PDA

View Full Version : Bosna i Hercegovina (demografija)

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40

Auge
11.07.2011., 11:21
Ma zna on to vrlo dobro. Kako bi Bosnjacke stranke ikada dobile 67% glasova na izborima iz 2010. godine da nisu vecina Bosnjaci. Gube se samo mi nije jasno zasto sebe tako lazu? A mozda mi je i jasno. Kada bi priznali da im je pocetak kraja "odzvonio" kolektivno bi se poceli seliti. Oni na ovaj nacin zele da zadrze moral na nekom nivou. Ali taj koncept samo-zavaravanja ce ih shebati kada na nekom popisu iz 2020. ili 2030. (nebitno) vise da su ga popushili i u Bosni i u Hercegovini.

Nevjerojatno koliko neistinitih informacija si do sada plasirao.

Na izborima 2010. u cijeloj općini Jajce samo stranke s hrvatskim predznakom su dobile 37,16% glasova za županijsku skupštinu SBŽ, a osim hrvatskih stranaka glasove su dobile i srpske i anacionalne stranke.

Tako da je priča o 67% glasova za bošnjačke stranke - laž.

http://www.izbori.ba/Finalni2010/Finalni/SkupstineKantone/Opstine.aspx

Auge
11.07.2011., 11:27
A zar mu nije majka iz mjesanog braka i katolkinja? I odkada su to Puljici muslimani? Puljic je poznato katolicko prezime a koliko ja znam u BiH si ono sto ti je otac. Nismo jevreji. A Vedranov sprovod je bio katolicki jer nije imao dzenazu vec sahranu.

http://www.youtube.com/watch?v=HreDso89PEM

I pogledaj gdje je zakopan: na katolickom dijelu groblja u Sarajevu! I muslimani ne kazu "pocivaj u miru Vedrane" to kazu katolici. Bosnjaci muslimani kazu:"Neka ti je vjecan rahmet". ;) I vidi na filmu gdje je zakopan medju katolicima Bosnjacima grob mu je crne boje i nema turbe vec grobnicu i to crnu po katolickom obicaju ;)

Da je katolik imao bi križ i svećenika na sprovodu. Pogledaj 0:10 svog filma, pokopan je pod drvenim nišanom.

"Počivaj u miru druže" je transparent kojeg su napisali muslimanski navijači FK Sarajevo, koji nemaju pojma o katoličkim obredima.

ustasecyber
11.07.2011., 11:28
Malo je napuhana laz.Ali, dobar dio katolika u Bosni, i posebno u Jajcu.Ne slijedi politiku Hdz.Raskol u Tuzli, Posavini i drugim krajevima ti kaze kako i sta.Hdz 90 je mrtva stranka, a Hdz nece nikad pokupiti onoliko glasova koliko misle.Pod te Hrvatske glasove mozes komotno da odbijes dobar dio glasova Hdz 90 koji ce pod izdajom Ljubica napustiti sve Hrvatsko

Opcina Jajce

53% Bosnjaka
5% Lojalnih katolika, podlozni asimilaciji.Hehe
40% Hrvata.I ovi ce se asimilirati.Nemaju nikakvo zaledje.
2% Srba

Da, je Mrkonjic Grad Hrvatski, da ima neko jace Hrvatsko zaledje.Ali,nema.Stas

:o

Robbie MO
11.07.2011., 11:30
Vidi ovih muslimana koji su sa 5 godina pobjegli u Sent Louis i nikad u životu nisu bili van svog sela (vjerojatno ni u Sarajevu ili Banja Luci a kamoli Mostaru i Hercegovini). Ne znaju padeže, ali znaju sve o lokalnim temama.

Nego idemo malo konkretnih podataka da se ne bavite maštarijama.
Jack, samo za tebe, najnovije stanje vlasništva objekata na prostoru južnog logora:
:mig:
http://img856.imageshack.us/img856/6716/junilogor.jpg

Pati, pati. :D:D

Ova slika je jača od tisuća maštarija.
Ekonomija bez granica. :D

Treci?
11.07.2011., 11:30

Na izborima 2010. u cijeloj općini Jajce samo stranke s hrvatskim predznakom su dobile 37,16% glasova za županijsku skupštinu SBŽ, a osim hrvatskih stranaka glasove su dobile i srpske i anacionalne stranke.

Imaju samo Hrvatske i Bosnjacke stranke. Nema drugih stranaka jer te druge stranke su dobile po 10 ili 50 glasova (zanemarljivo). Ali hajde eto dobro Hrvatske su dobile eto 37% a Bosnjacke 63% umjesto 66%.... Nisam nista previse slagao. Poenta je ista. Jajce je Bosnjacki grad kao sto je Rusija Moskva. I u svakom gradu ima nacionalnih manjina. I Dubrovnik ima 15% Bosnjaka, Srba, i ostalih.

divizija
11.07.2011., 11:31

nemoj upadati u taj bedasti trik s izborima.
izbori se vrše prema prebivalištu. prebivalište i stvarno stanovništvo nije ista stvar. ćest je slučaj daje netko prijavljen u jednoj općini, a stvarno živi u drugoj.
to je naročito kod ljudi koji su na putu iseljenja, ali su još prijavljeni na staroj adresi, koju vikendima i sl. posjećuju.

pokazat će i BIH popis velikirazliku između prebivališta i stvarnog stanovništva, kao što je i u RH, na kosovu itd...

jajce trenutno ima bošnjačku većinu, tj. ima je od 1991., ali izbori nisu posve relevantan pokazatelj za to.

Treci?
11.07.2011., 11:32
Da je katolik imao bi križ i svećenika na sprovodu. Pogledaj 0:10 svog filma, pokopan je pod drvenim nišanom.

"Počivaj u miru druže" je transparent kojeg su napisali muslimanski navijači FK Sarajevo, koji nemaju pojma o katoličkim obredima.

Vedran je pripadao katolickoj tradiciji. Samo ime Vedran Puljic govori dosta o njemu. Majka mu je katolkinja (iz mjesanog braka) a otac mu je katolik isto i to Puljic. Zar nije kardinal Vinko Puljic familija Vedrana Puljica?

divizija
11.07.2011., 11:34
ako ti ime vedran govori o katoličkoj tradiciji onda si stvarno o katolicizmu upućen...

Auge
11.07.2011., 11:39
nemoj upadati u taj bedasti trik s izborima.
izbori se vrše prema prebivalištu. prebivalište i stvarno stanovništvo nije ista stvar. ćest je slučaj daje netko prijavljen u jednoj općini, a stvarno živi u drugoj.
to je naročito kod ljudi koji su na putu iseljenja, ali su još prijavljeni na staroj adresi, koju vikendima i sl. posjećuju.

pokazat će i BIH popis velikirazliku između prebivališta i stvarnog stanovništva, kao što je i u RH, na kosovu itd...

jajce trenutno ima bošnjačku većinu, tj. ima je od 1991., ali izbori nisu posve relevantan pokazatelj za to.

Bez brige, znam što govorim.

Grad Jajce ima hrvatsku većinu i danas.

Općina Jajce ima bošnjačku većinu.

Bošnjačka većina je dodatno napuhana abnormalno visokim stopama izlaznosti na 100% bošnjačkim biračkim mjestima uz granicu s općinom Donji Vakuf, vjerojatno se radi o muljanju.

Hrvati na području Jajca se vrlo dobro drže (izuzetan natalitet + više učenika u hrvatskim školama, nego u bošnjačkim školama).

Treci?
11.07.2011., 11:40
ako ti ime vedran govori o katoličkoj tradiciji onda si stvarno o katolicizmu upućen...

Puljic je katoilicko prezime a Vedran je katolicko ime. I sahranjen je na katolickom groblju u Sarajevu. Pametnom dosta.

Auge
11.07.2011., 11:42
Imaju samo Hrvatske i Bosnjacke stranke. Nema drugih stranaka jer te druge stranke su dobile po 10 ili 50 glasova (zanemarljivo). Ali hajde eto dobro Hrvatske su dobile eto 37% a Bosnjacke 63% umjesto 66%.... Nisam nista previse slagao. Poenta je ista. Jajce je Bosnjacki grad kao sto je Rusija Moskva. I u svakom gradu ima nacionalnih manjina. I Dubrovnik ima 15% Bosnjaka, Srba, i ostalih.

Za tebe je Dodikov SNSD bošnjačka stranka? Aferim. :D

Robbie MO
11.07.2011., 11:50
Fejićeva ulica, jedina ulica na istočnoj obali kojom možete šetati a povjerovati da ste u gradu a ne u selu.
Prikladna za glavnu ulicu u gradu veličine 5000 stanovnika.:D

Kad šetate Fejićevom, sadržaja je toliko da možete raditi tek par stvari, jedna je otići u Premijer kladionicu http://www.monet.ba/img/imagecache/fejiceva0-w-300.jpg
možete otić u kupovinu
http://www.novasloboda.ba/slike/fotoreport/201103171049523.jpg

a možete otić i u moj omiljeni bar. :D
I otprilike je to to.

Ustasecyber, komentiraj šta misliš o tome da je južni logor napokon gospodarski živnuo :D
http://img856.imageshack.us/img856/6716/junilogor.jpg

Treci?
11.07.2011., 11:50
Za tebe je Dodikov SNSD bošnjačka stranka? Aferim. :D

SNSD nema u Jajcu jer imamo entitetsko glasanje. BISERU!

http://www.izbori.ba/Finalni2010/Finalni/PredsjednistvoBiH/Opstine.aspx

Gdje ti ovdje vidis SNSD? SNSD je Srpska stranka i ima je samo U RS-u :)

:lol::lol::lol::lol:

Provala godine! Ocam!:s

Auge
11.07.2011., 11:51

Gdje ti ovdje vidis SNSD?

Provala godine! Ocam!:s

Klikni na link koji sam postavio. Na izborima za Županijsku skupštinu SBŽ postoji lista SNSD-a. :kava:

Treci?
11.07.2011., 11:53
Hrvati na području Jajca se vrlo dobro drže (izuzetan natalitet + više učenika u hrvatskim školama, nego u bošnjačkim školama).

Grad Jajce je pola pola opstina Jajce je oko 66% Bosnjacka (mkzda malo manje) i tu su Hrvati sa vecine spali na manjinu za samo 15 godina.

Robbie MO
11.07.2011., 11:54

Gdje ti ovdje vidis SNSD? SNSD je Srpska stranka i ima je samo U RS-u :)

Maloljetniče iz Sent Louisa, objasni nam kako je načelnik Drvara iz SNSD-a. :rofl:

divizija
11.07.2011., 11:58
Grad Jajce je pola pola opstina Jajce je oko 66% Bosnjacka (mkzda malo manje) i tu su Hrvati sa vecine spali na manjinu za samo 15 godina.

pričaš gluposti. hrvati su se samo prvi vratili u jajce nakon rata, a ono je imalo brojniju i prosjećno mlađu bošnjačku populaciji i 1991.
kad su se vratili i bošnjaci vratila se stara situacija.

Treci?
11.07.2011., 11:58
Maloljetniče iz Sent Louisa, objasni nam kako je načelnik Drvara iz SNSD-a. :rofl:

Grad Jajce rezultati izbora iz 2010. godine:

Gdje je SNSD?

KOMŠIĆ ŽELJKO - SDP - SOCIJALDEMOKRATSKA PARTIJA BIH 3032
KRIŠTO BORJANA - HDZ BIH - HRVATSKA DEMOKRATSKA ZAJEDNICA BOSNE I HERCEGOVINE 2245
IZETBEGOVIĆ BAKIR - SDA - STRANKA DEMOKRATSKE AKCIJE 1756
RAGUŽ MARTIN - HRVATSKA KOALICIJA HDZ 1990 - HSP BIH 1603
RADONČIĆ FAHRUDIN - SAVEZ ZA BOLJU BUDUĆNOST BIH - SBB BIH FAHRUDIN RADONČIĆ 1423
SILAJDŽIĆ HARIS - STRANKA ZA BOSNU I HERCEGOVINU 732
IVANKOVIĆ-LIJANOVIĆ JERKO - NARODNA STRANKA RADOM ZA BOLJITAK 247
SPAHIĆ IBRAHIM - GRAĐANSKA DEMOKRATSKA STRANKA BOSNE I HERCEGOVINE 46
DEMIROVIĆ MUJO - BPS - SEFER HALILOVIĆ 26
LATIĆ ĐEMAL - STRANKA DEMOKRATSKE AKTIVNOSTI A-sda 25
KEŠETOVIĆ IZUDIN - BOSS - BOSANSKA STRANKA - MIRNES AJANOVIĆ 21
GALIĆ PERO - GALIĆ PERO - NEOVISNI KANDIDAT 16
JUSIĆ AIDA - JUSIĆ AIDA - NEZAVISNI KANDIDAT 15
GALIĆ FERDO - GALIĆ FERDO - NEOVISNI KANDIDAT 9
KUTLE MILE - KUTLE MILE - NEOVISNI KANDIDAT 9
ĐEDOVIĆ IBRAHIM - DEMOKRATSKA NARODNA ZAJEDNICA - DNZ BIH 6

voyeen
11.07.2011., 12:00
Podaci za maj mesec(nije za one sa slabim srcem): 1534/1704; -170

divizija
11.07.2011., 12:00
Puljic je katoilicko prezime a Vedran je katolicko ime. I sahranjen je na katolickom groblju u Sarajevu. Pametnom dosta.

vedran je katoličko ime? :confused::confused::confused::eek::eek:
gdje se ti educiraš o katolicizmu?

koliko godina imaju bošnjački forumaši ovdje?
i dokle misle moderatori tolerirat jacka?

Auge
11.07.2011., 12:04
Grad Jajce rezultati izbora iz 2010. godine:

Gdje je SNSD?

Tvoji su podaci za člana Predsjedništva. :kava:

Rekao sam ti da klikneš na linkove koje sam postavio. Oni te dovode do rezultata za Županijsku skupštinu SBŽ-e.

Robbie MO
11.07.2011., 12:04
Podaci za maj mesec(nije za one sa slabim srcem): 1534/1704; -170

HOHOHOHOHOHOHOHO! :D:D:D

Ovo se nikad nije desilo. I peti mjesec negativan! :eek::eek::eek:

Tuzlanski kanton 250/338
Priraštaj -88

:s :top:

Robbie MO
11.07.2011., 12:06
Prošle godine 5. mjesec 1836
Ove godine 1534.

:s

Treci?
11.07.2011., 12:15
Tvoji su podaci za člana Predsjedništva. :kava:

Rekao sam ti da klikneš na linkove koje sam postavio. Oni te dovode do rezultata za Županijsku skupštinu SBŽ-e.

Pa opet ista stvar: 60% Bosnjaka i 40% Hrvata. Totalno nebitno. Sta god pogledas Bosnjaci su u vecini u to debeloj.

Treci?
11.07.2011., 12:19
S obzirom na kvalitetu "nepogrješivog demografa" kojom se kitiš, neozbiljan je zaključak da Hrvati nisu većina u gradu, jer na biračkom popisu za grad nisu. Na biračkom popisu se nalazi veliki broj Bošnjaka prijavljenih u gradu, koji tu u stvarnosti ne žive, to je mahom "gradska raja" koja sada živi u dijaspori, dok su Hrvati u gradu većinom naseljeni iz okolnih sela i tu stvarno žive. ;) Pored toga, na biračkom popisu nema maloljetnih kojih kod Hrvata ima značajan broj, jer je po gradu mnogo mladih obitelji s djecom, a kojih, baš suprotno, kod Bošnjaka ima malo, jer je u gradu većinom starija populacija. Ne znam kad si zadnji put prošao centrom, ali i dalje najbolje lokale i najbolje poslovne prostore drže - Hrvati. Što se općine tiče, da vam nema Vinca, koje je ionako 100 km od Jajca, ne bi vi vidjeli 50%.

Jajcanine,

Da znas imalo historiju svoga naroda znao bi da ti je se pradjed do 19. vijeka ponosi svojim Bosnjackim imenom. Znao bi da su ti se preci, ako si iz Jajca, nazivali Bosnjanima u srednjem vijeku a Hrvate smatrali drugim narodom. Nije li i Tvrtko I KOTROMANIC rekao za Hrvoja Vukica Hrvatinica, kada mu je predao neke gradove rai vojnih uspjeha protiv Madjara:"A pridje mi Hrvoje sa svojim Hrvatima... a o tome svjedoce Dobri Bosnjni." Meni najteze pada kada vidim "sta nastade od Bosnjaka." Veci Hrvati od Hrvata su nastali iz najcistijeg Bosnjackog puka i to je ono sto je najzalosnije iz svega ovoga.

Treci?
11.07.2011., 12:20
Evo džamije:
http://img801.imageshack.us/img801/6015/crkvaneum.jpg
:lol:

A reci mi pod cijim vlasnistvom se nalaze svi ti hoteli u Neumu? Neum zivi od Turizma. Ja te pitam ko drzi hotele u Neumu? Hotel sunce je najveci hotel u Neumu; ciji je to hotel?:rolleyes:

dudu
11.07.2011., 12:23
Ove godine 1534.

nisam znao da su vec stigli podaci. sad cu kontaktirat gospodicnu M. za stanje po opcinama. samo da pokupim karte za Dinamo hehe.

zlatanKŠ
11.07.2011., 12:25
i za posavinu pa samo orašje ima više učenika hrvatske nacionalnosti nego bošnjačke u cijeloj županiji
još jače je čitat gluposti kako će u neumu sagradit džamiju ili kako su hrvati zapravo bošnjaci,pokatoličeni hahahahaha,vi bošnjaci ste glupi jer vezivate direktno neki teritorij sa narodom,te kako su bošnjaci u bosni po vama odmah znači da svi u bosni su bošnjaci,predobra logika svaka čast

Auge
11.07.2011., 12:26
Pa opet ista stvar: 60% Bosnjaka i 40% Hrvata. Totalno nebitno. Sta god pogledas Bosnjaci su u vecini u to debeloj.

Ista stvar? Izgubio si 7%. :kava:

Da mi je do točnog izračunavanja, vjerojatno bi izgubio još koji postotak, ali sve što sam ja rekao potvrdio je i Jajčanin i vice versa.

Dodat ću da osim dva Vinca, Biokovina, Lupnica, Lendići, Šibenica i Krušćica imaju abnormalno visoke stope izlaznosti i da ta BM donose prevagu Bošnjacima.

divizija
11.07.2011., 12:26
Ove godine 1534.

za što su to podatci?

Jajčanin
11.07.2011., 12:27
Jajcanine,

Da znas imalo historiju svoga naroda znao bi da ti je se pradjed do 19. vijeka ponosi svojim Bosnjackim imenom. Znao bi da su ti se preci, ako si iz Jajca, nazivali Bosnjanima u srednjem vijeku a Hrvate smatrali drugim narodom. Nije li i Tvrtko I KOTROMANIC rekao za Hrvoja Vukica Hrvatinica, kada mu je predao neke gradove rai vojnih uspjeha protiv Madjara:"A pridje mi Hrvoje sa svojim Hrvatima... a o tome svjedoce Dobri Bosnjni." Meni najteze pada kada vidim "sta nastade od Bosnjaka." Veci Hrvati od Hrvata su nastali iz najcistijeg Bosnjackog puka i pitam i to je ono sto je najzalosnije iz svega ovoga.

Jesi ti ok? Iz čega si zaključio da se i ja sada ne osjećam velikim Bosancem? Svakako da smo mi, bosanski Hrvati, jedini nasljednici srednjovjekovnih Bošnjana, ali jbg, povijest učini svoje. Zbog prevelikih nastojanja Benjamina Kalaya da stvori bosansku naciju stvorio se otpor kod Hrvata i Srba, koji su taj identitet dobili od susjednih nam zemalja zbog prevelike sličnosti običaja i življenja. Tad su se stvarale nacije, a nacionalnost je i određena po vlastitim osjećanjima i želji. Pa se tako i mi od 19. st. vodimo kao Hrvati. Pravi ili nepravi, Hrvati sada jesmo i ostat ćemo! ;) Uostalom, ovdje nije tema povijest i identitet, nego demografija, stoga nastavimo!

Treci?
11.07.2011., 12:28
Ista stvar? Izgubio si 7%. :kava:

Da mi je do točnog izračunavanja, vjerojatno bi izgubio još koji postotak, ali sve što sam ja rekao potvrdio je i Jajčanin i vice versa.

Dodat ću da osim dva Vinca, Biokovina, Lupnica, Lendići, Šibenica i Krušćica imaju abnormalno visoke stope izlaznosti i da ta BM donose prevagu Bošnjacima.

