PDA

View Full Version : Bosna i Hercegovina (demografija)

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 [33] 34 35 36 37 38 39 40

maki83
27.06.2011., 12:33
Žepče - 48% B - 49% H
Vitez - 44% B - 51% H
Busovača - 50% B - 49% H
N.Travnik - 54% B - 43% H
Jajce - 59% B - 37% H
Kiseljak - 38% B - 57% H
Uskoplje - 65% B - 34% H
Prozor - 26% B - 74% H
Livno - 15% B - 81% H
Kupres - 2% B - 84% H - 14% S
Glamoč - 16% B - 25% H - 59% S
Mostar - 45% B - 49% H - 5% S
Stolac - 42% B - 54% H
Čapljina - 26% B - 71% H (ovde je verovatno 75% Hrvata)
Odžak - ?32% B - ?63%H
Orašje - ?12% B - ?87%H

Podaci za poslednje 2 opstine su pretpostavljeni.

rekao sam za gradove,ne za općine

malo si previše hrvate podcijenio

xp8
27.06.2011., 12:37
činenica je da Hrvati nisu izgubili niti jednu općinu s hrvatskom većinu zadnjih 20godina..

nego u koliko ste vi općina izgubili apsolutnu većinu???

Zvornik
Bratunac
Srebrenica
Višegrad
Foču
Rogatica
Vlasenica

izgubili ste relativnu većinu u

Doboju
Prijedoru
Mostaru
Stolcu
Žepče

izgubili ste djelove općina gdje ste bili apsolutna ili relativna većina

Modriča
Maglaj
S.Most
Ključ
Sarajevo
Gračanica
Tešanj

dobili ste Vareš i Ilijaš sigurno,ostalo vam je upitno

ostalo vam je nesigurno,veliki pobjednici nema šta...

Zaboravio si Brcko. Modrica je cela u RS, Srbi su bili vecina. U Kljucu nisu izgubili nista, ni u Gracanici, ni u S. Mostu, a ni u Sarajevu, ni u Tesnju, msm ni u Maglaju (od svojih mesta). U Kljucu su Srbi bili vecina. Izgubili su komplet Podrinje, sem simbolicno, oko Gorazda, ne treba zaboraviti ni Bijeljinu (grad) koji je bio njihov, a danas je drugi najveci u RS. Dobili su Novi Travnik, Busovacu, Vares, Kljuc. U opstinama Zepce, Mostar, Stolac, udeo Bosnjaka je narastao. Jedini realan gubitak za Bosnjake je Podrinje, mozda i Prijedor.

RIOBOSS
27.06.2011., 12:37

A šta će ti gradovi bez općina?

A što se tiče podataka, to je to otprilike...

maki83
27.06.2011., 12:41
Zaboravio si Brcko. Modrica je cela u RS, Srbi su bili vecina. U Kljucu nisu izgubili nista, ni u Gracanici, ni u S. Mostu, a ni u Sarajevu, ni u Tesnju, msm ni u Maglaju (od svojih mesta). U Kljucu su Srbi bili vecina. Izgubili su komplet Podrinje, sem simbolicno, oko Gorazda, ne treba zaboraviti ni Bijeljinu (grad) koji je bio njihov, a danas je drugi najveci u RS. Dobili su Novi Travnik, Busovacu, Vares, Kljuc. U opstinama Zepce, Mostar, Stolac, udeo Bosnjaka je narastao. Jedini realan gubitak za Bosnjake je Podrinje, mozda i Prijedor.

2/3 općine ključ je u RS..
čovječe izgubili su teritorij,kao i palestinci palestinu iako su i danas većina vjerovatno...

xp8
27.06.2011., 12:41

Sto se gradova tice, moze se proceniti, samo treba vremena i znanja. Na osnovu izbornih jedinica u gradu. Ne znam da li sam podcenio, mozda je u Jajcu, Kiseljaku, Zepcu koji % vise Hrvata, ali u Busovaci i Prozoru koji % manje, na kraju se sve to prebije. Veruj mi, ovi brojevi se malo razlikuju od stanja na terenu, sto izbori i trendovi potvrdjuju.

RIOBOSS
27.06.2011., 12:45

Koliko znam, u Brčko Distriktu su Bošnjaci danas relativna većina, dok su nesrbi apsolutna većina.

Podrinje i Prijedor jesu realni gubitci za Bošnjake.

Nacionalni sastav stanovništva - općina Bijeljina, popis 1991. [uredi]
ukupno: 96.988 Srbi - 57.389 (59,17%) Bošnjaci - 30.229 (31,16%)

Modriča
http://hr.wikipedia.org/wiki/Modri%C4%8Da

Za Srbe je najveći gubitak - Sarajevo, a čitavo podrinje i istočna hercegovina su i danas na konstantnom demografskom i ekonomskom gubitku usljed demografske destabilizacije na duži rok eliminacijom Bošnjaka, te nemogućnošću da se vežu za svoje prirodne centre (Mostar, Sarajevo, Tuzla).

xp8
27.06.2011., 12:46
2/3 općine ključ je u RS..
čovječe izgubili su teritorij,kao i palestinci palestinu iako su i danas većina vjerovatno...

U Kljucu su Srbi bili relativna vecina. Nisu izgubili (Bosnjaci) ni jedno jedino selo u Kljucu. Ne znam sta pricas. Kome treba pustara? Nekada Sanski Most je imao 60.000 stanovnika, danas, ako i 25.000. Kome treba pustara? Bosnjaci su dobili, dobili Sarajevo, koje ne moze da se meri sa svim njihovim gubicima. Sarajevo, posteno govoreci, vredi vise od svih hrvatskih krajeva zajedno. Koga briga za vukojebine tipa Grahova, Glamoca, Kupresa? Ili poput istocne RS, grad i pustos? Primera ima dosta.

maki83
27.06.2011., 12:46
Sto se gradova tice, moze se proceniti, samo treba vremena i znanja. Na osnovu izbornih jedinica u gradu. Ne znam da li sam podcenio, mozda je u Jajcu, Kiseljaku, Zepcu koji % vise Hrvata, ali u Busovaci i Prozoru koji % manje, na kraju se sve to prebije. Veruj mi, ovi brojevi se malo razlikuju od stanja na terenu, sto izbori i trendovi potvrdjuju.

Hrvatski kandidat za načelnika dobio je u Jajcu 44% glasova,hrvatski kandidati u Žepču oko 60%,u Kiseljaku oko 72% itd..dakle debelo si podcijenio

xp8
27.06.2011., 12:49
Koliko znam, u Brčko Distriktu su Bošnjaci danas relativna većina, dok su nesrbi apsolutna većina.

Podrinje i Prijedor jesu realni gubitci za Bošnjake.

Nacionalni sastav stanovništva - općina Bijeljina, popis 1991. [uredi]
ukupno: 96.988 Srbi - 57.389 (59,17%) Bošnjaci - 30.229 (31,16%)

Modriča
http://hr.wikipedia.org/wiki/Modri%C4%8Da

Za Srbe je najveći gubitak - Sarajevo, a čitavo podrinje i istočna hercegovina su i danas na konstantnom demografskom i ekonomskom gubitku usljed demografske destabilizacije na duži rok eliminacijom Bošnjaka, te nemogućnošću da se vežu za svoje prirodne centre (Mostar, Sarajevo, Tuzla).

Zanimljivo je da smo se u (gotovo) svemu slozili. Ti sto pises, pisem i ja, samo u drugim postovima. U gradu Bijeljini su Bosnjaci cinili vecinu, bilo ih je 19.024, a Srba je bilo 10.450. To je gubitak.

RIOBOSS
27.06.2011., 12:56
Hrvatski kandidat za načelnika dobio je u Jajcu 44% glasova,hrvatski kandidati u Žepču oko 60%,u Kiseljaku oko 72% itd..dakle debelo si podcijenio

Možda toliko % hrvatskih glasova?

Jer su u Jajcu Bošnjaci izbacili 2 jaka kandidata (SDA, SDP) i bez problema dobili načelnika već drugi mandat, dok većinu u općinskom vijeću drži nevjerovatna koalicija: SDP-HDZ BiH.

xp8
27.06.2011., 12:58

Sto se Jajca tice, bese to 2008. Sada je 2011. Na izborima 2010., Hrvati 39%. Sto 3% Srba nisu mogli glasati za Hrvata? Hrvata je tesko vise od 40% u Jajcu. Jos HR kandidat ima veci procenat neredovnih glasaca. FZS izgleda Zepce racuna u starim granicama. 2010. u Zepcu HR stranke 54,5%. Bosnjaci su mladji ovde. Verovatno je Hrvata oko 53% maksimalno. U Kiseljaku, hrvatske stranke 60,4%. U Kiseljaku ima oko 4% Srba, koji nisu glasali za SNSD. Dakle, realno je da je Hrvata ovde koliko sam naveo, mozda koji % vise.

maki83
27.06.2011., 12:58
Zanimljivo je da smo se u (gotovo) svemu slozili. Ti sto pises, pisem i ja, samo u drugim postovima. U gradu Bijeljini su Bosnjaci cinili vecinu, bilo ih je 19.024, a Srba je bilo 10.450. To je gubitak.

http://www.izbori.ba/Mandati27102008/ShowMunicipality.asp?MunicipalityCode=065

frane2110
27.06.2011., 13:00

Neznan na osnovu cega zakljucujes da je udio Bosnjaka narastao u navedenim opcinama ?
vec sam dao izvor kako se je broj Bosnjaka prepolovio u opcini Stolac .
i mislim da si dosta podcjenio udio Hrvata u Kiseljaku,Vitezu,Zepcu, naravno i Mostar,a na Kupresu sigurno nema 14% Srba .

maki83
27.06.2011., 13:03
Sto se Jajca tice, bese to 2008. Sada je 2011. Na izborima 2010., Hrvati 39%. Sto 3% Srba nisu mogli glasati za Hrvata? Hrvata je tesko vise od 40% u Jajcu. Jos HR kandidat ima veci procenat neredovnih glasaca. FZS izgleda Zepce racuna u starim granicama. 2010. u Zepcu HR stranke 54,5%. Bosnjaci su mladji ovde. Verovatno je Hrvata oko 53% maksimalno. U Kiseljaku, hrvatske stranke 60,4%. U Kiseljaku ima oko 4% Srba, koji nisu glasali za SNSD. Dakle, realno je da je Hrvata ovde koliko sam naveo, mozda koji % vise.

nećemo valjda sad nagađati ,tko za koga glasa??neozbilno je..

imaš podatak od 52% osnovoškolske djece na hrvatskom programu u jajcu 2010/2011godine

u kiseljaku 62%,vitezu 59%,busovači 48% itd...

xp8
27.06.2011., 13:06
http://www.izbori.ba/Mandati27102008/ShowMunicipality.asp?MunicipalityCode=065

Hrvatske stranke osvojise 42,17%. Ali to je bila 2008. Danas je 2011.

maki83
27.06.2011., 13:08
Hrvatske stranke osvojise 42,17%. Ali to je bila 2008. Danas je 2011.

što tvrdiš da je u 3 godine 20% hrvatske populacije napustilo jajce??
neozbiljan si:mig:

xp8
27.06.2011., 13:09

imaš podatak od 52% osnovoškolske djece na hrvatskom programu u jajcu 2010/2011godine

Koji ce Bosnjak glasati za HDZ? Ili Hrvat za SDA? Sto se tice dece, totalno je irelevantno. Mnogi idu u njima najblizu skolu. Pogotovo u tim gradicima, u kojima su u svim vecina Hrvati, a ima i Bosnjaka.

maki83
27.06.2011., 13:11
Koji ce Bosnjak glasati za HDZ? Ili Hrvat za SDA? Sto se tice dece, totalno je irelevantno. Mnogi idu u njima najblizu skolu. Pogotovo u tim gradicima, u kojima su u svim vecina Hrvati, a ima i Bosnjaka.

da,da sve je irelevatno,osim nekih imaginarnih Srba koji glasaju iz nekog čudnog razloga za hrvatske kandidate i stranke..tko vas ne znam skupo bi vas platija:kava:

RIOBOSS
27.06.2011., 13:12

S obzirom na bogatstvo Bijeljine jeste realan gubitak.

Sa napomenom da su Bošnjaci izgubili i gradić Prozor gdje su 1991. bili apsolutna većina od 80%, ali ne i na općinskom nivou, te gubitak Stoca...

Sada, pitanje je šta je dobitak, a šta gubitak?

Odlazak dobrog dijela stanovnika jedne općine čime se ona dugotrajno demografski destabilizira (spomenuli smo Sanski most, istočnu BiH, a ja ću dodati i Donji Vakuf koji je spao na grad i 3 najveća sela: Torlakovac, Prusac i Oborce) znači opći gubitak na svakom polju (osim demografskom) za preostale stanovnike...

Činjenica je da zapadna RS, kao i veći dio FBiH, pod demografskom dominacijom Bošnjaka, kao i dio Hercegovine pod demografskom dominacijom Hrvata nemaju problema sa tim.

Ali perspektiva istočnih pustinja i južnih pustinja nije nimalo ružičasta.

Također i demografski oporavak Donjeg Vakufa i Sanskog mosta.

Još da dodam da su Srbi izgubili Bosanski Petrovac i Ključ, mimo šireg područja grada Sarajeva sa susjednim općinama.

A ZA KOLEGU MAKIJA, koji ustvrdi da Hrvati nisu izgubili nijednu općinu u kojoj su bili većina, podsjećam na gubitak: Bosanskog Broda i Šamca, te značajne gubitke relativne većine u gradovima poput: Dervente, Modriče, Travnika, Bugojna i Jajca, te centara hrvatstva u gradovima poput Kaknja, Vareša, Fojnice i ponovo - Jajca.

xp8
27.06.2011., 13:13
što tvrdiš da je u 3 godine 20% hrvatske populacije napustilo jajce??
neozbiljan si:mig:

Od 42,17% glasova, neka su sve Hrvati. Hrvata ima danas oko 40%. I dosta su mladi i vitalni. Ne svidja se to meni. Ako je Jajce Bosnjacko, lakse cete se dogovoriti onda opet stara bosnjacka retorika po RS i nista novo.

RIOBOSS
27.06.2011., 13:19
Od 42,17% glasova, neka su sve Hrvati. Hrvata ima danas oko 40%. I dosta su mladi i vitalni. Ne svidja se to meni. Ako je Jajce Bosnjacko, lakse cete se dogovoriti onda opet stara bosnjacka retorika po RS i nista novo.

Ako misliš na eventualni dogovor Bošnjaka i Hrvata u vezi 3. entiteta - to je naučna fantastika.

Nema nikakvih naznaka da čak i marginalne bošnjačke elite o tom i razmišljaju. Čak ni najveći opozicionari vladajućih SDA-SDP elita ni ne pominju ništa slično...

Nama 3. entitet jednostavno ne odgovara ni po kakvom osnovu, a ne postoji ništa što bi Hrvati mogli staviti na stol, a što bi vrijedilo našeg dijela Mostara samo, a kamoli ostalo...

markozzz
27.06.2011., 13:20
podaci su bazorani na FZS i nijedna cifra ne smije da se razlikuje

a jesi li možda konto da se tu krste djeca iz drugih opština, pa čak i iz srpskog entiteta

ako je tebi dobro da učestvujete na nivou kantona SBK sa 29% i da ste jedino u Kreševu i Kiseljaku većinski, onda nikom ništa
SBK rođena djeca 2003-2010 po nacionalosti (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=89&t=1179)

krštenja 2009. godine/broj rođenih hrvata prema fzs 2009. godine

Županija Središnja Bosna:

kiseljak 104/92
travnik 133/97
jajce 120(110)/80- u zagradi stalno nastanjeni u župama općine jajce
bugojno 52/23
uskoplje 66/49
dobretići 12/2
n.travnik 97/70
fojnica 34/30
kreševo 50/30
busovača 82/68
vitez 142/117

ukupno SB županija=892/658

dakle 2009.god. "ukrali" su nam oko 234 rođena... nek je 34 odraslih (u što čisto sumnjam, mislim da ih nema ni 10, ali neka bude), za najmanje 200 rođenih godišnje nas "pokradu"

maki83
27.06.2011., 13:22
A ZA KOLEGU MAKIJA, koji ustvrdi da Hrvati nisu izgubili nijednu općinu u kojoj su bili većina, podsjećam na gubitak: Bosanskog Broda i Šamca, te značajne gubitke relativne većine u gradovima poput: Dervente, Modriče, Travnika, Bugojna i Jajca, te centara hrvatstva u gradovima poput Kaknja, Vareša, Fojnice i ponovo - Jajca.

rekalo sam lijepo da nisu izgubili niti jednu općinu u kojoj su bili ASOLUTNA VEĆINA

veliki dio općine Šamac koji obuhvaća veliki dio Hrvata te općine je u Posavskom kantonu.
ovo ti je popis stanovništva iz 1991g. po današnjoj metodologiji (http://www.hercegbosna.org/kolumne/demografija/ekskluzivno-na-hercegbosnaorg-korigirani-popis-stanovnistva-iz-1991-godine-887.html)

xp8
27.06.2011., 13:24
Hrvati su dobili u ratu a izgubili u miru. Jajce, Busovaca, Novi Travnik, Drvar, Glamoc, Grahovo, Sipovo, Mrkonjic (s tim sto u potonjih 5 nije bilo Hrvata, ali su dobili u ratu), a dobili su Odzak. Problem kod opstina srednje bosne je to sto su vec dovoljno male. Opstina koja bi spojila naselje Novi Travnik i hrvatska mesta juzno od Travnika (ova ostala su za Hrvate izgubljena), podela Jajca i Zepca, kao i prikljucenje Dusine u Fojnici, npr. Kiseljaku bi bio optimum za Hrvate, uz podelu Gornjeg Vakufa. Bez toga, Hrvati mogu se nadati da drze Kresevo, Kiseljak i Vitez. Jajce (hrvatski deo) bi trebalo spojiti sa Dobreticima, koji su pre rata bili cisto hrvatski, a danas imaju tek 20% predratne populacije. Ove glanice opstina idu na ruku Bosnjacima, pa mogu da zamislim 3. entitet od Ravnog do Drvara i od Neuma do Prozora i Kupresa, uz podeljeni Mostar. To je minimum za Hrvate, ali je vrlo realna solucija. Mozda Hrvati dobiju deo Gornjeg Vakufa (famozno Uskoplje), koji je lepo povezan na njihove teritorije i to je sve u SBZ, ako ne izvrse teritorijalnu reorganizaciju. Srba je na Kosovu bilo preko 25% 60-ih, pa su drzali samo malu opstinu Leposavic. Danas, Srba je oko 8%, ali drze Leposavic, Zvecan, Zubin Potok, Severnu Mitrovicu, Gracanicu, Klokot, Strpce, Ranilug. To je primer dobre reorganizacije.

xp8
27.06.2011., 13:28

kiseljak 104/92
travnik 133/97
bugojno 52/23
uskoplje 66/49
dobretići 12/2
n.travnik 97/70
fojnica 34/30
kreševo 50/30
busovača 82/68
vitez 142/117

dakle 2009.god. "ukrali" su nam oko 234 rođena... nek je 34 odraslih (u što čisto sumnjam, mislim da ih nema ni 10, ali neka bude), za najmanje 200 rođenih godišnje nas "pokradu"

Lepo si naveo u zagradi da je 10% van opstine doslo da se krsti. Dakle 803 Hrvata u 2009. U 2010. su malo i vratili pa je 724 Hrvata. "Kradja" je doista minimalna.

RIOBOSS
27.06.2011., 13:37

kiseljak 104/92
travnik 133/97
bugojno 52/23
uskoplje 66/49
dobretići 12/2
n.travnik 97/70
fojnica 34/30
kreševo 50/30
busovača 82/68
vitez 142/117

Teorija zavjere?

I koji je cilj takvog postupanja?

Jačanje pozicija forumaša Bošnjaka u ovim - po demografiju, veoma jalovim aktivnostima?

RIOBOSS
27.06.2011., 13:49
Hrvati su dobili u ratu a izgubili u miru. Jajce, Busovaca, Novi Travnik, Drvar, Glamoc, Grahovo, Sipovo, Mrkonjic (s tim sto u potonjih 5 nije bilo Hrvata, ali su dobili u ratu), a dobili su Odzak. Problem kod opstina srednje bosne je to sto su vec dovoljno male. Opstina koja bi spojila naselje Novi Travnik i hrvatska mesta juzno od Travnika (ova ostala su za Hrvate izgubljena), podela Jajca i Zepca, kao i prikljucenje Dusine u Fojnici, npr. Kiseljaku bi bio optimum za Hrvate, uz podelu Gornjeg Vakufa. Bez toga, Hrvati mogu se nadati da drze Kresevo, Kiseljak i Vitez. Jajce (hrvatski deo) bi trebalo spojiti sa Dobreticima, koji su pre rata bili cisto hrvatski, a danas imaju tek 20% predratne populacije. Ove glanice opstina idu na ruku Bosnjacima, pa mogu da zamislim 3. entitet od Ravnog do Drvara i od Neuma do Prozora i Kupresa, uz podeljeni Mostar. To je minimum za Hrvate, ali je vrlo realna solucija. Mozda Hrvati dobiju deo Gornjeg Vakufa (famozno Uskoplje), koji je lepo povezan na njihove teritorije i to je sve u SBZ, ako ne izvrse teritorijalnu reorganizaciju. Srba je na Kosovu bilo preko 25% 60-ih, pa su drzali samo malu opstinu Leposavic. Danas, Srba je oko 8%, ali drze Leposavic, Zvecan, Zubin Potok, Severnu Mitrovicu, Gracanicu, Klokot, Strpce, Ranilug. To je primer dobre reorganizacije.

Najveći je problem što nemaju nikakvih sagovornika među Bošnjacima.

Preostaje pokušaj ostvarenja 3. nenasilnim opstrukcijama (rezultat je katastrofalan - gubitak vlasti u FBiH i u SBK), ili nasiljem što je krajnje nerealno...

Pomoć izvana mogu očekivati od Njemačke ili Hrvatske - što je krajnje nedovoljno (isključivo povremena verbalna podrška?) s obzirom na moćne zaštitnike FBiH tipa SAD-a, Engleske i Turske. Njemačkoj to naprosto nije toliko bitno...

xp8
27.06.2011., 13:59
Najveći je problem što nemaju nikakvih sagovornika među Bošnjacima.

Preostaje pokušaj ostvarenja 3. nenasilnim opstrukcijama (rezultat je katastrofalan - gubitak vlasti u FBiH i u SBK), ili nasiljem što je krajnje nerealno...

Pomoć izvana mogu očekivati od Njemačke ili Hrvatske - što je krajnje nedovoljno (isključivo povremena verbalna podrška?) s obzirom na moćne zaštitnike FBiH tipa SAD-a, Engleske i Turske. Njemačkoj to naprosto nije toliko bitno...

Znas sta, sto se tice politike, ja sam ubedjen da je na sirem prostoru doslo do podele interesnih svera. SAD zele Zapadni Balkan u EU, jer bi bio meki trbuh (sa nastavkom na nestabilnu Grcku i Bugarsku) unije. EU nas vidi kao pridruzene clanice, oni su od ovog prostora uzeli Hrvatsku i tu ce stati. Rusija i Turska, nekada smrtni neprijatelji su podelili interesne svere, Turskoj Balkan, a Rusiji C. Azija. Jos se spore oko Kavkaza, ali i tu ce praviti zajednicki gasovod. Nemam konkretnih dokaza za ovakve teorije, ali sve upucuje na to. Dakle, povratak Turskog uticaja na Z. Balkan. U tom kontekstu, ne mogu zamisliti legalizaciju 3. entiteta. Ja verujem da se tebi Dodik ne svidja. Ali, objektivno, Srbima treba takav lider, samo malo kulturniji i manje avanturista.

markozzz
27.06.2011., 14:23
Jedna mi stvar nije jasna.
Hrvati konstatno u minusu,a za razliku 1991 godine,danas su većinsko stanovništvo u Livnu,Kupresu,Prozoru,Vitezu,Mostaru ,Stocu.
Te gradove danas čvrsto drže,a od gradova u kojem su bili većina izgubili Vareš i Busovaču. :ne zna:
Koja je situacija u Odžaku?

mislim da u gradu stocu blagu većinu čine muslimani, a da su u gradu busovači hrvati većina

markozzz
27.06.2011., 14:26
Mislim da brkas gradove i opstine.. Gledajuci od rata do danas, Hrvati nisu izgubili grad Busovacu ali opstinu jesu, iako je razlika u jedan ili dva procenta sa tendencijom povecanja Bosnjaka.. Bosnjaci nisu izgubili grad Stolac, tamo su oko 2/3, a u opstini su izmedju 35-40%.. Hrvati od zadnjeg popisa, odnosno rata, do danas su uzeli vecinu u gradovima Prozor, Kupres, Livno, Mostar, Vitez, Novi Travnik i Zepce.. Odzak, grad najmanje 80% Bosnjacki, opstina vecinski Hrvatska (kao i prije rata).. Bosnjaci su uzeli gradove Vares, Sanski Most, Kljuc, Bugojno, Ilijas, Vogosca, Ilidza.. naravno ovo sve se odnosni samo na Federaciju BiH

u gradu varešu je umalo..hrvata ima oko 45%, možda i više, s tim da su hrvati u apsolutnoj većini u 2/5 grada

markozzz
27.06.2011., 14:35
činenica je da Hrvati nisu izgubili niti jednu općinu s hrvatskom većinu zadnjih 20godina..

nego u koliko ste vi općina izgubili apsolutnu većinu???

Zvornik
Bratunac
Srebrenica
Višegrad
Foču
Rogatica
Vlasenica

izgubili ste relativnu većinu u

Doboju
Prijedoru
Mostaru
Stolcu
Žepče

izgubili ste djelove općina gdje ste bili apsolutna ili relativna većina

Modriča
Maglaj
S.Most
Ključ
Sarajevo
Gračanica
Tešanj

dobili ste Vareš i Ilijaš sigurno,ostalo vam je upitno

ostalo vam je nesigurno,veliki pobjednici nema šta...

izgubili su vareš, ali su teritorijalno zadržali 80% općine gdje su bili većina 1991.god.

frane2110
27.06.2011., 16:10
Lepo si naveo u zagradi da je 10% van opstine doslo da se krsti. Dakle 803 Hrvata u 2009. U 2010. su malo i vratili pa je 724 Hrvata. "Kradja" je doista minimalna.

covjek je stavio zagrade samo za opcinu Jajce ,i ne mora znaciti da se 10% djece rodi vani u svakoj od tih opcina .
otkud odjednom podatak od 724 Krstenih/rodenih u 2010 ?

markozzz
27.06.2011., 17:00

o čemu ti...tu ti je usporedba krštenja i broja rođenih po fzs-u za 2009.god i razlika je 234...ne možeš krštenja u 2009.god. uspoređivati s 2010. god...ako već uspoređuješ onda uvećaj broj krštenja 2010. god. za onaj postotak za koji je uvećan broj rođenih u odnosu na 2009. god.

isto tako treba poznavati prilike...jajce je specifično u središnjoj bosni jer je bilo okupirano od srba i stanovništvo u potpunosti raseljeno, dok su u ostalim općinama hrvati vodili rat s muslimanima, a taj rat je bio ipak nešto drugačiji od klasičnog srpskog etničkog čišćenja prostora...tako da ne možeš odbijati broj krštenja u ostalim općinama u istom postotku kao za općinu jajce

markozzz
27.06.2011., 17:01
Teorija zavjere?

