u stanu biti ogroman pas? :flop:

Vanai
16.04.2007., 11:23
Od iznajmljivaca se ocekuje korektnost, da ne tlace, da sve poprave, da stan bude uredan i ostalo, a s druge strane bi im se trebalo lagati da ce u stanu biti ogroman pas? :flop:

neće se nikome ništa lagati. ja bih poludila da meni kao netko tako nesto napravi iza leđa, a uostalom, pas je prevelik da bi se uopće uspio sakriti, ugl. ne želim živjeti u strahu.

ali ima jedna sitnica,ovo što si rekla šta se očekuje od iznajmljivača...nisu se svi iznajmljivači baš potrudili da ispune očekivanja, nego znaju biti takva stoka da ti hoće iznajmiti garažu pod garsonjeru ili nema tuša pa kažu, ti si na difu, možeš se na faksu tuširati, a da ne pričam o zatvaranju radijatora i prigovaranja zbog upaljenog svjetla...ponašaju se prema studentima kao zadnjem šljamu, ali bitno da dobro naplate sramotu koju iznajmljuju!:E
p.s. čast iznimkama:s

sara4
16.04.2007., 13:05
neće se nikome ništa lagati. ja bih poludila da meni kao netko tako nesto napravi iza leđa, a uostalom, pas je prevelik da bi se uopće uspio sakriti, ugl. ne želim živjeti u strahu...

To ja reagirala na krokodajlov post i njegov prijedlog o skrivanju psa.

Slazem se s tobom sto se tice najmodavaca te da ih ima svakakvih. No drzim da za korektan odnos treba postaviti dobre temelje, a to sigurno nije laganje i skrivanje zivotinje ako je najmodavac ne zeli u svom stanu. Jer, ako je netko nekorektan prema meni, sigurno necu biti ta koja ce ga gadjati kruhom (a on mene kamenom, da budemo jasni :D ).

NoWa
16.04.2007., 13:09
Nemaš ti njima kaj polagati račune kako ćeš živjeti, samo pazi da im stan vratiš uredan, kao što si ga našla.

mena jel? osim što stan nije njegov, nego od gazde?
za tvoj stav:flop:

Madame Hooch
16.04.2007., 13:22
Većina vlasnika ne želi psa pa im naprosto nemoj reći da će i on živjeti. Kad najave da će doći po stanarinu, kajgod, odvedi psa negdje, počisti dlake i šlus. Nemaš ti njima kaj polagati račune kako ćeš živjeti, samo pazi da im stan vratiš uredan, kao što si ga našla.

strašno loš savijet ! strašno, strašno loš ! :mad:
zbog takvih koji misle da se tako uređuju podstanarski odnosi, i svi mi koji igramo pošteno i po pravilima, izloženi smo svakakvim napadima i podozrivosti :flop:

Vanai : podstanar sam 8 punih godina sa psom koji je do onda bio mali seljak (živjela sam u vikendici na selu) ...nikad problema, ni sa stanodavcima ni sa susjedima ; ali, unaprijed sam tražila upravo takav odnos : "dobar dan, zovem zbog oglasa, zaposlena sam i imam psa !" ...negdje na nekoj drugoj temi sam napisala : pred 8 godina omjer onih koji su rekli OK je bio 1:20 , pred 5 godina 1:10 , a danas već 1:5 (dijelom zbog ponude-potražnje, dijelom zbog razvijenijeg stava)
Samo hrabro i iskreno naprijed - i puno sreće !
(btw. ovaj dio godine je idealan za nalaženje pristojnog stana po povoljnim uvijetima - nemoj čekati 9. mjesec kad navale)

krokodajl
16.04.2007., 17:23
strašno loš savijet ! strašno, strašno loš ! :mad:
zbog takvih koji misle da se tako uređuju podstanarski odnosi, i svi mi koji igramo pošteno i po pravilima, izloženi smo svakakvim napadima i podozrivosti :flop:

Daj, ne moraliziraj. Nikoga se ne tiče jel u stanu ima patuljke, aliene, ljubavnika ili psa sve dok plaća stanarinu i vrati ga nazad u istom stanju u kakvom ga je našla.

Neznadar
16.04.2007., 19:20
Daj, ne moraliziraj. Nikoga se ne tiče jel u stanu ima patuljke, aliene, ljubavnika ili psa sve dok plaća stanarinu i vrati ga nazad u istom stanju u kakvom ga je našla.

U pravilu bi trebalo biti tako, ali pokusaj rentat stan u Rvackoj ako si npr. Crnac...

mvi
16.04.2007., 20:07

Krivo!
Tvoje razmišljanje je u najmanju ruku neozbiljno , a sigurno neodgovorno prema vlasništvu i nekim uređenim odnosima (među njih svrstavam i najam stana). U najmu OBJE strane imaju obveze i OBJE strane imaju moralnu obvezu biti iskreni od početka.

Netko tko taj odnos shvati ozbiljno ne moralizira nego se ponaša po nekim društvenim normama ali tko sam ja da te učim..

ja i bash ja
16.04.2007., 21:26
ma, ponašanje mu je neodgovorno prvenstveno prema samom sebi :mad:
jer - povjerenje je stvar reciprociteta = kolko ja vjerujem tebi, tolko mogu očekivati da ćeš ti vjerovati meni i obrnuto...pa ako ja tebe u startu idem zajebati; šta mogu očekivati od tebe ?:eek:

krokodajl
16.04.2007., 22:27
Nije nikakvo zajebavanje, nego jednostavno nepolaganje računa. Ja imam ugovor sa svojim podstanarima, nisam ih pitala tko će živjeti u stanu, hoće li biti samo njih dvoje ili pak još dvadeset članova njihove ekipe, hoće li dovesti slona, farbati zidove ili ih pak rušiti, nakon dvije godine će mi vratiti stan točno onakav kakvog su dobili i kraj priče. Ne pada mi napamet obilaziti ih i pregledavati je li kauč tamo gdje sam ga ostavila.

Arian Girl
16.04.2007., 23:29
Ja imam ugovor sa svojim podstanarima, nisam ih pitala tko će živjeti u stanu, hoće li biti samo njih dvoje ili pak još dvadeset članova njihove ekipe, hoće li dovesti slona, farbati zidove ili ih pak rušiti, nakon dvije godine će mi vratiti stan točno onakav kakvog su dobili i kraj priče. Ne pada mi napamet obilaziti ih i pregledavati je li kauč tamo gdje sam ga ostavila.

Pa ti si idealna gazdarica! :top: :D

Ja sam podstanar već 13 godina, dosta sam lokacija promijenila i stvarno sam svašta doživjela. A sigurno najgore mi je bilo dolaženje vlasnika i prevrtanje po stanu dok nisam doma. I da smo čujete izgovora kad ih prijevremenim povratkom ulovim na djelu! I to nije bio slučaj samo s jednom osobom, tako da to eventualno tajenje stvari a bogme i životinja, pogotovo tolikih, baš i nije najmudriji potez... http://www.smileyhut.com/standard/no2.gif

Što se životinja tiče, jedna me ženska nije htjela primit sa- zamorcem! Rekoh joj kak on izgleda, da je u kavezu i da ne pravi nikakve problema, no ona ne želi reskirat da on utekne iz kaveza, zavuče se negdje, igrize namještaj i još kakvu goru štetu napravi?!http://www.smileyhut.com/confused/fool.gif Ok, hvala do viđenja...

Psa nisam imala, al u onim trenucima kad sam dolazila u napast da udomim nekog, blagonakloni su bili uglavnom oni koji i sami imaju pse i znaju kak to sve izgleda, dok su ostali kategorički odbijali čut. Ipak, nisam ga uzela upravo zato što nikad neznam gdje sljedeće mogu završit i što me može dočekat, a nedaj bože da cucka nakon par godina moram dat jer ga nesmijem imat sa sobom... :(

zozo77
22.04.2007., 11:13
Molim za pomoć. Uskoro ću morati iznajmiti stan, a ne znam kamo ću sa psom...pa slijede pitanja:
1.da li je itko od vas čuo da je neki iznajmljivač pristao na to da bude i pas u stanu?:confused:
2.pas je dosta velik (newfoundland) pa bi bilo zgodno i neko dvorište, ako se recimo radi o iznajmljivanju nekog manjeg dijela kuće (što manjeg, studenti baš nemaju veliki buđet..znate kak je)...da li itko od vas zna nekoga tko bi tako nešto iznajmio???
3.Šta mislite, da li mi je pametnije da se prebacim na temu o kućnim ljubimcima?:rolleyes:
Pomagajte, ne znam šta ću..:cool:

Supruga i ja smo živjeli u unajmljenom stanu cca. 2 godine. Imamo dalmatinera od skoro 40kg. Stanodavac je bio fantastičan. Pitali smo za psa, rekao je da nema problema jer on u tom stanu ne živi nego ga samo iznajmljuje :)
Mjesec dana nakon useljenja je nazvao i pitao da li je dalmatinac zadovoljan :)
Nije ni dolazio u tih dvije godine jer živi u Sisku, a mi smo u Zagrebu pa mu se nije valjda dalo. Kad smo odlazili, dogovorili smo da moj bratić preuzme najam stana pa vlasnik niti tada nije izrazio želju da navrati. Pas nije napravio nikakvu štetu u stanu. Povremeno smo slušali grintanje susjeda bez povoda (pas nije nikad stvarao buku, prljao hodnike niti ništa slično po zgradi), ali tako je moglo biti i u stanu koji smo kupili (za sada je, hvala Bogu, OK).

Što se tiče traženja stana za najam, moram priznati da smo okrenuli dosta brojeva dok nismo našli stanodavca koji je pristao na psa, a da nam je i stan bio OK. Vremenski rok traženja je bio relativno dug, oko mjesec-dva koliko se sjećam. Imali smo tu sreću da nam se nije žurilo.

U svakom slučaju, sretno!

BTW, i mi smo se raspitivali po forumima kad smo unajmljivali stan pa smo dobili razne odgovore. Jedan je komentirao kako pas grebe namještaj i uništava parket s "kanžama na nogama". Umrli smo od smijeha, ali nas to nije obeshrabrilo.

Tinchi
22.04.2007., 11:28
mena jel? osim što stan nije njegov, nego od gazde?
za tvoj stav:flop:
Sorry, ali ako za stan PLAĆAM (i to poprilično visoko, budimo iskreni), očekujem apsolutni komfor.
Ne unajmljuješ kvadrate već slobodu.

Ipak, osobno bih najavila životinju u stanu. Definitivno ju ne bih skrivala.

Mikalica
22.04.2007., 12:23

Pa tiče se vlasnika..Jer ako će kasnije morati potrošiti hrpu love na dezinfekciju itd., itekako ga je briga...Mi smo prije 15 godina uselili u stan gdje je žena živjela s psom i ne želim ti opisivati da koliko je to posla i novaca bilo riješiti se buha i dezinficirati stan...
A to da smiju dovoditi koga god žele - pa ne znam baš, ako ja iznajmim stančić jednoj osobi i živim možda kat iznad, onda možda ne želim da ispod živi 5 ljudi s psom koji će lajati, cviliti itd...

Vanai...nemoj skrivati istinu oko psa...tajenje i laganje ti neće donijeti ništa dobro..

krokodajl
22.04.2007., 17:58
Rekla sam da se vlasnika ne tiče kakve zvijeri u stanu drži podstanar ako stan dobije nazad točno onakav kakav je dao. Pobogu, naučite čitati.

A vodeći se tvojom blesavom analogijom da ste morali dezinficirati stan zbog psa... Hoćeš zabraniti podstanarima, ne znam, kakanje jer mogu ostaviti prljavu WC školjku? :rolleyes:

Mikalica
22.04.2007., 20:19
Znam ja što je bilo napisano, međutim buhe i slične stvari možda nisu oku vidljive i stan se kakti vrati onakav kakav je bio...A nisam baš ziher da će ijedan stan biti vraćen u istom stanju nakon godina iznajmljivanja...

I nije blesava analogija dezinfekcija i ne možeš to uspoređivati s osnovnom higijenom...Ako se netko ne pere ili što ti ja znam, ipak neće biti potrebna beka dezinfekcija nego jedno temeljito čišćenje, dok nakon buha ili nekih nametnika itekako moraš dezinficirati ukoliko želiš sve kako treba...

Uostalom, mislim da ipak treba postojati razlika u ponašanju ako se živi u vlastitom ili tuđem stanu...Ali, to je samo moje mišljenje...

Neznadar
22.04.2007., 20:28
Uostalom, mislim da ipak treba postojati razlika u ponašanju ako se živi u vlastitom ili tuđem stanu...Ali, to je samo moje mišljenje...

Da, da, i kad sjednes u rent-a-car vozilo, moras ga voziti drugacije nego svoj vlastiti automobil, je li? Ma najbolje da samo posaljes novce, a da se uopce ne pojavis, da se slucajno ne bi nesto zaprljalo...

mirta
22.04.2007., 20:59

Vanai, ovo je najgluplji savjet koji si mogla dobiti.

Stan je vlasnistvo iznajmljivaca i ima puno pravo odluciti zeli li zivotinje u svom stanu ili ne, hoce li, opet ponavljan, svoj stan iznajmiti dvoje ljudi ili petero.

mvi
22.04.2007., 22:16
Vanai, ovo je najgluplji savjet koji si mogla dobiti.

Stan je vlasnistvo iznajmljivaca i ima puno pravo odluciti zeli li zivotinje u svom stanu ili ne, hoce li, opet ponavljan, svoj stan iznajmiti dvoje ljudi ili petero.

1. Ne bih se složio da je savjet glup - svakome je na izbor hoće li ga poslušati

2. Apsolutno se slažem da je stan vlasništvo iznajmljivača i da on MORA znati pod kojim uvjetima iznajmljuje taj stan: netko želi stan iznajmiti obitelji bez djece ili 10-orici građevinskih radnika. To je opet njegov izbor i mora biti svjestan da se neki dio kućanstva (špina-pipa, vodokotlić,...) brže ili sporije "troši" ovisno o broju ljudi koji ga koristi. Isto je za životinju: mojoj teti je njen vlastiti pas uništio parkete na nekim mjestima sa noktima.

Najmoprimac svojim najmom unajmljuje svoj mir i privatnost ali s visokom ili previsokom cijenom koju plaća nema pravo lagati vlasnika stana.

I kad se rent-a-car uzme onda se potpišu uvjeti korištenja: ne ići preko granice, osiguranje za n osoba u autu,... A razbij ga pijan i pada u vodu kasko osiguranje.

Nikakav najam ti ne daje apsolutnu slobodu korištenja, uvijek postoje ograničenja, a u ta ograničenja kod najma stana ulaze i životinje, broj stanara...

Zum-zum
24.04.2007., 12:22
Pa tiče se vlasnika..Jer ako će kasnije morati potrošiti hrpu love na dezinfekciju itd., itekako ga je briga...Mi smo prije 15 godina uselili u stan gdje je žena živjela s psom i ne želim ti opisivati da koliko je to posla i novaca bilo riješiti se buha i dezinficirati stan...
A to da smiju dovoditi koga god žele - pa ne znam baš, ako ja iznajmim stančić jednoj osobi i živim možda kat iznad, onda možda ne želim da ispod živi 5 ljudi s psom koji će lajati, cviliti itd...

Vanai...nemoj skrivati istinu oko psa...tajenje i laganje ti neće donijeti ništa dobro..

Mislim da takve situacije koje si opisala spadaju u domenu zanemarivanja psa (to s buhama), a to lajanje i cviljenje u neodgoj psa :rolleyes:

Osim toga, kada iznajmiš stan ljudima bez životinje može se dogoditi da ti nakon njih treba dezinfekcija stana i da od njihove buke susjedi ne mogu živjeti. Meni se to dogodilo. Ko stoka su živjeli. Po stanu žohari iz svih uglova izmilili. Nismo ih se mogli riješit nikako nego da polupamo sve parkete i podove. Katastrofa!!! A da ne spominjem to da smo godinu dana imali problema s tim da ih izbacimo iz stana, a da pune 3 godine nisu platili ni jednu ratu najma i ostavili nam silne dugove za struju, telefon i sl.

Pa je moj zaključak: pas DA ako procijenim da su potencijalni najmoprimci normalni ljudi i da je pas fino odgojen i njegovan

Mikalica
25.04.2007., 09:30
Pa je moj zaključak: pas DA ako procijenim da su potencijalni najmoprimci normalni ljudi i da je pas fino odgojen i njegovan

Naravno, ja sam bila protiv toga da se pas zataji...Jer po meni pri unajmljivanju bilo čega tuđeg postoje neka pravila kojih se treba pridržavati jer koliko god da platiš, to što unajmjljuješ nije tvoje vlasništvo..I zato sam rekla da iznajmljivač ima itekako pravo znati da tko ili što dolazi u njegov stan...

krokodajl
25.04.2007., 11:47
Pa, u biti, i jest tvoje vlasništvo. Unajmio si vlasništvo nad stanom. Kao da ti, primjerice, netko posudi novac i odredi ti na što ga smiješ potrošiti jer je, eto, to njegova lova. E, pa, nije.

A to da psa prešuti sam savjetovala jer je očito da je nitko ne bi primio sa psom, a stekla sam dojam da se ženi žuri. Naravno da nije najbolje rješenje i da nije pošteno, ali... jebiga.

mirta
25.04.2007., 13:00
Pa, u biti, i jest tvoje vlasništvo. Unajmio si vlasništvo nad stanom. Kao da ti, primjerice, netko posudi novac i odredi ti na što ga smiješ potrošiti jer je, eto, to njegova lova. E, pa, nije.

Ovo je mislila moja bivsa stanarka kad je unajmila moj stan pa si je zena zakljucila da bi ona bas posred dnevne sobe spicila jedan zid jer joj treba jos jedna soba. :s A osim toga, prilikom iznajmljivanja stana mi je rekla da ce u stanu zivjet s djetetom, nakon dva mjeseca je u stanu bilo troje djece i njen frajer. Malo previse za 50 kvadrata. I ne bih ja to znala, jer sam u to doba bila 1000 km dalje, da me susjedi nisu zvali da pitaju kome sam to zaboga iznajmila stan.

Zato je bivsa podstanarka :zubo:

not_me
25.04.2007., 13:18
Bok svima! :)

Vanai, ja živim u unajmljenom stanu s psom i još par živinica, i sve je ok!

Napomenula sam gazdi da imam psa prije nego sam doselila, i rekao je no frx, makar i sam nije baš lud za psima. Nekak si mislim da i ne bi htjela rentat stan od nekog tko ne želi primit pse, NHF ljudi ali nekak mi je to bezveze - još kad pomislim na svog blentona kak je sladak, pa tko ga ne bi u stan primio?:cerek:

Mislim da najveću štetu na stanu naprave seljačine :flop: bez obzira dal imaju psa ili ne.

Naravno, prednost je što mi je gazda skroz normalan čovjek i dolazi nam samo jednom mjesečno pokupit stanarinu, a i to mu je bed :)

Vanai
07.05.2007., 20:15
Bok ljudi!

Hvala što ste me ohrabrili, zato vam moram reći šta sam odlučila-
kako me neće biti pola dana u stanu, zbog posla, a pas nikada nije živio u stanu/kući, odlučila sam pokušat pronaći ljude kojima ne smeta pas u dvorištu, a ja bih onda unajmila manji dio u kući ili tako nešta..

Bojim se da bi moj peso bleso pojeo pola namještaja dok se ne vratim (u dvorištu mi je pojela sve čemprese:D ). zvuči grozno znam, ali dok sam s njom ona samo spava, spava i spava, ali kada odem...tulum!

Zato,ako netko zna nekoga kome bi gore navedeno pasalo(dakle dvorište) ili bar malo ograđenog prostora da ne bude baš sama u stanu dok se ne vratim..bila bih vrlo zahvalna, a lokacija bi bila idealna između Knežije,Remize (Selska).

Ako ništa drugo, poželite mi sreću, jer vidim da će ovo biti duuuuga potraga...
veliki pozdrav svima,
nadam se da cu ubrzo javiti dobre vijesti:top:
Bok, živili

Rimax
07.05.2007., 21:25
Bok ljudi!

Hvala što ste me ohrabrili, zato vam moram reći šta sam odlučila-
kako me neće biti pola dana u stanu, zbog posla, a pas nikada nije živio u stanu/kući, odlučila sam pokušat pronaći ljude kojima ne smeta pas u dvorištu, a ja bih onda unajmila manji dio u kući ili tako nešta..

Bojim se da bi moj peso bleso pojeo pola namještaja dok se ne vratim (u dvorištu mi je pojela sve čemprese:D ). zvuči grozno znam, ali dok sam s njom ona samo spava, spava i spava, ali kada odem...tulum!

Zato,ako netko zna nekoga kome bi gore navedeno pasalo(dakle dvorište) ili bar malo ograđenog prostora da ne bude baš sama u stanu dok se ne vratim..bila bih vrlo zahvalna, a lokacija bi bila idealna između Knežije,Remize (Selska).

Ako ništa drugo, poželite mi sreću, jer vidim da će ovo biti duuuuga potraga...
veliki pozdrav svima,
nadam se da cu ubrzo javiti dobre vijesti:top:
Bok, živili

želim ti sreću, ali pazi ako ga ostavljaš s nepoznatim ljudima vani pa makar u dvorištu, da te ne ode potražit
moje podstanarstvo sa njufićem, dvije mačke, papigom, mužem i dvoje djece je uredno prijavljeno vlasniku stana, i nikakvih problema nema
:)

SpOokey
16.07.2007., 20:55
Vlasnici stanova dali bi pristali iznajmiti stan nekome ko ima kucnog ljubimca tocnije psa, jel dozvoljavaju to ljudi ili da se prestanem nadati?

Htjela bi se maknuti od svojih staraca i ici u podstanarstvo s deckom ali htjela bi povesti sa sobom i pesa,sad bi nekad krenuli traziti stan ali neznam kak bi ljudi reagirali da ih pitam dali smijem imati psa? bi mi dozvolili ili rekli da nema sanse?

atlantis
16.07.2007., 20:57
ja bih dala :D

al ja imam psa :zubo:

SpOokey
16.07.2007., 21:00
a i ja bi dala drugome ,ali neznam kak budu drugi reagirali!

polly
16.07.2007., 21:16
a i ja bi dala drugome

i ja, i ja :rofl:

zaozbiljno
iznajmila bi stan nekome s psom
a i imala sam par s cuckom na stanu godinu i pol

Torma
16.07.2007., 21:25
Ja iznajmljujem vec dvije godine stan mladom ozenjenom paru koji ima boksericu - najbolji podstanari do sad.. :cerek:
I sama imam psa, bez problema sam prihvatila njihovu situaciju nakon sto su mi rekli da je pas miran i naucen biti sam doma dok oni rade pa nece urlikati, te da ce podmiriti bilo kakvu eventualnu stetu (op.- do sada nije bilo nikakve) koju napravi..
Rekli su mi da su stan zbog prisutnog pseceg faktora trazili vise od pola godine intenzivno.. :flop:

Madame Hooch
16.07.2007., 21:43
moja je LJubav umrla pred 6 tjedana ...od 01.01.1999. živimo (smo živjele) u unajmljenim stanovima u ZG (ukupno 3) ..i nigdje to što sam sa dugodlakim (40cm bijele i čokoladne) psom uz 9 sati odsustva a pas sam u stanu, nije predstavljalo problem ...u početku je bilo teže naći (ali, pa stalo ti je pa se potrudiš, kaj ne ?) ...s vremenom sve lakše

danas, sretnem friškog susjeda koji se u stan uselio solo, ali sad ima pesekića malog ...nikakav problem :cerek: :top:

Madame Hooch
16.07.2007., 21:49
ali neznam kak bi ljudi reagirali da ih pitam dali smijem imati psa? bi mi dozvolili ili rekli da nema sanse?
osnovno je da TI , odma s vrata (ili na telefon) veliš : DOBAR DAN, ZOVEM ZBOG OGLASA - IMAM PSA ! .... poslije je sve lako - 1/3 će ti naglaskom "sile nečiste" odmah reći da ne može, druga 1/3 će počet kerefekat tipa "a jel jede namještaj?:horor:", a preostalih 1/3 će reć - welcome , plati pa nosi :top:

***kod ovih pod 3. ...ja sam uvijek na razgledavanje stana nosila i slike svoje pesike , tak da znaju s ćim imaju posla :D

elegant
17.07.2007., 07:26
Vlasnici stanova dali bi pristali iznajmiti stan nekome ko ima kucnog ljubimca tocnije psa, jel dozvoljavaju to ljudi ili da se prestanem nadati?

Htjela bi se maknuti od svojih staraca i ici u podstanarstvo s deckom ali htjela bi povesti sa sobom i pesa,sad bi nekad krenuli traziti stan ali neznam kak bi ljudi reagirali da ih pitam dali smijem imati psa? bi mi dozvolili ili rekli da nema sanse?

