PDA

View Full Version : Državljanstva, vize, dozvole - Q&A

stranice : 1 [2] 3 4

PuRpUr
29.05.2010., 14:33
Pozdrav svima.
Ja vam pisem iz Vojvodine.Moji roditelji su oboje rodjeni u Hrvatskoj, s tim sto mi je mama Hrvatica. Brat i ja smo punoletni. Hteli bi predati papire za dobijanje hrvatske domovnice. Mama i tata imaju vec domovnicu jer su tamo rodjeni i ziveli tj jos ih nemaju,ali treba samo da ih uzmu.Kada je mama zvala konzulat u Subotici rekli su joj da ona treba samo da dodje po svoju domovnicu,a tako i tata. Raspitali smo se u konzulatu,a oni su nas uputili na udrugu vojvodjanskih Hrvata gde smo otisli i fina gospodja koja tamo radi dala nam je da potpisemo izjave da zelimo da se upisemo u biracki spisak hrvatske nacionalne manjine u Vojvodini i to cemo dobiti za 15 dana i to ce biti zvanicni dokument gde smo se izjasnili kao Hrvati.Ni na jednom dokumentu:djacke knjizice,svedocanstva,indeks,radna knjizica,itd nema rubrika gde se unosi nacionalnost. Inace mami na izvodu iz matice rodjenih pise da je Hrvatica. Ta gospodja nam je rekla da prvog petka u mesecu dolazi konzul pa da odemo da je sve pitamo i podnesemo sve za dobijanje domovnice.Potrebno je samo da predamo sva dokumenta i uplatimo 55 eura kolika je taksa.Ta gospodja nam je rekla da se za domovnicu ceka do godinu dana,a retko kod nekoga i do 3 godine.Medjutim kada je cula da je mama rodjena tamo i da je Hrvatica rekla nam je da misli da mi(brat i ja) bez obzira na punoletsvo mozemo vrlo brzo dobiti domovnice bez tolikog cekanja zahvaljujuci tome sto je ona Hrvatica(ali da ipak sve pitamo konzula) i da ce nam dokument gde smo se izjasnili kao pripadnici hrvatskog naroda samo doci kao slag na tortu i da misli da bismo mogli vec za par meseci dobiti domovnicu.
Mene interesuje sta vi mislite i da li znate koliko se ceka na dobijanje domovnice i da li postoji nacin da se proces ubrza??
Hvala unapred svima

sivkić
29.05.2010., 20:10
http://www.mup.hr/main.aspx?id=1070
http://www.mup.hr/39.aspx
12. Gdje se podiže domovnica nakon primitka u hrvatsko državljanstvo?

Trebate se obratiti Gradskom uredu za opću upravu (Odsjek za poslove središnjih evidencija hrvatskih državljana), 10 000 Zagreb, Trg Stjepana Radića 1, i Područnom uredu Centar, Ilica 25, 10 000 Zagreb, za osobe koje nisu rođene u Republici Hrvatskoj i nemaju prebivalište na teritoriju Republike Hrvatske (informacije se mogu dobiti na brojeve telefona 01/6101 544 ili 6101 564).
Ako je stranka rođena na teritoriju Republike Hrvatske, domovnica se podiže u matičnom uredu prema mjestu rođenja.

8. Koliko traje postupak stjecanja/otpusta iz hrvatskog državljanstva ?

Postupak stjecanja, odnosno otpusta iz hrvatskog državljanstva traje ovisno o složenosti svakog pojedinog zahtjeva. Prilikom utvrđivanja činjeničnog stanja ovo Ministarstvo pribavlja određene podatke od drugih nadležnih tijela (ministarstava, sudova), a i sama stranka dužna je sudjelovati u postupku davanjem svojih izjava te dostavljanjem traženih isprava, ovisno o pravnom osnovu na kojem temelji zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva. Tek nakon što Ministarstvo unutarnjih poslova utvrdi sve pravno relevantne činjenice, bit će doneseno odgovarajuće rješenje.

http://www.mup.hr/main.aspx?id=1164
http://mojauprava.hr/portal/dp.nsf//mojaUprava?OpenForm&r=|http://mojauprava.hr/portal/dp.nsf/wDok/45116DBD1D74113DC12575ED00441D25

uros100
29.05.2010., 20:26
[QUOTE=Mirogojski;16489327]

Problem je što je sve sjeverno od Hrvatske šengenski teritorij.

Prema informacijama koje sam uspio iskopati, netko tko nije državljanin države članice Šengena ima pravo boraviti na šengenskom području do 3 mjeseca. Znači ne u nekoj pojedinoj državi, već na cijelom teritoriju Šengena--što je praktični cijela Europa sjeverno ili zapadno od Hrvatske. To nije moguće produljiti, to jest nije moguće dobiti dozvolu (vizu) za zadržavanje dulje od 3 mj za cijeli Šengen. [QUOTE]

oni ti u uredima za strance ni neznaju sami zakon..ja sam bio10 mjeseci u spanskoj i portugalu,kad sam nakon 5 mjeseci htio da bude legalno u portugalu,rekli su mi "odi u španiju i vrati se",to sam napravil u dva dana i opet sam bil legalno..uglavnom čuvaj karte vlaka il ćim ideš,da imaš dokaz da si ušo prije manje od 3 mjeseca,il moš i potvrdit ulazak na granici ak je bude...

sivkić
29.05.2010., 20:48
oni ti u uredima za strance ni neznaju sami zakon..ja sam bio10 mjeseci u spanskoj i portugalu,kad sam nakon 5 mjeseci htio da bude legalno u portugalu,rekli su mi "odi u španiju i vrati se",to sam napravil u dva dana i opet sam bil legalno..uglavnom čuvaj karte vlaka il ćim ideš,da imaš dokaz da si ušo prije manje od 3 mjeseca,il moš i potvrdit ulazak na granici ak je bude...

Mirogojski je u pravu.To što ti kažeš vrijedilo je prije za države koje nisu u sastavu EU.Ulaskom u bilo koju članicu eu počinje ti teči boravak u eu bez obzira u koliko država ulaziš i izlaziš.Pošto više nema granica osim schengenskih mjerodavan je ulazni pečat iz slo ili italije ili druge schengenske granice ovisno gdje ulaziš.Ukoliko nemaš ulazni pečat u putovnici u prekršaju si a kazna je par sto eura.Ukoliko imaš sve putne karte a nemaš ulazni pečat još lakše će ti dokazat koliko si boravio u eu i evo opet prekršaja i kazne.

uros100
29.05.2010., 20:58
Mirogojski je u pravu.To što ti kažeš vrijedilo je prije za države koje nisu u sastavu EU.Ulaskom u bilo koju članicu eu počinje ti teči boravak u eu bez obzira u koliko država ulaziš i izlaziš.Pošto više nema granica osim schengenskih mjerodavan je ulazni pečat iz slo ili italije ili druge schengenske granice ovisno gdje ulaziš.Ukoliko nemaš ulazni pečat u putovnici u prekršaju si a kazna je par sto eura.Ukoliko imaš sve putne karte a nemaš ulazni pečat još lakše će ti dokazat koliko si boravio u eu i evo opet prekršaja i kazne.
slažem se ak tak kaže zakon,ja sam samo tvrdio kak je u praksi..i to je bilo prije 5 godina kad su svi bili dobrano u EU....kažem ti što su mi savjetovali u "servisu za strance" koji je produljivo boravke za strance...al slažem se da je najbolje sve predviditi i imati legalno....samo da mu u nijednom trenutku nezatreba hrvatska ambasada,ni kad ih zakon obavezuje niš nerade...sramota

kamenškarepapir
03.06.2010., 01:42
mogu li ikako dobiti državljanstvo ako mi je djed bio slovenac?
ili možda ako mama zatraži državljanstvo, pa ako ga dobije, ja preko nje?
planiram na studij u ljubljanu, pa bi dobro došlo... :)

sivkić
03.06.2010., 11:00

Za najbolje 100%-tne informacije obrati se Veloposlanstvu Slovenije u RH ili kojem njihovom konzulatu.Pošto ne znam 100% slovenski mislim da bi ti prvo mama trebala tražit a tek onda ti ako imaš pravo.Ali to će kod slovenaca trajat tako dugo da ćeš prije završit fakultet i zaposlit se nego će oni tebe riješit.Ako ćeš tamo i boravit ionako ćeš si riješit privremeni boravak kao student.

kamenškarepapir
03.06.2010., 18:31
Hvala. :)
Obratit cu im se...

tinkerbell
07.06.2010., 06:48

možeš...potomci slovenskih državljana, do 4 koljena rođenog u inozemstvu, imaju pravo tražiti slovensko državljanstvo što ne znači da će ti 100% dati pozitivan ishod...

obrati se u slovensko veleposlanstvo u Zgbu gđa Ivanka Filipan....i dobiti ćeš sve inforrmacije...

javi mi mail na pp pa ću ti poslati kaj ja imam....

Za najbolje 100%-tne informacije obrati se Veloposlanstvu Slovenije u RH ili kojem njihovom konzulatu.Pošto ne znam 100% slovenski mislim da bi ti prvo mama trebala tražit a tek onda ti ako imaš pravo.Ali to će kod slovenaca trajat tako dugo da ćeš prije završit fakultet i zaposlit se nego će oni tebe riješit.Ako ćeš tamo i boravit ionako ćeš si riješit privremeni boravak kao student.

netočno....ne mora roditelj(direktni potomak slo državljana) uopće uzeti državljanstvo...traje neko vrijeme ali ne toliko dugo...

matido
05.08.2010., 02:39
Interesira me imam li ja prava na hr domovnicu, mama i tata su hr drzavljani s tim sto je mama podrijetlom iz Srbije,gdje samo i ja i brat rodjeni,i gdje sam i ja zivjela,vec 10 mjeseci sam u hr i gdje god sam zakucala na vrata za pitat imam li prava,svugdje su mi rekli da nemam.Molim vas ako netko zna kamo se trebam obratiti, jer sam tu trenutacno jer sam morala otvorit tvrtku da bih ostala,sve mi se iskompliciralo,a sad sam konacno sa svojima,jer nam okolnosti prije nisu dozvoljavale,unaprijed hvala

Basil Fawlty
05.08.2010., 07:20
Interesira me imam li ja prava na hr domovnicu, mama i tata su hr drzavljani s tim sto je mama podrijetlom iz Srbije,gdje samo i ja i brat rodjeni,i gdje sam i ja zivjela,vec 10 mjeseci sam u hr i gdje god sam zakucala na vrata za pitat imam li prava,svugdje su mi rekli da nemam.Molim vas ako netko zna kamo se trebam obratiti, jer sam tu trenutacno jer sam morala otvorit tvrtku da bih ostala,sve mi se iskompliciralo,a sad sam konacno sa svojima,jer nam okolnosti prije nisu dozvoljavale,unaprijed hvala

Koliko imaš godina? Zato jer mislim ako si prešla 18 (a vjerovatno jesi) onda je vjerovatno kasno za dobivanje državljanstva. Ali ti se još raspitaj.

potenza
09.08.2010., 14:29
pozdrav svima

trebam par informacija ..rodjen sam u RH i roditelji su mi rodjeni u RH ali smo u toku rata presli u bosnu i sad imamo bosansko drzavljanstvo..u zakonu pise da mogu dobiti RH drzavljanstvo pomocu porijekla..tj mjesta rodjenja ili ako mi je jedan od roditelja u vrijeme kad sam ja rodjen imao Hrvatsko drzavljanstvo..sto ja sve mogu da dokazem za oba rodjitelja..e sad kakve su sanse da dobijem drzavljanstvo posto hocu da se ponovo vratim i da zivim u Hrvatskoj :)

hvala unaprijed

edit: pokusavao sam da trazim rodni list i na njemu pise da sam bosanskog drzavljanstva..imam 20 god (ako to sto znaci)

elena-malena
10.08.2010., 11:40
Pozdrav svima!
Molim savjet i pomoc!Zivim u Austriji vec tri godine!Predali smo zahtjev za produzenje vize za malu i mene sa zakasnjenjem od jedan dan (to je bilo pocetkom drugog mjeseca) da bi tek sad dobili odbijenicu i sad vise neznam sta napraviti!Pisati zalbu il opet sve ispocetka!?Od drugog mjeseca muz i ja ne primamo ni porodiljni ni djecji jer nedaju bez vize i vec nam je nemoguce zivjeti samo od jedne place!Muka mi je vise od te Austrije jer imamo problema od samog pocetka!Interesantno je i to sto se vjencali u Austriji (muz nema austrijsko drzavljanstvo),mala se rodila tu i ona i ja imamo njihovo zdrastveno!Znaci oni su nam odbili vize zbog toga jednoga dana!Ako ko ima slicno iskustvo il kakav savjet molim pomoc!Hvala

elena-malena
10.08.2010., 15:54
Pozdrav svima!
Molim savjet i pomoc!Zivim u Austriji vec tri godine!Predali smo zahtjev za produzenje vize za malu i mene sa zakasnjenjem od jedan dan (to je bilo pocetkom drugog mjeseca) da bi tek sad dobili odbijenicu i sad vise neznam sta napraviti!Pisati zalbu il opet sve ispocetka!?Od drugog mjeseca muz i ja ne primamo ni porodiljni ni djecji jer nedaju bez vize i vec nam je nemoguce zivjeti samo od jedne place!Muka mi je vise od te Austrije jer imamo problema od samog pocetka!Interesantno je i to sto se vjencali u Austriji (muz nema austrijsko drzavljanstvo),mala se rodila tu i ona i ja imamo njihovo zdrastveno!Znaci oni su nam odbili vize zbog toga jednoga dana!Ako ko ima slicno iskustvo il kakav savjet molim pomoc!Hvala

sorin
11.08.2010., 12:06
Molio bih da mi netko odogovori ako zna: da li potvrde o nekažanjavanju "criminal record", traži veleposlanstvo države koja izdaje vize ili poslodavac iz dotične države? Ne mislim konkretno niti na državu niti na poslodavca, već u doglednom vremenu lako bih mogao dobiti ponudu za rad u inozemstvu.
I nakon koliko godine se briše neko kazneno djelo iz evidencije? Po članku za ovo kazneno djelo zapriječena je maksimalna kazna do 3 godine, a ja sam dobio uvjetnu osudu.
Da li se to računa od vremena kada je počinjeno, ili od datuma pravomoćne presude, jer u mom slučaju tu je vremenski odmak od 5 i po, godina - prije 7 i pol godina se dogodilo kazneno djelo, a tek prije 2 godine je donešena pravomoćna presuda.

Unaprijed zahvalan!

darkomaricic
02.09.2010., 21:38
zanima me dali mogu dobit njemacko drzavljanstvo ako sam roden u njemackoj 1995 a roditelji su mi od tu?

buntspecht
02.09.2010., 21:41
zanima me dali mogu dobit njemacko drzavljanstvo ako sam roden u njemackoj 1995 a roditelji su mi od tu?
ako niti jedan od rodintelja u trenutku tvog rodjenja nije imao njemacko drzavljanstvo, odgovor je ne

darkomaricic
02.09.2010., 22:11
sta bas nikako?

buntspecht
02.09.2010., 22:54
sta bas nikako?

di zivis u njemackoj ili u hrvatskoj?

ako u hrvatskoj, onda jedino redovnim putem, tj. da zatrazis boravisnu dozvolu, cekas 8 godina, zatrazis njemacko i otpustis hrvatsko. ako hoces 3 godine cekat ozeni njemicu

darkomaricic
03.09.2010., 08:29
zivim u hrvatskoj al bi zelio kad budem malo stariji da odem zivjet u njemacku...

znaci nakon 8 godina onda mogu dobit sigurno ili?

buntspecht
03.09.2010., 11:32
znaci nakon 8 godina onda mogu dobit sigurno ili?

pa nista u zivotu nije 100% sigurno, jer njemacko drzavljanstvo nije pravo vec privilegija. ali ako uspijes dobit papire za njemacku i nebudes radio tamo neka sranja, mozes nakon 8 godina zatrazit njemacko drzavljanstvo, al uz uvijet da otpustis hrvatsko

darkomaricic
03.09.2010., 13:46
pa nista u zivotu nije 100% sigurno, jer njemacko drzavljanstvo nije pravo vec privilegija. ali ako uspijes dobit papire za njemacku i nebudes radio tamo neka sranja, mozes nakon 8 godina zatrazit njemacko drzavljanstvo, al uz uvijet da otpustis hrvatsko

a dal ja mogu radit u njemackoj i zivjet ako nemam njihovo drzavljanstvo

buntspecht
03.09.2010., 15:49
a dal ja mogu radit u njemackoj i zivjet ako nemam njihovo drzavljanstvo

moze zasto ne, isto ko sto i u hrvatskoj zive i rade stranci koji nemaju hrvatsko drzavljanstvo.

samo je jako tesko dobit boravisnu i radnu dozvolu, jedino ako ozenis neku njemicu il nasu sa papirima, ili zavrsis neki dobar fakultet pa nadjes posao tamo

darkomaricic
04.09.2010., 09:15
moze zasto ne, isto ko sto i u hrvatskoj zive i rade stranci koji nemaju hrvatsko drzavljanstvo.

samo je jako tesko dobit boravisnu i radnu dozvolu, jedino ako ozenis neku njemicu il nasu sa papirima, ili zavrsis neki dobar fakultet pa nadjes posao tamo

aha...jer ja poso mogu uvjek dobit tamo preko starog.....

Dumber
04.09.2010., 09:57
Ako itko ima iskustva, molila bih pomoć.

Koji su sve dokumenti koje bih trebala predati, naime, treba mi studentska viza, i koliko otprilike traje postupak izdavanja vize?

buntspecht
04.09.2010., 10:09
Ako itko ima iskustva, molila bih pomoć.

Koji su sve dokumenti koje bih trebala predati, naime, treba mi studentska viza, i koliko otprilike traje postupak izdavanja vize?

http://www.zagreb.diplo.de/Vertretung/zagreb/de/01/Visabestimmungen/Studium.html

tu ti sve pise

Dumber
04.09.2010., 10:10
Pretpostavljam da nema ništa na hrvatskom ili engleskom?

I to je za Njemačku? Vrijedi isto kao i za Španjolsku?

buntspecht
04.09.2010., 10:34
Pretpostavljam da nema ništa na hrvatskom ili engleskom?

I to je za Njemačku? Vrijedi isto kao i za Španjolsku?

http://www.zagreb.diplo.de/Vertretung/zagreb/hr/01/Visabestimmungen/Studium.html

evo na hrvatskom, ali ako imas problema s ovim, tesko ces na studij u njemacku, jer je uvjet za upis jako dobro znanje njemackoj jezika.

sto se tice spanjolske, pogledaj

http://www.maec.es/subwebs/Embajadas/Zagreb/hr/home/Paginas/Home%20Zagreb.aspx

i nazoves i pitas sto je sve potrebno ili upitas preko mejla, ali isto jezik je sigurno jedan od uvjeta

Dumber
04.09.2010., 10:36
http://www.zagreb.diplo.de/Vertretung/zagreb/hr/01/Visabestimmungen/Studium.html

evo na hrvatskom, ali ako imas problema s ovim, tesko ces na studij u njemacku, jer je uvjet za upis jako dobro znanje njemackoj jezika.

sto se tice spanjolske, pogledaj

http://www.maec.es/subwebs/Embajadas/Zagreb/hr/home/Paginas/Home%20Zagreb.aspx

i nazoves i pitas sto je sve potrebno ili upitas preko mejla, ali isto jezik je sigurno jedan od uvjeta

Gle, ne pitam mogu li ići tamo, jer idem, sve procedure sam prošla, samo mi treba viza. :mig:

buntspecht
04.09.2010., 10:38
Gle, ne pitam mogu li ići tamo, jer idem, sve procedure sam prošla, samo mi treba viza. :mig:

onda ti valjda ovi sad linkovi na hrvatskom pomazu:mig:

i da zaboravih, sam postupak za vizu traje kojih 3 mjeseca barem sta se tice njemacke.

Dumber
04.09.2010., 10:40
onda ti valjda ovi sad linkovi na hrvatskom pomazu:mig:

i da zaboravih, sam postupak za vizu traje kojih 3 mjeseca

Jesi siguran?

buntspecht
04.09.2010., 10:42
Jesi siguran?

prosle godine sam jednoj poznanici pomagao oko tog.zato mnogi ovdje dodju na kurs za jezik uz studij nakon toga. jer je jednostavnije puno

mozda se nesto i promjenilo, al nevjerujem, njemacka ambasada u zagrebu je poznata po svojoj sporosti

Dumber
04.09.2010., 10:43
prosle godine sam jednoj poznanici pomagao oko tog.zato mnogi ovdje dodju na kurs za jezik uz studij nakon toga. jer je jednostavnije puno

mozda se nesto i promjenilo, al nevjerujem, njemacka ambasada u zagrebu je poznata po svojoj sporosti

ALI JA IDEM U ŠPANJOLSKU!!!!

Hebote.

buntspecht
04.09.2010., 10:48
ALI JA IDEM U ŠPANJOLSKU!!!!

Hebote.

ah sorry, radio sam nocnu pa sam pomjesao teme:D

uglavnom sta se tice spanjolske sve ti je to isti drekec sa vizama za sengen, najbolje informacije ces dobit na ambasadi u zagrebu i to najbolje osobno jer ces dobit listu svega sta ti treba

Dekanica
11.09.2010., 21:53
Kakav je postupak oko useljenja stranca u Hrvatsku? Radi se o mladom covjeku, visoke strucne spreme na IT podrucju, sa vise godina radnog iskustva i dobrom ustedevinom. Nije iz EU.

Dakle covjek koji ne bi bio na teret drzavi, placao bi porez, radio, zaradivao. Nije mi jasno zasto je to tako nemoguce, a zale se nasi da ne uspjevaju privuci mlade i obrazovane imigrante. Ne dopustaju ljudima da dodu.

Molim vas da mi s pavnog stajalista pomognete i kazete koji uvjeti moraju biti zadovoljeni da bi covjek mogao imigrirati u Hrvatsku?
Kako to ide s jezikom? Potrebna je viza u pocetku, sto ako kandidat nade posao ovdje?

Zahvaljujem na odgovorima i ispricavam se ako je dupla tema.

signum
11.09.2010., 22:26
Ako se neće udavat /ženit jedina mogućnost je Poslovna dozvola , prouči "Zakon o strancima" čl 132

UglyKidJoe
17.09.2010., 14:40
Neki dan se susretoh sa frendom s faksa i riječ po riječ o prilikama i neprilikama u kojem smo se našli u vrtlogu života - ispali da bi išao u Sloveniju.
Ispalo je da mu je mama rođena u Sloveniji i neko vrijeme je živjela dok se nije preselila u Hrvatsku ali još za vrijeme Juge.
On je rođen ovdje. Iskopao je slijedeću Q&A definiciju za stjecanje slovenskog državljanstva (malo promijenjenu s obzirom na države o kojima se priča ali mislim i dalje primjenjivo):

http://e-uprava.gov.si/e-uprava/en/faqKategorijaVprasanje.euprava?faq.id=68&faq.vprasanje.id=324

"...My dad is a Slovenian citizen but my mom was born in Canada but also has Slovenian parents. Would I qualify to apply for citizenship because I am under the age of 36? If not, what other qualifications would I need to have to apply?
Date: 04.04.2005
Category: Living in Slovenia -> Citizenship

Answer:

If a child born abroad to a mixed marriage was not declared a citizen of the Republic of Slovenia by the parent who at the time of birth was a Slovene citizen, the child has a right to declare himself/herself a Slovene citizen however not later than the age of 36 years. For this purpose, a written statement is sufficient which must be accompanied by a birth certificate and the application must include precise information on the parent that is a Slovene citizen (name, place and date of birth, last address of residence in the Republic of Slovenia, and information on the other parent is also useful) - Article 6 of the Act on the Citizenship of the Republic of Slovenia.