I koji je cilj takvog postupanja?

Jačanje pozicija forumaša Bošnjaka u ovim - po demografiju, veoma jalovim aktivnostima?

ne ulazim u ciljeve, ali više vjerujem crkvi nego fzs-u

Bujko
27.06.2011., 17:08
izgubili su vareš, ali su teritorijalno zadržali 80% općine gdje su bili većina 1991.god.

Koliko ih ima po tijem selima?;)

Na taj nacin i Srbi drze pola opstine Ravno.:)

frane2110
27.06.2011., 17:38

daleko je vise stanovnika bilo u Hr selima oko Varesa nego stanovnika u srpskim selima Ravnog i Trebinja .
broj glasova za hr stranke u opcini Vares =oko 1000
broj glasova za srp stranke u opcini Ravno= oko 150

Bujko
27.06.2011., 17:44
daleko je vise stanovnika bilo u Hr selima oko Varesa nego stanovnika u srpskim selima Ravnog i Trebinja .
broj glasova za hr stranke u opcini Vares =oko 1000
broj glasova za srp stranke u opcini Ravno= oko 150

Koliko ukupno stanovnika ima opstina Vares?;)
Koliko ukupno stanovnika ima opstina Ravno?;)

Flanker_27
27.06.2011., 17:47
ja ti samo dajem neke izvore .a tih izvori tvrde da
-broj katolika u zupi Stolac je 3000
-broj Bosnjaka u cijeloj opcini ne prelazi 3500
ako su Bosnjaci zivjeli i u nekoliko sela opcine(kao sto su Borojevici,Osanjici,Pjesivac Kula i Rotimlja) , logicno je da ih sad ima i u tim selima. dakle ne moze udio Bosnjaka u samom gradu biti veci pa ni isti kao i 1991.nego samo manji .
udio moze jedino biti 50/50 ili 55/45 u korist jednog ili drugog.

u samoj zupi Stolac se svake godine rodi 30 do 40 djece katolicke
http://www.zupa-stolac.com/index.php?option=com_content&view=article&id=92:statistika2010&catid=17:statistika&Itemid=132

Hvala na izvorima.. kod Stoca ima vise izvora, nijedan bas pouzdan.. Ali stavit neku demografsku mapu grada stoca koju sam pokupio sa hb foruma, odnosno mislim da ju je pravio neko ko simpatise sa hb opcenito.. Mislim da je metodologija pravljenja karte tako sto su se uzeli glasovi na izborima po mjestima glasanja u gradu (ne znam da li opstim ili opcinskim) ugl, metodologije se ne sjecam niti mislim da je bila jasno navedena.. Ugl, stavim kartu na thread o etnickim mapa i posaljem ti privatnu poruku kad to uradim.. Naravno ne tvrdim da je tacna karta i brojke na njoj.

Dino x
27.06.2011., 17:47
@Dino, oprosti, ali ove tabele je radio idiot. Da za broj dece ne koristi celobrojnu vrednost, vec .00 :rofl:

obrati se njima za tabele
http://mojemjesto.ba/bs/statistika/broj-ucenika-osnovne-skole

iako je to što ukazuješ suštinski nebitno
važen su cifre,a one su manje/više tačne sa izvorom FZS

maki83
27.06.2011., 17:52
obrati se njima za tabele
http://mojemjesto.ba/bs/statistika/broj-ucenika-osnovne-skole

iako je to što ukazuješ suštinski nebitno
važen su cifre,a one su manje/više tačne sa izvorom FZS

ajde bošnjo napravi po kantonima izračun pa ćemo vidjeti razliku,odnosno manjak u bošnjaka koje pokriva hrvatski višak:D

Dino x
27.06.2011., 17:56
Ovo je gore nego sto sam ocekivao. 5% ostalih. 81% u FBiH su Bosnjaci, jer si ti tako pretpostavio. Znaci od demografije pravis svinjac.
.
reci mi ti onda koliki je procenat Bošnjaka, ako nije 81% a na osnovu podataka o populaciji 1-15 godina, baš me interesuje do koje češ ti cifre doći
klikni (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=89&t=1202)

A sta cemo sa kompenzacionim periodom, izrazenim kod Bosnjaka? Da li deca u OS odgovaraju srazmerama u ukupnoj populaciji? I ti mi govoris nema migracija, i nudis mi podatke za osnovnu skolu, gde prosecno dete ima 10 godina. I kao, eto, nije pobegao od kuce ili se roditelji nisu odselili. Jako neubedljivo.[/QUOTE]
ponovo nisi u stanju, iako sam ti to objašnjavo na primjeru Tuzle i Zenice, da skontaš da je sadašnje stanje sa mnoštvom staraca , uglavnom povratnika, koje popravljaju nešto trenutnu etničku sliku, uglavnom srbima i hrvatima, nebitna,
ja gledam dalje u budućnost i etnički sliku novih populacija, od 1-15 godina, a koliki je njihov udio u ukupnom stanovništvu, procjeni sam, samo uzmi činjenicu da su tu djecu pravila takođe najvitalnija populacija 18-40 godina, pa su na neki način oni preslikano stanje i te populacije, pa stoga imaš sliku najvažnije populacije 1-40 godina !!!
pa se ti skontaj

Dino x
27.06.2011., 17:57
ajde bošnjo napravi po kantonima izračun pa ćemo vidjeti razliku,odnosno manjak u bošnjaka koje pokriva hrvatski višak:D

klikni (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=89&t=1187)

Flanker_27
27.06.2011., 17:57
o čemu ti...tu ti je usporedba krštenja i broja rođenih po fzs-u za 2009.god i razlika je 234...ne možeš krštenja u 2009.god. uspoređivati s 2010. god...ako već uspoređuješ onda uvećaj broj krštenja 2010. god. za onaj postotak za koji je uvećan broj rođenih u odnosu na 2009. god.

isto tako treba poznavati prilike...jajce je specifično u središnjoj bosni jer je bilo okupirano od srba i stanovništvo u potpunosti raseljeno, dok su u ostalim općinama hrvati vodili rat s muslimanima, a taj rat je bio ipak nešto drugačiji od klasičnog srpskog etničkog čišćenja prostora...tako da ne možeš odbijati broj krštenja u ostalim općinama u istom postotku kao za općinu jajce

Pa opet stoji da je razlika oko 10% (sto je neko naveo kao procenat onih koji su rodjeni u drugoj opstini/drzavi.. Kod Travnika malo vise, ali tamo je dosta Hrvata raseljeno.. Nije bas tesko zakljuciti da oko 10% Hrvata krsti djecu tamo gdje su zivjeli prije rata i smatraju rodnom grudom, ali u realnosti zive u Hrvatskoj, Njemackoj, ili drugim djelovima BiH..

maki83
27.06.2011., 18:02
klikni (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=89&t=1187)

momak ti nemaš pojma štaškrabaš...ali ako te veseli ok!

imate 7500 manje bošnjačke djece u OŠ samo u USK,ali dobro:kava:

dakle u 9 generacija rođenih od 1996 do 2004 izgubili ste 7500 djece lijepo..

Dino x
27.06.2011., 18:05

kiseljak 104/92
travnik 133/97
bugojno 52/23
uskoplje 66/49
dobretići 12/2
n.travnik 97/70
fojnica 34/30
kreševo 50/30
busovača 82/68
vitez 142/117

niko ti ništa nije ukro, već je neko rekao da su ta djeca rođena u insotranstvu,
a roditleji porijeklom iz tih krajeva ih dovode tu na krštenje
dakle, nisu ni mogla biti statistički evidentirana od FZS ta djeca jer nisu rođena u BH i dovedena su samo na krštenje i nazad u "obećane" zemlje

Dino x
27.06.2011., 18:07
momak ti nemaš pojma štaškrabaš...ali ako te veseli ok!

imate 7500 manje bošnjačke djece u OŠ samo u USK,ali dobro:kava:

dakle u 9 generacija rođenih od 1996 do 2004 izgubili ste 7500 djece lijepo..

iznosiš neke svoje podatke bez ikakvog izvora
otrkio si toplu vodu,
kao što se vidi na tabeli i kao što je općepoznato u BH godišnje ima manje cca 3.000 djece u školama,
i šta si ti novo rekao ??

maki83
27.06.2011., 18:08
niko ti ništa nije ukro, već je neko rekao da su ta djeca rođena u insotranstvu,
dakle, nisu ni mogla biti statistički evidentirana od FZS ta djeca jer nisu rođena u BH i dovedena su samo na krštenje i nazad u "obećane" zemlje

bošnjo imaš 7500 bošnjačke djece u USK koja je evidentirao FZS,a koja ne žive u BiH što ćemo s zim:D

Flanker_27
27.06.2011., 18:10

Ranije sam imao upit u vezi ovoga ali niko nije odgovorio, mozda je glupo pitanje.. Ali kad god prolazim krajem Kiseljak Vitez, na autobuskim stanicama bude dosta "skolskih" autobusa, ustvari neki prevoz djece u skolu i to neki sa natpisima Vitez-Zenica Vitez-Travnik.. ne znam da li to znaci da ti prevozi sluze da voze ucenike u druge opstine ili dijelove opstina.. isto sam primjetio i u Kiseljaku.. Mislim ja sam navikao da se moze ici samo u skolu tvoje mjesne zajednice, ali zbog nacionalnih odnosa valjda to pravilo ne vrijedi u SBK.. ne znam..

Ali takodjer, vjerovao bi da tamo gdje nema vise opcija, gdje je skola na Hrvatskom ili Bosanskom jeziku predaleko za nekoga ili nema uvjeta za prevoz ili dovoljno kapaciteta, da se onda ide u najblizu skolu, bez obzira na kojem je jeziku nastava..

maki83
27.06.2011., 18:12
iznosiš neke svoje podatke bez ikakvog izvora
otrkio si toplu vodu,
kao što se vidi na tabeli i kao što je općepoznato u BH godišnje ima manje cca 3.000 djece u školama,
i šta si ti novo rekao ??

bošnjo,jel možeš svatiti osnovnu matematiku 2010/2011 u USK je bilo upisano cca 29000 učenika u OŠ,u ŠK.G. 2010/2011 ideu generacije rođene od 31.8.1995 do 31.8.2004...dakle uzimamo godinu 1996 do 2004 je rođeno 36500 djece

koliko moraš biti glup pa da ne vidiš da fali 7500 djece??

frane2110
27.06.2011., 18:15
Koliko ukupno stanovnika ima opstina Vares?;)
Koliko ukupno stanovnika ima opstina Ravno?;)

vjerojatno ima daleko vise Hrvata u Varesu nego Srba u Ravnom

maki83
27.06.2011., 18:15
Ranije sam imao upit u vezi ovoga ali niko nije odgovorio, mozda je glupo pitanje.. Ali kad god prolazim krajem Kiseljak Vitez, na autobuskim stanicama bude dosta "skolskih" autobusa, ustvari neki prevoz djece u skolu i to neki sa natpisima Vitez-Zenica Vitez-Travnik.. ne znam da li to znaci da ti prevozi sluze da voze ucenike u druge opstine ili dijelove opstina.. isto sam primjetio i u Kiseljaku.. Mislim ja sam navikao da se moze ici samo u skolu tvoje mjesne zajednice, ali zbog nacionalnih odnosa valjda to pravilo ne vrijedi u SBK.. ne znam..

Ali takodjer, vjerovao bi da tamo gdje nema vise opcija, gdje je skola na Hrvatskom ili Bosanskom jeziku predaleko za nekoga ili nema uvjeta za prevoz ili dovoljno kapaciteta, da se onda ide u najblizu skolu, bez obzira na kojem je jeziku nastava..

ovde sam pročitao da Bošnjaci iz Kreševa idu u Kiseljak u školu i to je to..bar u RH priliko upisa u OŠ moraš biti i prijavljen u toj općini ili mjestu..

frane2110
27.06.2011., 18:24

pa i da odbijes 10% u svakoj opcini (a sigurno nije toliko u svakoj) koji su rodenih vani ,ostaje jos 150-etak djece koje fzs ne vidi .
dakle uzmimo 2009:
krstenih u opcini rodenja :803
rodenih po fzs : 658
razlika 145

Flanker_27
27.06.2011., 18:24
ja ti samo dajem neke izvore .a tih izvori tvrde da
-broj katolika u zupi Stolac je 3000
-broj Bosnjaka u cijeloj opcini ne prelazi 3500
ako su Bosnjaci zivjeli i u nekoliko sela opcine(kao sto su Borojevici,Osanjici,Pjesivac Kula i Rotimlja) , logicno je da ih sad ima i u tim selima. dakle ne moze udio Bosnjaka u samom gradu biti veci pa ni isti kao i 1991.nego samo manji .
udio moze jedino biti 50/50 ili 55/45 u korist jednog ili drugog.

u samoj zupi Stolac se svake godine rodi 30 do 40 djece katolicke
http://www.zupa-stolac.com/index.php?option=com_content&view=article&id=92:statistika2010&catid=17:statistika&Itemid=132

http://imageshack.us/photo/my-images/855/stolac.jpg/

To je ta etnicka mapa grada Stolac koju sam nasao na hercegbosna.org Koliko se sjecam, radjena po rezultatima izbora po glasackim mjestima u gradu.. ali nisam siguran u metodologiju niti tacnost karte..

frane2110
27.06.2011., 18:36
http://imageshack.us/photo/my-images/855/stolac.jpg/

To je ta etnicka mapa grada Stolac koju sam nasao na hercegbosna.org Koliko se sjecam, radjena po rezultatima izbora po glasackim mjestima u gradu.. ali nisam siguran u metodologiju niti tacnost karte..

da i ? tu kartu sam vec vidio .
ovo je bas kako sam i napisao . prema rezultatima izbora Broj Bosnjackih glasova iznosi 54% , a Hrvatskih 45 %.
racunaj sad da djeca ispod 18 godina ne glasaju .a rodi se vise Hr nego Bosnjcke djece.
vjerojatno je Bosnjacka blaga vecina u samom gradu .ali to je to .

Bujko
27.06.2011., 18:42
vjerojatno ima daleko vise Hrvata u Varesu nego Srba u Ravnom

Vidi, ne razumijem da li stvarno glup ili se pravis mutav...

Moracu ti nacrtati.

Sve je pocelo od ovog posta.

Dakle, kao sto par desetina hrvatskih staraca "teritorijalno zadrzava" neko zapustelo selo kod Varesa, isto tako nekoliko srpskih staraca "teritorijalno zadrzava" neko selo u opstini Ravno. To sto je srpskih staraca visestruko manje nego hrvatskih staraca u Varesu ne mijenja sustinu zato sto cijela opstina Ravno ima mnooogo manje stanovnika od opstine Vares.

Jasnije? :)

xp8
27.06.2011., 18:48
Ljudi, cinjenica je da FZS ne vidi sve rodjene Hrvate, ali vidi sve vise. Naime, Hrvati po FZS beleze +300 rodjenih 2010., sto je 9,5% vise (2010. u odnosu na 2009.). Svi narodi imaju pad zivorodjenih u 2010. (ne samo BiH, nego i sireg regiona). Verovatno vazi i za Hrvate u BiH. Pravi broj rodjenih je, mozda 20% veci. Pracenjem trendova drugih naroda, dobio sam da Hrvata moze biti 600-700 vise nego sto ti FZS vidi. FZS pre svega ne vidi Posavinu i Zapadnu Hercegovinu dobro. O tome je bilo reci. Ali famozan rast Hrvata, nije posledica rasta nataliteta, vec cinjenice da FZS polako kalkulise sa sve vise procenata Hrvata. Zupne statistike nisu bas pouzdane. Jos manje osnovne skole, sa upadljivim izuzetkom Z. Hercegovine, gde je monolitna etnicka struktura, pa se po skolama vidi koliko fali.

frane2110
27.06.2011., 18:55
Vidi, ne razumijem da li stvarno glup ili se pravis mutav...

Moracu ti nacrtati.

Sve je pocelo od ovog posta.

Dakle, kao sto par desetina hrvatskih staraca "teritorijalno zadrzava" neko zapustelo selo kod Varesa, isto tako nekoliko srpskih staraca "teritorijalno zadrzava" neko selo u opstini Ravno. To sto je srpskih staraca visestruko manje nego hrvatskih staraca u Varesu ne mijenja sustinu zato sto cijela opstina Ravno ima mnooogo manje stanovnika od opstine Vares.

ne vrijedaj !
da i? i jedni i drugih ce izumrijeti .u stvari Hr stanovnistvo ce se ipak odrzati koliko toliko bilo jer u Varesu ima i mladih ljudi ,(malo ili vrlo malo) ali ih ima.dok mladih Srba u RAVNOM SVAKAKO DA NEMA .

frane2110
27.06.2011., 18:58
Ljudi, cinjenica je da FZS ne vidi sve rodjene Hrvate, ali vidi sve vise. Naime, Hrvati po FZS beleze +300 rodjenih 2010., sto je 9,5% vise (2010. u odnosu na 2009.). Svi narodi imaju pad zivorodjenih u 2010. (ne samo BiH, nego i sireg regiona). Verovatno vazi i za Hrvate u BiH. Pravi broj rodjenih je, mozda 20% veci. Pracenjem trendova drugih naroda, dobio sam da Hrvata moze biti 600-700 vise nego sto ti FZS vidi. FZS pre svega ne vidi Posavinu i Zapadnu Hercegovinu dobro. O tome je bilo reci. Ali famozan rast Hrvata, nije posledica rasta nataliteta, vec cinjenice da FZS polako kalkulise sa sve vise procenata Hrvata. Zupne statistike nisu bas pouzdane. Jos manje osnovne skole, sa upadljivim izuzetkom Z. Hercegovine, gde je monolitna etnicka struktura, pa se po skolama vidi koliko fali.

nema pouzdanije od zupnih statistika .

lider30
27.06.2011., 19:13
Je li ovo xp sandžački demograf? :D Lafo Srbin.

Cijeniti da u Mostaru ima 49% Hrvata je budalaština ili Vitez 51%, Čapljina 71%, Jajce 37% je idiotluk na kvadrat. Pa i Kiseljak 57%, gdje je minimum, minimuma 60% Hrvata.

A Crkva vidi statistike za ukupno krštene i krštene sa talnim prebivalištem u župi. Vrlo rijetko lkudi iz daleka dovode djecu na krštenja u domicilnu župu. Ja to vrlo, vrlo rijetko čujem za to i to su stvarno izuzetci.

Bujko
27.06.2011., 19:13
ne vrijedaj !
da i? i jedni i drugih ce izumrijeti .u stvari Hr stanovnistvo ce se ipak odrzati koliko toliko bilo jer u Varesu ima i mladih ljudi ,(malo ili vrlo malo) ali ih ima.dok mladih Srba u RAVNOM SVAKAKO DA NEMA .
'AJDE? Sigurno si licno brojao, pa zato velika slova...

http://www.politika.rs/rubrike/vesti-dana/Dubrovchani-nashli-srecu-u-pustom-selu.lt.html

A Ivanica?

Nemas pojma. Objektivan si k'o Jack. Ipak se malo razlikujete - on je malo ludji, ali i malo duhovitiji.

Zavrsio sam s tobom.:w

frane2110
27.06.2011., 19:21
'AJDE? Sigurno si licno brojao, pa zato velika slova...

http://www.politika.rs/rubrike/vesti-dana/Dubrovchani-nashli-srecu-u-pustom-selu.lt.html

A Ivanica?

Nemas pojma. Objektivan si k'o Jack. Ipak se malo razlikujete - on je malo ludji, ali i malo duhovitiji.

Zavrsio sam s tobom.:w
sto si ti zavrsio ?
nemoj srati , Ivanica je vikend naselje ,a to dokazuje da u skoli ima svega 3 ucenika od kojih eto jedna putuje svaki dan 15-etak kilometara iz Slavogostica selo od 16 stanovnika prema zadnjem popisu .a koliko sad... petero.
a te cure kad odraste ce pojurit sto dalje iz te vukojebine .

xp8
27.06.2011., 19:27

Rodjenih Hrvata bi trebalo biti oko 4.000, pod uslovom da FZS do 2002. nije lazirao podatke. Sta kaze crkva?

xp8
27.06.2011., 19:30

Cijeniti da u Mostaru ima 49% Hrvata je budalaština ili Vitez 51%, Čapljina 71%, Jajce 37% je idiotluk na kvadrat. Pa i Kiseljak 57%, gdje je minimum, minimuma 60% Hrvata.

A Crkva vidi statistike za ukupno krštene i krštene sa talnim prebivalištem u župi. Vrlo rijetko lkudi iz daleka dovode djecu na krštenja u domicilnu župu. Ja to vrlo, vrlo rijetko čujem za to i to su stvarno izuzetci.

To je na osnovu FZS podataka. Citaj ranije sta sam napisao i metod koji sam koristio, pogledaj izbore, pa onda nesto reci. Necu ti prebacivati uvrede koje si mi naneo, jer si domaci na forumu i sugurno neces dobiti ban.

markozzz
27.06.2011., 19:42

imaš oko 500-700 hrvata na tom području i nijednog srbina ili muslimana..sasvim dovoljno...ako se tome pribroje okolna hrvatska sela općina kakanj, zavidovići, olovo ima ih i po nekoliko tisuća

markozzz
27.06.2011., 19:44
Pa opet stoji da je razlika oko 10% (sto je neko naveo kao procenat onih koji su rodjeni u drugoj opstini/drzavi.. Kod Travnika malo vise, ali tamo je dosta Hrvata raseljeno.. Nije bas tesko zakljuciti da oko 10% Hrvata krsti djecu tamo gdje su zivjeli prije rata i smatraju rodnom grudom, ali u realnosti zive u Hrvatskoj, Njemackoj, ili drugim djelovima BiH..

nije točno...ovisi od kraja do kraja..praktički, svaka općina je specifična po tome

markozzz
27.06.2011., 19:47

ne dovode se djeca u tom omjeru na krštenja u zavičaj..a dokaz tome je općina jajce gdje je kršteno 110 u 2009. god., a rođeno 80 po fzs-u

xp8
27.06.2011., 19:48
@lider30

Kao hvala za tvoje uvrede, iskalkulisao sam za sve opstine sa 20% vise rodjenih Hrvata. Dakle stanje izgleda ovako :

Capljina : 73%
Mostar : 52%
Vitez : 54%
Kiseljak : 60%
Jajce : 40%

Ako te jos neka opstina zanima, pitaj, ako ti se ne svidjaju podaci, zao mi je, nadam se da mozemo komunicirati bez uvreda i argumentovano, podacima.

markozzz
27.06.2011., 19:53

pa župa vijaka ima oko 350-400 ljudi koji nisu svi starci(ima i škola), dok župa borovica ima 80ak ljudi uglavnom staraca, plus sela koja pripadaju župi vareš, ako ne uzimamo okolna hrvatska sela susjednih općina to je nekih min. 700 ljudi..i čije je onda to nego hrvatsko...dok u ravnom u cijeloj općini živi nekih 600ak ljudi

markozzz
27.06.2011., 19:56

najnepouzdaniji i s najvećim odstupanjima od realnosti je ipak fzs..dovoljno je pogledati neum i pametnom dosta...

xp8
27.06.2011., 19:57
Okvirni podaci za opstine, ko ima Excel 2007, razumecete kolone

http://www.2shared.com/file/eWDpCeWg/demobih2010.html

markozzz
27.06.2011., 19:57

crkva je i službeno protiv toga, ali neki svećenici zbog rata to dopuštaju

markozzz
27.06.2011., 20:02
Rodjenih Hrvata bi trebalo biti oko 4.000, pod uslovom da FZS do 2002. nije lazirao podatke. Sta kaze crkva?

BIH- kršteni i umrli

god. krštenja sprovodi stanje

2005. 5214 5869 -655

2006. 5152 5893 -741

2007. 4915 6155 -1240

2008. 4721 6220 -1499

Arm@n
27.06.2011., 20:07
BIH- kršteni i umrli

2005. 5214 5869 -655

2006. 5152 5893 -741

2007. 4915 6155 -1240

2008. 4721 6220 -1499

http://www.croportal.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=3386:alarmantno-egzodusu-hrvata-iz-bih-nikad-kraja&catid=39:bih&Itemid=324

Arm@n
27.06.2011., 20:09
najnepouzdaniji i s najvećim odstupanjima od realnosti je ipak fzs..dovoljno je pogledati neum i pametnom dosta...
što si se uhvatio Neuma
nije FZS kriv što djecu rađaju u Dubrovniku i Pločama
dokaži za ostale opštine konkretnim ciframa

xp8
27.06.2011., 20:10
BIH- kršteni i umrli

2005. 5214 5869 -655

2006. 5152 5893 -741

2007. 4915 6155 -1240

2008. 4721 6220 -1499

FZS vidi 4.937 umrla u FBiH. Kako to objasnjavas? Zaista, podaci FZS uopste nisu u koliziji sa trenutnim stanjem. Iako nisu to podaci za 2010., opet ne moze se mrtvima manipulisati. Zaista cudno... Jeste, nije FBiH cela BiH i nisu svi katolici Hrvati, ali razlika je na strani umrlih ogromna. Definitivno se bez popisa ne moze.

xp8
27.06.2011., 20:17
http://www.croportal.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=3386:alarmantno-egzodusu-hrvata-iz-bih-nikad-kraja&catid=39:bih&Itemid=324

5% Hrvata manje za 2 godine u Vrhbosanskoj mozda samo po sebi dovoljno govori zasto se ovde najvise spore podaci koje ja iznosim za SBZ. Jbg, cinjenica je da takav odliv menja strukturu u mesovitim krajevima poput Jajca, Busovace, Kiseljka, Novog Travnika, Travnika... Zanima me kako Vitez stoji. Nekako ne verujem da ce Vitez pozeleneti, cak ni na sledecim popisima. Instiktivno.

markozzz
27.06.2011., 20:37
što si se uhvatio Neuma
nije FZS kriv što djecu rađaju u Dubrovniku i Pločama
dokaži za ostale opštine konkretnim ciframa

pa gore ti je za županiju središnja bosna..tko ti je kriv što ne čitašš..toliko o sposobnosti i usporedbi fzs-a i crkve

markozzz
27.06.2011., 20:39
5% Hrvata manje za 2 godine u Vrhbosanskoj mozda samo po sebi dovoljno govori zasto se ovde najvise spore podaci koje ja iznosim za SBZ. Jbg, cinjenica je da takav odliv menja strukturu u mesovitim krajevima poput Jajca, Busovace, Kiseljka, Novog Travnika, Travnika... Zanima me kako Vitez stoji. Nekako ne verujem da ce Vitez pozeleneti, cak ni na sledecim popisima. Instiktivno.

to što nestaje u vrhbosanskoj nadbiskupiji uglavnom su hrvati sarajeva, zenice, kaknja, tuzle i ostalih manjinski hrvatskih krajeva...to je u najmanjoj mjeri SBŽ

xp8
27.06.2011., 20:59
Izlaganje bih zavrsio famoznim Mostarom. Dakle na kantonalnim izborima 2010. rezultati su za svih 6+gradsku izbornu jedinicu :

hrvatske stranke - 21.455 (ili 46,65%)
bosnjacke stranke - 22.678 (ili 49,31%)
srpske stranke - 660 (ili 1,43%)

Da nastavim. Ja ne mislim da Hrvati nisu vecina u Mostaru. Ako ih je rodjeno FZS + 20% u HR, onda ih je mozda 52%. Ako se radjaju samo u Mostaru, opet su vecina, ovaj put relativna 49%. No ja tipujem na 52%. A cuvenog demografa lider30, koji ocigledno ne zna da stopa nataliteta varira od naroda do naroda (kod Hrvata u Mostaru je veca nego kod Bosnjaka) bih zamolio da svoje frustracije prazni na drugim mestima, i da pogleda podatke. Oni, ipak, najvise govore.