62% Bosnjaka po tim opstinskim izborima a 67% Bosnjaka po drzavnim izborima ima u Jajcu. I ti bi se sada nesto veselio? Realno bi bilo da uzmemo prosjek od ta dva izbora zar ne?

divizija
11.07.2011., 12:33
62% Bosnjaka po tim opstinskim izborima a 67% Bosnjaka po drzavnim izborima ima u Jajcu. I ti bi se sada nesto veselio? Realno bi bilo da uzmemo prosjek od ta dva izbora zar ne?

realno bi bilo napravit popis stanovništva i izuzet fiktivno prijavljene.
al ipak je to bosna.

Treci?
11.07.2011., 12:36
Zbog prevelikih nastojanja Benjamina Kalaya da stvori bosansku naciju stvorio se otpor kod Hrvata i Srba, koji su taj identitet dobili od susjednih nam zemalja zbog prevelike sličnosti običaja i življenja. Tad su se stvarale nacije, a nacionalnost je i određena po vlastitim osjećanjima i želji. Pa se tako i mi od 19. st. vodimo kao Hrvati. Pravi ili nepravi, Hrvati sada jesmo i ostat ćemo! ;) Uostalom, ovdje nije tema povijest i identitet, nego demografija, stoga nastavimo!

Ali jedan smo narod i glupo je da se ovako svadjamo kad smo jedan narod. Zasto bi jedan Hrvat morao da se bori za Tudjmana i protiv BiH? Vidisli da su od toga krenuli svi problemi?

Meni ne smeta katolicantsvo. Neka budu Katolici vecina u jajcu i neka budu 80% nebi mi smetalo. Smeta mi kada ti katolici, koje su ubjedili da su Hrvati a izvorni su Bosnjaci, zele da stvore u nekom Vitezu ili Jajcu "Herceg Bosnu" da bi je pripojili "vecoj Hrvatskoj". Vidi kako je Tudjman govorio o BiH "da je to vjestacka tvorevina stvorena od strane osmanlija:

http://www.youtube.com/watch?v=-QdjnDMc4zM

Problem je nastao tada kada je se jedan dio Bosnjaka uspijeo "odnaroditi u 19. vijeku". Zar nevidis kako je to zalosno sta nam uradise?

Fra Antun Knezevic u 1871. godine mnogo prije dolaska Kalaya i Austro-Ugarske za list "Bosanski prijatelj" (koji je se kao jedini list borio protiv Hrvatizacije Bosnjaka katolika):

"Nu ako nam je zao na Madjare, mnogo nam je zalije na njeku - cast i postenje pravednima - jednokrvnu bracu Srbe i Hrvate. Od ovih jedni nam rascijepise Bosnu i Bosnjake, te rekose da je Bosna do Vrbasa Srbija, a Bosnjaci Srbi; od Vrbasa pako Hrvatska i Hrvati; drugi da su u cijeloj Bosni samo Srbi, docim cetvrti proglasise da su zgoljni Hrvati. Ovako dakle Bosna ponosna i Bosnjaci na glasu junaci kod ovakvih samo su prazna imena, izmisljena od njekih zanesanjakah..."

divizija
11.07.2011., 12:37
Ali jedan smo narod i glupo je da se ovako svadjamo kad smo jedan narod. Zasto bi jedan Hrvat morao da se bori za Tudjmana i protiv BiH? Vidisli da su od toga krenuli svi problemi?

Meni ne smeta katolicantsvo. Neka budu Katolici vecina u jajcu i neka budu 80% nebi mi smetalo. Smeta mi kada ti katolici, koje us ubjedili da su Hrvati a izvorni su Bosnjaci, zele da stovre u nekom Vitezu ili Jajcu "Herceg Bosnu".

Problem je nastao tada kada je se jedan dio Bosnjaka uspijeo "odnaroditi u 19. vijeku". Zar nevidis kako je to zalosno sta nam uradise?

Fra Antun Knezevic u 1871. godine mnogo prije dolaska Kalaya i Austro-Ugarske za list "Bosanski prijatelj":

evo ga opet, sad nije politika, nego "povijest"
ima li moderatora?
hoću li ja biti kažnjen ako na ove bedastoće odgovorim?

Auge
11.07.2011., 12:37

Ne.

Realno bi bilo da izračunaš postotke na drugu decimalu i da objasniš kriterij po kojem si podijelio stranke na hrvatske i bošnjačke i što ćeš sa srpskim i anacionalnim strankama.

Onda bi trebao shvatiti da su od više izbora održanih na isti dan u istoj općini neki reprezentativniji za sastav stanovništva, a drugi manje. Zašto? Zato jer na nekim razinama izbora postoji veća lepeza izbora, a na nekima manja.

Dalje, trebao bi shvatiti po kojim kriterijima se dobiva CIPS, koji su kriteriji za uvrštenje na popis birača itd. i koliko on može biti reprezentativan za stalno prisutno stanovništvo.

zlatanKŠ
11.07.2011., 12:43
daj nek moderator nešto poduzme ovo je totalni redikulizam,ma vi ste poturčeni srbi većinom i dijelom hrvati,kada su vaši junaci došli "oslobodit" bosnu dio jadnika i izdajica se poturčio (čitaj sadašnji bošnjaci) i te pičkice ste vi a hrvati su ostali hrvati šro su i dosad bili i uvijek biti hrvati,a vi niste ni imali ime do 90' i neke....uvatite se knjige iz povijesti ali ne one izdane u istanbulu
pa onda za izbore u jajcu stavljaju izbore za predsjedništvo,koji biseri,
i zaključak hrvati su hrvati a vi ste nešto bez identiteta vlastitog,nešto kao makedonci koji su za ime naroda uzeli ime grčke pokrajine pa su si utuvili u glavu da su potomci (gay) aleksandra velikog,takvi ste i vi

!hej
11.07.2011., 13:26
da, ali mislim da su za ovog vidaka(nezavisni kandidat) glasali i muslimani...to se vidi po izborima za općinsko vijeće...al u svakom slučaju više od jednog kandidata si ne smiju dozvoliti

da, ali ako je i čak je dobio trećinu glasova od muslimana (a nije) i nju oduzmemo - broj hrvatskih glasova je veći od muslimanskih + on je bio pobjednik na svim hrv.glas.mjestima

nezavisni se baš i nije mogao zvati, i prethodni mandat je dobio zahvaljujući hdz-u u kojem je i on bio, btw preminuo je prije dvije godine

Auge
11.07.2011., 14:13
za što su to podatci?

To je broj živorođenih u Federaciji BiH u svibnju 2011.
Podatak je na naslovnici: http://www.fzs.ba/

garanga
11.07.2011., 14:15
Pozdrav za sve forumase iako neki ne zasluzuju,ali posto sam novi ovdje jednostavno moram sve pozdraviti i zelio bih nesto dodati u vezi teme a pogotovo u vezi Mostara,jer vidim jedni ga svojataju,drugi poklapaju i tako unedogled.Citajuci neke prijasnje komentare jednostavno sam se morao ukljuciti u raspravu jer niko nece da kaze onako kako jeste,mislim svako svoju stranu nateze,hrvati spomonju nekih 60%,bosnjaci neku vecinsku teritoriju.Za pocetak Mostar ne djeli Neretva nego linija Mahala-Bulevar-Cernica-Santiceva,a ta se linija proteze desnom obalom rijeke Neretve,tek toliko da znaju ovi neki sto su im puna usta Mostara.Vidio sam da neki spominju Sjeverni logor kao buduce hrvatsko naselje,e sad ti ili su stvarno daleko od mostarske situacije ili nisu dobro svezali sa zdravom pamecu,hrvata u Mostaru moze biti i 80% ali oni opet nece moci kontrolisati citav grad,to bi nekima ovdje trebalo biti jasno i da ne zive u zabludama da ce im neko pokloniti Stari grad i ostale dijelove.Neki ce reci da treba mijenjati statut,nema problema, cim na nivou drzave bude jedan covjek jedan glas.Porucio bih ovom robiju da malo prodje pored Juznog logora( nema razloga da se boji) i da vidi kakvu je glupost postavio kad mu je pripojio dio od Avijaticarskog mosta do Energo-petrolove pumpe.

markozzz
11.07.2011., 14:19
da, ali ako je i čak je dobio trećinu glasova od muslimana (a nije) i nju oduzmemo - broj hrvatskih glasova je veći od muslimanskih + on je bio pobjednik na svim hrv.glas.mjestima

nezavisni se baš i nije mogao zvati, i prethodni mandat je dobio zahvaljujući hdz-u u kojem je i on bio, btw preminuo je prije dvije godine

baš sad gledam..po glasovima za općinsko vijeće 2008.god. hrvati odnose nekih 46-47%, srbi 3-4%, a muslimani oko 50ak%...bit će tu gusto dogodine:D

ozapa
11.07.2011., 15:45
Meni ne smeta katolicantsvo. Neka budu Katolici vecina u jajcu i neka budu 80% nebi mi smetalo. Smeta mi kada ti katolici, koje su ubjedili da su Hrvati a izvorni su Bosnjaci, zele da stvore ...

Mene smeta kad jedan čovjek drugome govori tko je on i što je on. To me smeta kad rade Hrvati i Srbi Bošnjacima na isti način na koji me smeta kad to rade Bošnjaci Hrvatima i Srbima. Odakle vam uopće obraz za tako nešto? Hajdemo to nazvati pravim imenom - šovinizam.

frane2110
11.07.2011., 16:23

u kojem to paralelnom svemiru ima 15% Bosnjaka ,Srba i ostalih u Dubrovniku?

de Klerk
11.07.2011., 16:34
Činjenice:

1.) Majka Vedrana Puljića se zove Fehma Puljić.

2.) Vedran je živio s majkom, jer su mu roditelji razvedeni.

3.) Vedranov sprovod nije bio katolički.

Toliko o "Bošnjaku-katoliku".

otac mu je bio Srbin, Puljica ima i Srba nisu svi kardinali xD

Treci?
11.07.2011., 17:20
:kava:otac mu je bio Srbin, Puljica ima i Srba nisu svi kardinali xD

A jeli? A mora da je i Stijepan Siber i Zeljko Knez i Josip Pejakovic i Dragan Vikic... mora da su i to Srbi? Morate znati da ste vi katolici iz Bosne najcistijeg Bosnjackog roda. Pogotovo oni u Sredisnjoj Bosni. I valjda upravo zbog toga se pravite veci Hrvati od Hrvata da bi negirali to sto ste bili do prije 100 godina. Zalosno!

Auge
11.07.2011., 17:47
:kava:

A jeli? A mora da je i Stijepan Siber i Zeljko Knez i Josip Pejakovic i Dragan Vikic... mora da su i to Srbi? Morate znati da ste vi katolici iz Bosne najcistijeg Bosnjackog roda. Pogotovo oni u Sredisnjoj Bosni. I valjda upravo zbog toga se pravite veci Hrvati od Hrvata da bi negirali to sto ste bili do prije 100 godina. Zalosno!

Bosanac je regionalna, a Hrvat nacionalna odrednica. Isto kao Dalmatinac i Hrvat.

Stjepan Šiber ti je u BPS-u. Do sada si tu stranku računao kao bošnjačku. Odluči se ili je Šiber Bošnjak ili ne možeš BPS-ove glasove automatski računati za Bošnjake. http://www.depo.ba/front/alija-izetbegovic-je-trebao-odgovarati-u-hagu

Pejaković je zbunjeni Jugoslaven koji se ponekad smatra Hrvatom, a Sarajevo smatra gorim od Teherana:
„Kad je Milorad Dodik rekao da ne voli doći u Sarajevo jer ga podseća na Teheran on je ovom izjavom povredio Teheran deset hiljada puta više nego Sarajevo, jer Teheran je kulturna sredina, za razliku od Sarajeva koje danas ni po čemu ne podseća na kulturni centar”, dodaje Pejaković.
http://www.politika.rs/rubrike/region/Josip-Pejakovic-odlazi-iz-Sarajeva.lt.html

Željko Knez je smijenjen s mjesta zapovjednika 2. korpusa jer je bio Hrvat. To što se tip još drži Komšića, što reći - hrvatska narodnost nije jamstvo inteligencije. :D

Dragan Vikić je bošnjački ratni zločinac.

cvetka400
11.07.2011., 20:41
Pozdrav za sve forumase iako neki ne zasluzuju,ali posto sam novi ovdje jednostavno moram sve pozdraviti i zelio bih nesto dodati u vezi teme a pogotovo u vezi Mostara,jer vidim jedni ga svojataju,drugi poklapaju i tako unedogled.Citajuci neke prijasnje komentare jednostavno sam se morao ukljuciti u raspravu jer niko nece da kaze onako kako jeste,mislim svako svoju stranu nateze,hrvati spomonju nekih 60%,bosnjaci neku vecinsku teritoriju.Za pocetak Mostar ne djeli Neretva nego linija Mahala-Bulevar-Cernica-Santiceva,a ta se linija proteze desnom obalom rijeke Neretve,tek toliko da znaju ovi neki sto su im puna usta Mostara.Vidio sam da neki spominju Sjeverni logor kao buduce hrvatsko naselje,e sad ti ili su stvarno daleko od mostarske situacije ili nisu dobro svezali sa zdravom pamecu,hrvata u Mostaru moze biti i 80% ali oni opet nece moci kontrolisati citav grad,to bi nekima ovdje trebalo biti jasno i da ne zive u zabludama da ce im neko pokloniti Stari grad i ostale dijelove.Neki ce reci da treba mijenjati statut,nema problema, cim na nivou drzave bude jedan covjek jedan glas.Porucio bih ovom robiju da malo prodje pored Juznog logora( nema razloga da se boji) i da vidi kakvu je glupost postavio kad mu je pripojio dio od Avijaticarskog mosta do Energo-petrolove pumpe.

Pozdrav, Novi! Prvo, ako smatraš da netko ne zaslužuje, ne pozdravljaj. Nitko se neće uvrijediti.
Drugo, u jednom si postu nadrobio toliko toga da miran čovjek ne bi uspio dešifirati priču ni u tjedan dana. Pretpostavljam da te nešto muči i da nečim nisi zadovoljan. Zato, lijepo, za početak, popij hladno pivo, duboko udahni i koncentrirano napiši što želiš reći.
Jedino uspijevam razabrati je da si paranoičan po pitanju kontrole nad Mostarom i da si u paničnom strahu od Hrvata.
Dalje...?

dudu
11.07.2011., 21:02
sutra stižu podaci po općinama za prvih 5 mjeseci u FBIH. :mig:

1-5/2011 FBIH 7.981/8.359 (-378)

1-5/2010 FBIH 8.577/7.853 (+724)

pippa
11.07.2011., 21:10
,S 1.000 obitelji se moze napraviti VELIKA promjena na podrucjima Banovine, Korduna, Like, Grahova, Drvara ili Glamoca.

Iskreno se nadam da ce Hrvatska te krajeve radije pokusati naseliti Hrvatima iz Bosne nego Bošnjacima...

Općenito mislim da je hrv itekako svjesna "opasnosti" naseljavanja svojuh krajeva muslimanima, te da ce se potruditi da se to ne dogodi.

Grunf
11.07.2011., 21:16
sutra stižu podaci po općinama za prvih 5 mjeseci u FBIH. :mig:

1-5/2011 FBIH 7.981/8.359 (-378)

1-5/2010 FBIH 8.577/7.853 (+724)

Koja katastrofa. BiH će kroz 20-ak godina postati pustinja, izgleda da će najveće poklapanje napraviti šume koje će poklopiti većinu teritorija. :rofl:

pippa
11.07.2011., 21:24
valjaj se ti od smijeha - Bošnjaci i Srbi u BiH da imaju "papire" koje imaju Hrvati - svi bi otisli

garanga
11.07.2011., 23:26
Pozdrav, Novi! Prvo, ako smatraš da netko ne zaslužuje, ne pozdravljaj. Nitko se neće uvrijediti.
Drugo, u jednom si postu nadrobio toliko toga da miran čovjek ne bi uspio dešifirati priču ni u tjedan dana. Pretpostavljam da te nešto muči i da nečim nisi zadovoljan. Zato, lijepo, za početak, popij hladno pivo, duboko udahni i koncentrirano napiši što želiš reći.
Jedino uspijevam razabrati je da si paranoičan po pitanju kontrole nad Mostarom i da si u paničnom strahu od Hrvata.
Dalje...?

Kao prvo,ovdje se nema sta desifrovati jednostavno je kao pasulj,a to je da ti i takvi kao ti prestanete gajiti iluzije o Mostaru kao stolnom gradu,kao drugo hrvata se ne bojim od maja 93.Nisam neki slikar, ali mogu se potruditi i oko toga da nacrtam ako ti opet nije jasno.

Koem
12.07.2011., 09:49
u kojem to paralelnom svemiru ima 15% Bosnjaka ,Srba i ostalih u Dubrovniku?

Na zadnjem popisu bilo je 12%.

divizija
12.07.2011., 10:17
moderatura katastrofa. uvijek jedni te isti likovi odvode ovu temu u politiku, i uvijek se to dve-tri stranice pušta.
jedino je dudu navo tekst koji ima veze s demografijom, tj. službeni broj živorođenih.
sve drugo politika.

apropo tog broja živorođenih, ispada da FBIH ima manje od 20 000 živorođenih, što daje dovoljno za populaciju od 1,5 milijuna maximalno, i to uz NULTU neto migraciju, što je neostvarivo.
1.5 milijun cijela federacija, bošnjaci, srbi, hrvati i ostali. da sva emigracija stane!
samo 5 bošnjačkih kantona je imalo 2 milijuna stanovnika 1991!

de Klerk
12.07.2011., 10:17
:kava:

Tebi se nista nemoze objasnit, sumljam da imas i srednju, ali evo opet cu ti napisat otac Vedrana Puljica je bio Srbin pravoslavac, ajde de mi sad probaj dakazat da su svi Dodici Srbi ili Hrvati :D. Covjece vi ni sad neznate sto ste, vi tvrdite da vam je Turska majka (domovina) shvati nikad nije postojo Bosnjacki narod kao nacija, do 93 kad vi mjenjate ime ali necemo o povjesti necemo ic offtopic

de Klerk
12.07.2011., 10:20
valjaj se ti od smijeha - Bošnjaci i Srbi u BiH da imaju "papire" koje imaju Hrvati - svi bi otisli

A ko kaze da ne idu vise se Muslimana iseli godisnje nego sto ih se rodi

maki83
12.07.2011., 12:05
ajmo malo:

kanton......rođeni/umrli

-USK

I-V 2011.,941/922 +19

I-V 2010.,1015/842 +173

-TK

I-V 2011.,1544/1497 +47

I-V 2010.,1944/1525 +419

-ZDK

I-V 2011.,1391/1432 -41

I-V 2010.,1566/1321 +245

-BPK

I-V 2011.,74/106 -32

I-V 2010.,89/91 -2

-KS

I-V 2011.,1764/1566 +198

I-V 2010.,1787/1565 +222

što više reći:kava:

Cuka
12.07.2011., 12:09
Uz isprike šta se koji put dogodi da nas nema na temi neko vrijeme nastojimo ovu temu držati koliko toliko pod kontrolom ali vas sve još jednom molimo za suradnju.

Naime ako primjetite nekoga koji namjerno i svjesno temu vodi van demogafije ili je klon nekog baniranog ne obazirite se na njega i ne hranite trolove nego samo prijavite post i netko će d nas reagirat i tema će bt preglednija.

divizija
12.07.2011., 12:11
padu PP doprinosi i rast broja umrlih, ali i pad broja rođenih, što je alarmantniji podatak.
očito do 2015. ide debeli i progresivni minus, jer je do prije nekoliko godina bio postojani priraštaj od 8000 godišnje!
ponovno bi se vratio na procjenu UN o 1.8 milijuna stanovnika 2100.
ta procjena polazi od pretpostavke da danas ima 3.8 milijuna stanovnika. s obzirom da je to pretjerana procjena, do 2100. će pad biti još drastičniji.

dudu
12.07.2011., 12:11
maki, daj usporedbu i za ostale kantone, da se jasno vidi koji su zaslužni za ovogodišnji pad.

dudu
12.07.2011., 12:13
padu PP doprinosi i rast broja umrlih, ali i pad broja rođenih, što je alarmantniji podatak.
očito do 2015. ide debeli i progresivni minus, jer je do prije nekoliko godina bio postojani priraštaj od 8000 godišnje!

do 2015. ćemo se već naviknuti na FBIH kao minusaru.

divizija
12.07.2011., 12:18
do 2015. ćemo se već naviknuti na FBIH kao minusaru.

kažem, nije stvar samo u minusu, već u očekivanju da će taj minus biti PROGRESIVAN.
UN procjenjuje za BIH progresivan rast minusa do 2055.!
http://esa.un.org/unpd/wpp/unpp/p2k0data.asp

hrvati moraju najviše zapet za ekonomiju i stabilizaciju svojih područja, da stvorimo neki postojani broj radnih mjesta i stabiliziramo broj, jer će samo ekonomija diktirat demografiju u 21. stoljeću.

ozapa
12.07.2011., 12:35
Dakle u odnosu na 2010 pad broja rođenih u prva 4 mjeseca iznosi :
Hrvatska: 7,5% (13012/14064)
Srbija : 10 % (18113/20112)
Većinski boš. kantoni: 10,7% (5714/6401) ali za prvih 5 mjeseci

na žalost ne možemo doći do podataka za Sloveniju tako da nam samo ostaje pretpostaviti da je visina pada srazmjerna pogođenosti zemlje krizom.

dudu
12.07.2011., 12:45
Slovenija je u 2010. godini imala rekordan broj rođenih od 1990. 22.343. broj umrlih je iznosio 18.609, a prirodni prirast 3.734, dakle vrlo slična brojkama Federaciji BIH.

http://www.stat.si/novica_prikazi.aspx?id=4015

Mišac
12.07.2011., 12:55
Većinski boš. kantoni: 10,7% (5714/6401)

na žalost ne možemo doći do podataka za Sloveniju tako da nam samo ostaje pretpostaviti da je visina pada srazmjerna pogođenosti zemlje krizom.

