PDA

View Full Version : Hi-fi i sve u vezi njega

stranice : [1] 2

Nucleus
13.10.2008., 17:03
Evo, otvorih ovu temu kako bi forumaši mogli razmjenjivati iskustva, mišljenja te dojmove i doživljaje vezane uz hi-fi.
Dakle možete se pohvaliti s novom komponentom i opisati kakve promjene u zvuku ste dobili s njom.
Ili ako ste kod nekoga slušali sistem, napišite koju i o tome.
Dobrodošli su i oni koji će se s nostalgijom prisjetiti svojeg prvog sistema, ili svoje prve hi-fi igračke.
Navalite. :mig:

porta1
16.10.2008., 10:41
kupio music fidelity a.2.3 integrirac ali nisam zadovoljan, pa ga prodajem, zainteresirani javite se!

Nucleus
16.10.2008., 10:46
kupio music fidelity a.2.3 integrirac ali nisam zadovoljan, pa ga prodajem, zainteresirani javite se!

Trebao si kupiti MF 3.2 to je puno bolje pojačalo! :p
I daj nam pojasni zašto si ga kupio ako nisi zadovoljan? Koje zvučnike tjera?
Malo više o tome inače ćeš dobiti opomenu zbog oglašavanja na mjestu koje nije za to predviđeno. :mudri:

porta1
17.10.2008., 21:48
Trebao si kupiti MF 3.2 to je puno bolje pojačalo! :p
I daj nam pojasni zašto si ga kupio ako nisi zadovoljan? Koje zvučnike tjera?
Malo više o tome inače ćeš dobiti opomenu zbog oglašavanja na mjestu koje nije za to predviđeno. :mudri:

zato što me je frajer zaj., odnio doma isprobavao preko vikenda, nazvao frajera i kažem prema dogovoru nisam zadovoljan vračam, hebiga frajer veli nemože!
tjera vandersteene 2ce, cd plejer rega apollo, zvuk je loš, pršte visoki, bas razmazan i predubok, zavisi od snimke ali svejedno loše.
imao maranca doduše slabog samo 50w na 8oma, ali bio je puno topliji i rezolucija daleko bolja samo kad sam pojačao zvučna slika se raspala.
ima m.f. i dobrih strana, autoritativno, čvrsto, jako, svijetlijeg zvuka, 115w na osam oma ipak se osjeti razlika, sigurno bi se u nekoj drugoj kombinaciji dobro uklopilo u sistem.

Nucleus
18.10.2008., 01:10
tjera vandersteene 2ce, cd plejer rega apollo, zvuk je loš, pršte visoki, bas razmazan i predubok, zavisi od snimke ali svejedno loše.
imao maranca doduše slabog samo 50w na 8oma, ali bio je puno topliji i rezolucija daleko bolja samo kad sam pojačao zvučna slika se raspala.
ima m.f. i dobrih strana, autoritativno, čvrsto, jako, svijetlijeg zvuka, 115w na osam oma ipak se osjeti razlika, sigurno bi se u nekoj drugoj kombinaciji dobro uklopilo u sistem.
Taj "frajer" je smrad i nečovjek ako se nije pridržavao dogovora.
Nego, da li si siguran da neki "stručnjak" nije modificirao pojačalo jer MF 3.2 je izuzetno ugodnog zvuka, ponekad i pretoplog. Rega isto naginje na tu, topliju stranu, pa me čudi ovakav konačni rezultat. 2C je isto tako jako dobar zvučnik, i zna biti prominentan u visokima ako nije u dobrom set-upu.
Koje kabele koristiš i koliku sobu imaš? I da, koliko novaca si istovario za MF?

porta1
18.10.2008., 09:53
ništa nije dirano, to se vidi pogotovo kod imbus šarafa jer staviti imbus ključ u taj mali šarafič na prednjoj ploči odmah bi se vidla i najmanja ogrebotina unutar šarafiča!
ne to nije definitivno topli zvuk ( premda ja i nevolim pretopli zvuk), to je ztvoreniji zvuk, ali oštrog karaktera, to pojačalo definitivno dobro drži vandeerstene tj. dobro se nosi sa njima jer oni imaju malu osjetljivost 86,5 db i imaju snage za to tjerati!
recimo marantz je do određene granice svirao odlično, toplo, široko, rezolucija dobra, jedino je imao problema sa dubokima, prozračno. srednji odlični( što i je jedna od odlika vandersteena) e sad da je u tom marantzu bilo 120-150w e to bi bilo odlično!
a m.f. ništa od toga nema zamorno za slušanje, sirovo, oštro, rezolucija za kua, slušajuči vrhunski cd. od chesky jazz to nije ni do koljena marantzu!
kablovinje interkonekti atlas mk2, zvučnički xindak fs1 mislim, ništa posebno , prije je to radilo ok, jednostavno nema sinergije sa ovim pojačalom, soba 30 kvadrata!

olif
18.10.2008., 11:04
Hm i meni je čudno da ti MF tako zvuči.
Šteta; ako si bio zadovoljan s Marantzom, trebao si probati pm 7001 ili
7001 KI. To nije loše pojačalo. Mislim da ima snage za sobu i do 30m2 (70W rms).
Tja, sad je lako biti pametan. U pravilu bi trebalo komponentu isprobati u sobi doma, ali
trgovci.....

Nucleus
18.10.2008., 13:32
recimo marantz je do određene granice svirao odlično, toplo, široko, rezolucija dobra, jedino je imao problema sa dubokima, <cut>
a m.f. ništa od toga nema zamorno za slušanje, sirovo, oštro, rezolucija za kua, slušajuči vrhunski cd. od chesky jazz to nije ni do koljena marantzu!

Ovo me stvarno čudi jer bih ja prije rekao da MF svira onako kako si opisao Marantza i obratno :confused: MF sam imao i doma i slušao kod frenda i nikada nije bio na tu, svijetliju stranu. Jedan jedini put je bio i to modificiran od stanovitog "stručnjaka" pa je nakon kritike uratka malo popravio stvar ali je ostao taj "otvoreniji" štih. Zato sam i pitao da li je modificiran.
Nisi mi napisao koliko si platio taj MF, a i koliko bi novaca odvojio za neko drugo pojačalo. Možda možemo s nekim dogovoriti kakvu razmjenu dobara uz nadoplatu.
Šteta da se ne uživa u onome što mogu 2C.

porta1
18.10.2008., 13:54
platio 5500kn, ma nije on svijetli nego prije zatvoren mutnjikav, a visoki iskaču malo previše, oču reč nema prozračnosti!
e sad, kad sam kupovao vandersteene u audio sustavima slušao sam ih na pliniusu i na naimu, naravno meni se plinius više sviđao ali to đubre košta dozlaboga puno, naim ne nikako! možda electrocompanient ili tako nešto, ali nemam više love ni volje, jedino mi je da ovo prodam, a možda nekog jakog marantza probat, rotel isto ne!

Nucleus
18.10.2008., 16:23
platio 5500kn, ma nije on svijetli nego prije zatvoren mutnjikav, a visoki iskaču malo previše, oču reč nema prozračnosti!

Gle, ne može biti mutnjikav a da mu visoki iskaču. Ili je mutan, zatvoren ili svijetao sa istaknutim visokima. Ovo što ti pišeš nema logike. Vjerujem da te malo hifi terminologija buni pa ćemo se zadržati na prozračnosti koje ti nedostaje. Visoki znaju biti zrnati kod MF-a što se da "popeglati" kabelima.
Visoki ti očito strše zbog nepovezanosti sa srednjetonskim spektrom. Nisam slušao tvoje zvučničke, ali neki jeftiniji kabeli tipa 47 Labs znatno poprave zvuk tog pojačala.

porta1
18.10.2008., 17:09
Gle, ne može biti mutnjikav a da mu visoki iskaču. Ili je mutan, zatvoren ili svijetao sa istaknutim visokima. Ovo što ti pišeš nema logike. Vjerujem da te malo hifi terminologija buni pa ćemo se zadržati na prozračnosti koje ti nedostaje. Visoki znaju biti zrnati kod MF-a što se da "popeglati" kabelima.
Visoki ti očito strše zbog nepovezanosti sa srednjetonskim spektrom. Nisam slušao tvoje zvučničke, ali neki jeftiniji kabeli tipa 47 Labs znatno poprave zvuk tog pojačala.

nebuni mene ništa, točno kako sam napisao, sve skupa nije u nikakvom skladu!
neznam jeli labs 47 radi kablovinje, a ako i radi ne pada mi napamet kupovati kablovinje ionak imam doma kablova dosta!
zaboravih reči da ni phono stage nije nešto, zapravo katastrofa!
ionako ne vjerujem u kablove previše, od dreka nemreš napraviti pitu!

Nucleus
19.10.2008., 15:33
ionako ne vjerujem u kablove previše, od dreka nemreš napraviti pitu!
Ne moraš ti vjerovati u kabele samo poslušaj neki drugi osim tog Xsinadx-a. Ne pišem ti napamet kad pišem kako je moj poznanik riješio, zrnate visoke 47 Labs kabelima. I ako sam spomenuo 47 Labs kabele onda znači da oni rade i kabele a ne samo pojačala i cd playere. :mig:

zokys
19.10.2008., 19:40
Pozdrav audiofilima!
Pratim u posljednje vrijeme ovu grupu,a sve u svrhu da nešto naučim o Hi-Fi-u.

Krenimo redom: prvotna ideja mi je bila uzeti neku solidniju mini liniju, zatim sam prešao na Yamahin Piano Craft i na kraju ste me navukli svojim komentarima da idem na komponente.
Mislio sam uzeti entry model A/V receivera od Yamahe i par bookshelf zvučnika tipa Mission i sa time biti neko vrijeme zadovoljan.
Ali sad su mi se apetiti povećali i da ne dužim mislite li da mi kao prosječnom slušatelju i početniku (sve i svašta od radija pa do klapa, klasike, rocka...) slijedeća kombinacija ispunjava očekivanja (dnevna soba cca. 30 m2):

• Yamaha RX 397 ili 497 + Dali CONCEPT 2+ Sony HDD recorder (već ga imam) kao player

Ili možda
• Yamaha RX 397 ili 497 + WHARFEDALE Diamond 9.1 ili 9.3 + Sony

Stalci za zvučnike bi došli naknadno...

A/V receivere sam odbacio kao kombinaciju mada mi se čini kao dobra osnova za eventualnu nadogradnju za HT. Jesu li zbilja tolike razlike u reprodukciji između njih i stereo pojačala?

Gledao sam i Marantz PM 4001 ali onda moram kupiti tuner, a ovako bih ipak nešto uštedio (možda)???

Sto kombinacija mi je u glavi, svaki savjet je dobrodošao, a po mogućnosti do Zagreb A/V show-a jer se nadam tamo dobiti kakav popust.

happydayhr
19.10.2008., 21:42
Porta ja imam exposure 2010s pojačalo, radi jako dobro sa 1c, moguće da bi i sa tvojima. Imaju upravo ono što tražiš, vrlo transparentan i prostoran zvuk...

Nucleus
19.10.2008., 23:19
• Yamaha RX 397 ili 497 + Dali CONCEPT 2+ Sony HDD recorder (već ga imam) kao player

Ili možda
• Yamaha RX 397 ili 497 + WHARFEDALE Diamond 9.1 ili 9.3 + Sony

Koliko vidim ti bi okvirno potrošio 4000 kn na receiver i zvučnike. Ne vjerujem baš da bi s tom cifrom dobio bolji zvuk nego što ga nudi Pianocraft. S obzirom da ti je soba 30 kvadrata, mali zvučnici ju neće moći napuniti basom pa ćeš ubrzo tražiti subac. Radije potraži kakve second hand zvučnike koji su samostojeći i koji su koštali 4-5000 kn a sada se prodaju u pola cijene.
Receiver ili pojačalo? Za iste novce pojačalo bolje svira jer je kvalitetnije napravljeno. Tuner kod receivera nekoliko košta i sve to ide nauštrb zvuka. Uostalom u Novim Bojama Zvuka prodaju Yamahu i Dali, pa nek ti spoje pojačalo i onda receiver pa vidi da li primjećuješ razliku.
Dali ili Wharfedale? I jedni i drugi dobri za malo para. Dali malo topliji zatvoreniji Wharfedale atraktivan i dobro izbalansiran zvuk za 1500 kn. Meni je Wharfedale bolji, mislim na 9.1
I nemoj žuriti zbog sajma, bit će uskoro i Božić i popusti...:mig:

DoomsdayST
20.10.2008., 01:38
@zokys - a cuj, ako bi radije uša u stereo vode, imaš dosta izbora, čak i za entry level... Ali, nebi ti preporučija stereo receiver, ako ideš na to bolje odma multichanel...

Zadržimo se za početak na zvučnicima kao početnoj točci, pa krenimo od njih dalje... Za tvoj prostor u stereo nije loš izbor Wharfedale Diamond 9.3 sa mid/bas driverom od 20 cm, šta nije čest slucaj u klasi niti kod floorstandera... Sad, onako bez sajma, a za entry level u stereo, zbog cijene i sinergije bi ti predložija kao neloše pojačalo Denon PMA-500 za cca. 1500 kn i CD player Denon DCD-500 za cca. 1400 kn... Tvoj DVD rec sigurno nije rađen za kvalitetniju CD prezentaciju, vjerojatnije je kako mu je namjena više za biti transport, da neki A/V rec sa svojim DAC-om obrađuje signal kod svih formata što ih čita... Zato, za OK stereo setup tribaš CD player... Taj Denon ne čita MP3, ali pretpostavljam da DVD rec ih čita... Još ti fale kabeli... Za zvučnike, ako ih želiš spojit bi-wire jer imaju tu mogućnost, neloš i ne preskup kabel sa 4 vodiča bi ti bija Straight Wire Quartet za cca. 75 kn metar... Ako je to previše ima i Straight Wire Waveguide 3.5 za cca. 23 kn metar... A interkonekt za spojit CD i pojačalo može Straight Wire Harmony od cca. 170 kn metar... Za spojit DVD rec možeš uzet i povoljniji, recimo Bandridge Premium interkonekt 2xRCA za cca. 60 kn metar... Sve to možeš kupit u Technomax-a... Eh, zaboravih radio... :zubo: Može Sony tuner, imaš ga za 900 kn u Vemila... I njega možeš spojit na pojačalo sa Bandridge Premium interkonektom, ne isplati se plaćat previše...

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=4040155

Sad, stalci... Ja MRZIM plaćat velike cifre za stalke... Zato san nedavno kupio Excello stalke od 230 kn... I za divno čudo, nisu loši... :zubo: A ako želiš, lako se poboljšaju zamjenom gornje ploče... Ili i donje ploče, pa na nju i bolje šiljke, jer najbitniji dio, cijevi sa zavarenom maticom, već su tu... Ja nisam ništa od toga radio... Napunio sam ih pjeskom i to je to... :mig:

http://www.eplus.hr/3-izlistgrupe.asp?xsifra=ST10-3

E, sad, koliko je praktično slagat stereo sustav, ako ga želiš u dnevnoj sobi, je upitno... Da slažem sad, iz početka, vjerojatno bi to bilo oko nekog A/V rec-a sa nelošim stereo zvukom... Nešto kao Onkyo TX-SR506... I sad je sve pitanje koliko želiš potrošit na zvučnike... Ja bi opet gradija više-manje oko Wharfedale serije 9... Naravno, za stalke bi me mrzilo plaćat pa bi ostali u igri oni Excello, samo bi im smanjio gornju ploču prema zvučniku, po potrebi... :zubo: Sad, ako bi moga toliko potrošit, za frontove bi uzeja 9.2, za centralni 9.CM, za surround 9.0 pa na zid, a za sub SW150, sve Wharfedale... Frontove bi poveza bi-amping jer to Onkyo dozvoljava, pa bi tako za surround ostalo 5.1, i to bi bilo to... Za povoljniju kombinaciju, uzeja bi 9.1 za frontove i opet bi-amp, za centralni 9.CC, za surround 9.SR na zid, a sub bi uzeja Mission MV-AS koji je dosta povoljniji od SW150, i snagom odgovara ostatku zvučnika u ovoj kombinaciji... Prva kombinacija zvulja bi koštala cca. 7200 kn... Druga kombinacija zvulja bi koštala cca. 5300 kn... Nebi uzima veće frontove jer ih dobro setup-iran sub može dopunit i kod stereo slušanja glazbe pa nema potribe...

Onkyo 506 košta cca. 2500 kn, ali ne moraš kupovat tuner, i DVD rec možeš koristit kao transport za sve, spojen digitalno na rec, ne triba ti CD player, DAC od rec-a sve može OK dekodirat... Sve 2xRCA interkonekte možeš uzet Bandridge obične audio serije, cca. 20-30 kn metar... I onaj 1xRCA za sub isto, i optički isto... A zvučničke, kako je sad puno više kabela, možda Straight Wire serija WaveGuide, za bi-amping prednjih Straight Wire WaveGuide 3 sa 4 vodiča cca. 19 kn metar, za centralni i surround Straight Wire WaveGuide 1.5 sa po 2 vodiča u kabelu za cca. 10 kn metar...Povoljan i pošten kabel... OK za HT...

Najbolja cijena koju san vidija on-line za Wharfedale Diamond 9 je u Vemila, ali ih drži i Provox pa možda oko sajma bude popusta... Ako si zagrijan za stereo opciju, tu bi ti moglo bit interesantno na sajmu ako NAD bude ima popuste, pojacalo C315BEE i CD player C515BEE koji su jako dobra kombinacija za upogonit Wharfedale Diamond 9.3 ali su i skuplji u normalnoj situaciji od Denon kombinacije... Prednost je šta C515 cita i MP3 format... Redovna cijena u Vemila je cca. 1800 kn za C315 i cca. 1700 kn za C515... 600 kn više od Denona, skoro pa Sony tuner... Svira li toliko bolje od Denon kombo nisan siguran... Možda netko zna... Deklarirane snage su im tu negdje... Moraćeš sam odlučit... I ne moraš kupit sve odmah... Iako, i ja znan šta je nestrpljenje, i ja bi tija sve odma, ako ikako može... :zubo:

Primjećuješ da mi je bilo dosadno... :zubo: Napisa san ti šta bi ja otprilike gleda... Ima još GOMILA drugih opcija i kombinacija, ali jako malo znan o njima pa nebi u to niti ulazija... Ovo je nekakav entry level koji bi mene zanima, i koji bi pokuša malo 'pronjuškat' iz prve ruke, da kupujen... Pa, sa srićom ti bilo... Bitno je jedino da na kraju balade ti budeš zadovoljan...

:top:

porta1
20.10.2008., 08:42
Porta ja imam exposure 2010s pojačalo, radi jako dobro sa 1c, moguće da bi i sa tvojima. Imaju upravo ono što tražiš, vrlo transparentan i prostoran zvuk...

nisam ga slušao, ali ja imam 2ce kojima treba krško da ih nahrani, kažem još jednom maranc je bio dobar čak vrlodobar dok je svirao tiho ali čim bi malo pojačao raspad, što je normalno jer je imao 50w na 8 oma ali se zato na tišem slušanju mogao čuti zrak kako vibrira na akustičnoj gitari ili ono fino pucketanje trzalice na istoj što kod ovog govna nije slučaj, jednostavno frajer sve nekako mutnjikavo zamaskira, visoki su bili fini čisti, ugodni, srednji prozračni, široki, jedino je sa basom bilo manjih problema, a ovo govno nema ništa od navedenog, jedino bas je čvršči, zategnutiji, definiraniji, srednji zatvoreni, a visoki zapršte tu i tamo, sve u svemu razvikano govno!

DoomsdayST
20.10.2008., 12:15
@porta1 - ako tražiš snage, trenutno je na akciji NAD C372 u Audio Cinema Art-u za cca. 4300 kn, prema njihovom site-u... Ako bi to moga poslušat, možda bi te zadovoljilo...

Iako, na akciji u Sonus Art-u je i Rotel R 1062 za cca. 4500 kn... Iako ima manje deklarirane snage, moguće je da bi OK kontrolira tvoje zvulje... Triba bi poslušat... Za Rotel često kažu da svira puno 'jače' od deklaracije...

Eto... Ako možeš poslušat, a da ih ipak vratiš nakon slušanja u slučaju da ne odgovaraju, ili ako ti netko može posudit svoje, ta dva bi se isplatilo malo preslušat, za tu cijenu... Pa ako odgovara, eto veselja... A i MF bi moga onda povoljnije prodat, samo da pokriješ novo... I svi sretni i zadovoljni...

porta1
20.10.2008., 13:25
@porta1 - ako tražiš snage, trenutno je na akciji NAD C372 u Audio Cinema Art-u za cca. 4300 kn, prema njihovom site-u... Ako bi to moga poslušat, možda bi te zadovoljilo...

Iako, na akciji u Sonus Art-u je i Rotel R 1062 za cca. 4500 kn... Iako ima manje deklarirane snage, moguće je da bi OK kontrolira tvoje zvulje... Triba bi poslušat... Za Rotel često kažu da svira puno 'jače' od deklaracije...

Eto... Ako možeš poslušat, a da ih ipak vratiš nakon slušanja u slučaju da ne odgovaraju, ili ako ti netko može posudit svoje, ta dva bi se isplatilo malo preslušat, za tu cijenu... Pa ako odgovara, eto veselja... A i MF bi moga onda povoljnije prodat, samo da pokriješ novo... I svi sretni i zadovoljni...

a e lipi moj, triba prvo mf prodat pa onda dalje, rotel me ne zanima , ne sviđa mi se nikako.
nažalost promaknuo mi je ljetos jedan integrirac acuphase iz slovenije, jebiga brzo je otišao, dok sam ja sakupljao lovu bio je prodan !

MirkoST
20.10.2008., 14:38
nisam ga slušao, ali ja imam 2ce kojima treba krško da ih nahrani, kažem još jednom maranc je bio dobar čak vrlodobar dok je svirao tiho ali čim bi malo pojačao raspad, što je normalno jer je imao 50w na 8 oma ali se zato na tišem slušanju mogao čuti zrak kako vibrira na akustičnoj gitari ili ono fino pucketanje trzalice na istoj što kod ovog govna nije slučaj, jednostavno frajer sve nekako mutnjikavo zamaskira, visoki su bili fini čisti, ugodni, srednji prozračni, široki, jedino je sa basom bilo manjih problema, a ovo govno nema ništa od navedenog, jedino bas je čvršči, zategnutiji, definiraniji, srednji zatvoreni, a visoki zapršte tu i tamo, sve u svemu razvikano govno!

Oprosti ali nije mi baš jasno to..pa objasni ako nije problem..

Tvrdiš da se raspada čim malo pojačaš jer ima "samo" 50W pri 8oma, kako onda ja sa svojim jeftinim onkyom pojačam bez problema do te granice da se zvučnici čuje u susjedstvu (više nisam htio radi zdravlja zvučnika :D) i ništa nepuca a receiver nedaje ni 50W po kanalu???