After expiry of the statutory deadline, that is 36 years of age, acquisition of citizenship is only possible by naturalisation, provided that such a person fulfils the conditions determined by statute. "

Što mislite - bi li to moglo se primjeniti na njega - taman ima 36 godina?
Moj savjet je bio - pravac veleposlanstvo. Pa da vidimo...

martinad
02.10.2010., 08:25
....evo trebam objašnjenje nekog stručnog....što se dogodilo i što će se dogoditi??
ja sam rođena u slavonskom brodu 1986.godine, cjeli svoj život živim u RH,tu sam pohađala osnovnu,srednju i sad završavam fax....i naravno cjeli život sam za sve što je trebalo vadila domovnicu bez ikakvih problema....
no što se dogodi....ovo ljeto, kako bih se mogla prijaviti na natječaj za posao, odem ponovno po domovnicu i oni mi priopće sretnu vjest - oni meni ne mogu izdati domovnicu jer se ja zbog oca koji je rođen u BIH imam BIH državljanstvo(iako tamo nisam provela ni jedan jedini dan života, a i otac je došao u RH prije 25godina)...i da sada moram poništiti sve svoje dokumente, napraviti osobnu i putovnicu o vlastitom trošku,te ću dobiti novi JMBG i OIB!!!
što to sada znači????oni poništavaju sve što sam ja do sada napravila ili što....?!
ako sam ja cjeli život imala i pisala svoj JMBG gdje god sam trebala(škole, fax, posao,banka...)i sada ću imati drugi i s njim doći recimo diplomirati, polagati državni itd?????

puno hvala na odg unaprijed!!!!:ne zna:

buntspecht
03.10.2010., 14:48
....evo trebam objašnjenje nekog stručnog....što se dogodilo i što će se dogoditi??
ja sam rođena u slavonskom brodu 1986.godine, cjeli svoj život živim u RH,tu sam pohađala osnovnu,srednju i sad završavam fax....i naravno cjeli život sam za sve što je trebalo vadila domovnicu bez ikakvih problema....
no što se dogodi....ovo ljeto, kako bih se mogla prijaviti na natječaj za posao, odem ponovno po domovnicu i oni mi priopće sretnu vjest - oni meni ne mogu izdati domovnicu jer se ja zbog oca koji je rođen u BIH imam BIH državljanstvo(iako tamo nisam provela ni jedan jedini dan života, a i otac je došao u RH prije 25godina)...i da sada moram poništiti sve svoje dokumente, napraviti osobnu i putovnicu o vlastitom trošku,te ću dobiti novi JMBG i OIB!!!
što to sada znači????oni poništavaju sve što sam ja do sada napravila ili što....?!
ako sam ja cjeli život imala i pisala svoj JMBG gdje god sam trebala(škole, fax, posao,banka...)i sada ću imati drugi i s njim doći recimo diplomirati, polagati državni itd?????

puno hvala na odg unaprijed!!!!:ne zna:

nisam strucnjak,ako ti ponistavaju domovnicu tj. drzavljanstvo, znaci jedino ti preostaje da uzmes BiH dokumente i tada dobijes novi JMBG za strance i novi OIB

evo ti zakon o drzavljanstvu socijalisticke republike hrvatske pa vidi dali imas drzavljanstvo SRH

http://hr.wikisource.org/wiki/Zakon_o_dr%C5%BEavljanstvu_Socijalisti%C4%8Dke_Rep ublike_Hrvatske_iz_1977._godine

btw. koliko se ja sjecam bio je neki zakon da svi drzavljani drugih republika koji su imali prebivaliste na podrucju RH u trenutku osamostaljenja stjecu pravo na hrvatsko drzavljanstvo.tak je moja mama dobila. zato se cudima da tebe jebu sad.

ja preporucam u svkom slucaju da uzmes odvjetnika

Suncokret111
21.10.2010., 14:54
Pozdrav,

Predala sam zahtjev za produženje privremenog boravka prije mjesec dana, no prethodni boravak mi je istekao (prije 2 dana), a još nisu produžili. Dali su potvrdu, da je zahtjev predan. Morala bih prijeći granicu, ali ne znam, da li će me pustiti nazad s tom potvrdom. Teoretski mogu biti 90 dana u zemlji bez privremenog boravka, samo ne znam, kako to na granici shvaćaju... A ništa o tome u zakonima nisam našla.

akcija007
20.12.2010., 17:00
Vjerojatno je već bilo pitanje... Frendica ima dvojno državljanstvo, hrvatsko - srpsko i živi trenutno u Srbiji. Uskoro bi se trebala udati. Pod kojim uvjetima će njezin muž imati pravo na dobivanje državljanstva, život u Hrvatskoj, koliko dugo?

Unaprijed hvala na odgovorima!

HawkStr
03.01.2011., 13:18
Kakav je postupak oko useljenja stranca u Hrvatsku? Radi se o mladom covjeku, visoke strucne spreme na IT podrucju, sa vise godina radnog iskustva i dobrom ustedevinom. Nije iz EU.

Dakle covjek koji ne bi bio na teret drzavi, placao bi porez, radio, zaradivao. Nije mi jasno zasto je to tako nemoguce, a zale se nasi da ne uspjevaju privuci mlade i obrazovane imigrante. Ne dopustaju ljudima da dodu.

Molim vas da mi s pavnog stajalista pomognete i kazete koji uvjeti moraju biti zadovoljeni da bi covjek mogao imigrirati u Hrvatsku?
Kako to ide s jezikom? Potrebna je viza u pocetku, sto ako kandidat nade posao ovdje?

Zahvaljujem na odgovorima i ispricavam se ako je dupla tema.

Jaaaako je to teško dobiti radnu odnosno poslovnu dozvolu. Stvarno pročitaj zakon o strancima i potraži zadnje promjenje od 2009. Mogu ti dati i par telefona u MUP, ljudi su tamo spremni pomoći i objasnit će ti sve. Ali činjenica je da je jako teško. Radne dozvole se dobiju jedino preko godišnje kvote. Najlakše je ubaciti se u kvotu za zidara i tesara. To su otprilike po 1000 mjesta. Mjesta za stručnjaka ima jako malo. Za IT specijaliste skoro pa ništa. Loše kod radnih dozvola je da se može raditi samo kod jednog poslodavca, tj. nikako ne smiješ tražiti bolji posao. Čim prekineš ugovor - gubiš dozvolu. Poslovna se dozvola može dobiti samo ako sam utemeljiš tvrtku, dođeš u RH svrhu ugovora za sudjelovanja između strane i hrvatske tvrtke iliti ako obavljaš slobodno zanimanje poput nekoj umjetnosti. U zadnjem slučaju se moraš prvo učlaniti u odgovarajuću hrvatsku udrugu. I na kraju krajeva posao koji obavljaš mora biti od interes Hrvatske države. Stranac teoretično može dobiti radnu/poslovnu dozvolu te statut privremenog boravka i u samoj Hrvatskoj, ali je najbolje da podnese papire u veleposlanstvu, jer trebat će čekati minimum 6 mjeseci. A ja ću pričekati još par godina da budete u EU, pa da padnu te prepreke. Ako trebaš neke dodatne objašnjenja - javi mi se na PM da ne zagađamo previše temu. Sve ovo znam od vlastitog iskustva i poneke konzultacije sa dvije odvjetnice. Na kraju se pokazalo da od nas troje ja najbolje poznajem zakon o strancima :D

Aahzmandus
10.01.2011., 11:56
Isprika ako ulijećem s pitanjem koje je odgovoreno, ali mislim da je bolje da iznesem u detalje svoju situaciju, pa tako dobijem, nadam se, konkretan odgovor vrijedili se uopće upuštati u pustolovinu.

Slovensko državljanstvo je u pitanju.
Imam 30 godina, rođen sam u RH i to mi je jedino državljanstvo, ako i ocu, koji je rođen u RH.
Djed (očev otac) rođen je 1912. u Sloveniji, ali je u Hrvatskoj živio od 1930-ih. Nije vadio Slovensko državljanstvo nakon raspada SFRJ, a pretpostavljam da je upisan u matične knjige u Sloveniji.

Pretpostavljate što mene zanima; mogu li ja po djedu zatražiti slovensko državljanstvo?
Iz iskustva, što je sve potrebno (osim izvoda iz MK, i pretpostavljam, odvjetnika)?

Imam neku familiju u Sloveniji, tako da mi i oni mogu pomoći.

Hvala!

von_ungern
10.01.2011., 22:42
hm, jedno pitanje... što mislite, u kojoj (izvaneuropskoj) državi je najlakše dobiti državljanstvo? - dakle 'naturalizirajuće' - gdje morate najmanje vremena provesti? i sl.

tomo92
25.01.2011., 12:19
imam jedno pitanje....
zivim u capljini,,a roden sam u njemackoj....zanima me bili ja mogao dobiti radnu vizu ili boravak u njemackoj????

mariano jelena
31.01.2011., 14:10
Ne snalazim se najbolje ali molim nekoga ako zna, da mi odgovori momak mi zivi u njemackoj ja u hrvatskoj. mi se trebamo vjencat u sedmom mjesecu ja imam dvoje djece iz prvog braka kakve su sanse da se ja preselim u njemacku kod njega posle vjencanja sa djecom i sta mi je sve potrebno za to od papirologije. hvala puno

mariano jelena
31.01.2011., 14:11
hm, jedno pitanje... što mislite, u kojoj (izvaneuropskoj) državi je najlakše dobiti državljanstvo? - dakle 'naturalizirajuće' - gdje morate najmanje vremena provesti? i sl.

hrvatska jako brzo tri godine boravka stalnog

Aahzmandus
31.01.2011., 14:53

hrvatska jako brzo tri godine boravka stalnog

Izbacise nas iz Europe?
:confused:

martincius
31.01.2011., 15:24
Bok svima, imam pitanje.

Decko ce sutra u Sloveniji, u maminom rodnom mjestu, traziti slovensko drzavljanstvo. Procedura je navodno jednostavna (treba mu samo rodni list) no zanima me koliko traje da i dobije drzavljanstvo?

Nakon toga bi vadio i putovnicu - koliko to traje?

Hvala unaprijed!

martincius
01.02.2011., 14:22
Zanemarite proslo pitanje :) imam novo:

Smije li drzavljanin Slovenije sa slovenskom osobnom iskaznicom i sa prebivalistem u Hrvatskoj putovati samo sa osobnom iskaznicom ili mu ipak treba putovnica? Ili se razlikuje putuje li u EU, po ostatku Europe, interkontinentalno...?

Slaven22
04.02.2011., 18:25
Pozdrav ,

rodjak mi ima 19 godina . Prije godinu dana je predao zahtje za drzavljanstvo u Sarajevu sa majkom . Sada je dobio obavijet iz vel . da mora da dodje u vel . i izjasni se da postuje pravni poredak RH , kulturu , obicaje ... Dali znate kkao ce to izgledati i sto bi on u stvari sve trebao da zna ?

Hvala

antik
06.02.2011., 10:00
Imam prijetelja
ima englesku putovnicu
htio bi dobiti hrvastko državljanstvo i hrvastku putovnicu
kome se mora obratiti?

inače o radi 3 mjeseca na brodu pa je 3 mjeseca u Hrvatskoj (kod hrvatice, s kojom je zaručen)

no on bi želio živjeti u hrvastkoj , kupit si ovdje stan ili kuću...

kome da se obrati?

Katrin
06.02.2011., 10:21
Prvo mora ispunjavati uvjete:

Prirođenjem može steći hrvatsko državljanstvo stranac koji je podnio zahtjev za primanje u hrvatsko državljanstvo ako udovoljava ovim pretpostavkama:

1. da je navršio 18 godina života te da mu nije oduzeta poslovna sposobnost;

2. da ima otpust iz stranog državljanstva ili da podnese dokaz da će otpust dobiti ako bude primljen u hrvatsko državljanstvo;

3. da je do podnošenja zahtjeva imao prijavljen boravak najmanje pet godina neprekidno na teritoriju Republike Hrvatske;

4. da poznaje hrvatski jezik i latinično pismo;

5. Da se iz njegova ponašanja može zaključiti da poštuje pravni poredak i običaje u Republici Hrvatskoj i da prihvaća hrvatsku kulturu.

Smatrat će se da je udovoljeno pretpostavci iz točke 2. stavka 1. ovoga članka, ako je zahtjev podnijela osoba koja je bez državljanstva ili koja će ga prema zakonu zemlje čiji je državljanin izgubiti samim prirođenjem.

Ako strana država ne dopušta otpust ili za otpust postavlja pretpostavke kojima se ne može udovoljiti, dovoljna je izjava osobe koja je podnijela zahtjev da se pod pretpostavkom stjecanja hrvatskog državljanstva odriče stranog državljanstva.

antik
06.02.2011., 13:30
a ako se oženi?
i što ako se ne oženi, a kupi kuću ili stan u kojoj bi želio živjeti, dobiva li tada državljanstvo'?

sivkić
10.02.2011., 10:47
a ako se oženi?
i što ako se ne oženi, a kupi kuću ili stan u kojoj bi želio živjeti, dobiva li tada državljanstvo'?

Prvo će se oženit i zatražit privremeni boravak(do 3g) te nakon toga će zatražit stalni boravak te tek nakon 5 godnina stalnog boravka nože zatražit prijem u hrvatsko državljanstvo.Nema automatizma iako postoji mogućnost da navedene godine privremenog i stalnog boravka budu skraćene ali ne drastično.kako će se i u kojoj mjeri promjenit ti zakoni (zakon o strancima i hrvatskom državljanstvo) po završetku pregovora i stupanjem u EU nitko ne zna.Inače tvoj prijatelj pošto boravi 6 mjeseci godišnje mora imat prijavljen boravak u RH inače bi mogao imat problema koji bi mu poslije otežali dobivanje državljanstva.Obratit se treba odjelu za strance pri nadležnoj policijskoj postaji i zatražit savjet ali reć da bi to tvoj prijatelj uradio (boravio 2x 3 mjeseca) a ne da to već radi.

22:22.....
16.02.2011., 18:02
Poštovani,

Imam jedan problem koji mi jako smeta i sramota me da mi to piše u rodnom listu pa bih vas molio za pomoć!

Ovako, prvo ću vam reći neke osnovne stvari da bi kasnije bolje razumjeli stvari.

Rođen sam u Puli 1989.god., majka je također rođena u Puli 1960.god.(njezini roditelji su Hrvati), a otac je rođen u Beogradu 1957.god., njegov otac, moj djed rođen je u Karlobagu 1929.god. i Hrvat je, bio je bio vojna lice pa je radio svuda po Jugi i tako je upoznao svoju suprugu koja je iz Vojvodine (znači srpkinja je) i otac mi se igrom slučaja rodio u Beogradu i odmah nakon rođenja došao je živjeti u Pulu. Ja se osjećam kao Hrvat jer sam rođen tu, živim tu i svi osim babe su mi Hrvati!

Problem je nastao prilikom mog rođenja kada su upisivali moje podatke u matičnu knjigu! Pošto sam rođen 1989.god. rođen sam u SFRJ i prilikom upisa podataka su upisali da imam državljanstvo SFRJ a ne državljanstvo Republike Hrvatske i pod nacionalnost su napisali da mi je nacionalnost srpska(valjda zato jer mi je otac rođen u srbiji) i moj blesavi otac je to potpisao jer kako kaže koga je u ono vrijeme bilo briga tko si i šta si!(A mene je jako briga tko sam i šta sam!).

Kako znate ubrzo je uslijedio rat i Hrvatska se odvojila od SFRJ i svi Hrvati su dobili automatski Hrvatsku domovnicu. A ja ju nisam dobio dok su je i moj otac i majka i sestra dobili. Pa je moja majka morala slati razne zahtijeve i molbe da mi daju domovnicu s obzirom da sam rođen u Hrvatskoj i da su mi svi Hrvati(osim babe).
1992. god. sam ju i dobio i sad mi u rodnom listu piše u napomeni da sam tek 1992. god. dobio Hrvatsko državljanstvo.

I problem se javlja tu šta kad god ja idem podignuti rodni list meni piše pod rubrikom podaci o djetetu pod državljanstvo, uvijek drugačije! Jednom podignem rodni list i piše mi državljanstvo Hrvatsko, drugi put piše SRJ, a zadnje šta sam podignuo piše državljanstvo srpsko (s napomenom dolje da je 1992.god. stečeno Hrvatsko državljanstvo).

Ja nisam nikada bio državljanin Srbije niti sam ikada bio u Srbiji a po našim matičarima ispada da sam ja državljanin srbije od rođenja i Hrvatske od 1992.god. što nije točno!

Oni meni na osnovu ne znam čega državljanstvo svaki put drugačije napišu i kažu mi da se to tako programski mijenja! Ja ne znam kakav to program može ljudima mijenjati državljanstvo kako se to njemu prohtije!? A to šta mi pri rođenju napisana nacionalnost srpska ne znači da i imam srpsko državljanstvo! I meni to jako smeta jer nisam srbin! I nemam nikakve veze sa srbijom i želim da se ta nepravda ispravi!

I sad mene interesira kako da se ja riješim tog podatka u mom rodnom listu, da sam u vrijeme od mog rođenja do 1992.god. imao državljanstvo SFRJ, SRJ ili Srpsko (ne znam zašto svaki put mijenjaju?). Ako netko zna nekakvo riješenje i može mi dati savjet šta mi je činiti bio bih mu jako zahvalan! HVALA!

Ostoja Grubica
17.02.2011., 05:35
Molim pomoć:)

Dakle, zanima me odlazak i privremeni boravak u BiH.
Ja sam rođena u Bosni, otkud sam silom prilika, otišla tijekom rata. S obzirom da sam izlazila preko Crvenog križa, morala sam priložiti sve dokumente, među ostalim i odjavu prebivališta.

Nakon toga, u Bosni sam samo povremeno i privremeno, koji dan, tjedan, u posjetu, poslovno i tako. Kad su moji zamijenili nekretninu, ja sam postala i formalno "Hrvatica".

Sad, s obzirom na cijene nekretnina u BiH, i narav mog posla, koji među ostalim u dogledno vrijeme zahtijeva i duži boravak u toj zemlji, mene zanima.

Kako ja mogu unajmiti odnosno eventualno, možda, kupiti stan? Dakle, mali grad u provinciji, cijena krasnog stana 15 000 eura. Ja recimo odem onamo živjeti i dolazim u Zagreb svaka dva tjedna. Ili budem tijekom godine tri mjeseca.

Je li to izvedivo?

Zna li itko, smije li se to, i imam li ja još uvijek možda bh državljanstvo? Trebam li, i na osnovu kojeg kriterija, podnijeti zahtjev?
Ja sam često navodila kad me se pita, da imam dvojno, a nikad nisam imala nove dokumente Republike BiH?

Kako je ukoliko, ne daj Bože, završim u bolnici? I da, je li u BiH izvanbračna zajednica izjednačena u pravu s bračnom?
Hvala puno

Proxy1969
17.02.2011., 07:02
Poštovani,

Imam jedan problem koji mi jako smeta i sramota me da mi to piše u rodnom listu pa bih vas molio za pomoć!

Ovako, prvo ću vam reći neke osnovne stvari da bi kasnije bolje razumjeli stvari.............................

Ovako, na tvoju žalost (jer te očito pati ovaj "problem") SR Hrvatska je 1989 godine bila federalna jedinica ex SFRJ-ota i u njoj su uostalom kao i u svim inim jednicama važili savezni propisi, a oni su se pak tijekom godina mijenjali tako da je u tom periodu važilo previlo očevog državljanstva odnosno djeca su upisivana u knjige državljanstva prema mjestu upisa njihovih očeva na dan rođenja, i nisi jedini s tim "problemom" BTW do donošenje akta o neovisnosti SVI smo imali državljanstvo SFRJ i "crvene pasoše". Problem je rješiv na način da odeš u matični ured i ukoliko nisi, naknadno se upišeš u knjigu rođenih i daš "prave podatke" te nakon toga isto napraviš i na šalteru osobnih iskazinica PU Istarske. A ako će ti biti lakše i skoro svim hercegovcima piše da su državljani RH od otprilike tog vremena jer su jasno ako su rodili i živjeli u Mostaru ili Posušju bili državljani BiH.....

Molim pomoć:)

Dakle, zanima me odlazak i privremeni boravak u BiH.

Ukoliko nisi tražili i dobila ispis iz BiH državljanstva, a državljanstvo RH si dobila po načelu porijekla (hrvat) još uvijek si i državljanka BiH, a s obzirom da se u RH i BiH tolerira pojam dvojnog državljanstva najbolje ti je da provjeriš i matičnom uredu gdje si rođena u BiH ili prema mjestu prebivališta oca/majke na dan tvog rođenja. Odjava prebivališta nema utjecaja niti značaja za ispis iz državljanstva. Znači prvo izvadak iz matice rođenih, zatim izvadak iz knjige BiH državljana, važeći RH dokument za dokazivanje identiteta i ukoliko imaš boravište (što biš trebali imati u BiH) isto preregulirati u prebivalište i u PP prema mjestu prebivališta po BiH OI i više ti ne treba.

a ako se oženi?

može dobiti boravak poradi uživanja nekretnine, ali mora dokazati mogućnost uzdržavanja, za državljanstvo ti je već objašnjeno, jedini način preskakanja je taj da mu ministar osobno dodijeli državljanstvo poradi osobitog interesa za RH kao svojedobno primjerice Nikolaju Pešalovu. BTW stupanjem RH u EU ovaj zakon i uvjeti će se dodatno pooštriti, ali s obzirom da je državljanin GB to ga se neće ticati već će moći koristiti tkzv. pravilo EU o slobodi kretanja...

Pozdrav ,

rodjak mi ima 19 godina . Prije godinu dana je predao zahtje za drzavljanstvo u Sarajevu sa majkom . Sada je dobio obavijet iz vel . da mora da dodje u vel . i izjasni se da postuje pravni poredak RH , kulturu , obicaje ... Dali znate kkao ce to izgledati i sto bi on u stvari sve trebao da zna ?

Hvala

Po pravilu bi trebao znati sve ono što se polaže kad se polaže državni ispit za 1. pristav, ali u praksi treba dati izjavu da pozanaje pravni poredak RH (znači da je RH sekularna ustavom zagarantirana republika, koje su funkcije/ovlasti predsjednika, vlade i sabora itd...), kulturu (podrazumjeva se kratka povijest RH, poznavanje književnog govora i latiničnog pisma itd..), običaja ( blagadni, sveci i državni praznici i narodne svetkovine itd.....) uglavnom sve što je više manje poznato i u BiH....:D

Daniel.N
17.02.2011., 07:28
Imam jednu poznanicu iz SAD koja je porijeklom Hrvatica, mislim s Dugog otoka. Ima papire od svog djeda iz kojih je očito odakle je. Ona razmišlja da se vrati u "kraj predaka" i uzme državljanstvo. Ima li kakve šanse? Govori nešto hrvatski ali ne baš standardno i nije joj baš velik rječnik.

Ja sam joj objasnio da ona ne mora dokazivati da poznaje hrvatski jezik i hrvatsku kulturu itd jer je potomak iseljenika. No ne znam jesam li bio u pravu, i koliko ona ima šanse da dobije državljanstvo. Naš konzulat joj nije dao precizne informacije, a "tamo" među ljudima hrvatskog porijekla stalno kruže poluinformacije, tipa "ukinuli su da iseljenici mogu tražiti državljanstvo" itd.

Zna li netko više o tome?

sivkić
17.02.2011., 09:04
Članak 11.
Iseljenik kao i njegovi potomci mogu prirođenjem steći hrvatsko državljanstvo iako ne udovoljavaju pretpostavkama iz članka 8. stavka 1. točaka 1-4. ovoga zakona.

Na koji način hrvatsko državljanstvo može steći osoba koja nema reguliran boravak u Republici Hrvatskoj?

Bez uvjeta reguliranog boravka na teritoriju Republike Hrvatske hrvatsko državljanstvo mogu steći sljedeće kategorije osoba:
iseljenik i njegovi potomci te njegov bračni drug (članak 11. Zakona);
http://www.mup.hr/1164.aspx

Na tim stranicama MUP-a postoje pitanja i odgovori tko može i kako stjeći hrvatsko državljanstvo i koji su dokumenti potrebni.Pročitaj pa joj javi da sad ne kopiram ili prenosim.Bilo bi jako dobro da sama može kontaktirat s MUP-ovim odjelom za državljanstva ali na hrvatskom jeziku.Zahtjev će podnest u veleposlanstvu ili konzulatu ili kad se vrati prema mjestu boravka.Ako su joj slabo odgovorili u konzulatu neka se obrati veleposlanstvu u Washingtonu da dobije prave informacije ili nekom drugom konzulatu.Roditelji joj nemaju naše državljanstvo?

Daniel.N
17.02.2011., 11:24
Hvala, problem je što baš ne piše dobro hrvatski, a i roditelji su joj koliko znam umrli. Uputit ću je tamo...

