PDA

View Full Version : Ovulacija

bekica
02.10.2008., 00:32
razumijem racunanje plodnih dana,ali ne razumije bilingsovu metodu.tocno mi je ciklus28dana.i plodni danis u mi poceli u nedjelju...a jucer-utorak mi se pojavila jako bijela sluz nalik bjeljanju pa me sad zanima dali je to bila ovulacija ili ne?ili mi se danas desila ovulacija.inace sam prehladena zadnjih 3tj.a znam da to zna utjecati na to.pitam jer mislim da bi mogla ostati trudna posto smo se sexali s nedjelje na ponedjeljak,pa me sad zanima dali tko zna sto je tocno taj iscjedak,dali je to ovulacija ili nesto drugo..jer danas vise nije bilo takvog isjdka,nekakav zuckasti je bio...znam da je ovo milijunta tema valjda ali trebam pomoc...hvala

larazg
02.10.2008., 06:48
pojavila ti se je plodna sluz.... i za par dana nastupa ovulacija

jongerica
02.10.2008., 14:58
meni se ta sluz pojavljuje dva puta mjesečno, oko plodnih dana, s razlikom od recimo 3-4 dana /znači sluz, pa 4 dana ništa, pa opet sluz.
označava li sluz početak i kraj plodnih dana ?!? :ne zna:

larazg
02.10.2008., 16:15
u načelu početak...sluz pospješuje da spermiju dulje žive.. :)

bekica
02.10.2008., 17:42
hmm..jer sam mislila mozda mi je to ovulacija...pa posto spermici zive 3-4dana da ce se desiti oplodnja...jer sad sam upisala na netu da mi izracuna plodne dane i pise od ned do petka,a pricala sam na netu s nekim kirurgom i on kaze da mi je ovulacija pocela jucer oko 18 sati i zavrsila danas u toliko.i sad vise neznam sto cu,ludim.jesam li trudna.nisam....hm.

tin@
02.10.2008., 17:50
hmm..jer sam mislila mozda mi je to ovulacija...pa posto spermici zive 3-4dana da ce se desiti oplodnja...jer sad sam upisala na netu da mi izracuna plodne dane i pise od ned do petka,a pricala sam na netu s nekim kirurgom i on kaze da mi je ovulacija pocela jucer oko 18 sati i zavrsila danas u toliko.i sad vise neznam sto cu,ludim.jesam li trudna.nisam....hm.

e a di ti je to na netu,dbas bi i ja vidjela??

bekica
02.10.2008., 18:38
evo ti link

http://web.mef.hr/if/alati/racunala/skripte/k_koncep.html

tin@
02.10.2008., 18:41
evo ti link

http://web.mef.hr/if/alati/racunala/skripte/k_koncep.html

aha,super.hvala:)

cuttie_123
02.10.2008., 21:10
javi ako jesi trudna

tin@
03.10.2008., 09:15
javi ako jesi trudna

to sam joj i ja htjela rec.:)Sretno:top:

bekica
03.10.2008., 13:26
ocu naravno

silvaes85
08.10.2008., 19:36
Da li mi netko moze objasniti kako doktor testira da li imam ovulacije? Da li postoji nesto u ljekarni da to sama provjerim? I da li se na ultrazvuku uvijek vidi ako postoje problemi s jajnicima?

ane_007
09.10.2008., 20:42
Da li mi netko moze objasniti kako doktor testira da li imam ovulacije? Da li postoji nesto u ljekarni da to sama provjerim? I da li se na ultrazvuku uvijek vidi ako postoje problemi s jajnicima?

doktor ti gleda jajnike na ultrazvuk i tako se vidi da li je ovulacija ili ne...
neki problemi sa jajnicima se mogu vidjeti na ultrazvuk a neki ne

a ja mislim da ima uzeti u ljekarni trakice za ovulaciju, samo sad ne znam kako se zovu, mislim da će ti to bolje netko objasniti tko to koristi:top:

silvaes85
09.10.2008., 20:53
Hvala ti na odgovoru.

Pješčani sat
09.10.2008., 20:59
pa na UZVu se vidi u kojem je stupnju ciklus, žuto tijelo i sl.
možeš vidjet je li već propalo na primjer, znači ovulacija prošla, uskoro menstruacija.
kad slijedeći put budeš na uzv traži liječnika nek ti pokaže :top:

cuttie_123
09.10.2008., 22:41
Hvala ti na odgovoru.

ja mislim da se zove persona.... popiskis se ujutro na to, stavis, pa ako je crveno onda je ovulacija, ako zeleno onda se....... :D

bekica
09.10.2008., 22:42
ja bas pricala s doktorom i reko mi da ovulacija nastaje u onoliko sati (nekoliko dana poslije menge ovisi o ciklusu jel,to si morate izracunati)u koliko vam je pocela menga.znaci ako vam je u 18h pocela tak ce vam poceti otprilike ovulacija i onda 24 sata zivi jajasce...

uglavnom ja svaki dan imam isjetke bijele boje ono kao u plodne dane....stalno sam vlazna..nisu mi uopce prestali...jucer su mi pocele mucnine i danas sam prvi put povracala...mengu moram dobit u srijedu.btw.nikad mi nije slabo pred mengu samo jedem slatko kaj mislite jel to je trudnoca ili nije?

cuttie_123
10.10.2008., 10:08
ne znam...moguce, moguce da nije....napravi test i bit ces sigurnija, tj. prvo priccekaj mengu :D

tin@
10.10.2008., 13:33
[

uglavnom ja svaki dan imam isjetke bijele boje ono kao u plodne dane....stalno sam vlazna..nisu mi uopce prestali...jucer su mi pocele mucnine i danas sam prvi put povracala...mengu moram dobit u srijedu.btw.nikad mi nije slabo pred mengu samo jedem slatko kaj mislite jel to je trudnoca ili nije?[/QUOTE]

O malena,moguce je da jesi.Mi jos cekamo tvoj rezultat.:mig::mig:

Self-portrait
13.10.2008., 09:02
Ovako - taj iscjedak nalik na bjelanjak i koji se može dosta razvući među prstima (elastičan) je plodna sluz koja se pojavljuje 4-6 dana prije same ovulacije (kod mene 6 dana prije, i ne moraš je uvijek vidjeti kad si na wc-u), probaj uvući prste dublje i izvući sluz...
E sad, kod nekih muškaraca spermiji u plodnoj sluzi mogu živjeti i do 4 dana (u ovo sam se osobno uvjerila i zatrudnila) iako je to u prosjeku 24-48 sati.
Znači da ako imate odnos i 4 dana prije ovulacije, spermići lijepo mogu dočekati ovulaciju, udobno smješteni u toj plodnoj sluzi.

Viasat2008
13.10.2008., 15:12
Ovako - taj iscjedak nalik na bjelanjak i koji se može dosta razvući među prstima (elastičan) je plodna sluz koja se pojavljuje 4-6 dana prije same ovulacije (kod mene 6 dana prije, i ne moraš je uvijek vidjeti kad si na wc-u), probaj uvući prste dublje i izvući sluz...
E sad, kod nekih muškaraca spermiji u plodnoj sluzi mogu živjeti i do 4 dana (u ovo sam se osobno uvjerila i zatrudnila) iako je to u prosjeku 24-48 sati.
Znači da ako imate odnos i 4 dana prije ovulacije, spermići lijepo mogu dočekati ovulaciju, udobno smješteni u toj plodnoj sluzi.

Čak štoviše, mogu napraviti sačekušu čak do 5 dana (iako je to iznimno rijedak slučaj) prije ovulacije. Naravno, preduvjet je ta plodna sluz koja se kod žena sa redovitim (28 dana) ciklusom pojavljuje najčešće već 9-ti dan.

Vidio sam da neki kažu da je čak moguće da i do 7 dana prežive, ali mislim da sam čitao da samo mogu preživjeti do 7 dana u maternici ali da više nisu sposobni za oplodnju jajne stanice.

Pješčani sat
13.10.2008., 18:16

ako se ne varam...a ne varam se, oplodnja se događa u jajovodu, ne u maternici.
šta onda spermići malo prilegnu par dana u maternici, onda se dignu jedno jutro i krenu dalje sjeverno?
koliko znam, za vriejme i prije ovulacije, ta sluz bi trebala olakšati put spermijima na putu do jajovoda (inače je sluz gušća, čvršća, nepropusnija, i time otežava oplodnju), a ne biti ,mjesto za prezimiti

Viasat2008
13.10.2008., 19:56
šta onda spermići malo prilegnu par dana u maternici, onda se dignu jedno jutro i krenu dalje sjeverno?
koliko znam, za vriejme i prije ovulacije, ta sluz bi trebala olakšati put spermijima na putu do jajovoda (inače je sluz gušća, čvršća, nepropusnija, i time otežava oplodnju), a ne biti ,mjesto za prezimiti

Da ta sluz je skliska baš iz tog razloga da olakša put spermijima do maternice, a kasnije i do jajovoda. Ali isto tako ima i nekakva svojstva (vjerovatno hranjiva) kako bi malci mogli preživjeti neko vrijeme.

Mislim da sam baš negdje čitao da su spermiji u stanju čekati neko vrijeme u samoj maternici i onda kao da dobiju neki signal i svi počnu juriti prema jajovodu kada osjete da stiže ovulacija. Vjerovatno stvar hormona, ne znam.

Alicia
13.10.2008., 20:03
Ova tema je razradena na trudnicama, na wannabe-ju, probajte tamo.

majaa
15.10.2008., 12:19
na trudnicama-wannabe je totalni kaos pa ću pitat ovdje (a i nisam još trudnica wannabe :D).
imam policistične jajnike i naravno neredovitu mengu. kako mogu znat jel imam ovulaciju i kad? znam za metodu mjerenja temperature i počela sam mjerit prije 15 dana pa je malo rano za išta govorit al temp mi je totalni kupus. a i kažu da je tako kad imaš pcos. također gledam i iscjedak. na prošlom ciklusu nisam imala ovulaciju pa sam mengu morala izazvat dabrostonom.
nadam se da mi netko može reć kako ću prepoznat ovulaciju (budući da je ciklus jako dug i neredovit...)

cuttie_123
04.11.2008., 21:33
bekica nista ne javlja

bekica
18.11.2008., 22:46
evo me ljudi,bila sam na putu pa nisam mogla,al uglavnom dosla menga ;)

Kleine
28.12.2008., 13:07
dizus, svugdi pitam, nigdje odgovora:D aj probam tu :mig:

danas mi 37/38 dc, i test mi pokazuje ovulaciju:eek: kad cu onda mengu dobit?? skinula sam se s pilula jel moze bit da mi se sve poremetilo? i da, ginic na godisnjem zato pitam ovdje :)

nephthys
28.12.2008., 13:34
gle, ovulacija ne mora nastupiti 14 dana prije menstruacije niti 14 dana poslije menstruacije. šta nisi nikad čula da je cura ostala trudna iako je izbjegavala seks za vrijeme plodnih dana? ovulacija može nastupiti i dan, dva prije menstruacije, pa čak i za vrijeme iste. može se dogoditi da dobiješ za dva dana, a možda i za dva tjedna. čekaj, saznat ćeš :D moja kristalna kugla se zamutila pa ti ne mogu pomoći :mig:.
da, razlog tome je skidanje s pilule

Arien
20.05.2009., 16:45
jel normalno da boli trbuh 2 dana za vrijeme ovulacije? inaće me znalo bolit 2-3h kad bi ovulirala :( a sad me već 2. dan lagano probada:mad:

frupy
20.05.2009., 19:22
jel normalno da boli trbuh 2 dana za vrijeme ovulacije? inaće me znalo bolit 2-3h kad bi ovulirala :( a sad me već 2. dan lagano probada:mad:

Meni se to uvijek desava. :rolleyes: Imam neizdrzive bolove 2-3 dana, cak su puno jaci od pms bolova. Jedna moja frendica zbog bolova uredno zavrsi na hitnoj u vrijeme ovulacije. Uzas. Budi sretna dok te "lagano" probada. :mig:

Arien
20.05.2009., 22:44
ajme,sad me lagano strah šta bu idući mjesec

frupy
21.05.2009., 09:24
Nemas se sta bojati. Kakvo ti je stanje s jajnicima?

mishkica23
21.05.2009., 16:57
Bok svima!:D ja sam nova:mig: i zanima me jedna stvar ako netko zna.. ako su ciklusi dugi i neredoviti (37,31,35,40) kako odrediti plodne dane? i da li ih ima? pitala sam doktoricu, ona kaže da postoji vjerojatnost da uopće nema ovulacije, al ja mislim da to nije moguće.. vjerojatno kasnije nastupa.. znate li vi nešto o tome? :confused:

dawor18
21.05.2009., 17:07
ovulacije može biti ali i ne mora. ako imaš dugi ciklus, računa se da je ovulacija 14 dana prije menstruacije (npr. ako je ciklus od 40 dana, ovulacija je obično 24. dana; tako piše u knjizi medicinske fiziologije). ako imaš neredovite cikluse, plodne dane je teško odredit pa trebaš koristit drugu metodu, ne možeš brojat dane

mishkica23
21.05.2009., 17:11
hvala puno.. sad mi je jasnije..:cerek::top:

mishkica23
24.05.2009., 18:03
znači misliš da je 16. dan prerano za ovulaciju kod takvih ciklusa? ne znam kakao da ih odredim kad mi variraju.. hm..:ne zna:

rose123
24.05.2009., 19:00
znači misliš da je 16. dan prerano za ovulaciju kod takvih ciklusa? ne znam kakao da ih odredim kad mi variraju.. hm..:ne zna:

16.dan je prerano (osim ako ti ciklus traje 30 dana)
u neredovitim ciklusima plodne dane ne možeš nikako sa sigurnošću odrediti jer se računaju ovisno o danu kad ti dolazi slijedeća menga (a ti ne znaš kad će ti doći jer su ti menge neredovite)..

Možeš u ljekarni kupiti ovulacijske trakice ili onaj mali uređaj (maybe baby)...

mishkica23
24.05.2009., 19:02
ok, tnx, budem provjerila tako.. :)

hope21
25.05.2009., 15:39
Bok svima!:D ja sam nova:mig: i zanima me jedna stvar ako netko zna.. ako su ciklusi dugi i neredoviti (37,31,35,40) kako odrediti plodne dane? i da li ih ima? pitala sam doktoricu, ona kaže da postoji vjerojatnost da uopće nema ovulacije, al ja mislim da to nije moguće.. vjerojatno kasnije nastupa.. znate li vi nešto o tome? :confused:

Nemoguce je tacno odrediti plodne i neplodne dane sa ovakvim ciklusom. I kod mene je isto,samo mi je tri puta se zaredalo da mi tacno svaki 33. dan dodje a onda opet po starom,nekad 33,nekad 40,nekad 36 ..kako joj je draze.
Odustani od pokusaja racunanja ,ja sam davno odustala,nema smisla :D

lala
25.05.2009., 23:18
gle, ovulacija ne mora nastupiti 14 dana prije menstruacije niti 14 dana poslije menstruacije. šte

Djelomično si u pravu.
Ovulacija ne mora nastupiti 14 dana poslije menstruacije, ali mora prije.
Tako u ciklusima koji traju duže, prva faza prije ovulacije traje duže, a ova druga je uvijek 14 dana.
Sad, nemojte me uzeti za riječ-jer ima svakakvih iznimki, ali, koliko sam ja shvatila, ovo je pravilo.
Zato ovulaciju u praksi ne možemo predvidjeti, ali je retroaktivno možemo utvrditi-što će reči da nije baš najsigurnija metoda kontarcepcije i slično, jer i najzdravija žena može imati jedan ciklus poremećen bez prevelikih objašnjenja, nikad se ne zna. A o neredovitim ciklusima da ne govorim, to je posebna priča, može biti i bez ovulacije

puffko
26.05.2009., 02:12
Djelomično si u pravu.
Ovulacija ne mora nastupiti 14 dana poslije menstruacije, ali mora prije.
Tako u ciklusima koji traju duže, prva faza prije ovulacije traje duže, a ova druga je uvijek 14 dana.
Sad, nemojte me uzeti za riječ-jer ima svakakvih iznimki, ali, koliko sam ja shvatila, ovo je pravilo.
Zato ovulaciju u praksi ne možemo predvidjeti, ali je retroaktivno možemo utvrditi-što će reči da nije baš najsigurnija metoda kontarcepcije i slično, jer i najzdravija žena može imati jedan ciklus poremećen bez prevelikih objašnjenja, nikad se ne zna. A o neredovitim ciklusima da ne govorim, to je posebna priča, može biti i bez ovulacije

ovo nije tocno (iako je istina da pise u (starim) udzbenicima medicinske fiziologije no ne i u novijoj literaturi!)

