PDA

View Full Version : Bosna i Hercegovina (demografija)

stranice : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40

frane2110
29.01.2009., 07:59
Kotor Varos 11 161,danas 2 100(Bosnjaci)

Ravno 150 Srba zivi na Ivanjici

Drvar
Vratilo se oko 8 000 Srba.U Drvaru je Bilo preko 12 000 Hrvata iz Bugojna,Teslica i Varesa do 1998. ali je taj broj danas manji od 600.Hrvati se iseljavaju u Hrvatsku o cemu je nedavno pisao i hrvatski svestenik iz Drvara.

Grahovo
U Grahovo se vratilo oko 3 500 Srba i oko 200 Hrvata.

jel ima povratnika hrvata u KV ?

na Ivanjici su samo vikendice tako da ne virujen da ima 150 srba koji stalno borave .

otkud povratak 200 hrvata u grahovo kada ih tamo nije bilo osim u Unisti koji je jedino s RH povezan ,a koliko ima doseljenika hrvata u grahovo ?

kako je stanje povratnika u opcini Stolac i Capljina ? mislim na bosnjake
i kako je po tebi etnicka struktura u te dvije opcine ?

Gorshtak
29.01.2009., 11:35

na Ivanjici su samo vikendice tako da ne virujen da ima 150 srba koji stalno borave .

otkud povratak 200 hrvata u grahovo kada ih tamo nije bilo osim u Unisti koji je jedino s RH povezan ,a koliko ima doseljenika hrvata u grahovo ?

Izgleda da je ovo izvor:
http://www.bosanskograhovo.ba/ba/stream.daenet?kat=138#
I nijesu samo Uništa, ima Obljaj, Luke, Ugarci.
Doseljenih oko 100 i starosjedilaca oko 100.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Bosansko_Grahovo

Dalje piše 12000 Hrvata u DV, a nikad ih nije bilo više od 7000.
http://www.mojdrvar.tk/

2211
29.01.2009., 12:10

povratak hrvata u kotor varos... mogu ti dati info po izboru...

hrvatska koalicija - 659 glasova... 358 postom, 283 redovnih

Alfa-Roberto
29.01.2009., 16:14
Nase su procjene da Hrvati u najboljem slucaju ne prelaze 420 000.Problem kod Hrvata je sto nemaju vecih gradova kao Bosnjaci i Srbi pa se veliki broj ljudi iseljava u Hrvatsku.

To i ja vidim kao veliki problem buducnosti bh-Hrvata. Uz to federacija sa Muslimanima. Ako se tu nista dogodi, Hrvata ce u BiH 2011. bit mozda i 450.000, a 2031. spada na 300.000 (cista procjena iz glave)

skakavac1970
29.01.2009., 17:20

U Kotor Varos se vratilo oko 550 Hrvata.Pretezno u Vrbanjce i grad.
Nisu u pitanju vikendice na Ivanjici.U pitanju su kuce koje su obnovljene.

U Grahovu je broj doseljenih i domicilnih Hrvata oko 200.

U Stolac se vratilo oko 5 200 Bosnjaka.

U Capljinu se vratilo oko 4 700 Bosnjaka.

skakavac1970
29.01.2009., 17:52
Nije on vidio terena, niti je znao ili cuo za podatke, niti je ponavljam neki genije

Po njemu je bilo 483 000 Bosnjaka u cetnitetu prije rata, iako cifra je 439 000, bez Brcko distrikta

Brojka od 40 000 Srba ne pali jer Istocna Ilidza ima 168 Zivorodjenih prosle godine, raja se raseljava a ne naseljava, i da napomenem da su to uglavnom Sarajevski Srbi.Dio Dobrinje kod Srba je mnogo manji, prostorno, i ne moze se siriti toliko.Brojka je ostala ista kao i prije rata u Ist Starom Gradu i nekim opcinama vanjskim.Broj Srba odavno pada u Rogatici

Ima li prodaje Bosnjacke imovine.Ima, ali nije drasticno u vecini opcina.Donjji Ruzevic, Bosnjaci ne prodaju nista,nego su Srbi dovukli svoje Srbe iz Tesnja i tamo im napravili novo naselje na drzavnoj imovinu u Ruzevicu.Ostala Bosnjacka mjesta Teslica su fini popunjenja, naprimjer u Gomjenici je povratak skoro 100%

Ima li prodaje?Pa, ima.Najvise toga je u Rogatici.Par stotina stanova u gradu, mozda vise.Po Krajini i Posavini se malo prodaje

Bosanski Novi je imao 6800 u gradu
Bosanski Novi ima danas preko 2000 Bosnjaka u gradu, imovina tamo prodana u gradu je minimalna.Ima, necu reci da nema.Ali, povratak Bosnjaka je takav da ih tamo ima.Nisu naprimjer nestali kao Srbi u Sani

Pogledajte samo sela Krajine.Hozici, Suhaca, sve je to uglavnom Bosnjacko, i uglavnom dobar povratak.Pa, i sam gradonacelnik Bundalo kaze da u Kostajnici Bosanskoj ima 700+ Bosnjaka, od 1600 nekada.Racunaj da ih je pola

Najvise imovine je prodano u Banja Luci.U to nema sumnje.Pokazite mi neko selo koje su Srbi poklopili demografski u opcini Bosanski Novi i Prijedor.Nema tog sela.Bosnjaci su sve zivo uzeli u Sani

Kad se spominje Ist Hercegovina, mora se znati da tamo i nije bilo jake Bosnjacke baze.Nevesinjska sela Bosnjaka su bila rastrkana, i uglavnom jedini kontinuitet je postojao na relaciji Rabin-Zulja, i ta dva sela su danas u Mostaru

Nevesinje je imalo 2800 Bosnjaka koji su se i prije raseljavali ka Mostaru.Kocine su poznato Nevesinjsko i Gatacko naselje, prije rata bile.I to je jos kasnije naseljeno, posebno oko Carskih Vinograda

Posebno volim price o 30 000 Bosnjaka u Mostaru.Same Kocine imaju 1500 Bosnjaka.Gnojnice laganih 500, mozda 1000.Gdje Blagaj, gdje Sjever Mostara

Izborna jedinica Stari Grad ima preko 19 000 Redovnih registrovanih biraca.Udio Hrvatskih stranaka i Hrvata tamo je ravna udjelu Bosnjaka u Ist Hercegovini.Gdje sad tu pamet.Stari Grad sam ima cirka 25 000 Bosnjaka, a gdje jos West Mostar.To i sami Hrvati znaju pa su zato pola Srednje Bosne dovukli u Mostar.Jer, znaju da ako hoce premoc u Mostaru, kakvu takvu, moraju sve zivo da dignu.I pogledajte sad jednu centalnu Bosnu

Udio Hrvata zivorodjenih u Kaknju je 2%
Udio Bosnjaka zivorodjenih u Capljini je 25%

Broj Bosnjaka je dobar u Capljini.A, da ne pricamo o natalitetu.

Sad, ako se neki zele tjesiti, to je do njih

:):)

Ovo su budalastine koje moze napisati dijete od 10 godina.Ne razumijem sta je cilj sto iznosis lazne podatke.

Broj Srba u Istocnom Sarajevu se ne poveceva zbog povecanja nataliteta nego zbog doseljavaja Srba iz Sarajeva,Zvornika,Foce,Trnova...i drugih dijelova istocne Bosne.
U Ruzevicu kod Teslica nije napravljeno naselje za izbjegle Srbe nego je naselje napravljeno u Baricima i na Djulicu.U Ruzevicu su Bosnjaci prodali jedan dio kuca Srbima kod benzinske pumpe Ruzevic-petrol.U Gomjenicu se vratio veliki broj Bosnjaka ali je to malo selo okruzeno srpskim selima Vlajici i Rudnik koje je sada naseljeno velikim brojem srpskog stanovnistva iz FBiH.Reis je u jednom intervjuu izjavio da su Bosnjaci prodali vise od 60 % svoje imovine Srbima u Rogatici.

Tacno je da se u Kostajnicu vratilo vise od 700 Bosnjaka.U Novom je isto tako dosta imovine Bosnjaka vec prodato ali je taj trend sad posebno izrazen u Prijedoru i Gradiski.
Ako se ovako nastavi,Bosna i Hercegovina ce za 10 godina biti etnicki potpuno cista.U RS ce biti vise od 98 % Srba,u FBiH sa bosnjackom vecinom ce biti vise od 98% Bosnjaka a u dijelovima gdje su Hrvati vecina ce biti nesto drugacije zato sto Hrvati iseljavaju u Hrvatsku.

frane2110
29.01.2009., 19:47

dobro , eli imas neke podatke za NT ,Travnik, Vitez,Busovacu i Jajce ? broj hrvata i bosnjaka

broj povratnika bosnjaka u opcini Usora ?

koliko hrvata na Kupresu ?
broj Hr i Bos u grad Mostar i u opcini ? :cerek:

napisao si da je broj povratnika hrvata u RS oko 12.500 , malo mi je cudno da ih se toliko vratilo jer i banja lucki biskup Komarica kaze da ih se samo nekoliko tisuca vratilo u RS.. pa se pitam gdje su oni ?

Zapadni_Mostar
29.01.2009., 21:18
Mislim da je ovo najrealnije danasnjem stanju, s tim sto mislim da Hrvata ima mnogo manje od 500.000. Smatram negdje izmedju 420.000 - 440.000.

Popis je 2011. pa ćeš se začuditi malo više.

Prolaznik_
30.01.2009., 00:10
Zna li neko za koju su ovo godinu podaci:

Stolac 75 zivorodjenih

39 Hrvata
33 Bosnjaka
3 Ostalih

Kiseljak 209 zivorodjenih

85 Bosnjaka
107 Hrvata
1 S
15 nepoznato

Kresevo 45 zivorodjenih

10 Bosnjaka
34 Hrvata
1 ostali

Jajce 245 zivorodjenih

126 Bosnjaka
97 Hrvata
1 Vlah
10 nepoznatih

Glamoc 29 zivorodjenih

12 Hrvata
4 Ostali
8 Bosnjaka
5 Vlaha

Kupres 22 zivorodjena

20 Hrvata
1 Bosnjak
1 Ostali

Drvar 52 zivorodjena

4 Bosnjaka
10 Hrvata
35 Vlaha
3 Nepoznato

Vitez 257 zivorodjenih

125 Hrvata
115 Bosnjaka
17 Nepoznato

Busovaca 216 zivorodjenih

127 Bosnjaka
70 Hrvata
1 Vlah
1 Ostali
17 Nepoznato

Novi Travnik 251 zivorodjenih

149 Bosnjaka
83 Hrvata
19 Nepoznato

Prolaznik_
30.01.2009., 00:17
Iznad stoji 'vlaha' misli se na Srbe. Dakle, kopirao sam to sa jedne druge stranice, a nema podataka za koji period - mjesece i godinu.

Bujko
30.01.2009., 09:46
Pozdrav skakavcu. Imam i ja par pitanja, ako ti je poznata situacija na terenu.

1. Ima li i koliko srpskih povratnika u sjevenom dijelu Livanjskog polja (Vrbica, Radanovci, Kazanci, Sajković, Gubin, Provo, Čaprazlije, Čelebić)?
2. Koliko ima srpskih povratnika u Bosansku Krupu, tačnije u sela istočno od Une (Gorinja, Gudavac, Benakovac, Pučenik, Vojevac, Potkalijnje, Jasenica,...)?
3. Koliko ima srpskih povratnika u travnička sela Trebeuša, Vitovlje, Komar i Goleš?
4. Šta se događa sa hrvatskim doseljenicima u Glamoč - da li se sada sele u Hrvatsku (kao u slučaju Drvara) ili ostaju u Glamoču?
5. Koliko ima srpskih povratnika u Donjem Vakufu?
6. Ima li i koliko srpskih povratnika u sela oko Jajca (Bravnice, Krezluk, Grdovo)?

MekBejn
30.01.2009., 10:54
To je tacno.Htio sam reci da se sa istim problemom suocavaju svi narodi u Bosni,Srbiji i Hrvatskoj.
Nase procjene za RS su 1 240 000 Srba i oko 64 900 Bosnjaka i 12 700 Hrvata.
FBiH
Bosnjaci 1 600 000
Hrvati 400 000
Srbi 40 000

Ispade na kraju da je CIA World Factbook u pravu:
Ethnic groups:
Definition Field info displayed for all countries in alpha order
Bosniak 48%, Serb 37.1%, Croat 14.3%, other 0.6% (2000)

A oni po pravilu uvek omase, sto se demografije tice...

hercegovac1981
30.01.2009., 12:38

Lupaš ko Maksim po diviziji. A da je to tako pokazuju i rezultati izbora a to zna i svak ko malo dulje boravi u tim općinama.

2211
30.01.2009., 12:53

1. Ima li i koliko srpskih povratnika u sjevenom dijelu Livanjskog polja (Vrbica, Radanovci, Kazanci, Sajković, Gubin, Provo, Čaprazlije, Čelebić)?
2. Koliko ima srpskih povratnika u Bosansku Krupu, tačnije u sela istočno od Une (Gorinja, Gudavac, Benakovac, Pučenik, Vojevac, Potkalijnje, Jasenica,...)?
3. Koliko ima srpskih povratnika u travnička sela Trebeuša, Vitovlje, Komar i Goleš?
4. Šta se događa sa hrvatskim doseljenicima u Glamoč - da li se sada sele u Hrvatsku (kao u slučaju Drvara) ili ostaju u Glamoču?
6. Ima li i koliko srpskih povratnika u sela oko Jajca (Bravnice, Krezluk, Grdovo)?

u bravnicama sada zive poglavito srbi i bosnjaci... rezultati za nacelnika u bravnicama:

hdz - 74 (srbi su podrzali zeljku bojcetica)

sda 73

za ostala sela neznam...

MRSHO
30.01.2009., 13:49
dobro , eli imas neke podatke za NT ,Travnik, Vitez,Busovacu i Jajce ? broj hrvata i bosnjaka

Što se tiče Bošnjaka u općini Usora, što ih ima ima ih u Alibegovcima i na Tešanjci. Alibegovački Bošnjaci su digli pobunu pred kraj rata, kad su Hrvati počeli sa formiranjem svoje općine odnosno kad su počeli dogovarati sa tešanjskim Bošnjacima i MZ o formirajnu zasebne općine. Tada su Alibegovački Bošnjaci preko noći evakuirali žene i djecu te htjeli blokirati puteve na Tešanjci prema Sivši i ostalim hrvatskim naseljima te oružanom pobunom onemogućiti Hrvatima odvajanje Alibegovaca i ostalih naselja u zasebnu općinu. I baš taj čin je potaknuo MZ da Hrvatima da pravo na formiranje svoje općine.

Herzeg Lager
30.01.2009., 14:08
Što se tiče Bošnjaka u općini Usora, što ih ima ima ih u Alibegovcima i na Tešanjci. Alibegovački Bošnjaci su digli pobunu pred kraj rata, kad su Hrvati počeli sa formiranjem svoje općine odnosno kad su počeli dogovarati sa tešanjskim Bošnjacima i MZ o formirajnu zasebne općine. Tada su Alibegovački Bošnjaci preko noći evakuirali žene i djecu te htjeli blokirati puteve na Tešanjci prema Sivši i ostalim hrvatskim naseljima te oružanom pobunom onemogućiti Hrvatima odvajanje Alibegovaca i ostalih naselja u zasebnu općinu. I baš taj čin je potaknuo MZ da Hrvatima da pravo na formiranje svoje općine.

A u buni ih je predvodio Tahvil-Paša? Krasan rezultat :lol:

skakavac1970
30.01.2009., 18:02

koliko hrvata na Kupresu ?
broj Hr i Bos u grad Mostar i u opcini ? :cerek:

napisao si da je broj povratnika hrvata u RS oko 12.500 , malo mi je cudno da ih se toliko vratilo jer i banja lucki biskup Komarica kaze da ih se samo nekoliko tisuca vratilo u RS.. pa se pitam gdje su oni ?

Novi Travnik 11 300 H,12 000 B

Travnik 13 500 H,40 000 B

Vitez 13 300 H,11 000 B

Bosovaca 8 300 H,8 900 B

Jajce 13 400 H,15 000 B

U Usori je vrlo malo Bosnjaka u Alibegovcima.Opstinu Usora cine dijelovi opstina Tesanj i Doboj(Sivsa,Omanjska,Ularice,Zabljak...)

Broj Hrvata na Kupresu je oko 3000.

Nemam tacne podatke za Mostar i Brcko.

Ne misli se samo na broj povratnika nego i na one Hrvate koji su za vrijeme rata ostali u RS.Oni su prije svega skoncentrisani u Banja Luci,Prijedoru,Teslicu,Kotor Varosi,Derventi,Brodu i Samcu.U pitanju su stariji ljudi.Mladji narastaji kod Hrvata ne razmisljaju o povratku.

Ultras1986
30.01.2009., 18:19
Bugojno, Uskoplje , Fojnica, Kiseljak ??

MRSHO
30.01.2009., 18:31

Vitez 13 300 H,11 000 B

Bosovaca 8 300 H,8 900 B

Jajce 13 400 H,15 000 B

U Usori je vrlo malo Bosnjaka u Alibegovcima.Opstinu Usora cine dijelovi opstina Tesanj i Doboj(Sivsa,Omanjska,Ularice,Zabljak...)

Ne misli se samo na broj povratnika nego i na one Hrvate koji su za vrijeme rata ostali u RS.Oni su prije svega skoncentrisani u Banja Luci,Prijedoru,Teslicu,Kotor Varosi,Derventi,Brodu i Samcu.U pitanju su stariji ljudi.Mladji narastaji kod Hrvata ne razmisljaju o povratku.

Skakavac, de mi reci na koliko procjenjuješ broj Hrvata danas u gradu Tesliću i prigradskim naseljima Barići, Bardaci, Zečevo Brdo, Čuture, Gomjenica, Rudnik... pa i Banja Vrućica (bez G. Vrućice)?

skakavac1970
30.01.2009., 18:42
Skakavac, de mi reci na koliko procjenjuješ broj Hrvata danas u gradu Tesliću i prigradskim naseljima Barići, Bardaci, Zečevo Brdo, Čuture, Gomjenica, Rudnik... pa i Banja Vrućica (bez G. Vrućice)?

U Tabacima(Barici)imas oko trideset kuca.Jedan dio je prodat Srbima.U Bardacima je kod Doma skoro sva zemlja prodata Srbima i dobar dio kuca.U Cosicima(Gomjenica) je ostalo jos par kuca koje nisu prodate kod jezera i prema Vlajicima.Na Rudniku se uglavnom prodaje i vratilo se nesto starijih.Na Banji Vrucici Hrvati su dosta prodali oko hotelskog kompleksa i u Guscima(kod Guskovog groblja).Mislim da su i Tomici iznad skole sve prodali.I Cancarima(Studenci) prodato je nekoliko kuca na putu za Bezlju.U centru Studenaca je prodata prdavnica i ona lijepa zuta kuca Ivana M.

Sve u svemu 900-1000 Hrvata ima na podrucju opstine Teslic.Oko 100 na Studencima,80 u Slatini.a ostatak je u gradu i predgradjima.

MRSHO
30.01.2009., 18:53
U Tabacima(Barici)imas oko trideset kuca.Jedan dio je prodat Srbima.U Bardacima je kod Doma skoro sva zemlja prodata Srbima i dobar dio kuca.U Cosicima(Gomjenica) je ostalo jos par kuca koje nisu prodate kod jezera i prema Vlajicima.Na Rudniku se uglavnom prodaje i vratilo se nesto starijih.Na Banji Vrucici Hrvati su dosta prodali oko hotelskog kompleksa i u Guscima(kod Guskovog groblja).Mislim da su i Tomici iznad skole sve prodali.I Cancarima(Studenci) prodato je nekoliko kuca na putu za Bezlju.U centru Studenaca je prodata prdavnica i ona lijepa zuta kuca Ivana M.

Sve u svemu 900-1000 Hrvata ima na podrucju opstine Teslic.Oko 100 na Studencima,80 u Slatini.a ostatak je u gradu i predgradjima.

Vidim dobro poznaješ situaciju, što se Čančara tiče u pravu si, na Studencima odnosno na Luščiću prodavnica je "prodata" Vladi C. a što se tiče Ivine kuće koliko znam nije još prodana! Jedino je u Mršićima prodana jedna kuća planincu ali je on umro, tako da je ta kuća sad prazna. A od prije rata je još bio jedan Srbin iz Radešića u Mršićima i danas tamo živi.
Po mojoj procjeni na Studencima živi oko 120-130 ljudi (neki odu u Hrvatsku kod djece preko zime i sl.) ali imam osjećaj da je u Slatini više Hrvata se vratilo nego na Studence oko 150, plus ona sela po Komušini što ima nekolicina kuća obnovljenih, te Crnoriječani i u Kamenici (Gaše) te Rajševoj (Stjepići) ima nekoliko povratnika.

skakavac1970
30.01.2009., 19:03
Vidim dobro poznaješ situaciju, što se Čančara tiče u pravu si, na Studencima odnosno na Luščiću prodavnica je "prodata" Vladi C. a što se tiče Ivine kuće koliko znam nije još prodana! Jedino je u Mršićima prodana jedna kuća planincu ali je on umro, tako da je ta kuća sad prazna. A od prije rata je još bio jedan Srbin iz Radešića u Mršićima i danas tamo živi.
Po mojoj procjeni na Studencima živi oko 120-130 ljudi (neki odu u Hrvatsku kod djece preko zime i sl.) ali imam osjećaj da je u Slatini više Hrvata se vratilo nego na Studence oko 150, plus ona sela po Komušini što ima nekolicina kuća obnovljenih, te Crnoriječani i u Kamenici (Gaše) te Rajševoj (Stjepići) ima nekoliko povratnika.

Mislim da je Ivo zamjenio kucu sa nekim Srbinom iz Teslica i sada ju taj Srbin obnovio pa ju prodaje.Taj Ivo zivi u I. Gradu.U Komusini imas nekoliko povratnika izmedju Stojcevica i Jurica.U Gasama imas tri kuce.Mislim da su Pavlovici,jedan od njih je i svestenik negdje u Njemackoj.Tacno,ima i nekoliko kuca u Rajsevi.

frane2110
30.01.2009., 19:05

Vitez 13 300 H,11 000 B

Bosovaca 8 300 H,8 900 B

Jajce 13 400 H,15 000 B

vidim da nam i ne treba popis stanovnistva :D

Derventa ne pripada banjaluckoj biskupiji ,

"Na području banjalučke biskupije koje je pod kontrolom vlasti bosanskih Srba živjelo je 1991. oko 80.000 katolika, a sada tek 6500".
tako da mi je tesko zamisliti da ima 12 700 hrvata u RS .

u kojim su sve mjestima doseljeni hrvati u biH ?

skakavac1970
30.01.2009., 19:09
vidim da nam i ne treba popis stanovnistva :D

Derventa ne pripada banjaluckoj biskupiji ,

"Na području banjalučke biskupije koje je pod kontrolom vlasti bosanskih Srba živjelo je 1991. oko 80.000 katolika, a sada tek 6500".
tako da mi je tesko zamisliti da ima 12 700 hrvata u RS .

u kojim su sve mjestima doseljeni hrvati u biH ?

Mozes li biti malo precizniji?

MRSHO
30.01.2009., 19:12
Mislim da je Ivo zamjenio kucu sa nekim Srbinom iz Teslica i sada ju taj Srbin obnovio pa ju prodaje.Taj Ivo zivi u I. Gradu.U Komusinu imas nekoliko povratnika izmedju Stojcevica i Jurica.U Gasama imas tri kuce.Mislim da su Pavlovici,jedan od njih je i svestenik negdje u Njemackoj.Tacno,ima i nekoliko kuca u Rajsevi.

E onda vjerojatno je prodao kuću, ali mi je jednostavno bilo čudno da ju još uvijek prodaje (stoji onaj plavi pano na balkonu sa br. tel.), a stari mi je nešto govorio kako prodaje ovo, ono....
Da iz Gaša je onaj svećenik inače, posebno za Gaše se ove godine namjenjuju neka sredstva RH iz pomoći za BiH Hrvate...

Dali znaš situaciju oko proizvodnog obrata Natura Vite u Slatini? Zemlja valjda nije prodana, odnosno, objekt je izgrađen na privatnoj parceli?

skakavac1970
30.01.2009., 19:15
E onda vjerojatno je prodao kuću, ali mi je jednostavno bilo čudno da ju još uvijek prodaje (stoji onaj plavi pano na balkonu sa br. tel.), a stari mi je nešto govorio kako prodaje ovo, ono....
Da iz Gaša je onaj svećenik inače, posebno za Gaše se ove godine namjenjuju neka sredstva RH iz pomoći za BiH Hrvate...

Dali znaš situaciju oko proizvodnog obrata Natura Vite u Slatini? Zemlja valjda nije prodana, odnosno, objekt je izgrađen na privatnoj parceli?

Ne znam.O cemu se radi?

MRSHO
30.01.2009., 19:20
Ne znam.O cemu se radi?

Pa koliko ja znam objekt Natura Vite izgrađen je na privatnoj parceli jednog Hrvata iz Slatine, bez prijašnjeg otkupa i bilokakvih dokumenata. Sad dali su u sudskom sporu zbog toga taj čovjek i Natura Vita nemam pojma, pa rekoh možda ti više znaš kako rješavaju tu situaciju.

skakavac1970
30.01.2009., 19:24
Pa koliko ja znam objekt Natura Vite izgrađen je na privatnoj parceli jednog Hrvata iz Slatine, bez prijašnjeg otkupa i bilokakvih dokumenata. Sad dali su u sudskom sporu zbog toga taj čovjek i Natura Vita nemam pojma, pa rekoh možda ti više znaš kako rješavaju tu situaciju.

Ne znam Mrsho,mi se bavimo pitanjem povratka.Natura Vita je kupila bivsu fabriku KiU i sada je tu mljekara koliko ja znam.Zasto Hrvati u Teslicu i okolini sve rasprodase?

frane2110
30.01.2009., 19:24
Mozes li biti malo precizniji?

pa ta je procjena prema blagoslov kuca katolicke obitelji ,procjenuje se da nema vise od 6500 katolika u RS .

skakavac1970
30.01.2009., 19:34
pa ta je procjena prema blagoslov kuca katolicke obitelji ,procjenuje se da nema vise od 6500 katolika u RS .

Moguce je to Frane zato sto Hrvati koji su se vratili u posjed imovine poslije nekoliko mjeseci prodaju kuce Srbima i odlaze.Znam da su u Derventi i Brckom prodali veliki dio imovine Srbima.To je veliki problem BH Hrvata.Ako se ovaj trend nastavi,broj Hrvata ce se rapidno smanjiti za pet godina.Hrvati su sada poceli gubiti vecinu i u opstinama gdje su tradicionalno bili vecinski narod(Novi Travnik,Busovaca,Jajce).Dugorocno Hrvati gube i Zepce.Nije u pitanju slab natalitet,radi se o iseljavanju Hrvata u Hrvatsku.

frane2110
30.01.2009., 19:46
Moguce je to Frane zato sto Hrvati koji su se vratili u posjed imovine poslije nekoliko mjeseci prodaju kuce Srbima i odlaze.Znam da su u Derventi i Brckom prodali veliki dio imovine Srbima.To je veliki problem BH Hrvata.Ako se ovaj trend nastavi,broj Hrvata ce se rapidno smanjiti za pet godina.Hrvati su sada poceli gubiti vecinu i u opstinama gdje su tradicionalno bili vecinski narod(Novi Travnik,Busovaca,Jajce).Dugorocno Hrvati gube i Zepce.Nije u pitanju slab natalitet,radi se o iseljavanju Hrvata u Hrvatsku.

ako je zaista tako onda su sami krivi za svoju sudbinu ,ali sve ce se znati kad bude popis (ako bude ).