Mi smo u podstanarstvu s mačkom :D ali je dragi već nabavio alat za prebrusiti drvene štokove :eek:
Kad smo išli pogledati stan i na načelan dogovor, nismo ništa govorili nego tek kad smo na stan pristali. Gazdarica nije imala ništa protiv, ali smo platili jednu stanarinu u polog pa joj je to valjda bila garancija da će naplatiti svu eventualnu štetu po stanu. Evo, sad smo u stanu 9 mjeseci i sve 5 :D
Pokušaj jednostavno na prvu loptu prešutjet pa kad se s vlasnikom stana nađeš u četri oka kroz priču o čistoći, urednosti, pedanteriji i sl. dogovoriti da ti ipak dopuste pesonju u stan ... uh, znam kako je; otkad znam za sebe uvijek neko živinče po stanu kod roditelja a svaki pes nam je bar ko pol teleta ... dalmatiner nam je uginuo pred godinu dana :( i odmah za par mjeseci majka udomila jednu dušicu iz azila :top:

SpOokey
17.07.2007., 15:46
imam ja dva pesa doma zapravo, muskog pit bula i kujicu koja je nadena na cesti i slucajno dosla u moje ruke ali niko ju nije htio udomiti jer je zaigrana skroz na skroz i boji se ljudi, draga mi ja ta kujica i nju bi si htjela uzeti sa sobom jer moji nemogu sa dva psa a i ona se najvise naucila na mene i decka ......

Kad cemo ici gledat stanove onda cu pitat ljudi dali odobravaju,ak nemre ona necu ni ja, jer ostavit ju sigurno necu

Paladinia
18.07.2007., 02:34
Nije humano držati psa u stanu. :rolleyes:

SpOokey
18.07.2007., 06:07

Kaj im je bolje u šinteraju možda?

elegant
18.07.2007., 07:21

To prvenstveno zavisi od gazde ... mojima bome nikad niš ne fali :D

atlantis
18.07.2007., 15:35
To prvenstveno zavisi od gazde ... mojima bome nikad niš ne fali :D

ni mom :D sjetila sam se ovog topica nocas... u 1:36 kad je moja zver izvoljevala trcanje po dvoristu s lopticom :D taman mu je zahladilo dovoljno da odtrci koji krug :rofl:

prije toga je jeo, poslije toga je pio friska vode i otisao spat na krevet :rolleyes:

pasji zivot :rolleyes:

goldilock
18.07.2007., 15:41
ni mom :D sjetila sam se ovog topica nocas... u 1:36 kad je moja zver izvoljevala trcanje po dvoristu s lopticom :D taman mu je zahladilo dovoljno da odtrci koji krug :rofl:

prije toga je jeo, poslije toga je pio friska vode i otisao spat na krevet :rolleyes:

pasji zivot :rolleyes:

ako pas trči po dvorištu onda pretpostavljam da živiš u kući. a to je u odnosu na stan bitna razlika.
samo se nadam da je pas otišao spavati na svoj, a ne na tvoj krevet. ovo drugo mi je fuj.

atlantis
18.07.2007., 17:39
taj ce pas uskoro useliti u stan s nama ;)

i da, legao je na nas krevet ;)

ocito je da nemash psa pa te molim da ne spamash :)

Madame Hooch
22.07.2007., 13:33
moja pesica je cijeli svoj život znala da ne smije sa zmazanim nogama na moj krevet ...do stupnja da je počela ko mačka lizati šape i čistiti ih na svojem krevetiću, a kad su bile čiste, onda je došla i stavila bradu na rubu kreveta, a pogled pita "jel' smijem sad skočit, ha ? ha ? " :grli::cerek:

goldilock
24.07.2007., 15:37
volim pse, ali smatram da im nije mjesto u krevetu u kojemu spavaju ljudi. uopće smatram da je pas za dvorište, a ne za po kući ili stanu.
ne želim nikoga osuđivati, poštujem izbor svakoga tko želi spavati sa svojim psom u istome krevetu. i očekujem da drugi poštuju moj izbor.

Zum-zum
26.07.2007., 14:35
samo se nadam da je pas otišao spavati na svoj, a ne na tvoj krevet. ovo drugo mi je fuj.

Moj pas spava sa mnom u krevetu i zbog toga mi pati samo seksualni život. Niš drugo. :zubo: :rofl:
I čišći je od nekih ljudi koje poznajem, ljubica moja :cerek:

I da, iznajmila bih nekome tko ima psa.

left here
22.08.2007., 17:06
Dobar dan

Prilično mi je hitno pa moram tu pitati..

Naime, dobivam ovih dana psa (labrador, štene još :o) a za 2-3 mjeseca moram odseliti u podstanare...(samo na do 12 mjeseci) Student sam, dakle dijelila bi stan sa 1-2 cure.

Zanima me iz vašeg iskustva koliko je teže naći stan gdje vlasnici primaju i podstanare sa psima, koliko je skuplje, jel uopće primaju ili jako rijetko?

Jer ja moram stvarno odseliti, a ne mogu nikako se odlučiti da propustim psića zbog toga :tuzni:
u groznoj sam dilemi :flop:

dinis
04.09.2007., 17:30
molim da mi ukoliko netko ima informacije kaže koliko košta odprilike iznajmljivanje stana u zadru, ovisno o kvartu i veličini, te ukoliko ima određena iskustva s podstanarstvom da napiše kakvi su stanovi, gdje,
općenito odnos cijene i kvalitete!?
unaprijed svima hvala koji odgovore

dinis
05.09.2007., 12:26
izgleda da nitko ne iznajmljuje stan u zadru ili takvih nema na forumu!:confused: ?

moses
05.09.2007., 15:27
uhhh puno pitanja, puno podataka....ovo bi bile okvirne informacije za npr manje, jedno do dvosobne stanove.
iznajmljuju se stanovi u zgradama, koji su rjeđi i obično nešto skuplji (200-300€ plus režije) i "stanovi" u obiteljskim kućama koji su jeftiniji i ponuda je uglavnom puno veća.

od kvartova sa stambenim zgradama traženi su petrići, poluotok, relja, itd. Od kvartova s privatnim kućama - borik, arbanasi, stanovi....

puno ljudi iznajmljuje samo do ljeta. znači, samo studentima, radnicima i sl.

mi smo u privatnoj kući, na katu iznad gazde, koji je srećom divan, živimo u zelenilu i imamo parking i miran kvart. jedna prednost je i to što podstanarstvo u kući obično znači da od režija plaćaš samo struju jer često ljudi nemaju odvojena brojila, pa ti ostale troškove uračunaju već u stanarinu.
opet, u stambenoj zgradi si daleko od gazde.
u zadru je grijanje velik problem jer niti u jednom stanu u kojem sam dosad bila nikad nije bilo dovoljno toplo jer u stanovima za iznajmljivanje rijetko postoji ozbiljniji sustav grijanja.

dinis
06.09.2007., 08:07
uhhh puno pitanja, puno podataka....ovo bi bile okvirne informacije za npr manje, jedno do dvosobne stanove.
iznajmljuju se stanovi u zgradama, koji su rjeđi i obično nešto skuplji (200-300€ plus režije) i "stanovi" u obiteljskim kućama koji su jeftiniji i ponuda je uglavnom puno veća.

od kvartova sa stambenim zgradama traženi su petrići, poluotok, relja, itd. Od kvartova s privatnim kućama - borik, arbanasi, stanovi....

puno ljudi iznajmljuje samo do ljeta. znači, samo studentima, radnicima i sl.

mi smo u privatnoj kući, na katu iznad gazde, koji je srećom divan, živimo u zelenilu i imamo parking i miran kvart. jedna prednost je i to što podstanarstvo u kući obično znači da od režija plaćaš samo struju jer često ljudi nemaju odvojena brojila, pa ti ostale troškove uračunaju već u stanarinu.
opet, u stambenoj zgradi si daleko od gazde.
u zadru je grijanje velik problem jer niti u jednom stanu u kojem sam dosad bila nikad nije bilo dovoljno toplo jer u stanovima za iznajmljivanje rijetko postoji ozbiljniji sustav grijanja.

puno hvala na iscrpnom odgovoru:top:

invisible f
16.12.2007., 21:20
Naime, po prvi puta u životu planiram u podstanare pa me zanima, može li se, gdje i za koliko novca naći jednosoban stan ili garsonjera i kakva su iskustva sa stanodavcima?

Hvala!

Frish
17.12.2007., 08:29
Imaš već ovakvih tema po forumu, a opet zavisi o mnogim faktorima: kvart, stanje stana, opremljenost... Za jednosoban stan ili garosnjeru ćeš najviše platiti, a nešto manje da ideš na stan sa nekim. A ovo pitanje sa stanodavcima ne kužim. Kao da postoji jedna vrsta stanodavaoca, pa da ti se može reći kakvi su. Ako imaš sreće naići ćeš sa nakoga s kim se da dogovoriti i tko te neće svako malo provjeravati i nadgledati, a ako nećeš... sve ti je jasno.

Dolores_Claiborne
09.08.2008., 23:16
Uskoro selim u podstanare i zanima me da li imam pravo na vlastitu ruku sam promjeniti bravu u budućem stanu ili to prvo moram pitati stanodavca?
Jednostavno ne želim razmišljati dok me nema u stanu da li mi se tamo netko smuca i kopa po stvarima . :ne zna:

Ekonomist
10.08.2008., 08:26
Uskoro selim u podstanare i zanima me da li imam pravo na vlastitu ruku sam promjeniti bravu u budućem stanu ili to prvo moram pitati stanodavca?
Jednostavno ne želim razmišljati dok me nema u stanu da li mi se tamo netko smuca i kopa po stvarima . :ne zna:

Mislim da prvo moraš pitati stanodavca. Promijeniš samo cilindar (<40 kn) a stari ostaviš zajedno s ključem da ga možeš vratiti nazad kad više ne budeš boravio/la.

Dolores_Claiborne
10.08.2008., 10:14
kaj ima neka razlika između brave i cilindra?
pitam jer fakat nemam pojma. :zubo:
već vidim kak će se potražnja stana odužit radi mojih spešl edišn zahtjeva
:mama:

Ekonomist
10.08.2008., 11:05
kaj ima neka razlika između brave i cilindra?
pitam jer fakat nemam pojma. :zubo:
već vidim kak će se potražnja stana odužit radi mojih spešl edišn zahtjeva
:mama:

Cilindar http://www.nekretnine2.com/images/brav/ikonarcuscilindar.jpg

Treba ti odvijač za maknuti stari i staviti novi cilindar. Svaki muškarac vulgaris bi ti to trebao znati staviti :mig:

Stari Zeke
10.08.2008., 11:35
Nikoga ništa ne pitaj, samo zamjeni cilindar. Koliko sam skužio, ne želiš da itko ima mogućnost ulaska u taj stan, a ako ćeš svoje namjere spominjati vlasniku stana, možda ti i dozvoli promjenu cilindra ali će tražiti ključ, pa si na istom. A možda i neće, tko će znati :) Ja sam bio (i još uvijek sam) u tvojoj situaciji i promijenio sam bravu bez da sam ikome rekao.

enzo
10.08.2008., 13:44
promeni cilindar nemas sta koga pitati ti njemu placas rentu i nema se sta motati po stanu
pri useljavanju ste napravili popis sta si zatekao u stanu tako da od tog trenutka ti odgovaras za isti a kada budes odlazio to ti moze biti veoma vredan papir.

evang
10.08.2008., 13:54
Ja iznajmljujem stan i da mi to napravi podstanar bez da me pita dobio bi zahvalu,i tjedan dana rok da izadje.
I ne mislim to iz razloga da imam namjeru njuskat ili uletavat tipu kad god mi se sprdne,ali da se nadjem u nekoj situaciji da moram uci u stan a nemam kljuc jednostavno je neprihvatljivo.

polly
10.08.2008., 13:56
ja sam jedan fini najmodavac s finim stanom
ne pada mi na pamet dolaziti u stan niti kad je pun, kamoli kad je prazan
ali da vidim da je brava promijenjena, iseljenje bi nastupilo u roku odmah :E
istina da bi to teško vidjela jer nisam u zgradi još bila ove godine :zubo:
al da me put nanese.................

tak da ipak pitaj, da ti se ne desi nešto slično :D

Allexis
10.08.2008., 14:17
ja bi tražila promjenu brave...tko zna tko je prije tebe sve bio u stanu i tko sve ima ključ pa može u stan npr. ludi bivši podstanari....ključ bi vlasniku dala nakon iseljenja...mislim da vlasnik stana ne treba imati ključ, stalno bi si mislila da će mi netko ući i gledati po stvarima....

evang
10.08.2008., 14:24
I sta recimo napravit u situaciji da ....neznam...pukne cijev a nikog od podstanara nema u stanu,a treba hitno uci u stan?
Razvalit vrata?

Kao sto sam rekao ,neprihvatljivo.

Allexis
10.08.2008., 14:31
iz tog razloga uvijek imaš nekog svog kod koga je ključ...

laella
10.08.2008., 14:51
A kako će taj netko skužiti da je u stanu recimo sinoć u 3:27 pukla cijev i cijedi se susjedu ispod, koji, naravno, u 99% slučajeva zove isključivo vlasnika stana? Ili da je, ne daj Bože, izbio požar, ti na moru, a tvoja osoba od povjerenja na drugoj strani grada i nema pojma da se nešto dešava?
Mene zanima na kome leži odgovornost u takvim situacijama? Na gazdi ili podstanaru? U slučaju potpisanog i ovjerenog Ugovora o najmu i u slučaju kad ga nema?
A drugi dio priče, vezan za potencijalno gazdino njuškanje po stanu u podstanarovom odsustvu, ako ima ključ...jednako kao što je teško naći prave podstanare, nije lako naći ni prave gazde :mig:. Ali ih ima.

polly
10.08.2008., 14:53
tko sve ima ključ pa može u stan ....
kod mene ne može jer se ključ ne može napravit na svakom čošku
a i preskup je da se ide radit iz zabave

a ti si (ili bi) dala svoj i od tog nekog svog broj mobitela i broj s posla i bila bi spremna doć u stan u roku 15 min da nešto zatreba?
sumnjam
isto kao što i sumnjam da bi u slučaju poplave/požara ikoji podstanar podmirivao trškove uređenja + troškove provaljenih vrata

Garf
10.08.2008., 14:53
Ja sam podstanar i nakon useljenja smo mijenjali bravu. I to mi je čak vlasnik stana rekao da napravim jer bivši stanar može imati kopiju. Kad smo mi van grada ključ ima moja svekrva tako da se u stan uvijek može ući. A da se u stanu nešto dogodi mislim da bi susjedi zvali mene, a ne vlasnika koji tu nikad nije živio niti ga ko poznaje niti imaj njegov broj dok susjeda ispod mene i predstavnik stanara, zbog našig izbivanja po nekoliko tjedana imaju uredno moj broj moba.

evang
10.08.2008., 15:00
Druga stvar je u dogovoru sa vlasnikom,ali da mi to podstanar napravi na svoju ruku ja bi pop*zdio.
Smatram se normalnim covjekom,i reko sam ljudima kad sam im iznajmljivao stan da ako ce radit bilo kakve promijene da bih volio da mi jave to ,a mislim da mjenjanje brave spada u to.

I svejedno bi ih trazio jedan kljuc.

Garf
10.08.2008., 15:04
Ja bi osobno isto dala ključ da me itko tražio, ali nije. :ne zna:
Uopće ne mislim da bi mi gazda dolazio, jer sam jedna od onih sretnika koji su u stanu koji gazda služi isključivo kao izvor prihoda te me je bitno samo da prvog stanarina bude uplaćena.
A da mi je gazda neki rospija vjerojatno mi ne bi bilo ugodno da znam da ima ključ, ali opet dala bi ga jer smatram da na to ima pravo.

Dolores_Claiborne
10.08.2008., 16:07
nekak smatram da ako sam podstanar, da sam ja odgovorna za taj stan, pukla cijev ili izbio požar, a kako plaćam stanarinu mislim da ne bi gazda niti susjed trebali imati rezervni ključ u slučaju da se desi neko sranje...trenutno sam u stanu od roditelja, pa opet ne dajemo susjedima ključ :ne zna:
kužim da kad si podstanar da to u biti nije tvoje vlasništvo, ali ne živiš ni besplatno...ak već i pukne cijev ili nekaj slično, bar znaš da je pukla sama od sebe, a ne moraš razmišljati da li ti se gazda mentić muvao po stanu i napravio neko sranje koje će ti prišiti...
kaj ja znam, sve mi to nekak imam i dobre i loše strane, al kad ne vjeruješ nikom nemreš si pomoć...da bar naletim na gazdu koji živi 200 kilometara dalje, očekuje uplatu na račun svaki mjesec i pusti me da živim na miru...
dosta mi je mojih staraca, ne treba mi još da me neka baba tlači s kojom nemam nikakve veze :rofl:

Ekonomist
10.08.2008., 16:29
Ako se potpisuje Ugovor o podstanarstvu tada treba uvesti klauzulu da kod svih bitnih izmjena (pa tako i zamjene cilindra/brave) treba tražiti suglasnost stanodavca. Bez suglasnosti stanodavca ispada da stanoprimac ulazi u stan bespravno sa sasvim drugim namjerama. Ako je stanodavac zaista takav da će ulaziti u stan, njuškati i sl. ne potpisivati s njim Ugovor, ili ga prekinuti (ako je na snazi).

evang
10.08.2008., 16:43
Ah gle,koliko sam skuzio jedino smo Polly i ja ovdje u situaciji da iznajmljujemo stan ,i oboje smo negativno reagirali na to.
Sad da li ces ti to napravit ili ne ovisi o tebi.
I ne kuzim stvarno,ako iznajmljujes stan a nisi student koji nema love,valjda si mozes priustit taj luksuz da odes ako ti je gazda neki pacijent.

polly
10.08.2008., 16:56
...da bar naletim na gazdu koji živi 200 kilometara dalje, očekuje uplatu na račun svaki mjesec i pusti me da živim na miru...
dosta mi je mojih staraca, ne treba mi još da me neka baba tlači s kojom nemam nikakve veze :rofl:

imaš puno takvih koji ne navraćaju u svoj stan
ja, npr :D
jedino kaj ja oćem imati ključ
samo ti savjetujem da ipak za akciju "moja brava" zatražiš dopuštenje
da ti najmodavac ne popizdi ako sazna za to i iselite po kratkom postupku

a i nije ti tak loše ni kad gazda ima ključeve od stana
ja uvijek dajem tri kompleta, a desilo mi se više puta da idem otključavat vrata iza pol noći blesi koja si je zalupila vrata s ključevima u stanu :zubo:

a i kak nitkom ne padne na pamet mjenjat brave na apartmanima i hotelskim sobama :zubo:

Dolores_Claiborne
10.08.2008., 18:17
Ah gle,koliko sam skuzio jedino smo Polly i ja ovdje u situaciji da iznajmljujemo stan ,i oboje smo negativno reagirali na to.
Sad da li ces ti to napravit ili ne ovisi o tebi.
I ne kuzim stvarno,ako iznajmljujes stan a nisi student koji nema love,valjda si mozes priustit taj luksuz da odes ako ti je gazda neki pacijent.

nemrem si priuštit 3 nabildana muškarca da nose vamo tamo sve stvari koje ja planiram nosit sa sobom :zubo:

ma, uglavnom, pitat ću za promjenu brave pa kaj bude-bude

Offshore
10.08.2008., 21:27
a i kak nitkom ne padne na pamet mjenjat brave na apartmanima i hotelskim sobama :zubo:

....a ni na rent-a-car automobilima :)

Smatram se normalnim covjekom,i reko sam ljudima kad sam im iznajmljivao stan da ako ce radit bilo kakve promijene da bih volio da mi jave to ,a mislim da mjenjanje brave spada u to.

I svejedno bi ih trazio jedan kljuc.

Takoder...

thune
10.08.2008., 21:42
A je li bi ti htio da netko na tvojoj nekretnini promijeni nešto bez pitanja?
Ja bih takvom podstanaru odmah rekla da iseli.
Meni se dogodilo da kad sam bila podstanar da mi je gazda čak kupio novi ormar i sve moje rublje izvadio iz starog i lijepo složioo u novi...dok me nije bilo...U roku od dva dana sam odselila...užas ima i takvih ljudi.

Dolores_Claiborne
12.08.2008., 18:34
A je li bi ti htio da netko na tvojoj nekretnini promijeni nešto bez pitanja?
Ja bih takvom podstanaru odmah rekla da iseli.
Meni se dogodilo da kad sam bila podstanar da mi je gazda čak kupio novi ormar i sve moje rublje izvadio iz starog i lijepo složioo u novi...dok me nije bilo...U roku od dva dana sam odselila...užas ima i takvih ljudi.

I svejedno si se i dalje brinula kaj je to njegova nekretnina iako ti je prebiro po gaćama? :ne zna:

marqox
12.08.2008., 19:28
zanima me da li imam pravo na vlastitu ruku sam promjeniti bravu u budućem stanu ili to prvo moram pitati stanodavca?
Kao i kod drugih odnosa, tako i pri rentanju stana strane bi uvijek trebale pokušati rješavati pitanja u dobrom duhu i međusobnim komuniciranjem. Podstanar sam i ne bi mi palo na pamet mijenjat bravu bez da pitam/najavim stanodavcu. Zapravo, već sam i bio prisiljen mijenjati bravu jer se pokvarila, gazda je odmah bio upoznat i odmah sam izradio i njegov primjerak ključa.

Moj savjet je pokušati graditi prije svega otvoren odnos. Vjerujem da u većini slučajeva će i time povjerenje biti obostrano veće i suradnja ugodnija.

Zenabr1
12.08.2008., 19:33
mislim da imaš pravo,ali moraš reći što si napravio,jer dok te nema doma zašto bi netko kopao po tvojim stvarima..

a1zg
13.08.2008., 08:50
Ja sam trenutnu stanodavku pitao da li smijem promijeniti bravu i njoj nedati ključ budući da iako je to njen stan ipak ne živim tamo besplatno i tražim neku garanciju privatnosti a imam i nekih skupih stvari. Iako je ona promijenila bravu nakon zadnjih podstanara, pristala je bez problema. Čim je tako lako pristala, vidio sam da nema nikakvih primisli o ulaženju u stan dok nas nema doma i nisam ni promijenio bravu. :D
Bivša stanodavka nije dala ni pod razno, a mi mladi i glupi mislili da njeno obećanje o neulaženju dok nas nema stoji. I onda je ipak ušla po neke stvari koje su joj ostale a "isprika" je bila da joj se ispraznio mob u kojem je bio moj broj pa nije mogla nazvati, a nebu valjda zbog toga ponovo dolazila (cca 5 km dalje je obitavala). :eek: Veli ona zvonila je pa se niko nije javljao pa si je otključala. Sva sreća nas nije bilo doma. Nekad mi se neda otvarati vrata jer stalno dolaze jehove, akviziteri, cigani prosit, luda susjeda koja bi se na kavu pozvala, sto razloga. Mogli smo svašta raditi u spavaćoj i ne je*bati zvono ni 2 %.... Mislim da bi joj bacio u glavu nekaj. Ovak sam popizdio i sasuo joj svašta na telefon o toj njenoj bahatosti i obećanju koje je dala a ona na kraju kaže PA TO JE IPAK MOJ STAN I VALJDA JA MOGU U NJEGA KAD HOĆU! :horor: Nismo odma odselili samo zato kaj je koza radila u Njemačkoj pa je nije bilo tu da nam ulazi u SVOJ stan par mjeseci, pa smo u miru našli drugi. Katastrofa!

vrabac
13.08.2008., 14:00
Kao i kod drugih odnosa, tako i pri rentanju stana strane bi uvijek trebale pokušati rješavati pitanja u dobrom duhu i međusobnim komuniciranjem. Podstanar sam i ne bi mi palo na pamet mijenjat bravu bez da pitam/najavim stanodavcu. Zapravo, već sam i bio prisiljen mijenjati bravu jer se pokvarila, gazda je odmah bio upoznat i odmah sam izradio i njegov primjerak ključa.

Moj savjet je pokušati graditi prije svega otvoren odnos. Vjerujem da u većini slučajeva će i time povjerenje biti obostrano veće i suradnja ugodnija.

:eek: Ti i ja smo ista osoba! :eek: :zona_sumraka:
Ono, potpisujem, kad si mi već uzeo riječ iz usta.