'Druga' (luteinska) ne traje uvijek 14 dana; 'normala' je od 10 do 16 dana (a moze biti i dulje i krace no to se onda smatra izvan normalnih okvira).

Poanta je u tome da svaka zena ima uglavnom stabilnu duljinu luteinske faze u svakom ciklusu.

Dakle ako ti je jednom ispala 13 dana vrlo ce ti vjerojatno uvijek biti 13 dana, uz neka minimalna odstupanja, mozda 1 dan.

Dok folikularna faza (prije ovulacije) moze u jedne te iste zene pokazivati dosta veca odstupanja.

znaci ako ti je duljina ciklusa varira, vjerojatno je da ta varijacija ovisi o folikularnoj fazi.

Ovo sve pod pretpostavkom da se radi o ovulatornom ciklusu.

Ovulacija se moze i doma dosta uspjesno odrediti.
1) LH trakice (s time da zene s nepravilnim ciklusima ce morati pripremiti zalihu trakica) koje ce pokazati visoku razinu LH hormona kojih 12-48 sati ovulacije (raspon je jako sirok jer ovisi kad ga ulovis, kako ti se metabolizirao u urinu, imas li ostar i visok vrh ili vise zaravnat). Medjutim LH ne pokazuje da se ovulacija stvarno i dogodila i moze biti povisen i bez ovulacije u nekim hormonalnim poremecajima!
2) Plodna sluz prije ovulacije (drugi su vec objasnili). Takodjer indirektni i nije pouzdani indikator. Pokazuje da se estrogen povisio, i iako je to dio normalnog ovulatornog ciklusa, nije dokaz ovulacije.
3) Maybe baby mikroskopici. Funkcionira na istom bioloskom principu kao 3) (porast estrogena) i takodjer moze biti nepouzdan.
4) Polozaj cerviksa (metoda nije bas za sve!) pred ovulaciju je cerviks visok i otvoren.
5) Bazalna temperatura. Jedini dokaz da se ovulacija stvarno dogodila jer nastaje zbog povisene razine progesterona u tijelu nakon ovulacije. Temperatura mora ostati povisena vise dana za redom. Naravno kako je ovo retroaktivno, ne vrijedi za planiranje plodnih dana.

Ako temperatura ostane visoka, a menstruacija nije dosla, velika je sansa da si u drugom stanju; progesteron je i dalje visok.

Ako nema povisenja temperature, sansa je da nije nastupila ovulacija.
Na http://www.fertilityfriend.com/ je to dobro objasnjeno.

Tako da ako hocete znati s visokom sigurnoscu 1) blizi li se ovulacija 2) jeste li ovulirale, treba kombinirati vise ovih metoda. Zapravo prije no sto se pocnu koristiti bilo za izbjegavanje bilo za ciljanje trudnoce trebalo bi pratiti svoje tijelo nekoliko mjeseci.

puffko
26.05.2009., 02:25
gle, ovulacija ne mora nastupiti 14 dana prije menstruacije niti 14 dana poslije menstruacije. šta nisi nikad čula da je cura ostala trudna iako je izbjegavala seks za vrijeme plodnih dana? ovulacija može nastupiti i dan, dva prije menstruacije, pa čak i za vrijeme iste. može se dogoditi da dobiješ za dva dana, a možda i za dva tjedna. čekaj, saznat ćeš :D moja kristalna kugla se zamutila pa ti ne mogu pomoći :mig:.
da, razlog tome je skidanje s pilule

Kod djevojaka koje su ostale trudne za vrijeme menstruacije se vjerojatno radi o tome da su spermiji prezivjeli u njezinom reproduktivnom sustavu 5 ili cak i vise dana (sto se moze dogoditi iako nije cesto) a da im je ovulacija istovremeno nesto ranije u ciklusu--no ne par dana nakon pocetka ili kraja menstruacije!

Za ovulaciju postoji cijeli niz hormonalnih preduvjeta koji jednostavno u to vrijeme ne mogu biti ispunjeni: treba porasti estrogen da bi porastao LH da bi doslo do ovulacije itd da sad ne ulazim u cijelu kompliciranu pricu.

JustForFun
26.05.2009., 15:01
puffko, a kako egzaktno utvrditi postojanje ovulacije
je li putem hormona i folikulmetrije?
ako se sumnja u postojanje iste

puffko
26.05.2009., 19:40
puffko, a kako egzaktno utvrditi postojanje ovulacije
je li putem hormona i folikulmetrije?
ako se sumnja u postojanje iste

Da, pratiti porast estrogena + LH porast u danima pred ovulaciju i pratiti ultrazvucno stanje folikula.

Medjutim bazalna temperatura je isto tako jako solidan indikator, zapravo sasvim pouzdan ako se mjeri pravilno i kroz par ciklusa (jer treba malo vremena da se uhvati tipicni uzorak, da se shvati kakav ti je uobicajeni ritam). To je barem jeftino i jednostavno. Cini mi se da zene precesto odjure lijecniku a da u biti same ne znaju svoj ciklus dovoljno.

lala
26.05.2009., 19:56
ovo nije tocno (iako je istina da pise u (starim) udzbenicima medicinske fiziologije no ne i u novijoj literaturi!)

'Druga' (luteinska) ne traje uvijek 14 dana; 'normala' je od 10 do 16 dana (a moze biti i dulje i krace no to se onda smatra izvan normalnih okvira).

Poanta je u tome da svaka zena ima uglavnom stabilnu duljinu luteinske faze u svakom ciklusu.

Dakle ako ti je jednom ispala 13 dana vrlo ce ti vjerojatno uvijek biti 13 dana, uz neka minimalna odstupanja, mozda 1 dan.

Dok folikularna faza (prije ovulacije) moze u jedne te iste zene pokazivati dosta veca odstupanja.

znaci ako ti je duljina ciklusa varira, vjerojatno je da ta varijacija ovisi o folikularnoj fazi.

i.

Puffko je u pravu, dobro je objašnjeno, tako sam i ja čitala, nisam išla u detalje-druga faza jest stabilnija, pogotovo za nas s neurednim i nepredvidljivim ciklusima,, noviji podaci bilježe ipak i iznimke, poput činjenice da se može imati i dvije ovulacije u ciklusu , ali nije pravilo (sad, koliko je to često-ovo o duljini luteinske faze,je li to izuzetak, to nisam skužila)

puffko
26.05.2009., 20:17
Puffko je u pravu, dobro je objašnjeno, tako sam i ja čitala, nisam išla u detalje-druga faza jest stabilnija, pogotovo za nas s neurednim i nepredvidljivim ciklusima,, noviji podaci bilježe ipak i iznimke, poput činjenice da se može imati i dvije ovulacije u ciklusu , ali nije pravilo (sad, koliko je to često-ovo o duljini luteinske faze,je li to izuzetak, to nisam skužila)

Gdje si citala o dvije ovulacije o ciklusu, mozes li poslati link?

Mislis je li odstupanje luteinske faze od 14 dana rijetko? Nije uopce! Zato sam napisala: radi se o rasponu, uzima se od 10-16 dana, i tu ce nekako se smjestiti velika vecina zena bez hormonalnih poremecaja.

Uostalom bas me zanima kad bi zene samo na ovom topicu izmjerile svoje luteinske faze sto bismo dobili. Prosjek bi vjerojatno bio oko 14, ali raspon bi sigurno bio siri (osobno znam da mi je 13 dana :D).

Zapravo mislim da je nekakav generalni zakljucak da su rasponi normale (znaci: u kojima moze doci do ovulacije i onda do oplodnje) puno siri no sto se prije 10 ili 20 godina mislilo.

Opcenito udzbenike i prirucnike treba shvatiti kao dobre generalne pokazatelje ali se ne drzati cvrsto brojki koje tamo pisu.
Svugdje uz LH trakice stoji da je ovulacija dan nakon, ili cak dva dana nakon uocavanja porasta (24, pa i 36 sati).
Medjutim ovulacija moze biti i bas taj dan, ako je porast koji smo uocile zapravo "rep" porasta i ako je porast bio brz i snazan, tako da je do ovulacije doslo relativno brzo, za 12 sati (sto je moguce).
I tu mjerenje bazalne temperature pomaze jer se tocno vidi kada se ovulacija dogodila.

lala
26.05.2009., 20:44
Mislis je li odstupanje luteinske faze od 14 dana rijetko? Nije uopce! .

Hm, a ipak je manje nego faza prije ovulacije, je li tako? Ovo mi baca novo svjetlo na moju ovulaciju (prvi dio ni ne računam, tako je nestabilan, drugi je stabilan-ali koliko, pitanje je, mislim da je tu nekako, uvijek računam tih 14 dana)

JustForFun
26.05.2009., 23:02
Da, pratiti porast estrogena + LH porast u danima pred ovulaciju i pratiti ultrazvucno stanje folikula.

Medjutim bazalna temperatura je isto tako jako solidan indikator, zapravo sasvim pouzdan ako se mjeri pravilno i kroz par ciklusa (jer treba malo vremena da se uhvati tipicni uzorak, da se shvati kakav ti je uobicajeni ritam). To je barem jeftino i jednostavno. Cini mi se da zene precesto odjure lijecniku a da u biti same ne znaju svoj ciklus dovoljno.

jel vrijedi digitalni toplomjer?

JustForFun
26.05.2009., 23:09
puffko
evo ovdje piše
http://www.newscientist.com/article/dn3927-women-can-ovulate-more-than-once-a-month.html

lala
27.05.2009., 00:22
Gdje si citala o dvije ovulacije o ciklusu, mozes li poslati link?

.

Skužaj, evo i JFF ti je poslala, još jedan kratki

http://babymed.com/faq/Content.aspx?13657

ali, to sam zapravo čitala po nekim forumima, cure su rekla da su ih ginekolozi uputili na to, međutim prije par mjeseci je na Dnevniku bila vijest o blizancima iz takve dvije ovulacije. Ipak, čini se da je jako rijetko
(mislim da mi je čak moja gin jednom natuknula to u stilu "eto , vidite da ima svakakvih slučajeva kad se o reprodukciji radi, nema predviđanja", ali je nisam pažljivo slušala, vodila sam drugu brigu ....)

puffko
27.05.2009., 00:35
Skužaj, evo i JFF ti je poslala, još jedan kratki

http://babymed.com/faq/Content.aspx?13657

ali, to sam zapravo čitala po nekim forumima, cure su rekla da su ih ginekolozi uputili na to, međutim prije par mjeseci je na Dnevniku bila vijest o blizancima iz takve dvije ovulacije. Ipak, čini se da je jako rijetko
(mislim da mi je čak moja gin jednom natuknula to u stilu "eto , vidite da ima svakakvih slučajeva kad se o reprodukciji radi, nema predviđanja", ali je nisam pažljivo slušala, vodila sam drugu brigu ....)

OK pogledala sam i taj rad u Fertility and Sterility otkud je krenuo New Scientist clanak.
Ima tu nekih nejasnih stvari ali svakako je istina da nije se o menstrualnom ciklusu jos puno toga ne zna.

U svakom slucaju, ovako prakticno, meni se cini da zene koje primijete plodnu ('bjelanjak') sluz dvaput u ciklusu bi trebale pogledati i temperaturu i ostale znakove (i LH trakice)--cini mi se da je netko i na ovom threadu napisao da to primjecuje--tko zna, mozda su bas one te!

puffko
27.05.2009., 00:46
Hm, a ipak je manje nego faza prije ovulacije, je li tako? Ovo mi baca novo svjetlo na moju ovulaciju (prvi dio ni ne računam, tako je nestabilan, drugi je stabilan-ali koliko, pitanje je, mislim da je tu nekako, uvijek računam tih 14 dana)

Zato sam te i ispravila.
Luteinska faza je stabilna (ili se barem tako danas smatra, da je varijacija ako i postoji vrlo malena) kod svake individualne zene, iz ciklusa u ciklus, medjutim od zene do zene se razlikuje.

Folikularna moze varirati od ciklusa do ciklusa.

Na osnovu cega racunas na 14 dana? Pratis promjene na tijelu, temperaturu, trakice? Mozda u tebe i jest. Ali ako racunas samo zato jer si to procitala (jer se to zaista tvrdilo, i jos se cesto nalazi na to), onda ti to ne vrijedi.

lala
27.05.2009., 01:02
Počela sam računati onako retroaktivno, s tim da sam zapisivala u detalje simptome :rofl:, fakat u detalje i to mjesecima -jer nisam imala dugo ovulaciju-zadnji put sam došla ginekologu reći da sam ovulirala na desnom jajniku taj i taj dan, na 30.dan ciklusa (jako oduljen ciklus) na što je on zakolutao očima-kao, kako znate da je jajnik....i na UZV je vidio žuto tijelo na desnom jajniku, faza ciklusa odgovara priči, tako da sam sad poprilično samouvjerena po tom pitanju.
Ali, ne bi vjerovala, meni je za ovih točnih 14 dana prije koju godinu rekao frend koji je završio medicinu, nije spominjao odstupanja (je u prvom dijelu ciklusa, ali je za ovu rekao da je sigurna), nije moguće da toliko ne prate literaturu....

puffko
27.05.2009., 02:49
Počela sam računati onako retroaktivno, s tim da sam zapisivala u detalje simptome :rofl:, fakat u detalje i to mjesecima -jer nisam imala dugo ovulaciju-zadnji put sam došla ginekologu reći da sam ovulirala na desnom jajniku taj i taj dan, na 30.dan ciklusa (jako oduljen ciklus) na što je on zakolutao očima-kao, kako znate da je jajnik....i na UZV je vidio žuto tijelo na desnom jajniku, faza ciklusa odgovara priči, tako da sam sad poprilično samouvjerena po tom pitanju.
Ali, ne bi vjerovala, meni je za ovih točnih 14 dana prije koju godinu rekao frend koji je završio medicinu, nije spominjao odstupanja (je u prvom dijelu ciklusa, ali je za ovu rekao da je sigurna), nije moguće da toliko ne prate literaturu....

Pa radi se o novoj literaturi, i u principu nece odmah uci u udzbenike, pa dok se i ti napisu i prevedu...
A medicina zna biti dosta konzervativna u nekim stvarima.
Znam jer sam i ja to studirala (nisam u praksi vec u znanosti).

