PDA

View Full Version : Kralježnica - pitanja, ozljede, bolesti, liječenje...

stranice : [1] 2

mandi
05.05.2006., 19:10
Znači imam iskrivljenu kralježnicu. Nije to ništa drastično, i ja uopće ne bi skužila da nisam bila na pregledu. Uspravno hodam i sve. Nikad me ništa nije bolilo. Ne znam da li je možda od tenisa jer kažu da je on loš za leđa. Jer bi sad trebala radit neke posebne vježbe ili šta??? jer ima još tko s tim problemom i što radi? Jer se to može poboljšati?

Z e t t a
05.05.2006., 21:49
Znači imam iskrivljenu kralježnicu. Nije to ništa drastično, i ja uopće ne bi skužila da nisam bila na pregledu. Uspravno hodam i sve. Nikad me ništa nije bolilo. Ne znam da li je možda od tenisa jer kažu da je on loš za leđa. Jer bi sad trebala radit neke posebne vježbe ili šta??? jer ima još tko s tim problemom i što radi? Jer se to može poboljšati?

Bokić Mandi. Isti je slučaj sa mnom. Imam skoliozu, ali se niti ne primjeti da ju imam. Moji savjeti: ne nosi torbe na jedno rame, vježbaj fitnes (jača tijelo) ili pilazes (daje uspravno držanje, naprosto izvanredan za kralježnicu).

Malena iskrivljenja kralježnice ne moraju stvarati nikakve veće poteškoće, ali kasnije u životu se mogu pojavljivati bolovi u kralježnici koji mogu dovoditi do bezvoljnosti itd. Dakle, ponajprije preporučam adekvatnu tjelovježbu.

Tenis volim i igram ga ponekad, ali češće bavljenje tenisom probaj izbjeći.

MaxB
15.05.2006., 17:31
U problemima s kraljeznicom pomaze i joga. Ima i neka "medicinska joga" koja se vise oslanja na samu fizicku aktivnost.

olovni vojnik
23.05.2006., 00:25
Ne znam da li je možda od tenisa jer kažu da je on loš za leđa. Jer bi sad trebala radit neke posebne vježbe ili šta???
Tenis doziraj, on te postupno uništava, preporuča se odbojka i plivanje. Ako te zanimaju posebne vježbe, otiđi fizijatru, tamo će te uputiti gdje da ih naučiš. Mogu ti biti korisne i ako nemaš tegoba, kralježnica će ti trebati još dugo, zar ne?

Almchen
06.09.2006., 17:53
Molim pomoc!
Sogorica (30 god, dobra zdravlja) se ljetos tuzila na bolove u kuku i nozi. Ima dvoje djece, mislila da se kuk povecao od nosenja klinaca. Bolovi su postajali sve jaci, pa je otisla trima lijecnicima u Splitu. Dijagnoza: ekstruzija diska L4-L5, a L5-S1 protruzija u desno.

Izbezumljena je jer je hitno zele poslati na operaciju.

Ima li ikakve druge metode lijecenja, osim operativnog zahvata? Navodno postoji mogucnost laserskog lijecenja. Znate li sto o tome? I sto je s injekcijama ili drugim nekirurskim opcijama?

nick40
13.09.2006., 23:13
ne znam za laser.....ali injekcije ne liječe....samo smanjuju bolove.....ja imam protruziju koja još nije za operaciju...ali sa protruzijama se nikad ne zna...znaju se naglo pogoršati......
može pokušati sa mirovanjem...i nakon toga sa fizikalnom terapijom....ali ako počme gubiti osječaj u nekom dijelu noge.....onda nek se ne zeza.....to je onda za operaciju.....bar su tako meni objasnili...isto u Splitu.....doktor Tudor

Ivan M.
14.09.2006., 09:48
disk je puko, želatina iscurila i ukrutila se, naslanja se na živac, može ju potpuno ukočiti a s tim se ne zeza.. operacija je najbolje rješenje i jedino, i dosta su uspješne.. moja punica je imala protruziju ili herniju diska, operirali su ju i sad može nosit vreću vapna bez brige, a to je bilo prije 30 godina..
taj dio diska koji viri se odreže i više ne smeta, odnosno ne pritišće živac..

Almchen
15.09.2006., 12:05
Ajde, vidjet cemo. Najgore je sto je u medjuvremenu dobila cetiri sasvim oprecna medicinska misljenja - od "mirovati i maltene ne disati" do "vjezbati, plivati, ici na fikzikalnu terapiju" i "operirati".
Buduci da ima tek 30 godina, odlucila se na vjezbanje i terapiju, covjek joj svaki dan masira nogu i pokusava odvojiti zivac da vise ne bude pritiska. Dao Bog da pomogne. Ako ne bude uspjesno, uvijek moze na operaciju, o kojoj sam valjda iscitala sve sto postoji na nasim, njemackim i americkim sajtovima. Vidim da je uspjesnost 85%, cjelokupni oporavak relativno spor i da mnogi pacijenti u nas ipak izbjegavaju operacije, nose pojaseve, vjezbaju i tako pokusavaju ublaziti bolove.
S obzirom na stanje u nasem zdravstvu, razlicita lijecnicka misljenja, metode lijecenja i placanja, ljudi su skepticni.
Zasad (nakon 5 dana vjezbanja) sogorici je ipak puno bolje, sto je ipak kakvo-takvo uporiste za nadu u dobro bez noza.

lahor
15.09.2006., 13:24
Ako nema ispade osjeta, motorike ili smetnje kontrole urina/stolice nije potrebno odmah ići na operaciju. Preporučila bih fizikalnu terapiju, pilates, jogu i leđno plivanje. Masaža nije loša, ali samo kao dodatak fizikalnoj terapiji koja se prvenstveno treba sastojati od terapijskih vježbi. Ako ima bolove može uzeti neki od nesteroidnih antireumatika (npr. Voltaren). Mirovanje je definitivno najgora opcija.

Ivan M.
15.09.2006., 15:39
jel napravila EMNG, CT ili MR, pa da je tak sigurna diagnoza..

Almchen
15.09.2006., 23:08
Naravno, sve potrebne pretrage... Sudeci po trenutnom biltenu, cura je zivnula, bolovi popustaju i operacije nece biti!!!

nisamja
16.09.2006., 15:40
Meni je jedan prije 8 godina htio operirati protruziju (ili prolaps više se ne sjećam). Išla po drugo mišljenje kod Paladina, rekao nije to još za operaciju jer sam kao premlada (sad imam 30). Preporučio fizikalnu terapiju i akupunkturu radi bolova. U bolnicama se red na fizikalnu čekao mjesecima.
Krenula sam samoinicijativno prvo na plivanje, pa na pilates i u teretanu vježbati leđne mišiće koje, moram napomenuti sam prije zapostavljala.
Uglavnom mogu reći da nemam više problema, tu i tamo me boli ali ne više onako ko prije. Igram badminton, vozim bicikl, rolam i ne boli više :top:

Almchen
16.09.2006., 18:45
Bravo Nisamja! Ne damo se samo tak pod noz! Najprije sve drugo isprobat.

dinkudis
14.10.2006., 09:56
Pozdrav svima,

Prije par dana sam bio na RTG-u vratne kralježnice, te sam sljedeće dobio u nalazu: "Potpuno izravnanje lordoze, Hipertrofični transvezalni nastavci na C7 obostrano bez vratnih rebara. Dorzalni kaudalni osteofit na C4 pomalo strši u svjetlinu medularnog kanala. Radikalni konflikti? Incinatus nastavci u kaudalnoj polovini dosta ušiljeni. Početne astrotske promjene?"
Da li mi može netko objasniti što bi po prilici to značilo ili je imao tko sličan nalaz? Da li se to može povezati s bolvima u zadnjoj strani glave, te ponekad vrtoglavicama?

Hvala!

trebor
15.10.2006., 14:48
Pozdrav svima,

Prije par dana sam bio na RTG-u vratne kralježnice, te sam sljedeće dobio u nalazu: "Potpuno izravnanje lordoze, Hipertrofični transvezalni nastavci na C7 obostrano bez vratnih rebara. Dorzalni kaudalni osteofit na C4 pomalo strši u svjetlinu medularnog kanala. Radikalni konflikti? Incinatus nastavci u kaudalnoj polovini dosta ušiljeni. Početne astrotske promjene?"
Da li mi može netko objasniti što bi po prilici to značilo ili je imao tko sličan nalaz? Da li se to može povezati s bolvima u zadnjoj strani glave, te ponekad vrtoglavicama?

Hvala!
Mislim da može. Naročito tvrdnja da "dorzalni kaudalni osteofit na C4 pomalo strši u svjetlinu medularnog kanala" što znači da taj komad koščice moguće komprimira segment leđne moždinu unutar spinalnog kanala.

dinkudis
15.10.2006., 16:03
Mislim da može. Naročito tvrdnja da "dorzalni kaudalni osteofit na C4 pomalo strši u svjetlinu medularnog kanala" što znači da taj komad koščice moguće komprimira segment leđne moždinu unutar spinalnog kanala.

Hvala ti na odgovoru,
ali čim si spomenu leđnu moždinu :eek: ...
...da li si možda upoznat s tim (ili sličnim) problemom. Kako ga riješiti, operativni zahvat, terapija, vježbe??

nesa5
19.10.2006., 22:13
Ja imam problem s vratnom kraljeznicom iako sam relativno mlada 35 g.
Moj nalaz glasi:Na RTG snimkama cervikalnog segmenta kraljeznice vidi se potpuno izravnjanje lordoze (alordoza).I:V: prostori su uredne sirine.Sklerozavija pokrovnih ploha trupova kraljezaka, te diskretni dorzalni osteofiti, spondilartrotske i unkartrotske promijene.
Imam vrtoglavice i ponekad bolove u zadnjoj strani glave kao i u vratnom dijelu.Moras "SVAKI" dan radit vjezbe za vratnu kraljeznicu i time pokusati usporiti napredovanje okostavanja i starenja kraljeznice. i jos je bitno da nabavis pravi jastuk.U ljekarni pitaj za Tempur jastuk.Kosta oko 550,00 kuna , ali je super.

dinkudis
20.10.2006., 15:49
Ja imam problem s vratnom kraljeznicom iako sam relativno mlada 35 g.
Moj nalaz glasi:Na RTG snimkama cervikalnog segmenta kraljeznice vidi se potpuno izravnjanje lordoze (alordoza).I:V: prostori su uredne sirine.Sklerozavija pokrovnih ploha trupova kraljezaka, te diskretni dorzalni osteofiti, spondilartrotske i unkartrotske promijene.
Imam vrtoglavice i ponekad bolove u zadnjoj strani glave kao i u vratnom dijelu.Moras "SVAKI" dan radit vjezbe za vratnu kraljeznicu i time pokusati usporiti napredovanje okostavanja i starenja kraljeznice. i jos je bitno da nabavis pravi jastuk.U ljekarni pitaj za Tempur jastuk.Kosta oko 550,00 kuna , ali je super.

Bok,

..i ja sam "relativno" mlad (22 g.), ali to nije danas više nije toliko bitno..
...nekakve vježbe radim unazad tjedan dana, ali ne toliko konstantno, recimo ujutro prije posla i navečer prije spavanja, za sada ne osjećam neke velike promjene. Simptomi su isti kao što si i ti navela, vrtoglavica i ponekad bol u stražnjem dijelu glave. Puno hvala na savjetima!!! :top:

P.S: idem probat naći jastuk... :)

karolina73
31.08.2007., 14:43
Da li ma itko kakvih iskustava sa Cybex centrom? naime, muce me problemi s kraljeznicom..

winnerica
19.11.2007., 07:47
U par navrata jučer i danas pri naglijim pokretima imam osjećaj da će me ukočiti u kralježnici u grudnom predjelu. Čak je bol tako intenzivna da mi zatvara dah... Kaj da radim?

marijan_e
19.11.2007., 08:43
Nikako nemoj otić u doktora,ni u ludilu

Lolipop
24.04.2008., 22:16
Želio bi Vam postaviti nekoliko pitanja u vezi minimalno invazivne operacije.
Imam problema s kralježnicom tj. u nivou L5/S1 vidljiva je jača obostrana dorzomedijalana protuzija diska te ljevostrana dorzolateralna i foraminalna ekstruzija diska sa posljedičnom kompresijom duralne vrece i korijena zivca te uz potpuno obliteriran laterarni recesus i reducirano perireunalno masno tkivo. Mediosagitalni promjer kostanog okvira spinalnog kanala u nivou diska iznosi 9mm, sto upucuje na apsolutnu stenozu kanala.
Zakljucak;u nivou L5/S1 obostrana dorzomedijalna protuzija i ljevostrana dorzolateralna i folraminalna ekstruzija diska sa posljedicnom kompresijom duralne vrece i korijena zivaca lijevo.
Voli bi cut vase misljenje i dali bi minimalno invazivna operacija u mom slucaju bila ucinkovita.ili bilo kakav operativni zahvat.. ili nekakva alternativna medicina.. molim vas za odgovor... stanje im se jako pogorsalo.. ne dizem se iz kauca 2 tjedna.. i naslusao sam se jako negativnih iskustava nakon operacija.. daje mi bar malo svjetlosti na kraju ovog mracnog tunela...

Zahvaljujem !!!!

zlatkic
23.08.2008., 12:12
Prije tri dana sam povrijedio kraljeznicu prilikom podizanja necega s poda. Ozljeda je u skroz donjem djelu kraljeznice negdje kod drugog kraljeska odozdo (moja procjena). Odmah nakon toga sam otisao u draskovićevu na traumu. Doktor me poslao na rendgen i kad je dobio slike rekao da nista nije slomljeno ni iščašeno i da trebam mirovat jedno 12 dana pa doći na kontrolu. Kaže onako laički da me uštekala kičma i da bi to trebalo proć vjerojatno do kontrole. E sad, sta sve on vidi na rendgenu. Vidi kralješke i kosti, a dali vidi diskove između kralježaka? Uglavnom šta sve vidi??
Šta mu znači to uštekala te kičma? Jel to nekakvo uklještenje živca ili? jer ja baš nemam osjećaj kao da je živac u pitanju.

Slična mi se stvar dogodila prije pet godina na istom mjestu na kralježnici isto prilikom podizanja tereta. Rekao sam mu to. Tad sam osjetio u trenutku ozljede kao da mi se nesto pomaklo al nisam isao kod doktora. duze vremena sam imao smanjenu mogućnost savijanja al sa vremenom uz istezanje sam dosao u neku normalu. Od tad sam uvjek osjećao kao da mi je taj dio kičme slabiji. Kad mi je rekao da je sve normalno sto se tice oblika kičme i da nema iščašenja ni puknuća čak sam se začudio. Trenutno neznam sta bi jer do kontrole imam jos 9 dana a imam dojam kao da me doktor olako poslao kući. Da li da čekam kontrolu ili da idem kod svoje doktorice da me šalje negdje drugdje već prije ove kontrole? Imate li koga za preporučit?

lahor
23.08.2008., 21:02
Vidi se isključivo kost, znači ne i diskovi, ligamenti i sl. meke strukture.

Može vidjeti smanjeni prostor između kralješaka što može ukazivati na degenerativne promjene diska.

Nemaš razloga za pretjeranu brigu niti ma smisla brzati doktorima, za potpunu sliku što se točno događa s tvojom kralješnicom trebalo bi obaviti pregled kod fizijatra koji će onda, nakon fizioterapije (ukoliko ne dođe do poboljšanja) napisati preporuku da se napravi magnetna rezonanca. Po meni, vjerojatno se problem može riješiti s kvalitetnom fizioterapijom (nažalost, takvu ćeš teško naći da ti je pokrije hzzo, najčešće je to pristup "po pokretnoj traci", neindividualiziran pristup. Kod tebe se vjerojatno radi o protruziji diska, znači da je disk malo izašao i pritisnuo živac što uzrokuje bolove - to ti je klasično "uštekavanje".

Ako ti se ovo dogodilo već drugi put, vrlo je vjerojatno očekivati daljnje probleme ukoliko to ne počneš riješavati sada. Ovo će najvjerojatnije proći za par dana, ali imaš problem sa kralješnicom koji će tu ostati i ako ga ne počneš riješavati ponovit će se (npr. kad podigneš nešto teže).

zlatkic
24.08.2008., 00:36
Hvala na savjetima i pojašnjenjima. Mislim da ću onda pričekat kontrolu. Poslje ću definitivno morat dalje to rješavat. Dešava mi se da nakon ležanja, najviše na leđima sa skvrčenim koljenima, ustanem i mogu se sagnut poprilicno dobro uz minimalnu bol, nekad i nekoliko puta al onda nakon malo stajanja bol postane jaka i baš se nemogu saginjat. Primjetio sam i da kad prstom stisnem između kralješaka i pogodim točno određeno mjesto da se mogu puno lakše sagnut i pod prstom osjetim kad mrdam malo da prelazim preko nečeg kao npr da prelazim preko neke tetive i to nešto se pomiče, što ne osjetim drugdje na kičmi između drugih kralješaka (al to sam osjetio i prije ove ozljede). Kažeš da je vjerojatno disk malo izašao. Zanima me šta drži diskove na mjestu, vezivno tkivo, ligamenti, mišići ili nešto treće?? Ako se vrati točno na mjesto sta ga treba držat da se ponovno ne pomakne?

Znaš li možda gdje bi mogao više o tome proučit (neke web stranice ili nesto)
po mogućnosti uz slike.

Inače kad mi se prije 5 godina prvi put to desilo bio sam skroz nezagrijan ujutro iz kreveta išao starom pomoć dignut betonski šaht koji je bio stvarno jako težak pa se poslje nisam previše ni čudio što mi se to desilo al mi je dosta čudno što mi se sad to dogodilo. Ovaj put mi se desilo u teretani al bio sam stvarno zagrijan. Dogodilo se na vježbi mrtvo dizanje (simulacija podizanja sa poda). Na početku sam se dobro razgibao, sve zglobove uključujući i kičmu i kukove. Nakon toga se istegnuo. Onda trčao 1,5 kilometara, preznojio se. Odmah nakon toga napravio 4 serije hiperekstenzije (leđnjaka) za donji dio leđa i onda prešao na mrtvo dizanje, napravio 2 serije i u trećoj seriji na 12. zadnjem ponavljanju mi se to dogodilo a nisam dizao preveliku kilažu, nisam forsirao (Jer sam odradio tek dva treninga nakon pauze od mjesec i pol). Dizao sam 40kg, inače kad sam u formi radim sa 70, sad sam sto se same snage tiče mogao oko 55-60. Sad kad razmislim mozda nisam bio 100% skoncentriran na vježbu, možda sam se mrvicu na djelić sekunde opustio na tom zadnjem ponavljanju al svejedno se to nije trebalo desit obzirom na zagrijanost.
U teretanu idem više manje nešto više od sedam godina, ozbiljno treniram (ne glupiram se tamo) i dosta znam o vjezbanju. Prije prve ozljede radio sam tu vježbu sa 95kg, poslje ozljede nikad više od 75. Nikad nisam imao pauzu dužu od 3 i pol mjeseca. I prva ozljeda (sa šahtom) dogodila mi se u periodu kad nisam trenirao.

lahor
24.08.2008., 22:50
Kažeš da je vjerojatno disk malo izašao. Zanima me šta drži diskove na mjestu, vezivno tkivo, ligamenti, mišići ili nešto treće?? Ako se vrati točno na mjesto sta ga treba držat da se ponovno ne pomakne?
.

Sve troje, ali jedino na što možeš utjecati su mišići. Tu se ne radi o velikim mišićima koje je lako izvježbati, npr. latissimus dorsi, već o malim mišićima koji stabiliziraju kralješnicu (idu od kralješka do kralješka).

Sad kad imam više podataka - da, 99% je riječ o tome da je disk lagano iskliznuo , a to je zbog slabosti tih malih mišića + utjecaj treninga. Mrtvo dizanje je, blago rečeno, dosta problematična vježba za donji dio kralješnice. Zahtjeva jako dobro stanje stabilizirajućih mišića i puno koncentracije. Kod tebe je vjerojatno stvar da oba ta faktora nisu bila zadovoljena.

Za početak - zaboravi na mrtvo dizanje, kao i čučanj s opterećenjem dok ne riješiš križa. Za to će ti trebati minimalno mjesec dana, maksimalno... ne mogu ovako napamet reći. Naravno, treba ti stvarno dobar fizioterapeut jer s tobom nije raditi kao s bakicom od 85 ili ženicom ok 45 koja ima nešto kila viška. Ono što želim reći, trebaš individualan pristup jer neke tipične vježbe vjerojatno neće dati rezultata.

Ako si iz Zg, možeš mi se javiti da to probamo riješiti.

zlatkic
25.08.2008., 15:55
Da jasno mi je da je teško nać dobru fizioterapiju. Prije dvije godine sam išao na terapije zbog ozljede gležnja gdje sam od 40 minuta trajanja terapije preko 30 minuta radio vježbe za koljena i leđa a samo 6-7 minuta za gležanj.
Znam da je takve male mišiće teško istrenirat i uopće postić njihovu kvalitetnu kontrakciju. Padaju mi neke vježbice na pamet al ću se definitivno prije konzultirat sa nekim stručnim ko ima iskustva (fizioterapeutom). Jesi li ti zaposlen kao fizioterapeut ili sam krivo skužio? Iz zagreba sam (dubrava).
Gdje radiš? Kako da ti se javim, na pm ili? Ima li smisla počet sa terapijom što prije ili da čekam kontrolu pa onda poslje kod fizioterapeuta?

Danas sam išao do faksa, normalno hodam i ne umaraju mi se leđa puno ni nakon malo više hodanja-stajanja, primjetio sam da nakon sjedenja u autu i na stolici mi se malo teško dignut (kad je sjedenje malo duže) i ujedno čini mi se da mi je sjedenje trenutno najgori položaj. Uglavnom polako se stanje popravlja.

ararita57
25.08.2008., 16:24
ja imam gotovo identican problem, sve sto si opisao se dogada i meni, takoder me prvi put ukljestilo nakon dizanja tezeg tereta vise dana za redom....odlezala sam jedno desetak dana i nakon toga je vise manje sve bilo ok....sad pred ljeto desilo se opet, sa time da je ovaj put bilo puno gore, cak sam isla i na injekcije, ali su mi jako rusile tlak pa sam pala u nesvijest pa sam na svoju odgovornost prekinula s tim......ukocenje je proslo, ali problemi ostali: kao sto kazes, sjedenje je najgore, doze stajanje takoder, pa cak i previse hodanja ne valja....najvise mi pase taj polozaj lezanja na ledjima sa skvrcenim nogama....dakle poprilicno isto kako je i kod tebe....ja sam bila na rendgenu, i pokazala se nekakva skolioza, s tim da se nesto vidi na kraljesku cini mi se zadnjem (naci cu nalaz pa cu prepisati, mozda ga netko razumije)....
uglavnom, otisla sam neurokirurgu (kojeg po nekoj vezi `poznajem`, cisto da se postedim cekanja par mjeseci i birokracije), i covjek mi je rekao da iskoristim ljeto i more i ledjno plivanje, sa time da to plivanje mora biti pravilno.....plivala jesam i bilo je ok, ali vrativsi se doma (sjedenje itd.) bolovi su opet poceli....s tim da sam sretna sto nisam ukocena....dakle, salju me na magnetnu rezonancu da se vidi sto je na kraljesku....medutim i to se ceka par mjeseci....
javi kako je proslo kod tebe jer mi se cini da nam je problem veoma slican...ja radim posao koji zahtjeva stalno saginjanje i to mi je veliki problem...isto tako sam godinama trenirala odbojku i sada vjezbam rekreativno, ali ocito to nema veze...
pozdrav

zlatkic
25.08.2008., 19:50
Gle neznam dali nam je problem isti pošto ja nemam ništa na kralješku (bar mi nisu rekli) a i nemam dijagnosticiranu skoliozu al mislim da si to razvukla predugo ako ti je ozljeda bila jos prije ljeta. Od toga je prošlo nekoliko mjeseci a nisi praktički ništa poduzela. Svima nam se događa da nas doktori savjetuju i na kriva mjesta šalju i glume da su pametniji od svojih kolega a mislim da se i tebi to dogodilo. Možda griješim al mislim da nije neurokirurg taj koji ti treba reći da odeš na more i leđno plivaš nego te je on trebao poslat fizioterapeutu koji ti je onda trebao savjetovat što da radiš. Ovako si potrošila sve skupa možda mjesec dana a nisi napravila skoro ništa dok si za to vrijeme mogla odradit puno kvalitetniju terapiju. Što se ležanja tiče kod ležanja na leđima sa skvrčenim koljenima leđa(kičma) su ti najrasterećenija. U tom položaju leđa su ti cijelom dužinom oslonjena na podlogu dok ti se kod ležanja sa ispruženim nogama donji dio leđa odiže od podloge

Nešto na kralješku ti može biti neka priraslica koja ti može pritiskat živac i stvarat probleme. Skolioza ti je iskrivljenje kičme u lijevo ili desno, i ona ti može radit probleme kod dužeg hodanja, stajanja, i ona se može liječit terapijama, dakle pokušat ispravit kičmu terapijama, a mozda ti probleme radi samo iskliznuće diska (ovo što je lahor objašnjavao meni). Kako god bilo mislim da taj problem moraš počet rješavat intenzivnije jer sumnjam da će ti se stanje samo od sebe bitnije popraviti pogotovo jer radiš takav posao. Mislim da bi ti koristilo svakodnevno istezanje al definitivno ti treba stručna pomoć.
Zanimljivo, i ja igram rekreativno odbojku.

ararita57
25.08.2008., 23:11
pozdrav,
vidim da nisam napisala neke stvari koje sam trebala, htjela sam sto jednostavnije obrazloziti...dakle, neurokirurgu sam otisla tek toliko dok ne dodem do fizijatra, kad sam vec imala priliku cuti dva misljenja, rekoh zasto ne, i on radi sa kraljeznicom i nesto o njoj zna....nadalje, nije mi on preporucio plivanje kao jedinu terapiju, vec kao alternativu za ovih ljetnih mjeseci kada je fizikalnu terapiju nemoguce dobiti (na fizikalnoj se takoder pliva ledjno izmedu ostalog, prijateljica mi je fizioterapeut...) sto zbog godisnjih sto zbog opsadnog stanja inace...

sto kazes za lezanje na ledjima, toliko znam i mogu povezati koji mi polozaj odgovara i zasto....znam i sto je skoliza, mozda izgleda da sam ovdje banula (rekoh pokusavam bit sazeta), ali dobro sam izucila sve vezano za moju kraljeznicu, barem sto se za sad o istoj zna....nesto vise prosvijetljena cu biti nakon magnetne, koja se takoder ceka, jer zasto bi ona bila iznimka....

slazem se da se nesto treba poduzeti, medutim, nazalost, ja i za fizikalnu trebam dobro odvagati kada i koliko bolovanja, i hoce li to uopce biti moguce u nekom skorijem vremenu...do tada se nadam da cu obaviti magnetnu, fizijatra itd....stanje se samo od sebe nece popraviti, to je jasno ko dan...mozda nam povreda i uzrok problema nisu isti, ali sam se javila jer simptomi odn poteskoce jesu, pa me eto zanimaju sve varijacije na temu
hvala ti :)

zlatkic
25.08.2008., 23:37
Iz tvog prvog posta potpuno sam krivo shvatio tvoju situaciju, mislio sam da si skroz slabo upućena u sve to i da ti je neurokirurg prepisao terapiju koja se sastoji samo od leđnog plivanja pa je ispalo da sam ti pametovao o skroz jednostavnim stvarima, sorry. Nesmeta meni što si se javila na temu. Pozdrav ;)

lahor
26.08.2008., 00:22
zlatkic, imas PM

lahor
26.08.2008., 00:27
slazem se da se nesto treba poduzeti, medutim, nazalost, ja i za fizikalnu trebam dobro odvagati kada i koliko bolovanja, i hoce li to uopce biti moguce u nekom skorijem vremenu...do tada se nadam da cu obaviti magnetnu, fizijatra itd....stanje se samo od sebe nece popraviti, to je jasno ko dan...mozda nam povreda i uzrok problema nisu isti, ali sam se javila jer simptomi odn poteskoce jesu, pa me eto zanimaju sve varijacije na temu
hvala ti :)

Neću biti okrutna, ali ako samo čekaš - misliš li da ćeš sama ozdravit ili da će ti biti stvarno bolje od nekakve kvazi fizikalne nakon šest mjeseci čekanja? Magnetna će reći da vjerojatno imaš neke degenerativne promjene diska, fizijatar će ti prepisati strujicu, magnetić i vježbanje koje neće biti individualizirano....pa ti ozdravi od toga, želim ti svu sreću.