17.02.2011., 14:34
Ovako, na tvoju žalost (jer te očito pati ovaj "problem") SR Hrvatska je 1989 godine bila federalna jedinica ex SFRJ-ota i u njoj su uostalom kao i u svim inim jednicama važili savezni propisi, a oni su se pak tijekom godina mijenjali tako da je u tom periodu važilo previlo očevog državljanstva odnosno djeca su upisivana u knjige državljanstva prema mjestu upisa njihovih očeva na dan rođenja, i nisi jedini s tim "problemom" BTW do donošenje akta o neovisnosti SVI smo imali državljanstvo SFRJ i "crvene pasoše". Problem je rješiv na način da odeš u matični ured i ukoliko nisi, naknadno se upišeš u knjigu rođenih i daš "prave podatke" te nakon toga isto napraviš i na šalteru osobnih iskazinica PU Istarske. A ako će ti biti lakše i skoro svim hercegovcima piše da su državljani RH od otprilike tog vremena jer su jasno ako su rodili i živjeli u Mostaru ili Posušju bili državljani BiH.....

Da svi ste imali državljanstvo SFRJ ali ste automatski nastankom RH dobili Hrvatske domovnice a ja nisam!
Bio sam u matičnom uredu i rekli su mi da se podaci uneseni u vrijeme rođenja ne mogu mjenjati!? Da li je to istina ili nije?
Ako su se uzimali podaci od oca pri rođenju, kako je moja sestra uredno dobila Hrvatsku domovnicu i uredno joj u rodnom listu piše da ima Hrvatsko državljanstvo a meni ne piše, a imamo istog oca?!
Da ali hercegovci su Hrvati rođeni izvan RH a ja sam Hrvat rođen u RH pa opet nisam dobio državljanstvo kad je nastala RH.

Proxy1969
18.02.2011., 10:19
Kao što sam ti rekao propisi su se tijekom vremena mijenjali. Koje godine ti je rođena sestra? Čini mi se da se između 1974 - 1980 državljanstvo upisivalo po mjestu rođenja osobe, a ne roditelja. BTW ukoliko si rođen 1989 na dan osamostaljenja RH bio si maloljetna osoba te kao si takav po pitanju državljanstva slijedio roditelje. Podatci se upisuju prema stanju na dan rođenja;osoba rođena u Puli 1936 ima upisanu državu - Kraljevina Italija, 1956-FNRJ, 1966-SFRJ, 1996-Republika Hrvatska: Osobno sam vidio taljansku OI osobe rođene u Puli 1918 i kao država piše Austro-ugarska. Nisi dobio automatski jer si bio upisan u knjigu državljanstva SR Srbije/SFRJ, ali si kao hrvat imao pravo na državljanstvo RH, podnio si zahtjev i dobio Domovnicu. BTW kod dosta ljudi su te rubrike koje te pate naprosto prazne.......

18.02.2011., 18:02
Kao što sam ti rekao propisi su se tijekom vremena mijenjali. Koje godine ti je rođena sestra? Čini mi se da se između 1974 - 1980 državljanstvo upisivalo po mjestu rođenja osobe, a ne roditelja. BTW ukoliko si rođen 1989 na dan osamostaljenja RH bio si maloljetna osoba te kao si takav po pitanju državljanstva slijedio roditelje. Podatci se upisuju prema stanju na dan rođenja;osoba rođena u Puli 1936 ima upisanu državu - Kraljevina Italija, 1956-FNRJ, 1966-SFRJ, 1996-Republika Hrvatska: Osobno sam vidio taljansku OI osobe rođene u Puli 1918 i kao država piše Austro-ugarska. Nisi dobio automatski jer si bio upisan u knjigu državljanstva SR Srbije/SFRJ, ali si kao hrvat imao pravo na državljanstvo RH, podnio si zahtjev i dobio Domovnicu. BTW kod dosta ljudi su te rubrike koje te pate naprosto prazne.......

Sestra je rođena 1987.god.
Hvala ti na svim ovim informacijama.. :)
Danas sam bio kod jedne žene šta radi kao upravni referent u matičnom uredu, stari je pozna pa će mi to ona malo bolje prouči po tim knjigama pa će mi javiti točno u čemu je kvaka..

sivkić
18.02.2011., 18:58
Proxy ti je dobro odgovorio za mješanje sistema upisa u knjige.Ako podižeš izvod iz matične knige rođenih u mjestu svoga rođenja onda ukoliko si rođen u RH bez obzira na godinu stekao si državljanstvo bivše SFRJ i RH.A ako ga moraš podić u mjesti očeva rođenja onda si državljan te države a prije republike.Te stvari su svako malo mjenjali pa zato nastaju problem.Ja ga vadim u mjestu rođenja oca a sva sreća rođen je u RH pa sam automatski postao i ja državljan RH a na istom mjestu moram vadit i domovnicu ako mi treba ali to mogu prebacit u knjige grada gdje živim.

arogantnna
20.02.2011., 08:40
Tetka želi putovati na proljeće kod svoje sestre u NY..
nikako na internetu ne mogu pronaći dokumente koji su joj potrebni za izradu vize..zna li netko što sve treba??
zahvaljujem!

Proxy1969
20.02.2011., 18:02
nikako na internetu ne mogu pronaći dokumente koji su joj potrebni za izradu vize..zna li netko što sve treba??
zahvaljujem!

Probaj ovdje: http://www.mvpei.hr/MVP.asp?pcpid=1160&dmid=163#pocdrz

sivkić
21.02.2011., 11:55
zahvaljujem!

Ne želim biti grub ali treba nazvat Veleposlanstvo ili konzulat države u koju se putuje da bi se zatražilo sve potrebne i trenutno aktualne informacije za dobivanje vize.Kako se politička situacija u svijetu neprestano mijenja tako i pojedine zemlje revidiraju svoje zahtjeve za vize ili sam ulazak u zemlju.Naše Ministarstvo vanjskih poslova trebalo bi imat sve trenutne relevantne podatke o istima ali poznavajući sistem rada naše administracije ili ne znaju ili nisu upućeni ili ne ažuriraju pravodobno tj.odmah svoje web stranice.

Tool
23.02.2011., 11:16
1. Što je sve potrebno, i da li je moguće otići u SAD te tamo započeti poslovnu aktivnost (radno mjesto ili osnivanje poduzeća) ukoliko nismo državljani SAD-a?

Prvenstveno me interesira rad u informatičkom sektoru.

2. Ako nije moguće raditi u inozemstvu bez vize, kako to da postoje stranice tipa www.odesk.com?

Tamo se obavljaju poslovi za inozemne poslodavce, iako mi nemamo vize i dopuštenje da radimo u toj državi.

Uglavnom, mene to stvarno zbunjuje, pa ako netko može malo pojasniti pravnu pozadinu ovoga. :ne zna:

SwayOdd
25.02.2011., 18:48
Ukoliko imam dvostruko državljanstvo (hrvatsko+još jedno europsko) i osobnu u obje države, da li po isteku hrvatske osobne moram izraditi novu ili se mogu legitimirati s ovom drugom?

Proxy1969
26.02.2011., 14:23
Ukoliko imam dvostruko državljanstvo (hrvatsko+još jedno europsko) i osobnu u obje države, da li po isteku hrvatske osobne moram izraditi novu ili se mogu legitimirati s ovom drugom?

Ovisi gdje? U nekoj trećoj zemlji je nebitno, u RH si hrvatski i samo hrvatski državljanin, što će reći da po zakonu o OI moraš izvaditi novu ! :kava:

sivkić
26.02.2011., 20:15

bilo bi poželjno ako ne želiš razne probleme.npr,voziš auto stranih tablica a ti moraš onda uvalit stranu osobu,pa te onda pametan pita strani državljan,jeste li prijavili boravak a ti normalno nisi i ne želiš platiz po jrdnom zakonu pa vičeš ja sam i HR državljan i vadiš osobnu pa padneš po drugom zakonu.Napravi novu.

SwayOdd
27.02.2011., 18:22
Ovisi gdje? U nekoj trećoj zemlji je nebitno, u RH si hrvatski i samo hrvatski državljanin, što će reći da po zakonu o OI moraš izvaditi novu ! :kava:

bilo bi poželjno ako ne želiš razne probleme.npr,voziš auto stranih tablica a ti moraš onda uvalit stranu osobu,pa te onda pametan pita strani državljan,jeste li prijavili boravak a ti normalno nisi i ne želiš platiz po jrdnom zakonu pa vičeš ja sam i HR državljan i vadiš osobnu pa padneš po drugom zakonu.Napravi novu.

Pretpostavljala sam da je tako.
Puno hvala na odgovorima!

tinkerbell
02.03.2011., 07:15

izvadi novu...ako se nalaziš u državi čiji si državljanin dužan si Zakonom legititmirati se ispravom te države... za XYZ 3 državu ti je potpuno svejedno...

PowerLock
04.03.2011., 08:25
Pretpostavljala sam da je tako.
Puno hvala na odgovorima!

Uvijek možeš i odjaviti prebivalište u Hrvatskoj, u kom slučaju nećeš ni imati osobnu kartu. Kao hrvatska državljanka sa prebivalištem u inozemstvu od osobnih dokumenata imati češ samo putovnicu, a ako je vadiš nakon odjave prebivališta u HR u njoj će ti biti upisana adresa prebivališta u inozemstvu. Nakon odjave prebivališta u HR imaš zakonski rok od 8 dana da prijaviš prebivalište u inozemstvu, tj u najbližem diplomatsko-konzularnom predstavništvu RH. U tom slučaju i formalno-pravno postaješ Hrvatica u dijaspori.

BARABA_SA_SELA
07.03.2011., 13:40
Postovanje gospodo!
Rodom sam iz Republike Srpske (BiH)
Pre rata sam odlezo 7. godina robije na Golom Otoku.
Interesuje me, ako ima neko kompetentan da mi kaze, dali imam pravo na hrvatsko drzavljanstvo.
Hvala unapred!

sivkić
11.03.2011., 07:42
Na osnovu čega?Zbog 7 g na Golom?Pripadnih hrvatskog naroda?Jedan od roditelja Hrvat?Supruga Hrvatica?

jimy56
15.03.2011., 09:31
Pozdrav svima,

Imam sljedeći problem, moja cura je Danski državljanin, budući da nam je dosadio život na dvije lokacije i kako ja ovdje imam dobar posao, odlučili smo da se ona preseli u RH.
Ono što me brine je stavka 23, zahtjeva za izdavanje odobrenja za privremeni boravak - "23. Razlozi podnošenja zahtjeva:".

Nismo u braku, u vezi smo tek 2 godine. Ona ovdje nema posao i ne traži azil, također fakultet je završila gore tako da i taj razlog otpada.

Što staviti kao razlog podnošenja zahtjeva?
Postoji li netko u sličnoj situaciji?
Kakve su uopće šanše za dobivanje ove dozvole?

Proxy1969
15.03.2011., 12:34
Nastavak izvanbračne (istu pravno regulirati po propisima RH) zajednice - ima isti status kao i bračna.

jimy56
15.03.2011., 13:03
Nastavak izvanbračne (istu pravno regulirati po propisima RH) zajednice - ima isti status kao i bračna.

Hvala na odgovoru, međutim brine me minimum od 3 godine:

"Odredbe ovog Zakona o učincima izvanbračne zajednice primjenjuju se na životnu zajednicu neudane žene i neoženjenog muškarca, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete."

Postoji li način da se u praksi zaobiđe ovaj zakonski minimum ( osim pravljenja djeteta:) )

Proxy1969
15.03.2011., 19:21

"Odredbe ovog Zakona o učincima izvanbračne zajednice primjenjuju se na životnu zajednicu neudane žene i neoženjenog muškarca, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete."

Postoji li način da se u praksi zaobiđe ovaj zakonski minimum ( osim pravljenja djeteta:) )

MINISTARSTVO UNUTARNJIH POSLOVA
Na temelju članka 210. stavka 1. točke 3., 6., 12., 13., 14., 15. i 16. Zakona o strancima (»Narodne novine«, broj: 79/07) ministar unutarnjih poslova donosi

PRAVILNIK O STATUSU I RADU STRANACA U REPUBLICI HRVATSKOJ

Članak 10.

Uz zahtjev za izdavanje odobrenja za privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji, uz dokaze iz članka 5. stavka 1. ovoga Pravilnika, stranac je dužan priložiti dokaz o hrvatskom državljanstvu odnosno odobrenom boravku supružnika ili člana uže obitelji te:
1. za dokazivanje braka – izvod iz matične knjige vjenčanih,
2. za dokazivanje izvanbračne zajednice – izvode iz matičnih knjiga rođenih i izjavu izvanbračnih drugova o zajedničkom životu te druge dokaze o postojanju izvanbračne zajednice. Uvjerenje o slobodnom bračnom stanju prilaže se ako iz izvoda matične knjige rođenih nije vidljivo bračno stanje,
3. za dokazivanje odnosa dijete-roditelj – izvod iz matične knjige rođenih ili odluka nadležnog tijela o posvojenju djeteta,
4. za dokazivanje ostalog srodstva i ozbiljnih osobnih ili humanitarnih razloga za spajanje obitelji – sva relevantna dokumentacija iz koje nesporno proizlazi postojanje srodstva i ozbiljnih osobnih ili humanitarnih razloga.
:D

sivkić
16.03.2011., 20:10

To samo vas dvoje znate.Možda ste zajedno već 4 godine?Možda niste dobro računali vrijeme zbog svjetske krize?Tko će to sve pamtit.

bajsi
22.03.2011., 15:50
Molila bih ako netko zna da mi pomogne vezano za radnu vizu.
Dečko mi je iz Slovenije htio bi se preselit u Hrvatsku i započet radit.
raspitivala sam se za radnu dozvolu i rekli su da ove godine država nije izdala nikakve kvote za strane državljane.
Dali netko zna kako i na koji način se možda može pribavit radna dozvola?

sivkić
22.03.2011., 18:45
Obrati se najbližoj policijskoj postaji u odjel za strance pa će ti pobliže reći što je sa kvotama jer ionako tamo daješ zahtjev za radnu dozvolu i zahtjev za reguliranje boravka.

bajsi
22.03.2011., 18:58
Hvala!
bila sam na policiji i rekli su mi da ove godine neće biti kvota za strane državljane,što znači da se ove godine neće moći zaposliti!
Dali netko zna kako bi išlo sa otvaranjem obrta ili firme s time da je iz slovenije?dali se to može i što je potrebno od papirologije?
Molim za pomoć,jer me stalno šeću od jednog do drugog,a konkretnog odgovora nema...neki kažu da može bez problema,neki da ne...pa me zanima dali može?konkretno on bi nešto vezano za malara pa me isto tako zanima dali mu treba svjedodžba o završenoj školi.jer sam čitala da za neke djelatnosti ne treba svjedodžba!!

sivkić
22.03.2011., 19:19
Opet mu treba radna dozvola bez obzira da li ima obrt,firmu ili radi za nekoga.
Moler može bit s otvaranjem obrta za završne građevinske radove i mislim da ne treba škola.Kao stranac ne smije radit u RH bez dozvole.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2007_07_79_2473.html

glava V i VII

bajsi
22.03.2011., 19:52
to znači da on trenutno ne može bez radne vize niti raditi niti otvorit obrt!
čula sam da za otvaranje firme ili obrta nije potrebna radna viza!
radnu vizu se ama baš nikako ne može dobit ako država nije izdala kvote ili možda postoji još koja solucija!
Hvalaaa

sivkić
22.03.2011., 20:07
Pročitaj čl 115-139 i sve će ti bit jasno.Druge solucije ne znam.Policija kontrolira strance i rad stranaca a kazne su velike uključujući i protjerivanje iz RH, uz druge inspekcije.
Bez vize mogu ovi ali on nije niti jedna od tih kategorija.
Članak 140.

Bez radne ili poslovne dozvole mogu raditi sljedeće kategorije stranaca:
1. stranci s odobrenim stalnim boravkom,
2. stranci kojima je odobren azil,
3. stranci kojima je odobren privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji s hrvatskim državljaninom, strancem na stalnom boravku ili azilantom,
4. žrtve trgovanja ljudima kojima je odobren privremeni boravak,
5. stranci koji u Republici Hrvatskoj imaju status redovitog učenika ili studenta kada obavljaju poslove posredstvom ovlaštenih posrednika, bez zasnivanja radnog odnosa,
6. stranci koji imaju privremeni boravak u svrhu znanstvenog istraživanja iz članka 67. ovoga Zakona,
7. stranci koji imaju autonomno odobrenje boravka u Republici Hrvatskoj.

bajsi
22.03.2011., 22:06
Hvala ti puno!samo još nešto...ne znam možda nisam dobro razumjela...znači on može radit ako ima stalno prebivalište...ja imam svoj stan tako da on može kod mene živjet...pa jel i to problem da se sredi stalno prebivalište?

sivkić
23.03.2011., 08:35
Stalni boravak odobrit će se strancu koji, uz uvjete iz članka 78. ovoga Zakona:
1. ima valjanu stranu putnu ispravu,
2. ima sredstva za uzdržavanje,
3. ima zdravstveno osiguranje,
4. poznaje hrvatski jezik i latinično pismo,
5. ne predstavlja opasnost za javni poredak, nacionalnu sigurnost ili javno zdravlje.

Članak 78.
Stalni boravak može se odobriti strancu koji do dana podnošenja zahtjeva ima neprekidno 5 godina odobren privremeni boravak.
Smatra se da je stranac neprekidno boravio u Republici Hrvatskoj, ako je u razdoblju od pet godina izbivao višekratno do 10 mjeseci ili jednokratno do 6 mjeseci.
Od dana podnošenja zahtjeva za stalni boravak pa do dana odlučivanja o zahtjevu stranac mora imati odobren privremeni boravak u Republici Hrvatskoj.

Prvo dobije privremeni (ako ispunjava zakonske uvjete) a onda stalni nakon 5 godina privremenog.

elviento
24.03.2011., 13:17
Mene zanima sledece:

Kako sam vlasnik srpskog pasosa s kojim imam mogucnost ulaska bez vize u zemlje Sengena i boravak u istima u periodu do 3 meseca u polugodisnjem periodu, da li neko zna ili ima iskustvo, saznanje i slicno - sta bi bilo kad bi scenario bio sledeci:

Udjem u Schengen i u njemu ostanem godinu dana. Dakle, 9 meseci duze od predvidjenog. Naravno, ukoliko bi s pasosem u kom se vidi pecat da sam usao pre godinu dana gotovo sigurno dobio kaznu i/ili zabranu ulaska na neki period.

Ali, sta ako posle godinu dana (ilegalnog) boravka u Sengenu odem u ambasadu Srbije u nekoj od sengenskih zemalja i prijavim kradju pasosa, tj trazim da mi izdaju novi ili eventualno putni list kako bi se mogao vratiti u Srbiju. Pretpostavljam da bi prvo pitanje bilo kad sam usao u Sengen, a kako nemam stari pasos s ulaznim pecatom (bacim ga) ja kazem:"Paaaaa, pre dvadeset i tri dana". Dakle, "legalno" sam u EU.

Poznata je cinjenica da u sistemu na ulazu u Schengen citati pasosa ne beleze datume ulaska i izlaska (o tome vode racuna granicni policijaci) vec samo kotrolisu da li vasi biometrijski podaci odgovaraju nekom licu s poternice, sverceru ljudi, automobila i slicnog, tj da li ste kriminalac kojeg neko potrazuje.

Dakle, da li bi i na koji nacin mogli da (sa)znaju da sam ja zapravo godinu ili koliko god tamo ako nemam pasos a oni ne vode kompjutersku evidenciju mojih ulazaka i izlazaka. U to sam siguran, proverena je informacija da sengenski granicni sistem ne belezi datume ulaska i izlaska vec uporedjuje podatke iz vaseg pasosa sa onima koje trazi interpol ili europol.

Hvala.

U prilog ovome samo da dodam i sledece:

Prosle godine sam bio u Sengenu i na granicnom prelazu, tj ulasku u Sengen njihov granicni policajac mi je pasos provukao kroz taj citac i lupio mi ulazni pecat na kome se naravno vidi oznaka zemlje u koju sam usao kao i datum. Medjutim, po povratku tj izlasku iz Sengena mi je samo uzeo pasos pogledao sliku u njemu, pa u mene i vratio mi ga, tj nit' je lupio izlazni pecat s datumom nit' ga je provukao kroz skener, sto znaci da ne vode evnidenciju ulasci-izlasci jer da je tako, pecatiranje pasosa i/ili provlacenje kroz skener bi bilo pod OBAVEZNO, zar ne?

sivkić
25.03.2011., 07:17
Nije ti lupio izlazni pečat što znači da si još tamo i vrijeme ti u eu teče.Ušao jesi a izašao nisi jer se podrazumjeva da ti je udaren pečat pri ulaski ali i pri izlasku da bi ti se računalo vrijeme boravka.Ovako bez izlaznog slovenac ili netko drugi te može tretit da si ilegalno izašao jer ti ne možeš dokazat da nisi.
Možeš "izgubit" putovnicu ali ćeš tek onda bit ubilježen u Schengenski sistem.Sljedeća stvar ti je da si i za ta "dvadeset tri" dana morao bit negdje prijavljen što oni mogu utvrdit da li je točno ili nije.Možeš rikizovat kako želiš jer kaznu znaš.Pečatiranje i provlačenje kroz skener je obavezno (oboje).

voditeljica1
25.03.2011., 18:09
Mene zanima sledece:

Bolje da trazis dozvolu boravka. Ne samo zbog zabrane ponovnog ulaska nego i zbog kazne koju moras platiti ako te ulove. Svaka zemlja ima drugaciji sistem, npr. ako te ilegalno uhvate u Sloveniji placas od 400 do 1200 eur; Tujec, ki je nedovoljeno vstopil v Slovenijo, nezakonito prebiva v državi in jo mora nemudoma zapustiti. Tujec, ki ne zapusti ozemlja Slovenije prostovoljno, se iz države prisilno odstrani. Za prekršek se tujec lahko kaznuje z globo od 400 do 1.200 €.
Dok za Italiju placas od 5000 do 10000 eur; ...chi entra o soggiorna in maniera irregolare in Italia commette il reato di immigrazione clandestina, punito con un'ammenda da 5.000 a 10.000 euro...

OkyDoky
25.03.2011., 22:29
Mene zanima ovakva situacija: ako netko iz BiH zeli doci studirati ovdje u RH oko dvije godine i ostati poslije toga tu zivjeti, koje su opcije, tj. moze li nekako naci posao i dobiti radnu dozvolu? Nije joj namjera biti u braku, vec je u istospolnoj zajednici s mojom sestrom. Naravno, kako vidim, privremeni boravak (nakon sto joj istekne status studenta za dvije godine) moze dobiti na osnovu braka/vanbracne zajednice (koji su izmedju muskarca i zene) ili posla (zato pitam moze li to). Svi savjeti su dobrodosli :)

sivkić
26.03.2011., 16:09
Tražio bi on dozvolu ali je pitanje da li bi mu je dali.Ovako će probat radit na crno.

Mene zanima ovakva situacija: ako netko iz BiH zeli doci studirati ovdje u RH oko dvije godine i ostati poslije toga tu zivjeti, koje su opcije, tj. moze li nekako naci posao i dobiti radnu dozvolu? Nije joj namjera biti u braku, vec je u istospolnoj zajednici s mojom sestrom. Naravno, kako vidim, privremeni boravak (nakon sto joj istekne status studenta za dvije godine) moze dobiti na osnovu braka/vanbracne zajednice (koji su izmedju muskarca i zene) ili posla (zato pitam moze li to). Svi savjeti su dobrodosli :)

Može ostat kad završi faks i počet radit ako nađe posao i dobije boravak.Najbolje je da prije nego diplomira nađe firmu koja će je nakon školovanja zaposlit i s tim papirom zatraži produženje boravka i radnu dozvolu.Ako mi uđemo u EU prije nego ona završi neke stvari bi se mogle i promjenit te je stoga sad prerano govorit.Što se tiče izvanbračne zajednice dok su Milinovič i Herbang u vlasti ništa od toga.

elviento
27.03.2011., 18:15
Nije ti lupio izlazni pečat što znači da si još tamo i vrijeme ti u eu teče.Ušao jesi a izašao nisi jer se podrazumjeva da ti je udaren pečat pri ulaski ali i pri izlasku da bi ti se računalo vrijeme boravka.Ovako bez izlaznog slovenac ili netko drugi te može tretit da si ilegalno izašao jer ti ne možeš dokazat da nisi.
Možeš "izgubit" putovnicu ali ćeš tek onda bit ubilježen u Schengenski sistem.Sljedeća stvar ti je da si i za ta "dvadeset tri" dana morao bit negdje prijavljen što oni mogu utvrdit da li je točno ili nije.Možeš rikizovat kako želiš jer kaznu znaš.Pečatiranje i provlačenje kroz skener je obavezno (oboje).