Ja i volim da gazda ima jedan ključ, zlu ne trebalo, ne zaključala si ja budala ključeve u auto ili tako nešto. Kad sam morala promijeniti bravu, ovaj mjesecima nije došao po taj rezervni ključ, a kad se napokon pojavio rekao je da mu to zapravo i ne treba, ali ja sam inzistirala da ga uzme. Nek se nađe, ak me lupi infarkt ili nešto, štajaznam...

thune
13.08.2008., 17:42
I svejedno si se i dalje brinula kaj je to njegova nekretnina iako ti je prebiro po gaćama? :ne zna:

Ne bi mi palo na pamet promjeniti bravu bez pitanja. Ovdje se ipak radilo o luđaku zato sam to i dala za primjer. Ali isto tako ima normalnih ljudi koji ti nikad ne ulaze...mislim da bi to trebalo staviti za uvjet prije useljenja. Ali na svoju ruku mijenjati nešto na nečijem vlasništvu...ma s kojim pravom???

Dolores_Claiborne
13.08.2008., 18:20
Ne bi mi palo na pamet promjeniti bravu bez pitanja. Ovdje se ipak radilo o luđaku zato sam to i dala za primjer. Ali isto tako ima normalnih ljudi koji ti nikad ne ulaze...mislim da bi to trebalo staviti za uvjet prije useljenja. Ali na svoju ruku mijenjati nešto na nečijem vlasništvu...ma s kojim pravom???

zato je i otvoren ovaj topik: pitati ili ne? :mig:

Dancica
13.08.2008., 18:30
pitati OBAVEZNO!!!!

ja sam bila u poziciji stanodavca i stanoprimca , i u nijednom slucaju mi nije palo na pamet niti ulaziti nekome u stan a niti mjenjati bravu...
kao stanodavac ne bi nikada pristala da nemam kljuc, jer se moze jednostavno desiti i da se radi o nekom ludjaku i da vise ne mogu u svoj stan, a nesmijem provaliti jer je ipak iznajmljen njemu i to je povreda njegove privatnosti i moze me tuziti (bila u slicnoj situaciji) ...

ja ne bi cak ni pitala ili bi pitala i obavezno stanodavcu ponudila kopiju kljuca :)

Dolores_Claiborne
13.08.2008., 18:39
dakle zaključili smo da je to dvosjekli mač...mogu ja bit psiho, može on bit psiho i možemo se j**** :D

plagra
13.08.2008., 18:44
Slažem se sa Dancicom,pitati i dati kopiju ključa vlasniku...

Dolores_Claiborne
13.08.2008., 19:15
dobro...uglavnom pitat ću za promjenu al ključ ne dam :zubo:
taj ključ bi vlasnik imao garantira njemu da uvijek može ući u svoje vlasništvo...al meni je draža moja privatnost i 'moje vlasništvo' :zubo:

marqox
14.08.2008., 00:19
Ako ti gazda želi dolaziti nenajavljen u stan, doživjela konkretno to ili ne, ionako ćeš otići zbog xy razloga jer takav gazda ima krivi pristup i problem. A ako ćeš gazdi odbiti dati ključ, nepotrebno si narušavaš odnos s možda OK stanodavcem.
Shvati da je i gazda zainteresiran za svoje, a najviše ćeš mu pomoć (i sebi) ak u tebe stekne povjerenje od prvog dana.

tate
14.08.2008., 09:11
Jel itko od vas ima kredit za auto?
Dok ne otplatis kredit, vlasnik auta je banka, a ne ti. A razmislite tko placa stetu kad imas sudar? Banka? Tko mjenja zaruljicu kad ti crkne? Banka? Tko puni gorivo? Banka?
Naravno da ne, banka je samo privremeni vlasnik koji ti ima pravo oduzeti auto ako ne placas redovito i to je sve.

Isto tako je sa podstanarstvom. Iako je taj covjek u papirima zapisan kao vlasnik, trenutno je to tvoje mjesto boravista i on nema prava na tu nekretninu. Podstanarova jedina duznost je neostetiti njegovo vlasnistvo. Podstanar ima potpuno pravo zastititi svoju privatnost Promjena cilindra nije OSTECIVANJE vlasnistva jer prilikom odlaska iz tog stana, vraca se njegov cilindar i tu nema povrede vlasnistva.
Za promjenu cilindra brave ne trebate niti pitat gazdu, a ako oko toga nastane problema bijezite od takvog covjeka sto prije.

Neki ljudi ne znaju svoja prava, ali ja bogme sada znam. I vise mi se nece dogoditi da me pokrade gazda (sto mi se nazalost dogodilo). Isto tako samo da znate, ukoliko ste podstanar po hrvatskom zakonu imate pravo tuziti gazdu na sudu ukoliko u stan udje bez vaseg dopustenja (bez obzira imao on kljuc stana ili ne).

Ljudi moji, pa placate silne novce tim ljudima i jos mislite da su oni bogovi i da su svevisnji!?

Sorrela
14.08.2008., 09:47
Ok, sve je to dvosjekli mac.
Ja nikada nisam promijenila bravu, jer su gazde jako daleko, ne dolaze, uplacujem im stanarinu na racun. Nema problema i sve 5.

Jedna prijateljica je redovno mijenjala brave dok je bila podstanar i nije obavijestila gazde.
Kao ako joj nesto i kazu, onda ce znati da tu doalze bez njenog znanja i kad nema niko kuci.

A bila je mirna, jer nije razmisljala da li ce neki ludi bivsi postanar sjetiti se da dodje i sl.

Sve stvar dogovora moze biti, ako su ljudi normalni.
Jednostavno gazda treba dolaziti ako se tako dogovorilo da pogleda racune ili cisto jednom u paer mjeseci da se uvjeri da stan nije svinjac ili pretvoren u drugaciju stambenu jedinicu, a sve fino se dogovori telefonom i to je to, kad dolazi, je li tad oboma odgovara.
Tolerancija jedne i druge strane.

evang
14.08.2008., 09:51
Al u ovome topicu se postavlja koda su svi vlasnici nekretnina koji ih iznajmljuju skoro pa masovni ubojice.
Svi cekamo iza ugla da podstanar izadje iz stana da bi mogli ici ljudima ceprkat po donjem vesu.

Shvacam da ima svakakvih pacijenata,ali mislim da ima i normalnih ljudi kojima ne pada na pamet radit tako nesto.

Ne kazem da podstanar ne bi trebao imati nikakva prava,ali bottom line je( bez namjere da ispadnem sirovina):
1. moja nekretnina - moja pravila
2. ako ti se ne svidja, izadji iz stana

Dolores_Claiborne
14.08.2008., 10:08
Ne kazem da podstanar ne bi trebao imati nikakva prava,ali bottom line je( bez namjere da ispadnem sirovina):
1. moja nekretnina - moja pravila
2. ako ti se ne svidja, izadji iz stana

nadam se da neću naletit na gazdu poput tebe, to mi je primarni cilj :zubo:
mislim, super ak ti imaš radar za pacijente i vjeruješ svima :mig:

Dolores_Claiborne
14.08.2008., 10:09
Jel itko od vas ...

:s
drago mi je da imam istomišljenika :D

marqox
14.08.2008., 10:29
Neki ljudi ne znaju svoja prava, ali ja bogme sada znam. I vise mi se nece dogoditi da me pokrade gazda (sto mi se nazalost dogodilo). Isto tako samo da znate, ukoliko ste podstanar po hrvatskom zakonu imate pravo tuziti gazdu na sudu ukoliko u stan udje bez vaseg dopustenja (bez obzira imao on kljuc stana ili ne).

Ljudi moji, pa placate silne novce tim ljudima i jos mislite da su oni bogovi i da su svevisnji!?
Meni se čini da možda nisi baš pročitao razne ugovore u kojima obično na kraju piše da će se svi sporovi pokušati rješavati sporazumno ako je moguće, a ako ne može nadležan je Sud u XY.

Dakle, čak u ugovorima se obično naglašava pokušaj zadržavanja korektnog odnos između strana. S ovakvim stavom, pucanja prije postavljanja pitanja, ne vidim baš neku sporazumnu komponentu, niti prijateljski odnos. Ali dobro, to nešto govori i o stanoprimcu i njegovom svjetonazoru.

Premda je uvijek moguće naći svakave pojedinačne primjere, ono što mislim da stoji da će dosta stanodavaca blagonaklonije (čitaj: pa i za nešto manje love) gledati na osobe u koje steknu povjerenje i htjet će ih zadržati, ako im je stalo do nekretnine (a većini jest). Ja bih radije emocije iskoristio tako da tuđe idu meni u prilog, a ne da mi vlastite štete.

znatizeljan
14.08.2008., 12:27
Jel itko od vas ima kredit za auto?
Dok ne otplatis kredit, vlasnik auta je banka, a ne ti. A razmislite tko placa stetu kad imas sudar? Banka? Tko mjenja zaruljicu kad ti crkne? Banka? Tko puni gorivo? Banka?
Naravno da ne, banka je samo privremeni vlasnik koji ti ima pravo oduzeti auto ako ne placas redovito i to je sve.

Isto tako je sa podstanarstvom.

pa jesti ti sama procitala ovaj svoj post ?
mislim kako je to isto, kakve veze imaju kupovanje auta bankarskim kreditom (kad ti sama moras odrzavati taj auto a ne banka) i iznajmljivanje stana (kada najmodavac odrzava stan a ne ti) :rolleyes:

naravno da nekim najmodavcima to nije uopce vazno pa nemaju kljuc
ja nisam jedan od njih
sta ako pukne ventil u kupaonici (dok si ti na poslu) i voda poplavi npr. parket u susjednoj sobi, susjedni stan ispod ....i sve tako dok ne dodju vatrogasci nakon par sati i uspiju nekako uci u stan (jer su vrata protuprovalna)
tko ce platiti sav popravak koji se je mozda mogao umanjiti pravovremenom intervencijom/ulaskom u stan, ces ti platiti razliku ?

ja isto smatram da kao vlasnik stana imam pravo imati kljuc
nikada ne ulazim u stan nenajavljen, u biti uopce ne ulazim kad stanara nema, znaci nije mi tesko pricekati par sati da se oni vrate od nekuda pa da budu doma kad dolazim
tko nema povjerenje u mene i u rijec da necu ulaziti u stan nenajavljen, zasto bih ja onda trebao imati povjerenje u njih :mig: ?

Neuson
14.08.2008., 12:52
Isto tako je sa podstanarstvom. Iako je taj covjek u papirima zapisan kao vlasnik, trenutno je to tvoje mjesto boravista i on nema prava na tu nekretninu. Podstanarova jedina duznost je neostetiti njegovo vlasnistvo. Podstanar ima potpuno pravo zastititi svoju privatnost Promjena cilindra nije OSTECIVANJE vlasnistva jer prilikom odlaska iz tog stana, vraca se njegov cilindar i tu nema povrede vlasnistva.
Za promjenu cilindra brave ne trebate niti pitat gazdu, a ako oko toga nastane problema bijezite od takvog covjeka sto prije.

Jesi li ti kada bio u hotelu? U unajmljenoj sobi? Jesi li i tamo promjenio cilindar da bi postao jedini koji u sobu može ući?:rolleyes: Nema gazda rezervni ključ da ti vršlja po stanu (normalni gazda naravno, o gazdama "pacijentima" ovdje nije riječ) nego da ga može otvoriti u slučaju nekog s*anja (a tebe slučajno nema) jer će za sve posljedice nekog s*anja od biti odgovoran, a ne ti, koji ćeš kao podstanar samo odšetati u neki novi stan.;)

Isabella
14.08.2008., 19:50
Nisam ni stanodavac ni stanoprimac, ali gotovo svakodnevno slušam o raznim situacijama i jednih i drugih.
Ja to gledam primjerice ovako, ja sam vlasnik stana, uzmem nekog u najam, taj mi promijeni brave na stanu i ne plaća stanarinu i režije mjesecima. I kaj sad ja da napravim?! Ne mogu ni u vlastiti stan ući više. Jedino mi preostaje da zovem policiju koju tu ne može prema našem zakonu apsolutno ništa. Oni se odsele preko noći iz stana i mogu jedino podići krivičnu prijavu protiv njih, a ako su studenti ili nezaposleni... mogu se pozdraviti s lovom.
Ne velim da nema stanodavaca koji ne poštuju privatnost i ulaze u stanove, ali zato stanoprimac ima na izbor drugih stanova i drugih 'gazdi'. Niko ga prisilom ne drži u tudjem stanu.

tate
18.08.2008., 09:23
Neusone, ja sam `ona`, a ne `on`.... za pocetak.

Da, bila sam puno puta po hotelima, to mi je u opisu posla. Ali jesi li TI ikad bio u hotelu? Jesi mozda ikad procitao sta potpisujes tamo? I koliko si zasticen?

A sta potpisujes kad ides u podstanare? Uglavnom NISTA. I sta mene kao podstanara stiti od gazde? Nista, osim te brave.
A sta se tice pucanja cijevi i ostalih s*anja kojih je gazde strah (napominjem ponovo, u mojoj duugoj podstanarskoj karijeri NITI JEDNOM nisam dozivila taj vas `hitni` slucaj), cekaj malo, pa zasto onda podstanari placaju stanarinu!? Zato sto im se to svidja?

Znaci, vi bi dobivali pare, ali isto tako ne bi podstanaru pruzili malo mira i slobode?
Ma vidi vraga!

Uostalom, vecina gazda radi preko dana. I zamislimo sad vas slucaj da `pukne cijev`. I vi sad ne mozete uci u stan jer nemate kljuc, i morate cekat da postanar dodje s posla ili vatrogasci. A zasto, ALI POBOGU ZASTO je onda toliko tesko podstanara nazvat na posao i rec mu da hitno i odmah dodje do stana otkljucat ga!? Ako mozes ti kao gazda dotrcat do stana, zasto ne bi mogao i on!? Ma molim te....

Mislim, dajte molim vas. Kukate na svaku pi*dariju, samo bi ubirali lovu, a podstanara ko je**!!!
Ma mos mislit! Ja bijezim od takvih gazda u velikom luku.

tate
18.08.2008., 09:28
...ali zato stanoprimac ima na izbor drugih stanova i drugih 'gazdi'. Niko ga prisilom ne drži u tudjem stanu.

Slazem se... u potpunosti!
Svi smo mi slobodni ljudi i imamo pravo birati.

Ali istu tu filozofiju mozes primjeniti i na stanodavce i tuznu pricu iz tvog posta. I oni imaju pravo birati podstanare, zar ne? Prema tome, nema zaljenja ni sa jedne strane. Ako mi jedan ne da promjeniti bravu, ja cu otici kod drugoga i obrnuto.

mayy
18.08.2008., 09:39
sretno :o

ja tebe, na primjer, nikad ne bih uzela kao podstanara ne zato jer želiš svoj ključ, nego zbog glupog nabrijanog stava koji sprječava svaku mogućnost normalnog otvorenog odnosa.

bravu bih dala promijeniti nekom nakon što je bio u stanu nekoliko mjeseci i dobro se slažemo, naravno, ako popričamo prije toga o tome. isto kao što bih ja s njim/njom popričala o svakoj drugoj eventualnoj promjeni u stanu (na primjer, novi frižider ili slično). povjerenje i poštovanje pružam, ali i tražim. da netko promijeni bravu na vratima bez dogovora sa mnom, pretpostavila bih da mi se želi bespravno upucati u stan i bilo bi belaja.

Dancica
18.08.2008., 09:53
taj ključ bi vlasnik imao garantira njemu da uvijek može ući u svoje vlasništvo...al meni je draža moja privatnost i 'moje vlasništvo' :zubo:

ovdje je sve receno!
to je njegovo vlasnistvo a ne tvoje!
ti ako zelis svoje vlasnistvo lijepo digni kredit i kupi stan pa ces samo ti imati kljuc i bit ces miran!
on ima pravo na kljuc i ima pravo pristupa nekretnini....

a sto se tice drugog pitanja - vlasnik je taj koji popravlja i placa sve sto u stanu krene krivo, tako da ne vidim smisao u usporedbi sa kreditom za auto?!

tate
18.08.2008., 10:45
mayy... ni ja tebe ko gazdu

dancica... jel ti citas postove? Upravo si se linkala na podstanarov post koji hvali svoju privatnost, a pricas o gazdinim pravima. C-c-c...
A smisao usporedbe sa kreditom za auto je upravo u PLACANJU! Da, gazda placa popravke `hitnih` slucajeva koji se javljaju jednom u dvi godine (ako i toliko cesto), a podstanar gazdi placa podstanarstvo SVAKI MJESEC!!!

Rezime:
Svi gazde pricaju o nekim `hitnim` slucajevim, a to sto oni na svoj tekuci dobivaju svaki mjesec pozamasnu svoticu novaca je nesto sto se podrazumjeva.
Gazde bi vladali svime, a jadni podstanari-ko ih sisa.
I naravno, tu su nezaobilazno glupi razlozi zasto bi oni trebali uskracivati podstanaru mir i slobodu koju si on masno placa.
Molim vas, ako vec nemate sposobnost uvidjeti tko vam je dobar podstanar a tko nije, onda nam svima ucinite uslugu i prodajte taj stan i odite sto dalje od iznajmljivackog posla.

I samo da znas mayy, svi gazde koji su bili normalni, a od kojih sam morala otici zbog posla su me molili da ostanem kod njih i snizavali mi cijenu podstanarstva samo da ostanem. Ja sam stvarno jako dobra, brizna i pazljiva osoba. Ali znam svoja prava i sto zelim i za to cu se boriti dok god budem ziva! A tebe cu ocito zaobici u velikom luku.

Ja sa ovim postom smatram (za sebe) ovu temu zavrsenom.

Partfiš
18.08.2008., 10:56
Ja kao nakmodavac nemam nista protiv da stanar promjeni bravu jer dok je stan u njegovom najmu smatram ga njegovim.
Praksa mi je da lijepo zamolim stanara (a do sada me niti jedan nije odbio) da napravi kopiju kljuca, stavi je u kovertu, zapecati na nacin koji zeli i ostavi meni pod uvjetom da ja tu omotnicu mogu otvoriti i uci u stan samo u slucaju prijeke potrebe (pozar,poplava i td.).

znatizeljan
18.08.2008., 11:05
Da, bila sam puno puta po hotelima, to mi je u opisu posla. Ali jesi li TI ikad bio u hotelu? Jesi mozda ikad procitao sta potpisujes tamo? I koliko si zasticen?

pa jesi li onda i u hotelu zbog zastite svoje privatnosti i mira isto mijenjala bravu da ti zlocesti vlasnici hotela ne dolaze doma i kopaju po donjem vesu dok te nema ?

A sta potpisujes kad ides u podstanare? Uglavnom NISTA. I sta mene kao podstanara stiti od gazde? Nista, osim te brave.

zasto bi se morala zastititi od vlasnika, sta je on neki manijak ?
izgleda da ti iskustva s vlasnicima i nisu bas pozitivna ?

A sta se tice pucanja cijevi i ostalih s*anja kojih je gazde strah (napominjem ponovo, u mojoj duugoj podstanarskoj karijeri NITI JEDNOM nisam dozivila taj vas `hitni` slucaj), cekaj malo, pa zasto onda podstanari placaju stanarinu!?

to sto ti to nisi dozivjela ne znaci da se ne dogadja

Znaci, vi bi dobivali pare, ali isto tako ne bi podstanaru pruzili malo mira i slobode?

kakve veze ima kljuc sa slobodom?
meni se cini da si imala nekakvo jako lose iskustvo u proslosti, te ti osjecaj sigurnosti ovisi o zakljucanim vratima, i prve asocijacije da netko ima kljuc stana u kojem zivis ti same izazivaju neugodu i osjecaj izlozenosti

Uostalom, vecina gazda radi preko dana. I zamislimo sad vas slucaj da `pukne cijev`. I vi sad ne mozete uci u stan jer nemate kljuc, i morate cekat da postanar dodje s posla ili vatrogasci. A zasto, ALI POBOGU ZASTO je onda toliko tesko podstanara nazvat na posao i rec mu da hitno i odmah dodje do stana otkljucat ga!? Ako mozes ti kao gazda dotrcat do stana, zasto ne bi mogao i on!?

sama si rekla da ti odsjedanje u hotelu u opisu posla, znaci da vjerojatno puno/ponekad putujes, sto opet znaci da te ponekad nema u gradu kad se moze dogoditi jedna takva situacija´
ne ides nikada na more ? - to je jedan od slucajeva
nikada vikendom ne odes na more na 2-3 dana ?
ne putujes radjacima izvam mjesta stanovanja....
ovakvih primjera ima bezbroj, kada si izvan mjesta u kojem iznajmljujes stan a moguce je da se nesto dogodi (ne kazem da ce se dogoditi, ali postoji nekakva makar mala mogucnost)

Mislim, dajte molim vas. Kukate na svaku pi*dariju, samo bi ubirali lovu, a podstanara ko je**!!!
Ma mos mislit! Ja bijezim od takvih gazda u velikom luku.

mozda bi bilo dobro za tebe da si kupis tvoj stan, jer ne razumijem zasto si se uopce ovoliko iznervirala oko jedna ovakve stvari

moj stav je da iznajmljujem stan samo osobama koje procjenim sigurnim i normalnim ljudima, znaci koji mi na prvom susretu u stanu ostave osjecaj odgovornih ljudi
ja u te ljude moram imati povjerenje, te ocekujem da i oni imaju povjerenje u mene
inace taj odnos nema smisla, povjerenje i normalni nacin komunikacije je najvazniji

ako osoba koja ulazi u stan nema povjerenje u mene, to ce tesko funkcionirati

Neuson
18.08.2008., 13:10
Neusone, ja sam `ona`, a ne `on`.... za pocetak. Sorry, nisam bio zamjetio.
Da, bila sam puno puta po hotelima, to mi je u opisu posla. Ali jesi li TI ikad bio u hotelu? Jesi mozda ikad procitao sta potpisujes tamo? I koliko si zasticen? Puno sam putovao i u 20-ak hotela boravio 100-injak puta i nisi zaštićen nikako. Vjeruješ osoblju na riječ da ti neće vršljati po sobi iako ključ imaju. Koliko puta su mi ulazile spremaćice i samo je u jednom slučaju bila frka da mi nešto nedostaje no to je vraćeno, a spremaćica je već otprije zbog "dugoprstog hobija" bila pred otkazom. Ako dođe do nekog s*anja i ne uspiješ to riješiti sa menagerom hotela ostaje ti domiclini sud mjesta u kojem je hotel da tjeraš neku svoju pravdu. Ista situacija i sa stanodavcem koji je stan iznajmio na ugovor. Ako dogovorom ne ide, ide se na sud, a kod nas je podstanar itekako zaštićen.

A sta potpisujes kad ides u podstanare? Uglavnom NISTA. I sta mene kao podstanara stiti od gazde? Nista, osim te brave. Čuj, ako sama inzistiraš da ulaziš u stan bez ugovora, na "divljaka", što te onda čudi da "divljak" gazda želi ključ? I kakvi su to tvoji pobogu gazde da se do njih moraš iza brave štititi?:confused:
A sta se tice pucanja cijevi i ostalih s*anja kojih je gazde strah (napominjem ponovo, u mojoj duugoj podstanarskoj karijeri NITI JEDNOM nisam dozivila taj vas `hitni` slucaj), cekaj malo, pa zasto onda podstanari placaju stanarinu!? Zato sto im se to svidja? Opet te ne shvaćam, krivo ti je ako bi ti gazda u bilo kojem slučaju ušao u stan, a sad žališ što do toga nije došlo. Ja bih bio sretan da sam kao mlad živio u stanu u kojem ništa nije pucalo, curilo itd.Znaci, vi bi dobivali pare, ali isto tako ne bi podstanaru pruzili malo mira i slobode?
Ma vidi vraga!Stanodavac nisam. Ne znam zašto moje subjektivno mišljenje tumačiš kao napad nekog ludog stanodavca kojemu je cilj enormno bogaćenje. Da si malo čitala vidjela bi da kupovina stana zbog izjamljivanja nije nimalo isplativa (ne bi pokrivala ni pola rate kredita da je taj stan npr. kupljen na kredit a najamnina služi da pokrije ratu) te da se većinom iznajmljuju nasljeđeni stanovi.

Uostalom, vecina gazda radi preko dana. I zamislimo sad vas slucaj da `pukne cijev`. I vi sad ne mozete uci u stan jer nemate kljuc, i morate cekat da postanar dodje s posla ili vatrogasci. A zasto, ALI POBOGU ZASTO je onda toliko tesko podstanara nazvat na posao i rec mu da hitno i odmah dodje do stana otkljucat ga!? Ako mozes ti kao gazda dotrcat do stana, zasto ne bi mogao i on!? Ma molim te.... Ako dođe do hitnog slučaja susjedi će uglavnom zvati vlasnika i skidati mu svece s neba. Tebe nitko na odgovornost neće pozivati. Sad da vlasnik još zove podstanara, čega ga i nada se da će ga šef pustiti s posla da bi što prije stigao? Pa čemu to, ako je vlasnik, ima ključ, poznaje susjede, a na kraju on će i popravak platiti. Zar je stanodavac iznajmljivanjem izgubio pravo i da u prolazu pogleda svoj stan s ulice?
Ma mos mislit! Ja bijezim od takvih gazda u velikom luku.Ajde, ajde, ako je toliko loše svima biti podstanar što ne digneš kredit pa budeš u svom stanu? Zato jer je i duplo skuplje. Zato sam i ja kao dok sam bio mlađi jedno vrijeme bio podstanar, nisam imao brige osim dati stanarinu. Nisam brinuo o kreditu, pričuvi, kućnim savjetima, jesam li stan iznajmio nekom "luđaku" itd., mogao sam otići kad sam htio. Ma k'o ptica.

