PDA

View Full Version : Medicinari svih zemalja!

stranice : 1 2 [3] 4

master driller
04.01.2011., 04:13
SRETNA VAM SVIMA NOVA 2011.GODINA :) :tulum:

Veliki pozdrav svima...da li itko zna kako priznaju diplomu srednje medicinske sestre u americi? tocnije na floridi? nadam se da netko,itko,bilotko ima iskustva s time...

Hvala:top:

Evo tu ti je cjela procedura za foreign graduated nurses @ http://www.cgfns.org/sections/programs/cp/cp-qe.shtml

https://www.ncsbn.org/Resource_manual_for_international_nurses.pdf

Tu imas Resource Manual for International Nurses

https://www.ncsbn.org/minimal_data_set_final.pdf

Tu imas Minimal Data Set for Evaluation of International Nurses

UglyKidJoe
04.01.2011., 21:03
i ekipa. gdje ste na kraju zavrsili u inozemstvu?

Koliko sam preletjela radi se o Švicarskoj, USA, Novi zeland - ma svuda, kao što to obično zna sa nama biti...:D

milly-vanilly
04.01.2011., 22:03
Evo tu ti je cjela procedura za foreign graduated nurses @ http://www.cgfns.org/sections/programs/cp/cp-qe.shtml

https://www.ncsbn.org/Resource_manual_for_international_nurses.pdf

Tu imas Resource Manual for International Nurses

https://www.ncsbn.org/minimal_data_set_final.pdf

Tu imas Minimal Data Set for Evaluation of International Nurses

Najljepsa ti hvala na odgovoru.
Nazalost vecinu toga sam vec znala,prije nekoliko mjeseci kontaktirala sam state board of nursing,i dobila detaljan nacin kako verificirati diplomu,ali ono sto mene jos i dalje muci je to da li cu moci nakon svog novca i truda ulozenog ipak dobiti dozvolu da pristupim polaganju NCLEX,i radim kao med sestra(LPN najvjerojatnije)...Pokusavala sam,evo sada vec mjesecima pronaci na netu ikakvu informaciju o med.sestrama srednjoskolskog obrazovanja,ali nisam bas uspjela...a tako bih voljela da saznam prije nego se upoce upustim u tu avanturu

master driller
04.01.2011., 22:29
Najljepsa ti hvala na odgovoru.
Nazalost vecinu toga sam vec znala,prije nekoliko mjeseci kontaktirala sam state board of nursing,i dobila detaljan nacin kako verificirati diplomu,ali ono sto mene jos i dalje muci je to da li cu moci nakon svog novca i truda ulozenog ipak dobiti dozvolu da pristupim polaganju NCLEX,i radim kao med sestra(LPN najvjerojatnije)...Pokusavala sam,evo sada vec mjesecima pronaci na netu ikakvu informaciju o med.sestrama srednjoskolskog obrazovanja,ali nisam bas uspjela...a tako bih voljela da saznam prije nego se upoce upustim u tu avanturu

https://www.ncsbn.org/What_Is_NCLEX.pdf

normalno prvo trebas napraviti nostrifikaciju diplome (dobila si nacin kako nostrificirat diplomu) nakon toga dobis dozvolu da pristupis polaganju NCLEX. Prilikom nostrifikacije gleda ti se opis predmeta, satnica i akreditacija skole. Nekad traze i potvrdu od ministarstva da je program akreditiran na "government level". Ne vidim razlog da ti nebi dali pristup polaganju NCLEX no svi preduvjeti (koji su u direktivi za nostrifikaciju diplome za foreign graduated nurse moraju biti zadovoljeni) prije nego se dobi dozvola za polaganje NCLEX. Nitko ti nebude dal garanciju da li ti diploma bude priznata (unaprijed) - zato se mora raditi nostrifikacija iste. Isti slucaj ti je i za doktore moraju poloziti USMLE.

milly-vanilly
05.01.2011., 18:09
https://www.ncsbn.org/What_Is_NCLEX.pdf

normalno prvo trebas napraviti nostrifikaciju diplome (dobila si nacin kako nostrificirat diplomu) nakon toga dobis dozvolu da pristupis polaganju NCLEX. Prilikom nostrifikacije gleda ti se opis predmeta, satnica i akreditacija skole. Nekad traze i potvrdu od ministarstva da je program akreditiran na "government level". Ne vidim razlog da ti nebi dali pristup polaganju NCLEX no svi preduvjeti (koji su u direktivi za nostrifikaciju diplome za foreign graduated nurse moraju biti zadovoljeni) prije nego se dobi dozvola za polaganje NCLEX. Nitko ti nebude dal garanciju da li ti diploma bude priznata (unaprijed) - zato se mora raditi nostrifikacija iste. Isti slucaj ti je i za doktore moraju poloziti USMLE.

Hvala ti na odgovoru..nadam se samo da necu morati ispocetka se skolovati i da valjda nase medicinske skole znace nesto u svijetu,iako je u pitanju samo srednja skola...budem probala pa vidila..obavijesit cu vas cim saznam nesto vise,mozda nekome pomogne...

master driller
06.01.2011., 00:46
Hvala ti na odgovoru..nadam se samo da necu morati ispocetka se skolovati i da valjda nase medicinske skole znace nesto u svijetu,iako je u pitanju samo srednja skola...budem probala pa vidila..obavijesit cu vas cim saznam nesto vise,mozda nekome pomogne...

neznam nikoga ko se je moral kompletno ispocetka skolovati, no ima osoba kojima nije bila priznata kvalifikacija a skola je bila authorized by gov't. . Ako i nije priznata cjela kvalifikacija onda ti daju "credit transfer" ili pak recognition of prior leraning (RPL) ili pak ako vec radis u struki onda ti mogu dati recognition of current competency (RCC) na ono sve kaj smatraju da je o.k. a razliku onda moras poloziti da bi bila registered/ licensed nurse.

milly-vanilly
06.01.2011., 19:39
neznam nikoga ko se je moral kompletno ispocetka skolovati, no ima osoba kojima nije bila priznata kvalifikacija a skola je bila authorized by gov't. . Ako i nije priznata cjela kvalifikacija onda ti daju "credit transfer" ili pak recognition of prior leraning (RPL) ili pak ako vec radis u struki onda ti mogu dati recognition of current competency (RCC) na ono sve kaj smatraju da je o.k. a razliku onda moras poloziti da bi bila registered/ licensed nurse.

Pa to zvuci super :)
Imam jos jedno pitanje za tebe,vise savjet...ovako,sta bis mi ti predlozio,da odem na lokalni coleagge i napravim verifikaciju diplome za njih koja kosta 140$ pa da mi oni pogledaju i vjerujem sigurno bi znali reci sta bi mi se priznalo a sta bih morala jos nadodati ili da napravim verifikaciju za state board koja kosta 300$ + 200$ state board sa mogucnoscu da me odbiju i zatraze jos koje kakvo dodatno skolovanje...stvarno nisam pametna sta da napravim u ovoj situaciji...sta bi mi ti savjetovao?
eh,da,trenutno sam nezaposlena...

master driller
06.01.2011., 23:27
Imam jos jedno pitanje za tebe,vise savjet...ovako,sta bis mi ti predlozio,da odem na lokalni coleagge i napravim verifikaciju diplome za njih koja kosta 140$ pa da mi oni pogledaju i vjerujem sigurno bi znali reci sta bi mi se priznalo a sta bih morala jos nadodati ili da napravim verifikaciju za state board koja kosta 300$ + 200$ state board sa mogucnoscu da me odbiju i zatraze jos koje kakvo dodatno skolovanje...stvarno nisam pametna sta da napravim u ovoj situaciji...sta bi mi ti savjetovao?

cuj, ako planiras da ides preko bare nostrifikacija te ceka sad ili kasnije (nemozes to izbjeci). Nema ti tu nikakvog specificnog savjeta (znam da kosta sva ta papirologija) no to moras srediti i pokrenuti tak da znas na cemu jesi dal je sve o.k. ili pak da saznas koji dio od kvalifikacije je o.k. onda budes barem znala na cemu jesi i kud dalje (kaj treba dodatno poloziti). Naravno, kad ti daju assessment tocno ti bude receno kaj trebas ili netrebas. Dal si zaposlena ili ne to nema veze oko nostrifikacije ali ako si radila prije izvadi si potvrde gde si radila, opis posla, satnica, preporuke od doktora etc.

Studentica
09.01.2011., 21:02
dojčlandija, dolazim.

bronco
10.01.2011., 14:40

Ne kuzim kako je tesko razumijeti propise.
Jasno je da na zapadu skola za sestre je college i traje 3 godine (nakon srednje skole), samo u SFRJ i sad u HR etc. medicinska skola je dio srednje skole.
Vise-manje cijela skola se priznaje ako je zavrsena Visa medicinska u HR, jer samo onda su zadovoljeni kriteriji (duzina skolovanja i credits/predmeti).
Prema tome srednja skola (medicinska) se u NAJBOLJEM slucaju moze samo djelomicno priznati i onda polagati razlike u predmetima.
Parcijalno ce ti priznati med skolu samo one zemlje koje ocajno traze med sestre. Cijeli proces traje vremena i novaca.
Obicno je najbolje se doskolovati (zavrsi visu med) pa nece biti problema, ili se doskolovati mozes u inozemstvu (ako zadovoljis znanje jezika).
Sretno

bronco
10.01.2011., 14:46
i ekipa. gdje ste na kraju zavrsili u inozemstvu?

Oz

Studentica
10.01.2011., 14:49
Oz

znam :D

milly-vanilly
10.01.2011., 20:26
Ne kuzim kako je tesko razumijeti propise.
Jasno je da na zapadu skola za sestre je college i traje 3 godine (nakon srednje skole), samo u SFRJ i sad u HR etc. medicinska skola je dio srednje skole.
Vise-manje cijela skola se priznaje ako je zavrsena Visa medicinska u HR, jer samo onda su zadovoljeni kriteriji (duzina skolovanja i credits/predmeti).
Prema tome srednja skola (medicinska) se u NAJBOLJEM slucaju moze samo djelomicno priznati i onda polagati razlike u predmetima.
Parcijalno ce ti priznati med skolu samo one zemlje koje ocajno traze med sestre. Cijeli proces traje vremena i novaca.
Obicno je najbolje se doskolovati (zavrsi visu med) pa nece biti problema, ili se doskolovati mozes u inozemstvu (ako zadovoljis znanje jezika).
Sretno

Hvala..
Ma meni je sve to jasno..Ja sam neplanirano preselila na Floridu..u svakom slucaju sam i mislila doskolovati se,sad kad imam priliku...
Ali htjela sam da mi se jave oni/one koje su to vec prosli/e...pa nadam se da ce netko tko je bio u slicnoj situaciji procitati ovo i savjetovati me..
a ja cu u medjuvremenu posjetiti lokalni coleagge pa da vidim sta oni kazu...

angelfire
02.02.2011., 18:45
Mozda interesantno za vecinu koju zanima ova tema ovo je odgovor na clanak u SD od jednog korisnika

--------------------------------------------------------------------
Link na clanak:

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/128207/Default.aspx

Komentar od: LovreLo @ 1. veljača 2011 1:05
Procitao sam ovaj clanak. Koji nazalost vrvi neistinama,povrsnim informacijama i opcenito nepoznavanjem stvarne situacije,barem sto se tice zaposljavanja medicinske radne snage u zemljama EU,UK,Canadi,USA NZ i Australiji.
Razumijem zelju jednog dijela medicinskog osoblja da ide raditi vani. No mnogi ne znaju kako se vani radi i sto ih vani ceka. Prva i osnovna iluzija koju treba odmah razbiti je da hrvatske doktore u zapadnom svijetu netko treba. To su bajke. Hrvatske doktore ( kao i doktore iz mnogih drugih istocno-evropskih zemalja) u zapadnom svijetu nitko ne treba. Znam da ce ovo zvucati ruzno.Ali to je istina. . Zasto je to tako ? Zato jer je hrvatski sistem studiranja totalno nekvalitetan i ne sprema doktore za pravi rad u bolnicama. Onaj tko je iz hrvatskih medicinskih klupa otisao vani odmah je to shvatio. Studiranje medicine kao i upisi na medicini u Hrvatskoj su posebna prica.Zavrseni student medicine u anglosaksosnkim zemljama od prvog dana staza radi na bolnickim odjelima. Ne donosi vazne odluke,ali na odjelu provede do 10 sati dnevno radeci i istovremeno uceci, krvavo i tesko. Pogledajte staziste po hrvatskim bolnicama pa usporedite.Autor clanka pise da ce odredjen broj hrvatskih doktora ici raditi u zemlje EU ?? Kako netko tko je radio 20 godina u Splitu i samo Splitu moze ici raditi vani recimo u London ili neku americko-kanadsku bolnicu.Sa hrvatskim kvalifikacijama nikako. Treba poloziti krvave ispite i znati engleski da bi se uopce moglo raditi. A to uzme godina i godina.Prakticna,bolnicka profesionalna medicina u tim zemljama
je kompletno drugacija od one u Hrvatskoj. Zar mislite da ce netko u Londonu ili Washingtonu tek tako zaposliti nekoga doktora koji je dosao iz splitske ili zagrebacke bolnice.Gospodo,spustite se na zemlju. Dovoljno je otici u jednu od tih bolnica i vidjeti na sto lici rad,organizacija i odnos osoblja prema pacijentima.Pa to usporedite sa splitskom i zagrebackim bolnicama.
Dakle ne zavaravajte se. Hrvatske lijecnike nitko vani ne treba i ne zeli. Oni koji zele ici vani moraju se krvavo pomuciti da bi uspjeli vani,dakli da bi uopce mogli raditi vani.
Znam dobar broj zagrebackih doktora( djeca" uvazenih doktora") koji su otisli u USA .I nakon par mjeseci bili su doma i pod mamine skute. Jer puno je lakse raditi u korumpiranom sistemu na koji si naviknut nego se boriti za zivot i egzistenciju vani.A o kvaliteti medicine da i ne govorim.Treba sve uciti ispocetka.Zato su se mnogi vratili doma.Jer draze im je biti " gospodn doktor' u domacem korumpiranom sistemu nego istinski profesionalac kao sto to mnogi i jesu u zapadnim bolnicama.I zato cete po americko-engleskim bolnicama vidjeti doktore svih boja koze i rasa. Oni su tamo jer su prosli jedan nevjerojatno naporan put i training. I tamo rade jer znaju svoj posao i znaju se ponasati. I posao im nisu dali Fidel Castro ili George Bush vec naporan rad i ucenje.
Medicinski studij u Hrvatskoj mora se mijenjati iz korijena ako se zeli biti ravnopravan kvalitetnim medicinama u svijetu.
Mlade lijecnike treba uciti raditi i kako prakticno rijesiti problem, a ne da se samo teorija uci napamet. Medicina se uci u kvalitetnim bolnicama od kvalitetnih ljudi.I sto je najbitinije u kvalitenom drustvenom sistemu gdje se odgovara za rad i greske.
Neka mi bude dozvoljeno na kraju reci da ce mo imati kvalitetnu medicinu onoga momenta kada drustvo bude sredjeno i organizirano.Dakle bez korupcije,ne rada i rodjackih veza. Ali to ne znaci da treba cekati na promjene u drustvu. Oni koji vole svoju profesiju mogu je poceti profesionalno uzdizati i bez drustveno-politickih promjena.

succorosso
02.02.2011., 20:16
Mlade lijecnike treba uciti raditi i kako prakticno rijesiti problem, a ne da se samo teorija uci napamet.
To nece na medicinskom fakultetu u Zagrebu proci. Tamo je glavni ispit prve godine anatomija, odnosno bubanje napamet latinskih naziva do detelja udubina i izbocina kosti.

Medicina se uci u kvalitetnim bolnicama od kvalitetnih ljudi.I sto je najbitinije u kvalitenom drustvenom sistemu gdje se odgovara za rad i greske.
Nemoguce za Hrvatsku. Tamo se uci na fakultetu u Zagrebu kako se u slucaju pogreske lijecnika ne smije reci pacijentu. Kao narusava povjerenje. :flop: Plus u stvarnosti u HR lijecnici skoro pa nikad ne odgovaraju za kardinalne pogreske (bio jedan slucaj da je covijek ostao bez noge kod operacije slijepog crijeva pa su se sudili, a tko zna koliko gdje nije sve doslo do suda). O odnosu prema pacijentu tipa ne-komunikaciji, tvrdoglavoj upotrebi latinskog u dijagnozama (jebemu, za koga se to pise, za pacijenta ili za Julia Cesara), o enormnom cekanju dok ekipa u bijelim kutama caska iza "ne kucati" vrata, o tome da ih nije briga da netko sjedi 5h u cekaoni, o tome da rutinski fusaju s anestezijama pa rade puno toga na zivo za sto se normalno u Njemackoj anestezira, o tome da slampavo zasivaju rane, o tome da stavljaju elektrode bez gela (valjda kradu) pa opeku pacijenta, o tome nema smisla niti govoriti, jer to je u RH sve nista i tko se buni lud je.

Neka mi bude dozvoljeno na kraju reci da ce mo imati kvalitetnu medicinu onoga momenta kada drustvo bude sredjeno i organizirano.
Ergo: nikada!

Studentica
03.02.2011., 09:49
najbolji ce otici, najlosiji ce ostati.
,
ja gledam prema svojoj generaciji. oni najbolji su sada u engleskoj, njemackoj, sad, spanjolskoj, italiji, dakle po svijetu. ili su ostali na stamparu pa pricaju o zdravim gradovima.

oni najgori su ostali u struci i ja se kod njih ne bih lijecila, cast iznimkama.

Piggy
03.02.2011., 15:07
Jeli tko od naših mladih likara išao raditi u Norvešku?

Studentica
03.02.2011., 20:09
za norvesku sam cula da je otisla frendica od mog dobrog prijatelja, ali za detalje ne znam. otisla je prije 5 godina negdje.

kaze da je sve plus, osim odvratnog vremena. stavili su je u malo mjesto. detalje ne znam. vise znam za druge EU zemlje

Fuerteventura
04.02.2011., 00:27
dojčlandija, dolazim.

Dojclandija ima najnizu neto placu za lijecnike u staroj EU (prije dolaska istocnih zemalja). :ne zna:
Dr. im masovno odlaze u UK, Svicarsku, Ameriku.
Zato su stalno tamo strajkovi u Njemackoj...Odi radije u Austriju.
Prije svega, cekaj ulazak u Uniju ;)

Cialenga
08.02.2011., 20:39
Mozda interesantno za vecinu koju zanima ova tema ovo je odgovor na clanak u SD od jednog korisnika

Link na clanak:

http://www.slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/128207/Default.aspx

Komentar od: LovreLo @ 1. veljača 2011 1:05
Procitao sam ovaj clanak. Koji nazalost vrvi neistinama,povrsnim ...

Mozda malo s gorcinom, ali odlicno napisan clanak!!!
Ne znam koja su tvoja konkretna isksutva ili sazimas tudja iskustva, ali Angelfire, slazem se s tobom!

Moja iskustva sam djelomicno podijelila na ovoj temi. Problem je sto se niti jednom kolegi ne mozes otvoriti, jer ce reci: "Ah, to su tvoja iskustva, meni ce biti lakse, jer sam ja snalazljiviji, pametniji, bolje govorim jezik, bolje znam medicinu itd..."

Nitko nema pojma sto ga ceka, dok se ne pojavi na stazu u Americi. Kad usporedim staz u Zg, kad sam imala na pretek vremena uciti,obilaziti butike, sjediti na kavama, raditi znanstvene radove....

U Americi se sve to stiglo, ali puuuno rjedje, sa puno manje spavanja, puno manje tapsanja po ramneu i puno vise znoja... I to onog stvarno smrdljivog znoja kad u tri po noci, nakon 20 sati dezuranja trcis po karton u medical records, jer je njihov odjel zatvoren, a da bi saznao sto je pronadjeno na pretragama prosli tjedan, moras otici sam po karton (dok te drugi pacijenti cekaju, dok sestre vicu na tebe jer im jos nisi dao naredbu za prijem u bolnicu niti naredbu za otpust iz hitne sluzbe, a znas da se hitna sluzba ocjenjuje po brzini po kojoj su pomaknuli pacijenta iz te sobe, ali i po kvalitetu usluge koju si pruzio (la) pacijentu...)

I kad vidis da tvoj smrad od znoja (ah prokleti antiperspirant...) osjeca i sef bolnice koji se dokoturao iz svog kreveta u tri ujutro da ti pomogne donijet odluku o tom kriticnom pacijentu. Ali svejedno te gleda sa postovanjem, jer on sam zna kroz sto prolazis (on je kroz to prolazio u svom skolovanju).

rozi5
12.02.2011., 11:02
Svima pozdrav !
Dali netko zna nekog tko radi u Londonu kao doktor u općoj ?Ili da je netko tamo pa da se osobno javi?
NA ovom forumu samo razmišljanja a bilo bi jako dobro da se jave ljudi koji doista rade vani !!

mistik2010
13.02.2011., 19:14
lijep pozdrav svima! evo nova sam na ovom forumu pa nisam uspjela sve pročitat i stoga se ispričavam ako se o ovome već pisalo ali zanima me samo jedna stvar (pa ako netko zna odgovor). Rođak mi je lani završio medicinu pa me zanima KAKVE SU ŠANSE ZA DOBIT SPECIJALIZACIJU IZ ANESTEZIOLOGIJE (haha,koji će mu to k....) najvjerojatnije u Sloveniji, a za kasnije razmišlja da bi išao dalje,nezna još di....Australija,Engleska bla bla...
Što se tiče nečije izjave "najbolji u generaciji su sad vani" - dal uopće to ima veze kakav si bio student,prije svega mislim na ocjene....jer on je završio redovno sve u roku ali je u odnosu na svoju generaciju "lošiji" student....odnosno,ima znatno manji prosjek nego njegova generacija...kaže da velika većina ima iznad npr. 4.3 prosjek, a on ima negdje oko 3.9 cca. PUNO VAM HVALA NA SVAKOJ INFORMACIJI.
btw:ako nema informacija konkretno za anesteziologiju,nema veze, više me zanima taj odlazak u inozemstvo :) on nije forumaš pa eto pišem u njegovo ime..

rozi5
13.02.2011., 19:26
ZA Sloveniju nemas problema ,,,, poslala sam ti PM ali ne znam dali je proslo !

SilvrBckGorilla
13.02.2011., 20:46
lijep pozdrav svima! evo nova sam na ovom forumu pa nisam uspjela sve pročitat i stoga se ispričavam ako se o ovome već pisalo ali zanima me samo jedna stvar (pa ako netko zna odgovor). Rođak mi je lani završio medicinu pa me zanima KAKVE SU ŠANSE ZA DOBIT SPECIJALIZACIJU IZ ANESTEZIOLOGIJE (haha,koji će mu to k....)

khm, khm, to je najplacenija specijalizacija u USA

http://www.payscale.com/research/US/People_with_Doctor_of_Medicine_(MD)_Degrees/Salary

Studentica
21.02.2011., 11:04
anesteziju bez problema dobijes bilo gdje u europi. ako te zanimaju detalji, javi se na pm

mrgy
28.02.2011., 22:54
pozdrav svima, ima li mozda netko tko radi kao medicinska sestra u americi ili jos bolje netko tko je otisao tamo nakon vise skole..
Zavrsio sam visu skolu po bolonji i htio bi za ameriku, vec sam bio kao student pa bi nazad..ako netko ima bilo kakvu informaciju, savjet bilo sto. puno hvala:)))

Tex Willer
13.03.2011., 22:52
Bok svima!

Završavam studij na Medicinskom fakultetu koji se zove Organizacija, planiranje i upravljanje u zdravstvu ( ili ti ga Zdravstvena administracija, Zdravstveni management). Na tom studiju smo imali predavanja iz medicine, prava, ekonomije i psihologije.
Obučeni smo za upravljanje zdravstvnim sustavima i zdravstvenim institucijama.

Zanima me kakva je potražnja za takvim zanimanjima u stranim zemljama, poglavito u Sjevernoj Americi? Kako se vrednuju naše diplome? Kakve su šanse za zaposlenja?

Zahvaljujem na bilo kakvim informacijama.

Studentica
14.03.2011., 07:56
Bok svima!

Završavam studij na Medicinskom fakultetu koji se zove Organizacija, planiranje i upravljanje u zdravstvu ( ili ti ga Zdravstvena administracija, Zdravstveni management). Na tom studiju smo imali predavanja iz medicine, prava, ekonomije i psihologije.

Zanima me kakva je potražnja za takvim zanimanjima u stranim zemljama, poglavito u Sjevernoj Americi? Kako se vrednuju naše diplome? Kakve su šanse za zaposlenja?

hahha
sumnjam da ce ti to koristiti, ali ok.

a sto se ne prijavis u neku stranu farma firmu?

Cialenga
15.03.2011., 05:34
KOliko vidim oko sebe, vecina medicinskim menadzera i administratora se regrutira iz redova lijecnika koji su radili u struci neko vrijeme, educirali se i pokazali "business sense". Neki imaju dvojnu diplomu: medical school and business management.

Nisam sigurna da netko "priznaje" taj medicinski management na Zg faksu. Ali "requirements" se mogu jako razlikovati od velikih HMO organizacija, do manjih privatnih klinika.

Proguglaj malo koje su predispozicije za postojece otvorene poslove...

Geppetto
15.03.2011., 12:28
Bok svima!