Šta reči na ovo drugo nego katastrofa!!! :(

Dodaj još na taj pad - eventualni rast iseljenih na Zapad, da bi loša slika bila potpuna...

Ova tema, po uzoru na onu temu o demografiji Srbije postaje sve depresivnija :ne zna: sve mi je teže čitati ove podatke...

Očito je da broj umrlih ima tendenciju rasta i da tu u narednih barem 20 godina nema lijeka...

E, sad još i broj rođenih ne samo da stagnira već opada stopom od čak 10% godišnje!!!:eek:

Užas!

Što reče neko, dok se mi raspravljamo o "preklapanjima" nekih selendra sa dvi tri stalno nastanjene babe, dotle je "preklapanje" od strane šuma i šikara zašlo u već poodmaklu fazu po seoskim atarima sva tri naroda...

cvetka400
12.07.2011., 12:58
Kao prvo,ovdje se nema sta desifrovati jednostavno je kao pasulj,a to je da ti i takvi kao ti prestanete gajiti iluzije o Mostaru kao stolnom gradu,kao drugo hrvata se ne bojim od maja 93.Nisam neki slikar, ali mogu se potruditi i oko toga da nacrtam ako ti opet nije jasno.

Eto, u pravu sam: nervoza zbog gubitka onoga što nikad ni nije bilo tvoje. I paničan Strah!
Polako, vrijeme će pokazati, kad je Mostar u pitanju, za Hrvate uopće nema žurbe. Za početak, skupite hrabrost za popis, pa onda možemo razgovarati.

dudu
12.07.2011., 12:59

Dodaj još na taj pad - eventualni rast iseljenih na Zapad, da bi loša slika bila potpuna...

Ova tema, po uzoru na onu temu o demografiji Srbije postaje sve depresivnija :ne zna: sve mi je teže čitati ove podatke...

Očito je da broj umrlih ima tendenciju rasta i da tu u narednih barem 20 godina nema lijeka...

E, sad još i broj rođenih ne samo da stagnira već opada stopom od čak 10% godišnje!!!:eek:

Užas!

Što reče neko, dok se mi raspravljamo o "preklapanjima" nekih selendra sa dvi tri stalno nastanjene babe, dotle je "preklapanje" od strane šuma i šikara zašlo u već poodmaklu fazu po seoskim atarima sva tri naroda...

hercegbosanske šume se šire iz pravca Kupresa prema Bugojnu, poklapanje je neminovno.

maki83
12.07.2011., 13:14
Većinski boš. kantoni: 10,7% (5714/6401) ali za prvih 5 mjeseci

ako ovako stvari ostanu ove godine imat ćemo najmanji broj rođenih bošnjaka u povijesti fedracije:durica

dudu@

HNŽ,HBŽ imaju porast broja rođenih u 5mjesecu naspram petog mjeseca prošle godine,SBŽ ima isti broj rođenih,a ZHŽ te PŽ pad broja rođenih

dudu
12.07.2011., 13:15
ako ovako stvari ostanu ove godine imat ćemo najmanji broj rođenih bošnjaka u povijesti fedracije:durica

dudu@

HNŽ,HBŽ imaju porast broja rođenih u 5mjesecu naspram petog mjeseca prošle godine,SBŽ ima isti broj rođenih,a ZHŽ te PŽ pad broja rođenih

ma znam za 5. mjesec, ali za prvih 5 mjeseci.

maki83
12.07.2011., 13:16

Užas!

a ovo ti sad rađaju mnogobrojne generacije 80-tih..čekaj da počnu rađati generacije 90-tih

maki83
12.07.2011., 13:18
ma znam za 5. mjesec, ali za prvih 5 mjeseci.

u SBŽ imamo približno isiti broj rođenih za 5 mjeseci,i porast broja umrlih za oko 150...u ostalim županijama nije dobro, loše,neda mi se ni gledat..ovi mjesec je malo izvukao stanje

cvetka400
12.07.2011., 13:18
a ovo ti sad rađaju mnogobrojne generacije 80-tih..čekaj da počnu rađati generacije 90-tih

Što rađaju? Ovih minus dvije tisuće???

Mišac
12.07.2011., 13:22
hercegbosanske šume se šire iz pravca Kupresa prema Bugojnu, poklapanje je neminovno.

Poklapanje je nezaustavljivo ... kao posleljednja linija odbrane još se nekako odupire Jackovo Udruženje otpuštenih bivših radnika firme "Drvosjeća" (u stečaju) iz Željuše kod Mostara :D, al kad ta posljednja linija odbrane popusti, debakl će biti potpun!!

Sumrak civilizacije je na djelu!!!

cvetka400
12.07.2011., 13:24

Poklapanje je nezaustavljivo ... kao posleljednja linija odbrane još se nekako odupire Jackovo Udruženje otpuštenih bivših radnika firme "Drvosjeća" (u stečaju) iz Željuše kod Mostara :D, al kad ta posljednja linija odbrane popusti, debakl će biti potpun!!

Sumrak civilizacije je na djelu!!!

Mislim da je bila Željuša kod Bihaća, ali poanta je tu. U sridu!
:D

divizija
13.07.2011., 09:21
Što rađaju? Ovih minus dvije tisuće???

da, ovaj minus proizvode brojne generacije rođene najviše početkom osamdesetih.
generacije iza rata su u usporedbi s njima puno malobrojnije. kad iste dođu na red za rađanje, ako se ne poveća stopa fertiliteta, kataklizma je neizbježna.
bez porasta stope fertiliteta, broj rođenih će dodatno opasti, a broj umrlih može samo rasti jer na red za umiranje dolaze sve brojnije generacije, naročito one rođene iza ww2., od kojeg je već 66 godina prošlo, dakle stare tada rođeni...
također, ne bude li ekonomske stabilizacije, emigracija će se nastavit.

divizija
13.07.2011., 09:22
u SBŽ imamo približno isiti broj rođenih za 5 mjeseci,i porast broja umrlih za oko 150...u ostalim županijama nije dobro, loše,neda mi se ni gledat..ovi mjesec je malo izvukao stanje

jel negdje isto kao u bošnjačkim, -10%, ili smo još više zaglibili?

maki83
13.07.2011., 09:45
jel negdje isto kao u bošnjačkim, -10%, ili smo još više zaglibili?

malo sam fulao :D

ZHŽ

rođeni:

I-V 2011.,300

I-V 2010.,277

HNŽ

rođeni:

I-V 2011.,699

I-V.,2010.,696

HBŽ

rođeni:

I-V 2011.,194

I-V 2010.,225 ovde je prošla godina ionako bila rekordna,a i pitanje je tko pada najviše...

rođeni:

I-V 2011.,73

I-V 2010.,86 pitanje je tko ovdje pada

ukratko hrvatska područja federacija stabila stanje kao i prošlu uspješnu godinu :D

divizija
13.07.2011., 09:52
BIH hrvati su najvitalniji dio hrvatskog naroda, ali ne mogu više kompenzirati minuse cjeline.
još se jedini drže kako tako u ovoj krizi.
ipak, lijepo je vidjeti stabilan broj rođenih u nas i pad u bošnjačkim kantonima. zapravo, nije lijepo, ali čisto da se ova balavurdija bošnjaka koji uništavaju ovu temu malo zašutka.

veruda
13.07.2011., 10:41
ipak, lijepo je vidjeti stabilan broj rođenih u nas i pad u bošnjačkim kantonima. zapravo, nije lijepo, ali čisto da se ova balavurdija bošnjaka koji uništavaju ovu temu malo zašutka.

Pa možda i nije lijepo, ali je svakako u interesu Hrvata pad nataliteta kod muslimana i odustajanje od pretenzija na čisto hrvatske prostore u BiH, koji bi se u mirnim vremenima eto odvijao demografskim procesima.

Za nas su upravo oni remetilački faktor u BiH koji se svim silama trude da razbiju BiH i pri tom naravno preuzmu što veći dio kolača nauštrb Hrvata jer se Srba patološki boje.

U našem je interesu da se koncentriraju u poznatom trokutu i njihovim gradovima (tuzla, zenica, sarajevo) sa što manjom kontrolom na preostalom djelu BiH.

Jajčanin
13.07.2011., 12:57
malo sam fulao :D

ZHŽ

rođeni:

I-V 2011.,300

I-V 2010.,277

HNŽ

rođeni:

I-V 2011.,699

I-V.,2010.,696

HBŽ

rođeni:

I-V 2011.,194

I-V 2010.,225 ovde je prošla godina ionako bila rekordna,a i pitanje je tko pada najviše...

rođeni:

I-V 2011.,73

I-V 2010.,86 pitanje je tko ovdje pada

ukratko hrvatska područja federacija stabila stanje kao i prošlu uspješnu godinu :D
A SBŽ? Imaš li podatke po općinama za ove županije?

dudu
13.07.2011., 13:12
ispričavam se, ovi u FZS-u su malo zaspali, još mi nisu dali podatke po općinama, a sad ovih dana imam i neku svadbu, pa ako i dobijem ne znam hoću li stići tu sve objaviti. jedino da proslijedim nekom na mail od vas, pa da vi stavite. :D

Auge
13.07.2011., 13:41
bosnje padaju iz jednog razloga zbog teskog ekonomskog stanju u delovima gde oni zive i to prouzrokuje velike migracije vani:kava: oni jednostavno imaju najvecu nezaposlenost u evropi , i najveci broj beskucnika, klosara koji nemaju staviti hleba u usta:o jednostavno to je uzrok njihovog pada, i sve dok traje ova kriza u federaciji , jeroni sa 250000 zaposlenih i 200 000 nezaposlenih nemaju sanse da se izvade, posto su upali u stadijum gladi u narodu:kava: u federaciji su stalni strajkovi gladnih radnika, jednostavno stanje im je ekonomski katastrofalno i sto duze potraje oni ce se rapidno smanjivati u federaciji:kava:

U F BiH je u travnju 2011. ukupan broj zaposlenih 440 419, a nezaposlenih 366 658.

Postotak Bošnjaka je nepoznat, ali može se procijeniti.

!hej
13.07.2011., 13:58
U F BiH je u travnju 2011. ukupan broj zaposlenih 440 419, a nezaposlenih 366 658.

Postotak Bošnjaka je nepoznat, ali može se procijeniti.

u bih trenutno postoje 2 kaste

*nezaposleni i oni koji robuju kod drugih (tzv. "privatni biznis") za mizerne plaće prosječno 150-200€ - sirotinja i kokuzi

*zaposleni u javnoj upravi, službi, državnim tvrtkama i političari; tu se zaposliti možeš jedino ako su u krvnoj ili plemenskoj/partijskoj vezi; tako se diže prosjek s velikim plaćama: i dolazi do napuhanog državnog prosjeka od nekih 400€

"Kada je u pitanju prosječan osobni dohodak, iskrivljena je slika koju pokazuju statistički zavodi. Problem je u tome što je prosjek plaća u javnom sektoru oko 1.260 KM, dok zaposleni kod privatnika zarađuju tek oko 380", obrazlaže za Večernjak Mesud Lakota, tajnik Udruženja za zaštitu potrošača BiH."
^^
to je prava slika bosne

nezaposlenost je 45% - otprilike pola radno sposobnog stanovništva ne radi, u rangu s afričkim državama

dudu
13.07.2011., 14:02
dudu 1,711
markozzz 564
PFC 335
maki83 287
Robbie MO 284
Ultras1986 279
frane2110 270
Lookey 173
divizija 161
Michael Collins 156

prvih 10 po broju postova na ovoj temi. bruka me. :D

Auge
13.07.2011., 14:04
FZS: => Umrli u inozemstvu 2010.: -> 515

Austrija -> 34

Crna Gora -> 5

Hrvatska -> 204

Njemačka -> 91

Slovenija -> 27

Srbija -> 69

Švicarska -> 14

Z Europa -> 49

Izvaneuropske z. -> 22

Izvor: http://www.fzs.ba/Dem/DEM%202010.pdf, str. 24

Koem
13.07.2011., 15:01
bosnje padaju iz jednog razloga zbog teskog ekonomskog stanju u delovima gde oni zive i to prouzrokuje velike migracije vani:kava: oni jednostavno imaju najvecu nezaposlenost u evropi , i najveci broj beskucnika, klosara koji nemaju staviti hleba u usta:o jednostavno to je uzrok njihovog pada, i sve dok traje ova kriza u federaciji , jeroni sa 250000 zaposlenih i 200 000 nezaposlenih nemaju sanse da se izvade, posto su upali u stadijum gladi u narodu:kava: u federaciji su stalni strajkovi gladnih radnika, jednostavno stanje im je ekonomski katastrofalno i sto duze potraje oni ce se rapidno smanjivati u federaciji:kava:
Vecu nezaposlenost ima RS od FBIH-a i veci broj beskucnika i klosara.
Zivot u federaciji je ekonomski kao i u Srbiji.

pippa
13.07.2011., 21:22
A ko kaze da ne idu vise se Muslimana iseli godisnje nego sto ih se rodi

ne bih bas rekla. mozda odu na privremeni rad ali bas da se odsele u tolikom broju...

ako muskarac ode na rad u inozemstvo a u BiH ostavi obitelj, ne mozes to racunati kao preseljenje - to je privremeni rad u inozemstvu

pippa
13.07.2011., 21:32

Znam kako ti je... meni nikako nije jasno da ti podatci postoje a uporno ih se ignorira. Na kraju, kad BiH za 50 god bude zemlja staraca, hvatat ce se za glavu... a sad te podatke nitko mislim (osim nas na forumu) i ne cita

Auge
14.07.2011., 12:55
Na grafikonu Selitveno gibanje prebivalstva 1961.-2009. (http://www.stat.si/letopis/2010/Grafikoni/04-10.pdf) može se vidjeti drastično povećanje useljavanja u Sloveniju zadnjih godina, a podsjećam da su 2009. useljenici s državljanstvom BiH činili su 12 910 od 30 296 ili čak 42,61% useljenika.
Poveznica: http://www.stat.si/letopis/2010/04_10/04-30-10.htm

markozzz
14.07.2011., 14:31
dudu 1,711
markozzz 564
PFC 335
maki83 287
Robbie MO 284
Ultras1986 279
frane2110 270
Lookey 173
divizija 161
Michael Collins 156

prvih 10 po broju postova na ovoj temi. bruka me. :D

imam ti ja na klonovima još nekih 70-80 postova, ali to ti je slaba utjeha:cerek:

markozzz
14.07.2011., 14:33
FZS: => Umrli u inozemstvu 2010.: -> 515

Austrija -> 34

Crna Gora -> 5

Hrvatska -> 204

Njemačka -> 91

Slovenija -> 27

Srbija -> 69

Švicarska -> 14

Z Europa -> 49

Izvaneuropske z. -> 22

Izvor: http://www.fzs.ba/Dem/DEM%202010.pdf, str. 24

jel ovi ulaze u one statistike rođeni/umrli što fzs objavljuje svakog mjeseca?

markozzz
14.07.2011., 14:35
Znam kako ti je... meni nikako nije jasno da ti podatci postoje a uporno ih se ignorira. Na kraju, kad BiH za 50 god bude zemlja staraca, hvatat ce se za glavu... a sad te podatke nitko mislim (osim nas na forumu) i ne cita

tko će se hvatati za glavu...:ne zna:...glupo bi se bilo brinuti što stanovništvo stari...tako to ide u životu i besmisleno se oko toga sekirati, osim ako si premijer:kava:

Auge
14.07.2011., 15:45
jel ovi ulaze u one statistike rođeni/umrli što fzs objavljuje svakog mjeseca?

U biltenu na str. 8 piše:
6. Događaji (rođenje, smrt ili vjenčanje) koji se odnose na državljane Bosne i Hercegovine
koji su se desili u inostranstvu/inozemstvu, a upisani su u matične knjige na području
Federacije BiH, iskazani su u okviru podataka Federacije Bosne i Hercegovine ako je
za majku rođenog djeteta, umrlo lice, mladoženju ili brani par koji se razveo, kao
prebivalište navedeno neko mjesto u Bosni i Hercegovini i ako iz prebivališta nisu bili
odsutni više od godinu dana.

Ako su iz navedenog prebivališta bili odsutni duže/dulje
od godinu dana u inostranstvu/inozemstvu, takvi događaji nisu obuhvaćeni podacima u
ovom biltenu.
Poveznica: http://www.fzs.ba/Dem/DEM%202010.pdf

Ja bih na temelju ovog metodološkog objašnjenja zaključio da su ove brojke umrlih u inozemstvu uvrštene i u mjesečne statistike.

Auge
15.07.2011., 09:09
Umrli u inozemstvu (prema fzs.ba):

Godina -> Ukupno (Hrvatska)

2002. -> 412 (154)

2003. -> 424 (167)

2004. -> 464 (151)

2005. -> 486 (196)

2006. -> 509 (191)

2007. -> 590 (226)

2008. -> 609 (213)

2009. -> 510 (214)

2010. -> 515 (204)

Poveznice (podatci uvijek na str. 24):

2002.=>http://www.fzs.ba/Dem/DEM%202002.pdf

2003.=>http://www.fzs.ba/Dem/DEM%202003.pdf

2004.=>http://www.fzs.ba/Dem/DEM%202004.pdf

2005.=>http://www.fzs.ba/Dem/DEM%202005.pdf

2006.=>http://www.fzs.ba/Dem/DEM%202006.pdf

2007.=>http://www.fzs.ba/Dem/DEM%202007.pdf

2008.=>http://www.fzs.ba/Dem/Dmograija2008.pdf

2009.=>http://www.fzs.ba/Dem/DEM%202009.pdf

2010.=>http://www.fzs.ba/Dem/DEM%202010.pdf

Reeqwertz
15.07.2011., 19:00
Naša wikipedia:

Stanovništvo 119. po veličini
- ukupno (2002) 3.922.205
- gustoća 78/km²

Njihova wikipedia:

Stanovništvo
- Ukupno (2009) 4.613.414 [2] (120. na svijetu)
- Gustoća stanovništva 90,2/km2/km2 (126. na svijetu)

Pozivaju se na:
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/bk.html

Srpska wikipedia:

Stanovništvo
- 2010. 3.843.126[1] (122.)
- Gustina 79/km²

Englska wikipedia:

Population
- 2010 estimate 3,843,126[3] (128th5)

Wtf? :ne zna: BiH ima plafon 3 i pol milijuna i to nategnuto.

srednja_bosna
15.07.2011., 19:23
BiH ima stalno nastanjenih oko 3.2mil po fzzs. A u stvarnosti jedva 3 mil.

Auge
15.07.2011., 19:27
Naša wikipedia:

Stanovništvo 119. po veličini
- ukupno (2002) 3.922.205
- gustoća 78/km²

Njihova wikipedia:

Stanovništvo
- Ukupno (2009) 4.613.414 [2] (120. na svijetu)
- Gustoća stanovništva 90,2/km2/km2 (126. na svijetu)

Pozivaju se na:
https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/bk.html

Srpska wikipedia:

Stanovništvo
- 2010. 3.843.126[1] (122.)
- Gustina 79/km²

Englska wikipedia:

Population
- 2010 estimate 3,843,126[3] (128th5)

Wtf? :ne zna: BiH ima plafon 3 i pol milijuna i to nategnuto.

BiH ima cca. 3 130 00 stanovnika.

Izvor: Anketa o radnoj snazi 2010 Agencije za statistiku BiH http://www.fzs.ba/Anketa/ars_2010bh.pdf, str. 20

dinozi
16.07.2011., 17:48
BIH hrvati su najvitalniji dio hrvatskog naroda, ali ne mogu više kompenzirati minuse cjeline.
još se jedini drže kako tako u ovoj krizi.