Rezime:
Svi gazde pricaju o nekim `hitnim` slucajevim, a to sto oni na svoj tekuci dobivaju svaki mjesec pozamasnu svoticu novaca je nesto sto se podrazumjeva.Gazda je vlasnik, normalno da ima i neka prava.
I naravno, tu su nezaobilazno glupi razlozi zasto bi oni trebali uskracivati podstanaru mir i slobodu koju si on masno placa.Ma kakva vlast. Gazda samo želi osjećaj sigurnosti, da zna, ako bude morao, da u stan, koji je njegov, može ući bez da provaljuje kao kakav manijak.Kakav mir ti se remeti? Pa neće ti gazda (opet naglašavam, onaj koji je normalan) koji ima ključ uletati svaki dan u stan, jedino i ako je neka frka, a tebe nema.

I meni je dosta rasprave. Podstanar, u dogovoru sa gazdom mora imati pravo promjeniti cilindar jer tko zna tko sve još od ranije ima ključ starog cilindra. Nakon toga se gazdi da kopija i sve pet. Vjerujem da većina gazdi ni ne zna gdje im je taj ključ jer ga nikada nisu, na sreću, bili u prilici koristiti.:W

laella
18.08.2008., 13:17
Svi gazde pricaju o nekim `hitnim` slucajevim, a to sto oni na svoj tekuci dobivaju svaki mjesec pozamasnu svoticu novaca je nesto sto se podrazumjeva.
Naravno da se podrazumijeva da dobiva lovu za iznajmljivanje stana. A ti bi stanovala u tuđem stanu besplatno? To nisu novci SAMO za održavanje stana, to je njegova ZARADA, jer iznajmljivanje stana onima koji ga nemaju je svojevrstan POSAO, sa svime što to nosi (troškovima održavanja, hitnih intervencija i sl.)
Nisam nikakav gazda, živim u svom stanu, ali sam 15 godina bila podstanar sa raznoraznim iskustvima, pa mi se čini da imaš poprilično čudno poimanje podstanarskog odnosa.

Lindelia
19.08.2008., 15:12
pozdrav svima.
nisam nikad do sada bila podstanar pa molim savjete u vezi podstanarstva.
citala sam nekad davno na forumu da npr. cim se useli u stan neki ljudi mijenjaju bravu. jel to uobicajeno? smije li se to?
treba li stanodavcu reci sve, recimo da ce u stanu biti kucni ljubimac? kazu mi ljudi da sutim jer da mi nitko nece iznajmiti stan ako spomenem ljubimca.
dolazi li gazda u stan po novac ili je uobicajeno da mu se uplati na racun?
imam milijun pitanja...
molim za savjete u vezi... svega :D
jos nisam nasla stan, ali ovih dana idem pogledati njih par... na sto sve paziti? kako prepoznati gazdu s kojim bi moglo biti problema?
sigurna sam da ima puno iskusnih forumaša-podstanara i da su puni mnogih savjeta zbog svega što su doživjeli tijekom svog podstanarskog staža. :)

iva5
19.08.2008., 17:00
ja sam u specifičnij situaciji, dvostrukoj ulozi,u jednom gradu iznajmljujem stan a u drugom sam podstanar...
ovako....mijenjati bravu-zašto ne,ak time ništa ne oštetiš
ljubimca bolje ne spominji-inzistiraj da uplaćuješ na račun
Inače,ne biti preljubazan sa gazdom jer ima nas svakakvih-bolje držati distancu,al sve fino kulturno al bez kafenisanja svaki mjesec,dojadit će ti.
tuđe stvari bolje treba paziti nego vlastite
trebalo bi stan vratiti u stanju kakvom ga dobiješ(ak je bio svježe okrečen okrečit)al to malo ko radi pa poslije stanodavcima ostaje gorčina.al tebe vjerojatno još ne zanima to....kako prepoznat problematičnog stanodavca??pa poslušaj svoj insinkt...to se skuži ak ne odmah onda nakon prvog plaćanja režija

cjepidlaka
19.08.2008., 18:44
Za početak se oboružaj živčekima.

Skužit ćeš po kombinaciji -- ponašanje gazde u pravilu je jednako stanju stana. Tako je barem meni bilo. Luda neurotična baba iznajmljivala stan u raspadu, lopov kriminalac mi odmah daje ključ u ruke i vozi na bankomat da mu podignem lovu za prvu ratu, neke eliminiraš već prek telefona jer ti kaže "šta se tolko raspituješ", neki kažu da ne možeš doći pogledati stan ako ga ne misliš uzeti :eek: Jedna bakica me još tjedan dana poslije zvala da dođem barem pogledati (nije mi odgovarao stan u kući).

Na kraju sam odustala od traženja prijave (svi polude na sami spomen toga) i tražila nešto da bude barem čisto i uredno ako ništa drugo.

I eto, imala sam sreće, piknula odličan stan, dobila novi namještaj i fenomenalnog gazdu. Onak bezveze sam pitala za prijavu, kaže čovjek nema problema, imam i poreznu olakšicu i sve (bez podizanja stanarine).

Bravu nismo mijenjali, plaćam sve preko neta, gazdu nisam vidjela dvije godine, niš mi se ne javlja :(

Što se tiče životinja, uglavnom ne daju osim ako nisu neki veliki ljubitelji. Meni je rekao da može jedino ribica. Poslije sam ga pitala da bi ja zeca, rekao da mogu kaj god hoću :)

I da, testirala sam ga u početku, kad sam znala da ću biti dan dva doma, javila sam mu da me neće biti doma, da ga ulovim ak slučajno navrati :mig: (nije navratio)

I tako to, ako ti se čini da previše hvalim, to je zato što uskoro odlazim, a on će sigurno nekog tražit :rofl:

frlet
19.08.2008., 19:10
Tu se moze stvarno puno pisati. Meni je trebalo dosta iskustva da skuzim gdje ja grijesim, gdje drugi itd. Sve ti ovisi sto od stana zelis, koliko u njemu mislis ostati itd.
Kucnog ljubimca ne spominji ako gazda ne dolazi tu svaki mjesec i ako susjedi ne moraju znati za njega. Kucna macka ne izlazi iz stana, hrci, ribice itd, ali psa ce skuzit susjet koji je mozda u dobrom odnosu sa stanodavcem. Ako gazda dolazi, dobro je reci. Zahtjevaj promjenu brave ako imas nesto u stanu vrijednoga od svojih stvari. Ako ne, ne vidim smisao - nepotreban trosak i zajebancija. Nije zajebancija, ali ako izgubis kljuc barem znas da ga gazda ima. Probaj da uplacujes na racun, ali oni vole dolaziti kako bi kontrolirali. Na sto paziti u stanu ovisi o tebi itd, pa ti ne znam sto reci.
Ugovor mozes potpisati bez da se prijavis, pa probaj nesto dobit crno na bijelo. Kazem, sve ovisi o tome sto zelis, a i to ces skuziti s iskustvom.

Za kraj, stanodavac nije gazda. Oni se tako vole predstavljati, ali pravno ti si u boljoj poziciji od njih. Pogotovo ako nesto i potpisete i imas potvrdu o placanju stanarine (preko banke). A i inace, mozes ih ostaviti sa hrpom neplacenih racuna i uneredjenim namjestajem. Recimo, ako niste potpisali ugovor, s vremenom kad on stekne povjerenje u tebe, zaduzi mu se za koju stanarinu i dosta neplacenih racuna... tada te nikad nece istjerati iz stana jer ce ga biti strah da ces mu ostaviti racune. Razbij sto od namjestaja i obecaj da ces mu refundirati kad odes itd.

Ego
20.08.2008., 01:51
Tu se moze stvarno puno pisati. Meni je trebalo dosta iskustva da skuzim gdje ja grijesim, gdje drugi itd. Sve ti ovisi sto od stana zelis, koliko u njemu mislis ostati itd.
Kucnog ljubimca ne spominji ako gazda ne dolazi tu svaki mjesec i ako susjedi ne moraju znati za njega. Kucna macka ne izlazi iz stana, hrci, ribice itd, ali psa ce skuzit susjet koji je mozda u dobrom odnosu sa stanodavcem. Ako gazda dolazi, dobro je reci. Zahtjevaj promjenu brave ako imas nesto u stanu vrijednoga od svojih stvari. Ako ne, ne vidim smisao - nepotreban trosak i zajebancija. Nije zajebancija, ali ako izgubis kljuc barem znas da ga gazda ima. Probaj da uplacujes na racun, ali oni vole dolaziti kako bi kontrolirali. Na sto paziti u stanu ovisi o tebi itd, pa ti ne znam sto reci.
Ugovor mozes potpisati bez da se prijavis, pa probaj nesto dobit crno na bijelo. Kazem, sve ovisi o tome sto zelis, a i to ces skuziti s iskustvom.

Za kraj, stanodavac nije gazda. Oni se tako vole predstavljati, ali pravno ti si u boljoj poziciji od njih. Pogotovo ako nesto i potpisete i imas potvrdu o placanju stanarine (preko banke). A i inace, mozes ih ostaviti sa hrpom neplacenih racuna i uneredjenim namjestajem. Recimo, ako niste potpisali ugovor, s vremenom kad on stekne povjerenje u tebe, zaduzi mu se za koju stanarinu i dosta neplacenih racuna... tada te nikad nece istjerati iz stana jer ce ga biti strah da ces mu ostaviti racune. Razbij sto od namjestaja i obecaj da ces mu refundirati kad odes itd.

Ovako dobre savjete dugo nisam čitao. Kasni sa stanarinom, razbijaj stvari po kući... pa ne samo da bi takvom podstanaru rekao da istog trenutka nestane iz mog stana, nego bi i ozbiljno razmišljao o tome da platim nekome da mu polomi ruke i noge... A ja sam još prilično miroljubiv tip.

Mijenjanje brave nikako. Bilo je slučajeva da podstanar okupira stan i odbija odseliti, tako da bi mijenjanje brave uznemirilo svakog stanodavca.

Držanje životinja treba dogovoriti sa stanodavcem. Držanje životinje u tuđem stanu bez znanja vlasnika krajnje je nefer i sasvim dobar razlog za izletjeti iz stana. Volim životinje i dozvolio bi i krokodila u kadi... ali ako bi skužio da mi netko laže... selidba.

frlet
20.08.2008., 07:17
He, he, he... ovakvi su ti tipicni. Zanemari ga. Zakonom je zabranjeno fizicko zlostavljanje podstanara, a uvijek mozes i ti njega mlatnut. Ako potpisete ugovor, mozes mijenjati bravu kako god i dovoditi kucne ljubimce koje zelis. Zamisli, on bi zelio imati kljuc tvoga stana. Imas li ti kljuc njegovog? Nema on tu sta odredjivati kako ces ti zivjeti. Moze samo odluciti hoce li te primiti ili ne. Da, i ako te ne prijavi, sankcije snosi on, tako da ga i po tom pitanju mozes jebat.
Uglavnom, ako ti se pojavi ovakav psihopat, bez ugovora i da ne proucis zakon, ne idi u taj stan. Gubljenje vremena. Uskoro te doticni pocinje maltretirati na razno razne njemu ponate nacine, pa na kraju odes svojim putem.

Ego
20.08.2008., 08:03
He, he, he... ovakvi su ti tipicni. Zanemari ga. Zakonom je zabranjeno fizicko zlostavljanje podstanara, a uvijek mozes i ti njega mlatnut. Ako potpisete ugovor, mozes mijenjati bravu kako god i dovoditi kucne ljubimce koje zelis. Zamisli, on bi zelio imati kljuc tvoga stana. Imas li ti kljuc njegovog? Nema on tu sta odredjivati kako ces ti zivjeti. Moze samo odluciti hoce li te primiti ili ne. Da, i ako te ne prijavi, sankcije snosi on, tako da ga i po tom pitanju mozes jebat.
Uglavnom, ako ti se pojavi ovakav psihopat, bez ugovora i da ne proucis zakon, ne idi u taj stan. Gubljenje vremena. Uskoro te doticni pocinje maltretirati na razno razne njemu ponate nacine, pa na kraju odes svojim putem.

Zakonom je zabranjeno i nepodmirivanje obveza prema stanodavcu ili namjerno oštečivanje njegove stvari. :kava:

polly
20.08.2008., 08:16
Zamisli, on bi zelio imati kljuc tvoga stana.

kojeg "tvog" :rofl:

možda ni tebi ne bi škodilo da prije ponovnog javljanja na forum prođeš kakva elementarna pravila i znanja :mig:

elegant
20.08.2008., 08:18
Lindelia .... ukratko, ne radi ono što ne bi željela da rade u tvom stanu u kojem bi imala podstanare!

Mi smo imali višegodišnje podstanarsko iskustvo i nismo imali nikakvih problema sa stanodavcima. Novac smo uglavnom uplaćivali na rn, ali je bilo i situacija kada smo ga mjesečno odnosili rođakinji od gazdarice. Nikad nije bilo problema.
Sve režije smo plaćali i nikad nismo odlazili iz stanova, a da je netko drugi za nama plaćao naše reačune. Imali smo kućnog ljubimca i to smo uvijek na lijep način rješavali sa stanodavcem i nije bilo problema ... dogovorili smo da ćemo o svom trošku sanirati eventualnu štetu.
Sve manje popravke ko stanu smo uvijek riješavali sami ... ako nije išlo, dogovorno smo pozvali majstore i trošak bi podijelili ili bi ga snosio stanodavac (već prema vrsti popravka).
Stan smo održavali urednim ... bez pretjerivanja.
Sa susjedima se nismo družili, ali smo poštivali dogovore u stubištu (i znali tko nam je predstavnik stanara, pa ako nam kaj nije bilo jasno ....).
Stanodavci nam nisu dolazili u nenajavljene posjete i to je bilo dogovorno. Brave nikad nismo mijenjali, jer nam se to nije činilo korektnim. Btw u stanu smo imali i većih vrijednosti, ali to nam se nije činio dovoljan razlog da na tuđem stanu mijenjamo bravu!
Gotovo uvijek smo uz stran dobili i šupu na korištenje, koju smo odražavali u urednom stanju.

Nadam se da sam ti pomogla ... ukratko, sve je stvar dogovora i obostranog fer odnosa.
Sretno :cerek:

frlet
20.08.2008., 08:46

možda ni tebi ne bi škodilo da prije ponovnog javljanja na forum prođeš kakva elementarna pravila i znanja :mig:

Evo jos jedan kakvog moras izbjegavati. Iznajmi stan, a stan je i dalje njegov. Bez ugovora ne useljavaj !!!

elegant
20.08.2008., 08:50

a kartone već odavno skuplja ...

polly
20.08.2008., 08:51
Iznajmi stan, a stan je i dalje njegov.

a nego čiji pobogu
najamnina je samo naknada za korištenje
zna se čije ijme piše na vlasničkom listu :mig:

frlet
20.08.2008., 08:51
elegant, sve sto navodis je ok. U 80% slucajeva mog unajmljivanja stana, bilo je tako kao i tebi, ali imas stvarno opasnih ljudi i bez ugovra si poprilicno jebana stranka. Zato oprez. Ako bas ides bez ugovora i dogodi ti se da stanodavac ispadne budala... ostaju ti moji savjeti. Znam zasto sam to pisao, prema tome...

frlet
20.08.2008., 08:53
polly, ne pravi se blesava. Ne zelim gubiti vrijeme na gluposti.

polly
20.08.2008., 08:54
Lindelia .... ukratko, ne radi ono što ne bi željela da rade u tvom stanu u kojem bi imala podstanare!

:top:
i ostatak posta isto :top:
ja sam mišljenja da se poštenje i fer odnos uvijek na kraju isplate
istina da tome ponekad prethodi trnovit put :zubo:
nažalost ima i stanodavaca i podstanara svakakvih, no ipak su oni dobri u večini :)
s nekim ćeš već naći zajednički jezik

polly
20.08.2008., 08:56
polly, ne pravi se blesava. Ne zelim gubiti vrijeme na gluposti.

nis ja kriva kaj nemreš shvatit :ne zna:

buš već :bicedobro:

Isabella
20.08.2008., 09:01
....., zaduzi mu se za koju stanarinu i dosta neplacenih racuna... tada te nikad nece istjerati iz stana jer ce ga biti strah da ces mu ostaviti racune. Razbij sto od namjestaja i obecaj da ces mu refundirati kad odes itd.
Zbog ovakvih pojedinaca podstanara ostali nadrljaju. :rolleyes:

frlet
20.08.2008., 09:06
Jedino tko moze nadrljati je stanodavac. Budete shvatili, kad vam se jednom useli. :bicedobro:

Isabella
20.08.2008., 09:58
Frlet, o tome i dela da su kod nas stanoprimci zakonom zaštićeniji od stanodavaca.
A da se mene pita ja bi ionako uvela sistem kako ima Nizozemska, ako dvije godine ne živiš u svojem stanu i iznajmljuješ ga nekom drugom, država smatra da ti taj stan nije potreban u životu i po zakonu ga moraš prodati onome ko živi te dvije godine u njemu, naravno ako ga ovaj želi kupiti.

frlet
20.08.2008., 10:05
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1996/1598.htm

frlet
20.08.2008., 10:07
:top:
i ostatak posta isto :top:
ja sam mišljenja da se poštenje i fer odnos uvijek na kraju isplate
istina da tome ponekad prethodi trnovit put :zubo:
nažalost ima i stanodavaca i podstanara svakakvih, no ipak su oni dobri u večini :)
s nekim ćeš već naći zajednički jezik

Kod ovakvih bez ugovora isto ne useljavaj, ako nisi sugurna da mozes s njima spavati u istom krevetu, cakulati i ispijati kave. Kao da traze bracnog druga, a ne podstanara.

polly
20.08.2008., 10:27
A da se mene pita ja bi ionako uvela sistem kako ima Nizozemska, ako dvije godine ne živiš u svojem stanu i iznajmljuješ ga nekom drugom, država smatra da ti taj stan nije potreban u životu i po zakonu ga moraš prodati onome ko živi te dvije godine u njemu, naravno ako ga ovaj želi kupiti.

ne poznam nizozemsko zakonodavstvo
ali ovaj tvoj navod me stvarno zainteresirao
nekako mi se čini da je tamo vlasništvo zaštičenije nego kod nas
imaš link na taj zakon?

Kod ovakvih bez ugovora isto ne useljavaj, ako nisi sugurna da mozes s njima spavati u istom krevetu, cakulati i ispijati kave. Kao da traze bracnog druga, a ne podstanara.
ti si nepismen, jel? a i ne shvaćaš baš najbolje? :D
iz čega si mogao takav zaključak izvuć?
"zajednički jezik" što se tiče same kvalitete stana, visine najmanine, načina plaćanja, držanja kućnih ljubimaca, imanja/ne imanja djece u stanu, broja osoba koje žive u stanu, prijavljivanja na policiju, sklapanja ugovora, pologa, namještaja i el aparata u stanu,...... i svih ostalih sitnica za skladan iznajmljivačko-unajmljivački odnos :D

frlet
20.08.2008., 11:33
Ti se usmeno mozes dogovarati sa podstanarom kako god, ali ako ides sklapati ugovor, onda on treba biti u skladu sa zakonom i prije svega ustavom.
Ako ugovor ne sklopis, onda budi svjesna da ti nitko nije duzan placati racune, cuvati namjestaj i placati stanarinu. I tocka! Za dalje, obrati se nekom drugom. Ja ti vise ne mogu pomoci.

Ninochka_zg
20.08.2008., 11:35
ovako, bila sam podstanar i u skoro svim stanovima osim zadnjeg sa zoharskog carstva u utrinama gdje imah cimere, imala sam svoju posebnu bravu koja se montirala sa kodiranim kljucem. svaki puta bih vlasnike stana pitala da li mogu staviti svoju bravu jer se osjecam sigurnije i ne moze svaka susa otvoriti stan. uvijek je odgovor bio potvrdan uz uvjet da pri odlasku iz stana (iseljavanje) vratim stari cilindar. tako sam i napravila. i nikada problema. jednom mi se desilo da sam zatekla gazdaricinog sina s najnovijom flundrom kak mi se valjaju po mojim plahtama i nakon toga je bilo - ili moja brava ili hvala trazim drugi stan. uvijek je bilo - stavite slobodno svoju bravu :)

ako to napravis bez odobrenja vlasnika stana, a k tome si jos i ilegalni podstanar, nadaj se posjetu djecaka u plavom uz trenutno napustanje stana. nakon toga mozes ocekivati ovlastene osobe da ti dodju popisati tvoje stvari te ih prelocirati na za to predvidjeno mjesto. plus jos i kazna i tuzba itd itd.

dio gazda su normalni. kada sam zeni dala popis stvari s vrijednostima koje su u stanu, uredno su mi omogucili stavljanje brave s kodiranim kljucem. i sve pet. :)

elegant
20.08.2008., 11:53
Ti se usmeno mozes dogovarati sa podstanarom kako god, ali ako ides sklapati ugovor, onda on treba biti u skladu sa zakonom i prije svega ustavom.
Ako ugovor ne sklopis, onda budi svjesna da ti nitko nije duzan placati racune, cuvati namjestaj i placati stanarinu. I tocka! Za dalje, obrati se nekom drugom. Ja ti vise ne mogu pomoci.

a tvoji su savjeti tako korisni :rofl:

frlet
20.08.2008., 12:14
To pusti drugima da prosude... svako za sebe. Ti se ne moras s time slagati. Iskustva imam koliko hoces, to je sigurno, a pristup problemu moze biti individualan. Ja sam iznio sto je na strani podstanara kad je u pitanju bezzakonje (nema ugovora), tako da zna na sto moze racunati ako ga ne potpise i ako nigdje ne moze dokazati da je tamo obitavala i da je placala za to. Ovo su najgori scenariji i savjeti su prevencijski, nisu na stetu nikome samo zauzimanje boljih pozicija s vrmenom i zastita svojih prava koliko se to moze. U 80% slucajeva dovoljna je rijec i sve bude ok, ali imas ovih 20% kad to nije.

Inace, ako zelis ozbiljno unajmljivati stan, unajmi ga praznog bez namjestaja, potpisi ugovor i prijavi se. Tako je najbolje i najjasnije za obe strane. :top:

VeselaVjestica
20.08.2008., 15:11
Kako sam nova ovdje, najprije svima lijep pozdrav :)

A sad ovako...Dosad sam zivjela u, recimo, obiteljskom stanu..Ne od roditelja, vec od sogora. Vec devet godina, svakog mjeseca, placam i stanarinu (koja, priznajem, nije nesto velika) i sve rezije. Sogor se nikad nije udostojio prijaviti me sto mi je uvijek stvaralo dodatne probleme (u slucaju da je morao placati porez ponudila sam se ja mu davati novce za to, ali nista). On i njegovi roditelji uzimali su si za pravo doci kad god su htjeli i ostati koliko god je trebalo i pritom uzurpirati citav stan tako da sam ja znala spavati na nekakvom improviziranom lezaju umjesto u krevetu i da ne nabrajam. Stan je star i bio je u losem stanju otkad sam uselila ali nikad, nikad u njega vlasnik nije ulozio ni kune...Sve sto je trebalo promijeniti i popraviti placala sam ja sama. Dakle, covjek bi pomislio da je super kad sve ostaje u obitelji, a kad ono...nocna mora.
Sad sam rekla dosta. Hocu svoj mir i svoju intimu bez da mi se itko uplice u zivot i dolazi i odlazi kako mu se prohtije.
E sada, ovo je ono sto mislim uciniti.
Iznajmila bih nenamjesten stan na ugovor od nekoliko godina obavezno uz prijavu. U ugovor bih stavila klauzulu da cu ja platit sve eventualne stete i troskove odrzavanja (za vrijeme zivljenja tamo koje smo ugovorili) ali uz uvjet da mogu promijeniti bravu na ulaznim vratima i da nitko osim mene i ljudi kojima vjerujem nemaju kljuc. Ne zelim ikakvo petljanje gazde. ja cu se obvezati vratit stan u stanju kakvom sam zatekla, placat troskove odrzavanja i stanarinu na racun u banku.
Kucepazitelj ce, kao i ovaj stari, imat moje podatke i podatke osoba koje ce jos imati kljuc za slucaj da se nesto desi dok me nema.
Zelim biti maksimalno fer, ali isto tako zelim da je stanodavac u redu prema meni i da postuje moju intimu i privatnost.
U ovom ludom svijetu i ovim ludim vremenima nema mi tko nepoznat imat pristup stanu u kojemu ce zivjeti moje dijete i u kojemu cu drzati sve svoje vrijednosti.
Sto mislite o tome?
Na manje ne pristajem.
Ne smatram da najmom ja postajem vlasnik stana, ali dok u njemu zivim i odrzavam ga kao da je moj i redovito placam nema mi tko "polagati prava" na isti.