Uostalom, kakve su to gluposti i kakav je to sustav kad ti za fizikalnu terapiju moraš uzimati bolovanje? Pitajmo se zbog čega plaćamo osiguranje, ja bih rekla da se tu baš ne dobiva nešto vrijedno.

Nažalost, meni svaki dan dolaze ljudi koji su čekali. I sad traže čudo.

ararita57
26.08.2008., 08:04
Neću biti okrutna, ali ako samo čekaš - misliš li da ćeš sama ozdravit ili da će ti biti stvarno bolje od nekakve kvazi fizikalne nakon šest mjeseci čekanja? Magnetna će reći da vjerojatno imaš neke degenerativne promjene diska, fizijatar će ti prepisati strujicu, magnetić i vježbanje koje neće biti individualizirano....pa ti ozdravi od toga, želim ti svu sreću.

Uostalom, kakve su to gluposti i kakav je to sustav kad ti za fizikalnu terapiju moraš uzimati bolovanje? Pitajmo se zbog čega plaćamo osiguranje, ja bih rekla da se tu baš ne dobiva nešto vrijedno.

Nažalost, meni svaki dan dolaze ljudi koji su čekali. I sad traže čudo.

zanemarit cu intonaciju kojom je ovo gore napisano, da bih te pitala sto onda predlazes? ako mislis da fizikalna ne vrijedi, sto jos? moze li se uopce nesto i predlagati sad dok jos ne znam sto mi je?
za nas sustav nisam ja zasluzna pa cu se i tu suzdrzati od komentara, ogorcenje istim je vec preraslo u ravnodusnost, krizali su nam se putevi meni i nasem sustavu vec vise puta...

ararita57
26.08.2008., 08:07
Iz tvog prvog posta potpuno sam krivo shvatio tvoju situaciju, mislio sam da si skroz slabo upućena u sve to i da ti je neurokirurg prepisao terapiju koja se sastoji samo od leđnog plivanja pa je ispalo da sam ti pametovao o skroz jednostavnim stvarima, sorry. Nesmeta meni što si se javila na temu. Pozdrav ;)

ma nema frke, mogla sam malo detaljnije opisati...
pozdraf :mig:

lahor
26.08.2008., 14:49
zanemarit cu intonaciju kojom je ovo gore napisano, da bih te pitala sto onda predlazes? ako mislis da fizikalna ne vrijedi, sto jos? moze li se uopce nesto i predlagati sad dok jos ne znam sto mi je?
za nas sustav nisam ja zasluzna pa cu se i tu suzdrzati od komentara, ogorcenje istim je vec preraslo u ravnodusnost, krizali su nam se putevi meni i nasem sustavu vec vise puta...

Fizikalna vrijedi itekako, ali moraš početi što prije. Nađi nekog u tvom gradu da ti barem vježbe pokaže i pogleda te, za to ti ne treba bolovanje.

Što je tu je, ja sam se isto naplaćala privatnika, nekad nemaš izbora. Naš sustav je takav da ili sam ozdraviš ili se tako zakomplicira da liječenje traje duplo duže jer nije početo na vrijeme.

polly
26.08.2008., 15:04
ja i za fizikalnu trebam dobro odvagati kada i koliko bolovanja, i hoce li to uopce biti moguce u nekom skorijem vremenu...

ne znam gdje živiš, no u zagrebu imaš nekoliko ordinacija koje rade po cijeli dan i primaju pacijente na uputnicu
tako da bolovanja nisu potrebna, u periodu od 7-21 svatko uspije uloviti termin
istina da se čeka, ali ne mjesecima

iz vlastitog iskustva fizikalne je daleko bolje odrađivati privatno, no za to jako malo ljudi ima i sredstva

lahor
27.08.2008., 01:12
Ja samo znam da sat prosječnog automehaničara košta više nego sat fizioterapeuta.

Nekvih desetak kompletnih terapija je oko 1200 kn. Većini ljudi je dovoljno 10-15 terapija. Znam ja da to nije malo, ali koliko košta kad krepa vešmašina ili auto? A to ljudi plate bez puno razmišljanja jer im auto ili mašina treba. A tijelo i vlastita radna sposobnost ne treba?

polly
27.08.2008., 13:09
jesi u pravu, ali naj se srdit :)

ja djelomično polazim od sebe, uz plaćanje različitih manje i više ljekovitih pizdarija te privatnih pregleda, očalica i leća, te isto takvih nekih stvari za djecu,..... ostane slabo novaca još i za terapeute ikoje fele
a 10 terapija mi je skoro kao niti jedna :ne znam:
a bome mi trebaju i auto i veš mašina :zubo:
a djelomično od drugih, jer ima ipak podosta ljudi koji i bez plaćanja automehaničara za auto koji nemaju jedva vežu kraj s krajem

ararita57
30.08.2008., 11:05
hvala svima na savjetu, pa i misljenju...nisam stigla do sada odgovoriti....ja zaista ledjima radim, tako da ne vidim smisao odlazenja na terapiju i poslje nje posao koji mi je vjerojatno i donio ovaj problem (izmedu ostalog)...naime, za vrijeme godisnjeg me puno manje boljelo, bilo je dana kad uopce i nije, ali cim sam se vratila raditi opet sve ispocetka...takoder imam kolegicu koja je imala problema (doduse s vratnom kraljeznicom) i rekli su joj da ne ide raditi za vrijeme terapije.....pa ja sad ne znam, ali u 9 mj. zbog prirode posla ne mogu pomisljati niti na dan bolovanja....mozda sam i u krivu, neka mi kaze netko ako se vise razumije....
novaca se za pitanje zdravlja mora naci na ovaj ili onaj nacin, ali niti to mi ne garantira da cu dobiti ne znam kako bolji tretman...kako vec rekoh, imam iskustva sa bolnicama i slicnim, i mogu pouzdano reci da nije uvijek bolja opcija ici privatno (osobito sto, po vise manje svim ustanovama te vrste u svom gradu imam poznanstva)....osim sto tako mnogo manje cekas naravno....to je samo moje misljenje
sve sto ste napisali inace stoji, treba rjesavati problem dok se jos moze

ararita57
30.08.2008., 11:11
i inace, ovo je moj nalaz, ako ga netko razumije h cula misljenje (iako sam ih vec cula nekoliko)...dakle..

Uredna mineralizacija prikazanog skeleta... reducirana fiziološka lordoza lumbane kraljeznice... sinistrokonveksni torzioni skolioticni zavoj...asimilacija L-S prijelaza - sakralizacija L5 kraljeska s pseudoartrozom izmedu masivnog poprecnog nastavka L5 i lateralne mase S1 s lijeve strane...visina trupova kraljesaka je primjerena...ocekivano reducirana sirina diskalnog L5-S1 vertebrogenog segmenta...dorzalna interkorporalna linija preti se u kontinuitetu...inicijalni osteoartritis intervertebralnih zglobova L-S prijelaza...

eto, ubih se prepisujuci....to je nalaz rendgena, pa ako netko nesto moze reci bila bih vam zahvalna

lahor
30.08.2008., 16:49
Sakralizacija je anatomska varijacija koju ima oko 5% ljudi, a praktično znači da su ti srašteni peti križni kralješak i križna kost, kod tebe ne potpuno jer postoji lažni zglob između l5 i S1. Ljudi koji imaju fenomen sakralizacije podložniji su degenerativnim promjenama kralješnice zbog nepravilnog opterećenja kralješaka, što je i kod tebe slučaj. Reducirana fiziološka lordoza - smanjena zakrivljenost kralješnice, kad staneš i pogledaš iz profila križa bi trebala biti lagano udubljena, kod tebe su previše izravnata - rezultat - opet se nepravilno opterećuju kralješci. Ovaj skoliotični zavoj vjerojatno nije ništa ozbiljno, par stupnjeva ne znači ništa, ali je problem kod već poremećene biomehanike jer se opet nadodaje dodatno opterećenje. Sve u svemu - nije baš nešto dobar nalaz, imaš degenerativne promjene lumbalnog dijela kralješnice (promjene uzrokovane trošenjem i starenjem). Ako imaš 50 godina, nalaz i nije toliko loš, ako imaš 30 - onda je.

S druge strane, rtg nalaz bez funkcionalnog statusa (stanje mišića, opseg pokreta, držanje, tvoje životne navike, posao i sl. podaci) ne znači ništa jer ti s ovim nalazom možeš imati muskulaturu u dobrom stanju koja nekako kompenzira ove promjene ili u lošem stanju pa imaš bolove. U fizikalnoj medicini samo rtg nalaz zaista ne znači puno, gledaju se i druge stvari.

Ići na bolovanje zbog terapiju ili ne - prvenstveno ovisi o težini problema i vrsti posla. Nemam dovoljno podataka da ti kažem bi li baš bilo nužno ići na bolovanje, u većini slučajeva to nije potrebno, a niti prihvatljivo (ne mogu si ljudi priuštiti bolovanje, pogotovo privatnici i oni koji rade kod privatnika).

ararita57
30.08.2008., 17:29
imam cak nesto manje od 30...godina jel... :(

hvala ti na objasnjenju, tako su mi nekako vec objasnili mada su oni dosta skrti na rijecima jelte...

i ono najbitnije, moze li fizikalna tu pomoci, u kojoj mjeri, sto jos mi je ciniti, dakle, zanemarimo moj posao itd, u idealnim uvjetima sto bih trebala raditi? a sto mozda ne...

mnogo ti hvala :)

lahor
30.08.2008., 19:11
Vježbati svaki dan. Pilates, yoga, leđno plivanje, sportsko penjanje ako imaš avanturističkog duha - nakon provedene fizikalne, čim budeš u stanju. Do onda rehabilitacijske vježbe koje se izvode na podu i uz minimum pomagala (lopta bi bila korisna).

Ne trebaš vježbati svaki dan sat vremena, ali minimum je 20 minuta. Izbjegavati nepravilno dizanje tereta. Nakon što učvrstiš mišiće, nema zapreke, možeš se baviti čime god želiš. Ne zaboravi - stres također može pojačati bolove, ako ti nešto ne paše u životu, možda to trebaš promijeniti.

Tebi su najbitnije vježbe, struje i magneti neće popraviti stanje tvojih mišića. Inače, jel vježbaš ti što? Jer, ako se nisi puno kretala vjerojatno će ti i par tjedana treninga već uvelike olakšati probleme, najvjerojatnije će bolovi posve nestati. Ako vježbaš, onda trebamo vidjeti u čemu je greška, izboru aktivnosti ili načinu na koji to radiš. Čekam odgovor.

Ne brini, nije to ništa tragično.

ararita57
30.08.2008., 19:52
uf, ja bas brinem i zvuci mi dosta lose, svaki put kad netko ponovo procita moj nalaz...no dobro, ziva sam ;)

bavila sam se odbojkom puno godina, a sada rekreativno vjezbam, aerobik, work out, tae bo, kombiniram, mada cesto imam pauze, jer nekad putujem a nekad ne stizem ici redovito a nekad je i ljeto pa mi se zbilja neda (no tad ostaje plivanje)...

bas sam mislila sad pocetkom 09. mj upisati ponovo rekreaciju...na jednu stranu osjecam za tim potrebu, a na drugu me strah da mi ne nasteti, buduci da ne znam sto je za moj problem dobro a sto nije....

mozda ces mi ti znati nesto reci? i na ovome sto si mi vec rekla sam ti beskrajno zahvalna :)

ararita57
30.08.2008., 19:54
ne znam jesam li naglasila, ja sada nisam ukocena i obavljam normalno sve dnevne aktivnosti, s time sto bolove imam skoro pa stalno, al sam vec navikla na njih pa mi nisu toliko vise ni strasni

p3r0
03.09.2008., 11:24
Pozdrav svima!

Imam jedan problem. Naime, bavim se sportom (nogometom) i od ponedjeljka (1.9) ujutro nakon što sam se probudio osjetio sam da mi je desna noga utrnula. Imao sam utakmicu u nedjelju popodne, ali nisam ništa osjetio do sutradan ujutro, a ne sjećam se da sam imao ikakav nagli trzaj ili pad ili nešto slično... Prvo sam pomislio da je to od spavanja, kao što se nekad zna desit, ali evo drži me već 3 dan i polako me brine... Takav nekakav čudan osjećaj kao da mi je noga utrnula, čak i dio iznad nje, znači desna strana tijela ispod ruke. Ne osjećam ni toplo ni hladno na tom cijelom području. Bio sam kod doktorice i rekla mi je da je vjerojatno nešto priklještilo živac i da je to zbog toga, ali meni evo već treći dan nije ništa bolje pa se jako brinem. Da li je netko imao kakva slična iskustva?

Hvala!

lahor
03.09.2008., 12:49
uf, ja bas brinem i zvuci mi dosta lose, svaki put kad netko ponovo procita moj nalaz...no dobro, ziva sam ;)

bavila sam se odbojkom puno godina, a sada rekreativno vjezbam, aerobik, work out, tae bo, kombiniram, mada cesto imam pauze, jer nekad putujem a nekad ne stizem ici redovito a nekad je i ljeto pa mi se zbilja neda (no tad ostaje plivanje)...

bas sam mislila sad pocetkom 09. mj upisati ponovo rekreaciju...na jednu stranu osjecam za tim potrebu, a na drugu me strah da mi ne nasteti, buduci da ne znam sto je za moj problem dobro a sto nije....

mozda ces mi ti znati nesto reci? i na ovome sto si mi vec rekla sam ti beskrajno zahvalna :)

Aerobic i tae bo nisu baš idealni, pogotovo ako ima skokova, tae bo je problematičan i zbog udaraca nogom. Work out je pretpostavljam vježbanje bez složene koreografije s utezima i ostalim pomagalima? To je ok. Za tebe je najbolji pilates, callanetics, različiti oblici korektivne gimnastike - bez skokova, naglih kretnji i velikih težina. Moj favorit je definitivno pilates, a imaš sad i varijanti yoga+pilates, to je isto odlično. Vjeruj mi, naći ćeš na tim vježbama još ljudi koji imaju ili su krenuli zbog sličnih problema. Plivanje je dobro također - leđno, ali ne polagano, nego treba zapeti. Izbjegavaj prsno plivanje, a kraul je isto dobar.

Samo ti upiši rekreaciju, svakako porazgovaraj s instruktorom o svom problemu da ti modificira neke vježbe ako bude trebalo. Podrazumijeva se da kreneš na mjesto gdje vježbe vode kvalificirani ljudi. Kralješnica ti je takva kakva je i nikad neće biti bolja. Mišići ti mogu biti puno bolji - a to možeš popraviti samo vježbanjem. Dakle - kreni :)

lahor
03.09.2008., 13:37
Trebao bi kod neurologa. Što prije.

ararita57
06.09.2008., 19:25
Aerobic i tae bo nisu baš idealni, pogotovo ako ima skokova, tae bo je problematičan i zbog udaraca nogom. Work out je pretpostavljam vježbanje bez složene koreografije s utezima i ostalim pomagalima? To je ok. Za tebe je najbolji pilates, callanetics, različiti oblici korektivne gimnastike - bez skokova, naglih kretnji i velikih težina. Moj favorit je definitivno pilates, a imaš sad i varijanti yoga+pilates, to je isto odlično. Vjeruj mi, naći ćeš na tim vježbama još ljudi koji imaju ili su krenuli zbog sličnih problema. Plivanje je dobro također - leđno, ali ne polagano, nego treba zapeti. Izbjegavaj prsno plivanje, a kraul je isto dobar.

Samo ti upiši rekreaciju, svakako porazgovaraj s instruktorom o svom problemu da ti modificira neke vježbe ako bude trebalo. Podrazumijeva se da kreneš na mjesto gdje vježbe vode kvalificirani ljudi. Kralješnica ti je takva kakva je i nikad neće biti bolja. Mišići ti mogu biti puno bolji - a to možeš popraviti samo vježbanjem. Dakle - kreni :)

lahor, evo uhvatih koji tren da konacno odgovorim.....kazes pilates, ajoj, probala sam i to, i nikako mi se nije svidao, ja sam bas za nesto s puno skakanja i dinamike, pilates mi je bio dosadan i uopce u neskladu s mojim afinitetom....ali sta je tu je, vise se ocito ne radi o onome sto zelim nego onome sto moram:( to ce mi tesko pasti jer kad ides bez volje bude puno tesko, ali ako je za neki dugorocni boljitak nemam drugog izbora....

inace, dosta sam znala i trcati, rekreativno, kada bi vrijeme bilo lijepo, povucem li paralelu izmedu tae bo i trcanja, i to je previse skakanja za moju kraljeznicu?

htjela sam jos pitati za masazu, bi li mi skodilo da koji put odem, prijateljica mi je maser, ali se ne usudim otici dok nisam tocno sigurna sto smijem raditi, cula sam za slucajeve kad je masaza napravila vise stete nego koristi?...

lahor
07.09.2008., 17:48
Probaj se natjerati par mjeseci na pilates, pa kad se malo dovedeš u red možda bi bilo ok vratiti se na ove druge vrste vježbanja. Trčanje hmmm, nisam pametna, nekima ne škodi, dapače pomogne im. Nisu to baš takvi pokreti kao kod tae bo-a. Dakle, prva rečenica bi vrijedila i za trčanje.

Masaža, ako je korektno izvedena, može samo koristiti. Dakle, pogotovo što imaš prijateljicu koja masira - ja bih iskoristila tu prednost. Masaža sama po sebi neće napraviti štetu, manipulacije, ako su izvedene nestručno, bi mogle štetiti.

nigber
07.09.2008., 21:25
Dobra vecer svima na sajtu, ukoliko zelite mozete mi se obratit po pitanju degenerativnih i traumatskih ozljeda kraljeznice, ja sam fizikalni medicinar,pa ukoliko imate pitanja izvolite.

hanacro
08.09.2008., 10:09
Za vrijeme godišnjeg odmora, u položaju sjedenja za stolom i čitanja knjige ( cca 1 sat ) nastupila je izrazito jaka vrtloglavica i povraćanje. To je trajalo cca 1 dan.

Nakon nekoliko dana počeli su jaki bolovi u prijedjelu vrata, ramena, lopatica i prsa...
Liječnik mi je rakao da je u pitanju vratna kralježnica i poslao me na rtg.
Sobzirom da su bolovi zaista jaki, rekao mi je da pijem lijekove protiv bolova tipa Voltaren, Ibuprofen ( retard i obični od 600 mg... )ili sl.

Nalaz: Početna unkartroza i interapofizarna artroza

Kakva je uobičajna, std. terapija?

nigber
08.09.2008., 15:49
i inace, ovo je moj nalaz, ako ga netko razumije h cula misljenje (iako sam ih vec cula nekoliko)...dakle..

Uredna mineralizacija prikazanog skeleta... reducirana fiziološka lordoza lumbane kraljeznice... sinistrokonveksni torzioni skolioticni zavoj...asimilacija L-S prijelaza - sakralizacija L5 kraljeska s pseudoartrozom izmedu masivnog poprecnog nastavka L5 i lateralne mase S1 s lijeve strane...visina trupova kraljesaka je primjerena...ocekivano reducirana sirina diskalnog L5-S1 vertebrogenog segmenta...dorzalna interkorporalna linija preti se u kontinuitetu...inicijalni osteoartritis intervertebralnih zglobova L-S prijelaza...

eto, ubih se prepisujuci....to je nalaz rendgena, pa ako netko nesto moze reci bila bih vam zahvalna

Tvoj nalaz ukazuje da imas zasukanu skoliozu(torzija) je sukanje sa lijevim zanosenjem ,sakralizacija L5 kraljeska znaci da je srastao,tj lumbalizirao i artrotske promjene,a masivni nastavak je rudimentarno rebro, izraslina koja nije prirodna vec degenerativna pojava, dakle sve se uklapa u sliku kroniciteta degenerativnog sindroma, ja imam privatnu praksu ,koja na podrucju Hrvatske se bavi iskljucivi niskorezonirajucim frekvencijama, tako da imam pacijenata koje dosta dobro saniramo ovom jedinstvenom metodom, no to je sad druga prica, a tebi ostaje hidro terapija plivanje i veliki rad u nekim nasim toplicama.

ararita57
08.09.2008., 16:46
Tvoj nalaz ukazuje da imas zasukanu skoliozu(torzija) je sukanje sa lijevim zanosenjem ,sakralizacija L5 kraljeska znaci da je srastao,tj lumbalizirao i artrotske promjene,a masivni nastavak je rudimentarno rebro, izraslina koja nije prirodna vec degenerativna pojava, dakle sve se uklapa u sliku kroniciteta degenerativnog sindroma, ja imam privatnu praksu ,koja na podrucju Hrvatske se bavi iskljucivi niskorezonirajucim frekvencijama, tako da imam pacijenata koje dosta dobro saniramo ovom jedinstvenom metodom, no to je sad druga prica, a tebi ostaje hidro terapija plivanje i veliki rad u nekim nasim toplicama.

malo toga ovdje bi razumjela, da mi lahor nije jednostavnim vokabularom `prevela` nalaz....sto je slika kroniciteta degenaretivnog sindroma? razumijem sto je kronicno i sto je degenerativno, i zajedno mi zvuce vrlo zastrasujuce, ali voljela bi da mi objasnis malo poblize...ne znam niti sto bih pitala, osim, sto to znaci za moju buducnost i sto se inace dogada sa ljudima slicne dijagnoze?:confused::ne zna: i sto sa tom izraslinom, dali se to operira ili sto se sa tim cini?
btw, sutra navecer idem kod fizijatra

lahor
08.09.2008., 17:33
Kronicitet degenerativnog sindroma.... jel to neki novi izraz za plašenje pacijenata? ...ostatak neću dalje ni komentirati.

Inače, što ti je to fizikalni medicinar? Fizioterapeut, fizijatar, nešto treće?

ararita57
14.09.2008., 13:10
Kronicitet degenerativnog sindroma.... jel to neki novi izraz za plašenje pacijenata? ...ostatak neću dalje ni komentirati.

Inače, što ti je to fizikalni medicinar? Fizioterapeut, fizijatar, nešto treće?

eto, nestao fizikalni medicinar nakon prvog konkretnog pitanja:kava:

da prijavim, narucih se na magnetnu pa sad cekam da mi jave (u kojem tocno stoljecu cu doci na red:rolleyes:)

tesko mi je sto su preporucili da ne ne bavim nikakvom tjelovjezbom dok nalazi magnetne ne budu gotovi....a vise se ni na more ne moze....trulim...

lahor
14.09.2008., 14:17
da, dugo se ceka na magnet. jedino ako ne zelis privatno, onda je oko 1600kn.

ararita57
14.09.2008., 18:32
da, dugo se ceka na magnet. jedino ako ne zelis privatno, onda je oko 1600kn.

nadam se da cu stici prije (veze i ponanstva) na magnet u bolnici...nebi mi bilo zao platiti ali sam dobila info da oni zaista imaju najbolji (barem u mojoj okolici)

pantaghana
15.09.2008., 12:49
O Cybex centru?

Ja sam pred 2 mjeseca operirala kraljeznicu L4-L5.
Jucer sam se vratila iz VZ toplica nakon 21 dan gdje mi je fizijatrica preporucila da idem u taj cybex centar. Kod mene postoji problem, sto su mi misici u poprilicnom disbalansu posto sam godinama imala bolove pa sam nalazila neke polozaje kako bi kompenzirala bol. Tako da mi je kuk "izbacen" u desno...i dosta me boli. Fizijatrica iz VZ toplica misli da bi trebala u cybex da mi se misici vrate u balans kako bi poslije mogla dalje nekim drugim vjezbama jacati misice. Ovako kad su misici u disbalansu nema smisla vjezbati jer se disbalans jos vise pojacava. Tako da sada radim samo one vjezbe iz Toplica.
No, ona mi je preporucila da idem tamo tek za mjesec dana (3 mj od operacije).
Pa cu nakon toga napisati o svojim iskustvima.

lahor
15.09.2008., 22:37
Ne mogu ti ništa pametno odgovoriti ovako napamet, ali sigurno da može biti koristi od cybexa. No, ni on nije svemoguć, navodno nije baš toliko dobar koliko se priča o njemu.

M@te0
16.09.2008., 16:33
Danas ujutro me je lagano poceo bolit vrat i postupno sve jače, toliko da nisam otišo u školu:cerek:
Nemogu pomaknut vrat u desnu stranu zbog jake boli, kao da mi se živac ukočio:ne zna:. Bol prelazi s vrata na gornji dio leđa...
Kaj da radim???

Fiume Bella
16.09.2008., 20:40
najbo0lje da posjetiš liječnika, a u međuvremenu uzmi nešto protiv bolova, možda ibuprofen

Fiume Bella
16.09.2008., 20:47
posljednjih mjesec-dva dana osjeća bol i pečenje u listu desne noge. također kod ustajanja iz sjedećeg položaja, ponekad osjećam jaku bol u kuku (najčešće desnom) i teško se ustajem. Jesu li obje tegobe u vezi s kičmom ili je kod lista noge u pitanju vena? izvana se na nozi ne vidi ništa.

pantaghana
18.09.2008., 10:01
Pozivam sve koji imaju problema s kraljeznicom ili ih zanima nesto u vezi kraljeznice da nam se pridruze na stranici:

www.kraljeznica.com

i forumu:

http://kraljeznica.info/forum/index.php

Pozdrav!

Cibertron
24.09.2008., 20:35
Meni je jedan prije 8 godina htio operirati protruziju (ili prolaps više se ne sjećam). Išla po drugo mišljenje kod Paladina, rekao nije to još za operaciju jer sam kao premlada (sad imam 30). Preporučio fizikalnu terapiju i akupunkturu radi bolova. U bolnicama se red na fizikalnu čekao mjesecima.
Krenula sam samoinicijativno prvo na plivanje, pa na pilates i u teretanu vježbati leđne mišiće koje, moram napomenuti sam prije zapostavljala.
Uglavnom mogu reći da nemam više problema, tu i tamo me boli ali ne više onako ko prije. Igram badminton, vozim bicikl, rolam i ne boli više :top:
Dok jednog dana ne počme okoštavanje i ti lijepo moraš na operaciju:confused:

lahor
24.09.2008., 21:18
Pišeš gluposti, kakvo okoštavanje???? Pa onda tek nema bolova i ne mora se ne operaciju. Doduše problem se tada obično seli segment više.