Ovaj komentar je djetinjast, rasisticki i krajnje nekulturan.
Svako dijete koje se rodi bilo ono "hrvatsko, bosnjacko ili srpsko " je dar od Boga i nadam se da ces ih biti jos mnogo miliona.
Naravno onih neopterecenih bolesnim nacionalistickim idejama.

lettow
16.07.2011., 19:57
Ima li netko detaljan popis iz 91' godine ?

Auge
16.07.2011., 20:00
Ima li netko detaljan popis iz 91' godine ?

Izvoli: http://www.fzs.ba/Dem/Popis/nacionalni%20sastav%20stanovnistva%20po%20naseljen im%20mjestima%20bilten%20234.pdf

Više na: http://www.fzs.ba/popis.htm

lettow
16.07.2011., 20:12
Hvala

Dino_BH
16.07.2011., 20:15
BiH ima stalno nastanjenih oko 3.2mil po fzzs. A u stvarnosti jedva 3 mil.

netačno, ima samo birača 3.024.145 (opštinski izbori 2008.g)

Auge
16.07.2011., 20:26

Na tim izborima je glasalo 1 671 977 glasača, od toga je 1 632 394 glasalo redovno.
http://www.izbori.ba/Documents/Rezultati%20izbora%2096-2002/Rezultati2008/Odzivi%20po%20izbornim%20jedinicama.pdf

Neažuriranost popisa birača je notorni problem, ne samo u BiH, već i u uređenijim državama poput Hrvatske.

srednja_bosna
16.07.2011., 20:29

Svatko ko ima 18 godina je "birač" dakle svatko ko ima osobnu iskaznicu. A masa onih koji su negdje vani imaju još uvijek BiH osobnu a prijavljeni su za glasanje u BiH.

Dino_BH
16.07.2011., 20:30
Na tim izborima je glasalo 1 671 977 glasača, od toga je 1 632 394 glasalo redovno.
http://www.izbori.ba/Documents/Rezultati%20izbora%2096-2002/Rezultati2008/Odzivi%20po%20izbornim%20jedinicama.pdf

Neažuriranost popisa birača je notorni problem, ne samo u BiH, već i u uređenijim državama poput Hrvatske.

opet netačno, birački spiskovi pravljeni na osnovu CIPS-ovih podataka, dakle niko bez "nove" lične karte nije mogao biti na biračkom spisku, dakle nije moglo biti nikako ažurnije

fafafa2233
16.07.2011., 20:51
ako bih ima 3.1 milijun (oko čega se većina slaže) kako u nju ugurati 450.000 hrvata, 1.1 milijun srba, 1.8 milijuna muslimana i barem 200.000 ostalih?
nešto mi tu ne štima...

Dino_BH
16.07.2011., 20:56
naravno da ne štima
cifre su ovakve BH 3,6 miliona minimalno
bošnjaka 1,9 miliona
srba 1,1 milion
hrvata 450.000
ostali 150.000

maki83
16.07.2011., 21:07
ako bih ima 3.1 milijun (oko čega se većina slaže) kako u nju ugurati 450.000 hrvata, 1.1 milijun srba, 1.8 milijuna muslimana i barem 200.000 ostalih?
nešto mi tu ne štima...

federacija po ovoj anketi ima malo manje od 2 miljuna ljudi, RS 1.060 miljuna te DB cca 70tisuća

federacija:

400000 Hrvata

100000 Srba i ostalih

1.5 miljuna muslimana

RS:

70000 muslimana

DB:

30000 muslimana

BiH:

1.6 miljuna muslimana max i to je to!

0.43 miljuna Hrvata

1.050 Srba

0.1 miljun ostalih

lettow
17.07.2011., 09:39
Nego, šta bi sa popisom u RS ?

maki83
17.07.2011., 10:50
Nego, šta bi sa popisom u RS ?

Evo neke novosti u vezi popisa (http://www.oslobodjenje.ba/?id=17641)

Dino_BH
17.07.2011., 19:32
federacija po ovoj anketi ima malo manje od 2 miljuna ljudi, RS 1.060 miljuna te DB cca 70tisuća

federacija:

400000 Hrvata

100000 Srba i ostalih

1.5 miljuna muslimana

čuj anketa njemu mjerodavnija od podataka ljudi kojima je to profesija, dakle federalni zavod statistike kaže da je FBH ima 2.337.660 stanovnika
http://www.fzs.ba/Podaci/procjena_stan.htm

SATARAS
18.07.2011., 19:46
federacija i republika srpska ove godine jedva ce da nakupe 30000 zivorodjenih:o tako da cifra od 3 150 000 miliona stanovnika nema sanse:kava: pre bi rekao da , i u odnosu na mortalitet u celoj bih, da se vrti ukupan broj stanovnika oko 3 000 000 miliona, vise nema sanse:durica

nevenb
19.07.2011., 08:34
meni ne ide u glavu da hrvatska ima veću stopu nataliteta od federacije ...

divizija
19.07.2011., 10:24
meni ne ide u glavu da hrvatska ima veću stopu nataliteta od federacije ...

stopa nataliteta se računa u odnosu na broj stanovnika, koji za FBIH ne znamo, tako da ni ne znamo koliku stopu ima.
ali hrvatska vrlo vjerojatno ima veću, što nije čudno, jer je i FBIH prošla kroz proces demografske tranzicije. s obzirom da hrvatska ipak bolje stoji ekonomski, ima manju nezaposlenost i odljev mladih ljudi nego FBIH, logično je da ima veći natalitet.
hrvatska danas čak ima veću stopu nataliteta od albanije. jer vrijeme kad se pravilo šestero djece koji su radli na polju ili čuvali krave je prošlo i kod njih. preselili su se u gradove, stanovi su skupi, posla nema, iseljava se mladost, nema ni djece.

kod bosanaca i albanaca su samo neki modernizacijski tokovi išli kasnije, ali sada kad su ih prošli, na natalitet im presudno utjeće standard, zaposlenost, dostupnost stanova i sl.
da se ne bi veselili, u hrvatskoj je demografska situacija blagi očaj s tendencijom prelaska u grubi očaj, ali ostale zemlje jugoistočne europe su u još goroj situaciji. čak i na kosovu dolazi do ubrzanog pada fertiliteta, koji uz veliko iseljavanje može lako proizvesti populacijski minus u skorom periodu. jednostavno tradicionalni oblik seljačke obitelji s hrpom djece koja od malih nogu rade, a ne obrazuju se prolazi još samo kod roma i afrikanaca.

dudu
19.07.2011., 11:13
RH nema veću stopu jer ona je oko 10 promila ili ispod toga, a u FBIH oko 11 promila.

22-23 tisuće rođenih na 2-2.05 milijuna stanovnika.

nevenb
19.07.2011., 11:37
RH nema veću stopu jer ona je oko 10 promila ili ispod toga, a u FBIH oko 11 promila.

ma na to sam i mislio, ali po podacima sa FZS ispada da FBiH ima stopu nataliteta od 9,3 za 2010. godinu; očito je da u FBiH ima manje od 2,327 milijuna stanovnika (koliko oni procjenjuju)

SATARAS
19.07.2011., 12:41
ma na to sam i mislio, ali po podacima sa FZS ispada da FBiH ima stopu nataliteta od 9,3 za 2010. godinu; očito je da u FBiH ima manje od 2,327 milijuna stanovnika (koliko oni procjenjuju)

federacija plafon ima oko 2 000 000 miliona i republika srpska oko 1 000 000 milon stanovnika:o

maki83
19.07.2011., 14:25

U RH se stopa nataliteta i fertiliteta moraju korigirat na gore,zbog manjeg broja stanovnika..

Tripo
19.07.2011., 20:13
Koliko ima Bošnjaka i Srba rođenih u BiH u 2010? Dudu, markozzz, Auge, ostali:ne zna:

maki83
19.07.2011., 20:25
Koliko ima Bošnjaka i Srba rođenih u BiH u 2010? Dudu, markozzz, Auge, ostali:ne zna:

bošnjaka max. 19500

srba max. 10700

Tripo
19.07.2011., 20:31
bošnjaka max. 19500

srba max. 10700

Hvala Maki, al može li preciznije? :mig: Gdje naći to na stranicama statističkih zavoda (FBiH, RS, DB):ne zna:

SATARAS
19.07.2011., 21:01
evo samo par reci o starosnoj dobi u makedoniji:kava:
2002 na popisu u makedoniji je bilo do 14 godina 22% stanovnika, da bi 2010 godine taj broj pao na 17%, a broj starijih od 65 godina sa 10% u 2002 godini , skocio je u 2010 na 11,5%:o sto govori da i pored pozitivnog prirodnog prirastaja svake godine od 2002 do 2010 godine, od 3000- 4000 hiljade godisnje , u makedoniji su migracije ka inostranstvu ogromne , i to najverovatnije pretpostavljam albanskog stanovnistva:kava:

Auge
19.07.2011., 22:02

Podatci FZS-a za 2010. po nacionalnoj strukturi na str. 19
http://www.fzs.ba/Dem/DEM%202010.pdf

Podatci za Distrikt Brčko za 2010. (bez nacionalne strukture) na str. 49
http://www.bhas.ba/saopstenja/BRC_2011_001_OPS.pdf

Nacionalna struktura za Distrikt Brčko 2010. na str. 18
http://www.bhas.ba/publikacijebd/2010/Demografija%20za%202010%20DB.pdf

Podatci za RS za 2009. (bez nacionalne strukture) od str. 36
http://www.rzs.rs.ba/Publikacije/Demografija/Demografski_bilten_13.pdf

Podatci za RS za 2010., bez nacionalne strukture.
http://www.rzs.rs.ba/Saopstenja/VitalnaStatistika/RodjeniUmrli_2010.pdf

Auge
19.07.2011., 23:06
Rođeni u BiH 2010.

Federacija BiH -> 20 417

nacionalnost majke
Bošnjakinje -> 16 679
Hrvatice -> 3 368
Srpkinje -> 199

Distrikt Brčko -> 916

nacionalnost majke
Bošnjakinje -> 464
Hrvatice -> 53
Srpkinje -> 377

RS -> 10 147

nacionalnost majke
Bošnjakinje -> ?
Hrvatice -> ?
Srpkinje -> ?

Ukupno BiH: 31 480 živorođene djece u 2010.g.

Auge
20.07.2011., 08:34
Podatci za RS za 2009. (s nacionalnom strukturom) na str. 46
http://www.rzs.rs.ba/Publikacije/Demografija/Demografski_bilten_13.pdf

Ukupno RS -> 10 603 živorođene djece u 2009.g.

nacionalnost majke
Bošnjakinje -> 807 ili 7,61%
Hrvatice -> 68 ili 0,64%
Srpkinje -> 9 202 ili 86,79%

Auge
20.07.2011., 08:53
Procjena živorođenih za BiH za 2010.g. (za RS su primijenjeni koeficijenti iz 2009.g.)

Rođeni u BiH 2010.

Federacija BiH -> 20 417

nacionalnost majke
Bošnjakinje -> 16 679
Hrvatice -> 3 368
Srpkinje -> 199

Distrikt Brčko -> 916

nacionalnost majke
Bošnjakinje -> 464
Hrvatice -> 53
Srpkinje -> 377

RS -> 10 147

nacionalnost majke
Bošnjakinje -> 773
Hrvatice -> 65
Srpkinje -> 8807

BIH 2010.g. (31 480)

nacionalnost majke
Bošnjakinje -> 17 916
Hrvatice -> 3 486
Srpkinje -> 9 383
Ostale -> 695

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Moja prognoza (konzervativna) za generaciju 2010. za 6 godina, prilikom upisa u 1. r. O.Š. uz korekciju podataka FZS-a

Bošnjaci 14 893 + 464 + 773 = 16 129
Hrvati 4042 + 53 + 65 = 4 160
Srbi 199 + 377 + 8807 = 9 383
Ostali -> 695
Ukupno -> 30 367

Moja prognoza (optimistična) za generaciju 2010. za 6 godina, prilikom upisa u 1. r. O.Š. uz korekciju podataka FZS-a

Bošnjaci 14 893 + 464 + 773 = 16 129
Hrvati 4468 + 53 + 65 = 4 586
Srbi 199 + 377 + 8807 = 9 383
Ostali -> 695
Ukupno -> 30 793

Auge
20.07.2011., 09:17
RS ima u planu objaviti Demografsku statistiku, Bilten br. 14, u kojem će se moći naći statistiku živorođenih po nacionalnosti za 2010. tek 12. rujna 2011.

SATARAS
20.07.2011., 09:42
RS ima u planu objaviti Demografsku statistiku, Bilten br. 14, u kojem će se moći naći statistiku živorođenih po nacionalnosti za 2010. tek 12. rujna 2011.

auge dali mozes da pretpostavis koliko ce biti rodjeno beba u 2011 godini u bih, za celu godinu i broj umrlih, onako odokativno:mig::top:

Auge
20.07.2011., 11:31
auge dali mozes da pretpostavis koliko ce biti rodjeno beba u 2011 godini u bih, za celu godinu i broj umrlih, onako odokativno:mig::top:

Na žalost ne mogu, jer nedovoljno temeljito pratim stanje.

Jedino u što sam siguran je manji broj rođenih Bošnjaka u Federaciji BiH, što će, naravno, smanjiti broj rođenih u cijeloj Federaciji, kao i u cijeloj BiH.

Čini mi se da će RS imati pad broja rođenih, a DB stagnaciju.

Bos(bat)man
20.07.2011., 12:44

ovdje ti je sve rečeno o nacionalnoj strukturi djece rođene u BH od 1996-2010

klikni (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=23&t=1222)

Auge
20.07.2011., 13:00

Možeš li staviti izvor za brojke za 2010.? Ja sam stavio poveznice na izvješća FZS-a, RZS-a i BHAS za Distrikt Brčko i broj rođenih je bitno manji.

Što je izvor tvojih brojki za 2010.?

Auge
20.07.2011., 13:45

Bošnjo,

tvoji podatci za 2010. su:

FBiH -> 22 305
RS -> 11 144

Službeni podatci za 2010. su:

FBiH -> 22 382 -> http://www.fzs.ba/Dem/DEM%202010.pdf, str. 12
RS -> 10 147 -> http://www.rzs.rs.ba/Saopstenja/VitalnaStatistika/RodjeniUmrli_2010.pdf, str. 2 (broj za RS uključujući i mrtvorođene je 10 188)

Možeš li objasniti odakle razlika između tvojih i službenih brojki?

Auge
20.07.2011., 13:54
Procjena živorođenih za BiH za 2010.g. (za RS su primijenjeni koeficijenti iz 2009.g.)

Rođeni u BiH 2010.

Federacija BiH -> 22 382

nacionalnost majke
Bošnjakinje -> 16 679
Hrvatice -> 3 368
Srpkinje -> 199

Distrikt Brčko -> 916

nacionalnost majke
Bošnjakinje -> 464
Hrvatice -> 53
Srpkinje -> 377

RS -> 10 147

nacionalnost majke
Bošnjakinje -> 773
Hrvatice -> 65
Srpkinje -> 8807

BIH 2010.g. (33 445)

nacionalnost majke
Bošnjakinje -> 17 916
Hrvatice -> 3 486
Srpkinje -> 9 383
Ostale i nepoznato -> 2660

--------------------------------------------------------------------------

Ispravak.

FZS ne donosi nacionalnost roditelja izvanbračne djece, za razliku od Distrikta Brčko i Republike Srpske, pa je ukupni broj rođenih u BiH veći, kao i broj ostalih i nepoznatih.

Auge
20.07.2011., 14:10
Živorođeni u BIH 2010.g. prema nacionalnosti majke:

Moja prognoza za generaciju 2010. za 6 godina, prilikom upisa u 1. r. O.Š., uz korekciju podataka FZS-a

nacionalnost majke
Bošnjakinje -> 16 326
Hrvatice -> 4 572
Srpkinje -> 9 401
Ostale -> 713

Ukupno -> 31 012

Auge
20.07.2011., 15:22
BIH 2010.g. živorođeni prema nacionalnosti majke

prema podatcima FZS, RZS i BHAS uz dvije nepoznanice:
a) nacionalna struktura rođenih u RS (izvedena prema koeficijentima za 2009.)
b) nacionalna struktura izvanbračne djece u F BiH (izvedena prema nacionalnoj strukturi živorođene bračne djece u 2010. u F BiH)

nacionalnost majke
Bošnjakinje -> 19 521
Hrvatice -> 3 810
Srpkinje -> 9 402
Ostale -> 712
Ukupno -> 33 445

Bos(bat)man
21.07.2011., 10:20
Službeni podatci za 2010. su:

FBiH -> 22 382 -> http://www.fzs.ba/Dem/DEM%202010.pdf, str. 12
RS -> 10 147 -> http://www.rzs.rs.ba/Saopstenja/VitalnaStatistika/RodjeniUmrli_2010.pdf, str. 2 (broj za RS uključujući i mrtvorođene je 10 188)

Možeš li objasniti odakle razlika između tvojih i službenih brojki?

što se tiče FBH ovdje je sve razjašnjeno klikni (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=96&t=1203) jer se broj 22.305 odnosi na rođene IZ FBH, a 22.382 U FBH (dakle i oni iz RS) što ti nisi primjetio kao razliku

a što se tiče srpskog entiteta, to treba pitati njihov statistički zavod jer nisu dosljedni sami sebi, po ovom pregledu po mjesecima brojka rođenih je 11.144 pogledati (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=94&t=714) što je i meni bilo malo puno, s obzirom na ranije godine, a eto kad su se izgleda presabrali došli su na tu cifru od 10.147 pogledati (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=94&t=1293)

ne uzima se nacionalnost po majci, nego po ocu, po prezimenu,
moraju se rasporediti i vanbračna djeca !! pa bi to bilo ovako
pogledati (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=96&t=1203)

Auge
21.07.2011., 10:48
što se tiče FBH ovdje je sve razjašnjeno klikni (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=96&t=1203) jer se broj 22.305 odnosi na rođene IZ FBH, a 22.382 U FBH (dakle i oni iz RS) što ti nisi primjetio kao razliku

a što se tiče srpskog entiteta, to treba pitati njihov statistički zavod jer nisu dosljedni sami sebi, po ovom pregledu po mjesecima brojka rođenih je 11.144 pogledati (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=94&t=714) što je i meni bilo malo puno, s obzirom na ranije godine, a eto kad su se izgleda presabrali došli su na tu cifru od 10.147 pogledati (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=94&t=1293)

1.) Hvala.

2.) Tko odgaja izvanbračnu djecu? U pravilu, majke i njihove obitelji, a ne očevi.

3.) Podatci za očeve su manje obuhvatni, pa je nacionalnost majke bolji indikator.

Auge
21.07.2011., 10:54
Bošnjo,

molio bih poveznicu na pregled R-5/2010 za Federaciju koji spominješ na:
http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=96&t=1203

Pozdrav!

Bos(bat)man
21.07.2011., 11:19
1.) Hvala.

2.) Tko odgaja izvanbračnu djecu? U pravilu, majke i njihove obitelji, a ne očevi.

3.) Podatci za očeve su manje obuhvatni, pa je nacionalnost majke bolji indikator.

nacionalnost će toj djeci kasnije određivati prezime !! a ono je u 99% sluačjeva očevo
obrazac koji tražiš je neko postavio na prethodnim stranama (poprilično unazad) pa ako te ne mrzi potraži, ja ga imam skinut u pdf-u i postavio sam najznačanije detalje

Auge
21.07.2011., 11:32
nacionalnost će toj djeci kasnije određivati prezime !! a ono je u 99% sluačjeva očevo
obrazac koji tražiš je neko postavio na prethodnim stranama (poprilično unazad) pa ako te ne mrzi potraži, ja ga imam skinut u pdf-u i postavio sam najznačanije detalje

Za izvanbračno dijete bitnije je u kojoj religiji i jeziku će ga odgojiti majka i njezina obitelj. Uostalom, izvanbračna djeca u pravilu i nose majčino prezime. Neće valjda od oca, koji ih i ne priznaje.

Kasim Trnka - je li po tebi Bošnjak, Hrvat ili Čeh? Ako prezime određuje nacionalnost, onda ne bi mogao biti Bošnjak, a obojica ćemo se složiti da je u pitanju Bošnjak.

Vidim da si stavio skenirani obrazac R-5/2010, ali si na njemu intervenirao, a ja bih htio vidjeti original. Znaš gdje si ga našao, pa daj postavi poveznicu.

maki83
22.07.2011., 05:52
stigli podaci za migracije za prvih pola godine 2011..

