PDA

View Full Version : Upomoć! :eek: Zmijaaaaa!

stranice : 1 [2] 3 4

jastučnica
06.11.2009., 20:34
Nije pauk, ali je zmija.. dakle, zanima me točno koja vrsta pitona je ovaj ljepotan:D:

http://img33.imageshack.us/img33/3218/50244981.jpg

rakijetina
09.11.2009., 10:52
Mrežasti piton (Python reticulatus).

jastučnica
14.11.2009., 16:08
Danke schon!:)

rakijetina
16.11.2009., 11:38
Bite schon :)

Inače, zanimljiva je raznolikost svjetlijih i tamnijih morfova kod te vrste:

http://data1.blog.de/blog/d/devilishjellybeanz/img/python_reticulatus05.jpg

http://media.photobucket.com/image/python%20reticulatus/wmoth/20070817-IMG_3941.jpg

Lilith_Magart
17.11.2009., 09:04
Prije x mjeseci sam pisala o "gostima" (http://www.forum.hr/showpost.php?p=21083740&postcount=174) u podrumu i dvorištu. Evo napokon imam kakvu-takvu sličicu, fotkano je sredinom rujna na ulici ispred kuće. Ova je čini mi se beba no uglavnom takve, iako veće, se ljeti sunčaju u travi.

http://img407.imageshack.us/img407/7395/img0146b.jpg

Nisam baš sigurna u svu tu "zmijsku" literaturu jer uvijek navode kako boje, šare i oblici variraju od područja do područja.
Meni :misli: gornja curka izgleda kao smukulja...dakle je ili nije? :D

thx!

LynxB
19.11.2009., 00:20
Lillith, u pravu si, smukulja je. I to baš neke lijepe karamelne boje :) Super ih je imat oko kuće, nema te mišje rupe u koju se ne bi mogla zavući!

Lilith_Magart
19.11.2009., 08:41
Lillith, u pravu si, smukulja je. I to baš neke lijepe karamelne boje :) Super ih je imat oko kuće, nema te mišje rupe u koju se ne bi mogla zavući!
Ok, thx...glavno da nije riđovka! :D
Ove jeseni se niti jedna (za sada) nije presvukla nigdje u blizini, odnosno nisam ništa pronašla. Znači ako ih ne tjeram možda se riješim miševa u podrumu. :)

artye
19.11.2009., 08:46
prekrasna smukuljica :cerek:
obozavam ih :top:

Lilith_Magart
19.11.2009., 09:06
prekrasna smukuljica :cerek:
obozavam ih :top:
Moram priznati da su meni sve zanimljivije od kada sam se pomalo primila literature o njima (zmijama općenito). Nevjerojatno koliko se loših i polovičnih informacija prenosi "usmenom predajom" i kako su zmije zapravo prenapuhani bauk. :)

morbidangel
19.11.2009., 22:35
Moram priznati da su meni sve zanimljivije od kada sam se pomalo primila literature o njima (zmijama općenito). Nevjerojatno koliko se loših i polovičnih informacija prenosi "usmenom predajom" i kako su zmije zapravo prenapuhani bauk. :)

Jesi čula onu o zmijskom princu koji ima ružu na čelu i kad ga netko napadne on nekako zazviždi i pozove sve zmije iz okolice koje onda napadnu i pojedu čovjeka:D

Lilith_Magart
20.11.2009., 09:52
Jesi čula onu o zmijskom princu koji ima ružu na čelu i kad ga netko napadne on nekako zazviždi i pozove sve zmije iz okolice koje onda napadnu i pojedu čovjeka:D

:rofl: of korsss!!
Čekam više da dojaše na metalnom zmaju, proguta gulaš i popije pivo. :D:rofl:

Ma uglavnom u ovoj mojoj podsljemenskoj zoni svaka uočena zmija je "riđovka" ili "poskok" (čak su i siroti sljepići optuženi da su čudne mutirane riđovke). Susjedstvo zna za samo te dvije zmije i kad ugledaš jednu imaš samo dvije ponuđene opcije za određivanje identiteta.

Eto ja sam edukacijom proširila identificiranje na barem 5. :zubo: :raspa:(za početak dovoljno)

rakijetina
20.11.2009., 11:13
Ista je stvar svugdje. “Riđovka” je univerzalni pojam za sve neidentificirane zmije. I nema teorije da ćeš ikome uspjeti objasniti da na dalmatinskoj obali i otocima nema riđovki.

Herp
21.11.2009., 22:03
Ista je stvar svugdje. “Riđovka” je univerzalni pojam za sve neidentificirane zmije. I nema teorije da ćeš ikome uspjeti objasniti da na dalmatinskoj obali i otocima nema riđovki.

Ae, probala i ja ovdje svojevremeno, ma nema šanse, svak' zna da je vidija riđovku :D

ChiliKimi
21.11.2009., 22:55
Čitajući topic samo sam zbrajala tisuće kuna kojima se mogao napuniti proračun - samo da sve budale, koje zbog svojih strahova i gluposti ubijaju zmije, plate za zločin koji su počinili.
Hoće li to ikad prestati, najjači su mi ovi koji ubiju zmiju pa onda idu provjeravati na netu jel otrovna. Ma bljuje mi se.
Po 90% vas sam ja vjerovatno luđakinja koja drži doma zmije. Eto moji kućni ljubimci su 2 zmije, 2 guštera i pas :)

lika daroš
22.11.2009., 07:57
baš mi je jako drago da postoje zmijoljupci, ali ja nisam jedna od njih. da se razumijemo, ja se klonim zmija (tj. ljeti imam ograničeno kretanje po šikarama, kamenjarima i sl.), no kad ih vidim smrznem se na mjestu, nema riječi da bih ih ja ubila, mene panika lovi kad su na par metara od mene. ja ih ne mogu vidjeti ni na slici, odmah me trnci prolaze, a da ne spomenem da ih sanjam poprilično često. ne znam odakle takav strah, nikad ni meni ni mojima nisu ništa napravile.
stvarno zanimljivo da se od svih životinja ljudi najviše boje upravo zmija, a oni koji ih vole, odnosno kojima su zmije kućni ljubimci smatrani su pravim čudacima.

jastučnica
25.11.2009., 17:59
Pa da, ni ja ne razumijem odakle toliki strah na samu pojavu zmije. Baš sam nedavno raspravljala sa frendicom o tome. Ona je rekla kako je negdje čitala da je taj strah od svega što puže ili plazi po zemlji urođen jer nas na neki način asocira na mikrobe i daje poruku da se toga klonimo. Vjerujem da tome uvelike utječe i praznovjerje (zmija=vrag). Ali to kod mene nije slučaj, ja ih obožavam :D

ilovik
25.11.2009., 19:18
Ljudi se boje zmija jer su neke otrovne, brze su i nisu dlakave/pernate.

zerdav
26.11.2009., 01:04
To je instinktivni strah.

http://www.nytimes.com/2006/09/11/opinion/11iht-edisbell.2766308.html?_r=1
DAVIS, California — That humans have been afraid of snakes for a long time is not a fresh observation; that this fear may be entwined with our development as a species is.

New anthropological evidence suggests that snakes, as predators, may have figured prominently in the evolution of primate vision - the ability, shared by humans, apes and monkeys, to see the world in crisp, three-dimensional living color.

The snake-detection hypothesis has grown, as scientific theories so often do, out of attempts to grapple with the flaws in earlier ideas about why primates have better vision than any other mammals.

In the early 1900s, scientists thought that natural selection may have favored sharp eyes in ancestral primates because these animals were presumed to have lived in the canopies of tropical trees, and would have needed excellent vision to negotiate that environment without falling.

This "arboreal theory" held sway for 50 years until, in the early '70s, scientists pointed out that plenty of mammals without such great vision live in trees - tree squirrels, for example. More likely, they said, primates developed their vision because they ate insects. It would have been important to see well, according to this "visual predation hypothesis," in order to stalk and grab prey as primates do.

But as one can see from observing insect-eating primates today, these animals are quite capable of finding their prey using their ears or noses alone.

Other ideas came along in the 1990s, including one all-encompassing theory suggesting that primates needed good vision to eat insects, find fruit and spot the best branches to leap to.

All the theories worked off the assumption that primates' superior vision evolved as a strategy to help them get food. But natural selection can also work to improve an animal's ability to protect itself.

Recently, comparative studies of primate brains have shown that the part of the primate visual system that has expanded most is not the part that's used for visually guided grasping and reaching - it's the part that's given primates keen vision and forward-facing eyes, both useful for distinguishing nearby objects from their backgrounds and for finding camouflaged objects. These are good skills to have if one wants to avoid stepping on a snake.

How did this happen? About 90 million years ago, some mammals adopted diets that set them on an evolutionary path to becoming primates: They began to eat fruits and nectar. This change made it possible for their brains to evolve in such a way as to give greater priority to vision and less to the sense of smell. (Animals that needed to sniff out faint scents - as hedgehogs find earthworms or rodents track down seeds - could not afford to let vision become more important than olfaction.)

But other creatures began eating fruit, too - tree shrews and neotropical fruit bats, for example - and these animals did not develop great eyesight. It follows, then, that there had to be some further incentive for primates to develop their superior vision. My contention is that the push may have come from snakes.

First, all animals have early-warning networks, neurological wiring that tells them they're in danger. But these networks are more hard-wired to the visual system in primates than they are in other vertebrates.

Second, the monkeys with the sharpest eyesight tend to be those who live in greatest proximity to venomous snakes. About 60 million years ago, primates had branched into two groups: the Old World monkeys and apes (including us) and the lemurs of Madagascar. Around the same time, venomous snakes appeared in Africa and Asia.

The Old World monkeys then branched again about 35 million years ago, when some went to South America and became the New World monkeys. The Old World monkeys and apes were the ones most exposed to venomous snakes, and of the three major primate groups, the Old World monkeys and apes have the best vision.

You might chalk this up to coincidence, but what if you learned that the Malagasy lemurs have the least complex visual systems of the primates, and that venomous snakes have never lived in Madagascar?

New World monkeys, in the meantime, have been exposed to venomous snakes on and off and on again for the past 60 million years, and the quality of their eyesight is better than that of lemurs but more variable than that of Old World monkeys and apes.

And so the idea that the need to detect and avoid snakes contributed to the evolution of our vision fits into a rather neat picture.

The snake detection hypothesis also explains why New World monkeys and Malagasy lemurs are not as terrified of snakes as their Old World cousins.

Nearly 100 years ago, the British scientists P. Chalmers Mitchell and R.I. Pocock carried writhing snakes into a roomful of caged monkeys and lemurs. The lemurs were unperturbed, and the South American monkeys showed some fear.

But the Old World monkeys "bolted panic-stricken, chattering loudly and retreating to their boxes or as high up as possible in the larger cages." The baboons jumped back, and the chimpanzees began to scream, "all keeping their eyes fixed on the snakes."

ishamael
26.11.2009., 09:09
evo jedna od mene:

http://img339.imageshack.us/img339/8493/zmija.jpg

emiliano
26.11.2009., 09:32
Pa da, ni ja ne razumijem odakle toliki strah na samu pojavu zmije.

Iako sam razuman čovjek i znam dosta o zmijama, i ja se osjećam jako neugodno pri susretu s njima ... znam da me neće napasti, ali onaj faktor iznenađenja kad npr. berem šparoge, a ona zašuška pod travom ...:eek:
Uvijek postoji mogućnost da je nehotice uznemiriš i da te ugrize, recimo penješ se po stijenama i gurneš ruku ravno poskoku pred nos :D tako je ugrizao jednu babu u dalmatinskoj zagori, uhvatila se za suhozid da se malo odmori i zmijurina je ščepala za prst da je ostala visiti kad je baba trgkla ruku ...:rofl:
Zanimljivo da nije išla nikamo doktoru i za par dana je bilo sve OK :top:
Meni se poskok jednom zavukao u kotač automobila, između doboša i kotača, nikako nije htio van dok nisam skinuo kotač ... nije mi bilo baš ugodno kad sam povukao kotač, a poskok od svojih 60 cm tresnuo na asfalt ...:s
A da ne govorim o onoj tregediji prije par godina kad je otac instinktivno reagirao i zašutirao nogom poskoka ravno u kolica s bebom ... na žalost nije preživjela ...:eek::flop:

ljiga
26.11.2009., 10:58
Neznam dali je baš prava tema ali obzirom da vidim da ovdje ima poznavatelja zmija jedno laičko pitranje. Postoje li zmije koje nisu mesožderke?

Göttspöđä
26.11.2009., 12:04
Neznam dali je baš prava tema ali obzirom da vidim da ovdje ima poznavatelja zmija jedno laičko pitranje. Postoje li zmije koje nisu mesožderke?

Ne.

ishamael
26.11.2009., 14:42
Uvijek postoji mogućnost da je nehotice uznemiriš i da te ugrize, recimo penješ se po stijenama i gurneš ruku ravno poskoku pred nos :D tako je ugrizao jednu babu u dalmatinskoj zagori, uhvatila se za suhozid da se malo odmori i zmijurina je ščepala za prst da je ostala visiti kad je baba trgkla ruku ...:rofl:

ja sam imao slican susret u Lici, penjao sam se po nekim stijenama, i kad sam podigao glavu, u razini ociju sam ugledao rep kako bjezi pod kamen. na Samoborskom gorju sam skoro stao na poskoka, spustajuci se niz stijenu, prosao mi je 5 cm od noge.

Zmije cesto stede otrov pri ugrizu, ili ga ne luce...zato je baba mozda prezivjela. Ja sam radio sa jednom zenom, koju je ugrizao poskok. nije uzela protutrov, prezivjela je, ali je rekla da je bol bila nemoguca...

Kiki
09.12.2009., 01:35
wow....vi ovdje keljite zmije? :horor: :horor:
Koji mi je djava bio da otvaram ovo uopce.

Göttspöđä
09.12.2009., 06:22
Sreća tvoja pa si moderator, jer bi inače dobila custom made infrakciju za offtopic & zatrolavanje teme :D.

Evo ti nagrada:

http://www.larry-adams.com/snake-check.jpg

:D

comewithme1717
14.12.2009., 11:52
dakle ima li poskoka u Gorskom Kotaru

LynxB
16.12.2009., 23:24
Da, u G.Kotaru ima poskoka, a ima i riđovki. Vjerovatno te nisam baš utješio :D

Mracnjack
29.12.2009., 00:10
Nego, a koja je ovo zmija???

http://www.youtube.com/watch?v=-x6VhNCKw5Q

( nije za plasljive ljude), a zanima me, ne ban, nego po velicini... Kaj je to? Anakonda, neka udavka, kaj, kaj??

L_i_m_e_
11.01.2010., 13:51
Nego, a koja je ovo zmija???

http://www.youtube.com/watch?v=-x6VhNCKw5Q

( nije za plasljive ljude), a zanima me, ne ban, nego po velicini... Kaj je to? Anakonda, neka udavka, kaj, kaj??

Je Zelena Anakonda...

I evo jedan odlican video http://www.youtube.com/watch?v=Anvp2vfdwPs

JureT
23.01.2010., 16:39
Imam jedno pitanje :D

Zivim u hercegovini, u krsu. Nekoliko 5-6 km od moga sela ima jedno polje gdje su se prije drzala stoka, prije 5O-tak godina. Ima nekih 15 godina da je tamo viđena ogromna zmija, ustvari su bila dva viđenja te zmije. Prvi put vidjela zena kad je odvela kravu na pasu ili nesto tako. Tako se poplasila da sebi nije dosla 2 dana. Rekla je da je imalo glavu kao u krave i naravno niko joj nije vjerovao, misli popila malo:rofl: ili nes' tako. Drugi put, nekoliko tjedana nakon toga vidjeli su je lovci dok su se vracali u auto i bila se okomotala oko auta! oni pobjegli u selo po pomoc(ne pitajte zasto nisu pucali, valjda im u autu bilo oruzje). Kasnije se vratili i nije je bilo, ustvari nikad vise nije viđena.

Zena ju se opisala: imalo glavu kao kravu, nije u zivotu vidjela nista slicno, bila odvratna:s

Lovci: da im se okomotala oko auta(zamislite), glava kao u janjeta!:rolleyes:

Sta mislite, je li nesto tako moguce? Neka mutacija ili nesto? Sumnjam da je anakonda ali mozda neki veliki udav...hehe....:ne zna:

Moulin rouge
31.01.2010., 18:43
Sta mislite, je li nesto tako moguce? Neka mutacija ili nesto? Sumnjam da je anakonda ali mozda neki veliki udav...hehe....:ne zna:

A slušaj... Ako u BIH postoje piramide, zašto ne bi i jedan udav postojao? :zubo:

goran333
16.03.2010., 01:49
Pozdrav
Zanima me jel ima u hr nekih zelenih zmiji.Ja sam do sada vidio 2-3 zelene zmije,zadnji put sam je vidio prije 5-6 god.
Trazio sam na google al nisam nista mogao naci.
Ako netko ima fotke molio bih da stavi.
Unapred hvala.

Herp
17.03.2010., 21:10
Pa, bjelica može djelovati zelenkasto. Sličke (http://images.google.hr/images?hl=en&rlz=1B3GGGL_enHR360HR361&gbv=2&tbs=isch:1&q=zamenis+longissimus&sa=N&start=21&ndsp=21).

A baš, onako, zelenih-zelenih zmija nema, samo gušteri. :)

goran333
18.03.2010., 00:47
Boja je kao u zelenog pitona.
Glavu nisam nikada uspio vidjeti,siguran sam da je zmija.

Hvala na odgovoru i fotkama

Dirk_Diggler
02.04.2010., 08:12
Imam jedno pitanje za poštovane herpetologe (Herp?).

Postoji li nekakav oblik konkurencije/netrpeljivosti i sl. među vrstama što se tiče areala? Dakle, ako na parceli vidim kravosasa ili črnog gada, je li prisustvo poskoka isključeno ili nije? Na pitanje tipa "ima li ovdje zmija", stari ljudi ti odgovore "ma ima jedan stari kravosas i to je to" ili nešto u tom stilu.

btw, na prethodnoj stranici teme, netko je pejstao kaznene odredbe za ubijanje zmija, a poskoka na popisu nema. Znači li to da se njega može utabati bez milosti?