Meni su ovi siteovi kao fertility friend genijalni jer zapravo ljudi sami participiraju u 'klinickoj studiji'. I onda vidis, na tisucama zena i njihovih temperatura i raznih podataka, koji je fizioloski raspon, dakle gdje se oplodnja + zdrava trudnoca normalno dogadjaju.

JustForFun
27.05.2009., 15:38
pa nije novost da kratka luteinska faza može biti uzrok privremene neplodnosti, jer zbog kratkog trajanja te faze oplođena jajna stanica ne uspijeva da se implantira u endometrij

ali neki B vitamin (ili B kompleks :confused: - nisam sigurna) je nakon nekog vremena uzimanja može produžiti dosta blizu tih 14 (poželjnih) dana

slažem se sa obadvijema da je vrlo važno da žena poznaje svoj ciklus i svoje tijelo

kod mene su ti ciklusi malo krejzi pa se ne mogu pohvaliti da sam na ti sa svojom ovulacijom, ali znam puno više od nekih frendica koje imaju cikluse tačne ko sat

kad ja spomenem luteinska faza ili folikul one zakolutaju očima kao "ti si fakat opterećena"

možda i jesam :ne zna::ne zna::ne zna:

ali eto nemam tu ekskluzivu da se mogu tako ležerno odnositi prema svojim cilusima

lala
27.05.2009., 17:00
pa nije novost da kratka luteinska faza može biti uzrok privremene neplodnosti, jer zbog kratkog trajanja te faze oplođena jajna stanica ne uspijeva da se implantira u endometrij

ali neki B vitamin (ili B kompleks :confused: - nisam sigurna) je nakon nekog vremena uzimanja može produžiti dosta blizu tih 14 (poželjnih) dana

Kako misliš, ova novina se odnosi zapravo na nešto što nije poremećaj.

Šta se tiče b kompleksa-ima li to veze sa onim tzv. lijekom protiv pcos-a- Infolic retard se zove, sastoji se od folne kiseline i još nekog vitamina iz b skupine (za koji je upitno je li vitamin), piše na Rodama. Jesi vidila to? ;Meni čak pada na pamet da bi moje poboljšanja (u vezi ovulacija) moglo imati i uzrok u unošenju nekih novih žitarica u prehranu....ako je taj lijek funkcionalan.

P.s. samo ti osluškuj svoje tijelo, u početku je naporno i čak ubitačno čitati o nečemu (što mi nije ni struka) , ali kasnije stekneš neko suglasje s promjenama u tijelu, pa se i manje brineš

puffko
27.05.2009., 20:28

E tocno to; zato sam i pisala o normalnom rasponu (10, neki kazu 11 do 16 dana) koji je 'normala' za razliku od jedne jedine normalne vrijednosti od 14 dana.

puffko
27.05.2009., 20:39
kad ja spomenem luteinska faza ili folikul one zakolutaju očima kao "ti si fakat opterećena"

možda i jesam :ne zna::ne zna::ne zna:

ali eto nemam tu ekskluzivu da se mogu tako ležerno odnositi prema svojim cilusima

pa bas to
Tvoje je znanje komplementarno onome sto lijecnik vidi.
On-a posjeduje znanje, i tehnologiju, medjutim samo ti iz dana u dan vidis kako ti se tijelo mijenja. I Lala je to iz svog primjera o ovulaciji pokazala.

Ne znam jeste li naišle na ovu knjigu:
http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/0060881909/lifecyclefertili

Dosta je dobra. Ima malo popovanja o Fertility Awareness Method i možda nešto ponavljanja ali je dosta korisna i jasno napisana.

JustForFun
28.05.2009., 10:06

http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=6637

evo ovdje ima nešto o tome
u biti to jest neki poremećaj, ali ne tako strašan

JustForFun
28.05.2009., 10:09
Šta se tiče b kompleksa-ima li to veze sa onim tzv. lijekom protiv pcos-a- Infolic retard se zove, sastoji se od folne kiseline i još nekog vitamina iz b skupine (za koji je upitno je li vitamin), piše na Rodama. Jesi vidila to? ;Meni čak pada na pamet da bi moje poboljšanja (u vezi ovulacija) moglo imati i uzrok u unošenju nekih novih žitarica u prehranu....ako je taj lijek funkcionalan.

P.s. samo ti osluškuj svoje tijelo, u početku je naporno i čak ubitačno čitati o nečemu (što mi nije ni struka) , ali kasnije stekneš neko suglasje s promjenama u tijelu, pa se i manje brineš

nisam čula za taj lijek, ali vjerujem da prehrana ima veliki učinak

puffko
28.05.2009., 10:25
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=6637

evo ovdje ima nešto o tome
u biti to jest neki poremećaj, ali ne tako strašan

pa tamo pise isto sto sam rekla :ne zna:
'barem 10' a ne tocno 14

JustForFun
28.05.2009., 12:13
pa tamo pise isto sto sam rekla :ne zna:
'barem 10' a ne tocno 14

da

ja nisam nikad ni tvrdila da nisi u pravu

dapače, jako si dobro informirana

Magic_girl
30.12.2009., 14:20
e ljudi moram da vas pitam nesto...mozda cu ispasti glupa, ali bolje glupa nego trudna kad to ne zelim :)

''Ovako - taj iscjedak nalik na bjelanjak i koji se može dosta razvući među prstima (elastičan) je plodna sluz koja se pojavljuje 4-6 dana prije same ovulacije''

jedan clan foruma je ovo napisao.... naime pronasla sam tu problem koji me muci oko nedelju dana, mozda malo vise...
ovaj sluz sd pojavio kod mene u vecim kolicinama nego pre... mislim znam da je normalno da se pojavljuje....
e pa htela sam da vas pitam, sto je u vecoj kolicini? da li ima veze sa tim sto sam bila dugo bolesna..?
Ja jos uvek nisam imala sexualni odnos, imam decka vec dugo, i stvarno to vec duze vreme zelim, tako da sam planirala da spavamo uskoro...ali bez kondoma prvi put, naravno pazicemo i za svaki slucaj popicu pilulu sl dan...(znam skoro svo o pililama) ...moje pitanje bi glasilo da li je opasno sto je sluz u vecim kolicinama i koji su moguci uzroci povecanja kolicine, i da li je bolje da sacekam da se to malo povuce i primiri pa tek onda da stupim u sexualni odnos...?

puffko
30.12.2009., 20:25
e ljudi moram da vas pitam nesto...mozda cu ispasti glupa, ali bolje glupa nego trudna kad to ne zelim :)

''Ovako - taj iscjedak nalik na bjelanjak i koji se može dosta razvući među prstima (elastičan) je plodna sluz koja se pojavljuje 4-6 dana prije same ovulacije''

jedan clan foruma je ovo napisao.... naime pronasla sam tu problem koji me muci oko nedelju dana, mozda malo vise...
ovaj sluz sd pojavio kod mene u vecim kolicinama nego pre... mislim znam da je normalno da se pojavljuje....
e pa htela sam da vas pitam, sto je u vecoj kolicini? da li ima veze sa tim sto sam bila dugo bolesna..?
Ja jos uvek nisam imala sexualni odnos, imam decka vec dugo, i stvarno to vec duze vreme zelim, tako da sam planirala da spavamo uskoro...ali bez kondoma prvi put, naravno pazicemo i za svaki slucaj popicu pilulu sl dan...(znam skoro svo o pililama) ...moje pitanje bi glasilo da li je opasno sto je sluz u vecim kolicinama i koji su moguci uzroci povecanja kolicine, i da li je bolje da sacekam da se to malo povuce i primiri pa tek onda da stupim u sexualni odnos...?

Vjerojatno nema veze s bolescu. Neki put ces plodne sluzi imati vise a neki put manje ali ce je uvijek biti--sve dok ovuliras! Stovise, kod mladih zena, 'plodni dani' traju duze i plodne sluzi ima vise (po tjedan dana), da bi prema menopauzi se kolicina sluzi i trajanje plodnih dana skracivalo na 1-2 dana.

Ako ne zelis ostati trudna, NIKAKO ne stupaj u odnose u vrijeme plodnih dana. A ako si bas zelis odrediti plodne dane, onda moras barem nekoliko mjeseci posvetiti paznju tome (sluzi, mjerenju bazalne temperature) da bi bila sigurna, a ne ovako 'da se malo povuce i primiri'. Ima dosta literature o tome.

No ja bih ti kao starija najtoplije savjetovala da odnose imas svakako s kondomom, i zbog zastite od trudnoce a i zbog spolnih bolesti. Nemoj riskirati.

tratinka
14.03.2010., 12:24
gle, ovulacija ne mora nastupiti 14 dana prije menstruacije niti 14 dana poslije menstruacije. šta nisi nikad čula da je cura ostala trudna iako je izbjegavala seks za vrijeme plodnih dana? ovulacija može nastupiti i dan, dva prije menstruacije, pa čak i za vrijeme iste. može se dogoditi da dobiješ za dva dana, a možda i za dva tjedna. zar to zaista znači da iako su mi ciklusi redoviti i traju 30 dana, ovulirati mogu bilo kad? ne razumijem, je li bar pravilo da se uvijek događa u istom dijelu ciklusa? ako ovuliram dan prije menge i poseksam se, a menga sutradan dođe, je li (ili koliko je) moguća trudnoća?
:eek:

tratinka
14.03.2010., 12:34
Ovulacija ne mora nastupiti 14 dana poslije menstruacije, ali mora prije. Znači li ovo da, s obzirom da su mi ciklusi pravilni, ne mogu ovulirati 14-15-16 dana nakon ovulacije? To se ne slaže s gorecitiranim nepthysinim postom. :confused:

aviavi
15.03.2010., 14:59
Ako su ciklusi pravilni ovulacija UGLAVNOM nastupa 14 dana PRIJE slijedeće mensutruacije, ali ima iznimaka, ne znam koliko su rijetke/česte. Mjerenjem bazalne temperature (jedna od mogućih metoda) se prilično sigurno utvrđuje dan ovulacije, naravno, ako se ne piju sintetički progesteroni (često ih piju cure s PCOS ili drugim poremečajima ciklusa) jer oni utječu na visinu tjelesne temperature. Tko god želi znati kako mu se tijelo ponaša, dobro je par ciklusa pratiti bazalnu temperaturu (i druge simptome-bolovi, sluz i sl.) i znat će dal mu je ovulacija pravilna ili ne. Na temelju samo jednog ciklusa je to malo teže odrediti.

Silvery
15.03.2010., 23:01
Znači li ovo da, s obzirom da su mi ciklusi pravilni, ne mogu ovulirati 14-15-16 dana nakon ovulacije? To se ne slaže s gorecitiranim nepthysinim postom. :confused:

Nema se to što slagati ili ne slagati. Za sve postoji iznimka, a na tu iznimku utječe mnogo faktora. Bilo je slučajeva da je cura zatrudnjela za vrijeme M, ja znam konkretno jedan takav slučaj. E sad što se tu dogodilo, jel su se potrefili neki "dugi" plodni dani, a sperma je preživjela malo duže nego inače, neke druge okolnosti koje utječu na ciklus - tko zna :ne zna:

U pravilu bi trebala ovulacija nastupiti 14 dana prije sljedeće menstruacije, a dužina prvog dijela (prije ovulacije) ovisi od osobe do osobe - od ciklusa do ciklusa. Da ne duljim evo, baci pogled što kaže struka (http://www.medicina.hr/clanci/je_li_moguca_trudnoca_za_vrijeme_menstruacije.htm)

Ako želiš biti sigurna, kupi u apoteci LH trakice za ovulaciju, pa uz mjerenje bazalne temperature radi i to. Bar ćeš bit sigurnija :)

alicecat
18.03.2010., 00:40
jel moguće da zbog psihe i živciranja ovulacija kraće traje?
neki dan sam sluz primjetila samo nakon piškenja, onako oobilno, a sad nema ništa. a nekad sam znala imati obilno, toliko obilno da sam dnevne uloške nosila.

Silvery
18.03.2010., 01:26

Na takve stvari najčešće i utječe psiha, odnosno stres i živciranje. Moguće je itekako.

aviavi
18.03.2010., 12:58
neki dan sam sluz primjetila samo nakon piškenja, onako oobilno, a sad nema ništa. a nekad sam znala imati obilno, toliko obilno da sam dnevne uloške nosila.

Kako misliš - kraće traje? Pa šta ne traje uvijek ovulacije jednako - oko 24 sata? :confused: Ako imaš smanjene simptome, možda nemaš ovulaciju ili su se hormončeki malo poremetili pa ju drugačije "osječaš"...ali što se tiče TRAJANJA mislim da traje 24 sata, a simptomi se osjećaju dulje. Neka me neko ispravi ako griješim....:ne zna:

alicecat
18.03.2010., 14:45
Kako misliš - kraće traje? Pa šta ne traje uvijek ovulacije jednako - oko 24 sata? :confused: Ako imaš smanjene simptome, možda nemaš ovulaciju ili su se hormončeki malo poremetili pa ju drugačije "osječaš"...ali što se tiče TRAJANJA mislim da traje 24 sata, a simptomi se osjećaju dulje. Neka me neko ispravi ako griješim....:ne zna:

samo 24 sata? :ne zna:
ja sam to gledala po iscjetku, a nekad mi je znao biti oko 3 dana, onako, sluz u gaćicama pa sam i dnevne uloške nosila.

a ovaj put samo nakon piškenja sve iscurilo u wc školjku, ali je sluzi bilo podosta :ne zna:

aviavi
19.03.2010., 12:12
pa da, simptome da dolazi ovulacija osjećaš par dana prije, ali sama ovulacija (znači vrijeme u kojem se jajašce može oplodit) je 24 sata maksimalno (negdje sam čitala 12-24 sata). A iscjedak je poslijedica hormonske reakcije koja priprema tijelo na ovulaciju. A stres naravno da utječe na hormone pa ti je zato možda ciklus drugačiji, odnosno imaš drugačije simptome.

sonea
19.03.2010., 16:44
da li neko ima problem sa bolnim ovulacijama???
ja inace svakog meseca tacno znam kada ovuliram jer tada 2-3 dana imam probadanje uglavnom levog jajnika,vrlo retko se dogodi da bude desni,a preksinoc se dogodilo nesto sto me je jako zabrinulo,naime tokom sexualnog odnosa sam osetila jak bol i prekinuli smo,ja sam tada pokusala da pipanjem stomaka ustanovim sta me boli i bolelo je bas podrucje levog jajnika i odmah iznad pubicne kosti,taj bole je trajao nekih 20 minuta i postepeno se smanjivao,i evo i juce i danas osecam probadanje,juce sam trebala da dobijem menstruaciju,ali jos nista:ne zna:

pre nekih pola godine sam imala prvi put u zivotu upalu jajnika i ovaj bol me podsetio na taj koji sam tada osecala,i bas se brinem

mama kaze da je ona redovno imala ovulacije bas pred menzis,u principu meni setaju,ali nikad nije bilo bas ovako bolno:ne zna:

nephthys
22.03.2010., 13:05
ginekolog za upale, uzv jajnika vrlo brzo obavi. meni baca na cistu ili endometriozu. ako mjesečno bude samo malo da ga osjetiš a bez bolova, onda je možda i upala.
ja imam bolne i odnose i ovulacije (prije pillsa) i menge, zbog endo.

Otilija
22.03.2011., 09:33
je li moguce imati dvije ovulacije u jednom mjesecu,imam dosta pravilan ciklus,i osjecam simptome ovulacije,ali kolika je vjerovatnost za dvije ovulacije? i ako mi neko moze odgovoriti da li ginekolog ultrazvukom moze vidjeti koja mi je faza ciklusa,hvala

Sashica
22.03.2011., 12:12
Otilija, da, moguće je imati dvije ovulacije u istom ciklusu, iako to baš nije toliko često. Ako se dogode dvije ovulacije, obično se dogode približno u isto vrijeme, unutar par sati.

Ginekolog može UZV-om vidjeti koja ti je faza ciklusa, može vidjeti imaš li folikule, mjeriti njihovu veličinu, itd.

chichita
23.03.2011., 20:33
ako "osjetim" da su mi plodni dani (pritisak u jajnicima) u otprilike pravilno vrijeme i pojačan iscjedak da li to znači da i stvarno ovuliram u to vrijeme ili sam možda najplodnija ne znam npr. 3. dan menstruacije? mislim, mogu li se 100% ravnati po tome jer sam smatrala, možda pogrešno, da cure koje ovuliraju tako u "blesavo" vrijeme su one koje ne mogu prepoznati kad ovuliraju jer nemaju "simptome"?

Sashica
23.03.2011., 20:52
Ako osjetiš simptome, ne mora značiti da i stvarno ovuliraš.

Obilnija sluz (kao bjelanjak, razvlači se) prethodi ovulaciji. Isto tako, možeš osjetiti bol u području jajnika i imati spotting (kap-dvije krvi).

Ali, opet, možda do ovulacije nije došlo. Najsigurnije ti je pratiti bazalnu temperaturu, ako vidiš obrazac nižih temperatura u prvoj fazi ciklusa, a onda povišene temperature u drugoj fazi ciklusa, po tome možeš prepoznati je li došlo do ovulacije.

chichita
24.03.2011., 20:26
aha... tnx :mig: a kad sam najplodnija gledajući po temperaturi na početku povišene temperature ili? nikad to nisam kužila, ja sam se vodila po ovom prethodno navedenom :ne zna:

Sashica
24.03.2011., 20:38
Nakon što ti se dogodi skok temperature (barem za cca 0,3 stupnja; npr. bazalna temperatura ti se kreće 36,4 i 36,5 u prvom dijelu ciklusa i onda skoči na 36,8, barem 3 dana za redom mora ostati povišena), znači da je ovulacija prošla i više nisi plodna. Dakle, najplodnija si na dan ovulacije, ali i nekoliko dana prije, s obzirom da spermići mogu živjeti nekoliko dana.

Evo (ovo sam nedavno pisala, ali ajde opet :mig: ):

Racunanje plodnih dana temelji se na pretpostavci da vecina žena ima ovulaciju sredinom ciklusa. Nakon ovulacije jajna stanica može živjeti do 24 h (iako većina danas kaže da je prosjek 12 h). Spermići mogu preživjeti 3-6 dana u plodnoj sluzi žene. E sad, kad uzmeš to u obzir, dakle barem tjedan dana u ciklusu se smatraju ''plodnim danima''.

Međutim, moraš uzimati veći raspon dana od tih tjedan dana jer ti zapravo ne znaš kad ćeš točno imati ovulaciju. Da bi koristila metodu računanja plodnih dana, moraš pratiti svoj menstrualni ciklus barem 6 mjeseci. Prvi dan plodnih dana određuje se tako da od svog najkraćeg menstrualnog ciklusa oduzmeš 18 dana. Zadnji dan plodnih dana određuje se tako da od svog najdužeg ciklusa oduzmeš 11 dana.

Npr. trajanje zadnjih 6 ciklusa ti je bilo: 28, 30, 30, 32, 28 i 28 dana. Najkraći ciklus ti je trajao 28 dana, a najduži ti je trajao 32 dana. Prvi dan plodnih dana se izračuna: 28-18=10, a zadnji dan plodnih dana je: 32-11=21.

Dakle, plodni dani ti (s ovim gore ciklusima) traju od 10.-21. dana ciklusa.

Međutim, čak i da to sve tako računaš, ne možeš biti sigurna i opustiti se, jer i da imaš izrazito uredne cikluse, može ti se dogoditi ovulacija onda kad ne planiraš (npr. dogodi ti se neki stres u životu, putovanje, prehlada, itd.).

Inače, ako te zanima praćenje ovulacije na temelju mjerenja bazalne temperature, vidi ovu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=524070) temu.

Najsigurniji način ti je kombinirati sve navedeno. Dakle, ako redovno mjeriš bazalnu temperaturu nekoliko ciklusa, pratiš sluz (postaje kao bjelanjak kad se ovulacija približava) i osluškuješ svoje tijelo (ovo što si spomenula bol u jajniku ili kapljica krvi - iako se to ne događa svima), onda možeš otprilike pretpostaviti kad bi mogla ovulirati.

chichita
25.03.2011., 11:19
aha... mislim da sam skužila... probat ću sad i temperaturu pratiti jer sam do sad se po iscjetku vodila, 3-4 dana raztezljiv 1-2 gust, žućkast pa kad prođe prestala sam ovulirati ali ću sad uključiti i mjerenje temperature... hvala puno na pomoći :mig:

Sashica
25.03.2011., 11:32
Mjerenje temperature će ti puno pomoći, jer iscjedak zna varirati. Nekim curama bude samo vodenast, a ne bjelanjkast, ali ipak ovuliraju. Nekima bude bjelanjkast, ali jako slabo pa ipak ovuliraju. Nekima bude obilnog iscjetka, a bude anovulatoran ciklus (bez ovulacije). Ako ti imaš bjelanjkast ciklus, u pravilu zadnji dan takvog iscjetka bude dan ovulacije.

Kod temperature je vrlo jednostavno, ako nije došlo do porasta, nije ni bilo ovulacije. Ako je došlo do stabilnog porasta, ovulirala si.

Zato je najbolje kombinirati i pratiti i temperature i iscjedak, onda možeš biti poprilično sigurna kad se dogodila ovulacija :)

Natch
25.03.2011., 18:37
mene zanima je li moguca ovulacija 11. dan u ciklusu koji traje 28 dana?
ocito nije, ako menstruacija dolazi 14 dana nakon ovulacije?

Sashica
25.03.2011., 19:25
Menstruacija ne dolazi svima 14 dana nakon ovulacije, svakome lutealna faza ciklusa (faza nakon ovulacije do mjesečnice) traje drugačije, a moguće i u svakom ciklusu drugačije.

Evo ti npr. mojih zadnjih nekoliko ciklusa:

Ciklus od 27 dana, ovulacija 13. dc (dakle lutealna faza 14 dana)

Ciklus od 31 dana, ovulacija 15. dc (dakle lutealna faza 16 dana)

Ciklus od 27 dana, ovulacija 11. dc (dakle lutealna faza 16 dana)

Ciklus od 28 dana, ovulacija 15. dc (dakle lutealna faza 13 dana)

Kao što možeš vidjeti, meni je ovulacija bila 11. dc u ciklusu od 27 dana.

Otilija
31.03.2011., 11:30
je li pojava plodne sluzi oznacava pocetak ovulacije,pa je i prije pojave iste moguce ostati trudna,ili pojava sluzi,prva pojava znaci da se tijelo priprema za ovulaciju...i da li je nakon prestanka iste ovulacija gotova? sad su mi brojne price pomutile ono sto sam dosad mislila...

Sashica
31.03.2011., 11:48
je li pojava plodne sluzi oznacava pocetak ovulacije...

Obilnija sluz (kao bjelanjak, razvlači se) prethodi ovulaciji. Prva pojava sluzi znači da se tijelo tek priprema za ovulaciju. Obično traje nekoliko dana i najčešće se zadnji dan kad imaš takav iscjedak dogodi ovulacija.

Ali, naravno, svaki organizam je drugačiji pa se tako događa da neke žene normalno ovuliraju, iako imaju vrlo skroman pa skoro i nikakav iscjedak u vrijeme plodnih dana. Neke imaju vrlo obilan.

...pa je i prije pojave iste moguce ostati trudna...

Možeš ostati trudna u smislu da se seksaš prije pojave sluzi, onda ti se recimo drugi dan nakon seksa pojavi sluz i traje dva dana, nakon toga potpuno nestane (dakle, ovulacija je prošla, vjerojatno se dogodila na taj drugi dan sluzi). S obzirom da spermići mogu živjeti i do 5 dana, moguće je zatrudniti. :mig: Ako se seksaš u vrijeme kad ti je iscjedak već krenuo, šanse su još veće, jer ženska sluz pomaže spermićima da prežive :D

Kad sluz prestane, to znači da je ovulacija prošla. Iako, nemoj se osloniti samo na tu metodu praćenja sluzi, nije potpuno pouzdana. Npr. ako imaš odnose i dečko svrši u tebe, njegova sperma može utjecati na izgled sluzi.

Otilija
31.03.2011., 12:12
Obilnija sluz (kao bjelanjak, razvlači se) prethodi ovulaciji. Prva pojava sluzi znači da se tijelo tek priprema za ovulaciju. Obično traje nekoliko dana i najčešće se zadnji dan kad imaš takav iscjedak dogodi ovulacija.

Ali, naravno, svaki organizam je drugačiji pa se tako događa da neke žene normalno ovuliraju, iako imaju vrlo skroman pa skoro i nikakav iscjedak u vrijeme plodnih dana. Neke imaju vrlo obilan.

Možeš ostati trudna u smislu da se seksaš prije pojave sluzi, onda ti se recimo drugi dan nakon seksa pojavi sluz i traje dva dana, nakon toga potpuno nestane (dakle, ovulacija je prošla, vjerojatno se dogodila na taj drugi dan sluzi). S obzirom da spermići mogu živjeti i do 5 dana, moguće je zatrudniti. :mig: Ako se seksaš u vrijeme kad ti je iscjedak već krenuo, šanse su još veće, jer ženska sluz pomaže spermićima da prežive :D

Kad sluz prestane, to znači da je ovulacija prošla. Iako, nemoj se osloniti samo na tu metodu praćenja sluzi, nije potpuno pouzdana. Npr. ako imaš odnose i dečko svrši u tebe, njegova sperma može utjecati na izgled sluzi.
ok,racunam ja sebi plodne dane,ali pratim i tjelesne znakove, od ovog ciklusa i temperaturu. zelim da budem sigurna oko toga, jer jednog dana ce mi trebati ne za izbjegavanje tih dana, nego ciljano :lol: uglavnom zelim da budem informirana...:top:

Sashica
31.03.2011., 13:00
Onda dođi na ovu temu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=524070) pa se tamo druži s nama mjeračicama :D

Otilija
31.03.2011., 15:22
super,da znam sve,iako mi nece za jos dugo vremena trebati:mig:

leeloo27
01.04.2011., 18:14
Ja sam jučer mislila da će mi se rasprsnuti desni jajnik koliki mi je pritisak bio. Sad mi je nekako ovulacija pa pretpostavljam da je od toga, al bome je bolilo ko sam vrag.

Jel se to zna i vama dogoditi?

Ja čak ponekad za vrijeme ovulacije imam probojno krvarenje, jel to znak niskog progesterona ili šta? Moji hormončeki su inače u banani, pa se ne bi iznenadila da su mi i spolni isto malo zbrčkani.

chichita
01.04.2011., 19:23
ja sam prije koji mjesec pitala ginekologinju jel normalno da me boli jajnik kad su mi plodni dani... isto tako je znalo dobrano boliti, nekad čak i jače nego kod menstruacije... onako čudan pritisak i rekla je da je to sasvim normalno, čak sam bila na kontroli u vrijeme toga, kaže da neke žene osjete da kao pukne u njima nešto i znaju da ovuliraju onda :)

leeloo27
01.04.2011., 19:29
Ma jajnik u tijeku ovulacije bude ko neka polucista i valjda dok ne pukne bude taj pritisak. Mene više zanima to probojno krvarenje baš kad mi je ovulacija, sigurno ima veze sa hormonima.

Jednom sam bila kod gina na pregledu baš kad mi je bila ovulacija i još mi je on komentirao, danas ti je ovulacija, imaš sukrvice. Nije mi to tak uvijek, al zna mi se dogoditi.

Sashica
01.04.2011., 19:56
Ma lee, to je posve normalno. :) Ja nekad imam spotting za vrijeme ovulacije, nekad nemam. Kad folikul (s jajnom stanicom) sazrije, on prsne i izbaci jajnu stanicu, tj. dođe do ovulacije.

Ponekad to pucanje folikula prati malo krvi pa se ženama pojavi to sasvim lagano krvarenje usred ciklusa, iliti spotting.

leeloo27
01.04.2011., 21:00
Ma znam ja da je to normalno, samo me zanima zašto se to nekad događa a nekad ne. Jel to ovisi od hormona ili...? :ne zna:

Sashica
01.04.2011., 22:29
Pa ne znam, meni isto nekad bude, nekad ne. Možda ovisi o veličini folikula, zaista ne znam :ne zna:

Edit: Evo, našla sam na netu odgovor nekog ginekologa: Spotting - slaba sukrvica koja nastaje neposredno prije ovulacije, a zbog kratkotrajnog laganog pada estrogena prije nego se poveca kolicina LH koja ce izazvati ovulaciju. Cesta je pojava u zdravih mladih zena koja ne zahtjeva poseban tretman.

leeloo27
02.04.2011., 08:31
Pa ne znam, meni isto nekad bude, nekad ne. Možda ovisi o veličini folikula, zaista ne znam :ne zna:

Edit: Evo, našla sam na netu odgovor nekog ginekologa: Spotting - slaba sukrvica koja nastaje neposredno prije ovulacije, a zbog kratkotrajnog laganog pada estrogena prije nego se poveca kolicina LH koja ce izazvati ovulaciju. Cesta je pojava u zdravih mladih zena koja ne zahtjeva poseban tretman.

:kiss:

Znala sam da je u pitanju pad ili rast nekog od hormona, jer bi se to inače pojavljivalo u svim ciklusima da je nešto poremećeno.

Znala sam ja da će meni moja Sashka znati odgovoriti na moje pitanje. :grli:

Sashica
02.04.2011., 16:16
:kiss:

Eto što rad na bebici učini od čovjeka :D

leeloo27
02.04.2011., 16:44
Tako sam ti i ja pola stvari naučila pored svojih boleština. Došla sam do toga da me moje frendice kad im je nešto zovu i ispituju ili mi čitaju svoje nalaze. :rofl: Svašta čovjek nauči kad je prisiljen.

Saška tvoj plusić će me razveseliti skoro kao kad budem ugledala svoj. :o Držim fige da se više taj mali ili ta mala tvrdoglavica uhvati. :cerek:

Prozerpina
02.04.2011., 20:30
Imala sam ovulaciju prošli ciklus valjda prvi put u životu, uz pomoć Klomifena, a gin mi je potvrdio i na uzv. Napravila bila valjda 4 testa i svi su naravno bili negativni jer se ništa nije dogodilo. A imala ciljane odnose i po školski trebala je biti trudnoća. No, pošto to ne ide tako baš...
Ovaj ciklus čekam sluz, danas mi je 9 dc. Pijem marulju pa se nadam da će pomoći. Kod bazalne: kad se desi porast temperature par dana za redom, znači da je ovulacija prošla??

Sashica
02.04.2011., 22:11
Da, ako imaš niže temperature u prvoj fazi ciklusa i onda rast temperature (barem za 0,2 ili 0,3 stupnja), bar 3 dana zaredom, ovulacija je prošla.

A ovo što spominješ da ste imali ciljane odnose u vrijeme ovulacije, ali do trudnoće nije došlo, nažalost tako je često danas.