Zvučnici su Jamo S606, imaju velike bas jedinice (203mm) ,snaga 130W/210W prednja dva, a centralni i zadnji po 80W/130W, kažem, receiver je Onkyo TXSR 506 i po potrošnji struje nema teorije da daje više od 50W po kanalu pri 8om-a

DoomsdayST
20.10.2008., 15:14
Mirko, nije to tako jednostavno... Teško je pričat prema tvorničkim podacima, možda bi se moglo pričat nakon nekakvih mjerenja, ali... Recimo to samo ovako... Iako je glupo uspoređivat 2ce i S606, osjetljivost 2ce je 86 db, a S606 89 db... Samo to ti govori da je 606 lakše 'pokrenit'... Nominalni otpor 2ce je našto malo priko 7 Ohm-a, a S606 je 6 Ohma... To ti govori kako će decibeli pri pojačavanju rast, tj. koliko je opterećenje na pojačalu... 606 će brže dobijat na decibelima, ali će i brže otić u clipping... A tu je i kako dobro amp može 'kontrolirat' zvulje... Ništa od svega ovoga nije jendostavno za pričat 'nasuvo' bez slušanja... A kad su isprid tebe, nema više potribe pričat, sve čuješ... :zubo:

@porta1 - a jesi ih posluša ikad sa NAD ampom, recimo ovim C372 na akciji...?
Kažu za njega da je 'powerhouse', grubijan sa šarmom... :zubo: Možda bi i 'lega'... Ko zna...
:ne zna:

MirkoST
20.10.2008., 15:32
Mirko, nije to tako jednostavno... Teško je pričat prema tvorničkim podacima, možda bi se moglo pričat nakon nekakvih mjerenja, ali... Recimo to samo ovako... Iako je glupo uspoređivat 2ce i S606, osjetljivost 2ce je 86 db, a S606 89 db... Samo to ti govori da je 606 lakše 'pokrenit'... Nominalni otpor 2ce je našto malo priko 7 Ohm-a, a S606 je 6 Ohma... To ti govori kako će decibeli pri pojačavanju rast, tj. koliko je opterećenje na pojačalu... 606 će brže dobijat na decibelima, ali će i brže otić u clipping... A tu je i kako dobro amp može 'kontrolirat' zvulje... Ništa od svega ovoga nije jendostavno za pričat 'nasuvo' bez slušanja... A kad su isprid tebe, nema više potribe pričat, sve čuješ... :zubo:

Neznam za clipping, baš ću jednom probat naviti do daske da vidim što će prije "puknit" :D ..kad pretjeram tu bi se valjda receiver trebao ugasiti ili što? neću oštetiti zvučnike?

Sljedeće pitanje, jel bi-amp olakšava posao receiveru ili otežava (što se tiče snadbjevanja snagom) jer prednja dva su tako spojena

..i još pitanja.. ( :D ) ..zvučnici imaju one šiljke na dnu, tj nemaju jer ih ja nisam stavio (zbog estetike..da da to mi je važno :) ) , te zvučnici stoje direkt na pločicama - jer bi bilo dobro ubaciti nešto ispod njih tipa tapetića ili nešto drugo? (da smanji vibracije..jednom mi je zvučnik (20kg+) odšetao koji centimetar nakon filma napad na pearl harbor :lol: )

Nucleus
20.10.2008., 15:49
Sljedeće pitanje, jel bi-amp olakšava posao receiveru ili otežava (što se tiče snadbjevanja snagom) jer prednja dva su tako spojena
Bi amping bi trebao lakše tjerati zvučnike ako se radi o dva pojačala sa nezavisnim napajanjem (svaki amp ima svoje) od ovakvog bi ampinga koje možeš spojiti jer ti receiver ima tu opciju. Olif je nedavno napisao kako je razlika u zvuku otišla na bolje u takvom, bi amping spoju pa pretpostavljam da je to rezultat tog lakšeg tjeranja zvučnika na rad.

..i još pitanja.. ( :D ) ..zvučnici imaju one šiljke na dnu, tj nemaju jer ih ja nisam stavio (zbog estetike..da da to mi je važno :) ) , te zvučnici stoje direkt na pločicama - jer bi bilo dobro ubaciti nešto ispod njih tipa tapetića ili nešto drugo? (da smanji vibracije..jednom mi je zvučnik (20kg+) odšetao koji centimetar nakon filma napad na pearl harbor :lol: )
Šiljci su bitni jer odvode neželjene vibracije u pod te one ne ostaju po kutiji i rade dar-mar. Stavi neki cd sa dosta basa i poslušaj bez šiljaka i sa šiljcima tu bi trebao čuti najveću razliku u definiciji. A ako su ti šiljci baš ružni ti si nabavi neke ljepše imat ćeš sigurno bolji zvuk nego bez njih.

MytByte
20.10.2008., 15:56
mirko, pa šiljici upravo služe tome da riješe to s čime ti imaš problem...stavljaj to smjesta...

Nucleus
20.10.2008., 16:11
a e lipi moj, triba prvo mf prodat pa onda dalje, rotel me ne zanima , ne sviđa mi se nikako.
nažalost promaknuo mi je ljetos jedan integrirac acuphase iz slovenije, jebiga brzo je otišao, dok sam ja sakupljao lovu bio je prodan !

Porta 1 daj probaj promijeniti zvučničke kabele. stavi neke obične 2,5 kvadrata OFC po 10 kn/m i poslušaj kako svira sistem. Ovo što ti opisuješ mi nema logike i vjerujem da je cijeli problem u tim Xsindax kabelima.

MirkoST
20.10.2008., 16:16
@Nucleus i MytByte - uistinu su ružni oni šiljci..probat ću nešto s tapetićem izvuč :D ..

..ili hajde probam i šiljke pa ih skinem ako neosjetim nešto bitnije :)

Nucleus
20.10.2008., 16:22
Probaj obavezno!!! :mudri:
A imaš u Splitu hifi dućan imenom Media Audio u kojem prodaju neke mesingane šiljke koji se našarafe na postojeće (one tebi ružne i tanke) i još dobiješ podložne pločice sve za 300 kn. Zvuk još bolji a izgled za duplericu u Playboyu.

DoomsdayST
20.10.2008., 17:49
...
Šiljci su bitni jer odvode neželjene vibracije u pod te one ne ostaju po kutiji i rade dar-mar.
...

Pogrešno. Jedna od dvije glavne funkcije šiljaka jest da SPRIJEČE prenošenje vibacija sa kućišta zvučnika na podlogu... To se efikasno postiže šiljcima jer je dodirna površina kojom bi se vibracije prenosile na podlogu minimalna... Druga bitna funkcija šiljaka jest da spriječi neželjeno pomicanje kućišta zvučnika prilikom jačih pomaka bass membrane, jer pomaci kućišta rezultiraju 'zamućenjem' zvučne slike... Šiljci zbog svoje male površine djeluju velikim pritiskom na podlogu, cijela težina se prenosi u samo 4 točke pa ih je i teže pomaknuti...

@Nucleus i MytByte - uistinu su ružni oni šiljci..probat ću nešto s tapetićem izvuč :D ..

Mirko, OBAVEZNO postavi šiljke... Pročitaj ono šta san napisa gori... Osim šta će ti povećat rezoluciju prednjih kanala, pogotovo kod stereo mjuze i bas frekvi, i susidi će ti bit zahvalni... :zubo: I daj im da 'dišu'... Možeš zabijanjem uza zid gadno zeznit zvučnu stereo sliku... Daj i jednom i drugom dovoljno mista da se ne događaju prevelike neželjene refleksije, pa tek onda napravi auto setup zvulja... Ako te brinu rupe u parketu, imaš u Chipoteke ove neloše a jeftine šiljke sa podlogama...

http://www.chipoteka.hr/www_new/modules/moduli/shop/product.php?sifra=8010801541

Uzmi samo podloške, stavi prvo gumice na pod, onda podlošku, pa na nju zvučnički šiljak... Tako će guma trenjem spriječavat podlošku da se miče, nećeš iskopat pod, izgledaće i šiljci bolje, a zvuk će isto bit bolji, bas definiraniji... Jesan li već spomenija suside...? :zubo:

Ove druge šiljke šta ti ostanu, možeš stavit po 4 ispod rec-a i CD/DVD playera... prvo filc na komponentu pa onda šiljak sa ravnom površnom na filc... Put doli ti za komponente ne triba podloška, nisu toliko teške i ne miču se... Tu šiljci samo služe za izolirat komponentu od neželjenih vibracija podloge, bilo kakva da je...

I eto, dobar tweek za 140 kn... Di'š bolje... :zubo:

olif
20.10.2008., 18:13
Odlično napisano Doomsday (stvar prakse i iskustva...) !!
Gumicu (tvrdu) može zalijepiti na podlosku,a podloška može biti i kovanica (idealni sari YU dinari...). Umjesto gumice je još bolji tanki pluto....

MirkoST
20.10.2008., 19:31
@DoomsdayST - hvala na detaljnim objašnjenjima :)

Stavit ću šiljke i sve probati, pločice su ispod pa nema se što oštetiti..

Što se tiče zvučnika i zida tu nemogu puno učiniti, dok je desni zvučnik odlično smješten (ima mjesta koliko hoće) ovaj ljevi je blizu kantuna,
i nemogu tu puno učiniti, makao sam ga maksimalno, 60cm od bočnog zida i 30cm od stražnjeg zida, kod niskih frenkvencija dolazi ponekad do zasičenja
bas-a ili kako to već nazvati, obično dok slušam glasno, ali tada ja izvučem malo zvučnik vanka i okrenem zvučnik malo pod kutem da bočna bas jedinica negleda baš direkt na zid i sve 5 :) ...naravno izvučem malo i desni zvučnik da budu u istoj crti..

MytByte
20.10.2008., 21:09
mirko, imaš isti problem kao i ja s lijevim zvučnikom...što se tiče šiljaka, nema tog šiljka koji će te zaštitit od susjeda...imam i ja šiljke i neki dan sam malo "odvrnuo" (fino je zvučalo) al' u roku 1 minutu mi se stvorila susjeda ispod...protiv susjeda nema spasa...

Nucleus
20.10.2008., 23:27
Pogrešno. Jedna od dvije glavne funkcije šiljaka jest da SPRIJEČE prenošenje vibacija sa kućišta zvučnika na podlogu...

Daj nam onda pojasni kako to šiljci spriječavaju prenošenje vibracija na podlogu???

Druga bitna funkcija šiljaka jest da spriječi neželjeno pomicanje kućišta zvučnika prilikom jačih pomaka bass membrane, jer pomaci kućišta rezultiraju 'zamućenjem' zvučne slike... Šiljci zbog svoje male površine djeluju velikim pritiskom na podlogu, cijela težina se prenosi u samo 4 točke pa ih je i teže pomaknuti...
Što sve neću pročitati ovdje??? :eek:
Zašto onda ne daju gumene nogice ili blue tac umjesto šiljaka? Koliko bi sretnih ženica bilo jer onda zvučnici ne bi ostavljali rupice na parketu.

Nucleus
20.10.2008., 23:34
mirko, imaš isti problem kao i ja s lijevim zvučnikom...
Nemaš ti problema sa zvučnikom već sa njegovim pozicioniranjem u sobi. :p
Onaj kut sigurno rezonira strašno u basu i to kvari sveukupni dojam. Moraš taj zvučnik maknuti van barem 1 metar i lagano ga zaokrenuti prema mjestu slušanja kako bi smanjio refleksije u kutu. Malo se igraj sa fokusom dakle zakretanjem zvučnika pa javi rezultate. Ako ti dođe susjeda reci da sam ti ja rekao kako moraš srediti poziciju zvučnika ili ju pošalji meni. :mig:

MytByte
21.10.2008., 02:03
Nuke, susjeda je 2,5 puta starija od mene...yuk...izvukao sam zvučnik za test skroz van, ispred TV-a, i zaokrenuo ga od zida...i bolje je, al to je stvarno metar i više i ne može tako stajati (niti estetski niti praktično)...bolje odmah da prodam cijelu stvar...

MirkoST
21.10.2008., 06:26
mirko, imaš isti problem kao i ja s lijevim zvučnikom...što se tiče šiljaka, nema tog šiljka koji će te zaštitit od susjeda...imam i ja šiljke i neki dan sam malo "odvrnuo" (fino je zvučalo) al' u roku 1 minutu mi se stvorila susjeda ispod...protiv susjeda nema spasa...

Živim u svojoj trokatnici i prvi susjed je u kući 30 metara dalje :D
Ljepo se zatvorim i raspalim..dok mi se starci nepočmu buniti :) ..al te bar neče popljuvati kao susjedi hehe

DoomsdayST
21.10.2008., 07:44
Pogrešno. Jedna od dvije glavne funkcije šiljaka jest da SPRIJEČE prenošenje vibacija sa kućišta zvučnika na podlogu...

Daj nam onda pojasni kako to šiljci spriječavaju prenošenje vibracija na podlogu???

Ponekad nije ni loše kad te netko cimne da preispitaš ono što si odavno 'naučio'... Izgleda da si djelomično u pravu, a ja djelomično u krivu... Izgleda da šiljci NE IZOLIRAJU podlogu od vibracija, iako je površina transfera mala... Pokušao sam pronaći uporište u fizici za ono što sam pročitao na mnogo mjesta u audiofilskoj literaturi, i naletio sam na ovaj članak, koji me pokolebao po pitanju izolacije podloge od vibracija šiljcima, i fizikalne podloge te teorije...

http://www.audioholics.com/education/loudspeaker-basics/speaker-spikes-and-cones-2013-what2019s-the-point

Ako je izolacija od vibracija put podloge potrebna, izgleda da su gumene nogice bolje od šiljaka... Tako da izolacija komponenti od vibracija podloge putem šiljaka bi mogla biti kontraproduktivna... Neki su upravo na taj način 'čuli' poboljšanje zvuka komponente, ali onda je vjerojatno neki drugi fizikalni mehanizam u pitanju koji je do toga doveo a ne dampiranje vibracija podloge... Iako, tanka gumena podloga pod podlošku od šiljaka pa šiljak na nju za stalke bi moglo kao kombinacija dati najbolje od obje funkcije na tvrdoj podlozi kao što je parket ili pločice...

Druga bitna funkcija šiljaka jest da spriječi neželjeno pomicanje kućišta zvučnika prilikom jačih pomaka bass membrane, jer pomaci kućišta rezultiraju 'zamućenjem' zvučne slike... Šiljci zbog svoje male površine djeluju velikim pritiskom na podlogu, cijela težina se prenosi u samo 4 točke pa ih je i teže pomaknuti...

Što sve neću pročitati ovdje??? :eek:
Zašto onda ne daju gumene nogice ili blue tac umjesto šiljaka? Koliko bi sretnih ženica bilo jer onda zvučnici ne bi ostavljali rupice na parketu.

Eh, bojim se da ćeš 'ovdje' ipak ponešto i naučiti... I neki proizvođači DAJU i šiljke i gumene nogice... Pogotovo za subwoofer-e... A svi članci, uključujući i ovoga kojeg sam linkao, u zaključku navode baš tu funkciju šiljaka, spriječavanje pomicanja zvučnika na podlozi, kao primarnu... Gumene nogice također mogu pomoći kod istog problema, ali kod zvučnika veće rezolucije čak i pomaci samih nogica zbog vibracija koje one 'upijaju' i ne prenose na podlogu mogu 'zamutiti' zvučnu sliku koju zvučnik proizvodi... Autor članka navodi da po njegovom iskustvu jedino što je on čuo da pomaže su bili šiljci zabijeni kroz tepih u drveni pod... Tako su obje željene funkcije izvršene... Tepih je anulirao neželjene vibracije i refleksije podloge, a šiljci zabijeni u pod su anulirali sve pomake zvučnika... Ako je tvrda podloga, kako sam već rekao, sa tankom gumenom podlogom ispod podloška na koji sjeda šiljak, unekoliko ispunjavamo obje te funkcije, i bez tepiha ispod kojeg je pod u koji se šiljak može 'ukopati'...

Znači, Mirko, uz odmicanje zvučnika kako smo ti svi uključujuči Nucleus-a rekli, šiljci ispod kojih bi bile one podloške iz Chipoteke sa gumenom podlogom, ili kovanicom kojoj šilom 'udreš' točku za šiljak na nekoj tanjoj gumi (od buvela :zubo: ) su dobra ideja za poboljšat zvuk tvojih zvučnika... S tim da se slažem, kako sam i napisao na više mjesta, sa tvrdnjom Nucleus-a da je smještaj daleko bitniji od šiljaka, koji ispravno postavljeni ipak pridonose zvuku... Zato, koliko god možeš, žrtvuj estetiku i praktičnst za što bolji smještaj zvučnika u prostoru... :top:

DoomsdayST
21.10.2008., 08:03
Nuke, susjeda je 2,5 puta starija od mene...yuk...izvukao sam zvučnik za test skroz van, ispred TV-a, i zaokrenuo ga od zida...i bolje je, al to je stvarno metar i više i ne može tako stajati (niti estetski niti praktično)...bolje odmah da prodam cijelu stvar...

Myt, ne gubi nadu... :zubo: Ja kad san projektira svoju kuću, tj. svoj stan, predvidija san DB kao mjesto za audio setup, te razmještaj i namještaj prilagodio tome... Zakonita se bunila, i još se buni, ali san joj lipo reka, sve drugo je tvoje, pusti moju hifu na miru... :zubo:

Tvoj je prostor takav kakav je... Sad, triba nać zvučnike koji će tu, sa takvim ograničenjima, moć svirat OK... Ajde, najprije pokušaj još nešto... Makni sa stalaka 220 koji su sa stražnjim bass reflex otvorom, i na njihovo mjesto stavi 110 koji su kompresijski, i daju manje decibela basa... Stavi rec u čisti stereo i pokušaj malo se igrat sa razmještajem, koliko god možeš im dat mista livo a da sve još uvik može tako funkcionirat, pa vidi šta se događa sa zvukom... Nemoj se čudit ako bude manje basa, nemoj ga pumpat tonskim kontrolama, to je takav zvučnik... Tražiš stereo sliku i rezoluciju onoga šta taj zvučnik može dat... Zaboravi šta PIŠE da može dat... Bitnije je šta ČUJEŠ da može dat... :zubo:

Ako uspiješ doć do OK rezultata, riješija si veliki problem... Prodaš 220 i kupiš još jedan par 110 za back kanale... I onda, ipak, za popunit niske bas frekve, uzmeš i sub... Ne moraš potrošit neznam koliko... Uzmeš recimo Jamo SUB 200...

http://www.ronis.hr/?jamo/460/subwoofer-jamo-sub-200/SUB200

Nije skup, a sub po samoj prirodi frekvi koje daje, puno je lakše smjestit u prostor... Samo ga gurneš negdi, može i u taj fatalni livi kut... :zubo: Naštimaš mu glasnoću, i nađeš reznu frekvu, kako san već negdi pisa, da se 'utopi' u zvučnu sliku, podesiš tu frekvu na rec-u i pivaj... Kod traženja, dopusti frontovima i malo niže frekve, bar do 60 Hz, neće ih moć' dat', ali ćeš tako moć' nać' di ih triba odrizat, tj. bas odrizat na njemu, a njih na rec-u... Ne žali za 220-kama... Ionako za filmove 220 ti nikad nebi moga dat bas koji se javlja u filmskim efektima... NIje bitna veličina, nego tehnika... :zubo: I ne očajavaj, ima Jamo u više finiša, i crni... :zubo:

http://www.jamo.com/Default.aspx?ID=5945&M=Shop&PID=17153&ProductID=17641

Ajde, malo živaca, i doćeš do toga da uživaš u svom setup-u... najlakše je odustat, sve prodat i kupit Elta mini liniju... Ali, nemoj... :cerek:

kaiserfiume
21.10.2008., 09:00
Šiljci su bitni jer odvode neželjene vibracije u pod te one ne ostaju po kutiji i rade dar-mar.

Šiljci ODVODE neželjene vibracije u pod!?!
Stvarno se kužiš u hifi, nema šta!

Nema tu odvođenja vibracija, moj "znalac", pa baš suprotno, njima se sprječava prenošenje vibracija na pod. :top:

kaiserfiume
21.10.2008., 09:01
ah, da, sad vidim da ti je i DoomsdayST pojasnio. Sorry na ponavljanju. :mig:

porta1
21.10.2008., 09:12
Oprosti ali nije mi baš jasno to..pa objasni ako nije problem..

Tvrdiš da se raspada čim malo pojačaš jer ima "samo" 50W pri 8oma, kako onda ja sa svojim jeftinim onkyom pojačam bez problema do te granice da se zvučnici čuje u susjedstvu (više nisam htio radi zdravlja zvučnika :D) i ništa nepuca a receiver nedaje ni 50W po kanalu???

Zvučnici su Jamo S606, imaju velike bas jedinice (203mm) ,snaga 130W/210W prednja dva, a centralni i zadnji po 80W/130W, kažem, receiver je Onkyo TXSR 506 i po potrošnji struje nema teorije da daje više od 50W po kanalu pri 8om-a

mislim da je tvoj onkyo ima više vati, drugačiji je ustroj kod resivera adrugačiji kod pojačala, to što naviješ da susjedi čuju to sm mogao i ja, ali zvučna slika se raspada, onda to postaje buka i ne razaznaje se ništa osim možda basa!
imam ja harman/ kardon resiver za kučno kino koji ima u stereu 50w a u suraund modu 75w, i to svira bez problema, ali di je to od zvuka jednog pojačala!

porta1
21.10.2008., 09:20
što se šiljaka tiče, to je vrlo jednostavno, na što manjoj površini stoje zvučnici to je prenošenje vibracija manje, apsolutno prenošenja vibracija nemožeš spriječiti!
recimo moji vandersteeni imaju velike šiljke i stvarno je točka na kojoj stoje pola milimetra, ali kada "natočim" ipak se osjeti malo vibre , s tim da svaki ima 48 kila, možda bi bilo najbolje da levitiraju u zraku hehehe.....

MirkoST
21.10.2008., 10:55
mislim da je tvoj onkyo ima više vati, drugačiji je ustroj kod resivera adrugačiji kod pojačala, to što naviješ da susjedi čuju to sm mogao i ja, ali zvučna slika se raspada, onda to postaje buka i ne razaznaje se ništa osim možda basa!
imam ja harman/ kardon resiver za kučno kino koji ima u stereu 50w a u suraund modu 75w, i to svira bez problema, ali di je to od zvuka jednog pojačala!

Ma vraga on ima više wati, pa platio sam ga nešto više od 2000kn, entry model..

ALi svira izvrsno, nije da uništava zvuk pri glasnom slušanju, sinoć sam sa PC-a pustio Depeche Mode DTS 96/24 i pojačao pjesmu strange love na 55 (mislim da je oko 70maks na tom receiveru) i to je bilo predobro, nema buke, čista uživancija, iza njega isto i Enjoy the silence..predobro :D

DTS >>>>>>>>>>>>>> Stereo :D (po meni) .. nije da je loš stereo, daleko od toga, nego jednostavno je super kad svaki zvučnik svira svoje i kad ti straga sviraju popratni instrumenti..ili recimo pustiš Iron Maiden Live i kad počima pisma publika kriči sa stražnjih zvučnika a sprida pjevač..neopisivo dobro :D

što se šiljaka tiče, to je vrlo jednostavno, na što manjoj površini stoje zvučnici to je prenošenje vibracija manje, apsolutno prenošenja vibracija nemožeš spriječiti!
recimo moji vandersteeni imaju velike šiljke i stvarno je točka na kojoj stoje pola milimetra, ali kada "natočim" ipak se osjeti malo vibre , s tim da svaki ima 48 kila, možda bi bilo najbolje da levitiraju u zraku hehehe.....