Imam prijatelja koji je imao slicno iskustvo: On je u Sengen usao u Madjarsku, Madjar mu je pasos provukao kroz skener i pecatirao ga. Pri povratku iz Madjarske, njihov policajac mu takodje nije lupio pecat niti je provlacio pasos, ali je na ulazu u Srbiju dobio ulazni pecat od srpskog policajca, tako da EU onda ne bi mogla mu nikako prebacuje jer se vidi ulazni srpski pecat, a Srbija nije u Sengenu. Osim toga, nakon toga je i dalje redovno ulazio-izlazio i nikad nista.

Sto se tice prijave, ok. Nakon godinu dana (ilegalnog) boravka, odem u ambasadu Srbije da podnesem zahtev za putnim listom ili novim pasosem i onda sa tom potvrdom koju pretpostavljam da dobijem, se prijavim kod nekoga "domaceg" uz izgovor kod njihove policije da sam u EU tj Sengenu tek 23 dana, a da sam kod njih tek treći dan. Sta onda? Ili drugi, jos bolji slucaj: Na proputovanju sam kroz EU, od Finske do Portugala i svaki dan sam u drugom gradu tako da nemam potrebe da se bilo gde prijavljujem, zar ne? A kad sam sitgao? Pa pre 23 dana.:) (i ako sam tam' godin' dana). Ne mogu da dokazu dan mog ulaska. Ne postoji nacin. U njihovom sistemu se ne belezi ulazak-izlazak a ja nemam pasos da vide pecat.

PS Kolika je zabrana ulaska u zemlje Sengena usled prekoracenja dozvoljenog boravka? Ima li ko kakvo saznanje?

Dobro. Nek bude jedan dan, a ne 23. Sta onda? Hvala. :)

sivkić
28.03.2011., 20:02
Nisi napisao koliko dugo ti je prijatelj bio u Shengenu.Ne znam kakav je zakon u Srbiji ali u Hrvatskoj ne možeš ni na koji način dobit ulazni pečat RH ako si državljan RH, samo stranci.Drugo ukoliko ti je prijatelj u više navrata u toku 6 mjeseci boravio manje od 3 mjeseca ukupno nije kriv.

Ako dobije putni list odmah napuštaš schengen a ne prijavljuješ se kod nikog s obzirom da putni list vrijedi 8 dana i služi za odlazak u matičnu državu.Što se tiče izdavanja novog pasoša možeš ga dobit u ambasadi ali tvoj stari kao izgubljeni ulazi u schengenski sistem a samim tim i ti.Ima stvari koje ti ne vidiš da se rade a da se evidentira tvoj ulazak u eu.Tvoj boravak se računa putem udarenih ulaznih i izlaznih pečata (onaj koji zna i ima volje) zato ih i shengenski sistem i tjera da ih udaraju.

Nisam našao link za Srbiju ali dovoljan ti je ovaj za građane BiH jer su pravila ista
http://www.dnevnik.ba/novosti/bih/bezvizni-režim-sve-š-trebate-znati-prije-puta-u-europu
http://podgorica.embassy.si/index.php?id=2778

elviento
28.03.2011., 21:38
Nisi napisao koliko dugo ti je prijatelj bio u Shengenu.Ne znam kakav je zakon u Srbiji ali u Hrvatskoj ne možeš ni na koji način dobit ulazni pečat RH ako si državljan RH, samo stranci.Drugo ukoliko ti je prijatelj u više navrata u toku 6 mjeseci boravio manje od 3 mjeseca ukupno nije kriv.

Ako dobije putni list odmah napuštaš schengen a ne prijavljuješ se kod nikog s obzirom da putni list vrijedi 8 dana i služi za odlazak u matičnu državu.Što se tiče izdavanja novog pasoša možeš ga dobit u ambasadi ali tvoj stari kao izgubljeni ulazi u schengenski sistem a samim tim i ti.Ima stvari koje ti ne vidiš da se rade a da se evidentira tvoj ulazak u eu.Tvoj boravak se računa putem udarenih ulaznih i izlaznih pečata (onaj koji zna i ima volje) zato ih i shengenski sistem i tjera da ih udaraju.

Nisam našao link za Srbiju ali dovoljan ti je ovaj za građane BiH jer su pravila ista
http://www.dnevnik.ba/novosti/bih/bezvizni-režim-sve-š-trebate-znati-prije-puta-u-europu
http://podgorica.embassy.si/index.php?id=2778

Pa ne. Nije bio više od 3 meseca u periodu od 6 meseci.

Ali vidi sad ovo: Imam još jednog frenda koji je švercer i svaki dan ulazi i izlazi iz Mađarske, dakle Šengena po 2x (ide na 2 različita granična prelaza u istom danu). Dakle, on u poslednjih 365 dana ima cca 730 ulazaka (i izlazaka)! Dakle, on nesmetano ulazi i ako je probio dozvoljenih 90 dana. Iz ovoga sam izvukao zaključak da njihov sistem uopšte ne beleži datume ulazaka/izlazaka već da to radi njihov granični policajac i pod uslovom da mu se da brojat'. Drugo objašnjenje za ovo nemam jer ne poseduje nikakvu vizu, pitao sam ga.

Upravo ovo me i zanima što si napisao:
"Ima stvari koje ti ne vidiš da se rade a da se evidentira tvoj ulazak u eu.Tvoj boravak se računa putem udarenih ulaznih i izlaznih pečata (onaj koji zna i ima volje) zato ih i shengenski sistem i tjera da ih udaraju."

Koje su to stvari koje ja ne vidim a da se pri tom evidentira moj ulazak u EU kad znamo da njihov elektronski sistem na ulazu to ne radi? Računa se po ulaznim pečatima u pasošu, to je u redu, ali ja nakon 90og dana legalnog boravka u Šengenu bacam pasoš i nakon godinu dana boravka u EU, kad mi se bude išlo kući odem u srpsku ambasadu i izvadim putni list, kažem u ambasadi da sam tu tek 2-3 dana i da moram nazad za Srbiju a izgubio sam pasoš. Oni mi daju putni list i ja napuštam EU. Nema veze što će se moj izgubljeni pasoš zavesti tamo, to nije problem. Izgubiti pasoš još uvek nije krivično delo.

Kad dođem u Srbiju, napraviću novi jer sam stari "izgubio". I onda sve iz početka.

sivkić
29.03.2011., 06:29
Možeš ti ulazit 356 puta godišnje ili 700 puta to se ne računa kao boravak, to je ulaz-izlaz.Razlika.

Skeniranje putovnice da se vidi da li je ispravna i da li imaš zabranu ulaza ili nešto drugo,treće je jedna stvar a policijski posao je druga.Ne rade sve kompjuteri.Sve što je u njemu u njega je ušlo "pješke" po starinskom načinu rada.Ti vidiš što se radi onoliko koliko oni žele da vidiš ostalo se napravi kasnije.

Ne možeš nakon 90.tog dana bacit pasoš i čekat još 9 mjeseci za ga prijavit.Zapravo možeš ali te se može kontrolirat a ti nemaš pasoš jer si ga bacio ili si ga sakrio u sobi pa ćeš ga poslije bacit.Ako te nađu bez njega još i više si kriv.

Nemoj mislit da ćeš jednom godišnje gubit pasoš jer ćeš dobit novim sa kratkim rokom trajanja (u RH) za Srbiju ne znam,ali su vjerovatno slični zakoni.

Kad ga izgubiš bit ćeš zaveden u sistem i onda te je uvijek lako kontrolirat.

Nakon što RH uđe u EU još više će se pojačat kontrola vanjskih granica EU prije nego mi preuzmemo schengensku granicu.

Iako političke prilike možda nisu bajne između svih zemalja policije surađuju jedna s drugom pogotovu na granici.Možeš bit zaveden kod svojih da si ušao ili izašao a mađar ili netko drugi to može znat samo ako malo telefonira.

Uostalom možeš imat sreće i bit u drugoj zemlji 100 godina a da te nitko ne kontrolira.

srecomoja
29.03.2011., 22:57
Zanima me jedna stvar pa ako moze pomoc bilo bi mi drago.Muz je prijavljen u hrvatsku i zivi i radi u njemackoj a ja i djeca smo u BiH.Trebamo predati vizu za spajanje obitelji.E sad me zanima dali i mi trebamo biti prijavljeni u Hrvatskoj da bi mogli predat zahtjev za spajanje u njemackom konzulatu u Zagrebu?

sivkić
29.03.2011., 23:17
Vi tražite spajanje obitelji u EU,u njemačkoj i idete samo na njemački konzulat može i u BiH.Kako je prijavljen u RH, državljanstvo ili stalni boravak?

srecomoja
29.03.2011., 23:29
Mi imamo dvojno drzavljanstvo,posto smo hrvati u bosni a ima stalni boravak

Negdje sam procitala da se jako dugo ceka na tu vizu?

baki80
30.03.2011., 01:41
Da li neko moze da mi pomogne,jer imam jednu konfuziju.Drzavljanin sam BiH i prosle godine sam dobila sengen vizu na 90 dana koju mogu iskoristiti do jula ove godine.Prosle godine sam iskoristila 10 dana,a sad koristim ostalih 80 dana.E sad,da li moram da izadjem iz sengena taj 90-ti dan,ili mogu taj cijeli dan ostati i vratiti se u BiH sljedeci dan?Inace nemam novi pasos,vec stari sa vizom.Ako neko zna,molim da mi pojasni,jako mi je bitan taj jedan dan.

sivkić
30.03.2011., 20:31
Mi imamo dvojno drzavljanstvo,posto smo hrvati u bosni a ima stalni boravak
Negdje sam procitala da se jako dugo ceka na tu vizu?

Onda im uvali RH putovnicu da bude lakše.Koliko se čeka to samo ovisi o njima a i samom predmetu.

Da li neko moze da mi pomogne,jer imam jednu konfuziju.Drzavljanin sam BiH i prosle godine sam dobila sengen vizu na 90 dana koju mogu iskoristiti do jula ove godine.Prosle godine sam iskoristila 10 dana,a sad koristim ostalih 80 dana.E sad,da li moram da izadjem iz sengena taj 90-ti dan,ili mogu taj cijeli dan ostati i vratiti se u BiH sljedeci dan?Inace nemam novi pasos,vec stari sa vizom.Ako neko zna,molim da mi pojasni,jako mi je bitan taj jedan dan.

90-ti dan moraš van jer ako ideš sutradan onda si u prekršaju jer ti viza vrijedi 90 a ne 91 dan

elviento
31.03.2011., 00:05

Ja mislim da je sivkić u pravu. Ali zar na vizi ne piše datum od-do kad važi? Koliko je meni poznato, na svakoj vizi je bio datum važenja vize tj od kog do kog datuma. Ako ti važi do 1.maja znači da 1.maja moraš raus.:) S druge strane, napravi u međuvremenu novi pasoš, a stari ti neće poništiti dok u njemu imaš validnu vizu, tj stranicu sa vizom neće poništiti, a zatim napusti EU sa starim, pa odmah uđi sa novim i to ti je dodatnih 90 dana legalnog boravka.:lol:

Međutim, kad opet pročitam tvoje pitanje, nije mi baš najjasnije?! Kako si mogla dobiti šengensku vizu na 90 dana prošle (2010.) godine sa rokom važenja do jula ove (2011.) godine? To je više od 6 meseci onda koliko ta viza važi zar ne? Šengen vize se izdaju za vezani vremenski period. A ti kažeš da si prošle godine bila 10 dana na istoj vizi? To nema nikakve logike. Imao sam šengensku vizu i uvek sam je dobijao na 90 dana ali uvek je bilo od 15.marta od 15.juna i slično. Nemoguće je da je daju u martu 2010. s rokom važenja do marta 2011. pa da sam biram kojih 90 dana želim da iskoristim? Ako je to kod tebe slučaj, ti onda imaš pravo boravka sav taj period jer to nije obična turistička viza. Siguran sam da na njoj imaš period važenja, pogledaj ti to još jednom. Ovde nešto debelo ne štima.

sivkić
31.03.2011., 19:08
JS druge strane, napravi u međuvremenu novi pasoš, a stari ti neće poništiti dok u njemu imaš validnu vizu, tj stranicu sa vizom neće poništiti, a zatim napusti EU sa starim, pa odmah uđi sa novim i to ti je dodatnih 90 dana legalnog boravka.:lol:

Ti bi trebao pisat bajke kakvu maštu imaš :s Koristit će stari zajedno s novim a u starom će bit ulazni i izlazni pečati kao i u novome.Dobar "čitač" sve riješi za par minuta.Za kontrolu putovnica se ide u školu ne samo jednom nego stalno jer čim takvi kao ti možda pronađu kakvu rupu koju je onaj koji je napisao zakon zaboravio ili predvidio ide se odmah u zatvaranje rupe.Moram priznat dobar si.

Međutim, kad opet pročitam tvoje pitanje, nije mi baš najjasnije?! Kako si mogla dobiti šengensku vizu na 90 dana prošle (2010.) godine sa rokom važenja do jula ove (2011.) godine? To je više od 6 meseci onda koliko ta viza važi zar ne? Šengen vize se izdaju za vezani vremenski period. A ti kažeš da si prošle godine bila 10 dana na istoj vizi? To nema nikakve logike. Imao sam šengensku vizu i uvek sam je dobijao na 90 dana ali uvek je bilo od 15.marta od 15.juna i slično. Nemoguće je da je daju u martu 2010. s rokom važenja do marta 2011. pa da sam biram kojih 90 dana želim da iskoristim? Ako je to kod tebe slučaj, ti onda imaš pravo boravka sav taj period jer to nije obična turistička viza. Siguran sam da na njoj imaš period važenja, pogledaj ti to još jednom. Ovde nešto debelo ne štima.

Sve štima.Dobila je vizu za godinu dana koju može koristit višekratno ali ukupan boravak može trjat 90 dana.Postoji više raznih viza i kombinacija.Sve ovisi o razlozima onoga koji traži vizu.

elviento
01.04.2011., 11:05
Ti bi trebao pisat bajke kakvu maštu imaš :s Koristit će stari zajedno s novim a u starom će bit ulazni i izlazni pečati kao i u novome.Dobar "čitač" sve riješi za par minuta.Za kontrolu putovnica se ide u školu ne samo jednom nego stalno jer čim takvi kao ti možda pronađu kakvu rupu koju je onaj koji je napisao zakon zaboravio ili predvidio ide se odmah u zatvaranje rupe.Moram priznat dobar si.

Zašto bi koristila stari pasoš s novim? Nije blesava valjda. Izađe sa starim koji nije biometrijski, tj nema šta na njemu' da se očita, baci ga u wc šolju na benzinskoj i posle 15 minuta uđe sa novim, biometrijskim koji nema ni jedan pečat, dakle ima pravo na 90 dana boravka u narednih 6 meseci. Nema šanse da je ne puste!

[/QUOTE]Sve štima.Dobila je vizu za godinu dana koju može koristit višekratno ali ukupan boravak može trjat 90 dana.Postoji više raznih viza i kombinacija.Sve ovisi o razlozima onoga koji traži vizu.[/QUOTE]

Ako je tako, onda je ona oštećena. Zašto bi joj dali vizu na godinu dana sa svega 90 dana boravka kad ima pravo na 180 dana boravka u godini zar ne? Onda je logičnije da dobije vizu na 6 meseci sa pravom na boravak od 90 dana, pa po isteku, opet dobije vizu za novih 90 dana. A ovako, da ima pravo boravka na samo 90 dana u godini dana mi je malo bez veze.

PowerLock
02.04.2011., 15:16
Koje su to stvari koje ja ne vidim a da se pri tom evidentira moj ulazak u EU kad znamo da njihov elektronski sistem na ulazu to ne radi? Računa se po ulaznim pečatima u pasošu, to je u redu, ali ja nakon 90og dana legalnog boravka u Šengenu bacam pasoš i nakon godinu dana boravka u EU, kad mi se bude išlo kući odem u srpsku ambasadu i izvadim putni list, kažem u ambasadi da sam tu tek 2-3 dana i da moram nazad za Srbiju a izgubio sam pasoš. Oni mi daju putni list i ja napuštam EU. Nema veze što će se moj izgubljeni pasoš zavesti tamo, to nije problem. Izgubiti pasoš još uvek nije krivično delo.

Ima i jedna puno jednostavnija caka - ukrcaj se u Calaisu na trajekt za Englesku. Engleska nije u Šengenu, a u Calaisu ja se u zadnjih 10 godina ne sjećam da sam francuski prozor za pasošku kontrolu vidio otvorenim. Nitko tamo nikome ne lupa pečate, i nema tog Šengenskog sustava koji bi mogao znati da si napustio Šengensku zonu i otputovao u GB preko Calaisa.

Za to ti je međutim (ako si iz Srbije) potrebna britanska veza, jer za razliku od Francuza u Calaisu, u Doveru te propisno ispituju i pretresaju prije nego li odluče da li te pustiti u GB ili ne.

sivkić
02.04.2011., 19:39
Zašto bi koristila stari pasoš s novim? Nije blesava valjda. Izađe sa starim koji nije biometrijski, tj nema šta na njemu' da se očita, baci ga u wc šolju na benzinskoj i posle 15 minuta uđe sa novim, biometrijskim koji nema ni jedan pečat, dakle ima pravo na 90 dana boravka u narednih 6 meseci. Nema šanse da je ne puste!

Zato jer je važeća viza u starom.Ako ti je važeća viza u starom koristiš se sa mstrim jer je u njemu važeća viza a novim je vrijedi duže.Miješaš nekoliko srodnih opcija a toliko različitih.Ne može ući s novim jer u njemu nema vizu.Neće ti oni prebacivat vize kako ti želiš.Dobio si vizu i iskoristi je ili nemoj.Ne misli da oni koji ti daju vize nemaju sve podatke o tvojim vizama i putovnicama.

Sve štima.Dobila je vizu za godinu dana koju može koristit višekratno ali ukupan boravak može trjat 90 dana.Postoji više raznih viza i kombinacija.

Ako je tako, onda je ona oštećena. Zašto bi joj dali vizu na godinu dana sa svega 90 dana boravka kad ima pravo na 180 dana boravka u godini zar ne? Onda je logičnije da dobije vizu na 6 meseci sa pravom na boravak od 90 dana, pa po isteku, opet dobije vizu za novih 90 dana. A ovako, da ima pravo boravka na samo 90 dana u godini dana mi je malo bez veze.

Kod boravka sa vizom je jedan sistem a kod boravka s vizom drugi.Da li je tebi bez veze je druga stvar.Dali su joj vizu da u toku godine dana kaka ona želi boravi 90 dana.Takvi su propisi.

elviento
02.04.2011., 20:49
Kod boravka sa vizom je jedan sistem a kod boravka s vizom drugi.Da li je tebi bez veze je druga stvar.Dali su joj vizu da u toku godine dana kaka ona želi boravi 90 dana.Takvi su propisi.

Za vizu izdanu na godinu dana ali s ograničenjem boravka na 90 dana nikad nisam čuo i dalje ostajem pri stavu da je to nelogično, da ne kažem nemoguće, tj da se nije dobro izrazila na forumu, jer po toj logici su joj mogli dati vizu i na 5 godina s pravom boravka od 90 dana u tih 5 godina što je totalni nonsens. Znam x osoba koje su išle turistički u Šengen sa srpskim pasošem i svi koji su dobili boravak do 90 dana su ga dobili u jednom intervalu, tj od januara do aprila ili od juna do septembra i slično, a ne da se filozofira - sad hoću 2 dana, pa ću za mesec dana još 6 dana i tako dalje. Možda je to moguće ukoliko viza nije turistička, ali koliko sam je ja shvatio radi se o turističkoj vizi i jako bi je voleo videti skeniranu bez ličnih podataka naravno. Da vidim kako to izgleda.

Ja sam imao radnu vizu za jednu prekookeansku zemlju na godinu dana sa multiple ulascima/izlascima ali sam imao pravo boravka svih 365 dana. Smem da se kladim da je nešto izostavila da nam kaže.

P.S. Šta ti znači ta boldovana rečenica? "Kod boravka sa vizom je jedan sistem a kod boravka s vizom drugi."???

elviento
03.04.2011., 13:38
"Zato jer je važeća viza u starom.Ako ti je važeća viza u starom koristiš se sa mstrim jer je u njemu važeća viza a novim je vrijedi duže.Miješaš nekoliko srodnih opcija a toliko različitih.Ne može ući s novim jer u njemu nema vizu.Neće ti oni prebacivat vize kako ti želiš.Dobio si vizu i iskoristi je ili nemoj.Ne misli da oni koji ti daju vize nemaju sve podatke o tvojim vizama i putovnicama."

Ne, sa srpskim i bosanskim pasošima je drugačije. Ona ima vizu u starom, nebiometrijskom pasošu za koji joj je potrebna ulazna šengenska viza, dok joj u slučaju da napravi novi, biometrijski viza ne treba. Dakle, iskoristi vizu sa običnim pasošem do datuma kad treba da napusti Šengen a potom istog ili za nekoliko dana uđe s novim biometrijskim pasošem s kojim joj viza nije potrebna a pošto u njemu nema nikakvog pečata, ima pravo boravka do 90 dana u narednih 6 meseci. Nikakvog prebacivanja viza niti paralelnog korištenja 2 pasoša nema.

sivkić
06.04.2011., 07:55
Svaki koji dobije schengen vizu "zabilježen" je tko mu je dao,zašto,od kad do kad,i naravno broj i vrstu putovnice u koju je viza stavljena.Tako da momci kad te utipkaju ili provuku vide sve podatke o tebi.Po schengenskom sporazumu radi se i kontrola izlaza putnika da se vidi da li su imali vize (ako su trebali) i koliko dugo su bili u schengenu.Kako ti otipkaš par slova i klikneš mišem da se ufuraš na bilo koju temu na forumu tako i kontrolori naprave i dobiju sve podatke o tebi jer nema brisanja podataka.

Tamo sam krivo napisao.Kod boravka turističkog bez vize je jedna stvar a s vizom je druga.Turizam 90 dana u jednom polugodištu i 90 u drugom.Postoji više vrsta viza sa različitim kombinacijama.(Ovo ti je za schengen)

"...Stranci smiju boraviti na teritoriju Poljske (nacionalne D vize) ili na Schengen teritoriju (jedinstvene C vize) za vrijeme koje je određeno u vizi („vrijeme boravka", označeno brojkama) za vrijeme važenja vize („viza važi od... do...", označeno datumima).

Odlazak iz Poljske/Schengen zone mora nastupiti najkasnije posljednjega („važi do...") dana važenja vize (neovisno o tome, koliko je dana stranac iskoristio od „vremena boravka")."

A ovo za RH (isti sistem)
PUTNA VIZA

Izdaje se za jedan, dva ili više ulazaka na područje Republike Hrvatske, u svrhu turističkog, poslovnog, osobnog ili drugog putovanja.

Putna viza izdaje se s rokom valjanosti do jedne godine.

Neprekidan boravak, odnosno ukupno trajanje uzastopnih boravaka stranca s putnom vizom u Republici Hrvatskoj ne može biti dulje od devedeset (90) dana, u vremenskom razdoblju od šest mjeseci, računajući od dana prvog ulaska.

elviento
06.04.2011., 12:00
"Svaki koji dobije schengen vizu "zabilježen" je tko mu je dao,zašto,od kad do kad,i naravno broj i vrstu putovnice u koju je viza stavljena."

Sa ovim se naravno slažem, kao i s tim da postoje pohranjeni podaci o imenu, prezimenu, mestu i datumu izdavanja vize. To je logično. To smo dakle elaborirali.

