PDA

View Full Version : Umnjaci - izbijanje, vađenje, bolovi...

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7 8

paspa
22.06.2007., 07:03
...meni su u trećoj trudnoći počeli nicati umnjaci...boli za ponoriti...i zubarica ih je odmah povadila...zubi koji ti netrebaju,a samo muče i bole...

MrMuscolo
22.06.2007., 11:44
32 godine? nisam znao da mogu izrasti tako kasno

Admin
22.06.2007., 18:50
@osbourne - pijem Ketonal protiv bolova, ne Voltaren. Da li znaš dal je i Ketonal opasan za srce? A Klavocin da se upala umiri. Mislim da idem na bolje...:s

@MrMuscolo -Niti ja, kaj je gnjida čekala do sad? A ako je čekal, kaj nije ostala nutra i dalje? Kaže moj zubar da umnjak čak niti ne mora niknuti, iako postoji zametak. :misli: :confused:

dumbrella
22.06.2007., 19:07
meni rastu dva već 2 godine bole po 3-4 dana svako 1-2 miseca, ubijaju me! dobila san i ja klavocin i rekla mi je da mi ih ona ne može iščupat nego da moran na operaciju kod oralnog kirurga! otad se nisan pojavila tamo ni uzela uputnicu,nista... previse me strah.

paspa
22.06.2007., 20:16
meni rastu dva već 2 godine bole po 3-4 dana svako 1-2 miseca, ubijaju me! dobila san i ja klavocin i rekla mi je da mi ih ona ne može iščupat nego da moran na operaciju kod oralnog kirurga! otad se nisan pojavila tamo ni uzela uputnicu,nista... previse me strah.

ma meni ga samo zubarica išćupala...kakva kirurgija...:eek: :eek:

Admin
22.06.2007., 20:33
Moj zubar kaže da gornje osmice može on izvadit, odnosno da se gornje lakše vade, manje zezaju. Dok donje najčešće završe na kirurgiji, jer znaju jako loše izbijati. Možda te zato tvoja poslala kod oralca. Kirurga, da ne bi bilo zabune..:zubo:

ante dumbledore
22.06.2007., 21:21
puno je bolje osmice vadit na oralnoj...ako već morate,lakše i vama i njima...

Piggy
22.06.2007., 22:25
puno je bolje osmice vadit na oralnoj...ako već morate,lakše i vama i njima...

Aha. Tamo imaju pilu, čekić, polugu...i ajmo na štemanje...:D :D :D

jinxy
23.06.2007., 01:53
Aha. Tamo imaju pilu, čekić, polugu...i ajmo na štemanje...:D :D :D

...jooj... horor. :D
Al opet bolje iščupat gada nego se patiti bez veze.
Meni su zasad nikla dva (uz puno bolova, psovanja i tableta) s razmakom od nekoliko godina, nijedan nije bio baš zdrav tak da su oba letila van prvom prilikom.

Piggy
23.06.2007., 15:28
...jooj... horor. :D
Al opet bolje iščupat gada nego se patiti bez veze.
Meni su zasad nikla dva (uz puno bolova, psovanja i tableta) s razmakom od nekoliko godina, nijedan nije bio baš zdrav tak da su oba letila van prvom prilikom.

Auč! Meni je operacija umnjaka zadala psihofizičke traume.:flop:

ditta
23.06.2007., 21:07
32 godine imam. A počeo mi je malo izbijati prije manje od godine dana.

32 godine i raste umnjak!:eek:
Ja sam se prije nekoliko godina pomirila sa tim da mi nikad neće ni narasti, ali sad vidim da je to moguće i u kasnijoj dobi.:confused:

Nadam se da će kod tebe sve dobro proći. Svi u mom okruženju su se namučili sa umnjacima, pa suosjećam s tobom.:kiss:

renchys
23.06.2007., 22:35
mene zubar salje vadit donja dva umnjaka, jer ionak nece imat mjesta...tj. lijevi je vec niknuo uz uzasne bolove, al bum ja to rjesila na operaciji...da se ne bi zakomplicirale stvari - totalno su me isprepadali...

vale123
08.07.2007., 22:14
Evo meni donja dva rastu,gornja vec vani i savrseno stoje nist ne smetaju,jedan je onako poceo,dobro izasao,i kako vidim ima mjesta,i raste ravno,nist ne boli,a drugi sve isto,izasao skoro cijeli,ali zadnjih par dana pocelo bolit meso oko njega,malo nateklo.Sad hoce to proci kroz koji dan,da ga pustim da raste,ili moram stomatologu.Mislim zivo mrzim zubare,jedan sam od onih koji ih bas preziru,isao sam par puta,i dobijem inekciju(tj trazim ju i grebem sto god mi radili)i opet me boli.

tallulagirl
09.07.2007., 09:54
ma prezivjet ces,nije ugodno jebiga ali dobijes lijepe painkillere na recept i onda ti je la vie en rose osim sto te boli zeludac tjedan dana jer ne mozes nista jesti a kljukas se s antibioticima ,hehe!

pikica_24
16.07.2007., 18:45
Umnjak Gore lijevo- prvi put kod zubara nakon par godina, rutinski pregled.
Zubarica:"Cujte, to je jako pokvareno. Ja vam sad to izvadim, odete u apoteku, kupite Analgin, pijete svaka 4-6 sati kad tableta popusti. Može?
Ja- Ok, može. I ode zub u roku od 2 minute.
Umnjak dolje desno- Uh, inače ovi u donjoj čeljusti jače bole jer se radi pritisak a pošto je donja čeljust pomična onda me boljela cijela čeljust više nego zub.
E nakon desne strane slijedi pauza od godine dana :zubo: jer mi je fakat bilo dosta anestezija i voltarena i zubara...ali trebala sam ići na duži put avionom, pa sam se lijeve strane morala riješiti da ne bi imala komplikacija u stranoj zemlji i problema s atmosferskim tlakom...
Umnjak gore lijevo- Izašao u roku od 30 sekundi.
Sve u svemu iako je Analgin opak za želudac, nije me boljelo ni malo...
Eh, a onda šećer na kraju kojega smo čekali.
Dolje lijevo - malo vani, malo pod mesom tj. kosti, zubarica se ne usudi izvaditi sama pa me šalje na Faks. Eh, tada sam se predomislila sto puta, bi nebi :rolleyes: pa su bile kombinacije da ona pozove kirurga u svoju ordinaciju jer bi ja i platila samo da me netko ne izmesari...
Sve moguće najgore situacije su mi prošle kroz glavu. Kako je ona objasnila, oni će malo odrezati meso pa će izbrusiti kost, pa će izvaditi, pa će šivati :eek:
I tako došao i taj dan, ja sjela u stolicu na Faksu, dobila konjsku anesteziju, takvu da me do sljedećeg dana ujutro nije pustila:D jer su mislili da je trebat pilit. Kaže meni striček zubar, budemo probali, ak ne bude išlo budemo pilili!:eek: A ja Kakvo piljenje, nije bilo govora o piljenu!:eek: Pile se nisu spominjale!
I tak uzme on instrumentiće, pritisne malo jače i zub ispadne van...u roku odmah...:klap: :misli:
I kaže hvala doviđenja više se ne vidimo :zubo:
Bez pila, šivanja, brušenja uh što sam bila sretna...:rofl:
Napominjem da su svi zubi bili jako pokvareni i ne pristupačni... ali su ravno stajali.
Higijena usta mi se neusporedivo popravila, nemam više zadah čak ni ujutro.
Svima koje to tek čeka držim fige, samo hrabro!

makist210
17.07.2007., 06:39
Mene unisti gornji desni umnjak...

Ne znam sta cu da radim...
Poluizrasla su mi 3 umnjaka.

Ravno pre 2 nedelje mi rodjendan bio,i u 8 ujutro me probudio uzasan bol.Boli me umnjak,boli cela gornja desna garnitura zuba...Odjednom...A sasvim je bilo sve OK.Nisam ni zamisljala da ce me boleti toliko zubi.

Odem ja kod zubara jer me je uzasno bolelo,on kaze da je upala,da raste umnjak i da ima mesta u vilici za rast jer nemam stalne cetvorke,koje sam izvadila sa 12...Da mi eritromicin da pijem 2 table (jer sam alergicna na penicilin i andol)...Popijem ja te 2 table...

Ali me bol razbija...Osecam kako mi mrda i peticu i sedmicu i sve zivo u gornjoj desnoj vilici...Boli me i neki nerv kod desnog uha,i glava...Uzas od bolova...

Interesantno je da me periodicno boli npr. od 8-13 pa prestane pa od 23-2h nocu...
Ali bolovi su uzasni...Stavljam hladne obloge i to mi pomaze...
Pijem jednom dnevno,kada su najjaci bolovi,analgin ili kafetin...

Sta mi vi preporucujete?Je li imao neko ovakvo iskustvo,da ga uzasno boli dok raste,a da ima mesta u vilici i da ne treba da se vadi.
Sta da radim za bolove?Koliko ce ovo trajati?

Da li postoji neki lek da ublazi ovakve bolove...

Piggy
17.07.2007., 15:04
Počupaj sve zube i nabij dentijeru!:D

makist210
17.07.2007., 21:30
Da budem iskrena danas me ceo dan nije boleo ni gornji desni deo,ni glava,ni nervi.Taman mogu da ucim za ispite napokon,a da mi ne puca glava od zuba,nego od ucenja! :)

Nadam se da ce tako nastaviti da me ne boli.
Mozda je to bila samo jedna faza dok raste do kraja.
Verovatno ce se nastaviti ponovo 2 nedelje uzasnog bola za 3 meseca,kada bude ponovo poceo da izrasta do kraja...

Mozda mi je pomoglo sto mazem colgel i ispiram zalfijom...

mikaca
18.07.2007., 22:00
Dok su mi ti zubi rasli, povremeno su me rasturali od bola, ali nisam se dala.
Izmedju ostalog ni jedan mi zubar nije ni predlozio da ih vadim.
Skoro mi na pregledu zubarka pocne pricu kao da bi mi bilo bolje da izvadim oba sa lijeve strane.
Njoj oralni hirurg dolazi u ordinaciju i naruci ona mene. Dodjem ja i ona njemu kao evo njoj da se izvadi gornja lijeva osmica, a drugi put cemo donju kad donese snimak.
Ja sjednem na stolicu i kad se ona odmakla, samo mu kazem, vadi oba, kako god bude, ja drugi put tebi usta necu otvoriti.
Na svu srecu pa je pristao i dao mi anestezije kao za konja i oba iscupao napolje.
Zubarka kad je vidjela sta radi samo mu rekla da nije normalan.
Povadio on meni zube, ja skocila sa stolice i htjela kuci, a ova mi ne da i samo trci za mnom da vidi jesam li dobro zbog anestezije.
Vise mi je ta situacija poslije bila smijesna, koliko se ona zabrinula. I dva dana me zivkala da pita kako sam.:top:

aorwen
18.07.2007., 22:46
meni su izašla tri umnjaka , a četvrti ni neće. Tog bi trebla ići vaditi u perkovčevu ili gdje već, ali me strah. Ne boli me ali mi gura korijenje zubi pored. Čula sam od jedne sestre koja je radila u prekovčevoj kako to rade i sad imam još manje hrabrosti. Dva su mi izrasla da nisam ni osjetila , a treći me prilično namučio. Znala mi se vilica ukočiti par dana kad je izbijao van. I sad imam problema snjim jer je zubno meso čudno popucalo, pa mi se sad skuplja hrana ispod. Najradije bi ga izvadila , ali stalno to odgađam.

ancy_20
19.07.2007., 11:04
ja izvadila 2 umnjaka, sad ćekam red za 3. donji desni mi je bio rastao u kost pa su me rezali, brusili.... koma bila, 7 dan nisam mogla usta otvorit, jest... niš.....

gornji desni sam vadila bez ikakvih problema, samo mi ga izbio, za 5 min sve bilo gotvo...

Al u KBO se na red na MFK čeka jedno 2-3mj...

Piggy
20.07.2007., 00:33
Jeli ti taj gornji umnjak normalno niknuo?

Brogan
20.07.2007., 01:45
Ovako. nešto bi pito... :D
izašli mi umnjaci. gornji - ok.
donji umnjaci mi rade probleme. otprije imam malo mjesta u donjoj čeljusti...zubi su više manje nagurani, a i prije je bilo vađenja nekih zubi....i tako..
e sad. donji umnjaci nemaju mjesta, jedan raste malo ukrivo i kaj je najgore osjećam da mi jako guraju zube i dodatno deformiraju red zubi u donjoj čeljusti.
sve to skupa ne boli, ali izuzetno iritira. kucam u drvo kaj ne boli. :D
zubar mi je reko da za ortodontske potrebe nema smisla vaditi jednog ili ta dva donja, jer da bi se onda trebalo vaditi sve.. :rolleyes: :confused:
i ortodontica je nekaj muljala i pojma nemam kaj se može napraviti i kaj ne,zakaj se nekaj radi, a zakaj ne. ti su ortodonti i zubari užasna kasta. nikad ništ ne objasne i strašno mute.

zanima me kolko vas je moralo čupati 2 ili više umnjaka zbog nekih velikih ortodontskih zahvata i ima li to uopće smisla? meni je zubar reko da nema.
ali reko je da nema smisla vaditi niti ona dva dolje. :flop:
a mene smeta i bojim se da mi ne nastave pritiskati donje zube i dodatno ih gurati u svim smjerovima. da nema umnjaka mislim da bi mi se neke stvari popravile u čeljusti same od sebe, jer bi nestalo tog pritiska. :confused:
šta mi je činiti? savjeti, iskustva? :)

Piggy
20.07.2007., 13:38
Bilo bi ti najbolje da napraviš ortopantomogram i da odeš s tim kod maksilofacijalnog kirurga.

makist210
11.09.2007., 17:21
I eto,ipak sam morala da vadim umnjak iako imam mesta u vilici,ali me je uzasno bolelo sve zbog njega...

Dali mi jednu anesteziju,za 2 minuta mi izvadili,uzasno je bolelo ta 2 minuta,jer mislim da anestezija nije pocela da deluje ili je bila slaba...

Sve u svemu,zadovoljna sam,jer iako je bolelo,kratko je trajalo.
Sada me boli rana i cekam da zaraste.

Ali vise nema uzasnih bolova u glavi,uhu,slepoocnici,vilici...

Da sam znala da ce biti ovako,izvadila bih pre 2 meseca kada je bol poceo.

Piggy
11.09.2007., 21:40
Najvažnije da si ti dobro:)

hadrijana
11.09.2007., 21:43
Nakon alveotomije, došlo je do trismusa (ne mogu otvoriti čeljust).

Koliko ce to trajati i kakve su moguce posljedice toga, zna li tko?

Evo što sam na netu našla o trismusu:

Trismus je pojava ograničene mogućnosti otvaranja usta. Najčešće je uzrokovan probadanjem žvačne muskulature iglom (najčešće m. pterygoideus medialis) što ima za posljedicu bol koja prijeći pacijenta da otvori usta. Može ga uzrokovati i anestetik kontaminiran alkoholom, zatim hematom ili infekcija, kao i velike količine anestetika u područje žvačne muskulature. Svi ti faktori izazivaju iritacije mišića i njihovu disfunkciju. Postoje akutna i kronična faza trismusa. Akutnu fazu trismusa karakterizira spazam mišića i njihova ograničena aktivnost. Ako se ne liječi prelazi u kroničnu. U kroničnoj fazi javlja se fibroza i ožiljno tkivo što ograničava pokrete čeljusti. Trismus može biti izražen u blažem i jačem obliku. Kod trismusa je dobro koristiti gume za žvakanje i vježbe otvaranja usta. Od lijekova u obzir dolaze analgetik i miorelaksans. U terapiji trismusa koriste se i posebni otvarači. Postoje pravi i nepravi otvarači. Pravi otvarač se izrađuje za svakog pacijenta individualno. On sadrži oprugu koja razmiče donju od gornje čeljusti (najpoznatiji je ekstraoralni otvarač s elastičnim perom po Miši). Nepravi otvarači proizvode se tvornički, a terapeut okretanjem vijka u smjeru kazaljke na satu razmiče krakove otvarača i time otvara usta. Najpoznatiji nepravi otvarač je Heisterov otvarač. Terapija se sastoji od toga da razmičemo čeljusti dok pacijent ne osjeti bolnu senzaciju. Tada žvačnu muskulaturu zračimo infracrvenim zrakama dok bol ne popusti.

Danas sam trebala vaditi konce, al nista od toga. Desni dio jezika takoder ne osjecam. Sve u svemu, nije bas dobra situacija, to mi je jasno...

Gdje su ozbiljni lijecnici i kome se obratiti? Ne zivom u Zg.

Piggy
12.09.2007., 14:09
I ja sam imala trizmus ali prošao je s vremenom, samo mi je ostao oštaćan n.alveolaris inferior. Taj trizmus mi je bio živa debilana. Niti otvorit, a niti zatvorit usta kako Bog zapovida:zubo:

howyesno
12.09.2007., 14:17
ista stvar! i ja sam ga zato trebala vadit, imala sam grozne upale, svakih mjesec dana pit antibiotike, nisam normalno mogla jest ni spavat. uzas. i onda sam slucajno otkrila zamjenski lijek za antibiotike koji je uz to jos i puno neskodljiviji, a i djelotvorniji. najobicnija rakija naime. drzis rakiju u ustima i jamcim da prodje za par dana, ovisi o jacini upale. ako netko ima slicnih problema, samo drmnite rakiju. spasilo me to, ali stvarno. tako da necu vadit zub pa da kad budem stara mogu radit most :D

Da, rakija smiri upalu, a znaš i sama da sa zubi ide dalje na srce, zglobove, tako da mislim da nije pametno zbog straha tako nešto samo zaliječiti

jampra
26.09.2007., 22:20
užasno me boli desni umnjak i vjerojatno ču ga trebat vadit dosta viri pa me zanima dali če boljet i hoču li biti naotečen

howyesno
26.09.2007., 23:09
Preporučila bih svima KB Dubrava, tamo sam kroz travanj i svibanj sva 4 umnjaka izvadila i ljudi su :top:

howyesno
26.09.2007., 23:12
užasno me boli desni umnjak i vjerojatno ču ga trebat vadit dosta viri pa me zanima dali če boljet i hoču li biti naotečen

Oporavak je dosta bolan, uglavnom što ga teže izvade, to će te više oporavak boljeti. Analgin je zaaakon :s (protiv bolova, jel)

Pa režu ti čeljust i vade zub i dio kosti van- da, nateći ćeš k'o Mirko poslije Gonzage!

brato
26.09.2007., 23:20
Oporavak je dosta bolan, uglavnom što ga teže izvade, to će te više oporavak boljeti. Analgin je zaaakon :s (protiv bolova, jel)

Pa režu ti čeljust i vade zub i dio kosti van- da, nateći ćeš k'o Mirko poslije Gonzage!

Baš utješno :zubo: ...

ja čitam ove vaše postove i ne mogu da vjerujem da ti umnjaci takve probleme mogu stvoriti...ja hvala bogu nemam nikakvi problema sa umnjacima, čak nisu ni plombirani...

M.E.Đ.E.D
27.09.2007., 11:12
Od 6 zuba sta sam ih izvadio - njih 5 je vrisnulo kod oralnog kirurga....dakle imam iskustva po tom pitanju....i to 2 umnjaka donja 2 sedmice i 1 sestica.....sto se tice bolova kod oralnog kirurga - mogu samo reci da je sve stvar psihe.....
ja se nisam bojao krirurga nego sam bio lijen....moja me zubarica upozoravala vise puta da odem do kirurga izvaditi umnjake jer cu imat problema....ocu ocu....i tako doslo vrijeme kad me umnjak poceo jebat....blago receno jebat....znao sam imat takve bolove da bi nogama poderao plahtu na krevetu.....sa tusem sam si spricao hladnu vodu u usta....rucnike bacao u zamrzivac pa omatao glavu....i na kraju!!!....odem do oralnog kirurga a on me zamisli - naruci za 3 tjedna jer je velika guzva za kod njega.....3 krvava tjedna sam umirao od bolova....do 5 kata sam se penjao po pola sata jer svako podizanje tlaka je udaralo na umnjak....mislio sam da cu umrijeti od bolova....i onda je dosao taj dan.....malterne sam trcao kod kirurga.....kad sam legao na stolicu operacionu nisam mogao docekat da ga pocne vaditi....jos mi je umnjak rastao horizontalno pa sam cuo doktora di kaze bit ce malo jebeno al cemo ga izvadit....doktor se u rijeci zove Kocijan i bog ga blagoslovio....vi iz rijeke ajte samo njemu....car je....jos je neka faca na stomatoloskom faksu tj. medicinskom....i kad mi je spicio 2 inekcije....kaze on meni jel osjetis ovo....e sad....ja sam jako jako malo osjetio jer je zub bio upaljen....kaze on meni zub ti je upaljen....reko vadi ga van...kaze on boljjet ce....reko jesam potpisao papir (a potpises jedan papir prije operacije)....kaze on jesi....reko cupaj....lego sam primio se rukama za stolicu...i jebi ga....ko gradevina...malo stemao lupao cupao i na kraju kad je on njega poceo izvlaciti van....ja ko da sam svrsio....anti boga....sreci nije bilo kraja.....
zakljucak - samo se postavite da je zub djubre kojeg se trebate rijesiti....mamicu mu njegovu al sam bio sretan poslije......kaze on meni antibiotici...ma reko doktore kakvi antibiotici...kaze on boljet ce vas...ma ta bol nije bila ni 5 posto od one uobicajne
onda drugi umnjak...njega sam isao vaditi na vrijeme...2 injekcije....isti doktor...ista misao...."otici ces ti djubre jedno od zuba van neces mene jebat"...ajme kad ga je izcupao....sreca
a ove 6-tice to ni ne racunam....evo sam zadnju izvadio prije mjesec dana...pod upalom....opet sam mu naredio da cupa jer mi je pun kurac boli....ova je bila malo zajebanija jer je bio neki granulom sto god da znaci to....pa sam cuo di mi struze do kosti...reko doktore jer to kost...kaze on je....reko a jebate nije ni vama lako...zamisli kost!!!.....ali kuzis....nema djubreta od zuba....boli me k.....mogao mi do supka samo nek ga je izvadio

strah je vrag....strah je vrazji saveznik....sta vas boli kita za zub.....zubarska bol je ljudi moji nula od boli kad se zakomplicira a zub jos na mjestu....ajme nedao bog nikom ko sta je meni bilo
e da - kad sam poslije sreo svoju zubaricu...rekla je da nije u svojoj karijeri vidjela da je netko podnosio toliku bol samo zato sto je bio lijen otici na vrijeme....
dakle mrs svi kod kirurga dok jos imate vremena:E

kyrazg
27.09.2007., 14:11
ja sam u procesu vadjena umnjaka i dve devetke. za sad sam u roku dva tjedna izvadila donja dva umnjaka a za ova jos 4 zuba gore cemo pricekat jos dva tjedna. ja sam bila na stomatoloskom i tamo su mi ljudi fakat odlicni. sve zajebancija i podrska ko da ih oduvijek poznajes :D a i zaista se potrude.. meni isto umnjaci rastu blago polegnuti pa su recimo prvi morali rezat na 4 komada. al u svakom slucaju njih moram preporucit jer operacije su neocekivano dobro prosle a i oporavim se za cas :)
a kaj se natecenosti tice, ja sam bila natecena samo dan nakon operacije i sljedeci dan cist malo.. nije nikakva strahota bila

anchy_ri
27.11.2007., 11:31
Ja moram vadit kod kirurga sva 4 umnjaka,jucer sam vadila prvog. Operacija nije nista strasno, dapače, nakon anestezije nisam osjetila apsolutno ništa i bila sam gotova za 15-20 min. Ali počelo me bolit kad je anestezija počela popuštati,što je normalno, natečeno mi je i jako malo mogu jest. To je poprilično iritantno,ali da se potrpit 2-3 dana uz dobre tablete protiv bolova.:kava:

anchy_ri
27.11.2007., 11:34
ja sam u procesu vadjena umnjaka i dve devetke. za sad sam u roku dva tjedna izvadila donja dva umnjaka a za ova jos 4 zuba gore cemo pricekat jos dva tjedna. ja sam bila na stomatoloskom i tamo su mi ljudi fakat odlicni. sve zajebancija i podrska ko da ih oduvijek poznajes :D a i zaista se potrude.. meni isto umnjaci rastu blago polegnuti pa su recimo prvi morali rezat na 4 komada. al u svakom slucaju njih moram preporucit jer operacije su neocekivano dobro prosle a i oporavim se za cas :)
a kaj se natecenosti tice, ja sam bila natecena samo dan nakon operacije i sljedeci dan cist malo.. nije nikakva strahota bila

Wow, meni su rekli da moram imati bar 15 dana razmaka između vađenja 2 zuba, da sve lijepo zaraste i oporavim se. A što se tiče odnosa prema pacijentu, tu imam super iskustva kao i ti. Cijelo vrijeme su se svi šalili.

anchy_ri
27.11.2007., 11:39
Ja sam prije 3 godine vadila gornji desni umnjak i zubar mi ga je krenuo prerano vaditi. Naime, tek nakon sto mi je iscupao zub mi je lice i celjust pocelo drvenjeti od injekcije. Osjecaj tijekom vadjenja zuba je bio grozan, najgora bol koju sam u zivotu iskusila.
Mozda nekima ne pocne djelovati injekcija brzo kao drugima, ali ja sam 100% sigurna da mi je poceo prerano vaditi zub i sve sam osjetila..kao da mi je netko cupao oko i dio mozga, katastrofa!.

