PDA

View Full Version : Trema na vozačkom ispitu - opća tema

dadula
23.09.2008., 23:00
Sin (21) mi polaže vozački ispit sada već treći puta. Sam mi je priznao da ima toliku tremu i strah da jednostavno skroz zablokira dok mu tip iz komisije sjedne u auto. Ja sam ga iz zafrkancije jos prvi puta pitao hoce li popit apaurin, medjutim sada vec najozbiljnije razmisljam o tome da popije nesto za smirenje prije iduceg ispita. Znam da ta vrsta tableta i voznja ne idu zajedno ali mi se vise i ne calta svaki put po 500kn, a i htio bih da napokon pocne vozit.

aryna
23.09.2008., 23:05
je li i inače tremaš?
koliko je uopće siguran u vožnji?

dadula
23.09.2008., 23:16
Nije bas nesto previse spretan. Razgovarao sam sa instruktorom i on veli dok je sam sa njim na voznji da je sve u redu, jedino da je nesto malo usporeniji.
I inace ima tremu, vise nego sto bi trebao imat, samo ne opet toliku da se vidno drma i trese jos kod kuce dva sata prije ispita. Ne znam, mislio sam mu dat Normabel 2mg za probu da vidim kak ce reagirat, da mi jos ne zaspe na ispitu

aryna
23.09.2008., 23:24
da, i mislila sam da je i inače tremaš i osjetljiviji.

ne znam koliko je uputno da mu daš normabel, makar onaj od samo 2 mg, ako nije navikao na njega... jer fakat bi ga mogao umrtviti i još više ga usporiti - pa će opet zbog toga pasti ispit.

možda da mu daš duže vremena da se pripremi za ispit, da ne shvati to 'pod mus', onaj pritisak "mora se, mora se, mora se" (znaš, nisu svi za vožnju automobila, ali danas su takva vremena da se smatra da pod obavezno svi moraju biti za to)... da eventualno pustite to na neko vrijeme dok on još malo ne sazre i dok u njemu ne sazre onaj osjećaj "treba mi to, ajde idem konačno položit".

dadula
23.09.2008., 23:40
Ma znam takav je tip i inace je emotivno nedozreo, tek je poceo i izlazit sa 18 dok su druga djeca to radila sa 14 i ranije a on je za to vrijeme bio u kuci i citao knjige. Kad sam ga htio kaznit za nesto naredio bi mu da mora izac van.
Imas mozda pravo jer sam i taj vozacki ja pomalo isforsirao zbog svoje invalidnosti, jer nekada nisam u stanju niti voziti auto pa ne bi bilo lose da se nadje u kuci jos jedan sa ispitom

Svitac
24.09.2008., 13:49
Ma znam takav je tip i inace je emotivno nedozreo, tek je poceo i izlazit sa 18 dok su druga djeca to radila sa 14 i ranije a on je za to vrijeme bio u kuci i citao knjige. Kad sam ga htio kaznit za nesto naredio bi mu da mora izac van.
Imas mozda pravo jer sam i taj vozacki ja pomalo isforsirao zbog svoje invalidnosti, jer nekada nisam u stanju niti voziti auto pa ne bi bilo lose da se nadje u kuci jos jedan sa ispitom

nek popije jedan viski i gotovo. Nema treme:mig: problem je sto ga treba pustiti da sam vozi. Drugacije je kad ti neko sedi "na glavi" i zajebava a drugacije kad si sam i zavisis samo od sebe. Ne bi bilo lose ako imate auto da sam malo vezba ili iscenirati situaciju gde mora da vas odbaci npr.do lekara itd. Garantujem da bi znao sta radi.

gerbengoy
24.09.2008., 18:13
nek popije jedan viski i gotovo.

Srami se, nemas ni malo politicke korektnosti. :D

@dadula, a da mu kazes da si sam "calta" 500kn (kako zna i umije)
ako opet padne?

Mnemosyne
24.09.2008., 18:22
Srami se, nemas ni malo politicke korektnosti. :D

@dadula, a da mu kazes da si sam "calta" 500kn (kako zna i umije)
ako opet padne?

da, to bi mu smanjilo pritisak ;)

sjećam se svojeg polaganja, bila sam zgrožena kad sam vidjela da se tablete za smirenje dijele ko bomboni... i ja sam bila prestravljena, i pala prvi put zbog svoje nervoze.
moj savjet je puuuuno vježbati dok sve radnje za vrijeme vožnje ne počnu biti automatske, bez razmišljanja, tada stres ima najmanje djelovanje na aktivnost i uvjeriti se da se ništa strašno neće dogoditi, smanjiti pritisak zbog od mogućeg pada. (znači bez :rospija: ;))

sretno ...

Zek0slav
24.09.2008., 18:41
Ja sam tremu imao prvi puta, a drugi puta sam vec bio opusteniji i uspio sam proci. Ne mozes mu davati tablete svaki put kad ude u auto! Treba se sam sabrati. Mislim da bi mu pomoglo da ne razmislja previse o tome prije ispita.

dadula
24.09.2008., 19:20
To da si sam plati iduci puta kad padne smo vec prosli ali je uskocila financijska injekcija sa majcine strane, medjutim sada je i ona odustala i pronasla sinu posao pa neka si placa sam. Nisam mislio da svaki put prije voznje uzima tabletu jer to nije niti potrebno, strah mu se javlja samo na ispitu dok je komisija u autu.
Od nasih prijatelja kcer je imala toliku tremu da nije uspjela niti na cestu izac i na kraju, makar za sada su skroz odustali. Hocu rec nismo svi isti i svako od nas drugacije reagira u prisustvu straha. Kad se sve zbroji vec je utroseno preko 8000kn a on jos ne vozi, pa eto ako bi jedan apaurincek zaustavio daljnje troskove.....a boze moj pa nece umrijet od toga

Mnemosyne
24.09.2008., 19:35
Nisam mislio da svaki put prije voznje uzima tabletu jer to nije niti potrebno, strah mu se javlja samo na ispitu dok je komisija u autu.

sad ga muči komisija jer je to autoritet koji ga prosuđuje, prati svaki njegov potez i o njemu ovisi prolaz, poslije će mu možda nervozu stvarati neka osoba koju će voziti, a za koju će imati osjećaj da ocjenjuje njegovu vožnju (npr. moj stari :D), ili neki vozač pun sebe koji će voziti agresivno i nabijati mu se na guzicu tijekom vožnje... mora se osjećati ugodno i opušteno u autu, ali tableta je samo privremeno rješenje...

razumijem da je vozački trošak, svake godine je sve skuplji, to više nije normalno... ali ovisi na koji način ste mu prezentirali ovaj dio da će plaćati sam, ako je to bilo bliže ultimatumu, onda ste samo pogoršali njegovu nervozu na ispitu. :ne zna:

aryna
24.09.2008., 20:25
mislim da se u situaciji kad ovoliko ljudi kod nas stradava u prometu nikoga ne smije ucjenjivati s "plaćaj si sam" ultimatumima (hoću reći - nije ni to najbitnije) i forsiranjem bilo koje vrste...

to stvara samo dodatni pritisak i nesigurnost, što nije nipošto ulaznica za daljnji svijet vožnje... što se mene tiče, tko se ne osjeća sigurnim ili ga bilo što u vezi vožnje muči, bolje da ni ne vozi... bez obzira na troškove, možda da malo stanete na loptu i što opuštenije kažete sinu: "odluči sam kad ćeš ići na vozački ispit i ocijeni sam kad ćeš biti zreo i sposoban za vožnju, kad će strah i trema malo popustiti"... čim to prestane visiti u zraku kao nešto što se mora i očekuje od njega, možda će trema malo popustiti.

samonesto
25.09.2008., 00:09
kazes da je spor u voznji, a jos bi mu dao normabel ili apaurin? bas bi tada pao.

ja jedva prosla iz petog puta. mislim, nije da su me pustili, odovozila sam korektno bez gresaka za pad, ali od tad nisam vozila jer me strah. isla sam polagati vozacki jer su rekli da idem i trenutno se vremenski bila pruzila prilika. sad znam da bi trebala poceti voziti, uzeti neke dodatne sate, ali necu dok mi ne bude frka (citaj: kad necu moci javnim prijevozom do posla ili nece biti tate/mame da vozi u shoping namirnica i sl).

jedino rjesenje je da vozika s nekim tko ima vozacku po kvartu da izgubi taj strah i nervozu. mozda bi trebao dodatne sat (ako ih vec nije uzimao). to bi bilo najbolje da pitate instruktora. mislim da nije rijec o nekom panicnom strahu pa ce vec uspjeti proci. najvaznije je da on to zeli (a vjerujem da zeli al ne moze protiv treme) i da poslije vozi.

Svitac
25.09.2008., 10:21
kazes da je spor u voznji, a jos bi mu dao normabel ili apaurin? bas bi tada pao.

ja jedva prosla iz petog puta. mislim, nije da su me pustili, odovozila sam korektno bez gresaka za pad, ali od tad nisam vozila jer me strah. isla sam polagati vozacki jer su rekli da idem i trenutno se vremenski bila pruzila prilika. sad znam da bi trebala poceti voziti, uzeti neke dodatne sate, ali necu dok mi ne bude frka (citaj: kad necu moci javnim prijevozom do posla ili nece biti tate/mame da vozi u shoping namirnica i sl).

jedino rjesenje je da vozika s nekim tko ima vozacku po kvartu da izgubi taj strah i nervozu. mozda bi trebao dodatne sat (ako ih vec nije uzimao). to bi bilo najbolje da pitate instruktora. mislim da nije rijec o nekom panicnom strahu pa ce vec uspjeti proci. najvaznije je da on to zeli (a vjerujem da zeli al ne moze protiv treme) i da poslije vozi.

Tako je bilo i meni frka, ali ne smes razmisljati sta ako ovo, sta ako ono. Samo sedi auto, pritisni kvacilo - ubaci u prvu, okreni kljuc i vozi. Prvo malo tu po kvartu, pa onda malo dalje i dalje. Najbolje ti je sto pre ubaciti se u guzvu, reka automobila i samo ih pratis - gledas kako oni tako i ti. Tako ces najlakse savladati raskrsnice (pratis auto ispred tebe koji skrece ). Parkiranje ces najbolje uvezbati na parkinzima supermarketa, posto uvek ima slobodnih mesta. Takodje, dobro je imati auto-osiguranje ako npr. kao ja oceses banderu:D ili otkines vrata od auta:D Oba puta mi se desilo dok sam uparkiravao auto u dvoriste. Znaci samo opusteno i veruj u sebe. Dodatni casovi ti ne trebaju 100%, posto tehniku znas ali nemas samopouzdanja.

Angel 30.01
26.09.2008., 20:29
ma najbolje je ne misliti na to,ja sam polozila prije 3 dana,tremu sam imala dan prije nego sto sam isla polagati,na dan voznje sam bila skroz smirena,kao da sam isla na kavu a ne polagati,i stalno sam u sebi ponavljala ja to mogu i polozila sam sve iz 1.

Jenna X
26.09.2008., 20:35
ma najbolje je ne misliti na to,ja sam polozila prije 3 dana,tremu sam imala dan prije nego sto sam isla polagati,na dan voznje sam bila skroz smirena,kao da sam isla na kavu a ne polagati,i stalno sam u sebi ponavljala ja to mogu i polozila sam sve iz 1.

znači, pozitivna vizualizacija. bravo! :klap:

kokos bijeli
26.09.2008., 21:02
Mozda je problem i u tim ispitivacima, netko tko ima tremu sigurno mu ne pomaze osoba koja forsira i visi na vratu. Ja sam polozio iz druge, prvi put sam se skoro potukao s ispitivacem. Nije tableta rjesenje, kad sam sa sobom rijesi da ce polozit, onda ce bez pol muke to i napravit. Sretno

seal
27.09.2008., 00:24
Sin (21) mi polaže vozački ispit sada već treći puta. Sam mi je priznao da ima toliku tremu i strah da jednostavno skroz zablokira dok mu tip iz komisije sjedne u auto. Ja sam ga iz zafrkancije jos prvi puta pitao hoce li popit apaurin, medjutim sada vec najozbiljnije razmisljam o tome da popije nesto za smirenje prije iduceg ispita. Znam da ta vrsta tableta i voznja ne idu zajedno ali mi se vise i ne calta svaki put po 500kn, a i htio bih da napokon pocne vozit.

ma trema je vise-manje normalna u toj situaciji, nek se malo sredi u glavi i to je to. svak to ima

liar
27.09.2008., 00:31
To da si sam plati iduci puta kad padne smo vec prosli ali je uskocila financijska injekcija sa majcine strane, medjutim sada je i ona odustala i pronasla sinu posao pa neka si placa sam. Nisam mislio da svaki put prije voznje uzima tabletu jer to nije niti potrebno, strah mu se javlja samo na ispitu dok je komisija u autu.
Od nasih prijatelja kcer je imala toliku tremu da nije uspjela niti na cestu izac i na kraju, makar za sada su skroz odustali. Hocu rec nismo svi isti i svako od nas drugacije reagira u prisustvu straha. Kad se sve zbroji vec je utroseno preko 8000kn a on jos ne vozi, pa eto ako bi jedan apaurincek zaustavio daljnje troskove.....a boze moj pa nece umrijet od toga

:rofl: Ti ovo pišeš kao da mu višeglava neman ulazi u auto na ispitu. Ono - Komisija. Dakako, lako se meni smijati. I tebi nastojati biti praktičan i ekonomičan. Apaurinček? Hm. Pa, za mladog čovjeka od 21 godinu najbolje bi bilo da dobije jednu injekciju samopouzdanja. Ti ljudi u Komisiji :D nisu uopće tak strašni. Ono, obični ljudi. Na ispitu iz vožnje, treba se poslušati mene iskusnu, važno je razumjeti upravo tu činjenicu da su ispitivači ljudi kojima, osim što su tek obični ljudi, nije u interesu da sruše baš tebe (njega) - iako im obično jest u interesu da nekog sruše - i, najvažnije, važno je znati što radiš i ne dolaziti na ispit ako ne osjećaš da dobro voziš. Dakle, tvome sinu samopouzdanje bi moglo pružiti dodatnih par sati vožnje. Usporenost je znak nedovoljnog prijateljevanja s autom. Uputno je i da ga instruktor uputi koje greške u vožnji radi a koje su diskreditirajuće na ispitu. Ako i na sve to treba nešto za smirenje, onda je nešto s onom običnom valerijanom sasvim dovoljno. Recimo, Persen, ili tako nešto.

Evo, proći će treći put, ja to vidim, znam. :cerek:

ždralexandrijka
28.09.2008., 21:56
MINIMALNA DOZA LEXAURINA ĆE BITI EFIKASNA :mig:

rusofilka
30.09.2008., 23:43
U mojem je slučaju puno ovisilo o ispitivaču: prvi put sam pala jer je tip bio nabrušen, ali sam drugi put prošla - taj drugi ispitivač je bio totalno opušten.
Pomoglo mi je i kad sam sljedeći put uzela još dodatnih sati i zajedno s instruktorom odvozila istu rutu kao i na ispitu (to mu je bila jedina dobra ideja tijekom cijele obuke, inače je bio običan p...k).
Također sam smanjila tremu kad sam počela razmišljati za što će mi trebati auto: samo za kratke rute do tržnice, šoping centra ili do prijatelja.
S druge strane trudila sam se da ipak previše ne mozgam o tome, tek bi se onda zablokirala.

Sretno!

Traburatorica
01.10.2008., 12:36
Ma predivno, evo jos jedna opasnost na cesti!

volim čokoladu
02.10.2008., 00:00
ma i moj prijatelj je uzeo apaurin prije ispita, pa je sve prošlo ok. ma ta trema je normalna stvar, uvelike ovisi i o ispitivaču.
za probu nek uzme apaurin koji dan prije ispita da vidi kako djeluje na njega, jer znam jednu koja je nakon 1 apaurina bila u polu snu cijeli dan, a ta kombinacija i volan baš i ne idu zajedno.

i mene je drmala trema prije ispita, ali nakon što bi sjela za volan i počela voziti, trema bi odjednom nestala.

e da, i nemojte mu stvarati dodatni presing, jer dovoljan mu je i presing koji on sam sebi stvara. zato apaurin, par riječi ohrabrenja i jačanja samopouzdanja i mislim da ne bi trebalo biti problema.

sretno

Ghordy
02.10.2008., 07:30
Nije bas nesto previse spretan. Razgovarao sam sa instruktorom i on veli dok je sam sa njim na voznji da je sve u redu, jedino da je nesto malo usporeniji.
I inace ima tremu, vise nego sto bi trebao imat, samo ne opet toliku da se vidno drma i trese jos kod kuce dva sata prije ispita. Ne znam, mislio sam mu dat Normabel 2mg za probu da vidim kak ce reagirat, da mi jos ne zaspe na ispitu

jedan joint ce sve spasit ... viruj mi ... a nece se slupat ... nego ce bit jos ufilmaniji pa ce vozit ko da vozi 40 godina... i sve ce znat :top:

Zeljko81
02.10.2008., 14:20
pih meni se noga toliko tresla da sam pokazao komisjiji... koljeno i citava noga nad gasom se tako tresla da je za ne povjerovati kao zasebno tijelo... entitet

na kraju nije bilo povratka kad sam umjesto lijevi dao desni zmigavac :D i istovremeno pritisnuo gas i kocnicu

polozio sam iz drugog na stelu
kad sam rekao instruktoru da ce mi trebati 100 godina da polozim posteno
da ga ne brukam :D

dadula
03.10.2008., 00:00
ma i moj prijatelj je uzeo apaurin prije ispita, pa je sve prošlo ok. ma ta trema je normalna stvar, uvelike ovisi i o ispitivaču.
za probu nek uzme apaurin koji dan prije ispita da vidi kako djeluje na njega, jer znam jednu koja je nakon 1 apaurina bila u polu snu cijeli dan, a ta kombinacija i volan baš i ne idu zajedno.

sretno

Ma to sam i mislio, dat mu par dana prije cisto da vidimo kak' ce reagirat. Rekao sa mu i kako cemo izvrsit testiranje, ja cu ga mlatit a on ne smije reagirat, te mora ostati smiren :) ......samo da jos ja ne bi dobio po tamburi. Kao sto sam rekao to je samo iz prakticnih razloga i da prekinemo tu agoniju, a sto se tice samopouzdanja nemam nista protiv, samo neka ga vjezba na besplatnim primjerima

BlueMarine
22.12.2009., 06:15
Evo, ovako. Pala sam već par puta na vozačkom ispitu. Iako sam uvijek bila super đak u školi, a i diplomirala sam, taj mi je vozački sad postao neprebrodiva barijera. Na svakom ispitu imam toliku bolesnu tremu i sad već očekujem da ću pasti, tako da mi je jednostavno nemoguće odvoziti bez ijedne pogreške. I onda uvijek negdje zaribam i padnem i moram dati novih 900 kuna i tako iznova.
Shvatila sam da je ovo postao već pravi problem, koji ima jako puno veze i s psihom. Na zadnjem vozačkom ispitu sam čak uzela i tabletu za smirenje koja mi nimalo nije pomogla već me ubila i usporila do te mjere, da sam previdjela neki bitan znak. Više ni sama ne znam kako da si pomognem. Utucala sam preko 10000 kuna za tu autoškolu, uzimala hrpu dodatnih sati, ali više ništa ne pomaže, jer ti ljudi očekuju da vozimo jednostavno savršeno, bez ikakve pogreške i da znamo točno reagirati na situacije u kojima se ljudi preko 20 godina vožnje ne znaju snaći. Tipa, koji moraš ući u raskrižje i kad, iako je hrpa auta u raskrižju, a ti moraš propustiti sve iz suprotnog smjera i onda se može onima s bočnih ulica uključiti zeleno, i ti si zakrčio promet i padaš. Takve ljepote koje ne znam riješiti, budući su raskrižja stalno zakrčena i teško je znati trenutak kad je dobro još uključiti se u to raskrižje, a da ću uspjeti proći bez zastoja.

Sve to me već počelo ubijati, jer jednostavno padam, li ga padam i očito se taj vozački pokazao kao neprebrodiva i nerješiva prepreka koju nikako ne mogu položiti, a ni neću u skoro vrijeme kako mi se čini. Ne znam što da više radim, jer svaki put radi tih 900 kuna se ubijam od straha, a oni me svaki put sruše radi nečeg, iako pazim na sve živo, na što mogu paziti. Sad sam već počela osjećati da će biti jednostavno nemoguće za proći, jer uvijek nešto nađu. Nekad si predugo oklijevao, nekad si se prerano uključio, nekad prekasno, nekad ovo, nekad ono. Tako da ću poluditi više. Došlo mi je da na zadnjem padu istučem idiota koji me srušio, budući me srušio po mojem mišljenju radi teške gluposti.

Ne kažem ja da oni moraju sve puštati, koji ne znaju voziti pa naprave sudar i slično, ali trebali bi vidjeti razliku između onih koji se znaju služiti vozilom i onih koji su slučajno u brzini napravili neku sitnu pogrešku, jer voze tek koji mjesec. Poluditi ću s tim vozačkim, a nakon što sam dala toliko love za njega, glupo mi je odustati, ali više nemam snage da izlazim na te ispite. Sva mi ušteđevina otišla na tu prokletu autoškolu! :(

Zbilja više ne znam što da radim i pun mi je kufer toga. Ono osjećam se kao neki idiot koji to ne može položiti nikako, a dotle vidim da se ljudi svakako voze po cesti i ne znaju pravila, ali eto ja koji sam početnik moram odvoziti perfektno s znanjem iz milijun toga da bi prošla.

Netko će me pitati, a što mi to treba? Ne znam ni ja, ali sam upisala to sranje, jer mi je dosta vožnje u tramvaju budući imam 30+ godina i htjela bi malo komfora u autu, ali očito mi je to jednostavno nedostižno, budući stalno radi nečeg padam

thumb
22.12.2009., 08:52
Postoji termin koji se koristi kod Hak-ovih povjerenika a to je psihološka nepremostiva barijera.. tako nešto, nemoj me držati za riječ.
Ugl. radi se o tome da ljudi koji padnu više od 6 puta nisu sposobni zbog psihološkog pritiska odvoziti tih pola sata bez grešaka, njih se pušta jer mogu doslovno zamrziti automobil i nikad poslije voziti.
Tvrdiš da te ruše obično radi "gluposti", toga nažalost nema u prometu, ima ali onda to završi u crnoj kronici na naslovnoj strani.
Koja je to AŠ koja te muči i di si na poligonu,kjoji auto?

Metal
22.12.2009., 08:58
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!

Basta
22.12.2009., 09:00
trebaš nać sredstvo koje će te smirit, a neće ubit koncentraciju... ;)

Metal
22.12.2009., 09:02
Od svih borbi na ovom svijetu, najteza je ona sa samim sobom.

maher18
22.12.2009., 09:06
Od svih borbi na ovom svijetu, najteza je ona sa samim sobom.

eh, ti se ne boriš, ti voziš!

Metal
22.12.2009., 09:07
Cijeli zivot je jedna velika borba...

zivach
22.12.2009., 09:12
postoji i ta mogućnost da jednostavno pokušavaju izmust što više para iz tebe...
Nije mi se osobno desilo ali frenda su rušili zato kaj se maknuo sa puta ogromnom kamionu da prođe iz kojeg samo kaj nije poispadao teret u obliku pijeska...
frajer ga je rušio zato što je on taj koji je imao pravo prednosti a ne kamion..
kaže frend da on to zna ali da je on procijenio da je sigurnije i brže da se makne on...
kaže frajer da koristi svoju procjenu kada dobi vozačku i da će ga ponavljanje naučiti pravilima...tak nešto, nemrem se točno sjetiti kaj mu je rekao...
i instruktor je kasnije nekaj prokomentirao u stilu "lopovi"...

uglavnom, želim ti malo sreće da prestaneš nalijetati na idiote takvoga tipa

kaj da kažem mene su pustili a iskreno, stvarno nemam pojma:bang:

Metal
22.12.2009., 09:14
Mozda bi bilo najbolje da promijenis AŠ i sve to... ako se moze.

katarina32
22.12.2009., 09:15
BlueMarine od mene samo :kiss:

suosjećam.

GiRL
22.12.2009., 09:16
Pošto i mene uskoro čeka vozački ispit, a isto sam bila ogromni tremaroš kad sam počela voziti, mogu ti savjetovati: jednostavno se isključi, zamisli da si sama u autu, bez instruktora i ispitivača, ti sama sebe negdje voziš, u šoping ili nešto, i koncentriraj se na sebe i svoje pokrete. Ne znam da li voziš benzinca ili dizelaša, ja sam na benzincu i već mi je toliko puta krepao da sam prestala brojati, ali Bože moj, kaj sad, to se svima događa, pa i mom tati koji vozi već dvadesetak godina, greške ne znače da si glupa i nesposobna već da se trudiš, pa zato i griješiš.