Ono što nismo, a što je suština i što mene zanima je kako i gde "šengenski momci" mogu da ukucaju moje podačiće koji sam u Šengen ušao sa pasošem bez vize, jer mi ona nije potrebna a pri čemu smo utvrdili da se ne vodi elektronska evidencija osim ulaznog pečata, i nakon godin' dana ilegalnog boravka tamo, ja odem u srpsku ambasadu po putni list ili novi pasoš da bi se vratio u Srbiju pošto sam stari pasoš "izgubio" pre samo 2 dana kad sam kobajagi i "došao" u Šengen.

Ovo je dakle moguće i izvodljivo pod uslovom da me nakon 90og dana legalnog boravka u Šengenu ne zaustavi policija tj ne traže mi legitimaciju u tih narednih 9 meseci ilegalnog boravka. Pa sve i da se to desi, mogao bi reći da sam baš malopre izgubio pasoš i krenuo u ambasadu da zatražim novi.

To je ono oko čega ja imam nedoumice. Pitanje viza je prošlost.

Proxy1969
06.04.2011., 14:54
Svako "moderna" putna isprava sadrži strojno čitljivu zonu (ona dva redka ispod slike s puno ovakvih>>>>>>> znakova) koja kad se provuče kroz čitač te evidentira tako da se ti ne brineš kad si i koliko puta ušao i boravio.......:mig:

elviento
06.04.2011., 19:23
Svako "moderna" putna isprava sadrži strojno čitljivu zonu (ona dva redka ispod slike s puno ovakvih>>>>>>> znakova) koja kad se provuče kroz čitač te evidentira tako da se ti ne brineš kad si i koliko puta ušao i boravio.......:mig:

Gotovo sam siguran da to nema veze sa evidencijom ulazaka/izlazaka. Pored tih znakova su oznaka pasoša (P kao putnički), broj pasoša, zatim datum rođenja, matični broj, državljanstvo i slično. Ako prostudiraš te brojeve videćeš da sadrže sve te podatke jedne do drugih. :) To su u stvari podaci koji se proveravaju da li sam krimos ili ne, odnosno tvoji lični podaci.

Izneću samo 2 teze da što ti tvrdiš nije elektronska evidencija:

Prvo - da je to stvarno evidencija ulasci/izlasci svaki put bi granični policajci Šengena bili obavezni da pasoš provlače kroz čitač, što oni ne rade. Za to nisam samo ja slučaj, nego ćeš ako prelistaš forum i topic videti mnogih slučajeva kojima policajci u Šengneu ne provlače pasoš ni pri ulasku, a pogotovo ne pri izlasku.

Drugi razlog je još očitiji - ako bi se tako evidentirali ulasci/izlasci koji je smisao pečatiranja pasoša na ulazu/izlazu? Onda bi stranice u pasošu služile samo za nalepljivanje viza a bez ulaznih/izlaznih pečata sa datumima, zar ne?

Sem toga, ovde http://en.wikipedia.org/wiki/Schengen_Information_System piše da se ne vodi evidencija ulasci/izlasci.:mig:

sivkić
07.04.2011., 09:00
Ono što nismo, a što je suština i što mene zanima je kako i gde "šengenski momci" mogu da ukucaju moje podačiće koji sam u Šengen ušao sa pasošem bez vize,

Kako tebi tvoj komp može služiti i za igrrice i spremanje slika i muzike a uz to i za spajanje na net tako i njihova "kutija" služi sa spajanje u SIS ali i u bazu nacinalne policijske evidencije.Postupanje po SIS-u je jedno a policijski rad koji su radili dok nisu bili u schengenu je drugo a i dalje rade po svojim policijskim pravilima.Osim toga povezani su (kao kolege) oni su shengeni i susjedi koji nisu.Da si malo bolje čitao o schengenu našao bi da postoje i časnici za vezu koji kontaktiraju ali i oni koji nisu kontaktiraju jedni druge.Primjer:dok Slovenija nije bila u eu i schengenu kako je talijanska policija mogla znat nešto o tebi?Nazove svojeg kolegu na slovensku granicu a taj direktno( ili preko kolege na slo-hr granici) nazove hrvatskugraničnu policiju i istim sistemom tvoje u Srbiji i talijan dobije podatke o tebi iz tvoje države i usput iz ostalih zemalja.I gdje god si evidentiran sve se zna a ostalo je samo profesionalno odrađen posao.Bez obzira na političke igre i dogovore raznih zemalja policije na granici surađuju.Svaki od njih može saznat i da li si recimo kažnjen za prometni prekršaj u bilo kojoj zemlji.

Ne provlače jer bi se ubili od posla.

Normalno da ti možeš koristit sve svoje kombinacije samo je pitanje da li će i koliko bit uspješne.Putem možeš naići na spavače,čitatelje novina,one koji će ubrzo u mirovinu,nezadovoljne ali i na one koji profesionalno obavljaju svoj posao "i sve ih interesira".Pa je pitanje tvoje sreće na koga i kada ćeš naići.

elviento
07.04.2011., 10:31
Sivkiću, ja nisam kriminalac, niti sam ikad imao bilo kakvu pa čak ni naobičniju prekršajnu prijavu, tako da ako sam šengenskim policajcima kao takav ja glavni problem, samo nek' izvole da se raspituju. Uopšte mi to ne smeta i ako će gubiti vreme tim potezom. :)

Međutim, ja opet ostao uskraćen za odgovor: Da li i kako mogu da utvrde da sam prekoračio dozvoljeni boravak u EU ako nemam pasoš uz sebe iz kog se vidi datum na ulaznom pečatu? Da postoji način, verovatno bi za njega neko čuo, a ovako... Ispada da samo trebam izbegavat' policiju nakon 90og dana i to je to.
Možda već u ponedeljak krenem u svoju avanturu, pa se javim kad se vratim sa informacijama iz prve ruke! :))

sivkić
07.04.2011., 12:30
Nitko nije rekao da si kriminalac.Kontrolirajući sve građane ili putnike otkrivaju se i kriminalci.Ako nemaš pasoš uz sebe onda si kriv.Ako prijaviš da si ga izgubio imat će dokaz od kad si tamo.Dužan si se prijavit policiji ili drugim organima kada kao stranac dođeš ili hotel i drugi koji ti daju smještaj ili si opet kriv.Znači možeš se "šlepat" 85 ili 87 dana ako imaš sreće a i 5 godina uz dobru sreću ovisno na koga naletiš.

Kako će utvrđivat kad si došao je stvar njihovog posla i raznih kombinacija.Nije nemoguće.Po schengenskom pravilu ako nemaš pečat "ti" si kriv a ne onaj koji ti ga je trebao udarit.

http://www.mvpei.hr/MVP.asp?pcpid=2022

shlilovi
07.04.2011., 15:50
Što znači O -A u naslovu teme? To je kratica za što?

elviento
07.04.2011., 19:27
Nitko nije rekao da si kriminalac.Kontrolirajući sve građane ili putnike otkrivaju se i kriminalci.Ako nemaš pasoš uz sebe onda si kriv.Ako prijaviš da si ga izgubio imat će dokaz od kad si tamo.Dužan si se prijavit policiji ili drugim organima kada kao stranac dođeš ili hotel i drugi koji ti daju smještaj ili si opet kriv.Znači možeš se "šlepat" 85 ili 87 dana ako imaš sreće a i 5 godina uz dobru sreću ovisno na koga naletiš.

http://www.mvpei.hr/MVP.asp?pcpid=2022

Koji će to dokaz imati? Reci mi konkretno? Šta? Na ovom vašem MVPEI sajtu lepo piše da je jedina evidencija o ulasku pečat strane države sa datumom ulaska. Ništa više sem tog. Slažem se da ću biti u problemu ako me zaustave bez pasoša nakon 90og dana. Ali i da me zaustave, ja neću imati pasoš uz sebe u kom sam si dozvolio propust da mi lupe ulazni pečat. Ja neću imati pasoš. A to što bi rekao da sam ga izgubio to može svakom da se desi, to nije krivično delo. Osim toga, na njihovo sledeće pitanje: "Kad ste ušli u Šengen?", moj odgovor bi bio: "Juče" (i ako se to u stvari desilo pre godinu i po dana). I šta onda? Tad bi lepo otišao po novi pasoš i 'ajmo sve iz početka.:)

miroslav12
08.04.2011., 07:58
Što znači O -A u naslovu teme? To je kratica za što?
questions & answers
pitanja i odgovori...

shlilovi
08.04.2011., 19:05
questions & answers
pitanja i odgovori...

Hvala, pretpostavljao sam da je engleska kratica, ali nisam znao zašto!

Emiina
08.04.2011., 20:24
pozz ljudi....

trebam pomoć u vezi polaganja hrvatskog jezika za strance za dobivanje hrvatskog državljanstva....

zanima me dali ima određeno jedno mjesto za polaganje tipa neko svučilište il se to može obavit u bilo kojoj školi stranih jezika, te di je najpovoljnije jer sam čula za neke astronomske cifre, pa samo ako neko zna di se to može obavit što bezbolnije (financijski) u Zgb??

thanx:rolleyes:

elviento
09.04.2011., 00:14
Sivkiću, evo nešto sam iskopao na moje pitanje o "produženom boravku" u Šengenu, tj bacanju pasoša nakon devedesetog dana i pokretanju svega iz početka, tj nuliranja boravka: http://arhiva.elitesecurity.org/t380167-uslovi-zadrzavanja-belom-sengenu :mig:

sivkić
10.04.2011., 18:45
Mogo si bar kopirat da ne čitam sve iako nigdje niam pronašao nešto što vrijedi.

Koji će to dokaz imati? Reci mi konkretno? Šta? Na ovom vašem MVPEI sajtu lepo piše da je jedina evidencija o ulasku pečat strane države sa datumom ulaska. Ništa više sem tog. Slažem se da ću biti u problemu ako me zaustave bez pasoša nakon 90og dana. Ali i da me zaustave, ja neću imati pasoš uz sebe u kom sam si dozvolio propust da mi lupe ulazni pečat. Ja neću imati pasoš. A to što bi rekao da sam ga izgubio to može svakom da se desi, to nije krivično delo. Osim toga, na njihovo sledeće pitanje: "Kad ste ušli u Šengen?", moj odgovor bi bio: "Juče" (i ako se to u stvari desilo pre godinu i po dana). I šta onda? Tad bi lepo otišao po novi pasoš i 'ajmo sve iz početka.:)

Zaboravio si da si dužan u EU kako i u svim ostalim državama odmah prijavit gubitak putovnice jer si inače kriv jer uz sebe nemaš osobne dokumente.Ne znan kakve su sankcije tamo zbog toga.Već sam ti objasni.Granična policija u eu kad vrši provjeru u SIS-u je samo jedan segment njihova posla.Tih "drugih" radnji nisi pronašao na stranicama MVPEI kao što ih nećeš pronaći ni kod drugih država jer takve stvari ne objašnjavaju.

http://www.mup.gov.rs/cms_lat/sadrzaj.nsf/postupak-izgubljena-dokumeta.h
http://www.mup.gov.rs/cms_lat/sadrzaj.nsf/odlazak-povratak-inostranstvo.h

M@tthew
11.04.2011., 05:32
Dobar dan,

interesira me da li supruga koja svake godine uredno na svoju bivšu kućnu adresu, gdje je živjela prije udaje, dobiva pozive na sve izbore i referendume koji se održavaju u susjednoj nam sloveniji, ima kakva prava s obzirom na te pozive?

Naime ona je ondje živjela kao mala sa cijelom obitelji, pohađala osnovnu školu i to oko 4 godine otprilike. Pa me sad interesira da li možda na osnovu tih poziva postoji kakva osnova za recimo dobivanja slovenskog državljanstva ili ostvarivanja bilo kakvih drugih prava?

unaprijed zahvaljujem

elviento
11.04.2011., 12:53
"Zaboravio si da si dužan u EU kako i u svim ostalim državama odmah prijavit gubitak putovnice jer si inače kriv jer uz sebe nemaš osobne dokumente."

Sa ovim se slažem. Ali kad je to ODMAH ću odlučiti ja a ne oni. Ja ću se pasoša rešiti 90og dana a kad me zaustave recimo 168og ili 279og dana i pitaju me za dokumentaciju, ja ću im pokazat' fotokopiju prve strane pasoša (na kojoj su moja slika i ostali podaci naravno) i reć':"Krenuo sam u ambasadu Srbije da prijavim nestanak pasoša i podnesem zahtev za novi jer sam ostao bez ovog kojeg sam imao pre POLA SATA". Naravno, čim se "rastanemo" ja opet po starom do sledećeg susreta s njima. Dokle god imam tu fotokopiju i priču o izgubljenom pasošu neposredno pre našeg "susreta" ne mogu mi ništa. :D

Naravno, nema šanse da dokažu da ja ne govorim istinu. Jer je logično da ćeš u trenutku otkako izgubiš pasoš i trenutka javljanja ambasadi radi traženja novog biti bez dokumenta (ali ja ću imati kopiju!). E taj će trenutak, to ODMAH kod mene da traje od 90og dana pa dok me ne zaustave i ne traže legitimaciju. A mogu biti i sreće da me uopšte ne zaustave svo to vreme a ja odlučim da hoću nazad u Srbiju te sam odšetam po novi u najbližu ambasadu Srbije. :D

Latka
11.04.2011., 13:13
Postovanje.
Imam pitanje. Kad Hrvatska udje u EU, sto se mjenja gradjanima koji imaju trajne radne vize, ali jos ne trajne boravisne vize u recimo Njemackoj?
(Trajnu boravisnu nemaju jer su manje od 5 godina tamo.)

klomp
11.04.2011., 15:32
@elviento
kad udjes u schengensko podrucje kao turist a ne koristis usluge hotela, motela, kampinga i sl. u roku od 3 radna dana moras policiji prijaviti svoju adresu.
s time sve tvoje kombinacije sa starom i novom putovnicom i putnim listom padaju u vodu.

OkyDoky
11.04.2011., 16:33
@klomp, da ali covjek govori da se NECE prijaviti nigdje, i ako ga zaustavi policija samo ce reci da je "jucer" ili "prekjucer" stigao i upravo izgubio pasos, i nije nikakav zakon prekrsio onda.

Jedino sto bih mu ja savjetovao je da ovo sto planira NAKON 90. dana primijeni vec nakon 3. dana cisto iz razloga sto se ne misli nigdje prijaviti a to je ilegalno cak i unutar tih turistickih 90 dana (zamisli, policija te zaustavi 24. dana, i ti pokazes pasos i oni te pitaju gdje boravis, jesi se prijavio tu, i eto ti prekrsaja).

U svakom slucaju, mislim da mozes uspjeti - odes tamo, vec nakon 2-3 dana, ostavi pasos negdje i ne diraj, ako te zaustave, uradi to sto mislis, tj. pravi se da si ga izgubio i da UPRAVO ides u ambasadu. Imaj spreman odgovor ako te pitaju gdje boravis od jucer/prekjucer (kad si stigao) da mogu provjeriti (dakle, najbolje imati prijatelja koji ce potvrditi u bilo kojem trenutku da si ti jucer/prekjucer stigao kod njega u posjetu, jer bi ostale kombinacije bile prekomplicirane za izvesti). Takodjer, mislim da mozda i nije dobra ideja imati fotokopiju pasosa kod sebe, jer realno, zasto bi to netko imao? Npr. zamisli situaciju (koju pokusavas "prodati" policiji) - ides van, nosis pasos kao i uvijek (a ne i njegovu fotokopiju), u jednom trenutku skuzis da ti pasosa nema, uspanicaris se, i lagano se uputis prema ambasadi (i uh, bas na putu do ambasade, uhvati te policija a ti bez dokumenata). Mislim da bi im cak bilo sumnjivo zasto imas fotokopiju pasosa a nemas pasos i da si jos bas u tom trenutku izgubio pasos. Imaj osobnu sa sobom ako hoces radi identifikacije, ali ja ne preporucujem tu fotokopiju pasosa. I sretno (cuvaj se problema, nemoj brzo voziti, ili jos bolje nemoj nikako voziti, nemoj se ni svercati u autobusima/tramvajima - sto manje loseg da cinis, manje sanse da te i zaustave).

Mislim da je to izvedivo, pa makar. Ako netko ima "scenarij" kako to ne bi upalilo, neka javi (jer ja stvarno sumnjam u ove tvrdnje da policija tebe nekako unosi u sistem kad udjes u schengen, POGOTOVO ako su ti na granici samo pogledali dokumente (eventualno udarili pecat) i vratili ih - kako ce tada bilo koji racunar "znati" kad si usao?).

sivkić
11.04.2011., 18:40
. Naravno, čim se "rastanemo" ja opet po starom do sledećeg susreta s njima. Dokle god imam tu fotokopiju i priču o izgubljenom pasošu neposredno pre našeg "susreta" ne mogu mi ništa. :D

Naravno, nema šanse da dokažu da ja ne govorim istinu. Jer je logično da ćeš u trenutku otkako izgubiš pasoš i trenutka javljanja ambasadi radi traženja novog biti bez dokumenta (ali ja ću imati kopiju!). E taj će trenutak, to ODMAH kod mene da traje od 90og dana pa dok me ne zaustave i ne traže legitimaciju. A mogu biti i sreće da me uopšte ne zaustave svo to vreme a ja odlučim da hoću nazad u Srbiju te sam odšetam po novi u najbližu ambasadu Srbije. :D

E da nebi.Fotokopuja tvojeg pasoša je bezvrijedan kopirani list koji ne vrijedi nikome i nizašto.Ti ćeš prvo s njima do njihove baze da te polako i nadugačko obrade a kad te puste ravno u ambasadu da prijaviš nestanak pa dobiješ putni listi i via doma a kad se bilo gdje na grani pojaviš sa putnim listom ne gine ti obrada od nadležne policije sve do kuće.Tvoja ambasada javlja svima s kojima pdržava diplomatske kontakte da si tamo i tamo toga dana ougubio pasoš pa cijeli svijet zna gdje si bio i kad.A ti opet rokaj ispočetka.Pitaj doma koliko pasoša možež izgubit pa da ti prave novog.

A prije toga:kad si došao, kod koga, s čime, gdje ti je karta, gdje spavaš, gdje su ti stvari, zašto i kad si kopirao pasoš, kad si bio zadnji put, koliko, zašto si došao, koliko vremena ćeš bit, koliko love imaš, imaš li povratnu kartu,......Nisi ti njima prvi s takvim shemama.Doktorilali su ono takve stvari dok je DM bila legenda.

OkyDoky
11.04.2011., 20:55
Dobro, a cak da se do i dogodi tako, ok, vrati se covjek u Srbiju i sve super. Bio je koliko je uspio biti i ok.

A vjerojatnije je da se to nece desiti ako nista ilegalno ne radi (dakle, ne vozi auto bez dokumenata, ne krsi saobracajne zakone, ne sverca se u javnom prijevozu, ne ometa javni red i mir, ne radi na crno - a kako ionako nece imati vizu, dok planira ovakve sheme, znaci da ne bi smio raditi nikako, itd.). Ako je cist po svakom drugom pitanju, sanse da ce ga policija uopce ikad pitati za dokumente su male. Cak i ako ga nekad nasumicno pitaju, i kaze da je izgubio pasos, lako moguce da nece ni muciti - to zavisi od pojedinog policajca. A bas ako bude te nesrece da ga nekad netko slucajno zaustavi, iako nista lose nije radio, i jos bude postavljao tih 1000 pitanja, ok, samo treba odgovoriti na pitanja (a ako je sebi razradio pricu detaljno, imat ce odgovore na sva ta pitanja), i onda natrag u Srbiju. To je ono, krajnje najgori slucaj. Al hej, ljudi rade na crno godinama pa ne budu uhvaceni, da ti budes uhvacen samo zato sto nemas pasos - male sanse, a opet, i da budes uhvacen, najgori rezultat - ides kuci.

elviento
12.04.2011., 00:00
[QUOTE=OkyDoky;32956021]Dobro, a cak da se do i dogodi tako, ok, vrati se covjek u Srbiju i sve super. Bio je koliko je uspio biti i ok.

Baš tako OkyDoky. Ovo što sivkić napisa, ispada da sam terorista iz grupe 9/11. i sve to zbog jednog izgubljenog pasoša. Smešno. Priredio mi je scenario za horor zbog izgubljenog dokumenta. Pa koja bi se policija bavila jednim takvim bezveznim slučajem? To je za neverovat. Ali i da sve policije sveta saznaju da sam izgubio pasoš, pa šta? Mo'š mislit'. Oni i tako i tako neće saznat' da sam ja bio duže neg' sam smeo, e to je poenta. Na pitanja gde sam bio i s kim i slično, već sam rekao da sam JUČE (ma kad to bilo) ušao u Šengen, tako da nisam imao priliku da budem nigde ni kod nikog ni sa kim.

Ti sivkiću napisa kao da sam izvršio atentat na nekog ili opljačkao draguljarnicu. Smešno je da se uopšte bakću sa takvim glupostima a ne da mi postavljaju besmislena pitanja na koje verovatno od nikog ne bi dobili tačne odgovore pa tako ne bi ni od mene. Oni ne bi ni pretpostavili da ja želim da ostanem tamo. Zašto bi to mislili? Jednostavno sam izgubio pasoš dan nakon ulaska u Šengen i idem da pravim novi na teritoriji na kojoj se nalazim. To nije zločin.

sivkić
12.04.2011., 18:56
Dobro, a cak da se do i dogodi tako, ok, vrati se covjek u Srbiju i sve super. Bio je koliko je uspio biti i ok.

A vjerojatnije je da se to nece desiti ako nista ilegalno ne radi (dakle, ne vozi auto bez dokumenata, ne krsi saobracajne zakone, ne sverca se u javnom prijevozu, ne ometa javni red i mir, ne radi na crno - ...male sanse, a opet, i da budes uhvacen, najgori rezultat - ides kuci.

Pa šta će radit tamo duže od 90 dana ako neće šljakat.Gledat znamenitosti?Najgori rezultat nije doma nego zabrana ulaza u schengen.

Baš tako OkyDoky. Ovo što sivkić napisa, ispada da sam terorista iz grupe 9/11. i sve to zbog jednog izgubljenog pasoša. Smešno. Priredio mi je scenario za horor zbog izgubljenog dokumenta.

Ti sivkiću napisa kao da sam izvršio atentat na nekog ili opljačkao draguljarnicu. Smešno je da se uopšte bakću sa takvim glupostima ..

Nisi ti terorist jednostavno su tako postavljeni zakoni većine zemalja uključujuči Srbiju kad je pitanje o strancima.Ni jedna država ne voli ilegalne migrante i one koji rade na crno i takvi se protjeruju.Nije stvar u igubljenom pasošu jer ne čitaš.Stvar jr da će te ubilježit da si ga izgubio i znat će da si bio tamo.Znači zaveden si u sistem i dalje te je lakše pratit.I kad sljedeći put provuku tvoj pasoš kroz scaner dobit ćeš obavezno pečat a pasoše ne možeš gubit koliko ti želiš.Tebi je smiješno da se bave sa strancem bez dokumenata a njima je to svakodnevni posao.I OkyDoky i ja prije smo ti napisači da možeš imat sreće i 50 godina radit na crno da te nitko ne otkrije i to stoji.

OkyDoky
12.04.2011., 20:31
Sta ce raditi dulje od 90 dana, ne znam, ali postoji mnogo mogucnosti. Mozda covjek ima neku curu kod koje ce biti, i hoce da bude s njom. Ili pak decka. Mozda ide da se bavi nekim volontiranjem. Mozda ima dovoljno ustedjevine da zivi od toga neko vrijeme pa hoce da to vrijeme provede upravo tamo. Ne znam, i nije me briga. ALI, ako mu plan je raditi na crno - onda stvarno ne vidim svrhu ove sheme s pasosem jer ionako mu je onda najveci problem to sto je uhvacen da radi bez dozvole (a o takvim vizama/dozvolama SIGURNO imaju evidenciju), a ne sto nema pasosa itd. Jer i da si "jucer" dosao a upala inspekcija na posao, naj**** si jer kao turist nemas pravo raditi ni dana (citaj: ides kuci i zabrana ulaska u Schengen).