Dođi na ovu temu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=524070) ako radiš na bebici i mjeriš bazalnu, možeš se tamo družiti s nama ostalim wannabe-curama :)

Vidjet ćeš da sve imamo ciljane odnose, ali ne ide to samo tako. Jel ti muž radio spermiogram, možda on ima poteškoća? U svakom slučaju, ginekolozi tek nakon godinu dana pokušavanja i ciljanih odnosa počnu smatrati da par ima problema sa zatrudnjivanjem.

Balbala
07.06.2011., 22:24
Već me par dana lagano boli donji trbuh, a danas bome jako. Danas mi je 15. dan ciklusa pa da li je to možda od ovulacije? Nisu ko grčevi kod menge, ali pritisak je cijelo vrijeme. A mjehur mislim da nije.

addenda20
07.06.2011., 22:34
Mislim da nemaš razloga za brigu. Ja ponekad imam ultra jake grčeve po desetak dana prije menge,tak jake da imam osjećaj da ću poludit.Jedini spas mi budu inekcije ili abnormalne količine Ketonala.:rofl:

Možda si i pokupila nekakvu upalu, ali najbolje je da to spomeneš ginekologu pri sljedećem pregledu.Nije na odmet napravit rutinske pretrage. :mig:

Balbala
08.06.2011., 19:10
dobro da sam išla giniću..jajnik mi uvećan dao mi doksicilin. Nisam više bila sigurna kaj je, jer znam nekad jače osjetiti ovulaciju, ali ovo baš booli. :/

Balbala
11.06.2011., 23:28
Meni sad nešto nije jasno..čitam da je netom prije ovulacije jajnik malo povećan? Koliko to povećan? I da li se smanji čim izađe ta jajna stanica? Da mi nije bezveze davao antibiotik..iako me puno manje boli to je istina..

leeloo27
12.06.2011., 09:09
A jel ti radio uzv? Mislim po čemu je on to skontao da ti je jajnik upaljen?

Normalno je da kod nekih jajnik bude i uvećan prilikom ovulacije i da boli i da bude pritisak na toj strani. Ja ponekad kad mi je ovulacija imam toliki pritisak na toj strani da mislim da će mi se rasprsnuti jajnik. I točno traje dan-dva i kad prođe ovulacija prođe i to.

Balbala
12.06.2011., 09:23
Je radio je UZV, ja sam mu opisala kak me boli i da mi to nije baš normalna bol za ovulaciju i pogledao je na UZV, to je bio 16.dan ciklusa, a bolilo me od 13.og sve jače, a par dana prije isto, ali malo samo ništa posebno.
I jajnik je bio nekih 2.5cmx3cm, a zguglala sam da je normalno da naraste 1.5 cm u ovulaciji?? E i još me zbunjuje što točno znači "kad prođe ovulacija"?
Je li to znači možda da mi se jajašce još 16.dan nije izbacilo iz jajnika ili kaj ak je bio uvećan? Jel uopće može doći do ovulacije ako je jajnik povećan??

leeloo27
12.06.2011., 09:42
Joj ti parametri u cm ne moraju kod svih cura biti jednaki, to je neki prosjek.

A i koliko mene sjećanje služi, meni je na posljednjem uzv bio jajnik tako neke veličine, baš ću potražiti nalaz pa ću ti napisati.

A gle, mogla ti je malo kasniti ovulacija, ne dođe uvijek baš isti dan, to ti ovisi od ciklusa do ciklusa. I prilikom svake ovulacije jajnik se malo uveća, tako da ne vidim razloga zašto iz uvećanog jajnika ne bi ispala jajna stanica.

edit: evo našla sam nalaz od uzv al baš ne kontam šta je tu šta. Vidim da postoje neki parametri i idu ovako d1: 33 mm, d2; 21 mm, d3: 35 mm, d4: 18 mm. To su pretpostavljam dimenzije jajnika i kao što vidiš to je daleko od onih tvojih 1,5 cm što si našla na netu (u biti sad mi je palo na pamet da si to možda krivo shvatila, vjerovatno je normalo da prilikom ovulacije se jajnik uveća za 1,5 cm a ne da bude 1,5 cm što bi značilo ako je moj jajnik inače veličine 3 cm normalno je da se uveća do 4,5 cm, neka me ispravi netko ako griješim). I meni ti ginekologinja ništa nije spominjala da su mi jajnici sa ovim dimenzijama nešto uvećani.

Silvery
12.06.2011., 14:59
Meni sad nešto nije jasno..čitam da je netom prije ovulacije jajnik malo povećan? Koliko to povećan? I da li se smanji čim izađe ta jajna stanica? Da mi nije bezveze davao antibiotik..iako me puno manje boli to je istina..
Antibiotik ti je svakako napamet dao i ne samo to što ti ga je dao napamet, nego ti nije napravio sve potrebne pretrage prije toga. Ne bi se baš smjelo šakom i kapom pacijenticama pripisivati tek tako antibiotike, a mnogi najćešće to i rade, na štetu pacijentica.

Ovulacija nekad može kasniti, ne mora uvijek biti u određeno vrijeme ciklusa. Može biti i neka upalica, mada ovo što opisuješ zna biti klasična ovulacije (čak dvije prijateljice su mi zbog toga završile na hitnoj da bi se ustanovila obična ovulacija) gdje se bol javlja upravo u tom periodu.

Što se uvećanosti jajnika tiče, nismo sve iste i ne treba to gledati strogo kroz centimetre/milimetre. Tako da ovo kod tebe nije ništa ekstra uvećano kao npr. što zna biti nekim curama kod PCOS-a.

Imaš li možda nalaz kod sebe?. Trebao je nešto napisati po tom pitanju.

Balbala
12.06.2011., 18:40
Ma ništa, to je moj socijalac pa si samo napiše u svoj komp.. Ali njegova sestra je čitala pa sam škicnula to kolko je velik.. Ne znam što bih rekla uopće..koji tupan..

Balbala
12.06.2011., 19:42
ups..sad skužila da mi nije dao doksicilin nego Dalacin C kapsule..

eMeM
15.06.2011., 06:42
Drage moje trebam savjet, pomoć ili štogod a da mi koristi :) Ovako zadnjih par mjeseci sam od zadnjeg dana mjesečnice u razmaku 8-10 dana dobila smeđi iscjedak koji pređe u lagano krvarenje i to traje cca 5-6 dana i onda nakon cca tjedan dana dobijem mjesečnicu :ne zna: Čitajući po forumu spominje se da pojava smeđeg iscjetka je znak ovulacije hmmm, do sada nisam imala nikakvih takvih simptoma, uvijek sve po ps-u, a ovo me lagano ubija jer faktički u jednom mjesecu imam kao dvije mjesečnice :(

Balbala
15.06.2011., 08:48
evo mene opet..popila dalacin i bilo mi dobro pola dana, kad me jučer opet zašarafili grčevi žešći ko kad imam menzes počela se trest, ja opet giniću i nije mi ni napravio uzv nego mi dao provera nekakave tablete..i kao normalno ću mengu dobit kako i trebam za par dana, ali za grčeve mi nije ništa rekao. Ja pola dana razmišljala hoću li na hitnu, ali mi se uspjelo smiriti malo do navečer. Više na kraju nisam imala grčeve nego jednostavno bol u jajnicima i osjetim ih dok hodam pogotovo taj lijevi. Kasnije ću zvat dokt opće prakse pa pitat kaj da radim..meni to nije normalno..zašto mi nije uzv napravio? :/

žabica1
20.06.2011., 10:38
eMeM meni je ovaj ciklus umjesto plodne sluzi, došlo lagano krvarenje koje traje evo već 4 dan. Bilo je i smeđe sluzi, ali je uglavnom lagano krvarenje. Čitala sam po netu da se to može dogoditi uslijed puknuća folikula. I baš sam danas pitala mamu dal joj se to ikada dogodilo jer sam se već počela brinuti i kaže da je. Ni ja do sada nisam imala ovakve simptome.

eMeM
20.06.2011., 13:39
eMeM meni je ovaj ciklus umjesto plodne sluzi, došlo lagano krvarenje koje traje evo već 4 dan. Bilo je i smeđe sluzi, ali je uglavnom lagano krvarenje. Čitala sam po netu da se to može dogoditi uslijed puknuća folikula. I baš sam danas pitala mamu dal joj se to ikada dogodilo jer sam se već počela brinuti i kaže da je. Ni ja do sada nisam imala ovakve simptome.

Ne znam al meni je to već 3-4 mjesec da mi se događa, evo krvarenje prestalo, sad par dana odmora pa dolazak mjesečnice :(

žabica1
21.06.2011., 09:00
A da ti odeš kod ginića na pregled pa da vidiš o čemu bi mogla biti riječ, zašto ti se to stalno ponavlja? Možda ima neki razlog. Ja sam mislila otići idući tj. kod svog, ovaj tjedan su praznici.

žabica1
27.06.2011., 11:02
Evo ja bila kod gina, kaže da to može biti od stresa, hiper uzbuđenja, promjena u životu ... ali me za svaki slučaj šalje na uzv da provjeri dal je sve uredu. Kaže da se tolerira da žena ima godišnje najviše 3 takva ciklusa.

Natch
11.07.2011., 13:58
zanima me da li netko ima iskustva s ovulacijama odmah nakon ciklusa (7.-8. dan)? ciklus je inace normalne duzine (28 dana), i ovulacije su obicno bile sredinom ciklusa.

Eshyy
17.07.2011., 08:41
zanima me da li netko ima iskustva s ovulacijama odmah nakon ciklusa (7.-8. dan)? ciklus je inace normalne duzine (28 dana), i ovulacije su obicno bile sredinom ciklusa.

Ne znam je li baš ovulacija, ali meni je ponekad (ali, vrlo rijetko), sluz počela već 8 dan.

Evo, sad mi je 9 DC, imam sluz i bolove u jajnicima.

Zora Evenei
10.12.2011., 07:44
Kako mogu znati kada mi je ovulacija, bez doktora i razno-raznih pomagala?

leeloo27
10.12.2011., 11:06
Možeš osjetiti žiganje ili laganu bol u tom jajniku koje ovulira, bude pojačana prozirna, rastezljiva sluz u kojoj može biti i malo sukrvice...

Ne znam, ja uvijek po sluzi skontam da je ovulacija ili da će biti za par dana.

Sashica
10.12.2011., 11:11
zora, uz ovo što ti je lee već spomenula, najbolji način za potvrditi ovulaciju je mjerenje bazalne temperature.

Zora Evenei
10.12.2011., 14:53
Hvala.

Silvery
10.12.2011., 15:40
Ja bih još samo dodala da neke žene znaju imati malo veću želju za seksom nego ostalih dana. :)

leeloo27
10.12.2011., 15:52
Ja bih još samo dodala da neke žene znaju imati malo veću želju za seksom nego ostalih dana. :)

To se podrazumjeva. :zubo:

mamini
10.01.2012., 13:22
ovaj mjesec sam pratila cervikalnu sluz i došla je odmah dan iza menge :eek:
sigurna sam da je to bila ta sluz, jer mi je poslije i doktorica na uzv potvrdila da je tada bila ovulacija
sluz je trajala 3 dana, mene zanima (pošto nisam pitala doktoricu) kada je onda točno nastupila ovulacija, za vrijeme tih dana ili 4.dan kad je sluz prestala?
pitam da znam kad mogu očekivati mengu

Ne znam je li baš ovulacija, ali meni je ponekad (ali, vrlo rijetko), sluz počela već 8 dan.

Evo, sad mi je 9 DC, imam sluz i bolove u jajnicima.

ja sam prošli mjesec imala već sluz 6.dan i ostala sva u čudu :ne zna:
a inače imam točne cikluse 27-30 dana i ovaj mjesec ne znam kad će doći menga

Sashica
11.01.2012., 18:59
ovaj mjesec sam pratila cervikalnu sluz i došla je odmah dan iza menge :eek:
sigurna sam da je to bila ta sluz, jer mi je poslije i doktorica na uzv potvrdila da je tada bila ovulacija
sluz je trajala 3 dana, mene zanima (pošto nisam pitala doktoricu) kada je onda točno nastupila ovulacija, za vrijeme tih dana ili 4.dan kad je sluz prestala?
pitam da znam kad mogu očekivati mengu

Nije to tako neobično, Koliko ti traje menstruacija? Npr. ako ti menstruacija traje recimo 6 dana, odmah iza menstruacije ti je krenula plodna sluz, dakle 7. dan ciklusa, kažeš trajala ti je 3 dana, dakle od 7.-9. dana ciklusa. Ja bih tad pretpostavila da ti je ovulacija nastupila 9. dan ciklusa. To je malo rano, ali nije tako neobično. Ja često imam ovulaciju 11. dan ciklusa.

Usprkos raširenim vjerovanjima, nemaju sve žene ovulaciju baš oko 14. dana ciklusa.

Doduše, nije dobro ako lutealna faza ciklusa (druga faza ciklusa, tj. faza nakon ovulacije) traje prekratko, jer to otežava začeće.

Moja ti je preporuka da, ako želiš znati kad ti je ovulacija otprilike, trebaš mjeriti bazalnu temperaturu barem 6 mjeseci zaredom. Tako ćeš imati dovoljan uzorak svojih ciklusa i moći proučiti kad ti se najčešće javlja ovulacija. Naime, nakon ovulacije raste progesteron, a to uzrokuje i porast bazalne temperature.

mamini
12.01.2012., 18:45
sashica poslije poroda su mi se ciklusi produžili 27-30 dana i točni skoro u sat :)
menga ne traje nikad dulje od 5 dana, i ovaj mjesec sam primjetila sluz 6.dan (26.12) i trajala je 3 dana, znači 29.12 sam bila suha.
po mojoj računici ovulacija mi je trebala biti 28.12 i danas (12.1.) mi je 15 dan lutealne faze i menge još nema :ne zna:
ne znam da li sam onda dobro računala?

a da mi je bila ovulacija potvrdila mi je ginićka na uzv 2.1. ali mi nije rekla kad je bila točno

Sashica
12.01.2012., 19:15
Ako ti je sluz trajala 6., 7. i 8. dan ciklusa i onda presušila, ispada da ti je ovulacija bila već 8.dc, što zbilja je rano. A odonda ti je prošlo 15 dana, dakle sad ti je otprilike 23. dan ciklusa. Ako kažeš da ti je ciklus 27.-30 dana, onda ti menga neće još doći.

Gle, moguće da ti je ipak ovulacija bila kasnije, iako si ''presušila''. Kažem, neke žene imaju obilniju sluz, neke slabiju. Ja sam recimo godinama imala pred ovulaciju zaista obilnu rastezljivu sluz (mogla sam je u potpunosti razvući među prstima bez pucanja). Unazad par godina imam slabiju sluz, nije više toliko rastezljiva, iako uredno ovuliram (potvrđeno UZV-om).

Ja sam uvijek oprezna kad je u pitanju cervikalna sluz. Naime, u idealnim uvjetima ide ovako: nakon menstruacije obično ide par suhih dana, zatim cervikalni iscjedak postaje ljepljiv. Nekoliko dana prije ovulacije sluz postaje prozirna, vodenasta i moguće žućkasta. U najplodnijim danima je vlažna i rastezljiva (poput bjelanjca).

Međutim, svašta može utjecati na izgled iscjetka, npr. korištenje nekih preparata (lubrikanata) ili lijekova, neka infekcija u vagini i naravno seks (tj. sperma).