Lijepo se ufuraj kao da si sama samcata, slušaj malo motor, prati retrovizore i u skladu s time reagiraj, ti voziš auto, a ne on tebe, daj mu da si sam smanji brzinu, začudila bi se koliko ti malo ustvari treba kočnica ako voziš pametno... poligon, parkiranja i ostalo - pazi na kuplung (ako si na benzincu) i retrovizore i to ti je to! :)

Držim ti fige i sretno!

ZgSash
22.12.2009., 09:16
a nije ni voznja za svakoga
:)
autorice , ti sama pridajes preveliku vaznost tom ispitu i zbog toga i dobivas toliku tremu
trebala bi razmisljati na nacin "ja znam voziti , a sad idem na ispit rijesiti i tu formalnost prije dobivanja vozacke dozvole"

Metal
22.12.2009., 09:17
Inace vozim kamion po Zg, i imam naviku pustati auto skole na raskrizjima...

Eto, ako te vidim- pustim te obavezno! :top::top:

Basta
22.12.2009., 09:19
Inace vozim kamion po Zg, i imam naviku pustati auto skole na raskrizjima...

Eto, ako te vidim- pustim te obavezno! :top::top:

samo ako ona ima prednost, inače si je teško zajebo... :D

Metal
22.12.2009., 09:21
samo ako ona ima prednost, inače si je teško zajebo... :D

Ma u gradu toliko ima situacija kao ni sam ne znas ko je tu u pravu, tako da cu tesko promasiti... :D
Ili mozda da se zabijem kamionom u njih, i da ciljam tamo di sjede ovi iz komisije? :lol::lol:

katarina32
22.12.2009., 09:22
kaj da kažem mene su pustili a iskreno, stvarno nemam pojma:bang:

Ma dobit ćeš :azdaja:

Jesenska
22.12.2009., 11:04
Ako si zaista uzela toliko dodatnih sati, a nema nikakvog pomaka, onda mislim da nije problem u tebi nego u autoškoli/instruktoru.

BlueMarine
22.12.2009., 11:16
Ako si zaista uzela toliko dodatnih sati, a nema nikakvog pomaka, onda mislim da nije problem u tebi nego u autoškoli/instruktoru. Hvala ti! Evo napokon! :s
Jer nemoguće je da čovjek skoro ništa ne napreduje i da na 2.vozačkom ispitu bude još gori nego na prvom, a u međuvremenu uzme još 12 dodatnih sati. To je jednostavno nemoguće!
Ti glupi instruktori su me uništili. Sad moram ponovno plaćati i liječnički, jer je prošlo 6 mjeseci..
Ma odmah sam ja osjetila da bih trebala promijeniti autoškolu, ali sam već bila platila, a onaj u administraciji je bio užasno živčan kad god bih se pojavila, pa nisam htjela komplicirati nego sam nastavila s tom odurnom autoškolom i samu sebe uništila. Da sam odmah promijenila vjerujem da bih možda već prošla.

Ali kad na žalost mi ljudi nekad radi nekih obzira i sličnih gluposti sebe zaseremo, a ne dobijemo ništa od toga.

Jesenska
22.12.2009., 11:23
Dodatni sati, nažalost, nisu nikakva rijetkost. Vjerujem da se i kod nekih najboljih instruktora možda ne stigne sve utvrditi onako kako spada u tih 35 obaveznih sati. No druga je stvar kad nazaduješ umjesto da napreduješ, onda tu nešto smrdi (a nije benzin:) ).

BGladNYC
22.12.2009., 11:38
Ma odmah sam ja osjetila da bih trebala promijeniti autoškolu,

Uvijek vjeruj prvom instinktu. Svi imamo 6. culo, kod nekog malo razvijenije kod drugih ne toliko. Ali vjeruj si...

a onaj u administraciji je bio užasno živčan kad god bih se pojavila, pa nisam htjela komplicirati nego sam nastavila s tom odurnom autoškolom i samu sebe uništila.

Onaj u administraciji nema sta biti zivcan na tebe - TI GA HRANIS i donosis mu novce. Bez tebe on NEMA POSLA. Pogotov nakon sto si im TOLIKO love ostavila. Ti si im NAJVAZNIJI KUPAC i moraju te cuvati ko kap vode na dlanu! Tako da ako ikada bude zivcan na tebe, slobodno mu to strusi u facu. I tako se ponasaj prema njima - bahato i nepristojno jer jedino taj jezik razmuiju, zigleda. Ti si ta koja ima lovu i oni su tvoje kuje a ne obratno. CUSTOMER IS ALWAYS RIGHT!

Odmah u novu autoskolu i daj se skuliraj. Nije auto nesto strasno. Malo samopouzdanja!

Sretno

evang
22.12.2009., 13:28
Ne kontam.
Napises da se snalazis u nekim situacijama bolje od ljudi koji voze eto vec 20 godina,a iznad toga napises da se ne znas snaci u raskrizju.
Nije mi namjera vrijedat,al mozda nije problem u tvojoj glavi,zlim hakovcima i svoj toj ludjackoj gamadi koja se eto usudi voziti gradom nego je stvar da ne znas vozit.
Al ja vozim samo 10 godina pa nisam kompetentan.

BlueMarine
22.12.2009., 15:30
Uvijek vjeruj prvom instinktu. Svi imamo 6. culo, kod nekog malo razvijenije kod drugih ne toliko. Ali vjeruj si...

Onaj u administraciji nema sta biti zivcan na tebe - TI GA HRANIS i donosis mu novce. Bez tebe on NEMA POSLA. Pogotov nakon sto si im TOLIKO love ostavila. Ti si im NAJVAZNIJI KUPAC i moraju te cuvati ko kap vode na dlanu! Tako da ako ikada bude zivcan na tebe, slobodno mu to strusi u facu. I tako se ponasaj prema njima - bahato i nepristojno jer jedino taj jezik razmuiju, zigleda. Ti si ta koja ima lovu i oni su tvoje kuje a ne obratno. CUSTOMER IS ALWAYS RIGHT!

Odmah u novu autoskolu i daj se skuliraj. Nije auto nesto strasno. Malo samopouzdanja!

Sretno To za šesto čulo znam i odmah sam htjela odustati od svega, ali je tako nekako ispalo da sam platila sve na rate prije toga i više nisam mogla odustati.. Mislila sam si da nema šanse da će mi vratiti lovu, kako su se držali. Pa sam nastavila. A nije mi se dalo svađati s njima, jer se drže kao najveći cigani koji postoje.
Ostaviti ću kritike na njihov rad, samo moram naći webstranicu gdje se može pisati komentari na rad autoškola!

Ovaj instruktor se ponaša kao da bi ja trebala njemu biti zahvalna što me uopće uzeo od drugog instruktora i što padam. Tako se ponaša od samog početka. Da ja njemu trebam izražavati neku veliku zahvalnost mada padam. Totalno je nerealan i ne razumije da čovjek ne ide na ispit da padne i da bude potom sretan, nego da prođe. A on je na ispitu čak i protiv mene bio i govorio protiv mene ispitivaču. Što reći?

Doze
22.12.2009., 16:09
Tipa, koji moraš ući u raskrižje i kad, iako je hrpa auta u raskrižju, a ti moraš propustiti sve iz suprotnog smjera i onda se može onima s bočnih ulica uključiti zeleno, i ti si zakrčio promet i padaš. Takve ljepote koje ne znam riješiti, budući su raskrižja stalno zakrčena i teško je znati trenutak kad je dobro još uključiti se u to raskrižje, a da ću uspjeti proći bez zastoja.

nisi ti jos naucila voziti i to je to.

i bolje da padas nego da pravis pizdarije po cesti

Basta
22.12.2009., 16:29
složio bih se s dozerom... staro pravilo iz škole, a i iz svakidašnjeg prometovanja je da se u križanje ne ulazi ako postoji šansa da ćeš ostati zarobljena u njemu...

Ruralna
22.12.2009., 16:42
Mene je prala grozna trema na ispitima, tresla sam se cila. Rješila sam to tako što sam mrknila neku tabletu za smirenje jutro prije ispita:zubo:
Jedan ispitivač mi je rekao- " ovo je bila vrlo smirena vožnja":rofl:

(ali ja sam položila tek iz treće, pa me ne slušaj:brukica:)

Whereabout
22.12.2009., 18:03
To za šesto čulo znam i odmah sam htjela odustati od svega, ali je tako nekako ispalo da sam platila sve na rate prije toga i više nisam mogla odustati.. Mislila sam si da nema šanse da će mi vratiti lovu, kako su se držali. Pa sam nastavila. A nije mi se dalo svađati s njima, jer se drže kao najveći cigani koji postoje.
Ostaviti ću kritike na njihov rad, samo moram naći webstranicu gdje se može pisati komentari na rad autoškola!

Ovaj instruktor se ponaša kao da bi ja trebala njemu biti zahvalna što me uopće uzeo od drugog instruktora i što padam. Tako se ponaša od samog početka. Da ja njemu trebam izražavati neku veliku zahvalnost mada padam. Totalno je nerealan i ne razumije da čovjek ne ide na ispit da padne i da bude potom sretan, nego da prođe. A on je na ispitu čak i protiv mene bio i govorio protiv mene ispitivaču. Što reći?

Kao i u svemu ostalome, nema šanse da se tvoja situacija ne može riješiti s malo dobre volje od strane svih uključenih strana (ti, instruktor, ispitivač). Kad sam ja bila na ispitu, također u svojim tridesetima, ispitivač je pokušao u jednom trenutku neku moju akciju prikazati kao jako loše izvedenu (parkiranje unatrag), pitao je instruktoricu što misli o tome i ona se pobunila, rekla da smatra da je to bilo jako lijepo izvedeno. I bilo je. Doduše, ispitivač nije imao što ni upotrijebiti protiv mene jer sam imala svega nekoliko malih grešaka od 20 dopustivih i ni jednu diskreditirajuću. Ali me ipak pokušao malo cimnuti. Prošla sam od prve, ne želim ti stavljati sol na ranu, samo hoću reći - nisam ekstra talent, ali sam se držala, i izdržala. (Iako se volim ubijati u pojam lošim prognozama, i katastrofičnim scenarijima.) Da ne govorim da je sve išlo protiv mene - vrućina, inače sam tremaš i zbog treme radim greške, plus dobila sam jednog od najstrožih ispitivača u Zg.

Tvoj instruktor je sitnodušni seljober, bojim se. Uvijek trebaš kao argument imati u pričuvi i to da si ti svoju obuku u auto-školi platila, i to unaprijed, a oni su se ugovorom obvezali na kvalitetnu uslugu, prema tome nije u redu, niti se može tako olako događati, da padaš po šest puta i da odgovornost bude samo tvoja.

Savjet: obavezno se raspitaj o diskreditirajućim pogreškama zbog kojih se pada ispit - imaš ih na netu, proguglaj. Ako ne napraviš ni jednu diskreditirajuću, ne može te srušiti, osim ako napraviš preko 20 sitnih grešaka.

Ajme, ja ne znam što bih napravila da na ispitu moj instruktor, kojega ja plaćam, govori protiv mene. To ne bi prošlo bez rasprave. Naživciram se čim zamislim situaciju. :D

Whereabout
22.12.2009., 18:08
složio bih se s dozerom... staro pravilo iz škole, a i iz svakidašnjeg prometovanja je da se u križanje ne ulazi ako postoji šansa da ćeš ostati zarobljena u njemu...

Zato treba proučiti koje greške se ne smije raditi i zbog kojih se pada i dobro ih usvojiti - proći i uvježbati te situacije s instruktorom. Meni je instruktorica skretala pažnju tijekom vožnje da bih zbog neke greške koju sam napravila pala, da sam to napravila na ispitu a ne na satu.

Osim toga, istina je da vozači s vozačkom rade gomilu tih grešaka zbog kojih se na ispitu pada, ali ih s vremenom i iskustvom radiš manje - zato je tu instruktor da kandidata pripremi i približi mu sve te situacije koje ovaj ne može znati naprosto zato jer je tek počeo voziti.

Vilenica
22.12.2009., 19:04
Postoji termin koji se koristi kod Hak-ovih povjerenika a to je psihološka nepremostiva barijera.. tako nešto

vidi, nisam to znala :mig:

jako je puno sličnih slučajeva: diplomirala, radi, uspješna u svemu što poduzme, ali u vožnji: :visi:

i bilo je nekoliko sličnih tema na forumu.

vožnja je psihički test: moći upravljati sama svojim životom. sama držati volan u rukama. zbilja ne mogu procijeniti što mi je bilo teže: doći do diplome, ili konačno slobodno upravljati autom

meni je puno pomoglo kad sam shvatila da postoji jako puno super osoba, koje su uspješne u nizu stvari, ali imaju iste grozne probleme s vožnjom ko ja. pomoglo mi je da shvatim da nisam manje vrijedna, nesposobna...nego da je to nekim ljudima nevjerojatan problem, pa tako i meni. naprosto nisam htjela odustati i točka. prošla sam igrom slučaja, i nakon toga uzimala dodatne satove. nakon dodatnih 30 sati instruktor mi kaže: ja vam ne bih preporučio da sami vozite. strah je na cesti opasniji od alkohola. ja kažem, ok, i odem u autosalon po svoj prvi auto :top:

i danas sam odličan vozač.

Vilenica
22.12.2009., 19:07
Jer nemoguće je da čovjek skoro ništa ne napreduje i da na 2.vozačkom ispitu bude još gori nego na prvom, a u međuvremenu uzme još 12 dodatnih sati. To je jednostavno nemoguće!.

to je sasvim moguće. 12 sati ne znači ništa nekom tko ima otpor prema vožnji

Ruralna
22.12.2009., 20:52
meni je puno pomoglo kad sam shvatila da postoji jako puno super osoba, koje su uspješne u nizu stvari, ali imaju iste grozne probleme s vožnjom ko ja. pomoglo mi je da shvatim da nisam manje vrijedna, nesposobna...nego da je to nekim ljudima nevjerojatan problem, pa tako i meni. naprosto nisam htjela odustati i točka. prošla sam igrom slučaja, i nakon toga uzimala dodatne satove. nakon dodatnih 30 sati instruktor mi kaže: ja vam ne bih preporučio da sami vozite. strah je na cesti opasniji od alkohola. ja kažem, ok, i odem u autosalon po svoj prvi auto :top:

i danas sam odličan vozač.

Stvarno si carica, svaka čast:top:

Ja sam nekako položila taj vozački, oslobodila se velikim dijelom straha i ono baš zapela da ću ja tu vožnju istjerati do kraja i bit solidan vozač :zubo:
Onda mi se zakompliciralo s kupovinom auta, nisam ga uzela i ja od vozačkog koji mi je bio prije više od godinu dana ne vozim.
Mislim da je to ono za ubit se:rolleyes:. Sad sam opet na početku. Da sutra dobijem auto, nema šanse da bi izašla na cestu, sve sam vozačko samopouzdanje izgubila. Prije neki dan me frendica zamolila da upalim njen auto i mene je bio strah:facepalm: ( nije me pitala vozit, nego baš upalit auto i stat na mjestu).

naporna
22.12.2009., 21:07
Ja nemam vozacku. Isla sam na teoriju, odslusala sve, i onda otisla na satove voznje, zaboravi. Iznervirala sam se svaki put, i odustala na kraju od svega. :rolleyes:

Moj muz, pao prvi put na ispitu, nije mogao spavat citavu noc prije ispita od treme, drugi dan neispavan, dekoncentriran. Kad je trebao izaci drugi put na ispit, vecer prije, napusio se da moze zaspati, ustao ujutro odmoren i opusten, i polozio bez problema. :rofl:

misti023
22.12.2009., 23:26
potpuno te razumijem, i ja sam jako paničarila prije svojih ispita i pala sam 3 puta na totalno banalnim stvarima. Sa instruktorom sam super vozila, a na ispitu blokada. Na kraju sam iz 4. puta uspjela proći i to zahvaljujući tome što sam dobila gripu :D Na ispitu sam imala temperaturu preko 39, bila sam sva nikakva i sve mi je bilo ravno. I nikad nisam bolje vozila i parkirala kao taj dan :rofl: Da nije bilo te gripe ne znam kako bi prošla.
Nemoj sad mislit da ti savjerujem da dobiješ gripu, samo kažem da razumijem :D Ne znam što bi ti savjetovala, ni meni nisu pomagali savjeti kad sam padala. Trebaš si nekako sama u glavi posložit da to nije ništa strašno i ne bi ti preporučila nikakve tablete, ni kako su meni rekli da si popijem neku žesticu prije da me opusti :rofl:
Ako to stvarno želiš nemoj odustati i vjerujem da ćeš već jednom uspjeti :top:

flamini
23.12.2009., 20:11
kako su mi simpatične ovakve ženskice koje mogu sve što oće, ali taj vozački ih zajebava :rofl:

vjerujem da si nakon toliko sati vožnje naučila sve potrebno za položit,al te ta trema muči..pogotovo kad si već pala par puta...vjerojatno sad na cesti voze vozači koji su gori od tebe i koji su gluplji od tebe...možda jednostavno nisi ni imala sreće sa ispitivačima...ja sam položio iz drugog pokušaja, iako sam siguran da sam prvi put bolje vozio..ali ovaj drugi ispitivač je bio zajebant, dok sam prvi put imao šefa komisije..i ja sam isto mislio da će mi kao tebi trema bi problem, jer sam imao veliku tremu dok sam išao na vježbe iako sam imao dobrog
instruktora..i imao sam je večer prije, a kad sa došao tamo i vidio ljude koje su bili nervozniji do mene posve me prošla...čak mislim da sam pao zbog prevelike opuštenosti

zato me drugi put prala još veća nervoza, jer mene je stari financirao,, a i sve to se previše dužilo..al kad sam sjeo u auto rekao sam si: "alo tupane,oćeš opet past?? ne dolazi u obzir..ja ću to proći i gotovo, ništa me ne zanima"..i tako sam se skoncetrirao samo na vožnju i prošao

al dosta o meni, ajmo malo o mom autu :rofl:

šalim se...napisao sam to zato da se ugledaš na mene...jednostavno, odustajanje ne dolazi u obzir, jer si toliko love već dala za to..znači nema natrag samo naprijed..reci sama sebi:" ja to mogu, ja to moram"...pa odrasla si pametna žena,diplomirala i sad da te jedna autoškola zajebava :eek:...NEMA ŠANSE,GOTOVO JE....POLUDI!!

opet, ako misliš da nisi još dovoljno naučila,onda promijeni instruktora...

eto ja sam se raspisao jer mi je dosadno..nadam se da sam ti pomogao

Mrkemič
23.12.2009., 21:11
Neka te to ne brine.Moja frendica je izlazila ukupno trinaest dodatnih sati i na kraju dobila vozački.U čemu je bio problem ne znam točno,ali je sama tvrdila da joj nije išlo najbolje ali je i instruktor po pričama mogao zaključiti da dobro zaradjuje pa je kontao zašto ne.Ona je dosta psihički jaka i sposobna što se tiče svega,ali ju je taj vozački toliko namučio da mi je i sama rekla kako se nikad psihički nije tako loše osjećala.Srećom nakon dobivene vozačke uslijedilo je putovanje u Ameriku gdje se uspjela oporaviti od svega.

oralium
14.01.2010., 14:35
ok...ja kad sam prvi put polagala ispit, prošla sam kroz crveno, tako da mi je pad bio opravdan, nema se kaj žalit, danas sam išla drugi put i sve je bilo super, ali moj ispitivač je bio nadrkan jer je imo puno posla danas i reko mi je da me može pustit, ali da sam malo nesigurna i da bolje da pokušam jš jednom, nije me htio pustit, a nisam imala nikakvu grešku...i sam me opet sile da platim dodatne sate...šta ako ja ne želim platit dodatne sate, nego ić na ispit samo, jel to moguće? a znam da dobro vozim..

Moulin rouge
14.01.2010., 14:59
ok...ja kad sam prvi put polagala ispit, prošla sam kroz crveno, tako da mi je pad bio opravdan, nema se kaj žalit, danas sam išla drugi put i sve je bilo super, ali moj ispitivač je bio nadrkan jer je imo puno posla danas i reko mi je da me može pustit, ali da sam malo nesigurna i da bolje da pokušam jš jednom, nije me htio pustit, a nisam imala nikakvu grešku...i sam me opet sile da platim dodatne sate...šta ako ja ne želim platit dodatne sate, nego ić na ispit samo, jel to moguće? a znam da dobro vozim..

Naravno da je moguće! Ako ti smatraš da ti dodatni sati nisu potrebni ne može te nitko natjerati da ih pohađaš.
Korumpiranost... :rolleyes:

oralium
14.01.2010., 15:12
Naravno da je moguće! Ako ti smatraš da ti dodatni sati nisu potrebni ne može te nitko natjerati da ih pohađaš.
Korumpiranost... :rolleyes:

to sam i jamislila...i zovem ja autoškolu poslije iinstruktora i oni meni da je obavezno platit još dodatna tri sata, a nakon prvog puta sam već platila dodatne sate...i ne kužim zakaj je to...želim fakat bit sigurna...
a ovaj put mi je fakat krivo kaj sam pala jer znam da nije bilo razloga da me ruši...a bio je sav živčan na mene od kad sam ušla u auto...a i koji je razlog da sam malo nesigurna, a znam da sam bila totalno opuštena...

oralium
14.01.2010., 16:38
...može li mi molim vas neko reć sa 100% sigurnosti da ne moram plaćati dodatne sate nakon drugog pada...jer nakon prvog pada sam već dala 700 kuna za tri sata...

Medeni
14.01.2010., 17:12
1. put sam imal toliku tremu da nisam ni mogao voziti
2. put nisam vidio znak da imam prednost na raskršću
3. put sam kod pretjecanja biciklista prešao previše na lijevu stranu
4. put sam se parkirao "tako dobro" da nisam mogao izaći van iz auta, al su me pustili i danas vozim bez problema!

Violently happy
14.01.2010., 17:30
Ja sam prošla iz drugog puta, imala sam tremu, naravno.
No, kao što sam napisala na temi niže, ne volim voziti, grozim se vožnje, te istu uopće ne prakticiram.

malena
14.01.2010., 17:44
Ja sam iz 4 pokušaja, nakon oko 70-80 sati. Da, imam odličan uspjeh u školi i ide mi, ali taj vozački je baš bio katastrofa... Nisam mogla vjerovati kad su me pustili. Od svega što sam iz tog iskustva naučila, to je da taj ispit najmanje ovisi o tebi i tvojim sposobnostima, a najviše o frajeru ispitivaču i prometnoj situaciji. Prvi put sam mogla proć bez problema (u biti i jesam :D ali nisam u jednom trenutku vidla stop koji je bio iza nekog drva), a nisam se znala ni parkirati i još me bilo užasno strah vozit. Do 4. puta mi je već dopiz.. sve, imala sam opet tremu, ali nasreću ispitivač me pustio unatoč nekim greškicama.
Danas me puno manje strah, pogotovo kad me vozi frendica ili frend koji su nedavno položili, i kad vidim da ako oni mogu sami, mogu i ja. Samo što se tata još ne slaže s tim :D. Položit ćeš, samo trebaš shvatiti da to nije tako strašna stvar...Kao što i sama kažeš, na cesti ima puno ljudi koji ne znaju voziti, a uvjerena sam da ti možeš bolje od njih, samo nisi sigurna. :)

Violently happy
14.01.2010., 17:46
Kakve veze odličan uspjeh u školi ima s vozačkim?:confused:

Moulin rouge
14.01.2010., 18:00
to sam i jamislila...i zovem ja autoškolu poslije iinstruktora i oni meni da je obavezno platit još dodatna tri sata, a nakon prvog puta sam već platila dodatne sate...i ne kužim zakaj je to...želim fakat bit sigurna...
a ovaj put mi je fakat krivo kaj sam pala jer znam da nije bilo razloga da me ruši...a bio je sav živčan na mene od kad sam ušla u auto...a i koji je razlog da sam malo nesigurna, a znam da sam bila totalno opuštena...

Ovo mi je prvi glas o tome :confused:
A da malo pročešljaš ugovor koji si potpisala sa dotičnom auto školom?
Kako se grebu za svaku lipu! :rolleyes: Užas!

oralium
14.01.2010., 19:10
Ovo mi je prvi glas o tome :confused:
A da malo pročešljaš ugovor koji si potpisala sa dotičnom auto školom?
Kako se grebu za svaku lipu! :rolleyes: Užas!

jelda, to i ja velim...
ma muka mi je od toga...zato kaj jebeno znam vozit i instruktor mi to kaže...
i onda dođe do toga, isad moram platit 800 kuna, što fakat nije mala lova, jer ak zbrojim sve kolko sam dala, više od 10 000 kuna sveukupno...
pa kaj je to? jel to normalno?

