PDA

View Full Version : Spirala

talia
13.08.2005., 19:29
magic kaže:
a ubijanje spontanosti 100 %.

ponavljam - ti zadovoljna, sve pet.

Ubijanje spontanosti?
I to je sve?

A spirala i ostale metode?

violent_femmes9
20.08.2005., 15:39
_Altanta_ kaže:
Koliko znam, te Mirena su one za pod kožu. Ja sam pitala svoju ginićku da li to kod nas ima, jer sam bila inspirirana plakatima u ginekološkoj čekaonici, na što mi se ova nasmijala i rekla da to kod nas još nije došlo. A ja si mislim, koj' onda vrag stavljate te silne plakate ako ih nema :confused:

Mirena se stavlja u maternicu, mislim da je koriste neke forumasice koje ne zive u Hr

Zove se jos i "hormonska spirala" i ne stavlja se zenama koje jos nisu rodile

Tu (http://www.mirena-us.com/index.html) ima vishe

_Altanta_
20.08.2005., 21:18
violent_femmes9 kaže:
Mirena se stavlja u maternicu, mislim da je koriste neke forumasice koje ne zive u Hr
Zove se jos i "hormonska spirala" i ne stavlja se zenama koje jos nisu rodile
Tu (http://www.mirena-us.com/index.html) ima vishe

Koje su onda one za pod kožu, nešto kao kapsula?? :confused: Ma mogu se kladiti da je tako pisalo na plakatu :rolleyes:

Dolores O'Riordan
22.08.2005., 15:34
Una67 kaže:
Mislim, nevidjeno!
Nisam niti primjetila ovu temu dok mi cure nisu skrenule paznju.

Dake, drage moje, ... Mirena. Kakva su vasa iskustva. Procitala sam info koji mi je dao ginic i prekapala malo po web-u.
Zeljela bih, medjutim, cuti konkretna misljenja od vas koje ste ih koristile.

Meni se isto svida sve kaj sam procitala i cula o Mireni, tak da ozbiljno razmisljam o tome. Sve u svemu to je nesto slicno kao i obicna spirala + hormoni. Moja sogorica si je stavila Mirenu pred nekih 2 godine (ona nije podnosila nikakve pilule) i super je zadovoljna, a nije rodila. Tak da te zablude o radanju ne stoje. Istina ginekolog ju je odgovarao, ali je popustio na kraju. A i na stranici od Schering-a pise da je mogu koristiti i zene koje jos nisu rodile. Ona uglavnom nema menstruaciju, a ako i ima jako malo krvari.
I navodno je s tim mirna, sad ne znam, jel tri ili pet godina.
Dakle :top:

violent_femmes9
23.08.2005., 08:14
Dolores O'Riordan kaže:
Sve u svemu to je nesto slicno kao i obicna spirala + hormoni. Moja sogorica si je stavila Mirenu pred nekih 2 godine (ona nije podnosila nikakve pilule) i super je zadovoljna, a nije rodila. Tak da te zablude o radanju ne stoje. Istina ginekolog ju je odgovarao, ali je popustio na kraju. A i na stranici od Schering-a pise da je mogu koristiti i zene koje jos nisu rodile.

pa sad, to za Mirenu koja se ne stavlja zenama koje nisu radjale ne znam je li zabluda ili ne, ali lijecnicka preporuka svakako jest

barem tako pise na ovom sajtu (http://www.mirena-us.com/isitright.html)

GoldenSurferFromCRO
24.08.2005., 11:39
Dolores O'Riordan kaže:
Meni se isto svida sve kaj sam procitala i cula o Mireni, tak da ozbiljno razmisljam o tome. Sve u svemu to je nesto slicno kao i obicna spirala + hormoni. Moja sogorica si je stavila Mirenu pred nekih 2 godine (ona nije podnosila nikakve pilule) i super je zadovoljna, a nije rodila. Tak da te zablude o radanju ne stoje. Istina ginekolog ju je odgovarao, ali je popustio na kraju. A i na stranici od Schering-a pise da je mogu koristiti i zene koje jos nisu rodile. Ona uglavnom nema menstruaciju, a ako i ima jako malo krvari.
I navodno je s tim mirna, sad ne znam, jel tri ili pet godina.
Dakle :top:

Sorry sto se ubacujem, dolje je neka glupaca zatvorila topic o Mireni a Mirena uopce nije pilula, no to je zato kaj je glupaca. Ups mogel bih dobit ban?

Najveca strucnjakinja na tom podrucju Mirene jest nasa predraga Septembarka!
Tako nju volim!!!Tako nagovaram svojoj zenici da poslusa Septin savjet i eto za par dana zena ce mi uzet Mirenu, platil sam prosli tjedan u ljekarni za 1103,00 kn i tak cekam njezin termin kod svog ginica. Skupa je ali bez brige si za 5 godina! A menga se smanjuje na par sati!!! Ak ne vjerujes, pitaj Septicku!!!

Hvala Septicki na savjetu!!!:s :s

GoldenSurferFromCRO
11.10.2005., 07:00
Pa dobro, zasto pobogu stalno placete i derate se zbog pilula. Lijepo smo jednu temu obradovali i to je hormonalna spirala kao najbolje rjesenje!

Pa zakaj nitko nece tu spiralu?!
To je lokalna primjena samo u maternici a u cijelom tijelu nema losih pojava kao sto pilule djeluje na cijelo tijelo! i jos morate svakog dana piti hormonalnu bombu.

Hormonalna spirala samo se umetne u maternicu i mirna Bosna do 5 godina! i bez ikakvih nuspojava po cijelom tijelu i jos smanjuje vam menstruaciju.

No svi vi ko prave kokosi sa pticjom gripom stalno kljukate po pilulama!!!!!:W

OkatoZlo
11.10.2005., 15:47
GoldenSurferFromCRO kaže:
Pa dobro, zasto pobogu stalno placete i derate se zbog pilula. Lijepo smo jednu temu obradovali i to je hormonalna spirala kao najbolje rjesenje!

To je lokalna primjena samo u maternici a u cijelom tijelu nema losih pojava kao sto pilule djeluje na cijelo tijelo! i jos morate svakog dana piti hormonalnu bombu.

Hormonalna spirala samo se umetne u maternicu i mirna Bosna do 5 godina! i bez ikakvih nuspojava po cijelom tijelu i jos smanjuje vam menstruaciju.

A ti si ginekolog po zanimanju pa si nam dosao pametovat? :rolleyes:

Karmela
11.10.2005., 15:59

:bonk: :rolleyes:
Ti mi zvucis kao netko tko propagira i sterilizaciju kod mladih muskaraca kao optimalnu protekciju :D

Na bazi cega radi spirala po tvom misljenju? na bazi dobre volje? :rofl:

A zasto bi uzele spiralu ako su mlade djevojke i tek pocinju seksualni zivot?
Pismene su i obrazovane, koliko je fakat tesko uzeti pill svaki dan?
Inace spirale se preporucuju zenama koje su vec rodile. To je vec druga dobna i zivotna skupina od vecine na ovom topicu. ;)

IUD Not First Choice for Young, Never Pregnant Women
Young women and women who have not yet had children can generally use IUDs, but providers should be cautious.

http://www.fhi.org/en/RH/Pubs/Network/v16_2/nt1625.htm

sanjalica
11.10.2005., 21:16

u hebote :eek:

bit će da su spirale spasile Bosnu :lol:

GoldenSurferFromCRO
12.10.2005., 07:05
Istina je da se ne preporucuju mladim curama, ali svejedno se moze ugradjivati za njih, sve ovisi o pristupu ginekologu i razmjeru svojihzelja naspram IUD.

Ovo je hormonalna spirala, a ne obicna spirala i kada se umetne unutra, 5 godina se odgadja Bosna!

Ali vi stalno kljucate i prosperirate koja je pilula bolja ili losa a udebljale ste se zbog ovoga ili onoga, pa vam sise rastu i dlake vam raste sve i svasta.

A spas se nalazi u najnormalnoj i najnovijoj IUD, Septicka vam je profaca iz seksologije i rado ce vam potvrditi, a vi kokoske sa sve dubljom dijagnozom pricje gripe i dalje se kljukate pilulama, sretno vam bilo!!!

Karmela
13.10.2005., 23:15

A spas se nalazi u najnormalnoj i najnovijoj IUD, Septicka vam je profaca iz seksologije i rado ce vam potvrditi, a vi kokoske sa sve dubljom dijagnozom pricje gripe i dalje se kljukate pilulama, sretno vam bilo!!!

:bonk:

Slusaj biserko, djevojke imaju rekaciju na "hormonalnu kontracepciju" a ne ne na pilule.

To znaci da ako je osjetljiva na kolicinu hormona u oralnoj da ce vjerojatno biti jednako osjetljiva na IUD, samo sto ce jos morati gurati prste unutra da provjerava da li je spirala na mjestu....sto je mnogim djevojkama neprakticno i neprimamljivo.

GoldenSurferFromCRO
14.10.2005., 07:20
Karmela kaže:
:bonk:

Slusaj biserko, djevojke imaju rekaciju na "hormonalnu kontracepciju" a ne ne na pilule.

To znaci da ako je osjetljiva na kolicinu hormona u oralnoj da ce vjerojatno biti jednako osjetljiva na IUD, samo sto ce jos morati gurati prste unutra da provjerava da li je spirala na mjestu....sto je mnogim djevojkama neprakticno i neprimamljivo.

Molim?!Halo? Da si cure guraju prste unutra da osjete da li je zastita na mjestu?! Sa Venere si pala? Ili sa Marsa?

IUD djeluje lokalno samo na maternicu i ne moze se lose osjecati po cijelom tijelu jer maternica je premalena da bi se stosta osjetilo.

No ti ipak zelis da cijelo tijelo bude pod hormonalnom bombom i zato se lose osjecas kada se prisiljavas na sex, onda je to tvoja stvar. Ja pokusavam alarmirati cijelo pucantsvo u sestrinstvo da nema promisle na malo bolje rjesenje.