Herp
02.04.2010., 19:52
Pa, moram priznati da nisam čula niti naišla na kompeticiju takve vrste; odnosno, nalaženje poskoka nije značilo da se neće naći još neka zmija u okolici. :ne zna:
Kompeticija je izražena kod vodenih zmija (bjelouška i ribarica), ali to je otprilike to.

Poskoka na popisu nema zato jer nije strogo zaštićena vrsta, nego zaštićena.

ishamael
03.04.2010., 00:57
šta nije da zmajur napada druge zmije, tj. hrani se ponekad njima?

Herp
03.04.2010., 00:58
To nije kompeticija nego predacija. :D

martinb
06.04.2010., 23:32
Jedno pitanje: da li je guž isto što i gad? Mislio sam da je guž naziv za gada na Krku. Čuo sam priče da je bilo jako velikih u Baški, ali ne bih to uzimao za činjenicu.

Herp
09.04.2010., 11:27
Guževi ili Colubridae (http://hr.wikipedia.org/wiki/Gu%C5%BEevi) su zapravo velika pordodica zmija. Tako da za većinu naših zmija možemo reći da su ustvari guž. :zubo:

Gadom, točnije crnim gadom, se naziva zmija Hierophis viridiflavus carbonarius, koju nalazimo u nas u Istri, na Kvarneru i u Primorju. Službeni naziv joj je zapravo žuto-zelena poljarica, a ovoj podvrsti (carbonarius) crna poljarica, i dosta je velika. Uobičajena je, dakle, i na Krku a može narasti do 150 cm.

martinb
09.04.2010., 16:54
Hvala na odgovoru.

chica_bomb
08.05.2010., 09:12
evo molim nekog tko se kuži u te živine da mi malo pomogne...:D
naime dečko mi je primjetio u blizini svoje kuće crnu zmiju,dugo oko 1 m...sa nekim žutim šarama...kaže da ima malu glavu...
e sad kaj bi to moglo biti?:confused:

Herp
08.05.2010., 09:25
A dečkova kuća je u ZG?

chica_bomb
08.05.2010., 09:26
A dečkova kuća je u ZG?

okolica Zagreba.

Herp
08.05.2010., 09:28
Onda ti je to skoro sigurno bjelouška. :)
I sigurno nije ništa otrovno. (Nema u nas tako dugačkih otrovnica, nijedna nema šare, a imaju nešto veće glavice.)

chica_bomb
08.05.2010., 09:32
Onda ti je to skoro sigurno bjelouška. :)
I sigurno nije ništa otrovno. (Nema u nas tako dugačkih otrovnica, nijedna nema šare, a imaju nešto veće glavice.)

hvala na odgovoru...:)
on misli da je u pitanju šarka ili riđovka,morat ću ga utješit sav je preplašen :D...,al kolko znam ona ima ogromnu glavu...

Herp
08.05.2010., 09:34
hvala na odgovoru...:)
on misli da je u pitanju šarka ili riđovka,morat ću ga utješit sav je preplašen...:D,al kolko znam ona ima ogromnu glavu...

Ma kakva riđovka :zubo: ona naraste do pol metra negdje max., nema nikakve žute šare (ako je crna, onda je potpuno crna, k'o katran, a ako ima šare, velike su, pravilne i lijepe, i nipošto nisu žute) i da, otrovnice imaju trokutastu glavu, nešto veću od neotrovnih zmija.

chica_bomb
08.05.2010., 09:38
Ma kakva riđovka :zubo: ona naraste do pol metra negdje max., nema nikakve žute šare (ako je crna, onda je potpuno crna, k'o katran, a ako ima šare, velike su, pravilne i lijepe, i nipošto nisu žute) i da, otrovnice imaju trokutastu glavu, nešto veću od neotrovnih zmija.

fala puno na odgovoru!:mig: ja sam mu isto rekla da nema šanse da je riđovka s takvim opisom...:)

Herp
08.05.2010., 09:40
Velkam :top:

BUBI69
11.05.2010., 18:39
Neki dan pokraj faksa vidjeh zmiju, nekih pola metra, od oka, jer sam bio par metara od nje.

Ja se nadam da je ziva zmija jer mi frend kaze da je gumena, ja ne znam tko bi je stavio tu, pokraj faksa, i oko toga je ogradjeno zicanom ogradom.

Ugl, smjedje je boje sa zelenom glavom, bez ikakvih vidljivih sara po sebi (barem sam je ja tako vidio, moguce je da ima nekakve male sarice bas i ne vidljive u razdaljini od 3-4 metra)!!!

Nije se micala niti ista, cak smo zvaku bacili pokraj nje (nismo htjeli nista drugo sto bi je moglo ozlijedit -_-'), i onda sam otisao, sutra dan je nije bilo.

Uglavnom, u Mostaru je vidjena!!

Herp
15.05.2010., 17:27
Baš smeđa, s baš zelenom glavom :ne zna: u Mostaru teško :ne zna:

BUBI69
17.05.2010., 12:22
Znas li otprilike nekakav naziv te zmije da pogledam slike, i ustvrdim dali je to stvarno bila ziva zmija ili pak plasticna kako mi je prijatelj rekao. Jer mislim, glupo mi je da netko postavi plasticnu zmiju tamo gdje nitko ne prolazi, ako vec nekog plasi stavit ce na ulazna vrata i amen.

Herp
17.05.2010., 16:18
Pa, ne, jer takvih zmija kod nas nema :ne zna:
Osim ako nisi malo pobrkao lončiće što se boja tiče, pa vidio ovako nešto:

http://i1.treknature.com/photos/14361/coluber_najadum.jpg

Tactum
17.05.2010., 16:27
Bjelouska zna nekad imat sarenila, a i zna odsjaj svjetla zavarat. A mozda je netko pario zelenu mambu i australsku smedu pa mu mladunac pobjegao. :D

Evo jedna zelenkasta pa usporedi.
http://pbc.codehog.co.uk/bhs/pics/200409/grass_snake_27sep04_420b.jpg

BUBI69
19.05.2010., 11:49
O nemam pojma onda sto sam ja to tocno vidio... =(

Nadam se jednom ju ponovno vidjet ali i uslikat.

hvala na pomoci!

nikkia
30.05.2010., 20:31
Boja je kao u zelenog pitona.
Glavu nisam nikada uspio vidjeti,siguran sam da je zmija.

Hvala na odgovoru i fotkama

Ja sam cula od nekoliko ljudi da su vidjeli takvu zmiju i to u Istri....tocnije na Ucki... bas zelenu ko trava

opi
31.05.2010., 13:13
ugledao prije par dana. bila mala zmijica. jel zna netko koja je vrsta?
http://img522.imageshack.us/img522/8595/zmijica.jpg

Göttspöđä
31.05.2010., 14:59
Opi, sljepić (http://en.wikipedia.org/wiki/Anguis_fragilis) :)

opi
31.05.2010., 15:40
Opi, sljepić (http://en.wikipedia.org/wiki/Anguis_fragilis) :)

nisam znao da sljepić može narast do pola metra. hvala hvala :)

Herp
01.06.2010., 23:09
Može može :zubo: do 60 cm, ce-ce-a.

18Delta
02.06.2010., 18:15
takodjer ih cesto vidjam u zadnje vrijeme

BUBI69
05.06.2010., 00:13
Evo prije koji dan sam pisao da sam vidio zmiju kod fakulteta, ali sam je opisao kao smjedju sa zelnom glavom, no ispalo je da je smedja sa zuckastom glavom, koja se meni ucinila kao zelenkasta, kao sto se moze vidjet i na jednoj od slika. Inace sam malo corav na dalji a ne nosim naocale, tako da... :)

Ispalo je da se radi o Blavoru!

http://pogled.ba/zanimljivosti/176

Ovdje mozete procitati nesto malo!!

extreme
07.06.2010., 19:57
jel mi može neki znalac reći- može li zmija ikako upuzati U auto..
dakle, ako se recimo uvukla pod haubu kao ovdje (http://www.24sata.hr/news/zmiju-su-tjerali-dimom-pa-su-morali-rastavljati-auto/176569/), postoji li način da od te haube nekako upuže u unutrašnjost auta??
to mi je najgora noćna mora :horor:,, da ću nagaziti na gas a ćopit će me neka zmijurina...

jel to zbilja moguće?

Herp
07.06.2010., 22:59
Mislim da to trebaš pitati na podforumu Automobili :D

emiliano
08.06.2010., 08:32
jel to zbilja moguće?

Moguće je ...

Meni se usred grada poskok uvukao u kotač od katrice, točno se smotao između kotača i onoga što ostane kad skineš kotač, kako se već to zove?
Nikako nije htio van pa sam morao skinuti kotač ... isto je potrajalo sve skupa dugo, tako da se skupila cijela gomila promatrača ... poslije smo zaključili da je stigao u autu od susjeda, koji su netom došli sa izleta iz šume i parkirali blizu mene... valjda je nesretna zmija htjela otpuzati, kad su je vidjeli neki klinci i natjerali u bijeg, a ona se sklonila u moj auto, oni su mi i rekli što je, točnije, pokušali su je istjerati dimom, paleći kartone pod autom što je vidjela susjeda i pozvala me ... mogli su i auto zapaliti ...:ne zna:

extreme
08.06.2010., 12:10
Moguće je ...

Meni se usred grada poskok uvukao u kotač od katrice, točno se smotao između kotača i onoga što ostane kad skineš kotač, kako se već to zove?
Nikako nije htio van pa sam morao skinuti kotač ... isto je potrajalo sve skupa dugo, tako da se skupila cijela gomila promatrača ... poslije smo zaključili da je stigao u autu od susjeda, koji su netom došli sa izleta iz šume i parkirali blizu mene... valjda je nesretna zmija htjela otpuzati, kad su je vidjeli neki klinci i natjerali u bijeg, a ona se sklonila u moj auto, oni su mi i rekli što je, točnije, pokušali su je istjerati dimom, paleći kartone pod autom što je vidjela susjeda i pozvala me ... mogli su i auto zapaliti ...:ne zna:

jbg, ne kužim ti ja dijelove auta, :zubo:- reci jednostavnim riječnikom- jel ona ušla ..ono.. u KABINU od auta.. kužiš. tamo gdje sjediš???

Linda Hathor
09.06.2010., 03:34
dakle, ako se recimo uvukla pod haubu kao ovdje (http://www.24sata.hr/news/zmiju-su-tjerali-dimom-pa-su-morali-rastavljati-auto/176569/), postoji li način da od te haube nekako upuže u unutrašnjost auta??

Znam da je prije par godina bilo slučajeva da bi zalutale u auspuh, mahom u ljetnim mjesecima, pisalo se po novinama o takvim slučajevima. Ako nešto znači, radilo se uglavnom o zalutalim smuculjama. Nikome se ništa nije dogodilo, a i to je užasno rijetko.

Ha, nego gledam taj link, pa vidim da sam godinama živila u zabludi da sam jednom umalo ugazila sirotog kravosasa, kad tamo, bila smuculja.

Nismo se dobro ni skužile, ona je već popriličnom brzinom jezdila u svom pravcu. Nisam se čak ni skenjala :ne zna:, bilo bi mi žao da sam je nagazila.

Mislila sam da je kravosas, jer one znaju bit izuzetno dugačke, koliko znam :misli:, a ta je bila. Btw, jel istina da se kravosasi jako boje ljudi?

Swedish
09.06.2010., 20:39
Imam jednu nekvalitetnu sliku,no mozda neko moze nesto vise reci o zmiji. Naime, bila je potpuno smeda sa bijelim trbuhom, te sam trazio uocljive pjege na glavi karakteristicne za bjelousku ali ih nisam uocio, ap ako neko zna. Duzina oko metar.

http://tinypic.com/r/2ivy88m/6

Herp
09.06.2010., 20:53
A gdje je to viđena?

Swedish
09.06.2010., 20:55
U sumi 30-ak km JI od Zagreba. Tocnije, pri prijelazu ceste iz sikare u sumu. :D

Herp
09.06.2010., 20:56
Bjelica, Zamenis longissimus. :)

Swedish
09.06.2010., 21:03
Hvala! Bas sam citao sad opis i vidim da zna ostati na mjestu kad joj se covjek priblizi. To je i ova napavila, samo mi je zao sto nisam imao fotic, ovak je losa slika :(

Freakette
09.06.2010., 22:09
to mi je najgora noćna mora :horor:,, da ću nagaziti na gas a ćopit će me neka zmijurina...

jel to zbilja moguće?

Isusek, sad ću svaki put pregledavat auto :eek:

extreme
09.06.2010., 22:44
Isusek, sad ću svaki put pregledavat auto :eek:

joooj, :facepalm:
kad idem na posao, uvijek parkiram na jednom kamenjaru koji se preko ljeta onak fino upeče, a okolo travurina...
na posao idem u otvorenim štiklicama.. i redovito kad sjedam- prvo bacim pogled dolje na komande da nije nešt uletilo, jel..
i tak kad vidim da je sve ok- sjedam.

jednom prilikom se otkvačila neka cjevčica i svako malo me lupkala po nozi.. tolko sam se usrala da sam skoro sletila s ceste...:rolleyes:
horor...:D

opi
10.06.2010., 19:57
evo mlade pregažene...smukulja?

http://img72.imageshack.us/img72/8595/zmijica.jpg (http://img72.imageshack.us/i/zmijica.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

mau123
10.06.2010., 20:00
evo mlade pregažene...smukulja?

http://img72.imageshack.us/img72/8595/zmijica.jpg (http://img72.imageshack.us/i/zmijica.jpg/)

Bjelouška.

morbidangel
11.06.2010., 15:19
Jesu li roditelji ovog djeteta budale?
http://worldwidefauna.com/catalog/images/pgallery/168_thai-reticulated-python.jpg

mau123
11.06.2010., 15:30
Jesu li roditelji ovog djeteta budale?
http://worldwidefauna.com/catalog/images/pgallery/168_thai-reticulated-python.jpg

Kojeg djeteta???

morbidangel
11.06.2010., 19:49
Kojeg djeteta???

Lool neki moderator mi je obrisao, valjda:confused::ne zna:

http://2.bp.blogspot.com/_D-LZxhXlNXY/SSJM4tHz6zI/AAAAAAAAHAU/t73n7VshZcA/s400/amazing-pictures.jpeg

Herp
11.06.2010., 20:06
Nije ti, koljega, nitko izbrisao, bit' će server pojeo :ne zna:

mau123
11.06.2010., 20:54
Lool neki moderator mi je obrisao, valjda:confused::ne zna:

http://2.bp.blogspot.com/_D-LZxhXlNXY/SSJM4tHz6zI/AAAAAAAAHAU/t73n7VshZcA/s400/amazing-pictures.jpeg

A vidi ovo kobra i djete.

http://www.youtube.com/watch?v=4OR--0zJoIs

BUBI69
12.06.2010., 15:17
http://www.index.hr/vijesti/clanak/video-bizarni-obred-u-kojemu-je-jednogodisnjak-morao-sarmirati-kobru-sokirao-javnost/347197.aspx

evo tu pise nesto o toj kobri i dijetetu!

xPsycho
13.06.2010., 12:57
dao bog da sve zmije izumru !!! Mrzim ih aaaa !!!

Tazika
14.06.2010., 11:59
Zmij(ic)u nisam ja vidjela, nego ću napisati kako su je meni opisali. Ali prvo ide Priča:
Moj sin (7 god.) bio je jesenas kod Kume u vikendičici koja se nalazi na dosta zapuštenom šikarastom mjestu iza Čiča, nedaleko Save, nedaleko močvara. Kuma ga je tamo ošišala, a njegovu lijepu plavu ošišanu kosicu stavila je u ladicu ormarića kojeg drži na terasici.
Prošli mjesec (maj) otišla je tamo, otvorila tu ladicu i - u njoj pronašla GNIJEZDO napravljeno od te dječije svijetle kosice! Gnijezdo kao kuglica, sa malom rupicom naprijed, a u gnijezdu - zmijica!
Po njenom opisu to je bila već odrasla zmija, ali dugačka nekih 20-30 cm (ja mislim da je to ipak bilo mladunče, ali odraslije). Dolje siva, leđa i glava crna, glava nekako rombastog oblika, a čini joj se da je na obrazima imala po 1 crvenu točku (nije skroz sigurna bez naočala, ali skoro sigurna jest).
Iako nije zmijoljubac snašla se dovoljno da tu zmijicu uzme u ruke i da ju pusti u susjednu šikaru.
Gnijezdo je donijela doma u Zagreb, stavila ga je u staklenku i zaklopila. Ja ga još nisam vidjela, samo sam joj rekla da neka ga čuva, jer puno ljudi čuva svoj dječji pramen kose, ali tko se može pohvaliti da ima ZMIJSKO GNIJEZDO OD DJEČJE KOSICE?!

Linkovi na prvoj stranici ove teme su neupotrebljivi, za svaki sam dobila "Not found", tako da moram vas pitati: po opisu, koja bi to bila zmijica?

mau123
14.06.2010., 17:06
Zmij(ic)u nisam ja vidjela, nego ću napisati kako su je meni opisali. Ali prvo ide Priča:
Moj sin (7 god.) bio je jesenas kod Kume u vikendičici koja se nalazi na dosta zapuštenom šikarastom mjestu iza Čiča, nedaleko Save, nedaleko močvara. Kuma ga je tamo ošišala, a njegovu lijepu plavu ošišanu kosicu stavila je u ladicu ormarića kojeg drži na terasici.
Prošli mjesec (maj) otišla je tamo, otvorila tu ladicu i - u njoj pronašla GNIJEZDO napravljeno od te dječije svijetle kosice! Gnijezdo kao kuglica, sa malom rupicom naprijed, a u gnijezdu - zmijica!
Po njenom opisu to je bila već odrasla zmija, ali dugačka nekih 20-30 cm (ja mislim da je to ipak bilo mladunče, ali odraslije). Dolje siva, leđa i glava crna, glava nekako rombastog oblika, a čini joj se da je na obrazima imala po 1 crvenu točku (nije skroz sigurna bez naočala, ali skoro sigurna jest).
Iako nije zmijoljubac snašla se dovoljno da tu zmijicu uzme u ruke i da ju pusti u susjednu šikaru.
Gnijezdo je donijela doma u Zagreb, stavila ga je u staklenku i zaklopila. Ja ga još nisam vidjela, samo sam joj rekla da neka ga čuva, jer puno ljudi čuva svoj dječji pramen kose, ali tko se može pohvaliti da ima ZMIJSKO GNIJEZDO OD DJEČJE KOSICE?!