Moulin rouge
14.01.2010., 21:42
jelda, to i ja velim...
ma muka mi je od toga...zato kaj jebeno znam vozit i instruktor mi to kaže...
i onda dođe do toga, isad moram platit 800 kuna, što fakat nije mala lova, jer ak zbrojim sve kolko sam dala, više od 10 000 kuna sveukupno...
pa kaj je to? jel to normalno?

Ma ništa danas nije normalno! :rofl:

Ne možeš ništa poduzeti doli bespomoćno pristajati na zahtjeve... Ako bi se sada išla prebaciti u drugu auto školu morala bi dati još toliko novca. Lose-lose situacija! :visi:

markop619
15.01.2010., 08:05
Prvi put sam pao jer sam otišao iz Strojarske lijevo i onda nakon 100 metara opet lijevo kako je ispitivać rekao no otišao sam negjde gdje je zabranjeno, neka tvrtka a ja nisam skužio znak. Prošao sam iz drugog puta no i tada sam napravio grešku, ono 4 trake, auti stoje pred zebrom no zaklonili su pol zebre a ja sam htio proći ne vidjevši ekipu koja dolazi i kad sam ugledao ljude koji su izvirili na zebri naglo sam zakočio. Prije ih nisam vidio je r su ljude zaklanjali auti. I onda sam se morao bočno parkirati među 2 auta a prostoram je bilo malo, taman za auto koji sam vozio Opel Astra. I kad sam se parkirao savršeno ispitivač mi je rekao da nije vjerovao da ću uspjeti a instruktor nioje vjerovao pogotovo jer smo se bočno parkirali na poligonu a u stvarnoj situaciji nikad. Pita ispitivač instruktora gdje inaće učite parking, a on veli na poligonu.:lol::lol: To mi je bila najzeznutija radnja od svih na poligonu i tako savršeno kako sam se uspio parkirati u stvarnoj situaciji do dan danas nisam shvatio. Ispitivač je rekao ja svakom dam drugu priliku, tko je iskoritsti dobro, tko ne pada. Inaće bio sam u autoškoli Rubikon u Zg i ako tko ide u tu autoškolu neka mi se javi na PM da mu preporučim instruktora, lik je kralj!

cvjetaca
15.01.2010., 08:22
heh, i mene je bilo uzasno trta pa sam mrknula dva Apaurina i bilo je sve u redu :) prolaz od prve

garica
15.01.2010., 10:01
Evo, ovako. Pala sam već par puta na vozačkom ispitu. Iako sam uvijek bila super đak u školi, a i diplomirala sam, taj mi je vozački sad postao neprebrodiva barijera. Na svakom ispitu imam toliku bolesnu tremu i sad već očekujem da ću pasti, tako da mi je jednostavno nemoguće odvoziti bez ijedne pogreške. I onda uvijek negdje zaribam i padnem i moram dati novih 900 kuna i tako iznova.
Shvatila sam da je ovo postao već pravi problem, koji ima jako puno veze i s psihom. Na zadnjem vozačkom ispitu sam čak uzela i tabletu za smirenje koja mi nimalo nije pomogla već me ubila i usporila do te mjere, da sam previdjela neki bitan znak. Više ni sama ne znam kako da si pomognem. Utucala sam preko 10000 kuna za tu autoškolu, uzimala hrpu dodatnih sati, ali više ništa ne pomaže, jer ti ljudi očekuju da vozimo jednostavno savršeno, bez ikakve pogreške i da znamo točno reagirati na situacije u kojima se ljudi preko 20 godina vožnje ne znaju snaći. Tipa, koji moraš ući u raskrižje i kad, iako je hrpa auta u raskrižju, a ti moraš propustiti sve iz suprotnog smjera i onda se može onima s bočnih ulica uključiti zeleno, i ti si zakrčio promet i padaš. Takve ljepote koje ne znam riješiti, budući su raskrižja stalno zakrčena i teško je znati trenutak kad je dobro još uključiti se u to raskrižje, a da ću uspjeti proći bez zastoja.

Sve to me već počelo ubijati, jer jednostavno padam, li ga padam i očito se taj vozački pokazao kao neprebrodiva i nerješiva prepreka koju nikako ne mogu položiti, a ni neću u skoro vrijeme kako mi se čini. Ne znam što da više radim, jer svaki put radi tih 900 kuna se ubijam od straha, a oni me svaki put sruše radi nečeg, iako pazim na sve živo, na što mogu paziti. Sad sam već počela osjećati da će biti jednostavno nemoguće za proći, jer uvijek nešto nađu. Nekad si predugo oklijevao, nekad si se prerano uključio, nekad prekasno, nekad ovo, nekad ono. Tako da ću poluditi više. Došlo mi je da na zadnjem padu istučem idiota koji me srušio, budući me srušio po mojem mišljenju radi teške gluposti.

Ne kažem ja da oni moraju sve puštati, koji ne znaju voziti pa naprave sudar i slično, ali trebali bi vidjeti razliku između onih koji se znaju služiti vozilom i onih koji su slučajno u brzini napravili neku sitnu pogrešku, jer voze tek koji mjesec. Poluditi ću s tim vozačkim, a nakon što sam dala toliko love za njega, glupo mi je odustati, ali više nemam snage da izlazim na te ispite. Sva mi ušteđevina otišla na tu prokletu autoškolu! :(

Zbilja više ne znam što da radim i pun mi je kufer toga. Ono osjećam se kao neki idiot koji to ne može položiti nikako, a dotle vidim da se ljudi svakako voze po cesti i ne znaju pravila, ali eto ja koji sam početnik moram odvoziti perfektno s znanjem iz milijun toga da bi prošla.

Netko će me pitati, a što mi to treba? Ne znam ni ja, ali sam upisala to sranje, jer mi je dosta vožnje u tramvaju budući imam 30+ godina i htjela bi malo komfora u autu, ali očito mi je to jednostavno nedostižno, budući stalno radi nečeg padam

prvo, nemoguće je voziti bez greške a nitko ni ne očekuje to. kad sam ja polagala bojala sam se kao dijete, blejala sam u retrovizor kao sumanuta ali ništa nisam vidjela osim očiju ispitivača ali sam se pravila flegma. drugo, morala sam parkirati i sve izvela super ali, hm, auto je bio spušteniji i fino sam zagrebala bankinu. instruktor je pozelenio a ja uvjerena da sam pala. ništa, izvezla sam do kraja da bi mi ispitivač rekao da se to moglo dogoditi i njemu i svakome tko vozi tuđi auto, tako da puno ovisi i o njima, a od straha nema ništa. stvaraš samo veliku kočnicu u glavi

Štreberica
27.11.2010., 14:26
Nedavno sam pokušala prvi put položiti vozački, nakon još 11 dodatnih sati jer nakon "obaveznih" 35 nisam bila spremna - znam da ne vozim "savršeno", ali bila sam sigurna da sam savladala sve što treba i da mogu to zadovoljavajuće izvesti. Inače imam strah od javnih nastupa, ali uglavnom kad uključuju govor, no ovoga me uopće nije ni bilo strah (bar koliko sam mogla osjetiti, a valjda bih znala da me je strah :rofl: ). Ali, pala sam odmah na prvoj poligonskoj radnji (koju sam vježbala preko 20 puta a nikad prije nisam imala nikakvih poteškoća s njom i točno sam znala što i kako trebam raditi) - bila sam sigurna da ju izvodim savršeno, sve dok mi ispitivač nije rekao da sam udarila u čunj (ja smatram da nisam jer nisam vidjela ni osjetila išta što bi upućivalo na to, još su bili i novi čunjevi koje sam kasnije pogledala i nije na njima bilo nikakvih tragova, ali nikad nitko neće moći dokazati ni da jesam ni da nisam). I sad se ne mogu natjerati da idem opet na taj ispit, jer znam da se neću moći rješiti osjećaja da JA TO NE MOGU (i ispitivač mi je rekao da smatra da ja nisam uopće za voziti i da nikad ne bih smjela samostalno voziti auto - doduše, instruktor se nije složio s tim) i da će me strah paralizirati - ne mogu se bojati nečeg što nikad nisam probala i što mislim da mogu izvesti, jer bi to bilo iracionalno, ali kad god u bilo čemu u prvom pokušaju doživim potpuni neuspjeh (uz uvjet da smatram da taj neuspjeh nije u skladu s mojim uloženim trudom, dakako), svaki sljedeći put se toliko bojim da ne mogu ni pokušati, i ne mogu taj strah racionalno savladati jer ga smatram racionalnim :( :ne zna:

vita_jela
27.11.2010., 14:44
Nedavno sam pokušala prvi put položiti vozački, nakon još 11 dodatnih sati jer nakon "obaveznih" 35 nisam bila spremna - znam da ne vozim "savršeno", ali bila sam sigurna da sam savladala sve što treba i da mogu to zadovoljavajuće izvesti. Inače imam strah od javnih nastupa, ali uglavnom kad uključuju govor, no ovoga me uopće nije ni bilo strah (bar koliko sam mogla osjetiti, a valjda bih znala da me je strah :rofl: ). Ali, pala sam odmah na prvoj poligonskoj radnji (koju sam vježbala preko 20 puta a nikad prije nisam imala nikakvih poteškoća s njom i točno sam znala što i kako trebam raditi) - bila sam sigurna da ju izvodim savršeno, sve dok mi ispitivač nije rekao da sam udarila u čunj (ja smatram da nisam jer nisam vidjela ni osjetila išta što bi upućivalo na to, još su bili i novi čunjevi koje sam kasnije pogledala i nije na njima bilo nikakvih tragova, ali nikad nitko neće moći dokazati ni da jesam ni da nisam). I sad se ne mogu natjerati da idem opet na taj ispit, jer znam da se neću moći rješiti osjećaja da JA TO NE MOGU (i ispitivač mi je rekao da smatra da ja nisam uopće za voziti i da nikad ne bih smjela samostalno voziti auto - doduše, instruktor se nije složio s tim) i da će me strah paralizirati - ne mogu se bojati nečeg što nikad nisam probala i što mislim da mogu izvesti, jer bi to bilo iracionalno, ali kad god u bilo čemu u prvom pokušaju doživim potpuni neuspjeh (uz uvjet da smatram da taj neuspjeh nije u skladu s mojim uloženim trudom, dakako), svaki sljedeći put se toliko bojim da ne mogu ni pokušati, i ne mogu taj strah racionalno savladati jer ga smatram racionalnim :( :ne zna:

može se taj strah nadvladati. ti moraš preuzeti kontrolu nad vožnjom, ti si vozačica. ovako, pokušaj ovo. kada sjedneš u auto koncentriraj se samo na to da si sjela na vozačko mjesto, da pališ auto kojim redoslijedom (ponovi ga u glavi tako da ga imaš spremnog u svim budućim situacijama tipa- i to doslovno korak po korak, nemoj puno podrazumijevati :). Prvo osmisliš gdje točno ideš, kojom rutom (što te na njoj čeka, raskršće, semafor, to sve prođi u glavi i pripremi da minimiziraš razmišljanje o tome dok voziš; znači- sjedaš, stavljaš ključ, pogledaš u kojoj si brzini :), stisneš kuplung, okrećeš ključ, pališ auto, ubacuješ u prvu, dodaješ gas i krećeš. Dok voziš misli samo na vožnju, ne na to što je bilo ili što bi moglo biti, ili što će biti. jednostavno vozi sada. Imaš dosta posla ionako, gledajući malo gdje se nalaziš, ide li tko iza tebe, osvjesti mjesto koje zauzimate ti i tvoj auto na cesti. Gledaj malo retrovizore tako, a ne zato jer su ti rekli. To malo vježbaj SAMA. Kada ćeš ići na ispit ista stvar, zanemari instruktora i komisiju, vozi ovdje i sada. Instruktor će ti samo reći gdje po prilici da ideš. Moraš se dobro upoznati sa autom i njime ovladati, kao i sa svojom ulogom vozačice i one koja vozi. Nema mjesta za paniku, panika se olabavlja tako što ćeš u mislima proći moguće ishode. Ti kao početnica uvijek možeš ako se uznemiriš jednostavno zaustaviti auto sa strane i upaliti sva 4. Postepenom vježbom, iskustvom polako ćeš ovladati autom i postati vozačica :)

Štreberica
27.11.2010., 19:09
Hvala... Ali ja si mogu sve to zamisliti i stvarno mislim da znam što trebam napraviti u svakoj situaciji koju mogu zamisliti (i inače oko takvih stvari provedem i previše vremena zamišljajući razne scenarije, ali uvijek u stvarnosti ispadne bar nešto što nisam zamislila i onda se izgubim... naravno, problem stvara i to što ne mogu zamisliti sve moguće situacije jer ih jednostavno ima previše :zubo: ) i mislim da vladam autom najbolje što sam mogla naučiti u "školskoj" situaciji (u situaciji da je uvijek pored mene netko tko će "spasiti stvar" ako opasno zeznem - ali to je još uvijek drastično različito od ispitne situacije, a osobito od "stvarnog života", no oko toga ne mogu ništa učiniti dok ne položim, tako da sam zapela u paradoksu :zubo: ). Ne mogu znati u čemu sam točno pogriješila (ne zna ni instruktor, radila sam točno kao svaki put, a nemam osjećaj u kojem sam trenutku za nijansu prebrzo puštala kuplung ili presporo okretala volan ili što god) i kako da to ne ponovim čak ni u tom najjednostavnijem dijelu ispita, pa imam osjećaj da će mi svaki sljedeći ispit biti samo pitanje sreće, a ne mogu očekivati baš toliko sreće da čitav sat ništa ne zeznem.

The_End
27.11.2010., 21:01

U vezi čunja,ne moraš ti ni osjetiti da si udarila,jako ti je malo da se on sruši,pri manjoj brzini malo ga klepneš:D i ode on,u horizontalni položaj:D

Gle,ja sam pao 2 puta,i to baš zbog treme,3.put sam položio.
Sasvim je normalo da imaš neki osjećaj staha i nervoze,a i pad nemoj doživljavati kao neki neuspjeh,da si ti podbacila u nečemu,jednostavno nije išlo ovaj put,zato će uspijeti iz druge ili treće.
Isto tako meni su svi davali savjet tipa,zaboravi da instruktora uopće ima,zamisli kao da sam voziš auto.Ja onak,kak da zamislim da instruktora nema kad svako malo nešto trkelja: skreni desno,prestroji se u lijevu traku.
Možda to ima neke veze i sa prvim dojmom instruktora.Možda je bio neki ljutiti brko:zubo:...pa te i to malo omelo.

Ja mislim da ljudi daju preveliki psihički značaj tom polaganju vozačkog.

Landroid
28.11.2010., 15:16
mislim da nije za svakoga vozit.. ali ako ste već toliko uporni, a ne ide, probajte promijenit instruktora, autoškolu ili pak kupit ispit :kava:

Štreberica
28.11.2010., 16:16
U vezi čunja,ne moraš ti ni osjetiti da si udarila,jako ti je malo da se on sruši,pri manjoj brzini malo ga klepneš:D i ode on,u horizontalni položaj
Nije mi čunj otišao u horizontalni položaj, jaaaaaako daleko od toga, koliko sam god mogla vidjeti nije se ni pomaknuo, ali baš ni milimetar s crte :ne zna: Instruktor je jako simpatičan, a ispitivač je bio jako simpatičan sve do trenutka kad mi je rekao da sam pala :zubo: A vozim auto koji je jako lako voziti, tako da nemam apsolutno nikakvo opravdanje.

mislim da nije za svakoga vozit.. ali ako ste već toliko uporni, a ne ide, probajte promijenit instruktora, autoškolu ili pak kupit ispit
:rolleyes: Pa nije mi cilj samo položiti nego i znati voziti.

Landroid
29.11.2010., 11:05
:rolleyes: Pa nije mi cilj samo položiti nego i znati voziti.

ne može se naštrebat kako vozit. ako nisi za to, nisi i gotovo. ka šta san napisa, nije svako za sve pa tako ni ti očito nisi za vožnju :p

Whereabout
29.11.2010., 17:36
ne može se naštrebat kako vozit. ako nisi za to, nisi i gotovo. ka šta san napisa, nije svako za sve pa tako ni ti očito nisi za vožnju :p

Takve misli se polagač vozačkog ispita ipak treba osloboditi. Jako je malo ljudi koji nikako ne mogu svladati vožnju - ja iz svojeg šireg okruženja znam za jedan slučaj i to samo po čuvenju, iz druge ruke. Svi ostali su bili sposobni barem položiti pa makar i ne vozili i ne voljeli vožnju naknadno. Isto tako, mislim da je zgodno što dosta roditelja prakticira svoju djecu poslati u školu odmah po nastupanju, prema zakonu, minimalne dobi - takve stvari se lakše i zabavnije usvajaju dok si svjež i rasterećen. Vožnja auta je dobrim dijelom mehanizirana, automatizirana radnja - nešto poput tipkanja s deset prstiju (jednom kad je svladaš). Govorim o tehnici. Sve ostalo je zabava i umjetnost.

Whereabout
29.11.2010., 17:50
Nije mi čunj otišao u horizontalni položaj, jaaaaaako daleko od toga, koliko sam god mogla vidjeti nije se ni pomaknuo, ali baš ni milimetar s crte :ne zna: Instruktor je jako simpatičan, a ispitivač je bio jako simpatičan sve do trenutka kad mi je rekao da sam pala :zubo: A vozim auto koji je jako lako voziti, tako da nemam apsolutno nikakvo opravdanje.

Pretpostavljam da paralelno parkiranje radiš po onoj shemi (postoje točne upute sa svakim korakom koje omogućavaju precizno izvođenje). Te upute su inače korisne samo u prvo vrijeme i u idealnim uvjetima poligona i služe samo tome da uspješno svladaš osjećaj za prostornost i važnost upravo preciznosti - tako da ako si srušila čunj, to jest za pad jer je to kao da si udarila auto. No, isto tako, činjenica je da je čitav sistem ispitivanja (s četiri poligonske radnje) prilično apstraktan, utoliko što se koncentriraš samo na to da ih savladaš i prođeš, a ne i na ono što je zapravo stvaran rad (parkiranje sa stvarnim, različito položenim autima itd.). Te poligonske radnje je važno samo usavršiti (možeš ih vježbati svaki dan prije vožnje po gradu ili kad se vratite na poligon). Zapiši si kako ih izvodiš i ponavljaj mentalno postupak. Ali će ti ta vježba i koristiti jer je važno da razviješ osjećaj za finoću prostora i percepciju iz auta (pomaganje retrovizorima, procjene udaljenosti).

Landroid
30.11.2010., 08:05
Pretpostavljam da paralelno parkiranje radiš po onoj shemi (postoje točne upute sa svakim korakom koje omogućavaju precizno izvođenje). Te upute su inače korisne samo u prvo vrijeme i u idealnim uvjetima poligona i služe samo tome da uspješno svladaš osjećaj za prostornost i važnost upravo preciznosti - tako da ako si srušila čunj, to jest za pad jer je to kao da si udarila auto. No, isto tako, činjenica je da je čitav sistem ispitivanja (s četiri poligonske radnje) prilično apstraktan, utoliko što se koncentriraš samo na to da ih savladaš i prođeš, a ne i na ono što je zapravo stvaran rad (parkiranje sa stvarnim, različito položenim autima itd.). Te poligonske radnje je važno samo usavršiti (možeš ih vježbati svaki dan prije vožnje po gradu ili kad se vratite na poligon). Zapiši si kako ih izvodiš i ponavljaj mentalno postupak. Ali će ti ta vježba i koristiti jer je važno da razviješ osjećaj za finoću prostora i percepciju iz auta (pomaganje retrovizorima, procjene udaljenosti).

poligonske radnje se doslovno mogu naučit i napamet, al stvarno.. tako ih je meni moj instruktor prvi put objasnija i nije bilo (skoro) nikakvih problema.

general Martok
07.12.2010., 13:23
Sutra polažem vozački, vozim oke i nemam straha u vožnji, tako da ne spadam u onu "skupinu kojih je strah pa možda i nisu za vožnju, pa je bolje da ne voze", kako to neki ovdašnji vole reći.

Međutim, bojim se da će me uhvatit prehebena trema prije ispita, jer me već nešto malo drži. Instruktor mi je rekao da sam oke što se tiče tehnike, praćenja znakova i sl., sranja, no da se ponekad znam zbunit iako znam kako trebam postupit. Nisu to zbunjoze ulijetanja kroz crveno ili oduzimanja prednosti, nego zbunjoze ulaženja u drugoj gdje treba u prvoj, zaboravljanje paljenja žmigavaca i sl.

A da bi pritisak bio i veći, životno mi je potreban automobil zbog posla i obiteljskih potreba, pa me sad to tare još i više. :(

Landroid
08.12.2010., 13:53
i kako je prošlo generale? kladim se da si prošao ;)

general Martok
08.12.2010., 17:00
i kako je prošlo generale? kladim se da si prošao ;)

Yap, bilo je odlično, prošao iz prve. :D Čim sam sjeo u auto nestala je većina treme, jer sam si rekao da nema smisla gristi se, nego lijepo staloženo voziti, pratit znakove, pa što bude.

Frozen fire
09.12.2010., 09:29
Kad sam prvi put polagao vozački imao sam takvu tremu da su mi se noge tresle i totalno sam zablokirao :D auto mi se ugasio 2 puta i radio sam bezvezne greške koje na satima vožnje nikad ne bih. Taj sam put pao :D drugi put, ne znam zbog čega, treme jednostavno nije bilo i položio sam :)

marrie_vt
09.12.2010., 10:46
trema je normalna uvijek prije nekog nastupa, ispita...
meni je frka i kad samo vozam s instruktorom...
zato mi je super jer me pokušava kojekako opustiti...jadnik, nije mu lako sa mnom...
a eto, bar će zaradit - po svemu sudeći.....

dadomen7
22.02.2011., 09:51

Eo ja danas idem 2. put na voznju... i isto me trema neka hvata... Bogme neznam sta da radim ako padnem... a sto je najjace sada je 850 kn po padu!

cherry sauce
09.08.2011., 16:38
Evo ja jučer roknula drugi put,trema nevjerojatna.Odmah na početku prestrojim se u krivu traku,a prije toga jedva krenem a inace krecem bez problema.Sta je najgore mislim da ce mi slijedeci put biti jos teze jer cu si tek tada utuvit u glavu da moram proc i ne smijem past.A inače na običnim satovima instruktor mi kaže da mogu proć bez problema.Uf ta trema i strah...

clansman999
10.08.2011., 03:08
Evo ja jučer roknula drugi put,trema nevjerojatna.Odmah na početku prestrojim se u krivu traku,a prije toga jedva krenem a inace krecem bez problema.Sta je najgore mislim da ce mi slijedeci put biti jos teze jer cu si tek tada utuvit u glavu da moram proc i ne smijem past.A inače na običnim satovima instruktor mi kaže da mogu proć bez problema.Uf ta trema i strah...

Nemoj se oko toga toliko zamarat.To što si pala ne znači da si loša vozačica ili da si nesposobna za polaganje.Poznajem puno ljudi koji su položili iz drugog ili trećeg puta,a bolji su vozači od nekih koji su iz prve položili.Na ispitu dosta ovisi o tome tko ti je ispitivač i koliko je tolarantan.Nemoj razmišljat previše o greškama ili što će biti ako ne položiš,jednostavno vozi kao da si na satu s instruktorom.A i vrlo moguće da ispitivači postanu tolerantniji nakon što vide da ti je treći pokušaj.

Ja sam iz trećeg pokušaja položio iako sam i prvi put već bio dovoljno dobar da položim iz prve,ali su se neke greške potrefile,a ispitivač baš i nije bio tolerantan.Nije to ništa čudno ni neobično da padneš dva puta.Moraju i HAK i autoškole od nečeg živit. :D

Samo opušteno i polako i položit ćeš. :top:

Nije to neka velika nauka ni filozofija.

Iako te u potpunosti razumijem,i mene je pogodilo to što sam 2 puta pao i taj vozački mi je bio pomalo stresan kad se gleda sve ukupno,a na kraju se sve to nekako riješi...

Puno bitnije od samog polaganja je da kad položiš budeš odgovorna na cesti i prilagodiš vožnju svojim vozačkim sposobnostima.