Lookey
30.01.2009., 19:55
ako je zaista tako onda su sami krivi za svoju sudbinu ,ali sve ce se znati kad bude popis (ako bude ).

Mislim da vise niko ne vidi nijedan razlog da ga ne bude. A kada ga bude bilo...ovaj forum ce eksplodirati od komentara :D

Ali nebitno,vazno je da se popis u BiH kroz dve godine odrzi...posle 20 godina,odnosno 30 godina a da bude potpuno regularan. :top: Bice i popisi Srbije i Hrvatske iste godine sto nije lose,jer ce moci da se vidi i sta su migracije u jednu odnosno drugu drzavu iz BiH posle ovoliko godina napravile u proteklih 10 godina.

Alpinac
30.01.2009., 20:19

Naravno da smo sami sebi krivi, a broj ce nam se vjerovatno smanjiti jos vise iseljavanjem. U pitanju nije slab natalitet, jer muslimani nemaju vise dijece nego mi, barem sto se tice srednje Bosne.

Bujko
30.01.2009., 22:29
Skakavac, da li nisi vidio moja pitanja ili mi ne želiš odgovoriti?:)

2. Koliko ima srpskih povratnika u Bosansku Krupu, tačnije u sela istočno od Une (Gorinja, Gudavac, Benakovac, Pučenik, Vojevac, Potkalinje, Jasenica,...)?

Opel9
30.01.2009., 22:49

gle ovo: Hrvati =1991 150.414
=1996 15.028
= 2006 58,000
http://en.wikipedia.org/wiki/Republika_Srpska

skakavac1970
30.01.2009., 23:47
Skakavac, da li nisi vidio moja pitanja ili mi ne želiš odgovoriti?:)

Nisam vidio.Sutra dobijas odgovor,kasno je.Pozdrav!

Rade Tomov
31.01.2009., 02:43
Sluzimo se raznim podacima, a pri tom ni jedan nije relevantan niti precizan, vec se koriste razni izvori poput CIA-e, nekakvih nevladinih organizacija, UN-a, koji nisu potpuni i ne ukljucuju na pravi nacin ni jednu od demografskih komponenti.

U demografiji postoji nesto sto se zove "migracioni saldo", dakle razlika imigracija i emigracija, i naravno prirodni prirastaj kao odnos nataliteta i mortaliteta, i u ovom slucaju + poginuli i nestali u ratu devedesetih.

Sa nesto azurnijom obradom podataka maticnih sluzbi i u RS i u FBiH (koja nikada nije uradjena) moglo bi se okvirno sa odstupanjem od maximalno 2-3% doci do konkretnijih i preciznijih podataka pre odrzavanja popisa 2011 godine!

Dakle BiH je po poslednjem popisu iz 1991 godine imala 4 337 033 stanovnika (100%), od cega: 1 902 956 Muslimana (43,47%), 1 366 104 Srba (31,21%), 760 852 Hrvata (17,38%), 242 682 Jugoslovena (5,54%) i 104 439 ostalih (2,38%).
Na osnovu ovih podataka zakljucujemo da je okvirno Muslimana bilo oko 2 000 000, Srba bilo oko 1 450 000 i Hrvata oko 800 000, ali ni ovo nije "cist": podatak, zbog etnicki mesanih stanovnika koji su se takodje opredeljivali da se izjasne kao Jugosloveni!

Broj poginulih i nestalih lica, po istrazivanju sarajevskog IDC-a je oko 98 000, broj iseljenih i prognanih je preko 600 000 i sva tri naroda su zastupljena u velikom broju... negativan pp je najvise pogodio Srbe za oko 120 000 i Hrvate za oko 50 000, mada i Bosnjaci poslednjih godina prelaze u negativan pp.
Broj Srba koji su se posle "oluje" nastanili u RS je oko 45 000, a Bosnjaka se iz Raske oblasti (Sandzaka) dakle iz Srbije i Crne Gore doselilo u BiH oko 60 000 do 70 000.

Suma sumarum, po procenama u RS zivi oko 1 320 000, a u FBiH oko 2 170 000 stanovnika, od cega Hrvati cine od 460 000 do 510 000, Srbi od 1 180 000 do 1 250 000, Bosnjaci od 1 680 000 do 1 750 000.

Sve je ovo sviranje k..cu, popis pod obavezno!

Prolaznik_
31.01.2009., 04:23

Jedna mala ispravka, ok ?

Hrvati nisu tradicionalno bili vecinski narod u N. Travniku i Busovaci, jer je omjer bio tu i tamo gotovo isti, naricito u N. Travniku, a sto se tice Jajca, odakle to da je Jajce tradicionalno grad sa vecinskim hrvatskim zivljem ? 1991 su Bosnjaci tamo bili vecina, pa sta je cudno ako su tamo sad izgubili vecinu Hrvati jer su se Bosnjaci vratili na svoje. Odakle da je to grad tradicionalno gdje su Hrvati cinili vecinu ? Tradicionalno - za vrijeme rata - da li to znaci tradicionalno ? hmmm

N. Travnik - kako sam spomenuo, tradicionalno tu Hrvati nisu cinili neku vecinu, radilo se mozda u par stotina ili pak desetina, tu i tamo, a znamo koji procenat Jugosloveni su cinili koji su zapravo Bosnjaci ili kako se neki nazivaju Bosanci. Onda Busovaca, slicno kao i N. Travnik, s tim sto je vise u procentima bilo Hrvata od Bosnjaka nego je takav omjer bio u N. Travniku, ali u sustini, to su opcine koje su bile gotovo 50:50 Hrvati - Bosnjaci.

Zepce, hmm... opet tradicionalno si spomenuo, kao i za Jajce. Kad su Hrvati tamo postali vecina ? I ako gube Zepce, zar to nije i realno jer su Bosnjaci i bili vecina na zadnjem popisu, ali je napravljena vjestacka vecina u toj opcini time sto je visoki predstavnik - bivsi - prosirio opcinu uvodeci neka hrvatska sela iz opcina Maglaja i Zavidovica. Dakle, nista cudno, ali ono sto je cudno da ova mjesta gdje su Bosnjaci bili vecina, nazivas tradicionalnim gradovima gdje su vecinski narod cinili Hrvati.

MRSHO
31.01.2009., 05:05
Ne znam Mrsho,mi se bavimo pitanjem povratka.Natura Vita je kupila bivsu fabriku KiU i sada je tu mljekara koliko ja znam.Zasto Hrvati u Teslicu i okolini sve rasprodase?

Zašto? Neznam ja, pitaj Vrućićane, Gomjenčane, Čančare...

Pa eto i sam spominješ tek dva objekta na Studencima (ne računajući Čančare), absolutno hrvatskom području (uključujući Crnu Rijeku, Slatinu, Komušinu)... A to što se u prigradskim naseljima (koja su već prije rata bila mješovita) prodaje, ni ja ne razumijem. Iako su to kuće i placevi na vrlo povoljnom mjestu...
A i sam znaš da nema nigdje u takvom broju obnovljenih hrvatskih naselja kao u općini Teslić! I to je nešto, bar obnova, a i prodaje se 300% manje nego u drugim hrvatskim naseljima u sustavu RS...

frane2110
31.01.2009., 06:48
gle ovo: Hrvati =1991 150.414
=1996 15.028
= 2006 58,000
http://en.wikipedia.org/wiki/Republika_Srpska

:rofl: kako ne ! 58.000 :s

Ultras1986
31.01.2009., 10:55
Jeli itko pokušavao napraviti nekakvu računicu za nova naselja u trokutu Mostar-Čapljina-Stolac ?

Koliko ima kuća , koliko ljudi odakle su itd...

Herzeg Lager
31.01.2009., 11:00

Hrvati nisu tradicionalno bili vecinski narod u N. Travniku i Busovaci, jer je omjer bio tu i tamo gotovo isti, naricito u N. Travniku, a sto se tice Jajca, odakle to da je Jajce tradicionalno grad sa vecinskim hrvatskim zivljem ? 1991 su Bosnjaci tamo bili vecina, pa sta je cudno ako su tamo sad izgubili vecinu Hrvati jer su se Bosnjaci vratili na svoje. Odakle da je to grad tradicionalno gdje su Hrvati cinili vecinu ? Tradicionalno - za vrijeme rata - da li to znaci tradicionalno ? hmmm

N. Travnik - kako sam spomenuo, tradicionalno tu Hrvati nisu cinili neku vecinu, radilo se mozda u par stotina ili pak desetina, tu i tamo, a znamo koji procenat Jugosloveni su cinili koji su zapravo Bosnjaci ili kako se neki nazivaju Bosanci. Onda Busovaca, slicno kao i N. Travnik, s tim sto je vise u procentima bilo Hrvata od Bosnjaka nego je takav omjer bio u N. Travniku, ali u sustini, to su opcine koje su bile gotovo 50:50 Hrvati - Bosnjaci.

Zepce, hmm... opet tradicionalno si spomenuo, kao i za Jajce. Kad su Hrvati tamo postali vecina ? I ako gube Zepce, zar to nije i realno jer su Bosnjaci i bili vecina na zadnjem popisu, ali je napravljena vjestacka vecina u toj opcini time sto je visoki predstavnik - bivsi - prosirio opcinu uvodeci neka hrvatska sela iz opcina Maglaja i Zavidovica. Dakle, nista cudno, ali ono sto je cudno da ova mjesta gdje su Bosnjaci bili vecina, nazivas tradicionalnim gradovima gdje su vecinski narod cinili Hrvati.

Ma vidi ti bezobrazluka i opsjednutosti sa prostorima gdje su se Hrvati obranili. Vidim da se Hrvatima imputira neka krivnja što su zadržali neka mjesta u kojima su bili skoro na egal. Što je sa Bugojnom, Travnikom, Fojnicom, Varešom? Sve su to mjesta gdje je predratno stanje bilo skoro podjednako a vi njima omastili brk.

Prolaznik_
31.01.2009., 21:30
Ma vidi ti bezobrazluka i opsjednutosti sa prostorima gdje su se Hrvati obranili. Vidim da se Hrvatima imputira neka krivnja što su zadržali neka mjesta u kojima su bili skoro na egal. Što je sa Bugojnom, Travnikom, Fojnicom, Varešom? Sve su to mjesta gdje je predratno stanje bilo skoro podjednako a vi njima omastili brk.

Decko, zasto pricas nesto u sto se ne razumijes jos pri tome citiras moj komentar koji je upucen skakavcu na njegove neistinite tvrdnje oko "nacionalno hrvatski vecinski gradovi" ?!

Uzmi primjer Travnika i uvidjet ces da je preko 5.000 Bosnjaka vise bilo od Hrvata ( dakle, ne govorim tacno o brojci, samo od prilike ), uzmi primjer Bugojna gdje je isto takva situacija, uzmi primjer Fojnice u procentima, isto takva situacija gdje su daleko ispred Bosnjaci bili, a sto se tice Varesa, dobro znas sta se tamo desavalo. To su priznali i vareski katolici koji kazu da niko drugi nije kriv nego sami Hrvati i njihovo rukovodstvo.

Da se vratimo na temu, sta sam to ja u svom reagovanju rekao sto nije istina ? Kako se mogu Jajce, Zepce, i dr., bh. gradovi nazivati TRADICIONALNO hrvatskim gradovima, kad su u njima Bosnjaci bili vecina ?! I kakva je to sad kuknjavinja da Bosnjaci PONOVO preuzimaju gradove u kojima su vecina bili, a usput i opcine istih ?! Sta ima tu cudno ? Bolest je prelazna, a izgleda da prelazi - skakavac je sigurno Srbin, pa je povukao, ocigledno, vlage od Srba po pitanju "tradicionalnosti", jer oni nazivaju sve srpskim, pa cak i Boga je Karadzic nazvao da je Srbin, ne'uzubillah. A eto neki su i Hrvati poceli njihovi stopama ici, kao npr ti.

skakavac1970
31.01.2009., 21:33

1.Taj dio Livanjskog polja je naslonjen na etnicki cist srpski prostor u opstini Bosansko Grahovo.Povratak nije znacajan i ljudi su se masovnije poceli vracati tek kada su se Srbi poceli vracati u grahovsko selo Crni Lug.Ima oko 200 povratnika.
2.U Bosanskoj Krupi Srbi mijenjaju imovinu sa Bosnjacima iz Prijedora,Dubice i Novog Grada.U okolna sela pod Grmecom koja su etnicki cist srpski prostor povratak je slab zato sto su se ljudi naselili u Prijedor,Novi Grad,Brcko i Bratunac.Ima oko 900 povratnika.Ljudi u ovom selima su obnovili dosta kuca i pomocnih objekata ali povratak je slab.
3.U Vitovlju su travnicke vlasti napravili mudzahedinsko naselje i ima veoma mali broj povratnika Srba.U ostalim nabrojanim mjestima povratak je slab i u pitanju je nekoliko desetina ljudi.
4.Hrvati iz Glamoca vec dugo vremena iseljavaju u Hrvatsku i sve je veci broj srpskih povratnika.Vjerovatno ce se desiti kao u Drvaru,Grahovu i Bosanskom Petrovcu gdje su Srbi procentaulano zastupljeni kao i prije rata.
5.U Donjem Vakufu je oko 450 povratnika.Srbi iz Donjeg Vakufa su se naselili u Gradisku i okolinu i mijenjaju imovinu sa Bosnjacima iz Gradiske.
6.Nemam tacan broj povratnika u ova jajacka sela ali mislim da je taj broj oko20% predratnog broja.

Treba istaci da je povratak uspio samo tamo gdje su naselja bila monoetnicka.Bosnjaci su rasprodali skoro sve u gradovima RS i povratak je zanemarljiv.Dobar povratak biljeze Janja,Kozarac i nekoliko sela u okolini Zvornika.U gradovima se imovina prodaje Srbima.U FBiH Srbi su se opredjelili za povratak u cetiri opstine koje su prije rata bile uglavnom naseljene Srbima.U tima opstima Srbi vec cine preko 80% od ukupnog stanovnistva.U drugim mjestima FBiH gdje su Srbi bili manjina prodaju ili mijenjaju svoju imovinu sa Bosnjacima iz RS.Hrvati su potpuno nezainteresovani za povratak i uglavnom prodaju imovinu Bosnjacima u FBiH gdje su Bosnjaci vecina i Srbima u RS.

Prolaznik_
31.01.2009., 21:40
Skakavac, zasto nazivas Bosanski Novi "novim gradom" kada je to neustavno ?! Tj., kad tako naziva samo vlast karadziceve zaovstavstine ?

skakavac1970
31.01.2009., 21:42

Novi Travnik,Busovaca i danasanja opstina Zepce su uvijek imali hrvatsku vecinu.
Novi Travnik
1971 H 43.1% B 35.9%
1991 H 39.6% B 38%
Busovaca
1971 H 53% B 40,9%
1991 H 48.1 B 44.9%
Sada je opstini Zepce pripojeno nekoliko hrvatskih sela koja su prije rata pripadali opstinama Maglaj i Zavidovici.Ako se Jajcu pripoje Dobretici Hrvati bi na tom podrucju cinili vecinu.
Sta nije tacno u ovome sto sam ja napisao?

Pavo B.
31.01.2009., 21:42
Skakavac, zasto nazivas Bosanski Novi "novim gradom" kada je to neustavno ?! Tj., kad tako naziva samo vlast karadziceve zaovstavstine ?

Zasto se ti zamaras takvim detaljima?

skakavac1970
31.01.2009., 21:46
Gdje pise da je Novi Grad neustavan?Neustavni su samo oni gradovi koji su u nazivu imali atribut srpski.To su Bosanski Brod i Bosanska Kostajnica.Bosanski Novi je sada Novi Grad koliko ja znam.Daj mi argumente da nisam u pravu.

Bujko
31.01.2009., 21:57
1.Taj dio Livanjskog polja je naslonjen na etnicki cist srpski prostor u opstini Bosansko Grahovo.Povratak nije znacajan i ljudi su se masovnije poceli vracati tek kada su se Srbi poceli vracati u grahovsko selo Crni Lug.Ima oko 200 povratnika.
2.U Bosanskoj Krupi Srbi mijenjaju imovinu sa Bosnjacima iz Prijedora,Dubice i Novog Grada.U okolna sela pod Grmecom koja su etnicki cist srpski prostor povratak je slab zato sto su se ljudi naselili u Prijedor,Novi Grad,Brcko i Bratunac.Ima oko 900 povratnika.Ljudi u ovom selima su obnovili dosta kuca i pomocnih objekata ali povratak je slab.
3.U Vitovlju su travnicke vlasti napravili mudzahedinsko naselje i ima veoma mali broj povratnika Srba.U ostalim nabrojanim mjestima povratak je slab i u pitanju je nekoliko desetina ljudi.
4.Hrvati iz Glamoca vec dugo vremena iseljavaju u Hrvatsku i sve je veci broj srpskih povratnika.Vjerovatno ce se desiti kao u Drvaru,Grahovu i Bosanskom Petrovcu gdje su Srbi procentaulano zastupljeni kao i prije rata.
5.U Donjem Vakufu je oko 450 povratnika.Srbi iz Donjeg Vakufa su se naselili u Gradisku i okolinu i mijenjaju imovinu sa Bosnjacima iz Gradiske.
6.Nemam tacan broj povratnika u ova jajacka sela ali mislim da je taj broj oko20% predratnog broja.

Treba istaci da je povratak uspio samo tamo gdje su naselja bila monoetnicka.Bosnjaci su rasprodali skoro sve u gradovima RS i povratak je zanemarljiv.Dobar povratak biljeze Janja,Kozarac i nekoliko sela u okolini Zvornika.U gradovima se imovina prodaje Srbima.U FBiH Srbi su se opredjelili za povratak u cetiri opstine koje su prije rata bile uglavnom naseljene Srbima.U tima opstima Srbi vec cine preko 80% od ukupnog stanovnistva.U drugim mjestima FBiH gdje su Srbi bili manjina prodaju ili mijenjaju svoju imovinu sa Bosnjacima iz RS.Hrvati su potpuno nezainteresovani za povratak i uglavnom prodaju imovinu Bosnjacima u FBiH gdje su Bosnjaci vecina i Srbima u RS.

Hvala na odgovoru. Pozdrav. :)

Gorshtak
31.01.2009., 22:00
Gdje pise da je Novi Grad neustavan?Neustavni su samo oni gradovi koji su u nazivu imali atribut srpski.To su Bosanski Brod i Bosanska Kostajnica.Bosanski Novi je sada Novi Grad koliko ja znam.Daj mi argumente da nisam u pravu.

Oba naziva su ravnopravna, bar za opštinu, za samo naselje/grad ne znam.
http://www.izbori.ba/Mandati27102008/ShowMunicipality.asp?MunicipalityCode=007
Inače, Novi grad je novi-stari naziv.

Godine 1878. po odluci Berlinskog kongresa Austrougarska je okupirala Bosnu i Hercegovinu i tako zauzela, bez otpora, Novi Grad. Okupacione vlasti su 1894. godine do temelja porušile impozantnu novsku tvrđavu, a njen materijal ugrađen je u razne javne i privatne objekte. Slijedeće godine, iz političkih razloga, administrativno mu je promjenjeno ime u Bosanski Novi, koje je nosio sve do 1992. godine kada je odlukom Skupštine opštine dobio svoje pravo ime Novi Grad."
http://www.opstina-novigrad.com/index.php?option=com_content&task=view&id=33&Itemid=45

skakavac1970
31.01.2009., 22:06
Oba naziva su ravnopravna, bar za opštinu, za samo naselje/grad ne znam.
http://www.izbori.ba/Mandati27102008/ShowMunicipality.asp?MunicipalityCode=007
Inače, Novi grad je novi-stari naziv.

Godine 1878. po odluci Berlinskog kongresa Austrougarska je okupirala Bosnu i Hercegovinu i tako zauzela, bez otpora, Novi Grad. Okupacione vlasti su 1894. godine do temelja porušile impozantnu novsku tvrđavu, a njen materijal ugrađen je u razne javne i privatne objekte. Slijedeće godine, iz političkih razloga, administrativno mu je promjenjeno ime u Bosanski Novi, koje je nosio sve do 1992. godine kada je odlukom Skupštine opštine dobio svoje pravo ime Novi Grad."
http://www.opstina-novigrad.com/index.php?option=com_content&task=view&id=33&Itemid=45

Hvala sto si se potrudio da postavis ovu info na temu.Bio sam mnogo puta u opstini i svugdje pise samo Novi Grad.Na svim zvanicnim dokumentima na pecatu pise samo Novi Grad.

2211
31.01.2009., 22:49
Novi Travnik,Busovaca i danasanja opstina Zepce su uvijek imali hrvatsku vecinu.
Novi Travnik
1971 H 43.1% B 35.9%
1991 H 39.6% B 38%
Busovaca
1971 H 53% B 40,9%
1991 H 48.1 B 44.9%
Sada je opstini Zepce pripojeno nekoliko hrvatskih sela koja su prije rata pripadali opstinama Maglaj i Zavidovici.Ako se Jajcu pripoje Dobretici Hrvati bi na tom podrucju cinili vecinu.

jajce nije grad s tradicionalno hrvatskim zivljem, stavise.. hrvata je u jajcu (gradu) 91 bilo manje nego "jugoslovena", a bosnjaka i srba pogotovo.. tu si pogrijesio...

In the town itself, there was 13,579 people, with distribution by ethnic groups:

* Bosniaks - 5,277 (38.86%)
* Serbs - 3,797 (27.96%)
* Yugoslavs - 2,217 (16.32%)
* Croats - 1,899 (13.98%)
* others and unknown - 389 (2.88%)

Herzeg Lager
31.01.2009., 22:51
Decko, zasto pricas nesto u sto se ne razumijes jos pri tome citiras moj komentar koji je upucen skakavcu na njegove neistinite tvrdnje oko "nacionalno hrvatski vecinski gradovi" ?!

Uzmi primjer Travnika i uvidjet ces da je preko 5.000 Bosnjaka vise bilo od Hrvata ( dakle, ne govorim tacno o brojci, samo od prilike ), uzmi primjer Bugojna gdje je isto takva situacija, uzmi primjer Fojnice u procentima, isto takva situacija gdje su daleko ispred Bosnjaci bili, a sto se tice Varesa, dobro znas sta se tamo desavalo. To su priznali i vareski katolici koji kazu da niko drugi nije kriv nego sami Hrvati i njihovo rukovodstvo.

Da se vratimo na temu, sta sam to ja u svom reagovanju rekao sto nije istina ? Kako se mogu Jajce, Zepce, i dr., bh. gradovi nazivati TRADICIONALNO hrvatskim gradovima, kad su u njima Bosnjaci bili vecina ?! I kakva je to sad kuknjavinja da Bosnjaci PONOVO preuzimaju gradove u kojima su vecina bili, a usput i opcine istih ?! Sta ima tu cudno ? Bolest je prelazna, a izgleda da prelazi - skakavac je sigurno Srbin, pa je povukao, ocigledno, vlage od Srba po pitanju "tradicionalnosti", jer oni nazivaju sve srpskim, pa cak i Boga je Karadzic nazvao da je Srbin, ne'uzubillah. A eto neki su i Hrvati poceli njihovi stopama ici, kao npr ti.

Ma svi znamo detalje popisa 1991, pa nije potrebno ponovno recitiranje. Radi se o opsjednošću zauzimanja gradova u kojim su Hrvati opstali dok se ne uvažava činjenica da je preko 50,000 Hrvata protjerano iz Travnika, Bugojna, Fojnice i Vareša, gradova koji su manje više bili na egal 1991 (razlike od 5-10%), a na popisima prije toga tradicionalno hrvatski. Ako se srednja Bosna gleda kao cjelina, nepošteno je predstavljati samo Jajce, Vitez, Novi Travnik, Busovaču, Žepče, Kiseljak i Kreševo a šutiti o gradovima gdje su nestali.

skakavac1970
31.01.2009., 22:55
jajce nije grad s tradicionalno hrvatskim zivljem, stavise.. hrvata je u jajcu (gradu) 91 bilo manje nego "jugoslovena", a bosnjaka i srba pogotovo.. tu si pogrijesio...

In the town itself, there was 13,579 people, with distribution by ethnic groups:

* Bosniaks - 5,277 (38.86%)
* Serbs - 3,797 (27.96%)
* Yugoslavs - 2,217 (16.32%)
* Croats - 1,899 (13.98%)
* others and unknown - 389 (2.88%)

Pricamo o opstinama,ne o gradovima.

2211
31.01.2009., 23:00
Pricamo o opstinama,ne o gradovima.

ti si spomenuo "da bosnjaci preuzimaju gradove sa tradicionalno hrvatskim zviljem", medju koje su pomenuo i jajce...

ali i da se radi o opcinama:

Jajce - ukupno: 45.007

* Bošnjaci - 17.380 (38,61%)
* Hrvati - 15.811 (35,13%)
* Srbi - 8.663 (19,24%)
* Jugoslaveni - 2.496 (5,54%)
* ostali, neopredijeljeni i nepoznato - 657 (1,48%)

Zepce - ukupno: 22.966

* Bošnjaci - 10.820 (47,11%)
* Hrvati - 9.100 (39,62%)
* Srbi - 2.278 (9,91%)
* Jugoslaveni - 546 (2,37%)
* ostali, neopredijeljeni i nepoznato - 222 (0,99%)

iako je razlika minimalna, mislim da grijesis ako kazes tradicionalno hrvatske a zanemarujes bosnjake u toj opcini, koji su cak u vecini (iako minimalnoj)

a vezano za konkretno stanje u jajcu, prikljucenjem dobretica opcini bosnjaci bi i dalje imali vecinu...

skakavac1970
31.01.2009., 23:04
ti si spomenuo "da bosnjaci preuzimaju gradove sa tradicionalno hrvatskim zviljem", medju koje su pomenuo i jajce...

ali i da se radi o opcinama:

Jajce - ukupno: 45.007

* Bošnjaci - 17.380 (38,61%)
* Hrvati - 15.811 (35,13%)
* Srbi - 8.663 (19,24%)
* Jugoslaveni - 2.496 (5,54%)
* ostali, neopredijeljeni i nepoznato - 657 (1,48%)

Zepce - ukupno: 22.966

* Bošnjaci - 10.820 (47,11%)
* Hrvati - 9.100 (39,62%)
* Srbi - 2.278 (9,91%)
* Jugoslaveni - 546 (2,37%)
* ostali, neopredijeljeni i nepoznato - 222 (0,99%)

iako je razlika minimalna, mislim da grijesis ako kazes tradicionalno hrvatske a zanemarujes bosnjake u toj opcini, koji su cak u vecini (iako minimalnoj)

Mislio sam na opstine sto se vidi iz podataka koje sam navodio.Rekao sam da danasnja opstina Zepce sadrzi i nekoliko hrvatskih sela iz Maglaja i Zavidovica tako da Hrvati na tom podrucju cine i cinili su vecinu.Imas taj podatak u jednom od prethodnih postova.