Cibertron
25.09.2008., 18:11
Kalcifikacija..valjda
Mislim volio bih da si u pravu ali da ti znaš kako to mene boli i posebno kad mijenja vrijeme.:bonk:
Inače imam problema s diskom i bol ide u lijevi dio stražnjce(koči se)
No možda si ti stručna pa ako znaš više tipkaj :s

pantaghana
25.09.2008., 18:33
posljednjih mjesec-dva dana osjeća bol i pečenje u listu desne noge. također kod ustajanja iz sjedećeg položaja, ponekad osjećam jaku bol u kuku (najčešće desnom) i teško se ustajem. Jesu li obje tegobe u vezi s kičmom ili je kod lista noge u pitanju vena? izvana se na nozi ne vidi ništa.

da to su sve tegobe vezane s kraljeznicom...

meni jako dobro poznate, na zalost.

a pred 2.5 mjeseca sam oiperirana

r jadra
25.09.2008., 19:03
rtg vratne kralježnice:

Održana je visina trupova kralježaka.
Antepozicija C3u odnosu na C4 za oko 2mm i C4u odnosu na C5 za 2mm je u fiz. granicama.
Reduciran iv prostor C5-C6.
Izravnata fiz. lordoza cerv.kralježnice.
Početna unkartroza.

može li mi netko objasniti taj nalaz?

marko426
17.02.2009., 14:18
bbbbbbbbbb

maniv
18.03.2009., 21:30
Pozdrav dragi moji forumaši!

Eto moja svrha i želja, a samim time i otvaranje teme, je zapravo nevjerica. Imam 24 godine i mislim da sam napokon osvjestio neke činjenice vezano za ljudsko zdravlje i onu staru : "Ako si sam ne pomogneš, neće nitko".

Ja vam imam problem sa kralježnicom još od svoje 16-te godine, i zamislite vi ovo, ja kao tada vec 8 godina sportskog života iza sebe, dolazim kod privatnog doktora koji me među ostalom narucuje 5 puta i to radi ovoga onoga, sa snimkama, radi kontrole itd, i to umjesto da djetetu od 16 godina kaže, otiđi i napravi MR, mlad si i može se sada reagirati dok je vrijeme, to naravno ne cini, nego kaže : napravi rtg, kojeg sam napravio i ustvrdi "naglašena slabinska lordoza uz rascijep luka S1,naravno dade mi vježbe neke besmislene, uz naravno poštedu od treniranja i tjelesne kulture......p.s. vidi smisla.......

Nadalje nakon 3 godine naravno da nema nikakvih pomaka, javim se ja i to " preko veze" na traumatološku, gdje napravih CT i sada kada sam malo zdravstveno obrazovniji naravno vidim da se tada već vidi i piše o mojoj protruziji na navedenom području, što je i profesor doktor prije 3 godine mogao lako doznati i reagirati, no......tadašnji no name doktor koji me pregledao na traumatološkoj bio je toliko suzdržan da ne bih želio nikome da to doživi.
Ulazim u ordinaciju, pozdravljam, predajem slike, on ih pogleda, krene prema pisačem stroju, napiše tada meni nepoznate rijeci i preda mi u ruke, bez da smo i jednu riječ prozborili.
Buduči da sam bio u šoku, upitam ja njega, ali doktore što mi preporučate za dalje, što sa sportom, rekreacijom, itd.....on mi odgovara......ne smiješ ništa, a ja ga upitam dali smijem plivati, na što odgovara da.

I ljudi moji......to je bio naš razgovor, da čovjek ne povjeruje, razgovor uvaženog i danas doktora, neču navoditi ime.

Priča se nastavlja, i danas sa konstantnim bolovima, sada se zapravo vračam na početak.......da.....bio sam kod prof. dr.....i ne znam kaj sve u nastavku titula, svaka čast, no ljudi moji ja sam za pregled od 10 minuta ostavio 400 kn jer da sam išao u bolnicu, čekao bi 4 mjeseca, i to samo da mi dr. kaže napravi MR, ja sam mu dao 400 kn, nadalje......vračam se sa snimkama, i dr. mi kaže protruzija L4 - L5 S1 sa kompresijom ventralnog subarahnoidalnog prostora uz uža foramina i fipertrofiju artikularnih nastavaka + lakša protruzija torakalnog TH8-TH9.......na što kaže da je lumbalni dio za operaciju, no prvo da riješim torakalni dio, radi kojega sam i došao jer sam imao bolove skroz u rebra, on mi rece da torakalni nije sporan, da je u redu, a da lumbalni treba rješiti operativno jer je dosta zeznuto, no prvo da idem internisti radi organa, koji možda utječu na bol u torakalnom djelu kralježnice.
Uz to ga upitam, kako to da često mokrim, da mi je zima za stopala, da imam slabu cirkulaciju, on me pogleda i rece : to sto se me pitali je kao da ste me upitali, zasto me boli glava, eto odgovora.
Ja znam da su pametni, itdi da moze biti sto solucija, ali ako mi je kraljeznica za operaciju, halo mozda je to razlog itd......no ocito covjek mora staviti knjige pred sebe, i proucavati, jer tesko je drugacije za svoj novac doci do riješenja.

Nastavak......dolazim ja fizijatrici, koja pogleda papire, i kaže, da lumbalni dio je koma itd.....no zar prof dr. nije vidio protruziju na torakalnom djelu, a ja na to rekoh, ne znam, i mislim si u sebi , dao sam mu 800 kn, nadam se da je vidio, a ona kaže, da.......njima to nije protruzija......istina je da nije veliko oštecenje, ali se vidi, i ono je u nalazu radiologa napisano.....i uzrokom je bolova ispod lopatica koji sežu u rebra......zaista KRASNO.

Nastavak.....obavim ja fizikalnu 10 dana, i naravno treba opet ici, nastaviti, besmisleno jer gubim 2 sata uzalud, uz preporuku plivanje.........to mi je najdraži dio, kada svi preporucuju PLIVANJE.......plivao sam ja tako mjesec dana i svaki put poslije plivanja 4 dana nisam normalno mogao hodati niti baviti od bolova u torakalnom i lumbalnom djelu kralježnice, te smatram da zaista tko ima problem sličan mojem, ne može nikako ici u bazen i plivati kraul ili leđno bez dobre pripreme kod PEHARCA ili nekim drugim nacinom, jer eto da se nisam uvjerio, i ja bih kao svi znalci preporucao plivanje.

Danas.....eto pišem......prvo na ljevom boku, pa na desnom, pa na trbuhu, pitate se zašto.....zato jer me bole leđa, a da ne govorim o guzici, haha, mislim "guzici", to jos nisam dozivio, ali me vec 3 dana rastura dupe, i to posteno, zaista ne znam zasto, ali za pretpostaviti je.......zbog kičme.....

Moji planovi...........ne znam zaista, kome se javiti, koliko platiti da te netko pregleda sa konkretnim i ljudskim pristupim,čiji sin moram biti, iz kakve familije.....ne znam ali javim se ako nađem kakvu soluciju......

Pozdrav svi vi meni slični križo-boljci! :)

lahor
18.03.2009., 22:09
Žao mi je kaj si naletio na takve doktore. Ne znam kaj bi rekla, možda fizioterapija nije bila kakva je trebala biti. Osim toga- 10 terapija je premalo. Koji si sport trenirao?

gorak
19.03.2009., 07:11
slabo ćeš od doktora nešto više saznat.znam kak ti je.samo nešto natipkaju i otpile te van.užas.i još kad te takav odoka šalje na operaciju.ma da nebi...ako ništa ne gurneš u đep onda si meso za vježbanje.

maniv
19.03.2009., 09:33
Ma fizikalna sve ok, mislim da dugotrajno može biti ok, zaista cijenim svaciju profesiju i nemam nista protiv nikoga, ali eto iskreno, dali je ozbiljan pristup s osobom za pod noz, da obavis ciklus terapija i onda si za drugi ciklus narucen tek za 2 mjeseca jer na uputnicu nema mjesta, a naravno ako iskesiras lovu, odmah si na redu..........mislim da to sve govori o pristupu sa ljudima i njihovim problemima, i to pogotovo kada ti dođe netko od 24 godine koji ima život ispred sebe, a kažeš mu da je kičma u komi, i da ti je žao što si tako mlad,kičma je u ozbiljnom problemu, a sa druge strane ti kaže, da dođeš za 2 mjeseca na terapije...............ma...............zaista mislim da što više odrastaš to si svjesniji da si prepušten sam sebi i volji Božjoj.

Što se tiče sporta........zaista nebi o tome, ne želim se niti prisječati jer mi je aktivnost sve u životu,i zaista sam se bavio svačime, i najteže je što si moraš osjestiti da si limitiran, ajde još ok, limitiran si, ali najgore je to, što ne možeš pronači osobu koja ce ti pomoci oko toga da te uputi, smijes to to i to, a nikako ne smijes to to i to..........jer znas da nema vise ni profesionalnog ni rekreacijskog sporta, samo imas vjezbe za ucvrscivanje muskulature, naravno ako si te srece pa pronades osobu koja ce biti spremna uz svoje znanje da joj platis i da te uputi na pravi put, kako bi rasteretio bolna mjesta filanjem raznih ostalih misica......

Zaista smo samo komadi mesa, koji ako nemaš " štelu ", onda si samo broj na zdravstvenoj kartici, a žalosno je što se sve to događa u tako humanoj
" zdravstvenoj " znanosti.

stjuardesa b
19.03.2009., 13:56
Plivanje- leđno

ja sam za leđa išla u Ligament u Dom sportova. Košta, ali su mi super

sad sam u dobroj fazi

maniv
19.03.2009., 16:18
Ej stjuardesa......ajd mi objasni gdje, kaj, što je to......ako ne smiješ tu, onda na privat.......thanx...........

ikka
05.04.2009., 20:26
moja najnovija dijagnoza:

obostrana parcijalna sakralizacija L5.
Suženje i.v. prostora L5S1.
Degenerativne promjene malih zglobova tog segmenta.

Molim Vas objasnite mi što to znači.
Hvala

fire
06.04.2009., 08:20
Pozdrav,
zadnjih mjesec dana me konstantno boli donji dio leđa,cijelom širinom.I kad ležim,i kad stojim i kad hodam.
Sagnut se uopće ne mogu,bol je užasna,imam osjećaj da ću se prepolovit.
U par navrata mi se dogodilo,kad sam vadila dijete iz autosjedalice,kad bi se uspravila,osjetila bih slabost u preponama i mišićima u nogama,noge mi se počnu trest,i imam osjećaj da će mi noge "popustit".Moram spustit dijete i primit se za nešto.To prođe za sekundu.
Al bol u leđima ne prolazi,a imam i posao koji mi samo otežava.
Još da napomenem,da me prije 10-tak godina tako primilo da nisam osjećala donji dio tijela,a bol je bila neizdrživa.Tada sam završila na hitnoj i primila blokadu.
Moje pitanje je,ići doktoru po uputnicu pa dalje? Kome,gdje? Ili će proći?
Hvala

splycho
15.04.2009., 16:30
Postovanje svima...evo citao san vase postove ali priznajem da je to meni spansko selo i da bas ne razumin ko pije a ko placa. Vjerujen da iman isti problem tj moja cura (25 god.) pa me zanima moze li mi netko objasnit o cemu se radi te kako pomoci da osobi bude lakse...unaprijed hvala

Radioloski nalaz

MR LS kraljesnice:
Sagitalni i transverzalni MR presjeci u standardnim tehnikama prikaza.
Svi presjeci napravljeni i s paramagnetskim kontrastnim sredstvom.
Na seriji sagitalnih i transverzalnih MR presjeka kroz podrucje lumbosakralnog spinalnog kanala,vidi se uredna visina,oblik i struktura prikazahim trupova kraljezaka osim u desnom kranijalnom dijelu trupa S1 kraljeska gdje se vidi okrugla lezija velicine 1,5cm.
Lezija je hiperinteziteta signala u T2,a jipointeziteta signala u T1 mjernom vremenu,imbibira se kontrastom i dif. dg. moze odgovarati atipicnom hemangiomu

*prije nastavka nalaza zanima me da li je lezija i spomenuti atipicni hemangiom nesto lose ili je to "zanemarivo"*

Prikazana torako-lumbalna medula fizioloskog je inteziteta signala.
Na razini i.v. L3-L4 i L4-L5 vidi se plica dorzomedijalna protruzija i.v. diska koja komprimira vebtralnu konturu duralne vrece,reducira lateralne recesuse bez znakova znacajnijeg radikularnog konflikata.
U dorzalnom dijelu diska vidi se trakasti hiperintezitet signala u T2 mjerenom vremenu velicine 0,5cm a u smislu kidanja niti anulus fibrozusa.
Na razini L5-S1 visi se sira dorzomedijalna protruzija i.v. diska koja komprimira ventralnu konturu duralne vrece,reducira lateralne recesuse bez znakova znacajnijeg radikularnog konflikata.
Kostana redukacija neuralnih foramena bez znakova kompresivnog efekta na radikse.

Specijalist radiolog: Dr. Gordana Glavina , Split

...eto bio bi zahvalan svima koji bi me mogli malo uputiti o cemu se tocno radi,tj sta bi se preporucilo da se osobi pomogne jer od vecine doktora nismo dobili nikakvo rjesenje. Spominjala se operacija ali zbog dobi osobe strogo je odbacena.

Unaprijed hvala svima na posvecenom vremenu i eventualnog odgovoru.

synke
09.12.2009., 18:54
Operirao sam kralježnicu prije dva tjedna no nitko mi nije rekao ni uputio kad mogu počet sjedit,uglavnom ležim,tu i tamo napravim pokoji korak i to je to.Ima li tko kakvih saznanja ili je to prošao da zna kad bih mogao počet.Unaprijed hvala

Prog rock
10.12.2009., 07:12
Pa zar ti u bolnici nisu ništa rekli? Stvarno nam je zdravstvo :flop:
Meni su jučer savjetovali posjet neurokirurgu i eventualnu operaciju,nekakve iglice kojima se pale diskovi,nisam pola razumio a jedva sam čekao da izađem van.(Minimalno invazivni zahvat,veli doktorica,bez rezanja.)
Da li netko zna o čemu se radi?:ne zna:
Hvala!

Prog rock
10.12.2009., 10:51
Ima vas puno koji o tome,nažalost, znate iz vlastitog iskustva.
Molim vas kratki odgovor.:moli:

fripp
12.12.2009., 10:15
I ja imam takve probleme,nekad se mogao dobiti savjet na Forumu.hr,a sada to ljude više ne zanima:ne zna:

ema007
12.12.2009., 22:24
Prog rock vjerojatno je u pitanju PLDD minimalno invazivna metoda, odnosno laser. To gotovo uopće nije operacijska metoda ali ima i rizika naravno, mogućnost oštećenja okolnog tkiva. Synke neki operirani nisu sjedili ni 2 mjeseca duže od 10 minuta i prošli su bolje od onih koji su odmah sjedili, ali puno više o tome pročitaj na Kralježnica.com

Atomant
14.12.2009., 15:02
Kad možeš počet sjedit? E to ovisi od čovjeka do čovjeka ali 2 tjedna nakon operacije to još nije preporučljivo.
Ovisi o tjeku oporavka ali ja iz svog iskustva velim da ja nisam barem mjesec dana sjedio

mortimer
16.12.2009., 09:14
Pozdrav,evo malo iz osobnog iskustva,ja čak mjesec dana skoro uopće nisam sjedio tj.jesam al skroz kratki intervali,za ručkom i sl.
Meni je nakon operacije rečeno da 5-6mj. ne smijem dizati nikakav teret tezi od 2-3kg,puno šetnje,vježbanje kod kuće,nadam se da si bar vježbe savladao prije operacije.Ukratko vrlo je važno,ako ne i najvažnije ponašanje 4-5 mj. nakon operacije tzv.postoperativni oporavak.Vjerovatno su te savjetovali kada i u koje toplice češ otići.
Kralježnica.com je stvarno ok stranica i dosta toga vezano za ovu temu možeš tamo pronaći iako na forumu od iste prevladava nekakvo tmurno,sivo raspoloženje.
Pozdrav i želim ti kvalitetan oporavak, nemoj žuriti sa fizičkim opterečenjima.

ninator
16.12.2009., 09:43
operirana sam po drugi puta prije 3 i pol tjedna!
ne smijes sjediti 3 mjeseca,po mom osobnom iskustvu to je predugo razdoblje pa sam odlucila porazgovarati sa fizioterapeutom (naravno,off the record) i on mi je savjetovao da ipak nakon 6 tjedana pocnem sjediti po 10-15 min u komadu,odnosno dok ne pocne boliti!
Naime,nakon prve operacije sam se striktno drzala nesjedenja 3 mjeseca i nakon toga mi je svako sjedenje izazivalo bol,zato ti je moj savjet nakon 5-6 tjedana pocni sjediti tih 10-15 minuta 4-5 puta u danu!

kaj se tice nosenja tereta,najvise 1kg i to s obje ruke drzati na prsima cak 6 mjeseci!!!!!!!

GSM
20.12.2009., 22:34
Ovo sto ti pricas vrijedi za klasicne otvorene operacije kraljesnice.

Danas je u svijetu stanard, a uskoro ce i u Hrvatskoj biti, mininalno-invazivna kirurgija kraljesnice (MISS). Poslije nje, sjedenje je obavezno 3-4 puta dnevno po 20-ak minuta. Takodjer ne postoji potreba za fizikalnim terapijama i toplicama (osim u slucaju neuroloskih deficita).

@Prog rock
Perkutana Laserska Dekompresija Diska je vrh svjetske kirurgije kraljesnice. Naravno, ima boljih, kompleksnijih i drukcijih MISS zahvata, no kod indiciranih bolesnika ovo je definitivno najbolja opcija. Postotak uspjesnoti prema svim studijama (desetci tisuca pacijenata) je oko 80%, komplikacije, vecinom discitis su prisutne kod manje od 1% operiranih.

Vazno je napomenti da nema reza, oziljaka, oziljnog tkiva, priraslica, i ako sve prodje dobro na poslu si za mjesec dana.

@synke
Tvoja dijagnoza i tip operativnog zahvata su?

Prog rock
23.12.2009., 17:52
Ovo sto ti pricas vrijedi za klasicne otvorene operacije kraljesnice.

Danas je u svijetu stanard, a uskoro ce i u Hrvatskoj biti, mininalno-invazivna kirurgija kraljesnice (MISS). Poslije nje, sjedenje je obavezno 3-4 puta dnevno po 20-ak minuta. Takodjer ne postoji potreba za fizikalnim terapijama i toplicama (osim u slucaju neuroloskih deficita).

@Prog rock
Perkutana Laserska Dekompresija Diska je vrh svjetske kirurgije kraljesnice. Naravno, ima boljih, kompleksnijih i drukcijih MISS zahvata, no kod indiciranih bolesnika ovo je definitivno najbolja opcija. Postotak uspjesnoti prema svim studijama (desetci tisuca pacijenata) je oko 80%, komplikacije, vecinom discitis su prisutne kod manje od 1% operiranih.

Vazno je napomenti da nema reza, oziljaka, oziljnog tkiva, priraslica, i ako sve prodje dobro na poslu si za mjesec dana.

@synke
Tvoja dijagnoza i tip operativnog zahvata su?
Puno hvala!:top:

Prog rock
23.12.2009., 17:53
Prog rock vjerojatno je u pitanju PLDD minimalno invazivna metoda, odnosno laser. To gotovo uopće nije operacijska metoda ali ima i rizika naravno, mogućnost oštećenja okolnog tkiva. Synke neki operirani nisu sjedili ni 2 mjeseca duže od 10 minuta i prošli su bolje od onih koji su odmah sjedili, ali puno više o tome pročitaj na Kralježnica.com

Hvala lijepa!:)

Aviss
28.12.2009., 15:10
Može li mi netko komentirati nalaz radiologa?!

Snimke LS kralješnice pokazuju reduciranu lordozu te sinistrodevijaciju uredno visokih nešto slabije mineraliziranih trupova.
Ventrolateralna rubna osteofitoza trupova od L3 distalno.
Znakovi diskopatije sa prisutnim vacuum fenomenom L4/L5 TE L5/S1 segmenta gdje je i sužen i.v. prostor.
Neravne konture rubova pokrovnih ploha navedenih trupova.
Kalcificirana stijenka trbušne aorte i završnih ogranaka.

ema007
28.12.2009., 20:52
Nisam stručnjak, ali i ja imam lordozu, to je iskrivljenje kralježnice, a za jedan disk piše da mi je osteofit. Poslat če te na fizikalnu terapiju i vježbe. Kad bi napravio CT ili MR onda bi puno detaljnije znao u čemu je tvoj problem

Termination
28.12.2009., 22:39
Može li mi netko komentirati nalaz radiologa?!

Snimke LS kralješnice pokazuju reduciranu lordozu te sinistrodevijaciju uredno visokih nešto slabije mineraliziranih trupova.
Ventrolateralna rubna osteofitoza trupova od L3 distalno.
Znakovi diskopatije sa prisutnim vacuum fenomenom L4/L5 TE L5/S1 segmenta gdje je i sužen i.v. prostor.
Neravne konture rubova pokrovnih ploha navedenih trupova.
Kalcificirana stijenka trbušne aorte i završnih ogranaka.

Hm. Aplanirana je slabinska krivina kralježnice i iskrivljena u lijevo. Od L3 pa nadalje su vidljivi koštane izraslice na trupovima kralježaka. Najznačajnije: diskopatija i suženje intervertebralnog prostora između 4. i 5. te 5. slabinskog kralješka i križne kosti, što upućuje na hernijaciju dotičnih diskova koja može prouzrokovati bolove i oduzetost od tog dijela leđa pa sve do nožnih prstiju jer dolazi do pritiska na korijene živaca zaduženih za donje ekstremitete. Zbog toga si vjerojatno i poslan na MR. Nalaz ćeš odnijeti onome tko te poslao (pretpostavljam neurokirurgu) i on će ovisno o tome što pokazuje MR slika i klinička slika zatražiti dodatne pretrage (EMNG) i preporučiti terapiju (fizikalna terapija, operacija...). Također je zamjetna i arterioskleroza na trbušnoj aorti pa bi trebalo preispitati životne navike (pušenje, hranu, kretanje) i stvar držati pod kontrolom liječnika. Sretno!

mmicic
29.12.2009., 07:08
Jučer sam dobila RTG nalaz slijedećeg sadržaja pa bi molila ukoliko mi netko može pojasniti, meni se kao laiku čini dosta loš pa da me bar malo ohrabrite, ako mi se intuicija na zalost ipak ostvari:-(

Imam 33godine, visoka sam 180cm, bavim se izrazito sjedilačkim poslom:-( , vjezbam 2X tjedno, pilates.

'Snimka vratnog segmenta kralješnice održane visine trupova koji su u alordozi, odrzane straznje inkorporalne linije.
Inkorporacija nukleus pulposusa u pokrovne plohe trupova srednjeg dijela segmenta kraljesnice.
Skleroza artikualcijskih ploha malih zglobova.Dijastaza spinoznih nastavaka C4-C5.
Prominentiniji unkovertebralnih zglobovi s unkartrozom u visini C5-C6 lijevo.
Masivni transverzalni nastavci u visini C7obostrano.
Rubne apozicije I.kostotransverzalnog zgoloba desno.

Skolioza torakalnog segmneta kralješnice s pojacanjem fizioloske arkuarne kifoze proksimalnog dijela segmenta.
Inetvertebralna osteohondroza uz ventralne apozicije.

Gibus torokalumbalnog prijelaza uz porozu, anteklinasto formiranih trupova Th12 i L1.
Reducirani su intervertebralni prostori.
Dorzopozicija L3 u odnosu na L4 te L5 u odnosu na S1 s inkorporacijom nuceleus pulposusa u pokrovne plohe trupova.
Reduciran je i.v. prostor L5-S1.
Neoštre konture artikulacijskih ploha malih zglobava u razini L4-L5, L5-S1, izrazitije desno.
Sinisrtopozicija lumbalnog segmenta kralješnice.
Stanje po erozivnom desnostranom sakroielisu.'

Radila sam i HLA tipizaciju tkiva al nalaz nije još gotov. Scinitigrafija mi je pokazala nakupljanje reagensa u oba sakroilijačna zgloba.

Ispričavam se na tipfelerima i unaprijed zahvaljujem na odgovoru i savjetima!

Aviss
29.12.2009., 12:27
terminate, prije svega veliko hvala na odgovoru!

Radi se o muškarcu od 50g. Prije nekoliko godina slomio je petnu kost na tri mjesta, zatim je svo opterećenje krenulo na drugu nogu, slijede i problemi sa kukovima. Sada ga leđa zaista jako bole, slabo se kreće (upravo zbog bolova)...Na ovu pretegu ga je poslala dr. opće prakse. U siječnju je naručen kod fizijatra...
Može li se po tvojem viđenju stvari rješiti njegov problem? Ima li rješenja za te bolove? Jer ovo ga ubija kako u fizičkom tako i u psihičkom smislu.:confused:

Termination
29.12.2009., 16:08
@mmimic: no comment
Posavjetuj se s liječnikom, počni s fizikalnom terapijom i više vremena posveti tjelovježbi (najbolje plivanje). Kad si na poslu, više puta se ustani i prošetaj. Ovako se možeš dovest samo do veće katastrofe...

terminate, prije svega veliko hvala na odgovoru!

Radi se o muškarcu od 50g. Prije nekoliko godina slomio je petnu kost na tri mjesta, zatim je svo opterećenje krenulo na drugu nogu, slijede i problemi sa kukovima. Sada ga leđa zaista jako bole, slabo se kreće (upravo zbog bolova)...Na ovu pretegu ga je poslala dr. opće prakse. U siječnju je naručen kod fizijatra...
Može li se po tvojem viđenju stvari rješiti njegov problem? Ima li rješenja za te bolove? Jer ovo ga ubija kako u fizičkom tako i u psihičkom smislu.:confused:

Opterećenje samo jedne noge je zasigurno doprinijelo ovakvoj situaciji.
Pokušajte prvo s fizikalnom terapijom uz obvezno mirovanje (nema ćućanja, dugotrajnog sjedanja, podizanja teškog tereta, naglih pokreta).
Ako se bol ne počne povlačiti u roku 2-3 tjedna, obavezno se javite neurologu/neurokirurgu. U svkamo slučaju bi bilo poželjno da se operacija izbjegne.

mmicic
30.12.2009., 11:09
Terminate, hvala!
Evo upravo se naručila na fizikalnu, na Rebru koje mi nije baš blizu, al dobro, moram se potruditi!
I morati ću početi navijati sat 10ak minuta ranije, da krenem sa svakodnevnim vježbanjem.

