PDA

View Full Version : Zajednička tema za sve trkače

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

Albatrios
14.01.2009., 19:10
Mjerim sa Garmin Forerunnerom.
Jako me sad zanima to sa otkucajima, da li se stvarno treba prilagođavati tome ili ne? Jer nekako mi se čini da je prelagani trening na tako niskim otkucajima...

Koji forerunner imas? ja imam 101,nažalost nema heart rate

A sto se tice "prelaganog treninga" to je sve stvar forme...postepeno ces ici brze na istom heart rate-u

v365
14.01.2009., 19:24
Koji forerunner imas? ja imam 101,nažalost nema heart rate

A sto se tice "prelaganog treninga" to je sve stvar forme...postepeno ces ici brze na istom heart rate-u

Garmin Forerruner 305

rip
14.01.2009., 22:55
btw. kako to onda izgleda na polumaratonu (sorry na glupom pitanju, ali ovo će mi biti prvi)... Koliko mogu ubrzati tempo od ovog kojim treniram, a da opet ne kolabiram na 19-om kilometru :ne zna:
Pa tam ti i to piše - na 85 do 88 %.

Kolko sam ja skužil i primijetil, stvar je u tome da bez obzira na utreniranost, najbolji rezultat, pri kojem optimalno iskoristiš snagu (da ne krepaš ali i da ti ne ostane viška), postižeš pri 85-88 % MHR. A treniranjem pri 65-75% postižeš to da su ti svi uključeni mehanizmi sve efikasniji, pa s vremenom pri istoj brzini trčanja imaš manji HR, a to znači da uz isti HR trčiš brže. Onda ti i daljinski trening brže prođe i imaš bolji rezultat na polumaratonu.

Smotani2
15.01.2009., 06:46
Pa tam ti i to piše - na 85 do 88 %.

Kolko sam ja skužil i primijetil, stvar je u tome da bez obzira na utreniranost, najbolji rezultat, pri kojem optimalno iskoristiš snagu (da ne krepaš ali i da ti ne ostane viška), postižeš pri 85-88 % MHR. A treniranjem pri 65-75% postižeš to da su ti svi uključeni mehanizmi sve efikasniji, pa s vremenom pri istoj brzini trčanja imaš manji HR, a to znači da uz isti HR trčiš brže. Onda ti i daljinski trening brže prođe i imaš bolji rezultat na polumaratonu.

Tako nekako.

Što je viši HR to je znak da je forma niže - i obrnuto.
Što ćeš poboljšavati formu to će ti HR za istu brzinu biti niži.

S obzirom na ovo

Summary Data
Total Time 0:19:39 7:27 pace
Distance (km) 2.63
Moving Speed (kph) 8.0 avg. 15.3 max.
Elevation Gain (m) +5 / -3
Avg. Heart Rate 147 bpm Zone 3.8

Da se zaključiti da je forma poprilično niska.

Još samo jedna digresija:

Ja trčim polumaraton na 97%MHR.

Maraton na 94%.

Naravno, radi se o prosječnim HR kroz cijelu utrku.

Još da se "pohvalim":

Jučer sam otrčao jedan od najtežih treninga u životu.

Prosječan HR 150.Trebao je biti do 143.
21 km, trebalo mi je 2 sata.No, kakvih 2 sata...

Osjećam se smlavljeno.
Ona nesreća od novonapadalog, zrnatog snijega - pa još na to pala kiša.Trčao sam po zaobilaznici, naravno, ništa nije bilo očišćeno.Svaki korak proklizao sam u stranu ili unatrag.
Još je i počela padati kiša, pa se sve na meni zaledilo.

Jedva sam došao doma.

surfer
15.01.2009., 09:02
Trčiš po Varaždinskoj zaobilaznici?

Smotani2
15.01.2009., 09:31
Trčiš po Varaždinskoj zaobilaznici?

Točno.
Ima odvojene nogostupe, a i velikim dijelom je osvijetljena, tako da je zimi trčanje po njoj ok.

Jedini, mali problem je da je baš i ne čiste od snijega.Mislim, nogostupe.Cesta je čista.

surfer
15.01.2009., 09:43
Točno.
Ima odvojene nogostupe, a i velikim dijelom je osvijetljena, tako da je zimi trčanje po njoj ok.

Jedini, mali problem je da je baš i ne čiste od snijega.Mislim, nogostupe.Cesta je čista.

...pitam jer me zanima da li se smije trcati po zaobilaznicama bez nogostupa??? Da ne bi imao problema sa policijom! Iskustva???

Smotani2
15.01.2009., 10:07
...pitam jer me zanima da li se smije trcati po zaobilaznicama bez nogostupa??? Da ne bi imao problema sa policijom! Iskustva???

Jednostavno, NEMOJ ni pokušavati!

Prvo i najvažnije, opasno je po život.Često sam imao negativnih i opasnih iskustava na cesti sa nogostupom, a mogu samo zamisliti kako bi bilo opasno tamo gdje nema nogostupa, a brza je cesta.
Nadalje, na takve zaobilaznice nejčešće je zabranjen pristup pješacima, tako da bi vrlo vjerojatno imao i problema sa policijom.

Inače je i Bjelovarska zaobilaznica opasna sama po sebi.

Kruži gradskim ulicama; mislim da je to najmanje opasno.

Vjerujem da ne želiš ići na atletski stadion - meni bi bilo nezamislivo trčati 50 krugova po atletskoj stazi.

surfer
15.01.2009., 10:34
Kruženje po atletskoj stazi mi postaje monotono, da cak zaboravim koliko sam pretrčao krugova. Imas pravo, preopasna je zaobilaznica, pogotovo sjeverna!

v365
15.01.2009., 13:03
Jučer sam otrčao jedan od najtežih treninga u životu.

Prosječan HR 150.Trebao je biti do 143.
21 km, trebalo mi je 2 sata.No, kakvih 2 sata...

Osjećam se smlavljeno.
Ona nesreća od novonapadalog, zrnatog snijega - pa još na to pala kiša.Trčao sam po zaobilaznici, naravno, ništa nije bilo očišćeno.Svaki korak proklizao sam u stranu ili unatrag.
Još je i počela padati kiša, pa se sve na meni zaledilo.

Jedva sam došao doma.

Ne mogu vjerovat da si 21 km trčao po tome, ja sam danas pokušao i na kraju završio sa polusatnim brzim hodanjem. Ne isplati se, još da nogu potrgam negdje.

Anyway; Rip, Smotani, hvala vam na savjetima!

ssnjoff
17.01.2009., 06:55
...netko je nešto pitao o razlici gore spomenutih u uporabi. evo jedan komentar čovika koji je probao oba...
Posted by: "Chuck B" im_chaz@rocketmail.com im_chaz
Fri Jan 16, 2009 7:05 am (PST)
I have been using the 305 for awhile and a friend who is new to
running got a 405 for christmas. She didnt know much about Garmin and
asked me if I can assist to work the 405. She even let me use it to
try it out so I can get familiar with it. I would consider my self an
above average runner and kinda of a techy person who isnt afraid of
using new products.

IMO opinion, the 405 is not a user friendly watches. Even though the
bezel is a great idea, I dont think its runner friendly at first. The
setup was rather confusing at and so darn sensitive, it became
frustrating. I ran with it several times in the cold and the unit
would not respond to my cold fingers or even sometimes sweaty hands.

I know there will be people here flaming me for not liking the 405 as
well. But as for now, I am glad I still have the 305.

What are your initial thoughts of 405? Is it worth the extra dollars
and do you seriously use the new features. The 405 can be cool, but I
think they need to go back to the button interface or maybe not
entirely use the bezel as the main entry point for all settings and
functions.

Ferdibrand
17.01.2009., 14:58
jedno pitanje, koliko je pametno trčati po magli? inače sam iz Velike Gorice i tu nerijetko zimi padne famozna turopoljska magla..
čitao sam da može dovesti do nadražaja dišnog sustava, a želučanih tegoba pa me zanima koliko je istine u tome..

Eric Prydz
17.01.2009., 15:06
jedno pitanje, koliko je pametno trčati po magli? inače sam iz Velike Gorice i tu nerijetko zimi padne famozna turopoljska magla..
čitao sam da može dovesti do nadražaja dišnog sustava, a želučanih tegoba pa me zanima koliko je istine u tome..

Za probleme s disnim putevima ne znam, mozda netko drugi od trkaca moze bolje o tome a osobno nisam imao problem a s istim, ali nije bas pametno ako ces trcati po cesti zbog automobila.

Osobno unatoc tome trcim ,po cesti, i srecom me nije pokupio jos ni jedan.
Trcim i kada javna rasvjeta zakaze jer me u naselju znaju pa su na oprezu :D
Ne bih si mogao dopustiti da propustim dan trcanja zbog toga.

Ferdibrand
17.01.2009., 15:21
zahvaljujem :)
u Gorici imamo stari aerodrom ZTZ-a s pistom koja je odlična za trčanje pa s automobiloma nema problema.. jedino me ta magla muči...

Eric Prydz
18.01.2009., 09:48
to vi koji trčite polako...mi :D koji trčimo brže ne volimo maglu...:Dda ove sporije trkače ne pogazimo:D

Samo se ti zezaj, opet si dobio ban :D:D:D

@ Boffin

Nemoj traziti izlike zasto ne bi poceo trcati, ako smeta nemoj ni razmisljati :D, samo izadji iz kuce i otisni se na put i neces pozaliti.

Smotani2
18.01.2009., 13:19
Sajo, opet te baniralo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

On topic, danas odradio 32 km, za nešto malo manje od 3 sata.
Leda ko u priči.
Ali, vidio sam srnu.I puuuno mladih labudova na Dravi.
I bezbroj riječnih ptica.

Albatrios
18.01.2009., 14:16
Sajo, opet te baniralo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

On topic, danas odradio 32 km, za nešto malo manje od 3 sata.
Leda ko u priči.
Ali, vidio sam srnu.I puuuno mladih labudova na Dravi.
I bezbroj riječnih ptica.

A ja prehlađen! Shit! Ljubomoran sam:D

p.s. Smotani, 32 km, neki dan si mi prigovarao kako ja zurim s kilometrazom, i da si ti s duzinom tek na 22 km....lijepo ti ti povecao :)

Smotani2
18.01.2009., 18:55
A ja prehlađen! Shit! Ljubomoran sam:D

p.s. Smotani, 32 km, neki dan si mi prigovarao kako ja zurim s kilometrazom, i da si ti s duzinom tek na 22 km....lijepo ti ti povecao :)

Ne žurim.
U 5 nedjelja sam povećao udaljenost sa 22 na 32 km.
Moram, Vigarano maraton je 8.ožujka.
Ti ideš na Berlin maraton ( to je negdje u rujnu, zar ne?) pa ti nije sad potrebno trčati tolike udaljenosti.
No, ja sam ti malo više zamjerrio na brzini kojom trčiš dužinski trening...

3andrej
19.01.2009., 08:50
Ne žurim.
U 5 nedjelja sam povećao udaljenost sa 22 na 32 km.
Moram, Vigarano maraton je 8.ožujka.
Ti ideš na Berlin maraton ( to je negdje u rujnu, zar ne?) pa ti nije sad potrebno trčati tolike udaljenosti.
No, ja sam ti malo više zamjerrio na brzini kojom trčiš dužinski trening...

Ako se stigneš oporaviti od nešto bržeg dužinskog treninga ne postoji razlog zbog kojeg bi trebao trčati sporije. LSD (ne taj na koji ste pomislili nego Long Slow Distance) se pomalo počeo odbacivati. Još je Lydiard zagovarao trčanje na nešto višem intenzitetu, znači aerobno, ali ne i skroz lagano (koliko se sjećam govorio je da se nakon treninga trebamo osjećati "pleasently tired"), a sad se dobar dio trenera ponovno okreće njegovim savjetima. Pošto je puls dosta nepouzdan i ovisi o puno vanjskih faktora možda bi bilo najbolje otprilike odrediti tempo za duge treninge prema McMillanovom kalkulatoru (http://www.mcmillanrunning.com/Running%20University/Article%201/mcmillanrunningcalculator.htm). Raspon je dosta velik pa ako se osjećate umorno ili vam je forma nešto lošija ili zbog vremenskih uvjeta imate par slojeva odjeće više ciljajte na sporiju granicu.
Konkretno, meni kalkulator pokazuje da bi dužine trebao trčati na 4.00-4.37 min/km. Tempo 4.00 mi nije problem držati, ali nije mi to baš ni LSD, jer mi ipak treba malo fokusa da održim tu brzinu. Preko zime sam nešto sporiji, ali ne opterećujem se previše s tim.
Što se tiče pulsa, nastojim ga što je moguće više vremena držati na 150-155 bpm (laktatni prag mi je na 175), a taj puls mi u sezoni najčešće odgovara bržoj granici po kalkulatoru. Ako su mi noge teške, onda ne obraćam pažnju na podizanje pulsa u taj raspon, nego idem nešto laganije.
Znači, trening na gornjoj aerobnoj granici je bolji od LSD, ali ako se ne osjećate najbolje nemojte forsirati.

Inače, nisam pratio raspravu od početka pa je moguće da sam promašio bit

Smotani2
19.01.2009., 09:16
Ako se stigneš oporaviti od nešto bržeg dužinskog treninga ne postoji razlog zbog kojeg bi trebao trčati sporije. LSD (ne taj na koji ste pomislili nego Long Slow Distance) se pomalo počeo odbacivati. Još je Lydiard zagovarao trčanje na nešto višem intenzitetu, znači aerobno, ali ne i skroz lagano (koliko se sjećam govorio je da se nakon treninga trebamo osjećati "pleasently tired"), a sad se dobar dio trenera ponovno okreće njegovim savjetima. Pošto je puls dosta nepouzdan i ovisi o puno vanjskih faktora možda bi bilo najbolje otprilike odrediti tempo za duge treninge prema McMillanovom kalkulatoru (http://www.mcmillanrunning.com/Running%20University/Article%201/mcmillanrunningcalculator.htm). Raspon je dosta velik pa ako se osjećate umorno ili vam je forma nešto lošija ili zbog vremenskih uvjeta imate par slojeva odjeće više ciljajte na sporiju granicu.
Konkretno, meni kalkulator pokazuje da bi dužine trebao trčati na 4.00-4.37 min/km. Tempo 4.00 mi nije problem držati, ali nije mi to baš ni LSD, jer mi ipak treba malo fokusa da održim tu brzinu. Preko zime sam nešto sporiji, ali ne opterećujem se previše s tim.
Što se tiče pulsa, nastojim ga što je moguće više vremena držati na 150-155 bpm (laktatni prag mi je na 175), a taj puls mi u sezoni najčešće odgovara bržoj granici po kalkulatoru. Ako su mi noge teške, onda ne obraćam pažnju na podizanje pulsa u taj raspon, nego idem nešto laganije.
Znači, trening na gornjoj aerobnoj granici je bolji od LSD, ali ako se ne osjećate najbolje nemojte forsirati.

To je upravo na slijedu onog što sam ja pisao.
Naime, netko tko trči polumaraton 1:40 ne bi trebao trčati dugi trening brže od 5:30, zar ne?

Albatrios
19.01.2009., 09:22

Kako znas gdje ti je laktatni prag? ak se ne varam to bi bio prag na kojem prelazis iz aerobne u anaerobnu zonu i obrnuto? jel postoji kakva iole pouzdana metoda da se isti odredi,osim labaratorijske naravno....

Smotani2
19.01.2009., 09:29
Kako znas gdje ti je laktatni prag? ak se ne varam to bi bio prag na kojem prelazis iz aerobne u anaerobnu zonu i obrnuto? jel postoji kakva iole pouzdana metoda da se isti odredi,osim labaratorijske naravno....

Naravno, laboratorijski se određuje - to je jedino pouzdano.
S obzirom da je naš 3andrej ipak "malo" bolji i ozbiljniji sportaš od nas (nadam se da mi neće zamjeriti na toj izjavi ) vjerojatno mu je laktatni prag određen laboratorijski.

Albatrios
19.01.2009., 09:43
Naravno, laboratorijski se određuje - to je jedino pouzdano.
S obzirom da je naš 3andrej ipak "malo" bolji i ozbiljniji sportaš od nas (nadam se da mi neće zamjeriti na toj izjavi ) vjerojatno mu je laktatni prag određen laboratorijski.

Ah jbgam,i taj prag se vjerovatno "pomice" sto se vise trenira...a ko bi davao 2x godisnje cca 100 € za taj pregled (mislim da je tolko negdje)

Moonlight Cat
19.01.2009., 16:11
Ahoj. Jel primate izbjeglice povratnike? :D Evo me malko ponovo u ove krajeve. Nova godina, novi izazovi, samo da je više vremena. Od nove godine sam ponovo počeo s treningom, nakon pooooduže pauze.

RobbieRotten
19.01.2009., 20:20
To je upravo na slijedu onog što sam ja pisao.
Naime, netko tko trči polumaraton 1:40 ne bi trebao trčati dugi trening brže od 5:30, zar ne?

e to mene muči! ja trčim oko 1:35 a dugi trening ne mogu nikako trčati sporije od 5.10
kad trčim sporije mislim da ne trčim,kako da se usporim?

rip
19.01.2009., 20:37
Još o tempu dugog trčanja: sad sigurno nisam u formi u kojoj bi istrčal PB u polumaratonu. Zato u stvari i ne mogu točno izračunati koji mi tempo sad odgovara. Zato mi se određivanje tempa po HR-u više sviđa (neovisno o formuli), jer se prilagođava formi. Ovak od oka mi se čini da bi, po tablici koju dobijem za PB, trebal umjesto na oko 145 trčati na 150-155. A PB sam postavil na negdje 165-170 (MHR mi je skoro 190).

rip
19.01.2009., 20:42
e to mene muči! ja trčim oko 1:35 a dugi trening ne mogu nikako trčati sporije od 5.10
Moraš naći neki razlog da se što kasnije vratiš doma.

Smotani2
20.01.2009., 06:43

Pokušaj praćenjem pulsa.

U ovisnosti od godina u kojima jesi, ne bi trebao trčati na više od 140 otkucaja.
S obzirom da su moj i tvoj PB vrlo slični, vjerujem da smo po prilici u sličnoj formi, tako da vrijednosti po kojima trčim mogu i tebi poslužiti.

Inače, ako nemaš pusmetar, stariji i iskusniji kažu da bi trebao trčati onom brzinom kojom možeš razgovarati prilikom trčanja bez da gubiš dah.

Ili, tri koraka udisaj, tri koraka izdisaj.

Pokušaj.

3andrej
20.01.2009., 08:07

Ja sam ga odredio laboratorijski, ali imaš i druge metode koje nisu toliko pouzdane ali su rezultati vrlo blizu laboratorijskih.
Kad sam tek počeo s trčanjem koristio sam metodu koja je dala identičan rezultat laboratorijskom nalazu. Uglavnom nakon zagrijavanja trčiš 30 minuta što jače možeš i prosječan puls u zadnjih 20 minuta bi ti trebao biti laktatni prag. Prvih 10 minuta ne uzimaš u obzir jer će se puls postupno podizati. Test nije baš lako napraviti jer bi trebalo cijelo vrijeme držati konstantan tempo, pa treba taj tempo pogoditi od početka. Možda bolje krenuti nešto laganije.
Pošto teorija kaže da bi na laktatnom pragu mogao trčati otprilike 1h, ovaj test bi mogao dati za koji otkucaj viši rezultat.
Postoje i druge metode, ali su po meni malo kompliciranije i teže ih je izvesti ako nemaš traku za trčanje. U laboratoriju se kreće od niske brzine (od hodanja) i onda se svakih 30s brzina podiže za 0,5 km/h. Bilježi se puls na kraju svakog 30'' intervala. Kad se u graf stavi na x-os brzina, a na y puls dobije se krivulja koja je ispočetka ravna, a onda dolazi do zasićenja i krivulja malo gubi nagib. Na toj točci gdje dolazi do zakrivljenja krivulje je laktatni prag.

3andrej
20.01.2009., 08:10
Ah jbgam,i taj prag se vjerovatno "pomice" sto se vise trenira...a ko bi davao 2x godisnje cca 100 € za taj pregled (mislim da je tolko negdje)

Meni je prag ostao na približno istoj razini od početka trčanja prije 3,5 godine. Tada mi je laktatni prag bio na brzini oko 4.50 min/km, a sad je negdje na 3.30 - 3.35, ali vrijednost pulsa je približno ista na svim testovima koje sam napravio 175-178

3andrej
20.01.2009., 08:13
Pokušaj praćenjem pulsa.

U ovisnosti od godina u kojima jesi, ne bi trebao trčati na više od 140 otkucaja.
S obzirom da su moj i tvoj PB vrlo slični, vjerujem da smo po prilici u sličnoj formi, tako da vrijednosti po kojima trčim mogu i tebi poslužiti.

Inače, ako nemaš pusmetar, stariji i iskusniji kažu da bi trebao trčati onom brzinom kojom možeš razgovarati prilikom trčanja bez da gubiš dah.

Ili, tri koraka udisaj, tri koraka izdisaj.

Pokušaj.

Razlike u pulsu su velike od osobe do osobe i nemoguće je generalizirati. Ima ljudi koji su na istoj razini pripremljenosti, a jedan može imati laktatni prag na 160, a drugi na 180 otkucaja.

Slažem se sa ovim savjetom da bi trebao moći razgovarati za vrijeme laganijih treninga.

Smotani2
20.01.2009., 09:02
Razlike u pulsu su velike od osobe do osobe i nemoguće je generalizirati. Ima ljudi koji su na istoj razini pripremljenosti, a jedan može imati laktatni prag na 160, a drugi na 180 otkucaja.

Slažem se sa ovim savjetom da bi trebao moći razgovarati za vrijeme laganijih treninga.

Slažem se da je nemoguće generalizirati, ali bi okvirni podatak itekako mogao poslužiti.Naročito, jer ovdje govorimo o laganom treningu koji ne koketira sa laktatnim pragom.

Albatrios
20.01.2009., 12:02
Slažem se da je nemoguće generalizirati, ali bi okvirni podatak itekako mogao poslužiti.Naročito, jer ovdje govorimo o laganom treningu koji ne koketira sa laktatnim pragom.

Ti si pretrcao nesto manje od 3300 km prosle godine :eek::eek::eek::eek:
Vise od duplo nego ja....hmmm...evo dok mi prođu ove prehlade bacam se na stizanje smotanog:)

Smotani2
20.01.2009., 13:17
Ti si pretrcao nesto manje od 3300 km prosle godine :eek::eek::eek::eek:
Vise od duplo nego ja....hmmm...evo dok mi prođu ove prehlade bacam se na stizanje smotanog:)

Trči samo, trči...

Morao sam pretrčati toliko, ipak su to pripreme za ukupno 5 maratona u 365 dana...

Evo, ove godine već imam 224 km...

Albatrios
20.01.2009., 13:31
Trči samo, trči...

Morao sam pretrčati toliko, ipak su to pripreme za ukupno 5 maratona u 365 dana...

Evo, ove godine već imam 224 km...

Ma znam:eek: Vidjeh,bilježiš tamo gdje i ja :D

Albatrios
20.01.2009., 15:03
Sad sam odradio 10 km pokusavajuci drzati tempo 5min/km, puls je zavisno od konfiguracije terena isao od 150-155 po ravnom do 165 po laganoj uzbrdici, ocekivao sam za nijansu bolje rezultate al to pripisujem prehladi koja me drzi vec neko vrijeme, popusta al svejedno osjetim po sebi da nisam onaj pravi,sto bi se reklo :D

rip
20.01.2009., 21:20
Ja polagano trčim na četri koraka udisaj, četri izdisaj (možda imam prekratke noge :horor: ).

Zadnji polumaraton (na Jarunu) sam trčal tri/tri, pa sam pjevušil u mislima jednu stvar koja je inače u četverodobnom ritmu tak da sam ju preradil u trodobni (tipa valcer) da mi ide u ritmu s disanjem ... :bonk:

Pathfinder77
26.01.2009., 01:22
Pozz svima!

Trčim tek nekoliko mjeseci, počeo sam početkom listopada prošle godine, a ovo mi je već treći put da se pokušavam ozbiljnije prihvatiti rekreativnog trčanja.

Svaki puta kad krenem, izdržim jedno 4-5 mjeseci, a onda uslijedi nešto duža pauza. Doguram do nekih dužina oko 12-13 km koje istrčim za cca sat i desetak minuta. Osobni rekord mi je 18 km, dulje od toga još nisam probao. A volio bih skinuti skalp nekom polumaratonu.

I nakon nekog vremena jednostavno dosegnem neki plafon i ne znam više što učiniti da popravim svoje rezultate.

Ne fali mi volje, nakon nekog vremena mi čak ne fali ni kondicije, ali mislim da sam shvatio što bi mi moglo faliti.

Naime, zanima me postoji li u Zagrebu neki klub koji trenira rekreativce. I to na otvorenom. Čini mi se da bih jako profitirao od trkačkog "senseija". :)

Nekoga tko bi poveo malu grupicu ljudi u šumu, na neki makadam, nasip ili bilo što takvo. U prirodu. Jelenovac, Maksimir, Gračane, bilo gdje. Nekoga tko bi mi pokazao kako da se najučinkovitije zagrijem prije i istegnem nakon trčanja. Nekoga tko bi planirao zanimljive rute i cijelim putem nabijao tempo ili usporavao, ovisno o cilju treninga za taj dan. Ukratko, netko tko bi moje trčanje podigao na novu razinu i pomogao mi da se pripremim za neke utrke.

Ovako mi se čini da tapkam u mraku. Skužim ja kad malo popravim neko vrijeme i kad za sat vremena otrčim nešto za što mi je prije trebalo 65 minuta, ali nekako mi se čini da bih uz nečije stručno vodstvo to sve moglo ići brže i kvalitetnije.

Koliko sam vidio po stranim forumima, vani je takav tip "running coacha" normalna stvar, ali nisam siguran ima li kod nas takvih treninga. Dakle, na otvorenom, i za malu skupinu ljudi koji neće rušiti svjetske maratonske rekorde, ali bi se željeli dovesti u formu i naučiti trčati kako spada.

Unaprijed hvala!

Smotani2
26.01.2009., 06:50
To ti radi ak Sljeme:

http://www.aksljeme.com/

Provjeri, dogovori se, kreni...

Pathfinder77
26.01.2009., 09:01
Hvala na linku!
Mislim da bi ovo moglo biti točno ono što tražim, a Sljeme mi nije ni daleko.

Thanks!

conan12
27.01.2009., 09:46
osim Sljemena u Zagrebu postoje i drugi klubovi koji se bave izvanstadionskim trčanjem

Evo nekih:
http://www.akzumberak.hr/
http://www.akveteran.com/
itd.

Slažem se s mišljenjem Smotanog da se najkvalitenije radi u Sljemenu (www.aksljeme.com)

Sljkemenaši zajedničke treninge imaju četvrtkom u 17:30 na nasipu kod spomenika ''Kapljica'' (između Boćarskog doma i bivše zgrade CK) te nedjeljom prijepodne na raznim lokacijama (obavijest o lokaciji ide e-mailom članovima kluba).
Predlažem da dodješ na nasip u četvrtak, traži Janka, i sve će bit OK:top:

Pathfinder77
28.01.2009., 13:30
osim Sljemena u Zagrebu postoje i drugi klubovi koji se bave izvanstadionskim trčanjem

Evo nekih:
http://www.akzumberak.hr/
http://www.akveteran.com/
itd.

Slažem se s mišljenjem Smotanog da se najkvalitenije radi u Sljemenu (www.aksljeme.com)

Sljkemenaši zajedničke treninge imaju četvrtkom u 17:30 na nasipu kod spomenika ''Kapljica'' (između Boćarskog doma i bivše zgrade CK) te nedjeljom prijepodne na raznim lokacijama (obavijest o lokaciji ide e-mailom članovima kluba).
Predlažem da dodješ na nasip u četvrtak, traži Janka, i sve će bit OK:top:

Thanks na informacijama!

conan12
29.01.2009., 08:31
Može li se jer živim u gospiću pa me zanima

može, može... u GS ima i atletski klub velebit koji fino radi, a organiziraju i utrku na Visočicu
evo info:
http://www.gss-hr.com/klubovi.htm

_WOLF_
30.01.2009., 18:46
Ma sve vam je to vrlo fleksibilno: i tene i programi i disanje i ostale fintice. Naravno da je to sve apsolutno važno i stoga ako vas stvarno zanima sve o trčanju toplo preporučam knjigu: Jeff Galloway "Od jogginga do maratona". Tu će te nać apsolutno sve o trčanju za početnike i puno toga i iskusniji trkači mogu naučiti. Imate dvije opcije ako želite trčati:
1. Čitajte knjigu i rekreativno đogirajte/trčite po nekom programu
2. Učlanite se u atletski klub u svom gradu kao trkač dugoprugaš i započnite s treninzima
--- NAPOMENA! Šta god odabrali od ove dvije opcije budite uporni i ne odustajte!
Živjeli :top:

vidra
31.01.2009., 08:58
to je program ala metoda opali me lopatom imate na netu uvod u trčanje koji je napravljen tako da početnika u trčanu u roku 9 tjedana dovede u stanje da za 30 min istrči 5km

Čačkalica
31.01.2009., 11:18
Da diše se jedan jedan dva dva.
I ja trčim po travi, nekak me više umori a beton me nabija jako.
Trčim obično od petog mjeseca do devetog a ostalo sam u teretani.
Mislim da savjeti za trcanje ne postoje, jednostavno se moras pokrenuti i nek ti to postane rutina.

Luka07
31.01.2009., 16:23
fora je u tome da nesmijete trčati tako da gubite dah, jer cim se oteza disanje odmah se umarate.
Zato izaberite ritam kako vam pase, npr ja 3 koraka za redom imam 3 kratka udisaja onda jedan veliki izdisaj... naravno uvijek se udiše na nos, dok god mozete udisati na nos normalno to je super, izdisaj na usta, to sprijecava da naglo udisete hladni zrak na pluća i grlo.
probajte kako vam pase, ali da nije preveliki tempo

kad nadete tempo koij vam pase, moci cete dugo trcati bez da se umarate...
(ja npr u 45 min obavim 9km, bez velikog umora) malo bole noge, od udaraca u pod, ali baš da sam jako umoran, nisam, samo trebam popit vode.
u tome je sve, fuckas tenisice glavno da nisu neke bakanđe, da su lagane.

Plavi Lav
31.01.2009., 16:31
Dobre tenisice(u kojima se osjećate ugodno),trava i to je sve što vam treba.
I volja naravno :top:

rip
31.01.2009., 16:58
Danas u Maksimiru srel jedno sto ljudi kak trče. Ajde, bar deset.
Većinom sami, osim jedne cure s dva dečka.
Ak se prepoznaju, jel to ekipa iz nekog od klubova?

Albatrios
31.01.2009., 18:33
fora je u tome da nesmijete trčati tako da gubite dah, jer cim se oteza disanje odmah se umarate.
Zato izaberite ritam kako vam pase, npr ja 3 koraka za redom imam 3 kratka udisaja onda jedan veliki izdisaj... naravno uvijek se udiše na nos, dok god mozete udisati na nos normalno to je super, izdisaj na usta, to sprijecava da naglo udisete hladni zrak na pluća i grlo.
probajte kako vam pase, ali da nije preveliki tempo

kad nadete tempo koij vam pase, moci cete dugo trcati bez da se umarate...
(ja npr u 45 min obavim 9km, bez velikog umora) malo bole noge, od udaraca u pod, ali baš da sam jako umoran, nisam, samo trebam popit vode.
u tome je sve, fuckas tenisice glavno da nisu neke bakanđe, da su lagane.

Ala brate sve si usro s zadnjom recenicom, prva i osnovna stvar je adekvatna obuca, ne racunajuci samu volju za trcanjem...

Miles Naismith
01.02.2009., 16:25
Danas u Maksimiru srel jedno sto ljudi kak trče. Ajde, bar deset.
Većinom sami, osim jedne cure s dva dečka.
Ak se prepoznaju, jel to ekipa iz nekog od klubova?

Sljeme nije, danas je bio dugi na nasipu:) Malo je snjezilo, prilicno romanticna atmosfera

čaplja89
15.02.2009., 13:56
Mislim da ovjde ima i vise znalaca nego dovoljno. Dakle, poceo sam trcati prije cca 20 dana i tu sam negdje na 7-8 km. Sad zanima me da li vi koristite neke satove ili pedometre kako vec, tijekom trcanja ? Do sada nisam trcao ozbiljnije ali planiram poceti. Studiram tu u Zagreb i sada sam tijekom pauze izmedju semestra uhvatio neki posao, zaradio nesto novaca i planiram uloziti dio u ovu rekreaciju. Prvotno mi je cilj uzeti kvalitetne tenisice, a zatim i vidjeti za taj sat koji daje potrebne podatke tijekom trcanja. Jer smatram kako je to bitno da vodim evidenciju o svom napretku.
Molio bih vas za savjet/preporuku?
Dalje, u stanu sam na Kustošiji/Črnomerec .. zna li netko za pogodno mjesto za optrcavanje staza oko 10ak km ?

vidra
15.02.2009., 19:34
pa ovako kolega trkač uzmeš sat ili mobitel i stavi na odbrojavanje stavi 60 min odredi ruti koja ima 10 km pa trči ako stigneš prije vremena zapiši vrijeme i tako

čaplja89
15.02.2009., 20:20
pa ovako kolega trkač uzmeš sat ili mobitel i stavi na odbrojavanje stavi 60 min odredi ruti koja ima 10 km pa trči ako stigneš prije vremena zapiši vrijeme i tako

A da li se isplati uloziti u ovako nesto :
Forerunner 101 ? http://www.navigo-sistem.hr/katalog/lin5
ovi veci brojevi 205,305 su vec mislim za osobe koje se bave profesionalnim trcanje :ne zna:
I moze prijedlog za DOBRE tenisice, mislim si kupiti New Balance, ali netko kaze da su tipa Adidas puno kvalitetnije, ruta mi je oko 60% asfalt i lagani makadam.

rip
15.02.2009., 21:48
Ne treba ti sat kao takav, ali ti treba pulsmetar. Meni je Sigma PC-9 sasvim dovoljan.

A tenisice - Mizuno. Pogotovo ak je u pitanju asfalt.

I treba ti što više informacija. Vidi na www.utrke.net i www.runnersworld.com .

Piciginboy
16.02.2009., 20:44
Pozdrav.Nakon duge pauze od trcanja (4 god) poceo sam ponovo trcati.Prije sam trcao 2 puta dnevno.Ujutro 9 km. tezeg terena (1/3 uzbrdica) i navecer 15 krugova na atletskoj stazi.
Trcim sad vec 2 mjeseca svako drugi dan 15 krugova (6km.) oko atletske staze.Vrijeme mi je 26.10.
Imam 30 god.,92kg.,190 cm.
Htio bih cuti vase misljenje da li je to dobro vrijeme za rekreativca.Ne namjeravam povecavati daljinu nego radije brzinu.

Albatrios
17.02.2009., 07:11
Pozdrav.Nakon duge pauze od trcanja (4 god) poceo sam ponovo trcati.Prije sam trcao 2 puta dnevno.Ujutro 9 km. tezeg terena (1/3 uzbrdica) i navecer 15 krugova na atletskoj stazi.
Trcim sad vec 2 mjeseca svako drugi dan 15 krugova (6km.) oko atletske staze.Vrijeme mi je 26.10.
Imam 30 god.,92kg.,190 cm.
Htio bih cuti vase misljenje da li je to dobro vrijeme za rekreativca.Ne namjeravam povecavati daljinu nego radije brzinu.

S obzirom koliko trcis ovo je sasvim solidan rezultat,ja trcim skoro 2 godine pa mislim da bi mi rez. bio oko 23-24 min...pa se ravnaj:) Pitanje je koji su tebi prioriteti od trcanja? Ako ti je primarno mršavljenje onda radije povecaj dužinu a smanji intenzitet/brzinu...

conan12
17.02.2009., 10:59
..Htio bih cuti vase misljenje...

rezultat ti je SASVIM solidan.
Međutim, moglo bi ti postati dosadno jer je svaki trening isti (ako sam dobro shvatio)

Pokušaj ovako:

Tri treninga radnim danima + jedan trening vikendom.

Radni dani:
Jedan trening tempa: 5-8 km u tempu koji sada trčiš 4:20-4:30/km
Jedan trening brzine: 2x10x100m, 10x400m, 5x1000m...
Jedan LAGANI trening za oporavak (jogging) od 30 minuta koji ide između prethodna dva treninga.
Vikend:
Trening izdržljivosti 90-120 minuta lagano sa dva ubrzanja od po 10 minuta u drugoj polovici treninga.

Dodatak:
Trening brzine možeš raditi na tvrdoj podlozi (cesta, staza), tempo je bolje na mekoj, ali može i staza, a dužinu i jogging OBAVEZNO na mekoj podlozi.
Kupiti dva para dobrih patika koje treba baciti nakon 700-800km. U navedenom režimu ti imaš oko 40 km/tjedan pa će ti obuća trajati malo manje od dvije godine. Trčanje je fakat jeftin sport :-).

runJa
28.02.2009., 17:47
Pozdrav svima!

Evo ne znam jel mi pitanje bas spada tu, al mislim da je najveca mogucnost da dobijem odgovor.

Naime trazim one majice kaj upijaju znoj, ono kaj se moze cesto vidit da nogometasi furaju ipod dresova, naime sad po zimi kad trcim, nabacam puno slojeva na sebe pa kak se abnormalno znojim to sve bude mokro i po zimi se suši sto godina.

Hvala!
EDIT: nes ovak i po toj cijeni :-)
https://secure.advanceperformance.co.uk/acatalog/Men_s_Helly_Hansen_Long_Sleeve_Base_Layer_Black___ Red.html

Walker_CRO
28.02.2009., 19:35
imas u top sportu u bogovicevoj, tamo dole kad se spustis...

Denis_kc
10.03.2009., 22:23
Počeo sam trčati jučer znači amater sam. Zanima me koliko da trčim u prosjeku od početka sad? I zanima me što ču si učvrstiti trčanjem!?

fantazista
19.03.2009., 14:50
Trcim vec 5 godina, i to uglavnom po setalistima , trim stazama i slicno . To me na neki nacin cak i "spasilo" , jer mi je svojervrstan ispusni ventil . Od prvih koraka kada sam jedva mogao doci do brojke od istrcanih 50 m,danas osobni rekord 15 km koji bez problema moze ici gore . Inace tjedno sam 3-4 puta na "ruti", a prosjecna mi je ruta ( bar tako kaze moj ipod ) 5-6 km (( premda imam nekoliko puta godisnje "normu" maratona u 7 dana ,evo prosli put mi ispalo 44 istrcanih km u 7 dana )), pace 9 km /h , nije puno , ali covjeka veseli :D , traje 40 min, jos po 10-tak minuta istezaanja, i odma se bolje ( odmornije ) osjecam . Pokusavam prijatelje nagovorit, ali nikako da krenu, draze su im kave :D.
Fenomenalan sport,
Pozdrav

Albatrios
19.03.2009., 15:43
Trcim vec 5 godina, i to uglavnom po setalistima , trim stazama i slicno . To me na neki nacin cak i "spasilo" , jer mi je svojervrstan ispusni ventil . Od prvih koraka kada sam jedva mogao doci do brojke od istrcanih 50 m,danas osobni rekord 15 km koji bez problema moze ici gore . Inace tjedno sam 3-4 puta na "ruti", a prosjecna mi je ruta ( bar tako kaze moj ipod ) 5-6 km (( premda imam nekoliko puta godisnje "normu" maratona u 7 dana ,evo prosli put mi ispalo 44 istrcanih km u 7 dana )), pace 9 km /h , nije puno , ali covjeka veseli :D , traje 40 min, jos po 10-tak minuta istezaanja, i odma se bolje ( odmornije ) osjecam . Pokusavam prijatelje nagovorit, ali nikako da krenu, draze su im kave :D.
Fenomenalan sport,
Pozdrav

To je to što se traži, zadovoljstvo od trčanja.:top:

Albatrios
19.03.2009., 15:46
Počeo sam trčati jučer znači amater sam. Zanima me koliko da trčim u prosjeku od početka sad? I zanima me što ču si učvrstiti trčanjem!?

Pa trci kolko mozes pobogu. Ne zuri,postepeno povecavaj udaljenost i to ti je u kratko to. Ucvrstit? pa gubit ces kile ako budes redovan u trcanju... Nabildat se neces:mig:

grann1
20.03.2009., 16:03
Pozdrav,

nakon dvije godine pauziranja vratio sam se k trcanju. Trenutno sam na oko 4km na atletskoj stazi ali stajem jer pocinjem imati bolove u koljenima... kao da me netko sarafcigerom na vanjskom dijelu noge bode u unutrasnjost koljena. Nosim iste tenisice, teren je isti, zagrijavanje isto... Duzina i napor mi ne smetaju ostatku tijela, samo koljenima. Zna li netko do cega je to?

yin9
22.03.2009., 00:53
Trčanje je donijelo disciplinu,sreću uživanja u trenutku,slobodu emocija tj krila osobnosti,kreaciji,bol, "višu svjesnost" tijela ali i duha,zanesenost,rezultat,nagon i želju i to sve meni..:cerek:
...i sad još samo pokušaj interpretacije mog iskustva možda osječaš bol baš zato jer stalno ponovljaš isto tj kao podlogu,obuću,vjerojatno i tempo jer pretpostavljam nemožeš utjecati previše na energičnost tj dinamiku kada si kotrahiran, ili tijelo je fleksibilno ali ponekad mi moramo biti inicijatori te adaptacije tj sinergisti u toj pojavi pa pokušaj otići u prirodniji ambijent svakako će probuditi i neka druga čula osim boli ..možda uspije..ako ne pauza od par dana je isto sasvim nešto novo,osvježavajuće ...

rip
24.03.2009., 21:17
Ustanovil sam upravo da nakon dva tri mjeseca planskog polaganog trčanja s postepenim povećavanjem vikend duge staze i redovnim igranjem tenisa mogu s udisanjem na svakih osam koraka (4 unutra, 4 van) bez problema držati tempo od oko 175 BPM , dok sam krajem prošle godine (prve godine treniranja bez previše planiranja) već na 160 BPM moral disati na svaki šesti korak, a iznad 170 i na svaki četvrti.

S druge strane, pri istom tempu u min/km imam ipak još malo veći BPM. Zato sad slijedi sezona brzinskih treninga ...

smjeschko
24.03.2009., 21:41
Pozdrav,

nakon dvije godine pauziranja vratio sam se k trcanju. Trenutno sam na oko 4km na atletskoj stazi ali stajem jer pocinjem imati bolove u koljenima... kao da me netko sarafcigerom na vanjskom dijelu noge bode u unutrasnjost koljena. Nosim iste tenisice, teren je isti, zagrijavanje isto... Duzina i napor mi ne smetaju ostatku tijela, samo koljenima. Zna li netko do cega je to?

možda iliotibijalna??? nači vježbe za istezanje iliotibijalne tetive, istezati jednom, dvaputa dnevno nekih 10-ak min. i ako je to to kroz tjedan, dva bi trebalo biti ok.
meni je pomoglo!

rip
25.03.2009., 21:54
Sad sam se sjetil da je mene nekaj slično mučilo neko vrijeme nakon prvog polumaratona. I sigurno nije bila iliotibijalna. Samo istegnuće (ili mikrofrakture) u ligamentima iznad vanjskog gornjeg ruba tibije. Vjerojatno donje hvatište "lateral collateral ligaments" (uz lateralni meniskus), kao na ovoj slici
http://www.aclsolutions.com/images/Seif_knee%20anatomy01.jpg

Prošlo je s vremenom, bez previše mirovanja, ali s dosta masiranja.

Inače, moje iskustvo s koljenima se svodi na:

- smanjenje tjelesne težine je faktor broj jedan

- koljena se priviknu, pa nakon više ciklusa umora i odmora sve lakše podnose napore

surfer
25.03.2009., 22:43
Moj problem je da osječam bol sa stražnje strane koljena otprilike nasuprot patelle , zapravo bol nije tolika koliko je osječaj da mi nešto smeta, poput kvržice, a ništa ne osjeti pod prstima. Napravio sam par dana stanku, ali ponovno osječam.

yin9
26.03.2009., 20:58
..stražnja strana tijela je neprestano pod određenom napetošču tu nalazimo više mišiće koji drže tijelo uspravnim pa..ja bi se svakako istezala tj ne može odmoći ni u kom slučaju..

santana15
29.03.2009., 13:41
Evo samo da se javim....pod drugim nickom,jer sam ovaj stari zaboravila....:)
Još uvijek trčim,sad sam već na 10 km....ima dana kad odradim super,a ima dana kada malo zabušajem:(,uglavnom,najvažnije je da ja neodustajem.
Sad sam krenula i sa prehranom,sportskom....zašto nisam prije,ne pitajte me,treba vremena za sve odluke.
U zadnjih godinu dana izgubila sam 5 kilograma,nepovratno...a sad idem na drugih 5 kilograma.:top:

pozdrav Vidri...i ostalim starim znanicima!

Mandrake
31.03.2009., 14:39
Pozdrav ekipa,

prvi put sam se registrirao, s nadom da cete mi pomoci u mojoj nedoumici.
Trcao sam redovito, bar 4-5 puta tjedno po 6 km otprilike. U zadnje vrijeme su me poceli muciti tabani(probadajuca bol ujutro, bol nestane nakon malo hodanja ali uvijek prisutni tupi osjecaj boli), i prema onom sto sam uspio iskopati na netu, sve upucujuje na plantarni fascitis, mozda i petni trn, ali dijagnozu bih prepustio strucnjacima. Opet sam kopao po netu i zakljucio da ljudi imaju najbolja iskustva sa dr. Bucanom(poliklinika Ligament) i kineziterapeutom Damirom Sumanom(nisam pronasao koja poliklinika, znam samo da je u Kutiji Sibica). Mozete li mi preporuciti koji strucnjak bi bio bolji izbor za moj problem?

P.S. Ako ima koja utjesna u vezi rehabilitacije, samo pucajte. Moze i deprimirajuca, bar ce me odvratit od pogorsavanja ozljede.

yin9
31.03.2009., 23:09
..nije postojao period od kada aktivno trčim bez nekakvih bolova ..kuk jedan pa drugi pa koljena,skočni zglobovi pa stopala,križa,utroba...disanje i sve popratne pojave,groznice,vrućina,tlak..u svom iskustvu sam primjetila kako je to sve proces adaptacije koje tijelo koristi jer je to prirodna pojava niti jedan dan nije isti smo ih mi ponekad tako doživimo,tijelo je puno aktivnije nego što ga mi želimo i jesmo svjesni,ponekad mlad čovjek sebi može sam pomoći najviše..6 km nije tolika tura za ozljede u tom obliku koji opisuješ možda je više stvar podražljivosti koju sad tvoji masni jastučići stopala osjećaju(a oni stvarno mogu izazvati senzaciju koju opisuješ)..pa mekanije čarape,stare tenisice,dobre volje,u pauzi pokoja masaža možda mješavina bazno avokado-badem i eterično petitgrain ili u akutnoj fazi tj ako ništa od napisanog ne paše bilo koja krema koja hladi..

Mandrake
01.04.2009., 07:44
Prvo, puno hvala na odgovoru.
Nazalost, poprilicno sam suguran da nije ipak tako bezazleno. I sto se tice intenziteta mojeg bavljenja sportom, uz trcanje igram nogomet 3-4 puta tjedno. Mislim da imam blago spustena spustena stopala, a vjerovatno sam se trebao i bolje istezati poslije treninga. Tenisice koje koristim sam nedavno kupio i to Salamon XT, koje bi trebale biti vrhunske, a i pasu na moje stopalo. Mislim da sam se zeznuo jer sam dugo ignorirao bolove i nisam napravio pauzu i smanjio intenzitet, nego ignorirao znakove koje mi je tijelo davalo.
Sada ne trcim 2 tjedna, masiram ledom, istezem, i uredno me boli peta, ali vise prema naprijed, gdje bi trebalo biti hvatiste plantar fascije. Ma vec sam se pomirio sa odlaskom kod specijaliste, samo ne mogu razluciti koji bi od gore dva navedena bio bolji izbor za moj problem(i jeftiniji po mogucnosti). :ne zna:

GoRo
01.04.2009., 12:00
Prvo, puno hvala na odgovoru.
Nazalost, poprilicno sam suguran da nije ipak tako bezazleno. I sto se tice intenziteta mojeg bavljenja sportom, uz trcanje igram nogomet 3-4 puta tjedno. Mislim da imam blago spustena spustena stopala, a vjerovatno sam se trebao i bolje istezati poslije treninga. Tenisice koje koristim sam nedavno kupio i to Salamon XT, koje bi trebale biti vrhunske, a i pasu na moje stopalo. Mislim da sam se zeznuo jer sam dugo ignorirao bolove i nisam napravio pauzu i smanjio intenzitet, nego ignorirao znakove koje mi je tijelo davalo.
Sada ne trcim 2 tjedna, masiram ledom, istezem, i uredno me boli peta, ali vise prema naprijed, gdje bi trebalo biti hvatiste plantar fascije. Ma vec sam se pomirio sa odlaskom kod specijaliste, samo ne mogu razluciti koji bi od gore dva navedena bio bolji izbor za moj problem(i jeftiniji po mogucnosti). :ne zna:

Najbolji izbor ti je prof.dr. Miroslav Hašpl koji odnedavno radi u Ortopedskoj bolnici Akromion www.akromion.hr
Problem je samo što se kod njega čeka oko 3 tjedna na pregled (trebas se naručiti).
Ja osobno imam poprilično dobrih iskustva sa dr. Markovac Željkom. Ako mu kazes da si sportas (i on sam se bavi sportom), da ti je problem što ne treniraš i još malo "zaplačeš" uzeće te preko reda :mig: mozda vec isti dan. Između ostalog on se bavi i korekcijom neispravnih stopala.
http://www.markovac-ortoped.hr
Cijena pregleda sa ultrazvukom ti je nekih 300 Kn kod gotovo svih.
A nešto više o povredi koja te vjerojatno muči i načinima kako liječiti imaš tu:
http://www.scipion.hr/fizioterapija/reklame.asp?IDTekst=27

Mandrake
01.04.2009., 14:07
Hvala GoRo na kvalitetnim informacijama. Samo sad vise nisam u dilemi nego quatrolemi. :)
Suzu mi nece biti tesko pustiti, 2 tjedna bez treninga me doista bacilo u depricu. Nazalost, i predobro kuzis sto me muci...
Hvala jos jednom i drzim fige da ti oporavak prodje sto brze... :top:

GoRo
01.04.2009., 14:47
Hvala GoRo na kvalitetnim informacijama. Samo sad vise nisam u dilemi nego quatrolemi. :)
Suzu mi nece biti tesko pustiti, 2 tjedna bez treninga me doista bacilo u depricu. Nazalost, i predobro kuzis sto me muci...
Hvala jos jednom i drzim fige da ti oporavak prodje sto brze... :top:

Ja sam imao druge tegobe (tetiva) pa sam onako iz znatizelje i potrebe dobro prostudirao anatomiju i povrede potkoljenice. Srecom ja sam pri kraju oporavka, tj. vec normalno trcim. Posebno te upozoravam da ne pokušavaš trenirati povrijeđen i sa bolovima. Bol (pogotovo jaka) je signalizacija tijela da nešto nije u redu i zanemarivanje tog signala vodi te još dublje u povredu. Ja sam načinio tu grešku i umjesto max. 1 mjesec morao pauzirati 6 mjeseci :(

yin9
02.04.2009., 06:36
..ok javljam se jer mi je malo bed tj vaše razumijevanje je mene sad bacilo malo u depricu..makar znam kaoko ovo sada zvuči..:rolleyes:sve što sam navela u prethodnom postu stvarno sam prošla kroz trčanje i moram priznati nisam baš posjećivala liječnike možda imam sreće što se stvarno odmalena bavim sa sportom pa mi je tijelo na neki način prilagodljivo tj mekanije jer uvijek je to bilo više različitih disciplina kao ritmika,plivanje,tenis,rekreativni biciklizam,rolanje,planinarenje ali bilo je perioda što iz psihičkih što iz fizičkih tegoba sam sve zanemarila i okrenula se nekom drugom putu ili bar privremeno i onda se opet vraćala..pišem jer mi je bed djelujem kao neki bol ovisnik a nisam ali uvijek mi padne na pamet profesionalni sportaš makar znam kako život nije i ne smije biti patnja u bilo kojem obliku tj kako se oni nose s boli,koliko vremenski utroše u dnevne treninge,koliko u liječenje i relaksaciju zato bi te molia kad si obaviš kontrolu javiti što si dobio pod terapiju ili koju terapiju si koristio kako bi ti pomogla tj s kojom si uspio ponovno vratiti se trčanju u slučaju ako bi mi se nešto slično dogodilo jer život zbilja je pun različitih iskustava a bolje je učiti iz tuđeg iskustva.

Mandrake
02.04.2009., 08:17
Yin, potpuno kuzim o cemu pricas.
Jasno da je bol sastavni dio svakog baveljnja sportom, pogotovo intenzivnog. Moja iskustva su svakakva, od uganuca gleznja, nateklih koljena, hematoma na misicima, bola u krizima, bolnog ramena, ali vecinu sam uspio sanirati samolijecenjem, specificnim vjezbama iskopanim na netu ili odgovarajucom sportskom opremom. Tu i tamo sam se posavjetovao sa doktorom, napravio rentgen kicme, gleznja, i nikad nista konkretno. Jednostavno, takvi bolovi su najvise posljedice istegnuca, izraubane hrskavice i mikrofraktura u misicnom tkivu, i tesko je doktorima opce prakse dijagnosticirat tezinu ozljede, a za specijalisticki pregled ti se nikada ne cini tako ozbiljno. To je naravno samo moje misljenje, nisam nikakav specijalist za medicinu, jedino sto sam se silom prilika educirao preko neta i strucne literature za svoje specificne tegobe.
Nazalost, u zadnje vrijeme vidim sve vecu potrebu da napravim dijagnostiku organizma u nekom centru za sportsku medicinu. I naglasak je bas na tom "sportska medicina", jer klasican sistematski pregled mi ne moze objasnit sve bolove koje osjecam kao posljedice treninga. Mozda sam postao i malo hipohondrican, ali polako usvajam jedinu istinu da je prevencija najbolja metoda lijecenja.
U svakom slucaju, nadam se da me ne ceka dug oporavak i da cu ubrzo moci normalno nastaviti trcati sa ortopedskim uloscima pod tabanima, i naravno, javim vam dijagnozu. :mig:

matovilka
02.04.2009., 11:44
bok svima!

prijavljujem se na ovaj topik, prvi put, jer mi eto treba poticaj (mislim, to dobim vec i citajuci).

malo sam vas skicala, sasvim osnovno pokupila, i evo, na vratima sam i spremna za prvo trcanje... :s sama sebi.

zivim u de, i prvo sam pol god gledala s prozora kak svi trce, bilo snijeg il kisa, vjetar il tesko sivilo...svi trce! pa sam kupila tenisice i s pojavom prvog sunca...krecem.

da, zbog zdravlja, kondicije, al i da malo smrsam. pa cu ja polako...

a poslije vas detaljno citam.

yin9
02.04.2009., 13:02
..na godišnjem sam pa si mogu priuštiti polaganiji tempo tj upravo sam se vratila s trčanja bilo je ok nije padala kiša ali se osjeti njena prisutnost unaokolo,priroda je već u cvatu,dani topliji,proljeće je zbilja stiglo i ja sam danas osjetila onu prekrasnu lakoću pokreta,brzinu i mir oko sebe nekako ne mogu skinuti :) a on mi uvijek daje poticaj ili skoro..(matovilki)..načula sam ako si u zagrebu(Mandrake) kako puno sportaša ide u centar Virtus(kod Cibone) na rehabilitaciju,znam otprilike kako ti se to čini jer sam već pisala o nekim uljima ali ja ti nisam tamo nikada bila samo sam čula par pozitivnih kritika..

rip
02.04.2009., 22:07
Da, proljeće dolazi, jeee :) - danas oko 19 u TurboSportu na Žitnjaku neke cure gledaju odjeću a jedna veli da jedva čeka da zatopli da može početi trčati ...

Jedva sam zadržal jezik za zubima - mislil sam joj reći da najbolje vrijeme za trčanje dolazi već za jedan sat tj. oko 20 kad prestane padati kiša.
Ljeto je koma. Em je vruće em vlažno em puno mušica* em puno ljudi ...
Zima rules!

* Kak ljeti u večernjim satima izbjegavate ulijetanje mušica u grlo? I to kad pri bržem tempu ne dolazi u obzir disanje kroz nos. Ja obično pri udisaju prebacim gornju usnu preko doljnje, ali se bojim da malo čudno izgledam ...

Smotani2
03.04.2009., 07:01
....
* Kak ljeti u večernjim satima izbjegavate ulijetanje mušica u grlo? I to kad pri bržem tempu ne dolazi u obzir disanje kroz nos. Ja obično pri udisaju prebacim gornju usnu preko doljnje, ali se bojim da malo čudno izgledam ...

Nikak.
Jedem kaj uleti u usta.
Više me muče one koje ulijeću u oči...

Albatrios
03.04.2009., 12:15
Zna netko neke dobre naocale za trcanje? sunčane of kors... Cujem da dosta hvale uvex modele...

Eric Prydz
03.04.2009., 14:27
...

Lijepo, disem na skrge... :D

Slabo trcim jos uvjek zbog koljena a i ovo sto sam trcao nisam "se najeo"...

Albatrios kaze;
Zna netko neke dobre naocale za trcanje? sunčane of kors... Cujem da dosta hvale uvex modele...

Bilo je u Hervisu nekakvih modela za koje je prodavacica rekla da su za trcanje, ne znam sto zbog kompetentnosti prodavaca (ugl. prodavacica) u nasim trgovinama sto zbog toga sto ni sam nemam pojma o tome ali ako budes u prilici skokni pa pogledaj ili pricekaj na Berlin, tamo ces sigurno naci nesto za sebe....

rip
04.04.2009., 13:12
Meni je u jednom spustu na biciklu s brdašca (par minuta spuštanja) uletila osa u majicu ...

Nego, kad trčim, problem mi je kad mi se mušica zalijepi za dušnik pa je nemrem ni progutat ni iskašljat, samo škaklja.

Transparency.
06.04.2009., 20:33
Pozdrav svima. Možda ne postam u odgovarajući topic tako da nemojte previše galamit :)

Znam da sam se ovdje pojavio kao grom iz vedra neba ali želim malu pomoć pa ako neko zna, ili je upućen, molio bi da me posavjetuje.
Bavim se košarkom i redovno treniram ali sama koncepcija treninga nije onakva s kojom bi postigao željenu kondiciju, lijepo tijelo i sve to što ide skupa. Više se svodi na usavršavanje košarkaške tehnike, akcija kojih ima beskonačno itd.

Ono što bi ja htio je najbolji mogući program za nabijanje kondicije. Kondicije u smislu da mogu dosta dosta dugo trčati različitim tempom, promjenama pravca i sl.
Uskoro idem u super opremljen Fitness Studio tako da sprave i ostalo neće biti problem.

Volio bi iskren savjet od nekog ko stvarno zna.

Hvala. ^^

Scott_Adama
10.04.2009., 09:35
Nekim cudom, ja sasvim slucajno na KIF-u studiram smjer Košarke. :kava:
Pitanje ti je vrlo široko :ne zna:.....što ti zapravo želiš postici kosarkaskim treningom? Kondiciju? Opcu ili kosarkasku? Najbolji oblik kondicijskih priprema je situacijski trening u kojima vjezbas i tehniku i kondiciju.....no nekako mi se cini da to nije odgovor koji si trazio :rolleyes:
Ukoliko si bilo koji sport trenirao u klubu prosao si cijeli trenazni ciklus u kojem su ukljuceni i osnovi i bazicni i specificni a bogme i situacijski treninzi.....
pa sad......

Transparency.
10.04.2009., 17:25
Ovako, ja želim neki program koji je sasvim odvojen od termina košarka :) Dakle, treba mi program s kojim bi stekao super kondiciju a da se ne dohvatim košarkaške lopte ^^...recimo kako maratonci dižu kondiciju ? mora da idu po nekom programu ?

rip
11.04.2009., 11:29
"Super kondicija" maratonska i "super kondicija" npr. na 1500 m su prilično različite stvari. A čini mi se da bi tebi bolje pasala (i bila lakše dostižna) ova druga.

Transparency.
11.04.2009., 18:41
Šta preporučuješ onda u vezi te druge ? :)

Scott_Adama
15.04.2009., 14:13
Šta preporučuješ onda u vezi te druge ? :)

U kojem klubu treniraš? Koliko imas godina? Cim mi odgovoris znati cu ti reci....btw ovo je ipak mjesto posvecno trkacima...nadam se da nitko nema nista protiv.....:)

Ono što bi ja htio je najbolji mogući program za nabijanje kondicije. Kondicije u smislu da mogu dosta dosta dugo trčati različitim tempom, promjenama pravca i sl.

koliko ja vidim (tj. citam ono sto pises) ti govoris o tipicnoj "kosarkaskoj" kondiciji. Ok...mozda kad si pisao jos nisi znao sto zapravo zelis ;)

ima brdo programa za "maratonce" (trkace)

http://www.zagreb-marathon.com/index.php?ID=22

ovdje ces pronaci 3 programa....naravno sve mozes prilagoditi onom što ti zapravo zelis....napominjem ova vrsta kondicije nije ono sto tebi treba u kosarci....

Pajo pl. Patak
15.04.2009., 14:16
Pozzz svim trkačima.

trčim redovito i imam super kondiciju-maratonsku,ali sam izgubil super kondiciju-šankovsku :D

mislim da jedna drugu isključuju???

rip
16.04.2009., 00:13
Ima nekaj u tome. Trčanje ti pročisti organizam, pa isti postane osjetljiviji na razne šankovske supstance.
Zato ne treba zapostaviti održavanje šankovske kondicije!

Alegra 911
19.04.2009., 21:47
Pozdrav svima, nova sam ovdje (ovo mi je 1. post)

Već dugo trčim, on & off negdje 5 godina, i OBOŽAVAM to...stvar je u tome da mi se redovito dešava da "treniram", trčim dok ne dođem do faze da mogu istrčat oko 10, 11 km u komadu...onda se redovito neš "desi" zbog čega prestanem trčat (spremam teži ispit i sl.), pa se onda opet uhodavam...Trčim otprilike svaki drugi, treći dan, 3 h nakon doručka, oko 45-55 min (to je tih 10-11 km - pod pretpostavkom da je duljina savskog nasipa od okretišta 4 i 7 pa do mosta kod Borovja 4 km - jel to točno?). E sad, što me zanima - htjela bih počet napredovat - a logičnim mi se čini da zato počnem trčat češće, dakle npr. svaki radni dan: kako da od tih 10, 11 km dođem do 12-og (a zatim i 13-og...)? Čini mi se da neću izdržat ako ću svaki dan trčat standardnu rutu - a opet, ne znam na kolko smanjit trening (tipa da naizmjence trčim, jedan dan standardno dugu rutu a sljedeći neku kraću), tj. kako si kreirat trening? Također, ne znam da li bi bilo suvišno, ili korisno počet ić u teretanu? Je li moguće upisat neku "školu" trčanja :confused:, ili tak neš slično? Nešto gdje bi moje trčanje "nadgledao" neki trener, i postepeno ubacivao nove vježbe, metode...

U svakom slučaju, kako sam sad apsolventica i nemam više jutarnjih predavanja, željela bih svako jutro započeti trčanjem (svejedno mi je da li trčim ujutro natašte, ili nakon doručka; i jedno i drugo mi odgovara), i općenito odvesti to trčanje na jednu višu, ozbiljniju razinu, pa si pokušavam napraviti neki plan, program trčanja. Pa ako imate ikakvu sugestiju, molim vas napišite; hvala :)

emiliano
20.04.2009., 06:49
Pozdrav i tebi, i dobrodošla !:top:

U vezi tvog pitanja, najbolje ti je da se upišeš u neki klub za cestovno trčanje, imaš ih nekoliko u ZG, i poslušaš savjete iskusnijih trkača ... u principu, nema tu neke velike filozofije, treninzi ti moraju biti raznovrsni, (dužinski, intervalni, tempo, fartlek, brdski) i moraš se držati nekoliko osnovnih načela, nakon teškog treninga lagani, ne povećavati naglo intenzitet niti kilometražu itd ...
Imaš dosta o tome na netu, i na ovom topicu, pročitaj ga ispočetka, imaš i časopis Maratonac, još uvijek imaš za kupiti sve stare brojeve, ima puno korisnih članaka ...

conan12
20.04.2009., 08:17
Emiliano je sve rekao :top: ali da ga nadopunim.

U ZG ima nekoliko klubova koji se bave cestovnim i planinskim trčanjem.
Žumberak, Sljeme, Veteran i svi imaju svoje web stranice.
Moja je preporuka da se učlaniš u AK Sljeme.:mig:
Što se Maratonca tiče ovdje je link za pretplatu i za stare brojeve:
http://www.aksljeme.com/?page_id=10
Kako izgleda jedan tipičan program priprema za maraton možeš vidjeti ovdje
http://www.zagreb-marathon.com/zg-marathon/upload/File/sadrzaj/ZG-programi-4h.pdf
Sretno!

Pajo pl. Patak
20.04.2009., 09:40
@Alegra 911 pozz i tebi,ja sam isto tu novi ali stari trkač :zubo:

Ako želiš povećati dužinu samo trči kako si do sada.Samo jednom tjedno odradi lagani trening kojem češ povečati duljinu za 10%.A pošto možeš već istrčati 10 km taj jedan trening diži svaki tjedan za 1 km.Kad dođeš do 15 km odradi jedno 3-4 tjedna bez dizanja duljine.I ako trčiš tih 10-11km svaki drugi dan i recimo nedjeljom taj jedan duži na jesen bi se bez problema mogli vidjeti na ZG polumaratonu.Možda čak na kojem i prije ali do ZG možeš bez problema.

A ako želiš ostvariti neki bolji rezultat onda se učlani u AK Sljeme :zubo:

Alegra 911
20.04.2009., 10:21
Hvala svima na odgovorima!

Pogledala sam malo te klubove na netu, i sviđa mi se Sljeme, ali nažalost bave se samo organizacijom planinskih utrka. I nemaju nikakvu "školu", poduku ili neš slično. Našla sam klub Dinamo-Zrinjevac, gdje postoji baš atletska škola, pa ću njih probat nazvat.

@Pajo pl. Patak - ideja zvuči dobro, ali ju je teško realizirat - nemrem sam prek noći počet svaki dan trčat tu moju dugu rutu - mislim da bi izdržala 3 dana zaredom max, a 4. bi se gegala, ako. A ovaj plan trčanja za maraton dobro zvuči, ali imam 2 pitanja: s obzirom da nisam neiskusni trkač, mogu li po nekoj svojoj proizvoljnoj procjeni počet trčat po rasporedu 4. tjedna, a ne 1.? i drugo, kako mogu znat kad sam pretrčala 1 km, km i pol...? ne valjda odokativno? Kako vi to mjerite? Ja trčim po sjevernoj strani savskog nasipa, pa ako znate napišite mi tu neke udaljenosti (od nekog mosta do nekog kipa je xy km, ak znate). Hvala!

Alegra 911
20.04.2009., 10:42
@ Pajo pl. Patak - pardon, nisam dobro pročitala šta si napisao gore:) :mig:

Pajo pl. Patak
20.04.2009., 21:34
@ Pajo pl. Patak - pardon, nisam dobro pročitala šta si napisao gore:) :mig:

Nemaš frku-kužimo se.

Nego kaj se tiče udaljenosti probaj biti ne previše opterečena s njom,trči koliko ti se da.Nije sad važno,ono 100%,dal to bude 1km,1.5km ili 2km-trči koliko guštaš.I ne trebaš biti opterečena s tim 1. ili 4. tjedan(vidim imaš neke planove treninga)-bolje od početka-makar 4.tjedan izglaeda lagan,nije.Postepenost-samo lagano i strpljivo i sve bude sjelo na svoje mjesto.I onaj dan kad ti se baš ne da trčati,a u programu piše drugačije-NE trči.Samo se zbediraš,nije baš produktivno.Trčanje daje najbolje rezultate kad postane zadovoljstvo.Ili već je...????

Alegra 911
21.04.2009., 07:43
istina, hvala!

btw - ipak me zanima, postoji li kakva spravica koja mjeri (kilo)metražu, udaljenost, a da nije neka svemirska po tisuću kn?

Pajo pl. Patak
21.04.2009., 09:45
istina, hvala!

btw - ipak me zanima, postoji li kakva spravica koja mjeri (kilo)metražu, udaljenost, a da nije neka svemirska po tisuću kn?

Ne znam za km,ali ima u trgovinama građevinskim materijalom dosta jeftinih onih metara na namotavanje do 20-30m:zubo: a i dosta su precizni :D jedino mjerenje traje nešto duže:D:D

Smotani2
21.04.2009., 12:10
Ne znam za km,ali ima u trgovinama građevinskim materijalom dosta jeftinih onih metara na namotavanje do 20-30m:zubo: a i dosta su precizni :D jedino mjerenje traje nešto duže:D:D

Šalu na stranu, ima dosta urica koje mjere udaljenost, puls, utrošak energije, ali i tu vrijedi koliko para toliko muzike.
Imaš za kupiti za 200- 300 kuna u trgovačkim centrima takve uređaje, ali je to najčešće bačeni novac - niti traju dugo niti su imalo precizni.

Za pošteni uređaj tipa Garmin ili Polar treba podosta više od 1000 kuna...

Albatrios
21.04.2009., 12:13
Šalu na stranu, ima dosta urica koje mjere udaljenost, puls, utrošak energije, ali i tu vrijedi koliko para toliko muzike.
Imaš za kupiti za 200- 300 kuna u trgovačkim centrima takve uređaje, ali je to najčešće bačeni novac - niti traju dugo niti su imalo precizni.

Za pošteni uređaj tipa Garmin ili Polar treba podosta više od 1000 kuna...

Garmin forerunner 101,malo nezgrapnog izgleda ali odlicno obavlja posao, kosta 850kn, provjeri na http://www.navigo-sistem.hr

yin9
21.04.2009., 21:41
Pozdrav svima, nova sam ovdje (ovo mi je 1. post)

Već dugo trčim, on & off negdje 5 godina, i OBOŽAVAM to...stvar je u tome da mi se redovito dešava da "treniram", trčim dok ne dođem do faze da mogu istrčat oko 10, 11 km u komadu...onda se redovito neš "desi" zbog čega prestanem trčat (spremam teži ispit i sl.), pa se onda opet uhodavam...Trčim otprilike svaki drugi, treći dan, 3 h nakon doručka, oko 45-55 min (to je tih 10-11 km - pod pretpostavkom da je duljina savskog nasipa od okretišta 4 i 7 pa do mosta kod Borovja 4 km - jel to točno?). E sad, što me zanima - htjela bih počet napredovat - a logičnim mi se čini da zato počnem trčat češće, dakle npr. svaki radni dan: kako da od tih 10, 11 km dođem do 12-og (a zatim i 13-og...)? Čini mi se da neću izdržat ako ću svaki dan trčat standardnu rutu - a opet, ne znam na kolko smanjit trening (tipa da naizmjence trčim, jedan dan standardno dugu rutu a sljedeći neku kraću), tj. kako si kreirat trening? Također, ne znam da li bi bilo suvišno, ili korisno počet ić u teretanu? Je li moguće upisat neku "školu" trčanja :confused:, ili tak neš slično? Nešto gdje bi moje trčanje "nadgledao" neki trener, i postepeno ubacivao nove vježbe, metode...

U svakom slučaju, kako sam sad apsolventica i nemam više jutarnjih predavanja, željela bih svako jutro započeti trčanjem (svejedno mi je da li trčim ujutro natašte, ili nakon doručka; i jedno i drugo mi odgovara), i općenito odvesti to trčanje na jednu višu, ozbiljniju razinu, pa si pokušavam napraviti neki plan, program trčanja. Pa ako imate ikakvu sugestiju, molim vas napišite; hvala :)

..prekrasno vrijeme:)mene osobno najviše odmara razbijanje bilo kakve rutine ili standardnih ruta pa ponovano vraćanje tamo gdje sam "doma" i dobro istezanje ..evo i ja bih se malo pohvalila krenula sam na hatha yogu:mig:bez obzira 1km više ili manje ti si već trčanje dovela do ozbiljnije,više razine..

3andrej
22.04.2009., 08:51
istina, hvala!

Evo nešto besplatno: http://www.mapmyrun.com

mmmila
22.04.2009., 22:25
jel zna netko sta bi mi moglo pomoci- nabila sam jos prije neka tri mjeseca jastucice na stopalu i to ne prolazi? lose tenisice i losa podloga- mislim da je to bilo to.
mirovala sam neko vrijeme, ledila sam i nista. boli me palac kad ga svijam i neki dan kad sam obukla pete mislila sam da cu krenuti vristati. nije oteceno.

Alegra 911
22.04.2009., 22:56
Evo nešto besplatno: http://www.mapmyrun.com

ovo je super, hvala!!

Alegra 911
23.04.2009., 13:15
evo nešto prigodno: http://www.nytimes.com/2009/04/23/health/nutrition/23best.html?_r=1&ref=fashion

Bilobrkster
23.04.2009., 20:51
pozdrav. treba mi savjet oko mp3 playera pogodnog za trčanje. što lakši i da se može zakačit. kapacitet nebitan, marka nebitna.

idealan bi bio ipod shuffle ali mi je preskup :tuzni:

Pajo pl. Patak
23.04.2009., 21:30
Kod mp3 pazi jedino na slušalice,trebaju biti one okouhne :D Ove obične spadaju i onda nerviraju.Makar,pazi kud trčiš s muzikom-samo staza-ostalo je po život opasno.Auti,bicikli,psi....

Pajo pl. Patak
23.04.2009., 21:35
Sad moj problem.

Nažuljal me Polar.Imam ranu na prsima.Radil sam neki dan duži trening i tu se već pojavilo crvenilo,ali znate kak to ide-stisneš zube i bude prošlo.Ali ko i sve ozljede ne prolazi s klinom za izbijanje,nego je još i gore.Jučer je to sve prokrvarilo,mislim nisam skužil dok nisam došel doma a ono majica krvava.Peče ko sam vrag.Sad budem trčal bez njega dok ne zacijeli.

Jel ko imal sličnih iskustava,da ga stavim prek majice???

GoRo
23.04.2009., 21:46
Sad moj problem.

Nažuljal me Polar.Imam ranu na prsima.Radil sam neki dan duži trening i tu se već pojavilo crvenilo,ali znate kak to ide-stisneš zube i bude prošlo.Ali ko i sve ozljede ne prolazi s klinom za izbijanje,nego je još i gore.Jučer je to sve prokrvarilo,mislim nisam skužil dok nisam došel doma a ono majica krvava.Peče ko sam vrag.Sad budem trčal bez njega dok ne zacijeli.

Mislim da ti tu ništa ne pomaže osim da malo odmoriš Polar sa trakicom. S majicom ti bude sigurno još i gore.
A poslije polako pokušaj otkriti uzrok jer da je sve u redu ne bi se to dogodilo.
Mozda previše ili premalo stegneš, možda neko oštećenje na traki, možda...:ne zna:

boogyman
23.04.2009., 22:01
Uglavnom gnojim na politici,pa nisam niti znao da ovakav pdf postoji.
Obzirom da imam prilično nezdrave...hm...životne navike,a i posao mi dosta stresa nosi...neka vrsta aktivnosti mi je nužno potrebna...
U ranim sam tridesetima,a do koje 25 sam se aktivno bavio sportom.Poslije sam nekako ....hm...
...a kaj!?...oženio sam se!...
Kondicija mi je u trokur*u,a kad i krenem u neke aktivnosti,brzo odustanem jer....pluća vrište...."želim van!!!!"

Evo proljeće je,dobio sam volju....samo da mi je i više vremena....

Albatrios
24.04.2009., 11:30
Mislim da ti tu ništa ne pomaže osim da malo odmoriš Polar sa trakicom. S majicom ti bude sigurno još i gore.
A poslije polako pokušaj otkriti uzrok jer da je sve u redu ne bi se to dogodilo.
Mozda previše ili premalo stegneš, možda neko oštećenje na traki, možda...:ne zna:

Prije da preslabo stegne pa mu previše šeta i žulja. Možda da probaš (Pajo/Sajo) lagano namazat s kremom tipa Proapin, koju trkači koriste za mazanje prstiju na nogama i bradavica prije utrke u svrhu izbjegavanja žuljeva i krvarenja....

conan12
24.04.2009., 13:05
rezultat[/B] onda se učlani u AK Sljeme :zubo:

To što je AK Sljeme prvak Hrvatske u cestovnom i planinskom trčanju ne znači da se u klubu radi samo s elitnim trkačima.
Naprotiv, trening grupa je sastavljena isključivo od rekreativaca (elita ima poseban program). Treninzi su, u pravilu, dvaput tjedno i to utorkom te nedjeljom kada nije na rasporedu utrka. Nakon treninga se još dugo družimo uz čaj, pivo, sok...:mig:

Mandrake
24.04.2009., 14:08
Pisao sam nedavno na grupi u svezi plantarnog fascitisa i problema koje imam sa tabanima, te sam obecao javiti dijagnozu.
Uglavnom, nije tako strasno kao sto sam mislio, nemam plantar, ali zato imam potpuno poremecenu biomehaniku hoda(krasan izraz, ali tak je rekao...), sto valjda ima velika vecina ljudi, jedino sto se ne manifestira jako ako se ne bavite intenzivno sportom.
Doktor mi je prvo pogledao đon na tenisici na kojem se jasno vidi kako se vanjska strana pete puno vise trosi od ostatka. Onda je opipao hvatista plantarne fascije, te zakljucio da ne skacem do stropa od bolova i da nije petni trn niti plantarni fascitis. Zakljucak, imam problem nepravilnog gazenja i moram pod obavezno nositi uloske(preporucio Bauerfeind uloske), te Birkenstock papuce. Sad slijedecih mjesec dana moram dva puta dnevno utrljavati Voltaren kremu, nakon masaze ledom 10 min, da bi smanjio upalu zbog koje me i bole tabani.
Prema njemu, kroz mjesec dana bi se stvar trebala smiriti, te bi sa uloscima mogao poceti lagano se vracati u formu.
Hvala svima na komentarima i podrski, te se nadam GoRo, da si se oporavio i vratio treninzima...

GoRo
24.04.2009., 19:32
Hvala svima na komentarima i podrski, te se nadam GoRo, da si se oporavio i vratio treninzima...

Kod kojeg doktora si na kraju bio ?
Ja sam dobro, treniram već 2 mjeseca i slijedeću subotu idem na prvi polumaraton u Splitu nakon gotovo 9 mjeseci apstinencije od utrka :top:

Mandrake
25.04.2009., 07:19
Bio sam kod dr. Maria Starešinića u Merkuru. Koliko sam vidio na netu, on se bavi i Dinamovim i Zagrebovim nogometašima...
Zadovoljan sam, i odnosom, i dijagnozom. Ima mi smisla, pogotovo sto je cinjenica da me ne boli direktno na hvatistu tetive nego vrlo promijenjivo tokom dana, malo sa strane, malo peta, pa malo ispod prstiju... Poremecena biomehanika hoda, sta ces... :rolleyes:

POzz svima

Alegra 911
25.04.2009., 10:37
To što je AK Sljeme prvak Hrvatske u cestovnom i planinskom trčanju ne znači da se u klubu radi samo s elitnim trkačima.
Naprotiv, trening grupa je sastavljena isključivo od rekreativaca (elita ima poseban program). Treninzi su, u pravilu, dvaput tjedno i to utorkom te nedjeljom kada nije na rasporedu utrka. Nakon treninga se još dugo družimo uz čaj, pivo, sok...:mig:

super, super....jel možeš još informacija dati - gdje i u koje vrijeme su treninzi, jel se može sam doć na 1. trening il se prvo treba upisat u klub, koje se dionice trče...?

conan12
27.04.2009., 08:55
super, super....jel možeš još informacija dati - gdje i u koje vrijeme su treninzi, jel se može sam doć na 1. trening il se prvo treba upisat u klub, koje se dionice trče...?

Treninzi su utorkom u Maksimiru. Okupljanje u 18:00 kod Mogile.
Možeš slobodno doći upoznati se pa ako ti se sviđa nastaviš druženje :mig:.

rip
27.04.2009., 21:36
Ja bi se isto pridružil nekom klubu poradi klupskih treninga, ali mi je to SF. Jer mi trenutno uopće ne paše utorak, a i nedjelja je upitna. A od ovog tjedna igram u teniskoj piramidi TK Dinamo, a to znači da imam svaki tjedan jedan neodređeni termin, tak da ...

Jedino kaj sigurno uspijevam uloviti je kros liga u Maksimiru.

Zato treniram trčanje u nekakvoj kombinaciji raznolikoh treninga (ne previše, nisam manijak da tjeram savršenu raznolikost). Tak da ne ovisim o nekom fiksnom rasporedu i mogu tjerati duljine i brzine koje meni u tom trenutku pašu.

Iz svog kratkog iskustva rekreativca individualca (to je onaj koji nije član niti jednog kluba) mogu predložiti sljedeći program za Alegru:

- Jednom tjedno (onak kak je Pajo napisal) malo duže trčanje. I malo polakše. Oko 6-7 min po km. I sve duže i duže. Kad uz strateški raspoređene tjedne odmora dođeš do 25 (ak ti je cilj polumaraton), ostaneš na svakom drugom tjednu. Već u tom trenutku možeš trčati polumaraton, pa onda izostavljaš te duge treninge.

- Ostale dane tjedna trčiš kratko ili srednje dugo. Bar dva puta srednje (oko 10 km) a ostalo kraće (5-6, ali malo brže).

- Kad dođeš do 25 km, počneš s brdskim i/ili brzinskim treninzima. Jednom ili dva puta tjedno. Onda odmah možeš početi dolaziti na ZG kros ligu u Maksimir ili nasip (kad se vrati na nasip). Ostale dane, ak baš moraš, kratko i ne prebrzo.

- Između onih vikenda kad trčiš 25 je kao vikend odmora, a tu možeš ubacivati polumaratonsku varijantu Yasso testa / treninga: na atletskoj stazi trčiš 10 puta 400 m, a između se odmaraš tolko kolko ti je trebalo za tih 400. I gađaš tempo kojim možeš odradtiti cijeli trening tak da svaka 400tka bude u što sličnijem vremenu. Čini mi se da je idealno započeti tempom u kojem misliš da možeš postignuti osobni rekord na 1000 m. To je i neka vrsta testa jer ak uspiješ npr. sve 400 ispod 1:45, onda bi mogla i polumaraton za 1:45.

A kaj se tiče mjerenja duljine trčanja - Google Earth! Imaš onaj ruler s kojim možeš nacrtati "path" i odmah vidiš metre.

Alegra 911
28.04.2009., 07:44
baš bi došla na ovo utorkom (doduše ne danas, već imam dogovoren dan), al me strah da neću izdržat trčanje s vama...kaj ak budete prebrzi za mene, pa počnem zaostajat, il vam kvarit koncepciju??

kak se tu trči, više kraćih dionica, ili jedna duga? jel se samo zajedno trči, ili se i neš nauči/tj. dobije se neka poduka?

@ rip - ovaj tvoj program zvuči dobro, svakako ću ga probat!

assassin
28.04.2009., 10:06
Često vozim bicikl, pa sam se malo zainteresirao i za trčanje.
Lagano bih trčao po cesti (uz cestu) pa me zanima da li "loše" tenisice (mislim, nisu loše, ali su za košarku) mogu naškoditi stoplau pri trčanju.
Tj. moram li baš odmah kupovati neke tenisice za trčanje.
Već imam spuštena stopala i nosim uloške- ako je to bitno.
Pretpostavljam da bi trčanje pomoglo s tim spuštenim stopalima (ili tabanima, čie već :D)?

Svaki savjet je dobro došao :)

towar
28.04.2009., 12:02
Često vozim bicikl, pa sam se malo zainteresirao i za trčanje.
Lagano bih trčao po cesti (uz cestu) pa me zanima da li "loše" tenisice (mislim, nisu loše, ali su za košarku) mogu naškoditi stoplau pri trčanju.
Tj. moram li baš odmah kupovati neke tenisice za trčanje.
Već imam spuštena stopala i nosim uloške- ako je to bitno.
Pretpostavljam da bi trčanje pomoglo s tim spuštenim stopalima (ili tabanima, čie već :D)?

Svaki savjet je dobro došao :)

mislim da ti je isplativije riskirati par stotica za neke trkačke tenisice nego trčat u košarkaškim... :ne zna:

evo, ja imam new balance, samo 200kn i zadovoljan sam... nije da trčim maraton, ali omjer cijene i kvalitete je neusporediv...
kod njih recimo imaš brdo tenisica za manje od 300kn...

tako da, ako misliš češće trčat i ako ti financijski nije baš toliko veliko ograničenje, mislim da bi bilo preporučljivo nabavit nešto za trčanje... :)

rip
28.04.2009., 20:27
I to ne samo radi stopala, nego i koljena i leđa i ... you name it.

assassin
28.04.2009., 22:00
Ok, hvala.
Budem pogledao onda neke NB, neke jeftinije- još ne znam da li će me držati ta želja za trčanjem :)
Ali, nadam se da hoće. :top:

Damirko1971
30.04.2009., 15:41
Sad moj problem.

Iz dosadasnjeg iskustva sa zuljevima, crvenilom medju nogama, pa i krvavim bradavicama, jedino ti pomaze vazelin. Posebno ako su ti ture preko 10km, jer tada ni poliester ne pomaze mnogo. Ako se crvenilno vec pojavi, najbrzi oporavak je bivacin, prah u spreju.

rip
30.04.2009., 19:27
A možeš probati ko ja jemput kad mi je padal senzor (brzo trčanje + znoj) a nisam ga htel zatezati da mi previše ne ometa disanje - spustil sam ga oko pupka i radil je normalno. Možda ne bi radil u mirovanju kad srce slabije udara. Tek treba vidjeti za dugi trening, koji je negdje između.

assassin
03.05.2009., 19:09
Jel mi možete reći gdje u Zagrebu ima najveći izbor New Balance tenisica?
Po mogućnosti da se može doći do tamo biciklom.

eukanuba
03.05.2009., 19:17
Jel mi možete reći gdje u Zagrebu ima najveći izbor New Balance tenisica?
Po mogućnosti da se može doći do tamo biciklom.

http://newbalance.hr/trgovine.asp

Preporučam onu u Vlaškoj 85 (kod Iblerovog trga, ulaz iz Smičiklasove)

citizen1
05.05.2009., 13:50
Trebam kupiti neke patike za tenis koje će što više ublažiti bol u koljenima pošto sam sa dosadašnjim imao tih problema a inače imam više manje zdrava istrenirana koljena pa ako može preporuka.

demetrius
11.05.2009., 17:24
ja ću danas nadam se počet s trčanjem nako 2 godišnje pauze,valjda svatko ima svoja događanja u životu,tj krize,jedino me brinu 102 kg i forma,po meni neću ni 3 km u komadu moć istrčat,a nekad sam mogo 1 sat u komadu i više istrčat.

Albatrios
11.05.2009., 18:20
ja ću danas nadam se počet s trčanjem nako 2 godišnje pauze,valjda svatko ima svoja događanja u životu,tj krize,jedino me brinu 102 kg i forma,po meni neću ni 3 km u komadu moć istrčat,a nekad sam mogo 1 sat u komadu i više istrčat.

Vjeruj mi da je i 3 km optimisticna brojka,no samo budi uporan,ne naglo krenit da se ne ozlijedis i bit ce sve 5:top:

rip
11.05.2009., 20:08
po meni neću ni 3 km u komadu moć istrčat,a nekad sam mogo 1 sat u komadu i više istrčat.
Po meni bi ti bilo bolje da 45 minuta u komadu brzo hodaš nego da 15 minuta trčiš. Pa tak svaki put po 45 minuta, a svaki put sve brže i sve više trčkaranja a sve manje hodanja.

demetrius
13.05.2009., 13:10
odmah sam malo žistrije krenuo nego bi trebao,tj malo duže istrčao penzić tempom ali sve u svemu zadoboljan,jest da imam i danas upale,ali sutra ću odtrčati još jednom za ovaj tjedan, ne volim hodanje nikad nisam volio hodat,niti neke duge štenje.

NoWa
13.05.2009., 19:03
jučer je bila žešća guzva na nasipu iza 7.30, svi trče:)
meni je lakse po travi trčati nego po sljunku, jer se tamo borim i sa skuterima ( :rolleyes: ) i s biciklistima, hodačima, trkačima...

da mogu, tj da nisam spavalica, najradije bih trčala prije posla, da dan počnem necim korisnim...al znam da se nikad na to necu moci natjerati...

Albatrios
14.05.2009., 11:38
Vi iz Zg-a i okolice obavezno provjerit ovo :

PREDAVANJA : KRETANJEM DO ZDRAVLJA
DŠR Aktivan život, uz pokroviteljstvo Gradskog ureda za zdravstvo Grada Zagreba i tvrtke ADIDAS Croatia
organizira seriju predavanja pod nazivom "Kretanjem do zdravlja"

Ugledni predavači,interesantne teme...dođite u što većem broju! Evo linka s detaljnim informacijama o datumima,temama i predavacima. Vidimo se tamo!

http://www.utrke.net/page.php?stranica=dinamic&IDd=582

demetrius
15.05.2009., 11:36
jučer opet odtrčao,kad sam došo na cilj uopće nisam bio uspuhan,jest da nisam ni malo brži tempo mogo nabacit zbog upala od ponedjeljka,za mjesec-dva će biti ko da nisam nikad ni prestajao trčat.

emiliano
17.05.2009., 12:34
Da li je to samo po sebi razlog za paniku ?

Trčim već dosta dugo, ali mi nikad dosad koljeno nije nateklo, iako su me znala boljeti oba ...
Jučer sam na utrci napravio nezgodan pokret, okrenuo sam se iza sebe i "zarotirao" ionako malo bolno koljeno ... u prvi trenutak me je presjeklo (to je bilo na početku 10 km, trke) da sam mislio da neću završiti trku, no malo sam stisnuo zube i onda je išlo, čak sam otrčao jako dobro ... no kasnije je boljelo sve više i više, a evo danas vidim i da je nateklo ... iskustva ?

runJa
17.05.2009., 13:29
Kakvo je prolazno vrijeme za 13km(dva kruga oko jaruna) u oko 1h35m? Jel ima koristi ako se nakon trčanja ne osjecate umorno, jel treba povećavat udaljenost ili brzinu?

Albatrios
17.05.2009., 16:01
Kakvo je prolazno vrijeme za 13km(dva kruga oko jaruna) u oko 1h35m? Jel ima koristi ako se nakon trčanja ne osjecate umorno, jel treba povećavat udaljenost ili brzinu?

Sporo.

runJa
17.05.2009., 17:03
Sporo.

Na koje vrijeme treba spustit?

Hvala!

emiliano
17.05.2009., 17:52
Na oko 1 sat ...:kava:

Albatrios
17.05.2009., 18:02
Na koje vrijeme treba spustit?

Hvala!

Pa ne znam u kakvom si fizičkom stanju/kondiciji.Nema smisla razbacivati se nekim brojkama kolko bi trebao ici. Ovo trenutno ti je oko 7:18 min po km a to je spoooro. Probaj postepeno malo ubrzavat,sam si rekao da se ne umoris, pa onda povecaj i brzinu i udaljenost, samo nemoj sad forsirat da se ozljediš,postepenost je ključ uspjeha.

ssnjoff
17.05.2009., 18:15
...no kasnije je boljelo sve više i više, a evo danas vidim i da je nateklo ... iskustva ?

ma kako koljeno jednostavno izgledalo, nije jednostavno. more bit svašta.
a vjerojatno nije ništa.
s obzirom da si ga zarotirao, moguće je da (malo) ligamenti.

svakako par dana zapauziraj s bilo kakvim trčanjem.
led - standardno, podignuta noga, standardno...
i prati.

demetrius
17.05.2009., 19:16
ja znam da sam u najboljoj formi išao 6 km za 30 min,ima li smisla trčati 3 put tjedno???ili je dosta i 2,kad budem krenuo ponovo u teretanu neću ni pitat jer mi je 2 savim dovoljno.

rip
17.05.2009., 20:13
I jedno i drugo, ali naizmjence. Zapravo i dulje trčanje bi se moglo raditi u bržem tempu (ne puno), ali trebalo bi ubacivati i kraća a brža trčanja. Sve ovisi o tome koji ti je cilj. Npr. mršavljenje / održavanje mršavosti ili utrka oko Jaruna ili maraton.

emiliano
17.05.2009., 21:15
led - standardno, podignuta noga, standardno...
i prati.

To i radim cijeli dan ... ajme, kako led prija :top:
ne natiče više, ali ni ne splašnjava ... vidjet ćemo sutra ...

GoRo
18.05.2009., 05:41
ja znam da sam u najboljoj formi išao 6 km za 30 min,ima li smisla trčati 3 put tjedno???ili je dosta i 2,kad budem krenuo ponovo u teretanu neću ni pitat jer mi je 2 savim dovoljno.

Najveći napredak s obzirom na količinu treninga je između 2 i 3 treninga tjedno. 2 puta tjedno je premalo a 3 puta tjedno je sasvim dovoljno da se moze postepeno postizati napredak u brzini, duzini i rezultatima. A za početnike (ili povratnike) sa 3 treninga tjedno je taj napredak "extreman" :top:

peg
19.05.2009., 09:38
imam problem...prije nekoliko godina sam dva puta istegnula ligamente na jednoj nozi i sad svaki put kad trčim osjetim laganu bol u toj nozi. Ne bi htjela prestati sa trčanjem ali ne znam kako (ako je uopće moguće) smanjiti tu bol u nozi...ima li tko kakav savjet?

demetrius
19.05.2009., 11:50
ja jučer vrlo ambiciozno krenuo ko maratonac koji je u treningu 10 godina i ima 70 kg,a ne ko ja koji nije prstom mrdnuo 2 god,niti za ičim potrčao i sa 102kg,zadnju 1/4 dionice sam riknuo morao sam stat i hodat,vrijeme je bilo teško tj nije bilo vjetra da mi u lice puše,i usta su mi bila suhaaa,jel vi pijete dok trčite relacije ispod 1 sata???ja nisam nikad pio dok sam trčao,možda da sam jučer popio bi uspio sve u komadu istrčat.

Albatrios
19.05.2009., 12:32
ja jučer vrlo ambiciozno krenuo ko maratonac koji je u treningu 10 godina i ima 70 kg,a ne ko ja koji nije prstom mrdnuo 2 god,niti za ičim potrčao i sa 102kg,zadnju 1/4 dionice sam riknuo morao sam stat i hodat,vrijeme je bilo teško tj nije bilo vjetra da mi u lice puše,i usta su mi bila suhaaa,jel vi pijete dok trčite relacije ispod 1 sata???ja nisam nikad pio dok sam trčao,možda da sam jučer popio bi uspio sve u komadu istrčat.

Inace ne ali po ljetu je preporučljivo piti tekucinu na svim dionicama duzim od 5-6km, barem koji gutljaj vode,cisto da se navlaže usta.

conan12
19.05.2009., 12:50
...zadnju 1/4 dionice sam riknuo morao sam stat i hodat,...

moj je savjet lakše početi.

Dakle, trening od 70 minuta

5 minuta hodanja (zagrijavanje)
5 x kombinacija 8 minuta trčanja + 2 minute hodanja
10 minuta trčanja u komadu (u tempu onih 8 min)
5 minuta hodanja (hlađenje)

conan12
19.05.2009., 12:55
imam problem...prije nekoliko godina sam dva puta istegnula ligamente na jednoj nozi i sad svaki put kad trčim osjetim laganu bol u toj nozi. Ne bi htjela prestati sa trčanjem ali ne znam kako (ako je uopće moguće) smanjiti tu bol u nozi...ima li tko kakav savjet?

1. doktoru na ultrazvuk da vidi kakvo je stanje ligamenta

2. Vježbe propriocepcije (http://www.sport-forma.com/index.php?option=com_content&task=view&id=176&Itemid=189)

3. smanjiti trčanje :( ako liječnik tako kaže :(

demetrius
20.05.2009., 12:02
.zadnju 1/4 dionice sam riknuo morao sam stat i hodat,mislio reći odhodao 300 m pa nastavio trčati do cilja,nema hodanja kod mene,hodam samo ako se ovo iznad dogodi.

Hcexpo
22.05.2009., 09:48
evo ekipa trebam savjet. sad kako mi je zavrsila srednja i imam najdulje ljeto u životu poceo sam prije 2 dana trčati s ciljem da dobijem kondiciju jer već 2 i pol godine nicim se ne bavim i ''trunem'' i osjecam da je krajnje vrijeme da uđem u formu (imam 18 god). inace imam 192 i 85 kg. nikad prije nisam trčao, (mislim na trčanje s razlogom dobivanja konde) inace jednom tjedno igram nogomet, a košarica i biciklizam povremeno. trčim po maksimiru pa evo prvi dan 4km za jedno 22min, drugi dan slezena je manje boljela pa jedno za 20tak min.
i sad ono sto me zanima. zatezu me tetive između pete i lista i to dosta. je li to zato sto trčim rano ujutro (u 7h), el trebaju zatezati zato sto prije nisam trčao ili zato sto trcim u kratkim hlačama pa se hlade, mozda se treba puno bolje razgibati, zagrijati i istegnuti, mozda nisam trebao krenuti trčati 2 dana zaredom. kako vi to radite.
evo i trčanje mi se sve vise sviđa i mislim da cu nastaviti. hvala unaprijed na odgovorima

conan12
22.05.2009., 13:23
evo ekipa trebam savjet. ...i sad ono sto me zanima. zatezu me tetive između pete i lista i to dosta. je li to zato sto trčim rano ujutro (u 7h), el trebaju zatezati zato sto prije nisam trčao ili zato sto trcim u kratkim hlačama pa se hlade, mozda se treba puno bolje razgibati, zagrijati i istegnuti, mozda nisam trebao krenuti trčati 2 dana zaredom. kako vi to radite.
...

pretjerao si...pogledaj (http://www.youtube.com/watch?v=x7J6sfRmWSw)

Najbolje je kad si već u Maksimiru doć na trening AK Sljemena pa trčati pod nadzorom.

bluebox
22.05.2009., 13:35
Pozdrav svima :)

Za one koji su trčanjem zaradili bolove u koljenima...

Znam da postoje neki preparati, tablete, što već koji pomažu da zglobovi što duže ostanu mladi i gipki :D
Pa ako može preporuka za nešto tog tipa?

Nije do debljine, pa da mi koljena nose neku ogromnu masu, tako da ne želim prestati, ali, naravno, ne želim ni da me boli :)

yin9
24.05.2009., 11:28

Znam da postoje neki preparati, tablete, što već koji pomažu da zglobovi što duže ostanu mladi i gipki :D

Nije do debljine, pa da mi koljena nose neku ogromnu masu, tako da ne želim prestati, ali, naravno, ne želim ni da me boli :)

..flex-a-min od naturals wealtha ali ako ikako možeš izbjeći isteži se redovno to ti je najbolji lijek..provjereno:mig:

bluebox
25.05.2009., 08:53
yin9 hvala :five:

Albatrios
25.05.2009., 13:58

Niti jedan preparat "dokazano" ne pomaže i o svakom možeš čuti i dobre i loše komentare. zajedničko svima je da se moraju piti minimalno mjesec dana da bi se "osjetio" pomak na bolje. Od silnih preparata koje postoje u tu svrhu najvise dobrog sam cuo o proizvodu "Elasti Joint" od Labrade. No sad...kao sto su vec spomenuli,prevencija/istezanje/odmor prije svega....

far-pes
25.05.2009., 16:58
pretjerao si...pogledaj (http://www.youtube.com/watch?v=x7J6sfRmWSw)

Najbolje je kad si već u Maksimiru doć na trening AK Sljemena pa trčati pod nadzorom.

najbolji trener si sam sebi. svak treba trčati kako mu odgovara tj. prema svojim mogućnostima. nekome je za početak dovoljno 5 minuta nekome 20.
netko je po prirodi jači i izdržljiviji od drugih

rip
25.05.2009., 18:54
najbolji trener si sam sebi. svak treba trčati kako mu odgovara tj. prema svojim mogućnostima. nekome je za početak dovoljno 5 minuta nekome 20.
netko je po prirodi jači i izdržljiviji od drugih
Mislim da je poanta onog klipa da prvo treba doći do 45 minuta, makar kombinacijom hodanja i trčanja. A tek onda trčati sve brže i brže.

Naravno da je neko po prirodi jači i izdržljiviji. Taj bu prije došel do 45 minuta trčanja, a na kraju bu imal bolji rezultat u polumaratonu.

Ali svima nam je zajedničko da od brzih i kratkih trčanja imamo puno manje koristi nego od dužih laganijih.

Zato se ide tim redom: prvo se povećava trajanje na 45 minuta, a onda se povećava brzina.

febinho
29.05.2009., 11:18
zna li možda itko koja je udaljenost između mosta koji spaja stari i novi dio grada na ulici Vjećeslava Holjevca(ne znam ime mosta:() i starog mosta na Savi kod okretišta buseva? hvala

conan12
29.05.2009., 14:05
zna li možda itko koja je udaljenost između mosta koji spaja stari i novi dio grada na ulici Vjećeslava Holjevca(ne znam ime mosta:() i starog mosta na Savi kod okretišta buseva? hvala

dva km a ovdje možeš i ostale distance mjeriti http://www.mapmyrun.com/

lažni branitelj
30.05.2009., 10:24
tj pošto san amater nakon koliko min trčanja riskiran ozbiljne ozljede?
nekoliko puta san sjeba stopalo pa bi mirova nekoliko dana!danas san istrča 65 minuta, s tim da san zadnjih 10 min radia neki plusprint!a moga san tim tempom trčati još sigurno 10ak minuta!negdi oko 40 minute me zabolilo kolino, ali izdrža san.napominjem da trčin tek 2 miseca!2dana trčin pa 1 odmaran!prošle godine dok san pušia jedva bi otrča 10min!

rip
30.05.2009., 12:08
"Ozbiljne ozljede" nisu posljedica jednog predugog trčanja nego dužeg razdoblja s previše trčanja a premalo odmora. Svako mora sam na sebi primijetiti koji mu intenzitet odgovara i koje su mu granice. Te se granice pomiču, naravno, ali ne silom nego polako. (Ne odmah bombom! ;) )

Čini mi se da se granice lakše pomiču raznovrsnim trčanjem. Ne svaki put istih 65 minuta istim tempom nego jednom kraće i brže, ponekad i duže ali polakše, a ponekad kombinirano.

A onda i prehranom i istezanjem i štajaznamsvene.

GoRo
30.05.2009., 20:31
tj pošto san amater nakon koliko min trčanja riskiran ozbiljne ozljede?
nekoliko puta san sjeba stopalo pa bi mirova nekoliko dana!danas san istrča 65 minuta, s tim da san zadnjih 10 min radia neki plusprint!a moga san tim tempom trčati još sigurno 10ak minuta!negdi oko 40 minute me zabolilo kolino, ali izdrža san.napominjem da trčin tek 2 miseca!2dana trčin pa 1 odmaran!prošle godine dok san pušia jedva bi otrča 10min!

Malo prouči postove na ovom forumu, pa one na onom prije:
http://www.forum.hr/showthread.php?t=17800&page=147

.... i naći ćeš sve što te interesira.
Moja dijagnoza: počeo si prejako, prebrzo i preoštro.
Jedno vrijem tako ide, pa se počnu javljati signali upozorenja (bolovi) i ako ih ignoriraš slijedi prava ozlijeda. To je USTAVNI ZAKON TRČANJA :top:

lažni branitelj
01.06.2009., 08:10
hvala na savjetu!triba san reći da se trudin trčati 2dana pa jedan odmoriti!u prosjeku ova 2 miseca san trča svaki po 15 puta, zbog obaveza šta onda ispada svaki drugi dan!u počecima san trča po betonu(veeeliki zajeb) i to 10-20 minuta dok nisan uvatia kondiciju!sad trčin na trim stazi pokrivenom pijeskom!trčim rano ujutro dok nije prevruće i nema previše ljudi!
ne brinite za mene čuvan se ja!čim zašteka kolino ili stopalo odma na odmor dok ne prođe.iako se to sve rjeđe dešava!

demetrius
02.06.2009., 10:22
joj meni p.m i ja nešto ujebo ispod koljena s desne strane moram sliku stavit,jer ne znam što je to,tj boli me na udarac o podlogu.baš kad se počeo vraćat u formu ozljedi se.sam pretežak za asfalt sa 102 kg,možda sam krivo stao,uvjek ne sranja u mene.dansa bi trebo ić trčat na silu.

lažni branitelj
02.06.2009., 10:39
joj meni p.m i ja nešto ujebo ispod koljena s desne strane moram sliku stavit,jer ne znam što je to,tj boli me na udarac o podlogu.baš kad se počeo vraćat u formu ozljedi se.sam pretežak za asfalt sa 102 kg,možda sam krivo stao,uvjek ne sranja u mene.dansa bi trebo ić trčat na silu.

moj moto ti je "ako te imalo boli priskoči taj dan".samo ćeš pogoršati stanje.
102kg na asfalft!?:eek:to je jebeni pritisak na kolina i zglobove.zamisli šta se dešava tvom kolinu i zglobovima kad se nađu između tvrdog betona i tvojih 102 kg!?iman 20 kg manje a i ja jebeno osjetim nakon 15ak minuta trčanja po asfaltu kako mi livo kolino krcka!zadnji put sam tako trča s kupanja kući po najvećoj žegi.nakon pola ure trčanja i boli u kolinu sta san na nekom groblju i napia se vode.iza uopće nisan moga hodati.šepa san 20 min do kuće.
nemoj se zajebavati sa asfaltom.zar baš nigdi nemoš trčati po zemlji, pijesku, trim stazi?

febinho
04.06.2009., 11:18
hvala ti Conane na informaciji i odličnom linku. dankešen

The_Man1
05.06.2009., 18:56
Pozdrav :)

Ja sam povremeni trkač, odnosno trčim obično od sredine travnja pa do kraja ljeta pa se u jesen i zimu više posvećujem stolnom tenisu (igram treću ligu onako zbog ekipe i sebi iz gušta).
Po zimi se znam voziti i Orbitrek, iako ove godine nisam imao volje jer sam kao bio zadovoljan sa kilažom.

Trčim zbog održavanja kilaže i jer se dobro osjećam nakon jogginga. Sa obzirom da sam nedavno prestao pušiti sada mi je je još motivacija i volja za trčanjem pojačala.
Prije par godina vrtio sam internet i došao sam do zaključka da je najbolje aerobne treninge (pa tako i trčanje) u svrhu mršavljenja upražnjavati u relativno laganom tempu oko 120 otkucaja u min. jer da ako se ide u bržem tempu da tijelo uzima energiju iz mišića a ne iz masti.
(Inače, trenutno sam na nekih 10 km otrčanih tim lakšim tempom, a za sada oko 5 dana u tjednu trčim).

Da li se slažete sa tom teorijom ili imate neku bolju? :)

I još nešto. Što radite po zimi? Koliko često znate otići na trčanje?

vidra
05.06.2009., 21:06
Neš čudno, mi se počelo deševati nakon godine i po trčanje , poečala su me koljena boljeti jer vjerovatno trčim cijelu stazu po betonu ( nemam trave nigdje osim malog dijela od 200 m )
e sada jel ima kakve trake za ublažiti udarce , a trčim peta-prsti :ne zna:

lažni branitelj
06.06.2009., 08:18
Pozdrav :)

Ja sam povremeni trkač, odnosno trčim obično od sredine travnja pa do kraja ljeta pa se u jesen i zimu više posvećujem stolnom tenisu (igram treću ligu onako zbog ekipe i sebi iz gušta).
Po zimi se znam voziti i Orbitrek, iako ove godine nisam imao volje jer sam kao bio zadovoljan sa kilažom.

Trčim zbog održavanja kilaže i jer se dobro osjećam nakon jogginga. Sa obzirom da sam nedavno prestao pušiti sada mi je je još motivacija i volja za trčanjem pojačala.
Prije par godina vrtio sam internet i došao sam do zaključka da je najbolje aerobne treninge (pa tako i trčanje) u svrhu mršavljenja upražnjavati u relativno laganom tempu oko 120 otkucaja u min. jer da ako se ide u bržem tempu da tijelo uzima energiju iz mišića a ne iz masti.
(Inače, trenutno sam na nekih 10 km otrčanih tim lakšim tempom, a za sada oko 5 dana u tjednu trčim).

Da li se slažete sa tom teorijom ili imate neku bolju? :)

I još nešto. Što radite po zimi? Koliko često znate otići na trčanje?

ako mogu odradim anaerobne vježbe prvo da potrošin dio glikogena u mišićima, tako da se mast počne prije trošiti!inače koliko san ja skonta glikogen se troši prvih 10-15 min, a iza 20+minute troše se masti!
ne brojin po km nego po minutama, a trčim 6o min u zadnje vrime, iakot rčin tek 2 miseca!5 puta tjedno je možda malo previše, smanji bar na 4 put tjedno.

The_Man1
06.06.2009., 14:01
ako mogu odradim anaerobne vježbe prvo da potrošin dio glikogena u mišićima, tako da se mast počne prije trošiti!inače koliko san ja skonta glikogen se troši prvih 10-15 min, a iza 20+minute troše se masti!

Ok, ali što mi je isplatljivije?
Da li mi je bolje utrošiti 20 min za vježbe sa utezima pa otići na trčanje ili mi je bolje trčati pa početi trošiti masti nakon 20 min?
Da li bi tko znao koliko je potrebno vremenski potrošiti na anaerobne vježbe da se potroši glikogen u mišićima?

Albatrios
06.06.2009., 16:12
Da li mi je bolje utrošiti 20 min za vježbe sa utezima pa otići na trčanje ili mi je bolje trčati pa početi trošiti masti nakon 20 min?
Da li bi tko znao koliko je potrebno vremenski potrošiti na anaerobne vježbe da se potroši glikogen u mišićima?

Mislim da praviš nauku od svega. Samo trci laganim tempom sto duze i rezultati ce doc.

GoRo
07.06.2009., 18:04

Ak tak razmisljas i kalkuliras onda nikad od tebe sportas ni rekreativac.
Radi sve što ti odgovara i to što više pa ćeš s vremenom vidjeti što i kako je najbolje za tebe. A ne odmah tražiti prečice i "optimizaciju" između uloženog i dobivenog:eek:

yin9
07.06.2009., 20:47
..opasno sam povrijedila koljeno..već tjadan dana je stara ozljeda a bolovi ne prestaju,,nisam bila kod doktora sve bi izbjegla tako nešto ako je moguće..imam dojam svaki put kada dižem nogu kako će mi se" iščupati iz koljena"..ligament.. /T.Rutonić mi je rekla onako od oka kako su najvjerojatnije ligamenti i kako će potrajati par mjeseci..tužna sam..

The_Man1
07.06.2009., 21:34
Ak tak razmisljas i kalkuliras onda nikad od tebe sportas ni rekreativac.
Radi sve što ti odgovara i to što više pa ćeš s vremenom vidjeti što i kako je najbolje za tebe. A ne odmah tražiti prečice i "optimizaciju" između uloženog i dobivenog:eek:
Pa sportaš već jesam, a objasnio sam zašto se rekreiram sa trčanjem.
Jednostavno želim saznati više, a sam ne mogu znati što je najbolje za mene nego moram znati i teoriju.
Recimo, kada sam (na Orbitreku) izmjenjivao vrlo laganu vožnju sa najbržom mogućom vožnjom i tako naizmjence mršavio sam tjedno između 1 i 1,5 kg.
Kada sam saznao da ti na taj način uglavnom kilaža odlazi iz mišića prebacio sam se u laganu i dugu vožnju i mršavio sam duplo sporije ali ako je vjerovati teoriji ispravnije.
Znači, da sam slušao sebe radi bi krivo i na krivi način bi održavao kilažu.
Ti to možeš zvati kalkuliranjem, ja to zovem saznanjem.

conan12
08.06.2009., 11:54
...nisam bila kod doktora sve bi izbjegla tako nešto ...tužna sam..

Imaš dva izbora:

1. Ne otići liječniku i tugovati duže
2. Otići liječniku i tugovati kraće

:kava:

Smotani2
08.06.2009., 13:31
Imaš dva izbora:

1. Ne otići liječniku i tugovati duže
2. Otići liječniku i tugovati kraće

:kava:

Po mojem osobnom iskustvu, liječnici baš nemaju pojma o sportskim ozljedama ( čast izuzecima, bio je samo jedan ), tako da sam si uvijek najbolje znao pomoći sam.:kava: Shodno tome, ni nemam neko veliko povjerenje u liječnike: terapija koju sam dosad dobio svaki puta kad sam bio svodi se na "Ah, pa prestani trčati..." uključujući i doktora - fizijatra, koji bi najbolje morao znati dati terapiju.

yin9
08.06.2009., 19:59
..a ja sam još k tome i terapeut..zapravo na neki način je i ispravna tvrdnja "moraš odmoriti.." i budem svakakao tj jesam..ali ipak je i jako važno rehabilitirati se a tu su uvijek uključene i vježbe stoga sam ja danas bila na plivanju i bilo je skroz ok,boljelo je u početku a zatim se bol više/manje povukla,laganiji tempo tj zasada još zaista ništa od trčanja..

lažni branitelj
09.06.2009., 12:06

ne znan ni ja.ali ako mogu uvik se potrudin napraviti neke dio aerobnih vježbi prije trčanja!a ako mi se ne da nije tragedija.pošto su vrućine trčin u 8 do 9 ujutro.
eto danas san otrča 70 minuta moga san još, a iza san otrča 2 kratka sprinta od 20 sekundi.
moj savjet ti je ako moš napravi neke anaerobne vježbe prije i ondA trči.možda sad nemoš puno trčati, ali za misec dana ćeš moći sigurno pola ure.najveći mo je gušt kad privalin 20.minutu jer onda znam da mi se masti sigurno sagorijevaju svakim korakom!sama ta činjenica mi daje puno sampouzdanja i snage da nastavim.

tomekveliki
09.06.2009., 14:46
Odlična tema (dobro vas našao) , inače obožavam trčati svakako si prilagodim trčanje od minimalno 4 puta tjedno..
Htio bih postaviti pitanje što savjijetujete za energiju prije samoga trčanja?

- Meni je naime dao kolega savjet da prije trčanja pojedem jednu krišku kruga i masti, koliko se god odvratno činilo pokušao sam i stvarno imam nekakav dojam da djeluje mogu dosta pretrčati sa dosta brzim tempom od kada tu uzimam prije trčanja..
No baš sam se upitao što forumaši misle o tome dali će to dati rezultata te dali će se te kalorije koje sam unio utrošiti ili će se ne daj bože zadržati jer vijerujem da svi tokom ljeta žele izgledati dobro pa i maknuti tu malo naslago u području donjega dijela trbuha..
Hvala..

towar
09.06.2009., 15:47

najizdržljiviji ćeš biti ako uzmeš obrok s više ugljikohidrata, po mogućnosti hrane s jednostavnijim ugljikohidratima (banane) koji se brzo apsorbiraju iz probave i brzo iskorištavaju u mišićima...

tomekveliki
09.06.2009., 16:58
najizdržljiviji ćeš biti ako uzmeš obrok s više ugljikohidrata, po mogućnosti hrane s jednostavnijim ugljikohidratima (banane) koji se brzo apsorbiraju iz probave i brzo iskorištavaju u mišićima...

Velika hvala na odgovoru molim još mišljenja i glede moga drugoga pitanja..
Hvala..

conan12
09.06.2009., 20:57
...(banane) koji se brzo apsorbiraju iz probave i brzo iskorištavaju u mišićima...

banana je zakon za sportaša posebice ljeti jer ima puno kalija pa ''hladi'' organizam
kruh i mast daje puno energije i vjerojatno je za kraćih treninga (1 sat) nećeš iskoristiti. Možda taj unos energije ima svrhe kod dugih aktivnosti (6-7 sati) ali i tu je preporučljivije uzeti više UH obroka (svakih pola sata - sat po bananu, energetsku pločicu i sl.)

Null
10.06.2009., 20:24
Odlična tema (dobro vas našao) , inače obožavam trčati svakako si prilagodim trčanje od minimalno 4 puta tjedno..

- Meni je naime dao kolega savjet da prije trčanja pojedem jednu krišku kruga i masti, koliko se god odvratno činilo pokušao sam i stvarno imam nekakav dojam da djeluje mogu dosta pretrčati sa dosta brzim tempom od kada tu uzimam prije trčanja..
No baš sam se upitao što forumaši misle o tome dali će to dati rezultata te dali će se te kalorije koje sam unio utrošiti ili će se ne daj bože zadržati jer vijerujem da svi tokom ljeta žele izgledati dobro pa i maknuti tu malo naslago u području donjega dijela trbuha..
Hvala..
ja sam imao problema s energijom za vrijeme jacih treninga.. i pomogao mi je nekakav jednostavni carbo loading.. znaci oko 4 sata prije treninga pojedem rucak sa jako puno dugih ugljikohidrata (pastu najcesce) i salatom, a nista proteina.. i nekih sat, sat i pol vremena prije treninga bananu il nesto sa kracim ugljikohidratima.. ovdje pod dugim i kratkim ugljikohidratima mislim na vrijeme njihove probave.. ako ti je trening dosta zahtjevan mozes i ujutro ubacit nekakve zitarice, ili dan prije isto radit carbo loading.. al kazem, sve to zavisi o intenzitetu treninga.. meni taj trening traje do sat i pol, tako da osjecam da mi je loading za rucak dovoljan..

etanol-man
16.06.2009., 23:23
Jel netko zna koliko se otprilike kalorija trosi za sat vremena nekakvog trcanja koji je na malo visoj razini od laganog dzogiranja. Znaci trcanje nekim umjerenim tempom gdje se ne dovodis do krajnjih granica, i nemas potrebu za stati i uzeti zraka i puls recimo da isto nije previsok...

GoRo
17.06.2009., 07:31
Jel netko zna koliko se otprilike kalorija trosi za sat vremena nekakvog trcanja koji je na malo visoj razini od laganog dzogiranja. Znaci trcanje nekim umjerenim tempom gdje se ne dovodis do krajnjih granica, i nemas potrebu za stati i uzeti zraka i puls recimo da isto nije previsok...

Lakše i brže bi došao da si ukucao u googlu ali evo ja sam umjesto tebe :mig:
Tu imaš:
http://www.covermagazin.com/potrosnja-kalorija.htm

Albatrios
17.06.2009., 07:34
Zamolio bih sve koji mogu da dođu na ovu kros utrku humanitarnog karaktera.

http://utrke.net/page.php?stranica=najave&IDutrke=1006

conan12
17.06.2009., 07:41

o tome je bilo govora ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=65045&page=22) ...
http://www.covermagazin.com/potrosnja-kalorija.htm

GoRo
17.06.2009., 08:18
Zamolio bih sve koji mogu da dođu na ovu kros utrku humanitarnog karaktera.

http://utrke.net/page.php?stranica=najave&IDutrke=1006

Ako vrijeme posluži ja planiram doći s punim autom malih i velikih trkača. Ali u tom slučaju ja neću trčati jer ću paziti djecu za vrijeme "velike utrke" koju će trčati moja supruga :mig:

Albatrios
17.06.2009., 08:31
Ako vrijeme posluži ja planiram doći s punim autom malih i velikih trkača. Ali u tom slučaju ja neću trčati jer ću paziti djecu za vrijeme "velike utrke" koju će trčati moja supruga :mig:

Svaka čast! Vidimo se tamo onda:top:

etanol-man
17.06.2009., 16:35
@ GoRo i conan12: zahvaljujem se na odgovorima, a googlea se uopce nisam sjetio...:bonk:

demetrius
19.06.2009., 10:30
trči se trči 3 x tjedno kost ispod koljena prošla,jest da neću trčati više od pola sata,1 sat išo možda par puta godišnje za test,branitelj cjeli život sam trčao na betonu sa nikad ispod 95 kg,u ove dve godine nevježbanja sam se uprasio,pa treba do jeseni uhvatit formu za teretanu.