Sretno u sljedećem pokušaju. :top:

SaintJimmy
13.08.2011., 13:54

Neka se najede bombona i Viagre i zamoli instruktora da mu sjedne u krilo. Imam dobar predosjećaj u vezi toga. :klap:

istipa622
20.08.2011., 06:44
ja polažem za 4 sata prvi puta...trema me pere tako jako da to nije normalno iako sam proslih par dana vozio bez greske xD
na tenutke se uspijem smirit,a na trenutke me tako frče po želudcu da neznam kaj ću:D
nemogu ni spavat

uff, ako se ne skuliram uskoro nece bit dobro :mad:

istipa622
20.08.2011., 17:51
evo me doma...
ovako, dok sma počeo vozit tema me je skroz prošla, ali skrroz skroz...vozio sam 20-ak minuta po gradu,sve lijepo polako pazljivo propustam pjesake zaobilazim sa zmigavcom,provjere radim apsolutno sve po PS, parkiam se kak se spada sve sve sve
na kraju kaže meni ispitivac da nisam poslusao njegovu šutnju i da sam skrenuo lijevo iako je on šutio :eek:

ja reko di sam to napavio?
i on meni kakti objasni di je to bilo, uglavnom bile su dvije trake, desna naglo prestaje i vodi desno ,a lijeva vodi ravno, on je sutio ja sam se lijepo prestrojio u lijevu i nastavio vožnju

lopov :kava:

uglavnom sad sam se uvjerio da ne znači ako dobro vozis da ces proć jer je prije mene isla jedna cura sta je vec prije 3 puta pala, ovo joj je bilo 4 puta.
uglavnom kad je izasla iz auta nabrojala je 3 DISKRIMINIRAJUCE greske i govorila kako sigurno neće proć...
na kraju je jedino ona i prošla :rolleyes::rolleyes:

rainbowhunter
26.08.2011., 11:07
mene je isto bilo užasno strah komisije,i zbog tog straha i treme sam pala 4 puta...onda sam se sjetila da sam negdje nekad pročitala ili čula,kada se nađemo u bilo kakvoj situaciji u kojoj nekog gledamo sa strahopoštovanjem,ili ga se bojimo ili mislimo da je bolji/pametniji/ljepši/bogatiji od nas...trebamo ga zamisliti u nekoj smiješnoj situaciji,jer svi smo mi obični ljudi od krvi i mesa...i tako sam ja svoju komisiju 5.put zamislila u baletnim haljinicama i balerinkama...točno se sjećam,ja čekam sa instruktorom sastrane,a oni prilaze iz daljine prema nama...na vrhovima prstića u svjetloružičastom tilu :rofl:

i 5.put sam prošla :kava:

uzurpator
26.08.2011., 12:38
ja polažem za tjedan dana. ostalo mi je još 6 sati vožnje.

inače sam veliki trtaroš i za mene je normalno da sam nervozan i anksiozan i kad za to nemam razloga, a kamoli u stresnoj situaciji.

bit će veselo. već se vidim kako ću zablokirati čim sjednem u auto. neću ga znati ni u paliti.

ah :kava:

hard-candy
26.08.2011., 13:10
Prošla sam iz prve, premda je trema koju sam imala bila bila druga po intenzitetu ikad, odmah nakon polaganja stručnog ispita. :zubo:

Bilo me najviše strah parkiranja (žena, naravno :cerek:), a na kraju sam parkirala odlično, a napravila grešku koja mi se inače stvarno rijetko događala - ugasio mi se auto. :facepalm:
Što je najgore, nakon tog gašenja auta sam još više počela paničariti, i stvarno je čudo da nisam nešto kardinalno zajebala....

I da, imala sam zgodnu situaciju s traktorom koji je vozio sa (očito zaboravljenim :rolleyes:) lijevim žmigavcem....
I aj sad ti znaj - ako ga zaobiđem, moguć pad, jel, žmigavac uključen... a ako ne, mogu se tako truckat iza njega još kilometrima, a auta iz suprotnog smjera nema....

Ajmo, što biste vi? :D

uzurpator
11.09.2011., 18:21
halo, ekipa.

zaboravio sam se javiti.

položio sam od prve.

trema je bila prisutna u manjoj dozi nego inače prije same vožnje, a kada sam sjeo za volan, skoro pa je i nestala.

opustio sam se i zamislio da nema nikoga u autu i vozio kako ispitivač kaže.

sve u svemu - nekako sam izgurao. ;)

Martian7
11.09.2011., 19:06
halo, ekipa.

zaboravio sam se javiti.

položio sam od prve.

trema je bila prisutna u manjoj dozi nego inače prije same vožnje, a kada sam sjeo za volan, skoro pa je i nestala.

opustio sam se i zamislio da nema nikoga u autu i vozio kako ispitivač kaže.

sve u svemu - nekako sam izgurao. ;)
Bravo, čestitam! :top:

A sada, što više prakticiraj vožnju ako imaš mogućnosti za to.

istipa622
15.09.2011., 22:20
evo ga...i ja sma položio danas iz druge...bio mi je isti ispitivac ko i prvi puta...vozio sam 10 min po gradu, bez parkiranja i slicnih stvari...samo krug po gradu povratak na poligon i to je to

Nenad30
15.10.2011., 15:32
Ja polažem 19.10. tj. u srijedu i već me sada pomalo strah. Nije me toliko strah padanja koliko da moram čekati čitavu sedmicu dana da ponovo izađem na ispit a ja bih da to što prije okončam.
Tremu sam imao i na faksu ali samo na prvoj godini. Ovo je ipak malo drugačija trema.
Uzeo sam par dodatnih sati prije polaganja i nekada ni sam ne vjerujem kada napravim neku glupu grešku. Ja dugo vremena nisam mogao ruke na volanu opustiti. Pogotovo kada sam trebao promijeniti iz 1. u 2. brzinu. Čim stisnem kvačilo rukama stisnem i volan.

Neko je dobro spomenuo da u nekim slučajevima član komisije ti želi uzeti što je više moguće novca. Tako da te obore iako nisi napravio grešku. Desilo se jednom momku da ga je vodio sat vremena ne bi li napravio grešku. I greška je bila kada je trebao pogledati u bočno ogledalo nije skroz okrenuo glavu nego samo na kratko i oborio ga. Čak sam kontao i štelu tražiti čisto da me ne zezaju. Vozačka mi je bitna zbog posla. Koji god natječaj okrenem na dnu stranice sitnim slovima piše da je potrebna vozačka dozvola B kategorije.

Nakon 4 sata vožnje promijenio sam autoškolu i instruktora jer ne trpim da neko svoje živce liječi na meni. Što se tiče smirivanja pokušajte naći na Netu sesije vizualizacije i sesije opuštanja.

Prije polaganja postoji i dodatni pritisak jer dosta ljudi koje ja poznajem položili iz prvog puta a između ostalog i moji starci.

Najvažnije je opustiti se i ne razmišljati previše. Meni se to dešavalo tokom obuke. Mene je instruktor savjetovao da ne žurim u vožnji. I kada vam član komisije kaže da požurite NEMOJTE jer postoji mogućnost da se zeznete. Vozite li sporije trošite i vrijeme što je bolje za vas!

Nenad30
15.10.2011., 15:38
Hvala ti! Evo napokon! :s
Jer nemoguće je da čovjek skoro ništa ne napreduje i da na 2.vozačkom ispitu bude još gori nego na prvom, a u međuvremenu uzme još 12 dodatnih sati. To je jednostavno nemoguće!
Ti glupi instruktori su me uništili. Sad moram ponovno plaćati i liječnički, jer je prošlo 6 mjeseci..
Ma odmah sam ja osjetila da bih trebala promijeniti autoškolu, ali sam već bila platila, a onaj u administraciji je bio užasno živčan kad god bih se pojavila, pa nisam htjela komplicirati nego sam nastavila s tom odurnom autoškolom i samu sebe uništila. Da sam odmah promijenila vjerujem da bih možda već prošla.

Ali kad na žalost mi ljudi nekad radi nekih obzira i sličnih gluposti sebe zaseremo, a ne dobijemo ništa od toga.

Moj prvi instruktor je vrištao na mene nakon mojih 20 minuta ikada provedenih u autu kada mi se auto ugasilo na poligonu. Kontam hajde proći će ga. Nakon 2 dana na magistrali ponovila se ista priča s vrištanjem jer sam otišao malo više desno. Tako da sam više pazio hoće li on vrisnuti a ne na vožnju. I onda sam odlučio da promijenim autoškolu. Šteta što za instruktore ne postoji kakva psihološka obuka ili nešto slično jer očito danas svaka šuša može biti instruktor.

Nenad30
15.10.2011., 16:03
Hvala... Ali ja si mogu sve to zamisliti i stvarno mislim da znam što trebam napraviti u svakoj situaciji koju mogu zamisliti (i inače oko takvih stvari provedem i previše vremena zamišljajući razne scenarije, ali uvijek u stvarnosti ispadne bar nešto što nisam zamislila i onda se izgubim... naravno, problem stvara i to što ne mogu zamisliti sve moguće situacije jer ih jednostavno ima previše :zubo: ) i mislim da vladam autom najbolje što sam mogla naučiti u "školskoj" situaciji (u situaciji da je uvijek pored mene netko tko će "spasiti stvar" ako opasno zeznem - ali to je još uvijek drastično različito od ispitne situacije, a osobito od "stvarnog života", no oko toga ne mogu ništa učiniti dok ne položim, tako da sam zapela u paradoksu :zubo: ). Ne mogu znati u čemu sam točno pogriješila (ne zna ni instruktor, radila sam točno kao svaki put, a nemam osjećaj u kojem sam trenutku za nijansu prebrzo puštala kuplung ili presporo okretala volan ili što god) i kako da to ne ponovim čak ni u tom najjednostavnijem dijelu ispita, pa imam osjećaj da će mi svaki sljedeći ispit biti samo pitanje sreće, a ne mogu očekivati baš toliko sreće da čitav sat ništa ne zeznem.

Već treći moj post!

Samo bih ti rekao što se tiče osjećaja na kuplungu ili ti kvačilu obuci patike sa što tanjim đonom da osjetiš pedale. Tek kada sam to promijenio lakše mi je išlo. Prvi sat kada sam vozio u sandalama nisam mogao osjetiti pedalu i dešavalo mi se da se auto gasi.

Cajkaroš
25.11.2011., 08:57
Evo i ja u ponedjeljak imam ispit,voznja mi ide bez problema samo je i mene strah treme i koncentracije.Nadam se da cu se i ja moci koncentrirati i odvoziti tih pola sata i dobiti licencu :D

TinkerBellaaa
26.11.2011., 17:51
Ta trema stvarno zna biti problem, ako je prevelika. Ići na ispit bez nje isto ne valja.

Sve je to u glavi. Mene je jako mučila, i bila sam pod ogromnim pritiskom sa svih strana...
Bila sam student, plaćala sve sama, išla radit i na faks i još i na sate vožnje...a auto stoji pred kućom, nema tko voziti.

Položila sam 4. put. Zbog treme. Nakon drugog pada pokupila se iz autoškole svjesna svojih napadaja panike, i otišla u drugu školu samo da vidim je li problem stvarno u meni. Novi instruktor na prvom satu rekao mi da znam voziti.

Na ispitu me uhvatila panika koje nisam ni bila svjesna. Rekao mi je instruktor u šali poslje ispita da sam disala kao da ću se porodit svaki čas pa da je znao da ću pasti. I pala sam. Pakao, a plakala sam k'o godina...

Onda sam sjela na net i malo pronjuškala po tehnikama disanja i ostalome što bi mi moglo pomoći.

Naišla sam na dva trika. Jedan se sastoji u tome da kad te krenu ganjati crne misli zamisliš onaj crveni prometni znak "stop" u glavi i da to pomaže bolje nego bilo kakve pozitivne misli. I pomirila se sa sobom kako ima i gorih stvari u životu od nesposobnosti za vožnju.

Drugi je trik vježba disanja. Kad osjetiš da te lovi nervoza u želucu udišeš jako duboko i zadržiš dah dok nabrojiš do 4. Malo zadržiš kad imaš osjećaj da u pluća više ništa ne stane. I onda na isti način izdišeš polako dok brojiš do 4, i tako ponavljaš jedno desetak puta.

I upalilo. Prošla. Danas već vozim preko 5 godina, bez prekršaja, a prešla cijelu Lijepu Našu uzduž i poprijeko više puta.

Ipak, tu noćnu moru od ispita više nebih ponovila. :)

Cajkaroš
29.11.2011., 11:37
Evo i ja u ponedjeljak imam ispit,voznja mi ide bez problema samo je i mene strah treme i koncentracije.Nadam se da cu se i ja moci koncentrirati i odvoziti tih pola sata i dobiti licencu :D

Evo da se pohvalim,prosao sam jucer (prvi put) s time da sam racunao da cu pasti,ovaj vikend se jos bas zalomilo u birtiji i sav onakav ne ispavan i s tremom sam otisao na ispit,i na kraju sam sve dobro odvozio makar sam imao i tremu!
Eto sad tek vidim koliko je to ustvari lagano kad imam vozacku u rukama! :mig:

rastko
01.12.2011., 15:27
Evo da malo nasmijem i nadam se ohrabrim ostale tremase...:D

Naucila sam voziti kao jako mala, tata me drzao u krilu, a ja sam "stvarno"
upravljala. Cim sam porasla dovoljno da mogu u isto vrijeme vidjeti iznad
volana i dohvatiti papucice, naucio me da vozim "za stvarno". Posto smo
ceso isli u selo, a u tom poslije ratnom periodu nije bilo policije po cesti
kao sada, ja sam bila za volanom barem 2 puta sedmicno. Upraksala sam
se dovoljno da su mi davali da se vozam po selu i sama, i nisam nikoga zgazila
i nije se niko morao bacati u jarak da me izbjegne. (sto nije slucaj sa voznjom
mog dragog brata, a i sestra je strah i trepet na putu)
Moji su cak i platili par casova instruktoru u auto skoli da me nauci po
pravilima voziti; parkiranje, polukruzno, itd.

Poenta, prije polaganja vozackog, ja sam uspjesno vozila barem 8 god.

I tako meni moji na 18-ti rodjendan plate vozacki, ja polozim pismeni iz prve,
odem na casove voznje, sve casove odradim, instruktor zadovoljan, ja isto...
i tako dodje dan D.

U 3 popodne je bilo zakazano polaganje, prvo poligon, pa onda voznja. Meni je
mama morala nabaviti od kume tablete za smirenje (a ona je na konjskim
stimulansima), uzmem 2 tablete koje bi svaku normalnu osobu dovele u
stanje blijedog pogleda i curenja sline iz usta, nimalo me nisu uradile, ja sam
i dalje izgledala kao srna pred farovima autobusa.
Na to ruknem jos 2 bensedina, prijateljica imala, ni to nije pomoglo.

Dodju ta 3 sata, ja stojim u redu i cekam, gotova, samo sto ne odvalim
jaukat. Dodjem na red, sjednem u auto, trebam odraditi poligon (znam
ga napamet, a i nije da je nesto tesko), poligon na kome sam se vjezbala,
uspjesno, da napomenem. I ... ugasi mi se auto, ladno 3 puta, na kraju
su mislili da nesto nije uredu sa autom. Nekako ja to odradim i prodjem.
i tako cekam ja svoj red na voznju, kao nesto se ja malo i opustila,
pada mrak, ali nema veze vozila sam ja i po mraku, poznajem auto,
poznajem cestu, nisu instruktori cudovista, mislim Sta Moze Poci
Po Krivu?!:503:
I dodjem ja na red, prestravljeno skulirana, sjednem u auto, pozdravim
instruktore i ... zaboravim se vezati, ne zatvorim vrata kako treba,
i krenem voziti, do prve raskrsnice... gdje su mi se u pol skretanja,
na sred raskrsnice otvorila vrata, umalo sam izazvala najvecu saobracajku
u gradu. Instruktori su bili mentalno osakaceni za cijeli zivot. Uspjela sam
se sretno vratiti nazad na parking, nakon 5 minuta sutnje u nekoj sporednoj
ulicici.

3 puta sam izlazila na polaganje, drugi put nisam imala tremu, valjda sam
ju potrosila ranije, odvezla sam uredno, oborili su me jer nisam gledala
dovoljno u retrovizor :ne zna:, pretpostavljam da su me se bojali pustiti zbog
prethodnog puta. Treci put sam odvezla savrseno, i oni su to morali priznati,
iako su bili raspolozeni da me obore jos jednom, za svaki slucaj. :cerek:Ali pustili su me.

Godinu dana nakon polaganja imala sam grc u zelucu kad bih prosla pored
autoskole i poligona. Toliko mi je trebalo i da se okurazim i steknem dovoljno
iskustva na lokalnim i medjugradskim cestama.

Na kraju svega toga, uopste se ne preseravam niti pretjerujem kada kazem
da sam hebeno dobar vozac. Presla sam cijeli Balkan, pola Evrope, Zagreb,
Beograd, Sarajevo. Nemam ni jednu kaznu, a stignem iz Banja Luke u Sarajevo
za manje od 3 sata. Vozila sam u komadu 20 sati, nekoliko puta, moja mladja
sestra koja povraca cim sjedne u auto i histerise cim se vozi iznad 60,
nije ni primjetila kojim brzinom idem, a iz Crne Gore smo dosle za 6 sati.

Ono sto hocu da kazem je, to sto vas hvata trema na vozackom, i sto
ste tada losi, ne znaci da ste losi vozaci, vec da imate tremu. Sve je u tome
kako se ponasate u autu nakon polaganja. Samo budala ce prvi dan nakon
polaganja misliti da je najbolji vozac na svijetu i sjesti u auto i pravac
Beograd, jer je polozio iz prve. To je moj brat uradio, polozio je preko stele,
ali on je rodjeni Sumaher, to mu je u krvi, i frapirao se pred ulazom u Beograd,
morali smo zvati rodjake da odu po njega. Ima barem 200 placenih kazni,
unistio je 2 automobila, ja se mrzim voziti sa njim, jer vozi brzo, a nesiguran
je. I ne moze mu se nista dokazati jer sam ja polozila iz 3. puta, a on iz 1.

Uzmite si vremena da se upoznate sa autom i cestom, vozite prvo po kvartu,
po selu, pa lokalno, dok nesteknete iskustvo. Poslije vas nece prepasti
ni onaj odvratni kruzni tok u Beogradu. :D

aa78
18.02.2012., 09:12
ej..vidim da vec dugo nije nitko nista pisao. ali eto. ja sam pala jucer drugi put. prvi put kad sam polagala sam imala uuuzasnu tremu. budila bi se vecer prije i cijelo jutro prije ispita sam bila uzasno nervozna, i tijekom voznje isto. i napravila sam uzasno glupu gresku i srusili su me. ali dobro. i za drugi put se ja smirim. skroz onak sam bila uvjerena da ce sve bit dobro. i cim sam sjela u auto opet mi se nes desilo. al sam se uspjela smirit i dobro sam vozila cijelo vrijeme. i pred kraj, dodjemo na kruzni tok i ne znam zasto, stvarno ne znam, nes sam zazujala i oduzela sam prednost i gotovo. srusio me. a kaj je najgore, to mi je instruktoru bio zadnji radni dan.jucer je otiso u penziju. i sad cu za ta tri sata dobit novog instruktora, i ne znam jel mi to gore ili bolje. i ne znam kak ce mi treci put kad cu ic polagat bit. bojim se da cu se previse prepast i da cu sam mislit na to kak cu opet nes fulat i kak ne zelim past ponovno. jer mi je vec koma svaki put da starci moraju placat 850 kn, a i glupo mi je kad znam da ne voizm lose. to mi je i intruktor rekao. al ne znam vise sta da radim. kad sam na normalnim satima voznje, samo s instruktorom, sve je super. skroz sam opustena. al cim je ovaj ispitivac iza, odmah se osjecam nekak drukcije. :(

Sandrija
21.02.2012., 19:21
Ja položila vožnju iz 2.-ge, ali testovi su mi bili onako trema. :rofl:
Ugl. meni je to sve skupa bilo zanimljivo ali sam se jedva čekala toga riješit, danas
sam dobar vozač, ali nisam od onih koji ne mogu bez auta, kad je lipo vrime
ja na noge kad triba di. :) Bolje malo friškog zraka, za tlak!

slafko
24.02.2012., 07:10
Postoji termin koji se koristi kod Hak-ovih povjerenika a to je psihološka nepremostiva barijera.. tako nešto, nemoj me držati za riječ.
Ugl. radi se o tome da ljudi koji padnu više od 6 puta nisu sposobni zbog psihološkog pritiska odvoziti tih pola sata bez grešaka, njih se pušta jer mogu doslovno zamrziti automobil i nikad poslije voziti.

Jedini problem koji ja ovdje vidim je ovo boldano. Zaista ne vidim logiku po kojoj je normalno škvadru, očigledno nesposobnu za vožnju, puštati da prođe kako ne bi zamrzili automobil. Što je s nama koji mrzimo nesposobne vozače? Mi moramo njihova govna jest jer, eto, nismo nesposobni za upravljanje motornim vozilima? Super fora.

Nadajmo se da su je prestali prakticirati u ovih par godina. :D

Whereabout
24.02.2012., 19:58
Jedini problem koji ja ovdje vidim je ovo boldano. Zaista ne vidim logiku po kojoj je normalno škvadru, očigledno nesposobnu za vožnju, puštati da prođe kako ne bi zamrzili automobil.

Možda to tako stoji u HAK-ovoj teoriji, no ne bih čak rekla da će ta osoba zamrziti automobil ako ne prođe, koliko sustav obučavanja, odnosno mogla bi nakon toliko puta postati kronično nevoljna dalje plaćati ispite i dodatne sate. Ne znam, ali mogu zamisliti da to loše izgleda i u statistici, kad netko potpuno odustane.

Objektivno, to ne moraju biti loši vozači, ako se dogodi da netko padne zbog, ne znam, prevelikog broja inače tolerabilnih grešaka, koje se akumuliraju uslijed stresa zbog ispita.

slafko
27.02.2012., 06:58
Naravno da se radi o lošem vozaču ako ga stres usred ispita rastura toliko da radi masu grešaka. Pazi, na ispitu si u vozilu s instruktorom. Instruktorom koji ima papučice na svojoj strani i internevirat će ako nastane sranje. E sad, ako nisi sposoban vozit auto s "pomoćnim kotačima", nisi sposoban niti voziti auto bez pomoći. Ako ti je izlazak na ispit, na kojemu znaš što se gleda i gotovo te se vodi za ruku, toliko stresan - koliko će ti stresno biti samostalno sudjelovati u prometu?

Ne kužim zašto je ljudima toliko teško shvatiti da nismo svi jebeno stvoreni za upravljanje motornim vozilima. Ne vidite mene da izvodim vježbe na gredi, izrađujem unikatni nakit kojega prodajem na internetu ili ronim na dah. Zakaj me ne vidite da to radim? Zato jer sam jebeno svjestan da sam nesposoban za takve aktivnosti.

Sparkly
27.02.2012., 13:17
Naravno da se radi o lošem vozaču ako ga stres usred ispita rastura toliko da radi masu grešaka. Pazi, na ispitu si u vozilu s instruktorom. Instruktorom koji ima papučice na svojoj strani i internevirat će ako nastane sranje. E sad, ako nisi sposoban vozit auto s "pomoćnim kotačima", nisi sposoban niti voziti auto bez pomoći. Ako ti je izlazak na ispit, na kojemu znaš što se gleda i gotovo te se vodi za ruku, toliko stresan - koliko će ti stresno biti samostalno sudjelovati u prometu?

Ne kužim zašto je ljudima toliko teško shvatiti da nismo svi jebeno stvoreni za upravljanje motornim vozilima. Ne vidite mene da izvodim vježbe na gredi, izrađujem unikatni nakit kojega prodajem na internetu ili ronim na dah. Zakaj me ne vidite da to radim? Zato jer sam jebeno svjestan da sam nesposoban za takve aktivnosti.

Ti znaš da je instruktorova intervencija pad?
Ako znaš, kako možeš izjaviti ovako nešto? Sasvim je normalno da čovjek ima tremu u bilo kojim uvjetima u kojima se prati svaki njegov potez.

Ni s drugim odlomkom se ne slažem. Prosječan čovjek može naučiti voziti jer je to stvar vježbe i iskustva, a ne viša znanost ili talent.

tužni cvjetić
27.02.2012., 18:05
Ja sam prvi put imala užasnu tremu, nisam spavala barem tri dana prije kako spada, a ni jela. I toliko zablokirala da sam pala čim sam krenula.
A drugi put NISAM NIKOME rekla da idem na ispit, ionako sam sve sama plačala, kako auto školu, tako i padove. Svojima govorila da idem van i tako
drugi put izašla na ispit i odmah me pitao da li sam nervozna ( da ne spominjenm da sam ispit trebala imat u 12h, a došao je u 14h) i već sam bila gladna
i živčana jer mrzim kad netko kasni...i veli on idemo desno , idemo lijevo, parkirajte pred birc tu ode ja na pivu. Ja iznad glave ogroman WTF. I parkiram ja,
na rikverc, sva onako već se tresem, pa nije valjda opet...i šuti on, šutim ja, instruktor kaže, ajde sad izađi iz parkinga, a ispitivač kaže: Ne! Može ugasit auto.
Ja sad već na rubu, kad on kaže...Gospođice A, prošli ste. Vidite da nema mjesta tremi...

slafko
28.02.2012., 07:09
Ti znaš da je instruktorova intervencija pad?
Ako znaš, kako možeš izjaviti ovako nešto? Sasvim je normalno da čovjek ima tremu u bilo kojim uvjetima u kojima se prati svaki njegov potez.