2211
01.02.2009., 08:44
Mislio sam na opstine sto se vidi iz podataka koje sam navodio.Rekao sam da danasnja opstina Zepce sadrzi i nekoliko hrvatskih sela iz Maglaja i Zavidovica tako da Hrvati na tom podrucju cine i cinili su vecinu.Imas taj podatak u jednom od prethodnih postova.

rekao si da je grad jajce tradicionalno hrvatska sredina i pogrijesio... niti je jajce kao grad niti kao opcina tradicionalno hrvatska sredina... pogledaj popis 1991 pa ces biti pametniji

u vezi dobretica, ne kontam kakve veze imaju ta sela koja su bila dio opcine kotor varosi sa opcinom jajce... ali cak i ako se dobretici prikljuce opcini jajce bosnjaci ce i dalje imati vecinu...

Prolaznik_
01.02.2009., 08:49
Novi Travnik
1971 H 43.1% B 35.9%
1991 H 39.6% B 38%
Busovaca
1971 H 53% B 40,9%
1991 H 48.1 B 44.9%

Cekaj, je li ti citas ono sto sam ja napisao tebi kao repliku i jesi li procitao ono sto si ti napisao ?! Za N. Travnik i Busovacu sam ti vec pojasnio, da se radi o par nebitnih procenata sa obzirom na neizjasnjene i "Jugoslovene", kao i srpsku podvalu gdje se smanjio broj "Muslimana" u BiH samo da ne prodje 50% jer bi onda imali pravo po demokratskim standardima na nacionalnu drzavu...

Ali ono sto je posebno zanimljivo jeste da se sad izvlacis na DANASNJU opcinu Zepce, a prije si rekao da TRADICIONALNO je to bila hrvatska vecinska opcina, sto nije tacno. To se vidjelo i na zadnjem popisu, sto pobija tvoju tvrdnju. Isto vazi i za Jajce, eh sad pretpostavke ili 'snovi' neciji kad bi se ovo ili ono naselje pripojilo toj i toj opcini, Hrvati bi cinili vecinu - je isto kao i postavka kad bi se samo jedno ili dva naselja iz opcine Travnik pripojilo Vitezu, Bosnjaci bi bili vecina, ili pak kad bi se samo dva naselja iz opcina Zavidovici ili Zenice pripojilo Zepcu, ovakvoj u danasnjim opcinskim granicama kakvu ju je napravio bivsi 'visoki' predstavnik za BiH, onda bi bila apsolutno vecinska bosnjacka.

Sad malo skuzi ovo iznad, pa u buduce nemoj podvale pisati, jer to ne volim. Budi objektivan i nepristrasan ako zelis da te ovdje ljudi shvate za ozbiljno.

Prolaznik_
01.02.2009., 08:58
Ma svi znamo detalje popisa 1991, pa nije potrebno ponovno recitiranje. Radi se o opsjednošću zauzimanja gradova u kojim su Hrvati opstali dok se ne uvažava činjenica da je preko 50,000 Hrvata protjerano iz Travnika, Bugojna, Fojnice i Vareša, gradova koji su manje više bili na egal 1991 (razlike od 5-10%), a na popisima prije toga tradicionalno hrvatski. Ako se srednja Bosna gleda kao cjelina, nepošteno je predstavljati samo Jajce, Vitez, Novi Travnik, Busovaču, Žepče, Kiseljak i Kreševo a šutiti o gradovima gdje su nestali.

Sjetimo se ko je odakle prije protjeran - sjetimo se Stoca, Capljine, Livna - grad je bio tradicionalno vecinski bosnjacki, onda grada i opcine Mostara - tu nije ostvaren projekat paradrzave, Prozora, itd.

Prolaznik_
01.02.2009., 08:59
rekao si da je grad jajce tradicionalno hrvatska sredina i pogrijesio... niti je jajce kao grad niti kao opcina tradicionalno hrvatska sredina... pogledaj popis 1991 pa ces biti pametniji

u vezi dobretica, ne kontam kakve veze imaju ta sela koja su bila dio opcine kotor varosi sa opcinom jajce... ali cak i ako se dobretici prikljuce opcini jajce bosnjaci ce i dalje imati vecinu...

:top:

Gorshtak
01.02.2009., 09:35
Dacu ti argumente. Ko je izglasao i prozvao Bosanski Novi Novim gradom ? Karadziceva bratija koja gaji njihovu bastinu, a po svim normalnim ustavima i zakonima u svijetu nije dozvoljeno priznati zaovstavstinu fasisticke genocidne tvorevine niti njihove ideje koje se zele pretvoriti u san istih.

Stoga, Bosanski Novi - Novim Gradom nazivaju samo ortodoksni cetnici i oni Srbi koji su se pomirili sa time, dok niko pametan na to jos nije pristao. Na BHT1 uvijek kaze BOSANSKI Novi, BOSANSKA Gradiska, BOSANSKA Dubica, BOSANSKI Brod, itd.

Nije upućena replika meni, ali odgovarao sam skakavcu, pa 'ajde da i tebi.
Zašto smatraš da je to od presudne važnosti? Da li je bolje da Bošnjaci budu diskriminisani u Bosanskom Novom ili da budu ravnopravni u Novom gradu?
Da odvojimo bitno od nebitnog? Meni lično ne smetaju pridjevi bosanski/a/o, ali to je zaostavština bivših država: A-U i SFRJ. Tako si nekada imao u jednoj državi Bosanski Petrovac, Bački Petrovac, Petrovac na Mlavi, Petrovac na moru. Sada nemaš nego jedan (ako zanemarimo da postoji opština Petrovac).
Imaš na sajtu CIK zvanične nazive svih opština.
Treba li i Tomislavgradu i Širokom Brijegu vratiti stare nazive?
Mrkonjić-gradu i Srpcu?
Foča je zaista bila ekstreman slučaj i Ustavni sud je rekao šta misli o tome, skupa sa imenim još 12 opština.
Šta misliš o Gornji vakuf-Uskoplje, Prozor-Rama, Kneževo-Skender vakuf i da ne nabrajam?

Pavo B.
01.02.2009., 09:53
Tebi je to nebitan detalj, mora da ne razumijes sustinu, pozadinu i buducu opasnost svega toga.

Malo smo melodramaticni. Meni od imena gradova ne prijeti nikakva opasnost. Ne prijeti mi ni od otcijepljenja RS.

Inkvizitor
01.02.2009., 10:50
Sjetimo se ko je odakle prije protjeran - sjetimo se Stoca, Capljine, Livna - grad je bio tradicionalno vecinski bosnjacki, onda grada i opcine Mostara - tu nije ostvaren projekat paradrzave, Prozora, itd.

Na području od Livna do Stoca je živjelo 26 000 muslimana. Manje nego Hrvata samo u Travničkoj općini.

I ti si kao ozbiljan, što drugima predbacuješ i sugeriraš..:lol:..

Tomba17
01.02.2009., 11:20
Zašto smatraš da je to od presudne važnosti? Da li je bolje da Bošnjaci budu diskriminisani u Bosanskom Novom ili da budu ravnopravni u Novom gradu?
Da odvojimo bitno od nebitnog? Meni lično ne smetaju pridjevi bosanski/a/o, ali to je zaostavština bivših država: A-U i SFRJ. Tako si nekada imao u jednoj državi Bosanski Petrovac, Bački Petrovac, Petrovac na Mlavi, Petrovac na moru. Sada nemaš nego jedan (ako zanemarimo da postoji opština Petrovac).
Mrkonjić-gradu i Srpcu?
Foča je zaista bila ekstreman slučaj i Ustavni sud je rekao šta misli o tome, skupa sa imenim još 12 opština.
Šta misliš o Gornji vakuf-Uskoplje, Prozor-Rama, Kneževo-Skender vakuf i da ne nabrajam?

Primjeri su ti losi iz razloga sto ne poznajes materiju, na pr: Široki, Gornje i Donje Skoplje (Uskopaljska dolina, prezimena Skopljak, Skopljakovic) itd

2211
01.02.2009., 11:34
Primjeri su ti losi iz razloga sto ne poznajes materiju, na pr: Široki, Gornje i Donje Skoplje (Uskopaljska dolina, prezimena Skopljak, Skopljakovic) itd

nasiroko je poznat i grad uskoplje...:kava:

Herzeg Lager
01.02.2009., 12:46

Neću da odem u debeli offtopic, pa bih samo poručio zainteresiranima da prouče popis 1991 i zbroje Hrvate koju su živjeli u Travniku, Bugojnu, Zenici, Varešu, Fojnici, Maglaju, Zavidovićima, Kaknju, Jablanici i Konjicu pa usporede sa brojem Muslimana tj Bošnjaka sa područja Livna, Stoca, Čapljine, zapadnog Mostara, Prozora, Viteza, Novog Travnika, Busovače, Kiseljaka, Kreševa i Žepča. Zaključak se nameće sam od sebe.

TNG
01.02.2009., 14:23
Eto, dobro, ja trabunjam a ti govoris ozbiljno. Kakvih sve ima ovdje "umova" dodje mi da povratim. Herceg-Bosna, Republika Srpska... umjesto da se ljudi posvetite ekonomiji i prosperitetu, oni jos sanjaju o nekim podjelima, ratovima. Mislite da vas vole Hrvati iz Hrvastke ili ove druge Srbi iz Srbije. I za jedne i druge, vi cete biti samo Bosanci i/ili Hercegovci. Vjeruj te mi... Jedni se dice genocidom, drugi se dice osvojenim teritorijama. protjerivanju, ubistvima. Sta je to toliko bitno, jeli Travnik imao 50% Bosnjaka ili Hrvata%? Kamo sreca da je svak na svome, da svaki ima dobar zivot tamo gdje je i bio prije rata, dobre uslove za ostanak a ne da sve i jedan misli kako da zbrise iz te divne zemlje BiH. Kako ce onaj iz Mrkonjica biti svoj u Novom Sadu (znam takih brdo u Becu-iz Mrkonjica a kucu u Novom Sadu) ili iz Teslica ili Travnika koji imaju kuce u Zagrebu ili Splitu. Niti ovaj iz Mrkonjica moze da ima prijatelja iz Novog Sada ovdje u Becu niti oni iz Teslica imaju prijatelje iz Zagreba. Oni se i dalje druze i najbolji su jarani. Ivo iz Teslica i Rade iz Mrkonjica i Juso iz Sipova(ima kucu u Bugojnu sad)..

Malo si u krivu , aj barem kad je posavina i hercegovina u pitanju :mig:

Gradovi kao capljina , ljubuski ili grude su jako blizu hrvatskoj granici i gradovima u RH , kao sto su metkovic , ploce , imotski ,vrgorac pa cak i split ili dubrovnik
I nekako mislim da nema velike razlike i nostalgije u situaciji kad se netko iz herzegovine preseli u split ili imotski , uglavnom neki grad u krugu 50 kilometara
Ista stvar sa posavinom , nekuzim razliku i neke ogromne nostalgije kad netko iz bosanskog ode u slavonski brod iz odzaka ili brckog ode u zupanju :mig:

Pa jedan od vecih RH gradova i jedno od naseljenijih podrucja (slavonski brod) su tik uz granicu

Znam krcato ljudi koji zive u RH i preko vikenda odu u bosnu ili herzegovinu , pa se preko tjedna vrate i rade tu ili cak zive i prijavljeni su kao stanovnici RH

Pola baustele na taj nacin funkcionira , ono strasna nostalgija , ura voznje i evo iseljenog bosanca doma
Ili jos bolje , prijeđes rijeku i kod kuce si , ides obrađivat polje i prelazis drzavnu granicu 5 puta :rofl:

Naravno , malo si ti dao primjere iz unutrasnje bosne i herzegovine ali uopce nekuzim zasto se nebi ali za neke bosance i herzegovce ti primjeri ne vrijede nikako

frane2110
01.02.2009., 15:34

otkud to da neki gradovi ne bi mogli biti tradicionalno vecinski hrvatski ?

grad: Busovaca 1981 :1327 hrvata , 1069 muslimana
1961:874 hrvata,234 muslimana
Bugojno 1961 :2065 hrvata, 961 muslimana, neop 648
vitez 1961 :1200 hrvata, 456 muslimana,353 neop

grad Zenica 1953 je bija vecinski hrvatski :p

Alfa-Roberto
01.02.2009., 21:03

Dobretici su pripadali opcini Jajce negdje do pocetka 70ih godina, ali su tada granice opcine bile mjenjane...

Posto Dobretici nisu neka metropla, a sad se nalaze u FBiH, bilo bi logicno to prepojit Jajcu

Prolaznik_
01.02.2009., 22:15
Mrkonjić-gradu i Srpcu?

Da li je bolje da Bosnjaci budu diskriminisani u Bosanskom Novom ili da budu ravnopravni u Novom gradu ?

Najbolje je da budu ravnopravni u svome gradu Bosanskom Novom!

Tebi licno ne smeta naziv bosanski, ali je to ZAOVSTAVSTINA BIVSIH SFRJ drzava. Ma hajde, nemoj pricati ? Hoces reci da je sad "rs" drzava, a BiH je "bila" drzava na tom podrucju, pa je to samo zaovstavstina koja se treba izmijeniti ? Ma ne mogu vjerovati kako si sve ovo "spakovao" da ni Karadzic iz Haga ne bi ovako nesto znao smisliti.

Jos me pitas sta mislim o nekim drugim gradovima. Gospodo, ne moze se porediti Tomislavgrad-Duvno sa "bosanskim" jer Duvno ili Tomislavgrad, svejedno za mene zato sto su tamo bosanski Hrvati cinili apsolutnu vecinu i tamosnji narodi su saglasni bili da se promijeni naziv. Ako tamosnje narode ne vrijedja to sto se grad im drugacije zove, zasto bi mene to vrijedjalo ? Medjutim, ukidati BOSANSKI je posljedica genocidne politike Karadzica i Milosevica olicena u danasnjeg Dodika, Ivanica, Radmanovica, Rodojcica i slicne njima.

Stoga, mijenjanje gradova NAMJERNO zbog nacionalnih razloga, kao sto je pridjev "bosanski" ili kao sto je iz Skender Vakuf u "Knezevo", a Skender Vakuf zasto se tako zvao grad/opcina ima svoju historijsku cinjenicu, kao i Gornji-Vakuf.

2211
01.02.2009., 23:03
Dobretici su pripadali opcini Jajce negdje do pocetka 70ih godina, ali su tada granice opcine bile mjenjane...

Posto Dobretici nisu neka metropla, a sad se nalaze u FBiH, bilo bi logicno to prepojit Jajcu

s tim se slazem... dobretici bi se mogli komotno prikljuciti jajcu...

Pavo B.
01.02.2009., 23:09
s tim se slazem... dobretici bi se mogli komotno prikljuciti jajcu...

Da, ali tko bi onda bio nacelnik opcine i krao sumu?

2211
01.02.2009., 23:32
Da, ali tko bi onda bio nacelnik opcine i krao sumu?

nije to bitno toliko koliko neki misle da jeste... vazno je samo da u javnoj upravi, preduzecima i firmama ima posla za svakoga.. bez neke velike diskriminacije... iako diskriminacije uvijek ima...

da ljudi mogu slobodno hodati ulicama, da policija radi (kolko tolko) svoj posao... da se i bosnjaci i hrvati osjecaju zastupljenim i zasticenim onda nece biti problema svejedno bio nacelnik zeljko ili nisvet

Pavo B.
02.02.2009., 01:43
nije to bitno toliko koliko neki misle da jeste... vazno je samo da u javnoj upravi, preduzecima i firmama ima posla za svakoga.. bez neke velike diskriminacije... iako diskriminacije uvijek ima...

da ljudi mogu slobodno hodati ulicama, da policija radi (kolko tolko) svoj posao... da se i bosnjaci i hrvati osjecaju zastupljenim i zasticenim onda nece biti problema svejedno bio nacelnik zeljko ili nisvet

Nisi me shvatio. U BiH danas imas 15-ak opcina koje imaju manje od 2000 registriranih glasaca. Broj opcina u BiH je potrebno smanjiti na nekih 2/3 sadasnjeg broja. Problem je sto bi to znacilo ukidanje hrpe opcinskih vijeca. Cak i kad bi uvjerio prosjecnog covjeka s njegovim lokal-patriotizmom da je to dobro, kako uvjeriti nacelnika opcine(lokalnog boga i batinu) da je njemu u interesu da sad eventualno bude neki opcinski vijecnik? Opcina Istocni Drvar ima 242 registrirana glasaca. Cisto sumnjam da u takvoj opcini ima djece, ali recimo da ih ima, pa da sve skupa tu zivi 270 ljudi. Imas jedno ili dva planinska sela, ali zato imas sume. A zakon predvidja da opcina dobije, ja mislim, 10% od novca zaradjenog na koristenju njenih prirodnih bogatstava. S obzirom da kolicina sume i kolicina ljudi u opcini su u nesrazmjeru, dolazi do problema.

Tako opcina I. Drvar ima budzet od nekih 850.000 KM. To dodje nekih 3.300KM po glavi stanovnika. Za BiH prilike solidan novac, i naravno, netko se od tog okoristava. Nacelnik opcine, naravno, njegova rodbina, prijatelji, itd. I sad ti nagovori njega da on ujedini opcinu s nekom drugom, puno vecom, i da izgubi svoj polozaj, status, i potencijal za pronevjeru. A nije vazno koliko novca opcina ima. Ne kradu samo politicari u bogatim opcinama. Nacelnik opcine Istocni Mostar ni ne zivi tamo. Zivi u Nevesinju jer mu se opcina sastoji od jednog sela sa 70 ljudi. A i on bi se svim sredstvima borio protiv prikljucenja svoje opcine nekoj drugoj.

Prolaznik_
02.02.2009., 04:46
Malo smo melodramaticni. Meni od imena gradova ne prijeti nikakva opasnost. Ne prijeti mi ni od otcijepljenja RS.

Pa da, jer si sigurno van BiH.

Prolaznik_
02.02.2009., 04:51
Na području od Livna do Stoca je živjelo 26 000 muslimana. Manje nego Hrvata samo u Travničkoj općini.

Pravit cu se da nisam procitao ono sto si napisao iz sljedeceg razloga:

Kakvu ti to pravis razliku u brojevima ? Brojevi nikako nisu vazni U OVOM SLUCAJU - tj., u ovom kontekstu kojeg smo se dotakli - a to je, ko je prvi koga napao i poceo da protjeruje, tjera u logore, siluje, ubija, pljacka, rusi Bogomolje ( dzamije ), a uz to da nasilno pod svoju komandu ( HV i HV ) stavlja - to je svima poznato. Dakle, ono sto se desilo u Srednjoj Bosni je samo odgovor onome sto je prethodilo u Hercegovini odnosno juznoj Bosni ( i Hercegovini ). Sad koliko je gdje protjerano, to nije toliko ni vazno u ovom slucaju, jer prilikom protjerivanja Hrvata iz srednje Bosne nije se moglo ici tipa - hej koliko je Bosnjaka protjerano, 26.000 ? Toliko cemo i mi vas, pa protjerati jednu porodicu iz jedne kuce, a do nje, necemo, ili jedno selo, a drugu necemo. Ti znas da to u ratu ne ide. A uz to, kad smo vec i kod srednje Bosne, - necemo valjda ponovo se na to vracati ?! - zna se ko je htio pod svoju vlast da stavi vecinski narod u toj regiji ( Bosnjake ) i ko je pripremio sve na papiru i spremno bilo na terenu ( u Bugojnu ) da se desi Bosnjacima kao sto im se desilo slicno u Stocu, zapadnom Mostaru, Capljini, Livnu, a onda i Prozoru, Zepcu, itd.

Na kraju ponovo kazem, brojevi nisu vazni, vazno je ono sto sam naveo, kad je sve pocelo i kako, ali na kraju opet, kazem, ne vidim hrvatski narod neprijateljima Bosnjaka i BiH kao sto vidim vecinski srpski zaludjeni narod zaludjenom i pobjesnalom Karadziceve politike.

Prolaznik_
02.02.2009., 04:55

Uostalom ako vec pricas o brojkama, pa poredis koliko je u jednoj regiji zivjelo Bosnjaka, a koliko u jednoj opcini srednje Bosne Hrvata, trebas da imas na umu i gustocu naseljenosti ove dvije regije odnosno tih opcina. Ako vec uzmemo procentualno na spram stanovnistva tih podrucja, onda cemo vidjeti da je veliki postotak Bosnjaka protjeran, priblizno kao i procenat Hrvata u srednjoj Bosni ( rekao sam priblizno, ne vadi iz konteksta ako budes replicirao ). Primjer uzmi Livna, gdje je grad bio vecinski bosnjacki, pa primjer Capljine gdje je bilo oko 30 % Bosnjaka, pa Stolac je bio vecinski bosnjacki kako grad tako i opcina, Zepce, itd.

Prolaznik_
02.02.2009., 04:59
Neću da odem u debeli offtopic, pa bih samo poručio zainteresiranima da prouče popis 1991 i zbroje Hrvate koju su živjeli u Travniku, Bugojnu, Zenici, Varešu, Fojnici, Maglaju, Zavidovićima, Kaknju, Jablanici i Konjicu pa usporede sa brojem Muslimana tj Bošnjaka sa područja Livna, Stoca, Čapljine, zapadnog Mostara, Prozora, Viteza, Novog Travnika, Busovače, Kiseljaka, Kreševa i Žepča. Zaključak se nameće sam od sebe.

Kako sam iznad jednom rekao, ne bi bilo lose uzeti zadnji popis, ali pri tome voditi racuna o gustoci naseljenosti spomenutih opcina, a gledati samo procente stanovnistva, a ne "hiljadarke" sa kojima se ovdje neki vole igrati i bacati ih svugdje. ( Poznato je da se nenaseljena regija ne moze porediti sa onom koja je naseljena ili mnogo vise naseljena, u tom slucaju se ne smiju porediti brojke u hiljadama ili stotinama, vec SAMO i SAMO procenti, SRAZMJERNO regiji i njenoj gustoci naseljenosti.

:kava:

Prolaznik_
02.02.2009., 05:02
otkud to da neki gradovi ne bi mogli biti tradicionalno vecinski hrvatski ?

grad: Busovaca 1981 :1327 hrvata , 1069 muslimana
1961:874 hrvata,234 muslimana
Bugojno 1961 :2065 hrvata, 961 muslimana, neop 648
vitez 1961 :1200 hrvata, 456 muslimana,353 neop

grad Zenica 1953 je bija vecinski hrvatski :p

Ocigledno da ovdje imamo problem u poimanju termina " tradicija ". :mig:

Ps. Zenica ? Ma nemoj mi reci. Nadam se da si se salio, jer dobro znas ko su ti "hrvati" bili u Zenici. :p

Pavo B.
02.02.2009., 05:45
Pa da, jer si sigurno van BiH.

Jesam. Vec 23 godine. No, pustimo to. Konkretno, sta ce se to tebi dogoditi onog jutra kad se RS mozda otcijepi? Tebi osobno, direktno?

2211
02.02.2009., 09:35
Nisi me shvatio. U BiH danas imas 15-ak opcina koje imaju manje od 2000 registriranih glasaca. Broj opcina u BiH je potrebno smanjiti na nekih 2/3 sadasnjeg broja. Problem je sto bi to znacilo ukidanje hrpe opcinskih vijeca. Cak i kad bi uvjerio prosjecnog covjeka s njegovim lokal-patriotizmom da je to dobro, kako uvjeriti nacelnika opcine(lokalnog boga i batinu) da je njemu u interesu da sad eventualno bude neki opcinski vijecnik? Opcina Istocni Drvar ima 242 registrirana glasaca. Cisto sumnjam da u takvoj opcini ima djece, ali recimo da ih ima, pa da sve skupa tu zivi 270 ljudi. Imas jedno ili dva planinska sela, ali zato imas sume. A zakon predvidja da opcina dobije, ja mislim, 10% od novca zaradjenog na koristenju njenih prirodnih bogatstava. S obzirom da kolicina sume i kolicina ljudi u opcini su u nesrazmjeru, dolazi do problema.

Tako opcina I. Drvar ima budzet od nekih 850.000 KM. To dodje nekih 3.300KM po glavi stanovnika. Za BiH prilike solidan novac, i naravno, netko se od tog okoristava. Nacelnik opcine, naravno, njegova rodbina, prijatelji, itd. I sad ti nagovori njega da on ujedini opcinu s nekom drugom, puno vecom, i da izgubi svoj polozaj, status, i potencijal za pronevjeru. A nije vazno koliko novca opcina ima. Ne kradu samo politicari u bogatim opcinama. Nacelnik opcine Istocni Mostar ni ne zivi tamo. Zivi u Nevesinju jer mu se opcina sastoji od jednog sela sa 70 ljudi. A i on bi se svim sredstvima borio protiv prikljucenja svoje opcine nekoj drugoj.

aha.. to da... ali dobro, dobretici nisu neka opcina iz slikovnice ali nisu ni ekstreman slucaj poput ist. mostara...

o racionaliziranju opcina treba krenuti s vrha... dakle dogovorima na razini zakonodavca u federaciji ili rs... neke od tih opcina fakat treba prikljucit nekoj vecoj.. ali neke od njih imaju svoju funkciju poput matuzica (doboj istok), mala opcinica ali sa dvije i nesto hiljade registriranih biraca...

MekBejn
03.02.2009., 22:00
Godina Nacija Ziv Umrli Prirodni Prirastaj
1999 Hrvat 4336 4181 155
2000 Hrvat 4241 4202 39
2001 Hrvat 3924 4172 -248
2002 Hrvat 3911 4115 -204
2003 Hrvat 4012 4652 -640
2004 Hrvat 3740 4534 -794
2005 Hrvat 3566 4749 -1183
2006 Hrvat 3323 4568 -1245

1999 Srbin 84 663 -579
2000 Srbin 93 667 -574
2001 Srbin 98 847 -749
2002 Srbin 102 998 -896
2003 Srbin 137 1160 -1023
2004 Srbin 156 1112 -956
2005 Srbin 161 1324 -1163
2006 Srbin 164 1307 -1143

1999 Bosnjaci 20788 10965 9823
2000 Bosnjaci 18679 11909 6770
2001 Bosnjaci 17786 11596 6190
2002 Bosnjaci 17139 11686 5453
2003 Bosnjaci 16986 12132 4854
2004 Bosnjaci 16570 12356 4214
2005 Bosnjaci 16578 12895 3683
2006 Bosnjaci 16520 12498 4122

Izvor: FZS

ovo je po ocu čini mi se.

Kako po ocu? Sta je sa vanbracnom decom?

2211
03.02.2009., 23:19
ima li neko podatke za broj zivorodjenih-umrlih srba u federacijiBiH?

Naša Kvačica
04.02.2009., 06:19
ima li neko podatke za broj zivorodjenih-umrlih srba u federacijiBiH?

Pa čini mi se prethodni post koji citira dudu-ov post sadrži upravo to. :D

MekBejn
04.02.2009., 10:36
Pa čini mi se prethodni post koji citira dudu-ov post sadrži upravo to. :D

Da, mada to nije to ako se racuna po narodnosti oca.