Strašno.:flop:
Meni su bili baš ljubazni,dali injekciju i čekali da mi sve utrne,pitali koliko osjetim,probali da li osjetim i tek onda počeli. I još su me tijekom zahvata par puta pitali da li me možda što boli jer ipak mi reže zub.

Aubrey
01.12.2007., 12:46
:( ja ću poludit. trpim neizdžive bolove i temperaturu već par dana. danas sam išla kod zubara da mi očisti upaljeni umnjak od hrane. :mama: ne mogu vjerovat koliko me boli. ajmeeeeeeeeeee. slikala sam prije pol godine zube i nije bilo riječi o nikakvom vađenju. svi umnjaci su mi niknuli, ali najradije bih sve povadila, samo da više ne osjećam ovu bol. pijem antibiotik i tablete protiv bolova ali NIŠTA ne pomaže. toliko boli da plačem po cijele dane. od boli! grozno. :(

gljivek
01.12.2007., 16:11
ja moram vaditi donji umnjak koji raste ukrivo..prema ostatku zubica...nosila sam fiksni i mogao bi mi opet sve nagurati. nemam srece...otkad imam zube sjedim na zubarskoj stolici..

ribica0603
01.12.2007., 16:28
:( ja ću poludit. trpim neizdžive bolove i temperaturu već par dana. danas sam išla kod zubara da mi očisti upaljeni umnjak od hrane. :mama: ne mogu vjerovat koliko me boli. ajmeeeeeeeeeee. slikala sam prije pol godine zube i nije bilo riječi o nikakvom vađenju. svi umnjaci su mi niknuli, ali najradije bih sve povadila, samo da više ne osjećam ovu bol. pijem antibiotik i tablete protiv bolova ali NIŠTA ne pomaže. toliko boli da plačem po cijele dane. od boli! grozno. :(

jedino sto ti mogu reci je da ides kod stomatologa po uputnicu i do kirurga na pregled...
umnjaci se inace vade ako nemaju mjesta u celjusti i ako su toliko pokvareni da nema smisla popravljanje...

Aubrey
01.12.2007., 17:07
ja moram vaditi donji umnjak koji raste ukrivo..prema ostatku zubica...nosila sam fiksni i mogao bi mi opet sve nagurati. nemam srece...otkad imam zube sjedim na zubarskoj stolici..

također, stalno nešto. a kad pomislim da ima ljudi koji u životu nisu imali problema s zubima a imaju zdrave, ravne i bijele zube, ma savršene... :rolleyes: idu mi na živce. :D

Aubrey
01.12.2007., 17:08
jedino sto ti mogu reci je da ides kod stomatologa po uputnicu i do kirurga na pregled...
umnjaci se inace vade ako nemaju mjesta u celjusti i ako su toliko pokvareni da nema smisla popravljanje...

bila sam prije 9 mjeseci, poslikala sam sve, nitko nije spominjao vađenje- znači valjda ima mjesta i pravilno rastu. ali uvijek neki vrag s njima. stalno neki bolovi, pa se upale... :ne zna:

*_spike
01.12.2007., 17:15
Šta je ovo, neka sezona prije zime? Meni su isto počeli radit nered po čeljusti. Nikaj me ne boli, samo imam tup osjećaj jer mi guraju ostatak zubiju prema van što je divno :rolleyes:

Najradije bih ih pojeo. :(

anchy_ri
01.12.2007., 17:15
Evo, preživjela sam vađenje prvoga kod kirurga. 3 dana mučenja i tableta, 4.dan puno bolje, a danas sam kao nova. Ništa mi se nije upalilo, valjda imam sreće. Par dana prije Božića vadim slijedeći, da bar bude opet ovako da mogu papati za Božić.:cerek:

ribica0603
02.12.2007., 12:39
bravo anchy ...bas mi je drago zbog tebe...:cerek:

zavodnik_st
07.01.2008., 11:46
Zanima me da li zna netko Koliko vremenski dugo umnjaci rastu?... naime meni su počeli rast mislin prije mjesec dana i sad me boli. nemogu gotovo niš jest. pa da sad nemoran ić do stomatologa bzvz. pitan ako netko zna... hvala :mig:

Skittle
07.01.2008., 11:52
Zar su ti počela rasti sva 4 umnjaka odjednom? Čudno. Meni su rasli jedan po jedan. I to u razmacima od godinu dana, pa 2 godine.. Na kraju je sve skupa trajalo oko 3 g :eek: a jedan mi umnjak još dandanas nije do kraja izašao. Uostalom, javi se na zubarski topik tamo ćeš sigurno dobiti bolji odgovor.:top:

zavodnik_st
07.01.2008., 11:59
Nisan siguran da mi rastu sva 4 odjednom... ali 3 zasigurno rastu.... jer me boli na sve jebene strane.....:( tj... samo me na livoj donjoj strani ne boli... ali na ostalima boli... ma najbolje da ja posjetim stomatologicu, ona će mi sve objasnit i pogledat o čemu se radi.. :mig:
moguće je da mi i zapnu.... upravo san pročitao da su mnogi imali problema s tin ... samo molim Boga da nemoran na operaciju.... jer su mi grozne........ :( :( :hebemu:

spook
24.03.2008., 19:22
dakle, sutra trebam ić vadit lijevi donji umnjak (desni je izvađen prije koji mjesec) i ne želim da se povijest ponovi... dakle, nakon što su me onim standardnim postupkom - 2 injekcije anestezije, krpa preko glave, rezuckanje, gaza koju treba držat pola sata blabla, sve je bilo ok, popio sam čim sam došao doma nekakav analgetik i držao led na tom mjestu.... svejedno, nateklo je :s i to tako da sam prva tri dana izgledo totalno deformirano, a nije bio slučaj da se inficiralo (barem ja mislim) jer je djelovalo sve to skupa kao neki podlijev, velika modrica neka, koja je u par dana promjenila boju iz sivkaste preko žute da bi se vratila u normalu. so, može li se to kako izbjeći?
inače... razmišljao sam da opće ne odem, nego da pričekam da ta 8-ca izraste skroz pa ju je onda lakše vadit... samo problem je što su mi umnjaci već počeli radit probleme (guraju jedinice u x) pa ih zato i vadim...
neki savjet?
e da... idem u kbc dubrava, na onaj njihov oralnokirurški odjel;
tnx

Tursiops truncatus
25.03.2008., 15:27
Tek sad vidim ovaj post. Kako je proslo?
I ja sam imala dosta problema nakon vadjenja prvog umnjaka (dolje desno)... vadila u Perkovcevoj, nateklo mi drugi dan i grozno boljelo slijedecih tjedan dana (uzimala sam po 3 voltarena dnevno)- sve dok oteklina nije splasnula sto je bilo tek nakon zakasnjelog uzimanja atibiotika... Ispirala sam zalfijom, ali ocito ne dovoljno cesto (koliko sam stigla u datim okolnostima jer sam otisla raditi isti dan, nakon vadjenja :flop:)
Poucena prvim neugodnim iskustvom kod vadjenja drugog umnjaka uzela sam dva dana bolovanja (i spojila s vikendom), naoruzala se antibioticima (pocela ih piti odmah nakon vadjenja da ne bi doslo do upale), zalfiju pila duplo cesce, stavljala hladne obloge i jos grgljala neku otopinu iz apoteke. :D Nije bilo strasno kao prosli puta - stovise, vec nakon dva-tri dana kao da ga nisam ni vadila :D
Sretno!

GiRL
26.03.2008., 09:31
Ajme,majko,to ću i ja morati vaditi,nisu još izrasli skroz, ali guraju mi zube.... i još su donji umnjaci a za njih sam čula da je bolnije od gornjih.... :(

diobun
09.04.2008., 13:14
Donji lijevi umnjak mi stoji totalno krivo i gura sedmicu. Jos nije izrastao - znaci "u mesu je". Neki dan me je pocelo uzasno boliti, ne mogu spavati bez tableta za bolove. Bol mi se cak siri i na uho.

Zubarica je rekla da ga moram vaditi, kiruski. KBC Rijeka (Susak) je jedno jako ruzno mjesto kojeg se bojim. :( Da li je netko vadio kiruski umnjake (osmice), i ako mi moze opisati postupak??? Par ljudi me vec toliko isprepadalo da ne zelim ici!
Ja se ne mojim onog nakon, ja se bojim postupka.

(da znam, zvucim kao dijete od 5 godina) :lol:

nutellica2
09.04.2008., 13:54
Evo me da te utješim. Ja sam bila 15. o1. na Sušaku i operirala 8 i 5 odjednom kod mladog doktora Čabova, umirala od straha i pisala o tome na forumu negdje u 12 mj. Vjeruj mi prije zahvata osjetiš samo par uboda injekcije koje nisu uopće strašne, pričekaš par min, ja sa žmirila da ništa ne vidim ( tako mi je valjda lakše ) i doktor te pita da li te boli kada kucne po zubu, ne osjetiš ZAISTA :mig:ništa! Mene je petica bila potpuno u mesu i za 5 sec je bila vani. Onda 8, samo je važno da jako otvoriš usta pod kutom koji ti on kaže da mu je najlakše dostupan. Kaže sestri koji instrumenti će mu trebati i opet 5 sec da ga izvadi. Stave ti dva tampona na rane i ostaneš ležeti koliko želiš, Odleži 5 min da se smiriš ( zbog straha koji je bio bezrazložan). Ubodi iglica koji zaista nisu bolni je sve što osjetiš. Poslije ne jedeš 2 sata i to je to. Ja sam tampone držala cca 2 sata i to je zaista sve. Nisam trebala lijekove protiv bolova. :top::top::top:

sretno!

valneahana
09.04.2008., 15:41
ja sam kiruški vadila osmicu dolje desno,dao mi je lokalno anesteziju i kad je počela djelovati išao mi je vaditi zub,kad mi ga je vadio nisam osjetila nikakvu bol ali sam osjetila da ga vuče van ali ništa bolno,isto sam držala tampone dva sata i kasnije me nije boljelo,neki se znaju žaliti da ih nakon vađenja boli ali mene nije.kasnije kad ćeš jesti hranu izbjegavaj žvakanje s te strane jer na tom mjestu gdje si ga vadio ti ostaje rupa koja s vremenom zacijeli pa da ti hrana nebi upala u tu rupicu da se neinficira,ipak je to još rana onda si možeš nakon svakog jela pogledati dali ti ima šta u rupici a ako ima onda si to sa čačkalicom polako izvadi,to te isto neće boljeti,pošto si ti rekao da ti je u mesu možda će tebi napraviti mali rez da bi došli do zuba pa ti možda i stave šav tako da nećeš morati čistiti rupicu,sve u svemu nema šanse da šta osjetiš jer je anestezija zakon.samo hrabro

diobun
09.04.2008., 15:55
Hmmm..Ok..
Meni su ljudi govorili da nakon sto im je rez napravio da im je doslovce RAZBIO zub i sa malim usisivacem vadio dijelove. Jednom poznaniku je ostao mali dio zuba koji je kasnije sam "isplivao".

nutellica, jesu tebi razbijali zub u dijelove isto?
meni ce ga morati rezati jer je unutra, nema druge. o boze sacuvaj :(:(

valneahana
09.04.2008., 16:01
Hmmm..Ok..
Meni su ljudi govorili da nakon sto im je rez napravio da im je doslovce RAZBIO zub i sa malim usisivacem vadio dijelove. Jednom poznaniku je ostao mali dio zuba koji je kasnije sam "isplivao".

meni ce ga morati rezati jer je unutra, nema druge. o boze sacuvaj :(:(

pa šta da ti ga i režu i usisavaju kad tako i onako nečeš ništa osjetiti,a ako te strah da ti komad zuba ne ostane nako toga traži zubara da ti poslika zube

diobun
09.04.2008., 16:06
ma ja vam ozbiljno kazem, mene je najvise strah kbc rijeka. prostorija gdje se obavlja zahvat vadnjena je stara, oprema je stara. jedino je doktor mlad hihi

+ toliko ljudi koje znam koji su to radili kad im spomenes vadjenje osmice oci im se izokrenu, tako da mi nije jasno kako je vama to bilo tako lako :(

ma idem,moram ic... inace cu otic na zivce od boli

valneahana
09.04.2008., 16:19
ma ja vam ozbiljno kazem, mene je najvise strah kbc rijeka. prostorija gdje se obavlja zahvat vadnjena je stara, oprema je stara. jedino je doktor mlad hihi

+ toliko ljudi koje znam koji su to radili kad im spomenes vadjenje osmice oci im se izokrenu, tako da mi nije jasno kako je vama to bilo tako lako :(

ma idem,moram ic... inace cu otic na zivce od boli

pa onda probaj kod nekog privatnika to obaviti,nema veze da su i instrmenti stari sto godina oni se steriliziraju redovito i nemaš brige

nutellica2
10.04.2008., 07:48
meni ce ga morati rezati jer je unutra, nema druge. o boze sacuvaj

Meni ga nisu rezali iako su mi to najprije rekli jer su korjeni bili izmješani ali sam slikala zube i panoramski tako da ima duplu sliku svega i našao je način da ga izvadi pod pravim kutom, zub je bio mrtav iako je zvana izgledao potpuno cijeli i meni laiku zdrav... I nije mi se niti malo klimao, čvrst ko kamen i zapletenih korjena.

Znam da je lako reći nemoj se bojati jer je to jače, ja sam čak mislila popiti nešto za smirenje od straha ali sve je to prošlo bez ikakve traume. Svi mladi doktori na Sušaku su vrhunski stručnjaci i rade to savršeno. Znaju da je svih strah i jako su pažljivi, sve su mi govorili šta će mi raditi da se ne bojim, pitali me da li me nešto boli, i sve 5 puta 5. Ideš u dobre ruke a to ulijeva povjerenje. I naravno BOLI NEMA.

Sretno!

diobun
10.04.2008., 16:13
hvala na potpori :)

Gutaperka
10.04.2008., 16:57
ne brini i budi u miru,istina je da se ponekad zna dogodit komplikacija ali ne tako često kao što ljudi misle.Obično se čuju loša iskustva,dovoljno je nekoliko takvih da o tome govore i pišu na forumu pa da se ljudi uplaše i da svi misle da je vađenja umnjaka katastrofa.A niko ne zna koliko je bilo vađenja umnjaka koja su glatko prošla bez nekih većih problema.Na ukupan broj vađenja umnjaka oni s kojima je bilo problema su samo kap u moru pa se stoga ne treba bojat.A danas uz dobar antibiotik i analgetik(po mogućnosti Voltaren ili Diklo rapid) komplikacije su svedene na minimum

Piggy
10.04.2008., 21:13
A ja izila govno šta sam ga išla vadit. Poremetilo mi osjet na toj strani i već mi ja tako 3 g.

Gutaperka
10.04.2008., 21:18
A ja izila govno šta sam ga išla vadit. Poremetilo mi osjet na toj strani i već mi ja tako 3 g.
ti očito spadaš u onu kap u moru,nekoga i to potrefi.
Jesi probala sa masažom,B complexom i IC lampom?U dosta slučajeva pomogne,pogotovo kombinacija ovoga

Aubrey
10.04.2008., 21:29
ja idem sutra ujutro. :cheer: jedva čekam rješit se tih gadova. jednog po jednog. al ne idem na kirurgiju, nego kod svog zubara. :ne zna:

Aubrey
11.04.2008., 12:03
ok. ovo je strašno. strašno. :cry: cijela lijeva strana lica mi je otekla. anestezija je popustila i boli jako. :( nije mi ništa sašiveno, otvorena rana. ne mogu otvorit usta od bola. a vadila sam ga 2 sata.

Gutaperka
11.04.2008., 12:46
ok. ovo je strašno. strašno. :cry: cijela lijeva strana lica mi je otekla. anestezija je popustila i boli jako. :( nije mi ništa sašiveno, otvorena rana. ne mogu otvorit usta od bola. a vadila sam ga 2 sata.
to nije ništa neuobičajeno,hladni oblozi i analgatici,pretpostavljam da već piješ antibiotike.Ako je trajalo 2 sata onda je očito bila komplicirana situacija i vađenje pa ne čudi što boli i što je oteklo.Samo se pridržavaj uputa stomatologa i proći će najbrže i najbolje moguće

Aubrey
11.04.2008., 15:08
to nije ništa neuobičajeno,hladni oblozi i analgatici,pretpostavljam da već piješ antibiotike.Ako je trajalo 2 sata onda je očito bila komplicirana situacija i vađenje pa ne čudi što boli i što je oteklo.Samo se pridržavaj uputa stomatologa i proći će najbrže i najbolje moguće

hvala. ništa ne pijem. :confused: samo već 4 sata pljujem krv. i bojim se nešto pojest da mi ne upadne u tu rupu. strašno

Gutaperka
11.04.2008., 16:00
hvala. ništa ne pijem. :confused: samo već 4 sata pljujem krv. i bojim se nešto pojest da mi ne upadne u tu rupu. strašno
s obzirom da je to ipak operacija i da se često kost poprilično reže to je normalno,pogotovo što je jutros rađeno.Ipak je to rana

diobun
11.04.2008., 18:42
2 sata???? ajme sad si me isprepadala. ma kako tako dugo? gdje si to radila? ali to da ti je lice oteklo je normalno, pa kad ti samo popravlja zub zna oteknut. i da boli kasnije isto znam.

meni je bol u zubu nestala, znaci da se "smirio" zub, no pocet ce on gurat van opet... problem s mojim je sto ne moze izac jer mu sedmica neda.

http://img443.imageshack.us/my.php?image=zubef3.jpg

ovako bi to nekako na rengenu izgledalo ( ne znam crtat)!!

diobun
11.04.2008., 18:45
Aubrey, ne znam di zivis, ali u Rijeci na hitnoj su jako dobri. ako ne mozes od bolova zivjet odi i napikat ce te lijepo :)

Aubrey
11.04.2008., 19:12
@diobun- kod zubara svog. htio je zub u komadu izvadit a nikako se nije dao pa ga je nakon 2 sata metodom povuci-potegni napokon isčupao. 6 injekcija i tako to :) super iskustvo :D nakon sat vremena sam počela plakat jer je prva anestezija popustila (bar se meni tako činilo) i bio mi je već pun k svega. vidim da tvoja osmica raste u sedmicu. meni nije bilo tako. svi moji umnjaci (bili)su zdravi i ravno rastu i ogromni su. vadim ih jer nema mjesta i grizem se u obraze.
a svaki put kad odem na hitnu (ko neki hipohondar zvučim :D ) kažu mi da odem doma ako ne umirem :ne zna:
ti ćeš to isto morat vadit :cheer: živjeli

diobun
11.04.2008., 19:16
cek, je ti izrastao umnjak bio ili je bio u mesu?
pa jbt kakav je to zub bio da 2 sata :(

dep
14.04.2008., 16:40
Meni je identična situacija kao i tebi (osmica upire u sedmicu). Nemam nekih problema osim kaj mi povremeno zna meso iza sedmice lnateči. Tada osjećam pritisak sve dok se oteklina ne otvori i nešto izcuri van (bljak). Poslje se normalizira i miran sam duže vrijeme.

To tako traje već barem 15 god. i sad me moj zubar nagovara da idem to riješit u bolnicu Dubrava.

Obećal sam da hoću, ali......

sistermary
14.04.2008., 19:54
@diobun- kod zubara svog. htio je zub u komadu izvadit a nikako se nije dao pa ga je nakon 2 sata metodom povuci-potegni napokon isčupao. 6 injekcija i tako to...

jebote, al te izmesario!
i jos te nije ni zasio..

ja sam imala savove pa mi je prvu noc cijelo vrijeme krvarilo, mogu mislit kako je tebi..

sistermary
14.04.2008., 20:22
Toplo preporucam dr. Kocjana u Rijeckoj bolnici na celjusnoj kirurgiji.

Vadila sam obadva donja umnjaka kod njega, u razmaku od godine dana.

Izrasli su ali ostali u mesu, tako da se vidio samo mali vrh zuba.
Morao je razrezati meso da ga dohvati.