Linkovi na prvoj stranici ove teme su neupotrebljivi, za svaki sam dobila "Not found", tako da moram vas pitati: po opisu, koja bi to bila zmijica?

Zmije ne rade gnijezdo.
:kava:

Herp
14.06.2010., 21:23

U "gnijezdo" je dospjela posve slučajno, nije ga sama slagala :D ali je zgodna priča :D

Od 20-30 cm nije mogla biti odrasla zmija nikako.
S obzirom na boju koju opisuješ, kao i na mjesto nalaza, najvjerojatnije bjelouška (http://www.hayvanlar.info/resimler/1217344800Natrix-natrix.jpg) ili bjelica (http://www.brouelles.fr/wild_life/snakes/images/Zamenis_longissimus_07l.jpg).

spyker22
15.06.2010., 14:39
http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/06/15/0643006.html?pos=n1 :horor:..da horor

:rolleyes:

extreme
15.06.2010., 21:31
http://danas.net.hr/hrvatska/page/2010/06/15/0643006.html?pos=n1 :horor:..da horor

:rolleyes:
taman sam ja krenula staviti ovaj link..
ovo je prestrašno...
ja bih odmah odselila :trk:

crni gad
18.06.2010., 20:10
zanima me na ugljanu umjestu ugljan kojih vrsta otrovnih zmija ima
mještani kažu da tamo nema otrovnica a nama stalno kod vode dolazi velika crna i kad nas vidi odma bježi jel znate moždakoja je to zmija ??

Herp
19.06.2010., 02:03
Na Ugljanu nema otrovnica.
Velika crna zmija je u narodu poznata pod istim nazivom kao tvoj nick :D ali, koliko mi je poznato, ni ona nije zabilježena na Ugljanu, iako, teoretski, mogla bi živjeti tamo. Bezopasna je i korisna.

crni gad
19.06.2010., 09:49
aj hvala

is_none
25.06.2010., 00:48
Oprostite molim va sto upadam ovako ali oduvijek me zanimalo sto se desava kada ujede neotrovna zmija :brukica: nadam se da me necete popljuvat sada

morbidangel
25.06.2010., 09:02
Oprostite molim va sto upadam ovako ali oduvijek me zanimalo sto se desava kada ujede neotrovna zmija :brukica: nadam se da me necete popljuvat sada
Ništa posebno. Kako imaju jako oštre zube vjerojatno će ti probiti kožu pa ćeš neko vrijeme imati otisak zubala. Možda i nekoliko kapljica krvi (pod pretpostavkom da te ugrize neka od naših autohtonih a ne boa/piton/anakonda). Ranu ćeš kao i obično dezinficirati nečim i to bi bilo to.
Šanse da te zmija ugrize a da nije tvoja su jako malene:mig:

Hannan Ball
03.07.2010., 07:42
Veličina zmije: cca 1.5 m
Narav: ne boji se, ne bježi, mirna i ne napada
jel to žuta poljarica?

http://img17.imageshack.us/i/p1030465m.jpg/

Hannan Ball
03.07.2010., 07:46
jbga - kad bi - ja seljo beljo još znao kako zalijepiti fotku ?!!

http://yfrog.com/0hp1030465mj

Hannan Ball
03.07.2010., 07:55
jbga - kad bi - ja seljo beljo još znao kako zalijepiti fotku ?!!

http://yfrog.com/0hp1030465mj

iopet ništa :ne zna:

Jel može mala pomoć ?
Fotku sam uploadao na ImageShack i na URLu je
http://img17.imageshack.us/i/p1030465m.jpg/

Probao sam taj url upisati u prozor koji iskače kod "Insert image", ali očito to nije to.
E sad nit se baš znam služiti Image Shackom, nit je znam postaviti na ovaj forum.
BTW: fotka je u jpegu, rezolucije cca 750 x 480 pix. i veličine 62 kB

luka_2910
03.07.2010., 09:08
jel bi mogao netko reci sto uciti kad te ugrize zmija jer sam zbunjen...na jednom izvoru pise da treba podrezati ranu,zavezati i isisati otrov..na drugom izvoru pise da se to nesmije pa mi nije jasno sto bi trebalo uciti tocno kad te zmija ugrizne?

Freakette
03.07.2010., 09:43
Kolko ja znam, prvi postupak ide u slučaju ako si 100% siguran da ti ili osoba koja će ti isisat otrov nema ama baš nikakvu ranicu u ustima.

Herp
03.07.2010., 10:28
Veličina zmije: cca 1.5 m
Narav: ne boji se, ne bježi, mirna i ne napada
jel to žuta poljarica?

Žuta poljarica na Sjevernom Velebitu nije sigurno.
Ček da pogledam sliku...
To ti je bjelica.

Herp
03.07.2010., 10:32
jel bi mogao netko reci sto uciti kad te ugrize zmija jer sam zbunjen...na jednom izvoru pise da treba podrezati ranu,zavezati i isisati otrov..na drugom izvoru pise da se to nesmije pa mi nije jasno sto bi trebalo uciti tocno kad te zmija ugrizne?

Kolko ja znam, prvi postupak ide u slučaju ako si 100% siguran da ti ili osoba koja će ti isisat otrov nema ama baš nikakvu ranicu u ustima.

NE, NE i NE!

Sve što se treba napraviti je imobilizirati ugriženo mjesto, nekakvom udlagom ili improvizacijom iste, i odmah zvati hitnu.

Ni u snu podrezivati, isisavati, podvezivati, davati serum, ništa!

Hannan Ball
03.07.2010., 16:52
Sve što se treba napraviti je imobilizirati ugriženo mjesto, nekakvom udlagom ili improvizacijom iste, i odmah zvati hitnu.
Ni u snu podrezivati, isisavati, podvezivati, davati serum, ništa!

Kao prvo - hvala Herp na identifikaciji bjelice.

Nego, postoji li kakav razlog da se ne pokuša isisati otrov - pogotovo što se ugiz zmije može desiti kilometrima (i satima) daleko od "hitne" ?
Ne vidim što ima loše u takvom pokušaju, a pogotovo ako se to radi s:

http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=411:aspivenin-pumpica-sisaljka&catid=94:oprema&Itemid=178

(aspivenin pumpica)

Ja često lutam po našim šumama i gorama (vrlo često idem sam i nema mi tko pristupiti odmah u pomoć ako mi se što desi) - tako da u slučaju da me zadesi ugriz zmije u nogu - bit ću prisiljen nastaviti hodati najbržim i najkraćim putem nizbrdo do "civilizacije" - tako da imobilizacija noge i čekanje 3-4 ili 5 sati na pomoć GSS-a je vrlo upitno.
Kad hodam po takvim sumnjivim terenima u ruksaku uvijek nosim (zlu ne trebalo) sličnu pumpicu (improvizacija s velikom špricom), tablete kalcija + vitamina C + tablete protiv bolova i nadam se da - ako me i zadesi kakav zmijski ugriz - da će biti "u suho" tj. bez izbacivanja otrova ili će ga biti manje.

BTW. prošle godine sam imao sumnjiv ubod/ugriz što li već i možda sam i prohodao ne znajući zmijski ugriz (može li se to desiti?)
Naime, hodajući ispod vinograda (Zagorje) uz neko nisko žbunje (u kratkim hlačama) sam osjetio da me nešto ugrizlo ili ubolo za potkoljenicu nešto poput uboda pčele ili sl., a s obzirom da sam s kolegom u rukama nosio težak teret koji nisam ga smio ispustiti tek sam 10 - 15 sekundi kasnije mogao stati i pogledati ubodeno mjesto.
Vidjele su se dvije rupice međusobno udaljene cca 6-7 mm, i ne dublje od kakvih 2-3 mm iz kojih se cijedio tanak mlazić krvi i sukrvice.
Uglavnom - nisam otišao liječniku, prstima sam pokušao istisnuti koliko sam mogao više te krvi, odmah popio duplu dozu kalcija C.
Uglavnom - slijedeći dan se oteklina potkoljenice raširila tako da nisam mogao saviti nogu u koljenu, jednako kao i crvenilo koje se proširilo cca 25 cm okolo ranica no osim laganog žarenja nisam osjećao nikakve bolove u nozi niti druge simptome. Noga je tek lagano boljela jedino ako bi je pokušao saviti u koljenu, no dok sam hodao kao robot - s izravnatom nogom - nikakvih bolova osim kasnijih dana više svrbeža nego peckanja.
Iz rupica se još 3 dana javljala manja količina sukrvice, no kao što rekoh - pošto nisam imao nikakve druge smetnje nisam ni otišao doktoru. Nakon nekih 5 dana oteklina i crvenilo se počelo smanjivati, a 10 dana nakon je sve u potpunosti prošlo.

E sad što me to ujelo - nemam pojma, no u biti i nije bilo nešto strašno - više neugodno zbog par dana otečene potkoljenice, nego bolno.

Herp
03.07.2010., 22:14
Te pumpice su još koliko-toliko prihvatljive, ali nipošto se ne treba osloniti na njih.
Pod isisavanjem sam mislila na, jel, cuclanje :zubo:

Treba znati da (naše) otrovnice u relativno velikom broju slučajeva (postoci se, doduše, razlikuju, ali mislim da se kreću negdje oko trećine) ni ne ispuste otrov pri ugrizu. Također treba znati da i neke potpuno neotrovne zmije mogu gricnuti tako da poteče mrvica krvce junačke. Tako da, moguće da te ugrizla neka zmijolika beštija.

Ludacha87
03.07.2010., 23:02
Pošto se ja opsesivno bojim poskoka otkad znam za sebe (ne idem ni po šumama ni po parkovima, čak ni zimi, redovito provjeravam je li mi ispod kreveta ili jastuka i slične bolesti, znaaam, luda sam), zanima me nekoliko odgovora:
1. može li poskok plivati?
2. može li se poskok peti uza zid?
3. koliko traje poskokov ugriz?
4. je li istina da poskok može pojesti drugog poskoka?
5. je li istina da poskok može poskočiti?
6. glasa li se poskok?

Znam, luda sam, jesam, ali me strah poskoka nenormalno.
I da nije otrovan, isto bih ga se bojala.

Herp
03.07.2010., 23:06
Pošto se ja opsesivno bojim poskoka otkad znam za sebe (ne idem ni po šumama ni po parkovima, čak ni zimi, redovito provjeravam je li mi ispod kreveta ili jastuka i slične bolesti, znaaam, luda sam), zanima me nekoliko odgovora:
1. može li poskok plivati?

Može.

2. može li se poskok peti uza zid?

Može.

3. koliko traje poskokov ugriz?

Ne razumijem pitanje :confused: ako misliš na tren kad te čopi zubima, to ne traju dugo, koju sekundu.

4. je li istina da poskok može pojesti drugog poskoka?

U teoriji vjerujem da bi mogao, no kanibalizam, iako uobičajen u životinjskom svijetu, ipak nije tako jako raširen. Neki naši gušteri jedu svoje rođake; nije mi poznato da je kod poskoka zabilježen takav slučaj.

5. je li istina da poskok može poskočiti?

Ne može.

6. glasa li se poskok?

Ne.

Ludacha87
03.07.2010., 23:19
Može.

Može.

Ne razumijem pitanje :confused: ako misliš na tren kad te čopi zubima, to ne traju dugo, koju sekundu.

U teoriji vjerujem da bi mogao, no kanibalizam, iako uobičajen u životinjskom svijetu, ipak nije tako jako raširen. Neki naši gušteri jedu svoje rođake; nije mi poznato da je kod poskoka zabilježen takav slučaj.

Ne može.

Ne.

Ja živim u gradu, svugdje je beton i navečer čim nešto šušne u sobi mislim da je poskok.
Ni pol jada da živim na selu. :o
Do danas sam živjela u iluziji da ne može plivati i peti se uza zid.
Sad ću navečer još teže zaspati, a izgleda da ću izbjegavati i zabačene plažice.
Sve ovo nema smisla, ali to mi ne morate ni govoriti, jer to znam i sama.
Iako često kažu kako zmija neće ništa, ako ti nju ne diraš, moju je baku ugrizla dva put u venu, a nije stala na nju niti ju je napadala.
Baš suprotno, nije ju ni vidjela, nego je ova sama došla i ugrizla je.
Možda je prva napala jer je bila skotna. :ne zna:

Hannan Ball
04.07.2010., 08:59
Eh Ludacha - možda bi - zbog kvalitete života - trebala potražiti kakvu psihološku pomoć (možda kakva hipnoza ili štojaznam) jer živjeti s takvom fobijom do kraja života nije lako.

Baš poput tebe i moja "bolja polovica" (baš kao i njena mama tj. moja punica) zazira od zmija.
Pozli joj ako vidi zmiju na televiziji, a kad se vratim s kakva izleta na kom sam uslikao kakvu zmijicu OBAVEZNO moram skloniti tu sliku u tzv. "sigurni direktorij" da je ne bi ona kojim slučajem vidjela prilikom pregledavanja fotki, jer inače slijedi :horor: , :azdaja: i :rospija:

Začudo - supruga se ne boji hodati po prirodi - tj. mjestima gdje bi se mogle naći zmije ?!? ali ako vidi samo fotku - smrzne se :confused:

Što je najinteresantnije - ona je porijeklom iz dalmatinske zagore i djetinjstvo je provela trčkarajući Biokovom, i nikad nije imala neko neugodno iskustvo sa zmijama (niti itko njoj znan), i prije joj zmije nisu bile gadne, a onda vremenom i bez razloga je došla do stadija da bježi iz sobe (doslovno) ako na TV-u spazi zmiju.

Pretpostavljam da je strah od zmija nekakav praiskonski - uprogramiran u naše gene i to tko zna iz kojih razloga. Mislim - jest da su neke zmije opasne za čovjeka, no mogu biti opasni i npr. psi (češće čitamo po novinama da je pas napao, osakatio ili čak ubio čovjeka nego što pročitamo da je netko stradao od ugrizla zmije, a ipak fobija (ili bar gadljivost) od zmija je češća i jača od fobije od pasa. :ne zna:

Göttspöđä
04.07.2010., 09:18
Herpe, poskok i penjanje uz zid - kako? Nema nikakve izrasline koje bi mu dale grip.

Herp
04.07.2010., 09:53
Herpe, poskok i penjanje uz zid - kako? Nema nikakve izrasline koje bi mu dale grip.

Pa, moram priznati da mi je jedna od prvih asocijacija na poskoka suhozid ili kameni zid, tj. vanjski zid kuće, po njima se naravno penju bez problema. Iskreno, nije mi uopće palo na pamet da bi netko pitao za, dunno, zid spavaće sobe :zubo:
Nisam nikad vidjela poskoka da se penje uza zid, no vidjela sam zmiju (crni gad je to bio) koja prelazi određene udaljenosti po unutrašnjem zidu ako ima tu i tamo nešto za uhvatiti se.

Göttspöđä
04.07.2010., 10:18
Pozli joj ako vidi zmiju na televiziji, a kad se vratim s kakva izleta na kom sam uslikao kakvu zmijicu OBAVEZNO moram skloniti tu sliku u tzv. "sigurni direktorij" da je ne bi ona kojim slučajem vidjela prilikom pregledavanja fotki, jer inače slijedi :horor: , :azdaja: i :rospija:

Ova razina straha mi ne ide u glavu. Histerija zbog gledanja u fotografiju ili videozapis na TV-u. Sasvim druga stvar bi bila da je u blizini zmije ili nedajiss da ju netko baci u jamu sa stotinama zmija koje bi joj se oplitale oko tijela i slično. Mislim, jasno mi je zašto stoji prefiks "iracionalan" u "iracionalni strah" :), to bez daljnjeg, no ipak...

Herpe, :top:

mau123
04.07.2010., 10:34
Pretpostavljam da je strah od zmija nekakav praiskonski - uprogramiran u naše gene i to tko zna iz kojih razloga. Mislim - jest da su neke zmije opasne za čovjeka, no mogu biti opasni i npr. psi (češće čitamo po novinama da je pas napao, osakatio ili čak ubio čovjeka nego što pročitamo da je netko stradao od ugrizla zmije, a ipak fobija (ili bar gadljivost) od zmija je češća i jača od fobije od pasa. :ne zna:

To je strah još od majmunskih predaka.
Bilo je jednom na natinal geographicu kako majmuni počnu histerizirati kad vide zmiju.

Ludacha87
04.07.2010., 11:20
Eh Ludacha - možda bi - zbog kvalitete života - trebala potražiti kakvu psihološku pomoć (možda kakva hipnoza ili štojaznam) jer živjeti s takvom fobijom do kraja života nije lako.

Baš poput tebe i moja "bolja polovica" (baš kao i njena mama tj. moja punica) zazira od zmija.

Začudo - supruga se ne boji hodati po prirodi - tj. mjestima gdje bi se mogle naći zmije ?!? ali ako vidi samo fotku - smrzne se :confused:

Što je najinteresantnije - ona je porijeklom iz dalmatinske zagore i djetinjstvo je provela trčkarajući Biokovom, i nikad nije imala neko neugodno iskustvo sa zmijama (niti itko njoj znan), i prije joj zmije nisu bile gadne, a onda vremenom i bez razloga je došla do stadija da bježi iz sobe (doslovno) ako na TV-u spazi zmiju.

