PDA

View Full Version : Zajedničko spavanje?

stranice : [1] 2

Superskeptik
27.12.2004., 18:27
U našoj civilizaciji (naročito zapadnoj) se još uvijek pokušava bebu što prije maknuti iz roditeljskog kreveta i 'skupnog' spavanja. To je došlo dotle da se bebu uopće ne pomišlja staviti u krevet između mame i tate (iz raznoraznih neutemeljenih strahova od gušenja ili drobljenja), već se odmah po povratku iz bolnice dijete smješta u vlastiti kinderbet i to u drugu sobu.

I onda počinju noćna bdijenja, hranjenja, plakanja i slično, dok se jednom ne dođe do zaključka da se beba treba isplakati (da što prije 'nauči' da ne može uvijek dobiti što želi kad želi - osnovni pojam razmaženosti) i da će onda zaspati...

1) Mislite li da je to OK? Da će dijete ako spava sa roditeljima do dobi od godinu ili dvije ili tri biti razmaženo (neki bi čak rekli patološki razmaženo)? Ili će možda svima u obitelji biti lakše - a najviše bebi i majci?

2) I da li mislite da će u jednom trenutku beba sama zatražiti da ode u vlastiti krevetić (koji je pripremljen za nju ili njega) ili čak i vlastitu sobu?

Toliko zasad...

Rita
27.12.2004., 18:36
Ja to ne smatram dobrim i moja spava s nama ;) Ja se naspavam jer se ne trebam buditi i dizat iz kreveta par puta usred noci,nego si ona vec sama uhvati cicu i najede kad je gladna. Ja ni ne znam kolko puta i kak jede:D:D. Imamo krevetic uz nas krevet tak da na vecer zaspi u njemu i kod prvog cviljenja negdje oko 3 u noci ju samo povucm prema sebi i onda nastavimo spavat u troje.Za sada nam tak svima pase i ne mogu si ni zamislit da mi je na drugom kraju stana u svojoj sobi koja ju ceka kad bude spremna;). Uz sve to ja osjetim svaki njen udah i izdah pa bi mi bilo koma da ne znam kaj se s njom desava. Niti sam iznemogla,umorna...Bas nam je super:top: Djete i mama spavaju od 10-10:W a tata kaze da mu je naj ljepsi prizor u jutro vidjet nas obje sa osmjehom na licu i kak spavamo zagrljene:cerek: :cerek:

FFE
27.12.2004., 18:56
Nase dijete uvijek prvo zacori u nasemu krevetu, pa ga obicno ja premjestim u kinderbet, onda se ono probudi oko 2-3 sata i pocne se derati, onda ga ja ili suprug uzmemo k sebu u krevet, i ono, ofkors, zacori kao klada. Tak se mi svaku noc premjestamo. Jasno je da mu tak pase i da se osjeca sigurnim izmedju amme i tate. OK, to za sada prihvacamo, jer ono, onako malo, ne kuzi o cemu se radi i zato ne forsiramo niti pod koju cijenu da ono spava samo u kinderbetu (koji je pored nasega kreveta). No, ipak bismo jednoga dana steli da nase djetesce spava samo u krevetu, i po mogucnosti cijelu noc, i da mama i tata mogu uzivati katkada spavajuci jedno pored drugoga, i nadamo se najtoplije da to ne bu bilo tek s 5 godina.:eek: :D

magic
27.12.2004., 19:02
spavat ce do zhenidbe s vama ;):D

..bar je tako moj govorio :rofl:

Moram reci da sam pristalica bliskosti s bebama, ukoliko one pokazuju zhelju za time...ja svoga nisam pushtala da plache i uzimala sam ga k sebi kad je bio nemiran.

U protivnom nije bilo spavanja...odnosno, pet-shest puta nocu pocheo bi onako dosadno kenjkat, pa cmizdrit, pa se ustanem da vidim jel mu shto, pa se vratim i buljim u noc i chekam hoce li ponovo...ma zashto. zaspali bi skupa i bilo je lijepo :cerek:

a oni tako brzo odrastu...

najbolje vrijeme 'razdvajanja' su neke tri godine.

mi smo lijepo sredili njegovu sobu, prije rodjendana, proslavili rodjendan 'kao veliki dechki' ;) i nakon toga pocheo je tamo i spavati.
Naravno da je bilo josh uvijek dolazhenja...ali kao da bi vi voljeli biti sami kad npr. ruzhno sanjate, a netko koga volite je u susjednoj sobi, zar ne ;)

Septembar
27.12.2004., 20:16
moja je do skole spavala u krevetcu, pa u krevetu u mojoj sobi
onda je sama odlucila spavat u svojoj, jedno vrijem dobrovoljno,
poslije je opet htjela samnom a ja sam tjerala neki glupi svedski odgoj "celicenja" :bonk: neko vrijeme
a dijete jadno svaku noc na piskenje, pa opet u moj krevet
onda sam pa digla ruke
i skontala da sam budala i da je i meni i njoj ljepse zajedno
i da mi je rklevet prazan bez nje
tak da zadnje 3 g spavamo zajedno u mom duplom krevetu :cerek:

sad da nisam sama tj kad ima i tata onda vjerovatno sto ffe kaze bi se trudila da malo sami budemo
ovak nam superznam da ce uskoro doc vrijem kad cu je moliti da spava samnom, a nece htjeti

Tija
27.12.2004., 20:24
već sam o ovome pisala ali ajd....:D
Dakle, sin od 5 godina još uvijek spava s nama u sobi. Do treće godine je mali krevetić bio spojen s našim (sa skinutom ogradicom) a od treće je dobio velik krevet koji je još uvijek spojen s našim.:D Beba je naslijedila njegov krevetić koji je udaljen po metra od našeg ali beba nije u njemu nego između nas.:D
Sin ima svoju sobu ali ne želi u njoj spavati jer kako on kaže 'ne može se odlipit a i ne vidi nas':D , ta soba je u međukatu i daleko smo. Šta'š, problemi velike kuće :rofl: Neka ga, meni ne smeta.:)

A beba, koja više nije beba jer ima dvije godine:cerek: spava između mene i muža tj. više uz mene jer me mora dodirivati. Više nema nikakve šanse da ju premjestim u njen krevetić, odmah se probudi i plaće dok god je ne stisnem uz sebe. Ona ima tu neku potrebu da me dira dok spava. Probudi se nekoliko puta tijekom noći i vrti moju kosu sa prstima. Što nije loše jer ponekad ujutro imam lokne :D
Ne znam jel to dobro ili ne, ali nekako mislim kako me to malo stvorenje voli najviše na svijetu i valjda osijeća sigurnost kad sam uz nju, ne mogu joj to uskratiti. :)

A sina sam pitala oće spavat s nama i kad curu nađe pa je rekao da će i cura s nama. :D

Usagi
27.12.2004., 21:44
A moj je trenutno mene "istjerao" u svoj krevetić, da bi se on i pesica mogli širiti u mom. Eh... :cerek::bonk:

Tijana
27.12.2004., 22:51
Naša bebica spava u svom kindaču. :zzz:
Ili na garnituri u dnevnoj sobi.
Ili meni u krilu nakon što se napapa :cerek: :love:
U naš krevet je ne stavljam jer i muž i ja nemirno spavamo pa se bojimo da je ne slučajno ne udarimo.

Jump-Jump
28.12.2004., 07:50
Ne znam zašto sam ja imala teoriju u glavi kako je djecu bolje učiti spavati u kindaču... heh..:rolleyes:

No, moj dvogodišnjak ide uredno u svoju sobu, ali traži da netko od nas bude na krevetu sastrane dok on ne usne. I to bude dosta brzo, iako uglavnom i roditelj "pazitelj" zaspe ko klada, pa mu se još teže dići, prati zube i otići u svoj krevet.

No, kada se sjetim dizanja prvih 1,5 godinu i uklještenja živca u leđima, čini mi se da je moja žrtva bila velika, a možda sam si trebala olakšati i uzeti ga kod nas u krevet pa bi sve bilo lakše... no, tko zna što je na kraju toliko bolje, vidjet ćemo....:)

d@d@
28.12.2004., 08:25
magic kaže:
spavat ce do zhenidbe s vama ;):D
..bar je tako moj govorio :rofl:

Ja svog zezam da će nam trebat veći krevet kad se oženi.
:D

Tigrica
28.12.2004., 08:32
sve je to ok, tj. slazem se da je bebi najbolje da spava s roditeljima, da ih osjeti, ali uzasno se bojim da se dijete ne udari, ozlijedi ili slicno dok spava a roditeljima....(ja nemam djece, ali kada bih imala jednog dana, da, sad razmisljam o tome, i pitam se sto je ispravno?)..... pogotovo ja jako nemirno spavam i obicno decka istjeram na rub kreveta :D

nedavno sam bas i citala o tome kako ima puno slucajeva gusenja malih beba koje su spavale s roditeljima, sad mi je zao sto ne znam gdje sam procitala i tko je napisao....

zato se bojim toga iako bi to jako htjela...

zato molim roditelje koji to prakticiraju da napisu jesu li se oni toga bojali i kako su pprevladali taj strah i jel sve dobro funkcionira, jesu li imali losa iskustva?

d@d@
28.12.2004., 08:39
Kod nas je tako i počelo. U početku je spavao u svom krevetu dok nije dobio bronhitis, nakon dva trčanja na hitnu (gušio se) preselila sam ga u svoj krevet jer me bilo strah da će se ugušit sam, a ja neću ćuti jel diše.

verica
28.12.2004., 08:49
Pa nije to obaveza, spavati sa djetetom :D .. to je, naravno, ok ako i roditelji i beba misle da je tako za njih najudobnije.

Što se tiče SIDS-a tj. prestanka disanja bebe i zajedničkog spavanja, nije to baš tako kako se često piše. Evo, ako te zanima možeš na stranicama dr. Searsa (http://www.askdrsears.com) pročitati o SIDS-u i co-sleepingu.

Lea12
28.12.2004., 10:16
Nasa beba je spavala u svom kreveticu u nasoj sobi do 7 mjeseca starosti. Onda smo je prebacili u njegovu sobu. I to je sve islo bez problema.
Ponekad kad je plakao (u tih prvih 5-6 mjeseci) uzimali smo ga u nas krevet i on bi naravno odmah prestao plakat, ali ja nikako nisam mogla zaspat. Sve sam se bojala da ga ne ugusim, ili da on sam ode ispod deke ili ispod jastuka. Tako da bih uvijek cekala jedno pola sata dok on "utvrdi"i onda ga opet vracala u njegov krevetac.

manc
28.12.2004., 11:50
Sin je od "prvog dana" spavao u svom kreveticu bez ikakvog uspavljivanja, ljuljanja... Stavili bismo ga u krevetic, ugasili svijetlo i to je to....
Zato princeza (skor 3g) zahtjeva kompletan tertman: prica, nas krevet i mazenje dok ne zaspi....onda ju prebacimo u njen krevetic, onda u neko doba noci kaze - idem k tebi - prbaci se iz kinderbeta k nama u krevet, zaspi ko klada kad me zagrli i malo "zafrce"kosu.,..

Iz krajnosti u krajnost...

Zmijica
28.12.2004., 12:33
magic kaže:

a oni tako brzo odrastu...

:top: I meni se tako cini...
Zato cu uzivat s njima dok su mali :klopa:, jer ce brzo i prebrzo biti - :W, sretan let djeco, i tu sam ako me stogod ustrebate...

Septembar
28.12.2004., 12:53
manc kaže:
Sin je od "prvog dana" spavao u svom kreveticu bez ikakvog uspavljivanja, ljuljanja... Stavili bismo ga u krevetic, ugasili svijetlo i to je to....
Zato princeza (skor 3g) zahtjeva kompletan tertman: prica, nas krevet i mazenje dok ne zaspi....onda ju prebacimo u njen krevetic, onda u neko doba noci kaze - idem k tebi - prbaci se iz kinderbeta k nama u krevet, zaspi ko klada kad me zagrli i malo "zafrce"kosu.,..

Iz krajnosti u krajnost... pa moras osjetiti da imas djecu ;)

Septembar
28.12.2004., 12:54
Lea12 kaže:
7 mjeseca starosti. Onda smo je prebacili u njegovu sobu. I uh sori al meni ovo tak otudjeno djeluje :(

cutecat
28.12.2004., 13:19
Tija kaže:
već sam o ovome pisala ali ajd....:D
Dakle, sin od 5 godina još uvijek spava s nama u sobi. Do treće godine je mali krevetić bio spojen s našim (sa skinutom ogradicom) a od treće je dobio velik krevet koji je još uvijek spojen s našimSin ima svoju sobu ali ne želi u njoj spavati

Imam slican slucaj kod kuce, zato sam Tiju citirala.
Naime, moj petogodisnjak, od kada smo se preselili u novi stan prije godinu i pol (i od kada ima svoju sobu sa svojim krevetom) NE ZELI UOPCE SPAVATI U SVOM KREVETU. Ja ga uspavam u njegovom krevetu (2-3 price za laku noc, itd), i onda on tamo spava par sati i po noci "migrira" u nas krevet. Ja sam do sada to tolerirala, misleci "Ajde proci ce ga", ali ne vidim tendenciju smanjivanja te pojave. :confused:
Ima li netko kakav savjet, da je prosao slicno iskustvo?

d@d@
28.12.2004., 13:30
Nažalost neuspješno. Sad je 8 godina pokušaji odvikavanja traju već 3 godine. Sad sam rezignirana. Zadnji put mi je rekao da je Dino Dvornik rekao na Tv da je on do 8 razreda :horor:, to mu uzor valjda. Al otiće on u vojsku kad tad:D

ljutika
28.12.2004., 13:32
Sin je spavao sa mnom do škole. Sa godinu i pol je imao febrilne konvulzije i nisam ga mogla pustiti da spava u drugoj sobi, daleko od mene, previše sam se bojala. Zato sam bila kronično neispavana.:D On je stalno tražio dodir, pa bi me nagurao na kraj kreveta, ili mi nabio noge u bubrege i spavao popreko kreveta, ili se zamotao u pokrivač kao palačinka i otkrio me,...

Radi toga je trebalo jako dugo da se navikne spavati u svom krevetu. I sada bi htio spavati sa mamom i tatom, ali se nedamo. Te priče o djeci koja dobrovoljno odu u svoj krevet su mi strane. Mi smo ga više puta noću vraćali u njegov krevet, dok nije shvatio.

deatwin
29.12.2004., 18:24
Moj sinek je isto spavao s nama (dok smo bili mi) u krevetu. Imao je u stvari kindić uz naš krevet, sa spuštenom stranicom, tako da je to bila veeeeelika spavalna površina :)

Veli njegov tajo da je najsmješnije bilo vidjet ga kako u neko doba puže do cice :) Veli dohvati te, digne majicu, prikopča se...a u stvari oboje spavate :D Samoposluživanje :)

Kad smo se preselili, krevetić je bio maaalkice dalje od kreveta. Ondak kad je došlo vrijeme da bu nas dvoje u sobi - ježiti ga, ošo tajo.
Kad smo se vratili doma, doibo je onaj krevetac iz Ikee - gore krevet, dole stol. Aha, spavao je tu i tamo u njemu. Nekih 10-tak puta ukupno u 3 godine, čini mi se.. A i kad bi spavao, zapišao bi ga :D

Sad je komad od 10, i kad zaspe - moš mu skakati po glavi :D
Koji puta u toku noći došeće u moj krevetac...a koji puta i ja u njegov :D Uglavnom, ima noći kad se tak prešetavamo.

Najbolje je kad mu kao čitam, ili neš onak ušuškani pod poplunom pričamo u njegovoj sobi i ja zaspem.....a on se otšulja ondak u moju sobu i gleda TV do iznemoglosti, do tko zna kada u noć :D

Tako brzo odrastu, to tako brzo dođe..... Zato grlit, maziti, paziti, češkati, masirati...ma sve... :D

judita
29.12.2004., 22:03
ipak pored svog uzivanja gospodo, vi imate i obavezu odgojit dijete koje nece imat problema sa samostalnoscu

nasa djeca nisu spavala s nama, mozda svega par puta kad su imali los san

ono sto vam se cini zgodno ne mora bit i dobro, dijete se moze naviknut na razne stvari i poslije sve to izgleda kao da je to ono sto mu treba....

lucija
29.12.2004., 22:19
judita kaže:

dijete se moze naviknut na razne stvari i poslije sve to izgleda kao da je to ono sto mu treba....

Ili se naviknut da neke stvari nema i može pomislit da mu te neke stvari niti ne trebaju...

Tija
29.12.2004., 22:27
judita kaže:
dijete se moze naviknut na razne stvari i poslije sve to izgleda kao da je to ono sto mu treba....

pa čuj...ja imam 31 godinu i moja mama mi još uvijek treba:D
jest da ne spavam s njom:D ali mi itekako treba za razgovor, pomoć, utjehu, kavicu itd, itd....

judita
29.12.2004., 22:54
pa čuj...ja imam 31 godinu i moja mama mi još uvijek treba jest da ne spavam s njom ali mi itekako treba za razgovor, pomoć, utjehu, kavicu itd, itd....

a kakve to veze ima? kakvo je to povezivanje mojeg komentara s idejom da ljudima nitko ne treba u zivotu? -los izgovor

i meni treba milion ljudi za kavicu, mogu kavicu pit s kim hoces
i za razgovor i tak to
sad kad sam u australiji nedostaje mi i mama i sestra i tata i cijela obitelj,
i mojoj djeci nedostajem ja kad se ne vidimo po cijeli dan -kakve to veze ima s tim sto sam ja pisala?

ali djeci nista nece nedostajat ako spavaju sama
a ako im roditelji dopustaju da spavaju svaku noc s njima do deset godina -to oni vide kao apsolut koji kad se prekine ta veza izgleda kao gubitak

svi vi sebi fino nalazite izgovor u tome da dijete ima takvu potrebu a ustvari vam se ne da natezati se svaku noc s djetetom da ide u svoj krevet;
ili mislite da cete bit los roditelj ako od djeteta zahtjevate nesto na sto je dijete reklo -"ne bi"?

prvo treba gledat dijete, znaci za njih je bolje da ne spavaju s vama i da ne udisu takav zrak, los zadah, losi zubi, bilo sta, ipak ste vi svi oko 30 godina ne
da se nauci da bude samo, da se nauci da su mama i tata uvijek tu u drugoj sobi kad mu trebaju a bez tog da se gnjave jedni s drugima u istom krevetu,
da dijete ima rutinu koja mu pomaze da dobije taj osjecaj da moze nesto samo napravit -da se osjeca da je dovoljno jak da bude sam,
da ne bude ovisnik,
da se naspava i proteze koliko mu treba

zaboravljate da se dijete dobro osjeca samo ako ima rutinu i nekakvu disciplinu (najosnovniju) a ne da ovisi o mami i tati da moze zaspat

pa gdje ide izgradnja njegovog samopouzdanja?
sto mislite kako se gradi? tako ako dahcete jedno drugome svaku noc?

to su moji razlozi, a vi s vasom dijecom radite kako zelite, hvala bogu ne namjeravam vise radit kao socijalni radnik i natezati se s roditeljima koji imaju osjecaj krivnje i onda upropaste dijete i hladno kazu kako je to dijete htjelo :flop:

ja nisam hladna prema svom dijetetu, niti trebate bit hladni da bi uspostavili nekakvu rutinu i disciplinu

mi se mazimo i salimo i smijemo, i igramo se i pricamo i uzivamo zajedno
i moja djeca spavaju u svom krevetu

plavva
30.12.2004., 07:44
moj maleni spava posvuda:D naime, krevetic mu je spojen s nasim krevetom, uspavljujemo ga u njegovom kindacu, on se po noci ili pred jutro, kad mu se cefne, prebaci k nama i sve pet. da imamo veci stan, uredila bih mu sobu i pokusala ga polako navikavati da je to njegovo carstvo, al nemam velki stan, imam dvije male sobe i tu je gdje je. kad (ubrzo, ubrzo:moli: ) kupimo veci stan, uredit cu mu njegovu sobu i polako ga navikavati da tamo spava sam. to naravno ne znaci da nece moc doc k nama, nego jednostavno da zelim njemu dati dio koji je samo i iskljucivo njegov.

kaj se tice zajednickog spavanja s roditeljima, smatram da je to najbolje napraviti kako odgovara i klincima i roditeljima. moji frendovi su svog malenog od pocetka ucili da spava u svom krevetu, s nekih 7-8 mjeseci je dobio svoju sobu, odmah pored roditeljske, i kako imaju srece da mali od 2.-3. mjeseca spava cijelu noc, sve je pet. maleni je sretno i zadovoljno dijete, oni su zadovoljni, sve super. ja se s juditom slazem u tome da je povremeno potrebno i dijete malo pogurnuti u nesto sto ono nikako samo ne bi htjelo - to se zove odrastanje i odgoj. valjda o pameti i mudrosti roditelja ovisi hoce li dijete to odvajanje dozivjeti kao nesto okej, ili kao neki bed i traumu. ne znam, kod nas je tako zbog objektivnih okolnosti, ali opet, dragi i ja smo jako vezani za malenog, gdje god idemo on ide s nama, a opet je jako jako jako otvoren prema drugim ljudima i nema nikakvog problema da se netko drugi igra s njim, nosi ga, cak ode u setnju s njim.

