PDA

View Full Version : Smrt mlade djevojke od plućne embolije u Splitu - je li krivac Yasmin?

stranice : 1 2 [3] 4

mory222
26.09.2008., 22:06
A kombinacija prekinuti snošaj+kondom?? Šta kažete na to? Prestala sam pit Yasmin zbog svega ovog, pa razmišljam o drugim metodama kontracepcije.... Luda sam više od svega toga!!

Tija
26.09.2008., 22:13
jos nisam dozivjela da mi je netko izdao yasmin bez recepta, u ovih godinu dana uvijek, ali bas uvijek su trazili recept i zapisali me.

pila sam yasmin 5 dugih godina, svega nekoliko puta su me tražili recept a jedan jedini put me zapisala :mig:

xdjevojcicax
26.09.2008., 22:47
A kombinacija prekinuti snošaj+kondom?? Šta kažete na to? Prestala sam pit Yasmin zbog svega ovog, pa razmišljam o drugim metodama kontracepcije.... Luda sam više od svega toga!!

e, moja kombinacija, durex extra safe + prekinut snošaj.. Al meni su menge neredovite i onda panika.. a ne smijem yasmin..

d@d@
26.09.2008., 22:52
Hebeš farmaceutsku industriju, idemo po onoj staroj.

Blagoslovio bog 10 vridnih ručica, odnio vrag 5 gladnih guzica. :D

Max100
26.09.2008., 22:54
cure moze informacija , one koje znaju...
sta ustvari saznam ako napravim test koagulacije u koji spada :
1.vrijeme krvarenja
2. vrijeme zgrusavanja
3.PV
3.APTV
4.Fibrinogen

Otisla bi to obavit prije nego iduci tjedan odem u ginekologinje , a ona me nikad nije poslala na nesto slicno naravno...

Da li tu mogu vidjeti donekle kakvo je stanje ...

Inace radim redovito krvnu sliku , jetrene proble i sve , svakih 6 mjeseci , i hormone... Pijem yasmin oko godinu ipo.., prije pila diane.4 godine... i najradije bi se skinula sa njih i pokusala dobit svoj prirodni menzis , jer ne sjecam se kad sam ga zadnji put imala...prije dugooo godina...

Hobby
26.09.2008., 23:08

Blago onima koje to mogu.
Ja imam PCOS sa odvratnim simptomima kada nisam na tabletama.
Uopće nemam menstruaciju, oprištavim prestrašno, o dlakavosti da i ne govorim, libido mi toliko podivlja da sam se prošli put jedva odvezla 10 km do dečka (nemojte se smijati, to doista zna biti problem).
Nasreću, nemam problema sa debljinom, niti ikakve pokazatelje problema s inzulinom, ali i ovo ostalo mi je sasvim dovoljno.
Toliko su mi strašni simptomi PCOS-a da radije riskiram trombozu.

Hobby
26.09.2008., 23:09
1.vrijeme krvarenja
2. vrijeme zgrusavanja
3.PV
3.APTV
4.Fibrinogen

Saznaš je li ti trenutno sve u redu sa krvnom slikom.

capra
26.09.2008., 23:14
djelimicno sam procitala dozivljaje sa yasminom
mene zanima misljenje nekog ginekologa ili endokrinologa, jer trebas bit stvarno hrabar da nastavis piti te pilule

ja ih pijem vec tri godine, imam iskljucivo pozitivna iskustva s njima
nemam pms psihoze, (a imala sam jako gadne promjene raspolozenje prije, sto se unormaliziralo sa jasminom) ciklus mi je okej, jedina nuspojava je bio visak celulita - ali opet sve je to bilo nesto sa cime se mozes razracunat s malo vise vjezbe
ne znam koje su alternative yasmina i generalno kontracepcije, alergicna sam na lateks a nisam sigurna dali se dijafragme jos uvijek proizvode (ili da li su one od lateksa :D)

Max100
26.09.2008., 23:16
hvala na informaciji...sutra ujutro to idem vadit pa me zanimalo...
nadam se da ce bit ok ...
ja ne znam uopce da li da prestanem pit i pokusam dobit normalno menzis, to bi najvise volila, ali kad prestanem , isto akne uzas , pojacana dlakavost, doduse nemam vise policisticne jajnike ali ne dobijem menzis misecima , i onda opet ukrug, moram popit dabroston da izazove menzis , a on me unisti , pa onda yasmin i tako...ma predivno... ko zacarani krug

Hobby
26.09.2008., 23:21
hvala na informaciji...sutra ujutro to idem vadit pa me zanimalo...
nadam se da ce bit ok ...
ja ne znam uopce da li da prestanem pit i pokusam dobit normalno menzis, to bi najvise volila, ali kad prestanem , isto akne uzas , pojacana dlakavost, doduse nemam vise policisticne jajnike ali ne dobijem menzis misecima , i onda opet ukrug, moram popit dabroston da izazove menzis , a on me unisti , pa onda yasmin i tako...ma predivno... ko zacarani krug

Ako ti bude sve OK sa nalazima, pij tablete, samo traži ginekologa neke druge - ako ništa, zbog svog mira.

I btw, ja sam pila Utrogestal (isti vrag kao Dabroston) i bio mi je živi užas - nikada više.

Hobby
26.09.2008., 23:24
djelimicno sam procitala dozivljaje sa yasminom
mene zanima misljenje nekog ginekologa ili endokrinologa, jer trebas bit stvarno hrabar da nastavis piti te pilule

ja ih pijem vec tri godine, imam iskljucivo pozitivna iskustva s njima
nemam pms psihoze, (a imala sam jako gadne promjene raspolozenje prije, sto se unormaliziralo sa jasminom) ciklus mi je okej, jedina nuspojava je bio visak celulita - ali opet sve je to bilo nesto sa cime se mozes razracunat s malo vise vjezbe
ne znam koje su alternative yasmina i generalno kontracepcije, alergicna sam na lateks a nisam sigurna dali se dijafragme jos uvijek proizvode (ili da li su one od lateksa :D)

Nuspojave koje si navela ne moraju imati nikakve veze sa trombozom.
Ne moraš imati sve moguće nuspojave da dobiješ trombozu isto kao što, ako nemaš nikakvih nuspojava, ne znači da nećeš dobiti trombozu.

A mislim da ti dijafragmu neće dati, ako nisi rodila - pa čak i onda ju nerado daju, pogotovo ako si mlađa.

capra
26.09.2008., 23:33
Nuspojave koje si navela ne moraju imati nikakve veze sa trombozom.
Ne moraš imati sve moguće nuspojave da dobiješ trombozu isto kao što, ako nemaš nikakvih nuspojava, ne znači da nećeš dobiti trombozu.

A mislim da ti dijafragmu neće dati, ako nisi rodila - pa čak i onda ju nerado daju, pogotovo ako si mlađa.

mislis spiralu :)

dijafragma je onaj zastarjeli komad gume koji se instalira na grlic maternice, i za kojeg sam zadnje cula kad sam ko klinkica citala ericu jong :)

Hobby
26.09.2008., 23:43
mislis spiralu :)

dijafragma je onaj zastarjeli komad gume koji se instalira na grlic maternice, i za kojeg sam zadnje cula kad sam ko klinkica citala ericu jong :)

Da, sorry.

Uglavnom, ni jedno ni drugo ti ne dolazi u obzir (mislim da se dijafragme više ne preoizvode).

Moja sestra je nakon poroda htjela spiralu, pa joj ju ginekolog nije htio dati, već joj je propisao tablete, a ženama koje nisu rodile ju uopće ne ugrađuju.

Teeja
27.09.2008., 00:32
meni ginekologinja uopce nije trazila da radim nalaze niti ista kad sam je pitala da mi da "recept" za pilule... pitala me koje zelim te sam je pitala koje uopce imaju. na kraju sam uzela triquilar i zadovoljna sam sa time jedino me muci to skupljanje vode u tijelu i celulit... sad su poceli svi bombardirat sa ovim vijestima i ne znam sta bi. pijem ih godinu ipo bez pauze i mislim se da li da odem napravit krvnu sliku da vidim jel sve u redu... samo jel se to ide u bolnicu ili moze u lab doma zdravlja?

SnowFairy
27.09.2008., 02:58
Mislim da gotovo nema osobe koja pije pilule a da ovih dana nije na mukama.... Koliko god zelim biti realna i razmisljati na nacin da ukoliko se rade redovne pretrage i rezultati su dobri, ne bi trebalo biti panike, ali opet s druge strane u meni raste strah i nepovjerenje...
Pilule pijem zadnjih 8 godina, redovno se kontroliram (na vlastitu inicijativu + nikad me nisu trazili recept do prije 2 dana) i manje - vise je sve ok. Sada si pokusavam izvrtiti film koje gidine sam pila koje pilule i zasto sam ih mijenjala, a pila sam cilest i diane i triquilar i logest i yasmin i koristila evru. i koliko me pamcenje sluzi iskustva su bila sljedeca (iako nijedno od tih stanja nije bilo ono nesto posebno strasno i neizdrzivo):
cilest - udebljala sam se, probojna krvarenja,
diane - jako dugo su mi bile odlicne i njih sam najduze pila, ali mi je nakon dugog uzimanja libido bio u totalnom k**** pa sam presla na
triquilar - promjene raspolozenja i jednostavno mi se nie svidio, nakon njega sam presla na
logest - koji zapravo i ne znam zasto am prestala piti - stvarno se ne sjecam, nakon njega sam pocela s
yasmin - nikakve vidljive nuspojave, stvarno sam bila zadovoljna, ali se krvna slika poremetila, zapravo sad me muci da li su se nalazi pogorsali na njima ili na logestu ili 90% am sigurna na njima - a do tada su uvijek bii ok, uglavnom, bili su mi poviseni jetreni enzimi (valjda se tako kaze - znate na sta mislim, ono AST itd.), a jucer kad sam ponovno pregledavala sve stare nalaze vidjela sam da mi se u tom periodu poviso (blago iznad gornje granice kolesterol i trigliceridi). uglavnom zbog jetre sam napravila pauzu od 3 mj., nakon cega se stanje stabiliziralo i vratila sam se na yasmin, nakon duzeg uzimanja nalazi su bili gori nego prije i onda mi je ginic rekao da predjem na falster,
evra - nikakve nupojave - osim smanjenja celulita :), medjutim nije mi se svidio flaster iz estetskih razloga a i odljepio mi se 2 - 3 puta u svega par mjeseci a stvarno sam pazila (valjda od silnih vrucina i znoja a i kupanja pogotovo), pa sam odlucila dati jos jednu sansu yasmin -ama, i onda se dogodilo ovo....
jucer sam bila kod gin. rekla mi je da su sve te pilule iste(sto se tice posljedica) i rekla nek uzmem logest dok se situaija malo ne smiri i dala mi uputnicu za krvne pretrage.

Ni sama nisam pametna sto mi je ciniti.... sad kad vidim i to s jetrom i kolesterolom, nisma prije to ba preozbiljno shvacala, a osim toga jo sam primjetila da imam dvije smeđe flekice na licu (jedna se pojavila prije recimo najvise 6 mj., a drugu sam primjetila juce, a u uputama su navedene i fleke kao razlog da se prestane s pilulama).

tesko je nakon svega biti pamtan... dodje mi da ih prestanem piti par mjeseci pa onda da odlucim sto cu. Danas sam proucavala i prirodne metode kontracepcije, kondomi mi ne dolaze u obzir kao ni trudnoca, jooooj, grrr......

sorry cure sto sam se toliko raspisala ali morala sam si dati oduska...
p.s. naravno da osjecam bol u prsima, ali trenutno ne mogu biti racionalna po tom pitanju
p.s.s. iskrena sucut svima koji su poznavali preminulu djevojku.
p.s.s. sorry na gramatickim greskama kojih je sad atoliko ad mi se neda ipsravljati jer je 4 ujutro i idem pavat

mare2603
27.09.2008., 03:56
prvo i najbitnije je da se pode u ginekologa! dakle nema uzimanja na svoju ruku! ni pod razno! :azdaja:
ali za obavit sve pretrage koje su bitne za uzimanje bilo kojih kontracepcijskih pilula bi trebala ostat u bolnici najmanje tjedan dana! takoder i znat medicinsku povijest sve blize rodbine! ima li to smisla? :bonk: mislim da ne!
ginic ti prepise tablete koje on po njegovom misljenju smatra najbolje za tebe i nakon malo vise od tjedan dana opet podes u ginica i reces mu sve nuspojave koje si osjetila..on ti rece dali je to ok ili ce ti prepisat nove pilule! :ban: u tjedan dana uzimanja ne mozes umrijet tako da nema rizika! jednostavno moras komunicirat sa ginekologom i javljat mu sve promjene! :five:
ja vjerujem da je za slucaj one cure sto je navodno umrla od pilula kriv ovaj razlog da je ignorirala nuspojave! :nono:
jedini razlog zasto se nebi smjeli uzimat na svoju ruku je to zato sto izazivaju nuspojave pa tako i smrt a ne zna se koje nuspojave mogu biti smrtonosne..dakle.. ginekolog je tu da nam rece jesu li promjene ok ili treba prestat uzimat pilule!
onako usput...citala sam da i pusenje moze izazvat neke komplikacije,ali za to nisam sigurna!

tinkerbell
27.09.2008., 07:54
pila sam yasmin 5 dugih godina, svega nekoliko puta su me tražili recept a jedan jedini put me zapisala :mig:

slažem se..u 3 godine su me valjda 5 puta pitali za recept i napisali neš na poleđinu...i to uvijek u istoj ljekarni...

tinkerbell
27.09.2008., 08:06
Mislim da gotovo nema osobe koja pije pilule a da ovih dana nije na mukama.... Koliko god zelim biti realna i razmisljati na nacin da ukoliko se rade redovne pretrage i rezultati su dobri, ne bi trebalo biti panike, ali opet s druge strane u meni raste strah i nepovjerenje...
Pilule pijem zadnjih 8 godina, redovno se kontroliram (na vlastitu inicijativu + nikad me nisu trazili recept do prije 2 dana) i manje - vise je sve ok. Sada si pokusavam izvrtiti film koje gidine sam pila koje pilule i zasto sam ih mijenjala, a pila sam cilest i diane i triquilar i logest i yasmin i koristila evru. i koliko me pamcenje sluzi iskustva su bila sljedeca (iako nijedno od tih stanja nije bilo ono nesto posebno strasno i neizdrzivo):
cilest - udebljala sam se, probojna krvarenja,
diane - jako dugo su mi bile odlicne i njih sam najduze pila, ali mi je nakon dugog uzimanja libido bio u totalnom k**** pa sam presla na
triquilar - promjene raspolozenja i jednostavno mi se nie svidio, nakon njega sam presla na
logest - koji zapravo i ne znam zasto am prestala piti - stvarno se ne sjecam, nakon njega sam pocela s
yasmin - nikakve vidljive nuspojave, stvarno sam bila zadovoljna, ali se krvna slika poremetila, zapravo sad me muci da li su se nalazi pogorsali na njima ili na logestu ili 90% am sigurna na njima - a do tada su uvijek bii ok, uglavnom, bili su mi poviseni jetreni enzimi (valjda se tako kaze - znate na sta mislim, ono AST itd.), a jucer kad sam ponovno pregledavala sve stare nalaze vidjela sam da mi se u tom periodu poviso (blago iznad gornje granice kolesterol i trigliceridi). uglavnom zbog jetre sam napravila pauzu od 3 mj., nakon cega se stanje stabiliziralo i vratila sam se na yasmin, nakon duzeg uzimanja nalazi su bili gori nego prije i onda mi je ginic rekao da predjem na falster,
evra - nikakve nupojave - osim smanjenja celulita :), medjutim nije mi se svidio flaster iz estetskih razloga a i odljepio mi se 2 - 3 puta u svega par mjeseci a stvarno sam pazila (valjda od silnih vrucina i znoja a i kupanja pogotovo), pa sam odlucila dati jos jednu sansu yasmin -ama, i onda se dogodilo ovo....
jucer sam bila kod gin. rekla mi je da su sve te pilule iste(sto se tice posljedica) i rekla nek uzmem logest dok se situaija malo ne smiri i dala mi uputnicu za krvne pretrage.

Ni sama nisam pametna sto mi je ciniti.... sad kad vidim i to s jetrom i kolesterolom, nisma prije to ba preozbiljno shvacala, a osim toga jo sam primjetila da imam dvije smeđe flekice na licu (jedna se pojavila prije recimo najvise 6 mj., a drugu sam primjetila juce, a u uputama su navedene i fleke kao razlog da se prestane s pilulama).

tesko je nakon svega biti pamtan... dodje mi da ih prestanem piti par mjeseci pa onda da odlucim sto cu. Danas sam proucavala i prirodne metode kontracepcije, kondomi mi ne dolaze u obzir kao ni trudnoca, jooooj, grrr......

sorry cure sto sam se toliko raspisala ali morala sam si dati oduska...
p.s. naravno da osjecam bol u prsima, ali trenutno ne mogu biti racionalna po tom pitanju
p.s.s. iskrena sucut svima koji su poznavali preminulu djevojku.
p.s.s. sorry na gramatickim greskama kojih je sad atoliko ad mi se neda ipsravljati jer je 4 ujutro i idem pavat

i ja sam imala poremećenu krvnu sliku i isto kolesterol i trigliceridi...što je kao "normalno" kada se uzimaju tablete..e pa nije baš..meni je frendicu ginekologica zbog toga skinula s tableta..ja sam onda promijenila svoju doktoricu i nova mi je rekla da to nije baš normalno...3 mj sam napravila pauzu pa krvnu sliku i kolesterol je bio ok...s obzirom da moje povišenje nije bilo jako veliko nastavil sam piti...ostatak priče znate iz mog prvog posta....iz svog primjera ali i dosta svojih frendica znam da nam se situacija znatno pogoršala/promijenila nakon pauze...ja osobno ne bi ponovno pila tablete...na druge načine se štitim od trudnoće...

SnowFairy
27.09.2008., 09:17
ako mi krvna slika ne bude ok i ja prestajem bar na neko vrijeme, a onda cu vidjeti sta i kako dalje :)

teta anci
27.09.2008., 09:32
slažem se..u 3 godine su me valjda 5 puta pitali za recept i napisali neš na poleđinu...i to uvijek u istoj ljekarni...

vjerujem ,ali to isto valjda ovisi o tome gdje kupujete. ja sam kupovala u obje ljekarne na trgu, jos par njih u centru zagreba te u novalji. uvijek mi je trebao recept, a zadnji put me teta cak upozorila da je prosla godina dana i da trebam po novi recept kod ginica.

bubicaa
27.09.2008., 09:37
sad sam čitala 24 sata...oni pišu točne stvari, ali majko mila na kakav katastrofičan način... kad sam vidjela naslovnicu...
po njima kod nas je bilo više od 8 slučajeva gdje je yasmin uzrokovao trombozu... i piše da je jedan slučaj u sloveniji i jedan u danskoj

larazg
27.09.2008., 10:05
1.vrijeme krvarenja
2. vrijeme zgrusavanja
3.PV
3.APTV
4.Fibrinogen

Otisla bi to obavit prije nego iduci tjedan odem u ginekologinje , a ona me nikad nije poslala na nesto slicno naravno...

Da li tu mogu vidjeti donekle kakvo je stanje ...

Inace radim redovito krvnu sliku , jetrene proble i sve , svakih 6 mjeseci , i hormone... Pijem yasmin oko godinu ipo.., prije pila diane.4 godine... i najradije bi se skinula sa njih i pokusala dobit svoj prirodni menzis , jer ne sjecam se kad sam ga zadnji put imala...prije dugooo godina...

draga... trebaš razlikovati trenutne pretrage koje obuhvaćaju trenutno stanje krvi i predizpoziciju koju imaš genetski.

Ako prije uzimanja kontraceptiva napraviš trenutne pretrage (ovo što si ti napisala) vrlo je vjerojatno da će nalaz biti super! i to je ok a to opet ne znači da nakon početka uzimanja u tvojoj krvi se neće nešto poremetiti (ako imaš genetsku predispoziciju). Jel sad razumiješ?

Možda ne bi bilo loše napraviti pretragu prije uzimanja i u tijeku uzimanja kontraceptiva.. tada se usporede vrijednosti pa vidiš kako tvoja krv podnosi kontraceptiv.

Opet po ne znam koji put navodim svoj primjer. Moja krv je super, moji nalazi svih 'dubljih' krvnih pretraga su super (ali van trudnoće). U trudnoći se stanje mijenja..zašto?? jer imam genetsku predispoziciju za trombozu (to se zove hereditarna trombofilija).

Tako je moguće i kod kontraceptiva.. da imaš genetsku sklonost a koja se ne manifestira jer treba 'okidač'. Okidač je npr kontraceptiv, trudnoća, vožnja avionom uz kontraceptiv i tada se u strukturi krvi događaju promjene koje dovode do njezinog zgrušavanja

sweet_jane
27.09.2008., 10:29
znali itko od vas kakva je situacija nakon sto se prestane s uzimanjem pilula? pretpostavljam da je kod svakog drukcije, ali dajte malo neki svoj primjer.
ja eto prestala jer sam se ustrtarila.
jos uzivam u zadnjoj mengi koja mi je normalna..tko zna kada ce opet doci takva:rolleyes:

Misery24
27.09.2008., 11:16
znali itko od vas kakva je situacija nakon sto se prestane s uzimanjem pilula? pretpostavljam da je kod svakog drukcije, ali dajte malo neki svoj primjer.
ja eto prestala jer sam se ustrtarila.
jos uzivam u zadnjoj mengi koja mi je normalna..tko zna kada ce opet doci takva:rolleyes:

Kad prestaneš s uzimanjem, stanje se vraća na staro... sad, but true.

bubicaa, čitala sam i ja 24 sata.... Naime, po tome, mi Hrvati ispadamo kao neki izrod. A još su stavili i primjer žene koja je pila yasmin 6 mjeseci prije trudnoće i jedne koja je imala dobroćudni tumor mozga radi čega je dva puta bila operirana (dugotrajno ležanje također može biti povod za razvoj tromboze). Mislim, žalosni su svi ti primjeri, ali malo detaljnije pripaziti na ono što se piše ne bi škodilo. Bože mi prosti, ali kad sam vidjela naslov neki dan u novinama da je umro Vice Vukov, već sam samo čekala da vidim neki podnaslov da je i on pio Yasmin....