Uh, to je baš gadno.
Ja mogu pogledati zmiju na slici i na tv-u, ali nekakvo užasno gađenje me spopadne.
Prije sam živjela u kući s dva ogromna vrta, imala sam 3 blavora i znalo bi tamo zalutati dosta vodenjača.
Dok sam živjela tamo, dosta sam se oslobodila tih strahova.
Mene to nekad spopadne, recimo ležim u sobi i odjednom gledam ispod kreveta je li mi tamo poskok. :s
Znam da je strah iracionalan, vidjela sam poskoka 3,4 puta u životu, ali me nikada nije napala.
Međutim, rodbina mi je imala nekakvih loših iskustava s tim poskocima.
Recimo, baku mi je ugrizla dva puta u venu i jedva je živa ostala.
Bila je mjesecima u bolnici.
A teti mi je u potpuno betonskom naselju ušla u sobu. :eek:
Meni ona grozno izgleda, baš nekako premoćno, i da nije otrovna imam baš nekakav strah od nje.
Mislim da me ugrize, da bi me srce izdalo od straha, a ne od otrova. :(

Da više ne duljim o tome, ovo bi više bio post za psihologiju... :flop:

Ne znam još može li se otrovnica "smrznuti", znači praviti se mrtva dok je u opasnosti?
Ili to samo vodenjače rade?

Hannan Ball
04.07.2010., 12:50
To je strah još od majmunskih predaka.
Bilo je jednom na natinal geographicu kako majmuni počnu histerizirati kad vide zmiju.

Da, mladunci majmuna se boje čak ako i naiđu na npr. komad užeta ili bilo što slično zmiji na mjestu gdje oni smatraju da to ne bi trebalo biti.

No nije samo tako s majmunima - viđao sam da nepoznatim predmetima koji liče na zmiju (kablova, užeta, crijeva i sl.) i mačke i psi prilaziti s vidljivom dozom opreza.

Nije ni čudo da su zmije i u pričama i u narodnim predajama i u religiji (barem krščanskoj) na zlu glasu.

Skeewe
04.07.2010., 13:03
Ja sam par puta naišao na poskoka (mislim) u prirodi, i za mene osobno je najfascinantnije kako se tako jebeno dobro kamufliraju.
Čovjek tako lako može nagaziti na njega jer se ne uopće ne vidi u travi.
Jednom kad ga uočim onda je mnogo lakše, bar meni.

Zbog toga se nekako nije lako opustiti i uvjek je nekakva napetost kada sam negdje gdje ih može biti. brrrrrrrrr :eek:

Ice_Cube
04.07.2010., 20:53
Pa što ne postiji nekakav uređaj koji širi nekakav zvuk koji samo zmijama smeta?:misli: Ako postoji tako nešto, što nebi bilo zgodno ljudima koji često šetaju po šumama da taj uređaj kupe, i tako su na miru:ne zna:

Herp
04.07.2010., 21:07
Zmije nemaju uši, nego "čuju" vibracije pomoću donje čeljusti. Lupanje cipelama i štapovima pri koračanju odvratit će sigurno 95% zmija u bližoj okolici.

Vorkosiganova
05.07.2010., 13:33
da li znate kakvo sredstvo koje bi služilo kao repelent od zmija?
u poljoprivrednoj apoteci su me blijedo gledali..
naime, na moru smo oko 1.5 km udaljeni od prve civilizacije i ceste, a oko kuće smo viđali zmija koje nam se ne libe prići i preblizu za moj ukus, prolaziti pored nas. zanima me da li postoji neko sredstvo koje im smeta/smrdi ili štogod pa da izbjegavaju kuću. neko prirodno sredstvo, kemija, prah, plin..bilošto. i, naravno, gdje se može nabaviti.
puno hvala

tupogled
05.07.2010., 15:56
Ak se ne radi o otrovnim zmijama (a kod nas otrovnih zmija gotovo da i nema) u čemu je problem? :misli:

morbidangel
05.07.2010., 16:02
da li znate kakvo sredstvo koje bi služilo kao repelent od zmija?
u poljoprivrednoj apoteci su me blijedo gledali..
naime, na moru smo oko 1.5 km udaljeni od prve civilizacije i ceste, a oko kuće smo viđali zmija koje nam se ne libe prići i preblizu za moj ukus, prolaziti pored nas. zanima me da li postoji neko sredstvo koje im smeta/smrdi ili štogod pa da izbjegavaju kuću. neko prirodno sredstvo, kemija, prah, plin..bilošto. i, naravno, gdje se može nabaviti.
puno hvala

Buka, duge hlače, visoke cipele i štap. Očisti makiju, povadi stijene i kamenje ispod kojih se mogu skrivati i to ti je to.

Mungos kao kućni ljubimac:D

Sumnjam da postoji neki repelent.

Corduroy
05.07.2010., 16:05
Ima neki vrag s kamforom.
Ne znam kako djeluje, ni djeluje li.

Vorkosiganova
06.07.2010., 12:45
Buka, duge hlače, visoke cipele i štap. Očisti makiju, povadi stijene i kamenje ispod kojih se mogu skrivati i to ti je to.

Mungos kao kućni ljubimac:D

Sumnjam da postoji neki repelent.

hmm..teško da sad baš mogu cijeli brač povadit oko kuće...
nebi mi bio bed da je to negdje vani, u šetnji, izletu, na njihovom teritoriju, ali ovo je bilo oko kuće, gđica se mrtva-ladna prošetala po terasi punoj ljudi, i bili smo dosta glasni. to je meni dalo za misliti da je ona tamo preko godine doma, i da je vjerojatno i prije pored nas prolazila, ali da smo je tek onda vidjeli. naravno da je sve puno suhozida i kamenja oko kuće. frka me jer će biti klinaca i to malih, a i činjenice da se očito ne boje ljudi. mi no lajki.

pitanje poznavateljima: kojih sve zmija ima na braču? otrovnih?

u slučaju, nedajbože, da ugrize nekog poskok, koliko se "fore" vremenski ima do inekcije seruma kod doktora?

herp: nešto si spominjala da se ne uzima serum sam ako te zmija ugrize-zašto ako si na nekom nepristupačnom dijelu? koliko štete može serum napraviti, a koliko koristi?

evo, pokušavam se malkoc obrazovati da možda ne budem u tolikoj frci od zmija, a da bi krknula neku, bojim se da nema šanse, jer na bilo što što liči na zmiju, ja kidam nalijevo tolikom brzinom da nisam poslije više sigurna niti u boju, a kamo li šare iste. molim te, kako je izgledala? baš me briga, ne zadržavam se da provjerim.

dora
06.07.2010., 15:06
pitanje poznavateljima: kojih sve zmija ima na braču? otrovnih?

Jedino koja je otrovna na Bracu je poskok, tak bar pise na netu.
Kak zgleda?
Ovak: kratak, debeli je, onak hrenovkastog izgleda i nekak nabijen :D

Sve one atletksije zmije i dugacke - nisu otrofne.

Brijem da neakve realne opasnosti od tih zmija oko kuce nema. Vi im niste zanimljivi, love tam okolo miseve i te zivotinjice. A bas da ce te ugrist... pa misim ak ju jebes il ak stanes na nju - da mogla bi te ugrist, al sama od sebe ne.

serpentine
28.07.2010., 13:58
na otvaranje teme me potaknulo svakodnevno vrištanje ljudi i objavljivanje u novinama slika zmija koje su pronašli u svojim autima ili dvorištima i ubijanje istih u 95% slučajeva - bez razloga.

a i da spriječi sve one silne "koja je ovo zmija" teme.

prvo da naglasim par stvari...
1. ovu temu ću podjelit u nekoliko postova zbog nemogučnosti objavljivanja više od 10 slika u jednom postu
2. večina podataka je preuzeta iz priručnika za određivanje vrsta "Zmije Hrvatske"
3. upoznata sam samo sa stručnim nazivima ovih zmija pa ako netko zna lokalne "seoske" nazive neka me nadopuni
4. ova tema služi za određivanje vrsta zmija a ne začetavanje odgovorima tipa "zmije su fuj" ili razglabanje o moralnosti ubijanja ili hranjenja tih zmija ako su u pitanju ljubimci

daklem, u Hrvatskoj postoje samo TRI otrovne, tj. opasne vrste zmija.

ostale, koliko god bile dugačke i velike, su bezopasne.

znaći, u Hrvatskoj nema velikih pitona od 50+ kg sa dugačkim zubima i ove zmije se bez ikakve opasnosti može "ispratit" iz dvorišta ili auta

ako i ugrizu neće vam ništa biti jer njihov ugriz gotovo da i ne boli (mali mačić ugrize jače, vjerujte mi).
tj, više vas prepadne iznenađenje ugriza nego što boli.
(naravno, tu govorim o neotrovnim vrstama)

a dizanje panike na svaki viđenu zmiju je kao da dižete paniku kada na cesti vidite mačku a u glavi vam se mota slika tigra.

znaći, što se tiće neotrovnica, ima ih manjih i ima ih večih ali svima im je zajedničko da su zakonom zaštičene i bezopasne

ne ubijajte ih iz vlastitoh straha i neznanja, mogu vam donjet samo korsiti

tako da, evo slika i kratki opis svake naše vrste zmije pa ako u buduće naletite koju možete ovjde provjerit o kojoj je vrsti riječ

serpentine
28.07.2010., 13:59
prvo one opasne:

POSKOK (Vipera ammodytes):
http://www.hlasek.com/foto/vipera_ammodytes_8140.jpg

http://www.botanic.hr/cise/slike/kopno/poskok.jpg

stavila sam 2 slike da se vidi kako im boja može varirati (ima čak i crnih i crvenkastih) ali se ova prepoznatljica cik-cak pruga jasno vidi :)

nastanjuju područje primorske i gorske Hrvatske i neke otoke (Krk, Pag, Korčula, Hvar, Brač...), u središnjoj i istočnoj Hrvatskoj istočnije od Kalnika ih nema.

dužina im je od 65 do 90cm

RIĐOVKA (Vipera berus):
http://www.hlasek.com/foto/vipera_berus_6039.jpg

http://www.sthlm-herp.net/wp-content/gallery/svenska-herptiler/vipera_berus_hansta.jpg

kao kod poskoka, boja može varirati ali se cik-cak pruga na leđima jasno vidi.

Relativno velik dio populacije riđovke u Hrvatskoj je potpuno crne boje:

http://www.club100.net/species/V_berus/V_berus_Skane_Sverige_8304_TS3.jpg

nastanjuje ugl kontinentalne krajeve i naraste od 65 do 90cm

PLANINSKI ŽUTOKRUG (Vipera ursinii macrops):
http://www.pdbjelasnica.ba/images/Sarke.jpg

može se zamjeniti sa riđovkom ali je manja (50cm)

nastanjuje Dinaru i južni Velebit

Iako otrovan, nije opasan. Ne može ubiti čovjeka svojim otrovom.

serpentine
28.07.2010., 14:00
a sad one bezopasne:

CRVOLIKA SLJEPARICA (Typhlops vermicularis):
http://scienceblogs.com/tetrapodzoology/Typhlops%20vermicularis%20from%20wikipedia.jpg

živi na Dugom otoku i dužine je 30-35cm

ZMAJUR (Malpolon monspessulanus):
http://www.hlasek.com/foto/malpolon_monspessulanus_8171.jpg

stanište joj je od Istre pa sve do južne Dalmacije i mnogi otoci i ugl. na niim nadmorskim visinama

dužie je 170cm ali zna doseć i 2m

CRNOKRPICA (Telescopus fallax):
http://www.vincenzo.gr/periv/images/Telescopus%20fallax.jpg

nastanjuje čitavo obalno područje Hrvatske i mnoge otoke (ugl niže nadmorske visine do 500m)

naraste oko 75cm ali koj puta i preko metra (ali ne puno)

BJELICA (Zamenis longissimus):
http://www.herpfrance.com/Resources-folder/snakes/Zamenis_longissimus_07l.jpg

trbuh joj je žućkaste ili bjelkaste boje, nastanjuje čitavu Hrvatsku i neke otoke.

dužina joj je od 150cm pa čak ima i primjeraka od 220cm

ali bez panike, to su duge tanje zmije a ne ko Burmanski pitoni koji na tu dužinu imaju i po 10kg :P

CRVENKRPICA (Zamenis situla):
http://chondrowelt.de/gal/albums/situla/situla_blotched.sized.jpg

po meni, naša najljepša zmija :)

nastanjuje obalno područje, na Sjeveru do Istre i mnoge otoke a dužina joj je 1m

KRAVOSAS (Elaphe quatuorlineata):

tu obratitre pozornost na različitost izgleda kod mladunca i odrasle zmije.
mladunci jako često budu pobrkani sa crnokrpicom

mladi:
http://www.hlasek.com/foto/elaphe_quatuorlineata_8173.jpg

zatim postepeno gubi mrlje i dobiva 4 pruge

odrasli:
http://www.batraciens-reptiles.com/elaphe1.jpg

nastanjuje čitavo obalno područje Hrvatske i neke otoke (Cres, krk, Hvar, Vis, Pag...) ali ugl niže nadmorske visine

dužina mu je od 150 pa sve do 250cm kod ženki.

dugačak ali bezopasan :)

serpentine
28.07.2010., 14:02
ŽUTA POLJARICA (Dolichophis caspius):
http://nemys.ugent.be/media/group16/TRIPS/39/273_7353.jpg

živi na Lastovu i istočnom dijelu Hrvatske na nižim nadmorskim visinama

dužina joj je od 2 do 2.5m

ŠARA POLJARICA (Hierophis gemonensis):
http://nemys.ugent.be/media/group16/TRIPS/juvgemon.jpg

nastanjuje čitavu obalu Jadrana i mnoge otoke a dužina joj je od 100 do 120cm

CRNA POLJARICA (Hierophis viridiflavus carbonarius):
http://www.vipersgarden.at/Reports/Istria/day1_HierVirid.JPG

Istra, Kvarner i neki otoci (Krk, Brijuni, Palagruža...)

dužine do 160cm ali znalo se nać i njih od 2m

ŠILAC (Platyceps najadum):
http://nemys.ugent.be/media/group16/TRIPS/170_7018.jpg

nastanjuje čitavu obalu Jadrana, Istru i neke otoke (Krk, Pag..)

naraste ugl 100cm i tek ponekad do 130cm

SMUKULJA (Coronella austriaca):
http://www.hlasek.com/foto/coronella_austriaca_a71.jpg

http://www.animalinelmondo.com/images/rettilianfibi/colubroliscio_01.jpg

nastanjuje čitavu Hrvatsku i neke otoke (Brač, Krk, Cres...)
naraste do 60cm, tek ponekad do 90

BJELOUŠKA (Natrix natrix):
http://alexisphoenix.org/imagesromania/grasssnake2.jpg

nastanjuje cijelu Hrvatsku i neke otoke

dužine je 120cm ali ženke znaju doći i do 2m

RIBARICA (Natrix tessellata):
http://egyfouna.aun.edu.eg/images/64.JPG

Cijelo područje Hrvatske i neki otoci

dužine je do 100cm ali obično kraća od 75cm

serpentine
28.07.2010., 14:02
nadalje, smatram da je važno navest još dvije životinje a to su sljepić i blavor.
možda izgledaju kao zmije ali to su beznogi gušteri

oni se od zmija razlikuju po tome što imaju pokretne očne kapke, trbušne ljuske su im u više redova (zmije imaju samo 1 red), dužina rep aim je veća od 1/2 tijela i imaju bubnjiće

BLAVOR (Pseudopus apodus):
http://jeanpierre.vacher.free.fr/panzerschleiche1.jpg

on naratse do 1m

SLJEPIĆ (Anguis fragilis):
http://www.naturephoto-cz.eu/pic/ceteri/anguis-fragilis-30865.jpg

naraste oko 50cm

serpentine
28.07.2010., 14:03
ako sam napravila kakve greške, pravopisne/štagod (a sigurno ih ima) - recite pa ću ispravit.

ako mislite da ima premalo podataka o pojedinoj vrsti ili podataka o zmijama opčenito, slobodno nadopunite

Uzvišeni
28.07.2010., 14:30
A da li ugriz te tri otrovne vrste boli, ili je samo ubojit? Znam za osobu koja je tek poslije saznala da je otrovana, jer je m islila da je drača ubola.