-migracije unutar federacije:

kanton sarajevo +853 :D

-DGG prema RS -55 :D

-migracije unutar BiH

Jablanica+Konjic -90

SATARAS
22.07.2011., 09:55

daj bosnjo pojednostavi malo ,stvaro je zeznuti shvatiti koliko je rodjeno na 10 tabela:confused: daj jednu ali vrednu:top:

Bos(bat)man
22.07.2011., 11:41
molio bih poveznicu na pregled R-5/2010 za Federaciju koji spominješ na:
http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=96&t=1203

klikni (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=96&t=1086)

Bos(bat)man
22.07.2011., 11:46
daj jednu ali vrednu:top:

čitaj prvu tabelu na prvom postu

i posljednji red/ništa ti drugo nije važno, koji kaže

prirast +2.049=rođeni 22.305/umrli 20.256)
bošnjaka + 4299
hrvata -1251
srba -1021
ostali +22

lider30
22.07.2011., 15:51

-migracije unutar BiH

Jablanica+Konjic -90

Jablanica i Konjic će spasti (ili su već spali) na 30 k stanovnika zajedno. Ionako je sve uz magistralnu cestu nabijeno i ostatak obe općine je park prirode.

divizija
22.07.2011., 17:26
Jablanica i Konjic će spasti (ili su već spali) na 30 k stanovnika zajedno. Ionako je sve uz magistralnu cestu nabijeno i ostatak obe općine je park prirode.

možemo očekivati separatistički pokret za izdvajanje iz HNŽ uz poklike "jablanica bosna- nikad hercegovina".
uzvratit ćemo pozivom na jednu, nedjeljivu, građansku i multietničku HNŽ.

Bujko
22.07.2011., 19:39

-migracije unutar BiH

Jablanica+Konjic -90
Opa! Poklopiše Hrvati DGG i Jablanicu + Konjic! Aferim!

Slijede Bihać i Sarajevo. A nakon toga, put do Drine i Zemuna je slobodan...

Pozdravio te Jack...

Grunf
22.07.2011., 20:42

Pozdravio te Jack...

Prpa ha? :D

divizija
23.07.2011., 12:07

Pozdravio te Jack...

ništa mi ne poklapamo, samo gledamo kako valorizirati prirodni rezervat.

maki83
23.07.2011., 13:18

Pozdravio te Jack...

nama je bitno da u HNŽ ostvarimo 2/3 većinu,a svako iseljavanje iz Konjic i Jabalnice tome pomaže, pošto koristite samo primozak to niste u stanju shvatiti..

divizija
23.07.2011., 14:04
nama je bitno da u HNŽ ostvarimo 2/3 većinu,a svako iseljavanje iz Konjic i Jabalnice tome pomaže, pošto koristite samo primozak to niste u stanju shvatiti..

nepodjeljivu, multietničku, građansku HNŽ:top:

Robbie MO
25.07.2011., 01:12
Neki detalji koje sam prepisao iz neumske župne matice

God. 1995.
Siječanj, 1. Nova Godina. Na misi priopćene statistike župe u 1994: kršteno 54 (26 muških i 28 ženskih),, vjenčano 14 parova, umrlo 9(3 muška i 6 ženskih). Najavljen i raspored prvog potpunog blagoslova obitelji po Neumu te prigodnog prikupljanja podataka za kartoteku.

God. 1997.
Župa ima oko 2.200 vjernika (43 krštenih a 10 umrlih)
Lipanj, 17. Članovi ministranstkih zborova (koji su uredno ministrirali u proteklom razdoblju i nisu bili spriječeni) išli su na duhovnu obnovu i izlet u Kruševo kod Mostara. Bilo je oko 400 ministranata iz raznih dijecezanskih župa u Hercegovini. Iz Neuma je župnik vodio 27 ministranata.

Robbie MO
25.07.2011., 01:36
Btw jeste vidjeli prvu crkvu u centru Neuma koja se gradi?
http://zupa-gospeodzdravlja.com/images/stories/nova_crkva/crkva%2014.jpg
(uočiti radnike na krovu :D, ne mislim na zastavu nego koliko je crkva velika :D)

Neumski župni list koji se zove Zvijezda Mora, evo što piše o crkvi i zvoniku crkve:
"Godina 2010. ostat će zasigurno zabilježena u povijesti Neuma kao godina izuzetnog značaja. Tijekom nje izgrađeno je u samom središtu grada zdanje koje će promijeniti vizuru grada i postati sigurno jedna od njegovih najprepoznatljivijh oznaka. Riječ je o novoj crkvi u središtu grada. Crkva je već sama po sebi vidljiva, a kad dobije predviđeni zvonik bit će najuočljiviji objekt s koje god strane se ulazilo u Neum.
Na koncu, što reći? Svima koji sudjelovali u njezinoj izgradnjisvima veliko hvala uime Božje, a tebi, Neume, iskrena čestitka!"

Inače župnik se u jednom članku buni kako nikako da se skupi dovoljno donacija za zvonik crkve, iz čega se (uz tekst iznad) da zaključiti da će biti kolosalan. Iako je očigledno u pitanju isprobani "mostarski recept" (http://img848.imageshack.us/img848/4011/41997216.jpg), ja sam ipak za nešto skromniju varijantu, s obzirom da će to biti jedini objekt u Neumu koji će svijetlit po noći, možda nešto ovako:http://eyeonapologetics.files.wordpress.com/2010/07/salt-lake-city-mormon-temple.jpg
:D

Neum do sada nije imao crkvu u samom gradu, a sada je dobio skoro katedralu. U najavi je i izgradnja kapele Svetog Nikole na plaži, zaštitnika pomoraca, kao donacija nadbiskupije u Bariju (Italija).

Robbie MO
25.07.2011., 01:45
Inače, pored 99% Hrvata, ako sam dobro prebrojao u Neumu više ima stalno nastanjenih Srba i Albanaca nego Muslimana (više cijelih obitelji). Srba je i 91. bilo više nego Muslimana.

Imam kompletan poimenični popis birača, s godištem i adresom.
Na spisku od oko 3 i pol tisuće ljudi 130-150 je Muslimana, i to sa 100 različitih prezimena, dakle nema cijelih obitelji što govori da nitko tu od njih ne živi. Postoje samo 2-3 cijele muslimanske obitelji, ako se stari bračni parovi mogu nazvati obiteljima. U biti samo je jedna prava obitelj. 80-90% tih imena je jednom nogom u grobu - imaju preko 50 ili čak 60 godina starosti, te je očigledno da ne žive čak ni u BiH: ako utipkate u Google ili FB ime i prezime najčešće će osobu svrstati negdje u Skandinaviju.
Neum je najkatoličkija općina na Jadranu. :D
http://www.youtube.com/watch?v=PpSDOowP_6k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=FWsGE8hC7qs&feature=related

Robbie MO
25.07.2011., 03:26
Susret s papom Benediktom
http://www.zupa-gospeodzdravlja.com/images/stories/vijesti/Susret_s_papom/zagreb_1.jpg

gigi10
25.07.2011., 20:59
Svibanj 2011.g.

Najzanimljivije...

Cazin 40/41

Tuzla 53/88 :eek:

Zenica 85/104

Goražde 13/21

Bugojno 16/35

Jajce 20/12 :D

Vitez 19/15 :)

Mostar 87/91 veći broj živorođenih od Tuzle i Zenice :D

Rama i Stolac pozitivni...

TG 24/21 :top:

Grahovo 3/1 :rofl:

Glamoč 0/8

Kupres 4/2

gigi10
25.07.2011., 21:03
FBiH 5.mj.2011.g
1542/1704

P.S. Hvala Jack-u

dudu
25.07.2011., 21:45
hvala što si me potsjetio da provjerim mail, stigli podaci danas u 4. :D

dudu
25.07.2011., 21:54
1-5/2011, Herceg-Bosna

Domaljevac-Šamac 8/22
Odžak 25/87
Orašje 40/104

Bugojno 108/123
Busovača 59/64
Dobretići 0/5
Donji Vakuf 45/46
Fojnica 37/79
Uskoplje 53/61
Jajce 80/84
Kiseljak 67/69
Kreševo 12/23
Novi Travnik 86/85
Travnik 206/212
Vitez 97/84

Usora 8/30
Žepče 102/83

Čapljina 62/101
Čitluk 58/76
Jablanica 28/34
Konjic 80/95
Mostar 401/416
Neum 3/12
Prozor-Rama 42/37
Ravno 0/8
Stolac 25/43

Grude 57/45
Ljubuški 66/105
Posušje 52/74
Široki Brijeg 125/106

B.Grahovo 3/6
Drvar 16/56
Glamoč 13/29
Kupres 11/13
Livno 77/122
Tomislavgrad 73/119

1-5/2010

Srednjo-Bosanski Kanton

Bugojno 100/103
Busovača 63/55
Dobretići 0/3
Donji Vakuf 49/64
Fojnica 46/57
Gornji Vakuf-Uskoplje 54/57
Jajce 88/65
Kiseljak 83/54
Kreševo 19/22
Novi Travnik 95/82
Travnik 183/215
Vitez 97/60

Žepče 99/101

Hercegovačko-Neretvanski Kanton

Čapljina 63/93
Čitluk 50/59
Jablanica 26/45
Konjic 77/81
Grad Mostar 404/445
Neum 3/13
Prozor-Rama 47/28
Ravno 0/0
Stolac 26/57

Zapadno-Hercegovački Kanton

Grude 37/35
Ljubuški 78/125
Posušje 59/53
Široki Brijeg 103/94

Herceg-Bosanski kanton

Bosansko Grahovo 6/10
Drvar 20/57
Glamoč 12/31
Kupres 9/20
Livno 102/122
Tomislavgrad 76/93

dudu
25.07.2011., 21:58
1-5/2011 Turska Hrvatska

Bihać 200/228
B.Krupa 109/96
B.Petrovac 15/58
Bužim 88/42
Cazin 230/179
Sanski Most 65/117
Ključ 31/59
V.Kladuša 203/143

dudu
25.07.2011., 22:19
1-5/2011 Bošnjakistan

Banovići 80/65
Čelić 21/38
Doboj Istok 55/46
Gračanica 163/102
Gradačac 123/132
Kalesija 130/92
Kladanj 33/52
Lukavac 140/194
Sapna 37/34
Srebrenik 139/96
Tuzla 401/449
Živinice 204/175

Breza 38/57
Doboj Jug 19/11
Kakanj 150/160
Maglaj 90/82
Olovo 24/47
Tešanj 195/136
Vareš 25/51
Visoko 137/153
Zavidovići 121/137
Zenica 466/465

Pale 1/4
Goražde 71/98
Uštikolina 2/3

Centar 241/293
Hadžići 38/96
Ilidža 281/212
Ilijaš 147/72
Novi Grad 512/372
Novo Sarajevo 294/285
Stari Grad 127/159
Trnovo 4/11
Vogošća 120/69

PFC
26.07.2011., 07:39

-migracije unutar BiH

Jablanica+Konjic -90

A koliko je prema Hrvatskoj i da li uopste ima migracije prema ostatku HB-a i Hrvatskoj? :)

.

divizija
26.07.2011., 11:04
A koliko je prema Hrvatskoj i da li uopste ima migracije prema ostatku HB-a i Hrvatskoj? :)

.

vrlo vjerojatno ih ima, što samo potvrđuje pretvaranje istog kraja u rezervat prirode.

Robbie MO
26.07.2011., 13:25
1-5/2011 Bošnjakistan

Sanski Most 65/117
Ključ 31/59
Čelić 21/38
Kladanj 33/52
Breza 38/57
Olovo 24/47
Hadžići 38/96

Ouch!

Sanski Most- Strateški najvažnija općina prema Banja Luci (vjerojatno zato i najveće napuhavanje). Dovoljno rođenih za održanje općine od 11 400 ljudi (općina danas službeno procijenjena na: 60 300 , :rofl: :lol:. I tu nije kraj: ovaj broj se pribraja broju stanovnika Federacije, čime se dobija službena procjena broja stanovnika Federacije. :lol: ). Broj umrlih odgovara općini od: 20 500 ljudi

Ključ: Dovoljno rođenih za održanje općine od 5 400 ljudi (općina danas službeno procijenjena na: 19 700 , to jest skoro 20 000 :rofl: ).

Čelić- dovoljno rođenih za održanje općine od 3700 ljudi (općina danas službeno procijenjena na: 14 000 , :rofl: ). Broj umrlih odgovara općini od: 6600 ljudi

Kladanj: službena procjena stanovnika: 15 000
Dovoljno rođenih za održanje općine od: 5800 stanovnika.

Hadžići: službena procjena stanovnika: 22 600
Ove godine imaju djece dovoljno za dugoročno održanje brojke od: 6600 stanovnika

Za usporedbu:
ZHŽ ima svake godine 1000 prvašića, zadnjih deset godina stalna i stabilna brojka, što je dovoljno za održanje 73 000 stanovnika do druge polovice 21. stoljeća
Službena procjena danas: 82 000 stanovnika

Robbie MO
26.07.2011., 13:34
Mostar (100 000 stanovnika) i Tuzla ("130 000") u prvih 5 mjeseci se izjednačili po broju rođenih.

Oba 401. :D

Od svih etničkih grupa u dva grada, jedino Hrvati Mostara imaju pozitivan priraštaj.

dudu
26.07.2011., 16:08
gledano iz hrvatske perspektive, a znajući kakve podatke daje FZS godinama svaki pad broja rođenih u SBŽ-u je dobar za Hrvate, osim u Vitezu, Kiseljaku i Kreševu, tu svaki porast ujedno označava i rast broja rođenih Hrvata. isto vrijedi i za Mostar, Stolac, Ramu i Čapljinu.

Robbie MO
26.07.2011., 16:19
Po službenoj procjeni od tobožnjih 60 300 stanovnika Sanskog Mosta, a koja je dio procijenjenog broja stanovnika Federacije, taj grad bi uz normalni natalitet od 10 promila trebao godišnje imati 603 rođenja.

U prvih pola godine ima 65 rođene djece.

Znači još mu fali 540. :D

dudu
26.07.2011., 16:22
Po službenoj procjeni od tobožnjih 60 300 stanovnika Sanskog Mosta, a koja je dio procijenjenog broja stanovnika Federacije, taj grad bi uz normalni natalitet od 10 promila trebao godišnje imati 603 rođenja.

U prvih pola godine ima 65 rođene djece.

Znači još mu fali 540. :D

ma to im je ostalo još iz ratnih vremena, Sanski Most je u jednom trenutku stvarno imao preko 60 tisuća ljudi, pa je u kratkom vremenu skliznuo na 45 tisuća (prije 10-tak godina), sad nema više od 25 tisuća.

Robbie MO
26.07.2011., 16:29
Baš me zanima koliko je Sanski Most imao rođenih 1996.

Ima još dosta općina koje će do 2050. postati rezervat ili će imati stanovnika kao malo veće selo.

Čelić bi trebao imati 140 rođenih ove godine da bi imao natalitet 10 promila.
Do sada ima 21.

Ključ bi trebao imati također 140 rođene djece u 2011. da ima 10 promila, do sada ima 31.

Hadžići sa svojih 22 600 stanovnika morali bi imati 226 rođenih ove godine za neki jadan natalitet od 10 promila, prvih pet mjeseci imaju 38.

Općine Ključ i Čelić za 6 godina će imat sve skupa dva razredna odijeljenja, sva djeca će im stat u jednu manju školu. Neumska škola "Alojzija Srepinca" danas ima 500 učenika i tri odijeljenja. Treba pitati don Puljića u Neumu, Neum ove godine možda bude imao više rođene djece od Hadžića. :D
Jablanicu i Ključ mislim da je prešišao po broju učenika, ili je tu negdje.

Koliko košta zemlja u Ključu za uzgajanje jagoda? :D

Grunf
26.07.2011., 16:46
Ma, rat je ubio BiH. Tu nema sumnje. Ovaj pad broja stanovnika će se samo ubrzati, mislim da će pasti ispod 3 milijuna ljudi do 2020. godine.

Hrvati samo trebaju gledati da zadrže broj stanovnika na ovoj razini i to će biti uspjeh.

gigi10
26.07.2011., 16:49
gledano iz hrvatske perspektive, a znajući kakve podatke daje FZS godinama svaki pad broja rođenih u SBŽ-u je dobar za Hrvate, osim u Vitezu, Kiseljaku i Kreševu, tu svaki porast ujedno označava i rast broja rođenih Hrvata. isto vrijedi i za Mostar, Stolac, Ramu i Čapljinu.

Jel imaš broj krštenih po župama za 2010.g?

Robbie MO
26.07.2011., 16:51
Cijeli Bošnjakistan ćemo poklopiti jagodama.

Nadam se da se Todorić već nije toga sjetio.

gigi10
26.07.2011., 16:56
Cijeli Bošnjakistan ćemo poklopiti jagodama.

Nadam se da se Todorić već nije toga sjetio.

Tuzla i Zenica slabije u svibnju od Mostara, znači i urbani Hrvati su fertilniji, koliko znam u Tuzli je dosta mlado stanovništvo.

P.S. Kad se otvara Brodomerkur?

Robbie MO
26.07.2011., 17:15
Dosta velikom brzinom se izgrađuje, po meni najranije oko Božića, najkasnije u proljeće.

1000 novih radnih mjesta
multipks kino (mislim da je Cinestar). Mostar trenutno nema kino.
Mc Donalds
navodno sjedište jedne nove TV kuće i studio još jedne, te još par medija
najveći shoping centar u Dalmaciji i Hercegovini
Hotel i bazeni na devetom katu
Pored SCCa = najveća zgrada u BiH

http://img594.imageshack.us/img594/4295/brodomerkur5.jpg
http://img30.imageshack.us/img30/3359/p7212917.jpg

Btw, danas se nastavlja gradnja mosta koji će spojiti Centar II s atraktivnim lokacijama na nenaseljenom sjeveru grada, inače par stotina metara od Brodomerkura:
http://dnevnik.ba/novosti/bih/hering-vlastitim-novcem-gradi-most-preko-neretve

Robbie MO
26.07.2011., 17:42
"Mostar se, odlukom Ustavnog suda BiH, predaje promostarskim građanima"

http://www.novasloboda.ba/clanak/citaj/15533/go-sda-mostar-mostar-se-odlukom-ustavnog-suda-bih-predaje-hrvatima

garanga
26.07.2011., 18:47
Koliko ovaj robi sebe hrabri ovim podacima taman ce skupit hrabrosti pa i kupiti stan u Sjevernom logoru normalno za desetak godina kad budu napravljeni,a u vezi brodomerkura,ma ne trebam nista pricati prodji kroz Orku i znaces kakva sudbina i njega ceka.

facundo111
26.07.2011., 19:34
Dosta velikom brzinom se izgrađuje, po meni najranije oko Božića, najkasnije u proljeće.

1000 novih radnih mjesta
multipks kino (mislim da je Cinestar). Mostar trenutno nema kino.
Mc Donalds
navodno sjedište jedne nove TV kuće i studio još jedne, te još par medija
najveći shoping centar u Dalmaciji i Hercegovini
Hotel i bazeni na devetom katu
Pored SCCa = najveća zgrada u BiH

http://img594.imageshack.us/img594/4295/brodomerkur5.jpg
http://img30.imageshack.us/img30/3359/p7212917.jpg

Btw, danas se nastavlja gradnja mosta koji će spojiti Centar II s atraktivnim lokacijama na nenaseljenom sjeveru grada, inače par stotina metara od Brodomerkura:
http://dnevnik.ba/novosti/bih/hering-vlastitim-novcem-gradi-most-preko-neretve

Što se konkretno događa vezano uz Sjeverni logor? Ima li šanse da zaista postane prekretnica za cijeli grad i dalje? Grade li Hrvati išta na istočnoj strani osim u Potocima i ispod aerodroma?

dudu
26.07.2011., 19:35
bit će super kad se zavšri multiplex, baš ono što je Mostaru kao velikom gradu nedostajalo. :top:

Grunf
26.07.2011., 19:45
bit će super kad se zavšri multiplex, baš ono što je Mostaru kao velikom gradu nedostajalo. :top:

:top:

Jel postoje u Mostaru zatvoreni bazeni? Ak ne to bi isto trebali napraviti. :top:

dudu
26.07.2011., 19:48
Robbie je napisao da će u ovom centru biti bazen, ali to je vjerojatno neka ekskluziva.

Grunf
26.07.2011., 19:58
Ma mislim na gradske.

dudu
26.07.2011., 20:06
Ma mislim na gradske.

samo otvoreni bazen.

dudu
26.07.2011., 20:07
tješi sebe a nije svjestan da će se svi hrvati iz Bosne sliti u tih par hercegovačkih opština, odnosno da se taj proces već uveliko odvija, zato i ima Mostar takve cifre, zbog doseljavanja bosanskih hrvata
samo što to ili ne kontaju ili ne žele da priznaju

mislim da nema nikog tko ne bi potpisao da bosanski Hrvati dolaze u Mostar, dapače, što se mene tiče nek svi zenički i sarajevski Hrvati dođu u Mostar. :top:

maki83
26.07.2011., 20:22
mislim da nema nikog tko ne bi potpisao da bosanski Hrvati dolaze u Mostar, dapače, što se mene tiče nek svi zenički i sarajevski Hrvati dođu u Mostar. :top:

dapače neka svi Hrvati TK,ZDK,KS dosele unutar južnih granica banovine:D

Aztec
26.07.2011., 22:19

Podrzavam. :top: Sto se vise "utornjamo" to bolje.