Ako želiš ''prirodno'' računati plodne i neplodne dane, najbolje je kombinirati nekoliko metoda. Npr. ja sam svaki mjesec mjerila bazalnu temperaturu, upisivala u tablicu, također upisivala i izgled sluzi i nakon nekoliko mjeseci sam točno uočila obrazac koji se ponavlja. Tako možeš najbolje upoznati svoje tijelo.

mamini
12.01.2012., 20:20
sashica razumijem da, ali prvi dio ciklusa može biti nepravilan, ali drugi dio lutealan je uvijek pravilan i uvijek isti kod svake žene i računa se 12-16 dana nakon ovulacije.znači ja bi najkasnije sutra trebala dobiti :kava:
evo isječak iz wikipedije Lutealna ili korpus luteum faza ciklusa (faza žutog tijela) traje uobičajeno 12-16 dana. Nakon ovulacije, pod uticajem LH na mjestu rasprsnutog folikula razvija se u žuto tijelo (lat. corpus luteum) koje proizvodi progesteron....
znači dobila sam 21.12.2011 i po pravilima trebala sam imati ovulaciju oko 4.1. i dobiti mengu oko 19.1.
ali pošto sam imala ovulaciju prije nove godine, to znači da će menga doći prije, tako sam bar skužila

Sashica
12.01.2012., 20:40
Pa zato i kažem, mislim da ti je ovulacija ipak bila kasnije, a ne na 8. dc. Iako, teško je točno reći, ovako možemo samo nagađati :D

mamini
13.01.2012., 07:41
da ko će više znati :D
ali bila je sigurno od 28.12.-1.1. , jer sam 2.1. bila na uzv i rekla mi je dr.da je bila ovulacija..
znači treba doći do ponedjeljka,javim kad stigne da riješimo mit :lol:

Sashica
13.01.2012., 08:29
OK :rofl:

-Cruella-
14.01.2012., 19:21
je li moguće da se ovulacija "pomiče"? najčešće je imam negdje na sredini ciklusa (koji traje 25 dana) ali nekad se pojavi već 8 ili 9 dan.:confused:
je li to loše ili ukazuje na neki problem?

renate
14.01.2012., 21:35
E ovako jer imam nekih problema za AMH(vrlo nizak) bila sam na ispitivanje svih hormona i doktor mi je rekao da nisam imala ovulaciju to je video preko rezultata od krvi.Sad meni nije jasno kako moze da nemam ovulaciju kad tacno znam kad sam imala onu tecnost koja se razvlaci.A da napomenem da mi je krv uzimao 21 dana ciklusa to znaci da je ovulacija vec prosla a on meni kaze da nije ni bila,jel to moguce da nekad ima a nekad izostane ovulacija????Da napomenem da sam bila i pre toga cesce kod doktora na kontrole i bas su videli da imam ovulaciju kako je sad ovaj preko krvi ustanovio da nemam ovulaciju,nista mi nije jasno?

Sashica
14.01.2012., 22:13
je li moguće da se ovulacija "pomiče"? najčešće je imam negdje na sredini ciklusa (koji traje 25 dana) ali nekad se pojavi već 8 ili 9 dan.:confused:

Naravno da je moguće, nitko nema ovulaciju baš uvijek na isti dan ciklusa. Evo, meni se ovulacija događa u rasponu od 11. do 15 dana ciklusa, dakle, nekad je 11., nekad na 13., nekad 15. dan ciklusa.

E ovako jer imam nekih problema za AMH(vrlo nizak) bila sam na ispitivanje svih hormona i doktor mi je rekao da nisam imala ovulaciju to je video preko rezultata od krvi.Sad meni nije jasno kako moze da nemam ovulaciju kad tacno znam kad sam imala onu tecnost koja se razvlaci.A da napomenem da mi je krv uzimao 21 dana ciklusa to znaci da je ovulacija vec prosla a on meni kaze da nije ni bila,jel to moguce da nekad ima a nekad izostane ovulacija????Da napomenem da sam bila i pre toga cesce kod doktora na kontrole i bas su videli da imam ovulaciju kako je sad ovaj preko krvi ustanovio da nemam ovulaciju,nista mi nije jasno?

''Tečnost koja se razvlači'', to je plodna sluz, koja se javlja prije ovulacije. Međutim, sama činjenica da imaš plodnu sluz ne znači da i ovuliraš. Krv se vadi na 2.-5. dan ciklusa i vadi se na 21. dan ciklusa (poslije ovulacije). Na 21. dan se vadi zato da se vidi razina progesterona, tebi je očito ta razina niska, po čemu je doktor zaključio da nije ni došlo do ovulacije. To je točno. Naime, nakon ovulacije raste hormon progesteron, a kod tebe nije porastao, dakle, nije bilo ovulacije.

Naravno da je moguće da nekad imaš ovulaciju, a nekad ne, vjerujem da se svakoj ženi ponekad dogodi anovulacijski ciklus (ciklus bez ovulacije), i meni se dogodilo.

Savjetuj se sa svojim ginekologom je li ti potrebno liječenje, ovisno o tome jel se to dogodi ponekad ili imaš česte cikluse bez ovulacije.

kvacica
18.01.2012., 17:53
Nisam uspjela pročitat sve postove, pa isprika ako se ponavljam. Savjet za sve koji se muče s određivanjem plodnih dana:
1. brojanje dana je zastarjela metoda + nepouzdana i može samo za redovite ciluse
2. mjerenje temperature je OK za vidjet kad je ovulacija, ali ne govori puno drugih podataka i većini žena je komplicirano
3. najbolje je koristiti moderne metode, bazirane na cervikalnoj sluzi, a to su Billingsova ovulacijska metoda i FertilityCare sustav, koje možete koristit neovisno o tome kakav vam je ciklus ( kratak, dug, redovit, neredovit...) + dobijete puno drugih informacija o zdravlju i plodnosti:mig:

Eliena
18.01.2012., 20:15
ja nikako da skuzim ovulaciju kod sebe kad je tocno :( imam redovite cikluse, 30-31 dan, al mi se cesto cini da mi je O 11.-12. dan...jel to moguce? jel bas mora mora M doc nakn 12-16 dana?

Sashica
18.01.2012., 20:55
Naravno da je moguće, ja često imam ovulaciju na 11. dan ciklusa.

Eliena
18.01.2012., 21:06
ma jasno mi je da je moguce, nego jel moguce u ciklusu od 30-32 dana? znaci, O 11.dan, i onda lutealna faza 20 dana? narucit cu trakice skoro, za sad se samo amaterski raspitujem...

Eshyy
19.01.2012., 09:01
Meni je ovulacija, imala ja dužinu ciklusa 28-32 ili 27-29 (zadnjih par mjeseci točna u 28) dana, ovulacija uvijek 13 dan. Oduvijek.

Sashica
19.01.2012., 10:06
ma jasno mi je da je moguce, nego jel moguce u ciklusu od 30-32 dana? znaci, O 11.dan, i onda lutealna faza 20 dana? narucit cu trakice skoro, za sad se samo amaterski raspitujem...

Ha čuj, nisam ginekolog, ali vjerujem da je moguće. Na temelju čega uopće zaključuješ kad ti je bila ovulacija? Mjeriš bazalnu ili?

mamini
19.01.2012., 11:29
ne može:)
prvi dio do ovulacije može biti nepravilan, ali lutealna faza je kod svake žene ista i traje od 12-16 dana, najčešće menga dolazi 15.dan od ovulacije :mig:
sashica evo da javim, ja sam imala ovulaciju 5 dan nakon pojave sluzi...
baš me zanima kako će biti ovaj mjesec

Eliena
22.01.2012., 17:01
Ha čuj, nisam ginekolog, ali vjerujem da je moguće. Na temelju čega uopće zaključuješ kad ti je bila ovulacija? Mjeriš bazalnu ili?

znaci 11.dan cilklusa sam imala bas onu pravu sluz, ljepljivu, rastezljivu, i sijevajucu bol u desnom jajniku...cinilo mi se dosta rano, al evo sam trudna tako da to je bilo to :) eventualno je mozda bila dan dva posli.. al ciklusi mi nikad nisu bili ispod 30 dana, a cesto bi O osjetila 11-12 dan tako da izgleda da moze bit nepravilan drugi do ciklusa:ne zna:

Tinkerbell 8
23.01.2012., 15:37
ne znam gdje s pitanjem, pa ću ovdje pokušati.
znam da je temperatura u drugom dijelu ciklusa povišena, ali zanima me o kolikom se povišenju radi. i obuhvaća li drugi dio samo vrijeme do menstruacije ili i menstruaciju?
ja npr. imam 37.3 temp. i nakon ovulacije i tijekom menstruacije. je li to normalno?

Sashica
23.01.2012., 18:08
Obično bi trebala temperatura porasti za 0,3 stupnja, npr. ako je prije ovulacije 36,5, da poslije bude 36,8. Drugi dio ciklusa obuhvaća vrijeme nakon ovulacije do menstruacije, menstruacija se ne računa, jer 1. dan menstruacije je ujedno početak novog ciklusa.

E sad, ne mora ti temperatura poslije ovulacije biti ista svaki dan, bitno je da imaš obrazac niskih temperatura prije ovulacije i i visokih nakon.

Evo ti primjer jednog mog ciklusa (ja za vrijeme M ne mjerim temperaturu jer nije potrebno):

http://img843.imageshack.us/img843/5738/ciklus.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/843/ciklus.jpg/)

Tinkerbell 8
08.02.2012., 21:41
a ove vrijednosti su dobivene mjerenjem ujutro? jer koliko znam, bazalna temp. se ujutro mjeri.:misli:

to onda znači da su kasnije, tijekom dana temp. više.
a ja ih mjerim uvijek popodne.:rolleyes: :rofl: pa možda zato ispadne čak 37.3

Verbena
09.02.2012., 12:03
pred 2 mjeseca sam se skinula sa OK.pila sam ih 6 godina. sada sredinom ciklusa (oko očekivane ovulacije) imam priličnu bol u jajnicima koja traje oko 2 dana. da li je to normalno?

Sashica
09.02.2012., 19:44
a ove vrijednosti su dobivene mjerenjem ujutro? jer koliko znam, bazalna temp. se ujutro mjeri.:misli:

to onda znači da su kasnije, tijekom dana temp. više.
a ja ih mjerim uvijek popodne.:rolleyes: :rofl: pa možda zato ispadne čak 37.3

Da, mjerenjem ujutro, ja sam uvijek mjerila ujutro jer se bazalna tako mjeri - uvijek u isto vrijeme, ujutro, prije ustajanja iz kreveta. Ne vrijedi ti mjeriti popodne jer na temperaturu u toku dana svašta utječe.

pred 2 mjeseca sam se skinula sa OK.pila sam ih 6 godina. sada sredinom ciklusa (oko očekivane ovulacije) imam priličnu bol u jajnicima koja traje oko 2 dana. da li je to normalno?

Neke žene osjećaju bol u vrijeme ovulacije. Ali, ako ti je bol jaka i zabrinjava te, posjeti ginekologa.

deja-vž
02.05.2012., 07:56
Bok žene!
Nova sam na ovoj temi.. Bila sam prije tjedan dana kod ginekologa i ustanovil je da imam policistične jajnike i da budem vjerojatno teže zatrudnila te da vjerojatno pošto imam jako neredovite cikluse imam ovulaciju možda 4 puta na godinu. Predložil mi je da mjerim temperaturu svaki dan 3 mjeseca da ustanovimo dal uopče imam ovulacije. Pošto sam mengu imala 20.4. i trajala je 6 dana počela sam je mjeriti od 8 dana i evo rezultate do danas.:
8 9 10 11 12 13

37 37 37,3 36,9 37,2 37,1

To znači da sam ovulirala u vrijeme menstruacije ili 7 dan ili?!?
Pročitala sam da se povišena temperatura održi do početka slijedeče menge-je li to istina?!
Al možda sam bolesna pa zato imam temperaturu-baš osmi dan sam se malo lošije osječala pa od tuda ta temperatura ili?! :confused:

Oprostite na opširnom postu!
Hvala na odgovorima!
Pozdrav!

Sashica
03.05.2012., 15:23
Bok žene!
Nova sam na ovoj temi.. Bila sam prije tjedan dana kod ginekologa i ustanovil je da imam policistične jajnike i da budem vjerojatno teže zatrudnila te da vjerojatno pošto imam jako neredovite cikluse imam ovulaciju možda 4 puta na godinu. Predložil mi je da mjerim temperaturu svaki dan 3 mjeseca da ustanovimo dal uopče imam ovulacije. Pošto sam mengu imala 20.4. i trajala je 6 dana počela sam je mjeriti od 8 dana i evo rezultate do danas.:
8 9 10 11 12 13

37 37 37,3 36,9 37,2 37,1

To znači da sam ovulirala u vrijeme menstruacije ili 7 dan ili?!?
Pročitala sam da se povišena temperatura održi do početka slijedeče menge-je li to istina?!
Al možda sam bolesna pa zato imam temperaturu-baš osmi dan sam se malo lošije osječala pa od tuda ta temperatura ili?! :confused:

Oprostite na opširnom postu!
Hvala na odgovorima!
Pozdrav!

Po ovim temperaturama se uopće ne vidi da si imala ovulaciju, naime trebala bi imati rast temperature od bar 3 jedinice (npr. ako ti je 37, onda bar da poraste na 37,3), ALI se povišena temperatura mora održati nekoliko dana, a kod tebe je odmah pala nakon toga. Prema tome, rekla bih da nisi ni ovulirala.

Preporučam da se ulogiraš na ovu stranicu (http://www.fertilityfriend.com/), vrlo korisna stranica, besplatna je. Unosiš svaki dan temperaturu, a program ti sam označi crvenom crtom ako si taj mjesec ovulirala. :)

Inače, ovo što pitaš, povišena temperatura se održi obično tijekom cijele druge faze ciklusa, a padne neposredno prije ili par dana prije menstruacije.

I bitno je da temperaturu mjeriš svaki dan u isto vrijeme, prije dizanja iz kreveta, najbolje toplomjerom ispod jezika.

Lola 27
08.05.2012., 16:38
Molim vas jedno objašnjenje.Već neko vrijeme otkad ne špijem pilule 12 dana prije menstruacije počnu me boliti grudi i bradavice i imam isjedak bijelo žute boje.Bolne grudi prestaju kad prokrvarim prvi ili drugi dan.Šta je to ,jeli to ovulacija ili šta?Htijela sm pitat ginekologa ali zaboravila.:503:Tako već 6 mjeseci.Imam redovne cikluse ili barem približno 25 ,26 dana.

deja-vž
08.05.2012., 21:44
Po meni to ti je pms.. I mene znaju početi boljeti grudi puno ranije.. Kad piješ tablete to je ili blaže ili gotovo da ga nema..