.pero vragec
20.08.2008., 15:12
Ja kao nakmodavac nemam nista protiv da stanar promjeni bravu jer dok je stan u njegovom najmu smatram ga njegovim.
Praksa mi je da lijepo zamolim stanara (a do sada me niti jedan nije odbio) da napravi kopiju kljuca, stavi je u kovertu, zapecati na nacin koji zeli i ostavi meni pod uvjetom da ja tu omotnicu mogu otvoriti i uci u stan samo u slucaju prijeke potrebe (pozar,poplava i td.).

Mislim da je ovo najpošteniji način i za podstanara i za najmodavca.:five:

.pero vragec
20.08.2008., 15:16
Kako sam nova ovdje, najprije svima lijep pozdrav :)

A sad ovako...Dosad sam zivjela u, recimo, obiteljskom stanu..Ne od roditelja, vec od sogora. Vec devet godina, svakog mjeseca, placam i stanarinu (koja, priznajem, nije nesto velika) i sve rezije. Sogor se nikad nije udostojio prijaviti me sto mi je uvijek stvaralo dodatne probleme (u slucaju da je morao placati porez ponudila sam se ja mu davati novce za to, ali nista). On i njegovi roditelji uzimali su si za pravo doci kad god su htjeli i ostati koliko god je trebalo i pritom uzurpirati citav stan tako da sam ja znala spavati na nekakvom improviziranom lezaju umjesto u krevetu i da ne nabrajam. Stan je star i bio je u losem stanju otkad sam uselila ali nikad, nikad u njega vlasnik nije ulozio ni kune...Sve sto je trebalo promijeniti i popraviti placala sam ja sama. Dakle, covjek bi pomislio da je super kad sve ostaje u obitelji, a kad ono...nocna mora.
Sad sam rekla dosta. Hocu svoj mir i svoju intimu bez da mi se itko uplice u zivot i dolazi i odlazi kako mu se prohtije.

Ma nije ti šogor kriv za tu situaciju...kriva si samo ti što si to dopustila!!!

marqox
20.08.2008., 16:13
...i da nitko osim mene i ljudi kojima vjerujem nemaju kljuc. Ne zelim ikakvo petljanje gazde
Hmmm... To znači da bi u takvom ugovoru eksplicitno riječima stajalo da gazdi ne vjeruješ. Ne znam zašto očekuješ onda da bi gazda trebao vjerovati tebi (da, postojao bi ugovor, ali jalova je to sigurnost mislim, tko će istjerivat po hrv. sudstvu nekakve štete, neplaćene račune ili sl.)

Inače, žao mi za tvoje loše iskustvo, ali eto, ponekad vrijedi ta: kolko para, tolko muzike.

Po meni je put za ići ovaj: dogovoriti s gazdom da ima ključ radi njegovog mira (ali naravno da ga ne upotrebljava osim u krajnjoj nuždi). Ako želi, da po stanarinu dolazi jednom mjesečno u najavljeno i dogovoreno vrijeme. Ako je sve u redu i oboje stekente povjerenje, ubrzo neće vjerojatno htjeti više ni to.

VeselaVjestica
20.08.2008., 16:29

Nisam ni rekla da je on kriv, blesava sam bila ja sto sam si to dopustala, ali kad sam se tek doselila bila sam brucos i poprilicno prestrasena radi svega i neupucena...I naivno mislis da ce ti tvoji pomoci i biti fer, ali nista od toga. Isla sam linijom manjeg otpora jer nisam htjela nikog uvrijedit i s nikim se svadat :rolleyes: i eto mi ga na, tako mi je i trebalo :)

VeselaVjestica
20.08.2008., 16:51
Hmmm... To znači da bi u takvom ugovoru eksplicitno riječima stajalo da gazdi ne vjeruješ. Ne znam zašto očekuješ onda da bi gazda trebao vjerovati tebi (da, postojao bi ugovor, ali jalova je to sigurnost mislim, tko će istjerivat po hrv. sudstvu nekakve štete, neplaćene račune ili sl.)

Inače, žao mi za tvoje loše iskustvo, ali eto, ponekad vrijedi ta: kolko para, tolko muzike.

Po meni je put za ići ovaj: dogovoriti s gazdom da ima ključ radi njegovog mira (ali naravno da ga ne upotrebljava osim u krajnjoj nuždi). Ako želi, da po stanarinu dolazi jednom mjesečno u najavljeno i dogovoreno vrijeme. Ako je sve u redu i oboje stekente povjerenje, ubrzo neće vjerojatno htjeti više ni to.

To je najnormalnija praksa vani, recimo.
Imam prijatelja koji zivi u Njemackoj. Otisao je radi posla i kako ce se vratiti u Hr nije mu se isplatilo kupiti stan, pa je iznajmio ogromni nenamjesteni stan u kuci s pet stanova. S gazdom je potpisao ugovor na 6 godina s mogucnosti produljenja, jasno. Opremio je stan, apsolutno sve placa on i racuni glase na njegovo ime tako da se zna koga bi se kazneno gonilo da ne plati racune... Cim je uselio promijenio je bravu i nije bilo nikakvih problema oko toga. Vlasnik ne dolazi uopce, prijatelj sve odrzava i uredno placa i nikad nije bilo problema oko toga sto gazda nema kljuca jer se uvijek mogu telefonski cuti i dogovoriti susret.

Zbog cega bih trebala slijepo vjerovati ikome, ili taj netko meni? Kao sto sam vec i rekla, u danasnjem svijetu je tesko naci osobu od potpunog povjerenja. Ako potpisem ugovor po uvjetima koje sam navela, vlasnik ima dokaz mojih obveza. Kako bih ja dokazala da mi netko hoda po stanu dok me nema? I kako to kljuc ulijeva toliku sigurnost gazdi? On u stan uvijek moze provaliti i to veoma lako neovisno o bravi i bez da ga itko kazneno goni.
I ne stoji ni ona o protupravalnim vratima....Nedavno se frendica zakljucala van stana sa svim kljucevima unutra i u 22h je tip iz firme za protuprovalna vrata dosao otvorit joj... Provalio je dakle u roku od dvije minute i pritom nije ostetio ni bravu ni ista...Nije mu mogla ni dokazati svoj identitet ni cinjenicu da je vlasnica stana (jer su joj dokumenti ostali, jasno, u stanu). Meni bilo nevjerojatno da joj je sluzbena osoba isla otvarat vrata, pa mogla je tako u bilo ciji stan provalit... da ni ne spomenem da susjedi nisu ni pogledali sto se desava, a kamoli provirili van da vide jesu li provalnici ili sto..
Zasto bi danas itko ikome trebao vjerovati?
Zato se i potpisuju ugovori, a nisu ni oni samo tako kako tu neki predstavljaju.
Uostalom, sto vlasnik ima provjeravat sto ja radim u stanu u kojemu nije bilo nicega osim zidova i evetualno wc skoljke i kade? Ne mogu mu nista unistit, a obvezala sam se vratit stan u stanju kakvog sam zatekla...dakle cistog, okrecenog, sa svim instalacijama i slicno na svom mjestu i urednima...
Makar, nemam ja nis protiv ni da svakog mjeseca dode po stanarinu. Ali zato se moze najavit telefonski, dogovorimo se kad oboma odgovara, moze i provjerit placam li racune...Nemam ja nis ni protiv toga. Ali plasi me pomisao da mi netko moze bilo kada uci u stan gdje zivim s djetetom. Proslo je vrijeme kad smo zivjeli od jutra do sutra otkljucanih vratiju (ja doma sa svojima) i kad nikome nije padalo napamet ni pomirisat unutra ako se nitko nije odazivao na kucanje ili zvonjavu...
Danas se mojji starci itekako zakljucavaju, a zive u malom mjestu s istim ljudima vec dvadesetak godina i vise, a prije godinu dana mog su bratica, koji zivi vrata do njih, dvaput opljackali dok je bio doma...i to je mogao biti samo netko koga dobro poznaje, ne bih sada u detalje zasto, ali sigurni smo u to. Pa sad ti vjeruj nekome koga ne znas.
S vremenom da, ovako naivno ne.

evang
20.08.2008., 16:59
Kakve sad veze ovo ima sta si ti napisala sa tipom koji je pokrenuo temu,i pitanja da li je pametno mijenat bravu bez znanja gazde?

Lukasica
20.08.2008., 17:03
Kakve sad veze ovo ima sta si ti napisala sa tipom koji je pokrenuo temu,i pitanja da li je pametno mijenat bravu bez znanja gazde?

Onda pola topica nema nikakve veze s prvotnim postom.

Lijepo je pitala bi li bilo u redu promijeniti bravu tako da vlasnik to zna, ali da on nema rezervni kljuc, a da u ugovoru stoji da ce ona placat eventalne stete i troskove odrzavanja koje bi on inace kao vlasnik trebao? Jer vecina ih i zeli imati kljuc da mogu provjeravat je li sve u redu (da ne spominjemo pacijente koji bi njuskali cisto znatizelje radi).
Kako to pak nema veze s mijenjanjem brave i znanjem gazde o istome?

VeselaVjestica
20.08.2008., 17:07

Ja sam iznijela svoju situaciju koja isto tako ima veze s mijenjanjem brave i objasnila kako bih ja to rijesila i zbog cega ne zelim da nepoznate osobe imaju kljuc stana u kojemu zivim.

evang
20.08.2008., 17:18
Ah gle,vecina ljudi koji su u situaciji da iznajmljuju stanove su dosta negativno reagirali na to,ukljucujuci i mene.
Druga stvar je kada bi se to nekako reguliralo nekim detaljnim ugovorom,al ako oces moje misljenje(i ne sad iz neke namjere da uletavam svojim podstanarima kad se meni sprdne ili da idem ljudima prekopavat po stvarima) ja se jednostavno ne bih osjecao ugodno da nemam pristup svojoj nekretnini ,prvo sto mi padne na pamet su ona ekipa koja se bespravno useli u stan bez obzira na to sto vi imate ugovor i onda se nesto takvo povlaci po sudovima 10 godina dok,i ako, ih uspijes izbacit.
Jel jebiga ipak ovo nije Njemacka,pa ni usporedba sa njom ne stoji.
To ti je moje misljenje,nadam se da pomaze.

VeselaVjestica
20.08.2008., 17:28
Ah gle,vecina ljudi koji su u situaciji da iznajmljuju stanove su dosta negativno reagirali na to,ukljucujuci i mene.
Druga stvar je kada bi se to nekako reguliralo nekim detaljnim ugovorom,al ako oces moje misljenje(i ne sad iz neke namjere da uletavam svojim podstanarima kad se meni sprdne ili da idem ljudima prekopavat po stvarima) ja se jednostavno ne bih osjecao ugodno da nemam pristup svojoj nekretnini ,prvo sto mi padne na pamet su ona ekipa koja se bespravno useli u stan bez obzira na to sto vi imate ugovor i onda se nesto takvo povlaci po sudovima 10 godina dok,i ako, ih uspijes izbacit.
Jel jebiga ipak ovo nije Njemacka,pa ni usporedba sa njom ne stoji.
To ti je moje misljenje,nadam se da pomaze.

Znam da nismo Njemacka i da je nase sudstvo u banani i sve mi je to jasno. Zelim biti maksimalno fer prema svom stanodavcu, ali isto tako ne zelim se bojati da mi bilo tko i bilo kada moze banuti...Ne kazem ja da su svi takvi, ali detaljnim ovjerenim ugovorom mislim da se to ipak moze regulirati, a gazda moze slobodno, po dogovoru, navratiti da vidi je li sve placeno i je li ista demolirano i unisteno..
Mislim, malo tko bi pristao placat svaku eventualnu stetu i popravak, tako da mislim da je s moje strane i to veliko osiguranje gazdi da sam ozbiljna i da zelim maksimalno biti postena prema njemu, ali i prema svojim zahtjevima.
Isto tako, ja mu ne bih krila da sam promijenila bravu, naravno. Znam da je doticni ipak vlasnik nekretnine.

frlet
20.08.2008., 17:34
Tesko da najmodavac moze otkazati ugovor o najmu ako najmoprimac promijeni bravu. Tu bi se mogao vaditi na preinaku u stanu, ali tesko... To su klasicne potrosne stvari i na sudu se to lako pobije. Mislim, to je brava. Stanoprimac je duzan pustiti u stan stanodavca radi kontrole i to ne precesto. Nije nigdje specificirano sto je cesto a sto ne, ali mjesec dana je fakat cesto.
Na drugoj temi sam cuo kako bi si u ugovor stavljali djecu i kucne ljubimce, to se cini nistavno. Djete i bracni drug su dio obitelji i najmoprimac ima pravo birati hoce li s njima biti u stanu ili ne, a kucni ljubimac nije osoba.

frlet
20.08.2008., 18:00
VeselaVjestica, imas punu moju podrsku. Prvo prouci zakon o najmu http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1996/1598.htm (kad ga proucis, vidjet ces zasto te sogor nije htio prijaviti) i onda slozi nekoliko varijatni ugovora pa koja mu se svidi ili ako on ima neki koji ti pase. Mislim da bravu nece biti potrebno spomenuti, vec je samo promijenis nakon sto uselis. Ali ako vidis da je lucidan onda probaj i bravu profurati i specificirati koliko cesto ce moci doci u kontrolu (to ima pravo po zakonu). Sve ostalo ti je po zakonu ako uzmes uz ugovor kao da imas valstiti stan. Pogotovo ako nema namjestaja u njemu, a ja ti preporucam da odjebes tudji namjestaj jer danas je namjestaj jeftin i lako ga se prevozi. Cesto stanodavci svoj stari namjestaj uvaljuju jer nemaju gdje s tim, a drze do njega kao da je zadnji krik mode i dizajna. Dovoljno je nazvati Oglasnik i jedan covjek s kombijem sav tvoj namjestaj useli i iseli, a imas i firme koje se time bave, oni ti pak to zapakiraju, raspakiraju i ti se nis ne mislis, samo platis.

frlet
20.08.2008., 18:05
Isto tako, ja mu ne bih krila da sam promijenila bravu, naravno. Znam da je doticni ipak vlasnik nekretnine.

Ako on kljucem ulazi bez tvog znanja u stan, onda je to isto kao da je i razvalio vrata. Prema tome, to sto ima kljuc nis mu ne znaci i samo je opravdanje da te moze maltretirati. Nema nikakvog opravdanog razloga da stanodavac zadrzi kljuc, jer ako dodje do sranja, ulazio on kjucem ili bez njega, isto je.

hellie
20.08.2008., 21:56
Rezime:
I naravno, tu su nezaobilazno glupi razlozi zasto bi oni trebali uskracivati podstanaru mir i slobodu koju si on masno placa.
Molim vas, ako vec nemate sposobnost uvidjeti tko vam je dobar podstanar a tko nije, onda nam svima ucinite uslugu i prodajte taj stan i odite sto dalje od iznajmljivackog posla.

ja već dvije godine iznajmljujem stan studentima i imam ne samo ključ od stana već i ključeve od soba. i nikad mi nije palo na pamet da idem njuškat po njihovim stvarima dok stanari nisu tamo. kad god bi išla u stan prethodno bi se najavila i ne bi bilo nikakvih problema. samo sam jednom dok su mi stanarke bile na praznicima ušla u njihove sobe da smanjim grijanje jer su bili zimski praznici i dugo ih ne bi bilo u stanu. i naravno da sam im to spomenula. ako bi slučajno navratila po nešto (držim u tom stanu neke svoje stvari) bila bi maksimalno tiha da ih ne uznemiravam (studenti spavaju u najčudnije vrijeme, bar po mom iskustvu) i opet bi im rekla da sam bila tad i tad.
a što se tiče hitnih slučajeva, bilo ih je više nego dovoljno i uvijek bi me zvali jer podstanari nemaju pojma o ničemu. sve popravke bi ja izvela ili bi dovela majstora ako je potrebno. sve što su stanari trebali raditi je redovno održavati prostorije čistima, nisam sad neki teški čistunac, ali jednom tjedno možeš oprati pod u kuhinji i ne paliti najmeštaj cigaretama. ali dobro za to postoji polog.
na kraju godine kad se stanari odsele uvijek promjenim cilindar i sve ok, na taj način izbjegnem mogućnost kopiranja ključeva.
a jako je teško procjeniti ko će biti dobar podstanar kad ti tu osobu upoznaš samo prilikom razgledavanja stana i to je to. od koga možeš tražiti preporuke.
jedno sam naučila nakon prve godine iznajmljivanja a to je da sve živo što ti padne na pamet staviš u ugovor i najmanje sitnice poput držanja ljubimaca i tuluma. na taj način se zaštitiš i ti i podstanar.
najbolje je pitati da li smiješ promjeniti cilindar, ali ja osobno to ne bi dopustila jer netko ti se useli u stan, promjeni ključ i ne plaća stanarinu a ti ga nikako ne možeš izbaciti bez obzira što si ti vlasnik, on tamo živi i to je to.

hellie
20.08.2008., 22:27
najvažnije je potpisati ugovor i u njemu raspraviti sve i svašta. do najmanjih sitnica. i ugovor lijepo ovjeriš kod javnog bilježnika i mirni ste.
meni su svi stanari uvijek uplaćivali stanarinu na ruke do datuma navedenog u ugovoru. ja bi im uvijek predlagala da uplaćuju na račun ali njima je svima ovako lakše. tako sam ja morala ići bar triput mejsečno u stan, prvog da upišem stanje potrošene vode, onda po stanarinu i na kraju po režije jer se stanari nisu htjeli zamrati i s time. kako bi osigurala potvrde o plaćanju, pisala sam svaki mjesec za svaku osobu u onaj uplatnica blok i svako bi dobio svoj primjerak tako da oboje imamo dokaz o plaćanju.
ja sam svojim stanarima rekla da mogu imati kućnog ljubimca ali prethodno moraju provjeriti sa mnom, jedni su mi donijeli u stan zamorca i uopće se nisu brinuli za njega. obavezno insistiraj i da te prijave na policiji, jer je to tvoje pravo.
najbolje je sve slikati kad se useliš, zidove, namještaj, provjeriti ispravnost uređaja. tako kasnije imaš kad se iseliš garanciju da ti neće zadržati polog jer si oštetio nešto a to već prethodno bilo oštećeno. također bi i vlasnik trebao sve slikati tako da ima dokaz ako ti izvedeš neke nedopuštene preinake.
što se tiče plaćanja režija ja sam uvijek to sama sređivala jer nisam bila sigurna da li bi mi stanari na vrijem to riješili.
neki prakticiraju da stanarinu i režije spoje, tako da postanar plati određen iznos a sad da li su režije tolike ili ne nije bitno. to je po meni malo nezgodno, jer recimo podstanar može da plati određen iznos za režije i onda da nabije račun za struju, vodu i telefon a ti se onda snađi, no također i vlasnik može da nabije režije a ti ni četvrtinu ne potrošiš.
ako sama plačaš režije i to, obavezno kopiraj sve račune i čuvaj kopije.
također treba dogovoriti i otkazni rok. znači da ti vlasnik ukoliko nema namjeru po isteku ogovora da ti opet iznajmi stan mora te obavjestiti u roku od mjesec dana i ti također tako. još možete navesti u ugovoru ukoliko netko odluči prekinuti ugovor, ako ti prekineš moraš nadoknaditi troškove stanodavcu ili mu osigurati novog prikladnog stanara i tako vlasnik ukoliko prekine ugovor prijevremeno mora ti osigurati novi prikladni smještaj po istim uvjetima.
kad imaš ugovor u kojem je jasno kolika je stanarina stanodavac ti ne može sam od sebe podizati stanarinu kad mu puhne (znam takve slučajeve).
što se tiče promjene ključa raspraviti obavezno sa vlasnikom, ali može se kao što su neki predložili da vlasnik ima ključ koji može upotrijebiti samo u iznimnoj situaciji.

rijeka53
20.08.2008., 22:31
Iznajmljujem i zelim imati kljuc MOJEG stana, a ukoliko mi podsanar trazi da mu ga VRATIM ja mu pokazem vrata. Njegovo nepovjerenje je ravno mojem.
Niti jedna normalna osoba nece remetiti niciju privatnost niti ceprkati po tudim stvarima, a to vazi za oboje. Kada mi ne placa ceprka po mom takujinu i bankovnom racunu, a kada ne zeli izaci iz stana onada remeti MOJU privatnost jer mozda nemam kamo stanovati ja ili netko od moje porodice:D

banderas
20.08.2008., 22:41

Jedno od osnovnih pravila biznisa je da se biznis nikad ne radi s familijom. A odnos gazda - podstanar je poslovni odnos, i samo to bi i trebao biti.

banderas
20.08.2008., 22:51
najbolje je pitati da li smiješ promjeniti cilindar, ali ja osobno to ne bi dopustila jer netko ti se useli u stan, promjeni ključ i ne plaća stanarinu a ti ga nikako ne možeš izbaciti bez obzira što si ti vlasnik, on tamo živi i to je to.

Zakonski ga niti s ključem ne možeš izbaciti. Ako već naiđeš na takvog, ništa ti ključ ne može pomoći, dapače, čak on tebe smije tužiti jer neovlašteno mu upadaš u stan, bez obzira što ne plaća stanarinu. Puni su sudovi takvih slučajeva, policija će izbaciti tebe iz stana u slučaju da se susretneš s njima, a ne njih. Ključ zakonski ne predstavlja ništa, niti ti daje ikakva veća prava na svoj stan.

hellie
20.08.2008., 23:13
Zakonski ga niti s ključem ne možeš izbaciti. Ako već naiđeš na takvog, ništa ti ključ ne može pomoći, dapače, čak on tebe smije tužiti jer neovlašteno mu upadaš u stan, bez obzira što ne plaća stanarinu. Puni su sudovi takvih slučajeva, policija će izbaciti tebe iz stana u slučaju da se susretneš s njima, a ne njih. Ključ zakonski ne predstavlja ništa, niti ti daje ikakva veća prava na svoj stan.

ja kad imam ključ, mogu lijepo sačekati da podstanar ode iz stana i promjeniti brave pa da vidim kako bi me tužio. stvari mu izbacim napolje i to možda. a ako bude protestirao zovem policiju i kažem da mi neko pokušava provaliti u stan.

banderas
20.08.2008., 23:52
Ti si ta koju će policija izbaciti, desio se sličan slučaj već gomilu puta. Da li ulaziš ključem bez njihovog znanja i dozvole ili provaljuješ je zakonski potpuno isto. Ključ možda samo tebi mentalno olakšava stvar, ali provala je i jedno i drugo. Znam da je možda glupo, ali to je tako. Možeš ga izbaciti zakonski samo sudskom deložacijom, sve ostalo je daleko veći kriminal nego što oni tebi ne plaćaju stanarinu i možeš daleko gadnije nastradati od njih.

frlet
21.08.2008., 06:10
banderas, sta je tu glupo? Jedino sto je glupo po nasim zakonima je sto stiti socijalne slucajeve, pa ti se takav moze uvaliti u stan i stvarno oduzeti pravo na TVOJU nekretninu. Ali, ako si ti unajmio (ispravak: iznajmio) nekretninu na neko odredjeno vrijeme, recimo 5g, nemas ti tu sta nosom proviriti i odredjivati sto ce se raditi. Ti si sad u poziciji da dokazujes da se sa stanom nepropisno na bilo koji nacin postupa i svaki tvoj ulazak u stan je ulazak u prostor onoga kome si iznajmio. Zaboga, kako bi trebalo biti drugacije? Da si ovaj placa najam a da ti mozes odlucivati kako ce on zivjeti i da imas kljuc njegvog stana. Da, njegovog, jer ga on koristi i placa za to i nije bitno sto pise u zemljisnim knjigama ako ovaj ima ugovor o najmu. Cekaj da istekne ugovor, pa odkazi najam. Takav je zakon i zakon je ok. A ovi drugi zakoni po kojima ti netko moze stvarno uzurpirati tvoj kapital su druga prica i slazem se da je to u kurcu.

frlet
21.08.2008., 06:15
ja već dvije godine iznajmljujem stan studentima i ključ od imam ne samo stana već i ključeve od soba. i nikad mi nije palo na pamet da idem njuškat po njihovim stvarima dok stanari nisu tamo. kad god bi išla u stan prethodno bi se najavila i ne bi bilo nikakvih problema. samo sam jednom dok su mi stanarke bile na praznicima ušla u njihove sobe da smanjim grijanje jer su bili zimski praznici i dugo ih ne bi bilo u stanu. i naravno da sam im to spomenula. ako bi slučajno navratila po nešto (držim u tom stanu neke svoje stvari) bila bi maksimalno tiha da ih ne uznemiravam (studenti spavaju u najčudnije vrijeme, bar po mom iskustvu) i opet bi im rekla da sam bila tad i tad.
a što se tiče hitnih slučajeva, bilo ih je više nego dovoljno i uvijek bi me zvali jer podstanari nemaju pojma o ničemu. sve popravke bi ja izvela ili bi dovela majstora ako je potrebno. sve što su stanari trebali raditi je redovno održavati prostorije čistima, nisam sad neki teški čistunac, ali jednom tjedno možeš oprati pod u kuhinji i ne paliti najmeštaj cigaretama. ali dobro za to postoji polog.
na kraju godine kad se stanari odsele uvijek promjenim cilindar i sve ok, na taj način izbjegnem mogućnost kopiranja ključeva.
a jako je teško procjeniti ko će biti dobar podstanar kad ti tu osobu upoznaš samo prilikom razgledavanja stana i to je to. od koga možeš tražiti preporuke.
jedno sam naučila nakon prve godine iznajmljivanja a to je da sve živo što ti padne na pamet staviš u ugovor i najmanje sitnice poput držanja ljubimaca i tuluma. na taj način se zaštitiš i ti i podstanar.