P.S. Kolega Dudu, imate jednostavno prekrasan potpis. :cerek:

facundo111
27.07.2011., 08:48
1-5/2011 Bošnjakistan
Pale 1/4

Kako Pale? To je Srpska.

Michael Collins
27.07.2011., 09:04
Kako Pale? To je Srpska.

možda one mini općinice poslije Daytona, tip 3-4 zaseoka je pripalo Federaciji :ne zna:

Bos(bat)man
27.07.2011., 11:41
možda one mini općinice poslije Daytona, tip 3-4 zaseoka je pripalo Federaciji :ne zna:

nije par zaseoka, nego skoro 1/5 opštine
da ne bi nekima bilo nejasno i postavljali slična pitanja evo teritorijalnog ustroja BH po entitetima, kantonima i opštinama
karta (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=13&t=725)

dudu
27.07.2011., 12:07
Kako Pale? To je Srpska.

Pale-Prača, kao manji dio velike općine Pale otprije rata. isti je slučaj i s općinom Foča-Ustikolina.

facundo111
27.07.2011., 12:32
Pale-Prača, kao manji dio velike općine Pale otprije rata. isti je slučaj i s općinom Foča-Ustikolina.

Provjerih. Pale - Prača, 130 četvornih kilometara i 1572 stanovnika. Pale u Srpskoj - 492 četvorna kilometra i oko 30.000 stanovnika

markozzz
27.07.2011., 14:51
nije par zaseoka, nego skoro 1/5 opštine
da ne bi nekima bilo nejasno i postavljali slična pitanja evo teritorijalnog ustroja BH po entitetima, kantonima i opštinama
karta (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=13&t=725)

ako ćemo iskreno nije ti najtočnija karta...istočni dio bivše općine gradačac ne pripada pelagićevu, nego modriči....

dudu
27.07.2011., 16:05
Bošnjaci ne misle poštovati odluku Ustavnog suda BIH na temu Mostarskog statuta.

Upozoravaju kako međunarodna zajednica, pod svaku cijenu, želi Mostar dati Hrvatima i tako preko Ustavnog suda riješiti položaj Hrvata u BiH, ostvarujući time pretpostavke za treći entitet, kojim bi, smatraju u SDA, Mostar bio sjedište tog priželjkivanog entiteta.

http://www.novasloboda.ba/clanak/citaj/15554/zijo-hadziomerovic-necemo-nikada-dopustiti-izmjenu-mostarskog-statuta

a ja im kažem, vratite Mostar građanima, dosta nam je etničkih podjela, Mostar Mostarcima! :top:

TNG
27.07.2011., 17:20
Interesantno ali da je situacija obrnuta bosnjaci muslimani bi se pozivali na odluku ustavnog suda :lol:

Ocito je da se ode radi o ljudima koji postuju zakone i OHR ..sud i slicno ..samo kad njima to odgovara ..a kad je kontra njih onda ne postuju nista

Znaci ..ili statut u sve druge gradove ili micanje tog statuta iz mostara ..uostalom ako mostar ima ..zasto nebi travnik ima slicnu stvar ili cak i neko jos gradovi :D

Opet ako drugi nemaju ..zasto mostar mora imat

PCM
27.07.2011., 19:23
Bošnjaci ne misle poštovati odluku Ustavnog suda BIH na temu Mostarskog statuta.

http://www.novasloboda.ba/clanak/citaj/15554/zijo-hadziomerovic-necemo-nikada-dopustiti-izmjenu-mostarskog-statuta

a ja im kažem, vratite Mostar građanima, dosta nam je etničkih podjela, Mostar Mostarcima! :top:

Skandalozno je ovo koje fašističke ideje gaje mostarski Muslimani na čelu sa njihovim SDA ... Gradjani Mostara ipak žele živjeti u prosperitetu, slobodi i demokraciji . :kava: Diskriminirajući statut će pasti na zadovoljstvo svih građana Mostara. (posebno nekih :D)

garanga
28.07.2011., 13:21
Interesantno razmisljanje pojedinih forumasa u vezi mostarskog statuta i pominjanje nekih fasistickih metoda,a svi dobro znamo ko su fasisti u BiH najvecim dijelom.Gospodo draga trebate se malo podsjetiti kakvo je stanje kada se glasa na nivou drzave,vrijedili tu jedan covjek jedan glas,ne budite licemjeri i pominjati ono samo gdje vas zulja.Jedino na svim nivoima jedan covjek jedan glas ili nikako,uostalom sta se bojite ta stalno ponavljate da bosnjaka nema preko 50% u BiH,onda fino koalicija Mile ronhil i Cova cirilicar i vladate.

dudu
28.07.2011., 13:29
BIH je konstituirana od tri naroda, prema tome na nacionalnoj razini nikad neće biti jedan čovjek, jedan glas. na lokalnoj nema potrebe za tim. :mig:
inače, zna se tko su najveći fašisti, glasači SDP-a i SDA.

divizija
28.07.2011., 13:29
Interesantno razmisljanje pojedinih forumasa u vezi mostarskog statuta i pominjanje nekih fasistickih metoda,a svi dobro znamo ko su fasisti u BiH najvecim dijelom.Gospodo draga trebate se malo podsjetiti kakvo je stanje kada se glasa na nivou drzave,vrijedili tu jedan covjek jedan glas,ne budite licemjeri i pominjati ono samo gdje vas zulja.Jedino na svim nivoima jedan covjek jedan glas ili nikako,uostalom sta se bojite ta stalno ponavljate da bosnjaka nema preko 50% u BiH,onda fino koalicija Mile ronhil i Cova cirilicar i vladate.

nama hrvata odgovara da se konsocijaski prostup provodi i na lokalnoj razini, ali NE SAMO u mostaru.
imati ga samo u gradu s hrvatskom većinom, a nigdje drugdje je naprosto diskriminacija. zašto travnik nema statut kao mostar?

ako nema nigdje, nema ni u mostaru.
bošnjaka sada nema 50%, ali će s vremenom biti na razini čitave BIH.

dudu
28.07.2011., 13:34
http://www.hercegbosna.org/vijesti/gospodarstvo/hercegovci-uvjerljivo-najveci-izvoznici-u-bih-3899.html

jedna zanimljivost, iako je uvrježeno mišljenje da su Hercegovci najveći uvoznici u BIH, po zadnjim podacima su i najveći izvoznici u BIH.

Robbie MO
28.07.2011., 21:09

Alo, ustavni sud je presudio, i odluka ce se ispostovati.
Kao i svaka do sada. (odluka da su srbi konstitutivni u federaciji i hrvati i musl konstitutivni u RS, odluka o ukidanju prefiksa "srpski" kod gradova RS, te sada odluka o uskladjivanju granica izbornih jedinica u Mostaru s brojem biraca...)
O provedbi presude uopce nema rasprave.

Modern Gent
28.07.2011., 21:13
Alo, ustavni sud je presudio, i odluka ce se ispostovati.
Kao i svaka do sada. (odluka da su srbi konstitutivni u federaciji i hrvati i musl konstitutivni u RS, odluka o ukidanju prefiksa srpski, te sada odluka o uskladjivanju granica izbornih jedinica u mostaru s brojem biraca...)
Bošnjaci su jedini "patriJote" na kugli zemaljskoj koji navodno obožavaju državu čiji ustavni sud i njegove odluke ni najmanje ne poštuju. "Volimo Bosnu dok je po našem", to je moto ovih patriJota. Kad nije po njihovom, jebeš "Bosnu" i njene institucije...

Robbie MO
28.07.2011., 21:35
Potpuno je nebitno sto misli neki lokalni politicar, ili kako je u Travniku, kako je na razini BiH, kako je ovdje kao je ondje itd.
Ustavni sud je odlucio i to je jedino bitno. Gotova prica.
Ustavni sud je donio presudu o neustavnim granicama izbornih jedinica Mostara, a ne o drzavnoj razini. Sto se tice toga kako je na drzavnoj razini, ako Muslimani misle da je paritet Hrvata u drzavnoj vlasti protuustavan, neka uloze zalbu ustavnom sudu. (pa ce im biti odgovoreno da jednaka zastupljenost naroda u drzavnoj vladi pise u jednoj recenici u ustavu).

Ustavni sud je odlucio, i ukoliko lokalni organi ne budu proveli presudu, presudu ce provesti OHR, koji tome i sluzi (da natjera da se postuje ustav i da osigura da se odluke temeljnih institucija drzave provode bez kocenja), cini se OHR i ostaje radi Mostara (to tvrde i u mostarskoj SDA: "Zijad Hadžiomerović, predsjednik Gradskog odbora SDA Mostar, tvrdi kako OHR i ostaje u BiH samo kako bi riješio mostarski paket " http://www.hercegovina.info/vijesti/hercegovina/mostar-hercegovina/zijo-hadziomerovic-necemo-nikada-dopustiti-izmjenu-mostarskog-statuta). S obzirom koliko je komesanje nastalo u antimostarskim fasistickim strankama SDA i SBiH, cini se da su naculi da OHR priprema novi statut koji ce biti uskladjen s ustavom, inace ne bi pocele graktati i javljati se u isti dan. I SDS se bunio protiv odluke o ukidanju prefiksa srpski u gradovima RS, pa nije pomoglo, i Hrvati su se bunili Petricevim amandmanima koji su uskladili sastav vlade s presudom o konstitutivnosti Srba u Federacij i ubacili ministre "Srbe", pa nije pomoglo, zao mi je.

SATARAS
29.07.2011., 09:12
hteo bi da se nadovezem da su bosnjaci samo pioni u rukama turske i amerike koje kroje ovo podneblje:o kosmet su nam sada uzeli :( sledeca je raska oblast , i kada to otcepe onda stupa federacija i republika srpska na red:kava: imaju veoma jak lobi , i mogli bi uz pomoc turske i saudijske arabije koja ih finansiraju i pomazu da ugroze opstanak srba i hrvata u bih. zato treba srbi i hrvati da sto vise lobiraju za podelu bosne na tri dela i pripajanje rs srbiji, hrvatskog entiteta hrvatskoj, a ovo sto ostane bosnjama:kava: spremaju nam turci gadnu igru u bih, gde plasim se da se ide ko u slucaju kosmeta da se ocisti bih od srba i hrvata:( daj boze da gresim ,ali ovo sa kosmetom je samo pocetak:kava: trenutno bosnje se drze po strani,ali uz pomoc ovih zemalja opet bi krenuli u napad:o zato treba ih ekonomski sto vise razarati i da zbog toga napustaju bih u inostranstvo za poslom, kako bi im se smanjio broj sto vise:kava:

facundo111
29.07.2011., 09:46
hteo bi da se nadovezem da su bosnjaci samo pioni u rukama turske i amerike koje kroje ovo podneblje:o kosmet su nam sada uzeli :( sledeca je raska oblast , i kada to otcepe onda stupa federacija i republika srpska na red:kava: imaju veoma jak lobi , i mogli bi uz pomoc turske i saudijske arabije koja ih finansiraju i pomazu da ugroze opstanak srba i hrvata u bih. zato treba srbi i hrvati da sto vise lobiraju za podelu bosne na tri dela i pripajanje rs srbiji, hrvatskog entiteta hrvatskoj, a ovo sto ostane bosnjama:kava: spremaju nam turci gadnu igru u bih, gde plasim se da se ide ko u slucaju kosmeta da se ocisti bih od srba i hrvata:( daj boze da gresim ,ali ovo sa kosmetom je samo pocetak:kava: trenutno bosnje se drze po strani,ali uz pomoc ovih zemalja opet bi krenuli u napad:o zato treba ih ekonomski sto vise razarati i da zbog toga napustaju bih u inostranstvo za poslom, kako bi im se smanjio broj sto vise:kava:

Što se ovog posljednjeg tiče, ne trebaš brinuti - Bošnjaci više nemaju visok natalitet, a iseljavaju barem dvostruko više od Hrvata i Srba. Tu je i velika razlika između Albanaca i Bošnjaka.
Novi popis u BiH sljedeće godine, uvjeren sam, pokazat će da u zemlji ne živi ni 3 milijuna ljudi. Bit će rađen prema novoj tehnologiji, usklađenoj s onom u EU, kao i ova dva koja su provedena u HR i CG. A prema toj tehnologiji popisa, svatko tko u prebivalištu ne boravi najmanje jednom tjedno, ne računa se.

buli6
29.07.2011., 13:18
Mogu vam samo poruciti da se okanite BiH,imate svoje matice pa se tamo sirite koliko hocete,a dok srbi glume hrvatske advokate na ovom forumu sipci im uzese sve na Kosovu,koje li ironije dok su oni ratovali po tudjim zemljama njihova spade na Pasaluk.

ma ne moramo se mi širiti na BIH. samo ovo sa maticom bi onda i retoromani mogli reči talijanima,njemcima i francuzima da se okane švicarske.

Robbie MO
29.07.2011., 15:00
Muslimani su stranci u HB, a u najboljem slučaju mogu imati status turista kojima ne treba viza (još uvijek).
Kao i u Europi, uostalom.

Ako se ne varam, oni su najmlađi konstitutivni narod (tek od 1974.) u Državnoj zajednici Hrvata, Srba i Muslimana (definicija BiH).

A to "Bošnjaci" objesite mački o rep, znate vi dobro kako ste se međusobno nazivali do 1993.
Ako pokušate lagati, postoji 100 videa na Youtube starijih od 1993. gdje se Muslimani nazivaju svojim pravim imenom, te niti jedan video gdje se spominje to ime koje vam je izmislio Zulfikarpašić. Te milijarda stranica novina, knjiga itd., koje su pisali sami Muslimani do 1993., počevši od samog Alije pa nadalje. To će ostati vječni povijesni izvor.

Mislili ste da će se to zaboraviti nekad u budućnosti, pa da ćete moći unučadima lagati i prodavati lovačke priče kako ste se međusobno nazivali Bošnjacima (kao potajno, u kući :D). No zaboravili ste da je vaš nacionalni preporod počep u elektronskom dobu u kojem su u laži kratke noge :D , tako da postoji milijarda papirnatih i elektronskih povijesnih izvora koji će vječno govoriti da nikad niste čuli za ime Bošnjak do 1993.

Dino_BH
29.07.2011., 19:34
Muslimani su stranci u HB, a u najboljem slučaju mogu imati status turista kojima ne treba viza (još uvijek).
Kao i u Europi, uostalom.

..... , tako da postoji milijarda papirnatih i elektronskih povijesnih izvora koji će vječno govoriti da nikad niste čuli za ime Bošnjak do 1993.
klasične laži
Dr Muhamed Hadžijahić, najznačajniji bošnjački intelektualac i historičar, u kjnizi napisanoj 1974.godine spomenuto 1.000 puta ime Bošnjakčitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=48&t=1247)

sve do druge polovine 19.vijeka niko nikad nije čuo za Hrvate ili Srbe u Bosni, postojali su jedino i isključivo Bošnjaci sa tri vjere i to tako vide Ilija Garašanin, Matica srpska, Ljudevit Gaj, Vuk Karadžić, Dositej Obradović i "kamara" drugih čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewforum.php?f=103)
tako da svoju prpagandu možeš objesit mačku o rep

Lookey
29.07.2011., 20:00
klasične laži
Dr Muhamed Hadžijahić, najznačajniji bošnjački intelektualac i historičar, u kjnizi napisanoj 1974.godine spomenuto 1.000 puta ime Bošnjakčitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=48&t=1247)

sve do druge polovine 19.vijeka niko nikad nije čuo za Hrvate ili Srbe u Bosni, postojali su jedino i isključivo Bošnjaci sa tri vjere i to tako vide Ilija Garašanin, Matica srpska, Ljudevit Gaj, Vuk Karadžić, Dositej Obradović i "kamara" drugih čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewforum.php?f=103)
tako da svoju prpagandu možeš objesit mačku o rep

Matica srpska tog vremena vidi Bosnjake (Bosnjane,Bosance ili kako vec) kao subgrupu srpskog naroda. Kako bi ih inace i videla. No,dosta je indikativnije da strani etnolozi tog vremena prepoznaju jedino Srbohrvate ili odvojeno Srbe i Hrvate.

Dino_BH
30.07.2011., 19:28
Matica srpska tog vremena vidi Bosnjake (Bosnjane,Bosance ili kako vec) kao subgrupu srpskog naroda. Kako bi ih inace i videla. No,dosta je indikativnije da strani etnolozi tog vremena prepoznaju jedino Srbohrvate ili odvojeno Srbe i Hrvate.

pa je li moguće da doltle ide srpski nacionalizam da ste i Bugare posrbili !!!!
jer u Letopisu matice srpske iz 1825. pogledati (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=103&t=924) lijepo stoji napisano (za one koji ne znaju ćirilicu)
Slovensko-srpsko koljeno:
1. Bugari.....
2.Serbi...
3.Bošnjaci žive izmeđ Drine, Verbasa, Save, Dalmacije i Hema, čislom 450.000; ispovjedaju ili Islam; ili su Rimokatolici ili pravoslavni !!!!
4.Crnogorci....

dakle, lijepo u naslovu stoji Slovensko i srpsko koljeno, pa jedino ako i Bugare i Crnogorce ne smatraš srbima, jer pod istim tretmanom i u istom ravnopravnom prikazu su Bošnjaci sa Bugarima, Srbima, Crnogorcima...

osim toga 1835. i Ljudevit Gaj na isti način vidi narode na Balkanu (lijepo piše u naslovu "narodi")pogledati (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=103&t=923) sa sljedećim nabrajanjem:
1.Slovenci 2. Horvati 3.Slavonci 4. Dalmatini
5. Bošnjaci živu izmeđ Drine, Vrbasa, Save, Dalmacije i Helma brojem 450.000 dijeleći se na islamski, to jest turski, i zatim na rimski i grčki vjerozakon.
identičan skoro tekst i opis i položaja i broja i vjere Bošnjaka !!!!!!!!!!!! iz dva sasvim različita izvora,
da nisu prepisivali jedni od drugih ???

Robbie MO
31.07.2011., 12:51
dakle, lijepo u naslovu stoji Slovensko i srpsko koljeno, pa jedino ako i Bugare i Crnogorce ne smatraš srbima, jer pod istim tretmanom i u istom ravnopravnom prikazu su Bošnjaci sa Bugarima, Srbima, Crnogorcima...

osim toga 1835. i Ljudevit Gaj na isti način vidi narode na Balkanu (lijepo piše u naslovu "narodi")pogledati (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=103&t=923) sa sljedećim nabrajanjem:
5. Bošnjaci živu izmeđ Drine, Vrbasa, Save, Dalmacije i Helma brojem 450.000 dijeleći se na islamski, to jest turski, i zatim na rimski i grčki vjerozakon.
identičan skoro tekst i opis i položaja i broja i vjere Bošnjaka !!!!!!!!!!!! iz dva sasvim različita izvora,

Hrvati, Slavonci, Bošnjaci, Dalmatinci... :rofl:

Ako ne znaš što je riječ "narod" 1830. značila u riječniku ljudevita gaja, onda bi trebao znati da je Ljudevit Gaj najpoznatiji hrvatski preporoditelj http://hr.wikipedia.org/wiki/Ljudevit_Gaj, a naravno da su i prije 100 godina postojale regionalne odrednice stanovnika.

A Letopis matice srpske ti je već Lookey objasnio.

Robbie MO
31.07.2011., 12:59
Osim toga, umjesto da ja tumačim šta je Ljudevit Gaj mislio pod "narodi", da vidimo poznatu pjesmu koju je napisao 1832. napisao sam Ljudevit Gaj :D

http://hr.wikipedia.org/wiki/Jo%C5%A1_Horvatska_ni_propala

Još Horvatska ni propala
(originalni naziv pjesme: Horvatov sloga i zjedinjenje)

Još Horvatska ni propala,
dok mi živimo;
visoko se bude stala.
kad ju zbudimo:
ak je dugo tvrdo spala,
jačja hoće bit,
ak’ je sada vu snu mala,
če se prostranit.

Večkrat senja čudne senje
slatke radosti,
kada se joj kažu tenje
jake mladosti;
Drugda pako magle crne
nju opstiraju,
kada sestre njoj neverne
nju zaptiraju.
(....)
Jenput čuje svoje sine
složno pevati,
složne glase u visine
tako zdigati:
“Braća danas kolo vodi,
danka svetkuje,
Horvatska se preporodi,
sin se raduje.”