Flanker_27
27.06.2011., 22:34
da i ? tu kartu sam vec vidio .
ovo je bas kako sam i napisao . prema rezultatima izbora Broj Bosnjackih glasova iznosi 54% , a Hrvatskih 45 %.
racunaj sad da djeca ispod 18 godina ne glasaju .a rodi se vise Hr nego Bosnjcke djece.
vjerojatno je Bosnjacka blaga vecina u samom gradu .ali to je to .

Govorim o samom gradu gdje je 2/3 ili 60 posto Bosnjaka, sto se vidi na mapi.. mozda ako su granice grada siroke, ona se svodiu na 55% Bosnjaka.. ali na mapi se vidi gdje je grad i ko je vecina i u kakvom omjeru..

Flanker_27
27.06.2011., 22:35

Zato sto su zupnici sve sami demografi po struci i uzimaju barem jedan parametar vise od koliko je krstenih u toj i toj zupi :confused: :ne zna: hajd dobro..

Flanker_27
27.06.2011., 22:41
nije točno...ovisi od kraja do kraja..praktički, svaka općina je specifična po tome

Pa vjerujem da ovisi.. nisam navodio taj procenat od 10%, to je neko od Hrvatskih forumasa spomenuo, i valjda se mislilo o ukupnom prosjeku, ne za svaku pojedinacnu opstinu.. ipak nesto tako je vise ili manje sasvim realno..

Flanker_27
27.06.2011., 22:48
FZS vidi 4.937 umrla u FBiH. Kako to objasnjavas? Zaista, podaci FZS uopste nisu u koliziji sa trenutnim stanjem. Iako nisu to podaci za 2010., opet ne moze se mrtvima manipulisati. Zaista cudno... Jeste, nije FBiH cela BiH i nisu svi katolici Hrvati, ali razlika je na strani umrlih ogromna. Definitivno se bez popisa ne moze.

Znaci kad slusamo na ovom forumu kako FZS konzistentno pokazuje manii broj rodjenih Hrvata nego alternativni podaci (zupni, skole), u isto vrijeme konzistentno pokazuje i manji broj umrlih Hrvata.. eh to vec niko da spomene, hvala na tome, super primjer :top: Na kraju dodje na isto..

dudu
27.06.2011., 23:55
jeste se razmahali kao ludi leptiri. toliko budalastine na par zadnjih stranica dugo nije napisano. najprije o tome kako je svejedno je li hrvatska ili bosanska skola. toliko je svejedno da mali Bosnjaci i danas busom idu u svoje skole u Kiseljak samo da ne bi u hrvatsku u Kresevu. toliko je svejedno da su stolacki Bosnjaci godinama isli samo u Mostar dok nisu dobili svoju 2006. valjda znate koliko ima od Stoca do Mostara. sto se tice krstenih, radi se o novorodjencadi staroj dva mjeseca u prosjeku i samo ili budala ili neznalica moze tvrditi da u velikoj mjeri dolaze iz inozemstva. uz to ne zna ni strukturu KC jer se sakramenti obavljaju u zupama zivljenja, a ne podrijetla. osim dijelom vjencanja i sprovoda. to je naravno i objasnjenje zasto ima vise umrlih po crkvi, nego statistici. dobar dio je uvezen iz inozemstva na pokop u rodnu grudu, zupe to vode pod sahrane, ali najcesce i naglase broj onih koji su izvana.

markozzz
28.06.2011., 07:58
Izlaganje bih zavrsio famoznim Mostarom. Dakle na kantonalnim izborima 2010. rezultati su za svih 6+gradsku izbornu jedinicu :

hrvatske stranke - 21.455 (ili 46,65%)
bosnjacke stranke - 22.678 (ili 49,31%)
srpske stranke - 660 (ili 1,43%)

Da nastavim. Ja ne mislim da Hrvati nisu vecina u Mostaru. Ako ih je rodjeno FZS + 20% u HR, onda ih je mozda 52%. Ako se radjaju samo u Mostaru, opet su vecina, ovaj put relativna 49%. No ja tipujem na 52%. A cuvenog demografa lider30, koji ocigledno ne zna da stopa nataliteta varira od naroda do naroda (kod Hrvata u Mostaru je veca nego kod Bosnjaka) bih zamolio da svoje frustracije prazni na drugim mestima, i da pogleda podatke. Oni, ipak, najvise govore.

kako si podjelio glasove stranke NSRZB???...jesi li one fiktivne srbe na listi SDA pribroijo srbima ili muslimanima? na temelju izbora nemoguće je procjeniti situaciju u mostaru

markozzz
28.06.2011., 08:04
Pa vjerujem da ovisi.. nisam navodio taj procenat od 10%, to je neko od Hrvatskih forumasa spomenuo, i valjda se mislilo o ukupnom prosjeku, ne za svaku pojedinacnu opstinu.. ipak nesto tako je vise ili manje sasvim realno..

taj postotak "uvezenih" krštenja nije ni 5% u prosjeku na razini bih...dok se umrli u većem broju dovoze pokapati u zavičaj

dudu
28.06.2011., 09:20
taj postotak "uvezenih" krštenja nije ni 5% u prosjeku na razini bih...dok se umrli u većem broju dovoze pokapati u zavičaj

pravi su lud, i sam zna da gotovo i nema gasterbajtera koji će se pokopati u Njemačkoj, Austriji ili Švicarskoj.

frane2110
28.06.2011., 14:04
Govorim o samom gradu gdje je 2/3 ili 60 posto Bosnjaka, sto se vidi na mapi.. mozda ako su granice grada siroke, ona se svodiu na 55% Bosnjaka.. ali na mapi se vidi gdje je grad i ko je vecina i u kakvom omjeru..

zao mije, i na mapi se vidi da je omjer prema tim rezultatima 54%-45%.ne trebas izmisljati 60% .
a ovo novo naselje na Vidovom polju je svakako u sklopu grada .tu nema dileme svidjelo se to tebi ili ne .

xp8
28.06.2011., 14:53
kako si podjelio glasove stranke NSRZB???...jesi li one fiktivne srbe na listi SDA pribroijo srbima ili muslimanima? na temelju izbora nemoguće je procjeniti situaciju u mostaru

NRSZB je hrvatska stranka, ili mozda nije. Muslimanima, Srbi su imali SNSD i ZSD.

@Dudu

Ti se uvatio crkve i skole ko pijan plota. Cinjenica je da te izbori, ali i sama crkva demantuju. Otkud 12.000 manje za godinu dana (ili dve)? Kad svi pozitivni, svi na svojoj grudi? A u FBiH su sve etnicki cista odeljenja, jel? Mi to kazemo "baba snilo sto je babi milo". Secam se do 2008. bese Jajce vecinski hrvatsko, pa i Busovaca (gde je sada egal), i Novi Travnik. A od jednom, sva mesta dobila bosnjacke gradonacelnike. I to Jajce u konkurenciji 2 bosnjacka na 1 hrvatski. Famozno Posusje najmladja opstina, a popisa nije bilo 20 godina. Ovde se uzimaju podaci koji kome odgovaraju, od demografije se pravi svinjac. Ne rade to samo Hrvati. Bosnjaci vide rast svoje populacije, ja samo ne vidim kako, kad ih godisnje ode 15.000, po procenama. Kazu u SBZ dodato 250 Bosnjaka. Jer bi prema mesecnim podacima trebalo da bude toliko manje. To sto FZS sad vidi 10% vise Hrvata nego prethodne godine, kao i sto je broj Bosnjaka i sa ovim "povecanjem" debelo manji, nije bitno, jer FZS radi za Bosnjake. Malo objektivnosti ne bi skodilo. Ja sam sam naveo da FZS ne vidi oko 20% HR dece, ali ne i vise. Izgleda da ne vidi ni umrle, jer su u suprotnom 2.000 leseva gasterbajtera glavni uvozni artikal.

dudu
28.06.2011., 15:01
ne držim se ja podataka crkve kao pijan plota, ali kad smo već kod njih, broj krštenih je za 500 veći u 2010., nego u 2009. godini, tako da je i bilo za očekivati porast po FZS-u. e sad, kako se podatak o tolikom porastu broja krštenih, uklapa u onaj o smanjenju vjernika, nije do mene da objašnjavam.
što se tiče škola, ne znam otkud ti takva samouvjerenost kad nemaš pojma o tome.
i čime potkrepljuješ svoju tezu o 20% koje ne vidi FZS. ajde, posloži to po općinama, pa da vidimo.

Jajčanin
28.06.2011., 15:04
Koliko ja vidim, svatko iznosi demografske procjene onako kako mu odgovara. No kako god bilo, što se tiče Hrvata u Srednjoj Bosni činjenice su ovakve: Koliko god neki pokušavali prikazati rezultate FZS-a točnim, oni to jednostavno nisu. Za Hrvate je najpouzdaniji i najtočniji pokazatelj popis kućanstava koji svake godine provodi Crkva. Primjer Jajca, FZS kaže 80 rođenih, a župni uredi 120+. Broj donešene djece na krštenje iz inozemstva ne može biti veći od 10% ukupnog broja krštenja. Ako neki i dalje tvrde da je FZS točan, kako onda da je iz godine u godinu broj prvopričesnika (prvopričesnici žive u ovim župama) u Jajcu redovno 120+? To su djeca rođena do 2002., a nije moguće da je broj rođenih Hrvata odmah idućih godina pao na 80. Natalitet jest pao od tada, ali pao je u svih naroda i ne toliko. Slično je stanje i u drugim "hrvatskim" općinama u SBŽ-u. Bez obzira na vaše procjene o ovdašnjem natalitetu u Hrvata, činjenica je i da su Hrvati većina u svim tim gradovima. Činjenica je da su Hrvati gospodarski superiorni. Zbog tih činjenica, Hrvati u Srednjoj Bosni, ma što neki govorili, imaju perspektivu za ostanak i opstanak.

xp8
28.06.2011., 15:13
ne držim se ja podataka crkve kao pijan plota, ali kad smo već kod njih, broj krštenih je za 500 veći u 2010., nego u 2009. godini, tako da je i bilo za očekivati porast po FZS-u. e sad, kako se podatak o tolikom porastu broja krštenih, uklapa u onaj o smanjenju vjernika, nije do mene da objašnjavam.
što se tiče škola, ne znam otkud ti takva samouvjerenost kad nemaš pojma o tome.
i čime potkrepljuješ svoju tezu o 20% koje ne vidi FZS. ajde, posloži to po općinama, pa da vidimo.

Pa metod je prost. Hrvata ima oko 420.000 u FBiH. Natalitet je dobar u Hercegovini, ali dosta los u ZDK, TK, KS, a Posavina je upitna. Dakle kad saberes i oduzmes, dodje oko 4.000 rodjenih u FBiH. A 20% sam dobio, posmatrajuci podatke iz 2002., od kada Hrvati beleze veliki pad (jasno, zato sto FZS ne vidi), pa sam pretpostavio da je 2002. pokazivala realno stanje, a da su Hrvati po natalitetu pali istom stopom ko Bosnjaci. Nije to znacajan pad 6-7% mozda, mozda ni toliko. Sto se tice krstenja dece iz inostranstva, nije to uopste za zanemariti. Pa i sam imam kuma iz Austrije, koji je dosao na Ostrog da se krsti, i mi bili tu, pa ga krstili. Pogotovo u tradicionalno iseljenickoj populaciji Hrvata u BiH, to je izrazeno. Jedini podatak koji imamo je za Jajce da je tu 10 od 120 krsteno sa prebivalistem izvan. Na osnovu tog podatka, mozemo samo pretpostaviti da je udeo "tu negde". Hrvati ni po FZS ne stoje lose, cak naprotiv. Osim pogranicnih delova, gde je bilo ocite manipulacije, pozitivni su u Mostaru, Novom Travniku, Vitezu, Jajcu, Prozoru, mozda sam nesto slucajno izostavio.

dudu
28.06.2011., 15:27
Pa metod je prost. Hrvata ima oko 420.000 u FBiH. Natalitet je dobar u Hercegovini, ali dosta los u ZDK, TK, KS, a Posavina je upitna. Dakle kad saberes i oduzmes, dodje oko 4.000 rodjenih u FBiH. A 20% sam dobio, posmatrajuci podatke iz 2002., od kada Hrvati beleze veliki pad (jasno, zato sto FZS ne vidi), pa sam pretpostavio da je 2002. pokazivala realno stanje, a da su Hrvati po natalitetu pali istom stopom ko Bosnjaci. Nije to znacajan pad 6-7% mozda, mozda ni toliko. Sto se tice krstenja dece iz inostranstva, nije to uopste za zanemariti. Pa i sam imam kuma iz Austrije, koji je dosao na Ostrog da se krsti, i mi bili tu, pa ga krstili. Pogotovo u tradicionalno iseljenickoj populaciji Hrvata u BiH, to je izrazeno. Jedini podatak koji imamo je za Jajce da je tu 10 od 120 krsteno sa prebivalistem izvan. Na osnovu tog podatka, mozemo samo pretpostaviti da je udeo "tu negde". Hrvati ni po FZS ne stoje lose, cak naprotiv. Osim pogranicnih delova, gde je bilo ocite manipulacije, pozitivni su u Mostaru, Novom Travniku, Vitezu, Jajcu, Prozoru, mozda sam nesto slucajno izostavio.

po čemu je 2002. realna kad za Ljubuški stoji 30 rođenih, a za Neum 2-3? znaš li koliki je Ljubuški i koja je realna brojka za tu općinu?

ponovno ti napominjem, kod nas se krsti dojenčad stara 2 mjeseca u prosjeku, procijeni sam koliko je realno da se na stotine takve djece u toj dobi dovodi u BIH iz inozemstva.
ne vidim zašto vučeš paralelu sa SPC-om, kad veze nema, kod vas se pola ni ne krsti, a svakako se ne krste ni tako malo djeca, koliko znam.

Dino x
28.06.2011., 16:14
Pa metod je prost. Hrvata ima oko 420.000 u FBiH. Natalitet je dobar u Hercegovini, ali dosta los u ZDK, TK, KS, a Posavina je upitna. Dakle kad saberes i oduzmes, dodje oko 4.000 rodjenih u FBiH. .

Bošnjaka ima 58 % !!! Srba 28% i Hrvata 12%
sve tačne cifre rođene djece u BH 1996-2010 za oba entiteta
klikni (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=23&t=1222) dakle populacija 1-15 godina, a nju su rađale i pravile generacije 18-40 godina, dakle ovo bi bio pregled najznačajnije/vitalne populacije 1-40 godina :o

Dino x
28.06.2011., 16:21
konačno podaci o ukupno rođenim/umrlim za srpski entitet 1996-2010
klikni (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=94&t=1223)
kao i broj djece osnovnih škola sa 2010.g. (završenih razreda)
imaju manjak 4.480 djece !!!! u odnosu na 2009.god
klikni (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=94&t=1221)

maki83
28.06.2011., 16:26
klikni (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=23&t=1222) dakle populacija 1-15 godina, a nju su rađale i pravile generacije 18-40 godina, dakle ovo bi bio pregled najznačajnije/vitalne populacije 1-40 godina :o

hehe baš si šaljiv...:D

inače RS već 4 godinu zaredom ima porast broja rođenih..

ante zela
28.06.2011., 16:52
dobar je ovaj dino x al za miješat malter

mist_mist
28.06.2011., 18:54

Super. Znači otpade još jedan "argument" za sprječavanje popisa. Mogao bi biti brzo izgleda.:kava:

Flanker_27
28.06.2011., 19:07
zao mije, i na mapi se vidi da je omjer prema tim rezultatima 54%-45%.ne trebas izmisljati 60% .
a ovo novo naselje na Vidovom polju je svakako u sklopu grada .tu nema dileme svidjelo se to tebi ili ne .

Ok, uzmi i to selo pored grada i ubroji u grad.. kako hoces.. meni nema sta biti zao, povratak u grad Stolac od strane njegovih stanovnika je uspio i tamo su vecina kao su i bili, rijedak primjer uspjesnog povratka :top:

frane2110
28.06.2011., 20:17
Ok, uzmi i to selo pored grada i ubroji u grad.. kako hoces.. meni nema sta biti zao, povratak u grad Stolac od strane njegovih stanovnika je uspio i tamo su vecina kao su i bili, rijedak primjer uspjesnog povratka :top:

ono nije selo nego naselje u sklopu grada.i njezini stanovnici su dio tog grada .
tebi je ocito nepoznat pojam "urbanizacija" .ako bi grad trebao biti samo stara gradska jezgra onda ajmo po tom iskljuciti i novo Sarajevo,Alipasino polje,Dobrinju iz sastav grada Sarajeva .
povratak Bosnjaka u sam grad je dobar ,ali vecina moze biti upitna :ne zna:. a mlado stanovnistvo cine Hrvati .

Flanker_27
29.06.2011., 01:47
ono nije selo nego naselje u sklopu grada.i njezini stanovnici su dio tog grada .
tebi je ocito nepoznat pojam "urbanizacija" .ako bi grad trebao biti samo stara gradska jezgra onda ajmo po tom iskljuciti i novo Sarajevo,Alipasino polje,Dobrinju iz sastav grada Sarajeva .
povratak Bosnjaka u sam grad je dobar ,ali vecina moze biti upitna :ne zna:. a mlado stanovnistvo cine Hrvati .

Pa ti valjda prizeljkujes neko neprirodno stanje.. a pod prirodnim mislim na to da su Bosnjaci u tom gradu prije rata bili ubjedljiva vecina.. Sta bi sad, da je to neki hrvatski grad. Bas si raspolozen za majorazaciju na drugima.. I eto dobro dodaj to naselje kod grada, ala ali pasino polje, neka ga.. opet je jasna vecina tamo gdje je i bila.. neka ima i mladih, sve super.. grad Stolac je jasna situacija, onakva kakva je u principu bila i prije rata..:top: valjda je to jedino pravicno za svakog ko je prognan.. rijetko gdje se ta pravicnost ostvarila kao u Stocu.. nadam se da se isto desi i prognanim Hrvatima.

M@to
29.06.2011., 09:12

tropa smo u PM

Modern Gent
29.06.2011., 09:30

Jadna su ova politička ili čak prije politikantska tumačenja demografskih kretanja jer sve da Hrvata ima 5% oni su konstitutivan narod u BiH koji je homogen na dobrom dijelu teritorija...

Jebiga, mogu zamisliti kako je divno u životu kad pobjedonosno objelodaniš izumiranje Hrvata Sarajeva, Tuzle, Zenice ili Kaknja, no ostaje ti problem u činjenici da Hrvati Viteza, Kiseljaka, Kreševa, Novog Travnika, Rame, Kupresa, Livna, Tomislavgrada, Ljubuškog, Posušja, Brotnja, Širokog, Stoca, i najvažnije MOSTARA ne odumiru, dapače na mnogim od tih lokacija sve ih je više :cerek:

maki83
29.06.2011., 09:35
Jadna su ova politička ili čak prije politikantska tumačenja demografskih kretanja jer sve da Hrvata ima 5% oni su konstitutivan narod u BiH koji je homogen na dobrom dijelu teritorija...

Jebiga, mogu zamisliti kako je divno u životu kad pobjedonosno objelodaniš izumiranje Hrvata Sarajeva, Tuzle, Zenice ili Kaknja, no ostaje ti problem u činjenici da Hrvati Viteza, Kiseljaka, Kreševa, Novog Travnika, Rame, Kupresa, Livna, Tomislavgrada, Ljubuškog, Posušja, Brotnja, Širokog, Stoca, i najvažnije MOSTARA ne odumiru, dapače na mnogim od tih lokacija sve ih je više :cerek:

u TK,ZDK,KS te USK Hrvati nemaju što tražiti,jednino ako žele doprinjeti povećanju broja Bošnjaka kroz asimilaciju..:kava:

Zrinski
29.06.2011., 09:36

Oli si ih ti brojao pa znaš kako muslimana ima 58% a hrvata 12%???? Nešto se ne sjećam da je bio popis u zadnijh desetak godina...............:rolleyes::rolleyes:

maki83
29.06.2011., 09:38
Oli si ih ti brojao pa znaš kako muslimana ima 58% a hrvata 12%???? Nešto se ne sjećam da je bio popis u zadnijh desetak godina...............:rolleyes::rolleyes:

čovjek nagađa:D

Dino x
29.06.2011., 15:27
a ko bolan uopšte priča o popisu
jebo popis, nebitan je u suštini, on samo prikazuje trenutno "zamrznuto" stanje i nije uopšte važan za "prognozu" i praćenje tendencija
ja kao da pišem kinessi, objašnjavao na primejru Tuzle i Zenice, sad da se napravi popis Tuzla bi imala 130.000 a Zenica 120.000 i svako bi zaključio da je Tuzla veći grad, ali u kurcu..prateći sve ostale pokazatelje od kojih je najvažniji broj rođene djece a on kaže da se godišnje u Zenici rađa više za 200 !! djece nego u Tuzli, pa će zaključiti da je stanovništvo Tuzle staro, između ostalog i zbog velikog broja srba i hrvata, koji su stari!!! i da će već do idućeg a zasigurno do onog tamo za 20 godina to stanovništvo izumrijeti !! pa će Zenica pošto ima bolji priraštaj postati veći grad
e sad, Zenicu možemo poistovjetiti sa Bošnjacima a Tuzlu sa Hrvatima i Srbima, trenutni popis sa dosta starog srpskog i hrvatskog stanovništva će pokazati trenutnu nešto bolju sliku nego sam ja neveo, i bolje procente za njih, ali to ne znači ništa, navitalnije stanovništvo od 1-40 godina ima procente onskve kakvu su izneseni !!! i oni su budućnost a to je najvažnije
valjda će sad mnogi skontat

divizija
29.06.2011., 16:20
kako na temi o hrvatskoj imamo materijala, a ovdje se samo prepucavamo.

dudu
29.06.2011., 16:21
http://www.novasloboda.ba/clanak/citaj/14990/maticni-ured-mostar-rodeno-16-djecaka-i-21-djevojcica

a što Staše tuku uuu. :D

Hrvati 31/8
Bošnjaci 6/11

Robbie MO
29.06.2011., 16:40
http://www.novasloboda.ba/clanak/citaj/14990/maticni-ured-mostar-rodeno-16-djecaka-i-21-djevojcica

Hrvati 31/8
Bošnjaci 6/11

Na današnji datum prošle godine (točnije, 30.6.) bošnje u Mostaru imale jedan od svojih tjednih rekorda, 19 rođenih.
Dva tjedna prije toga, 9.lipnja prošle godine, imali su čak ("čak") 22.
Naravno i to su sami po sebi loši podaci, jer su rezultirali negativnim priraštajem.

Ove godine nijednom nisu prebacili brojku 15!!?

Robbie MO
29.06.2011., 16:43
U podsvijesti mi je ostala neka brojka 18.
Ili je to bilo 14?

dudu
29.06.2011., 16:48
U podsvijesti mi je ostala neka brojka 18.
Ili je to bilo 14?

u zadnja dva mjeseca nisu sigurno imali preko 15, prije toga možda kad je bio onaj rekordan tjedan.

Sergio80
29.06.2011., 17:57
Mesić: Kada bi Hrvati dobili entitet, to bi bio kraj Hrvata u BiH

http://www.slobodnaevropa.org/content/hrvatska_bih_hrvati_stjepan_mesic/24250558.html

divizija
29.06.2011., 18:04
Mesić: Kada bi Hrvati dobili entitet, to bi bio kraj Hrvata u BiH

http://www.slobodnaevropa.org/content/hrvatska_bih_hrvati_stjepan_mesic/24250558.html

stipe mesić ima istomišljenike među čak 28 hrvata u BIH.

lider30
29.06.2011., 18:16

Hrvati 31/8
Bošnjaci 6/11

Okle 6?

dudu
29.06.2011., 18:31
Okle 6?

jesi bezobrazan. :D

Robbie MO
29.06.2011., 19:23
ovaj tjedan je neprocjenjiv :D

6 bošnji, a 7 dana u tjednu, to znači da je bio barem jedan dan da se u cijeloj Hercegovini nije rodio ni jedan Bošnjo. :D

kacamak
29.06.2011., 19:57

6 bošnji, a 7 dana u tjednu, to znači da je bio barem jedan dan da se u cijeloj Hercegovini nije rodio ni jedan Bošnjo. :D

nemoj robi to da pises, zaplakacu zbog toga:rofl:

lider30
29.06.2011., 20:11
Po ovoj strogoj metodolgiji (skoro svaki vikend moraš dolaziti kući, da te tu popišu i 12 mjeseci minimalnog prebivanja u mjestu) BiH ima maksimum-maksimuma 3,2 milijuna stanovnika.

