PDA

View Full Version : Vodene kornjače

stranice : [1] 2 3

Uranus
06.12.2002., 15:59
Da ih ne bi slučajno držali na suhom i slične gluposti evo vam jedan jako koristan link

KORNJAČE (http://www.geocities.com/CollegePark/Bookstore/6127/slatko2.html)

Još podataka u vezi s kornjačama može se naći na temi Kornjače i akvariji (http://www.forum.hr/showthread.php?t=355724).

Dav
08.12.2002., 21:46
Imas kornjace?

Uranus
09.12.2002., 10:28
Imam i to dvije, i patim zajedno s njima jer zaista imaju bijedan život :(

Mileny
09.12.2002., 17:25
Sto ce ti kornjaca, nabavi si zmiju ili gustera!:p

Dav
09.12.2002., 22:39
Originally posted by Uranus
Imam i to dvije, i patim zajedno s njima jer zaista imaju bijedan život :(

Pa zasto im ne probas srediti nesto? Na toj stranici ima dosta dobrih savjeta.

Ja sam svojima sredio dosta pristojan prostor...

Uranus
10.12.2002., 10:33
Originally posted by Dav
Pa zasto im ne probas srediti nesto? Na toj stranici ima dosta dobrih savjeta.

Ja sam svojima sredio dosta pristojan prostor...

Sve je bilo OK dok nisu narasle. Sad im je čini mi se malo pretijesno iako se one ne bune jadne :(

Trebala bi im nabaviti veći akvarij, ali nikako da nađem neki pošteni i zadovoljavajući.

Kako si ti to sredio?

Inače, pustim ih ja i po kući, vole istraživati okolo ;) Čak kad se udobno smjeste znaju i zaspati na suhom.

Jesi skužio kojeg su ti spola kornjačice? Moje su obje ženskice :o

Dav
10.12.2002., 10:42
Ja sam svoje 3x selio u veci akvarij. Trenutno su u 140 litarskom... Velike su otprilike kao moj dlan... malo vece (toliki im je oklop), imaju dobar dio kopna od drvenih gredica i tak.

Za sada jedino pouzdano znam da mi je jedna zenka (za koju sam mislio da je musko) jer je prije par mjeseci snjela 4 jaja. Jaja su doduse propala. :( Druga je po vanjskim karakteristikama isto zenka, no po ponasanju bi mogla ipak biti musko. Osim toga, jos nije snjela jaja da dokaze da je zenka. :D

Uranus
10.12.2002., 11:01
A kako im mijenjaš vodu kad ti je tako veliki akvarij?

Ja ih običavan po suncu staviti na balkon, pa ne znam kako bi selila veći akvarij jer i ovaj je dosta težak.

Jednom mi je jedna čak pobjegla iz akvarija i skoro pala kroz balkon. Jedna drugoj stala na ramena i ..hop :)

Ček malo...ako su ženke moraju snijeti jaje ponekad? Da li je kod njih kao i kod kokica da snesu jaje bez obzira na pijetla, tj. mužjaka? I gdje ti je snijela to jaje?

Mužjaci obično imaju duže pandže. Ja se baš čudila jer sam vidjela da neki imaju kornjače sa ful dugim pandžama, a moje imaju onako uredne ;)

I meni se jedna ponaša više kao muško. Ali i kornjače imaju karakter, ni one sve nisu iste;)

Dav
10.12.2002., 12:20
A kako im mijenjaš vodu kad ti je tako veliki akvarij?
Slaufom. :) Vodu vadim po principu spojenih posuda, a punim direktno iz pipe preko slaufa koji je samo za to namjenjen.

Ček malo...ako su ženke moraju snijeti jaje ponekad? Da li je kod njih kao i kod kokica da snesu jaje bez obzira na pijetla, tj. mužjaka? I gdje ti je snijela to jaje?

Ne znam puno o tom dijelu... jedino sto znam (malo samohvale) je da ih nesu samo kad su u jako povoljnim uvjetima i to rijetko u zatocenistvu. A cini mi se da je bez obzira na kokota jer je i druga po vanjskim karakteristikama zensko (valjda). Jaje je danima pokusavala snjeti u iskopanu rupu koju je pokusala iskopati na tim drvenim gredicama na kojima im je "kopno"... na koncu ih je snjela na otvorenom.

Pepito
12.12.2002., 13:49
Nikako ne smiješ vodu iz pipe stavljati u akvarij sa kornjačama. I ja imam 2 kornjače i nedavno sam nabavila akvarij. Do tada je ova jadnica bila u plastičnoj posudici, čak i bez palmice.:( :( . Imam akvarij 60 litara sa 20 litara vode. Imam filter, grijač i sve, ali svejedno voda ti mora odstajati 24 sata zbog klora. Klor je jako štetan za kornjačine oči. I ne samo za oči nego i za oklop. Zbog njega oklop pobijeli, pa više nije zelen nego bijel. Postane hrapav, itd.

Napravila sam Web stranicu o kornjačama pa je posjetite na:

http://www.turtle.********

Nadam se da će vam se svidjeti!

Hrvatska verzija još nije dovršena, ali engleska je!!!

:) :) :) :)

Dav
12.12.2002., 14:40
Originally posted by Pepito
Nikako ne smiješ vodu iz pipe stavljati u akvarij sa kornjačama. I ja imam 2 kornjače i nedavno sam nabavila akvarij. Do tada je ova jadnica bila u plastičnoj posudici, čak i bez palmice.:( :( . Imam akvarij 60 litara sa 20 litara vode. Imam filter, grijač i sve, ali svejedno voda ti mora odstajati 24 sata zbog klora. Klor je jako štetan za kornjačine oči. I ne samo za oči nego i za oklop. Zbog njega oklop pobijeli, pa više nije zelen nego bijel. Postane hrapav, itd.

Slazem se s tobom u vezi klora, ali djelomicno. Naime, u akvariju kao sto je tvoj, to je izuzetno bitno i jako dolazi do izrazaja. Pogotovo ako nemas rijesenu filtraciju, moras cesto mijenjati vodu. U akvariju koji sad imam je 140 litara vode (kopno je izvan akvarija), sto je oko 70l po kornjaci u odnosu na 10l koliko je kod tebe. Nije tesko izracunati da koncentracija amonijaka, nitrata i nitrita poraste mnogo brze.

Ja sam se sa filtracijom prilicno iskilavio, promjenio sam 2 unutarnja i jedan vanjski filter i na koncu napravio svoj vlastiti. Vodu mijenjam samo parcijalno svakih 10-ak dana i to nikad vise od 1/3. U tom slucaju, klor koji dolazi u vodu je u bitno manjoj koncentraciji, a za svaki slucaj ipak stavim i sredstvo za uklanjanje klora.

Vjeruj mi, u ovakvoj situaciji to nije nikakav problem. Mjerio sam koncentraciju klora u vodi kroz dulje vrijeme i nikada nije bila vise od minimuma.

Osim toga, ovakva je kombinacija mnogo komotnija - 50l vode bi bilo dosta nespretno ostaviti da odstoji ;)

Pepito
12.12.2002., 15:11
Kako si napravio filter? Baš me zanima!

Dav
12.12.2002., 15:22
Nista pametno, kopirao sam ideju sa kutije ambalaze za vrtnu pumpu za vodu. :)

Obican princip spojenih posuda: 3 komore, u prvu odozdo ulazi voda, prelijeva se u drugu preko pregrade koja je malo niza, u srednjoj je materijal za filtraciju (keramika, ugljen i spuzva), voda prolazi u trecu kroz otvor na dnu pregrade, a u trecoj je pumpa za vodu (u mom slucaju 2) koje ispumpavaju vodu van).

Dosta jednostavno i efikasno, nema nikakvih mehanickih dijelova, spuzva se lako vadi i cisti... ne znam koliko je grafika citljiva, voda ulazi na X, dolje desno, a izlazi gore lijevo.

-----\
---\.|
...|.|
---+-+--------------------------------
|..|.|.........|.....................|
|..|.|.........|.....................|
|..|.|.........|...........|.........|
|..|.|.........|:::::::::::|.........|
|..|.|.........|:.spuzva.::|.........|
|..|.|.........|:::::::::::|.........|
|..|.|.........|ooooooooooo|.........|
|..|.|.........|o.kamenje.o|.........|
|..|.-------...|ooooooooooo|.........|
|..|........|..|-----------|..-----..|
|..|.Pumpa..|..............|..|...|..|
|..|........|..............|..|.X.|..|
--------------------------------------

Pepito
13.12.2002., 12:23
Da. Baš dobro. Pozivam te i sve vas koji imate kornjače na forum o kornjačama. Tek sam ga napravila. Još ću objaviti o nekom od topića.

Registriraj se!

http://nero.conforums.com/index.cgi

:D :D :D :D

Kaj misliš o stranici?

Dav
15.12.2002., 00:00
Kaj misliš o stranici?

Cijenim svaki dobar pokusaj, a ovaj je za svaku pohvalu.

Drzim fige da zazivi i da se clanstvo prosiri. Znam da ce biti tesko jer je tematika dosta uska (a nas malo), ali vrijedi pokusati.

:top:

Pepito
15.12.2002., 11:36
Znam, znam i ja se nadam. Ali uvijek ima tema za diskusiju. Možeš li preporučiti stranicu onim ljudima koje zanimaju kornjače i koji ih imaju kao kućne ljubimce. Ja osobno znam samo dvoje ljudi sa kornjačama. Baš ih je malo.

Inače hvala na pohvali.

:D :D :D

Ovo je isti forum, sa istim temama, pa ti reci koji ti je bolji:

http://pub10.ezboard.com/btheturtleforum

Uranus
15.12.2002., 15:43
Imam akvarij 60 litara sa 20 litara vode.
:) :) :) :)

A koliko su mjere tog akvarija u centimetrima? Ono...koliko X koliko X koliko ? Bilo bi vrijeme da i ja nabavim neki normalan..:rolleyes:

Pepito
15.12.2002., 16:15
60x30x35

Uranus
19.12.2002., 16:47
Eto, danas mi se razbio akvarij kad sam mijenjala vodu:(

Sada hoću-neću, moram nabaviti novi :)

Dav
19.12.2002., 16:49
Uranus kaže:
Eto, danas mi se razbio akvarij kad sam mijenjala vodu:(

Pa kak??? :confused:

Kak si to izvela?

Pepito
19.12.2002., 16:59
Na koji način mijenjaš vodu?

Nimrod
19.12.2002., 18:47
E ljudi moji, sto se meni dogodilo s kornjacicama, to je cijela epopeja s dramatskim naznakama i polovnim sretnim zavrsetkom...
Poklonili mi dvije kornjacice (koje su se ispostavile musko i zensko, al' nista im to nije pomoglo) i mali akvarij bez filtera i s jednim komadom drveta onako vise za ukras.
Dok su bile male valjda su se isprestravile od pocetnog ciscenja akvarija, tako da nisu uopce izlazile na povrsinu nego bi se onako objesile prednjim nogama za drvo i plutale na povrsini.
Onda smo se svi zajedno preselili, pa su dobile ogromni ukrasni akvarij (predvidjen za ribice, ne za kornjace), visok, uzasno tezak i nemoguc za premjestanje.
Pa su do zime sretno zivjele na sezdesetak centi dubine i uzivale u brckanju pod filterom.
Kad je dosla zima, dobile su i grijanje, ali vodu je bilo sve jebenije i jebenije mijenjati, jer tko ce svako toliko puniti i prazniti akvarij koji se ne moze pomaknuti, cime je otezano i pranje.
Onda im se dogodila tragedija da su mijenjanjem vode preko kante koja je u pravilu ostajala u dvoristu u vodu dospjeli neki jebeni crvi (*yuck*) s kojima su se jos nekako i sazivjele, ali sve je to bilo odvratno gledati, pa je na kraju kupljen manji pokretniji akvarij i oslobodile su se mocvarskih uvjeta.
Medjutim su tokom cijele zime odbijale izlaziti na povrsinu (jer im je valjda bilo ugodnije u toploj vodi) tako da im se oklop sjebao do proljeca. Na proljece su na silu postavljene skupa s akvarijem na maksimalno izlaganje suncevom svjetlu, od cega su profitirale samo vodene alge koje vise nikakvim pranjem nije bilo moguce obuzdati. Jadne kornjacice su se znale ponekad jedva nazirati kroz svo to zelenilo, a oklopi su im se samo nastavljali ljuskati (brrr..).
Onda su (u nedostatku boljih rjesenja a u cilju "suncanja") dobile ogradjeni komadic vrta na suncu i tamo su provodile suncana popodneva, doduse svaka sakrivena pod svojim cuperkom trave (ono, ne bi na sunce pa ni mrtve...kad nisu mogle naci travu sakrivale su se u sjenu ograde).
I trajalo je to nasilno suncanje do jednog lijepog dana kad su probile ogradu i otpuzale u travu. Sve unutar vrta, naravno, ali jednostavno ih se vise nije moglo naci.
I tako su oplakane i otpisane (s neodredjenim osjecajem olaksanja...) sve dok cetiri mjeseca nakon vrt nije prekopavan i dok se u tome svemu nije pronasla jedna od odbjeglih kornjaca (zenska, naravno...).
Prezivjela sretnica je otpremljena u jezero u obliznjem parku u kojem slobodno zivi ogromna kolonija kornjacica, koje zbog hladne vode stalno prebivaju po panjevima uz obalu i nemaju problema s oklopom.
THE END.

Pepito
19.12.2002., 19:55
Nimrod, pozivam te na moj forum o kornjačama. Nadam se da ćeš se registrirati!

http://nero.conforums.com/index.cgi

:D :D :D

Nadam se da će ti se svidjeti!

Uranus
20.12.2002., 07:53
Pepito kaže:
Na koji način mijenjaš vodu?

Pa ispraznim, isperem nekoliko puta i napunim ponovo...vrlo jednostavno kad je akvarij mali :)

Uranus
20.12.2002., 07:55
Dav kaže:
Pa kak??? :confused:

Kak si to izvela?

Iskliznulo iz ruke....sva sreća kornjačice nisu bile u njemu. Sad su privremeno u plastičnoj kadici...barem sad imaju više mjesta :)

Uranus
20.12.2002., 07:58
Pepito, pa ja postala na tvom forumu a nema mi više posta:confused: Nisam valjda rekla nešto uvredljivo za kornjačice pa si me brisala :D

Uranus
20.12.2002., 08:04
Nimrod, a koje su vrste bile te tvoje kornjačice? Nisu valjda bile one crvenouhe? Ne znam, ali moje stalno jure na sunce. Tvoje su vjerojatno bile u depresiji, a kako i ne bi u ustajaloj vodi....:(

Dav
20.12.2002., 09:02
Sto se tice ciscenja akvarija, evo kako sam ja to rjesio (imam 140-litarski, 120x30x40, dakle, gotovo nemoguc za premjestanje, barem ne u solo varijanti). Stvar je relativno jednostavna - dobra filtracija i redovita parcijalna promjena vode.

Dakle, vodu kroz filter koji sam negdje gore opisao, pumpaju 2 pumpe (one za vrt), svaka 600l/h. Kako u akvariju ima otprilike 130l vode, cjelokupna voda (teoretski) svakih sat vremena prodje jedno 10x kroz njega sto je i vise nego dovoljno da pokupi vecinu krupnih otpadaka. Nadalje, spuzva koja sluzi kao medij, se ispire svakih 2-3 dana cime se smanjuje mogucnost raspadanja tih krupnih otpadaka i njihovo topljenje u vodi (najveci dio krupnih otpadaka su naravno - fekalije), cime se otklanja potreba za mijenjanjem vode.

U filteru je, uz spuzvu, jos i sloj keramike koji sluzi kao bioloski filter (mijenja se djelomicno svakih mjesec-dva) te povremeno aktivni ugljen (relativno mala kolicina koja se mijenja svakih tjedan dana).

Alge koje se povremeno nakupe na staklu jednostavno sastruzem, a filter pokupi ostatke.

Sto se suncanja tice, ugradio sam 2 UV lampe tako da se prema zeljama, kvarcaju do mile volje. Postavljanje akvarija na sunce je opasno ukoliko se ne osigura mogucnost da se kornjace sklone u sjenu, a osim toga, suncanje kroz staklo - nije suncanje, to valjda svi znamo. Kornjacama je nuzno sunce (a ne samo svjetlo) jer tako sintetiziraju vitamin D koji je nuzan za apsorbciju kalcija.

Voda se mijenja parcijalno svakih 1-2 tjedna (otprilike 1/3 vode ide van.

Svakih tjedan dana mjerim parametre vode (pH, KH, amonijak, NO2, NO3 i povremeno Cl) i jedino sto sam povremeno morao "namjestati" je kiselost ode koja zna otici dosta u luznato. Tada to korigiram gotovim pripravcima za smanjivanje pH i to je sve - nikakvih akrobacija sa ciscenjem akvarija, sokova za kornjace zbog promjene vode, promjene temperature vode i ambijenta... sve 5. Rastu i debljaju se, a jednom je jedna cak i jaja slegla. :)

Pepito
20.12.2002., 12:12
Uranus, oprosti, ali ja te nisam izbrisla. Valjda se netko uspio ulogirati ne znam kako kao ja i izbrisao te . Oprosti. Stvarno, ali ja te nisam izbrisala. Dobrodošla si na ovom forumu, ako ti se nije teško ponovno registrirati. Sorry, ne znam što se desilo.

Uranus
20.12.2002., 12:48
Ma znam da me nisi ti...osim možda slučajno...valjda nešto nije radilo kako treba....a možda sam ja samo sanjala da sam postala :D ;)

Pepito
20.12.2002., 13:06
You have mail! Nitko te nije izbrisao, još si član foruma. Da, postala jesi. :) :) . Nego sam je topić Kornjača zvana Sebastijan preselila pod Osobne strnice kornjača. Objsnila sam ti u mailu koji sam ti poslala. Još si član i pridruži nam se, nešto je življe ovih dana.

Noemi
11.12.2004., 15:51
Sasavi zoloski vrt koji imam doma od danas ima 1 novog clana.
Mali zabac je dobio vodenu kornjacu za poklon za rodjendan od kolegice iz razreda.

Donesla ju je u vrecici kipuce vode jer da kornjaca mora biti na toplom,tako da smo skoro dobili juhu a ne kornjacu,ali dobro:D

Bezimeni zeleni preslatki gmaz ceka na prigodno staniste i prehranu.

Nekako mi je sumnjivo drzat ga u onoj plastikici s palmom gore,a ni on se ne cini sretan:misli:

Sta da radim s njim#njom.

I usput-kako da objasnim macama da je mali novi clan obitelji a ne svjezi obrok:zubo:

zuba
11.12.2004., 20:42
Noemi kaže:
[B
Bezimeni zeleni preslatki gmaz ceka na prigodno staniste i prehranu.

Nekako mi je sumnjivo drzat ga u onoj plastikici s palmom gore,a ni on se ne cini sretan:misli:

Sta da radim s njim#njom.

I usput-kako da objasnim macama da je mali novi clan obitelji a ne svjezi obrok:zubo: [/B]

Ostaviti ga prvo vrijeme u tom "bubregu" sa palmom dok ne vidite kako će napredovati.
Mijenjati mu vodu prema potrebi, svaki drugi dan, imati u rezervi uvijek odstajale vode, nikako ne ulijevati direktno iz vodovoda.
Kupiti crviće u pet shopu za male bebe kornjačice i to je to za prvo vrijeme..

Naše dvije su 1 godinu stare, imaju akvarij od 80 litara, i sve moguće potrebne gluposti u njemu..Jedu i dalje crviće, svježu piletinu, salatu, muhe, komarce....
I sada su velike kao moja (odrasla) šaka...

A mačak ćini sve moguće ne bi li se uvalio među njih...
Primijenili smo sva moguća sredstva zaštite, prepreke različitih vrsta...i stalno smo na oprezu, pogotovo kada mačak ostaje sam kod kuće..
Nas više muči mogući ugriz njegove šapice koju umoči u vodu, jer kornjače nisu ni malo zainteresirane za igru s njim, a dobrano znaju zagristi...pogotovo meso...

Noemi
11.12.2004., 20:47
U bubregu kazes.Ali citala sam da nam treba grijac i filter i mjesto za suncanje i svasta jos.

Hoce li mu biti strasno u tome?Ne izgleda mi bas zivahno,samo stoji na dnu i tu i tamo gurne nosic van iz vode.

Koliko vode mora biti u bubregu?Moram li mu staviti nesto da se moze popesti i sakriti?

Mali je ima niti 3cm u promjeru.Beba.

Bas sam ljuta na ljude koji poklanjaju zivotinje djeci:mad:

zuba
12.12.2004., 08:49
Noemi kaže:
Ali citala sam da nam treba grijac i filter i mjesto za suncanje i svasta jos.
Hoce li mu biti strasno u tome?Ne izgleda mi bas zivahno,samo stoji na dnu i tu i tamo gurne nosic van iz vode.
Koliko vode mora biti u bubregu?Moram li mu staviti nesto da se moze popesti i sakriti?
Mali je ima niti 3cm u promjeru.Beba.

I naše kornjačice su bile male, male mrvice kad su stigle u vrećici ...sin je proučavao na netu stranice o njima pa smo ih brzo prebacili iz bubrega u veću posudu, isto plastičnu kadicu, ali sa više vode da mogu plivati..one vole puno vode...
Pod pritiskom sina (koji je preko noći postao zaljubljen u kornjače)brzo smo kupili i ovaj veći akvarij, grijač, filtere za pročišćavanje vode, termometar, ukrasni panj za penjanje, ukrasnu travu, kamenčiće, ma hrpa toga....što ni malo nije jeftino...lampu nismo kupovali, ali stolna - obična, stalno im je upaljena i namještena da osvjetljava kamen i panj na koji se popnu i sunčaju...
Ako imate od koga da posudite pojedine stvari radije posudite, pa će te vidjeti kako će se to razvijati...to su slične stvari koje imaju i ljubitelji akvarijskih ribica, pa se prvo raspitajte..
Znam i neke koji su ostavili kornjačice stalno u tom malom bubregu, i nisu se razvijale (rasle) tako kao ove naše...ostale su male...
Vole puno plivati, vole puno vode, i bez obzira što su malecke, same će se popeti na "suho" ako im napravite tako nešto...npr veći kamen ravne površine i sl. improvizacija...
Naš sin je preuzeo na sebe odmah svu brigu oko njih , nije na sreću mali da to ne može ili se brzo zasiti, tako da mi ne moramo i o tome brinuti...
Inaće, kada se akvarij uredi izgleda jako zgodno i lijepo..
A kornjačice, s vremenom, nauče koješta, mislio bi čovjek da nema povratne informacije od njih, ali sina baš prepoznaju, i on s njima ima komunikaciju koju ja npr. nemam...

I sretno sa novom zanimacijom !!!( ali i još jednim opterećenjem novčanika)

:W

Noemi
12.12.2004., 09:33
Koliko veliki prostor joj treba,odnosno koliko litara mora imati akvarij?

Strah me ni pitati koliko to sve kosta:(

Matej-OS
12.12.2004., 14:47
www.kornjace.net pa idi na forum!Ekipa je jako aktivna i uvijek spremna pomoći!

Akvarij uvijek što veči to bolji!Naravno uz to ide grijać i filter!
Planiraj oko 1000 kuna potrošiti ;)

SRETNO

pozdrav zubi!:s

freakusha
12.12.2004., 17:18
Obavezno kupiti veći akvarij i grijač to ti je sada najvažnije. Mora imati i kopno di može sama izaći i osušiti se, hraniti je uvijek u vodi u protivnom se uguši. Na stranici koja je preporučena ima puno toga. Meni je nedavno uginula jedna kornjača ( Krešo) od upale očiju, a imao je sve uvjete za normalan život :(. Sada je ostao još Nemo i on je veseli i zdravi zelenko sa svom mogućom opremom :).

Noemi
12.12.2004., 17:23
Nema sanse da izdvojim 1000 kn :(

Kakav grijac mi treba,i kakvo svijetlo?Mislim da ce se korny morati zadovoljiti skromnijim smestajem,barem na pocetku.

Brine me,danas nista nije jeo.

freakusha
12.12.2004., 17:32
Kornjača može izdržati koji dan bez hrane. Siroče možda mu je zima :( . Drži ga negdje na toplome. Stavi mu bar običnu stolnu lampu da ga koliko toliko grije i to je bolje nego ništa.

Matej-OS
12.12.2004., 20:05
Može se proči i jeftinije!!
1.Akvarij-možeš ga recimo izraditi kod staklara...neki od 80-100L ako možeš i još više!
2.Grijač za takav akvarij mora imati od 50-100 wata...što veča litraža to više wata!
3.filter neki dobar da nemoraš svaki tjedan mjenjat vodu!

Nemoj se briniti ako ne jedu par dana...mogu oni izdržati!
Probaj im dati sirove piletine ,pa češ vidjet kako će jesti!:D

Pitaj ako te nešto zanima!:W

Noemi
12.12.2004., 20:08
Mogu je za pocetak staviti u neku posudu i kupiti samo grijac?

Koji da uzmem i koliko to kosta:confused:

Thx.

E da,i koja visina vode mora biti?I kako cesto da ju hranim?:)

Tako sam:mad: na ljude koji poklanjaju kucne ljubimce,pa nije to stvar:flop:

Akcija2
12.12.2004., 20:11
Noemi kaže:
Nema sanse da izdvojim 1000 kn :(

Kakav grijac mi treba,i kakvo svijetlo?Mislim da ce se korny morati zadovoljiti skromnijim smestajem,barem na pocetku.

Brine me,danas nista nije jeo.

Imamo već tri godine dvije vodene kornjače te tzv floridske

Držimo ih najviše vani, na suncu, osim kad zahladni. Imaju vode ,malo iznad svoje visine i dva velika plosnata kamena , za se sunčat na suncu. Ok. ja živim na moru, gdje je malo toplije .

U prilično su velikoj staklenoj posudi sa poklopcem koji zatvaramo noću.
Nikakvo umjetno svjetlo. Nikakav grijač.

I došle su velike kao moja šaka.

Hrana: crvići, svježe meso.

Vodu mjenjam redovito:D kad se sjetim - direktno iz špine.

eto, najiskrenije :) sretno sa tvojima. Ne mora to biti veliki trošak.

mouse
25.09.2006., 11:49
Dobila sam na poklon 2 male vodene kornjače, navodno par,velike otprilike kao kad spojiš palac i kažiprst u krug. Dobila sam ih u plastičnom narančastom akvariju, sa otočićem u sredini i palmicom. Imam ih 7 mjeseci i nemam pojma koja je žensko, a koja muško , no ova koja je malčice veća i oduvijek mirnija počela mi je stalno spavati! Spava na otočiću, nekad se uvuče u oklop, ali najčešće se sva objesi i spava;kad vidim da se "presušila" stavim je u vodu - nastavi spavati, tek kad je malo čvrknem po oklopu probudi se.Jede normalno,kao uvijek. Hranim ih nekakvim sušenim račićima koje sam dobila uz njih. Trebam li im davati još nešto? I molim vas koji znate zašto tako puno spava, recite mi!

Zla patka
25.09.2006., 17:08
jao...

kao prvo i osnovno - prestani ih hraniti tim smecem (nema druge rijeci za to)!!!
kornjace jedu meso kao osnovnu hranu (piletina,teletina,svinjetina u manjim kolicinama jer je masna), zatim ribu(slatkovodnu) i povrce...povrce im trebas nuditi s vremena na vrijeme...moje imaju 8 godina i dan danas ne zele ni pogledat povrce...tu i tamo nes pojedu ali uglavnom ostave.
ok im je dati sipinu kost zbog minerala

kao drugo - kornjace ne mogu zivjeti u kadi s palmicom!pod hitno im treba akvarij - sto veci to bolji sa mjestom za suncanje na kojem je temperatura uvijek par stupnjeva visa od one u vodi!kupis reptil sun glo zarulju i instaliras ju iznad platforme/kamena/na cemu se vec suncaju.

voda treba biti oko 24 stupnja - treba ti grijac!
kornjace dosta prljaju vodu - treba ti dobra pumpa.

u biti je najisplativije dati napraviti akvarij.u jednom dijelu se naprave pregrade za procistac.

hraniti ih je najbolje u odvojenoj posudi jer tako manje prljaju akvarij u kojem zive.tvoje kornjace sau jos mlade pa bi ih trebala hraniti svaki dan...moje jedu jednom u 6,7 dana.

kazes da su stare 7 mjeseci?definitivno su premale sto je posljedica lose ishrane i losih zivotnih uvjeta.
moje imaju 8 godina,zenke su (muzjaci imaju velike nokte) i svaka ima otprilike 800g (mozda sada i vise) i nekih 24 cm duzine oklopa

ovo su osnovne natuknice.molim te odi na www.kornjace.net i procitaj sto tamo pise.
imas sve o tome kako osigurati svojoj kornjaci ugodan i dug zivot.

dora
25.09.2006., 17:10
Dobila sam na poklon 2 male vodene kornjače, navodno par,velike otprilike kao kad spojiš palac i kažiprst u krug. Dobila sam ih u plastičnom narančastom akvariju, sa otočićem u sredini i palmicom. Imam ih 7 mjeseci i nemam pojma koja je žensko, a koja muško , no ova koja je malčice veća i oduvijek mirnija počela mi je stalno spavati! Spava na otočiću, nekad se uvuče u oklop, ali najčešće se sva objesi i spava;kad vidim da se "presušila" stavim je u vodu - nastavi spavati, tek kad je malo čvrknem po oklopu probudi se.Jede normalno,kao uvijek. Hranim ih nekakvim sušenim račićima koje sam dobila uz njih. Trebam li im davati još nešto? I molim vas koji znate zašto tako puno spava, recite mi!
Ugiba.
Ovako, vidim da nemas bas prvise znanja o kornjacicama, pa cu ja redom i ukratko.

Ako sam dobro shvatila imas kornajcice 7 mjeseci u tom plasticnom uzasu i hranis ih racicima? Dobro da su jos zive.
Do sad, da ih drzis kak Bog zapovijeda su se trebale poduplati svojom velicinom i svojom tezinom.

Ovako, da bi ti kornjacica bila zdrava i da bi rasla, mora imati: grijac, akvarij od cca 150 litara (i vise ako je moguce), lampu, veliki vanjski filter nesto jaci jer kornajce gadno zmazu vodu, kopno i stalnu temperaturu toga kopna, zatim... mora jesti meso.
Dakle fasirano, jetrica i tako to, zavisi kaj imas doma.
I tu i tamo bi bilo zgodno nakapati im vitamine za kornjace u vodu ili na klopu (ja koristim kapi od proizvodca 'Sera' i zadovoljna sam).

Sumnjam da ces ovo sve htjeti/moci nabaviti jer zahtijeva poprilicna financijska sredstva i dosta prostora doma (ja imam ogroman akvarij, al nikako da sredim policu, tak da su mi kornjace u velikim plasticnim bazenima), al preporucam da kad ti ove uginu, sto ce se nazalost bez pravih uvjeta desiti, da ne kupujes nove (ili da ti ih netko ne kupi) dok ne budes imala osnovne uvjete za njihov zivot (ako tada budes htjela).
Znam da su kornjacice na veliku zalost, jefitne i da dosta ljudi opce ne razmislja o njoj vise nego o nekakvoj kemijskoj olovci i da ih ljudi drze u katstrofalnim uvjetima i da nemaju vecinom blage veze o njihovu drzanju i njihovim potrebama, ali... nemoj to radit zivinici.
Pozdrav.

mouse
27.09.2006., 10:27
Hvala lijepo na savjetima i pomoći. Nisam ja neki nemilosrdna tipica, nego jednostavno prvi put sam se srela sa kornjačicama, k tome poklonjenima, nemam pojma o njima, a upute itd. mi je dala cura koja mi ih je poklonila, a kojoj su u trgovini dali i hranu i savjete o njima...a koji vidim da nemaju pojma!!!! Meni je kornjačica jako žao, pitam se stignem li im još pomoći! Još mi recite kako da im dam jesti meso; sitno nasjeckam ili kako? I gdje; u vodi ili vani? Pomozite vi sa iskustvom!

dora
27.09.2006., 10:54
Hvala lijepo na savjetima i pomoći. Nisam ja neki nemilosrdna tipica, nego jednostavno prvi put sam se srela sa kornjačicama, k tome poklonjenima, nemam pojma o njima, a upute itd. mi je dala cura koja mi ih je poklonila, a kojoj su u trgovini dali i hranu i savjete o njima...a koji vidim da nemaju pojma!!!! Meni je kornjačica jako žao, pitam se stignem li im još pomoći! Još mi recite kako da im dam jesti meso; sitno nasjeckam ili kako? I gdje; u vodi ili vani? Pomozite vi sa iskustvom!

Kaj se tice gmazova prvo pravilo: Nikad ne slusaj ekipu u pet sopovima, pojma nemaju - provjereno.
Drugo pravilo - raspitati se na netu, dakle www.google.com ili pak neki forumi specijalizirani bas za gmazove, uvijek ima ljudi koji ce ti odgovorit/pomoc.
Recimo imas www.kornjace.net i www.akvarij.net pa tam pitaj kaj te zanima...

E sad... meso.. kak su tvoje male trebala bi im ga nasjeckati ili dati fasirano i davati im ga u vodi, ne na suhom + vitamini u vodu ili na hranu.

mouse
27.09.2006., 11:14
U kojoj količini da im dam, koliko pojedu ili ima neko mjerilo?

dora
27.09.2006., 11:24
U kojoj količini da im dam, koliko pojedu ili ima neko mjerilo?
Kolko pojedu, bacaj im dok su zainteresirane.
Dok su ovak male, svaki dan.

Zla patka
27.09.2006., 12:01
kad vidis koliko kornjace otprilike pojedu kupis vise mesa.nasjeckas ga i zamrznes u paketicima koje onda po potrebi izvadis.puno je lakse, ne moras se stalno gnjaviti s rezanjem mesa,kupovanjem istoga itd.

mouse
28.09.2006., 11:11
Evo, pokušala im jučer dati sitno sjeckanu piletinu (od jetrica), samo taknu nosom i odu, neće. Probala sam i malo voća, naribala sam jabuku sitno da vidim hoće li; jok! (???)

bond007
29.09.2006., 07:20
htjela bi nabavit kornjaču pa me zanima koliko ti akvariji koštaju i kolko te kornjače narastu u roku godinu dana?
čula sam da vrlo brzo ugibaju ,pa me zanima zašto

pumpkin pie
29.09.2006., 08:40
htjela bi nabavit kornjaču pa me zanima koliko ti akvariji koštaju i kolko te kornjače narastu u roku godinu dana?
A šta ćeš nakon godine dana?

Zla patka
01.10.2006., 12:22
A šta ćeš nakon godine dana?
bas sam htjela postaviti isto pitanje

Zla patka
01.10.2006., 12:26

inace par postova iznad imas osnovne informacije.i ne,ne ugibaju brzo ako se brines za njih kak spada.mogu zivjeti i 40 godina ako se ne varam.

bond007
01.10.2006., 12:32
pa zadržala bi ih i nakon godinu dana ,samo me zanimalo jer sam čula da brzo ugibaju

Zla patka
01.10.2006., 12:42
pa zadržala bi ih i nakon godinu dana ,samo me zanimalo jer sam čula da brzo ugibaju
ugibaju brzo ako ih drzis i hranis kao mouse.
ako ih hranis mesom i povrcem,ako imaju akvarij sa grijacem i procistacem,mjesto za suncanje trbale bi imati ugodan i dug zivot.
kao vlasnik kornjaca uvijek tezis boljem domu za svoje ljubimce.akvarij nikada nije prevelik,moze biti samo premalen.

dora
01.10.2006., 13:03
Narastu dosta i dosta dugo zive, mogu u zarobljenistvu zivjet i po 30, 40 godina. Akvarija i filteri su skupi + lampe + struja. Na sve to treba mislit. Cijena kornjace je pizdarija, jucer gledala u Pet Centru, 55 kuna.
No treba misliti na ostale troskove koji mogu biti i preko soma i pol kuna.
Zasto ugibaju? Zato sto ih kupuju ljudi koji nemaju blage veze o kornjacama i ne brinu se na njih na nacin na koji bi morali.

kachunchica
01.10.2006., 13:41
ugibaju brzo ako ih drzis i hranis kao mouse.

ovo mi djeluje malo optuzivacki, prilichno sam sigurna da mouse nije iz zlobe loshe hranio/la svoje kornjachice.:)
Mozda mu je te savjete dao prodavac kod kojeg je kupio kornjacice i dok je sve funkcioniralo kako treba nije trazio josh informacija o njima.
To kazem jer sam ja razmisljala o nabavci kornjacica i pitala sam prodavca o njima i rekao mi je da radim sve to sto je i mouse rekao da je radio pa sam skuzila kako je to skroz zgodno. plus mi je rekao da rastu 2mm godisnje i da im je taj mali akvarij sasvim ok duugo vremena.:flop:
i tako sve dok nisam virnula na ovu temu i shvatila da ja ne mogu pruziti taj komfor kornjacicama i da je bolje da ih i ne kupujem dok ne budem imala lijepe uvjete za njih. :)
Krivi su neobavjesteni prodavci kucnih ljubimaca, kojima je cilj svakako prodati zivotinjicu a ne i to kako ce biti zbrinute.

winnerica
23.11.2006., 20:06
Imamo već 7 god. vodenu kornjaču koja živi sretno u terariju, moj sinak vodi brigu o njoj i prije 4 dana je zabrijao da je korni sam i da mu treba društvo, a ja mama ko mama kupila s njim malog kornija (nije ni bilo većih za kupiti), e sad: zanima me jesmo li zeznuli situaciju, sin mi veli da veliki korni i nije baš gostoljubiv prema malome. I kaj sad? Mogu li se oni ipak "sprijateljiti"?

Zla patka
23.11.2006., 21:00
pa da...malo ste zeznuli situaciju...veca kornjaca ce sigurno biti agresivna prema maloj...
iz osobnog iskustva: imala sam kornjacu godinu dana kada sam odlucila kupiti jos jednu i rezultat je bio da je ova starija odgrizla rep mladjoj.
razdvojila sam ih i drzala ih posebno jedno vrijeme dok ova nova nije malo narasla...ponovno sam ih stavila zajedno i od onda se super slazu i ne mogu jedna bez druge i tako vec 8 godina...tako da suzivot nije nemoguc...samo kaj vasa ima 7 godina sto znaci da je sigurno vec jako velika...cini mi se da ce ovu malu gledati vise kao hranu,a ne neko drustvo...

imam i muzjaka doma koji ima negdje 3 godine...ne pada mi napamet staviti ga s "godzilicama" jer bi ga raskomadale

ja bi ih rastavila za sada...postupno upoznavanje uz nadgledanje ponasanja...sumnjam ali zasto ne pokusati...
i nadam se da imas mjesta za jos jedan akvarij :)

gottcha
23.11.2006., 21:26
koliko je preporučljivo kornjače držati u onim manjim plastičnim posudama koje ti obično daju u pet shopovima kad kupiš kornjaču?

dakle, ne akvarij, nego onu plastiku s nekakvim otočićem u sredini :D

Noemi
23.11.2006., 23:12
nikoliko

kornjaca treba temperaturu vode od 25-26 stupnjeva, uv lampu, basking spot, prostor za plivanje

u onoj posudici je lagano osudjena na smrt

pogle www.kornjace.net :)

gottcha
23.11.2006., 23:28
hvala :top:

ajme kako su to sirota bića i koliko pažnje njima treba :(

Zla patka
24.11.2006., 09:39
nikoliko

kornjaca treba temperaturu vode od 25-26 stupnjeva, uv lampu, basking spot, prostor za plivanje

u onoj posudici je lagano osudjena na smrt

pogle www.kornjace.net :)

i jedu meso i povrce,a ne one racice koje ce ti rado prodati u svim trgovinama

winnerica
25.11.2006., 22:22
Cijeli dan promatram terarij i vidim da se stari korni normalno ponaša prema malom, ono - malo je zbunjen jer je do sad bio sam ali je inače o.i. i ne napada ga. Tak smo hepi :kiss:

Zla patka
26.11.2006., 15:00
Cijeli dan promatram terarij i vidim da se stari korni normalno ponaša prema malom, ono - malo je zbunjen jer je do sad bio sam ali je inače o.i. i ne napada ga. Tak smo hepi :kiss:

super!
za svaki slucaj malo cesce bacite pogled na akvarij, moje se nekad znaju potuc sto je normalno ali su tu negdje po velicini, a ovdje bi manja mogla nastradati...

Nimoy
29.07.2007., 01:29
Još od malih nogu sam volio kornjače, nešto me fasciniralo uvijek u tim (ako pričamo o tortoise kornjačama dugovječnim) bićima. I sad naravno kao mulcu (4-5. razred) kupili oni meni kornjaču i šta ću, imao plastičnu tulavu posudu koju su mi dali u pet shopu i nek tamo kornjača bude, s ovim je hrani, end of story.

I jebiga, 5. razred šta ću, stavljao sam vodu (odstajalu, navodno zbog klora nemam pojma), davao joj jest, ali vidjelo se da je kornjača nezadovoljna masu.

Grebla je cijelu noć po posudi :rofl: :cry: i znala izać ponekad, kasnije se valjda razbolila sunce moje :( pa je samo na suhom dijelu bila i uginula nedugo zatim. Imao sam još jednu, isto se desilo.

Sjećam se samo da sam jako patio, jebiga 11-12 godina, prvi ljubimci, i tako. Čak sam ih i pokopao.

I reko sebi da neću imat kornjače dok im ne budem mogo napravit atmosferu onako kako bi trebale imat. I sad moje pitanje je, gdje da se informiram o tome?

Uzeo bih veliki akvarij, napravio sve "by the book", da im bude dobro. Pa možda i da ih uzgajam jednog dana tko zna.

Inače nisam neki stručnjak za to, nemam pojma koja je razlika između tih malih vodenih (slatkovodnih) kornjača i onih koje narastu malo veće a i dalje se kreću po vodama (rijeke, jezera recimo), i tako...

Ja govorim o onim malim slatkovodnim. Dakle zanima me koliki im je životni vijek normalan, i općenito jel se netko time bavi da mi da par savjeta.

Hvala. :)

Noemi
29.07.2007., 01:38
ja imam kornjacu, crveno vratku, i trazim joj novi dom.

planiram preseljenje i na zalost, necu je moci voditi sa sobom,a doma se nece imati tko brinuti o njoj.

imam akvarij, sada ga polako prerasta i trebati ce novi.
dala bi je iskljucivo u dobre ruke, nekom tko ce se brinuti za nju, s tim da je mogu posjetiti da budem sigurna da joj je ok.

vec je relativno velika, ima 2 godine, cca velicine mog dlana je (imam malu ruku, centrimetri me nikad nisu isli:zubo:)

prosli smo djecje bolesti, upale ociju, upale pluca..omeksavanje oklopa...sad je velika beba koja voli jesti meso i ribicu, pojede malo salate tu i tamo, i pusti da je se ceska po glavici:cerek:

zove se johhnie:) ako si zainteresiran, javi mi se na pm.

trazim joj DOBAR dom...clan obitelji je:(

Nimoy
29.07.2007., 02:10
ajaooo :cerek:

A nažalost neću je moć uzet jer ovo planiram u roku od nekoliko godina realizirat, ne prije :(.

Nego jel ta kornjača koja ti je sad veličine dlana bila onako jako mala ili? Ima capice :D ili peraje?

pitam pizdarije malo ali fakat tek ulazim u ovo :D.

Nimoy
29.07.2007., 02:12
uzmi je sa sobom nemoj je ostavljat :(.

flint
29.07.2007., 06:58
nimoy imas stranicuhttp://www.kornjace.net
turtle su super al su mnogo brige. ko i sve ostalo zivo. ;)

Ivanicapeca
29.07.2007., 10:39
One ti inače zimi hibriniraju pa izgledaju ko da su mrtve. A da ona tvoja nije hibrinirala?

Nimoy
29.07.2007., 12:03
Misliš hiberniraju? Nikad čuo za "hibrinaciju" :D.

Naravno da nije, uostalom bilo je ljeto :(.

Bio sam mulac, ali znao bi da je kornjača živa ipak :D.

Flint, hvala za stranicu, pogledat ću. :top:

L_i_m_e_
01.08.2007., 18:13
Ja ti takoder imam te takozvane crveno uhe ili kalofornijske kornjace imam dvije jedna je stara 4 god a druga god.i poli preporucam ti njih nisu zahtjevne 2 puta tjedno im promijenis vodu i vazno im je da im je voda oko 23 stupnja tako da moras nabavit grijac sto se tice akvarija sto je veci akvarij kornjace brze rastu sto se tice same velicine ja kad sam svoje uzimo bile su velike kao mala zlicica samo dodas sa strane noge i glavu preslatke su dok su male a sto se tice ove hibernacije one hiberniraju samo ako im je voda prehladna sto se i meni desilo jel na pocetku nisam imo odma grijac zato ti preporucam da ga odma nabavis i uzivaj.

foresst
02.08.2007., 10:39
imam i ja dvije crvenouhe kornjačice, bile velike ko kovanica od 5 kn kad sam ih nabavila. treba im veći akvarij (moj je od 80 l), u jedan kut staviš kamenje da mogu izaći na suho, obavezno grijač (optimalno 25 stupnjeva), filter za vodu (ne vole kad im se često mijenja voda, a i lakše je ovako - jednom mjesečno). kažu da im i lampa za sunčanje dobro dođe, ali ja im nisam stavljala. tokom proljeća sam ih iznosila na terasu kroz podne da se sunčaju (u manjoj posudi), sad je cijeli akvarij vani i dobar dio dana imaju sunca - sunčanje im je oooogroman gušt i potrebno je zbog D vitamina, jedino što sad mučimo muku s algama koje se kote brzinom svjetlosti i rade močvaru od akvarija.. mogu narasti prilično velike, 20-30 cm, i onda su prave razbijačice (nabavi grijač koji je u tvrdoj plastici, nikako stakleni ):zubo:

Nimoy
05.08.2007., 02:31
Hvala ljudi na postovima, definitivno ću nabavit kroz koju godinu kad budem u svom stanu, a hoću se još informirat prije toga.

Noemi
06.08.2007., 13:56
uzmi je sa sobom nemoj je ostavljat :(.

ne mogu, ne pustaju ih u ameriku:(

kupim onda veci akvarij, pa ako za par godina budes htio se javi. dati cemo je iskljucivo nekom tko ce ga jako jako jako paziti.

preslatki je, jucer se setao po dnevnom, pustila sam ga da se malo rekreira.hoda za mackama po stanu:D

Nimoy
08.08.2007., 02:23
ajaaao :cerek: a mačke mu neće ništa? :)

Ma gle, počašćen sam :D :) tvojom ponudom ali ne mislim sad dok sam još kod stare kemijat, nego kad budem (za koju godinu hopefully :D) bio u svom stanu...

Tako da ono, nadam se da ćeš ga negdje udomit...a žaba mala :cerek:

greta
08.08.2007., 12:28
vec 6 godina imam vodenu kornjacicu, zove se Tori :)

upravo je dobila novu vecu kucu, ...sto se moze...raste mala:cerek:

terarij ima dijelove gdje se moze odmarati i setati i dijelove gdje je voda pa moze plivati...

stavila sam joj i neke skoljkice i kamenja koja sam nasla na plazi...

hranim je racicima, briketiranom hranom i salatom.

kad sam je dobila, bila je malecka i nisam razmisljala koliko ce narasti...

smjesna je. :cerek:

moxa
11.10.2007., 09:38
Ajme koliko krivih informacija na jednom mjestu, a svi kao ljubitelji zivotinja...
Lijepo na www.kornjace.hr i na forum www.kornjace.hr/forum naucit sta i kako treba prije nabavke zivotinja!

deflinic
27.11.2007., 13:38
ja bi si uzela dvije za bozic, tj kao obiteljski poklon, pa me zanima koliko otprilike to sve onda kosta i kolike one narastu??cime ih hraniti osim njihovom kupovnom suhom hranom??

Noemi
27.11.2007., 13:42
nemojte ih poklanjati...brzo rastu, traze terarij, grijac, nisu igracke koje se drzi u kantici od plastike

dora
27.11.2007., 15:45
ja bi si uzela dvije za bozic, tj kao obiteljski poklon, pa me zanima koliko otprilike to sve onda kosta i kolike one narastu??cime ih hraniti osim njihovom kupovnom suhom hranom??

Nista te ne kosta recimo, otic na www.kornjace.net (kao sto ti je moxa napisala) pa recimo procitat da prosjecna kornjaca iz pet sopa (zutouha), velicine 3-4 cm, u konacnici naraste do 25 centimetara.
Ista trazi 150 i vise litara vode u akvariju, dobar vanjski filter, UV svjetlo i sto je najvaznije ne jede ''kupovnu hranu'', nego meso, sirovo, nezacinjeno + vitamisnki dodaci.

Kornjaca je zivotinja koja zivi sama, dvije se uzimaju samo i jedino ako imas uvjeta za ogromne akvarije, sto vecina, nema. Uz to kad se uzimaju dvije, ako se to vec cini, covjek treba biti spreman na to da ce se kornjace medusobno grist, ''neslagat'', znaci da ih je potrebno odvojit i imat cak dva velika akvarija, dva filtera, bla, bla, bla. Totalno neisplatljivo i glupo.

I kao sto Noemi rece, kornjaca nije igrackica za 100 kuna za djecicu.
Kornjaca je zivotinja, koja trazi odredene uvjete (suprotno jel shvacanju da ista zivi u onom plasticnom sranju s palmom na sredini i hrani se racicima, bez filtera i grijaca, i da joj je maksimalna velicina 5 cm :rolleyes: ), kao i svaka druga zivotinja, iako je kornjaca jedna od najpotcjenjenijih zivotinja uz zamorcice i hrcke iliti ''zivotinja za djecu koja se kupuje ne zato sto ju netko zeli nego zato kaj je jefitna i mala'', bez da se covjek raspita sta i kako.

TheWho
28.11.2007., 11:24
One ti inače zimi hibriniraju pa izgledaju ko da su mrtve. A da ona tvoja nije hibrinirala?
joj ovo zvuči brutalno...nadamo se da nije hibernirala..micika mala.ma to ti je godišnji odmor kad hiberniraju.po ljeti su lude.al ja sam skužila da moje ne hiberniraju otkad imaju temp vode oko 26 stupnjeva.to im je optimalno.

TheWho
28.11.2007., 11:27
Nista te ne kosta recimo, otic na www.kornjace.net (kao sto ti je moxa napisala) pa recimo procitat da prosjecna kornjaca iz pet sopa (zutouha), velicine 3-4 cm, u konacnici naraste do 25 centimetara.
Ista trazi 150 i vise litara vode u akvariju, dobar vanjski filter, UV svjetlo i sto je najvaznije ne jede ''kupovnu hranu'', nego meso, sirovo, nezacinjeno + vitamisnki dodaci.

Kornjaca je zivotinja koja zivi sama, dvije se uzimaju samo i jedino ako imas uvjeta za ogromne akvarije, sto vecina, nema. Uz to kad se uzimaju dvije, ako se to vec cini, covjek treba biti spreman na to da ce se kornjace medusobno grist, ''neslagat'', znaci da ih je potrebno odvojit i imat cak dva velika akvarija, dva filtera, bla, bla, bla. Totalno neisplatljivo i glupo.

I kao sto Noemi rece, kornjaca nije igrackica za 100 kuna za djecicu.
Kornjaca je zivotinja, koja trazi odredene uvjete (suprotno jel shvacanju da ista zivi u onom plasticnom sranju s palmom na sredini i hrani se racicima, bez filtera i grijaca, i da joj je maksimalna velicina 5 cm :rolleyes: ), kao i svaka druga zivotinja, iako je kornjaca jedna od najpotcjenjenijih zivotinja uz zamorcice i hrcke iliti ''zivotinja za djecu koja se kupuje ne zato sto ju netko zeli nego zato kaj je jefitna i mala'', bez da se covjek raspita sta i kako.

istina!!podržavam..
ja imam dve crvenouhe i nemrem reć da se ne slažu.veća je ženka manji je muško.i to je lom.mali se vozi na velikoj..:rofl:
i kavalir je al ne svojom voljom-kad se jede veća je brza ko vrag...tak da odvojeno jedu..bogec.kad je spor:p

RetroCountess
22.12.2007., 14:27
ja isto imam dvije kornjače...stare su jedno 2 i pol godine,i držala sam ih jedno vrijeme u tom bazenu,mislim da su bili jako gladne...sve dok jednog dana nisam dospjela na kornjače.net i tamo pročitala sve što im treba...onda smo naručili veliki akvarij,filter, promijenili ishranu malo i predpostavljam da im je sad bolje...a jadnice,kad im nešto fali ne mogu ni da traže...lol...

kviki_girl
01.01.2008., 16:44
Ja imam 4 korrnjače 2 velike i 2 male...dvije velike su mi stare otprilike 2 god. a dvije male 1 god...kada sam ih prvi put stavila sve zajedno prvo su se njuškale pa su se odlično slagale evo sad su svi kao obitelj...tako će se i tvoje sprijateljiti ,samo će im trebati malo više vremene jer je tvoj korni bio dugo sam,.ali ne brini se sve će biti ok!:mig:

cucek
02.01.2008., 19:37
imam dvije kornjače jedna je kod mene 8 godina,a druga 6 godina. žive u plastičnoj posudi jedu račiče, spavaju zimski san samo se povremeno bude jer su gladne. Starija je veličine dlana a druga je mrvicu manja. Toliko su pitome da pružaju vrat da ih se pomazi ispod omih velikih usta.

marsa
04.01.2008., 06:19
Samo kratko da dodam-to nisu male kornjače to što kupiš u pet-shopu su bebe tako da će ti narasti dosta velike i moraš im osigurati dovoljno velik akvarij.
To govorim jer mi je nedavno kolegica na poslu rekla da želi kćeri kupiti "patuljaste" kornjače-veli one koje držiš u plastici sa palmicom! Onda sam joj pokazala kako te kornjače izgledaju kad narastu jer to nisu nikakve PATULJASTE već kornjače koje su se tek izlegle!
Kornjače su predivne ali kupujte ih tek kad se dobro informirate o držanju i kolike narastu!:)

Majstor123
04.01.2008., 14:29
imam dvije kornjače jedna je kod mene 8 godina,a druga 6 godina. žive u plastičnoj posudi jedu račiče, spavaju zimski san samo se povremeno bude jer su gladne. Starija je veličine dlana a druga je mrvicu manja. Toliko su pitome da pružaju vrat da ih se pomazi ispod omih velikih usta.imaš deformirane kornjače koje neče još dugo veličina za tu starost nije dobra:kava: kornjačama se treba osigurat dovoljno velik prostor da plivaju i gibaju se i kornjače treba hraniti mesom,salatom i ponekad im je dobro dati račiče večinom proteinsku hranu meso.

Tamburas
04.01.2008., 15:43
imaš deformirane kornjače koje neče još dugo veličina za tu starost nije dobra:kava: kornjačama se treba osigurat dovoljno velik prostor da plivaju i gibaju se i kornjače treba hraniti mesom,salatom i ponekad im je dobro dati račiče večinom proteinsku hranu meso.

Sve to štima, ali hranit mesom? Samo riblje meso!!! Jer takvo meso pronalaze kornjače i u prirodi. Meso toplokrvnih životinja nemogu provarit kako treba.

zizuana
04.01.2008., 22:58
te kornjace koje mi imamo su se rodile u zatocenistvu i zive isto tako pa nisu ni imale priliku hraniti se u prirodi,mogu jest svo kuhano meso osim svinjetine.riba je pozeljna slatkovodna.da bi se kornjaca normalno razvijala i imala normalan zivot treba joj puno prostora za plivanje (a to nikako nije posuda s palmom-ne znam kako to uopce smiju prodavati),mjesto za suncanje,grijac koji ce odrzavat stalnu temp.vode,raznovrsna prehrana-to je vec sto puta napisano,racici i ta kupovna hrana bi trebala biti sporedna tj.povremena hrana a meso,povrce i voce osnovna.

Zla patka
05.01.2008., 03:26
mogu jesti i svinjetinu samo ne cesto jer je masnija...

ovo da ne mogu variti meso drugih zivotinja su gluposti...od kud ti to?

pozeljno ih je hraniti piletinom, junetinom, slatkovodnom ribom

racice izbaciti!

povrce im nuditi pa ako zele jesti super...moje jedu mrkve i jabuke i radic, ali najvise vole meso...ostala zelenjava im nije privlacna

Majstor123
05.01.2008., 12:22
Sve to štima, ali hranit mesom? Samo riblje meso!!! Jer takvo meso pronalaze kornjače i u prirodi. Meso toplokrvnih životinja nemogu provarit kako treba.:lol:

Tamburas
05.01.2008., 18:30
mogu jesti i svinjetinu samo ne cesto jer je masnija...

ovo da ne mogu variti meso drugih zivotinja su gluposti...od kud ti to?

pozeljno ih je hraniti piletinom, junetinom, slatkovodnom ribom

racice izbaciti!

povrce im nuditi pa ako zele jesti super...moje jedu mrkve i jabuke i radic, ali najvise vole meso...ostala zelenjava im nije privlacna

Samo ti hrani tvoje kornjače sa svinjetinom itd. Od sviježeg mesa tu i tamo iznutrice, najbolje srce a u glavnom ribu.
Normalno da tvoje najviše vole meso. Vole to sve, ali nije zdravo za njih.
Puno, previše kornjača, bile vodene ili kopnene vegetiraju u nekim terarijiam/akvarijima. Moraju trpit pogrešnu izhranu i za njih a-tipične okolnosti.:flop:
Zato teraristika i akvaristika nisu hobi za svakoga.Treba se steći puno teoretskog znanja prije nego što se prijeđe na praksu i nabavi životinja.

Zla patka
06.01.2008., 03:45
Samo ti hrani tvoje kornjače sa svinjetinom itd. Od sviježeg mesa tu i tamo iznutrice, najbolje srce a u glavnom ribu.
Normalno da tvoje najviše vole meso. Vole to sve, ali nije zdravo za njih.
Puno, previše kornjača, bile vodene ili kopnene vegetiraju u nekim terarijiam/akvarijima. Moraju trpit pogrešnu izhranu i za njih a-tipične okolnosti.:flop:
Zato teraristika i akvaristika nisu hobi za svakoga.Treba se steći puno teoretskog znanja prije nego što se prijeđe na praksu i nabavi životinja.
:rolleyes:

za pocetak citaj sto pise...svinjetinu mogu, bolje druge vrste mesa jer je svinjetina masna

a ti si kao neki strucnjak?odi malo tu pa pogledaj :mig: (http://kornjace.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=257&Itemid=29)

i da, drzim kornjace u akvariju uredjenom za njih...a gdje bi ti to tocno drzao kornjace ako ne u terariju/akvariju?

Tamburas
06.01.2008., 09:39
:rolleyes:
a ti si kao neki strucnjak?[URL="http://kornjace.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=257&Itemid=29"]odi malo tu pa pogledaj :mig:[/UR
i da, drzim kornjace u akvariju uredjenom za njih...a gdje bi ti to tocno drzao kornjace ako ne u terariju/akvariju?

Patkice. Ti si ta koja ne čita šta piše. Tamo na "kornajče hr" ti crvenim slovima piše "ne meso od životinja sa dlakom".
Što se tiće tvoga akvarija: možda je tvoj uredan i pogodan za kornjače ali si ti onda jedna od malo njih koja to ima.

Zla patka
06.01.2008., 14:52
Patkice. Ti si ta koja ne čita šta piše. Tamo na "kornajče hr" ti crvenim slovima piše "ne meso od životinja sa dlakom".
Što se tiće tvoga akvarija: možda je tvoj uredan i pogodan za kornjače ali si ti onda jedna od malo njih koja to ima.

"Kornjače ne mogu probaviti dlaku (izuzetak je papagajska kornjaca - Macrochelys temminckii) stoga im nemojte davati životinje poput manjih glodavaca"

"Meso koje kornjače ne smiju jesti:
- masni dijelovi mesa"

i imam pitanje za tebe...imas li ti uopce kornajce doma?

i ne bih rekla da nas ima malo s urednim akvarijima - ima nas dosta samo sto jos uvijek ima ogromni broj ljudi koji kupe slatku malu kornjacu velicine kovanice i strpaju ju u plasticnu zdjelu s palmom :rigo: hrane ju racicima i cude se kad kornjaca ugine

Tamburas
06.01.2008., 20:59
"
i imam pitanje za tebe...imas li ti uopce kornajce doma?

Dugo godina sam se bavio vodenim kornjačama i znam o čemu pišem. Sada se već pet godina bavim akvaristikom.
Što se tiće izhrane jedne kornjače (ili bilo koje druge životinje). Svaka životinja se treba hranit onim šta bi pronašla i u prirodi.
Jedna vodena kornjača npr. iz južne amerike gotovo nikada nema prilike jesti meso od neke toplokrvne životinje (jedino ako naiđe na lješ neke utopljene životinje). I zato ih ne treba hranit nečim šta nije na njihovom prirodnom jelovniku. Njihov organizam nije prilagođen nekim vrstama bjelančevine i sa vremenom to postaje prblem za svaku kornjaču.
I čuko voli pojest odpatke sa stola pa nije zdravo za njega.

Zla patka
06.01.2008., 21:39
Dugo godina sam se bavio vodenim kornjačama i znam o čemu pišem. Sada se već pet godina bavim akvaristikom.
Što se tiće izhrane jedne kornjače (ili bilo koje druge životinje). Svaka životinja se treba hranit onim šta bi pronašla i u prirodi.
Jedna vodena kornjača npr. iz južne amerike gotovo nikada nema prilike jesti meso od neke toplokrvne životinje (jedino ako naiđe na lješ neke utopljene životinje). I zato ih ne treba hranit nečim šta nije na njihovom prirodnom jelovniku. Njihov organizam nije prilagođen nekim vrstama bjelančevine i sa vremenom to postaje prblem za svaku kornjaču.
I čuko voli pojest odpatke sa stola pa nije zdravo za njega.

koliko godina imas? s obzirom da vodene kornjace zive i 40ak godina :ne zna: gdje su te kornjace? ako si se tako dobro brinuo o njima?

to sto cesto ne jedu toplokrvne zivotinje u prirodi ne znaci da ih ne mogu probaviti :mig:

dalo bi se sad raspravljati o razlikama i slicnostima proteina u kraljeznjaka i beskraljeznjaka...

Tamburas
07.01.2008., 22:01
koliko godina imas? s obzirom da vodene kornjace zive i 40ak godina :ne zna: gdje su te kornjace? ako si se tako dobro brinuo o njima?

to sto cesto ne jedu toplokrvne zivotinje u prirodi ne znaci da ih ne mogu probaviti :mig:

dalo bi se sad raspravljati o razlikama i slicnostima proteina u kraljeznjaka i beskraljeznjaka...

Moje kornjače su prerasle njihov akvarij pa su se preselile u veči (zoološki vrt).
Velika je razlika u proteinima ribe i nekih toplokrvnih životinja (pogotovo sisavaca). Hladnokrvne životinje u prvom redu obole na jetri (poveča im se) ako ih se hrani pogrješnim proteinima.

zizuana
07.01.2008., 22:47
u zoloski vrt??:confused:ili mislis na botanicki?

Blondy-ri
07.01.2008., 22:56
Ja sam danas kupila dvije crvenouhe kornjačice. Nisu jako, jako male. Jedna je duga oko 3 cm, a druga oko 4. Kupila sam akvarij, grijač, filter, kamenje i hranu (one račiće). Koliko vidim, ne grebu se. :rofl: Ili plivaju ili leže jedna do druge, jedna na drugoj i tako...
Jedino što ova manja jede ko luda, a velikoj ne ostane ništa. Ne želim više stavljat hrane da se ova mala ne prejede, ali ne znam što da radim s ovom većom? Htjela sam joj dat iz ruke (bratić ih ima tek nekoliko dana i daju mu), ali pretpostavljam da je jadna još u šoku i boji se. Postoji li koji drugi način da papa? Žao mi je da joj ova manja sve pojede.
I preslatke su, baš mi ih je zanimljivo gledat. :cerek:
I nadam se da su različitog spola. :Sex:

:D

p.s. E,da, kakvo svjetlo da im kupim? Ne mogu biti bliže prozoru, a nije baš najjača rasvjeta u mojoj sobi. Tako da bih im voljela kupiti nekakvu svjetiljku baš za akvarij. Imate kakav savjet?

zizuana
07.01.2008., 23:27
jos ljubitelja kornjaca na forumu :)
ne bi te htjela u startu deprimirati ali bit ce ti tesko sa dvije kornjace.za sada se slazu ali vjerojatno vremenom nece biti tako narocito ako su istog spola. kornjace su teritorijalne zivotinje i zato im je bolje da su same i netocno je misljenje da im treba drustvo.ako ce se poceti sukobljavati i terorizirati jedna drugu morat ces ih razdvojiti a to ti znaci jos jedan akvarij i svu potrebnu opremu.odrasla kornjaca bi trebala imati akvarij oko 150 litara tako da ti je najbolje u startu kupiti tako velik akvarij i ustediti dosta novaca.
ne treba ti akvarij biti kod prozora,bitno je da ima svoje svijetlo.imas u pet shopovima posebne lampe za njih (sun glo) samo sto (bar meni)dosta kratko traju ali za pocetak mozes staviti i obicnu zarulju.bitno je jako da imaju mjesto za suncanje jer im je potreban d vitamin za izgradnju oklopa koji dobivaju iz sunceve svjetlosti (e to se ne moze dobiti iz obicne svjetiljke nego iz te reptill sun glo).
sto se tice hranjenja najbolje da ih hranis u nekoj posebnoj posudi (lavoru) jer ce ti tako manje prljati vodu.hrani ih odvojeno tako da se svaka najede,da ova druga mala ne ostane uskracena. inace su ti kornjace jako prljave zivotinje i kako vodu ne bi trebala precesto mjenjati bitan ti je dobar i jak filter. I samo jos nesto.pazi da ne budu na propuhu jer lako dobiju upalu ociju ili pluca a ako se razboli od upale pluca velika je mogucnost da se nece izvuci (iako moja je ali sam na vrijeme otkrila). ako imas pitanja jos kakvih slobodno pitaj.

Blondy-ri
08.01.2008., 09:08
Hvala ti puno na savjetima. :kiss:
Danas papaju obje (ili oba, ili oboje, hm :D)
Ma ne mogu ih ni pomaknut bliže prozoru, ali evo, digla sam roletu do vrha, sad ima puuuuno svjetla i odmah su počele izlazit na suhi dio. :cerek:
Uglavnom, thnx za lampu, a za akvarije nema beda jer ih imam hrpu doma, manjih, većih jer sam ih već imala kad sam bila mala, a i ribice su bile jedno vrijeme, jedino što ću morat još jedan filter i grijač kupit, al nema veze. Zasad su ovako, u novom i ne kače se, ali vidjet ćemo što će biti kad počnu rast.
I da, baš su mi bile dobre noćas. Mislila sam da ću ih čut dok prevrću kamenčiće, ali nanale su. Jedna do druge. :cerek: Dobrice moje.

Noemi
08.01.2008., 10:36
zna li netko nesto o crvima koji izlaze iz kornjaca? prvo sam mislila da sam ih donesla s drvom, ali cini mi se da su bas vezane uz kornjacu, jer nakon promjene vode i podloge, iskuhavanja drva, ponovno izlaze van :(

Tamburas
08.01.2008., 17:31
jos ljubitelja kornjaca na forumu :)
ne bi te htjela u startu deprimirati ali bit ce ti tesko sa dvije kornjace.za sada se slazu ali vjerojatno vremenom nece biti tako narocito ako su istog spola. kornjace su teritorijalne zivotinje i zato im je bolje da su same i netocno je misljenje da im treba drustvo.ako ce se poceti sukobljavati i terorizirati jedna drugu morat ces ih razdvojiti a to ti znaci jos jedan akvarij i svu potrebnu opremu.odrasla kornjaca bi trebala imati akvarij oko 150 litara tako da ti je najbolje u startu kupiti tako velik akvarij i ustediti dosta novaca.
ne treba ti akvarij biti kod prozora,bitno je da ima svoje svijetlo.imas u pet shopovima posebne lampe za njih (sun glo) samo sto (bar meni)dosta kratko traju ali za pocetak mozes staviti i obicnu zarulju.bitno je jako da imaju mjesto za suncanje jer im je potreban d vitamin za izgradnju oklopa koji dobivaju iz sunceve svjetlosti (e to se ne moze dobiti iz obicne svjetiljke nego iz te reptill sun glo).
sto se tice hranjenja najbolje da ih hranis u nekoj posebnoj posudi (lavoru) jer ce ti tako manje prljati vodu.hrani ih odvojeno tako da se svaka najede,da ova druga mala ne ostane uskracena. inace su ti kornjace jako prljave zivotinje i kako vodu ne bi trebala precesto mjenjati bitan ti je dobar i jak filter. I samo jos nesto.pazi da ne budu na propuhu jer lako dobiju upalu ociju ili pluca a ako se razboli od upale pluca velika je mogucnost da se nece izvuci (iako moja je ali sam na vrijeme otkrila). ako imas pitanja jos kakvih slobodno pitaj.

Čudne ti stvari pišeš. Kornjača teritorijalna?hmmm
Obična žarulja za grijanje? Treba biti specijalna žarulja koja zrači UV-A i UV-B zrake. Ta žarulja treba visit u jednom čošku akvarija/terarija da bi tamo bila višlja temperatura (od prilike 40-45 celzijevih stupnjeva). Te ultravioletne zrake su neophodne za funkcije cijelokupnog organizma kornjače (npr. rast, probava itd). Kornjače same po svojoj potrebi legnu pod tu žarulju.
Hranit u posebnoj posudi može, ali voda mora biti temperirana i ne svježa iz pipe jer u njoj ima previše klora a to šteti kornjači.

zizuana
08.01.2008., 18:18
da kornjace su teritorijalne zato se i kolju u akvariju. procitaj post ponovno pa ces vidjeti da sam napisala da za pocetak stavi obicnu zarulju dok ne nabavi sun glo i napomenula sam da ta obicna ne daje d vitamin. postoji aqua safe i to se stavi u vodu ako netko nema odstajalu vodu,to otapa klor i teske metale.sta je cudno sto sam napisala?e daj pliz odgovori di su ti kornjace?dao si ih u zoo ili botanicki?

Tamburas
08.01.2008., 18:32
daj pliz odgovori di su ti kornjace?dao si ih u zoo ili botanicki?

Živim u njemačkoj. Kornjače su u Stuttgartu u Zoološkom vrtu. Drže ih u predivnom terariju, i to puno njih i ni jedna drugu ne dira. Jedino šta se desi u premalim terarijima je da se mužijaci, kada sazriju, stalno penju na ženke. Onda ih je bolje raztavit jer je to za ženku preveliki stress.

zizuana
08.01.2008., 18:40
terariju?pa kako velik mora biti terarij da unutra stane puno odraslih kornjaca :ne zna:
evo i moja je kornjaca prerasla akvarij pa sam joj nabavila veci,nisam je se zato rijesila.kod mene je jedna jedina i ima sve sto treba,nitko joj se ne penje na glavu niti joj uzima hranu.evo upravo spava na mjestu za suncanje.
inace kod nas ima kornjaca u botanickom vrtu ali je zabranjeno tamo ih ostavljati jer ih ionako ima previse i stalno apeliraju gradane da ih ne donose nego tko hoce kornjacu neka dode tamo i uzme ju umjesto da kupuju.

Tamburas
08.01.2008., 18:46
terariju?pa kako velik mora biti terarij da unutra stane puno odraslih kornjaca :ne zna:
evo i moja je kornjaca prerasla akvarij pa sam joj nabavila veci,nisam je se zato rijesila.kod mene je jedna jedina i ima sve sto treba,nitko joj se ne penje na glavu niti joj uzima hranu.evo upravo spava na mjestu za suncanje.
inace kod nas ima kornjaca u botanickom vrtu ali je zabranjeno tamo ih ostavljati jer ih ionako ima previse i stalno apeliraju gradane da ih ne donose nego tko hoce kornjacu neka dode tamo i uzme ju umjesto da kupuju.

Malo sam loše opisao situaciju. Nije to terarij nego doslovce "bazen". Tamo plivaju i ribe, imaju puno mjesta za sunčanje i sve to u ogromnom stakleniku. Tako stalno vlada tropska klima. Fenomenalno. Kad sam to vidio i uzporedio sa mojim terarijem, koji je isto bio dosta velik (150*50 cm), sam skoro dobio lošu savjest. Sada uživaju.

Blondy-ri
08.01.2008., 21:55
Da, zaboravih reći da sam kupila i tu tekućinu koju uništava klor i metale.
Sutra ili preksutra idem u nabavku svjetla. :D
Danas su već malo manje prestrašene, baš sam sretna. :cerek:

metal_eye02
21.04.2008., 20:32
ja sam jučer dobila korjačicu!pre slatka je!!
ovako sad ne znam kad ja trebam početi što kupovati i smijem li ja u bubreg stavljati kamenčiče(kao pjesak za ribe)
molim vas odgovorite

-lavica-
22.04.2008., 18:42
ovako sad ne znam kad ja trebam početi što kupovati i smijem li ja u bubreg stavljati kamenčiče(kao pjesak za ribe)
molim vas odgovorite

Kornjačice-bebe trebaju imati grijač u akvariju jer inače uginu od hladnoće.

Imam dvije već 6 godina (sada su veličine šake) i prve dvije godine sam imala u akvariju grijač. (dobila sam ih na pokoln i nakon dva tjedna su počele hibernirati, nisu jele, plivale, micale se i tada sam pročitala sve moguće i nemoguće na internetu i odlučila na kupnju grijača, ne bi preživjele da to nisam učinila jer su premalene za hibernaciju)

Nikako sitne kamenčiće na dno, samo krupnije (veličine pikule i veće), predlažem terarij (cca 200 kuna) obavezno sa dijelom gdje mogu biti na suhom i grijač za vodu (cca 100 kuna).

To je inicijalni trošak i jedini trošak za kornjače osim hrane .

One su inače jako živahne i vesele životinjice koje ne zahtjevaju puno brige.:mig:

metal_eye02
22.04.2008., 18:57
e a koliko bi me koštao grijač 8 je li može on iči u bubreg?koliko bi me koštao taj grijač??ŠTO TI ZNAČI OVO:
predlažem terarij (cca 200 kuna) obavezno sa dijelom gdje mogu biti na suhom i grijač za vodu (cca 100 kuna).
MOLIMTE MI ODGOVORI OVO CCA I TO

Zla patka
22.04.2008., 18:58
molim vas odgovorite

osim onog sto je -lavica- rekla dodala bi nesto sto se prehrane tice - vidim da ju drzis u plasticnoj posudi, a onda ju vjerojatno hranis i s racicima iz trgovine.kornjacu hrani mesom (pieltina i puretina, ponekad junetina) te joj s vremena na vrijeme ponudi neko povrce (z.salatu,radic,mrkvu, matovilac)
moguce je da nece htjeti povrce jer dok su ovako male - pretezno su mesojedi

sto prije mozes uzmi akvarij - sto veci to bolji jer ce kornjace uz pravilnu njegu jako brzo rasti (moje imaju oko 10 godina i prek 25 cm oklop) grijac i jako dobar filter jer kornjace jako prljaju

ljudi cesto steknu dojam da je oko kornjaca malo brige, ali to je daleko od istine (vidim da je -lavica- napisala da ne treba puno brige)

Zla patka
22.04.2008., 19:04
http://www.zoo-produkt.hr/IMG_ZP/proizvodi/51_terarij_ovalni.jpg

ako pricas o ovome pod hitno nabavi nesto vece (naravno ne zaboravi kopno jer se moraju suncati)
za prvu ruku dok nemas grijac instaliraj lampu da grije iznad "bubrega"

-lavica-
22.04.2008., 19:46
e a koliko bi me koštao grijač 8 je li može on iči u bubreg?koliko bi me koštao taj grijač??ŠTO TI ZNAČI OVO:
predlažem terarij (cca 200 kuna) obavezno sa dijelom gdje mogu biti na suhom i grijač za vodu (cca 100 kuna).
MOLIMTE MI ODGOVORI OVO CCA I TO

to znači da manji stakleni terarij košta oko 200 kuna a grijač se može naći već od 100 kuna..

bitno je da terarij ima dio gdje ima vode da kornjače mogu plivati i dio gdje mogu izaći i biti na suhom (dakle, van vode)

šta je grijač 8?:confused:

-lavica-
22.04.2008., 19:49
ljudi cesto steknu dojam da je oko kornjaca malo brige, ali to je daleko od istine (vidim da je -lavica- napisala da ne treba puno brige)

Iako imam i filter i čistim im vodu jednom tjedno, hranim ih svakodnevno tako da osobno ne vidim neku veliku brigu.

Naravno, razlika je u poimanju "brige".:)

Zla patka
22.04.2008., 19:55
Iako imam i filter i čistim im vodu jednom tjedno, hranim ih svakodnevno tako da osobno ne vidim neku veliku brigu.

Naravno, razlika je u poimanju "brige".:)

to sto tebi ili meni nije nesto tesko napraviti za nase ljubimce ne znaci da nema puno brige oko njih

nabaviti pravi akvarij, napraviti i paziti na filter, pravilno hraniti i njegovati kornjace - je briga

metal_eye02
23.04.2008., 16:12
AHA A KAD BI JA TO OTPRILIKE ZA KOLIKO TJEDANA TREBALA KUPITI FILTER,GRIJAČ,AKVARIJI.............
MOLIM VAS

Zla patka
23.04.2008., 17:25
1. nemoj se derati ( iskljuci caps)
2. trebala si to vec imati, ali s obzirom da nemas - sto prije, jucer, danas, sutra

za prvu ruku stvarno nije komplicirano uzeti malo veci akvarij, grijac i filter,zarulju za gmazove(imas u svakom pet centru), odes malo u prirodu i nadjes 2,3 veca kamena.strpas ih u lonac i otkuhavas 20ak minuta(zbog sterilizacije)

slozis kamenje u akvarij tako da se kornjaca moze popeti i suncati, iznad kamenja instaliras zarulju da grije kopno, nalijes odstajalu vodu, stavis filter i grijac - pusti akvarij 1 dan da se voda temperira i onda ubaci kornjacu.

preporucam ti da hranis kornjacu u posebnoj posudi kako ne bi morala cistiti akvarij svaki drugi dan

metal_eye02
27.04.2008., 17:01
sorry ostaomi je caps uključen

Mysia81
27.04.2008., 19:36
ja imam 2 kornjače koje imaju 6 i 7 godina. ogromne su i agresivne. ona divna mala stvorenja koja sam donijela iz zoo-shopa ubrzo su se pretvorila u opake mesoždere koje bi i moj prst rado zagrizle...
inače, žive u super uvjetima. imaju ogroman akvarij, kamen na kojem se sunčaju, poklopac sa svijetlom, a u vodi filter i grijač (do nedavno).
mjesečno potrošim na njih možda 50ak kn i to je to..
ah, da, jako su prljave i treba im stalno mijenjati vodu jer inače se mogu gadno oboliti..

Zla patka
27.04.2008., 20:15
ja imam 2 kornjače koje imaju 6 i 7 godina. ogromne su i agresivne. ona divna mala stvorenja koja sam donijela iz zoo-shopa ubrzo su se pretvorila u opake mesoždere koje bi i moj prst rado zagrizle...
inače, žive u super uvjetima. imaju ogroman akvarij, kamen na kojem se sunčaju, poklopac sa svijetlom, a u vodi filter i grijač (do nedavno).
mjesečno potrošim na njih možda 50ak kn i to je to..
ah, da, jako su prljave i treba im stalno mijenjati vodu jer inače se mogu gadno oboliti..

:rofl: tak i moje...davno sam prestala s idejom da bezbrizno stavim ruku u akvarij :zubo:

kada su vani, onda je druga prica...vole da ih se ceska po vratu ili glavi

Noemi
28.04.2008., 10:41
Ja poklanjam i kornjacu i akvarij i filter i grijac i cijeli komplet.
Ona mala iz naslova je sada velika kao moj dlan :( I kad mene nema doma nitko se prevec ne brine o njoj :(:(

metal_eye02
28.04.2008., 16:09
ovako moja kornjača iz usta izbacuje neke balončiće negdje sam pročitala što to znači ali.....

metal_eye02
24.05.2008., 21:21
a pa što je ovo nikog :(

Štrumfica
06.06.2008., 19:14
Eto i mene ovdje, neki dan sam dobila kornjaču, ali već velikog dečka, veličine dlana. On je siroče do sad živio u onim plastičnjarama terarijima koji se u svakom nelošem pet shopu mogu nabaviti za 200tinjak kn.. I u njemu jedva da napravi par koraka. I sad razmišljam o kupnji akvarija i cijele opreme koju do sad nije imao (grijač,pumpa) pa me zanima kolika bi veličina akvarija najmanje trebala za već odraslu kornjaču (u dubinu 2x kornjačina širina?) . Je li joj uopće potreban grijač pošto je do sad živjela bez njega, a vodu su joj bivši vlasnici punili ravno iz cijevi, bez dekloriranja..?? :kava:

Anasib
07.06.2008., 12:40
što veći to će mu biti lijepše. min 200 l. grijač obavezno, jer ako je do sad imao sreće da se nije razbolio ne znači da neće (moja je imala upalu pluća i vjeruj nije ugodno :mig:)
računaj 2/3 akvarija da je pod vodom. ako imaš mogućnosti, svakako pripazi i na širinu akvarija (standardne mjere za akvarije nisu baš za kornjače- preuski su). npr. moj je 150X60X50 (ali ja imam dvije zvjerke :cerek:)

renren
06.07.2008., 17:53
Nedavno je za kornjace nabavljen novi akvarij, koji je nekad sluzio za smjestaj ribica.
U akvariju bi sada trebalo nekako osmisliti neki otok za kornjace, pa sam u tu svrhu mislila iskoristiti mangrovu koju se lako moze nabaviti po nasim pet shopovima.
Zanima me da li bi to bilo pametno? :misli:
Znam da se mangrova opcenito koristi u akvaristici, ali ne znam da li i kod drzanja kornjaca... :ne zna:

Više o kornjačama i njihovu držanju može se naći na temi Vodene kornjače (http://www.forum.hr/showthread.php?t=380362), a ova se zatvara da se teme ne bi duplirale.

Zla patka
06.07.2008., 18:08
da, naravno. u jednom akvariju koji nema platformu imam granu pa se kornjaca na njoj sunca.

jedini nedostatak je sto ta grana oduzima dosta mjesta koje bi kornjaca mogla upotrijebiti za plivanje

ne znam koliki je akvarij, mozda bi veliki kamen bio bolje rjesenje

renren
06.07.2008., 18:16
Akvarij je velik, a kamen i grana mangrove bi se sveli na isto zapravo, samo sto je recimo tako veliki komad mangrove lakse nabaviti nego kamen :)
Thanx, samo to me je zanimalo, jer nemam iskustva kako se kornjace ponasaju u kontaktu s drvetom, pa da ne bi bilo nezeljenog glodanja i jedenja komada drveta.

Zla patka
06.07.2008., 18:43
nece ga jest, eventualno ce si skidat ljuske s oklopa tak da se malo pocese na drvo (barem moja to radi)

i da, voda ce ti biti smedje boje prvo vrijeme

renren
06.07.2008., 19:05
i da, voda ce ti biti smedje boje prvo vrijeme

To sam i pretpostavila :top:, dok se drvo ne "ocisti", recimo to tako.

kyrazg
07.07.2008., 22:38
mozda da prokuhas to drvo prvo? tak sam ja otklonila boju sa vinove loze kaj sma stavila u akvarij :)

renren
08.07.2008., 14:51
Da, to ne bi bilo lose, samo sto ce trebati smisliti neku opako veliku posudu za to :D

kyrazg
08.07.2008., 18:33
ja sam svoju kuhala u vesh loncu :rofl:

Zla patka
08.07.2008., 22:12
ma nema potrebe kuhati...tusiranje vrucom vodom je dovoljno...

moja grana bi stala mozda u t-rexov vesh lonac :zubo:

Lollipopka
14.09.2008., 11:23
ehm..ja sam došla tu radi kornjače..nisam mogla nać teme o kornjačama, a vjerujem da će barem netko znat..ovak, dakle imam kornjaču Donatello i mislim da je to vrsta crvenouha kornjača tak neš..i dakle, u zadnje vrijeme joj se u akvariju počinju stvarat nekakve zelene ljigave stvarčice nalik algama..jesu li to alge???..molim vas, pomoć..kako da se riješim tih ljigavih zeleinih tvari?????
MOLIM VAS BEZ CHATA I SVAĐANJA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nemam ideje
15.09.2008., 12:28
ehm..ja sam došla tu radi kornjače..nisam mogla nać teme o kornjačama, a vjerujem da će barem netko znat..ovak, dakle imam kornjaču Donatello i mislim da je to vrsta crvenouha kornjača tak neš..i dakle, u zadnje vrijeme joj se u akvariju počinju stvarat nekakve zelene ljigave stvarčice nalik algama..jesu li to alge???..molim vas, pomoć..kako da se riješim tih ljigavih zeleinih tvari?????

S obzirom da si rekla da je ljigavo pretpostavljam da je cijanobakterija. Nju se riješava eritromicinom (antibiotik), a ima i druga metoda a ta je da kompletno zamračiš akvarij na minimalno 3 dana. Ova druga metoda je po meni bolja jer nema kemije. U svakom slučaju prvo ju mehanički ukloni najviše što možeš a onda odaberi metodu koja ti najviše odgovara.

Bloody
20.09.2008., 09:52
hmm..ja svoju kornjacu imam vec 4 godine i oduvijek je u tom akvariju za ribice i nema nista di moze izac van...mozes jos stavit samo malo vode u akvarij tak da moze glavu stavit van i da moze disat...a povremeno ju naravno pustis da se malo proseta po kuci..xD..:D

Bloody
20.09.2008., 09:56

hmm...mijenjaj joj svaki dan vodu..to se inace desava kad je voda necista i kad se ne odrzava...a ako to ne pomogne onda odi u neki shop u blizini sa zivotinjama i reci da ti daju jedne tablete koje se rastope u vodi protiv tih algica i toga..oni ce vec znat sta ti moraju dat ..:mig:

Noemi
21.09.2008., 10:30
Mi i dalje trazimo dobar dom za Johnniea, poklanjamo i akvarij/terarij s grijacem filterom...ali dajemo ga stvarno samo u dobre i pazljive ruke.

Dead4lifE
29.09.2008., 10:56
iznenada san dobio vodenu kornjacu, pa bih vas zamolio ako nije problem da mi malo objasnite kako se brinut o njoj.? kakvu sve hranu jede oslim onih kupljenih vodenih i kopnenih insekata.? triba li priko noci biti na svijetlu.?? triba li je drzat na suncu.???' itd..??

hvala :s:s:s:s:confused::D

pussy galore
29.09.2008., 12:41
ja se sjacam, imala sam dvije male kornjacice :cerek: bile su prekrasne. zeldu sam dobila za rodendan, a robertspijera sam nabavila naknadno da zeldi ne bude dosadno :)
pazila sam ih, mazila, dobivale su sve sta su htjele..imam veliki vrt kod kuce i znala sam ih pustit da setaju :) no, jedan dan sam malo zaboravila na njih ali realno koliko daleko mogu kornjace otici :( no medutim jesu :( pobjegli su od mene :(
i dan danas volim mislit da su pobjegle u slobodu i da su negdje zajedno i uzivaju :cerek:

Dead4lifE
29.09.2008., 13:37
znam, rodica mi je isto imala kornjace pa ih je pustila u vrt i zakopale se ispod zemlje, sva srica iskopali smo ih,,... morala si gledas ispod zemlje :):)

pussy galore
29.09.2008., 16:19
znam, rodica mi je isto imala kornjace pa ih je pustila u vrt i zakopale se ispod zemlje, sva srica iskopali smo ih,,... morala si gledas ispod zemlje :):)

kako mislis zakopale se ispod zemlje? :eek:
pa to mi nikad nije palo na pamet :confused:
o boze :( toliko o njihovom krasnom zivotu u nekom krasnom vrtu :(

Dead4lifE
29.09.2008., 19:21
kako mislis zakopale se ispod zemlje? :eek:
pa to mi nikad nije palo na pamet :confused:
o boze :( toliko o njihovom krasnom zivotu u nekom krasnom vrtu :(
e da cesto se znaju zakopavat jer su prije toga i bile zakopane dok su u jajima, . jednostavno smo ih nasli u rupi u promjeru 10 cm kako mirno stoje

tena007
13.12.2008., 10:01
imam male kornjačice i obožavam ih. sa mnom su već 2 godine..one su bez problema zajedno i ništa neće jedna drugoj.tako će se i tvoje sprijateljiti.

Zla patka
13.12.2008., 10:41
imam male kornjačice i obožavam ih. sa mnom su već 2 godine..one su bez problema zajedno i ništa neće jedna drugoj.tako će se i tvoje sprijateljiti.

vjerojatno su zajedno od pocetka odnosno od kad su bile male

Articles of Faith
13.12.2008., 22:30
i jedu meso i povrce,a ne one racice koje ce ti rado prodati u svim trgovinama

Što fali tim račićima? Kako da hranim kornjaču sa mesom? I kojim mesom?
Ja ih sada imam dvije i stoje u onoj maloj posudici sa otokom.
Koliko one mogu izdržati u tome?

Zla patka
14.12.2008., 10:42
Što fali tim račićima? Kako da hranim kornjaču sa mesom? I kojim mesom?
Ja ih sada imam dvije i stoje u onoj maloj posudici sa otokom.
Koliko one mogu izdržati u tome?

nemaju nikakve hranjive vrijednosti i kornjace ce zaostati u razvoju, na kraju uginuti.
piletina ili puretina, ponekad junetina(mljeveni vrat), slatkovodna riba - narezi na komadice dovoljno malene da ih kornjaca moze pojesti, sve ovisi koliko je kornjaca velika (mljeveno je idealno jer ne moras rezuckati) i stavi u posudu s vodom.svoje hranim u posebnoj posudi van akvarija da mi manje prljaju vodu.

mala posudica s otokom je sranje. sto prije nabavi akvarij s grijacem, voda bi trebala biti 24stupnja. obavezno moras napraviti kornjaci mjesto za suncanje (kamen ili daj napraviti akvarij koji ce imati platformu - u tom slucaju daj napraviti i pregradu za filter koji ce ti biti sve potrebniji kako je kornjaca veca jer jako prljaju vodu), ne bi bilo lose staviti joj lampu iznad mjesta za suncanje sa zaruljom reptil glo (imas u pet centru).

imas tu na forumu temu o kornjacama i dosta informacija(potrazi malo) i naravno postoji http://kornjace.hr/forum gdje imas uzasno puno korisnih informacija o svemu vezanom za kornjace

Trillian
15.12.2008., 09:17
nemaju nikakve hranjive vrijednosti i kornjace ce zaostati u razvoju, na kraju uginuti.
piletina ili puretina, ponekad junetina(mljeveni vrat), slatkovodna riba - narezi na komadice dovoljno malene da ih kornjaca moze pojesti, sve ovisi koliko je kornjaca velika (mljeveno je idealno jer ne moras rezuckati) i stavi u posudu s vodom.svoje hranim u posebnoj posudi van akvarija da mi manje prljaju vodu.

mala posudica s otokom je sranje. sto prije nabavi akvarij s grijacem, voda bi trebala biti 24stupnja. obavezno moras napraviti kornjaci mjesto za suncanje (kamen ili daj napraviti akvarij koji ce imati platformu - u tom slucaju daj napraviti i pregradu za filter koji ce ti biti sve potrebniji kako je kornjaca veca jer jako prljaju vodu), ne bi bilo lose staviti joj lampu iznad mjesta za suncanje sa zaruljom reptil glo (imas u pet centru).

imas tu na forumu temu o kornjacama i dosta informacija(potrazi malo) i naravno postoji http://kornjace.hr/forum gdje imas uzasno puno korisnih informacija o svemu vezanom za kornjace

Potpisujem sve što si napisala vezano za akvarij, ali s mesnom prehranom se baš i ne slažem.

@ Articles of Faith

Oukej, dakle ovako: imala samo kornjaču koja je kod mene doživjela 18 godina (navodno im je 15 neki prosjek), pa si nekak mislim da ipak znam o čemu pričam. Kornjača mi je jela meso nekih 7 do 8 godina, dok mi veterinarka nije rekla da to baš i nije idealno za nju (ne sjećam se više objašnjenja točno) i preporučila mi je, s obzirom na to da je već bila dosta velika (imala je sigurno 1 kg) da joj kupujem hranu za ribe u ribnjaku. Naime, to je velika piksa hrane u štapićima koja se zove Tetrapond (ima je u Pet centru) i korni je to jela od tad pa do kraja života i niš joj nije falilo. Dobila bi meso tu i tamo, ali, pod 1, meso joj nikako ne smije biti jedina hrana, a pod 2, nemaš toliko zafrkancije s čišćenjem vode nakon što je jela. Ti štapići su za već relativno velike kornjače, pa ako su ti kornjače male, možeš kupiti isto u Pet centru hranu u štapićima za kornjače, ali u svakom slučaju, račići bi trebali biti poslastica, a nikako hrana.

Herbion
15.12.2008., 12:44
Imamo već 7 god. vodenu kornjaču koja živi sretno u terariju,

I trebali ste je ostaviti da vodi taj sretni život - sama. Niš mu ne bi nedostajalo. Kornjače su jako teritorijalne životinje. Mladac bi mogao biti i neprihvaćen. Do tolike mjere, da bi ga odrasla životinja mogla ozljedit. Tim više ako je ženka.

Nadam se da su se složili, jer u protivnom.. morat ćete nabavit drugi terarij.

Na početku sam imala dvije kornjače, nakon dvije godine jedna je uginula. Ostao mi je borac koji je sa mnom vec 14 godina. :cerek:
S obzirom da oni u zatočeništvu žive i do 30tak, čak i više godina, računam da će se moja djeca igrat sa tim gmazom! :D

Zla patka
15.12.2008., 16:26
Potpisujem sve što si napisala vezano za akvarij, ali s mesnom prehranom se baš i ne slažem.

@ Articles of Faith

Oukej, dakle ovako: imala samo kornjaču koja je kod mene doživjela 18 godina (navodno im je 15 neki prosjek), pa si nekak mislim da ipak znam o čemu pričam. Kornjača mi je jela meso nekih 7 do 8 godina, dok mi veterinarka nije rekla da to baš i nije idealno za nju (ne sjećam se više objašnjenja točno) i preporučila mi je, s obzirom na to da je već bila dosta velika (imala je sigurno 1 kg) da joj kupujem hranu za ribe u ribnjaku. Naime, to je velika piksa hrane u štapićima koja se zove Tetrapond (ima je u Pet centru) i korni je to jela od tad pa do kraja života i niš joj nije falilo. Dobila bi meso tu i tamo, ali, pod 1, meso joj nikako ne smije biti jedina hrana, a pod 2, nemaš toliko zafrkancije s čišćenjem vode nakon što je jela. Ti štapići su za već relativno velike kornjače, pa ako su ti kornjače male, možeš kupiti isto u Pet centru hranu u štapićima za kornjače, ali u svakom slučaju, račići bi trebali biti poslastica, a nikako hrana.

ja svojim dajem meso, povrce(ponekad voce poput jabuke) i povremeno ih hranim nutrafin stapicima, ali to sam pocela tek kad su vec bile stare cca 3 godine, do tad nisu htjele nista osim mesine i hranila sma ih samo mesom.
imaju preko kile svaka.cesto male kornjace ne zele jest povrce, treba im ponuditi svako malo, ali obicno to pocnu jest tek kad su vec odrasle.
jedan poznanik uzgaja brasnare pa ih hrani njima. :ne zna:
tetrapond kazes...bum probala to kupiti

cula sam da zive 30ak godina :confused: :ne zna:

riba_kc
16.12.2008., 21:00
Kornjače NIKAKO i NI POD KOJU CIJENU ne smiješ držati u onoj plastičnoj posudi. Mi smo ODMAH kupili terarij od kojih 20-ak litara da korniji mogu plivati. GRIJAC i FILTER su obavezni! Sad nam korniji imaju 2 i pol godine i zive u veeeelikom akvariju od 350 litara dimenzija 145*45*45cm koji mi zauzima pola sobe! :mig: I uzivaju. Al cini mi se da im je vec i taj premali... :confused: Al sad smo kupili kuću pa se nadam da će tamo dobiti svoj bazen u dvorištu i veeeeeliki akvarij od 1000 litara! Oooo daaaa!

Herbion
17.12.2008., 00:30
Al sad smo kupili kuću pa se nadam da će tamo dobiti svoj bazen u dvorištu i veeeeeliki akvarij od 1000 litara! Oooo daaaa!

To je moja želja, jednom, imati kuću sa bazenom za gmaza. :cerek:
Da ga vidim u baletanskoj pozi onako kako se sunča na otočiću u svom bazenu... :klap:

Trillian
17.12.2008., 08:41
ja svojim dajem meso, povrce(ponekad voce poput jabuke) i povremeno ih hranim nutrafin stapicima, ali to sam pocela tek kad su vec bile stare cca 3 godine, do tad nisu htjele nista osim mesine i hranila sma ih samo mesom.
imaju preko kile svaka.cesto male kornjace ne zele jest povrce, treba im ponuditi svako malo, ali obicno to pocnu jest tek kad su vec odrasle.
jedan poznanik uzgaja brasnare pa ih hrani njima. :ne zna:
tetrapond kazes...bum probala to kupiti

cula sam da zive 30ak godina :confused: :ne zna:

Pa nemam pojma, ja sam isto mislila da duže žive, a kad sam došla kod veterinarke u ZOO s njom (žena definitivno zna što priča), rekla je da još nije vidjela tako staru kornjaču u relativno ok formi i da im je neki normalni životni vijek 15 godina.

Taj Tetrapond ti dođe trideset i nešto kuna, imaš zelenu piksu u kojoj su jednobojni štapići i rozu piksu u kojoj su šareni štapići. Moja je uvijek više voljela ove jednobojne štapiće u zelenoj piksi. :D

Zla patka
17.12.2008., 09:45
Pa nemam pojma, ja sam isto mislila da duže žive, a kad sam došla kod veterinarke u ZOO s njom (žena definitivno zna što priča), rekla je da još nije vidjela tako staru kornjaču u relativno ok formi i da im je neki normalni životni vijek 15 godina.

Taj Tetrapond ti dođe trideset i nešto kuna, imaš zelenu piksu u kojoj su jednobojni štapići i rozu piksu u kojoj su šareni štapići. Moja je uvijek više voljela ove jednobojne štapiće u zelenoj piksi. :D

ok, zelenu onda kupujem :D

to si kod inge bila u ZOO-u?

Trillian
17.12.2008., 10:48
ok, zelenu onda kupujem :D

to si kod inge bila u ZOO-u?

Jesam. Pa ona je, u krajnjoj liniji valjda jedina u gradu koja zna što bi počela s kornjačom! Žena je anđeo! Sasvim slučajno sam ju upoznala, još dok su moje korni bile male, Inga je u mom kvartu imala zoo dućan, pa sam ju pitala kad su imale neki problem, donijela kornjaču kod nje i odonda zapravo nju zovem kad god je neka situacija. Kad sam dobila prvu kornjaču (dakle prije 18 godina) bili smo potpuno izbezumljeni jer pojma nismo imali što da počnemo s njima, nije bilo ni baš neke literature, a bome ni Interneta da saznaš bilo što o njima, tako da slobodno mogu reći da su im Inga i njezin muž tad spasili život. :D

Zla patka
17.12.2008., 14:04
Jesam. Pa ona je, u krajnjoj liniji valjda jedina u gradu koja zna što bi počela s kornjačom! Žena je anđeo! Sasvim slučajno sam ju upoznala, još dok su moje korni bile male, Inga je u mom kvartu imala zoo dućan, pa sam ju pitala kad su imale neki problem, donijela kornjaču kod nje i odonda zapravo nju zovem kad god je neka situacija. Kad sam dobila prvu kornjaču (dakle prije 18 godina) bili smo potpuno izbezumljeni jer pojma nismo imali što da počnemo s njima, nije bilo ni baš neke literature, a bome ni Interneta da saznaš bilo što o njima, tako da slobodno mogu reći da su im Inga i njezin muž tad spasili život. :D

da, zena je genijalna, jedina strucna za gmazove rekla bih ne samo u zg-u vec valjda u cijeloj hrvatskoj. isprike, ako postoji jos netko, ali nisam cula.

winnerica
17.12.2008., 16:34
Da se samo pohvalim: moji kornići i dalje žive skupa, sad je i mali kornjač već super napredovao i uživaju!

Trillian
18.12.2008., 08:08
Da se samo pohvalim: moji kornići i dalje žive skupa, sad je i mali kornjač već super napredovao i uživaju!

Baš super!!!:cerek:

kupusichka
18.12.2008., 15:17
koliko velik akvarij je human za jednu kornjaču?

jokka55
18.12.2008., 15:44
http://www.kornjace.hr/forum/ dok sam imala kornjaču na ovoj sam stranici nalazila puno korisnih savjeta

divlji_momak
23.12.2008., 09:41
zanima me ako ko ima crvenouhu kornjacu, kako se brine o njoj, pogotovo sad preko zime kad je to malo teže! Bilo bi super ako stavite i neke slikice svojih vodenih ljubimaca!

bmw048
11.01.2009., 20:21
bok ljudova ja sam tu novai.ja bi si kupio kornjacu,ali me zanima dali bi ona mogla biti za pocetak u plasticnom terariju?

inace sam cuo da je to nuzno zlo za kornjace.a prodavačica mi je pak rekla da kornjaca moze u tome biti i godinu dana?? neznam bas??

Anasib
11.01.2009., 20:34
prodavači na žalost kažu svašta :tuzni:
kornjače trebaju prostora za plivanje, obavezno grijač i kopno za sunčanje (uz lampu naravno). ona plastika s palmicom nije ni blizu dovoljna da bi kornjača bila zdrava (vjeruj mi, i ja sam vjerovala prodavačici i završila s kornjom koji je imao upalu pluća).
isto tako, samo da znaš da će ta mala beba i narasti (imam jedan primjerak od cca 20 cm doma), i dobro razmisli da li je to ljubimac kojeg hoćeš :mig:

bmw048
11.01.2009., 20:59
a koliko imas kornjace?

Anasib
11.01.2009., 21:40
imam 4 komada :cerek:
dvije cure godinu i pol (te su baš moje) i dečka i curu na "udomljavanju" (kod mene su sad već skoro godinu, a stari su 5 godina)

bmw048
11.01.2009., 22:01
a dali bi ona krepala da je zapocetak u plasticnom terariju?:flop:

Anasib
11.01.2009., 22:05
moje su dva mjeseca bile u terariju i završilo je s dva tjedan svaki drugi dan posjeta veterinaru radi upale pluća. iskreno, stvarno ne preporučam niti dana u onom plastičnom terariju.
rađe prvo skupi love za opremu, jer ako misliš imati kornjaču (a da ta preživi :cerek:), trebat će joj akvarij, grijač, filter (da tebi bude lakše čistiti), kopno, žarulja (moje imaju i neonku jer je veliki akvarij).
kornjače su investicija i velika obveza (ne poput psa da ga moraš voditi u šetnju :mig: već baš zbog toga što treba dosta velika oprema da bi one sretno i mirno živjele)

bmw048
12.01.2009., 22:22
ako kupim veliki terariji,kako da mjenjam vodu?? jer ima kakva pumpa posebna da procisti vodi ili tak nesto??...

koliko je zivotni vjek kornjaca?

koliko kornjaca jede na dan i sta jede..

unaprjed hvala...:)

Anasib
18.01.2009., 21:08
vodu mijenjaš principom spojenih posuda, tj. gurneš dugačko crijevo jednom stranom u akvarij, drugu stranu u odvod... e sad neki kažu da potope oba kraja, ja iskreno na drugom kraju usisavam dok voda ne krene (pazi samo da se ne nagutaš akvarijske vode :cerek:). dok su mali, hraniš ih 2 puta dnevno mesom (nemasnim) i pokušaj im dati salatu (ako će ti htjeti). moji su nakon godine dana starosti prešli na hranjenje dva puta tjedno.
kornjačice u ispravnim akvarijskim uvjetima mogu živjeti i do 40 godina :cerek:, zato sam i rekla - dobro razmisli da li je to ljubimac kojeg želiš :cerek:

bmw048
18.01.2009., 22:02
dali bi kornjaca bila zadovoljna za pocetak u osmerokutom akvariju ,ali da ima lampu za suncanje i da joj stavim pjesak i kamencice zato sto sam procitao da kornjace vole kopati po pjesku:mig:...akvariji je dosta dubok i velik za kornjacu koja je jos mala...:mig::):p:rolleyes:

unaprejd hvala!

Anasib
18.01.2009., 22:05
koliko je litara akvarij??
svakako joj stavi grijač. ja ti ne bi preporučila pijesak (ništa što je sitnije od njene glave), jer sve sitno će muna progutat :cerek:
možeš staviti neki komad drva kao sunčalište ili izraditi sam nekakvo sunčalište od plastike :ne zna:
pazi samo da ti žarulja ne bude preblizu, jer razlika temperature vode i zraka na sunčalištu bi trebala biti 2-3 stupnja, ne više :mig:

bmw048
19.01.2009., 22:07
a sad neznam tocno koliko je litara akvariji a daj mi molimte ideju kako da napravim suncaliste...vidim da puno znas:) a mozda i imas dobre ideje...:)i dali lampa mora bit stalno ukljucena???...:mig:

dali joj treba pumpa za zrak???

Anasib
20.01.2009., 06:46
pumpa, odnosno filter treba tebi (rijeđe trebaš čistiti :mig:). ali ako ti je mali akvarij, rađe nemoj kupovati filter jer nije baš jeftin. čuvaj novac dok ne kupiš veliki akvarij pa onda kupi taj ostatak opreme.
za početak ti je bitan grijač (njegova jačina ide prema litraži akvarija), akvarij, za sunčalište možeš staviti i komad drveta (imaš ih kupiti i u pet centrima). malo proguglaj, naći ćeš dosta ideja kako napraviti sunčalište (vjeruj mi stvarno nije teško). mislim da sam na mojoj temi čak i stavila slikice akvarija, pa poviri i tamo.
u pravilu ti je bitno da imaš dio izvan vode da zloća može osušiti oklop, i da joj je izlaz na taj dio pristupačan (ne sklizak i ne jako strm) :mig:

Trillian
20.01.2009., 08:26
vodu mijenjaš principom spojenih posuda, tj. gurneš dugačko crijevo jednom stranom u akvarij, drugu stranu u odvod... e sad neki kažu da potope oba kraja, ja iskreno na drugom kraju usisavam dok voda ne krene (pazi samo da se ne nagutaš akvarijske vode :cerek:). dok su mali, hraniš ih 2 puta dnevno mesom (nemasnim) i pokušaj im dati salatu (ako će ti htjeti). moji su nakon godine dana starosti prešli na hranjenje dva puta tjedno.
kornjačice u ispravnim akvarijskim uvjetima mogu živjeti i do 40 godina :cerek:, zato sam i rekla - dobro razmisli da li je to ljubimac kojeg želiš :cerek:

Ovo o 40 godina ti baš i ne stoji. Nedavno mi je uginula kornjačica od 18 godina i veterinarka je rekla kako je zbilja bila stara i kako u prosjeku žive oko 15 godina.

bmw048
20.01.2009., 15:30
otisao sam na slike od gugla bas nista nema o suncalistima gdje da to pronadem??da su bas slike da vidim sta da na pisem da dodoem do tamo...???!!! nemam pojma:lol:

bmw048
20.01.2009., 18:29
ustvari krivo sam napisao.hti sam te pitat gdje da ja to nadem na guglu neznam kam treba ic:lol:ja bi htio to pronac tamo gdje ima slika da ja to vidim... a jos nesto dali kornjaca moze prezivjet bez grijaca al uz to ce imat lampu za suncanje i pumpu za zrak??...

unaprjed hvala.:mig:

Anasib
20.01.2009., 19:56
Ovo o 40 godina ti baš i ne stoji. Nedavno mi je uginula kornjačica od 18 godina i veterinarka je rekla kako je zbilja bila stara i kako u prosjeku žive oko 15 godina.

slažem se, zato sam i napisala : i do 40 godina (jer su zabilježeni i takvi slučajevi :mig:)

@bmw, ukucaj kornjače u google i izbacit će ti sve bitno. ja ću ti na pm poslati nekakve linkove.
Grijač ti stvarno nije skup, a jako je bitan. svakako ga uzmi :mig:

bmw048
21.01.2009., 22:15
a koliko kosta grijac???:mig:

Anasib
22.01.2009., 05:59
ako je do 50 l vode (a mislim da je) oko cca.50-tak kuna :ne zna:
mislim da ne bi smio puno više koštati :mig:

bmw048
22.01.2009., 15:15
a steta bio sam u ducanu i nema grijaca a i prodavacica mi je rekla da kornjace mogu zivjeti bet grijaca al ja bi ga kupio da gi ima...:(al ga nema a nitit ga necu narucit:mad:

bmw048
25.01.2009., 15:41
dali se kornjace smiju stalno bit po rukama i da ih se stalno dira???...:) jer smiju malo hodat po kuci i to...?:):mig:

Dali bi kornjaca zivjela dugo i mirno dok je jos mala i da je u osmerokutnom akvariju da ima lampu,suncaliste i pumpu za zrak???:)

girllll
26.01.2009., 19:55
zanima me ako ko ima crvenouhu kornjacu, kako se brine o njoj, pogotovo sad preko zime kad je to malo teže! Bilo bi super ako stavite i neke slikice svojih vodenih ljubimaca!

pozdrav,
ja imam crvenouhu kornjaču i hranim je hranom u kutijama, ali također obavezno morate je hraniti mesom i ribama. ona nesmije biti vani više od 1 sat. pozdrav :W

bmw048
27.01.2009., 20:28
pozdrav takoder evo ja napokon dobio kornjacu:),ali neznam... zbunjen sam:( kakvu vodu da joj stavim dali mi moze tko dati nekakvu ideu kako da joj napravim suncaliste?jos je sad mala pa ce zapocetak bit u dubokom osmerokutnom akvariju i imat ce lampu i pumpu za zrak:) rekla mi je prodavacica u pet shopu da kornjace mogu zivjeti bez grijaca, a i u ducanu su bez grijaca tak da...molim vas pomognite mi neznam dali voda mora bit hladna ili mlaka ili topla nista neznam molim vas pomagajte...

bmw048
29.01.2009., 19:55
pozdrav ja sam danas dobio kornjacu skroz malu. U osmerokutnom akvariju je ima pumpu za zrak i lampu za suncanje,naravno i suncaliste.Stalno je pod vodom nikad nejde van to me malo zabrinjava cuo sam da se kornjace moraju suncati a ona nejde iz voda van.:( Mozda se jos boji?dali tko zna zasto je to tako kako je njegova kornjaca rejagorala kad je bila nova u kuci kao sto je moja...procito sam da kornjace moraju jesti i meso kako da im to dan nasjeckano sirovo kakvo? molim vas pomozite vi sa iskustvom...

unprjed hvala

Trillian
30.01.2009., 09:10
pozdrav ja sam danas dobio kornjacu skroz malu. U osmerokutnom akvariju je ima pumpu za zrak i lampu za suncanje,naravno i suncaliste.Stalno je pod vodom nikad nejde van to me malo zabrinjava cuo sam da se kornjace moraju suncati a ona nejde iz voda van.:( Mozda se jos boji?dali tko zna zasto je to tako kako je njegova kornjaca rejagorala kad je bila nova u kuci kao sto je moja...procito sam da kornjace moraju jesti i meso kako da im to dan nasjeckano sirovo kakvo? molim vas pomozite vi sa iskustvom...

unprjed hvala

Jesi siguran da se može popeti na to sunčalište? Da nije možda premala ili nešto? Ako može, onda će se vjerovatno s vremenom odlučiti izaći van, možda je zbilja još preplašena. Temperatura na sunčalištu bi trebala biti od 26 do 32 stupnja (probaj izmjeriti, možda joj je prevruće?:ne zna:), a po noći moraš ugasiti svjetlo.
Ako se dobro sjećam, mislim da temperatura vode nikad ne bi trebala pasti ispod 22 stupnja, što ne možeš postići bez grijača. Grijač je važno staviti negdje gdje kornjača ne može do njega (zagurati iza sunčališta?) jer puno mašu, pa da ne bi razbila staklo i ozlijedila se. Bilo bi dobro da nabaviš i neki termometar za akvarije s kojim bi mogao pratiti kolika je temperatura.
Iako ima filter, treba im dosta često mijenjati vodu (ako vidiš da se zamutila ili ima neugodan miris, vrijeme je za promjenu) i kad kornjaču vraćaš u tu vodu, pričekati da postigne pravu temperaturu 8ili odmah natočiti toplu) jer im nagle promjene temperature smetaju.

Ne moraju jesti meso, dapače, meni je veterinarka rekla da i nije dobro da jedu samo meso. Ipak, oni račići su im više poslastica nego hrana, tako da bi bilo dobro da kupiš hranu u štapićima za kornjače, koja ima sve potrebne vitamine i hranjive sastojke. Meni su rekli da im treba dati toliku količinu hrane koju pojedu odmah (u roku dvije, tri minute, ma i manje) i da ako im bilo što poslije hranjenja ostane plivati u akvariju, to je definitivno bio višak.

Ma ima još čuda tih detalja na koje treba paziti, ali mislim da sam sve ono najbitnije rekla. Ako imaš još pitanja, viči.
Mislim da je od svega najvažnija stvar da kornjači bude toplo, jer će se u suprotnom razbolit i uginut.

EDIT: Znam kaj sam zaboravila! Nemoj joj stavljati pijesak u akvarij, jer se znaju nagutati tog pijeska, pa imaju probavne probleme koji mogu biti jako opasni! Kamenje neko malo veće može, ali zapravo ti je najjednostavnije da ima akvarijs s čistim dnom, bez ikakvih kerefeka (lakše je i vodu mijenjati prema potrebi!)

bmw048
30.01.2009., 20:05
puno ti hvala na informacijama
grijaca nemam:( nazalost prodavacica mi je rekla da kornjace mogu zivjeti bez grijaca a i u ducanu su bez grijaca suncat se nejde...znam to sam vec pitao ali poznam se sa jednom zenom i ona ima dican zove se prospero tamo sam i kupio kornjacu pitao sam ju zasto se nejde kornjaca suncat a ona je rekla da se mora priviknuti i da je njoj jos sad vrjeme zimskog sna pa da je zbog toga u vodi stalno,a aktivnija ce postat krajem 3. mjeseca:eek: na dnu akvarija imam kamencice crno zelene pomjesani su a suncaliste je od stiropora... komad stiropora tak imaju i u ducanu moze se popest...:) tako sam malo oblikovao da joj je lakse,a kad mjenjam vodu moram natocit frisku vodu dan prije da je sobne temperature a moji roditelji si mi obecali da kad kornjace naraste:) da cemo kupit svu opremu za nju:) hranu joj davam jednom tjedno malo sta pojede za 10 minuta a ostatak je visak a sad mi molim te reci dali dobro postupam sa svojom slatkom kornjačicom i skuzio sam da je musko...bas slatko:mig:

i jos nesto kornjacama je u ducanu voda hladna posto nemam grijac :(ja ci u joj stavljat vodu sobne temperature...:

bmw048
01.02.2009., 09:57
da mislim da se nemoze popest:( na to suncaliste valjda je premala ali kak da joj to slozim za sad je to najobicniji stiropor od cega da joj to zlozim? kak vi imate suncalistae za kornjacu???

morrbido
10.02.2009., 12:27
bok. nabavio sam si 2 crvenouhe kornjače. i trenutno ih držim u bivšem plastičnom kavezu od hrčaka (r.i.p.) . i gledam cijene akvarija na njuškalu i u pet centru i stvarno je skupo.
pa me zanima, zna li netko koliko debelo staklo mora biti za takav akvarij? tako da mogu posebno stakla kupiti i odnijeti majstoru da mi napravi akvarij..
dobro bi došli i prijedlozi za kopno i dno akvarija, moram još puno za naučiti :D

hvala!

Ken
17.03.2009., 19:08
Dizem temu,t rebam savjet. Uzeo bi jednu kornjačicu curi, pa mi treba informacija. Nemojte me slati na tu stranicu, ne ide mi se :o

Nego ukratko, akvarij, koje povrsine? Znam da su nekad bili oni plasticni, ali to mi djeluje prejadno, a i nije prevelik. Premda, ja bi rađe radi transporta plasticni. Sto jos treba, filteri, kakve grijalice, itd? Okvirno sve mi nabrojite.

Hvala :)

dante79
23.03.2009., 17:44
Dizem temu,t rebam savjet. Uzeo bi jednu kornjačicu curi, pa mi treba informacija. Nemojte me slati na tu stranicu, ne ide mi se :o

Nego ukratko, akvarij, koje povrsine? Znam da su nekad bili oni plasticni, ali to mi djeluje prejadno, a i nije prevelik. Premda, ja bi rađe radi transporta plasticni. Sto jos treba, filteri, kakve grijalice, itd? Okvirno sve mi nabrojite.

Hvala :)

Ovako! Prvo moraš biti svjestan da kornjača nije igračka, iako tako izgleda kao mala, i da je ona jedna životinja koja traži određene uvjete da bi dugo godina uveseljavala vlasnika svojim ludostima. Nemoj uzimati kornjaču nekome tko je stvarno ne želi. Vodena kornjača u prosjeku naraste 20-25 cm i živi 20-40 godina pa sukladno tome traži dovoljno velik akvaterarij. Za prvih godinu, dvije bit če dovoljan akvarij od 50-tak litara, ali kasnije računaj na cca 250 l. To ti je 100x50x50cm. Znači treba imati dovoljno prostora za tako nešto.
Osnovna oprema za početak su grijač; jer kornjačica traži konstantnu temperaturu od 25-26 C, poklopac akvarija; jer se kornjača može razboljeti od propuha i dobiti upalu pluča, rasvjeta sa posebnim spektrom za reptile plus reflektorica za sunčanje i naravno dobar filter. Kornjače jako prljaju vodu i dobar filter je neophodan. Kod pranja filtera više če ti se puta preokrenuti želudac dok se ne navikneš. Kornjači je osnovna hrana meso. Sirovo, pileće, juneće ili slatkovodna riba. Suhu, kupovnu hranu možeš dodavati samo kao poslasticu. Kornjača ima izrazito jake i oštre čeljusti i kad malo poraste u stanju je ugristi do krvi pa čak i odgristi komad mesa jer kad zagrize ne pušta i uvlači glavu u oklop tako da još jače stišče.
Prema novom zakonu svaki kupac reptila pri kupnji se mora registrirati kao vlasnik i obvezati se da če mu pružiti odgovarajuče uvjete.
Pozdrav i ako uzmeš kornjačicu nadam se da češ joj osigurati sve što joj treba.

Articles of Faith
26.05.2009., 21:05
Umrla mi je kornjačica Bubi.:(
Vidio sam je da pluta i oklop joj je bio sav mekan.
Kupio sam je prije 6 mjeseci,bila je jako mala i slatka,ali nije bila pretjerano živahna.Uvijek je voljela mirovati za razliku od moje druge kornjačice koja je dosta živahna.Ja sam je uvijek hranio,ali uvijek je izgledalo kao da ne jede.
Pretpostavljao sam da jede jer je sva ta hrana nestala,ali sad kad malo bolje promislim,možda je ova druga kornjača sve pojela.
Neznam,ovo me dosta muči.Neznam što sam krivo napravio i zašto je ona odbijala jesti.Imate li vi kakve ideje?

TatjanaMagic
26.05.2009., 21:45
Ne mogu dati odgovor na Vaše pitanje, ali mi je žao kornjačice.

Nekad sam imao malenu baru kraj kuće u koju sam pustio 2 kornjačice, ali po ljetnim danima su mi odmaglile. Najvjerojatnije zbog suše i blizine šume.

Neki dan sam vozio auto i na cesti pronašao malu kornjačicu koju sam pustio u kanal kraj šume.

Articles of Faith
26.05.2009., 22:07
Ja sam Bubijevo malo tijelo bacio u more.

mops
26.05.2009., 22:37
Ja sam Bubijevo malo tijelo bacio u more.

SAm malo, koja je to kornjača? Kalifornijska? U kakvim si ju uvjetima držao? Jesi li imao dovoljno veliki akvarij, grijač, filter? I s čim si ju hranio?

Articles of Faith
26.05.2009., 22:44
Hranio sam je sa onim račićima koje dobiješ u pet shopu i bila je u nekom mini akvariju.

mops
26.05.2009., 22:49
Hranio sam je sa onim račićima koje dobiješ u pet shopu i bila je u nekom mini akvariju.

A joj :(

Ovak, ak buš opet kupovao tu životinju evo nekoliko savjeta :

1. ona ti naraste malo više neg si moš zamislit, dakle kupiš ju malu, za nekoliko mjeseci ima 15 cm
2. držat ju u velikom akvariju/terariju s grijačem i jakim filterom
3. NE JU HRANIT RAČIĆIMA!!! Dakle, uzet komad piletine, sirove i to joj dat da jede ;)

cuki1
27.05.2009., 14:25
Da, to je ispravno, slažem se. Kornjača je došla nekim čudnim kanalima u pet shop i mogla se jednostavno u transportu razboljeti, od hladne vode, neprilagođenih uvjeta držanja u dućanu i sl. Mogla je biti i slaba jedinka kojoj vjerojatno nije bilo suđeno da poživi.
Sada je gotovo, ne razbijaj glavu.
Malo se educiraj što trebaš za ovu svoju drugu kornjačicu. Akvarij , barem 100-120 l, potopni filter, ako nemožeš nabaviti vanjski, grijač/obavezo/ kopno za sunčanje, lampu za reptile.
Savjete možeš pronaći na kornjace. hr, kornjace.com, akvarij.net.

Vidi i koja je to bila vrsta kornjačice.
Ako je kojim slučajem crvenouha, pa si dobio i ženku , što ćeš vidjeti sa oko 1 god života, računaj da ona može narasti i do 25 cm oklopa, što znači da joj treba veći akvaterarij.:top:

demetrius
27.05.2009., 14:28
ja sam imao voden kornjače,kupili ih male a došle svaka pola kile,ne znam čime si hranio,mjenjao vodu pazio,na kraju su u bazenu u rijeci na kozali,dal su žive ko zna.

riba_kc
27.05.2009., 20:14
Hoćeš reći da si kornjače pustio u taj 'bazen' na Kozali?!?!!? Čula sam za takve neodgovorne 'vlasnike' kojima kornjača naraste i jednostavno ju samo odbace ne kužeći uopće da životinja držana u kućnim uvjetima i navinuta na hranjenje od strane čovjeka NE MOŽE preživjeti vani jer nije naučena brinuti se o sebi!!!

Ja imam doma 2 slatkice, imaju 3 godine, Xavi ima preko 1 kile i oko 20 cm, a Đuli 600 g i nešto je manja. Terarij ima blizu 400 litara i metar i pol je dugačak a čak im je i to premalo i namjeravamo napraviti veći!

Stoga, tko god misli da su kornjače igračke i samo ih odbaci (u šumu ili neke tzv 'bazene' na Kozali i sl.) kad porastu... SVAKA MU ČAST!!! :flop: :flop: :flop:

mops
27.05.2009., 20:41
Hoćeš reći da si kornjače pustio u taj 'bazen' na Kozali?!?!!? Čula sam za takve neodgovorne 'vlasnike' kojima kornjača naraste i jednostavno ju samo odbace ne kužeći uopće da životinja držana u kućnim uvjetima i navinuta na hranjenje od strane čovjeka NE MOŽE preživjeti vani jer nije naučena brinuti se o sebi!!!

Ja imam doma 2 slatkice, imaju 3 godine, Xavi ima preko 1 kile i oko 20 cm, a Đuli 600 g i nešto je manja. Terarij ima blizu 400 litara i metar i pol je dugačak a čak im je i to premalo i namjeravamo napraviti veći!

Stoga, tko god misli da su kornjače igračke i samo ih odbaci (u šumu ili neke tzv 'bazene' na Kozali i sl.) kad porastu... SVAKA MU ČAST!!! :flop: :flop: :flop:

:top::top::top:

daj slikice :D

cuki1
28.05.2009., 11:02
E kada bi svi mogli imati tu super litražu. Sa svime navedenim se slažem, no ipak za početak neka ostane na 1 kornjači i neka ima bar 100-120 l za početak.
Ovisi koliko imaš mogućnosti/prostora, novaca i sluha kod obitelji, jer ne slažu se svi uvijek/, ali i to biće zaslužuje, pogotovo ako je iz uzgoja pristojan život.:p

TheWho
28.05.2009., 11:11

:eek::eek:

:D
zakon!

:top:

Clearwater
29.05.2009., 14:27
Topik je navlakuša. Pogledajte komentare dotičnog na temi "Okrutnost prema životinjama":kava:

alleszusammen
06.06.2009., 13:28
za slučaj da nije navlakuša, ako je oklop mekan znači da je došlo do nedostatka vitamina i minerala zbog loše prehrane (račići) i ne stavljanja posebne uva i uvb lampe za sunčanje skupa sa plažom za sunčanje.
ako namjeravate uzeti kornjače kao kućnog ljubimca, shvatite da će im u roku od par godina (ovisno o vrsti i spolu) trebati akvarij od 200 do 400 l i stalak za to, sa vanjskim filterom, grijačem, uva i uvb rasvjetom i sredstvima za pripremu vode. a cijena svega toga se u prosjeku zna popeti i preko 3000 kn. pravilna prehrana je strašno bitna.
a ono što vam u pet shopu kažu odmah zanemarite jer uglavnom pojma nemaju.
mala kornjačica ne može preživjeti u onim plastičnim grozotama u kojima ih prodaju i odmah trebate kupiti akvarij stakleni od 50 l, grijač, lampu, unutarnji filter za početak i nekakav kamen za sunčanje.

puštanje kornjača u prirodu je zakonom zabranjeno i plaćaju se prilične kazne. da ne govorim o činjenici da ugrožavate domaće vrste kornjača.

luka lik
08.06.2009., 15:02
Pa ja imam kornjaču, ne znam koje je vrste živi u običnom (staklenom) malo većem akvariju hranimo je hranom za kornjače izt dućana,nekad joj damo i malo mesa i radića i ima 11 godina i ne pokazuje znakove slabosti.
Imali smo dvije ali je jedna pala s balkona (ne pitajte kako) i nakon par dana umrla:(Radi se o onim kornjnačama s onim crvenim na glavi...

alleszusammen
08.06.2009., 18:08
Pa ja imam kornjaču, ne znam koje je vrste živi u običnom (staklenom) malo većem akvariju hranimo je hranom za kornjače izt dućana,nekad joj damo i malo mesa i radića i ima 11 godina i ne pokazuje znakove slabosti.
Imali smo dvije ali je jedna pala s balkona (ne pitajte kako) i nakon par dana umrla:(Radi se o onim kornjnačama s onim crvenim na glavi...
to je red eared slider ili RES. tim kornjačama kad odrastu (a tvoja je poprilično odrasla - znaju doživjeti i 40 godina - i u tolikom akvariju je trebala odavno biti) treba akvarij od 300 do 400 l. 300 l je minimum. zašto? zbog njihove veličine. mužjacima je oklop dug do 20 cm, ženkama do 25. ako ju hraniš svaki drugi dan sa granulama (NE sušenim račićima) koje izmjenjuješ sa nemasnim i nezačinjenim mesom i povrćem, hraniš ju pristojno. možeš joj dati i slatkovodne ribe.

što se prostora tiče, probati ću objasniti ovako. da držiš psa u sobici od 5 m2 cijeli život, bez mogućnosti izlaska ali ga hraniš i čistiš za njim, taj pas vjerovatno ne bi uginuo. ali to nije život. iskreno rečeno, trebalo bi zabraniti prodaju gmazova. jer se ljudi većinom ne raspitaju o potrebama nego zdravo za gotovo uzmu ono što im kažu prodavači. a njihove bisere ne želim ni komentirati jer su uzrok uginuća gomile životinja.

kolika je kornjača sada? i kojeg je spola?

nemoj se ljutiti ako sam malo oštrija:mig:

luka lik
09.06.2009., 01:08
A joj,ne znam točno kolika je ajde otprilike nešto manja od iotvorene šake...
I jede sve,i zelnje i meso i tu kupovnu hranu za kornjače i ok je,nema nikakvih problema,akvarij je dovoljan.

alleszusammen
09.06.2009., 13:59
A joj,ne znam točno kolika je ajde otprilike nešto manja od iotvorene šake...
I jede sve,i zelnje i meso i tu kupovnu hranu za kornjače i ok je,nema nikakvih problema,akvarij je dovoljan.

moja, koja je skoro duplo mlađa od tvoje, je veća. tvoja je od nedovoljnog prostora zakržljala jer taj akvarij nije nikako dovoljan. koje su dimenzije akvarija?

cuki1
10.06.2009., 09:39
Ne mora biti da je zakržljala, može biti mužjak, oni znaju biti drastično manji od ženke i narasti do 15-16 cm i tu stati. Ja imam i mužjaka i ženku i uvjete i on sa 5,5 god. ima 15 cm 650 gr.
Ako kornjača ima duži rep i duže nokte na prednjim nogicama, mužjak je. I još nešto, ako imaš samo mužjaka, a nemaš uvjeta za 300 l, što je optimalno za ženku ili par i 120-200 l može će biti za tu veličinu ok.

Opet ovisi o tome tko je vlasnik, dal' je podstanar, student/đak sa manjim primanjima, u kakvom stanu živi i gdje može smjestiti akvarij. A onda se zbrojiš i pokušaš napraviti što bolje možeš.:top:

alleszusammen
10.06.2009., 11:35
Ne mora biti da je zakržljala, može biti mužjak, oni znaju biti drastično manji od ženke i narasti do 15-16 cm i tu stati. Ja imam i mužjaka i ženku i uvjete i on sa 5,5 god. ima 15 cm 650 gr.
Ako kornjača ima duži rep i duže nokte na prednjim nogicama, mužjak je. I još nešto, ako imaš samo mužjaka, a nemaš uvjeta za 300 l, što je optimalno za ženku ili par i 120-200 l može će biti za tu veličinu ok.

Opet ovisi o tome tko je vlasnik, dal' je podstanar, student/đak sa manjim primanjima, u kakvom stanu živi i gdje može smjestiti akvarij. A onda se zbrojiš i pokušaš napraviti što bolje možeš.:top:

mužjaci jesu manji. ali za mužjake je minimalna DUŽINA akvarija 120 cm. 120-200 l nije nikako dovoljno. govorim o RES, ne drugim kornjačama. dakle, nešto tipa 120*40*50, da bi imala kornjača i dubinu vode od bar 30 cm ako nema poklopca na akvariju.
na netu ima svakavih info, ja sam isto mislila da će mi 220 l biti dovoljno dok nisam pitala ljude koji se u to stvarno kuže.
ne ovisi o tome tko je vlasnik nego o tome što je životinji potrebno. kad se kornjačica nabavi, ljudi imaju i 4 godine da uštede za pravi akvarij. jasno mi je da je kriza i da ljudi nemaju para, ali ne opravdavajte loš smještaj govoreći da je nešto dovoljno. jer nije.

kiara_95
20.06.2009., 10:04
za rodjendan sam dobila dvije kornjace i uz njih neke susene racice i plasticni plavi bazen.
Bazen u sredini ima neki "most" i plasticnu palmicu. nakon mjesec (mozda malo manje) jedna kornjaca mi je uginula pa sam si nedavno kupila drugu i pocela traziti nesto o njima, pa sam pronasla ovaj forum i zato as molimo ako neko ima neki savjet da mi ga da, jer ne zelim da uginu.

Unaprijed hvala

cuki1
21.06.2009., 07:33
postoji mogućnost da će ti opet uginuti, jer to nisu uvjeti za kornjaču
vidi kornjace.com ili kornjace.hr
svakako ti treba veliki stakleni akvarij filter, grijač rasvjeta

a tebi allescusammen očito ničije mišljenje nije dobro ili plivaš u lovi pa ne znaš sa čime se ljudi muće

ja sam sa ovom temom - gotova

mops
22.06.2009., 14:55
za rodjendan sam dobila dvije kornjace i uz njih neke susene racice i plasticni plavi bazen.
Bazen u sredini ima neki "most" i plasticnu palmicu. nakon mjesec (mozda malo manje) jedna kornjaca mi je uginula pa sam si nedavno kupila drugu i pocela traziti nesto o njima, pa sam pronasla ovaj forum i zato as molimo ako neko ima neki savjet da mi ga da, jer ne zelim da uginu.

Unaprijed hvala

baci taj komad plastike i nabavi bolje uvjete za kornjaču i baci račiće i daj joj pravu hranu ;)

alleszusammen
22.06.2009., 15:08
postoji mogućnost da će ti opet uginuti, jer to nisu uvjeti za kornjaču
vidi kornjace.com ili kornjace.hr
svakako ti treba veliki stakleni akvarij filter, grijač rasvjeta

a tebi allescusammen očito ničije mišljenje nije dobro ili plivaš u lovi pa ne znaš sa čime se ljudi muće

ja sam sa ovom temom - gotova
nema potrebe za ovakvim bezobrazlukom.
otiđi na kornjace.hr/com ili akvarij.net i svatko tko ima pojma o kornjačama će ti dati mnogo žešći odgovor od ovog mog.
poanta mog posta je bila da se životinje ne nabavljaju ako im se ne mogu omogućiti dobri uvjeti za život. lijepi pozdrav :)

kiara95: dobre savjete o držanju kornjača možeš naći na www.kornjace.com, www.kornjace.hr, www.akvarij.net i www.zlatnaribica.net

(nadam se da se smije ovo pisati, ako ne, ispričavam se moderatorima)

sandrap
27.06.2009., 14:44
evo jutros sam nabavila malu vodenu kornjačicu...
prošla sam sve što ste rekli,al nisam zetekla pitanje vezano za aparate uključene u struju,konkretno raid protiv komaraca...
na uputstvu piše opasnost za vodene ljubimce i sl.,kao prekriti akvarij kad se uključi,al u tome ne vidim neki smisao... sad je već gotovo...kornjačica DORA je tu,al ne želim uz nju leteću gamad!
molim za brzi odgovor...hvala

sandrap
28.06.2009., 08:43
evo,kornjačica je preživila noć,dočekala me jutros glavicom van vode i čeka papicu...a sad pitanje vezano za to,gospodin u pet shopu je reka da s obzirom da je ona mala da ju hranim 2 puta po mrvicu,tj.kroz prste...a njena spiza u štapičima...nemojte odmah vikat,vidila sam za meso i to čemo lagano uvodit,al za početak,par dana dok se ne ušemimo,ostala bi na kupovnoj hrani.jučer ujutro dala sam joj 1 smrvljen štapić,i sve je bilo dobro do 5-6 popodne,tražila je još,i mi joj dali još jedan...al kako je došla noć,oko 10-ak sati stalno nas je pratila,imala sam osjećaj da je gladna,i smrvila sam joj 2 štapića i ona je to kroz par minuta sve smazala....sad,ako sam joj dala puno,1-2 štapića mislim da joj neće naškodit kroz jedan dan,al baš zato da znam kako se ubuduće ponašat,jel ona gladna,proždrljiva ili samo znatiželjna ,molim za vašu pomoć...:)

alleszusammen
28.06.2009., 22:09
evo,kornjačica je preživila noć,dočekala me jutros glavicom van vode i čeka papicu...a sad pitanje vezano za to,gospodin u pet shopu je reka da s obzirom da je ona mala da ju hranim 2 puta po mrvicu,tj.kroz prste...a njena spiza u štapičima...nemojte odmah vikat,vidila sam za meso i to čemo lagano uvodit,al za početak,par dana dok se ne ušemimo,ostala bi na kupovnoj hrani.jučer ujutro dala sam joj 1 smrvljen štapić,i sve je bilo dobro do 5-6 popodne,tražila je još,i mi joj dali još jedan...al kako je došla noć,oko 10-ak sati stalno nas je pratila,imala sam osjećaj da je gladna,i smrvila sam joj 2 štapića i ona je to kroz par minuta sve smazala....sad,ako sam joj dala puno,1-2 štapića mislim da joj neće naškodit kroz jedan dan,al baš zato da znam kako se ubuduće ponašat,jel ona gladna,proždrljiva ili samo znatiželjna ,molim za vašu pomoć...:)
nema problema ako joj još ne daješ meso, i granule su ok, sve dok nisu samo suhi račići:D
s kornjačama je problem što stvarno jesu proždrljive i vječito prose hranu. probaj davati par puta dnevno koliko može pojesti u nekoliko min. meni su savjetovali da svaki put dajem količinu koja je slična veličini glave kornjače, ne znam hoće li ti to pomoći.

za ovaj raid stvarno ne znam, ja se ne bi usudila.

sara1908
05.07.2009., 17:31
pozdrav... nisam nikad imala kornjaču... planiram ju kupiti i zanima me okvirna cjena akvarija i svega što bi joj bilo potrebno za život... proletjela sam po vašim postovima i vidjela da bi joj trebala kupiti: pročišćivač, grijač i naravno akvarij... molila bi okvirnu cijenu... nije mi to toliko bitno ali da znam s kolko novaca da idem u zoo... unaprijed hvala!!!

alleszusammen
06.07.2009., 12:07
pozdrav... nisam nikad imala kornjaču... planiram ju kupiti i zanima me okvirna cjena akvarija i svega što bi joj bilo potrebno za život... proletjela sam po vašim postovima i vidjela da bi joj trebala kupiti: pročišćivač, grijač i naravno akvarij... molila bi okvirnu cijenu... nije mi to toliko bitno ali da znam s kolko novaca da idem u zoo... unaprijed hvala!!!kornjačicu radije udomi, ima ih jako puno odbačenih, a ako pogledaš po forumima često ih daju, čak je i tu netko dao oglas.

ako baš hoćeš kupiti, do godinu-dvije starosti ti je dovoljan akvarij od 50 l (to isto ovisi o brzini rasta kornjače), što ti je oko 180 kn - samo staklo.
ne daj se nagovoriti na akvarije za kornjače koje prodaju sa onim box filterom jer to ništa ne valja i teško se čisti.
zatim ti treba grijač za tu litražu, mislim da su oko 100 kn.
filter unutarnji (dovoljan za vrijeme dok je kornjača mala) - oko 150 kn čini mi se. akvarij slobodno napuni vodom do pola tako da filter stane i da životinja može plivati.

zatim neki kamen ili panj (mangrove npr.) koji je dovoljno velik da glumi plažu (kornjača mora moći cijela izaći van i osušiti se), a opet kornjača ne smije moć izaći van (isprobaj ga s akvarijem prije nego kupiš) - oko 80 kn

žarulja spotica koja ide iznad plaže(od exo terre ili jbla - pogledaj topic uva/uvb lampe za kornjače http://www.forum.hr/showthread.php?t=459209 i dobro prouči linkove na njemu) - 60ak kn

neonka sa punim spektrom (npr sylvania reptistar) - oko 100 kn

sredstvo za pripremu vode (nutrafin aquaplus i slično) oko 40 kn

hrana suha, što kvalitetnija (peleti, NE suhi račići) - oko 40 kn.

digitalni termometar (NE stakleni) i mrežica akvaristička, što ne znam koliko košta ali nije skupo.
možeš i neku podlogu, npr pijesak ili jako krupni šljunak. mislim da je to sve.

e sad kad sam to rekla, moram ponoviti da ćeš za 2 godine morati kupiti veći akvarij (staklo do 100 l), a za 4 godine slijedi veselje: akvarij od 300-400 l ako se radi o žutouhoj ili crvenouhoj, mošusne traže oko 200 l čini mi se, provjeri. vanjski jaki filter, grijač, plaža, stalak za akvarij etc: jedno 3000 kn min.
i kornjače žive i 40 godina.
sam da znaš što te čeka. :mig:

još nešto: uzmi samo jednu kornjaču. nisu društvene životinje, kad narastu mogu se i poklat a veličina akvarija i količina potrošenog novca se samo povećava.

e da: nikad, ali zbilja nikad ne slušaj prodavače u pet shopovima jer ih ima 0,01% koji su stručni i reći će ti što treba. sačuvat ćeš lovu, živce, leđa i kornjačino zdravlje.

sara1908
06.07.2009., 15:12
hvala puno, punoooo toga nisam znala je stvrano nisam stručnjak i prvi puta se susrečem da kornjačama... a zanima me kako da u pet shopu saznam dali je cura ili dečko... i zanima me dali je bolje da kupim ili udomim curicu ili dečka???

Anasib
06.07.2009., 17:57
dok su male, ne možeš ni znati da li su cura ili dečko. tek kad odrastu :mig:
ako želiš udomiti, a ne kupiti, imam ja curu i dečka za udomljavanje. dečko je cca 10-tak cm a cura 20-tak :cerek:

sara1908
06.07.2009., 18:30
hvala na ponudi razmislit ću, a što se tiče akvarija... mogu li ja kupiti odma veliki akvarij ili???

alleszusammen
06.07.2009., 18:54
hvala na ponudi razmislit ću, a što se tiče akvarija... mogu li ja kupiti odma veliki akvarij ili???

možeš, naravno, kornjačica će imati puno prostora za plivanje i bit će ti zahvalna:top: čak i ako je veličine kovanice od 5 kn, neće joj ništa biti u akvariju od 400 l.
a i manje novca potrošiš. ako se odlučiš na tu varijantu, dobro sve prouči i samo pitaj, super je kad se netko brine i prije nego životinju nabavi :s

možda je jednostavnije imati dečka jer su manji i ne trebaš se brinuti o onoj posudi za nešenje jaja:D

sara1908
06.07.2009., 19:26
hvala... a ti imaš curu ili dečka i kolko si novaca potrošila za njihov smještaj...

alleszusammen
07.07.2009., 09:33
ja imam dečka, boris se zove :rofl:

sve skupa? uh, ni ne znam više. zapravo sam ga dobila na čuvanje preko ljeta kao skroz malog, tek kupljenog u onoj posudi smrti s palmicom. pa su odgovorni vlasnici :rolleyes: nakon par dana odlučili da zapravo ne žele kornjaču i da ja radim što hoću s njim.:tuctuc:
o kornjačama nisam imala blage veze i radila sam što su mi rekli, ali sam odmah skontala da ta posuda nikak ne valja pa smo kupili 20 l akvarij sa svom opremom osim filtera - vodu sam mijenjala svaki 2-3 dana.
onda je došao 50 l akvarij, opet mijenjanje vode svaka 2-3 dana.
nakon 2 godine sam opet pametno poslušala sve kaj su mi u pet shopu rekli i na njihov nagovor kupila 110 l akvarij sa box filterom = 700 kn sva oprema (citiram prodavačicu: "ma to će mu biti za cijeli život dovoljno, moj ima 16 godina i u takvom je"). e s tim sam se tek izmučila ko isus. box filter ništa ne valja,a boris jako puno prlja (tada je imao 3 godine, to je već komad kornjače), preniska je razina vode i već nakon 6 mjeseci sam skužila da će mu to biti premalo. svaka 3 dana djelomična izmjena vode, šljunak je teško očistiti, ona vata u filteru je katastrofa.
e onda mi je napokon prekipilo pa sam zasjela na net i počela čitati sve što se moglo naći, raspitivati se po forumima.
režim mučenja mojih leđa se nastavio dok nisam skupila lovu za pravi akvarij - dakle još 8 mjeseci :bonk:
imala sam sreću pa sam naletila na akciju i dobila 300 l akvarij (debljina stakla 12 mm, ne smije biti manja za toliku litražu pa pazi na to) za samo 900 kn, vanjski fluvalov filter (model 204) je bio negdje 600 kn koliko se sjećam, grijač sam dobila s popustom za 100 kn, kao stalak mi je poslužio veliki čvrsti stol iz podruma od punog drva koji je već imao ojačanja, njega smo očistili, izbrusili i prelakirali i uštedili 1000 kn, 40 kg pijeska sam nabavila u bauhausu za 25 kn, mangrove panj veliki 90 kn, lampe i držači za lampe još jedno 300 kn. dakle oko 2000 kn sa velikim uštedama, pa mi se bar malo vratila ona gomila bespotrebno bačenih para :rolleyes: :D
razlika? jednom tjedno promijenim 20% vode, 1 mjesečno očistim filter, pijesak se puno manje prlja od šljunka i sve skupa tjedno na njega potrošim valjda pol sata (s hranjenjem).

tako da stvarno sve što ovdje napišem - iz vlastitog je iskustva i da nekome uštedim sate i sate čitanja na netu. žao mi je samo što se boris tih 10 mjeseci patio u neprikladnom smještaju.

sara1908
07.07.2009., 10:50
hvala ti puno, nadam se da će moja kornjača uživati u svojem akvariju... kada malo razmisliš tu treba puno sitnica i to ću polako kupovati... željela bi ju izvući iz onog glupog akvarija u pet shopu i omogućiti joj život kakav bi svaka kornjača željela imati... koliko vidim i tvoja kornjača ima život iz bajke... moja kornjača će moći biti zahvalna tebi nakon toliko savjeta i uputa... još jednom velika hvala... a kad je kornjača mala s čime da ju hranim, mogu joj odmah davati meso ili?? kako si ti svoju hranila???

alleszusammen
07.07.2009., 11:40
ma joj, ne trebaš ništa zahvaljivati.
evo, članak sa kornjače.hr

Prehrana vodenih kornjača (popis)

U ovom članku napisane su osnove prehrane vodenih kornjača koje se najčešće drže na ovim prostorima, a to su kornjače iz roda Trachemys (crvenouha, žutouha...).

Sadržaj ovog članka će se mijenjati i nadopunjavati ukoliko će biti potrebe.

Kornjačama je za zdrav rast, razvoj i život potrebna raznolika prehrana. Nažalost, večina ljudi i trgovaca nisu upućeni u pravilnu prehranu kornjača i mnoge životinje žive na komercionalnoj hrani – sušenim račićima i granulama.

Za početak evo nekoliko činjenica i uputstva o hranjenju vodenih kornjača:

- vodene kornjače ne mogu gutati hranu na suhom, uvijek ih hranite u vodi.

- pri niskim temperaturama kornjače odbijaju hranu, temperatura vode bi trebala biti u skladu sa zahtjevima vrste koju držite.

- hrana za kornjače mora biti sirova i ne smije biti začinjena!

- prehrana mora biti raznolika.

- kornjače uvijek nastojte hraniti njihovom prirodnom hranom, hranom koja se nalazi u njihovom prirodnom okolišu.

- kornjače imaju velik apetit, u mogućnosti su pojesti puno više hrane nego što im je potrebno, na Vama je da kontrolirate količinu hrane koju će kornjača pojesti.

- hranjenje bi se trebalo odvijati unutar kornjačine nastambe (akvarija), hranjenje u nekoj drugoj posudi nije preporučljivo jer se životinja izlaže šoku (zbog nagle promjene okoline i temperature) te mogućnosti da se razboli.

- nakon hranjenja potrebno je izvaditi sve ostatke hrane iz akvarija kako ne bi trulili i onečiščivali vodu. Ostatke hrane najlakše je pokupiti malom mrežicom za ribe koju možete nabaviti u svakom pet shop-u.

Mlade kornjače je potrebno hraniti svaki dan, najmanje dva puta dnevno. Možete im npr. ujutro davati živu hranu, slatkovodnu ribu ili meso a navečer granule (provjerenih/poznatih proizvođača). Prehrana mladunaca bi se uglavnom trebala sastojati od proteinske hrane koja je ključna za zdrav rast i razvoj. Također im možete ponuditi i biljnu hranu ali večina mladih kornjača je odbija. Nemojte forsirati kornjače ako ne žele jesti biljnu hranu.

Kada kornjače navrše godinu dana hranite ih svaki drugi ili treći dan, jednom dnevno. U toj dobi bi bilo dobro naviknuti kornjače na biljnu hranu.

U starijoj dobi ih također hranite jedanput svakog drugog ili trećeg dana. Prehrana bi se i dalje trebala bazirati na proteinskoj hrani uz dodatak biljne hrane.

1. PROTEINSKA HRANA – hrana životinjskog podrijetla, glavna i najvažnija hrana vodenih kornjača. Nju je potrebno davati u kontroliranim količinama jer ukoliko je kornjače ne dobivaju dovoljno neće pravilno rasti i razvijati se, a ukoliko dobivaju previše mogu pre brzo rasti i postati pretile (debele) što je jako loše za njihovo zdravlje. Pretjerivanje sa proteinskom hranom može također oštetiti neke organe (bubrege i jetra).

Živa hrana je najzdraviji i najprirodniji oblik proteinske hrane. Uz proteine živa hrana sadrži kalcij (te ostale vitamine i minerale) i budi lovačke instinkte u kornjačama. Budite oprezni pri odabiru žive hrane jer ona može sadržavati parazite (ali i otrove) koji mogu naštetiti kornjačama. Nije preporučljivo uzimati životinje iz prirode, uzgojena hrana je sigurnija.
Kornjače ne mogu probaviti dlaku (izuzetak je papagajska kornjaca - Macrochelys temminckii) stoga im nemojte davati životinje poput manjih glodavaca. Insekti koji imaju bodlje mogu ozlijediti kornjače, izbjegavajte ih.

Živa hrana koju kornjače smiju jesti:
Akvarijski (vodeni) organizmi:
- akvarijski puževi (uzgojeni)
- potočni rakovi
- živorotke (gupy, molly, platy...)
Insekti:
- cvrčci
- crvene larve komaraca (smrznuta hrana)
- fobasi, brašnjari
- tubifex crvi
Bezkralježnjaci:
- kišna glista/gujavica
- puževi golači

Živa hrana koju kornjače ne smiju jesti:
- insekti sa bodljama
- životinje sa dlakom

Riba je također jedna od prirodne hrane vodenih kornjača. Zdravija je od mesa. Može se davati sirova i kuhana. Ukoliko se radi o večoj ribi koja ima velike i oštre kosti uklonite ih. Slatkovodne kornjače trebale bi se isključivo hraniti slatkovodnom ribom, jer morska riba može sadržavati večekoličine soli koje nisu poželjne.

Riba koju kornjače smiju jesti:
- slatkovodna riba

Riba koju kornjače ne smiju jesti:
- slanovodna (morska) riba
- masna riba/masni dijelovi

Meso je hrana koja je relativno dostupna većini ljudi i nije loša za kornjače. Možete davati čisto meso ali i iznutrice. Treba izbjegavati masno meso i odstraniti masne dijelove jer ukoliko ih kornjače neće moći probaviti povratiti će. Meso možete davati svježe ili ga možete nasjeckati na komadiće/porcije i zamrznuti. Po potrebi ga odmrzavate i dajete kornjačama.

Meso koje kornjače smiju jesti:
- sirova ili kuhana piletina
- sirova ili kuhana puretina
- govedina (goveđe srce)

Meso koje kornjače ne smiju jesti:
- masni dijelovi mesa

Suha hrana – granule/briketi su samo dodatna hrana. Ako se kornjače isključivo hrane suhom hranom one neće pravilno rasti i razvijati se. Granule sadrže proteine, kalcij, fosfor, masti, mnoge su obogaćene vitaminima i nisu loše ukoliko ih se kombinira sa ostalom (pravom) proteinskom hranom. Koristite samo provjerene proizvođače kao npr. Tetra, Nutrafin, JBL…nemojte svojim kornjačama davati “no name” granule.
Sušeni račići (grammarus) nisu baš dobra hrana za kornjače jer ne sadrže previše korisnih tvari. Možete ih ponuditi rijetko, u malim količinama kao poslasticu.

2. BILJNA HRANA – također je važan dio prehrane. Uravnotežene količine biljne i proteinske hrane osiguravaju kornjači dug i zdrav život. Mnoge kornjače nažalost odbijaju biljnu hranu, no uz malo truda moguće ih je naviknuti na nju. Kornjače privlači crvena boja, što pri navikavanju kornjača na biljnu hranu uveliko pomaže. U tom slučaju im možete ponuditi mrkvu, crvenu salatu ali i rajčicu, jagodu i lubenicu (ne pre često!).

Vodeno bilje je najzdravija i najprirodnija biljna hrana. Kornjačama u prirodi je gotovo uvijek dostupna što znači da je za razliku od proteinske hrane možete davati u neograničenim količinama. Nažalost vodeno bilje je gotovo nemoguće uzgajati u istom akvariju sa odraslim primjerkom npr. crvenouhe ili žutouhe kornjače jer sve polome/unište i/ili pojedu. Vodeno bilje možete uzgajati u zasebnom akvariju ili ga kupovati.
Vodeno bilje koje kornjače smiju jesti:
- amazonka (Echinodorus amazonicus)
- vodena kuga (Elodea,Egeria)
- vodena leća (Lemna minor)
- vodeni zumbul/vodeni hiracin (Eichhornia crassipes)
- vodena salata (Pistia stratiotes)
- lopoč (Nymphaea alba)
- rogolist (Ceratophyllum demersum)
- lopoč (Salvinia natans)

Povrće je dobra zamjena za vodeno bilje i dostupnije je. Postoji povrće koje je dozvoljeno davati stalno i u neograničenim količinama, ali i ono koje se može samo povremeno davati. Pojedino povrće je zabranjeno davati jer sadrži oksalnu kiselinu koja sprečava upijanje kalcija. Cak i ako se kornjače povremeno hrane takvom hranom posljedice će biti iste. Npr. špinat koji je kornjača pojela nedavno blokirati će upijanje kalcija mjesecima što ima jako loš utjecaj na njene kosti i oklop. Povrće je potrebno dobro oprati prije davanja kornjačama.

Povrće koje kornjače smiju jesti:
- mrkva
- lišće maslačka (radić)
- rimska salata
- zelena salata
- crvena salata
- zimska salata, endivia
- buća, tikvice

Povrće koje treba davati rjeđe:
- grašak
- celer (ne sadrži hranjive tvari)
- «kristal» salata
- lišće gorušice (senf)
- rajčica (paradajz)
- repa
- kukuruz (jako rijetko)
- krastavac

Povrće koje kornjače ne smiju jesti:
- špinat
- cikla
- brokula
- kupus (zelje)
- blitva
- kelj
- rabarbara

Voće nije preporučljivo prečesto davati jer organizam kornjače nije stvoren za probavljanje šećera. To je samo poslastica koju nije poželjno davati češće od jednom svaka 2-3 mjeseca.

Voće koje treba davati rjeđe:
- jabuka
- banana
- borovnica
- dinja
- smokva i smokvino lišće
- grožđe
- papaya
- jagode
- lubenica

--------------------------------------------------------------------------------

Dodaci prehrani:
- sipina kost (odstraniti tvrde dijelove ili namrviti je na hranu)
- vitamini za gmazove (prah ili kapi)

Ostalo što kornjače ne smiju jesti:
- agrumi
- orasi, lješnjaci, bademi...
- gljive

ja svojoj nisam nikad davala živu hranu (eventualno dobije kojeg pužića ako ga ne vidim kad ubacujem bilje iz akvarija s ribama) jer mi je to grozno, a ako daješ slatkovodnu ribu i nije potrebno.
ako dajem sirovo meso, prije davanja ga smrznem i odmrznem, da ubije parazite ako ih slučajno ima.

sara1908
07.07.2009., 16:18
sad mislim da mogu početi nabavljati sve za kornjačin smještaj... hvala!!!

midmover
10.07.2009., 16:12
Pozdrav veliki!

evo ovako:
prije kojih godinu dana "spasili" smo kornjaču na koju smo naišli kod susjeda, jer je živjela u groznim uvjetima.

niti mi joj nismo mogli pružiti bolje, pa smo je pokušavali udomiti, no bez uspjeha.
jednostavno nemamo mjesta gdje ju staviti, niti financija za kupovati opremu, iako smo bili puni energije da ćemo je spasiti.
sljedeće je sve ono što znam o njoj iz prošlog života, kao i sa neta..
korny ima oko 15g, ženka je, najvjerojatnije je zaostala u rastu - 20cm oklop.
cijeli život je provela u malom prostoru u kojem se jedva mogla okrenuti.
sad ima tek nešto veći prostor, no kako je oduvijek bila naviknuta, i mi je puštamo šetati po stanu, iako sam tek nedavno vidjela da to nije poželjno.
svake godine snese 2-3 jaja.
oduvijek se hrani mesekom i hranom za kornjače, no koliko je kod nas, papa i povrće, dobiva vitamine, pazimo je od propuha,voli se sunčati, češkati, pratiti nas u stopu i sl. pošto nema filter ni grijač, mijenjamo joj vodu svaki dan (pola prokuhane, filtrirane kroz gazu, pola odstajane 24h), trudimo se da se sunča i zaista je uvijek vesela, siročekica! ipak živi u 40-litarskom akvariju :(
koliko znam, nikad nije bila bolesna (?)..
no jučer se sve promijenilo!

ujutro smo je ostavili na balkonu (kao i inače) (poluzatvoren, zaštićen od vjetra), u njezinoj kadici, kupala se i sunčala i bila vesela ko inače.
no kad smo se mi vratili kući, ona je polumrtvo ležala u kadici, sva mlitava i mlohava.
odmah smo otišli veterinaru, koji joj je dao prvu pikicu antibiotika, danas idemo po još! rekla je da bi joj trebalo biti bolje.. eh sad..
nije joj ništa bolje, povraća od povratka od veterinara, izbacila je poluprobavljenu hranu od zadnja dva dana! očito je neka infekcija! cijelo vrijeme je na jednom mjestu, u polusnenom položaju! svaki put kad povrati, stavljam joj novu vodu!pola kadice je prekriveno krpama kako bi joj duže održala toplinu vode, a pola je osvjetljeno lampom za sunčanje.

meni je toliko žao što se to dogodilo jer znam da joj ništa trenutno ne mogu pružiti, a još više što sam uopće mislila da je ja mogu spasiti!

što bi bilo da joj kupim onu plastičnu kadu (za kupanje beba) dim 80x45x50?
uopće ne znam što da napravim! osjećam se grozno!
ako znate nekog tko bi je imao želju udomiti, molim vas da javite!
iako sumnjam u to, pošto znamo kakva je situacija!

ako ima itko ikakav savjet, molim vas!

alleszusammen
11.07.2009., 09:17
imaš pp:mig:

trebala bi kupiti grijač ako ikako možeš, za tako mali akvarij nije ni skup previše (mislim da je do 100 kn max, vjerovatno i manje).
bilo bi super da ima više prostora u toj plastičnoj kadici, ali unutra ne možeš staviti grijač koji joj je potreban ako je bolesna. ali po ljeti bi mogla biti u tome, dok je toplo. samo pazi da nije neka kričava boja, ako možeš naći poluprozirnu npr. staviš joj kamen u to da se može sunčati i spot lampu koju već imaš.
ne treba ti ništa biti žao niti se moraš loše osjećati, kod vas joj je puno bolje nego što joj je bilo. i svaka čast na trudu.
pazi da joj se temp vode ne mijenja pretjerano i da nema propuha. što manje ju mičite.

kak je danas kornjačica?

midmover
12.07.2009., 16:51
Sutra ili preksutra idemo u vet.ambulantu "šapa", kod dr. Maje Lukač, ona je specijalist za egzotične životinje, pa ćemo vidjeti što će reći..
Korny je malko živnula, posebice prije pikice, iako neće ništa papati!

što se tiče simptoma upale pluća, ništa od toga nije imala, a što se tiče ovog da je došlo do pregrijavanja - moguće, kao i ono da je možda već dugo bolesna, a da mi to nismo opazili na vrijeme!joj..

hvala na pomoći. najvjeroj. ćemo saznati razloge nakon pregleda!

<3 peja <3
12.07.2009., 22:14
uskoro cu nabaviti dvije vodene kornjace te imam nekoliko pitanja za vas iskusne

1.zanima me jeli kornjace mogu prvo vrijeme zivjeti u akvariju bez grijaca i filtera(al da se pritom voda mijenja svaki dan)?
2.jel se može zamijeniti upotreba žarulja s uv-a i uv-b zracenjem svakodnevnim izlaganjem suncu(al ne pre dugo)?
3.jeli ja mogu kornjačama staviti u akvarij vodu iz rijeke (jer mi tece ispred kuce :D )?
4.jel dobro pustat kornjace po stanu da same hodaju ali pod nadzorom?
5.na kojem mjestu u kuci je najbolje smjestit akvarij s kornjacama?

p.s. sry sta puno pitan :cerek:

alleszusammen
13.07.2009., 14:11
uskoro cu nabaviti dvije vodene kornjace te imam nekoliko pitanja za vas iskusne

1.zanima me jeli kornjace mogu prvo vrijeme zivjeti u akvariju bez grijaca i filtera(al da se pritom voda mijenja svaki dan)?
2.jel se može zamijeniti upotreba žarulja s uv-a i uv-b zracenjem svakodnevnim izlaganjem suncu(al ne pre dugo)?
3.jeli ja mogu kornjačama staviti u akvarij vodu iz rijeke (jer mi tece ispred kuce :D )?
4.jel dobro pustat kornjace po stanu da same hodaju ali pod nadzorom?
5.na kojem mjestu u kuci je najbolje smjestit akvarij s kornjacama?

p.s. sry sta puno pitan :cerek:

prvo i osnovno, ne nabavljaj dvije jer kornjače ne trebaju društvo, kad narastu se mogu klati a i samo povećavaš kasniji trošak. o kojim se kornjačama radi?

1. pa ono, ako je ljeto i stalna temp, mogu jedno kraće vrijeme, samo što kornjaču takvim mijenjanjem vode bez veze stersiraš jer se temp vode stalno mijenja.

2. za vrijeme ljeta, da. ako mjesto nije na propuhu. i pazi da se ne pregrije voda.

3. ako ti teče ispred kuće, mogu misliti koliko je čista. ako ju ne bi popio, ne stavljaj kornjaču u to.

4. NE, NE, NE I NE. kornjačama ne treba šetnja ako imaju dovoljno mjesta u akvariju. ne pušta ih se vani jer: može netko stati na njih, mogu pasti niz stepenice, mogu dobiti upalu pluća i što je najvažnije, kornjača nije pas kojeg šetnja veseli, nego se boje.

5. tamo gdje nema direktnog sunca (alge), propuha i mjesto ne smije biti prometno - ne pored vrata i sl.

samo ti pitaj, što više - to bolje:top:

<3 peja <3
19.07.2009., 00:22
radi se o crvenouhim kornjačama,a za početak sam mislila nabaviti plastičan akvarij (onaj s palmom u sredini)te sam zato mislila pustit kornjače da prošetaju jer mislim da im je onaj akvarij pre mali(al kupit cu ja veci cim budem mogla),a veterinarka mi je rekla da vodu iz rijeke ostavim jedan dan te da im onda stavim akvarij al mislim da to nije dobro jer rijeka nije baš čista ili da im stavljam vodu iz špine?

P.S. puno hvala na savjetima puno su mi pomogli! :top:

alleszusammen
19.07.2009., 12:12
radi se o crvenouhim kornjačama,a za početak sam mislila nabaviti plastičan akvarij (onaj s palmom u sredini)te sam zato mislila pustit kornjače da prošetaju jer mislim da im je onaj akvarij pre mali(al kupit cu ja veci cim budem mogla),a veterinarka mi je rekla da vodu iz rijeke ostavim jedan dan te da im onda stavim akvarij al mislim da to nije dobro jer rijeka nije baš čista ili da im stavljam vodu iz špine?

P.S. puno hvala na savjetima puno su mi pomogli! :top:

taj s palmicom NIKAKO!!! to smeće je u normalnim državama zakonom zabranjeno jer dosta kornjača ugine zbog nepravilnog smješatja.

dakle: 1 kornjaču nabavi (samo ne znam gdje jer su crvenouhe zabranili i u pet shopovima ih nema, ima samo žutouhih, doduše to je skoro isto).
kupi stakleni akvarij od 50 l (oko 150 kn), grijač, filter i lampu (u biti, pročitaj moj post od 6.7., odgovor sari1908). i onda si par godina mirna. ako si sad to ne možeš priuštiti, ne nabavljaj kornjaču sada nego uštedi pa onda kupi ili udomi.
stavi vodu iz špine, samo ju ostavi u otvorenoj posudi (ali ne na balkonu i sl, nego negdje u stanu) 24 sata da ishlapi klor. :top:

cuki1
19.07.2009., 21:15
Samo da znaš kopiranje tekstova je zabranjeno, kornjace.hr prelazi na novi server ovih dana, pa će opet biti aktivan, pa se malo raspitaj tko je tamo između ostalog jedan od najstarijih članova i moderator, pa onda pametuj. To je inače jedina registrirana Udruga ljubitelja kornjača u Hrvatskoj.
:ne zna:

technotronic
19.07.2009., 22:30
Planiram napravit manji ribnjak u dvorištu,cirka 100 kvadrata.Koja vrsta kornjača bi mi unutra pasala,da mogu biti cijelu godinu unutra, i po zimi...iz kontinentalne sam hrvatske.

cuki1
20.07.2009., 09:24
pogledaj na akvarij.net-u ili kornjace.com imaš ideja za jezera

alleszusammen
20.07.2009., 12:46
Samo da znaš kopiranje tekstova je zabranjeno, kornjace.hr prelazi na novi server ovih dana, pa će opet biti aktivan, pa se malo raspitaj tko je tamo između ostalog jedan od najstarijih članova i moderator, pa onda pametuj. To je inače jedina registrirana Udruga ljubitelja kornjača u Hrvatskoj.
:ne zna:

znam sasvim dobro tko je tamo mod i u dobrim smo odnosima, fala na pitanju. napisala sam odakle je tekst preuzet. a tvoje frustracije me uopće ne zanimaju. lijepi pozdrav.

cuki1
20.07.2009., 13:05
i tamo si član?:mig:

alleszusammen
20.07.2009., 16:09
nisam.
i ne razumijem zbog čega je problem navesti odakle je tekst i kopipejstati ga (s obzirom na to da na stranici više ne postoji) - da sam nešto krivo napravila, moderatori bi me upozorili.
kao ni zašto se uporno kačiš na mene. ako su moji savjeti tebi pametovanje, tvoj problem - napiši bolje ako znaš i pomozi životinjama.

Blondy-ri
20.07.2009., 16:26
Mene zanima jedu li vaše kornjače povrće? Moja je crvenouha, ima godinu i pol, velika je i debela, ali ne želi jesti ništa od povrća. Jedino meso i hranu koja je za nju namijenjena. Je li to jako loše ako uopće povrće ne jede? Jer je nikako ne mogu natjerat. :o