Inace ne postoje podaci o zivorodjenima po narodnosti iz prostog razloga sto novorodjeno dete ne moze da se izjasni samo, tako se, iz gore navedenog razloga (vanbracne dece, koja u nasim prostorima cine i po 20% rodjenih) uzima narodnost majke, iz dobro-poznatih bioloskih razloga koje, siguran sam, ne moram da objasnjavam :rolleyes:

BOSHNJAK
04.02.2009., 11:03
Da, mada to nije to ako se racuna po narodnosti oca.

Inace ne postoje podaci o zivorodjenima po narodnosti iz prostog razloga sto novorodjeno dete ne moze da se izjasni samo, tako se, iz gore navedenog razloga (vanbracne dece, koja u nasim prostorima cine i po 20% rodjenih) uzima narodnost majke, iz dobro-poznatih bioloskih razloga koje, siguran sam, ne moram da objasnjavam :rolleyes:

Federacija 2006 godine

Srpske majke: 206

Od tih bosnjackog otca: 25
hrvatskog: 38
srpskog: 113
nepoznat: 22
Ostali: 5
nije se izjasnio nacionalno: 1
Izjasnio se u smislu regionalne pripadnosti: 2 (Bosanac, Hercegovac...)

Nadam se da je dovoljno detaljno :zubo:

MekBejn
04.02.2009., 11:14
Federacija 2006 godine

Srpske majke: 206

Od tih bosnjackog otca: 25
hrvatskog: 38
srpskog: 113
nepoznat: 22
Ostali: 5
nije se izjasnio nacionalno: 1
Izjasnio se u smislu regionalne pripadnosti: 2 (Bosanac, Hercegovac...)

Nadam se da je dovoljno detaljno :zubo:

25+39+113+22+5+1+2 = 206

a vanbracna deca??

Sto znaci da je zbog vase uvrnute metodologije komparativno poredjenje sa vitalnim statistikama regiona potpuno nemoguce

BOSHNJAK
04.02.2009., 11:16
Nepoznat valjda oznacava vanbracnu djecu:ne zna:

2211
04.02.2009., 11:20
dakle.. 164 (po ocu) + 93 (po majci, jer onih 113 gdje je otac srbin neracunamo s obzirom da je uracunato ranije) = 257

MekBejn
04.02.2009., 11:30
Nepoznat valjda oznacava vanbracnu djecu:ne zna:

a otkud onda 164?

sta je sa brojem 16.520 rodjenih Bosnjakinjama i 3.323 rodjenih Hrvaticama?

BOSHNJAK
04.02.2009., 11:41
a otkud onda 164?

sta je sa brojem 16.520 rodjenih Bosnjakinjama i 3.323 rodjenih Hrvaticama?

Pazi dobro, Srbijanac:D

Mijesas kruske i jabuke, to jest oceve i majke. Dudu je stavio podatke za broj oceva a ja za broj majki. Kuzis? 206 srpskih majki, 164 srpskih oceva. Da pojednostavim broj djece kojima je otac + majka Srbi je 113, ostali su u multietnickom braku.

16 309 Bosnjackih oceva, 17536 bosnjackih majki
3374 hrvatskih majki, 3203 hrvatskih oceva

Isti princip kao i za Srbe.

Imam detaljne podatke za cijelu Federaciju po Opstinama, plus rodjeni u tzv RS prebivaju u Federaciji, isto za Brcko...kad u to gledas glava te zaboli od brojki, tako da je vrlo moguce da svako objavljuje razlicite podatke a da su svi tacni

Prazina
04.02.2009., 11:47
Samo seksanje i seksanje i bice nas vise. Vi sto naglabate danima, bolje otpocnite sa seksanjem.

MekBejn
04.02.2009., 11:47
Nisam Srbijanac vec Srbin :D

To znaci da je onih 16.520 rodjenih u stvari po ocu Bosnjaku i 3.323 po ocu Hrvatu :rolleyes:

Prazina
04.02.2009., 11:48
Zar nisi republiko srbijanac?

peggy-nely
04.02.2009., 19:52
Jel mi može netko napisati koji je (otprilike) nacionalni sastav Travnika, Bugojna i Jajca? Koji narod je najbrojniji? I kakvo je stanje međunacionalnih odnosa-ako je netko iz tog kraja.
I ima li tamo išta Srba?

2211
04.02.2009., 19:57
Jel mi može netko napisati koji je (otprilike) nacionalni sastav Travnika, Bugojna i Jajca? Koji narod je najbrojniji? I kakvo je stanje međunacionalnih odnosa-ako je netko iz tog kraja.
I ima li tamo išta Srba?

u travniku i bugojnu su bosnjaci vecina.. cine dvije trecine stanovnistva u tim opcinama..

u jajcu su bosnjaci takodjer vecina, ali blaga... 54% naspram 46%...

srba ima taman toliko da izaberu izmedju sbih, sda, sdp i hdz

odnosi su dobri, sad zasad :D

Zapadni_Mostar
05.02.2009., 10:34
u travniku i bugojnu su bosnjaci vecina.. cine dvije trecine stanovnistva u tim opcinama..

u jajcu su bosnjaci takodjer vecina, ali blaga... 54% naspram 46%...

srba ima taman toliko da izaberu izmedju sbih, sda, sdp i hdz

odnosi su dobri, sad zasad :D

Koliko je Hrvata u Bugojnu i Travniku danas, zna li se?

A u Jajcu je još manja razlika u postocima, nekih 1-2 %!

Starfucker226
05.02.2009., 10:41
Travnik oko 30%, Bugojno oko 20%

2211
05.02.2009., 11:21

u travniku su hrvatske stranke dobile 6 hiljada glasova... isto toliko i u jajcu.. dakle jedno 10-13 hiljada.

u jajcu je bosnjacki kandidat za nacelnika dobio oko hiljadu i pol glasova vise od hrvatskog kandidata... sto ce reci da je razlika veca od 2%

Prolaznik_
05.02.2009., 18:56

Mislim da je, svakako, veca razlika.

BOSHNJAK
06.02.2009., 05:03
Etnicka pripadnost majki novorodjene djece za nekoliko opstina u Federaciji (2006):

Odzak

Bosnjaci: 60
Hrvati: 26

Vares

Bosnjaci: 66
Hrvati: 7

Zepce

Bosnjaci: 214
Hrvati: 108

Bugojno

B: 289
H: 28

Busovaca

B: 138
H:72

Gornji Vakuf-Uskoplje

B: 134
H: 60

Kiseljak

B: 92
H: 113

Novi Travnik

B: 158
H: 88

Travnik

B: 438
H: 101

Vitez

B: 124
H: 127

Jajce

B: 132

Mostar

B: 410
H: 486

Stolac

B: 32
H: 39

Srbi, manjine i mjesani brakovi svi zajedno cine manje od 10%.

Mr. Smoki
06.02.2009., 07:41
Etnicka pripadnost majki novorodjene djece za nekoliko opstina u Federaciji (2006):

Odzak

Vares

Zepce

Bugojno

Busovaca

Gornji Vakuf-Uskoplje

Kiseljak

Novi Travnik

Travnik

Vitez

Jajce

Mostar

Stolac

Ako si neko uzme 3 min. vremena da provjeri podatke izaci ce sljedece na vidjelo: Opcina Odzak sa 30% "Boshnjaka" i 65% Hrvata ima dvostruko vise rodjenih "Boshnjaka" od Hrvata. Yeah Right :lol: .

I opcenito: Kako se vrse ovi popisi novorodjenih? Jeli po mjestu Bolnice ili prebivalista roditelja?

Evo isjecak teksta iz zadnjeg mjeseca:

- Nova nam statistika ide na čast i ulijeva nadu u blagoslovljenu budućnost. Prema popisu za blagoslov obitelji iz prošle godine, u našoj župi živi 2.722 vjernika u 779 obitelji. Od toga je 591 dijete do navršenih osamnaest godina i čak 45 studenata. U prošloj smo godini imali 60 krstitki (27 djevojčica i 33 dječaka), od kojih njih 50 ostaje u Jajcu i u Podmilačju, a vjenčali smo 26 parova. Umrla su nam 34 župljana - ponosno pobrojava fra Zoran, domećući kako to maleno Podmilačje ima 60-ak članova Franjevačkoga svjetovnog reda i više od 50 framaša i 90 ministranata.

Znaci samo Podmilacje sa niti 3.000 stanovnika ima 60 novorodjenih u zadnjoj godini! Ostalih oko 10.000 Hrvatskih zitelja te opcine (Jajce) ako nastavimo zbroj ne moze imati ispod 120 novorodjenih.

Sto znaci sljedece: Jajce; Hrvati 160 novorodjenih.
I sada usporedi ovo sa tvojom statistikom od 101! :kava:

Kao sto sam rekao, tri minute su sasvim dovoljne!!! :D

skakavac1970
06.02.2009., 13:49

Odzak

Vares

Zepce

Bugojno

Busovaca

Gornji Vakuf-Uskoplje

Kiseljak

Novi Travnik

Travnik

Vitez

Jajce

Mostar

Stolac

Ovo nema nikakve veze sa realnoscu.

skakavac1970
06.02.2009., 13:53
Sarajevo napustilo čak 500 katoličkih porodica
Nije dovoljno govoriti o suživotu, a ljudi nestaju, kaže Tomašević...
06.02.2009. 12:15
Vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić, koji boravi u višednevnoj posjeti Sjedinjenim Državama, ustvrdio je tokom predavanja na Univerzitetu Džordžtaun u Vašingtonu da je Sarajevo u posljednje dvije godine napustilo čak 500 katoličkih porodica.

S tim u vezi upozorio je da se Hrvati u Federaciji BiH preglasavaju u vlasti, a da je najveći problem kod dobivanja dozvola za gradnju nekih crkvenih objekata.

Generalni tajnik Biskupske konferencije BiH monsinjor Ivo Tomašević pojašnjava za "Avaz" kako se od 2006. uistinu značajno smanjio broj katolika u Sarajevu, te da su to potvrdili i božićni pohodi svećenika i župnika kada se evidentiraju vjernici.

Komentirajući tvrdnje kardinala Puljića da dobiva prijeteća pisma kada govori o vehabijama, monsinjor Tomašević ukazuje da definitivno postoji taj problem.

- Pojavljuju se napisi koji nisu bili dobronamjerni. Da je to samo problem Islamske zajednice, jasno, mi se ne bismo petljali. Ali, ako to utječe na druge ljude, na način razumijevanja islama i način nečijeg postupanja, način razumijevanja vjerovanja drugih i našeg vjerovanja, onda se to tiče i nas. Ovdje se cijenila i gradila jedna tolerancija. U obitelji su nas učili da se cijeni i poštuje drugačiji. Kod pitanja vehabija uistinu postoje određene tendencije koje se tiču našeg suživota ovdje - rekao je Tomašević.

Evo sta se desava u sredinama gdje je izrazito dominantna jedna etnicka grupa.To isto se desava Bosnjacima u Banja Luci,Prijedoru i Doboju i cijeloj RS,Srbima u Tuzli,Zenici i Sarajevu,Hrvatima u RS,Zenici,Tuzli i Sarajevu.

Ultras1986
06.02.2009., 14:02
http://www.crkvajajce.org/index.php?p=1&s=345

Prema popisu za blagoslov kuća i obitelji 2008./2009. župa Jajce ima 1.826 obitelji (dimnjaka ili numera) i 6.264 vjernika (prosjek članova po obitelji 3,430).

U župi ima 165 studenata; 713 srednjoškolaca; 1040 osnovaca i 458 predškolske djece (0-6/7 godina).

Umrlih je 62, od toga 36 ženskih i 26 muških osoba.

Kršteno je 68 djece, 34 curice i 34 dječaka, a krštena je i jedna odrasla osoba. Krštavalo je osam svećenika i jedan đakon. Rođeno ih je u BiH 49, u inozemstvu 19 (16 u RH): Jajce 25, Nova Bila (bolnica) 24, Zagreb 11, Split 5, Švedska 1, Njemačka 1 i Engleska 1. Krštenici po godištima rođenja: 1983. – 1; 2007. – 15; 2008. – 52.

Ultras1986
06.02.2009., 14:05
Nisam znao da z jajca idu u novu bilu u bolnicu u tako velikom boju rađati.

dudu
07.02.2009., 10:15
za žepče mi je nekako najgluplje. hrvati su uvjerljiva većina, imaju pozitivan prirodan prirast, a bošnjaci ih deru za duplo po broju rođenih :rofl: to bi značilo da bošnjaci u žepčeu imaju uvjerljivo najveći natalitet na sjevernoj hemisferi :rofl:

frane2110
07.02.2009., 11:32
opcina Stolac broj krstenih/godinu se vrti oko 90

broj bosnjacke djece rodene u Opcini Usora je gotovo jednako kao i rodene Hr djece ,a brj bosnjaka u toj opcini se broje na prste :D

ove FZS podatke nemaju veze s realnoscu

Prolaznik_
07.02.2009., 22:41
Pa ako nema FZS veze s vezom, dokazite vi drugacije nekim povjerljivijim izvorom!

frane2110
08.02.2009., 00:07
Pa ako nema FZS veze s vezom, dokazite vi drugacije nekim povjerljivijim izvorom!

pa dokazali smo ti s brojem djece krstenih.

a dokazi ti nam sad otkud toliko bosnjacke djece rodenih u opcini Usora kada su tamo samo cista Hrvatska naselja ??
samo nemoj onu pricu o bosnjackim katolicima :rofl:

Passenger_57
08.02.2009., 01:10
može li mi netko reći,koliko hercegovina otprilike ima stanovnika i kakav je udjel stanovništva,hrvati,srbi,bošnjaci?

Zapadni_Mostar
08.02.2009., 16:43
može li mi netko reći,koliko hercegovina otprilike ima stanovnika i kakav je udjel stanovništva,hrvati,srbi,bošnjaci?

U Hercegovini, danas živi oko 400 tisuća stanovnika, a od toga je oko 230 tisuća Hrvata. To je područje od Neuma do tunela na planini Ivan, te od granice s Crnom Gorom prema zapadu.

um vuk
08.02.2009., 19:33
U Hercegovini, danas živi oko 400 tisuća stanovnika, a od toga je oko 230 tisuća Hrvata. To je područje od Neuma do tunela na planini Ivan, te od granice s Crnom Gorom prema zapadu.

100-njak tisuća muslimana,i ostalo srbi i "ostali"

Passenger_57
08.02.2009., 20:37
koliko srba u hercegovini onda,negdje 60 tisuća?

IronFist
08.02.2009., 21:36
koliko srba u hercegovini onda,negdje 60 tisuća?

Vjerovatno vise oko 80.000. Trebinje ima samo 40.000 sigurno.

pjosip
08.02.2009., 22:01

Možda općina.

Grad je premali.

Passenger_57
08.02.2009., 22:06
a koje su granice stare hercegovine,u crnoj gori?zna li možda netko koliko taj predio ima stanovnika?:D

Starfucker226
08.02.2009., 22:06
općina Trebinje 1991. imala je 30.996 stanovnika

IronFist
09.02.2009., 00:27
Možda općina.

Grad je premali.

I mislim na opcinu , u Trebinje se sjatilo dosta mostarskih Srba i iz ostalog dijela Hercegovine pa danas ima vise stanovnika nego 1991 , izmedju 35 i 40.000

skakavac1970
09.02.2009., 14:07
Sarajevo napustilo 1300 katolika

SARAJEVO - Nakon jedanaestog zajedničkog zasjedanja biskupa HBK i BK BiH, na kojemu se govorilo o stanju u BiH i onim što Crkva čini, posebno je apostrofirano da u BiH postoje brojni neriješeni problemi koji velikim dijelom proizlaze iz njezina nepravednog uređenja utemeljenog na rezultatima etničkoga čišćenja i zakonu jačega.

Upravo na temelju spomenutih i naglašenih problema s kojima se suočavaju vjernici i Katolička crkva u BiH, Vinko kardinal Puljić je prigodom posjeta u Washingtonu i New Yorku upoznao veleposlanicu RH u SAD-u Kolindu Grabar-Kitarović. O stanju Hrvata katolika u BiH kardinal Puljić je izvijestio i donedavnog washingtonskog nadbiskupa kardinala McCarrica. Premda je kardinal Puljić govorio o teškom položaju katolika u RS-u, te administrativnim problemima s dobivanjem dozvole za gradnju crkve u Sarajevu, najbolnije su zvučale riječi o odlasku Hrvata iz BiH, posebice iz njezina glavnoga grada, prenosi Večernji list.

Kardinal je naglasio kako je u prošloj godini iz Sarajeva iselilo oko 500 katoličkih obitelji. Trend opadanja broja vjernika najveći je na području Bugojna i Žepča. Kada je u pitanju Sarajevo, prema najnovijim statističkim podacima kojima raspolažu u Ordinarijatu Vrhbosanske nadbiskupije, u 2008. broj vjernika je manji za čak 1.305. Sarajevski dekanat je, zaključno s 2007., imao 13.757 vjernika, a u prošloj godini njihov broj se smanjio za 1.305.

Odlazak Hrvata iz Sarajeva ponajviše bi trebalo promatrati kroz prizmu ekonomije, ali i nacionalne zastupljenosti. Hrvata na pozicijama direktora javnih poduzeća u Sarajevu nema, a hrvatski jezik se gotovo ne čuje u glavnom gradu.

2211
09.02.2009., 17:44
broj hrvata se smanjuje u citavoj bih izgleda... cak i u prozoru, livnu ili stocu... mislim da su tu jedino zapadni mostar, siroki brijeg, ljubuski i te opcine stabilne.. ali i ti dijelovi su u vakuumu.. zapadni mostar je daleko od nekog prosperiteta koji bi privlacio mase hrvata...

u srednjoj bosni se broj hrvata smanjuje u svakoj opcini.. svejedno jeli hdz na vlasti ili nije... zato me cude i price o bh. hrvatima kao ekonomski najjacem konstitutivnom narodu... sto je trenutno lose po njih je cinjenica da zaista nemaju neki centar gravitacije.. neku regiju gdje ih moze biti samo vise i vise...

Vladimir RUS
09.02.2009., 18:17
Sarajevo napustilo 1300 katolika

SARAJEVO - Nakon jedanaestog zajedničkog zasjedanja biskupa HBK i BK BiH, na kojemu se govorilo o stanju u BiH i onim što Crkva čini, posebno je apostrofirano da u BiH postoje brojni neriješeni problemi koji velikim dijelom proizlaze iz njezina nepravednog uređenja utemeljenog na rezultatima etničkoga čišćenja i zakonu jačega.

Upravo na temelju spomenutih i naglašenih problema s kojima se suočavaju vjernici i Katolička crkva u BiH, Vinko kardinal Puljić je prigodom posjeta u Washingtonu i New Yorku upoznao veleposlanicu RH u SAD-u Kolindu Grabar-Kitarović. O stanju Hrvata katolika u BiH kardinal Puljić je izvijestio i donedavnog washingtonskog nadbiskupa kardinala McCarrica. Premda je kardinal Puljić govorio o teškom položaju katolika u RS-u, te administrativnim problemima s dobivanjem dozvole za gradnju crkve u Sarajevu, najbolnije su zvučale riječi o odlasku Hrvata iz BiH, posebice iz njezina glavnoga grada, prenosi Večernji list.

Kardinal je naglasio kako je u prošloj godini iz Sarajeva iselilo oko 500 katoličkih obitelji. Trend opadanja broja vjernika najveći je na području Bugojna i Žepča. Kada je u pitanju Sarajevo, prema najnovijim statističkim podacima kojima raspolažu u Ordinarijatu Vrhbosanske nadbiskupije, u 2008. broj vjernika je manji za čak 1.305. Sarajevski dekanat je, zaključno s 2007., imao 13.757 vjernika, a u prošloj godini njihov broj se smanjio za 1.305.

Odlazak Hrvata iz Sarajeva ponajviše bi trebalo promatrati kroz prizmu ekonomije, ali i nacionalne zastupljenosti. Hrvata na pozicijama direktora javnih poduzeća u Sarajevu nema, a hrvatski jezik se gotovo ne čuje u glavnom gradu.Evo ja prije 20-ak minuta pokrenuo temu u vezi odlaska Hrvata iz Sarajeva. http://www.forum.hr/showthread.php?t=421621

peggy-nely
09.02.2009., 18:18
A kakvo je stanje u Orašju?
Jel ima netko podatke? Broj stanovnika,nacionalni sastav za grad i općinu.
Bila sam nedavno prvi put u Orašju i moram priznati da mi čist pristojno izgledaju i grad i okolica.

Iznenadila sam se koliko bolje Orašje izgleda(pogotovo okolica) od Bosanskog Broda. OKo Broda same ruševine,pustoš:brukica:-a oko Orašja meni izgleda dosta gusto naseljeno.

I vidjela sam dosta specifičan stil gradnje, kuće kao da su iz bajki-sve imaju neke kule.:hekla:

Vladimir RUS
09.02.2009., 18:43
A kakvo je stanje u Orašju?
Jel ima netko podatke? Broj stanovnika,nacionalni sastav za grad i općinu.
Bila sam nedavno prvi put u Orašju i moram priznati da mi čist pristojno izgledaju i grad i okolica.

Iznenadila sam se koliko bolje Orašje izgleda(pogotovo okolica) od Bosanskog Broda. OKo Broda same ruševine,pustoš:brukica:-a oko Orašja meni izgleda dosta gusto naseljeno.

I vidjela sam dosta specifičan stil gradnje, kuće kao da su iz bajki-sve imaju neke kule.:hekla:U Orasju su koliko ja znam Hrvati u vecini, sad neznam tacno u procentima, ali znam da su u vecini, samo ko bih rekao da je to vecinski grad s obzirom da u centru Orasja se nalazi dzamija. Bio sam i ja prije jedno 4 godine u Orasju, lijep gradic, sredjen, doduse ima vide se rupe od granata, ali samo u zabacenijim dijelovima grada, doduse u svakm gradu u BiH se mogu vidjeti posljedice rata, nista novo, dok je centar grada OK, u centru se nalazi park, sve u svemu OK i solidan grad, vrijedi posjetiti.

peggy-nely
09.02.2009., 19:25
Meni je frendica iz Orašja(hrvatica) rekla da su u gradu večina Bošnjaci, a sela da su skoro sva hrvatska. Nemam pojma o postotcima.

Ja nikad prije nisam bila u Orašju a neki moji su mi rekli da je to kasaba obična bila prije rata.
Sad izgleda iznenađujuće dobro.
Zanimljivo je vidjeti u centru džamiju, a nedaleko onu ljubičastu(svemirsku) crkvu.

Htjela bih vidjeti Odžak jer sam gledala da su ga Srbi kad su se povlačili sravnili sa zemljom, pa me zanima koliko se izgradio. Ono što sam vidjela na tv-u izgleda lijepo.

BOSHNJAK
10.02.2009., 01:32
Ovo nema nikakve veze sa realnoscu.

Itekako imaju, zato bi pametnij odnos Hrvata prema Bosnjacima bio suradnja nego antagonizacija.

Prolaznik_
10.02.2009., 01:34
Meni je frendica iz Orašja(hrvatica) rekla da su u gradu večina Bošnjaci, a sela da su skoro sva hrvatska. Nemam pojma o postotcima.

Ja nikad prije nisam bila u Orašju a neki moji su mi rekli da je to kasaba obična bila prije rata.
Sad izgleda iznenađujuće dobro.
Zanimljivo je vidjeti u centru džamiju, a nedaleko onu ljubičastu(svemirsku) crkvu.

Htjela bih vidjeti Odžak jer sam gledala da su ga Srbi kad su se povlačili sravnili sa zemljom, pa me zanima koliko se izgradio. Ono što sam vidjela na tv-u izgleda lijepo.

Bosnjaci su vecinom skoncentrisani u gradu Orasju bili i prije, a i danas. Da li su danas Bosnjaci vecina u Orasju, nisam u potpunosti siguran, a znam da je opcina naseljena apsolutno vecinskim katolickim stanovnistvom.

Sto se tice Odzaka, ne znam koliko se izgradio, a sto se tice ko je tamo vecina, u gradu su vecina Bosnjaci bili i prije i danas.

BOSHNJAK
10.02.2009., 02:00
pa dokazali smo ti s brojem djece krstenih.

a dokazi ti nam sad otkud toliko bosnjacke djece rodenih u opcini Usora kada su tamo samo cista Hrvatska naselja ??
samo nemoj onu pricu o bosnjackim katolicima :rofl:

A Ultras je bajku o krstenjima kao mjerilo broja rodjenih vec srusio:

Prema popisu za blagoslov kuća i obitelji 2008./2009. župa Jajce ima 1.826 obitelji (dimnjaka ili numera) i 6.264 vjernika (prosjek članova po obitelji 3,430).

U župi ima 165 studenata; 713 srednjoškolaca; 1040 osnovaca i 458 predškolske djece (0-6/7 godina).

Kršteno je 68 djece, 34 curice i 34 dječaka, a krštena je i jedna odrasla osoba. Krštavalo je osam svećenika i jedan đakon. Rođeno ih je u BiH 49, u inozemstvu 19 (16 u RH): Jajce 25, Nova Bila (bolnica) 24, Zagreb 11, Split 5, Švedska 1, Njemačka 1 i Engleska 1. Krštenici po godištima rođenja: 1983. – 1; 2007. – 15; 2008. – 52.

Krstenih 15 iz 2007, 16 iz inostranstva i jedna odrasla osoba. Da li jos uvijek vjerujes u bajke?:kava:

Ovaj post se moze smatrati i odgovor Mr Smokiju.

Marco.hr
10.02.2009., 10:47

Krstenih 15 iz 2007, 16 iz inostranstva i jedna odrasla osoba. Da li jos uvijek vjerujes u bajke?:kava:

Ovo je stvarno de facto čisto nepoznavanje materije.

Miso62
10.02.2009., 11:02

Pa ajde da probamo po broju izaslih na poslednje izbore. Iako se odziv razlikuje od opstine do opstine, ne vidim zasto bi neki narod u Hercegovini imao znatno visi odziv od drugog. Takodje, ne postoji razlog zasto bi broj nevazecih bio negde visi, a negde nizi. Dakle, uzimam broj ukupno glasova za stranke.

Trebinje : 14.819 (98% S, 2% B)
Bileca : 5.902 (100% S)
Ljubinje : 2.375 (100% S)
Gacko : 5.225 (99% S 1% B)
Berkovici : 1.063 (100% S)
Nevesinje : 6.797 (99% S 1% B)
I. Mostar : 47 (100% S)
UKUPNO RS : 36.228

Ravno : 609 (69% H, 31% S)
Neum : 2.069 (100% H)
Stolac : 7.279 (61% H, 37% B, 2% S)
Capljina : 12.113 (81% H, 16% B, 3% S)
Mostar : 43.988 (54% H, 43% B, 3% S)
Citluk : 6.528 (100% H)
Konjic : 12.199 (91% B, 8% H, 1% S)
Jablanica : 5.081 (93% B, 7% H)
Ljubuski : 10.447 (98% H, 2% B)
Siroki Brijeg : 13.751 (100% H)
Grude : 6.640 (100% H)
Posusje : 6.450 (100% H)
UKUPNO FBiH : 127.154

Dakle, vrlo okvirno, pod pretpostavkom da je iz RS izaslo oko 48% ukupnog stanovnistva (imajuci u vidu broj stanovnika i starosnu strukturu), RS Hercegovina ima oko 76.000 stanovnika (interval 75-80.000), 99% su Srbi, 1% Bosnjaci.