Tigrica
30.12.2004., 09:46
Superskeptik kaže:
Toliko zasad...

a sto ti mislis o tome? nisi se izjasnio, iako otprilike znam tvoje misljenje, citala sam te i prije i znam nesto o tome. Zanimljiva su mi tvoja razmisljanja, pa bi bilo dobro da se malo javis i popricas s nama?ha? ;)

nebo
30.12.2004., 10:08
cutecat kaže:
Imam slican slucaj kod kuce, zato sam Tiju citirala.
Naime, moj petogodisnjak, od kada smo se preselili u novi stan prije godinu i pol (i od kada ima svoju sobu sa svojim krevetom) NE ZELI UOPCE SPAVATI U SVOM KREVETU. Ja ga uspavam u njegovom krevetu (2-3 price za laku noc, itd), i onda on tamo spava par sati i po noci "migrira" u nas krevet. Ja sam do sada to tolerirala, misleci "Ajde proci ce ga", ali ne vidim tendenciju smanjivanja te pojave. :confused:
Ima li netko kakav savjet, da je prosao slicno iskustvo?

dogovori se s njim da moze u nekim posebnim situacijama spavati s tobom u krevetu...ne svaki dan, ali neki poseban dan izaberite..

moj sinak ima isto 5 godina, imamo dogovor ako je vikend ili neki poseban dan, da moze s nama u krevetu spavati.. ako je bolestan, onda spava s nama... ako ima nocne more - opet zavrsi kod nas u krevetu.. ali se zna desiti da ponekad naprvimo plan pred spavanje ko ce gdje spavati... mislim da nema nekog pravila gdje djete treba spavati i s kim.. to je tako individualno.. neka djeca imaju potrebu za dodirom, za bliskoscu, neka nemaju ili imaju ali ne uvijek.. nema tu recepta.. ali ako su vec dovoljno veliki (znam da nikad nisu, ali s 5-togodisnjakom se da razgovarati:)) onda se lijepo dogovorite... jedan dan u tjednu nek spava s vama...ja znam da je mom sinu bitno da ima taj trenutak (noc) samo za sebe.. u zadnje vrijeme se natrpa plisanim igrackama u pidjamu, ko on je tata, pa mora paziti na svoje bebem i ja i tata tu nemamo sta raditi, jer on je veliki i zna sta njegovim bebama treba..:)

Lea12
30.12.2004., 10:51
Septembar kaže:
uh sori al meni ovo tak otudjeno djeluje :(

a joj, ali mi smo soba do sobe i vrata su otvorena. Samo je zid izmedju nas. A on se uopste nije bunio. Mislim da je sve stvar navike. Zato nam je sad lako, kad treba da spava, stavimo ga u krevetic, duda u usta, peskiric u ruke i ... on zatvori oci ... i eto ...

d@d@
30.12.2004., 14:14
Ja se slažem s Juditom, zato me i muči to kaj klinac još spava sa mnom, ali jednostavno ne vidim rješenje.
Kako da ga natjeram u njegovu sobu kad se odn boji i to mi kaže da ga strah spavat samog.
Djelom se slažem i sa tim da je to moja ljenost, ali i ja sam samo čovjek i moram se naspavat ako hoću sutra funkcionirat i onda biram lakši način. Al nekak mi se čini da ću pogrješit sa prisilom ako ju do sad nisam ostvarila (ipak i on ima već neke godine).:(

Lea12
31.12.2004., 10:23
d@d@ kaže:
Ja se slažem s Juditom, zato me i muči to kaj klinac još spava sa mnom, ali jednostavno ne vidim rješenje.
Kako da ga natjeram u njegovu sobu kad se odn boji i to mi kaže da ga strah spavat samog.
Djelom se slažem i sa tim da je to moja ljenost, ali i ja sam samo čovjek i moram se naspavat ako hoću sutra funkcionirat i onda biram lakši način. Al nekak mi se čini da ću pogrješit sa prisilom ako ju do sad nisam ostvarila (ipak i on ima već neke godine).:(

Dada,
a da probas prvo njegov krevetic stavit u svoju sobu. Pa kad se na to navikne, onda ga prebacit u njegovu i recimo sa otvorenim vratima vase i nuegove sobe itd. sve polagano...

Pussy Cat
31.12.2004., 18:43
:zmaj: :zmaj: :zmaj: :zmaj:
nisam mislila ništa komentirati, al me zaista ubediralo ono što je judita napisala, o disanju lošeg zadaha i zubima i tako to. to zvuči tako okrutno.
možda bi bebe trebalo odmah po rođenju uzeti mamama da ne bi disale loš zrak i dirale majku i oca kužne!!!!
zaista ne shvaćam kako osoba za koju sam zaključila da je radila kao socijalni radnik može reći nešto takvo, a svakom tko je imalo zainteresiran za odgoj djece je poznato kolika je važnost fizičkog dodira i bliskosti za emocionalni razvoj i stabilnost djeteta te njegovu kasniju samostalnost.
ne vjerujem da djetetu treba od najmanjih nogu uskraćivati i zabranjivati stvari samo zato da bi se naviklo na to da u životu neće imati sve što poželi.
nikako ne vidim kakvo će to dobro proizići iz toga da desetomjesečno ili 15-mjesečno djete noću 12 sati bude odvojeno od majke.

Issa
02.01.2005., 01:15
moj malac spava sa nama tj. menom od prvog dana, iako bih ja voljela da spava u svom krevetu. Tata nam spava u dnevnoj sobi. Ja sam majka ali sam isto tako i supruga i individua, i ponekad mi treba vrijeme sa muzem na samo i vrijeme za samu sebe. Cijeli dan sam sa malcem, volim ga, grlim i ljubim, dok je muz na poslu. Vrijeme je da se malac preseli u svoj krevetac i da tatu vratimo di mu je mjesto. Spavali smo zajedno svi troje dok se malac nije poceo ritati na sve strane. Vjerojatno cu ga ostaviti jos godinu dana, a onda cu zapoceti odvikavanje.

Ne spavanje zajedno ne smatram otudjivanjem od djeteta, sa njim tak i tak provodim 16 sati u budnom stanju.

judita
02.01.2005., 02:09
pussy, ne razumijem sto si se ti tak iznervirala na nesto sto je normalna stvar. zar je taboo da svi mi imamo zadah a pogotovo preko noci i u istoj sobi, osam devet sati.... pa eto, zamisli sama.
a to sto zvuci okrutno i sto se ne slaze sa tvojom slikom o majkama i taticama koji su pure i apsolutno bez ikakvih osnovnih ljudskih "akcija" to je vec druga stvar.

i da, svakom djetetu treba odredjeni period u jednom danu kad nece bit opkoljeno mamom i tatom.

djeca trebaju nocu imati dovoljno mjesta da se protezu i dovoljno svjezeg zraka da udisu.

odvajanjem djeteta preko noci od roditelja nece poremetiti njegovu sigurnost niti neodvajanje uzrokovati emocionalnu stabilnost, apsurd

judita
02.01.2005., 02:12
mislim, da ne dodje do zabune -ja ne zelim reci da su roditelji koji pustaju djecu da spavaju s njima -losi roditelji

to je isto kao da kazes svi ljudi su losi, ili svi ljudi su dobri...

ljudi koji to dopustaju definitivno vole svoju djecu, a isto tako ljudi koji to ne dopustaju definitivno vole svoju djecu

uvijek se polazi od te predpostavke

rachelst
03.01.2005., 08:20
ok šta se sad svi načuđavate....da odma razjasnimo ja još uvijek nemam svoje dijete :( al mu se nadam što prije :) ....al u mom životu postoji jedna beba koja mi je jako jakooooooo bliska i za koju bi život dala od prvog dana njenog života.....sve sam prolazila s njom ko da je moja.....tako da znate da nekog iskustva s djecom ipak imam....i ovo je moje mišljenje o tom spavanju....ja bih htjela biti majka al isto tako bi voljela ostat i žena mom mužu....i smatram da je sasvim u redu dijete što prije od nekih 7-8-9 mj. prebacit u svoju sobu..... i radi djeteta i radi braka jer smatram da muž i žena ipak moruju imat svoje trenutek isto kao što djete mora imati svoj mir kada ide spavat....spavaju li vaša djeca po danu?????? (pitanje se odnosi na roditelje koji spavaju sa svojom djecom) mislim da većine djece spava i po danu što onda skupe se i mamica i tatica i idu i oni spavat.....ja npr. radim i moj muž također pa ne možemo popodne ić spavat sa djetetom (to kad ga budemo imali) ...a vaše djete ako može po danu samo može i po noći.....sad slobodne recite da sam bezosjećajna al znam da nisam beskrajno volim djecu i jedva čekam vlastito al volim i svog muža i želim i tada imati veremena samo za nas dvoje...jer djete je ipak plod naše ljubavi ..znači terba čuvat i nju

rachelst
03.01.2005., 08:24
nadam se da ste shvatili što htjedoh reći... nisam baš dobro stavlja točke i zareze....
i još nešto u svakom slučaju slažem se s tim da je svako dijete i roditelj individua za sebe i treba postupati onako kako misliš da je najbolje....vo je bilo moje mišljenje al ko zna kakva ću bit ko roditelj...budem vam javila :top:

Buba
03.01.2005., 14:35
Uvijek sam sa blago zavidila mamama, koje su legle bebicu u krevet i beba je zaspala. Meni to nije uspijevalo, a priznam nisam se ni posebno trudila.
Najstariji (njemu je 13. godina) ne dolazi kod nas vise (skontao da mama i tata imaju sex u tom krevetu, pa mu se sad gadi :D ), ali dobije svoju porciju mazenja preko dana.
Srednji (10 godina) dodje par puta u sedmici...maza je nepopravljiva...a najmladji (3 godine) on ide u extreme. Ponekad nema sanse da zaspi bez dodira, a pocesto bi ga znala naci, kako spava na podu, u kutiji sa igrackama...sve samo u krevetu ne.

No...i ja sam znala sa svojih 12 godina, naviti sat u nedjelju ujutro, da me probudi u 6, samo da mogu jos jednu turu odspavati u roditeljskom krevetu...
Znam koliko je meni to znacilo, a izgleda znaci i mojima...

Oni koji nauce djecu da spavaju u svom kreveticu, svaka im cast... ja ako se probudim uz priljepke sa obje strane, nemam ama bas nikakav osjecaj krivnje... :)

Rita
03.01.2005., 16:00
zasto bi muz morao biti zapostavljen?Pa moze se i uz malo dijete u krevetu mazit s muzem. A mi planiramo imat veliki krevet u djecjoj sobi pa ce mo spavat malo sim malo tam. KAk nam se da.Mi za sad spavamo malo svi zajedno a uglavnom vecinu noci Zoe prespava u svom krevetu tik do naseg, da ju imam stalno na oku i uhu. Prvo hranjanje ak sam umorna negdje oko 3,4 u noci ju samo stisnem k sebi i tak onda ostanemo do jutra. Nekad kad sam manje umorna je uspijem vratiti natrag u njen krevet i sve ok.Ma sve zavisi i od bebe,neke se daju smae a neke ne a ono ostavit da place ,to nema sanse.

lucija
03.01.2005., 16:58
Mislim da je sex glavni argument ZA zajedničko spavanje - ak se stoput noću dižeš da podojiš i pogledaš bebu koja je u drugoj sobi ili dalje od tebe - umornija si drugi dan. Ak bebu možeš smirit ležećki i u polusnu - drugi dan si odmornija.

A koliko ja znam o sexu - za njega je važnija odmorenost i raspoloženje nego idealni prostorni uvjeti. Beba i malo dijete puno spavaju, a može ih netko i pričuvati par puta tjedno da mama i tata ne zaborave :Sex: :love:

margarita
04.01.2005., 13:43
ovdje pedijatri preporucuju da bebe spavaju u istoj sobi s roditeljima ali ne u istom krevetu - cisto jer su utvrdili da se SIDS javlja cesce kod djece koja spavaju u istom krevetu s roditeljima nego ona koja to ne cine.

moja kumica je tako do 6. mjeseca spavala u kolijevci tik do kreveta roditelja a onda su je premjestili u krevetic u njenu sobu, uvijek joj gori jedna prigushena lampa i tiho, tiho svira neka lijepa, opushtajuca mjuza

mala nikad nije radila probleme oko toga. Naravno kad se probudi jako rano ujutro oni je dovedu sebi u krevet - ali sad joj je vec 16 mjeseci pa nema straha od SIDS-a

sad je srecica upravo dobila svoj prvi toddler bed - jer joj braco ili seka stizhu pocetkom marta - pa je velikodushno proslijedila krevetic

verica
04.01.2005., 14:34
Ovo za SIDS i spavanje u zajedničkom krevetu je vrlo upitno, koga zanima može pogledati na stranicama dr. Searsa dosta članaka na tu temu.

margarita
04.01.2005., 14:43
verica kaže:
Ovo za SIDS i spavanje u zajedničkom krevetu je vrlo upitno, koga zanima može pogledati na stranicama dr. Searsa dosta članaka na tu temu.

ne znam - ali i bez SIDS-a meni je logichno ne stavljati jako malu bebu u krevet s roditeljima

maloj bebi je dosta da plahta pokrije disajne puteve i mozhe se ugushiti

ugushe se u svojoj kolijevci tako shto si navuku pokrivach na glavu a da nece u velikom krevetu

mislim tako su mali i krhki da bi mene osobno bilo strah

a ovo za SIDS je rezultat nedavno zavrshetong analiziranja

dakle mozhda ni Dr Sears nije josh updejtao svoje upise

lucija
04.01.2005., 16:13
Mislim da co-sleeping ne znači nužno spavanje U roditeljskom krevetu - više se radi o kinderbetiću s jedne strane bez ograde koji se prisloni na roditeljski krevet. ;)

Starfish&Coffee
04.01.2005., 16:30
Mi imamo co-sleeper i za sada super funkcionira. Ja nisam htjela bebe direktno u nas krevet, ali ni u drugoj sobi.

margarita
04.01.2005., 16:33
Starfish&Coffee kaže:
Mi imamo co-sleeper i za sada super funkcionira. Ja nisam htjela bebe direktno u nas krevet, ali ni u drugoj sobi.

jebo mene kudu - ja sam fulala - kad si ti rodila?

blizance jel da. curica i dechko?

Starfish&Coffee
04.01.2005., 16:52
Rodila sam 22. 12. Dvije curice. :) :)

verica
04.01.2005., 17:11
Co-sleeping itekako znači spavanje u roditeljskom krevetu (ili co-sleeperu), a koliko se sjećam dr. Sears baš komentira istraživanja o SIDS-u i co-sleepingu. No, svatko koga to zanima može sam pročitati što dr. Sears ima o tome reći ;)

Inače, normalno da se pri zajedničkom spavanju sa bebom treba primjenjivati neke mjere opreza, kao uostalom i kod spavanja bebe u krevetiću/kolijevci (a pokrivanje je svakako jedna od tih mjera)

margarita
04.01.2005., 18:21
verica kaže:
Co-sleeping itekako znači spavanje u roditeljskom krevetu (ili co-sleeperu), a koliko se sjećam dr. Sears baš komentira istraživanja o SIDS-u i co-sleepingu. No, svatko koga to zanima može sam pročitati što dr. Sears ima o tome reći ;)

Inače, normalno da se pri zajedničkom spavanju sa bebom treba primjenjivati neke mjere opreza, kao uostalom i kod spavanja bebe u krevetiću/kolijevci (a pokrivanje je svakako jedna od tih mjera)

a shto reci kad se beba samo stavi u isti krevet s roditeljima?

kako ti roditelji znaju da kad zaspu nece slucajno nabaciti plahtu preko bebe ili ruku ili shto vec

meni je to malo prerizichno

zashto se ti zaklinjesh u Dr Sears-a?

mislim nije on jedini koji se bavi tematikom

ja volim chuti vishe misljenja o svemu pa onda odluchiti

verica
04.01.2005., 18:32
:D ja se u nikoga ne zaklinjem. Doktor Sears je pedijatar sa velikim iskustvom, otac osmero djece, a uz to je zagovaratelj takozvanog attachment parentinga koje između ostalog uključuje i co-sleeping a isključuje discipliniranje malih beba odvajanjem u drugu sobu od roditelja - a to su gledišta koja se podudaraju sa mojima, pa normalno da se pozivam na njega kao na autoritet. Uopće ne mislim da je spavanje sa djetetom u zajedničkom krevetu obaveza, niti da zajedničko spavanje sa djetetom čini roditelje boljim roditeljima, a najmanje mislim da zajedno sa djetetom trebaju spavati roditelji koji se pri tome osjećaju nesigurno. Ali isto tako ne mislim da je spavanje u zajedničkom krevetu opasno, niti da zajedničkim spavanjem dijete postaje razmaženo (što god to značilo).

margarita
04.01.2005., 18:42
verica kaže:
:D ja se u nikoga ne zaklinjem. Doktor Sears je pedijatar sa velikim iskustvom, otac osmero djece, a uz to je zagovaratelj takozvanog attachment parentinga koje između ostalog uključuje i co-sleeping a isključuje discipliniranje malih beba odvajanjem u drugu sobu od roditelja - a to su gledišta koja se podudaraju sa mojima, pa normalno da se pozivam na njega kao na autoritet. Uopće ne mislim da je spavanje sa djetetom u zajedničkom krevetu obaveza, niti da zajedničko spavanje sa djetetom čini roditelje boljim roditeljima, a najmanje mislim da zajedno sa djetetom trebaju spavati roditelji koji se pri tome osjećaju nesigurno. Ali isto tako ne mislim da je spavanje u zajedničkom krevetu opasno, niti da zajedničkim spavanjem dijete postaje razmaženo (što god to značilo).

super

zanima me zashto mislish da je stavljanje djece da spavaju u svom kreveticu u svojoj sobi dicipliniranje?

meni je to recimo normalno - do nekih 6 mjeseci da spavaju u mojoj sobi (u svom kreveticu) a onda u svojo sobi u svom kreveticu

meni to ne izgleda kao neko kaznjavanje ili dicipliniranje

verica
04.01.2005., 18:53
Pa gle, ne mora to nužno biti discipliniranje. Možda neka beba u dobi od 6 mjeseci, ili 8 mjeseci, ili, ne znam - godinu dana bez problema želi spavati u svojoj sobi, a i roditeljima to odgovara (ja bih se, recimo, TOGA bojala); o discipliniranju se, po mom mišljenju, radi ako beba to odbija, a roditelji uporno na tome ustraju, pa možda i primjenjuju neke metode (kao što je to npr. metoda opisana u onoj knjizi 'svako dijete može naučiti spavati') da bi u tome uspjeli.

margarita
04.01.2005., 19:00
verica kaže:
Pa gle, ne mora to nužno biti discipliniranje. Možda neka beba u dobi od 6 mjeseci, ili 8 mjeseci, ili, ne znam - godinu dana bez problema želi spavati u svojoj sobi, a i roditeljima to odgovara (ja bih se, recimo, TOGA bojala); o discipliniranju se, po mom mišljenju, radi ako beba to odbija, a roditelji uporno na tome ustraju, pa možda i primjenjuju neke metode (kao što je to npr. metoda opisana u onoj knjizi 'svako dijete može naučiti spavati') da bi u tome uspjeli.
dakle nije dicipliniranje

discipliniranje je u mjeri u kojoj i sve drugo shto pokushavash nauchiti dijete

zashto bi se ti bojala da beba od 6 mjeseci spava u svojoj sobi - posebno sada kada svako ima onaj bejbi monitor?

lucija
04.01.2005., 19:07
Evo linkovi na par dr. Searsovih razmišljanja o spavanju, discipliniranju ili ne i co-sleepingu.

http://www.askdrsears.com/html/7/T070600.asp
http://www.askdrsears.com/html/7/T071000.asp
http://www.askdrsears.com/html/7/T070700.asp

Sto ljudi - sto ćudi, nikad se nećemo svi složiti; zato i nalazimo autoritete koji su nam slični... to je jednostavno tako.