Na crno obojenim područjima ima zmija:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/30/World.distribution.serpentes.1.png

Corduroy
28.07.2010., 14:32
E super baš sam htio pitati nešto vezano uz temu pa su mi slike došle ko naručene.
Malo malo me netko pita da im identificiram zmije...

serpentine
28.07.2010., 15:04
@uzvišeni

ako gledamo logikom da zmije otrovnice imaju dugačke zube automatski je i ugriz dublji i ipak više boli :)

npr kravosas ima male zube i ako ih dodirneš imaš osječaj ko da si položio ruku na kaktus koj ima sitne iglice

ili čak malo grublji šmirgl papir.

ali recimo, ugriz morelie (njih nema kod nas) koja ima dugačke zube (dugačke ali tanke) pa se može usporedit sa 2 otrovna očnjaka je kao da si se nabo na iglu.

inaće, nije rijetkost da ljudi koje je ugrizla zmija misle da su se naboli na trn (ako ne vide samu zmiju) i sl. pa je to dobar pokazatelj pokazatelj da bol nije ne znam kako jaka
ali zmije ugrizu pa puste pa je bol trenutačna.
osječaj nelagode i krvarenje (koje je slabo pošto te rane nisu bog-zna-što) se pojavi.

u biti, recimo, ugriz morelie nakon 2min blago pecka i svrbi (ipak je rana u pitanju) ali ne mogu reć da boli.

a otrovnica me nije nikad ugrizla pa nebih mogla usporedit bol koja nastaje otrovanjem

a inaće, ugriz otrovnice uopće ne mora biti ubojit jer semože desit da, ili pusti premalo otrova (svejedno treba liječit) ili ne pusti uopče.

p.s. molim te editaj post pa samo malo smanji sliku :)

mau123
28.07.2010., 15:05
ako sam napravila kakve greške, pravopisne/štagod (a sigurno ih ima) - recite pa ću ispravit.

ako mislite da ima premalo podataka o pojedinoj vrsti ili podataka o zmijama opčenito, slobodno nadopunite

Nisi napisala da su crnokrpica i zmajur TZV "poluotrovnice".

serpentine
28.07.2010., 15:17
Nisi napisala da su crnokrpica i zmajur TZV "poluotrovnice".

eh da!
puno hvala!

ima samo par slučajeva otrovanja od tih zmija ali je taj otrov jako slab i ugl je opasan samo za zmijin mali pljen.
a otrovni zubi su im smješteni na stražnjem djelu gornje čeljusti

ishamael
28.07.2010., 15:19
hm..jel ne bi smrkulja trebala biti SMUKULJA?:)

Uzvišeni
28.07.2010., 15:28
@uzvišeni

ako gledamo logikom da zmije otrovnice imaju dugačke zube automatski je i ugriz dublji i ipak više boli :)

npr kravosas ima male zube i ako ih dodirneš imaš osječaj ko da si položio ruku na kaktus koj ima sitne iglice

ili čak malo grublji šmirgl papir.

ali recimo, ugriz morelie (njih nema kod nas) koja ima dugačke zube (dugačke ali tanke) pa se može usporedit sa 2 otrovna očnjaka je kao da si se nabo na iglu.

inaće, nije rijetkost da ljudi koje je ugrizla zmija misle da su se naboli na trn (ako ne vide samu zmiju) i sl. pa je to dobar pokazatelj pokazatelj da bol nije ne znam kako jaka
ali zmije ugrizu pa puste pa je bol trenutačna.
osječaj nelagode i krvarenje (koje je slabo pošto te rane nisu bog-zna-što) se pojavi.

u biti, recimo, ugriz morelie nakon 2min blago pecka i svrbi (ipak je rana u pitanju) ali ne mogu reć da boli.

a otrovnica me nije nikad ugrizla pa nebih mogla usporedit bol koja nastaje otrovanjem

a inaće, ugriz otrovnice uopće ne mora biti ubojit jer semože desit da, ili pusti premalo otrova (svejedno treba liječit) ili ne pusti uopče.

p.s. molim te editaj post pa samo malo smanji sliku :)

Bolje ne, ovako je upečatljivije. Po karti ispada da je najsigurniji Novi Zeland. Na Novom Zelandu nema ni zmija ni pauka ni morskih zmija, od gmazova samo neki gušterčići. Na Novom Zelandu možeš slobodno vrludat po šumi. Možda ima nekih žaba u vodama, to im je uvjerljivo najopasnije. A najopasnije područje na Zemlji je uvjerljivo amazonska prašuma s rijekom. Nema što nema. Anakonde, pirane, jaguari, termiti, krokodili, kopnene zmije, ostale riječne zmije... Usput, voda je prljava. U Amazoni se ne može izdržat na životu 5 min, opasnost iz svakog kutića.

Inače, hvala na objašnjenju.

serpentine
28.07.2010., 15:42
hm..jel ne bi smrkulja trebala biti SMUKULJA?:)

hahaha, da, uopće nisam primjetila što sam napisala :lol:

ali ne mogu više editirat pa bi zamolila moderatore da pomognu :D

još koj ispravak i bit će ova tema od koristi XD

serpentine
28.07.2010., 15:43
Bolje ne, ovako je upečatljivije.

pa meni sobno ne smeta ali nekima koji imaju slabije kompjutere ili manje monitore može ići poprilično na živce ;)

Nica
28.07.2010., 18:29
Bolje ne, ovako je upečatljivije. Po karti ispada da je najsigurniji Novi Zeland. Na Novom Zelandu nema ni zmija ni pauka ni morskih zmija, od gmazova samo neki gušterčići. Na Novom Zelandu možeš slobodno vrludat po šumi. Možda ima nekih žaba u vodama, to im je uvjerljivo najopasnije. A najopasnije područje na Zemlji je uvjerljivo amazonska prašuma s rijekom. Nema što nema. Anakonde, pirane, jaguari, termiti, krokodili, kopnene zmije, ostale riječne zmije... Usput, voda je prljava. U Amazoni se ne može izdržat na životu 5 min, opasnost iz svakog kutića.

Inače, hvala na objašnjenju.
Pa je upečatljivo, ali je kažnjivo. :)
Amazona mi je sve manje i manje na listi želja za vidjeti uživo. Možda preselim na Novi Zeland. Moram li naglasiti da se panično bojim zmija? :misli: :D

JPK
28.07.2010., 20:51
Nego, zašto nema zmija u Irskoj? Taj otok je nastanjen već tisućama godina, dosta dugo jako gusto, što znači da je komunikacija s kopnom dobra, a nitko nije donio zmije? :ne zna:

serpentine
28.07.2010., 21:01
hmm, sluašala sam jednom o tome ali koliko se sječam nisu došli do nikakvog zaključka :ne zna:

zmije su se prilagodile za hranjenje doslovce svačega.
od malih glodavaca, ptica, preko jaja i kukaca do samo nogu rakovica (al stvarno XD)

i ima ih u svim podnebljima osim gje je vječni snijeg.

pa opet, Irska koja ima uvjete da se bar 1 vrsta zmija prilagodi njima nema nit jedne :ne zna:

Uzvišeni
28.07.2010., 21:22
Pa je upečatljivo, ali je kažnjivo. :)
Amazona mi je sve manje i manje na listi želja za vidjeti uživo. Možda preselim na Novi Zeland. Moram li naglasiti da se panično bojim zmija? :misli: :D

Možda čak Amazona i nije najopasnije područje na Zemlji, već Australija. Amazonska je kišna tropska prašuma i logično je da će vrvjeti opasnostima. Nije ništa posebno, samo je najveća, ne razlikuje se od ostalih kišnih tropskih prašuma poput onih u Africi i Indiji i okolici. U Antarktici nema nikakvih opasnih kopnenih životinja, pa opet bih teže preživio u njoj ili u nekoj sušnoj pustinji nego u kišnoj tropskoj prašumi poput Amazone. Konačan zaključak...

* najopasnije područje na Zemlji: Australija
* najsigurnije područje na Zemlji: Novi Zeland
** Australija: gavijali, ostali krokodili, pitoni, ostali udavi, najotrovnije zmije, najotrovniji pauci, varani, najotrovnije morske zmije, najotrovnije meduze, morski psi, morski krokodili, ubojite raže, vrlo opasni kukci; većina područja pustinja
** Novi Zeland: nema ni zmija ni pauka, neki gušterčići najveći gmazovi, nema u slatkim vodama ništa opasnije od otrovnijih žaba, nema morskih zmija ni stalnih napada meduza i morskih pasa

Herp
31.07.2010., 10:46
prvo one opasne:

POSKOK (Vipera ammodytes):

nastanjuju cijelo područje Hrvatske i neke otoke (Krk, Pag, Korčula, Hvar, Brač...)

Ne, poskoka nema u središnjoj i istočnoj Hrvatskoj istočnije od Kalnika.

RIĐOVKA (Vipera berus):

Relativno velik dio populacije riđovke u Hrvatskoj je potpuno crne boje:

http://www.club100.net/species/V_berus/V_berus_Skane_Sverige_8304_TS3.jpg

Nadalje, planinski žutokrug iako otrovan, nije opasan. Ne može ubiti čovjeka svojim otrovom.

serpentine
31.07.2010., 13:14
nisam znala da tako puno crnih riđovki ima :\

znam da su npr crni poskoci rijetkost ali ovo me iznenadilo

pitanje za žutokruga... da li znaš koliko je njegov otrov jak u usporedbi sa one 2 poluotrovnice?
u smisu ako čvakne djete ili osjetljivu osobu.

al svejedno, ako čvakne nekog usputnog prolaznika i on vidi jasne cik-cak pruge mislim da neće stat i promatrat da li je u pitanju mlada riđovka ili žutokrug :rofl:

hoću reć, tko ne zna dobro razlikovat bolje se maknut nego izazivat vraga

@inaće, bi se dalo možda moderatoru ovo o poskoku i riđovki nadopunit na gore moje psotove?
čisto da ljudi nemoraju nove informacije pronalazit stranicama dalje :)

Na zapovijed :)
pd

x-type
31.07.2010., 13:42
po kojoj kategorizaciji su poskok i riđovka poluotrovnice, a ne otrovnice?

Herp
31.07.2010., 13:52
po kojoj kategorizaciji su poskok i riđovka poluotrovnice, a ne otrovnice?

Ne poskok i riđovka već crnokrpica i zmajur. :D

Po kategorizaciji vezanoj uz položaj zubi:
1) Solenoglypha (cjevozubice) -------------otrovnice
2) Proteroglypha (prednježljebozubice)--------"
3) Opystoglypha (stražnježljebozubice) - poluotrovnice
4) Aglypha (glatkozubice) - neotrovne

1) i 2) se razlikuju po pokretljivosti otrovnih zubi te njihovom obliku [1) imaju šuplje zube koji su pokretni, a usto su i jedini u gornjoj čeljusti; 2) imaju žlijeb na površini zuba koji su nepokretni].

3) imaju otrovne zube smještene dosta otraga u gornjoj čeljusti, tako da teško da mogu nanijeti ljudima opasne ugrize, a ni otrov im nije toliko jak.

Treba napomenuti da je ova kategorizacija deskriptivna, a ne taksonomska, iako ima jako puno podudarnosti s njom.

felga
31.07.2010., 14:19
Ja kad vidim zmiju, srce mi zastane. :eek:

Više volim da me napadne tigar, nego zmija! :rofl:

serpentine
31.07.2010., 14:19
Ja kad vidim zmiju, srce mi zastane. :eek:

Više volim da me napadne tigar, nego zmija! :rofl:

a napao te već? :rofl::p

felga
31.07.2010., 14:23
a napao te već? :rofl::p

Jednom me umalo nije ujeo poskok...

To je bilo u zapadnoj Hercegovini...

Kažu meni, što ga nisi ubio...šta ću ga ubiti, dobro da me nije strefilo na licu mjesta kad sam ga vidio...:lol::rofl:

Uzvišeni
31.07.2010., 14:51

To je bilo u zapadnoj Hercegovini...

Kažu meni, što ga nisi ubio...šta ću ga ubiti, dobro da me nije strefilo na licu mjesta kad sam ga vidio...:lol::rofl:

Kupi mungosa i vodi ga na udici. Ili iseli na Novi Zeland.

serpentine
31.07.2010., 15:25
Kupi mungosa i vodi ga na udici. Ili iseli na Novi Zeland.

gledala sam emisiju kako u Australiji koriste trenirane mungose kako bi pronašli zimiju kada dobe dojavu o njoj.
tj, kada zmia nekome uđe u kuću.

mugos ju nađe, javi, i ode u svoju košaru :cerek:

serpentine
31.07.2010., 15:27

ma mislila sam na tigra lol

meni se svake godine sunčaju uz cestu kod vikendice i nikad nisam imala problema sa ni jednim :D

osim jedne godine kad je moje hrabro pseto počelo lajat na jednog al se ni onda zmijac nije pomaknuo. sva sreća jer bi do 1. veterinara ovaj već 10x uginuo O.o

decec
01.08.2010., 22:58
Meni i dalje nije jasno kako razlikovati npr. tamnog poskoka od tamne riđovke, odmah, na prvi pogled??
I nije mi jasno kako se uspiju popeti na stablo, pomoću čega, nisam to nikad vidio?
Koliko su brze te dvije zmije inače?

ishamael
02.08.2010., 00:29
Nego, zašto nema zmija u Irskoj? Taj otok je nastanjen već tisućama godina, dosta dugo jako gusto, što znači da je komunikacija s kopnom dobra, a nitko nije donio zmije? :ne zna:

Pa sveti Patrick ih je sve otjerao.

serpentine
02.08.2010., 09:30
Meni i dalje nije jasno kako razlikovati npr. tamnog poskoka od tamne riđovke, odmah, na prvi pogled??

poskok ima "rog" na vrhu nosa
makar, sumnjam da ćeš se zadržat i promatrat koja je otrovnica u pitanju :D

I nije mi jasno kako se uspiju popeti na stablo, pomoću čega, nisam to nikad vidio?

zato što je zmija maltene jedan veliki mišić, ruke i noge joj nisu potrebne jer kada se stegne oko nečeg nemože past.
meni se moj popeo na ormar na koj ni ja bez lojtri ne mogu doć

Koliko su brze te dvije zmije inače?

jako.
pokret im je trenutačan tako da jedva vidiš kad te ugrize.
ali bez brige, neće te natjeravat po šumi s ciljem da te napadne (ko recimo razjareni pas) nego se ili neće pomaknut sa mjesta čekajući tvoj prvi potez ili će šmugnut na suprotnu stranu od tebe

BULL7
03.08.2010., 10:52
Jucer navecer sam vidio crnokrpicu. Odlicno mi je kako se pretvara da je otrovnica kada je taknes, napravi " S polozaj " i glasno sikće (puše) nešto kao jež. Presmijesno je, bila je jako kratka ali ima opak stav :)

Pilatus
03.08.2010., 20:18
Danas sam u jednom potoku vidio dvije zmije. Iste su vrste bile.

Glavne boje su bile dvije nijanse smeđe, od kojih je tamnija išla u cikcak.

Veličina između 0,5 m i 1 m.

Izgledalo je kao da se zmija spljoštila kad je zaronila. :confused::ne zna:

Imran
03.08.2010., 21:33
Često brkam blavora sa pravom zmijom. A i što ću kad s ptičje prespektive nema razlike.

serpentine
03.08.2010., 23:03
Često brkam blavora sa pravom zmijom. A i što ću kad s ptičje prespektive nema razlike.

vjeruj mi, da ti sad stavim blavora i zmiju pred oči pa da ih pogledaš iz ptičje perspektive odmah bi uvidio razlike :D

što je je, onih prvih par sec što ti šmugne pred očima i jedno i drugo izgledaju kao zmija.
ili da kažem, i jedno i drugo izgledaju kao beznogi gušter :D

ali novih par sekundi i arzlike se već vide

mau123
03.08.2010., 23:23
Jucer navecer sam vidio crnokrpicu. Odlicno mi je kako se pretvara da je otrovnica kada je taknes, napravi " S polozaj " i glasno sikće (puše) nešto kao jež. Presmijesno je, bila je jako kratka ali ima opak stav :)

Crnokrpica i je otrovnica "poluotrovnica".

Scarlett_O_Hara
05.08.2010., 14:50
Evo, s obzirom da je ovo tema o zmijama, mene zanimaju znaci otrovanja - koji su simptomi kad te ugrize poskok, riđovka ili ona treća otrovna vrsta, nisam sad zapamtila kako se zove? I koje su moguće posljedice na zdravlje? Ako ugrize čovjeka , koliko vremenski se može dati protuotrov? Koliko ako ugrize mačku ili psa, manjeg, većeg? I što napraviti?
Ne znam jel to baš spada ovdje ali mislim da ne može škoditi.:)

Herp
05.08.2010., 22:40
Simptomi trovanja zbog ugriza naših zmija otrovnica su bol i oteklina na mjestu ugriza, vrtoglavica, mučnina, povraćanje, otok limfnih čvorova, znojenje, šok. U težim slučajevima dolazi do krvarenja u tjelesne otrove, mišićnih grčeva, dezorijentacije i gubitka svijesti.
Uz napomenu - poskok može ubiti zdravog odraslog čovjeka, riđovka teško, "ona treća" tj. žutokrug nikako. :mig:

Protuotrov smije davati samo liječnik, ni u kom slučaju se ne smije davati na vlastitu ruku.

Ponovit ću ovo i više puta ako treba. :D

Uz pravovremeno i efikasno liječenje, posljedica na zdravlje kasnije ne bi trebalo biti.

Za mačke i pese nisam sigurna, to bi trebalo pitati nekog veterinara. :misli:

morbidangel
05.08.2010., 23:08
Simptomi trovanja zbog ugriza naših zmija otrovnica su bol i oteklina na mjestu ugriza, vrtoglavica, mučnina, povraćanje, otok limfnih čvorova, znojenje, šok. U težim slučajevima dolazi do krvarenja u tjelesne otrove, mišićnih grčeva, dezorijentacije i gubitka svijesti.
Uz napomenu - poskok može ubiti zdravog odraslog čovjeka, riđovka teško, "ona treća" tj. žutokrug nikako. :mig:

Protuotrov smije davati samo liječnik, ni u kom slučaju se ne smije davati na vlastitu ruku.

Ponovit ću ovo i više puta ako treba. :D

Uz pravovremeno i efikasno liječenje, posljedica na zdravlje kasnije ne bi trebalo biti.