Albatrios
19.06.2009., 21:23
Danas 24 km, startao u 17:30 i trčao 2h. Temperatura kad sam kretao bila 32 stupnja:mad: Mislim da dajem materijala onima koji su govorili da nisam normalan:kava:

lažni branitelj
20.06.2009., 08:57
Danas 24 km, startao u 17:30 i trčao 2h. Temperatura kad sam kretao bila 32 stupnja:mad: Mislim da dajem materijala onima koji su govorili da nisam normalan:kava:

2 ure svaka čast,možda bi i ja moga ali kolino bi mi se raspalo, po ovoj sparini nema mi gore nego trčati.već je zagušljivom u 8 ujutro trčati.lakše mi je u 8 navečer!

Albatrios
20.06.2009., 12:45
2 ure svaka čast,možda bi i ja moga ali kolino bi mi se raspalo, po ovoj sparini nema mi gore nego trčati.već je zagušljivom u 8 ujutro trčati.lakše mi je u 8 navečer!

To je bio trening tempo,5 min po km, išlo bi to podosta dolje da se radi o utrci.
Ma nisam ni ja inace tolko blesav:p da trcim po toj sunjari,isao sam zbog kolege koji me zamolio da idem s njim jer on je od danas na moru pa nece 10tak dana nista radit pa da odradi "jaci" trening prije toga. Strašan napor je bio, trcali smo 2km u jednom smjeru pa nazad,gdje smo ostavili vodu,tako da smo svaka 4 km stajali i pili, popili smo jedno 5 l vode. Al eto,danas kao da nisam ni trcao,nist me ne boli, samo sam uspio nabit jedan krvavi žulj na prstu desne noge:mad:

Gutaperka
22.06.2009., 11:59
nedavno sam počeo redovito uzimat riblje ulje i danas sam dionicu koju inače istrčim za sat i dvije ili tri minute istrčao za 52 minute.Mogao sam još brže ali nisam htio pretjerivati jer imam 107 kila pa da ne sredim neki zglob.

Uglavnom primjetio sam da mi je broj otkucaja srca dosta nizak a trčao sam tempom kojim inače trčim.Kad sam ubrzao primjetio sam da mi ide i da imam kao nekakvu dodatnu snagu.Uglavnom kad sam došao do nekih 136-140 otkucaja vidio sam da sam istu dionicu pretrčao za par minuta manje a cijelu za čitavih 10 minuta.

E sad ako ima neko ko se u ovo razumije može li objasnit šta se dogodilo?

Albatrios
22.06.2009., 13:07
E sad ako ima neko ko se u ovo razumije može li objasnit šta se dogodilo?

Placebo efekt

Gutaperka
22.06.2009., 13:36
Placebo efekt

iskreno govoreći nisam očekivao ništa slično niti sam igdje čitao ili čuo da riblje ulje ima takav učinak nego sam samo išao pokušat podignut broj otkucaja srca i tu sam primjetio da idem dosta brže uz isti broj otkucaja.A 10 minuta na sat vremena nije mala razlika.

Pada mi na pamet da mi u tijelu možda nije falio neki sastojak kojeg inače ima u ribljem ulju pa sam zato ubrzao :ne zna:

Albatrios
22.06.2009., 15:02
iskreno govoreći nisam očekivao ništa slično niti sam igdje čitao ili čuo da riblje ulje ima takav učinak nego sam samo išao pokušat podignut broj otkucaja srca i tu sam primjetio da idem dosta brže uz isti broj otkucaja.A 10 minuta na sat vremena nije mala razlika.

Pada mi na pamet da mi u tijelu možda nije falio neki sastojak kojeg inače ima u ribljem ulju pa sam zato ubrzao :ne zna:

Pijem ga i ja...nije to neki čudotvorni lijek,al da je zdravo-je. Moje mišljenje je da ti se poklopilo raspoloženje/odmor/forma/prehrana i da si jednostavno otrčao dobro...ne zbog ribljeg ulja :top:

Gutaperka
22.06.2009., 15:30
Pijem ga i ja...nije to neki čudotvorni lijek,al da je zdravo-je. Moje mišljenje je da ti se poklopilo raspoloženje/odmor/forma/prehrana i da si jednostavno otrčao dobro...ne zbog ribljeg ulja :top:

možda je to u pitanju,vidiću kroz slijedeći period kako će mi ići.Trčim već nešto više od godine dana svaki drugi dan i otprilike već znam kakve su mi mogućnosti i di su mi granice pa me zato ovo iznenadilo.

Koje ulje ti uzimaš? Ja sam uzeo ono iz DM-a u kapsulama ali bi radije prešao na ulje iz bočice s okusom limuna ili naranče (kažu da ima takvo),trebam samo nać di ga u Splitu ima povoljno za kupiti

Albatrios
22.06.2009., 15:33
možda je to u pitanju,vidiću kroz slijedeći period kako će mi ići.Trčim već nešto više od godine dana svaki drugi dan i otprilike već znam kakve su mi mogućnosti i di su mi granice pa me zato ovo iznenadilo.

Koje ulje ti uzimaš? Ja sam uzeo ono iz DM-a u kapsulama ali bi radije prešao na ulje iz bočice s okusom limuna ili naranče (kažu da ima takvo),trebam samo nać di ga u Splitu ima povoljno za kupiti

Prije sam uzimao te iz DM-a pa sam našao preko oglasa pakiranje od 1000 kom,inace se moze narucit s www.trueprotein.com Ispadne povoljnije + svakako kvalitetnije ulje,s manje vitamine E. Koliko piješ dnevno? Ja uzimam 2 ujutro i 2 navecer.

Gutaperka
22.06.2009., 18:46
Prije sam uzimao te iz DM-a pa sam našao preko oglasa pakiranje od 1000 kom,inace se moze narucit s www.trueprotein.com Ispadne povoljnije + svakako kvalitetnije ulje,s manje vitamine E. Koliko piješ dnevno? Ja uzimam 2 ujutro i 2 navecer.

ujutro uzimam sjemenke lana (kažu da je bolje nego ulje) a tokom dana 3-4 kapsule ribljeg

conan12
23.06.2009., 12:25
o trčanju (http://www.vecernji.hr/lifestyle/zdravlje/3310189/index.do)

Gutaperka
23.06.2009., 17:04
o trčanju (http://www.vecernji.hr/lifestyle/zdravlje/3310189/index.do)

"Trčanje potiče osjećaj sreće isto kao seks"

Ako već ništa od seksa ne bude onda možeš pitat:"Mala oćemo trčat",dođe ga na isto ko i seks (bar tako piše :zubo: )

poison_eLf
23.06.2009., 22:58
danas sam jedva istrčala 2 kruga po gigantskom travnato blatnjavom nogometnom terenu :brukica:
a bila sam uvjerena da ću bar milijardu kad mogu 2 i pol sata bez prestanka trčat na treningu..
uf..depresija..
sutra sam si zadala zadatak 3 kruga...
preksutra 4....
prekpreksutra 5..................
:ne zna::mad:

Razlivena Tinta
24.06.2009., 00:04
Imam pitanje :D

Već par mjeseci trčim, obično po 5 ili 7 km svaki dan ili svaki drugi dan. Promjene se vide, ali samo na listovima koji su tvrdi ko stijena (:D). Vidim da je opseg gornjeg dijela nogu manji, no, ništa se pretjerano ne mijenja, sve nekako isto :ne zna: Postoje li još neke dobre vježbe za noge? Možda treba više vremena trčati da bi se primjetilo na gorenjem dijelu nogu ili? :confused:

rip
24.06.2009., 00:46
danas sam jedva istrčala 2 kruga po gigantskom travnato blatnjavom nogometnom terenu :brukica:
a bila sam uvjerena da ću bar milijardu kad mogu 2 i pol sata bez prestanka trčat na treningu..
A to na treningu nije pravocrtno jednolično trčanje, ne? Na to se treba tijelo priviknuti.

rip
24.06.2009., 00:49
Imam pitanje :D

Već par mjeseci trčim, obično po 5 ili 7 km svaki dan ili svaki drugi dan. Promjene se vide, ali samo na listovima koji su tvrdi ko stijena (:D). Vidim da je opseg gornjeg dijela nogu manji, no, ništa se pretjerano ne mijenja, sve nekako isto :ne zna: Postoje li još neke dobre vježbe za noge? Možda treba više vremena trčati da bi se primjetilo na gorenjem dijelu nogu ili? :confused:
Jedna od prvih stvari koje sam naučil kad sam počel listati stručnu literaturu je da je, ak hoćeš da se primijeti, a i za kondiciju, bolje svaki drugi dan (npr. tri puta tjedno) 10 ili 12 km nego svaki dan (ili pet puta tjedno) 5 ili 7 km.

Naravno, ak sad trčiš po 7, postepeno pređi na 10, ne odjednom.

Razlivena Tinta
24.06.2009., 01:06
Jedna od prvih stvari koje sam naučil kad sam počel listati stručnu literaturu je da je, ak hoćeš da se primijeti, a i za kondiciju, bolje svaki drugi dan (npr. tri puta tjedno) 10 ili 12 km nego svaki dan (ili pet puta tjedno) 5 ili 7 km.

Naravno, ak sad trčiš po 7, postepeno pređi na 10, ne odjednom.

Imam osjećaj da ne bi mogla pretrčat 10 km :(

Nekako mi paše ovako svaki/svaki drugi dan po 5-7 km :ne zna:

poison_eLf
24.06.2009., 07:15
A to na treningu nije pravocrtno jednolično trčanje, ne? Na to se treba tijelo priviknuti.

jep.. :( više je skakutanje dok radimo tehniku,il sparing,,jedino prije ima nekog šprintanja...al kasnije vreća,,vreća,,fokuseri..itd...huh..
misliš da mi je sistem dobar svaki dan povećavat za 1 krug ,ili..?

GoRo
24.06.2009., 07:56
misliš da mi je sistem dobar svaki dan povećavat za 1 krug ,ili..?

Za bilo kakav sistematičniji trening bitan je princip valovitosti, tj. smanjivanja i povećavanja intenziteta odnosno napora i odmora u određenom vremenskom razdoblju.
Pa tak u jednom treningu treba početi i završiti lagano a u sredini je jače trčanje, tjedno ima dužih i kraćih treninga i odmora, mjesečno treba ubaciti tjedne kad se jako reducira intenzitet i dužina radi odmora. Godina se dijeli na pripremni i natjecateljski dio te tjedne potpunog odmora.

Iz ovog gore možeš prepoznati da li je tvoja ideja dobra.
Za tvoj nivo pripremljenosti svakodnevno (pa čak i svaki trening ako i nije svaki dan) povećanje za 1 krug vodi te direktno u 9. krug pakla povreda :eek:

poison_eLf
24.06.2009., 08:42
uf..dobro je da imam vas onda za savjetovanje :cerek:
idem na ove svoje treninge u dvoranu i teretannu 3-4 puta tjedno..skoro svaki dan se vozim biciklom,te svako jutro preskačem uže kojih 10 minuta..
jučer sam došla na ideju trčanja..međutim bacilo me u depresiju što mogu toliko kratko izdržati,,a opsjednuta sam otkrivanjem vlastitih granica i prelaženjem istih..
o trčanju ne znam ništa,i čini se da ću morat pročitat tomove literature kako bi to sve povoljno djelovalo na moj organizam..
za početak ću se vratiti na prvu stranicu ovog pdf-a......

i još jedno pitanje..pošto mišići trebaju koji dan odmora,,da li je onda pogrešno željet trčat u ove dane kad nemam "dvoranski trening"..jer bi onda ispalo da nemam odmor uopće....pa da reduciram na jednom tjedno trčanje?sistemom gore napisanim lagano-jače-lagano...
hvala goro :cerek:

GoRo
24.06.2009., 09:24
i još jedno pitanje..pošto mišići trebaju koji dan odmora,,da li je onda pogrešno željet trčat u ove dane kad nemam "dvoranski trening"..jer bi onda ispalo da nemam odmor uopće....pa da reduciram na jednom tjedno trčanje?sistemom gore napisanim lagano-jače-lagano...
hvala goro :cerek:
Ovo što ti radiš u dvorani je nešto što je sasvim drugačije od trčanja. Tvoj osnovni problem u ovom trenutku je izgleda mali aerobni kapacitet. A on se povećava aerobnom aktivnošću od minimalno 30 minuta - za početak idealno 3 puta tjedno. To može biti trčanje u kombinaciji s hodanjem ili biciklizam ili slično. Najbitnije je da traje barem 30 minuta bez prestanka pri čemu puls mora biti u rasponu 60-70% max. otkucaja.
Ovo ti je samo osnova za ukucavanje u Googlu a dalje goooglaaaj i treniraaaajjj....:top:

Gutaperka
24.06.2009., 09:52
Za bilo kakav sistematičniji trening bitan je princip valovitosti, tj. smanjivanja i povećavanja intenziteta odnosno napora i odmora u određenom vremenskom razdoblju.
Pa tak u jednom treningu treba početi i završiti lagano a u sredini je jače trčanje, tjedno ima dužih i kraćih treninga i odmora, mjesečno treba ubaciti tjedne kad se jako reducira intenzitet i dužina radi odmora. Godina se dijeli na pripremni i natjecateljski dio te tjedne potpunog odmora.

Iz ovog gore možeš prepoznati da li je tvoja ideja dobra.
Za tvoj nivo pripremljenosti svakodnevno (pa čak i svaki trening ako i nije svaki dan) povećanje za 1 krug vodi te direktno u 9. krug pakla povreda :eek:

ja sam nekidan dionicu koju inače trčim oko sat vremena istrčao 10 minuta brže,danas osjećam laganu bol u koljenima i kukovima pa će mi trebat malo više odmora da ne poberem neku ozljedu

rip
24.06.2009., 21:32
idem na ove svoje treninge u dvoranu i teretannu 3-4 puta tjedno..skoro svaki dan se vozim biciklom,te svako jutro preskačem uže kojih 10 minuta..
jučer sam došla na ideju trčanja..međutim bacilo me u depresiju što mogu toliko kratko izdržati ...
Da nisi možda probala trčati nakon dvorane i teretane i bicikla i užeta?
I ako nisi to sve baš taj dan, možda si ipak malo kronično iscrpljena tj. stalno na rubu. A trčanje je pomicanje tog ruba, ali ne stalno pomalo nego sa zaletom. A to znači da se moraš prvo udaljiti od granice kronične iscrpljenosti (dobro se odmoriti), pa onda napasti.

Noola
26.06.2009., 18:09
Pozdrav, svima!

Trebam pomoć i svi su savjeti dobrodošli. Želim nekako krenuti i imam osjećaj da sam zapela...
Ovak, trčala sam prije nekoliko godina po nasipu, bez ikakvog mjerenja srca, daljine niti ičega, skoro svako jutro. Moram priznati da se tako dobro više nikad osjećala nisam, koji je to bio užitak. U pol sedam, ja i dva starčeka na nasipu. :-) I onda zapustila trčanje zbog posla, problema i ostali izgovori...
Eh sad, s obzirom da sam ponovno pocela trčati, ovaj put na traci, svaki drugi dan, imam sva mjerenja pred sobom i tu nastaju problemi. Mjerim si otkucaje srca i kad sam na programu za mršavljenje (imam 4-5 kg viška) traka mi zna usporiti s 5.5 km/h do čak 2,0 km/h jer mi se otkucaji dignu iznad dopuštenog, što mi je dosadno i djeluje kao da puzim, ne mogu to ni nazvati skakanjem na mjestu. Pokušala sam onda s brzim hodanjem gdje mi pak traka dođe na 6.5-7 km/h (!) jer su otkucaji unutar dopuštenog, ali jedva mi noge stižu tu traku u hodu i ne osjećam se dobro, srce se naglo ubrza i onda traka ponovno prebrzo uspori. Dovraga, sad, što da učinim? Mijenjanje trčanje-hodanje uz tako brze izmjene mi nije neka fora, ne osjećam se dobro.
Volim trčanje, ali imam osjećaj kao da me ta traka usporava, to jest, ne da mi da se "izrazim". Napominjem da nikad ni prije nisam brzo trčala niti šprintala, nego sam osluškivala tijelo koliko može ići, a da se ne zapušem i ne umorim (nego osjetim onaj slatki umor).

Što sad da radim? Da, na traci sam 60 minuta, prijeđem nekih 4-4,5 km s tim programom. Shvaćam da mi je kondicija na nuli, ali u tih 60 minuta ne osjećam da sam se uopće umorila, kao da ništa ni nisam radila...
I još, koliko puta tjedno da "trčim" na traci, a da ne dobijem upale, a opet da mi se kondicija poboljšava?

ps. Oprostite na podužem postu.

GoRo
26.06.2009., 20:12
Pozdrav, svima!

Trebam pomoć i svi su savjeti dobrodošli. Želim nekako krenuti i imam osjećaj da sam zapela...
Ovak, trčala sam prije nekoliko godina po nasipu, bez ikakvog mjerenja srca, daljine niti ičega, skoro svako jutro. Moram priznati da se tako dobro više nikad osjećala nisam, koji je to bio užitak. U pol sedam, ja i dva starčeka na nasipu. :-) I onda zapustila trčanje zbog posla, problema i ostali izgovori...
Eh sad, s obzirom da sam ponovno pocela trčati, ovaj put na traci, svaki drugi dan, imam sva mjerenja pred sobom i tu nastaju problemi. Mjerim si otkucaje srca i kad sam na programu za mršavljenje (imam 4-5 kg viška) traka mi zna usporiti s 5.5 km/h do čak 2,0 km/h jer mi se otkucaji dignu iznad dopuštenog, što mi je dosadno i djeluje kao da puzim, ne mogu to ni nazvati skakanjem na mjestu. Pokušala sam onda s brzim hodanjem gdje mi pak traka dođe na 6.5-7 km/h (!) jer su otkucaji unutar dopuštenog, ali jedva mi noge stižu tu traku u hodu i ne osjećam se dobro, srce se naglo ubrza i onda traka ponovno prebrzo uspori. Dovraga, sad, što da učinim? Mijenjanje trčanje-hodanje uz tako brze izmjene mi nije neka fora, ne osjećam se dobro.
Volim trčanje, ali imam osjećaj kao da me ta traka usporava, to jest, ne da mi da se "izrazim". Napominjem da nikad ni prije nisam brzo trčala niti šprintala, nego sam osluškivala tijelo koliko može ići, a da se ne zapušem i ne umorim (nego osjetim onaj slatki umor).