E nisu ti tvoji zgodni za pomicanje :D

Znaš da bi se u teoriji mogao bez problema napraviti zvučnik koji magnetski leti..hmm..zašto to nisu napravili?

DoomsdayST
21.10.2008., 11:06
ah, da, sad vidim da ti je i DoomsdayST pojasnio. Sorry na ponavljanju. :mig:

Aaaa... Lipi moj, nisi baš pazija i čita sa razumivanjem, jeli...? :zubo:

http://www.audioholics.com/education/loudspeaker-basics/speaker-spikes-and-cones-2013-what2019s-the-point

DoomsdayST je našao članak (vidi poviše) sa par referenci koji POBIJA teoriju o šiljcima kao damperima vibracija... Pa tako DoomsdayST dozvoljava mogućnost kako nije bio u pravu sve ove godine kad je uzeo neka objašnjenja zdravo za gotovo... Šta ćeš, čovik uči dok je živ...

:zubo:

EDIT: @porta1 - možda se i tebi isplati bacit oko na taj članak, nije loš, na žalost, nemam instrumente za provjerit koliko je točan...

...

MytByte
21.10.2008., 12:50
Ajde, malo živaca, i doćeš do toga da uživaš u svom setup-u... najlakše je odustat, sve prodat i kupit Elta mini liniju... Ali, nemoj... :cerek:

:lol:

da, mislim da je najpametnije da uzmem sub i redirektiram niske na njega...probao sam stražnje 110 na način da sam stavio 6-channel stereo (isti zvuk ide u sve zvučnike) i isključio frontove na A/B speaker set...110 mi se čine mutniji općenito, ali neću bit ziher dok ih ne spojim na front konektore sa direct stereo...ne znam, al ovih 34 Hz za 220 mi izgleda blizu istine...jer ima nekih niskih (pogotovo na DTS-u) koji hebeno protresu prostoriju, a ne "čuješ" ih, samo ih osjetiš, nema problema zbog kuta, ti duboki su jako čisti...izgleda mi kao da je problem kod mid-low frikvi...ja bih si ostavio ove 220-tke ako bih uzimao sub...ako bih ih mijenjao, možda za neke sa front bass reflexom...

ahh, nauka je to, znam...sub bi mogao riješit stvar...moram vidjet da li mogu jednog posudit...

Nucleus
21.10.2008., 13:19
Izgleda da si djelomično u pravu, a ja djelomično u krivu... Izgleda da šiljci NE IZOLIRAJU podlogu od vibracija, iako je površina transfera mala...
Šiljci zapravo doprinose povećanju mase zvučnika. Oni u čvrstom spoju sa podom fizikalno gledano dobijaju i masu poda koja dodatno umiruje motor mid-basa koji najviše radi. I stalak povećava masu manjim zvučnicima pa to pozitivno utječe na zvuk.

Iako, tanka gumena podloga pod podlošku od šiljaka pa šiljak na nju za stalke bi moglo kao kombinacija dati najbolje od obje funkcije na tvrdoj podlozi kao što je parket ili pločice...
Znamo da u hifi nema pravila pa treba probati sve opcije i naći onu koja ti najviše odgovara. U nekim sobama moguće je ovo sa gumicama bolje rješenje.

Eh, bojim se da ćeš 'ovdje' ipak ponešto i naučiti... I neki proizvođači DAJU i šiljke i gumene nogice... Pogotovo za subwoofer-e...
Gle, Jamo koncert 11 zvučnik ima gumene "nogice". Očito je da se tu gledalo na faktor žena (WAF) kojima je bitan izgled i da se ne buše parketi. Znam da neki proizvođači daju gumene podloške, ali su toliko rijetki da je to zanemarivo. Subci su već druga priča tu su gumice ćešće u upotrebi ne zbog soničnog domete već zbog spriječavanja klizanja istog.

Autor članka navodi da po njegovom iskustvu jedino što je on čuo da pomaže su bili šiljci zabijeni kroz tepih u drveni pod... Tako su obje željene funkcije izvršene... Tepih je anulirao neželjene vibracije i refleksije podloge, a šiljci zabijeni u pod su anulirali sve pomake zvučnika...
O tome smo pisali na početku posta.
Samo jo jedna nadopuna, neke podloge znaju bitno umanjiti dinamiku zvučnika tako da treba paziti što se na što stavlja. Nerijetko su neki zvučnici stavljeni na kamenu podlogu znali zazvučati lijeno bez života.

Nucleus
21.10.2008., 13:26
Ma hebeš susjedu! :cerek: Nisam ja mislio ništa s njom nego, zamisli njenu facu da joj kažeš ono što sam ti napisao i nadopuniš to sa:"Odite kod njega pa pitajte vidjet ćete da ne lažem!" :lol:
Ako te to sa zvučnicima ne zadovoljava, uzmi neke manje i subac, ako ga već nemaš. Ima sjajnih kombinacija 2.1 od Gallo Acoustic.
Ili probaj neki Kimber 4 TC kabel oni učvrste bas, bolje ga definiraju pa neče toliko tutnjiti. Nemoj sad unaprijed odbaciti kabele, probaj pa vidi.

DoomsdayST
21.10.2008., 13:27
@Myt - kakvi su 110 frontovi ćeš saznat tek ako DIGNEŠ dupe, MAKNEŠ 220 i na njihovo misto STAVIŠ i SPOJIŠ 110, pa pustiš čisti stereo... :zubo:

Ako ćeš stavit sub u sustav, ovi Jamo nije moja preferenca, ali bi moga bit OK šta se smještaja tiče, i cijenom je skroz OK... A ako ide sub, možda bi moga za frontove probat Mission M30i koji imaju BR put naprid, dozvoljavaju montažu na zid, pa bi se na stalcima uz malo prostora mogli osjećat OK... Odrižeš im frekvu kako smo već pričali, u skladu sa sub-om, i eto veselja... Mission M3 serije bi moga radit ipak mrvu bolje nego Magnat, neovisno o papirnatim specifikacijama, a M30i nije preskup...

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=4100062

Da, znam, mali su, manji od od 220, pa čak i mrvu od 110, ali zato jer su BR mogli bi svoj volumen puno bolje iskoristiti od 110... I više virujen Mission firmi u tom segmentu nego Magnatu... Iskustvo ti je pokazalo da u taj kut i ne možeš ugurat 'veliki' zvučnik... tribaš ga dat što dalje može od bočnog zida... A uz sub, neće sustav imat 'rahitičan' bass... :zubo:

Nucleus
21.10.2008., 13:27
Šiljci ODVODE neželjene vibracije u pod!?!
Stvarno se kužiš u hifi, nema šta!
Nema tu odvođenja vibracija, moj "znalac", pa baš suprotno, njima se sprječava prenošenje vibracija na pod. :top:
Tvoje "poznavanje" materije već sam elaborirao u prošlim postovima.
*Hint-tvoje neiskustvo. :cerek:

Nucleus
21.10.2008., 13:31
To ti soba rezonira. Ne sjećam se da li si napisao kolika ti je soba? I probaj s običnim kabelima već jednom :mad: :mig:

porta1
21.10.2008., 13:38
a jebiga i članak , treba znati engleški, a ja ga neznam nit me ne zanima!
vrlo jednostavno, stavi zvučnik bez šiljaka pa poslušaj, stavi šiljke pa opet poslušaj, i daj mi molim te reci zaključak!
što se tiče gore navedenog onkaya, ok netko voli slušati višekanalno glazbu, ja ne, eventualno sacd ali višekanalno snimljen, nema do dobrog sterea!
jer te kerefeke sa 5.1 slušanjem glazbe ako nije snimljeno u istoj tehnici je meni bez veze!
ja imam 7.1 sistem i jedino gledam dvd koncerte koji su originalno snimani u 5.1, to je ok.
samo , slušati takve stvari u vrhunskom suraund sustavu je jedno, a slušati u na ovim jeftinijim sistemima je nešto totalno drugačije!

olif
21.10.2008., 14:46
Tja, hebi ga, kad se furaš na nuklearni pogon, onda stigneš svima "odgovoriti".
Ja bum si moral spiti bar jednu pivu, da uhvatim tu brzinu (a i onda teško...).
Ukratko, s postojećim setup-om nikad neću biti potpuno zadovoljan !
Zašto ?
Pa, uvijek se može bolje.........

MytByte
21.10.2008., 15:03
Hvala, dooms i ostali...ostaje mi da "dignem dupe" i probam 110 prespojit na front i vidim šta ću dalje...nisam to sad napravio jer stižem neke rokove pa mi se ne da rasturat sve al čim mi prođe ludilo...hehe...javim se opet s dojmovima...

DoomsdayST
22.10.2008., 09:32
@Myt - Vidiš, nisan gleda prije, ali san slučajno sad bacija oko na Mission seriju MV, i imaš model MV-2 koji je čak malo većeg volumen od M30i i ima baren na papiru nižu donju frekvu, pa bi možda to bili bolji frontovi za tebe...

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=4100164

Ako se odlučiš uopće probat i možda kupit... I MV-2 ima bass reflex naprid i teoretski mogu na zid, pa nebi tribali bit toliko 'gladni' prostora, ali od bočnog zida ipak što je moguće dalje... :zubo:

MytByte
22.10.2008., 10:07
dooms, btw, jučer sam testirao frequency range (frequency sweep 15Hz - 22000 Hz) pomoću DVE diska i 220-tke se javljaju da su čujne već negdje na 39-40 Hz...ne kažem da to znači da su duboki kvalitetnij od onoga što ti predlažeš, zapravo, sve više mislim da bih trebao čut i druge barem zbog reflexa sprijeda...

DoomsdayST
22.10.2008., 10:53
To je to! Napokon dolazimo do onoga najbitnijega... Svu teoriju baci u vodu, triba bi ČUT neke druge, usporedit, virovat svojin ušima... Tvornički podaci mogu bit samo neke smjernice, jer svaki prostor ima svoj odaziv, svoje probleme, pa onda još u varijablu ubaci smještaj, i onda tek ništa ne možeš definitivno zaključit bez slušanja... Zato san ti predložija da 110-ke pribaciš malo naprid na stalke, razmistiš šta je moguće bolje, i slušaš neko vrime... Pa usporediš... Ne moraju bit bolji od 220-ki, ali će sigurno bit drugačiji... Tvoji su, pa možeš slušat dok god misliš da ima smisla, ne moraš ništa na brzinu... Doneseš neke zaključke, pa na osnovu njih probaš posudit na slušanje one u kojem pravcu misliš da bi se triba gibat, a da dobiješ optimalni zvuk u svom prostoru sa svojim razmještajem... Tako običan smrtnik, bez mjernih insturmenata osim vlastitih ušiju, pokušava 'ugodit' sustav, bio on entry level, entry hi-fi, ozbiljan hi-fi, ili high-end... Tko ima mjernu opremu i znanje da je iskoristi, može doć' do puno kompletnijih podataka o svom prostoru, te uz pomoć dobrih equilizer-a ispeglat sve do mrve, nakon šta uzme zvulje koje daju najbolji odaziv... Mi se obični smrtnici moramo zadovoljit sa svojim ušima, šta uopće nije loše jer ko zna slušat, uspit će dobit baš ono šta mu triba... Bitno je imat strpljenja, bit uporan, slušat, i doć do nekog stupnja zadovoljstva onim šta čuješ... Tu svak za sebe mora odlučit di je granica uloženo-dobiveno... Ako ne tako, stvarno je bolje sve prodat i kupit Elta mini liniju za mjuzu i Excello 5.1 set zvulja za filmove, i zaboravit na cilu priču... Ali, ipak nemoj, života ti... :zubo:

MytByte
22.10.2008., 11:02
Ako i uzmem Eltu, kaj ću ak ću opet imat problem s kutom???:rofl::lol:

testirao sam i 110-ke na sweepu (ima sweep za svaki kanal posebno) i stvarno se počinju čut nešto više nego 220-tke, negdje oko 56-57 Hz...

Neću vas više mučit...kad spojim 110-ke i ispitam ih na sve moguće načine, vraća se inkvizicija po novu turu...:rolleyes::D

Nucleus
24.10.2008., 12:25
Ovaj vikend, dakle petak, subota i nedjelja u Zagrebu se održavaju 2 i pol sajma.
Prvi i najveći te najstariji na ovim prostorima je Hi-Fi show u hotelu Sheraton.
Za izlagače s nešto plićim džepom je u hotelu Miral, taj sajam zovu još i slovenski jer je organizator slovenskog sajma ujedno i organizator ovog sajma.
I onih "pola" sajma se održava u salonima hotela Regent-Esplanade gdje firma Audiocinema Art prezentira proizvode firmi koje zastupa. Svakako zanimljiva događanja koja pokazuju hrvatski jal i u ovom, sajamskom segmentu.
Ili možda zdravu konkurenciju. Pođimo na sajmove pa čujmo o čemu se radi.

MytByte
24.10.2008., 15:05
sheraton se plaćao prošle godine...da li i ove?

olif
24.10.2008., 17:25
Sve se plaća, ništa se ne vraća..................

MytByte
24.10.2008., 18:13
pa, poučno...:D bio sam par puta i prije i nije se plaćalo, zato pitam....

olif
24.10.2008., 18:31
Da, kad smo već kod plačanja i cijena:
Evo gledam itegr. pojačalo Vincent SV-234 (2x200W), u Sloveniji košta 899 €
(6480 kn), a tu kod nas 10.000 Kn. (Dacco)! Vrlo utješno !
Ako platiš PDV 22% (merwersteuer u sličnom iznosu ti vrate), još uvijek se isplati. Pa čak ako i platiš carinu 10% (ako je proizvod izvan EU), jer Vincent sklapaju Kinezi (ideja, dizajn, vlasnik i nacrt su Njemački).
Još malo pa budu Kinezi delali sir i vrhnje ! Iako do pred par godina uopće nisu konzumirali mlijeko i slične proizvode !

MytByte
24.10.2008., 20:05
da, jedino ti ostaje problem servisa i cijena benzina kojeg si potrošio...al još malo pa će Unija...

DeeJay Dee
24.10.2008., 22:38
misliš? ne bi se kladio, prije da se varaš...
bengu uklopiš u malo turizma, ne odeš samo zbog toga, nekaj pogledš, klopa, cuga i hebo onda gorivo. sam treba čekat da smanje te sranjski skupe vinjete.

olif, svakak se, čini mi se, isplati, pogotov ak vas je više u autu, idealno 4 pa je dozvoljeni uvoz kod "normalnih carinika" 400 € tj. do 100 eur po glavi (službeno ipak samo 50), onda ti 10% carine + PDV na sve skup ide na cca. 500 €, a ne na 900 eurića, što bitno minjenja na stvari, jel...

Nucleus
25.10.2008., 02:10
u Sloveniji košta 899 €
(6480 kn), a tu kod nas 10.000 Kn. (Dacco)! Vrlo utješno !

Je, ali u Daccou, kod Darka dobiješ 20% popusta za cash a imaš i garanciju te servis (valjda). A i šta će ti Vincent. Tu na ovoj temi se porta 1 žalio da mu Musical Fidelity 3.2 ne svira dobro i prodaje ga za 5500 kn. To je bolje pojačalo od toga Vincenta samo treba neke druge zvučnike a ne Vandersteen koje sada ganja. Dogovoriš se fino s njim, poslušaš i kupiš. Meni platite ćevape i sve 5!

Nucleus
25.10.2008., 02:16
sheraton se plaćao prošle godine...da li i ove?
Naravno da se plaća. Dobiješ i finu gay narukvicu kojoj dokazuješ da si platio ulaz. Ja ne volim roza narukvice. Ja se švercam. :mig:

zokys
25.10.2008., 14:41
@zokys - a cuj, ako bi radije uša u stereo vode, imaš dosta izbora, čak i za entry level... Ali, nebi ti preporučija stereo receiver, ako ideš na to bolje odma multichanel...

Zadržimo se za početak na zvučnicima kao početnoj točci, pa krenimo od njih dalje... Za tvoj prostor u stereo nije loš izbor Wharfedale Diamond 9.3 sa mid/bas driverom od 20 cm, šta nije čest slucaj u klasi niti kod floorstandera... Sad, onako bez sajma, a za entry level u stereo, zbog cijene i sinergije bi ti predložija kao neloše pojačalo Denon PMA-500 za cca. 1500 kn i CD player Denon DCD-500 za cca. 1400 kn... Tvoj DVD rec sigurno nije rađen za kvalitetniju CD prezentaciju, vjerojatnije je kako mu je namjena više za biti transport, da neki A/V rec sa svojim DAC-om obrađuje signal kod svih formata što ih čita... Zato, za OK stereo setup tribaš CD player... Taj Denon ne čita MP3, ali pretpostavljam da DVD rec ih čita... Još ti fale kabeli... Za zvučnike, ako ih želiš spojit bi-wire jer imaju tu mogućnost, neloš i ne preskup kabel sa 4 vodiča bi ti bija Straight Wire Quartet za cca. 75 kn metar... Ako je to previše ima i Straight Wire Waveguide 3.5 za cca. 23 kn metar... A interkonekt za spojit CD i pojačalo može Straight Wire Harmony od cca. 170 kn metar... Za spojit DVD rec možeš uzet i povoljniji, recimo Bandridge Premium interkonekt 2xRCA za cca. 60 kn metar... Sve to možeš kupit u Technomax-a... Eh, zaboravih radio... :zubo: Može Sony tuner, imaš ga za 900 kn u Vemila... I njega možeš spojit na pojačalo sa Bandridge Premium interkonektom, ne isplati se plaćat previše...

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=4040155

Sad, stalci... Ja MRZIM plaćat velike cifre za stalke... Zato san nedavno kupio Excello stalke od 230 kn... I za divno čudo, nisu loši... :zubo: A ako želiš, lako se poboljšaju zamjenom gornje ploče... Ili i donje ploče, pa na nju i bolje šiljke, jer najbitniji dio, cijevi sa zavarenom maticom, već su tu... Ja nisam ništa od toga radio... Napunio sam ih pjeskom i to je to... :mig:

E, sad, koliko je praktično slagat stereo sustav, ako ga želiš u dnevnoj sobi, je upitno... Da slažem sad, iz početka, vjerojatno bi to bilo oko nekog A/V rec-a sa nelošim stereo zvukom... Nešto kao Onkyo TX-SR506... I sad je sve pitanje koliko želiš potrošit na zvučnike... Ja bi opet gradija više-manje oko Wharfedale serije 9... Naravno, za stalke bi me mrzilo plaćat pa bi ostali u igri oni Excello, samo bi im smanjio gornju ploču prema zvučniku, po potrebi... :zubo: Sad, ako bi moga toliko potrošit, za frontove bi uzeja 9.2, za centralni 9.CM, za surround 9.0 pa na zid, a za sub SW150, sve Wharfedale... Frontove bi poveza bi-amping jer to Onkyo dozvoljava, pa bi tako za surround ostalo 5.1, i to bi bilo to... Za povoljniju kombinaciju, uzeja bi 9.1 za frontove i opet bi-amp, za centralni 9.CC, za surround 9.SR na zid, a sub bi uzeja Mission MV-AS koji je dosta povoljniji od SW150, i snagom odgovara ostatku zvučnika u ovoj kombinaciji... Prva kombinacija zvulja bi koštala cca. 7200 kn... Druga kombinacija zvulja bi koštala cca. 5300 kn... Nebi uzima veće frontove jer ih dobro setup-iran sub može dopunit i kod stereo slušanja glazbe pa nema potribe...

Onkyo 506 košta cca. 2500 kn, ali ne moraš kupovat tuner, i DVD rec možeš koristit kao transport za sve, spojen digitalno na rec, ne triba ti CD player, DAC od rec-a sve može OK dekodirat... Sve 2xRCA interkonekte možeš uzet Bandridge obične audio serije, cca. 20-30 kn metar... I onaj 1xRCA za sub isto, i optički isto... A zvučničke, kako je sad puno više kabela, možda Straight Wire serija WaveGuide, za bi-amping prednjih Straight Wire WaveGuide 3 sa 4 vodiča cca. 19 kn metar, za centralni i surround Straight Wire WaveGuide 1.5 sa po 2 vodiča u kabelu za cca. 10 kn metar...Povoljan i pošten kabel... OK za HT...

Najbolja cijena koju san vidija on-line za Wharfedale Diamond 9 je u Vemila, ali ih drži i Provox pa možda oko sajma bude popusta... Ako si zagrijan za stereo opciju, tu bi ti moglo bit interesantno na sajmu ako NAD bude ima popuste, pojacalo C315BEE i CD player C515BEE koji su jako dobra kombinacija za upogonit Wharfedale Diamond 9.3 ali su i skuplji u normalnoj situaciji od Denon kombinacije... Prednost je šta C515 cita i MP3 format... Redovna cijena u Vemila je cca. 1800 kn za C315 i cca. 1700 kn za C515... 600 kn više od Denona, skoro pa Sony tuner... Svira li toliko bolje od Denon kombo nisan siguran... Možda netko zna... Deklarirane snage su im tu negdje... Moraćeš sam odlučit... I ne moraš kupit sve odmah... Iako, i ja znan šta je nestrpljenje, i ja bi tija sve odma, ako ikako može... :zubo:

Primjećuješ da mi je bilo dosadno... :zubo: Napisa san ti šta bi ja otprilike gleda... Ima još GOMILA drugih opcija i kombinacija, ali jako malo znan o njima pa nebi u to niti ulazija... Ovo je nekakav entry level koji bi mene zanima, i koji bi pokuša malo 'pronjuškat' iz prve ruke, da kupujen... Pa, sa srićom ti bilo... Bitno je jedino da na kraju balade ti budeš zadovoljan...

Hvala ti na iscrpnom savjetu DoomsdayST...jučer sam bio na AV show-u u Sheratona i ajmo reć da sam bliže odluci.
Cijene nažalost nisu ništa povoljnije od redovnih osim na strojeve od 10 000 kunića pa nadalje, a to ne kupujem u ovom životu.

Konkretno bliži sam odluci da idem na A/V receiver i sad se dvoumim između Yamahe RX-V 463 i Marantza SR 4021. Cijena je ista, samo je na meni da odlučim. Skloniji sam Yamahi kao brandu, a opet Marantz je možda malo jači.
Tvoj savjet??
Svakako idem na Concept 2 od Dalija za početak, a nadogradnja slijedi s vremenom.

Hvala unaprid!

DoomsdayST
25.10.2008., 16:01
Uhhhh... nemaš sriće, bar šta se moje pomoći tiče, sa Dali zvučnicima neman apsolutno nikakvih iskustava, Marantz novije produkcije isto ne poznajen i ne pratin, Yamaha je, koliko san načuja, vrlo dobra za HT, ali malo zaostaje kod stereo reprodukcije po pitanju HT rec-ova... Zato san ti predlaga Onkyo, slažu se svi više-manje kako ima neloš stereo zvuk (za jedan HT rec, jeli...), a mislin da ćeš u tom cjenovnom razredu teško pogriješit sa Wharfedale - Diamond serijom...

Nisan ti pomoga, znan, ali to ti je sve šta ja mogu reć... možda neko drugi zna više i može ti bolje pomoć...

Nucleus
26.10.2008., 00:31
Dali zvučnici te cijenovne klase, a i nešto skuplji karakterizira topliji, ugodniji zvuk. Dobar su partner i Yamahi i Onkyu koji zna biti otvoreniji u visokima. Marantz zna imati sladunjav zvuk pa treba provjeriti sinergiju s Dali-em. Možda onaj forumaš kojem je Pioneer "smeće" od receivera prodaje to "smeće" povoljno? To je isto jedna od solucija.