Ja moram reći da co- sleeping smatram za normalnu i prirodnu stvar jer i životinje spavaju sa svojim mamama dok god nisu spremne za odvojiti se od njih. Ja bih to omogućila i svom djetetu. A za sex i roditeljsku intimu se uvijek nađe vremena, ak se hoće. Bar tako kažu moje frendice :rofl:

lucija
04.01.2005., 19:12
Meni se ovo sviđa :cool:

http://www.armsreach.com/

Margie - dijete od 6 mjeseci ( i godinu dana) je jaaaako malo dijete, vjerovatno će noću htjeti dojiti ili jesti ili se pomaziti - i roditelju je lakše da je dijete u njegovoj sobi da manje rajza okolo usred noći, a i čim beba traži blizinu - znači da je treba.

Tako ja na to gledam...

margarita
04.01.2005., 19:15
lucija kaže:
Evo linkovi na par dr. Searsovih razmišljanja o spavanju, discipliniranju ili ne i co-sleepingu.

http://www.askdrsears.com/html/7/T070600.asp
http://www.askdrsears.com/html/7/T071000.asp
http://www.askdrsears.com/html/7/T070700.asp

Sto ljudi - sto ćudi, nikad se nećemo svi složiti; zato i nalazimo autoritete koji su nam slični... to je jednostavno tako.

Ja moram reći da co- sleeping smatram za normalnu i prirodnu stvar jer i životinje spavaju sa svojim mamama dok god nisu spremne za odvojiti se od njih. Ja bih to omogućila i svom djetetu. A za sex i roditeljsku intimu se uvijek nađe vremena, ak se hoće. Bar tako kažu moje frendice :rofl:

apsolutno

svi smo razlichiti - ja samo pitam jer me zanima razlichito misljenje - posebno u ovo doba renesanse porodjaja "na zhivo" dojenja dok dijete ne maturira i slichnoga

ja nekako gledam svoju prijateljicu (njenoj curici sam kuma) i nadam se da cu bit bar u pola dobra i strpljiva mama kao ona i da cu svoju djecu odgojiti bar upola kao shto su mene moji roditelji

jebesh ga ja nekako vishe vjerujem mojoj materi i meni bliskim ljudima nego nekom tamo pedijatru - pa taman da ima 108-mero djece

luda pa zhivim jel da

;)

margarita
04.01.2005., 19:19
lucija kaže:
Meni se ovo sviđa :cool:

http://www.armsreach.com/

Margie - dijete od 6 mjeseci ( i godinu dana) je jaaaako malo dijete, vjerovatno će noću htjeti dojiti ili jesti ili se pomaziti - i roditelju je lakše da je dijete u njegovoj sobi da manje rajza okolo usred noći, a i čim beba traži blizinu - znači da je treba.

Tako ja na to gledam...

ma znam ja koliko je dijete od 6 mjeseci

ja naravno josh nemam sopstevnog iskustva ali gledam ovo oko sebe i na osnovu toga pishem ovdje

no valjda sam ja u nekom chudnom krugu prijatelja :)

lucija
04.01.2005., 19:22
Ako vjeruješ materi - gdje ćeš bolje preporuke za odgoj, to se slažem.

Dojenje dok ne maturira nije pohvalno, to bih se složila, ali niti običaj da se bebama guraju šnicle pod nos od trećeg mjeseca života (priča od frendice iz pedijatrijske ambulante).

Meni je frendica jedva od srama uspjela promumljati da je dojila dijete do godine i pol - svi su je osuđivali. Mislim - njoj paše, bebi je pasalo, pa nek doji, koga se to tiče.

Zato mislim da je dobro čitati i informirati se - da vidiš da nisi jedina budala po pojedinom kriteriju. E sad - štagaod da vjeruješ uvijek ćeš naći autoritet da te podupre. A kako smo svi ludi na svoj način, tako su i naši autoriteti. Držim samo fige da nikakav autoritet neće biti jači od roditeljske ljubavi, intuicije i brige za dobrobit djeteta i obitelji...

verica
04.01.2005., 19:23
margarita kaže:
dakle nije dicipliniranje

discipliniranje je u mjeri u kojoj i sve drugo shto pokushavash nauchiti dijete

zashto bi se ti bojala da beba od 6 mjeseci spava u svojoj sobi - posebno sada kada svako ima onaj bejbi monitor?

Jest discipliniranje ako dijete to odbija, a ti ga uporno to pokušavaš naučiti. Upravo je u tome stvar, ja mislim da je beba od šest mjeseci (pa i od godinu dana) premalena da bi ju se nečemu takvome pokušavalo naučiti - zapravo, smatram da je takvo učenje ili odgajanje ovako malog djeteta kontraproduktivno. Ja smatram da se onim što se često, nažalost, smatra postupcima kojima se dijete razmazi - dakle zajedničkim spavanjem, nošenjem, općenito odgovaranjem na ono što beba traži, djetetu daje sigurnost i samopouzdanje, i da će se tako 'tretirano' dijete prije i bezbolnije osamostaliti (pa i u spavanju) nego dijete koje se na silu pokušava nečemu naučiti - jednostavno zato što će se takvo dijete osjećati sigurno.

Evo primjera :D - prije nekog vremena mi je kolegica s posla pričala kako su joj sin i snaha neispavani jer se njihova djevojčica od godinu i pol po čitave noći budi i zove ih, pa zato curicu vode baki vikendom na spavanje, e da bi se oni malo odmorili. Kod bake curka spava s bakom u bračnom krevetu i mirno spava čitavu noć, a roditelji je stavljaju spavati u posebnu sobu - jer im je, navodno, tako savjetovao pedijatar. Eto, meni je posve jasno da se dijete budi i zove roditelje jer želi njihovu blizinu.

Dok su djeca mala, podari im duboko korijenje, kad budu starija, podari im krila - kaže indijska poslovica ;)

lucija
04.01.2005., 19:49
verica kaže:

Dok su djeca mala, podari im duboko korijenje, kad budu starija, podari im krila - kaže indijska poslovica ;)

:s Predivno!

margarita
04.01.2005., 19:54
verica kaže:
Jest discipliniranje ako dijete to odbija, a ti ga uporno to pokušavaš naučiti. Upravo je u tome stvar, ja mislim da je beba od šest mjeseci (pa i od godinu dana) premalena da bi ju se nečemu takvome pokušavalo naučiti - zapravo, smatram da je takvo učenje ili odgajanje ovako malog djeteta kontraproduktivno. Ja smatram da se onim što se često, nažalost, smatra postupcima kojima se dijete razmazi - dakle zajedničkim spavanjem, nošenjem, općenito odgovaranjem na ono što beba traži, djetetu daje sigurnost i samopouzdanje, i da će se tako 'tretirano' dijete prije i bezbolnije osamostaliti (pa i u spavanju) nego dijete koje se na silu pokušava nečemu naučiti - jednostavno zato što će se takvo dijete osjećati sigurno.

Evo primjera :D - prije nekog vremena mi je kolegica s posla pričala kako su joj sin i snaha neispavani jer se njihova djevojčica od godinu i pol po čitave noći budi i zove ih, pa zato curicu vode baki vikendom na spavanje, e da bi se oni malo odmorili. Kod bake curka spava s bakom u bračnom krevetu i mirno spava čitavu noć, a roditelji je stavljaju spavati u posebnu sobu - jer im je, navodno, tako savjetovao pedijatar. Eto, meni je posve jasno da se dijete budi i zove roditelje jer želi njihovu blizinu.

apsolutno se lsazhem da na silu tjerati bebu da spava tamo gdje nece je glupost

ali meni smeta shto se uporno insinuira da je spavanje u zasebnoj sobi uvijek takvo "na silu"

morala sam ti postaviti tri podpitanja da bi se na kraju razjasnilo da ipak nije to uvijek bash tako

samo sam htjela naglasiti da s oprezom trebamo suditi o metodama drugih

margarita
04.01.2005., 19:59
lucija kaže:
Ako vjeruješ materi - gdje ćeš bolje preporuke za odgoj, to se slažem.

Dojenje dok ne maturira nije pohvalno, to bih se složila, ali niti običaj da se bebama guraju šnicle pod nos od trećeg mjeseca života (priča od frendice iz pedijatrijske ambulante).

Meni je frendica jedva od srama uspjela promumljati da je dojila dijete do godine i pol - svi su je osuđivali. Mislim - njoj paše, bebi je pasalo, pa nek doji, koga se to tiče.

Zato mislim da je dobro čitati i informirati se - da vidiš da nisi jedina budala po pojedinom kriteriju. E sad - štagaod da vjeruješ uvijek ćeš naći autoritet da te podupre. A kako smo svi ludi na svoj način, tako su i naši autoriteti. Držim samo fige da nikakav autoritet neće biti jači od roditeljske ljubavi, intuicije i brige za dobrobit djeteta i obitelji... \

definitivno

imamo primjer u svojoj blizini gdje djetetu daju meso i hranu za odrasle od 6 mjeseca i josh se cude shto mali ne napreduje brzo kao i ova mala - a on stariji od nje mjesec dana

mali ne da ne napreduje ka o ona nego je debelo u zaostatku, rastom, zubicima i svime ostalim

nikako da shvate da je bebin stomacic premalen da bi mogao primiti dovoljno hrane za odrasle i iz toga iscrpiti dovoljno korisne materije za bebin rast

jebote pa i machka sam hranila formulom za machice kad je bio jako mali

ne treba pretjeritai ni u jednom smjeru

ja vjerojatno necu smjeti dojiti svoje dijete (da ne idem u detalje sad) ali cu mu/njoj davati formulu primjenjenu uzrastu

verica
04.01.2005., 20:01
margarita kaže:
apsolutno se lsazhem da na silu tjerati bebu da spava tamo gdje nece je glupost

ali meni smeta shto se uporno insinuira da je spavanje u zasebnoj sobi uvijek takvo "na silu"

morala sam ti postaviti tri podpitanja da bi se na kraju razjasnilo da ipak nije to uvijek bash tako

samo sam htjela naglasiti da s oprezom trebamo suditi o metodama drugih

:D ha, ha - pa, istina, u pravu si sa tim podpitanjima; prava je istina da ja - koliko god se pravila tolerantna - zapravo ne vjerujem iskreno da beba od 6 mjeseci stvarno želi spavati odvojena od roditelja, pa nekako sumnjam da se tu uvijek radi o nekoj vrsti prisile.

Eto, svatko ima neke predrasude, a ovo su, izgleda, moje :D

margarita
04.01.2005., 20:07
verica kaže:
:D ha, ha - pa, istina, u pravu si sa tim podpitanjima; prava je istina da ja - koliko god se pravila tolerantna - zapravo ne vjerujem iskreno da beba od 6 mjeseci stvarno želi spavati odvojena od roditelja, pa nekako sumnjam da se tu uvijek radi o nekoj vrsti prisile.

Eto, svatko ima neke predrasude, a ovo su, izgleda, moje :D

shto bi ovo moji ovdje rekli: so we agree to disagree :D

Rita
04.01.2005., 23:42
Sto ljudi, sto cudi .Ja ne vjerujem nikome, ni svojoj mami ni baki ni bogu ni ocu. Odgajam svoje dijete onak kak mi instinkti nalazu. Prestala sma citat knjige jer svaka kaze drugacije. Odgajat malu bebu ne mislim pogotovo nekim prisilama a da mi netko kaze da je stavim ma i metar od sebe bi dobio po glavi:D:D Svekrva me svaki put pita jel mala spava u svom krevetu ,jer kao nije dobro za brak da spava s nama a ja joj samo kimnem da,da. Jebote moja baka je odrasla u Zagorju i svi spavali u skoro pa istoj sobi ,imali 7ro djece,ne vidim kak je to lose za brak bilo a da ne kazem da je naj mladji trcal sa stolcekom za mamom na polje da cica. Ma daj, svi smo se tak opametili,djeci ne daju mamino mlijeko jos formula je kao super, bacit ih treba u njihovu sobu pod odmah,ma daj.Kak da ne:rolleyes:

manc
05.01.2005., 09:10
Rita kaže:
Sto ljudi, sto cudi .Ja ne vjerujem nikome, ni svojoj mami ni baki ni bogu ni ocu. Odgajam svoje dijete onak kak mi instinkti nalazu. Prestala sma citat knjige jer svaka kaze drugacije. Odgajat malu bebu ne mislim pogotovo nekim prisilama a da mi netko kaze da je stavim ma i metar od sebe bi dobio po glavi:D:D Svekrva me svaki put pita jel mala spava u svom krevetu ,jer kao nije dobro za brak da spava s nama a ja joj samo kimnem da,da. Jebote moja baka je odrasla u Zagorju i svi spavali u skoro pa istoj sobi ,imali 7ro djece,ne vidim kak je to lose za brak bilo a da ne kazem da je naj mladji trcal sa stolcekom za mamom na polje da cica. Ma daj, svi smo se tak opametili,djeci ne daju mamino mlijeko jos formula je kao super, bacit ih treba u njihovu sobu pod odmah,ma daj.Kak da ne:rolleyes:

Potpisujem....

Stvarno su me rijetko instinkti prevarili....

margarita
05.01.2005., 13:20
Rita kaže:

a shto napisa ono : sto ljudi - sto cudi

kad ostatkom posta iznapada sve one koji ne misle kao ti? :confused:

LaPerla
05.01.2005., 13:55
Zasto bi odvojeno spavanje bilo "discipliniranje" :confused: :rolleyes:
Ako roditeljima tj. majci iz razlicitih razloga odgovara zajednicko spavanje koristeci kinderbed razumljivo je ali je isto tako razumljivo odvojeno spavanje. Eto recimo nekim bebama vishe odgovara da spavaju u svome vlastitom kreveticu, moj npr. star je malo preko 9 mjeseci i od prvog dana spavao je u basinetu u nasoj sobi ali ne i u nasem krevetu upravo iz straha da ga ne bi ugusili plahtom i sl. Nakon 3-4 mjeseca je poceo spavati u svome kreveticu i koliko god sam zeljela ponekad da se mazimo u nasem nikada nije htio zaspati jednostavno sam primjetila da je komotniji kada ga prebacim u njegov - momentalno se pocne protezati pa legne na stomak digne guzu u zrak i zaspe.

margarita
05.01.2005., 13:58
LaPerla kaže:
Zasto bi odvojeno spavanje bilo "discipliniranje" :confused: :rolleyes:
Ako roditeljima tj. majci iz razlicitih razloga odgovara zajednicko spavanje koristeci kinderbed razumljivo je ali je isto tako razumljivo odvojeno spavanje. Eto recimo nekim bebama vishe odgovara da spavaju u svome vlastitom kreveticu, moj npr. star je malo preko 9 mjeseci i od prvog dana spavao je u basinetu u nasoj sobi ali ne i u nasem krevetu upravo iz straha da ga ne bi ugusili plahtom i sl. Nakon 3-4 mjeseca je poceo spavati u svome kreveticu i koliko god sam zeljela ponekad da se mazimo u nasem nikada nije htio zaspati jednostavno sam primjetila da je komotniji kada ga prebacim u njegov - momentalno se pocne protezati pa legne na stomak digne guzu u zrak i zaspe.

e tako i mala Becca (moja kumica) dijete voli svoju komociju valjda

LaPerla
05.01.2005., 14:03
Sigurna sam da voli, neke stvari su ocigledne.
Moj maleni je bio malkice bolestan i tada je htio da ga stalno mazim pa cak i da zaspe u narucju :cerek: cim je ozdravio "vratio" se nazad na svoj stari obicaj.

verica
05.01.2005., 16:18
Ako ćemo o SIDS-u, spavanje na trbuhu smatra se rizičnim faktorom za SIDS, pa se danas izrazito preporučuje da djeca spavaju na leđima.

Starfish&Coffee
05.01.2005., 16:28
Spavanje na ledjima se preporucuje do trenutka kada se beba sama moze okrenuti na stomak. LaPerlina beba se sama okrene na stomak koliko sam shvatila.

LaPerla
05.01.2005., 16:28
Tocno.
Za bebe starije od 4,5 ili 6 mjeseci ili da ne govorimo o starosnoj grupi nego stupnju razvoja-kada beba pocne sama da se okrece, podize i sl. tada je ok da spava kako zeli. Moj bebach je dosta rano sa nepuna 4 mjeseca sam se okretao na stomak pa smo iz straha od SIDSa kupili tkzv. pozicioni jastucic koji ga je trebao podupirati da se ne okrene na stomak ali nije vrijedilo jer je vec bio dovoljno snazan da se okrene i preko njega.

d@d@
05.01.2005., 19:39
Starfish&Coffee kaže:
Spavanje na ledjima se preporucuje do trenutka kada se beba sama moze okrenuti na stomak. LaPerlina beba se sama okrene na stomak koliko sam shvatila.

Kad sam ja rodila onda su mi žene generacije moje mame govorile kako se u njihovo vrijeme vjerovalo da će djeca koja spavaju na trbuhu biti kasnije inteligentnija, pa su one tako i postupale. Jedino kaj je sigurno ako ga okrećeš svaki dan na drugu stranu nebu imal uleknutu glavu.:D

plavva
05.01.2005., 21:32
verica kaže:
Ako ćemo o SIDS-u, spavanje na trbuhu smatra se rizičnim faktorom za SIDS, pa se danas izrazito preporučuje da djeca spavaju na leđima.

a ja sam se u brdu informacija o tome sto SIDS jest i sto ga uzrokuje zgubila, i spavanje na trbuhu i na ledjima mi je bilo jednako koma. pa je mali spavao na boku:D

verica
05.01.2005., 21:38
plavva kaže:
a ja sam se u brdu informacija o tome sto SIDS jest i sto ga uzrokuje zgubila, i spavanje na trbuhu i na ledjima mi je bilo jednako koma. pa je mali spavao na boku:D

Eh, da :D Stari madraci, čak i ogradice za kinderbet su sumnjive :eek: Leđa su, kažu, bolja od boka jer se već i male bebe mogu okrenuti sa boka na trbuh, a sa leđa na trbuh ne mogu.