To "zanimanje" još nije uopće razvijeno u Hrv., tako da ne znam ima li netko ovdje saznanja ili iskustva u vezi zaposlenja.
Ali budući da se neka potencijalna radna mjesta preklapaju s onim dr.med. nekako sumnjam da će oni dopustiti da tu ulaze (na bolje pozicije) ljudi koji nemaju medicinsku diplomu.

ma_jolie
30.03.2011., 12:46
zdravo,samo da pitam dali mogu ja sa diplomom iz BIH specijalizirati u Zg,kako to ide? :)

Cialenga
01.04.2011., 18:42
Eh.... i mi doktori smo samo dio trzista.... :D :) :cool:

:(

Piggy
05.04.2011., 21:39
A doslovno. Trguju s nama kao sa konjima :(((

Piggy
05.04.2011., 21:56
Btw. jeli itko od vas zna kolika je plaća ako radite kao liječnik u školskoj medicini za Štampara? Thanks! :)

Fuerteventura
06.04.2011., 06:47
Pa malo visa od place stazista, jer ako zelis da te uzme profesorica Juresha, morat ces biti prvo znanstveni novak neko vrijeme. :mig:

Piggy
06.04.2011., 20:07
A koliko je to malo više od plaće stažista?

mistik2010
07.04.2011., 15:56
znade li netko da li se za primitak u bolnicu na staž gledaju ocjene na faksu??? :confused: koji su kriteriji i može li mi netko to ukratko opisati kako ide procedura za dobiti staž u bolnici - kao doktor????
jel postoji mogućnost da se netko npr.prijavi za staž u Splitu, a ne dobije ga tamo nego u Zadru jer je samo tamo bilo "slobodno mjesto"? :ne zna: HVALA.

mistik2010
07.04.2011., 15:57
I isprika ako sam ovo stavila na krivo mjesto, ne znam di bi drugdje

Geppetto
08.04.2011., 20:23
znade li netko da li se za primitak u bolnicu na staž gledaju ocjene na faksu??? :confused: koji su kriteriji i može li mi netko to ukratko opisati kako ide procedura za dobiti staž u bolnici - kao doktor????
jel postoji mogućnost da se netko npr.prijavi za staž u Splitu, a ne dobije ga tamo nego u Zadru jer je samo tamo bilo "slobodno mjesto"? :ne zna: HVALA.
Ako si jedini prijavljen za to mjesto, onda naravno automatski dobivaš staž, ali ako se više kandidata prijavi za isto mjesto, mislim da bi onda ocjene trebale odlučiti (+ motivacijski razgovor), jer moraju imati neki kriterij, neće valjda ići na eci-peci-pec?

Fuerteventura
09.04.2011., 20:58
Ici ce po vezi. :p

tiho1977
30.04.2011., 04:54
zdravo,samo da pitam dali mogu ja sa diplomom iz BIH specijalizirati u Zg,kako to ide? :)

Ma može, no big deal... samo, kaj ce ti rvacka specka... bolje ti je da odeš dalje...:top:

nina 29
09.05.2011., 18:03
Mgistar farmacije sam po struci, imam polažen državni ispit. Nemam hrvatsko državljanstvo, ali moj dečko ima. ( Rođeni smo i živimo i radimo u BiH.) Planiramo se vjenčati i doći živjeti i raditi u Hrvatskoj. Da li mi neko može reći nešto o tome šta mi je sve potrebno za radnu dozvolu, nostrifikaciju diplome, da li postoji neki telefonski broj koji bih trebala nazvati da bih saznala detalje. Puno hvala

ineskizah
31.05.2011., 20:19
Relativno sam nov korisnik ovog foruma, ali sam se trudila iščitati zanimljive informacije.
Završila sam medicinu i odrađujem staž. Planiram nostrificirati diplomu za USA.

Zanima me da li je neko s foruma upoznat sa obavljanjem posla pod nazivom - assistantship - podrazumijevaću pritom rad od godinu ili dvije uz nekog profesora pri laboratoriji u sklopu istraživanja, pri čemu primate neku simboličnu platu? U suštini hamalite za sitne pare za nekog profu, ali zauzvrat ste dio tima nekog projekta.
Da li je iko od vas radio ovakvo nešto?

hvala na svim info

Cialenga
31.05.2011., 23:55
Zanima me da li je neko s foruma upoznat sa obavljanjem posla pod nazivom - assistantship - podrazumijevaću pritom rad od godinu ili dvije uz nekog profesora pri laboratoriji u sklopu istraživanja, pri čemu primate neku simboličnu platu? U suštini hamalite za sitne pare za nekog profu, ali zauzvrat ste dio tima nekog projekta.
Da li je iko od vas radio ovakvo nešto?

hvala na svim info

Vecinom ce se HR diplomant zgroziti ovakvog dogovora. Medjutim, ako ti netko nudi ovu poziciju, moras biti zahvalna! :top:

To ce biti godina dvije bezimenog rintanja (obicno te niti ne spomenu u objavljenim radovima), ali ces puno nauciti, imati mogucnosti upoznati puno ljudi (networking, networking, networking) i sto je najvaznije (!!!) imat ces na kraju pismo preporuke od americkog akademskog profesora. (Ako uz to mozes izkemijat bilo kakvo KLINICKO iskustvo, bilo bi to odlicno!!).

Na prethodnim stranicama sam pisala sto je vazno u dobivanju americke specijalizacije. Necu se ponavljati.

Samo da pojednostavnim:

1. Odlicni rezultati na testovima (iz sto manje pokusaja)
2. Americko iskustvo (1. bilo kakvo AMERICKO iskustvo, 2. americko KLINICKO iskustvo vrijedi kao suho zlato)

Americko klinicko iskustvo:
- recimo jedna godina specijalizacije u americkim specijalistickim programima.
- volontiranje na nekom klinickom odjelu (zapravo observeship)
- rad kao sestra, medical assistant...
- znanstveno istrazivanje, u kontaktu sa pacijentima (ovo mozes dobiti tek kad polozis testove i dobijes ECFMG certifikat).

Americko neklinicko iskustvo:
- sve od pranja podova do racunovodje do prodavanja kave u lokalnom Starbucksu. Americki poslodavci vole da prospektivni zaposlenik zna kako se snaci na americkom radnom mjestu. Takvo iskustvo ce te nauciti sto znaci "american customer service", sto znaci "assertiveness", sto znaci "resourcefulness". Evropljani to mogu zamisliti, ali moraju svoje sposobnosti izostriti na pravom americkom radnom mjestu. Ne uzeti padove k srcu, nego iz svake pogreske nesto nauciti, ustati se, isprasiti i krenuti dalje u nove pobjede!!! :top:

Ako imas srece da specijalizaciju dobijes odmah, bez ikakvog americkog iskustvan, nemoj se nervirati, sve ove detalje ces nauciti putem, na specijalizaciji...

ineskizah
01.06.2011., 14:30
Vecinom ce se HR diplomant zgroziti ovakvog dogovora. Medjutim, ako ti netko nudi ovu poziciju, moras biti zahvalna!

Hm, zašto bi se zgrozili? Da li svi zapravo hoće instant da dobiju specijalizaciju i krenu što prije tim putem?
U Americi kako znam, vlada velika komepticija i američka iskustva unutar akademske zajednice (kakva god bila) ili pak rintanje u kliničkim disciplinama prije aplikacije za specijalizaciju mogu dobrane pomoći.
Ono što bi za mene bio imperativ jeste da bih htjela pokušati da se na ovaj način samofinansiram i pokrijem nešto troškova. Makar dok se USMLE -CS ne položi.
Ovo mi se učinila kao dobra opcija (budući da sam slušala neke ljude koji su početkom 90ih tako otišli u USA).

Zato sam htjela vidjeti ima li ko kakva iskustva s ovom vrstom odlazaka.

p.s. hvala na info C.

katra46
10.06.2011., 15:08
Americko neklinicko iskustvo:
- sve od pranja podova do racunovodje do prodavanja kave u lokalnom Starbucksu. Americki poslodavci vole da prospektivni zaposlenik zna kako se snaci na americkom radnom mjestu. Takvo iskustvo ce te nauciti sto znaci "american customer service", sto znaci "assertiveness", sto znaci "resourcefulness". Evropljani to mogu zamisliti, ali moraju svoje sposobnosti izostriti na pravom americkom radnom mjestu.

Ovo je fantastican primjer kako covijek diskriminaciju prihvati kao smisleni postupak.
:lol::flop:
Pricam ja jednom s covijekom iz Canade , pa ovaj american experience bla bla truc. A ja sam mu manager na projektu. Koliko je srao naljutio me da sam rekao WTF american experience, you got professional experience and that's what I need, should I start asking you about your European experience and use it to reduce your bonus? Onda je bilo: ma ne stari, to nam je samo bila fora da platimo ljude u pocetku manje.

marina mikus
20.06.2011., 21:44
Ja i moj muž smo doživjeli što su liječnici u diaspori. Tj još uvijek proživljavamo.
On je prošle godine u 7mj osjetio bolove u prsnom košu i otišao na hitnu jer je odmah pomislio Srce!
Tamo su mu rekli Zdrav si ajde doma!
Zatim je otišao na hitnu u drugi grad gdje su mu rekli da se vjerojatno ukliještio mišić između rebara.
Nakon još nekih pretraga sa rengenskoim snimkom pluča je otišao liječniku opče prakse koji je jasno vidio i čuo kada mu je poslušao pluća o čemu se radi.
Naime on je dobio spontani neumotoraks (plučna ovojnica se probije i kroz sitne rupice u taj međuprostor uđe zrak, pluća se smanjuju i dolazi do jakih bolova u predjelu prsnog koša i leđa- stvore se balončići zraka u tom dijelu).
Liječnici u bolnici su mu dali lokalnu anesteziju i Kroz prsa ugurali gumenu cijev debljine 5mm u pluća da bi zrak izašao van !
I takvih operacija je imao 5 jer bi se pluča opet punila zrakom kroz te rupice koje su nastale prije.
Nakon 5-og puta su mu rekli da ga mogu operirati pod općom anestezijom i okloniti sav zrak iz tog dijela pluća sa nekakvim laserom , dok je čekao operaciju opet 6-ti put su mu gurali tu cijev u pluća kao životinji, takve bolove neće zaboraviti dok je živ.
7-mi put su mu operirali jedno plučno krilo i kada su napravili sliku pluća ustanovili su da ai na drugom plučnom krilu ima isti problem.
Sada nakon 8-me operacije u kojoj su mu oštetili živce, ne može micati lijevu ruku i čeka ga fizikalna terapija.
Ima još toga al ću biti kratka, ja sam trenutno pod temperaturom (samo navečer oko 37,4), grloboljom , glavoboljom, vrtoglavicom povremeno, stolica redovna ali na početku dobra i završi prolijevom.
Na hitnoj mi je doktor rekao da imam gripu nakon što mi je vidio grlo, doktorica opće prakse mi je rekla da je neki virus crijeva.
I inače mi je trebalo 6mj da se moj želudac privikne na hranu, neke stvari još uvijek ne mogu jesti.
Ni voče ni povrče ni meso ništa nije ni slično kao naše!
Hrvati koji ste još uvijek doma, doma je najsigurnije, najzdravije !

bronco
21.06.2011., 15:40
[QUOTE=marina mikus;34397202]Ja i moj muž smo doživjeli što su liječnici u diaspori. Tj još uvijek proživljavamo.
On je prošle godine u 7mj osjetio bolove u prsnom košu i otišao na hitnu jer je odmah pomislio Srce!
Tamo su mu rekli Zdrav si ajde doma!
Zatim je otišao na hitnu u drugi grad gdje su mu rekli da se vjerojatno ukliještio mišić između rebara.
Nakon još nekih pretraga sa rengenskoim snimkom pluča je otišao liječniku opče prakse koji je jasno vidio i čuo kada mu je poslušao pluća o čemu se radi.
Naime on je dobio spontani neumotoraks (plučna ovojnica se probije i kroz sitne rupice u taj međuprostor uđe zrak, pluća se smanjuju i dolazi do jakih bolova u predjelu prsnog koša i leđa- stvore se balončići zraka u tom dijelu).
Liječnici u bolnici su mu dali lokalnu anesteziju i Kroz prsa ugurali gumenu cijev debljine 5mm u pluća da bi zrak izašao van !
I takvih operacija je imao 5 jer bi se pluča opet punila zrakom kroz te rupice koje su nastale prije.
Nakon 5-og puta su mu rekli da ga mogu operirati pod općom anestezijom i okloniti sav zrak iz tog dijela pluća sa nekakvim laserom , dok je čekao operaciju opet 6-ti put su mu gurali tu cijev u pluća kao životinji, takve bolove neće zaboraviti dok je živ.

Zao mi je to sto cujem, na zalost ponekad zdravlje popusti pa kad nismo doma sve osjecamo vise.
Nisu doktori losi, za taj problem koji vas suprug ima je uobicajeno da se stavlja drenaza bas kako je njemu bilo jer su operacije ponekad problematicne pa vise puta se pokusava da se spontano zatvori bez operacije, samo ako se ponavlja onda se mora operirati.
Spontani pneumothorax je kongenitalni problem (imao ga je od rodjenja), lose je sto se bas sad javio. Bit ce bolje, samo hrabro.

je veux87
25.06.2011., 23:39
joj, ajme nemojmo o tim crnjacima ;) zanima me jedno ovako okvirno pitanje, čisto može vaše mišljenje i sl.? naime, poznajem par ljudi na medicini i među njima kruže priče kako skoro svi pucaju na neke inozemne karijere, tipa - kad završim fax-idem van pa makar samo na specijalizaciju ali želja je po mogućnosti i ostati. primijetila sam da je dosta zastupljena engleska i slovenija, pa i njemačka :) bar u ovim mojim krugovima. ljudi, studirate medicinu - to je deficitarno zanimanje i u RH i sa doktorskom plaćom se dade pristojno živjeti i tu :) zašto pucate na to inozemstvo?? što bi trebali reći mi sa drugih fakulteta koji i nisu tako deficitarni poput medicine, tipa pravo,ekonomija? može mi netko objasnit taj "fenomen"?

youngfashionista0038
20.07.2011., 13:51
ovako,ljudi,imam pitanje : radi se o osobi koja ima vec zavrsenu specijalizaciju a cak i primarijat iz dermatovenerologije,i zeli migrirati ili u Dansku ili Švicarsku..Zanima me moze li se naci posla i jesu li trazeni ovakvi profesionalci u navedenim zemljama?? :D koja je procedura??

tiho1977
25.07.2011., 10:20
joj, ajme nemojmo o tim crnjacima ;) zanima me jedno ovako okvirno pitanje, čisto može vaše mišljenje i sl.? naime, poznajem par ljudi na medicini i među njima kruže priče kako skoro svi pucaju na neke inozemne karijere, tipa - kad završim fax-idem van pa makar samo na specijalizaciju ali želja je po mogućnosti i ostati. primijetila sam da je dosta zastupljena engleska i slovenija, pa i njemačka :) bar u ovim mojim krugovima. ljudi, studirate medicinu - to je deficitarno zanimanje i u RH i sa doktorskom plaćom se dade pristojno živjeti i tu :) zašto pucate na to inozemstvo?? što bi trebali reći mi sa drugih fakulteta koji i nisu tako deficitarni poput medicine, tipa pravo,ekonomija? može mi netko objasnit taj "fenomen"?

kakve veze ima plaća od 9000kn s edukacijom od 12 godina (6 godina faksa+4 godine specke+2 godine subspecke, aha da i još jedna godina staža) Naravno, ja i dezruam i u sustavu sam pripravnosti za krvarenja, radim u zoni zračenja izravno pod ionizacijskim snopom pa nakupim malo više, jedno 11 - 12 000, kuna, naravno. Mislim da s istim trudom mogu i bolje.
Da se ministrica Dalić nije neki dan zadužila za 6 mld kuna, mi u zdravstvenom sustavu ne bismo dobili plaću; MUP, naravno, npr, pa i sudstvo bi... Ukoliko bi se to i dogodilo, ne možemo ništa reć jer nam je ustavni sud zabranio štrajk (mi smo jedina kategorija društva u RH koja nema to pravo)
MOji frendovi s nedeficitarnih fakulteta, koje si navela, yarađuju puuno bolje. Elem, želim živjeti i raditi u sustavu koji će mi pompgućavati da mirno spavam, pružim obitelji ugodan život, djeci dobro školovanje, meni da pacijentima pružam najbolje što mogu. Aha, da možda i najbitnije, volio bih probat nesto drugo - zivjeti negdje drugdje, upijati drugu kulturu...
Mda, naravno da sam i domoljub i totalno mi je super kaj živim u državi di generali posjeduju, ok sad su ih prodali, lance bezninskih pumpi... :mad:
Zaista... zasto se ono mi zelimo odseliti?:confused:

hurts
31.07.2011., 10:56
Pozdrav!

Vidim da uglavnom pričate o specijalizacijama u SAD-u, Njemačkoj, Kanadi..., no što je s Francuskom?
Ima li tko kakvih iskustva vezanih uz dobivanje specke u Francuskoj?

Meni je to velika želja oduvijek. :cerek:

Studentica
31.07.2011., 20:23
Francusku mozes ODMAH zaboraviti jer svi oni polazu ispit na francuskom iz cijele medicine klinicke sa slucajevima i onda ako prodjes taj ispit, po bodovima biras specku i grad.

na ispit mozes 2 puta u zivotu izaci, a za strance ima mislim 20 mjesesta u cijeloj francuskoj.

lakse ti je otici u njemacku, pa nakon specke drugje u EU ako zelis.

moja frendica je otisla u nejmacku preko agencije koja joj je nasla poslove. u principu mozes sve.

ako te to zanima, mogu ti poslati kontakt te agencije, pa da im se javis..moram samo prokopati mejlove da vidim gdje mi je poslalla taj link.

navodno je jako rzo i ucinkovito i oni ti rijese papire i 3 bolnice za ponudu. dodje vozac po tebe i odveze te tamo..ti prihvatis onu koja ti je najbolja..

njemackoj fali puno lijecnika..

za svedsku i finsku ne znam...ali nekako mi mirise da moras neke razlike polagati - mozda netko zna?

svicarsku mozes zaboraviti jer ti, cini mi se, treba drzavljanstvo da tamo dobis specku, ali se mozes prebaciti iz njemacke....

za italiju postoji ispit i tesko je koliko sam cula od jedne poznanice koja je tamo sada... moras polagati skupa s talijanima taj ispit i ona je ucila godinu dana za nejga a i udala se za talijana, tako da je vjerojatno i toimalo veze.

kakva je situacija sa slovenijom? cujem da je tamo dobro?

meni se cini da u europi za specijalizante ....da svi imaju jednako male place...ali su poslije razlike.

e da austriju mozes zaboraviti jer ima previse doktora pa ne mgou niti svoje zaposliti.

dakle od svih tih zemalja, ako znas njemacki, to je zemlja za tebe

Studentica
31.07.2011., 20:24
Pozdrav!

Vidim da uglavnom pričate o specijalizacijama u SAD-u, Njemačkoj, Kanadi..., no što je s Francuskom?
Ima li tko kakvih iskustva vezanih uz dobivanje specke u Francuskoj?

Meni je to velika želja oduvijek. :cerek:

dakle, evo odgovora, francusku specku ne mozes dobiti niti u snovima da si najpametnija na svijetu. imaju takav sustav da nikome ne dopustaju da udje unutra

hurts
31.07.2011., 20:45
Francusku mozes ODMAH zaboraviti jer svi oni polazu ispit na francuskom iz cijele medicine klinicke sa slucajevima i onda ako prodjes taj ispit, po bodovima biras specku i grad.

na ispit mozes 2 puta u zivotu izaci, a za strance ima mislim 20 mjesesta u cijeloj francuskoj.

lakse ti je otici u njemacku, pa nakon specke drugje u EU ako zelis.

moja frendica je otisla u nejmacku preko agencije koja joj je nasla poslove. u principu mozes sve.

ako te to zanima, mogu ti poslati kontakt te agencije, pa da im se javis..moram samo prokopati mejlove da vidim gdje mi je poslalla taj link.

navodno je jako rzo i ucinkovito i oni ti rijese papire i 3 bolnice za ponudu. dodje vozac po tebe i odveze te tamo..ti prihvatis onu koja ti je najbolja..

njemackoj fali puno lijecnika..

za svedsku i finsku ne znam...ali nekako mi mirise da moras neke razlike polagati - mozda netko zna?

svicarsku mozes zaboraviti jer ti, cini mi se, treba drzavljanstvo da tamo dobis specku, ali se mozes prebaciti iz njemacke....

za italiju postoji ispit i tesko je koliko sam cula od jedne poznanice koja je tamo sada... moras polagati skupa s talijanima taj ispit i ona je ucila godinu dana za nejga a i udala se za talijana, tako da je vjerojatno i toimalo veze.

kakva je situacija sa slovenijom? cujem da je tamo dobro?

meni se cini da u europi za specijalizante ....da svi imaju jednako male place...ali su poslije razlike.

e da austriju mozes zaboraviti jer ima previse doktora pa ne mgou niti svoje zaposliti.

dakle od svih tih zemalja, ako znas njemacki, to je zemlja za tebe

Ajoj, šteta za Francusku:tuzni:
Oduvijek me privlačila. Čak sam intenzivno učila jezik preko alliance i namjeravala nastaviti ove godine. Tek sam brucošica, pa pitam
čisto informativno da znam kako stvari otprilike stoje.
Evo recimo ovo za Francusku me potreslo, no bilo bi puno gore da sam to saznala tek na kraju.

A recimo specijalizacija u Hrvatskoj, pa posao u Francuskoj?
Ni to nije izvedivo?:(

Ovu agenciju koju si spominjala, bila bih ti zahvalna ako bi mi poslala link čisto da malo vidim kako to funkcionira.

Njemačka me ne privlači, znam jezik, točnije, trebala bih ga obnoviti, imam
čak i rodbinu u Njemačkoj, Dusseldorf, no ne privlači me. Opet, sila boga ne moli i nije sve uvijek onako kako bismo željeli:zubo:

Prije bih onda probala sa Skandinavijom, naravno ako bi mi se pružila mogućnost.
Medicina je moj san oduvijek, ne radi prestiža ili titule, već radi medicine same i u tom polju me interesira psihijatrija. Čitam ovih dana
kako mnogi pišu koještarije o psihijatriji, jedan je čak dometnuo kako mu je profesor rekao da na psihijatriju idu najgluplji i najlijeniji:zubo:, no eto, meni se ona uz ginekologiju
najviše sviđa, no otom potom.
Zapravo mi ne bi bio problem niti ostati u Hrvatskoj, no svakako bih se išla usavršavati gdje god bih mogla, pa i u inozemstvo. Nije mi novac presudan, a i fleksibilna sam jer ne mislim imat obitelj. Zapravo, glupo je to sad pričati, ali nemam
to u sebi. Tko zna, naravno, ali nekako se vidim u budućnosti eventualno u nekoj vezi, ali bez djece.
Jedino, nemam nikakvih veza ni vezica, a čini mi se to u Hrvatskoj još uvijek dosta presudnim.
Prva wannabe liječnica u obitelji:zubo:

dakle, evo odgovora, francusku specku ne mozes dobiti niti u snovima da si najpametnija na svijetu. imaju takav sustav da nikome ne dopustaju da udje unutra

Eh, ti Francuzi. Ponosni do kraja i u svemu!:D

Studentica
31.07.2011., 20:54
piiiihh...brucosica. pa sto tebe sve ceka...koliko sam se ja samo predomisljala...

svaki jezik je dobar i to ce te onda razlikovati od drugih i ima jednu veliku vrijednost. samo uci!

a ako zelis psihijatriju, onda u toj drzavi gdje mislis raditi, moras j.... dobro znati jezik.

pozz

Fuerteventura
08.08.2011., 13:37
Bolje neka odradi specku u RH, i onda u Francusku. RH ce biti u EU, i nece morati polagati cijelu medicinu, samo test iz jezika i eventualno test iz specijalizacije (dakle za psihijatriju neces dobiti pitanja iz dermatologije ili radiologije :rolleyes:).