ALI ako covjek ne radi na crno i ne cini nista drugo lose/ilegalno, onda je stvarno najgore moguce da ga posalju natrag u Srbiju da sredi dokumente. I da, poslije toga ne bi bilo mogucnosti ponavljanja ove male avanturice (inace bi posljedice sigurno bile gore ako bi ga opet uhvatili), ali po meni, ako vec ima toliko zelju/potrebu da bude tamo, neka ide, pa sta, u najgorem slucaju, vraca se u Srbiju i opet je na istom kao da nije ni otisao, a bar je bio neko vrijeme dok ga nisu uputili po pasos.

sivkić
13.04.2011., 20:22
Pa normalno da mu je plan radit na crno.Zato ga te sheme i zanimaju.Pa nitko mu nije rekao da ne ide nego samo njegove sheme su momci u schengenu već odavno doktorirali tako da on nije ništa novo nije ssmisli a da oni već ne znaju odgovor.Uz to on mislim da policija samo hvata pijance i kažnjava prebrzu vožnju.Nek mu je sa srećom.

elviento
13.04.2011., 22:29
Hehe, sivkiću grešiš!

Nije mi cilj radit na crno. Da jeste, onda ne bi bio toliko blesav da rizikujem zabranu ulaska, već bi radio 80-90 dana, pa kući bio sledeća 3 meseca pa tako u krug. Osim toga, išao bi negde gore gde se bolje plaća a ne na jug.

Uglavnom, kad smo već svi skupa dovde došli, razlog svemu ovom je brak s državljankom jedne od zemalja s juga EU čiji jezik govorim, a koju doduše još uvek nisam upoznao i upravo radi tog ograničenja od 90 dana nisam siguran da je sve to papirološki moguće završiti u tom periodu - pronaći je, zbariti i upecati. :D To je razlog zbog čega bi u slučaju potrebe ostao duže od 90 dana odjednom.

A kako znam da je pasoš sa datumom ulaska u Šengen jedan od potrebnih dokumanata prilikom zakazivanja venčanja u inostranstvu, razmatram kako to da eskiviram, dakle kad bi našao dragu i rešio da se venčam, iz srpske ambasade bi uzeo putni list ili novi pasoš kako bi mogao da zakažem i obavim venčanje tamo na licu mesta a s pričom da sam u Šengenu od pre dan ili dva (a ne od pre 7 meseci ili više koliko bi bio de facto), da sam ostao bez pasoša a novi mi treba zbog venčanja jer sam zbog njega i došao tamo gde sam.

Svejedno, ja ću probat ostat duže od 90 dana s ovom spikom - baciću pasoš posle 90og dana pa kad odlučim doći kući ili me u međuvremenu zaustave na ulici da mi traže dokumente, priča će biti ista - pre dva dana sam ušao u Šengen i ostao bez pasoša te sam na putu za srpsku ambasadu da napravim novi. Naravno, ukoliko ne budem baš imao sreće pa sve to uspeo završit u 90 dana što bi bilo najbolje i najsigurnije rešenje.

I još nešto u vezi tog rada na crno s kojim baš nisam upoznat - kako bi mi zabranili ulaz u Šengen ako ne bi znali ni ko sam, ni odakle sam, ni otkad sam tamo, ni ništa? Ništa im ne bi rekao, a ni dokument uz mene ne bi našli. Eventualno da mi uzmu otisak prsta i zavedu me kao NN lice...Ali i da je tako, ko kaže da ja granicu moram preć preko graničnog prelaza? Ako hoću, nema te zabrane koja će me zaustaviti u svom naumu, zar ne? :D

sivkić
14.04.2011., 05:52
Uglavnom, kad smo već svi skupa dovde došli, razlog svemu ovom je brak s državljankom jedne od zemalja s juga EU čiji jezik govorim, a koju doduše još uvek nisam upoznao i upravo radi tog ograničenja od 90 dana nisam siguran

E dobar si.Ne poza ju ali bi se ženio.Sretno.Pa skoči onda tamo da ju upoznaš mjesec dva pa poslije malo odmori i pozovije je negdje na jadran na ljetovanje i tako to pa ćeš je upoznat bolje.U međuvremenu izvadi međunarodni rodni list jer ti i on treba da poslije ne gubiš vrijeme.Možeš se ti ženit i u bilo kojoj zemlji pa pronađi neku gdje to ide brže.

Što se tiče putnog lista on služi samo da se vratiš kući a ne da negdje boraviš.Putovnicu u veleposlastvu RH dobiva onaj koji legalno boravi u schengenu a ne svatko ko izgubi dokumente.Provjeri kako piše u vašim zakonima.

Što se tiče toga da im nećeš reći tko si i odakle si a da će te oni pustit bez da znaju tko si zaboravi.Bit ćeš pritvoren dok ne utvrde podatke a onda doviđenja na duže vrijeme.Kad bi bilo po tvojem nitko ne bi imao dokumente u drugoj državi pa ga ne bi ni slali doma.

Katrin
14.04.2011., 08:36
ajme, elviento :facepalm:

Procitaj jos jednom odgovore koje si dobio i shvati da ti plan nece proci. Ukoliko nastavis prosipati bisere kao do sad, smatrat cu to trollanjem i prikladno nagraditi.

OkyDoky
14.04.2011., 09:42
@elviento, ako ti je to vec plan, evo jedan prijedlog: prijavi se na neki faks/kurs/nesto "obrazovno". Pitaj je li moras unaprijed platiti upisninu ili tek kad dodjes. Ako moras unaprijed, i odustanes od upisa, pitaj vracaju li novac i koliko (obicno ce uzeti neki postotak sebi). Kad nadjes odgovarajucu instituciju, i upadnes, onda dobijes vizu na osnovu toga (duzina ovisi od trajanja kursa ili cega vec - maksimalno ce ti odjednom dati godinu dana, ako traje ono 10mjeseci godisnje kao vecina fakulteta). Vjerovatno bi morao imati neki novac na racunu prije nego ti daju vizu da dokazes da se mozes uzdrzavati. I onda kad sredis vizu, lijepo otkazes upis, i ides tamo. A ako je neka drzava u kojoj je besplatno skolovanje, jos lakse jer ne moras otkazati upis i onda imas i studentska prava i sve (a ne moras ni ici na faks). Navodno su mnogi iz raznih dijelova svijeta tako uspjeli otici negdje i ostati malo duze, legalno. Onda ne moras ni razmisljati o bacanju dokumenata ni nista. Lijepo se prijavis i boravis svo vrijeme koliko ti viza dopusta. Opet, napomena, uhvate li te da radis na crno, dobijas zabranu ulaska u Schengen.

A ono sto si spominjao za rad na crno i da ne bi rekao tko si/sta si - kao sto je i sivkic rekao, pa pritvorili bi te dok ne utvrde tko si, sta si, a ako suradjujes s njima i kazes im tko si, sta si, a uhvacen si da radis na crno, letis van i imas zabranu ulaska. Pa se ti igraj s radom na crno. Po meni, to mogu samo vjesti jer neki doslovno od mladosti do starosti budu u nekoj drzavi ilegalno i rade a ne budu uhvaceni. Zavisi od drzave, osobe, tog posla, itd. Ali, veoma rizicno, uvijek moras zivjeti u strahu, stoga niposto ne preporucujem tu opciju.

elviento
14.04.2011., 10:42
Zašto mi plan neće proći? To su sve samo različita mišljenja a niko nije lično kroz to prošao da to može da se tvrdi na taj način. Može neko tako da misli ali to je ipak samo njegovo mišljenje. I sve zavisi da li čašu sa vodom do pola vidiš kao polupunu ili polupraznu. Neko u svemu vidi prepreku, a neko priliku.

Ja imam (besplatan) smeštaj tamo gde idem, a imam i novac da se izdržavam za ta 3 meseca što će s obzirom da imam smeštaj biti smešna cifra. Naravno, drugar me neće policiji prijaviti da sam kod njega. Sve što treba da radim je da za 90 dana nađem neku raspalu besposličarku koja će se zaljubit' ili eventualno da joj platim za fiktivni brak u trajanju od 12 meseci koliko je zakonski minimum za podnošenje zahteva za državljanstvo. Meni je bitno da se papirologija završi za 90 dana. Svejedno, u slučaju da mi to ne uspe u tom roku, ostajem preko toga ali bez rada na crno. Kad se sve privede kraju, vadim putni list i vraćam se u Srbiju po novi pasoš s kojim ću čim ga dobijem da se vratim i dovršim pos'o! Ovog puta u roku od 90 dana. :D

Kad se vratim, imaćete informacije iz prve ruke.:D

OkyDoky
14.04.2011., 10:51
Good luck :D A mozda se i ti zaljubis u nju, pa taj brak i opstane :P

Imaj na umu da u nekim drzavama poput recimo Spanjolske ta papirologija se stvarno zna oduziti (po nekoliko mjeseci), ali ako dodjete do toga, rijesit cete to vec nekako. Kad nadjes "sretnicu" mozda je CAK brze/lakse da se vjencate u Srbiji pa trazite vizu za spajanje obitelji ili tako nesto, jer ionako ti viza uvijek mora biti izdana u zemlji iz koje dolazis, a ne u zemlji koja ti daje vizu (osim u nekim iznimnim situacijama, ali mislim da ovo nije jedna od njih). Ne znam, vidi na google-u nesto tipa non-EU marriage to a Spaniard/Italian, tj. koja god vec zemlja je u pitanju. Bit ce tu informacija o tome. Ali, o tom po tom - prvo ti nju nadji. :D

tinkerbell
19.04.2011., 14:47
Dobar dan,

interesira me da li supruga koja svake godine uredno na svoju bivšu kućnu adresu, gdje je živjela prije udaje, dobiva pozive na sve izbore i referendume koji se održavaju u susjednoj nam sloveniji, ima kakva prava s obzirom na te pozive?

Naime ona je ondje živjela kao mala sa cijelom obitelji, pohađala osnovnu školu i to oko 4 godine otprilike. Pa me sad interesira da li možda na osnovu tih poziva postoji kakva osnova za recimo dobivanja slovenskog državljanstva ili ostvarivanja bilo kakvih drugih prava?

unaprijed zahvaljujem

čekaj malo ti hoćeš meni reći da tvoja supruga ne zna da li je slovenska državljanka ili ne?!:confused::misli:....
...pravo na izbore imaju svi državljani...znači ako ona (na svoje ime) dobiva pozive za izbore i referendume znači da je slovenska državljanka.....trebalo bi joj u tom dopisu pisati nešto tipa "kao državljanka imate pravo iskorisitit svoje pravo na glasovanje itd"..priočitajte malo kaj piše u tome...po ovome što govoriš ona je slovenska državljanka...samo mi i dalje niej jasno kako ona to ne zna.....:ne zna:

FileExplorer
21.04.2011., 13:41
u Hrvatskoj ne možeš ni na koji način dobit ulazni pečat RH ako si državljan RH, samo stranci.

Ovo nije tocno.
Ja sam drzavljanin RH, ali sam radi evidencije svaki put na ulasku u RH trazio naseg policajca da mi udari pecat, kako bih mogao u slucaju problema sa poreznom upravom (strane zemlje) mogao dokazat da sam u RH boravio vise od XXX dana.
Pecat sam uvijek dobio kad sam ga trazio (niti su me pitali zasto trazim niti su rekli da ga ne daju), da ga nisam trazio ne bih ga ni dobio. U jednoj godini sam tako skupio kojih 20tak ulaznih stambilja.

FileExplorer
21.04.2011., 14:15
Nije mi cilj radit na crno. Da jeste, onda ne bi bio toliko blesav da rizikujem zabranu ulaska, već bi radio 80-90 dana

Fakat te ne kuzim.
Kazes da bi radio 80-90 dana ali da ne bi radio na crno. :confused:
Pa imas li ti radnu dozvoluil nemas??? Ako nemas radnu dozvolu, kako mislis radit 80-90 dana a da ne bude na crno???

Uglavnom, kad smo već svi skupa dovde došli, razlog svemu ovom je brak s državljankom jedne od zemalja s juga EU čiji jezik govorim, a koju doduše još uvek nisam upoznao i upravo radi tog ograničenja od 90 dana nisam siguran da je sve to papirološki moguće završiti u tom periodu - pronaći je, zbariti i upecati. :D

Ne znam o kojoj to drzavi govoris, ali cini mi se da ti opako potcjenjujes stranu policiju. Da je tako jednostavno zajebat sustav, onda vise nitko ne bi zivio u Srbiji. Ono sto je tebi bitno da shvatis je da ukoliko ti nemas reguliran status u stranoj drzavi (a nemas), policajac ima DISKRECIJSKO PRAVO da te pusti ili ne pusti da udjes u drzavu. Ako je njemu tvoja prica sumnjiva, ako sumnja na fiktivan brak, ako sumnja da radis na crno... on ti moze bez obrazlozenja rec da se okrenes za 180°. A za ovo s fiktivnim brakom... upali malo njemacke kanale na satelitu, oni imaju puno onih dokusoapova u kojima kamera prati policajce koji kontroliraju takve "mjesane" brakove. Prije se tim fiktivnim mozda i moglo nesto postic, cisto sumnjam da to jos prolazi. Znam da u Srbiji situacija nije bajna i da mnogi zele otic u bolji zivot, ali budi svjestan da ipak dosta toga riskiras (zabranu). S ovim shemama s kojima si ovdje uletio ne vjerujem da ces proc. Isto tako imaj u vidu da su neke stvari koje ovdje govoris na granici kriminala (pa i preko). Recimo posjedovanje ukradenog/izgubljenog pasosa nije nesto na sto se blagonaklono gleda. Mozda da ipak pokusas legalnim putem. Netko je vec predlozio edukaciju, jesi li razmisljao o tome?

sivkić
21.04.2011., 19:05
Po zakonu o nadzoru državne granice ulazni pečat udara se samo stranim državljanima radi lakše kontrole a RH državljanima samo na izlazu iz RH.Govorio sam s pravnom aspektu a ne o praksi.Zakonski policijski službenik ti ne mora niti može udarit ulazni pečat ali to napravi iz usluge.ti za te stvari trebaš tražit izlazni pečat strane zemlje a ako se radi o eu onisami moraju udait ulazni i izlazni pečan nestanovnicima unije.

petar2217
23.05.2011., 19:13
Zamolio bih za odgovor ako netko ima iskustva sa slicnim ili ukoliko je upucen u svezi sljedeceg.Nedavno su kod izdavanja za americku vizu postavili pitanje u svezi kaznjavanja.moj slucaj je sljedeci da sam kazneno osuden uvjetno zbog sprijecavanja sluzbene osobe u obavljanju duznosti.to se dogodilo prije 6 godina a osuda je bila prije 3 godine.Uvjet je prosao ali dosje postoji.Inace ja sam pomorac i vizu sam dobivao par puta zadnji put prije 5 godina sto je prije dogadaja ali iza presude.Sto mi je bolje navesti u prijavi da sam osudivan ili ne,da li oni sve provjeravaju ili samo ko je sumnjiv,jer cuo sam da su nekima odbijene vize
molim ko je imao slicnog iskustva u u 2010 i dalje da napise nesto.
Hvala

marina1983
24.05.2011., 08:40
Pozdrav svima!

Zanima me vrijedi li brak koji je sklopljen iz interesa zbog državljanstva? Naime, član obitelji, alkoholičar, kako bi došao do brzih novaca odlučio je oženiti ilegalnu useljenicu. Mogu li se oni prijaviti i na koji način?
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

sivkić
31.05.2011., 09:00
Prijavi MUP-u sa kompletnim podacima od oboje.Ilegalna migrantica kriva je po obje točke Zakona o strancima a možda se pronađe još koja.

Članak 89.

Stranca iz članka 88. stavka 1. ovoga Zakona, Ministarstvo, policijska uprava, odnosno policijska postaja može protjerati osobito ako:
1. nezakonito boravi,
3. je sklopio brak iz koristi,

Perbolahi
21.06.2011., 19:26
Može li se nakon 90 dana provedenih u Schengenskom području bez vize, unutar idućih 90 dana dobiti viza na mjesec dana (ne turistička nego radi suradnje s njihovim fakultetom - nije zaposlenje kod njih; uz pozivno pismo)? Razumijem da nema turističke vize, ali ne uspijevam naći info o ovakvoj situaciji. Hvala.

sivkić
21.06.2011., 21:53
Može.Info ti je veleposlanstvo te države u kojoj je fakultet.Ali da ti nije palo na pamet da budeš 90 dana bez dozvole boravak na faklultetu a da za dalje onda tražiš vizu.Morat ćeš kao stranac bit prijavljena tamo a oni će to znat pa bi moglo bit problema.

PowerLock
22.06.2011., 11:00
Ne znam o kojoj to drzavi govoris, ali cini mi se da ti opako potcjenjujes stranu policiju. Da je tako jednostavno zajebat sustav, onda vise nitko ne bi zivio u Srbiji. Ono sto je tebi bitno da shvatis je da ukoliko ti nemas reguliran status u stranoj drzavi (a nemas), policajac ima DISKRECIJSKO PRAVO da te pusti ili ne pusti da udjes u drzavu.

Mislim da preoštro braniš "režim". Čovjek ima pravo pokušati, na svoju odgovornost i uz razumijevanje mogućih negativnih posljedica i spremnost da ih prihvati. Ima li imalo inteligencije vrlo lako bi mogao i uspjeti. To što njemački TV programi vode "psihološki rat" protiv onih koji sklapaju fiktivne brakove znači da sustav gubi bitku, a ne da ju dobija.

Da sam na njegovom mjestu svakako bi kontaktirao useljeničke odvjetnike u zemlji u kojoj se želi nastaniti. Poprilična je vjerovatnoća da će među njima biti i Srba izuzetno verziranih u načinima kako osigurati nekome iz Srbije legalni boravak.

FileExplorer
22.06.2011., 12:14
Mislim da preoštro braniš "režim". Čovjek ima pravo pokušati, na svoju odgovornost i uz razumijevanje mogućih negativnih posljedica i spremnost da ih prihvati. Ima li imalo inteligencije vrlo lako bi mogao i uspjeti. To što njemački TV programi vode "psihološki rat" protiv onih koji sklapaju fiktivne brakove znači da sustav gubi bitku, a ne da ju dobija.

Na pravnom forumu se dijele pravni savjeti.
Naravno da svatko moze pokusat prekrsit zakon i naravno da ce netko proc neoktriven, ali to bas i nije predmet ovog PDF-a.

Ne bih rekao da sustav gubi bitku, ne znam na temelju cega to tvrdis. Nijemci imaju takav mentalitet da vole gledat razne policijske dokusoapove, to niposto nema veze sa nekakvim "gubljenjem bitke".

Ja sam spomenuo da postoji sustav kontrole i da postoje inspektori koji provjeravaju sumnjive brakove. U duhu ovog sto si i sam napisao, ja sam mu napomenuo da rizik nije zanemariv.

mRaDjE
03.07.2011., 20:58
Imam pitanje u vezi Slovenskog drzavljanstva, znaci mojoj mami je pokojni otac Slovenac, ona je rodjena u HR i zivi ovdje,makar se oduvijek u papirima izjasnjavala kao slovenka mada to nema bas puno veze mislim, ima li ona pravo traziti drzavljanstvo? mislim svatko ima pravo poslati im zahtjev ali da li ima sanse dobiti ga? Znaci ima odlican posao ovdje, kucu i stan razlog nije ekonomski tj. da bi isla gore i bila na teret drzave. Nije nikada kaznjavana niti ista slicno. Znaci ima brdo papira od oca svakakvih od osnovne skole pa nadalje. Hvala.

chroboatos
22.07.2011., 22:24
Naime, prebivalište mi je u Hrvatskoj, ali kako studiram u BiH, veći dio godine sam tamo, gdje sam također državljanin, ali neprijavljeni :). Mogao bih kao vaditi neku privremenu osobnu za strane državljane - studente, ali ako hoću biti legitimiziran kao državljanin BiH, treba mi tamošnja osobna, za što se moram odjaviti ovdje, što ne želim, jer tamo samo studiram, a ovdje živim.
Uglavnom, mogu li ja tamo položiti, a dozvolu dobiti ovdje? Ili tamo izvaditi dozvolu, a onda je nekako nostrificirati i sl. Naravno, problem bi mi bio i kako tamo položiti bez BiH dokumenata, ali to je druga priča. Pitanje je može li se tamošnja dozvola nekako konvertirati u hrvatsku i sl. Hvala.

sivkić
23.07.2011., 10:14
Jako čudno.Tamo si državljan ali neprijavljen?Ili jesi njihov državljan ili nisi.Ako jesi imaš pravo na sve dokumente a ne za nekog stranca,Tu se odjaviš na adresu u BiH i tamo daš papire za osobnu.Kad je dobiješ opet se tu prijaviš na stru adresu.Jednostavno.Jedino ako kod njih nema dvojnog državljanstva.Moraš tu položit da bi ti tu izdali vozačku.Možep BiH dozvolu prebacit u RH po ovim uvjetima:
5. Koja je procedura za zamjenu inozemne vozačke dozvole hrvatskom?

Za izdavanje vozačke dozvole na osnovi inozemne vozačke dozvole, uz zahtjev, koji se predaje u nadležnoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji prema mjestu prebivališta, potrebno je priložiti inozemnu vozačku dozvolu, prijevod inozemne vozačke dozvole, ukoliko se iz nje ne može zaključiti za koju kategoriju se može zamijeniti ili vrijedi li, odnosno da joj nije protekao rok valjanosti više od šest mjeseci, uvjerenje o duševnoj i tjelesnoj sposobnosti za upravljanje vozilima, ne starije od šest mjeseci, i dvije fotografije veličine 30mmx35mm. Uvjerenje o duševnoj i tjelesnoj sposobnosti moraju izdati liječnici u Republici Hrvatskoj.

JohnDoe-25
23.07.2011., 13:11
Nema tu ništa čudno, jedan od mnogih s dva državljanstva i dvije domovine, a ovo što je opisao je samo jedna odnevjerojatnih mogužnosti koje mu se tako otvaraju.

Već sam dovoljno u offtopic-u. pa dalje neću. :)

chroboatos
23.07.2011., 15:10
sivkić - hvala velika :top:.

Nema tu ništa čudno, jedan od mnogih s dva državljanstva i dvije domovine, a ovo što je opisao je samo jedna odnevjerojatnih mogužnosti koje mu se tako otvaraju.

Bilo offtopic ili ne, ne razumijem ovakve predrasude i zajedljivost. Da, imam dva državljanstva, jedno stečeno rođenjem, drugo po nacionalnoj osnovi - sve po zakonu. Živim u Hrvatskoj, plaćam porez, prijavljen sam i podložan zakonu (neću bježat preko Save ako me za nešto optuže :) ), samo što studiram u BiH, a kad završim, vratit ću se u Hrvatsku gdje ću normalno raditi i zarađivati, akobogda i voziti :). Ne vidim o kakvim "nevjerojatnim mogućnostima" govoriš. Pa ima mojih kolega koji nemaju BiH državljanstvo, nego studiraju kao strani državljani u BiH. Što, to što mogu položiti vozački ne samo u HR, nego i u BiH, je kao neka "nevjerojatna mogućnost"? Pa stranu vozačku možeš pretvoriti u hrvatsku da dođeš iz Bjelorusije, a ne BiH. Sve u svemu, ne vidim ništa sporno osim tvoje zajedljivosti.

sivkić
23.07.2011., 20:12

Čudno mi je bilo samo to njihov je državljan a je tamo neprijavljen.Samo se krivo izrazio.Može imat i 6 državljanstava što se mene tiče.No problem.

Brkchey
24.07.2011., 13:34
Pozdrav!

Zanima me da li je moguce za drzavljanku Kolumbije da dobije drzavljanstvo na osnovi braka sa hrvatskim drzavljaninom. Naime, on zivi u Bosni, te ima dvojno drzavljanstvo sa Hrvatskom.
Kakve su danas regulative po pitanju toga?
Hvala

sivkić
24.07.2011., 14:54
Kolubijka mora imat odobren stalni boravak u RH.

tomislav kasalo
28.07.2011., 01:39
Pozz svima zovem se Tomislav imam 19 godina Bosansko Hercegovacki sam drzvaljanin,od hr papira imam domovnicu i stim da sam krsten u hrvatskoj otac mi ima hr drzavljanstvo sta mi treba jos od papira i dali bi mogao ja dobiti HR drzavljanstvo????

sivkić
28.07.2011., 09:06
Ništa.Imaš domovnicu i to ti je dokaz da već imaš hrvatsko državljanstvo.
Možeš napravit u konzulatu ili veleposlanstvu RH putovnicu sa adresom u BiH ili se prijavit negdje u RH i napravit osobnu i putovnicu sa RH adresom.Od volje ti.

tomislav kasalo
28.07.2011., 10:44
uredu hvala ti puni...zanima me jos kako ide prijenos vozacke znaci ja imam BiH vozacku kako sad prijenos ide jeli moram sta polagati ili....i dali moram odjaviti BiH drzavljanstvo??

sivkić
28.07.2011., 11:30
Po RH zakonima možeš imat 2 državljanstva a što se tiče BiH oko toga se nešto kolju u Sarajevu ali to ne pratim.
Vozačku možeš zamjenit ali ćeš imat samo jednu jer ćeš BiH morat deponirat da ti izdaju RH.
5. Koja je procedura za zamjenu inozemne vozačke dozvole hrvatskom?