Rita
06.01.2005., 03:50
nikog ja ne napadam,pisem o onome kaj radim i sta mi se desava. moja spava uglavnom na boku i nikad mi se nije okrenula na trbuh.:W

plavva
06.01.2005., 10:29
verica kaže:
Eh, da :D Stari madraci, čak i ogradice za kinderbet su sumnjive :eek: Leđa su, kažu, bolja od boka jer se već i male bebe mogu okrenuti sa boka na trbuh, a sa leđa na trbuh ne mogu.

e bogami ne mogu ako ga podboltam s pet rucnika i dve deke:D

verica
06.01.2005., 12:05
:D to pak ne preporučuju fizijatri

lucija
06.01.2005., 13:39
Svakih pet godina totalno oprečne preporuke - ::tuctuc: i pedijatrima i fizijatrima i svima.

margarita
06.01.2005., 13:54
lucija kaže:
Svakih pet godina totalno oprečne preporuke - ::tuctuc: i pedijatrima i fizijatrima i svima.

ih da su oni jedini

svi doktori - svako malo - nije crno nego bijelo - pa onda za par godina: e nije bijelo nego crno

mislim da uz sve te informacije najvishe instinkt pomazhe - i naravno ovisi od bebice -

joj moram vam se pohvaliti - bit cu kuma po drugi put

moja mala
srecica Becca ce dobiti bracu ili seku i mi cemo opet biti kumovi

tako sam hepi :) :) :lux:

verica
06.01.2005., 14:27
Ove preporuke o stavljanju djece spavati na leđa su, koliko ja znam, posljedica istraživanja SIDS-a, pa ih baš i ne treba uzimati olako. No, naravno, 99,neznamkoliko % djece koja spavaju na trbuhu probudit će se sretna i zadovoljna.

margarita
06.01.2005., 14:37
verica kaže:
Ove preporuke o stavljanju djece spavati na leđa su, koliko ja znam, posljedica istraživanja SIDS-a, pa ih baš i ne treba uzimati olako. No, naravno, 99,neznamkoliko % djece koja spavaju na trbuhu probudit će se sretna i zadovoljna.

pa naravno da ne treba uzimati olako

i ono shto sam napisala za spavanje u krevetu roditelja je isto tako posljedica istrazhivanja po pitanju SIDS-a

LaPerla
06.01.2005., 14:44
Vrlo je tesko pratiti sve sto se preporucuje. Moj je spavao na ledjima od rodjenja,primjetila sam da mu je glavica uvijek na jednoj strani okrenuta i kao da je malkice deformirana ono kao udubljena ta strana :bonk: pa smo kupili pozicioni jastuk i okretali ga na suprotnu stranu da se to sve ispravi i nedugo poslije vise ni on nije pomogao, prerastao ga je i spavao kako je njemu bila volja pa smo paranoju da mu je jedna strana udubljena tako nekako prerasli i mi roditelji :D
Prijateljica ima bebu koju je od pocetka stavljala da spava na trbuh i sve za pet nista se nije desilo. Svatko prati vlastite instikte i to je ok.

verica
06.01.2005., 15:54
Da, samo što se istraživanja o SIDS-u i zajedničkom spavanju i osporavaju, a spavanje na leđima je danas zaista jedinstvena preporuka. Opet, normalno da će 99,9 posto djece koja spavaju na trbuhu biti živo i zdravo - ali, spavanje na leđima je zaista nekakva jedina 'čvrsta točka' koja se preporučuje kao prevencija od SIDS-a.

Misim da nije problematično ako dijete drži glavu na jednoj strani dok spava, sve dok normalno okreće glavu i prati i na drugu stranu. Može li doći do kakvog zaležavanja to ne znam, a fizijatri zaista ne preporučuju nasilno zadržavanje u nekom položaju.

Gulpa
06.01.2005., 16:00
Ja imam samo jednu preporuku... to je stara obiteljska tajna koja se prenosi s koljena no koljeno jos od doba faraona :o

Skuhajte djetetu malo maka na mlijeko i dajte mu to prije spavanja... spavat ce sve do jutra, kao mali pravi andjeo :angeleye: *

*hraniti u malim kolicinima i ne cesce od jednom tjedno!

magic
06.01.2005., 16:01
moram ja malo...;)

prije 16 i pol godina, kad sam rodila Juniora, vjerovatno BI MI ODUZELI DIJETE da me tko vidio da ga stavim spavat na ledja ili bok :D

samo na trbuhu su smjeli spavat...btw moj je po cijelu noc ko crv putovao dok glavom ne bi tresnuo u rub koshare i onda bi se smirio...

kad je moja nona vidjela kako ga stavljam spavat, triput se prekrizhila i rekla da ide svijecu zapalit :rofl:

al zato ima oblik glave...ljubigamajka :cerek:

magic
06.01.2005., 16:03
Gulpa kaže:
Ja imam samo jednu preporuku... to je stara obiteljska tajna koja se prenosi s koljena no koljeno jos od doba faraona :o

Skuhajte djetetu malo maka na mlijeko i dajte mu to prije spavanja... spavat ce sve do jutra, kao mali pravi andjeo :angeleye: *

istina...i malo pogrijeshi omjer pa se beba nikad ne probudi :rolleyes:

verica
06.01.2005., 16:04
Da, normalno, preporuke su promijenjene nakon što su provedena istraživanja o SIDS-u. I danas ima pedijatara koji preporučuju spavanje na boku ili čak trbuhu, radi zagrcavanja bebe.

magic
06.01.2005., 16:07
nemam pojma shto je taj sids...

znam samo da sam se najsigurnijom osjecala kad je bio blizu mene...narochito nocu.

kad nije, ustajala sam se stotine puta provjeravajuci dal dishe

Samantha
06.01.2005., 16:16
a ja kupila aparat koji prati rad srca i disanje....i kako je bila recimo male tezine,aparat se cesto greskom palio....toga straha,panike...poslije kad je otezala nije bilo laznih alarma...mirnije sam spavala.

dodouprolazu
06.01.2005., 16:52
ne mogu se uziviti u ulogu zene i majke ali ne mogu si ni zamisliti da to malu najdrazu osobicu nakon sto ju zeljno cekate 9 mjeseci (u nasem slucaju i malo duze) onda udaljite bas odstranite u drugu sobu :( Pa to bice vas treba. Pored sebe. U istom krevetu, nadam se, snivat cemo ove godine ona ja i nasa beba (koju ona jos zove crtica ali to je vec prava mala osobica:) ) Nisam cuo nikada ali nikada da su ljudi tako zgjecili bebu, cura je clan rode vec malo duze tako da se stalno informira ali ako mi odnese dijete u drugu sobu evo ja cu prvi proplakati, inace sam jedini u firmi bez podmlatka i bas mi prica kolega kako nema ljepse slike nego kad ujutro ugleda njegove dvije cure kako blazeno snivaju zagrljene. Cak ne vjerujem da djetetu u drugoj sobi prijeti neka stvarna opasnost ali ne mogu si predociti da bi se ugodno osjecao znajuci da je tamo sam/sama.:( Mislim kod sam imao psa i on je smio svake noci mi spavati na nogama a dijete da si izbacujem?

lucija
06.01.2005., 17:31
Ak je u redu da beba spava sama - čemu onda monitori, kamere i ostali sustavi nadzora? Znači roditelj bebi treba, ali moderni tehnologizirani roditelj će biti prisutan u vidu big brother oka. :bonk: :bonk: :bonk:

dodouprolazu
06.01.2005., 17:33
lucija kaže:
Ak je u redu da beba spava sama - čemu onda monitori, kamere i ostali sustavi nadzora? Znači roditelj bebi treba, ali u vidu big brother oka. :bonk: :bonk: :bonk:

da, a i zna da je voljeno isto ko sto oni u big brotheru znaju da ih producent voli, zar ne?

verica
06.01.2005., 18:04
Monitori kakav je Samantha spomenula su nešto posve drugo od uobičajenih baby alarma - redi se o monitoru koji se oglašava kada beba prestane disati; i zapravo je najbolja moguća prevencija takvih epizoda. Takvi monitori se koriste i u bolnicama na neonatološkim odjelima, a za bebu male porođajne težine su sigurno za preporučiti.

dodouprolazu
06.01.2005., 18:08
verica kaže:
Monitori kakav je Samantha spomenula su nešto posve drugo od uobičajenih baby alarma - redi se o monitoru koji se oglašava kada beba prestane disati; i zapravo je najbolja moguća prevencija takvih epizoda. Takvi monitori se koriste i u bolnicama na neonatološkim odjelima, a za bebu male porođajne težine su sigurno za preporučiti.
a koliko se dijete isprepada i sokira kad lazno zavriste? Cini mi se kao prilican sok i za dijete i za roditelje. Nije li jednostavnije da mama i tata kontroliraju bebino disanje, aparat moze zakazati, mamin instinkt valjda ipak manje?

verica
06.01.2005., 18:10
dodouprolazu kaže:
a koliko se dijete isprepada i sokira kad lazno zavriste? Cini mi se kao prilican sok i za dijete i za roditelje. Nije li jednostavnije da mama i tata kontroliraju bebino disanje, aparat moze zakazati, mamin instinkt valjda ipak manje?

Pa šok je strašan, to je istina :( Ali kako bi mama kontrolirala bebino disanje baš čitavu noć? Mora se nekad i spavati ;)

Rita
06.01.2005., 18:13
MA ne tuli on kod bebe valjda,a cula sam da je dosta ljudi poludilo do brige i izbacili taj monitor jer je stalno tulio kad bi se bebica pomakla i onda bi mislio da ne dise. Ma koma,ja bi poludila. Ovak ja nju samo pogledam a naj draze mi je ka dje njen trbuh na mome pa osjetim kak dise:cerek: sunce mamino.

lucija
06.01.2005., 18:27
Čitala sam da je najbolja prevencija sids-a co-sleeping jer majčino disanje pomaže i regulira bebino. A navodno beba i mama kad zajedno spavaju (ili tata, nije diskriminacija, nego čisto praktično - malu bebu ipak mama doji pa je zgodnije da je bliže njoj, a i tata mora ići raditi pa mu san noćni san možda više znači...) usklade im se REM i ostale faze sna, tako da u nekom polusnu mogu obaviti sve ono što treba (od dojenja, maženja...), a i mama nekako nesvjesno osjeti što se zbiva s bebom i može reagirati na podražaj.

Naši psi prijavljuju što se zbiva s raznim članovima obitelji i zadivljujuće su lijepo i precizno par puta prijavili neke nesreće koje su prijetile da se dogode (doslovce spasili jedan život) i sl. i mi smo ih bez beda razumjeli. Sve točno i bez riječi, a dvije smo različite vrste - i isto smo spavali, osoba u opasnosti je spavala - i na kraju krajeva oni su spavali. Osjetili smo kroz san da su psi došli i što nam hoće reći. Mislim da je ta veza još jača između majke i djeteta koji su do prije par dana / tjedana / mjeseci bili u istom tijelu i dijelili svaki trenutak života.

Mislim, ipak, da to nije za svakoga - jer danas je intuicija gotovo privilegija čudaka i dokoličara, new ageasha i hiper senzibilnih ljudi... pa je onda valjda dobro da postoji niz opcija - od monitora i odvojenog spavanja do co-sleepinga.

Navodno zajedničko spavanje može dovesti do smrti bebe, ali kada su roditelji pod utjecajem raznih tableta, alkohola i sl. (a toga nažalost ima), kada su krevet i posteljina neadekvatni, kada roditelji imaju problema sa spavanjem, jako tvrdo spavaju ili nekih sličnih poremećaja. Zapravo, nije možda niti potreban neki ekstremni vid ponašanja ili poremećaja - ak se roditelj osjeća nelagodno - to ne može biti dobro za dijete. Ipak je najbolje da svatko procijeni što je najbolje u njegovom slučaju. S tom ogradom da se treba propitati, barem ja mislim, zbog čega mislimo to što mislimo - koliko smo i sami pod utjecajem svojih frustracija iz djetinjstva, strahova, fobija i ostalih bugova u sustavu...

Čula sam priču od frendice da je imala strašan problem s bebom koja je urlala dan noć par mjeseci nakon rođenja. Kasnije mi je priznala da je bila nesposobna boriti se s time jer se prisjetila nekih svojih trauma vezanih uz roditelje pa nije mogla preuzeti ful brigu za malu, što je ova, narafski, osjetila....

Odgajanje drugoga je samoodgajanje, prije svega...

Samantha
06.01.2005., 18:29
ma ne svira kod bebe,nego kod mene u dnevnoj...

greskom se palio jer je hipersensibilan,a ona je bila majusna,a kad je presla 3500 g...vise se nijednom nije upalio.

margarita
06.01.2005., 18:34
dodouprolazu kaže:

a ti i kad spavash znash dal beba koja pored tebe spava dishe?

Rita
06.01.2005., 18:41
Hej Margarita,ja sam ti bila takva spavalica da sam prespavala sve uzbune, auto bombu koja je srusila pol kuce odmah do nase,psa koji je lajao u mojoj sobi i slicne stvari. NIje me nis moglo zbudit i bilo me frka kak cu ja s bebom,ali sad osjetim svaki njen udisaj, svako trzanje, grc ili prdec. Po noci se sto puta okrenem i pogledam je kad je u svom kreveticu do naseg, a kad je sa mnom u krevetu naslonjena na mene,ma nema sanse da se pomaknem, u jutro se znam nekad zbudit sva ukocena,ali fakat promjena nemoguca.Ne mogu si zamislit da mi je negdje u drugoj sobi,jer bi se onda sto put po noci dizala i isla ju provjeravati,ovako sve to obavim u nekom polusnu. Mislim da bi bila i puno umornija,ovak si mi spavamo od 10-9 u jutro sa jednim dojenjem(koliko se ja sjecam:D:D ) i jednim prematanjem negdje pred jutro. Zato je prek dana ful gas. Crkla mi perilica za sudje i sad hebem jeza jer ne stignem ni sudje oprat od nje. Al se bar naspavam prek noci;)

margarita
06.01.2005., 18:43
Rita kaže:
Hej Margarita,ja sam ti bila takva spavalica da sam prespavala sve uzbune, auto bombu koja je srusila pol kuce odmah do nase,psa koji je lajao u mojoj sobi i slicne stvari. NIje me nis moglo zbudit i bilo me frka kak cu ja s bebom,ali sad osjetim svaki njen udisaj, svako trzanje, grc ili prdec. Po noci se sto puta okrenem i pogledam je kad je u svom kreveticu do naseg, a kad je sa mnom u krevetu naslonjena na mene,ma nema sanse da se pomaknem, u jutro se znam nekad zbudit sva ukocena,ali fakat promjena nemoguca.Ne mogu si zamislit da mi je negdje u drugoj sobi,jer bi se onda sto put po noci dizala i isla ju provjeravati,ovako sve to obavim u nekom polusnu. Mislim da bi bila i puno umornija,ovak si mi spavamo od 10-9 u jutro sa jednim dojenjem(koliko se ja sjecam:D:D ) i jednim prematanjem negdje pred jutro. Zato je prek dana ful gas. Crkla mi perilica za sudje i sad hebem jeza jer ne stignem ni sudje oprat od nje. Al se bar naspavam prek noci;)

pa niko i ne kazhe da treba spavati u svojoj sobi od rodjenja

ali dok kad je mislish na primjer drzhati u svom krevetu?

kako znate kad je vrijeme da ide u svoju sobu?

ja se ne mogu pouzdat u sebe oko budjenja - muzh mi ima lak san - sva sreca - mozhda se i moj promijeni jednom kad postanem mama - ali ne rachunam na to za sigurno

verica
06.01.2005., 18:44
Normalno da kod zajedničkog spavanja treba poduzeti neke mjere opreza (kao uostalom i kad dijete spava samo u krevetiću), recimo ne preporuča se baš da beba spava između roditelja, pa onda treba voditi računa o tome da je djetetu koje spava u blizini roditelja toplije nego onome koje spava samo u krevetiću (a općenito se opet kao prevencija od SIDS-a savjetuje dijete ne utopljavati previše) itd. itd.

Samantha
06.01.2005., 18:48
ja se ne mogu pouzdat u sebe oko budjenja - muzh mi ima lak san - sva sreca - mozhda se i moj promijeni jednom kad postanem mama - ali ne rachunam na to za sigurno

mislim da nema tvrdjeg sna od mog i veceg spavalice od mene....prespavala bi i tsunami:D

a sada,sad sam neispavana...jer se budim citavu noc i pokrivam je...samo sto zaspem sanjam da je otkrivena i budim se i provjeravam,i tako citavu noc.

promjenit ce se to i kod tebe,sigurno.

Rita
06.01.2005., 19:01
do kad?ne znam,valjda dok nam svim ne dojadi ili dodje nova bebica pa nam bude tjesno a onda ce mo spavat u dvije sobe sve mi se cini. Mala vec i sad spava vecinu noci u svom krevetu pa mislim da ne ce biti problema sa seljenjem u kinderbed. Ali uvijek ce biti faza kad ce nas trebat vise (zubici, bubina...) pa nam ne gine skupno spavanje.Meni to uopce ne pada tesko,uzivam s njom u svakom pogledu.

margarita
06.01.2005., 19:26
Samantha kaže:
mislim da nema tvrdjeg sna od mog i veceg spavalice od mene....prespavala bi i tsunami:D

a sada,sad sam neispavana...jer se budim citavu noc i pokrivam je...samo sto zaspem sanjam da je otkrivena i budim se i provjeravam,i tako citavu noc.

promjenit ce se to i kod tebe,sigurno.

nadam se

ej jel imash naziv tog monitora za rad srca?

margarita
06.01.2005., 19:27
Rita kaže:
do kad?ne znam,valjda dok nam svim ne dojadi ili dodje nova bebica pa nam bude tjesno a onda ce mo spavat u dvije sobe sve mi se cini. Mala vec i sad spava vecinu noci u svom krevetu pa mislim da ne ce biti problema sa seljenjem u kinderbed. Ali uvijek ce biti faza kad ce nas trebat vise (zubici, bubina...) pa nam ne gine skupno spavanje.Meni to uopce ne pada tesko,uzivam s njom u svakom pogledu.

a cuj to znam - da ce s vremena na vrijeme krevet bit pun :)

zato smo i kupili king

kontamo - sad se s machkom guramo a planiramo dvoije djece

bit ce nam i taj king mali

magic
06.01.2005., 19:35
margarita kaže:

moj je prvi mjesec spavao meni na trbuhu :o :no:

i nije mi krivo :cerek:

Rita
06.01.2005., 19:35
Ne brini;), sad jos da bebicu docekate i sve ce bit:top: Jeste li krenuli u akciju?Nis ne pises:confused:

margarita
06.01.2005., 19:37
Rita kaže:
Ne brini;), sad jos da bebicu docekate i sve ce bit:top: Jeste li krenuli u akciju?Nis ne pises:confused:

josh nismo - aktivno
ali ne pijem vishe kontracepcijske

LaPerla
06.01.2005., 19:51
Monitor (http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/stores/detail/-/baby/B0000E262S/qid=1105040977/sr=2-2/ref=pd_ka_b_2_2/103-2259583-7007840)
taj super sensitivni sto tuli :p

Samantha
06.01.2005., 19:53
da,taj je moj

imas ga i ti?

verica
06.01.2005., 19:55
Kako taj monito funkcionira :confused:

Samantha
06.01.2005., 19:56
ima dvije ploce koje se stave ispod jogija...one prate rad srca i disanje

verica
06.01.2005., 19:58
Onda je isti sistem kao Babysense (http://www.babysense.net/)

Samantha
06.01.2005., 19:59
isto

LaPerla
06.01.2005., 20:03
Samantha kaže:
da,taj je moj

imas ga i ti?

:W

Samantha
06.01.2005., 20:05
sad sam se sjetila;)

LaPerla
06.01.2005., 20:12
Ovaj me ------> :W podsjeca na Winnonu.

dodouprolazu
06.01.2005., 21:18
margarita kaže:

ne znam.Samo teoretiziram.Nemam jos bebu.

Samantha
06.01.2005., 21:20
pa da,jedno je teorija,drugo praksa

dodouprolazu
06.01.2005., 21:27
Samantha kaže:
pa da,jedno je teorija,drugo praksa

u pravu si. Ali si nekako ne mogu zamisliti da bi prema vlastitoj bebi bili hladniji nego prema psu, velim dok sam imao psa on je spavao na krevetu na mojim nogama, a di nece dijete. Osim toga ja cu raditi i dalje, cura ce na porodiljski i mislim da cu htjeti uzivati svake moguce sekunde. A mozda mi je teorija za *****, vidjeti cemo.

magic
06.01.2005., 21:30
evo dodouprolazu, ja sam istomishljenik :)

Moj je sin kao beba spavao samnom u krevetu.

a i pas spava u mojoj sobi ;)

dodouprolazu
06.01.2005., 21:36
magic kaže:
evo dodouprolazu, ja sam istomishljenik :)

Moj je sin kao beba spavao samnom u krevetu.

a i pas spava u mojoj sobi ;)

:top: a vec sam mislio da sam pao s marsa. Mislim ne tvrdim ja da cu 100% imati instinkt za cuvati bebu u snu nego samo tvrdim da beba treba mamu a i tatu u tim prvim mjesecima najvise i da bi se osjecao kriv da ju deportiram u drugu sobu. Boze, niti ne kazem da tako moraju svi i da je to jedino ispravno, nego da me nitko ovog trena ne moze uvjeriti da cu ne daj boze svojim losim zadahom (mislim kad sam to procitao i ziv ostao) naskoditi bebi.

verica
06.01.2005., 21:40
Nisu spavanje u zajedničkom krevetu i spavanje u drugoj sobi jedine opcije ;) Beba može spavati i u svom krevetiću, a u sobi s roditeljima, ili u tzv. co-sleeperu (čega kod nas nažalost nema za kupiti), ili u improviziranoj verziji co-sleepera - u svom krevetiću, ali sa spuštenom stranicom, uz roditeljski krevet. Vjerujem da najveći broj ljudi upravo ovako spava sa bebom, barem dok je mala.