V kolu jesu vsi Horvati
Stare Države.
Starom Kralju verni svati
z Like, Krbave,
Krajnci, Štajer, Gorotanci
i Slavonija,
skup Bošnjaci, Istrijanci
ter Dalmacija.
Vsi Horvati se rukuju,
i spoznavaju,
istinski se sad kušuju,
reč si davaju;
Neka znaju sveta puki
njihov novi zvez,
hvalit čeju vnukov vnuki
slavni narod ves.
Nudar, braćo, čaše z vinom
sad napunie,
zdravicu Horvatskem sinom
vernem napite,
neka žive naša sloga,
vsaki pravi Slav,
pravi sinko Roda svoga
Neka bude zdrav.

1832.

lider30
31.07.2011., 13:28
Činjenicu da se riječ Bošnjaci upotrebljavala do kraja 19. stoljeća za Bosance (jer riječ Bosanci faktički tada nije ni bila u upotrebi. Bošnjaci je jednostavno arhaizam za Bosanci), novi mitomani pokušavaju stalno okretati na svoj mlin.

Holiday Inn ih je 1993. strašno preobrazio. :rofl:

Dino_BH
31.07.2011., 20:06
Hrvati, Slavonci, Bošnjaci, Dalmatinci... :rofl:

Ako ne znaš što je riječ "narod" 1830. značila u riječniku ljudevita gaja, onda bi trebao znati da je Ljudevit Gaj najpoznatiji hrvatski preporoditelj http://hr.wikipedia.org/wiki/Ljudevit_Gaj, a naravno da su i prije 100 godina postojale regionalne odrednice stanovnika.

A Letopis matice srpske ti je već Lookey objasnio.

koprcaš se kao riba na suhom, ali dobro, tvoji uzaludni pokušaji nebulozama ću ubrzo rasturit
dakle ajmo redom otpozadi, kažeš Lookey objasnio vezano za Letopis, pa odgovori mi i ti i on, da li su Bugari znači srbi? jer tako ispada po vašoj naopakoj logici da je tako, jesu li ??
dalje, isti taj Letopis, ako uzmemo tu nebulozu za tačnu, smatra, pazi sad dobro sve tadašnje Bošnjake, a to znači i Bošnjake katolike, viđu čuda, za srbe !!! što će reći, pazi dobro, da su i današnji Hrvati ( tada Bošnjaci rimokatoličke vjere) srbi !! :lol: jesu li ? jesi li ti onda srbin po tvojoj i Lookey-ovoj "logici"...bingo, šah-mat
a sad da se vratimo Ljudevitu, pazi opet dobro, u nastavku redosljeda nabrajanja naroda (prvi put nisam naveo) za svaki slučaj opet pogledati (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=103&t=923) pod ...6.crnogorci i 7.srblji !!!
dakle po tvojoj naopakoj logici i srblji su Hrvati !! :rofl: i ima još, ako su po tebi tadašnji Bošnjaci znači Hrvati, pazi sad dobro, i oni koji su tada bili pravoslavne vjere ( a navode se kao Bošnjaci) pa postali, i danas su, bosanki Srbi, onda su Hrvati....bingo...šah mat
shvataš li svu apsurdnost vaših propagnadnih neistina
samo je jedna istina, logična i neoboriva, očigledno, postojali su jedan narod Bošnjaci sa tri vjere, od kojih su oni pravoslvvni usljed istih takvih propagandanih aktivnosti (sebi u zadatak u Načertaniju čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=103&t=922)postavio Garašanin) "postali Srbi, jednako kao Bošnjaci katolici usljed istih aktivnosti čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=18&t=1258) "postali" bosasnki hrvati...to jedina istina, sve drugo je propaganda
inače, dalje, Slovinci su zaseban narod nastao od Slavena koji su naselili Panoniju i Slavoniju 100 godina prije dolaska Hrvata oko 640te u područje od Cetine do Zrmanje, da bi tek 200 godina kasnije proširivali svoju državu/kneževinu/kraljevinu na susjedne narode i teritorije,pogledati (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=21&t=1084) između ostalog na Dalmaciju i Dalmatince, koji su zaseban narod kao potomci ranijih romana/ilira, pa sama povelja hrvatskog kralja Zvonimira navodi da je kralj Hrvata i Dalmatinaca pogledaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=21&t=215) kao i na Bosnu i Bošnjake prvi put tek za vrijeme Krešimira čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=39&t=162) i obrati pažnju da kaže kako je bosanski ban pobjegao !! dakle Bosna je bila banovina i imala svoga bana !!!!
a sami Bošnjaci se spominju još u vrijeme Trpimira 846-864 !!! čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=117&t=33)

ante zela
01.08.2011., 02:15
koji si ti lik ...........................

http://www.youtube.com/watch?v=peC7OgG_Wsk&feature=related

onih zadnjih 10-ak sekundi ti je naj bitnije

FreeGotovina
01.08.2011., 13:30
Morate prvo razluciti o kojim je Hrvatima rijec ako se pod hrvatima misli oni iz azijske vukojebine ili ovi sadasnji mix starosjedilaca i slavena koji su uzeli ime tog barbarskog plemena iz Azije, za katolike u Bosni nema smisla da se zovu hrvatima jer imaju zajednicko sa njima oko prilike isto koliko i Bosnjaci sa Ming dinastijom u Kini.
Zovite se Hercegovci, Dalmatini, Istrijani sve ima smisla osim Hrvati.

Sto se tice imena naroda u Bosni stvar je jasna dovoljno je samo pogledati povijesna vrela zvanicni dokumenti osmanlijske administracije su eksplicitni kada tretiraju Bosnjacki narod, nema nikakve sumnje ni u najsumnjivijem prevodu pa ni u tendencioznom pristupu, osnovna oznaka za narod je Bosnak plural Bosnaklar. Odrednice Bosnjackog naroda nikada ne znace geografsku nego odrednicu po irk-u sto bi rekli Turci tj etnicku odrednicu.
Bosnjake su zvali i Bosnak kavmi ili Bosnjacki narod nikada Bosnalu kavm jer bi to znacilo narod iz Bosne, nekada se kaze i Bosnak taifesi Bosnjacko pleme to jeste Bosnjacki narod a nekada se koristi i sintagma Bosnalu taife Bosansko pleme ili porodica.
Za to ima 10000000000000000000000000000000000000000000000 dokaza, stvarno onaj ko jos smatra da je to regionalni naziv je zestoki retard.

FreeGotovina
01.08.2011., 13:36
Nego intrigira me taj hrvatski jezik, jeli zna neko kojim su jezikom govorili Tuga, Bougay i njihova azijatska bratija, posto smo mi Bosnjaci tamo neki regionalci bez historije i jezika da cujemo imate li neke primjere kako su ti dicni hrvati iz Hourwatistana govorili. Jeli znate da Hrvat na turskom znaci onaj koji osvaja puno zemlje, a bas se sve fino podudara sa DAI, interesantno.:D

divizija
01.08.2011., 13:39
jel bi čovjek mogao doživjeti dan da bošnjačka balavurdija ne uništi ovu temu s masom offtopica motiviranim njihovom djetinjom potrebom da si stvore nacionalnu povijest?

FreeGotovina
01.08.2011., 14:28
Nije off topic, govori se o demografiji Hrvata, Bosnjaka i Srba u BiH, vrlo je vazno za citaoce da znaju o kojim Hrvatima je rijec ovim nasim fake Hrvatima, kakve veze ima neki dinaroid dvometras Mate iz Klobuka sa metar i zilet Turkomanom iz Azijskih stepa, ili onim pravim, drugo ad homini napadi ti nece pomoci ja jesam ksenofob, nacionalista, znam biti drzak, neotesan i bahat sve to ne mijenja cinjenicu da vi NEMATE VEZE SA VEZOM ko su bili proto hrvati i kojim su jezikom govorili, a eksperti ste za Bosnjake, ne dozvolite da vas "Bosnjacki balavac" uci sta znaci VASE NACIONALNO IME, ono sto vi ne znate ili je previse bolno da prihvatite kao fakat.

de Klerk
01.08.2011., 17:49
pa je li moguće da doltle ide srpski nacionalizam da ste i Bugare posrbili !!!!
jer u Letopisu matice srpske iz 1825. pogledati (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=103&t=924) lijepo stoji napisano (za one koji ne znaju ćirilicu)
Slovensko-srpsko koljeno:
1. Bugari.....
2.Serbi...
3.Bošnjaci žive izmeđ Drine, Verbasa, Save, Dalmacije i Hema, čislom 450.000; ispovjedaju ili Islam; ili su Rimokatolici ili pravoslavni !!!!
4.Crnogorci....

sta oces s ovim npr potvrdit da su slavonci sto pravoslavni sto katolici nacija ili bosnjaci koji su katolici, muslimani i pravoslavci nacija. Covjece srednovjekovni Bosnjani su bili Hrvati isto toliko koliko npr i Dubrovcani ili Slavonci. Stari Bosnjani su po svemu bili jednaki Hrvatima, koji su i njegovali isti jezik, kulturu, obicaje vjeru. Naravno da su Hrvati njegovali spomen na staru Bosnu i oni jedini imaju kontinuitet da se nazivaju nasljednicima tih Bosnjana.
A muslimani su progonitelji svega sto je asociralo na Bosnu, kakve li ironije, koda se danasnji Amerikanci proglase indijancima:ne zna:

de Klerk
01.08.2011., 17:52
Svaka cast danasnjim bosnjacima oni znaju i tocan datum nastanka bez uvrede

de Klerk
01.08.2011., 18:00
jedino se u Ukrajini, BiH i Hrvatskoj govori ijekavicom od svih Slavenskih naroda, a znamo odakle Hrvati vuku porijeklo.

nevenb
01.08.2011., 22:29
jedino se u Ukrajini, BiH i Hrvatskoj govori ijekavicom od svih Slavenskih naroda, a znamo odakle Hrvati vuku porijeklo.

valjda ikavicom

Dino_BH
02.08.2011., 20:38
sta oces s ovim npr potvrdit da su slavonci sto pravoslavni sto katolici nacija ili bosnjaci koji su katolici, muslimani i pravoslavci nacija. Covjece srednovjekovni Bosnjani su bili Hrvati isto toliko koliko npr i Dubrovcani ili Slavonci. Stari Bosnjani su po svemu bili jednaki Hrvatima, koji su i njegovali isti jezik, kulturu, obicaje vjeru. Naravno da su Hrvati njegovali spomen na staru Bosnu i oni jedini imaju kontinuitet da se nazivaju nasljednicima tih Bosnjana.
A muslimani su progonitelji svega sto je asociralo na Bosnu, kakve li ironije, koda se danasnji Amerikanci proglase indijancima:ne zna:

naravno da su Slovinci (tačniji naziv za Slavene koji su naselili Slavoniju) samostalan narod, čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=21&t=46) a onda pogledaj i kartu (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=105&t=946) jer su se od istog roda Slavena kao i Bošnjaci, naselili najmanje 100 godina ranije na Balkanu, još u vrijeme Gotske kraljevine 488-555 !!! i to su oni Goto-Slaveni koji se spominju u LJPD, i oni su pretci Bošnjaka (ovo ti je i odgovor na nebuilozu upoređivanja amerikanaca i indijanaca, jer srednjovjekvoni Bošnjaci su naši djedovi) o samosvjesti o "gotskom" porijeklu Bošnjaka dokazuje i pismo istaknutih Bošnjaka intelektualaca Hitleru 1942. gdje s eupravo "dokazuju" da su Bošnjaci arijevci !! čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=16&t=72)
s druge strane, Hrvati dolaze tek 640te na poziv romejskog cara Heraklija na Balkan i to u područje Dalmacije od Cetine do Zrmanje čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=21&t=1083), dakle 150 godina poslije !! doseljenja Slavena u Bosnu i Slavoniju !!!
tek kasnije sa jačanjem kneževine, kraljevine Hrvati svoju vlast i ime nameću susjednim obalstima i plemenima, npr. Guduščanima da bi ta ojačana Hrvatska kraljevina 950. u vrijeme DAI zauzimala sljedeći prostor čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=21&t=1084) dakle nikad još uvjek na Bosnu, nju osvaja tek Krešmir II vjerovatno oko 960te (dakle tek 300 godina poslije doseljenja Hrvati su prvi put vidjeli Bosnu !!) i tad je važno istaći jedan vrlo bitan momenat iz LJPD koji kaže da je bosanski ban pobjegao od hrvatkog kralja, čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=39&t=162)što će reći da je postojao bosanski ban, i Bosna već bila banovina !!!!
kroz 150godina Hrvatska kraljevina je propala, a izabrase Bošnjaci god. 1079. sebi posebnog poglavara čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=117&t=1350) i Bosna je prodisala punim plućima i postajala sve snažnija, dok nije bila jedina i najjača država prije dolaska turaka

inače što se tiče ijekavice, nemaš pojma bolan, ne sramoti se
stari Bošnjaci su pričali ikavicom pogledaj prvokartu (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=3&t=917) a ijekavicu su donijeli vlasi u turskom vremenu obrazuj se (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=18&t=424)
i zamisli sad šoka za tebe:Slovinci i Bošnjacii pričaju istim dijalektom, različitim od Hrvata !!!
karta (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=3&t=1069) dijalekata južnih Slavena u 15.vijeku
i šlag na kraju, Hrvati i nisu uopšte Slaveni, to će ti "objasniti" jedno od najznačajnijih imena svjetske historije, engleski historičar Francis Dvornik
obrazj se (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=22&t=1207)

ugodno čitanje :durica

Dino_BH
02.08.2011., 20:47
Broj rođenih po godinama (orijentaciono) prije rata u BH

klkni (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=23&t=1457)

duplo više nego sada !!!

zlatanKŠ
03.08.2011., 09:10
naravno da su Slovinci (tačniji naziv za Slavene koji su naselili Slavoniju) samostalan narod, čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=21&t=46) a onda pogledaj i kartu (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=105&t=946) jer su se od istog roda Slavena kao i Bošnjaci, naselili najmanje 100 godina ranije na Balkanu, još u vrijeme Gotske kraljevine 488-555 !!! i to su oni Goto-Slaveni koji se spominju u LJPD, i oni su pretci Bošnjaka (ovo ti je i odgovor na nebuilozu upoređivanja amerikanaca i indijanaca, jer srednjovjekvoni Bošnjaci su naši djedovi) o samosvjesti o "gotskom" porijeklu Bošnjaka dokazuje i pismo istaknutih Bošnjaka intelektualaca Hitleru 1942. gdje s eupravo "dokazuju" da su Bošnjaci arijevci !! čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=16&t=72)
s druge strane, Hrvati dolaze tek 640te na poziv romejskog cara Heraklija na Balkan i to u područje Dalmacije od Cetine do Zrmanje čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=21&t=1083), dakle 150 godina poslije !! doseljenja Slavena u Bosnu i Slavoniju !!!
tek kasnije sa jačanjem kneževine, kraljevine Hrvati svoju vlast i ime nameću susjednim obalstima i plemenima, npr. Guduščanima da bi ta ojačana Hrvatska kraljevina 950. u vrijeme DAI zauzimala sljedeći prostor čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=21&t=1084) dakle nikad još uvjek na Bosnu, nju osvaja tek Krešmir II vjerovatno oko 960te (dakle tek 300 godina poslije doseljenja Hrvati su prvi put vidjeli Bosnu !!) i tad je važno istaći jedan vrlo bitan momenat iz LJPD koji kaže da je bosanski ban pobjegao od hrvatkog kralja, čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=39&t=162)što će reći da je postojao bosanski ban, i Bosna već bila banovina !!!!
kroz 150godina Hrvatska kraljevina je propala, a izabrase Bošnjaci god. 1079. sebi posebnog poglavara čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=117&t=1350) i Bosna je prodisala punim plućima i postajala sve snažnija, dok nije bila jedina i najjača država prije dolaska turaka

stari Bošnjaci su pričali ikavicom pogledaj prvokartu (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=3&t=917) a ijekavicu su donijeli vlasi u turskom vremenu obrazuj se (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=18&t=424)
i zamisli sad šoka za tebe:Slovinci i Bošnjacii pričaju istim dijalektom, različitim od Hrvata !!!
karta (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=3&t=1069) dijalekata južnih Slavena u 15.vijeku
i šlag na kraju, Hrvati i nisu uopšte Slaveni, to će ti "objasniti" jedno od najznačajnijih imena svjetske historije, engleski historičar Francis Dvornik

ovo je jedna od većih gluposti koje sam pročitao
i kao dokaz stavlja neke gluposti sa muslimanskog foruma,svi znamo i vi sami znate kako su nastali bošnjaci,nisu se od nikud oni doselili,područje hrvatske hercegovine i bosne je bilo prirodno područje hrvata za život,i hrvati su imali pokrajinu bosnu koja je imala svoje hrvatske krščanske vladare,no poturice su kao i sada makedonci samo zato jer žive na tom području odjednom prisvojili sve što je bilo i rodilo se tu,to što je neko vladao bosnom neznači da je odma bošnjak,vatate se za slamke i tražite bilo kakav dokaz da je neko jednom rekao bošnjak u to vrijeme,iako znate to može biti samo naziv za stanovnike bosne a ne za narod,a vi ste bošnjaci od 90 i neke,čak i zastavu sa ljiljanima bosanskih kraljeva je 90ih predložio hdz da bude zastava bih prije nego je nastao sukob hrvata i muslimana,čak i ono što sad prisvajate kao svoju zastavu je vam hdz izabrao,bošnjački identitet umjetan,kod vašeg naroda se nezna niti od kud točno bi se gledao početak odnosno povijest,pričate gluposti i usput prisvajate povijest naroda oko vas,to je jadno,baš je jadno biti toliko neobrazovan i nemat pojma o ničemu,i još čut kako neki bošnjaci kad su utakmice viču ovo je turska(bravo),toliko o vašem identitetu,i daj prestani više sa tim nekim dokazivanjem bošnjačke nacije i uhvati se malo demografije

i još nešto prestanite prisvajat one što se izjašnjavaju kao muslimani,to nisu bošnjaci nego su eto muslimani,isto vrijedi i za one što se izjašnjavaju kao bosanci,primjetio sam kad je riječ negdje o crnoj gori bošnjaci zbrajaju bošnjake i muslimane,a to tako neide,jer jedni su bošnjaci a drugi se izjašnjavaju kao muslimani(nežele biti bošnjaci)

srednja_bosna
03.08.2011., 09:41

1.Dali je kraljica Katarina bila posljednja "bosanska kraljica" ili "posljednja bošnjačka kraljica"?