Za mačke i pese nisam sigurna, to bi trebalo pitati nekog veterinara. :misli:

Uvijek imaš lokalaca i frajera koji misle da su otporni pa dođu doktoru kad već dobiju nekrozu i trpe bolove čitav dan:D

glora's bastard
06.08.2010., 22:10
U težim slučajevima dolazi do krvarenja u tjelesne otrove
jel ovo lapsus calami? radi se o otvorima zapravo? :D

imam jedan crni kamen dobiven iz afrike, za kojeg su mi rekli da ako me ikad ugrize otrovnica da zarežem mjesto ugriza i da će se taj kamen doslovno zalijepiti na ranu i izvući sav otrov. recimo da bi to bilo zgodno nositi u džepu uz džepni nožić :D kad se ide u prirodu.
zanima me, jel itko ikad od vas čuo za taj kamenčić? :ne zna::D

bojim se da nema veze s nekim vudu šitom :D

Herp
06.08.2010., 22:17
jel ovo lapsus calami? radi se o otvorima zapravo? :D

:brukica: :facepalm: Ne bi bila tolika tragedija da to nije c/p iz jednog mog seminara. Sad mi je jasno zašto nije nikad izašao u "Prirodi". :o :D

imam jedan crni kamen dobiven iz afrike, za kojeg su mi rekli da ako me ikad ugrize otrovnica da zarežem mjesto ugriza i da će se taj kamen doslovno zalijepiti na ranu i izvući sav otrov. recimo da bi to bilo zgodno nositi u džepu uz džepni nožić :D kad se ide u prirodu.
zanima me, jel itko ikad od vas čuo za taj kamenčić? :ne zna:

bojim se da nema veze s nekim vudu šitom :D

Nisam čula, niti preporučam bilo kakvo zarezivanje rane, može doći do još jačeg krvarenja, do nekroze, svašta gadno :eek: niti kamen može izvlačiti bilo šta, jelte. :D

glora's bastard
06.08.2010., 22:22
:brukica: :facepalm: Ne bi bila tolika tragedija da to nije c/p iz jednog mog seminara. Sad mi je jasno zašto nije nikad izašao u "Prirodi". :o :D
sad imaš šanse da izađe :D

Nisam čula, niti preporučam bilo kakvo zarezivanje rane, može doći do još jačeg krvarenja, do nekroze, svašta gadno :eek: niti kamen može izvlačiti bilo šta, jelte. :D

evo sjetila se ja izguglati :D i uopće nije pravi kamen. samo se tako zove.

http://en.wikipedia.org/wiki/Snake-stones

http://www.rmsl.es/zaire/english/piedra_negra.htm

Herp
06.08.2010., 22:32
"No scientific study is known which shows this remedy to be effective."

Men' dosta. :zubo:

glora's bastard
06.08.2010., 22:36
"No scientific study is known which shows this remedy to be effective."

Men' dosta. :zubo:

je, i meni prvo to palo u oči. a ovaj drugi link je puno uvjerljiviji :D i baš sam se sjetila one fore s mlijekom. :cerek:

s kojim zmijetinama to ne bi bilo opasno iskušati, pa da napravimo neko istraživanje? :rofl:

mikidragi
07.08.2010., 10:56
http://i992.photobucket.com/albums/af42/mikidragi/092.jpg?t=1281175053

Jel mi može netko reći vrstu ove zmije. Lokacija planina Papuk, a dužina je oko 80 cm. Redovito se pojavljuju i primjerci duži od metra. Inače nemam ništa protiv zmija, kad kosim travu često se sretnemo. Malo se međusobno pogledamo i svako svojim putem. Ona u majmuna koji bulji u nju,a ja znatiželjan :). Ova nesretnica mi ušla u vikendicu :(...

serpentine
07.08.2010., 13:22
pa eno ti gore slike :D

da mi je bar glava bolje slikana ali 99% sam ziher da je Bjelica (Zamenis longissimus)

potpuno bezopasna

jel joj to glava razbijena? :(

pa da ti ih 10 plazi po vikendici nebu ti nikaj bilo :(

alapača
07.08.2010., 13:29
znači trebam izbjegavati zmije sa "cik-cak prugama" i crne riđovke, a ove druge su oke?

mikidragi
07.08.2010., 13:41
Svaka čast na trudu i ljubavi prema zmijama. Na takav način ja volim pastrve. Kao što rekoh nisam od onih čobana koji ubijaju zmije gdje ih god vide, ali sad da živim u vikendici sa njima. I da još uvjerim svoju dragu da se privikne :ne zna:. Ipak previše tražiš od prosječnog obiteljskog čovjeka.

Sad ću se svaki put sjetiti tebe kad vidim bjelicu, ali evo obećajem da ću ubuduće dati sve od sebe da je nekako preselim van i da svi budu sretni:)

pozz

serpentine
07.08.2010., 13:46
znači trebam izbjegavati zmije sa "cik-cak prugama" i crne riđovke, a ove druge su oke?

da :D

tehnički, i crna poljarica je crna ali nekak sumnjam da buš prilazila bliže da provjeriš o kojoj je riječ :cerek:

serpentine
07.08.2010., 13:49
Sad ću se svaki put sjetiti tebe kad vidim bjelicu, ali evo obećajem da ću ubuduće dati sve od sebe da je nekako preselim van i da svi budu sretni:)

pozz

zahvaljujem :D

ako ti je i bed primiti ju pa iznjeti lijepo metlu u ruke pa ju izguraš van ;)

može siktati, puhati i napadati ali to je jedino kaj može :D

kad se meni tak nekaj "ušeta" ja ju samo lijepo primem (kod glave i za zadnji dio tijela) i odnesem na polje :)

zna biti siktanja i batrganja ali to nisu pitoni od 10+kg da mala ja nebi mog ana kraj izać sa njom lol

a recimo bjelouške su toliko hrabre da se prave mrtve ako se prestraše :rofl:

alapača
07.08.2010., 13:49
da :D

tehnički, i crna poljarica je crna ali nekak sumnjam da buš prilazila bliže da provjeriš o kojoj je riječ :cerek:

oke, izbjegavat ću i poljaricu, za svaki slučaj :ne zna:
ove sam godine s djetetom pa mi je puno manje svejedno nego ikad, ali ipak mrzim kad ljudi ubijaju zmije samo zato što su eto zmije :mad:
:top: za temu

mikidragi
07.08.2010., 14:12
Nisam znao da se bjelouške prave mrtve. Znam da puste miris onaj kad ih se uzme u ruke. Mogu ja rukom uzeti zmiju ali do veličine 20 cm sve preko toga mi je nekako puno:horor:

A kako stojiš sa žabama? Često vidim i žabe, dosta su velike, veće od dlana smeđe boje. Iako imam dva potoka uz vikendicu, nisam ih nikad vidio uz potok, već na livadi ili većoj travi.

serpentine
07.08.2010., 19:18
evo, vidi kako se pravi mrtva :D
http://www.herpetologic.co.uk/images/sized/images/uploads/Grass-Snake-Natrix-natrix-playing-dead-800x599.jpg

http://www.krokodilzoo.hu/img/hun%20reptil/natrix%20natrix%20italy%20playdead.jpg

a onda, ako ti je puno, metlu u ruke ili susjeda za rukav pa nek ju iznese :D

a o žabama tj, vodozemcima i vodenjacima iskreno, nemam pojima :ne zna:

stefek20
08.08.2010., 10:14
Poštovanje.
Evo i kod mene u dvorištu mala zmijica...
Ovo je treci put da sam je našao .... naime pas mi se pocne igrati sa njom i to je svršena prića....
sad sam je i slikao da mi kažete koja je to...
http://img697.imageshack.us/img697/348/p8080445.th.jpg (http://img697.imageshack.us/i/p8080445.jpg/)

http://img691.imageshack.us/img691/4892/p8080442.th.jpg (http://img691.imageshack.us/i/p8080442.jpg/)

http://img294.imageshack.us/img294/6590/p8080443.th.jpg (http://img294.imageshack.us/i/p8080443.jpg/)

http://img834.imageshack.us/img834/5074/p8080444.th.jpg (http://img834.imageshack.us/i/p8080444.jpg/)

http://img203.imageshack.us/img203/4500/p8070018.th.jpg (http://img203.imageshack.us/i/p8070018.jpg/)
http://img713.imageshack.us/img713/7278/p8070015b.th.jpg (http://img713.imageshack.us/i/p8070015b.jpg/)

http://img517.imageshack.us/img517/9979/p8070016i.th.jpg (http://img517.imageshack.us/i/p8070016i.jpg/)

http://img228.imageshack.us/img228/4071/p8070017.th.jpg (http://img228.imageshack.us/i/p8070017.jpg/)

Göttspöđä
08.08.2010., 10:43
Slepić :), i nije zmija nego gušter bez nogu.

Brontosaur
08.08.2010., 11:10
Mene je mama učila da zmije koje su jednobojne obično nisu otrovnice, a one koje imaju točkice, šare ili nešto na glavi nalik rogu su opasne i otrovne. Je li to istina?

Göttspöđä
08.08.2010., 11:16
Mene je mama učila da zmije koje su jednobojne obično nisu otrovnice, a one koje imaju točkice, šare ili nešto na glavi nalik rogu su opasne i otrovne. Je li to istina?

Vrste tipa crvenkrpica (http://hr.wikipedia.org/wiki/Pjegava_crvenkrpica)

http://www.medri.uniri.hr/~dwolfl/zmije/crvenkrpica-2.jpg

sjebavaju teoriju.

mikidragi
08.08.2010., 12:10
Znam da male hoće bar probati uštipnuti, ali nisu se nikad pravile mrtve. Baš je zanimljiva slika. Car si heheheheh, malo mi je velika za moj ukus.

Jel ti možda imaš i u terariju koji primjerak?

stefek20
08.08.2010., 12:26
sve sto nema noge a gmize je za mene zmija... tak je i kobra guster al bez nogu :)

Brontosaur
08.08.2010., 12:37
Vrste tipa crvenkrpica (http://hr.wikipedia.org/wiki/Pjegava_crvenkrpica)

http://www.medri.uniri.hr/~dwolfl/zmije/crvenkrpica-2.jpg

sjebavaju teoriju.

Nije otrovna? :confused:

serpentine
08.08.2010., 14:19
carica :D :p

imam nekoliko ali iz uzgoja, ne naše zmije ;)

tj, od naših imam samo kravosasa ali on je spašen iz ralja mačke (nema oko, rep i imao je veliku porezotinu na "vratu") pa više nije za puštanje u prirodu

Nex
08.08.2010., 14:26
tj, od naših imam samo kravosasa ali on je spašen iz ralja mačke (nema oko, rep i imao je veliku porezotinu na "vratu") pa više nije za puštanje u prirodu

Koliko je bio velik taj kravosas kad ga je dohvatila macka? Ako je bio odrasli primjerak to je morala biti prilicno nabrijana macka. :misli:

mikidragi
08.08.2010., 14:56
Carice ostade ja bez teksta, još kad sam ponovno vidio sliku, pa zamislio njezno biće kako se igr asa bjelouškom koje je mene strah...:mig:

Negdje sam vidio neke male vrste udava koji ne narstu puno, nekih 20 cm ili tako nešto. To mi se čini zanimljivom opcijom za imati u terariju.

Ajd da te još malo gnjavim, pa mi reci koje sve vrste imaš pa ću sam pogledati na netu o njima.

serpentine
08.08.2010., 18:32
Koliko je bio velik taj kravosas kad ga je dohvatila macka? Ako je bio odrasli primjerak to je morala biti prilicno nabrijana macka. :misli:

beba kravosas.
bilo to još pred 4 god

serpentine
08.08.2010., 18:39
Ajd da te još malo gnjavim, pa mi reci koje sve vrste imaš pa ću sam pogledati na netu o njima.

pih, da me se gnjavi nebi zalazila ovdje ^^

ako te baš zanimaju zmije kao ljubimci (od ovih koje ja imam), savjetovala bi ti uzet ovo:
(to je moj Albert na slikama)
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=640:afrika-kuna-zmija&catid=56:gmazovi&Itemid=176

mali žniranci^^ mužjaci tek 80-ak cm :)

a nadalje imam Moreliu spilotu cheney, M.s. variegatu, kukuruznu albino i Bou constrictor imperator :)

al mislim da bi ovo trebali preselit nekam jer ćemo pobrat kartone :D

serpentine
08.08.2010., 18:41
nego, zašto je moja tema spojena sa postoječom?

sad su sve one slike za determinaciju zmija spale na xy stranicu i nitko ih neće vdijet nego će i dalje otvarat teme "a koja je ovo, a koja je ono?" umjesto da smao kliknu i vide sami...

mikidragi
08.08.2010., 20:42
Super ti je albert i sve druge, ali to mi je nekako veliko, čak i albert. :mig:

Jel imaš koju da naraste do 20 ili 30 cm, to mi je nekako milije. Takve sam držao u ruci i straha nemam, ali sve iznad toga :trk:

Nietreink
08.08.2010., 21:13
Ja zivim cijeli zivot u podrucju punom zmija, obozavam ih, nedavno sam vidio dvije mozda 1 m duge kako preko ceste idu, zaljubljeni par :cerek: i tako me razveselilo to vidjeti, zmije su zbilja divna bica. Ako vam treba mungosa (fake), ja imam macke koje jedu zmije.....dalmoske prave, vec neko 15to koljeno, samo su se vec utovile konzervama pa im ne bi skodilo izgladnjivanja da budu pouzdane :lol:

serpentine
08.08.2010., 21:24
Super ti je albert i sve druge, ali to mi je nekako veliko, čak i albert. :mig:

Jel imaš koju da naraste do 20 ili 30 cm, to mi je nekako milije. Takve sam držao u ruci i straha nemam, ali sve iznad toga :trk:

tak malih imaš samo onih slijepih kaj izgledaju ko gujavice lol
osim ak ima neka s kojom nisam upoznata :misli:

ma, kad bi vidio uživo mog Alberta ili recimo kraljevskog pitona (nisu puno veći ali su deblji. slatke buhtlice koje kad se boje onda se sklupčaju u lopticu :cerek:) onda bi vidio kako to nije no veliko ni opasno :D

od te 2 vrste nisam nikad doživjela da i zapušu na mene a kamo li gricnu :cerek:

serpentine
08.08.2010., 21:32
Nije otrovna? :confused:

ja sam otrovnija od nje:D

to ne vrijedi ni za naše zmije a ni za ostatak svijeta.

primjer:

crna mamba (svima poznato koliko je otrovna)
http://farm2.static.flickr.com/1121/723579677_2e78c2cc44_o.jpg

kukuruzna zmija, jedna od najčešćih u teraristici, potpuno bezopasna:
https://mariner-horseshoe-crab-research.wikispaces.com/file/view/Corn_snake_pix_%231.jpg/75720609/Corn_snake_pix_%231.jpg

Göttspöđä
09.08.2010., 21:17
nego, zašto je moja tema spojena sa postoječom?

sad su sve one slike za determinaciju zmija spale na xy stranicu i nitko ih neće vdijet nego će i dalje otvarat teme "a koja je ovo, a koja je ono?" umjesto da smao kliknu i vide sami...

Gle, ili to ili sam mogla zaključati jednu od njih dvije. Počelo se u dvije teme raspravljati o istim stvarima, a to na razini (ni)jednog podforuma nema smisla.

serpentine
09.08.2010., 21:27
daj onda bar stavi moje slike u prvobitan post ove teme tj nadopuni one linkove jer i tak ne rade

opi
16.08.2010., 21:10
daklem, u Hrvatskoj postoje samo TRI otrovne, tj. opasne vrste zmija.

ostale, koliko god bile dugačke i velike, su bezopasne.

mislim da je jako važno spomenuti kako su otrovnice u prosjeku punu kraće od neotrovnih. praktički svaka zmija duža od 70cm je neotrovna

ovo sam našo na netu pa nek me netko ispravi ako ima točnije podatke o duljini naših otrovnica:

Riđovka do 65cm, iznimno do 90cm
poskok do 65m, iznimno 100cm
žutokrug mužjak jedva 40cm, ženka 50cm

Herp
16.08.2010., 21:14
Nije stvar toliko u duljini koliko u tome da otrovnice djeluju "zdepasto", a neotrovne zmije "elegantno".

opi
16.08.2010., 21:32
dal otrovnice gomilaju više masti pa su deblje i kraće?

serpentine
18.08.2010., 08:51
mislim da je jako važno spomenuti kako su otrovnice u prosjeku punu kraće od neotrovnih. praktički svaka zmija duža od 70cm je neotrovna

ako govorimo o našima, da.
ago govorimo u globalu - ne

kraljevska kobra ide i do 5.5m

Hannan Ball
28.08.2010., 09:15
kraljevska kobra ide i do 5.5m

Uhhh.... toj i ne treba otrov - umreš od straha čim je vidiš :mig:

Nego - prije nekog vremena sam rješavao u nekom enimgmatskom časopisu test znanja u kom su ustvrdili da se pas nakon ugriza poskoka vrlo brzo oporavi, dok na mačku otrov poskoka uopće ne djeluje ?!?

Jel to istina (ili novinarsko bulažnjenje, ili tiskarska pogreška) ?

decec
29.08.2010., 13:27
To sam i ja čuo, a sjetio se odmah ovog dvoboja:
http://dnevnik.hr/vijesti/zanimljivosti/video-macka-protiv-zmije.html

Leoric
07.09.2010., 23:03
pozz svima...
pronasao sam relativno malu zmijicu...pretpostavljam da je mlada...
podrucje pronalaska je Međimurje...malo tesko za objasniti tocno odakle je...
al da objasnim pretpostavku tocno odakle je...
kod ujaka u vocnjaku se odvozi zemlja zbog izgradnje temelja za vikendicu...
tako da bi njeno staniste stavio u vinogradski dio Međimurja.

pretpostavljam da je pustim negdje u polju da nema sanse prezivjeti...
tako da cu je pokusat zbrinut :)

uglavnom...evo slikice...zivotinjica je duzine od nekih 20ak centimetara...
i zanima me o kakvoj se vrsti radi da se mogu pobrinuti o prehrani i terariju...

http://img259.imageshack.us/i/zivotinjica.jpg/

bit cu zahvalan na savjetima :)

Herp
07.09.2010., 23:09
To ti je gušter sljepić :mig:

Najbolje ćeš ga zbrinuti ako imaš vrt s malo grmlja i panjeva ili nečeg sličnog, ili pak u šumi, također ispod starih panjeva, ispod nakupina lišća i slično.
Mislim da se u terariju ne bi dobro snašao. :D

Leoric
07.09.2010., 23:37
aha...lol
a jbg...nisam bas najbolje upoznat s gmazovima :D
znaci gustercic :D
i najbolje ga opicit u sumu :D
iako kolko vidim sad da bi mogao pomoc kod unistenja nemani u vrtu :D

nista...sutra cu ga odvest do obliznje sume...iako je zgodan :D

hvala za extremno brz info :)

Herp
07.09.2010., 23:43
Pa, možeš si ga i ostaviti u vrtu ako ga imaš, i tamo oni često žive, niš im ne fali, a bit će ti koristan. :zubo:

Fuerteventura
08.09.2010., 03:21
Meni su zmije bas grozne.