Samantha
06.01.2005., 21:41
kod nas je ovako

Princeza spava od prvog dana u svom kreveticu pola metra dalje od moga,pokusala sam par puta da zaspemo skupa...dok je bila mala ajd jos nekako nam je uspijevalo,sada kad je velika sama se dize i ode...a ja bi bas voljela da se mazimo,al nece...
u jednu ruku mi i odgovara...ja dosta nemirno spavam,okrecem se,ponekad i mjesecarim...jednom sam je u tim trenucima uzela iz krevetica i prebacila u moj,nisam se sjecala niceg...

ovako je u svom kreveticu zasticena od mojih grubih nocnih okretanja,a mazimo se i kunjamo zajedno ujutro.

do nedavno macak je spavao pored mene,na uzglavlju.

Tija
06.01.2005., 21:44
Samantha kaže:
..a ja bi bas voljela da se mazimo,al nece...

a moja se stalno mazi :cerek:
nikad joj nije dosta a bome ni meni.:D
Obožavam njen miris, njen zadah i sve njeno. :cerek:
i neka nje kraj mene:top:

Samantha
06.01.2005., 21:48
ili u tzv. co-sleeperu (čega kod nas nažalost nema za kupiti),

verice kako izgleda taj co-sleeper?

verica
06.01.2005., 21:58
Pa zapravo kao kinderbet sa spuštenom stranicom, samo što se stranica koliko mi se čini može skroz spustiti, a madrac je točno u ravnini sa madracem na roditeljskom krevetu (valjda se isto podešava) - ja sam to vidjela samo na internetu, pa ne znam točno kako funkcionira.

Rita
06.01.2005., 22:00
Mi smo si cosleeper sami napravili jer nam ni jedan kupljeni nije odgovaro po visini . To ti je ko onaj putni krevetac,samo je sa jedne strane bez stranice,tako da ga pricvrstis uz svoj krevet .Nis posebno,mi ga napravili sami od dasaka,kupili madrac za bassinet(koljevku) ja sitapecirala stranice i svi me pitaju di smo ga kupili i da li ga hocemo prodat:D

margarita
07.01.2005., 13:51
dodouprolazu kaže:
:top: a vec sam mislio da sam pao s marsa. Mislim ne tvrdim ja da cu 100% imati instinkt za cuvati bebu u snu nego samo tvrdim da beba treba mamu a i tatu u tim prvim mjesecima najvise i da bi se osjecao kriv da ju deportiram u drugu sobu. Boze, niti ne kazem da tako moraju svi i da je to jedino ispravno, nego da me nitko ovog trena ne moze uvjeriti da cu ne daj boze svojim losim zadahom (mislim kad sam to procitao i ziv ostao) naskoditi bebi.

ma kuzhim ja to

nama recimo machak spava na krevetu - kad on to hoce - ali se ne brinem ako se okrenem ili ga slucajno gurnem nogom u snu - on se zna pomaknuti (ili me klepiti shapom po nosu :) )

ali shto veli verica - opcija je i da beba spava u co-sleepoeru ili u svojoj kolijevci tik pored naseg kreveta

ja ne znam - mozhda se moj stav promijeni kad se beba rodi ali mi se za sad ta opcija najvishe svidja

LaPerla
07.01.2005., 13:51
Co_Sleeper (http://luggageus.ronniebou.net/luggage/co-sleeper.html)
Meni se cini kao veoma prakticna ideja ali mislim da se moze koristiti samo prvih par mjeseci kao i bassinet.
Nas bassinet je bio siroko upotrebljen, spavao je u njemu prvih mjeseci i vukli smo ga po kuci sa bebom u njemu isto tako u kojoj god smo se prostoriji nalazili jer ima kotace, ali je izrastao iz njega nakon 3-4 mjeseca.

Starfish&Coffee
07.01.2005., 16:13
Da, Armsreach cosleeper se moze koristiti dok beba ne napuni 30 lb ili dok se nije u stanju sama podizati. Moje bebe su vec skupa teske oko 15 lb. Nadam se da cemo ostati u cosleeperu jos barem mjesec ili dva. Ipak, nama se cosleepr isplati i za ovo kratko vrijeme.

hany
20.09.2008., 14:24
tražila ovdje nešto o ovoj temi al nisam našla :ne zna:, pa šta kažete na ovo

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=7&Tekst2ID=157&Show=984

gogiva
20.09.2008., 14:55
po ovome dijeca nebi trebala u vrtic ni u skolu jer tada nisi roditelj 24 sata dnevno .....vrijeme je da se pridružite ostatku svijeta i počnete biti roditelji 24 sata dnevno.

voljela bi vidjeti sve te amerikance koji zive djvesto puta brze od nas koliko ustvari vremena provode sa svojom dijecom(bilo spavanje ,jelo (kuhana hrana a ne brza) igra itd. .....mislim da smo mi jos uvjek puno puta vise pozrtvovnija nacija kada su u pitanju dijeca i da puno duze zive s nama i provode vrijeme s nama.....

ne mislim da bi morala spavati samnom u krevetu jer da smatram da se necu naspavati i da bojim se da cu ju zdrobiti .....spava u svom kibacu u nasoj sobi i tako ce ostati jos neko vrijeme dok ne odraste malo a onda ide u svoju sobicu ....ne radi mog mira nego radi toga sto imam mjesta i mogucnosti a i ne smatram to stresnim jer ako je tako sada bar znam zasto sam ja neki puta pod stresom ....to je zato sto sam spavala u svojoj sobi ....:mig:

martha
20.09.2008., 15:49
svak po svom guštu...moj je u kreveriću i čini se zadovoljan..popodne znamo zaćorit skupa ja i on na velikom krevetu...radim kako mi paše

starija uvijek u svom spavala po noći, popodne je znala i ona s nama, nekad, ne uvijek, i eno je normalna, otvorena, ne osjeća da joj fali ljubavi, ni ja ne osjećamda nisam roditelj 24 satni....

p.s. ove rode mi i inače idu na živce:lol:

mateeaa=)
20.09.2008., 15:56
tražila ovdje nešto o ovoj temi al nisam našla :ne zna:, pa šta kažete na ovo

http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=7&Tekst2ID=157&Show=984

dovoljno sto vidim sliku...mama zdrobila dijete :amen: , polozaj u kojem beba spava :horor:

"Obiteljski krevet" nije za svakoga ...istina...hvala bogu svi imamo mogucnosti kupit krevetiće, a oni su za djecu :amen:...
moje spavaju u kreveticu, i ne bi se mogla opustiti da spavaju s nama u krevetu...govorim o noćnom spavanju, po danu se dogodi da zajedno zaspemo :cerek:

Lali Puna
20.09.2008., 16:03
pričali smo ponešto ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=346042&highlight=alternativni) o tome
nemam nit negativno nit pozitivno mišljenje niti o zajedničkom niti o odvojenom spavanju
tj. mislim da i jedno i drugo ima svojih prednosti i mana i da mama(roditelji) i beba trebaju spavati onako kako njima, njihovom ritmu i navikama najbolje odgovara (recimo, mami dojilici je vjerojatno praktičnije da beba spava kraj nje, a mami čija beba prospava cijelu noć u komadu vjerojatno da beba spava u krevetiću)
nit mislim da je za bebu bolje jedno ili drugo

dora je prvih mjesec dana spavala s nama u krevetu i, iskreno, to mi je smetalo. budila sam se nesvjesno svako malo i provjeravala jel ok ili bi zaspala k'o top dok je još cicu imala u ustima pa bi se budile u kojekakvim položajima. bila sam sva spigana, nisam spavala kako treba, kičma me bolila, a i nazovite me sebičnom, al falilo mi je da se stisnem uz MM-a prije spavanja
baš mi je bilo lakše kad je počela spavat u krevetiću. budi se oko 6-7 i onda ju prebacim k nama u krevet na malo maženja, valjanja, igranja dok mi kunjamo kraj nje ili još jednu rundu spavanja...

disident
20.09.2008., 17:28
kako tko voli nek' izvoli....ja sam od početka slušala "nemoj ga naviknuti da spava s vama u krevetu", naravno da mi je odgovaralo da spava s nama da se ne bih obazirala na to i dopustila mu da se "navikne" s nama u krevet...ali...ja sam od onih što čuju skoro pa svaki šušanj:rolleyes: i užasno sam se bojala da ću ga povrijediti tako da i ono malo što sam ga ispočetka ostavljala kraj sebe, bila sam totalno slomljena....drugi razlog osim ovog je taj što mm nije baš sitan:mig:a nije se jednom dogodilo da dobijem rukom po čelu, nosu i slično...on ima čvrst san i nema pojma što je napravio:rolleyes:tako da ne želim ni pomisliti što bi se dogodilo bebonji da se nađe kraj njega...
eto, kod mene ssu malo sebbični, a malo i sigurnosni razlozi:mig:
krevetić mu je desetak cm udaljen od moje strane kreveta, ne ostavljam ga ni minutu da plače...mislim da nema traume...

alexxx
20.09.2008., 17:51
moje spavaju u kreveticu, i ne bi se mogla opustiti da spavaju s nama u krevetu...govorim o noćnom spavanju, po danu se dogodi da zajedno zaspemo :cerek:

sears u povezujućem roditeljstvu i ne preporuča zajedničko spavanje s više od 1 bebe odjednom, zbog sigurnosti :)

gica
20.09.2008., 18:07
...nama je zajedničko spavanje jako drago i odlično funkcionira...iako u početku nisam to planirala, nekako je spontano došlo i lijepo nam je...
...mislim da ni zajedničko ni odvojeno spavanje ne treba forsirat nego spavat onako kako nam najbolje paše i naravno situacija dopušta...samo me smeta zgražanje večine ljudi nad zajedničkim spavanjem i raznorazne insinuacije na tu temu, dok se istodobno odvojeno spavanje odobrava uz pohvale na disciplini i dobrom odgoju...ja tu ne vidim neke veze :ne zna:

mateeaa=)
20.09.2008., 18:11
sears u povezujućem roditeljstvu i ne preporuča zajedničko spavanje s više od 1 bebe odjednom, zbog sigurnosti :)

mogu ja odspavat s objema po jednu turu nije problem :rofl:
salim se...svejedno ni ne spavamo s djecom u krevetu, ja se okrecem ko termit pa...:rolleyes:

gica
20.09.2008., 18:11
...primjer je ovaj meni poprilično kretenski tekst...ko da ga je neka baba pisala...
http://zadovoljna.dnevnik.hr/clanak/mame_i_bebe/unistava-li-spavanje-s-djetetom-brak.html

Lali Puna
20.09.2008., 18:19
...primjer je ovaj meni poprilično kretenski tekst...ko da ga je neka baba pisala...
http://zadovoljna.dnevnik.hr/clanak/mame_i_bebe/unistava-li-spavanje-s-djetetom-brak.html

baš!
kao da bit intiman i seksat se možeš samo prije spavanja i samo u bračnom krevetu
a čak i ako beba spava u svom krevetiću, nećeš se seksat prije spavanja jer bi ju to probudilo...bar moju probudi :ne zna:

MissLestrange
20.09.2008., 18:34

tekst je.... hm :rolleyes::D

mi spavamo zajedno. krevet spojen s kinderbetom s kojeg je skinuta stranica. tak nam najviše odgovara. još ju nisam zdrobila, al ona zato mene zna tako lijepo probuditi hodajući mi po leđima ili sjedeći mi na glavi :cerek:

Cattleya
20.09.2008., 19:36

Koji glupi tekst! Ne znam kako vama, ali meni prvih mjeseci po porodu baš seks nije padao na pamet. Što zbog epiziotomije, što zbog neispavanosti. A ako brak nešt uništava sigurno nije spavanje s djecom nego mi sami. Moja priceza spava u kimbiju, ali je prvih 3 mjeseca spavala na meni ili mm. Ponekad u košari kolica. Tako da nam je brak bio u gadnoj krizi.

_Candy Candy_
20.09.2008., 20:18
...nama je zajedničko spavanje jako drago i odlično funkcionira...iako u početku nisam to planirala, nekako je spontano došlo i lijepo nam je...
...mislim da ni zajedničko ni odvojeno spavanje ne treba forsirat nego spavat onako kako nam najbolje paše i naravno situacija dopušta...samo me smeta zgražanje večine ljudi nad zajedničkim spavanjem i raznorazne insinuacije na tu temu, dok se istodobno odvojeno spavanje odobrava uz pohvale na disciplini i dobrom odgoju...ja tu ne vidim neke veze :ne zna:

Potpisujem. :top:
Sad se pitam zašto smo kupovali krevetić jer uopće ne mora biti dio obvezne dječje opreme. :D

Mijaja
20.09.2008., 20:29
naša spava prvu turu u kimbu koji je spojen sa našim krevetom a onda ju na hranjenje selim k nama s ciljem da ju vratim što se gotovo nikada ne desi jer zaspem dok čekam da ona učvrsti san i tako spava s nama drugi dio noći. Bila sam uvjerena da se meni neće desiti da budem meka srca pa da dijete navikavam da spava s nama, ali pale su mi teorije u vodu i baš mi je drago jer predivno mi je kad pogledam ispod kapaka a moja mrvica je uz mene....
čak sam razmišljala kako ću ju jednog dana preseliti u zasebnu sobu... vrlo teško jer ja ne volim, ne mogu odnosno stvarno mrzim biti sama pa me pomisao da je ona sama (osim ako je to njena volja) stvarno rastuži....

Ani4
20.09.2008., 20:31
Mi spavamo svi skupa i za sada je sve ok. Isprva sam je stavljala u krevetic, ali mi se nije dalo stalno dizati. S obzirom da se ona i dalje budi 4-5 puta ( ima 13 mj.) ovako barem malo odspavam. Istina bog, tata nekada poludi i ode spavati u dnevni boravak, ali to je rijetko. I "brak" nam ne pati rad toga...
Decki su spavali u kreveticima, ali samo zato sto su to htijeli. Ne pada mi na pamet forsirat ju da spava u njemu, kada urla cim je spustim u njega, cak i po danu, samo za igru. Kad si nade decka, valjda ce se i iseliti iz naseg kreveta... Ili cemo biti big happy family!

Lavica
20.09.2008., 20:33
Moja miskica spava sa nama u krevetu i meni je to super jer se ne moram svako malo buditi po noci da joj dam cicku vec se ona sama pristeka.
Moja mama i svekrva stalno me nagovaraju da ju preselim u njen krevetac, ali nebu se to skoro dogodilo, mozda oko njene 21 :-)

Manch
21.09.2008., 11:38
Preporučuje se co-sleeping to jest spavanje u istoj sobi s bebom. Spavanje u istom krevetu ne. Ja svog svako jutro premjestim kod sebe, pošto se često budi pa mi je lakše da intervenišem bez da parket škripi. Inače sam za da spava u svom krevetiću.

lopticica
21.09.2008., 12:05
Mi spavamo zajedno. I pase nam tako. :) Nece krevetic nikako. Kad jos malo poraste ici ce u svoj krevetic. Ovako mi je jednostavnije i zbog nocnih podoja,u snu popapa i nastavi spavat. Onako bi se razbudio i poceo pjevat u 3ujutro. Zasada nam je ovako dobro. :D

Jelena-82
21.09.2008., 22:54
Mi smo uvijek spavali skupa i odgovaralo nam je tako jer zbog toga Tea nikad nije plakala po noći, niti kao skroz mala beba, nit i kasnije pa smo se svi uvijek dobro odmorili budući da nije bilo dizanja iz kreveta.
S 2 godine smo ju prebacili u njenu sobu i prihvatila je tu promjenu bez plakanja.Sad ponekad ako se pred jutro probudi, samo se prebaci k nama u sobu u naš krevet bez da se uopće javi.

mandy
22.09.2008., 07:17
mi smo spojili krevetić i naš krevet...Miha još doji po noći a i paše nam da je sa nama....
mi bi htjeli da spava u sredini al on i u snu ide u svoj kimbi ..:cerek:.....

nie bojim se da ću ga zgnječit...

hany
24.09.2008., 10:53
bruno spava sa mnom, neda mi se sama spavat, jer mm hrče, pa bruni to smeta :lol:pa spava u dnevnoj sobi ...ok ok meni smeta :rolleyes:, a opet bi htjela i da smo svi skupa, pa se ujutro odmah razbacamo jedni po drugima, kao da smo nešto propustili spavajući :lol:

iiiiiiiiii baaaaaaašš miiii jeeee taaakooo slllaaaddaakkk kaaddd ga viiiidimmm kraaaj sebe!!:grli:...mislim si po noći da l da ga odnesem u kindač ili ne i ne vjerujem da bi se razbudio, možda, al uvijek ga ipak ostavim kod sebe ...:ne zna:

magaly
24.09.2008., 11:00
bruno spava sa mnom, neda mi se sama spavat, jer mm hrče, pa bruni to smeta :lol:pa spava u dnevnoj sobi ...ok ok meni smeta :rolleyes:, a opet bi htjela i da smo svi skupa, pa se ujutro odmah razbacamo jedni po drugima, kao da smo nešto propustili spavajući :lol:

iiiiiiiiii baaaaaaašš miiii jeeee taaakooo slllaaaddaakkk kaaddd ga viiiidimmm kraaaj sebe!!:grli:...mislim si po noći da l da ga odnesem u kindač ili ne i ne vjerujem da bi se razbudio, možda, al uvijek ga ipak ostavim kod sebe ...:ne zna:

potpisujem hany tako je i kod nas :D

Thai
24.09.2008., 12:33
Moja spava samo u njenom krevetiću-neće nigdi drugdi spavat :ne zna: To je zato što u našem krevetu nema igračkica što se vrte iznad glave a to obožava. Eventualno zaspe u viperu po 15 min dnevno. Ali meni je to drago, nekako sam sigurnija da je u krevetiću.
Krevetić joj je odmah do našeg pa ako se trgne u snu samo joj dam svoju ruku, ona me uhvati za prst i opet zaspe :cerek: Isto tako kad je hranim-i onako je izvadim da je presvučem pa je nahranim vratim u krevetić dam prst i ona sretna, sunce moje :cerek: Doduše otkad spava u vreći uopće se ne budi :top:
Zato po danu guštamo i igramo se u velikom krevetu :cerek:

daska
24.09.2008., 17:48
i sin i kći su mi kao bebice spavali u košari/kolijevci - mene je nekako bilo strah da tako mali budu uz mene, ne vjerujem da bih mogla spavati. bili su blizu našeg kreveta i nisu ništa mirnije ili nemirnije spavali u svom ili našem krevetu (kako su oboje bili noćne ptice, isprobali smo sve varijante). no, kad se mala rodila, sin je imao 2 godine i malo mu je teško pala konkurencija, pa nije htio biti sam u svojoj sobi, a mi svi ostali u drugoj. tako se ušlepao u veliki krevet, a tatu smo deložirali na neko vrijeme. lol
iako se MM dosta žalio (razumijem ga!), ja zapravo nisam dala da maloga na silu selimo u njegov krevet jer ga to stvarno nije veselilo - iako nemam neku veliku briju da to ne znam kako utječe ili ne utječe na djetetov razvoj. tu sam razmišljala kao i o većini drugih stvari: ako ga sigurnijim i sretnijim čini da bude s nama u krevetu, neka bude. otići će kad osjeti da je spreman (naravno, ne planiram dočekati da mu brada naraste u našem krevetu!!! :afro:)
tako je i bilo: nakon povratka s ovogodišnjeg ljetovanja, oboje smo ih preselili u njihovu sobu, on u svom krevetu, ona u kinderbetu i nema apsolutno nikakvih problema.

nightfall
25.09.2008., 10:15
Moja spava samo u njenom krevetiću-neće nigdi drugdi spavat :ne zna:
Zato po danu guštamo i igramo se u velikom krevetu :cerek:

Moja je slična, po noći spava u kinderbetu, po danu na našem velikom krevetu, raširi se ko kraljica :D.
Strah me je po noći da je ne zgnječimo, ona se voli raširiti a krevet ipak nije toliki da joj koja ručica ne bi nastradala nakon našeg okretanja. Ipak sam i malo komotna jer se ni ja kraj nje ne mogu naspavati, stalno pazim u polusnu jel spava, jel mi je preblizu da je ne zgnječim, ne mogu se okrenuti, pazim jel će je muž zgnječiti kad se okreće...
Tako da po noći spava u kinderbetu kraj nas u istoj sobi, ako treba podojim je , pričekam da malo tvrđe zaspi i vratim u kinderbet. Po danu mi se ne da čekati da toliko tvrdo zaspi da je mogu seliti pa je pusti da spava na našem krevetu. Sad bih rado da se nauči da zaspi u kinderbetu sama da je ne moram seliti nakon uspavljivanja jer uvijek riskiram buđenje, ali mislim da smo još poprilično daleko od te provedbe :D

ksenija_2
25.09.2008., 11:10
Moj je spavao u svom kinderbetu do prije mjesec-dva (sad ima 16mjeseci). Kad sam ga dojila, uzela sam ga noću u naš krevet kad je htio jesti, često sam tako zaspala, ali kad sam se probudila, vraćala bih ga natrag u kinderbet. Nedavno se počeo prečesto buditi noću i ja sam bila pregrozno neispavana i nervozna danju pa smo tako došli do ovoga. Ne bojim se da bih ga mogla zgnječiti, više se bojim da on mene ne zgnječi jer se rita na sve strane pa smo muž i ja skoro oboje na svojem rubu kreveta. Ni ovako se ne naspavam dobro, ali bar bolje nego prije :ne zna:

Leonee
25.09.2008., 12:29
Spavamo zajedno. Princ je medju nama I ne bojimo se da ga ne zgnjecimo (procitah sada nedavno u nekoj knjizi da roditelji nece nikada prigdjeciti svoje dijete u snu ako nisu pijani ili drogirani :mig:).. Vise uz mene spava.. Stalno me trazi u snu I mora me bar s rukom dodirivati :cerek:.. Kad mm krene hrkati, a malac je slucajno budan, zaspe u trenu.. :D
To zajednicko spavanje je jedna od boljih stvari.. :cerek:.. Zna se probuditi ujutro prije nas pa prica potiho, tatu nateze za nos, mene za kosu, sise mi bradu, tatu gura nogicama.. I puno se mazimo prije spavanja I nakon budjenja.. Ma predivno nesto.. :cerek:...

hany
25.09.2008., 14:00
sise mi bradu

:lol::lol:

to mi je presmješno kako sve usisavaju.. kad mi počne obraz usisavat kad ga prislonim :cerek:

Marelina
25.09.2008., 14:45
Moja prva cura je spavala s nama sve do godine i nešto pa u krevetu do našega pa u svojoj sobi. Sin je spavao u svom krevetiću do 5 mj, pa u krevetiću spojenom s našim krevetom do 1,5 god a onda se sav sretan prebacio seki u sobu. Najmanja ima 2 mjeseca i spava u svom krevetiću...

Ne znam mislim da su djeca različita i da se treba prilagoditi potrebama i djece i roditelja. Nema baš svrhe biti 24h roditelj koji puca na živce. Bolje odspavati noć i biti "samo dnevni" roditelj.

Uopće mi se čine pretjerane sve te studije kako ovo ili ono utječe na djecu kad su djeca tako različita. Kao djecu treba nositi... A moj sin se nervirao kad smo ga nosili i najradije bi sam zaspao u svom krevetiću. I kako bi moglo pozitivno utjecat da sam ga uporno nosila?!

On je i inače mali individualac i jednom se uvrijedio kad smo ga po noći prebacili u naš krevet nakon što je tražio mlijeko (kao da bude lakše). A najstarija bi najradije živila spojena na mene ili mm-a. :ne zna:

Dakle, treba osluškivat svoje dijete i ne daj Bog se jednako prema svakom odnositi.

fluorite
14.10.2009., 07:46
Pitanje se odnosi na djecu do četiri godine a prema ideji i programu
supružnika Sears. ( knjiga Povezujuće roditeljstvo )
Ukratko - oni drže da je bolje za dijete da spava zajedno s roditeljima.
Tako su spavali naši stari (vrlo stari :D) i tako su ovi supružnici oboje pedijatri
odgojili svoje 8 :eek: djece.

Kakovo je vaše mišljenje i praksa o zajedničkom spavanju roditelja i djeteta.

I što ako se ima dvoje djece :eek:

nemam pojma
14.10.2009., 07:59
Pitanje se odnosi na djecu do četiri godine a prema ideji i programu
supružnika Sears. ( knjiga Povezujuće roditeljstvo )
Ukratko - oni drže da je bolje za dijete da spava zajedno s roditeljima.
Tako su spavali naši stari (vrlo stari) i tako su ovi supružnici oboje pedijatri
odgojili svoje 8 :eek: djece.

Kakovo je vaše mišljenje i praksa o zajedničkom spavanju roditelja i djeteta.

Mali je spavao s nama do moje druge trudnoće (6 godina :zubo:), a pričao je i da će ženu dovesti nama u krevet :lol:. Nije spavao s nama baš svaku noć, ali u svakom slučaju, prečesto. Budući da do 2,5 godine, nije gotovo ni jednu noć prospavao u komadu, bilo nam je svejedno gdje spava, samo da spava :rofl:

Mala uopće ne želi s nama spavati, kaže da joj "sunimo" (smrdimo :lol:). Nekada traži da dođe i onda nakon 10-tak minuta sama ode u svoj krevet :cerek:

I inače su skrooooz različiti, pa se tako i postavljamo. Pa tako i s tim spavanjem :ne zna:

Nekako mi je općenito u životu (a pogotovo u odgoju djece) misao vodilja da se ne treba ničega kruto držati, jer niti jedno dijete nije isto.

Ukratko, ako hoće s nama, pustimo ih :cerek:

I što ako se ima dvoje djece :eek:

kupiš veći krevet :zubo:

Parallel Universe
14.10.2009., 08:02
Marin nikada nije spavao s nama. Osim u prva tri mjeseca kada smo ga znali staviti na neko vrijeme ili za neka popodnevna spavanja ili kada je bio bolestan. Ali nemamo tu naviku, kinderbet mu je naslonjen na naš krevet, on ga voli, voli se bacati po njemu, razvlačiti svoje ogradice, skakati i drmati ogradu i jednostavno u njemu dobro spava.
Mislim da spavanje s djetetom nije praktično, niti to smatram nečim zbog čega bi više bio povezan sa svojim djetetom. Marin zna da smo mi uvijek tamo za njega ako mu nešto treba po noći.
Drugo je kada je dijete bolesno, onda naprosto i ti imaš potrebu da je stalno uz tebe i ne želiš ga pustiti ni sekunde. Ili ti popodnevni drijemeži. Ali kod nas je i to rijetkost, i kada spava po danu i to je u kimbiju.
Ali tko voli, nek izvoli.

Alica72
14.10.2009., 08:02
Spavali smo dugo godina zajedno. Prvo sa starijom, a kad se rodila seka (starija je tada imala 2 godine i osam mjeseci) ja sam presla sa bebom u drugu sobu, a starija ostala sa tatom u krevetu. Posto je mladja sa svoja tri mjeseca pocela spavati po cijelu noc, sa mozda jednim ili nijednim budjenjem, kad je imala oko 12 mjeseci ( i kad je prestala dojiti) polako smo ih prebacile da zajedno spavaju u djecjoj sobi. Mladja u svom krevetcu , a starija (tad je imala skoro 4 godine ) u svom krevetu. Nije bilo nikakvih problema.

Bilo nam je prelijepo dok smo spavali zajedno :cerek:

m@m@
14.10.2009., 08:09
ma svatko može napisat knjigu s nekom svojom terorijom....spavat zajedno s djetetom, spavat tak da dijete bude s vaše desne ili lijeve strane , spavat ovak, spavat onak........:rolleyes:
mislim da je ovakva slična tema već i bila.:ne zna:

a s čim točno način spavanja ima veze u odgoju djece općenito:ne zna:
uopće ne kužim čemu te teorije oko toga....

naša mala spava u svom krevetu, za sad u našoj sobi.
spava u svom jer smatram da svatko treba imat svoj prostor za spavanje na kojem će mu biti lijepo, ugodno, toplo..i di će se moći odmorit,raširit i naspavat kako hoće....

naravno da jedva čekam kad poraste pa da ju pitam hoćeš koji put prespavat s nama:cerek:

al teorija da je bolje da spavaju ovak...a ne onak...mi je ...:kava:

happygoose
14.10.2009., 08:41
spavamo i spavali smo zajedno...:D

ali ne zato sto sam ja prochitala knjigu...nego je tako krenulo..kad je starija bila bolesna(1.god.)..ushla je nama u krevet i ostala negdje do 4 i pol godine...sada ide u skolu i spava u svojoj sobi i u svom krevetu..ali svakako se zna uvuci u krevet s vremena na vrijeme.:cerek:
mladji spava malo u kindi malo na krevetu s nama, kinda je do nas i sam prijedje ogradu:rofl:...uglavnom s nama u sobi..nama tako pashe, a i njima cini se.:) da moze biti naporno, moze..ali ne zelim mjenjati sadasnji aranzman.:rofl::D:)

bilo je lakshe zbog dojenja...a i sama njihova prisutnost, pa malo mazenja u jutro..citanje knjiga i pricha pred spavanje, zajednichko budjenje, kad te male ruke zagrle, s jedne strane tatu i drugom rukom mamu i povuche obje glave blize k sebi i tako zaspi:cerek:...milion stvari..ne bih to nikad mijenjala..:cerek:

MM ima djecu iz bivsheg braka, koja su klasichno odrasla i spavala u svojim krevetima i sobama od pochetka, i sam priznaje da postoji razlika...naravno to je njegovo subjektivno mishljenje. Nije on nishta manje aktivan u odnosima sa starijiom djecom ili ih manje voli.Jednostavno je drugachiji taj osjecaj bliskosti, veli.Naravno na to moze utjecati puno vishe stvari nego samo spavanje s klincima.

koka2004
14.10.2009., 09:15
Naše klinke nisu nikada spavale s nama.

Čak smo ih preselili u svoju sobu jako rano - prvu s 8 mjeseci, drugu s 3 mjeseca.
Prvu zato jer smo tada već čekali drugu bebu i nismo htjeli da svoj odlazak iz roditeljske sobe poveže s dolaskom druge bebe.
A drugu zato jer se MM zbog posla često diže sred noći te se je mala budila svaki put.

U anketi nisam glasala jer mislim da nije korektno postavljena. Htjela sam već stisnuti prvu opciju, ali sam vidjela da u zagradi piše "to je primitivno i nepraktično". Ja ne mislim da je primitivno, nit da je nepraktično. Mislim da je to stvar izbora roditelja i da svatko ima svoje razloge za svoj izbor, tako da nit osuđujem nit odobravam.

happygoose
14.10.2009., 09:22
ni ja nisam glasala..ne mislim da djeca koja (ne)spavaju sa roditeljima imaju primitivne ili napredne roditelje...stvar je osobnih potreba/nachina zivota/ritma i kojechega drugog.

Eoja
14.10.2009., 09:24
Nastojimo da ne spavamo zajedno.

Vrlo, vrlo rijetko, nam se desava da ostane kraj mene dok sisa.

Ali nam je to dosta brige zadalo jer se vrlo brzo ''navuce'' da spava s nama i onda muke dok ga vratimo u njegov krevet.
Nije ni prakticno jer svaki cas mi budimo njega, on nas (svi smo nemirni spavaci, bacakamo se i okrecemo ko sasavi :D).

Ne osudjujem ljude kojima odgovara da spavaju s djecom.

iva0404
14.10.2009., 09:27
Moj spava u krevetiću do 1,2 ... s obzirom da još uvijek doji nakon prvog buđenja cica na našem krevetu i najčešće oboje tak zaspimo i odvalimo do jutra.... nije mi žao, jer znam da ga opet vratim u krevetić probudio bi se još najmanje 3 puta, ovako se barem naspavam . Baš traži sigurnost ... neku noć se probudio i pitam ga, kaj hoćeš spavat s mamom i tatom? a on klimne glavom da hoće... :zubo:

franči
14.10.2009., 09:38
f.spava sa nama i spavat će dok ne ne otplatim kredu za njegov stan ....tak je i u reklami pa će tak bit i kod nas.....reklama za raiffaisen banku( dok mu ne počne brada rasti.i dok nas krevet bude mogao izdržati....)

Lali Puna
14.10.2009., 09:51
isusebože, koja je ovo tema o zajedničkom spavanju, deseta?!

spavamo zajedno nekad. nekad ne. ovisi o njoj.

BUBI*
14.10.2009., 10:00
zaspe sama u krevetiću, kada joj izbija zubić budi se ponoći i onda je nekad prebacimo k nama, i kad je bolesna spava s nama.

stihaa
14.10.2009., 10:11
Curka je spavala s nama do treće godine a onda u svojoj sobi. Kada se malac trebao roditi opet je počela spavati u našem krevetu (a muž u njenom:rofl:). Sad malac pava u kinderbetu neko vrijeme a tokom noći se prebaci k nama (meni i maloj). MM još uvijek u dječjoj sobi:(.

kada malac napuni godinu dana oboje ću ih staviti u dječju jer jedva čekam krevet samo za MM i mene:cerek:.

Mishel
14.10.2009., 10:18
nisam za to spavanje u našem krevetu,ali muž uvijek napravi dar-mar:pa neka spava sa nama,šta ima veze.to je nekako funkcioniralo do moje druge trudnoće,malo zaspe u našem krevetu pa ga prebacimo,al onda sam ostala trudna i nije više bilo šanse da spava sa nama,jer kud se ja nisam mogla namjestiti,tu se on vrtio ko' na ringišpilu.tako da je to za mene više umor nego što se svi kvalitetno naspavamo.svi spavamo u istoj sobi i mislim da je to sasvim dovoljno što se tiče djetetove sigurnosti i povezanosti sa roditeljima.a o9dvikavanje od našeg krevete je bilo stravično,nebi to više nikada prolazila.

tina06
14.10.2009., 11:16
Borna većinom spava u svom kinderbetu koji je pored našeg kreveta.
Spava cijelu noć tako da se ne moram ustajati. Al prvih mjesec i pol je znao spavati s nama kad je imao grčeve i često se budio noću.

OT Jel se bebi može deformirati glavica od konstantnog spavanja u kolicima? Zbog te tvrde podloge?

fluorite
14.10.2009., 11:22
isusebože, koja je ovo tema o zajedničkom spavanju, deseta?!

.

ali nije bilo ankete pa je ovo poboljšanje :) jer se vidi
nekakova raspodjela

imi18
14.10.2009., 12:10
mi spavamo skup, nas dvije.
kaj se mene tice, moze samnom spavat do puberteta :rofl:

~Scarlet~
14.10.2009., 12:23
Moja zaspi s nama, a onda ju premjestim u kindać. Sad ju muče zubi pa se zna buditi oko 4, 5 ujutro. Onda ju uzmem sebi u krevet i svi bolovi magično nestanu.:rofl:
Inače spavam u njenoj sobi. MM me deložirao čim smo došle iz bolnice.:rofl:

fluorite
14.10.2009., 12:27
Mi spavamo zajedno s mališanom.
U početku nismo, imao je svoj improvizirani krevetic pored mene, pa onda svoj pravi krevetic i tako nekoliko mjeseci.
Onda je mene jednom stegla kraljeznica i prakticnosti radi sam ga ostavila da spava kraj mene da ga ne moram vaditi iz krevetica za dojenje.
I tako ostao :).
I bas mi je drago da je tako. Sad ima 15 mjeseci.

A anketu je otvorio moj muz koji mozga je li to u redu i provjerava jesmo li jedini ‘primitivni’ roditelji :confused: :D :)

baby joe
14.10.2009., 12:45
mi kombiniramo. s obzirom da naš tata spava ko klada i ja ga kadkad znam buditi i po pola sata (al to brutalno; guranje, čupanje, štipanje-ništa ne pali) a u snu znam dobit po nosu onda je sigurnije da malena spava u svom krevetiću koji je 5 cm udaljen od našeg kreveta :D da bar malo ima mekši san ili da se manje rita (ko neko magare je :p ) onda bi ona pajkila između nas, pogotovo sad kad dođe zima. zato kad tata ujutro ode na posal, prebacim je kod mene u krevet i zaspe meni u zagrljaju i nema mi lipše stvari na svitu :zzz: i čini mi se da puno mirnije spava kad sam kraj nje, ko mali :angel: ili mi se to samo čini :D

SummerNight
14.10.2009., 12:49
mi spavamo skup, nas dvije.
kaj se mene tice, moze samnom spavat do puberteta :rofl:

E, koliko puta sam se mami uvalila u krevet u 4 ujutro kad bi dosla zaledjena doma! :lol:

Inace, mi kombinirano spavamo. Prvo u kindacu, od prvog nocnog dojenja do jutra kod nas.
Preko dana u kindacu.

zoro007
14.10.2009., 20:57
spavala je stalno s nama do negdje osam mjeseci - kad je uspavljivanje postalo nemoguća misija. tada bi zaspala u svom krevetu i nakon prvog javljanja/podoja bi je nosila u naš i tu bi spavala do jutra.
sad zaspi u svom krevetu i otkad spava čitavu noć, obično i prospava čitavu noć u njemu. nekad se zna desiti da se probudi u noći i da hoće kod nas, onda je prenesem kod nas.

evo ja danas nisam mogla odoliti. nije me bilo čitav dan i zaista me se zaželjela (a i ja nje) i fino je rekla da hoće spavati u našem krevetu i da ostanem uz nju.:cerek:
zagrlila me kao svog plišanog psića dok je tonula u san :cerek:
ovo spavanje u našoj sobi je iznimka..ne bi imala ništa protiv i da spava samo kod nas, ali bojim se tog uspavljivanja. ne bi se htjela vraćati na sistem da ostajem s njom u sobi...itd. inače nas ne smeta, zaista spava mirno..

Aeon+
14.10.2009., 21:18
Mi spavamo skupa :o pokusali smo luku nekoliko puta preseliti u njegov krevetic,svaki put bezuspjesno :D otkako je bio par dana star,nikako mu se nije svidjala opcija da spava u svom kreveticu,tako da je citavo vrijeme s nama. Malo mi je nekad falilo da smo mm I ja sami u krevetu,ali onda gledam u ovo nase cudo I skontam da ni ne bih voljela drukcije :cerek:

Amrićak
14.10.2009., 21:32
Mi spavamo zajedno,malenom je tri godine.Meni osobno to nimalo nikada nije i još ne smeta.Evo sad smo kupili dječiju sobu,uskoro ćemo je urediti i bio bi red da ga tada pokušamo odvojit i naviknut na svoj prostor.Uspijemo super,ako ne uspijemo meni osobno nikakav problem.Uvijek je tako loše spavao,da sam se preporodila i konačno naspavala kad sam ga sa 3 mj. premjestila u naš krevet.Veći problem mi je uspavljivanje,nego gdje i s kim spava.

Leptiric
14.10.2009., 21:52
spava u svom kreveticu dok joj usred noci ne zatreba sisa... :zubo:
nakon toga ostaje spavati s nama u krevetu...
i nema nista ljepse nego kad me ujutro probudi milujuci me po obrazima... :cerek:

BlackLotus
15.10.2009., 01:06
spava preko dana u krevetiću, po noći spava u krevetiću dok god se ne probudi i traži papati a mi spavamo. onda ga uzmem k nama, on papa, ja spavam :rofl: pa svi skupa spavamo
nekad završi kod nas u 4 ujutro, nekad u 6,7..zavisi :ne zna:
kad počne spavat cijelu noć bez hranjenja, spavat će isključivo u svom krevetiću :)

lana1313!
15.10.2009., 01:18
moj mališa spava s nama u krevetu. uzivamo mazit se s njim ujutro a i preko noci se budi za sisu tako da ja spavam s jednom sisom vani da se on pristeka kad hoce a da me ne razbudi skroz! :D a kad pocne spavat cijelu noc u komadu,seli se u krevetic.

shtefy
15.10.2009., 05:42
Moje derište je već 4,5 i još uvijek je sa mnom u krevetu, dragi je u istoj sobi, ali na drugom ležaju. :cerek: I nekako si mislim da će to još potrajati...