Vidim da se u Spanjolskoj bune imigranti izvan Europe jer Poljaci i Nijemci imaju prednost pred Kubancima i Argentincima. No EU je EU. :top:

(U Argentini med. faks traje 5godina a npr. specijalizacija iz kirurgije 3 godine...S tim da im je staz u 10 semestru...Normalno da to ne zadovoljava kriterije EU, sta bi oni pih :ne zna: u EU i RH je 6+1+5 za opcu kirurgiju i jos nadodaj 2-3g za subspec.)

http://www.diarioperfil.com.ar/edimp/0560/articulo.php?art=28115&ed=0560

Spanjolskoj jako puno fali lijecnika, jer svi odlaze u Francusku, a domaci zele raditi u centru grada.
Nedavno vidjeh oglas...traze psihijatra za 4000 eura mjesecno neto, i to na mjesto sefa odjela, Guadalajara kod Madrida, 1h autom od Madrida.
Nitko nece ici raditi jer im je to ''selendra''. Pa nitko ne trazi od tebe da tamo zivis, ako si za 1h autom do tamo u cemu je problem :ne zna:

Evo ima i studija u nedostatku specijalista u Spanjolskoj:
http://www.msps.es/novedades/docs/necesidadesEspeciales06_30.pdf

xena01
11.08.2011., 20:03
Pozz svima :) ! Imam par pitanja, tj dosta pitanja pa bih vam bila jakoo zahvalna na bilo kakvim informacijama koje imate :).
Za početak, ja sam na petoj godini medicine tj šestoj, ugl za godinu dana ću završit medicinu u RH i studiram po Bolonjskom procesu, ako ti išta znači.
Pročitala sam sve ovdje, ali mi je i dalje par stvari nejasno.
Znači, želim radit vani. U Njemačkoj ili Novom Zelandu ili Australiji.
Znači zanima me sljedeće:
1. da li je bolje za bilo koju zemlju da ovdje u RH odradim staž i tu položim državni pa onda idem tamo na verificiranje diplome?
2. ili je bolje da nakon fakulteta odem tamo i tamo odrađujem staž i polažem njihov državni?
3.jel uopće mogu u nekim od tih zemalja odrađivat staž, a da nisam verificirala diplomu?
4. ili je bolje da ovdje odradim staž i državni i specijalizaciju pa odem tamo?
5. da li vani uopće postoji specijalizacija iz obiteljske medicine ko što kod nas postoji? jer ja bih htjela specijalizaciju iz obiteljske medicine, a iskreno ni ne znam da li vani to uopće postoji
6. za koje države u svijetu ne moram polagat te katastrofalne ispite? tj jel uopće postoji držva koja priznaje moju diplomu?
7. ako bi radila u farmaciji, da li i onda za navedene države moram polagat te ispite razlika da bi mi se priznala diploma? pod radit u farmi mislim na bit trgovački putnik s lijekovima u biti... i s tim da bi onda u tom slučaju neko vrijeme radila u RH u farmaciji tako da steknem neko iskustvo jer vjerujem da bi onda prije negdje našla posao, s tim da uopće ne znam koliko takvih liječnika uopće treba, ali kontam da bi možda do tog posla uspjela doć možda i preko obavljanja tog posla u RH jer ću se kretat u tim krugovima
8. da li je njemački jako težak za naučit :( ? Jer ja ne znam njemački :(, ali sam ga itekako voljna naučit ako bude bilo potrebe za time.
Hvala! Puno hvala!

rozi5
11.08.2011., 20:09
Bok !
Ja radim u Sloveniji i specilaiziram obiteljsku . Stalno razmišljam kako i gdje izać pa ti mogu reći ovako : Australija i NZ zaboravi ! To je još kao da moraš upisat neke 3 godine faxa . Neisplativo . Vjeruj , sagledala sam iz svih mogučih uglova to !
Najbolje je otići u Sloveniju , bit će sretni ako oće specijalizirat opću . Plačena je 30 % manje nego rad u bolnici ! Pa , onda tražiš posao dalje ... Ili odradiš staž u Sloveniji ( 6 mjeseci ) , položiš državni ispit i slovenski te onda tražiš posao dalje , u Njemačkoj .

xena01
15.08.2011., 01:32
Bok !
Ja radim u Sloveniji i specilaiziram obiteljsku . Stalno razmišljam kako i gdje izać pa ti mogu reći ovako : Australija i NZ zaboravi ! To je još kao da moraš upisat neke 3 godine faxa . Neisplativo . Vjeruj , sagledala sam iz svih mogučih uglova to !
Najbolje je otići u Sloveniju , bit će sretni ako oće specijalizirat opću . Plačena je 30 % manje nego rad u bolnici ! Pa , onda tražiš posao dalje ... Ili odradiš staž u Sloveniji ( 6 mjeseci ) , položiš državni ispit i slovenski te onda tražiš posao dalje , u Njemačkoj .

Hvala na info :)!
Znači nakon staža u Sloveniji i državnog komotno mogu otić u Njemačku? Ali to bi mi onda zapravo isto bila komplikacija jer bi morala učit i slovenski i njemački. U tom slučaju bi za mene bilo bolje da se onda odlučim ili za Sloveniju ili Njemaču. A za Njemačku sam čula, ali ne znam koliko je istina, da tamo priznaju faks i staž i državni iz RH. Jel ti znaš što god o tome?

Dora K
15.08.2011., 02:57
Pa kak ce ti ona znat odgovorit za DE ak je u SLO? :zubo:

Za radit/ specijalizirat priznaju HR studij, staz (oni vise nemaju staz, to se odradi na sestoj godini, ukinuto, a koliko cujem ukida se i u HR, kaj nisu vec ukinuli?) i drzavni, odn. licencu, sve specke traju 6 godina, osim interne, mislim da ta traje 10 (? nisam ziher priznam, pitam :mig:), neke specke su Nijemcima privlacne (lakse specke, gdje mozes za sitniju paru privat otvorit i okretat onda veliku paru, vratit kredu, kupit kucu s bazenom i takoto) tipa derma, oftalma, radiologija i sl. i to zaboravi, ako te interesira nekaj tesko di ces vjerojatnije zaglavit na uniju (bar jos 20 let nist od privatnog biznisa) to bus dobil, tipa kirurgija, interna i tak....:D Aliiii.... uvijet za dobit posao je razgovor sa sefom, moras se znat prezentirat i znat njemacki dovoljno dobro da ga uvjeris da ces moc raditi (moras ga uvjeriti i da si dobar vrijedan radisan zaposlenik, znas medicinu i tak...).... Tak da ne kuzim ja bas te agencije, to neka znanost ili kaj? :misli:

Prema novom zakonu koji je stupio mislim 01.01.2010 na snagu (:misli:) prije polaganja specijalistickog MORAS poloziti njemacki drzavni (interna, kirurgija, obiteljska ili izbor- to uzmes kaj specijaliziras, jel...)....

Onda sa njemackom speckom mos u Svicu, Skandinaviju, UK.... mos i u Italiju (ali oni imaju viska dr-a), znaci cijelu EU i jos kojekuda....

Izlet puno kosta, pocni sparat (to ti ozbiljno velim) pocni vec sad ucit jezik, idi na razmjene studenata po ljeti, svako iskustvo rada u DE dobro dodje prilikom razgovora za posao, ugovori su samo na godinu dana i svake godine ti je bi-ne-bi hoce li ti produzit bolnica, hoce li ti produzit vizu drzava i tak... Specijalizantske place nisu nest u odnosu na troskove zivota.... knjige kostaju, edukacije kostaju, ak si solo dobro je otic u WG... ak odete kao par.... bute se fini slank doma za praznike vracali :zubo:

Valjda sam sve odgovorila.....

Dottoressa
15.08.2011., 09:22
[QUOTE=xena01;35220514]Pozz svima :) ! Imam par pitanja, tj dosta pitanja pa bih vam bila jakoo zahvalna na bilo kakvim informacijama koje imate :).
Za početak, ja sam na petoj godini medicine tj šestoj, ugl za godinu dana ću završit medicinu u RH i studiram po Bolonjskom procesu, ako ti išta znači.
Pročitala sam sve ovdje, ali mi je i dalje par stvari nejasno.
Znači, želim radit vani. U Njemačkoj ili Novom Zelandu ili Australiji.
Znači zanima me sljedeće:
1. da li je bolje za bilo koju zemlju da ovdje u RH odradim staž i tu položim državni pa onda idem tamo na verificiranje diplome?
2. ili je bolje da nakon fakulteta odem tamo i tamo odrađujem staž i polažem njihov državni?
3.jel uopće mogu u nekim od tih zemalja odrađivat staž, a da nisam verificirala diplomu?
4. ili je bolje da ovdje odradim staž i državni i specijalizaciju pa odem tamo?
5. da li vani uopće postoji specijalizacija iz obiteljske medicine ko što kod nas postoji? jer ja bih htjela specijalizaciju iz obiteljske medicine, a iskreno ni ne znam da li vani to uopće postoji
6. za koje države u svijetu ne moram polagat te katastrofalne ispite? tj jel uopće postoji držva koja priznaje moju diplomu?
7. ako bi radila u farmaciji, da li i onda za navedene države moram polagat te ispite razlika da bi mi se priznala diploma? pod radit u farmi mislim na bit trgovački putnik s lijekovima u biti... i s tim da bi onda u tom slučaju neko vrijeme radila u RH u farmaciji tako da steknem neko iskustvo jer vjerujem da bi onda prije negdje našla posao, s tim da uopće ne znam koliko takvih liječnika uopće treba, ali kontam da bi možda do tog posla uspjela doć možda i preko obavljanja tog posla u RH jer ću se kretat u tim krugovima
8. da li je njemački jako težak za naučit :( ? Jer ja ne znam njemački :(, ali sam ga itekako voljna naučit ako bude bilo potrebe za time.
Hvala! Puno hvala

Sto se tice Njemacke:
1. Da, zavrsi faks u Hrv, odstaziraj i polozi drzavni ispit. Sve se prizna! Moras ipak polagati ispit kojim dokazujes da si na istom stupnju znanja kao i njem. studenti, polazes Internu, Kirurgiju i jedan predmet po tvom izboru, nije strasan ispit, nesto kao kod nas.
2. Ne isplati se, kad se ionako prizna sve iz Hrvatske.
3. Bez diplome, nikuda!
4. Mozes ti i specku u Hrv zavrsiti, no svejedno ces morati polagati ispit u Njem kao da oni vide da ti imas znanje na njihovom nivou.
5. U Njem ima specka iz obiteljske i jaaaaako je trazena jer vecina lijecnika ne zeli obiteljsku pa im je u tom podrucju ogroman manjak lijecnika!!!
6.Njemacka prizna :D
7.Hm, to ne znam, nisam se raspitivala za takve opcije.
8. Njemacki nij tako strasan, kao neki drugi jezici, npr. madjarski :rolleyes:
Ja nikad prije nisam ucila njem. , pa sam ga kroz godinu dana svladala ( u Njemackoj), dakle ono sto sam "mrljavila" u Hrv nije za nista, tek kad dodes u Njem skuzis da ne znas nista , pa tek onda krenes ucit kako treba.

Ja sam isla na kurs za integraciju lijecnika u Njemackoj. Tamo naucis i jezik i medicinsku terminologiju, isplati se, ali i kosta!
Puno moras ulozit u sebe i sve kosta, moras biti dobro financijski osigurana, ili dobro udana:top: Uglavnom, kad si sama je puuuno teze.
Ako se odlucis za Njemacku ( sto ti preporucujem iz svog osobnog iskustva!) isplatit ce ti se visestruko. I neka te ne plase oni koji pricaju gluposti, bez iskustva, koji samo naklapaju o necemu o cemu nemaju pojma ( opet govorim iz iskustva).
UCI NJEMACKI!!!!!!:kava: Od danas... :top: Sretno!

rozi5
15.08.2011., 11:59
Pojma nemam !:- (

Dora K
15.08.2011., 12:26
[QUOTE=xena01;35220514]
5. U Njem ima specka iz obiteljske i jaaaaako je trazena jer vecina lijecnika ne zeli obiteljsku pa im je u tom podrucju ogroman manjak lijecnika!!!

Ja sam isla na kurs za integraciju lijecnika u Njemackoj. Tamo naucis i jezik i medicinsku terminologiju, isplati se, ali i kosta!
Puno moras ulozit u sebe i sve kosta, moras biti dobro financijski osigurana, ili dobro udana:top: Uglavnom, kad si sama je puuuno teze.
Ako se odlucis za Njemacku ( sto ti preporucujem iz svog osobnog iskustva!) isplatit ce ti se visestruko. I neka te ne plase oni koji pricaju gluposti, bez iskustva, koji samo naklapaju o necemu o cemu nemaju pojma ( opet govorim iz iskustva).
UCI NJEMACKI!!!!!!:kava: Od danas... :top: Sretno!

Jesi ti u obiteljskoj? Kaj nisu spojili obiteljsku s internom i sad traje specka 10 godina?

Integracijske tecajeve za lijecnike nemas u svim gradovima, zato je dobro ako te to interesira raspitat se u kojim gradovima ga ima. Meni nije trebao iako mi njemacki nije tako lako "pao" kao tebi.
Nitko ju ne plasi. Istina je da ti za start treba novaca i treba uciti. Mislim da je u svakom slucaju bolje organiziran studij kao takav, njemacki medicinari izlaze s faksa puno osposobljeniji za samostalan rad od hrvatskog studenta, sam studij kao takav bolje je koncipiran, knjige su bolje napisane, orijentirane na ono sto je bitno i nakon trece godine (prve tri godine pretklinika) bace te u zrvanj pa plivaj i to je po meni OK (a ne da kao mladom lijecniku meni odjelna sestra ne da kanilu postavit da joj nekaj ne sfusam...). Tu se podrazumijeva da kad su ti urucili diplomu znas samostalno raditi. Isto tako, ocekuje se da recimo znas sam radit UZV (sto je kod nas postdiplomski), pa je, recimo, eto i to tecaj koji moras iskeshirat iz vlastitog dzepa.

Njemacka je OK zemlja. Sto si u vecem gradu, zapadnije manje ce te gledat kao stranca. Ljudi su OK kad te jednom prihvate. Ne znam kak je sad po Bologni, vidim da nam dolaze studenti iz Grcke na razmjenu tu zadnju prakticnu godinu. I ne znam kak ce se sve to uredit kad i ako jednom udjemo u EU. Ne sumnjam da ce Nijemci Hrvatima (kao i Poljacima recimo) ogranicit na par godinica pravo direktnog zaposljavanja, ali moglo bi biti da tada priznaju licencu i ne trebas uopce polagat njihov drzavni. Olakotna ti je okolnost sto imas familiju koja ti moze pomoci oko smjestaja, moralne podrske recimo.... nije zanemarivo, ja sam imala uzasan Heimweh i bilo nas je dvoje pa smo nekak lakse sve to i moralno i financijski izgurali.... :mig:

Nek te ne zavaraju visoke cifre place u odnosu na HR, podstanarstvo i rezije su uzasno visoki, to ce ti pojesti vecinu placice.... zato je dobro unajmiti sobu u zajednickom stanu sa studentima :mig:

Uci jezik, uci praksu, idi na razmjene, stedi.... Njemacka nije obecana zemlja, ali je organizirana i relativno fer te kao takva dobra je odskocna daska za dalje. Dobra je i za ostanak.

Ne plasim te, ali iskreno ti velim, nama je bilo jako tesko. Ali moze se. To je najvaznije.

Zaboravila sam reci, Njemacka ima puno vise love od HR, izdvaja se puno vise para u zdravstveni sustav, sukladno tome kada dodjes vidjet ces da koriste lijekove, zahvate, aparaturu, dijagnostiku.... za koje u HR nikad nisi cula ili u HR mogu o tome samo sanjati... ocekivati ce da sve to vec znas i poznajes. Naucit ces uz rad. Druge ti nema ;)

Mi smo slali prijave iz HR i putovali na razgovor vlakom u DE. Skupi sport za HR prilike. Kad pocnes neku specku ne moras u njoj i ostat, ako ti se ne svidi, nadjes drugo mjesto i u nekim slucajevima barem dio jedne specke priznaju ti i u drugu specku. Znanost je jako slabo placena kao i svugdje (ako nemas svoj projekt), ali je dobra odskocna daska za naucit jezik i princip rada.

Sretno

:mig:

Dora K
15.08.2011., 12:28
Pojma nemam !:- (

Sad imas LOL

mojca1
15.08.2011., 14:03
A kako je sa fizioterapeutima,dali oni mogu do zaposlenja tamo i dali se recimo na zadnjoj godini faksa u HR može tamo obavljat praksa.
Kako se kreću otprilike plače fizioterapeuta u Njemačkoj?

xena01
16.08.2011., 03:28
Jao puno vam hvala :) !!! Baš ste dragi :) !!!

Fuerteventura
19.08.2011., 04:29
Nedavno sam procitao da Njemacka ima najmanje place doktora (neto) u odnosu na cijene/standard ziveljenja, zato masnovno odlaze u Svicarsku, Englesku i US. :ne zna:
Dakle nije li malo zeznuto onda,
a njemacki medicinski ima najmanje latinizama od vecine europskih jezika.
:ne zna:

Place specijalista (stari podaci ali se relativan omjer nije promijenio):
http://graphics8.nytimes.com/images/2009/07/15/business/economy/crsdoctors.jpg

Jedan Norvezanin mi je rekao da tamo doktori imaju placu 2x vecu od place konobarice
(a sad kad vidim na tu tablicu mi je sve jasno :) ).

German Brain Drain
Sick of Bad Pay, Doctors Flee Germany
http://www.spiegel.de/international/0,1518,399537,00.html

http://www.spiegel.de/img/0,1020,575805,00.jpg

Ima i nesto novije:
Taking into account PPP-adjusted wages, France, Greece and Italy are below the median continental values. The trend of migration of medical trainees to countries where the economic situation is more favourable seems reasonable. Because of both the high salary and the language, the UK represents the most attractive training destination.
http://www.springerlink.com/content/pm233q689l470021/

Fuerteventura
19.08.2011., 06:33
Prosjecna placa dr. u Njemackoj je 3 000 eura, spadaju u drugu polovinu liste zanimanja, cak i fotograf vise zaradjuje :eek: zaradjuju sto eura vise od kuhara :eek:

http://www.eujob24.de/news/2010/04/gehalt-und-einkommen-in-deutschland-gehaltstabelle/

Rhaenyss
22.08.2011., 15:31
Zavrsila sam medicinu, prva generacija sa diplomom po bolonjskom studiju, i sad mene zanima ako itko zna zasigurno: kada Hrvatska uđe u EU, da li će mi priznati tu diplomu kao EU diplomu, ili će se svejedno trebat polagat neke dodatne stvari? Nas su na faksu uvjeravali da neće, al ko bi ga znao. Hvala

Fuerteventura
22.08.2011., 18:29
Postoje dvije odvojene stvari:
1. priznavanje diplome
2. dobivanje dozvole za rad

Hrvatska diploma je priznata svuda u svijetu (pa i u SADu), no
za dobivanje dozvole za rad/specijalizaciju potrebno je polagati
nostrifikacijske ispite za SAD, Veliku Britaniju, Italiju, Francusku...
ili barem drzavni ispit (koji u mnogim zemljama znaci polaganje svih predmeta s faksa).

Recimo da netko iz Njemacke zeli specijalizirati nesto u Spanjolskoj,
njemacka diploma mu je priznata, ali mora polagati MIR ispit (pismeni ispit koji se pise jednom godisnje, i prilicno je tezak, slicno kao USMLE2).
Na osnovi rezultata tog MIR ispita, bit ce mu (ili nece biti) dodijeljena specijalizacija.

Sto se tice zavrsene specijalizacije, tu bi teoretski stvar trebala biti laksa, specijalisti unutar EU samo moraju polagati znanje stranog jezika,
a specijalisticka diploma je priznata, uglavnom.

Tu je naglasak na uglavnom:

Npr. spanjolski psihijatar ne moze automatski raditi u Njemackoj. Jer u Njemackoj ne postoji specijalizacija koja se zove ''psihijatrija''.
Postoji samo ''psihijatrija s psihoterapijom'' (4 godine psihijatrije + 2 godine psihoterapije koju specijalizant sam placa 30 000 eura godisnje).

Isto tako ''obiteljska medicina'' u mnogim zemljama ukljucuje i male kirurske zahvate i obavljanje vaginalnog poroda u kuci, i jos mnosto stvari.
To se uopce ne ''uci'' na hrvatskoj specijalizaciji iz obiteljske.

Svima atraktivna Velika Britanija dosta je zatvorena za lijecnike iz drugih zemalja EU, a slicno je i s Italijom i Francuskom:

European doctors could face quality check in UK

Leaders of two of the UK's most powerful medical bodies are on a collision course with the government and the European commission after calling for all doctors coming to work in Britain from Europe to face tests to prove they are fit to practise in this country.

Lent11
23.08.2011., 15:19
A npr. završi medicinu u RH i želi ići raditi u Njemačku, da li je potrebno polagati dodatne ispite ili je to to?

Fuerteventura
23.08.2011., 18:24
Kao sto je kazano, da bi se pristupilo natjecaju za dobivanje specijalizacije, potrebno je nostrificirati diplomu, sto ukljucuje polaganje interne medicine, kirurgije i predmeta po izboru, na njemackom jeziku.
Osim toga treba i dokazati poznavanje jezika na visokoj razini (C1).

početnik do srži
24.08.2011., 09:15
Prosjecna placa dr. u Njemackoj je 3 000 eura, spadaju u drugu polovinu liste zanimanja, cak i fotograf vise zaradjuje :eek: zaradjuju sto eura vise od kuhara :eek:

http://www.eujob24.de/news/2010/04/gehalt-und-einkommen-in-deutschland-gehaltstabelle/

prosječna godišnja netto plaća iskusnog hrvatskog specijaliste iznosi oko 14000eu. godišnja brutto oko 20-22000eu. dvostruko više od toga ne uspije zaraditi ni ako se doslovce ubije od posla. svaki konobar koji drži do sebe zarađuje više.
pa ti uspoređuj tablice do besvjesti. o razlikama u edukaciji kao i ugledu liječnika nema smisla pisati, nebo i zemlja. njemačka nije idealna, ali je uređena, kulturna zemlja sa zdravim sustavom vrijednosti, još uvijek. ako ti se ne sviđa, zaobiđi, i dobro.

Fuerteventura
25.08.2011., 10:38
Ne, nego samo kazem da u Njemackoj ne tece med i mlijeko.
Njemacka jedino vabi ljude iz Istocne Europe (Poljska, Ceska, Hrvatska) jer im domaci doktori ne pristaju na uvjete rada kakvi su u Njemackoj.
Za jednu bogatu zemlju kao Njemacka, lijecnicke place su sramotno male.
Dakle, govorim o zaposlenima u drzavnim bolnicama, a ne sefovima privatnih klinika.:ne zna:
Za onog tko govori njemacki Svicarska i Austrija su puno bolji izbor.

Znam jednog doktora koji specijalizira kirurgiju u Njemackoj. Radi od jutra do sutra, a placa je losa.
Cak mu ni ne placaju ni zdravstveno osiguranje, nego si ga on placa sam u Hrvatskoj (osnovno i dopunsko).
A cak mu od place oduzimaju i porez na samce (jer nije ozenjen i nema djece).

silvyskoric
25.08.2011., 19:36
ja ću sad 6.godinu pa sam u velikim dilemama za koju zemlju se odlučiti..definitivno sam odlučila specijalizirat infektologiju, i nekako mi je oduviijek bila privlačna španjolska.no, ne znam ništ o njihovom zdravstvenom sustavu, koja mi je mogućnost za dobiti posao, itd., pa ako je netko upućen, molim pomoć.

jimi_page
26.08.2011., 09:59
Lijep pozdrav svima!

Oprostite ako ovo pitanje već postoji.

Kakvi su zahtjevi i procedura na dobivanje posla u Austiji za liječnika sa položenim državnim? Da li se tamo može upisati specijalizacija?
Kolike su okvirno tamo plaće?

Studentica
26.08.2011., 22:04
od austrije se mozes pozdraviti. NEMOGUCE.

Fuerteventura
27.08.2011., 15:38
Mozemo napisati europsku listu:

Traze strance kao ludi: Njemacka, Norveska
Indiferentni: Belgija, Spanjolska, Svedska, Slovenija
Zatvoreni sustav u koji je tesko uci: Velika Britanija, Italija, Austrija, Svicarska, Francuska, Nizozemska

Fuerteventura
27.08.2011., 15:45
ja ću sad 6.godinu pa sam u velikim dilemama za koju zemlju se odlučiti..definitivno sam odlučila specijalizirat infektologiju, i nekako mi je oduviijek bila privlačna španjolska.no, ne znam ništ o njihovom zdravstvenom sustavu, koja mi je mogućnost za dobiti posao, itd., pa ako je netko upućen, molim pomoć.

U mnogim zemljama ti nece priznati specijalizaciju iz infektologije.
Zasto?
Jer je u mnogim zemljama to subspecijalizacija iz interne medicine.
Dakle 5 godina interne + 3 godina supspec. iz infektologije ;)

Lent11
27.08.2011., 19:30
Lijep pozdrav svima!

Oprostite ako ovo pitanje već postoji.

Kakvi su zahtjevi i procedura na dobivanje posla u Austiji za liječnika sa položenim državnim? Da li se tamo može upisati specijalizacija?
Kolike su okvirno tamo plaće?

austrijanci imaju previše doktora, razmisli o njemačkoj možda.

silvyskoric
28.08.2011., 17:48
U mnogim zemljama ti nece priznati specijalizaciju iz infektologije.
Zasto?
Jer je u mnogim zemljama to subspecijalizacija iz interne medicine.
Dakle 5 godina interne + 3 godina supspec. iz infektologije ;)

nisam ni mislila spec. kod nas..kolko sam načula i u RH se uvodi ovakva spec.iz infektologije.nema veze, samo sam htjela nešto konkretnije čuti ako netko zna za španjolsku?

Fuerteventura
28.08.2011., 21:11
U Spanjolskoj se svake godine u sijecnju pise MIR ispit koji ukljucuje gradivo svih predmeta svih 6 godina studija, i na temelju rezultata se dobiva specijalizacija:

http://www.examenmir.com/

http://es.wikipedia.org/wiki/M%C3%A9dico_Interno_Residente

Ovdje imas proslogodisnje testove: http://www.preguntasmir.com/component/option,com_docman/Itemid,0/task,cat_view/gid,18/limit,5/limitstart,5/

laraaa123
30.08.2011., 14:53
pozdrav svima!
zavrsila san medicinu i imam godinu dana radnog iskustva, te sam razmisljala o odlasku u svedsku..zanima me jeli imam sanse dobiti posao gore,i koja je procedura?