DoomsdayST
26.10.2008., 01:57
A čuj, pogledaj ovog Pioneera, ako ti podatak da bi Onkyo moga davat najbolji stereo zvuk od njih ne znači puno...

http://www.svijet-medija.hr/Article.aspx?id=12743&sid=154

Možda nije najnoviji model, ali ima snage, 7.1 podršku, i PREOUT za svih 7.1 kanala... Znači, ako te spuca, možeš za sve kanale koristit druge izlaze snage, a njega samo ga predpojačalo i multichanel procesor... A pogledaj cijenu...

Sa preoutom na prednje, možeš sklapat stereo sustav oko nekog integrirca, i uklopit ga u HT bez problema... Čak i sub možeš tako uklopit ako želiš imat i njega, integrirca na high level input, rec na low level input, i switch-aš... Samo, u tom slučaju, barem neki prostojan sub, da ne kvari mjuzu... Ili stereo slušaš bez suba... Sve ovisi kakve zvulje uzmeš...

olif
27.10.2008., 08:54
Je, ali u Daccou, kod Darka dobiješ 20% popusta za cash a imaš i garanciju te servis (valjda). A i šta će ti Vincent. Tu na ovoj temi se porta 1 žalio da mu Musical Fidelity 3.2 ne svira dobro i prodaje ga za 5500 kn. To je bolje pojačalo od toga Vincenta samo treba neke druge zvučnike a ne Vandersteen koje sada ganja. Dogovoriš se fino s njim, poslušaš i kupiš. Meni platite ćevape i sve 5!
Slabo bi mi trgovali, ako bi ti platili samo čevape !
A gdje je piva ?
Čuj, taj Vincent nije loš amp, a MF 3.2 nisam slušao (osim recenzija).
Evo, u subotu sam u svom sustavu isprobao Primare I21. Dobra je bila kontrola,dinamika i detalji. Ali treba slušati dalje; jače ampove veće snage (velika soba). Polovno; ako je dobro, tak se brzo proda, da ne stigneš ni nazvati....
Privlačan mi je Exposure 3010 (ipak je jači od 2010), oba sam slušao ove subote na Hifi showu u Sheratonu.
Ukratko o sajmovima. U Miralu je bilo manje izlagaća, a dopali su mi se (malo)Splendori i hrvatski Black Masteri. U Sheratonu je bilo bogatije, ali isto su sobe premale, pa je bilo dosta boomy-ja. Npr. PMC zvučnici (veliki), koji su me zanimali su bili preglasno nacvrljeni, Avaloni su bili ok, ali soba mala, Audio Physic ok, WLM kaktak itd.
Navodno su sustavi Audio C. Arta u Esplanadi bili nešto najbolje, jer je prezenter samo jedan, te se je taj i najviše potrudio, da u većim sobama sve bude vrkunsko (i cijena je takva). Nažalost tamo nisam stigao.....

porta1
27.10.2008., 11:05
m.f skoro otišao u petak, ali čovjeku je falilo još love!
što se tiče sajma u šeratonu samo jedan sistem mi se svidio, zaboravih kako se zovu zvučnici i sistem i diler, ali znam da su zvučnici bili tanki i široki samo su zvučnice stavljene u taj panel, a jedan se vidi na vrhu panela, ostalo skriveno tj. presvučeno čarapom, kao i moji vani.
ugodno, toplo, bas fenomenalan, srednji prozračni, visoki ugodni , ne zrnati , niti krešteči, stvarno fino i ugodno!
a onaj užas u miralu , katastrofa, žao mi dvadeset kuna, ništa posebno, več viđeno, ivek u audio sustavima navio brate muziku preko naima i onih smešnih zvučnika tako da nismo mogli razgovorati normalno, sve u svemu jad i bijeda, umjesto da udruže snage i naprave dobar sajam sa gostima iz regije , oni se svađaju i usitnjavaju, što nikako nije dobro!

C.J.B.
27.10.2008., 16:05
Koju zvucnicu na marantzov gramofon, do ~400kn?
Preporuke molim.

stablok
27.10.2008., 16:57
Bio sam tamo i bilo je nekoliko dobrih sustava koji mnogo koštaju i zauzimaju dosta prostora. Neke sobe su zaista bile pre male. Stekao sam dojam da se većina tih sustava ne snalazi u reprodukciji pop rock glazbe.

Nucleus
27.10.2008., 20:54
m.f skoro otišao u petak, ali čovjeku je falilo još love!
Evo dogovori se sa Olifom za MF. Meni provizija za posredovanje..:klopa:
Sebi nabavi nešto sa više struje, znam da ti se Rotel ne sviđa ali poslušaj neki model kako radi s tvojim zvučnicima. Mogao bi se iznenaditi.

što se tiče sajma u šeratonu samo jedan sistem mi se svidio, zaboravih kako se zovu zvučnici i sistem i diler, ali znam da su zvučnici bili tanki i široki samo su zvučnice stavljene u taj panel, a jedan se vidi na vrhu panela, ostalo skriveno tj. presvučeno čarapom, kao i moji vani.
Zvučnici su Emerald Physics cs2, takav tip otvorenog zvučnika se zove open baffle, gornji driver je jako osjetljiv i njega se može tjerati sa onim lampaškim ampom (Šebart) dok su ona dva bass drivera malo teža za potjerat i tjerao ih je amp made by Žac iz Karlovca. Firma je Ozone audio ili slično.

Nucleus
27.10.2008., 21:19
Evo, u subotu sam u svom sustavu isprobao Primare I21. Dobra je bila kontrola,dinamika i detalji. Ali treba slušati dalje; jače ampove veće snage (velika soba). Polovno; ako je dobro, tak se brzo proda, da ne stigneš ni nazvati....
Primare ima 75W a Musical fidelity 105W. Toliko o snazi, ali nije ona toliko bitna koliko sinergija u sistemu. poslušaj, porta 1 će ti sigurno izaći u susret.

U Sheratonu je bilo bogatije, ali isto su sobe premale, pa je bilo dosta boomy-ja. Npr. PMC zvučnici (veliki), koji su me zanimali su bili preglasno nacvrljeni, Avaloni su bili ok, ali soba mala, Audio Physic ok, WLM kaktak itd.

Ovi, boldani su svirali u Miralu ne u Sheratonu sa Almarro pojačalom od 18W i svirali su odlično. Čuo sam da su u subotu i nedjelju iza 17 sati bili slabi u basu, što je moguće jer se onda palila rasvjeta u hotelu pa je to valjda pojelo napon. I eto lošijeg zvuka. I onda kažu kako struja ne svira i kako strujni kabel nema utjecaja na zvuk :rolleyes:

Nucleus
27.10.2008., 22:13
Koju zvucnicu na marantzov gramofon, do ~400kn?
Preporuke molim.
A koji phono preamp imaš ? MM ili MC?
Evo ti zgodan link (http://www.google.com/products?hl=en&q=phono+cartridges&um=1&ie=UTF-8&sa=X&oi=product_result_group&resnum=1&ct=title) pa malo istraži. Moja preporuka Audio Technica.

olif
28.10.2008., 09:41
U novom broju HI-fi Choice su "nepristrani" Englezi ovako poredali integrana pojačala "solidne" entry-level klase:
Redosljed:
mjereno:
1. Cambridge Audio Azur 840V2 8.590 kn 135 W
2. Creek Evolution Integrated 5.690 kn 85 W
3. Arcam FMJ A28 7.480 kn 102 W
4. Cyrus 6 vs2 7.990 kn 48 W
5. Advance Acoust. MAP-105 3.700 kn 75 W
6. Audio Analogue Primo CentoVT 7.110 kn 88 W

Pa ti vidi........

Nucleus
28.10.2008., 16:07
U novom broju HI-fi Choice su "nepristrani" Englezi ovako poredali integrana pojačala "solidne" entry-level klase:

Pa ti vidi........
A kaj da vidim? Pa uvijek govorim da treba poslušati sve što se može prije kupnje. A ti opet počeo sa linkovima i časopisima...:nono:

olif
29.10.2008., 06:04
A kaj da vidim? Pa uvijek govorim da treba poslušati sve što se može prije kupnje. A ti opet počeo sa linkovima i časopisima...:nono:
Pa, ti reci svoj redosljed favorita.....(ili dodaj nove) !!??
Ipak je to Hifi tema !?

Nucleus
29.10.2008., 16:33
Pa, ti reci svoj redosljed favorita.....(ili dodaj nove) !!??
Ipak je to Hifi tema !?

Mogu reći svoje favorite samo iz game koju sam slušao, ne ove papirnate. Recenzije su zgodne za informaciju o zvuku komponente ali nisu Sveto pismo.
Ako ti je hifi hobi moraš malo i poderati cipele pa okolo na slušanje i skupljanje dojmova, kao sada na sajmu. Malo žuljeva na rukama od nošenja komponenti na kućno slušanje je isto dobro došlo. :mig:
Koliko sam skužio ti si u potrazi za boljim pojačalom, a porta 1 ga ima. MF 3.2 je koštao oko 10 000 kn i sad ga on prodaje za 5500. što te spriječava da ga čuješ i eventualno kupiš? Nemožeš naći recenziju o njemu? Počni vjerovati vlastitim ušima.

MytByte
29.10.2008., 20:26
Raport! Dooms prvenstveno!

...stavio sam Magnate 110 kao prednje i to je sad sasvim druga pjesma što se tiče reverberacije dubokih od zida...na direkt stereo mi zvuče pomalo "tanko" oko baseva, ali kad tu i tamo dođe duboki ton, mekano i duboko zatrese što znači da je u stanju reproducirati niske ali samo kad ih zaista ima (ne zove se bezveze monitor)...također mi malo fali visokih tj zvuk je koncentriran na midtones i zvuče mi malo "harsh"...kad upotrijebim equilizer (u prijevodu, dignem treble i bass) to se popravi, visoki iskoče a i niski se pojačaju tamo gdje ih prije nije bilo (ok, zvučim kao školarac, znam)...

dakle, trebao bih se osloboditi 220-tki jer očito to što su bass reflex i što je prostorija mala ih čini potpuno ne-adekvatnima...sad treba vidjet: uzet još par 110-tki za surrounde i eventualno SUB koji mogu stavit na otvoreno, dalje od zida (još uvijek sam skeptičan zbog susjeda, da li će na tišim volumenima uopće biti smisla stavit SUB)...ili vidjet one missione...

DoomsdayST
29.10.2008., 23:12
E, sad polako napredujemo... :zubo:

Pustimo malo 110-tke u stranu, poslužile su da vidiš kako to može zvučat i bitno drugačije sa drugim zvučnicima... Oni su OK za satelite, ali ja ih nebi drža ka frontove ako ne moran... Šta se frontova a bez suba za taj tvoj prostor tiče, ja bi svakako pokuša posudit Wharfedale Diamond 9.1 i posluša malo kako pašu... Ako nisi veliki bassofil, lako je moguće da bi ti zvuk bija OK...

Ako su još uvik preveliki, tribalo bi provat recimo Mission MV-2 sa subom recimo MV-AS... Možda prvo same MV-2 da vidiš kako rade, pa onda pokušat dodat sub... Govorin o stereo mjuzi... I griješiš, samim time šta je sub aktivan, puno manje ovisi o smještaju, jer ga možeš pojačat i smanjit po potribi... Usmjerenost niskih je vrlo mala, i sve dok ga rižeš ispod cca. 100-120 Hz, nebi triba bit u mogućnosti ga locirat, ni zvukove šta ih proizvodi, pa bi tako ostatak koji ide priko frontova bija dovoljan za dobru stereo sliku... Osim toga, zbog manje osjetljivosti malih zvučnika, sub ti puno više pomogne reprodukciji niskih na malim snagama, tj. ima veliku osjetljivost pa ćeš čut niske i na manjim snagama... MV-AS je front fireing kompresijski sub, nemoj ga okrenit put zida, neka bude na gumenim nogicama, i transfer na zidove i pod nebi triba bit prestrašan...

Ali, ako budeš hepi sa W D 9.1 i to je dobro... Ako kreneš na manje prednje sa subom, uzmi i centralni pa zaokruži HT... Možeš ga stavit odma ispod TV-a ili direkt na njega... Zvulje koje najviše rade u HT su sub i centralni, i kažu da je za dobar HT bitno imat oboje... Ali, bitno je da si TI zadovoljan, sve drugo je kua... Zato, malo truda, malo isprobavanja, pravi kombo, pa uživancija...

olif
30.10.2008., 06:26
Ako ti je hifi hobi moraš malo i poderati cipele pa okolo na slušanje i skupljanje dojmova, kao sada na sajmu. Malo žuljeva na rukama od nošenja komponenti na kućno slušanje je isto dobro došlo. :mig:
Koliko sam skužio ti si u potrazi za boljim pojačalom,
Pa nisam od jučer !
U tjedan dana je već drugi amp kod mene na slušanju.
Sreća je da imam kolege koji su to voljni ustupiti na slušanje na par dana....
Jedan je blizu 10.000 kn, a jedan malo iznad.
Onaj s većom snagom se pokazao boljim (ne samo zbog veće nazivne snage; naravno). Ima bolju rekreaciju prostora i kontrolu, više mesa i zvuk mu nije toliko zatvoren.

MytByte
30.10.2008., 10:26
Ako nisi veliki bassofil, lako je moguće da bi ti zvuk bija OK...

Ako su još uvik preveliki, tribalo bi provat recimo Mission MV-2 sa subom recimo MV-AS... Možda prvo same MV-2 da vidiš kako rade, pa onda pokušat dodat sub... Govorin o stereo mjuzi...

Bassofil sam, sviram bas gitaru (ponekad):D ...kad sam govorio skeptično o sub-u, bilo je to sa stajališta investicije koju neću moći iskoristiti tj morat ću ga možda stišavat toliko da će mi zapravo biti isti vrag sa ili bez njega, a to je još jedna škatulja pod nogama...može se na Yamahi stišat LFE kanal za 20 dB ako baš treba za stišat LFE na frontove...ništa dok ne probam, naravno...

sad treba nać dućan gdje će odobrit zamjenu/nadoplatu, da probam to što si preporučio...pretpostavljam da to nije Ve-mil...:rolleyes::rofl:

Ajde hvala, idemo dalje:rofl:...

DoomsdayST
30.10.2008., 12:37
E, pa, možda bi ovde moga imat sriće, čujen samo lipe stvari o vlasniku, a i o ovim zvučnicima...

http://www.robertoshop.hr/upit.asp?ponudaID=1404

Malo su davno stavljani na site, ali nije grijeh pitat... Čovik uzima pod cijenu audio opremu, može se s njim dogovorit... Malo je van ruke, ali kažu da se isplati... A ako je ovima virovat, nisu loši all-rounderi...

http://whathifi.com/Review/Tannoy-Mercury-F1-Custom/

Ako ne dobiješ odgovor na formu sa stranice, evo kompletni podaci...

g. Božo
Trg bana Josipa Jelačića 9
HR-34 550 PAKRAC

Tel/fax: 00385 34 411 007
Mob. 00385 99 47 47 120, 00385 91 47 47 120

putnik7@robertoshop.hr

Zovi, piši, pitaj, razgovaraj, poslušaj, zamijeni i uživaj...

Nucleus
30.10.2008., 13:44
Jedan je blizu 10.000 kn, a jedan malo iznad.

Moj favorit u toj klasi oko 10 000 kn je Creek Destiny. A koje zvučnike tjeraš s tim pojačalima? One Missione ili neke druge?

MytByte
30.10.2008., 16:38
Dooms!!!:s

Nije li imao taj Roberto shop gore na Srebrnjaku??? Ako je to to, to mi je usput, često idem u taj kvart...Aaaaa, frend mi ima Tannoy-e, možda čak i te, izgledaju mi isti ili jako slični, format jest taj - fantastični su!!!

Nucleus
30.10.2008., 23:22
Dooms!!!:s

Nije li imao taj Roberto shop gore na Srebrnjaku??? Ako je to to, to mi je usput, često idem u taj kvart...Aaaaa, frend mi ima Tannoy-e, možda čak i te, izgledaju mi isti ili jako slični, format jest taj - fantastični su!!!
Roberto shop je isključivo u Pakracu.
Na Srebrnjaku je TD Elektornika, zastupnici za Rotel, Classe, Focal, B&W, Gallo Acoustic čije bih ti zvučnike preporučio za prednje u kombinaciji sa subom. Imaju dućan u Preradovićevoj, Sonus Art.

olif
31.10.2008., 06:04
Moj favorit u toj klasi oko 10 000 kn je Creek Destiny. A koje zvučnike tjeraš s tim pojačalima? One Missione ili neke druge?
Creek je i moja varijanta, ali ga moram ćuti. Po svim prporukama je to vrlo respektabilan amp za dobru cijenu !
Za sada tjeram one najveće Mission serije 3, ali to je iz HT-a (za ukućane), a Hifi setup je druga priča....
Ima Božo u Pakracu dobru ponudu; Nad Master series M3, 10.000 kn (novi 19.000). Ako bi jedan dio dao na rate možda bi išlo. ne možeš svaki dan skeširati 10.000 kn !

Nucleus
31.10.2008., 13:08
Creek je i moja varijanta, ali ga moram ćuti.
Ima Božo u Pakracu dobru ponudu; Nad Master series M3, 10.000 kn (novi 19.000). Ako bi jedan dio dao na rate možda bi išlo. ne možeš svaki dan skeširati 10.000 kn !
Znam gdje je jedan Creek viška. Izbacio je Krell-a 400 Xi iz sistema, bio je muzikalniji. Mislim da mu onda niti NAD nije konkurencija. Svakako ga treba čuti u svom sistemu pa vidjeti da li paše, no ako paše sa trenutnim Missionima ne znači da će pasati sa nekim drugim koji su u planu. Možda da prvo nabaviš zvučnike?

C.J.B.
03.11.2008., 22:49
Moli bih da netko napise ukratko i ugrubo ljestvicu kvalitete pojedinih marki/modela proizvodaca zvucnika.
Znaci otprilike, da se iz ljestvice moze vidjeti da li je kvalitetnija kef low class
serija od sony high class serije itd..
Eto, bio bih zahvalan kada bi netko tko se razumije pronasao malo vremena pa napisao kako stvari stoje..

MytByte
04.11.2008., 00:47
dooms, ubit ćeš me, stavio sam čarape u bass reflex rupu od 220-tki i sada je puno bolje i sa njima...:eek:

da li se timbre niskih promijenio - vjerojatno malo je...:(
jel' bolje da stavim vatu možda?

pinco
04.11.2008., 05:49
dooms, ubit ćeš me, stavio sam čarape u bass reflex rupu od 220-tki i sada je puno bolje i sa njima...:eek:

Jesi stavija ćiste ili nošene ćarape, da ih se malo proventilira za sutra.... :rofl:
Stavi spužvu, sa nekin zvučnicima se dobije spužva baš za to, ali bilo bi bolje čarape, ako ti netriba za zaćepit bas refleks otvor imaš par čarapa...... :kava:

olif
04.11.2008., 06:42
Moli bih da netko napise ukratko i ugrubo ljestvicu kvalitete pojedinih marki/modela proizvodaca zvucnika.
Znaci otprilike, da se iz ljestvice moze vidjeti da li je kvalitetnija kef low class
serija od sony high class serije itd..
Eto, bio bih zahvalan kada bi netko tko se razumije pronasao malo vremena pa napisao kako stvari stoje..
Takva, referentna ljestvica zapravo ne postoji.
Svaki proizvođać ima refrerence, kvalitetne i entry-level serije.
Isto tako unutar toga postoje "uspješne" i "manje uspješne" serije....
Zvukovni zahtjevi (smještaj, soba, setup, korisnik...) su različiti, pa su i vrste odabira različite.
U pravilu (ali samo vrlo uvjetno) bi produkcije zvučničkih firmi ( npr.B&W, Dynaudio, Opera, Gamut, Kef, PMC...slučajni redosljed) trebale biti bolje od npr. Sony, Yamahe, Pioneer....!
Ali i ovi zadnji imaju dobre serije (npr. Yamaha Saevo...).
Jedini pravi izbor je pogledati i obavezno poslušati. Sva ostalo su teoretska razglabanja bez krčmara....

dismantler
04.11.2008., 08:07
vidim da je ovo neki opći hifi thread, pa ću se ubaciti s pitanjem. otvorio sam poseban thread, ali možda ovako prije upali.....uglavnom, prepisano iz ranijeg posta:

molim pomoć.
kupujem prvu liniju, dosad sam slušao tisuće svojih albuma (najrazličitijih mogućih žanrova, od jazza, preko alternative razne, post-rocka do elektronike, čisto da bude jasno za kakvu mi muziku linija treba) na šit opremi, pa mi je dozlogrdilo. potpuni sam laik za hifi, ali sam se malo raspitivao, dosta surfao i već sam manje više odabrao NAD 315BEE i NAD 515BEE u kombinaciji i sad biram zvučnike. wharfedale diamond je prilično hvaljen, a čuo sam ga i uživo svojim laičkim ušima (9.3) i zvuči lijepo.
pitanja su dva:
1. je li to dobra kombinacija sve skupa (ako nije, molim sugestije)
2. ako ide skupa, koji diamond? trebaju mi zvučnici koji će lijepo popuniti i 15 i 25 m2, jer nisam siguran gdje će linija biti, a i vjerojatno će se seliti katkad iz jedne u drugu sobu. 9.1 (koji je izgleda totalni hit i neviđeno je jeftin)? 9.2? 9.3?

hvala na svim replyima.

olif
04.11.2008., 08:32
, dosta surfao i već sam manje više odabrao NAD 315BEE i NAD 515BEE u kombinaciji i sad biram zvučnike. wharfedale diamond je prilično hvaljen, a čuo sam ga i uživo svojim laičkim ušima (9.3) i zvuči lijepo.
pitanja su dva:
1. je li to dobra kombinacija sve skupa (ako nije, molim sugestije)
2. ako ide skupa, koji diamond? trebaju mi zvučnici koji će lijepo popuniti i 15 i 25 m2, jer nisam siguran gdje će linija biti, a i vjerojatno će se seliti katkad iz jedne u drugu sobu. 9.1 (koji je izgleda totalni hit i neviđeno je jeftin)? 9.2? 9.3?

hvala na svim replyima.
Nad kobinacija je u redu sa 9.1 zvučnicima ( i sa nekim samosrojećima iz te serije).
Ako se ide na sobu od 26 m2, onda bi trebalo uzeti neke samostojeće zvučnike
To nije linija već komponentni set-up (mnogo kvalitetnija stvar od linije) !

dismantler
04.11.2008., 08:57
Nad kobinacija je u redu sa 9.1 zvučnicima ( i sa nekim samosrojećima iz te serije).
Ako se ide na sobu od 26 m2, onda bi trebalo uzeti neke samostojeće zvučnike
To nije linija već komponentni set-up (mnogo kvalitetnija stvar od linije) !

prije svega, hvala na terminološkom ispravku :top:
zaboravio sam napomenuti da bi i u prostoru od 25 m2 "slušački prostor" zauzimao recimo 15 m2....soba je 6 x 4, a setup bi bio složen u dijelu sobe koji je 4 x 4, s time da bi zvučnici bili na bočnom zidu (6m) i udarali bi također u bočni zid.....dakle, ne bi trebali ispuniti cijeli prostor....ne znam jesam dobro objasnio i ima li to ikakve veze. samostojeći su mi preskupi, mislim da će morati biti bookshelf zvučnici....
znači, 9.1 nisu preslabi?

olif
04.11.2008., 09:38
Dobro, soba je L oblik i slušalački dio je 16m2.
Dovoljno bi bilo i sa 9.1 zvučnicima.
Osobno sam ih slušao i u 40 m2 i dobro su zvučali.
Nad će to bez problema tjerati.
Kupiš solidne zvučničke kablove i dobar analogni intrkonekt (CDP/pojačalo) i ti si time bespovratno "navučen" na Hifi !