Nemam sad vremena citirati sto ovdje nije po zakonu, pa cu samo reci. Tipicno. Ako vas je ovakva prijavila i imate ugovor o najmu, nista od ovoga joj niste duzni dozvoiti. Mislim, ekipa bi si rado uzelastanarinu i onda dirigirala kako ce tko zivjeti. Bez ugovora kod ovakvih ne ulazite!

frlet
21.08.2008., 07:30
U ugovoru su vazece samo one stavke koje su u skladu sa zakonom! Tako da mozes stavljati u njega sto hoces i ovjeravati ga gdje hoces. sa postanarima se mozes dogovarati sto hoces, ali ako odje do problema nista ti to ne vazi sto nije u skladu sa zakonom.

Isabella
21.08.2008., 08:17
imaš link na taj zakon?

Nemam link, već imam prijateljicu koja je iznajmljivala kuću u Amsterdamu dok se privremeno vratila u Hrvatsku zbog obiteljskih problema ovdje i znam da se nakon godinu i pol pod hitno vraćala gore jer su se njezine podstanarke počele raspitivati o cijeni njezine kuće i bojala se da će im morati prodati. Pa se na nekoliko mjeseci vratila u kuću.

Sad, možda su to polovične informacije, ali morala bih poslati joj mail da mi više kaže, to je ipak bilo prije nekoliko godina.

Isabella
21.08.2008., 08:22
?

Zaboravila sam napisati da je vlasništvo zaštićenije, ali kak je meni frendica objasnila u Amsterdamu su tolike gužve i veliki red čekanja na kupnju nekretnina da su takvim zakonom pokušali riješiti to. Znam da ona ima zakupljeno parkirno mjesto dvije ulice dalje od kuće i iako ne vozi ima auto koji glasi na nju da bi kad joj neko dodje u posjetu imao kamo parkirati, a ne možeš biti vlasnik parkirnog mjesta ako ne dokažeš da si vlasnik automobila.

Neznadar
21.08.2008., 10:01
Ali, ako si ti unajmio (ispravak: iznajmio) nekretninu na neko odredjeno vrijeme, recimo 5g, nemas ti tu sta nosom proviriti i odredjivati sto ce se raditi. Jesi li ti kada rentao auto? Procitao ugovor? Tamo lijepo pise sto ne smijes raditi, u koje zemlje ne smijes ici, te pravila koja moras postovati. Istva stvar je sa stanom. Unajmio si stan pod odredjenim uvjetima, kao sto pod odredjenim uvjetima unajmljujes i hotelsku sobu i bilo sto drugo. Znaci, ne mozes raditi sto hoces, ugovorom je odredjeno sto ces ti sa stanom raditi, ne mozes taj stan dati u podnajam, pretvoriti ga u poslovni prostor, unistavati... Cak niti vlasnik u stanu ne moze raditi sto hoce, a kamo li da bi to bilo dopusteno podstanaru.

VeselaVjestica
21.08.2008., 11:27
Jesi li ti kada rentao auto? Procitao ugovor? Tamo lijepo pise sto ne smijes raditi, u koje zemlje ne smijes ici, te pravila koja moras postovati. Istva stvar je sa stanom. Unajmio si stan pod odredjenim uvjetima, kao sto pod odredjenim uvjetima unajmljujes i hotelsku sobu i bilo sto drugo. Znaci, ne mozes raditi sto hoces, ugovorom je odredjeno sto ces ti sa stanom raditi, ne mozes taj stan dati u podnajam, pretvoriti ga u poslovni prostor, unistavati... Cak niti vlasnik u stanu ne moze raditi sto hoce, a kamo li da bi to bilo dopusteno podstanaru.

Upravo tako, u ugovoru sve stoji, sto koja strana smije a sto ne smije, i sto je tu onda sporno?
Ja se obvezujem na placanje, odrzavanje i cuvanje i jedino sto zahtijevam zauzvrat je maksimalna privatnost i osjecaj sigurnosti.

Ovo sto hellie kaze...meni je to prestrasno!!! Nema meni tko "slucajno dolaziti" po neke stvari koje tamo drzi..Ni ja ne drzim stvari kod drugih ljudi i ne ulazim im u domove kako mi se sprdne niti bi mi to palo napamet.
Ako unajmim stan na 5 godina, namjestim ga sama, placam stanarinu i sve troskove odrzavanja onda taj stan samtram svojim domom i zelim zivjeti u njemu bez straha da ce mi neko "slucajno rondati".
Kao sto sam rekla, vlasnik moze nazvati i dogovorit posjetu da bude miran i vidi je li sve u redu, ali samoinicijativno mi nema sto dolaziti na vrata jer ako ga je dao u najam dao ga je u najam, nije ga posudio frendu na nekoliko noci pa da se moze pozvat kako mu dode...

hellie
21.08.2008., 12:37
drugo je kad ti iznajmiš stan na nekoliko godina i sve se lijepo dogovorite oko plaćanja i održavanja. a drugo je kad se stan iznajmi nekim studentima kojima mamice još brišu guze i koji nemaju pojma o ničemu.
iz mog prijašnjeg posta je ispalo da ja sad svaki dan svaraćam po nešto. imala sam u tom stanu jedan zaključan ormar u hodniku u kojem sam držala neke vrijedne stvari pa sam jednom ili dvaput svratila po to. ali uvijek bi obavjestila stanare da bi ja došla i nikad mi nije palo na pamet da nekome kopam po stvarima, što nekim mojim stanarima očito je. no ti su brzo iselili. i od tada iznajmljujem samo sobe (mada je zapravo cijeli stan, samo jednu sobu ne koriste) i od tada sam savršeno zadovoljna sa stanarima.

banderas
21.08.2008., 12:42
banderas, sta je tu glupo? Jedino sto je glupo po nasim zakonima je sto stiti socijalne slucajeve, pa ti se takav moze uvaliti u stan i stvarno oduzeti pravo na TVOJU nekretninu. Ali, ako si ti unajmio (ispravak: iznajmio) nekretninu na neko odredjeno vrijeme, recimo 5g, nemas ti tu sta nosom proviriti i odredjivati sto ce se raditi. Ti si sad u poziciji da dokazujes da se sa stanom nepropisno na bilo koji nacin postupa i svaki tvoj ulazak u stan je ulazak u prostor onoga kome si iznajmio. Zaboga, kako bi trebalo biti drugacije? Da si ovaj placa najam a da ti mozes odlucivati kako ce on zivjeti i da imas kljuc njegvog stana. Da, njegovog, jer ga on koristi i placa za to i nije bitno sto pise u zemljisnim knjigama ako ovaj ima ugovor o najmu. Cekaj da istekne ugovor, pa odkazi najam. Takav je zakon i zakon je ok. A ovi drugi zakoni po kojima ti netko moze stvarno uzurpirati tvoj kapital su druga prica i slazem se da je to u kurcu.

Ma, glupo je to što vlasnik može realno gadno nastradati i nema brzog načina da nekog legalno istjera iz stana. To je jedan od razloga zbog kojeg ne bih izdavao stan, vlasnik je tu u poprilično neugodnoj situaciji.
Ovo što hellie misli da ako ima ključ ima prava i ući su gluposti, ulazak s ključem bez znanja i dozvole podstanara je provala. To što podstanar ne plaća stanarinu je totalno odvojena tema.

A ovo da je ona ušla i kasnije javila podstanarima da je bila po neke stvari, to je :horor: Meni da si to napravila, bila bi na sudu, ali meni se na tom sudu uopće ne bi žurilo i ne bi me smetalo što je sud spor. To da vlasnik stana uđe u stan bez prethodnog dogovora s podstanarom, to je strava i užas.

znatizeljan
21.08.2008., 12:59
Ma, glupo je to što vlasnik može realno gadno nastradati i nema brzog načina da nekog legalno istjera iz stana. To je jedan od razloga zbog kojeg ne bih izdavao stan, vlasnik je tu u poprilično neugodnoj situaciji.

ovo je cinjenica, znam jednu osobu koji je 1,5 godinu pokusavao izseliti/izbaciti stanare iz svog stana, koji nisu placali stanarinu
a on je dobio kaznu mislim nesto kao za neovlasteno ulazenje i ometanje

dobar nacin za zastititi se je potpisivati krace ugovore, npr. na 3 mj.
ja tako radim, ne bojim se da ce stanari otici
jer cu pronaci druge, pogotovo sto novima lakse mozes podici cijenu iznajmljivanja

Ovo što hellie misli da ako ima ključ ima prava i ući su gluposti, ulazak s ključem bez znanja i dozvole podstanara je provala. To što podstanar ne plaća stanarinu je totalno odvojena tema.

tako je, ako ces zvati murju oni ce morati tebe izbaciti a ne njih (iako su oni npr. neovlasteno promjenili bravu i ne placaju najamninu)

A ovo da je ona ušla i kasnije javila podstanarima da je bila po neke stvari, to je. Meni da si to napravila, bila bi na sudu, ali meni se na tom sudu uopće ne bi žurilo i ne bi me smetalo što je sud spor. To da vlasnik stana uđe u stan bez prethodnog dogovora s podstanarom, to je strava i užas.

meni isto ovaj dio nije jasan
pod najavom se smatra da se najavis unaprijed, javis/nazoves da ako njim odgovara bi dosao sutra u xy sati...jer trebas...
nenajavljen dolazak je stvarno uzasan, zamisli da je neki stanar doveo neku svoju novu djevojku a ti upadas u stan i kopas po ormarima :rolleyes:

Ninochka_zg
21.08.2008., 13:18
svi ovdje bacate razlicitim informacijama i glupostima. doslovno procitah sve postove i samo mogu reci - ljudi saberite se i ne brkajte kruske i jabuke.

AKO sklopite UGOVOR, ovjerite isti kod javnog biljeznika te se kopija dostavi u poreznu upravu kako bi vas stanodavac placao porez od najamnine, a vi mogli koristiti poreznu olaksicu onda mozete govoriti sto u njemu moze biti navedeno. isto tako kljuc ne mozete odbiti dati vlasnicima vec ga mozete deponirati kod npr javnog biljeznika koji je izvrsio i ovjeru ugovora (kada sam sama koristila ovjeru to se vrsilo u odvjetnickom uredu i deponiran je bio kljuc u zapecacenoj koverti koju sam potpisala te su oni preko toga udarili plombu). daklem, u slucaju krsenja grubog odredbi ugovora, stanodavac je aktivirao kaznene odredbe iz ugovora, otvarao plombiranu kovertu te s posjedom ugovora o najmu te kljuca uz policiju mogao uci u stan.

vlasnistvo je zasticeni oblik, i to sto vi placate 1000 eura najamnine, a nemate niti jedan papir koji dokazuje da uplacujete marku markovicu iz zagreba, ulica i kbr svakog odredjenog dana u mjesecu taj i taj iznos u svrhu najamnine, e to je vas problem. vas ce policija uredno izvesti iz stana, a po stvari cete doci naknadno. bila sam svjedokom takve delozacije u centru grada ni 150 m od mupa u petrinjskoj. radilo se o bahatom vrsnjaku (mom op.a.), koji je mislio da je popio svu pamet svijeta, izmijenio je brave na svim vratima te postanskom sanducicu, odbio vlasniku dati isti, a nije niti imao ugovor o najmu niti ista. deloziran je vrlo brzo i kada se poceo opirati priveden je uz prijavu. zgodno zar ne :)

sa svim stanodavcima osim zadnjeg najma imala sam ugodna iskustva. promjena brave bila je dogovorna i po izlasku iz stana vracala sam sve u stanje u kojem sam preuzela stan. ukoliko je u stanu doslo do kvarova, dokumentirali smo sto se desilo te dogovorili popravak kada to meni odgovara uz obveznu prisutnost mene i vlasnika stana za vrijeme obavljanja radova. po zavrsenim radovima opet smo dokumentirali stanje i sve pet. gazde su mi dosli po stanarinu prva dva mjeseca, a nakon toga bih im stanarinu uplacivala na racun (za ova prva dva mjeseca trazila sam da mi potpisu uplatnicu te je svjedok transakcije bila susjeda). zlu netrebalo da moram dokazivati da su oni novac primili. ne volim poslovanje gotovinom jer ne ostavlja tragove, zato i volim placanje na racun uz napomenu zasto se uplacuje novac, te podataka o uplatitelju te vlasniku racuna na koji se vrsi uplata. tih 1-5 kn vise sto su platiti me nece odvesti na prosjacki stap, a zastitit ce me u slucaju spora.

kao sto rekoh, bila sam podstanar i ima svakakvih gazda, no kad unajmljujes stan trudis se pronaci normalne stanodavce. evo jednog primjera kada je dobro da vlasnik stana ima kljuc. bila sam na koristenju godisnjeg odmora van grada i drzave. roditelji su takodjer bili van grada. dostava narucenih stvari pomaknuta je jer je roba stigla 10 dana ranije od predvidjenog. dostava i montaza placeni, i sad ili ce netko biti tu kada oni dolaze u dostavu ili moram jos jednom platiti dostavu buduci je ista pokusana a nikoga nije bilo u stanu. uglavnom, nazvala sam gazdaricu, zamolila da li bi mogla doci u stan, pricekati dostavu i montazu, te da li ju mogu nazvati kasnije da provjerim kako je sve proslo. zena je bez problema dosla, pricekala majstore, i jos ih natjerala da pociste svinjac koji su ostavili za sobom (stiropora je bilo po svuda, jer je sve jako jako dobro upakirano kako se ne bi ostetilo). mogu sto postotno tvrditi da mi nikada nije okrenula niti jedan papir a kamo li kopala po stvarima ili dosla u stan bez mog znanja i najave. e sad, gazdarica koja je imala sina nije znala da je mali gangster uzeo kljuc (znao je gdje mama drzi dokumente) i usao je sa fificom jer ju nije mogao doma odvesti :) to su rijetkosti i ne desava se non stop. stanovi koje sam iznajmljivala bili su potpuno namjesteni, i to strogi centar ili siri centar. daklem ne jeftine rupe, ali sam nasla i normalne gazde i dobar omjer cijene i kvalitete. susjede zaticete njih ne mozete bas birati nigdje, pa cak ni u vlastitim stanovima :)

rev2000
21.08.2008., 13:38
AKO sklopite UGOVOR, ovjerite isti kod javnog biljeznika te se kopija dostavi u poreznu upravu kako bi vas stanodavac placao porez od najamnine, a vi mogli koristiti poreznu olaksicu onda mozete govoriti sto u njemu moze biti navedeno. isto tako kljuc ne mozete odbiti dati vlasnicima vec ga mozete deponirati kod npr javnog biljeznika koji je izvrsio i ovjeru ugovora (kada sam sama koristila ovjeru to se vrsilo u odvjetnickom uredu i deponiran je bio kljuc u zapecacenoj koverti koju sam potpisala te su oni preko toga udarili plombu).

za potpunu informaciju reci koliko košta deponiranje ključa kod javnog bilježnika. ja mislim da je to malo žešći trošak.

VeselaVjestica
21.08.2008., 13:41
Ovo sto Ninochka kaze o deponiranju zapecacenog kljuca kog javnog biljeznika...nemam nista protiv, dapace. Ali usmeni dogovori...no way. Cist racun duga ljubav.

.pero vragec
21.08.2008., 14:59
imala sam u tom stanu jedan zaključan ormar u hodniku u kojem sam držala neke vrijedne stvari pa sam jednom ili dvaput svratila po to.

Ovo mi je malo smiješno...vrijedne stvari držati u stanu gdje su podstanari!!!:lol:

Ne drži mi vodu...

znatizeljan
21.08.2008., 15:08
AKO sklopite UGOVOR, ovjerite isti kod javnog biljeznika te se kopija dostavi u poreznu upravu kako bi vas stanodavac placao porez od najamnine, a vi mogli koristiti poreznu olaksicu onda mozete govoriti sto u njemu moze biti navedeno. isto tako kljuc ne mozete odbiti dati vlasnicima vec ga mozete deponirati kod npr javnog biljeznika koji je izvrsio i ovjeru ugovora. daklem, u slucaju krsenja grubog odredbi ugovora, stanodavac je aktivirao kaznene odredbe iz ugovora, otvarao plombiranu kovertu te s posjedom ugovora o najmu te kljuca uz policiju mogao uci u stan.

naravno - znaci uz policiju ulazi u stan
da li si tu htjela reci da isto tako vlasnik (ili policija) uzima sve stvari stanara i izbacuje ih zajedno s stanarom na ulicu ?
jer to se nece dogoditi, nemozes stanara koji ima vazeci ugovor samo tako izbaciti, makar ti on nije platio zadnjih nekoliko rata najma, i makar tebi npr. u ugovoru pise da stanar nesmije promjeniti bravu bez tvog znanja a on to napravi

jer koliko ja znam policija nikoga nemoze u toj situaciji izbaciti na ulicu bez sudskog naloga (znaci ako se prvo ne utvrdi pravo stanje stvari)

a da bi dobio sudski nalog za delozaciju nije bas vremenski kratki / niti laki, a niti jeftin put
i neodredjuje se samo citanjem ugovora i tumacenjem postupka sukobljenih strana, nego nekakvim generalnim pravima obje strane koji mogu ali nemoraju biti navedni u ugovoru

vlasnistvo je zasticeni oblik, i to sto vi placate 1000 eura najamnine, a nemate niti jedan papir koji dokazuje da uplacujete marku markovicu iz zagreba, ulica i kbr svakog odredjenog dana u mjesecu taj i taj iznos u svrhu najamnine, e to je vas problem. vas ce policija uredno izvesti iz stana, a po stvari cete doci naknadno.

mislim da ovdje nitko nije niti govorio o slucaju kad ugovora nema
naravno da to tada sa gledista zakona spada u ometanje privatne imovine vlasnika i stanar ce biti prilicno brzo udaljen/izbacen

banderas
21.08.2008., 15:32
Ne bih se ni za to zadnje kladio, pisalo se i ovdje nedavno o takvom slučaju gdje je vlasnik pozvao policiju da mu izbaci podstanare iz stana (bez ugovora) na foru da su mu provalili, policija došla, vidjela udomaćene podstanare koji su pokazali plaćene uplatnice za taj stan (režije), rekli da su oni tu podstanari i policija nije mogla ništa, čak su se zaprijetili vlasniku da ima neprijavljene podstanare. Teško da se ikakava deložacija da napraviti bez sudskog naloga, bilo ugovora ili ne.

Ninochka_zg
21.08.2008., 15:34
evo ti situacija u mojoj zgradi: od 120 stanova prodano je 2/3 ali od tih 2/3 zivi samo 1/3 vlasnika stanova ostalo su ilegalni podstanari (nema ugovora o najmu, nema prijave, samo problemi). i sad jedan je primitivcina i agresivac kojeg se gazdarica tj vlasnica stana ocito boji. zvala sam policiju jer mi je idiot prijetio likvidacijom, prijavila ga zbog prijetnje i podnijela tuzbu. e sad, ukoliko gazdarica ne zatrazi delozaciju iz stana takvog idiota, nitko nista ne moze napraviti. moras trpiti jer nemas nikakvu zastitu. jedino mozes zvati policiju non stop kad pocne prijetiti i ino. vjeruj mi da od kada je sve krenulo u legalnu proceduru, dolaze na prvi poziv u roku max 10-15 min.

glede delozacije - izbacili su stanara, promijenili brave i zapecatili stan. bilo je doneseno rjesenje koje je ishodovano za manje od mjesec dana (vlasnici stana nisu imali nikakve veze po sudu jednostavno su bili uporni da ostvare svoje pravo), dok mladi balonja (sada ima 37, onda je bio 12 godina mladji) ima mamu sutkinju i tatu jednog od poznatijih odvjetnika. ne mozes biti pametniji od svih na svijetu i za takve najmoprimce postoji lijek. stovise, ugovor je sastavljao njegov otac i trebao je biti jak. o cijenama prije 10 godina i sada ne mogu govoriti, imas registar odvjetnika i javnih biljeznika pa se informirraj malo sam, ali mene je kostalo zanemarivo u odnosu na mir koji sam time dobila. i tako sam postupila svaki puta kada bih ulazila u najam stana koji nije bio na par mjeseci vec sam bila podstanar 10 godina. daklem dovoljno dugo da imam iskustva i znam kako zastititi svoja prava, a isto tako biti pametna i razumno se dogovoriti s vlasnicima stanova.

najgore sam prosla kada sam usla u 6mjesecni najam sa cimerima (prelazna faza u kupovini stana i zaista najprivremenije rjesenje). ugovor nije bio ovjeren kod javnog biljeznika, stanarina se placala u gotovini (no postoji trag kojim sam sebe osigurrala uplacujuci novac cimeru s uplatnicom na kojoj je bilo navedeno temeljem kojeg ugovora i zasto se uplacuje taj iznos na njegov ziro racun).

vojky je ovdje negdje moderator (covjek je odvjetnik s iskustvom) pa njega pitajte za detalje o cijenama i sto napraviti. kazem moji podaci su 10 godina zastarjeli.

polly
21.08.2008., 15:44
Ne bih se ni za to zadnje kladio, pisalo se i ovdje nedavno o takvom slučaju gdje je vlasnik pozvao policiju da mu izbaci podstanare iz stana (bez ugovora) na foru da su mu provalili, policija došla, vidjela udomaćene podstanare

sad možda izvalim glupost :zubo: mislim da se tu radi o "mirnom posjedu" koji traje dulje od 30 dana
i tada se ništa ne može bez suda, suđenja i godina koje prolaze
s policijom se može regirati samo kada se odmah sazna da je u stan provaljeno i da se netko uselio, ako je već mjesec dana unutra niš od takvih akcija

s ugovorom ili bez, podstanari ako žele raditi probleme su zaštičeniji od vlasnika

rosalina
21.08.2008., 15:47
Pricate o ekstremima. Ako imas ugovor i obican si stanar, ne prijetis susjedima, ne radis preinake prostorija po stanu, vec samo promijenis bravu... nema tog ugovora i stanodavca koji te moze izbaciti iz stana prije isteka ugovora!!! U slucaju da nemas ugovor, onda je to vuci-potegni situacija i bolje ti je svakako da dobro procjenis stanodavca prije nego odes kod njega u stan, bez obzira tko ce izvuci deblji kraj. Dakle, ugovor ili oprez :kava:

ya rayeh
22.08.2008., 08:00
nakon dvadesetak godina podstanarskog staža, mislim da imam štofa za izreći koju...:D

dvadeset godina je puno, ali nisam se toliko često selila kako bi se možda pomislilo, uglavnom sam imala sreću sa najmodavcima, a nekako mi se čini da tu dosta zasluge ima i moj nastup jer odmah u startu kažem što i kako...pa onda oš - neš - Bangladeš...ima stanova koliko hoćeš.:p

uglavnom, na prijavi nikada nisam inzistirala (dobro, to sam ja, netko drugi bi drugačije, ok ) ali plaćanje stanarine i dostava plaćenih računa - izvan stana.

nema mi što tko švrljati po prostoru u kojem živim, jer ime na vlasničkom listu jest ime najmodavca, ali ja plaćam za korištenje tog stana, prema tome nikoga se ne tiče što se u mojem loncu kuha ili da li ja svoje gaće držim u ormaru ili na lusteru.:zubo:

stanarinu je najbolje uplaćivati na račun a račune plaćenih režija ili slati poštom ili se naći u gradu i predati na ruke...osim toga, jedna kava u mjesec ili dva sa vlasnikom stana još nikog nije ubila.:nono: a i lepo se vidi, kak bi rekli...:D

bravu sam mijenjala samo jednom i to kad sam prethodnu nepažnjom strgala, a za druge varijacije nije bilo potrebe.
jednostavno kažeš: gle, uz dužno poštovanje, ja ne bih da mi dolazite u stan i gotovo.