Evo link za sve ljubitelje zmija:

http://www.youtube.com/watch?v=-4RmkdAoQB0

:rofl::lol:

anako
08.09.2010., 04:44
Ja se te gamadi, pardon gmazadi nenormalno plašim, ophidiofobična sam :zubo:

Uglavnom, meni moja majka tvrdi da ja imam instinktivan strah od zmija jer je skužila da bih kao beba počela vrištati i plakati čim bih ugledala zmiju, pa makar bilo na tv-u. kad sam to ispričala ekipi, popljuvali su me i rekli da ljudi nemaju instinktivne strahove od životinja i da je to bulšit. Nakon toga sam pročitala nekakvo franc. istraživanje koje veli da ljudi mogu imati instinktivan strah od zmija i buba. kao testirali su 100 beba od pola godine do godine dana i pokazivali im slike ajvana (među slikama je bilo svačega, zmija, buba, paukova, krava, klokana, slonova...) i 20 beba je počelo plakat vidjevši ili zmiju ili bubu ili pauka. Jel' netko zna nešto o tom istraživanju? Da li je takvo nešto uopće moguće?

Drugo pitanje, koje su zmije one koje se u narodu zovu crnostrig i plavostrig? Riđovke? Da li je razlika samo mužjaci i ženke, ili?

Treće, once upon a time srela sam zelenu serpenticu (zelena kao trava u proljeće) dužine nekih 30ak cm, vrlo elegantnu (čitaj: anoreksično tanku), na divljoj plaži kraj Dubrovnika. Kako bi se ona mogla zvati?

Četvrto, čuh ovo ljeto da ako vidiš zmiju kako pliva u vodi možeš znati da je otrovnica ako glavu i trećinu tijela drži iznad vode. Jel' ima tu ikakve istine ili je to proser osobe koja mi je to ispričala?

Čini mi se da sam davno na ovoj temi pročitala da kod nas žive 3 vrste otrovnica. Kad je brat pisao maturalnu radnju (bolje rečeno kad sam mu ja pisala maturalnu radnju) o zmijama otrovnicama naletila sam na podatak da ih je 4. Četvrta bi bila talijanska ljutica. Obitava li ona tu?
Također crnokrpica. Pročitah da je i ona otrovna, al da je taj otrov beznačajan, te pročitah da među ostalim živi na Mljetu. :confused: Meni su lokalci s Mljeta pričali da tamo nema zmija zbog mungosa koji im i dan danas rade sranja. Jel ta osoba koja je napisala da gđa fallax fallax živi na Mljetu pogriješila, ili?

Eto, puno pitanja, nadam se nekakvom odgovoru. Hvala :)

Herp
09.09.2010., 00:21
1) Nije mi poznato to istraživanje, raspitat ću se još.

2) Čula sam razna narodna imena iz raznih krajeva lijepe naše, ali ovo prvi put čujem. :D Zvuči zanimljivo. Spomenut ću te nazive jednom kolegi koji ih je jedno vrijeme strastveno proučavao.

3) Platyceps najadum, šilac. :)

4) Pa, otrovnice su generalno kraće od neotrovnica, no moram priznati da ih nikad nisam promatrala kako plivaju s ciljem određivanja koliki dio tijela im je u vodi. :zubo:

5) 3 vrste su, ono za talijansku ljuticu je u svakom slučaju bila lažna uzbuna (čak sam i sama svojedobno uzrokovala jednu takvu. :brukica:)

5) Crnokrpica, kao i zmajur, spadaju u poluotrovnice. Njihov otrov može uzrokovati kratkotrajnu glavobolju, mučninu i oticanje, ništa opasno.

6) Na Mljetu zmija ima. Ima dosta zmajura, a i crnokrpica, to znam za sigurno.

Nema na čemu. :D

Göttspöđä
17.09.2010., 22:21
Herpe, kako razlikovati spol kod Colubridae bez penetriranja raznim objektima u jupicu? Zanima me konkretno moja Elaphe tj. Pantherophis. Je li uopće moguće pouzdano u starosti ispod 2 mjeseca (ima 36 cm :cerek:)?

MonCamarade
24.10.2010., 13:03
Jest da je postotak da zmija ugrize čovjeka jako mali. Posebno ako uzme u obzir ljude koji život provode u zatvorenom...
A što je s onima koji su po cijeli dan u prirodu, na polju?

Dakle, kad ja berem biljke po kršu mediterana (zmija sam se nagledala jako mnogo) , kako da se zaštitim?
Preporučite mi molim vas rukavice, čizme i ostalu opremu, te kako reagirati u slučaju nesreće...

Zatim, kad vidim zmiju na putu ispred mene, i ona pobjegne, jeli ima smisla to što se ja okrenem i odem drugim putem (ili to nije potrebno?)

Herp
24.10.2010., 13:46
Pa, ovisi gdje si na kršu mediterana, ako imaš sreće da si na nekom otoku, valja znati da na velikom broju naših otoka zmija otrovnica nema. :)

Zmije su aktivne između ožujka i listopada uglavnom, no u toplijim krajevima se mogu pokrenuti i nešto ranije.
Ako puno boraviš u prirodi i želiš se dobro zaštititi, trebaš nositi visoku obuću, najbolje kožnu, npr. neke visoke gojzerice ili vojničke čizme, i duge hlače su preporučljive.
Ruke možeš zaštiti rukavicama, inače se ljudi koji se profesionalno bave zmijama služe ovako nečim (http://tongs.com/images/products/detail/Glove3180_Hercules_Trans.gif). Takve slične u ZG u dućanu u Maksimirskoj dođu oko 300 kn, sad, ne znam jel ti se baš isplati. :ne zna:

Nije potrebno da ideš drugim putem ako ti se zmija sklonila. :)

Göttspöđä
24.10.2010., 13:48
Herpe, statistički, na kojoj visini nogu zmije najčešće grizu? Npr., koliko često grizu iznad koljena?

Herp
24.10.2010., 13:54
http://www.flatrock.org.nz/topics/animals/assets/snake_school.jpg

(Ne znam. :ne zna:)

Göttspöđä
24.10.2010., 14:05

Pitam jer me zanima jesu dovoljne čizme do 2/3 lista. Doduše, mogu baš ja biti onaj 1 : 100000000 koji dobije dozu :D. Šteta što ne postoji neka evidencija na tu temu.

MonCamarade
24.10.2010., 16:19
baš poskoka ima na području na kojem berem. ok, hvala herp, bumo uložili, valjda će se isplatiti

Marica Carica
24.10.2010., 16:37
Dakle, kad ja berem biljke po kršu mediterana (zmija sam se nagledala jako mnogo) , kako da se zaštitim?
Preporučite mi molim vas rukavice, čizme i ostalu opremu, te kako reagirati u slučaju nesreće...

uputno je imati sa sobom napunjen mobitel na pretplatu ili sa dovoljno minuta ako je pre-paid

nasusna potreba istog se ukazala mojoj mami koja skuplja ljekovito bilje.
pa kad se pentrala po nekoj vrleti se poskliznula i uganula nogu
(dobro da je samo to, moglo je i gore)
naravno da nije imala mobitel sa sobom
i naravno da je morala takva ranjava sama i bez icije pomoci pjesice nazad :rolleyes:

za zmije: imas prilike nazvati 112, reci gdje si, te kada i sto te ugrizlo, dogovorit se gdje da te pokupi hitna :D

Tactum
24.10.2010., 22:13
Herpe, statistički, na kojoj visini nogu zmije najčešće grizu? Npr., koliko često grizu iznad koljena?

Kod poskoka u kolovozu ta statistika ne bi bila pouzdana jer se pentraju po stablima. Vidio sam jednom jednog i na 3 m visine. I tada su najopasniji, jer prolaskom kroz grmlje cesto se hvataju grane i zna se desiti da se s granom uhvati i njega.

Prema mom iskustvu, obicno se penju na grane koje su horizontalno polozene i u velikoj vecini slucajeva su bile suhe. Vidao sam ih i na zelenim granama, ali nisu imale puno lisca sto je i razumljivo jer se pentraju zbog sunca.

Dakle izbjegavati horizontalno polozene grane, a pogotovo one koje imaju cudnovata zadebljanja, jer im je kamuflaza savrsena.

Najopasniji slucaj je bio mom prijatelju iz djetinstva kojem je pao na rame i srecom odmah skliznuo na pod. Kazu upuceni da bi ugriz u vratne arterije ili u blizini njih mogao vrlo lako biti koban.

prevarena_ri
27.10.2010., 10:38
pozz! slučajno nabasala na ovu temu pa sam se malo zamislila :) živim na viškovu (iznad rijeke), u šumi :) znam da mi susjedi stalno govore kako viđaju zmije (ja je srećom nisam nikada tu vidjela). imam malu bebu koja će dogodine haračiti tu po vrtu. i sada me strah ako neka zmija dogmiže u vrt... znam da tu kod nas ima svih mogućih zmija.... moje pitanje je da li postoji neki način da smanjim zmiji mogućnost ulaska u dvorište? da li postoji nešto što ih odbija?

morbidangel
27.10.2010., 15:32
Kod poskoka u kolovozu ta statistika ne bi bila pouzdana jer se pentraju po stablima. Vidio sam jednom jednog i na 3 m visine. I tada su najopasniji, jer prolaskom kroz grmlje cesto se hvataju grane i zna se desiti da se s granom uhvati i njega.

Prema mom iskustvu, obicno se penju na grane koje su horizontalno polozene i u velikoj vecini slucajeva su bile suhe. Vidao sam ih i na zelenim granama, ali nisu imale puno lisca sto je i razumljivo jer se pentraju zbog sunca.

Dakle izbjegavati horizontalno polozene grane, a pogotovo one koje imaju cudnovata zadebljanja, jer im je kamuflaza savrsena.

Najopasniji slucaj je bio mom prijatelju iz djetinstva kojem je pao na rame i srecom odmah skliznuo na pod. Kazu upuceni da bi ugriz u vratne arterije ili u blizini njih mogao vrlo lako biti koban.
:confused:
Nikad nisam čuo da se poskoci mogu penjati:confused:

To si vidio, ili čuo? Obično su penjačice elegantne i mišićave, kao bjelica i kravosas. Nikad ne bih rekao da se nekakva nezgrapna zmija poput poskoka može penjati. Herp?

Khufu
27.10.2010., 16:14

To si vidio, ili čuo? Obično su penjačice elegantne i mišićave, kao bjelica i kravosas. Nikad ne bih rekao da se nekakva nezgrapna zmija poput poskoka može penjati. Herp?

Mogu, mogu. Česti su slučajevi da se penju baš na visinu glave čovjeka.

Preklani sam pilio nekakvo stablo motornom pilom i prislonim pilu na deblo kad ono par centimetara dalje, nešto se miče. Bio je poskok. Sva sreća da se približavao kraj ljeta i bilo je predvečer na malo većoj nadmorskoj visini pa je bio prilično nepokretan pošto je temperatura bila već dosta niska.

Herp
27.10.2010., 16:21

O da, vole se penjati po suhozidima, po grmlju, po nižim granama drveća (tak, taman do nekih 2-3 m), jako vole i ona drvena vrata u suhozidima, taman na mjestu gdje ih moraš primiti da ih odgurneš :D

Čak mislim da su po tom i dobili ime, ako bi se gdjegod odlučili spustiti s dotičnih grana pravo na nedužnog prolaznika, pa su isti mislili da su zapravo "poskočili" na njih. :D

Tactum
27.10.2010., 17:17
O da, vole se penjati po suhozidima, po grmlju, po nižim granama drveća (tak, taman do nekih 2-3 m), jako vole i ona drvena vrata u suhozidima, taman na mjestu gdje ih moraš primiti da ih odgurneš :D

Čak mislim da su po tom i dobili ime, ako bi se gdjegod odlučili spustiti s dotičnih grana pravo na nedužnog prolaznika, pa su isti mislili da su zapravo "poskočili" na njih. :D

Koliko znam poskoci su dobili ime jer prilikom napada se sklupcaju u oprugu i napadaju izbacivanjem. Kako su relativno kratke zmije, njihovo izbacivanje je dovoljno snazno da zahvati cijelo tijelo i zna se desiti (i to sam vidio) da se cijela zmija u tom trzaju pomjeri nekoliko centimetara. Kod duzih zmija taj manevar obicno zahvaca dio tijela i nije dovoljno mocan da pomjeri i rep, dok kod poskoka i rep zna "poletjeti".

Naravno, u narodu su price uvijek uvecane na kvadrat kvadrata pa je narod izmislio zmije koje mogu skakati i po metar u vis. Zapravo se radi o "skoku" od nekoliko cm koji u velikim strasnim ocima dobije vece dimenzije, a onda i ime koje prati strasnu reputaciju.

@morbidangel

Ja vidio, jedno par stotina puta. Odrastao sam s njima i otkad nema stoke ni prirodnih neprijatelja jako su se razmnozili.
Proslo ljeto sam u setnji kroz sumu od cca 2 sata vidio 3 prekrasna debela primjerka duzine oko 50 cm. Mene oni fasciniraju ljepotom sara, posebno oni crno sivi.

Razlog zasto su penjacice elegantne je zato jer love po granama. Poskok ne lovi plijen, nego sunce koje se krajem ljeta sve vise naginje, pa penjuci se na vise polozaje bolje hvata zrake nego da je na tlu. Obicno i kad ga nades na grani spava i nema bas neke manevarske sposobnosti, nego mu je bjeg bacanje sa grane sto penjacice jako rijetko rade.

Jedino krivo rekoh da se pentraju po stablima, ali to je vise figurativno bilo. Nize granje, najviseg vidjeh na oko 3 m, a najvise ih vidjeh na oko 1,5 m visine.

Slika (http://i41.tinypic.com/16c7ucz.jpg)

Inace ima jos mitova u narodu, jedni tvrde da se penju samo zenke koje prilikom kocenja (jel se zmije kote:confused:) ispustaju mladunce na tlo da ih ne ugrizu, a navodno su mladunci otrovniji od odraslih i ubili bi zenku da nije na tlu.

Naravno, to je mit, mladi jesu otrovni, ne znam da li toliko, ali ipak mislim da bi priroda osmislila bolji nacin zastite majke od bacanja mladunaca sa visine. :zubo:

Gavran>
19.03.2011., 15:02
Par pitanja za poznavatelje "zmijskog svijeta".

U opisu posla mi je često pretraživanje riječnih korita, nebrojeno puta u ljetnim mjesecima sam se susretao sa raznim zmijama, većinom bjelouške, koje je vrlo lako i prepoznati, u zadnje dvije godine imao sam nekih desetak susreta sa zmijama koje su izgledom podsjećale na riđovke-vijugava crna šara preko cijelog tijela sive boje, dosta izražena trokutasta glava, dužina cca 50-60 cm. E sad, susreti su bili različiti, u par navrata bile su na dnu, na dubini cca 1,5m, u par navrata prolazile roneći, isto tako i plivajući, dva puta su bile u granju potopljenih stabala-dubina 1 metar-pola metra, i naravno, nekoliko puta su se sunčale na suhim stablima nekih pola metra iznad vode, kako mi je posao pozorno motriti sve oko sebe u vodi, još niti jednom nismo doživjeli sraz, nekoliko puta smo bili udaljeni i do pola metra, uglavnom više od te daljine, njihove reakcije nisu bile nagli bijeg, naravno, kada bi ih primjetio ja sam ih zaobilazio, osim u jednom slučaju kada sam baš morao pomno pretražiti prostor na kojem je zmija ležala (na dnu) tada sam perajom "zamahnuo" kako bi osjetila strujanje vode, na što je ona odvijugala dalje.
Susreti sa tom vrstom zmija su se dogodili na tri rijeke; Kupa-od Karlovca prema Sisku, Mrežnica-od Duga Rese prema Ogulinu i Korana-od Karlovca prema Plitvicama.
Pitanja su sljedeća;

Može li se u ovim slučajevima raditi o otrovnicama, odnosno o riđovci ?
Može li zmija otrovnica ugristi pod vodom ?

Hannan Ball
19.03.2011., 19:33
....
u zadnje dvije godine imao sam nekih desetak susreta sa zmijama koje su izgledom podsjećale na riđovke-vijugava crna šara preko cijelog tijela sive boje, dosta izražena trokutasta glava, dužina cca 50-60 cm.
...
Može li se u ovim slučajevima raditi o otrovnicama, odnosno o riđovci ?
Može li zmija otrovnica ugristi pod vodom ?

Riđovke se ne libe ulaziti u vodu i ne vidim razloga zašto ne bi mogle i zagristi pod vodom.

Ipak, najčešća zmija koja živi u vodi kod nas bi bila ova:
http://www.zh.zadweb.biz.hr/pojedinacne/Ribarica.htm
Ako je to ta onda nema brige

Gavran>
19.03.2011., 20:00
Riđovke se ne libe ulaziti u vodu i ne vidim razloga zašto ne bi mogle i zagristi pod vodom.

Ipak, najčešća zmija koja živi u vodi kod nas bi bila ova:
http://www.zh.zadweb.biz.hr/pojedinacne/Ribarica.htm
Ako je to ta onda nema brige

Sa ribaricama sam imao dosta susreta, razlikuju se podosta od ovih koje sam opisao, bježe čim me primjete, imaju duži i tanji rep, i nemaju cik cak crnu šaru, s tim da u prvom opisu nisam napomenuo da je boja ovih zmija svijetlo siva, skoro pa srebrna (pod vodom -zrake sunca-lom svijetla).