DoomsdayST
04.11.2008., 09:44
Kao što mu napisah ovdje

http://www.forum.hr/showthread.php?p=16880298#post16880298

Razlika je u veličini mid/bass drivera, koja sa sobom nosi sve ono što veći driver nosi... Drugačiji/puniji odaziv basa... Ako mogu 'disat' 9.3 u tom prostoru, ne vidin razloga za ne uzet... A mogu li ili ne mogu, možeš samo probom kvalitetno utvrdit... Problem je šta ako uzimaš novo na probu, još nije usvirano i neće pokazat svoje pravo lice... Kad bi moga dobit to demo pojačalo i CDP sa sva 3 demo para zvučnika na probu, uskoro bi imao sliku šta može, a šta nemože dobro zvučat u tvom prostoru... Ali, dali je to izvedivo... Čisto sumnjam...

DoomsdayST
04.11.2008., 09:50

Myt, stavljanjem neke spužve (ne preguste, baš zato da ne mjenjaju previše protok zraka i parametre bitne za ispravno funkcioniranje skretnice i drivera) u BR otvor, mijenja se puno više stvari od samog bass odaziva, najčešće nagore... Kvalitetnije rješenje bi ti bili oni Tannoy F1 sa prednjim BR... Osim šta bi vjerojatno radili manje problema sa smještajem, kvalitetniji su zvučnici od tih Magnata...

Jesi stavija ćiste ili nošene ćarape, da ih se malo proventilira za sutra.... :rofl:
Stavi spužvu, sa nekin zvučnicima se dobije spužva baš za to, ali bilo bi bolje čarape, ako ti netriba za zaćepit bas refleks otvor imaš par čarapa...... :kava:

E, sad, nije isto jesu li končane, vunune, pamučne, sintetičke, termo, ili kombinacija, bitna je sinergija... :lol:

dismantler
04.11.2008., 10:18
ekipa, puno ste mi pomogli savjetima....
btw, prostor nije L, nego je čisto pravokutan, a usput (riječ je o dnevnoj sobi), spojen i s kuhinjom jednim prolazom. dakle: 6 x 4, a od toga bi recimo kvadrat 4 x 4 na jednom kraju pravokutnika bio za slušanje na način da zvučnici nisu na kraćem zidu pa da moraju popuniti cijelu sobu, nego su na dužem zidu.....teško je objasniti bez da nacrtam, a i ne bih gnjavio previše)
s obzirom da će cijeli sustav možda biti i u bitno manjoj (15 m2) sobi, možda onda bolje 9.1, jer već sam negdje pročitao da 9.3 u premaloj sobi nisu dobra ideja.....
a što kažete generalno na wharfedale diamond. frajer u trgovini gdje ću kupiti NADove me skoro usmrtio kad sam mu rekao da bi wha diamond zvučnike uzeo?

pinco
04.11.2008., 10:45
ekipa, puno ste mi pomogli savjetima....
btw, prostor nije L, nego je čisto pravokutan, a usput (riječ je o dnevnoj sobi), spojen i s kuhinjom jednim prolazom. dakle: 6 x 4, a od toga bi recimo kvadrat 4 x 4 na jednom kraju pravokutnika bio za slušanje na način da zvučnici nisu na kraćem zidu pa da moraju popuniti cijelu sobu, nego su na dužem zidu.....teško je objasniti bez da nacrtam, a i ne bih gnjavio previše)
s obzirom da će cijeli sustav možda biti i u bitno manjoj (15 m2) sobi, možda onda bolje 9.1, jer već sam negdje pročitao da 9.3 u premaloj sobi nisu dobra ideja.....
a što kažete generalno na wharfedale diamond. frajer u trgovini gdje ću kupiti NADove me skoro usmrtio kad sam mu rekao da bi wha diamond zvučnike uzeo?

U 15 kvadrata ide i 9,1 i 9,2......,

olif
04.11.2008., 11:33
Ako je soba pravokutna i 25 m2, onda nema veze što je slušaona samo u jednom dijelu.
Zvuk se rasprostire cijelom sobom (25m2) i cijela se soba mora uzeti u obzir, znači, da bi bolja (možda) varijantaa bila samostojeći.
Ali treba probati.....

Nucleus
04.11.2008., 12:00
frajer u trgovini gdje ću kupiti NADove me skoro usmrtio kad sam mu rekao da bi wha diamond zvučnike uzeo?

Ako si bio u Audio Artu, Mesnička (Zg) i naletio na sijedog, starog i nekulturnog prodavača imenom Budo, onda ne čudi ovakav ispad.
Razmisli prije kupnje NAD-a i Wharfedalea jer zajedno nisu baš najsretniji par. NAD je poznat po "toplijem" zvuku, Wharfedale isto, tako da bi ti moglo usfaliti visokih. Poslušaj svakako prije kupnje. Ako ti nije bad kupiti rabljene komponente, mogao bi bolje proći u smislu uloženo-dobiveno. razmisli i o toj opciji.

Nucleus
04.11.2008., 12:04
Najbolja solucija od svih je staviti onu plastičnu trljačicu, onu za kupanje koja izgleda kao rascvjetala ruža.. Po mogućnosti roza boje u lijevi a blijedo zelenu u desni zvučnik.

dismantler
04.11.2008., 12:42
Ako si bio u Audio Artu, Mesnička (Zg) i naletio na sijedog, starog i nekulturnog prodavača imenom Budo, onda ne čudi ovakav ispad.
Razmisli prije kupnje NAD-a i Wharfedalea jer zajedno nisu baš najsretniji par. NAD je poznat po "toplijem" zvuku, Wharfedale isto, tako da bi ti moglo usfaliti visokih. Poslušaj svakako prije kupnje. Ako ti nije bad kupiti rabljene komponente, mogao bi bolje proći u smislu uloženo-dobiveno. razmisli i o toj opciji.

ne usudim se uzeti polovno jer sam totalni početnik, mislim da ću radije ići s novima. možda neka preporuka za zvučnike koji bi išli bolje uz NAD? wharfdalei, osobito 9.1 (1380 kn) su besmisleno povoljni, a učinili su mi se ok za početnika, plus frend ih ima u kombinaciji s NADom (pa sam ih i čuo, ali ih s druge strane nisam usporedio ni sa čim....)
a što se audiocinema arta tiče, bio sam u varaždinskom dućanu i čovjek je strašno uslužan i čini mi se da itekako zna o čemu govori, ali kao i uvijek i u svemu, svi koji se kuže u nešto misle da su oni jedini u pravu.
bottom line je da sam ja potpuni hifi amater i ovaj setup koji kupujem će zamijeniti dosadašnju varijantu: laptop-MS industrial komp zvučnici :brukica:. što god uzeo, razlika će biti svemirska, ali evo pokušavam ipak od eksperata malo pobrati savjeta......

MytByte
04.11.2008., 13:50
Najbolja solucija od svih je staviti onu plastičnu trljačicu, onu za kupanje koja izgleda kao rascvjetala ruža.. Po mogućnosti roza boje u lijevi a blijedo zelenu u desni zvučnik.

Uozbilji se...:D ja tu patim a ti se zahebavaš...:rofl:

@dooms....ma ne, ovo mi je privremeno rješenje dok ne odlučim šta ću, nemam trenutno previše vremena navlačit zvučnike...:(

dismantler
04.11.2008., 16:10
ok everyone. šta kažete na wharfedale 9.4? netko mi je preporučio samostojeće zvučnike, pa evo.

porta1
04.11.2008., 20:25
jel mi može netko objasnit sistem 9.1, 9.2 koji je to kua?

DoomsdayST
04.11.2008., 21:07
Wharfedale Diamond 9 serija... Modeli, bookshelf, 9.1, 9.2 i 9.3... 9.4 i dalje su floorstanderi... Baci oko tu...

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=43475

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=4100125

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=4100024

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=4100036

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=4100025

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=4100026

A imaš ih i tu...

http://www.provox.hr/audio/katalog.aspx?IDProizvodjaca=94&myDataListIndex=47

dismantler
05.11.2008., 08:58
ok, ubio sam se surfajući po forumima, reviewima i sl. i odlučio sam se za wharfedale, usprkos upozorenjima u audiocinema artu. u užasno malom broju loših osvrta na diamond 9 seriju, NITKO nije ponudio alternativu, i to zato što čini mi se da u toj cjenovnoj kategoriji alternative skoro da i nema. najgore opaske na bilo koje zvučnike iz serije 9 su bile u stilu: "koliko para toliko muzike", odnosno da vrijede koliko koštaju.....to je moj nestručni dojam, moguće da sam u krivu.
sad preostaje izbor konkretnih zvučnika i tu priznajem da sam izgubljen. neki preporučuju za malo veći prostor floorstanding zvučnike (znači 9.4, ostali su mi preskupi), a za njih mi onda ne trebaju ni stalci. s druge strane, čini mi se da je 9.3 (njega sam imao prilike i čuti) bolji od 9.4, koji je podna verzija bookshelf 9.2 zvučnika.....dileme, dileme.....
ponovno lijepo molim pomoć.
doomsday? olif? nucleus? anyone?

DoomsdayST
05.11.2008., 09:30
Pa, majku mu staru, oli ti je puno dat 219 kn za stalke...?

Imaš ih u Elipsa... Sve san ti objasnija u onom drugom thread-u... Postaviš, umrtviš, slušaš... Napisa san ti i za budget neloše kabele...

I eto, šta ti stoji na putu da uzmeš 9.3 i to je to...?

MytByte
05.11.2008., 09:45
ja sam dao 600kn za stalke i još sam mislio da sam dobro prošao...

dismantler
05.11.2008., 09:49
I eto, šta ti stoji na putu da uzmeš 9.3 i to je to...?

:D
kad to tako postaviš, ništa mi ne stoji na putu.
ali moraš uzeti u obzir da mi je glava prepuna informacija i da onda u pravilu od drveća ne vidiš šumu.
znači: bolje 9.3 + stalci, nego 9.4 (cijena je manje-više ista)
moram priznat da mi se ne sviđaju excello stalci, ali mislim da će morati biti oni (nadam se da postoji druga boja osim ove prekrasne plave), jer su ovi profesionalni preskupi....
hvala ti i žao mi je što davim, ali radije ću uvijek pitati ljude koji se kuže u nešto, nego se sam praviti pametan....

MytByte
05.11.2008., 10:02
meni su jedini koji su mi bili lijepi bili ti vogel's za 600 kn koje sam i uzeo...

DoomsdayST
05.11.2008., 10:49
Ovi Excello nisu plavi nego aluminij-sivi, šta se cijevi tiče...

A čuj, kupiš ih, pa ako imaš volje modificiraš, ako ne u dogledno vrime zaminiš, cijena je nikakva, a imaš stalke sad, odma... Umrtviš i podloške po potribi, kako san već reka u 'onoj' temi...

Ako ti se ne sviđa gornja ili donja ploča, možeš napravit novu, najbitniji dio su cijevi... Po raznim forumima pogledaj kakva bi ploča bila najbolja... Eto prilike za dobar upgrade, za malo para, i mrvu volje... A uvik možeš vratit i originalne, ako ne uspije kako si zamislija...

Naravno, ako ti se nikako ne svide, uvik možeš 'bacit' još love na problem, pa uzet neke druge stalke... Ali, bitno je da imaš vrimena razmislit i imaš na čemu držat zvulje u međuvremenu, za sitnu lovu...

stablok
05.11.2008., 10:56
Probaj sa Marantz PM 4001 i CD 5001 spojiti sa Wharfedalima. To te dođe zajedno oko 4000 kn neračunajući kabele i ostalo. To je bila preporuka What Hifi-a. NAD 315 nije me baš dojmio. Falilo mu je basa detalja nekako prigušeno i nezanimljivo.

dismantler
05.11.2008., 12:52
Ovi Excello nisu plavi nego aluminij-sivi, šta se cijevi tiče...

A čuj, kupiš ih, pa ako imaš volje modificiraš, ako ne u dogledno vrime zaminiš, cijena je nikakva, a imaš stalke sad, odma... Umrtviš i podloške po potribi, kako san već reka u 'onoj' temi...

Ako ti se ne sviđa gornja ili donja ploča, možeš napravit novu, najbitniji dio su cijevi... Po raznim forumima pogledaj kakva bi ploča bila najbolja... Eto prilike za dobar upgrade, za malo para, i mrvu volje... A uvik možeš vratit i originalne, ako ne uspije kako si zamislija...

Naravno, ako ti se nikako ne svide, uvik možeš 'bacit' još love na problem, pa uzet neke druge stalke... Ali, bitno je da imaš vrimena razmislit i imaš na čemu držat zvulje u međuvremenu, za sitnu lovu...

sve se slažem i mislim da ću tako i napraviti....jedini koji još uopće dolaze u obzir su vogel's koje je netko i spomenuo da ima, oni se mogu naći za 560 kn. ali na zvučnike od 2000 kn stavljati 560 kn stalaka, nisam siguran...thanx u svakom slučaju

dismantler
05.11.2008., 12:54
Probaj sa Marantz PM 4001 i CD 5001 spojiti sa Wharfedalima. To te dođe zajedno oko 4000 kn neračunajući kabele i ostalo. To je bila preporuka What Hifi-a. NAD 315 nije me baš dojmio. Falilo mu je basa detalja nekako prigušeno i nezanimljivo.

hvala ti na savjetu, ali za NADove sam se već odlučio, jučer i danas razbijam glavu samo oko zvučnika.....:D

DeeJay Dee
05.11.2008., 12:59
ja sam dao 600kn za stalke i još sam mislio da sam dobro prošao...

a ja čak 900 :eek: i istog mišljenja po kupovini,... :lol::rofl:
moji su Rondo, domaći, nelošeg dizajna, 3 cijevi (stražnja deblja i 2 prednje tanje). jedne noći sam ih punio "Sahara" pijeskom (za, pazi, reptile), onim najfinijim, najsitnijim, ko onim "kum" pijeskom s plaže, i kašiku po kašiku... i tako 3-4 sata...i ode 5 kg.. ostale 2 žlice (jušne)...hjahahahaa!1!!:rolleyes::lol::rofl::top:

Lugaid
05.11.2008., 13:26
Koje pojacalo za zvucnike Monitor Audio BR5? (Snaga - 120 W, Impedancija - 6 Ohm)
Preporuke molim.

dismantler
05.11.2008., 13:28
a ja čak 900 :eek: i istog mišljenja po kupovini,... :lol::rofl:
moji su Rondo, domaći, nelošeg dizajna, 3 cijevi (stražnja deblja i 2 prednje tanje). jedne noći sam ih punio "Sahara" pijeskom (za, pazi, reptile), onim najfinijim, najsitnijim, ko onim "kum" pijeskom s plaže, i kašiku po kašiku... i tako 3-4 sata...i ode 5 kg.. ostale 2 žlice (jušne)...hjahahahaa!1!!:rolleyes::lol::rofl::top:

:rofl::lol:

čovječe.....svaka čast, to je predanost!

MytByte
05.11.2008., 13:48
A onda se meni smijete kad stavljam čarape (čiste) u bass reflex rupu...

DoomsdayST
05.11.2008., 14:29
E, moj DeeJay77ZG, ko ti je kriv šta si nesnalažjiv... tako fini pjesak si moga kroz livak usut... A šta bi ja reka... Žurilo mi se postavit ove Excello stalke i na njih zvulje, a pjeska nigdi za kupit oko mene, nikakvog... Pa vidin, ima građevinska nula (sitno žalo) i pitan, jeli fina, nije preguba, kažu je, fina, uzmi... I uzeja ja... :rolleyes:

Možeš mislit kako san uspija sa livkom... Svako malo neki samo mrvu veći kamičak sve živo začepi... Pop'zdija san... :mad:

I tako, 3 sata i 55 minuta posli, svih 6 cijevi, 2 vweće i 4 manje, su bile pune nule... A pod u dnevnon je bija ka' gradilište od onoga šta se usput prosulo... Zakonita me skoro skalpirala... :rofl:

DeeJay Dee
05.11.2008., 16:00
ma koji, prika, nesnalažljiv?!?? nemoj grišit dušu, prova san sve liiifke, trakture i ostale nazive, al ne ide...mala rupica ko u .... dobro, ajd, neću ovi put o tomu.... ;o))) ,jebala ih rupica i ko je dade izradit taku malecku na ploči...!!!! nejde, pa nejde i nema -- nego kašikicu po kašikicu (a oči drže zubotrepci). srećom bilo lito a zakonita na 2. kraju države. a ni diteta nigdi na obzorju... eeee , tako se da živit...probaj danas... ubilo bi me, satralo ka pasa....
:-)

dismantler
05.11.2008., 17:54
evo ga.....doomsday, poslušao sam te. kupio excello stalke, ploče su crne, srećom nisu plave i uživo puno finije izgledaju. komponente su naručene i sad još samo valja kablove izabrati....ne vjerujem da se bližim raspletu....

DoomsdayST
05.11.2008., 18:13
I sad, pjesak i livak u ruke, i puni... :zubo:

I za kabele (ne kablove, tukac :zubo: ) san ti napisa u 'onoj' temi...
U toj klasi, bili bi oni SW koje san ti napisa OK, pošteni, ne preskupi... Ako ikad se budeš tija igrat, uvik možeš minjat... Ali, neke moraš imat za početak... A ovi, ako nisu najbolji, nisu ni najlošiji, a sigurno nisu najskuplji...

Sve komponente, pa tako i kabele, moraš 'usvirat' 100-200 sati, neke i više... Nemoj donosit nikakve drastične zaključke prije nego to vrime prođe... A onda se možeš poigrat i sa finim namještanjem pozicije, i vidit otprilike šta je tvoj sustav sposoban pružit... Do tada, igraj se pomalo, pomiči razmištaj, ali ne žuri... Kad sve 'sidne', onda ćeš znat otprilike 'di si'...

E, da, za 'sekundarne' interkonekcijske kabele (TV, komp., tuner, MP3 itd.) mislin da je OK Bandridge Premium serija audio kabela... Ista serija može i za video kablažu... Neloša kvaliteta za nepreveliku lovu... I njih i SW imaš u technomax-a, a Bandridge imaš i na dosta drugih mista...

dismantler
05.11.2008., 19:02
tukac???
sram te može bit.....odakle ja dolazim kažemo "kablovi", a s obzirom da mi je svaki prokleti radni dan popunjen vrlo službenom i opsežnom pismenom komunikacijom, mislim da sam ovladao jezikom :kava: :D
ovdje valjda možemo onako kako pričamo u slobodno vrijeme.....
sve znam šta si mi napisao, samo mi nijedan technomax nije blizu. tip u audiocinema artu mi je preporučio jedne KABLOVE za povezati NADove za cca 210 kn (ne sjećam se koje) i CA atlantic kao jeftiniju alternativu za cca 110 kn. mislim da neću škrtariti, mada i ovi CA se čine ok (na what hifi? dobili ok review).
za vezu pojačalo-zvučnici još ne znam.....ali kad nešto nađem, dozvolit ćete da se obratimo.....

MytByte
05.11.2008., 19:21
Sve komponente, pa tako i kabele, moraš 'usvirat' 100-200 sati, neke i više...

Tooo!!! Nisu plazme jedine koje se moraju usviravati...:eek::rofl:

dismantler
05.11.2008., 19:24
how 'bout ovi kablovi za povezati NAD i wharfedale?

http://www.mediaaudio.hr/site/upload_clog/audioquest_cjenik_1-2008.pdf

DoomsdayST
05.11.2008., 20:06
Myt, ne zaj'baji, ako ti nisi čuja razliku, ne znači da je nema... :p

A čuj, nisu ni Audioquest kabeli loši, samo sa njima neman direktnog iskustva... :)

Možda ovi Alpha-Snake za početak između pojačala i CDP, a Type 4 za zvulje u bi-wire konekciji... Tribalo bi bit OK... :ne zna:

Kako nije ogromna investicija, uvik možeš zaminit ako naletiš na nešto značajno bolje... Ali, to značajno bolje moraš i čut, doma, na svom sustavu, malo dužim slušanjem... Onda možeš i kupit... Sad, bitno je imat nešto i za prvu ruku... :mig:

dismantler
05.11.2008., 20:16
Možda ovi Alpha-Snake za početak između pojačala i CDP, a Type 4 za zvulje u bi-wire konekciji... Tribalo bi bit OK... :ne zna:

je, ako ne nađem ništa u međuvremenu, otići ću u ekran u OS (idem za vikend) i pitati ih šta oni kažu, valjda se razumiju ljudi....koliko se sjećam trgovina nije baš strogo specijalizirana za hifi, ali nije ni neka koja prodaje sve od električne četkice za zube do
motokultivatora.......zastupaju i ovaj media audio i sonus art
thx again dooms

MytByte
05.11.2008., 20:47
Myt, ne zaj'baji, ako ti nisi čuja razliku, ne znači da je nema... :p

Slažem se, ne moraš se ljutiti...:eek:

porta1
05.11.2008., 21:07
Wharfedale Diamond 9 serija... Modeli, bookshelf, 9.1, 9.2 i 9.3... 9.4 i dalje su floorstanderi... Baci oko tu...

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=43475

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=4100125

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=4100024

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=4100036

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=4100025

http://www.ve-mil.hr/opis.aspx?prikaziTemplate=0&Sifra=4100026

A imaš ih i tu...

http://www.provox.hr/audio/katalog.aspx?IDProizvodjaca=94&myDataListIndex=47

ma ja mislio na suraund sistem a ne na ta mala govna, krivo skužio, ništa sve pet!

porta1
05.11.2008., 21:09
Evo dogovori se sa Olifom za MF. Meni provizija za posredovanje..:klopa:
Sebi nabavi nešto sa više struje, znam da ti se Rotel ne sviđa ali poslušaj neki model kako radi s tvojim zvučnicima. Mogao bi se iznenaditi.

Zvučnici su Emerald Physics cs2, takav tip otvorenog zvučnika se zove open baffle, gornji driver je jako osjetljiv i njega se može tjerati sa onim lampaškim ampom (Šebart) dok su ona dva bass drivera malo teža za potjerat i tjerao ih je amp made by Žac iz Karlovca. Firma je Ozone audio ili slično.

e taj sistem mi je bio najbolji , ništa bolje nisam čuo na sajmu ni jednom ni drugom, predivan zvuk, baš te tjera na slušanje!

olif
06.11.2008., 05:51
Koje pojacalo za zvucnike Monitor Audio BR5? (Snaga - 120 W, Impedancija - 6 Ohm)
Preporuke molim.
Sad bi te mi, po onom starom, trebali pitati:
Kolika ti je soba.
Koliko love bi dao.
Koju glazbu slušaš.
Koji CD player imaš.
Kakve je boje tepih u sobi.....

Ništa ovako na pamet. Uputi se u Hifi dućane i uz polog uzmi doma amp na probu.
Tvoje uho je jedina referenca...
I onda bi u igru (onak napamet), mogli ući; Roteli, Denoni, Exposuri,Audiolabići, Atolići, Primare(iusi), Đamaha,Čmarantz i "kaj ti ja znam, kaj još".....

DoomsdayST
06.11.2008., 06:57
Myt, aj' ne pizdy, ma ko se ljuti... Nemoj da i s tobon moran u rukavicama, pun mi kua hodanja po jajima... :zubo:

Olife, š'a je ovo, muko moja priđi na drugoga, a...? :rofl:

:mig:

DeeJay Dee
06.11.2008., 09:05
tukac???
sram te može bit.....odakle ja dolazim kažemo "kablovi", a s obzirom da mi je svaki prokleti radni dan popunjen vrlo službenom i opsežnom pismenom komunikacijom, mislim da sam ovladao jezikom :kava: :D
ovdje valjda možemo onako kako pričamo u slobodno vrijeme.....
.....

pisanom komunikacijom, bolje korespondencijom, usmeni i "pismeni" ispiti su ti na faksu, iako bi i tamo trebalo bit pisani test, "pismeno" se zna šta je, drugo je kako se kolokvijalno koristi..:top::s
sorry ljudi na off-u. :mig:

DeeJay Dee
06.11.2008., 09:06
a za dooms-a..
ipak su kablovi (kako ti i dismantler reče), a ne kabeli. ;-))

MytByte
06.11.2008., 09:14
kabeli si pomorske mjerne jedinice...:eek::D

DoomsdayST
06.11.2008., 09:44
Sa hrvatske Wiki, rasprava o Anićevom rječniku, iz kojeg si ti, DeeJay77ZG, pretpostavljam, preuzeo tu tvrdnju...

'...
Anić nije mjerilo za jezik, samo za opisivanje riječi. O pravilnosti izraza odlučit će kompetentnije osobe. Uostalom, on i tvrdi da je množina riječi kabel - kablovi, miješajući je pritom s riječju kabao.
...
nakon 20 godina, množina riječi kabel još uvijek stoji - kablovi, a ne kabeli (potonja je množina riječi kabao). Takvih pogrešaka ima previše, a da ne govorimo o krivim objašnjenima. Vrlo bih rado uvrstila kad bi se prezivao Težak, Babić, Tabak, Znika itd., ali ovako - ne. Različite su to stvari, svatko može napisati i gramatik i pravopis i rječnik, druga je stvar koliko je on točan. To nije stvar o Aniću, mogao je i Šonje u svom rječniku i Klaić u svom napisati, svejedno ne uzimam kao argument.
...'

I još malo, odavde...

http://www.forum.hr/showpost.php?p=9979332&postcount=2

Prema tome, kablovi je množina od kabao... Kabeli je množina od kabel... :p

DoomsdayST
06.11.2008., 09:47
kabeli si pomorske mjerne jedinice...:eek::D

Je, kabel je desetina nautičke milje... I množina je kabeli... Isto ka' i za ovaj 'naš' kabel... :zubo:

MytByte
06.11.2008., 10:22
Dakle mogu reći: imam zvučničke KABLOVE dužine 2 KABELA (premda ne znam kud bih s njima - možda za koncert Iron Maidena na Poljudu)...:lol:

DoomsdayST
06.11.2008., 10:40
Ne, ne možeš to reći, jer ne postoje zvučničke posude za vodu, što kabao jest, dakle, posuda za vodu, pa su samim time kablovi - posude za vodu... :p

olif
06.11.2008., 11:02
Dečeci, ampak je vsejedno če je :
žnjora, žica, kabel, kabao, kita......
Glavno da služi svrsi (..i da je unutra...) !:D

DeeJay Dee
06.11.2008., 11:05
haha, guba!
ne dooms, nisam se referirao direkt na Anić-Silić varijantu, već na nešto što sam s nekim, pitaj više dragog Boga kim, relevantnim daaavnih dana prošao upravo na temu "kabeli/kablovi", mislim, da se razmemo, moram priznat da nisam ziher da i ja ne koristim pokatkad oba termina, ali znam da sam to tad zapamtio jer je velika raspra o tom bila oko tadašnjeg "HI-FI" časopisa (danas, čini mi se "HI-Fi media", više ne kupujem) i korištenja tog pojma u njemu....
a s druge strane stoji da je bezveze trpat "kablovi" kao plural od "kabel", dok u isto vrijeme možemo reći "kabeli". teško je jezik samo tako očistiti od svojevrsnog dupliranja, uzmi samo posvojne pridjeve imenica/imena osoba, npr. Bruno-Brunin / Bruna-Brunin, neki kažu da bi onda za mušku "varijantu" trebalo Brunov, iako meni osobno takav način "probija uši". ili ulica BrunA Bušića, katastrofa, BrunE mi je logičnije, pitkije da ga hebeš, a i kroz prezime se onda vidi da se radi o muškom, za žemu bi bilo Brune Bušić. tu dođeš i do toga da se prezimena, po opet samo nekima, ne "sklanjaju" kao imena, nego uvijek ostaju u nominativu (a ko se danas toga više drži-rijetki). jebga, nije dobro nekad ni previše jezičnog čistunstva...
aj bok, zaglibismo.

DoomsdayST
06.11.2008., 11:12
Da zaglibismo, nebi nas ni Caterpillar iskopa... :rofl:

Nucleus će pop'zdit šta smo mu od teme napravili, a Thurgood će nan svima polipit kartone... :eek:

Onda, ovaaaaj... Dismantler, šta si se odlučija, za koje kabele... :zubo:

MirkoST
06.11.2008., 11:33
Ok, to vezano uz usviravanje..što se desi zvučniku nakon 200h pa da drukčije zvuči??

DoomsdayST
06.11.2008., 11:47
Eh, i to je kompleksna i muljevita materija... Za zvučnike je malo lakše objasnit... Da si pita za kabele, e, to bi bilo malko teže... :zubo:

Znači, na zvuljama imaš i mehaničke i električne komponente... Sami ovjes drivera mora se malo 'razradit' dok ne dođe do optimalne elastičnosti/krutosti... Elementi pasivne skretnice, konednzatori, zavojnice, otpornici, zahtjevaju neko vrime konstantne pobude da dođu na svoje optimalne vrijednosti... I to ti se nakon nekog vrimena 'usviravanja' sve skupa percipira ka' pozitivni pomak u zvuku, kad sve 'sidne na misto'...

Nekome nije bitno, nekome jako bitno 'ko traži što bolju, detaljnu stereo sliku...

Ali, definitivno, pomak postoji... A poznato je, ako komponentne dugo stoje, da im taj nekakav period 'usviravanja' ponovo triba...

MirkoST
06.11.2008., 13:12
Eh, i to je kompleksna i muljevita materija... Za zvučnike je malo lakše objasnit... Da si pita za kabele, e, to bi bilo malko teže... :zubo:

Znači, na zvuljama imaš i mehaničke i električne komponente... Sami ovjes drivera mora se malo 'razradit' dok ne dođe do optimalne elastičnosti/krutosti... Elementi pasivne skretnice, konednzatori, zavojnice, otpornici, zahtjevaju neko vrime konstantne pobude da dođu na svoje optimalne vrijednosti... I to ti se nakon nekog vrimena 'usviravanja' sve skupa percipira ka' pozitivni pomak u zvuku, kad sve 'sidne na misto'...

Nekome nije bitno, nekome jako bitno 'ko traži što bolju, detaljnu stereo sliku...

Ali, definitivno, pomak postoji... A poznato je, ako komponentne dugo stoje, da im taj nekakav period 'usviravanja' ponovo triba...

Nije da bih ja primjetio razliku al svejedno COOL :D

dismantler
06.11.2008., 13:45
lektorima: :rofl:

doomsu: player i pojačalo ću povezati kako mi tip u audiocinema artu preporuči, tip se kuži i eventualno će mi preporučiti nešto bolje nego što mi treba, a ne lošije, barem mi se tako činio dosad. a najskuplji među preporukama je bio kabl za 200 kn (opet kažem: ne sjećam se marke), što mi se ne čini puno. alternativa za taj je bio mislim cambridge audio atlantic za 110 kn. zvučničke ću pokušati uzeti u osijeku (idem za vikend), jer ima par trgovina i vjerojatno ću se njima tamo pustiti u ruke. a kod ovoga u audiocinema artu ako budem tražio zvučničke kablove, onda ću morati ponovno otvoriti pandorinu kutiju rasprave o zvučnicima, a za takvo nešto nemam više snage. u "ekranu" u osijeku su oni audioquestovi o kojima smo jučer pričali, pa su oni uvijek rezervna varijanta. to je radni plan.
danas mi stižu player i pojačalo, sutra zvučnici, još nađem pijesak :D i u ponedjeljak će već uz malo sreće biti sve na svom mjestu.

DeeJay Dee
06.11.2008., 13:59
taj fini pesak imaš u pet-shopovima, ja 5 kg "Sahare" pred 2 godine platio 25 kn..

apić
06.11.2008., 17:21
Bok, pitanje možda nije na pravom mjestu ali bar da čujem kakve Hi-Fi stoliće, komode imate?
Treba mi nešto gdje ću smjestiti pojačalo, cd i dvd player i tuner.TV nemam, to ću kupiti, plasma ili lcd, znači igra i da tv bude na komodi i na zidu.
Tražim nekakav lijep komad komode gdje bi sve to stalo.
hvala na pomoći

dismantler
06.11.2008., 19:52
stigli su NADovi!!! kupio sam cambridge audio arctic za povezati player i pojačalo.....
čuo sam da sistemu treba 100tinjak sati da se usvira i dođe do pravog zvuka, ali tip u ACA mi je preporučio da nakon prvog uključenja pojačala pustim da svira par dana i noći (po noći stišan, jel) bez prestanka.....kaže da se tako pojačalo optimalno razradi i onda se kasnije puno manje kvari. jer je navodno najveće zlo paliti ga i gasiti svaki dan radi puštanja par pjesama.....
priznajem da me malo strah poslušati taj savjet.....
anyone?

DoomsdayST
06.11.2008., 20:32
A čuj, nebi tribalo bit problema, nek sviraju na nekoj normalnoj glasnoći, danu normalnoj za dan, noću normalnoj za dan... Za taj NAD neznan, ali ja mog SANSUI-a ne gasin, jer nema stand-by, nego samo uključeno/isključeno... Nisan do sad ima problema... A za usviravanje kabela, slušalica, itd. obično san koristija tuner... Ali, ni CD-u neće bit ništa ako svira 2-3 dana...

dismantler
06.11.2008., 20:42
A za usviravanje kabela, slušalica, itd. obično san koristija tuner... Ali, ni CD-u neće bit ništa ako svira 2-3 dana...

i ovaj je tip preporučio radio....glupo pitanje: jel bed da ja spojim šit liniju s radijem na taj NAD da ga razradim malo? da ne vrti jadan player 70 sati bez prestanka..... :bara:

DoomsdayST
06.11.2008., 20:59
Ima li ta linija LINE OUT izlaz, najčešće 2xRCA, crveni i bili činčevi...?

Ako da, ne vidin problema u spajanju na, recimo tuner ulaz na pojačalu...

dismantler
06.11.2008., 21:10
Ima li ta linija LINE OUT izlaz, najčešće 2xRCA, crveni i bili činčevi...?

nope. s dva činča ima samo line in. jedini izlaz je onaj za slušalice (bananica? tako se to zove?).....mislim, imam ja kablić koji je s jedne strane sa činčevima, a s druge s bananicom...

DoomsdayST
06.11.2008., 21:16
Hmmmmmm...

Obzirom da neznaš kakvo je pojačalo za slušalice, kakav signal daje, ja osobno nebi riskira... Nebi tribalo bit problema ako tu liniju ne pojačaš previše, ali ja nebi... Radije pogledaj kupit neki rabljeni tuner... Možda naletiš na neki povoljni baš od NAD-a... Novi najpovolniji koliko ja znan je Sony, oko 800-900 kn...

dismantler
06.11.2008., 21:54
Hmmmmmm...

Obzirom da neznaš kakvo je pojačalo za slušalice, kakav signal daje, ja osobno nebi riskira... Nebi tribalo bit problema ako tu liniju ne pojačaš previše, ali ja nebi... Radije pogledaj kupit neki rabljeni tuner... Možda naletiš na neki povoljni baš od NAD-a... Novi najpovolniji koliko ja znan je Sony, oko 800-900 kn...

ništa, neću riskirati.....smislit ću nešto...možda spojim jednostavno dvd player i s njega pustim mp3ce.....1 dvd s mp3cama, to bogme traje.....

MirkoST
07.11.2008., 08:08
stigli su NADovi!!! kupio sam cambridge audio arctic za povezati player i pojačalo.....
čuo sam da sistemu treba 100tinjak sati da se usvira i dođe do pravog zvuka, ali tip u ACA mi je preporučio da nakon prvog uključenja pojačala pustim da svira par dana i noći (po noći stišan, jel) bez prestanka.....kaže da se tako pojačalo optimalno razradi i onda se kasnije puno manje kvari. jer je navodno najveće zlo paliti ga i gasiti svaki dan radi puštanja par pjesama.....
priznajem da me malo strah poslušati taj savjet.....
anyone?

Ma daj, hebo im bi ja nešto po spisku kad bi mi se tek tako pokvario tako dobar komad opreme, samo ti njega koristi normalno i gasi xx puta dnevno ako treba, nije to rađeno od papira, to je poznati proizvođač i nevjerujem da bi tek tako dopustili da im se kvari oprema.

Ja gasim/palim jedan aiwa receiver (ajde nije pojačalo već receiver ali..) star 10 godina svaki dan nekoliko puta :D i ako ta kanta to podnosi bez problema onda će i NAD barem 20god.

Istu stvar radim i s Onkyo-m, otprilike 6-7 puta u prosjeku palim/gasim, tj kad mi se sluša nešto i kad imam vremena, al on je tek 6 mjeseci star i zasad nedaje znakove popuštanja mojoj torturi :D

Sve u svemu hebem ti ja komad elektronike/mehanike kojeg se moraš bojati paliti i gasiti

dismantler
07.11.2008., 08:39
.....Istu stvar radim i s Onkyo-m, otprilike 6-7 puta u prosjeku palim/gasim, tj kad mi se sluša nešto i kad imam vremena, al on je tek 6 mjeseci star i zasad nedaje znakove popuštanja mojoj torturi :D

Sve u svemu hebem ti ja komad elektronike/mehanike kojeg se moraš bojati paliti i gasiti

:lol::rofl:

ljudi koji su hifi fanatici paze na svakakve detalje. ja to nisam, ali sam fanatik u nekim drugim stvarima, pa ih razumijem.....ovaj je tip ukazao na to da, osim što bi takav postupak spriječio kvarove, nije loše drljati pojačalo par dana bez prestanka da se usvira kako spada.....još je on meni obratio pažnju na razne stvari, da sad ne zamaram, i vjerujem da sve to ima nekakvog utjecaja.....samo je pitanje kolikog. ali moram čovjeka pohvaliti, stvarno je bio neopisivo uslužan i puno mi je pomogao i još mi je na odlasku iz dućana, kad su NADovi već bili u autu (on mi ih je donio u auto), rekao da ako bude imao bilo kakvih pitanja, da mu se slobodno javim.....

MirkoST
07.11.2008., 09:38
:lol::rofl:

ljudi koji su hifi fanatici paze na svakakve detalje. ja to nisam, ali sam fanatik u nekim drugim stvarima, pa ih razumijem.....ovaj je tip ukazao na to da, osim što bi takav postupak spriječio kvarove, nije loše drljati pojačalo par dana bez prestanka da se usvira kako spada.....još je on meni obratio pažnju na razne stvari, da sad ne zamaram, i vjerujem da sve to ima nekakvog utjecaja.....samo je pitanje kolikog. ali moram čovjeka pohvaliti, stvarno je bio neopisivo uslužan i puno mi je pomogao i još mi je na odlasku iz dućana, kad su NADovi već bili u autu (on mi ih je donio u auto), rekao da ako bude imao bilo kakvih pitanja, da mu se slobodno javim.....

Ja sam isto primjeti najbolju uslugu prodavača u životu upravo kad sam kupovao zvučnike za kućno kino i receiver u audiocinema art-a, strašna usluga, kupio sam nešto najjeftinije, sve skupa zvučnici+kabeli+receiver 7000kn i čovjek mi isto pomogao nositi do auta, govorio da ako mi nešto neodgovara da slobodno vratim, nek poslušam par dan itd..a ja ostao paf.. :D Navikao sam na sistem vemil/hgspot - moliš da ti nešto daju za tvoje novce i kad platiš gotovo, nosi sam i nevračaj im se više osim ako opet kupuješ :D

dismantler
07.11.2008., 09:56
Ja sam isto primjeti najbolju uslugu prodavača u životu upravo kad sam kupovao zvučnike za kućno kino i receiver u audiocinema art-a, strašna usluga, kupio sam nešto najjeftinije, sve skupa zvučnici+kabeli+receiver 7000kn

čovječe, ja sam upola toliko love ostavio kod njih......popust 10% na keš sam dobio, pa sam player, pojačalo i kabl platio 3600 kn. a imao sam tretman kao da sam kupio komponenti za pola milijuna......druga je stvar što ja za to nemam živaca, ali tip je odmah na početku rekao: "donesi svoje CD-e, sjest ćeš tu na kauč i slušati kako ti odgovara....."....imaju poseban prostor adaptiran za isprobavanje opreme u kojemu je zbilja mali kauč....a ja sam de facto uzeo najjeftiniju robu u dućanu i on je to od početka znao jer sam mu došao s jasnom idejom što hoću....uglavnom, toplo preporučujem, barem ovaj dućan u VŽ.

olif
07.11.2008., 10:57
Naravno da Gospodin (namjerno veliko G) Kristijan u AC Artu u Vž. vrlo dobro zna svoj posao i da je pravi profesionalac. On je oduvijek takav.
Ako te itko može zainteresirati i navući na Hifi, onda ja to on.
Tim više, jer se kuži (samogradnja vrhunskih zvučnika) i ima žicu za to.

dismantler
07.11.2008., 11:28
Naravno da Gospodin (namjerno veliko G) Kristijan u AC Artu u Vž. vrlo dobro zna svoj posao i da je pravi profesionalac. On je oduvijek takav.

heh, eto drago mi je da ga još netko zna....ja ga dosad naravno nisam znao, ali vidjeli smo se ovaj tjedan par puta i stvarno kapa dolje!

olif
07.11.2008., 11:51
Dobro si me podsjetio, da odem k Kikiju, poslušati ponovo C.Audio 840.v2 amp,
tek toliko za usporedbu, te slične stvari, ako kaj ima na lageru.
A moram poslušati i zvučnike (10.000-20.000) kn, isto za usporedbu.
Naravno, neću moći kupiti i amp i zvulje istovremeno, ali se treba pripremiti.
U SH, ako odmah ne reagiraš, preko noći se proda !
Već sam zakasnio na par dobrih prilika, previše premišljavajući !

Nucleus
07.11.2008., 17:56
a za dooms-a..
ipak su kablovi (kako ti i dismantler reče), a ne kabeli. ;-))

Pada kiša kao iz kabla!!
I onda su kabla-ovi što??? Knate eto što.
Za sve polupismene: nekapotraže hrvatsku tvornicu ELKA i pitaju što znači ta kratica. :D

Nucleus
07.11.2008., 17:59
a što se audiocinema arta tiče, bio sam u varaždinskom dućanu i čovjek je strašno uslužan i čini mi se da itekako zna o čemu govori,
Aha. Znači naletio si na Kikija. On je OK i nemaš brige neće te zavaljati slobodno ga pitaj što bi ti pasalo u toj kombinaciji, meni osobno Cambridge Audio pojačalo ili neki Arcam za Wharfedale.

Nucleus
07.11.2008., 18:23
Da zaglibismo, nebi nas ni Caterpillar iskopa... :rofl:
Nucleus će pop'zdit šta smo mu od teme napravili,
Ma neću ja pizditi. Treba reći popu pop a bobu bob! Rasprava se razvila i treba se znati terminologija kako bi se izbjegle zabune. Samo naprijed.

dismantler
07.11.2008., 23:49
ljudi, od mojih kablova je krenula rasprava, pa evo onda ja predlažem i da ju obustavimo. s druge strane, ako krilo hifi entuzijasta koji su ujedno i štovatelji hrvatskoga književnog jezika želi nastaviti, samo vi dajte.....
htio sam samo reći da dok god ja s vama na forumu pričam, neće me dragi bog natjerati da koristim izraz "kabeli". na isti način kao što me neće nitko natjerati da koristim velika početna slova. a kad bi mi to trebalo u neke ultraslužbene svrhe onda bih se raspitao i provjerio. jedno je koristiti pogrešnu terminologiju, pa te onda ljudi zbog toga ne razumiju i stvaraš zabunu, a drugo je korištenje kolokvijalnih ili lokalnih, pa makar i nepravilnih riječi koje su posve razumljive. sumnjam da je netko pomislio da sam kupio cambridge audio kabao kod kristijana u ACA.
da sam kupio kabao, sad bih bio 200 kn bogatiji, ali bi mi se slušanje muzike svelo na tek jednu opciju: nataknuti kabao na glavu, zapjevati na sav glas i prepustiti se užitku u prekrasnom cilindričnom ehu vlastitoga glasa.

dismantler
07.11.2008., 23:52
Aha. Znači naletio si na Kikija. On je OK i nemaš brige neće te zavaljati slobodno ga pitaj što bi ti pasalo u toj kombinaciji, meni osobno Cambridge Audio pojačalo ili neki Arcam za Wharfedale.

već sam se prije dolaska u ACA odlučio za NADove, i kristijan me u tome podržao, samo me je odgovarao od wharfedalea......ali ono za što bi on u kombinaciji s NADovima bio se ni približno ne može dobiti za te pare, tako da nažalost ne dolazi u obzir....

MirkoST
08.11.2008., 08:48
Ok ekipa trebam pomoć

Za one koji se nesječaju držao sam zvučnike jamo s606 bez onih oštrih pipaka dole pa su zvučnici preko vibracija znali otklizati malo :D

Sad sam stavio te šiljke, i ok, nije mi toliko narušilo izgled mojih zvučnika koliko sam milsio da hoće i zbog čega dosad nisam imao to..

Međutim, zvučnici su na pločicama, i strah me da će puknuti pločica od tog šiljka vibrirajučeg dok slušam glasnije, a negdje sam ovdje čitao da ima kupiti nešto što se stavi ispod tih šiljaka da neoštete parket ili što već - e to trebam sad, tj gdje kupit i koliko to košta??

MirkoST
08.11.2008., 13:07
Evo našao sam u kesi od zvučnika i te čepove (valjda je to to) , upadne igla u njih i ima ih 8 dakle nema što drugo biti, je da nisu nešto izgledom al nema veze, bolje i to nego puknuta pločica :D

imagine
08.11.2008., 13:29
Međutim, zvučnici su na pločicama, i strah me da će puknuti pločica od tog šiljka vibrirajučeg dok slušam glasnije, a negdje sam ovdje čitao da ima kupiti nešto što se stavi ispod tih šiljaka da neoštete parket ili što već - e to trebam sad, tj gdje kupit i koliko to košta??