U FBiH, okvirno je izaslo oko 45% stanovnistva. Dakle, broj stanovnika u FBiH Hercegovini je 283.000 (275.000 - 290.000). Oko 4.000 je Srba, 92.000 Bosnjaka i 187.000 Hrvata.

Dakle u Hercegovini zivi ~356.000 stanovnika:

~187.000 Hrvata
~93.000 Bosnjaka
~79.000 Srba

Naravno, ove brojke ne moraju biti striktno tacne. Samo su okvirne, ali nema prostora za velika odstupanja.

(TIPA - 400.000 Hercegovina, 230.000 Hrvata, 100.000 Bosnjaka i 60.000 Srba sto je neko dole naveo).

Marco.hr
10.02.2009., 11:12

A gdje je Rama?

Pa ako Završje (Duvno, Livno, Kupres) ne računamo pod Hercegovinu, onda Rama se uvijek smatrala Hercegovinom

Miso62
10.02.2009., 11:17
A gdje je Rama?

Pa ako Završje (Duvno, Livno, Kupres) ne računamo pod Hercegovinu, onda Rama se uvijek smatrala Hercegovinom

U pravu si moja greska.

PS ocekivao sam da Stolac ima dosta manje, al izgleda da ima 15-ak hiljada.

Marco.hr
10.02.2009., 11:22
U pravu si moja greska.

PS ocekivao sam da Stolac ima dosta manje, al izgleda da ima 15-ak hiljada.

Dosta Stočana Muslimana živi u mosatru, a još se vode sa svim dokumentima pod Stolac.

Inače, način pokušaja dolaska do broja stanovnika Hercegovine ti je dosta korektan. :top:

Blagutin
10.02.2009., 11:22

Srba u Istočnoj Hercegovini ima oko 100 hiljada, tu računam ceo potes od Foče do Trebinja.

Ako je verovati glasačkim spiskovima za 2008. i ako dodamo nerigistrovane + mlađe od 18 godina (cca 20-25%) bilo bi otprilike ovako:

Trebinje - 35.000
Foča - 21.000
Nevesinje - 14.000
Bileća - 12.000
Gacko - 9.000
Ljubinje - 4.000
Kalinovik - 2.500
Berkovići - 2.500

Prijatno
10.02.2009., 12:16
Srba u Istočnoj Hercegovini ima oko 100 hiljada, tu računam ceo potes od Foče do Trebinja.

Foča nije u istočnoj Hercegovini.Kada bi spojio dvije i.Hercegovine opet ne bi došao do brojke od 100.000

hercegovac1981
10.02.2009., 12:24
Pa ajde da probamo po broju izaslih na poslednje izbore. Iako se odziv razlikuje od opstine do opstine, ne vidim zasto bi neki narod u Hercegovini imao znatno visi odziv od drugog. Takodje, ne postoji razlog zasto bi broj nevazecih bio negde visi, a negde nizi. Dakle, uzimam broj ukupno glasova za stranke.

Trebinje : 14.819 (98% S, 2% B)
Bileca : 5.902 (100% S)
Ljubinje : 2.375 (100% S)
Gacko : 5.225 (99% S 1% B)
Berkovici : 1.063 (100% S)
Nevesinje : 6.797 (99% S 1% B)
I. Mostar : 47 (100% S)
UKUPNO RS : 36.228

Dakle, vrlo okvirno, pod pretpostavkom da je iz RS izaslo oko 48% ukupnog stanovnistva (imajuci u vidu broj stanovnika i starosnu strukturu), RS Hercegovina ima oko 76.000 stanovnika (interval 75-80.000), 99% su Srbi, 1% Bosnjaci.

U FBiH, okvirno je izaslo oko 45% stanovnistva. Dakle, broj stanovnika u FBiH Hercegovini je 283.000 (275.000 - 290.000). Oko 4.000 je Srba, 92.000 Bosnjaka i 187.000 Hrvata.

Dakle u Hercegovini zivi ~356.000 stanovnika:

~187.000 Hrvata
~93.000 Bosnjaka
~79.000 Srba

Naravno, ove brojke ne moraju biti striktno tacne. Samo su okvirne, ali nema prostora za velika odstupanja.

(TIPA - 400.000 Hercegovina, 230.000 Hrvata, 100.000 Bosnjaka i 60.000 Srba sto je neko dole naveo).

Moram ti priznat da takva analiza daje prilično realne brojke s time da si zaboravio uključiti općinu Prozor-Rama. Zaključio bi još da je kod osoba mlađih od 18 godina proporcionalno najmanje Srba jer je Srpsko stanovništvo u Hercegovini u prosjeku najstarije a Hrvatsko najmlađe.

Mr. Smoki
10.02.2009., 13:01

Koje podrucje obuhvace Zupa Jajce? U opcini od ca. 25.000 stanovnika od cega je ca. 12.500 Hrvata (mozda vise, a mozda i manje) po gore navedenom tekstu ima 49 krstenja (rodjenih u BiH) ali za samo 6.200 stanovnika. Takvim friziranjem podataka se moze doci do 101 novorodj. Hrvata.
Kao vjernik znam da se skoro iskljucivo krstnja vrse u prvih 3 mj. zivota bebe!

Neznam koji su to ljudi koji svoju djecu vode na put od 3 sata (Zagreb) do 5, 6 sati (Austrija, Ger) samo da bi krstili djecu i odmah potom ih vratili. :ne zna:
Takodjer poznajem dosta obitelji gdje najmanje jedan clan tri mjeseca radi u inozemstvu dok ostatak provodi u Bosni (sto si iskljucivo Hrvati zahvaljujuci putovnicom mogu priustiti).

Ali sve su to nagadjanja dok se ne provede popis stanovnistva, koji bi usput receno radiji prepustio strancima da ga izvrse kada pogledam sta fzs je u stanju napisati (Usora, Zepce, Odzak, Busovaca, Novi Travnik - zanimljivo=sve je "slucajno" u interesnoj zoni velikobosnjaka kao Tahvila npr.).

P.S.: U danasnjoj BiH vise od jednog djeteta imaju prije svega oni ljudi koji si to mogu financijski priustiti. Tko tu bolje stoji je tesko procjeniti; po mom misljenju su to Hrvati (mada minimalno).

Miso62
10.02.2009., 13:59
Moram ti priznat da takva analiza daje prilično realne brojke s time da si zaboravio uključiti općinu Prozor-Rama. Zaključio bi još da je kod osoba mlađih od 18 godina proporcionalno najmanje Srba jer je Srpsko stanovništvo u Hercegovini u prosjeku najstarije a Hrvatsko najmlađe.

Imao sam to u vidu. Zato sam napisao da je u RS izaslo 48%, a u FBiH 45% ukupnog stanovnistva.

Prozor, po mojoj analizi, prema 6.519 biraca, imao oko 14.500 stanovnika. Premda je natalitet tamo visok, mozda i 15.000 ima Prozor.

27% Bosnjaka (oko 4.000) i 73% Hrvata (oko 10.500-11.000) respektabilno

hercegovac1981
10.02.2009., 14:20
Imao sam to u vidu. Zato sam napisao da je u RS izaslo 48%, a u FBiH 45% ukupnog stanovnistva.

Prozor, po mojoj analizi, prema 6.519 biraca, imao oko 14.500 stanovnika. Premda je natalitet tamo visok, mozda i 15.000 ima Prozor.

27% Bosnjaka (oko 4.000) i 73% Hrvata (oko 10.500-11.000) respektabilno

Da malo proširiš analizu na ostale krajeve? Zanimljiva je. Mada, izlaznost na izborima je prilično manjkav podatak. Negdje su ljudi motiviraniji da izađu, negdje baš i nisu. Birački spiskovi su neažurirani, puno ljudi se vodi a ne živi tamo itd. Što se tiče postotka pojedinog naroda na temelju rezultata izbora problem je kod glasova onim strankama koje su "multietničke" itd.

Mr. Smoki
10.02.2009., 14:23
Zanimljiv detalj iz popisa od 1961 do 1991 godine.

Broj stanovnika BiH je u 30 godina narastao od ca. 3,3 Mio do ca. 4,4 Mio tj. za otprilike 33%!

Hrvati su od 1961 sa 710.000 stanovnika dosli do 760.000 stanovnika 1991 (da je srazmjerno rastao s brojem ukupnog stanovnistva bilo bi ih oko 950.000). Hrvati shodno tome imaju najveci broj Gastarbeiter po zapadu.
Broj Srba je se smanjio u tih 30 godina minimalno za 30.000.
Pravu eksploziju stanovnistva su dozivjeli iskljucivo Muslimani i to za nevjerojatnih 700.000 - 800.000 ljudi (to su vec zecevski standardi:).

Tako razumijem pomalo i zelju Karadzica da (krajne primitivnim) metodama osigura svom narodu zivotni prostor. I Aliji takodjer; kojemu je 100.000 Muslimana manje znacilo samo 3 godine i nista vise. I opet najmanje razumijem nas Hrvate koji smo pristali biti u zajednici sa Bosnjacima ne toliko zbog razmnozavanje vec do medjusobnih jakih sukoba.

2211
10.02.2009., 14:26
broj bosnjaka nije rastao samo natalitetom vec i jacanjem nacionalnog preporoda... bog zna koliko ih se 61 izjasnjavalo kao srbin ili hrvat... ali da je natalitet bio jak, bio je.. isto kao i doseljavanje bosnjaka iz cg i srbije

Mr. Smoki
10.02.2009., 14:34
broj bosnjaka nije rastao samo natalitetom vec i jacanjem nacionalnog preporoda... bog zna koliko ih se 61 izjasnjavalo kao srbin ili hrvat... ali da je natalitet bio jak, bio je.. isto kao i doseljavanje bosnjaka iz cg i srbije

Ako pogledamo danasnji natalitet Bosnjaka ostaje jedini zakljucak da je rast Muslimana vezan prije svega zbog doseljavanja iz ostalih krajeva Juge. Izuzev dijela Sandzaka taj Pool je vec polako isrpljen.

2211
10.02.2009., 14:41
Ako pogledamo danasnji natalitet Bosnjaka ostaje jedini zakljucak da je rast Muslimana vezan prije svega zbog doseljavanja iz ostalih krajeva Juge. Izuzev dijela Sandzaka taj Pool je vec polako isrpljen.

slabo ti to gledas... prizren, skopje, tetovo, nova varos, bar, budva, podgorica, novi pazar, peje, ferizej, skadar, jedrene, bursa, istambul... da samo znas koliko stranih drzavljana ima po sarajevskim i tuzlanskim faksovima

Mr. Smoki
10.02.2009., 14:50
I u tome lezi crv! U centrima kao Sarajevu, Tuzli i Zenici ce se broj Bosnjaka opcenito povecavati. No kakvo dobro od toga imaju oni u Vitezu ili Kiseljaku samo 40km dalje? Nikakvo!

Vec sam ranije spomenuo da je za opstanak Hrvata u Sr. Bosni najvaznije ekonomsko stanje (koje je za sada stabilno). Jer dok 20-godisnji Bosnjak iz Travnika eventualno mora do Sarajeva ili Zenice za pronalazak posla, njegov kolega Hrvat je za 15 minuta autom u poslovnom centru Vitez.

Mada moji skolski su zavrsili u Sarajevu faks, dobili su ponudu za posao i ostali odmah u Sarajevu. Dok ima migracije i u Sarajevo postoji nada da je stanje na forumima vise tmurno nego u stvarnosti. :top:

2211
10.02.2009., 15:15
I u tome lezi crv! U centrima kao Sarajevu, Tuzli i Zenici ce se broj Bosnjaka opcenito povecavati. No kakvo dobro od toga imaju oni u Vitezu ili Kiseljaku samo 40km dalje? Nikakvo!

Vec sam ranije spomenuo da je za opstanak Hrvata u Sr. Bosni najvaznije ekonomsko stanje (koje je za sada stabilno). Jer dok 20-godisnji Bosnjak iz Travnika eventualno mora do Sarajeva ili Zenice za pronalazak posla, njegov kolega Hrvat je za 15 minuta autom u poslovnom centru Vitez.

Mada moji skolski su zavrsili u Sarajevu faks, dobili su ponudu za posao i ostali odmah u Sarajevu. Dok ima migracije i u Sarajevo postoji nada da je stanje na forumima vise tmurno nego u stvarnosti. :top:

to nije bitno... vazno je da dosta svijeta u te gradove i okolna mjesta dolazi... neko ko dolazi iz prizrena nece u centar, nego ce kucu nasadit na obroncima grada... tako su 70tih i 80tih nastala citava naselja...

vazna je tendencija dugorocna... da ovom kraju gravitiraju ljudi... dolazi dosta svijeta pogotovo u sarajevo, ali i u tuzlu, zenicu...

skakavac1970
10.02.2009., 16:13
Evo interesantnog teksta koji upravo govori o onome o cemu sam vec piasao na ovoj temi.Sada imamo talas odlazka povratnika koji je uslovljen ekonomskim prilikama.

http://www.dnevniavaz.ba/dogadjaji/teme/bosnjaci-se-boje-da-bi-uskoro-mogli-nestati

Miso62
10.02.2009., 18:36
Da malo proširiš analizu na ostale krajeve? Zanimljiva je. Mada, izlaznost na izborima je prilično manjkav podatak. Negdje su ljudi motiviraniji da izađu, negdje baš i nisu. Birački spiskovi su neažurirani, puno ljudi se vodi a ne živi tamo itd. Što se tiče postotka pojedinog naroda na temelju rezultata izbora problem je kod glasova onim strankama koje su "multietničke" itd.

Uzmem stranku, pogledam kandidate, i lako odredim "ucesce" naroda. Naravno, imam u vidu da narod gde je u manjini ne glasa iskljucivo za par ili jednu svoju nacionalnu stranku, te dodam koji procenat. Bosnjacima malo dodam (zbog starosne strukture), Srbe zakinem...

Ultras1986
11.02.2009., 18:07

Ako ih je od prošle godine kršteno u ovoj zar nije logično da ima djece iz ove koja će biti krštena sljedeće godine ???!!!!

Djeca rođena u Hrvatskoj ne znači da im roditelji žive u Hrvatskoj :ne zna:

Naša Kvačica
11.02.2009., 19:03
Ako ih je od prošle godine kršteno u ovoj zar nije logično da ima djece iz ove koja će biti krštena sljedeće godine ???!!!!

Ma ok, ne znam kako se ikome više da stalno iste stvari ponavljat :rolleyes:. Vidi kako je Marco.hr odgovor na to sažeo u jednu rečenicu :rofl:

2211
11.02.2009., 19:17
i pored cinjenice sto se dosta hrvata iz bih poradja u hrvatskoj ista ima godisnji gubitak stanovnistva od 8 hiljada...

broj hrvata u hrvatskoj i hrvata u bih se istovremeno smanjuje i ne balansira nicim...

Naša Kvačica
11.02.2009., 19:22
i pored cinjenice sto se dosta hrvata iz bih poradja u hrvatskoj ista ima godisnji gubitak stanovnistva od 8 hiljada...

Aj da ne kompliciramo više, brojka je oko 2000-2100 godišnje, računali smo prije, nema smisla svaki tjedan iznova.

broj hrvata u hrvatskoj i hrvata u bih se istovremeno smanjuje i ne balansira nicim...

Točno, na žalost, ali eto ako ništa barem smo tebe razveselili. :)

2211
11.02.2009., 19:25
2 hiljade... pa to je "dosta", tj. prilicna brojka

Naša Kvačica
11.02.2009., 19:27
2 hiljade... pa to je "dosta", tj. prilicna brojka

Vidiš ja mislim da je malo i da treba 5 puta više. Što ti je percepcija. :D

2211
11.02.2009., 19:48
naprotiv, i ja mislim da je 2 hiljade novorodjenih bh hrvata u hrvatskoj malo i da moze vise :D

Zapadni_Mostar
11.02.2009., 20:26
400 hiljada ljudi nikad nece biti nacija, nacionalna manjina je idealna kompenzacija

Miči taj nakaradni potpis, ima nas koje to vrijeđa!

pjosip
11.02.2009., 21:53
Miči taj nakaradni potpis, ima nas koje to vrijeđa!

Jedino što je Muslimanima preostalo da se hvale je - rasplod.

Brojevi i većina. Kao na farmi krmadi.

tri_livade
11.02.2009., 22:40
Hrvata ima tako malo u BiH da ne mogu biti narod nego samo nacionalna manjina. A dati im im ista prava koja Srbi imaju u Hrvatskoj.

pjosip
11.02.2009., 22:42
Hrvata ima tako malo u BiH da ne mogu biti narod nego samo nacionalna manjina. A dati im im ista prava koja Srbi imaju u Hrvatskoj.

Jos samo kad bi se vas pitalo.

Bit ce kako amerikanci odluce. A Amerikanci su krscani.

tri_livade
11.02.2009., 22:46
Jos samo kad bi se vas pitalo.

Bit ce kako amerikanci odluce. A Amerikanci su krscani.

Vas ima dovoljno samo za nacionalnu manjinu a i to je upitno jer selite u Hrvatsku.

Ultras1986
11.02.2009., 23:18
Vas ima dovoljno samo za nacionalnu manjinu a i to je upitno jer selite u Hrvatsku.

PRD :kava:

BOSHNJAK
13.02.2009., 01:58

Poenta je da brojevi krstenja se ne mogu podudarati sa brojem rodjenih, koliko je velika diskrepencija ne bih raspravljao jer ce mo se svi samo ponavljat u bezkrajnom argumentu.

Ali ako se sagledaju kretanja stanovnistva u zadnjih 50 godina more se pretpostaviti kakvo je i sada stanje. S' tim na umu Hrvatima bi bilo bolje nego stvaranja entiteta sa znacajnom i rastucom bosnjackom manjinom koja ima neprijateljski odnos prema Hrvatima zbog samog stvaranja tog entiteta, osigurati konstitutivnost u cijeloj BiH kroz reformu glasackog zakona.

jednostavno
13.02.2009., 11:21
Prema katolickoj crkvi broj katolika u Zupi Busovaca se smanjio za 153 u protekloj godini. Prilicno velika brojka za jedno tako malo mjestasce.

http://www.zupa-busovaca.com/index.php?option=com_content&view=article&id=115:osvrt-na-statistiku-upe-busovaa-&catid=48:statistika&Itemid=97

Zapadni_Mostar
13.02.2009., 12:02
Prema katolickoj crkvi broj katolika u Zupi Busovaca se smanjio za 153 u protekloj godini. Prilicno velika brojka za jedno tako malo mjestasce.

http://www.zupa-busovaca.com/index.php?option=com_content&view=article&id=115:osvrt-na-statistiku-upe-busovaa-&catid=48:statistika&Itemid=97

Ovo je u odnosu na 2007. godinu, ali opet nekako veliko smanjenje. Možda je to jedan od razloga zašto smo izgubili izbore gore.

jednostavno
13.02.2009., 16:13
Ovo je u odnosu na 2007. godinu, ali opet nekako veliko smanjenje. Možda je to jedan od razloga zašto smo izgubili izbore gore.

Ne mozda vec zasigurno. 150 u jednoj godini je jako puno. Za bosanske prilike toje jedno solidno selo. Prema mojim procjenama broj katoliak ce konstantno padati u toj opcini.

Inace na popisu 1991 je bilo 9.093 Hrvata u Busovaci.

jednostavno
13.02.2009., 21:26
No sto je najbitnije. Krst ruske orijentacije nestaje s lijeve obale Drine :) :top:

Sarajevo, 27. januara (LIVE.BA-Fena) - Eparhijski savjet Mitropolije dabrobosanske usvojio je Izvještaj o radu i finansijskom poslovanju Mitropolije dabrobosanske u 2008., koji će biti upućen na potvrđivanje Patrijaršijskom upravnom odboru i Svetom arhijerejskom saboru šumske pravoslavne crkve /SPC/ .

Mitropolit dabrobosanski Nikolaj rekao je u uvodnom obraćanju da na području Mitropolije dabrobosanske u Republici Srpskoj i Federaciji BiH u 45 crkvenih opština – 23 u RS-u i 22 u FBIH i 71 parohiji ima oko 144.000 vjernika, podsjetivši da je Mitropoliju dabrobosansku u toku posljednjeg rata i nakon njega napustilo
280.000 pravoslavnih vjernika, najvećim dijelom iz FBIH, koji su se razišli po cijelome svijetu.

On je ukazao na činjenicu da se gotovo niko od njih ne vraća u svoje prijeratne domove, odnosno da je povratak zanemarljiv - svega jedan posto stanovništva koje je živjelo na području Mitropolije dabrobosanske.

На подручју Митрополије дабробосанске у 2008. години обављено је 1 801 опијело, а 1 263 крштења и 336 вјенчања.

У односу на 2007. годину било је 85 крштења мање /1358/, 81 вјенчање мање /417/, док је број опијела порастао за 104

Evo mape prostora o kojem je rijec
http://www.spc.rs/Genocid/Dabrobosanska/dabro-mapa.jpg

Dakle danas tu ima "samo" 144.000 sljedbenika krsta ruske orijentacije. Toliko ih je bilo samo u Sarajevu 1991. Podaci su fantasticni. Uz to imaju sve manje zivorodenih a sve vise umrlih. :)

IronFist
13.02.2009., 22:32
No sto je najbitnije. Krst ruske orijentacije nestaje s lijeve obale Drine :) :top:

Sarajevo, 27. januara (LIVE.BA-Fena) - Eparhijski savjet Mitropolije dabrobosanske usvojio je Izvještaj o radu i finansijskom poslovanju Mitropolije dabrobosanske u 2008., koji će biti upućen na potvrđivanje Patrijaršijskom upravnom odboru i Svetom arhijerejskom saboru šumske pravoslavne crkve /SPC/ .

Mitropolit dabrobosanski Nikolaj rekao je u uvodnom obraćanju da na području Mitropolije dabrobosanske u Republici Srpskoj i Federaciji BiH u 45 crkvenih opština – 23 u RS-u i 22 u FBIH i 71 parohiji ima oko 144.000 vjernika, podsjetivši da je Mitropoliju dabrobosansku u toku posljednjeg rata i nakon njega napustilo
280.000 pravoslavnih vjernika, najvećim dijelom iz FBIH, koji su se razišli po cijelome svijetu.

On je ukazao na činjenicu da se gotovo niko od njih ne vraća u svoje prijeratne domove, odnosno da je povratak zanemarljiv - svega jedan posto stanovništva koje je živjelo na području Mitropolije dabrobosanske.

На подручју Митрополије дабробосанске у 2008. години обављено је 1 801 опијело, а 1 263 крштења и 336 вјенчања.

У односу на 2007. годину било је 85 крштења мање /1358/, 81 вјенчање мање /417/, док је број опијела порастао за 104

Evo mape prostora o kojem je rijec
http://www.spc.rs/Genocid/Dabrobosanska/dabro-mapa.jpg

Dakle danas tu ima "samo" 144.000 sljedbenika krsta ruske orijentacije. Toliko ih je bilo samo u Sarajevu 1991. Podaci su fantasticni. Uz to imaju sve manje zivorodenih a sve vise umrlih. :)

Koji si pak ti bolid stari!? Krst ruske orijentacije...svasta.

dudu
16.02.2009., 19:00
FBIH 2008.

Bihać 642/500
Bosanska Krupa 321/218
Bos.Petrovac 38/109
Ključ 100/111
Sanski Most 228/283
Bužim 246/113
Cazin 701/409
Velika Kladuša 676/314

Domaljevac 10/41
Orašje 59/165
Odžak 40/109

Drvar 38/133
Glamoč 32/63
Kupres 19/38
Livno 182/252
Tomislavgrad 166/228
Bosansko Grahovo 6/11

Trnovo 14/20
Novo Sarajevo 618/682
Stari Grad 387/440
Hadžići 281/166
Ilijaš 260/141
Centar 650/662
Vogošća 305/178
Novi Grad 1319/932
Ilidža 771/444

Banovići 249/166
Čelić 96/85
Doboj Istok 122/66
Gračanica 553/299
Gradačac 423/339
Kalesija 387/246
Kladanj 91/104
Tuzla 1097/1102
Teočak 54/47
Živinice 682/402
Srebrenik 473/275
Sapna 116/51
Lukavac 451/390

Breza 138/134
Doboj Jug 59/25
Kakanj 492/329
Maglaj 219/190
Olovo 120/91
Tešanj 577/316
Usora 26/75
Vareš 80/129
Visoko 505/299
Zavidovići 410/286
Zenica 1275/1070
Žepče 321/208

Busovača 227/144
Donji Vakuf 176/154
Bugojno 310/300
Fojnica 112/139
Gornji Vakuf 186/179
Jajce 221/144
Kiseljak 184/156
Kreševo 38/45
Novi Travnik 283/210
Travnik 595/504
Vitez 250/166
Dobretići 3/3

Mostar 1041/1046
Konjic 258/257
Prozor 134/82
Neum 2/27
Čitluk 118/158
Čapljina 163/222
Stolac 84/83
Jablanica 97/94

Grude 93/70
Ljubuški 201/224
Posušje 151/127
Široki Brijeg 299/231

Goražde 157/176
Pale 5/4
Foča 7/12

po kantonima:

PK 109/315
BPK 169/192
TK 4794/3572
ZDK 4222/3152
USK 2952/2057
HBŽ 443/725
SK 4605/3665
HNŽ 1897/1969
SBŽ 2585/2144
ZHŽ 744/652

Rođeno 22 616

Umrlo 18 603

Prirodni priraštaj +4013

2211
16.02.2009., 19:08
prirastaj +4.013... prava pozitiva

boSSan
16.02.2009., 19:58
prirastaj +4.013... prava pozitiva
Bosnjaci su u plusu (cijela BiH) oko 6 000 a dok Hrvati i Srbi u BiH su zajedno minus oko 4 000. Znaci razlika 10 000 u korist Bosnjaka.Znaci svake godine je jedan osrednji gradic u BiH razlike. Prirodni prirastaj u Sandzaku je oko + 3 000 Bosnjaka, a Srba u Srbiji manje za oko 35 000 http://www.kurir-info.rs/clanak/kurir-19-10-2007/bela-kuga a Hrvata u Hrvatskoj oko 11 000.http://www.ezadar.hr/clanak/kako-rijesiti-problem-pada-nataliteta
Interesantno. Zamislite sta ce biti za 20 godina, neko ce reci puno je 20 god. ali samo vidite kad je poceo rat u BiH a proslo vec 17 godina :(

2211
16.02.2009., 20:17
samo se nadam da rata nece biti. Ovo su fine vijesti, iako je stanje u drzavi lose prirastaj stanovnistva je u normali...

dudu
16.02.2009., 20:22
Bosnjaci su u plusu (cijela BiH) oko 6 000 a dok Hrvati i Srbi u BiH su zajedno minus oko 4 000. Znaci razlika 10 000 u korist Bosnjaka.Znaci svake godine je jedan osrednji gradic u BiH razlike. Prirodni prirastaj u Sandzaku je oko + 3 000 Bosnjaka, a Srba u Srbiji manje za oko 35 000 http://www.kurir-info.rs/clanak/kurir-19-10-2007/bela-kuga a Hrvata u Hrvatskoj oko 11 000.http://www.ezadar.hr/clanak/kako-rijesiti-problem-pada-nataliteta
Interesantno. Zamislite sta ce biti za 20 godina, neko ce reci puno je 20 god. ali samo vidite kad je poceo rat u BiH a proslo vec 17 godina :(

ovo je toliko nekritički napisano da nema smisla komentirati uopće. na temelju čega iznosiš ovakve procjene o hrvatima u BIH? :rolleyes: još nitko nije komentirao notornu glupost po kojoj usora ima 30-tak rođenih bošnjaka po statistici FZS-a istoj toj na koju se pozivaš kad kažeš da hrvati imaju negativnu stopu rasta. vrlo, vrlo nategnuta konstatacija kad se zna da hrvati imaju vrlo dobar natalitet u općinama zapadne hercegovine i srednje bosne. jedine problematične općine su u HBŽ i posavini, međutim te općine su specifične stoga jer su pogranične i veliki broj ljudi živi na relaciji HR-BIH ili inozemstvo-BIH i do popisa se neće znati pravo stanje stvari. dobra je vijest što i FZS vidi sve više hrvata rođenih u ZHŽ i šire. nekad ih je bilo manje od 650, danas već preko 700 :top: doći će oni do točne brojke prije ili kasnije :D

dudu
16.02.2009., 20:36
Župa Orašje 2008. 16/6
http://domaljevac.net/index.php?option=com_content&task=view&id=1691&Itemid=1
Župa Tolisa 2007. 102 krštenja
http://www.zupanijaposavska.ba/zupanija/index.php?option=com_content&task=view&id=212&Itemid=153

tu su još župa odžak, domaljevac i možda još poneka, stvarno ne znam. znači posavina je totalno potcjenjena, kao i neke općine na jugu države.