I još da preformuliram pitanje, upoznat sam s time da riđovke ulaze u vodu, interesira me da li budu i pod vodom, i to barem 5 minuta ako ne i duže, toliko sam čekao (onu koja mi je smetala) da se makne, pa kad nije onda sam zamahnuo perajom. Inače, ne bojim se zmija, ne volim ih, ali ih niti ne ugrožavam, zaobiđem i to je to, no interesira me da li me može ugristi i je li otrovna, na žalost, slike nemam, a po prirodi posla postoji velika šansa da jednom prilikom i dođe do našeg sraza zbog moje ajmo reći nepažnje ili propusta.

I još jedno pitanje, koliko vremena imam u slučaju ugriza (puna doza-najgora solucija) za spriječavanje težih posljedica, (ako se radi o riđovci).

Napominjem, ja sam što se zmija tiče laik, i možda će se nekome ova pitanja činiti smiješnima, no nerijetko budem sam u vodi i podosta daleko od kakvih medicinskih ustanova.

Hannan Ball
19.03.2011., 21:17
...
koliko vremena imam u slučaju ugriza (puna doza-najgora solucija) za spriječavanje težih posljedica, (ako se radi o riđovci).

Hmmm... nisam neki veliki stručnjak tako da će me možda netko stručniji ispraviti.

Riđovke (usprkos svom imenu) mogu biti svjetle - sive boje.
Ne znam koliko dugo mogu provesti pod vodom.

Što se tiče ugriza - mislim da se zdrava odrasla osoba ne mora bojati da će umrijeti tako lako od ugriza riđovke.
Ukoliko je došlo do ispuštanja otrova - mjesto ugriza će nakon 10-15 minuta početi crvenjeti, oticati i peći, no i bez medicinske pomoći oteklina i crvenilo na mjestu ugriza splasnuti nakon 7-10 dana.
Dakle posljedice ugriza u ruku ili nogu ili sl. će biti neugodne (kao da te bocnulo par pčela ili stršljana) no ništa ozbiljnije.
Situaciju jedino može biti krajnje ozbiljnija ako je ugriz pogodio baš u neku veliku žilu npr. vratnu arteriju. E sad koliko u tom slučaju imaš vremena - teško je reći, no čak i tad mislim da zdrav čovjek neće baš tako umrijeti za 10 minuta nego će izdržati nekoliko sati.

Ako si zbog posla izložen opasnosti da te ugrize neka otrovnica (i za slučaj da to bude baš u vrat/glavu) bilo bi dobro imati uz sebe mobitel (ima za kupiti onih vodonepropusnih torbica za mobitel s kojima možeš i zaroniti do par metara dubine).

Gavran>
19.03.2011., 21:40
Hmmm... nisam neki veliki stručnjak tako da će me možda netko stručniji ispraviti.

Riđovke (usprkos svom imenu) mogu biti svjetle - sive boje.
Ne znam koliko dugo mogu provesti pod vodom.

Što se tiče ugriza - mislim da se zdrava odrasla osoba ne mora bojati da će umrijeti tako lako od ugriza riđovke.
Ukoliko je došlo do ispuštanja otrova - mjesto ugriza će nakon 10-15 minuta početi crvenjeti, oticati i peći, no i bez medicinske pomoći oteklina i crvenilo na mjestu ugriza splasnuti nakon 7-10 dana.
Dakle posljedice ugriza u ruku ili nogu ili sl. će biti neugodne (kao da te bocnulo par pčela ili stršljana) no ništa ozbiljnije.
Situaciju jedino može biti krajnje ozbiljnija ako je ugriz pogodio baš u neku veliku žilu npr. vratnu arteriju. E sad koliko u tom slučaju imaš vremena - teško je reći, no čak i tad mislim da zdrav čovjek neće baš tako umrijeti za 10 minuta nego će izdržati nekoliko sati.

Ako si zbog posla izložen opasnosti da te ugrize neka otrovnica (i za slučaj da to bude baš u vrat/glavu) bilo bi dobro imati uz sebe mobitel (ima za kupiti onih vodonepropusnih torbica za mobitel s kojima možeš i zaroniti do par metara dubine).

Da, stvar je u tome da prilikom ronjenja glava je prva na "udaru", jednom je susret bio na nekih pola metra, problem nisu one koje su na dnu, već one koje budu u granju srušenog stabla u vodi, teško ih je uočiti, isto tako, ljeti ronim bez odijela koje je inače 7 mm debljine, i bude svojevrsna zaštita od mogučih ugriza, no ako se radi o riđovkama, mislim da ću od sada na glavi nositi neoprensku "kapuljaću", makar da zaštitim glavu i vrat koji su ionako najizloženiji, zlu ne trebalo.

AnteNaš
30.03.2011., 21:07
Da, stvar je u tome da prilikom ronjenja glava je prva na "udaru", jednom je susret bio na nekih pola metra, problem nisu one koje su na dnu, već one koje budu u granju srušenog stabla u vodi, teško ih je uočiti, isto tako, ljeti ronim bez odijela koje je inače 7 mm debljine, i bude svojevrsna zaštita od mogučih ugriza, no ako se radi o riđovkama, mislim da ću od sada na glavi nositi neoprensku "kapuljaću", makar da zaštitim glavu i vrat koji su ionako najizloženiji, zlu ne trebalo.

Ma jok, bliskog susreta s riđovkom nemoj se bojati u vodi.
A i pitam se što će ti ronilačko odijelo u rijeci.

Zlu ne trebalo, treba obuti obuću koja pkriva gležanj, a kod branja jagoda i slićno zmije pobjegnu i prije nego dođeš na njihov teritorij.

Ad absurdum
31.03.2011., 17:16
Trebam pomoc.
Koja je ovo zmija?

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/188554_1879267216937_1098972682_32250832_5220539_n .jpg

Göttspöđä
31.03.2011., 21:28
Di je poslikano? To puno pomaže :D

Ad absurdum
31.03.2011., 21:56
Di je poslikano? To puno pomaže :D

Srednja Dalmacija, na otoku.

Marica Carica
31.03.2011., 23:42
Nisam neki strucnjak, al meni lici prije na nekog gustera... :ne zna::ne zna:

AnteNaš
01.04.2011., 07:36
Glava i rep su kao u guštera, ali su šare zbunjujuće.
Oblik tijela uopće nije zmijski. Da to nije nešto gumeno?

Göttspöđä
01.04.2011., 10:31
Srednja Dalmacija, na otoku.

Propitah malo, kažu baby blavor.

Ad absurdum
01.04.2011., 10:35
Propitah malo, kažu baby blavor.

Hvala puno. :)

violet_alice
19.04.2011., 16:51
imam jedno pitanje...što napraviti kad vidimo da netko ubija zmiju (koja očigledno nije nikome bila prijetnja)?
evo konkretan primjer : šetam sa psom po livadi koja ima i neku staru kamenu ogradu ( 30tak metara već kreću zgrade) ...i neki frajeri ispred mene zapaze zmiju,skinu ju sa te ograde i počnu ju "klati"-probijati štapom i gaziti glavu,derući se kako su zmije fuj,zle,otrovne itd.Počela sam se derati da ne ubijaju životinju bezveze,jer čisto sumnjam da je ikoga napala,vjerovatno je samo uživala u suncu (poznavajući svoje mjesto,tu baš i nema opasnih beštija).Bila sam u pravu,sad guglam,ubili su crvenkrpicu.Naravno dobila sam i divnu verbalnu porciju kako sam zadnja glupača i prijetnje od tih frajera.a baš mi je žao te zmijice :(
Što sam trebala učiniti? :o

čaša_vode
19.04.2011., 20:49
Meni se frendica pohvalila kako su danas na praksi ubili sljepića. :rolleyes:
Jel tak da ta zmija nije štetna?
Nastavnica se za to vrijeme smijala skupa s još nekom balavurdijom. :facepalm:
EDIT: oh tek sad vidim na wiki da to ni nije zmije već zaštićen gušter. aaaa

@ violet - e upravo to. Kako čobanima objasniti da ne ubijaju sve na što nalete? :mad:

MonCamarade
20.04.2011., 08:53
Pa, ovisi gdje si na kršu mediterana, ako imaš sreće da si na nekom otoku, valja znati da na velikom broju naših otoka zmija otrovnica nema. :)

Zmije su aktivne između ožujka i listopada uglavnom, no u toplijim krajevima se mogu pokrenuti i nešto ranije.
Ako puno boraviš u prirodi i želiš se dobro zaštititi, trebaš nositi visoku obuću, najbolje kožnu, npr. neke visoke gojzerice ili vojničke čizme, i duge hlače su preporučljive.
Ruke možeš zaštiti rukavicama, inače se ljudi koji se profesionalno bave zmijama služe ovako nečim (http://tongs.com/images/products/detail/Glove3180_Hercules_Trans.gif). Takve slične u ZG u dućanu u Maksimirskoj dođu oko 300 kn, sad, ne znam jel ti se baš isplati. :ne zna:

Nije potrebno da ideš drugim putem ako ti se zmija sklonila. :)

Hej, ajde mi napiši točnu adresu ili naziv dućana u kojemu mogu kupiti te rukavice. Hvala

Herp
20.04.2011., 22:16
imam jedno pitanje...što napraviti kad vidimo da netko ubija zmiju (koja očigledno nije nikome bila prijetnja)?
evo konkretan primjer : šetam sa psom po livadi koja ima i neku staru kamenu ogradu ( 30tak metara već kreću zgrade) ...i neki frajeri ispred mene zapaze zmiju,skinu ju sa te ograde i počnu ju "klati"-probijati štapom i gaziti glavu,derući se kako su zmije fuj,zle,otrovne itd.Počela sam se derati da ne ubijaju životinju bezveze,jer čisto sumnjam da je ikoga napala,vjerovatno je samo uživala u suncu (poznavajući svoje mjesto,tu baš i nema opasnih beštija).Bila sam u pravu,sad guglam,ubili su crvenkrpicu.Naravno dobila sam i divnu verbalnu porciju kako sam zadnja glupača i prijetnje od tih frajera.a baš mi je žao te zmijice :(
Što sam trebala učiniti? :o

Kad pročitam ovako nešto, redovito mi pozli.
Učinila si više no što bi većina ljudi, više nisi mogla.
Od 12 inspektora u RH, teško da bi netko naišao baš u tom trenutku, a rija se baš i ne trga na poziv "Upomoć! Ubijaju zmiju!", iako je isto tako riječ o kršenju zakona.

@Mon Camarade:
A.M.I. Commerce Lovrekovic (Maksimirska 100):
pon-pet od 08:00 do 16:00 :)

serpentine
21.04.2011., 19:43
mene u biti više fascinira zašto se ne trgnu na takve pozive.

nisu to male svotice i fino bi popunili proračun :kava:

Herp
21.04.2011., 22:28
Ima neka pizdarija s neusklađenosti Zakona o zaštiti prirode s Kaznenim zakonom, ak se ne varam, zbog koje rija u biti ne može postupati. :misli:

čaša_vode
22.04.2011., 09:19
Ima neka pizdarija s neusklađenosti Zakona o zaštiti prirode s Kaznenim zakonom, ak se ne varam, zbog koje rija u biti ne može postupati. :misli:

Čovječe, zakon nam je manjkav i kada je riječ o ubojstvu čovjeka. Na životinje se u našim područjima još uvijek gleda na način 'ah, životinja je, nema nikakvu vrijednost'. Dok je u National Geographicu bio neki članak o tome kako nas svako uništavanje prirode, znači vrsta i resursa, košta i previše jer sve ono što priroda 'učini' besplatno za nas mi ne možemo nadomjestiti osim preskupom tehnologijom.

violet_alice
22.04.2011., 11:28

ma super :mad:
još sam si razmišljala da pozovem murju,ako ništa drugo da možda frajeri puste zmiju na miru,a mogu si mislit kakav odgovor bi dobila od službenika :D mislim da bi dobila jedno glasno umiranje od smjeha preko slušalice u trajanju od najmanje 2 min.

a i ja se čudim,pa klinci objese psa za stup,znaju tko je i nikome ništa.

trebala sam ja njih štapom :kava:

Tazika
29.04.2011., 06:06
Eeeeeeek!!!

Sa štalskog tavana visi friški zmijin svlak!!!

Ovdje kod mene (Vukomerečke Gorice) ima sljepića i riđovki, tj. njih viđamo po selu i oko sela. Kako ću znati dal mi je na tavanu sljepić ili - - - ?!

Dal se sljepić uopće penje na tavan? Štala je stara, drvena, odmah uz kuću i uz drveće, zmija se mogla popeti po drveću pa na tavan. Kiša je padala cijeli dan, zmija ili gore stanuje ili si je došla presvuć se na suhom.
Svlak je dugačak oko metra, ja bih rekla - bezbojan, poluproziran. Ako ima boju, bila bi SIVA - od skoro bijele do tamnosive, ali rekoh, u stvari je proziran.

Dal bi riđovkin bio crven?

AKO MI POČNU PADAT MLADE RIĐOVKE PO GLAVI - - - !!!

Ima li šanse da po svlaku otkrijem dal se radi o sljepiću ili riđovki?!

Tazika
29.04.2011., 06:22
pozz! slučajno nabasala na ovu temu pa sam se malo zamislila :) živim na viškovu (iznad rijeke), u šumi :) znam da mi susjedi stalno govore kako viđaju zmije (ja je srećom nisam nikada tu vidjela). imam malu bebu koja će dogodine haračiti tu po vrtu. i sada me strah ako neka zmija dogmiže u vrt... znam da tu kod nas ima svih mogućih zmija.... moje pitanje je da li postoji neki način da smanjim zmiji mogućnost ulaska u dvorište? da li postoji nešto što ih odbija?

Niste odgovorili mladoj mami, a moje je pitanje isto kao i njezino: kako rastjerati riđovke iz dvorišta?
Kada smo pred 5 godina kupovali ovo imanje od jednog samog, starog čovjeka VIDJELA SAM riđovku kako se sunča na limenom poklopcu, prvo sam mislila da je neka šarena cijev kad ono... Eeeeeek

Mislila sam da je dovoljno to što smo pobacali smeće (5 smetlarskih kamiona samo za nas) i očistili okućnicu, i to što DIŽEMO BUKU. Ali lani je susjed vidio riđovku baš iza naše kuće, na napuštenom imanju, i opomenuo nas da ne puštamo dijete u to tuđe grmlje (koje nesmijemo posjeći, jer je tuđe).

ZNAM da se riđovke penju po drveću, jer sam svojim očima 2 puta vidjela drvo prepuno crvenih zmija! - jednom u Istri blizu Poreča, jednom u Paklenici. Kod vas sam pročitala da se bjelouške penju, pa mi je lakše.

Kako da ih rastjeramo (ako je svlak riđovkin)?

Da napravimo ludi tulum, sa puno galame i plesanja?
(samo da se od te buke riđovka ne porodi gore i zmijice ne počnu padati po nama)
Imamo mačku, miševe lovi ali zmiju još nikad nije donijela.
A znam da ih ima.
Pred 2 godine susjed je vidio kako njegovi purani skaču i bore se, i vidio je da su se borili sa mladim riđovkama (pobjednici: purani). Što, da nabavimo purane?! I pošaljemo ih na tavan?

Imate li kakav prijedlog?

Tazika
29.04.2011., 06:24
...a možda je bjelouškin svlak.

Fotografiraću ga pa ću vam pokazati fotografiju, ali tek popodne, nemam sad sav pribor.
Ali ako netko naleti prije i ako zna razliku između svlakova, neka me odmah tješi molim vas!!!

Jer meni je Eeeeeeek!!!

Bozy
05.05.2011., 20:18
Ja sam čuo da crnice (tj, crna poljarica, crni gad) znaju upadat u kuče:ne zna:
Inače taj svlak je kod svih zmija proziran, možda da dobro poslikaš pa budemo više znali:mig:

zmay
06.05.2011., 15:03
nema druge nego na Mljet po par rasplodnih mungosa. možda jest da je zakonom zabranjeno držanje i puštanje u prirodu, ali bolje to nego da ti riđke gmizaju oko kinderbeta. brijem da lokalci dolje znaju točno kako da uhvatimo mungosa. miriši i na dobar biznis :)

a dok ne dođe mungos posluži i par ježeva. i kod mene u zavičaju ima zmija podosta, nakotilo ih se po ruševinama što stoje još od rata, plus i jezero je blizu. i stari i ja, kad vidimo ježa odmah ga nosimo kući, nahranimo i pustimo u dvorište. zasad u dvorištu niti jednu nisam vidio.

zealotic
12.05.2011., 09:24
Jel to riđovka? Što napraviti, ulovio sam je u dvorištu kuće, a imam malo dijete, odmah nasuprot kuće je škola pa me strah da netko ne nastrada... http://img38.imageshack.us/img38/27/20110511192743.jpg

Lokacija je Zagorje, Krapina.

ChiliKimi
12.05.2011., 19:44
Jel to riđovka? Što napraviti, ulovio sam je u dvorištu kuće, a imam malo dijete, odmah nasuprot kuće je škola pa me strah da netko ne nastrada... http://img38.imageshack.us/img38/27/20110511192743.jpg

:rolleyes: naravno da nije! Ali lakše je ubiti sve što gmiže :rolleyes: Ako dobro vidim to je smukulja, neotrovna i bezopasna zmija.

Hannan Ball
12.05.2011., 21:03
...Što napraviti...

Sad uradi ovako... oštrim nožićem zarežeš kožu oko vrata, zguliš kožu potezom ruke prema dolje, na daskici narežeš zmijicu na komadiće koje nabodeš na štapić, te držiš iznad vatrice 10 minuta. Posoliš, puhneš da ohladiš i degustiraš.

, ulovio sam je u dvorištu kuće, a imam malo dijete, odmah nasuprot kuće je škola pa me strah da netko ne nastrada...

Bravo! Ti si nešto kao nekakav Supermen ili štogod slično. Spasio si nedužnu čeljad - (ma što čeljad... cijelu školu) - od mučke smrti. :s
Da je kojim slučajem ova zmijica samo zapalucala jezikom u pravcu škole - ona djeca koji se zateknu kraj prozora padaju istog časa mrtva, dok ona zašićenija zidom umiru polakom i gadnom smrću. Garant