Postupak je bio slijedeci:
Najprije anestezija-inekcija skroz iza u celjust, tako da sam ju zapravo osjetila kao u grlu. Jako nelagodno, ali su i sestra i doktor bili jako ljubazni i cijelo vrijeme su mi pricali sta ce slijedece napraviti i sta bi trebala osjetiti.
Prva anestezija nije ulovila do kraja pa sam dobila jos jednu, koju ne osjetis jer prva vec djeluje. Meni je to bio najgori dio.

Nakon toga, sa instrumentom za vadjenje (da ne kazem klijestima) uz malo potezanja lijevo-desno, doktor je iscupao zub. Pri tome osjecas samo pritisak koji ti se stvara radi potezanja.

Nakon toga su mi zasili ranu. Gledas kako ti stavlja onu iglu i konac u usta i to je meni zivi uzas, ali zapravo tu nista ne osjecas. Dobijes tampon i ides doma.

Za prvi zub cijeli postupak je trajao pola sata, a za drugi zub, sat vremena jer sam ga vadila tek nakon godinu dana pa je valjda narastao veci, tako da ga je morao razbiti na pola (to napravi sa slicnom brusilicom kao kad ti popravlja zub) i samo cupanje je duze trajalo jer je valjda korijen bio dublji. Zato preporucam idite sto prije to rijesiti.

Piggy
14.04.2008., 20:48
ti očito spadaš u onu kap u moru,nekoga i to potrefi.
Jesi probala sa masažom,B complexom i IC lampom?U dosta slučajeva pomogne,pogotovo kombinacija ovoga

Aha. Zaboravi.

Gutaperka
14.04.2008., 21:08
Aha. Zaboravi.
nezgodno,tebe je baš potrefilo

sistermary
15.04.2008., 07:48
Jos samo da napomenem da mi je moja zubarica dala antibiotike koje sam pocela uzimati vecer prije zahvata.
Mislim da to dosta ubrzava zacjeljivanje rane.
I odmah cim sam dosla doma sam stavila hladan oblog, jos dok anestezija nije popustila i kasnije ih izmjenjivala nonstop. Ublazava bolove ali je bitno i radi oticanja.
Znam neke ljude kojima je nakon zahvata jako nateknuo obraz.

Isto tako, nakon zahvata dobijes pismene upute od doktora gdje pise da moras stavljati hladne obloge i da se prvi dan nebi trebalo jesti, niti ispirati usta, tj. nedozvoliti da ista dolazi na ranu.

Zato mi nije jasno, netko je ovdje rekao da je mogao jesti nakon dva sata. To mora da je bio neki jako maleni umnjak, koji je izasao van kao obican zub. Mislim da su i takvi u manjini isto kao i ovi sto im se zakomplicira.

Piggy
15.04.2008., 19:22
nezgodno,tebe je baš potrefilo

A štaš sad, sritna sam da nisam zbog njihovog nemara glavu izgubila.

Gutaperka
15.04.2008., 19:49
A štaš sad, sritna sam da nisam zbog njihovog nemara glavu izgubila.
super da te barem nešto veseli u svemu :) da nije sve crno

Splenda
16.04.2008., 18:54
jel se netko od vas oglušio na savjet ortodontice za vađanje umnjaka?
kako je prošlo? jel vam je taj nesretni umnjak poremetio zubiće koji su bili doveden u red? i u kojoj mjeri? neprimjetno, ili je učinio velike pomake?

meni je ortodontica rekla da izvadim donji desni umnjak,a zubarica da nema potrebe, da ima dovoljno mjesta, i nek ga idem vaditi jedino ako mi počne smetati. a on mi za sada ne smeta. nekako bi se radije priklonila ovoj bezbolnijoj odluci.

molim ne šaljite ovo na temu o vađenju umnjaka jer je ovo nevezano sa samim zahvatom, i oporavkom.

Splenda
17.04.2008., 17:16
dajte ljudi, zar nitko? baš nitko?
:mama:

scrat5645
24.04.2008., 10:14
Moje iskustvo je da ga trebaš izvaditi, ako zaista nema mjesta. Ja sam čekala i izbjegavala i na kraju sam moral izvaditi oba umnjaka na donjoj čeljusti i kako to nisam napravila na vrijeme poremetili su mi se donji zubi i to na sredini, vjeruj mi da se vidi jako.:( Jedan sam izvadila prije godinu i pol a drugi jučer. Trebala sam već odavno izvaditi oba i ne bi imala poremećen raspored nego ravne zube a i izbjegla bi mnogo upala i bolova koje sam imala godinama svakih par mjeseci:(
Grozno je znam ali ako stvarno nema mjesta napravi to što prije

scrat5645
24.04.2008., 10:20
ja sam jučer vadila umnjak i morali su mi šivat, da li boli vađenje konaca?

Piggy
24.04.2008., 15:24
Nije.

Piggy
24.04.2008., 15:26
Ja sam trebala ići vaditi gornji, ali od straha i prethodnog lošeg iskustva nisam htjela. Malo se pomaklo sve prema naprijed, ali zubi su super posloženi tako da se i ne primjeti.

Splenda
24.04.2008., 15:59
Moje iskustvo je da ga trebaš izvaditi, ako zaista nema mjesta. Ja sam čekala i izbjegavala i na kraju sam moral izvaditi oba umnjaka na donjoj čeljusti i kako to nisam napravila na vrijeme poremetili su mi se donji zubi i to na sredini, vjeruj mi da se vidi jako.:( Jedan sam izvadila prije godinu i pol a drugi jučer. Trebala sam već odavno izvaditi oba i ne bi imala poremećen raspored nego ravne zube a i izbjegla bi mnogo upala i bolova koje sam imala godinama svakih par mjeseci:(
Grozno je znam ali ako stvarno nema mjesta napravi to što prije

ajme. grozno.:grli:

izgleda da ću morati.a baš sam se nabrijala da neću, kad sam čitala o kliještima, vađenju pa gnojenju rane.uf. :(

Splenda
24.04.2008., 16:00
Ja sam trebala ići vaditi gornji, ali od straha i prethodnog lošeg iskustva nisam htjela. Malo se pomaklo sve prema naprijed, ali zubi su super posloženi tako da se i ne primjeti.

i meni su bitniji gornji zubi. donji mi se praktički ni ne vide kad se nasmijem, imam takvu građu usta. :)

Normala00
21.05.2008., 07:23
Molim vas, racit mi kako da se rješim bolova od izbijanja umnjaka?
Postoje li nekakve tablete ili nešto slično. Cijelu noć nisam oka sklopio.:mad:

Normala00
21.05.2008., 07:44
Someone, anyone?:(

ledena19
21.05.2008., 08:25
Molim vas, racit mi kako da se rješim bolova od izbijanja umnjaka?
Postoje li nekakve tablete ili nešto slično. Cijelu noć nisam oka sklopio.:mad:

Možeš koristiti neke tablete protiv bolova. To ti najbolje tete u apoteci preporuče, obzirom na mjesto gdje te boli.

Pokušaj kupiti Povidon jodid, raditi otopinu (nije komplicirano) i promućkati u ustima. Smanjuje upalne procese.
I osim toga, ja sam kupovala one kapi kojima se mažu desni malim bebama kada im izbijaju zubi. Djeluju lokalno na mjestu gdje niče zub, i mogu malo olakšati cijelu priču. Zvale su se Dentinox, ne znam ima li ih još u ponudi, ali u apoteci će ti svakako znati preporučiti.
Svakako pažljivo prati stanje, može biti poprilično komplicirano ako zub nema dovoljno mjesta. Posjeta stomatologu je obavezna. Okolno tkivo se može upaliti, čak do nekroze tkiva (meni se dogodilo, tako da sam završila na penicilinima :( )

Nadam se da će ti barem nešto biti od pomoći. Nisam stomatolog, ovo je sve iz vlastitog iskustva kod nicanja umnjaka...

Gutaperka
21.05.2008., 22:03
Voltaren ili Diklo rapid su svakako analgetici izbora u tvom slučaju.Ako zbog ih nekog razloga ne možeš koristit onda uzmi Lekadol

Amethyst
21.05.2008., 22:16
Meni isto rastu , ustvari rastu već par godina ..ono krene pa stane i tako u krug :rolleyes:
Bila kod stomatologa kaže ne treba ih vaditi ima sasvim doboljno mjesta da " izrastu" .
I tako s vremena na vrijeme kad počnu gurati prema van , mažem si taj dio sa kapima koje sam uzela u ljekarni , a kad počne boliti Volataren čepiće .
Ja bi njih rado povadila , ali stomatolog neće ni da čuje za tu opciju :ne zna:

bubicaa
21.05.2008., 22:31
Amethyst - i kod mene ista situacija. meni raste jedan zub već valjda zadnje 4 godine... mislila sam da sam jedina takva...
ali prije tjedan-dva je baš krenuo jače izbijati, i boljelo me zubno meso, i čeljust i sve... kao nikad prije. nisu mi pomogle nikakve tablete. jednostavno sam morala čekati da izbije taj dio zuba.
samo što ja radije to otrpim, ne bih htjela vaditi umnjake...

jamie84
22.05.2008., 14:57
Ja sam morao sva 4 vaditi. Navodno da zadržim lijep osmijeh jer bi inače sve pogurali naprijed. Također, učestalo se kvare, teže održavaju i najpodložniji su bolestima. Ako možeš, vadi to van - i nikad više problema s njima do kraja života.

Ako ne želiš vaditi, preporučam ti da se ne kljukaš lijekovima. Provjeri kod zubara rastu li u pravom smjeru, je li neka upala možda u podlozi, a ako je samo pitanje rasta, koristi nesteroidne antireumatike jer su najmanje štetni. U ljekarni će ti dati preporuku, ali ja ne bih uzimao ništa dalje od paracetamola (Lupocet/Plicet/...) - na faksu je cijela poanta farmakologije bila - što manje lijekova to bolje.

Chain
23.05.2008., 14:36
Ja sam morao sva 4 vaditi. Navodno da zadržim lijep osmijeh jer bi inače sve pogurali naprijed. Također, učestalo se kvare, teže održavaju i najpodložniji su bolestima. Ako možeš, vadi to van - i nikad više problema s njima do kraja života.

Ako ne želiš vaditi, preporučam ti da se ne kljukaš lijekovima. Provjeri kod zubara rastu li u pravom smjeru, je li neka upala možda u podlozi, a ako je samo pitanje rasta, koristi nesteroidne antireumatike jer su najmanje štetni. U ljekarni će ti dati preporuku, ali ja ne bih uzimao ništa dalje od paracetamola (Lupocet/Plicet/...) - na faksu je cijela poanta farmakologije bila - što manje lijekova to bolje.

samo mali update....niti jedna literatura u svijetu ne raspolaze dokazima da umnjaci uzrokuju guzvu na prednjim zubima...ilitiga tercijarnu kompresiju. Cak stovise, zapazeno je da postoji i u ljudi koji uopce nemaju umnjaka...

mihaelo
11.06.2008., 15:15
kad se moze umnjak vadit dal treba cekati da potpuno izađe van il se moze vadit u toku rasta il cak prije?

Chain
11.06.2008., 16:05
kad se moze umnjak vadit dal treba cekati da potpuno izađe van il se moze vadit u toku rasta il cak prije?

sve je moguce

gotovanka
12.06.2008., 07:06
ajme, sad ste me sjetili........vadjenje umnjaka za mene je bio pravi horror....
zapicili su mi dve injekcije protiv bolova,jedan me je , mislim da je bio med. tehnicar, drzao za glavu a zubar se nogom odgurivao od moje stolice kako bi zub mogao izvuc van.....kad sam izasla van prestrasila sam ljude jer mi je majica bila krvava, a faca zblesena.....usput sam izgubila neke papire,slike,karticu,.....nemam pojma kako sam dosla do busa i poslije doma.....
:zvrko: grozno.

dobro,dobro....tako je bilo meni. ne znaci da ce i vama. ne se bojat.:nono::w

prilika
12.06.2008., 13:12
Moj je savjet ako trebate ići na alveotomiju donjeg umnjaka, dakle operativno vađenje umnjaka da svakako odete u KB Dubrava, a nikako ne na Stomatološki fakultet. Meni su oba dva donja umnjaka bila položena vodoravno unutar kosti i tako su i počeli rasti i pritiskati zube ispred njih. Jedan je bio dublje, a drugi bliže površini. Prvo sam otišla operirati ovaj umnjak koji je bio dublje smješten u kosti jer me taj jače počeo boljeti, iako su oba dva istovremeno počela rasti. Moj tadašnji zubar rekao je da to treba operirati i da odem u KB Dubrava. Otišla sam sa mamom na Stomatološki fakultet i napravila sam veliku pogrešku. Prvo su odugovlačili operaciju i rekli su da me to možda uopće ne boli i da trebam popraviti sve ostale zube od kojih bi me u tom dijelu isto moglo boljeti, tako da je na kraju ispalo da sam popravljala i zube koje nije niti trebalo popravljati. Na kraju su me ipak operirali, operacija je dosta dugo trajala i puno su štelali po kosti, da bi na kraju slomili zub i izvadili ga u komadićima. Napočetku me vrlo malo boljelo nakon operacije, iako mi je dosta dugo bila otečena cijela ta strana lica nakon operacije, ali nakon jedno desetak dana kada se rana potpuno zatvorila i lijepo zacijelila je počeo užas. Užasno jaki, neizdrživi bolovi, više kao neko neprestano i jako pulsiranje. Povrijedili su mi glavni mandibularni živac za cijelu tu stranu čeljusti i ti neizdrživi bolovi su trajali par mjeseci.

Nakon toga sam se bojala ići operirati donji umnjak sa druge strane, ali ipak sam se odvažila i otišla na operaciju na čeljusnu kirurgiju u KB Dubrava, jedno godinu i pol nakon prve operacije. U KB Dubrava je super prošla operacija, premda je i taj umnjak bio bliže površine i bila je lakša operacija odnosno alveotomija. Zub je izvađen u komadu, nisam imala baš nikakve bolove, nisam bila niti uopće otečena u licu i stavili su mi puno modernije i tanje šavove koji se sami resorbiraju i otpadnu dva tjedna nakon operacije. Nakon prve operacije na Stomatološkom Fakultetu su mi stavili nekakve debele šavove koji su mi se urezivali u kožu i morala sam doći na vađenje šavova nakon 8 dana.

Dakle svakako odite u KB Dubrava jer su tamo puno veći stručnjaci koji se svakodnevno suočavaju i sa puno težim operacijama kao što su tumori u čeljusti i imaju svakako puno više iskustva nego oni na Stomatološkom faksu.

Inače za bolove u čeljustima je najbolji lijek protiv bolova Ketonal i to daju i u bolnici. Svakako nakon operacije staviti oblog od leda i to tako neko vrijeme držati prislonjeno na toj strani lica.

marty-bubica
13.06.2008., 11:21
A jel netko zna di se može brzo doći na red za vađenje umnjaka i to sa upuitnicom?

U Dubravi su me tek naručili za 09.09

prilika
13.06.2008., 12:18
Vjerojatno na Stomatološkom fakultetu možeš doći na red i prije 9. mjeseca i oni isto primaju uputnice, ali ne bi ti preporučila da tamo ideš jer su mene tamo jako loše operirali i imala sam dugotrajne neizdržive bolove kao posljedicu. Uputnice primaju i u Stomatološkoj poliklinici u Perkovčevoj, prije sedam godina sam tamo bila na pregledu kod jednog dosta starog oralnog kirurga, koji je pretpostavljam sada već u penziji, tako da ne znam tko tamo sada radi. Pretpostavljam da se tamo manje čeka na operaciju. Možda da odeš tamo na pregled, pa vidiš kako ti se čini kirurg. Na kraju nisam otišla na drugu operaciju tamo, iako sam već bila i naručena, ali sam se odjavila i išla sam u KB Dubrava na oralnu kirurgiju i mislim da je tamo najbolje jer je moja druga operacija tamo super prošla, bez ikakvih dugotrajnih bolova. U Dubravi sam bila na operaciji kod doc.dr. Macan, a na Stomatološkom fakultetu kod prof.dr.Kobler.

wavegame
13.06.2008., 14:00
žao mi je što sam tek sad vidjela ovu temu, ali dobro, bolje ikad nego nikad. i ja sam imala strašne bolove kod izbijanja umnjaka, i nikakve tablete nisu pomagale, znala sam uzimati i po 3-4 voltarena i 2-3 lekadola, i analgina, sve u isti dan, ali ništa. ni mrvicu lakše. dok mi stara nije donijela iz ljekarne gel koj ise daje malim bebama kad im izbijaju zubići :s:s
zove se calgel. i predobar je. slatkastog okusa, namažeš po mesu oko zuba, dobro dobro utrljaš to (ne treba puno staviti, samo paziti da se utrlja dobro), i za manje od minutu bolovi nestaju :s nešto predivno.. :top:

Jujigatame
13.06.2008., 15:21
Prilika
Profesori o kojima pricas su vrhunski strucnjaci.
Inace, ljudi nisu strojevi da svi uvijek rade besprijekorno ili da su svi pacijenti kao po udzbeniku pa nema nikakvih komplikacija. Na zalost, uvijek se nesto moze zakomplicirati, i u Dubravi i u Gundulicevoj, i kod prof. s 30god iskustva i kod friskog specijalista.

operacija je dosta dugo trajala i puno su štelali po kosti, da bi na kraju slomili zub i izvadili ga u komadićima
Postoje situacije gdje se mora razvaliti pol celjusti da bi dosao do zuba i gdje ga moras piliti da bi ga uspio izvaditi u dijelovima van. Nedavno sam imao takvo neugodno iskustvo. U Dubravi. Kod vrhunskog kirurga. I da, stavio mi je obicne "debele savove koji se urezuju". Bolilo me fest 3 dana, bio sam zesce naotecen 6 dana, pio antibiotike...ali Boze moj, to tako ide.
Ono sto hocu reci...ne mozes a priori rec "tamo valja i svi su super a tamo ne valja i nitko nista ne zna" :mig:

mya_7920
13.06.2008., 22:21
A jel netko zna di se može brzo doći na red za vađenje umnjaka i to sa upuitnicom?

Naručili? Nedavno mi je frend rekao da je samo došao s uputnicom, bez naručivanja, i odmah su mu ga izvadili.

Morat ću ih i ja vaditi, sva četiri (:() i uporno odgađam.

Što se bolova tiče, zubar mi je dao Kafetin i uspjela sam preživjeti. Najgore je bilo kada mi je streptokokna angina oslabila organizam, pojavile se afte po cijelim desnima i aktivirala se sva četiri umnjaka. :tuzni:

prilika
14.06.2008., 14:13
Jujigatame

Ja jako dobro znam kako je meni bilo nakon prve operacije, kakvi su to neizdrživi bolovi i znam da sam pogriješila što sam uopće išla na Stomaloški fakultet. I danas to mislim iako je od toga prošlo već 8 godina. Činjenica je da je i moj tadašnji zubar preporučio da idem u KB Dubrava, pa valjda on bolje zna jer se ipak susreće sa tim ljudima. Ne radi se tu samo o razlici u šavovima, to sam ja samo usput spomenula kao razliku. Radi se o neizdrživim neprestanim pulsirajućim bolovima koje sam imala i četiri mjeseca nakon te prve operacije. Zbog tih bolova sam propustila neke životne prilike. Inače to se zove neuralgija trigeminusa koju sam ja imala u najgorem obliku.

Kirurzi u Dubravi imaju puno više praktičnog iskustva, međuostalim oni sudjeluju kao oralni kirurzi i pri težim operacijama čeljusti zajedno sa maksilofacijalnim kirurzima. Ovi na Stomatološkom fakultetu su ipak više orijentirani prenošenju općeg znanja studentima, nego samim operacijama, tako da su oni više teorijski stručnjaci nego praktičari.

Meni su na Stomatološkom fakultetu prvo odgađali operaciju, ali ne zato što nije bilo slobodnog termina, nego kao po njihovom morala sam popravljati druge zube, iako sa drugim zubima nikada nisam imala većih problema. Nekako sam stekla dojam da im se i nije dalo upuštati u tu operaciju jer su bili svjesni da je dosta teška, pa su je zato odugovlačili. Mogli su me onda bolje uputiti u KB Dubravu, nego da su se upuštali u nešto što nisu bili sigurni kako će napraviti. Nakon operacije su rekli kako sam zapravo bila jako dobra za vrijeme operacije, s obzirom na težinu operacije. Inzistirali su da neko dođe sa mnom u pratnji, ali su rekli da idem doma već pet minuta nakon operacije. Po putu sam u autu gutala krv jer mi je jako krvarila rana, ali glavno da su se oni mene što prije riješili. Kada sam došla na vađenje šavova, rekli su mi da me tu nema šta boliti, kao da sam ja sve izmislila. Poslije sam bila kod drugog kirurga, pa čak i neurologa, koji su rekli da znaju da neuralgiju trigeminusa prate jaki pulsirajući bolovi kao što je bio i kod mene slučaj. Sama operacija se nekako i izdrži, a meni su puno gore bile posljedice nakon te prve operacije.

U KB Dubrava sam se ipak susrela sa puno boljim i ljudskijim pristupom. Zato je i druga alveotomija donjeg umnjaka u KB Dubrava puno bolje i jednostavnije prošla, bez ikakvih posljedica.

Jujigatame
14.06.2008., 16:33
Dakle zakljucili smo: kirurzi u Gundulicevoj su teoreticari koji zub vide dva put tjedno u pauzi od knjige i predavanja, a i to je neka laganica. Dakle neka nitko ne ide u Gundulicevu; s druge strane, u Dubravi su savrseni i bezgresni :top:

p.s. zao mi je sto si imala lose iskustvo ali ne mozes generalizirati, samo to hocu reci.

Chain
14.06.2008., 17:20
Jujigatame

Kirurzi u Dubravi imaju puno više praktičnog iskustva, međuostalim oni sudjeluju kao oralni kirurzi i pri težim operacijama čeljusti zajedno sa maksilofacijalnim kirurzima. Ovi na Stomatološkom fakultetu su ipak više orijentirani prenošenju općeg znanja studentima, nego samim operacijama, tako da su oni više teorijski stručnjaci nego praktičari.

ne pricat gluposti....ako ti se vec prica onda pricaj o stvarima koje ZNAS a ne o ovim gluparijama....jasno? jasno!
a samo tebi za info...ljudi koji su te operirali u Dubravi su tek nedavno tamo dosli iz Gunduliceve...aha...kaj sad???

prilika
15.06.2008., 10:59
Chain

Ti pričaš gluposti,a ne ja. Iznijela sam svoje negativno iskustvo koje sam doživjela u Gundulićevoj. Pristup pacijentu je tamo bio nikakav, samo je bilo bitno da se netko tamo ne uvrijedi od tih veličina. Uopće nije bilo bitno kako će moja operacija završiti i kakve će biti posljedice. Samo sam htjela naglasiti da se nisu niti trebali upuštati u moju operaciju, ako nisu bili sigurni da će to dobro napraviti. Pa radi toga su mi i odugovlačili operaciju iako je bilo dosta slobodnih termina. Bila sam tamo na operaciji i mislim da mogu o tome govoriti. Moj tadašnji zubar mi je isto preporučio da idem u Dubravu, valjda čovjek bolje zna to od tebe. Znam da su svi oni završili faks u Gundulićevoj, ali su se u Dubravi dodatno usavršavali i stekli novo stručno iskustvo. I na drugoj operaciji mi je bio kirurg koji u svakom slučaju nije tek nedavno došao iz Gundulićeve. Bolje pročitaj moj prijašnji post do kraja, a ne samo ono što si citirao. Ostatak mog prijašnjeg posta je puno važniji. Možda i ne razumiješ što sve tamo piše, pa zato tako govoriš i hvataš se samo ovoga što si citirao.