Naravno da je bolje da instruktor intervenira nego da idiot pregazi nekog ili izazove prometnu. I ne, nije normalno da ima tremu ukoliko je zaista sposoban pravilno upravljati vozilom. Tremu ima škvadra koja je svjesna da se do tog trenutka provlačila i da zapravo nema pojma.

Ni s drugim odlomkom se ne slažem. Prosječan čovjek može naučiti voziti jer je to stvar vježbe i iskustva, a ne viša znanost ili talent.

Prosječnom čovjeku ne treba desetak izlazaka na vozački niti ima tremu i strah koji ga u potpunosti blokiraju. I da, za vožnju ti treba doza talenta. Vježbati se možeš na poligonu dok ne postaneš spreman za polaganje vozačkog.

Puštanje na vozačkom samo da se ne bi prepao vožnje pa odustao je glupa i vrlo štetna praksa.

VucinSljedbenik
29.02.2012., 04:04
ja sam inače smiren tip,ne paničarim.do polaganja nisam nikako vozio.i tako odradio sa instruktorom,došo na polaganje,i dok sam vozio zajebavo se sa ispitivačem,pričo viceve i tako :D.bez problema položio.

par mjeseci kasnije,idem polaati kamion.obuka traje samo 5 dana.i 2 dana sve ide ok,i onda srenje s nekom curom,psihički sam pao previše...koncentracija ispod 0!instrukoru ništa jasno...ajde nekako ja i to prevladavam.dolazi dan polaganja,ujutro zadnja vježba sa instruktorom.to sam odvozio kao da nikad u životu nisam vidio neko vozilo,a kamo li vozio.instruktor se mislim nije ni nadao da ću proći,jer puno se teže skoncentrirati za kamion,nego za auto.

ali onda sam si reko: http://www.youtube.com/watch?v=YYbL-rU5sVk !!!

i totalno se skuliro,prošo bez problema.i reko sam ispitivaču: http://www.youtube.com/watch?v=-7P_wHyfQsQ

i onda sam trebao polagati tjedan kasnije za motor,obuka 3 dana,padala je dosta kiša,obuka je bila "nabrze",ali i to sam rasturio...

a šta reći,svi smo različiti,bit je pronaći neko dugme u svojoj glavi u kojoj se gasi panika.ja sam to uspio prije 4-5 godina :D

VucinSljedbenik
29.02.2012., 04:12
e da,moj kolega iz razreda je krenuo s autom,i odmah na izlasku na cestu je nagazio na ivičnjak,i samo je napravio krug i nazad na poligon :lol: .sa našeg poligona imaju 2 izlaza,jedan ide na brzu cestu sa dva kolnička traka,koja su odvojena jedna od drugog.ali nije ni bitno,jer svakako ne smiješ prelaziti sa preko pune linije na drugi.i lik je došao do izlaza,i pitao gdje ćemo.kaže ispitivač,nećeš nigdje,vrati se u rikverc,pao si.jer ne može nigdje osim desno,logično...pa tek kasnije polukružni napravit ako će u drugom smijeru...

rider_26
29.02.2012., 23:16
Naravno da je bolje da instruktor intervenira nego da idiot pregazi nekog ili izazove prometnu. I ne, nije normalno da ima tremu ukoliko je zaista sposoban pravilno upravljati vozilom. Tremu ima škvadra koja je svjesna da se do tog trenutka provlačila i da zapravo nema pojma.

Prosječnom čovjeku ne treba desetak izlazaka na vozački niti ima tremu i strah koji ga u potpunosti blokiraju. I da, za vožnju ti treba doza talenta. Vježbati se možeš na poligonu dok ne postaneš spreman za polaganje vozačkog.
Puštanje na vozačkom samo da se ne bi prepao vožnje pa odustao je glupa i vrlo štetna praksa.

Složit ću se s napisanim, iz razloga što sam se nedavno uvjerila u to da nisu svi ljudi stvoreni za automobil i vožnju. U autoškoli u kojoj sam odradila vozački bila je žena koja bi nas (pod tim mislim na kandidate koji su se s njom vozali povremeno ) ubila da nije bilo instruktorice. Mogu razumjeti da kandidate može uhvatiti panika i strah (samoj mi se to događalo, posebno u početku vožnje), ali da nakon 30 odvoženih sati stišćeš gas umjesto kočnice pred zebrom ili na i izlasku iz sporedne ulice, ne može se ničime opravdati osim patološkom anksioznošću koja zahtjeva psihološki tretman, emocionalnom nestabilnošću ili jednostavno - antitalentom za vožnju.
Kakvo puštanje na ispitu? Ma, onaj ispitivač koji bi ju pustio, imao bi ju za cijeli život na savjesti, jer bi prvom prilikom ubila sebe, svoju djecu i ugrozila sudionike u prometu. Sjećam se kad sam izlazila na ispit, ta žena je polagala(treći put) sat prije mene i ispitivač je doslovno pozelenio od straha i muke kad su se vratili na poligon. Prešla je u krivi smjer. Na ispitu prije toga je oduzela prednost vozilu iz suprotnog smjera, prije toga skoro pregazila dijete na cesti...
Šteta pa zakon nije puno jasniji prema ovakvim slučajevima, jer osobno u životu nisam proživjela gori strah nego kad me dotična 'provezla' po gradu.
Nažalost, nakon petog pada, ona se može upisati u drugu autoškolu (ako ima novaca) i opet sjesti za volan.

slafko
01.03.2012., 07:12
Da stvar bude još gora, može tako u nedogled, dok ju netko ne odluči pustiti jer, eto, da se sirota ne prepadne vožnje pa odustane. Pri tome nikome nije na pamet palo razmisliti o posljedicama koje jedan takav vozač može izazvati. Ne znam za ostale, ali meni je logičnije da netko nesposoban za neštu tu stvar ne radi umjesto da svojom nesposobnošću druge dovodi u izravnu životnu opasnost.

Evo jedan filmić (http://www.index.hr/like/clanak/cari-parkiranja-osam-i-pol-minuta-paklenog-mucenja/601789.aspx) za pobornike teorije "za vožnju nije potreban talent". :s
Link vodi na index.hr.

Gerina
01.03.2012., 07:48
Evo da i ja napisem koju, frisko vozim, tek negdje na pola obuke, ove testove sam iz prve, al testovi su najmanji problem, voznja je bitna. Meni osobno problem radi brzopletost, kad sam pocela instruktor prvi dan bio odusevljen, drugi treci....savrseno, bez obzira sto nikako da otkocim ruke i pocnem disat, kad sve to islo glatko prodjem one cunjeve unazad savrseno otprve, da bi mi se jucer desilo ne samo da ih ne mogu proc nego ih gazim, gazim liniju i nikako se uguzit izmedju ona dva zadnja cunja....auto mi bjezi desno na cesti sve nesto nenormalno, instruktor kaze da nije vidio ne bi vjerovao...tako dobar start i onda bez nekog razloga takav gaf. E sad me hvata panika, ako mogu te stvari napravit pa koji vrag da odjednom ne mogu?? Inace sam normalna, nemam psihicke smetnje :-)), jucer gledam zensku ima polaganje vozi u rikverc savrseno dok ja sutam cunj di mu je mjesto....

VucinSljedbenik
01.03.2012., 11:43
ma to ti je normalno,i meni se događalo,posebno kad ti je nek idan kad ti se manje da.ili kad ti krene jedna stvar loše,pa druga,p jedva čekaš da sat obuke završi...bitno je skonentrirati se za polaganje,a na obuci bude uspona i padova.

Gerina
01.03.2012., 12:19
ma to ti je normalno,i meni se događalo,posebno kad ti je nek idan kad ti se manje da.ili kad ti krene jedna stvar loše,pa druga,p jedva čekaš da sat obuke završi...bitno je skonentrirati se za polaganje,a na obuci bude uspona i padova.
Tnx, a valjda je to, jos ispocetka se smijem kojoj se budali moze ugasit auto, nema sanse da se to meni dogodi...i nije prvih sati al sad negdje na sredini sto bolje znam vece greske radim...bit ce da je meni bolje da sam bez obuke izasla polagat hahaha

Chui
14.05.2012., 15:15
ja nisam još položila, sad ću izaći 4.put i već sam totalno demoralizirana

1.put
pre-ogromna trema, toliko sam bila izvan sebe da cestu nisam vidjela 2-3 metra dalje od sebe, iako tehnički nisam napravila nikakvu grešku, instruktor i ispitivač su se ˝držali za sjedala od straha˝ od mog naglog zaustavljanja, naglog prestrojavanja i mnogo drugih naglih reakcija jer situaciju nisam procjenila na vrijeme. Ispitivač je bio neki pošten lik,ali rekao mi je da me ruši jer je ta vožnja sveukupno jako loše izgledala, da se razumijemo ni sama sebe ne bih pustila iako sam pokazala da sam snalažljiva u napetim situacijama (op. koje sam sama stvorila) :eek:

2. put
da izbjegnem srce u grlu, treskave i znojne ruke i maznila sam jedan persen i nema greške...do trenutka gdje s jednosmjerne s dva traka dolazim na suženje od jedan trak, prilazim raskršću i puštam auto s desne strane misleći da ovaj ima prednost, e ali ja sam ga imala, on je imao trokut a moj znak je bio u žbunju drveća neuočljiv (ni oni ga nisu vidjeli). ispitivač me vratio na to raskršće, nikog nije bilo i ja sam elegantno prošla, ali me tada pitao tko tu ima prednost zbog čega sam znala da sam nešto sj..la (jer sam drugi put tu i to me pita, što je jasan znak da nešto nije u redu). I sada srce u grlu, pumpa adrenalin ko ludo pa sam razmišljajući o srcu i tome kako sam sjebala i tko tu ima prednost i zašto, i što sad to meni nije jasno, 200m od tog raskršća na idućem sa semaforom napravila diskriminirajuću (idiotsku) grešku -na crvenom sam se izbacila na crtu preglednosti a ne na zaustavnu crtu.

jednom ili dva puta mi je za vrijeme vožnje instruktor rekao da pratim znakove po obliku koji bočne ceste imaju, no do mene to valjda nije dovoljno doprlo i nikada nisam to pratila, i ne znam jel to instruktor trebao skontati da sam dobila tik vratom na desno i da previše usporavam na raskršćima jer sam nesigurna.

3. put nema persena, smirena sam i lijepo vozim i onda me odvede u gužvu gdje na raskršću trebam skrenuti lijevo, prva sam na svojoj cesti a auto preko puta skreće meni na desno, krenem i zaustavim se propustiti pješake i sad smetam sljedećem autu koji ide ravno- na što mi je ispitivač kaže da sam oduzela prednost i da sam trebala predvidjeti cjelokupnu cituaciju i da sam trebala znati da ću trebati pustiti pješake, te sam trebala sam sačekati ispred svog raskršća da vidim kamo ide sljedeći auto. i tako sam ja sad opet svjesna da sam sje..la sputavam reakcije ali.. iduće skretanje lijevo cesta je brza i dugo čekam ovaj iza pilji u mene na retrovizoru, a meni napetost raste sve više, sljedećih 5-10 min vozim ok al napetost se razbuktava, dolazim na određenu kraću dionicu ceste i ne prebacujem u 3. već nastavim voziti u 2.oj gdje se instruktor izdere na mene ˝jel ti ne znaš prebaciti u treću˝, ja brzo prebacim, na što ispitivač komentira ˝aha, a ipak zna˝ tu sam sad gotova, odlepršala kontrola emocija. malo nakon toga se sredim, dolazim na podvožnjak nakon kojeg se neka žena pokušava ubaciti sa nepregledne sporedne i već se dobrano isturila, ali ju ja nisam propustila već sam ju opasno samo malo zaobišla bez žmigavca jer nisam prelazila na drugi trak jer je u drugom traku nailazio auto pa bi ga samo zbunila,a ovaj iza mene je dosta daleko, najsigurnije bi bilo da sam naglo kočila a ne izvodila opasno obilaženje, ali to me bilo strah jer mi se činilo da se ne bi zaustavila na vrijeme i sad odmah nakon toga par sek poslije ulazim na kružni na otprilike 30 km/h i ne zaustavljam se na trokutu jer su auti dovoljno udaljeni, odvezem se do autoškole gdje parkiram bez greške i ispitivač mi kaže da me ruši jer sam prebrzo ušla u kružni za početnika, no ono skretanje u lijevo će mi oprostiti, ona vožnja u drugoj je bilo bezveze i nepotrebna al ajd, a ovo s ženom ni ne spomene. sad sam već totalno demoralizirana a instruktor mi kaže da sam mrvicu do prolaza, kao da to išta pomaže.

kad vozim ova tri dodatna sata koja moramo voziti kad padnemo, vozim fino, uživam u vožnji, ne radim greške možda pokoju, a onda dođe ispit i show program;Mr Jekyll and Mr Hyde se tuku u meni. majke mi kad bi bio predpsihološki program prije vožnje da mi netko pomogne da naučim ne reagirati preemociono, išla bih na takav dobro bi mi došlo i u nekim drugim životnim situacijama.

scrolla
16.05.2012., 08:04

Mozda bi ti pomoglo, da zamolis nekog u koga imas povjerenja da te uci voziti. Recimo kada imas vremena, odete negdje di nema prometa i lijepo polako, vozis i isprobavas. Mislim da ces tako steci sigurnost i smanjiti tremu.:mig:

ayobam
13.07.2012., 15:56
kad se polažu ovi prvi testovi pismeni u autoškoli, prometni propisti
imali tu sad par posebnih pitanja za A1 kategoriju?
molio bih što hitniji odgovor, hvala

-TheMethod-
13.07.2012., 16:35
Mozda bi ti pomoglo, da zamolis nekog u koga imas povjerenja da te uci voziti. Recimo kada imas vremena, odete negdje di nema prometa i lijepo polako, vozis i isprobavas. Mislim da ces tako steci sigurnost i smanjiti tremu.:mig:

Nemoj lupetat gluposti, nece ona stec sigurnost i smanjiti tremu bez PROMETA , to ne postoji, to moze pomoc kad se navikava na auto naravno, i da nauci upravljat automobilom,razlikujte te stvari... Ona s tim nema problema... bar mislim...
nego znaci sa tremom i svime sto ide uz to..
@Chui svi smo to prosli, ista stvar je bila i samnom, prvi dan odma opci kaos na cesti, neki radovi malo malo, ajd tamo , ajd vamo, uglavnom za pocetnika ne bas sjajne situacije, ali odradio sam to odlicno, i tamo na sredini obuke, isto tako poceo grijesiti, nista posebno ali ono cudna situacija, zato mislim da se to dosta kandidatima desava, isto tako ispit, dan prije lagana tremica dere , ali imam taj i dont give a fuck stav inace , pa sam nekako odradio , jedna situacija , cekam na raskrscu skrenit za lijevo , a iz suprotnog smijera kolona, pa nikako da produ, i meni dopizdilo, vidim onako solidan razmak izmedu nadoleceg auta i onog iza njega, i stisnem gas nek ide sve u picku materinu makar pao... ali bilo je ok nekad treba i tako xD , samo se smiri prije nemoj tolko razmisljat o tome i bojat se pada, znas da znas ali samo vjera u sebe i to je to...

Z_interactive
13.07.2012., 19:10
ja nisam imao tremu na testovima ali kad bih vozio, par minuta prije nego bih sjeo u auto, mučnina, usta bi mi bila presuha, samo mi se pljuče - ko da sa u minuti dehidrida
istog momenta kad namjestim sic u automobilu sve bi nestalo i vozi miško
btw. položio sam iz prve
reci to instruktoru - ima valjda iskustva s ljudima poput tebe. Svi imamo mane, reci mu da ti pomogne, sretno ;)

Greco
04.11.2012., 21:20
Sutra pocinjem polagati, i mislim tj. siguran sam da ce veceras biti besana noc http://www.cappersisland.com/images/smilies/an_nailbiter.gif

Almost Rosey
04.11.2012., 21:32
Sutra pocinjem polagati, i mislim tj. siguran sam da ce veceras biti besana noc http://www.cappersisland.com/images/smilies/an_nailbiter.gif

Ajde, ajde, kap lavande na jastuk, neka opuštajuća muzika, naspavaj se da ne bude belaja. Školicu si prošao, pripremljen jesi, trebat će i nešto sreće, ali na to ne možeš utjecati. Sretno!

cloey 19
07.11.2012., 07:49
Ja idem u subotu ,5.put,trema me ubija,inace super vozim,ali kada iza mene sjedne ispitivac to je druga prica.Jos bolje trudna sam ,7mj,i sad sam traziladoktora normabele za ovaj put, nadam seda ce mi pomoc.testove i prvu pomoc sam rjesila samo tako,alovo sad koma:-/

CatalystCRO
07.11.2012., 15:46
Uf kako vidim meni ce jos pogotovo biti tesko polagati, koji sam do sada iskljucivo vozikao e34 kamatu automatik, mrzim šaltanje i smatram da je to stvar 20. stoljeca i nikada ne smijem parkirati materinog suzuki ignisa odmah ispred nekog auta jer kad startam auto i presaltam u prvu auto poleti malo

I ujakova kamata je jedino auto koje ja poznajem a da treba malo vise od 2 mikrograma pritiska na gas da bi se kazaljka popela na 1500 okretaja ( kao sto je recimo kod materinog suzuki ignisa ili kod toyote yaris ocajno)
ako instruktorima ne bude smetao malo agresivnije i neurednije saltanje, kretanje iz 2. brzine, mozda na automatiku polozim tamo 3. 4. pokusaj ali na šaltanju ........nemoguce, mission imposible

a btw ja u isto vrijeme ne mogu pogledati na sat i reci materi dobar dan kada dođe doma a kamoli da u isto vrijeme mislim o gasu, šaltanju, zmigavcima, gledanju u retrovizor, kocnici itd...

Greco
05.12.2012., 09:43
Ajde, ajde, kap lavande na jastuk, neka opuštajuća muzika, naspavaj se da ne bude belaja. Školicu si prošao, pripremljen jesi, trebat će i nešto sreće, ali na to ne možeš utjecati. Sretno!Ma ja sam se pogresno izrazio, taj dan imao prvi sat predavanja http://i49.tinypic.com/2gxnskj.gif http://i50.tinypic.com/5d3uv6.gif, testove i prvu pomoc "nulirao", ali nije mi bilo ugodno prvi sat voznje, na poligonu bez problema, ali na kraju kada sam izasao na glavnu cestu i doslovno sam se tada izgubio, nit znam kako sam vozio, nit sam vidio dalje od 2m od sebe, nista :503:

Jucer bio 2h, bez problema, vise od 1h voznje po sporednim ulicama (10-ak minuta po glavnim) i lagano je, bez straha, i da hoces pogrijesit ili izazvati neku nevolju na cesti - nemozes http://i50.tinypic.com/5d3uv6.gif, a i imam srecu sto je instruktor legenda http://img14.imageshack.us/img14/9998/hailt.gif

Sada se spremam za 3h, i jedva cekam :lux:

Teeja
21.02.2013., 23:36
a btw ja u isto vrijeme ne mogu pogledati na sat i reci materi dobar dan kada dođe doma a kamoli da u isto vrijeme mislim o gasu, šaltanju, zmigavcima, gledanju u retrovizor, kocnici itd...

+1 :rofl:

mediagirl
26.02.2013., 02:07
Ja drugi tjedan polažem po drugi put... prvi put sam stala na rubnik, nisam ni minutu vozila. Sve ostalo sam, kao i poligon, prošla iz prve.

Moj najveći problem su kružni tokovi, nesigurna sam kad treba u njih ući, mijenjanje brzina i naravno raskrižja :rolleyes: samo ovaj put sam opuštenija pa mi je svejedno jer sam spremna na to da ću pasti.

Nego, koju tabletu je dobro popit prije a da te ne ošamuti? Čisto da si opušten?

Greco
26.02.2013., 02:21
I meni je kruzni bio nejasan, ali uđem jako sporo i gledam lijevu stranu da nije vec netko usao u kruzni (jer ima prednost) i to je to :ne zna:

Inace, prosao sve iz prve, nije bilo toliko strasno kako sam mislio :rofl:

mediagirl
26.02.2013., 02:29
I meni je kruzni bio nejasan, ali uđem jako sporo i gledam lijevu stranu da nije vec netko usao u kruzni (jer ima prednost) i to je to :ne zna:

Inace, prosao sve iz prve, nije bilo toliko strasno kako sam mislio :rofl:

Al mene muči jer ja ne reagiram na vrijeme, tj. nisam sigurna dal je dao signalizaciju da ide van iz kružnog il ne, pa i kad da pokazivač ja i dalje čekam i tako stopiram promet :rofl:

~Scarlet~
26.02.2013., 16:19
Nego, koju tabletu je dobro popit prije a da te ne ošamuti? Čisto da si opušten?

Ako ih inače ne piješ, svaka će te omamiti, pa bolje ne.:zvrko: Radije probaj neke naturale metode relaksacije.:D

vghood
26.02.2013., 22:39
Al mene muči jer ja ne reagiram na vrijeme, tj. nisam sigurna dal je dao signalizaciju da ide van iz kružnog il ne, pa i kad da pokazivač ja i dalje čekam i tako stopiram promet :rofl:

Hahah a jesi spaljena, ak ne vidis zmigavac onda rade nemoj ni izlazit na ispit :lol: Dobro i ja sam novopeceni vozac, polozio sam prije 2-3 tjedna i da se pohvalim iz prve sam proso voznju, al sam pao propise. :eek:

Mislim ak niste sigurni nemojte ni izlaziti na ispit jel nije bas jeftino, rade si uzmite dodatne sate kod instruktora ili dodite kod mene na instrukcije :mig:

Dugine boje
09.03.2013., 12:57
Eto i mene da podijelim svoju nesreću :) Jučer sam prvi put polagala vožnju i pala odma na poligonu. Ispitivač se činio baš gud gaj, ja raspoložena, sve 5. Istina da sam bila lagano pod uzbuđenjem ali nikakav strah. Prva vježba, odvezem se naprijed i ajmo u rikverc. Krenem ja a krene i lijeva noga nenormalno podrhtavat, uglavnom katastrofa. Tako da je to više ličilo na borbu između moje noge i kvačila. Nikome to ne bih u tom trenutku to poželjela a oni kojima se to dogodilo znaju o čemu pričam. Na kraju se nisam uspjela izvući. Iako, nakon što sam pala... išla sam ponovno tu vježbu napraviti, naravno sve sam odlično izvela kao i svaki put prije. I da, noga je lijepo slušala.
Trenutno se pokušavam pomiriti s time šta mi se dogodilo a paralelno, naravno da strepim da li će ona opet po svome. :(

emnasut462
09.03.2013., 15:37
Mi smo prije polaganja vozackog strefili jednu travaricu ivu na prazan zeluidac...tako nas je uputio instruktor, stara legenda...
Svi smo prosli.:D

Mislim da sto si napetiji vece su sanse da sve krene krivo :D

Basta
13.03.2013., 08:53
Mi smo prije polaganja vozackog strefili jednu travaricu ivu na prazan zeluidac...tako nas je uputio instruktor, stara legenda...

odličan savjet... i ja sam slično postupio svojedobno i prošao od prve... :kava:

vghood
14.03.2013., 16:05
Eto i mene da podijelim svoju nesreću :) Jučer sam prvi put polagala vožnju i pala odma na poligonu. Ispitivač se činio baš gud gaj, ja raspoložena, sve 5. Istina da sam bila lagano pod uzbuđenjem ali nikakav strah. Prva vježba, odvezem se naprijed i ajmo u rikverc. Krenem ja a krene i lijeva noga nenormalno podrhtavat, uglavnom katastrofa. Tako da je to više ličilo na borbu između moje noge i kvačila. Nikome to ne bih u tom trenutku to poželjela a oni kojima se to dogodilo znaju o čemu pričam. Na kraju se nisam uspjela izvući. Iako, nakon što sam pala... išla sam ponovno tu vježbu napraviti, naravno sve sam odlično izvela kao i svaki put prije. I da, noga je lijepo slušala.
Trenutno se pokušavam pomiriti s time šta mi se dogodilo a paralelno, naravno da strepim da li će ona opet po svome. :(

I zasto si pala ?? Pa nisi pala zato kaj ti je noga drhtala :lol: . Meni se na poligonu ugasio auto, takoder me noga bas nije slusala :) pa na prvoj vjezbi kad sam isao unaprijed i kad sam se trebao zaustaviti kod cunjeva mi se ugasio auto, onda sam se nekako pribrao i dobro odvozio urikverc .Nisu me rusili zbog toga i na kraju sam prosao ispit. Strah moze biti izazvan i zbog nedovoljne sigurnosti u sebe i svoje znanje u voznji . Ako stvarno znas dobro voziti, onda ne znam cega se svi bojite ??