Lola 27
11.05.2012., 20:04
Iako postoji mogućnost da me se ismije moram pitati.Svaki put 12 dana prije menzisa počnu me boliti grudi i bradavice,nekad više nekad manje.Ovaj put sam imala i neki isjedak žutobijele boje ,ljepljivi i dosta ga je bilo.Jeli to ta famozna ovulacija?Tako već 6 mjeseci,puna kapa mi je da ne mogu ni grudnjak obuć a o spavanju na trbuhu da ne govorimo.:503:

redrose3
14.05.2012., 14:55
Molim vas jedno objašnjenje.Već neko vrijeme otkad ne špijem pilule 12 dana prije menstruacije počnu me boliti grudi i bradavice i imam isjedak bijelo žute boje.Bolne grudi prestaju kad prokrvarim prvi ili drugi dan.Šta je to ,jeli to ovulacija ili šta?Htijela sm pitat ginekologa ali zaboravila.:503:Tako već 6 mjeseci.Imam redovne cikluse ili barem približno 25 ,26 dana.

meni je tako stalno ..a nakon što sam prešla 30.pogotovo 33.sve još jače izraženo..depra.plač.osjetljivost..nemir..i menga je čudna..bude jedno tri dan pa stane i onda još malo po malo i razduži se i do deset dana i bude ful tamna krv.menga bolna.umorna i agresivna budem ..za niš..samo spavam..sad sam prešla 34.godinu

majicaxx
19.05.2012., 15:21
Već 11 dana imam povišenu temperaturu, sve je počelo s prehladom, no prehlada je prošla a temperatura ostala. Ujutro imam ispod 37, preko dana naraste do 37,4, a navečer opet padne. Danas mi je drugi dan menstruacije. Je li to normalno, odnosno povezano sa menstrualnim ciklusom?

deja-vž
22.05.2012., 10:17
Evo mene opet... Pošto sam počela mjeriti bazalnu temperaturu sve sam više zbunjena i uplašena.. Temperatura mi je već 32 dan ciklusa konstanto između 36,9 i 37,4. Dobro u zadnje vrijeme sam malo prehlađena ali temperature popodne obično nemam.. Prije par dana sam počela osjećati pms-napuhnutost i bolne grudi. Kao što sam već prije rekla imam policistične jajnike i jako neredovite menge.. počeli smo raditi na bebi opet prije par dana.. Je li moguče da zatrudnim par dana prije menge ili za vrijeme menge..- je li moguće da su mi plodni dani ak ih ima baš u vrijeme menge??!! ah.. kolko pitanja u glavi... :confused::D

redrose3
23.05.2012., 16:10
Evo mene opet... Pošto sam počela mjeriti bazalnu temperaturu sve sam više zbunjena i uplašena.. Temperatura mi je već 32 dan ciklusa konstanto između 36,9 i 37,4. Dobro u zadnje vrijeme sam malo prehlađena ali temperature popodne obično nemam.. Prije par dana sam počela osjećati pms-napuhnutost i bolne grudi. Kao što sam već prije rekla imam policistične jajnike i jako neredovite menge.. počeli smo raditi na bebi opet prije par dana.. Je li moguče da zatrudnim par dana prije menge ili za vrijeme menge..- je li moguće da su mi plodni dani ak ih ima baš u vrijeme menge??!! ah.. kolko pitanja u glavi... :confused::D

sve je moguće..neke žene su zatrudnile dok su imale mengu..svakakvih je slučajeva

8Helly8
25.05.2012., 13:11
Pozdrav...pratim vas već neko vrijeme pa se nadam da ćete mi prokomentirati moj "slučaj". :mig:
Uglavnom, imam 27 godina, a šest sam godina pila Diane 35. Prestala sam ih piti prošle godine u peti mjesec, a od sedmog mjeseca radimo na bebi. Ciklus mi se brzo normalizirao, već drugi mjesec od prestanka pijenja tableta dobila sam menstruaciju, a sami ciklusi mi traju 28-32 dana. Prošli sam mjesec počela koristiti LH trakice. Prošli su mjesec pokazale da je ovulacija nastupila 18. dan, ovaj mjesec 22. dan. Inače, zadnja tri mjeseca prati ju bol kao u menstruaciji, dok izgled same sluzi prije i za vrijeme ovulacije varira. U veljači sam bila na pregledu, jajnici su u redu, hormoni (štitnjače), rad jetre i bubrega isto... Zašto nema bebe?! :confused: ...vjerojatno prerano brinem, ali eto... :rolleyes:
Oprostite na dugom postu...pozz... :)

redrose3
28.05.2012., 07:18
Pozdrav...pratim vas već neko vrijeme pa se nadam da ćete mi prokomentirati moj "slučaj". :mig:
Uglavnom, imam 27 godina, a šest sam godina pila Diane 35. Prestala sam ih piti prošle godine u peti mjesec, a od sedmog mjeseca radimo na bebi. Ciklus mi se brzo normalizirao, već drugi mjesec od prestanka pijenja tableta dobila sam menstruaciju, a sami ciklusi mi traju 28-32 dana. Prošli sam mjesec počela koristiti LH trakice. Prošli su mjesec pokazale da je ovulacija nastupila 18. dan, ovaj mjesec 22. dan. Inače, zadnja tri mjeseca prati ju bol kao u menstruaciji, dok izgled same sluzi prije i za vrijeme ovulacije varira. U veljači sam bila na pregledu, jajnici su u redu, hormoni (štitnjače), rad jetre i bubrega isto... Zašto nema bebe?! :confused: ...vjerojatno prerano brinem, ali eto... :rolleyes:
Oprostite na dugom postu...pozz... :)

možda se jako brineš..puno stresa jer želite ful bebu...pusti vremena još a onda eventualno provjeriti dal ste kompatibilni..nekad jednostavno ne može doći do oplodnje zbog nekih karakteristika-neznam točno ti objasniti stručno ali znam takav slučaj

Flare
28.05.2012., 07:56
možda se jako brineš..puno stresa jer želite ful bebu...pusti vremena još a onda eventualno provjeriti dal ste kompatibilni..nekad jednostavno ne može doći do oplodnje zbog nekih karakteristika-neznam točno ti objasniti stručno ali znam takav slučaj

Ja sam 6 godina pila pilule. U prvom redu zbog nikakvog ciklusa. Dakle npr. po 6 mjeseci bez menge. 4g jasmin, onda logest. Unazad 2 godine ne pijem ništa. Nisam još uvijek trudna iako pokušavamo. Tako da nemoj se brinuti ti. Naime meni je ginekologica rekla da je potrebno vremena da se organizam "očisti". Valjda je bila u pravu. Moji nalazi uredni, njegovi isto.

redrose3
28.05.2012., 07:57
Ja sam 6 godina pila pilule. U prvom redu zbog nikakvog ciklusa. Dakle npr. po 6 mjeseci bez menge. 4g jasmin, onda logest. Unazad 2 godine ne pijem ništa. Nisam još uvijek trudna iako pokušavamo. Tako da nemoj se brinuti ti. Naime meni je ginekologica rekla da je potrebno vremena da se organizam "očisti". Valjda je bila u pravu. Moji nalazi uredni, njegovi isto.

nema pravila definitivno..frendica je prvi mjesec po prestanku uzimanja tableta ostala trudna i sad imaju zdravog bebača...nema pravila zaista

8Helly8
06.06.2012., 10:56
Da, u pravu ste, treba mozak na pašu! :mig:
Inače, M mi kasni 2 dana (33. dc, 11. dpo), radila sam jučer i danas test (trakice s neta), razultat je nagativan...a onda sam vidjela da im je ima par dana istekao rok :lol: , a možda sam ih i radila prerano, s obzirom na kasniju ovulaciju...nadam se najboljem! :mig:

HerMajesty
16.06.2012., 08:58
Zdravo svima, imala bih pitanje pošto od nikoga drugog pomoći. Sa dečkom imam nezaštičene odnose od zadnje menstruacije, znači prije mjesec dana počeli smo raditi na djetetu.svaki dan mjerim bazalnu temperaturu i svako jutro je ista, 36,8.što bi to trebalo značiti? mjesečnica mi ne kasni jer je još i ne trebam dobiti, ali su mi grudi otečene i bolne, 2 puta sam trčala na wc zbog povraćanja, i imala sam česte vrtoglavice.apetit mi se povećao već ni sama ne znam što jedem, trpam u sebe kao u vreću za smeće.za test još nije vrijeme a svejedno se nadam jer bi voljela da sam trudna.jel moguće da tek nakon mjesec dana pokušavanja ostanem u drugom stanju?

Ivanicapeca
16.06.2012., 12:35
Zdravo svima, imala bih pitanje pošto od nikoga drugog pomoći. Sa dečkom imam nezaštičene odnose od zadnje menstruacije, znači prije mjesec dana počeli smo raditi na djetetu.svaki dan mjerim bazalnu temperaturu i svako jutro je ista, 36,8.što bi to trebalo značiti? mjesečnica mi ne kasni jer je još i ne trebam dobiti, ali su mi grudi otečene i bolne, 2 puta sam trčala na wc zbog povraćanja, i imala sam česte vrtoglavice.apetit mi se povećao već ni sama ne znam što jedem, trpam u sebe kao u vreću za smeće.za test još nije vrijeme a svejedno se nadam jer bi voljela da sam trudna.jel moguće da tek nakon mjesec dana pokušavanja ostanem u drugom stanju?

Je.
Ukoliko imaš smartphone, skini ovu besplatnu aplikaciju: http://ladytimer.com/
Meni je recimo od velike pomoći za praćenje ciklusa. Osim bazalne temp. možeš ubaciti još neke parametre koje isto prati kao gustoća sluzi, težinu, raspoloženje, vrijeme odnosa i dr. i može ti vrlo precizno odrediti plodne dane i ovulaciju. Ja uvijek imam određeni osjet nadutosti i tupe boli u trbuhu kad ovuliram i do sada se svaki put savršeno poklopilo s njegovim izračunom.

Sashica
16.06.2012., 13:31

Odgovorila sam ti na temi Jesam li trudna.

Zora Evenei
16.06.2012., 15:59
nema pravila definitivno..frendica je prvi mjesec po prestanku uzimanja tableta ostala trudna i sad imaju zdravog bebača...nema pravila zaista

A dosta značajan broj žena zatrudni nakon što zaboravi popiti jednu-dvije pilule. Flare, nije zbog pilula. :mig:

CarlaSantini
19.06.2012., 23:05
Ne znam jel prava tema, ali nisam mogla ovdje naći prikladniju.

Moj problem su jaki grčevi u donjem dijelu trbuha (jajnici rekla bih), koji se šire na anus. Jednostavno kad ih imam ne mogu sjediti ni hodati, jako probada. Čitala sam na internetu, i neka objašnjenja su da su takvi bolovi mogući u vrijeme ovulacije, no ja ih imam i sada kada ne ovuliram, barem mislim da ne, jer menstruaciju bi trebala dobiti za tjedan dana, što znači da mi je ovulacija bila mnogo ranije.

Ti bolovi se ne javljaju tako često, nekad znaju biti svaki mjesec po par dana za redom (po par minuta), a nekad zna i preskočiti mjesec i tako.
Ima li tko sličan problem?

Zora Evenei
20.06.2012., 08:01
Imam pitanje...

Sada sam bila na wc-u i primjetila sam sluz i krv na njoj. Ovih dana bi mi trebala biti ovulacija, pa pretpostavljam da sam ovulirala. Imam li pravo?

CarlaSantini, idi k doktoru ako te jako boli.

anjanja
20.06.2012., 08:42

Moj problem su jaki grčevi u donjem dijelu trbuha (jajnici rekla bih), koji se šire na anus. Jednostavno kad ih imam ne mogu sjediti ni hodati, jako probada. Čitala sam na internetu, i neka objašnjenja su da su takvi bolovi mogući u vrijeme ovulacije, no ja ih imam i sada kada ne ovuliram, barem mislim da ne, jer menstruaciju bi trebala dobiti za tjedan dana, što znači da mi je ovulacija bila mnogo ranije.

Ti bolovi se ne javljaju tako često, nekad znaju biti svaki mjesec po par dana za redom (po par minuta), a nekad zna i preskočiti mjesec i tako.

ja sam imala slične bolove zbog sindroma iritabilnog kolona tj. zbog crijeva i probave, ali ne mora značit da je kod tebe ista stvar, otiđi kod doktora.

Eshyy
20.06.2012., 08:42

Mogu ti samo reći da se osim ginekologu trebaš javiti i gastroentorologu. Ne mora značiti, ali možda su tvoji problemi vezani i uz to područje. Poznati su mi tvoji simptomi.
Ja sam imala neke određene tegobe za koje sam mislila da su ginekološke naravi, ali otkad sam pod kontrolom gastroentorologa (imam IBS, hemoroide i dva divertikulića) preporodila sam se. PMS mi je neznatan, ovulaciju i ne osjetim bolno (sluz prisutna)..

EDIT: anjanja i ja smo, eto, imale iste probleme i dale isti odgovor :)

CarlaSantini
20.06.2012., 09:16
Hvala na odgovorima djevojke. :)

Ginekologu sam svakako mislila otići ovih dana. ALi zbilja se nisam nadala da bi to moglo biti povezano i sa crijevima. I mali off, ali koje ste pretrage kod tog gastro....doktora trebale obavljati? gastroskopija, kolonoskopija? :horor:

anjanja
20.06.2012., 09:29
Hvala na odgovorima djevojke. :) Ginekologu sam svakako mislila otići ovih dana. ALi zbilja se nisam nadala da bi to moglo biti povezano i sa crijevima. I mali off, ali koje ste pretrage kod tog gastro....doktora trebale obavljati? gastroskopija, kolonoskopija? :horor:

svakako otiđi i kod ginekologa.

šta se ostalog tiće, ja osobno sam morala i na gastroskopiju i na kolonoskopiju, ali sam imala hrpu drugih simptoma kojima nisu našli uzrok, pa nije bilo drugog načina da eliminiraju nešto ozbiljnije od ibs-a.

ne vjerujem da ćeš morat na gastroskopiju jer ne spominješ probleme sa želudcom, a neće te baš tako lako poslat ni na kolonoskopiju ako je u pitanju "samo" nelagoda i povremena bol.

stvarno vjerujem da nije ništa ozbiljno i ne brini unaprijed nego lijepo otiđi kod doktora i budi mirna. :)

anjanja
20.06.2012., 09:39
Sada sam bila na wc-u i primjetila sam sluz i krv na njoj. Ovih dana bi mi trebala biti ovulacija, pa pretpostavljam da sam ovulirala. Imam li pravo?

meni ponekad, možda dvaput godišnje, u vrijeme ovulacije bude tragova krvi, ali jako malo, izmiješano sa sluzi i jedva primjetno. nikad se nisam brinula zbog toga jer sam čitala da je to relativno česta pojava u vrijeme ovulacije. doduše, isto tako sam čitala da bi zbog svakog krvarenja koje nije menstruacija trebalo posjetiti ginekologa. :ne zna: koliko je bilo krvi?

leeloo27
20.06.2012., 09:44
Ja sam jednom bila na pregledu kod gina i gin mi je rekao danas ovuliraš, imaš malo sukrvice u sluzi. :) Tako da je to normalno, ako bude spotting ili malo sukrvice, naravno nije kod svih tako i nije svaki puta al može se dogoditi, ništa čudno. Eto meni gin rekao a nisam ga ni pitala. :D

Lijeha
06.01.2013., 13:46
Prije dva dana zabolio me lijevi jajnik, otada temperatura zna biti do 37,3 i imam sukrvicu u sluzi. Ovulacija? Temperatura me buni :ne zna:
Ići ću giniću, ali samo da se umirim.

beze
18.02.2013., 18:16
pozdrav! citala sam da neke zene osjete dolazak ovulacije u smislu bolova, imam problem za koji neznam da li ima veze sa ovulacijom, ali od kraja prosle menge osjecam bolove, grceve... neznam kako opisati to... je li netko imao slicnih iskustava? zadna m je bila 2.2.13', ciklus od 30 dana.

madima150
18.02.2013., 21:27
Ja sam baš prošli tjedan počela osjećati bolove u lijevom jajniku, taman za vrijeme ovulacije, i otišla na UZV kod ginićke, imam folikuk cca 3cm, koji mi je na tom jajniku i zato me boli.. pa ako ne pukne bit će folikularna cista. tako da u svakom slučaju najbolje otići ginekologu, da ne nagađaš.

beze
18.02.2013., 21:31
Ja sam baš prošli tjedan počela osjećati bolove u lijevom jajniku, taman za vrijeme ovulacije, i otišla na UZV kod ginićke, imam folikuk cca 3cm, koji mi je na tom jajniku i zato me boli.. pa ako ne pukne bit će folikularna cista. tako da u svakom slučaju najbolje otići ginekologu, da ne nagađaš.