Komad daske po tvom izboru ?

Evo našao sam u kesi od zvučnika i te čepove (valjda je to to) , upadne igla u njih i ima ih 8 dakle nema što drugo biti,

Mogu bit i čepovi za konektore u kojima nije kabel :D

imagine
08.11.2008., 13:36

Što se samogradnje tiče, savjetujem izbjegavat druženje s spomenutim jer se vrlo lako navuč na razmišljanja kako napravit i u slušaonu ubacit sub veličine sarkofaga :D

MirkoST
08.11.2008., 15:01
Komad daske po tvom izboru ?

Mogu bit i čepovi za konektore u kojima nije kabel :D

Komad daske? da efikasno al ružno :D

A čepovi su sigurno od šiljaka, jer šiljci baš lipo sjednu unutra, tj ta plastika je formirana oblikom prema šiljku

Nucleus
08.11.2008., 15:49
htio sam samo reći da dok god ja s vama na forumu pričam, neće me dragi bog natjerati da koristim izraz "kabeli". na isti način kao što me neće nitko natjerati da koristim velika početna slova. a kad bi mi to trebalo u neke ultraslužbene svrhe onda bih se raspitao i provjerio.
Ovo boldano govori koliko poštuješ ostale sugovornike ovdje. A sad da se vratimo na terminologiju, možeš ti kabele zvati i traktori pa tako spajaš pojačalo i zvučnike traktorima i baš te briga što si nam smiješan i čudan u neprihvaćanju pravilnog naziva komponente. Tvoj je izbor ispadati smiješan, pa se onda nemoj niti buniti kada te se prozove za to.

MirkoST
08.11.2008., 16:42
hehe greška :D napao nucleusa greškom :D

dismantler
08.11.2008., 17:35
Ovo boldano govori koliko poštuješ ostale sugovornike ovdje. A sad da se vratimo na terminologiju, možeš ti kabele zvati i traktori pa tako spajaš pojačalo i zvučnike traktorima i baš te briga što si nam smiješan i čudan u neprihvaćanju pravilnog naziva komponente. Tvoj je izbor ispadati smiješan, pa se onda nemoj niti buniti kada te se prozove za to.

vidim da je moj istup koji je imao samo jednu, nimalo zločestu svrhu (okončati na momente nelagodnu jezičnu prepirku, a čak ni to ne pod svaku cijenu) protumačen kao podcjenjivanje (???!!!!) sugovornika (što je suludo, s obzirom da se SVI sugovornici bolje kuže u temu nego ja).....mislim da nisam dao povoda da me se vrijeđa, ali dobro. ti si otvorio thread, pa je tvoj izbor vrijeđati me legitimniji od moga izbora, kako kažeš, "ispadati smiješan". kako god, hvala svima (uključujući i nucleusa) koji su mi puno pomogli savjetima, a koji su mi kao laiku bili neophodni. pri kraju sam nabavke opreme, vidimo se!

DeeJay Dee
08.11.2008., 21:18
Pada kiša kao iz kabla!!
I onda su kabla-ovi što??? Knate eto što.
Za sve polupismene: nekapotraže hrvatsku tvornicu ELKA i pitaju što znači ta kratica. :D

ok, fullpismeni, na ovo sam već odgovorio, ne čitaš sve postove.. :rolleyes::mig::kava:

Nucleus
09.11.2008., 00:53
vidim da je moj istup koji je imao samo jednu, nimalo zločestu svrhu (okončati na momente nelagodnu jezičnu prepirku, a čak ni to ne pod svaku cijenu) protumačen kao podcjenjivanje
Imaš pravo, ovo:**htio sam samo reći da dok god ja s vama na forumu pričam, neće me dragi bog natjerati da koristim izraz "kabeli"** ne zvuči zločesto to je bahato. I u istom rangu je ona boldana izjava po kojoj bi ti provjerio te isapravio svoju terminologiju ako je nešto službeno u pitanju, a ako su forumaši...onda ko ih šiša. Gle nitko se nije uvrijedio samo sam ti htio naglasiti kako je tvoj post moguće i ovako tumačiti.
Javi nam koje zvučnike si izabrao i kako to sve zajedno svira.:mig:

Nucleus
09.11.2008., 00:57
ok, fullpismeni, na ovo sam već odgovorio, ne čitaš sve postove.. :rolleyes::mig::kava:
Čitam sve postove i nisam tebe quotao iako si u krivu glede kabela i kablova.
I ELKA ti je tvornica električnih kabela.

MirkoST
09.11.2008., 06:39
Kabeli, kabeli kabeli!!!! idemo!! :D

Definitvno se kaže kabeli..bem ti zagorce i njihov slovenski jezik :D lol

Ako je netko i ubacio u književni jezik kablovi onda je to rađeno naknadno i onda je to idiot, isti idiot koji je bio stavio ŠPORT umjesto sport...dabogda ga mater u kumpirima pronašla :D

PS. Kad nas mod uhvati što pišemo u HI-FI temi bit će svega.. već vidim onaj :zmaj:

haha

DeeJay Dee
09.11.2008., 11:08
pa čuj, tema i je "HI-FI i SVE u vezi njega", a tu bi ti onda, šire i naravno više teoretski gledano išla i ova lingvistička raspra..

@nucleus - ok, kabeli, iako bum se i dalje ulovil da kažem kablovi, a još češće "kablovinje" ;o)). ima tu razlike i u naglasku jednih i drugih "kablova", jedni su kratkog, odrezanog "a", a drugi dugosilaznog, druga je stvar ko to baš tak do u zrno maka ispravno koristi i/ili čuje, al razlike definitivno ima, ako već ne u temelju, jezgri, formi same riječi, al.... da ne zamaram ekipu-dosta, agree.
pozz.

Nucleus
09.11.2008., 14:16
PS. Kad nas mod uhvati što pišemo u HI-FI temi bit će svega.. već vidim onaj :zmaj:haha
Ma neće Ture nama ništa sve je to u svezi hife. Jednom se vodila rasprava oko digitalnog kabela pa se ljudi pobuniše kako ne postoji digitalni kabel već onaj kojim se prenosi digitalni signal, jel. I to je isto hifi, filozofija kao i sve u vezi toga. :mig:

Nucleus
09.11.2008., 14:20
pa čuj, tema i je "HI-FI i SVE u vezi njega", a tu bi ti onda, šire i naravno više teoretski gledano išla i ova lingvistička raspra..

@nucleus - ok, kabeli, iako bum se i dalje ulovil da kažem kablovi, a još češće "kablovinje" ;o)). ima tu razlike i u naglasku jednih i drugih "kablova", jedni su kratkog, odrezanog "a", a drugi dugosilaznog, druga je stvar ko to baš tak do u zrno maka ispravno koristi i/ili čuje, al razlike definitivno ima, ako već ne u temelju, jezgri, formi same riječi, al.... da ne zamaram ekipu-dosta, agree.
pozz.
A ne zamaraš ekipu kad na temi hifi pišeš o kabelima i razlici u zvuku koja se čuje pri promjeni. I kabeli su komponenta koliko god to smiješno nekome zvučalo, ali utječu na zvuk kao i sve ostalo u hifi sistemu. Oko takvih razlika padale su, i još padaju glave na raznim forumima i usenetu, newsima jel.
Tko voli nek izvoli tko ne sretno mu.... :)

MytByte
09.11.2008., 14:31
Jednom se vodila rasprava oko digitalnog kabela pa se ljudi pobuniše kako ne postoji digitalni kabel već onaj kojim se prenosi digitalni signal, jel. I to je isto hifi, filozofija kao i sve u vezi toga. :mig:

To nije filozofija, to je činjenca potkrepljena zdravim razumom...moramo ići korak dalje - jer ne postoji niti "digitalni" signal - nosilac je analogni, dakle i signal je ANALOGNI, sadržaj kojeg prenosi je digitalni :kava:

dismantler
09.11.2008., 16:25
.....ne zvuči zločesto to je bahato. I u istom rangu je ona boldana izjava po kojoj bi ti provjerio te isapravio svoju terminologiju ako je nešto službeno u pitanju, a ako su forumaši...onda ko ih šiša. Gle nitko se nije uvrijedio samo sam ti htio naglasiti kako je tvoj post moguće i ovako tumačiti.
Javi nam koje zvučnike si izabrao i kako to sve zajedno svira.:mig:

:rofl: :rofl: :rofl: ovakav display djetinjastog patroniziranja se stvarno ne viđa na forumu svaki dan. dosad sam bio pristojan i nije mi padalo napamet iznositi ovakve karakterizacije, primarno zato što mislim da forum tome ne služi, ali i zato što na konkretnom threadu ja samo koristim tuđe znanje, a svojim ne doprinosim jer ga o hifiju nemam........ali ovo gore stvarno ne znam kako drukčije nazvati....prvo batina i uz nju predavanje s pozicije oca/učitelja, a onda mrkva u stilu: oprostio sam ti, a sad nam lijepo ispričaj što si kupio.....fenomenalno!

MirkoST
09.11.2008., 17:21
To nije filozofija, to je činjenca potkrepljena zdravim razumom...moramo ići korak dalje - jer ne postoji niti "digitalni" signal - nosilac je analogni, dakle i signal je ANALOGNI, sadržaj kojeg prenosi je digitalni :kava:

Stigao je profesor :s

Sad pitajte što vas zanima :D

MytByte
09.11.2008., 18:34
Mirkooooo!:Snajper::D

samo me nemojte razapeti: htio sam reći digitalan a na digitalni...nek mi se Klaić smiluje...

imagine
09.11.2008., 22:00
...nek mi se Klaić smiluje...

Zar se on kuži u hifi ? :p

DeeJay Dee
09.11.2008., 22:55
:lol::rofl::rofl:
da, a Babić, Finka i Moguš još i više...:lol::lol::rofl::lol:

Nucleus
10.11.2008., 00:08
Ma da korak dalje. Dva koraka!
Nije niti sadržaj digitalni već u binarnom kodu.
Vidiš da je filozofija...:rolleyes:

Nucleus
10.11.2008., 00:11
dosad sam bio pristojan
Daaa? :eek::eek::horor:

MytByte
10.11.2008., 09:57
Ma da korak dalje. Dva koraka!
Nije niti sadržaj digitalni već u binarnom kodu.
Vidiš da je filozofija...:rolleyes:

:rofl:

olif
10.11.2008., 17:32
Ove subote sam kod malo starijeg gospodina slušao vrlo dobar set-up.
Zvučnici su Kef reference 203, preamp je audio Reserch, amp je Pass Lab, CDP je Prima,veliki napajački sklop (ime ne znam).
Sve spojeno u bi-wiring (mislim da Kimber, Nordost i Suppra žnjore-kabeli).
Dobro, set-up izvorno i ukupno, košta i više od 150.000 kn, ali je stvar u tome, kako je pažljivo odabran i posložen (iskustvo..).
Stvar je u tome da, to ne možeš opisivati tipa: bas je detaljan, visoki rezolutni, stage velik i bla, bla, bla..... već to jednostavno.... svira super !
Bio sam puno više impresioniran nego na Hifi Show-u (Sherton, Miral).
Isti dan sam slušao još tri sustava (ajde, malo jeftinija...), ali ni jedan mu nije bio ni blizu.
Naravoučenije od toga je da dugogodišnje iskustvo (i malo love), daje mogučnost postave sustava koji vrlo dobro zvuči.

Nucleus
10.11.2008., 19:29
Ove subote sam kod malo starijeg gospodina slušao vrlo dobar set-up.
Zvučnici su Kef reference 203, preamp je audio Reserch, amp je Pass Lab, CDP je Prima,veliki napajački sklop (ime ne znam).
Starijeg gospodina??? :eek: Da Žac čita ovaj forum bi se naljutil na tebe.

Sve spojeno u bi-wiring (mislim da Kimber, Nordost i Suppra žnjore-kabeli).
Dobro, set-up izvorno i ukupno, košta i više od 150.000 kn,
Kaj si i kuću uračunao u cijenu?
Audi Aero je 12 000, KEF 24 000, Pass je samogradnja dakle ispod 5000 ne znam koji AR je u igri ali mislim da je oko 16 000. Govorim o cijeni novih uređaja. A kabeli skupa s Deanovim strujnim filterom sigurno nisu 100 000. A da, zaboravio sam i Magnum Dynalab tuner.

ali je stvar u tome, kako je pažljivo odabran i posložen (iskustvo..).
Stvar je u tome da, to ne možeš opisivati tipa: bas je detaljan, visoki rezolutni, stage velik i bla, bla, bla..... već to jednostavno.... svira super !
Bio sam puno više impresioniran nego na Hifi Show-u (Sherton, Miral).
Stvar je u tome da ti za takav opis treba iskustva Olif, a ti ga nemaš. Jbg.
Veseli tvoja volja i entuzijazam ali Žac ima tek osrednji sistem koji nije ni po čemu referenca i ne može se nositi sa mnogim sistemima sa sajma ali za to treba imati uho i iskustvo pa znati primjetiti.

Isti dan sam slušao još tri sustava (ajde, malo jeftinija...), ali ni jedan mu nije bio ni blizu.
Naravoučenije od toga je da dugogodišnje iskustvo (i malo love), daje mogučnost postave sustava koji vrlo dobro zvuči.
Daj navedi i te ostale sisteme čisto da znamo s čim si uspoređivao.

MirkoST
10.11.2008., 19:38
@Nucleus :D lol

Baš tražiš probleme i svađu? hehe..Uvik se kačiš na olif-a :D

Kako možeš audiosistem od neznam nekih 50-60k kuna nazvati "osrednjim"? lol ..znam da ima boljih i skupljih al pokaži malo..ljudskosti :)

Nucleus
10.11.2008., 19:59
Baš tražiš probleme i svađu? hehe..Uvik se kačiš na olif-a
Ma gdje si vidio da tražim svađu? Samo sam istinu zborio zašto bi to bilo traženje svađe' Hifa je hobi koji zahtjeva vrijeme da se baviš time. Kroz godine slušanja stičeš iskustvo, vježbaš uši i mozak pa možeš slušanjem dobiti više informacija u kraćem roku od onih koji nemaju to iskustvo. Kao i svugdje drugdje. To što su neki jako tašti i ne prihvačaju da drugi imaju više znanja od njih u ovom hobiju je pak drugo.

Kako možeš audiosistem od neznam nekih 50-60k kuna nazvati "osrednjim"? lol ..znam da ima boljih i skupljih al pokaži malo..ljudskosti :)
Znaš da ima boljih a znaš da ima i lošijih. Onda si sam dao odgovor o osrednjem..... A zamisli da sam tek vlasniku tog sistema rekao da mu je sistem takav? Bilo bi:horor: pa:nono: pa :clint: .....

MytByte
10.11.2008., 21:25
Zar vas nije sram, ljudi nemaju šta jesti a vi raspravljate o RIZ-ovima od 150k kuna!!!:lol:

Nucleus
10.11.2008., 22:00
Zar vas nije sram, ljudi nemaju šta jesti a vi raspravljate o RIZ-ovima od 150k kuna!!!:lol:
Eeee, RIZ ti je radio nešto stvarno vrijedno te love. Svojevremeno su napravili lampaško pojačalo od 5 000 W sa vodenim hlađenjem!!! Genijalnost i dovitljivost domaćih konstruktora iznenadila je sve koji su imalo bili upućeni u tematiku. Ja sam tada išao u srednju školu kad je frendu došao stari doma i to ispričao, a mi se čudili jer smo imali doma onaj HSR 48 i slične "pile".

MytByte
11.11.2008., 07:56
Ne potcjenjujem ja RIZ...dapače, mislim da je HR iznjedrila jako dobre tehničare/inženjere...počevši od Tesle...koja bi to bila fora, imat AV receiver i plazmu od RIZ-a...:lol:

olif
11.11.2008., 12:50
Nucleus, Nucleus,
Opet si se zaletio i v kmicu vritnul !
Naveo si krive cijene uređaja koje sam slušao.
Kef 203 je cijena 45.000 kn (8.000 $), A. Rasearch preamp je 36.400 (6.500$), Pass Labs je cca 35.000 kn (samogradnja 7.500/8.000 kn). To je ukupno
116.400 kn (ostalo nismo pribrojili, pa bi možda došli do 150.000 kn).........
Pa nek sam, ja i krivo naveo cijenu, to u postu nije bilo bitno.
Ako si očekivao "umjetničke" opise zvuka, oni su namjerno izostali, jer ako si i ti čuo taj sustav, onda znaš da zvuk, baš nije u nekom "običnom" prosjeku.
Ja sam kao "neiskusan" od sedamdesetih, čuo malo sustava koji za tu "osrednju" cijenu tako dobro sviraju !
Ali ti moraš dodati svoje, ne uvijek, zajedljive primjedbe !

Nucleus
11.11.2008., 16:01
Ako si očekivao "umjetničke" opise zvuka, oni su namjerno izostali, jer ako si i ti čuo taj sustav, onda znaš da zvuk, baš nije u nekom "običnom" prosjeku.

Po tvom prethodnom postu vidljivo je da ti nisi u stanju opisati zvuk tog sistema, a to ti ide ruku pod ruku s neiskustvom.
Opis zvuka tog sistema spada u rang OK, lijepo dobro i slični, dakle ništa posebno. Kad jednom čuješ posebni sistem znat ćeš ne brini.

Ja sam kao "neiskusan" od sedamdesetih, čuo malo sustava koji za tu "osrednju" cijenu tako dobro sviraju !
Ali ti moraš dodati svoje, ne uvijek, zajedljive primjedbe !
Ko o čemu olif o godinama. Ti od sedamdesetih jednostavno nisi čuo dosta sistema i to je činjenica. Da imalo razmišljaš skužio bi kako sam odmah znao o čijem je sistemu riječ. To bi ti moglo nešto reći o iskustvu i poznavanju materije. Kad je pinco spomenuo stanoviti sistem u Splitu sastavljen od Pass-a i JM Lab-a odmah sam skužio da je bio kod Zokija doma. Spomeni mi sistem od 100 000 kn i ja ću ti reči čiji je. Što ti to govori?

olif
11.11.2008., 17:14
Da, vidim da postaješ sveznadar !
Znaš kako svi audiofili izgledaju, koliko su sustava čuli, kakve imaju doma, koliko koštaju......
Sve si ti to vidio i čuo .....
Pa ako već hodaš po kućama, reci nam onda ovo:
Koji audiofil ima najzgodniju ženu (do 40 god) ?

I tako do sutra.....de se malo opusti !!!

Nucleus
11.11.2008., 20:27
Da, vidim da postaješ sveznadar !
Znaš kako svi audiofili izgledaju, koliko su sustava čuli, kakve imaju doma, koliko koštaju......
Sve si ti to vidio i čuo .....
Evo nam sad i ljubomore.... :rolleyes:

Pa ako već hodaš po kućama, reci nam onda ovo:
Koji audiofil ima najzgodniju ženu (do 40 god) ?

Pa ja naravno! :frajer:

DeeJay Dee
12.11.2008., 08:35
onda si sedamtesetih bio beba il si dvajst let ofucaniji od supruge ti.... lol

;o)))

DoomsdayST
12.11.2008., 08:41
Ekipa, pod hitno nabavit, pročitat i primjenit...

http://www.mindtools.com/pages/article/newCDV_59.htm

'...
Although "regular" intelligence is important to success in life, emotional intelligence is key to relating well to others and achieving your goals. Many people believe that emotional intelligence is at least as important as regular intelligence...
...
Emotional intelligence is an awareness of your actions and feelings – and how they affect those around you. It also means that you value others...
...'

A nakon toga, možemo pričat o svemu, pa i o HIFI...

olif
12.11.2008., 11:56
Odavno pročitano !
S pravom se emocionalna inteligencija stavlja u prvi plan.
Ona je osnov stabilne ličnosti i uspješnih veza i komunikacija u okruženju.
Ona je uvjet uspejha, (puno više od logičke, matematičke, dedukcijske...).
Vratimo se na temu.
Ovaj tjedan ću vjerojatno od kolege uzeti vintage Sansui aug 77x ( mislim da je taj). On kaže da odlično svira i ako ga ona ne zadrži, bit će moj (za malu lovu). Dugo to već nisam ćuo, a on (mlađi je dosta), u ushićenju kaže da bi to svi morali čuti kao "školski" primjer zvuka.
Naravno da se od 90-ih, mnogo toga napravilo bolje, ali osnove kvalitete ostaju (snažna mreža, raspored pločica, smještaj i veličina hladila, kvalitetno kučište.....).

slonova noga
12.11.2008., 16:58
Haj!

Imam jedno pitanje pa ako znalci mogu odgovoriti: Pojačalo Yamaha A-520 (da,znam, staro 20 godina)...kakvu kvalitetu zvuka ima s obzirom na današnja pojačala, da li ima kakav audiofilski prizvuk:cerek:, ili se isplati kupiti nešto novije?

Hvala

olif
12.11.2008., 18:00
Nisam baš na netu našao ništa konkretno o Yamahi a520 !
Na slici izgleda vrlo solidno, a sad, da li je tu tko ima, ili se sjeća zvuka..!?
Na nekim stranim forumima ju neki likovi još uvijek imaju, pa je i to jedna od indicija !
Da si pitao za Yamahu a-s2000, znao bih ti puno toga reći....
Ako su zvučnici malo "bolji" i zahtjevniji, te ako se teži k high-end zvuku, svakako bi trebalo uzeti noviji amp. Ipak je to vintage, staro 20 god., ali nikad se ne zna.....

Nucleus
12.11.2008., 20:47
Nisam baš na netu našao ništa konkretno o Yamahi a520
Evo tebe opet! :rolleyes:
Nisi nikad ni čuo ni vidio tu Yamahu, ali ideš se javiti i dijeliti savjete.
Koji si ti lik!?!? Osim toga čovjek je pitao znalce. Kaj se onda ti javljaš? :p:p

DoomsdayST
14.11.2008., 07:28
Rugala se tava loncu da je crn... :rolleyes:

Nucleus, ovaj tvoj post je pomoga odgovorit na dilemu koju čovik ima više nego olifov, jel'da...?

Ako malo bolje pogledaš, tvoj post služi samo tebi, ili je istina šta je olif reka pa glumiš forumskog žandara ili advokata...

Svak ima oči i gleda za sebe... Ako ne'ko valja gluposti, ili posta neinformativne stvari, to je njegov problem, i eventualno problem moderatora, nikako tvoj... Ti bi se triba brinit za svoje postove, i pod tim stvarno mislin da se moraš zabrinit... Čoviče, 90% tvojih postova je prozivanje nekoga drugoga zbog ovoga ili onoga, '...ajde mi objasni...' i ostale smartass pizd@rije...

Opet ti lipo ponavljan, ko je glup, egoističan ili dosadan, takav je za sebe, i svak 'ko čita i ima zrno soli u glavi će ga takvog i prepoznat... Nema potribe za forumskim žandarima niti advokatima... Način na koji ti funkcioniraš odiše potrebom za priznanjem i pohvalama, virtualnim tapšanjem po ramenu... Ili neodoljivon potrebon za virtualnim konfrontacijama, šta je posebno jalovo... Nije ti to zdravo... A i znaš onu uzrečicu: 'Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded.'

Malo poviše san preporučija dobro i korisno štivo... Probaj... moglo bi ti koristit...

http://www.forum.hr/showpost.php?p=17036552&postcount=209

I samo da te upozorin, ovo san reka iz najbolje namjere, i neću se dat uvuć u još jedan glupavi 'pissing contest'...

:kava:

MirkoST
14.11.2008., 14:51
Evo nešto oko čega se mogu voditi ratovi sad kad nemate o čemu drugome :)

Koliko košta NAJJEFTINIJI audiofilski hi-fi sistem (stereo) za klasičnu prostoriju do 20m2.

Dakle sistem koji spada u vrhunsku kvalitetu zvuka a da košta što manje :D ..neznam ni sam kako da to objasnim ako niste shvatili..recimo
da taj sistem bude toliko dobar da kad dođe neki audiofil da kaže "dobro svira" :lol:

Izvor zvuka SACD/CD

Da čujem mišljenja...

MytByte
14.11.2008., 14:58
Mirko, zar ne vidiš da se ne mogu složiti uopće koji su kriteriji za zvati se "audiofilom" a kamoli oko samog sustava...:lol:

olif
14.11.2008., 20:02
Koliko košta NAJJEFTINIJI audiofilski hi-fi sistem (stereo) za klasičnu prostoriju do 20m2.

Dakle sistem koji spada u vrhunsku kvalitetu zvuka a da košta što manje :D ..neznam ni sam kako da to objasnim ako niste shvatili..recimo
da taj sistem bude toliko dobar da kad dođe neki audiofil da kaže "dobro svira" :lol:

Izvor zvuka SACD/CD

Da čujem mišljenja...
U razgovoru s kolegama s dugim stažem u Hifi, se ne nazire precizan odgovor na to pitanje. Pojam "dobro svira" je vrlo rastegnut. U tu sferu ulaze individualne preference svakog pojedinca i njegovi afiniteti.
Npr. napamet kazati da se dobar zvuk može složiti za. 35.000/75.000/100.000
kn...itd...bilo bi netočno, jer će se idividualno pokazati razlike.
Po mom skromnom mišljenju odgovor ne može biti precizan.
Važno je što Ti osobno misliš o svom zvuku, a ne neki "audiofil" koji će te posjetiti i "opisno" ti prodavati toplu vodu, da to i to ne zvuči dobro (njemu).

MirkoST
15.11.2008., 07:06
Daj olif promini tu sliku, ima bit da se nucleus zaljubio :D lol

Što se tiče sistema, lako je za mene, ja sam u techmomaksa slušao neki malo skuplji sistem i u odnosu na bilo što 10x jeftinije nisam čuo neke značajne razlike tako da je za mene sve do 10-20.000kn audiofilski sistem, a preko toga potrošnja novca :D

Ja sam pitao koji je najjeftiniji čisto da vidim od koje granice se smatra da kad netko kupi nešto da ima audiofilski sustav :)

Ja bih si dao slobode i rekao nekih 40.000kn (to ja gledam ovako napamet komponente pa zbrajam i došao do toga hehe)

DoomsdayST
15.11.2008., 10:21
Mirko, takva priča je po meni jalova i bez veze... Neke čvrste definicije neznan, a ko i postoje, a ionako tuđa definicija dobrog zvuka me samo marginalno zanima, ja iman svoju ideju... Lova je tu nužno zlo... Ja bi se ostavija takve tematike, preopširno pitanje a nikakva korist od odgovora... :ne zna:

Šta se ove teme tiče, ja se odjavljujen... Ne isplati se gubit živce pokušavajuć... U ovoj temi me više nema, a u drugim temama, radiće IGNORE opcija kad triba... :kava:

Nucleus
15.11.2008., 22:25
Što se tiče sistema, lako je za mene, ja sam u techmomaksa slušao neki malo skuplji sistem i u odnosu na bilo što 10x jeftinije nisam čuo neke značajne razlike tako da je za mene sve do 10-20.000kn audiofilski sistem, a preko toga potrošnja novca
Velika je razlika slušati komponentu u dućanu i u svojoj slušaoni. Soba isto "svira".
Taj sistem u technomaxu može koštati do neba i ako nije dobro složen ili slušaona nije odgovarajuća neće zvučati onako kako bi mogao u nekim drugim uvjetima. Kod ljudi plićeg džepa pak proradi obrambeni mehanizam poput:"Uh ovo košta a nikako ne svira. Ma idem ja doma uživati u svojoj mini liniji!"
I još jedna stvar, a to je iskustvo. Iskustvo slušanja stiče se godinama uči se i razvija. Sa stanovitim iskustvom može se percipirati potencijal sistema koji trenutno loše zvuči dok se bez iskustva vrlo lako ignorira dobar zvuk a divi se nekim zvučnicima u obližnjem kafiću koji imaju basssssaaaa!

exAzriel
15.11.2008., 23:41
nucleus je zaboravio dodati, da nema univerzalnog sistema za svu vrstu glazbe.......Nije samo soba u pitanju...
A obzirom da je poznati znalac, vjerujem da to zna, no možda je izgubio sluh davnih sedamdesetih slušajući Status Quo, u Domu sportova.....

Nucleus
16.11.2008., 21:17
nucleus je zaboravio dodati, da nema univerzalnog sistema za svu vrstu glazbe.......
O ima, ima..... iznenadio bi se. Takvo što nije trebalo ni spominjati u kontekstu dosadašnjih napisa o slušaonama i sistemima.

Nije samo soba u pitanju...
A tko je rekao da je samo soba u pitanju?

A obzirom da je poznati znalac, vjerujem da to zna, no možda je izgubio sluh davnih sedamdesetih slušajući Status Quo, u Domu sportova.....
Nisam bio u prvim redovima pa je sluh ostao sačuvan. No ovdje nije tema moj sluh kao ni tvoji jadnički pokušaji da me omalovažiš ili uvrijediš. Ovdje se piše o hifi i stvarno ne znam što radiš tu? trebaš neki savjet možda? :p

ARTETUREN
16.11.2008., 22:19
Nucleus ima pravo, postoje univerzalni sistemi. Naravno put do toga je dugačak i bez "home made" nemoguć.
Za drugi dio kolegi exAzrielu bih napomenuo da su uši samo senzor:mig:, a Nucleus se neće ljutiti jer "nas" ima više ... naime nadrapalo je neš drugo.:D
Evo baš sam večeras slušao cd plejer samo 40 000 kuna neću imenovati firmu, kablovinje boli glava, a zvuk loš. Cijena često ne prati kvalitet. Duplo jeftiniji plejer je sve odsvirao daleko bolje.

exAzriel
16.11.2008., 23:42
. No ovdje nije tema moj sluh kao ni tvoji jadnički pokušaji da me omalovažiš ili uvrijediš. Ovdje se piše o hifi i stvarno ne znam što radiš tu? trebaš neki savjet možda? :p

ti omalovažiš sam sebe, svojim bahatlukom bez podloge.
A za savjet hvala, ali ne treba mi, u ZG uvjek znam di mogu dobiti vrhunski savjet......
i da, ne postoji univerzalni sistem, odnosno postoji ali pod uvjetom koji navodi Arteturen, no problem su zvučnici, i to ne jeftin problem, a niti se stvari mogu svesti na jedan par zvučnika...
ajd uživaj sad.....

Nucleus
17.11.2008., 01:03
ti omalovažiš sam sebe, svojim bahatlukom bez podloge.
Nisam ja bahat već pun iskustva u hifi.

A za savjet hvala, ali ne treba mi, u ZG uvjek znam di mogu dobiti vrhunski savjet......
Naravno da znaš. Kod mene.

i da, ne postoji univerzalni sistem, odnosno postoji ali pod uvjetom koji navodi Arteturen, no problem su zvučnici, i to ne jeftin problem, a niti se stvari mogu svesti na jedan par zvučnika...
ajd uživaj sad.....
Ne postoji ili postoji??? Daj se odluči.
I što sa zvučnicima? Opet problem, ali nije no nema veze nisu zvučnici bitni? Koja konfuzija? Probilo te ha?

Nucleus
17.11.2008., 01:09
Nucleus se neće ljutiti jer "nas" ima više ... naime nadrapalo je neš drugo.:D
Jetra? :misli:

Evo baš sam večeras slušao cd plejer samo 40 000 kuna neću imenovati firmu, kablovinje boli glava, a zvuk loš. Cijena često ne prati kvalitet. Duplo jeftiniji plejer je sve odsvirao daleko bolje.
A zna se to dogoditi. Možda ovaj skuplji nije bio usviran.
Možda nije dobar match sa ostatkom sistema. Ili firma jednostavno prodaje ima a zvuk tko šiša. Događa se i to.

ARTETUREN
17.11.2008., 21:49
Jetra? :misli:

Nice try ... :D

A zna se to dogoditi. Možda ovaj skuplji nije bio usviran.
Možda nije dobar match sa ostatkom sistema. Ili firma jednostavno prodaje ima a zvuk tko šiša. Događa se i to.

Ne, bilo je i drugih, accuphase :flop:je u pitanju.
Zaista sam razočaran, preakcentuiran je zbog detaljnosti, ali ukupnost jad i bijeda (u poredbi s onim što želimo čuti i znamo kako zvuči).

Nucleus
17.11.2008., 23:52
Ne, bilo je i drugih, accuphase :flop:je u pitanju.
Zaista sam razočaran, preakcentuiran je zbog detaljnosti, ali ukupnost jad i bijeda (u poredbi s onim što želimo čuti i znamo kako zvuči).

Ovo boldano mi je nejasno. Detaljan je pa odvlači pažnju s glazbe na detalje?
Ili naglašava neke detalje u spektru pa smeta? Nisam Accuphase-a slušao doma ali na par prezentacija je ostavio dobar dojam. Jest da je preskup za ono što pruža, ali dobro izgleda.
Meni je još uvijek u sjećanju usporedba Philips dvd 963 i Maestro cd player od Audio Analogue-a koji je nekoliko puta skuplji a svirao je lošije nego navedeni dvd. Svi koji su čuli su odmah kupili taj dvd a isti se još i danas nudi po oglasnicima kao odličan cd player. Krasna sredina, ugodni visoki ništa ne strši jedino malo tanak u basu ali sredina je tako dobra da se s tim da živjeti a košta smiješno malo.

imagine
17.11.2008., 23:53
Nema vrijeđanja,
Jel pljuska pljuska ako se izvrši u s rukavicom ?

Ukoliko misliš na A. net moram ti reči da šteta što si se ovako kasno tamo uključio.
Znalo je bit zanimljivih situacija..
Ako je netko uvredljiv dobija upozorenje, a ako nastavi bananuuu!! u RL ? :D

Iskusni uvažavaju novopridošle
Ma ti to o A.netu ili njuz grupi? :D

Inače mi je baš žao do čeg je došlo ovo drugo mjesto i što nema zanimljivih rasprava na račun 'uvaženosti' kao što je prije bilo. :D

uglavnom je zabavno i poučno !

Ako imaš živaca tražit poučno kroz tuđu zabavu. :D

btw,sad nazad na hajfaj :d

Nucleus
17.11.2008., 23:57
Ako imaš živaca tražit poučno kroz tuđu zabavu. :D
btw,sad nazad na hajfaj :d
Evo, odmah se vidi znalac. :mig:

ARTETUREN1
18.11.2008., 17:06
Ovo boldano mi je nejasno. Detaljan je pa odvlači pažnju s glazbe na detalje?
Ili naglašava neke detalje u spektru pa smeta? Nisam Accuphase-a slušao doma ali na par prezentacija je ostavio dobar dojam. Jest da je preskup za ono što pruža, ali dobro izgleda.Meni je još uvijek u sjećanju usporedba Philips dvd 963 i Maestro cd player od Audio Analogue-a koji je nekoliko puta skuplji a svirao je lošije nego navedeni dvd. Svi koji su čuli su odmah kupili taj dvd a isti se još i danas nudi po oglasnicima kao odličan cd player. Krasna sredina, ugodni visoki ništa ne strši jedino malo tanak u basu ali sredina je tako dobra da se s tim da živjeti a košta smiješno malo.

Upravo ovako kako si opisao, bas je nešto topliji, no daleko od pravog, ali srednjetonsko područje je vjerojatno "obrađeno" faznim filterom. Otprilike kao kod "super sterea". Osjeti se odmah, ugodno za vidjeti i slušati, ali bez života.

zokys
18.11.2008., 21:17
Pozdrav!

Treba mi savjet oko spajanja AV receivera sa TV-om i HD DVD-om.
Konkretno, spojio sam HD DVD i AV receiver HDMI kabelom, a TV (s obzirom da je stariji tip uredjaja) i HD DVD sa obicnim kompozitnim kabelom u kombinaciji sa dva audio izlaza (u TV je scart a u HD DVD-u composite zuti i dodatno dva audio kabela L i R koja sam takodjer spojio na HD DVD).

Isao sam na tu varijantu iz razloga sto kad snimam TV program zelim zaobici nepotreban rad receivera. Logicno antenskim kabelom su HD DVD i TV takodjer spojeni medjusobno.

Znam da bas nisam najpreciznije objasnio, ali me cisto zanima je li ovo OK varijanta ili ima nesto bolje?

Jos uvijek mi je sve novo i nedovoljno poznato pa molim kakav koristan savjet.

Hvala unaprijed.:s

Nucleus
18.11.2008., 21:46
Upravo ovako kako si opisao, bas je nešto topliji, no daleko od pravog, ali srednjetonsko područje je vjerojatno "obrađeno" faznim filterom. Otprilike kao kod "super sterea". Osjeti se odmah, ugodno za vidjeti i slušati, ali bez života.

Onda najvjerojatnije nije "legao" u sistem. Istina da Accu-i znaju zvučati malo ispeglano ali nisu nemuzikalni niti lijeni. Nešto se nije poklopilo u sistemu. To je ono staro pravilo da nema pravila. Skuplja komponenta ne garantira bolji zvuk.
Jesi li bio na sajmu? Ako jesi što ti je najbolje sviralo? Pitanje važi i za ostale koji čitaju....

ARTETUREN
18.11.2008., 22:19
Nisam imao previše vremena, ali su mi se dopali magnaplanari i oni tanki srebrni kabeli, a naručito gramofon i zvuk sa njega.
No kako sam nekada imao Nakamichia ZX9 žao mi je što nema kaseta, ipak je to radilo sjajno. Znam da će se mnogi nasmiješiti, blago rečeno. Kao što smo se smijali 78 i šelaku. Sad se trudim nabaviti 680 ZX. State of art.
Frend je rekao da je u Sheratonu bila najbolja neka "neugledna ekipa", tamo nisam stigao.

Sistem je toliko dobar da je morao i zvuk biti dovoljno dobar, a to se nesmije dogoditi, naručito ako varira boja u promjeni dinamike, a pojačalo je linearno.

ARTETUREN
18.11.2008., 22:26
Pozdrav!

Konkretno, spojio sam HD DVD i AV receiver HDMI kabelom, a TV (s obzirom da je stariji tip uredjaja) i HD DVD sa obicnim kompozitnim kabelom u kombinaciji sa dva audio izlaza (u TV je scart a u HD DVD-u composite zuti i dodatno dva audio kabela L i R koja sam takodjer spojio na HD DVD).

Isao sam na tu varijantu iz razloga sto kad snimam TV program zelim zaobici nepotreban rad receivera. Logicno antenskim kabelom su HD DVD i TV takodjer spojeni medjusobno.

Znam da bas nisam najpreciznije objasnio, ali me cisto zanima je li ovo OK varijanta ili ima nesto bolje?

Sve 5 najbitnije je da Ti je antenski signal gut.

Desiree
19.11.2008., 12:13
Bok decki.

Pobrisah vam jedno 30tak postova s chatterajem i svadjama medju zadnjih 60tak postova. :raspa: Najljepse vas molim da se vratite na temu i da se jedni drugima skinete sa sije, ok? :moli: Svadjat se ovako mozete i preko PPa ako zelite, ili nac se u nekoj birtiji, pa se napit i ispickarat posteno, ali ovako se medjusobno podbadat, izazivat i onda nevino optuzivati jedan drugog vise nemojte na Forumu pliz. Ubija temu, ubija raspravu, ubija zelju ljudi da se pridruze razgovoru i na kraju - ubija i vase zivce. :D Svi smo ucili da se rodimo s ogranicenim brojem zivaca i onda oni samo umiru i umiru i umiru ... ne zelite ih rasipati na ovakvo nesto, zar ne? :mig: :D

Hvala svima na paznji.
:w

Nucleus
20.11.2008., 00:52
Nisam imao previše vremena, ali su mi se dopali magnaplanari i oni tanki srebrni kabeli, a naručito gramofon i zvuk sa njega.
Znači bio si u Esplanadi. E ja nisam..:mig:

No kako sam nekada imao Nakamichia ZX9 žao mi je što nema kaseta, ipak je to radilo sjajno. Znam da će se mnogi nasmiješiti, blago rečeno. Kao što smo se smijali 78 i šelaku. Sad se trudim nabaviti 680 ZX. State of art.
Frend je rekao da je u Sheratonu bila najbolja neka "neugledna ekipa", tamo nisam stigao.
Nostalgija. Zajebana stvar. Ja zato i ne prodajem svoj kazić jer imam 200-tinjak kazeta koje i ne slušam često, ali kad mi dođe....
Daj provjeri koja je to neugledna ekipa :lol:

Sistem je toliko dobar da je morao i zvuk biti dovoljno dobar, a to se nesmije dogoditi, naručito ako varira boja u promjeni dinamike, a pojačalo je linearno.
Ovo nisam baš skužio???

MytByte
20.11.2008., 07:05
Pozdrav!

Ostavi kako si spojio HDD rekorder (pretpostavljam da to imaš a ne HD-DVD što je drugo) na AV receiver, to je OK...samo zamijeni kompozitni žuti sa RGB SCART-om, imat ćeš bolju sliku na TV-u...također ako ćeš danas sutra spajat DVB-T ili SAT tuner, spojit ćeš ga SCART-om na rekorder, a pošto ti je rekorder već spojen SCART-om na TV, moći ćeš gledati tuner bez da ti je rekorder upaljen...

urlik.meinhof
20.11.2008., 13:36
nabavih integrirca...musical fidelity A3...prvi model
-da li se može koristiti kao predpojačalo
-koje pojačalo snage nabaviti
zvučnici...B&W CDM 9NT

ARTETUREN
20.11.2008., 21:24
Nostalgija. Zajebana stvar. Ja zato i ne prodajem svoj kazić jer imam 200-tinjak kazeta koje i ne slušam često, ali kad mi dođe....
Daj provjeri koja je to neugledna ekipa :lol:

Je .. i meni je ostao Onkyo R1 (TA 2570 grda pila), ali ni do koljena 680 - tici, po meni je to najbolji kazić koji je ikada napravljen, niti Dragon, a bome niti 1000 mu nisu niti po zvuku dorasli, a po izgledu ko da su ih radili klingonci. I na duplo nižoj brzini je radio bolje od većine kazetaša.

Budem pitao, ... a zvuk kada se povećala glasnoća, osjetila se promjena boje zvučne slike što bi se prije odnosilo na pojačalo i zvučnike nego na sam izvor. Kako se to događalo jedino sa njim vjerojatnost je da je on odgovoran. Slijede temeljita mjerenja pa će se pokazati u čemu je kvaka. No definitivno zvuk nije bio u skladu sa cijenom.

Nucleus
21.11.2008., 02:43
ali ni do koljena 680 - tici, po meni je to najbolji kazić koji je ikada napravljen, niti Dragon, a bome niti 1000 mu nisu niti po zvuku dorasli,
Meni je video rekorder bio zakon za snimanje hife. Zvukom kao Magnetofon, daleko bolji od kazića a kazete čak i jeftinije, sve dok mi se mije raštelao treking. Onda više nikad dobiti dobar sound na svim kazetama. :mad::mad:

Budem pitao, ... a zvuk kada se povećala glasnoća, osjetila se promjena boje zvučne slike što bi se prije odnosilo na pojačalo i zvučnike nego na sam izvor.
Slušao sam Wadiu 302 onu "malu" sa Leben CS-600 lampaškim integrircem. Može raditi kao izlaz pa ga je lik spojio na wadiu koja ima daljinski, Leben nema, pa ga je tjerao preko njenog izlaza. kad je Lebena spojio kao integrirac, zvuk se deformirao postao kreštav, visoki pršte, užas. Wadia ima 3 stupnja pojačanja i lik ju je stavio na najjače što je dobro ako tjeraš izlaz, ali ako signal ide u preamp onda ga overlouda i zezne zvuk. Možda je to i zamo slučaj?

Nucleus
21.11.2008., 02:55
nabavih integrirca...musical fidelity A3...prvi model
-da li se može koristiti kao predpojačalo
-koje pojačalo snage nabaviti
zvučnici...B&W CDM 9NT

Koji je to model A3...???
Ako otraga ima pre/main brik onda može.
A što će ti pojačalo snage kad imaš integrirac? Ako ti je MF preslab, zašto si ga nabavljao?

Nucleus
25.11.2008., 23:54

I jesi provjerio koja je to neugledna ekipa. živo me zanima iako pretpostavljam da je "ekpia" bila na drugom katu i da je u sobi bilo pretoplo od lampi....

ARTETUREN
28.11.2008., 22:05
@ Nucleus

Neki britanci, cijena je bila da boli glava, izgled boli oko (kao da su se djeca igrala), ali radi. (Gamus je bio u susjednoj sobi)

Nucleus
29.11.2008., 23:47
Neki britanci, cijena je bila da boli glava, izgled boli oko (kao da su se djeca igrala), ali radi. (Gamus je bio u susjednoj sobi)

E nije baš neki konkretan odgovor. :ne zna:
A ovo boldano, je vjerojatno GamuT no ne znam da ga je netko izlagao na sajmu.

Nucleus
06.12.2008., 14:37
Malo dižem temu....
Evo sinnerman i ostali ako vam štogod nije jasno u svezi hife, pitajte. ;)

Sinnerman
06.12.2008., 16:11
Nucleusa za moderatora :bonk::D

_ov3rflow_
07.12.2008., 09:10
Malo dižem temu....
Evo sinnerman i ostali ako vam štogod nije jasno u svezi hife, pitajte. ;)

Kako se određuje osjetljivost kutije "na papiru" ako znamo osjetljivost midbassa, tj. kako se dobiva podatak koliko uistinu treba stišati tweeter?
Recimo da su vanjske dimenzije kutije:
-širina 20 cm
-visina 60 cm
-dubina 30 cm

Osjetljivost midbassa 90dB, osjetljivost tweetera 92 dB?

Nucleus
07.12.2008., 14:53
Nucleusa za moderatora :bonk::D
Ma za Papu! :mig:

Kako se određuje osjetljivost kutije "na papiru"
To ti ne spada u hifi već pod "sam svoj elektroničar"!

ARTETUREN1
08.12.2008., 18:39
@ ov3rflow

osjetljivost (sensitivity) bez obzira na doslovan prijevod nije primjerena riječ. Bolja je iskoristivost. Moraš uzeti u obzir frekventnu skratnicu koju rabiš, odnosno njenu topologiju. Dimenzije kutije nemaju uticaj na iskoristivost, jedino ako nije bass refleks ili cijev transmision line.
3 dB je duplo veća iskoristivost, dakle i glasnoća uz istu snagu. 2 dB je 1,6 puta veća izračena snaga. Najjednostavnije je stišati otpornikom, ali nesmije biti žičani (induktivitet!).