Dobra je vijest da nemam taj HLA B 27 antigen, jer mi je i bez toga kralješnica u klincu:(

Mutti
06.01.2010., 10:45
Sve je pocelo 2008. u veljaci tako da mi je pozlilo u autu i od tada kronicne vrtoglavice. Obavila sam sve zive pretrage ukljucujuci i ct glave i na kraju je nalaz radiologa bio, blaze kifoziranjeu segmentu c4c5 i POCETNA UNKARTROZA I INTERAPOFIZARNA ARTROZA
U medjuvremenu sam razvila sve moguce simptome od vrtoglavice, nesanice,, nisam mogla govoriti normalno recenice jer mi mozak nije radio, totalno zaboravljanje, tresavice ruku i nogu, povracanja, reagiranje na promjene vremena, peckanja u "siji" te bolova. Glavu nisam mogla dugo drzati u zraku koliko mi je bila teska. Gledati sam mogla samo ravno, dole i gore ne jer bi mi se odma vrtilo.
To sad vec traje 2 godine. Betaserc sam gutala godinu i pol bez ikakvog efekta, dok nisam prije pola godine krenula na fizikalnu masazu.
Tamo su mi rekli da mi je oko pocetka kraljeznice vidno upaljeno (mene je bolili, al ne vidim ja sebe iza), ko velika kvrga i jos su mi napipali u vratu i potiljku glave vece kvrge. Masazama (1X tjedno) mi je bilo bolje, nakon masaza sam se osjecala kao da sam se "napila kisika" i prsti su mi bili topli, tocno sam osjecala kako mi se krv vraca u glavu....
Medjutim, to je privremeno rjesenje, kvrge su tu i dalje, nekada manje, nekada jace upaljeno, kazu da je kraljezak c7 taj koji mi to radi, ali osim 2-3 X godisnje propisane fizikalne terapije nitko mi ne nudi nekakav dugorocni plan oporavka.
I dalje imam vrtoglavice, bolove u siji, reagiram na vrijeme i cesto mi je tesko gledati gore i dole jer mi se vrti. Ruke i noge se i dalje tresu, nekada imam trenutke da mi se ruke vise tresu nego mojoj 90-godinjoj baki.
S obzirom da radim uredske poslove, mozete zamisliti kako mi je ponekada tipkati, citati ili pisati. 2008. sam na poslu doslovno zivjela od stare slave jer nisam nista pamtila, na pola recenice nisam znala sto pricam i sta ocu reci, a radim statistiku i moram biti skoncentrirana.
Do sada je otislo novaca i novaca, a sve su to stvari koje si ne mogu priustiti, pa nekako krpam...
Sada cu 33 godine i ne znam vise sto da radim.
Ako netko ima nekakav savjet neka mi se slobodno javi, moze i na pm.
Hvala sto ste me saslusali,
mutti

player 1
22.06.2010., 09:47
pozdrav ljudi
nesto me zanima,,,,skuzivsi jednog dana da mi je kraljesnica kriva ono pogrbljena(samo da se zna nikada nisam imao bolove) poceo sam raditi vjezbe istezanja sto sam nasao na internetu i ono imalo je dosta dobri rezultata ali i sada dok radim dodem do jednog plozaja i ne moze se dalje
a
a
- a slikovito :mig:
-- a
-- a
pitanje postoji li vjerojatnost da su srasla dva kraljeska(da li to postoji uopce):confused: pa da je ne mogu istegnuti ili mozda misici trenutno ne mogu dalje???????imam 19 godina

yedwy
22.06.2010., 10:41
A na kojem dijelu kralježnice je "blokada" tj ova slika?

Naime prelaz i vratnog u prsni dio normalno tako izgleda jer se prelazi sa slobodno pokretnih vratnih kralježaka na prsne i rezgibavanje tu baš ne pali jer su to kralješsic koji su jelte malo ograničeni u kretanju nekim koštanim "dodacima" poznatijim pod imenom - rebra... :D

player 1
22.06.2010., 22:12
oprostite nisam naznacio vratna kraljeznica,znaci tako izgleda vrat gledajuci s leda

sanjuška67
30.06.2010., 06:32
Dobila sam snimke vratne i torakalne kralježnice pa me zanima nalaz:
na standardnim snimka ma vratne kralj. alordoza uredno visokih trupova kralježaka. Uredna širina i.v. prostora na svim razinama. Osteoartritis malih zglobova u kaudalnom segmentu. masivni poprečni nastavci, artroza unkovertebralnih zglobova.
Torakalna kralježnica -vidljiva incipijentna dekstrokonveksna skolioza. Uredna je visina trupova kraljež. i primjerena širina i.v. prostora.
Znakovi umjerene spondiloze u središnjem dijelu kralježnice.
Molim Vas za savjet što mi je dalje činiti i kakvo je stanje kralježnice s obzirom na nalaz.
unaprijed zahvaljujem :)

Young1
30.06.2010., 10:32
Već sam o tome pisao na sličnoj temi. pogledaj :alordoza-hipolordoza -izravnjenje fiziološke iskrivljenosti kralježnice. radi se o poremećenoj statici kralježnice. Cjelokupan nalaz odgovara degenerativnim promjenama. Uzmi RTG slike i javi se fizijatru da ti da terapiju i vježbe za kralježnicu.:top:

sanjuška67
01.07.2010., 06:40
Dobila sam snimke vratne i torakalne kralježnice pa me zanima nalaz:
na standardnim snimka ma vratne kralj. alordoza uredno visokih trupova kralježaka. Uredna širina i.v. prostora na svim razinama. Osteoartritis malih zglobova u kaudalnom segmentu. masivni poprečni nastavci, artroza unkovertebralnih zglobova.
Torakalna kralježnica- vidljiva incipijentna dekstrokonveksna skolioza. Uredna je visina trupova kraljež. i primjerena širina i.v. prostora.
Znakovi umjerene spondiloze u središnjem dijelu kralježnice.
Molim Vas za savjet što imi je dalje činiti i kakvo je stanje kralježnice s obzirom na nalaz.
Unaprijed zahvaljujem

player 1
01.07.2010., 09:15
:ceka:

Aviss
30.07.2010., 14:10
Već sam postala o problemu mog oca vezano za kralježnicu...

Novi nalazi...RTG kralježnice:

Funkcionalne snimke LS kralježnice pokazuju potpuni gubitak funkcije L5/S1 segmenta.
Znakovi aseptičnog discitisa L4/L5 segmenta.

Može li pojašnjenje molim Vas...:s:s:s

MR naručen tek u 3 mj.2011. Fizikalna terapija u 11 mj.(bio je već u 5 mj. neko malo poboljšanje osjetio)

garoul
30.07.2010., 19:16
Molim Vas da mi protumačite značenje mog RTG nalaza, jer imam 21 godinu i mislim da sam premlada za ovakvo stanje. Studiram stomatologiju te su mi zbog moje budućnosti svi mogući savjeti neophodni.
Naime u nalazu stoji ovako: 'Standardni carvikogrami pokazuju urednu mineralizaciju i visinu trupova kralješaka, uz alordozu, bez prekida stražnje interkorporalne linije. Od razine C2 do C5 vidljivo je formiranje dorzalnih spondilofita koji se utiskuju u neuralne foramene, uz znakove unkartroze. Početne degenerativne promjene malih i.v. zglobova na distalnim segmentima. I.v. prostori su uži u stražnjim djelovima na segmentima C2 do C4. RTG snimke torakalne kralješnice pokazuju blažu skoliozu, bez prekida stražnje interkorporalne linije. Uredna je mineralizacija i visina trupova kralješaka, uz početne spondilodeformirajuće promjene. Održana širina i.v. prostora.'
Još bih postavila pitanja: Što poduzeti i koji je uzrok svega toga? Da li je moguće da je s tim povezano i to što ja u zadnjih dvije godine puno slabije pamtim i koncenrtiram se te osjećam smetenost i vrtoglavice?
Unaprijed zahvalna

Gerta
31.07.2010., 13:56
Molim Vas da mi protumačite značenje mog RTG nalaza, jer imam 21 godinu i mislim da sam premlada za ovakvo stanje. Studiram stomatologiju te su mi zbog moje budućnosti svi mogući savjeti neophodni.
Naime u nalazu stoji ovako: 'Standardni carvikogrami pokazuju urednu mineralizaciju i visinu trupova kralješaka, uz alordozu, bez prekida stražnje interkorporalne linije. Od razine C2 do C5 vidljivo je formiranje dorzalnih spondilofita koji se utiskuju u neuralne foramene, uz znakove unkartroze. Početne degenerativne promjene malih i.v. zglobova na distalnim segmentima. I.v. prostori su uži u stražnjim djelovima na segmentima C2 do C4. RTG snimke torakalne kralješnice pokazuju blažu skoliozu, bez prekida stražnje interkorporalne linije. Uredna je mineralizacija i visina trupova kralješaka, uz početne spondilodeformirajuće promjene. Održana širina i.v. prostora.'
Još bih postavila pitanja: Što poduzeti i koji je uzrok svega toga? Da li je moguće da je s tim povezano i to što ja u zadnjih dvije godine puno slabije pamtim i koncenrtiram se te osjećam smetenost i vrtoglavice?
Unaprijed zahvalna

Sve što je opisano su degenerativne promjene - znači ništa opasno - ali opet preprerano za tu dob.

Zašto je tako rano to nastalo teško je reći. S jedne strane genetika sigurno ima svoju ulogu (bilo bi zanimljivo vidjeti snimke roditelja), vjerojatno se i loše držiš pa je to pridonijelo svemu.
Degenerativne promjene koje su opisane svakako mogu pritiskom na neuralne i vaskularne strukture dovesti do neuroloških simptoma koje imaš.

Najbolje je da odeš kod fizijatra, počneš sa fizikalnom terapijom i redovito se baviš nekim sportom kako bi si jačanjem muskulature vrata i leđa smanjila tegobe.

garoul
31.07.2010., 16:49
puno hvala

murtila
11.08.2010., 15:07
Prije mjesec ipo dana počeli su mi bolovi u lijevom boku i pomalo se spuštalo
prema dolje, i došlo do lista.
MM je mislio da sam istegla mišić ili šta već pa me masirao
Otišla snimiti nogu i nalaz ortopeda je izrazito suženje L5S1 i dijagnoza je Lumboischialgia
i dao mi je Zaldiar tbl koje mi nisu ništa pomogle
nisam više nikakva snimanja napravila, bolovi su bili na momente,
koji put bi popila koju tabletu protiv bolova, i to je bilo to do prije 5-6 dana

Dva dana mi je doktor dao inekciju Voltarena i još nečega (mislim deksazepam ili tako nekako) jer sam morala raditi i to je nekako ublažilo
ali poslije toga mi je bilo gore
Bolovi u nozi su bili toliki da se nisam više mogla oslanjati na nogu ( i danas još uvijek)osjećaj mi je kao da mi je noga slomljena a ja moram hodati i to grozno boli
Posao mi je takav da me nema tko trenutno zamjeniti, i dosta provedem vremena u pokretu, što mi samo pogoršava, jer tek kad se umirim-bolje mi je....odnosno ne osjećam bol
Otišla privatno kod fizijatra i danas mi je 3 put, i dalje je sve isto
objasnio mi je da masažom mora osloboditi pritisak na živac, odnosno da je disk izletio, ili napuknuo, iscurila želatina, i pritiska živac
pokazao mi je kako ležati, dizati se iz kreveta i sve ostalo jer svakim nepravilnim pokretom mi može biti gore
i da makar par dana mirujem, nezgodno sa poslom ali ovakva nemogu raditi jer se ne mogu uopće oslanjati na nogu
nekako ipak uzela dva dana odmora.....i ne znam hoću li se uopće moći vratiti radit za dva dana...i dalje se ne mogu micat...jedino mi ležanje odgovara....čim krenem hodati...ajme, najveća je bol u listu

Po onome kako sam ja shvatila, taj disk se ne može vratiti na mjesto, :ne zna:
znam da je sve to dugotrajan proces a zanima me ako se moram vratiti na posao-da li mi to pogoršava,
jer ponavljam, imam dosta saginjanja i takvih pokreta pri poslu, iako sam većinu vremana na istom mjestu, nema neke šetnje

ema007
11.08.2010., 15:11
Disk se ne može bez operacije "popraviti". Napravi magnetsku rezonancu lumbalnog dijela i idi neurokirurgu da ti da savjet

murtila
12.08.2010., 12:41
Da, znam, trebam što prije napraviti MR iako mi je fizijatar rekao da se ništa bitno u terapiji neće promjeniti
treba se osloboditi pritisak na živac i to je to, e sad..koliko će vremena trebat za to :ne zna:
ja i danas jedva hodam, odnosno čim stanem na noge.....bol je tolika da moram leći ili sjesti
najgore mi je radi posla, a s druge strane...jebeš posal zdravlje je najbitnije

solar
12.08.2010., 12:47
u nekim slučajevima je fizikalna kontraproduktivna...

ovaj dio "Otišla privatno kod fizijatra i danas mi je 3 put, i dalje je sve isto
objasnio mi je da masažom mora osloboditi pritisak na živac, odnosno da je disk izletio, ili napuknuo, iscurila želatina, i pritiska živac" mi nije jasan kod tog fizijatra.

svaki liječnik bi trebao znati da će masažom teško riješiti bolove prouzročene protruzijom, hernijom ili ekstruzijom diska.
svakako što prije napraviti MR, jer ako se radi o curenju diska bilo kojeg tipa stvar nije za zezanciju.

možda malo previše pušem na hladno ali na svom primjeru sam se opekao..

murtila
14.08.2010., 15:51
u nekim slučajevima je fizikalna kontraproduktivna...

ovaj dio "Otišla privatno kod fizijatra i danas mi je 3 put, i dalje je sve isto
objasnio mi je da masažom mora osloboditi pritisak na živac, odnosno da je disk izletio, ili napuknuo, iscurila želatina, i pritiska živac" mi nije jasan kod tog fizijatra.

svaki liječnik bi trebao znati da će masažom teško riješiti bolove prouzročene protruzijom, hernijom ili ekstruzijom diska.
svakako što prije napraviti MR, jer ako se radi o curenju diska bilo kojeg tipa stvar nije za zezanciju.

možda malo previše pušem na hladno ali na svom primjeru sam se opekao..

Ma, da....sad sam totalno zbunjena
ovaj kod kojega idem, osim masaže rukama koristi i struju i magnet,
ali se i meni sve to čini, da nema nikakvog efekta, možda je još rano o tome govorit, pogotovo dok ne napravim MR
mislim se da li bi mi bilo pametnije otić kod jednog drugogo koji uopće ne radi rukama već strojevima, znači osim tih struja i sl. stvari ima neki skupi aparat na koji legneš i pomalo te rasteže,
čovjek mi govori kojega su slali hitno na operaciju, da je to rastezanje njemu pomoglo, doduše trebalo mu je 30-40 puta otić ali je izbjegao ooperaciju i danas je po tom pitanju odlično

kako onda taj živac osloboditi od pritiska :ne zna: da li mirovanje dovodi do toga,
da li je vrijeme to koje je potrebno da se to stanje promjeni, naravno u slučaju da nije za operaciju

šta je tebi bilo i kako si to rješio
nešto si spominjao bolnicu, i odlazak u nju

da li kiropratika pomaže u ovakvim slučajevima

ema007
14.08.2010., 16:06
Ne rasteži se i ne izvodi gluposti jer tim rastezanjem možeš dobiti protruziju na nekom drugom nivou. Poslušaj solara i odi na MR, ne radi ništa na svoju ruku

solar
14.08.2010., 16:24
Ma, da....sad sam totalno zbunjena
ovaj kod kojega idem, osim masaže rukama koristi i struju i magnet,
ali se i meni sve to čini, da nema nikakvog efekta, možda je još rano o tome govorit, pogotovo dok ne napravim MR
mislim se da li bi mi bilo pametnije otić kod jednog drugogo koji uopće ne radi rukama već strojevima, znači osim tih struja i sl. stvari ima neki skupi aparat na koji legneš i pomalo te rasteže,
čovjek mi govori kojega su slali hitno na operaciju, da je to rastezanje njemu pomoglo, doduše trebalo mu je 30-40 puta otić ali je izbjegao ooperaciju i danas je po tom pitanju odlično

kako onda taj živac osloboditi od pritiska :ne zna: da li mirovanje dovodi do toga,
da li je vrijeme to koje je potrebno da se to stanje promjeni, naravno u slučaju da nije za operaciju

šta je tebi bilo i kako si to rješio
nešto si spominjao bolnicu, i odlazak u nju

ako te boli preporučam ti laganu šetnju i fizikalnu bez manipulacija i bez vježbanja (npr.UZV, Laser i sl. terapije protiv boli). i naravno tablete protiv bolova.

nemoj si organizirati nikakva rastezanja i sl. dok ne napraviš MR i dok se stvarno ne utvrdi što ti je točno s diskom.

kod mene se radi o diskogenoj boli (dakle uzrok boli nije pritisak diska na živac, nego sam disk) i trenutno sam dobro zahvaljujući seriji blokada koje mi je napravio dr. saftić u vinogradskoj.

murtila
14.08.2010., 23:27
ako te boli preporučam ti laganu šetnju i fizikalnu bez manipulacija i bez vježbanja (npr.UZV, Laser i sl. terapije protiv boli). i naravno tablete protiv bolova.

nemoj si organizirati nikakva rastezanja i sl. dok ne napraviš MR i dok se stvarno ne utvrdi što ti je točno s diskom.

kod mene se radi o diskogenoj boli (dakle uzrok boli nije pritisak diska na živac, nego sam disk) i trenutno sam dobro zahvaljujući seriji blokada koje mi je napravio dr. saftić u vinogradskoj.

mislim da mi trenutno nikakve pa ni lagane šetnje ne gode jer me baš najviše i boli dok sam na nogama, pogotovo kad počnem šetat,
bol je tolika da uopće ne mogu stajati na nogama odnosno na toj lijevoj nozi

a tablete protiv bolova.....šta da ti kažem....u ovih mjesec ipo dana sam ih popila koliko nisam u cijelom životu,
i ne mogu reč da su mi pomagale
i te inekcije voltarena i ne znam čega još, isto nisu
tako da ne pijem i ne bodem više ništa, dok ležim ...nema nikakve boli

drago mi je da si makar sad dobro, iako te blokade nisu rješenje ali se nadam
da postoji konkretnije rješenje za taj tvoj problem i da ćeš biti dobro :grli:

i neću ići na ta rastezanja...hvala vam na savjetu

Mr. Jigsaw
15.08.2010., 22:39
ja iman iskrivljenu kralježnicu...kako bi to bilo najbolje da se ispravi???

ljubimica
16.08.2010., 12:49
i ja otkrila kad sam bila mala da imam iskrivljenu kralježnicu.... ortoped mi je rekao da se pokušam što uspravnije držati, dao mi je neki prsluk za ravnanje kralježnice koji sam morala nosit i koje me tako stegao da sam se uspravno držala i naravno preporučio mi je da se što češće bavim plivanjem....plivanje je odlična vježba za to :top:

player 1
23.08.2010., 12:09
zeli bih znati postoji li mogucnost da se vjezbama ispravi kraljeznica????
prosao sam kroz takmiceje odredenog sporta koji zaktjeva puno istezanja kraljesnice i nako zavrsetka pocinje mi se javljati nugodnost u nizem djelu kraljeznice...i stavljajuci ruku osjetim da je jedan kraljezak malo izbocen,,,,nemam nikakve bolove ali volio bih to popraviti ako je moguce :ne zna:

ruby707
23.08.2010., 12:32
naravno da postoji, pogotovo ako si još u pubertetu, a ako ne, vježbe ti mogu smanjiti bol ili neugodu.
bilo bi dobro otici ortopedu da ti ustanovi točno stanje i posjetiti fizijatra za vježbe.

piper_22
26.08.2010., 22:33
Također ne znam protumačiti nalaz :/ Danas sam se fino iznenadila. Zbog prometne nesreće sam napravila snimku vrata, nakon čega me dočekao nalaz na kojem stoji:
"C4, C5 i C6 unkofitoza sa lijeve strane. Osteofiti stražnjeg ruba ploča C3 i C5 strše u spinalni kanal."
Nek uđe u zapisnik da imam tek 20 godina :confused: Koliko je to slično problemu koji ima garoul i što je to zapravo?

Slonicc
27.08.2010., 09:29
Pozdrav svima!
Imam 21 god i 2.11.2009. sam imala tešku prometnu nezgodu, na bolovanju sam još uvijek i imam stvarno užasne probleme. Imam rdo papira ali napisati ću samo neke , pa bih molila da me savjetujete....

TOMOSINTEZA KRANIOCERVIKALNOG DIJELA:
Trupovi su u alordozi. Dorzalne apozicije u visini C3,C4,C5. Masivne ventralne apozicije u visini C7Th1 pri čemu trup Th1 imponira niži s posljedičnim ventralnim apozicijama. U istoj visini skleroza artikulacijskih ploha malih zglobova. Masivni transverzalni nastavci u visini C7. KRANIJALNIJI JE POLOŽAJ ATLASA, A UZ NJEGOV KRANIJALNI RUB VIDLJIV JE KOŠTANI FRAGMENT (uz kaudalni rub okcipitalne kosti) koji po svemu odgovara mjestu nepotpunog formiranja foramen Kimerle. Reduciran je i.a. prostor prednjeg atlantoaksijalnog zgloba. Na učinjenim frontalnim slojevima kongruentna su zglobna tijela atlantookcipitalnih zglobova, iako je masa laterales atlasa lijevo volumenom nešto manja, a artikulacijska ploha strmija reduciranog .a. prostora atlantookcipitalnog zgloba u njegovom lateralnom dijelu. Postoji razlika u dužini artkulacijske plohe atlantoaksijalnog zgloba desno (koja je duža) u odnosu na ljevu koja je kraća. Tek incipijentne rubne apozicije artikulacijskih ploha.

DIJAGNOZE NEUROLOGA/NEUROKIRURGA:
St.commotionis cerebri, St post dystensionis col.vert.cervicallis, Discopathia C3,C4,C5,C6,C7, Leasio radices C7,C8bil., Sy cervicobrachiale,St. post.dystensio col.vert. thoracalis et lumbalis,Discopathia L4L5 et L5S1, Leasio radices L4 et L5 bil.praec. I. dex,incontinentio urinae, lumboischialgia bil., Sy vertiginsuom, Hypoplasio AP dex et art comminc.post.sin.,bulginigc3c4c5c6c7 etl4l5s1, Haemngioma vertb.Th10,ventralna schmorlova hernia L4,

EMNG ruku inogu:
Ukazuje na tešku kroničnu kompenziranu radikularnu leziju L5 desno, težu L5 lijevu i L4 više lijevo, srednje tešku C5C6C7 desno i C8(Th)1 obostrano kao i lakšu C7 lijevo. Blaža kompresivna lezija osjetljivih vlakana više lijevog n.ulnarisa u Gynovim kanalima te vlakna donjeg pleksusa brachialisa n.ulnarisa na nivou gornjih torakalnih otovra.

Ima još previše toga, ali i ovo je dosta. Moje osobno stanje je ovakvo: desna noga mi se oduzima na mahove ili mi ubridi totalno, pa nemam snage u njoj, lijeva ponekad i ruke ponekad, imam UŽASNE bolove u donjem dijelu kralježnice i u vratnom, U zatiljku me boli užasno, to su strasne glavobolje koje traju danima. Imam dvoslike (nalaz pokazuje na istostrane dvoslike), slika mi se treseispred očiju, vrtoglavice, zaboravljanje, manjak koncentracije, izgubljenost, tremor ruku, Mokraća mi odlazi....... i jos mnogo toga.ali zasada dosta. Molim nekoga da mi kaže sta da radim jer idem na terapije koje mi ništa ne pomažu a ne želim secijeli život kljukati s tabletama... HVALA VAM!!

GSM
27.08.2010., 12:10
Za traumu bi najbolje bilo otici u Traumu.

snjeskica.n
27.08.2010., 14:54
pozdrav svima!
prvi puta se uključujem u ovakvu raspravu i imam jedno pitanje. majka sa 12-šnje djevojčice. u zadnjih godinu dana jako je narasla(10 cm). gornji dio kralježnice jako je izbačen i izgleda kao da je jako zgrbljena. ne bavi se nikavim sportom. da li je kasno:confused: za vježbanje ili je u pitanju neka vrsta skolioze?

ruby707
27.08.2010., 23:47
Pa nitko vam ne može to reći preko foruma.. ako ima 'grbu' na desnoj ili lijevoj strani leđa onda ima skoliozu i moguće kifozu, a ako nema onda se samo krivo drži.. Što drugo reći, osim: posjetite ortopeda (preporuka: dr. Kovač iz Dubrave, ako ste iz Zg).

snjeskica.n
30.08.2010., 08:56
Pa nitko vam ne može to reći preko foruma.. ako ima 'grbu' na desnoj ili lijevoj strani leđa onda ima skoliozu i moguće kifozu, a ako nema onda se samo krivo drži.. Što drugo reći, osim: posjetite ortopeda (preporuka: dr. Kovač iz Dubrave, ako ste iz Zg).

puno hvala

tomitours
03.09.2010., 16:44
Točno je da su Vrtoglavice, i bolovi u zatiljku znakovi degenerativnih subhondralnih sklerotičnih promjena, alordoze, unkoverbralne artroze...
EEG nalaz pokazuje dizritmične promjene uz paroksizimalna izbijanja...

-Zbog sjedilačkog načina života poremećaji kralješnice vrlo su česti, ali vrlo je jednostavno održavati zdravlje kralješnice. Treba redovito vježbati vježbe koje jačaju trbušne i leđne mišiće, one koji oblikuju «prirodni mišićni steznik» koji podržava kralješnicu.
Nepravilan položaj tijela dobro je poznati okidač za bol u
križima, a dugo sjedenje jedna od predispozicija kao i trudnoća.
Bolovi prouzročeni degenerativnim promjenama kralježnice mogu se pojaviti
lokalno (npr. bol u križima) ili se širiti duž iritiranih živaca (npr.
lumboishijalgija, gdje se bol širi duž jedne polovice stražnjice preko stražnje
strane bedra i potkoljenice sve do stopla.
Postoji niz čimbenika koji mogu izazvati bol u križima.
Spinalna stenoza (sužen prostor između kralježaka) je češća u starijih, dok se
iskliznuće (hernija) diska zamjećuje pretežno u mlađih i osoba srednje životne
dobi, a dovodi do pritiska na korijen živca i u težim slučajevima do intenzivne
boli s projekcijom u nogu. Te bolesti su samo manji postotak u ukupnom broju
uzroka boli u križima, jer promjene na skoro svim strukturama kralježnice mogu
izazvati bol (kosti, diskovi, ligamenti, mišići i živčani završeci, mali
zglobovi). Ipak, u većini slučajeva pravi uzrok nije moguće utvrditi.
Cilj je pravodobno utvrditi dijagnozu i započeti liječenje. Uz detaljnu
anamnezu, gdje je važno obratiti pažnju na eventualne prethodne ozljede, moguće prisilne nefiziološke položaje tijela na poslu, prilikom bavljenja sportom
ili nekim hobijem i dr., dijagnostički postupak obuhvaća i klinički pregled,
snimke kralježnice kao i određene laboratorijske testove.
Što postižemo liječenjem
Glavni cilj liječenja je ukloniti bol i poboljšati funkciju. Za akutnu i
nekompliciranu bol u leđima princip je jednostavan: kratkotrajno odmoranje (dan
ili dva), lijekovi za smirivanje bola i upale (nesteroidni antireumatici),
blage vježbe prema naputku liječnika i pažljivi povratak redovnim, uobičajenim
pokretima tijela.
Općenito, odmor, pravilne i umjerene vježbe, istezanje, topli ili hladni
terapijski postupak, ugodan položaj tijela, su korisni pristupi u liječenju
boli u križima. Liječenje nije jedini element pomoći. Naime, učinkovitošću
terapijskih rezultata mogu pridonijeti yoga i fizikalna terapija te u strogo
određenim stanjima i kirurški postupak.
U slučajevima blage do umjerene boli u leđima lijekovi izbora su tzv.
neopioidni analgetici kao npr. paracetamol. Izbor lijekova u težima slučajevima
ovisi o prirodi ozljede i dužini razdoblja u kojoj bolesnik treba uzimati
određeni lijek.
Uporaba lijekova za ublažavanje bola zahtijeva posebnu pozornost, jer neki od
njih dovode do neželjenih učinaka kao što su vrtoglavica, nemogućnost
upravljanja vozilom i teškim strojevima te strogo izbjegavanje uporabe
alkohola:
- nesteroidni antireumatici najčešće se upotrebljavaju u reumatologiji i
koriste se za ublažavanje bola i upale kao npr. ibuprofen, diklofenak,
ketoprofen
- mišićni relaksansi i anksiolitici koji su nažalost upitne djelotvornosti
- triciklički antidepresivi iskazuju analgetski učinak u manjoj dozi od one
potrebne za antidepresivno djelovanje, poboljšavaju san i mogu dovesti do
kratkotrajnog poboljšanja
- opioidni analgetici rjeđe se primjenjuju jer pokazuju značajne nuspojave i
njihova dugotrajna uporaba razvija fizičku ovisnost.
Bolje spriječiti nego liječiti
Osteobiflex obnavlja hrskavicu, dobar za zglobove.