Hvala na odg, sklona sam cistama tako da svakako moramo provjeriti :)

Piccola bambina
22.02.2013., 18:38
pozdrav! citala sam da neke zene osjete dolazak ovulacije u smislu bolova, imam problem za koji neznam da li ima veze sa ovulacijom, ali od kraja prosle menge osjecam bolove, grceve... neznam kako opisati to... je li netko imao slicnih iskustava? zadna m je bila 2.2.13', ciklus od 30 dana.

Ja sam isto primjetila takve bolove zadnjih par ciklusa..a nekako sam u to vrijeme primjetila i spotting prije M.. Otišla sam kod ginekologa i na uzv je vidio cistu od 26mm..kao trebala bi puknuti kroz koji mjesec.

beze
22.02.2013., 22:26
Bila sam kod gin. I rekla mi je da ima nesto... hmm... dakle, vidjela je nesto a ne zna je li cista ili je trudnoca?? Pokusavamo dobiti bebicu, nismo mogli ranije jer sam imala spontani u 10.mj prosle godine... morali smo cekati 3 ciklusa. Boli me dolje od prestanka m, a i ona je ovaj ciklus bila bolnija nego inace. Je li imao netko slicno iskustvo? Ovulacija je bila 18.a po mom misljenju mislim da nisam mogla ostati trudna ovaj mjesec...pa me zanima sto je to ona mogla vidjeti? Kaze ili cista ili trudnoca... ima neka "vrecica" kaze ona a ja totalka zbunjena :)

Piccola bambina
23.02.2013., 07:59
Nadam se trudnoća i držim fige! :moli: Tako ti to obično i bude..kad najmanje misliš..

beze
23.02.2013., 11:06
Hvala. Ne kuzim kak ne moze vidjeti sta je, bas sam nervozna zbog toga... mislim da nije trudnoca, i prije sam imala te vodene ciste ali mi jd uvijek znala reci da je cista... ako je netko imao iskustva s time nek se javi jer svaki savijet i pomoc je dobrodosla :)

Piccola bambina
25.02.2013., 18:45
Beze kakvo je stanje kod tebe? Jel te naručila na novi pregled? Il da probaš napravit test... Nadala sam se da će se neko javit s takvim iskustvom da čujemo. :confused:

beze
26.02.2013., 12:09
Beze kakvo je stanje kod tebe? Jel te naručila na novi pregled? Il da probaš napravit test... Nadala sam se da će se neko javit s takvim iskustvom da čujemo. :confused:

nije me narucila za novi pregled, rekla je cak da nema potrebe za kontrolom poslije menge :confused:, boli me i dalje, mozda malo manje i ne kontstantno, osjecam dosta jako probadanje, bas je ostra bol :( m trebam dobiti 3.3. pa cemo vidjeti kako ce to proci, prosla je bila full bolna, nisam mogla ni sjediti kak treba. nadam se da bude sve okej i da ce puknuti ako je cista. budem javila novosti :)

petrek
19.03.2013., 20:45
Pozdrav cure!

Mene zanima jedna stvar ako ima mozda koja slican ciklus. Zanima me dali se prvi dan ciklusa racuna kada zena ima smedjkasti iscjedak ono vise je na papiru toalet a skoro nista na ulosku ili se racuna kada je prava svjezna krv i obilno krvarenje??

Hvala!

Piccola bambina
19.03.2013., 22:00
Pozz petrek! Meni su dva ginekologa rekla tek kad krene baš krv..znači crveno. Ovo smeđe prije nazivaju spottingom i ne računaju kao M. Imala sam isti problem i dvojbe. :)

nimfa2005
19.03.2013., 22:44
ej curke,da li je temperaturada ovuliram 36.7...sad sam mjerila

Piccola bambina
19.03.2013., 23:02
Ne ide to tako..temperaturu bi trebala mjeriti ujutro prije dizanja, svako jutro u priblizno istu uru..tek onda bi mogla zakljuciti kad ti je ovulacija. Pogledaj na pdf Mjerenje bazalne temperature 2.

nimfa2005
19.03.2013., 23:13
ok,hvala ti

petrek
20.03.2013., 09:03
Pozz petrek! Meni su dva ginekologa rekla tek kad krene baš krv..znači crveno. Ovo smeđe prije nazivaju spottingom i ne računaju kao M. Imala sam isti problem i dvojbe. :)

E hvala ti puno.. i ja sam tako mislila,pa sam i računala od svježe krvi prvi dan. :)

Lijeha
27.04.2013., 17:42
Pozdrav! :) Zanima me ima li tko slične simptome i kako ih primiriti.
Pred ovulaciju me rasturaju jajnici, pogotovo onaj aktivan taj mjesec, dan-dva nakon imam temperaturu koja najčešće traje do početka menstruacije i ono što me najviše muči su mučnine pred samu ovulaciju, ubijaju me. Ima tko sličan problem? :ne zna:

Piccola bambina
28.04.2013., 20:15
Ne znam dal ima nesto da ti ublazi te mučnine i bolove u vrijeme ovulacije (neke cure ih osjete više neke manje)..al sto se tice povisene temperature od ovulacije do menstruacije to je normalan proces jer ti temperatura poraste zbog pojacanog lucenja progesterona nakon ovulacije.

majalena2
28.04.2013., 21:47
pozdrav cure..evo ovako..zanim me kod simptoma ovulacije da li se nekoj napuse donji dio trbuha? da li i to moze bit jedan od simtoma posto imam jaku boli u predjelu oba jajnika i bezbojan rastezljivi iscjedak.

Piccola bambina
28.04.2013., 22:01
Joj pa dal na ovoj temi odgovara itko osim mene? :confused: :durica
Za bol u jajnicima i vodenkastu, prozirnu sluz tzv. egg znam da su simptomi ovulacije..za tu napuhnutost ne znam.. Meni tako obično bude pred M.

majalena2
28.04.2013., 22:09
Za bol u jajnicima i vodenkastu, prozirnu sluz tzv. egg znam da su simptomi ovulacije..za tu napuhnutost ne znam.. Meni tako obično bude pred M.

hahah..pa nadala sam se da ce netko odgovorit :D :D...u svakom slucaju hvala,nadam se da nije nista strasno posto prvi put osjecam tu bol i napuhanosta..do sad nisam ni primjecivala da imam ovulaciju :ne zna:

julianna-24
29.04.2013., 08:21
.

Dr. Piccola
ja koliko čitam čini mi se da se može preimenovati u " Pitaj Piccolu"
kad si pametna i sve znaš :D

Piccola bambina
29.04.2013., 11:49
Haaahaha :lol:
A sorry cure ko sam dosadna više..volim pomoći, bar onoliko koliko znam jer sam u ovih 5 mj stvarno sve zivo ispitala ginekologe, dizala knjige u knjižnici, čitala po internetu, naučila od cura na forumu..
Ja samo hoću svoju bebicu! :(
A dok čekam..pa..pomoć ću svima koliko mogu..

julianna-24
29.04.2013., 13:53
ja mislim da je to za pohvaliti a ne da se ispričavaš :tuctuc:
uostalom na kraju ispadne da više saznamo na svom primjeru i na googlu nego što doznamo od doktora

za piccolu :top:

josipica
07.05.2013., 17:56
bok cure prvi sam put ode ...zanima me ako mi koja moze pomoci ...zadnja menga je bila 19.04 po mom izracunu najplodniji dan je bio 5.5 i tada smo imali odnose jer radimo na bebici jako bi je tili ....ali dan poslje sam prokrvarila svi kazu da je to normalno ovulacijsko krvarenje ali sad me zanima dali se jajna stanica moze oploditi bez obzira na to ??? :ne zna: plizzz helppp

andreica1234
09.05.2013., 19:21
Drage moje ja imam jedno pitanje i nadam se da ce mi netko odgovoriti sto prije da se smirim i ne zivciram...proslu menstruaciju sam imala 1.4. a sljedecu sam dobila 29.4. i ta zadnja je bila jako bolna prvi dan i obilna,nikad nisam takvu bol osjecala..trajala je 3 dana...danas je 9.5. i ja vec dva dana osjecam tupu bol u trbuhu,jajnici me bole osjetljiv mi je na dodir i ne osjecam se dobro...sto se tice spolnih odnosa imala sam sve zasticene sa kondomom i nijedan nije puko(provjeravam uvijek!!),osim 3.5. kad sam imala samo sa prekinutim snosajem i negdje oko 4 dana prije menstruacije isto tako...sad se jako bojim iako po svoj logici ne bi trebala biti trudna ali ovi bolovi me strase jako...

mimi_ri
09.05.2013., 19:30
Drage moje ja imam jedno pitanje i nadam se da ce mi netko odgovoriti sto prije da se smirim i ne zivciram...proslu menstruaciju sam imala 1.4. a sljedecu sam dobila 29.4. i ta zadnja je bila jako bolna prvi dan i obilna,nikad nisam takvu bol osjecala..trajala je 3 dana...danas je 9.5. i ja vec dva dana osjecam tupu bol u trbuhu,jajnici me bole osjetljiv mi je na dodir i ne osjecam se dobro...sto se tice spolnih odnosa imala sam sve zasticene sa kondomom i nijedan nije puko(provjeravam uvijek!!),osim 3.5. kad sam imala samo sa prekinutim snosajem i negdje oko 4 dana prije menstruacije isto tako...sad se jako bojim iako po svoj logici ne bi trebala biti trudna ali ovi bolovi me strase jako...

po mom mišljenju ne bi trebala biti trudna,
za te bolove ako ne prođu javi se na pregled kod svog ginekologa

andreica1234
09.05.2013., 19:41
po mom mišljenju ne bi trebala biti trudna,
za te bolove ako ne prođu javi se na pregled kod svog ginekologa

Pa da i ja mislim da je tako...iskreno nemogu uopce identificirati bol,imam lagane grceve kao predmenstrualne al najvise me boli i na dodir takodjer dio povise pupka...ono sto znam je da bi simptome trudnoce mogla i trebala osjecat po zavrsetku ovlacije a ja nisam nit na sredini ciklusa...

Piccola bambina
09.05.2013., 21:29
Pa da i ja mislim da je tako...iskreno nemogu uopce identificirati bol,imam lagane grceve kao predmenstrualne al najvise me boli i na dodir takodjer dio povise pupka...ono sto znam je da bi simptome trudnoce mogla i trebala osjecat po zavrsetku ovlacije a ja nisam nit na sredini ciklusa...
Možda ti je ovaj ciklus ovulacija malo uranila pa su to ovulacijski bolovi. Iako, uvijek može biti neka upala, al ona je obično praćena drugačijim iscjetkom..mada nije pravilo. Ako se nastavi najbolje pođi kod ginekologa.

Piccola bambina
09.05.2013., 21:32
bok cure prvi sam put ode ...zanima me ako mi koja moze pomoci ...zadnja menga je bila 19.04 po mom izracunu najplodniji dan je bio 5.5 i tada smo imali odnose jer radimo na bebici jako bi je tili ....ali dan poslje sam prokrvarila svi kazu da je to normalno ovulacijsko krvarenje ali sad me zanima dali se jajna stanica moze oploditi bez obzira na to ??? :ne zna: plizzz helppp
Naravno da se može oploditi. To krvarenje ne bi trebalo biti obilno..i ne smeta. Ovulacija zna biti popraćena krvarenjem jer se npr. prilikom prskanja folikula može oštetiti neka kapliarica koja onda malo prokrvari. Nadam se da ćete uspjeti! Sretno!

touch_of_sun
08.07.2013., 16:57
Bok cure, zanima me da li plodni i neplodni dani vrijede i dok se redovito piju kontracepcijske pilule? naime, imam sljedeću situaciju: zadnju menstruaciju sam imala 23.06. a na pilulama sam već duže vremena i koristim lindynette 20 međutim jučer u nedjelju navečer sam zaboravila popiti 11. pilulu, a te iste nedjelje rano ujutro smo se seksali i dečko je svršio u mene. zakasnila sam s pilulom 16 sati i popila sam je danas čim sam skužila i sad ću opet navečer normalno nastaviti kako piše u uputama. ali zabrinuta sam zbog tih plodnih i neplodnih dana i pitam se kolika je vjerojatnost trudnoće jer sam u sredini ciklusa, a spermići mogu preživjeti u meni do 3 dana ako sam dobro informirana i još propustim pilulu u najgore moguće vrijeme!!!

imam li razloga za brigu? jer još stignem ići po tabletice za dan poslije? HELP!

andjeo29
08.07.2013., 17:39
Bok cure, zanima me da li plodni i neplodni dani vrijede i dok se redovito piju kontracepcijske pilule? naime, imam sljedeću situaciju: zadnju menstruaciju sam imala 23.06. a na pilulama sam već duže vremena i koristim lindynette 20 međutim jučer u nedjelju navečer sam zaboravila popiti 11. pilulu, a te iste nedjelje rano ujutro smo se seksali i dečko je svršio u mene. zakasnila sam s pilulom 16 sati i popila sam je danas čim sam skužila i sad ću opet navečer normalno nastaviti kako piše u uputama. ali zabrinuta sam zbog tih plodnih i neplodnih dana i pitam se kolika je vjerojatnost trudnoće jer sam u sredini ciklusa, a spermići mogu preživjeti u meni do 3 dana ako sam dobro informirana i još propustim pilulu u najgore moguće vrijeme!!!

imam li razloga za brigu? jer još stignem ići po tabletice za dan poslije? HELP!

Na pilulama ne postoje plodni i neplodni dani, nema ovulacije, dakle apsolutno svi dani su neplodni.
Pilulu koju si zaboravila si popila, sad nastavi piti kako bi inače pila (tj. 12. pilulu uzmi večeras) i sljedećih tjedan dana koristi dodatnu zaštitu.
To je to, sve bi trebalo biti u redu.

touch_of_sun
08.07.2013., 18:06
joj, hvala ti puno na brzom odgovoru. znam da ovulacije nema ako se redovito piju pilule ali sam zakasnila s tom nesretnom 11. pa me malo panika uhvatila jer su to pilule s nižom dozom hormona. ili mi alarm nije zvonio ili ga nisam čula od iscrpljenosti jer smo noć prije bili u svatovima.. nemam pojma kako mi se dogodilo da propustim pilulu jer jako pazim na to, pijem ih točno u minutu.

kajjetebi
27.07.2013., 22:40
molim vas dal mi netko moze pomoci za stranicu fertilityfriend.com
zanima me onaj grafit za ovulaciju, bolje receno mjernje bazalne temperature....registrirala sam se al nikako to nemogu naci kako i sto tocno treba napraviti???? mozda netko od vas da mi objasni i pomogne pliz!!!!

leeloo27
28.07.2013., 00:44
Imaš na Pdf-u trudnice ovu temu: http://www.forum.hr/showthread.php?t=700112 pa probaj pitati tamo. :)

kajjetebi
28.07.2013., 10:01
Imaš na Pdf-u trudnice ovu temu: http://www.forum.hr/showthread.php?t=700112 pa probaj pitati tamo. :)

hvala, al tu na toj temi nemogu nista pisati :(

leeloo27
28.07.2013., 16:43
Joj oprosti, nisam skontala da je tema zaključana. Evo kontaktirala sam modice tamo, otključale su temu pa slobodno postavi pitanje tamo. ;)