Rhaenyss
02.09.2011., 18:01
Kakvo je stanje u sloveniji, imigracija, zaposljavanje, placa? Ima li netko kakvog iskustva?

niki500
26.09.2011., 22:51
Bok svima,zavrsio sam medicinski faks i specijalizaciju ovdje,pa me zanima ako se preselim u ameriku da li ce mi vaziti specka ako pozolim njihove ispite o nostrificiranju.Isto moja je cura zubarica pa me zanima sto njoj treba za nostrifikaciju diplome u USA

Piggy
13.10.2011., 02:09
Jeli tko od vas dežurnih dotura polagao ispite za liječnika u Kanadi? Kakva su iskustva?

wanda101
17.10.2011., 19:01
Poštovane koligice, poštovani kolege!!
Ljubazno molim ekipu iz Njemačke da mi da savjet, i ispravi me ukoliko griješim u naumima. Po zanimanju sam internist, imam 3,5 godine specijalističke prakse, 11 godina staža ukupno i želim otići u Njemačku. Jesam li prestara ili taman? navodno cijene ljude sa praksom..
Moj plan:
- otići na razgovor u određenu Kliniku, za koju sam se već raspitala, i šef je zainteresiran primiti me na razgovor. U razgovoru vidjeti gdje sam i na čemu sam...na neki način, krenuti od konkretne točke. To mi se čini pametnjije nego preko agencija. Jesam li u pravu?
- da li tražiti i koga, integracijski kurs za strane liječnike, ili se to Njemcima podrazumijeva? Treba li čekati termin za takav kurs? Da li se to plaća ili je sve besplatno?
- pretpostavljam da našu specijalizaciju ne priznaju u potpunosti, te ukoliko je kome poznato, mogu li očekivati dovršetak specijalizacije u Njemačkoj uz priznavanja dijela iz RH?Daklen, biti specijalizant naredne 2-3 godne?Ili sam u lošijoj poziciji?
- Njemački sam testirala, stavii su me na razinu B1-B2. Uvjerena sam da bi uz integracijski kurs od 2-3 mjeseca, shvatila sam da to toliko traje, došla na stabilan B2-C1. Imaju li Njemci za to razumijevanje, ili se odmah mora imati položeni C1? Mogu li se uopće nadati nečemu bez položenog C1?
- nisam nostrificirala diplomu, ništa nisam napravila papirnato..Koliko to sve traje, pod uvjetom da me žele zaposliti? Ja ne bi lutala po Njemačkoj, želim ići na ugovoreno i sigurno. U Hrvatskoj imam posao, nisam zadovoljna, ali nisam ni na cesti..Mogu li se ti svi papiri rješavati, čekati radna dozvola i što već..dok ja uredno radim u RH?Nisam baš prebogata, naime...

Hvala svima na pomoći!

sylva505
17.10.2011., 23:47
Nevjerojatno, već neko vrijeme razmišljam slično, razlike su u speicjalizaciji (kirurška struka), u godinama staža u specijalizaciji (4,5), u godinama ukupnog staža (15-ak) i u planiranju odlaska u englesko govorno područje. Ostalo manje-više isto (ovdje posao, nezadovoljavjući, ne-prebogata, ...)
Savjeti? (plan je manje-više razrađen) . Hvala

Straty
18.10.2011., 07:55
Ljubazno molim ekipu iz Njemačke da mi da savjet, i ispravi me ukoliko griješim u naumima. Po zanimanju sam internist, imam 3,5 godine specijalističke prakse, 11 godina staža ukupno i želim otići u Njemačku. Jesam li prestara ili taman? navodno cijene ljude sa praksom..
Moj plan:
- otići na razgovor u određenu Kliniku, za koju sam se već raspitala, i šef je zainteresiran primiti me na razgovor. U razgovoru vidjeti gdje sam i na čemu sam...na neki način, krenuti od konkretne točke. To mi se čini pametnjije nego preko agencija. Jesam li u pravu?
- da li tražiti i koga, integracijski kurs za strane liječnike, ili se to Njemcima podrazumijeva? Treba li čekati termin za takav kurs? Da li se to plaća ili je sve besplatno?
- pretpostavljam da našu specijalizaciju ne priznaju u potpunosti, te ukoliko je kome poznato, mogu li očekivati dovršetak specijalizacije u Njemačkoj uz priznavanja dijela iz RH?Daklen, biti specijalizant naredne 2-3 godne?Ili sam u lošijoj poziciji?
- Njemački sam testirala, stavii su me na razinu B1-B2. Uvjerena sam da bi uz integracijski kurs od 2-3 mjeseca, shvatila sam da to toliko traje, došla na stabilan B2-C1. Imaju li Njemci za to razumijevanje, ili se odmah mora imati položeni C1? Mogu li se uopće nadati nečemu bez položenog C1?
- nisam nostrificirala diplomu, ništa nisam napravila papirnato..Koliko to sve traje, pod uvjetom da me žele zaposliti? Ja ne bi lutala po Njemačkoj, želim ići na ugovoreno i sigurno. U Hrvatskoj imam posao, nisam zadovoljna, ali nisam ni na cesti..Mogu li se ti svi papiri rješavati, čekati radna dozvola i što već..dok ja uredno radim u RH?Nisam baš prebogata, naime...

Hvala svima na pomoći!

Zivim u Ceskoj, i odavde doktori masovno odlaze u Njemacku. Konkretno nasa dva prijatelja su otisla. Jedan od njih je na njemackom znao reci dobar dan i dovidjenja, upisao je intenzivni tecaj na dva mjeseca tijekom otkaznog roka u Ceskoj. Njihova iskustva i savjeti su da su Njemci jako dobro organizirani, sve papire sredjuju uredi iz bolnica, klinika.., u oba slucaja bolnica se pobrinula i za smjesta - nasi prijatelji isli su s obiteljima, ponudjeno im nekoliko kuca, stanova, oni odabrali sto je njima odgocaralo i gotovo. Otkaz u Ceskoj nisu davali dok nisu dobili ugovor iz bolnice u Njemackoj. E sad, niti jedan niti drugi nisu isli u velike gradove, vec u manje, druga stvar je da se diploma s ceskih med.fak. priznaje svuda u EU, a treca je da Njemci doslovno dolaze u Ceske bolnice i vuku Cehe za rukave da dodju raditi za njih. Cesi imau veeeeeeeeeeliki problem s odlaskom lijecnika. A upucena sam jer je i moj muz lijecnik u procesu dizanja sidra :)

wanda101
18.10.2011., 09:33
Nevjerojatno, već neko vrijeme razmišljam slično, razlike su u speicjalizaciji (kirurška struka), u godinama staža u specijalizaciji (4,5), u godinama ukupnog staža (15-ak) i u planiranju odlaska u englesko govorno područje. Ostalo manje-više isto (ovdje posao, nezadovoljavjući, ne-prebogata, ...)
Savjeti? (plan je manje-više razrađen) . Hvala

Ne znam da li je ovo meni upućeno..A ima nas dosta u RH sa jednakim razmišljanjima..od mojih kolega, ja valjda neznam nikog zadovoljnog..Točnije, među poštenim i normalnim ljudima je nezadovoljstvo na najvišoj razini..
A plan, da li je razrađen il ne, vrijeme će pokazati. Nekako, kada imaš neku godinu i nešto iza sebe, nije lako napraviti taj iskorak. Zato mnogi oko mene kukaju, ali ne razmišljaju o ovakvom potezu, jer im je dosta počinjati iz početka, i ja to razumijem. A zato bi i ja htjela i što više konkretnih informacija, i što manje biti padobranac..Ali vrijedi probati. Zašto ne? Vratiti se uvijek mogu..Hvala!

wanda101
18.10.2011., 09:45
Zivim u Ceskoj, i odavde doktori masovno odlaze u Njemacku. Konkretno nasa dva prijatelja su otisla. Jedan od njih je na njemackom znao reci dobar dan i dovidjenja, upisao je intenzivni tecaj na dva mjeseca tijekom otkaznog roka u Ceskoj. Njihova iskustva i savjeti su da su Njemci jako dobro organizirani, sve papire sredjuju uredi iz bolnica, klinika.., u oba slucaja bolnica se pobrinula i za smjesta - nasi prijatelji isli su s obiteljima, ponudjeno im nekoliko kuca, stanova, oni odabrali sto je njima odgocaralo i gotovo. Otkaz u Ceskoj nisu davali dok nisu dobili ugovor iz bolnice u Njemackoj. E sad, niti jedan niti drugi nisu isli u velike gradove, vec u manje, druga stvar je da se diploma s ceskih med.fak. priznaje svuda u EU, a treca je da Njemci doslovno dolaze u Ceske bolnice i vuku Cehe za rukave da dodju raditi za njih. Cesi imau veeeeeeeeeeliki problem s odlaskom lijecnika. A upucena sam jer je i moj muz lijecnik u procesu dizanja sidra :)

Hvala na odgovoru. Za Češku znam, tamo je katastrofalan odljev liječnika, a i ne bio koliko su plaćeni, a Njemačka blizu. Za to sam čula, ako nekoga hoće zaposliti, sve rješavaju sami. Ne samo u zdravstvu.
Koliko su ti ljudi iz Češke stari?Što su radili u Češkoj?
Mene veliki gradovi poput Frankfurta ili Munchena ne zanimaju, čak i da mogu tamo dobiti posao..Ali grad od 80000-100000 stanovnika mi je po mjeri. Ne znam da li to spada u nedostižno.
Diploma naša je priznata, to sigurno, ovo sa specijalizacijom mi je najesno..
Dalje, mogu li integracijski kurs polagati tijekom godišnjeg? Mogu li ga polagati dok nisam dobila radnu dozvolu i dok radim u RH? Po ovome što pišeš, mogu.
Hvala puno na informacijama!

Geppetto
18.10.2011., 17:45
Vjerojatno je ovo pitanje već bilo, ali me zanima što će točno još dodatno trebati položiti da se odobri rad u UK za 5 godina (tada ću završiti faks, a Hrvatska bi trebala već biti u EU)?
I je li lakše dobiti posao kao kliničar ili se zaposliti u znanosti? Također, što točno dr.med. radi u biomedicinskim istraživanjima?

Barbie69
21.10.2011., 21:58
pozz svima

da li ima netko od medicinara a da zivi u Portugalu? da li hrvatske diplome vrijede i gdje se radi nostrifikacija? tocnije ja sam med sestra i pojma nemam kuda da krenem
pomoccc plizzzzzz

mdoc
01.11.2011., 08:14
Moj plan:

Hvala svima na pomoći!

Pozdrav wanda101, vidim da si dosta upućena što se tiče traženja posla vani, sigurno dobro odlučna po tom pitanju. Čudi me da je situacija u RH takva što se tiče posla pa da gledaš ić van. Naime, radim kao liječnik u BiH i ima nas dosta koji bi htjeli otić u RH radit jer je tamo navodno bolje. Ovako sebi postavljam pitanje zašto u RH kad ljudi i od tamo bježe. Žalosno je da netko s takvom diplomom i speckom ne može imat solidan život. Ptanje: Da li su naše diplome iz BiH priznate vani jer tražim također neko rješenje za sebe. Hvala

murga112
09.01.2012., 22:36
zanima me jel neko uspio otici i ostati u Svedskoj, dakle zaposliti se, a da nije u pitanju zenidba/udaja,,,nedavno sam zavrsio fax(visoka zdravstvena skola i imam diplomu bachelor zdravstva)al spremam sam raditi bilo koji posao,ionako sam radio sve i svasta,,, i Svedska se cini kao idealna zemlja,,,jel neko pokusao otici, uspio ostati,,,jel ima na forumu neko nas ko je u Svedskoj pa da je spreman pomoci nekim savjetom ili slicno,,,

vec sam nasao informacije da je potrebno naci poslodavca koji ce dati poslovnu ponudu i onda s tom ponudom preko ambasade dobiti potrebne papire za rad u svedskoj,,,jel ima neko iskustva s ovim,,jel vec neko prosao ovaj put????

jel zna neko kako se rangiraju zdravstveni radnici u svedskoj, dakle ja sam zavrsio 4 godine srednje medicinske skole i 3 godine visoke zdravstvene skole, pa me zanima gdje bih se ja uklopio u hijerarhiju zdravstvenih radnika u svedskoj???

Hvala

PS ne radi se ovdje o tome da zelim otici negdje i zaraditi neke pare i onda doci kuci i glavni u selu,,,ipak je tamo zivot ono sto zivot treba da bude,,

lahor
13.01.2012., 22:43
Mene zanima kako ide sa specijalistima opće kirurgije u Sloveniji, jel komplicirano? Suprug je pri kraju specke, ja sam fizioterapeut i kineziolog, ali ja sam tamo na doktoratu i imam već neke ponude (za početak honorarno već od iduće jeseni) tako da za mene nije problem.

Kakva je situacija s dežurstvima, jel se mora raditi više od 48h tjedno koliko je europska direktiva? I kolika je prosječna plaća kirurga?

Maaya:)
17.01.2012., 09:25
Bok! Mene zanima da li ima itko pojma kako je sa situacijom u Italiji? Razmišljam o preseljenju u Padovu pa me zanima kako je sa nostrifikacijom diplome tamo i općenito sa mogućnošću nalaženja posla...nekako imam osjećaj da im baš doktora ne fali :(

wanda101
07.02.2012., 18:00
. Specijalizantske place nisu nest u odnosu na troskove zivota.... knjige kostaju, edukacije kostaju, ak si solo dobro je otic u WG... ak odete kao par.... bute se fini slank doma za praznike vracali :zubo:

Valjda sam sve odgovorila.....

A kolike su uopće plaće specijalizanta i specijaliste? To kao da je neka enigma, uvijek dobijem neke oprečne informacije. I kakva je to caka da te na razgovoru pitaju koliku plaću želiš? Što treba reći? Puno ili malo?
Hvala na odgovoru..:rolleyes:

rozi5
19.02.2012., 19:19
pozdrav !
Jel ima netko od kolega iz opce a koji radi u Engleskoj ili da znate nekoga sa kime me mozete povezati ... Hvala
A. kome treba . mogu mu dati info iz Slovenije --

ruth63
26.02.2012., 12:23
Postovane kolege i kolegice, medicinske sestre i tehnicari!
Zamolila bih ako netko zna da mi komentira kako je polagati drzavni u Njemackoj za med. setre , konkretno u Frankfuru, kako to sve izgleda da li je pretesko i kakve su mi sanse jer jos ne govorim dobro jezik, a sef mi insistira da to moram sad prijaviti i pokusati rijesiti.
Unaprijed veliko hvala svima koji mi odgovore amoze i na PM

haciko
26.02.2012., 15:32
Za Wanda i Sylva:
Ako ste obje specijalisti u Hrvatskoj, nisam bas siguran da se isplati dolaziti u Njemacku i pocinjati sve iznova. Zarada je bolja, ali nisam siguran koliko bolja u odnosu na CRo. Predpostavljam da, posto imate toliko staza, imate i obitelj i ne bi bilo bas tako jednostavno sve mijenjati.
Mislim da hrvatska specijalizacija nije automatsi priznata u Njemackoj, sigurno bi morali poceti kao specijalizanti, pa onda nakon nekog vremena bi trebali polagati specijalisticki ispit.
Placa je tolika da za nas strance ima mjesta , jer domaci idu u potragu za boljom zaradom. Grad od 80000 do 100 000 stanovnika nije veliki, ali mi uglavnom dobijamo poslove po selima i gradicima.
Placa oberarzta ( to je kod nas tesko objasniti, ali recimo kao specijalista ispod sefa klinike) je oko 3300 € + jos dezurstva, koja nisu tako basnoslovno placena, jer se to ovdje konta kao pripravnost i placeno je 60 %.
Nije da vas odgovaram, sigurno je bolje nego u Hrvatskoj, ali ako vec imate siguran posao i neke 2000 € ( nemam predstavu o placama u zdravstvu u HR) i porodicu i kucu/stan, onda nije bas preporucljivo, ako ste solo, onda je ok.

stipe1771
17.03.2012., 15:02
Pozdrav ekipa trebao bih vas savjet .
Znaci sad sam 2. godine medicine i prijatelj govori da se moze prebaciti u australiju tijekom klinike znaci 4.,5.,6. godinu da se dobije njihova diploma.
Jel znate koliko je to ostvarivo i jel imate koji pametan savjet. :s

Studentica
21.03.2012., 13:36
Za Wanda i Sylva:
Ako ste obje specijalisti u Hrvatskoj, nisam bas siguran da se isplati dolaziti u Njemacku i pocinjati sve iznova. Zarada je bolja, ali nisam siguran koliko bolja u odnosu na CRo. Predpostavljam da, posto imate toliko staza, imate i obitelj i ne bi bilo bas tako jednostavno sve mijenjati.
Mislim da hrvatska specijalizacija nije automatsi priznata u Njemackoj, sigurno bi morali poceti kao specijalizanti, pa onda nakon nekog vremena bi trebali polagati specijalisticki ispit.
Placa je tolika da za nas strance ima mjesta , jer domaci idu u potragu za boljom zaradom. Grad od 80000 do 100 000 stanovnika nije veliki, ali mi uglavnom dobijamo poslove po selima i gradicima.
Placa oberarzta ( to je kod nas tesko objasniti, ali recimo kao specijalista ispod sefa klinike) je oko 3300 € + jos dezurstva, koja nisu tako basnoslovno placena, jer se to ovdje konta kao pripravnost i placeno je 60 %.
Nije da vas odgovaram, sigurno je bolje nego u Hrvatskoj, ali ako vec imate siguran posao i neke 2000 € ( nemam predstavu o placama u zdravstvu u HR) i porodicu i kucu/stan, onda nije bas preporucljivo, ako ste solo, onda je ok.

specijalizant u hrv bez dezurstava ima 6500 kn to je 800 eura neto

a u DE 2200 eura neto (to je dakle 2.7 puta vise)

specijalist u hrv ima bez dezurstava 8000 kn sto je 1200 eura

a u njemackoj ima kao specijalist pocetnik 3200 eura neto pa na gore

http://www.marburger-bund.de/tarifpolitik/vka/Tarifrunde_2011/Entgelttabelle-VKA-ab-1--Januar-2012.pdf

ova je tablica bruto placa.

u de ima lijecnik placu prema godinama staza....i prema kategoriji...

ruth63
05.05.2012., 06:33
:rolleyes:Svi kazu ima jako puno medicinskih sestara u Njemackoj da rade. Daj kolegice i kolege raspisite se gdje radite u Frankfurtu i okolici. Kako vam je na poslu , na kakve probleme nailazite na pocetku,na poslu u komunikaciji s kime se drzuzite , kakav vam je smjestaj ,kako rijesavate papirologiju, kako do spajanja obitelji , da li trebate cimera ili cimericu , kako do stana, kako popunjavati formulare, kako se snalazite na poslu ,kolika vam je placa ,mozete li kome pomoci da nadje bolje placeni posao, radite li prekovremeno , placaju li vam te sate, i nebrojno puno ostalih pitanja.
Raspisite se molim vas jer glas medicinskih sestara se slabo cuje i u Hrvatskoj a vidim i ovdje.

ZAJEDNO SMO JACE I BIT CE NAM SVIMA BOLJE

a.rose
09.06.2012., 14:35
mene zanima postupak kako mogu otići raditi u EU (Austrija, Njemačka, Švedska, Nizozemska, Engleska...)... Znači cijeli postupak, što, kako, gdje, učenje jezika... Imam diplomu med.fakulteta u HR i položen državni ispit.
Želim čuti detalje i odakle da krenem :). Hvala

Fuerteventura
09.06.2012., 20:37
Ne mozes raditi tek tako ni kad udjemo u EU, bez specijalizacije. Moras napraviti specijalizaciju ili u RH ili vani. Cak i obiteljska medicina traje 3g. :mig:
Norveska trazi specijaliste obiteljske medicine i psihijatre koji bi radili u arktickom krugu (najsjevernije pokrajine: Troms i Finmark), ali moras imat polozen
C1 test norveskog (Bergenstesten), biti gradjanin EU (ulazimo 1.7.2013.), te dva pisma preporuke bisvih nadredjenih/poslodavaca/shefova, i priloziti medicinski CV.
Za placu vecu od prosjeka nije dovoljna samo specijalizacija, pozeljno je imati barem magisterij (ima nekoliko programa iz javnog zdravstva pri UiO [Sveuciliste u Oslu],
svi na engleskom, i jeftiniji od naseg postdiplomskog; 2 semestra zivis u Norveskoj, a 1 semestar mozes se vratiti u RH, tad pises magisterij). U Norveskoj vise cijene ako
magisterij/doktorat radis na sveucilistu na kojem NISI diplomirao, to sluzi kao svojevrsna kontrola kvalitete. (Jedino u RH se sve radi na istom faksu).

Bolje bi ti bilo da tu napravis specijalizaciju (barem iz obiteljske), i za to vrijeme ucis jezik.

haciko
09.06.2012., 23:03
U Njemackoj moze i bez specijalizacije - bitno je samo da imas B2 nivo Njemackog i diplomu o zavrsenom faksu medicine - procedura je malo duza, ali se na kraju isplati. Imam kolegicu iz Albanije i kolegu iz Egipta koji su sredili papire - nisu imali pojma o Njemackom - ovdje bili 6 mjeseci na kursu - polozili, sredili papire i sada rade. Detalje ne znam(znam da su isli preko agencija) i poprilicno sam siguran da i u Hrvatskoj ima takvih agencija. Ili jednostavno uci sam/a ili upisi neki kurs u Hrvatskoj, dokazi da imas polozen B2 i prijavi trazi posao preko interneta. Posla ima vise nego dovoljno, specijalizaciju skoro mozes birati - najvise su trazeni interna,kirurgija, neurologija,psihijatrija i anestezija, mada se i ginekologija jos moze naci, ORL,derma i ocno malo teze. Znaci bitno je da savladas jezik, onda se prijavis preko interneta( ima mali milion stranica) i onda , ako ti poslodavac ne zna proceduru dobijanja papira, nek te samo uouti na sluzbu koja to radi i oni ce ti rado sve objasniti,uglavnom su svi ljubazni, bez obzira o kojoj pokrajini se radi, jer im treba ljekara.
Ja sam zavrsio faks u EU, tako da ti ne mogu iz prve ruke objasniti svu proceduru.

angelfire
09.06.2012., 23:48
Sa diplomom HR medicinskog fakulteta ja bi da sam na tvom mjestu krenuo od pocetka. Salu na stranu sigurno je da postoje iznimke kao u gore navedenim postovima no namuciti ces se da sve nostrificiras. Amerika i Kanada su krajnosti po tom pitanju no ni evropa ne zaostaje. Na radi se tu samo o povijerenju prema stranim lijecnicima, nego i o zastiti vlastitih interesa, o pravnim regulativama da i ne govorimo.

mene zanima postupak kako mogu otići raditi u EU (Austrija, Njemačka, Švedska, Nizozemska, Engleska...)... Znači cijeli postupak, što, kako, gdje, učenje jezika... Imam diplomu med.fakulteta u HR i položen državni ispit.
Želim čuti detalje i odakle da krenem :). Hvala

83julija
15.06.2012., 00:34
:rolleyes:Svi kazu ima jako puno medicinskih sestara u Njemackoj da rade. Daj kolegice i kolege raspisite se gdje radite u Frankfurtu i okolici. Kako vam je na poslu , na kakve probleme nailazite na pocetku,na poslu u komunikaciji s kime se drzuzite , kakav vam je smjestaj ,kako rijesavate papirologiju, kako do spajanja obitelji , da li trebate cimera ili cimericu , kako do stana, kako popunjavati formulare, kako se snalazite na poslu ,kolika vam je placa ,mozete li kome pomoci da nadje bolje placeni posao, radite li prekovremeno , placaju li vam te sate, i nebrojno puno ostalih pitanja.
Raspisite se molim vas jer glas medicinskih sestara se slabo cuje i u Hrvatskoj a vidim i ovdje.

Bok Ruth..Procitala sam neki tvoj stariji post,vidim otisla si u Njemacku raditi kao sestra preko HZZ-a..zanima me taj intervju koji moras proci na HZZ-u..kako to ide,kakva je procedura na tom intervjuu,koliko poznavanje jezika moras imati,sta pitaju...molim te odgovori mi..

Rhaenyss
15.06.2012., 23:17
U Njemackoj moze i bez specijalizacije - bitno je samo da imas B2 nivo Njemackog i diplomu o zavrsenom faksu medicine - procedura je malo duza, ali se na kraju isplati. Imam kolegicu iz Albanije i kolegu iz Egipta koji su sredili papire - nisu imali pojma o Njemackom - ovdje bili 6 mjeseci na kursu - polozili, sredili papire i sada rade. Detalje ne znam(znam da su isli preko agencija) i poprilicno sam siguran da i u Hrvatskoj ima takvih agencija.

Jel itko zna iz prve ruke koje su konkretno te agencije, linkovi, adrese bi bile pozeljne. Zanima me za Njemacku ili Austriju, hvala :)
Dakle, uzimaju i ako nemas B2? Tj. oni ti tamo osiguraju ucenje jezika? Kako to izgleda?

Zoopolis
24.06.2012., 16:38
http://www.visabureau.com/canada/medical-radiation-technologist-jobs-canada.aspx

pogleadaj si gore navedeni link za Kanadu u vezi Radiation Technologist. Tvoja profesija je na listi prioriteta za skilled migartion. Ako imas dovoljno bodova, imas ulazak za Kanadu, cak i bez ponudjenoga posla (independent skilled migrant).

Specijalista sam s doktoratom, ENT, 15 godina staža i nakupio sam 73 boda :)
Ne mogu naći što bi me čekalo, od ispita, ako bih htjeo otići u Kanadu (sa ženom koja je sociolog i psom koji je mješanac :)). 45 mi je godina. Jesu li godine važne za Kanadu?
Molio bih ako netko ukratko može sročiti.
(Intenzivno se bavim odabirom mjesta za emigraciju, Kanada mi je oke jer za razliku od Skandinavije ne moram učiti jezik)

angelfire
24.06.2012., 17:31
Termin staza zaboravi postoji radno iskustvo koje imas i reference pretpostavljam nasih lijecnika koje u sjevernoj americi nista ne znace,
a vjerujem da isti pojma nemaju kako se reference uopce pisu.