Prvi razlog je to što bi uređenje njene sobe značilo poveću investiciju, treba sve pretumbati počevši od mijenjanja poda, pa sve nadalje (a bogami ubi me ova secesija :D), drugi razlog je taj što nakon takve rekonstrukcije kuće (od novih podova - osim u njenoj sobi :rolleyes:, novih instalacija, stolarije, ama baš svega) još nisam spremna za majstore u kući. Kad samo pomislim, već postajem manijakalno depresivna. A treći razlog je taj što se obožavam navečer maziti i šuškati s njom u krevetu, šaputati pod jorganom, zaspati zagrljena sa derištem i ujutro se probuditi pored nje. I sve mi se čini da ona prva dva razloga podsvjesno preuveličavam, a sve zbog trećeg... :cerek:

Dragi mi u krevetu ionako ni malo ne fali, on tako nemirno spava da noću nisam smjela ni otići na pišanje, kad bih se vratila za minutu-dvije, već nisam više imala gdje leći. A i nekoliko puta sam bila ozbiljno nokautirana. :eek: (Ujutro, kad ga napadnem što me je zveknuo, on me samo bijelo gleda i kaže "ma neeeee, nemoguće, pa znao bih ja... :kava:) A što se seksa tiče - ostaje nam ostalih 75 m2 stana za to, ako nam to nije dovoljno, onda fućkaj ga... :mig:

marcipanka
15.10.2009., 07:53
spava preko dana u krevetiću, po noći spava u krevetiću dok god se ne probudi i traži papati a mi spavamo. onda ga uzmem k nama, on papa, ja spavam :rofl: pa svi skupa spavamo
kad počne spavat cijelu noć bez hranjenja, spavat će isključivo u svom krevetiću :)

identično je i kod nas:cerek:

evo, noćas se budio 5 (!!):eek: puta i dok ga nisam stavila kod nas u krevet (oko 4:30) nije bio miran. čim se uvalio kod nas:rofl: zaspao je ko top:rofl:.

srećom imamo ooogoooman krevet pa nam nije gužva:s

8472
15.10.2009., 07:57

Kod nas je bilo takvo stanje do njenih 11mj. :D
Nakon toga smo prešli svi u veliki krevet. I po danu i po noći. :D:D:D

hecate
17.10.2009., 20:21
moj sin od 8 godina najviše voli spavati samnom..kći s mm...to je vikend deal! prek radnog tjedna, svak u svoj krevet molim! A, uvijek smo spavali svakako, nije bilo pravila i nije nam smetalo. Klinci su nas uvijek htjeli pored sebe i mi im nismo branili...možda, u nekom kratkom periodu, al smo odustali. Prebrzo odrastu...treba iskoristiti svaki trenutak

prevarena_ri
29.06.2010., 12:50
ja sam nova mama, imam sinčića "starog" 3 tjedna :cerek:
i on spava s nama. do kada neznam. ali ovako više njemu paše (plače ako ga samo pokušam staviti u kinderbet) a i meni za noćna dojenja... ne bojim se da ću ga ozlijediti jer mirno spavam a i moj dragi isto tako da...

mandy
29.06.2010., 15:35
mi sad svi spavamo zajedno...jedan kreevt 160x200 i jedan 90x200, spojeni i na njima MM i ja i klinci :cerek:
Niku nekad navečer stavim u kimbi i fali mi..nakon prvog buđenja je kod nas do jutra

vjestica35
29.06.2010., 16:14
Moj od prvog dana spava u kindaču stavim ga k nama ujutro samo da se malo pomazimo.

mops0807
29.06.2010., 16:30

slicno je i kod nas.samo sto ga ja vracam dok sam budna(i dalje se previse budi...),a nikad ne legnem prije 1h(dotad ga vratim vec tri puta:rolleyes:).

lavamp
05.07.2010., 15:07
ja sam nova mama, imam sinčića "starog" 3 tjedna :cerek:
i on spava s nama. do kada neznam. ali ovako više njemu paše (plače ako ga samo pokušam staviti u kinderbet) a i meni za noćna dojenja... ne bojim se da ću ga ozlijediti jer mirno spavam a i moj dragi isto tako da...

moj sinčić ima skoro 6 mjeseci i od prvog dana spava sa mnom u krevetu. kinderbet je pokraj kreveta, ali nije zainteresiran za njega, a i meni je super zagrlit svojeg mišića...naravno, zgodnije je i za dojenje...mislim da je za dijete dobro bit blizu mame, posebno dok je tako malo:D...također to je jedan od temelja "povezujućeg roditeljstva" - preporučam od srca tu knjigu i to shvaćanje roditeljstva:)

Death-of-Art
05.07.2010., 15:16
moj spava sa mnom otkad smo iz rodilišta došli.
prvo sam muža potjerala na kauč...a onda se nakon tjedan-dva vratio u krevet i spavao s nama makar ga je isprva bilo strah...no eto već skoro pa godinu dana tako spavamo. maknula sam krevet da je jedna strana uza zid...pa mali spava između mene i zida...a ja se guzim u sredini između njih dvojice...a oni se razvale sačuvaj me bože... katastrofa...tako da redovito poberem nogom u trbuh...šakom u oko ...i tako , jel, fino mi je buđenje... :kava:

nisam nikad forsirala kinderbet pa se on na kinderbet nije ni navikao.

priznajem da sam ga pustila da spava sa mnom više iz nekih mojih sebičnih razloga.
em što mi je bilo (i još uvijek je) lakše po noći dojiti (makar se više ne budi baš po noći...rijetko kad...)...em što mi je to nekako.... mmmmmmmmmmm... šnjofati kosicu prije spavanja... to mi odmah dovuče san na oči... :cerek:

lavamp
05.07.2010., 15:29
moj spava sa mnom otkad smo iz rodilišta došli.
prvo sam muža potjerala na kauč...a onda se nakon tjedan-dva vratio u krevet i spavao s nama makar ga je isprva bilo strah...no eto već skoro pa godinu dana tako spavamo. maknula sam krevet da je jedna strana uza zid...pa mali spava između mene i zida...a ja se guzim u sredini između njih dvojice...a oni se razvale sačuvaj me bože... katastrofa...tako da redovito poberem nogom u trbuh...šakom u oko ...i tako , jel, fino mi je buđenje... :kava:

nisam nikad forsirala kinderbet pa se on na kinderbet nije ni navikao.

priznajem da sam ga pustila da spava sa mnom više iz nekih mojih sebičnih razloga.
em što mi je bilo (i još uvijek je) lakše po noći dojiti (makar se više ne budi baš po noći...rijetko kad...)...em što mi je to nekako.... mmmmmmmmmmm... šnjofati kosicu prije spavanja... to mi odmah dovuče san na oči... :cerek:

:mig: jadan muž....ali vjerujem da je i njemu zapravo lijepo...ja i moja beba smo sami pa imamo veeeeliki krevet samo za nas dvoje...eto, bar jedna prednost samohranog roditeljstva:D

Death-of-Art
05.07.2010., 15:35
:mig: jadan muž....ali vjerujem da je i njemu zapravo lijepo...ja i moja beba smo sami pa imamo veeeeliki krevet samo za nas dvoje...eto, bar jedna prednost samohranog roditeljstva:D

ma nije jadan muž. jadna sam ja u sredini između njih dvojice divljaka. :lol:

mene nitko nikad ne bi žalio... kmeeeee...

a što se tiče samohranog roditeljstva...imat ćeš i prednost u vrtiću. :D

ina22
05.07.2010., 15:39

ja ne dam spavati u našem krevetu iz sebičnih razloga :D meni je mmmmmm poseksati se prije spavanja u našem krevetu. Dakle jedno veliko 'ne' za spavanje u bračnom krevetu. Ne samo iz ovog navedenog razloga.... i nisam dou kvotala jer mislim da se ona ne seksa :p Već je samo napisala te neke riječi ('sebičnih' i 'mmmmmmmm') koje su me povukle da i ja nešto kažem :mig:

Death-of-Art
05.07.2010., 15:41
ja ne dam spavati u našem krevetu iz sebičnih razloga :D meni je mmmmmm poseksati se prije spavanja u našem krevetu. Dakle jedno veliko 'ne' za spavanje u bračnom krevetu. Ne samo iz ovog navedenog razloga.... i nisam dou kvotala jer mislim da se ona ne seksa :p Već je samo napisala te neke riječi ('sebičnih' i 'mmmmmmmm') koje su me povukle da i ja nešto kažem :mig:

ne. ti hoćeš reći da se ja ne seksam.
ha?
hoćeš reći da sam glupa?
hoćeš reći da sam ružna?
hoćeš reći da sam sotonjara?
hoćeš reći da imam malog pimpeka???
priznaj, priznaj. znam te!!!

:o

al meni je ipak ljepše seksat se na stolici ili stolu ili kauču :zubo:

ina22
05.07.2010., 15:43
ne. ti hoćeš reći da se ja ne seksam.
ha?

al meni je ipak ljepše seksat se na stolici ili stolu ili kauču :zubo:

unaprijed sam se ogradila jer sam znala kaj ćeš pomisliti :)

a ovo drugo....napisala sam 'prije spavanja u krevetu' :zubo: a što je ljepše....hmmmm....i o tome bi se dalo, ali nije tema :)

anonymous_13
19.01.2012., 12:10
dižem temu, zanima me kako vi roditelji koji spavate zajedno s djecom rješavate dnevna spavanja? :ne zna: jer ja nemam naviku spavanja s njim po danu, načelno koristim to vrijeme dok on odspava za učenje ili da se malo odmorim, ovisi kako sam raspoložena.. a on, naravno, i dnevna spavanja odrađuje u velikom krevetu u kojem spavamo i preko noći, jer se uglavnom još uvijek uspavljuje na sisi i ne da se baš premještati u kinderbet.

ali frajer je propuzao napokon, prije par dana taman, i sad me strah da ne otpuže s kreveta. jučer je u 20ak sekundi dok sam ja čula da se probudio i došla u sobu, on se ustao i krenuo puzati prema rubu, uhvatila sam ga u zadnji tren :eek: sad sam na tu stranu kreveta koja nije uz zid srolala poplun i na pod stavila deku za svaki slučaj, ali može prepuzati poplun za čas a ja mogu biti npr. na zahodu i ne čuti ga odmah isti tren kad se probudi. :ne zna:

SummerNight
19.01.2012., 12:25
mi smo jako jako davno bas radi toga uveli dnevno spavanje u kindiju :D

frupy
19.01.2012., 12:34
dižem temu, zanima me kako vi roditelji koji spavate zajedno s djecom rješavate dnevna spavanja? :ne zna: jer ja nemam naviku spavanja s njim po danu, načelno koristim to vrijeme dok on odspava za učenje ili da se malo odmorim, ovisi kako sam raspoložena.. a on, naravno, i dnevna spavanja odrađuje u velikom krevetu u kojem spavamo i preko noći, jer se uglavnom još uvijek uspavljuje na sisi i ne da se baš premještati u kinderbet.

ali frajer je propuzao napokon, prije par dana taman, i sad me strah da ne otpuže s kreveta. jučer je u 20ak sekundi dok sam ja čula da se probudio i došla u sobu, on se ustao i krenuo puzati prema rubu, uhvatila sam ga u zadnji tren :eek: sad sam na tu stranu kreveta koja nije uz zid srolala poplun i na pod stavila deku za svaki slučaj, ali može prepuzati poplun za čas a ja mogu biti npr. na zahodu i ne čuti ga odmah isti tren kad se probudi. :ne zna:
Dakle...
Krevet smo stavili skroz u kut do zida, tako da je iznad glave i s desne strane zid, na dno kreveta smo prislonili kinderbet, a s lijeve strane smo montirali ogradicu za bracni krevet, boze me prosti.:facepalm:

Ta ogradica mi je degutantna, ali je neophodna.:zubo:
Dok nisam imala dijete, nikako nisam mogla razumjeti ljude koji spavaju s djecom u krevetu.
Eto mi ga sad.:D

Edit: jednom je pao s kreveta, kad je imao 9 mj., ali se hvala bogu docekao na noge jer se bio primio za ogradu od kinderbeta.:s

maya_zg
19.01.2012., 12:45

nekad spava u vrticu u boravku, sama tu zaspi, ja sam na trosjedu kraj nje tak da me ima na oku, al koda kuzi da tu nije pravo spavanje vec samo ono kratki drijemez od 30-40min:D osim kad bude bas jaaaako umorna, onda odvali duze al rijetko.

poslije rucka obicno spava duze 1-1,5-2h kako kad je umorna,al spava u bracnom, ja sam kraj nje il drijemam, il spavam il lezim i razmisljam o smislu zivota il si nesto citam, ostavim ju vrlo kratko samu i ogradim je s jastucima za to vrijeme jer je jako brza i zacas bi mogla odletit s kreveta.

extreme
19.01.2012., 12:46

dok je bila manja- i znala tako u snu otpuzati sa kreveta- bi ju obično prebacila u kinder nakon što zaspe..

sad više ne jurca u snu-pa ju bez problema pustim da spava na našem krevetu preko dana, ona kad se probudi sama siđe i izađe iz sobe (ostavim vrata pritvorena)

po noći se još zna bacakati po krevetu (dok po danu uopće ne mrdne) pa ju za sad navečer najčešće prebacim u kinder kad zaspe- a onda ju vratim nama u krevet kad mi dođemo u sobu i tako spavamo do jutra..

sad kako je starija i više ne piči po krevetu kao kad je tek propuzala i vježbala u snu mi je još veći gušt to zajedničko spavanje...:cerek:

miss daisy
19.01.2012., 12:46

mislim da ti je ovo što frupy piše najbolje, ako možeš to izvesti. s tim da krevetić mora biti zakočen, jer inače ti može odsklizati.

moj inače spava u kinderbetu preko dana i navečer dok mi ne dođemo.

anonymous_13
19.01.2012., 12:57
prislonila bih ja kinderbet uz krevet, ali kinderbet je u drugoj sobi jer u ovu ne stane :flop::504:

a u sobi u kojoj je kinderbet imamo dvosjed na razvlačenje uz kojega se kinderbet ne može prisloniti jer ima uber široke naslone za ruke sa strane na gornjem dijelu a dopotežem li kinderbet iz kuta u kojem je sad dovoljno nisko da mimoiđem naslone, onda ću i ono malo prostora što u sobi imam zagraditi :504: razmišljam u dogledno vrijeme prebaciti krevet u sobu s kinderbetom a dvosjed u sobu, ali to je operacija za koju treba pozvati bar 6 ljudi i organizirati što i kako, jer je stan mali a namještaj u stanu (koji sav treba pomaknuti ili iznijeti) veliki i težak od punog drva, i preskup da bih riskirala da se ošteti u premještanju. a ja sam pred ispitnim rokovima i nemam vremena za to bar još mejsec dana :503:

pa mi se ta ogradica za krevet čini kao najbolje rješenje zasad ako nije preskupa :ne zna: gdje ima za nabaviti to?

rossi79
19.01.2012., 13:01

moj malac je od rođenja spavao u svom krevetiću s nama u sobi. za vrijeme podoja je bio u bračnom krevetu, a nakon podoja sam ga od početka vraćala u njegov krevetić. s 9 mjeseci prešao je u svoju sobu. dnevna spavanja oduvijek su bila isključivo u njegovom krevetiću. sad, sa skoro 3 godine po danu spava možda jednom u dva tri tjedna i to isključivo na bračnom krevetu. ali sam bez mame i tate... navečer sam kaže kad mu se spava i sam ide u svoj krevet u svojoj sobi...

anonymous_13
19.01.2012., 13:02
dok je bila manja- i znala tako u snu otpuzati sa kreveta- bi ju obično prebacila u kinder nakon što zaspe..

sad više ne jurca u snu-pa ju bez problema pustim da spava na našem krevetu preko dana, ona kad se probudi sama siđe i izađe iz sobe (ostavim vrata pritvorena)

po noći se još zna bacakati po krevetu (dok po danu uopće ne mrdne) pa ju za sad navečer najčešće prebacim u kinder kad zaspe- a onda ju vratim nama u krevet kad mi dođemo u sobu i tako spavamo do jutra..

sad kako je starija i više ne piči po krevetu kao kad je tek propuzala i vježbala u snu mi je još veći gušt to zajedničko spavanje...:cerek:

prebacila bih ja njega u kindebet, ali on se ne da prebaciti, probudi se odmah :ne zna: ideja mi je spojiti kinderbet s krevetom i onda ga ja iz tako spojenog kreveta mogu uspavati u kinderbetu koji bi bio kao "dio" tog zajedničkog kreveta. i po danu kad zaspe samo podignuti ogradicu od kinderbeta za svaki slučaj.

ali velim, to će morati pričekati bar još 3-4 tjedna, a to mi je opet predugo za riskirati da mi ovako spava kao sad, sam na krevetu ograđen samo poplunom i dekom :ne zna:

Kuzerica
19.01.2012., 13:03
ja sam prislonila kinderbet uz krevet al djabe ti kad on se samo odslize do mene
i svako malo po noci se probudi da vidi jesam li ja pored njega da moze nastavit spavat
neki put mm glumi mene ako me nema :lol:

extreme
19.01.2012., 13:08
prebacila bih ja njega u kindebet, ali on se ne da prebaciti, probudi se odmah :ne zna: ideja mi je spojiti kinderbet s krevetom i onda ga ja iz tako spojenog kreveta mogu uspavati u kinderbetu koji bi bio kao "dio" tog zajedničkog kreveta. i po danu kad zaspe samo podignuti ogradicu od kinderbeta za svaki slučaj.

ali velim, to će morati pričekati bar još 3-4 tjedna, a to mi je opet predugo za riskirati da mi ovako spava kao sad, sam na krevetu ograđen samo poplunom i dekom :ne zna:
a koliko ti je star? jel se puno vrti u snu? ja sam ju znala staviti na sredinu kreveta (da ima više lufta sa obje strane) i staviti okolo jastuke, pa nekad čak i na pod- za slučaj da ipak odvali :D to je bilo u periodima kad isto nisam htjela riskirati buđenje s prebacivanjem u kinder

i vrlo rano sam ju počela učiti kako se silazi s kreveta- tako da to sad već radi mehanički u snu kad hoće dolje..

anonymous_13
19.01.2012., 13:17
ima 9 mjeseci i ne vrti se puno u snu, jedino spava sa nogicama prema naprijed pa se okreće na širinu kreveta :zubo: ali premali je da bi silazio s kreveta, upravo je propuzao, na noge se još uvijek ne oslanja.

stvar je da se on zna probuditi tiho, bez cendranja i plača, bez ikakvog glasanja i samo se krene kotrljati, sada i puzati u nove avanture :cerek: inače bude on na onoj strani kreveta koja je uz zid ili bar na sredini kreveta, ali ne pomaže puno jer on je okretan i začas je na rubu, a krevet je samo 190x140 :ne zna:

frupy
19.01.2012., 15:53
pa mi se ta ogradica za krevet čini kao najbolje rješenje zasad ako nije preskupa :ne zna: gdje ima za nabaviti to?