Basta
14.03.2013., 19:39
I zasto si pala ?? Pa nisi pala zato kaj ti je noga drhtala :lol: . Meni se na poligonu ugasio auto, takoder me noga bas nije slusala :) pa na prvoj vjezbi kad sam isao unaprijed i kad sam se trebao zaustaviti kod cunjeva mi se ugasio auto, onda sam se nekako pribrao i dobro odvozio urikverc .Nisu me rusili zbog toga i na kraju sam prosao ispit. Strah moze biti izazvan i zbog nedovoljne sigurnosti u sebe i svoje znanje u voznji . Ako stvarno znas dobro voziti, onda ne znam cega se svi bojite ??

meni se na probi s instruktorom taman prije polaganja za vrijeme vježbanja "figura" na poligonu nekoliko puta izgasio auto... instruktor čupao kosu od jada... zato sam s ispitivačem poligonsku gnjavažu izveo s jakim gasom (neš majci se ti meni gasit :E :D)... položio poligon i poslije vožnju...

alohae
14.03.2013., 20:21
ako imate problema sa polaganjem savjetovao bih vam dodatne sate ali sa pravim instruktorom.
meni je lik totalno izdresirao:)
onda je otišao u inozemstvo pa vozio sa likom koji mi pričao daj prekorači barem 10km/h toliko je dopušteno..
mislim da vožna nije toliko tehnički zahtjevna koliko je važno učiti od pravog čovjeka.
tako ako ste 5 puta pali onda vam je netko dao krivi "pogled" na vožnju.

nisam zbog dobar vozač, nasuprot tome, ali ipak mogu voziti po nekim pravilima.
radilo se micromanagmetu od instruktora i iako bi tako trebao ispasti debil koji nezna sam upaliti žmigavac događa se to da ne ulazim na rotor bez provjere mrtvog desnog kuta.
upoznao sam ljude koje voze godinama u ZG pa su mi na to odgovorili kakva provjera mrtvog desnog kuta na rotoru.
upoznao sam i ljude koji vozački položili u ZG (ja sam u VŽ) pa sam im morao objašnjavati da nema veze jel ima nekog iza njih žmigavac se uvijek upali na skretanju (mene bi moj instruktor objesio za jaja da to nisam učinio).
a netko položi vozački da to nezna...
odnosno uz pravog instruktora vaša nesigurnost može nestati jer se naučite da pokrivate sve uglove u svakodnevnim situacijama.
izbjeći sudar za to nisam, to je talent, znanje, vještina ali imati sigurnost u situacijama koje cesta donosi pred menom su mi pomogle.

što pravi instruktor znaći, nedugo nakon vozačke si kupio auto, otišao u drugu državu u jedan manji grad, ipak dovoljno velik i vozio po njemu bez problema.

Teeja
14.03.2013., 21:13
Istina, treba imati pravog učitelja uz sebe. Osobu uz koju se možeš opustiti i pričati, ali ne za vrijeme vožnje. Ipak koncentracija treba biti na maximumu. Drugo je to kad učiš voziti negdje gdje su dva raskrižja i jedan semafor, ali malo veći gradovi iziskuju ono najbolje od vas. Isto tako instruktor je tu da te ohrabri, uči, tješi i što sve ne... :zubo:

Još 5 sati pa na ispit. Već me sad hvata panika, ali ne toliko zbog sebe koliko zbog pune glave od raznih priča. I da, nadam se da će splićani ovaj put bit normalni i da neću imat problema sa nekakvim provjerama. Koliko god ih činim, nikad nije savršeno -.- :D

alohae
14.03.2013., 22:03
Istina, treba imati pravog učitelja uz sebe. Osobu uz koju se možeš opustiti i pričati, ali ne za vrijeme vožnje. Ipak koncentracija treba biti na maximumu. Drugo je to kad učiš voziti negdje gdje su dva raskrižja i jedan semafor, ali malo veći gradovi iziskuju ono najbolje od vas. Isto tako instruktor je tu da te ohrabri, uči, tješi i što sve ne... :zubo:

Još 5 sati pa na ispit. Već me sad hvata panika, ali ne toliko zbog sebe koliko zbog pune glave od raznih priča. I da, nadam se da će splićani ovaj put bit normalni i da neću imat problema sa nekakvim provjerama. Koliko god ih činim, nikad nije savršeno -.- :D

e pa u Splitu trebaš znati znati kako se zoveš i dobio si vozački:)
Šalim se, Split mi je grad koji mi je pokazao što je to južnjački temperament i ne da ga zbog toga cijenim, zbog toga bih želio biti južnjak.
Pošto psihologija, mi na sjeveru temperament gledamo kao nešto negativno dolje temperamet znaći da si čovjek:)

Prometna kultura ne postoji, to me najviše zadivljuje, dođe čovjek u kafanu, upali četri žmigvaca i pije pivo. Auto mu na cesti...
Naiđe auto na kolonu pješaka, otvori vozač vrata i zadere se "Je**m vam majku a vi ste stado da vam treba pastir da vas nauči kako se hoda po cesti".:rofl:

No ovo što si napisao o instruktoru, on bi trebao prenjeti svoje znanje, nije to osoba koja te nauči kako stisnuti kuplung.
Naš kako oboreno Hawkingovo poimanje crnih rupa, otišao lik na njegovo predavanje i sljedećih 20g. radio na tezi kako da to sruši, uspio je.
To je vaš instruktor, to je "prijenos znanja"..

Pa kad vam dođe lik, ajde se ti provozaj malo, izmjena, to nije instruktor.
Instrukor je osoba koja prenosi znanje ako to niste osjetili, ili ako on nije dovoljno psihološki razvijen da prenosi znanje, mjenjaj ga.
Znanje nije čokoladica da ju kupuješ u Konzumu, znanje se prenosi, ako osoba nije sposobna za to ili Vi niste sposobni za primiti znanje od te osobe, e pa onda pad je osiguran.

Cijenite svoj novac ali cijenite i znanje, pogotovo ljude koje su spremni i voljni prenjeti znanje. To je blago..

Pa što bi položio poslje 10 sati ovog lika što mi kaže "ajde vozi" i priča o politici..

Teeja
26.03.2013., 11:52
U petak mi ispit, a mene sad već hvata nervoza i panika... pa jebemti šta će to tek onda bit. I shvatila sam kad sam odvozila dionicu gdje mi je poznato gdje ćemo ići, bez ikakve panike uz totalno kontrolu sam došla do željenog cilja. Kad bi barem tako na ispitu reklo unaprijed gdje sve trebamo ići :zubo:

zabogi
26.03.2013., 12:10
znao sam vozit i prije vozačkog ispita,to mi je bilo najlakše.

svi koji imaju u planu polagat,trebate se naučit vozit prije vozačkog,neki vaš dobar
poznanik,otac, majka tko je iskusni vozač,tko vozi godinama,odete na neko
mjesto gdje nema živih bića i prepreka,na nekakvu livada i učiš.

onda kad dođeš na vozački,strah od pada na vožnji,nebi trebao biti:rolleyes:

a za test samo treba naučit,zaokružit točne odgovore,ne treba velika filozofija.

ja tremu nisam imao kad sam polagao.

zabogi
26.03.2013., 12:13
U petak mi ispit, a mene sad već hvata nervoza i panika... pa jebemti šta će to tek onda bit. I shvatila sam kad sam odvozila dionicu gdje mi je poznato gdje ćemo ići, bez ikakve panike uz totalno kontrolu sam došla do željenog cilja. Kad bi barem tako na ispitu reklo unaprijed gdje sve trebamo ići :zubo:

prije ispita jednu lozu eksiraj,možda ti bude od pomoći:zivili:

ZgSash
26.03.2013., 13:17
kao prvo: pije se vodka, ne loza (zadah)
kao drugo: polaznici se ustrtare i zaborave i ono sto znaju i sto ne znaju
trebate osvijestiti da ste kapetan broda i da se sve dogada kako vi odlucite, bilo ispravno ili pogresno
svi ostali mogu samo kokodakati i blijediti
vi ste ti koji vozite i vi ste ti koji vozite njih

zabogi
26.03.2013., 13:47
kao prvo: pije se vodka, ne loza (zadah)
kao drugo: polaznici se ustrtare i zaborave i ono sto znaju i sto ne znaju
trebate osvijestiti da ste kapetan broda i da se sve dogada kako vi odlucite, bilo ispravno ili pogresno
svi ostali mogu samo kokodakati i blijediti
vi ste ti koji vozite i vi ste ti koji vozite njih

vodka je :bljak:

sigurnost u sebe je najvažnija,instruktora se ne mora bojat,to je nešto slično
kao kad ideš na ispit na faksu,ako si siguran u sebe,vjeruješ da si sposoban
naučit proći ćeš bez brige.
strah i nesigurnost su najgore blokade.

kapetan da nije siguran u sebe i da ima tremu pri svakom putovanju,vrlo
brzo bi izgubio povjerenje mornara.

Minatte
21.05.2013., 19:14
Evo, danas sam pala treći put vožnju. :503:
Znam vozit, znam da znam, i instruktor zna i ispitivači znaju i svejedno me uhvati abnormalna panika..
Dobro vozim sve dok ne napravim neku greškicu koju ovi iza prokomentiraju i onda mi padne koncentracija i vodi do diskreditirajuće - oduzimanje prednosti.
I sad opet tri bespotrebna sata po zakonu i ponavljanje onoga što već znam...

Morala sam to podijelit sa svijetom, luda sam više. Bankrotirat ću :504:

aminchii
22.05.2013., 17:07
Ja sam danas pala 2. put. Uglavnom, isto budem pod užasnim stresom, imam veliku tremu, zbog toga gubim koncentraciju i iako sam danas sve ok odvozila na kraju sam zaboravila prebacit i krenula u drugoj brzini - nije se ugasio auto nit išta slično al je greška. Sve u svemu, mislim da nisam pala zbog toga i da ni prvi put nisam pala zbog toga, pošto je prije mene pustio kandidata koji je oduzeo prednost na raskrižju i zakvačio vozilo s retrovizorom, nego ne djelujem sigurno jer se tijekom vožnje konstantno u glavi borim sa time da iskuliram i prestanem biti u strahu, umjesto da pokažem da sve radnje znam sigurno obaviti, a to znači pravilno i bez puno oklijevanja. I u ostalim sferama života se konstantno borim sa svakavih neutemeljenim strahovima, tako da je to problem koji u vožnji samo najviše dolazi do izražaja jer obuhvaća istovremenu koordinaciju više radnji, pa je nemoguće prikriti, dok u svemu ostalome to mogu. Najbolje bi bilo da promijenim karakter. A konkretno u vožnji me strah jer me svaki ponovni izlazak košta 900kn, na burzi sam, a starci su mi za diplomu odlučili poklonit vozački i to mi je sve skupa užasan pritisak, svaki put kad padnem osjećam se nezahvalno jer trošim tuđu lovu i muka mi je od te autoškole i ispita. onda ja sebi još dodatno uveličam tu prepreku i obeshrabrujem se. Danas je bio i zadnji dan da iskoristim liječnički za izradu vozačke, ali kako se to nije desilo, sad ću opet i to plaćat...ufffffffff....

mc100
11.06.2013., 12:58
joj ne znate vi sta je trema.. ja polazem za a1 pretproslo ljeto sam krenula pala 2 puta na testu pa je bila treca sreca prvu pomoc odma rijesila dosla jesen kisa ni m od motora nisam vidjela do iduce ljeta krenula na voznju uz maturalac i more odvozila skoro sve na jesen otisla na test pala zbog raskrzja jer sam se toliko tresla da sam stala i zaboravila ko ima prednost ko nema.. istekla mi ljecnicka i morala platit jos dodatnih 3 sata 900kn odgadala sam zbog vremena zbog skole i sad bi trebala sve to platit i ic opet na test..nakon 2 god? znam da cu opet past i opet dat 900kn za sta? da nikad ne prodem -.-

zabogi
12.06.2013., 16:58
joj ne znate vi sta je trema.. ja polazem za a1 pretproslo ljeto sam krenula pala 2 puta na testu pa je bila treca sreca prvu pomoc odma rijesila dosla jesen kisa ni m od motora nisam vidjela do iduce ljeta krenula na voznju uz maturalac i more odvozila skoro sve na jesen otisla na test pala zbog raskrzja jer sam se toliko tresla da sam stala i zaboravila ko ima prednost ko nema.. istekla mi ljecnicka i morala platit jos dodatnih 3 sata 900kn odgadala sam zbog vremena zbog skole i sad bi trebala sve to platit i ic opet na test..nakon 2 god? znam da cu opet past i opet dat 900kn za sta? da nikad ne prodem -.-

čemu toliki strah,vožnja je nešto naj lakše na svjetu,samo se trebaš opustit,
živci,strah i trema kad se pomješaju neuspjeh je garantiran,treba ti pouzdanja
instruktor je čovjek koji ti sve detaljno objasni,samo radi kako ti kaže,prije testa
uči vozit po nekim selima i mjestima gdje nema policije sa nekim iz obitelji tko
je iskusni vozač,tako ćeš se osjećat sigurnije.

mc100
30.06.2013., 18:26
ma vozim ja doma bez problema al jbga desava se

NMT
01.07.2013., 17:58

ista stvar drugo piće! ja sam onu votku šumsko voće i prošao od prve.

ali nije samo to bila tajna uspjeha, prvo je trebalo naspavati se, znao sam da ću imati problem sa spavanjem pa sam otišao ranije spavati, nego što bih inače išao, tako da kad se uračuna vrtnja po krevetu, kad napokon zaspim, ostane mi punih 8 sati sna. dakle uračunaj si barem 9 sati od vremena lijeganja do ustajanja, ako ne i 10.

drugo je psihički trik kojeg sam koristio i prije ispita ili testova u školi.
naučiti se da ti bude svejedno prošao ili ne prošao, to je već malo teže, ali jednom kad uspiješ, možeš lakše i drugi i treći put uspjeti isto.

što ti je manje bitno i što manje strke praviš oko nečega, to je veća šansa da ćeš uspjeti i dobro to odraditi. stres ti čini zbrku u glavi i iako u nekoj mjeri u nekim situacijama može biti koristan (situacija život ili smrt npr), u ovakvim situacijama s testovima je jako nekoristan.

za to ti treba tehnika disanja i alternativa. moraš u glavi zamisliti točnu situaciju što ćeš napraviti ako padneš, svojevrsni plan B. kad imaš plan B, onda ti je za plan A jako malo stalo da uspije, što je i cilj tehnike.

druga pomoć oko stresa je čašica žere "to remove the edge", rekli bi ameri i bili bi u pravu.

taman tolko kolko ti treba da onaj osjećaj grča i nervoze u želucu otupiš, onda ako primjeniš tehniku oslobađanja stresa u glavi, a to uključuje vježbu disanja i smirivanja rada srca, automatski ti se u mozgu počinju neki drugi procesi aktivirati, a ovi stresni smirivati i reakcije ti ne budu "trzovite" nego mirnije i fluidnije, prirodnije.

u prometu nije dobro trzati volanom, kočnicama, gasom itd, nego baš biti prirodan, fluidan i predviđati situacije.

kad nisi pod stresom lakše razmišljaš o situacijama ispred tebe i time si stvaraš manju šansu za glupe greške i promašenu tehniku radi pokušavanja odrađivanja zbrda zdola, što prije samo da prođe...

meni je rješenje prije ispita bilo:

1) dobra priprema sna s dovoljno vremena za problem nesanice i barem 8satni san

2) čašica žere cca sat vremena prije ispita (zapravo ako se ne varam drmnuo sam i koleginu jer se on ustrtario da što ako ga ispitivač skuži da je popio pa je samo licnuo i ostavio)

3) tehnika disanja i opuštanja, jednostavno se moraš sjetiti disati kad osjetiš grč, čim te počne u želucu stiskati ti počni paziti na disanje i ne daj da se ubrza i postane pliće. počni namjerno disati duboko i usporeno, automatski će ti se i srce usporit i svi procesi u mozgu, nećeš trtarit sto na sat nego se postepeno smiritvati.

to sve u sebi radiš, a kad prva reakcija koju na ispitu dobiješ bude ispravna, dobiješ dodatno samopouzdanje i opustiš se još malo i postaje ti polako svejedno.

najbolji je osjećaj prije ispita kad ti je svejedno prošao ili ne, onda si siguran da ćeš dati sve od sebe, tj da će znanje i instinkt curiti iz tebe bez problema i prisile.

mandrak.tg
04.11.2013., 17:16
Polažem za A1 kategoriju, 17 i pol mi je godina. Testove sam prošao iz druge i mislio sam da ce i voznja biti lagana i da cu vozacku dobiti lagano... Ali onda vespa, nisam nikad sjeo na neki motor povise 50ccm još je ovo na brzine. Naučio sam nakon 5-6 sata poligina voziti ali kada izađem na cestu kao da se izgubim. Evo prekjučer sam odvozio sve sate imam još 1, ali instruktor mi govori da nisam spreman, da ne pazim da ovo da ono... Nekako mislim da nemam dovoljno iskustva jer jedino što sam vozio je ZIPa od 50 kubika i Peugeota nekog od 80 ali ništa po cesti nego oko kuce do ducana i tako. Nekako se cudno osjecam pogotovo kad pogledam prijatelje kako voze motore i kako su polozili u 2 mjeseca pa me zanima što da napravim, na vožnji pokusavam biti koncentriran ali nekako ne ide, jel imao neko ovako slicnu situaciju?

zoki89
05.11.2013., 03:32
Plati si dodatne sate vožnje ili pronađi priliku da se negdje provozaš na sličnom motoru i malo izvježbaš.

mandrak.tg
05.11.2013., 11:31
Plati si dodatne sate vožnje ili pronađi priliku da se negdje provozaš na sličnom motoru i malo izvježbaš.

Ma sve to stoji ali on meni govori da sam neozbiljan i da me može neko pokupit. Ali moj instruktor me nikad nije pohvalio za ništa, a to bi mi super došlo jer onda dobijem više samopouzdanja. Prvo kad sam vidio da cu voziti vespu pao mi je mrak na oci ali sada mi je drago da je znam voziti...Platio sam 2 dodatna sata(400kn) tako da imam još 3sata prije ispita. Ništa moram se skoncentrirat i odvozit to kako spada...

pipsii
08.11.2013., 13:23
strahovi kod vožnje imaju širok spektar..
u vožnji je uvijek potrebna mala doza straha jer taj strah doprinosi sigurnosti tvoje vožnje..
s druge strane neki srednji strah je loš jer to utječe na tvoju sporu i ne prosmislenu vožnju koja utječe ali i živcira druge vozače, taj srednji strah bi povezao s nekom ne spretnošću..
a što se tiče ovog straha pred vozački ispit, i ja sam to imao, mada ne toliki da bi mi padale na pamet tablete..moj savjet je da goni mjesec dana po poligonu uzme još par sati vožnje te otvoreno s instruktorom razgovara o svojim strahovima i kaj ga muči.. ;)

Vale850
12.11.2013., 01:08
Jel zna netko kada se prijavljuje zavrsni test u haku je li se moze birat datum? Ako ga dovoljno na vrime prijavim? Jako mi je bitno da bude tocno odreden dan jer mi istice lijecnicki a ne mogu stic voznju zavrsit

*analena*
13.11.2013., 15:26
Čisto da podijelim svoje iskustvo, možda će nekome biti od koristi kao što sam ja jučer u stanju lagane panike tražila neke pozitivne zaključke iz vaših iskustava :D

Položila sam danas vožnju iz prve, unatoč moram priznati dosta velikoj tremi.

Jučer i danas prije vožnje sam cijelo vrijeme tražila načine da se skuliram jer iz prijašnjih iskustava - bitnih ispita, prijemnih, prezentacija itd znam da me u zadnji čas opere strah.

Plus, zadnja 4 sata prije ispita sam odvozila sa dosta grešaka tako da je instruktor bio pomalo ljut na mene i nije baš imao previše riječi pohvala, imala sam osjećaj da mi suptilno govori "ma ti padaš sigurno"...

Evo par mojih savjeta:

- Prije ispita se dobro naspavati
- Pojesti nešto
- Ako je moguće prošetati se dio puta prema mjestu polaganja tako da si malo saberete misli i "zagrijete" mišiće
- Ako imate problem sa lupanjem srca, rukama koje se tresu i općenito velikim strahom u gornjem dijelu tijela (prsni koš) probajte sa dubokim udasima zraka barem 5 - 10 puta uz mantranje nekih pozitivnih misli tipa "Ja to mogu", "Bit će ok", "Uspjet ću", "Znam da mogu"
Prisjetite se nekih drugih teških situacija - poput teških ispita, prijemnih ispita, razgovora za posao, poslovnih prezentacija i sl. i na koji način ste se tada skulirali i odradili ih kako spada.
- Shvatiti da je ispitivač jednostavno normalan čovjek, koji isto jedva čeka da završi, ode doma na ručak i igra se sa svojim klincima. Komunicirati s njim da si razbiješ tremu, gledati ga u oči i biti svjestan da čovjek nema misiju rušiti kandidate. Ako vam neka njegova uputa nije sasvim jasna, slobodno ga pitajte da potvrdite na što je mislio. Imate pravo na to.
- Određeni strah, trema i napetost su normalni i očekivani, a toga su svjesni i ispitivač i instruktor. Ali sve mora ostati u granicama normale da ste u stanju upravljati vozilom i da imate kontrolu nad njim, a ne ono nad vama.
Osim pravila kojih se morate držati gleda se i neki opći dojam. Probajte što više davati dojam sigurnosti i da ne drhtite nad volanom bez imalo boje u licu.
- Ne pada se baš zbog bilo kakve sitnice. Ja osobno baš i ne vjerujem u padove da su ljudi apsolutno sve odradili savršeno i onda samo jednom nisu dobro pogledali u retrovizor i pali. Ne kažem da se ne dešava i da nema bezobraznih ispitivača, ali mislim da je to više izuzetak nego pravilo.
Postoje neke sitne greškice koje se toleriraju ili će vas jednostavno upozoriti na njih. Moj dečko se nije iz prve baš sjajno parkirao u nazad, pa se 2 puta ispravljao. I na kraju dobro parkirao. I to nije bio nikakav katastrofalni bed.
Ja sam tokom 35 sati vožnje stvorila dojam da je svaka greška pad i bilo me strah upravo toga da ne zeznem neku malu sitnicu i nakon toga izgubim koncentraciju. No u mojem slučaju nije tako. Ja sam zeznula recimo što jednom nakon zaustavljanja pri kretanju nisam upalila lijevi žmigavac i čovjek me vratio na isti dio ceste i tražio me da ponovim vježbu i pitao "Znate li zašto vas tražim da ponovite"? Bila sam svjesna greške 2 sekunde nakon što sam ju napravila i to sam mu i rekla. Tako da to nije ispala greška za pad.

Ono što se recimo meni desilo jest da nisam mogla izkontrolirati lijevu nogu koja mi se tresla kao da nije moja :rofl:
U ostatku tijela osjećala sam onako relativno normalno uzbuđenje i napetost, ali ta noga mi je već na poligonu bila totalno katastrofa.
Kad sam radila poligon imala sam osjećaj da neću uopće biti u stanju odvoziti po cesti koliko mi se tresla.
Ali uspjela sam. Na momente bi se smirila, onda u nekim situacijama opet.

Ostanite čim više pribrani, skoncentrirani na to što se od vas traži, sjetite se najboljih dana vožnje i probajte si u glavu prizvati to stanje svijesti.