naravno, podrazumijeva se da stan ostaviš takvog kakvog ga nađeš...znači, ako je okrečen, na odlasku ga ili okrečiš ili ostaviš novce za to.
ako uništiš nešto od namještaja ili bilo što, najbolje je odmah nazvati najmodavca i reći što se desilo te kada namjeravaš nadoknaditi štetu.
ne šutjeti! nije fer, zaista.

za kućne ljubimce reći odmah i imati na umu prethodni pasus o šteti u stanu. znam da najmodavci baš ne vole ljubimce u stanu, ali nisu svi isti.
ali bolje odmah reći pa imaš mir i fer odnos od početka.

s druge strane ima ljudi koji iznajmljuju stanove u lošem stanju ali se drže kao da iznajmljuju banske dvore - e tih se treba kloniti, to je najgora kategorija, tu nema ni pregovora ni dogovora. :rolleyes:

izbjegavati i one opcije - tri mjeseca unaprijed, pola godine unaprijed...nema šanse. mjesec dana unaprijed i fajrunt!

ako npr. kad ideš vidjeti stan, najmodavac počne priču od stoljeća sedmog, kako mu je ormar od ćaće, stol od matere, kreveti od tetke...bježi glavom bez obzira - to znači da ulaziš u muzej a nekad i mauzolej neprežaljenih obiteljskih odnosa i da vjerojatno nećeš smjeti ni poster staviti na zid.

eto....

rosalina
22.08.2008., 08:56
Zakonom je zabranjeno i nepodmirivanje obveza prema stanodavcu ili namjerno oštečivanje njegove stvari. :kava:

Ne bi rekla da je razbijanje namjestaja zabranjeno. Pretpostavljam da nije mislio sjekirom razvaljivat po stanu, vec pukla nogara od stola jer sam se popeo na stol, odvalio vrata od ormarica, pala vetrina prilikom premjestanja, gost mi popio i prosao kroz staklena vrata itd...
Ako nisi uselio s ugovorom, nista od toga ne moras nadoknaditi, a ako ovaj zove policiju jer mu ne zelis platiti, ovi ce ga globiti zbog neplacenog poreza. Tako da, samo razbij :top:

ya rayeh
22.08.2008., 09:14
Ne bi rekla da je razbijanje namjestaja zabranjeno. Pretpostavljam da nije mislio sjekirom razvaljivat po stanu, vec pukla nogara od stola jer sam se popeo na stol, odvalio vrata od ormarica, pala vetrina prilikom premjestanja, gost mi popio i prosao kroz staklena vrata itd...
Ako nisi uselio s ugovorom, nista od toga ne moras nadoknaditi, a ako ovaj zove policiju jer mu ne zelis platiti, ovi ce ga globiti zbog neplacenog poreza. Tako da, samo razbij :top:

mani zakone na papiru...ne pričam o tome, nego čisto onako, kad gledaš, tebi je lijepo živjeti u stanu razbijenih staklenih vrata i odvaljenih vrata ormara?
meni ne.
na stranu što to nije tvoje vlasništvo, pa ti živiš tamo, zar ne?
i kad dođem doma s posla i kad mi je pun k...svega, hoću doći nekamo gdje se osjećam ugodno, a ne na stovarište stare krame, na polomljeno, uništeno i zaflekano.

pa malo samopoštovanja ljudi moji....ako već ne ničeg drugog...

rosalina
22.08.2008., 09:29
Ne shvacas. Ako vec nisi potpisao ugovor, bolje je zauzeti poziciju da si ti stanodavcu duzan nego on tebi. Hoces li ti kasnit sa stanarinom, racunima, razbit nesto pa sebi kupit novo, to je tvoja stvar. E, obavezno, ako ste nesto kupili za u stan svojega, cuvajte racun i papire da ste kupili da ne bi ovaj reko da je to njegovo.

ya rayeh
22.08.2008., 10:04
na bih rekla da ne razumijem...
nije mi jasno nešto drugo...otkuda toliko gorčine i nepovjerenja?

pa to je samo odnos najmodavac - najmoprimac, a ne hladni rat :)

odnosno zašto nešto što je bitno, a bitno je imati krov nad glavom, zar ne...dakle zašto nešto tako bitno ne učiniti maksimalno ugodnim čisto za sebe...bez opterećenja i strahovanja...

rev2000
22.08.2008., 10:14
stovise, ugovor je sastavljao njegov otac i trebao je biti jak. o cijenama prije 10 godina i sada ne mogu govoriti, imas registar odvjetnika i javnih biljeznika pa se informirraj malo sam, ali mene je kostalo zanemarivo u odnosu na mir koji sam time dobila.

deponiranje tabularne izjave prije par godina je bilo reda veličine par tisuća kuna (ne znam točno jer smo od šoka zaboravili točan iznos). odustali smo isti tren od bilo kakvog deponiranja.

rosalina
22.08.2008., 10:25
Izleda da ne shvacas. Cest je slucaj da stanodavac ne zeli potpisati ugovor, ne zeli prijaviti i trazi polog. Ako ti se zuri i moras u neki stan, pa na kraju i zavrsis kod takvoga iz nuzde, onda je potrebno zauzimati pozicije. naravno, takve situacije od pocetka treba izbjegavati i traziti normalne stanodavce cim uhvatis vremena.

bezidejni
22.08.2008., 10:49
Dobro, koji je onda najbolji način da se stanodavac zaštiti od slučajeva koji su ovdje opisani?

Roditelji mi imaju stan od sedamdesetak kvadrata koji bi iznajmili nekome na par godina a ne bih htio da imaju problema pritom, može li se ugovorom to nekako regulirati? Hvala :)

znatizeljan
22.08.2008., 11:02
ha cuj, ako naidjes na nekakve ludjake, nema nacina da budes siguran u bilo sto
tako da ako te prilicno brine sta ce biti s stanom i stanarima - mozda bolje da niti ne iznajmljujes

ja npr. iznajmljujem iskljucivo s ugovorom i to iskljucivo na vremensko razdoblje od 3 mj.
kazem ljudima mozete tu biti koliko vas volja - naravno ako ce sve biti u redu i zadovoljni s obje strane, ali dulji ugovor nemozete dobiti
mozda ovime u biti pravno nista ne postizem (nisam siguran), ali ipak imam na papiru medjusobna prava i obveze, i ugovor istekne brzo tako da bi u slucaju "nezeljenih" situacija ipak trebao imati manje problema s iseljavanjem :rolleyes:

ya rayeh
22.08.2008., 11:03
izgleda da zaista ne shvaćam :ne zna:

valjda sam zbog te svoje neukosti i tuposti u ovih dvadesetak godina selila manje nego netko drugi u dvije godine. :)

gle zaista, najmodavci traže te jebene pologe i ne žele znati ni za prijave ni za ugovore i ne mogu reći da je to fer i korektno. nije.

ali ovdje na forumu sam pročitala izjave nekih najmodavaca tipa: ŠTA SI NE UZMEŠ KREDIT PA SI NE KUPIŠ VLASTITI STAN.
i to onako, bahato i bezobrazno...pa što si ne bih uzela kredit i napravila to da imam mogućnosti?
dobra plaća,stalni radni odnos i jamac ne nalaze se na svakom ćošku...mislim, ako će mi neki od tih napuhanih velikih gazdi biti jamac - može, uzimam sutra.
to je ono što mene živcira.

ja sam samo protiv te bahatosti i na jednoj i na drugoj strani, a pod bahatošću najmoprimaca mislim na ono: ma baš me briga za prostor, pa nije moje, skupo to plaćam pa mogu...udri Mujo!
jasno da želim živjeti u urednom i normalnom prostoru, ali to sam već rekla i ne želim ponavljati.

hoću samo reći da zaista ima još najmodavaca s kojima se sve možeš dogovoriti i kod kojih ti ne trebaju ni javni bilježnici, ni promjene brave ni prozirni razlozi pro et contra.

neki ljudi još uvijek dobro znaju što znači riječ.

ya rayeh
22.08.2008., 11:42
a možeš i dići stanarinu kako ti se sprdne, jel da?:p:raspa:

POdStanarka
22.08.2008., 11:57
Kak stoje stvari s pričuvom? Moje je mišljenje nakon dugogodišnjeg podstanarstva da je plaćanje iste u svakom slučaju stvar vlasnika stana (osim ak ugovorom nije drugačije uređeno). Kaj mislite o tome?

rosalina
22.08.2008., 12:39
Hajde procitaj zakon koji ti je gospodin frlet postao, pa ces vidjeti da ne mozes dici stanarinu kako hoces.

Neuson
22.08.2008., 13:14
Iz pričuve se plaća održavanje zajedničkih dijelova zgrade. Podstanar živi u toj zgradi, rauba itd., a sigurno mu je ljepše kada ima interfon, lift koji radi, svjetlo u stubištu koje je čisto, vrata od zgrade i poštanske sandučiće koji ne lamataju jer su brave porazvaljivanje. Tako da smatram da bi to podstanar trebao plaćati. I ja sam plaćao dok sam bio podstanar.

Vezano za ugovore i prijave. Mislim da stanodavci koji ne žele ugovor nisu fer jer su onda obje strane sumnjičave, pravo i zaštitu ima onaj koji je veći "šerif", a ni podstanar ne može koristiti poreznu olakšicu.

O prijavi mislim drugačije iz obiteljskog iskustva. Stric je iznajmljivao stan, ugovor i sve, ali je i prijavio podstanara. Ispalo da je ovaj neki krimos sa 30-ak prekršajnih i 10-ak kaznenih prijava. Pobjegao u pola noći ne plativši, a sad svi ti sudski papiri i pozivi i rješenja stižu na njegovo (podstanarovo) ime u taj stan. Sad su u stanu neki drugi ljudi i ide im na ku*rac (da oprostite) što im malo-malo policija ili poštar zvoni (česo i u neki ludi sat, npr. 5 ujutro subotom) i traži onog prvog. Vlasti kažu: "da vam ta pisma ne stižu više bivši podstanar se sam mora odjaviti i prebaciti negdje drugdje, što se nas tiče ovo je njegova službena adresa". I možeš plakati. Slažem se ja da u takvi u manjini, ali eto nekom se i zalomi takav podstanar, platiš državi porez i onda ti vlast kaže: "boli nas džon".:(

rosalina
22.08.2008., 13:25
Bezimeni, nazalost od najgoreg tesko. Meni je jedan poznanik pricao, kako je isao na more zivjeti, ostavio je stan u Zg. Ekipa mu provalila u stan i naselila se. 2g se natezao s njima da ih makne.

Fascinantno je kako stanodavci u velikom broju imaju neke fiks ideje koje su nevazne, kao sto je emotivna povezanst sa stanom, iznajme ga a i dalje se ponasaju kao da oni u njemu zive, zele odgajati svoje podstanare jer ih mame nisu odgoile i slicne stvari, ulaze u stan, kontroliraju. Uzas i jedna velika glupost. Umjesto da procjene ljude kojima iznajmljuju (da su situirani i da imaju sto izgubiti) i puste ih na miru, oni se bave ovakvim glupostima. Jednom kad im ulete neki ludjaci, najebat ce samo tako. Ja bi isla na sto kraci ugovor, sto cisce racune i dobru procjenu stanoprimaca.

evang
22.08.2008., 13:33

Mi smo imali višegodišnje podstanarsko iskustvo i nismo imali nikakvih problema sa stanodavcima. Novac smo uglavnom uplaćivali na rn, ali je bilo i situacija kada smo ga mjesečno odnosili rođakinji od gazdarice. Nikad nije bilo problema.
Sve režije smo plaćali i nikad nismo odlazili iz stanova, a da je netko drugi za nama plaćao naše reačune. Imali smo kućnog ljubimca i to smo uvijek na lijep način rješavali sa stanodavcem i nije bilo problema ... dogovorili smo da ćemo o svom trošku sanirati eventualnu štetu.
Sve manje popravke ko stanu smo uvijek riješavali sami ... ako nije išlo, dogovorno smo pozvali majstore i trošak bi podijelili ili bi ga snosio stanodavac (već prema vrsti popravka).
Stan smo održavali urednim ... bez pretjerivanja.
Sa susjedima se nismo družili, ali smo poštivali dogovore u stubištu (i znali tko nam je predstavnik stanara, pa ako nam kaj nije bilo jasno ....).
Stanodavci nam nisu dolazili u nenajavljene posjete i to je bilo dogovorno. Brave nikad nismo mijenjali, jer nam se to nije činilo korektnim. Btw u stanu smo imali i većih vrijednosti, ali to nam se nije činio dovoljan razlog da na tuđem stanu mijenjamo bravu!
Gotovo uvijek smo uz stran dobili i šupu na korištenje, koju smo odražavali u urednom stanju.

Nadam se da sam ti pomogla ... ukratko, sve je stvar dogovora i obostranog fer odnosa.
Sretno :cerek:

Ajd hvala bogu ,barem jedna normalna izjava.
Reci im za psa,pretpostavljam da nije neki telac od 150kg ,nego neki osrednji cucak koji je naviknut na stan.

Zora
22.08.2008., 13:37

Imam jednu bolju ideju od mijenjanja brave.
Takodjer sam podstanar, ali imam stvarno ok stanodavce za koje vjerujem da ne ulaze u stan. Vec smo mijenjali bravu jer je stara stekala, ali smo svejedno rezervni kljuc dali vlasnicima.
Kako zivim s momkom koji je poprilicno paranoican :D a i razumi se u elektroniku, on je izradio malu plocicu spojenu na magnetski senzor na vratima i na mobitel koja je isprogramirana da salje poruku kada se otvore vrata te se moze porukom na taj mob aktivirati odnosno deaktivirati. Stvar se pokazala dosta korisna u vise situacija (cuvanje stana od strane prijatelja, dolazenje majstora itd) te je potvrdila da stanodavci stvarno ne dolaze u stan... Nadalje, on sada radi na novoj verziji koja bi imala i tipkovnicu pa ne bi slala poruku svaki put vec samo ako pravodobno ne upises sifru (ovo se vec naveliko koristi, pogotovo vani...).

:mig:
Ne znam, ali ako se razumis u elektroniku ovo se dosta jeftino napravi, a ako ne onda se sigurno moze kupiti samo ne znam koliko kosta....:ne zna:

rosalina
22.08.2008., 13:38
Ne znam zasto se ljudi zamaraju oko toga tko placa pricuvu. Zbroji sve troskove u glavi i to je cinjena koju placas za stan. Ako ti ne pase, ides dalje. Zar je bitno koji je dio od tih troskova pricuva i je li uopce dio? Recimo, radje cu uzeti isti stan koji kosta 300 Eur, a da moram placati pricuvu, nego isti takav stan od 350Eur, a da ne moram placati pricuvu.

marqox
22.08.2008., 14:19
Iz pričuve se plaća održavanje zajedničkih dijelova zgrade. Podstanar živi u toj zgradi, rauba itd., a sigurno mu je ljepše kada ima interfon, lift koji radi, svjetlo u stubištu koje je čisto, vrata od zgrade i poštanske sandučiće koji ne lamataju jer su brave porazvaljivanje. Tako da smatram da bi to podstanar trebao plaćati. I ja sam plaćao dok sam bio podstanar.

U dio pričuve idu i zajednički popravci npr. krova i slična veća održavanja nekretnina. Po meni takvo "popravljanje" nekretnine nije nešto što bi trebao plaćati podstanar jer on nije suvlasnik zgrade, već korisnik (no naravno, da, s te druge strane, u redu je da plaća održavanje lifta i sl.)
Svojevremeno sam sa svojim stanodavcem raspravljao o ovome, tako da smo mi plaćanje pričuve podijelili (ionako se plaća u dva oblika - jedno preko uplatnice na račun u GSKG-u, a drugo cashom predstavniku stanara).

Dolores_Claiborne
22.08.2008., 15:04
Imam jednu bolju ideju od mijenjanja brave.
Takodjer sam podstanar, ali imam stvarno ok stanodavce za koje vjerujem da ne ulaze u stan. Vec smo mijenjali bravu jer je stara stekala, ali smo svejedno rezervni kljuc dali vlasnicima.
Kako zivim s momkom koji je poprilicno paranoican :D a i razumi se u elektroniku, on je izradio malu plocicu spojenu na magnetski senzor na vratima i na mobitel koja je isprogramirana da salje poruku kada se otvore vrata te se moze porukom na taj mob aktivirati odnosno deaktivirati. Stvar se pokazala dosta korisna u vise situacija (cuvanje stana od strane prijatelja, dolazenje majstora itd) te je potvrdila da stanodavci stvarno ne dolaze u stan... Nadalje, on sada radi na novoj verziji koja bi imala i tipkovnicu pa ne bi slala poruku svaki put vec samo ako pravodobno ne upises sifru (ovo se vec naveliko koristi, pogotovo vani...).

:mig:
Ne znam, ali ako se razumis u elektroniku ovo se dosta jeftino napravi, a ako ne onda se sigurno moze kupiti samo ne znam koliko kosta....:ne zna:

super fora...pa može mi slobodno tvoj dragi složiti jednu, platim mu i sve 5 :D
za početak ćemo postaviti kameru koja se pali na detekciju pokreta i šalje slike na mejl :zubo:

Zora
22.08.2008., 20:41
Bas mi kaze da ti za to postoje ip video kamere koje sve to same rade; pale se na pokret i salju mejl sa slikom.
Misli da kosta par tisuca kuna :D ali mozda postoje i jeftinije...

Marja
23.08.2008., 15:02
super fora...pa može mi slobodno tvoj dragi složiti jednu, platim mu i sve 5 :D
za početak ćemo postaviti kameru koja se pali na detekciju pokreta i šalje slike na mejl :zubo:

A da bi kamera imala smisla, onda obavezno, na vidljivom mjestu istakni natpis da je objekt pod videonadzorom. Mislim da naljepnicu možeš kupiti u NN ili sličnim papirnicama :D.

Članak 131.
(1) Tko neovlašteno i kriomice snimi drugoga filmski, televizijski, videokamerom ili fotoaparatom, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

Odnosno, možeš ti snimati, ali s tim ne možeš ... ništa :rofl:

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko posebnim napravama neovlašteno prisluškuje ili snimi razgovor ili izjavu koji mu nisu namijenjeni ili tko omogući nepozvanoj osobi da se upozna s razgovorom ili izjavom koja je neovlašteno prisluškivana ili snimana.

Dolores_Claiborne
23.08.2008., 23:30
Bas mi kaze da ti za to postoje ip video kamere koje sve to same rade; pale se na pokret i salju mejl sa slikom.
Misli da kosta par tisuca kuna :D ali mozda postoje i jeftinije...

možeš staviti i običnu kameru (spojenu na komp), fora je u programu :)

Dolores_Claiborne
23.08.2008., 23:32
A da bi kamera imala smisla, onda obavezno, na vidljivom mjestu istakni natpis da je objekt pod videonadzorom. Mislim da naljepnicu možeš kupiti u NN ili sličnim papirnicama :D.

Članak 131.
(1) Tko neovlašteno i kriomice snimi drugoga filmski, televizijski, videokamerom ili fotoaparatom, kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

Odnosno, možeš ti snimati, ali s tim ne možeš ... ništa :rofl:

(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko posebnim napravama neovlašteno prisluškuje ili snimi razgovor ili izjavu koji mu nisu namijenjeni ili tko omogući nepozvanoj osobi da se upozna s razgovorom ili izjavom koja je neovlašteno prisluškivana ili snimana.

Haloooo? :confused: govorim o postavljanje kamere U STAN u kojem živim, a ne ispred susjedovih vrata...
po ovom tvom kad god snimiš lopova moš se hebat :rofl:

Marja
24.08.2008., 07:48
Haloooo? :confused: govorim o postavljanje kamere U STAN u kojem živim, a ne ispred susjedovih vrata...
po ovom tvom kad god snimiš lopova moš se hebat :rofl:

Upravo tako :rofl:
Nisam ja pisala zakon.
Ukratko, možeš ti snimati, no sa snimkom nemreš niš osim, ukoliko ti gazda zaviruje, dignut sidro i otić. Ak mu i veliš da ga je kamera snimila, tužil bu te za neovlašteno snimanje.

Isko kao kad lopova zatekneš u svom stanu ... ne smiješ ga iscipelarit jer bu te tužil :D

Isabella
24.08.2008., 09:19
Marja, si ti sigurna u to?!
Po tome to bi se onda odnosilo i na sve trgovine i kladionice i sl. koje su pod videonadzorom. A to baš i nije tako... Tu su videosnimke i te kako od pomoći organima nadzora, a ne da te još i kazne jer si svoj privatni objekt zaštitio.

Marja
24.08.2008., 09:45
Marja, si ti sigurna u to?!
Po tome to bi se onda odnosilo i na sve trgovine i kladionice i sl. koje su pod videonadzorom. A to baš i nije tako... Tu su videosnimke i te kako od pomoći organima nadzora, a ne da te još i kazne jer si svoj privatni objekt zaštitio.

A jesi ti primjetila da je na većini tih objekata koje spominješ istaknut natpis da je objekt pod videonadzorom? Pročitaj citat iz zakona koji sam stavila par postova iznad.

Najžalosniji primjer su ti npr. nadzorne kamere u tunelima. Pretjecanje preko pune duple, polukružno okretanje, zaustavljanje, ... svi ti evidentni prekršaji su snimljeni, a institucija može sjedit i plakat nad tim slikama/snimkama. Na sudu one ne vrijede kao dokaz.

comi1
24.08.2008., 10:05
htio bi samo reci da nesavjetujem promjenu brave na stanu bez znanja i suglasnosti vlasnika(ja da to primjetim odmah bi izbacio podstanara van-iz razloga sto mu vise nebi vjerovao i to odmah povlaci neke crne slutnje-tipa da hoce se nastanit..)
a vidim da je ovdje pun forum paranoika s kamerama i senzorima-mislim malo nekog povjerenja u ljude i opcenito neke socijalizacije nikome nije skodilo-pa u krajnju ruku rent a car,hoteli,podatci koji se daju okolo po bankama(od kojih mozes imat vise stete..) i hrpa drugih stvari-vi valjda svaku salamu koju kupite u ducanu prvo odnesete na provjeru u lab pa onda pojedete jer nevjerujete pecatu veterinara..
ali jednostavno moras imat neko odredeno povjerenje u ljude-to je bit svega,a naravno da ima gazda koji su voajeri..

Dolores_Claiborne
24.08.2008., 10:55
Upravo tako :rofl:
Nisam ja pisala zakon.
Ukratko, možeš ti snimati, no sa snimkom nemreš niš osim, ukoliko ti gazda zaviruje, dignut sidro i otić. Ak mu i veliš da ga je kamera snimila, tužil bu te za neovlašteno snimanje.

Isko kao kad lopova zatekneš u svom stanu ... ne smiješ ga iscipelarit jer bu te tužil :D

ništa, onda ću u hodnik stavit natpis umjesto nekakve slike :rofl:

Dolores_Claiborne
24.08.2008., 10:57
vi valjda svaku salamu koju kupite u ducanu prvo odnesete na provjeru u lab pa onda pojedete jer nevjerujete pecatu veterinara..
ali jednostavno moras imat neko odredeno povjerenje u ljude-to je bit svega,a naravno da ima gazda koji su voajeri..

ja ne jedem salamu jer pitaj boga kaj je u njoj :rofl:
i fala, rađe ću se na vrijeme ogradit od voajera nego slijepo vjerovat ljudima :mig:

Marja
24.08.2008., 12:04
Poanta cijele priče je da kod nas postoji zakonska regulativa najma, ali nažalost ne postoji svijest da je najam poslovni odnos najmodavca i najmoprimca (i korist države). S ugovorom o najmu ili bez njega, uvijek postoji određeni broj ljudi koji misle da imaju veća prava nego što im to zakon dopušta. A ugovor i jedna i druga strana sklapaju u dobroj vjeri. Mogu reći da imam neugodna iskustva i kao podstanar i kao najmodavac. Gazdarica mi je uredno ulazila u stan dok sam bila na poslu, dovodila rodbinu u razgledavanje, a vrhunac je bio kada mi je (usprkos uredno plaćanim računima) "zabranila" odlazne pozive na telefonskoj liniji bez da me obavijestila o tome. Kao najmodavcu (s ugovorom) mi je došla policija na vrata i tražila rezervni ključ kako ne bi trebali razvaljivati vrata prilikom akcije hapšenja mile djevojke i njezinog dečka koji su unajmili stan. Slučajeva je puno, i pozitivnih i negativnih, i dokle god je najam siva zona a svijest ljudi takva, bit će ovakvih rasprava. Ja od svog najmoprimca očekujem da se prema unajmljenoj nekretnini odnosi kao prema svojoj vlastitoj te da se pridržava obveza koje proizlaze iz ugovornog odnosa, da poštuje kućni red, odnosno da se ponaša kulturno i civilizirano. Plaćanjem najamnine moj najmoprimac ima pravo na zaštitu svoje privatnosti, kao što ja nemam pravo ulaziti mu u stan (pogotovo dok njega nema). Isto tako ima pravo na prijavu u MUP, kao što i ja imam obavezu prijave poreza. Da ne duljim, na kraju se sve svodi na dobru vjeru, međusobno povjerenje, kulturu i ... jednostavno sreću.

rosalina
24.08.2008., 12:24
htio bi samo reci da nesavjetujem promjenu brave na stanu bez znanja i suglasnosti vlasnika(ja da to primjetim odmah bi izbacio podstanara van-iz razloga sto mu vise nebi vjerovao i to odmah povlaci neke crne slutnje-tipa da hoce se nastanit..)