I to da bi na kraju zgurali onaj intervju sa doktorom iz Petrove (zaboravih mu ime) koji radi i na istraživanjima za Yasmin i koji je sve lijepo objasnio; da Yasmin ni po čemu nisu neke posebne pilule i da nuspojave vrijede za sve, samo se kod nekih manifestiraju, a kod nekih ne. A što se troboze tiče, određen broj žena će razviti trombozu bez obzira pile kontracpetive ili ne, sve ovisi o genetskih predispozicijama kojih većina ne može biti svjesna.

Simmy
27.09.2008., 11:46
I ja sam upravo pročitala 24 sata i sad sam već i više nego ljuta..
Polako ispada da je svaka smrt mlade osobe bila uzrokovana Yasminom.. ma molim vas.. kao, do sada se nitko nije javljao s tim razlogom, nego kad se odjednom digla sveopća panika, svi su pomrli od Yasmina. zdravom logikom to je jednostavno nemoguće.
i ja ih pijem i ovih dana sam bila strašno zabrinuta, ali ovo već nadilazi sve granice.
piše kako su i u Danskoj dvije djevojke umrle od Yasmina, pa je jedna u Sloveniji imala problema zbog njega.. onak, sad ćemo čačkati po svim zemljama ne bi li dokazali da je Yasmin krivac za sve. i kaj ćemo doznati? ništ! za tjedan - dva sva će euforija splasnuti jer će mediji naći nešto zanimljivije za iznositi i čudnim li čudom više nijedna djevojka neće imati neugodnih posljedica od Yasmina.

također, vidim da su se na ovih dvadesetak stranica počele masovno javljati cure koje su imale trombozu i plućnu emboliju i također tvrde da je to zbog pilula. cure drage, nemojte misliti da želim nešto ružno reći s ovim - ali gdje ste bile do sad?
zašto niste digle paniku čim ste prizdravile i rekle cijeloj naciji da je Yasmin kriv za vaše stanje nego ste to zaključile tek sad? :ne zna:

ja osobno, više ne želim ništa smatrati istinitim što se ne potkrijepi nekim dokazima!
tako dugo dok se netko ne nađe na Novoj tv ili u 24 sata (jer su to ustvari jedini mediji koji vode brigu o tome) sa poviješću bolesti koja će biti prikazana bez fotošopiranja sa potpisom doktora i ustanove da je nekome Yasmin izazvao bilo koju od ovih teških posljedica, ne vjerujem više u ništa.

Krovopokrivac
27.09.2008., 11:53
Već sam i prije pisao na tu temu...a evo pisat ću opet :-)

Cura, otkad je prestala piti tablete, druga je osoba! Nasmijana, vedra, sretna sa sobom! Dok ih je pila, smanjio joj se libido, osjećala se depresivno i nekak je bila tužna.
Ma nema šanse da ću ikad opet curu ić molit da pije tabletice! Tada nisam bio svjestan da je svaki lijek loš za organizam. Pogotovo ako se radi o kontracepciji!
Radije ću se veselit s kikićem nego riskirat curino zdravlje..pa nemrem vjerovat da između embolije i smrti (istina mali je postotak) i rođenju djeteta, biram smrt!?

Dugo smo zajedno i već godinu dana jedino sredstvo nam je prekinuti snošaj i to samo zato jer poznam svoje tijelo i sve njegove mehanizme, a cura točno zna svoje plodne dane (koje ne računa kalendarski već po sluzi). Da se ne možemo kontrolirat, sigurno bi koristili kondome koji su po meni najodgovornija kontracepcija jer se muškarac mora brinut, a ne da se žene truju razno-raznim otrovima! Tablete i kemija van iz organizma! Dajte pilule muškarcima, pa da vidim koji će riskirat zdravlje svoje sperme...moš mislit!

Na kraju, više bi se veselio da mi se rodi dijete nego da mi cura oboli od tromboze!

bubicaa
27.09.2008., 12:12
ja eto kupila svoju novu dozu "otrova" :D i nisam ni najmanje zabrinuta

dijete ili smrt - naravno da tako bolje riskirati dijete. ali kad roditelji postanu osobe koje za to nisu spremne (da jesu ne bi cura prije pila pilule), nemaju uvjeta i slično to opet nije dobro...

Linppa
27.09.2008., 12:20
Ja bih ih trebala počet pit slijedeći tjedan. Naime, čekam mengu, tj. izazivam ju Provera tabletama jer trebam počet pit tablete, a poznavakući sebe, menga može doć za 2 mjeseca. Napravila sam kompletnu krvnu sliku, sve nalaze koje je ginekologica tražila, čisti su ko suza, ja sam potpuno zdrava i sad me zanima: ima li razloga ipak se opterećivat svime ovime što se događa posljednjih dana? Ako sje sve u najboljem redu trebam li ipak sumnjati u pilule i možda ipak odlučiti ne piti ih?

larazg
27.09.2008., 12:33
Ja bih ih trebala počet pit slijedeći tjedan. Naime, čekam mengu, tj. izazivam ju Provera tabletama jer trebam počet pit tablete, a poznavakući sebe, menga može doć za 2 mjeseca. Napravila sam kompletnu krvnu sliku, sve nalaze koje je ginekologica tražila, čisti su ko suza, ja sam potpuno zdrava i sad me zanima: ima li razloga ipak se opterećivat svime ovime što se događa posljednjih dana? Ako sje sve u najboljem redu trebam li ipak sumnjati u pilule i možda ipak odlučiti ne piti ih?

ako si zdrava nema razloga ne početi ih piti?!

Ali nakon nekog vremena opet provjeri krv.(sve kao dosada)

alexxx
27.09.2008., 13:15
Cura, otkad je prestala piti tablete, druga je osoba! Nasmijana, vedra, sretna sa sobom! Dok ih je pila, smanjio joj se libido, osjećala se depresivno i nekak je bila tužna.
Ma nema šanse da ću ikad opet curu ić molit da pije tabletice! Tada nisam bio svjestan da je svaki lijek loš za organizam.kolumbo, dobro ti jutro. piše na papiriću s uputama da su to moguće nuspojave. baš fino da si ti sad došao i otkrio nam ameriku.

Na kraju, više bi se veselio da mi se rodi dijete nego da mi cura oboli od tromboze!i u trudnoći je može dobit. a i u avionu.

Linppa
27.09.2008., 13:16
ako si zdrava nema razloga ne početi ih piti?!

Ali nakon nekog vremena opet provjeri krv.(sve kao dosada)

Ma da, ofkors, to mi je i rekla ginekologica, pod njenim sam nadzorom. Fala :)

alexxx
27.09.2008., 13:17
Imam 21 godinu i pušim, te me zanima da li je to važno za uzimanje tih kontraceptivnih pilula?

Procjenjuje se da je prirodni rizik za trombozu 1-2/10.000 žena reproduktivne dobi. Uz oralnu kontracepciju ovaj rizik neznatno raste: ako se koriste niskodozirani kontraceptivi rizik za trombozu iznosi 2-3/10.000 žena i ako se koriste kontraceptivi s 50 mikrograma EE2, ovaj rizik iznosi 4-5/10.000 žena. Pušenje dodatno povećava rizik nastanka tromboze kod žena koje koriste oralnu kontracepciju: tako je ovaj rizik povišen dva do tri puta i iznosi 5-6/10.000 žena kod niskodoziranih preparata. Kod pušenja i uzimanja 50 mikrogramskih preparata ovaj rizik je povišen četiri puta i iznosi 8/10.000 žena.
http://www.poliklinika-harni.hr/teme/ginteme/10_emergency.asp

otkad su yasmin pilule prisutne na našem tržištu?
koliko žena ih pije?
koliko žena u hrvatskoj pije neke druge oralne kontraceptive?
koliko žena u svijetu koristi oralnu kontracepciju?

kod koliko se trudnica javlja tromboza?

koliko ljudi umire na operacijskom stolu? koliko ljudi umire od nuspojava drugih lijekova?

koliko žena u hrvatskoj pije yasmin? koliko žena u svijetu pije yasmin? je li moguće da je smrtnost kao posljedica pilula značajno veća u državi u kojoj ih koristi relativno malen postotak žena, nego u mnogoljudnijim državama u kojima ih koristi daleko veći postotak žena?

je li moguće da je više komplikacija koje izaziva yasmin jer je najčešće korišten?

alexxx
27.09.2008., 13:34
Problem je u ginekolozima, meni je doktorica bez ikakvih pretraga prepisala Yasmin. ... Sva sreća, uzimala sam ih samo 2 tjedna jer sam odmah dobila nuspojave.
jesi ih samoinicijativno prestala uzimat ili nakon konzultiranja s ginekologicom?
o kakvim nuspojavama se radilo?

larazg
27.09.2008., 13:40

pa nisam ju dobila ni ja ni ostale. Ali zbog trombofilije su umrle bebe:

Tvitici, Visti, Meni u visokom stupnju trudnoće

Ying Yang, Novel u niskom stupnju trudnoće.

Uz to ja još dobila sepsu
Trudnoća je bila okidač. Ali kako su meni rekli vas je beba spasila....

Teeja
27.09.2008., 13:41
osim toga jo sam primjetila da imam dvije smeđe flekice na licu (jedna se pojavila prije recimo najvise 6 mj., a drugu sam primjetila juce, a u uputama su navedene i fleke kao razlog da se prestane s pilulama).

e odakle ovo.. prvi put to cujem. pitam zato jer sam i ja primijetila povise usana smeđe fleke koje su se odjednom pojavile prošlo ljeto (a pijem ih od prošlog proljeća)... sad se mislim jel to zbog voska ili to šta si navela hehe

:Rain!
27.09.2008., 13:50
jao, i ja sam pocela panicariti samo zato sto imam malo povisenu temperaturu i tu i tamo mi se zakaslje.:zvrko:

imajmo na umu da smo mi ženske malo osjetljivije na promjene vremena... masovno se porazboljevamo čim malo zahladi... prije par dana sam hodala u majici na bretele.. a sad se ne usudim izaći iz kuće bez potkošulje..
globalno zatopljenje :D

alexxx
27.09.2008., 13:51
pa nisam ju dobila ni ja ni ostale. Ali zbog trombofilije su umrle bebe:
o jebote :(

ma, pitam jer meni na papiriću od diana piše da je opasnost od venske tromboembolije veća kod uzimanja pilula nego kad se ne uzimaju, ali manja nego u trudnoći.

mory222
27.09.2008., 13:55
I meni su nalazi dobri,jedino šta nisam radila koagulaciju.... Ne znam dal da počnem opet pit, ali sada bi prešla na Logest.... Razmišljam stalno o tome.

xxx22
27.09.2008., 14:27
Uf,i meni je pomalo žao što sam počela uopće pit tablete (yasmin pijem). Jučer sam bila s dečkom,i odjednom se rasplakala..često me te promjene raspoloženja muče..A i libido..želim biti ona stara, i da ja njega napadnem,a ne da on uvijek započinje seks.. Mislim da ću prestat pit. Ne bih jedino zbog menstruacija..užasno su bolne,al preživit ću ko i uvijek.
jOOOOooooj ne znam šta bih!! :(

alexxx
27.09.2008., 14:31
kakve veze tvoje promjene raspoloženja i smanjenje libida imaju s topikom? :confused:

Velvet_Dreams
27.09.2008., 14:34
Pijem to sranje već 3 godine, i boli me kurac, šta ovdje serete da ženska je počela uzimat pilule na svoju ruku, ne vjerujem u to...
Prestajem i ja piti, neću umrijet radi tog sranja od pilula, jebeš to, sex može bit ugodan i na drugi način...
Cure, svjet vam je da prestanete to pit...

cuttie_123
27.09.2008., 14:56
zasto bih prestala pit ako mi je dobro, kao da ih i ne uzimam? iskreno nisi normalna.... Vise od pola stoljeca se rabi ta kontracepcija, a koliko je ljudi umrlo zbog toga? sigruno manje nego sto sad mozda izgleda!

alexxx
27.09.2008., 15:04
Prestajem i ja piti, neću umrijet radi tog sranja od pilula, jebeš to, sex može bit ugodan i na drugi način... ti nisi nikad pročitala moguće nuspojave? budu na papiriću u svakoj kutiji. :)

bubicaa
27.09.2008., 15:05
svatko ima svoj razlog zašto ih pije, te je slobodan donositi odluku želi li prestati ili ne...
ja se iskreno ne bojim tromboze ni smrti (ok, možda sam stvarno glupa, ali jednostavno me nije panika) i radije ih pijem nego trpim neizdržive bolove svaki mjesec (ne znam kako bih mogla ići na posao takva, a nikad nisam ni imala redovite menge), ili se svakih par mj nadam da nisam trudna... (samo neka se pogleda taj topic tu na forumu - panika je za trudnoću kod cura koje piju tablete, kako bi tek bilo da ih prestanu piti...)

Max100
27.09.2008., 15:09
hej
evo ja obavila sve svoje pretrage... krvnu sliku, jetrene probe i bla bla ... i test koagulacije , sve je super , osim jedne stvari a to je povisena razina tog fibrinogena....ja iskreno ne znam sta to znaci....znate vi ?.... sljedeci tjedan s tim svim idem u ginekologa i mislim da u svakom slucaju prestajem pit pilule...i hope so ...

SnowFairy
27.09.2008., 15:11
e odakle ovo.. prvi put to cujem. pitam zato jer sam i ja primijetila povise usana smeđe fleke koje su se odjednom pojavile prošlo ljeto (a pijem ih od prošlog proljeća)... sad se mislim jel to zbog voska ili to šta si navela hehe

nemam pojma, ja sam npr. dobila pjegice koje mi nitko u obitelji nema i nikada ih nisam ni imala, ali nisam sve do sada tome pridavala neki znacaj, a te dvije flekice su isto kao pjegice - ono kao nekoliko pjegica jedne kraj druge pa izgledaju kao fleka..
uglavnom, u uputstvu logesta pojava smeđih fleka na licu se navodi kao razlog da treba promijeniti vrstu kontracepcije.
sljedeci tjedan idem vaditi krv, pa kod ginicke i onda cu nju pitati sta da radim

:confused:

larazg
27.09.2008., 15:15
hej
evo ja obavila sve svoje pretrage... krvnu sliku, jetrene probe i bla bla ... i test koagulacije , sve je super , osim jedne stvari a to je povisena razina tog fibrinogena....ja iskreno ne znam sta to znaci....znate vi ?.... sljedeci tjedan s tim svim idem u ginekologa i mislim da u svakom slucaju prestajem pit pilule...i hope so ...

fibrinogen povezuje ranu i napravi se kao neka mrežica na koju se onda hvataju trombociti da se rana zatvori. Tako nastaje krasta.

fibrinogen je povišen u raznim upalnim stanjima...

Hannah 3
27.09.2008., 16:33
Imam 21 godinu i pušim, te me zanima da li je to važno za uzimanje tih kontraceptivnih pilula?

Procjenjuje se da je prirodni rizik za trombozu 1-2/10.000 žena reproduktivne dobi. Uz oralnu kontracepciju ovaj rizik neznatno raste: ako se koriste niskodozirani kontraceptivi rizik za trombozu iznosi 2-3/10.000 žena i ako se koriste kontraceptivi s 50 mikrograma EE2, ovaj rizik iznosi 4-5/10.000 žena. Pušenje dodatno povećava rizik nastanka tromboze kod žena koje koriste oralnu kontracepciju: tako je ovaj rizik povišen dva do tri puta i iznosi 5-6/10.000 žena kod niskodoziranih preparata. Kod pušenja i uzimanja 50 mikrogramskih preparata ovaj rizik je povišen četiri puta i iznosi 8/10.000 žena.
http://www.poliklinika-harni.hr/teme/ginteme/10_emergency.asp

otkad su yasmin pilule prisutne na našem tržištu?
koliko žena ih pije?
koliko žena u hrvatskoj pije neke druge oralne kontraceptive?
koliko žena u svijetu koristi oralnu kontracepciju?

koliko ljudi umire na operacijskom stolu? koliko ljudi umire od nuspojava drugih lijekova?

koliko žena u hrvatskoj pije yasmin? koliko žena u svijetu pije yasmin? je li moguće da je smrtnost kao posljedica pilula značajno veća u državi u kojoj ih koristi relativno malen postotak žena, nego u mnogoljudnijim državama u kojima ih koristi daleko veći postotak žena?

je li moguće da je više komplikacija koje izaziva yasmin jer je najčešće korišten?

ja mislim da ih kod nas ima vise,jer ga nasi prepisuju sakom i kapom i zenama koje imaju faktore rizika.na zapadu to ne rade,jer izmedju ostalog postoji opasnost od ogromnih tuzbi.zasto bi lijecnik riskirao tuzbu i gubitak licence prepisavsi yasmine zeni koja ima faktore rizika i ne izvadivsi joj krv i zasto bi magistra u apoteci dala te tablete ikome bez recepta?kod nas se na sve to ne pazi i zato vjerojatno yasmine koriste mnoge zene koje ga i ne bi trebale koristiti.kod nas nijedan doktor nikad zbog nemara nije snosio odgovornost i zato je to kod nas tak kak je.

Hannah 3
27.09.2008., 16:39
hej

i meni identican nalaz,al ja sam ih tek pocela pit,tak da nema veze s njima.moj gin kaze da nije zabrinjavajuce ako su svi ostali parametri koagulacije ok,a meni jesu.jedno 5 stvari su mi kontrolirali. fibrinogen mi je 5.a moj gin kaze da dok je ispod 8 da je to jos ok.teta u labu kaze da fibrinogen moze bit povisen i ako imas neku laganu infekciju....moj gin kaze da kod ljudi u 30-ima cesto zna bit malo povisen i da ne brinem.

ko_ka
27.09.2008., 17:52
Blago onima koje to mogu.
Ja imam PCOS sa odvratnim simptomima kada nisam na tabletama.
Uopće nemam menstruaciju, oprištavim prestrašno, o dlakavosti da i ne govorim, libido mi toliko podivlja da sam se prošli put jedva odvezla 10 km do dečka (nemojte se smijati, to doista zna biti problem).
Nasreću, nemam problema sa debljinom, niti ikakve pokazatelje problema s inzulinom, ali i ovo ostalo mi je sasvim dovoljno.
Toliko su mi strašni simptomi PCOS-a da radije riskiram trombozu.

nazalost, suosjecam se s tobom jer je i kod mene tako.

Danas citala u Jutarnjem da 8 od 10 zena koje piju pilule mogu dobiti trombozu. Ja nazalost nije da riskiram radi PCOS-a trombozu al da sad nisam na pilulama pitanje je dal bi ikad imala priliku zatrudnit, a ovako sve kontroliram. Uvijek postoji nesto sto te sili da odaberes.. a zdravlje je najbitnije:top:

TincH
27.09.2008., 17:56
Ja pijem pilule 10 godina. Prvo Diane, a od nedavno yasmin. Ako u 10 godina nisam imala nijedan sporni simptom onda brate nema panike :D
Da, počela sam s 97 kila. I pušila sam.
Danas imam cca manje od 75 kila. I pušim manje, doduše :D Puuuno manje.

alexxx pametno zbori :top: Čitajte i 10 puta ak treba.

Btw, kad sam sa 16 godina uzela prve Diane, prva stvar koju sam napravila jest da sam pročitala papirić.
Na doktore se ionako već odavno ne oslanjam.

BBlue
27.09.2008., 18:02
Danas citala u Jutarnjem da 8 od 10 zena koje piju pilule mogu dobiti trombozu. Ja nazalost nije da riskiram radi PCOS-a trombozu al da sad nisam na pilulama pitanje je dal bi ikad imala priliku zatrudnit, a ovako sve kontroliram. Uvijek postoji nesto sto te sili da odaberes.. a zdravlje je najbitnije:top:

Ne 8 OD 10 žena, nego 8 DO 10 na 100 000 žena. Bez kontracepcije rizik je 5 na 100 000 žena. Tako da mi se baš ne čini da s Yasminom igramo ruski rulet!

Usput, danas u novinama i članak da korištenje mobitela može izazvati tumor na mozgu... baš me zanima hoće li nastupiti masovno bacanje mobitela u najbližu rijeku ili jednostavno u smeće!

TincH
27.09.2008., 18:06
Pogledaj post

Danas citala u Jutarnjem da 8 od 10 zena koje piju pilule mogu dobiti trombozu. Ja nazalost nije da riskiram radi PCOS-a trombozu al da sad nisam na pilulama pitanje je dal bi ikad imala priliku zatrudnit, a ovako sve kontroliram. Uvijek postoji nesto sto te sili da odaberes.. a zdravlje je najbitnije
Krivo si shvatila. Bez pilula dobije 5 od 100 tisuća žena.
S pilulama dobije 8-10 od 100 tisuća žena.