Ali ono po najoptimističnijim prognozama.

Arm@n
29.06.2011., 20:13

bolan prvo si nepismen, piše se zajedno nijedan
a drugo, još hercegovina vam je ostala posljednje ostrvo na kojem još "plivate" nekako, pitanje je samo dokle i tu
jer zelenilo se širi:D po šeher Bosni i hercegovini

lider30
29.06.2011., 20:16
bolan prvo si nepismen, piše se zajedno nijedan
a drugo, još hercegovina vam je ostala posljednje ostrvo na kojem još "plivate" nekako, pitanje je samo dokle i tu
jer zelenilo se širi:D po šeher Bosni i hercegovini

Geto u Mostaru, te Konjic i Jablanica uz magistralnu M 17 cestu.

Muslimani u Hercegovini.

Edit: Konjic i Jablanica će ići u Herceg-Bosnu. Iako zajedno imaju tek 30 tisuća stanovnika, ali eto radi površine i povezanosti.

Arm@n
29.06.2011., 20:33

Muslimani u Hercegovini.

Edit: Konjic i Jablanica će ići u Herceg-Bosnu. Iako zajedno imaju tek 30 tisuća stanovnika, ali eto radi površine i povezanosti.

samo mi moraš reći kad izlazi taj SF film :lol:
u produkciji HB cinema:rofl:

maki83
29.06.2011., 20:35
samo mi moraš reći kad izlazi taj SF film :lol:
u produkciji HB cinema:rofl:

kad neće mjenjati garnice u SBK onda ide Konjic,Jablanica i I.Mostar Hrvatima..:mig:

4 većinska hrvatska kantona,ostalo eto vama

Modern Gent
29.06.2011., 20:38
kad neće mjenjati garnice u SBK onda ide Konjic,Jablanica i I.Mostar Hrvatima..:mig:

Gde je jedan muslimanski grob tu je Bošnjakistan. :mudri:

demon
29.06.2011., 21:16
stipe mesić ima istomišljenike među čak 28 hrvata u BIH.

Krivo se izrazio. Kad bi Hrvati dobili treći entitet to bi bio kraj Hrvata u Bosni. Ono "i Hercegovini" nema smisla. Nekad je bilo 70% BiH Hrvata u Bosni, danas je pola, a ako dođe do trećeg ubrzo će većina BiH Hrvata biti u Hercegovini plus HB kanton i dvi općine Posavine.

Modern Gent
29.06.2011., 21:26
Krivo se izrazio. Kad bi Hrvati dobili treći entitet to bi bio kraj Hrvata u Bosni. Ono "i Hercegovini" nema smisla. Nekad je bilo 70% BiH Hrvata u Bosni, danas je pola, a ako dođe do trećeg ubrzo će većina BiH Hrvata biti u Hercegovini plus HB kanton i dvi općine Posavine.
Neće jer nema Trećeg bez Žepča, Usore, Kiseljaka, Kreševa, Viteza, Busovače, Novog Travnika i dijela općine Travnik koji se naslanja na NT. :mig:

Šejtan
29.06.2011., 21:39
Neće jer nema Trećeg bez Žepča, Usore, Kiseljaka, Kreševa, Viteza, Busovače, Novog Travnika i dijela općine Travnik koji se naslanja na NT. :mig:

a Jajce ćemo dat turcima da hlade jaja u njemu?

zato su bojovnici pali?

nije dovoljno što smo šipovo i matijaševo predali?

dudu
29.06.2011., 21:44
a Jajce ćemo dat turcima da hlade jaja u njemu?

zato su bojovnici pali?

nije dovoljno što smo šipovo i matijaševo predali?

ni Jajce, ni Šipovo, ni Matijaševo ne damo. :D

bomac
29.06.2011., 23:15
Kakva je situacija u Tomislavgradu? Ako tko zna molio bih da napiše, dio mojih korijena je odozdola pa me zanima. Dudu?
:)

Flanker_27
30.06.2011., 04:35

Tema je demografija.. Ovo je zanimljivo citati onoliko kao i srpsko valjanje o skorom vracanju Kosova, postoje pod-forumi i za to.. probajte Humor ili Sci-Fi..

RIOBOSS
30.06.2011., 06:16

Ako je tako onda ga zaista nikada neće ni biti.

Treći ima nekakve šanse u 3 hrv.kantona + pola Mostara i dijelovi stolačke općine. To bilo to, jer vam ni to niko od Bošnjaka neće potpisati, ali to biste i nekako mogli da ostvarite samoinicijativno, opstrukcijama države i federacije.

Ali će vas mnogo koštati - izraženo u KM-ovima...

Najbolje šanse bi treći imao na slijedeći način: ujedinite 3 hrv. kantona, prenesete od nadležnosti FBiH i BiH šta se može - te dalje djelujete Gandijevski, kroz politiku i na duži rok...

Seal Team Six
30.06.2011., 08:39

Tačno tako nema ga, a može ga biti samo ako vam ga Bošnjaci aminuju, u stvari nama maksimalistički zahtjevi odgovaraju, jer odugovlačenje insistiranjem na maksimum samo vam se realno smanjuje ono što je moguće dobiti :)

dudu
30.06.2011., 09:03
Kakva je situacija u Tomislavgradu? Ako tko zna molio bih da napiše, dio mojih korijena je odozdola pa me zanima. Dudu?
:)

sto te zanima? vezano za demografiju, postoji velika razlika izmedju stava prema zivotu kod duvanjskih i ostalih hercegovackih Hrvata u odnosu na neki hrvatski prosjek. najprije, ima se drasticno vise djece, nerijetko cetvero i vise. to je posljedica toga sto se rano zene i udaju, nema odlaganja bitnih zivotnih odluka za kasnije. recimo, ako djevojka ne ide na faks, ona ce se udat do 21. godine garant.ima izuzetaka, nezenja, neudatih, ali se najcesce radi o osobenjacima. konkretno za Tomislav, njega sigurno ne ubija niska stopa fertiliteta, nego odljev fertilnog stanovnistva, ali je na dugi rok bitnije da mladi imaju ispravan stav o zivotu, nego da dodje do prestanka mehanickog odljeva stanovnista s padom rodnosti. po mom misljenju, kad bi se u Hercegovini dogodilo da se samo jedna generacija ne ospe s godinama za 20tak godina bi imao pravi baby boom.

divizija
30.06.2011., 09:39
Ako je tako onda ga zaista nikada neće ni biti.

Treći ima nekakve šanse u 3 hrv.kantona + pola Mostara i dijelovi stolačke općine. To bilo to, jer vam ni to niko od Bošnjaka neće potpisati, ali to biste i nekako mogli da ostvarite samoinicijativno, opstrukcijama države i federacije.

Ali će vas mnogo koštati - izraženo u KM-ovima...

Najbolje šanse bi treći imao na slijedeći način: ujedinite 3 hrv. kantona, prenesete od nadležnosti FBiH i BiH šta se može - te dalje djelujete Gandijevski, kroz politiku i na duži rok...

iznenadit ćeš se ti što ćete sve poptisati iza 1.7.2013.
4 kantona momak, 4 imaju hrvatsku većinu, i to sve jasniju.

maki83
30.06.2011., 09:48
rođeni:

-USK

I-IV 2011.,745

I-IV 2010.,780

-TK

I-IV 2011.,1294

I-IV 2010.,1520

-ZDK

I-IV 2011.,1114

I-IV 2010.,1222

BPK

I-IV 2011.,60

I-IV 2010.,71

KS

I-IV 2011.,1398

I-IV 2010.,1417

TOTAL:

I-IV 2011.,4611

I-IV 2010.,5010

pa broj rođenih za 8% u 5 bošnjačkih kantona u prva četri mjeseca,lijepo :D

Modern Gent
30.06.2011., 10:18
Tačno tako nema ga, a može ga biti samo ako vam ga Bošnjaci aminuju

Ti bošnešto su neka sila uz bok SAD-a, Rusije i Kine ili sam nešto propustija?

demon
30.06.2011., 10:58

Stara priča, kad se stvori treći slijedi podjela... izolirane enklave nestaju...

Ja sam bija protiv trećeg, sad sam za, promijenih mišljenje, ali zna se kakav taj treći mora biti. Mora biti kompaktan i održiv sa jednim od dva velika centra u SBŽ, trenutno Hrvati ne drže niti jedan.

Modern Gent
30.06.2011., 11:07
Stara priča, kad se stvori treći slijedi podjela... izolirane enklave nestaju...

Ja sam bija protiv trećeg, sad sam za, promijenih mišljenje, ali zna se kakav taj treći mora biti. Mora biti kompaktan i održiv sa jednim od dva velika centra u SBŽ, trenutno Hrvati ne drže niti jedan.

Mi gospodarski držimo cilu Srednju Bosnu. Samo nam triba odgovornija politička elita koja će igrati igru s gospodarstvenicima kojom će se prisiliti Bošnje da paze što rade jer će biti gladni kruva. Ekonomija sve diktira na cilom svitu u 21. stoljeću, osim kod BH Hrvata kod kojih su gospodarstvenici i političari najveći izdajnici nacionalnih interesa. Zapravo, nisu tu BH Hrvati ništa drugačija priča od RH, i u nas je tako.

Svi drugi ekonomski koloniziraju i nameću svoje političke okvire drugima, jedino Hrvati ekonomijom sami sebe koloniziraju i stavljaju u politički podređen položaj.

maki83
30.06.2011., 11:17

Usora,Žepče,Konjic i Jablanica za Fojnicu,Gornji Vakuf,Busovaču i Novi Travnik

istočni dio mostarske općine bez Mostara za Jajce,:kava: mislim da je pošteno..

Seal Team Six
30.06.2011., 11:24
Usora,Žepče,Konjic i Jablanica za Fojnicu,Gornji Vakuf,Busovaču i Novi Travnik

istočni dio mostarske općine bez Mostara za Jajce,:kava: mislim da je pošteno..

Naše za naše da mijenjamo? :rofl:

maki83
30.06.2011., 11:56
Naše za naše da mijenjamo? :rofl:

baš si duhovit..glavno da vam natalitet cvate,uspjet će te preklopit sami sebe :D

rođeni:

-USK

I-IV 2011.,745

I-IV 2010.,780

-TK

I-IV 2011.,1294

I-IV 2010.,1520

-ZDK

I-IV 2011.,1114

I-IV 2010.,1222

BPK

I-IV 2011.,60

I-IV 2010.,71

KS

I-IV 2011.,1398

I-IV 2010.,1417

TOTAL:

I-IV 2011.,4611

I-IV 2010.,5010

pa broj rođenih za 8% u 5 bošnjačkih kantona u prva četiri mjeseca.

maki83
30.06.2011., 12:27
Pa idi isprobaj teoriju u istočnom Mostaru ili Jajcu, reci da je nešto hrvatsko, i ako ne isploviš trbuhom Neretvom/Vrbasom onda ćemo reći da si u pravu a do tada piši na forumu i znaj da je nad jajčkom tvrđavom skinuta šahovnica a ponosno se vijore ljiljani a u Mostaru vlada statut pariteta :kava:

pogledaj poviše kako vam je dobar natalitet:cerek:

8 postotni pad ;)

Seal Team Six
30.06.2011., 12:32
pogledaj poviše kako vam je dobar natalitet:cerek:

Pa za Evropski narod je odličan, samo si pokazao pad koji je usporedba mjeseca iz mjesec, uzmi prosjek zadnjih pet godina i vidjet ćeš da Bošnjaci stoje bolje 2010 nego 2006, a 2009 je rekordna godina u zadnjih deset :kava:

Imali još šta?

maki83
30.06.2011., 12:44
Pa za Evropski narod je odličan, samo si pokazao pad koji je usporedba mjeseca iz mjesec, uzmi prosjek zadnjih pet godina i vidjet ćeš da Bošnjaci stoje bolje 2010 nego 2006, a 2009 je rekordna godina u zadnjih deset :kava:

Imali još šta?

koliko ono vas je bilo prošle godine?! 18300 u federaciji na 70godina životnog vijeka...

18300 x 70=1.281 miljuna baš fino :)

btw ove godine idete izgleda na 17500 rođenih,aaa baš lijepo...:cerek:

RIOBOSS
30.06.2011., 12:49
iznenadit ćeš se ti što ćete sve poptisati iza 1.7.2013.
4 kantona momak, 4 imaju hrvatsku većinu, i to sve jasniju.

Zašto baš tad? Ulazak Hrvatske u EU?
Nemoj biti smiješan...

RIOBOSS
30.06.2011., 12:52

Ustvari imaju 3 centra (Bugojno, Travnik i Jajce) od kojih su Hrvati držali jedan, ali ga više ne drže...

Ako treći mora biti sa jednim od 3 centra u SBK - onda ga ne može biti...

Cuka
30.06.2011., 12:52
Nastavite li pisat o svemu i svačemu a onako usput o demografiji onda će se ova tema zatvorit a ostat će ona o BiH na pdf. Svijet a osobno mislim kako bi to bilo šteta jer je demografija vrlo zanimljiva.

RIOBOSS
30.06.2011., 12:56
Mi gospodarski držimo cilu Srednju Bosnu. Samo nam triba odgovornija politička elita koja će igrati igru s gospodarstvenicima kojom će se prisiliti Bošnje da paze što rade jer će biti gladni kruva. Ekonomija sve diktira na cilom svitu u 21. stoljeću, osim kod BH Hrvata kod kojih su gospodarstvenici i političari najveći izdajnici nacionalnih interesa. Zapravo, nisu tu BH Hrvati ništa drugačija priča od RH, i u nas je tako.

Svi drugi ekonomski koloniziraju i nameću svoje političke okvire drugima, jedino Hrvati ekonomijom sami sebe koloniziraju i stavljaju u politički podređen položaj.

Ne držite ekonomski čitavu Srednju Bosnu.
Ne postoji ta politička elita koja će natjerati privrednike da natjeraju Bošnjake da paze šta rade - jer je politika trećeg u žestokom konfliktu sa biznisom u BH i hrvatskih Hrvata - dakle - suprotna je interesima moćnog biznis lobija...
Nikada Bošnjaci neće biti gladni hljeba...

divizija
30.06.2011., 14:08
Zašto baš tad? Ulazak Hrvatske u EU?
Nemoj biti smiješan...

time is ticking...ćujemo se i vidimo.
nitko vas neće primiti u europu dok ne postignete unutarnji dogovor.

ante zela
30.06.2011., 17:14
možeš ti stavljati tvoje karte ali županije HB ZH HN i PO su hrvatske u većini
teritorijalno su kompaktne većinski hrvatske
ekonomski smo jači u tim županijama i nema razloga da u 10-ak idućih godina se ne ostvari HR HB
pa vi pričajte bošnjaci .....
možete mazati džem na kruh ali oči nam mazati ne možete

frane2110
30.06.2011., 19:45
Pa ti valjda prizeljkujes neko neprirodno stanje.. a pod prirodnim mislim na to da su Bosnjaci u tom gradu prije rata bili ubjedljiva vecina.. Sta bi sad, da je to neki hrvatski grad. Bas si raspolozen za majorazaciju na drugima.. I eto dobro dodaj to naselje kod grada, ala ali pasino polje, neka ga.. opet je jasna vecina tamo gdje je i bila.. neka ima i mladih, sve super.. grad Stolac je jasna situacija, onakva kakva je u principu bila i prije rata..:top: valjda je to jedino pravicno za svakog ko je prognan.. rijetko gdje se ta pravicnost ostvarila kao u Stocu.. nadam se da se isto desi i prognanim Hrvatima.

pa sto onda da su bili vecina ? bilo pa proslo .
Bosnjaci su bili vecina i u Banja luci ,i u Capljini,a vec odavna nisu .

Flanker_27
30.06.2011., 20:01

Sta ce covjek sve ovdje procitati.. :s nekom fantomskom ekonomskom superiornoscu o kojoj bosnjaci navodno ovise, je mehanizam na koji ce se bosnjaci, pazi rijeci, "prisiliti" na sve.. :facepalm: Pa ako su vam politicari ovako pametni nije ni cudo sto dva HDZ-a nisu u vlasti u SBK.. :rolleyes:

Flanker_27
30.06.2011., 20:03
pa sto onda da su bili vecina ? bilo pa proslo .
Bosnjaci su bili vecina i u Banja luci ,i u Capljini,a vec odavna nisu .

:lol: wow.. pa govorim o povratku nakon rata domicilnog stanovnistva.. ne o dugorocnim urbanizacijskim procesima.. a ti ocigledno mastas da je ratno ciscenje bosnjaka iz stoca ustvari proces urbanizacije :lol:

divizija
30.06.2011., 20:08
dečki, upozoreni ste da ne spamate temu, držite se toga.
tema je demografija, ne politika.

Bosnjak_katolik
01.07.2011., 02:07

Muslimani u Hercegovini.

Da izvine moderator; vratit cu se na demografiju no uvod samo neka bude malo politickog karaktera.

Koju veliku silu Hercegovci imaju na svojoj strani da se zalaze za "Herceg Bosnu"?

Imate Hrvatsku koja ima stanovnika kao cetvrtina Istambula; a ni Hrvatska se javno ne zalaze za "Herceg Bosnu" vec to radi onako vise perfidno preko HRT-a i jos nekih medija; jako indirektno i nista javno.

Na drugoj strani pogledaj sta uvijek govori ambasador SAD-a; pogledaj da Turski ministar vanjskih poslova stize svaka tri mjeseca u Sarajevo i Turski premijer 3 puta godisnje a da ne prodje niti jedna godina a da Americki i Turski brod ne uplove u Neum. Pogledaj da je Gul odmah nakon pobjede u Turskoj izjavio:"Ova pobjeda nije samo dobra vijest za Tursku vec i za BiH." Sto je historijska izjava za sekularnu Tursku, koja je data u Turskoj (za Tursku publiku) koja ima kao jedina drzava evrope pozitivni balans u ovoj krizi.

Znaci Herceg Bosne nema. Ima je samo na ovom portalu i nigdje vise:

www.HercegBosna.org

Hrvati su vec prepolovljeni u BiH. Ima ih prema naj-optimisticnijim procjenama 450.000 (ukoliko BiH ima 3,8 miliona stanovnika)- bar do tog zakljucka dolazi biskupska konferencija. No od tih 450.000 Hrvata se nalzi 30.000 U RS-u, u Posavini i Brckom se nalazi nekih 100.000. U Sarajevu i Tuzli te Gracanici, Zenici zive BOSNJACI KATOLICI, oko 60.000 poput Vedrana Puljica, Zeljka Komsica, Stijepana Sibera, Dragana Vikica itd. koji razmisljaju kao i prosjecni Bosnjak-musliman a cesto i mnogo radikalnije:

http://www.youtube.com/watch?v=3Ll3PzFE3IY
(Bosnjacki ljiljani ili cvijece Bosnjacko)

U Sredisnjoj Bosni zivi 50.000-70.000 Hrvata na teritoriji na kojoj Bosnjaci i Bosanci i Bosanci i Hercegovci; cine u svakoj opstini vecinu a uz to i politicku vlast (SDP,SDA, SZBIH, SBB).

Ono sto znaci ostaje od "Herceg Bosanskih Hrvata je zapadna Hercegovina" bez fakultetskog centra, bez i jednog veceg grada u kojoj sve ukupno zivi znaci 150.000 ljudi. A opet 20.000 od tih 150.000 zivi na teritoriji gdje su Srbi vecina a nakon Srba Bosnjaci (Drvar itd.).

Sve skupa Herceg Bosna ponosna, koju nosi 150.000 ljudi i iza koje niti jedna sila u svijetu ne stoji se sudara sa Bosnjackim interesima (Bosnjaka samo na Kosovu i u Sandzaku ima oko 300- 350 hiljada i u Turskoj oko 2- 2,5 miliona.

I hajde mi ti onda objasni kako je Herceg Bosna moguca? Proglasili ste Herceg Bosnu 2001 pa su je NATO tenkovi porusili. 10 godina kasnije , nakon ispaljivanja NATO granata u novo-osnovanu "banku Herceg Bosne",vas broj se je smanjio jos vise i sada ste postali manjina i u sredisnjoj Bosni, u Stolcu cinite tek 50%, u Jajcu ste postali manjina.

Sledeci korak je da je opet proglasite uz potporu Dodika i tu opet naravno dolazite u sukob sa Bosnjacima i tako sve u krug dok ne nestanete iz BiH. Zar je to rjesenje? Zar nije bolje da u Bosnjaci trazite savenzike?

Vidite i sami da u toj Hercegovini samo starci zive. Mladi tamo ne vide perspektivu. Hrvati bez Sarajeva su gotovi. 1993. 300 profesora i docenata i uglednih ljudi u Sarajevu su bili Hrvati pa su se svi povukli iz Sarajeva nakon sto im je tu Mate Boban rekao. I sada ste dovedeni na ivicu propasti.

Jer negativni prirodni prirastaj Hrvatski(-1000 godisnje) nam ukazuje na to da se mladi Hrvati masovno jesu iselili u Hrvatsku. Pozitivni kod Bosnjaka (+6000 godisnje) nam ukazuje na to da Bosnjaci imaju velike perspektive centre. Bosnjaci su dosli do Stolca u svom demografskom sirenju. Srednja Bosna totalno poklopljena. Mostar, stari grad Bosnjacki a desna obala se nemoze ocijepiti od lijeve bez rata---> U slucaju rata opet 400 oklopnjaka Bosnjackih(i 70% ukupnog teskog kopnenog naoruzanja OSBIH) se nalazi u Tuzli, Zenici i Sarajevu; i sve fabrike naoruzanja i municije BiH u Sarajevu, Konjicu, Travniku i Vogosci (znaci Bosnjacke).

Sahovskim rijecnikom receno: drzati nekoga pod stalnim matom. Mozete mrdati malo pijunima ali tu su kraljica i topovi da opet zadaju mat sve dok se ne zada sah mat (dok se Hrvati ne isele ili ne vrate Bosnjackom imenu kojeg su napustili 1850. godine) ili dok Hrvati ne odluce da okrenu politiku Tudjmnaovu koja ih vodi u propast vec decenijama i ne okrenu se od Cetnika i postanu istinski (a ne podmukli) saveznici Bosnjacima. (no to se nece desiti- ako nije do sada nece ni od sada- hvala Bogu).

Kraljica i topovi su SAD ( a uz SAD i velika britanija) i Turska i Islamski svijet koji svi imaju svoje razloge da diplomatski podrzavaju BiH onakvu kakvu Bosnjaci i Bosanci zele.

A druge figure koje imaju Bosnjaci su:1) Brojcana prednost---> Znaci vise zivorodjenih u BiH (4* vise ili 6,5* vise ako ubrojimo i razliku u natalitetu)---> znaci brze do Bosnjacke federacije).

2) Vojna industrija i tesko kopneno narouzanje (tenkovi, oklopnjaci, PAM-ovi, Prage) je stacionisano u gradovima gdje Bosanci zive dok se avijacija i helikopetri, raketni sistemi nalaze u RS-u. Sto je dovoljno da Srbi ostanu uredno u svojoj RS-u dok Bosnjaci ne srede stvari u Federaciji kako zele. Jer Srbi ce ici ratovati protiv Bosnjaka u federaciji, za Hrvate malo morgen!
3)Geopoliticka prednost unutar BiH--> Bosnjaci imaju urbane krajeve u koje se ljudi mogu zadrzavati i traziti perspektivu a Hrvati i Srbi samo provinciju iz kojih mladi masovno odlaze.

Bosnjak_katolik
01.07.2011., 02:52

Uf uf nema jel? Pa kada su Bosnjaci bili nenaoruzani to niste mogli uzeti a tada ste cinili 70% stanovnistva srednje Bosne pa je vas ARBIH drzala u totalnom okruzenju jos je vas i Hrvatska Vojska probala da spasi i rastereti napadima na Bugojno i Vakuf.

Danas cinite (nakon sto su vas Bosnjaci pritiskali 15 godina (1995-2011)) tek 45% ukupnog stanovnistva Srednje Bosne. Ostatak se odselio u Drvar, Glamoc vec 1996 a 1998 u Hrvatsku (nakon sto je tak kraj pripao Srbima) ili u Mostar ili u Hrvatsku nakon 1998.

Znaci:

1)Fojnic - Bosnjacka vecina
2) Travnik Bosnjacko
3) Kakanj, Vares--> Bosnjakcko
4) Opstina Busovaca Bosnjacka a grad pola pola
5) Opstina Kiseljak Bosnjacko a grad 60% Hrvati no sve okolo Bosnjaci.
6) Vitez Hrvatska vecina u gradicu a sve okolo Bosnjaci.
7) Jajce Bosnjacko

I sve ove opstine se nalaze u Bosnjackoj teirotiji okoljeni Bosnjackim gradovima: Sarajevo, Zenica, Bugojno, Konjic, Hadzici itd.

Jedino Kresevo drze jos uvijek Hrvati ali ta opstina ima 3000 stanovnika. :D

I vi bi nesto da se krucite. Pored ovakvih jarane bi se kurcili:

http://www2.webng.com/security2/velikeslike_osbih/m60a3_3.jpg
Jarani mogu iz Tuzle stici do "Herceg Bosne za par sati" fabrika granata za jarane se nalazi opet u Vogosci a fabrika municije u konjicu.

Vas najvcei problem je sto ste poprimili takozvani "Srpski sindrom". To je kada jedan narod nakon slavnog perioda (kao Srbi u sredjem vijeku) od jednom dobiju toliko jak udarac da su skoro unisteni (kao Hrvati u Bosni). I onda se negira poraz i unistenje vec se ide u san:"mi cemo ovo mi cemo ono." Pa nadji mi jednu opstinu za pocetaj u Bosni gdje Hrvati cine vecinu osim Kreseva i Posavine.

A Kresevo 3000 stanovnika a u Posavini su ljudi "Herceg Bosanci" kao sto sam ja Englez.

ŽELJO
01.07.2011., 07:37
Uf uf nema jel? Pa kada su Bosnjaci bili nenaoruzani to niste mogli uzeti a tada ste cinili 70% stanovnistva srednje Bosne pa je vas ARBIH drzala u totalnom okruzenju jos je vas i Hrvatska Vojska probala da spasi i rastereti napadima na Bugojno i Vakuf.

Danas cinite (nakon sto su vas Bosnjaci pritiskali 15 godina (1995-2011)) tek 45% ukupnog stanovnistva Srednje Bosne. Ostatak se odselio u Drvar, Glamoc vec 1996 a 1998 u Hrvatsku (nakon sto je tak kraj pripao Srbima) ili u Mostar ili u Hrvatsku nakon 1998.