- Pripazite na držanje i nemojte biti pognuti. Uspravite se! Mama uvijek ima
pravo kada nas uči da dobro držanje pomaže u prevenciji boli u križima. Nemarno
držanje stres je za vaša leđa i doprinosi nelagodi.
- Kako sjedimo još je važnije. Pritisak na diskove između kralježaka veći je u
sjedećem nego stojećem položaju. Nije slučajnost da se u najrizičniju skupinu
ubrajaju upravo vozači i činovnici koji najveći dio radnog vremena provode
sjedeći.
Ukoliko radite u sjedećem položaju, pokušajte se što više kretati i kada je god
moguće hodati. Uzmite nekoliko pauza i ustanite barem na sat vremena kako bi
prošetali. Kada govorimo o sjedenju, omogućava li Vam stolica pravilno držanje
donjeg dijela leđa? Ako ne, obavezno nabavite jastučić u tu svrhu. Ukoliko
radite na računalu, podesite si tipkovnicu i stolicu tako da su Vam ruke i
bedra paralelna s podom, a oči u razini monitora (leđa i noge trebali bi činiti
kut od 90 stupnjeva). Ne naginjite se stalno naprijed i držite ramena prema
dolje i unazad.
- Prilikom podizanja nekog tereta koristite noge, a ne leđa. Bez obzira na
težinu predmeta, podižite ga ispravno. Uspravite leđa, ne savijajte se i ne
podižite kralježnicom. Sa sagnutim koljenima uzmite predmet i dignite ga do
sredine tijela te ga približite što više prema sebi. Ne okrećite se! Kada
spuštate predmet uvijek sagnite koljena, a nikada ne leđa.
- Kada se ustajete iz sjedećeg položaja zapamtite da također podižete težinu
svoga tijela. Opet ponavljamo koristite se nogama, dok leđa moraju ostati
uspravna.
- Ukoliko patite od prekomjerne težine, shvatite da je istu važno vratiti na
normalne vrijednosti. Čak i nekoliko kilograma viška stres je za Vašu
kralježnicu i može dovesti do tegoba i bolova.
- Nosite udobnu obuću. Ravne potpetice su za duge šetnje i hodanje, dok visoke,
iako u modi, mogu dodatno naprezati kralježnicu i utjecati na njena oštećenja.
- U autu koristite jasučić ili smotani ručnik kao potporu za donji dio leđa.
- Pravilno vježbanje i fitness također su važne preventivne mjere.
Kako si možemo sami pomoći
- Vratite se normalnim, svakodnevnim aktivnostima čim prije. Staromodni pristup
terapiji je dugotrajno odmaranje pa danas liječnici uglavnom preporučuju dan
ili dva odmora te brzi povratak svakodnevnim aktivnostima i obavezama.
- Priuštite si alatke i sredstva koja olakšavaju bol u križima (jastuci i drugi
proizvodi koji pomažu ublažavanju bola).
- Vježbajte sve više i više. Izbjegavanje tjelesne aktivnosti najgore je što
možete učiniti za svoja leđa. Posebno se preporuča šetnja, plivanje i vožnja
biciklom.
Večina liječnika i fizioterapeuta danas preporuča povratak vježbi i tjelesnoj
aktivnosti čim stanje bolesnika to dozvoljava. Šetnja i hodanje vrlo su
praktični jer za njih nam ne treba nikakav posebni trening i odjeća, ali možete
se po želji baviti bilo kojom rekreativnom aktivnošću. Pokušajte dnevno
odvojiti oko 30 minuta za vježbu i svakako izbjegavajte sportove koji
predstavljaju dodatno opterećenje i stres za kralježnicu kao što su visoko
zahtjevni aerobik i većina timskih igri loptom.

liječenje
GLADOVANJE
Neki reumatski bolovi u zglobovima mogu se ublažiti kontroliranim gladovanjem, vidi se iz studije provedene na sveučilištu Friedrich-Schiller u Jeni, objavljeno je u ponedjeljak.
Gladovanje uz sokove pod liječničkim nadzorom pomoglo je nekim pacijentima da u 15 dana drastično ublaže bol u zglobovima, pokazala je studija. Funkcija zgloba popravila se, kao i opće stanje pacijenata.
Studiju je proveo sveučilišni Centar za prirodno liječenje, a sudjelovalo je 36 muškaraca i žena s reumatskim artritisom u koljenima, kukovima ili prstima ruku. Pregledani su prije i nakon gladovanja.
Uočena je veza između prehrane i degeneracije. Konzumiranje hrane životinjskoga podrijetla potiče stvaranje arahidonske kiseline što može voditi u infekciju.
Pozitivno djelovanje liječenja nastavilo se i tri mjeseca nakon studije, tvrde stručnjaci. Pacijenti su pomoću dijete živjeli bez lijekova za bolove ili su smanjili broj tableta koje uzimaju. No stručnjaci preporučuju da se dijeta provodi isključivo pod liječničkim nadzorom.

vježbanje
Ne treba potpuno obeshrabrivati odmor jer on ipak pomaže smanjiti
upalni odgovor. Ipak, dnevne vježbe kojima se održava opseg
pokreta su neophodne. Potrebno ih je raditi barem s minimalnim
brojem ponavljanja da se održi opseg pokreta i izbjegne atrofija i
kontrakture. Treba zapamtiti da hondrociti trebaju mehanički
podražaj da bi preživjeli. Prolongirana imobilizacija uzrokuje
proliferaciju fibrozno-masnog tkiva koje može ispuniti zglob.
Pojavljuje se kao panus kod reumatoidnog artritisa te uništava
hrskavicu enzimskom degradacijom (Enneking i Horowitz, 1972.).
Čak i malo pokreta u zglobu usporava ovaj proces za koji se misli da
je reverzibilan.

marko_zupanic1
05.09.2010., 09:06
pokušaj sa ovime (http://www.savjet.info/2010/09/kako-izlijeciti-bolove-u-vratu.html) :top:

nadam se da ćeš se oporavit :cerek:

nakmuay
06.09.2010., 01:01
Pozdrav svima!
Ovako,prije nekog vremena sam ozljedio ledja..nalaz magnetske kaze diskretna cirkularna protruzija diska,ne pise koliko mm.
Jedno vrijeme je bilo gadno ali nakon terapija i odmora od treninga je puno bolje.
Inace se natjecateljski bavim tajlandskim boksom i muskulatura mi je prilicno jaka.
Sad sam opet poceo aktivno trenirati i zasad ne postoji bol,samo osjecaj tog zivca koji mi je ranije bio gadno ukljesten(lijevi lumbalni dio,najvise gluteus).
Sto se toga tice,ako ce tako ostat,super....pitanja naravno imam milion i uza sve savjete fizioterapeuta i doktora,volim cut svako misljenje nekoga ko se razumije bilo strukom ili slicnim iskustvom.
Dakle..dali nekakve ortoze za donji dio ledja tipa kosmodisk active mogu pomoc u ocuvanju postojeceg stanja za vrijeme treniranja,dali nekakvi dodaci prehrani tipa onih za zglobove(kondroitin,glukozamin sulfat)mogu pomoci,neka posebna istezanja?
Inace od dodataka prehrani pijem b complex,magnezij i c vitamin.
Uglavnom svaki savjet koji dobijem je dobrodosao i unaprijed zahvaljujem.

peta25
06.09.2010., 07:11
gdje imas protruziju diska koje si probleme imao od toga?

GSM
06.09.2010., 11:23
Stvar je prva - da li je slika dobro ocitana i o kakvoj je hernijaciji rijec.

Ako je jer rijec o non-contained hernijaciji, mislim da bas i nije pametno baviti se tako agresivnim sportom.

nakmuay
06.09.2010., 13:38
Evo,prepisat cu nalaz magnetske..
MR L-S kraljeznicr pokazuje odrzanu visinu,oblik i strukturu trupova kraljesaka.
Degenracija i.v diska u visini L4-L5.
Srednja sirina spinalnog kanala.
Konus i kauda primjereni.
Na transverzalnim presjecima u T1 I T2 slici kroz sve i.v prostore lumbalnog segmenta uocava se u visini L4-L5 degenracija i.v diska uz diskretnu cirkularnu protruziju i.v diska koja je diskretno vise ljevostrana.Nesto gracilnija sirina spinalnog kanala.
U svim ostalim visinama nalaz primjeren.

nakmuay
06.09.2010., 13:39
gdje imas protruziju diska koje si probleme imao od toga?

Problemi su bili zakljesten zivac te bolovi...sad vise toga nema,samo osjecaj tog zivca.

nakmuay
06.09.2010., 13:39
Stvar je prva - da li je slika dobro ocitana i o kakvoj je hernijaciji rijec.

Ako je jer rijec o non-contained hernijaciji, mislim da bas i nije pametno baviti se tako agresivnim sportom.

Nadam se da iz nalaza kojeg sam gore naveo mozes procitat o kakvoj je hernijaciji rijec.

CityZ
09.09.2010., 17:38
Pozdrav.

Prije 2 tjedna sam teško fizički radio, te par dana poslije osjetio bol malo ispod prepone. Bol se spuštala s unutarnje strane noge točno po liniji do koljena, i nakon 3 dana došla do zgloba. S vremenom se pojavio otok cijele noge, najviše zgloba i koljena. Otok je bez crvenila i povišene temperature. Navečer je noga vidno deblja od druge. Nogu ne mogu ispružiti ni bez opterećenja ali je mogu opteretiti ako je skvrčena. Ne boli me stalno nego se kod pomicanja javlja oštra bol. Noga ne trne. Prije 5 dana počela je i bol u donjem dijelu leđa, ali leđa nisu ukočena. Udaljenost prsti pod 0 cm.

Labaratorijski nalazi su u redu, tako da nema nikakvog upalnog procesa. Doktorica kaže da je najvjerojatnije uklješteni živac.

Kod fizijatra sam dobio terapiju DDS na koljeno i nožni zgob i IMG u dvorani 10 x.

Ima li smisla terapija na koljeno i zglob ako je živac uklješten u leđima?

Optima
16.09.2010., 18:57
Znadeli netko u čemu je i kolika je razlika u "spinevital" i "kosmodisk". Jednom davno nosio sam kosmodisk i nikakve promjene nisam osjetio, ali su bili fer, vratio sam im prije nego je isteklo mjesec dana i vratili su mi novce. Ovi za spinevital govore da se isti dan osjeća poboljšanje, neznam. Ima li netko većih iskustva u tome. Hvala.

Andrej12
30.09.2010., 19:06
Unaprijed se zahvaljujem!

Nakon vec trpljenih bolova u kukovima(ponajvise desnom) te bolovima u ledjima(oko lopatice i vrata) odlucio sam potraziti pomoc.

Nalaz je sljedeci :

RTG KRALJEZNICE:
Na prikazanom dijelu vratne, Th i lumb. kraljeznice visina trupova kralježaka je primjerena.Širina iv. prostora očuvana kao i stražnja interkorporalna linija.
Vidljiva je početna deformirajuca spondiloza cijele kraljeznice, izravnata fiz. lordoza. cerv. kraljeznice, blaza Th kifoza, te blaza S skolioza torakolumb. kraljeznice.

RTG zdjelice:

Primjerena struktura i mineralizacija prikazanog skeleta.
Zglobne pukotine koksofemoralnih zglobova blaze suzene s diskretnom naglasenom subhondoralnom sklerozom krovova acetabuluma.

Bavim se sportom koji uključuje velika opterećena kraljeznice,dosta saginjanja i podizanja tereta, pa me zanima moglu li se dalje baviti sa tim sportom (akrobatski rock n roll). Link za prikaz sporta :http://www.youtube.com/watch?v=VNipaNfPrOk

MELAC777
31.10.2010., 11:09
Znaci operirala sam diskus herniju prije 2 tjedna i sad trebam pomoc sto smijem raditi od kućanskih poslova itd.. I Koliko dugo traje oporavak?..molim pomoc sto prije..Hvala.

NoMoreMam
18.11.2010., 07:30
Pozdrav!

Imam 31g., sjedim puno na poslu i to mi se sad manifestiralo i na kičmi. Da nejdem u detalje zanima me 1 stvar. Ali prije toga da prepišem nalaz sa FSVK.

"Na funkc. snimkama vratne kralježnice u maksimalnoj ante i retrofleksiji limitirana inklinacija uz održanu reklinaciju svih segmenata, za sada bez znakova ispada funkcije VDS.
Izražena spondiloza i dorzalna spondilofitoza u stražnjim segmentima gornjih ploha trupova C4, C5 i C6 kralježaka. Stražnja interkorporalna linija održana, a prvenstveno ju remete gore opisani dorzalni osteofiti segmenata."

Moje pitanje je dali se ti osteofiti daju maknuti nećim osim operacijom (vježbom, ishranom...) ili se može nekako spriječiti pojava novih? Kako nastaju oni uopće?
Neki savjeti?

Hvala unaprijed.

albaemi
28.11.2010., 18:14
Dobila sam naod rengen snimke vratne kraljeznice:
Spondilozne promene sa uncartrozom i diskopatija diska c6 i c7.
Koliko je to ozbiljno stanje tj koji su znaci pogorsanje sta se moze ocekivati.... dali se moze sa vezbanjem usporiti taj proces???

Miloshke
28.11.2010., 18:17
Dobila sam naod rengen snimke vratne kraljeznice:
Spondilozne promene sa uncartrozom i diskopatija diska c6 i c7.
Koliko je to ozbiljno stanje tj koji su znaci pogorsanje sta se moze ocekivati.... dali se moze sa vezbanjem usporiti taj proces???

Koje ste dobi? Koje probleme imate?

albaemi
28.11.2010., 18:25
46 godina...pre nekoliko dana sam bila sam izlozena vetru i boljeo me je vrat pa sam bila kod ljekara i u razgovoru je predlozio da ako mi ne prodze moze se uraditi rengen snimak pa ja sam predlozila da to uradim odmah....( da me prodze strah) i tako sam dobila ove rezultate...Citala sam po forumima da se mogu spojiti ,,prstenove,, prouzrokovanim uncartroze ...i ne znam sta je od sve gore spondiloza,uncartroza ili diskopatija...jako sam se uplasila.Nemam neke simtome ukocenost u vratu me je prosla ali strah je ostao i sve je veci sto vise ciam po forumima.

Miloshke
28.11.2010., 18:34
46 godina...pre nekoliko dana sam bila sam izlozena vetru i boljeo me je vrat pa sam bila kod ljekara i u razgovoru je predlozio da ako mi ne prodze moze se uraditi rengen snimak pa ja sam predlozila da to uradim odmah....( da me prodze strah) i tako sam dobila ove rezultate...Citala sam po forumima da se mogu spojiti ,,prstenove,, prouzrokovanim uncartroze ...i ne znam sta je od sve gore spondiloza,uncartroza ili diskopatija...jako sam se uplasila.Nemam neke simtome ukocenost u vratu me je prosla ali strah je ostao i sve je veci sto vise ciam po forumima.

Takve promjene su ceste u tim godinama, tocno je i to sto se citali ali ne mora da znaci da ce se to i Vama desiti. Vjezbe pomazu. Nemate razloga za strah. Jeste li radili osteodenzimetriju? Imali neke prijelome?

albaemi
28.11.2010., 18:39
Hvala vam puno na odgovoru..
Nisam radila osteodenzimetriju (jer jos uvek imam redovan menstualni cilkus ) bar sam mislila da ne treba...a prelome nemam...

Miloshke
28.11.2010., 18:44
Hvala vam puno na odgovoru..
Nisam radila osteodenzimetriju (jer jos uvek imam redovan menstualni cilkus ) bar sam mislila da ne treba...a prelome nemam...

Ne treba za sad. Nema na cemu i nemojte biti u strahu.

theorema
21.12.2010., 21:42
s 21 god snimala sam kralježnicu, rengenskoj snimci je vidljiva blaga skolioza
3 godine kasnije počinju bolovi u desnoj nozi
oštra kratka bol u preponi koja se širi u palac, s vremenom je postala učestalija i dužeg trajanja.
ne boli me stražnji dio noge, pa mislim da nije išijas
doktori me slali na terapije u toplice, poboljšanje je bilo slabašno
osjećam se blesavo među onim djedicama i bakama, fizioterapeuti me nisu doživjeli ozbiljno...kao da sam u wellness došla
al mene to užasno boli, kao da netko u živac ubode
bojim se da bol ne postane trajna

što uraditi? vježbe za kralježnicu?

Termination
22.12.2010., 12:09
Ti bi u svakom slučaju trebala konzultirati fizijatra i neurologa, a po potrebi i neurokirurga, jer bi se itekako moglo raditi o degenerativnim promjenama na disku koje onda komprimiraju korijen nekog živca. Tu životna dob više i ne igra ulogu. Takve probleme sve više susrećemo kod mladih u ranim dvadesetima, pa i kod mlađih. RTG nalaz nam o tome ne govori ništa, kao ni izostanak boli u stražnjoj dijelu bedra.

GSM
22.12.2010., 13:43
To sto te boli odredjeni dio noge ne znaci da bol ne dolazi od kraljesnice tj. od zivca. Upravo suprotno, svaki zivac odnosno razina inervira odredjeni dio ekstremiteta.

theorema
22.12.2010., 21:34
EMNG nalaz je uredan, doktorica je u nalazu RTG kralježnice (iz 2007) podcrtala sljedeće:
umjerena jukstaartikularna skleroza u projekciji srednje trećine desnog SI zgloba na strani ilijačne kosti.
uz to imam rotacijsku sinistrokonkveksnu skoliozu i hiperlordozu, trup L5 kralješka blago retrokliniran, ima još svašta, ali sad ne pišem sve.
sad me šalje na RTG kuka

što bi neurolog mogao otkriti o tome?

kardinalitet
01.01.2011., 16:06
"Na stand. snimkama vrat. kralj. vidi se reducirana fiziol. lordoza uz održanu stražnju ic liniju.
Incipijentne spondilotske promjene od C4 do C6.
Voluminozniji poprečni nastavci C7 kralj., zaobljenih rubova."

Može netko komentirati? Je li moguće da me od toga boli glava?
Imam 21 godinu...

Cherry
09.01.2011., 10:23
Da li se smije vježbati na steperu ako sam unatrag godinu dana operirala kralježnicu?

ema007
09.01.2011., 15:03
Da li se smije vježbati na steperu ako sam unatrag godinu dana operirala kralježnicu?

Dvije godine nakon operacije kralježnice si pod nadzorom svog operatera (rtg svakih 6 mj.), nazovi ga u ambulantu ili na odjel pa ga pitaj

martinko_inko
15.01.2011., 16:30
Bok svima... ako netko može pomoći savjetom, bio bi jako zahvalan! Prije nekoliko dana pao sam niz stepenice i ozlijedio se.
Prvi udar u leđa cijelom težinom tijela, a zatim u trticu više puta, glava mi se isto jako zatresla od udara.
Normalno hodam, bole me leđa na tom mjestu (2 kralješka), koje je kao malo nateknuto i pola cm su kralješci izbočeniji nego ostali (nadam se da ništa nije puklo). Masnice nemam, osim na rukama. Boli me kad se ustajem i kad sjedam, i kad okrećem glavu lijevo-desno,te kad raširim ruke kao da ću zagrliti nekoga. I kao da mi povremeno zasijeva u nogama, rukama i vratu. Uglavnom, naručio sam se za pregled, ali moram čekati 3 tjedna. Ne znam što da radim sad, smijem li se kretati, ili ne..Čime mogu zakomplicirati ozljedu da ne radim to?

Lulaa
07.02.2011., 08:17
Molim vas pomagajte. Ovako, počelo je sve prije 4-5 mjeseci sa bolovima u lijevoj ruci i prsima. Nakon tog, sam išla na EKG, URZ srca, holter 24 i svi su nalazi u redu. Nakon tog je počelo lagano peckanje (štrecanje) u abdomenu, mučnina, bol u rebrima. Nekad se pojavi trnjenje lica, začepljenje uši i bol u prednjem dijelu vrata. Napravila sam UTZ abdomena i to je OK. Hormoni štitnjače uredni. Slikala sam vratnu kralježnicu i tu su vidljive neke degenerativne i spondiolističke promjene i osteofiti. Fizijatar i fizioterapeut su mi rekli da osim vratne i grudna kralježnica uopće nije sjajna te da je vidljiva lardoza. Tako da sam dobila dijagnozu cervikobrahijalni i torakalni sindrom. KKS je uredna a sedimentacija je 4. Zanima me da li je moguće da su svi ti simptomi vezani za kralježnicu. Luda sam od svega tog i više mi je dosta.Molim vas HELP!!!!!!!!!

Lulaa
07.02.2011., 08:32
E da!!! Još samo da dodam da sam u 6 mjesecu prošle godine napravila RTG pluća i to je isto sve OK.

Xivo
28.02.2011., 06:39
Pazi da ne dobiš infarkt on počinje s trenjem u lijevoj ruci gdje se bol prenosi na cijelu lijevu stranu... Vjerojatno nije niš ozbiljno....

SSDM
30.03.2011., 21:23
Nisam nasla odgovarajucu temu pa molim moderatore da me premjeste ako je ovaj topic jos jedan u nizu.
Naime, godinama me boli kicma u predjelu vrata i ramena. Ramena su mi isturena prema naprijed i pomalo su se pocela naginjati vise na desnu stranu. Sva sam kriva i pogrbljena.
Snjimila sam RTG danas i doc je napisao nalaz sulkus a. verebralis koštano pemošten u foramenu.
Kod specijaliste ortopeda sam narucena tek za mjesec dana.
Prijateljica doc mi je objasnila da je u pitanju skolioza i nekakvo okostavanje prsljenova. To okostavanje me je veoma zabrinulo jer imam tek 28 godina a koliko sa mogla shvatiti to je vise karakteristicno za starije osobe.
Da li iko ima iskustva sa ovom dijagnozom i da li ju je moguce lijeciti?

mandarinkam
10.04.2011., 21:16
imam problemčića s kralježnicom )))
Ovako, imam skoliozu 25 stupnjeva još od puberteta i pogrbljenog držanja. Uvijek sam bila aktivna plesala, razgibavala se, trčala i nisam
imala nekih problema i bolova. Polovicom 12 mj 2010 god, znači prije 3 i pol mjeseca mi se pojavila bol s lijeve strane ispod lopatice, između 5 i 6 rebra s lijeve strane. Važno je naglasiti da sam prije toga par večeri spavala na rastegnutom kauču i mislim da je to tada i počelo. Bol ne osjećam dok nešto radim ili slično, čak ni u mirovanju, već u određenim položajima i kada nategnem namjerno leđni mišić, npr kad jaaaako uzdahnem tada osjetim bol, baš kao da me zateže taj mišić s lijeve strane. Moram reći i da se pojavljuje kada sam savijenom položaju u kakvom sam zadnjih godinu dana jer sam po cijeli dan na kompjuteru zbog faksa. Kada me netko izmasira na tom dijelu ispod lopatice i malo desno lijevo osjeti se kao da nešto preskače, možda mišić ili žila, ne znam ni ja, ali kada me tu masiraju baš onako boli, kao da nije sve na svom mjestu. I kada plešem i izvijem se nekako baš osjetim da me zategne. Ako mi možete pomoći savjetom, da li da odem na masažu ili ne znam ni ja što? I što vi mislite što bi to moglo biti? Hvala svima koji će odgovoriti! ))))

kipa
17.04.2011., 10:45
sin ima 15 god.od 6,5 igra nogomet. prilikom jedne utakmice osjetio je bol u leđima .sportski liječnici HNSa namazali su ga kremom i rekli: stisni zube i izdrži. naravno da mi nismo bili na tom turniru jer ne bismo dozvolili da igra pod bolovima. nakon nekog vremena bolovi su prestali. ponovo se bolovi javljaju nakon 5 mj. u klubu prima terapiju no kada krene s treniranjem povreda se vraća. na preporuku privatne fizijatrice koja radi i kiropraktiku vodimo ga na MR. dijagnoza : spondiloliza i spondilolisteza L5 kralješka za 4-5 mm l.v. disk u segmentu L5/S1 ( kao i ostali lumbalni i.v. diskovi) urednog nalaza bez znakova degeneracije. preporučeno je mirovanje 6-8 tjedana uz fiz.terapiju, vježbe . nakon toga početi sa laganim treninzima. ukoliko se bol ponovo javi kontrola. s obzirom da se moj sin želi baviti profesionalnim nogometom zanima me kolika je mogućnost izlječenja , oporavka od navedene dijagnoze.liječnik nam je naveo i operaciju kao opciju, s tim da ne garantira da bi se i nakon nje mogao baviti profesionalnim nogometom.isto tako rekao je da je moguće da se oporavi i nakon ovih 6-8 tjedana mirovanja i da ponovo ima problem sa istim "tek sa 35 god ". nisam baš za operaciju. bi li pomogla kiropraktika? našla sam članke o ozonu za liječenje kralježnice. ima li ko iskustva s ovom dijagnozom , načinu lječenja ...hvala

brar
27.04.2011., 07:45
Danas je ovo ponuđeno na ponudi dana;

http://www.kraljeznica.com.hr/

Molim iskustva čim prije; je li itko bio, kakva su iskustva...
Na googleu ne mogu ništa naći...:s

zezo
27.04.2011., 17:42
Danas je ovo ponuđeno na ponudi dana;

http://www.kraljeznica.com.hr/

Molim iskustva čim prije; je li itko bio, kakva su iskustva...
Na googleu ne mogu ništa naći...:s

hej, i ja baš gledam i niš ne nalazim... a kaj nisam tebe mozda vidio na nekom forumu o atlasu? mislim na to otić, pa mozda za pocetak kod onog kaj rucno namjesta... kakva su tvoja sad iskustva kad je prošlo nešto vremena?

brar
27.04.2011., 18:49
hej, i ja baš gledam i niš ne nalazim... a kaj nisam tebe mozda vidio na nekom forumu o atlasu? mislim na to otić, pa mozda za pocetak kod onog kaj rucno namjesta... kakva su tvoja sad iskustva kad je prošlo nešto vremena?

Jesi, jesi... Mene ti više ne boli dio oko vrata i ramena. Do sada bih sigurno već par puta išla kod kiropkaktičarke da profunkcioniram. Još mi uvijek šumi u glavi, ušima, uhu (nemam pojma više niti sama), ponekad jače, ponekad gotovo da niti ne kužim. Meni je gdin. Maruševac rekao da se prva prava promjena počinje događati nakon 6 mj. do 4 god. prema onom što su mu povratno pisali. Čekam... Ali, osjećam da se nešto dešava. Vidjet ću nakon nekog vremena. Odi, on je zaista jedan jako ugodan čovjek.
Ali, ova ponuda me zanima; lik je navodno radio u Kanadi i nije se nikada reklamirao. Zato to je malo teže za naći. Ja sam kupila ponudu i sutra ih odmah moram nazvati i dogovoriti termin.
Ali, da se baš nitko nije javio i podijelio iskustvo...:confused:

angelinthesky45
27.04.2011., 19:52
Dobar dan svima.....zanima me samo jedna stvar...čitala sam na internetu da pregled kralježnice zahtjeva da se skine sva odjeća osim grudnjaka i gaćica,tako je i u mom slučaju,ali doktor je tražio da se skine i grudnjak!....jeli ima potrebe da se skida i grudnjak pri takvom pregledu??......

solar
27.04.2011., 20:03
a koji pregled kralježnice?

angelinthesky45
02.05.2011., 05:43
Išla sam na potpuni pregled kralježnice,doktorica me uputila ovome doktoru,jer inače imam problema s leđima,katkad nemogu ni hodat....i uglavnom,da ne dužim,trebala sam na slikanje kralježnice da se vidi šta je........i sad kod tog pregleda,morala sam skinuti grudnjak,tražila sam na int,govore da se može ostavit grudnjak....molim pomoć!!

brar
13.05.2011., 09:33
Išla sam na potpuni pregled kralježnice,doktorica me uputila ovome doktoru,jer inače imam problema s leđima,katkad nemogu ni hodat....i uglavnom,da ne dužim,trebala sam na slikanje kralježnice da se vidi šta je........i sad kod tog pregleda,morala sam skinuti grudnjak,tražila sam na int,govore da se može ostavit grudnjak....molim pomoć!!