Krumpir
15.06.2008., 13:17
neuralgija trigeminusa koju sam ja imala u najgorem obliku.

Da to se može dogoditi kod tih operacija. I uvjeravan te da nema veze gdje si bila operirana, Gunduličeva, Dubrava, New York, LA, Berlin itd itd ta komplikacija UVIJEK postoji kod takovih zahvata. Jednostavno je zub položen preblizu živca te može doći do njegovog oštečenja odnosno dovoljno je da ga zagrebeš i da imaš probleme. I vjeruj mi kada ti velim da su i jedni i drugi jednako stručni.

Što se tiće tih dokotora tamo, da istina je drže se kao da su bogom dani. Odnosno stav 90% njih gore je takav.

Jujigatame
15.06.2008., 17:43
Chain
Ti pričaš gluposti,a ne ja...možda i ne razumiješ što sve tamo piše
Siguran sam, kolega sporije shvaca :rofl:
Samo sam htjela naglasiti da se nisu niti trebali upuštati u moju operaciju, ako nisu bili sigurni da će to dobro napraviti. Pa radi toga su mi i odugovlačili operaciju iako je bilo dosta slobodnih termina.
Jedan prof.Kobler nije siguran da moze izvesti alveotomiju pa odgadja zahvat i pregledava/popravlja druge zube za koje ti znas da su zapravo zdravi :s
...ali su se u Dubravi dodatno usavršavali i stekli novo stručno iskustvo Imam dojam da mislis kako u Dubravi rade, ne znam, nuklearnu fiziku? Studenti imaju vjezbe na obje lokacije. Specijalizanti rade na obje lokacije. Pacijenata svaki dan ima hrpu na obje lokacije. Vadjenje umnjaka je isto na obje lokacije. Istina, neke razlike postoje, Dubrava je u sklopu bolnice i mogu se obradjivati neki rizicniji pacijenti - u Gundulicevoj to cisto iz tehnickih razloga nije moguce.
Dakle, ako se dzubre izokrenulo duboko u kosti, moras razvalit kost, separirat zub, vadit ga van polugama i sta ja znam cime sve ne. Takva operacija nije njezna i nosi komplikacije - boli, alveolarni osteitis, infekcije, krvarenja, formiranje cista...nek me stariji kolege isprave ak sam kaj fulao. Naravno, moguc je slab odnos prema pacijentu, a i pogreske u radu; ljudi smo.
Ipak nije u redu da na temelju jednog iskustva generaliziras, omalovazavas i decidirano tvrdis kako ovi nista ne znaju, a oni su puno bolji i strucniji u svakom segmentu struke!

prilika
16.06.2008., 06:28
Nisam imala namjeru nikoga omalovažavati, a imena sam spomenula samo na jednom mjestu. Imena se spominju i na drugim mjestima i to ne samo u pozitivnom kontekstu. Pogledaj na žensko zdravlje i UZV, ali tu se spominju doktori medicine, a to nisam ja napisala i nije nitko reagirao, makar bi se to još više moglo shvatiti kao omalovažavanje. Inače riječ je samo o pregledu ultrazvukom, ali ne o operaciji.
Činjenica je da se u Dubravi napravi više operacija i to je normalno s obzirom da je to ipak bolnica. Baš zato je tamo bolje otići na operaciju i to je meni rekao i moj tadašnji zubar kada mi je preporučio da idem u Dubravu. Čovjek je inače završio isto Stomatološki fakultet u Zagrebu i nije smatrao to omalovažavanjem što mi je preporučio bolje mjesto gdje da odem na operaciju. Činjenica je da ja nisam imala nakon operacije nikakvu vanjsku upalu, gnojenje ili slično, pa čak nisam poslije operacije uzimala niti antibiotike. Svejedno bila sam jako otečena, kao da sam imala balon u ustima sa te strane, a i sa vanjske strane lica sam bila dosta plava. Nitko me ne može uvjeriti da ta operacija nije mogla bolje proći. Nakon operacije u Gundulićevoj nisu mi niti rekli da trebam stavljati oblog od leda kako bi spriječila otok, a u Dubravi su mi to odmah rekli. U Gundulićevoj su rekli da se uzima Voltaren protiv bolova, koji meni uopće nije djelovao, a u Dubravi preporučaju Ketonal koji ipak puno bolje djeluje na bolove u kostima nego Voltaren. Ima tu još razlika. Recimo pitala sam u Dubravi kada trebam doći na vađenje šavova, pa su se začudili što to pitam, kada sam već jednom bila na takvoj operaciji. U Dubravi su još prije 7 godina stavljali šavove za takvu operaciju koji se sami resorbiraju nakon nekog vremena. Nakon operacije u Gundulićevoj dobije se i kratka uputa, gdje piše doduše malim slovima da se u slučaju nekih većih komplikacija, koje mogu nastupiti kratko vrijeme nakon operacije javim u KB Dubrava. Pa zar nije onda bolje ići odmah na operaciju u KB Dubrava, bar znaš unaprijed kome ćeš se javiti u slučaju nekih komplikacija. I prije prve operacije sam išla redovito kod zubara. Naravno da sam išla popraviti te zube koji su oni zahtijevali prije prve operacije. Za jedan zub mi je zubar koji mi ga je popravljao poslije rekao da tu nije niti trebalo stavljati plombu jer se moralo pola zuba izbušiti koji je cijeli bio zdrav, ali i za taj zub su mi u Gundulićevoj rekli da ga treba popraviti. U Dubravi mi uopće nisu gledali druge zube, nego su mi samo nastojali pomoći zbog problema zbog kojega sam se tamo i javila.

marty-bubica
16.06.2008., 07:26
Naručili? Nedavno mi je frend rekao da je samo došao s uputnicom, bez naručivanja, i odmah su mu ga izvadili.:tuzni:

Ma to mi uopće nije jasno.Prvo kad sam ih zvala rekli su mi da samo dođem i ako je sve ok odmah vade.A kad sam došla prvo mi je rekao da će mi samo prorezati meso da ima kud izaći pa ak ću imati problema da dođem ponovno,a ja nisam to htjela. Pa čovjeće što je veći problem nego da mi već dvije godine pokušava izaći pa nema kamo i dva puta sam pila antibiotik za njega.I onda me je tek za 09.09.naručio,a moj mi je zubar prije toga rekao da kirurzi ne žele vaditi umnjake ak za to ne postoji veliki problem,a ak to nije veliki ne znam koji je.I još su mi uputnicu uzeli tak da ne mogu ići nikam drugam.Moram opet kod svog zubara po uputnicu

ribica0603
21.06.2008., 18:25

nazalost to je tako...:flop:

ako je vadjenje "normalno" onda se zub vadi odmah...a ako je potrebna operacija onda se narucuje...
to je zato jer se u sali radi cca 8-10 operacija dnevno, a u ambulanti se obradi 50-60 pacijenata dnevno...

samo zato je narucivanje tako kasno...

naiva
21.06.2008., 21:05
imam pitanje- koliko tim umnjacima treba da niknu i zasto ih svi vadite?

ne znam...

Gutaperka
21.06.2008., 21:18
imam pitanje- koliko tim umnjacima treba da niknu i zasto ih svi vadite?

ne znam...

vade se samo onda kad prave probleme,a često prave probleme

Elaine123
22.06.2008., 22:03
A kaj kad se umnjak pokvari? Ja imam 2 zasad izrasla normalno, ali brijem da će se pokvarit. Teško mi ih je dohvatit četkicom dok perem tako da sigurno ne očistim ih temeljito ko ostale plus kaj umnjaci su općenito lošije kvalitete, ne? Znači ak mi se pokvari nema popravljanja nego čupanje? Tak sam nekaj čula pa da vidim jel točno.

GothicRomance
22.06.2008., 22:19
ja sam jednog iscupala jer mi se stalno kvario, a jos dva mi nekak cudno rastu (jedan u obraz, prek drugog mi je na pol meso) tak da cu vjerojatno i njih morat vadit kod zubara :(.

Chain
22.06.2008., 22:36
A kaj kad se umnjak pokvari? Ja imam 2 zasad izrasla normalno, ali brijem da će se pokvarit. Teško mi ih je dohvatit četkicom dok perem tako da sigurno ne očistim ih temeljito ko ostale plus kaj umnjaci su općenito lošije kvalitete, ne? Znači ak mi se pokvari nema popravljanja nego čupanje? Tak sam nekaj čula pa da vidim jel točno.

ukoliko normalno izrastu, dakle nema nikakvog razloga da se vade dok su zdravi, onda nema rrazloga ni da se vade dok se pokvare...
obavezno prvo pokusati odrzati zdravi i normalno pozicionirani umnjak u ustima sto je dulje moguce....a moguce je i dozivotno...naravno da je....a tek na kraju kao opcija dolazi ekstrakcija.

_Muki_
10.09.2008., 20:08
kada boli umnjaka nemora znaci da je zub meni je oteklo bilo meso oko umnjaka ja sam mislio da me umnjak boli
da raste kad ono upalo se meso iza umnjaka i umnjak nema mijesta da izraste i sada cu naj vjerovatnije morati
da rezem to meso iza umnjaka ovi zubari polako postaju mesari ziva istina uzas

*dalmatinka*
06.11.2008., 09:14
Evo ovako. Slučajno saznah (napravila ortopan) da mi desni donji umnjak leži horizontalno i naslanja se krunom na sedmicu, zub je čitavom dužinom ispod mesa. Koliko vidim na slici mislim da je većim dijelom u kosti. Donji lijevi umnjak mi je u normalnom položaju, malo viri i dao bi se izvući fiksnim aparatićem. Gornje umnjake nemam :s. Bila kod oralnog kirurga i ona kaže da ako mi ne smeta da ga ne diram, a ortodontica mi kaže da bi bilo bolje da ga izvadim jer će mi s vremenom uništiti i zdravu sedmicu pa ću onda morat vadit dva umjesto jednog zuba. Osobno bi više voljela tog gada izvaditi sad kad znam da je tu. U cijeloj zadarskoj županiji je samo 1 oralni kirurg (dr. Nevena Čmelik-Sinovčić). Kažu da je dobra ali mislim da se čeka i do 3 mj. za termin vađenja, i osim toga inzistirala bi na slonovskoj, a ne konjskoj anesteziji jer imam veliki strah i od moguće boli tijekom postupka, a još više svjesnog stanja dok oni to pilaju, povlače, čupaju i ne znam što još, a s obzirom da to plaća HZZO ne znam koliko su škrti na anesteziji.

Tražila sam po internetu neku privatnu polikliniku koja se bavi oralnom kirurgijom da to što prije obavim. Naišla sam na link za polikliniku Krhen (http://www.poliklinika-krhen.hr/kontakt.php) pa me zanima da li netko s njima ima kakvog iskustva. Nisam još kontaktirala s njima pa ne znam ni koliko se dugo čeka na termin ni cijenu (nije mi toliko bitna samo da se posao dobro obavi). Koliko sam malo prošvrljala po forumu uglavnom su ljudi išli u KB Dubrava, Kliniku za stomatologiju KBC-a Zagreb i stomatološku polikliniku u Perkovčevoj. Znam da su iskustva ljudi različita i da je sve to individualno od neš ti nije to ništa do ajme majko ubij me.

Chain
06.11.2008., 10:04
svima su ti iskustva razlicita...
ali nemoj se brinut za anesteziju...jer...
ne moze ti neko bit vise ili manje skrt...
anestetici dolaze u malim bocicama i za jednu su uporabu, a u spricu se uvlaci cijeli sadrzaj bocice...
tako da stomatolog nema nikakve koristi ako ti ne da pola tog anestetika jer ce ostatak svejedno bacit. Tako da je i njemu lakse radit ako tebe manje boli pa si mirna nego da skaces po stolcu. Osim toga, ta tvoja horizontalno polozena osmica mora na operaciju, a to se narucuje i ceka svugdje. Privatno naravno manje. Ali ako se i ceka 3 mjeseca, nece tebi ta osmica nista napravit sedmici u tako kratkom roku.

Jujigatame
06.11.2008., 19:55
Sam zahvat ti nije strasan, tog se uopce ne moras bojati jer ne osjetis nikakvu bol i ugl.nista ne vidis jer ti prekriju lice da im bude "cisto" radno polje.
Samo cim izadjes s operacije kreni rokat Neofen forte (ili sta ti vec da) -
ja sam se malo frajerisao, reko da vidim koliko to moze boliti...e kad je anestezija nakon sat popustila....JAO! :)
Imaj i antibiotike pri ruci; meni je uvazeni profesor rekao "ma nema problema nece ti trebati" ali su itekako zatrebali. Hladne obloge isto od pocetka, moze se desiti da dosta naoteknes ako te malo vise razdrvare, ali to prodje za koji dan, nista strasno osim sto cudno izgleda. I pripremi si meksu hranu, zapravo tekucu za pocetak, cokolino ili tak nes. ;)

deniKID
03.02.2009., 13:50
pozdrav!
zadnjih nekoliko dana imam problema s gornjim desnim umnjakom, naime osjećam neko uklještenje u vilici, a bol se prebacila i na uho... da li je to normalno kod rasta umnjaka (imam 20 godina, sva 4 su koliko toliko provirila neki više neki manje) ili bi trebao do zubara da ih povadim?

Gutaperka
03.02.2009., 14:01
pozdrav!
zadnjih nekoliko dana imam problema s gornjim desnim umnjakom, naime osjećam neko uklještenje u vilici, a bol se prebacila i na uho... da li je to normalno kod rasta umnjaka (imam 20 godina, sva 4 su koliko toliko provirila neki više neki manje) ili bi trebao do zubara da ih povadim?

na pregled svakako a jel ih treba vadit to će procijenit stomatolog.Meso oko umnjaka se često zna upalit i često je dovoljno odstranit taj višak mesa da sve bude ok.A ponekad treba vadit sam umnjak,sve ovisi od situacije do situacije

deniKID
03.02.2009., 14:19
na pregled svakako a jel ih treba vadit to će procijenit stomatolog.Meso oko umnjaka se često zna upalit i često je dovoljno odstranit taj višak mesa da sve bude ok.A ponekad treba vadit sam umnjak,sve ovisi od situacije do situacije

mene ne voli sam zub, kad četkicom prelazim preko njega ništa ne osjećam, samo uklještenje u vilici, sad već manje, ali tupa bol kod spoja vilice i uha boli :/

ok... hvala

dolores72
13.02.2009., 23:42
ajmee majkooo mila pa to je strašno!!!
umirem od same pomisli na vadjenje tih stvorova!!
a meni ne da je niko jedan umnjak ili dva nego sva četiri!!
sa desne strane gornji i donji su vani nikli su valjda ravno, stim da gornji gad nije ni niko pravo a vec se pokvario pa ga je moj zubar blombirao.
al sa lijeve strane imam problem, gornji je po mojoj procjeni nikao ravno i isto je kvaran i zubar mi kaze da je on za van, pa sta ga ne blombira?! a donji sa lijeve strane je isto nikao nagnut je prema van prema vilici i od njega me grlo boli, nemogu ni otvorit usta poprave jer me boli. sad je malo stao. osjećam se koma! pred par dana sam ko narkoman pila tablete protiv bolova i uporno govorim muzu "ma ne trebam ići zubaru, ma ne boli to mene!" a on cim se mrdne a ja tabletu i sretna ko beba sa nekim kofol smajlom jer nemogu se ni smijat :-((

dolores72
13.02.2009., 23:45
samo da napomenem da sam inace prije tih stvorova imala stvarno lijepe zube a ovo mi ih poguralo ne jako ali je. i imam dozivljaj da ce mi se od tog guranja svi zubi pokvariti. :-(
trebam ići vadit, znam. al toliko me strah da je to nenormalno!! ja ću prije popit praksiten!!

Chain
14.02.2009., 00:27
ajmo mali kreš kors......

UMNJACI NISU ODGOVORNI ZA GUZVANJE PREDNJIH ZUBICA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gutaperka
14.02.2009., 08:47
ajmee majkooo mila pa to je strašno!!!
umirem od same pomisli na vadjenje tih stvorova!!
a meni ne da je niko jedan umnjak ili dva nego sva četiri!!
sa desne strane gornji i donji su vani nikli su valjda ravno, stim da gornji gad nije ni niko pravo a vec se pokvario pa ga je moj zubar blombirao.
al sa lijeve strane imam problem, gornji je po mojoj procjeni nikao ravno i isto je kvaran i zubar mi kaze da je on za van, pa sta ga ne blombira?! a donji sa lijeve strane je isto nikao nagnut je prema van prema vilici i od njega me grlo boli, nemogu ni otvorit usta poprave jer me boli. sad je malo stao. osjećam se koma! pred par dana sam ko narkoman pila tablete protiv bolova i uporno govorim muzu "ma ne trebam ići zubaru, ma ne boli to mene!" a on cim se mrdne a ja tabletu i sretna ko beba sa nekim kofol smajlom jer nemogu se ni smijat :-((

baš imaš pravi nick za ovu situaciju,dolores (bolovi) :zubo:

Šalu na stranu,gornje umnjake nije problem izvadit kao što je to slučaj s donjima.A i donji ne moraju bit problem,sve ovisi di se nalaze u odnosu na kost i o korjenu.Ako su ispod kosti ili ako je neki komplicirani korjen onda one priče o problemima nakon vađenja stoje.Ali u puno slučajeva donji umnjak se izvadi bez nekih većih poteškoća pa se ne trebaš tresti od pomisli na vađenje.A kad ih izvadiš problemi s upalama oko umnjaka i s otvaranjem usta su riješeni zauvijek.

Sad sama odvagni šta ti je veći problem:te upale koje te muče s vremena na vrijeme ili jednokratna operacija vađenja umnjaka s kojom se rješava taj problem s upalama.Tj. jel ti lakše otrpit jednom vađenje umnjaka ili povremene upale u tom području sa svime šta te upale donose(dolores tj.bolovi,nemogućnost otvaranja usta,...)

ledolinica
15.02.2009., 19:50

hmm.. kak ne? ak nemas bas mjesta, izadu ti umnjaci i najbolje da ce sve ostat kak je i bilo.. mda...mos mislit pa trebaju si napravit mjesta i nece ic iza ak nema mjesta, nego ce si naprijed stvorit pomicanjem ostalih (prednjih)...
bar si ja tak mislim..

bitchy-as-usual
15.02.2009., 20:09
ako mislis nositi aparatic preporucam ti da odes prvo ortodontu..jer ja sam ih trebala vaditi prije nosenja aparatica.. i isto sam se bojala i nisam htjela..pa sam prvo otisla ortodontici koja je na kraju rekla da ne moram vadit umnjake uopce nego cetvorke zbog aparatica tako da sam se tog ipak rijesila bez vadenja

neki dan mi se upalilo zubno meso oko umnjaka i boljelo je za popizdit.. odi podhitno zubaru da ti prepise antibiotik jer bez toga ne moze.. meni je sad bolje i trenutno sam na antibioticima

bitchy-as-usual
15.02.2009., 20:11

oprosti, ali je ovo čista glupost.. meni su se donje jedinice zguzvale jedna na drugu unutar nekoliko mj jer imam malu i usku čeljust, moram nositi aparatic i nemam mjesta za umnjake,... kako su se poceli gurati van tako su mi zgurali gornju dvojku i doljnje jedinice.. tako da ti to ne stoji..

sada nosim aparatic i umjesto umnjaka vadim četvorke..

Gutaperka
15.02.2009., 21:22
oprosti, ali je ovo čista glupost.. meni su se donje jedinice zguzvale jedna na drugu unutar nekoliko mj jer imam malu i usku čeljust, moram nositi aparatic i nemam mjesta za umnjake,... kako su se poceli gurati van tako su mi zgurali gornju dvojku i doljnje jedinice.. tako da ti to ne stoji..

ja bi se ipak složio s kolegom Chainom da umnjaci nisu odgovorni za gužvanje prednjih zubi,niko od nas to nije izmislio nego su to zaključci moderne ortodoncije

bitchy-as-usual
15.02.2009., 21:38
gle ja valjda znam kako su mi zubi izgledali i zašto sam se odjednom odlucila na aparatic.. inace ga ne bih nosila da se to nije dogodilo..prije umnjaka sam imala "normalne zube" .. odkad su poceli izbijati "aktivno" zadnjih par mj zubi su se nagurali jedan na drugi..

reci kako to odjednom ako oni nisu krivi za to?? a meni je sama ortodontica rekla da je to zbog njih!! a to mi je rekla i zubarka i drugi ortodont kojem sam isla na razg.. nesto tu ne stima

yin yang
15.02.2009., 23:49
Yes,pliz Gutaperka molim te objasni nam malo više.
Moji su donji zubi oduvjek nagurani i izgledam kao vampir :D ;(srećom ne vide se baš);umnjak dolje je počeo rasti prije neznam ni sama koliko godina al sad je veliki i ne raste,samo se kvari.Ja sam slučaj s horizontalnim skroz na sedmicu.. Znači,zubeki su valjda oduvjek nahero zbijeni,al umnjak taj sporan je star ne više od 5 godina.I sad,hoće li vađenje njega malo i prednje poravnati ili neće uopće.
Možda je nekome zbilja mala čeljust pa krivi zubi nemaju veze s umnjacima,a nekima ima :ne zna: ??

O zašto nam uopće rastu,kao da nismo dovoljno pametni :s ,mrzim ih :mad:

Chain
16.02.2009., 00:54
hmm.. kak ne? ak nemas bas mjesta, izadu ti umnjaci i najbolje da ce sve ostat kak je i bilo.. mda...mos mislit pa trebaju si napravit mjesta i nece ic iza ak nema mjesta, nego ce si naprijed stvorit pomicanjem ostalih (prednjih)...
bar si ja tak mislim..

stara prica koja se pokazala netocnom onog trena kad su skuzili da se zubi naprijed guzvaju cak i ljudima koji nemaju niti jednog umnjaka.
Ne zna se tocno zasto se to desava

Chain
16.02.2009., 00:56

pa vidi mozda i je glupost...ali ti pretpostavljas a ja sam apsolvent na stomatologiji, a ovo sto govorim je nesto sto se predaje na seminarima ortodoncije...sta mislis ko je u pravu...ti ili profesori s fakulteta?