Sretno svima!

pipsii
14.11.2013., 07:55
čestitam :D

NMT
14.11.2013., 16:57
ja ću podijelit svoje iskustvo.
dan prije ispita sam si utuvio u glavu, moram rano spavat jer znam da dugo neću moći zaspat od nervoze, pa da preduhitrim i nadmudrim tih par sati nespavanja, moram par sati ranije otić spavat. otišao sam u 21h spavat, mislim da sam zaspao oko 22:30-23:00, a ustao ujutro u 7, dakle taman.

drugo, ujutro jesti, napiti se vode, obavit sve potrebe i nužde, makar i na silu, tj dati si vremena za to, obući što manje tijesnu odjeću i obuću, raskopčati remen više nego obično, sve samo da se osjećaš što ugodnije kad sjedneš.

treće, isto ovo kao analena, tehnika disanja, moraš paziti na to da kad te počne 'prati' trema i kad počneš ubrzanije disati, osvijestiti da to radiš, pa namjerno usporiti disanje maksimalno moguće, duboki udisaji, polagani, to će usporit bilo tj otkucaje srca, to će usporit pumpanje krvi u mozak a to će usporit mozak i izbacit ga iz stres moda. nevjerojatno djeluje, samo usporite disanje i sve dalje je automatski, odmah ste i trezveniji, nisu vam pokreti onako drhtavi, ni ubrzani i 'jumpy' rekli bi ameri, fluentniji ste u bilo čemu što radite. bilo da samo pričate ili vozite.

i zadnje i nikako ne najmanje važno, ja sam jedno sat i pol, dva sata, prije ispita trgnuo 2 votke šumsko voće, odigrao s kolegom s kojim sam bio na ispitu 2 partije biljara, to ti smetne s uma razmišljanje o ispitu i 'očisti' glavu, da možeš razmišljati jasnije, a time odmah i vidiš ono što ne vidiš kad si pod tremom, jer kad si pod tremom onda si fokusiran samo na npr šaltanje, ili samo na kvačilo, ili samo na cestu, ili samo na volan, uglavnom, samo na jednu stvar, a sve druge su ti sporedne, a to je najgore, jer u vožnji moraš imati 10 stvari jednako važnih na pameti, nikako se ne smiješ fokusirati samo na jedno, desit će ti se da ili ne čuješ uopće što ti instruktor kaže, tj ispitivač, pa kad se zadere, izbaci te iz takta i više ne znaš gdje ti je glava, a gdje rep i automatski padaš.

isto tako, ne daj bože, fokusiraš se na gledanje brzinomjera, volana, kvačila, mjenjača, ne primjetiš pješaka na zebri i odjednom skužiš da ne kočiš ti nego auto sam (instruktor) jer inače biste ili prošišali kroz crveno, zabili se ili pogazili pješaka ili psa...opet pad.

skraćeno:
-naspavati se
-odjenuti se udobno i raspustiti remen, ne tijesne hlače ili cipele.
-najesti se, obaviti sve nužde
-paziti na disanje
-ako ima dovoljno vremena, par sati prije ispita, trgnuti kakvu ljutu i odigrati neku igru za razbibrigu.

prošao sam s 'flying colors', nažalost kolega nije, ali on nije koristio moju tehniku ;)

Almost Rosey
14.11.2013., 21:10
treće, isto ovo kao analena, tehnika disanja

Jedna ruka na prsa, druga na trbuh. Disati "trbuhom", tj. tako da se ruka koja je na trbuhu pomiče, dok ova na prsima ostaje mirna. Raditi to nekoliko minuta i ponavljati po potrebi.

NMT
14.11.2013., 22:46
vidim, gleda se dr. Oza, ja to nisam tako radio(i ne bih ni radio jer ne želim da me drugi gledaju ko čudaka dok držim ruku na prsima i drugu na trbuhu, dovoljno mi je pratiti disanje i to nitko drugi ne primjećuje osim mene), samo sam gledao da je udah što dublji i što dulje traje, a kad se to ponavlja, primijetio sam da mi usporava bilo, a to ujedno usporava mozak, tj paniku u njemu, poslije kad me netko nešto pita, mogu smireno odgovoriti, kad smireno odgovorim, shvatim da sam miran i postanem još mirniji što je čisto psihološki učinak, i tu počinje začarani krug umirivanja.

kad si smiren i voziš, primjećuješ sve, ne samo ono na što si fokusiran, npr mjenjač, što je opasno.

Almost Rosey
15.11.2013., 10:23
vidim, gleda se dr. Oza

Znanja se mogu steći i izvan televizijskog programa.

Poanta je u plitkom i sporom disanju. Duboko i ubrzano disanje će samo potaknuti rad simpatičkog živčanog sustava, što je zadnja stvar koju želimo u stresnoj situaciji, jer on potiče znojenje, tremor, ubrzane otkucaje srca i ostale "živčane" reakcije. Sporim i plitkim disanjem, s izdisajima koji su nešto duži od udisaja, aktiviramo parasimpatički živčani sustav koji smiruje organizam, usporava disanje i rad srca, snižava krvni tlak i sl.
Ruke na prsima i trbuhu služe lakšoj kontroli udaha, no ta se tehnika može uvježbati i izvoditi bez ruku. Bitno je da je disanje sporo, s kraćim udahom i dužim izdahom.

Pringles
16.11.2013., 17:53
Misli se na tzv. disanje 'na dijafragmu'. Onaj tko je naučio disati na takav način iz bilo kojeg razloga (npr. ljudi koji se bave ronjenjem s bocama ili pjevači da bi se bavili tim aktivnostima trebali su svladati takav način disanja) naravno da ne treba držati ruku na prsima i trbuhu. Ali većini ljudi je takav način disanja stran i moraju si pomoći na neki način.

Loves Lily
18.11.2013., 20:03
Znaci sutra idem vec 3 puta na vozacki ispit...

Prvi puta sam pala zbog velikog straha i brzopletosti, drugi puta jer nisam vidila jedan znak, i sada kad sam isla na ove zadnje sate voznje kod instruktora mislim da sam uzasno vozila, cak nagore do sada. osjecala sam se kao da sam prvi puta sjela u auto. Ne znam sto da radim... Znam da mnogi pricaju da nije auto za svakoga, ja to ne mislim za sebe jer osjetim da ja to mogu...i ne bojim se prometa. ali uvijek napravim neku "eto tako" gresku dok je ispitivac iza mene ... vec mi je pocelo padati samopouzdanje. :/ Jako bi htjela sutra proci. I imam jos jedna sat prije voznje sutra, tako da bi trebala proci jos sve i sutra.. Dolazi mi pritisak i sa obiteljske strane jer nemam bas novaca, pogotovo ne za padove, a svaki puta se potrudim odvoziti sto bolje.. Molit cu Boga da sutra budu milosrdni i da mi oproste koju greskicu.

Loves Lily
18.11.2013., 20:04
Usput čestitam svima koji su polozili!! :))

Loves Lily
05.12.2013., 10:04
Ne znam vise sto da radim niti kome da se obratim!

Pala sam vec i 4. put na vozackom.. Uzasno mi je taj vozacki postao tlaka, toliko da vec naginjem prema depri. Izgubila sam svo samopouzdanje u sebe, a i roditelji su mi vec na rubu zivaca.. Uopce ih ne krivim, bacila sam na izlaske za ispit oko 3 000 kn do sada. Samo na izlaske na ispit! Uzasno se osjecam oko svega i teško mi je. :( Ne vidim nikoga ni u ovim komentarima da ce izaci vec 5. puta na ispit i osjecam da se nemam s kime poistovjetiti. Uza sve ovo imam i obveze na faksu, a polako pocinje i to kiksati zbog moje depre i straha od vozackog ispita. Ne znam vise kako bi si pomogla, i znam da nema nekih savjeta koji bi mi pomogli jer si ni sama ne mogu pomoci ali sam imala potrebu podijeliti ovo ovdje jer ne znam više s kim bi uopce pricala o tome.
Ispricavam se na tlaci i nadam se da ova stranica nije u potpunosti zanemarena od strane forumaša.
Veliki pozdrav!

trlica
05.12.2013., 10:51
Prvo moraš shvatiti da nisi jedina koja polaže već 5. put. Znam nekoliko ljudi koji su položili iz 5.-6. puta.
Također, imaš temu o vozačkom ispitu na Ženskom kutku (ili Kokošinjcu). Tamo ćeš sigurno naići na nekoliko cura koje imaju slično iskustvo.
Pretpostavljam da ti financijska situacija stvara veliki pritisak. Možda da predložiš roditeljima da sama platiš svoje buduće izlaske na ispit. Imaš li priliku raditi nešto sezonski ili preko studentskog? Tako ne bi imala grižnju savjesti što tvoji moraju plaćati tolike novce i pritisak kod polaganja bi bio puno manji.

Fabulaton
05.12.2013., 16:02
vjerujem kako ti je, i meni bi bilo muka od toga svega, ali kao što gore u postu piše: ima ljudi koji su izlazili pet puta na vozački, osobno znam dvije osobe. obje sada voze već nekoliko godina, dobri su vozači, jednostavno taj vozački treba pregrmiti.
mučno je i općenito učiti voziti, a kamoli još kad čovjek padne. reci; zbog čega si ovaj put pala, koju grešku/greške si napravila?
ne znam koliko je istina, dok sam bila u aš, instruktor mi je jednom u razgovoru rekao da ok kad čovjek padne, pa padne drugi put, pa treći, ali ako padne 5 puta, nešto je vjerojatno do instruktora? vjerojatno ovo nije apsolutn aistina, ali jesi li razmišljala o promjeni instruktora ili ti je baš očito da je u tebi problem?
što ti predstavlja problem kod vožnje? ima li baš nešto specifično? meni je recimo bila drama jer sam u jednom trenutku ušla u kontinuitet sati kad bih svaki put griješila u nečem drugom. recimo, jedanput bi previđala zebre i pješake, drugi put znak stop, treći put zaboravim prebacit u prvu kad se zaustavim i trebam opet poći. a nikad te greške nisam konstantno radila, nego se dogodi taj jedan put, ali i taj jedan put, da je ispit - pala bih.

NMT
05.12.2013., 16:44

Pala sam vec i 4. put na vozackom.. Uzasno mi je taj vozacki postao tlaka, toliko da vec naginjem prema depri. Izgubila sam svo samopouzdanje u sebe, a i roditelji su mi vec na rubu zivaca.. Uopce ih ne krivim, bacila sam na izlaske za ispit oko 3 000 kn do sada. Samo na izlaske na ispit! Uzasno se osjecam oko svega i teško mi je. :( Ne vidim nikoga ni u ovim komentarima da ce izaci vec 5. puta na ispit i osjecam da se nemam s kime poistovjetiti. Uza sve ovo imam i obveze na faksu, a polako pocinje i to kiksati zbog moje depre i straha od vozackog ispita. Ne znam vise kako bi si pomogla, i znam da nema nekih savjeta koji bi mi pomogli jer si ni sama ne mogu pomoci ali sam imala potrebu podijeliti ovo ovdje jer ne znam više s kim bi uopce pricala o tome.
Ispricavam se na tlaci i nadam se da ova stranica nije u potpunosti zanemarena od strane forumaša.
Veliki pozdrav!

-naspavati se
-paziti na disanje
-ako ima dovoljno vremena, par sati prije ispita, trgnuti kakvu ljutu i odigrati neku igru za razbibrigu.

parcov
05.12.2013., 18:48
idi polagat u neki gradić sa jednim semaforom, ako se može.
za samopouzdanje je bolje otrčat par krugova nego drmat rakiju.

ako imaš priliku (roditelji imaju auto) - provedi svaki dan bar sat vremena samo sjedeći na vozačkom mjestu i slušajuć glazbu, pri tom se potrudi podesit sjedalo i volan - ovo je meni pomoglo prije ispita

a možeš i na kompu vježbat znakove i zebre
Prva hrvatska prometna simulacija i jedna od malobrojnih u svijetu (http://uj.dir.hr/oglasavanje.php)

Loves Lily
05.12.2013., 19:38
Prvo moram napomenuti da ste vi ljudi toliko dragi i dobri! Ja sam jos uvijek šokirana. mislila sam da nitko ovo nece vidjeti... hvala vam sto ste imali volje odgovarati mi!

<3
@trlica hvala ti sto si mi predlozila i tu temu na forumu.. bas cu je pogledati. Što se tice financija, da, osjetim skroz taj presing, ali nazalost nemam nikakvu priliku za rad odnosno posao jer sam skroz zauzeta faksom i na njemu sam maltene pola dana.. i više...Ali razmisljala sam o toj opciji. i vjerujem da cu preko ljeta raditi samo za to da im vratim to sve..

@Fabulation doslovce mi se dogada na ispitu ovo sto ste vi opisali.... ne znam kako bi to drugacije rekla ali sve sto mi se inace ne događa.. evo bas ovaj zadnji puta sam pala jer sam usla u zutu traku. a to mi se nikada nije dogodilo prije. put prije toga sam pala jer nisam dobro isparkirala auto -s time isto nikada prije nisam imala problema..

Eto sad moram priznati najvise me plasi jos to sto nazalost u svim ovim padovima (a bilo ih je 4 do sada) nisam imala niti jednom mogucnost da se probam uparkirati bas na ispitu. i sad me sve strah da mi iiduci puta to ne pođe po zlu... više ne znam sto bi rekla sama za sebe.
Zaista mi puno pomazete svi sa utjehama, i nadam se da i dalje nisam jedina koja je pala po ko zna koji put i da taj vozacki ima svoj kraj ...

Loves Lily
05.12.2013., 19:42
@NMT znam da su to korisni savjeti, i hvala vam na tome! To svakako treba raditi vjerujem.. dobro, nnisam sigurna za ovaj s alkoholom ali ovo ostalo zaista je.

@parcov vjerujte mi da sam uzasno zavidna ljudima koji poloze u nekom malom mjestu sa jednim semaforom, a ne ko ja u gradu sa kruznim tokovima, žutim linijama zbog buseva i tramvaja i hrpom jednosmjernih ulica... i ko zna jos kojecega. oni se makar manje naplačaju da bi dobili taj jedan papir. ali nazalost nisam u mogucnosti otici negdje dalje :/

trlica
05.12.2013., 21:08
Lily, inače se ovako živciraš oko ispita? Nemoj biti u tolikom grču :mig:
Nemoj me krivo shvatit, ja sam isto tremaroš i paničarka. I nedavno sam okinula vozački po drugi put. :)

Ono što meni pomaže kod treme i anksioznosti prije ispita je jako dobra priprema.
Na dodatne satove dođi koncentrirana i odradi najbolje što možeš. Kada dodeš doma zapiši koje si greške napravila i na kojem mjestu (prije iduće vožnje to pročitaj i pazi da ne ponoviš isto).
Ako imaš nekoga tko ima auto i strpljenja, otiđi na večer na poligon ili parking i vozi. Također tamo možeš vježbati parkiranje. Dobro će ti doći za boostanje samopouzdanja.
Nakon toga, sve što ti preostaje je da se opustiš jer si napravila sve što je u tvojoj moći. Dalje je stvar sreće.

hasnfefer
05.12.2013., 21:37

Veliki pozdrav!
Evo, boldao sam problem. Postao ti je vozački tlaka, pa se zato malo opusti, ne moraš nizati izlaske, preskoči jedan, malo se opusti, zabavi, poslušaj dobru muziku, laganu, nemoj neku agresivu, nabaci osmjeh i već si veliki korak bliže. E da, ne slušaj NMT-a, tj, nemoj slušati dio u kojem te nagovara da trgneš ljutu :D Izbjegavaj ljute dok voziš, i kad imaš namjere voziti. Ostali savjeti su u redu

-naspavati se
-paziti na disanje
:503: :tuctuc:
idi polagat u neki gradić sa jednim semaforom, ako se može.
za samopouzdanje je bolje otrčat par krugova nego drmat rakiju.

ako imaš priliku (roditelji imaju auto) - provedi svaki dan bar sat vremena samo sjedeći na vozačkom mjestu i slušajuć glazbu, pri tom se potrudi podesit sjedalo i volan - ovo je meni pomoglo prije ispita

a možeš i na kompu vježbat znakove i zebre
Prva hrvatska prometna simulacija i jedna od malobrojnih u svijetu (http://uj.dir.hr/oglasavanje.php)
Boldano je dobra ideja. Izbaci stres, nađi negdje vreću za box, pa lupaj malo po njoj. Najvažnije od svega je doći relaxirana na ispit. Pristup polaganju vozačkog bi morao biti na principu;
Howdee ekipa, ajmo na đir :raspa:

Kad tako postupiš proći ćeš 100 % odmah, jer znaš voziti, znaš pravila, samo se moraš opustiti.

U jednom postu si spomenula da ćeš moliti Boga da budu milostivi, pa možeš probati otići prije ispita na par minuta u crkvu da se malo opustiš od buke i svega. Opet kažem, odmori se, opusti se, moraš biti opuštena. Ako si ukočena ne možeš funkcionirati normalno, cesta nije bojno polje dok polažeš, to je nama koji imamo xxxxxx kilometara pod kotačima, mi se živciramo već kad uzmemo ključeve :cerek: :mig: Sad kad položiš imati ćeš priliku živcirati se.

Ne znam na čemu polažeš, ali sprži par omiljenih pjesama na CD, i pusti neka tiho sviraju. Parkiranje je lako. Važno je ne mučiti se previše. Ako ti zatraže parkiranje na nekom parkingu ti biraj mjesto. Ali vrlo je vjerovatno da ne će tražiti, jer su ograničeni vremenom.

Kad sam ja polagao ispalo je ovako;
Sjeli smo u auto, međusobno se rukovali, palim pilu, i krećemo od kafića u kojemu je instruktor pio kavu sa ispitivačem ili kako se već zove. Ja imam problem, ne mogu se pridržavati ograničenja, a i nekako volim oštriju vožnju, i ja po gasu, a ispitivač će;
Na sljedećem skretanju skrenite lijevo
Šutim i gledam u daljinu - zeleno, i ja naravno iz 5-e u treću, gas, i lovim semafor, na par metara od semafora klikam mjenjač u nižu, pša još jednom u nižu, i motam lijevo. Instruktor napravio facepalm, i klima glavom, a ja se sjetim da polažem :eek: da bne duljim, položio :cerek: nemoj to i ti raditi, ali ponekad je dobro pokazati incijativu. Odvozio sam cca 100000 km do sada ma čak i više, sudario se dva puta, i kad sjedam u auto i začujem motor odmah se nasmješim. Boldao sam ti ovo zadnje, to očekujem od tebe na idućem polaganju, i prolaziš 100 %. Moraš se veselit, želit, ameri bi rekli biti eager, i prolaziš sigurno. Ajmooooooo :driver:
Dobrodošla na zagrebački asfalt.

Fabulaton
05.12.2013., 21:57
@NMT znam da su to korisni savjeti, i hvala vam na tome! To svakako treba raditi vjerujem.. dobro, nnisam sigurna za ovaj s alkoholom ali ovo ostalo zaista je.

@parcov vjerujte mi da sam uzasno zavidna ljudima koji poloze u nekom malom mjestu sa jednim semaforom, a ne ko ja u gradu sa kruznim tokovima, žutim linijama zbog buseva i tramvaja i hrpom jednosmjernih ulica... i ko zna jos kojecega. oni se makar manje naplačaju da bi dobili taj jedan papir. ali nazalost nisam u mogucnosti otici negdje dalje :/

nemoj biti zavidna :nono: budi sretna da polažeš u ovom džumbusu jer ima more ljudi koji su polagali u manjim gradovima i onda se upute u zg s autom, ostave ga na ulazu, i dalje putuju javnim prijevozom, i to ne radi praktičnosti nego iz straha! tebe upravo ovo priprema na grad (koji nije baš tako strašan) i nećeš imati straha voziti po ostalim gradovima!

daj mi reci, kako misliš da si pala radi parkiranja? kolko znam, to nije pad, osim ako odustaneš od popravljanja i smatraš da si dobro parkirala? ili lupila neki drugi auto..

ono što bih ti još savjetovala, a što zapravo čuda čini - probaj u glavi posložiti stav tako da voziš po pravilima ne zato što će te netko rušiti, nego zato što tebi treba informacija npr. ide li neki biciklist u tvom mrtvom kutu, davanje žmigavca da obavijestiš druge vozače... dakle, da voziš sigurno radi prometa van tvog auta. to ti je recimo primjer s retrovizorom i gledanjem u njega - osobno sam u aš gledala u ovaj unutrašnji tako da ispitivač vidi da gledam :rolleyes: a zapravo u jednom trenutku shvatiš da to trebaš radit radi sebe :rofl: iako se čini teško pratiti toliko stvari, sjedne i to na svoje mjesto

Loves Lily
06.12.2013., 08:46
Joj pa stvarno ste dragi! Hvala vam sto mi pišete natrag i dajete savjete...
Moram priznati da ih necu bas sve uspjeti iskoristiti, ali neke od navedenih sigurno hocu!
Sad ste mi ulili pozitivu. Naravno i dalje me je strah ali ne toliko... mislim si ako stvarno vec izlazim po ko zna koji put, pa moram znati dobro sva pravila i sve sto ide s tim. Parkiranje valjda nebi trebao biti problem. Oduzimanja prednosti me najvise strah, naprimjer u kruznima...ali to covjek nikada ne moze znati . mislim, naravno ne onakvih kriticnih kada se skoro spucas u nekoga, vec onakvih tipa auto iza tebe je morao malo usporiti da bi ušao u kruzni i tako to...
I da, nisam iz Zagreba, ali nekako mislim da je Zagreb drugi najgori grad poslije mog sto se prometa tiće... dobro, ne u potpunosti cijelog mog grada ali tog dijela kojeg moramo proci na vozackom ispitu, svakako je drugi po redu...

@Fabulation - u pravu si , da , nebi trebala biti zavidna.. ali zaista se toga zelim sto brze rijesiti i zbog novaca i zbog faksa. i onda kad vidim da drugi to bez problema odrade, a ja vec lomim zivce i dajem novce za izlazak po 5. put ne znam sto bi vise rekla sama za sebe. :/ Usput, i meni je dugo trebalo da mi sjednu sve te radnje odjednom moram priznati... A što se tog mog pada tiće, na skroz zeznut nacin sam taj 3. puta pala ... tek sto sam sjela u auto, podesila si stolicu i napravila sve sto treba, krenila se isparkiravati, instruktor mi je stao na kocnicu jer se taman uparkiao neki auto desno od mene a ja sam zaokrenila puni lijevi krug sa volanom, a trebala sam prvo malo guzicom iza povuci ravno i onda tek u lijevo zaokrenuti volan. I onda mi je ispitivac rekao da ne mozemo nastaviti i neka se vratim natrag u parking. tako je otisla jedna od mojih milja kuna na ispit :/ Eto baksuza!

Loves Lily
06.12.2013., 08:47
Edit * Krivo sam se izrazila sto se Zagreba tice: Mislim da je moj grad drugi najgori grad po prometu (barem taj dio koji moram odvozit na vozackom). Naravno, Zagreb je ispred njega.

Loves Lily
06.12.2013., 08:51
@Trica - inace sam mali panikus, da :)
Malo mi je teze dolaziti na sate skroz skoncentrirana na voznju zbog faksa. pošto te dodatne guram nekako izmedju da ne izostajem sa faksa a i da idem na voznju kako spada.. Međutim uvijek se sjetim svake svoje greske zbog koje sam pala ... i pokusam to ne ponoviti. A najvise me zapravo i brine to sto je vozacki ispit zapravo totalna stvar srece.. :/ Na koju uopce ne mogu u potpunosti utjecati. Svaki puta dam sve od sebe, i svaki puta padnem. Zato me to i pokosi :(

hasnfefer
06.12.2013., 18:21
Ma nema veze što nisi iz Zagreba :zivili: Već ćeš se dovesti i ovamo, samo mirno, i pozitivno. No sikiriki (http://www.youtube.com/watch?v=pYxJSAn4SrM):mig:

Fabulaton
09.12.2013., 11:54
Edit * Krivo sam se izrazila sto se Zagreba tice: Mislim da je moj grad drugi najgori grad po prometu (barem taj dio koji moram odvozit na vozackom). Naravno, Zagreb je ispred njega.

aha, oprosti, ne znam kako sam uzela zdravo za gotovo da si iz zg :D

ali ako si iz splita, imam jednu poznanicu koja mi je pričala da kad je došla u zg, da joj je bilo milina voziti :mig:

u svakom slučaju, želim ti da to što smirenije i staloženije prođeš, svakako javi! :)

Garfieldica 007
10.12.2013., 11:27
ljudi moji, ja ne znam što ću sa vozačkim....polažem ga u petak a već sad me trema pere. Inače sam osoba kojoj je trema veliki problem. Pala sam stručni ispit jer me trema toliko "oprala" da sam pola sata prije povraćala od muke a na satu se tresla i glas mi je drhtao toliko da ga nisam mogla kontrolirati. Sad me to dodatno ukomiralo i uglavnom, osjećam se totalno nesposobno za išta.

Jutros sam na vožnji bila grozna, parkiranje mi nije išlo da boga daš, da mi je netko prijetio pištoljem ja mislim da se ne bi uspjela uparkirat. Jednostavno sam bila prenervozna i teško sam procjenjivala udaljenost u retrovizoru, bila sam jako nekoordinirana.....čak je instruktor odustao kad je vidio koliko mi ne ide.

Mislm, ne smirim li se, znam da neću u petak ništa napravit.....nije problem vještina vožnje, vozim OK, samo nikako da se smirim i koncentriram. Prošli tjedan sam poligon prolazila iz prve, danas tek iz trećeg puta.

Ima li itko ikakav savjet, kako da se smirim?

parcov
10.12.2013., 17:35
prije ispita odi na ćevape s lukom :D

GuestX
10.12.2013., 22:42
Sjećam se svojeg polaganja. Bilo je ljeto i jako vruće, pa sam se uz nervozu, znojio kao prasac od vrućine. :D Bilo je užasno, no uspio sam proći od prve.

Ja sam svoju nervozu riješio na način da usporim svoje tjelesne funkcije (da se tako izrazim :D).