Tebe je tako teško shvatiti;

ajde nam polako objasni kod kojeg si to doktora morala ići, a da ti je rekao da moraš skinuti grudnjak???!!!:confused:

brar
13.05.2011., 16:19
O čemu se ovdje radi? Tko je bio, kakva su iskustva?

cookiemonster
16.05.2011., 20:03
može li mi tko objasniti o čemu se ovdje radi (ići ću naravno kod specijalista ali sam nestrpljiva).

dakle nalaz magnetne rezonance vratne kralježnice kaže:

kod MR pregleda vratnog segmenta kralješnice primjerena je visina trupova kralježaka koji su u alordozi uz održanu stražnju inkorporalnu liniju

početne degenerativne promjene i.v. diskova u segmentu C2-C3 i C5-C6 bez značajnijeg suženja i.v.prostora

U segmentima C3-C4 i C4-C5 nalazi se početna dorzolateralna osteofitoza desno s posljedičnim suženjem neuralnih otvora.

u segmentu C5-C6 nalazi se lijevostrana dorzolateralna protruzija diska koja je u kontaktu s ventralnim ramusom, bez kompresije medule.

npoljak
08.06.2011., 01:44
Znadeli netko u čemu je i kolika je razlika u "spinevital" i "kosmodisk". Jednom davno nosio sam kosmodisk i nikakve promjene nisam osjetio, ali su bili fer, vratio sam im prije nego je isteklo mjesec dana i vratili su mi novce. Ovi za spinevital govore da se isti dan osjeća poboljšanje, neznam. Ima li netko većih iskustva u tome. Hvala.
Kosmodisk, nažalost, ništa korisnog ne radi....
KOSMODISK – beskorisno “pomagalo” koje je ušlo u legendu. (http://laikaskeptik.wordpress.com/2011/06/08/top-shop-antologija-kosmodisk-beskorisno-pomagalo-koje-je-ulo-u-legendu/)

A taj Spinevital, čim spominje magnete - još veća glupost.

mili222
15.06.2011., 20:46
Pozdrav.........
S obzirom da je ljeto vec tu moze li itko preporuciti koji stil i tempo plivanja je najbolji za probleme s kraljeznicom?
Ja inace imam blagu funkcionalnu skoliozu ali i sve vise problema s vratnom kraljeznicom zahvaljujuci poslu ispred kompa.

xsnorkix
22.06.2011., 16:06
Pozdrav svima,
E ovako imam 18 godina aktivno sam se bavila rukometom 10 godina..Nedavno sam morala da prestanem zbog povrede kraljeznice.
Isla sam na RTG i CT a dijagnoza je bila Hernia Disci L4/5 I L5S1,LumboIschialgia,paresis tibialis dex discreta..Idem na fizikalnu terapije vec tri tjedna i nema poboljsanja.Ne mogu stati na prste niti hodati na peti.Kada sam ljecnika pitala da mi objasni sta je to i zasto mi se to desava nije mi nista htio odgovoriti..Googlala sam ali nisam bas dobila prave odgovore...Da li mi neko moze bolje pojasniti ovo i koja bi bila najbolje vrsta ljecenja..Hvala unaprijed.

Winkel
24.06.2011., 11:36
Pozdrav svima,
E ovako imam 18 godina aktivno sam se bavila rukometom 10 godina..Nedavno sam morala da prestanem zbog povrede kraljeznice.
Isla sam na RTG i CT a dijagnoza je bila Hernia Disci L4/5 I L5S1,LumboIschialgia,paresis tibialis dex discreta..Idem na fizikalnu terapije vec tri tjedna i nema poboljsanja.Ne mogu stati na prste niti hodati na peti.Kada sam ljecnika pitala da mi objasni sta je to i zasto mi se to desava nije mi nista htio odgovoriti..Googlala sam ali nisam bas dobila prave odgovore...Da li mi neko moze bolje pojasniti ovo i koja bi bila najbolje vrsta ljecenja..Hvala unaprijed.

Najbolja vrsta liječenja je upravo fizikalna terapija. Ponajviše elektroperapija u kombinaciji s magnetom. Kasnije je potrebno uključiti i kineziterapijske vježbe, a na poslijetku i plivanje uz pojačan rad obje noge. Ultrazvuk u području lumbalne i sakralne kralježnice također nebi bio loš.
Ne treba vježbati samo kralježnicu, već i natkoljenične pokrete koji su povezani sa lumbalnim djelovima kralježnice(ponajviše abdukcija,addukcija).
Sve je potrebno raditi uz fizioterapeuta ! Srednjeg ili bacc., svejedno je !
Pozdrav.

EDIT: Nakon malog poboljšavanja je potrebno 2 tjedna mirovati kako bi se lokus lumbalne kralježnice dobro "odmorio", a aztim se prelazi na sve navedeno. Dakle, prvo kineziterapija, a nakon 2 tjedna-sve gore navedeno !

Brandauer
29.06.2011., 17:56
Protrusia L4 L5 S1 , bulging barem 5 diskova.... schmorlove hernije puno njih...neurokirurg, fizijatri, kiropraktičari...svi se čude razini degeneracije jer nemam još ni 30 godina.

Ne želim na operaciju. Još. Uostalom, onaj jedan što je iscurio će operirati. A što sa ostalim bulging diskovima?

Sa schmorlovim hernijama? Da li mi ikakva dekompresija može pomoći? Fizikalne su mi samo pogoršale stanje.

Kvaliteta života postaje ništavna..Nadalje, posao mi zahtjeva fizičku aktivnost i agilnost. Da li ima neke nade?

Dal ću ikad više igrati nogomet,tenis?

Magnetna izgleda očajno, kao kod istrošenog starijeg čovjeka.....

svesami
29.06.2011., 18:44
Protrusia L4 L5 S1 , bulging barem 5 diskova.... schmorlove hernije puno njih...neurokirurg, fizijatri, kiropraktičari...svi se čude razini degeneracije jer nemam još ni 30 godina.

Ne želim na operaciju. Još. Uostalom, onaj jedan što je iscurio će operirati. A što sa ostalim bulging diskovima?

Sa schmorlovim hernijama? Da li mi ikakva dekompresija može pomoći? Fizikalne su mi samo pogoršale stanje.

Kvaliteta života postaje ništavna..Nadalje, posao mi zahtjeva fizičku aktivnost i agilnost. Da li ima neke nade?

Dal ću ikad više igrati nogomet,tenis?

Magnetna izgleda očajno, kao kod istrošenog starijeg čovjeka.....

ako nemaš aktivnosti koje te vesele, ako ne možeš raditi ono što želiš džaba su ti sve operacije.
Jednostavno moraš vidjeti zašto je do toga svega došlo, u tebi je odgovor, u tvojim navikama pokretanja.
Liječenje simptoma i dijagnoza neće ti pomoći a koliko vidim narušit će ti kvalitetu života.

vidi link... :top:

Brandauer
29.06.2011., 18:57
Ma na operaciju ne želim, a ono što radim, volim. I to jesam. A to zahtijeva fizičku spremu.. a ja kralješnicu kao 60.godišnjak...

Ovo u linku je zanimljivo, no nažalost.. prošao sam nešto vrlo slično, vrlo sam svjestan svojih pokreta, ali ni to nije pomoglo.

Ali je kralješnica već degenerirala, geni valjda..

Inače, hvala :D

svesami
29.06.2011., 19:00
Najbolja vrsta liječenja je upravo fizikalna terapija. Ponajviše elektroperapija u kombinaciji s magnetom. Kasnije je potrebno uključiti i kineziterapijske vježbe, a na poslijetku i plivanje uz pojačan rad obje noge. Ultrazvuk u području lumbalne i sakralne kralježnice također nebi bio loš.
Ne treba vježbati samo kralježnicu, već i natkoljenične pokrete koji su povezani sa lumbalnim djelovima kralježnice(ponajviše abdukcija,addukcija).
Sve je potrebno raditi uz fizioterapeuta ! Srednjeg ili bacc., svejedno je !
Pozdrav.

EDIT: Nakon malog poboljšavanja je potrebno 2 tjedna mirovati kako bi se lokus lumbalne kralježnice dobro "odmorio", a aztim se prelazi na sve navedeno. Dakle, prvo kineziterapija, a nakon 2 tjedna-sve gore navedeno !

elektroterapija i magnet+ kineziterapijske vježbe????

LOL

jel to spada u simptomatsko liječenje ili je to otklanjanje uzroka?

edit ne mogu ni komentirati... nadam se da samo pričaš da s tim razmišljanjem ne diraš nikoga. :flop:

Brandauer
29.06.2011., 19:03

LOL

edit ne mogu ni komentirati... nadam se da samo pričaš da s tim razmišljanjem ne diraš nikoga. :flop:

Btw. meni su baš to radili. Naravno, ništa..

svesami
29.06.2011., 19:05
Ma na operaciju ne želim, a ono što radim, volim. I to jesam. A to zahtijeva fizičku spremu.. a ja kralješnicu kao 60.godišnjak...

Ovo u linku je zanimljivo, no nažalost.. prošao sam nešto vrlo slično, vrlo sam svjestan svojih pokreta, ali ni to nije pomoglo.

Ali je kralješnica već degenerirala, geni valjda..

Inače, hvala :D

ako je degenerirala zasigurno su geni... sama riječ tako kaže!

svi smo mi svjesni svojih pokreta, bitno je naglasiti da čovjek radi 75% pokreta nesvjesno tijekom dana. Kako sjediš? Kako stojiš? Kako hodaš? Kako pereš zube i na kojoj nozi stojiš dok to izvodiš npr?

Te male stvari rade na koncu veliku razliku!

:kava:

Winkel
30.06.2011., 00:03

LOL

rekoh da KT treba ukljuciti kasnije nakono poboljsanja i odmora. :rolleyes:

ako je toliko dramatično, zasto onda LOL ???? :ne zna: :kava:

:top:

svesami
30.06.2011., 01:27
rekoh da KT treba ukljuciti kasnije nakono poboljsanja i odmora. :rolleyes:

ako je toliko dramatično, zasto onda LOL ???? :ne zna: :kava:

:top:

to je onaj psihotični smijeh, kad vidim zaključke koji nemaju smisla

Brandauer
01.07.2011., 08:48
ako je degenerirala zasigurno su geni... sama riječ tako kaže!

svi smo mi svjesni svojih pokreta, bitno je naglasiti da čovjek radi 75% pokreta nesvjesno tijekom dana. Kako sjediš? Kako stojiš? Kako hodaš? Kako pereš zube i na kojoj nozi stojiš dok to izvodiš npr?

Te male stvari rade na koncu veliku razliku!

:kava:

Ok..ok..ali sada su mehanička oštećenja tolika da me zanimalo, postoji li neka vrsta dekompresije, olakšanja..
Hernija se može kirurški tretirati..ili kiropraktikom..
Ali, schmorlove hernije, bulging diskovi, što s tim? A još sam mlad.

U pm, poluinvalidan

Falco SM
01.07.2011., 11:24
danas sam skakao na moru, tj. jutros, i kako sam skočio na glavu, malo sam se prejako odbacio pa su me noge malo preletile. glavom sam probio površinu, a noge su ostale nakon tijela i kad su ušle u vodu zabolila me kralježnica.
mogu normalno šetat i sjedit, ali čim napravim neki pokret jači, zaboli.

da mirujem ili da posjetim doktora?

Brandauer
01.07.2011., 11:27
odi za početak CT..Čisto da znaš na čem si..ne mora bit ništ ozbiljno..

Winkel
02.07.2011., 20:07
to je onaj psihotični smijeh, kad vidim zaključke koji nemaju smisla

pali..

bugy_AB
03.07.2011., 17:23
Bok

Imam 21 godinu. Općenito nisam zadovoljan svojim leđima, jer gledajući s boka ide u S. Nemam nikakvih bolova al osjećam se deformirano. Pa me zanima jel postoji kakva vježba il netko tko se tim bavi da se to ispravi. Jednom sam prilikom upitao doktora al on veli da se tu nemože puno toga napraviti. Sad me zanimaju mišljenja ostalih, evo i prilažem sliku kak mi otprilike izgledaju leđa

http://img28.imageshack.us/img28/3339/beznaslova1212.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/28/beznaslova1212.jpg/)

vrapčićka
05.07.2011., 11:41
Imam 25 godina, i ovo je svježi nalaz RTG-a kralježnice, te zdjelice i kukova:

LS kralježnica u 2 smjera pokazuje rotacijsku dekstroskoliozu te jaču lordozu.
uredna forma i mineralizacija lumbalnih kralježaka. Lumbalizacija S1 s mikrodiskom.
Bitnijeg suženja ili premoštenja i.v.prostora nema, s tendencijom sužavanja gornjih lumbalnih i.v. prostora..

Sn zdjelice s kukovima pokazuje blaže artrotske promjene lijevo s periacetabularnom sklerozom bez suženja zgl.prostora. Preartroza desno. Mineralizacija prikazanih kostiju uredna. Barsony-ju?

Nalaz završava tim upitnikom, valjda namijenjenim ortopedu..

Uglavnom, na pregled sam otišla jer sam već dugo svjesna nekakve asimetričnosti.. ona nije vidljiva, izuzev ako se pažljivo gledaju razina ramena i neke druge stvari za koje sam sama saznala da ukazuju na skoliozu (razlike u struku, različita izbočenost grudnog koša), ali ja sam je svjesna, pogotovo na funkcionalnoj razini. vrlo sam nefleksibilna (bila i tada kad sam se istezala i tenirala i dvaput dnevno, mogla sam na lijevu stranu sve (nagibanja, špage), na desnu mnogo manje) i povremeno me boli taj donji dio kralježnice. Bavila sam se sportom do kraja srednje, kasnije manje, sjedenje+fax+poslijediplomski, divota, i svi doktori su se samo hvatali toga, mog (tada) dobrog držanja i aktivnosti.. jedino bi mi dali ortopedske uloške, odnosno rekli: ne opterećuj previše kralježnicu, a ako bude jako boljelo, dođi na operaciju (Kovač, 2009, nakon što mi je operirao tatu).

Ukoliko netko može malo pojasniti ovaj nalaz, bila bih mu zahvalna. Isto tako, i preporuke za dobrog ortopeda u zg ili st, te (kontra)indikacije za sportove/vježbe. :zahtjevna, ali zahvalna:
Hvala puno!

fatmama
06.07.2011., 06:11
kod nativnih MSCT-presjeka uredna je visina trupova kralježaka na čijim pokrovnim plohama se vide Šmorlove hernije.
Relativna stenoza spinalnog kanala na segmentima L3-L5, ap promjer je 1,3 cm.
Na razina L3-L4 uredna je širina i.v. prostora, sa bulgingom materijala diska.
Na segmentu L4-L5 vidljiv bulging materijala sa hipertrofičnim žutim ligamentima, bez znakova kompresija korijenova živca.Početna artrotske promjene malih zglobova.
Na segmentu L5-S1 vidljiva je redukcija širine i.v. prostora sa subbhondralnom sklerozacijom pokrovnih ploha kralježaka kao znak i.v. osteohondroze.
vidljiva je je dorzolateralna desnostrana protuzija materijala diska čiji materijal reducira desni lateralni recesus.
U dorzalnom dijelu vidljiv je dorzalni spondilofit sa desne strane koji prominira u lumen spinalnog kanala za 5mm. Također hipertrofični žtui ligamenti.

Bila na fizikalnoj, nije mi bolje. Noga trne i boli ko luda!

GSM
06.07.2011., 21:29
Neuspjela konzervativna terapija (u tvom slucaju fizikalna terapija, mirovanje) te smanjenje kvalitete zivota jesu jedne od indikacija za operaciju.

Kod tebe treba biti jako oprezan s izborom doktora jer je problem na više razina.

fatmama
07.07.2011., 09:47
naručena kod dr. kudelića u VŽ-u u 9 mj. Ima li tko kakva iskustva?

kokoshka
07.07.2011., 11:03
pozdrav, evo i mene k vama po savjet, mene kraljeznica od rođenja gnjavi :(

od malena imam problema s pravilnim drzanjem i do 25 sam redovito svake godine po dva-tri puta odlazila na fizikalne terapije i vjezbe. nastupilo bi poboljsanje od nekoliko mjeseci i onda opet. problem je sigurno bio taj sto doma nisam vjezbala, nego kad me bolilo, lijepo doktoru i na fizikalnu.

zadnje tri godine vjezbam doma vjezbe za skolizozu koje sam tokom godina naučila na fizikalnoj,a na lopti radim i vjezbe za vrat i ramene.

kod mene je najveći problem desnostrana skolioza i lagana kifoza.

prije godinu dana nakon intenzivnog vjezbanja u teretani krenuli su moji problemi.

počela me boljeti lijeva prepona, nakon sjedenja od 10-15min trebalo mi je par sekundi da mogu pomaknuti lijevu, nsam mogla odmah zakoračiti njome nakon ustajanja.
nakon toga, počeli su bolovi duz cijele noge,od guze,straznjeg dijela noge,reko koljena do stopala. najvise me boli noću,kad krenem spavati i kad se umirim, tokom dana bas i ne.

negdje u isto vrijeme počela sam imati problema s desnim koljenom, bolilo bi me pri penjanju stepenicama, pri čučnjevima i slično. radila mr - nalaz je u redu. doktorica mi sad kaze da me to koljeno boli jer je preopterećeno zbog skolioze, ali ne daje mi nikakve smjernice kako da smanjim bol,ili ju u potpunosti otklonim,osim da vjezbam. a vjezbam, svaki prokleti dan!

zadnjih mjesec dana ne boli me samo lijeva noga i desno koljeno,nego se bol proširila na čitavu desnu nogu i na kriza, kriza me cijeli dan bole,ne mogu dugo sjediti,dugo stajati,ne mogu naći neki polozaj u kojem mi je dobro.
navecer kad legnem i kad ispruzim leda,imam osjecaj da ce mi kriza "puknuti", ne znam objasniti taj osjecaj.

naravno,cijelo to vrijeme idem na fizikalnu,vjezbam, obavljam pretrage, ali pomaka nema. ni trunkicu bolje.

evo što imam od nalaza:
- mr desnog koljena - u granicama normale
- rtg zdjelice s kukovima - dorzalni rascjep luka na s1
- emng donjih ekstremiteta - lakše do srednje teške kronične radikulopatske promjene u l4-l5 lijevo, l5 desno (kojem god doktoru pokazem ovaj nalaz,svi se iščudavaju kako ja ovako mlada - 27 godina - imam takvu dijagnozu,a ja pojma nemam ni sto to znači:( )
- rtg c kralježnice - hipolordoza, masivni poprečni nastavci na c7,
- mr ls kraljeznice - dekstrokonveksna skolioza thl prijelaza

od pretraga prije iduce kontrole moram jos napraviti rtg sakroilijakalnih zglobova i hla tipizaciju tkiva - naime, donji dio kriza, zdjelicna kost i lijevi trohaneter su mi bolni na palpaciju pa dr želi isključiti reumatske bolesti i sve moje tegobe pripisati skoliozi (ako ovi nalazi na koje me sad poslala budu ok)

u nalazima mi redovito, na svakoj kontroli, pise: ograničena i bolna reklinacija u L dijelu, rotacije u oba kuka terminalno bolne, palpatorna bolna osjetljivost u oba trohantera, spustena oba stopala, test istezanja pl.brahijalisa pozitivan/negativan (kako koji put), inklinacija slabinske kraljeznice ogranicena, laseqie terminalno obostrano,SIZ manje osjetljivi na palpaciju.

dijagnoze:
- scoliosis thl l-. dex
- pedes plani
- enthesitis trochanteris maioris bilat.
- sy. cervicobrachiale
- sy. lumbvale
- spondiloarthropathia seronegativa in obs

ako se nekome da citati post molim da mi savjetuje, osim vjezbanja, kako da si jos pomognem?
nocu ne mogu zaspati dugo jer me bol u nozi izluduje, tablete ne pomazu, kriza me bole vecinom cijeli dan i skroz sam ogranicena u kretnjama, osjecam se ko bakica :(

naravno,uza sve svoje tegobe,zelim donekle odrzati liniju i biti fit pa vozim orbitrek svaki ili svaki drugi dan. dok vjezbam,sve ok,ali nakon toga me noga boli....uh! isto me boli vjezbala ja taj dan ili ne, doktorica mi je rekla da pratim bol,da li se ona pojačava kad odradim set vjezbi za noge ili ne, ali mene jednako boli izlazem li ih naporu ili cijeli dan sjedim pred tv-om.

najgore mi je sto se ne mogu naviknuti na zivot s boli.
zelim trcati, igrat se s necacima bez da pazim koji cu sad pokret napraviti, zelim se opet ubijati u teretani, zelim ici na ples (ovo mi najgore pada), planinariti...a nista od toga trenutno ne mogu ;(

u septembru
22.07.2011., 01:39
Ako se neko liječio u Poliklinici Lumbago u Zagrebu, neka mi prenese svoja iskustva, nepoznate su mi metode, ne znam šta sve rade... Molim vas.

Velc
05.09.2011., 22:38
Bok svima. Imam 26 godina i već par godina problema s kralježnicom.
Sad sam dobio nove nalaze magnetske nisam medicinar al sam se zabrinuo malo nad par izjava radiološkog nalaza MR. Dal mi neko može reći koliko je to ozbiljno jer bih htio čuti više mišljenja.
Evo između ostalog u nalazu stoji:
-Na razini L5-S1 vidi se manja dorzomedijalna protruzija diska uz redukciju epiduralnoga prostora
-Bulging diska L4-L5

Može li mi tko reći stručno mišljenje i kako se postaviti prema ovakvoj dijagnozi?

dalcosters
06.09.2011., 09:38
molim nekog iole stručog tko bi mi znao razjasniti slijedeće

suprug mi ima problema sa vratnom kralježnicom...išao na terapije izvlačenja, ima vertigo (omaglice) trnu mu podlaktice i noge....liječnica opće prakse mu je pripisala Helex na neko vrijeme i uputila ga nerulogou...

..otišao je kod neurologa i ona ga je uputila na CT glave i CT vrata i dala mu da pije cipralex idućih 6 mj.

koliko ja znam Cipralex je antidepresiv i malo sam googlala ali ne vidim poveznicu...svi koji ga koriste koriste ga zbog depresije.....

što će njemu taj lijek???:ne zna:
on nije depresivan???

pliz...ako imate iskustava podijelite ih.....

hvala svima unaprijed:)

hrvoje dr.
06.09.2011., 16:46
molim nekog iole stručog tko bi mi znao razjasniti slijedeće

suprug mi ima problema sa vratnom kralježnicom...išao na terapije izvlačenja, ima vertigo (omaglice) trnu mu podlaktice i noge....liječnica opće prakse mu je pripisala Helex na neko vrijeme i uputila ga nerulogou...

..otišao je kod neurologa i ona ga je uputila na CT glave i CT vrata i dala mu da pije cipralex idućih 6 mj.

koliko ja znam Cipralex je antidepresiv i malo sam googlala ali ne vidim poveznicu...svi koji ga koriste koriste ga zbog depresije.....

što će njemu taj lijek???:ne zna:
on nije depresivan???

pliz...ako imate iskustava podijelite ih.....

hvala svima unaprijed:)
Možete li prepisati nalaze CT-ova?što će njemu taj lijek???To vam najbolje zna onaj tko ga mu je dao. Ja odavdje nevidim isto indikaciju za njegovim uzimanjem. Dalje, ako možete prepisati neke dijelove nalaza neurologa,pa bih onda možda mogao shvatiti. Lijep pozdrav.

kokoshka
06.09.2011., 23:12
meni je neurologica prepisala antidepresiv zato jer se oni daju za povisenje praga boli,tako nesto. ali ja ga nisam htjela uzeti.
nego, ako se netko moze osvrnuti na moj post nekoliko redaka gore, bila bih zahvalna ;)

dalcosters
07.09.2011., 07:38
Možete li prepisati nalaze CT-ova?što će njemu taj lijek???To vam najbolje zna onaj tko ga mu je dao. Ja odavdje nevidim isto indikaciju za njegovim uzimanjem. Dalje, ako možete prepisati neke dijelove nalaza neurologa,pa bih onda možda mogao shvatiti. Lijep pozdrav.

hvala na vašoj dobroj volji da mi odgovorite...

dakle nalaze CT-a još nemamo jer čekamo da dođemo na red da ga obavimo...neurologinja mu je pripisala cepralex PRIJE nego je obavljen CT....dakle treba ga sad počet piti i čekati da dođe na red za CT

jučer mi je rekao da ga je liječnica opće prakse začuđeno pogledala kada joj je došao od neurologinje po recept za taj lijek....kaže da joj nije jasno zašto je to prepisano i da je bila pomalo začuđena....

uglavnom...ja mu ne dam da to pije.....nadam se da sam u pravu:(

što se tiče nalaza neurologa to ću svakako napisat čim budem mogla

GSM
07.09.2011., 13:10
Antidepresivi i lijekovi tipa metadon, heptanon, zoloft, se rijetko daju kod indikacija kronicne boli i sindroma neuspjele operacije kraljesnice (FBSS).

hrvoje dr.
07.09.2011., 15:40
hvala na vašoj dobroj volji da mi odgovorite...

dakle nalaze CT-a još nemamo jer čekamo da dođemo na red da ga obavimo...neurologinja mu je pripisala cepralex PRIJE nego je obavljen CT....dakle treba ga sad počet piti i čekati da dođe na red za CT

jučer mi je rekao da ga je liječnica opće prakse začuđeno pogledala kada joj je došao od neurologinje po recept za taj lijek....kaže da joj nije jasno zašto je to prepisano i da je bila pomalo začuđena....

uglavnom...ja mu ne dam da to pije.....nadam se da sam u pravu:(

što se tiče nalaza neurologa to ću svakako napisat čim budem mogla
Slažem se s vašom dr.

hrvoje dr.
07.09.2011., 15:44
pozdrav, evo i mene k vama po savjet, mene kraljeznica od rođenja gnjavi :(

.....
zelim trcati, igrat se s necacima bez da pazim koji cu sad pokret napraviti, zelim se opet ubijati u teretani, zelim ici na ples (ovo mi najgore pada), planinariti...a nista od toga trenutno ne mogu ;(

Trebate učiniti imunološku obradu.Po ovim dijagnozama bi rekao da imate oko 75 g.

kokoshka
07.09.2011., 15:48
isuse! ja nemam jos ni 30!!! molim, mozete li malo detaljnije iskomentirati te nalaze, ako vam se da?
imunološka obrada - radila sam tipizaciju tkiva i sve je bilo ok. sto podrazumijeva jos imunoloska obrada?

hrvoje dr.
07.09.2011., 17:26
isuse! ja nemam jos ni 30!!! molim, mozete li malo detaljnije iskomentirati te nalaze, ako vam se da?
imunološka obrada - radila sam tipizaciju tkiva i sve je bilo ok. sto podrazumijeva jos imunoloska obrada?
scoliosis thl l-. dex-Skolioza
pedes plani-Ravna stopala
enthesitis trochanteris maioris bilat.-enthesitis-upala ondje gdje se ligamenti i tetive umeću u kosti.trochanter-bedrena kost.
sy. cervicobrachiale-Donji vratni sindrom
sy. lumbvale krivo,sy.lumbale-Bol u križima.
spondiloarthropathia seronegativa in obs.-seronegativna(RF neg.) spondiloartropatija u opservaciji. Tu se ubrajaju: ankilozantni spondilitis,ne RA artritisi.
sto podrazumijeva jos imunoloska obrada?SE,KKS,ASTO,ANA,ANCA,RF,WR,ANF, anti-dsDNK, anti-CCP, C3, C4 , ukupni komplement.
Za godine sam krivo napisao mislio sam oko 65g,ali opet više od duplo sada. Trebate vođenje fizijatra,neurologa,reumatologa tj. imunologa.

kokoshka
07.09.2011., 20:13
scoliosis thl l-. dex-Skolioza
pedes plani-Ravna stopala
enthesitis trochanteris maioris bilat.-enthesitis-upala ondje gdje se ligamenti i tetive umeću u kosti.trochanter-bedrena kost.
sy. cervicobrachiale-Donji vratni sindrom
sy. lumbvale krivo,sy.lumbale-Bol u križima.
spondiloarthropathia seronegativa in obs.-seronegativna(RF neg.) spondiloartropatija u opservaciji. Tu se ubrajaju: ankilozantni spondilitis,ne RA artritisi.
sto podrazumijeva jos imunoloska obrada?SE,KKS,ASTO,ANA,ANCA,RF,WR,ANF, anti-dsDNK, anti-CCP, C3, C4 , ukupni komplement.
Za godine sam krivo napisao mislio sam oko 65g,ali opet više od duplo sada. Trebate vođenje fizijatra,neurologa,reumatologa tj. imunologa.

uf majko mila! nisam ja znala da je to tako strasno! ajmeeee....imam i jednu najnoviju dijagnozu, tj. nalaz rtg-a sakroilijakalnih zglobova gdje pise: entezopatija medijalnog dijela krila ilijačne kosti lijevo s entezofitom. što to znači?

liječim se kod fizijatra i reumatologa, idem na fizikalne koje bas pretjerano ne pomazu, masaze mi najvise pomognu. vjezbam vjezbe za skoliozu na podu i lopti. mogu li si jos kako pomoci?

inače, imam i bolove u koljenu kod penjanja stepenicama ili čučnja, dr kaze da je to zbog skolioze jer mi je zbog nje to koljeno opterećenije. mr koljena je bio uredan.

ove pretrage koje ste napisali, mogu li zamoliti dr opće prakse da mi ih napise na uputnicu ili ih mora prvo prepisati specijalist?

leeloo27
07.09.2011., 20:52
Sedimentaciju i kompletnu krvu sliku ti može napisati sama doktorica opće prakse al se bojim da će ti ove imunološke stvari ipak morati tražiti imunolog odnosno reumatolog.