Znaci:

1)Fojnic - Bosnjacka vecina
2) Travnik Bosnjacko
3) Kakanj, Vares--> Bosnjakcko
4) Opstina Busovaca Bosnjacka a grad pola pola
5) Opstina Kiseljak Bosnjacko a grad 60% Hrvati no sve okolo Bosnjaci.
6) Vitez Hrvatska vecina u gradicu a sve okolo Bosnjaci.
7) Jajce Bosnjacko

I sve ove opstine se nalaze u Bosnjackoj teirotiji okoljeni Bosnjackim gradovima: Sarajevo, Zenica, Bugojno, Konjic, Hadzici itd.

Jedino Kresevo drze jos uvijek Hrvati ali ta opstina ima 3000 stanovnika. :D

I vi bi nesto da se krucite. Pored ovakvih jarane bi se kurcili:

http://www2.webng.com/security2/velikeslike_osbih/m60a3_3.jpg
Jarani mogu iz Tuzle stici do "Herceg Bosne za par sati" fabrika granata za jarane se nalazi opet u Vogosci a fabrika municije u konjicu.

Vas najvcei problem je sto ste poprimili takozvani "Srpski sindrom". To je kada jedan narod nakon slavnog perioda (kao Srbi u sredjem vijeku) od jednom dobiju toliko jak udarac da su skoro unisteni (kao Hrvati u Bosni). I onda se negira poraz i unistenje vec se ide u san:"mi cemo ovo mi cemo ono." Pa nadji mi jednu opstinu za pocetaj u Bosni gdje Hrvati cine vecinu osim Kreseva i Posavine.

A Kresevo 3000 stanovnika a u Posavini su ljudi "Herceg Bosanci" kao sto sam ja Englez.

Daj mi samo reci kako si došao do podatka da Bošnjaka u Sandžaku i Kosovu sveukupno ima 350 000 tisuća???

M.74
01.07.2011., 08:25
Da izvine moderator; vratit cu se na demografiju no uvod samo neka bude malo politickog karaktera.

Koju veliku silu Hercegovci imaju na svojoj strani da se zalaze za "Herceg Bosnu"?

Imate Hrvatsku koja ima stanovnika kao cetvrtina Istambula; a ni Hrvatska se javno ne zalaze za "Herceg Bosnu" vec to radi onako vise perfidno preko HRT-a i jos nekih medija; jako indirektno i nista javno.

Na drugoj strani pogledaj sta uvijek govori ambasador SAD-a; pogledaj da Turski ministar vanjskih poslova stize svaka tri mjeseca u Sarajevo i Turski premijer 3 puta godisnje a da ne prodje niti jedna godina a da Americki i Turski brod ne uplove u Neum. Pogledaj da je Gul odmah nakon pobjede u Turskoj izjavio:"Ova pobjeda nije samo dobra vijest za Tursku vec i za BiH." Sto je historijska izjava za sekularnu Tursku, koja je data u Turskoj (za Tursku publiku) koja ima kao jedina drzava evrope pozitivni balans u ovoj krizi.

Znaci Herceg Bosne nema. Ima je samo na ovom portalu i nigdje vise:

www.HercegBosna.org

Hrvati su vec prepolovljeni u BiH. Ima ih prema naj-optimisticnijim procjenama 450.000 (ukoliko BiH ima 3,8 miliona stanovnika)- bar do tog zakljucka dolazi biskupska konferencija. No od tih 450.000 Hrvata se nalzi 30.000 U RS-u, u Posavini i Brckom se nalazi nekih 100.000. U Sarajevu i Tuzli te Gracanici, Zenici zive BOSNJACI KATOLICI, oko 60.000 poput Vedrana Puljica, Zeljka Komsica, Stijepana Sibera, Dragana Vikica itd. koji razmisljaju kao i prosjecni Bosnjak-musliman a cesto i mnogo radikalnije:

http://www.youtube.com/watch?v=3Ll3PzFE3IY
(Bosnjacki ljiljani ili cvijece Bosnjacko)

U Sredisnjoj Bosni zivi 50.000-70.000 Hrvata na teritoriji na kojoj Bosnjaci i Bosanci i Bosanci i Hercegovci; cine u svakoj opstini vecinu a uz to i politicku vlast (SDP,SDA, SZBIH, SBB).

Ono sto znaci ostaje od "Herceg Bosanskih Hrvata je zapadna Hercegovina" bez fakultetskog centra, bez i jednog veceg grada u kojoj sve ukupno zivi znaci 150.000 ljudi. A opet 20.000 od tih 150.000 zivi na teritoriji gdje su Srbi vecina a nakon Srba Bosnjaci (Drvar itd.).

Sve skupa Herceg Bosna ponosna, koju nosi 150.000 ljudi i iza koje niti jedna sila u svijetu ne stoji se sudara sa Bosnjackim interesima (Bosnjaka samo na Kosovu i u Sandzaku ima oko 300- 350 hiljada i u Turskoj oko 2- 2,5 miliona.

I hajde mi ti onda objasni kako je Herceg Bosna moguca? Proglasili ste Herceg Bosnu 2001 pa su je NATO tenkovi porusili. 10 godina kasnije , nakon ispaljivanja NATO granata u novo-osnovanu "banku Herceg Bosne",vas broj se je smanjio jos vise i sada ste postali manjina i u sredisnjoj Bosni, u Stolcu cinite tek 50%, u Jajcu ste postali manjina.

Sledeci korak je da je opet proglasite uz potporu Dodika i tu opet naravno dolazite u sukob sa Bosnjacima i tako sve u krug dok ne nestanete iz BiH. Zar je to rjesenje? Zar nije bolje da u Bosnjaci trazite savenzike?

Vidite i sami da u toj Hercegovini samo starci zive. Mladi tamo ne vide perspektivu. Hrvati bez Sarajeva su gotovi. 1993. 300 profesora i docenata i uglednih ljudi u Sarajevu su bili Hrvati pa su se svi povukli iz Sarajeva nakon sto im je tu Mate Boban rekao. I sada ste dovedeni na ivicu propasti.

Jer negativni prirodni prirastaj Hrvatski(-1000 godisnje) nam ukazuje na to da se mladi Hrvati masovno jesu iselili u Hrvatsku. Pozitivni kod Bosnjaka (+6000 godisnje) nam ukazuje na to da Bosnjaci imaju velike perspektive centre. Bosnjaci su dosli do Stolca u svom demografskom sirenju. Srednja Bosna totalno poklopljena. Mostar, stari grad Bosnjacki a desna obala se nemoze ocijepiti od lijeve bez rata---> U slucaju rata opet 400 oklopnjaka Bosnjackih(i 70% ukupnog teskog kopnenog naoruzanja OSBIH) se nalazi u Tuzli, Zenici i Sarajevu; i sve fabrike naoruzanja i municije BiH u Sarajevu, Konjicu, Travniku i Vogosci (znaci Bosnjacke).

Sahovskim rijecnikom receno: drzati nekoga pod stalnim matom. Mozete mrdati malo pijunima ali tu su kraljica i topovi da opet zadaju mat sve dok se ne zada sah mat (dok se Hrvati ne isele ili ne vrate Bosnjackom imenu kojeg su napustili 1850. godine) ili dok Hrvati ne odluce da okrenu politiku Tudjmnaovu koja ih vodi u propast vec decenijama i ne okrenu se od Cetnika i postanu istinski (a ne podmukli) saveznici Bosnjacima. (no to se nece desiti- ako nije do sada nece ni od sada- hvala Bogu).

Kraljica i topovi su SAD ( a uz SAD i velika britanija) i Turska i Islamski svijet koji svi imaju svoje razloge da diplomatski podrzavaju BiH onakvu kakvu Bosnjaci i Bosanci zele.

A druge figure koje imaju Bosnjaci su:1) Brojcana prednost---> Znaci vise zivorodjenih u BiH (4* vise ili 6,5* vise ako ubrojimo i razliku u natalitetu)---> znaci brze do Bosnjacke federacije).

2) Vojna industrija i tesko kopneno narouzanje (tenkovi, oklopnjaci, PAM-ovi, Prage) je stacionisano u gradovima gdje Bosanci zive dok se avijacija i helikopetri, raketni sistemi nalaze u RS-u. Sto je dovoljno da Srbi ostanu uredno u svojoj RS-u dok Bosnjaci ne srede stvari u Federaciji kako zele. Jer Srbi ce ici ratovati protiv Bosnjaka u federaciji, za Hrvate malo morgen!
3)Geopoliticka prednost unutar BiH--> Bosnjaci imaju urbane krajeve u koje se ljudi mogu zadrzavati i traziti perspektivu a Hrvati i Srbi samo provinciju iz kojih mladi masovno odlaze.

Zaboravljaš na jedan faktor, da nas bosanskih hrvata ima u dijaspori najmanje 2 puta više koliko ima ima hrvata trenutno u BiH i da čemo se kad tad vratiti pa makar postavili vikendice kako ti kažeš!
Drugi faktor koji zaboravljaš, da u slučaju rata moraju tvoji Turci morem ili po zraku doči do Hrvatske a samo jedna protubrodska raketa je dovoljna da ode turski vojni brod kod Neuma ili Visa ili Lastova ........... a i za oružje če se opet skupiti novac ako bude potrebno!
Turci su več polomili zube u Hrvatskoj pa bi mogli opet!

divizija
01.07.2011., 09:00
zanimljivo je kako na temi o demografiji nitko nije s posebnom pozornošću uzeo u obzir procjenu UN da će BiH do kraja stoljeća imati 1.8 milijuna stanovnika, manje i od slovenije.
svi se bave dnevnom politikom, a ova sveopća katastrofa sviju ne izaziva rezultate.

Bosnjak_katolik
01.07.2011., 10:33
150 tisuća čega? od Kupresa do Neuma živi preko 250 tisuća Hrvata i ne nisu nimalo stari kako ti misliš. slobodno svrati, samo imaj na umu...dragi gosti, čuvajte kosti. :mig:

Ma nema druze 250.000. Budi malo iskren dudu. Citao sam i tvoje postove na HercegBosna.org i mogu primijetiti da si jako ne objektivan. U Kupresu ima po "Zavodu za Statistiku" ; znaci u cijeloj opstini 3000 ljudi. Citav Mostar ima oko 100.000 i to je pitanje dali ima 100.000 ili 90.000. Od toga su pola Bosnjaci znaci Hrvata 45.000.

Ostaje Livno, Duvno, Medjigorje, Siroki Brijeg i Gabela i Stolac. Sve skupa u citavim ostalim gradovima nema 100.000 stanovnika ni u ludilu.

Ako vas ima 150.000 dobro je. I tu ubrajam i Drvar i sva mjesta koja se nalaze pod Srpskom vecinom.

250.000 vas ima ali kada bi se dobro nasalili. To bi moglo biti kada bi imali jos jedan citav Mostar pored tog zapadnog Mostara.

dudu
01.07.2011., 10:42
Ma nema druze 250.000. Budi malo iskren dudu. Citao sam i tvoje postove na HercegBosna.org i mogu primijetiti da si jako ne objektivan. U Kupresu ima po "Zavodu za Statistiku" ; znaci u cijeloj opstini 3000 ljudi. Citav Mostar ima oko 100.000 i to je pitanje dali ima 100.000 ili 90.000. Od toga su pola Bosnjaci znaci Hrvata 45.000.

Ostaje Livno, Duvno, Medjigorje, Siroki Brijeg i Gabela i Stolac. Sve skupa u citavim ostalim gradovima nema 100.000 stanovnika ni u ludilu.

Ako vas ima 150.000 dobro je. I tu ubrajam i Drvar i sva mjesta koja se nalaze pod Srpskom vecinom.

250.000 vas ima ali kada bi se dobro nasalili. To bi moglo biti kada bi imali jos jedan citav Mostar pored tog zapadnog Mostara.

i Ljubuški, i Posušje i Grude.

redom...
Livno 21 tis
TG 19 tis
Kup, Glam, Drv 5 tis
Posušje 16 tis
Grude 15 tis
Široki 27 tis
Ljubuški 24 tis
Čitluk 17 tis
Čapljina 20 tis
Stolac 8 tis
Rama 10 tis
Neum 4 tis

i pređešmo 185 tisuća bez Mostara. :D još sam i prištedio malo.

a sad crta, smiješni čovječe.

markozzz
01.07.2011., 10:45

kupres ima najmanje 3 200, mostar najmanje 60 000...od drvara do ravnog ima blizu 250 000 hrvata, s najmlađom strukturom stanovništva od svih regija i krajeva gdje žive hrvati u cijelom svijetu

Bosnjak_katolik
01.07.2011., 10:47
kupres ima najmanje 3 200, mostar najmanje 60 000...od drvara do ravnog ima blizu 250 000 hrvata, s najmlađom strukturom stanovništva od svih regija i krajeva gdje žive hrvati u cijelom svijetu

:rofl::rofl::rofl::rofl:

Covjece jesili ti normalan? O kakvim 250.000 pricas? Pa gdje se nalazi taj pozdemni grad sa 100.000 Hrvatina u njemu?

Bosnjak_katolik
01.07.2011., 10:55
i Ljubuški, i Posušje i Grude.

redom...
Livno 21 tis
TG 19 tis
Kup, Glam, Drv 5 tis
Posušje 16 tis
Grude 15 tis
Široki 27 tis
Ljubuški 24 tis
Čitluk 17 tis
Čapljina 20 tis
Stolac 8 tis
Rama 10 tis
Neum 4 tis

i pređešmo 185 tisuća bez Mostara. :D još sam i prištedio malo.

a sad crta, smiješni čovječe.

Nisu pristedio nego si dao svakom gradu 5000 vise. Capljina 20.000 :lol: I to pazi- sad; Hrvata izravno i cisto. Ispada da Capljina ima 25.000 stanovnika onda. :)

Stolac 8000 zajedno sa Bosnjacima i Srbima i ostalima mozda 8000. Samo Hrvata u Stolcu oko 4000. Rama nema ni 5000. Kupres ima oko 2500- 3000. itd. Mostar ima 45.000 Hrvata. Sve skupa vas ima 150.000 u Herceg Bosni. To je kao recimo Ilidza i Vogosca.

Bosnjak_katolik
01.07.2011., 11:11
tko o čemu
poturica o izdaji

kad balija uči nekog povijesti ....

Rasspitaj se dobro sta su pisali franjevci poput Antuna Knezevica i Frane Jukica u periodu kada su katolici napustali svoje Bosnjacko ime: 1850-1900.

Fra Antun Knezevic:

http://www.bosnasrebrena.ba/v2010/povijest-provincije/znamenitiji-likovi-bosne-srebrene/89-fra-antun-knezevic-1834-1889.html

http://www.bosnasrebrena.ba/v2010/povijest-provincije/znamenitiji-likovi-bosne-srebrene.html

Citaj sta su ti Franjevci pisali o "Hrvatizaciji Bosnjaka katolika". I citaj sta su pisali o "Bosnjackim kraljevima". Recimo ovu knjigu "kratka povist bosanskih kralja" od Antuna Knezevica. Ili "povijest Bosnjaka" od fra Ivana Jukica ili od Fra Lovre Karaule.

Svi su oni pisali u listu "Bosanski prijatelj" protiv Hrvatizacije.

Cuka
01.07.2011., 12:13
Svaki post koji se ne bavi demografijom nego bilo čime drugim ima odmor od Foruma.hr od 3 do 7 dana a može i više.

Hvala.

divizija
01.07.2011., 12:17
da se vratimo na temu o procjenama UN. ako se očekuje 1.8 milijuna stanovnika, to predmnijeva značajnu emigraciju.
što očekujete koje će zemlje bopnjaci najviše odabirati? za srbe i hrvate je prilično jasno, ali što s bošnjacima? kamo će ići njihova emigracija?

SnakeHandler
01.07.2011., 12:18
Ako se zbroje rezultati izbora bošnjačke političke opcije imaju 40 do 50% glasova, logično Bošnjaci imaju učešće u odrasloj populaciji negdje oko 45%.

Od 2006 do 2010 broj rođenih Bošnjaka se kreće oko 60 a Hrvata oko 30.

Ako dodamo Hrvatima desetak rođenih sa druge strane Save omjer među maloljetnim je 60 prema 40.

Prema fzs opština ima 16 000 stanovnika, od njih oko 2 000 u odrastu do 14 godina.

Recimo 2 500 ispod 18 godina, znači 1 500 Bošnjaka i 1 000 Hrvata.

Starijih od 18 godina je onda 13 500, po izborima odprilike 7 500 Hrvata i 6 000 Bošnjaka.

Hrvati imaju negativan prirodni priraštaj od minus 60, dakle za devet godina će ih biti 540 manje prirodnom smjenom generacija, dok će Bošnjaka biti nekoliko stotina više.

Bošnjaci su skoro 100% naseljeni u samom urbanom centru tako da će ih iseljavanje puno manje zahvatati nego okolna sela.

Poštanski glasovi su uglavnom najvećim dijelom iz Hrvatske za hrvatske stranke, kako zainteresovanost iseljenih bude opadala za rodni kraj tako će i udio hrvatskih glasova se smanjiti.

Sporan je i Odžak, ne može ni on u 'treći'!

divizija
01.07.2011., 12:23
desetak? ja bi prije rekao da u posavskom kantonu 90% djece rađa se u hrvatskoj, posebice tako uz samu granicu.
u odžaku je vjerojatno ista situacija kao u neumu što se tiće podataka FZS o živorođenim.

Bosnjak_katolik
01.07.2011., 12:26
da se vratimo na temu o procjenama UN. ako se očekuje 1.8 milijuna stanovnika, to predmnijeva značajnu emigraciju.
što očekujete koje će zemlje bopnjaci najviše odabirati? za srbe i hrvate je prilično jasno, ali što s bošnjacima? kamo će ići njihova emigracija?

Te procjene UN-a uopce ne postoje. BiH ce imati do kraja "stoljeca" oko 5 miliona stanovnika. Kao prvo zato sto ce uci u EU standard ce joj se dici relativno brzo. A kao drugo zato sto Turska hoce povecati svoje investicije u BiH i time uci na trziste EU.

Hrvati su se vec iselili iz Bosne jer nema opstine sa Hrvatskom vecinom vise u cijeloj Bosni osim Kreseva. Nemojte patiti od "Srpskog sindroma" i sanjati i vaditi se na sekundarnim stvarima.

Bosnjak_katolik
01.07.2011., 12:31
Sporan je i Odžak, ne može ni on u 'treći'!

Moze sve u treci. Treba ih namamiti da sami sebe lazu. Posavina ima Bosnjacki porast a Hrvatski pad. 20 godina treba da Bosnjaci stignu do 66% stanovnistva u cijeloj posavini. Sredisnja Bosna vec ima Bosnjacku vecina (Bosnjacke stranke i SDP odnijeli vlast u svakoj opstini srednje Bosne. Prije 15 godina u svakoj toj opstini su Hrvati bili vecina.

Ostaje Mostar. Tu put stize za nekih 5-10 godina sto ce smanjiti putovanje "Sarajevu -Mostar" i Zenica- Mostar" na 45 minuta i sat vremena. To znaci da ce ljudi ici da rade u Sarajevu ili Zenici a zivijeti u dobroj klimi Mostara blizu mora. Taj put je sada blizu Kreseva. Tuneli se buse itd.

Livno, Glamoc, Drvar, Duvno to je bitno za Bosnjake za spajanje sa Krajinom. Svi ti krajevi su jako ne naseljeni a u buduce ce biti jos ne-naseljeniji. Dodje li autoput samo blizu tih krajeva opet ce to postati urbana Bosnjacka mjesta.

Medjugorje i Siroki ostaje kao Hrvatski. No to ce niti nesto poput Vojvodine. Etnicki Hrvatski teritorij ali u sastavu Bosne.

divizija
01.07.2011., 12:43
Te procjene UN-a uopce ne postoje. BiH ce imati do kraja "stoljeca" oko 5 miliona stanovnika. Kao prvo zato sto ce uci u EU standard ce joj se dici relativno brzo. A kao drugo zato sto Turska hoce povecati svoje investicije u BiH i time uci na trziste EU.

Hrvati su se vec iselili iz Bosne jer nema opstine sa Hrvatskom vecinom vise u cijeloj Bosni osim Kreseva. Nemojte patiti od "Srpskog sindroma" i sanjati i vaditi se na sekundarnim stvarima.

ne postoje?
http://esa.un.org/unpd/wpp/unpp/p2k0data.asp

Source: Population Division of the Department of Economic and Social Affairs of the United Nations Secretariat,
World Population Prospects: The 2010 Revision, http://esa.un.org/unpd/wpp/index.htm,
Friday, July 01, 2011; 7:46:03 AM

Bosnia and Herzegovina
Population (thousands)
Medium variant
1950-2100

Year Population
1950 2 661
1955 2 944
1960 3 180
1965 3 396
1970 3 564
1975 3 747
1980 3 914
1985 4 122
1990 4 308
1995 3 332
2000 3 694
2005 3 781
2010 3 760
2015 3 716
2020 3 647
2025 3 566
2030 3 473
2035 3 363
2040 3 237
2045 3 098
2050 2 952
2055 2 807
2060 2 665
2065 2 526
2070 2 391
2075 2 265
2080 2 152
2085 2 058
2090 1 982
2095 1 923
2100 1 877

ajde sad nakon ovolikog lupetanja imaj toliko pristojnosti pa odspamaj s teme o demografiji, s obzirom da si pokazao zavidno neznanje.

Bosnjak_katolik
01.07.2011., 13:16
ne postoje?
http://esa.un.org/unpd/wpp/unpp/p2k0data.asp

Source: Population Division of the Department of Economic and Social Affairs of the United Nations Secretariat,
World Population Prospects: The 2010 Revision, http://esa.un.org/unpd/wpp/index.htm,
Friday, July 01, 2011; 7:46:03 AM

Jake mi prognoze. A koliko ce RH imati tada stanovnika? 2,3 miliona?

Bosnjak_katolik
01.07.2011., 13:18
odakle ti 5mil.?
jedino da Kosovo kompletno ovamo prebaciš.:lol:
A BiH će ući u EU za jedno 200 godina, a i kada uđe samo će biti tranzitni centar za dalje a nikako perspektivna zemlja za život.

Turska može pokušati svašta ali je njena granica na Cipru i nema joj naprijed ni metra.

Pa priridno prirastaj je pozitivan. Bosnjacke opstine imaju prirastaj od oko +5500 godisnje. RS ima oko -1500 godisnje a Hrvatske opstine oko -1000 godisnje znaci da je ipak pozitivan.

Ti razmisljas ko dijete od 5 godina. Kakva granica na kipru. Politicki uticaj se ne odredjuje granicama. Nece Turci doci na konjima da nam pomognu. To ice kroz ulaganja; povratak Bosnjaka iz Turske u BiH, jacanje ekonomije itd.

Bosnjak_katolik
01.07.2011., 13:39
pa imaš na istim stranicama, momak.
al eto, stručnjaci UNa su ti za bacit, ali ti znaš.
napusti temu, neuk si.

Znam da ima na toj stranici. Ali hocu da mi ti nadjes taj podatak i stavis ovdje. Znaci koliko RH ce imati stanovnika 2100. godine?

I ako odes na tu istu stranicu pogledaj na linku "population changes" ili tako nesto; za sve zemlje ima koliko populacije procentualno raste u gradovima a koliko raste u provinciji. Za BiH pise da u gradovima stanovnistvo raste za 1,3 % doku u provinciji opada.

Znaci sam pogodi kako ce izgledati BiH 2100 godine:

Sarajevo 1,5 miliona stanovnika, Tuzla 500.000, Zenica 500.000, Mostar 350.000 a ostatak jedna velika rupa gdje skoro niko ne zivi.Rvatini iz Herceg Bosne napustit ce BiH kako su je vec napustili do kraja i to ce biti to. Koja budala ce zivijeti u jednom Tomislav gradu pored Splita ili Zagreba? Ili u Medjugorju? Gdje su ti fakulteti, industrija, urbana mjeta... nicega nema osim kamenjara i tu i tam okoje selo. Sta ima tu interesantno za jednog mladog covjeka?

Bosnjak_katolik
01.07.2011., 13:40
Molim moderatora da se provokatori (npr. Bosnjak_katolik) izbace s ovog foruma. Svaki malo dolaze s novim nickovima te provociraju umjesta da pridonose konstruktivnoj raspravi.
Pozdrav.

Ja sam totalno nov na ovom forumu. Nikakav novi nick nemam. MOze moderator slobodno provjeriti na osnovu IP adrese dali tipkam iz zemlje iz koje "Bosnjo" ili "Jack" tipkaju. A pravila ne krsim i imam pravo da tipkam!

srednja_bosna
01.07.2011., 13:46
Pa priridno prirastaj je pozitivan. Bosnjacke opstine imaju prirastaj od oko +5500 godisnje. RS ima oko -1500 godisnje a Hrvatske opstine oko -1000 godisnje znaci da je ipak pozitivan.

Ti razmisljas ko dijete od 5 godina. Kakva granica na kipru. Politicki uticaj se ne odredjuje granicama. Nece Turci doci na konjima da nam pomognu. To ice kroz ulaganja; povratak Bosnjaka iz Turske u BiH, jacanje ekonomije itd.

Pa prirodni priraštaj vam se strmospizdio totalno. I ima i dalje takvu putanju. A tek migracije prema vani??? Pa jeli znaš koliko je stopa nezaposlenosti u vašem dijelu??? Jeli znaš da vam odlaze mladi i obrazovani? I ti u svemu tome vidiš napredak. Ti si stvarno klasa "optimist".

Granica na Cipru je i fizička ali i psihološka. A došlo je u BiH para i para poslije rata ali su ih vaše sarajlice pametno preusmjerile na svoje privatne račune i uložili u svoje vile, auta...i naravno djeca su im većinom vani.

Bosnjak_katolik
01.07.2011., 13:54
Pa prirodni priraštaj vam se strmospizdio totalno. I ima i dalje takvu putanju. A tek migracije prema vani??? Pa jeli znaš koliko je stopa nezaposlenosti u vašem dijelu??? Jeli znaš da vam odlaze mladi i obrazovani? I ti u svemu tome vidiš napredak. Ti si stvarno klasa "optimist".

Granica na Cipru je i fizička ali i psihološka. A došlo je u BiH para i para poslije rata ali su ih vaše sarajlice pametno preusmjerile na svoje privatne račune i uložili u svoje vile, auta...i naravno djeca su im većinom vani.

Mladi uopste ne odlaze. I kuda to odlaze? Nemogu nigdje. A od glada umrijeti ne mogu. Niko u BiH ko je zdrav ne umire od gladi. Eno ga blizu moje vikendice u blizini Tuzle covijek drzi 150 ovaca a mlad je. Posijao krompir. Ima fakultet ali nema posla. I bas mu super. Vitava porodica se angazovala oko toga. Prodaju domaci sir, pa kurbane za bajram, pa imaju vlastito meso. Svake godine kada odem sa njima u setnju kaze mi kako su je se "broj ovaca povecao".