_Altanta_
14.10.2005., 12:44
Ne bih si stavljala spiralu, a pilule moram piti. Spirala je abortivno sredstvo, koliko se sjećam, i danas su puno bolje nego prije 15-tak godina kada su žene znale imati problema s njima, danas ne znam kakva je situacija. Može malo više o spiralama?

misiz S
14.10.2005., 12:45
Zaista ste se raspisale o tim tableticama.
Ja sam prije 7 godina imala koma lice, ono dvije VELIKE rane sa svake strane. Uzas, samu sebe nisam mogla vidjeti. Prvo me jedna kozmeticarka zeznula, pa sam nadobudno i naivno otisla poznatoj Lajli u Esplanadu. Sad ce ona meni enzimske pilinge, to ce se sve srediti, to ce biti sjajni, divno i krasno. I tako ja dva mj. kod nje, a stanje sve gore. Naplatila je mojoj mami kao s popustom jedno 4000-5000 kn. :hebemu: Onda sam otisla dermatologici u studentsku polikliniku i tamo me mazala s vocnim kiselinama (sad jos uvijek ne mogu vjerovati!!!:eek: ).
I zivjela ja tako neko vrijeme s tim ranama na licu, kad od nekih poznanica cula Diane sredjuju stvar. I tako ja otisla svojoj dr. i ona meni napisala recept i ja krenula na godinu dana. Nakon te godine pauza 7 mj. da vidimo sto ce biti. Medjutim ponovno se javilo. E onda sam naisla na info o fenomenalnom dermicu i rekao on meni da mi je u cijeloj prici najpametniji potez bio pocet s Dianama. I tako sam otisla kod ginica i ustanovio on meni ciste i krenula ja. Pa na 2 god pa provjera u trajanju od 7 mj je'l gotovo, pa jos godinu pa sa pauza vec 4 mj i zasad je ok. Ali, u medjuvremenu sam razgovarala s jednom poznanicom, znanstvenicom koja zna JAKO PUNO o tome i rekla mi je da ako namjeravam imati djecu da barem 6 mj ali jos bolje GODINU DANA ne uzimam nikakvu kontracepciju tog tima jer:

tu se radi o reproduktivnom sustavu koji je ionako jako osjetljiv i podlozan svemu i svacemu i onda ga ti ides jos zaj**** s hormonima s kojima isto tako nije za igrati se i tako stvaras DEBELU podlogu za moguce komplikacija a da ne govorim o mutacijama jajasaca.......

DAKLE CURE RAZMISLITE SI MALO!!! Nije bas za zafrkavati se s hormonima bez obzira na njihovu kolicinu a posebno hormonima reproduktivnog sustava. E da rekao mi jedan od boljih i nekompromitiranih dr iz Petrove, jos k tome i poznanik da je najbolji lijek protiv policisticnih jajnika trudnoca (NARAVNO NE SAD SVI U DRUGO STANJE, ALI:::)

Ja sam definitivno za manje unosa bilo kakvih umjetnina u sebe.

A BTW spirala nije bas sigurna. Samo u mojoj familiji je dvoje djece zaceto sa spiralom...
:W

GoldenSurferFromCRO
19.10.2005., 11:42
I sad se pravis zenskom?!

Jes malo bolj eproucila kaj je to hormonalna spirala?! Spirala ko svaka spirala kosta 30kn i ima niti te bakar koji se umecuje u maternicu i to je to.
IUD je napredna tehnologija i osim bakra ima i hormone kao pilule samo sto stavljanjem spirale u maternicu djeluje lokalno tako jest sprjecava spermije da udje do jajovoda. Djeluje LOKALNO! Mozak i ostalo tijelo nema veze s time!

Dakle, to niej isto kao kod pijenja pilule, jer ispijanjem pilule cijelo tijelo absorbira djelovanje i cijelo tijelo postaje komatozno prema seksualnoj pobudi.

A kod IUD spirale samo LOKALNO djeluje komatozno prema jajima i prema menstruaciji i prema spermijima, a sve ostalo radi ko urica. Pitaj doktoricu Septembarkici, ak ne vjerujete.

cuki75
12.11.2005., 22:18
Cure, trebam savjet!

Dojim pa ne smijem trošit oralnu kontacepciju, a ne smijem ostati trudna još min. godinu dana jer sam rodila na carski. S prezervativom nam je uvijek riskantno pa sad razmišljam o spirali.

Zanima me da li je stavljanje neugodno i da li boli, te da li kasnije smeta. Inače ne volim da mi dolje netko prčka, a i odlasci ginekologu su mi uvijek koma.

Šta vi mislite? Spirala, da ili ne?

bblondie
18.11.2005., 10:21
jucer sam bila kod jednog privatnika kod kojeg idem jednom god na kontrolu jer je stvarno super. kako sam rodila prije god dana i ne namjeravam bar 3 god ostat trudna a jos dojim i ne mogu pit tablete preporucio mi je MYRENU. to ti je slicno spirali. ali nesto fenomenalno, po njegovom misljenju. veli da je "ugradio" stotinjak do sad i da nema nezadovoljnih! kosta ti 1650 kuna, traje 5 godina. ako racunas tablete ili kondome ispada da ti se vec za cca 2 godine i vise nego isplati. prakticki je najsigurnija ak sam dobro shvatila jer je u postocima gledano 0,2% mogucnost trudnoce, teoretski.
klasicna spirala kosta 400 kn, i nije bas sigurna ukoliko se pomakne, dok myrena ako se i pomakne stiti. menge ti s njom postanu jako slabe a jajnici rade normalno, cak se moze desiti da i nemas mengu vise ali napominjem da jajnici normalno rade. dok evo veli sa klasicnom spiralom menge obicno budu jace i obilnije. pokazao mi je spiralu - ajme ne bi to stavila u sebe! komad bakra! meni zgleda bolno. myrena je od neke plastike ko ili spuzve,tak nekaj.
svejedno, ja je namjeravam dat stavit, pa bi voljela ako ima koja zena da mi kaze ako ima to u sebi iz svog vlastitog iskustva jer meni ginic veli da je to nesto najbolje kaj postoji.
i da, nema nuspojava - hormoni djeluju lokalno unutar maternice tako da nema utjecaja u mom slucaju na dojenje jer zanemariva kolicina ulazi u krv.
eto

Septembar
18.11.2005., 10:47
cuki75 kaže:
Zanima me da li je stavljanje neugodno i da li boli, te da li kasnije smeta.
je malo neugodno, i da malo boli, al si mirna par godina tak da je vrijedno tih 10 neugodnih minuta

Inače ne volim da mi dolje netko prčka, a i odlasci ginekologu su mi uvijek koma.
:rolleyes:
ak vec ne volis prckanje i ginekologe- onda se "zrtvuj" jednom i sprijeci ABORTUS!!!

Šta vi mislite? Spirala, da ili ne?DA!

joujou
18.11.2005., 10:48
cuki75 kaže:
Inače ne volim da mi dolje netko prčka

onda te kontracepcija ne treba zamarati :top:

pakleni_patuljak
19.11.2005., 13:00
joujou kaže:
onda te kontracepcija ne treba zamarati :top:

:rofl:

magic
21.11.2005., 10:29
stavljala sam klasichnu spiralu, nekad davnoa, shto je neugodnije nego kod mirene, tako mi je rekao ginekolog. i uzhasavala se toga. ali stvarno je brzo i nije strashno. otprilike kao neugodnije uzimanje papa testa uz osjecaj neugode 'unutra' kao kod menstruacije/ovulacije. ali izrazito kratkotrajno.

osim toga, obichno se spirala montira negdje zadnje dane ciklusa kad je ushce maternice josh uvijek mekshe i malo otvoreno.

Tija
23.11.2005., 10:26
joujou kaže:
dajte mi lijepo napisite sto trebam traziti da mi stave... da se ne sramotim tamo :raspa:

hormonalna spirala Mirena

crtica
23.11.2005., 10:36
joujou kaže:
ja bi to :klap:

Mislim da se spirala ne preporučuje ženama koje nisu rodile...ostalo mi negdje u sjećanju...

hana
11.06.2006., 18:12
ok evo jos argumenata:

" P: Radi se o debati vezanoj uz prekid trudnoće nakon začeća , pa sam istražujući po netu vidio i ovaj site, pa me zanim primjerice za pilulu "za dan poslje" nije li ta pilula u biti na neki način pobačajna pilula ako ju ova cura uzme za vrijeme ovulacije nakon osam sati, (naime može doči do začeća prije njenog djelovanja) i da li lječnici objašnjavaju to osobama s tim problemima.

O: Postkoitalna kontracepcija nije pobačaj, iako to mnogi misle. Jajašce, koje može biti oplođeno samo do 24 sata nakon ovulacije, ako je oplođeno, treba sedam dana da se ugnijezdi u sluznicu maternice. Kako je kontracepcija po definiciji metoda sprječavanja neželjene trudnoće prije implantacije (po tom principu djeluje i spirala) postkoitalna kontracepcija unutar 72 sata od spolnog odnosa ne smatra se pobačajem. No otvoreno etičko pitanje o kontracepciji uopće (uključujući maternični uložak, hormonsku kontracepciju itd.) uvijek može bit razlog za debatu.

10.04.2002. Pliva zdravlje "

sa LINK (http://www.plivazdravlje.hr/?section=qa2&qa=33&id=2661&nocpp=1&offset=60)

So taking emergency birth control the "morning after" isn't too late to prevent pregnancy. i "Morning-after pills aren't the same thing as the so-called abortion pill, or mifepristone (Mifeprex). Emergency contraceptive pills prevent pregnancy. The abortion pill terminates an established pregnancy — one that has attached to the uterine wall and has already begun to develop."
sa: LINK (http://www.mayoclinic.com/health/morning-after-pill/AN00592)

How does the Morning-after Pill work?
The morning-after pill will prevent or delay the release of an egg from the ovary if given prior to ovulation, or it will help prevent the egg from traveling down the fallopian tubes and implanting in the uterus if you have already ovulated. The morning-after pill reduces the chance of getting pregnant; it does NOT cause an abortion.

sa: LINK (http://www.nyabortion.com/birthcontrol/themorningpill.shtml#2)

treba jos?

Oću neki nick
26.06.2006., 13:43
kod zena preko 35 god navodno

Navodno se kontracepcijske pilule uopće ne preporučaju ženama preko 35-te.

Ne znam što bi bile zgodne i ugodne zamjene... Mirena? Obična spirala? Nuvaring koji mislim nitko ovdje ne koristi? Flasteri? Uf...

marylin
11.07.2006., 13:26
da, jesam mislila na pilule.
bah, metoda "vadi ga van" je toliko "sigurna" da nije vrijedna muke, tj. nerviranja poslije :-D
za pilule neki kažu da može izazvati rak dojke, drugi da su dobili pcos poslije, treći da su im jajnici zaboravili svoju funkciju, grudi se smanjile za 2 broja..
Neki su pak bili tako dugo na piluli - i po 10 godina i nije im bilo baš ništa, danas imaju zdravu djecu...
Radije bih ipak neku drugu metodu, no nijedna nije toliko sigurna i "ugodna" ;) ..
ako bi ipak netko mogao nešto više reći o tome...ili pak nešto napisati o zaštiti uopće...npr. spirala - jel ona samo za žene koje su rodile? Jel i one ispuštaju hormone ili ima i onih koje to ne rade?

ema1
11.07.2006., 13:29
da, jesam mislila na pilule.
bah, metoda "vadi ga van" je toliko "sigurna" da nije vrijedna muke, tj. nerviranja poslije :-D
za pilule neki kažu da može izazvati rak dojke, drugi da su dobili pcos poslije, treći da su im jajnici zaboravili svoju funkciju, grudi se smanjile za 2 broja..
Neki su pak bili tako dugo na piluli - i po 10 godina i nije im bilo baš ništa, danas imaju zdravu djecu...
Radije bih ipak neku drugu metodu, no nijedna nije toliko sigurna i "ugodna" ;) ..
ako bi ipak netko mogao nešto više reći o tome...ili pak nešto napisati o zaštiti uopće...npr. spirala - jel ona samo za žene koje su rodile? Jel i one ispuštaju hormone ili ima i onih koje to ne rade?

Sve što te zanima o kontracepciji i kome se koja vrsta preporuča, možeš vidjeti na ovoj stranici www.cybermed.hr

mikica9650
01.10.2006., 15:35
Stara moja, upravo o tome razmišljam.
Baš sam se poseksala s mužem, a ono... ništa. Skužili smo da nešto ne štima jer se zaredalo. Kao prvo nemam nikakvu želju,a ako se i maznemo nije to ni "o" od prijašnjeg veelikog "OOO..". Pričala sam s mužem i to je taman tako unazad 6 mj. otkako pijem Yasmin. Koma! Prije nikada nisam imala s tim problema, dapače, seks nam je u tih 5 godina braka uvijek bio fantastičan. Prije sam pila tablete, ali dok sam bila u njemi, neke Neo-eunomin i bile su prva liga; nikakvih nuspojava u ovom smislu. Ali ovo... Razmišljam pitati ginekologa da mi preporuči neke druge. Htjela sam ja odmah početi sa ovima s kojima imam iskustva, ali Neo-eunomin se, kažu,ne može nabaviti u Hrvatskoj. Frka mi je! Imam dva klinca, bez zaštite ne dolazi u obzir. Spirala NE jer iz bliskih krugova znam za trudnoću uz spiralu. Znači, samo je pitanje KOJA tebleta; ova očito nije dobar izbor za mene. Kolika joj je cijena uz zaštitu bi trbali dobiti zajamčeni multipli orgazam gratis:)

nordea
02.10.2006., 18:34
Stara moja, upravo o tome razmišljam.
Baš sam se poseksala s mužem, a ono... ništa. Skužili smo da nešto ne štima jer se zaredalo. Kao prvo nemam nikakvu želju,a ako se i maznemo nije to ni "o" od prijašnjeg veelikog "OOO..". Pričala sam s mužem i to je taman tako unazad 6 mj. otkako pijem Yasmin. Koma! Prije nikada nisam imala s tim problema, dapače, seks nam je u tih 5 godina braka uvijek bio fantastičan. Prije sam pila tablete, ali dok sam bila u njemi, neke Neo-eunomin i bile su prva liga; nikakvih nuspojava u ovom smislu. Ali ovo... Razmišljam pitati ginekologa da mi preporuči neke druge. Htjela sam ja odmah početi sa ovima s kojima imam iskustva, ali Neo-eunomin se, kažu,ne može nabaviti u Hrvatskoj. Frka mi je! Imam dva klinca, bez zaštite ne dolazi u obzir. Spirala NE jer iz bliskih krugova znam za trudnoću uz spiralu. Znači, samo je pitanje KOJA tebleta; ova očito nije dobar izbor za mene. Kolika joj je cijena uz zaštitu bi trbali dobiti zajamčeni multipli orgazam gratis:)
I ja pijem Yasmin, katastrofa zasad. Prelazim od sutra na Cilest, nazad. Bio mi je super i ne znam koji me tacno djavo natjerao da krenem sa Yasminom.

CosmaShiva
23.11.2006., 16:07
Zanima me jel tko koristi ili je koristila neku od hormonskih spirala?
Ja si ju razmišljam stavit.Čitala sam da je najbolja "mirena"
Ima li tko iskustva s tim?

Martinka
23.11.2006., 20:01
Zanima me jel tko koristi ili je koristila neku od hormonskih spirala?
Ja si ju razmišljam stavit.Čitala sam da je najbolja "mirena"
Ima li tko iskustva s tim?

Moja mama ima tu spiralu oko godinu dana i super je, doktorica joj je preporučila zbog mioma koji se smanjuje od spirale.

tomas21
26.11.2006., 20:25
Mirena je super ;) ima nekoliko pozitivnih strana od oralnih kontracepitiva, ne uzima se svaki dan :P al nekoliko od pozitivnih strana od oralnih kontraceptiva mirena nema :( kao i negativnih osobina oralnih kontraceptiva ;)
ipak svemu sudeci izbor kontracepcije ovisi od svake osobe... do 30 godine najbolje je uzimat oralne kontraceptive dok nakon 30 bolje je spirala...

crazybee
22.05.2007., 13:27
daj jel se nekom da napisat shta je ta mirena, isto pilule ili..
neda mi se chitat sad od pochetka.. lina sam :p :)

to ti je dugotrajna kontracepcija... kao spirala samo što djeluje na principu otpuštanja hormona...
stavis i ne brines 5 godina... divno :cerek:

PIRANA
24.10.2007., 18:02
Bog žene. Ja sam mama već dvoje dijece i za sad mi je to dosta (a mozda i za uvijek)i pitala sam gin. za kontacepciju. Obavila papa test, vadila krv i sve je o.k.. Moja želja bila je spirala al me doktor uvjerava da prvo probam sa tabletama i to sa Jasminom. Silno me strah tih nuspojava. Taman sam skinila 20 kg nakon drugog poroda pa da mi se sad ne daj Bože vrate. Pleas vaše mišljenje!!!

Ivanicapeca
24.10.2007., 18:39
Bog žene. Ja sam mama već dvoje dijece i za sad mi je to dosta (a mozda i za uvijek)i pitala sam gin. za kontacepciju. Obavila papa test, vadila krv i sve je o.k.. Moja želja bila je spirala al me doktor uvjerava da prvo probam sa tabletama i to sa Jasminom. Silno me strah tih nuspojava. Taman sam skinila 20 kg nakon drugog poroda pa da mi se sad ne daj Bože vrate. Pleas vaše mišljenje!!!

Ne znam koliko imaš godina, ali navodno se ne preporučuju pilsi ženama iznad 35. Ako imaš ispod 35, dobro će ti doći utoliko što će ti znatno smanjiti rizik na karcinom jajnika, a onda nakon 35 traži opet spiralu. Yasmin ti je inače hormonalno najlakši pil i navodno ga 75% svih žena koje ga primaju podnose bez problema tipa debljanje. Dapače, lice će ti se pročistiti, a i spriječiti će zadržavanje vode u tijelu.
Što se tiče spirale, dosta je gadna jer pospješuje bolove i krvarenje za vrijeme menzesa i ne rijetko neke žene počnu patiti zbog pada željeza u krvi, tako da ti je sve pomalo dvosjekli mač.

pivka
28.11.2007., 15:52
koliko često se mijenja spirala?

Malavida
27.01.2008., 20:59
Kao prvo spirala ima manje hormona nego pilula,kao drugi oni djeluju lokalno,dakle ne utjecu na jetru,tlak i sl.
Izmedju spirale i pilule je bolja pilula.

Mene zanima da li ju mogu staviti i zene koje nisu rodile?

jelena-85
28.01.2008., 17:01
kolko sam ja shavtila Myrena ima hormone i djeluje na istom principu kao i Implanon. zato ne vidim zašto je spirala tolko bolji izbor.

Malavida
28.01.2008., 19:12
Ne znam na koga si mislila.
Spirala vs. pilule se meni (osobno) cini bolji izbor jer hormoni djeluju lokalno,a stavi se jednom i namiru si neko vrijeme.
Za te implante sam tek cula pred neki dan pa o njima ne znam nista: niti kako djeluju,niti koliko dugo je to u opticaju,koliko para,kako se stavlja i sl.
Meni ovako zvuci slicno kao spirala: hormoni su i za staviti ti kopaju po nekom dijelu tijela.

donedi
11.05.2008., 21:40
da li netko koristi spiralu mirena i kakva su vam iskustva,imam 2 djece,tako da bi mi to bila idealna zaštita,a tablete ne dolaze u obzir,jer su vaša iskustva poražavajuća...
da li je normalno i opasno da se izgubi menstruacija sa tom spiralom?
i koja je cijena,može li to stavit ginekolog ili treba ići u bolnicu?

valneahana
11.05.2008., 22:22
da li netko koristi spiralu mirena i kakva su vam iskustva,imam 2 djece,tako da bi mi to bila idealna zaštita,a tablete ne dolaze u obzir,jer su vaša iskustva poražavajuća...
da li je normalno i opasno da se izgubi menstruacija sa tom spiralom?
i koja je cijena,može li to stavit ginekolog ili treba ići u bolnicu?

menstruacija se ne može izgubiti,može se desiti da se malo poremeti ali dolazi sve na svoje jer ipak se strano tijelo stavlja u maternicu,spiralu ti može staviti ginekolog ako ju ima a ako ne ti ju možeš kupiti i doći s njom kod ginekologa i on će ti ju staviti,nemoraš ići u bolnicu,cijene se nemogu sjetiti ali nešto mi se mota cifra viša od 600 kn,možda griješim ali tako mi je nešto u glavi,komplikacije koje možeš imati su krvarenja,pogotovo prvih par dana kad se stavi ali ako to prođe onda je sve ok a ako ne ili ako se krvarenja počnu javljati sama od sebe onda treba otići ginekologu da se vidi šta je i dali se treba izvaditi,druga komplikacija može biti infekcija jer strano tijelo dolazi u maternicu i normalno je da se organizam onda bori protiv tog stranog tijela i onda se treba otići isto ginekologu,posebno se mora paziti rok koliko spirala može biti u tebi(nesjećam se točno koliko ali to sve piše i dr. znaju) i nakon tog vremena se normakno treba promijeniti ako se želi nastaviti s tim ali treba se napraviti malo pauze da se maternica oporavi,i kad se spirala makne trebalo bi je se poslati na analizu da se vidi jeli sve ok.

valneahana
12.05.2008., 16:00
da,tako je a ja ne pušim i imam 35 pa mi ipak ne preporučava-tablete,nego spiralu,ali svi mi kažu da izgube mengu.

menstruaciju moraš imati,ako ju izgubiš nešto onda nevalja i spirala mora van

donedi
12.05.2008., 20:33
menstruaciju moraš imati,ako ju izgubiš nešto onda nevalja i spirala mora van

hvala vam na odgovorima.
a prijateljica mi se sva sretna hvali kako nema mengu par mjeseci..zbog mirene.pa to nije nešto u redu,ali ona je sretna...ili luda.
otići ću gin.da ga pitam..pa šta bude.ali ostajem pri spirali.

HiP
04.06.2008., 06:08
Počela sam piti Yasmin, popila sam jednu kutiju do sad. Nemam nikakvih nuspojava,kaj se toga tiće, sve 5.