Meni je zadnji puta imunologinja na neku svoju uputnicu napisala šta da izvadim, tako da nemam pojma da li opće prakse uopće mogu sad po novome tražiti sami te pretrage.

kokoshka
07.09.2011., 21:50
krvnu sliku sam nedavno radila, ii sedimentaciju,meni je krv uvijek dobra :kucaodrvo:
radila sam tipizaciju tkiva,nalaz je bio uredan. dakle, naruciti se imunologu (za kojeg uopće ne znam gdje ga ima :bonk:)

ajme...zar ove moje dijagnoze mogu upućivati na neku imunološku bolest? koju? :strah, strah, strah:

leeloo27
07.09.2011., 22:14
Ma ne mora biti nužno imunolog, može i reumatolog. A i većina specijalizira reumatologiju i imunologiju u paketu, tako da ne možeš fulati sa reumatologom.

Evo ova moja imunologinja je imunolog, reumatolog i alergolog. :)

hrvoje dr.
08.09.2011., 15:16
uf majko mila! nisam ja znala da je to tako strasno! ajmeeee....imam i jednu najnoviju dijagnozu, tj. nalaz rtg-a sakroilijakalnih zglobova gdje pise: entezopatija medijalnog dijela krila ilijačne kosti lijevo s entezofitom. što to znači?

liječim se kod fizijatra i reumatologa, idem na fizikalne koje bas pretjerano ne pomazu, masaze mi najvise pomognu. vjezbam vjezbe za skoliozu na podu i lopti. mogu li si jos kako pomoci?

inače, imam i bolove u koljenu kod penjanja stepenicama ili čučnja, dr kaze da je to zbog skolioze jer mi je zbog nje to koljeno opterećenije. mr koljena je bio uredan.

ove pretrage koje ste napisali, mogu li zamoliti dr opće prakse da mi ih napise na uputnicu ili ih mora prvo prepisati specijalist?

mogu li zamoliti dr opće prakse da mi ih napise na uputnicu ili ih mora prvo prepisati specijalist?Dr. opće može,ali većina ih neče osim ako spec. nenapiše. Tako se stvara začarani krug npr.dr.op. šalje pacijenta sa up.dg.RA reumatologu,pa on traži imunološku obradu,pa se opet ide do dr.op. pa opet vaditi krv,pa opet reumatologu,umjesto da dr.op. napiše te gornje pretrage.

kokoshka
17.10.2011., 00:07
je li netko mozda bio kod osteopata, pomaze li to sto i ima li tko preporuku za nekoga?

SunShine :P
26.10.2011., 19:37
Molim vas, može li mi netko objasniti sljedeće nalaze: 1. nalaz radiologa LS kralješnica stoji u izraženoj sinistrokenveks skolizi s početnim suženjem i.v. prostora L5-S1
2. nalaz radiologa: na nivou L4-5 prikaže se mediolateralna DH-lijevi intraspinalni korijen imprimiran ispod nivoa DH edematozan
na nivou L5-S1 uredan prikaz spinalnog kanala i intraspinalnih struktura - DH se ne prikaže

falcon55
15.01.2012., 07:24
Već 20 -tak godina (imam 51 g.) osjećam ponekad da mi noga lagano trne u predjelu - lijeva butina malo s vanjske strane, iznad koljena, a veličine dlana ruke. Nemam nikakve bolove u kralježnici, nikada me nije ukočila kralježnica nit ti sam iz tih razloga bio kod doktora. Zadnjih mjeseci sam se malo udebljao i imam dojam da su mi ti problemi malo češći? U dva navrata (ove zime) sam nakon sat vremena šetnje i stajanja u knjižnici nakon šetnje, doživio da me na tom mjestu u butini boli kao da mi se ubada nož u nogu. Nisam se mogao osloniti i mislio sam da ću morati zvati prijevoz do kuće. No prošlo bi nakon 5,6 minuta. Osjetim trnce kad, recimo perem zube nagnut ili slično. Najčešće mi se trnci jave u trgovinama, sprovodima, znači stajanje. Imam pognuto držanje i spadam u one koji "bi se trebali ispraviti dok stoje". Može li se po ovom opisu znati o kojem djelu leđa je riječ, postoje li vježbe za to, postoji li neki pojas koji ispravlja držanje?

Bugy
17.02.2012., 18:36
Pozdrav,
dok sam bio dijete znalo mi se ponekad dogoditi da me uklješti kod lopatice. Prošle godine mi se to dogodilo u teretani pod velikim opterećenjem (ništa posebno bolno, samo sam odložio uteg i nastavio dalje laganim intenzitetom), no tu sam po prvi puta primjetio da mi kuk nekako čudno stoji i kao da mi je cijeli stomak pomaknut prema naprijed, te se sve vratilo na svoje mjesto nakon par dana mazanja leđa kremama, tj. kada je uklještenje prestalo. Godinu dana nisam imao problema sa uklještenjem sve do nekidan; ujutro sam se probudio sa osjećajem lagane boli na području lopatice (iste one koju sam prije godinu dana "ozlijedio" u teretani, no treba napomenuti da sam bio na hladnoći slabije odjeven dan ranije), a popodne sam išao počistiti snijeg. Tijekom čišćenja osjetio sam bol, no svejedno sam nastavio sa poslom. Kada sam završio imao sam što vidjeti, opet "pomaknuti kuk" i "napireni stomak".

Zanima me, je li to na nekin način normalna reakcija da se uslijed uklještenja određene kosti lagano pomaknu ili se barem stekne takav dojam?
Sada leđa mažem kremama i sve se polako vraća na svoje mjesto...
Bol bih opisao kao presijecajuću prilikom određenog pokreta ili jakog udaha.

plavi-safir
24.02.2012., 12:59
rtg kraljeznice mi je pokazao ove dvije dg??
o cemu se radi,kakva je terapija i koliko utjece na profesiju,znaci na rad??

ljubica444
29.02.2012., 01:17
dal ima ovdje netko tko bi mi znao reći nešto o frakturi baze dens axisa? jedino što znam je da je strašno :( al neznam koliko strašno...

reby
29.02.2012., 12:29
Dobar dan svima.....zanima me samo jedna stvar...čitala sam na internetu da pregled kralježnice zahtjeva da se skine sva odjeća osim grudnjaka i gaćica,tako je i u mom slučaju,ali doktor je tražio da se skine i grudnjak!....jeli ima potrebe da se skida i grudnjak pri takvom pregledu??......

Mislim da ima smisla ako postoji deformitet u gornjem dijelu kralježnice, posljedica može biti da su grudi nesimetrične. Mislim da ne trebaš sumnjati u doktora.
Mene su pregledavala dva fizijatra, jednom sam skinula majicu i s vrata je rekao da imam krivu kičmu (bez daljnjeg pregleda).
Drugi me je pregledavao u odjeći, ali me premetao u sve moguće položaje. Sad samo hodam na petama i savija mi nogu pod pravim kutem, u cipelama.

exibo
01.03.2012., 21:28
nedavno sam vidijo svoju sliku i ostao sokirano kako imam krivo drzanje , a i u zadnje vrijeme osjecam "umor" u ramenima i vratu
vec sam vidio po internetu razne vjezbe , pravilo sjedenje i sl.

zanima me ima li tko iskustva sa pojasom za drzanje , cuo sam dosta pozitivnih komentara
gdje se moze kupiti i po kojoj cijeni ?

pinkday
20.04.2012., 08:21
da li bol u vratnoj kralježnici i ramenima može biti uzork boli duž cijele donje čeljusti i boli u sredini prsnog koša (između dojki)?
oprostite na ovako skraćenom i šturom pitanju, a li to pitam iz razloga što bolnu čeljust i bol u grudnom košu uvijek povezujem na infarktom (nedaj bože).
te probleme imam već par dana, a ako uzmem lekadol ili lipocet onda prestane boliti ili barem ublaži bol.

Lost_Cojones
20.04.2012., 11:11
da li bol u vratnoj kralježnici i ramenima može biti uzork boli duž cijele donje čeljusti i boli u sredini prsnog koša (između dojki)?
oprostite na ovako skraćenom i šturom pitanju, a li to pitam iz razloga što bolnu čeljust i bol u grudnom košu uvijek povezujem na infarktom (nedaj bože).
te probleme imam već par dana, a ako uzmem lekadol ili lipocet onda prestane boliti ili barem ublaži bol.

Može i mislim da češće vezano s bolnim vratom i ramenima nego li sa srcem:).

pinkday
20.04.2012., 11:46
uf, hvala na odgovoru, bila sam već sva u strahu

margoth.
25.04.2012., 21:17
C6-C7 dorzalna protruzija disk osteofit kompleksa širokom bazom koja dovodi do izražene redukcije premedularnog prostora i izražene redukcije širine lijevog neuralnog foramena.

što bi to značilo i što se s tim radi ??

SuperCow
27.04.2012., 08:55
Boli me donji dio leđa, oko trtice i širi se u lijevu nogu (sve do stopala). Preko dana ne toliko nego najčešće prije spavanja (s tim da jučer nisam mogla zaspati od bolova).
Bol je tupa i imam osjećaj topline u nozi.
Imam inače skoliozu i probleme s vratnom kralježnicom, što sam zapustila i više od 3 godine nisam bila na fizikalnoj.
Da li da probam sad neke vježbe istezanja ili da mirujem dok se bol ne smiri? Na što ovakvi simptomi upućuju i je li potrebna neka hitna obrada (istekla zdravstvena, čekam novu)?

mkovac67
28.04.2012., 20:58
PRVO PITANJE: imam cervikobrahijalni sindrom vratne kralježnice i početne spondilartotske promjene. Dali je svakodnevno plivanje dovoljno za oporavak ili se preporuča još nešto. Također me zanima, prema nekakvom iskustvu koliko je potrebno vremena da mi ti bolovi u leđima kao i zatezanje vrata nestanu. Plivam 3 tjedna i bolovi su se poprilično smanjili. Zateže me još malo samo u vratu

DRUGO PITANJE: u području trtice imam osjećaj kao da je unutra nakakva upala. Izvana se ne vidi apsolutno ništa i ne boli. Samo imam nekakav čudan osjećaj. Međutim kada legnem na krevet oba stopala mi počmu lagano žariti i zatezati. što da radim? Gdje da prvo idem na pregled (privatno po mogućnosti). Doktorica opće prakse mi je rekla da radim vježbe. Hvala

Drins
30.04.2012., 12:33
Pozdrav svima. Imam 18 godina i prije 5 mjeseci sam istegnuo doljni dio leđa, u tom trenutku sam samo osjecao slabost u leđima i bol u gornjem djelu stražnjice ali ništa jako, ni za tabletu uzet. 5 mjeseci poslije, (danas) vratila mi se snaga 70% ali su se pojavili drugi simptomi, bol u doljnjem dijelu trbuha, u gornjem dijelu stražnjice, u preponama kod doljnjeg dijela trbuha, zglobovi ili što već na kojima sjedim (nemogu naći udobnu poziciju), povećana iritabilnost sakralne kralježnice, dok trčim nemogu postići maksimalnu brzinu kao nekada. Znači ni u jednom trenutku nisam imao bol u leđima ili da je bol bila toliko jaka da bi uzeo nešto protiv bolova. Radio sam RTG i piše samo da imam blagu skoliozu i blagu lordozu. Idem uskoro na fizikalne terapije ali čisto sumnjam da ce mi pomoći, nemam problema sa spavanjem ali ovo mi polako već ide na živce i neznam što da radim a doktori me samo izbezumljeno gledaju :(

Drins
04.05.2012., 19:30
moram napomenuti da u pocetku nisam niti skuzio, znaci nije to bio taj trenutak nego je to postepeno dolazilo, jeli moguće da nije ozljeda leđa? ili ako je, zašto me ona nisu boljela? bilo što ://

antonieta123
14.02.2013., 02:02
MENE ZANIMA ZNACI ja sam slomila odnosno zadobila frakturu lumbalnog (L1 I L5 ) kraljeska .... fiksirali su mi L1 samo .... ostala sam u bolnici 10 dana s tim da su me odmaah nakon 7 dana slali doma i to bez fizikalne terapije(iako sam ostala 10 ) ... moje misljenje je da su se strasno ponijeli sta se toga tice i da sam premealo vremena provela u bolnici ... i zanima me dali se slazete ili ne tj. po vasem misljenju dali je to dovoljno ili ne (s obzirom na ozljedu i uz vrlo kompliciranu operaiju s tim da je trajala vise od 2 sata ... momka koji je slomio nogu u bolnici je proveo mjesec dana a ja sam provela troduplo manje i nisam poslana na fizikalnu terapiju s tim da momak koji je imao ozljedu kraljeznice poslan ( iako sam trazila fizikalnu terapiju) .... i mislim da me nisu tamo tili vise uopce drzat jer sam bila malo razborita (i to je posljedica anestezije) .... rekli su da se nesmijen diizat 10 dana po odlasku iz bolnice iako sam bila dite i normalno da cu se pokusat dignit i hodat odma ... moje misljenje da su me trebali drzat jos tih vremena dali se lazete ili .... ??

Z1234
09.04.2013., 23:33
LS kraljeznice je normolorodicna.
Kosi smjer lumbalne kraljeznice u AP projekciji nepotpuno kompenzira distorziju sakruma.
Znaci diskopatije L5/S1, praceno i osteoartritisom interverbalnih zglobova u istoj visini.

Ako iko ima nekakva iskustva ili slicne stvari vezane uz gore navedeno bilo bi od neke pomoci prije nego i sam odem dalje doktorima itd... Hvala

autentic
12.04.2013., 09:21
Pozdrav svima,

pokušala sam pronaći nešto slično, no nažalost bez puno uspjeha pa se nadam da će pokretanje teme donijeti neki rezultat.
Naime, u široj obitelji imam osobu koja je nesretnim slučajem prije 3 godine povrijedila kralježnicu ( fractura C7) i nakon te ozljede ostala paralizirana. Ne bih opširno ovdje o dijagnozi, ali situacija je slijedeća;
iako se radi o iznimno teškoj povredi, posljedice iste nisu "u skladu" sa svom dosadašnjom medicinskom praksom, jer osoba o kojoj pričam unatoč ozljedi i dalje je zadržala funkcije korištenja ruku, ne postoji potpuna erektilna disfunkcija i sl. Problem je u boli ( izrazito jaki spazmi), totalna ukočenost.. Obzirom na prirodu ozljede lječnicima nije jasno usljed čega se javlja takva vrsta izrazito jake boli (osoba koristi morfijske flastere protiv boli). Zanima me da li ovdje možda ima sličnih slučajeva kad je kod slične ili iste vrste povrede došlo do istih simptoma naknadno?
Naime sudeći prema medicinskoj dokumentaciji osobu o kojoj pišem ne bi trebala mučiti tako neizdrživa bol, tako da kod liječnika uglavnom nailazimo na čuđenje kako je to moguće i ne na baš neku adekvatnu pomoć.

Unaprijed zahvaljujem na bilo kakvoj pomoći, jer koliko god pokušavali naći osobu sa sličnim problemom, uglavnom nailazimo na osobe koje imaju istu vrstu povrede, ali se s tako jakim posljedicama u smislu konstantne boli.
Hvala unaprijed.

tratinćica30
20.04.2013., 14:54
je curke i nalaz je ovakav ako koja kuzi :na snimkama torakalne kraljeznce hiperkifoza srednjeg dijela torakalne kralj.te blaza skolioza u obliku slova s.uredna je visina trupova kraljezaka i primjerena sirina iv.prostora .znakovi incipijentne deformirajuce spondiloze osobito izrazeni u sredisnjem dijelu kraljeznice .na profilnoj snimci sternuma nema znakova svjeze kostane tarume.doima se nesto sirom zglobna pukotina u na prijelazu manubrijuma u korpussternuma sa blaaze iregularnim pripadajucima art.plohama (osteohondritis ?? druga etiologija ) uredna je inace mineralizacija i struktura prikazanog skeleta ....eto to je nalaz a zabrinjava me ovaj osteohondritis ........zna li itko protumacit nalaz...jel cu izludit

adastram
29.04.2013., 21:03
Pozz, dakle situacija je ovakva...
Imam 18ipo godina, i sve je počelo sa 12 kad me počelo bolit rame na odbojci, nisam ga mogla maknut, oticalo je... U bolnici su ga slikali i rekli da nije ništa, dali Lubor, rekli da mirujem 6 mj. Nakon 6 mj vratim se ja na odbojku, opet ista stvar, opet slikaju, pošalju na fizikalnu, reču da su neki jastučići u zglobu smečeni, da treba hladit....
Ja hladila i vježbala rame sve gore i gore. Teta s fizikalne pošalje me kod drugog doktora koji mi reče da imam elastične zglobove koji se nisu do kraja razvili te da mi prirodno ne stoji dobro glavica u čašici, da ću bit sklona ozljedama i da se manim sporta.:(
Međutim, rame me počelo sputavat u svakodnevnim stvarima pr.pisanje. I slučajno pođem u kiropraktičarke (koja je završila opću praksu). Ona se zgrozi nad mojom kičmom. Kaže da se pomakla vrlo rano, vjerojatno prilikom nekog pada u djetinjustvu, i kako sam rasla ta degeneracija se povećavala i remetila razvoj zglobova. Školski doktor je rekao da je to mala skolioza, zbog torbe bla bla, a imala sam i grbu na vratu. Kiropraktičarka mi "namjesti" kičmu, grba stvarno nestane u roku 1 dan, rame više ne boli,nakon 10 dana sam ko nova....
Međutim...u dvije godine, na namještanju kičme bila sam 11 puta, ovaj tjedan idem 12. Uvijek se par kralježaka pomakne, pa me počnu bolit ruke/noge, počnem gubit osjet, ili me krenu trnci. Stvarno sam više očajna, em što je privatno pa mi je muka koliko roditelji plaćaju, em što sam umorna od silnog šetanja po bolnicama i njihovog "nije ti ništa, ali..." Na jesen idem na faks i nemam više mogućnosti vraćat se svaki put kad se kičma pomakne...
Govore da nije strašno, ali to se stalno pomiče i trpim grozne bolove...
I kažu da sam premlada za operaciju, bilo kakvu, da ne dolazi u obzir...
A ja se pitam do kad ovako? I ima li neko dugoročno rješenje?:(

body halleck
29.04.2013., 22:32
Pozz, dakle situacija je ovakva...
Imam 18ipo godina, i sve je počelo sa 12 kad me počelo bolit rame na odbojci, nisam ga mogla maknut, oticalo je... U bolnici su ga slikali i rekli da nije ništa, dali Lubor, rekli da mirujem 6 mj. Nakon 6 mj vratim se ja na odbojku, opet ista stvar, opet slikaju, pošalju na fizikalnu, reču da su neki jastučići u zglobu smečeni, da treba hladit....
Ja hladila i vježbala rame sve gore i gore. Teta s fizikalne pošalje me kod drugog doktora koji mi reče da imam elastične zglobove koji se nisu do kraja razvili te da mi prirodno ne stoji dobro glavica u čašici, da ću bit sklona ozljedama i da se manim sporta.:(
Međutim, rame me počelo sputavat u svakodnevnim stvarima pr.pisanje. I slučajno pođem u kiropraktičarke (koja je završila opću praksu). Ona se zgrozi nad mojom kičmom. Kaže da se pomakla vrlo rano, vjerojatno prilikom nekog pada u djetinjustvu, i kako sam rasla ta degeneracija se povećavala i remetila razvoj zglobova. Školski doktor je rekao da je to mala skolioza, zbog torbe bla bla, a imala sam i grbu na vratu. Kiropraktičarka mi "namjesti" kičmu, grba stvarno nestane u roku 1 dan, rame više ne boli,nakon 10 dana sam ko nova....
Međutim...u dvije godine, na namještanju kičme bila sam 11 puta, ovaj tjedan idem 12. Uvijek se par kralježaka pomakne, pa me počnu bolit ruke/noge, počnem gubit osjet, ili me krenu trnci. Stvarno sam više očajna, em što je privatno pa mi je muka koliko roditelji plaćaju, em što sam umorna od silnog šetanja po bolnicama i njihovog "nije ti ništa, ali..." Na jesen idem na faks i nemam više mogućnosti vraćat se svaki put kad se kičma pomakne...
Govore da nije strašno, ali to se stalno pomiče i trpim grozne bolove...
I kažu da sam premlada za operaciju, bilo kakvu, da ne dolazi u obzir...
A ja se pitam do kad ovako? I ima li neko dugoročno rješenje?:(

Za početak, svakako trebaš konzultirati neke druge liječnike i zahvaliti se "kiropraktičarki" na vrlo vjerojatnom dodatnom oštećenju kralježnice tako što ćeš ju zaobilaziti u širokom luku.
Da tzv,"namještanje kičme" kod nje nečemu vrijedi, ne bi išla 11x u 2god.-no, to je vrlo četo unosna tezga (koliko ti naplati "tretman"?).
Vrlo često se takovim manipulacijama oštećuje kralježnica što i ti zamjećuješ po bolovima, trncima i gubljenju osjeta u ekstremitetima-bježi od te neozbiljne i neodgovorne osobe što dalje, molim te. :moli:
Kiropraktika je korisna i efikasna ako i samo ako ju prakticiraju adekvatno educirane i stručne osobe, a ne šarlatani. :504:
Postoji mogućnost trajnog oštećenja živčanog sustava sa još puno gorim tegobama od onih koje opisuješ :503:
Pretpostavljeni inicijalni propust (po tvojoj priči) učinjen je samom time što vrlo vjerojatno nisi imala adekvatne pripreme za bavljenje sportom kao što je odbojka (jačanje muskulature, ciljani i nadzirani trening u teretani).
Zatim, nakon inicijalne ozljede: postoji pasivna (lijekovi, mirovanje,pasivna fiz.th) i aktivna rehabilitacija (TRAJNO i ciljano provođenje vježbi za gibljivost i jačanje mišića ramena sa naglaskom na rotatornu manšetu pod nadzorom adekvatno educiranog fizioterapeuta i/ili kond.trenera).
Isto tako, potrebna je reevaluacija tvoje sposobnosti za aktivno bavljenje sportom kao što je odbojka.

gnu
30.04.2013., 10:59
Imam 37 godina i potpuno sam zapostavio sport kojim sam se prije prilično aktivno bavio (tenis, nogomet, teretana, bicikl itd.). Dakle tu i tamo ljeti odigram rekreativno koji mali nogomet i tenis i to je to. Ove zime praktički NIŠTA. A sjedim na poslu 8 sati i to često onako nepravilno, izvaljen. Slično i doma navečer, samo oko 2h, najviše. E sad. Već prije bi znao ponekad osjetiti da me "siječe" u donjem dijelu leđa i to bi brzo prošlo. Međutim prošli četvrtak je bilo malo jače boljelo pa sam se odlučio malo razgibati do posla (glupost, znam) i malo sam potrčao. Tada me presijeklo dole dosta jako i počela mi je trnuti desna noga. Naravno osjećao sam i bol kroz desni dio stražnjice pa sve do stopala. JEdva sam hodao (šepao sam uz bolove). Pretpostavio sam da je išijas odn. priklještenje živca ishiatusa koji ide od trtice do nožnih prstiju. E sad. Drugi dan sam otišao na neku japansku masažu koja je navodno baš za to i od tada me leđa nisu bolila (svaka čast majstoru). Međutim tupa bol od stražnjice do stopala i trnulost noge je ostala. S tim da me jučer niti noga više nije boljela, samo sam osjetio "zategnutost" i trnce u nozi koji su varirali intenzitetom (najviše u predjelu prstiju, ali palac je ok). No sinoć me opet počela noga i stražnjica boljeti ali ne jako kao prije (ni blizu), ali sam ipak uzeo ibuprofen da mogu zaspati. Radim i dalje i hodam (čak ne moram šepati ali ne hodam više baš pravilno, čisto jer mi je neobično hodati preko otrnulih prstiju) s tim da se dižem sa stolice svakih pola sata kako mi je preporučeno. Kontaktirao sam svog doktora i rekao je da i dalje pijem tablete ako bude boljelo i da ako ne pusti bol i/ili trnci, dođem kod njega na pregled.
Zadnjih godina ne vodim zdrav život. Puno sjedim. Kako rekoh sport (pogotovo zimi) nula bodova. Puno sjedim i sjedim nepravilno.
Postoji li šansa da imam diskus herniju ili nešto slično ili se radi o "običnom" uklještenju živca i koja su vaša iskustva?...Prolazi li to nakon tjedan dva? Nikad prije nisam imao ozbiljnijih problema s tijelom....Naravno da ću sada "okrenuti ploču" ali prvo se trebam izliječiti...

body halleck
30.04.2013., 13:05
Imam 37 godina i potpuno sam zapostavio sport kojim sam se prije prilično aktivno bavio (tenis, nogomet, teretana, bicikl itd.). Dakle tu i tamo ljeti odigram rekreativno koji mali nogomet i tenis i to je to. Ove zime praktički NIŠTA. A sjedim na poslu 8 sati i to često onako nepravilno, izvaljen. Slično i doma navečer, samo oko 2h, najviše. E sad. Već prije bi znao ponekad osjetiti da me "siječe" u donjem dijelu leđa i to bi brzo prošlo. Međutim prošli četvrtak je bilo malo jače boljelo pa sam se odlučio malo razgibati do posla (glupost, znam) i malo sam potrčao. Tada me presijeklo dole dosta jako i počela mi je trnuti desna noga. Naravno osjećao sam i bol kroz desni dio stražnjice pa sve do stopala. JEdva sam hodao (šepao sam uz bolove). Pretpostavio sam da je išijas odn. priklještenje živca ishiatusa koji ide od trtice do nožnih prstiju. E sad. Drugi dan sam otišao na neku japansku masažu koja je navodno baš za to i od tada me leđa nisu bolila (svaka čast majstoru). Međutim tupa bol od stražnjice do stopala i trnulost noge je ostala. S tim da me jučer niti noga više nije boljela, samo sam osjetio "zategnutost" i trnce u nozi koji su varirali intenzitetom (najviše u predjelu prstiju, ali palac je ok). No sinoć me opet počela noga i stražnjica boljeti ali ne jako kao prije (ni blizu), ali sam ipak uzeo ibuprofen da mogu zaspati. Radim i dalje i hodam (čak ne moram šepati ali ne hodam više baš pravilno, čisto jer mi je neobično hodati preko otrnulih prstiju) s tim da se dižem sa stolice svakih pola sata kako mi je preporučeno. Kontaktirao sam svog doktora i rekao je da i dalje pijem tablete ako bude boljelo i da ako ne pusti bol i/ili trnci, dođem kod njega na pregled.
Zadnjih godina ne vodim zdrav život. Puno sjedim. Kako rekoh sport (pogotovo zimi) nula bodova. Puno sjedim i sjedim nepravilno.
Postoji li šansa da imam diskus herniju ili nešto slično ili se radi o "običnom" uklještenju živca i koja su vaša iskustva?...Prolazi li to nakon tjedan dva? Nikad prije nisam imao ozbiljnijih problema s tijelom....Naravno da ću sada "okrenuti ploču" ali prvo se trebam izliječiti...