BBlue
27.09.2008., 18:12
Krivo si shvatila. Bez pilula dobije 5 od 100 tisuća žena.
S pilulama dobije 8-10 od 100 tisuća žena.

Pa to sam i napisala! :lol:

TincH
27.09.2008., 18:16
Isuse, quotala sam tebe a htjela ko-ku. :rofl: Sorry. ispravljeno :mig:

ko_ka
27.09.2008., 19:46
Ne 8 OD 10 žena, nego 8 DO 10 na 100 000 žena. Bez kontracepcije rizik je 5 na 100 000 žena. Tako da mi se baš ne čini da s Yasminom igramo ruski rulet!

Usput, danas u novinama i članak da korištenje mobitela može izazvati tumor na mozgu... baš me zanima hoće li nastupiti masovno bacanje mobitela u najbližu rijeku ili jednostavno u smeće!

Letimicno sam pogledala clanak! Pardon mua cure! Kod mene i ovako i onako nema panike niti me fasciniraju clanci!:cerek:

Kao sto je i Tinch koji post vise napisala, pouzdam se u samu sebe!

BBlue
27.09.2008., 20:31
Kao sto je i Tinch koji post vise napisala, pouzdam se u samu sebe!

Upravo tako... meni je Yasmin ( a sada Yasminelle) značajno pomogao. Cijeli život sam imala PMS i natečene grudi uoči menstruacije (neovisno o tome jesam li ili nisam pila pilule - tada je to bio Stediril M.) Na ultrazvuku i mamografiji našli su mi hrpu cista na grudima - nakon samo 6 mjeseci Yasmina doktorica mi nije vjerovala da su stari nalazi zaista moji - ciste su nestale bez traga :top:)

Da ne govorim o cistama na jajnicima - zbog jedne sam završila na operaciji (srećom, nije bila maligna) - a rak jajnika je, kao što sam napistala u jednom od postova, tih i vrlo učinkovit ubojica.

Stoga uopće nisam u dvojbi - nastavljam s Yasminelle - rizik sam svela na minimum, ne pušim već više od tri godine, nemam grama suvišne težine, kolesterol sam smanjila dijetom koje se i dalje pridržavam (i to radikalno), bavim se sportom... prema tome, ne vidim razloga da bilo što mijenjam.

ko_ka
27.09.2008., 21:38
Upravo tako... meni je Yasmin ( a sada Yasminelle) značajno pomogao. Cijeli život sam imala PMS i natečene grudi uoči menstruacije (neovisno o tome jesam li ili nisam pila pilule - tada je to bio Stediril M.) Na ultrazvuku i mamografiji našli su mi hrpu cista na grudima - nakon samo 6 mjeseci Yasmina doktorica mi nije vjerovala da su stari nalazi zaista moji - ciste su nestale bez traga :top:)

Da ne govorim o cistama na jajnicima - zbog jedne sam završila na operaciji (srećom, nije bila maligna) - a rak jajnika je, kao što sam napistala u jednom od postova, tih i vrlo učinkovit ubojica.

Stoga uopće nisam u dvojbi - nastavljam s Yasminelle - rizik sam svela na minimum, ne pušim već više od tri godine, nemam grama suvišne težine, kolesterol sam smanjila dijetom koje se i dalje pridržavam (i to radikalno), bavim se sportom... prema tome, ne vidim razloga da bilo što mijenjam.

Ja sam vise puta na Forumu napisala svoju pricu al ukratko imam PCOS koji se uzimanjem Diane-a regulira al su nuspojave i posljedice vidljive - nikad nisam imala akne, sad imam ali nije strasno ; nikad nisam imala pretjerano puno dlacica, sad ih je toliko i na dosta neugodnim mjestima da love i love trosim na njihovo uklanjanje; uvijek sam bila bucka, no sada mi se voda toliko zadrzava u organizmu da sam uvijek napuhnuta a glad i apetit su sve veci i veci..

No, uzevsi u obzir da ih zapravo nakon 10god uzimanja sada uzimam na svoju ruku, da idem na kontrole, da se savjetujem sa specijalistom koja je ginekolog-enodkrinolog i uz povecanu zabrinutost s obzirom da mi je majka oboljela od karcinoma jajnika pred godinu i pol a njena sestra pred godinu dana - ne vidim mjesta panici. Zapravo, drago mi je da mediji sad s povecanom pozornoscu pisu o svemu i upozoravaju jer mozda ce i druge cure na taj nacin uzet vise brige u svoje ruke. Kao i Tinch, prije prvog uzimanja Diane sam procitala papir iz kutije i svih nuspojava sam od pocetka svijesna i svakom simptomu pridajem vaznost.:top:

TincH
27.09.2008., 22:12
Ako se ne varam pilule smanjuju rizik od raka jajnika :mig:

Btw, Yasmin su mi i dalje najbolje pilule koje sam ikad pila :cerek: Koža fantastična, smanjen apetit (što je ok obzirom da sam inače požderuh), topim suvišne kile :top: Još da mi sise malo narastu, pa... ne bih imala primjedbi :cerek:

Xsara
27.09.2008., 22:17
Pijem Yasmin 3 godine i za sad se dobro osjećam. Počela sam ga piti zbog dijagnosticirane endometrioze i povišenog CA-125. Nalazi su mi se popravili nakon nekoliko mjeseci, ten ( s kojim sam se patila puno nakon puberteta) se bitno popravio (čitaj : potpuno čist ten). Jedini problem koji primjećujem u vezi s Yasminom su smeđe fleke na licu tijekom ljeta...Svjesna sam nuspojava, pogotovo onih fatalnih. Odlazim na kontrole, ne pušim i nastojim da me senzacionalistički novinski članci ne izbace iz takta.

Xsara
27.09.2008., 22:18
[QUOTE=TincH;16258271]Ako se ne varam pilule smanjuju rizik od raka jajnika :mig:

ne varaš se:mig:

TincH
27.09.2008., 22:20
Pijem Yasmin 3 godine i za sad se dobro osjećam. Počela sam ga piti zbog dijagnosticirane endometrioze i povišenog CA-125. Nalazi su mi se popravili nakon nekoliko mjeseci, ten ( s kojim sam se patila puno nakon puberteta) se bitno popravio (čitaj : potpuno čist ten). Jedini problem koji primjećujem u vezi s Yasminom su smeđe fleke na licu tijekom ljeta...Svjesna sam nuspojava, pogotovo onih fatalnih. Odlazim na kontrole, ne pušim i nastojim da me senzacionalistički novinski članci ne izbace iz takta.Meni su te fleke bile jake na Dianama, na prednjoj strani listova i lijevom laktu, sad su malo izblijedile na Yasminu..

Velvet_Dreams
27.09.2008., 22:30
ti nisi nikad pročitala moguće nuspojave? budu na papiriću u svakoj kutiji. :)

Pročitala jesam, al sam upravo saznala da svaka 5.djevojka na svijetu spada u rizičnu skupinu da će umrijeti i imati komplikacije(iako joj ih ginić pepiše), ako pije Yasmin... Zato prestajem ih pit!

TincH
27.09.2008., 22:31
Pročitala jesam, al sam upravo saznala da kod svaka 5.djevojka na svijetu spada u rizičnu skupinu da će umrijeti i imati komplikacije(iako joj ih ginić pepiše), ako pije Yasmin... Zato prestajem ih pit!
Gdje si to saznala :confused:, mislim da nije lijepo ne podijelit s nama izvor informacija... :ne zna:

BBlue
27.09.2008., 22:31

Točno... samo jedne godine sam pauzirala s pilulama - između Stedirila M i Yasmina i završila sam na operaciji. Kao što rekoh, sve je dobro prošlo, ali trebalo je preživjeti tjedne od prve dijagnoze do operacije i konačnih rezultata. I zato uopće nisam u dvojbi - izmedju malo mogućih nuspojava i vrlo mogućih novih problema s preostalim jajnikom - ostajem na hormonima:top:

Velvet_Dreams
27.09.2008., 22:34

Btw, Yasmin su mi i dalje najbolje pilule koje sam ikad pila :cerek: Koža fantastična, smanjen apetit (što je ok obzirom da sam inače požderuh), topim suvišne kile :top: Još da mi sise malo narastu, pa... ne bih imala primjedbi :cerek:

Pomogle su ti u jendnom segmentu... A odnemogle puno više... mogu se kladit... Samo šta ti još to ništa ne osjećaš... Čekaj da prođu neke godine, pa budeš vidila tegoba... Nije da te strašim... Al kod svake osobe je tako, koja pije ljekove... Pomognu sa jedne strane a odnemognu sa druge... :(

Velvet_Dreams
27.09.2008., 22:36
Gdje si to saznala :confused:, mislim da nije lijepo ne podijelit s nama izvor informacija... :ne zna:

Frendica se malo išla informirati, pa saznala, i počela širti paniku(jer ih i ona pije, Yasmin)... Nisam je pitala gdje je saznala... Sutra ću... Pa vas obavjestim... :)

TincH
27.09.2008., 22:36
Pomogle su ti u jendnom segmentu... A odnemogle puno više... mogu se kladit... Samo šta ti još to ništa ne osjećaš... Čekaj da prođu neke godine, pa budeš vidila tegoba... Nije da te strašim... Al kod svake osobe je tako, koja pije ljekove... Pomognu sa jedne strane a odnemognu sa druge... :(
Dobro ženo božja koji je tebi kurac? :confused:
Došla si tu i prosipaš govna bez ijednog jedinog argumenta...

TincH
27.09.2008., 22:37
Frendica se malo išla informirati, pa saznala, i počela širti paniku(jer ih i ona pije, Yasmin)... Nisam je pitala gdje je saznala... Sutra ću... Pa vas obavjestim... :):rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Bitno da si došla širiti paniku i prosipati svoje retardirane strahove bez ikakvog zaleđa. Tuko.

Xsara
27.09.2008., 22:38
Meni su te fleke bile jake na Dianama, na prednjoj strani listova i lijevom laktu, sad su malo izblijedile na Yasminu..

Meni te fleke izblijede par tjedana nakon izlaganja suncu: na moru sam bila sva flekava bez obzira na kreme s visokim zaštitnim faktorom.
sad su jedva vidljive...

A mislim da Yasmin ima manje hormona od Diane...možda je i to razlog

TincH
27.09.2008., 22:39
Meni te fleke izblijede par tjedana nakon izlaganja suncu: na moru sam bila sva flekava bez obzira na kreme s visokim zaštitnim faktorom.
sad su jedva vidljive...
Vidiš, kod mene bijaše obrnuto - sunce bi ih pojačalo!
No sad se više ne brinem oko toga.

Hobby
27.09.2008., 22:40

Ovo su izjave ala moje babe.
Totalno stereotipne bljuvotine kada netko nešto želi reći, a ne kaže ništa.

Velvet_Dreams
27.09.2008., 22:42
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Bitno da si došla širiti paniku i prosipati svoje retardirane strahove bez ikakvog zaleđa. Tuko.

Ah da, neželiš čut istinu.. Ma samo ti živi u lažima i glupim pričicama koje ginići prodaju pod 'ZDRAV SEX' i kljukaj se pilulicama do iznemoglosti. Btw. opće je poznato da cigare i Yasmin ne idu zajedno. Igraj se sa životom, nepresušan je, da, pametnjakušo!. Nevrijedi davat ovakvim ikakve savjete... Hvala i na komplimentu 'Tuke'..

Velvet_Dreams
27.09.2008., 22:44
Ovo su izjave ala moje babe.
Totalno stereotipne bljuvotine kada netko nešto želi reći, a ne kaže ništa.

Pokušala sam na najjednostavniji način objasnit ženi da se truje, al pošto svi vi ste si fiksirali ideju da ste zdravi, ne isplati se trošit vrijeme na obješnjavanje...

TincH
27.09.2008., 22:46
Ah da, neželiš čut istinu.. Ma samo ti živi u lažima i glupim pričicama koje ginići prodaju pod 'ZDRAV SEX' i kljukaj se pilulicama do iznemoglosti. Btw. opće je poznato da cigare i Yasmin ne idu zajedno. Igraj se sa životom, nepresušan je, da, pametnjakušo!. Nevrijedi davat ovakvim ikakve savjete... Hvala i na komplimentu 'Tuke'..
Ja liječim PCOS 10 godina. TUKO :kava:
Ne izletavaj s neprovjerenim sranjima kad se sjetiš. Barem saznaj izvor. Zaboga.

Ne mislim da su tablete instant zdravlje i dugovječnost, ali tvoji napisi su pretjerani i šire nepotrebnu paniku.

Velvet_Dreams
27.09.2008., 22:52
Ja liječim PCOS 10 godina. TUKO :kava:
Ne izletavaj s neprovjerenim sranjima kad se sjetiš. Barem saznaj izvor. Zaboga.

Ne mislim da su tablete instant zdravlje i dugovječnost, ali tvoji napisi su pretjerani i šire nepotrebnu paniku.

http://beta.24sata.hr/news/clanak/yasmin-lijecnici-prijavili-jos-sumnjivih-nuspojava/81590/?context=naslovnica&web_page_id=main_page Evo ti TUKO, pa si čitaj... Kao da ja širim tu paniku... Pročitaj malo i informiraj se prvo neg počneš srat!

Velvet_Dreams
27.09.2008., 22:57
Ako još uvijek misliš da širim paniku, evo ti još jedan link: http://www.24sata.hr/news/clanak/pet-ubojitih-kombinacija-s-zenskim-pilulama-yasmin-/81749/?&_no_browse=1 Ovdje ti se jasno ističe da cigare i Yasmin ne idu zajedno...

Misery24
27.09.2008., 23:00
Pročitala jesam, al sam upravo saznala da svaka 5.djevojka na svijetu spada u rizičnu skupinu da će umrijeti i imati komplikacije(iako joj ih ginić pepiše), ako pije Yasmin... Zato prestajem ih pit!

Jel ti uopće znaš što znači termin "rizična skupina"? Po tome, ti ZNAŠ koliko ljudi nosi genetsku predispoziciju za razvijanje plućne embolije? Jer naime, to je ono što je ubilo onu curu iz Zadra. Pa, za to još nije izmišljen test, ali tvoja prijateljica je to saznala! Svaka joj čast!

Ili je možda riječ o tome koliko je žena sklono razvoju tromboze? Onda je najbolje da svi prestanemo rađati, jer je u trudnoći razvoj tromboze kod osoba koja spadaju u tu famoznu rizičnu grupu još vjerojatniji.

I kaj si uopće htjela navesti iz ovog primjera članka iz 24 sata? Sve to kaj navodiš piše u kutijici Yasmina i nije nikakva misterija koju su sad otkrili novinari.

Ja, kao i TincH Yasminom liječim PCOS i prije toga sam bila na Dianama od kojih sam imala nuspojave, dok sam se od Yasmina preporodila; psihički i fizički.

A ako ćemo o štetnosti nekog lijeka, onda je najbolje da zaobiđemo i antibiotike, jer naime, penicilin za svoju nuspojavu ima oštećenje mozga i bubrega koje može dovesti do smrti.

TincH
27.09.2008., 23:23
http://beta.24sata.hr/news/clanak/yasmin-lijecnici-prijavili-jos-sumnjivih-nuspojava/81590/?context=naslovnica&web_page_id=main_page Evo ti TUKO, pa si čitaj... Kao da ja širim tu paniku... Pročitaj malo i informiraj se prvo neg počneš srat!
Pa ako si tako vješta, zguglaj malo PCOS pa proširi svoje vidike :kava:

I silnih li informacija.. 24 sata :rofl:
Pa zadivljena sam.

Hobby
27.09.2008., 23:43

Ma odlično, tebi su 24sata literatura za informiranje o zdravlju.
Hvala za savjet o cigarama, mi to hvala bogu ne znamo već desetak godina, otkrila si toplu vodu.

Inače, nitko nije reagirao na tvoja upozorenja, već na nedostatak argumenata.
Ne možeš sasuti paljbu po nečemu, sa stajališta "to je tako, argumenti i objašnjenja nisu potrebni"

Tinch i ja obje muku mučimo sa PCOS-om, stoga ne kakaj, jer bi vidjeli tebe da imaš takvih problema.
A po tvojoj logici, svi bi trebali prestati uzimati lijekove.

Odi reci oboljelom od raka da odustane od zračenja i kemoterapije, jer mu uništava krvnu sliku i ubija imunološki sustav.
Ti tako gledaš na stvari.

Zaboravljaš da se kontracepcijske tablete ne koriste isključivo u svrhe kontracepcije.

Cigarette Smoker Fiona
28.09.2008., 00:12

ajme :s

oprosti, ali 24 sata ne uzimam za ozbiljno ni kad pisu o tome koje je gace nikolina pisek danas obukla, a kamoli kad pokusavaju pisati o medicinskim pitanjima.

Cigarette Smoker Fiona
28.09.2008., 00:15
Inače, nitko nije reagirao na tvoja upozorenja, već na nedostatak argumenata.
Ne možeš sasuti paljbu po nečemu, sa stajališta "to je tako, argumenti i objašnjenja nisu potrebni"

kako ne - yasmin ubija, sto ce ti argumenti, to je dogma 24 sata. :D

ko_ka
28.09.2008., 07:56

Bas sam sad pogledala u papir od Diane-a al ne pise nista da se smanjuje rizik od raka jajnika. Pise da se povecava rizik od raka dojke ili raka grlica maternice..

No, kako bilo - bez njih ne mogu.

Drago mi je da si sa Yasmin zadovoljna. Yasmin mi ne pasu i pila sam ih 2mj s time da sam odmah pocela osjecat mucninu i vuklo me na povracanje pa smo odmah odustali od njih jer nije prestalo ni nakon 2mj.

ko_ka
28.09.2008., 08:00
Pijem Yasmin 3 godine i za sad se dobro osjećam. Počela sam ga piti zbog dijagnosticirane endometrioze i povišenog CA-125. Nalazi su mi se popravili nakon nekoliko mjeseci, ten ( s kojim sam se patila puno nakon puberteta) se bitno popravio (čitaj : potpuno čist ten). Jedini problem koji primjećujem u vezi s Yasminom su smeđe fleke na licu tijekom ljeta...Svjesna sam nuspojava, pogotovo onih fatalnih. Odlazim na kontrole, ne pušim i nastojim da me senzacionalistički novinski članci ne izbace iz takta.

Vjerujem da ti se CA125 smanjio :top: Vazno je biti pod kontrolom i upucen u sve.

Smedje fleke tijekom ljeta? Ja sam imala ljeta kad bi mi se lice toliko osulo nekim sitnim pristicima da je imalo neku ruznu tamnu boju. No, to mi se dogodilo jednom i vise ne jer lice sve manje izlazem suncu.

Novinari u svemu traze senzaciju i ja se vise ne uzbudjujem onime sto su u stanju napisat.:top:

ko_ka
28.09.2008., 08:08

Svaki lijek pomogne s jedne strane a odmogne s druge. Kad bi samo o tome razmisljali nebi se nikad lijecili! Nebi nikad pili tablete..

Ne znam koliko imas godina, niti sto znas o PCOS-u al osoba koja se ne lijeci zbog PCOS-a bi mogla imat puno vece tegobe nego zbog samih pilula. Vise tegoba se javi kad naglo i na svoju ruku prestanes piti tablete jer je netko nesto napisao u novinama?!

Za kraj cu samo napisat.. pred 8-10god nonno je poceo primjecivat da je nonna zaboravljiva. Odlasci doktorima, specijalistima i utvrdjeno je da ako ne bude pila lijekove posljedice ce biti velike. Na svoju ruku ih nije pila uvjerena da tablete stete. Danas zato zivimo sa zenom koja ima Alzheimerovu demenciju bez povratka. Nekad je ipak bolje biti upucen i bez predrasuda.

TincH
28.09.2008., 08:31
Bas sam sad pogledala u papir od Diane-a al ne pise nista da se smanjuje rizik od raka jajnika. Pise da se povecava rizik od raka dojke ili raka grlica maternice..

No, kako bilo - bez njih ne mogu.

Drago mi je da si sa Yasmin zadovoljna. Yasmin mi ne pasu i pila sam ih 2mj s time da sam odmah pocela osjecat mucninu i vuklo me na povracanje pa smo odmah odustali od njih jer nije prestalo ni nakon 2mj.
Vidiš kako smo različite :)
Nema šanse da se ja vratim na Diane, na ono stanje, i onu napuhnutost.. :flop:

larazg
28.09.2008., 08:42
cure..da vas ja nešto pitam?

vi koje uzimate kontraceptive zbog policističnih jajnika.

Kad odlučite imati potomstvo (djecu)...što vam ginekolozi kažu..kako onda?

larazg
28.09.2008., 08:43
jer ok je uzimati kontracepciju do koje 30 te ma i do 35 te (ako se ne planira potomstvo) ali poslije toga..nije rješenje kljukatri se kontraceptivima samo i stavljati glavu u pijesak.

Što kada poželite imati djecu??!!

Kako onda

BBlue
28.09.2008., 09:10

Svaka hormonska kontracepcija smanjuje rizik od raka jajnika, zato jer sprječava ovulaciju. Prema stranim izvorima - Brown (http://www.brown.edu/Student_Services/Health_Services/Health_Education/sexual_health/ssc/bcps.htm) ili Cancer (http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Risk/oral-contraceptives) rizik se smanjuje duljim uzimanjem.

Pilule (ne samo Yasmin) nose opasnosti i dobrobiti. Žena koja u obiteljskoj povijesti ima rak dojke (posebno hormonski ovisan) teško je da će riskirati, ali koja ima problema s cistama na jajnicima i rak jajnika (po ženskoj lozi) imat će sigurno više koristi nego štete.