Niko ne umire od gladi. A Bosnjaci nemaju kuda da odlaze i uopste ne odlaze. Odlaze privremeno na rad u Njemacku pa se opet vrate za 3 mjeseca pa opet odu itd. Ali im familija zivi u BiH.

Jedini koji masovno odlaze su Hrvati. Oni imaju putovnice i sele se brzinom svijetlosti u Hrvatsku. Ta nemislis valjda da je srednja Bosna postala Bosnjacka u roku od 10 godina tek tako? Tu je iseljenje bio kljucni faktor a ne "natalitet Bosnjaka".

Pored toga ako vidimo nova naselja kod Sarajeva i Ilidze, sve Sandzaklije napravili naselja ogromna. I ako vidimo na stranici "Federalnog zavoda za statistiku" gdje Bosnjaci imaju najveci nataliet upravo u tim opstinama gdje su Sandzaklije stvorili nova naselja i malrene gradove nove: Ilidza npr. Imaju nataliet 2 puta veci od Novog sarajeva. Ima ti na "stranici FDZ" stacno po svakom naselju koliko je zivorodjenih i vidi da su Sandzaklije glavni u tome.

Te Sandzaklije cemo tako moci u u Mostar naseljavati. Ima njih jod 300.000 u Sandzaku i Kosovu kao rezerva. Taman da se popuni Hercegovina i jos malo Srednja Bosna. A oni prave djecu ko ludi. Po 6 djece kod njih je normalno. Svaka porodica iz Sandzaka ima minimalno 3 djece. A vecina 5 ili 6. I radnici su nevjerovatno. Svi rade i svi se pomazu medjusobno. Nisu neki visoko-skolovani ali imaju svoja produzeca i rade.

srednja_bosna
01.07.2011., 14:15
Mladi uopste ne odlaze. I kuda to odlaze? Nemogu nigdje. A od glada umrijeti ne mogu. Niko u BiH ko je zdrav ne umire od gladi. Eno ga blizu moje vikendice u blizini Tuzle covijek drzi 150 ovaca a mlad je. Posijao krompir. Ima fakultet ali nema posla. I bas mu super. Vitava porodica se angazovala oko toga. Prodaju domaci sir, pa kurbane za bajram, pa imaju vlastito meso. Svake godine kada odem sa njima u setnju kaze mi kako su je se "broj ovaca povecao".

Niko ne umire od gladi. A Bosnjaci nemaju kuda da odlaze i uopste ne odlaze. Odlaze privremeno na rad u Njemacku pa se opet vrate za 3 mjeseca pa opet odu itd. Ali im familija zivi u BiH.

Ma hajde. Skoro svi mladi i obrazovani vam ganjaju neke papire za vani. Što je za vas i najgore, upravo takvi vam i odlaze. Dakle mladi i obrazovani. A ostaju oni jadnici bez škole, alata i zanata.
I čuj to. Nisam znao da ste u Tuzli tako napredni da vam inžinjeri ili profesori čuvaju ovce, siju krompir, prodaju sir....ma jesi li ti uopće pročitao šta si napisao. :facepalm:
Eh ne mogu da vjerujem da se ti ponosiš ovakvim stvarima. Da ti fakultetski obrazovan čovjek koji je 5-6 godina učio školu čuva ovce :facepalm:

Evo da ti ja kažem kako je u mojoj okolini teško da jedva na prste ruke mogu nabrojati naše ljude po selima koji još imaju kravu ili ovce. A ti još ističeš takvu sramotu

Jedini koji masovno odlaze su Hrvati. Oni imaju putovnice i sele se brzinom svijetlosti u Hrvatsku. Ta nemislis valjda da je srednja Bosna postala Bosnjacka u roku od 10 godina tek tako? Tu je iseljenje bio kljucni faktor a ne "natalitet Bosnjaka".

nema više iseljavanja u RH. To je stalo. Sada se uglavnom vračaju. Znam ih podosta što su se vratili. A još kada RH bude u EU za 2.g. imat ćemo još više pogodnosti. Moći ćemo čak se i natjecati za EU fondove, ekonomija če se još više razviti...EU putovnice...:D a ne da nam akademski građani čuvaju ovce i time se ponose.

Pored toga ako vidimo nova naselja kod Sarajeva i Ilidze, sve Sandzaklije napravili naselja ogromna. I ako vidimo na stranici "Federalnog zavoda za statistiku" gdje Bosnjaci imaju najveci nataliet upravo u tim opstinama gdje su Sandzaklije stvorili nova naselja i malrene gradove nove: Ilidza npr. Imaju nataliet 2 puta veci od Novog sarajeva. Ima ti na "stranici FDZ" stacno po svakom naselju koliko je zivorodjenih i vidi da su Sandzaklije glavni u tome.

Te Sandzaklije cemo tako moci u u Mostar naseljavati. Ima njih jod 300.000 u Sandzaku i Kosovu kao rezerva. Taman da se popuni Hercegovina i jos malo Srednja Bosna. A oni prave djecu ko ludi. Po 6 djece kod njih je normalno. Svaka porodica iz Sandzaka ima minimalno 3 djece. A vecina 5 ili 6. I radnici su nevjerovatno. Svi rade i svi se pomazu medjusobno. Nisu neki visoko-skolovani ali imaju svoja produzeca i rade.

Sanđaklijama će BiH služiti kao tranzitni centar. Da su se oni htjeli boriti za svoju zemlju nebi dolazili ovamo. Nisu se htjeli "boriti" za sanđak i otamo ga nabrali pa će se, eto boriti za Bošnjake??? :lol:

Hajd nemoj se zavaravati

Bosnjak_katolik
01.07.2011., 14:40
nema više iseljavanja u RH. To je stalo. Sada se uglavnom vračaju. Znam ih podosta što su se vratili. A još kada RH bude u EU za 2.g. imat ćemo još više pogodnosti. Moći ćemo čak se i natjecati za EU fondove, ekonomija če se još više razviti...EU putovnice...:D a ne da nam akademski građani čuvaju ovce i time se ponose.

Upravo se ti grdno zavaravas ako mislis da je iseljenje stalo. Poznajem barem 50 Hrvatski porodica koji su se iselili iz Srednje Bosne. Mnogi moji drugovi sa faxa su otisli u zadnjih 10 godina iz srednje Bosne u Hrvatsku ili Kanadu. Neznam niti jednog Hrvata koji je dosao u BiH da zivi. U tome se najbolje vidi kako je ta politika bila pogubna. Politika Mate Bobana i Tudjmana i kompanije.

Upravo kada RH udje u EU, upravo tada ce se odlazak Hrvata iz BiH drasticno povecati. Jer ulaganja u RH ce poceti uveliko. Stotine miliona od jednom; otvarat ce se mnogo radnih mjesta od jednom: Fabrike citave. Strane firme ce dolaziti u velikom broju u RH. I to ce usisati to malo Hrvata sto je ostalo. Nikakvi fondovi nece biti moguci dogovoriti van vlade u Sarajevu. A naravno Bosnjaci ce samo dopustiti fondove koji najvise donose para i njima samima.

Ja sam ti naveo samo primjer jednog momka koji je zavrsio "poljoprivredni fakultet" i nemoze naci posao. Ima 28 godina i cuva ovce. Vozi BMW od nekih 17 hiljada eura i napravio je ogromnu kucu i jos ima jedan stan u Tuzli. Zelio sam reci: niko ne umire od gladi. Sta ce taj Bosnjak otici bilo gdje drugo kada mu je super. Super mu je jer je u prirodi, ima love dovoljno, svi rade; citava familija. Mislim da kada ga budem na ljeto vidio da ce imati oko 200 ovaca i malu favriku sira. Ima i nekih 15 krava i jos svega po malo. Rado bih se zamjenio sa njim i covijek je zadovoljan sto se da primjetiti na njemu.

A o fakultetima i tim stvarima. Pa zna se gdje se nalaze svi fakulteti u BiH. :)

srednja_bosna
01.07.2011., 14:51
Upravo se ti grdno zavaravas ako mislis da je iseljenje stalo. Poznajem barem 50 Hrvatski porodica koji su se iselili iz Srednje Bosne. Mnogi moji drugovi sa faxa su otisli u zadnjih 10 godina iz srednje Bosne u Hrvatsku ili Kanadu. Neznam niti jednog Hrvata koji je dosao u BiH da zivi. U tome se najbolje vidi kako je ta politika bila pogubna. Politika Mate Bobana i Tudjmana i kompanije.

Upravo kada RH udje u EU, upravo tada ce se odlazak Hrvata iz BiH drasticno povecati. Jer ulaganja u RH ce poceti uveliko. Stotine miliona od jednom; otvarat ce se mnogo radnih mjesta od jednom: Fabrike citave. Strane firme ce dolaziti u velikom broju u RH. I to ce usisati to malo Hrvata sto je ostalo. Nikakvi fondovi nece biti moguci dogovoriti van vlade u Sarajevu. A naravno Bosnjaci ce samo dopustiti fondove koji najvise donose para i njima samima.

U zadnjih 10 godina možda ali u zadnjih 1-2 je druga priča. Valjda je recesija učinila svoje pa se vračaju. Bar kod nas. Znam da je u Tuzli drukčije stanje ali to nije dobro ni za vas tamo.

Ja sam ti naveo samo primjer jednog momka koji je zavrsio "poljoprivredni fakultet" i nemoze naci posao. Ima 28 godina i cuva ovce. Vozi BMW od nekih 17 hiljada eura i napravio je ogromnu kucu i jos ima jedan stan u Tuzli. Zelio sam reci: niko ne umire od gladi. Sta ce taj Bosnjak otici bilo gdje drugo kada mu je super. Super mu je jer je u prirodi, ima love dovoljno, svi rade; citava familija. Mislim da kada ga budem na ljeto vidio da ce imati oko 200 ovaca i malu favriku sira. Ima i nekih 15 krava i jos svega po malo. Rado bih se zamjenio sa njim i covijek je zadovoljan sto se da primjetiti na njemu.

Ti si naveo jedan primjer čovjeka sa faxom a šta je sa 90% ostalih bez faxa???:eek: i čovjek čuva ovce i prodaje sir, a završio fax...:lol: i još voza benđu :lol:

A o fakultetima i tim stvarima. Pa zna se gdje se nalaze svi fakulteti u BiH.

Gdje???

Cuka
01.07.2011., 14:51
Nije valjda kako se nismo shvatili??

Kormilar
02.07.2011., 06:15

Demografski ODLICNO pitanje. Bosnjacka emigracija sljedecih 10-tak godina ce ici:

- Najvece iznenadjenje: ITALIJA (izuzetno staro stanovnistvo, velika zemlja, dosta blizu). Talijanima ce trebati MILJUNI ljudi, a oni bi najvise htjeli da im dodju s Balkana, umjesto Somalijci ili Pakistanci. Talijanima najvise treba rad u poljoprivredi - muska radna snaga.

- Njemacka - dolazak socijal-demokratske vlade nakon pada Merkelice (spas Grka s tonama eura) ce znaciti dodatnu liberalizaciju dolaska u Njemacku. Dolazak ce biti olaksan s rodjacima koji su vec tamo. U Njemacku ce ici najvise zene i medicinske sestre (briga o Njemackim babama).

- Svedska i Austrija - tradicionalno. Ne previse, ali stalna tiha emigracija (posebice Bec).

- Slovenija - to je resor za DUDUa :))

- Svicarska - nece tamo puno, jer su njihova vlada i glasaci rekli sto su mislili o minaretima.

- manji dio u SAD i Kanadu, te Benelux i Britaniju. Dakle, najvece ce iznenadjenje biti masovni odlazak u Italiju.

- MOGUCA demografska kretanja: Moguci dolazak Boshnjaka iz Zapadne Bosne (Cazin, Bihac, Kladusa...) u opustjele krajeve u Lici, Banovini, Kordunu, plus Zagreb kao regionalno srediste sa svjetonazorom sve slicnijem Rijeci.

- Interesantna podrucja za Bosnjake: pored Neuma, mozda i Mrkonjic grad, Glamoc, Grahovo, Drvar. Ne kazem da ce uspjeti, ali namjere ce jacati.

divizija
02.07.2011., 11:40
Demografski ODLICNO pitanje. Bosnjacka emigracija sljedecih 10-tak godina ce ici:

- Najvece iznenadjenje: ITALIJA (izuzetno staro stanovnistvo, velika zemlja, dosta blizu). Talijanima ce trebati MILJUNI ljudi, a oni bi najvise htjeli da im dodju s Balkana, umjesto Somalijci ili Pakistanci. Talijanima najvise treba rad u poljoprivredi - muska radna snaga.

- Njemacka - dolazak socijal-demokratske vlade nakon pada Merkelice (spas Grka s tonama eura) ce znaciti dodatnu liberalizaciju dolaska u Njemacku. Dolazak ce biti olaksan s rodjacima koji su vec tamo. U Njemacku ce ici najvise zene i medicinske sestre (briga o Njemackim babama).

- Svedska i Austrija - tradicionalno. Ne previse, ali stalna tiha emigracija (posebice Bec).

- Slovenija - to je resor za DUDUa :))

- Svicarska - nece tamo puno, jer su njihova vlada i glasaci rekli sto su mislili o minaretima.

- manji dio u SAD i Kanadu, te Benelux i Britaniju. Dakle, najvece ce iznenadjenje biti masovni odlazak u Italiju.

- MOGUCA demografska kretanja: Moguci dolazak Boshnjaka iz Zapadne Bosne (Cazin, Bihac, Kladusa...) u opustjele krajeve u Lici, Banovini, Kordunu, plus Zagreb kao regionalno srediste sa svjetonazorom sve slicnijem Rijeci.

- Interesantna podrucja za Bosnjake: pored Neuma, mozda i Mrkonjic grad, Glamoc, Grahovo, Drvar. Ne kazem da ce uspjeti, ali namjere ce jacati.

sve ti stoji, osim zadnje dvije- to da ćeš naći nekoga tko će naseliti opustjelu selendaru, ni u sc filmu.
da mogu otganizirati državnu kolonizaciju bila bi druga stvar, ali ovako ni slučajno. bošnjak iz USK ako dođe u hrvatsku, doći će u rijeku, sisak, zagreb, a o ne u vojnić.
što će vojniću? ili u grahovu jednako. nemoš tamo ni domicilno stnaovništvo zadržat.

Kormilar
02.07.2011., 14:47
sve ti stoji, osim zadnje dvije- to da ćeš naći nekoga tko će naseliti opustjelu selendaru, ni u sc filmu.
da mogu otganizirati državnu kolonizaciju bila bi druga stvar, ali ovako ni slučajno. bošnjak iz USK ako dođe u hrvatsku, doći će u rijeku, sisak, zagreb, a o ne u vojnić.
što će vojniću? ili u grahovu jednako. nemoš tamo ni domicilno stnaovništvo zadržat.

Demografske promjene i drzavna kolonizacija su dugorocni procesi, koji se provode ukoliko postoji VOLJA. Mislim da u Sarajevu i bisko - istocnim zemljama postoji VOLJA kao dobar pocetak, a poslje dolazi provedba.

Pogledaj recimo cijeli video, posebice dio nakon 3 min i 50 sec
http://www.cbn.com/cbnnews/us/2010/August/Mega-Mosque-Plans-Target-Americas-Heartland/ (http://Pogledaj recimo cijeli video, posebice dio nakon 3 min i 50 sec
http://www.cbn.com/cbnnews/us/2010/August/Mega-Mosque-Plans-Target-Americas-Heartland/)

Ocito je da se radi o drzavnoj strategiji. Ako to mogu uspjeti na jugu SAD-a (Bible belt, Jesusland), zasto to ne bi mogli ponoviti na Banovini?

Drzavna strategija je kupovina Sarajevske TV od Al Jazeere (vlasnik Katar) za oko 15 mil eura. Koliko kosta odrzavati 1.000 obitelji godisnje? To je SAMO 1 miljun eura. S 1.000 obitelji se moze napraviti VELIKA promjena na podrucjima Banovine, Korduna, Like, Grahova, Drvara ili Glamoca.

Tu je izgradnja u Gibraltaru. To je kostalo oko 8 miljuna eura.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ibrahim-al-Ibrahim_Mosque (http://u je izgradnja u Gibraltaru. To je kostalo oko 8 miljuna eura.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ibrahim-al-Ibrahim_Mosque)

Prirodni proces je da ljudi dolaze iz podrucja koja su gusto naseljena na podrucja koja su rjedje naseljena, posebice kad su ta dva podrucja naslonjena i kada postoji demografski potencijal (kod jednih demografska recesija, kod drugih suficit).

To su dugorocni procesi koji traju 10 - 20 30 godina.

markozzz
02.07.2011., 16:56
zamoljavam gospodina dudua ili nekog drugog da stavi podatke o broju rođenih i umrlih hrvata za općine orašje, odžak i domaljevac, te distrikt brčko za 2010. god....stigli su podaci o krštenjima i umrlima za PK, pa da malo usporedimo:D

isto tako, oni koji su govorili o muslimanskom poklapanju odžaka do 2020. god. neugodno će se iznenaditi:cerek:

markozzz
02.07.2011., 16:58
isto tako, bilo je ovih dana puno govora o masovnom donošenju dojenčadi da se krste u BIH...također i te predrasude bit će razbijene na konkretnim primjerima:D

lider30
02.07.2011., 19:30
isto tako, bilo je ovih dana puno govora o masovnom donošenju dojenčadi da se krste u BIH...također i te predrasude bit će razbijene na konkretnim primjerima:D

To se ne radi. Mogu bit samo izuzeci. Ja stvarno se ne mogu sjetiti nekoga iz svoje bliže ili dalje okolice, da je iz inozemstva donio dijete za krštenje u rodnu župu. :zvrko:

dudu
03.07.2011., 11:04
zamoljavam gospodina dudua ili nekog drugog da stavi podatke o broju rođenih i umrlih hrvata za općine orašje, odžak i domaljevac, te distrikt brčko za 2010. god....stigli su podaci o krštenjima i umrlima za PK, pa da malo usporedimo:D

isto tako, oni koji su govorili o muslimanskom poklapanju odžaka do 2020. god. neugodno će se iznenaditi:cerek:

2010. rođeni Hrvati po FZS-u

Orašje 92
Odžak 30
Domaljevac 23

Brčko 2009. 72 (U Brčkom bude obično oko 70, zadnjih pet godina 67, 71, 73, 72, 72).

markozzz
03.07.2011., 14:45
2010. rođeni Hrvati po FZS-u

Orašje 92
Odžak 30
Domaljevac 23

Brčko 2009. 72 (U Brčkom bude obično oko 70, zadnjih pet godina 67, 71, 73, 72, 72).

krštenja/sprovodi 2010. god., broj stanovnika

općina orašje 158/225 16 280 (47 manje nego 2009. god.)
općina odžak 73/125 8 403 (468 više nego 2009 god.- dakle povratak u općinu odžak još uvijek traje:D)
općina domaljevac/šamac 30/58 5 280 (212 osoba više nego 2009. god.:D)

PŽ= 261/408 29 963 (633 više nego 2009 god.:top:)

DISTRIKT BRČKO

89/163 7 008 (45 osoba manje nego u 2009. god.)

maki83
03.07.2011., 15:09
inače da nam malo dan bude bolji...

kanton......rođeni/umrli

-USK

I-IV 2011.,745/748 -3

I-IV 2010.,780/662 +118

-TK

I-IV 2011.,1294/1159 +135

I-IV 2010.,1520/1226 +294

-ZDK

I-IV 2011.,1114/1133 -29

I-IV 2010.,1222/1051 +171

-BPK

I-IV 2011.,60/85 -25

I-IV 2010.,71/72 -1

-KS

I-IV 2011.,1398/1219 +179

I-IV 2010.,1417/1256 +161

topi im se prirodni prirast svugdje,samo se sarajevo još nekako drži.

Kormilar
03.07.2011., 15:27
inače da nam malo dan bude bolji...

kanton......rođeni/umrli

topi im se prirodni prirast svugdje,samo se sarajevo još nekako drži.

Imas li za Bugojno, Konjic, Jablanicu, Fojnicu, Travnik, Donji Vakuf i Istocni Mostar? I - IV 2010 / 2011?

markozzz
03.07.2011., 15:34

evo na primjeru nekih iseljeničkih župa vidjet ćete da je masovno donošenje dojenčadi na krštenje u zavičaj minorno:

krštenja/sprovodi 2010. god. (broj vjernika prije rata)

župa derventa 1/28 (prije rata 8 380)
župa bosanski brod 0/14 (prije rata 4 780)
župa foča-doboj 0/8 (prije rata 3 990)
župa kolibe-Bos. Brod 0/3 (prije rata 1 950)
župa kulina- derventa 0/3 (prije rata 950)
župa novo selo Bos. Brod 1/ 17 (prije rata 3 050)
župa pećnik- Modriča 1/15 (prije rata 2 350)
župa plehan- Derventa 2/30 (prije rata 8 120)
župa sočanica-Derventa 0/1 (prije rata 1 750)
župa Tišina-Šamac 3/12 (prije rata 5 982)
župa turić-pelagićevo 1/7 (prije rata 1 690)
župa žeravac derv. -BB- 1/9 (prije rata 2 720)

maki83
03.07.2011., 15:45
evo na primjeru nekih iseljeničkih župa vidjet ćete da je masovno donošenje dojenčadi na krštenje u zavičaj minorno:

krštenja/sprovodi 2010. god. (broj vjernika prije rata)

župa derventa 1/28 (prije rata 8 380)
župa bosanski brod 0/14 (prije rata 4 780)
župa foča-doboj 0/8 (prije rata 3 990)
župa kolibe-Bos. Brod 0/3 (prije rata 1 950)
župa kulina- derventa 0/3 (prije rata 950)
župa novo selo Bos. Brod 1/ 17 (prije rata 3 050)
župa pećnik- Modriča 1/15 (prije rata 2 350)
župa plehan- Derventa 2/30 (prije rata 8 120)
župa sočanica-Derventa 0/1 (prije rata 1 750)
župa Tišina-Šamac 3/12 (prije rata 5 982)
župa turić-pelagićevo 1/7 (prije rata 1 690)
župa žeravac derv. -BB- 1/9 (prije rata 2 720)

dakle umanjiti razliku između službenog broja rođenih i krštenih za 20% da budemo sigurni i imamo čvrste podatke...

frane2110
03.07.2011., 17:43
krštenja/sprovodi 2010. god., broj stanovnika

općina orašje 158/225 16 280 (47 manje nego 2009. god.)
općina odžak 73/125 8 403 (468 više nego 2009 god.- dakle povratak u općinu odžak još uvijek traje:D)
općina domaljevac/šamac 30/58 5 280 (212 osoba više nego 2009. god.:D)

PŽ= 261/408 29 963 (633 više nego 2009 god.:top:)

jel se ove brojke odnose na broj vjernika katolika ,odnosno Hrvata ?
jer ako je tako onda ima upola manje Hrvata u Odzaku u odnosu na 1991, i ovo je dosta katastrofalno ! a Odzaku je jos i prikjuceno naselje Prud

Bagatur
04.07.2011., 06:17
Bosanci idu na +50% od stanovnistva na sledeci popis i to je veliki korak do to da Bosna postane nacionalna drzava bosnjaka
hrvati u Bosni ubrzano odumiru -ako su 400,000 komada na ovaj popis to je vrh vrhova i treba da budu srecni
srbi nema da budu vise od 1,1 milion
tako da u Bosnu su se muslimani zacimentirali kao nacionalni i glavni narod

maki83
04.07.2011., 07:25
jer ako je tako onda ima upola manje Hrvata u Odzaku u odnosu na 1991, i ovo je dosta katastrofalno ! a Odzaku je jos i prikjuceno naselje Prud

U sastav Republike Srpske ušla su naseljena mjesta iz prijeratne općine Odžak:

Gnionica, Jošavica i Srnava, te dijelovi naseljenih mjesta: Odžak, Potočani i Vrbovac

to ti je negdje oko 5000 ljudi:kava:

maki83
04.07.2011., 07:33
Bosanci idu na +50% od stanovnistva na sledeci popis i to je veliki korak do to da Bosna postane nacionalna drzava bosnjaka
hrvati u Bosni ubrzano odumiru -ako su 400,000 komada na ovaj popis to je vrh vrhova i treba da budu srecni

tko su to Bosanci???

Muslimani su 91g. činili do 50% stanovništva kad bi dali oko pola Jugoslavena njima..

inače RS ima 4 godinu zaredom porast broja rođenih.

markozzz
04.07.2011., 08:48
dakle umanjiti razliku između službenog broja rođenih i krštenih za 20% da budemo sigurni i imamo čvrste podatke...

najrealnija slika se dobije tako da se broj krštenja umanji za 1-5%, ali samo u pojedinim župama, a da se za broj umrlih koriste podaci o umrlima od fzs-a...to je nekako najbliže istini

markozzz
04.07.2011., 08:50

da...ali od odžaka je oduzeta današnja općina vukosavlje sa nekoliko tisuća hrvata..također mu je dodan dio brusnice(bos. brod)..

bitno da se ljudi još vraćaju jer s obzirom na neg. priraštaj plus od 468 ljudi sve govori

markozzz
04.07.2011., 08:52

kako BIH može postati nacionalna država muslimana ako srbi kontroliraju 50%, a hrvati 20% ukupnog teritorija:ne zna:

frane2110
04.07.2011., 10:32
U sastav Republike Srpske ušla su naseljena mjesta iz prijeratne općine Odžak:

Gnionica, Jošavica i Srnava, te dijelovi naseljenih mjesta: Odžak, Potočani i Vrbovac

to ti je negdje oko 5000 ljudi:kava:

to su manji nenaseljeni dijelovi tih naselja
Gnionica i Josava su etnicki srpska naselja , Srnava je imala tek 700 Hrvata .

da...ali od odžaka je oduzeta današnja općina vukosavlje sa nekoliko tisuća hrvata..također mu je dodan dio brusnice(bos. brod)..
ali od bivse opcine Odzak oduzeto je jedino Hrvatsko selo Srnava sa 700 Hrvata,a dodano je selo Prud sa 1.100 Hrvata .
bivsa opcina Odzak - Srnava =15.600 Hrvata
..u stvari korigirani popis 91 pokazuje 11.448 Hrvata

divizija
04.07.2011., 10:37
Demografske promjene i drzavna kolonizacija su dugorocni procesi, koji se provode ukoliko postoji VOLJA. Mislim da u Sarajevu i bisko - istocnim zemljama postoji VOLJA kao dobar pocetak, a poslje dolazi provedba.