Specijalizacija u usa i kanadi ista prica - pocinjes iz pocetka ako i dodes
do mogucnosti ponovnog specjaliziranja sto je u tvojim godinama skoro pa nemoguce.

Doktorat pretpostavljam znanosti, se priznaje i tu si ok no ako ides u znanstvenom smijeru sto cisto sumljam uzimajuci u obzir tvoje iskustvo i godine neces daleko.

No sanse ipak postoje ako te netko na kljucnom mjestu jako jako zeli
Taj netko mora biti jako visoko pozicioniran i mora ponuditi precizan razlog zasto zeli bas tebe.

Ovaj forum po mom misljenju ne moze dati savjet osobi tvoga ranga.

Specijalista sam s doktoratom, ENT, 15 godina staža i nakupio sam 73 boda :)
Ne mogu naći što bi me čekalo, od ispita, ako bih htjeo otići u Kanadu (sa ženom koja je sociolog i psom koji je mješanac :)). 45 mi je godina. Jesu li godine važne za Kanadu?
Molio bih ako netko ukratko može sročiti.
(Intenzivno se bavim odabirom mjesta za emigraciju, Kanada mi je oke jer za razliku od Skandinavije ne moram učiti jezik)

Zoopolis
24.06.2012., 18:47
Termin staza zaboravi postoji radno iskustvo koje imas i reference pretpostavljam nasih lijecnika koje u sjevernoj americi nista ne znace,
a vjerujem da isti pojma nemaju kako se reference uopce pisu.

Specijalizacija u usa i kanadi ista prica - pocinjes iz pocetka ako i dodes
do mogucnosti ponovnog specjaliziranja sto je u tvojim godinama skoro pa nemoguce.

Doktorat pretpostavljam znanosti, se priznaje i tu si ok no ako ides u znanstvenom smijeru sto cisto sumljam uzimajuci u obzir tvoje iskustvo i godine neces daleko.

No sanse ipak postoje ako te netko na kljucnom mjestu jako jako zeli
Taj netko mora biti jako visoko pozicioniran i mora ponuditi precizan razlog zasto zeli bas tebe.

Ovaj forum po mom misljenju ne moze dati savjet osobi tvoga ranga.

Hvala!
Reference, pretpostavljam da misliš na preporuke, su počele raditi, znam iz prve ruke, tako da se oko toga isplati potruditi- istina primjer za koji znam je za puno mlađu osobu na početku karijere.
Također znam da su velikih problema s poslom imali kanadski državljani koji su kod nas završili medicinski fakultet i vratili se u Kanadu.
Također sam čuo da je jedan uvažen mlađi ORL umirovljenik našao posao u struci, u Kanadi, navodno da jest potegao rodbinske i stručne veze no navodno ( naglašavam navodno) da sad tamo radi bez problema - ovdje je otišao u mirovinu.
Nije mi bistro, ako su stavili liječnike specijaliste na listu prioriteta zašto onda toliko balvana pod noge? valjda im je u cilju da ovi počmu što prije raditi, a za pretpostaviti je da nisu u cvijetu mladosti, pogotovo ako su nakupili iskustva....

Hvala još jednom.

Fuerteventura
24.06.2012., 20:20
Kanada je puna lijecnika iz Indije, i iz Europe koji voze taksi jer i uz nostrifikaciju su nitko i nista, pocinje se iz 0. :ne zna: Priznaju samo kanadsku i americku diplomu i iskustvo, to je tako. Mozda bolje da probas Veliku Britaniju druge godine kad udjemo u EU.

Frendica mi je zavrsila faks u Zg s prosjekom 5.0 i nadobudna otisla u Kanadu, sve je nostrificirala, ali smije raditi samo u laboratoriju, nema specijalizacija za strance. (A sto se tice gotovih specijalista, priznaju samo kanadsku i americku specijalizaciju). Dakle, mogla je zavrsiti molekularnu biologiju. Zali boze muke. :ne zna:

Zoopolis
24.06.2012., 20:52
Mda.. Hvala! Drugi kolega je bio zadužen za Kanadu, pa sam mislio da mu je nešto promaknulo, sada mi je puno toga jasnije.
Ja sam bio zadužen za Afriku i Skandinaviju..... Obzirom na specifikum ( godine, specka koja baš i nije tražena/masovna), čekaju me duge noći i dugi dani norveškog sjevera :)

bronco
25.06.2012., 16:52
Mda.. Hvala! Drugi kolega je bio zadužen za Kanadu, pa sam mislio da mu je nešto promaknulo, sada mi je puno toga jasnije.
Ja sam bio zadužen za Afriku i Skandinaviju..... Obzirom na specifikum ( godine, specka koja baš i nije tražena/masovna), čekaju me duge noći i dugi dani norveškog sjevera :)

Dragi kolega, samo EU bi mogla primiti bez ponavljanja specijalizacije i bazicnih ispita. Zaboravi sve druge Ango zemlje. Biti ce ti lakse to prihvatiti.

Zoopolis
25.06.2012., 19:45
ma rekoh sve pet.... Uk, Irska , Skandinavija, najbliže sam Norveškoj , pomalo ga učim, pomirio sam se s Sjeverom, samo se nadam ne sjevernije od Tromsa :). Nego kada sam već bano ovdje (oćureći nov sam, ispričavam se ak je bilo nedavno riječi), bio sam upoznat s stanjem Irskog zdravstva do prije krize poprilično; kako je njih ( irsko zdravstvo) okrznula kriza? Specijalisti i viši kadar je tamo bio na poprilično visokoj nozi, bio sam involviran taman kada su se zalijetali, no i prije zaleta držali su se poprilično aristokratski.

eberlin
26.06.2012., 13:30

i ja bih isto voljela znati vise o iskustvima medicinskih sestara iz hr ovdje u njemackoj....a li unatoc tome sto ih je ovdje cijelo cudo (kako se prica) ja jos nisam uspjela konkretno cuti nijedno misljenje...
ja sam ovdje vec 3 godine,(na porodiljnom :) ) sad planiram raditi... ono sto sam zadnje saznala je da je od 1.4.2012 izasao novi zakon kojim ce biti pojednostavljeno priznavanje raznih diplom, odnosno, onih koje njemacka treba, a medu njima i medicinska... dosad su medicinske sestre morale polagati taj veliki ispit, a od sad ce moci birati da li ispit ili par mjeseci skola i na kraju tog skolovanja neki manji ispit u skoli... zasad jos nista nije izregulirano, tako da nitko nema pojma ni koliko bi tocno to skolovanje trajalo ni nista... i ja cekam i cekam i stalno nesto cekam... :rolleyes:
ruth63 ako imas kakvih novosti pisi i ja cu!!! (bar mi) :mig:

Yokohama
28.06.2012., 09:58
a u njemackoj ima kao specijalist pocetnik 3200 eura neto pa na gore

http://www.marburger-bund.de/tarifpolitik/vka/Tarifrunde_2011/Entgelttabelle-VKA-ab-1--Januar-2012.pdf
3200-7000 brutto mjesecno?
Sad mi je jasno zasto njemacki ljecnici bjeze u privatnu praksu odnosno u druge zemlje.

Fuerteventura
28.06.2012., 20:23
Ali nije i da su place u Skandinaviji bolje jer su porezi visoki, a i cijene svega mnogo vece nego u Njemackoj, bar sto se tice Norveske.

Trenutno u EU+Norveska+Svicarska, najvise place doktora su u Velikoj Britaniji, Svicarska i Beneluksu.
U Belgiji je placa specijalista 20% niza nego u Norveskoj, ali cijene su svega u Norveskoj skoro dvostruke, pa je onda bolji standard u Belgiji.

Mimozaa je ovdje napisala za Njemacku 3.500 neto je velika placa i s njom se moze dobro zivjeti. Ljekar specijalista ima toliko na ruke.
http://www.forum.hr/showthread.php?t=394668&page=9

Ako gledas cijene kvadrata stana u Njemackoj (na numbeo), u Stuttgartu vec imas kvadrat stana za 1400 eura izvan centra grada,
nema sanse da dobijes takve cijene u Norveskoj.

Evo usporedi troskove zivota u Stuttgartu i Bergenu (oba grada spadaju u jeftinije u svojim drzavama):

Consumer Prices in Bergen are 50.87% higher than in Stuttgart
Consumer Prices Including Rent in Bergen are 54.12% higher than in Stuttgart
Rent Prices in Bergen are 71.29% higher than in Stuttgart
Restaurant Prices in Bergen are 72.40% higher than in Stuttgart
Groceries Prices in Bergen are 85.34% higher than in Stuttgart
Local Purchasing Power in Bergen is 27.34% lower than in Stuttgart

http://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Germany&country2=Norway&city1=Stuttgart&city2=Bergen

Dobro mjerilo standarda je, oduzmes od prosjecne place cijenu kvadrata stana izvan centra i vidis koliko ti ostane za zivot,
u Stuttgartu ljudima ostane 1000 eura, u Antwerpenu (Belgija) 500 eura, u Norveskoj si u minusu, jer je kvadrat nekretnine skuplji od prosjecne mjesecne place.

U Norveskoj su visoki porezi i zato da bi se destimulirao samacki zivot, kao i pozicija majke kucanice; potrebne su dvije norveske place za normalan zivot u Norveskoj, bez jakog odricanja.

beli-ka
10.07.2012., 00:12
Pozdrav svima
Mene bi zanimalo, ako netko moze usporedit sa ostalim strancima konkretno u njemackoj, kako ce se kad udemo u eu gledati dobivanje specijalizacije, polaze li se neki ispit po kojem se onda slaze rang ili se gledaju ocjene tijekom fakulteta
Hvala unaprijed

Cezar
20.07.2012., 17:08
Pozdrav svima
Mene bi zanimalo, ako netko moze usporedit sa ostalim strancima konkretno u njemackoj, kako ce se kad udemo u eu gledati dobivanje specijalizacije, polaze li se neki ispit po kojem se onda slaze rang ili se gledaju ocjene tijekom fakulteta
Hvala unaprijed

Sto bolja veza vise sanse.

haciko
20.07.2012., 18:51
Pozdrav svima
Hvala unaprijed
Procitaj malo zadnjih par stranica- vec je sve receno, a ocjene niko ziv ne gleda.

Rabarbi
03.08.2012., 09:25
zna li netko koji se točno stupanj njemačkog traži za naše medicinske sestre/tehničare koji idu preko HZZ-a u Njemačku?

LannaLa
08.08.2012., 23:07
Hello dragi medicinari,
već sam postavila ova pitanja na USMLE topicu, no tek sam sad vidjela i ovaj topic koji je puno aktivniji, pa da pokušam i ovdje. :)

Studentica sam medicine i planiram polagati step 1, te i step 2 kad završim s klinikom..

Koje su realne šanse za dobiti residency u US kao imigrant? s pretpostavkom recimo jako visokih bodova.. Te uzevši u obzir činjenicu da me zanima California - ali ne med. centri tipa Cedars Sinai i sl., nego manje bolnice u manjim sredinama, i neka specka koja nije jako competitive.

Je li vjerojatnije da ćete dobiti residency kao imigrant ili je lakše otići tamo kao gotov specijalist??

Također, kada najranije možete očekivati da ćete otići u us i dobivati plaću i sl.? Npr. ja diplomiram u Zg-u..i što onda? odradim staž i položim državni ovdje, za svaki slučaj. U međuvremenu položim step 2. Koliko vremena/godina je realno očekivati da će trajati taj proces priprema, apliciranja i sl.

Koliko sam iščitala iz vaših postova, kliničko iskustvu u us je ogroman plus u cijeloj priči? Što su još glavni plusevi?
Bila sam više puta na razmjenama u US tijekom srednje škole i to je prvo mjesto gdje se vidim u budućnosti..ali opet, želim realno sagledati situaciju i mogućnosti..

Hvala vam unaprijed na odgovorima..

Fuerteventura
09.08.2012., 00:14
Je li vjerojatnije da ćete dobiti residency kao imigrant ili je lakše otići tamo kao gotov specijalist??

US priznaje samo US ili kanadsku specijalizaciju, dakle polazes USMLE s namjerom da ides specijalizirati u US...Obicno je jako tesko dobiti zapadne drzave US bez green carda.

zekoslav mrkva
09.08.2012., 18:51
bok, čitala sam malo ovu temu, nisam stigla sve. i ja bih rado otišla negdje van, više zbog promjene nego zbog novaca... ali još imam 2 godine faksa pa mi je malo prerano za razmišljat o tome. iako bi bilo pametno da upišem njemački na vrijeme.

uglavnom, htjela sam reći da sam sam čula da ćemo imati problema s priznavanjem diploma u EU iz razloga jer oni ne boduju u ECTS bodove engleski jezik i tjelesni, a nama je to, doduše malo, ali ipak nešto ECTS-a. zato su sada mjenjali program onima koji su sad 1. i 2. godina faksa. tako da mi koji smo stariji i sad smo na faksu, ćemo vjerojatno morati polagati još nešto da bi namse priznala diploma u EU. tako otprilike zasad stoje stvari, ne znam vam vše reći trenutno jer ne traje faks pa mi je malo teže trenutno doći do informacija. a sad da li će se nešto mjenjati u međuvremenu, to samo možemo čekati.

Fuerteventura
10.08.2012., 03:09
To ce se gledati samo ako si bez specijalizacije.

Ako napustas RH relativno mlad (<40g), sa specijalizacijom, u vecini zamalje EU neces trebati ''nostrificirati'' diplomu, dakle polagati brdo testova.
Inace kako objasnjavas poplavu spanjolskih kirurga, neurologa i drugih specijalista u Velikoj Britaniji, te Svedskoj? Ni tamo Bologna nije bila duze od 15 godina, a ti ljudi
napustaju Spanjolsku u kasnim tridesetima i ranim cetrdesetima, i bez ikakvog polaganja razlike (osim znanja jezika)...Francuska redovito regrutira specijaliste po Portugalu i Spanjolskoj...

Za Norvesku znam da ako si specijalist koji im treba (obiteljska medicina/psihijatrija), polazes Bergenstesten (B2/C1 test norveskog) i trazis posao. Eventualno te mogu traziti neku manju provjeru tvoje specijalizacije (npr. razgovor s bolesnikom na norveskom), ali test patologije, dermatologije ili kirurgije (u stilu USMLE2) ne traze. :kava: (To traze samo za lijecnike iz Indije, Pakistana i slicnih zemalja).

U Svedskoj te cak ni ne traze znanje jezika unaprijed, daju 6 mjeseci da naucis jezik...

Veci je problem ekvivalent specijalizacija, specijalizacije se razlikuju od zemlje do zemlje.
U mnogim zemljama lijecnici obiteljske medicine vode kompleksne psihoterapije, male kirurske zahvate, te porode u kucama. :ne zna:
U Njemackoj ne postoji ''psihijatrija'' kao izolirana specijalizacija, vec ''psihijatrija s psihoterapijom'' (a dvogodisnju obaveznu subspecijalizaciju si specijalizanti
sami placaju, i stoji oko 50 000 eura). Dakle, ostaje otvoreno pitanje da li strani psihijatar smije raditi u Njemackoj samo uz B2/C1 diplomu njemackog,
ili mora nadoplatiti tih 50 000 eura. :ne zna: Vjerojatno postoje ''cake'' i za druge zemlje. U RH, dermatovenerolog radi vise toga nego sto radi dermatolog u Italiji,
jer dermatolozi u Italiji se rijetko bave spolno prenosivim bolestima (to rade specijalisti andrologije, i drugi)...

LannaLa
12.08.2012., 10:52
..... Obicno je jako tesko dobiti zapadne drzave US bez green carda.

Da :/ to sam i ja skužila gledajući statističke podatke koje objavljuje NRMP.. postotci pozicija za specijalizaciju koje su dobili non-us su prilično veći u istočnim državama.

Ima li netko na forumu tko ima osobno iskustvo da je sa završenim hrv. faksom otišao na specku u us??

I zanima me na koje načine bi bilo moguće steći us kliničko iskustvo? I kada - tijekom faksa ili nakon?

ko_ko_lo
23.08.2012., 12:19
http://www.posao.hr/oglasi/medicinska-sestra-tehnicar/326992/ Eto, traže nas. :) Uz informaciju da se hzz-u ove godine prijavilo 400 medicinara za odlazak u Njemačku, više me ništa ne može iznenaditi. :kava:

Cialenga
09.09.2012., 08:05
Hello dragi medicinari,
već sam postavila ova pitanja na USMLE topicu, no tek sam sad vidjela i ovaj topic koji je puno aktivniji, pa da pokušam i ovdje. :)

Odgovore na sva ova pitanja naci cete na USMLE temi.

Studentica sam medicine i planiram polagati step 1, te i step 2 kad završim s klinikom..

Koje su realne šanse za dobiti residency u US kao imigrant?

Velike. Vecina internista, obiteljskih doktora i psihijatara su stranci. I u ostalim specijalizacijama ima jako puno stranih doktora. Ipak, prednost imaju "american graduates", onda "american citizens, foreign graduates" (to su obicno amerikanci koji se nisu uspjeli upisati na americki medicinski faks, nego su otisli na Karibe ili Meksiko i tamo zavrsili u medicinskoj skoli, na engleskom jeziku, pa se vracaju u Ameriku na spacijalizaciju. Tek na trecem mjestu su 'foreign graduates". (IAko, istrazivanja pokazuju da su foreign graduates, nakon sto zavrse specijalizaciju, kvalitetniji lijecnici od onih koji su rodjeni u US, medicinsku skolu zavrsili "vani" i specijalizirali u US.)

s pretpostavkom recimo jako visokih bodova.. Te uzevši u obzir činjenicu da me zanima California - ali ne med. centri tipa Cedars Sinai i sl., nego manje bolnice u manjim sredinama, i neka specka koja nije jako competitive.

Imigrant ste u oba slucaja. Ako ste "strani specijalist", nece vam biti priznata cijela specijalizacija. Ovisno od slucaja do slucaja, mozda vam bude priznato kojih sest mjeseci specijalizacije. OStalo cete morati ponovno "odraditi". Dakle, gubitak vremena.

Također, kada najranije možete očekivati da ćete otići u us i dobivati plaću i sl.? Npr. ja diplomiram u Zg-u..i što onda? odradim staž i položim državni ovdje, za svaki slučaj. U međuvremenu položim step 2. Koliko vremena/godina je realno očekivati da će trajati taj proces priprema,
apliciranja i sl.

Od kad budete imali sve polozene ispite, sva pisma preporuke u ruci, proces aplikacija i intervjuiranja traje godinu dana. Ispite mozete poloziti uz fakultet. Ili sami, kroz godinu dvije (ili tri) ucenja. Placu cete dobiti cim pocnete raditi. :) Bilo da ste poceli raditi cim ste dosli u Ameriku, dok jos ucite za ispite bilo da ste poceli raditi kad ste polozili ispite i aplicirate, intervjuirate, bilo da ste poceli specijalizirati. Vece pitanje je koju vizu ste uspjeli dobiti, da li vam viza dozvoljava posao. A tu vec postoji dosta tema o vizama...

Koliko sam iščitala iz vaših postova, kliničko iskustvu u us je ogroman plus u cijeloj priči? Što su još glavni plusevi?
Bila sam više puta na razmjenama u US tijekom srednje škole i to je prvo mjesto gdje se vidim u budućnosti..ali opet, želim realno sagledati situaciju i mogućnosti..

Hvala vam unaprijed na odgovorima..

Americko iskustvo sa pismima [preporuke, visoki bodovi na testovima, nepadanje na ispitima (sto manji broj pokusaja), odlican engleski, znati se ponasati na intervjuu, odlican CV...

mililica
21.09.2012., 09:38
Počela sam učiti njemački i švedski, obzirom na opću klimu u našoj zemlji, mislim da je vrijeme da se krene

Fuerteventura
22.09.2012., 01:05
A ja njemacki i norveski. Nadam se Münchenu ili Stuttgartu. :mig:
Zapravo ja sam ucio njemacki u osnovnoj i srednjoj, sad samo ponavljam ;)

mililica
23.09.2012., 09:37
Ma mislila sam i ja norveški, ali nemam od kud nabaviti materijale..

maymay
23.09.2012., 10:45
sorry ako je netko vec pitao u vezi ove teme ali ja nisam uspjela naci odgovor.da li netko zna da li se priznaje mostarska srednjoskolska diploma,med sestra? da li je trebam nostrificirati da bi bila priznata u kanadi? (znam za polaganje njihovih ispita i sve to ali me zanima da li bi mi je uopce priznali da bi mogla nekad kasnije polagati njihove ispite)
hvala!

maymay
23.09.2012., 10:54
p.s. mislila sam na npstrifikaciju u hrv :)

svraka007
23.09.2012., 23:35
koga zanima nostrifikacija za med. sestre u austriji ili mozda i njemackoj mogu vam otprilike reci sta vam treba, a kad se tice poznavanja jezika potrebne su neke osnove-znaci da se mozete sporazumiti. Svabe zaista imaju razumjevanja jer su navikli sa strancima raditi.
nostrifikacija je u svakom slucaju potrebna, samo ovisno gdje je skola zavrsena i ima li osoba radnog staza o tome ovise i predmeti koji se dodatno moraju polagati, ali tko je got pokusao i uspio je-naravno uz malo truda!
Kad se tice standarda: skandinavija ili zemlje blize hrvatskoj-vjerujte da je razlika kad ste vi za par sati voznje autom u hrvatskoj od jedne norveske ili neke druge zemlje! (iskustvo) stoga bi moj odabir bio sigurno neka njemacka ili austrija!

goran777
09.10.2012., 12:45
http://www.posao.hr/oglasi/medicinska-sestra-tehnicar/326992/ Eto, traže nas. :) Uz informaciju da se hzz-u ove godine prijavilo 400 medicinara za odlazak u Njemačku, više me ništa ne može iznenaditi. :kava:

se netko prijavio na natječaj i dobio kakv odgovor????
ja jesam, međutim za sad ništa ne javljaju.:ne zna:

Ironhamster
22.10.2012., 21:36
Što se tiče Njemačke u stvarnom svijetu kako stvari sada stoje izgleda ovako:
U Njemačku se može ići (i rado/odmah će te primiti) čim završiš fakultet, ne trebaš polagati nikakve ispite, al bi trebao koliko toliko znati njemački/B2/. Također možeš lako dobiti traženu specijalizaciju ili nešto jako blisko onome šta bi htio raditi. Samo što ćeš to morat odradit u manjim gradovima (gdje je pak plaća nešto veća). Al ni tu te ne vežu na dugi rok, već iduće godine možeš nastaviti specu u većem gradu, ak uspiješ dobit mjesto.
Šta si više rengiran (specijalist, subspecijalist) to će ti Njemci prije pogledati kroz prste što se tiče njemačkog. Uostalom, Njemački je takav jezik da se može naučiti uz malo više truda za godinu dana - to govorim iz iskustva, tak da imate vremena do ulaska u EU, koji, opet napominjem, kao doktori ne morate čekati.

Alpagueur
23.10.2012., 00:01
Što se tiče Njemačke u stvarnom svijetu kako stvari sada stoje izgleda ovako:
U Njemačku se može ići (i rado/odmah će te primiti) čim završiš fakultet, ne trebaš polagati nikakve ispite, al bi trebao koliko toliko znati njemački/B2/. Također možeš lako dobiti traženu specijalizaciju ili nešto jako blisko onome šta bi htio raditi. Samo što ćeš to morat odradit u manjim gradovima (gdje je pak plaća nešto veća). Al ni tu te ne vežu na dugi rok, već iduće godine možeš nastaviti specu u većem gradu, ak uspiješ dobit mjesto.
Šta si više rengiran (specijalist, subspecijalist) to će ti Njemci prije pogledati kroz prste što se tiče njemačkog. Uostalom, Njemački je takav jezik da se može naučiti uz malo više truda za godinu dana - to govorim iz iskustva, tak da imate vremena do ulaska u EU, koji, opet napominjem, kao doktori ne morate čekati.

Jesi li siguran da i staž ne treba biti odrađen? Nekako mi se to čini preidelanim s obzirom na situaciju ovdje trenutačno :D

Jer rezultata natječaja za staž ni od korova, a bez staža ne mogu na državni, a bez državnog ne mogu dobiti dozvolu za samostalan rad, a nekako ne vjerujem da bez nje mogu ikamo.

Ironhamster
23.10.2012., 17:13
Da, ne treba ti ni staž u Hrvatskoj za rad u Njemačkoj. Valjalo bi ga odradit i položit državni za poslije ako budeš htio radit kod nas (gradivo se brzo zaboravlja kad kreneš u neku struku). U slučaju da bez staža i/ili spece želiš tamo tražit posao bilo bi dobro da imaš nekoga u Njemačkoj (prijatelj, rodbina itd. ko ti može potražit neko mjesto gdje se traži doktor, tamo se malo interesirat i preporučit te (ne mora bit iz medicinske struke). Sve je to dosta onako ležerno. Postoje agencije koje regrutiraju vanjske doktore (http://www.mhpundpartner.de/; https://www.jobleads.de/ i druge), malo su ti manje šanse da ćeš nešto brzo dobit preko njih, al vrijedi pokušati - Njemci toliko trebaju doktore da ti se možda baš i posreći.