Kao što sam napisala negdje na početku ove rasprave - pilule ne treba piti zbog mode, ali ni prestati uzimati zbog histerije.

ko_ka
28.09.2008., 09:36
Svaka hormonska kontracepcija smanjuje rizik od raka jajnika, zato jer sprječava ovulaciju. Prema stranim izvorima - Brown (http://www.brown.edu/Student_Services/Health_Services/Health_Education/sexual_health/ssc/bcps.htm) ili Cancer (http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Risk/oral-contraceptives) rizik se smanjuje duljim uzimanjem.

Pilule (ne samo Yasmin) nose opasnosti i dobrobiti. Žena koja u obiteljskoj povijesti ima rak dojke (posebno hormonski ovisan) teško je da će riskirati, ali koja ima problema s cistama na jajnicima i rak jajnika (po ženskoj lozi) imat će sigurno više koristi nego štete.

Kao što sam napisala negdje na početku ove rasprave - pilule ne treba piti zbog mode, ali ni prestati uzimati zbog histerije.

Nije mi se nikad spominjalo smanjenje rizika raka jajnika. Hvala ti na linkovima!

Ja sam prva u obitelji kojoj su dijagnosticirani policisticni jajnici a tek onda je rak jajnika dijagnosticiran kod majke i njene sestre (10god je proslo izmedju moje i njihovih dijagnoza). Dakle, i tu imam koristi..

Iskreno, u svakoj sferi zivota nije mi jasno zasto se poseze za modom al ocito je da se vodimo onime sto drugi govore zaboravljajuci sebe. Ne vidim mjesta histeriji :top:

ko_ka
28.09.2008., 09:42
Vidiš kako smo različite :)
Nema šanse da se ja vratim na Diane, na ono stanje, i onu napuhnutost.. :flop:

mislim da je najvaznije znati ukupnu dobrobit. Ja sam pocela vise vjezbat, izbacila rafinirani secer i manje pijem vode pa se ta napuhnutost manje kuzi. Iskreno, cim mi se pruzi prilika i da mi specijalist odobri neke druge - preci cu na druge. Yasmin mi pred 2 godine nije pasao..

Jesu tebi propisivali koje druge pilule? Meni su jajnici izuzetno policisticni i svaki ultrazvuk prozivim u nekom soku. Za mjesec dana idem s puno ozbiljnijim stavom prihvatit ukupnu dijagnozu. toliko o mojoj neozbiljnosti..

ko_ka
28.09.2008., 09:48

Kad mi je dijagnosticiran PCOS odmah mi je receno da cu tesko zatrudnijeti al da se o tome ne brinem. Imala sam 16 i bila sam dijete da bih razmisljala o trudnoci.

Kad sam prelazila iz kartoteke svoje ginekologinje u onu ove koja me sad zanemaruje, bitch mi je hladnokrvno rekla da nikad necu zatrudnijeti niti je ista napravila da me uputi vise.

Zadnje sam bila kod specijalistice u ambulanti za lijecenje neplodnosti. Rekla mi je da imam izuzetno policisticne jajnike (cini mi se da na jednom imam cak 8 cisti) i da za to nema druge nego prevenirat i lijecit ih Diane-ama. Prosli smo niz pretraga jer je nastala sumnja da imam dijabetes. Tada mi je pojasnjeno da cu u trenutku kad budem zeljela zatrudniti javiti se u ambulantu kako bi primala nesto sto ce poticat moju ovulaciju u kombinaciji sa lijekom kojeg koriste dijabeticari. Sokiralo me ono sa dijabetesom pa sam oglusila kad mi je sve to receno.

Sve vise i tocnije moci cu ti napisat za mjesec dana a i vjerujem da ce cure (Hobby, Tinch, BBlue..) odgovoriti tocnije od mene jer su upucenije.

Hard Candy
28.09.2008., 10:11
Danas sam se probudila s utrnutom rukom lijevom i boli, jos uvijek mi je nekak utrnuta.. poludit cu od ove price o yasmin..

nana_22
28.09.2008., 10:23
Ne brini.... vjerojatno si samo spavala na ruci pa zato boli :mig:

larazg
28.09.2008., 10:36
početak tromboze ima siptome...

to su bol, prvo malen apa još intenzivnija i može se opipati...pregledaj si ruku ako naiđeš na neku kvržicu u veni/žili..ne diraj!

odi doktoru

To je venska tromboza

Hobby
28.09.2008., 11:00

Kažu da jednostavno treba prekinuti s tabletama (naravno, nakon dovršene kutije, to se podrazumijeva) i odmah početi raditi na bebi - znači bez nekakvih šestomjesečnih "čišćenja" organizma i slično.

Ako u godinu-dvije ništa od trudnoće, daju terapiju za poticanje ovulacije.

Nemam osobnog iskustva, ali znam slučaj.

BBlue
28.09.2008., 11:18
Danas sam se probudila s utrnutom rukom lijevom i boli, jos uvijek mi je nekak utrnuta.. poludit cu od ove price o yasmin..

Evo... kopiram s linka kojeg sam stavila - koji su simptomi krvnih ugrušaka!

Rare but serious side effects:

Blood clots
BCPs can make women slightly more prone to form blood clots. A blood clot can occur in a vein or artery and can have different symptoms depending on where it forms. Clots can occur in the legs, abdomen, heart, lungs, eye, or brain. In the brain, a clot could manifest as a stroke. The risk of these events occurring is very low, but increases in women over 35, in smokers, and in those with high blood pressure, heart disease, diabetes, clotting tendency, or a family history of clotting abnormalities. The warning signs of a blood clot spell out the word ACHES:

Abdominal pain
Chest pain (also shortness of breath)
Headaches (especially those that are new, severe, or associated with persistent dizziness, difficulty speaking, fainting,numbness or weakness in extremities
Eye problems (blurred vision or loss of vision)
Severe leg pain (and/or redness and swelling in the calf or thigh)

If you develop any of the ACHES side effects or jaundice (a yellowing of the eyes or skin) while on BCPs, call Health Services right away.

Maza_
28.09.2008., 12:25
Ja pijem Yasmin već oko 4 godine ili više bez prestanka i nikad nisam imala nekih problema. Sad unatrag pola godine imam svakodnevnu glavobolju, a i u prsima me boli nešto (neznam što, bila sam na EKG-u i u redu je, kao i na slikanju pluća i opet je sve OK). Ja to ipak pripisujem stresu, al tko zna...
Ne namjeravam uzimat neke druge tablete, jedino sam već razmišljala o flasteru...

Inače, mrzim ikakve tablete, FUJ, FUJ, FUJ! Tko kaže da možda nismo pokusni zečići, a? :o

E da, nemogu si sad nać kutijicu i knjižicu da pogledam, ali jesu li to američke tablete? Ili njemačke? (Schering mi zvuči njemačko...)

cuttie_123
28.09.2008., 13:05
velvet, a da se malo bolje informiras, vidjela bi i da ovdje ima dosta zena koje su tablete koristile po 10 godina, pa im na kraju nije nista i normalno su rodile i sve 5!

Misery24
28.09.2008., 13:32
Kažu da jednostavno treba prekinuti s tabletama (naravno, nakon dovršene kutije, to se podrazumijeva) i odmah početi raditi na bebi - znači bez nekakvih šestomjesečnih "čišćenja" organizma i slično.

Ako u godinu-dvije ništa od trudnoće, daju terapiju za poticanje ovulacije.

Nemam osobnog iskustva, ali znam slučaj.

Potpisujem ovo što Hobby kaže. Kad je meni dijagnosticiran PCOS, imala sam kojih 15 godina, pa sam to pospremila za brigu za kojih desetak godina. No, tada niti nisam dobila pilule, već njih pijem unazad 4 godine (prvo Diane - katastrofalna napuhnutost, akne, zadihanost, tromost, take your pick, pa Yasmin - da pokucam o drvo, preporodila sam se na njima). I ja sam pitala doktoricu za budućnost, tj. što kada se odlučim na potomstvo, pa je rekla da tu nema garancija. Zna za slučajeve gdje je djevojka prestala sa Yasmin i zatrudnjela već idući mjesec, a kod nekih je potrebna inducirana ovulacija i drugi tretmani, ali da se svakome pristupa individualno.

cuttie_123
28.09.2008., 14:43
Ja pijem Yasmin već oko 4 godine ili više bez prestanka i nikad nisam imala nekih problema. Sad unatrag pola godine imam svakodnevnu glavobolju, a i u prsima me boli nešto (neznam što, bila sam na EKG-u i u redu je, kao i na slikanju pluća i opet je sve OK). Ja to ipak pripisujem stresu, al tko zna...
Ne namjeravam uzimat neke druge tablete, jedino sam već razmišljala o flasteru...

Inače, mrzim ikakve tablete, FUJ, FUJ, FUJ! Tko kaže da možda nismo pokusni zečići, a? :o

E da, nemogu si sad nać kutijicu i knjižicu da pogledam, ali jesu li to američke tablete? Ili njemačke? (Schering mi zvuči njemačko...)

njemacke, zasto?

TincH
28.09.2008., 16:18

Kad odlučite imati potomstvo (djecu)...što vam ginekolozi kažu..kako onda?Pa onda prestaneš piti i radiš intenzivno na bebi :)

TincH
28.09.2008., 16:21
mislim da je najvaznije znati ukupnu dobrobit. Ja sam pocela vise vjezbat, izbacila rafinirani secer i manje pijem vode pa se ta napuhnutost manje kuzi. Iskreno, cim mi se pruzi prilika i da mi specijalist odobri neke druge - preci cu na druge. Yasmin mi pred 2 godine nije pasao..
Počela sam paziti na prehranu prije dvije godine, vježbati i sve kaj ide s tim, međutim puni efekti toga se vide tek sada. Na Dianama se unatoč svom trudu nisam mogla riješiti tekućine. Kad sam ih bacila, nekako sam se samo "ispuhala". Sad i kad sam napuhnuta, to nije nimalo nalik onoj ranijoj napuhnutosti.

Jesu li mi pripisivali nekaj drugo? Ne. Ja sam jednom tražila Triquilar za promjenu pa su mu dali, ali bile su mi koma, stoput više nuspojava i od Diana i od Yasmina. Unazad godinu dana počeli su predlagat Yasmin i eto me sad.

TincH
28.09.2008., 16:23
Ja sam prva u obitelji kojoj su dijagnosticirani policisticni jajnici a tek onda je rak jajnika dijagnosticiran kod majke i njene sestre (10god je proslo izmedju moje i njihovih dijagnoza). Dakle, i tu imam koristi..
Rak jajnika i PCOS su suprotne bolesti (suprotnog polariteta). Ugrubo, dokle god imaš PCOs teško da ćeš dobit rak jajnika. Kod PCOS-a je smanjen progesteron, a kod raka jajnika izrazito povećan.

alexxx
28.09.2008., 16:29
ja mislim da ih kod nas ima vise,jer ga nasi prepisuju sakom i kapom i zenama koje imaju faktore rizika.na zapadu to ne rade,jer izmedju ostalog postoji opasnost od ogromnih tuzbi.zasto bi lijecnik riskirao tuzbu i gubitak licence prepisavsi yasmine zeni koja ima faktore rizika i ne izvadivsi joj krv i zasto bi magistra u apoteci dala te tablete ikome bez recepta?misliš da recimo u sad-u svačije osiguranje pokriva one pretrage koje je navela lara35zg, za koje participacija, kako kaže tvitica, iznosi 1oo eura? (nisam ni znala da te pretrage postoje pa se zato referiram na njih :))

savršeno sumnjam u to.

alexxx
28.09.2008., 16:36

evo, gledam u osmrtnicama, svaki dan stotinjak mladih žena, novi list ima specijalan prilog "osmrtnice" na 5o stranica koji izlazi svake subote..

yasmin pilule su registrirane u stotinjak zemalja, ako svaka peta žena od njih može umrijeti, pitam se pitam kako to da mogu otić kupit pastu za zube a da ne moram hodat preko leševa žrtava.

nana_22
28.09.2008., 17:12
evo, gledam u osmrtnicama, svaki dan stotinjak mladih žena, novi list ima specijalan prilog "osmrtnice" na 5o stranica koji izlazi svake subote..

yasmin pilule su registrirane u stotinjak zemalja, ako svaka peta žena od njih može umrijeti, pitam se pitam kako to da mogu otić kupit pastu za zube a da ne moram hodat preko leševa žrtava.

Šta, svaki dan umre stotinjak mladih žena od kontracepcijskih pilula?

alexxx
28.09.2008., 18:25
ako velvet dreams ne širi paniku pričajući totalne gluposti, i stvarno je svaka peta žena u opasnosti da zbog njih umre, onda vjerojatno da, ali se to zataškava :E

nana_22
28.09.2008., 18:36
Mislim da sam malčice kivo shvatila tvoj post, sorry :D

Simmy
28.09.2008., 18:36
da, naravno. roditelji svake pete žene koja je prema podacima koji su navedeni ranije kakti umrla od tableta zataškavaju da su im kćeri umrle od Yasmina.
ono, imaju neki klan koji se zove Zataškajmo da su nam djeca umrla od Yasmina. :eek:
da, naravno, a ja sam Tina Turner. :rofl:

ko_ka
28.09.2008., 19:56
Počela sam paziti na prehranu prije dvije godine, vježbati i sve kaj ide s tim, međutim puni efekti toga se vide tek sada. Na Dianama se unatoč svom trudu nisam mogla riješiti tekućine. Kad sam ih bacila, nekako sam se samo "ispuhala". Sad i kad sam napuhnuta, to nije nimalo nalik onoj ranijoj napuhnutosti.

Jesu li mi pripisivali nekaj drugo? Ne. Ja sam jednom tražila Triquilar za promjenu pa su mu dali, ali bile su mi koma, stoput više nuspojava i od Diana i od Yasmina. Unazad godinu dana počeli su predlagat Yasmin i eto me sad.

Ja sam unazad mjesec dana sredila komplet prehranu. Ono sto je meni smetnja je povecan apetit. Pocela sam intenzivnije i s ciljem vjezbat i danas sam se okurazila stati na vagu. Umjesto 4kg u minus otisla sam u plus. Za sve to okrivit cu Diane. Za mjesec dana cu se konzultirat opet pa ako mi specijalist preporuci Yasmin probat cu jos jednom ih uzimati. Po tebi a i drugim curama vidim da su bolje za slucajeve koji su kao i ja. U protivnom - izludit cu vjezbanjem.:kava:

Misery24
28.09.2008., 20:17
Ja sam isto na Dianama dobila kile...strašno nešto. Bez obzira na kontrolu unosa hrane i vježbanje, ja sam se debljala. Kad sam počela piti Yasmin i sa ciljanom dijetom i vježbanjem, skinula sam 15 kg. Kolesterol mi se smanjio, a inače mi je bio povišen. Uglavnom, divota jedna! Ne velim da je Yasmin isključivi "krivac" za moje smanjenje kila, ali nije odmogao kao što je bio slučaj sa Dianama. Nisam napuhnuta više toliko i ne zadržavam tekućinu... Uglavnom, divota!

riba spokoj
28.09.2008., 20:38
negdje u drugom mjesecu sam počela s Yasmin pa sam dosta proučavala ovaj forum i načitala se svakakvih stvari... onda je yasmin još uvijek imao svoj topic... uglavnom sad sam u potrazi za postom neke cure koja je panično upozoravala sve da ne piju Yasmin... ne zbog ugrušaka nego zbog nekih drugih simptoma. odlazila je na različite pretrage i doktori su joj uporno govorili da njezini problemi nemaju veze sa kontracepcijom i da nastavi piti, a na kraju je ona sama zakljucila da ipak je od yasmin.... uglavnom... imam prijateljicu koja isto tako ima niz simptoma (vrtoglavica, visok tlak, temperatura, povišeni jetreni enzimi i sl. nesto), ali njoj su doktori rekli nek prestane sa uzimanjem Yasmina. stanje joj se malo popravilo ali ne do kraja. ja sad istražujem pa molim da mi se javi netko tko se sjeca gdje je taj post ili zna tu curu.

inače po pitanju trudnoće i PCOSa, meni je ginekolog objasnio da se to radi kao liječenje dijabetesa, ako se ne varam - injekcije inzulina koje uzrokuju pucanje tih cista ? /ako griješim nemojte me razapeti/... uglavnom.. hvala Bogu da ima dobrih ginekologa i da me slao na one koagulograme. sa yasminom sam jako zadovoljna, osjećam se zdravije no ikad. tu i tamo me zabrinu malo previdljive vene na nogama...

u vezi PCOSa.. jel postoji mogućnost poboljšanja, nestanka tih cisti pri dugoročnom uzimanju tableta? jel zante da li postoji razlika između normalnog PCOS-a i mikropolicističnih jajnika ili je to samo razlika u izražavanju?

ko_ka
28.09.2008., 22:43
Ja sam isto na Dianama dobila kile...strašno nešto. Bez obzira na kontrolu unosa hrane i vježbanje, ja sam se debljala. Kad sam počela piti Yasmin i sa ciljanom dijetom i vježbanjem, skinula sam 15 kg. Kolesterol mi se smanjio, a inače mi je bio povišen. Uglavnom, divota jedna! Ne velim da je Yasmin isključivi "krivac" za moje smanjenje kila, ali nije odmogao kao što je bio slučaj sa Dianama. Nisam napuhnuta više toliko i ne zadržavam tekućinu... Uglavnom, divota!

drago mi je da postoji jos jedan pozitivan stav o Yasmin. Morat cu se zbilja konzultirat jer mi tezina iz mjeseca u mjesec raste :( Al nije mi bitna tezina koliko se na meni vidi da sam sva napuhana.

Kolesterol ti je bio povisen.. i meni je, kazu da je to zbog PCOS?

ko_ka
28.09.2008., 22:46
negdje u drugom mjesecu sam počela s Yasmin pa sam dosta proučavala ovaj forum i načitala se svakakvih stvari... onda je yasmin još uvijek imao svoj topic... uglavnom sad sam u potrazi za postom neke cure koja je panično upozoravala sve da ne piju Yasmin... ne zbog ugrušaka nego zbog nekih drugih simptoma. odlazila je na različite pretrage i doktori su joj uporno govorili da njezini problemi nemaju veze sa kontracepcijom i da nastavi piti, a na kraju je ona sama zakljucila da ipak je od yasmin.... uglavnom... imam prijateljicu koja isto tako ima niz simptoma (vrtoglavica, visok tlak, temperatura, povišeni jetreni enzimi i sl. nesto), ali njoj su doktori rekli nek prestane sa uzimanjem Yasmina. stanje joj se malo popravilo ali ne do kraja. ja sad istražujem pa molim da mi se javi netko tko se sjeca gdje je taj post ili zna tu curu.

inače po pitanju trudnoće i PCOSa, meni je ginekolog objasnio da se to radi kao liječenje dijabetesa, ako se ne varam - injekcije inzulina koje uzrokuju pucanje tih cista ? /ako griješim nemojte me razapeti/... uglavnom.. hvala Bogu da ima dobrih ginekologa i da me slao na one koagulograme. sa yasminom sam jako zadovoljna, osjećam se zdravije no ikad. tu i tamo me zabrinu malo previdljive vene na nogama...

u vezi PCOSa.. jel postoji mogućnost poboljšanja, nestanka tih cisti pri dugoročnom uzimanju tableta? jel zante da li postoji razlika između normalnog PCOS-a i mikropolicističnih jajnika ili je to samo razlika u izražavanju?

moja specijalistica za neplodnost mi je slicno objasnila s time da u pojasnjenju nije spominjan inzulin kao takav vec nekakve tablete za regulaciju inzulina. Uglavnom, najvaznije je ne imati straha, ne dopustat da stres prevlada, kontrolirat sve i kad tad cemo sve postat majke!:top:

Mene uopce panika ne brije, da mi ginekolog prepise Yasmin pokusala bih i s njima.