Pogledaj recimo cijeli video, posebice dio nakon 3 min i 50 sec
http://www.cbn.com/cbnnews/us/2010/August/Mega-Mosque-Plans-Target-Americas-Heartland/ (http://Pogledaj recimo cijeli video, posebice dio nakon 3 min i 50 sec
http://www.cbn.com/cbnnews/us/2010/August/Mega-Mosque-Plans-Target-Americas-Heartland/)

Ocito je da se radi o drzavnoj strategiji. Ako to mogu uspjeti na jugu SAD-a (Bible belt, Jesusland), zasto to ne bi mogli ponoviti na Banovini?

Drzavna strategija je kupovina Sarajevske TV od Al Jazeere (vlasnik Katar) za oko 15 mil eura. Koliko kosta odrzavati 1.000 obitelji godisnje? To je SAMO 1 miljun eura. S 1.000 obitelji se moze napraviti VELIKA promjena na podrucjima Banovine, Korduna, Like, Grahova, Drvara ili Glamoca.

Tu je izgradnja u Gibraltaru. To je kostalo oko 8 miljuna eura.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ibrahim-al-Ibrahim_Mosque (http://u je izgradnja u Gibraltaru. To je kostalo oko 8 miljuna eura.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ibrahim-al-Ibrahim_Mosque)

Prirodni proces je da ljudi dolaze iz podrucja koja su gusto naseljena na podrucja koja su rjedje naseljena, posebice kad su ta dva podrucja naslonjena i kada postoji demografski potencijal (kod jednih demografska recesija, kod drugih suficit).

To su dugorocni procesi koji traju 10 - 20 30 godina.

posve pogrešno.
nema prirodnog procesa naseljavanja iz gušćih u rjeđe naseljene krajeve. NAPROTIV, upravo je obrnuto. naseljavanje rjeđe naseljenih krajeva je bio trend u vrijeme samooposkrbne poljoprivrede. u vrijeme industrijske civilizacije ljudi ljudi iz rijekto naseljenih sredina odlaze u GUSTO naseljene gradske aglomeracije.
kada bi i bilo tako, onda bi ljudi iz gušće naseljenih hrvatske i srbije dolazili u BIH, a ne obrnuto.
u rijetko naseljenim sredinama ne možeš zadržati ni domicilno stanovništvo, a kamoli koga privuć. s druge strane, planska etnička kolonizacija je protupravna, a za nju treba imat i novaca. oni toga nemaju. to da će im neko davati 1000000eura godišnje da žive u selendri, moš mislit.
konačno, bošnjaci NEMAJU suficit. imaju minus, uzmemo li migracije u obzir, a i prirodna promjena će im uskoro u pad prijeći jer na red za umiranje dolaze sve brojnije generacije. 5 bošnjačkih kantona je 1991. imalo 2 milijuna stanovnika, a bošnjaci se trenutno rađaju za brojku od oko 1.5 milijuna, uz životni vijek od 80 godina (što je optimistična procjena). dakle nema ih ni da TO popune, a kamoli da se šire.

u BIH će sasvim sigurno mnoga područja ostati pusta i rijetko naseljena, i to je sve. kapaciteta za njihovo naseljavanje ni jedan narod nema.

maki83
04.07.2011., 11:21
posve pogrešno.
nema prirodnog procesa naseljavanja iz gušćih u rjeđe naseljene krajeve. NAPROTIV, upravo je obrnuto. naseljavanje rjeđe naseljenih krajeva je bio trend u vrijeme samooposkrbne poljoprivrede. u vrijeme industrijske civilizacije ljudi ljudi iz rijekto naseljenih sredina odlaze u GUSTO naseljene gradske aglomeracije.
kada bi i bilo tako, onda bi ljudi iz gušće naseljenih hrvatske i srbije dolazili u BIH, a ne obrnuto.
u rijetko naseljenim sredinama ne možeš zadržati ni domicilno stanovništvo, a kamoli koga privuć. s druge strane, planska etnička kolonizacija je protupravna, a za nju treba imat i novaca. oni toga nemaju. to da će im neko davati 1000000eura godišnje da žive u selendri, moš mislit.
konačno, bošnjaci NEMAJU suficit. imaju minus, uzmemo li migracije u obzir, a i prirodna promjena će im uskoro u pad prijeći jer na red za umiranje dolaze sve brojnije generacije. 5 bošnjačkih kantona je 1991. imalo 2 milijuna stanovnika, a bošnjaci se trenutno rađaju za brojku od oko 1.5 milijuna, uz životni vijek od 80 godina (što je optimistična procjena). dakle nema ih ni da TO popune, a kamoli da se šire.

u BIH će sasvim sigurno mnoga područja ostati pusta i rijetko naseljena, i to je sve. kapaciteta za njihovo naseljavanje ni jedan narod nema.

životni vijek u fedraciji BiH je 70 godina,Bošnjaci zadnjih 10 godina imaju oko 19000 rođenih na nivou BiH to ti je dovoljno za populaciju od 1.330 miljuna ljudi

inače UN za razdoblje 2005-2010 procjenuje fertilitet u Bih od 1.18 na populaciji od 3.8 miljuna ljudi
za Hrvatsku u istom razdoblju procjenjuju fertilitet 1.42

dakle bošnjački fertilitet je najgori na planeti :D

divizija
04.07.2011., 12:31
dobro, ipak nije toliko mali jer BIH nema 3,8 milijuna ljudi, uvrh glave 3.3 milijuna.
tako da je fertilitet podjednak kao i u hrvatskoj, oko 1.5

xp8
04.07.2011., 15:20
najrealnija slika se dobije tako da se broj krštenja umanji za 1-5%, ali samo u pojedinim župama, a da se za broj umrlih koriste podaci o umrlima od fzs-a...to je nekako najbliže istini

Sto si pametan :rofl::rofl::rofl:

Vi cete naci metod po kom ste apsolutna vecina u FBiH, a relativna u BiH, sa tendencijom poklapanja Banja Luke. Ne sumnjam ja u vas. Cuj ovo, ispada da su Hrvati pozitivni :lol: Malo ozbiljnosti ne bi bilo lose.

xp8
04.07.2011., 15:32
životni vijek u fedraciji BiH je 70 godina,Bošnjaci zadnjih 10 godina imaju oko 19000 rođenih na nivou BiH to ti je dovoljno za populaciju od 1.330 miljuna ljudi

inače UN za razdoblje 2005-2010 procjenuje fertilitet u Bih od 1.18 na populaciji od 3.8 miljuna ljudi
za Hrvatsku u istom razdoblju procjenjuju fertilitet 1.42

dakle bošnjački fertilitet je najgori na planeti :D

Koja je ovo perverzna racunica :lol: Sta ce sad, broj svih generacija da se izjednaci i tako ce trajati, a svaki Bosnjak ce umirati na 70. rodjendan? Zivotni vek u FBiH je duzi. Po zivotnom veku je BiH prva na Z. Balkanu! Dok su narodi natalitetom oko 10 promila, tu nema velikih razlika (jer nije ni moguce da ih ima), a Bosnjaci su ispunili svoj zadatak (najvise u BiH) i tako ce ostati. RS ne moze niko poklopiti, Hrvatima ostaje goli opstanal, sto uporno svi vasi politicari u BiH pricaju. Hrvati nemaju kapaciteta da nesto promene.

sidrun
04.07.2011., 16:10
Koja je ovo perverzna racunica :lol: Sta ce sad, broj svih generacija da se izjednaci i tako ce trajati, a svaki Bosnjak ce umirati na 70. rodjendan? Zivotni vek u FBiH je duzi. Po zivotnom veku je BiH prva na Z. Balkanu! Dok su narodi natalitetom oko 10 promila, tu nema velikih razlika (jer nije ni moguce da ih ima), a Bosnjaci su ispunili svoj zadatak (najvise u BiH) i tako ce ostati. RS ne moze niko poklopiti, Hrvatima ostaje goli opstanal, sto uporno svi vasi politicari u BiH pricaju. Hrvati nemaju kapaciteta da nesto promene.

šta ga ti toliko kompliciraš?
Srbi će uvijek bit većina na svojih 49% ,Hrvati na svojih 20%,a bošnjaci na ostalom.
Niti će Bošnjaci više ikad bit većina u Prozoru,ni Hrvati u Varešu,ni Srbi na Kupresu.
Samo je bitno hoće li te kasabe imati 3000 ili 2000 stanovnika.

xp8
04.07.2011., 16:30
šta ga ti toliko kompliciraš?
Srbi će uvijek bit većina na svojih 49% ,Hrvati na svojih 20%,a bošnjaci na ostalom.
Niti će Bošnjaci više ikad bit većina u Prozoru,ni Hrvati u Varešu,ni Srbi na Kupresu.
Samo je bitno hoće li te kasabe imati 3000 ili 2000 stanovnika.

Srpskih 49% i hrvatskih 20% se ne mogu porediti. Jer su ovih 49% i formalno i fakticki srpskih, a hrvatskih 20% je samo na nivou opstinskih vlasti (na nivou kantonalnih, jos manje od tog procenta). Hrvati drze Zepce, ko i Srbi Drvar, ako razumes. Hrvati nemaju svoje, ko ni Srbi u Hrvatskoj. Hrvati su donekle institucionalizovani Dejtonom, ali kako su Srbi u HR izgubili status i formalno 1990., tako ce i Hrvati u BiH. RS je druga prica, jer je neupitna. Ako se izbore za svoj entitet, u sta opravdano sumnjam, mozemo govoriti o hrvatskim procentima. Ovako, to nema tezinu.

dudu
04.07.2011., 16:41
Srpskih 49% i hrvatskih 20% se ne mogu porediti. Jer su ovih 49% i formalno i fakticki srpskih, a hrvatskih 20% je samo na nivou opstinskih vlasti (na nivou kantonalnih, jos manje od tog procenta). Hrvati drze Zepce, ko i Srbi Drvar, ako razumes. Hrvati nemaju svoje, ko ni Srbi u Hrvatskoj. Hrvati su donekle institucionalizovani Dejtonom, ali kako su Srbi u HR izgubili status i formalno 1990., tako ce i Hrvati u BiH. RS je druga prica, jer je neupitna. Ako se izbore za svoj entitet, u sta opravdano sumnjam, mozemo govoriti o hrvatskim procentima. Ovako, to nema tezinu.

blago rečeno nemaš pojma. uspoređuješ neusporedivo, recimo Žepče i Drvar, a ne znaš ništa o ovlastima koje Žepče kao općina ima, nadalje još ti je blesavija usporedba hrvatskih Srba i bh. Hrvata. Hrvati su u BIH itekako institucionalizirani, imaju svoju policiju, kantone, sveučilište, javne firme, institucije itd. naravno da to nije na razini RS, ali sam siguran da ti nisi taj koji bi znao objasniti koja razlika. :D

xp8
04.07.2011., 17:24
blago rečeno nemaš pojma. uspoređuješ neusporedivo, recimo Žepče i Drvar, a ne znaš ništa o ovlastima koje Žepče kao općina ima, nadalje još ti je blesavija usporedba hrvatskih Srba i bh. Hrvata. Hrvati su u BIH itekako institucionalizirani, imaju svoju policiju, kantone, sveučilište, javne firme, institucije itd. naravno da to nije na razini RS, ali sam siguran da ti nisi taj koji bi znao objasniti koja razlika. :D

Necu da ti kvarim snove. Ali, znas li ti ko vam je clan predsednistva? Znas li ti koliko su opstina Hrvati izgubili od oktobra 1995., sto mirom, sto razmenom u Dejtonu? Znas li da svi Hrvati zajedno bi jedva napunili sarajevski kanton? Vidis li kako iz izbora u izbore (gledam itzbore jer nema popisa) srednja bosna vam sve vise izmice iz ruku. Bi li se zadovoljio formulom juzno od Uskoplja, zapadno od Istocnog Mostara, i istocno od Drvara? E pa i to vam je maksimum. Zepce ima 48% Bosnjaka (dobro, manje od 45% nema), a Drvar ima 80% Srba, da li ti je to poznato? Znas li da se bez 2 HDZ-a pravi federalna vlada, a 2 HDZ-a imaju potporu 80-90% Hrvata? U RS imate par zagarantovanih poltornskih ministara i to vam je to. Sami tvrdite da ste na 6000, ja bih vam dao 10000. A ti se ovde pozivas na crkvu, citas podatke kako tebi odgovaraju, pravis cirkus od demografije. Uostalom, ako vrhunski demografi rade u crkvi, sto crkva ne napravi popis stanovnistva :ne zna: Bar hriscanskog, ubedjen sam da Srbi ne bi imali nista protiv. Izvini ako su te ove cinjenice otreznile, iskreno ti zelim da nastavis svoj lep i ugodan san. :mig:

dudu
04.07.2011., 17:41
Necu da ti kvarim snove. Ali, znas li ti ko vam je clan predsednistva? Znas li ti koliko su opstina Hrvati izgubili od oktobra 1995., sto mirom, sto razmenom u Dejtonu? Znas li da svi Hrvati zajedno bi jedva napunili sarajevski kanton? Vidis li kako iz izbora u izbore (gledam itzbore jer nema popisa) srednja bosna vam sve vise izmice iz ruku. Bi li se zadovoljio formulom juzno od Uskoplja, zapadno od Istocnog Mostara, i istocno od Drvara? E pa i to vam je maksimum. Zepce ima 48% Bosnjaka (dobro, manje od 45% nema), a Drvar ima 80% Srba, da li ti je to poznato? Znas li da se bez 2 HDZ-a pravi federalna vlada, a 2 HDZ-a imaju potporu 80-90% Hrvata? U RS imate par zagarantovanih poltornskih ministara i to vam je to. Sami tvrdite da ste na 6000, ja bih vam dao 10000. A ti se ovde pozivas na crkvu, citas podatke kako tebi odgovaraju, pravis cirkus od demografije. Uostalom, ako vrhunski demografi rade u crkvi, sto crkva ne napravi popis stanovnistva :ne zna: Bar hriscanskog, ubedjen sam da Srbi ne bi imali nista protiv. Izvini ako su te ove cinjenice otreznile, iskreno ti zelim da nastavis svoj lep i ugodan san. :mig:

koje činjenice? što vrijede činjenice u interpretaciji analfabeta?

predsjedništvo suštinski nema značajnu težinu i više služi za politički obračun među stranama, nego što igra nekakvu ulogu je li predsjednik Hrvata ovaj ili onaj. bolje bi bilo da je neki naš, ali opet, u ovoj konstelaciji snaga to je samo argument više da nešto ne štima.

ne znam kakvu ulogu igra bi li ili ne bi Hrvati napunili sarajevski kanton? :ne zna: btw, sarajevski kanton ima do 410 tisuća stanovnika, što će reći da tvoja tvrdnja ne stoji.

ne vidim također kako od izbora do izbora Srednja Bosna izmiče iz ruku, dapače, odnos je više manje isti još od 2002. godine.

Žepče. http://www.izbori.ba/Mandati27102008/ShowMunicipality.asp?MunicipalityCode=075

crkva je samo jedan od izvora, sa svim svojim manama, ja im za ozbiljno priznam samo broj krštenih po župama, ostalo mi je manje interesantno.

nisi ravnopravan sugovornik na ovu temu, sve si nešto načuo, a zapravo ni o čemu ne znaš dovoljno.

xp8
04.07.2011., 18:20
koje činjenice? što vrijede činjenice u interpretaciji analfabeta?

predsjedništvo suštinski nema značajnu težinu i više služi za politički obračun među stranama, nego što igra nekakvu ulogu je li predsjednik Hrvata ovaj ili onaj. bolje bi bilo da je neki naš, ali opet, u ovoj konstelaciji snaga to je samo argument više da nešto ne štima.

ne znam kakvu ulogu igra bi li ili ne bi Hrvati napunili sarajevski kanton? :ne zna: btw, sarajevski kanton ima do 410 tisuća stanovnika, što će reći da tvoja tvrdnja ne stoji.

ne vidim također kako od izbora do izbora Srednja Bosna izmiče iz ruku, dapače, odnos je više manje isti još od 2002. godine.

Žepče. http://www.izbori.ba/Mandati27102008/ShowMunicipality.asp?MunicipalityCode=075

crkva je samo jedan od izvora, sa svim svojim manama, ja im za ozbiljno priznam samo broj krštenih po župama, ostalo mi je manje interesantno.

nisi ravnopravan sugovornik na ovu temu, sve si nešto načuo, a zapravo ni o čemu ne znaš dovoljno.

Priznajes im sta ti najvise odgovara. Da nisam ravnopravan jer iznosim cinjenice. Cinjenica je da su Hrvati konstitutivni u 5 kantona de facto, a de jure na celoj teritoriji BiH. Srbi su u RS i u distriktu de facto. Bosnjaci u 7 kantona i u distriktu. I Hrvati su u distriktu ravnopravni, ali ne mogu ostvariti velik uticaj na izborima. E sad, jel ti stvarno mislis, zbog cega si me napao da onih 20% hrvatskih je isto hrvatsko ko 49% BiH sto je srpsko? Tu je spor i poceo. Drugo, i budali je jasno da su hrvatski krajevi vecinom pustare bez velike vrednosti. Nije sve tako. Malo Orasje puno vredi, npr. Veliki Kupres, ili Grahovo, ili Glamoc, ili Prozor, ili Ravno ne vrede mnogo, a i Livno i Tomislavgrad i Posusje su retko naseljeni. Zato ja i poredim sa Sarajevom. OK, mozda i mozete napuniti Sarajevo, po mojim racunicama (dakako utemeljenim i na crkvi), ima vas 420.000 u FBiH. To je plafon, mada se i u crkvi ofrlje prica (svaka 3. zupa je zaokruzila broj vernika). Hrvati bez entiteta su odista malo. Vise od manjine, a manje od konstitutivnog naroda. Mene ne zanima da li se to nekom svidja ili ne, to je istina. A ako zelite entitet, morate, poput Srba, pristati na bolne kompromise. Najvrednije sto su Srbi imali 1995. (Koridor i deo Sarajeva), ostalo je izvan RS nekim delom. Ko kaze da vama nece biti ponudjeno, moze ali bez Mostara i Srednje Bosne? Ovde se iznose megalomanski stavovi, a niko da shvati u kakvoj su poziciji Hrvati, i ako neko treba da se odrekne da bi dobio nesto, to su oni. Meni licno je tip coveka poput zapadnog Hercegovca simpatican. Podseca me na Srbe na severu Kosova. Briga njih koja su drzava, naslanjaju se na maticu, velike patriote, nemaju veliku sirinu pogleda, vide svoje selo i nekoliko opstina u susedstvu, ne placaju porez maticnoj drzavi koju ne vole, samodovoljni su. Hercegovina ce ostati hrvatska u meri u kojoj je i danas. Sto se tice Bosne, tu mozda se odrzite demografski (sa srazmernim padom svih naroda), ali politicki gubite taj prostor.

Treci?
04.07.2011., 18:26
@Dudu,

Evo da ti pojasnim:

Bilo jednom jedno selo zvano "Bosna i Hercegovina". U tom selu je zivijelo 40 Bosnjaka i 10 Hrvata.

U selu je bilo nekoliko kuca. Imamo kucu "Posavina" u kojoj ljudi po tradiciji vole selo. I druze se dobro sa kucama Bosnjackim. Imamo kucu "Srednja Bosna" u kojoj izmjesano zive Bosnjaci i Hrvati ali je ipak vise Bosnjaka u svim sobama te kuce. Okolo kuce "srednja Bosna" se nalaze Bosnjacke kuce (Sarajevo, Zenica, Bugojno, Konjic itd.). U Bosnjackim kucama poput Tuzle, Sarajeva, Zenice, Gradaca takodjer zivi sve ukupno 2 Hrvata.

Imamo Kucu "Hercegovina" koja je malo na periferiji sela. Slabo je naseljena. Nema nekih velikih soba (citaj gradova) i tu zive Bosnjaci i Hrvati skupa. U Kuci Hercegovini zivi Tri Hrvata i dva Bosnjaka.

Svakih 15 godina se u selu rodi 5 Bosnjaka i umre 3 Bosnjaka. Dok se rodi 1 Hrvat i umre 2 Hrvata a pored toga se odseli jedan Hrvat u susjedno selo koje se zove "Hrvatska".

Stanovnici "kuce Hercegovina" zele da se kuca "Hercegovina" izdvoji iz sela. I jos sebe ubjeduju kako je to moguce. Iako je "kuca Hercegovina" izbacena iz seoskog vijeca te ne odlucuje vise o bilo kojim stvarima koje se ticu sela (citaj dva HDZ-a koja nisu u vladi), ipak se kuca Hercegovina mnogo razljutila. Cak je prije 10 godina raspisala "osamosatljenje kuce Hercegovine iz sela". I tako ta ponosna kuca, u kojoj zivi tek 3 Hrvata zeli da izadje iz sela "Bosne i Hercegovine".
-------------------------------------------------------------------------

Pitanje je sada: Kako je najvjerovatnija struktura ovog sela nakon 20 godina?

dudu
04.07.2011., 18:31
Procjena o broju stanovnika u BIH 2010, Agencija za statisitku BIH

FBIH 1.999 mil
RS 1.064 mil
DB 67 tis

Ukupno 3.130

FBIH 0-14 356 tis (17,8%)
RS 0-14 164 tis (15,4%)
DB 0-14 13 tis (19,4%)

http://www.bhas.ba/ankete/lfs_2010_001_01-bh.pdf

dudu
04.07.2011., 18:33
više ne ulazim u rasprave s klonovima s 0 postova, a netko je fino predložio da se takvima zabrani bilo kakvo pisanje na ovoj temi.

xp8
04.07.2011., 18:41
@Dudu,

Evo da ti pojasnim:

Bilo jednom jedno selo zvano "Bosna i Hercegovina". U tom selu je zivijelo 40 Bosnjaka i 10 Hrvata.

U selu je bilo nekoliko kuca. Imamo kucu "Posavina" u kojoj ljudi po tradiciji vole selo. I druze se dobro sa kucama Bosnjackim. Imamo kucu "Srednja Bosna" u kojoj izmjesano zive Bosnjaci i Hrvati ali je ipak vise Bosnjaka u svim sobama te kuce. Okolo kuce "srednja Bosna" se nalaze Bosnjacke kuce (Sarajevo, Zenica, Bugojno, Konjic itd.). U Bosnjackim kucama poput Tuzle, Sarajeva, Zenice, Gradaca takodjer zivi sve ukupno 2 Hrvata.

Imamo Kucu "Hercegovina" koja je malo na periferiji sela. Slabo je naseljena. Nema nekih velikih soba (citaj gradova) i tu zive Bosnjaci i Hrvati skupa. U Kuci Hercegovini zivi Tri Hrvata i dva Bosnjaka.

Svakih 15 godina se u selu rodi 5 Bosnjaka i umre 3 Bosnjaka. Dok se rodi 1 Hrvat i umre 2 Hrvata a pored toga se odseli jedan Hrvat u susjedno selo koje se zove "Hrvatska".

Stanovnici "kuce Hercegovina" zele da se kuca "Hercegovina" izdvoji iz sela. I jos sebe ubjeduju kako je to moguce. Iako je "kuca Hercegovina" izbacena iz seoskog vijeca te ne odlucuje vise o bilo kojim stvarima koje se ticu sela (citaj dva HDZ-a koja nisu u vladi), ipak se kuca Hercegovina mnogo razljutila. Cak je prije 10 godina raspisala "osamosatljenje kuce Hercegovine iz sela". I tako ta ponosna kuca, u kojoj zivi tek 3 Hrvata zeli da izadje iz sela "Bosne i Hercegovine".
-------------------------------------------------------------------------

Pitanje je sada: Kako je najvjerovatnija struktura ovog sela nakon 20 godina?

Svaka cast :top: Fino preslikano stanje. Ja bih dodao 1 Srbina, i jedno naselje koje funkcionise samostalno, ali administrativno pripada selu, sa 30 ljudi, 2 Bosnjaka od kojih se jedan slaze da naselje bude samostalno, a drugi ne.

Treci?
04.07.2011., 18:42
više ne ulazim u rasprave s klonovima s 0 postova, a netko je fino predložio da se takvima zabrani bilo kakvo pisanje na ovoj temi.

Ja sam se bas potrudio da ti priblizim demografsko stanje Hrvata na nacin koji ti razusmijes. :D

Steta sto ne zlis da das odgovor. Mozda da pricas sam sa sobom te da jos malo sa vodenim bojicama crtas "treci entitet" jos koji 10 ili 20 godina kao "permanenta forumsko ludilo" HercegBosna.org foruma? :)

Realnost je bolna ali samo debil moze reci kako Bosnjaci kojih je 2 miliona U BiH gube demografsku utrku od Hrvata kojih je tek 500.000.:kava:

xp8
04.07.2011., 18:52

FBIH 1.999 mil
RS 1.064 mil
DB 67 tis

Ukupno 3.130

RS 0-14 164 tis (15,4%)
DB 0-14 13 tis (19,4%)

Dakle, u FBiH 75% Bosnjaka (1.499.000), 21% Hrvata (420.000), 3% Srba (60.000).

U RS, 90% Srba (958.000), 8% Bosnjaka (85.000) i 1% Hrvata (11.000).

U DB, 46% Bosnjaka (31.000), 43% Srba (29.000), te 10% Hrvata (7.000).

Poprilicno realno, sto ce reci :

BiH 3.130.000
Bosnjaci (1.615.000) - 51,6%
Srbi (1.047.000) - 33,5%
Hrvati (438.000) - 14%

Po ovome odokativno moze se reci da se natalitet u RS i FBiH izjednacio (oko 10,5 promila), sto ce reci da po fertilitetu stoje : 1-Hrvati, 2-Srbi, 3-Bosnjaci. Hrvati imaju vitalna sela po Hercegovini, Bosnjaci su se naselili u gradove, Srbi se dizu.

Treci?
04.07.2011., 18:55
@Dudu,

Stvar je u tome sto je Hrvata malo u BiH a pri tome su jos razmazani po cijeloj BiH tako da ne postoji neki Hrvatski teritorij koji bi mogao biti prijetnja Sarajevu.

Iz cistog razloga sto je vas malo + sto ste razmazani po BiH. Ako je tacno da vas je 450.000 onda moramo odmah oduzeti Hrvate Sarajeva, Tuzle, Gradaca, Konjica i Srednje Bosne jer: ti Hrvati zive i zivijet ce na teritojama gdje Bosnjaci cine apsolutnu vecinu i politicku vlast. Sto hoce reci da tu nema "Herceg Bosancenja vise".