Prolaznik_
17.02.2009., 05:54
Prva cifra/broj oznacava zivorodjene, dok druga cifra/broj oznacava umrle.

U zagradi pored opcine pise ko su vecina u opcini/gradu i oznaka " - " oznacava ukoliko je mortalitet ( umrlih ) veci od nataliteta ( zivorodjenih ) i oznaka " + " oznacava suprotno/obratno, tj., da je natalitet veci od mortaliteta, tj., da je vise rodjenih nego umrlih.

FBIH 2008.

Bihać 642/500 ( Bosnjaci + 142 )
Bosanska Krupa 321/218 ( Bosnjaci + 103 )
Bos.Petrovac 38/109 ( Srbi - 71 )
Ključ 100/111 ( Bosnjaci - 11 )
Sanski Most 228/283 ( Bosnjaci - 55 )
Bužim 246/113 ( Bosnjaci + 133 )
Cazin 701/409 ( Bosnjaci + 292 )
Velika Kladuša 676/314 ( Bosnjaci + 362 )

Domaljevac 10/41 ( Hrvati - 31 )
Orašje 59/165 ( Hrvati - 106 )
Odžak 40/109 ( Hrvati - 69 )

Drvar 38/133 ( Srbi - 95 )
Glamoč 32/63 ( Srbi - 31 )
Kupres 19/38 ( Hrvati - 19 )
Livno 182/252 ( Hrvati - 70 )
Tomislavgrad 166/228 ( Hrvati - 62 )
Bosansko Grahovo 6/11 ( Srbi - 5 )

Trnovo 14/20 ( Bosnjaci - 6 )
Novo Sarajevo 618/682 ( Bosnjaci - 64 )
Stari Grad 387/440 ( Bosnjaci - 53)
Hadžići 281/166 ( Bosnjaci + 115 )
Ilijaš 260/141 ( Bosnjaci + 119 )
Centar 650/662 ( Bosnjaci - 12 )
Vogošća 305/178 ( Bosnjaci + 127 )
Novi Grad 1319/932 ( Bosnjaci + 387 )
Ilidža 771/444 ( Bosnjaci + 327 )

Banovići 249/166 ( Bosnjaci + 83 )
Čelić 96/85 ( Bosnjaci + 11 )
Doboj Istok 122/66 ( Bosnjaci + 56 )
Gračanica 553/299 ( Bosnjaci + 254 )
Gradačac 423/339 ( Bosnjaci + 84 )
Kalesija 387/246 ( Bosnjaci + 141 )
Kladanj 91/104 ( Bosnjaci - 13 )
Tuzla 1097/1102 ( Bosnjaci - 5 )
Teočak 54/47 ( Bosnjaci + 7 )
Živinice 682/402 ( Bosnjaci + 280 )
Srebrenik 473/275 ( Bosnjaci + 198 )
Sapna 116/51 ( Bosnjaci + 65 )
Lukavac 451/390 ( Bosnjaci + 61 )

Breza 138/134 ( Bosnjaci + 4 )
Doboj Jug 59/25 ( Bosnjaci + 34 )
Kakanj 492/329 ( Bosnjaci + 163 )
Maglaj 219/190 ( Bosnjaci + 29 )
Olovo 120/91 ( Bosnjaci + 29 )
Tešanj 577/316 ( Bosnjaci + 261 )
Usora 26/75 ( Hrvati - 49 )
Vareš 80/129 ( Bosnjaci - 49 = visok mortalitet zbog Hrvata povratnika )
Visoko 505/299 ( Bosnjaci + 206 )
Zavidovići 410/286 ( Bosnjaci + 124 )
Zenica 1275/1070 ( Bosnjaci + 205 )
Žepče 321/208 ( Hrvati + 113 = oko 60 % zivorodjenih su Bosnjaci )

Busovača 227/144 ( Bosnjaci + 83 )
Donji Vakuf 176/154 ( Bosnjaci + 22 )
Bugojno 310/300 ( Bosnjaci + 10 )
Fojnica 112/139 ( Bosnjaci - 27 )
Gornji Vakuf 186/179 ( Bosnjaci + 7 )
Jajce 221/144 ( Bosnjaci + 77 )
Kiseljak 184/156 ( Hrvati + 28 )
Kreševo 38/45 ( Hrvati - 7 )
Novi Travnik 283/210 ( Bosnjaci + 73 )
Travnik 595/504 ( Bosnjaci + 91 )
Vitez 250/166 ( Hrvati + 84 )
Dobretići 3/3 ( Hrvati 0 )

Mostar 1041/1046 ( Hrvati - 5 =natalitet kod Bosnjaka i Hrvata gotovo isti )
Konjic 258/257 ( Bosnjaci + 1 )
Prozor 134/82 ( Hrvati + 52 )
Neum 2/27 ( Hrvati - 25 )
Čitluk 118/158 ( Hrvati - 40 )
Čapljina 163/222 ( Hrvati - 59 )
Stolac 84/83 ( Hrvati + 1 )
Jablanica 97/94 ( Bosnjaci + 3 )

Grude 93/70 ( Hrvati + 23 )
Ljubuški 201/224 ( Hrvati - 23 )
Posušje 151/127 ( Hrvati + 24 )
Široki Brijeg 299/231 ( Hrvati + 68 )

Goražde 157/176 ( Bosnjaci - 20 )
Pale 5/4 ( Bosnjaci + 1 )
Foča 7/12 ( Bosnjaci - 5 )

po kantonima:

Posavski Kanton 109/315 ( Hrvati - 206 )
Bos. Podr. Kanton 169/192 ( Bosnjaci - 23 )
Tuzlanski Kanton 4794/3572 ( Bosnjaci + 1222 )
Zenicko Dobojski Kanton 4222/3152 ( Bosnjaci + 1070 )
Unsko Sanski Kanton 2952/2057 ( Bosnjaci + 895 )
Herc.Bosanski kanton 443/725 ( Hrvati - 282 )
Sarajevski Kanton 4605/3665 ( Bosnjaci + 940 )
Herc. Neretvanski kanton 1897/1969 ( Hrvati - 72 )
Srednjo Bosanski Kanton 2585/2144 ( Bosnjaci + 441 )
Zapadno Herc. Kanton 744/652 ( Hrvati + 92 )

Rođeno 22 616

Umrlo 18 603

Prirodni priraštaj + 4013.

Za razliku od 2007, u 2008 je posve jasno da su Bosnjaci postali vecina u sljedecim opcinama gdje je bilo sumnjivo ko cini vecinu:

Jajce
Novi Travnik
Busovaca

Po pitanju nataliteta sljedece opcine se mogu izdvojiti i pohvaliti:

1) Velika Kladusa
2) Ilidza
3) Cazin
4) Vogosca
5) Buzim
6) Zivinice
7) Kalesija
8 ) Srebrenik
9) Doboj Istok
10) Sapna
11) Tesanj
12) Visoko
13) Novi Grad - Sarajevo )
14) Gracanica
15) Zenica

boSSan
17.02.2009., 07:41
Interesantno. Zamislite sta ce biti za 20 godina, neko ce reci puno je 20 god. ali samo vidite kad je poceo rat u BiH a proslo vec 17 godina :( Da se ispravim; u Snadzaku i Bosnjaci s Kosova imaju prirodni prirastaj oko 3 000 godisnje-sto je skoro isto kao i broj zivorodjenih Hrvata u BiH. I @Dudu, zbilja ne znam sta si lose nasao u mom postu, ja sam samo iskalkulirao ono gore sto si ti postavio tj. kopirao sa drugog foruma a ko je gdje rodjen u komsiluku je u ovoj racunici manje vazno. Ima i Bosnjaka koji su rodjeni van BiH pa se ne racunaju... To je trenutno stanje.
Racunamo samo razliku novorodjenih i umrlih u BiH a dok broj iseljenih i useljenih iz/u BiH, ostavicemo za neki drugi put...

Inkvizitor
17.02.2009., 08:08
to nisu nikakvi Bošnjaci, nisu ni oni muslimani u Bosni Bošnjaci a kamoli ovi srbijanski muslimani sa Sandžaka /Raške. Čuj Bošnjaci s Kosova..:lol:, šta li oni duvaju..:lol:

Inkvizitor
17.02.2009., 08:13
ovo je toliko nekritički napisano da nema smisla komentirati uopće. na temelju čega iznosiš ovakve procjene o hrvatima u BIH? :rolleyes: još nitko nije komentirao notornu glupost po kojoj usora ima 30-tak rođenih bošnjaka po statistici FZS-a istoj toj na koju se pozivaš kad kažeš da hrvati imaju negativnu stopu rasta. vrlo, vrlo nategnuta konstatacija kad se zna da hrvati imaju vrlo dobar natalitet u općinama zapadne hercegovine i srednje bosne. jedine problematične općine su u HBŽ i posavini, međutim te općine su specifične stoga jer su pogranične i veliki broj ljudi živi na relaciji HR-BIH ili inozemstvo-BIH i do popisa se neće znati pravo stanje stvari. dobra je vijest što i FZS vidi sve više hrvata rođenih u ZHŽ i šire. nekad ih je bilo manje od 650, danas već preko 700 :top: doći će oni do točne brojke prije ili kasnije :D

Uopće nije loše stanje kako se džihosi vesele. Kad se ovom broju nadodaju rođeni u Hrvatskoj, u pograničnim mjestima, dolazi se do dobre brojke.

Pazi Neum opet ima 2 rođenih:lol:. Kupres 18, a iz posavskih općina se pola rađa u Brodu.

Ako Duvno ima 166 rođenih komotno mu nadodaj još 50%, isto vrijedi ia za Livno, cijelu hercegovinu, posavinu , ma za sve, osim Srednje Bosne i Žepča..

Samo što onda broj r/u za RH bude još pogubniji.

MurgaDrot
17.02.2009., 09:17
Uopće nije loše stanje kako se džihosi vesele. Kad se ovom broju nadodaju rođeni u Hrvatskoj, u pograničnim mjestima, dolazi se do dobre brojke.

Ti to masturbiras? :confused:

Pa koji racku lazete sami sebe! Sve da imate i najveci prirodni prirastaj, to nije ono sto vas treba veseliti! Odlazak mladih ljudi iz zemlje nakon zavrsene srednje skole, e to je ono gdje ce bosanski Hrvati popusiti u buducnosti! Jer realno mlade osobe koje odu do Zagreba, Splita, Rijeke, zavrse fax, pomirisu asfalt, mos misliti kako ce se vratiti u Livno zivjeti! Zato kazem, bosanski Hrvati nek samo nastave gravitirati Hrvatskoj i nek se cuvaju dzihadskog Sarajeva, Zenice i Tuzle, vidjet cemo kako ce biti stanje za 20 godina! :zvrko:

pjosip
17.02.2009., 09:31
Ti to masturbiras? :confused:

Pa koji racku lazete sami sebe! Sve da imate i najveci prirodni prirastaj, to nije ono sto vas treba veseliti! Odlazak mladih ljudi iz zemlje nakon zavrsene srednje skole, e to je ono gdje ce bosanski Hrvati popusiti u buducnosti! Jer realno mlade osobe koje odu do Zagreba, Splita, Rijeke, zavrse fax, pomirisu asfalt, mos misliti kako ce se vratiti u Livno zivjeti! Zato kazem, bosanski Hrvati nek samo nastave gravitirati Hrvatskoj i nek se cuvaju dzihadskog Sarajeva, Zenice i Tuzle, vidjet cemo kako ce biti stanje za 20 godina! :zvrko:

A na šta ti masturbiraš ?

Pa nedavno je pisalo da 80% mladih u BiH želi otići iz BiH. Ako ih samo pola to i ostvari to znači da jedini preostali mogu biti samo čobani i profesionalni igrači hrkljuža.

MurgaDrot
17.02.2009., 09:35
A na šta ti masturbiraš ?

Pa nedavno je pisalo da 80% mladih u BiH želi otići iz BiH. Ako ih samo pola to i ostvari to znači da jedini preostali mogu biti samo čobani i profesionalni igrači hrkljuža.

Ja sam vrlo realan kad je to u pitanju! Ne 80%, 100% Bosnjaka, mladih ljudi bi otislo iz Bosne da mogu! Problem je sto ne mogu, dok Hrvati i Srbi mogu! Tu ce se stvoriti razlika, zbog toga krivim hrvatsku politiku u BiH!

2211
17.02.2009., 09:37
podatci su ovdje pozitivni i za bosnjake i hrvate u federaciji... i da, treba uzeti u obzir broj novorodjenih hrvata po hrvatskoj cije majke zive u BiH... jos kad se uzme u obzir koliko srbi taj prosjek kvare moze se reci da je prirodni prirastaj zacudjujuce dobar... tamo je negdje na +5.800

pjosip
17.02.2009., 09:54
Ja sam vrlo realan kad je to u pitanju! Ne 80%, 100% Bosnjaka, mladih ljudi bi otislo iz Bosne da mogu! Problem je sto ne mogu, dok Hrvati i Srbi mogu! Tu ce se stvoriti razlika, zbog toga krivim hrvatsku politiku u BiH!

Ma, kako da ne !

Evo jedan Mevludin, koji je za vrijeme rata došao u Hrvatsku preko nekakve američke protestantske Crkve otišao za Detroit.

Austrija, Njemačka sve je puno Muslimana koji su medjuvremenu promijenili vjeru, kažu da je Saint Louis postao najveći bosanski muslimanski grad koji i nema prave džamije.

Osim toga, jedini koji odbijaju popis stanovništva u Bih nisu niti Hrvati niti Srbi - nego Muslimani.

Znaš zašto - zato što samo na taj način mogu prodavati maglu kako ih je puno previše.

boSSan
17.02.2009., 09:58
to nisu nikakvi Bošnjaci, nisu ni oni muslimani u Bosni Bošnjaci a kamoli ovi srbijanski muslimani sa Sandžaka /Raške. Čuj Bošnjaci s Kosova..:lol:, šta li oni duvaju..:lol:

http://bs.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%A1njaci_Kosova
http://video.aol.com/video-detail/sinovi-bosne-bosnjaci-kosova/1688251475
http://www.findinternettv.com/Video,item,572664768.aspx
Iz koje li si ti vukojebine? Izadji malo iz te tvoje pecine i podigni glavu, iznenadices se sta te sve ocekuje van tvog kruga obitavanja. Ili, koliko vidim da si nekakvim blazenim cudom spojen sa svjetom preko neta, proguglaj.....

MurgaDrot
17.02.2009., 10:03
Ma, kako da ne !

Evo jedan Mevludin, koji je za vrijeme rata došao u Hrvatsku preko nekakve američke protestantske Crkve otišao za Detroit.

Austrija, Njemačka sve je puno Muslimana koji su medjuvremenu promijenili vjeru, kažu da je Saint Louis postao najveći bosanski muslimanski grad koji i nema prave džamije.

Osim toga, jedini koji odbijaju popis stanovništva u Bih nisu niti Hrvati niti Srbi - nego Muslimani.

Znaš zašto - zato što samo na taj način mogu prodavati maglu kako ih je puno previše.

Toga ima naravno, izuzetak ne cini pravilo! Dok je kod bosanskih Hrvata pravilo poslati dijete u Zagreb na skolovanje, na skolovanje sa kojeg se vise nikad nece vratiti! Cuj ne mozes ni kriviti nekoga ako nece da se vrati iz Zagreba, metropole u Zidine kraj Tomislavgrada!
Nas nije "puno previse" ali zasigurno nas je preko 50% u BiH, a ako se nastavi ovako vjeruj mi da do 2028. cinit cemo preko 70% stanovnistva! No vi Hrvati se ne trebate brinuti! Vama Covic prodaje maglu o hrvatskom entitetu, a godine prolaze!

MurgaDrot
17.02.2009., 10:04
http://bs.wikipedia.org/wiki/Bo%C5%A1njaci_Kosova
http://video.aol.com/video-detail/sinovi-bosne-bosnjaci-kosova/1688251475
http://www.findinternettv.com/Video,item,572664768.aspx
Iz koje li si ti vukojebine? Izadji malo iz te tvoje pecine i podigni glavu, iznenadices se sta te sve ocekuje van tvog kruga obitavanja. Ili, koliko vidim da si nekakvim blazenim cudom spojen sa svjetom preko neta, proguglaj.....

Brate Bosnjace pusti ti zle jezike, pogotovo kad dolaze od bolesnih ljudi kao sto je Inkvizitor! Sandzacki Bosnjaci su najzesci Bosnjaci! :top:

boSSan
17.02.2009., 10:18
http://www.rijaset.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=5806&Itemid=1
http://bs.wikipedia.org/wiki/Sand%C5%BEak_(oblast)
Posto se ti ne znas snaci na netu eto mala pomoc, vjerovatno ti je neko na favorite stavio forum.hr i za drugo nemas pojma i ne umijes.

Miso62
17.02.2009., 12:22
@dudu

Za Hrvate necu komentarisati, mada mislim da je jedan forumas vise nego preterao kada je rekao da se 2000-2100 BH Hrvata radja u Hrvatskoj. Po mojoj proceni, radi se o broju od oko 500 ili manje.

Sto se tice Bosnjaka, evidentan je nizi prirastaj u srdinama sa vecinskim urbanim stanovnistvom, npr. :

Bihać 642/500 (ovo je najslabije u zap. Bosni)
Novo Sarajevo 618/682
Stari Grad 387/440
Centar 650/662

*Novi Grad je dobar, ali treba imati u vidu da se ljudi tamo nisu tako davno poceli doseljavati.

Tuzla 1097/1102 (eto, gora Bosnjacka Tuzla od srpske Banja Luke!)

Bugojno 310/300
Travnik 595/504

Mostar 1041/1046

Dok je stanje mnogo bolje gde preovladjuje seosko stanovnistvo :

Bužim 246/113 (Buzim -mesto- je imalo 1.697 stanovnika, verovatno je selo)
Cazin 701/409 (u gradu je zivelo svega 19% stanovnika opstine)
Velika Kladuša 676/314 (u gradu je zivelo 13% stanovnika opstine)
Doboj Istok 122/66 (100% seosko stanovnistvo)
Sapna 116/51 (100% seosko stanovnistvo)

Ima jos takvih primera. U urbanim sredinama, fertitet je nizi. "Sarajevizacija" i uopste urbanizacija kod Bosnjaka (koji drze vecinu gradova), na duzi rok ce se itekako odraziti na prirodni prirastaj.

E sad, sto se Hrvata tice, stvarno maksimiziraju broj rodjenih u Hrvatskoj.

Grude 93/70
Posušje 151/127

opstine uz granicu sa Hrvatskom, a i po ovim podacima pozitivne. Ne verujem da su stvarne brojke mnogo drugacije (mada se razlikuju).

Neum, Capljina, Posavina - tu su podaci potpuno promaseni i moze se govoriti o velikom uticaju radjanja u HR. Al pominjati cifru od vise hiljada, krajnje je neozbiljno...

hercegovac1981
17.02.2009., 13:36
@dudu

Za Hrvate necu komentarisati, mada mislim da je jedan forumas vise nego preterao kada je rekao da se 2000-2100 BH Hrvata radja u Hrvatskoj. Po mojoj proceni, radi se o broju od oko 500 ili manje.

Sto se tice Bosnjaka, evidentan je nizi prirastaj u srdinama sa vecinskim urbanim stanovnistvom, npr. :

Novo Sarajevo 618/682
Stari Grad 387/440
Centar 650/662

*Novi Grad je dobar, ali treba imati u vidu da se ljudi tamo nisu tako davno poceli doseljavati.

Bugojno 310/300
Travnik 595/504

Mostar 1041/1046

Ima jos takvih primera. U urbanim sredinama, fertitet je nizi. "Sarajevizacija" i uopste urbanizacija kod Bosnjaka (koji drze vecinu gradova), na duzi rok ce se itekako odraziti na prirodni prirastaj.

Grude 93/70
Posušje 151/127

opstine uz granicu sa Hrvatskom, a i po ovim podacima pozitivne. Ne verujem da su stvarne brojke mnogo drugacije (mada se razlikuju).

Neum, Capljina, Posavina - tu su podaci potpuno promaseni i moze se govoriti o velikom uticaju radjanja u HR. Al pominjati cifru od vise hiljada, krajnje je neozbiljno...

Mislim da podcjenjuješ broj djece koja sa rađaju u RH. Ja znam osobno za općinu Čapljina da se sigurno od 20-40% (kako-kad) djece rodi u RH. Metković, Dubrovnik i Split su glavna odredišta. Bilo tko ko ima imalo novaca rađa van BiH. Da je prirast u Čapljini među Hrvatima negativan ne postoji teoretska šansa. Ja živim u Zagrebu i tu sam se dosta i školovao i malo tko ko je u Zg sa mnom išao u školu sad ima dijete, dok ljudi koji su u Čapljini išli sa mnom u školu većina ima jedno ili više djece. Više stotina djece se iz Hercegovine rađa u RH. Isto tako je i u Posavini dok u općinama Livno i Tomislavgrad je isto značajan broj ali pretpostavljam nešto niži. Suma sumarum ja smatram da je taj broj za Hrvate na razini države sigurno četveroznamenkast. Ali to što ja i neki tu misle može ali i ne mora bit točno niti išta na terenu mijenja.

Miso62
17.02.2009., 13:49
Mislim da podcjenjuješ broj djece koja sa rađaju u RH. Ja znam osobno za općinu Čapljina da se sigurno od 20-40% (kako-kad) djece rodi u RH. Metković, Dubrovnik i Split su glavna odredišta. Bilo tko ko ima imalo novaca rađa van BiH. Da je prirast u Čapljini među Hrvatima negativan ne postoji teoretska šansa. Ja živim u Zagrebu i tu sam se dosta i školovao i malo tko ko je u Zg sa mnom išao u školu sad ima dijete, dok ljudi koji su u Čapljini išli sa mnom u školu većina ima jedno ili više djece. Više stotina djece se iz Hercegovine rađa u RH. Isto tako je i u Posavini dok u općinama Livno i Tomislavgrad je isto značajan broj ali pretpostavljam nešto niži. Suma sumarum ja smatram da je taj broj za Hrvate na razini države sigurno četveroznamenkast. Ali to što ja i neki tu misle može ali i ne mora bit točno niti išta na terenu mijenja.

Al pitanje koliko se njih na kraju knjizi u BiH... Mislim, tek za nekoliko opstina podaci bitno odstupaju od potencijalnog stanja (Od Ravnog do Capljine i Posavina).

pjosip
17.02.2009., 13:56

Ma svi skoro radjaju u HR, uostalom dobiju i nekakve drzavne poticaje.

hercegovac1981
17.02.2009., 14:08
Al pitanje koliko se njih na kraju knjizi u BiH... Mislim, tek za nekoliko opstina podaci bitno odstupaju od potencijalnog stanja (Od Ravnog do Capljine i Posavina).

Ne knjiži se ništa od toga u BiH. Niti može. Ne mogu se duplirat novorođeni. Moraš biti svjestan da se radi o Hrvatskim državljanima. Prijavom prebivališta u RH i rađanjem u RH obitelji dolaze do porodiljnih naknada koje nisu mala stvar za BH prilike i ko god može to će i iskoristiti. Davno sam iznjeo podatak da je moj stari radio u firmi koja je imala poslovnice i po Hercegovini. I masa radnica je kad bi zatrudnila dolazila s prijedlogom da ih se prijavi da rade u RH tih nekoliko mjeseci i da će same plaćati razliku doprinosa jer im odgovora kad odu na porodiljni. Toga ima masu. Što se Čapljine tiče dosta djece se rađa i u Mostaru i Ljubuškom ali to nije relevantno za ovu priču jer se broje prema općini prebivališta majke.

2211
17.02.2009., 14:22
@dudu

Novo Sarajevo 618/682
Stari Grad 387/440
Centar 650/662

Bugojno 310/300
Travnik 595/504

Mostar 1041/1046

Grude 93/70
Posušje 151/127

slaba analiza... ako vec navodis podatke onda ih citiraj do kraja... u novom gradu sarajevo situacija je ovakva - 1319/932... podatci za federaciju opcenito su po meni iznenadjujuce pozitivni, s obzirom na situaciju.

sto se tice hrvata i njihovog radjanja po domovini, tu je dosta toga u magli.. ali je jasno da taj trend i "ritual" postoji...

skakavac1970
17.02.2009., 14:25
FBIH 2008.

Bihać 642/500
Bosanska Krupa 321/218
Bos.Petrovac 38/109
Ključ 100/111
Sanski Most 228/283
Bužim 246/113
Cazin 701/409
Velika Kladuša 676/314

Domaljevac 10/41
Orašje 59/165
Odžak 40/109

Drvar 38/133
Glamoč 32/63
Kupres 19/38
Livno 182/252
Tomislavgrad 166/228
Bosansko Grahovo 6/11

Trnovo 14/20
Novo Sarajevo 618/682
Stari Grad 387/440
Hadžići 281/166
Ilijaš 260/141
Centar 650/662
Vogošća 305/178
Novi Grad 1319/932
Ilidža 771/444

Banovići 249/166
Čelić 96/85
Doboj Istok 122/66
Gračanica 553/299
Gradačac 423/339
Kalesija 387/246
Kladanj 91/104
Tuzla 1097/1102
Teočak 54/47
Živinice 682/402
Srebrenik 473/275
Sapna 116/51
Lukavac 451/390

Breza 138/134
Doboj Jug 59/25
Kakanj 492/329
Maglaj 219/190
Olovo 120/91
Tešanj 577/316
Usora 26/75
Vareš 80/129
Visoko 505/299
Zavidovići 410/286
Zenica 1275/1070
Žepče 321/208

Busovača 227/144
Donji Vakuf 176/154
Bugojno 310/300
Fojnica 112/139
Gornji Vakuf 186/179
Jajce 221/144
Kiseljak 184/156
Kreševo 38/45
Novi Travnik 283/210
Travnik 595/504
Vitez 250/166
Dobretići 3/3

Mostar 1041/1046
Konjic 258/257
Prozor 134/82
Neum 2/27
Čitluk 118/158
Čapljina 163/222
Stolac 84/83
Jablanica 97/94

Grude 93/70
Ljubuški 201/224
Posušje 151/127
Široki Brijeg 299/231

Goražde 157/176
Pale 5/4
Foča 7/12

po kantonima:

PK 109/315
BPK 169/192
TK 4794/3572
ZDK 4222/3152
USK 2952/2057
HBŽ 443/725
SK 4605/3665
HNŽ 1897/1969
SBŽ 2585/2144
ZHŽ 744/652

Rođeno 22 616

Umrlo 18 603

Prirodni priraštaj +4013

Ovi podaci nisu tacni.Nije tacno da je u Sanskom Mostu veci broj umrlih nego rodjenih.U Tuzli je mnogo vise rodjenih nego sto je navedeno u ovom postu.Znam sa terena da su podaci za Dobretice,Grahovo i Kupres izmisljeni.