Za izdavanje vozačke dozvole na osnovi inozemne vozačke dozvole, uz zahtjev, koji se predaje u nadležnoj policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji prema mjestu prebivališta, potrebno je priložiti inozemnu vozačku dozvolu, prijevod inozemne vozačke dozvole, ukoliko se iz nje ne može zaključiti za koju kategoriju se može zamijeniti ili vrijedi li, odnosno da joj nije protekao rok valjanosti više od šest mjeseci, uvjerenje o duševnoj i tjelesnoj sposobnosti za upravljanje vozilima, ne starije od šest mjeseci, i dvije fotografije veličine 30mmx35mm. Uvjerenje o duševnoj i tjelesnoj sposobnosti moraju izdati liječnici u Republici Hrvatskoj.

Imaš pp.

Doktor_211
30.07.2011., 01:04
Zanima me ovako,prvo da kazem da ne odgovarate ako niste imali slicnih slucajeva ili niste upoznati s istim...Jer mi treba tacan odgovor.Prosao sam kroz hr ul/iz..udareni usao u sloveniju i tu proveo preko 90 dana,samo sa biometriskim pasosem,prije isteka 90 dana pokrenut je postupak za radnu dozvolu i boraviste...Te sam nakon 100 i nest dana obavjesten da sam dobio vizu..Ali moram u Sarajevo da je udare,do bih cu lagano doci placajuci kaznu za prekoracen boravak,i udaranjem stembilja izlazka iz slov i hrv...ali me zanima kada odem da mi udare vizu u sarajevo,hoce li htjeti udariti vizu,ako vide u pasosu da sam bio vise od 90 dana u sengenu bez vize..pa ako neko moze objasniti

sivkić
30.07.2011., 09:12
Možda te neće ni kontrolirat pri izlazu pa nitko neće ni znat a ako te u Sarajevu netko nešto pita vratio si se na vrijeme ali je bila gužva pa ti nisu kontrolirali dokumente.Zato u Sarajevo kreni u subotu kad je slovencima pojačan ulaz zbog turističke sezone pa ćeš bit slabo ili nikako kontroliran a samim tim onda i kažnjen.

Doktor_211
30.07.2011., 12:11
Možda te neće ni kontrolirat pri izlazu pa nitko neće ni znat a ako te u Sarajevu netko nešto pita vratio si se na vrijeme ali je bila gužva pa ti nisu kontrolirali dokumente.Zato u Sarajevo kreni u subotu kad je slovencima pojačan ulaz zbog turističke sezone pa ćeš bit slabo ili nikako kontroliran a samim tim onda i kažnjen.

Ma raspitao sam se ja i nema mi nego platiti kaznu i udari mi policajac izlaz..Ali me samo zanima sta ce se desiti kad ja odnesem pasos da mi udari vizu u sarajevo ili banjaluku,hoce li ona htjeti udariti vizu ako viidi po datumimA da sam bio vise od 90 dana i smijem li ja bez obzira sto sam presao tih 90 dana sa udarenom vizom(ako htjedne udariti) ici nazad u slov

Perbolahi
31.07.2011., 15:59
Bila sam 90 dana u EU (bez vize). Nisu mi lupili žig na ulazu niti na izlazu, ali su oba puta putovnicu skenirali. Je li onda ipak evidentirano u nekoj njihovoj bazi da sam bila tamo? Hvala!

sivkić
01.08.2011., 07:37
Ma raspitao sam se ja i nema mi nego platiti kaznu i udari mi policajac izlaz..Ali me samo zanima sta ce se desiti kad ja odnesem pasos da mi udari vizu u sarajevo ili banjaluku,hoce li ona htjeti udariti vizu ako viidi po datumimA da sam bio vise od 90 dana i smijem li ja bez obzira sto sam presao tih 90 dana sa udarenom vizom(ako htjedne udariti) ici nazad u slov

Ako ti ne udari izlazni pečat ne može se dokazat koliko dugo si boravio.Postoji mogućnost ukoliko te uhvate da dobiješ zabranu ulaska i onda niti nema vize niti ulaska u schengen iako imaš vizu.

Bila sam 90 dana u EU (bez vize). Nisu mi lupili žig na ulazu niti na izlazu, ali su oba puta putovnicu skenirali. Je li onda ipak evidentirano u nekoj njihovoj bazi da sam bila tamo? Hvala!

Ne treba ti viza za EU do 90 dana.Evidentiramo je samo ako si tamo bila prijavljena kao stranac kod policije ili turističkog društva.

Doktor_211
02.08.2011., 02:03
Ako ti ne udari izlazni pečat ne može se dokazat koliko dugo si boravio.Postoji mogućnost ukoliko te uhvate da dobiješ zabranu ulaska i onda niti nema vize niti ulaska u schengen iako imaš vizu.

Ne treba ti viza za EU do 90 dana.Evidentiramo je samo ako si tamo bila prijavljena kao stranac kod policije ili turističkog društva.

Ma sto se tice zabrane,pricao sam jednim covjekom,neke zabrane u pasos ili slicno nema,oosobe koje predju granicu od 90 dana,fakticki dobiju kaznu i zabranu ulazka iduca 3 mjeseca,to je ta "zabrana" i kad ispucas normalno 90 dana pa ne smijes iduca 3 mjeseca uci.Mene samo brine kad odem dole i vidi doticna gospodja dva datuma,kad sam unisao i izasao hoce li htjeti udariti vizu,a ako je udari ja odma mogu nazad,jer s vizom mogu putovat sve dok viza vazi kad hocu i koliko hocu :)

Perbolahi
02.08.2011., 07:32

Znam, problem je 91 na dalje. :mig: Znači, samo skeniranje putovnice na granici ne znači ništa?

sivkić
02.08.2011., 09:06
Ma sto se tice zabrane,pricao sam jednim covjekom,neke zabrane u pasos ili slicno nema,oosobe koje predju granicu od 90 dana,fakticki dobiju kaznu i zabranu ulazka iduca 3 mjeseca,to je ta "zabrana" i kad ispucas normalno 90 dana pa ne smijes iduca 3 mjeseca uci.Mene samo brine kad odem dole i vidi doticna gospodja dva datuma,kad sam unisao i izasao hoce li htjeti udariti vizu,a ako je udari ja odma mogu nazad,jer s vizom mogu putovat sve dok viza vazi kad hocu i koliko hocu :)

Nije bitno imaš li u putovnici zabranu ili ne.Ako imaš zabranu bit ćeš u sistemu schengenskog informacijskog sistema.I da dobiješ vizu ako imaš zabranu ne možeš ući u schengeen jer zabrana poništava vizu.A i dotična osoba ima uvid u SIS.

Znam, problem je 91 na dalje. :mig: Znači, samo skeniranje putovnice na granici ne znači ništa?

Skeniranje znači samo provjera tvojih dokumenata i tebe.I do 90 dana moraš imat tamo prijavljen kratkotrajni boravak a nakon 90 privremeni.U slućaju hvatanja zabrana ulaza.

FileExplorer
05.08.2011., 20:47
Nije bitno imaš li u putovnici zabranu ili ne.Ako imaš zabranu bit ćeš u sistemu schengenskog informacijskog sistema.I da dobiješ vizu ako imaš zabranu ne možeš ući u schengeen jer zabrana poništava vizu.A i dotična osoba ima uvid u SIS.

Strogo tehnicki - nije bas/samo da zabrana ponistava vizu nego viza ionako nije nikakva garancija dozvole ulaska. Imigracija ionako pravo unatoc vazecoj vizi uskratit ulazak u zemlju, a to pravo je cak diskrecijsko - dakle ni obrazlozenje ne moraju dat.

sivkić
07.08.2011., 18:02
Tako sam i mislio.Bez obzira na vizu granična policija može vizu tj.vrijeme važenja skratit ili poništit.Viza mu je samo jedan od uvjeta uladka u zemlju ukoliko su ispunjeni i svi ostali uvjeti.

Joca Rotardam
09.08.2011., 20:36
Pozdrav!

Ovakva je sitauacija, krajem mjeseca će biti ( po štambiljima) 90 dana (kumulativno) što sam u EU, s time da sam u medjuvremenu jedno 7 puta izlazio i ulazio u EU, što preko SLO što avionom preko NJEM. I mislim se prije 90-og dana vratiti u HR.

Dali netko zna što se dogadja ako ja naprimjer slučajno zalijem pasoš sa kavom, i odem ga zamijeniti u policiju u ZG. Te onda recimo u nakon tjedan dana ponovno odem sa praznom putovnicom u EU.

Erelshalee
10.08.2011., 09:40
Ljudi molim vas za pomoć jer sam već stvarno luda od svih raznim informacija koje sam dobila.
Ako netko ima iskustva sa dobivanjem studentske vize za Sloveniju neka pomogne! :(

Naime idem na magisterij u Ljubljanu na 2 godine te trebam vizu i dozvolu za boravak. Bila sam u konzulatu, slala im mail, ali svaki put bi dobila nejasne i polovične informacije.

Zna li itko treba li mi za te dvije godine dozvola za boravak i viza zajedno? U kakvom su odnosu? Kada sam se u konzulatu raspitivala za vizu dozvolu boravka mi uopče nisu spomenuli.

Zanima me i za zdravstveno osiguranje. Prvo su mi rekli da ga trebam uzeti za 30 dana, a kasnije su rekli za 60 dana.
Ovo je zadnja informacija koju sam dobila:
"Osiguranje je potrebno urediti za cijelo plansko razdoblje, u smislu da je dovoljno da predaju ulogu osiguranja putnika u bilo koje vrijeme osiguravajućeg društva za 60 dana od dana podnošenja."

U kratko, sad mi više ništa nije jasno!!!!!

Ima li tko iskustva s time? Help please? :(

sivkić
10.08.2011., 10:09
Ništa se ne događa ukoliko nisi bio tamo prijavljen kao stranac.Ukoliko si bio evidentiran znaju koliko dugo si bio pa te mogu vratit s grane ili u slučaju unutarnje kontrole deportirat te doma.Ukoliko nisi bio prijavljen a kontroliraju te opet si u prekršaju.

sivkić
10.08.2011., 11:10
Vjerovatno onda i dobro znaš slovenski pa tu pročitaj u dijelu koji govori o studiranju i dozvoli boravka ( čl.38)
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=201150&stevilka=2360

Pošto je naš Zakon o strancima usklađen sa EU-om zdravstveno osiguranje se mora imat tokom cijelog boravka (čl.23 zakona o tujcih)

riche
10.08.2011., 11:20
Nisam siguran o kakvoj prijavi govoriš. Za boravak do 90 dana nije potrebna nikakva prijava. Kako osim žiga o ulasku/izlasku u putovnicu ne vode nikakvu drugu evidenciju kada je netko ušao u EU, ne vidim kako bi znali koliko dugo si bio unurar Shengena u zadnjih 180 dana.

sivkić
10.08.2011., 12:17
Kad dođeš u hotel,kamp ili negdje drugdje ostavljaš im svoju putovnicu a oni ispune obrazac o prijavi da se zna da si kao stranac boravio tamo.Kako oni u eu za nas tako naši za njih tu.Prije mjenjanja nekih zakonskih odredbi u eu (90 dana u roku 6 mjeseci) kod nas se ispunjavao samo datut dolaska a koko su i naši izmjenili zakon sukladno eu upisuje se i datum odlaska kako bi nadležni za kontrolu stranaca mogli utvrdit da li je stranac boravio duže od 90 dana.Kako svi stranci ne moraju imat putovnicu i nema im se gdje udarit ulazni i izlazni pečat takva evidencija stranaca postaje službena.

riche
10.08.2011., 12:50
Kod nas je potrebno prijaviti boravak stranaca ali u EU nije potrebno. Smiješ biti 90 dana bez ikakve prijave. Prije par godina sam nisam bio siguran i osobno otišao u Njemačkoj u policijsku stanicu da prijavim boravak od dva mjeseca (privatni smještaj tako da nisam nikome se prijavljivao ili davao putovnicu) i jasno su mi rekli da nikakva prijava nije potrebna ako ostajem manje od 90 dana. Niti mi je u drugim EU zemljama itko ikad rekao da se trebam prijaviti ako ostajem manje od 90 dana.

Joca Rotardam
10.08.2011., 13:04
Stvar je u tome da sam ovdje u Beneluksu prijavljen u hotelu jos krajem cetvrtog mjeseca, i dosada nisam odjevljen iz hotela.Iako sam bio skoro mjesec dana izbivao iz hotela sto doma, sto poslovno van EU. ovdje nisam od nikoga zaposlen, vec zapravo radim honorarno za jednu Off-shore tvrtku koja je smjestena u jednoj poreznoj oazi. (kontrola gradnje jednog spec objekta ). Pa prema etapama gradnje odem doma kada me ne treba ovdje, ali se nikada ne iscekiram iz hotela jer je smjestaj ionako provided by client. Onako siva zona. Sada se nakaj komlicira pa mozda trebam produziti do kraja godine sa dosta prekida, pa me malo brine sve to. Najcesce idem doma autom preko aust i slo.

Anyway prvog osmog sam usao u EU preko Minhena, i realno sam proveo preko 90 dan u eu jer sam jos proljetos (FEB) bio mjesec dana u Ital (isto hotel), ali nije bilo izlaznog stambilja vec samo sken. Uglavnom Njemac se malo zagledavao u pass, te me samo trazio povrat kartu jos sam mu tutnuo i rezervaciju hotela i dao mu razlog zasto idem u EU, dalje je sve bilo ok.

Nije mi isto ono jasno sa 90 dana od 180 from first entry. To sam nasao na nekoliko sluzbenih stranca EU, zamalja. To se dosta kosi sa onim unazad 90 dana. u mom slucaju.....

Eh da probao sam nesto izorganizitrati sa klijentom, al oni nemaju nikakve pravne poveznice sa mnom,mogu mi jednino dati invitation letter, kojeg si mogu i sam napisati. A ovu moju off-shore kompaniju zaboli ona stvar za Eu schengen i sl. zato i jesu off-shore, naravno ......

Pa sam si mislio mozda bi bilo dobro izvaditi novi prazni pasos, prije nekom zapne za oko moje zadrzavanje u EU. Ne bih htio da me uhvate ko ilegalca na grani, ako naletim na nekog zatucanog, pa mu sad ti objesni sta si i gdje si.

sivkić
11.08.2011., 08:24
Možda se ne mora prijavit stranac po njihovim zakonima ali naš je u skladu sa zakonom eu-a.
Možeš boravit ukupno 90 dana, da li u komadu i više puta u toku 180 dana od prvog ulaska.Ušao si u veljači i 180 dana ti je u kolovozu.U to vrijeme si mogao boravit ukupno 90 dana.Kad odlaziš u eu traži ulazni pečat ali kad izlaziš i izlazni tako da ti tih 90 dana traje duže.Međutim tu imaš plus jer neki u unutarnjoj kontroli osobi koja nema ulazni pečat natovare kaznu od 400 eu jer se po zakonima eu-a smatra da je stranac ušao ilegalno jer nema pečata.Iako to nije istina sudovi prihvaćaju tako tumačenje policije jer se "podrazumjeva" da je kontrola napravljena sukladno zakonu i svi su dobili pečat.Zasigurno znam da to rade slovenci a i francuska policija (oni tvoji zatucani).Minus ti je ako imaš sve pečate onda lako izračunaju rok od 90 dana.

Onaj invitation letter je osiguranje da ćeš tamo boravit poslom ili bit kod nekoga a ne bit kakav ilegalac koji radi na crno.Poziv mora bit ovjeren od strane bilježnika.

Možeš a i moraš izvadit novu putovnicu jer ti stara više ne služi svrsi (oštećena prolivenom kavom)

Beast91
25.08.2011., 15:21
pozdrav, imam par kratkih pitanja na koja bih vas molio da odgovorite ukoliko znate...

da li neko ko je imao drzavljanstvo Hrvatske prije 1991. godine, sada moze opet imati hrvatsko drzavljanstvo... ?

da li obitelj istog moze imati hrvatsko drzavljanstvo?

pozdrav!

bez glupih odgovora

leptirica28
26.08.2011., 07:24
Pozdrav svima!

Zanima me jedna informacija vezana uz boravak u UK. Naime, tijekom ulaska u Englesku dobila sam 6 mjesecnu vizu. Nakon 4mj. bila sam na kratkom putovanju iz eng u nizozemsku. U povratku u UK ponovo dobila pecat sa dozvolom na narednih 6 mj. Da li bez obzira na zadnji pecat moram napustiti zemlju nakon 6 mj boravka u njoj, odnosno toliko od prvog pecata, ili pratim samo 6 mjeseci od posljednjeg?
Btw, pri putu u Nizozemsku nisam dobila izlazni pecat iz UK, samo novi ulazni na povratku u eng.

sivkić
26.08.2011., 19:32
Pozdrav svima!

Zanima me jedna informacija vezana uz boravak u UK. Naime, tijekom ulaska u Englesku dobila sam 6 mjesecnu vizu. Nakon 4mj. bila sam na kratkom putovanju iz eng u nizozemsku. U povratku u UK ponovo dobila [B]pecat sa dozvolom na narednih 6 mj. Da li bez obzira na zadnji pecat moram napustiti zemlju nakon 6 mj boravka u njoj, odnosno toliko od prvog pecata, ili pratim samo 6 mjeseci od posljednjeg?
Btw, pri putu u Nizozemsku nisam dobila izlazni pecat iz UK, samo novi ulazni na povratku u eng.

Na vizi ti uredno piše kolko vrijedi i kolko dugo smiješ ostat bez obzira na ulazne pečate.

Za takav pečat nisam nikada čuo.Možda je nešto novo?

riche
27.08.2011., 08:34
Na vizi ti uredno piše kolko vrijedi i kolko dugo smiješ ostat bez obzira na ulazne pečate.

Za takav pečat nisam nikada čuo.Možda je nešto novo?

Ne radi se o nečem novom. Za UK nije potrebna viza i prilikom ulaska samo stave pečat kojim ti dopuštaju da ostaneš 6 mjeseci u UK.
Ne postoji pisano pravilo kao npr. u ostatku EU da se smije biti 90/180 (90 dana boravka u roku od 180 dana od prvog ulaska). Procjena je ostavljena imigracijskim službenicima na granici da li će dopustiti ponovni ulazak.
Znači ako je u putovnici novi pečat s novom dozvolom za 6 mjeseci to onda vrijedi, onaj prije nije važan.

leptirica28
27.08.2011., 09:08
Pa to su onda super vijesti!

Apsolutno si siguran u to Riche?

Uh, odmah mi je lakse!

Hvala na pomoci ;) !

sivkić
27.08.2011., 09:16
Znam da ne treba viza za posjet ali ona je tako navela.

Produžetak boravka
Ako u Ujedinjeno Kraljevstvo dolazite kao posjetilac, najduže što možete ostati je šest mjeseci (ili
12 mjeseci, ukoliko ste u pratnji akademskog radnika). Po ulasku u Ujedinjeno Kraljevstvo, trajanje
vaše dozvole ulaska će vam biti prikazano na pečatu u pasošu. Ako ste dobili dozvolu ulaska na tri
mjeseca, a željeli biste produžiti boravak na maksimalnih šest (ili 12) mjeseci, morate se prijaviti uz
obrazac FLR (O), koji je dostupan na sljedećoj web stranici:
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/visitingtheuk/visitors/extendingyourstay/
Da bi ste produžili boravak, morate biti u Ujedinjenom Kraljevstvu, i morate prijaviti produžetak......

http://www.migrantservicecentres.org/userfile/Destination%20Guide%20UK_BA.pdf

leptirica28
27.08.2011., 09:33
E sad sam zbunjena..

Premda, ako je samo bitno 6 mj od zadnjeg pecata bez obzira na sve onda bih trebala biti ok?

Ili ipak imam problem?!

sivkić
29.08.2011., 11:01
I ja sam isto zbunjen.Ako je pravilo da po ulaznom pečatu možeš biti najduže 6 mjeseci a svaki odlazak iz UK i ponovni dolazak daje pravo boravka opet do 6 mjeseci onda ispada da možeš doživotno boravit tamo.Uđeš i izađeš i tako stalno.Kako riche kaže imigracioni službenik ima pravo dozvolit ulaz ili ne što je i opisano u njihovom UK Border Agency.Mislim da rade po ovom uz neke izmjene
http://www.legislation.gov.uk/ukpga/1971/77/contents

pzulic
29.08.2011., 12:02
nisam znala gdje bim postavila ovu temu, pa ako postoji već ili ne pripada ovdje neka premjeste.
ja sam državljanka RH, moj suprug stranac s privremenim boravkom već 4god. zanima me kada po zakonu ima pravo na stjecanje hrvatskog državljanstva i da li se treba odreći svog državjanstva? (negdje sam čitala da u slučaju spajanja obitelji se ne treba odreći svog državljanstva pa ne znam da li je to još aktualno).

Torma
29.08.2011., 13:19
Stranac koji je u braku s hrvatskim državljaninom može steći hrvatsko državljanstvo ako mu je na području Republike Hrvatske odobren stalni boravak te ako se iz njegovog ponašanja može zaključiti da poštuje pravni poredak i običaje u Republici Hrvatskoj i prihvaća hrvatsku kulturu.
Stalni boravak može se odobriti strancu koji do dana podnošenja zahtjeva ima neprekidno 5 godina odobren privremeni boravak. Smatra se da je stranac neprekidno boravio u Republici Hrvatskoj, ako je u razdoblju od 5 godina izbivao višekratno do 10 mjeseci ili jednokratno do 6 mjeseci. Od dana podnošenja zahtjeva za stalni boravak, pa do dana odlučivanja o zahtjevu stranac mora imati odobren privremeni boravak.

Izvor (http://www.mup.hr/1164.aspx)

Odgovor na pitanje o zadrzavanju stranog drzavljanstva je pod brojem 2, nije specificirano da li je drugacije ako se radi o spajanju obitelji. Iskreno, ne vidim zasto bi bilo.

sivkić
30.08.2011., 20:32
.. i da li se treba odreći svog državjanstva? (negdje sam čitala da u slučaju spajanja obitelji se ne treba odreći svog državljanstva pa ne znam da li je to još aktualno).

Ne mora se odreći državljanstva

"Pojavu dvojnog državljanstva nalazimo u svim slučajevima stjecanja državljanstva privilegiranom naturalizacijom. Ni u jednom slučaju stjecanja hrvatskog državljanstva na privilegiran način ne traži se otpust iz stranog državljanstva, što znači da takav stranac stjecanjem hrvatskog državljanstva zadržava i strano (privilegiran način stjecanja hrvatskog državljanstva propisan je člancima 9., 10., 11., 12., 13., 15. i 16. Zakona o hrvatskom državljanstvu – NN br. 53/91, 28/92 i 113/93). "

leptirica28
01.09.2011., 00:48
Sivkic hvala za info! Vidim da si Mirko Miocic za Forum :) !

Sve u svemu, mislim da ne krsim nikakav zakon, a propust je njihov.

sivkić
01.09.2011., 08:26
Dapače, ti samo pokušavaš ući i boravit u UK legalno i pošteno a ono odlučuju o dozvoli ulaska.Oni su posebni pa se baziraju na zakonu iz 1971 sa nekim izmjenama.Treba znat odlično engleskoga da bi se to pročitalo i protumačilo.U EU zakonima je točno naznačeno koliko dana se smije bit i kakvi su rokovi dok kod njih nije.Sad tu dolazi pitanje da li se misli načelno da je to boravak u toku godine ili nije.Ti ćeš nam to javt kad ponovo odeš i upitaš imigracojskog službenika na što misle.Dakako pri izlasku da ne bi bilo nečega pri ulazu.