Alpagueur
23.10.2012., 23:02
Da, ne treba ti ni staž u Hrvatskoj za rad u Njemačkoj. Valjalo bi ga odradit i položit državni za poslije ako budeš htio radit kod nas (gradivo se brzo zaboravlja kad kreneš u neku struku). U slučaju da bez staža i/ili spece želiš tamo tražit posao bilo bi dobro da imaš nekoga u Njemačkoj (prijatelj, rodbina itd. ko ti može potražit neko mjesto gdje se traži doktor, tamo se malo interesirat i preporučit te (ne mora bit iz medicinske struke). Sve je to dosta onako ležerno. Postoje agencije koje regrutiraju vanjske doktore (http://www.mhpundpartner.de/; https://www.jobleads.de/ i druge), malo su ti manje šanse da ćeš nešto brzo dobit preko njih, al vrijedi pokušati - Njemci toliko trebaju doktore da ti se možda baš i posreći.

Zanimljivo. Ovi što su imali svoje štandove na oba dana karijera u bijelom održanih ove godine u Zagrebu mi rekoše da moram i to odraditi jer da bez toga ne mogu dobiti "Approbation". :ne zna:
No, što sad, godina dana ne čini neku preveliku razliku, a u slučaju neuspjeha izvan RH je uvijek bolje imati "licence to kill" za rad doma :cerek:

Nemam nikoga gore, sam sam bio tražio što gdje i kako, pokušat ću i preko tih agencija koje si naveo.

Hvala :)

Sandra1100
23.10.2012., 23:49
pozdrav kolege.
ja bih molila ako je itko otisao raditi u Njemacku preko HZZ pri posredovanju njemackog ZAV-a da mi se javi sa nekim informacijama.
koliko traje postupak da ti oni nadju poslodavca, proces pri podnosenju zahtjeva za vizu, papirologijom u Njemackoj, polaganju anerkenung-a itd..
sve ce biti korisno. jer me to sve ceka. a ni od koga da dobijem info :rolleyes: unaprijed hvala

Fuerteventura
20.11.2012., 15:44
Ne zaboravite da je u Njemackoj posao vadjenja krvi lijecnicki posao, a ne posao sestara. :mig: A buduci da se starijim doktorima to cesto ne da, skoro uvijek uvale specijalizantima...Dakle ne gine vam 2-3h dnevno vadjenja krvi...Rodica mi kaze da je specijalizirati u Njemackoj jednako kaoticno kao i u Hrvatskoj, nema neke edukacije,
nego samo rintanje za 2000 eura neto [ako ste u poreznoj klasi1: nevjencani i bez djece], i onda mjesec dana prije specijalistickog ispita se ljudi jedino stignu primiti knjige. Zaboravite na plane i programe specijalizacija...
Cesto vas uopce ne nauce ono sto vam je potrebno za specijalisticki ispit, nego morate polagati skupi tecaj izvan radnog vremena koji dodje na desetke tisuca eura (npr. obavezna izvannastavna izobrazba iz dermatopatologije za specijalizante dermatologije, obavezna izvannastavna izobrazba iz psihoterapije za specijalizante psihijatrije)...Osim toga
neke bolnice primaju Assistenzarzta (specijalizanta) na samo pola specijalizacije (2-3g), i onda je muka naci mjesto za nastavak/zgotavljanje iste. Malo je nelogicno da
specijalizanti psihijatrije 3h dnevno vade krv, umjesto da za to vrijeme imaju izobrazbu iz psihoterapije :ne zna: (a naziv specijalizacije im je Psychiatrie und Psychotherapie ).

83julija
21.11.2012., 12:50
[QUOTE=rabarbara2;40679857]zna li netko koji se točno stupanj njemačkog traži za naše medicinske sestre/tehničare koji idu preko HZZ-a u Njemačku

POZZZ jesi i mozda bio-bila na selekciji u 9 mj.Ja sam bila,cekam te papire iz Bona.

Nka
22.11.2012., 14:52
jel zna možda netko sa sigurnošću jel moguće zatražiti nostrifikaciju diplome u Njemačkoj ili Švicarskoj bez odrađenog pripravničkog staža, dakle bez licence za samostalan rad?? dosta sam se informirala i gledala po tim njihovim ministarstvima i kod dokumentacije za nostrifikaciju uvijek stoji licenca i potvrda o članstvu u komoru...
ima netko da zna nekog ko je uspio bez državnog? jel to neizbježno?
P.S. završila sam za PRVOSTUPNICU SESTRINSTVA znači Dipl. Gesundheits und Krankenschwester i zanima me nostrifikacija za moju struku a ne da mi priznaju kao pomoćnu,tj. njegovateljicu. (Pflegehelferin)
Jer kolko znam dok te jednom nostrificiraju kao nižu stručnu spremu nego imaš nema više povratka,možeš jedino ispočetka upisati školu kod njih i steći zvanje koje te zanima... a nebi ja opet 3 godine ! :504:
:D

ivana-nj
23.11.2012., 08:22
Ne zaboravite da je u Njemackoj posao vadjenja krvi lijecnicki posao, a ne posao sestara. :mig: A buduci da se starijim doktorima to cesto ne da, skoro uvijek uvale specijalizantima...Dakle ne gine vam 2-3h dnevno vadjenja krvi...Rodica mi kaze da je specijalizirati u Njemackoj jednako kaoticno kao i u Hrvatskoj, nema neke edukacije,
nego samo rintanje za 2000 eura neto [ako ste u poreznoj klasi1: nevjencani i bez djece], i onda mjesec dana prije specijalistickog ispita se ljudi jedino stignu primiti knjige. Zaboravite na plane i programe specijalizacija...
Cesto vas uopce ne nauce ono sto vam je potrebno za specijalisticki ispit, nego morate polagati skupi tecaj izvan radnog vremena koji dodje na desetke tisuca eura (npr. obavezna izvannastavna izobrazba iz dermatopatologije za specijalizante dermatologije, obavezna izvannastavna izobrazba iz psihoterapije za specijalizante psihijatrije)...Osim toga
neke bolnice primaju Assistenzarzta (specijalizanta) na samo pola specijalizacije (2-3g), i onda je muka naci mjesto za nastavak/zgotavljanje iste. Malo je nelogicno da
specijalizanti psihijatrije 3h dnevno vade krv, umjesto da za to vrijeme imaju izobrazbu iz psihoterapije :ne zna: (a naziv specijalizacije im je Psychiatrie und Psychotherapie ).

da ugovori jesu na par godina (neki dobivaju i na cijelu specijalizaciju), ali poslije toga je naci posao ekstremno lagani posao jer fali lijecnika

wanda101
23.11.2012., 09:27
da ugovori jesu na par godina (neki dobivaju i na cijelu specijalizaciju), ali poslije toga je naci posao ekstremno lagani posao jer fali lijecnika

Da, to i ja mislim..posebno ako čovjek ne fantazira oko preseljenja.
Molim te, možeš li reći da li je istina ovo za edukaciju, da je loša kao u Hr? Ja shvaćam da je posao specijalizanta kaotičan sam po sebi i da nema reda, jer reda ne može ni biti. Učiš uz rad, uz konkretnog pacijenta. Ipak, ja često puta u Hr nisam dobivala adekvatne odgovore na postavljena pitanja, specijalizant je više neki pomoćni radnik nego čovjek koji nešto uči. A i ukupna razina medicine je srozana, klinike su pune podobnih mediokriteta, itd..Vjerujem da je ključ napretka u tome da što više radiš, i u Hr i u De..:kava:

E, vi koji ste u De..kakva je situacija oko dobivanja subspecijalizacija, da li je jednako kao sa specijalizacijama, ili su stranci u nekoj minus poziciji??
Hvala, hvala, hvala!!!

goran777
23.11.2012., 13:51
jel zna možda netko sa sigurnošću jel moguće zatražiti nostrifikaciju diplome u Njemačkoj ili Švicarskoj bez odrađenog pripravničkog staža, dakle bez licence za samostalan rad?? dosta sam se informirala i gledala po tim njihovim ministarstvima i kod dokumentacije za nostrifikaciju uvijek stoji licenca i potvrda o članstvu u komoru...
ima netko da zna nekog ko je uspio bez državnog? jel to neizbježno?
P.S. završila sam za PRVOSTUPNICU SESTRINSTVA znači Dipl. Gesundheits und Krankenschwester i zanima me nostrifikacija za moju struku a ne da mi priznaju kao pomoćnu,tj. njegovateljicu. (Pflegehelferin)
Jer kolko znam dok te jednom nostrificiraju kao nižu stručnu spremu nego imaš nema više povratka,možeš jedino ispočetka upisati školu kod njih i steći zvanje koje te zanima... a nebi ja opet 3 godine ! :504:
:D

nije bitno dali si prijavljena u HKMS-u već da imaš položen drzavni ispit to jest traže da imaš uvjerenje o položenom državnom ispitu. bez toga nema šanse.

za švicu moraš imati dakle ovo što sam ti rekao i sve svjedodžbe iz škole. poslati to u njihov crveni križ na vorprufung, da vide dali možeš krenuti u postupak za annerkenung. ako donesu odluku da možeš dobiješ to napismeno i možes početi raditi tamo. a onda te traže da se tek prijaviš za annerkenug. postupak ti trje oko tri mjeseca. trebaš poslati sve svjedodže, uvjerenja , dokaz o znanju njemačkog jezika razine B2 i obavezno stanovati u švici i biti prijavljena tamo. nakon tri mjeseca ti jave dali priznaju dip. ili moraš još neke ispite polagati. mnogo komplikovano!:rolleyes:

Nka
23.11.2012., 16:01
nije bitno dali si prijavljena u HKMS-u već da imaš položen drzavni ispit to jest traže da imaš uvjerenje o položenom državnom ispitu. bez toga nema šanse.

za švicu moraš imati dakle ovo što sam ti rekao i sve svjedodžbe iz škole. poslati to u njihov crveni križ na vorprufung, da vide dali možeš krenuti u postupak za annerkenung. ako donesu odluku da možeš dobiješ to napismeno i možes početi raditi tamo. a onda te traže da se tek prijaviš za annerkenug. postupak ti trje oko tri mjeseca. trebaš poslati sve svjedodže, uvjerenja , dokaz o znanju njemačkog jezika razine B2 i obavezno stanovati u švici i biti prijavljena tamo. nakon tri mjeseca ti jave dali priznaju dip. ili moraš još neke ispite polagati. mnogo komplikovano!:rolleyes:

e hvala ti! vidim da se kužiš... :top: i mislila sam si da je tako! :503: a staž nikako da odradim zbog ove usrane situacije u državi!
prošli tjedan sam poslala papire u SRK (crveni križ u Švici) za vorprufung i pošto mi fali taj državni jasno mi je kakav će biti odgovor... :( a morala sam probati nekak sam se nadala možda mi ponude neku razliku ili praktikum neko vrijeme da to nadoknadim...
što se jezika tiće, nema problema.

ivana-nj
23.11.2012., 18:19
Da, to i ja mislim..posebno ako čovjek ne fantazira oko preseljenja.
Molim te, možeš li reći da li je istina ovo za edukaciju, da je loša kao u Hr? Ja shvaćam da je posao specijalizanta kaotičan sam po sebi i da nema reda, jer reda ne može ni biti. Učiš uz rad, uz konkretnog pacijenta. Ipak, ja često puta u Hr nisam dobivala adekvatne odgovore na postavljena pitanja, specijalizant je više neki pomoćni radnik nego čovjek koji nešto uči. A i ukupna razina medicine je srozana, klinike su pune podobnih mediokriteta, itd..Vjerujem da je ključ napretka u tome da što više radiš, i u Hr i u De..:kava:

E, vi koji ste u De..kakva je situacija oko dobivanja subspecijalizacija, da li je jednako kao sa specijalizacijama, ili su stranci u nekoj minus poziciji??
Hvala, hvala, hvala!!!

1. edukacija je daleko bolja i u DE sve radis samostalno, a da ne kazem da specijalist tj visa sluzba ne spava s tobom u bolnici nego konzultira od kuce i dodje ako nesto bas treba..... dakle specijalizant je u bolnici SAM u dezurstvu!

2. subspecu se ne dobiva nego nakon nekog vremena nakon specijalistickog koje si proveo na odjelu na kojem zelis specijalizirati stjeces pravo polaganja ispita. svi koji to zele to mogu ali ne dobivas dodatnu placu za subspecu

3. stranci nisu u minus poziciji jer su u zadnje vrijeme ovdje sve stranci pa cak i na uniklinikama sto nikad nije bio slucaj prije, situacija je sada povoljnija nego ikada a placa je adekvatna i nista ne moras vracati kao u hrv ako odes negdje dalje.

4. njemacka specka se prizna svugdje u europi, ne znam kako je s hrvatskom

wanda101
24.11.2012., 11:57
1. edukacija je daleko bolja i u DE sve radis samostalno, a da ne kazem da specijalist tj visa sluzba ne spava s tobom u bolnici nego konzultira od kuce i dodje ako nesto bas treba..... dakle specijalizant je u bolnici SAM u dezurstvu!

2. subspecu se ne dobiva nego nakon nekog vremena nakon specijalistickog koje si proveo na odjelu na kojem zelis specijalizirati stjeces pravo polaganja ispita. svi koji to zele to mogu ali ne dobivas dodatnu placu za subspecu

3. stranci nisu u minus poziciji jer su u zadnje vrijeme ovdje sve stranci pa cak i na uniklinikama sto nikad nije bio slucaj prije, situacija je sada povoljnija nego ikada a placa je adekvatna i nista ne moras vracati kao u hrv ako odes negdje dalje.

4. njemacka specka se prizna svugdje u europi, ne znam kako je s hrvatskom

Hvala ti puno! I Studentica mi je dosta toga pojasnila, pa po malo iam neku sliku..

1. ovo nisam znala..ja sam inače specijalist, imam radnog iskustva, i iako imam i neku godinicu, mislim da je otići jedina opcija.Hoću reci, mislim da bi se snašla u ovom režimu..
2.ovo mi je super!!čak, najvažnije od svega..dakle, nije nešto nemoguće..
3.da, meni je plaća ok, nije basnoslovna po balkanskim kriterijima, ali oko 2,7 puta veća nego u RH, a život jeftiniji..
4. isto predivan podatak..a hr specka nije priznata u potpunosti, morala bi 1-2 godine biti specijalizant, ne brine me to. Ne vjerujem da će biti priznata ni ulaskom u EU, makar mislim da mi je Studentica rekla da hoće. Nadam se da je ona u pravu..ma briga me, hoću zdrav radni okoliš, to je sve što želim. Čim steknem b2 ja ode.

Hvala ti puno, ti i Studentica ste dokaz da medicinari znaju biti i kolegijalni..:)

misko1711
24.11.2012., 21:15
ima li fizioterapeuta koji su u njemackoj? ja cekan vizu za spajanje obitelji i iden na tecaj za b2, ima li neko sa nekim bitnim informacijama, plaća, nostrifikacija i tako to?

pustinjska
27.11.2012., 21:44
Zanima me isplazi li se više otići u NZ ili Kanadu? Ne samo što se tiče novca, nego i kvalitete života općenito. I gdje je lakše upasti, naravno?

Fuerteventura
29.11.2012., 10:48
Znam samo da Nz priznaje Usmle a Kanada ne. :o

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

wanda101
31.12.2012., 16:07
Ja sam defintivno odlučila čekati 1.7., mislim da mi se ne da učiti internu i kirurgiju, uz to još par drugih stvari. Za to mi treba barem 3-4 mjeseca:504:
Vjerujem da ništa neće poći po zlu, i da ćemo 1.7. upasti u klub.:)

coltrane
03.01.2013., 18:54
Poštovanje kolege iseljenici,

prije svega želim Vam sve najbolje u novoj 2013. godini!
Evo našao sam se i ja na ovim stranicama foruma jer sve ozbiljnije planiram napustiti Lijepu našu.

Ukratko moja je prica ta da ovdje imam siguran ok placen posao kao casnik u vojsci. Tako da sam poceo skupljati novac i uciti jezik za taj korak iseljenja i planiram da ce mi trebati 9-12 mjeseci da zatvorim financijsko-jezicnu konstrukciju.

Moj plan je taj da iskoristim svoju medicinsku srednju strucnu spremu (imam odradjen staz i polozen strucni, ali nemam radnog iskustva) i pokusam se zaposliti u toj struci.

Upoznat sam sa selekcijom koja se dogadja u hr dva puta godišnje i nekim ostalim info.

Ono sto bih Vas ja zamolio , da ako netko ima konkretne info o poslovima medicinske struke u Njemačkoj i slicna iskustva da mi se malo raspise o tome.

Ono sto bih jos vise volio je da s nekima od Vas koji imate vremena i volje popijem pice kada dodjem u Munchen sredinom 2. mjeseca u izvidnicu, ako netko je u navedenom gradu.

Sredinom godine planiram i sjeverniju turu.

Iskreno se radujem Vašim odgovorima i kontaktima te eventualnim susretima, svako Vam dobro, živjeli!

Ivan

AlgidBabe
07.01.2013., 07:54
Ima netko iz Zagreba da sprema USMLE 2 sad? Trazim partnera/icu za ucenje..

Rustem aga
09.01.2013., 02:32
Molim upučene da me upute!
Ideja mi je da upisem tecaj za njegovatelja,onaj obicni od 3-4 mj.
I da odem van nije vazno u koju zamlju samo sto dalje odavde.
Pa me zanima gdje bi se mogao najbolje probiti mislim u kojoj zemlji kao obicni njegovatelj i maser..
Da znam poceti uciti jezik,da bar znam osnove jezika..
A ukoliko negdje u padnem nece mi biti kraja za godinu dvije biti cu najbolji radnik..
Molim da me uputite.... Hvala.

davegahan
09.01.2013., 18:23
Poštovani,

je li netko bio na intervjuu za medicinsku sestru na HZZ-u? AKO JEST, ŠTO TREBAM UČITI POSEBNO , KOLIKO I ŠTO PITAJU, KAKO TO IZGLEDA? Naime, početnik sam u njemačkom te bih uzela poduku, a garantno pismo, tj . posao bih im pokazala. Hvala!

Sandra1100
09.01.2013., 22:57
Poštovani,

je li netko bio na intervjuu za medicinsku sestru na HZZ-u? AKO JEST, ŠTO TREBAM UČITI POSEBNO , KOLIKO I ŠTO PITAJU, KAKO TO IZGLEDA? Naime, početnik sam u njemačkom te bih uzela poduku, a garantno pismo, tj . posao bih im pokazala. Hvala!

jesam ja. prosle godine u 3 mj, kada sam pala ( imam zavrsen a1 i a2 ) znaci solidno znanje njemackog jezika. taj put su ti na selekciji bili frajer i zenska, zena je sve pustala a frajer ako ne znas odgovoriti na jedno pitanje je rusio. meni je tada postavio 5 pitanja, na 4 sam odgovorila, 5 nisam razumila i rekao mi je da upisem tecaj njemackog i da se vidimo drugi put. opet sam bila na selekciji u 9 mj prosle godine i prosla sam. bila je ista zena kao u 3 mj ali drugi covjek. nista spektakularno. pitaju te imas li poslodavca, gdje su i da li si ucila njemacki jezik, da li si ikada bila u Njemackoj itd. ali nemoj se striktno drzati toga jer svakoga pitaju drugacije, dakle individualno je. nemoj se bojati, jer sve ovisi na koga naletis na intervju-u. bila je jedna zenska koja cak nije znala reci na njemackom kako se zove pa ju je covjek pustio. znaci samo sreca ti igra ulogu. ja sam u 9 mj prosla i cekam papire jos uvijek. ide sporo, ali eto tako je. zelim ti srecu.

davegahan
10.01.2013., 09:43
jesam ja. prosle godine u 3 mj, kada sam pala ( imam zavrsen a1 i a2 ) znaci solidno znanje njemackog jezika. taj put su ti na selekciji bili frajer i zenska, zena je sve pustala a frajer ako ne znas odgovoriti na jedno pitanje je rusio. meni je tada postavio 5 pitanja, na 4 sam odgovorila, 5 nisam razumila i rekao mi je da upisem tecaj njemackog i da se vidimo drugi put. opet sam bila na selekciji u 9 mj prosle godine i prosla sam. bila je ista zena kao u 3 mj ali drugi covjek. nista spektakularno. pitaju te imas li poslodavca, gdje su i da li si ucila njemacki jezik, da li si ikada bila u Njemackoj itd. ali nemoj se striktno drzati toga jer svakoga pitaju drugacije, dakle individualno je. nemoj se bojati, jer sve ovisi na koga naletis na intervju-u. bila je jedna zenska koja cak nije znala reci na njemackom kako se zove pa ju je covjek pustio. znaci samo sreca ti igra ulogu. ja sam u 9 mj prosla i cekam papire jos uvijek. ide sporo, ali eto tako je. zelim ti srecu.

Ima li neka dobna granica za prijavu na HZZ? Jesu li intervjui uvijek u ožujku i rujni? Trebam li pokazati dokaz o položenom tečaju jer sam ja mislila uzeti individualnu poduku, dakle nisam bila uopće na tečaju?

ms_4ever
10.01.2013., 10:15
Ima li ovdje možda koja medicinska sestra koja radi u Austriji i koja bi htjela podijeliti svoje iskustvo zapošljavanja i uvjeta rada tamo ?

ms_4ever
10.01.2013., 10:27
Gdje se polažu ispiti iz njemačkog jezika?

Imam položen ZOP na Goethe institutu ovdje u ZG

Sandra1100
10.01.2013., 18:02
Ima li neka dobna granica za prijavu na HZZ? Jesu li intervjui uvijek u ožujku i rujni? Trebam li pokazati dokaz o položenom tečaju jer sam ja mislila uzeti individualnu poduku, dakle nisam bila uopće na tečaju?
ne treba ti nikakav dokaz o polzenom tecaju, oni ce kroz razgovor sa tobom zakljuciti koliko poznajes ili ne poznajes njemacki jezik. uvijek su u ozujku i rujnu, ali prati na stranicama Hzz, uvijek objave do mjesec dana ranije tocan datum selekcije.

coltrane
10.01.2013., 18:10
ne treba ti nikakav dokaz o polzenom tecaju, oni ce kroz razgovor sa tobom zakljuciti koliko poznajes ili ne poznajes njemacki jezik. uvijek su u ozujku i rujnu, ali prati na stranicama Hzz, uvijek objave do mjesec dana ranije tocan datum selekcije.

Hej, pitaju li ista o struci i da li im je bitno iskustvo, i zna li tko koliko je uopce pocetna neto placa za med sestru / tehnicara u Njem?

Sandra1100
10.01.2013., 18:37
Hej, pitaju li ista o struci i da li im je bitno iskustvo, i zna li tko koliko je uopce pocetna neto placa za med sestru / tehnicara u Njem?
ja kolko znam, sve ti ovosi o firmi sto se tice place, netko ima 2000e brutto a netko 1500e brutto. sve ovisi. pitaju da li si ikad radila u struci, ali nije im bitno. ja imam samo staz pa su mi nasli poslodavca.

poslodavac
10.01.2013., 22:25
ja kolko znam, sve ti ovosi o firmi sto se tice place, netko ima 2000e brutto a netko 1500e brutto. sve ovisi. pitaju da li si ikad radila u struci, ali nije im bitno. ja imam samo staz pa su mi nasli poslodavca.

Sve ovisi o kojoj se ustanovi radi. Da l je to staracki dom, kucna njega ili bolnica. U bolnicama je teze naci posao, pogotovo ako je znanje njemackog jezika lose. Najbolje mogucnosti zaposlenja su u starackim domovima, a sve zavisi i kakav nadjes. Nije sve isti nivo. Ja radim u jednom privatnom starackom domu, koji je kao hrvatski hotel sa 5*. Visoki nivo, kvaliteta na cijeni. Placa med. sestre sa nostrifikacijom je oko 2500 eura bruto, to bi bilo (ako si sama bez muza i djece) oko 1600 eura neto. Pocetna placa bez te nostrifikacije je brutto oko 2000 eura. Mi dobijemo cak i trinaestu placu, koja se rijetko gdje jos dijeli.
Procitala sam puno oglasa u svezi selekcije u Zagrebu. I ja sam tako ovdje dosla. Da bi se viza brze dobila, vazno je vec imati poslodavca i onda se manje vise sve preko NJemacke rijesava. Mi trenutno u firmi trazimo nekoliko med. sestara, ako netko ima vise interesa neka mi se javi, rado cu vam pomoci gdje mogu. Drago bi mi bilo da imam koju zemljakinju ovdje.
Moja Email adresa je kristina.ha2013@net.hr

zivcana20
10.01.2013., 22:36
hej.. zavrsila sam medicinsku skolu (medicinska sestra), nisam stigla stazirati, da li netko zna da li bi se moglo odstazirati negdje u nekoj drugoj drzavi, recimo, u australiji? ako netko zna ista o tome,molim vas odgovorite mi. hvala!

poslodavac
12.01.2013., 10:08

Sljedeca selekcija je sad u ozujku, mozes se u HZZO-u prijaviti, ali puno ide lakse i brze ako si sama nadjes poslodavca. Ako hocem mogu ti ja u tome pomoci. Mi trazimo trenutno nekoliko med. sestara/tehnicara (procitaj moje postove).
Kad sam se ja prijavljivala na selekciju nisam morala predati dokaz o polozenom njemackom jeziku. Svejedno si duzna ovdje ponovno polagati, to ti je samo baceni novac ako se znas sporazumjevati a trebao bi ti samo taj papir. Ako ne znas njemacki jezik, onda bi dobro bilo da upises tecaj kako bi ga brze naucila, jer to je svugdje uvjet ako trazis posao u Njemackoj.

davegahan
12.01.2013., 18:07
Sljedeca selekcija je sad u ozujku, mozes se u HZZO-u prijaviti, ali puno ide lakse i brze ako si sama nadjes poslodavca. Ako hocem mogu ti ja u tome pomoci. Mi trazimo trenutno nekoliko med. sestara/tehnicara (procitaj moje postove).
Kad sam se ja prijavljivala na selekciju nisam morala predati dokaz o polozenom njemackom jeziku. Svejedno si duzna ovdje ponovno polagati, to ti je samo baceni novac ako se znas sporazumjevati a trebao bi ti samo taj papir. Ako ne znas njemacki jezik, onda bi dobro bilo da upises tecaj kako bi ga brze naucila, jer to je svugdje uvjet ako trazis posao u Njemackoj.