Blondy-ri
28.09.2008., 23:00
Ja sutra počinjem s novom kutijom, a ionako ovih dana moram kod ginekologice na pregled i po novi recept, tako da ću ovaj tjedan radit nove nalaze i koagulaciju. I ne, nekako me nije strah. Hvala Bogu dosad nisam imala nikakvih nuspojava, nalazi su mi uvijek bili uredni, a i redovito ih radim.
Mislim da se malo prevelika panika digla oko ovoga. Na kraju krajeva, za ovu djevojku nije ni dokazano da je umrla baš zbog Yasmina kad stara nije dopustila obdukciju. A otkad pijem pilule svjesna sam svih opasnosti i da primijetim neku promjenu na tijelu reagirala bih. Mislim da veliki dio djevojaka kojima se napravi taj ugrušak ignorira nuspojave i nije ni čudo da se takve stvari događaju.
Jedino mi nije bio jasan prilog Nove TV neki dan, kada su s receptom Yasmina kupili pilule bez beda jer ja takav recept nikad nisam vidjela. :confused: Ono, da na njemu piše Yasmin i ništa drugo. Meni na mojem piše ime i prezime, adresa, datum rođenja, sve...Ja sam mislila da je to na svima tako. :ne zna:

anaoana
28.09.2008., 23:02
Moram Vas obavijestiti da je Yasmin zaista loš kontraceptiv,jer uzrokuje niz nuspojava...npr.kod mene su se prvo pojavili veliki problemi sa težinom-dobila sam 15 kg u 3 mj. korištenja Yasmina,po prestanku uzimanja dijagnosticiran mi je poremećaj hormona uzrokovan Yasminom,da bi usljedile obilne mjesećnice, jaki bolovi,prištići i dr.Nedavno sam napokon napravila i ultrazvuk i dijagnosticiran mi je intramuralni miom,ginekologica mi je rekla da ga je uzrokovao Yasmin i da je imala još takvih slučajeva,jako se razočarala u taj kontraceptiv i više ga nikom ne preporučuje.E pa sad drage moje cure odlučite same želite li riskirati zdravlje odlukom da ga koristite ili ne.Sorry ako sam Vas preplašila,ali mene je zaprepastilo saznanje da sad zbog tih pilula moram na operaciju vađenja mioma koji su uzrokovale.

cura1
28.09.2008., 23:22
Jedino mi nije bio jasan prilog Nove TV neki dan, kada su s receptom Yasmina kupili pilule bez beda jer ja takav recept nikad nisam vidjela. :confused: Ono, da na njemu piše Yasmin i ništa drugo. Meni na mojem piše ime i prezime, adresa, datum rođenja, sve...Ja sam mislila da je to na svima tako. :ne zna:

da, i na mojem pise ime prezime, datum kad sam ga dobila i pecat ginekologice.
ja ih pijem oko godinu dana i nisam primjetila nikakve nuspojave. sad skoro moram na pregled pa cu jos razgovarat s ginekologicom, opet napravit pretragei bla bla. ali ugl me ne brine sve ovo previse jer novinari ionako uvijek pretjeruju, kad nadju nesto zanimljivije pocet ce o tome pisat. mislim da realno postoji mala opasnost (sto pise i u onoj knjzici) ali su oni to puno puno prenapuhali

ko_ka
29.09.2008., 06:14
Ja sutra počinjem s novom kutijom, a ionako ovih dana moram kod ginekologice na pregled i po novi recept, tako da ću ovaj tjedan radit nove nalaze i koagulaciju. I ne, nekako me nije strah. Hvala Bogu dosad nisam imala nikakvih nuspojava, nalazi su mi uvijek bili uredni, a i redovito ih radim.
Mislim da se malo prevelika panika digla oko ovoga. Na kraju krajeva, za ovu djevojku nije ni dokazano da je umrla baš zbog Yasmina kad stara nije dopustila obdukciju. A otkad pijem pilule svjesna sam svih opasnosti i da primijetim neku promjenu na tijelu reagirala bih. Mislim da veliki dio djevojaka kojima se napravi taj ugrušak ignorira nuspojave i nije ni čudo da se takve stvari događaju.

Sve je danas moguce. Mene moja ginekolog ne zeli primit, prema nalazu specijaliste odbija napisat recept za pilule (valjda ju sora ego sto ne idem k njoj na pregled) i moram se snalazit ako je kutija pri kraju.

Sto se tice Yasmin, sjecam se da sam ga ja u ljekarni podizala preko nekog shering papirica (bloka) na kojem nije pisalo nista vise osim Yasmin, pecat i potpis doktora. No, kako sam ih podizala u privatnoj ljekarni onda su me uveli u kompjuter sto mi je sasvim uredu.

Ni meni nije jasno kako netko moze zanemariti sebe i ne reagirat na nuspojave. Ja za sve - od male mucnine do osipa kukam doktorici i to nije zbog straha vec zbog sebe!:top:

Hard Candy
29.09.2008., 07:30
I meni je kolesterol jako povisen, zato cu se skinuti s Yasmin prvenstveno..

ko_ka
29.09.2008., 07:42
I meni je kolesterol jako povisen, zato cu se skinuti s Yasmin prvenstveno..

Neka me isprave oni koji su upuceniji al cini mi se da tko god ima PCOS ima i povisen kolesterol! Stoga, to nije razlog zasto prekinut sa Yasmin.

Hard Candy
29.09.2008., 07:46
Ja nemam PCOS, imam endometriozu. Je li to isto?

TincH
29.09.2008., 07:49
@ko-ka:
Nemam pojma, može biti jedan od simptoma. Iako ga, prema zadnjim nalazima, ja srećom nemam.

I mislim da su sve pilule jednako štetne po pitanju stvari koje spominjete. Nije ti Yasmin ništa gori od ostalih. Meni je od Triquilara npr. bilo koma.

bubicaa
29.09.2008., 07:55
mene zapravo malo ljuti što se sad pojavljuju cure koje govore kako su pilule užas živi jer je njima na njima koma, i imaju puno problema. to ne znači da su pilule svima koma, nego jednostavno nekom tijelu ne odgovaraju. svaka od nas je drugačija i to je to.
tako i za ostale tablete - ljudima je npr voltaren rapid bio zakon protiv bolova, a meni je od njega bilo užasno zlo i povraćala sam... sve je to individualno

ja sam sad na triquilaru, i ni po čemu se ne osjećam kao da nešto pijem... osim po skoro pa bezbolnim mjesečnicama... čovječe ako ih na pilulama osjetim, ne želim razmišljati što bude opet bilo kad jednom prestanem :(

KavaSMlijekom
29.09.2008., 09:36
Ja imam sky high kolesterol, a nemam ni PCOS ni endometriozu. A kolesterol divlja od početka uzimanja pilula - možda je slučajno, ali s time koincidira i puno natučenih kilograma koji ne idu dolje unatoč korigiranoj prehrani i vježbanju.

Hobby
29.09.2008., 12:17
Neka me isprave oni koji su upuceniji al cini mi se da tko god ima PCOS ima i povisen kolesterol! Stoga, to nije razlog zasto prekinut sa Yasmin.

Ne mora biti.
Ja imam PCOS, a kolesterol mi je odličan, kao i svi ostali nalazi.
U biti, meni na nalazu piše PCOS, ali i da imam nekakve "polimikrofolikularne tvorbe" na janicima.
Ne znam je li to sada tipičan PCOS ili što.

Simptomi su mi bili: nevjerojatno jak libido, izostanak menstruacije, pojačana dlakavost, prištići duž linije čeljusti.

Kilaža mi je normalna (čak sam malo i premršava), kolesterolu se čak i doktorica čudila da mi je tako nizak, šećer u redu, ma krvna slika sve 5.
A na ultrazvuku i po svim simptomima je vidljivo da ima PCOS.

Uostalom, mislim da se problem s inzulinom javlja u samo 50 % slučajeva, a mislim da to onda povlači za sobom i povišeni kolesterol (nisam sigurna, ispravite me ako griješim).

ko_ka
29.09.2008., 13:20
@ko-ka:
Nemam pojma, može biti jedan od simptoma. Iako ga, prema zadnjim nalazima, ja srećom nemam.

I mislim da su sve pilule jednako štetne po pitanju stvari koje spominjete. Nije ti Yasmin ništa gori od ostalih. Meni je od Triquilara npr. bilo koma.

moj kolesterol do pocetka pijenja pilula je bio normalan a sad je povisen.
Isto i ja mislim sto se tice stetnosti.

alexxx
29.09.2008., 14:24
jel zante da li postoji razlika između normalnog PCOS-a i mikropolicističnih jajnika ili je to samo razlika u izražavanju?
pcos je sindrom policističnih jajnika, ali ustvari ne moraš imat ciste na jajnicima da bi imala pcos. mene je ginekologica urednom nalazu ultrazvuka unatoč slala na analizu hormona, i pcos mi je dijagnosticiran zbog inverzije lh i fsh.

bubicaa
29.09.2008., 14:46
evo jedan normalan panic free članak - http://jutarnji.hr/j2/zdravlje/clanak/art-2008,9,29,,135010.jl

BBlue
29.09.2008., 14:50
Kod mene kolesterol apsolutno nema veze s pilulama. Do prije desetak godina ga nisam imala (bila sam na Stedirilu M), onda je počeo rasti (ostala sam na Stedirilu M), bilo je visok i na početku Yasmina, a iako sam i dalje na Yasminu (tj. Yasminelle), počeo je padati kada sam prestala pušiti i uvela drastičnu dijetu. Od 7,7 isključivo promjenom prehrane smanjila sam kolesterol na 6,0, i to uz sjajan omjer dobrog i lošeg kolesterola - (usput je otišlo i 12 kg, ali to je popratni benefit:rofl:).

Živi sam dokaz da se kolesterol može sniziti prehranom - ali se pravila mora pridržavati doslovce fanatično. Tri godine nisam pojela ni jedno jaje ( i za Uskrs jedem samo bjelanjke), crveno meso, bilo što pohano, suhomesnate proizvode, lisnatno tijesto, masne sireve, bilo što rafinirano... ma kraći je popis onog što jedem:lol: ali rezultat je tu! A dva konfekcijska broja manje su dodatna nagrada!

Misery24
29.09.2008., 21:36
drago mi je da postoji jos jedan pozitivan stav o Yasmin. Morat cu se zbilja konzultirat jer mi tezina iz mjeseca u mjesec raste :( Al nije mi bitna tezina koliko se na meni vidi da sam sva napuhana.

Kolesterol ti je bio povisen.. i meni je, kazu da je to zbog PCOS?

Iskreno, pojma nemam. Znam da i moja mama ima povišen kolesterol, a stvarno žena niti ne pije pilule, niti jede nezdravo,tako da....

Ja sam danas bila kod svoje ginekologice, pa smo si malo popričale. Lijepo mi je žena rekla kako je imala i ona slučaj pacijentica sa nuspojavama, a nisu bile vezane isključivo za Yasmin, već za SVE druge kontraceptive, jer jednostavno svaki je organizam drugačiji. I da se ne čudi toliko tome koliko se čudi ženama koje ignoriraju simptome,a dalje uporno piju tablete, umjesto da odmah dođu k njoj. Uglavnom, dobila uputnicu za tonu pretraga. Nadam se da ću imati dovoljno krvi za sve to... :D

BBlue, bravo na kontroli prehrane!!! :D Automatski je to recept za zdravije arterije!

ko_ka
30.09.2008., 09:35
Iskreno, pojma nemam. Znam da i moja mama ima povišen kolesterol, a stvarno žena niti ne pije pilule, niti jede nezdravo,tako da....

Ja sam danas bila kod svoje ginekologice, pa smo si malo popričale. Lijepo mi je žena rekla kako je imala i ona slučaj pacijentica sa nuspojavama, a nisu bile vezane isključivo za Yasmin, već za SVE druge kontraceptive, jer jednostavno svaki je organizam drugačiji. I da se ne čudi toliko tome koliko se čudi ženama koje ignoriraju simptome,a dalje uporno piju tablete, umjesto da odmah dođu k njoj. Uglavnom, dobila uputnicu za tonu pretraga. Nadam se da ću imati dovoljno krvi za sve to... :D

BBlue, bravo na kontroli prehrane!!! :D Automatski je to recept za zdravije arterije!

jel ide ona narodna : Prehrana je pola zdravlja!?

Kolesterol ima veze i sa genetikom, svijesna sam ja toga

U svakom slucaju imas dobru ginekolog i drago mi je da ces sve pretrage proci!:top:

BBlue
30.09.2008., 09:54
Jutros na HR 1 vrlo zanimljiva emisija o Yasminu...

ovdje (http://rnz.hrt.hr/view_file.php?dat_id=20909&view=y)

Cigarette Smoker Fiona
30.09.2008., 10:28
Jutros na HR 1 vrlo zanimljiva emisija o Yasminu...

ovdje (http://rnz.hrt.hr/view_file.php?dat_id=20909&view=y)

ajde nam pliz prepricaj sustinu. :) (nece mi otvorit ovaj file)

BBlue
30.09.2008., 10:50
ajde nam pliz prepricaj sustinu. :) (nece mi otvorit ovaj file)

Ako ti neće otvoriti idi na stranicu www.hrt.hr, gore na desnom uglu Radio na zatjev, nađi emisiju Izaberi zdravlje (današnji datum, tema Oralni kontraceptivi )... da ne prepričavam sat vremena vrlo zanimljivog razgovora.

Misery24
30.09.2008., 11:39
jel ide ona narodna : Prehrana je pola zdravlja!?

Kolesterol ima veze i sa genetikom, svijesna sam ja toga

U svakom slucaju imas dobru ginekolog i drago mi je da ces sve pretrage proci!:top:

Definitivno je prehrana pola zdravlja! :D
Ja danas bila u labosu, izvadili mi 4 epruvete krvi (a ja jadna još anemična :D), pa mi je teta mjerila brzinu zgrušavanja krvi iz prsta, pa si je još malo uzela, reda radi za daljnju analizu. A onda je išlo davanje mokraće, koje je malkice potrajalo, jer sam ujutro pospana zaboravila uzeti uzorak, pa sam se oblokavala vode u Domu zdravlja i hodala gore-dolje po stepenicama da prorade bubrezi. :D Sutra nalazi.

A mogu vam reći da je sa mnom radi istih pretraga bilo još bar 10 žena. Pa, ako je bar nešto dobro izalo iz ovoga, to je da su se išle kontrolirati.

Cigarette Smoker Fiona
30.09.2008., 12:05
Ako ti neće otvoriti idi na stranicu www.hrt.hr, gore na desnom uglu Radio na zatjev, nađi emisiju Izaberi zdravlje (današnji datum, tema Oralni kontraceptivi )... da ne prepričavam sat vremena vrlo zanimljivog razgovora.

ok, probat cu, tenks. :)

dana69
30.09.2008., 14:35
jedno pitanje...ovako pijem pillse vec kojih 10godina i to diane35, nemam nikakvih nuspojava, bila sam se nesto bila zdebljala s njima ali sam i skinila, libido mi je dobar, nisam nateknuta, cice su mi iste, nista pretjerano celulita, tu i tamo pokoja puknuta kapilara na nogama, e sad prije par godina mi je umro otac od plucne embolije/upale pluca, ne zna se tocno jer doktori u bolnici nisu htjeli napravit obdukciju, prije toga bio je na 4 operacije i nisu mu dali ljekove protiv zgrusavanja i naravno dobio je trombozu, tromb je zapeo u nozi koja mu je otekla dvostruko, nakon toga su mu dali lijekove za razbijanje ugrusaka i izgleda da se manji komad odlomio i zavrsio u plucima(tu se prica zakomplicirala jer nisu znali zasto odjednom pluca pa su mu dali kemoterapeutike i jos sto raznih gluposti)...e sad je moje pitanje da li prema ovome mogu zakljucit da bi i ja genetski mogla imat sklonost trombozi, i s obzirom da nikad nisam taj dogadjaj povezivala sa sobom i pijenjem pillsa, nisam se nikad ni sjetila ginicu rec za to i da li bi mi na temelju toga mozda dao uputnicu da napravim pretrage na genetske mutacije?

bubicaa
30.09.2008., 14:48
hm... mislim da nije genetski ako je trombozu dobio zato što mu nisu dali lijekove, ali svejedno mislim da je povećani rizik i da to kažeš giniću, pa ćeš vidjeti... :)

dana69
30.09.2008., 17:43
tnx, budem se ovih dana uputila ginicu...inace nisam panicar, al bilo bi dobro provjerit ako se ikako moze

ko_ka
30.09.2008., 17:52
Definitivno je prehrana pola zdravlja! :D
Ja danas bila u labosu, izvadili mi 4 epruvete krvi (a ja jadna još anemična :D), pa mi je teta mjerila brzinu zgrušavanja krvi iz prsta, pa si je još malo uzela, reda radi za daljnju analizu. A onda je išlo davanje mokraće, koje je malkice potrajalo, jer sam ujutro pospana zaboravila uzeti uzorak, pa sam se oblokavala vode u Domu zdravlja i hodala gore-dolje po stepenicama da prorade bubrezi. :D Sutra nalazi.

A mogu vam reći da je sa mnom radi istih pretraga bilo još bar 10 žena. Pa, ako je bar nešto dobro izalo iz ovoga, to je da su se išle kontrolirati.

svakako je proizaslo to dobro jer ce se vise cure kontrolirati,paziti i brinuti!

I ja sam uvela reda u svoju prehranu i bolje se osjecam, vise vjezbam.. samo da se ta voda jos iz tijela izbaci. Bas me zanima krvna slika kad odem za mj dana obavit sve pretrage

kiss i javi rezultate

Hard Candy
30.09.2008., 19:36
Super je emisija..

majchy_m
30.09.2008., 19:47
pijem yasmin 2 god i nesto sitno mj, nakon ovih vijesti o kao njegovoj stetnosti isla sam napravit krvnu sliku...dakle kks,protrombinsko vrijeme i jos neke i uglavnom sve je ok...trombociti i protrombinsko vrijeme su mi cak prema nizim vrijednostima
ako medju jos nekima vlada panika pa odite izvadit krv i pogledajte na cemu ste i tek onda odlucujte
samo da napomenem,ne pijem ih na vlastitu ruku negu u dogovoru s ginekologom i prijasnje krvne pretrage...al svejedno me uhvatila panika nakon tih smrtnih slucajeva

tinkerbell
30.09.2008., 20:01
Ne mora biti.
Ja imam PCOS, a kolesterol mi je odličan, kao i svi ostali nalazi.
U biti, meni na nalazu piše PCOS, ali i da imam nekakve "polimikrofolikularne tvorbe" na janicima.
Ne znam je li to sada tipičan PCOS ili što.

Simptomi su mi bili: nevjerojatno jak libido, izostanak menstruacije, pojačana dlakavost, prištići duž linije čeljusti.

Kilaža mi je normalna (čak sam malo i premršava), kolesterolu se čak i doktorica čudila da mi je tako nizak, šećer u redu, ma krvna slika sve 5.
A na ultrazvuku i po svim simptomima je vidljivo da ima PCOS.

Uostalom, mislim da se problem s inzulinom javlja u samo 50 % slučajeva, a mislim da to onda povlači za sobom i povišeni kolesterol (nisam sigurna, ispravite me ako griješim).

inzulin i kolesterol ne moraju imati apsolutno nikakve veze jedno s drugim i jedan ne povlači drugi..ja sam do tableta i u svim pauzama imala normalan kolesterol ali tijekom tableta bio je povišen....

kilaža nema puno veze s kolesterolom..i mršavi ljudi imaju visok kolesterol prvenstveno zbog prehrane jer većina konzervirane hrane sadrži loš kolesterol koji se akumulira u organizmu...naravno da višak kilograma pogoduje ali nije nužno vezan uz to..ja recimo nisam full mršava normalna sam i imam savršen kolesterol dok moja izuzetno mršava prijateljica ima vrlo visok i ginekolog ju je prije 2 mjeseca skinuo s tableta...

povišeni kolesterol se pojavljuje kod većine žena koje uzimaju tablete ali ne kod svih....kao što se kod svih ne pojaljuju svi simptomi...taj simptom je najčešći kod najvećeg broja žena koje uzimaju tablete...

tinkerbell
30.09.2008., 20:12
Kod mene kolesterol apsolutno nema veze s pilulama. Do prije desetak godina ga nisam imala (bila sam na Stedirilu M), onda je počeo rasti (ostala sam na Stedirilu M), bilo je visok i na početku Yasmina, a iako sam i dalje na Yasminu (tj. Yasminelle), počeo je padati kada sam prestala pušiti i uvela drastičnu dijetu. Od 7,7 isključivo promjenom prehrane smanjila sam kolesterol na 6,0, i to uz sjajan omjer dobrog i lošeg kolesterola - (usput je otišlo i 12 kg, ali to je popratni benefit:rofl:).

Živi sam dokaz da se kolesterol može sniziti prehranom - ali se pravila mora pridržavati doslovce fanatično. Tri godine nisam pojela ni jedno jaje ( i za Uskrs jedem samo bjelanjke), crveno meso, bilo što pohano, suhomesnate proizvode, lisnatno tijesto, masne sireve, bilo što rafinirano... ma kraći je popis onog što jedem:lol: ali rezultat je tu! A dva konfekcijska broja manje su dodatna nagrada!

Nije stvar da se kolesterol ne može skinuti prehranom ukoliko je njome i uzrokovan...kod tebe je očito bio uzrokovan prehranom ali u slučaju kada je to nuspojava oralnih kontraceptiva možeš ga skinuti isključivo prestankom pijenja tableta...govorim iz vlastitog skustva...
..iskreno čudno mi je da su ti prepisali tablete unatoč povišenom kolesterolu..mislim na ovo kada si prešla sa Steridrila na Yasminelle...moja kolegica je ove godine u 1 mj htjela tablete..kolesterol joj je bio povišen mislim cca 6,9 ili 7,2 i doktorica je rekla da prvo mora sniziti kolesterol dijetom prije ngo joj prepiše oralni kontraceptiv..uglavnom žena se pazila što jede i u 6 mj spustila koresterol i sada uzima Triquilar ja mislim...dok je drugoj kolegici i nakon pauze bio povišen kolesterol i ginekologica ju je skinula s tableta....
...mislim da sam u nekom postu prije spomenula da višak kilograma ne mora nužno povlačiti višk kolesterola sa sobom...u vrijeme dok sam uzimala tablete i imala pauze itd sam bila dosta deblja nego sada a u pauzama uzimanja tableta mi je kolesterol bio savršen...dakle isključivo je bio povišen zbog tableta...

Hobby
01.10.2008., 01:39
kilaža nema puno veze s kolesterolom..i mršavi ljudi imaju visok kolesterol prvenstveno zbog prehrane jer većina konzervirane hrane sadrži loš kolesterol koji se akumulira u organizmu...naravno da višak kilograma pogoduje ali nije nužno vezan uz to..ja recimo nisam full mršava normalna sam i imam savršen kolesterol dok moja izuzetno mršava prijateljica ima vrlo visok i ginekolog ju je prije 2 mjeseca skinuo s tableta...

...