Međutim, mene muči ono kaj sam čitala u knjižici koja ide sa tabletama.
Piše da žene koje imaju 35 godina (upravo navršila) i koje puše ( a ja pušim) trebaju prestati pušiti. :rolleyes:

Zatim, da su kontraindikacije ako je netko u obitelji imao srčani udar (tata ga je imao), pa dalje, ako je u obitelji netko imao karcinom dojke (moja draga mama se sada bori s njime...), pa onda debljina (imam i dosta viška kg)....

Kad ovo čitam kaj sam sad napisala, bolje da odmah prestanem uzimati tablete...:confused:, al opet,kaj dalje....

Imam bebicu od 4 mjeseca i kondom mi se ne čini baš kao najpouzdanija zaštita....spirala...isto kao i tablete.....

Het
04.06.2008., 20:12
Počela sam piti Yasmin, popila sam jednu kutiju do sad. Nemam nikakvih nuspojava,kaj se toga tiće, sve 5.

Međutim, mene muči ono kaj sam čitala u knjižici koja ide sa tabletama.
Piše da žene koje imaju 35 godina (upravo navršila) i koje puše ( a ja pušim) trebaju prestati pušiti. :rolleyes:

Zatim, da su kontraindikacije ako je netko u obitelji imao srčani udar (tata ga je imao), pa dalje, ako je u obitelji netko imao karcinom dojke (moja draga mama se sada bori s njime...), pa onda debljina (imam i dosta viška kg)....

Kad ovo čitam kaj sam sad napisala, bolje da odmah prestanem uzimati tablete...:confused:, al opet,kaj dalje....

Imam bebicu od 4 mjeseca i kondom mi se ne čini baš kao najpouzdanija zaštita....spirala...isto kao i tablete.....

iskreno..uz sve ove znakove 'upozorenja' ti se premisljas..ja sam prestala pit tablete cim sam skuzila da postoji opasnost pa je za neke stvari bilo prekasno..ne igraj se tako jednostavno nije vrijedno..na drugu kutiju ne pomisljaj bar dok ne skines koji kilu i idealno ne prestanes pusit..mada sa svime ovim sta ti imas u family history cudi me da ti je itko prepisao AB uopce

Zenabr1
05.06.2008., 18:11
sumnjam da bi u interakcijama uveli djelovanje sa ilegalnim drogama, zato i pitam :D

cure najbolja vam je spirala,sa njom mozete kako hocete bez straha:lol:

Kristina19
06.06.2008., 07:57
cure najbolja vam je spirala,sa njom mozete kako hocete bez straha:lol:

Samo se ne stavlja curama koje još nisu rodile tak da kod većine nas i nije neka opcija :mig:

Het
06.06.2008., 08:21
Samo se ne stavlja curama koje još nisu rodile tak da kod većine nas i nije neka opcija :mig:

Nisam bas 100% ali ovdje bas ima neka 'laksa' spirala za cure koje nisu rodile i onda neka Mirena (ili slicno) za nas koje smo rodile.

melanctha
27.06.2008., 11:44
bok svima :)

postavila sam ovo pitanje na zenskom kutku, ali preusmjerili su me ovamo...
uglavnom, pred nekoliko sam godina pila pilule oko godinu dana (Diane i Trinovum) koje su mi donjele samo zlo (promjene raspolozenja, nepotrebne kile i povecanje grudi). Mada sam si obecala da si to nikad vise necu raditi, situacija se promjenila...
Sad, ja pitam koje tablete uzeti? Odnosno koje imaju najmanje hormona?
Zadnja stvar za koju hocu da mi se desi je povecanje grudi i/ili dobitak na tezini. S razdrazljivoscu i mood-swingsima se jos mogu nositi :D

predlozili su mi i da radije probam sa spiralom, ali... Em neznam puno o tome, em onak... nije to za zene koje su rodile? I zna uzrokovati nadrazenost i upale...?
Kolko kosta?

I da, vjerujem da je bitno za spomenuti... imam neredovit ciklus, uzasno. Bila na svim pretragama, ginekolog reko da je sve normalno, da nema nekog razloga. Kao mogu pit tablete da se ujednaci, al reko ne hvala. Mengu dobivam... svakih 2-2,5 mjeseca. U prosjeku. Tablete bi to sredile, spirala ne, jelda?

Help, ja sam :ne zna:

alexxx
27.06.2008., 16:29
ali spirala proizvodi upalu. ne pričam o upali koja se liječi. :) cilj je postić upalu. ne osjećaš se ti bolesno radi nje. :)

meni je to spuki. al meni je svašta spuki, ne obaziri se na mene. :)
srećom danas postoji toliko metoda kontracepcije da si većina ljudi može nać neku koja im odgovara, i dobro da je tako. :)

melanctha
28.06.2008., 14:28
kaj je mirena :confused:

i da, bitno je spomenuti da imam jako neredovit ciklus... spirala mi u tome nebude pomogla, huh?

Kristina19
28.06.2008., 14:45
kaj je mirena :confused:

i da, bitno je spomenuti da imam jako neredovit ciklus... spirala mi u tome nebude pomogla, huh?

Pogledaj ovdje za Mirenu (http://www.mirena.com.hr/flash.asp) (isto spirala)

abba77
02.07.2008., 23:01
nedugo su mi postavili mirennu.dosta dobro sam to prihvatila ali moj muž se žali da ga nešto reže . što mi je za činiti?

GothicRomance
02.07.2008., 23:10
pa za ciniti ti je to da odes doktoru koji ju je postavio i porazgovaras s njim o tome

abba77
02.07.2008., 23:14
hvala,idem u ponedjeljak,al me zanimalo dal je neko imao sličnih problema...

Arabea
08.07.2008., 21:00
Možda su ti ostala ona dva metalna kao končića visiti. Tj. jako nisko, pa ih suprug osjeti prilikom odnosa. Odeš kod ginekologa koji ti ju je ugradio i on ih skrati. Mislim da će to pomoći. Javi u čemu je bio problem.

CosmaShiva
09.07.2008., 09:33
kad je moja prija stavila mirenu odmah joj je ginićka rekla da dođe končiće skratiti
ako partneru smetaju ili ih naravno osijeti pri odnosu.

eden
21.07.2008., 10:10
Molim Vas da napisete vasa iskustva s hormonalnom spiralom Mirenom ,i losa i dobra.Koliko se mjeseci i koliko obilno krvari nakon postavljanja.Googlala sam danima i sad znam da vise nista neznam:confused::ne zna::)Unaprijed hvala svim zenama koje imaju iskustva na odgovoru .

lente
26.07.2008., 00:01
danas smo postale jedno, što me čeka?!
molim vas pomozite s iskustvima!

scarletlemur
26.07.2008., 07:15
čeka te izostanak menstruacije ili "točkasto" krvarenje dok se tijelo ne privikne .
čeka te i bezbrižan sex narednih 5 godina jer samo 0,2% žena zatrudni.
pretpostavljam da si već rodila, jer ako nisi veća je vjerojatnost spontanog izbacivanja spirale, a i raznorazne gnojne upale su moguće. da, sve to dobivaš u paketu sa spiralom.
zato, obavezna kontrola nakon 5-6 tjedana od postavljanja spirale, a zatim jednom godišnje.

gven_s
26.07.2008., 07:29
Imam je više od 2 god i prezadovoljna sam:D

U početku su me mučile glavobolje(oko mjesec dana),i točkasta krvarenja(oko 3 mjeseca),a znam da su moguće i mućnine i sve nuspojave koje su navedene u prospektu koji si sigurno dobila uz Mirenu,to je individualna stvar i neko ima problema,neko nema...
S obzirom da se ne radi o klasičnoj spirali nego je to kombinacija spirale i hormonalne terapije moguće su razne reakcije:ne zna:

Važno je biti malo strpljiva,jer nakon što se tijelo navikne na novu razinu hormona :tulum:
Sex bez brige o neželjenoj trudnoći,kupanje cijelo ljeto bez brige o mjesečnici:D

Sigurno da postoje i drugačija iskustva,ali kao što sam napisala tijela se razlikuju neko dobro podnosi,a netko ne,ali tako je sa svakom kontracepcijom:kava:

ENA_zg
03.08.2008., 02:43
imam spiralu vec 2.g,u prva 3.mj sam imala obilne i bolne menstruacije ali poslije je sve doslo u normalu

CosmaShiva
08.08.2008., 23:06
danas smo postale jedno, što me čeka?!
molim vas pomozite s iskustvima!

a koliko si ju platila?

mio mao
17.08.2008., 10:28
košta ti 1200 kuna, bar je tako bilo prije četiri mjeseca kada sam je stavila.

CosmaShiva
18.08.2008., 09:14
košta ti 1200 kuna, bar je tako bilo prije četiri mjeseca kada sam je stavila.

Hvala.:) ovdje se baš sve sazna.

Het
18.08.2008., 16:56
Hvala.:) ovdje se baš sve sazna.

Aim to please

CosmaShiva
21.08.2008., 08:39
ja si ju zapravo već dugo planiram staviti ali uvijek odgađam.
razlog tomu je da sam čula da se ostane bez menstruacije a to ne bi htjela,strah
me je debljanja,prišteva...bilo bi lijepo kad bi mi netko napisao svoja iskustva.

maja MiA
02.09.2008., 08:29
Ima li ko iskustva sa ugradnjom spirale?

Hobby
02.09.2008., 09:42
Ima li ko iskustva sa ugradnjom spirale?

Nemam osobno, ali navodno se zna dogoditi vanmaternična trudnoća pod spiralom. Znam osobno čak 2 slučaja.
Navodno znaju i menstruacije biti obilnije i bolnije.
I mislim da ju ne ugrađuju ženama koje nisu rodile.

ivana m j
11.09.2008., 09:10
ženske dobar dan, svaki dan!
ja sam u fazi čekanja dolaska menstruacije da bi krenula staviti spiralu. svi su testovi uredni. rodila sam, carskim rezom prije 7 god. uf, uf...ima koja godina (kako vrime brzo ide).
pila sam sve vrste pilula ali ja jednostavno to ne podnosim, ti hormoni od mene naprave monstruma u psihičkom smislu. mene interesira jedna stvar, vidim pišete o svojim iskustvima ali ne konkretno što mene interesira. naime: imam izražen pms i doslovno se psihički spasim kad dobijem menstruaciju, čitajući o toj mireni a i moja prijateljica je ima i btw. zadovoljna je (ali ne pati od pms-blago joj se), razumjela sam da skoro pa i menstruacije nemaš. e sad, kako će se to odraziti na moj pms? ima li netko takvih iskustava?