Znaci ostaju Hrvati Hercegovine kojih ima hajde recimo 180.000 (ili manje). A na drugoj strani imamo znaci Hrvate Sarajeva, Zenice, Posavine,Sredisnje Bosne, Tuzle koji se ne mogu iskoristiti ni u ludilu za cilj "Herceg Bosna".

Kada sve pazljivo analiziramo ispada da je jedna, manje vise, vukojebina "Zapadna Hercegovina" nosac ideje "Herceg Bosne" a da na drugoj strani ljuljacke stoji MZ, Turska, SAD i Bosnjaci, Bosanci i Bosanci i Hercegovci. Srbi iz RS nekada pritiscu na stranu Hrvata Herceg Bosne ali nemogu nikada dovoljno da bi prevagnuli.

Drvar i to podrucije okolo Drvara tu su opet Srbi vecina. A Mostar je pod cvrstim sapama Sarajeva. Mozemo racunati dakle koliko hocemo ali teoretske sanse za Herceg Bosnu bas i nema. Nema sanse da se Zapadni Mostar ili Sredisnja Bosna ne poklopi i ne postane Bosnjacka vecina u roku od 20 godina a kamoli sta dalje. Sredisnja Bosna je danas vec Bosnjacka vecina a u roku od 20 godina mozemo samo ocekivati da ce postati 2/3 vecina.

Jer ipak smo vidiejli kako je Srednja Bosna za samo 15 godina promjenila vlasnika: Jajce, Novi Travnik, Busovaca, Vitez, Kiseljak... sve te opstine su nekada bile Hrvatske a sada su Bosanske stranke tamo na vlasti.

Auge
04.07.2011., 19:03
Dakle, u FBiH 75% Bosnjaka (1.559.000), 21% Hrvata (420.000), 3% Srba (60.000).

BiH 3.130.000
Bosnjaci (1.675.000) - 53,5%
Srbi (1.047.000) - 33,5%
Hrvati (438.000) - 14%

Po ovome odokativno moze se reci da se natalitet u RS i FBiH izjednacio (oko 10,5 promila), sto ce reci da po fertilitetu stoje : 1-Hrvati, 2-Srbi, 3-Bosnjaci. Hrvati imaju vitalna sela po Hercegovini, Bosnjaci su se naselili u gradove, Srbi se dizu.

Realnost je bolna ali samo debil moze reci kako Bosnjaci kojih je 2 miliona U BiH gube demografsku utrku od Hrvata kojih je tek 500.000.:kava:

@Treci?: U odnosu na brojeve koje nudi xp8, kojeg je stručnjak dudu proglasio analfabetom, ti si precijenio Bošnjake za 19,40%, a Hrvate za 14,16%.

Dakle, dao si Bošnjacima čak 37,01% više u odnosu na Hrvate nego xp8 za kojeg je poznato da je Srbin.

Nacionalna pristranost na djelu?

xp8
04.07.2011., 19:09
@Treci?: U odnosu na brojeve koje nudi xp8, kojeg je stručnjak dudu proglasio analfabetom, ti si precijenio Bošnjake za 19,40%, a Hrvate za 14,16%.

Dakle, dao si Bošnjacima čak 37,01% više u odnosu na Hrvate nego xp8 za kojeg je poznato da je Srbin.

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

Nije on mene zbog demografije proglasio, a i da jeste ko je on da mi nesto kaze? I obratno, ko sam ja njemu.

Treci?
04.07.2011., 19:13

Pa dobro ja sam malo zaokruzio. Eto Bosnjaka ima 1,7 miliona a Hrvata 440.000. Od ovih 440.000 Hrvata moramo odmah da shvatimo da imamo oko 50.000 Hrvata u Tuzli+ Sarajevu+ Zenici+ Gradacu itd., a poznato je za njih da se oni osjecaju vise kao Bosanci nego kao Hrvati i cak su i ratovali protiv HVO-a, onda dolazimo vec na 1,75 miliona "Bosnjaka" i 390.000 Hrvata.

Onda ako jos shvatimo da imamo jos Hrvate u Srednjoh Bosni, Zepcu, Maglaju koji zive ili u opstinama gdje Bosnjaci cine apsolutnu vecinu ili zive duboko unutar Bosnjacke teritorije; ostaje jos samo mozda 250.000 Hrvata pravih.

No ako shvatimo da u posavini zive Hrvati koji su poznati po svojoj ljubavi prema BiH, onda ima oko 180.000 Hrvata "Herceg Bosanskih".

Na drugoj strani se nalazi znaci 1,8 miliona Bosnjaka i Bosanaca i jos oko 250.000 Hrvata i Srba koji su prijatelsjki nastrojeni prema Bih (koji su bili clan ARBIH ili MUP-a.).

Sto znaci da je 2 miliona realna cifra.

Auge
04.07.2011., 19:17
@xp8: Hvala na rang listama svih općina u RH na temelju popisa 2011.

Natrag na temu demografija BiH:

FZS-ova procjena stanovništva po županijama (kantonima):
http://www.fzs.ba/Podaci/procjena_stan.htm

FZS-ova procjena stanovništva 0-14 po županijama (kantonima):http://www.fzs.ba/Dem/ProcPrist/stalno14.htm

xp8
04.07.2011., 19:18
Pa dobro ja sam malo zaokruzio. Eto Bosnjaka ima 1,7 miliona a Hrvata 440.000. Od ovih 440.000 Hrvata moramo odmah da shvatimo da imamo oko 50.000 Hrvata u Tuzli+ Sarajevu+ Zenici+ Gradacu itd., a poznato je za njih da se oni osjecaju vise kao Bosanci nego kao Hrvati i cak su i ratovali protiv HVO-a, onda dolazimo vec na 1,75 miliona "Bosnjaka" i 390.000 Hrvata.

Onda ako jos shvatimo da imamo jos Hrvate u Srednjoh Bosni, Zepcu, Maglaju koji zive ili u opstinama gdje Bosnjaci cine apsolutnu vecinu ili zive duboko unutar Bosnjacke teritorije; ostaje jos samo mozda 250.000 Hrvata pravih.

No ako shvatimo da u posavini zive Hrvati koji su poznati po svojoj ljubavi prema BiH, onda ima oko 180.000 Hrvata "Herceg Bosanskih".

Na drugoj strani se nalazi znaci 1,8 miliona Bosnjaka i Bosanaca i jos oko 250.000 Hrvata i Srba koji su prijatelsjki nastrojeni prema Bih (koji su bili clan ARBIH ili MUP-a.).

Sto znaci da je 2 miliona realna cifra.

Od 3,13 miliona, otpisi milion iz RS, otpisi 300.000 iz Federacije i 30.000 iz Brckog. 1,8 miliona patriota je plafon. Sve sa bebama i decom patriota. :D

Treci?
04.07.2011., 19:21
Od 3,13 miliona, otpisi milion iz RS, otpisi 300.000 iz Federacije i 30.000 iz Brckog. 1,8 miliona patriota je plafon.

Pa dobro vmoguce je i to. Ali vidijet cemo na popisu. :kava:

Treci?
04.07.2011., 19:26
@xp8

Ali na isti nacin vi Srbijanci imate 150.000 Bosnjaka u Srbijanskom Sandzaku i jos 150.000 Bosnjaka u Crnoj Gori i 50.000 Bosnjaka na Kosovu. Imate jos i u Vojvodini Madjare, Cehe, Slovake, Nijemce itd. Imate Albance na Kosovu koji su izgurali neovisnost. I mala Crna gora koja je izmedju Albanskog i Bosnjackog cekica i koja se naslanja na veliku Albaniju a presjecena od matice Bosnjackim pojasom.

Auge
04.07.2011., 19:35

@Treci?: I dalje precjenjuješ Bošnjake u odnosu na Hrvate za 1,02% u odnosu na procjenu koju je dao xp8.

Ostale tvoje primjedbe o Hrvatima u Srednjoj Bosni, Žepču, Maglaju te Bosanskoj Posavini tiču se više njihovog obrasca glasovanja, nego etničke strukture.

Primjer:
Općina Maglaj:
Biračko mjesto Mladoševica, Glasovi za Borjanu Krišto i Martina Raguža = 156, Ukupan broj glasova = 175.

Savjet: upoznaj se s obrascima glasovanja Hrvata u Srednjoj Bosni i Bosanskoj Posavini klikom na Analize (http://hercegbosna.org/forum/politika/rezultati-op-ih-izbora-03-listopada-2010-t3215-1625.html), pa se više nećeš blamirati ovakvim provalama.

Auge
04.07.2011., 20:08
@xp8

Ali na isti nacin vi Srbijanci imate 150.000 Bosnjaka u Srbijanskom Sandzaku i jos 150.000 Bosnjaka u Crnoj Gori i 50.000 Bosnjaka na Kosovu. Imate jos i u Vojvodini Madjare, Cehe, Slovake, Nijemce itd. Imate Albance na Kosovu koji su izgurali neovisnost. I mala Crna gora koja je izmedju Albanskog i Bosnjackog cekica i koja se naslanja na veliku Albaniju a presjecena od matice Bosnjackim pojasom.

Kolega, Bošnjaka je u Crnoj Gori 2003. bilo 48 184, a Muslimana 24 625, naravno ne svi u Sandžaku. za dva tjedna ćemo saznati podatke za 2011., ali u CG Sandžaku neće biti 75 000 Bošnjaka, jer toliko neće imati niti cijela Crna Gora.

U cijeloj Crnoj Gori je muslimana po vjeroispovijesti što uključuje Albance, Crnogorce, Hrvate (6), Rome i Srbe bilo 110 034.

Osvrt na CG služi kako bi se pokazala vjerodostojnost podataka kojima barata Treci? te kako bi se odredila stvarna veličina bošnjačkog rezervorara iz CG koji eventualno može gravitirati prema BiH.

Dakle, Bošnjake u CG si precijenio za 311,31%. Aferim.

xp8
04.07.2011., 20:09
@xp8

U Srbiji je velika manjina nepatriotski orjentisana. Ako pod patriotama uzmemo za kriterijum ono sto smo u BiH. Dakle u separatiste bih ubrojao deo Albanaca (40000), deo Bosnjaka (100000), deo Madjara (100000) - najvise oko Tise, deo Srba (autonomasi) (100000). Ceha je zanemarljivo, Slovaci su rastrikani, malo ih je i nemaju kud. Rumuni su prijateljski nastrojeni, i Bugari takodje. Ovo su moje procene, ali odlaskom Kosova, opasnost za dalji separatizam je minimalna.

bomac
04.07.2011., 20:20
sto te zanima? vezano za demografiju, postoji velika razlika izmedju stava prema zivotu kod duvanjskih i ostalih hercegovackih Hrvata u odnosu na neki hrvatski prosjek. najprije, ima se drasticno vise djece, nerijetko cetvero i vise. to je posljedica toga sto se rano zene i udaju, nema odlaganja bitnih zivotnih odluka za kasnije. recimo, ako djevojka ne ide na faks, ona ce se udat do 21. godine garant.ima izuzetaka, nezenja, neudatih, ali se najcesce radi o osobenjacima. konkretno za Tomislav, njega sigurno ne ubija niska stopa fertiliteta, nego odljev fertilnog stanovnistva, ali je na dugi rok bitnije da mladi imaju ispravan stav o zivotu, nego da dodje do prestanka mehanickog odljeva stanovnista s padom rodnosti. po mom misljenju, kad bi se u Hercegovini dogodilo da se samo jedna generacija ne ospe s godinama za 20tak godina bi imao pravi baby boom.

Hvala za odgovor. Neke podatke sam vidio i u tvojim nastavnim postovima, pa imamo potpuniju sliku.

Sori na kašnjenju sa mojim odgovorom. Par dana nisam imao internet.

Poz...

Treci?
04.07.2011., 20:37
Kolega, Bošnjaka je u Crnoj Gori 2003. bilo 48 184, a Muslimana 24 625, naravno ne svi u Sandžaku. za dva tjedna ćemo saznati podatke za 2011., ali u CG Sandžaku neće biti 75 000 Bošnjaka, jer toliko neće imati niti cijela Crna Gora.

Pa dobro eto u Crnoh Gori neka je Bosnjaka 70.000. Ineka je u Sandzaku Srbijanskom Bosnjaka 150.000. Na Kosovu Bosnjaka najmanje ima 50.000 i to znaci da je Crna gora ipak odvojena od matice jednim dobrim Bosnjackim pojasom.

xp8
04.07.2011., 21:02
@dudu

Ako sam ja analfabet za neki specijalan status Hrvata u Zepcu (bez toga ne mogu ziveti), ovi tvoji stavovi pokazuju da si analfabet kad je zivot i drustvo u pitanju. Zena koja se uda sa 21 godinu - 1) vrlo je moguce da je izabrala pogresnu osobu, jer je nezrela, pa ce se vrlo moguce razvesti, 2) nema elementarnih uslova da izdrzava svu decu (sem uz veliku pomoc porodice), 3) ostaje nisko ili srednje obrazovana, i ne mnogo kompetentna da prodaje "stavove o zivotu". Istina je da sto zaostaliji kraj, to veci fertilitet, pravilo vazi manje vise za sve. Ali i sto zaostaliji kraj, to veci odliv stanovnistva, i to je univerzalno. Jug Srbije je imao fertilitet najveci u Evropi, pa vidi ga sad. Dobitna kombinacija je podici svest o tome koje su posledice niskog fertiliteta, davati velike bonuse za 3. dete, potsticati obrazovanje, pa ce tek obrazovana zena moci da ima dece koliko zeli, a da im obezbedi pristojan zivot. Imam sestru tih godina i vrlo mi je drago sto nema "ispravan stav o zivotu" po tim merilima.

vratanijac
04.07.2011., 21:13
to znaci da je Crna gora ipak odvojena od matice jednim dobrim Bosnjackim pojasom.

Prije bi bilo istina kako su "Bošnjaci" sa "Sandžaka" u Srbiji i Crnoj gori kao i sa Kosova odjeljeni debelim pojasom Crne gore , Srbije i RS od "matice" u BiH , a od one sa obala Bospora još i više .

maki83
04.07.2011., 21:16

prosječni životni vijek je 2010g iznosio u federaciji 70.5 godina..da to znači da je prosječni bošnjak umirao u 70 godini
btw razlika je imati natalitet od 10 promila kod životnog vijeka od 70 g. i kod životnog vijeka od 80godina

Hrvati imaju kapaciteta da drže 4 kantona(koji su federalne jedninice federacije i koja su sva četiri naslonjena na RH) odnosno 11022 km2 iliti 42.2 % federacije i to ti je fakt:D

xp8
04.07.2011., 21:22
prosječni životni vijek je 2010g iznosio u federaciji 70.5 godina..da to znači da je prosječni bošnjak umirao u 70 godini
btw razlika je imati natalitet od 10 promila kod životnog vijeka od 70 g. i kod životnog vijeka od 80godina

Hrvati imaju kapaciteta da drže 4 kantona(koji su federalne jedninice federacije i koja su sva četiri naslonjena na RH) odnosno 11022 km2 iliti 42.2 % federacije i to ti je fakt:D

Pa jeste, ali to ce vec sutra biti 3 (ujedinjuju se HBZ i ZHZ), to HDZ hoce, meni ni manje ni vise :ne zna: Au pa ti si 1000km2 Konjica ubrojao u Hrvatsko... U sine... A gde je 2/3 bosnjackog Mostara (povrsinski), pa i Jablanica, mozda i Stolac razdelite. Sto se Srba tice, ako se FBiH razdeli (u sta sumnjam), oni u Drvaru ce otici onome "ko ponudi vise". Ocekujem referendum na opstinskom nivou, ali kad se smiri situacija.

Treci?
04.07.2011., 21:24

Cim ti metnes taj smajli na kraju: :D

To znaci da si isfrustriran i iskompleksiran do neke strasne mjere: :D

Hrvata u Bosni nema. Nema niti jedne opstine u Bosni koja ima Hrvatsku vecinu. A u Hercegovini isto Bosnjaci drze gradsku jezgru mostara i svu infrastrukturu: najvecu elketranu i glavnu magistralu kao i zeljeznicke puteve.

:kava:

Auge
04.07.2011., 21:26

Hrvata u Bosni nema. Nema niti jedne opstine u Bosni koja ima Hrvatsku vecinu. A u Hercegovini isto Bosnjaci drze gradsku jezgru mostara i svu infrastrukturu (najvece elketranu) i glavnu magistralu kao i zeljeznicke puteve.

Dobretići, Domaljevac-Šamac, Kiseljak, Kreševo, Livno, Odžak, Orašje, Prozor-Rama, Usora, Vitez i Žepče? :ne zna:

maki83
04.07.2011., 21:32

Hrvata u Bosni nema. Nema niti jedne opstine u Bosni koja ima Hrvatsku vecinu. A u Hercegovini isto Bosnjaci drze gradsku jezgru mostara i svu infrastrukturu: najvecu elketranu i glavnu magistralu kao i zeljeznicke puteve.

lijepo ti govorim da hrvati drže 4 kantona(federalne jedinice jelte)iliti 42.2 % federacije i to ti je fakt i sva 4 kantona su naslonjena na RH,a ti tamo o nekakvoj bosni.

inače super su vam podaci o živorođenima za 2010 u Novoj Varoši i Priboju:D

a još bolji u 5 vaših kantona :cerek::cerek:

kanton......rođeni/umrli

-USK

I-IV 2011.,745/748 -3

I-IV 2010.,780/662 +118

-TK

I-IV 2011.,1294/1159 +135

I-IV 2010.,1520/1226 +294

-ZDK

I-IV 2011.,1114/1133 -29

I-IV 2010.,1222/1051 +171

-BPK

I-IV 2011.,60/85 -25

I-IV 2010.,71/72 -1

-KS

I-IV 2011.,1398/1219 +179

I-IV 2010.,1417/1256 +161

btw nema niti jedne općine u Hrcegovini u kojoj Bošnjaci čine većinu ;)

Treci?
04.07.2011., 21:35
Dobretići, Domaljevac-Šamac, Kiseljak, Kreševo, Livno, Odžak, Orašje, Prozor-Rama, Usora, Vitez i Žepče? :ne zna:

Kiseljak, Kresevo, Vitez... sve se to nalazi duboko unutar Bosnjacke teritorije. A svaka ova opstina ima stanovnika:

1) Kresevo 3000
2) Kiseljak 5000?
3) Vitez 6000?

Ilidza sama ima recimo 50.000-60.000 a to je samo jedno od mnogijh predgradja Sarajeva. :kava:

Zepce se nalazi jos dublje u Bosnjackoj teritoriji. A Zepce ima 45% Bosnjaka. Prozor Rama? Koliko tu zivi ljudi? 1500?

Odzak ce u roku od 5 godina imati Bosnjacku vecinu. Livno nas ne zanima.

Nas zanima Mostar, Stolac, Neum i Posavina. Nakon toga nas zanimaju Drvar i povezivanje za Krajinom a nakon toga tek dolaze te neke Livne i Duvne.

maki83
04.07.2011., 21:39
Kiseljak, Kresevo, Vitez... sve se to nalazi duboko unutar Bosnjacke teritorije. A svaka ova opstina ima stanovnika:

1) Kresevo 3000
2) Kiseljak 5000?
3) Vitez 6000?

Ilidza sama ima recimo 50.000-60.000 a to je samo jedno od mnogijh predgradja Sarajeva. :kava:

Zepce se nalazi jos dublje u Bosnjackoj teritoriji. A Zepce ima 45% Bosnjaka. Prozor Rama? Koliko tu zivi ljudi? 1500?

Odzak ce u roku od 5 godina imati Bosnjacku vecinu. Livno nas ne zanima.

Nas zanima Mostar Stolac, Neum i Posavina. Nakon toga nas zanimaju Drvar i povezivanje za Krajinom a nakon toga tek dolaze te neke Livne i Duvne.

ma kakvo vaše crno povezivanje

nestajete sa području cijele HNŽ,HBŽ,ZHŽ,BPK, Sanskog Mosta,Ključa,B.Petrovca,Trnova,Olova,Vareša,Sapne, Teočka a on o nekom crnom preuzimanju hahahahah

očito je iz aviona da se bošnjački korpus raspada na tri potpuno odvojene cjeline

cazinska krajina,trokut T-Z-S,te istok Sanđžaka

lider30
04.07.2011., 21:57
Dakle, u FBiH 75% Bosnjaka (1.499.000), 21% Hrvata (420.000), 3% Srba (60.000).

BiH 3.130.000
Bosnjaci (1.615.000) - 51,6%
Srbi (1.047.000) - 33,5%
Hrvati (438.000) - 14%

Ostalih nema po tvojoj računici? Svi pribrojani Muslimanima. Bravissimo. Iako ih ima minimum minimuma 100-120 tisuća u BiH. Realno do 150 tisuća

sidrun
04.07.2011., 22:00

zašto praviš budalu od čovjeka? :kava:
Dobretići nova hrvatska općina
Domaljevac nova hrvatska općina
Livno nova hrvatska većina
Prozor nova hrvatska većina
Usora nova hrvatska općina
Vitez nova hrvatska većina
Žepče nova hrvatska većina
Kiseljak,Kreševo,Odžak bili i ostali hrvatski.

I on kaže da nas nema u Bosni.Koji bolesnik.Pa mi se širimo u BiH.
Zašto se vi treći zovete Bošnjaci, možda što vas nema u Hercegovini?

zlatanKŠ
04.07.2011., 22:00
bok novi sam,evo tija bi samo reć da Treći?-nemoš ti one koji se izjašnjavaju kao bosanci,muslimani ili ostali uvrstit u bošnjake,niti u hrvate ni srbe,stoga prestani prepisivat njih u bošnjake,jer oni se izjašnjavaju kao bosanci,muslimani ili nekako drugo a ne kao bošnjaci,a ti uporno sve koji nisu hrvati ili srbi uvrštavaš u bošnjake...i nazivati zapadnu hercegovinu zaostalom i pustinjom je prije svega glupo i očito da neznaš puno o recimo širokom ili posušjem,dovoljno govori podatak da iz tog kraja (sa obzirom na broj stanovništva) ima možda najveći postotak osoba koje su bile u zapadnim zemljama(bez hrvatske) i ljudi sa fakultetskim diplomama,za jednu općinu kao široki koja je onako gospodarski razvijena može pozavidjeti svaka druga općina,ovdje dosta osoba govori kako će bošnjaci poklopit ovu ili onu općinu (govorim o oćninama gdje ih nema više od 10%) kao da će evo oni sutra dovesti 50 000 sandžaklija i naseliti ih tamo,to je neozbiljno,razlika između hrvata i srba sa muslimanima je ta da hrvati i srbi nemaju teritorijalnih pretenzija na područjima gdje ih gotovo da nema,dok bošnjaci imaju,neznam što bošnjacima znači posušje,neum,tomislavgrad,čitluk ili rama kad ih tu skoro nema ili u manjem broju,to je jednako kao da srbe i hrvate zanima kalesija ili cazin...treba biti realan kao i hrvati za bugojno,tu se samo umire a mlađih je malo.i sviđa mi se ova tema dosta se sazna i zanimljivo je :)

Bagatur
04.07.2011., 22:18
tko su to Bosanci???

Muslimani su 91g. činili do 50% stanovništva kad bi dali oko pola Jugoslavena njima..

inače RS ima 4 godinu zaredom porast broja rođenih.

RS jos uvek ima dobar minus od 3000 komada a to minimalno povecanje je zbog vracanje bosnjaka u svojih regiona koji su vec 105 od naselenje u RS!

i da ne zaboravimo izliv prema srbiji i na zapad koji imaju srbi dok bosnjaci imaju izliv samo prema zapad!

Bagatur
04.07.2011., 22:23

FBIH 1.999 mil
RS 1.064 mil
DB 67 tis

Ukupno 3.130

RS 0-14 164 tis (15,4%)
DB 0-14 13 tis (19,4%)

pazi a srbi kazu da su 1,7 milion u RS:D

Teodorik
04.07.2011., 22:27
a i sama hrvatska i pored celi taj priliv hrvata is BIH su izgubili 150,000 stanovnika...cim jedno naselenje ide preko 50% u jednu drzavu to postaje nacionalno!
Ne točno. Pada nema, ako se ubroji priliv Hrvata iz BiH, bez njih minus je od 90.000. Onih 150.000 je razlika u načinu popisivanja.

divizija
04.07.2011., 23:20
srbi kontrolisu 45% od teritoriju a hrvati ne kontrolisu nista
oni nemaju entitet
zive u federaciji sa muslimanima i imaju veliki minus
a i sama hrvatska i pored celi taj priliv hrvata is BIH su izgubili 150,000 stanovnika...cim jedno naselenje ide preko 50% u jednu drzavu to postaje nacionalno!
i tu da uzmemo fakt da i srbi i hrvati imaju matcne drzave a bosanci muslimani nemaju...

bosanci muslimani ako hoće svoju nacionalnu državu to mogu imat sutra.
na 5 i pol kantona federacije. nek si proglase državu i ofarbaju sve u zeleno ako hoće.
BIH im to nikad neće biti. ma koliki udio imali.

maki83
05.07.2011., 00:27
Pa jeste, ali to ce vec sutra biti 3 (ujedinjuju se HBZ i ZHZ), to HDZ hoce, meni ni manje ni vise :ne zna: Au pa ti si 1000km2 Konjica ubrojao u Hrvatsko... U sine... A gde je 2/3 bosnjackog Mostara (povrsinski), pa i Jablanica, mozda i Stolac razdelite. Sto se Srba tice, ako se FBiH razdeli (u sta sumnjam), oni u Drvaru ce otici onome "ko ponudi vise". Ocekujem referendum na opstinskom nivou, ali kad se smiri situacija.

federalne jedinice(kantoni) čine federaciju,općine nisu nikakav faktor...dakle t što konjička općina ima bošnjačku većinu znači koliko i hrvatska većina u žepču,usori ili kreševu:kava:

xp8
05.07.2011., 01:51
federalne jedinice(kantoni) čine federaciju,općine nisu nikakav faktor...dakle t što konjička općina ima bošnjačku većinu znači koliko i hrvatska većina u žepču,usori ili kreševu:kava:

Pa kako znaci kad je Bosnjaka preko 40% u HNZ? Odlucuje se 2/3. U kantonalnom vecu ste pola:pola. Porediti Zepce i Konjic je neukusno. HNZ/HNK je najmesovitiji kanton, HBZ je mesovita nesto (neznatno) manje nego SBZ, PZ je vise mesovita nego ZDK. Tesko cete izgurati ta 4 kantona. 3 su sigurna, ali su mala (populacijski zajedno 200.000).