Chain
16.02.2009., 01:07
Evulucija...davno davno prije, u dobra stara vremena kad su ljudi trgali meso zubima i zvakali hrano kako spada, celjusti su bile vece i jace...samim time i ljudska celjust je mogla imati vise zuba. Vjerovali ili ne, tako je i bilo.
No, moderni nacin zivota je odradio svoje...nema vise potrebe za divljackim zvakanjem i trganjem hrane jer se papa hrana tipa mc donalds, koju prakticki mozes sazvakat i bez ijednog zuba u ustima.
Svako tijelo u prirodi reagira na jednom principu...a taj je...ako mu nesto ne treba, tijelo to odbacuje. Koliko brzo ce to tijelo odbaciti moze trajati jako kratko, ali isto tako i jako dugo. Ovisi samo koliko se brzo mijenjaju navike i funkcije odredenih sustava....tako i mastikatornog.

Umnjaci tako danas nekome rastu, a nekome ne...ali to nije glavni razlog pomicanja zuba u usnoj supljini. Postoji ih jos par a za koje vi ne znate...jer nije da sjedite doma i trazite strucnu stomatolosku literaturu po netu.

s druge strane...na veliku zalost, kao i u svim profesijama, tako i u stomatologiji, postoje ljudi koji ne prate moderne trendove i znanstvena istrazivanja, ili im se ne da objasnjavati nesto komplicirano....ili ti jednostavno kazu neku staru teoriju samo da te skinu s dnevnog reda....ili imje problem reci...NE ZNAM!

Ali....umnjaci ne uzrokuju guzvanje prednjih zuba. Zasto se to desava...ne zna se.

Chain
16.02.2009., 01:11
a inace...na vasu zalost, zubi se guzvaju ko za vraga otprilike u isto vrijeme kada rastu umnjaci. Zato se to povezivalo sa njima. Ali u periodu kada umnjaci izlaze, tijelo je jos vrlo mlado, hormonski itekako aktivno, i dalje raste i razvija se....uzrok mozda moze biti nesto sasvim trideseto....

pionir
16.02.2009., 01:43
ne znam,mene je zubar prije 7-8 mjeseci pitao jel mi se ne gužvaju ovi dolje zbog umnjaka... tad nisam to primijetio...za koji mjesec jesam,donje jedinice se nabile,a i ostali........e sad,ovdje vidim da to nije zbog umnjaka.......onda je moj zubar zaostao.......

pitanje: ako povadim umnjake, da li se može stavit kakav aparatić, a da se ne vade još neki? pretpostavljam da ne...jer vidim da neki ovdje kažu da se četvorke vade....ne bih hvala....jel se to onda s vremenom skroz stisne pa se taj manjak četvorki ne vidi? nisam upućen pa su pitanja možda malo glupa.........

bitchy-as-usual
16.02.2009., 09:58
chain meni su ortodonti znaci ne studenti i apsolventi rekli da je to radi umnjaka.. k vragu tko je sad u pravu student ili ortodont.. nemoj misliti da te podcjenjujem ili nešto..ali ako mi nešto kaže stručnjak, u ovom slučaju ortodont vjerovat ću mu jer vjerujem da zna svoj posao... kazes da se zubi gužvaju kad rastu umnjaci, ali umnjaci nisu krivi i ne zna se zašto je to tako?? e pa to se meni dogodilo.. zubi su bili ok i počeli rast umnjaci jedinice se zgužvale dvojka otišla skroz unutra.. govorim za obje čeljusti... i naravno kad sam vidla što se dogodilo odlučila sam se na aparatić.. istina je da imam užasno malu čeljust a velike zube... i svi su mi zubari i ortodonti to rekli i još su nadodali kako je meni jedino rješenje vaditi zube..ali da nemam koristi od vađenja umnjaka nego da moram vadit četvorke

pionir ovisi o slučaju.. meni vađenje umnjaka neće pomoći i dobro da ih nisam išla vadit jer bih onda vadila 7 zdravih zubića :horor: moram vaditi četvorke, moja frendica je vadila šestice.. u biti kako je meni rečeno vade se zubi koji imaju "najmanju korist", koji su pokvareni ili tako nešto.. meni nijedan nije pokvaren i svi su zdravi..ali jbg odluka je da četvorke idu van..

aparatic sam stavila prije 12 dana i nisam jos vadila zube.. ortodontica je rekla da će vaditi tokom terapije kada ona po pomicanju mojih zubi (ili što već gleda) odredi da trebaju van..
ne moraš se brinuti ..na onom mjestu di su ti bili zubi, bit će ti rupe neko vrijeme i onda će njih aparatić stisnuti..i više neće biti rupa.. nego lijepi poslozeni zubići.. period koliko otprilike treba da se rupe popune je nekih 3 mj kako je meni rečeno.. još ti ne mogu potvrditi da li je tako ili da li treba više vremena ali nije to tako strašno..ima i gorih stvari

ako želiš lijepe i zdrave zube stavit ćeš aparatić :)

Chain
16.02.2009., 10:31
chain meni su ortodonti znaci ne studenti i apsolventi rekli da je to radi umnjaka.. k vragu tko je sad u pravu student ili ortodont.. nemoj misliti da te podcjenjujem ili nešto..ali ako mi nešto kaže stručnjak, u ovom slučaju ortodont vjerovat ću mu jer vjerujem da zna svoj posao... kazes da se zubi gužvaju kad rastu umnjaci, ali umnjaci nisu krivi i ne zna se zašto je to tako?? e pa to se meni dogodilo.. zubi su bili ok i počeli rast umnjaci jedinice se zgužvale dvojka otišla skroz unutra.. govorim za obje čeljusti... i naravno kad sam vidla što se dogodilo odlučila sam se na aparatić.. istina je da imam užasno malu čeljust a velike zube... i svi su mi zubari i ortodonti to rekli i još su nadodali kako je meni jedino rješenje vaditi zube..ali da nemam koristi od vađenja umnjaka nego da moram vadit četvorke

pionir ovisi o slučaju.. meni vađenje umnjaka neće pomoći i dobro da ih nisam išla vadit jer bih onda vadila 7 zdravih zubića :horor: moram vaditi četvorke, moja frendica je vadila šestice.. u biti kako je meni rečeno vade se zubi koji imaju "najmanju korist", koji su pokvareni ili tako nešto.. meni nijedan nije pokvaren i svi su zdravi..ali jbg odluka je da četvorke idu van..

aparatic sam stavila prije 12 dana i nisam jos vadila zube.. ortodontica je rekla da će vaditi tokom terapije kada ona po pomicanju mojih zubi (ili što već gleda) odredi da trebaju van..
ne moraš se brinuti ..na onom mjestu di su ti bili zubi, bit će ti rupe neko vrijeme i onda će njih aparatić stisnuti..i više neće biti rupa.. nego lijepi poslozeni zubići.. period koliko otprilike treba da se rupe popune je nekih 3 mj kako je meni rečeno.. još ti ne mogu potvrditi da li je tako ili da li treba više vremena ali nije to tako strašno..ima i gorih stvari

ako želiš lijepe i zdrave zube stavit ćeš aparatić :)

vidi...mene je stvarno briga kome ces ti vjerovat...tvoji su zubi.
ja ti samo kazem kako sad stoje stvari u recentnim znanstvenim radovima. ako ne vjerujes meni, evo gore ti je i kolega Gutaperka potvrdio da je tocno sto sam rekao.

bitchy-as-usual
16.02.2009., 10:42
pa pitala sam zašto su se onda moji zubi poremetili kad su umnjaci počeli rast i svakim mjesecom je bilo sve gore, a tako očito nije samo meni??? malo je čudno da se svima sjebu zubi kad umnjaci počnu rast... a ne možeš mi reći da je zubima samo tako "došlo" da se oni počnu gurat jedan na drugi, a dotada su bili super.. uostalom vjerujem ortodontima i zubaru koji mi je to potvrdio..

kako god ja nosim aparatic i meni ce se to sredit :mig:

Chain
16.02.2009., 11:12
pa pitala sam zašto su se onda moji zubi poremetili kad su umnjaci počeli rast i svakim mjesecom je bilo sve gore, a tako očito nije samo meni??? malo je čudno da se svima sjebu zubi kad umnjaci počnu rast... a ne možeš mi reći da je zubima samo tako "došlo" da se oni počnu gurat jedan na drugi, a dotada su bili super.. uostalom vjerujem ortodontima i zubaru koji mi je to potvrdio..

kako god ja nosim aparatic i meni ce se to sredit :mig:

a tebi nije poznato da u znanosti postoje stvari na koje jos ne postoje odgovori? Kuzis jos se ne zna. Nije to nista cudno...zasto bi bilo cudno. Pa nije izbijanje umnjaka jedina stvar koja se u tijelu desava od 18.-25. godine. Smatralo se da je tome tako jer se eto pojave desavaju otprilike u isto vrijeme. To ti je ko da bi neko tebi rekao...ne znam...da zene imaju menstrualne cikluse u pravilnim intervalima zato sto....im kosa jos nije sijeda. Ali cim kosa postaje bit intenzivnije sijeda...stanu i ciklusi. I ta se prica lako mogla prodavat dok nije napravljen cijeli niz istrazivanja. Danas se vrlojasno zna kako nastaju menstrualni ciklusi.
A s obzirom da ocito jos nije napravljen dovoljan broj istrazivanja na umnjacima, jos se ne zna tocan razlog.
mislim...da se razumijemo...potpuno je nebitno zasto se to desava...bitno je da ti na kraju imas ravne zube kakve si zelis. Ali ono sto meni smeta je sto ortodonti pricaju stare price koje vise ne drze vodu samo zato da bi ispali pametni. Zato da ih pacijenti gledaju ko bogove koji imaju odgovor na sve.
Drago mi je da mu vjerujes. Tako i treba bit. Samo mu pliz reci da ga pozdravlja Chain s foruma i da ga pita zasto se zubi u fronti guzvaju i ljudima koji nemaju umnjake. Ako nece znat, sigurno ce profesor Šlaj uskoro imati seminara na kojima ce se i o tome pricati.

Kuzis...ne znam cime se ti bavis...ali zamisli da ljudima s kojima ces ti raditi netko prodaje spiku koja se smatrala tocnom prije recimo 15 godina. I sad dodes ti...znas da zapravo ne postoji odgovor na to, ali ako ti kazes da se ne zna zasto se to desava, ti ispadas nestrucna neznalica, a onaj ko plasira netocne informacije ispada strucnjak. Jel bi tebi onda smetale takve price?

Kuzis laiku nije problem prodat pricu i uvjerit ga u tocnost pa makar i totalno lazne spike. Samo treba imat vjeste govornicke sposobnosti.

A eto ako je i tebi logika da se zubi guzvaju jer nema mjesta inaprijed ih guraju umnjaci....sta ti onda logika govori o situaciji kad umnjaka nema a zubi se svejedno zguzvaju? Kako ti gledas na to?

bitchy-as-usual
16.02.2009., 11:26
pa da i meni je kao laiku logika da se gužvaju jer ih umnjaci guraju.. recimo ovako primjer mojih frendica, sestre itd.. one imaju normalnu čeljust (znači nije situacija veliki zubi mala čeljust pa nema mjesta)... njima su umnjaci normalno izrasli i ništa se nije pomaknulo..dok nekima kao meni (koji imaju sličan ili isto slučaj kao ja) njima su se zubi pomaknuli..

zašto se nekom pomiču bez rasta umnjaka zaista ne znam.. priznajem da ne znam jer to nije moja struka..no, znam po sebi da su mi zubi bili jednaki sve dok nisu počeli rasti umnjaci... ako idemo logikom .. "imam velike zube, čeljust jako malu gdje jedva stanu zubi bez umnjaka (računaj da mi fale 2 šestice jer su vađene jos dok sam bila mala)".. e sad promotri tu situaciju.. zar nije logika da će umnjaci koji pokusavaju izrasti to sve pogurati jer nema mjesta ni za "normalne" zube kamoli za njih.. mislim logicno je da moraju zguzvati zube ako zele izac..

zato se meni sad sve oko umnjaka upalilo i zato sam na antibioticima.. on se gura van, a ne može jer nema gdje.. automatski mojom logikom gura druge zube da bi nekako izbio van-.. zato su meni i rekli da ih odem vadit kod dr. koblera.. ali sam ipak otisla ortodontici koja je rekla da nema svrhe da ih vadim jer ona meni treba vadit četvorke...

ugl. kad sam joj ja rekla da je to od umnjaka i da su se zubi počeli naguravat kad su umnjaci počeli rast.. klimala je glavom u smislu "da, to se mnogima dogada, to je radi umnjaka"...

iskreno meni svejedno zašto.. ali nitko mi ne može reći (iako nije dokazano) da zubi bez obzira na umnjake samo tako počnu "plesat" u ustima jer im se vise ne svida pozicija di su.. ajde ti kao buduci stomatolog reci da to ima smisla?? mislim meni iskreno nema

to je kao da ja sad počnem povraćat i meni doktor kaze "to vam nije viroza, nikakva bolest... vi povraćate ovako bzvz, samo od sebe".. naravno da nije tako..postoji uzrok zar ne=? :misli:

blaenka
16.02.2009., 18:20
ja bi se ipak složio s kolegom Chainom da umnjaci nisu odgovorni za gužvanje prednjih zubi,niko od nas to nije izmislio nego su to zaključci moderne ortodoncije

zanima me šta općenito misliš o umnjacima, da li ih vadit?
mene zubarica svaki put kad dođem nagovara da ih vadim, imam 25 god. i u isto vrijeme kad su mi počeli rasti donji umnjaci su mi se ova dva doljnja prednja zuba počela krivit ona kaže da nema mjesta pa da se zato krive-sad čujem da nije, umnjaci su zdravi ali sam ih mislila izvadit dok mi se prednji zubi potpuno ne iskrive
ima li to smisla ili vađenje umnjaka neće pomoći?

Gutaperka
16.02.2009., 19:40
zanima me šta općenito misliš o umnjacima, da li ih vadit?
mene zubarica svaki put kad dođem nagovara da ih vadim, imam 25 god. i u isto vrijeme kad su mi počeli rasti donji umnjaci su mi se ova dva doljnja prednja zuba počela krivit ona kaže da nema mjesta pa da se zato krive-sad čujem da nije, umnjaci su zdravi ali sam ih mislila izvadit dok mi se prednji zubi potpuno ne iskrive
ima li to smisla ili vađenje umnjaka neće pomoći?
po novim spoznajama iz ortodoncije umnjaci nisu odgovorni za krivljenje prednjih zubi.To će ti reć svako ko je nedavno završio faks ili specijalizira ortodonciju.Ovi stariji još vjeruju u ono što se vjerovalo za vrijeme dok su oni studirali ili specijalizirali.Po novom se umnjaci vade samo ako preve probleme u području di se nalaze,dakle ako guraju sedmicu ili ukrivo niču ili nešto slično a ne vade se zbog gužvanja prednjih zubi.

No opet s druge strane umnjaci često doslovno ničemu ne služe jer znaju bit van zagriza,imaju nerazvijen korjen pa jednog dana neće moć poslužit kao nosači mosta,lako se kvare jer ih teško možeš oprat pošto su skoro pa u grlu,...i stoga je ponekad dobro da se izvade prije nego počnu radit probleme.Jer šta će ti u ustima zub koji doslovno ničemu ne služi a s druge strane može ti uzrokovat zubobolju i druge komplikacije.Eto u takvom slučaju je možda neloše odmah ih se riješit ali da mene pitaš je ih ne bi vadio zbog gužvanja prednjih zubi

dolores72
16.02.2009., 21:05
hm... ja se slažem sa bitchy jer i meni je tako receno i to doslovce : " umnjake treba vaditi jer ti oni guraju sve ostale zube jer nema mjesta na celjusti. i meni je malo ne logicno kada sada cujem da to nije tako jer kako bi duljina od 5cm stala na duljinu od4 cm? ravno -nikako. jedino poguzvano. eto to je laičko objašnjenje sa moje strane. mojoj prijateljici su umnjaci poceli rasti dok je bila trudna, nisu joj htjeli to dirati tada "jer je bila trudna!" -dal to uopće ima veze? šta nesmiješ vaditi zub ako si trudan? ili popravljati? uglavnom to joj je tako raslo poguralo joj sve zube i počeli su joj se lagano svi zubi kvariti sa 27 godina vadila je 4 zuba +umnjake i sad razmislja o mostu. njoj su svi rekli da je to od umnjaka. a to što joj 9 mjeseci nisu htjeli dirat zube ko fol ni ništa?! ako ja recimo ostanem trudna da li mogu to vadit u trudnoći?

tamara820
16.02.2009., 21:15
uf,ja sam nedavno vadila umnjake jer mi se nešto bilo zakompliciralo.mislim da je to najbolje rješenje pogotovo ako izaziva strašne bolove a može doći i do infekcije koja također može dovesti i do smrti
bolje ih izvaditi:)

Chain
16.02.2009., 21:52
dala bi se knjizica cijela napisat o tome da li treba ili ne treba i u kojim situacijama vadit umnjake. Ali nemojte nikad o tome odlucivat sami ili jer van je to rekla frendica i tak...

previse je kriterija koji definiraju postupak sa umnjacima, ali isto koliko mogu radit probleme, oni mogu biti i od velike pomoci. Tako da nemojte se sami upustati u dijagnostiku.

a ovo da te umnjaci mogu stajat zivota je BRUTALNO pretjerivanje.....da li znas da te isto tako zivota moze stajat i prist na licu? A koliko ljudi znas da su umrli od prista???

inspiration
17.02.2009., 01:07
stomatološki je ok, iskustva pozitivna.Inače, nisu svi za stomatologa.Pitanje je koliko njih želi brzu lovu, a koliko njih voli to što radi.
ST zubaru, jel sada radite negdje u St? Djelujete osoba od povjerenja i stručnjak sa dobrim živcima(strpljenjem).Tražim ionako u St stomatologa, pa može info i na moj mail ili ovdje diskretan.Bez reklama.Niste registrirani, pane mogu do vas...

Gutaperka
17.02.2009., 06:51
stomatološki je ok, iskustva pozitivna.Inače, nisu svi za stomatologa.Pitanje je koliko njih želi brzu lovu, a koliko njih voli to što radi.
ST zubaru, jel sada radite negdje u St? Djelujete osoba od povjerenja i stručnjak sa dobrim živcima(strpljenjem).Tražim ionako u St stomatologa, pa može info i na moj mail ili ovdje diskretan.Bez reklama.Niste registrirani, pane mogu do vas...
to mi je stari nick koji više ne koristim pa su ga na kraju i isključili.Imaš PM

Gutaperka
17.02.2009., 07:10
hm... ja se slažem sa bitchy jer i meni je tako receno i to doslovce : " umnjake treba vaditi jer ti oni guraju sve ostale zube jer nema mjesta na celjusti. i meni je malo ne logicno kada sada cujem da to nije tako jer kako bi duljina od 5cm stala na duljinu od4 cm? ravno -nikako...

budi volja tvoja,više posla za nas stomatologe što je dobra stvar.Ista priča vrijedi i za amalgame,svaki koji ih hoće mijenjat za bijele plombe je dobrodošao kod mene i imat će stručnu i kvalitetnu uslugu a ja ću samo na tome zaradit.Ali prije nego krenem s mijenjanjem amalgama kompozitima svakako ću uputit pacijenta u dobre i loše strane tog postupka i moguće posljedice pa neka sam odluči.Ako neko hoće vadit umnjake isto tako ću mu reć da mu oni ne gužvaju prednje zube ali da ću mu ih izvadit ako to hoće.I svima dobro :)

Samo bi dodao da te spoznaje o tome da umnjaci ne gužvaju prednje zube nisu tako stare pa mnogi stomatolozi ili nisu update s informacijama ili ne prihvaćaju novosti jer su naučili tako radit i razmišljat.

Tako govore vrhunski stručnjaci iz tog područja.Ko ne vjeruje ne mora vjerovat,svako ima pravo na svoje mišljenje i ja nemam namjeru mijenjat ničije mišljenje,tu sam da bi eventualno dao nekome dobar savjet i tako mu pomogao

dolores72
17.02.2009., 12:10
pa ja sam i napisala tu svoj problem da bi mi se dao savjet jer sam primjetila da ima ljudi koji o tom polju znaju što govore. tvojih sam odgovora par pročitala i skužila da vjerojatno radis u tom poslu i trebalo mi je još neko stručno mišljenje. JER MI JE MOJ STOMATOLOG REKAO DA IH MORAM VADIT. To NIJE MOJA VOLJA. Nedaj Bože :-))
Da se mene pita ja nebi ni nogom kročila u zubarsku ordinaciju . ali moram :-((
Zubi mi se neće sami od sebe izravnat već mora stručni tim to sad na meni popraviti, a na koji način to oni odlučuju.
Najbolje da ja svom stomatologu kažem "znaš , ti neznaš! nova studija je pokazala da ti vjeruješ u narodne priče izdavnina. " sta sam onda uopće dolazila knjemu?! pa izbacio bi me na glavu van. uopće mi neće ni popravit taj umnjak koji se krenuo kvarit već hoće da ga vadim. i njega i donjeg koji mi kao ne gura vilicu sa lijeve strane. ponavljam da to nije moja volja. sačuvaj me Bože, od same pomisli probljedim.

Gutaperka
17.02.2009., 12:20
pa ja sam i napisala tu svoj problem da bi mi se dao savjet jer sam primjetila da ima ljudi koji o tom polju znaju što govore. tvojih sam odgovora par pročitala i skužila da vjerojatno radis u tom poslu i trebalo mi je još neko stručno mišljenje. JER MI JE MOJ STOMATOLOG REKAO DA IH MORAM VADIT. To NIJE MOJA VOLJA. Nedaj Bože :-))
Da se mene pita ja nebi ni nogom kročila u zubarsku ordinaciju . ali moram :-((
Zubi mi se neće sami od sebe izravnat već mora stručni tim to sad na meni popraviti, a na koji način to oni odlučuju.
Najbolje da ja svom stomatologu kažem "znaš , ti neznaš! nova studija je pokazala da ti vjeruješ u narodne priče izdavnina. " sta sam onda uopće dolazila knjemu?! pa izbacio bi me na glavu van. uopće mi neće ni popravit taj umnjak koji se krenuo kvarit već hoće da ga vadim. i njega i donjeg koji mi kao ne gura vilicu sa lijeve strane. ponavljam da to nije moja volja. sačuvaj me Bože, od same pomisli probljedim.

možda se radi o situaciji di je umnjak dosta propao a nije u zagrizu i ne može poslužit kao nosač mosta pa je tvoj stomatolog procjenio da ga je bolje izvadit jer nemaš neke koristi od njega.No to govorim napamet jer nisam vidio situaciju u ustima ni sliku tog zuba.Ako bi mogla to slikat na onu malu RTG slikicu 3x3 cm i stavit ovdje link slike onda bi se dalo puno više reć o tome.Ovako možemo kolege i ja samo nabrajat mogućnosti koje postoje a kakva je stvarna situacija to niko od nas točno ne zna

dolores72
18.02.2009., 08:43
hvala :-)
planiram to ići panoramski slikat i gornju i donju čeljust. pa ako uspijem vam stavim tu da vidite.