Tina406
24.09.2008., 18:10
Zna tko što o Mireni? Navodno je to hormonska spirala. I kakva je mogućnost trudnoće nakon spirale, je li rizična?

rinaf
01.10.2008., 23:59
A kakv su obicne.Ovdje svi govore o mieni a niko obicnoj. Mislim da bi trebalo malo vise pisati o spiralama.

Aruena
04.10.2008., 00:01
Ja imam obicnu bakarnu spiralu 2.5 godine.Prezadovoljna sam.Kontrola jednom na godinu,seks bez straha,jedino su menge malo obilnije,tako da u "onim" danima pijem zeljezo.

alexxx
08.10.2008., 22:27
ali spirala proizvodi upalu. ne pričam o upali koja se liječi. :) cilj je postić upalu. ne osjećaš se ti bolesno radi nje. :)

meni je to spuki. al meni je svašta spuki, ne obaziri se na mene. :)
srećom danas postoji toliko metoda kontracepcije da si većina ljudi može nać neku koja im odgovara, i dobro da je tako. :)
ovo je nekad imalo smisla, dok je bilo na drugom topiku. ne pričam sama sa sobom. :rofl:

schnuckelina
13.10.2008., 13:17
...bas sam u petak stavila bakrenu spiralu, nehormonalna je. odlicna za djevojke koje jos nisu rodile.
trenutno imam samo probojna krvarenja, doktor je rekao da ce menzis biti duzi - otprilike dva dana nego uobicajeno. prvi pregled za dva mj, a zatim samo jednom godisnje.
platila 205 eura. umetanje je bilo bolno, popila aspirin pa se smirilo, ali su me leda ubijala i osijecala do nedjelje neugodnu bol.
htjela sam gynefix - nehorm.spirala, koju mi ginekolog nikak nije mogel umetnut, ni njemu nije jasno zasto, pa je stavil spiralu T-oblika nakon 5x pokusaja sa prvom.
Mislim da gynefix spirale nema u hrv.

cure, ne uzimajte mirenu - nikako, barem po onom sto sam ja cula i zakljucila. sto se tice spirale opcenito - cinjenica da se moze desiti izvanmaternicna trudnoca... - tu vrijede samo pregledi.

surfajte netom, provjerite sve moguce razloge, pro i contra onog sto zelite, i znajte da je svaka od nas razlicita i da svaka dozivljava hormonalnu kontracepciju drugacije, ali ako postoji mogucnost posavjetujte se sa vasim ginekologom u vezi nehormonalne kontrac.

...ili se jednostavno stitite kondomima, za one koje ne zele nikakvo strano tijelo u sebi,...jer hormonalna terapija (mislim na tablete) uzrokuje sto problema, onda se rade priviknite na kondome koji vam odgovaraju.

Kontracepcija smanjuje libido, sto je zapravo i najgora moguca nuspojava, jer kaj ce mi onda tablete protiv zaceca pa da imam siguran sex ak nemam nikakvog poriva vise (razumijes?), utjece na raspolozenje... znam sve, bila sam na yasmin.

pa pa i sretno,

nadam se da cete, za sebe, donjeti najbolju odluku.

odjavljujem se sa teme, ja sam svoje istrazila i svoju odluku donjela...s cinjenicom da nema 100%-ne ogovarajuce zastite.

rinaf
23.10.2008., 00:01
koja je obicna spirala najbolja jer planiram staviti jednu od tih.Ja sam alergicna na metal tako ako ima koja i malo metala otpada.

Eve*
29.10.2008., 20:58
koja je obicna spirala najbolja jer planiram staviti jednu od tih.Ja sam alergicna na metal tako ako ima koja i malo metala otpada.

Pa obicna spirala=nehormonska spirala=bakrena spirala
Ispravite me ak sam u krivu:)

rinaf
31.10.2008., 22:31
dali je koja ostala trudna sa spiralom.

CosmaShiva
05.11.2008., 08:36
dali je koja ostala trudna sa spiralom.

znam ih ja par i to s onom normalnom bakrenom su ostale trudne.
ja bakrenu nikad ne bih stavila,znam puno žena koje su s njom imale problema.
za mirenu čujem samo sve super i svakako ću je staviti ali stalno odugovlačim.:ne zna:
kod mirene se bojim da ću izgubiti želju ili da nikako neću dobiti mengu.to mi se
nekako ne sviđa.
tako ako netko ima iskustva s tim nek se javi.:)

Eve*
06.11.2008., 00:24
znam ih ja par i to s onom normalnom bakrenom su ostale trudne.
ja bakrenu nikad ne bih stavila,znam puno žena koje su s njom imale problema.
za mirenu čujem samo sve super i svakako ću je staviti ali stalno odugovlačim.:ne zna:
kod mirene se bojim da ću izgubiti želju ili da nikako neću dobiti mengu.to mi se
nekako ne sviđa.
tako ako netko ima iskustva s tim nek se javi.:)

Kakvih problema s bakrenom?
Za mirenu sam ja cula da hormoni djeluju samo lokalno,pa znaci po tom nebi imalo utjecaja na smanjenje zelje ko npr. pilule,kaj si ti cula?
Ja bi zarko zeljela spiralu,a nisam rodila...jel uopce onda moguce da ju stavim?:(

CosmaShiva
08.11.2008., 08:24
a problemi s bakrenom su bili krvarenja duga i upale.
jednoj se i neki tumor napravio okolo te spirare.
mirena i djeluje lokalno,znam to ali zašto se ostane bez menstruacije,znači nema ni ovulacije
a to mora imati onda utjecaja nekakvog :ne zna:
naravno da možeš staviti spiralu ako nisi rodila i jednu i drugu.

Eve*
09.11.2008., 21:41
naravno da možeš staviti spiralu ako nisi rodila i jednu i drugu.

Zakaj se ne preporucuje onda nerodiljama?

freeland44
12.11.2008., 07:22
Iako jako dugo nije bilo ništa napisano za tu temu ja bih nešto dodala pa možda nekome dobro dođe, jednog dana!!!

20 godina imala sam menge od nekih 10 dana trajanja, jako obilne, pamučna dječja pelena je za noć bila mačji kašalj, nakon ugradnje mirene JA SAM SE PREPORODILA!!!!!čETIRI GODINE OD POSTAVLJANJA SAMO MRVICA TOČKASTOG KRVARENJA, TAJ PERIOD PRIŠLA SAM SA DNEVNIM ULOŠCINA ( SORRY NA VELIKIM SLOVIMA) ali su meni najvažniji period u životu, mislim na gnjavažu. Tek zadnjih par mjeseci su krvarenja mrvicu obilnija ali to nije ništa preha prijapnjem dvadesetogodišnjem hororu. Zato je svima od srca preporučam kojima je predloži ginekolog, a ako imate duga i obilna krvarenja pitajte svog giniša što misli o tome. Ako je kupujete sami cijena je bila 1200,00 kh pred 5 godina ali svaka lipa se isplati. Zbog dugih i obilnih krvarenja mislim da se priznaje na trošak HZZO-a. pozdrav svima kojima ovo pomogne

chocolaterie
12.11.2008., 07:38
ja sam imala mirenu dvije godine (zbog nekih drugih razloga morala sam je odstraniti)....bila sam PREzadovoljna sa njom!!!! kako i freeland kaze preporodila sam se. imala sam krvarenja i po 15 dana, svakih 20-ak, obilne i bolne. pod obilne mislim ajme obilne - tamponi ob super i najveci ulosci trajali bi oko pola sata.....strasno a svakom trudnocom (imala sam dvije) sve gore i gore nakon poroda. dr me cak slao i na kiretazu...odbila sam.
prijateljica mi je preporucila mirenu i ja sma malo cackala po netu da saznam sto je. rekla ginicu i kupila je.
m0oram priznati da je i sex bio bolji...haha...da, da dobro ste procitale...ja sam konacno bila "slobodna" zena....mogla sam obuci sta god san tila, ici di god san tila....raditi sta god sam tila i kad god je to meni odgovaralo.. super nema sta..!!!!! na pocetku, nekih par mjeseci sam krvarila, svakim mjesecom sve manje dok zadnji mjesec (nekih devet mj nakon stavljanja spirale) vise nisam imala menzis.
dr me pitao da li mi fali....."jesi ti lud covjece" sta ima da mi fali???? ne nimalo!!! i vidi se, sjajis od srece odgovorio je...i to je ukratko moja istina i iskustvo!!
svima koje imaju problema preporucam je, naravno uz savjet osobnog lijecnika, ginekologa i potrebne krvne pretrage...sretno zene!!
a sto se tice koncica, vrlo vjerojatno je da je predug ostao ili da je tvoj muz malo psihicki rastresen samom mislju da imas strano tijelo u organizmu. odi kod dr-a, skrati i to je to. uzivajte!!
pozz

chichita
12.11.2008., 10:29
budući da i ona funkcionira na bazi hormona postoji li mogućnost nuspojava kao pilule... smanjenje libida (to me prvenstveno brine), glavobolja, debljina, mučnina i ostalo što uz pilulu ide?

chocolaterie
14.11.2008., 19:16
kod mene nije bilo takvih nuspojava...srecom ili je to tako svima, ne znam?????
a sto se tice libida, vec sam rekla, preporodila sam se...intimnost s muzem je bila svakodnevna (i po vise puta dnevno ;-) , i to vecinom na moju inicijativu)....pa sad...sto ti mislis :-)
meni je bila odlicna i jedva cekam dan kada cu je moci vratiti!!!
pozdrav!!

alexxx
15.11.2008., 09:50
Razina hormona u vašem krvotoku vrlo je niska tijekom primjene IUS-a, stoga nije vjerojatno da ćete zapaziti hormonska uzgredna djelovanja kao što su glavobolja, bol u donjem abdomenu i leđima, kožne poremećaje kao akne, vaginalni iscjedak, osjetljivost dojki, depresiju ili promjene raspoloženja, kao ni mučninu ili otijecanje. Ukoliko do njih i dođe, ona obično nestaju nakon prvih nekoliko mjeseci.
http://www.mirena.com.hr/flash.asp

CosmaShiva
15.11.2008., 17:49
:top: e super Alexxx,baš sam to tražila i ako sam prije
puno čitala po toj stranici to mi je bilo promaklo.

chichita
15.11.2008., 22:02
tnx cure, sad mi još "samo" lova treba!

rinaf
22.11.2008., 00:27
Dali se mogu odmah odnosi imati ili se treba cekat koji dan.

ptica_dodo7
24.11.2008., 07:31
Ja ću na Mirenu a ne na bakrenu. Kod bakrene su menge malo duže a znaju biti i bolnije. 7 bolnih dana mi je dovoljno, hvala lijepo. Mirena ima i terapeutsko djelovanje pa su manje bolne. A i sama činjenica da imam unutra komad bakra mi je :eek:

Eve*
25.11.2008., 00:01
Ja ću na Mirenu a ne na bakrenu. Kod bakrene su menge malo duže a znaju biti i bolnije. 7 bolnih dana mi je dovoljno, hvala lijepo. Mirena ima i terapeutsko djelovanje pa su manje bolne. A i sama činjenica da imam unutra komad bakra mi je :eek:

dali mirena nakraju pusta hormone u krv ili ne?