2211
17.02.2009., 14:37
Ovi podaci nisu tacni.Nije tacno da je u Sanskom Mostu veci broj umrlih nego rodjenih.U Tuzli je mnogo vise rodjenih nego sto je navedeno u ovom postu.Znam sa terena da su podaci za Dobretice,Grahovo i Kupres izmisljeni.

ovo su podatci FZS-a i ti sad dolazis sa "znam sa terena"...:rolleyes:, kakav crni teren, nije ovo banglades sa 12 miliona neprijavljenih ljudi

skakavac1970
17.02.2009., 15:03
ovo su podatci FZS-a i ti sad dolazis sa "znam sa terena"...:rolleyes:, kakav crni teren, nije ovo banglades sa 12 miliona neprijavljenih ljudi

Ciji su da su,nisu tacni.Ispade po njima da se u Visokom radja duplo vise ljudi nego u Sanskom Mostu.

2211
17.02.2009., 15:12
Ciji su da su,nisu tacni.Ispade po njima da se u Visokom radja duplo vise ljudi nego u Sanskom Mostu.

jarane, bio je rat... u sani su ljudi na startu istjerani u paketu, kuce popaljene.. u visokom je bilo malo drukcije... visocani su rat prodeverali u svom rodnom kraju, ratnih dejstava je bilo slabo, hrane nije nedostajalo (kao npr u mostaru) tako da tamo danas nema niti povratnika niti devastiranih kuca ili slicnog..

uporedi jedan cazin i jednu krupu i sanski most pa ces vidjet.

meni je vise zacudjujuce kako su negativne opcine rs-a koje rata vidjele nisu.. bileca, gacko, zvornik, gradiska itd..

boSSan
17.02.2009., 15:13

A sto da ne? Nacionalni sastav stanovništva - općina Visoko, popis 1991. [uredi]
ukupno: 46.160

Bosnjaci - 34.373 (74,46%)
Srbi - 7.471 (16,18%)
Hrvati - 1.872 (4,05%)
Jugoslaveni - 1.464 (3,17%)
ostali, neopredijeljeni i nepoznato - 980 (2,14%)
Procjena: danas zivi preko 42 000 ljudi od kojih 97% Bosnjaka..
Dok:
Nacionalni sastav stanovništva - općina Sanski Most, popis 1991. [uredi]
ukupno: 60.307

Bošnjaci - 28.136 (46,65%)
Srbi - 25.363 (42,05%)
Hrvati - 4.322 (7,16%)
Jugoslaveni - 1.247 (2,06%)
ostali, neopredijeljeni i nepoznato - 1.239 (2,08%)
Procjena:danas zivi oko 40 000 od kojih 75% Bosnjaka(oko 30 000 a dok onih 25% su Srbi i ostali sa puno starijom populacijom.
Eto odakle ispade da je vise zivorodjenih u Visokom nego u S.Mostu...

dudu
17.02.2009., 16:06

pa ne trebamo izmišljati toplu vodu. u 2007. u BIH je kršteno oko 5.200 (podaci banjalučke, sarajevske i mostarske biskupije). većina njih su do 1 godine starosti, a FZS spekulira o 3.500 hrvata. ajmo reći da im se potkrade koja greška (kao usora i slično), ali nesrazmjer je i dalje ogroman i iznosi minimum 1.500.

Manji je i broj krštenja za 204 krštenika. Naime, u 2006. godini kršteno je u nadbiskupiji 2.356, a u 2007. godini 2.220 osoba. (vrhbosanska)
http://www.katolicki-tjednik.com/vijest.asp?n_UID=1390
Broj katoličkih vjernika: 38.099 (31.12.2007.)
- krštenih: 422
http://www.biskupija-banjaluka.org/
mostarsko-duvanjska (+trebinjsko-mrkanjska) 2007. imala je oko 2.600 krštenja. sve skupa preko 5.200 krštenja. nek dio otpadne na starije od 1 god, inozemne itd., ta brojka novorođenih opet nije ispod 5.000 i opet dolazimo na isto, razlika je minimum 1.500.

Prolaznik_
17.02.2009., 18:00

Jao sto i ti znas lupiti ko Maksim po diviziji. Poznajem na desetine i desetine Bosnjaka sa Kosova i oni su veci patrioti i ako mogu reci 'nacionalisti' po pitanju bosnjastva nego apsolutna vecina Bosnjaka u BiH.

Hilandar
17.02.2009., 18:07
Dali postoje podatci zivorodjeni/umrli za republiku Srpsku po opstinama za 2008 godinu???

H.k.G.
17.02.2009., 18:13
Dali postoje podatci zivorodjeni/umrli za republiku Srpsku po opstinama za 2008 godinu???

Ma ti podaci su ti porazavajuci, pogotovo istocna Bosna gdje su bosnjaci protjerani. Sve je manje srba tamo. Jedino se Banjalucka regija dobro drzi.

Prolaznik_
17.02.2009., 18:26

Mozda bi se moglo sumnjati po pitanju S. Mosta i Tuzle, jer je mnogo ljudi doselilo u te opcine, pa otuda je i cudo da je veci mortalitet od nataliteta - i ovo govorim ne zato sto su vecinske bosnjacke opcine i gradovi, no, cudno je kad se govori za Kup. i Bos. Grah. tako kako si ti rekao - da su izmisljeni podaci.

I to sve navodis kao razlog da poznajes 's terena'. Sa ovog terena mislim da polahko gubis i ovo malo sto imas 'kredibitilosti' kod nas...

Prolaznik_
17.02.2009., 18:30

To i mene zanima. I zelio bih da se od sad nekako to grupise pa da se postavljaju sve opcine u BiH na jednom, a ne po entitetima ili kantonima.

gods justice
17.02.2009., 18:36
koji ste vi konji ....ali baš svi....samo serete kod koga je veći prirast....kao da sam u nekom horor nacističkom filmu......zona sumraka.....majke mi.... ne znam otkud vam ti podaci...da li ste bili po rodilištima pa znate ili koje statističke podatke gledate ali svatko od vas neke drukčije vadi...a evo na wikipediji piše gdje je bosna što se tiče prirasta...u prvoj tablici na 212. mjestu a u drugoj na 189. prokomentirajte mi to malo ....???!!!!!!!

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_and_territories_by_fertility_rat e

Prolaznik_
17.02.2009., 18:42
koji ste vi konji ....ali baš svi....samo serete kod koga je veći prirast....kao da sam u nekom horor nacističkom filmu......zona sumraka.....majke mi.... ne znam otkud vam ti podaci...da li ste bili po rodilištima pa znate ili koje statističke podatke gledate ali svatko od vas neke drukčije vadi...a evo na wikipediji piše gdje je bosna što se tiče prirasta...u prvoj tablici na 212. mjestu a u drugoj na 189. prokomentirajte mi to malo ....???!!!!!!!

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_and_territories_by_fertility_rat e

Dobro, ako smo mi konji, ti mozes biti kobila.

Hvala na cascenju, da ne bi bilo jednostrano, potrudio sam se da bude obostrano.

2211
17.02.2009., 18:46

pogresno si shvatio te brojke ba... BiH se ne pika jer je nakaradna tvorevina... to ide ovako:

republika srpska na 453. mjestu, Herceg bosna na 314. mjestu i Bosnjakistan na 101. mjestu... oduzmi, saberi i regres je 212. :mig:

gods justice
17.02.2009., 18:52
pa dobro možda sam ja malo spor..

gods justice
17.02.2009., 18:54
ali džaba što bošnjaka ima većina (ako ih ima)...ili ako ih bude, ako nisu distribuirani po cijeloj državi......

2211
17.02.2009., 19:04
nema veze ba... treba biti pozitivan u zivotu... nismo sad distribuirani, bicemo nekad... in god we trust... kad pravis djecu - just do it... to su te islamske vrijednosti koje na drze....

Bujko
17.02.2009., 19:39
dudu, ako nije tajna koji je izvor tvojih podataka. Je li to broj upisanih u matične knjige rođenih/umrlih?

Zanima me zbog pouzdanosti...

dudu
17.02.2009., 21:01
dudu, ako nije tajna koji je izvor tvojih podataka. Je li to broj upisanih u matične knjige rođenih/umrlih?

Zanima me zbog pouzdanosti...

FZS, matične knjige rođenih i umrlih, po prebivalištu majke.

Bujko
17.02.2009., 21:08
FZS, matične knjige rođenih i umrlih, po prebivalištu majke.

Preuzimaš li podatke sa njihove internet stranice?

dudu
17.02.2009., 21:15
Preuzimaš li podatke sa njihove internet stranice?

ne...kopiram s jedne druge, a oni s fzs-a. meni se ne da toliko prepisivat :D

Bujko
17.02.2009., 21:20
ne...kopiram s jedne druge, a oni s fzs-a. meni se ne da toliko prepisivat :D

OK :)

Hutch
18.02.2009., 22:35
Sanski Most vam je zona smrti za Srbe.Opela se vrse svaki dan, nekad i par puta na dan.Mortalitet je tamo zona smrti, i zona smrti je mala, kako je za vas

Mortalitet je velik zbog Srba.Imas u Sani oko 4000 Srba, u Sanskoj Gimnaziji imas 2 Srbina danas.Imas glanc naselja koja su bila Bosnjacka tipa Mahala

Ja ipak znam bolje iz prve ruke Sanski Most od vas sviju.

Dabar i to oba.Prije 100 godina tamo je bilo 2000 pravoslavnih.Danas ih je tamo 120.I taj broj se topi.Sta jos ima

Imate na sajtu

www.tuzlarije.net

Spisak umrlih osoba, pa mozete lagano da skopcate ko i sta umire.Tuzla nije negativna za Bosnjake, negativna je za one druge

Demografski 2007 je bilo 21 200 zivorodjenih, a ove 22 600 zivorodjenih

Povecan je natalitet, i nadam se da ce biti bolje.Sarajevski kraj biljezi prirast.Ilidza jedna ima skoro 800 zivorodjenih danas, dok Mostar ima 1000

Ilidza se priblizava Mostaru, i mislim da ce ga presisati za jednih 10 tak godina.Ilidza ima dosta Sandzaklija a oni imaju natalitet

Vidim imate i neke zamisljene krstene cifre i zupne.Mislim da je forumas Bosnjak jasno i glasno rekao, i svi oni koji nemaju Brokinu retardiranost,mogu da skopcaju sta je covjek rekao.Oni koji imaju Brokinu retardiranost nece znati.Sumnjam da iko zna sta je to, nije cokolada.Toliko o genijalnoj pismenosti ovog foruma

Po nacijii

Bosnjaka 19 000
Hrvata 3200
Srba 150
Ostali 200

Cijela Bosna 2008:

Bosnjaci 19 000+800+250= 20 250
Srbi 150+200+8800 =9150
Hrvati 3300

Ukupno zivorodjenih po naciji cijela Bosna

Bosnjaci 20 250
Srbi 9150
Hrvati 3300

Srbi+Hrvati 12 450
Bosnjaci 20 250, znaci oko 8000 vise zivorodjenih od Srba+Hrvata zajedno

I tako svaka godina koja prodje.Ide bolje Bosnjacima.A, Srba sve manje i manje

Opela su svakodnevna pojava.Istocna Bosna se prazni

Dabrobosanska eparhija ima 144 000 pravoslavnih

:ne zna:

Hutch
18.02.2009., 23:43
Cuj, mene ce banirati, pitam se zasto samo

Pa, vi samo kopirajte ovo sto cu vam reci sad

Bosnjaci su daleko sad preko 52% stanovnistva, idu ka 55%.Mozda i puknu tu cifru do popisa 2011

Broj Hrvata u Citluku, Duvnu, Livnu, i ostalim Hercegovackim opcinama ce biit manji nego na popisu 1991

Sarajevski kanton 12 000 katolika.9000 Hrvata
Tuzlanski kanton 21 000 katolika.16 000 Hrvata
Bihacki kanton 5000 Katolika.Oko 4500 Hrvata

Livno 24 000 Hrvata
Duvno 19 000 Hrvata
Kupres 3000 Hrvata
Glamoc i Grahovo 1000 Hrvata
Drvar 680 Hrvata

Kanton 10:47 680 Hrvata

Uz ona tri to je 29 500 Hrvata.Ukupan broj 77 180 Hrvata

Busovaca 7500 Hrvata
Novi Travnik 10 000
Jajce 10 000
Dobretici 800
Fojnica 4000
Gornji Vakuf 6000
Kresevo 4000
Kiseljak 14 000
Donji Vakuf i Bugojno nekih 5000
Travnik 13 000
Vitez 13 000

Cirka 87 000-88 000 Hrvata

88 000+77 180=165 180 Hrvata, nek je 166 000 Maks

Skutorija 80 000
Citluk 15 000
Neum i Ravno 5000
Capljina 20 000
Stolac 6000

246 000+46 000=292 000 Hrvata

Zenicki ima nekih cirka 32 000 Hrvata maks.Rekao bih oko 324 000 Hrvata, iako sumnjam da ih ima toliko

Gorazde nema Hrvata
Dodaj jos 35 000 Hrvata Posavskog kantona

359 000 Hrvata

Osta jedino nesto Mostara, nesto Hercegovine, Bosna je sva gotova

Mostar 56 000

415 000 Hrvata
Prozor 10 000=425 000 Hrvata

Jablanica i Konjic 2000=427 000 Hrvata

Nema vas vise od 460 000, kad i lagali

10 000 Hrvata u Brcko distriktu
12 000 u cetnitetu

449 000 Hrvata u Bosni

Mogu vam jos dati najvise 12 000, znaci da vas ima najvise 462 000

Iako pucam da vam je broj blizi 450 000 s tendencijom pada

:kava::kava::kava::kava::kava::kava:

Prolaznik_
19.02.2009., 06:06
Cuj, mene ce banirati, pitam se zasto samo

Pa, vi samo kopirajte ovo sto cu vam reci sad

Bosnjaci su daleko sad preko 52% stanovnistva, idu ka 55%.Mozda i puknu tu cifru do popisa 2011

Broj Hrvata u Citluku, Duvnu, Livnu, i ostalim Hercegovackim opcinama ce biit manji nego na popisu 1991

Sarajevski kanton 12 000 katolika.9000 Hrvata
Tuzlanski kanton 21 000 katolika.16 000 Hrvata
Bihacki kanton 5000 Katolika.Oko 4500 Hrvata

Livno 24 000 Hrvata
Duvno 19 000 Hrvata
Kupres 3000 Hrvata
Glamoc i Grahovo 1000 Hrvata
Drvar 680 Hrvata

Kanton 10:47 680 Hrvata

Busovaca 7500 Hrvata
Novi Travnik 10 000
Jajce 10 000
Dobretici 800
Fojnica 4000
Gornji Vakuf 6000
Kresevo 4000
Kiseljak 14 000
Travnik 13 000
Vitez 13 000

Skutorija 80 000
Citluk 15 000
Neum i Ravno 5000
Capljina 20 000
Stolac 6000

246 000+46 000=292 000 Hrvata

Zenicki ima nekih cirka 32 000 Hrvata maks.Rekao bih oko 324 000 Hrvata, iako sumnjam da ih ima toliko

Gorazde nema Hrvata
Dodaj jos 35 000 Hrvata Posavskog kantona

359 000 Hrvata

Mostar 56 000

415 000 Hrvata
Prozor 10 000=425 000 Hrvata

Jablanica i Konjic 2000=427 000 Hrvata

Nema vas vise od 460 000, kad i lagali

10 000 Hrvata u Brcko distriktu
12 000 u cetnitetu

449 000 Hrvata u Bosni

:kava::kava::kava::kava::kava::kava:

Iako ti to sve pises nekako u zasnosu, lol, ali vidim da ove brojke mi nekako izgledaju realne, gledajuci to kroz procjene stanovnistva u spomenutim opcinama odnosno podrucjima.

dudu
19.02.2009., 06:59
naša deviza je...tuđe nećemo, svoje ne damo :D

Inkvizitor
19.02.2009., 07:35
kakva vajda od nataliteta, kad sve ode za vancouver, Stkholm i za prokletu Španjolsku.

1991-ve bilo dva miliona muslimana, a sad ako ima 1 700 000 puno sam reko.

i to još u getou, bez pristupa Savi, bez pristupa Drini, bez pristupa moru, bez pristupa Uni.

Svaki dan kukaju na FTV-eu kako je situacija nikad gora za "bošnjake", naime tako si oni tepaju, dakle za muslimane.

Loša je to situacija, loša..skroz loša..

Zapadni_Mostar
19.02.2009., 09:17
Hutch, majke ti što pišeš išta kad vidiš da te nitko ne jebe ni 5 %!

Bit će popis 2011. pa ćemo vidjeti broj Hrvata, možda se iznenadiš malo!

pjosip
19.02.2009., 10:00
Na povrsini od 1818 km2 zivi danas oko 8000 stanovnika.Buzim ima povrsinu od 128 km2,i stanovnika oko 18 000.

Vidis tamo jos nista ne prodajemo a ogromno trziste.

Ultras1986
19.02.2009., 14:56
Majke vam zašto ste mi izbrisali post???

frane2110
19.02.2009., 15:47
Cuj, mene ce banirati, pitam se zasto samo...

....
...
Busovaca 7500 Hrvata
Novi Travnik 10 000
Jajce 10 000
Dobretici 800
Fojnica 4000
Gornji Vakuf 6000
Kresevo 4000
Kiseljak 14 000
Travnik 13 000
Vitez 13 000

Skutorija 80 000
Citluk 15 000
Neum i Ravno 5000
Capljina 20 000
Stolac 6000
...

Mostar 56 000
...

....
449 000 Hrvata u Bosni

:

Stolac inace ima sigurno vise od 6000 hrvata ,
a kad se ne bi ponasao kao troll i provokator ,i kad ne bi vrijedao
ne bih bio baniran ... ovako dodjes pises neke tvoje izmisljotine ,vrijedas i podjes
e pa ne more tako .

Miso62
19.02.2009., 17:04
slaba analiza... ako vec navodis podatke onda ih citiraj do kraja... u novom gradu sarajevo situacija je ovakva - 1319/932... podatci za federaciju opcenito su po meni iznenadjujuce pozitivni, s obzirom na situaciju.

sto se tice hrvata i njihovog radjanja po domovini, tu je dosta toga u magli.. ali je jasno da taj trend i "ritual" postoji...

Zamolio bih te da pre nego sto das komentar procitas post do kraja.

Naime, Novi Grad Sarajevo je najmladja (po naseljavanju) sarajevska opstina, a mozda i u BiH. Tamo nisu dolazili starci. I sad se tamo sigurno najvise gradi, s obzirom na geografski polozaj.

Primer Bugarske :

fertitet gradskog stanovnistva 1,2
fertitet seoskog stanovnistva 1,7

FBiH, prirastaj 2 promila... Racunajuci i mehanicki, de facto pad broja stanovnika. Ako nesto moze tesiti Bosnjake, to je pomeranje ravnoteze medju etnickim grupama u njihovu korist.

lider30
19.02.2009., 18:41
Upravo je evidentno, da nešto ne štima u računici Muslimana. Ako ih se rodi 18000-19000 godišnje ili ih ima dosta dosta manje od 1,7 milijuna ili imaju katastrofalan natalitet. Iako je i ova brojka od 18000-19000 pretjerana, jer često tu ubrajaju i ove iz mješovitih brakova i sl.

Druga stvar, zanimljiva je i ova činjenica što je forumaš Mišo62 spominje u svom postu o manjem fertilitetu gradskog stanovništva, koju mislim ne treba dokazivati. Upravo u gradovima preko 10.000 stanovnika živi preko pola BH Muslimana

Sarajevo (400.000)
Tuzla (90.000)
Zenica (85.000)
Bihać (45.000)
Istočni Mostar (30.000)
Bugojno (22.500)
Travnik (20.000)
Grad Brčko(20.000)
Goražde (16.000)
Konjic (14.000)
Visoko (13.500)
Gradačac (13.000)
Gračanica ( 13.000)
Zavidovići (13.000)
Lukavac (12.500)
Živinice (12.000)
Kakanj (12.000)
Cazin (12.000)

UKUPNO 843.500

Ovdje se sasvim komotno može uzeti da je sasvim sigurno neki prosjek 90% Muslimana u ovim gradovima, jer su za više mješane gradove Mostar i Brčko uzet samo broj Muslimana u njima. Ispadne da 760.000 Muslimana živi u navedenim gradovima.
Kad dodamo Livno i Jajce kao dodatne gradove preko 10.000 stanovnika, gdje ih je nešto manje, pa i gradove RS-a Banja Luka, Prijedor, Bijeljina, Trebinje taj broj ide preko 800.000.

Uključivanjem čaršija sa manje od 10000 stanovnika, koji u BiH imaju često tradiciju urbanog života, barem 2/3 Muslimana živi u gradovima s tendencijom porasta. Kakav će trend imati njihov natalitet, ostaje da se vidi.

Bosanka_88
19.02.2009., 18:43
a ostali gradovi? tebe nista drugo ne zanima sem politike? :mig:

Naša Kvačica
19.02.2009., 18:49
Upravo je evidentno, da nešto ne štima u računici Muslimana. Ako ih se rodi 18000-19000 godišnje ili ih ima dosta dosta manje od 1,7 milijuna ili imaju katastrofalan natalitet.

Bošnjaci su relativno mlađe stanovništvo u odnosu na ostale. Zbog toga imaju nešto niži mortalitet i osrednji natalitet, ali katastrofalno loš fertilitet.

Zapravo osrednji natalitet samo maskira demografsku katastrofu. :o

jednostavno
19.02.2009., 22:42
Manje brakova i rođenih beba
Datum: 19.02.2009 22:00
Autor: Željka Domazet

Quote:
ISTOČNO SARAJEVO - Tokom prošle godine u porodilištu bolnice Kasindo u Istočnoj Ilidži, rođeno je 500 beba što je, kako to tvrdi direktor ove medicinske ustanove Siniša Zubić, znatno manje nego godinu dana ranije.

On istovremeno napominje da je tokom 2008. godine u novootvorenom privatnom porodilištu u Palama rođeno 170 djece.

- Evidentno je da natalitet na području sarajevsko-romanijske regije bilježi primjetan pad, jer smo u prošloj godini, ako napravimo poređenje sa prethodnom, praktično siromašniji za jedan brojniji razred prvačića - kaže Zubić

On smatra da je situacija sa natalitetom na ovom području prilično zabrinjavajuća s obzirom na činjenicu da se u kasindolskom porodilištu porađaju gotovo sve trudnice, koje žive na području istočnosarajevske regije, na kojoj inače živi više od 120.000 stanovnika.

- Broj rođene djece u odnosu na broj stanovnika koji gravitiraju prema ovoj bolnici i porodilištu je zabrinjavajući, kada se ima u vidu da se uglavnom u našem porodilištu porađaju majke iz šest opština Istočnog Sarajeva. Broj rođene djece u odnosu na broj stanovnika je zabrinjavajući, a demografska slika iz godine u godinu je sve lošija - konstatuje Zubić.

Sa padom nataliteta nadležni u Istočnom Sarajevu konstatuju da opada i broj sklopljenih brakova. Primjera radi u Trnovu je tokom prošle godine rođeno samo 13 mališana, a sklopljena su samo četiri braka. U Istočnom Novom Sarajevu broj brakova u prošloj godini je drastično smanjen.

Matičar u opštini Istočno Novo Sarajevo Ljiljana Katić, rekla je za "Glas Srpske" da je tokom prošle godine sklopljeno 25 brakova manje nego godinu ranije.

- Tokom prošle godine u bračne vode uplovilo je 55 parova, dok je godinu dana ranije u brak stupilo 80 njih. Tokom ove godine brak je sklopilo sedam bračnih parova - kazala je Katićeva dodavši da se mladi ljudi teško odlučuju za brak zbog loše ekonomske situacije.

U Istočnoj Ilidži tokom prošle godine sklopljen je 91 brak, dok su godinu dana ranije u bračne vode stupila 93 bračna para.
Podsticaj

Svi nadležni sa ovog područja smatraju da bi demografska politika i na ovom području morala da pruži više podsticaja mladim ljudima da stupaju u bračne vode i da rađaju djecu, a ukoliko se nešto radikalnije ne preduzme, doći će se u situaciju da će iz godine u godinu natalitet opadati.

Odlicne vijesti. Srbi su potpuno nestali u Sarajpolju a i nestaju u podromaniji. Od Sarajeva do Foce nema krupnijeg naselja. Sav tajprosto izgleda kao iStocna Hercegovina, koja se takoder prazni.:top:

skakavac1970
19.02.2009., 22:49
Evo teksta koji potkrepljuje moju tvrdnju da je velika vecina bosnjacke imovine u istocnoj Bosni i Hercegovini prodata Srbima.Ista je situacija u Visegradu,Foci,Gacku...

U okviru akcije pomoæi istoènoj Bosni, te posebno povratku prognanih Bošnjaka u ona mjesta gdje je to do sada najmanje uraðeno, reisu-l-ulema dr. Mustafa Ceriæ je, nakon Vlasenice (17. maja ove godine), posjetio i Rogaticu (31. maja 2006. godine). U pratnji reisu-l-uleme bili su, izmeðu ostalih, muftija goraždanski Hamed ef. Efendiæ i predsjednik Glavnog odbora Udruženja ilmijje Muharem Hasanbegoviæ, kao i predsjednik Povjereništva Medžlisa Islamske zajednice Rogatica Omer ef. Kadriæ, te još neki Rogatièani koji žive u Sarajevu.
U informaciji koju je reisu-l-ulemi i drugim džematlijama okupljenim meðu skelama Sudžauddinove džamije u izgradnji u Rogatici prezentirao Omer ef. Kadriæ, istièe se da je prema popisu stanovništva iz 1991. godine na prostoru Opæine Rogatica živjelo 21. 979 stanovnika, od èega Bošnjaka 13.209, Srba 8.391, Hrvata 19, Jugoslovena 186 i ostalih 173. Poèetkom agresije na BiH cijela Rogatica je okupirana a bošnjaèko stanovništvo protjerano. U otporu agresiji oko 600 Rogatièana dalo je svoje živote.
Nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma u sam grad Rogaticu vratilo se svega 37 familija (neke džematlije tvrde da je gotovo 90% bošnjaèkih kuæa u gradu, nažalost, prodano!), dok se u ruralne dijelove vratilo 919 Bošnjaka. Na prostoru Odbora Islamske zajednice Rogatica prije agresije bilo je 23 džamija i 3 mesdžida i sve njih je agresor sravnio sa zemljom.
Nakon otpoèinjanja povratka na prostore Opæine Rogatica, pokrenute su aktivnosti na temeljitoj rekonstrukciji porušenih vjerskih objekata, te je imenovano Povjereništvo Medžlisa IZ-e. Do sada su u potpunosti obnovljene džamije u Žepi (sredstvima iranske humanitarne organizacije BIRDS) i u Košutici, sredstvima vakifa hadži Galiba Hadžiæa, dok je u poodmakloj fazi rekonstrukcija Sudžauddin ili Èaršijske džamije, èiji je investitor turska humanitarna organizacija BIAT. Takoðer, džamija u Kramer Selu je u završnoj fazi, rekonstruirana uglavnom sredstvima džematlija, i, koliko smo mogli vidjeti, njoj nedostaju neki interijerni elementi, te abdesthana, gasulhana i sl. Omer ef. je takoðer kazao kako su u toku i rekonstrukcije džamija u Lubardiæima, Novoseocima, Ðedoviæima, Živaljeviæima, Kukavicama, Vragolovima i Batovu, a u ovoj godini planirano je i proklanjavanje džamija Sudžauddin u gradu Rogatici, te džamija u Košutici i Novoseocima. Dakle, prema ovim navodima, džamija u ovom kraju ponovo æe biti, što nije sigurno za Rogatièane, koji su se, pored Sarajeva i Goražda, raspršili i po mnogim zemljama kako u Evropi tako i u svijetu.