A kako je sa smještajem?Kakave su smjene?

malina24
16.01.2013., 12:20
Bok svima! :)

Dali ima netko tko je iz dijaspore otisao u HR radi posla, sa zavrsenim medicinskim faksom? ja studiram u svicarskoj, i dok vecina vas trazi izlaz u daljinu, ja ipak razbijam glavu razmisljajuci kako iz daljine napokon otici doma za stalno...:rolleyes:

aniano
16.01.2013., 12:37

Dali ima netko tko je iz dijaspore otisao u HR radi posla, sa zavrsenim medicinskim faksom? ja studiram u svicarskoj, i dok vecina vas trazi izlaz u daljinu, ja ipak razbijam glavu razmisljajuci kako iz daljine napokon otici doma za stalno...:rolleyes:

khm, khm, poznavajuci mnoge dr-ove, sto one koji bi radili znanost, sto one koji bi radili s pacijentima, a koji zele otic iz Hr cim prije, pitam se da li si ti dobro upoznata sa stanjem u cro zdravstvu i znanosti?

malina24
16.01.2013., 14:06
istina, nisam do sad iskusila kako stvari izgledaju iz perspektive doktora, mozda prije medicinski sestara iz obitelji i poznanstva. vidjela sam zdravstveni sustav iznutra i izvana, kao pacijent (iako sam tad bila dijete pa tek sad unazad procjenujem) i ne kao pacijent. citam, slusam, raspitujem se, i da, znam da je stanje daleko od ruzicastog. to mi je jasno. i razumijem ako me se ne shvati ozbiljno. ali kao i sve ostalo, i medicina ima svoje dobro i lose strane, bilo gdje na svijetu. pitanje je samo dali covijek moze zivjeti sa losim i dali su mu te dobro stvari vrijedne svega toga. zato pitam dali ima tkoga da je otisao poslije faksa u HR ili prije poslije specijalizacije? vjerujem da ima i tih hrabrih koji su spremni napustit komfort zapadnih bolnica :)

aniano
16.01.2013., 14:23
koliko ja cujem i vidim od svojih kolega u cro je tesko dobit specijalizaciju. a sto se tice priznavanja dilpoma evo ti jedan link koji moze bit od koristi https://www.azvo.hr/index.php/enic/priznavanje-kvalifikacija
i nisam ja mislila samo na "udobnost". iz moje prespektive nekog tko radi u znanosti znam kako nasi koji se vrate u cro nisu bas uvijek dobro dosli. ali pricam o znanstvenicima, akademskoj zajednici, ne znam koliko su medicinari otvoreni za svoje kolege iz inozemstva.

tiho1977
17.01.2013., 19:59
Pozdrav svima,
imam 36 godina i završio sam subspecijalizaciju iz gastroenterologije i hepatologije. Dakle, bazično sam internist. Sad se konačno ozbiljno posvećujem prikupljanju dokumentacije za registraciju u Australiji. Ima li itko ikakvih iskustva u tome i želi biti dobra duša i pomoći mi. Bio sam na amc.org.au, izgleda začkuljasto... koje sve dokumente moram pridodati CVu i specialist forms A&B???

Studentica
19.01.2013., 19:33

zasto se zelis vratiti?

Physiotherapist
19.01.2013., 21:26
Nakon silnih iscitavanja raznoraznih foruma ( 4-5h dnevno stranicu po stranicu), razgovora sa kolegama i kolegicama, prijateljima i prijateljicama vec 4 mj. i unatoc stalnom zaposlenju u jednoj pristojnoj firmi... moja misija za ovu godinu moze poceti... prikupiti svu potrebnu dokumentaciju te nostrifikaciju istih te skupljanje novaca i odlazak iz ove "Lijepe nase"..... ljudi pozelite mi srecu... trebat ce mi... :D

pollq
19.01.2013., 22:19
Nakon silnih iscitavanja raznoraznih foruma ( 4-5h dnevno stranicu po stranicu), razgovora sa kolegama i kolegicama, prijateljima i prijateljicama vec 4 mj. i unatoc stalnom zaposlenju u jednoj pristojnoj firmi... moja misija za ovu godinu moze poceti... prikupiti svu potrebnu dokumentaciju te nostrifikaciju istih te skupljanje novaca i odlazak iz ove "Lijepe nase"..... ljudi pozelite mi srecu... trebat ce mi... :D

Sretno

Mene zanima dal je relativno lako sa završenom medicinom nać posao te se i u krajnjoj liniji odselit u USA?

Sandra1100
19.01.2013., 22:40
Sretno

Mene zanima dal je relativno lako sa završenom medicinom nać posao te se i u krajnjoj liniji odselit u USA?
Ja kolko sam upucena u to sto pitas, jer sam se i ja preko bratica raspitivala za USA jer on tamo zivi i odgovor koji sam dobila je da je apsolutno nemoguce dobiti papire i vizu, jedini nacin na koji je mozda moguce je taj da igras onaj njihov loto pa da osvojis zelenu kartu. E, sad, ako on laze meni, lazem i ja tebi :ne zna:

pollq
19.01.2013., 22:48
Ja kolko sam upucena u to sto pitas, jer sam se i ja preko bratica raspitivala za USA jer on tamo zivi i odgovor koji sam dobila je da je apsolutno nemoguce dobiti papire i vizu, jedini nacin na koji je mozda moguce je taj da igras onaj njihov loto pa da osvojis zelenu kartu. E, sad, ako on laze meni, lazem i ja tebi :ne zna:

Takav nekakav odgovor sam i očekivao
Postoji još jedna opcija, a ta je da budeš vrhunski stručnjak u onoj grani za koju si se specijaliziro pa da te pozovu?

Rustem aga
19.01.2013., 23:06

Hahahaha pročitajući ovo nasmijao sam se do suza,hahaha..
Malina svaka čast,nemoj slušati nikoga vrati se ti nama što prije!

tiho1977
20.01.2013., 11:24
Sretno

Pa je, ako polozis USMLE... Za to se moras materijalno i intelektualno podredit cilju... a to ti traje...

Alpagueur
20.01.2013., 19:00
Nije relativno lako, čak bih rekao da je skroz suprotno.
Treba ti nekoliko stvari.
Prvo - novac. Odnosno, netko tko će sve to izfinancirati.
Drugo - USMLE. Koji ima tri dijela, koraka u doslovnom prijevodu, onaj zadnji se polaže na tlu S, A i D-a.
Treće - preporuke i poznanstva. Nekog moraš imati ovdje tko ima neki utjacaj tamo, ili barem zna nekoga tamo, ili je vel'ka faca u određenom polju pa mu je to utjecaj, ili nekoga tko već je tamo. Da ne bude krivo shvaćeno, moraš biti vrhunski i u svakom drugom pogledu, no i ovo treće je također vrlo bitna stavka.
Četvrto - znanstveni radovi, projekti, nešto što se u određenoj mjeri preklapa sa ovim gore pod tri.

Postoji još jedna opcija, a ta je da budeš vrhunski stručnjak u onoj grani za koju si se specijaliziro pa da te pozovu?
To vrijedi za zapravo svaku državu, no do toga moraju proći godine. I moraš stvarno, stvarno biti vrhunski.

istina, nisam do sad iskusila kako stvari izgledaju iz perspektive doktora, mozda prije medicinski sestara iz obitelji i poznanstva. vidjela sam zdravstveni sustav iznutra i izvana, kao pacijent (iako sam tad bila dijete pa tek sad unazad procjenujem) i ne kao pacijent. citam, slusam, raspitujem se, i da, znam da je stanje daleko od ruzicastog. to mi je jasno. i razumijem ako me se ne shvati ozbiljno. ali kao i sve ostalo, i medicina ima svoje dobro i lose strane, bilo gdje na svijetu. pitanje je samo dali covijek moze zivjeti sa losim i dali su mu te dobro stvari vrijedne svega toga. zato pitam dali ima tkoga da je otisao poslije faksa u HR ili prije poslije specijalizacije? vjerujem da ima i tih hrabrih koji su spremni napustit komfort zapadnih bolnica :)
Ne znam nikoga tko se vratio u RH nakon što je odradio fakultet i/ili specijalizaciju u inozemstvu, no ono što možeš od određenog broja kolega očekivati je da će ti ili iza leđa govoriti, ili otvoreno reći da si se sigurno vratila zato jer nisi bila uspjela vani ili zato jer nisi imala hrabrosti za okušati se vani ili tako nešto.

početnik do srži
21.01.2013., 07:27
Ne znam nikoga tko se vratio u RH nakon što je odradio fakultet i/ili specijalizaciju u inozemstvu, no ono što možeš od određenog broja kolega očekivati je da će ti ili iza leđa govoriti, ili otvoreno reći da si se sigurno vratila zato jer nisi bila uspjela vani ili zato jer nisi imala hrabrosti za okušati se vani ili tako nešto.

Na žalost, tako je. Ružno je imati negativan stav, ali je tako. Pogledajmo samo slučaj Ivana Đikića i kako se proveo u Hrvatskoj, i sve je jasno.
No, sretno svakome.

gogolinjo
21.01.2013., 14:16
Ima koja sestra da je radila ili radi u neurorehabilitacijski centar Godeshohe u Bonnu???da napiše svoja iskustva iz tog centra!!!!hvala!!

aniano
22.01.2013., 12:25

najlakse je da nadjes neki labos koji radi nesto sto te tematski zanima, kontaktiras ih i vidis imaju li interesa. ili mozda imaju oglasenu neku poziciju. u pocetku radis znanost, a jednom kad si tamo, u usa, lakse je i ostat. labosi su tamo u sklopu klinika, bolnica, vidis, odlucis, mozda odes negdje drugo. i tako. znam nekoliko cro dr medova koji su to uradili, bez specijalizacije

aniano
22.01.2013., 12:27
Na žalost, tako je. Ružno je imati negativan stav, ali je tako. Pogledajmo samo slučaj Ivana Đikića i kako se proveo u Hrvatskoj, i sve je jasno.
No, sretno svakome.

ja sam isto negativna, ali ako ova cura misli otic ne znam na murter i tamo radit u domu zdravlja mislim da je nitko nece docekat na noz...ordinirat na rebru je nesto sasvim drugo.

Cialenga
25.01.2013., 23:37

Rijetko koja institucija "ide po svijetu" trazit vrhunske strucnjake da bi ih "pozvala u USA". Ako si spreman raditi, polozit ispite i "dati institucijama do znanja da si vrhunski strucnjak i spreman raditi za njih", mozda ti podje za rukom... Drzim fige... :) :cool:

Inace na ovoj temi i temi "USMLE" se u detalje raspravlja o tom procesu...

poslodavac
31.01.2013., 21:54
A kako je sa smještajem?Kakave su smjene?

Smještaj- mi iznajmljujemo stanove , npr. 1-1,5 dobne potpuno namjesteni (sve, čak i sa sudjem ako treba) znaci ključ u ruke i živi, za Ca. 350-400€ warm.
Smjene? Samo prva 6:30-13:30 i druga 13:00-20:00 ili 13:30-20:30 ili pak 14:00-21:00 radis svaki drugi vikend.
za noćnu su posebne sestre zaposlene- noćne sestre

Zoopolis
10.02.2013., 19:58

O đizs. Suvisli odgovor je poprilično težak. Prvo i osnovno hrvatska medicina je u klještima politike, dakle gdje god mrdneš, kud god da kreneš, što god da poželiš sve je u rukama komesara i komitetlija. Naglašavam da ti i jedno i drugo ne mora biti nužno kolega, dakle doktor, ukoliko nisi u politici ( a ne mora značiti nužno pošto si iz CH da nisi ili ne možeš biti) i ukoliko si iz bilo kog razloga imala nesreću da si nekom stala na žulj; može se na tebi iživljavati sasvim prosječno balkansko čudovište iz pasivnih krajeva; krezubo, brkato , smrdljivo i s osam razreda osnovne. Eh, sada, sasvim hipokratske zamisli ti se i opet petljaju tim vodama, jasno ne možeš baš samo tako raditi izvrsno i bit uspješan ili nedajbože da te pacijenti vole, sve to mora imati odobrenje komiteta i komesara, tako da si često u prilici da bi nekom, recimo i život spasio, moraš svoju ideju, poturiti kao tuđu, ovom tuđinu razjasniti da je se ne boji jer je ne razumije ( komesari i komitetlije su svoju karijeru izgradili klimanjem i praveći se blesavi), i da će ako sve bude dobro ideja biti njegova, a ako ne, tvoja.
Kada s pomiriš s gore navednim, navrati u Hrvatsku, nostrificiraj diplomu, posla ima, liječnika s traži i polako je počelo funkcionirati tržitšte radne snage, pa je i za očekivati da će se naš komsomolsko kastisnki sustav humanizirati, kako prema (nekim) zaposlnicima, tako i prema pacijentima.
Do sada su kod nas doktora postojali paradni doktori i tovarni doktori. Nova vremena su donijela su to da bi paradni doktori trebali manje paradirati ali tovarni doktori bi trebali više tovariti. Pa sad, iz daleke CH biraj kuda ćeš i kome ćeš, paradu ili tovarenje, mislim da je to prva i osnovna odluka.

Zoopolis
10.02.2013., 21:18
Da ne ispadem seksista

"sasvim prosječno balkansko čudovište iz pasivnih krajeva; krezubo, brkato , smrdljivo i s osam razreda osnovne."

može biti i žensko

PenelopeJane
18.02.2013., 13:03
Pozdrav svima!

2017. godine ću završiti medicinski fakultet (nadajmo se :D). Pošto će Hrvatska biti dio EU, hoću li moći otići u bilo koju državu EU na specijalizaciju bez dodatnih ispita?
Konkretno me zanima Švedska.

aniano
18.02.2013., 14:21
Pozdrav svima!

2017. godine ću završiti medicinski fakultet (nadajmo se :D). Pošto će Hrvatska biti dio EU, hoću li moći otići u bilo koju državu EU na specijalizaciju bez dodatnih ispita?

mislim da to ima malo veze s EU, a vise s priznavanjem diploma, uspredbom studija, kurikuluma, programa i slicno. mislim da to nece ic "samo tako"

Studentica
18.02.2013., 19:47
zoopolis, a gdje si ti zavrsio na kraju?u kojoj drzavi?

Alpagueur
19.02.2013., 00:31
Pozdrav svima!

Ih, ima vremena do 2017. Ja osobno nisam tako pesimističan po pitanju dobivanja specijalizacije u Švedskoj. Jedan kolega namjerava i ranije zapaliti tamo, već je i bio u jednoj bolnici ovo ljeto četiri tjedna i nije donio sa sobom nikakvu otegotnu informaciju oko dobivanja posla. Ali pitat ću ga još detaljnije.

Zoopolis
19.02.2013., 15:53
zoopolis, a gdje si ti zavrsio na kraju?u kojoj drzavi?

Nisam otišao nigdje , da sam otišao sigurno ne bih piskarao :). Čemu ići ikuda prije 1. srpnja?
Histerije oko odlazaka, pogotovo na net.hr u su upravo to, histerije. Za nekog tko je kirurški precizno zacrtao i trezveno odlučio da se miče, s mog stajališta, a ja sam dakle u zenitu, Njemačka je iza ćoška, s njima najmanje problema, no ipak bi pokušao level iznad.
Nadalje, očito da sam se ja nabrao gorkog pelina, no ne znači da sam relevantan uzorak, znam kolege koji skakuću u Hrvatskoj ( istina, zaleđe im je bajkovito) i sasvim solidno žive i zarađuju, baš ono, stranjska plaćica.

Skandinavija ( za mene Norveška, jer učim norveški). Ne bih obrazlagao, no i zdravstveni sustav i država nekako su najdalje odmakli od parnog stroja koji melje; učinkovitost i zadovoljstvo rada i života bliže se 100% iskoristivosti.
Mislim da sam zaslužio odmoriti se :)

Sandiran
20.02.2013., 22:39
Norveska je dobra, ako stignes kao gotovi specijalist.
Dosta malo daju specijalizacija, i to sve poberu Norvezani.
Eg likar Noreg. ;)

Alpagueur
20.02.2013., 23:11
Pozdrav svima!

Ih, ima vremena do 2017. Ja osobno nisam tako pesimističan po pitanju dobivanja specijalizacije u Švedskoj. Jedan kolega namjerava i ranije zapaliti tamo, već je i bio u jednoj bolnici ovo ljeto četiri tjedna i nije donio sa sobom nikakvu otegotnu informaciju oko dobivanja posla. Ali pitat ću ga još detaljnije.

Pitao kolegu koji je bio tamo, kolega veli da će i poslodavci (njihovo ministarstvo zdravstva) znati sve detalje nakon prvog srpnja tekuće godine. Tako da ti je najbolje obratiti se njihovom ministarstvu nakon tog datuma.

PenelopeJane
20.02.2013., 23:33

Pretpostavljam da uči švedski?

bronco
21.02.2013., 08:49
No, sretno svakome.

Ima ih dosta vise nego sto mislite. Htjeli su pomoci da se sistem unaprijedi. Jalova posla, i svi se vratili nazad u tudjinu.
Direktor Otorine u Zg prije 10ak godina dosao iz USA, probao 2 godine, drvlje i kamenje po njemu, covjek rekao sto mi to treba i otisao nazad. Ima takvih jos u Zg, Rijeci, Splitu.
To ono sto ja znam iz prve ruke.
Ima jos prica. Nasi doktori zavsili doktorate u USA, htjeli raditi projekte u HR, dobili odgovore da nisu kvalificirani jer su Doktorate radili u inozemstvu! Itd.
Mislim da nitko pametan ni ne pokusava vise nesto pokrenuti u HR, sto je velika zalost jer se znanja i iskustvo skupljena po svijetu ne mogu koristiti. Zato svi takvi koji su se opekli samo dolaze na odmore, i nije ih vise briga.
Ne brinite, svatko tko je registriran doktor u zapadnim zemljama ima dovoljno posla za jako udoban zivot, i obicno oko 50-te godine ni ne mora vise raditi da bi zivio, zato i zele doci da malo pomognu. Ali ne ide.............. nekima se to ne svidja!!!

Alpagueur
21.02.2013., 16:54
Pretpostavljam da uči švedski?

Dobro pretpostavljaš :)

Da, uči švedski već godinu ili godinu i pol.

angelfire
22.02.2013., 22:20
Ova je tema previse komplicirana za forum, No stvari su u principu jednostavne. za bilo sto pomaknuti u HR treba jako jako puno novca.

Kad bi novce i bilo neograniceno ono sto u HR nedostaje je ureden sistem koji
omogucava da se stvari pokrenu, nedostaje logistika, skolovani kadrovi i sposobni politicari.

Povratnici se obicno izgube u nesrazmijernom odnosu ocekivanja i realnosti
i tu prica uglavnom zavrsava.

Ima ih dosta vise nego sto mislite. Htjeli su pomoci da se sistem unaprijedi. Jalova posla, i svi se vratili nazad u tudjinu.
Direktor Otorine u Zg prije 10ak godina dosao iz USA, probao 2 godine, drvlje i kamenje po njemu, covjek rekao sto mi to treba i otisao nazad. Ima takvih jos u Zg, Rijeci, Splitu.
To ono sto ja znam iz prve ruke.
Ima jos prica. Nasi doktori zavsili doktorate u USA, htjeli raditi projekte u HR, dobili odgovore da nisu kvalificirani jer su Doktorate radili u inozemstvu! Itd.
Mislim da nitko pametan ni ne pokusava vise nesto pokrenuti u HR, sto je velika zalost jer se znanja i iskustvo skupljena po svijetu ne mogu koristiti. Zato svi takvi koji su se opekli samo dolaze na odmore, i nije ih vise briga.
Ne brinite, svatko tko je registriran doktor u zapadnim zemljama ima dovoljno posla za jako udoban zivot, i obicno oko 50-te godine ni ne mora vise raditi da bi zivio, zato i zele doci da malo pomognu. Ali ne ide.............. nekima se to ne svidja!!!

ajozinovic
02.03.2013., 21:24
Pozdrav svima!
Ove godine bih trebala diplomirati na Medicinskom fakultetu u Osijeku, nakon staža bih išla van jer ne vidim baš nikakvu perspektivu u Hrvatskoj. Konkretno me zanima Njemačka i Engleska, pa bila bi zahvalna na svim informacijama vezane za posao liječnika u tim zemljama. Naravno, znam da je potrebno poznavati jezik i da je to glavni uvjet.

Sandiran
03.03.2013., 16:44
Pozdrav svima!
Ove godine bih trebala diplomirati na Medicinskom fakultetu u Osijeku, nakon staža bih išla van jer ne vidim baš nikakvu perspektivu u Hrvatskoj. Konkretno me zanima Njemačka i Engleska, pa bila bi zahvalna na svim informacijama vezane za posao liječnika u tim zemljama. Naravno, znam da je potrebno poznavati jezik i da je to glavni uvjet.

Ne mozes raditi bez specijalizacije u tim zemljama, osim u sklopu nekog laboratorija. Velika Britanija rijetko daje specijalizacije osobama koje nisu iz Commonweltha. Dakle, prije ce dati nekom Indijcu nego Hrvatu.
Njemacka daje specijalizacije relativno lako, pogotovo je lako dobiti slabo placene specijalizacije kao neurologiju; i staz nije potreban, bolje da umjesto staza godinu dana tesas njemacki jer iako se trazi B2 stupanj, u stvarnosti ga moras znati jos bolje, jer kako ces razumjeti izvorne govornike/pacijente (pogotovo kad govore dijalektom, sto je cesto u sredisnjoj i juznoj Njemackoj)...izvorni govornici su cak i iznad stupnja C2.

U Njemackoj lijecnici rade puno prakticnih stvari koje u RH rade sestre (vadjenje krvi, uvodjenje braunile i stavljanje infuzije itd)...A ne mozemo se bas pohvaliti da se tijekom studija nasi studenti izvjezbavaju do perfektnosti u tim 'fizikalijama''. Frendica mi je specijalizantica neurologije u Hannoveru, i svako jutro ima zadatak od 8-11h vaditi krv svim pacijentima na odjelu (to je nesto sto specijalizanti rade, i ne mozes to izbjeci, djelomice zato sto u Njemackoj nije duznost medicinske sestre vaditi kriv, mnoge to niti ne nauce tijekom izobrazbe za medicinsku sestru; jedino u bivsoj istocnoj Njemackoj su sestre ''voljne'' vaditi krv pacijentima). E sad, meni nije jasno sve to...Godinama u Njemackoj govore da su lijecnici prezaposleni, i da bi trebalo dati sestrama ''vece ovlasti'', ali u isto vrijeme ceh doktora se boji gubljenja monopola nad ''lijecnickim poslom''. Smatraju da ako daju sestrama vece ovlasti, da ce na kraju one zavladati, a lijecnicki poziv ce izgubiti prestiz... U zadnje vrijeme se govori o ''pomocnicama lijecnika'' (Hilfsärzte), koje bi na neki nacin stvorile most izmedju sestrinstva i doktora, pa bi se doktori mogli posvetiti dijagnozi, i terapiji, a manje gubili vrijeme na vadjenje krvi i ostale trivijalnosti... Eh da, ako na nekom odjelu nema specijalizanata, onda je duznost dezurnog doktora (koji je bio u dezurstvu u [hitnoj] ambulanti) izvaditi krv svima na odjelu, i onda nakon toga moze kuci.

aniano
04.03.2013., 13:25
Pozdrav svima!

ja bi se pridruzila ovome sto je sandiran naposao/la. kao dr med mozes pocet radit u nekom labosu, basic science=Grundlageforschung, ubacit se u neki PhD program i slicno. pa onda vidit, ili ostat u znanosti,ili ipak u klinicke vode.

wanda101
26.03.2013., 11:50
Ja sam se napokon udostojila prošetati po stranicama njemačke liječničke komore pa nađoh da se članicama EU priznaje specka..diploma isto, ali to me ne zbunjuje. nije mi jasno kako se priznaje, ako je moja specka 4 god, a po novome je 5, u Njemačkoj isto 5..mislim, meni to savršeno odgovara, ali mi je nelogično, da se jednim dekretom poravnava 4 i 5 godina škole...Mi se jesmo uskladili, ali nakon što sam ja već postala speco..
Jel štos u tome da se jedna godina specke može provesti na određenom odjelu u smislu subspecijalizacije?

Zna li netko više o ovome?

Hvala, hvala, hvala!!!