Znam da debljina nema veze s kolesterolom, a napisala sam da imam normalnu težinu zbog toga što je isto tako 50% žena s PCOS-om pretilo.
I to unatoč nastojanjima da usklade prehranu.

Moj tata ima 120 kg, a kolesterol mu je super.

Htjela sam reći da to sve ovisi i očito nema nekih "pravila".
Znam jednu ženu koja nikada nije imala nikakve probleme, niti s ciklusima, niti s debljinom, dlakavošću, prištićima, ma niti jedan simptom PCOS-a.
Tek nakon što godinama nije mogla zatrudnjeti, podvrgla se opsežnim pretragama, a ustanovljeno je da ima policistične jajnike i to u takvom stanju da čak niti uz terapiju za poticanje ovulacije nije uspijela ostati trudna.
Čak ih je i operirala (ne znam je li to prava operacija ili kako se to sručno zove), a niti to nije pomoglo. Naprosto je neplodna, jer su jajnici očito skroz otišli kvragu.
A sve bez ijednog simptoma.

andja1004
01.10.2008., 10:20
nalaz protrombinskih pretraga je (p) INR = 0,88, jel mi tko može reći koje su vrijednosti od do normalne! hvala!

Cigarette Smoker Fiona
01.10.2008., 11:12
nalaz protrombinskih pretraga je (p) INR = 0,88, jel mi tko može reći koje su vrijednosti od do normalne! hvala!

ukoliko mislis na protrombinsko vrijeme od 0,7 do 1,3.

andja1004
01.10.2008., 11:29
pitam zato što mi je jedan doktor rekao da sam po tome sklona zgrušavanju, a drugi kaže da je to dobro, a med.sestra da mi je to čak pokazatelj da imam rijetku krv, i sad ne znam kome vjerovati?! ne piše ništa osim u naslovu koagulacijske pretrage i ono što sam već napisala (P) INR o,88.

Misery24
01.10.2008., 12:00
Normalne vrijednosti jesu od 0,7 do 1,3 (ajmo reć 1,2 reda radi). Ako je INR=0,5 i manje, onda postoji rizik stvaranja ugruška, a ako je, recimo INR=5, onda postoji mogućnost krvarenja. Znači, što je veći INR to krvi treba duže da se zgruša, tj. što je niži INR, to joj treba manje vremena. Znači, tvoj INR je dobar.

Ja sam danas isto podigla nalaze i ugodno se iznenadila. :D Inače sam uvijek imala povišeni kolesterol. Evo, da podijelim s vama one bitnije rezultate (u zagradu sam stavila normalne vrijednosti):

Glukoza=5,9 (3,6-6,1)
Bilirubin=14 (4,3-20)
Kolesterol sveukupni=4,9 (<5,0)
HDL kolesterol (dobar kolesterol)=2,34 (>1,7)
LDL kolesterol (loš kolesterol)=1,4 (do 3,0)
AST=18 (5-34)
ALT=17 (do 31)
GGT=14 (do 33)
Vrijeme krvarenja=59 (<180)
Vrijeme zgrušavanja=316 (<720)
Protrombinsko vrijeme u %=95 (70-130%)
Protrombinsko vrijeme INR=1,03 (0,7-1,2)

Cigarette Smoker Fiona
01.10.2008., 12:25
Normalne vrijednosti jesu od 0,7 do 1,3 (ajmo reć 1,2 reda radi). Ako je INR=0,5 i manje, onda postoji rizik stvaranja ugruška, a ako je, recimo INR=5, onda postoji mogućnost krvarenja. Znači, što je veći INR to krvi treba duže da se zgruša, tj. što je niži INR, to joj treba manje vremena. Znači, tvoj INR je dobar.

e kad se vec kuzis sad cu te zagnjavit. :D
meni je INR=1,0 sto bi znacilo da se krv ne grusa prebrzo. i sad mi nije jasno kako to kad mi je fibrinogen povisen (4,4)? zar ne bi veca razina fibrinogena automatski trebala znaciti i brze zgrusavanje? ili sam ja nesto krivo shvatila. :zubo:

andja1004
01.10.2008., 12:35
ajme, Mistery24 spasila si me, tako sam bila zabrinuta da nisam znala hoću li ih odma prestat piti ili čekat do kraja paketića. uglavnom, ginekolog kaže da ih mogu bez problema pit i dalje, al ja više nisam sigurna u ništa. inače pijem ih skoro 4 godine! osim toga ginekolog kaže da čim prestaneš pit da postaješ preplodna, da jajašaca ima na sve strane i da se treba dvostruko čuvat!

Misery24
01.10.2008., 13:19
Fiona, sa ti gnjavi. Meni frendica radi u labosu na Rebru i pliva sad u poslu pa tak i ja nju gnjavim, a s obzirom da sam išla u medicinsku školu, još se i sjećam nečega. :D

Uglavnom, ak se dobro sjećam, ti si prije par postova napisala da imaš povećanu temperaturu, a fibrinogen ti može biti povećan i ako imaš bilokakvu upalu u organizmu, tako da je moguće da je i od toga malo povećan.

Cigarette Smoker Fiona
01.10.2008., 13:24
da, vukla mi se temperatura jedno tjedan dana. nisam imala nikakve druge simptome, ali vjerojatno je bila neka viroza (sto god bilo, proslo je :D) i to taman negdje kad sam vadila krv, tak da pretpostavljam da bi moglo bit od toga. :) tenkju :grli:

bubicaa
02.10.2008., 07:56
evo opet - http://www.vecernji.hr/newsroom/blackchronicle/3179511/index.do;jsessionid=AA5C26D18913636DB3983594BC00C3 21.2

Doznali smo da je prije 20-ak dana u zadrskoj bolnici trombozu venskih sinusa u glavi imala i jedna mlada rodilja, i to nakon poroda. Naš nam je izvor rekao kako je moguće da se tromboza kod mlade majke dogodila zbog poroda, ali da je istodobno i kod nje eveidentirano da je uzimala kontracepcijske pilule yasmin.

istodobno s porodom/trudnoćom uzimala yasmin? ma dajte, znači da barem 9 mj nije pila tablete, i to je onda sigurno od poroda...

mirna1979
02.10.2008., 08:29
jučer je na Otvorenom bila emisija o yasminčicama. uglavnom bila su 4 ginekologa i parola emisije je pijte yasmin jer su tablete jednostavno predobre. ma daaaj digli su mi živac samo tako, ja ću prva potvrdit da se nakon šta sam ih prestala uzimat osjećam preporođeno. ne pijem ih cca dva tjedna, nema lupanja srca, libido mi je sve bolji, psiha stabilnija. Živcira me to kaj nisu pozvali i drugu stranu u emisiju, znači one cure koje su imale problema zbog tableta. ziher ne bude jedan priznati ginić na javnoj televiziji rekao nemojte ih pit to vam je otrov, a sam ih je preporučao masi žena. ovo kaj se opet piše u večernjem je samo potvrda da su te tablete u kurcu definitivno. Cura koja radi za jednu faramceutsku tvrtku mi još po ljeti pričala da su kontracepcijsjke tablete otrov i da je već bilo masu slučajeva di su cure il umrle il se jedva spaile od posljedica uzimanja istih (onda sam mislila da pretjeruje) samo šta se sve zataškava jer i tu igra veliku ulogu farmaceutska mafija tj. biznis oko prodaje tableta. Imaju te tablete dobre strane al brate mili mislim da one loše debelo prevladavaju

bubicaa
02.10.2008., 08:38
ja opet mislim da je sve to individualno. svaka osoba ima svoje nuspojave, nekome nešto odgovara, nekome ne.... i zato svako za sebe mora odlučiti da li ih želi uzimati ili ne

mirna1979
02.10.2008., 09:08
ja opet mislim da je sve to individualno. svaka osoba ima svoje nuspojave, nekome nešto odgovara, nekome ne.... i zato svako za sebe mora odlučiti da li ih želi uzimati ili ne

ma sve to stoji. ljuti me to kaj se olako piju i preporučaju tablete. da sam imala ikakve tegobe prije ove hajke o yasmin tabletama zadnje bi ih pripisvala istim. tipa bol u prsima, mislila bi da mi je od stresa npr. Nuspojave su preopćenite jer te u prsima može boljet i od psihičkih smetnji tipa anksioznosti koja ima vrlo slične simptome tromboze, ono lupnje srca, bol u prsima itd. Meni je recimo ginićka prebacila na yasmin u roku 3 stotinke, ne da me nije pitala dal je neko u obitelji imao trombozu i ostale boleštine nego NIJE. I ne nije ona jedina, to radi 80% a možda i više ginekologa. I ovo kaj se sad dešava najveću krivnju svaljujem na doktore, njihov je posao brinut se o pacjentu, napomenut mu sve pozitivne i negativne strane oko kontracepcije i bilo koje terapije, opisat mu moguće simptome, poslat ga na vađenje krvi itd. itd. a ne da on sam mora tapkat u mraku, tražit po netu razno razne informacije. Vidim da masa cura ide na svoju ruku vadit krv i kontrolirat jetrene probe itd. to je vrlo pohvalno, a u drugu ruku žalosno jer zakaj onda postoje doktori, on je tu da te svajetuje i upučuje kaj moraš radit. Inače imam endometriozu i promjenila sam već masu doktora iz razloga kaj su tolko površni, šturi i aljkavi u svojim dijagnozama da to nije normalno. Žao mi je majke mi kaj nisam išla studirat medicinu jer u našem zdravstvu vlada parola "uzdaj se u se i u svoje kljuse"

*Whitney*
02.10.2008., 09:14
Cure priznajem nisam čitala ovaj topic ali imam i ja nešto za reći. Mislila sam ajd neću ali ipak mislim da bi bilo ok da i ja kažem svoje iskustvo.

Uglavnom pila sam Yasmin godinu dana. Ugl kad sam odlučila početi piti pilule otišla sam kod svoje ginekologice. Pitala sam ju jer trebam neke pretrage učiniti da vidim da li ja smijem to uopće uzimati,a ona je rekla da ne treba jer su to nove pilule koje imaju nisku razinu hormona,potpuno su sigurne blabla. Mislim si ja u glavi ha valjda ona zna,ona je doktorica.... Tokom uzimanja Yasmina imala sam gotovo svaki dan mučnine,glavobolje,užasne prmjene raspoloženja itd.
Nakon godinu dana sam dobila melanom....Na pretragama prije druge operacije mi je doktorica u Vinogradskoj bolnici rekla da je upravo Yasmin možda krivac za moj melanom. Šok,šok! Malo sam surfala po netu i našla par stranica gdje se melanom povezuje sa Yasminom. Jučer je bila jedna emisija o zdravlju na HTV 1 gdje su isto rekli da uzročnik melanoma mogu biti kontracepcijske pilule.
Inače moja baka je umrla od melanoma (što sam naravno rekla ginekologici kada je tražila obiteljsku anamnezu ili kaksetovećzove) tako da sam ja vjerojatno imala taj gen u sebi i možda se on nebi nikada ni "probudio" da nije bilo Yasmina. Znači Yasmin je taj koji je probudio taj gen. Zašto to mislim ? Gledajući nalaze krvi iz prvog mjeseca (kada su vršene pretrage prije operacije) vidjela sam da su nalazi krvi ok,rendgen pluća i srca je uredan,bilirubin uredan...dakle sve štima.
kad je počelo sve ovo sa Yasminom odmah sam se sjetila moje mile ginekologice koja me nije poslala na pretrage,a znala je da mi je baka umrla od melanoma,a dida je imao moždani udar od kojeg je također umro(kojeg uzrokuje ako se ne varam ugrušak u krvi-tromboza...ispavite me ako griješim).

Danas možda i sebe nekad krivim što nisam zahtijevala pretrage...No onda sam nekako vjerovala osobi koja ima toliko priznanja na zidu..valjda ona zna bolje od mene koja se prvi put susreće sa takvim stvarima...

Hard Candy
02.10.2008., 09:23
Gledala sam Ciglara jucer na TV i gadi mi se, on pregled naplacuje 400 kn u privatnoj praksi, a tvrdio mi je da mi je bolja klasicna operacija nego laparoskopija sto se pokazalo netocno jer su uspjeli i laparoskopski napraviti super posao, a razlika je drasticna u duzini oporavka, oziljcima i komplikacijama. Uglavnom on je prestara skola za moj pojam, bahat, arogantan i toliko me je bolilo nakon pregleda kolko je bio grub. Strah me misliti kakav je prema socijalnim..

nana_22
02.10.2008., 09:28
članak (http://www.index.hr/vijesti/clanak/jos-jedna-zadranka-zrtva-pilula-yasmin/404345.aspx)

Mene više izluđuju s tim bombastičnim naslovima :mad:

Jessy05
02.10.2008., 09:32
:confused:pijem yasmin 2 god i nesto sitno mj, nakon ovih vijesti o kao njegovoj stetnosti isla sam napravit krvnu sliku...dakle kks,protrombinsko vrijeme i jos neke i uglavnom sve je ok...trombociti i protrombinsko vrijeme su mi cak prema nizim vrijednostima
ako medju jos nekima vlada panika pa odite izvadit krv i pogledajte na cemu ste i tek onda odlucujte
samo da napomenem,ne pijem ih na vlastitu ruku negu u dogovoru s ginekologom i prijasnje krvne pretrage...al svejedno me uhvatila panika nakon tih smrtnih slucajeva

ja sma prestala piti isto sad nakon 2 god i imam uputnicu za napravit krvnu sliku a dali moram posebno napomenut za pretragu:kks,protrombinsko vrijeme ... ili se to podrazumijeva pod krvnu sliku? naime ja sam uvijek imala snizene trombocite oko 100 a normala je oko 150

mirna1979
02.10.2008., 09:32
članak (http://www.index.hr/vijesti/clanak/jos-jedna-zadranka-zrtva-pilula-yasmin/404345.aspx)

Mene više izluđuju s tim bombastičnim naslovima :mad:

eh di ima dima ima i vatre definitvno, a i btw da nema novinara nikad se o ovom ne bi pričalo ma kolko god mi pljuvali po njima

bubicaa
02.10.2008., 09:51
ali meni nije jasno kako za trombozu nakon poroda mogu okriviti tablete... ok, pila ih je prije. ali znači barem 9 mjeseci nije. tijelo se od njih očistilo i oporavilo zar ne? :misli:
a i svugdje piše da je velika mogućnost dobivanja tromboze u trudnoći...

mirna1979
02.10.2008., 09:56
ali meni nije jasno kako za trombozu nakon poroda mogu okriviti tablete... ok, pila ih je prije. ali znači barem 9 mjeseci nije. tijelo se od njih očistilo i oporavilo zar ne? :misli:
a i svugdje piše da je velika mogućnost dobivanja tromboze u trudnoći...

mene više zabrinjava tromboza ove druge cure:
VEĆ 10 dana, u Općoj bolnici Zadar, na Odjelu neurologije, leži 25-godišnja djevojka, kojoj je dijagnosticirana tromboza venskih sinusa u glavi. Večernji list navodi kako je djevojka donedavno uzimala kontracepcijske pilule Yasmin pa liječnici ne isključuju mogućnost da su upravo sporne pilule imale utjecaja na njeno zdravstveno stanje.

Hard Candy
02.10.2008., 10:05
Mene zanima kolko dugo ih uzima, nakon kolko joj se ovo dogodilo.. :(

bubicaa
02.10.2008., 10:15
Ja sam jučer čitala svoje upute (opet) i meni piše da je rizik za trombozu najveći u prvoj godini uzimanja pilula ikad...

merder
02.10.2008., 10:22
drage žene
problem inače nije u yasmin tabletama nego u nama jer uopće ne pratimo simptome
npr. od brata žena je pila jedno vrijeme pilule i počela joj je oticat lijeva noga i imala je strašne glavobolje, bila na svim mogućim pretragama, čak i na snimanju glave i na kraju su otkrili da je to od tih tableta, al na kraju tek
Isto kao što je netko alergičan na penicilin ili na nešto drugo tako i pilule djeluju na organizam drugačije kod svakoga
da se razumimo, ja sam protiv njih i ne uzimam ih al tko voli nek izvoli
whitney za tvoj problem je isključivo kriva tvoja ginekologica jer se i ptice na grani već znaju samo ona očito ne, da se trebaju napravit krvne pretrage prije početka korištenja pilula.

merder
02.10.2008., 10:25
mene više zabrinjava tromboza ove druge cure:
VEĆ 10 dana, u Općoj bolnici Zadar, na Odjelu neurologije, leži 25-godišnja djevojka, kojoj je dijagnosticirana tromboza venskih sinusa u glavi. Večernji list navodi kako je djevojka donedavno uzimala kontracepcijske pilule Yasmin pa liječnici ne isključuju mogućnost da su upravo sporne pilule imale utjecaja na njeno zdravstveno stanje.

e da još nešto
problem broj 1. u svijetu su novinari, imaju takvu moć da je to čudo
npr. kad je bila u điru ptičja gripa napravili su takvu zbrku oko toga a nisu iznjeli podatak da je više ljudi umrlo od obične gripe nego od te vražje ptičje gripe.
sve vam je to prenapuhano nažalost i samo stvaraju paniku:flop:

mirna1979
02.10.2008., 10:32
drage žene
problem inače nije u yasmin tabletama nego u nama jer uopće ne pratimo simptomenpr. od brata žena je pila jedno vrijeme pilule i počela joj je oticat lijeva noga i imala je strašne glavobolje, bila na svim mogućim pretragama, čak i na snimanju glave i na kraju su otkrili da je to od tih tableta, al na kraju tek
Isto kao što je netko alergičan na penicilin ili na nešto drugo tako i pilule djeluju na organizam drugačije kod svakoga
da se razumimo, ja sam protiv njih i ne uzimam ih al tko voli nek izvoli
whitney za tvoj problem je isključivo kriva tvoja ginekologica jer se i ptice na grani već znaju samo ona očito ne, da se trebaju napravit krvne pretrage prije početka korištenja pilula.

pa dobro kaj ću živjet život na način da svoje tjelo promatram nejvećim mikroskopom na svijetu, inače sam hipohondar na 100-tu. sad bi za svaku bol u tijelu trebala trčat doktoru, mislim da bi me lagano uputili na psihijatriju :D

merder
02.10.2008., 10:39
pa dobro kaj ću živjet život na način da svoje tjelo promatram nejvećim mikroskopom na svijetu, inače sam hipohondar na 100-tu. sad bi za svaku bol u tijelu trebala trčat doktoru, mislim da bi me lagano uputili na psihijatriju :D

:lol::lol::lol: tako moja prijateljica, po njoj bi svaki tjedan u bolnici bila :lol::lol:
ne sad pod povećalom nego nešto neuobičajeno ali ti simptomi će se pojavit odma na početku neće znači ako ih piješ 5 godina sad odjedanput nešto bit žišku:mig:

Violently happy
02.10.2008., 10:46
e sad je najbolja fora što, nakon što su objavili moguće nuspojave (kao, ne piše inače nigdje:rolleyes:), najednom masa žena osjeća te simptome.Koji su počeli čim su ih čuli na tv-u.:rofl:Kad već pričamo o panici i hipohondriji..:rolleyes:

merder
02.10.2008., 10:48
e sad je najbolja fora što, nakon što su objavili moguće nuspojave (kao, ne piše inače nigdje:rolleyes:), najednom masa žena osjeća te simptome.Koji su počeli čim su ih čuli na tv-u.:rofl:Kad već pričamo o panici i hipohondriji..:rolleyes:

:lol::lol::lol: istina :lol::lol::lol:

mirna1979
02.10.2008., 11:04

ja zato kad pijem ikakve tablete uopće ne čitam nuspojave jer ja odmah imam sve simptome, već mi je neugodno zvat moju doktoricu opće prakse, ta mi je već davnih dana rekla da sam poseban slučaj, jednom sam vadila krv i nekaj je bilo povišeno, ona sad gleda u nalaze i veli sve je ok, ja kažem ma kaj je ok ovo je povišeno, čitala sam na netu da bi to moglo bit povišeno jer mi bubreg ne štima, ova nije mogla doć k sebi :lol::lol::lol:

andja1004
02.10.2008., 11:39
ova merder ima čudne prije!! :):):)

Monika25
02.10.2008., 12:10
prije 6 godina sam prvi put pocela uzimati pilule (izmedju ostalog i yasmin) i uzimala sam ih sve skupa dvije godine. nikakvih nuspojava nikada nisam imala!

onda sam prestala cetri godine da uzimam (2004-2008) zato sto pusim i nisam imala stalne odnose, a kada jesam, stitila sam se kondomom, prekidom snosaja itd.
medjutim, u ovoj vezi sam sebi sama rekla nema vise tako, to je neozbiljno (prekid snosaja, bez zastite itd). pa smo lijepo ja i moj decko otisli na test side, da budemo sasvim sigurni da nemamo bolesti (tj. sidu, jer za ostale spolne bolesti ipak postoje simptomi koje mi nemamo), zatim sam se zaputila kod svog ginekologa, koji mi je vec tada, prije 6 godina dao tablete, i on me pitao sta sam tada uzimala - ja sam rekla u zadnje vrijeme yasmin - i da ih savrseno podnosim,on mi ih je opet prepisao.

plus i minus koristenja yasmin u mom slucaju:
plus:
- nemam straha od trudnoce
- lice mi se ocistilo
- bol kod menstruacije se ne moze porediti sa periodom kada nisam uzimala tablete (kada ih ne uzimam, skoro padam u nesvjest, moram piti tokom dana 4-5 tableta za bolove), puno mi je bolje, i mogu normalno da funkcioniram, ne budem po 2 dana u krevetu
- nemam nikavih nuspojava: niti su mi narasle grudi, niti sam se udebljala, nemam promjene raspolozenja

minus:
- vaginalna suhoca
- malo smanjen libido (ali ne puno).

moram vam reci jos jednu stvar oko nuspojave promjene raspolozenja itd.meni je mama rekla da anti baby pilule uzimaju iz tjela B vitamin (naravno,doktori to ne spominju) tako da ja uz svaku pilulu popijem jos i kompleks b vitamina, i nemam nikakvih problema sa raspolozenjem! zato sto je b vit. bitan za mozak, koncentraciju, raspolozenje, zivce itd.

ova prica sa yasmin-om i smrt cure u hrvatskoj me potresla (zivim u austriji,gledala sam na hrt-u u austrijskim medijima nikad nsita nisam cula), pa sam otisla prije neki dan kod svog doktora (opce prakse) i rekla sam mu sta me muci, on mi je rekao da prestanem pusiti (pusim, nazalost) i da se nemam sta da brinem jer nemam ostalih faktora rizika (povecana tezina, povjest bolesti u obitelji, prosirene vene, natekle noge, bolove...) i da uz trombozu idu i simptomi, da se osjeti.

btw....u yasmin - uputstvu tocno pise kad se mora ici kod doktora, ako se primjete neki simptomi, a kad se mora odmah prestat uzimati (tesko disanje, nedefiniran kasalj, mutni vid itd).

ipak, doktor me poslao na krvnu sliku (koju ionako radim svakih 1-2 godine, zadnji put 2006 godine kad nisam bila na tabletama,sve je bilo ok), danas sam bila to i urin vadit, i pitala sam dali ce mi vadit zgrusavanje krvi, oni su rekli ne,jer je pise na uputnici,ne znam sad dal da idem kod doktora opet ga to trazit,ili ako sve bude okay sa krvnom slikom da ne trazim to?

merder
02.10.2008., 12:18
Monika25 a da svejedno odeš i pitaš ga uputnicu čisto da budeš sigurna:mig: ili da ga samo pitaš zbog čega to ne trebaš vaditi da znaš na čemu si

Monika25
02.10.2008., 12:26
ja sam njemu rekla zasto hocu test krvi. on mi je rekao sta da napise u uputnici, ja sam rekla da napise da zelim uzimati kontracepciju.
onda mi je doktor rekao da to za zdravstveno osiguranje nije razlog da te posalju na krvne nalaze zato sto pilule nisu lijek koje se moraju uzimati,i da te salju na nalaze samo ako imas neku bolest (napomena:zivim u austriji,ovdje je zdravstvo malo cudno, moras imat neke bolove ili bolesti da bi isao na testiranje,a ne kao preventiva).
onda je napisao da me kao boli stomak (da mi opravda testove pred osiguranjem) i dao mi da izvadim krv + urin na standardne pretrage.
s tim sto sad gledam svoj nalaz iz 2006 godine,i tu se gledaju i trombociti (imala sam normalne vrijednosti), dali to ima veze sa trombozom?