2211
19.02.2009., 23:02
Zamolio bih te da pre nego sto das komentar procitas post do kraja.

Naime, Novi Grad Sarajevo je najmladja (po naseljavanju) sarajevska opstina, a mozda i u BiH. Tamo nisu dolazili starci. I sad se tamo sigurno najvise gradi, s obzirom na geografski polozaj.

Primer Bugarske :

fertitet gradskog stanovnistva 1,2
fertitet seoskog stanovnistva 1,7

FBiH, prirastaj 2 promila... Racunajuci i mehanicki, de facto pad broja stanovnika. Ako nesto moze tesiti Bosnjake, to je pomeranje ravnoteze medju etnickim grupama u njihovu korist.

nije tacno... kazem ti losa analiza jer situaciju uopce ne poznas... trenutno se najvise gradi u opcini vogosca.. novi grad biljezi dobar prirastaj zbog svoje raznolikosti... obuhvaca i zgrade od 20 spratova i divlja naselja na padinama (par stotinjak metara od tih zgrada)...

to za fertilitet urbanog i seoskog stanovnistva se slazem... ali gubis iz vida cinjenicu da je povratak i zivot u bosnjackim selima vise odrziv (ljudski) nego u drugim... nasa sela koja su u srednjoj bosni prozivjela rat i protjerivanja opet broje po 400,600,800 stanovnika (obnova dzamija, mekteba.. osnivanje dzemata.. to je nas vid mjesne zajednice) za razliku od srpskih i hrvatskih sela... pogotovo srpskih koja se gase sama od sebe.... gacko, bileca, han pijesak, zvornik rata vidjeli nisu a stanje gore nego u jednom sanskom mostu koje je komplet protjerano pa je uslijedio povratak..

2211
19.02.2009., 23:07
Upravo je evidentno, da nešto ne štima u računici Muslimana. Ako ih se rodi 18000-19000 godišnje ili ih ima dosta dosta manje od 1,7 milijuna ili imaju katastrofalan natalitet. Iako je i ova brojka od 18000-19000 pretjerana, jer često tu ubrajaju i ove iz mješovitih brakova i sl.

Druga stvar, zanimljiva je i ova činjenica što je forumaš Mišo62 spominje u svom postu o manjem fertilitetu gradskog stanovništva, koju mislim ne treba dokazivati. Upravo u gradovima preko 10.000 stanovnika živi preko pola BH Muslimana

Sarajevo (400.000)
Tuzla (90.000)
Zenica (85.000)
Bihać (45.000)
Istočni Mostar (30.000)
Bugojno (22.500)
Travnik (20.000)
Grad Brčko(20.000)
Goražde (16.000)
Konjic (14.000)
Visoko (13.500)
Gradačac (13.000)
Gračanica ( 13.000)
Zavidovići (13.000)
Lukavac (12.500)
Živinice (12.000)
Kakanj (12.000)
Cazin (12.000)

UKUPNO 843.500

Ovdje se sasvim komotno može uzeti da je sasvim sigurno neki prosjek 90% Muslimana u ovim gradovima, jer su za više mješane gradove Mostar i Brčko uzet samo broj Muslimana u njima. Ispadne da 760.000 Muslimana živi u navedenim gradovima.
Kad dodamo Livno i Jajce kao dodatne gradove preko 10.000 stanovnika, gdje ih je nešto manje, pa i gradove RS-a Banja Luka, Prijedor, Bijeljina, Trebinje taj broj ide preko 800.000.

Uključivanjem čaršija sa manje od 10000 stanovnika, koji u BiH imaju često tradiciju urbanog života, barem 2/3 Muslimana živi u gradovima s tendencijom porasta. Kakav će trend imati njihov natalitet, ostaje da se vidi.

Bosnjaci 20 250
Srbi 9150
Hrvati 3300

koliki god da nam je broj, vise nas je od hrvata i srba zajedno (50+X%)

Prolaznik_
19.02.2009., 23:07

Sarajevo (400.000)
Tuzla (90.000)
Zenica (85.000)
Bihać (45.000)
Istočni Mostar (30.000)
Bugojno (22.500)
Travnik (20.000)
Grad Brčko(20.000)
Goražde (16.000)
Konjic (14.000)
Visoko (13.500)
Gradačac (13.000)
Gračanica ( 13.000)
Zavidovići (13.000)
Lukavac (12.500)
Živinice (12.000)
Kakanj (12.000)
Cazin (12.000)

UKUPNO 843.500

Ne bih ulazio u detalje oko broja u drugim gradovima, no, grad Zivinice danas ima negdje oko 24.000 stanovnika, prijatelju, a ne 12.000. Ja pak mislim da ti nisi ni blizu prosao kraj Zivinica, a da ne pricam da si obilazio grad i okolna naselja koja su pripala Zivinicama gradu. ;) Isto tako, Sarajevo ima zasigurno vise stanovnika, kao i Tuzla, jer se ne broje izbjeglice po statistickim podacima Federalnog zavoda.

lider30
19.02.2009., 23:12
Ne bih ulazio u detalje oko broja u drugim gradovima, no, grad Zivinice danas ima negdje oko 24.000 stanovnika, prijatelju, a ne 12.000. Ja pak mislim da ti nisi ni blizu prosao kraj Zivinica, a da ne pricam da si obilazio grad i okolna naselja koja su pripala Zivinicama gradu. ;) Isto tako, Sarajevo ima zasigurno vise stanovnika, kao i Tuzla, jer se ne broje izbjeglice po statistickim podacima Federalnog zavoda.

:top: To je O.K. Nek se šire gradovi.

Lookey
19.02.2009., 23:12

Zivinice kao gradsko naselje 12.000 moze biti sasvim realno,a opstina sa okolnim selima 24.000 (zar nema tu vise). Sacekamo svi lepo popis i vidimo sta je i kako je,vise ove kalkulacije koliko cega ima su doterale daleko.

Za Tuzlu : Ako Tuzla kao opstina ima preko 110 hiljada stanovnika,a ispod 1100 zivorodjenih,onda ili opstina Tuzla nema toliko stanovnika,ili je natalitet dobrano ispod 9 promila. To su realni pokazatelji (u nedostatku onih koji ce stici 2011).

Jedino me interesuje ovo sa raseljenim Bosnjacima u Tuzlu,u cemu je tu kvaka.

skakavac1970
19.02.2009., 23:17
nije tacno... kazem ti losa analiza jer situaciju uopce ne poznas... trenutno se najvise gradi u opcini vogosca.. novi grad biljezi dobar prirastaj zbog svoje raznolikosti... obuhvaca i zgrade od 20 spratova i divlja naselja na padinama (par stotinjak metara od tih zgrada)...

to za fertilitet urbanog i seoskog stanovnistva se slazem... ali gubis iz vida cinjenicu da je povratak i zivot u bosnjackim selima vise odrziv (ljudski) nego u drugim... nasa sela koja su u srednjoj bosni prozivjela rat i protjerivanja opet broje po 400,600,800 stanovnika (obnova dzamija, mekteba.. osnivanje dzemata.. to je nas vid mjesne zajednice) za razliku od srpskih i hrvatskih sela... pogotovo srpskih koja se gase sama od sebe.... gacko, bileca, han pijesak, zvornik rata vidjeli nisu a stanje gore nego u jednom sanskom mostu koje je komplet protjerano pa je uslijedio povratak..

Treba imati u vidu da su sve opstine u istocnoj Bosni i Hercegovini imale negativan migracioni saldo.Navescu primjer opstine Foca.Focaci(Bosnjaci i Srbi)su masovno naseljavali Sarajevo.Bosnjaci su naseljavali Hrasnicu a Srbi Kasindo.
1971

48 741 B 52.9 S 44

1991

40 513 B 51.6 S 45.3

Obzirom da je tada Foca imala veoma izrazen prirodni prirastaj,jasno je da je skoro 10 000 Focaka odselilo u Sarajevo.Takav slucaj je sa Rogaticom,Visegradom,Cajnicem,Rudom,Gorazdem...

U svim gradskim sredinama BiH(bilo da j erijec o Bosnjacima,Srbima ili Hrvatima) je ista situacija sto se tice nataliteta.Desava nam se isto ono sto se desava u Zapadnoj Evropi.Jedino je jos u ruralnim dijelovima kod Bosnjaka natalitet veci od mortaliteta ali znatno nizi nego prije rata.

lider30
19.02.2009., 23:19
Bosnjaci 20 250
Srbi 9150
Hrvati 3300

koliki god da nam je broj, vise nas je od hrvata i srba zajedno (50+X%)

Pa onda će nam ostati tajna čemu onoliko strašno dizanje protiv popisa stanovništva.
Također se nameću dva pitanja.

Ima li uopće Ostalih u BiH?
Trebali bi istražiti jedan neobični fenomen u kršćanskom svijetu da se toliko djece krsti u župama odakle potiču roditelji?

Prolaznik_
19.02.2009., 23:23
Zivinice kao gradsko naselje 12.000 moze biti sasvim realno,a opstina sa okolnim selima 24.000 (zar nema tu vise). Sacekamo svi lepo popis i vidimo sta je i kako je,vise ove kalkulacije koliko cega ima su doterale daleko.

Za Tuzlu : Ako Tuzla kao opstina ima preko 110 hiljada stanovnika,a ispod 1100 zivorodjenih,onda ili opstina Tuzla nema toliko stanovnika,ili je natalitet dobrano ispod 9 promila. To su realni pokazatelji (u nedostatku onih koji ce stici 2011).

Jedino me interesuje ovo sa raseljenim Bosnjacima u Tuzlu,u cemu je tu kvaka.

Lookey, ja sam rodjeni Tuzlak i vjeruj mi da volim demografiju i da ti ne pricam suplje price.

Zivinice su imale prije agresije na BiH oko 54.000 stanovnika, tj., opcina, a grad je imao koliko se sjecam oko 12.000. Danas grad Zivinice ima oko 24.000 stanovnika, a po nekim procjenama iz opcine Zivinica, Zivinice opcina danas ima cak i do 75.000 stanovnika iako je registrovano za izbore oko 46.845 Kompletna naselja su napravljena u okolini Zivinica, isto kao sto je to slucaj i sa Kalesijom dobrim djelom, kao i Tuzla koja je naseljena Bosnjacima iz Podrinja.

Prolaznik_
19.02.2009., 23:26
Pa onda će nam ostati tajna čemu onoliko strašno dizanje protiv popisa stanovništva.

Trebali bi istražiti jedan neobični fenomen u kršćanskom svijetu da se toliko djece krsti u župama odakle potiču roditelji?

Tebi se je ovdje mnogo puta objasnilo zbog cega smo mi protiv popisa! Pa evo jos jednom i zadnji put: Zato sto su u mnogim opcinama pocinjeno etnicko ciscenje i genocid nad Bosnjacima i to se zeli legalizovati popisom 2011, kuzis ? A na nivou BiH mi se NIKAD ne bojimo popisa, naricito ne danas, jer smo presli davno cifru od 50 % na nivou drzave.

skakavac1970
19.02.2009., 23:31
Lookey, ja sam rodjeni Tuzlak i vjeruj mi da volim demografiju i da ti ne pricam suplje price.

Zivinice su imale prije agresije na BiH oko 54.000 stanovnika, tj., opcina, a grad je imao koliko se sjecam oko 12.000. Danas grad Zivinice ima oko 24.000 stanovnika, a po nekim procjenama iz opcine Zivinica, Zivinice opcina danas ima cak i do 75.000 stanovnika iako je registrovano za izbore oko 46.845 Kompletna naselja su napravljena u okolini Zivinica, isto kao sto je to slucaj i sa Kalesijom dobrim djelom, kao i Tuzla koja je naseljena Bosnjacima iz Podrinja.

U pravu si.Broj stanovnika u Zivinicama i Kalesiji se uvecao za vise od 20 000 izbjeglicama iz Podrinja.

lider30
19.02.2009., 23:32
Tebi se je ovdje mnogo puta objasnilo zbog cega smo mi protiv popisa! Pa evo jos jednom i zadnji put: Zato sto su u mnogim opcinama pocinjeno etnicko ciscenje i genocid nad Bosnjacima i to se zeli legalizovati popisom 2011, kuzis ? A na nivou BiH mi se NIKAD ne bojimo popisa, naricito ne danas, jer smo presli davno cifru od 50 % na nivou drzave.

DAkle, ti očekuješ da će se netko vratiti 2020. godine u istočnu Bosnu, ako se nije vratio do 2011. godine?

Znači, poslije 2011. godine se očekuje masovan povratak u RS. :zvrko:

2211
19.02.2009., 23:33

neznam jarane... ovo su zvanicni podatci... ako hoces jos da dodas one famozne dvije hiljade iz hrvatske hrvatima u bih dobijas istu sliku... bosnjaka opet na 50+X%... brojke su neumoljive

@skakavac

bosnjaci imaju daleko vitalnija sela od susjeda... a i malo drugciju organizaciju mjesnih zajednica sto se dzemata tice... jedan dobar primjer je opcina jajce... opcina je pala pod okupatorom 92.. cijelo nesrpsko stanovnistvo je protjerano te je opcina oslobodjena 95 godine tako sto ju je drzao hvo, a armija bih juzni dio ja mislim (vinac)... danas u toj opcini koju je hvo drzao a u kojoj je hdz imao vlast od 96 pa 2004 bosnjacka sela su vitalnija od hrvatskih... a neka mjesovita sela s hrvatskom vecinom ostala su mjesovita ali sad s bosnjackom vecinom...

primjer za umiranje srpskih sela mi je cijela republika srpska... a dobar primjer je i federacija gdje srpskih sela gotovo vise i nema (izuzev u drvaru, grahovu, glamocu i petrovcu)... u srednjoj bosni su sva sela predata... a u samoj republici srpskoj sela izumiru...

a to sve i pored cinjenice sto u rs-u ima i izbjeglica iz krajine (seoskog stanovnistva)...

Prolaznik_
19.02.2009., 23:35
U pravu si.Broj stanovnika u Zivinicama i Kalesiji se uvecao za vise od 20 000 izbjeglicama iz Podrinja.

Pogledaj primjer u Kalesiji gradu, npr. naselja "Novo Naselje" i "Carska Basta" gdje je nekada bilo drzavna imovina pa su vlasti u Jugi u 99 % slucajeva dodijelili tu placeve okolnim Srbima iz okolnih kalesijskih naselja. Sve te su kuce prodate danas Bosnjacima iz Kalesije ali i onima iz Zvornika, Bijeljine, itd. Onda primjer naselja Dubnice, srpsko naselje na izlazu iz grada Kalesije prema Tuzli, tu je sad citav grad napravljen gdje su Srbi gotovo sve isprodavali Bosnjacima, a da ne pricam o naseljima oko Zivinica koja su podignuta na novo bas kao i Dubnica kod Kalesije, koje su naselili Bosnjaci, a ne moze a da se ne spomenu i Simin Han, Caklovici i ostala naselja na ulazu u Tuzlu gdje su Srbi bili vecina koje je isprodato i nanovo kuce napravljene od Bosnjaka iz Podrinja ali i od Bosnjaka iz Tuzle i Kalesije.

Prolaznik_
19.02.2009., 23:36
DAkle, ti očekuješ da će se netko vratiti 2020. godine u istočnu Bosnu, ako se nije vratio do 2011. godine?

Znači, poslije 2011. godine se očekuje masovan povratak u RS. :zvrko:

Ne ocekujem masovni, ali ocekujem da se ukine diskriminacija koliko toliko, da se sprovede aneks 7 o izbjeglicama, da se ukine policija tzv. 'rs' jer bi Bosnjaci u 80 % slucajeva se vratili na svoje ali ne mogu kad ne zele pod vlast cetnika koji su ih do jucer ubijali koji prave diskriminaciju na svim nivoima prema svima koji nisu Srbi.

skakavac1970
19.02.2009., 23:38
neznam jarane... ovo su zvanicni podatci... ako hoces jos da dodas one famozne dvije hiljade iz hrvatske hrvatima u bih dobijas istu sliku... bosnjaka opet na 50+X%... brojke su neumoljive

@skakavac

bosnjaci imaju daleko vitalnija sela od susjeda... a i malo drugciju organizaciju mjesnih zajednica sto se dzemata tice... jedan dobar primjer je opcina jajce... opcina je pala pod okupatorom 92.. cijelo nesrpsko stanovnistvo je protjerano te je opcina oslobodjena 95 godine tako sto ju je drzao hvo, a armija bih juzni dio ja mislim (vinac)... danas u toj opcini koju je hvo drzao a u kojoj je hdz imao vlast od 96 pa 2004 bosnjacka sela su vitalnija od hrvatskih... a neka mjesovita sela s hrvatskom vecinom ostala su mjesovita ali sad s bosnjackom vecinom...

primjer za umiranje srpskih sela mi je cijela republika srpska... a dobar primjer je i federacija gdje srpskih sela gotovo vise i nema (izuzev u drvaru, grahovu, glamocu i petrovcu)... u srednjoj bosni su sva sela predata... a u samoj republici srpskoj sela izumiru...

a to sve i pored cinjenice sto u rs-u ima i izbjeglica iz krajine (seoskog stanovnistva)...

To je tacno da Bosnjaci imaju vitalnija sela od druga dva naroda.O tome ja i pisem.Kod Srba i Hrvata se mladji ljudi uglavnom krecu prema gradovima.To se vec desava i kod Bosnjaka.Pogledaj Sarajevo,Tuzlu i Zenicu.U opstinama u kojima je seosko stanovnistvo dominantno,tu je izrazen natalitet.

skakavac1970
19.02.2009., 23:41
Pogledaj primjer u Kalesiji gradu, npr. naselja "Novo Naselje" i "Carska Basta" gdje je nekada bilo drzavna imovina pa su vlasti u Jugi u 99 % slucajeva dodijelili tu placeve okolnim Srbima iz okolnih kalesijskih naselja. Sve te su kuce prodate danas Bosnjacima iz Kalesije ali i onima iz Zvornika, Bijeljine, itd. Onda primjer naselja Dubnice, srpsko naselje na izlazu iz grada Kalesije prema Tuzli, tu je sad citav grad napravljen gdje su Srbi gotovo sve isprodavali Bosnjacima, a da ne pricam o naseljima oko Zivinica koja su podignuta na novo bas kao i Dubnica kod Kalesije, koje su naselili Bosnjaci, a ne moze a da se ne spomenu i Simin Han, Caklovici i ostala naselja na ulazu u Tuzlu gdje su Srbi bili vecina koje je isprodato i nanovo kuce napravljene od Bosnjaka iz Podrinja ali i od Bosnjaka iz Tuzle i Kalesije.

Tacno je to sto pises,obisao sam sva ta naselja.Bosnjaci iz Podrinja koji su prodali svoju imovinu Srbima u Zvorniku,Bijeljini,Bratuncu,Vlasenici... su uglavnom naselili mjesta o kojima pises.Imas dosta slucajeva zamjene imovine na relaciji Bijeljina-Tuzla,Zvornik-Tuzla,Zvornik-Zivinice...

2211
19.02.2009., 23:48
To je tacno da Bosnjaci imaju vitalnija sela od druga dva naroda.O tome ja i pisem.Kod Srba i Hrvata se mladji ljudi uglavnom krecu prema gradovima.To se vec desava i kod Bosnjaka.Pogledaj Sarajevo,Tuzlu i Zenicu.U opstinama u kojima je seosko stanovnistvo dominantno,tu je izrazen natalitet.

naravno, kretanje prema gradu je nesto sto je karakteristicno za sva tri naroda, i to ne od jucer... znas i sam da pola sarajeva vuce porijeklo iz rudog, rogatice, foce, gacka, tuza, rozaja, pazara itd... ali ovdje postoji jedna bitna razlika koja nas bosnjake razlikuje od ostala dva naroda - struktura sela i doseljavanje blizu grada, ne samo u grad...

struktura sela - nasa sela su po strukturi daleko urbanija i bliza urbanijim centrima nego u srba i hrvata... sela su zgusnuta, zbijena... blizu jedni drugima.. te blizu gradovima... imaju neki "kolonizatorski" šmek...

doseljavanje u grad - neko ko u sarajevo dolazi iz prizrena, pazara, fojnice, buzima i slicno ne kupuje sebi stan, vec pravi kucu na obroncima grada... novi grad, vogosca, ilidza, ilijas, breza itd... citava divlja naselja koja zbog svoje nepristupacnosti ostaju sela kraj grada i sire se i dalje divljom gradnjom... npr. Brijesce ili Boljakov potok... nekada izletista sa vikendicama (pretezito srbi gradili) kasnije postaju neregulisane mjesne zajednice s pretezito bosnjackim zivljem, i dan danas imaju isti oblik i strukturu, samo sto su veci kao naselja...

Lookey
19.02.2009., 23:58

E pa ja onda to nisam povezao sa raseljenim Bosnjacima u Tuzlu i okolinu iz Podrinja. Moja greska :mig:
I bilo mi je cudno, posto je ta opstina (Zivinice) bila dobro naseljena pre rata,i imala preko 50 hiljada st.

Lookey
20.02.2009., 00:04
citava divlja naselja koja zbog svoje nepristupacnosti ostaju sela kraj grada i sire se i dalje divljom gradnjom... npr. Brijesce ili Boljakov potok... nekada izletista

Zasto dozvoljavate ovo? Zasto da se grad,i okolina grada prilagodjava novopridosloj sredini po urbanom nacinu zivota? Pitam to,jer meni licno (a verujem i vecini) divlja gradnja bode oci.

2211
20.02.2009., 00:12
Zasto dozvoljavate ovo? Zasto da se grad,i okolina grada prilagodjava novopridosloj sredini po urbanom nacinu zivota?

sticaj okolnosti... nismo mi vojvodina.. ako neko na planini spuca 20 kuca tesko ces mu ih skinuti... svako to pravi na svoj rizik... neka od tih naselja i danas nemaju vodu nego kolektivnu cesmu kraj dzamije odakle se svi napajaju... ali bez obzira na to, ta naselja su blizu grada... a situacija u sarajevu je takva da tim ljudima zavidi raja koja zivi po stanovima... kazu "zive van grada al blizu, imaju kucu.. jeftinija varijanta od stana... posla nema ni tamo ni vamo.. nemaju vodu ili struju, jebo to.. navikne se covjek"... na niske grane smo ti mi spali dragi lookey

BOSHNJAK
20.02.2009., 02:31
naravno, kretanje prema gradu je nesto sto je karakteristicno za sva tri naroda, i to ne od jucer... znas i sam da pola sarajeva vuce porijeklo iz rudog, rogatice, foce, gacka, tuza, rozaja, pazara itd... ali ovdje postoji jedna bitna razlika koja nas bosnjake razlikuje od ostala dva naroda - struktura sela i doseljavanje blizu grada, ne samo u grad...

struktura sela - nasa sela su po strukturi daleko urbanija i bliza urbanijim centrima nego u srba i hrvata... sela su zgusnuta, zbijena... blizu jedni drugima.. te blizu gradovima... imaju neki "kolonizatorski" šmek...

doseljavanje u grad - neko ko u sarajevo dolazi iz prizrena, pazara, fojnice, buzima i slicno ne kupuje sebi stan, vec pravi kucu na obroncima grada... novi grad, vogosca, ilidza, ilijas, breza itd... citava divlja naselja koja zbog svoje nepristupacnosti ostaju sela kraj grada i sire se i dalje divljom gradnjom... npr. Brijesce ili Boljakov potok... nekada izletista sa vikendicama (pretezito srbi gradili) kasnije postaju neregulisane mjesne zajednice s pretezito bosnjackim zivljem, i dan danas imaju isti oblik i strukturu, samo sto su veci kao naselja...

Struktura sela je vrlo bitna. Voziti 30 ili 40 kilometara sa sela na posao u grad nije isto kao voziti 90 ili 100 kilometara.

Prolaznik_
20.02.2009., 03:26
Tacno je to sto pises,obisao sam sva ta naselja.Bosnjaci iz Podrinja koji su prodali svoju imovinu Srbima u Zvorniku,Bijeljini,Bratuncu,Vlasenici... su uglavnom naselili mjesta o kojima pises.Imas dosta slucajeva zamjene imovine na relaciji Bijeljina-Tuzla,Zvornik-Tuzla,Zvornik-Zivinice...

Ima i toga - zamjene, ali ovo sto sam ja spomenuo i o cemu sam govorio, radi se o Bosnjacima koji su pokupovali kuce i zemljista od Srba, a pretezno svoje nisu prodavali u Zvorniku, Janji, Bratuncu, Vlasenici. Znam na stotine Bosnjaka npr. iz Dubnice i okoline Kalesije. Npr. moj otac je od podrucja Osmaka koje je bilo opcina Kalesija prije, gore imam i kucu i sve, no, nista nije prodato i tako stoji, jedan dio se rodbine vratio dok drugi nije, a niko nista nije prodao Srbima, iako su sve okolo Srbi - slabo naseljeni, ali u sustini izmijesana zemlja/imovina Srba i Bosnjaka ( mislim na zemljiste a ne i same kuce/kucne posjede ). Dok npr. mnogi ili vecina iz Osmaka ( opcine ) su uzeli placeve i kuce u Kalesiji od Srba i sad zive malo dole u Kalesiji, a malo i gore. Znam porodicu koja ima kucu na tri sprata u Dubnici kod Kalesije, inace je iz Snagova kod Zvornika. Kad je zima, oni su u Kalesiji, cim dodje ljeto oni odlaze u Snagovo. Isto mnogi tako rade koji su iz Kamenice kod Zvornika, Krizevica, itd. Dakle, vecina ovih doseljenika iz Podrinja koje sam spomenuo u Kalesiji, Zivinicama i Tuzli - apsolutna vecina njih nije uopce nista prodala svoje u Podrinju, naricito ne oni koji dolaze iz naselja/sela a ne iz grada kao sto je Bijeljina ili pak Zvornik ili Bratunac.

Znam ovo iz licnog iskustva. :)