Sandiran
26.03.2013., 12:27
Ja sam se napokon udostojila prošetati po stranicama njemačke liječničke komore pa nađoh da se članicama EU priznaje specka..diploma isto, ali to me ne zbunjuje. nije mi jasno kako se priznaje

Polozis ispit iz medicinskog njemackog. :mig::durica

wanda101
26.03.2013., 12:38
Polozis ispit iz medicinskog njemackog. :mig::durica

Ma, kužim znanje jezika je neophodno. Doduše, nisam polagala ispit iz med njemačkog, trebala sam na tečaj u 4. mj u Nje, al mi je prošao rok, tj popunila su se sva mjesta.. Radila sam po jednoj knjizi za liječnike strance, med njemački. Ima i nešto u Berlinu mislim da je u 6. mj prvi dio, to se nadam da ću uletit.
Mene zbunjuje izjednačavanje specke od 4 sa onom od 5 godina, samo zato što 1.7. ulazimo u EU..Ja se samo bojim da se ne poveselim praviše..:503:

aniano
26.03.2013., 12:47
Ja sam se napokon udostojila prošetati po stranicama njemačke liječničke komore pa nađoh da se članicama EU priznaje specka..diploma isto, ali to me ne zbunjuje. nije mi jasno kako se priznaje, ako je moja specka 4 god, a po novome je 5, u Njemačkoj isto 5..mislim, meni to savršeno odgovara, ali mi je nelogično, da se jednim dekretom poravnava 4 i 5 godina škole...Mi se jesmo uskladili, ali nakon što sam ja već postala speco..
Jel štos u tome da se jedna godina specke može provesti na određenom odjelu u smislu subspecijalizacije?

Zna li netko više o ovome?

Hvala, hvala, hvala!!!

cini mi se da je najjednostavnije poslat mail komori (ako si info nasla na njihovim stranicama), ili ih zvrcnit i pitat. pa si mirna.

wanda101
26.03.2013., 12:49
cini mi se da je najjednostavnije poslat mail komori (ako si info nasla na njihovim stranicama), ili ih zvrcnit i pitat. pa si mirna.

Ma, istina, to ću i napraviti. da se ne poveselim bezveze. Makar, ja ode, priznali oni il ne i morala il ne polagati ponovno specijalistički..:)
fala

aniano
26.03.2013., 12:52
Ma, istina, to ću i napraviti. da se ne poveselim bezveze. Makar, ja ode, priznali oni il ne i morala il ne polagati ponovno specijalistički..:)
fala

pitanje kad ce se nakon samog ulaska cro u eu stvari pocet mijenjat i kojim tempom. ja bi racunala sa stanjem sada, a sve sto dodje kao olaksanje, samo moze pomoc. sretno :)

wanda101
26.03.2013., 13:49
pitanje kad ce se nakon samog ulaska cro u eu stvari pocet mijenjat i kojim tempom. ja bi racunala sa stanjem sada, a sve sto dodje kao olaksanje, samo moze pomoc. sretno :)

Ja upravo tako razmišljam. Nastojim riješiti ono što ovisi o meni, a ovo drugo, što voda donese..činjenica je da je sto puta lakše otići u DE nego je to bilo prije desetak godina..:kava:
Hvala

Gerontius
12.04.2013., 09:03
Jel ima tko iskustva sa Saudijskom Arabijom?
Za 6 mjeseci polažem specijalistički ispit iz anesteziologije, a vidio sam po oglasima da tamo anesteziologe plaćaju dost dobro, pa me zanimaju iskustva medicinara odtamo.

Thx

Sandiran
12.04.2013., 20:54
Najvece place u Europi, sto se tice lijecnika (u odnosu na standard drzave) imaju Velika Britanija, Irska, Nizozemska i Svicarska.

khari
29.04.2013., 17:08
Pročitao sam dosta postova, no nigdje ne vidim nikakvih info za fizioterapeute, da li se priznaje u De naša viša škola za fizio??
Koji su uvjeti da bih se mogao tamo zaposliti, da li moram položit jezik (neki od stupnjeva) ovdje u RH? Da li uopće traže našu struku?
Bilo koji savjet dobrodošao!
Hvala!

nihil1
06.05.2013., 22:49
Možda zna tko kako se kreću plaće liječnika početnika (nekoga tko je tek uzeo specijalizaciju ) u Njemačkoj?
hvala :)

Vigo
07.05.2013., 00:03
Možda zna tko kako se kreću plaće liječnika početnika (nekoga tko je tek uzeo specijalizaciju ) u Njemačkoj?
hvala :)

Mislim da je za samce 2500 eur neto. +/-

Cicka
07.05.2013., 07:02
Jel ima tko iskustva sa Saudijskom Arabijom?
Za 6 mjeseci polažem specijalistički ispit iz anesteziologije, a vidio sam po oglasima da tamo anesteziologe plaćaju dost dobro, pa me zanimaju iskustva medicinara odtamo.

Thx

Imam samo info iz druge ruke. Kolegica je tamo godinu i pol, ginekologija. Puno posla, malo vremena, puno novaca. Oni jako vole i prednost je ako si registriran pri liječničkoj komori Velike Britanije. Ali doktora im fali tako da nije uvjet.
Neki od liječnika imaju fantastične uvjete, plaću bez poreza, zdravstvenu zaštitu, školovanje za klince, većina ima ili plaćeni smještaj ili jednom ili dvaput godišnje plaćeni put doma. Sve je to stvar dogovora i trebaš to dobro ispitat prije. Naročito ako ideš preko neke od recruitment agencija. Intrevju je ona imala u Jemenu. Put na intervju plaćaš sam.

isha
21.05.2013., 00:57
dobar dan
studentica sam medicine. na c1 stupnju talijanskog sam i ucim i japanski zanimalo bi me koji su uvijeti za rad u Italiji i kolike su mi sanse da potrazim specijalizaciju vani . koje sve uvijete trebam imati ?

Vigo
21.05.2013., 05:13
U Italiji i sami Talijani dobivaju specijalizaciju preko veze. Buona fortuna! :mig:

me_myself
28.05.2013., 11:26
Pozdrav svima,

Je li bolje otići u inozemstvo s ovdje završenom specijalizacijom ili vani specijalizirati?

I koje biste zemlje preporučili? Nadam se da će liječnici kao deficitarna struka nakon ulaska u EU biti oslobođeni polaganja nostrifikacija diplome-testova-itd :-)

wanda101
26.06.2013., 09:26
Ima li netko kakva iskustva sa nekom od Marien krankenhaus? Meni je malo strano da su bolnice katoličke, protestantske itd..sad, ja sam katolik, ali neznam kako se postaviti? Naglasiti da sam katolik, ili se ponašati kao da to nije katolička bolnica? Ovo drugo mi se čini daleko normalnije..Jesu li to kvalitetne bolnice? Na kakvom su glasu? Hvala.

aniano
26.06.2013., 09:37
Ima li netko kakva iskustva sa nekom od Marien krankenhaus? Meni je malo strano da su bolnice katoličke, protestantske itd..sad, ja sam katolik, ali neznam kako se postaviti? Naglasiti da sam katolik, ili se ponašati kao da to nije katolička bolnica? Ovo drugo mi se čini daleko normalnije..Jesu li to kvalitetne bolnice? Na kakvom su glasu? Hvala.

to s katolickim je sad nedavno bilo po novinama jer je bio slucaj kad nekoj zeni nisu htjeli pomoc, ne sjecam se detalja, ili pobacaj ili pilula poslije, anyhow, te bolnice 95% financira drzava, a 5% crkva, ali su po svom stavu i ophodjenju jako katolicke, ko da im maltene papa daje placu. malo karikiram, ali s obizrom koliko crkva u njih ulaze jako su katolicki. vjerujem da bi i kod prijave za posao bilo od koristi reci da si katolik, a mozad te i pitaju. sto se kvalietet tice, a cuj, ne mozes generalizirat. sve ovisi od slucaja do slucaja. pogeldaj na netu za odredjenu bolnicu cime se bavi. da li neka cutting edge medicina ili rutinski posao. neke su cesto orjentirane na gerijatriju, palijativnu medicinu i slicno.

wanda101
26.06.2013., 12:13
to s katolickim je sad nedavno bilo po novinama jer je bio slucaj kad nekoj zeni nisu htjeli pomoc, ne sjecam se detalja, ili pobacaj ili pilula poslije, anyhow, te bolnice 95% financira drzava, a 5% crkva, ali su po svom stavu i ophodjenju jako katolicke, ko da im maltene papa daje placu. malo karikiram, ali s obizrom koliko crkva u njih ulaze jako su katolicki. vjerujem da bi i kod prijave za posao bilo od koristi reci da si katolik, a mozad te i pitaju. sto se kvalietet tice, a cuj, ne mozes generalizirat. sve ovisi od slucaja do slucaja. pogeldaj na netu za odredjenu bolnicu cime se bavi. da li neka cutting edge medicina ili rutinski posao. neke su cesto orjentirane na gerijatriju, palijativnu medicinu i slicno.

Hvala, moram priznati da me to malko iznenađuje. Po onome što na netu vidim, bolnica je ok po pitanju dijapazona šljakeraja, čak vrlo primamljiva. Nisam zaista znala da to tako funkcionira. Al sada barem znam kako se postaviti na razgovoru.
Hvala puno

Coraly0105
04.07.2013., 19:05
Pozdrav ljudi! Nisam imala vremena citati sve postove od početka...Kamo se traže medicinske sestre po Europi sa 20ak godina radnog staza, većinom na hitnom i na kolima hitne pomoći? Engleski jezik perfektan...:D

lahor
03.08.2013., 01:02
Jel ima netko da je trenutno u procesu dobivanja licence u sloveniji pa da podijelimo iskustva?
Isto tako, GMC u UK.

mililica
31.08.2013., 23:01
da li netko zna, kirurgija je po starom programu trajala 4 i po godine, iako se to mom mužu odužilo za 6 mjeseci jer ga je matična ustanova za ljetne mjesece povlačila, a vidim da je po EU direktivi trajanje kiirurgije min 5 g, da li to znači da mu se neće moći priznat specka npr. za UK ili Dansku.?Ili samo da treba više papirologije

Hvala

Night_raven26
18.09.2013., 22:47
Dobar dan, još sam brucoš, al ipak me zanima - kakva su iskustva s UK? Bio sam razočaran kad sam vidio sa se s ERASMUS programom ne može ići s MEFZG u veliku britaniju na razmjenu, a iako kužim da su mnogi zaluđeni Njemačkom, jezik mi se jaaako ne sviđa (iako ga učim 12 godina) i ne bih volio raditi u tom govornom području.

S druge strane, imam položeni Cambridge ESOL CPE (Certificate of Proficiency in English) C2 CEFR stupanj engleskog (razina izvornog govornika), pa bi mi možda to mogao biti plus za UK?

Uz to, san mi je specijalizirati kardiokirurgiju, pa ne znam je li za to bolje stažirati i specijalizirati ovdje, stažirati tu pa specijalizirati u UK, ili i stažirati i specijalizirati u inozemstvu (može li se to uopće?).

I našao sam da doktori iz inozemstva koji dolaze raditi u Ujedinjeno Kraljevstvo moraju polagati MRCP ispit, ali sam čuo da ako se misli specijalizirati kirurgija, da se onda treba obratiti Royal College of Surgeons of England, pa ne znam ima li netko više informacija?

Sigurno je prerano još o tome razmišljati, al ak netko ima informacije, hvala na pomoći :D

Edit: razlika između MRCP (http://en.wikipedia.org/wiki/Membership_of_the_Royal_College_of_Physicians) i MRCS (http://en.wikipedia.org/wiki/Membership_of_the_Royal_College_of_Surgeons) bi bila, prema wikipediji, u tome što je prvi za physicians (doktore), a drugi za surgeons (kirurge), pa mi nije jasno, s obzirom da su kirurzi isto doktori, je li potreban prvi da bi se dobio drugi ili?

knjige_itd
05.10.2013., 00:02
Pozdrav,

zna li netko postoji li mogućnost za medicinske sestre/tehničare da nakon srednje odrade staž u Njemačkoj? Znam da postoje opcije za one s položenim stručnim ispitom da uče jezik tamo mjesec dana i imaju smještaj, a tek se onda zapošljavaju i neke druge opcije plaćenog školovanja za druge tražene struke, ali o ovome konkretno ne znam puno. Hvala.

mdoc
05.10.2013., 12:00
Pozdrav ekipi

Puno je postova pa nisam iscitavao. Kakva su iskustva s ovom web stranicom
MedPharmJobs.com

Jel otisao itko u inozemstvo preko nje?

AnnaMollyHr
06.10.2013., 20:43
Pozdrav svima koji citaju :)

S obzirom da na temi nema nikog mjesecima, trebalo bi napraviti update s obzirom da smo davno prosli 1.7.

Zanima me koja je procedura nostrifikacije diplome u Austriji za zanimanje bacc.med.tech.?

Jel se moraju polagat ispiti i ako se moraju, kada? Dal se moze raditi bez nostrificirane dipl (znaci u razdoblju dok se proces provodi)?

Isto pitanje vrijedi i za Sloveniju ako ima nekog da je tamo u procesu.

Hvala :D

Atharea
18.10.2013., 15:47
Dobar dan :) Zanima me ako ima netko tko radi ili traži posao u Švedskoj. Završavam medicinu za koji mjesec, htjela bih odradit staž ovdje i potražit specijalizaciju u Švedskoj. Bilo kakve informacije ili iskustva su dobro došla!

Vigo
18.10.2013., 17:07
Za spec. u Svedskoj i Norveskoj moras znati tecno jedan skandinavski jezik (svedski, norveski ili danski, B2 certifikat), i moras se testirati na TBC (obavezno za sve zdravstvene radnike).
I to je to.

Za Norvesku guglas "lege i spesialisering",
za Svedsku ne znam. :mig:

wanda101
19.10.2013., 17:19
Znate li možda kakva je situacija sa psihijatrijom i psihosomatikom u smislu dostupnosti za strance? Jezik (njemački) znam solidno, ali ne i izvanredno.Hvala

Vigo
22.10.2013., 14:16
Iako vecina natjecaja za spec. u Njemackoj trazi B2 kao minimum,
za psihijatriju i psihoterapiju kad gledam oglase na http://www.medi-jobs.de/
traze kao minimum C1, a neki i C2.

Neurologija i psihijatrija su najlakse strancima za dobiti jer ih Nijemci ne zele (kazu da se u tim specijalizacijama puno radi, a slaba lova). Najteze je za dobiti dermatologiju, radiologiju i kirurske struke.

Lady Anne
27.10.2013., 16:03
Koja je točno procedura za dobivanje specijalizacije u Njemačkoj?
Do sada mi je svatko rekao drugačije.

Austrheim
27.10.2013., 16:50
Ide se u HLK i trazi izjava da je tvoja medicinska fakultetska (ili postfakultetska edukacija) u skladu s EU, te da imas licencu za rad u RH. Trazi se i izjava o ''dobrom vladanju lijecnika'' (da nije bilo tuzbi i postupaka u zadnjih 6 mjeseci). Onda se to sve prevede na njemacki, i napise CV na njemackom. Polozi se stupanj B2 njemackog (ili visi, npr. za rad u psihijatriji, psihoterapiji itd. se trazi C1 ili C2). Zatim se javlja na natjecaje u Njemackoj: http://www.aerzteblatt.de/aerztestellen/angebote

Trazi se pod Assistentarzt (ali mora se paziti da se javi kao pocetak specijaliziranja,
neki natjecaji za specijalizacije nude nastavak specijalizacije, u Njemackoj
nije nuzno da svih 5g specijalizacije se mora napraviti u istoj ustanovi).

Bilo bi i preporucljivo prije odlaska u Njemacku volontirati negdje na odjelu i vjezbati brzo i efikasno vadjenje krvi, uvodjenje venskog puta, stavljanje katetera itd,
to je sve sto specijalizanti rade u Njemackoj, a kod nas to vecinom rade med. sestre nizeg ranga (dakle ne vise i glavne sestre).
U Njemackoj med. sestre samo presvlace i ciste bolesnike, te im daju hranu (pa je i sam naziv Krankenschwester zamijenjen s Krankenpflegerin ''ona koja pruza njegu bolesnika'').
U Njemackoj je sve to lijecnicki posao, i u Njemackoj na med. fakultetima imaju predmet u kojem se sve to uci i polaze (flebotomija, kateterizacija itd).

Prema brzoj potrazi na http://www.aerzteblatt.de/aerztestellen/angebote

najvise mjesta nude za spec. iz psihijatrije i psihoterapije (48), anestezije (25), ortopedije (25).

Alpagueur
27.10.2013., 16:56
Ide ti tako da nađeš bolnicu u kojoj ćeš početi specijalizaciju. Toj bolnici trebaš poslati standardne papire (diploma, dozvola za rad i to, ne znam ni ja napamet koji su točno svi) ovjerene i prevedene kod sudskog tumača na njemački, potvrdu o poznavanju njemačkog jezika (B2 stupanj ili više) i životopis.
Ono što u samoj Njemačkoj moraš napraviti je položiti tzv. Approbation, koja različito izgleda u različitim saveznim državama, ali nije velika preprjeka.

I to je to :)

Velvet Black
27.10.2013., 17:00
Koja je točno procedura za dobivanje specijalizacije u Njemačkoj?
Do sada mi je svatko rekao drugačije.

Ja sam lijepo trazila po bolnicama koje nude moju specijalizaciju, kad sam dobila posao morala sam zatraziti Apprbbation (dozvola za rad kao lijecnik, pri ministarstvu odgovoronom za tu regiju). Za to treba serija dokumenata izmedu kojih B2 Zertifikat za Njemacki od Goethe Instituta ili austrijski ekvivalent
(poslodavac obicno pripomogne pri toj proceduri).

Od ostalih dokumenata trebao je ugovor o zaposljavanju, potvrda o nekaznjavanju, goodstanding,cert. of good standing, diploma, polozeni drzavni ispit (dalje se ne sjecam, ali ovo su najbitniji).
Ps. ako zelis tek zapoceti spec onda trazis Stelle kao Ass.Arzt in Weiterbildung.

Austrheim
27.10.2013., 19:47
Od 1.7. je Hrvatska usla u EU, i Approbbation u smislu polaganja nekog testa navodno ne zahtijevaju, nego samo registraciju, za osobe koje su odstazirale godinu dana i polozile drzavni ispit u HR, i imaju licencu.
No, posto ne znam nikog tko je otisao nakon 1.7. ne mogu reci da je to istina ili ne.

Alpagueur
27.10.2013., 20:29
Od 1.7. je Hrvatska usla u EU, i Approbbation u smislu polaganja nekog testa navodno ne zahtijevaju, nego samo registraciju, za osobe koje su odstazirale godinu dana i polozile drzavni ispit u HR, i imaju licencu.
No, posto ne znam nikog tko je otisao nakon 1.7. ne mogu reci da je to istina ili ne.

U Nord-Rhein Westphallien zahtjevaju sigurno, ne samo za nas, nego za sve EU-državljane.

Za ostale savezne države ne znam sa sigurnošću.

Dora K
27.10.2013., 21:47
Ide se u HLK i trazi izjava da je tvoja medicinska fakultetska (ili postfakultetska edukacija) u skladu s EU, te da imas licencu za rad u RH. Trazi se i izjava o ''dobrom vladanju lijecnika'' (da nije bilo tuzbi i postupaka u zadnjih 6 mjeseci). Onda se to sve prevede na njemacki, i napise CV na njemackom. Polozi se stupanj B2 njemackog (ili visi, npr. za rad u psihijatriji, psihoterapiji itd. se trazi C1 ili C2). Zatim se javlja na natjecaje u Njemackoj: http://www.aerzteblatt.de/aerztestellen/angebote

Trazi se pod Assistentarzt (ali mora se paziti da se javi kao pocetak specijaliziranja,
neki natjecaji za specijalizacije nude nastavak specijalizacije, u Njemackoj
nije nuzno da svih 5g specijalizacije se mora napraviti u istoj ustanovi).

Bilo bi i preporucljivo prije odlaska u Njemacku volontirati negdje na odjelu i vjezbati brzo i efikasno vadjenje krvi, uvodjenje venskog puta, stavljanje katetera itd,
to je sve sto specijalizanti rade u Njemackoj, a kod nas to vecinom rade med. sestre nizeg ranga (dakle ne vise i glavne sestre).
U Njemackoj med. sestre samo presvlace i ciste bolesnike, te im daju hranu (pa je i sam naziv Krankenschwester zamijenjen s Krankenpflegerin ''ona koja pruza njegu bolesnika'').
U Njemackoj je sve to lijecnicki posao, i u Njemackoj na med. fakultetima imaju predmet u kojem se sve to uci i polaze (flebotomija, kateterizacija itd).

Prema brzoj potrazi na http://www.aerzteblatt.de/aerztestellen/angebote

najvise mjesta nude za spec. iz psihijatrije i psihoterapije (48), anestezije (25), ortopedije (25).

Da. Na zalost, u DE je prakticni dio puno bolje organiziran i svaki student cetvrte godine zna u praksi raditi ono kaj kod nas vecina ljudi nakon kaj frisko diplomiraju ne zna. Mene recimo na stazu na puno odjela glavne sestre nisu pustile postaviti fleksilu ili vaditi krv (kamoli postaviti kateter) jer su se osjecale odgovorne ako ja nekaj sfusam. Od mene su u DE ocekivali i da znam raditi UZV, jer to je sastavni dio studija, dok je u HR to postdiplomski.

Najvaznije! Sve mozes skupiti, ali na razgovor za posao (sa sefom) moras doputovati o svome trosku i ostaviti dovoljno dobar dojam da te zaposli. Ne znam na koliko godina sada daju ugovore, nekada je to islo na godinu dana, ali to je bilo prije EU. Ne mozes kod svakog sefa niti u svakoj bolniic odraditi cijelu specku. Nakon koliko vremena moras poloziti njemacki drzavni varira od pokrajine do pokrajine.

Nisam polagala nikakav test, moj test je bio dojam koji sam ostavila u razgovoru sa sefom i probni ugovor na 6 mjeseci i to je bilo davno prije ulaska HR u EU. Nisam u NRW.
Ocigledno je razlicito od pokajine do pokrajine.
Ali UZV svaki student zna raditi.

wanda101
28.10.2013., 13:39

Divno..ja šaljem CV, diplome prevedene, preporuke, ali nisam tražila u HLK ništa, a nemam ni izjavu o dobrom vladanju (jel to isto u HLK?)..pa se čudim što ne nalazim ništa..
Uz to, koju poziciju tražim ako sam specijalist sa 56 godina staža? Da li mi staž pomaže u priznavanje specke ili moram biti speco još godinu dvije??

Austrheim
28.10.2013., 15:25
Specijalist je Facharzt.
Sto se tice staza, ne znam za Njemacku za specijaliste,
ali znam da za Norvesku traze da specijalist ima minimalno 2 g. specijalistickog iskustva (dakle nakon spec. ispita).

---
Procedura za Svedsku: http://www.socialstyrelsen.se/applicationforswedishlicencetopractiseeea/doctorofmedicine
Za Svedsku je B2 razina svedskog prije apliciranja za spec. pozeljna, ali nije nuzna (inace oni osiguraju 3-6mj tecaj kad se stigne u Svedsku).
Ponude se traze pod ST-läkare.
Svaka pokrajina ima svoje podministarstvo zdravlja i njima se salju ponude, npr. evo za jednu: https://www.vll.se/default.aspx?id=63275&refid=63276
Placa specijalista (na 1g spec) je 25 000 - 30 000 SEK brutto (umanjiti 35% za porez), dakle netto je max oko 20 000 kuna (ruralna podrucja i Laponija imaju 20% vecu zaradu nego veliki gradovi na Jugu Svedske kao Stockholm ili Malmö).

wanda101
28.10.2013., 18:27
Specijalist je Facharzt.
Sto se tice staza, ne znam za Njemacku za specijaliste,
ali znam da za Norvesku traze da specijalist ima minimalno 2 g. specijalistickog iskustva (dakle nakon spec. ispita).

---

Znam da je Fachartz..zar Norveška priznaje našu specku, ako je trajala 4 godine?
Meni je bed jer neznam dal tražim mjesto assistenartza il fachartza..zato tražim mogućnst subspecke..jesi ti ziher za ovo HLK, ja sam bila uvjerena da to ne treba u fazi traženje posla..:(

Alpagueur
28.10.2013., 18:35
Znam da je Fachartz..zar Norveška priznaje našu specku, ako je trajala 4 godine?
Meni je bed jer neznam dal tražim mjesto assistenartza il fachartza..zato tražim mogućnst subspecke..jesi ti ziher za ovo HLK, ja sam bila uvjerena da to ne treba u fazi traženje posla..:(

Ako si specijalistkinja, onda si Fachärztin. To mjesto tražiš.
I treba ti ta nekakva potvrda od HLK, baš zato što imaš specijalizaciju, odnosno, položen specijalistički.

wanda101
28.10.2013., 21:44
Ako si specijalistkinja, onda si Fachärztin. To mjesto tražiš.
I treba ti ta nekakva potvrda od HLK, baš zato što imaš specijalizaciju, odnosno, položen specijalistički.

Točno, ali moja specka je trajala kraće od njemačke..tu je moja dilema..imam potvrdu o položenom ispitu, tj dozvolu za rad, prevedeno..

lahor
28.10.2013., 23:39
Ako imaš tri godine specijalističkog staža, tvoja specka je usklađena sa EU, bez obzira što je trajala kraće od 5 godina. O tome ti izdaje papir HLK - tzv. sukladnost sa EU direktivom, 200 kn normalni postupak, mislim da je malo više da to dobiješ u roku tjedan dana.
Isto tako, treba ti good standing certifikatm odnosno potvrda o profesionalnom statusu. Cijena slična. Sve je na njihovim stranicama, kao i formulari za zahtjev.