Cigarette Smoker Fiona
02.10.2008., 12:28
moram vam reci jos jednu stvar oko nuspojave promjene raspolozenja itd.meni je mama rekla da anti baby pilule uzimaju iz tjela B vitamin (naravno,doktori to ne spominju) tako da ja uz svaku pilulu popijem jos i kompleks b vitamina, i nemam nikakvih problema sa raspolozenjem! zato sto je b vit. bitan za mozak, koncentraciju, raspolozenje, zivce itd.

za ovo nisam imala pojma, meni je inace dosta ljudi reklo da sam, od kad sam na pilulama, postala razdrazljiva i zivcanija nego prije. ja to nisam primijetila, ali ja nisam ni mjerodavna da to procjenjujem, ne? :D takve stvari uoce jadnici koji zive sa mnom. :D u svakom slucaju ne skodi probati ovo s b komplekosm, dobar savjet. :)

merder
02.10.2008., 12:38
ja sam njemu rekla zasto hocu test krvi. on mi je rekao sta da napise u uputnici, ja sam rekla da napise da zelim uzimati kontracepciju.
onda mi je doktor rekao da to za zdravstveno osiguranje nije razlog da te posalju na krvne nalaze zato sto pilule nisu lijek koje se moraju uzimati,i da te salju na nalaze samo ako imas neku bolest (napomena:zivim u austriji,ovdje je zdravstvo malo cudno, moras imat neke bolove ili bolesti da bi isao na testiranje,a ne kao preventiva).
onda je napisao da me kao boli stomak (da mi opravda testove pred osiguranjem) i dao mi da izvadim krv + urin na standardne pretrage.
s tim sto sad gledam svoj nalaz iz 2006 godine,i tu se gledaju i trombociti (imala sam normalne vrijednosti), dali to ima veze sa trombozom?

nemam pojma, znam kako je kod znas a to je da taj test što se radi dosta košta naše zdrastvo pa ga onda izbjegavaju raditi ali mislim da se trombociti nalaze u redovnim pretragama :mislim: ponavljam za ovo stvarno nisam sigurna

za ovo nisam imala pojma, meni je inace dosta ljudi reklo da sam, od kad sam na pilulama, postala razdrazljiva i zivcanija nego prije. ja to nisam primijetila, ali ja nisam ni mjerodavna da to procjenjujem, ne? :D takve stvari uoce jadnici koji zive sa mnom. :D u svakom slucaju ne skodi probati ovo s b komplekosm, dobar savjet. :)

:lol::lol: da onda na kraju i tko ti se usudi išta i reć :lol:

Cigarette Smoker Fiona
02.10.2008., 12:41
:lol::lol: da onda na kraju i tko ti se usudi išta i reć :lol:

e pa tocno to, ja sam na pilulama vec dvije godine, a mama mi je prije negdje tjedan dana onako bojazljivo spomenula da sam kao malkice nervozna od kad ih pijem. :rofl:

Starbuck*
02.10.2008., 13:26
sve to oko smrti djevojaka od yasmina je medijsko prenapuhivanje, uzimam jasmin skoro godinu dana i nemam nikakvih problema, sestra od dečka je upravo diplomirala medicinu znači friška doktorica :rofl: i također uzima yasmin i rekla mi je istu stvar. otišla sam prije par dana vadit krv i dala na pretrage krvi jetre i koagulogram, čisto da vidim da nema razloga za brigu, nalazi su mi sasvim u redu, jedino imam blago snižene eritrocite jer gotovo ne jedem nikakvo meso - naginjem vegetarijanstvu :D , te imam blaago povišenu razinu fibrinogena , bjelančevine koja sudjeluje u koagulaciji krvi. referentni interval je 1.8 - 3.5 , ja imam 3.7 i doktor mi je rekao da je sve u redu...
inače je fibrinogen povećan trudnicama, a povećavaju ga i kontracepcijske pilule, pretpostavljam jer u tijelu stvaraju hormonsko stanje koje oponaša trudnoću...
treba otić na pretrage krvi, i ako je sve u redu - nastaviti piti pilule, i naravno jednom godišnje otići na pretragu. :top:
bez panike :)

marixa
02.10.2008., 13:31
Ja upravo počinjem piti kontrac.tablete po prvi puta i doktorica mi je rekla da uz njih pijem i vitamine a negdje sam pročitala da se razina B vitamina smanjuje kod tableta a pogotovo folna kiselina.

Prije sam iz nekih drugih razloga pila B vitamine i otkrila sam da sam se od njih udebljala. :(

Monika25
02.10.2008., 13:39
da,to za raznimon b vitamina sam napisala gore, a predpostavljam (ovako laicki) da je to jedan od faktora zasto toliko zena koje uzimaju pilule imaju problema sa nervozom i raspolozenjem.

Cigarette Smoker Fiona
02.10.2008., 13:45
Prije sam iz nekih drugih razloga pila B vitamine i otkrila sam da sam se od njih udebljala. :(

a jebemumisa, a ja bas misla pocet gutat b kompleks. :D ma dobro, vrijedi probat (moram ipak mislit na svoje bliznje :zubo:), ak se bas jako napusem prestat cu.

merder
02.10.2008., 13:49
a jebemumisa, a ja bas misla pocet gutat b kompleks. :D ma dobro, vrijedi probat (moram ipak mislit na svoje bliznje :zubo:), ak se bas jako napusem prestat cu.

da vit b se inače daje osobama koje se ne mogu nikako udebljat ( :mad: ) ali inače nisu baš djelotvorne, ja sam ih pila radi druge stvari i nisam imala nešto povećan apetit:ne zna: tako da vjerujem da ih možeš pit:mig:

chrissy
02.10.2008., 13:52
Ovo medijsko napuhavanje priče postaje smiješno, žena nakon poroda dobije trombozu i to je yasmin kriv... :rolleyes:

Cigarette Smoker Fiona
02.10.2008., 13:54
da vit b se inače daje osobama koje se ne mogu nikako udebljat ( :mad: ) ali inače nisu baš djelotvorne, ja sam ih pila radi druge stvari i nisam imala nešto povećan apetit:ne zna: tako da vjerujem da ih možeš pit:mig:

uf sto bi ja volila bit jedna od tih koji se nikak ne mogu udebljat. :D ja se zdebljam cim pomislim na hranu. :D
ma probat cu da, mozda malo smirim zivce pa cu i manje jest. :)

Cigarette Smoker Fiona
02.10.2008., 13:57
Ovo medijsko napuhavanje priče postaje smiješno, žena nakon poroda dobije trombozu i to je yasmin kriv... :rolleyes:

samo cekam iduci clanak 24 sata: istina je da postoji veca sansa da je ovu zenu ubio zid u koji se zaletila jureci 180 na sat, ali pila je prije toga i yasmin, nemojmo iskljuciti tu mogucnost.

merder
02.10.2008., 13:59
uf sto bi ja volila bit jedna od tih koji se nikak ne mogu udebljat. :D ja se zdebljam cim pomislim na hranu. :D
ma probat cu da, mozda malo smirim zivce pa cu i manje jest. :)

ti kao i ja, ja hranu samo pogledam eto 1 kg, a ne daj Bože da pojedem šta :lol::lol:

bubicaa
02.10.2008., 14:01
jao cure, pa opće je poznato da trudnice piju kontracepcijske tablete skroz do poroda, pa je eto yasmin kriv :kava:

:D :zubo:

Cigarette Smoker Fiona
02.10.2008., 14:06
jao cure, pa opće je poznato da trudnice piju kontracepcijske tablete skroz do poroda, pa je eto yasmin kriv :kava:

:D :zubo:

da, to ti se zove bit oprezan, jesi vec trudna, ali jos koja mjera opreza nije na odmet. :D
ma idu mi s tim na zivce, da obljavljuju samo price koje imaju smisla vise bi se zivcirala. ovako kad vidim sto svasta trabunjaju i one suvisle price mi gube kredibilitet.
uskoro ce nac neku babu od 90 godina koja je umrla od tromboze i zakljucit da su sigurno krive prve kontracepcijske pilule koje pila prije 50 godina. :rolleyes:

chrissy
02.10.2008., 14:08
Gledajući tako, uopće nema smisla prestati ih piti, jer očito mogu dobiti tu yasmin-trombozu i ako prestanem... :D

bubicaa
02.10.2008., 14:12
e vidiš stvarno, nije mi to palo na pamet... znači kad jednom piješ gotovo je... od tromboze sigurno umireš :D

ma svašta nastaje sad... :kava:

Cigarette Smoker Fiona
02.10.2008., 14:12
Gledajući tako, uopće nema smisla prestati ih piti, jer očito mogu dobiti tu yasmin-trombozu i ako prestanem... :D

i ne samo ako prestanes, nego i ako ih nikad nisi ni pila. jos neobjavljeni vrhunac yasmin zavjere je naime to da zarazene zene trombozu prenose i zrakom. :D

Jessy05
02.10.2008., 14:35
jel mi moze netko pomoc?? naime pila sam 2 godine yasmin i nikad nikakvih problema osim sto sam prije uzimanja yasmin i tokom ove 2 god imala snizene trombocite, dakle ko da mi je tako uobicajeno, dakle nije zbog yasmina...pa me cisto zanima sta znaci tocno kad su trombociti smanjeni? posljedice?

nana_22
02.10.2008., 17:00
Ja sutra idem kod svoje doktorice opće prakse (buduci da do ginekologa ne mogu doći :rolleyes:) da mi da uputnicu za vađenje krvi.

Znači trebam kompletnu krvnu sliku, jetrene probe, faktore zgrušnjavanja i to je to?

Jer već lagano naginjem da postanem hipohondar čitajući vijesti zadnjih dana....
Prije ću dobiti čir od brige nego trombozu....

Marcelina
02.10.2008., 17:53
nana, nemoj se toliko brinut, napravi to ako ce te umirit, al ova situacija stvarno je medijski napuhana vise nego ista
iako meni isto nije bas najjasnije kako sad odjednom toliko slucajeva, evo sad sam na vijestima cula za oni novi slucaj :confused:

Misery24
02.10.2008., 21:26
Znači trebam kompletnu krvnu sliku, jetrene probe, faktore zgrušnjavanja i to je to?

Yup! Meni je moja još napisala i za davanje urina, čisto reda radi. U svakom slučaju, pripremi se na džongliranje. :D Držati vatu na ruci i prstu, pa onda još dati urin zahtijeva određenu tehniku. :D

Cigarette Smoker Fiona
02.10.2008., 22:20
U svakom slučaju, pripremi se na džongliranje. :D Držati vatu na ruci i prstu, pa onda još dati urin zahtijeva određenu tehniku. :D

:rofl:
tak sam se i ja borila s tim zahtjevnim projektom. :D
jedino mi nije jasno zasto se pobogu nitko ne sjeti prvo traziti uzorak urina pa onda doticnoj osobi vaditi krv. :ne zna:

:Rain!
02.10.2008., 23:40
gledala sam malo po netu... na nekom stranom forumu... ima topica od 2007 godine... ljudi se žale da su dobijali ugruške od Yasmina... što je dovodilo do srčanih udara.. moždanih... itd... znači da je takvih slučajeva od prije bilo... samo se mediji nisu kačili za njih kao sada...
čovjek može umrijeti od aspirina.. volaterna.. ili neke druge tablete... al eto...
veća je šansa da me udari auto nego da umrem od tableta...
nemam previše iskustva s kontracepcijskim tabletama.. koristila sam i koristim samo Yasmin... al sam našla po forumima da i Diane 35 uzrokuju iste krvne ugruške...
previše sam se navikla na bezbrižnost kod spolnih odnosa da bi mi teško palo da sada odjednom moram koristiti kondome... a iskreno.. ne pada mi na um ni jedan drugi oblik kontracepcije... (osim prekida... al to je malo previše riskantno :P)
nisam normalna... sad sam odjednom počela čitati vijesti... i mogu vam reći da me više brine onaj 3 svijetski što ga je baba Vanga proprekla za 2010. godinu.. nego ovo :P

andja1004
03.10.2008., 07:28
ja ih pijen 4 g, točnije 2g. sam pila diane, a 2g. yasmin, i to bez ikakvih prekida i sad me zanima mora li se raditi kakva pauza? doktorica kaže da ne mora, ali ja više ni sama ne znam. kakva su vaša iskustva? jeste li radile kakve pauzice?

Starbuck*
03.10.2008., 08:02
previše sam se navikla na bezbrižnost kod spolnih odnosa da bi mi teško palo da sada odjednom moram koristiti kondome... a iskreno.. ne pada mi na um ni jedan drugi oblik kontracepcije... (osim prekida... al to je malo previše riskantno :P)
nisam normalna... sad sam odjednom počela čitati vijesti... i mogu vam reći da me više brine onaj 3 svijetski što ga je baba Vanga proprekla za 2010. godinu.. nego ovo :P

potpisujem :D zbilja , nakon ovak sigurnog oblika zaštite na kondome koji su i manje sigurni i nisu tako udobni kao pilula :rofl: teško....

:lol: Baba Vanga :rofl:

Violently happy
03.10.2008., 08:08
Prije ću dobiti čir od brige nego trombozu....

i onda će pisati u novinama kako Yasmin uzrokuje i čir.:mig:

Cigarette Smoker Fiona
03.10.2008., 08:51
ja ih pijen 4 g, točnije 2g. sam pila diane, a 2g. yasmin, i to bez ikakvih prekida i sad me zanima mora li se raditi kakva pauza? doktorica kaže da ne mora, ali ja više ni sama ne znam. kakva su vaša iskustva? jeste li radile kakve pauzice?

kolko ja znam pauzu treba napraviti kad ti se stanji sluznica maternice sto je individualna stvar, kod nekog se desi nakon 2, kod nekog nakon 6 godina. znat ces da je do toga doslo kad ti se jave slaba krvarenja izvan menstruacije, vise kao iscjedak (ili kako moja ginica veli ''kapkanja i curkanja'' :D).

nana_22
03.10.2008., 09:36
Yup! Meni je moja još napisala i za davanje urina, čisto reda radi. U svakom slučaju, pripremi se na džongliranje. :D Držati vatu na ruci i prstu, pa onda još dati urin zahtijeva određenu tehniku. :D

Bila kod doktorice. Žena je fakat super, napisala mi je sve živo na uputnicu :D i još lijepo popričala samnom.

Kad sam prošli put vadila krv, urin sam davala prije vađenja krvi, nije bilo potrebe za žongliranjem. Valjda neće ni sada :mig:

Nego, ja pijem Logest već tri i pol godine i mislila sam sada napraviti pauzu. Jer mi je ginekolog rekao da bi trebalo napraviti pauzu nakon tri godine uzimanja. Nisam ni sama sigurna...

Pomisao da cu se sada morat dva mjeseca zajebavat s kondomima mi je, nekak, ne baš ugodna.

Jenny Lewis
03.10.2008., 09:48

svake 3 godine se mora napraviti pauza.

gljivek
03.10.2008., 10:16
ja sam pitala nekoliko doktora i rekli su mi da ne treba radit pauzu..jer sokiras organizam time kaj si stala i onda opet kreces s tim..rekli su mi da pijem i da kad stanem neka to bude onda kada ih odlucim vise zaista ne uzimati...

bubicaa
03.10.2008., 11:39
http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2008,10,3,,135648.jl novi slučaj :confused:

"U osmom mjesecu trudnoće pojavili su se konstantni simptomi povraćanja i glavobolje, gdje nitko nije mogao slutiti da je Yasmin mogao djelovati nakon tri godine otkad sam ga prestala uzimati", priča nam Evrosima, koja je te tablete pila samo četiri mjeseca.

ok, jel ovo samo meni nema smisla?
pa zar ne kažu da su tromboze česte u trudnoći? sad je yasmin kriv, a 3 god ga nije bilo u tijelu

Hard Candy
03.10.2008., 11:42
"U osmom mjesecu trudnoće pojavili su se konstantni simptomi povraćanja i glavobolje, gdje nitko nije mogao slutiti da je Yasmin mogao djelovati nakon tri godine otkad sam ga prestala uzimati" --- mislim svasta..

EDIT: Heh sad vidim da si ti citirala, definitivno nema smisla, ov je stvarno navlacenje..

nana_22
03.10.2008., 11:43
Pa nigdje u članku ne piše da je to uzrokovano Yasminom. :confused:

chrissy
03.10.2008., 12:03
http://www.jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2008,10,3,,135648.jl novi slučaj :confused:

"U osmom mjesecu trudnoće pojavili su se konstantni simptomi povraćanja i glavobolje, gdje nitko nije mogao slutiti da je Yasmin mogao djelovati nakon tri godine otkad sam ga prestala uzimati", priča nam Evrosima, koja je te tablete pila samo četiri mjeseca.

ok, jel ovo samo meni nema smisla?
pa zar ne kažu da su tromboze česte u trudnoći? sad je yasmin kriv, a 3 god ga nije bilo u tijelu

Eto, kaj sam ja rekla... badava mi sad prestat pit te tablete, kad dobiješ trombozu od njih i 3 godine nakon prestanka korištenja... :lol:
ovaj članak je već sprdanje na tu temu...

bubicaa
03.10.2008., 12:15
mislim, 7 trudnoća stvarno nema veze s trombozom i krvi... to je tako, ko jutarnja kavica :rolleyes:

znači toksine iz tijela uklonimo nakon ne znam koliko mjeseci (pričam napamet), ali yasmin hormon ostaje tamo godinama...

Cigarette Smoker Fiona
03.10.2008., 12:38
ma molim vas, zena ih je pila 4 mjeseca, u ta 4 mjeseca nije dobila trombozu (kad je, sto se pilula tice, najveci rizik), u 3 godine nakon toga nije dobila trombozu, onda je dobije u trudnoci i za to je yasmin kriv. :rolleyes:

bubicaa
03.10.2008., 12:44
ja ne znam zašto urednici dopuštaju da se takve stvari objavljuju :rolleyes:

Max100
03.10.2008., 12:48
Evo, ja se upravo vratila iz ginekologa , meduostalim, popricala i o pilulama itd... Rekla je da stvarno nema potrebe za panikom, narocito jer su moji nalazi ok, da treba redovito radit jetrene probe i onaj test koagulacije, popricala sa mnom jesam li imala koga u obitelji sa slicnim problemima...ne znam, zena je bila super i lipo popricala sa mnom , sad sam mirna i to je to , ubrzo pocinjem s novom kutijom :). Mozda je najbolje da sve cure koje su se uspanicarile kao sto sam se priznajem i ja , lipo zapisu u svog ginekologa i popricaju s njim/njom, savjetuju se , da budu mirne. To je uostalom 10 minuta.