Što sad da radim? Da, na traci sam 60 minuta, prijeđem nekih 4-4,5 km s tim programom. Shvaćam da mi je kondicija na nuli, ali u tih 60 minuta ne osjećam da sam se uopće umorila, kao da ništa ni nisam radila...
I još, koliko puta tjedno da "trčim" na traci, a da ne dobijem upale, a opet da mi se kondicija poboljšava?

ps. Oprostite na podužem postu.
Traku treba koristiti samo ako se nema mogućnosti trčati vani. Previše komplikacija i "novih tehnologija" te može samo odvratiti od trčanja.
Idi ti lijepo van i trči za početak onak kak ti najviše paše pa će za neko vrijeme i puls na traci biti takav da ćeš moći bez problema isprobavati sve programe :mig:

poison_eLf
26.06.2009., 22:10
Da nisi možda probala trčati nakon dvorane i teretane i bicikla i užeta?
I ako nisi to sve baš taj dan, možda si ipak malo kronično iscrpljena tj. stalno na rubu. A trčanje je pomicanje tog ruba, ali ne stalno pomalo nego sa zaletom. A to znači da se moraš prvo udaljiti od granice kronične iscrpljenosti (dobro se odmoriti), pa onda napasti.

tu si itekako u pravo..pokušpavam trčat one dane kad nemam treninga..no činjenica je da sam kronično nenaspavana...dan mi počinje od 5-6 ujutro,kada počinjem učiti..ispiti..heh..navečer treninzi...dok sve poobavim što trebam i želim,već je 1 ujutro,i zaspim mrtvim snom..i onda opet ispočetka..ali tako je samo sad do početka 7. mjeseca :zubo: vidjet ćemo kad prođu rokovi kak ću trčat :D
hvalaa :kiss:

XXdadoXX
27.06.2009., 10:11
Može samo pitanje jedno, početničko... Zanima me da li se zagrijavate prije outdoor trčanja pa onda počnete s trčanjem ili se odmah počne pa se nakon trčanja istegnete dobro??? Znam da se treba istezat nakon aktivnosti, ali recimo meni zna se dogodit i to dosta često da mi listovi "pucaju" od napetosti pa moram stat i istegnut ih pa nastavit?? Inače trčim po travi, odnosno stadionu...

poison_eLf
28.06.2009., 08:14
Može samo pitanje jedno, početničko... Zanima me da li se zagrijavate prije outdoor trčanja pa onda počnete s trčanjem ili se odmah počne pa se nakon trčanja istegnete dobro??? Znam da se treba istezat nakon aktivnosti, ali recimo meni zna se dogodit i to dosta često da mi listovi "pucaju" od napetosti pa moram stat i istegnut ih pa nastavit?? Inače trčim po travi, odnosno stadionu...

nisam..TRKAČ :zubo: ..poušavam trčanje uklopiti u svoj trening..no zagrijavanje je bitno prije ikakvog bavljenja rekreacijom..bilo da se radi o trčanju,vožnji biciklom,spravama u teretani.....moraš odvojiti 10-15 minuta da zagriješ cijelo tijelo,zglobove i to.....
za pucanje u listovima ne znam uzrok,,zvuči kao grč :D

mi često prakticiramo dvoransko trčkaranje kao dio zagrijavanja,,kao i većina ljudi koja s bavi nekim sportom..nemoj zato misliti da zagrijavanje prije trčanja nije potrebno..zagrij koljena,i to..

eto..sad nek ti netko iskusniji još potkrijepi :zubo:

Zlatko99
28.06.2009., 18:49
Pozdrav!
Novi sam u ovom sportu,moj problem su bolovi koje povremeno imam gotovo od samog početka.
Krenuo sam trčat prije 2mjeseca rekreativno sa prijateljem,kupio sam posebne trkačke tenisice i trčim po savskom nasipu,znači nevjerujem da se radi o lošoj podlozi i tenisicama,a kilaža mi je skoro idealna.Ranije se nisam bavio nikakvim sportom,ali nije mi od početka bio problem trčat po recimo pol sata neprekidno nekim slabijim tempom,za početak krenuh sa 5-7km slabijim-srednjim tempom svaki dan ,obične upale mišića i neki drugi bolovi trajali su koji dan,bio sam i uzeo dan odmora zbog toga, međutim ono što je ostalo i što sada ozbiljnije koči daljnji trening su bolovi sa unutarnje strane cjevanice,znači visinski otprilike između koljena i stopala(otprilike 10cm dužine),a dužinski prema unutra,kad pritisnem boli,mislim da se neradi o kosti već o hvatištu mišića za kost,al nisam posve siguran(kad diram kost cjevanice neboli ali je teško dodirnut kost sa unutrašnje strane zbog mišića koji smetaju pa bol osjećam tek kad preko mišića pokušavam dodirnut kost i teško je reć da li to boli kost ili mišić).Ova bol se jako sporo povlači,tek kad prekinem trening stanje se popravlja,sve je počelo otprilike 4dan treninga na desnoj nozi,nije bila jako intezivna povremeno se povlačila,a jednom sam uzeo 10dana prekida i bol se gotovo posve povukla,međutim nakon 2tjedna inteziviro sam trening naglo,doslovno svaki dan,pojačao brzinu i kilometražu na 8km i nakon nekog vremena opet jača bol koja je zahvatila sada i ljevu nogu na približno istom mjestu ko na desnoj.Vjerojatno se radi o tome da moje noge nisu spremne na takve napore pošto se nikad prije nisam bavio sportom?Tako da razmišljam ponovno počet kad se bol povuče ali smanjenim intezitetom treninga,3-4puta tjedno pa postepeno povećavat,jer neko imo sličnih problema i neki dobar prijedlog planiranja treninga?

Oscaraon
28.06.2009., 19:27
Evo da se i ja javim, u srednjoj školi sam se bavio amaterskim trčanjem, bio sam dosta izdržljiv, a sada evo od tada nekih 8god nisam ni prstom maknuo što se sporta tiče.

Prije tri tjedan lupilo me da bi mogao opet na trčanje i počeo sam s laganih 8min trčanja, 2min odmora, 8min trč, 2min odmora i 8 min trčanja.. Iznenadio sam se kada sam zbilja i uspio istrčat sve to..

Jučer sam dignuo intezitet i pretrčao 6km, mislio sam da ću riknut na kraju :) u intervalima od 10-2-10-2-10. Cilj mi je uglavnom doći do 30min trčanja bez prestanka uz prijeđenih 8km.. Koliko je realno vidjet ćemo, u srednjoj sam bio poznat po tome što sam iznimno brzo napredovao u trčanju, skidao vremena kao od šale :)

Inače, za one koji žele uz trčanje dobiti i definiciju mišića preporučujem da ne trče svaki i svaki drugi dan u početku već najbolje svaki treći tako da ostave mišićima vremena da se odmore i razviju..

towar
28.06.2009., 20:06
Pozdrav!
Novi sam u ovom sportu,moj problem su bolovi koje povremeno imam gotovo od samog početka.
Krenuo sam trčat prije 2mjeseca rekreativno sa prijateljem,kupio sam posebne trkačke tenisice i trčim po savskom nasipu,znači nevjerujem da se radi o lošoj podlozi i tenisicama,a kilaža mi je skoro idealna.Ranije se nisam bavio nikakvim sportom,ali nije mi od početka bio problem trčat po recimo pol sata neprekidno nekim slabijim tempom,za početak krenuh sa 5-7km slabijim-srednjim tempom svaki dan ,obične upale mišića i neki drugi bolovi trajali su koji dan,bio sam i uzeo dan odmora zbog toga, međutim ono što je ostalo i što sada ozbiljnije koči daljnji trening su bolovi sa unutarnje strane cjevanice,znači visinski otprilike između koljena i stopala(otprilike 10cm dužine),a dužinski prema unutra,kad pritisnem boli,mislim da se neradi o kosti već o hvatištu mišića za kost,al nisam posve siguran(kad diram kost cjevanice neboli ali je teško dodirnut kost sa unutrašnje strane zbog mišića koji smetaju pa bol osjećam tek kad preko mišića pokušavam dodirnut kost i teško je reć da li to boli kost ili mišić).Ova bol se jako sporo povlači,tek kad prekinem trening stanje se popravlja,sve je počelo otprilike 4dan treninga na desnoj nozi,nije bila jako intezivna povremeno se povlačila,a jednom sam uzeo 10dana prekida i bol se gotovo posve povukla,međutim nakon 2tjedna inteziviro sam trening naglo,doslovno svaki dan,pojačao brzinu i kilometražu na 8km i nakon nekog vremena opet jača bol koja je zahvatila sada i ljevu nogu na približno istom mjestu ko na desnoj.Vjerojatno se radi o tome da moje noge nisu spremne na takve napore pošto se nikad prije nisam bavio sportom?Tako da razmišljam ponovno počet kad se bol povuče ali smanjenim intezitetom treninga,3-4puta tjedno pa postepeno povećavat,jer neko imo sličnih problema i neki dobar prijedlog planiranja treninga?

ja sam imao sličnih problema, bol s medijalne strane, jedno 10cm iznad gležnja...
nemam sada atlas kod sebe, al vjerojatno je tetiva ili jednostavno način trčanja stvara preveliki pritisak na tibiu...
neznam, meni je prestalo, istina, ne trčim tolko često, 2 puta tjedno, nekad i po tjedan dana ne idem... tako da, smanji malo ritam, nema potrebe trčati svaki dan, 2-3 puta tjedno je sasvim dovoljno za nekog tko ne cilja na skidanje kilaže...

Albatrios
28.06.2009., 22:00
Evo da se i ja javim, u srednjoj školi sam se bavio amaterskim trčanjem, bio sam dosta izdržljiv, a sada evo od tada nekih 8god nisam ni prstom maknuo što se sporta tiče.

Prije tri tjedan lupilo me da bi mogao opet na trčanje i počeo sam s laganih 8min trčanja, 2min odmora, 8min trč, 2min odmora i 8 min trčanja.. Iznenadio sam se kada sam zbilja i uspio istrčat sve to..

Jučer sam dignuo intezitet i pretrčao 6km, mislio sam da ću riknut na kraju :) u intervalima od 10-2-10-2-10. Cilj mi je uglavnom doći do 30min trčanja bez prestanka uz prijeđenih 8km.. Koliko je realno vidjet ćemo, u srednjoj sam bio poznat po tome što sam iznimno brzo napredovao u trčanju, skidao vremena kao od šale :)

Inače, za one koji žele uz trčanje dobiti i definiciju mišića preporučujem da ne trče svaki i svaki drugi dan u početku već najbolje svaki treći tako da ostave mišićima vremena da se odmore i razviju..

Mislis preci 8km za 30 min.?? Jako si optimističan:mig:

Oscaraon
28.06.2009., 22:23
Mislis preci 8km za 30 min.?? Jako si optimističan:mig:

volim visoko postaviti ciljeve :) ako uspijem, javim se ovdje...

mmmila
28.06.2009., 23:50
zlatko,
mozda zgrceni misic (pogotovo tako nenaviknut na rad) koji nije dobro istezan. imala taj problem, nisam dovoljno istezala listove. ako sam dobro skuzila sta te boli.

Albatrios
29.06.2009., 06:46
volim visoko postaviti ciljeve :) ako uspijem, javim se ovdje...

Čujemo se za koju godinu :)

ssnjoff
29.06.2009., 07:21
Čujemo se za koju godinu :)

zlobo. :)

Albatrios
29.06.2009., 07:28
zlobo. :)

Prije bih rekao da sam realan. Čovjek prvenstveno mora biti "nadaren" za trčanje + trenirati ko manijak da bi u nekom iole kratkom roku došao do navedenog rezultata... I još pri tome da ima sreće pa ne pobere nekakvu ozljedu....

yin9
29.06.2009., 07:33
..i vjerovati u sebe bez obzira na pozitivne,negativne
okolnosti..

ssnjoff
29.06.2009., 07:38
Prije bih rekao da sam realan. Čovjek prvenstveno mora biti "nadaren" za trčanje + trenirati ko manijak da bi u nekom iole kratkom roku došao do navedenog rezultata... I još pri tome da ima sreće pa ne pobere nekakvu ozljedu....

znam to vrlo dobro... sjeti se mojih ozljeda...

conan12
29.06.2009., 08:01
Pozdrav!

Tebe očito muči medijalni tibijalni stres sindrom (http://blog.ritelefax.hr/post/2006/10/061005-lijecenje-trkacke-potkoljenice.aspx)

GoRo
29.06.2009., 08:35
Pozdrav!
Novi sam u ovom sportu,.............obične upale mišića i neki drugi bolovi trajali su koji dan,bio sam i uzeo dan odmora zbog toga, .......Ova bol se jako sporo povlači,tek kad prekinem trening stanje se popravlja,sve je počelo otprilike 4dan treninga na desnoj nozi,nije bila jako intezivna povremeno se povlačila,a jednom sam uzeo 10dana prekida i bol se gotovo posve povukla,međutim nakon 2tjedna inteziviro sam trening naglo,doslovno svaki dan,pojačao brzinu i kilometražu na 8km i nakon nekog vremena opet jača bol koja je zahvatila sada i ljevu nogu na približno istom mjestu ko na desnoj.Vjerojatno se radi o tome da moje noge nisu spremne na takve napore pošto se nikad prije nisam bavio sportom?Tako da razmišljam ponovno počet kad se bol povuče ali smanjenim intezitetom treninga,3-4puta tjedno pa postepeno povećavat,jer neko imo sličnih problema i neki dobar prijedlog planiranja treninga?
Malo prouči komunikaciju na ovom forumu, progooglaj malo o trčanju za početnike i onda ponovo pročitaj svoj post i biće ti sve jasno.
I preporučam ti da to napraviš što prije, a ako misliš ipak nastaviti u tom ritmu :eek: bilo bi dobro da uplatiš "osobno kasko osiguranje" kod nekog dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja :mig:

Zlatko99
29.06.2009., 10:22
Tebe očito muči medijalni tibijalni stres sindrom (http://blog.ritelefax.hr/post/2006/10/061005-lijecenje-trkacke-potkoljenice.aspx)
to je to,odličan link,hvala!
znači kod pojave bolova nema zajebancije,odma treba stat,jer ignoriranje bolova može uzrokovat teže ozljede i zato i duge prekide i do godinu dana,preintezivan trening u ranoj fazi može uzrokovat više štete nego koristi.
Evo jedan link http://www.utrke.net/page.php?stranica=dinamic&IDd=377

Meni u početnoj fazi nije trebala pauza hodanjem,odma sam mogo trčat bez prekida i većeg napora do nedogleda nekim slabijim tempom,al kako sam negdje našo preko googla naglo nabijanje kilometraže kod početnika uvijek rezultira ozljedama,zato dalje planiram uzet pauzu pa smanjenim intezitetom(svaki drugi dan) nastavit trenirat uz prekid na svaki manji osjećaj boli ili nelagode,sa vremenom se jačaju tetive i mišići pa će noge postat otpornije na veća naprezanja,povećanje će ić vrlo postepeno,ispod 10posto tjedno.

Ko želi brzo smršavit mislim da bi bilo bolje da ne izabere trčanje,jer tetive i zglobovi pod masom su dodatno osjetljiviji,znam iz vlastitog iskustva da plivanje nema ni približno takvu opasnost po tetive i zglobove i početnici odma mogu nabijat kilometražu,al je tu problem što nema svako dobru plivačku tehniku kojom bi mogao ostvarit kilometražu,ali se i na tome može proradit.

conan12
29.06.2009., 14:21
to je to,odličan link,hvala!
znači kod pojave bolova nema zajebancije,odma treba stat,jer ignoriranje bolova može uzrokovat teže ozljede i zato i duge prekide i do godinu dana,preintezivan trening u ranoj fazi može uzrokovat više štete nego koristi.
Evo jedan link http://www.utrke.net/page.php?stranica=dinamic&IDd=377

Meni u početnoj fazi nije trebala pauza hodanjem,odma sam mogo trčat bez prekida i većeg napora do nedogleda nekim slabijim tempom,al kako sam negdje našo preko googla naglo nabijanje kilometraže kod početnika uvijek rezultira ozljedama,zato dalje planiram uzet pauzu pa smanjenim intezitetom(svaki drugi dan) nastavit trenirat uz prekid na svaki manji osjećaj boli ili nelagode,sa vremenom se jačaju tetive i mišići pa će noge postat otpornije na veća naprezanja,povećanje će ić vrlo postepeno,ispod 10posto tjedno.

Ko želi brzo smršavit mislim da bi bilo bolje da ne izabere trčanje,jer tetive i zglobovi pod masom su dodatno osjetljiviji,znam iz vlastitog iskustva da plivanje nema ni približno takvu opasnost po tetive i zglobove i početnici odma mogu nabijat kilometražu,al je tu problem što nema svako dobru plivačku tehniku kojom bi mogao ostvarit kilometražu,ali se i na tome može proradit.

Tako je, sve si shvatio.

Samo bih dodao da u fazi oporavka od MTSSa smiješ voziti bicikl :top: i plivati.

S biciklom oprezno u početku, a plivati možeš neograničeno.

svakih desetak možeš dana napraviti test, pokušaj trčati a ukoliko zaboli vrati se nazad hodajući.

Da, malo pomaže i samomasaža, masiraj bolnu potkoljenicu sa masti od arnike svaki dan desetak minuta minimalno. To će pomoće cirkulaciji...

Oscaraon
30.06.2009., 20:06
ne znam da li je bilo riječi o ovoj stranici www.mapmyrun.com ali dosta je dobra za izradu mapa trčanja, vidite koliko u biti km pretrčite i koje dionice, ja je koristim odnedavno i puno je bolje znati kako napreduješ nego samo trčati..

nego, da se pohvalim, 28min trčanja, 6500m :)

demetrius
01.07.2009., 10:41
ja bio u ponedjeljak 33 min tu istu i malu dužu udaljenost sam inače trčao 30 min,ići ću i danas ali samo 20 min jer mi je 3x tjedno po 30 min prenaporno,preumoran sam nema ozljeda.

riba87
15.07.2009., 10:07
neki dan, pretrčao na nasipu 4,1 km (gledao na pedometru od mobitela) u 18 minuta dosta sporim tempom... jel to puno -malo? čak me nije drugi dan ni bolilo previše, možda malo nogice i stopalo i to je to.... s tim da nisam trčao toliko valjda od srednje pred 4 godine... inače se bavit sportom zadnjih godinu i pol dosta, tipa plivanje 2 put tjedno 9 mjeseci i nakon toga teretana 4 mjeseca 3-4 put tjedno

emiliano
15.07.2009., 10:11
... jel to puno -malo?

To je više nego dobro za prvi put ...:top:

samo nastavi, ali oprezno, ne pretjeruj ...

Maza_
15.07.2009., 10:59
Ja sam jučer išla na trčanje prvi puta nakon dugo dugo vremena... s namjerom da opet počnem trčati svaki dan i steknem neku kondiciju.

Na sobnom biciklu već jedno godinu dana svaki dan odvozim barem jedan sat, a puno puta i dva, tak da mi se noge uopće nisu umarale tijekom trčanja... ALI, na negdje pola kilometara prerezala me bol s desne strane trbuha, a ja si rekoh, kvragu, idem sad to do kraja odtrčati... I trčim ja, trčim, pa hodam, a bol postaje sve nepodnošljivija. Moje trčanje je završilo tako da se nakon kilometar - dva nisam mogla ni pomaknuti od boli, a ako bih se ispravila povraćalo mi se. Pa sam se sagnula i odmarala neko vrijeme, a onda minijaturnim koracima odteturala do prve klupice.

Moram napomenuti da me nikad nije tako boljelo... danas ujutro sam se probudila i opet me je boljelo, iako ne jako. O čemu se tu radi??? :confused:

Nikad nisam posebno voljela trčanje, iako sam uporno trčala, al sad sam stvarno na rubu da sve pošaljem u PM.

towar
15.07.2009., 14:06
Ja sam jučer išla na trčanje prvi puta nakon dugo dugo vremena... s namjerom da opet počnem trčati svaki dan i steknem neku kondiciju.

Na sobnom biciklu već jedno godinu dana svaki dan odvozim barem jedan sat, a puno puta i dva, tak da mi se noge uopće nisu umarale tijekom trčanja... ALI, na negdje pola kilometara prerezala me bol s desne strane trbuha, a ja si rekoh, kvragu, idem sad to do kraja odtrčati... I trčim ja, trčim, pa hodam, a bol postaje sve nepodnošljivija. Moje trčanje je završilo tako da se nakon kilometar - dva nisam mogla ni pomaknuti od boli, a ako bih se ispravila povraćalo mi se. Pa sam se sagnula i odmarala neko vrijeme, a onda minijaturnim koracima odteturala do prve klupice.

Moram napomenuti da me nikad nije tako boljelo... danas ujutro sam se probudila i opet me je boljelo, iako ne jako. O čemu se tu radi??? :confused:

Nikad nisam posebno voljela trčanje, iako sam uporno trčala, al sad sam stvarno na rubu da sve pošaljem u PM.

da je s lijeve strane, rekao bih da je slezena, ali s obzirom na to da je sa suprotne strane, vjerojatno je ovo, pa malo pročitaj - http://www.fizioterapeut.org/index.php?option=com_content&task=view&id=52&Itemid=53

:mig:

riba87
15.07.2009., 21:50
To je više nego dobro za prvi put ...:top:

samo nastavi, ali oprezno, ne pretjeruj ...

jel mi možeš samo reći neki program treninga (bar otprilike) s obzirom na moju kondiciju... ono tipa koliko minuta trčat koliko hodat pa onda koliko to opet ponovit?? to bi mi puno značilo tako da mogu što brže napredovat...:)