CosmaShiva
25.11.2008., 13:05
ma mogu i nerodilje staviti mirenu ali preporučuje se rodiljama zato što im je grlić maternice ipak mekši ili možda širi pa je lakše umetanje ili prijanjanje spirale tako sam pročitala negdje.:ne zna:
dali mirena nakraju pusta hormone u krv ili ne?
eto ti odgovor:
Razina hormona u vašem krvotoku vrlo je niska tijekom primjene IUS-a, stoga nije vjerojatno da ćete zapaziti hormonska uzgredna djelovanja kao što su glavobolja, bol u donjem abdomenu i leđima, kožne poremećaje kao akne, vaginalni iscjedak, osjetljivost dojki, depresiju ili promjene raspoloženja, kao ni mučninu ili otijecanje. Ukoliko do njih i dođe, ona obično nestaju nakon prvih nekoliko mjeseci.
http://www.mirena.com.hr/flash.asp

Eve*
25.11.2008., 16:10
tnx:)

ruzy
21.01.2010., 10:48
sorry što dižem staru temu no imam jedno pitanje vezano za spiralu, točnije vađenje iste...

smije li ginekolog sam vadit uraslu spiralu? mislim, meni to djeluje kao nešto što bi se trebalo radit pod nekom anestezijom... čula sam da se to radi u bolnici, no on kaže da će on to sam, samo da mu se dođe kad bude obilna menstruacija :horor:

Gerta
21.01.2010., 11:49
sorry što dižem staru temu no imam jedno pitanje vezano za spiralu, točnije vađenje iste...

smije li ginekolog sam vadit uraslu spiralu? mislim, meni to djeluje kao nešto što bi se trebalo radit pod nekom anestezijom... čula sam da se to radi u bolnici, no on kaže da će on to sam, samo da mu se dođe kad bude obilna menstruacija :horor:

U kom smislu "uraslu"?

ruzy
21.01.2010., 12:45
u smislu da je postavljena prije 12 godina i da je urasla u maternicu

Brijana
28.01.2010., 17:43

Zato jer postoji opasnost od upale koja moze zavrsiti sterilitetom. Ali vjerojatnost za takvu upalu je jako mala, a ako ne radis gluposti i redovito se kontroliras onda iznimno mala. U biti, nakon vadjenja spirale je lakse zatrudniti nego nakon visegodisnjeg koristenja pilula, koje mogu narusiti hormonsku ravnotezu. No pilule se puno vise "guraju" odnosno reklamiraju, takodjer i kroz lijecnike, jer je to u interesu farmaceutske industrije, dok im se spirala manje isplati (a za nas je jeftinija).

Moja prijateljica je imala 9 godina kao spiralu prije prve trudnoce (3 puta 3 godine), poslije je bez problema rodila dvoje djece. Druga prijateljica nakon 7 godina spirale takdodjer zatrudnila. Ja sam je isto imala 8 godina (2 spirale) i sve je OK kod mene, normalan ciklus, nikakve deformacije, upale... Nijedna od nas nije bila rodila kad je prvi put stavila spralu. Ali smo sve isle privatniku jer nam u domu zdravlja nisu htjeli staviti.
Sve su to bile spirale bez hormona, dakle nikakve nuspojave kao kod pilula, samo na mehanickom principu i bakru.

Imala sam nesto dulja krvarenja nego bez spirale, no nije bila ukupna kolicina krvi bitno veca vec samo dani prije menstruacije, nakon menstruacije i u sredini ciklusa koji su bili lagano "obojani". Sve skupa 2-3 dana stvarnog krvarenja, kao i sad bez spirale. I zeljezo mi je bilo normalno svo to vrijeme. Zastita je bila 100%tna (i meni i mojim prijateljicama).

Financijski, vrlo isplativo. Platis spiralu jednom u 3-4 godine (plus stavljanje), par dana te malo boli i imas grceve dok se priviknes, 3 mjeseca mogu biti jaca krvarenja, a kad se priviknes zaboravis doslovce na nju, ne moras razmisljati svaki dan da li si pojela pilulu, ne moras nista novo nabavljati...

No moras prvo otici na UZ pregled da ti utvrde da li ti je maternica normalno razvijena ako jos nisi rodila. Onda ti lijecnik preporuci dimenziju i tip spirale. Ako ti prva koju probas ne odgovara (stvara grceve) mozes probati s drugim modelom. To je bio moj slucaj, prvu "T" oblika sam izvadila nakon 2 dana grceva, nakon toga sam normalno podnosila takvu istu za zaobljenim krakovima.

Quincey
24.03.2010., 07:12
Stavila bi obicnu (mehanicku spiralu bez hormona) ali jos uvijek dojim..
Da li to ide jedno s drugim i ima li kakvih iskustva po tom pitanju?

north wind
24.03.2010., 07:46
Zato jer postoji opasnost od upale koja moze zavrsiti sterilitetom. Ali vjerojatnost za takvu upalu je jako mala, a ako ne radis gluposti i redovito se kontroliras onda iznimno mala. U biti, nakon vadjenja spirale je lakse zatrudniti nego nakon visegodisnjeg koristenja pilula, koje mogu narusiti hormonsku ravnotezu. No pilule se puno vise "guraju" odnosno reklamiraju, takodjer i kroz lijecnike, jer je to u interesu farmaceutske industrije, dok im se spirala manje isplati (a za nas je jeftinija).

Moja prijateljica je imala 9 godina kao spiralu prije prve trudnoce (3 puta 3 godine), poslije je bez problema rodila dvoje djece. Druga prijateljica nakon 7 godina spirale takdodjer zatrudnila. Ja sam je isto imala 8 godina (2 spirale) i sve je OK kod mene, normalan ciklus, nikakve deformacije, upale... Nijedna od nas nije bila rodila kad je prvi put stavila spralu...

Nije samo opasnost od upale kod spirale rizik za žene koji nisu rađale , premda je i to, nego i nepouzdanost, tj. može se pomaknuti ili ispasti. Spirala je, statistički gledano, sigurna samo 80%, upravo zbog mehaničkih rizika od micanja. Ja sam imala 2 spirale prije nego što sam se odlučila na željenu trudnoću i oba puta neželjeno ostala trudna, u razmaku od godine dana.:(

Septembar
27.03.2010., 11:21
Nije samo opasnost od upale kod spirale rizik za žene koji nisu rađale , premda je i to, nego i nepouzdanost, tj. može se pomaknuti ili ispasti. Spirala je, statistički gledano, sigurna samo 80%, upravo zbog mehaničkih rizika od micanja. Ja sam imala 2 spirale prije nego što sam se odlučila na željenu trudnoću i oba puta neželjeno ostala trudna, u razmaku od godine dana.:(
i ja sam imala nezeljenu trudnocu na MEHANICKOJ spirali (a imala sam je samo oko godinu dana). to je bilo isto prej nego sam radjala. onda do prvog prooda nisam koristila spiralu
ali poslije poroda sam stavila HORMONALNU i na njima sam bila vise od 10g bez trudnoce ili problema

north wind
28.03.2010., 08:15
Moje su bile 1 mehanička i 1 hormonalna.:mig:

gica
28.03.2010., 19:11
Moje su bile 1 mehanička i 1 hormonalna.:mig:

:eek:
...a kvragu...pa šta sad koristiš?

noklica
23.04.2010., 18:38
Pozdrav! Rodila sam do sada dva puta na carski, u razmaku od godine i pol.. ginic mi je savjetovao da mi ugradi hormonsku spiralu jer ne bi smjela zbog zdravstvenih razloga vise ostati trudna.. moja druga trudnoca bila je stvarno slucajna nasa ludorija i iako smo stvarno sretni s dvoje djece, vise me ni dragi Bog ne bi natjerao da treci puta idem na carski...
Zanima me da li vi koji imate spiralu svejedno pazite na plodne/neplodne dane ili ste sa spiralom sigurni da ce sve biti ok.. Ja sam prije trudnoca, ali dosta prije pila Cilest i Diane anti baby pilule i nikada mi se nije dogodila trudnoca, no moram reci da su me pilule unistile u zdravstvenom smislu.. pocela sam ih piti zbog obilnih menstruacija, a zapravo danas imam vise problema nego s obilnim menstruacijama i da imam kcer zadavila bi ju da pomisli piti pilule.....

Pliz neki savjet i vase iskustvo... tu sam citala po forumu komentar jedne od forumasica koja je rekla da joj je Mirena doslovce unistila zivot i zdravlje, no nikako nije objasnila na koji nacin, pa se sada pitam i na koji nacin bi se moglo dogoditi da mi spirala unisti do kraja i ovo malo krhkog zdravlja kojeg imam...

pzulic
28.04.2010., 11:03
Pozdrav! Rodila sam do sada dva puta na carski, u razmaku od godine i pol.. ginic mi je savjetovao da mi ugradi hormonsku spiralu jer ne bi smjela zbog zdravstvenih razloga vise ostati trudna.. moja druga trudnoca bila je stvarno slucajna nasa ludorija i iako smo stvarno sretni s dvoje djece, vise me ni dragi Bog ne bi natjerao da treci puta idem na carski...
Zanima me da li vi koji imate spiralu svejedno pazite na plodne/neplodne dane ili ste sa spiralom sigurni da ce sve biti ok.. Ja sam prije trudnoca, ali dosta prije pila Cilest i Diane anti baby pilule i nikada mi se nije dogodila trudnoca, no moram reci da su me pilule unistile u zdravstvenom smislu.. pocela sam ih piti zbog obilnih menstruacija, a zapravo danas imam vise problema nego s obilnim menstruacijama i da imam kcer zadavila bi ju da pomisli piti pilule.....

Pliz neki savjet i vase iskustvo... tu sam citala po forumu komentar jedne od forumasica koja je rekla da joj je Mirena doslovce unistila zivot i zdravlje, no nikako nije objasnila na koji nacin, pa se sada pitam i na koji nacin bi se moglo dogoditi da mi spirala unisti do kraja i ovo malo krhkog zdravlja kojeg imam...

prije nekih 10 mj sam stavila mirenu, i sve što mogu reći je da sam prezadovoljna. u početku me je bilo strah da se neće pomaknuti, ispasti ili nešto drugo, ali kada sam se opustila sve je super. nemam nikakvih nuspojava, minimalno, ali baš minimalno M (više krvarim kada se porežem). platila sam je 960 kn u puli u privatnoj ljekarni i ne brinem više ni o plodnim a ni o neplodnim danima. sex je bez opterećenja, super je.

inače, i ja sam rodila dva puta carski u istom vremenskom periodu ko ti i treća trudnoća ni pod razno, prva je bila rizična, nakon druge sam skoro umrla, a mislim da idem na treće da bim sigurno umrla tako da mirena je za mene spas.

megi13
04.10.2010., 13:16
Pozdrav svima! Imam 44 god, zbog godina gin.mi ne preporuča vise tabletice vec spiralu. Citam svasta, u nedoumici sam. Imam proteze u kukovima tako da mi neka upala nikako ne odgovara. Ima li netko sa sličnim iskustvom? Cijena me naravno isto zanima jer cujem da u nekim slučajevima može i preko HZZO?