Dakle kad osjetim da me pere trema (ili općenito, da nisam dorastao nekom zadatku), jednostavno usporim, nastojim radnje raditi čisto, rezonski, precizno i korak po korak (ono, kao da sam robot :D) i to mi uvijek pomogne, ne samo taj put kad sam polagao. Toliko od mene.

Loves Lily
12.12.2013., 14:29
Hvala vam svima, posebice @hasnfeferu i @Fabulation! <3
Svakako javim kako je proslo.
U utorak mi je ispit, pa cemo vidjeti... Mislite na mene! ;)

Loves Lily
15.12.2013., 10:49
Ja se opet moram malo zaliti, ali eto sta je tu je.
Znaci dva tjedna sam cekala na ispit jer sam tek u dva tjedna nakon proslog ispita uspjela skupiti novce za izlazak, i uplatila sam ga. i odjednom mi instruktor javi da mi je hak prebacio izlazak za jos tjedan dana poslije sto znaci da sada 3 tjedna necu sjesti u auto. Ne znam nikoga da je toliko dugo imao rupu između dva izlaska za ispit i to me malo zabrinjava.. a prije tog izlaska cu imati naravno ona 3 sata voznje, medutim mislim da je to dosta malo s obzirom na tri tjedna ne sjedanja u auto i voznje. :/ Nadam se da ce mi netko napisati da to nije nikakav big deal, i da mogu i smotani i nesigurni poput mene proci ispit i ako tri tjedna nisu bili u doticaju sa prometom na taj nacin.

Hvala Vam jos jednom na tome sto mi stalno odgovarate! <3 Bas ste ljudi! :)

Zek0slav
15.12.2013., 11:06
Nemoj tražiti svaku izliku da budeš nervozna. Da se voziš svaki dan po tri sata ne znači da te trema neće uništiti na ispitu. :)
I ja sam polagao nakon par tjedana bez vožnje. To ti je normalno, ovisno kak im se oslobodi termin.

Opterećena si prošlim greškama i sada se bezveze izjedaš. Ali šanse su da ti se dvije iste situacije neće dogoditi pa nema smisla baviti se time. Razmišljaj prema naprijed i probaj se opustiti.

Garfieldica 007
15.12.2013., 13:46
a ništa, meni je razmak između ispita mjesec dana. U petak sam ga pala a izlazim opet tek deseti prvog. Malo ću vježbat s bratom u međuvremenu. Nemoj bježat od auta ako ikako možeš.

Loves Lily
25.12.2013., 19:40
Dragi forum prijatelji!
Stvarno ste bili prava podrska, i mogu cak reci moja jedina iskrena podrška koja nije izazivala nikakav presing na mene nego mi uljevala nadu i hrabrost. Hvala Vam sto ste bili uz mene, neopisivo hvala! Uspjela sam poloziti vozacki, moram priznati bilo je jako napeto i da mi je to do sad jedno od najgorih iskustava (izlasci na vozacki ispit), ali da su mi vasi savjeti, i jos vise, vase hrabrenje pomoglo najvise od svega!
Obitelj mi bas nije bila jaka podrska, i nisu me docekali sa prekrasnim rijecima ni kad sam polozila vozacki......Moram reci i da sam dobila lagano slom zivaca na sve to, i da evo sada "slavim" Božić, ali ga zapravo za mene nema. Međutim, uspjela sam, što je najbitnije od svega. . . I to uz vasu pomoc.
Želim Vam svima sretan Božić i sve najbolje za nadolazeći blagdan Nove godine, puno ljubavi i sreće i podrške želim u svemu što radite!

Budući kandidati za ispit - Samo hrabro :)

Supremacist
26.12.2013., 10:49
Ja sam polozio negdje 1998 godine ili tu negdje.
Pao sam 4 puta upravo zbog proklete treme.To me slomilo,zivci su mi radili,jebo me proljev,katastrofa.
Kao da je netko drugi upravljao sa mnom.
Nimalo se ne ponosim tim godinama,ali tako je bilo.
Koliko sam kriv sam,jesam,ali nisam se znao skulirat.
A znate zasto sam polozio slijedeci put?
Jer sam bio smiren i hladnokrvan?
Zasto?
Jer je upravo toga dana bio i neki frend koji je takodjer polagao.Znao sam ga iz osnovne,bio je smijesan u svojoj zbunjenosti,tako da sam mu se nasmijao od srca i to me olaksalo do nevjerjatne lakoce.
Smijao sam se i to djelovalo na moj organizam.
Smijeh ubija napetost i tremu,smijeh je lijek.
Nisam saznao kako je on prosao,ali i danas sam mu zahvalan iako i ne zna da mi je pomogao..

hasnfefer
26.12.2013., 20:47
Dragi forum prijatelji!
Stvarno ste bili prava podrska, i mogu cak reci moja jedina iskrena podrška koja nije izazivala nikakav presing na mene nego mi uljevala nadu i hrabrost. Hvala Vam sto ste bili uz mene, neopisivo hvala! Uspjela sam poloziti vozacki, moram priznati bilo je jako napeto i da mi je to do sad jedno od najgorih iskustava (izlasci na vozacki ispit), ali da su mi vasi savjeti, i jos vise, vase hrabrenje pomoglo najvise od svega!
Obitelj mi bas nije bila jaka podrska, i nisu me docekali sa prekrasnim rijecima ni kad sam polozila vozacki......Moram reci i da sam dobila lagano slom zivaca na sve to, i da evo sada "slavim" Božić, ali ga zapravo za mene nema. Međutim, uspjela sam, što je najbitnije od svega. . . I to uz vasu pomoc.
Želim Vam svima sretan Božić i sve najbolje za nadolazeći blagdan Nove godine, puno ljubavi i sreće i podrške želim u svemu što radite!

Budući kandidati za ispit - Samo hrabro :)

:lux:
Sretan Božić i tebi, lijepo se odmori, opusti... Briga te što drugi misle, imaš vozačku, a sada polako. Ako negdje malko grebneš auto nemoj se uzrujavati, kao što kažu da se biciklisti djele na one koji su pali, i na one koji će pasti, isto vrijedi i za klizače, vozače... Sad pomalo s guštom, i obavezno :D Hoću vidjeti zube kako se bijele :mig:

http://www.pic4ever.com/images/greenstars.gif

Nadam se da ćeš i ovo pročitati, a sada je vrijeme za prebacivanje sa psihologije na automobilizam :driver:
:w

davorvozac
16.06.2014., 21:38
pozdrav svima sutra u 8 polazem..ovo mi je drugi put..prvi put sam imo malu tremu i nazalost pao sam...polazem
c kategoriju nije tesko ,nemam toliku tremu jer se opustim dok vozim i dok je fina tisina..ali kad mi ispitivac nesto kaze uhvati me strah da to krivo ne napravim..ili dok ispitivac prica sa instruktorom pa me to ometa makar volim puno pricat ali zelim se koncetrirat na voznju...najradje bi ukljucio radio da svira,ja se iskreno nadam da cu poloziti...i da necu imat tremu i da ce sve ici glatko!

zoki89
17.06.2014., 04:21
Sretno na ispitu! Ne razmišljaj previše o ispitivaču - samo vozi kak znaš.

Canjab
27.06.2014., 12:23
Nadam se da si položio.

Da malo podignem temu.

Danas sam 4.puta pala voznju,zamolila sam ispitivaca da mi u jednoj recenici objasni zasto sam pala da znam drugima reci.
Razlog,dva skretanja u lijevo sam preduboko ušla u raskršće i pritom ugrozila promet.

Skretala sam kod ekonomije u lijevo prema poligonu na borongaju. Bilo zeleno,ušla u raskršće i čekala zelenu strelicu,bila sam u crtama vodiljama. On kaze da nije bilo dobro. Instruktor mu je rekao da to nije takva greška za pad,al je ovaj bio neumoljiv. Plakala sam ko kišna godina. :(((

Gama7
27.06.2014., 12:52
I mene je rušio prvi put.

Poligon odličan, cesta ok, parkiranje ok, zatim opet cesta i tamo sam nešto sjebala.

Da je trajalo kraće valjda bih prošla, ali slomila sam se pod stresom nakon pola ure cijeđenja. I još je, kao za vraga, tada bio neki kretenski toplinski val tako da sam bila napola dehidrirana i krepana.

A ispitivač neki sadist, namjerno me tjerao u neke šugave uličice koje su mi kidale živce, ma užas.

To mi se uvijek počne događat pod stresom, da počnem briljirati sa maksimalnom koncentracijom, sva osjetila mi se izoštre i taman kad se ponadam da ću se izvući - raspad sistema.

Naravno da više nemam volje za polagati drugi put, zgadilo mi se auto, i autoškola i sve to.

Koliko je sve to nenormalno skupo, o tome ne treba ni govoriti.

neštonovo
27.06.2014., 13:19
Danas sam imao ispit vožnje. Odmah na startu me trema pojela. Da li netko ima savjet kao se opuštati možda mi pomogne sljedeći put?

Genscher
27.06.2014., 13:49
znaci ustanes popijes kavu prolistas novine i dodes na ispit, sjednes u auto provozas se i odes kuci ..:kava: samo nemoj mislit na greske i prolazis.

Gama7
27.06.2014., 16:07
Ma kakve kave i novine...

Sve ovisi kakvog instruktora imaš i koliko ti je taj voljan pomoći, objasniti ti greške nakon svake vožnje, dati savjete itd. Pitaj ga što radiš krivo, traži objašnjenja, radi bilješke.

Koliko ja mogu zaključiti, najpametnije je ta tri sata što bolje iskoristiti da iskreno procijeniš kolike su ti šanse za prolazak. Jer ako se zablesaš na normalnom satu pa učiniš nešto diskreditirajuće, onda ćeš sigurno pogriješiti i na ispitu dok ti stres sve dodatno otežava.

Ako barem 2 od ta 3 sata ne možeš odvoziti savršeno tj. bez ičega diskreditirajućeg onda nemoj niti ići na ispit. Jeftinije je uzeti još poneki dodatni sat vožnje, nego srljati u novu propast...

Najlakše ćeš se opustit kad imaš osjećaj da si nečime zaista ovladao...

neštonovo
27.06.2014., 17:48
Hvala na savjetima

Iznah Ri
28.06.2014., 01:25
Popiti jednu kratku prije ispita i trema nestaje. Provjereno. Ja sam jednom pao i drugi put tako prošao. A prijatelj mi je pao 3 puta vožnju i prošao iz četvrte tako što je popio 2-3 tablete za smirenje pred ispit, što ne preporučam. Bolje popiti jednu kratku. :D

zoki89
28.06.2014., 03:37
Nadam se da si položio.

Da malo podignem temu.

Danas sam 4.puta pala voznju,zamolila sam ispitivaca da mi u jednoj recenici objasni zasto sam pala da znam drugima reci.
Razlog,dva skretanja u lijevo sam preduboko ušla u raskršće i pritom ugrozila promet.

Skretala sam kod ekonomije u lijevo prema poligonu na borongaju. Bilo zeleno,ušla u raskršće i čekala zelenu strelicu,bila sam u crtama vodiljama. On kaze da nije bilo dobro. Instruktor mu je rekao da to nije takva greška za pad,al je ovaj bio neumoljiv. Plakala sam ko kišna godina. :(((

Tu si ne možeš pomoći. Naletjela si na krivog ispitivača. Mene je prvi puta rušio jer navodno nisam stao pješaku na zebri. A čovjek je bio 5 metara od zebre. Nije niti pokazao namjeru da ide preko nje. Isto se instruktor svadio s njime, ali uzalud. Al zato je drugi puta bilo dobro, te sam prošao. Vjerujem da ćeš i ti uspjeti ubrzo :)

Danas sam imao ispit vožnje. Odmah na startu me trema pojela. Da li netko ima savjet kao se opuštati možda mi pomogne sljedeći put?

Vozi čim više sa instruktorom i vježbaj sa svojim autom (uz nekog tko već ima vozačku). Pokušaj uočiti svoje pogreške, te ih riješiti prije ispita. Čim si sigurniji u sebe, strah će biti manji.

Genscher
28.06.2014., 12:04
Ono što nas sjebe u autoškoli je neprestano razmišljanje "jesam li vidio ovo?", "je li bilo pješaka?" ,"je li ovo bilo ispravno?" ,"je li moram stati na crveno?"
Izgubimo koncentraciju i razmišljamo o pizdarijama, i o tome što će instruktor reči, pogotovo ako non stop šuti. Kada sam sjednem sam u auto zaboli me kita i za mrtvi kut i za sve živo, i za njihove tehnike kretanje sa uzbrdice, uživam u vožnji.

zoki89
29.06.2014., 04:13
Meni se čini da je većini problem nedostatak rutine. Ako razmišljaš kako voziti auto, ne uviđaš jasno sve što se zbiva oko tebe u prometu. Stoga je važno voziti čim više prije ispita da sam proces vožnje postane lakši.

Gama7
29.06.2014., 13:23
Meni se čini da je većini problem nedostatak rutine. Ako razmišljaš kako voziti auto, ne uviđaš jasno sve što se zbiva oko tebe u prometu. Stoga je važno voziti čim više prije ispita da sam proces vožnje postane lakši.

Naravno da je problem nedostatak rutine, ali tome su najviše krive autoškole sa svojim glupim i neučinkovitim sistemom nastave.

Kad jedan "sat" ustvari niti nije sat nego batrljak od jedva 45 min.

5 min treba samo da se isparkiraš i izvučeš iz poligona na cestu. Još 10 min da se koliko-toliko skoncentriraš na ono što radiš. Dosta vremena pojede stajanje u koloni ili na semaforima.

I na kraju od tog "sata" imaš samo 15 min stvarne, aktivne vožnje. A autoškole seru i ne daju nikad blok-satove, nego uvijek na kapaljku to ide.

Ali ono što mi nikada nije bilo jasno jest kako toliki alarmantni broj ljudi padne na prvom ispitu? Nije moguće da su baš svi nepažljivi tupani...

ZgSash
29.06.2014., 21:34
fokusirate se na krivu stranu
umjesto da vozite kako treba, razmisljate o mogucim pogreskama
;)

Martian7
29.06.2014., 22:06
Naravno da više nemam volje za polagati drugi put, zgadilo mi se auto, i autoškola i sve to.

Koliko je sve to nenormalno skupo, o tome ne treba ni govoriti.
Ako odustaneš nakon prvoga neuspjeha, onda si tek masu para bacila u vjetar. :rolleyes:

Genscher
30.06.2014., 14:00
Ako odustaneš nakon prvoga neuspjeha, onda si tek masu para bacila u vjetar. :rolleyes:

Odustala ili ne, pare će baciti, zato bolje nastaviti.

Garfieldica 007
04.07.2014., 11:15

Istina. Ja sam pala četiri puta, prošla tek peti. Prva tri puta trema me doslovno ubila, tresla sam se u autu kako me skrpilo. Onda sam napravila pauzu od skoro tri mjeseca zbog drugih obaveza. Nije da zaboravite vozit. Zapravo prvi sat nakon toga super sam odvozila, mirno i staloženo...na četvrtom polaganju ubilo me parkiranje. Uspjela sam se paralelno sparkirati između dva auta ai je ispitivač tražio da ga savršeno poravnam što mi je uspjelo tek iz četvrtog puta - to me je toliko psihički ubilo da sam ostatak ispita jedva nekako odvozila i onda zeznula na najglupljoj stvari - polukružnom okretanju.

Peti put kad sam izlazila, instruktor mi je stavio zadnji sat vožnje na samo jutro polaganja,neposredno prije ispita da razbijem tremu i to je upalilo. Dobro sam odvozila taj sat, ostala sam nekako pod dojmom te vožnje i napokon prošla ispit.

Trebalo mi je skoro 10 mjeseci da ovo sve odradim, živaca sam potrošila više nego za cijeli faks al dobro, gotovo je.

Ja bi vam preporučila ako ste u mogućnosti da zamolite instruktora da vozite prije samog ispita, meni je pomoglo oko treme.

8Ines6
09.07.2014., 17:16
Evo ovako, da ja podjelim s vama svoje iskustvo i nadam se bude pomoglo ovim velikim tremašima.
Dakle, propise i prvu pomoć sam prošla od prve i danas sam polagala ispit iz vožnje...nemate pojima kakva sam ja bila...ja nisam mogla jesti, dok sam vidla hranu povraćalo mi se, grčilo me u trbuhu, srce nabijalo ko ludo, čak sam i plakala jer nisam mogla vjerovati kak si dozvolim da me trema i strah tak unište.
Iskreno, ja sam mislila da ni poligon neću proći.
Kad sam došla u auto klub, instruktor mi je rekel da idemo rutu kratku po gradu i mene je trema malo popustila. Vratili smo se i odma sam ja bila na redu.
Poligon sam prošla čak bez drhtanja noge (inače mi je uvijek drhtala)
Čim sam sjela u auto trema je jednostavno otišla, isparila i ja sam osjećala opuštenost i vjerujem da je to zato kaj sam odvozila malo prije ispita.
Nikakvo duboko disanje mi nije pomagalo, taman da je sveta voda niš mi nije pomoglo da se smirim. Jednostavno je isparilo, a ponavljala sam si da ja to mogu, da sam sposobna i da znam.
Pokazala sam ispitivaču da sam opuštena i smirena i čak mi je prešel prek toga kaj sam malo krivo parkirala i dok sam se išla ispraviti, nisam nikaj ispravila neg sam se fino naparkirala identično. Inače bi to bil pad, no mislim da me nije rušil baš zbog toga jer sam mu pokazala opuštenost i jako sam pratila sve oko sebe.

Tak da, ako ste veliki tremaši, i ako se već ne možete na taj načim smiriti kak sam ja, pokušajte barem odglumiti da ste opušteni i da imate sve pod kontrolom, jer kad oni vide da si ti miran, da pratiš siuaciju u prometu, da gledaš stalno u retrovizore, oproste ti takve greške.

Gama7
10.07.2014., 11:27
No zato je mene nezasitna hak-ova inkvizicija srušila po drugi put. :503:

Pred sam kraj ispita, na povratku u poligon. Da ne povjeruješ. Idem početkom savske gdje je ona velika zebra ispod željezničkog nadvožnjaka, odmah pokraj tramvajske stanice. I fino on meni izmisli nekakvog pješaka koji je navodno negdje u tom području stajao.

Ajde da su okolnosti bile drukčije. Ali ne, kišurina je padala kao mutava, jebem se sa brisačima i jedva vidim svoju traku, a kamoli još tko se mota po rubu ceste. Tremu i mučninu da niti ne spominjem.

Mrš. 900 kn ode ravno u wc šolju... :504:

plincezica
22.07.2014., 08:46
ja nisam ni blizu polaganja vozačkog..znači na pola puta sam sa satima,negdi oko 15tog..tako nekako..meni je već puna kapa svega..toliko sam drvena da je to strašno..nikako se ne mogu opustit i imam osjećaj da svakim danom umisto da napredujem barem malo,ja nazadujem..evo konkretno danas mi je bilo katastrofa,ko da sam prvi put na cesti..cim napravim prvi kiks ja se toliko pogubim i sve ode u vrazju mater doslovce,uspusem se,preznojim,instruktor vise ne zna bi se smija ili plaka jer ne kuzi u cemu je stos..i ja se sama ko glavna luda osjećam i pretuzna sam radi svega toga.. :ne zna:

Garfieldica 007
22.07.2014., 13:30
ja nisam ni blizu polaganja vozačkog..znači na pola puta sam sa satima,negdi oko 15tog..tako nekako..meni je već puna kapa svega..toliko sam drvena da je to strašno..nikako se ne mogu opustit i imam osjećaj da svakim danom umisto da napredujem barem malo,ja nazadujem..evo konkretno danas mi je bilo katastrofa,ko da sam prvi put na cesti..cim napravim prvi kiks ja se toliko pogubim i sve ode u vrazju mater doslovce,uspusem se,preznojim,instruktor vise ne zna bi se smija ili plaka jer ne kuzi u cemu je stos..i ja se sama ko glavna luda osjećam i pretuzna sam radi svega toga.. :ne zna:

ma najgore ti se sekirat...petnaesti sat, pa ženo, tek si počela vozit. meni se znalo dogodit da na tridesetom satu mi se gasi auto na raskrižju, da teško mijenjam brzine....treba ti vremena dok se navikneš na auto, ja sam tek negdje oko 25 sata išla na satove vožnje bez grča u želucu.

Sad mi je mentalni problem sjest sama za volan. Instruktor i ispitivač su mi rekli da bi prva dva-tri mjeseca morala vozit s nekim u autu, nikako sama na cestu.....a ja jednostavno nemam s kim. Drugi problem mi je auto jer se nikako ne mogu naviknut na ovo auto koje imam s obzirom da sam položila u puno manjem autu. Sjedem za volan i sve mi se čini nekako veliko, široko, nikako se opustit.

Dosy
22.07.2014., 13:47
Stvarno vam se ne isplati nervirati, jer 90% tog ovisi o raspolozenju ispitivaca ili eventualno kolko si je dobar s vasim instruktorom. Ja sam imao srece, vozio sam doslovno 5 minuta. Onaj poligon u rikverc, pa do ceste i nazad na parking. Smijeh zivi. Instruktor me samo pogledao i rekao mi da on i ispitivac idu na pivce, a meni da cestita. Od ispitivaca sam hladno dobio ono hak besplatno clanstvo i 0 bodova ista drugo reakcije.
Usput, pravo ucenje voznje pocinje kad izadete iz autoskole i solo sjednete u auto i pocnete vozit. Skroz drugo iskustvo i nema nikog da vam pomaze. Ugl, samo lagano, autoskola je najlaksi i najdosadniji dio cijelog tog procesa :D

Genscher
22.07.2014., 20:22
Kažem vam ja, kad sam vozim vozim 5 put bolje i odmornije. U autoškoli je bilo kao da me netko guši. :503:

garfieldica, prvo namjesti sic kako spada, imat ces bolju preglednost. Ne vjerujem da je tvoj auto 10% širi od onoga iz autoškole.

zuba-tac
23.07.2014., 07:55
+1
petnajsti sat vožnje, jebe me, po običaju, u 6 ujutro na cestu...tu u vž-u kiša padala taman da mi ujebe staklo i da cesta bude mokra u puna lokvi u tri strinine :503:

danas sam radila polukružna okretanja, ono akd u rikverc idete u ulicu...isusa pa ranila budem se sa tim :(

moj instruktor je već na rubu živaca, a ja svaki put kad sjednem u auto na rubu suza...
plus...jebo ja one crte i bicikliste iza njih i babe s cekerima koje se vlečeju po cesti ko muhe bez glave... :zubo:
to sve treba gaziti!!! :mudri:

u petak radim parkiranja....
kak da se oslobodim filiinga da ću odvalit nešt sa autom?
konstantna mi je panika da je auto na obadvije strane ceste (percepcija i osjeća auta) i da je niski i svakaj nekaj i da bude mi se neko zabio iz bočnih ulica i sve...koma mi je :tuzni:

Fabulaton
23.07.2014., 10:52
Kažem vam ja, kad sam vozim vozim 5 put bolje i odmornije. U autoškoli je bilo kao da me netko guši. :503:

istina, autoškola je lagana kad gledaš na nju iz pozicije osobe koja je položila i naučila vozit, ali da je stres, bome jest. jednostavno ju treba pregrmit što bi rekli. ja kad se sjetim straha prije SVAKOG sata vožnje, bome ne bih više. i kad čovjek tek počne vozit sam, naravno da je prisutan strah, ali da odgovorim na upis prije di je instruktor rekao polaznici da ispočetka ne smije voziti sama, pa to su gluposti. nekima pomaže imat nekoga u autu ispočetka, ali iz svog iskustva ću reći da sam ja tako vozila, i onda osjetila ogromno olakšanje kad sam sjela sama u auto, jer kad si u autu s nekim tko ima iza sebe tisuće i tisuće kilometara vožnje, ta osoba osjeća potrebu cijelo vrijeme nešto srat dok voziš, i tu ne govorim o nekim velikim opasnim greškama, nego o sitnicama koje ti trebaju vremenom sjesti, pa si cijelo vrijeme pod pritiskom radiš li sve kako treba i to. gnjavaža. zapravo je najbolje ljudima koji polože i nemaju nikoga, i nema ih tko voziti nego moraju sami. i puno brže prođu taj početnički horor, i sve sjedne na svoje mjesto.

ZgSash
23.07.2014., 10:57
koliko vidim, najveci je problem hendlanje gabarita auta
i slazem se , to je nesto sto treba nauciti i dobiti osjecaj, koliko smo siroki i dugacki
meni je na poligonu instruktor znao stati iza, ispred i sa strana i onda sam trebao dovesti do njega, polako naravno
:D
nakon dva-tri ponavljanja svake pozicije, taj je problem skinut s dnevnog reda

Genscher
23.07.2014., 12:28
zuba-tac, kažem ti, namjesti sic prvo, bolja preglednost i osječaj, ako imaš doma auto odi u neku selendru i vozi se s nekim, vježbaj.