Klasična priča-bivši sportaš/rekreativac, dugotrajno sjedenje+ nepravilan položaj...
Po opisu se vrlo vjerojatno radi o oštećenju lumbalnog dijela kralježnice (najvjerojatnije L4-L5-S1 segmentima),pučki rečeno išijasu
Ne može se sa sigurnošću ovim putem isključiti bolest diska.
Ono što sad ima smisla je slijedeće:
-izbjegavanje pokreta/položaja/aktivnosti koje potenciraju bolnost bar 15-ak dana
-primjena nesteroidnih analgetika-ako nema kontraindikacija, Ibuprofen je izvrstan, jer se može dosta dobro dozirati višekratno tijekom dana, dozu prilagođavati potrebama i ima prihvatljivo nizak rizik ozbiljnijih nuspojava.
Odokativna doza za osobu od cca 70kg je 400-600mg tbl 2-3x na dan (ukupna doza kroz 24h ne bi trebala preći 2400mg- iznimno i kratkotrajno do 3200mg na dan). Nadležni liječnik će zbog uvida u kliničku sliku bolje posložiti terapiju.
Naravno uvijek treba ići sa najmanjom efikasnom dozom.
Trebalo bi ga piti 10-ak dana u kontinuitetu. Ne samo zbog redukcije bolne komponente, nego i zbog njegovog protuupalnog djelovanja-smanjuje edem,oteklinu i pomaže pri "dekompresiji" živaca(dakle, vrlo finih,osjetljivih,vulnerabilnih struktura) koje prolaze jednim dijelom svog puta kroz uske i rigidne (kost) "kanale". Može se i kombinirati naizmjence sa npr.Panadolom 500mg tbl.
U akutnoj fazi ima smisla razmotriti (u dogovoru sa nadležnim liječnikom) i kratkotrajnu primjenu sistemskih kortikosteroida (Dexamethason,SoluMedrol...) kroz 3-5 dana- isto izvrstan protuupalni (neizravno i dekompresivni) učinak.Naravno, ako za navedeno ne postoje kontraindikacije.
Nakon smirivanja bolne komponente ima smisla konzultacija fizijatra&fizioterapeuta.
Preporučene vježbe za dekompresiju i jačanje mišića donjeg dijela leđa treba raditi otprilike doživotno.
Nakon stabilizacije, postupno i uz strog nadzor adekvatno educirane osobe tjelovježba u nekakvoj teretani i sl. Nogomet,košarka, kontaktni sportovi nisu baš preporučivi dosta dugo vremena (kliničku procjenu bi trebao donijeti nadležni liječnik,fizioterapeut...).
Ima smisla učiniti bar minimalnu lab.+Rtg obradu.
U slučaju značajnijeg perzistiranja (dulje od 10-ak dana) i/ili pogoršanja tegoba, ima smisla što skorija konzultacija nadležnog ordinarijusa koji donosi procjenu za pregled neurologa...

Važno: U slučaju da ti desno stopalo počne "padati" pri hodu na način da moraš odizati nogu u kuku je indikacija za HITAN (bez odlaganja!) pregled liječnika, isto kao i event.remećenje funkcije sfinktera pri mokrenju&defekaciji

gnu
30.04.2013., 13:36
Klasična priča-bivši sportaš/rekreativac, dugotrajno sjedenje+ nepravilan položaj...
Po opisu se vrlo vjerojatno radi o oštećenju lumbalnog dijela kralježnice (najvjerojatnije L4-L5-S1 segmentima),pučki rečeno išijasu
Ne može se sa sigurnošću ovim putem isključiti bolest diska.
Ono što sad ima smisla je slijedeće:
-izbjegavanje pokreta/položaja/aktivnosti koje potenciraju bolnost bar 15-ak dana
-primjena nesteroidnih analgetika-ako nema kontraindikacija, Ibuprofen je izvrstan, jer se može dosta dobro dozirati višekratno tijekom dana, dozu prilagođavati potrebama i ima prihvatljivo nizak rizik ozbiljnijih nuspojava.
Odokativna doza za osobu od cca 70kg je 400-600mg tbl 2-3x na dan (ukupna doza kroz 24h ne bi trebala preći 2400mg- iznimno i kratkotrajno do 3200mg na dan). Nadležni liječnik će zbog uvida u kliničku sliku bolje posložiti terapiju.
Naravno uvijek treba ići sa najmanjom efikasnom dozom.
Trebalo bi ga piti 10-ak dana u kontinuitetu. Ne samo zbog redukcije bolne komponente, nego i zbog njegovog protuupalnog djelovanja-smanjuje edem,oteklinu i pomaže pri "dekompresiji" živaca(dakle, vrlo finih,osjetljivih,vulnerabilnih struktura) koje prolaze jednim dijelom svog puta kroz uske i rigidne (kost) "kanale". Može se i kombinirati naizmjence sa npr.Panadolom 500mg tbl.
U akutnoj fazi ima smisla razmotriti (u dogovoru sa nadležnim liječnikom) i kratkotrajnu primjenu sistemskih kortikosteroida (Dexamethason,SoluMedrol...) kroz 3-5 dana- isto izvrstan protuupalni (neizravno i dekompresivni) učinak.Naravno, ako za navedeno ne postoje kontraindikacije.
Nakon smirivanja bolne komponente ima smisla konzultacija fizijatra&fizioterapeuta.
Preporučene vježbe za dekompresiju i jačanje mišića donjeg dijela leđa treba raditi otprilike doživotno.
Nakon stabilizacije, postupno i uz strog nadzor adekvatno educirane osobe tjelovježba u nekakvoj teretani i sl. Nogomet,košarka, kontaktni sportovi nisu baš preporučivi dosta dugo vremena (kliničku procjenu bi trebao donijeti nadležni liječnik,fizioterapeut...).
Ima smisla učiniti bar minimalnu lab.+Rtg obradu.
U slučaju značajnijeg perzistiranja (dulje od 10-ak dana) i/ili pogoršanja tegoba, ima smisla što skorija konzultacija nadležnog ordinarijusa koji donosi procjenu za pregled neurologa...

Važno: U slučaju da ti desno stopalo počne "padati" pri hodu na način da moraš odizati nogu u kuku je indikacija za HITAN (bez odlaganja!) pregled liječnika, isto kao i event.remećenje funkcije sfinktera pri mokrenju&defekaciji

Hvala puno. Doktoru svakako idem u ponedjeljak ako se stanje ne promijeni pa ćemo vidjeti što dalje..Inače imam odličnog doktora (opće medicine, naravno). Ovo za Ibuprofen mi je i doktor rekao. Ja sam do sada popio samo jedan jer sam samo jednom imao bolove prije spavanja. Prvio dan su bili najjači ali je masaža pomogla. Čuo sam negdje da ibuprofen i smanjuje upalu pa ga treba piti i kad nema nekih jakih bolova. Molim te pojasni mi malo ovo "padanje" stopala. Ja sada mogu hodati normalno jedino što ipak malo šepam, odn. ne stajem potpuno na desnu nogu jer mi je neobično stajati na utrnule prste plus što nekad (dakle ,ne uvijek) onda osjećam (vrlo laganu tupu bol ili više kao zategnutost) npr. mišić lista....

body halleck
30.04.2013., 13:50
Mali test.
Sjedni. Ili legni na leđa.
Pokušaj "podići", tj. približiti stopalo što bliže istostranoj potkoljenici.
Ako ide- to je ok.
Ako izgubiš mogućnost te kretnje-indikacija za HITNU-bez-odgađanja konzultaciju liječnika.

Hint: Kad se radi o akutnim stanjima sa kralježnicom, iznimno je velika opasnost za pogoršanje ozljede pri bilo kakvoj manipulaciji.

gnu
30.04.2013., 13:59
Mali test.
Sjedni. Ili legni na leđa.
Pokušaj "podići", tj. približiti stopalo što bliže istostranoj potkoljenici.
Ako ide- to je ok.

Ide. :)
Inače, na toj desnoj nozi palac i onaj prst do njega ne trnu..samo ovi manji prsti i peta. Isto tako nemam više utrnulost niti "pulsiranje" po cijeloj nozi i desnoj strani zadnjice (kao prije). Bol je rijetka i jedva primjetna. Jedino me sinoć, prije spavanja, malo jače bolilo ali daleko je to od neke jake boli. Leđa više ne bole. Zapravo nešto sam malo osjetio kod nekog pokreta ali jedva primjetno. Sad sam ljut na sebe što nisam prije reagirao. Kad sam prvi put osjetio da me siječe u leđima dole. Dovoljno je bilo da sam vježbao dnevno 15 minuta i otišao na pokoju masažu. Sad se samo mogu nadati da će sve proći relativno brzo i bezbolno i onda se vraćam zdravijem životu. A koliko čujem od prijatelja neke diskus hernije su neizlječive. Ti ljudi imaju problem cijeli život.

body halleck
30.04.2013., 14:02
OK, to je dobar znak ako je održana aktivna sposobnost elevacije stopala :top:
Trnjenje je "normalno" i očekivano u "nenormalnoj" situaciji.

gnu
30.04.2013., 14:09

Pretpostavljam da se kod mene desilo to da mi je oslabio (trokirao) leđni mišić (uslijed punio sjedenja i fizičke neaktivnosti). Pa je došlo do uklještenja živca ishiatusa. S tim da sam nekad bio prilično aktivan u sportu a pogotovo u teretani pa je trebalo dosta dugo razdoblje da dođe do ovakvih komplikacija. Zadnji put u teretani sam bio sa 27 godina.

adastram
30.04.2013., 15:27
Za početak, svakako trebaš konzultirati neke druge liječnike i zahvaliti se "kiropraktičarki" na vrlo vjerojatnom dodatnom oštećenju kralježnice tako što ćeš ju zaobilaziti u širokom luku.
Da tzv,"namještanje kičme" kod nje nečemu vrijedi, ne bi išla 11x u 2god.-no, to je vrlo četo unosna tezga (koliko ti naplati "tretman"?).
Vrlo često se takovim manipulacijama oštećuje kralježnica što i ti zamjećuješ po bolovima, trncima i gubljenju osjeta u ekstremitetima-bježi od te neozbiljne i neodgovorne osobe što dalje, molim te. :moli:
Kiropraktika je korisna i efikasna ako i samo ako ju prakticiraju adekvatno educirane i stručne osobe, a ne šarlatani. :504:
Postoji mogućnost trajnog oštećenja živčanog sustava sa još puno gorim tegobama od onih koje opisuješ :503:
Pretpostavljeni inicijalni propust (po tvojoj priči) učinjen je samom time što vrlo vjerojatno nisi imala adekvatne pripreme za bavljenje sportom kao što je odbojka (jačanje muskulature, ciljani i nadzirani trening u teretani).
Zatim, nakon inicijalne ozljede: postoji pasivna (lijekovi, mirovanje,pasivna fiz.th) i aktivna rehabilitacija (TRAJNO i ciljano provođenje vježbi za gibljivost i jačanje mišića ramena sa naglaskom na rotatornu manšetu pod nadzorom adekvatno educiranog fizioterapeuta i/ili kond.trenera).
Isto tako, potrebna je reevaluacija tvoje sposobnosti za aktivno bavljenje sportom kao što je odbojka.
Iskreno, ne znam koga više konzultirat, jer "obični" doktori po bolnicama...što se njih tiče sve je ok!! Nije ona sad neka tete vračara, ona je doktorica opće prakse pa se specijalizirala, ima svoju privatnu ordinaciju, znam mnoge kojima je pomogla uključujući i moju mamu, al evo moja situacija nikako da se riješi. Drugo rješenje za sad nemamo, da je ić na bilo kakvu operaciju strah je i mene i moje pa se lakše ovako patit.(malo manje od 50eura je cijena)
Što se tiče sporta i ozljede ramena, ozljeda je nastala zbog preforsiranosti od strane trenera i loše pripremljenosti, definitivno, al sad više nema povratka...

kokoshka
01.05.2013., 19:58
adastram, a da probas ici kod manuelnog terapeuta? ima tu na temi mojih postova o problemima koje imam s kraljeznicom i opcenito sustavom za kretanje i isto sam prosla fizijatara i fizikalnih terapija, i nis mi nije pomoglo. onda sam nasla na netu tog terapeuta i od kad se redovito masiram kod njega (ja to zovem masaza jer mi je lakse za reci, ali nije klasicna masaza) nemam nekih vecih problema niti bolova, a na fizikalnoj nisam bila od 2010.
istina, trebalo je vremena da se to sredi, ispocetka me grozno bolilo i prije i poslije masaze,nakon par mjeseci sam mislila da sam luda i da bacam novce u vjetar, ali kroz godinu dana sam počela osjecati da sam ko nova :cerek:

nisam isla kiroprakticaru, nekako mi se cinilo da oni malo preagresivno pristupaju kraljeznici, a kak je moja bila sva u problemima nisam htjela previse riskirati.

samo za napomenu, ovdje nikoga ne reklamiram, samo kazem da je meni pomoglo, ne mora znaciti da ce i tebi, ali vrijedi pokusati.

adastram
01.05.2013., 21:22
adastram, a da probas ici kod manuelnog terapeuta? ima tu na temi mojih postova o problemima koje imam s kraljeznicom i opcenito sustavom za kretanje i isto sam prosla fizijatara i fizikalnih terapija, i nis mi nije pomoglo. onda sam nasla na netu tog terapeuta i od kad se redovito masiram kod njega (ja to zovem masaza jer mi je lakse za reci, ali nije klasicna masaza) nemam nekih vecih problema niti bolova, a na fizikalnoj nisam bila od 2010.
istina, trebalo je vremena da se to sredi, ispocetka me grozno bolilo i prije i poslije masaze,nakon par mjeseci sam mislila da sam luda i da bacam novce u vjetar, ali kroz godinu dana sam počela osjecati da sam ko nova :cerek:

nisam isla kiroprakticaru, nekako mi se cinilo da oni malo preagresivno pristupaju kraljeznici, a kak je moja bila sva u problemima nisam htjela previse riskirati.

samo za napomenu, ovdje nikoga ne reklamiram, samo kazem da je meni pomoglo, ne mora znaciti da ce i tebi, ali vrijedi pokusati.
Evo baš sam ugooglala da vidim što uopće znači "manualni terapeut":D
Sutra sam naručena na namještanje, pa ću inzistirat na tome da mi nađu neko trajnije rješenje, iz razloga što idem na faks i stvarno se ne mogu svaki put kad se pomakne kralježak (ili više njih)vraćat doma...
Predložit ću svojima ovu manualnu medicinu, sve sam spremna probat.
Također, mama mi je jako ljuta što me još nitko nije poslao na MR, nakon ovoliko muke i svega...i užasava se rečenice da oni ne znaju kako će moja zdjelica i leđa jednog dana podnijet trudnoću...
Ugl, javim se nakon namještanja:)
Hvala svima na odgovorima!!!

gnu
02.05.2013., 10:02

Koliko je "normalno" da to trnjenje traje?. Recimo jučer i prekjučer me nije čak ni noga nešto zatezala. Hodao sam praktički potpuno normalno iako je dole na nekim prstima i dijelu pete i dalje trnula noga. Danas me malo zateže u listu i nešto manje iznad koljena ali nema boli. Niti u leđima niti u nozi. Bar ne u onom klasičnom smislu. U ponedjeljak idem kod doktora ali neznam što bi pomoglo protiv trnaca. Prijatelju je problem riješio normabel (??)....ali on se bio jako ukočio i njemu nije ibuprofen pomogao...Ocu je pomogla akupunktura (on je još kao student, bio bacač kugle, pa mu je dole devijacija kralježnice bila; lagani "S")....Inače stopalo desne noge normalno dižem samo me (danas) zategne list kod dizanja...

malenaa21
02.05.2013., 11:15
Bok! Jučer sam se,noseći meso s roštilja,oskliznula na list maslačka i pala na trticu :D. Odmah sam ustala i cijeli dan ništa nisam osjetila,kao da ništa nije bilo jer nije to ni bio neki pad,samo onako lagano "sjela",ali pošto sam krupna neki pritisak ipak je. Ali jutros druga priča,boli me da ne mogu sjesti niti se sagnuti,a ustajanje iz kreveta je koma. Mazala sam deep reliefom i osjećam malo olakšanje,ali čim prođe sat vremena opet boli. Imate li ovakva iskustva i koliko vam je trajala ta bol? Pakujem se na rad na more,gdje mi kičma,a i brzina itekako trebaju,a bude li me boljela ne znam kako ću. Neke mjesecima poslije boli,a nekima prođe za dan-dva. Molim iskustva! I znate li možda još što da ublaži bolove?

body halleck
02.05.2013., 11:38
Koliko je "normalno" da to trnjenje traje?. Recimo jučer i prekjučer me nije čak ni noga nešto zatezala. Hodao sam praktički potpuno normalno iako je dole na nekim prstima i dijelu pete i dalje trnula noga. Danas me malo zateže u listu i nešto manje iznad koljena ali nema boli. Niti u leđima niti u nozi. Bar ne u onom klasičnom smislu. U ponedjeljak idem kod doktora ali neznam što bi pomoglo protiv trnaca. Prijatelju je problem riješio normabel (??)....ali on se bio jako ukočio i njemu nije ibuprofen pomogao...Ocu je pomogla akupunktura (on je još kao student, bio bacač kugle, pa mu je dole devijacija kralježnice bila; lagani "S")....Inače stopalo desne noge normalno dižem samo me (danas) zategne list kod dizanja...

Molim te.
Odi danas, najkasnije sutra svom liječniku, neka procijeni potrebu za sist.primjenom kortikosteroida (Dexamethason,SoluMedrol) kroz par dana.
Speed is the key! U ponedjeljak će ista doza imati slabiji učinak. Kratkoročno i dugoročno.
Velika je razlika u ne samo redukciji tegoba, već i u damage control u dugoročnom, pa i trajnom periodu.
"Zatezanje lista" je ne baš željeno, ali očekivano stanje.
Oscilacije tegoba u početnoj fazi su uobičajene.
Mirovanje i izbjegavanje pokreta koji induciraju bolove, utrnulost.
Po opisu tegoba, za sad još nisi kandidat za miorelaksans (Normabel,tj.diazepam)

body halleck
02.05.2013., 11:41
Bok! Jučer sam se,noseći meso s roštilja,oskliznula na list maslačka i pala na trticu :D. Odmah sam ustala i cijeli dan ništa nisam osjetila,kao da ništa nije bilo jer nije to ni bio neki pad,samo onako lagano "sjela",ali pošto sam krupna neki pritisak ipak je. Ali jutros druga priča,boli me da ne mogu sjesti niti se sagnuti,a ustajanje iz kreveta je koma. Mazala sam deep reliefom i osjećam malo olakšanje,ali čim prođe sat vremena opet boli. Imate li ovakva iskustva i koliko vam je trajala ta bol? Pakujem se na rad na more,gdje mi kičma,a i brzina itekako trebaju,a bude li me boljela ne znam kako ću. Neke mjesecima poslije boli,a nekima prođe za dan-dva. Molim iskustva! I znate li možda još što da ublaži bolove?

Odi hitno svojem liječniku/liječnici, ili u hitnu službu!
Mora se isključiti/potvrditi fraktura trtične kosti (i event.okolnih struktura).
Kad se to isključi,ili potvrdi, onda se možemo dogovarati što i kako dalje.
Mokrenje i stolica su uredni nakon traume?

malenaa21
02.05.2013., 12:22
Odi hitno svojem liječniku/liječnici, ili u hitnu službu!
Mora se isključiti/potvrditi fraktura trtične kosti (i event.okolnih struktura).
Kad se to isključi,ili potvrdi, onda se možemo dogovarati što i kako dalje.
Mokrenje i stolica su uredni nakon traume?

Sve je u redu,pa i mokrenje i stolica,nije ni nateklo jer,ponavljam,to nije bio bogzna kako jak pad. Trenutno sam od svog mjesta udaljena 100 km pa ne mogu liječniku,a pošto sam na selu nemaju ni hitnu. Sad je malo bolje. Ugl. hvala na savjetu.

adastram
02.05.2013., 18:20
Evo došla ja s "namještanja", kažu previše je ovo namještanja za nekoga od 18 god... rekli su da muskulatura leđa nije loša, al da bi isto trebao poradit na njoj, naglasili važnost plivanja i šetanja, jer će onda kičma bolje stajat. Nadam se da će sve bit ok :D

gnu
03.05.2013., 09:40
Molim te.
Odi danas, najkasnije sutra svom liječniku, neka procijeni potrebu za sist.primjenom kortikosteroida (Dexamethason,SoluMedrol) kroz par dana.
Speed is the key! U ponedjeljak će ista doza imati slabiji učinak. Kratkoročno i dugoročno.
Velika je razlika u ne samo redukciji tegoba, već i u damage control u dugoročnom, pa i trajnom periodu.
"Zatezanje lista" je ne baš željeno, ali očekivano stanje.
Oscilacije tegoba u početnoj fazi su uobičajene.
Mirovanje i izbjegavanje pokreta koji induciraju bolove, utrnulost.
Po opisu tegoba, za sad još nisi kandidat za miorelaksans (Normabel,tj.diazepam)

kortikosteroidi.....pa to je za narkomane..ne savijam se ja u bolovima...

gnu
07.05.2013., 08:19
Mali update. Bio sam kod svog doktora opće prakse. Isprobali smo neke pokrete i lupkao je onim čekićem po koljenima i dole kod stopala. Desno stopalo dole nije reagiralo što upućuje na to da mi je uklješten onaj najniži dio kralježnice, kod trtice (L5 mislim). Uglavnom u petak idem na rengen donjeg dijela leđa. Vjerojatno se radi o lumboishialgiji. Magnetna rezonanca se čeka par mjeseci (ako nemaš vezu) i košta dosta novaca. Rengen leđa će pokazati indirektne uzročnike (i mjesto) "uklještenja". Navodno bi ovo trebalo proći u roku 4 tjedna. Ja brojim 15 dan. NAdam se da hoće i da ću moći lagano krenuti sa vježbama za leđa. Za sada me boli i zateže desna noga. Bol varira intenzitetom ali je najčešće intezivnija ujutro, kad se probudim. Nemam problema sa obavljanjem nužde, spavanjem niti kretanjem (iako malo šepam jer mi je utrnula desna polovica stopala). DEsno stopalo i dalje normalno odižem prema podkoljenici. Za sada pijem samo ibuprofen ali prijatelj je imao sličan slučaj i njemu je normabel puno više pomogao. Zapravo pustili su ga trnci nakon nekoliko "šuseva".
Ono što sam zaboravio ranije napomenuti je da me jača bo lstisla nakon jednog jačeg kihanja. A nakon toga sam potrčao pa mi se "uklještio živac". Sve to u jednom danu.
BTW, koliko košta rengen (bez dopunskog zdravstvenog)?

gnu
14.05.2013., 10:05
Nalaz radiologa:
LSK u dva smjera. Jača donja lordoza. Uredna forma i mineralizacija trupova i nastavaka. L5 kralješka diskretno anteponiran, ali bez znakova instabiliteta. Početno stražnje sužavanje i.v. prostora L4/5 u smislu diskopatije. dg.: M54.1 Radiculopathia lumbosacrale susp.
Inače noga me više ne boli osim ponekad ujutro ali ništa da bi morao uzimati lijekove protiv bolova. Osjetim mišiće desne noge kad hodam i utrnulost prstiju je i dalje tu.
Liječnik kaže da nije drama ali me uputio fizijatru. Vaše mišljenje?

Torby
21.05.2013., 22:12
Prije svega pozdrav svima, nalaz magnetske kralježnice je ovakav
Nalaz:
MRL/S KRALJEZNICE

Učini se MRL/S kralježnice u standardnim tehnikama snimanja.
Trupovi kralježaka su primjerene visine i inteziteta signala uz održanu stražnju interkorporalnu liniju.
U seg. L2 - L5 i.v. disk je degenerativno promijenjen.
U seg. L2-L3 prikazuje se manja desnostrana dorzolateralna protruzija i.v. diska sa redukcijom lat. recesusa i neuralnog foramena.
U seg. L3-L4 prikazuje se manja širokobazna dorzomedijalna protruzija te lijevostrana dorzolateralna ekstruzija i.v. diska za oko 6 mm sa potpunom redukcijom lijevog lateralnog recesusa i u kontaktu je sa korijenom živca kojeg blago dislocira prema dorzomedijalno.
U istom segmentu sužen je i lijevi neuralni foramen.
U seg. L4-L5 prikazuje se manja širokobazna dorzomedijalna i lijevostrana dorzolateralna protruzija i.v- diska sa redukcijom lateralnih recesusa i lijevog neuralnog foramena.
Spinalni kanal je primjerene širine.
Conus medularis je primjerene visine i urednog inteziteta signala.
U razini S2 obostrano vidljive perineuralne ciste promjera oko 1 cm.

Ovako, što se tiče bolova u kralježnici, njih nema nego je problem u nogi, znači noga nije ozljeđenja ali me ona užasno boli oko predjela bedrenog mišića i ispod, doktor je rekao da pregledam kralježnicu jer on misli da je od nje bol. Pa eto nalaz je tu pa neka mi netko malo laički objasni nalaz:)