Bida_bada
04.10.2010., 22:20
Pozdrav svima. I ja se spremam staviti Mirenu... Rodila sam dva puta, sad još dojim ali su me dva ginića uvjeravala da za dojenje Mirena nema frke. Budući su mi se obadvije trudnoće "dogodile" (btw, najbolje što mi se dogodilo:)) ne pada mi na pamet više se zaj... s bilo kakvim ne-100%tnim metodama (treće bih ipak voljela planirati). Uglavnom, zanima me da li je netko imao kakvih problema s infekcijama jer mi je jedan gin. rekao da mi ne preporuča stavljanje M. ako sam sklona upalama (može doći do infekcije), a u zadnjim par godina sam ih imala nekoliko. Također, jednoj poznanici njen gin nije htio staviti M. bas iz tog razloga jer stalno ima nekakve upale. Što ako dođe do infekcije, ona se zaliječi i to je to ili se mora spirala izvaditi? Da li do infekcije dođe ako stavljaš M. dok imaš "nešto" ili i ako dobiješ "nešto" a imaš spiralu. Problem je u tome što sam prije par mjeseci imala nekakvu gardenelu (krivo sam napisala ali ne znam točno) i dobila sam vaginalete. Na sljedećem pregledu me pogledala, rekla da je valjda to sad ok i kad dobijem sljedeći menzis da joj se javim i dođem staviti M. Sta ne bi ona trebala prvo napraviti bris da se uvjeri da je ok pa da onda stavimo? I sta ne bi trebala dati i mom suprugu terapiju ako je dala i meni? Nadam se da vas nisam udavila i da ce mi netko imati neki smislen odgovor.

Za megi13: moja ginićka mi je rekla da se preko 35-te može staviti preko HZZO-a ako se navedu jaka krvarenja i bolovi

florecita
17.10.2010., 23:01
ej cure
ja trebam za koji dan da idem kod ginica da mi stavi spiralu MULITILOAD
kada sam ga pitala zar nije bolja MIRENA on je rekao ne,jer sa njom nemas mengu,eh sad zamisli stavis i nemas mengu 5 godina :s :s :s mislim da to nije bas ok
tako da sam kupila ovu multiload koja sprecava oplodnju jajasceta dok valjda kod mirene to nije slucaj :s il :s
imal neko iskustva??

da,imam 21god rodila pre 2 meseca

eh da jetrva vec 2 godine koristi MIRENU stalno ju boli stomak,previja se od bolova i plus dobija ponekad mengu

leeloo27
17.10.2010., 23:25
Florecita ja sam ti spojila postove. :) Ubuduće ako zaboraviš nešto napisati nemoj pisati jedan post za drugim nego koristi opciju edit što stoji pored opcije quote. :mig:

florecita
18.10.2010., 01:09
leeloo hvala:)
ma znam ali jbg nije mi se dalo zurila sam i tako nabrzaka napisa jedno pa se sjetih ostalog itd itd
thnxx

Mme Pipi
25.10.2010., 10:21
Bok cure. Ja hitno trebam POMOOOOĆ.
Jutros sam stavila spiralu, običnu, bakrenu, 5-ti dan mi je ciklusa, kad sam došla kući počelo me sve rasturati. Maternica boli kao prvi dan, bole me leđa, uhvatila me neka slabost u nogama i vrtoglavica. Uglavnom, strah me da ću pasti u nesvijest, toliko se loše osjećam.
Ginić me nije na to upozorio.
Jel paničarim ili je to normalno nakon postavljanja?

Gerta
26.10.2010., 07:24
Bok cure. Ja hitno trebam POMOOOOĆ.
Jutros sam stavila spiralu, običnu, bakrenu, 5-ti dan mi je ciklusa, kad sam došla kući počelo me sve rasturati. Maternica boli kao prvi dan, bole me leđa, uhvatila me neka slabost u nogama i vrtoglavica. Uglavnom, strah me da ću pasti u nesvijest, toliko se loše osjećam.
Ginić me nije na to upozorio.
Jel paničarim ili je to normalno nakon postavljanja?

Tako je meni bilo nakon prvog postavljnje Mirene.
Ubijali su me bolovi dobrih tjedan dana, ali sam to shvatila kao reakciju maternice na strano tijelo.
Drugi put kad sam stavila (nakon druge trudnoće) sve je bilo OK.
Ja bih na tvom mjestu ipak nazvala ginekologa za svaki slučaj

Mme Pipi
26.10.2010., 08:59
Tako je meni bilo nakon prvog postavljnje Mirene.
Ubijali su me bolovi dobrih tjedan dana, ali sam to shvatila kao reakciju maternice na strano tijelo.
Drugi put kad sam stavila (nakon druge trudnoće) sve je bilo OK.
Ja bih na tvom mjestu ipak nazvala ginekologa za svaki slučaj

Eh, evo preživjela sam. Boljelo je jučer par sati, malo sam legla i mirovala i poslije sve :top: Valjda je sad gotovo s tim. Da, i ja mislim da je bila reakcija maternice.

SimpleMe
18.11.2010., 17:04
Da li netko zna za ginekologa u Rijeci koji je voljan staviti spiralu ženi koja nije rodila? Privatno, ne-privatno, svejedno mi je.

4 ginekologa s kojima sam ja pričala su odbili bez ikakvih objašnjenja osim da ja nisam rodila pa je ne smijem staviti. U svijetu se one stavljaju ženama koje nisu rodile i čak i WHO ih odobrava osim u vanrednim slučajevima kao što su rak grlića maternice i slično (što je razumljivo). Dakle, problemi s upalama koje se inače navode kao glavni argument su se javljali u prvoj generaciji spirala kod kojih su končići bili od takvog materijala da su dozvoljavali put bakterijama u maternicu. Toga više nema. Ok, u nerotkinja je veći rizik od izbacivanja spirale, ali to je ok.

Zanima me da li netko od nerotkinja ima ugrađenu spiralu i gdje su to obavile?

(I ako netko slučajno koristi dijafragmu, a pregled je obavio u Rijeci, isto molim ime ginekologa koji je sposoban obaviti takvo što. Jer kad već ne mogu spiralu, koristila bi dijafragmu, ali ni s tim mi nitko ne može pomoći. A ja stvarno ne želim da moram u životu proći kroz iskustvo abortusa. Ja uzaludno tražim i jedno i drugo već neko vrijeme i već sam očajna. Ne želim više koristiti ništa što ima hormone jer mi ih tijelo nakon skoro 8 godina više ne podnosi, i želim ih što prije prestati uzimati, ali se bojim dok ne nađem neku alternativu.)

Daisity
02.12.2010., 23:00
Simple me; jesi li probala Patentex oval vaginalete? Ja sam ih koristila dok sam dojila i bila sam zadovoljna.

HiP
26.04.2011., 20:19
S obzirom da ne smijem koristiti ikakve hormonalne kontraceptive, odlučila sam se na spiralu Nova T. No, ginekologica mi je na zadnjem pregledu rekla
da je umetanje spirale kod žena koje su rodile carskim rezom prilično bolno, jer grlić maternice nije raširen kao kod žena koje su rodile prirodnim putem.

I sad mi je panika :eek:, pa bi molim slična iskustva...

brenk12
27.04.2011., 20:18
S obzirom da ne smijem koristiti ikakve hormonalne kontraceptive, odlučila sam se na spiralu Nova T. No, ginekologica mi je na zadnjem pregledu rekla
da je umetanje spirale kod žena koje su rodile carskim rezom prilično bolno, jer grlić maternice nije raširen kao kod žena koje su rodile prirodnim putem.

I sad mi je panika :eek:, pa bi molim slična iskustva...

ja sam rodila pa kod umetanja mirene kad nisam crkla na stolu :eek:..ja imam zavrnut grlić maternice pa je to valjda zbog toga, ugl. bolilo ili ne, ne traje više od 5-10 minuta, tako da i kod zubara nije bolje. usput znam da to nije tema, ali jedna od najboljih stvari koje sam uradila je stavljanje mirene, nemam nikakvih nuspojava i super sam zadovoljna .

witch666
20.07.2011., 09:47
pozz..

razmisljam stavit bakrenu spiralu ( po preporuci gin. i jer se svaki put ugojim od pilla s gumicama je :rolleyes:) ima li tko iskustva, rodila jesam na carski i imam dosta bolne i jake menge a citala sam da se to jos moze pojacat :( malo me frka pa me zanimaju iskustva

tnx

Syrenica
20.07.2011., 11:51
ja sam jučer stavila spiralu nova t... bilo je onak,mal bolno al podnošljivo,kao kad te netko štipka iznutra....međutim,kad sam stigla kući,rasturili su me bolovi u stomaku,kao kad imaš grčeve kod menge... da,rodila sam dvoje,prirodno i ne planiram više djece....pilule ne dolaze u obzir pa mi je spirala jedina preostala.... i tak...još ništ ne znam,ni kako će to sve funkcionirati ni ništ....:kava:

rusha
23.07.2011., 13:13
pozz..

razmisljam stavit bakrenu spiralu ( po preporuci gin. i jer se svaki put ugojim od pilla s gumicama je :rolleyes:) ima li tko iskustva, rodila jesam na carski i imam dosta bolne i jake menge a citala sam da se to jos moze pojacat :( malo me frka pa me zanimaju iskustva

tnx

Ako imaš obilne i bolne menstruacije zašto ne staviš Mirenu umjesto bakrene?

witch666
25.07.2011., 11:40
Ako imaš obilne i bolne menstruacije zašto ne staviš Mirenu umjesto bakrene?

jer se od raznoraznih hormona udebljam :( i onda je moj gin dosao do zakljucka da je to najpametnije...

dakle, stavila sam ju u cetvrtak, nisam popila nikakvu tabletu jer sam ju zaboravila :rolleyes:, 3 puta me zabolilo, al ono, nis pretjerano strasno, vise neugodno, on i zena su stalno pricali samnom, objasnjavali sta sad radi, pokazali mi ju prije nego mi je stavljena, poslije na uzv, malo smo se zezali i to je to..
poslije me je znalo tu i tamo malo stegnut u trbuhu i svako toliko neka kao slabina u nogama..menga jos traje..7 dan...valjda ce stat :zubo: a i bas me interesira kakva ce bit iduca :durica

mufloncic
29.07.2011., 13:06
jer se od raznoraznih hormona udebljam :( i onda je moj gin dosao do zakljucka da je to najpametnije...

mirema izlučuje hormone samo lokalno i djelovanje je odraničeno maximalno na maternicu a minimalno na ostatak organizna. ja sma je planirala staviti a pošto nemam žuć bilo mi je jako važan utjecaj hormona. stručnjaci kažu da s enakon skidanja Mirene odmah sljedeći ciklus može ostati trudna što govori puno o maloj dozi hormona.