Gutaperka
18.02.2009., 09:28
hvala :-)
planiram to ići panoramski slikat i gornju i donju čeljust. pa ako uspijem vam stavim tu da vidite.

ok

montecito
18.02.2009., 13:45
Gutaperka i Chain, ako može pomoć/savjet

Prije nekoliko godina niknuo mi je donji desni umnjak i do nedavno nisam ni znao da je tu.
Prije par tjedana bol, oteklina, sve što ide uz to. Klavocini, bol prestaje, sve se manje više vraća u normalu, ali ga i dalje osjetim. Napravio ortopan na kojemu se vidi da mi je umnjak položen vodoravno (raste prema osmici). Neki dan popušta bol kod umnjaka, ali na prednjim donjim zubima osjećam onu tupu bol, kao da ti netko pomiče zube, što je očito posljedica toga da ih umnjak "gura". Zubarka odmah rekla odi vadi, stalno će ti raditi probleme. E sad, mene zanima, obzirom da meni laiku na toj slici umnjak izgleda veličinom kao i ostali zubi, postoji li šansa da je on već "pri kraju" s rastom i da bi to moglo biti to. Ili mi nema druge nego vaditi.
Ako treba stavljam i sliku ovdje.

Hvala na pomoći.

Chain
18.02.2009., 14:25

Prije nekoliko godina niknuo mi je donji desni umnjak i do nedavno nisam ni znao da je tu.
Prije par tjedana bol, oteklina, sve što ide uz to. Klavocini, bol prestaje, sve se manje više vraća u normalu, ali ga i dalje osjetim. Napravio ortopan na kojemu se vidi da mi je umnjak položen vodoravno (raste prema osmici). Neki dan popušta bol kod umnjaka, ali na prednjim donjim zubima osjećam onu tupu bol, kao da ti netko pomiče zube, što je očito posljedica toga da ih umnjak "gura". Zubarka odmah rekla odi vadi, stalno će ti raditi probleme. E sad, mene zanima, obzirom da meni laiku na toj slici umnjak izgleda veličinom kao i ostali zubi, postoji li šansa da je on već "pri kraju" s rastom i da bi to moglo biti to. Ili mi nema druge nego vaditi.

Hvala na pomoći.

:) umnjak ti je osmica tako da raste prema sedmici.....ako raste tako vodoravno...vadi ga

Gutaperka
18.02.2009., 15:17

Hvala na pomoći.

ne bi loše bilo stavit sliku,često se primjete neke stvari koje možda nemaju veze s umnjakom ali za koje ni ne znaš.Npr.procesi,loše punjeni kanali,karijesi,...

A što se tiče vađenja tog umnjaka,i ja bi ti rekao što i kolega Chain - vadi ga jer iako je možda prestao s rastom može ti pokvarit sedmicu ili je iskrivit

inspiration
20.02.2009., 00:40
primljeno na znanje.Našla sam i broj, pa nazovem uskoro.Moram samo riješiti "situaciju", tj, mog sadašnjeg stomatologa, malo smo vezani pupčanom vrpcom, pa da se izvučem...Thx

mandarina2507
11.03.2009., 20:29
pozz ljudi...evo i mene:) Kod mene je problem što mi je donja čeljust uska pa mi umnjaci nemaju gdje narasti,jedan je već počeo izbijati, ne boli jer na vrijeme popijem antibiotike, ali glavobolje su užasne. jel nekoga od vas što boljelo dok su vam izbijali umnjaci??
Za dva dana idem izvaditi jedan donji,možda i oba,tko zna... S gornjima nemam problema,jedan je već narastao, imaju mjesta. Nego, mene zanima koliko dugo traje to vađenje umnjaka? Meni je najveći problem dugo sjediti, baš me strah tog zahvata, razmišljam da popijem nešto za smirenje prije:)

navaha
12.03.2009., 20:59
vadila sam donje umnajke.sve to ukupno traje pola sata...najvise vremena ode na djelovanje anestezije...al samo vadjenje bude kratko(ako ummnajk nije problematicno smjesten).moj je bio malo al uspjela ga je izglaviti za nekih 10ak min.
ugl nije nesto strasno. od svega najmanje mi je smetala bol jer nije neka prethjerana,najvise mi je smetalo to sto ne mogu posteno oprati zube zbog koncica :)

mandarina2507
12.03.2009., 21:33
Ti si vadila oba donja umnjaka odjednom?

navaha
12.03.2009., 21:38
ne.nego jedan po jedan jer nisu bili upaljeni pa nije bilo zurbe a i tak je lakse.
iz osijeka sam i to sam vadila u poliklinici kod dr.knezevic.odlicna je i svake pohvale za nju ;)

mandarina2507
12.03.2009., 21:43
Ja sam iz Gospića a to ne rade kod nas pa sutra idem u Zadar,to mi je najbliže. Meni su oba donja počela rasti,jedan je već malo provirio. Počela sam piti Klavocine kao što mi je rekla da se nebi upalili jer ih onda ne može vaditi. Joooj,ma užasno me strah...razmišljala sam da popijem nešto za smirenje prije nego pođem:)

navaha
12.03.2009., 22:01
virili su i meni malo.
nemoj se bojati...jedino sto zapravo boli su injekcije al nije jako.drzat ces galvu pritisnutu na prsa dok ti bude vadila.nista neces osjetiti sto se boli tice nego samo da ti malo cacka :)
brzo to sve bude.
stavit ce ti krpicu il vaticu na to sto ces stisnuti zagrizom i drzati nekih pola sata da se smiri krvarenje.
anestezija drzi jos nakon toga 4-5 sati
ako te bude boljelo popij tablete za bolove.
ugl sve ce ti doktori objasniti.
al kazem ne brini nista...nije strasno i sve ce proci u najboljem redu :)))) vjeruj mi
evo da te utjesim...sestricna je vadila sva 4 odjednom pod opcom anestezijom i takodjer nije toliko strasno koliko je ona mislila i slusala price okolo
ne slusaj price okolo...samo pozitivno razmisljaj jer tako ce i biti
pripremi si cokolino...to ce ti biti hrana prvih par dana iako ja samvec navecer jela pastetu i kruha...onako polako al meni je jedna strana bila nedirnuta tj vadila sam samo jedan.
konce ce ti vaditi za tocno tjedan dana...to traje 10sek :) i ne boli :)

drzim ti fige i kazem samo mirno i pozitivno...sve ce proci ok :))))))))
javi kako je bilo :)

sveobuhvatni
12.03.2009., 22:42
Koji su dobri oralni kirurzi u Zagrebu a da nisu privatnici?

bitchy-as-usual
12.03.2009., 22:43
dr. kobler u novoj bolnici :s

sveobuhvatni
12.03.2009., 23:03
Hvala,Pavel Kobler? Kako se kod njega mogu naruciti?

bitchy-as-usual
12.03.2009., 23:46
mislim da je pavel da... nazovi novu bolnicu i reci da se zelis narucit na pregled..ali pazi on ima svoju privatnu ordinaciju gdje naplacuje iako radi i drzavno..stoga reci da dolazis preko uputnice svog zubara znaci besplatno... malo je zeznuto s time..samo to naglasi.. inace meni je frajer vadio šesticu dok sam bila klinka i to pod anestezijom u dubokom snu jer kad me vidio znao je da zub nece moc izvadit jer cu se ja srusit :rofl:

Teena_zg
13.03.2009., 00:24
ok meni nit su pokvareni umnjaci nit krivo rastu nit su uopče do kraja izrasli :confused: al bitno da je meni ortodontica rekla da ih moram vadit jer kao i što su većini ovdje rekli guraju mi prednje zube van :ne zna: i ugl nosim aparatić već god i pol i sad bi ga uskoro trebala skinut a ako e izvadim umnjake bojim se da će mi se sve vratit na staro budući da nisam vadila niti jedan zub jer sam baš inzistirala na tome kad sam trazila ortodonta ..ipak najlakše je svakom zubaru reč da se treba vadit zub al zdravi zubi se ne vade iz glave ..mislim to je bar moj neki stav o tome,pa sad vidim da tu ima stručnih osoba i molila bih za neki savjet tj kaj mislite da vadim ili ne ? :ne zna: jer tvrdite da to nema veze s pomicanjem zubi ..jel ima onda uopće svrhe da ih vadim il kaj? a fkt nebi htjela da mi se zubi vrate na staro :( trojke su mi stršale van a donji su bili skroz...čudni :D:rofl: ...

miss blondie
13.03.2009., 08:51
evo mene sa dilemom :)

sva 4 umnjaka su mi vani, gornji normalno stoje, donji su malo ulegnuti odn malo ukrivo.
nemam s njima problema, no moj zubar mi redovito govori "odi ih vadit, sta ce ti, nedaj boze
da se nesto upali pa da moras vadit pod takvim uvjetima itd".. s druge strane rekao je po njegovoj
procjeni da bi gornji odmah mogli iskociti kod vadjenja a da bi mi donje trebalo štemati. hmmm
mislim, zakaj bi ja htjela da mi netko izbija zdrave zube, koji (kuc-kuc) nikad nisu probleme radili?

znam da su tesko dostupni za pranje, ali ja i ove gornje uspijem dohvatit elektricnom cetkicom, koncem ne
ali zato imam onu "štrcalicu" s vodom, pa je higijena ipak na nivou.

pitanje po vasim misljenjima: jel bolje ne dirat jer ne rade probleme ili vadit eto tek tako jer se mozda nesto zakomplicira u buducnosti?

Forumas-zg
13.03.2009., 09:47
Miss blondie, odluka mora biti isključivo tvoja, da ne bude da te netko nagovorio na ovo ili ono. Dakle, sama još dobro razmisli i raspitaj se... Međutim, ja znam jednu curu koja je imala ovakve dileme kao ti, odlučila je čekati, jer se bojala vađenja, iako su joj savjetovali. I nakon nekog vremena su joj počeli praviti velike probleme. Na kraju se ipak odvažila otići i to je vadila sva 4 odjednom u KB Dubrava pod općom anestezijom. Navodno jedino tamo žele uspavati kod vađenja umnjaka. Ona je bila oduševljena (ako se to može uopće tako nazvati hehe) i rekla je da je u trenu zaspala, ništa nije osjetila, a kad se probudila zubi su već davno bili vani. I već sutradan u jutro su ju pustili doma. Tako je lijepo bez muke odjednom to sve riješila i bilo joj je žao da se nije mnogo ranije odlučila. :top:

ledolinica
13.03.2009., 10:22
Miss blondie, odluka mora biti isključivo tvoja, da ne bude da te netko nagovorio na ovo ili ono. Dakle, sama još dobro razmisli i raspitaj se... Međutim, ja znam jednu curu koja je imala ovakve dileme kao ti, odlučila je čekati, jer se bojala vađenja, iako su joj savjetovali. I nakon nekog vremena su joj počeli praviti velike probleme. Na kraju se ipak odvažila otići i to je vadila sva 4 odjednom u KB Dubrava pod općom anestezijom. Navodno jedino tamo žele uspavati kod vađenja umnjaka. Ona je bila oduševljena (ako se to može uopće tako nazvati hehe) i rekla je da je u trenu zaspala, ništa nije osjetila, a kad se probudila zubi su već davno bili vani. I već sutradan u jutro su ju pustili doma. Tako je lijepo bez muke odjednom to sve riješila i bilo joj je žao da se nije mnogo ranije odlučila. :top:

4 odjednom!? :O
majko mila.... ja sam vadila jedan po jedan, u roku 5 mjeseci svi su bili povadeni, al oke, meni su bili jos duboko u kosti i zato je bilo malo,khm... al oke, nije to nis strasno, prezivjela sam :)
kaj se tice vadenja,ja mislim da je bolje izvadit i biti miran, nego se zezat s njima, a tak i tak nicem ne sluze :P

čorko_
13.03.2009., 11:55
Vadio sam sva 4 umnjaka i uopce ne vidim u cemu je frka. Pustite priče bilo je gadno, jedva sam izdrzao/la i ak imate problema odite ih izvaditi jer bute poslje imali problema s njima. Istina je da su gornji umnjaci lakši za vadit jer je takva kost ali stvarno niš strašno ni za donje a kamoli za gornje. Poslje cete se smijati sami sebi.

Dadushka
13.03.2009., 12:20
ja moram vaditi umnjak dolje lijevo.. tek je malčice izašao al mi je rekla zubarka da bi mi bilo najbolje da ga što prije izvadim jer će mi u suprotnom sve zube zgurati, tak da ga idem vaditi uskoro.. valjda ne bu bolilo

mandarina2507
13.03.2009., 16:33
Evo i mene, da se pohvalim, danas sam vadila umnjak!:)
Doktorica je bila super,sve mi je objašnjavala...ali mene je malo boljelo. Izvadila je cijeli zub ali joj je falio još jedan korijen,a nije ga mogla nikako izvaditi. Onda je zaključila da ga je možda izvadila pa sam ga ja pljunula ili sl. Otišla sam na slikanje i ispalo je da je sve izvadila, pa me zašila. Dobro je bilo dok nije prestala anestezija. Kad sam došla kući užasno me boljelo,ne toliko to mjesto gdje je bio zub nego uho i grlo,a najviše me muči gutanje...ne mogu ni slinu progutati pa cijelo vrijeme moram ići ispljunuti. Sad mi je malo bolje kad sam popila Ibuprofen,ali krepivam od gladi a ne pada mi na pamet da išta stavljam u usta.:(
E da,uzela sam zub:) Ne mogu vjerovati da je nešto tako ogromno bilo u mojim ustima a još nije ni niknuo.
Eto ljudi,moje iskustvo je koma,sve me boli,a donja usna mi je jako natečena.
Nadam se da nisam nikoga obeshrabrila:)

navaha
13.03.2009., 18:35
ma normalna je ta tupa bol a sto se tice gutanja..prva dva dana su fuj...moras pljuvati al bit ce to ok.
al sve to ovisi...i o pragu boli :)

moj savjet:bez straha...i napravite kako vam ortodont kaze ;)

mandarina2507
15.03.2009., 11:28
Da vam javim: živa sam:) Jedva...hehe...Ne boli me,a li me muči to što mi je donja usna i brada sva natečena,jel to normalno?
I još nešto,kad bi ja mogla oprati zube?:lol: Već su prošla 2 dana,danas bi čak uspjela ugurati četkicu u usta ali me zanima hoću li oštetiti konce ili sl.? P.S. Joše se nisam usudila pogledati ranu a kamoli opipati jezikom:)

Ewanna
15.03.2009., 16:05
Huh sa umnjacima sto ljudi sto cudi...:) Nekoga boli vise nekoga manje...

Izvadila sam sva 4, vadjenje bez problema!:top: Po zubu max 10min od sedanja an stolicu do stavljanja tampona. Jedino mi je smor bilo to "cacakanje" oko zuba, ono dok ga klestima uhvati, pa klesta hoce i da skliznu, a zavuce se ruka prilicno u usta, pa sam se zabavljala gledajuci plafon, lampe, samo da ne mislim na refleks povracanja...:lol: Vadila sam ih na studentskoj poliklinici i na fakultetu. To na faxu mi je super, fino sredjena ambulanta, osoblje ljubazno, a i puno ih je, pa ako se nesto i zakomplikuje, makar sam na sigurnom!
Cak mi je bilo super sto sma srela neke svoje iz gimnazije koji su na specijalizaciji, pa smo se posle i ispricali, ispalo kao da sma svratila na kafu!!!:top:
Jedino sto "boli" je ubod od anestezije, mene je vise boleo onaj sto se bode sa unutrasnje strane,a ide full do kosti, ali to je sekund samo. Malo je neprijatan osecaj tog cimanja zuba dok se vadi, vise kao neki pritisak, ali ne boli.
Posle sam popila za svaki slucaj analgetik kad je anestezija pocela da popusta, cisto da sprecim bol, a eto posle poslednjeg umnjaka, nakog 3 sata sam vec isla na party u cast jedne bebe!!! :top:

No, recimo moja komsinica je morala bas da operise umnjak, bio horizontalno, njoj je posle dosta dugo bilo nateceno, bolelo, pa se ispostavilo da joj je ostao komadic korena i pravio upalu... :rolleyes::eek:

Piggy
16.03.2009., 09:22
Da vam javim: živa sam:) Jedva...hehe...Ne boli me,a li me muči to što mi je donja usna i brada sva natečena,jel to normalno?
I još nešto,kad bi ja mogla oprati zube?:lol: Već su prošla 2 dana,danas bi čak uspjela ugurati četkicu u usta ali me zanima hoću li oštetiti konce ili sl.? P.S. Joše se nisam usudila pogledati ranu a kamoli opipati jezikom:)

Ma sve je to za očekivati. Ja sam bila natečena do ramena skoro :horor: ali povuklo se nakon 4-5 dana.

Gutaperka
16.03.2009., 10:15
Ma sve je to za očekivati. Ja sam bila natečena do ramena skoro :horor: ali povuklo se nakon 4-5 dana.

bome za ovakav slučaj još nisam čuo,ti si medicinski fenomen

ms*day*dreamer
16.03.2009., 16:16
Bok!
Vadila sam umnjak i ovaj put se napravio ugrušak( hv bogu jer zadnji put nije pa su mi se bakterije namnožile..boli užasno), i baš je veliki i sad se bojim jest išta osim juhe da mi ne ispadne jer će biti sranja opet.. Kolko će trebat da to zaraste s tim da ovaj put imam ugrušak?? Zanima me kolko dana ću biti gladna.. :(

mandarina2507
16.03.2009., 17:30
Bok!
Vadila sam umnjak i ovaj put se napravio ugrušak( hv bogu jer zadnji put nije pa su mi se bakterije namnožile..boli užasno), i baš je veliki i sad se bojim jest išta osim juhe da mi ne ispadne jer će biti sranja opet.. Kolko će trebat da to zaraste s tim da ovaj put imam ugrušak?? Zanima me kolko dana ću biti gladna.. :(

O kakvom ugrušku je riječ? Ne kužim,gdje se nalazi?:) Zašto dođe do stvaranja tog ugruška?

ms*day*dreamer
16.03.2009., 17:43
haha
Kad ti je umnjak već izrastao i ak ga onda vadiš ti ostane rupetina koja lijepo zarasta ako se napravi ugrušak krvi. Ako ispadne ili se ne napravi( kao meni zadnji put) ostane ti gola kost i od hrane i svega ti se počnu bakterije namnažati kaj boli ko sam vrag. Onda ti je jedina pomoć neka pasta koju stave koja se sama raspadne nakon tjedan dana. Al ja sam još pila i antibiotik pa je možda i to pomoglo. A sad me zanima kolko treba da zaraste ako se ugrušak napravi..jer ak ću žvakat puno će mi ispast taj ugrušak kaj je začepio rupu..baš je ogroman. :-/

Ewanna
17.03.2009., 23:23
haha
Kad ti je umnjak već izrastao i ak ga onda vadiš ti ostane rupetina koja lijepo zarasta ako se napravi ugrušak krvi. Ako ispadne ili se ne napravi( kao meni zadnji put) ostane ti gola kost i od hrane i svega ti se počnu bakterije namnažati kaj boli ko sam vrag. Onda ti je jedina pomoć neka pasta koju stave koja se sama raspadne nakon tjedan dana. Al ja sam još pila i antibiotik pa je možda i to pomoglo. A sad me zanima kolko treba da zaraste ako se ugrušak napravi..jer ak ću žvakat puno će mi ispast taj ugrušak kaj je začepio rupu..baš je ogroman. :-/

Pa ja sam eto posle poslednjeg vadjenja umnjaka (donji) nakon 3 ili 4h sata isla na zurku, gde je bio rostilj kao posluzenje!!! :p Sacekala sam tamo koji sat jos, alkohol izbegla jer otvara krvarenje, a od hrane uzela cevap 1, to je meko i zvakala drugom stranom.
Poenta je da ne jedes pretvrdo i prevruce, da gledas da ne zvaces bas tom stranom, izbegni ribu zbog sitnih koscica... I pazi kada peres zube cetkicom, nemoj da cackas pozadi puno po rani!!!! Usta su prljava generalno, neko kaze da je ljudski ugriz opasniji od pseceg cak!!! Tako da je bojazan od infekcije hranom manja nego bojazan od mehanickih ostecenja!!!:mig:

Eto, ja prosla bez frke oko hrane, verujem da ce i teb uskoro biti lakse!:top:

Piggy
18.03.2009., 08:41
bome za ovakav slučaj još nisam čuo,ti si medicinski fenomen

Evo vidiš! Ma tako ti meni na bilokakvu traumu reagira ajme mila majko otokom, ali to mi je sa umnjakom bilo neko najčudnije iskustvo...:eek:

rekreacija TZ
18.03.2009., 12:55
kod mene su iznikle potpuno sve četri osmice,al su mi zato napravile dar mar u ustima,sve su ispretumbale,samo znam da sam odlučan da ču otići i bar dvije od njih izvaditi;no neka mi neko rekne koliko otprilike treba da zarasta rana na osmici,mislim da njoj treba malo duže ?