Thea_333
27.09.2011., 16:21
Pozdrav.
Na koliko se vremenski izdaje studentska viza?
Zna netko vise o tome, onako iz prve ruke?
hvala hvala :)

Sonja_Sun
27.09.2011., 17:33
Moze li stranac u Hrvatskoj izvaditi vizu, u ovom slucaju, za Indiju? Pretpostavljam da moze jer se vadi u indijskom veleposlanstvu, ali, nisam sigurna kak' to ide, pa provjeravam :).

sivkić
28.09.2011., 07:45
Da, može.Ispuni zahtjev i čeka.
http://www.indianembassy.hr/visa-services.html

Sonja_Sun
28.09.2011., 16:11
Da, može.Ispuni zahtjev i čeka.
http://www.indianembassy.hr/visa-services.html

Merci! :)

Radiergummi
28.09.2011., 16:24
da li se može studentska viza dobiti IZ ZEMLJE za koju ti treba ako imaš sve ispunjene uvjete (konkretno, iz razloga jer je počela studijska godina, a moraš biti na svim predavanjima)?

Ako netko zna, a treba mu više detalja, samo recite.

petra_wb
02.10.2011., 09:58
O kojoj se zemlji radi?
Probaj ic na Fakultete i visoka ucilista i trazi temu studiranje u inozemstvu.
Djabe ti da ti netko govori svoja iskustva, kad se procedure medju zemljama razlikuju.
A najpametnije od svega ti je da kontaktiras ambasadu te zemlje gdje studiras.
Na temelju svog osobnog iskustva, nisam sigurna da je to moguce. Pogotovo ne ako prvi puta podnosis zahtjev za vizom.

sivkić
03.10.2011., 06:21
da li se može studentska viza dobiti IZ ZEMLJE za koju ti treba ako imaš sve ispunjene uvjete (konkretno, iz razloga jer je počela studijska godina, a moraš biti na svim predavanjima)?

Ako netko zna, a treba mu više detalja, samo recite.

Prvo reci zemlju kako petra kaže.Ako ti nije potrebna ulazna viza za tu državu možeš je zatražit nakon ulaska u zemlju a ako ti je potrebna i ulazna viza onda samo u njihovom veleposlanstvu.

petra_wb
03.10.2011., 10:22
Prvo reci zemlju kako petra kaže.Ako ti nije potrebna ulazna viza za tu državu možeš je zatražit nakon ulaska u zemlju a ako ti je potrebna i ulazna viza onda samo u njihovom veleposlanstvu.

Prema mom iskustvu, netocno.
Nama za Makedoniju ne treba viza, pa sam sve morala radit preko ambasade u Zagrebu.
Takva je procedura bila kada sam prvi put podnosila zahtjev.
Produzavanje vize sam kasnije rjesavala u Skopju.

Radiergummi
12.10.2011., 16:14
Prema mom iskustvu, netocno.
Nama za Makedoniju ne treba viza, pa sam sve morala radit preko ambasade u Zagrebu.
Takva je procedura bila kada sam prvi put podnosila zahtjev.
Produzavanje vize sam kasnije rjesavala u Skopju.

Iz Hrvatske sam -- problem je što u DE ambasadi u ZG nitko ne želi ništa reći već me šalju na šalter, a sa šaltera me poslao u 8.mjesecu da dođem u DE i da mogu iz de to raditi. Sad kad sam zvao, ništa, opet gluhi telefon i to neka jako jako drska ženska osoba.

tomas21
21.10.2011., 07:21
http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/155242/Iseljenici-i-stranci-teze-do-hrvatskog-drzavljanstva.html

:( a ostalo mi jos 1 godinu da ispunim uvjete... 5 godina neprekidnog boravka :( nije fer :( sad moram cekati jos 4 godine po novom zakonu

sivkić
21.10.2011., 07:44
E pa tako ti to ide.Netko je pri nekim izmjenama u plusu a netko u minusu.Ali ako ne bude kvoruma prilikom glasovanja zakon neće proći (a nije još ni na dvevnom redu ) i čekat će neku drugu vladu i sabor a onda tko zna.

LittleStar
25.10.2011., 16:22
Evo ovako, dečko mi je Turčin i dolazi za nekoliko dana u posjet. Međutim, prijateljica me prepala da su nekog dečka na granici jedva pustili u Hrvatsku i sad sam u panici.

Turcima za ulazak u Hrvatsku ne treba viza. Trebam li ja slati kakvo jamstveno pismo njemu?

FileExplorer
25.10.2011., 17:33
Evo ovako, dečko mi je Turčin i dolazi za nekoliko dana u posjet. Međutim, prijateljica me prepala da su nekog dečka na granici jedva pustili u Hrvatsku i sad sam u panici.

Turcima za ulazak u Hrvatsku ne treba viza. Trebam li ja slati kakvo jamstveno pismo njemu?

Ne treba im viza, ali carinik/policajac na granici ima svakom strancu uskratit pravo (i to diskrecijsko!) ulaska unatoc njegovoj vizi. Nisam cuo da Turci imaju nesto posebno problema. Mozda je to bilo nedugo nakon one nogometne utakmice? ;)

LittleStar
25.10.2011., 22:26
ma nije, i pustili su tog dečka na kraju, ali su samo napravili problem... hvala ti :)

suzazg
26.10.2011., 09:39
zanima me koja je procedura dobivanja radne dozvole za it i kako sam trenutno ovdje zanima me dal mogu zatraziti istu u italiji ili to moram u hrv?

sivkić
26.10.2011., 10:18
Tamo ćeš zatražit na Questuri.Kako je to jako obimno za objašnjavat jer su talijani jako komplicirani i traže brdo dokumenata i uvjerenja a kako si već tamo predlažem ti da nađeš nekog tko uz talijanski dobro zna i hrvatski pa da se za početak informira na stranicama questure što i kako.Tamo postoje firme specijalizirane za upute i probavljanje svih potrebnih dokumenata.Osobno znam da se tamo dugo čeka na samu proceduru jer jedino u Rimu daju dozvolu.Kad prikupiš svu dokumentaciju koja ti je potrebna morat ćeš zatražit ulaznu vizu u nekom o talijanskih konzulata i kad je dobiješ moraš imat i ulazni šengenski pečat.(U riječkom ne žele progovorit ni slova hrvatskog-ako razumiješ talijanski ok a ako ne njima opet ok).

suzazg
26.10.2011., 16:27
ovako,dobila sam danas inf u hrv mupu da odem sa zarucnikom u policiju u it i da se prijavim kao vanbracni partner...i onda dalje za posao nije problem....tako nesto..

sivkić
26.10.2011., 18:08
Ako ti je zaručnik talijan sve ćeš lako riješit što se tiče pronalazaka raznih dokumenata.Možeš se prijavit ali postoji rok da možeš bit u prostoru eu-a 90 dana a za dalje ti treba dozvola boravka.To ti je samo par papira manje nego za radnu dozvolu ali očekuj čekanje u redovima u questuri jer tamo nije sistem ako kod naše birokracije.Za posao ćeš lako ali prvo trebaš sredit boravak.I kao vanbračni partner podliježeš birokraciji i ishodovanju papira.

suzazg
27.10.2011., 12:56
fakat mi treba pomoc tj neke informacije kako tocno i kaj dalje jer sam danas isla na pol i oni mi kazu da nemogu ovako....fakat mi nije jasno ko tu koga j....dekla ja odem na pol sa zarucnikom,prijavim se tu i kaj onda????prijavim se na njega ili kao turista ili kako???e ocajna sam izluduju me te ustanove........

i da,navodno kod njih vanbracni partner ne znaci nista...a jucer mi u hrv pol kazu da se tako prijavim....

papire za duze od 3 mj dobim kako i kako dalje za posao?

Katrin
27.10.2011., 13:18
Procitaj ovu temu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=159717) za pocetak. Nemoj dramiti :mig:

sivkić
27.10.2011., 13:22
Svaka država ima svoje propise i za vanbračne partnere.Ima štranice talijanske questure (bilo koje) pa tamo ti je sve objašnjeno.Za to je potrebno dobro znanje talijanskog što ja nemam a svaka greška može koštat i odugovlačit cijeli slučaj.
Moraš podnijet zahtjev za dozvolu boravka u roku od 8 dana od ulasku u Italiju.

Barem u ovoj su i na hrv jeziku napisane natuknice što treba a vjerovatno i u drugim (ja znam za ovu u kojoj sam i višekratno bio)
http://www.poliziadistato.it/articolo/1076/
http://translate.google.hr/translate?hl=hr&sl=it&u=http://poliziadistato.it/articolo/225/&ei=oEupTpijFcuA-wbp8vzPDw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&sqi=2&ved=0CCQQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3Dhttp://www.poliziadistato.it/articolo/view/225/%26hl%3Dhr%26biw%3D1200%26bih%3D585%26prmd%3Dimvns

To što su ti naši rekli zanemari jer jedva da znaju naše zakone a kamoli talijanske.
Za posao moraš imat i ugovor da će te netko zaposlit.Pronađi ured u italiji koji se bavi time i oni će ti pomoć i svoje i naplatit.

suzazg
27.10.2011., 13:40
sivkic tnx :)

gioiello
15.11.2011., 22:28
Pozdrav svima! Imam samo jedno pitanje koje me zbunjuje. Malo sam prelistala temu i ovdje svi govore kako gradani Hrvatske nakon 90 dana provedenih na prostoru schengena sljedeca 3 mjeseca ne mogu ponovu uci u schengen. U ovom clanku Vecernjeg lista od prije 2 godine pise da je dovoljno napustit schengen nakon 3 mjeseca i da se odmah nakon toga moze ponovo nazad. Evo clanka. Zna li netko vise o tome i da li je to tocan podatak?

http://www.vecernji.hr/vijesti/eu-ukinuo-vize-crnogorcima-makedoncima-srbima-clanak-58724

sivkić
16.11.2011., 02:27
Boravak do 3 mjeseca unutar roka od 6 mjeseci na cijelom području Schengena za sve ne-eu državljane.Znači od datuma prvog ulaska počinje ti teći rok od 6 mjeseci a u međuvremenu možeš boravit 3 mjeseca.

Sanav181
26.12.2011., 18:05
Zanima me da li mogu sa svojom punoljetnošću dobiti, uz hrvatsko, i slovensko državljanstvo budući da sam rođena tamo, a nemam nikog u obitelji iz slovenije i nemam nikakvo prebivalište tamo??? :ne zna: jer sam čula od poznanika da se može dobiti otkad su u eu ako sam tamo rođena bez obzira šta nemam obitelj koja živi u sloveniji..
MOLIM sve koji znaju 100 % da mi odgovore.. hvala unaprijed

koka2004
27.12.2011., 15:16
Zanima me da li mogu sa svojom punoljetnošću dobiti, uz hrvatsko, i slovensko državljanstvo budući da sam rođena tamo, a nemam nikog u obitelji iz slovenije i nemam nikakvo prebivalište tamo??? :ne zna: jer sam čula od poznanika da se može dobiti otkad su u eu ako sam tamo rođena bez obzira šta nemam obitelj koja živi u sloveniji..

Ne možeš.

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200724&stevilka=1211

Proxy1969
27.12.2011., 16:15

Jedino ako si etnički slovenac, ili ti jedan od roditelja etnički slovenac (pridobitev državljanstva po rodu) i to pod uvjetom da on zatraži državljanstvo prije tvoje punoljetnosti te tako i ti skupa s njim kao maloljetnik stekneš državljanstvo. Mjesto rođenja nema veze s državljanstvom (osim u SAD).......:D

hbrlek
30.12.2011., 12:46
Pozz,

Trenutno sam na studentskoj razmjeni u Poljskoj i imam boravišnu vizu za studij (nacionalna D viza) koja mi vrijedi do sredine 2. mjeseca. Znam da, prema toj vizi, moram napustit Poljsku prije njenog isteka. Moj plan je da napustim Poljsku par dana prije isteka vize, te idem putovat sjeverno (Litva, Latvija, Estonia) gdje bi se zadrzao nekoliko dana vise nakon isteka vize.
Sad, mene zanima je li to uopce moguce?
Tj. je li napustanjem Poljske automatski pocinjem koristit dozvolu boravka u EU do 90 dana i je li mi potrebna neka potvrda u putovnici da sam napustio Poljsku? Zapravo je li tih 90 dana boravka u EU bez vize vec uracunato u tu nacionalnu D vizu ili nije?
I jos nakon tog putovanja, planiram na putu za RH proci ponovo kroz Poljsku, pa me zanima je li bih mogao imati nekih problema?

Hvala

sivkić
30.12.2011., 17:16
Moraš napustit EU a ne Poljsku.Ako te netko pita napustio si eu te se drugi dan vratio ali ti nisu udarili ulazni pečat.Ako ga nemaš "loši" slovenčeki pri izlazu mogu ti udarit kaznu od 400 eura.

claveeee
04.01.2012., 21:23
Ovko ja imam jedno pitanje.....Uglavnom ja sam se rodila u njemackoj . moja mama i tata imali su papire no kad je bio rat oni su ih istjerali dosli i uzeli papire.Sada zivimo u Hrvatskoj? Dali postoji to da ja mogu dobiti kakve papire da zivim u Njemackoj i kad?kako da to saznam? mozete mi to nekako saznati!Znaci dali se mogu dobiti papiri i kako i sta? Eto hvala unaprijed :)

Anton
04.01.2012., 21:43
Ovko ja imam jedno pitanje.....Uglavnom ja sam se rodila u njemackoj . moja mama i tata imali su papire no kad je bio rat oni su ih istjerali dosli i uzeli papire.Sada zivimo u Hrvatskoj? Dali postoji to da ja mogu dobiti kakve papire da zivim u Njemackoj i kad?kako da to saznam? mozete mi to nekako saznati!Znaci dali se mogu dobiti papiri i kako i sta? Eto hvala unaprijed :)

Kakve papire su imali? Iz ovako šturih podataka bih rekao da ne možeš. Koliko godina imaš?

MartinaBB
08.01.2012., 23:07
POd kojim uvjetima je moguce dobiti dvojno drzavljanstvo?
Znam dosta ljudi koji ga imaju.

A opet,kako cujem ako se recimo zenidbom u Sloveniju stekne pravo na njihovo drzavljanstvo,prvo treba traziti ispis iz naseg.
Kakve posljedice to povlaci za sobom?

I zanima me,ima li pravno razlike kasnije ukoliko dodje do razvoda da li se par vjencao kod nas ili u Sloveniji.Mislim na klince i podjelu imovine.

Thx:w

Sa slovenijom NEMA dvojnog.drz po braku, vec samo DJECA roditelja iz mijesanog braka mogu imati 2x drz.
Neke zemlje kao Italija, Grcka, BiH isl dozvoljavaju i 2x drzavljanstva po stecenom mijesovitom braku....
Znam i osobe sa 3 putovnice.....

MartinaBB
08.01.2012., 23:13
A evo kako to rješavaju naši susjedi, kod njih je to malo češći slučaj nego kod nas link (http://www.fbihvlada.gov.ba/bosanski/zakoni/2003/odluke%20vp/1%20odl%20bos.htm) .Tu se izričito spominje bilateralni međudržavni sporazum.

Državljani Bosne i Hercegovine mogu imati državljanstvo druge države, pod uslovom da postoji bilateralni ugovor između Bosne i Hercegovine i te države kojim se to pitanje uređuje, a koji je odobrila Parlamentarna skupština u skladu sa članom IV, stav 4, tačka (d)

Sanav181
10.01.2012., 15:17
Ne možeš.

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200724&stevilka=1211

ok.. hvala

beogradjanka
14.01.2012., 17:14
Da li neko zna koliko iznosi "minimum sredstava za uzdržavanje" potreban za odobrenje prvog privremenog boravka? Ako neko garantuje za mene, kolika treba da mu bude min. plata, a koliko treba da imam na računu u slučaju da se odlučim za tu varijantu? Hvala unapred i izvinjavam se ako je pitanje malo nejasno, to me dugo muči i od silnog razmišljanja više ne znam kako da ga sročim :) Pozdrav

Gerijatrija
14.01.2012., 19:32
Ovako ...boravila sam u Njemačkoj 3 mjeseca, od 1.8. do 30.10.
Dobila sam vizu za Njemačku od 1.12., tu sada radim i imam boravište (=? residence permit). Na vizi piše 'Deutschland'.

Mogu li putovati u druge Schengenske zemlje već sada ili moram čekati da istekne 6 mjeseci od 1.8., dakle moram li čekati 1.2.? Također, treba li mi kakva druga 'dozvola' da bih putovala posvuda?

sivkić
16.01.2012., 08:36
Da li neko zna koliko iznosi "minimum sredstava za uzdržavanje" potreban za odobrenje prvog privremenog boravka?

Za koju državu?

Dobila sam vizu za Njemačku od 1.12., tu sada radim i imam boravište (=? residence permit). Na vizi piše 'Deutschland'.

Mogu li putovati u druge Schengenske zemlje već sada ili moram čekati da istekne 6 mjeseci od 1.8., dakle moram li čekati 1.2.? Također, treba li mi kakva druga 'dozvola' da bih putovala posvuda?

Ako imaš D vizu to je nacionalna viza za Njemačku i u pravilu možeš tranzitirat ili boravit u drugoj državi shengena do 5 dana.

beogradjanka
16.01.2012., 11:27
Za koju državu?

Za Hrvatsku

riche
16.01.2012., 11:47
Da li neko zna koliko iznosi "minimum sredstava za uzdržavanje" potreban za odobrenje prvog privremenog boravka? Ako neko garantuje za mene, kolika treba da mu bude min. plata, a koliko treba da imam na računu u slučaju da se odlučim za tu varijantu? Hvala unapred i izvinjavam se ako je pitanje malo nejasno, to me dugo muči i od silnog razmišljanja više ne znam kako da ga sročim :) Pozdrav

Potrebno je 400% osnovice mjesečno, koja iznosi 500kn, znači 2000kn.
Ako netko garantira za tebe da će te uzdržavati mora imati taj iznos (2000kn) po članu kućanstva uključujući i tebe.
Ako nemaš mjesečnih prihoda, potrebno je imati na računu 12 puta više od iznosa koji je potreban.

Gerijatrija
16.01.2012., 23:27
Ako imaš D vizu to je nacionalna viza za Njemačku i u pravilu možeš tranzitirat ili boravit u drugoj državi shengena do 5 dana.

Što ako želim ostati dulje?

Također, što se događa nakon što završim s projektom i viza mi istekne? Moram li čekati 3 mjeseca nakon dana izlaska iz EU da bih ponovno mogla ući ili se odmah nakon isteka vize počinje brojati dopuštenih 90 dana u 180 bez vize?

sivkić
18.01.2012., 07:28
Duže od 5 dana u drugoj članici schengena?Tko će ga znat ako te nitko ne kontrolira.
Kad ti viza istekne ideš kući ili istaješ na svoj rizik.
Imaš li vizu ili ne boravak je max 3 mjeseca u roku 6 mjeseci odjednom ili na više puta ovisno kakvi su ti razlozi i prilike.Ako izađeš prije nego ti viza istekne i za to imaš izlazni pečat schengena (kojeg u pravilu moraš tražit jer Slovence boli ruka od udaranja pečata ) možeš ponovno ući i boraviti u kada protekne vremensko razdoblje od 6 mjeseci računajući od dana prvog ulaska.

hmore85
22.01.2012., 20:54
ako imam vizu za boravak u njemačkoj (Eingetragene Lebenspartnerschaft, tj. registered partnership, civil union), a želim se odreć hrvatskog državljanstva, da li je to ikako moguće iako pravo na njemačko nemam (i ne mogu ga tražit sigurno još najmanje 5-8 godina, koliko je potrebno za bit u njemačkoj?)

sivkić
23.01.2012., 07:53
Još si ti daleko od odricanja RH državljanstva.Pravo na trajni boravak u Njemačkoj (Aufenthaltsberechtigung) i najmanje 8 godina života u toj zemlji dva su preduvjeta neophodna za podnošenje zahtijeva za sticanje njemačkog državljanstva.

4L0n3.l33t
24.01.2012., 12:43
Ja zelim da se pridruzim Americkim oruzanim snagama cim zavrsim faks, pa me interesuje da li mi za neke specijalne jedinice tipa Delta force treba drzavljanstvo USA, i ako treba koji je najbrzi nacin da ga dobijem?

sivkić
24.01.2012., 12:54
http://www.army.mil/
http://zagreb.usembassy.gov/contact.html

fikro1982
27.01.2012., 17:43
NEZNAM KAKO DA PITAM NADAM SE DA MOGU OVAKO.DA LI ZNA TKO KOLIKO SE CEKA STALNI BORAVAK SKLAPANJEM BRAKA SA HRVATSKOM DRZ.PREDAO SAM IMA 9MJESECI NITKO MI NISTA NE ODGOVARA SAMO MI SE JAVE NAKON MJESEC ILI DVA ISTEKLI SU VAM PAPIRI DONESITE TO TO TO NEZNAM STVARNO STA DA RADIM SVE PAPIRE SAM UREDNO PREDAO DA BIH NA KRAJU REKLI MORA TE SA PUNCEM I PUNICOM KOD JAVNOG BILJEZNIKA DA NAPRAVITE U SLUCAJU OSTANEM BEZ POSLA DA CE ME ONI UZDRZAVATI PROSLO JE NEKO VRIJEME OPET ME POZVALI DA TO ISTO NAPRAVIM JER NAVODNO OVO JE ISTEKLO HVALA.

god-father
27.01.2012., 23:28
Dobra vecer svima.htio bi vas nesto pitati, moj otac je roden u Rijeci ima trajno nastajanje ali nema hrvatsko drzavljanstvo , mi smo u hrvatskoj preko ljeta po 3 mjeseca svake godine (vec 18 godina ja ) ja bi htio dobiti hrvatske papire , dali imam sansu i sto bi sve trebao napraviti za to? . Hvala vam puno.

manchild
28.01.2012., 00:53
Dobra vecer svima.htio bi vas nesto pitati, moj otac je roden u Rijeci ima trajno nastajanje ali nema hrvatsko drzavljanstvo , mi smo u hrvatskoj preko ljeta po 3 mjeseca svake godine (vec 18 godina ja ) ja bi htio dobiti hrvatske papire , dali imam sansu i sto bi sve trebao napraviti za to? . Hvala vam puno.

za državljanstvo treba neprekidno boraviti u HR 8 godina

sivkić
28.01.2012., 10:42

Boravak od 3 mjeseca godišnje nema nikakve veze.Jedino kako ti je rekla Manchild da živiš u Republici Hrvatskoj s prijavljenim boravkom 8 godina neprekidno do podnošenja zahtjeva i imaš odobren status stranca na stalnom boravku ili da si rođen na teritoriju RH i živš u RH sa stalnima boravkom i manje od 8 godina.

.DA LI ZNA TKO KOLIKO SE CEKA STALNI BORAVAK SKLAPANJEM BRAKA SA HRVATSKOM DRZ.PREDAO SAM IMA 9MJESECI NITKO MI NISTA NE ODGOVARA

Dok ne ispuniš sve zadane uvjete vezano za dokumentaciju.Ukoliko misliš da te netko zaj...a uputi žalbu direktno MUP-u.

Bongo
28.01.2012., 13:17
ne znam da li je prava tema za ovo..

zanima me ako sam otisao van hrv. da li sam duzan nekome se javiti, izmedju ostalog i kako ne bi morao placati porez na dohodak (imam namjeru biti van hrv. duze vrijeme)

fikro1982
28.01.2012., 16:03
Mozeli mi tko reci koliko se ceka stalni boravak ja ga cekam 9 mj.i stalno mi traze neke papire ovi su vam istekli donesite druge pa mi traze u slucaju ostanem li bez posla da napravim kod javnog biljeznika da ce me punac i punica uzdrzavati stim da sam ozenjen hr.drzavljankom i imam dvoje djece sa njom

sivkić
30.01.2012., 07:36
Nema zadanog roka nego se radi u "razumnom" roku.Bili su izbori pa su manje radili a sada čekaju rasplet.Pošalji požurnicu ili upit što je s tvojim zahtjevom.Tu potvrdu moraš napravit i dostavit Vjerovatno ti to traže jer si zaposlen na određeno vrijeme pa u slučaju otkaza da te ima tko uzdržavat jer po zakonu o strancim jedan od uvjeta je da se ima sredatva za uzdržavanje stalno dok traje boravak.

BandidoSF
30.01.2012., 10:48
Pozdrav svma,mene isto zanima kako do američkog državljanstva za mene i ženu!?