2. od koga je bježala, od kojih okupatora i zašto? Dali netko danas slavi te okupatore?
3. koje je vjere bila ona i njen narod?
4. kome je ostavila bosnu u oporuci?

zlatanKŠ
03.08.2011., 14:30
ako ima neko podatak odnosno procjene,bilo crkvene ili druge jeli ih može stavit ovdje za broj hrvata u rs???
vidio sam podatke (crkvene) da hrvata u banja luci ima oko 3100 i prijedoru 1100,bos.brodu oko 350 pa me zanima jeli broj prelazi 20 000? i jeli se rađa šta hrvata i imali mladih ili je sve to u federaciji i rh

nevenb
03.08.2011., 15:57
evo kako su bošnjaci pisali u 17. stoljeću:

"od nas mehmed bega atlagića kapetana kninskoga uzvišenomu i
izabranomu i svake gospodske časti dostojnomu gospodinu đeneralu od zadra i
od dalmacije i arbanije zapovidniku lipo i lubeznivo pozdravlenje kako našemu
susidu i uvanomu prijatelju
a potog toga od gospodina bosanskog devterdara omer paše i vašega
gospodina bajlosa knige vašoj milosti koje su poslali vašoj milosti poslasmojih i
molimo vašu milost odpis dajim navrime pošaljemo i čulismo krčki beg dorak
begoviće ište od vašie podložnikah kojisu carevu zemlju težili a na ime misto
zemunik i poličnik i islam hoće da odnie uzme travarinu molimo vašu milost
učinite penu tim vašim podložnikom damu nedadu travarine jerje nami tie
rečeni mistah od cara i dohodak i travarina data u ovo malo danah i mićemo
tamo da pokupimo travarinu i dohodke koje nismo pokupili i akoje vašoj milosti
ča od potribe naručite nam davam poslužimo i veseli bog vašu milost na tome
gospostvu."

dakle, čisti "bošnjak" mehmed beg atlagić; da mu se ono ČA nije omaklo na kraju? :D

istorija kotarskih uskoka I, str. 171-172

demon
03.08.2011., 17:55
Mustafaga Hurakalović, Mustaj-beg Lički (XVII st.)
PISMO HARAMBASI PETRU SMILJANIĆU
(1684. godine)
Od nas gospodina Mustafage, kapetana udbinskoga i ličkoga, harambaši Petru Smiljaniću poklon i vele drago i lubeznivo pozdravlejne kako bratu i priatelu našemu. Čudimo se v. m. /vašoj milosti/ da nam nigdir list ne došo od vas, budući s našim ocem priatel. Toliko li mlite da mi nismo nišća posli oca vridni. Molimo v. m., ako ne bude koje oprave, ča smo vam bili pisali da opravite pri gospodinu đeneralu, molimo v. m., ako ča vidite da ne bude mira, dajte nam na glas po priatelsku skrovito, molimo v. m. I pozdravlaše vas naša mati i molaše vas za jednou tursku robinicu, a ča bude pravo, hoćemo vam uslati. Molimo v. m., pozdra/vi/te nam od naše strane sina vašega harambašu Iliju. Čuli smo da je junak na toj kraini. Bog znade da nam je drago, jere je naš. I eto mu uslasmo jedno pero sokolovo, zač je za jn. Hoće ga nositi prid junaci. I molimo ga za jednu signu karabinu, ča znate, da tribuje. Vira moja, hoćemo mu je pošćeno jizpraviti. I Bog vas veseli. I molimo vas harambaša Ilija da nam ušalete jednu bocu rakije, ča ćemo se napiti. I da ste veseli. Amin.

nevenb
03.08.2011., 19:10
Mustafaga Hurakalović, Mustaj-beg Lički (XVII st.)
PISMO HARAMBASI PETRU SMILJANIĆU
(1684. godine)
Od nas gospodina Mustafage, kapetana udbinskoga i ličkoga, harambaši Petru Smiljaniću poklon i vele drago i lubeznivo pozdravlejne kako bratu i priatelu našemu. Čudimo se v. m. /vašoj milosti/ da nam nigdir list ne došo od vas, budući s našim ocem priatel. Toliko li mlite da mi nismo nišća posli oca vridni. Molimo v. m., ako ne bude koje oprave, ča smo vam bili pisali da opravite pri gospodinu đeneralu, molimo v. m., ako ča vidite da ne bude mira, dajte nam na glas po priatelsku skrovito, molimo v. m. I pozdravlaše vas naša mati i molaše vas za jednou tursku robinicu, a ča bude pravo, hoćemo vam uslati. Molimo v. m., pozdra/vi/te nam od naše strane sina vašega harambašu Iliju. Čuli smo da je junak na toj kraini. Bog znade da nam je drago, jere je naš. I eto mu uslasmo jedno pero sokolovo, zač je za jn. Hoće ga nositi prid junaci. I molimo ga za jednu signu karabinu, ča znate, da tribuje. Vira moja, hoćemo mu je pošćeno jizpraviti. I Bog vas veseli. I molimo vas harambaša Ilija da nam ušalete jednu bocu rakije, ča ćemo se napiti. I da ste veseli. Amin.

ovo je još jače :s

Dino_BH
03.08.2011., 19:35
1.Dali je kraljica Katarina bila posljednja "bosanska kraljica" ili "posljednja bošnjačka kraljica"?

2. od koga je bježala, od kojih okupatora i zašto? Dali netko danas slavi te okupatore?
3. koje je vjere bila ona i njen narod?
4. kome je ostavila bosnu u oporuci?

1. ne samo da je bila bosanska kraljica, nego je bila kraljjica Bošnjaka !!! jer se u intitulacijama posljednja dva kralja jedino i isključivo spominju Bošnjaci !! tj. da su kraljevi Bošnjaka, dok za ostale, pazi dobro, navodi samo zemlje čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=117&t=473)
„Nos Stephanus Thomas Dei gratia Rasciae, Serviae, Bosnensium sive Illyricorum, Primordiae, Dalmatiae et Croatiae rex“
Stjepan Tomaš kralj Raške, "Srbije", Bošnjaka, Primorja, Dalmacije i Hrvatske"
2. bježala je od turaka, onih koji su spašavali Bošnjake od krstaškog rata kojeg su dva posljednja bosanska kralja po "nalogu" pape, povela protiv vlastitog naroda, koji su bili manihejske vjere i rađe su prelazili na islam, nego da se pokatoliče, to priznaje i plače papi sam kralj Tomaš pišući da je zemlja puna manihejaca koji više vole Turke nego krščane !!! čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=40&t=174), te su upravo zbog toga i bili omraženi kod naroda, koji je dakle rađe prešao na islam, što najbolje [B]dokazuje identičnost rasprostranjenosti u BH[/B ]Bošnjaka manihejaca sa Bošnjaicma muslimanima danas pogledati (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=87&t=950)
3. za vjeru ti sve objašnjeno, sama su dva kralja i kraljica su prešli na katoličanstvo ali narod nije izdao svoju Crkvu Bosansku, pa bolan otac Katarine je okorjeli manihejac Stjepan Kosača !! kod koga su oni i bježali od krstaškog progona dva posljednja kralja, i gdje su posljednji velikodostojnici CB prebjegli i opstali
4.šta se moglo očekivat da napiše od one koja je izdala svoj vlastiti narod i radi ulizivanja papi ali je narod neposluša jer je masovno prešao na islam, tako da je već po popisu 1604.go bilo 73% Bošnjaka islamske vjere čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=106&t=263) i takvu etničku sliku vide svi tada manje/više pa i sami papski izaslanici čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=106&t=953)

imal šta nejasno :mig:

Dino_BH
03.08.2011., 19:43
evo kako su bošnjaci pisali u 17. stoljeću:

"od nas mehmed bega atlagića kapetana kninskoga uzvišenomu i
izabranomu i svake gospodske časti dostojnomu gospodinu đeneralu od zadra i
od dalmacije i arbanije zapovidniku lipo i lubeznivo pozdravlenje kako našemu
susidu i uvanomu prijatelju
a potog toga od gospodina bosanskog devterdara omer paše i vašega
gospodina bajlosa knige vašoj milosti koje su poslali vašoj milosti poslasmojih i
molimo vašu milost odpis dajim navrime pošaljemo i čulismo krčki beg dorak
begoviće ište od vašie podložnikah kojisu carevu zemlju težili a na ime misto
zemunik i poličnik i islam hoće da odnie uzme travarinu molimo vašu milost
učinite penu tim vašim podložnikom damu nedadu travarine jerje nami tie
rečeni mistah od cara i dohodak i travarina data u ovo malo danah i mićemo
tamo da pokupimo travarinu i dohodke koje nismo pokupili i akoje vašoj milosti
ča od potribe naručite nam davam poslužimo i veseli bog vašu milost na tome
gospostvu."

dakle, čisti "bošnjak" mehmed beg atlagić; da mu se ono ČA nije omaklo na kraju? :D

istorija kotarskih uskoka I, str. 171-172

pojma bolan nemaš, jedna od komponenti Bošnjačkog naroda su islamizirani vlasi !! a to je upravo taj u Lici, oni koji su ostali pravoslavne vjere su kasnije "postali" lafo Srbi !! kad ih je Ilija Garašanin kao bosanske vlahe...posrbio
dakle, on u suštini nije Bošnjak, nije ona "prvobitna" supstanca, a isto kao što Dalmatinci i Slovinci o kojima je bilo riječ nisu "originlani" Hrvati, nego pohrvaćeni, nacionalizirani Hrvati, nastali usljed nacionalnih pokreta s kraja 19.vijeka
Lika je bila poznata po Vlasima (koji su vam ostali do skora i dizali balvan revoluciju i stvarali SAO krajine) koji su se nalazili na granicama Bosanskog pašaluka i koje su turci novačili za graničare u tim Krajinama
jel znate čije su te granice koje je kreten Šešelj non-stop spominjao kao granice Velike Srbije Kavlobag-Kavlovac-Vivovitica, pa upravo Bosanskog pašaluka pogledaj kartu (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=68&t=34)
jedan od njih je i "čuveni" Omer-paša Latas i sam za sebe kaže da je vlah !!!!
čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=19&t=877)

de Klerk
03.08.2011., 20:24
1. ne samo da je bila bosanska kraljica, nego je bila kraljjica Bošnjaka !!! jer se u intitulacijama posljednja dva kralja jedino i isključivo spominju Bošnjaci !! tj. da su kraljevi Bošnjaka, dok za ostale, pazi dobro, navodi samo zemlje čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=117&t=473)
„Nos Stephanus Thomas Dei gratia Rasciae, Serviae, Bosnensium sive Illyricorum, Primordiae, Dalmatiae et Croatiae rex“
2. bježala je od turaka, onih koji su spašavali Bošnjake od krstaškog rata kojeg su dva posljednja bosanska kralja po "nalogu" pape, povela protiv vlastitog naroda, koji su bili manihejske vjere i rađe su prelazili na islam, nego da se pokatoliče, to priznaje i plače papi sam kralj Tomaš pišući da je zemlja puna manihejaca koji više vole Turke nego krščane !!! čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=40&t=174), te su upravo zbog toga i bili omraženi kod naroda, koji je dakle rađe prešao na islam, što najbolje [B]dokazuje identičnost rasprostranjenosti u BH[/B ]Bošnjaka manihejaca sa Bošnjaicma muslimanima danas pogledati (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=87&t=950)
3. za vjeru ti sve objašnjeno, sama su dva kralja i kraljica su prešli na katoličanstvo ali narod nije izdao svoju Crkvu Bosansku, pa bolan otac Katarine je okorjeli manihejac Stjepan Kosača !! kod koga su oni i bježali od krstaškog progona dva posljednja kralja, i gdje su posljednji velikodostojnici CB prebjegli i opstali
4.šta se moglo očekivat da napiše od one koja je izdala svoj vlastiti narod i radi ulizivanja papi ali je narod neposluša jer je masovno prešao na islam, tako da je već po popisu 1604.go bilo 73% Bošnjaka islamske vjere čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=106&t=263) i takvu etničku sliku vide svi tada manje/više pa i sami papski izaslanici čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=106&t=953)

ti si smijesan cuj Turci osloboditelji, odvali si sam jednu samarcinu:rofl:
Ipak su ti krvolocni Turci udrili temelj tvojoj naciji, tjerajuci Hrvate katolike na islam, znas onu izreku preko noci sto Kata postalo sto Fata. Bosanskih krstjana je bilo u zanemarivom broju svega 25 tisuca na vrhuncu. Shvati imas veze s srednjovjekovnim Bosnjanima ko Georg Bush s Navajo indijancima.

nevenb
03.08.2011., 20:26
nemam brate pojma, ali vidim da si ti otkrio novi povijesni etnos: vlahe-čakavce! aferim!

CroatianWarrior
03.08.2011., 20:37

A šta je s Crnom Gorom? :D

Mislim da si ipak mislio na ikavicu. :top:

de Klerk
03.08.2011., 22:22
A šta je s Crnom Gorom? :D

Mislim da si ipak mislio na ikavicu. :top:

a valjda sam se zajebo xD mora da je ikavica onda, to sam cuo na tv-u

divizija
04.08.2011., 00:26
Nije off topic, govori se o demografiji Hrvata, Bosnjaka i Srba u BiH, vrlo je vazno za citaoce da znaju o kojim Hrvatima je rijec ovim nasim fake Hrvatima, kakve veze ima neki dinaroid dvometras Mate iz Klobuka sa metar i zilet Turkomanom iz Azijskih stepa, ili onim pravim, drugo ad homini napadi ti nece pomoci ja jesam ksenofob, nacionalista, znam biti drzak, neotesan i bahat sve to ne mijenja cinjenicu da vi NEMATE VEZE SA VEZOM ko su bili proto hrvati i kojim su jezikom govorili, a eksperti ste za Bosnjake, ne dozvolite da vas "Bosnjacki balavac" uci sta znaci VASE NACIONALNO IME, ono sto vi ne znate ili je previse bolno da prihvatite kao fakat.

to apsolutno nikakve veze nema s demografijom, već se stvara kvazihistorija, kvazigenetika, od hrpe vas stručnjaka iz nacije duplo mlađe od mene.

i još se onda nađe par hrvata koji se iz ne znam koji razloga spuste na razinu ovih balavaca iz jednako toliko star nacionalnosti, i idu replicirat na hrpu budalaština kojima zaspamavate temu.
što ne odete s tim na povijest ili prirodne znanosti? ah da,ne bi vas pustili s tim glupostima tamo...

p.s. tko su bili protohrvati ne zna nitko jer nema dovoljno izvora.

ante zela
04.08.2011., 01:22
lobotomija prava ...bošnjaci stariji od isusa...razgulite balavci sa foruma...ne zagađujte okoliš

master_mind_
04.08.2011., 03:44

Za vrijeme NDH upravo je teza o arijevskom porijeklu Hrvata bila službena, što možeš iz toga zaključit? ostavi sa strane da li je to danas istina ili nije ali tada je bila službena "istina"

srednja_bosna
04.08.2011., 08:41

1. nemoj stavljat poveznice na svoj forum kao mjerodavan. Kraljica Katarina je bila posljednja bosanska kraljica a nikada bošnjačka

2. to ti je isto da si rekao da je precjednik BiH bježao od Srba 1992 dok su mu oni spašavali narod po istočnoj bosni. Okupator je okupator. Pa je tako okuparor bila Turska 500 godina kao i Njemačka 4-5 godina.
3. ha ha pa zašto su bježali prema Rimu a ne na istok
4. zna se kako se prelazilo, sa nožem pod grlom, suzom u očima i kletvom na usnama...
Ili su možda imali demokratsko pravo da glasaju šta žele :eek:

Dino_BH
04.08.2011., 19:08
1. nemoj stavljat poveznice na svoj forum kao mjerodavan. Kraljica Katarina je bila posljednja bosanska kraljica a nikada bošnjačka

2. to ti je isto da si rekao da je precjednik BiH bježao od Srba 1992 dok su mu oni spašavali narod po istočnoj bosni. Okupator je okupator. Pa je tako okuparor bila Turska 500 godina kao i Njemačka 4-5 godina.
4. zna se kako se prelazilo, sa nožem pod grlom, suzom u očima i kletvom na usnama...

opet klasična propaganda
pa nije bilo tolerantnije vlasti od turske !!!!!
1.ajd ponovo pročitaj intiulacije dva posljednja kralja gdje kaže " kralj Raške, "Srbije", Bošnjaka, Primorja, Dalmacije i Hrvatske"
2. "okupatore" Turke je narod dočekao kao oslobodioce od domaće izdajničke vlasti koja je ulizujući se papi povela krstaški rat protiv vlastitog naroda, a da su Bošnjaci turke tako dočekali najbolji je dokaz traženje njih samih da odu u janjičare kao i prelazak 36.000 Bošnjaka podno Jajca samo u jedan dan na islam !! čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=45&t=884) i ponavljam ti ponovo, za nepunih 130 godina 73% Bošnjaka je prešlo dobrovoljno na islam
3. pa naravno da su izdajnici vlastitog naroda bježali svome mentoru papi, po čijem nalogu su i započeli križarski pohod protiv vlastitog naroda
3.pojma bolan nemaš, nego si po ustaljenom šablonu "čuo" neke priče o nasilnoj islamizaciji, ali sad ću ja tebi razbit zablude
dakle, prije nego su turci zvanično i osvojili Bosnu 1468. ispred bosanskih franjevaca čuveni fra Anđel Zvizdović je 1463.g otišao sultanu El Fatihu i od njega zatražio "adhame" (povelje) čitaj (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=18&t=982) i dobio, za daljnji slobodan njihov rad, na koju su se oni mnogo puta kasnije i pozvali dakle franjevci nastavljaju sa svojim slobodnim radom
s druge strane turci su dozvolili i rad Pečke patrijaršije, pa sve pravoslavne crkve u Bosni su napravljene za vrijeme turske vlasti !!! zar je potrebno više reći
do nešto većeg pritiska na Bošnjake katolike dolazi tek poslije izgubljenih Slavonije, Like, Mađarske, kad se protjerani Bošnjaci i drugi muslimani naseljavaju u Bosnu i neprijateljski naravno gledaju domaće katolike, kao i, još važnije, poslije ratnog pohoda Eugena Savojskog 1697.god (karta pohoda kroz Bosnu) (http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=18&t=873)kad je poharao Bosnu i popalio Sarajevo !! zar je poolije tog zločina moglo bošnjačko muslimansko stanovništvo isto gledati Bošnjake katolike koji su se otvoreno stavili na stranu ovog zločinca a mnogi s njime i odselili, i kad se smatralo da je, kao i kasnije, mnoge informacije dobio od špijuniranja biskupa, što domaćih što stranih...dakle smatrani su petom kolonom, i razumljiv je bio nešto veći pritisak na katoličko stanovništvo tek, dakle, poslije tih događaja, pa i neki činove nasilne islamizacije, ali tek dakle poslije neprijateljskog stava njih samih i saradnje sa "vanjskim" neprijateljem

imal šta nejasno :durica

dudu
07.08.2011., 15:42
Ove godine u prvi razred osnovne škole na području distrikta je upisano 678 učenika u 15 osnovnih škola, što je nešto više u odnosu na prošlu godinu kada je u prvi razred bilo upisano 618 djece, izjavila je Mara Matkić, šefica Pododjela za predškolsko i osnovno obrazovanje u brčanskoj vladi.

„Želim da naglasim da smo ove godine imali i 1.000 učenika koji su završili osmi razred i otišli, a upisali smo 678 učenika, što znači da ove godine za sada imamo 335 učenika manje", istakla je Matkić.

Prema njenim riječima, evidentno je i to da broj učenika u gradskim školama opada u odnosu na broj učenika koji se upisuje u područne škole.

http://www.radio-brcko.co.ba/data_details.asp?cat=txt&subcat=745&id=4806

zanimljivo koliko je velika disproporcija između upisane djece u prvi razred OŠ (manje od 700) i broja djece koja se rađaju u DB-u (preko 900).

Robbie MO
07.08.2011., 19:57
Kobne djevojke. :D

Objavljeno 07.08.2011. u 17:30
Ljetni zenički hit
Sve više mladića se ženi djevojkama iz dijaspore
Ovogodišnja sezona godišnjih odmora donijela je u Zenicu i novi trend. Sve je više zeničkih mladića koji se žene sa djevojkama iz dijaspore i trajno odlaze iz rodnog grada.
Bilo kako bilo, ovog ljeta poženili su se mnogi Zeničani i otišli van BiH.

Čestitamo mladencima! :D

Robbie MO
07.08.2011., 20:14
Prvih 6 mjeseci 2011. godine u HNŽ, općina s najnnepovoljnijim migracijskim saldom je općina Konjic, iz koje se 86 ljudi više odselilo nego doselilo u razdoblju 1.1.2011.-30.5.2011.

Mostar u HNŽ stoji najbolje: u razdoblju 1.1.2011.-30.5.2011. dobio je 126 novih stanovnika.

hvo
07.08.2011., 20:17
Prvih 6 mjeseci 2011. godine u HNŽ, općina s najnnepovoljnijim migracijskim saldom je općina Konjic, iz koje se 86 ljudi više odselilo nego doselilo u razdoblju 1.1.2011.-30.5.2011.

Mostar u HNŽ stoji najbolje: u razdoblju 1.1.2011.-30.5.2011. dobio je 126 novih stanovnika.

Kako stojimo sa doseljavanjem iz drugih zemalja?Jel ima povratnika?

Robbie MO
07.08.2011., 20:22
Zavod za statistiku RH

2010. godina je prva godina nakon rata kada se više ljudi odjavilo iz Hrvatske i prijavilo u BiH, nego obratno.

Iz Hrvatske se odjavilo i otislo u BiH 3549 ljudi.
Iz BiH se odjavilo i u Hrvatsku doslo 2589 ljudi.

Izvor: http://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publication/2011/07-01-02_01_2011.htm

dudu
07.08.2011., 21:43
Robbie, ima li sto nova u Mostaru i Neumu?

Robbie MO
08.08.2011., 03:24
Robbie, ima li sto nova u Mostaru i Neumu?

Neum dobija novu panoramu:
http://www.hercegbosna.org/vijesti/bih/foto-nova-panorama-zaljeva-u-neumu-se-gradi-velicanstvena-crkva-3958.html

maki83
08.08.2011., 20:41

http://degiorgi.math.hr/forum/images/smiles/dnft.gif

facundo111
09.08.2011., 08:17

U Slovačkoj:
mlijeko (hr.) - mlieko (sl.)
dijete (hr.) - dieťa (sl.)
pijesak (hr.) - piesok (sl.)

I, dakako, u Crnoj Gori i u Srbiji (Sandžak).

dudu
09.08.2011., 11:59
radi se o ikavici, ona je jedino svojstvena Ukrajincima, koji su ishodišna zemlja svim Slavenima, i Hrvatima.