Chain
18.03.2009., 16:16
kod mene su iznikle potpuno sve četri osmice,al su mi zato napravile dar mar u ustima,sve su ispretumbale,samo znam da sam odlučan da ču otići i bar dvije od njih izvaditi;no neka mi neko rekne koliko otprilike treba da zarasta rana na osmici,mislim da njoj treba malo duže ?

i sta ocekujes da se desi kad ih izvadis?

mandarina2507
18.03.2009., 21:18
Evo ja još na bolovanju:) Ne boli me više ali mi je još donja usna i brada kao da su utrnule,zvala sam zubaricu koja mi je vadila umnjak i ona kaže da je to normalno jer je umnjak dosta nisko a da tamo ima neki živac koji se prilikom vađenja malo nadraži pa da je ta utrnulost od toga. I da to može malo duže potrajati. Jel tko imao takvo iskustvo?
U petak idem vaditi konce,hvala Bogu,već me počinju živcirati...koliko god perem zube imam dojam da nema smisla jer su konci upili sav neugodan zadah:rofl:

meja
18.03.2009., 21:33
Evo ja još na bolovanju:) Ne boli me više ali mi je još donja usna i brada kao da su utrnule,zvala sam zubaricu koja mi je vadila umnjak i ona kaže da je to normalno jer je umnjak dosta nisko a da tamo ima neki živac koji se prilikom vađenja malo nadraži pa da je ta utrnulost od toga. I da to može malo duže potrajati. Jel tko imao takvo iskustvo?
U petak idem vaditi konce,hvala Bogu,već me počinju živcirati...koliko god perem zube imam dojam da nema smisla jer su konci upili sav neugodan zadah:rofl:
nemam takvo iskustvo, ali imam ovo: oralni kirurg mi je anestezirao živac jezika prilikom vadjenja umnjaka dolje lijevo, te mi je lijeva strana jezika drvena vec 2,5 godine..obilazim oralne k., stomatologe, neurologe, nitko nista ne zna, osim neka pijem plibex 3 x dnevno..no od tog plibexa kod mene nikakve koristi.na moje inzistiranje poslali ne fizijatru, odradila 90 terapija elektrostimulacije i lasera.i dalje isto..ima dana kada ne mogu niti pricati, a da ne kazem kako zvuci moje s, š, ć, č, ž..(sve isto neki nepoznato medjuslovo ..)..nemam osjeta okusa niti bola.pa se znam zagristi toliko jako, ali ne osjecam nista..reagirala sam odmah, no uvjeravali su me da ce proci neka se strpim jer zivcima treba duze vremena, kad je proslo 2 godine, kazu da ne znaju sta bih ja sada jer je proslo previse vremena..zato moj savjet ne cekaj predugo, ako ti trnjenje ne prolazi niti za mjesec dana odmah kod neurologa, oralnog k. pa neka rjesavaju tvoj problem....u medjuvremenu probaj sa plibexom 3 puta dnevno.iako iskreno, se nadam da neces prolaziti sve ovo kao i ja..

mandarina2507
19.03.2009., 10:08
Ajoj,baš me toga i strah,da ne bi to tako ostalo....ali ja imam dojam kao da mi pomalo popušta,jer osim usne i brade bila mi je i cijela desna stranja donje čeljusti utrnuta,čak ni zube nisam osjećala a sada ih osjećam normalno. Hvala na savjetu!

rekreacija TZ
19.03.2009., 11:51
A cuj ugraditi fiksnu protetiku i tako ove prednje dovesti u red . . . uglavnom znam da mi njihovo prisustvo nikako ne odgovara . . .

mandarina2507
19.03.2009., 13:28
u medjuvremenu probaj sa plibexom 3 puta dnevno.

Sad sam se sjetila da mi je oralna kir. rekla da pijem b kompleks ali sam ja na to zaboravila:rofl: A koja je svrha tog Plibex-a? Kakve veze ima sa utrnulošću?

meja
19.03.2009., 13:53
Sad sam se sjetila da mi je oralna kir. rekla da pijem b kompleks ali sam ja na to zaboravila:rofl: A koja je svrha tog Plibex-a? Kakve veze ima sa utrnulošću?

Plibex je zapravo kombinacija vitamnina B komplexa, a pomazu u regeneraciji zivaca, poboljšavanja funkcije živčanog sustava i smanjuju bol. odnosno kako ja volim reci hrana su za zivce. ja bih ti preporucila 3 puta dnevno po dvije tabletice.jer ne djeluje stetno na organizam, a dvostruka doza omogucuje i brzu regeneraciju.jedna kutijica kosta kojih 18 kuna u ljekarni. i dovoljna je za kojih 10tak dana.mozda ces osjecati pojacanu glad i neki ljudi se udebljaju za vrijeme pijenja, no ja sam cak i smrsavila dok sam pila plibex..(iako sam sklona debljanju). sretno i neka te to brzo prodje.:mig:

Chain
19.03.2009., 14:12
regeneracija zivaca? zlato zivci se ne regeneriraju...

mandarina2507
19.03.2009., 14:43
mozda ces osjecati pojacanu glad i neki ljudi se udebljaju za vrijeme pijenja

Ako nisu štetne kao što kažeš,onda ću ih pokušati piti pa ću vidjeti ima li kakve promjene.
A što se tiče debljanja,nema problema,meni ionako fali koja kila:)

somatom
20.03.2009., 10:23
Je li netko od vas bio na vađenju umnjaka kod dr. Krhena, u Heinzelovoj?

Dobio sam preporuku za njega pa me zanima ima li tko iskustava s njim.
I molio bih za informaciju koliko dana ću biti "nesposoban za rad", onako u prosjeku, ako sve prođe OK.

Hvala.

meja
20.03.2009., 12:53
regeneracija zivaca? zlato zivci se ne regeneriraju...
Za razliku od središnjeg živčanog sustava, u perifernom živčanom sustavu
regeneracija aksona je moguća, a važnu ulogu pritom imaju mlade Schwannove
stanice što oblikuju “žljeb” duž kojeg će izrastati nova aksonska mladica. a kod mene je ozlijedjen periferni zivac..dakle, regeneracija perifernog je moguca, a sredisnejg ziv.sustava nije..moja greska jer se nisam dovoljno jasno izrazila.

queen000
24.03.2009., 19:42
evo ja se mogu nazvat iskusna po ovoj temi hehe
upravo san jucer vadila zadnji umnjak, hvala Bogu!!! Nitijedan nije izaša vani i zato san sve morala vadit na oralnoj kirurgiji. Donje san morala vadit, jer su stali ukoso i gurali 7. posto nisu imali di izac jer imam uske i male celjusti a zubine ipo:D ... a ove gornje san vadila zato sta imam namjeru stavit fiksnu i ne zelin da se oni "probude" jednom i pocnu radit probleme...
donje osmice su pocele gurati sve zube prema naprid (nisan sve citala, al san procitala da je neko komentira da to nije moguce-e pa moguce je, jer to je misljenje 3 ortodonta!... ne pitajte me zasto 3:)). zubi su mi inace bili ok poredani, nosila san mobilni aparatic u osnovnoj i tako to... i onda san sa vrimenom primjetila da se pocinju guzvat, pa san isla slikat. prijedlog jednog ortodonta je da bija da vadin sve 4. ili 5. pa da ce umnjaci pogurat ove iza naprid i tako popunit rupu, drugi je reka da je bolje umnjake, s cim se slozila i moja zubarica (koja je odbila da mi vadi zdrave trajne zube!)jer prema njihovom misljenju umnjaci vise rade problema, nego sta koriste, a osim toga i najbrze se kvare jer su najnedostupniji četkici. i tako san se ja upustila u taj pothvat:D

i prvo pa muško.... isto san procitala da je nekom bilo i jos je-utrnjen jezik.
to je bilo u 5. misec prosle godine, znaci ima nekih 10 miseci. kirurg je reka da se to dogodi od 1-2% slucajeva i fala Bogu upala ja u taj famozan postotak! :mad::mad::mad:
i da ce se to vratit brzo, da pijem B complex i tako to... od tog B vitamina nista bolje nije ni bilo! jedino sta se od njega dogodilo je to da mi se kosa jos vise razbujala sta mi uopce nije tribalo:mad:, i sta su mi nokti postali cvrsci... jezik-isti... tako da san te vitamine nakon jedno 3 kutije odj....
najodvratniji osjecaj kad npr. jedem bombon i upadne ispod jezika, ko da se izgubi ispod.. uopce ga ne mogu izvaditi jezikom nego jedino prstom.
isla san kod maksilofacijalnog kirurga, jos jednog oralnog i svi su rekli isto-strpljenja i samo strpljenja. Rekli su da mi zivac nije puknut-prema slici, a u tom slucaju to je to-bez osjeta za cili zivot. nego da je vjerojatno sa injekcijom ili dok je zub vađen živac oštećen i da mu triba vrimena da se oporavi. sada se jos uvik mogu ugrist za jezik a da me ne zaboli (na desnu stranu), ali osjecan neki napredak.. prije uopce ne bi osjetila kad bi prstom prolazila po desnoj strani, sad je osjetim nesto. tako da.. ne gubim nadu... :)
a za ovaj sta san prosli tjedan vadila, lezala san na onom stolu dobrih pola sata, nikako ga nije moga iscupat.. na kraju je reka da mu je doslo da ga ostavi i da mu sad triba 3 dana odmora:D
a ovaj jucer.. cili dan mi je krv isla....shmrc

bilo kako bilo.. drago mi je da san ovo napravila, ali i da je gotovo hehe
eto... ako nekog jos nesto zanima.. valjda cu se sitit doc povirit temu, posto san nova na forumu :)

SweetHeart
24.03.2009., 20:04
Ja sam sve četiri osmice izvadila kirurški u Gundulićevoj. Sve su bile u potpunosti unutra, nisam ni znala da postoje, hehe. :D

Bit ću kratka. Posljedice su bile koma. Ne zbog kirurga, svi su bili super.

Prvu su mi izvadili za manje od 20 minuta i sve je bilo savršeno, nikakve posljedice. Mislila sam da će tako i za ostale.

Drugu su mi vadili puno duže, i nakon toga sam tjedan dana imala gadnih problema. Curio mi je neki gnoj, cijela ta strana mi je naotekla, izgledala sam ko balon, boljelo je, temperatura, užas. Nisam to očekivala jer je operacija isto prošla ok. ALI, taj zub je bio skroz u kosti, pilili su i svašta.

Treća je pak operacija trajala sat i pol. Užas. Pilili zub na dva djela. Imala sam fobije zbog prethodnog. Ali zanimljivo, posljedica nikakvih.

Te tri sam izvadila u mjesec dana, to je bilo prošle godine, onda je stalo jer mi je faks počeo. Tako da sam zadnju izvadila tek ove godine.

E, ta je tek bila kratka. Bilo je gotovo za 5 minuta. :rofl: Al naotekla sam malo i par dana nisam bila baš najbolje, al ok. Preživjela sam.

Zaključak: smatram da su muški nekad bolji od ženskih, iz čisto jednostavnog razloga. Jači su i mislim da jače mogu primiti i iščupati zub. Prvu i zadnju mi je vadio upravo muški kirurg i zato je bilo tako brzo gotovo. Naravno, ne mislim da su muški nužno bolji uvijek, ali nakon tog svog sjedenja na stolcu, draže mi je da sve bude brže gotovo. Al to ovisi i o zubima, moji su se stvarno čvrsto držali.

Drago mi je da sam to obavila. Mislim, nikad nisam ni znala za njih, al da su se upalili, to bi tek bilo gadno.

Iznijela sam dobre i loše strane jer tako kažem svakome da se ne iznenenadi. Zubi su grda stvar, imaju neku svoju ''volju'', tu su i živci i sve, pa je svakome drugačije, ali morate biti spremni kada ih vadite na svakakve komplikacije. A možda ih i neće biti. Moje 4 osmice, 4 različita slučajeva.

Eto toliko. Glavno da sam htjela biti kratka. :lol:

Napominjem samo da je ovo za kirurgiju, ne znam kako je kad su zubi vani, to su ipak ''lakši'' slučajevi. :)

meri02
25.03.2009., 18:57
Moji problemi s umnjakom počeli su prije nekih mjesec dana, kada mi se upalilo zubno meso iznad te osmice (dolje desno).u međuvremenu sam primjetila da su mi se počeli kriviti zubi. Bila kod zubara, i on kaže da malo viri van i da ga za sada ostavimo na miru. Ali svejedno otišla ja jednu subotu na ortopan, kad ono ta osmica leži okomito na sedmicu, korijeni ovih zuba se iskrivili, jedinica lijevo izašla prema naprijed. A eto i još jedan umnjak gore lijevo, još nije izašao.
E sada tu nastupa naše krasno zdravstvo- otišla po uputnicu, pa na oralnu kirurgiju u Dubravu. Pogleda doktor sliku, kaže to treba van i naruči me za 29.5:eek:. Naravno nitko te ne pita jel ti odgovara.(drugi dan idem na svadbu tako da ništa od toga).

E sad, zanima me da li će mi i taj gornji umnjak iskriviti prednje zube i koliko će mi se još iskriviti ovi donji?
I da, rekao mi je da mi je petica prepunjena. šta s time?

Da li se negdje može doći prije na red ili mi preostaje privatnik?

SweetHeart
25.03.2009., 19:07
Da li se negdje može doći prije na red ili mi preostaje privatnik?
Probaj se nekak ubacit u Gundulićevu. Najviše se čeka mjesec dana i slobodno im možeš reći kaj ti odgovara. :)
Ako ne, Perkovčeva. Al preporučam prvo.

meja
25.03.2009., 21:51
to je bilo u 5. misec prosle godine, znaci ima nekih 10 miseci. kirurg je reka da se to dogodi od 1-2% slucajeva i fala Bogu upala ja u taj famozan postotak! :mad::mad::mad:
i da ce se to vratit brzo, da pijem B complex i tako to... od tog B vitamina nista bolje nije ni bilo! jedino sta se od njega dogodilo je to da mi se kosa jos vise razbujala sta mi uopce nije tribalo:mad:, i sta su mi nokti postali cvrsci... jezik-isti...nego da je vjerojatno sa injekcijom ili dok je zub vađen živac oštećen i da mu triba vrimena da se oporavi. sada se jos uvik mogu ugrist za jezik a da me ne zaboli (na desnu stranu), ali osjecan neki napredak.. prije uopce ne bi osjetila kad bi prstom prolazila po desnoj strani, sad je osjetim nesto. tako da.. ne gubim nadu... :)
a
da ja sam napisala da mi je utrnuta lijeva strana jezika, vec 2,5 godine..jel ti je netko spominjao kakvu operaciju? meni je zadnji puta oralni kirurg rekao kako jos nije za operaciju...ja uopce ne osjecam neki napredak..razmisljala sam mozda na akupunkturu jos da odem..mozda pomogne..mislim da bi nam bilo bolje da smo upale u onaj mali postotak dobitaka miliuna na lotu...:)))..nego ovaj sa ostecenjem jezika..ali eto...

dr.haoui
28.03.2009., 15:44
I ja sam takoder vadio umnjak na desnoj strani mandibule i ostao bez osjeta, izvadio sam ga u gundulicevoj a to mi je radila dr. iva gasparac. dajte mi recite tko je vama izvodio zahvat?

citao sam da ta utrnulost jezika moze ostati cijeli zivot a za nekakvu operaciju je idealno oko 5-6mj. i to kod maksilofacijalnog kirurga.. koji bi onda trebao spojiti ta dva kraja zivca ako su presjeceni.. inace se moze dogoditi da se prilikom anestezije zivac toksicki osteti kao i iglom ali osjet bi se trebao vratiti..
na kraju to je ozbiljan hendikep i u americi ljudi dobivaju odstetu na sudovima po najmanje 150.000$..:s

meja
28.03.2009., 16:25
I ja sam takoder vadio umnjak na desnoj strani mandibule i ostao bez osjeta, izvadio sam ga u gundulicevoj a to mi je radila dr. iva gasparac. dajte mi recite tko je vama izvodio zahvat?

citao sam da ta utrnulost jezika moze ostati cijeli zivot a za nekakvu operaciju je idealno oko 5-6mj. i to kod maksilofacijalnog kirurga.. koji bi onda trebao spojiti ta dva kraja zivca ako su presjeceni.. inace se moze dogoditi da se prilikom anestezije zivac toksicki osteti kao i iglom ali osjet bi se trebao vratiti..
na kraju to je ozbiljan hendikep i u americi ljudi dobivaju odstetu na sudovima po najmanje 150.000$..:s

meni je vadio dr. Hopek oralni kirurg u Bjelovaru..koji je komentirao da sam cudo i da mu vise ne moram dolaziti.. :mad:razmisljala samo o tuzbi da.samo steta sto nismo u Americi..nisam bas sigurna da bi bilo sta dobili ovdje kod nas (osim izgubljenog vremena, zivaca i novaca na kraju)..

prilika
28.03.2009., 16:58
haoui

I ja sam operirala desni doljnji umnjak još početkom 2000. godine u Gundulićevoj kod dr Koblera. Kod mene nije došlo do utrnulosti jezika, ali su mi zato tijekom operacije jako oštetili glavni živac trigeminus i dobila sam tešku neuralgiju koja je trajala oko 6. mjeseci nakon operacije. Umnjak je bio horizontalno položen i jako duboko u kosti. To su bili takvi neizdrživi i jaki bolovi nakon operacije, ponekad i neprekidno pulsiranje cijele noći sa te cijele desne strane čeljusti. Poslije sam išla i kod neurologa, maksilofacijalnog kirurga i na injekcije B vitamina. Bila sam čak i na CT snimanju. Najbolje mi je bilo kada su mi rekli u Gundulićevoj da me tu nema šta boliti i da se ne pojavljujem više tamo! I danas tu desnu stranu nekako drugačije osjetim nego lijevu stranu čeljusti.

Lijevi doljnji umnjak sam operirala 2001. godine u KB Dubrava kod dr Macana i sve je super prošlo, nije me skoro ništa bolilo nakon operacije i bila sam jako sretna. Bilo mi je jako žao da i prvi umnjak nisam operirala u Dubravi jer bi sigurno bila pošteđena tih neizdrživih bolova i komplikacija.

queen000
28.03.2009., 22:24
da ja sam napisala da mi je utrnuta lijeva strana jezika, vec 2,5 godine..jel ti je netko spominjao kakvu operaciju? meni je zadnji puta oralni kirurg rekao kako jos nije za operaciju...ja uopce ne osjecam neki napredak..razmisljala sam mozda na akupunkturu jos da odem..mozda pomogne..mislim da bi nam bilo bolje da smo upale u onaj mali postotak dobitaka miliuna na lotu...:)))..nego ovaj sa ostecenjem jezika..ali eto...

opa.. 2.5 godine? jesi slikavala čeljust nakon operacije? jer ja jesam i svima kojima san nosila sliku-znači maksilofacijalnom kirurgu, oralnom kirurgu-ne onom koji mi je vadija, "normalnom" kirurgu.. a nema kom nisan :D svi su rekli da se vidi da mi zivac nije prekinut nego vjerojatno ostecen ili injekcijom ili tokom vađenja. u tom slucaju treba mu dat vremena da se regenerira. a to je kao od 1-2 godine.
u slucaju da je prekinut-to je to... tako ce bit za cili zivot jer u tom slucaju se zivac ne moze regenerirat.
ja osjecan napredak, nekakav... nije jos to-to... al osjecan nesto bolje. najgore mi je bilo sta mi se to dogodilo odma sa 1. osmicom koju san vadila-donju desnu (al nam je svima desna???) donju livu san izvadila sad u ponediljak i tako me bilo strah da mi ne bude ista stvar jer da mi cili jezik ode u pm.... to bi stvarno tesko prezivila....
http://en.wikipedia.org/wiki/Wisdom_teeth evo tu san nesto iskopala o tome, jer san slabo i nista nasla na hrvatskom.... isto tako, nasla san na nekom americkom forumu temu o ovom... jedan lik je napisa da je vise otpisa da ce mu se vratit osjet i da mu se vratilo nakon 3 godine... tako da... meja.. ne daj se :)

navaha
31.03.2009., 20:58
bome vi imate groznih iskustava...bas mi je zao :(

jel moguce da se tako sta dogodi i s gornjim osmicama ?

queen000
01.04.2009., 08:49
bome vi imate groznih iskustava...bas mi je zao :(

jel moguce da se tako sta dogodi i s gornjim osmicama ?

to sa jezikom ne, jer zivac koji se grana, dio ide u jezik a dio u celjust (tako nesto haha). uglavnom-kad ti da anesteziju u donju celjust utrne ti i jezik jer je taj zivac tu, kad gori-ne utrne. samo sta kod gornjih se javljaju dr. problemi tipa-blizina sinusa i sl. pa ako ti pukne zub moze bit zafrkano ako ti ide "trazit" korijen i ako je on duboko..

meja
01.04.2009., 13:39
hvala ti queen000 na informacijama...ja sam prvo vadila desni dolje pa je sve proslo okej.nakon godinu dana sam morala vaditi na lijevoj strani tako da je to poslo naopako...:rofl:nisam slikala celjust jer kad sam spomenula to neurologu on me pogledao u smisli sta pricam gluposti jer je to maleni zivac koji se sigurno ne moze vidjeti i sto si ja mislim da je to moguce ljepilom zalijepiti..moj komentar je bio pa vi ste neurolog a ne ja..zapravo, najvise me boli ta ljenost, neznanje svih tih lijecinika, stomatologa, kojima se ne da uopce niti promisliti sto bih bilo najbolje u tom slucaju napraviti..nego samo suti i cekaj..a tako se problemi ne rjesavaju..i nije bila moja nemarnost u pitanju nego pogreska oralca..da, jos da spomenem da sam pokusala i neke alternativnije metode, tipa bioenergije, vizualizacije, itd..ali naravno bez uspjeha...:flop:

Forumas-zg
01.04.2009., 13:49
Baš strašno za čuti ta vaša iskustva s odumrlim živcima nakon lokalne anestezije... :( Zato mi se sad možda još više čini da je doista daleko bolje rješenje čim počmu problemi s umnjacima odmah u Dubravu i tamo tražiti vađenje sva 4 odjednom pod općom, dakle lijepo odspavati dok oni to rade! :top: Jer ispada da je i taj mali rizik od opće koji postoji u stvari daleko manji nego ovaj rizik da će lokalna u velikoj količini izazvati trajna oštećenja na živcima usne šupljine, a onda se to vrlo teško regenerira... :flop:
Ja osobno nisam još vadio ni jedan ni ovako ni onako, ali osoba koja ih je vadila u Dubravi pod općom mi je pričala svoja doista izuzetno pozitivna iskustva od tamo i kaže da doista svakome to može preporučiti! :top:

queen000
01.04.2009., 15:15
Baš strašno za čuti ta vaša iskustva s odumrlim živcima nakon lokalne anestezije... :( Zato mi se sad možda još više čini da je doista daleko bolje rješenje čim počmu problemi s umnjacima odmah u Dubravu i tamo tražiti vađenje sva 4 odjednom pod općom, dakle lijepo odspavati dok oni to rade! :top: Jer ispada da je i taj mali rizik od opće koji postoji u stvari daleko manji nego ovaj rizik da će lokalna u velikoj količini izazvati trajna oštećenja na živcima usne šupljine, a onda se to vrlo teško regenerira... :flop:
Ja osobno nisam još vadio ni jedan ni ovako ni onako, ali osoba koja ih je vadila u Dubravi pod općom mi je pričala svoja doista izuzetno pozitivna iskustva od tamo i kaže da doista svakome to može preporučiti! :top:

nista meja.... svi smo u vise-manje istom sr**nju :( tribamo surađivat :D
ja san iz splita isla u zagreb po misljenja, i isto tako u splitu... a zivac se vidi kad slikas cilu celjust. moze se vidit i na ortopanu koji si morala slikat da bi uopce isla kod oralnog, samo sta je bitno slikat sliku nakon vađenja, da se vidi sta je s njim. tako da me stvarno cudi da je jedan neurolog moga rec da se on ne vidi, kad se kanalic vidi ...