Poz:)

Cigarette Smoker Fiona
03.10.2008., 13:15
ja ne znam zašto urednici dopuštaju da se takve stvari objavljuju :rolleyes:

ocito im nije stalo do kredibiliteta novina, nego samo do love. kad neka od cura na yasminu vidi na kiosku takav naslov, izdvojit ce tih 5 kuna za vecernji, jutarnji, sto li vec, iako unaprijed zna da ce procitati jos jednu nesuvislu glupost. dodaj jos zabrinute decke, majke, oceve i eto ti naklade.

Misery24
03.10.2008., 14:09
Kad sam prošli put vadila krv, urin sam davala prije vađenja krvi, nije bilo potrebe za žongliranjem. Valjda neće ni sada :mig:

Blago tebi! :D Kod mene u labosu uvijek prvo ide krv, pa te tek onda šalju dati urin. Stvarno imaju čudan smisao za humor. :D

I meni je, inače, doktorica rekla da nema potrebe za pauzom, već tek kad se pojave neka krvarenja "van ciklusa" ili ako se osjeti da je vagina suha.

A ovi članci o ženama u trudnoći....nemam riječi. Kao da nisu konsolidirali nijednog stručnjaka prilikom izdavanja. Ili taman da su upisali riječ tromboza u Google, vidjeli bi da je u trudnoći povećan rizik od ugrušaka.

Sad čekam da napišu da je stjuardesa dobila trombozu i da se i to pripisuje Yasminu kojeg je pila prije nego je postala stjuardesa.

chrissy
03.10.2008., 15:01
A ovi članci o ženama u trudnoći....nemam riječi.

Ti ljudi kaj to pišu (neću ih namjerno osloviti sa "novinari") već polako rade budale od sebe... ili od nas? :misli:

Eto, ako budem ko stara baba ikad dobila trombozu znat ću da je to od yasmina... :D

Balkanka
03.10.2008., 21:32
Gotovčevi ne rade više ekscese pa moraju o nečemu trabunjati. sad je yasmin, sutra će bit..neznam..nekaj..nazvat ću uredništvo 24 sata (oni najbolje napuhavaju) i reć imam kako sam pala ispit jer sam večer prije popila pilulu i ona mi je smanjila koncentraciju....

Allexis
05.10.2008., 19:14
i u Osijeku yasmin aktualna tema --> http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/video-osjecanka-nova-zrtva-yasmina.html

Hard Candy
05.10.2008., 19:35
Mislim da je vrijeme da se ime teme promijeni u Bolesti mladih djevojaka - je li krivac Yasmin?

meelitaa
05.10.2008., 19:43
ja sam pila jedne druge pilule i počelo mi je bit muka od njih nakon par god iako sam pravila pauze itd.
moja prijateljica koja je pila jasmin je dobila epilepsiju (ko zna jel od toga al ipak..)i od kako ih ne pije ni nema mengu tako da cure moje oprez s tim!!!
to uzrokuje niz reakcija u tjelu i nemojte piti ako ne morate zbog nečega, od prijateljice mama je lječnica i ona je njoj rekla ni slučajno da ne pije pilule već odavno i da joj je bolje popit pilulu dan poslje ako se baš nešto dogodi..
meni je to prije bilo nesvatljivo i nisam se slagala s tim da šteti al bome od prije 4 godine ne mislim tako

meelitaa
05.10.2008., 19:49
i cure kad dobijete već pilule uzmite i pročitajte upute
na jasminu piše mnogo toga pa čak iako se puši da ih se ne smije uzimati, prektički tjelo mora bit u savršenom stanju, ne smije bolesti u obitelji itd
a to nije jedini slučaj s jasminom pa valjda ima istine ja bi zapravo prije rekla da bolnice zataškavaju tako nešto nego da mediji napuhuju

Cigarette Smoker Fiona
05.10.2008., 21:33
i u Osijeku yasmin aktualna tema --> http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/video-osjecanka-nova-zrtva-yasmina.html

no dobro, sad je yasmin i kancerogen?? :eek:
btw u clanku nista ne pise o tome kako je zena zavrsila u bolnici. srce joj je lupalo i crvenila se, nakako sumnjam da je zbog toga otisla na hitnu, vjerojatno se stanje pogorsalo. ono sto takodjer ne shvacam jest kakve veze lupanje srca ima s tumorom jetre? i zasto pobogu nitko tog njenog ginekologa sad ne pita kako je zeni mogao bez krvnih nalaza samo tako prepisati yasmin. :confused:

Misery24
05.10.2008., 21:34

Mene fascinira i dalje da oni idu pripisivati tumor jetre YASMINU. Ponašaju se kao da su toplu vodu otkrili...A riječ je o tome da bilokakva kontracepcija opterećuje jetru, pa čak i kontracepcijski flasteri. Jednostavno: gdje je hormona, tu je i opterećenje za jetru. A očito da je njena jetra već bila "osjetljiva" čim je nakon samo 3 mjeseca reagirala na način da joj se stvorio tumor.

Bolje da je članak orijentiran oko toga da je njen liječnik nije poslao na pretrage.... Ali, to nije niti približno toliko interesantno, pa je samo reda radi spomenuto.

Cigarette Smoker Fiona
05.10.2008., 21:38
Bolje da je članak orijentiran oko toga da je njen liječnik nije poslao na pretrage.... Ali, to nije niti približno toliko interesantno, pa je samo reda radi spomenuto.

e pa bas to. meni nije jasno kako to moze samo tako proci, zar ne postoje neke tuzbe za nemar ili slicno? pa zar nije duznost lijecnika provjeriti stanje pacijenta prije prepisivanja bilo kojeg lijeka?

edit: i btw, da nije bilo cijelog ovog dosadasnjeg cirkusa oko yasmina, sigurna sam da bi naslov bio nesto u stilu: ''zena oboljela zbog lijecnickog nemara'', a ne: ''nova žrtva yasmina''.
pa zaboga, nije lijek kriv sto ga piju ljudi koji ne bi smjeli, krivi su doktori koji im ga daju!

nana_22
05.10.2008., 21:47
Peti slučaj u samo tri tjedna? :confused:

Ja nisam čula za 5 slučajeva u zadnje tri godine...

meelitaa
05.10.2008., 21:50
gle ja sam pila i jasmin i druge pilule i išla sam redovno i kod privatnih i kod socijalnih ginekologa i nikad me nitko nije tražio jetrene probe da uradim, stvar je u tome da lječnike boli da ne kažem šta. samo te pitaju jel ima kakvih bolesti u obitelji i to jet to, a privatnici ti izmjere kilažu i tlak. oni ne objasne curama kakve sve posljedice mogu bit od toga da nas ne bi uplašili i kako bi mogli mi znat za to kad nam nitko ne kaže???? e pa nije to baš tako sigurno, pored mnošta drugih nuspojava one mogu izazvati i dlakavost (znam jedan slučaj osobno)a to vam znači poremećaj hormona, a ako se hormoni poremete ovisi šta se poremeti npr prolaktin ako je povišen izaziva tumor mozga točnije hipofize a ako se štitnjača poremeti to je doživotno i moraju se pit ljekovi
šta se tiče jetre ako morate pit antibiotike 2 tjedna a to je moguće ako se prehladite (u tom slučaju su jetreni enzimi itekako povišeni) ne bi smjeli još i pilule pit a ne smijete ih odjednom prestat pit radi hormona pa sad ko je tu pametan

meelitaa
05.10.2008., 22:00
i čim se pojavi jedna sumlja naravno da će i drugi vidit jel se nešto dogodilo povezano s pilulama njihovom djetetu nevjerujem da je slučajnost da ih je toliko bolesno a sve su pile jasmin. ja osobno mislim da se tek počelo pričat o tom a da se dosad zataškavalo
ja sam pila jasmin jedan mijesec i imala sam krvarenje cjeli mjesec, bilo mi je užasno muka i nisam se mogla mrdnut iz kreveta koliko mi je bilo loše (i to usred ljeta na moru zamislite) još prije nekih 5 godina tako da toliko o jasminu
ja sam inzistirala kod lječnika nakon toga da mi da druge iako je on govorio da probam pit još jedan mjesec al takvu muku nisam mogla podnijet id obro da nisam

alexxx
05.10.2008., 22:03
kako bi mogli mi znat za to kad nam nitko ne kaže???? piše pod "nuspojave"?

meelitaa
05.10.2008., 22:16
ja sam već prije napisala da ljudi to ne čitaju jer su uvjereni da im ništa ne može bit!!!!!!!
ja sam dok sam pila to pročitala i kao svi drugi nisam ni pomislila da se meni tako nešto može dogodit jer sam zdrava itd al bome kad mi je došo povišen prolaktin iako sam prestala pit pilule još davno prepala sam se jer ako si čitala vidit ćeš da nigdje ne piše mogu se poremetit hormoni il možete dobit rak itd na nekima piše da je moguća pojačana dlakavost i tromboza al to je kap u moru nuspojava vjeruj .. a šta misliš koliko tog ne piše a doktori za to zanju???
a što se tiče njihovog ograđivanja oni su se dobro ogradili mogu ti reć aha ti si pila il pušila a tamo piše da ne smiješ i zato ti se to dogodilo ma daj

meelitaa
05.10.2008., 22:18
ako znate kojeg enokrinologa pitajte ga kakav utjecaj to ima samo na hormone i koliko ljudi dođe s takvim poremećajima nakon pilula zaprepastili bi ste se
kod mene je sreća što su pogrješili prilikom dijagnoze - toliko o našem zdravstvu, kažu ti možda imaš tumor na mozgu i onda ah pogriješili smo dobro da mi nisu još dali da pijem neke tablete, al ako ništa shvatila sam kakve sve posljedice pilula mogu biti

phamea
05.10.2008., 23:39
Ja bas namjeravam poceti piti pilule.. sad mi je sve ovo nekako ubilo sigurnost u to. znam da su novinari takvi i da je njima posao napisati senzacualnu pricu, jer ipak senzacijee, skandali i tragedije prodaju novine i sl., ali opet.. ne znam. vec se vidim kod ginekologa i tazim ga detaljne prglede, krvna slika itd. i kako me glatko odjebava, da sta ce mi to.. :cry:
u svakom slucaju, inzistirat cu na pretragama, jer zelim biti 100% sigurna i sto mogu ocekivati..

..mrzim novinareeeeee grrrr
i da.. nitko na dnevniku ne izvjestava o panici koja se dize uokolo, zbog tih pilula, a sta je najbolje sve >>nagadjaju<< i jos nista nije >>potvrdjeno<< (dokaz neki, molim.. obdukcija i sl. !!?!?!?!!!):hebemu:

phamea
05.10.2008., 23:42
exception,
(da me ne bi tu neki odmah objesili)
ona cura iz australije koja je dovoljno luda sto ignorira takve simptome?!?!!!
i da, zelim spomenuti da je ona uz yasmin pila neke agresivne lijekove, koje takodjer nitko nije spomenuo..... . ..

sunašce
06.10.2008., 00:37
yasmin se nekom propisuje kao lijek, ne nužno samo kao kontracepcija, pogotovo kod policističnih jajnika. činjenica je da na kraju zdravom organizmu mogu nanijet veliku štetu, pa ako nije stvarno nužno, bolje ih ne uzimat. kontracepcija postoji a da se ne narušava ničije zdravlje. nijedan muškarac ne riskira radi kontracepcije, zašto bi onda to trebala raditi žena?

meelitaa
06.10.2008., 07:48
yasmin se nekom propisuje kao lijek, ne nužno samo kao kontracepcija, pogotovo kod policističnih jajnika. činjenica je da na kraju zdravom organizmu mogu nanijet veliku štetu, pa ako nije stvarno nužno, bolje ih ne uzimat. kontracepcija postoji a da se ne narušava ničije zdravlje. nijedan muškarac ne riskira radi kontracepcije, zašto bi onda to trebala raditi žena?

slažem se s tobom da ako nije nužno ne bi ih trebali uzimat. samo nisu ni lječnici tu ok oni bi trebali lijepo sve objasniti ljudima a ne prepustit ih da čitaju upute... a s druge strane oni njih propisuju olako. npr ako netko ima problema oni mu samo propišu pilule a nisu ni provjerili hormone te osobe i slično tako da nije potrebna samo krvna slika nego puno više pretraga ako nisu uredu jajnici il nešto drugo al naravno to je našem zdravstvu skupo a na endokrinologiji je ionako gužva pa ne šalju ljude osim ako nije problem strašan il ako osoba ne inzistira. jednoj frendici koja ima policistične jajnike su rekli da bi trebala pit pilule il stavljat flastere i jedno vrijeme jeste, sve dok i sama nisam imala problema al ja sam otišla kod privatnice koja je zahtjevala da se naprave pretrage hormona, nagovorila sam ju da ode endokrinologu tj da zahtjeva to od lječnice i pogodite šta ima poremećaj štitnjače i zato joj se javljaju ciste i ne radi sve kako bi trebalo zato cure kažem samo oprez s tim

bubicaa
06.10.2008., 07:56
koliko god meni dr objasnio sve vezano za tablete, ja uvijek pročitam upute. i to po par puta...

a moj doktor je meni radio i ultrazvuk, i pregled, i jetrene probe... tako da ne možemo govoriti da su svi dr isti...

meelitaa
06.10.2008., 07:59
exception,
(da me ne bi tu neki odmah objesili)
ona cura iz australije koja je dovoljno luda sto ignorira takve simptome?!?!!!
i da, zelim spomenuti da je ona uz yasmin pila neke agresivne lijekove, koje takodjer nitko nije spomenuo..... . ..

e da vidiš to ti je to
da ti se nešto desi ne možeš prestat pit pilule dok ne završiš za taj mjesec jer će ti se inače hormoni poremetit a s druge strane te ljekove moraš pit, a da ne kažem da lječnici ni ne pitaju šta ti piješ već, a osoba u tom trenutku sigurno neće proučavat upute i gledat može li ona to skupa piti
tako da ima tu svakako više faktora al te pilule ne valja pit samo tek tako
i ako vas već lječnici pokušaju odgovorit i kažu šta će vam to onda to shvatite kao da pilule i nisu najbolje, a naravno ne smiju oni reć to ne valja mogu ih tužiti

Violently happy
06.10.2008., 08:05
Mene fascinira i dalje da oni idu pripisivati tumor jetre YASMINU. Ponašaju se kao da su toplu vodu otkrili...A riječ je o tome da bilokakva kontracepcija opterećuje jetru, pa čak i kontracepcijski flasteri. Jednostavno: gdje je hormona, tu je i opterećenje za jetru.

Svaki, bilo koji lijek opterećuje i šteti jetri jer se svaki lijek filtrira kroz nju.Nečemu pomažu, nečemu štete (jetri, želucu, gušterači), ali svejedno zbog toga ljudi ne prestaju uzimati lijekove.

meelitaa
06.10.2008., 08:11
Svaki, bilo koji lijek opterećuje i šteti jetri jer se svaki lijek filtrira kroz nju.Nečemu pomažu, nečemu štete (jetri, želucu, gušterači), ali svejedno zbog toga ljudi ne prestaju uzimati lijekove.

slažem se al svaki ljek ne spašava život!!! pencilin moraš popit jer inače se stanje može tako pogoršat da umerš i još mnoge ljekove, al pilule nisu u svakom slučaju nužne

bubicaa
06.10.2008., 08:20
nužne su ako ne želimo povećani broj pobačaja, koji mogu ugroziti žensko zdravlje i daljnje trudnoće. i ako ne želimo veći broj djece po domovima...

ok, znam da gledam totalno crno, ali to bi se događalo. pa koliko tu cura pije tablete pa se boji trudnoće, što li bi tek bilo da ih sve prestanu piti?

meelitaa
06.10.2008., 08:35
nužne su ako ne želimo povećani broj pobačaja, koji mogu ugroziti žensko zdravlje i daljnje trudnoće. i ako ne želimo veći broj djece po domovima...

ok, znam da gledam totalno crno, ali to bi se događalo. pa koliko tu cura pije tablete pa se boji trudnoće, što li bi tek bilo da ih sve prestanu piti?

postoje kondomi cure i koristite ih bez obzira na pilule jer ne bi vjerovale koliko ima spolnih bolesti i koliko hpv-a ima i to nije u americi kod nas se događa!!!!!
tako mi mislimo dok ne treba zatrudnit a puno je onih koje ne mogu
nekad nakon dugogodišnjeg uzimanja pilula se mora čekat 2 godine da se zatrudni toliko o pilulama
to je svačiji izbor i ja i sama znam da mene prije 5 godina ne bi nitko uvjerio da to ne valja ali budite oprezne da ne bi poslje požalile

mirna1979
06.10.2008., 09:19
ja se vama divim kak se usudite i dalje pit te tablete, ok za one cure koje ih uzimaju zbog određenih poremećaja, tipa policističnih jajnika il endometrioze al kao kontracepcija nenenenene, živio DUREX

shtefy
06.10.2008., 09:26
Nemam vremena sve čitati, pa se unaprijed ispričavam ako ponavljam...

http://www.index.hr/vijesti/clanak/slucaj-yasmin-u-osijeku-otkriven-jos-jedan-slucaj-teskog-oboljenja/404742.aspx

Prije nekoliko dana bio slučaj da je trudnica 3 godine nakon 4-mjesečnog korištenja Yasmina upravo zbog njega dobila trombozu (ne mogu sada nači članak)...

Mislim, ovo sad stvarno postaje smiješno, do sada ništa, a nakon slučaja u Australiji, opet nigdje ništa nego samo epidemija u Hrvatskoj (OK, i jedna Slovenka)...

Još malo pa će Yasmin netko optužiti i za pad vrijednosti dionica na tržištu i kurje oko njegove bake... :rolleyes:

hope21
06.10.2008., 09:27
Ja sam pila yasmin par mjesecii sreca nije mi nista bilo izgleda da su mi odgovarale, ali sam takodjer svjesna nacina na koji ih mije ginekolog dao. Nije mi napravio apsolutno nikakve pretrage nego mi je dao na svoju odgovornost pa da mu javim za mjesec -dva da li mi nesto smeta.
Sreca pa mi je sve bilo ok, ali to je stvarno neodgovorno i ruzno tako davati to. Nije to mala stvar, zato ljudi i zavrsavaju ovako.

Violently happy
06.10.2008., 11:52
slažem se al svaki ljek ne spašava život!!! pencilin moraš popit jer inače se stanje može tako pogoršat da umerš i još mnoge ljekove, al pilule nisu u svakom slučaju nužne

kod nekoga možda i jesu.Ne piju svi antibaby samo zato što je kontraceptiv ili zbog akni..:rolleyes:

svejeok
06.10.2008., 12:25
Tocno! Pijem Yasmin iz nekih drugih, također zdravstvenih, razloga vec 5 mjeseci. Prije uzimanja krvna slika je bila savrsena. Danas sam dobila friske nalaze i koagulacija ne valja i kolesterol je visok!!! Zakljucite sami...

Patuljka
06.10.2008., 12:40
kod nekoga možda i jesu.Ne piju svi antibaby samo zato što je kontraceptiv ili zbog akni..:rolleyes:

Npr., ja pijem jer želim znat kad ću dobit jebenu mengu :mad: 7 godina menge i još mi se ciklus nije ustalio i kad je zakasnila 2mj iz čista mira, poludjela sam, uzela recept koji mi je ginić dao još prije i kupila Yasmin. E sad.. meni ih je on naravno dao bez ikakvih nalaza.. ja sam ga natjerala da mi napravi nalaze krvi.. i sad uskoro opet idem jer ni meni nije svejedno što ovi idioti pišu po novinama.. makar, vama je jasno da oni sad izvlače stare slučajeve i spekuliraju bzvz te pucaju u prazno? Moguće i da dolazi neka nova tableta na tržište pa da sad žele srušit Yasmin..

Ugl, najpametnije je ić napravit pretrage, al masovni prestanak uzimanja je idiotski.. Al ajd.. jedino dobro u svemu je što će sad žene koje ne posjećuju baš redovno ginekologa zbog straha otić na pregled.

meelitaa
06.10.2008., 14:03
Npr., ja pijem jer želim znat kad ću dobit jebenu mengu :mad: 7 godina menge i još mi se ciklus nije ustalio i kad je zakasnila 2mj iz čista mira, poludjela sam, uzela recept koji mi je ginić dao još prije i kupila Yasmin. E sad.. meni ih je on naravno dao bez ikakvih nalaza.. ja sam ga natjerala da mi napravi nalaze krvi.. i sad uskoro opet idem jer ni meni nije svejedno što ovi idioti pišu po novinama.. makar, vama je jasno da oni sad izvlače stare slučajeve i spekuliraju bzvz te pucaju u prazno? Moguće i da dolazi neka nova tableta na tržište pa da sad žele srušit Yasmin..

Ugl, najpametnije je ić napravit pretrage, al masovni prestanak uzimanja je idiotski.. Al ajd.. jedino dobro u svemu je što će sad žene koje ne posjećuju baš redovno ginekologa zbog straha otić na pregled.

draga ti bi trebala otić endokrinologu da vidiš jesu ti hormoni uredu zahtjevaj da ti daju uputnicu da vidiš hormone
mislim da bi prvo trebalo u svemu nać uzrok zašto nema menge pa ako hormoni budu uredu onda ok nek ti daju pilule ako nema drugog rješenja
al ovako su ti oni dali napamet pilule da ti uravnoteže ciklus a uzrok možda leži negdje drugo
baš su neodgovorni i tu je puno takvih primjera samo pripišu pilule i to je to
tako da naglašavam nije nekad dovoljna samo krvna slika i jetrene probe, ako postoje problemi s mengom trebalo bi i hormone vidit obavezno!!!