Syrenica
30.07.2011., 18:25
imam pitanje....ako netko ima nova t spiralu,kakve su vam menge? ja sam je stavila prije 2 tjedna,tad mi je bio 3. dan ciklusa i evo danas sam opet prokrvarila...jel to normalno??? inače do sada su mi menge uvijek bile uredne.... inače,bolilo me možda 4 dana nakon stavljanja,sad je sve ok,ništa me ne boli,ništa ne viri,nikog ništa ne žulja...hehe...

mufloncic
30.07.2011., 20:17
imam pitanje....ako netko ima nova t spiralu,kakve su vam menge? ja sam je stavila prije 2 tjedna,tad mi je bio 3. dan ciklusa i evo danas sam opet prokrvarila...jel to normalno??? inače do sada su mi menge uvijek bile uredne.... inače,bolilo me možda 4 dana nakon stavljanja,sad je sve ok,ništa me ne boli,ništa ne viri,nikog ništa ne žulja...hehe...

Moje tri prijateljice stavile Mirenu i sve su u pocetku imale lagana krvarenja usred ciklusa. A sada jedva da primjete da su dobile menzes i najcesce koriste samo dnevne uloske. I niti jedna se ne tuzi da je ista boli.

Syrenica
30.07.2011., 21:01
Moje tri prijateljice stavile Mirenu i sve su u pocetku imale lagana krvarenja usred ciklusa. A sada jedva da primjete da su dobile menzes i najcesce koriste samo dnevne uloske. I niti jedna se ne tuzi da je ista boli.

ja nisam stavila mirenu nego bakrenu,ginićka mi rekla da se ta stavlja mlađim ženama... ne boli me više,samo me zanima otkud mi sad opet menzes nakon 2 tjedna...moraću je nazvat i provjerit....tnx anyway :)

Smiley2805
01.08.2011., 14:02
Prije 17 dana su mi u Petrovoj bolnici odradili histeroskopiju-laparaskopiju uslijed koje je odstranjen septum maternice te su mi ugradili IUD, navodno kako ne bi došlo do srastanja stijenki maternice.
Ne znam točno, koja mi je spirala ugrađena jer u otpusnom pismu nisu napisali ništa osim: "ugrađen IUD".

Imam 30 godina, do sad nisam rađala, ali sam u 3.mj. ove godine imala missed ab.
Upravo zbog toga sam išla na uklanjanje septuma.

Nakon zahvata sam u bolnici provela 3 dana te je krvarenje bilo jako oskudno.

Ono što me brine je što povremeno osjećam bolove slične predmenstrualnima te što mi se već drugi put javlja krvarenje (jako oskudno, ali sa svježom krvi) od operacije.

Nadam se da mi netko može dati odgovor na ova pitanja:
- da li je normalno da se pojavljuje krvarenje nakon ugradnje IUD ili se moram uputiti liječniku?
- lječnik u petrovoj mi je rekao da IUD dođem vaditi nakon najmanje 4 tjedna, a poslije menstruacije, a moja doktorica tvrdi da ju moram vaditi za vrijeme krvarenja? kada ste vi vadile spirale?

mufloncic
01.08.2011., 21:22
Nadam se da mi netko može dati odgovor na ova pitanja:
- da li je normalno da se pojavljuje krvarenje nakon ugradnje IUD ili se moram uputiti liječniku?
- lječnik u petrovoj mi je rekao da IUD dođem vaditi nakon najmanje 4 tjedna, a poslije menstruacije, a moja doktorica tvrdi da ju moram vaditi za vrijeme krvarenja? kada ste vi vadile spirale?

-sve cure koje ja znam da su stavile spiralu su prvi ciklus imale kojekakva krvarenja. ne znam točno zašto al to je onda valjda ok.
- meni je ginekolog objasnio da se spirale stavljaju i skidaju zadnjih dana ciklusa jer je žena tada najotvorenjija. dakle ne baš za vrijeme krvarenja al pred sam kraj bi trebala skidati.

Smiley2805
02.08.2011., 08:26
-sve cure koje ja znam da su stavile spiralu su prvi ciklus imale kojekakva krvarenja. ne znam točno zašto al to je onda valjda ok.
- meni je ginekolog objasnio da se spirale stavljaju i skidaju zadnjih dana ciklusa jer je žena tada najotvorenjija. dakle ne baš za vrijeme krvarenja al pred sam kraj bi trebala skidati.

Hvala ti puno na ogovoru.
baš si me utješila.

jučer sam zvala i doktora u Petrovu, on kaže da je apsolutno svejedno kad se vadi spirala jer je potpuno bezbolno, pogotovo zato jer ću ju imati tako kratko.

a krvarenje je protumačio kao normalno. Kao: "ako nemate jakih bolova i ako nemate temperaturu, ne morate se ništa brinuti"!

valjda koliko doktora pitaš, toliko različitih odgovora dobiješ :ne zna:

Syrenica
02.08.2011., 13:58
i ja sam zvala svoju ginićku i kaže da je to krvarenje spoting i da je normalno dok se tijelo ne privikne na nešto strano u sebi.... kao,ne trebam to smatrat kao menstruaciju (jer sam se sad malo zbunula kak da si računam plodne i neplodne dane,ja sam malo freek što se tiče mogućnosti trudnoće,hehe )ali ipak nek si zapišem datum u kalendaru pa nek vidim kad ću dobit sljedeću...

2princa
14.09.2011., 10:44
Pozdrav cure,

evo i ja sam jućer bila na pregledu i dogovorila se sa gin. da stavim ovu običnu spiralu. Vidim da mi je napisala da kupim NOVU T .....
Kaže da za Mirenu nema potrebe jer mi menstruacija nije obilna.

E sada iskreno mene svega malo strah.... Rodila sam već 2 puta i mislim da je došlo vrijeme za zaštitu ( neda mi se piti pilule ) spirala mi nekako više odgovara.
Molim vas za vaša iskustva.
Dal boli kada se stavlja?
Rekla mi je zadnji dan da će staviti, e sada kada može sex?
Dal se krvarenje produži? ( tlaka ako traje 10 dana ) ili u sredini ciklusa ako prokrvariš....

Jojjjj najradije nemi ništa al neda mi se igrati u životu sa takvim stvarima ( kad tada se nešto desi ) molim vas za vaše iskustvo

hvala ....

marre30
17.09.2011., 22:35
ja imam novu T 380,sad će 4 godine
stavljanje je više nelagodno nego što boli,kratko traje
ja sam i prije spirale imala dosta obilne menstruacije,koje mi se nisu ni povećale ni smanjile ugradnjom,iste su...
ciklus mi je vremenski ostao isti,nisam imala nikakva krvarenja u sred ciklusa,niti bilo kakav drugi poremećaj,a što se seksa tiče ako se ne varam mislim da nakon par dana se može

2princa
09.12.2011., 10:43
pozdrav cure,

evo ja sam ipak stavila novu T u kako me bilo frka, čak mi je i bilo muka dok sam ležala na onom stolu.
Ništa nije boljelo više neka nelagoda... Pila sam antibiotike 7 dana čisto preventivno...
Menstruacije mi je trajala jedno 2 dana duže... Nakon tjedan dana kontrola i dala zeleno svijetlo... Ništa nikoga ne žulja, konci ne smetaju tako da sada uživamo...

2princa
23.12.2011., 10:44
pozdrav cure!!!

Imam spiralu mjesec dana, sada sam dobila prvu menstruaciju nakon postave međutim već 5 dana krvarim ali onako lagano ( moram imati uložak, al recimo cijeli dan mogu imati isti- znači malo krvarim )
smatram da to nije ona prava menstruacija jer preko noći nema ništa pa tek krene ujutro... nemam pojma... Znam da krene blago krvarenje par dana prije pa tek ona prava menstruacija, al ovo je već pretjerano. Pa neće mi valda menstruacija trajati 10-12-15 dana užas.... dal ima netko slična iskustva.. Hvala

plavusanela
27.12.2011., 13:06
ugradila sam novu T spiralu, prije 4 mjeseca ,inace prije toga su mi mjesecnice bile redovite svakih 28 dana nekad dan prije, od ugradnje su mi se malo pobrkale pa sam znala dobiti i po 2 puta tokom mj, u 10 sam dobila 5.10 pa opet 25.10 da bi proslu mjesecnci dobila oko 29.30.11 tocno se ne sjecam

evo danas je 27 ja jos nisam dobila primjetila sam neko smedkasto po gacicama neki iscjedak ,a l tako mi bilo i prosli mjesec prije menge a sada evo jos nista,, u panici sam ,s da nisam mozda trudna ,, odnose sam imala 9,10, i 11 ovaj mjesec ali smo pazili pomalo me strah jels am citala d ai sa spiralom su moguce trudnoce..

mamini
27.12.2011., 21:10
moguće su trudnoće pod spiralom :) ništa nije 100 posto sigurno
ja sam imala bakrenu tj.novu t spiralu godinu i pol i nisam imala problema sa mengom, nije mi bila obilna, jedino se znala cijediti kap po kap 3 dana
kad sam je stavila prvi dan me bolio trbuh, a vađenje spirale je bilo u sekundi :)
muža je smetala par tjedana ali poslije je bilo sve ok, pa ju mislim staviti nakon druge trudnoće i to na duže vrijeme
nego..produžili su mi se ciklusi, ne znam dali je to nakon trudnoće ili spirale?

plavusanela
27.12.2011., 21:27
hvala mamini, ma evo meni dans skroz neki tamni iscjedak a tako mi bilo i zadnji pua pa sam iduci dan dobila ,neznam meni je od ugradnje spirale ciklusi se poremetili moguce da nam je to od toga,, jel prije je bilo tocno na 28 ili 27 dan menga..

2princa
31.01.2012., 09:37
pozdrav,

evo ja od kada sam stavila spiralu ( tri mjeseca ) menstruacija traje 14-15 dana.
Prvih 7 dana onako blag smeđi iscjedak, ništa strašno al moram imati uložak, a narednih 7 dana prava menstruacija.
Nije obilna, ostala je kao i prije, al me nervira šta sve to skupa traje 15 dana... za poluditi... neznam ja razmišljam da to vadim vam.. inaće drugih problema nemam. Evo barem da menstruacija traje malo kraće sve bi bilo super...