to za vađenje sva 4.... mene je iskreno bilo strah toga, koliko god je to bolje.. i onaj cili oporavak nakon toga prolazis samo 1 put a ne 4 puta....
al mislin da bi ja umrla da iman sa svake strane rupe, savove, odjedanput :D
i ovo sa zivcem ne mora bit samo od anestezije... lokalne.. kad san kopala po netu za slicnim slucajevima, negdi san isto procitala da je neko vadija tak (U Americi heh) sva 4 i isto mu se dogodilo. meni je receno da je najvjerojatnije od anestezije, ali isto tako da je moga ozlijedit dok je vadija. jer taj zivac je odma tu.. meni obe donje "lezale" na njima.. tako da ne mozes zamislit kako san bila prisritna kad mi se "odmrznila" liva strana jezika nakon sta san izvadila drugu donju!:):)

Marina19zgb
01.04.2009., 16:05
:rospija::rospija:ajmeeee ljudi kako ste me prstrašili.... ja bi trebala vaditi donje umnjake jer su mi poremetili (razbacali) zubiće :-)
sada ste me skroz u bad bacili...NE ŽEIL VADITI ZUBEEEEEEEEEEEE....
naručena sam u KB dubrava.....može li mi netko malo više reći o iskustvima s tamošnjim diktorima??
ajme kako me strah....svatko od vas je na kraju izašao s nekom povredom...

queen000
01.04.2009., 16:41
:rospija::rospija:ajmeeee ljudi kako ste me prstrašili.... ja bi trebala vaditi donje umnjake jer su mi poremetili (razbacali) zubiće :-)
sada ste me skroz u bad bacili...NE ŽEIL VADITI ZUBEEEEEEEEEEEE....
naručena sam u KB dubrava.....može li mi netko malo više reći o iskustvima s tamošnjim diktorima??
ajme kako me strah....svatko od vas je na kraju izašao s nekom povredom...

ma ovo su ti ekstremi, ne znaci da ce tebi tako biti. jednostavno popricaj s kirurgom prije i reci da si cula da postoje takve situacije i da te strah...
sritno! :)

Marina19zgb
01.04.2009., 16:50
:mig:ajde hvala ti ja se nadam da će proći što bezbolnije i bez posljedica kako svi stomatolozi kažu da to inače i prolazi!!:mig:

meja
01.04.2009., 18:01
:mig:ajde hvala ti ja se nadam da će proći što bezbolnije i bez posljedica kako svi stomatolozi kažu da to inače i prolazi!!:mig:
ja sam isla u Dubravu kod dr. Perica da vidi sto dalje s jezikom i cini mi se da je on okej...jedini od svih njih mi je preporucio terapije.. ma napravila sam ja ortopan ali se nista tamo ne vidi..zato Marina ne boj se, ozljeda jezika je rijetkost samo smo se eto mi tu troje skupili s tim ne bas ugodnim iskustvom. vadjenje mog desnog umnjaka je proslo bez ikakvih komplikacija i problema..zato hrabro i sretno!!:D

Gutaperka
01.04.2009., 21:18

a šta bi ti volila da ti stomatolog kaže prije vađenja umnjaka?

dr.haoui
02.04.2009., 11:01
ja sam isla u Dubravu kod dr. Perica da vidi sto dalje s jezikom i cini mi se da je on okej...jedini od svih njih mi je preporucio terapije.. ma napravila sam ja ortopan ali se nista tamo ne vidi..zato Marina ne boj se, ozljeda jezika je rijetkost samo smo se eto mi tu troje skupili s tim ne bas ugodnim iskustvom. vadjenje mog desnog umnjaka je proslo bez ikakvih komplikacija i problema..zato hrabro i sretno!!:D

na ortopanu neces nista ni vidjeti osim kostiju... meka tkiva se ne vide i presjeceni zivac tako sigurno neces naci..
a daj mi reci kakve ti je terapije ovaj doticni gospodin preporucio?

tindlbel
02.04.2009., 11:36
kad god vidim ovu temu samo me prođu trnci.....
meni su počeli rasti u prvoj trudnoći i to dva donja,za poluditi ,bolili prestrašno ,rasli odmah pokvareni van,užas......
svaki dan sam išla kod zubara da mi to čisti jer zbog trudnoće nisam smjela ništa čim sam rodila nakon nekih 15 dana išla sam ih izvaditi
onda se to sve ponovilo u drugoj trudnoći,nevjerovatno koju sam bol doživljavala svaki dan, pa se malo smiri pa opet ,pa opet počinje boliti.....
jedino dobro je u tome kaj nisam morala operirati,neg su izvađeni onak prirodno....
nedaj bože nikom takvu muku koju sam ja prošla....

Piggy
02.04.2009., 13:13
a šta bi ti volila da ti stomatolog kaže prije vađenja umnjaka?

Da će joj čika oralni kirurg glavu otkinuti :lol:

Piggy
02.04.2009., 13:14
ma ovo su ti ekstremi, ne znaci da ce tebi tako biti. jednostavno popricaj s kirurgom prije i reci da si cula da postoje takve situacije i da te strah...
sritno! :)

Kod koga si išla na čupanje zuba?

meja
02.04.2009., 14:08
na ortopanu neces nista ni vidjeti osim kostiju... meka tkiva se ne vide i presjeceni zivac tako sigurno neces naci..
a daj mi reci kakve ti je terapije ovaj doticni gospodin preporucio?

doticni mi je preporucio fizijatra (napokon, jer to nitko nije do njega zelio uciniti)!!!a terapije koje mi je odredio fizijatar su: elektrostimulacija tj. galvanizacija jacine 1, na lijevoj strani lica malo nize na celjusti, od 10 minuta, te laser isto lijeve strane lica 10 minuta. takvih terapija sam napravila 90. u seriji po 20 komada, pa mjesec dana mir, pa opet 20 itd.. jedino poboljsanje da ispod jezika vise nemam zatezanje kakvo je bilo prije terapija, ali drugih poboljsanja nemam..idem sada za kojih 20 tak dana ponovo u dubravu, pa me zanima sto ce mi dalje preporuciti.

navaha
03.04.2009., 18:41
to sa jezikom ne, jer zivac koji se grana, dio ide u jezik a dio u celjust (tako nesto haha). uglavnom-kad ti da anesteziju u donju celjust utrne ti i jezik jer je taj zivac tu, kad gori-ne utrne. samo sta kod gornjih se javljaju dr. problemi tipa-blizina sinusa i sl. pa ako ti pukne zub moze bit zafrkano ako ti ide "trazit" korijen i ako je on duboko..

hm....znam da ne moze ostetit zivac jezika hehe...ipak se radi o maxilli...nego sam pitala za neki drugi zivac s kojim bi se tako slicno nesto moglo dogoditi al ok znaci ne.
i znam to za sinuse...davno sam polagala anatomiju al sjecam se toga hehe ;)

nica_89
06.04.2009., 16:05
Donji lijevi umnjak mi stoji totalno krivo i gura sedmicu. Jos nije izrastao - znaci "u mesu je". Neki dan me je pocelo uzasno boliti, ne mogu spavati bez tableta za bolove. Bol mi se cak siri i na uho.

Zubarica je rekla da ga moram vaditi, kiruski. KBC Rijeka (Susak) je jedno jako ruzno mjesto kojeg se bojim. :( Da li je netko vadio kiruski umnjake (osmice), i ako mi moze opisati postupak??? Par ljudi me vec toliko isprepadalo da ne zelim ici!

bila sam bas pred tri dana, i mene je uzasno boljelo par dana i nisam mogla izdrzat, pa sam ga isla poslikat i onda kirurgu :D nista strasno, dao mi je injekcijicu, dok je uhvatila izvadil mi ga je niti za pol minute, i jos sam ga dobila za doma :D nije me boljelo niti za vrijeme a niti nakon sto mi ga je izvadil iako mi je rekao da bi me moglo boljet malo dan dva...

mandragora.
08.04.2009., 15:06
evo ja san jućer izvadila jedan umnjak.(još 3).Pljuvala san krv po dana i nije bilo strašno. Nego mi grezo izgleda ova rupa, jer mi nie šiva ni ništa. Ne boli me. Al nekako me strah šta ja znan, da neće zarast. :S... ili tako nešto...

munchy
21.04.2009., 01:14
Kakva je situacija sa ishranom nakon hirurskog vadjenja umnjaka? Sta sme da se jede, koliko dugo ne sme nista cvrsto? Vi koji ste vadili, da li ste smrsali i koliko? Posto sam skoro pocela sa dijetom za gojenje i ugojila se 2 kg za tri nedelje (treba jos 3) i ne bih da pocinjem iz pocetka:(

hope_010
21.04.2009., 13:45
Friške informacije od prije koji mjesec.:D Vadila sva 4 kirurški, prvi dan super, još me držala sva ona količina lijekova u organizmu (dobar osjećaj ali ne bih ponavljala :lol:). E drugi dan već krenula temperatura, treći temperatura i natečenost. Prošlo je kroz par dana sa oblozima. Sad, jedno tjedan dana sam bila na slamčici ali doslovno da netko ne pomisli da se šalim. Naučila sam blagodati negledanja televizije i bio je to jedan od opuštenijih tjedana. Smršavila jesam ali uzalud, brzo se to vrati. Nadoknadi čovjek tih tjedan dana brzo :D Tako da se nemaš razloga bojati. Samo se svakako potrudi da kad te puste iz bolnice da dobiješ tablete protiv bolova, kad si još pod lijekovima ne boli te pa da se ne precijeniš.

Sad, par mjeseci kasnije, više mi ne rade problema umnjaci ali sam imala jedno tjedan dana do dva velikih problema sa svim ostalim zubima, osjetljivost na hladno, katkad glavobolje itd. Moguće da su mi malo "zastrugali" živce. Sve u svemu preživjela sam. I dišem bolje nego prije. :D

navaha
22.04.2009., 08:56
Kakva je situacija sa ishranom nakon hirurskog vadjenja umnjaka? Sta sme da se jede, koliko dugo ne sme nista cvrsto? Vi koji ste vadili, da li ste smrsali i koliko? Posto sam skoro pocela sa dijetom za gojenje i ugojila se 2 kg za tri nedelje (treba jos 3) i ne bih da pocinjem iz pocetka:(

ja sam jela cokolino :cerek:
al vec navecer sam mogla pastetu i kruh(bez korice naravno)
sutradan juhicu mlaku...i tako.
ma to sam skontas sta ti pase glavno da je mekano i da ne zvaces na tu stranu
i naravno da nije zrnasto pa da ti ne upade u ranicu :)

queen000
22.04.2009., 09:13

a sve kašasto, mekano i tako to... ja san isto po tukla po čokolinu, onda monte, puding, juha u koju bi stavila pašte šta više pa bi ispala onako gustaa sta inace mrzin... al ebg.. gladna ne biran hehe, onda tamo negdi 3. dan bi pocela sa rizom i pireom...
smrsavila jesan, osobito kad san 2 tjedna za redom vadila... al nista strasno... kad se vratis u normalu udvostrucis kolicine jela i sve 5 :D ja san sad za uskrs, kad san dosla doma, stalno jela. rekla san materi- ima da me udebljaš bar 1 kil :D

Forumas-zg
22.04.2009., 09:44
Friške informacije od prije koji mjesec.:D Vadila sva 4 kirurški, prvi dan super, još me držala sva ona količina lijekova u organizmu (dobar osjećaj ali ne bih ponavljala :lol:).
Samo se svakako potrudi da kad te puste iz bolnice da dobiješ tablete protiv bolova, kad si još pod lijekovima ne boli te pa da se ne precijeniš.
hope, reci možeš li nam malo DETALJNIJE napisati sve o tome? Također, GDJE si ih vadila, da li možda u Dubravi? Da li si vadila pod općom, tj. da li su te uspavali i ako da - da li na tvoj zahtjev, ili su ti oni to preporučili? Kako izgleda sama operacija, te buđenje, koliko sve traje? Da li se nakon operacije prvo ide na intenzivnu i koliko se tamo bude? I na kraju - KOLIKO DUGO si morala ostati u bolnici?

E da
22.04.2009., 22:32
Evo recimo ja sam vadio donji ljevi umnjak prije dosta vremena. Vadio sam ga kod privatnika koji je i preko hzzoa radio. Uglavnom zub je bio pokvaren, malo se urusio na sebe i tu je sraslo meso pa se to moralo vadit. Dao mi je injekciju i izvadio ga kljestima bez ikakvih bolova osim neke cudne tupe boli koja je bila ugodna, iznenadilo me to. Sve ti je to subjektivno. A odgadati neizbjeznu stvar nema smisla stvarno, samo jos gore bude. Moze doci do upala i raznih problema. Mozes i sa organima probleme imat koliko znam. Tako da se ne za.ebavate sa tim bijelim majmunima :D jesu mali i korisni ali kad se njih pocne jest onda mogu nastati ozbiljni problemi.

lidach
23.04.2009., 19:48

ja sam sigurna da jesu....jer oni kad izbijaju ako je čeljus premala onda pritišcu sve zube da si naprave mjesta a ovi zubi naprijed se pomiću više jer su slabiji..tak sam ja citala na netu i ortodontica mi objasnila....ja sam kod svog zubara narucena u pon :( moji umnjaci su dosta vec izasli ali ne skroz i trebam ih vaditi....i tek onda bi kao trebala nosit aparatic da on ima učinak..

hope_010
25.04.2009., 11:13
hope, reci možeš li nam malo DETALJNIJE napisati sve o tome? Također, GDJE si ih vadila, da li možda u Dubravi? Da li si vadila pod općom, tj. da li su te uspavali i ako da - da li na tvoj zahtjev, ili su ti oni to preporučili? Kako izgleda sama operacija, te buđenje, koliko sve traje? Da li se nakon operacije prvo ide na intenzivnu i koliko se tamo bude? I na kraju - KOLIKO DUGO si morala ostati u bolnici?

Krenimo redom, imala sam problema sa jednim umnjakom tj. sa zubom do jer ga je pritiskao. Onda sam uzela uputnicu i išla u Zagreb u Perkovčevu raditi ortopan (ako imate dopunsko ništa ne plaćate a ako nemate nije niti 50 kn ako se dobro sjećam). S time otišla u Dubravu na pregled i dr. rekao da bi on to najradije odmah sve riješio. Navodno nije dobro niti biti često pod lokalnom pa da se ne mučim pristala na opću anesteziju. Napraviš tada nalaze koji im trebaju i naruče te za taj i taj dan. Dođeš tamo i čekaš i čekaš i čekaš par sati duže, onda ti daju pikice i odvedu te u salu. Sljedeće čega se sjećaš jest buđenje u sobi. Vani si prvi dan već najčešće i onda dobiješ male tabletice i molitvu koju redovno moliš da ne natekneš skroz. :D Jer budimo iskreni svi nateknu barem malo. To je više manje to. Ako te još što zanima samo pitaj. :top:

aspenica
26.04.2009., 22:52
ja sam izvadila dolnji lijevi umnjak u cervrtak popodne, znaci prije 3 dana. Drugi dan sam imala veliki otok i danas je jos oteceno, ali znatno malje.
Ali sta me jako uplasilo, pogotovo nakon citanja ove teme je to da mi jos uvjet trne lijeva strana jezika i nikako ne prolazi, kao da je jos uvijek pod anestezijim. Bojim se da mi nije ostecen zivac, ili je to normalno, koliko vremena po vasem iskustvu trni jezik, jeli vec trebalo popustit???
Inace umnjak mi je operativno vadio doktor u splitu i trajalo je sat vrema, nije bilo ugodno.
Kolike su mi sance da utrnulost popusti???

meja
27.04.2009., 20:38
ja sam izvadila dolnji lijevi umnjak u cervrtak popodne, znaci prije 3 dana. Drugi dan sam imala veliki otok i danas je jos oteceno, ali znatno malje.
Ali sta me jako uplasilo, pogotovo nakon citanja ove teme je to da mi jos uvjet trne lijeva strana jezika i nikako ne prolazi, kao da je jos uvijek pod anestezijim. Bojim se da mi nije ostecen zivac, ili je to normalno, koliko vremena po vasem iskustvu trni jezik, jeli vec trebalo popustit???
Inace umnjak mi je operativno vadio doktor u splitu i trajalo je sat vrema, nije bilo ugodno.
evo ovako, kada sam vadila donji desni umnjak utrnulost jezika je nestala isti dan (do veceri je bilo sve okej), eh kad sam godinu dana kasnije vadila lijevi donji umnjak utrnulost jos uvijek traje (a u 6 mjesecu ce biti pune tri godine od vadjenja)...zato predlazem da uzimas plibex (vitamini b komplexa) tri puta dnevno (ujutro, u podne, navecer) i ako ne prodje niti za dva tjedna odmah kod oralnog kirurga, neurologa..

orchis
28.04.2009., 10:46

kod kojeg doktora si vadila?? i gdje?

aspenica
29.04.2009., 23:48
evo ovako, kada sam vadila donji desni umnjak utrnulost jezika je nestala isti dan (do veceri je bilo sve okej), eh kad sam godinu dana kasnije vadila lijevi donji umnjak utrnulost jos uvijek traje (a u 6 mjesecu ce biti pune tri godine od vadjenja)...zato predlazem da uzimas plibex (vitamini b komplexa) tri puta dnevno (ujutro, u podne, navecer) i ako ne prodje niti za dva tjedna odmah kod oralnog kirurga, neurologa..

Vec 2 dana uzimam B vitamin, 3 x dnevno po 2 tablete. Sve se bojim da ce mu utrnulost ostat, prema iskustvima forumasa. sad sam jos shvatila da ne mogu otvorit vilicu...nadam se da ce proc

orchis
01.05.2009., 01:15
daj, aspenica, i ja moram ici vaditi umnjak :(, reci mi kod koga da ne idem :(

Klody
01.05.2009., 12:51
Moj muž je operirao donji lijevi umnjak prije 4 dana u Splitu,kod dr.Badrova,i prezadovoljan je(nije ga bolilo,sve je brzo prošlo).Ima tri punta,još je malo otečen,i ne boli ga.Htjela sam pitat zna li neko da li je otečenost žlijezde ispod vilice povezana sa umnjakom?Malo sam tražila po internetu i našla sam da su to(valjda sam dobro pronašla)submandibularne žlijezde.Sad meni muža zanima da li će mu ta žlijezda još smetat(znala bi mu malo oteč,a njegova doktorica pretpostavlja da je to zbog zuba) nakon šta je izvadia taj umnjak?

Piggy
01.05.2009., 15:26
To je sasvim normalna reakcija na vađenje umnjaka, nema brige smanjiti će se otok žlijezde za koji dan ;)

aspenica
01.05.2009., 21:25
daj, aspenica, i ja moram ici vaditi umnjak :(, reci mi kod koga da ne idem :(

Napisala sam ti na privat kod koga sam bila, ali ne mora znacit da je do doktora, meni je jednostavno bilo komplicirano vadjenje i poslije jos dodatne komplikacije, koje su cesto moguce, ali nitko te ne upozori na njih prije vadjenja.
Meni je danas 10 dana poslije o peracije, konce sam izvadila, bilo ih je puuuno, rana je razesla, sve je to ok, nista ne boli, ali......pola jezika mi je jos utrnuto (kao da je pod anestezijom), to je ostecenje nekog zivce koje se dogadja ili kod anestezije ili kod samog vadjenja, nitko mi ne zna rec koliko ce to trajat i da li ce opce proc...i uz to imam jos jednu komplikaciju, tzv. trizmus, sto je ograniceno otvaranje vilice, sto znaci da ne mogu kao normalna osoba otvorit punim vilicu nego maksimalo postignem razmak od 2 cm izmedju gornjih i doljnjih zubiju ( normalno je 4 cm), ali to bi se trebalo vratit u normalu, nadam se, jer npr. ne mogu ni jabuku zagrist a cesto s zlicom udaram u zube kad jedem.
Uglavnom, da sam znala sta me ceka, nebi isla unjak vadit!!

Chain
01.05.2009., 22:33
Moj muž je operirao donji lijevi umnjak prije 4 dana u Splitu,kod dr.Badrova,i prezadovoljan je(nije ga bolilo,sve je brzo prošlo).Ima tri punta,još je malo otečen,i ne boli ga.Htjela sam pitat zna li neko da li je otečenost žlijezde ispod vilice povezana sa umnjakom?Malo sam tražila po internetu i našla sam da su to(valjda sam dobro pronašla)submandibularne žlijezde.Sad meni muža zanima da li će mu ta žlijezda još smetat(znala bi mu malo oteč,a njegova doktorica pretpostavlja da je to zbog zuba) nakon šta je izvadia taj umnjak?

ona natekne kad postoji upala u "njezinom" podrucju...
ako je umnjak bio uzrok tih upala, onda ta zlijezda nece vise oticati...osim...ako se ne pojavi s vremenom cak i neki potpuno drugi uzrok upale...

tina88
02.05.2009., 11:40

Ja sam vadila sve 4 osmice prije nekih 5 godina (bila sam pri kraju srednje) a u svrhu stavljanja aparatića za zube. Meni su sva 4 zuba bila u mesu i vjeruj mi, ni meni nije bilo baš svejedno kako će to ispasti. Na kraju sam ih izvadila u roku od mjesec, mjesec i pol. Oralni kirurg mi je svaki put dao anesteziju i nisam osjetila ništa tokom samog postupka. Imala sam i vrašku sreću pa čak i onda kad bi mi anestezija popustila, nisam osjećela skoro ništa, samo bi mi dosta sukrvice tokom noći izašlo na usta, stavljala sam zaštitnu navlaku na jastuk zbog toga. Jedino sam 4. tj. zadnji osjetila malo žešće ali prošla je i ta bol. Koliko sam shvatila, dobro je da sam to povadila jer ako ništa drugo, makar s tim više nikad neću imat problema :)

queen000
03.05.2009., 21:39
da vas pitan.... evo ima misec dana da san vadila donju livu osmicu... sve je vise manje ok.. samo mi je nekako cudan osjecaj na toj strani.. al kad zvacen onako malo jace na desnu stranu, osjetin nekakvu bol u donjoj celjusti na livo....
jel bilo kome tako? i ko da mi je ostala mala rupica izmedju mesa i sedmice.. valjda je malo krivo zaraslo.. neman pojma.. i sad me strah da mi hrana ne upadne tu pa da ne bude.. svasta...
jbt.. sta ja s ovim zubima necu dozivit...:flop:

burana7
07.05.2009., 14:20
ja san umnjak izvadila jucer...i nisam stavila led na lice kako mi je mama rekla pa mi je sad uuužasnoo natekla faca..izgedam užasno!

Truman
09.05.2009., 12:11
Izvinjavam se ako je pitanje vec bilo - da li je vadjenje umnjaka OBAVEZNO?