Ti izgleda da ne citas sve sto je napisano. Najmodavac nema zakonsko, a ni moralno, pravo da izbaci ikoga iz stana samo zato sto je netko promijenio bravu. Ako nije po tvom moralu, onda je po zakonu. Svi imamo razlicitu svijest o moralu i o tome kakvi smo ljudi zapravo. Imala sam slucajeva da nakon sto su mi svakodnevno ulazili u stan dok sam bila na poslu, to radili sa "puno ljubavi, povjerenja i brige", i nema sanse da ta osoba i dan danas misli da ona nije u pravu. Tako da o subjektivnom pravu i moralu nema smisla ovdje raspravljati. Nekome je ok promjena brave, nekome nije, ali neces moci nikoga izbvaciti iz stana ako promijeni bravu. Ako je prijavljen, nikako. Ako nije, onda ces barem platiti kaznu jer je ti snosis ako nisi prijavio, a naces nikoga tek tako lako ni izbaciti.

rosalina
24.08.2008., 12:27
Poanta cijele priče je da kod nas postoji zakonska regulativa najma, ali nažalost ne postoji svijest da je najam poslovni odnos najmodavca i najmoprimca (i korist države).

Ako se jedna strana ponasa po zakonu, ne treba ti svijest ove druge. To je klisej da kod nas iznajmljivanje nije regulirano i da si kao podstanar u qrcu. Vjeruj mi nisi.

Marja
24.08.2008., 12:57
Ako se jedna strana ponasa po zakonu, ne treba ti svijest ove druge. To je klisej da kod nas iznajmljivanje nije regulirano i da si kao podstanar u qrcu. Vjeruj mi nisi.

Potrebna je svijest i jedne i druge strane. Uostalom, ugovor je taj koji regulira prava i obveze, kao i nepoštivanje istih, te kada se ugovor i zbog kojih razloga raskida. Obje strane koje potpisuju ugovor moraju biti svjesne svojih prava i obveza. U mom podstanarskom slučaju ja sam otkazala isti u dogovorenom roku (jer mi se definitivno nije sviđalo da mi se po stanu motaju babe, tete i stričevi te da nemam telefona kojeg sam ugovorila i uredno plaćala), kao i što sam ugovor otkazala najmoprimki čim ju je policija pustila jer je direktno prekršila obveze koje je potpisala.

Isabella
24.08.2008., 18:23
A jesi ti primjetila da je na većini tih objekata koje spominješ istaknut natpis da je objekt pod videonadzorom? Pročitaj citat iz zakona koji sam stavila par postova iznad.

Najžalosniji primjer su ti npr. nadzorne kamere u tunelima. Pretjecanje preko pune duple, polukružno okretanje, zaustavljanje, ... svi ti evidentni prekršaji su snimljeni, a institucija može sjedit i plakat nad tim slikama/snimkama. Na sudu one ne vrijede kao dokaz.
A kakve pak veze ima naljepnica s ovlaštenim snimanjem?!
Znači, ak staviš naljepnicu ti si ovlašteni snimatelj?! Ne bi baš rekla.

blade777
25.08.2008., 08:13
Moj savjet kao bivšeg podstanara je : Što prije prekineš tu agoniju to bolje za tebe. Iscrpi sve mogućnosti, a onda ako ne ide probaj podstanarstvo. Što se tiće odnosa stanodavac podstanar: sve uredi u pisanoj formi tako da bude"vuk sit i koza cijela"-(uzrečica). Što prije uđeš u vode ostvarivanja vlasništva putem kredita, to bolje.
pozzz!

frlet
25.08.2008., 15:33
Ja mogu ostvariti to putem kesa, a sa zenom jos dva takva putem kredita... pa mi ne pada na pamet. I nisam jedini.

Dolores_Claiborne
28.08.2008., 00:03
Ja mogu ostvariti to putem kesa, a sa zenom jos dva takva putem kredita... pa mi ne pada na pamet. I nisam jedini.

ti si frajer :kava:

IsidoraZg
31.08.2008., 03:00
Vanai : podstanar sam 8 punih godina sa psom koji je do onda bio mali seljak (živjela sam u vikendici na selu) ...nikad problema, ni sa stanodavcima ni sa susjedima ; ali, unaprijed sam tražila upravo takav odnos : "dobar dan, zovem zbog oglasa, zaposlena sam i imam psa !" ...negdje na nekoj drugoj temi sam napisala : pred 8 godina omjer onih koji su rekli OK je bio 1:20 , pred 5 godina 1:10 , a danas već 1:5 (dijelom zbog ponude-potražnje, dijelom zbog razvijenijeg stava)
Samo hrabro i iskreno naprijed - i puno sreće !
(btw. ovaj dio godine je idealan za nalaženje pristojnog stana po povoljnim uvijetima - nemoj čekati 9. mjesec kad navale)

Imam i ja psa,i imala sam srecu nac genijalan stan mozemo cak rec luxuzan i za psa nije bio ama bas nikakav bed,al moj omjer je bio-od 85 nazvanih oglasa,njih 5 je reklo moze,od tih 5 samo jedan stan je bio za zivot,ostalo teske rupetine. Uzas. Nije lako bit podstanar sa psom :(
Ako ne gazda uvijek ce se nac neko da soli pamet oko neceg :mad:

sowuljaga
31.08.2008., 11:26
ajmo ovako.. uselili smo se u stan.. to je kuca podjeljena na dva stana, dakle gazde zive vrata do. kad smo se useljavili stan se cinio ok, jedino nije imao frizider ni pereilici sto smo u biti kupili. imali smo dopustenje za vjeverice i kunice... no medutim skuzili smo nakon krace uporabe da bojeler ima problema.. krevet je u potpunosti u raspadu... nakon mjesec dana je s kata procurila voda i na nas zid i iako su pod osiguranjem ne zele to popraviti.. dopustili su psa, pa im se gadilo kad smo za n jim skupljali sa trave govanca da ih ne ostavimo da leze nego ih pokupimo i bacimo u smece. sad zafrkavaju da kaj cemo mi s kunicima da to smrdi ko kuga,redovito su bili u stanu kod preuzimanjua stanarine, nisu se zalili nimalo. e onda se deslilo da sam ja na poslui zgubila kljuc no nitko ga nije nasao pa smo ih dosli obavijesiti da cemo mi bravu promijeniti i dati im kljuc.. to jest zenu od najmodavca i ona se slozila sa time. onda nas je njezin muz pitao da tko je nama to dopustio da je on faca gazda da se njega mora pitati... :rolleyes:

uglavnom trazimo novi stan.. al eto malo je zbgo zivinica zeknuto jer smo prakticki bili dvije minute od mojih roditelja sto nam i odgovara... nadam se da cemo nac nesto uskoro-- ili ako nekog znate.. molim na peem. stanarinu uredno placamo kad se dogovori oboje radimo

frlet
31.08.2008., 20:23
Ovo mene podsjeca na jedan stan na Zutom Dolu :)
Nego, lakse vam je naci stan sa ugovorom nego s time da primaju ljubimce. Pa si vi prvo priskrbite ugovor, a poslje fino donesite svoje pse, macke i vjeverice... Ne obazirite se sto su oni u ugovor stavili da ne mogu ljubimci (nistavno je).

Agy
01.09.2008., 09:17
Ovo mene podsjeca na jedan stan na Zutom Dolu :)
Nego, lakse vam je naci stan sa ugovorom nego s time da primaju ljubimce. Pa si vi prvo priskrbite ugovor, a poslje fino donesite svoje pse, macke i vjeverice... Ne obazirite se sto su oni u ugovor stavili da ne mogu ljubimci (nistavno je).

@ frlet - pripazi malo kakve savjete daješ ljudima... U ugovor bilo koje vrste dvije stranke se mogu dogovoriti svašta i staviti svakakve anekse, ništavne bi bili samo one stavke koje su suprotne postojećoj odredbi u zakonu ili su van svakog moralnog načela (tipa da se najamnina ugovori u obliku seksualnih usluga)... Najmodavac može propisati i boju zidova ako želi, i vjeruj mi da će to morat bit ispoštovano...
Tako da nemoj dovodit ljude u zabludu time da govoriš ljudima da ako u ugovoru stoji da kućni ljubimci nisu dozvoljeni, oni ih mogu svejedno dovest.
Prema tvojim savjetima, najmoprimac kad potpiše ugovor ima pravo radit s tuđom imovinom šta hoće!
Ajde testiraj svoju teoriju - probaj potpisat ugovor i zapalit tuđi stan, pa se branit da si platio najamninu i da imaš pravo radit šta hočeš unutra :rofl: pa da vidiš kad te strpaju u buksu.
Ovo ti govorim jer imam iskustvo di sam ja kao najmodavka sa potpisanim ugovorom i ovjerenim kod javnog bilježnika tak fino bez problema frknula van najmoprimku koja se nije držala dogovora i još joj sjela na vrat s ovrhama i tužbama.
Ako se potpiše ugovor, onda se obje strane moraju držati onoga što je dogovoreno, a ne samo jedna (najmodavac) .... inaće se ni druga strana ne mora pridržavat! Osim toga, nitko najmoprimca ne sili da uzme taj stan, pa ako potpiše nešto i unaprijed zna da se toga neće pridržavat (tipa-potpiše da neće imat ljubimce a onda dovede 5 komada) , ako se najmodavac zainati, mogao bi ga tužit za namjernu prevaru jer je zatajio bitnu činjenicu, ugovor nije potpisan u dobroj namjeri itd itd... i još tužit najmoprimca za izgubljen dobit jer sad mora opet tražit novog najmoprimca...
Dakle, kad se zahtjeva pravna država (ugovor), onda budite svjesni da će pravde biti za obje stranke!

frlet
01.09.2008., 20:04
Naravno da cu to testirati cim odem u slijedeci stan. Ljubimca necu ni spominjati. Znam ja sto savjetujem, ne brini ti za mene. Usporedbe ti ne drze vodu, nista nisi cinjenicnog rekla. Kako ni ja nisam pravnik, neka se javi netko tko je pa da malo bolje to objasni. Kako ja ne mogu zapaliti stan, tako se ne mogu ni stanarima ugovorom uskracivati osnovno pravo na zivot, a to je imanje kucnih ljubimaca, djece i prijatelja. Ali, ajde, neka netko to ospori.

Agy
02.09.2008., 08:44
frlet, ne mora meni pravnik na forumu ništa pričat o teoriji, ja ti ovo govorim iz prakse i svog iskustva.
Nadalje, postoji zakon o obveznim odnosima, koji regulira sve Ugovore, pa tako i ugovor o najmu... http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2005/0707.htm pa si ga malo prouči, a glede izjave da ako ti netko zabrani kućne ljubimce, a ti ih svejedno dovedeš, na to se direktno odnosi ovo:

Bitna zabluda

Članak 280.

(1) Zabluda je bitna ako se odnosi na objekt ugovora, bitna svojstva objekta ugovora, na osobu s kojom se sklapa ugovor ako se sklapa s obzirom na tu osobu, a i na okolnosti koje se po običajima u prometu ili po namjeri strana smatraju odlučnim, a strana koja je u zabludi ne bi inače sklopila takav ugovor.

(2) Strana koja je u zabludi može zahtijevati poništaj ugovora zbog bitne zablude.

(3) U slučaju poništaja ugovora zbog zablude druga savjesna strana ima pravo zahtijevati naknadu pretrpljene štete bez obzira na to što strana koja je u zabludi nije kriva za svoju zabludu.

(4) Strana koja je u zabludi ne može se na nju pozivati ako je druga strana spremna ispuniti ugovor kao da zablude nije bilo.

Nadalje, svaki ugovor je sporazum/dogovor između dvije stranke po kojoj jedna strana nešto daje pod određenim UVJETIMA, a druga za to daje naknadu a poanta je da je stvar dogovora... dakle, nitko tebe ne prisiljava da uzmeš stan u kojem su ljubimci zabranjeni.

Netko je povukao paralelu s automa... dakle, banka tebe ne prisiljava da voziš golf ako se tebi sviđa mazda... jel tako ?
Isto tako, ako ti kod kupnje novog auta garancija vrijedi samo ako ga redovito servisiraš dakle ODRŽAVAŠ O SVOM TROŠKU i to baš kod Pere, a ti odeš kod Miška, možeš se zaboravit sa garancijom... Isto tako taj auto moraš redovito vozit na tehničke PREGLEDE. Ista stvar je i stan...
Meni jednostavno nije jasno do kud nekim ljudima ideja da za 200-300 € mjesečne naknade mogu radit šta žele sa nečijom imovinom vrijednom 70.000-100.000 € ?! I pogotovo su u takvom stavu najglasniji oni koji si sami ne mogu kupit stan iz bilo kojeg razloga...
Razmislite, gdje bi vi bili da nema ljudi koji iznajmljuju stanove ?! Većina ljudi koja iznajmljuje ne iznajmljuje zato jer im je to od životne važnosti dok vama ipak je malo bitnije da li ima stanova za najam jer ako ga ne unajmite negdje spavat ćete na klupici na parku, ili se morat vratit doma...
Pročitajte malo i druge teme po forumu, koliko ima razočaranih najmodavaca koji su zaključili da im se ne isplati da im netko uništava imovinu za te novce... A istina je da ljudi uglavnom ne čuvaju tuđu imovinu, na žalost, a vidim da je takav stav popularan i u ovoj temi

studentica_budalica
06.09.2008., 09:06
Ciao!

Evo ovako, vec godinu dana sam podstanar u jednom stanu i za nekih 2 tjedna izlazim iz stana i selim se negdje drugdje.Pa imam par pitanja na koje mi niko ne zna dati normalni odgovor:

1.telefon-kad sam dosla u stan nije bilo telefonskog prikljucka pa sam otisla u tcom i napravila jedan na svoje ime.platila sam sve racune i to ali sta da sad radim?odem u tcom i otkazem telefon ili ga prebacim na gazdino ime?!:confused:

2.max tv i adsl- i to sam prikljucila i pitam se da li da uzmem te dvije kutije i odnesem ih u drugi stan(u kojem vec imam telefon,tv i internet)?

jel ima ko kakvog iskustva stim!?

pliz help!

dankešun! :ne zna::ne zna::ne zna:

laella
06.09.2008., 22:58
A zašto svoj broj i sve svoje kutije ne odneseš na novu adresu i tamo nastaviš koristiti, a s gazdom dogovoriš da on nekako 'zamrzne' ili posve otkaže svoj priključak? U tom slučaju mislim da u T-com-u samo prijaviš promjenu adrese pa te oni nekako presvičaju.

banderas
07.09.2008., 00:51
Pa očigledno u novom stanu već ima sve, a ovo joj je višak.

zdenifisch
11.09.2008., 14:52
ja i moj dečko planiramo unajmiti stan, no imamo psa... Tražeći po netu zaključila sam da je to teško čak nemoguće pa bih htjela vaša iskustva ili iskustva prijatelji ili poznanika na tu temu...
Može i par savjeta za razgovor u vezi stana, reči preko telefona ili kasnije?
Što očekivati? Jeli moguče da dobijemo stan da nije prastar i rasturan?
Pas je inače mali i jao dobro odgojen, naučen biti u stanu i sam za vrijeme našeg odsutstva...

touch
12.09.2008., 10:21
ja i moj dečko planiramo unajmiti stan, no imamo psa... Tražeći po netu zaključila sam da je to teško čak nemoguće pa bih htjela vaša iskustva ili iskustva prijatelji ili poznanika na tu temu...
Pas je inače mali i jao dobro odgojen, naučen biti u stanu i sam za vrijeme našeg odsutstva...

ako te zanima iskustvo s "druge" strane :mig:...moj dragi iznajmljuje stan, i cure su ga pitale jel mogu imat zeca. dozvolio im je... i zažalio...cure su otišle prije ljeta, malo smo adaptirali stan i sad kad je došla faza čišćenja, ludi smo...zeko je piškio i kakio po cijelom stanu-a najgore je prošla kutna garnitura.
tako da mislim da on više ne bi uzeo nekoga s kućnim ljubimcem.
vjerujem ti da je pas dobro odgojen i uredan, ali kad se jednom opečeš, nemaš neku želju ponovno riskirati, naročito ako ti nije neka prevelika nužda iznajmiti stan pod svaku cijenu.
mada je u našoj situaciji stvar u tome što su te cure bile jako prljave tako da zeko nije imao baš neki uzor :)

mislim da je bolje odmah reć kod telefonskog razgovora, osim ako ne igraš na to da će pas šarmirat potencijalne stanodavce :cerek:

NoWa
13.09.2008., 12:07
Pas je inače mali i jao dobro odgojen, naučen biti u stanu i sam za vrijeme našeg odsutstva...jedino se ti netko sa prastarim i rasturenim stanom dat da u njemu drzis psa:D
s tim da je savjet svima onima koji iznamljuju stan: uzmite kaparu tako da kasnije ne morate trčat za podstanarima da plate neplaćene račune od struje il da ociste vanjske stijenke ormara od naljepnica (kupili smo nove ormare jer su ovi bili PREPUNI naljepnica). frajer nam je na vlastitu inicijativu jednu cijelu sobu za svoje dijete obojao u kričave boje (jedva to uspjeli kasnije prekriti) i SVE oblijepio naljepnicama na autiće, oblačiće itd). zažalila sam sta nisam kaparu uzela. šteta: 1000 eura.

osobno nikad ne bih primila nekog s psom. moze imat pticu:D

Pimperlajz
13.09.2008., 19:03
ako te zanima iskustvo s "druge" strane :mig:...moj dragi iznajmljuje stan, i cure su ga pitale jel mogu imat zeca. dozvolio im je... i zažalio...cure su otišle prije ljeta, malo smo adaptirali stan i sad kad je došla faza čišćenja, ludi smo...zeko je piškio i kakio po cijelom stanu-a najgore je prošla kutna garnitura.
tako da mislim da on više ne bi uzeo nekoga s kućnim ljubimcem.
vjerujem ti da je pas dobro odgojen i uredan, ali kad se jednom opečeš, nemaš neku želju ponovno riskirati, naročito ako ti nije neka prevelika nužda iznajmiti stan pod svaku cijenu.
mada je u našoj situaciji stvar u tome što su te cure bile jako prljave tako da zeko nije imao baš neki uzor :)

mislim da je bolje odmah reć kod telefonskog razgovora, osim ako ne igraš na to da će pas šarmirat potencijalne stanodavce :cerek:

Potpuno razumijem da više nebi iznajmili stan s životinjom, nebi ni ja poslje takvog iskustva...

polly
13.09.2008., 21:11
osobno nikad ne bih primila nekog s psom. moze imat pticu:D

ak imaju papagaja koji je slobodan, čistit ćeš godinama za njim :zubo:

do sada su nam u stanu bili malo djete (tek prohodalo, pa do pred školu) pes, mačka, zec, hrčak i ribice
sa tri različita para
i sve je svaki put bilo OK
najgore stanje je za sobom ostavio jedan par od 30 i koju sitnu godinicu bez živina i bez djece
tak da bi rekla da pravila nema
oni koji su najsolidnije djelovali, su bili prave svinje i stalno ih se moralo natjeravati za najamninu i režije
dok meni nije prekipilo :E

frlet
14.09.2008., 10:18
agy, morat cu se sloziti s tobom. Procitao sam zakon i vidim da je dosta cvrst ugovor o medjuodnosima. Problem je sto nisam naso kako nasa drzava definira pojam stanovanje, jer se ugovor o iznajmljivanju odnosi iskljucivo na stanovanje. Naime, na taj nacin ugovorom mozes napisati da podstanar ne smije u stan dovoditi prijatelje, sto sumnjam da bi moglo biti vazece. Nadalje, u ustavu postoji tocka koja svakome jamci slobodu (opet dosta nedefiniran pojam).
Uglavnom, ja bi osobno zanemario zabranu kucnih ljubimaca koju ovaj stavi u ugovor, ali to nisam smio savjetovati ostalima.

Ove druge stvari koje spominjes ti nisu ok. Trziste je trziste i cijene su takve. I ja se slazem s time da iznamljivanje nije isplativo, upravo zbog toga unamljivam stan, a ne kupujem svoj za stanovanje ni za iznajmljivanje.
Iznamjljivanje je posao u koji ulazes kapital i kao i svaki drugi posao ima svoje rizike.

fanaliticar
16.09.2008., 22:12
baš zbog tih koji imaju stanove i koji se boje da im cijene ne padnu,štoviše misle da će im rasti ovako polako iznajmljuju stanove i žive lijepo od rente,bogastvo koje je najsigurnije u hrvatskoj su nekretnine,sve pada ali stanovanje ne ,uvijek može poslužiti,i zato je to tako.u europskim zemljama do 60 i nešto posto su stanovi(nekretnine) u privatnom vlasništvu ostalo je za iznajmljivanje i u njima ljudi žive do smrti praktički u iznajmljenom stanju.kod nas svatko hoće imati svoj stan i to je problem .preko 90% hrvata posjeduje vlastiti smještaj u kojem živi,zato ostaje malo onih koji iznajmljuju i onda se vode time ko plati više taj i živi tu,i čovjek nije siguran jer te može istjerat kad želi
treba poraditi na tome

frlet
17.09.2008., 07:20
Ne moze te istjerati kad zeli.

Encore_ST
17.09.2008., 15:17
Pozdrav svima...

Ako mi mozete pomoc nekim savjetom, bio bih zahvalan...

Naime zbog posla moran poc u zg, i nasa sam jedan fini stancic, je malo van grada (mlinovi), al ajde nije mi problem...
Nego me zanima i od strane najmodavaca i najmoprimaca misljenje...

Dodjem pogledat stan; u stanu samo nova kuhinja i novi wc... Pitam gazdu zar nije napisao da daje full namjesten stan, a on da je i turne nam (curi i meni) katalog u ruke da si izaberemo spavacu sobu...dnevnu ce nam namjestit malo starijim namjestajem, al svejedno je ok i taj...

E sad... pitam covjeka jel mu treba ostavit kaparu; dobijem odgovor "Kako zelis..." govorim ok, ajmo rec da moram ostavit kaparu, koliko para...? opet dobijem odgovor "koliko hoces"... (mislim se, ipak bi se volio osigurat da ce me cekat stan, pa smo napisali na papir "ugovor" da sam mu ostavio neku lovu... cisto iz razloga da ne dodjen u zg i nemam di sa sobom...)

za stanarinu... toliko i toliko sa njegovim rezijama... ono, ok mi cifra, nema frke... pitam ga hoce li u kunama ili eurima, svejedno mu je, ali ako hocu zbog lakse matematike moze u kunama i jos mi zaokruzi euro na 7kn....?!?!?!?!

citao sam postova i postova u ovoj temi, i kao moze se skuzit kakav ti je gazda, i radi placanja i radi svega... al ovoga nikako skuzit... nemos ga uvatit ni za glavu ni za rep...

pa ako neko ima neko iskustvo na temu ili misljenje, bio bi strasno zahvalan...

klapaucius
24.09.2008., 09:47
unaprijed se ispricavam ako je ova tema bila...
mene zanima, u slucaju iznjmljivanja stana, ko placa porez na stan? najmoprimac ili najmodavac?

Lei
24.09.2008., 11:36
unaprijed se ispricavam ako je ova tema bila...
mene zanima, u slucaju iznjmljivanja stana, ko placa porez na stan? najmoprimac ili najmodavac?

a di je nestao moj odgovor na ovo od jutros, dok tema jos nije bila spojena u postojecu :confused: :(

porez mora prijaviti i platiti najmodavac, a najmoprimac moze iznos koji placa za podstanarstvo prijaviti kao poreznu olaksicu u godisnjoj prijavi poreza; s tim da najmoprimac ne moze prijaviti olaksicu ako gazda ne prijavi svoj porez :zubo:

e, sad tko ce zaista snositi troskove poreza kojeg mora platiti gazda, to je vec stvar dogovora