Mi smo ju kupili u baby centru za 20 eura, iako zna biti i jeftinija na popustu. A negdje sam citala da te ogradice znaju biti na akciji u lidlu.:ne zna:

Neksa
19.01.2012., 19:54
naša spava s nama od zadnjeg boravka u klaićevoj,znači mj i pol,a meni se to nikako ne sviđa jer sam cijeli dan samo njezina pa bi htjela kroz noć imati mjesta za okrenet se i rastgnut i zagrliti muža i bla bla...al se budi ixs put kroz noć i sad više neznam kak da ju vratim u kindač jer ona nikad ne spava tak čvrsto da ju mogu prebacit..nakar je i kindač do kreveta i stranicu smo maknuli

tihonsee
19.01.2012., 22:20
imam prigovor na anketu, odnosno na to kako je složen jedan od postavljenih odgovora.

ne - zato jer je to primitivno i nepraktično

sigurna sam da ima mnogo mama koje, kao i ja, ne spavaju sa svojim djetetom/svojom djecom u krevetu, a niti u ludilu ne bi pomislile da je spavanje s djecom primitivno. mislim, stvarno.
ako ste već uveli objašnjenja odgovora, onda ste ih trebali odvojiti.
ne moram ni reći da iz protesta neću glasati, osim ako ne promijenite sadržaj navedenog odgovora.

rossi79
20.01.2012., 05:41
imam prigovor na anketu, odnosno na to kako je složen jedan od postavljenih odgovora.

sigurna sam da ima mnogo mama koje, kao i ja, ne spavaju sa svojim djetetom/svojom djecom u krevetu, a niti u ludilu ne bi pomislile da je spavanje s djecom primitivno. mislim, stvarno. ako ste već uveli objašnjenja odgovora, onda ste ih trebali odvojiti.
ne moram ni reći da iz protesta neću glasati, osim ako ne promijenite sadržaj navedenog odgovora.

potpisujem u potpunosti.

Maritoma
20.01.2012., 06:32
Pa otkako se podignula tema vise nitko ni ne odgovara na tu anketu. Raspravlja se o sigurnosti spavanja bebaca na bracnom.

rossi79
20.01.2012., 06:35
Pa otkako se podignula tema vise nitko ni ne odgovara na tu anketu. Raspravlja se o sigurnosti spavanja bebaca na bracnom.

onda je ili provođenje ankete trebalo zatvoriti ili ovu besmislicu ispraviti. :mig:

Carla B.
20.01.2012., 07:37
Moja ima 2godine i 4mj. Nekad ne želi sama zaspati u krevetiću pa je legnem kraj sebe i kad zaspe je prebacim u njen krevetić, a ima večeri kad mi kaže da hoće u svoj "kevet" i lipo je smjestim i pokrijem, zagrli svog medu i gotovo. Nikakav problem. Ionako volim čitati prije spavanja, taman kad zaspe ide u svoj krevet i gotovo. 6mj.mi nema muža pa mi se i starije znaju došuljati noću, a šta ću, nije da ću ih izbacit. Preživim to zajedničko spavanje par puta mjesečno!:mig:

SummerNight
20.01.2012., 07:49
ne znam jesam li napisala to na ovoj temi, ali mi smo prakticirali zajednicko spavanje od pocetka, vise radi komocije nego neke ideologije.
I tako je to trajalo do ovog ljeta, kad nas je gospodicna napustila :D Rekla je da bi ona u kindi i gotovo, od ljeta spava u kindiju.
nekad kaze: mama ja bi kod tebe zaspala, budes me poslje u kindi stavila :lol:
i tak, nama je bilo malo pusto na pocetku ali smo se brzo rasprostranili po krevetu :D:D

zoro007
20.01.2012., 07:50

sigurna sam da ima mnogo mama koje, kao i ja, ne spavaju sa svojim djetetom/svojom djecom u krevetu, a niti u ludilu ne bi pomislile da je spavanje s djecom primitivno. mislim, stvarno.
ako ste već uveli objašnjenja odgovora, onda ste ih trebali odvojiti.

a ja kazem,
Da ! ( najvažnije je da je to bolje za dijete) - i za mene jer je prirodno i prakticno

evo da objasnim zasto je (bilo) prakticno dok sam je dojila, a javljala se 2-3 puta na noc. kad bi se javila da sisa, ja bi je u polusnu pristekala. ona bi se namirila za 15tak minuta i dalje bi nastavile spavati. dakle nije bilo velikog budjenja ni za mene ni za nju.
istovremeno mi je zajednicko spavanje pomoglo kad sam pocela raditi, kao da je kroz nocnu blizinu kompenzirala moje dnevno odsustvo.
dakle unatoc tim budjenjima za sisanje 2-3 puta po noci ja sam bila odmorna..sto mi je bilo bitno da uopce mogu raditi..i funkcionirati.

bila sam kod kume u posjeti par dana i morala je zbog mjesta spavati u putnom kreveticu. meni su to bile najnapornije noci jer sam je morala uzeti i podojiti, pa vratiti u krevet i uspavati..pa sam se i ja morala uspavati..i tako tri puta na noc :visi: bila sam neispavana s podocnjacima do koljena..haha.

eto, ja kazem da je gornja varijanta najkomotnija za mamu i dijete...znam da se oni koji ne spavaju u zajednickom krevetu krste vjerovatno i lijevom i desnom kako se ne bojim da ne zdrobim dijete, ali i ja i MM spavamo mirno, nasa cura isto dosta mirno spava.

jedno vrijeme je spavala i u svom krevetu, a onda se po noci pocela buditi i govorila je da se boji..sto vjerujem. znala je tu i tamo fektati da spava kod nas, ali sad osjetim da joj je draze gnijezdo..tj. nas zajednicki krevet.
cini mi se kroz to mirno i cvrsto spava..bolje receno kao klada :rofl: po noci se nikad ne budi..dok to nije bio slucaj kad je jedno vrijeme spavala samo u svom krevetu. skoro svaku noc bi se znala barem jednom probuditi jer se necega boji..
kad bude vrijeme za to 'istjerat' cemo je van iz gnjezda, do tada cemo uzivati ovako..
a seksanje - hvala bogu imamo dovoljno prostora i puno mjesta za to osim spavace sobe.

Lali Puna
20.01.2012., 08:11
istovremeno mi je zajednicko spavanje pomoglo kad sam pocela raditi, kao da je kroz nocnu blizinu kompenzirala moje dnevno odsustvo.

ovako je bilo i nama
spavala je u kinderbetu (s povremenim izletima kod nas na noć-dvije-tri kad bi išli zubi ili bila bolesna i uvijek se vraćala u ind bez pol frke)
no, kad je s 18 mjeseci krenula u jaslice počela je spavati s nama, ni čuti za kind više, ništa nije pomoglo da ju vratimo
a vratit smo ju htjeli, iako protiv zajedničkog spavanja nemam ništa i djelomično sam uživala u tome, jer je koma nemirno spavala, lupala nas, gurala, izmlatarala po glavi
kad je s nepune tri dobila svoju sobu počela je, bez puno frke, spavati u svom krevetu. tu i tamo dođe kod nas, zna da uvijek može. ali sad puno mirnije spava...ili joj se sad može objasniti da nema guranja, mlataranja i slično...samo se uvali između nas i nastavi spavati, nekad nas ni ne probudi, samo skužim ujutro da je kraj mene. al to se sad događa stvarno vrlo vrlo rijetko. ima 4 godine skoro.

proab
20.01.2012., 08:47
Sa starijom sam u pocetku prakticirala da spava u svom kimbiju u nasoj sobi (ono klasicno - nova mama, strah za malu bebu, strah da je necu osjetiti, slika bebe kako spava u kindicu itd). I to je sve bilo fino dok se budila 2x po noci. E kad je odjednom prebacila na 5-6 budjenja po noci sam skuzila da se puno previse razbudim i da je krajnji trenutak da naucim dojiti lezecki (do tada sam znala dojiti samo sjedeci). Nakon par dana privikavanja brzo smo uhvatile ritam i tako smo nastavili co-sleeping do danas.

Bilo je par pokusaja da spava u svom krevetu, ali jako je lose spavala i svaki put bi ionako zavrsila kod nas (ili jos gore - ja u njenom turbo uskom malom krevetu u kampici). Sad selimo u novi stan gdje ce imati svoju sobu, pokazali smo joj tu sobu i prihvatila je da je to njena soba i njen krevet - ali i dalje navecer zeli nama u krevet (srecom novi krevet je 180 sirine pa svi stanemo)

Mladjeg sam odmah uselila u bracni, kad vec znam da nam je lakse, i super mi je doslo kad je bio prehladjen i budio se svako malo i kasljao da ga umirim, a najgore su mi bile noci kad bi toliko kasljao da se rasplakao i nikako ga umiriti nego ustati i nositi u 3 ujutro. Srecom - sad je opet zdrav i vratio se na 2-3 budjenja nocu :cerek:

I nesto sam primjetila - starija se za hranjenje javljala plakanjem (nije bilo glasno ali ipak je plakala) - a mladji uopce ne place. On se probudi i lamace malo nogicama i rukicama, pa sise rukice i onda se ja probudim i skuzim da hoce jest a da nije glasa ispustio. U svakom slucaju puno njeznije budjenje za mene nego plac i cendranje kako je bilo sa starijom.

SummerNight
20.01.2012., 09:13
e to je meni sad koma, kako je u kindiju kad je bolesna moram si sat navijati da se probudim i popipam ju. prije kad je uz mene lezala bi me probudilo ako bi zakurila, a i ja bi u polusnu popipala svako toliko.

maya_zg
20.01.2012., 09:25
ne znam jesam li napisala to na ovoj temi, ali mi smo prakticirali zajednicko spavanje od pocetka, vise radi komocije nego neke ideologije.
I tako je to trajalo do ovog ljeta, kad nas je gospodicna napustila :D Rekla je da bi ona u kindi i gotovo, od ljeta spava u kindiju.
nekad kaze: mama ja bi kod tebe zaspala, budes me poslje u kindi stavila :lol:
i tak, nama je bilo malo pusto na pocetku ali smo se brzo rasprostranili po krevetu :D:D

kak ovo lijepo zvuci:cerek:

nadam se da i ja to jednom cuti od svoje curice. mada, meni je zajednicko spavanje ok, volim je osjetiti kraj sebe i zagrliti po noci, a tek kad osjetim da ona mene u polusnu draga po licu, ma neprocjenjivo:cerek: al to je zasad dok je jos mala beba, naravno da bi htjela da s neke 2 godine, najkasnije do 3 pocne spavati u svom krevetu i u svojoj sobi.
.

SummerNight
20.01.2012., 09:28
kak ovo lijepo zvuci:cerek:

nadam se da i ja to jednom cuti od svoje curice. mada, meni je zajednicko spavanje ok, volim je osjetiti kraj sebe i zagrliti po noci, a tek kad osjetim da ona mene u polusnu draga po licu, ma neprocjenjivo:cerek: al to je zasad dok je jos mala beba, naravno da bi htjela da s neke 2 godine, najkasnije do 3 pocne spavati u svom krevetu i u svojoj sobi.
.

moja je s2,5 presla u kindi, sobu ocekujem valjda oko 4, ko zna :cerek:

Lali Puna
20.01.2012., 09:54
e to je meni sad koma, kako je u kindiju kad je bolesna moram si sat navijati da se probudim i popipam ju. prije kad je uz mene lezala bi me probudilo ako bi zakurila, a i ja bi u polusnu popipala svako toliko.

da, ovo je koma. dok je bila kod nas polusvjesna bi ju popipala, sad si moram navijat sat i dizat se :visi:

aniano
20.01.2012., 10:18
da, ovo je koma. dok je bila kod nas polusvjesna bi ju popipala, sad si moram navijat sat i dizat se :visi:

ja po noci idem barem dva puta pipi, pa usput svratim povirit klince...

proab
20.01.2012., 10:19
To za bolest je stvarno super. Ja sam recimo neku noc shvatila da ona gori (imala je sigurno preko 39) pa sam joj odmah dala lupocet i probudila za piskenje. Jer kad ima temperaturu se skoro uvijek popiski (pa lezi sva mokra) a sto joj se inace kad je zdrava nikad ne desava... Da je spavala u svom krevetu ne bih nista primijetila i samo bi je ujutro nasla mokru i u vrucici (to mi se vec desilo kad je spavala sama)

SummerNight
20.01.2012., 10:23
To za bolest je stvarno super. Ja sam recimo neku noc shvatila da ona gori (imala je sigurno preko 39) pa sam joj odmah dala lupocet i probudila za piskenje. Jer kad ima temperaturu se skoro uvijek popiski (pa lezi sva mokra) a sto joj se inace kad je zdrava nikad ne desava... Da je spavala u svom krevetu ne bih nista primijetila i samo bi je ujutro nasla mokru i u vrucici (to mi se vec desilo kad je spavala sama)

to mi je nocna mora :D
jos nekako sad kad je u kindiju odmah uz nas krevet, mislim da bi ipak bar zakmecala ili nesto da ima vrucicu, ja obicno hitim ruku u kindi ako se javi ali da je u svojoj sobi... tj kad ce bit u svojoj sobi... ajme :horor:

Greeberica
20.01.2012., 11:23
Ima gotovo pet godina. Isti broj koliko je kvadrata naša sobica :grin: u sobi kod roditelja. Malo smo skučeni između dvije selidbe, no kontam da će odustat od uzurpiranja našeg noćnog prostora kada... dobije sestru. Ili brata. Ili se odselimo. Rekla je da će prestat kad krene u školu i dobije svoju posteljinu. Doduše, nije da nam sada prostor dopušta neke ekstravagancije, ali da bi bilo zgodno da sama zaspi, naravno.
Da mi se da svađat s njom radi toga ,ne.
Da imam divan ten i bjuti slip prakticiram radi nećusamaspavati navike, o da!

Twinmama
20.01.2012., 12:23
ne vidim razloga (bar kod svoje djece) da spavaju s nama u krevetu osim ako nisu bolesni......
nismo to nikad ni prakticirali jer kako se oni trebaju naspavati trebam i ja.... eh sad oni se mogu naspavati kod mene i mm-a u krevetu ali nas dvoje ne i zato to nikad nismo ni htjeli ni prakticirali....
svi sretni i zadovoljni (odnosno ne viim po mojoj djeci da im to nekaj fali i posebno znači u životu)

eh vidiš ovo mi je zanimljivo..... ja ih čak ni zbog toga ne moram prebacivati k sebi u krevet jer se moji automatski bude kak temperatura ide gore pa nemam razloga navijati sat kad su mi oni budilice.....
meni je super to kod mojih što se tako bude čim nekaj nije OK

La_LuNa
20.01.2012., 12:36
ja sam bila jedna od onih zena koja je kategoricki tvrdila da beba nece spavati s nama.
onda smo dosli doma iz rodilista. prvu noc beba se budila svakih 15 - 20 minuta, i ja se ustajala i dojila je sjedecki. pred jutro u suzama.
drugu noc ista prica, ali sam je oko 2 u noci ostavila pored sebe. beba je spavala. budila se skolski svaka 3 sata za cicanje. koje nisam ni osjetila. lezeci bih joj uvalila cicu bez da komesam i sebe i nju.
preporod!! i naspavane obje!!

namjeravam je poceti stavljati u kimbac kad uvedemo vecernji obrok dohrane.

po danu mi zacori u dnevnoj na podu. (jos nisam nabavila puzzle, nego je na cetverostruko preklopljenom poplunu) kad zaspi, pokrijem je s dekom.

frupy
20.01.2012., 12:43
ja sam bila jedna od onih zena koja je kategoricki tvrdila da beba nece spavati s nama.

Me too.:five:
Uopce nisam mogla shvatiti zasto si to ljudi rade.:facepalm:
A sad iz ove perspektive ne mogu shvatiti zasto ljudi uopce kupuju kinderbet.:lol:

Vidis kak se mijenja point of view kad dobijes dijete...:rofl:

tihonsee
20.01.2012., 12:44
a ja kazem,
Da ! ( najvažnije je da je to bolje za dijete) - i za mene jer je prirodno i prakticno

jesi ti pročitala moj post?
nemam apsolutno ništa protiv zajedničkog spavanja, niti mislim da je to primitivno (zar uopće ima onih koji to misle?) iako ga ja ne prakticiram iz više razloga (dvoje djece, nemirno spavaju, i muž isto = nema spavanja za mene).
ali imam protiv odgovora kako je postavljen u anketi 'ne jer je to primitivno i nepraktično'. i zato neću glasati.

La_LuNa
20.01.2012., 12:51
a ono, nisu sva djeca ista.. moja, eto, jos ni danas nece i ne zna spavati sama. ono, k'o da senzore ima. uspavam je, i minutu nakon sto se maknem od nje, ona je budna :503:
kumina mala je spavala u kimbacu sve do nekih 7 - 8 mjeseci. kad se pocela cesto buditi po noci, kumi bilo tesko stalno je vaditi i vracati u kimbac jer je bila vec teska i velika, pa je zavrsila s njima u krevetu.
od frendice mala, od prvog dana spava u kimbacu i skoro se uopce ne budi po noci.

sve ovo su dojena djeca. :ne zna:
nema pravila.. ni pomoci. osim cry out - a koji ne dolazi u obzir.

inace, mi smo kimbac dobili, al da smo ga kupovali, sad bih se mlatila po glavi :rofl:

SummerNight
20.01.2012., 12:57
ja sam znala da ce zavrsiti kod nas u krevetu :D macka je spavala s nama dok je bila ziva, mislim da bi bilo opako samozavaravanje da sam tvrdila da vlastito dijete necu uzet sebi u krevet :rofl:

frupy
20.01.2012., 12:58
inace, mi smo kimbac dobili, al da smo ga kupovali, sad bih se mlatila po glavi :rofl:

Bogme, meni je drago da smo kupili onaj jeftinjak u ikei.
Ubila bi se da smo uzeli neki od onih skupih fensi smensi iz adaxa.
Nijednu jedinu noc nije prespavao u kimbiju, a uskoro ce 13 mj.:D Prva 2 tjedna je spavao u kolijevci, ali to je bilo stresno i za njega i za nas.:rofl:
A i dan danas se nocu budi tisucu puta, ne znam kak bi izgledalo da ga stalno dizem i vracam u kimbi.:zvrko:

zoro007
20.01.2012., 13:06
tihonsee, nisam ni mislila da zastupas to misljenje..ali ima ih dosta koji bas tako misle..da je to primitivno i nepraktično..a mame koje to cine prekomotne ljenguze :zubo: kao sto vidis, ima i onih koje su izabrale upravo taj odgovor u anketi.
bas smo imali sastanak u vrticu i jedna mama prica kako joj je dijete zavrsilo u njenom krevetu, a druga ce u stilu 'stooo..sto si to cinis', kao da se radi o zlocinu.
onda sam i sama rekla da dijete jos spava s nama. nije komentirala, a vjerovatno si je vec zamisljala kakav seksualni zivot imamo i kakva smo horda..no nije to prva reakcija na zajednicko spavanje, dozivjela sam mnogo pogleda bez komentara zbog toga :zubo:

moja sister se cetri godine branila protiv zajednickog spavanja, ali se mala budi dosta cesto, a sestra trenutno ima problema sa zaspivanjem i slicno pa bi znala biti gotova preko dana. unazad par tjedana cura spava u zajednickom krevetu..i bolje spava. sad si razmisljaju uzeti 2x2m krevet da im bude jos udobnije. :)

SummerNight
20.01.2012., 13:08
Bogme, meni je drago da smo kupili onaj jeftinjak u ikei.
Ubila bi se da smo uzeli neki od onih skupih fensi smensi iz adaxa.
Nijednu jedinu noc nije prespavao u kimbiju, a uskoro ce 13 mj.:D Prva 2 tjedna je spavao u kolijevci, ali to je bilo stresno i za njega i za nas.:rofl:
A i dan danas se nocu budi tisucu puta, ne znam kak bi izgledalo da ga stalno dizem i vracam u kimbi.:zvrko:
cekaj, mozda ti s ejos isplati :d moja tek od ljeta u kindiju spava :D

La_LuNa
20.01.2012., 13:09
ja si sve mislim ubrzo uzeti normalan krevet, pa staviti zastitnu ogradicu na njega. i onda je odmah saltati u normalan krevet, uopce ne u kimbac. tj, nadam se da ce mi sogorica, od koje smo kimbac dobili, ostati ubrzo opet trudna pa da ga mogu razmontirati i izbaciti iz spavace uz jako dobar izgovor :rofl: ovak sluzi kao odlagaliste stvari :rolleyes: a ja nikako da se odlucim maknuti ga, jer mi stlno u glavi zvoni da ce ona jednom spavati u njemu.. hoce. isto kako spava od prvog dana :rofl:

kika78
20.01.2012., 13:33
Spava sa nama pred jutro ili nekad u tijeku noći (ako ružno sanja pa plače) :cerek:
Voli i kindač ali voli i spavati sa nama...

U početku sam mislila da ga nikada nećemo uspjeti odviknuti sa spavanjima u našem krevetu (staaaalno je bio sa nama) ali on je to sam razrijedio i sada je to :top: