PDA

View Full Version : Vozačka dozvola

stranice : [1] 2

Veky
08.03.2007., 19:09
Pošto već više od 10 godina vozačku dozvolu nosim u zadnjem džepu hlača sad se izlizala i oštetila do nečitkosti i stanja raspadnutosti. Da me ne bi neki nadobudni policajac čelom u nazad uputio sudcu za prekršaje trebao bih je zamjeniti za novu.

To i ne bi bio neki složen postupak da mi:

- vozačka ne vrijedi do 64. godine života ili koje već (negdje. 2043. ili sl.)
- vozačka nema uvjet obveznog nošenja naočala.

Nosim naočale, zapravo leće no za takve stvari se pokažem u naočalama jer neprekidno nosim i leće i naočale (ovisno u kakvom su mi taj dan stanju oči).

Nemam nekog ograničenja trajanja na 5, 10 godina i sl. zbog naočala nego do one max. životne dobi.

Zanima me ako dođem tetama na šalteru sa novim slikicama u naočalama i mojom vozačkom na izdisaju hoće li mi samo zamjeniti vozačku po principu staro za novo ili će mi sad zbog naočala automatski smanjiti valjanost dozvole na nekih 5 godina i sl. ?

Ako je tako radije ću je mumificirati i čekati sudnji dan nego svakih 5 godina njima davati lovu za bezveze.

Što kaže zakon, što kaže praksa ?

Hvala!

clouseau
08.03.2007., 19:33
Zakon o sigurnosti prometa na cestama kaže:

članak 222.
(3) Vozačka dozvola izdaje se s rokom važenja do 80. godine života vozača, a mijenja se svakih 10 godina.

članak 309.
(1) Vozačke dozvole izdane sukladno važećim propisima zamijenit će se u roku od pet godina od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

(2) Prilikom zamjene vozačkih dozvola vozaču koji ima vozačku dozvolu A, B,C,D i E kategorije, pored tih kategorija ovjerit će se i A1, B+E, C1+E, C+E i D+E kategorija.

(3) Prilikom zamjene vozačkih dozvola izdanih na rok od 65 godina vozaču će se izdati vozačka dozvola na rok od 80 godina ukoliko ne postoji ograničenje u uvjerenju o zdravstvenoj sposobnosti za vozača motornog vozila.

A na stranici od mup-a (http://www.mup.hr/46.aspx) piše još:

Zamjena vozačke dozvole (promjena podataka, popunjenost)

1. Zahtjev se podnosi na propisanom obrascu – obrazac br. 2, u policijskoj upravi, odnosno postaji prema mjestu prebivališta.
2. Uz zahtjev se prilaže:
1. 35,00 kn u državnim biljezima;
2. dvije fotografije veličine 30x35 mm;
3. uplatnica na iznos od 35,00 kn na račun MUP-a za obrazac vozačke dozvole;
4. osobna iskaznica.

Dakle, koliko ja vidim za zamjenu nije potrebno priložiti lječničko uvjerenje? A ono gore iz zakona, kolko sam ja čuo, u praksi znači ovo: 5 godina od stupanja novog zakona na snagu (dakle do 8. mj. 2009) će svi morati sa starih prijeći na nove vozačke, koje se izdaju na rok od 10 godina i nakon toga se produžuju, ali bez lječničkih svjedodžbi. Barem tako ja imam, kad mi je istekla ona dvogodišnja dobio sam na 10 god i nisam morao nikakvu lječ. potvrdu nositi, i rekla žena na šalteru da za 10 god dođem opet da ju opet produlje :)

Zašto bi nosio slike sa naočalama, ako ti nigdje na vozačkoj ne piše da moraš nositi naočale?

Veky
09.03.2007., 07:37
Da, to sam i ja pročitao pa mi nije bilo jasno. Jer, na vozačkoj piše da moram nositi naočale, dakle moram se s njima i slikati.

Doktor mi je prije par godina rekao da kod vozačkih vrijedi obavezno nošenje naočala ili obavezno nošenje leća, nikako kombinirano "naočala ili leća". Par puta su me zaustavili i nisu me uopće pitali za naočale, a imao sam leće. Jednom sam čak imao sunčane police naočale i to im nije bilo "sumnjivo" tako da mi na kraju ništa nije jasno.

Laa
09.03.2007., 07:45
Ja sam mijenjala vozačku prije nekih 2 mjeseca jer mi je istekla upravo zbog naočala i potrebne kontrole vida. Išla sam na pregled i zamolila doktoricu da mi na vozačkoj napiše da nosim leće (iako ih nemam i ne nosim) što je ona i napravila i još mi napisala da sljedeći pregled moram napraviti za 8 godina, a ne 5 kao što bi inače trebalo biti. Nisam se ponovo trebala slikat u naočalama, donijela sam sliku bez i nitko mi nije radio probleme. Ako te zaustave, ne brini, reci da nosiš leće i to je to. Nitko ti sigurno neće tražit da ih skineš i pokažeš.

vukovarac69
09.03.2007., 07:54
ja sam morao mjenjati vozačku zbog promjene prebivališta, nikakva liječnička uvjerenja nisu potrebna, izdana mi je dozvola na 10 godina, kad sam pitao zašto ne do 65-te godine života, rekli u policiji da je to novi zakon i da je tako da se svakih 10 godina PRODUŽUJE, bez obveznog liječničkog pregleda i slično....

a ionako kad (ako?!) uđemo u eu za koju godinu opet sve nanovo....

Veky
09.03.2007., 10:55
Inače liječnički je negdje oko 400-700kn ako se ne varam. Znam da ljudi iz Bjelovara masovno odlaze na liječnički u Koprivnicu gdje je čini mi se dvostruko jeftiniji.

mandy
09.03.2007., 15:58
ja sam morao mjenjati vozačku zbog promjene prebivališta, nikakva liječnička uvjerenja nisu potrebna, izdana mi je dozvola na 10 godina, kad sam pitao zašto ne do 65-te godine života, rekli u policiji da je to novi zakon i da je tako da se svakih 10 godina PRODUŽUJE, bez obveznog liječničkog pregleda i slično....

a ionako kad (ako?!) uđemo u eu za koju godinu opet sve nanovo....

Suprug i ja smo nakon svadbe 2005. mjenjali dokumente, među njima i vozačke....ja zbog prezimena on zbog adrese. U slučaju promjene podataka, izlizanosti ne treba novi lječnički...ali njemu su smanjili trajanje na 10 godina,a stara mu je vrijedila do 65-e.....meni sve ostalo isto (vrijedi 4 godine i onda ponovo lječnički zbog naočala)...

Shpaolin
12.03.2007., 18:07
ja bi isto trebao zamijeniti vozacku zbog promijene adrese,kakav je postupak za to?

Josh
15.03.2007., 14:29
(3) Prilikom zamjene vozačkih dozvola izdanih na rok od 65 godina vozaču će se izdati vozačka dozvola na rok od 80 godina ukoliko ne postoji ograničenje u uvjerenju o zdravstvenoj sposobnosti za vozača motornog vozila.

Ali to ne rade, isto daju na 10.

Veky
20.03.2007., 13:45
Evo, svježa informacija iz prve ruke.

Danas sam zamjenio vozačku. Rekoh teti na šalteru - vozačka se u svojih 11-14 godina par puta oprala u veš mašini, ja se u odnosu na mladalačku sliku uozbiljio i proljepšao i postala je nečitka pa da je zamjenimo. Pogledala je i pitala imam li slike s naočalama. Rekoh - imam. Uplatio 35kn Državi, pribavio 35kn taxenih markica i 1.5 kn za tiskanicu i uplatnicu, pričekao 10 minuta i to je to.

Uz vozačku i slike s naočalama je trebala i osobna. U vozačkoj stoji sve kao i u staroj i nema onoga čega sam se bojao - nekih novih "kraćih" ograničavajućih rokova na 2,3 ili 5 godina nego kao i svima ostalima - izdana na 10 godina, do 2017. pa onda opet "produžujem".

angelus88
21.10.2008., 12:03
Ne znam da li sam pogodio pravi pdforum ali postavit cu pitanje svejedno. Da li je moguce ako ste polozili vozacki ispit i imate vozacku dozvolu BiH prebaciti na RH?? ako me razumijete.

fooreest
21.10.2008., 13:10
Članak 8.
Kada se izdavanje vozačke dozvole traži na osnovi inozemne vozačke dozvole, uz zahtjev za izdavanje dozvole prilaže se:
1. inozemna vozačka dozvola,
2. prijevod inozemne vozačke dozvole, ukoliko se iz inozemne vozačke dozvole ne može zaključiti za koje kategorije se može zamijeniti i vrijedi li, odnosno da joj nije protekao rok valjanosti više od šest mjeseci,
3. uvjerenje o duševnoj i tjelesnoj sposobnosti za upravljanje vozilima koje ne smije biti starije od šest mjeseci,
4. dvije istovjetne fotografije veličine 30 mm ¤ 35 mm.

Kada se vozačka dozvola izdaje na osnovi inozemne vozačke dozvole, umjesto datuma polaganja vozačkog ispita upisuje se datum izdavanja inozemne vozačke dozvole.

PRAVILNIK:
http://www.mup.hr/931.aspx

trex1981
01.11.2008., 07:44
Može li osoba koja gleda samo na jedno oko položit vozački ispit?

fooreest
01.11.2008., 14:55
Može. Jedan moj frend ima stakleno oko od djetinjstva i normalno vozi auto.

trex1981
02.11.2008., 09:47
Može. Jedan moj frend ima stakleno oko od djetinjstva i normalno vozi auto.

Sorry što pitam, ali možeš li mi malo pojasniti ovaj pojam "stakleno oko"?

Didi
02.11.2008., 10:08
Sorry što pitam, ali možeš li mi malo pojasniti ovaj pojam "stakleno oko"?Očna proteza.

trex1981
02.11.2008., 14:29
Očna proteza.

A reci mi još da li on s tom očnom protezom vidi ili ne?

Jer ja bih htio polagat vozački, a ne znam hoću li moći zbog
mojeg desnog oka? Ono je zatvoreno radi oštećenog živca,
a na lijevo vidim dobro! I nema spasa za moje desno oko!

Zek0slav
02.11.2008., 15:30
Nikad nisi cuo za stakleno oko?

To ti je proteza od stakla koja imitira ocnu jabucicu.

Njegov frend znaci ne vidi na jedno oko, isto kao i ti.

fooreest
02.11.2008., 18:27
Ekipa ti je već odgovorila.

trex1981
02.11.2008., 19:32
Nikad nisi cuo za stakleno oko?

To ti je proteza od stakla koja imitira ocnu jabucicu.

Njegov frend znaci ne vidi na jedno oko, isto kao i ti.

Čuo jesam, čuo sam i za umjetno oko, sad ne znam što je slično a što različito, samo me još nešto zanima, postoji li mogučnost da potpuno slijepa osoba progleda ako mu se ugrade stalne leće ili ugradnja umjetnog oka.
Malo sam otišao dalje od teme, pa se ispričavam.

Katrin
02.11.2008., 20:42
postoji pdf za takva pitanja pa pitaj tamo :)

mamaho
14.11.2008., 19:54
molila bi savjet ako netko zna šta dalje. naime,izgubila sam vozačku davne 95-96 cca. ,uredno prijavila, n.n.... i nisam napravila novu (moja velika greška).sada sam htjela,ali me nema nigdje u dokumentacijama.položila sam tamo negdje 90-91. nisam kažnjavana (izgleda da mi je i to greška) i sad me ne mogu naći! na šalteru kažu da nije problem što nisam tako dugo radila novu i da ju sada mogu dobiti, ALI NEMAJU MOJIH PODATAKA!!! šta ću sad?

Analara23
13.12.2008., 18:56
molila bi savjet ako netko zna šta dalje. naime,izgubila sam vozačku davne 95-96 cca. ,uredno prijavila, n.n.... i nisam napravila novu (moja velika greška).sada sam htjela,ali me nema nigdje u dokumentacijama.položila sam tamo negdje 90-91. nisam kažnjavana (izgleda da mi je i to greška) i sad me ne mogu naći! na šalteru kažu da nije problem što nisam tako dugo radila novu i da ju sada mogu dobiti, ALI NEMAJU MOJIH PODATAKA!!! šta ću sad?

Ponovno polaži! :jumping:
Ali naravno na njihov trošak zato jer te nisu smjeli izgubiti,nikako! :amen:

:tuctuc:
:trio:

HexMaster
13.12.2008., 21:58
Ti si znači vozila davne 90te i sada želiš sjesti za volan i ubiti nekoga?
Ili si vozila bez vozačke? Ili imaš nečiju pomoć da opet prođeš kroz sve?

xeen
14.12.2008., 16:26

Kako znaš da nije vozila cijelo vrijeme do 96-e? Osim toga, nije to opet toliki rocket science, vožnja. Sjedneš i voziš, malo se po kvartu s nekim provozaš ako si nesiguran i eto.

HexMaster
14.12.2008., 23:41
Ne sumnjam ja da se vozila do 96-e, ali to je bilo prije 12 godina!
Nikakva vožnja po kvartu ti nebi pomogla, refleksi nula, možda tjedan dana vožnje po kvartovima.
Pitanje je sjeća li se propisa uopće... 12 godina je vrlo mnogo.

No dalje u to neću ulaziti, samo sam iznio zabrinutost i potičem na opreznost.

Analara23
15.12.2008., 12:39

Ma vozi cijelo vrijeme! I zašto bi ubila nekog? Zato što je žena???

gaza
28.12.2008., 09:10
Ispričavam se ako potičem postojeću temu, nemojte mi zamjeriti.Imam samo jedno pitanje.
Dobio sam rješenje od suca za prekršaj o novčanoj kazni i zabrani upravljanja motornim vozilom. Rješenje sam dobio 24.12.2008.
Zanima me samo kada moram odnijeti vozačku dozvolu u MUP da mi stave zabranu? Predpostavljam što prije, ako ne i odmah, ali me zanima da li postoji određeni vremenski rok za to? U rješenju koje sam dobio, ne piše ništa, što se tiče toga kada vozačku moram odnijeti.
Iskrena hvala.

Mr.Monden
28.12.2008., 17:54
Ne moraš nositi vozačku u MUP, niti će ti je MUP na tvoj zahtjev primiti.

Moraš čekati poziv s odlukom o oduzimanju. Onda ćeš odnijeti vozačku u polic. stanicu, lupiti će ti zabranu i vratiti vozačku.

Dakle, bez obzira na sudsko rješenje ti smiješ voziti sve dok ne dobiješ poziv MUP-a o oduzimanju vozačke dozvole.

Poneki :D su čekali i 5 mjeseci do poziva iz MUP-a, od sudskog rješenja.

white Tex
29.12.2008., 12:51
Ne moraš nikamo nositi vozačku, zabrana upravljanja ti je unesena s datumom PRIMITKA obavijesti u kompjuter i nedaj Bože da sjediš za volanom s upaljenom mašinom, a kamoli da voziš, dok zabrana traje.
Naime, i sam sam ostao bez vozačke zbog žutog svjetla, ali nebitno, . . .
važno je to da ti policajac na licu mjesta ispiše kaznu novčanu i ostale koje smatra da treba. Trenutkom uručenja njegovog naloga počinje ti teći rok za žalbe od 8 dana (to ja nisam znao, da se 1.1.'08. promijenio Zakon), ako se žališ, predmet ide sucu za prekršaje, a ako ne, tada dobivaš doma OBAVIJEST koju potpisuješ i od tog trenutka je (u mom slučaju) počela teći zabrana upravljanja mot. vozilima B kategorije.
Prilikom prijelaza granice dao sam našem policajcu osobnu iskaznicu i po njoj je vidio da ne smijem upravljati vozilom i jedva me pustio (kazna sa 3 ide na 6 mj. zabrane upravljanja i novčana od 5000 - 15000 kn)
Pa 'ko voli, nek izvoli?!:confused:

Zrtva
11.01.2009., 13:33
Pozdrav.
Nedavno je moja cura zamjenila "mladu " vozačku za "staru". Znači vozi već dvije godine. Ima 20 godina. Dal jos ima kakvog ograničenja kod broja konjskih snaga na automobilu? Jer znam da je kod "mlade" vozačke(vozač iskustva do 2 godine) bilo nekih takvih ograničenja.
Auto kojeg ima kod kuće ima 110 konjskih snaga. Da li po zakonu ona smije upravljati tim vozilom ili ne? Hvala

GoGs
13.01.2009., 00:29
smije upravljati sa njime. i to je jedino što smije. u biti, ostaje i dalje mlada vozačica do 25. godine. nema veze što joj je isteklo ograničenje, jer se zakon promjenio.

Mor-on
18.01.2009., 22:50
????? odakle tebi ove polovicne informacije???

mladi vozac je do 24.g. smije voziti po noci, ali ne smije voziti auto jaci od 75 kw. dakle, ne moze voziti ovaj svoj od 110 konja...

may_day
18.01.2009., 23:25
Po novome mladi vozači (-24) mogu voziti po noći a jačina motora im je ograničena na 102KS.

child_in_time
18.01.2009., 23:45
Koji debilni zakon... Položiš vozački, jedva dočekaš da prođu 2 godine, al ne možeš vozit jer tvoji doma imaju auto jači od 75kW...

Mor-on
19.01.2009., 10:53
slazem se, jako debilno. Ali, cuo sam da suci za prekrsaje ne kaznjavaju one vozace koji su jednom stekli pravu vozacku. zbog stecenih prava i retroaktivnosti...

dakle, ako je netko odradio one dvije godine, dobio pravu vozacku. Ali, nakon nekog vremena je dosao ovaj novi( jos gluplji zakon) taj zakon njega ne kaci.

jos nisam dosao do skroz pouzdane informacije, dal netko zna nesto vise o tome????

Weird Al Yankovic
03.06.2009., 22:57
Jeli bi mogao netko meni netko ovo objasnit:

Položio sam u 12 mjesecu. I dobio vozačku. E sad, meni na vozačkoj piše da vrijedi do 2013-e. (5 god ograničenje jer nosim naočale)

E sad, da li ja u 12 mjesecu 2010-e moram iči tu vozačku mijenjati ili šta? Jer meni više nije ništa jasno, kolko god ja čitao zakon, mup-ove stranice

Aj zdravo.

gordana013
04.06.2009., 08:11
Jeli bi mogao netko meni netko ovo objasnit:

Položio sam u 12 mjesecu. I dobio vozačku. E sad, meni na vozačkoj piše da vrijedi do 2013-e. (5 god ograničenje jer nosim naočale)

E sad, da li ja u 12 mjesecu 2010-e moram iči tu vozačku mijenjati ili šta? Jer meni više nije ništa jasno, kolko god ja čitao zakon, mup-ove stranice

Aj zdravo.

Da morat ćeš u 12 mjesecu 2013-e ići produživati vozačku,
mislim da ćeš morati ići i ponovno na liječničku, da vide da li ti je vid sad u redu, pa ako je onda dobiješ vozačku na 10 godina a ako nije onda opet na 5 godina

Weird Al Yankovic
04.06.2009., 18:59
Da morat ćeš u 12 mjesecu 2013-e ići produživati vozačku,
mislim da ćeš morati ići i ponovno na liječničku, da vide da li ti je vid sad u redu, pa ako je onda dobiješ vozačku na 10 godina a ako nije onda opet na 5 godina

Zanm da ću 2013-e produživat vozačku ali, mene zanima da li ja moram mijenjati vozačku 2010-e s obzirom da mi je ovo probna vozačka.

gordana013
05.06.2009., 07:41
Zanm da ću 2013-e produživat vozačku ali, mene zanima da li ja moram mijenjati vozačku 2010-e s obzirom da mi je ovo probna vozačka.

Ne kužim zašto bi morao 2010-e mjenjati vozačku

ana-horvat
01.08.2009., 15:29
Posto imam staru vozacku koja mi vrijedi do 2043. Ako vadim novu vozacku jer bih morala ponovno trebala na lijecnicki?

sanjulis
02.08.2009., 11:28
meni pise u vozackoj, kao uz obavezno nosenje naocala i kontaktnih leca.naocale uopce ni ne nosim nego samo lece.e sad,vozacka mi istjece u prvom mjesecu,bila je ona probna na 2 godine,pa me sad zanima trebam li ici na lijecnicki pregled,makar,velim nosim lece ne naocale i onda mislim da se ni nemoram slikati s naocalama kad ih ni nemam,jedino da ih posudim od nekoga za slikanje,bzvz :rofl: i hocu li isto dobiti vozacku na 10 godina ili?

anek88
07.08.2009., 22:35
Trebala bi za par dana mjenjati vozačku dozvolu... položila sam prije 2 godine, po starom zakonu, al se zakon promijenio. Hoću li dobiti novu vozačku ili će mi ovu samo produljiti?!

sanjulis
08.08.2009., 12:33
Trebala bi za par dana mjenjati vozačku dozvolu... položila sam prije 2 godine, po starom zakonu, al se zakon promijenio. Hoću li dobiti novu vozačku ili će mi ovu samo produljiti?!

slicno sam i ja gore pitala, pa nisam dobila odgovor ;)

Starija Sestra
11.08.2009., 17:41

dobit ćeš novu
trebat će ti biljeg od 25 kn, dvije male fotografije i još će ti dati uplatnicu da uplatiš 35 kn

isto tako, ako ti je istekla liječnička, trebat ćeš ponoviti pregled

Starija Sestra
11.08.2009., 17:43
meni pise u vozackoj, kao uz obavezno nosenje naocala i kontaktnih leca.naocale uopce ni ne nosim nego samo lece.e sad,vozacka mi istjece u prvom mjesecu,bila je ona probna na 2 godine,pa me sad zanima trebam li ici na lijecnicki pregled,makar,velim nosim lece ne naocale i onda mislim da se ni nemoram slikati s naocalama kad ih ni nemam,jedino da ih posudim od nekoga za slikanje,bzvz :rofl: i hocu li isto dobiti vozacku na 10 godina ili?

dobit ćeš novu vozačku koja će ti važiti sve do ti važi i liječnička

Inblues
01.09.2009., 09:37
Pozdrav svima.
Ne znam dali je itko vec pisao o ovomslucaju jer nisam radio "search" pa oprostite ako se ponavlja.
Moja vozacka dozvola mi je izdata kad mi je bilo 18 godina i vrijedi do kad napunim 65 godina starosti.
Posto sam nesto nacuo da ce se vozacke dozvole mijenjati dali i ja moram mijenjati svoju? U MUP_u mi kazu da moram ali mi nitko nemoze objasniti zasto je moram mijenjati kad ima rok trajanja do moje 65 godine.
Ako je to neki legalni dokument i ako ima rok trajanja, kako to da se taj datum ne postiva od strane drzave?
Po nekoj mojoj logici, ja vjerujem da ni drzava nemoze ponistiti takav, ako ga mogu nazvati ugovorom, pravom da legalno vozim auto ako nisam skrivio nikakav prekrsaj.

Dali itko od vas zna nekakvu stavku u zakonu da govori o ovakvom primjeru?

Zahvaljujem

SinCity
01.09.2009., 14:20
nemoraš je mjenjat. i bolje ti je da je ne mjenjaš jer tebi nepostoje u vozačkoj kategorije b+e, c+e i tako dalje ('e' je za prikolicu). tako da možeš vozit auto, kombi ili kamion s prikolicom za što mi moramo polagat posebno da bi smili vozit.

zato ne mjenjaj osim ako si lud

*Ami*
01.09.2009., 14:30
Sukladno novom Zakonu, ne postoji obveza zamjene vozačke dozvole izdane po prijašnjim propisima do 65. godine života.
Dakle, vozačka vrijedi do isteka roka na koji je izdana.

comi1
01.09.2009., 14:44
nemoraš je mjenjat. i bolje ti je da je ne mjenjaš jer tebi nepostoje u vozačkoj kategorije b+e, c+e i tako dalje ('e' je za prikolicu). tako da možeš vozit auto, kombi ili kamion s prikolicom za što mi moramo polagat posebno da bi smili vozit.

:eek:
odakle ti ta informacija,to NIJE tocno....nemoze vozit kamion s prikolicom cak nit kamion..eventualno do 3,5t nosivosti(B.kat)....ako pricamo o tome da ima B-kategoriju
nisi duzan mijenjat vozacku,sve dok ti se ova koju imas-neizgubi,osteti ili ukrade...a u tom slucaju ces dobit novu pod tim uvjetima koji vrijede kad trazis...sto znaci ako bi sada trazio dobio bi na max.mislim da je za Bkat-10 god...a prof vozaci na max 5god...bez obzira na uvjerenje o lijecnickom-neograniceno
meni se to deslio..bila mi je neograniceno..pa sam priavio gubitak i sada dobio na 5....welcome to balkan.hehe

BaracudaVk
01.09.2009., 15:03

Kao što comi reće, nemože on voziti prikolicu ako ima samo C.
A ovo sa B kategorijom nisam siguran. Očito tu postoji rupa pa su uveli B+E :D

U novim vozačkim dozvolama još imaš neke A1+B, A+b koje pojma nemam šta znače.
Vjerovatno nešto sa motorima do određene kubikaže.

Ja sam isto negdje čuo da će se 2009. najkasnije morati zamjeniti dozvola.
Neznam jel to značilo da će se 2009. mjenjati propisi ili baš dozvola kao isprava.

Inblues
01.09.2009., 17:22
Sukladno novom Zakonu, ne postoji obveza zamjene vozačke dozvole izdane po prijašnjim propisima do 65. godine života.
Dakle, vozačka vrijedi do isteka roka na koji je izdana.

Hvala na odgovorima. Znacipromjena ne treba osim ako je izgubim ili mi je netko ukrade onda se dobiva nova po danasnjim ili tadasnjim zakonima.
Samo da nadopunim, vozacka je samo A i B kategorije sta mi vise i ne treba.

kolt
02.09.2009., 09:56
imala sam vozačku izdatu 1998 i važila je do 65-te godine života, zatim sam izgubila vozacku 2005 i trazila novu i važi mi do 38 godine života a nema nikakvih zdravstvenih razloga za to.
znali netko moguci razlog ili je to greska ovih na policiji kad sam trazila novu vozacku.

Katrin
02.09.2009., 10:00
trebate samo uguglati mup (http://www.mup.hr/main.aspx?id=1162).

Bumblee Bee
15.10.2009., 12:04
posto nisam nasla na mupovim stanicama ,zanima me da li netko zna koji je rok za produzivanje vozacke dozvole prije nego posalju onu kaznu od 700kn?

ish-mish
15.10.2009., 15:05
kazna od 700 kn šalje se vlasnicima neregistriranih vozila. :D
zakonski nisi dužna produžiti važenje vozačke dozvole, ali ne smiješ voziti.

Bumblee Bee
15.10.2009., 16:02
:brukica: hehe a mogu se dat kladit da se i za vozacku salje i jos sam se smijala takvoj bedastoci:D
a bitno da ne zivim vise u zabludi hehehe

fiser
16.10.2009., 08:56
Friško.Jučer nisam obavio lječnički pregled jer mi je falila potvrda od mog doktora da "nisam lud" i da ne pijem neke lijekove.Imam ograničenje svakih 5 godina zbog vida.Eto,kaže sestra gdje sam išao na pregled da je to sad po novom.To mi nikad prije nije trebalo :ne zna: .

full_cool
25.10.2009., 16:36
Imam jedno pitanje u vezi vozačke:

Položio sam krajem 9. mj 2007. i tada je još vrijedio zakon o 2 god. iskustva, odnosno, izdana mi je "probna" vozačka. Budući da je taj zakon ukinut, moram li svejedno produžiti dozvolu sad ili vrijedi do ponovnog liječničkog pregleda (2010.) :rolleyes:

bond007
29.10.2009., 14:33
moraš je produžiti nakon što istekne, piše ti datum do kojega vrijedi,

Danchy55
01.11.2009., 11:29
Ove sam godine trebao produžiti važenje vozačke dozvole. Međutim, stupio je na snagu novi Pravilnik kojim se to područje uređuje. Po tom novom Pravilniku ispada da je nova vozačka dozvola drukčijeg izgleda i da zato svi koji moraju produljiti valjanost vozačke dozvole zapravo trebaju izvaditi novu dozvolu po prestanku važenja stare, a ne tek produljiti staru vozačku dozvolu.

Ja ih malo uspoređujem i osim beznačajnih detalja, potpuno su iste. I umjesto 30-ak kuna, ode čak 200 kuna. Za apsolutno ništa.

Moram priznati da sam se u tom Pravilniku malkice izgubio.

kaza_314
03.11.2009., 14:45
Da li mi netko može dati link ili sl. po kojem zakonu stoji da se vozačka može oduzeti na 1, 3 ili 6 mjeseci.

Thanks.

Wog Boy
03.11.2009., 15:10
recimo po cl.286 ZSPC-a http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/339713.html

Azriel_
03.11.2009., 18:26
Članak 286. govori o pravnim posljedicama osude, a mislim da kaza pita nesto drugo.

Policijski službenici u Prekršajnim nalozima ili optužnim prijedlozima predlažu z/m prema uputi Ravnateljstva policije kojom je za najteža prekršajna djela predviđeno realno trajanje z/m.

Prekršajni sud, sukladno odredbi čl.58 Prekršajnog zakona određuje z/m, a ista se ne može primijeniti u trajanju kraćem od jednog mjeseca ni duljem od dvije godine.

ifortuna
15.11.2009., 22:12
zanima me da li se može proći liječnički pregled za vozačku dozvolu (B kategorija) ......dioptrija -14 uz astigmatizam oka?

~Scarlet~
16.11.2009., 14:39
Moja kolegica ima -10. Na liječničkom nije prošla i morala je predati vozačku dozvolu u MUP.
Ovisi što će zaključiti liječnička komisija.

ifortuna
16.11.2009., 15:05
poznajem osobu koja ima toliko veliku dioptriju,i uz leće preko dana još nekako i vidi,ali po mraku jaaaaako slabo. Vozi auto i javno se hvali kako je liječnički pregled prošao/prošla preko veze.......to je javna tajna u kvartu. Poznavajući koliko ta osoba ima problema sa vidom, npr. na svega 15-20 metara ona ne prepoznaje rođenog brata......pitam se da li je ta osoba "potencijalni ubojica na cesti"

ifortuna
09.12.2009., 09:16
:confused:
Ako da.....kako i na koji način?

Poznajem osobu koja ima dioptriju vida -14 uz astigmatizam.
Po njegovoj priči liječnički pregled za vozačku dozvolu dobio je PREKO VEZE (drugačije nebi je dobio)...što za sobom vjerovatno povlači neki "vid zahvalnosti",dakle MOŽDA se radi o mitu i korupciji.
Po mojim saznanjima on nije sposoban voziti u vremenskim uvjetima koji nisu idealni (mrak,sumrak,kiša,magla=umanjena vidljivost)...ali u vozačkoj dozvoli zasigurno ne piše uvjet da ta osoba ne smije voziti od sumraka do zore ili po uvjetima smanjene vidljivosti.
Isto tako znam da on ne može sa udaljenosti od (10-15 m) ni rođenog brata prepoznati dok mu se ovaj ne približi.

Zanima me da li osoba sa tolikom dioptrijom (bez obzira što nisi leće ili naočale,uz sve ono gore navedeno) može uopće proći liječnički pregled za dobivanje vozačke dozvole.
Pitam se da li je on "potecijalni ubojica na cesti" s obzirom na sve ovo gore navedeno.
Pitam se .....ako nije moguće proći taj pregled.....radi li se možda o kaznenom djelu.

Ako da.....da li je građanska dužnost nekome ukazati na taj čin.

Nadolaze nam blagdani kada svi znamo - ljudi malo popiju i sjedaju za volan....ako još uz to imaju ograničene sposobnosti ili su nesposobni za upravljanjem vozila.....zasigurno bi se trebalo zaštititi ostale odgovorne sudionike u prometu (ostali vozači i pješaci)

palj
09.12.2009., 09:22
A jebate, mup.hr, pa se raspitaj.

Ako ti je stvarno toliko stalo, umisto upornog ponavljanja, probaj poduzet nešto. Ako do sad nisi dobila odgovor ovdje, valjda ni nećeš.

ifortuna
09.12.2009., 09:44
A jebate, mup.hr, pa se raspitaj.

Ako ti je stvarno toliko stalo, umisto upornog ponavljanja, probaj poduzet nešto. Ako do sad nisi dobila odgovor ovdje, valjda ni nećeš.

....ipak se nadam da hoću.....valjda se netko razumije. Sve je točno 100% jedino neznam da li je ipak moguće sa tom dioptrijom i astigmatizmom doći LEGALNO do dozvole. Ne želim se ponavljati ali dogodilo se nešto ovaj vikend što me podsjetilo na ovo moje pitanje od prije skoro mjesec dana što ide u prilog mojoj bojazni. Ne želim da nitko strada....a ne želim ni da upadnem u problem,ako je eventualno (u što sumnjam) dozvolu dobio legalnim putem.
Nadam se da me razumijete

polly
09.12.2009., 09:58
.... neznam da li je ipak moguće sa tom dioptrijom i astigmatizmom doći LEGALNO do dozvole. ........

da, je
nisu svi problemi sa vidom samo u dioptriji i astigmatizmu, zato će možda netko i biti odbijen bez obzira na dioptriju

što se sigurnosti tiče, mislim da su manji problem ovi sa višom dioptrijom jer bez naočala ili leća ne mogu funkcionirati
veća opasnost su oni sa -2 koji neće nataknut naočale zbog ljepote i misle kak to nije velika dioptrija i da dobro vide a vide kukurjek krasni

ifortuna
09.12.2009., 10:37
da, je

što se sigurnosti tiče, MISLIM da su manji problem ovi sa višom dioptrijom jer bez naočala ili leća ne mogu funkcionirati
veća opasnost su oni sa -2 koji neće nataknut naočale zbog ljepote i misle kak to nije velika dioptrija i da dobro vide a vide kukurjek krasni

Uvažavam svačije cijenjeno mišljenje.....ali ja trebam nešto što je sigurno.
Valjda postoje propisi kao što postoji da npr. do 18 ne možeš polagati vozački ispit ili do 20-neke godine ne smiješ voziti bez pratnje iskusnijeg vozača,itd......tako valjda postoji propis o donjoj granici dozvoljene dioptrije.
:eek:h-a-l-o:eek:........-14:ne zna:

zuba
09.12.2009., 11:47
..tako valjda postoji propis o donjoj granici dozvoljene dioptrije.

u ZOSPC-u nema odredba u kojoj izričito stoji da osobe određene dioptrije mogu/ne mogu upravljati vozilom, ali detaljnije o zdravstvenoj ne/sposobnosti pojednih osoba zbog odredjenih bolesti, mozes naci u Pravilniku o uvjetima za obavljanje zdravstvenih pregleda, nacinu vodjenja evidencije i medicinske dokumentacije vozaca i kandidata za vozace (NN 92/05 - ako nije bilo kasnijih izmjena)

u slucaju koji navodis, mozes, kad si bas toliko zapela, postupiti kao sto je predvidjeno u :
Članak 231. ZOSPC-a

(1) Vozači su dužni podvrgavati se i nadzornim zdravstvenim pregledima.
(2) Nadzorni zdravstveni pregledi vozača su redoviti i izvanredni.
(3) Na izvanredni nadzorni zdravstveni pregled upućuje se vozač za kojeg se opravdano sumnja da zbog zdravstvenih razloga više nije sposoban sigurno upravljati vozilom.
(4) Na izvanredni nadzorni zdravstveni pregled uputit će se vozač i instruktor vožnje kod kojih je utvrđen udio alkohola u organizmu viši od 1,50 g/kg ili je utvrđeno da u organizmu ima opojnih droga, kao i vozač i instruktor vožnje koji se odbiju podvrgnuti ispitivanju imaju li u organizmu alkohola ili opojnih droga, nakon pravomoćnosti odluke o prekršaju.
(5) Zahtjev za upućivanje vozača na izvanredni nadzorni zdravstveni pregled može podnijeti svako tijelo nadležno za nadzor prometa na cesti (unutarnji poslovi, inspekcije i sl.), državni odvjetnik, sud i pravna ili fizička osoba kod koje je vozač zaposlen.
(6) Na izvanredni nadzorni zdravstveni pregled vozača upućuje policijska uprava, odnosno policijska postaja prema mjestu prebivališta vozača.
(7) Izvanredne nadzorne zdravstvene preglede obavljaju zdravstvene ustanove i trgovačka društva koja obavljaju djelatnost medicine rada i specijalisti medicine rada u privatnoj praksi koje za to ovlasti ministar nadležan za zdravstvo.
(8) Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna osoba ako naredi ili dopusti da vozilom upravlja vozač koji se nije podvrgao nadzornome zdravstvenom pregledu.
(9) Za prekršaj iz ovoga članka kaznit će se novčanom kaznom od 1.500,00 do 5.000,00 kuna i odgovorna osoba u pravnoj osobi i odgovorna osoba u tijelu državne vlasti ili tijelu jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave.
(10) Novčanom kaznom u iznosu od 1.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač ako se odbije povrgnuti nadzornom zdravstvenom pregledu.

ti postupis kao sto je propisano stavkom 3. ovoga clanka, napises lijepo sve ovo na papir, da je xy opasan u prometu jer mu je dioptrija -14, jer ne/nosi naocale, jer je xy dana naletio ili skoro naletio na xy, jer je xy dana okrznuo OA osobe xy itd. itd., sve to lijepo potkrijepis nekim dokazom, potpises se i uputis nadleznoj PP, koji ce onda dalje postupati po sluzbenoj duznosti

u clancima 232-234 je normiran daljnji postupak i sankcije

polly
09.12.2009., 14:19
......tako valjda postoji propis o donjoj granici dozvoljene dioptrije.

na pregledu se gleda i da li naočale/leće uspješno korigiraju vid
ako da onda po pitanju dioptrije nema zapreka
ne znam kak danas stvari stoje, ali nekada npr. daltonisti nisu mogli polagati vozački, bez obzira na dioptriju 0 i astigmatizma 0
o tome odlučuje liječnik

kažem ti da je korigiranih -14 manja opasnost na cesti od nekorigiranih -1
ali ti ne želiš razumjet/prihvatit

Hobby
09.12.2009., 15:15
Uvažavam svačije cijenjeno mišljenje.....ali ja trebam nešto što je sigurno.
Valjda postoje propisi kao što postoji da npr. do 18 ne možeš polagati vozački ispit ili do 20-neke godine ne smiješ voziti bez pratnje iskusnijeg vozača,itd......tako valjda postoji propis o donjoj granici dozvoljene dioptrije.

A šta bi ti, da ljude sa većom dioptrijom automatski diskriminiraju što se tiče dobivanja vozačke?

Danas se i -14 može korigirati, a problem osobe o kojoj ti pišeš nije u dioptriji, već u tome što očigledno odbija nabaviti adekvatno pomagalo.
Ako sa pomagalom (naočalama ili lećama) zadovoljavajuće vidiš, nebitno je koliku imaš dioptriju.

Polly ti dobro kaže.

Ništa manju opasnost na cesti ne predstavlja osoba sa dioptrijom -2, ako nosi preslabe naočale ili ih uopće ne nosi, od ovog tvog lika sa -14.

A vozačku, uz pravo pomagalo, svi imaju pravo dobiti, bez obzira kolika dioptrija bila u pitanju.

ifortuna
09.12.2009., 15:44
kažem ti da je korigiranih -14 manja opasnost na cesti od nekorigiranih -1
ali ti ne želiš razumjet/prihvatit

....onda po tome možemo i ovako postaviti priču.......moj frend kada popije 10 piva sigurniji je vozač od mene kada popijem jednu pivu.....jer on alkohol jednostavno bolje podnosi. IPAK.....ako nas zaustavi policija i testira nas na alkohol NJEMU će oduzeti vozačku dozvolu i isključiti ga iz prometa,a MENE ipak NEĆE. Zašto? pa zato jer je on prešao utvrđenu granicu od 0.5 kada se ne smije sjesti za volan jer je opasan za sebe i ostale sudionike u prometu,a ja ipak nisam. Dakle,razumijem ali ne prihvaćam:rolleyes:

polly
09.12.2009., 15:58
.... Dakle,razumijem ali ne prihvaćam:rolleyes:

očito da ne jer ti je usporedba bez veze

odgovor na tvoje pitanje je da osoba koja ima -14 dioptriju može legalno proći zdravstveni pregled i dobiti vozačku
koje sve probleme ima ili nema tvoj poznanik mi ne znamo
očito da niti ti ne znaš
ako te sve to toliko muči, prijavi poznanika policiji
i :amen:

ifortuna
09.12.2009., 15:58
A šta bi ti, da ljude sa većom dioptrijom automatski diskriminiraju što se tiče dobivanja vozačke?

Danas se i -14 može korigirati, a problem osobe o kojoj ti pišeš nije u dioptriji, već u tome što očigledno odbija nabaviti adekvatno pomagalo.
Ako sa pomagalom (naočalama ili lećama) zadovoljavajuće vidiš, nebitno je koliku imaš dioptriju.

Polly ti dobro kaže.

Ništa manju opasnost na cesti ne predstavlja osoba sa dioptrijom -2, ako nosi preslabe naočale ili ih uopće ne nosi, od ovog tvog lika sa -14.

A vozačku, uz pravo pomagalo, svi imaju pravo dobiti, bez obzira kolika dioptrija bila u pitanju.

Ne,ja nikoga ne želim diskriminirati,i bilo bi lijepo kad mi nebiste stavljali riječi u usta i sa razumijevanjem čitali postove na koje odgovarate.

Ja ne znam kako to izgleda kada netko ima veliku ili malu dioptriju,stvarno ne znam,mogu samo nagađati,zamisliti,maštati. Zato se i raspitujem na ovaj način.Kao što piše gore problem te osobe je osim u velikoj dioptriji i taj što ČAK i uz leće ima problema sa prepoznavanjem ČEGA GOD na udaljenosti već od 10-15 metara (a svi koji su vozači znaju što znaći 10-15 metara u vožnji i koliko im vremena treba da pređu tu udaljenost pa čak i na 50 km/h koliko je dozvoljena brzina u naseljenom mjestu). Dakle ta osoba čak ni sa pomagalom (naočale,leće) ne vidi zadovoljavajuće. Znam što govorim.

I da još jednom ponovim: Ta osoba je sama rekla da je liječnički pregled prošla PREKO VEZE,jer drugačije nikad nebi imala vozačku dozvolu.

E sad,da li je stvarno tako ili samo iz njemu poznatih razloga je to rekao...ne znam.:ne zna:

Ali znam da je opasnost na cesti :eek:

polly
09.12.2009., 16:01
I da još jednom ponovim: Ta osoba je sama rekla da je liječnički pregled prošla PREKO VEZE,jer drugačije nikad nebi imala vozačku dozvolu.
E sad,da li je stvarno tako ili samo iz njemu poznatih razloga je to rekao...ne znam.:ne zna:

prijavi :amen:

ifortuna
09.12.2009., 16:06
očito da ne jer ti je usporedba bez veze

odgovor na tvoje pitanje je da osoba koja ima -14 dioptriju može legalno proći zdravstveni pregled i dobiti vozačku
koje sve probleme ima ili nema tvoj poznanik mi ne znamo
očito da niti ti ne znaš
ako te sve to toliko muči, prijavi poznanika policiji
i :amen:

Hvala Polly:s

ifortuna
09.12.2009., 16:18

Samo da nadodam....ja nemam nikakve dokaze kod sebe za njegovu sposobnost ili nesposobnost. Ja imam sumnju na temelju njegovog usmenog iskaza. Ja nisam ni doktor ni policajac da utvrdim pravo činjenično stanje. A isto tako strah me sebe dovesti u situaciju da ako se IPAK na neki način (a znamo koliko su veze i vezice,babe i stričevi moćni) zataška slučaj i odbaci moja sumnja nebi ja ispaštao....a stvarno nikome ne želim zlo. Samo da se ispita slučaj.

sylar86
09.12.2009., 16:22
poznajem osobu koja ima toliko veliku dioptriju,i uz leće preko dana još nekako i vidi,ali po mraku jaaaaako slabo. Vozi auto i javno se hvali kako je liječnički pregled prošao/prošla preko veze.......to je javna tajna u kvartu. Poznavajući koliko ta osoba ima problema sa vidom, npr. na svega 15-20 metara ona ne prepoznaje rođenog brata......pitam se da li je ta osoba "potencijalni ubojica na cesti"

Ne prepoznajem ni ja, a imam +4.5 astigmatizma :)

edit: plus je trebalo ic, zeznuo sam se :)

ifortuna
09.12.2009., 16:27
Ne prepoznajem ni ja, a imam -4.5 astigmatizma :)

....ja ti vjerujem sylar......ali hajde ti to reci Polly,i još da je tvoj problem 3 puta manji

sylar86
09.12.2009., 16:41
....ja ti vjerujem sylar......ali hajde ti to reci Polly,i još da je tvoj problem 3 puta manji

Znam, ali hocu ti rec da sa lecama savršeno vidim i iako nemam 3 puta vecu dioptriju mislim da se moze vidjeti dosta dobro da bi se moglo voziti ako se nose lece.

ex_1
09.12.2009., 16:50
Boze mili ides jadnu curu prijaviti zbog neznam.Dali si se zapitao/la koliko ljudi ima dobar vid pa sranja rade.Koliko ptsp vozi auto samo jedna iskra i najebemo svi.Sta mislis koliko neregistriranih ima auta,sta mislis koliko psihopata u autu ima.I najvaznije znam da se bojis za sigurnost njenu u drugih ali shvati da ce prije netko tko bolje vidi napraviti sranje jer ce se praviti da zna voziti.

U ostalom da te pitam to sto se ona hvalila je samo htjela reci da bezobzira na vid moze poloziti koliko ljudi nije sposobno pa dnevno radi,vozi i neznam

ifortuna
09.12.2009., 17:03
Znam, ali hocu ti rec da sa lecama savršeno vidim i iako nemam 3 puta vecu dioptriju mislim da se moze vidjeti dosta dobro da bi se moglo voziti ako se nose lece.

ok..a ja hoću reći da ta osoba čak ni sa lećama ne vidi savršeno dobro na udaljenost od 15-tak metara.:amen:

Hoću reći da kada čita sms-poruku (sa lećama) na mobitelu mora mobitel približiti jednom oku (onom kojem je vjerovatno oštriji vid) na nekoliko centimetara.

Hoću reći da po mraku ni hodati sam ne može (sa lećama) ako se ne drži nekom za ruku ili ako mu netko ne osvjetljava put.

Hoću reći kada mu idete u susret on zabaci glavu u jednu stranu i boljim okom pokušava viditi (sa lećama) tko mu dolazi u susret.

I hoću reći....ako je nekome ovo sve nejasno na materinjem jeziku mogu ja i na grčkom napisati:rolleyes:

trebam savjet kako da nekome ukažem na to,a da sebe ne stavim u nekakav problem :amen:

ifortuna
09.12.2009., 17:15
Boze mili ides jadnu curu prijaviti zbog neznam.

Ne znam odakle ti da se radi o curi....i ne znam kakve to ima veze sa spolom.

U ostalom da te pitam to sto se ona hvalila je samo htjela reci da bezobzira na vid moze poloziti koliko ljudi nije sposobno pa dnevno radi,vozi i neznam

Ne razumijem da li je ovo pitanje ili isječak iz nekog tvog poznatog primjera.
A to što pričaš o dnevnoj vožnji......pazi,u vozačkoj dozvoli nikome ne piše da ne smije voziti OD SUMRAKA DO ZORE....i ako već nije ,pitanje je vremena kada će reći sam sebi....ma,mogu ja to. H-e-l-o-u-u-u-u

ex_1
09.12.2009., 17:24
Ne razumijem da li je ovo pitanje ili isječak iz nekog tvog poznatog primjera.
A to što pričaš o dnevnoj vožnji......pazi,u vozačkoj dozvoli nikome ne piše da ne smije voziti OD SUMRAKA DO ZORE....i ako već nije ,pitanje je vremena kada će reći sam sebi....ma,mogu ja to. H-e-l-o-u-u-u-u

Nije isjecak nego surova stvarnost hrvatskih cesta.Ja u svoje 3 godine i predjenih 300.000kmh i vise sam se nagledao a joj.Najvise koji se frajerisu su ovi od 25-30 mulci koji izgleda nisu odrasli u mozgu.Ok svatko radi greske u prometu ali vjeruj mi nije ona jedini slucaj koja nevidi bas dobro a vozi,ja sam znao covjeka koji necuje dobro pa je vozio tako 10 i vise godina.Nije stvar dali ti vidis dobro ili ne,nego je stvar kakav si vozac.Ali vjeruj mi prije ce napraviti netko gresku tko je uvjeren da zna voziti nego netko poput nje ali neznam ako ti smatras da ona nije za cestu onda joj to u lice reci,bolje sprijeciti nego lijeciti

ifortuna
09.12.2009., 17:30
Nije isjecak nego surova stvarnost hrvatskih cesta.Ja u svoje 3 godine i predjenih 300.000kmh i vise sam se nagledao a joj.Najvise koji se frajerisu su ovi od 25-30 mulci koji izgleda nisu odrasli u mozgu.Ok svatko radi greske u prometu ali vjeruj mi nije ona jedini slucaj koja nevidi bas dobro a vozi,ja sam znao covjeka koji necuje dobro pa je vozio tako 10 i vise godina.Nije stvar dali ti vidis dobro ili ne,nego je stvar kakav si vozac.Ali vjeruj mi prije ce napraviti netko gresku tko je uvjeren da zna voziti nego netko poput nje ali neznam ako ti smatras da ona nije za cestu onda joj to u lice reci,bolje sprijeciti nego lijeciti

kad već inzistiraš ne radi se o curi nego o mulcu (kako ti kažeš)od 25 godina,i nije stvar u tome kakav je vozač nego je stvar u njegovoj EXTREMNOJ kratkovidnosti. I što misliš da mu to kažem u lice da će mi reći: da,u pravu si! i da ce pokidati vozačku?:confused:

Molim te:eek:

polly
09.12.2009., 18:09

ajd pročitaj opet moje postove
nekoliko puta

napisala sam dioptrija korigirana naočalama ili lećama
kužiš? ne? žal mi :tuzni:

Katrin
09.12.2009., 18:10
Ne znam sto cekas s prijavom i cemu uopce daljnje raspravljanje o tome. Znas sto trebas napraviti :mig:

S obzirom da s tim pitanjem spamas po Pravu, Zdravlju i Automobilima, mislim da bi zbilja bilo dosta.

Damson
28.01.2010., 15:05
Pozdravljam!

Danas sam primjetio da mi je vozačka dozvola istekla prosli mjesec.
Razlog tome je taj što nosim naočale i evo već drugi put mi je treba produžiti za 5 godina.

E sada, mene zanima je li to diskriminacija, i šta mogu poduzeti po tom pitanju?:mad:

Jer, meni se čini da je diskriminiran vozač koji u trenutku polaganja vozačkog ispita (npr. 18 godina) nosi naočale, za razliku od vozača koji položi ispit također sa 18 godina, a naočale počne nositi od 20-te godine?

Jer u tom slučaju prvi vozač mora svako 5 godina produžavati vozačku-raditi lječnički i to plaćati, a drugi vozač sa jednakom ili većom dioptrijom ne mora raditi liječničke preglede.

Jer neugodno san se iznenadija kad san skuzija da ce mi ovo produljenje vozačke uzet cca 500kn.

xciting
28.01.2010., 18:08
Pozdravljam!

Danas sam primjetio da mi je vozačka dozvola istekla prosli mjesec.
Razlog tome je taj što nosim naočale i evo već drugi put mi je treba produžiti za 5 godina.

E sada, mene zanima je li to diskriminacija, i šta mogu poduzeti po tom pitanju?:mad:

Jer, meni se čini da je diskriminiran vozač koji u trenutku polaganja vozačkog ispita (npr. 18 godina) nosi naočale, za razliku od vozača koji položi ispit također sa 18 godina, a naočale počne nositi od 20-te godine?

Jer u tom slučaju prvi vozač mora svako 5 godina produžavati vozačku-raditi lječnički i to plaćati, a drugi vozač sa jednakom ili većom dioptrijom ne mora raditi liječničke preglede.

Jer neugodno san se iznenadija kad san skuzija da ce mi ovo produljenje vozačke uzet cca 500kn.

Tako se i meni desilo kad sam položio vozački dobio sam na 5 godina.Kad je istekla morao sam ponovo na pregled pa mi je doktor dao na 10 godina.Probaj zamoliti doktora da ti produži na 10-15 godina ako može.

Neuson
28.01.2010., 20:44
Neka ti doktor napiše da vidiš kao sokol i u idućoj vozačkoj nema te napomene. Znam osobe koje s lećama u očima išle na taj pregled, to nisu rekle, sve super vide :D i imaju vozačku bez napomene. Naravno, nose leće ili naočale radi sebe, ali barem nemaju više daljnjih troškova.

~StarPrincess~
28.01.2010., 21:33
meni je to isto malo diskriminirajuce, ne bi bilo da se svaki pregled ne naplacaju

jel ok mi je da se to testira a ne da neko polucorav vozi i ugrozava sigurnost svih

meni se produzuje svakih 4 god zbog naocala, imam malo vecu dioptriju i ne daju mi ni na 5 a kamoli duze, i svaki put fino pljuni pare, samo zbog ochnog pregleda koji svaki put prodjem jel mi dioptrija stoji vec 10 god :S

bzvz

JVC
01.02.2010., 09:08
reci doktorici na lječničkom i onda će ti produžit max na 10 godina jer po novom svi koji su mjenjali vozačke njihovo maximalno trajanje je 10 godina, nema više onog po 30 godina.

Hobby
01.02.2010., 14:14
reci doktorici na lječničkom i onda će ti produžit max na 10 godina jer po novom svi koji su mjenjali vozačke njihovo maximalno trajanje je 10 godina, nema više onog po 30 godina.

Vjerojatno će ti i dati na 10 godina.
Ja sam prvo dobila sam na 3, zatim na 5 i sada (prije par mjeseci) na 10 godina.
Ne vjerujem da veličina dioptrije s time ima ikakve veze, jer te nitko ni ne pita na tom liječničkom kolika ti ja dioptrija (barem mene nisu pitali).
I još sam morala na nakakav pregled kod nekakvog liječnika, koji mi je mjerio tlak i ispitivao me imam li vrtoglavice, jesam li rodila i kad sam imala zadnju menstruaciju.
To su, naravno, presudni podaci za produženje vozačke. :rolleyes:

Orleanska I.
01.02.2010., 14:32
Neka ti doktor napiše da vidiš kao sokol i u idućoj vozačkoj nema te napomene. Znam osobe koje s lećama u očima išle na taj pregled, to nisu rekle, sve super vide :D i imaju vozačku bez napomene. Naravno, nose leće ili naočale radi sebe, ali barem nemaju više daljnjih troškova.

Liječnik nije primijetio da ima leće na pregledu?

Hobby
01.02.2010., 14:39

Meni na tom pregledu nikad nitko nije gledao u oči. Postave me ispred onog aparata u koji se gleda, moram reći sa koje strane se gdje nalazi šahovsko polje i to je to.
Meni od kad sam položila piše "uz nošenje leća ili naočala", tako da meni vjerojatno ta fora ne bi nikako upalila, jer već u startu znaju da nosim leće.

Neuson
01.02.2010., 14:51

Ma kakvi. Jedini "očni" pregled je čitanje sa onog plakata.

~StarPrincess~
01.02.2010., 21:58
Vjerojatno će ti i dati na 10 godina.
Ja sam prvo dobila sam na 3, zatim na 5 i sada (prije par mjeseci) na 10 godina.
Ne vjerujem da veličina dioptrije s time ima ikakve veze, jer te nitko ni ne pita na tom liječničkom kolika ti ja dioptrija (barem mene nisu pitali).
I još sam morala na nakakav pregled kod nekakvog liječnika, koji mi je mjerio tlak i ispitivao me imam li vrtoglavice, jesam li rodila i kad sam imala zadnju menstruaciju.
To su, naravno, presudni podaci za produženje vozačke. :rolleyes:
ja sam sada 3ci put produzavala vozacku, prvi put sam dobila na 3 god, pa prosli na 4 i sad na 4 opet....4tiri je sada najmanje koliko se moze, zato sam sad 4 dobila, prije je bilo 3 :S
dioptrija mi je +4 na oba oko....nije to oogromna, al eto ne daju na vise...a i sestra je toliko dobila a ona ima nesh skroz sitno :ne zna:
o osijeku se radi

Hobby
01.02.2010., 22:33
ja sam sada 3ci put produzavala vozacku, prvi put sam dobila na 3 god, pa prosli na 4 i sad na 4 opet....4tiri je sada najmanje koliko se moze, zato sam sad 4 dobila, prije je bilo 3 :S
dioptrija mi je +4 na oba oko....nije to oogromna, al eto ne daju na vise...a i sestra je toliko dobila a ona ima nesh skroz sitno :ne zna:
o osijeku se radi

Ma, dioptrija s time nema baš nikakve veze. Moja mama je isto dobila na 10 godina, a ima dioptriju -6 i ogromne cilindre (astigmatizam).
Mislim da je to do toga kako se kome trenutno sprdne.

~StarPrincess~
02.02.2010., 16:57
Ma, dioptrija s time nema baš nikakve veze. Moja mama je isto dobila na 10 godina, a ima dioptriju -6 i ogromne cilindre (astigmatizam).
Mislim da je to do toga kako se kome trenutno sprdne.

ahaa, krasno da
jel mi mozes sam rec o kojem gradu se radi, jel u os se samo na 2 il 3 mjesta moze obavit ljecnicki, a ja sam obisla sve i svuda su isti :ne zna:
a i napomenut cu im iduci put bas da bi mogli mal duze mi dat

Hobby
02.02.2010., 18:22
ahaa, krasno da
jel mi mozes sam rec o kojem gradu se radi, jel u os se samo na 2 il 3 mjesta moze obavit ljecnicki, a ja sam obisla sve i svuda su isti :ne zna:
a i napomenut cu im iduci put bas da bi mogli mal duze mi dat

Zagreb.

Navodno sada svima izdaju nekakve nove vozačke na 10 godina i navodno će uskoro svi imati vozačke na 10 godina, bez obzira na ova dosadašnja ograničenja (znači i oni bez dioptrije).
A zašto netko dobije na 10, netko na 5, a netko na 3... nemam ti ja pojma.

Ja sam morala vaditi novu vozačku, znači nije mi samo lupljen štambilj za produžetak (iako je bilo još mjesta za produživanje), jer ova vozačka nova koju sam sad dobila ima neke dodatne kategorije upisane.

enax
25.05.2010., 10:43
Slucajno sam bacio vozacku dozvolu i zanima me gdje trebam prijaviti gubitak i koja je tocno procedura za izdavanje nove? Da li odmah idem u Heinzelovu i tamo trazim novu ili moram ici u Petrinjsku to prijaviti?

Hvala!

Rebbit
25.05.2010., 11:17
mislim da moras u policijsku postaju (koja ti je najbliza valjda, ili koja je nadlezna za tu vrstu isprava) prijaviti da si izgubio, i sl...
onda kad se napravi prijava za svim time, u narodne novine objaviti nestanak vozacke (jos 50kn troska) i onda s tom potvrdom nazad u PP gdje si prijavio nestanak i zatraziti vađenje nove :)

GoGs
25.05.2010., 11:42
Čak mislim da je jednostavnije izjaviti da je vozačka slučajno spaljena, na način da je ostala u staroj jakni koju ste kasnije spalili sa ostatkom stare robe koja više nije za ništa. Tada mislim da se odmah pravi zahtjev za novom vozačkom i ne mora ići obavijest u narodne novine, čekati i nabijati novi trošak.

Tada se vozačka ne mora tražiti kao da je izgubljena, već se zna što je sa njom, ali nema dokaza da je spaljena. (ako traže, doneseš im pepela u vrećici). :zubo:

Barem je meni tako rekao jedan umirovljeni policajac da je tako najjednostavnije. :)

drot13
25.05.2010., 17:26
Slucajno sam bacio vozacku dozvolu i zanima me gdje trebam prijaviti gubitak i koja je tocno procedura za izdavanje nove? Da li odmah idem u Heinzelovu i tamo trazim novu ili moram ici u Petrinjsku to prijaviti?...

Gubitak se prijavljuje u policijskoj psotaji na čijem području je izgubljena, a onda se nova vadi u Heinzelovoj. Petrinjska je za osobne iskaznice, putovnice, oružne listove... Uglavnom, odeš u postaju i oni će ti objasniti.:top:

... Tada se vozačka ne mora tražiti kao da je izgubljena, već se zna što je sa njom, ali nema dokaza da je spaljena. (ako traže, doneseš im pepela u vrećici)...

I kada je izgubljena, zna se što je s njom. Izgubljena je. Ako je i spaljena bez tragova, svejedno se raspisuje potraga za svaki slučaj (da nije prodana ili sl.), tako da ne znam koliko bi ova šema bila uspješna. Ako netko ima vremena, ne škodi probati.:ne zna:

Jure Blitva
25.05.2010., 17:53
E, to je stara fora kad ti oduzmu vozacku. Ti prijavis da je izgubljena , napravis novu a vozis se i dalje na staru. Pa znaju to policajci... :mig:

drot13
25.05.2010., 18:27
E, to je stara fora kad ti oduzmu vozacku. Ti prijavis da je izgubljena , napravis novu a vozis se i dalje na staru. Pa znaju to policajci... :mig:

Možda je funkcioniralo tako prije informacijskog sustava (znači, više od mojih 10 godina), ali odavno ne funkcionira.:top:

sivkić
25.05.2010., 22:36
Možda je funkcioniralo tako prije informacijskog sustava (znači, više od mojih 10 godina), ali odavno ne funkcionira.:top:

Od prije 1990 g.

drot13
26.05.2010., 22:11
Od prije 1990 g.

Legende žive i nakon toliko godina.:top:

malee
27.05.2010., 13:52
Gubitak se prijavljuje u policijskoj psotaji na čijem području je izgubljena, a onda se nova vadi u Heinzelovoj. Petrinjska je za osobne iskaznice, putovnice, oružne listove... Uglavnom, odeš u postaju i oni će ti objasniti.:top:
I kada je izgubljena, zna se što je s njom. Izgubljena je. Ako je i spaljena bez tragova, svejedno se raspisuje potraga za svaki slučaj (da nije prodana ili sl.), tako da ne znam koliko bi ova šema bila uspješna. Ako netko ima vremena, ne škodi probati.:ne zna:

Ja sam izgubio prometnu. Živim u Zagrebu, a inače sam iz Rijeke i imam riječke registracije pa me zanima da li novu vadim u Rijeci ili mogu i u Zg?

sivkić
27.05.2010., 16:13
Ja sam izgubio prometnu. Živim u Zagrebu, a inače sam iz Rijeke i imam riječke registracije pa me zanima da li novu vadim u Rijeci ili mogu i u Zg?
U Fiume a poslije možeš registraciju radit gdje želiš.

malee
28.05.2010., 07:29
U Fiume a poslije možeš registraciju radit gdje želiš.

A da li mogu barem nešto obavit u Zg barem pa da ne moram ić u Rijeku dva puta?

sivkić
28.05.2010., 09:11
A da li mogu barem nešto obavit u Zg barem pa da ne moram ić u Rijeku dva puta?

možeš u zg prijavit da si je i izgubio u zg

Roler
28.05.2010., 10:00
dva dana nakon prijave gubitka stare i izdavanja nove vozačke dozvole pronađena je stara dozvola. mogu li nastaviti koristiti i pronađenu dozvolu čija je valjanost do 2027. g., obzirom da je valjanost nove do 2010.?

sivkić
28.05.2010., 10:04
dva dana nakon prijave gubitka stare i izdavanja nove vozačke dozvole pronađena je stara dozvola. mogu li nastaviti koristiti i pronađenu dozvolu čija je valjanost do 2027. g., obzirom da je valjanost nove do 2010.?

Ne, odmah je vrati jer je ionako prijavljena kao izgubljena i kao takva ne vrijedi a pri korištenju takve mogao bi imat velikih problema a to ti nije cilj.Zašto je valjanost nove do 2010?

buntspecht
28.05.2010., 10:06

nemoze, kao cim objavis ne moze vise

ja sam tako mislio da sam osobnu izgubio, nasao sam ju izmedju objave u NN i predaje zahtjeva za novu. i teta na salteru mi rekla, objavom je ona postala nevrijedeca.

al pitaj na policiji, mozda se nesto promjenilo

Roler
28.05.2010., 14:03
Zašto je valjanost nove do 2010?

Zato jer su prije standardno vrijedile do mislim 65 g. starosti, a po novom zakonu o vozačkoj dozvoli treba je produžiti svakih 10 godina (bez liječničkog)

sivkić
28.05.2010., 20:32
Zato jer su prije standardno vrijedile do mislim 65 g. starosti, a po novom zakonu o vozačkoj dozvoli treba je produžiti svakih 10 godina (bez liječničkog)

Onda će ti izvršit produženje na novoj kad ti istekne a staru vrati

ziginjo
11.06.2010., 16:34
Mene zanima koliko traje taj proces izdavanja novih dokumenata(prometne,vozacke...)?

sivkić
12.06.2010., 10:54
Mene zanima koliko traje taj proces izdavanja novih dokumenata(prometne,vozacke...)?

Novu prometnu ti rade odmah na tehničkom a zamjena vozačke ili izdavanje nove bi isto trebalo bit odmah ili za koji dan ovisno o mjestu izdavanja (velik grad,mnogo zahtjeva)

ziginjo
12.06.2010., 18:50
Novu prometnu ti rade odmah na tehničkom a zamjena vozačke ili izdavanje nove bi isto trebalo bit odmah ili za koji dan ovisno o mjestu izdavanja (velik grad,mnogo zahtjeva)

E puno ti hvala na odgovoru :top:

andjela1502
03.08.2010., 12:56
Evo ovako imam njmemačku vozačku, vratila se živit u HR i udala se. Njemačka vozačka je sa djevojačkim prezimenom.
Dal ću moć zaminut vozačku za hrvatsku??

ivek84
31.08.2010., 18:48
Išao sam zamjeniti vozačku dozvolu za drugu iz razloga što mi je stara već bila u lošijem stanju. Položio sam vozački prije 7 i pol godina (to je prije onoga zakona o probnoj vozačkoj itd..) i tad mi je valjanost glasila do moj 65. godine.
Međutim, sada kad sam zamjenio, valjanost mi je do današnjeg dana 2020. godine kad ću biti u 36. godini. Zašto je to tako? Jesu li nešto krivo napravili?
Nisam mjenjao nikakve podatke, niti sam polagao nešto novo, jednostavno su mi taj datum promjenili. Jel ima neki novi zakon kojim je to regulirano ili što drugo? Molim za pomoć!

Katrin
31.08.2010., 18:51
Nista nije krivo, vozacka se mijenja svakih 10 godina.

ivek84
31.08.2010., 18:57
Jel to znači da nakon 10 godina neću morati na liječnički pregled, samo po novu vozačku?

Alfa157
31.08.2010., 19:04
Na liječnički moraju samo oni koji npr. nose naočale. Ali mislim da ne idu na cijeli liječnički nego samo kod okuliste...

ivek84
31.08.2010., 19:17
Onda ok, ak ovo s datumom nije problem. Do 65 sam miran :)

Vare
01.09.2010., 14:48
Razlog tomu je sto vozace vise ne mogu vrijediti dulje od 10 godina, i da, morat ces na ljecnicki pregleda kad ces ici produljiti valjanost :)

Katrin
01.09.2010., 14:55
Sve tu (http://www.mup.hr/main.aspx?id=1162) pise.

ivek84
02.09.2010., 14:23
Razlog tomu je sto vozace vise ne mogu vrijediti dulje od 10 godina, i da, morat ces na ljecnicki pregleda kad ces ici produljiti valjanost :)

Ček, al oni po zakonu su meni trebali u vozačku upisati podatke koji su bili u prethodno pošto sam vozačku mjenjao SAMO radi lošeg stanje prethodne, nijedan podatak se nije upisivao ili da se nešto mjenjalo.
Imam li pravo tražiti da mi se vrati valjanost do 204. godine ?

drot13
02.09.2010., 17:04
... Imam li pravo tražiti da mi se vrati valjanost do 204. godine ?

Nemaš.:nono:

I baci pogled na link (http://www.mup.hr/main.aspx?id=1162) koji ti je Katrin dala. Ima puno korisnih informacija.:top:

Orion99
03.09.2010., 20:01
Ček, al oni po zakonu su meni trebali u vozačku upisati podatke koji su bili u prethodno pošto sam vozačku mjenjao SAMO radi lošeg stanje prethodne, nijedan podatak se nije upisivao ili da se nešto mjenjalo.
Imam li pravo tražiti da mi se vrati valjanost do 204. godine ?

U Njemačkoj vrijede vozačke koje su izdane i prije 20 godina zato što je država tako napisala na njima pa se toga i pridržava.Ali naša država ne prizna svoje vlastite dokumente i datume koje su izdali i naplatili pa svako malo izmisle nešto novo.Vjerojatno nove dokumente i vozačke štampa netko podoban pa se mora pronaći način da ima što više posla.

manchild
04.09.2010., 01:41
kad uđemo u EU opet ćemo morati mjenjati SVE dokumente!

drot13
04.09.2010., 12:26
U Njemačkoj vrijede vozačke koje su izdane i prije 20 godina...

Pa i kod nas vrijede stari dokumenti. Ali kada ih mijenjaš iz nekog razloga, dobijaš nove po trenutno važećim (novim) pravilima. Ništa sporno.:ne zna:

kad uđemo u EU opet ćemo morati mjenjati SVE dokumente!

Zašto bi morali?:ne zna:

manchild
06.09.2010., 01:15
Pa i kod nas vrijede stari dokumenti. Ali kada ih mijenjaš iz nekog razloga, dobijaš nove po trenutno važećim (novim) pravilima. Ništa sporno.:ne zna:

Zašto bi morali?:ne zna:

tak sam čitao! jer onda smo u EU!

ivek84
09.09.2010., 13:28

Pitao sam u MUP-u a ovo sam dobio:

"Prilikom produženja vozačke dozvole nije potrebno priložiti liječničko uvjerenje. Iznimno, liječničko uvjerenje je potrebno priložiti u slučaju kada je vozačka dozvola izdana temeljenom liječničkog uvjerenja kojim je utvrđena obveza ponovnog liječničkog pregleda."

Što će reći, produžuje se uredno do 65 god, a tad se ponovno ide na liječnički.

TurbulentFluid
12.09.2010., 09:08
Nemaš.:nono:

I baci pogled na link (http://www.mup.hr/main.aspx?id=1162) koji ti je Katrin dala. Ima puno korisnih informacija.:top:

Ovdje ne vidim ono o zamjeni svakih 10 godina, a 1. članak kaže da su ove dugotrajne ok. Ako ipak jest svakih 10 godina, zači li to da smo mi koji ne promijenimo vozačku svakih 10 godina, a vrijedi nam do npr 2045. u prekršaju, unatoč čl. 1?

Katrin
12.09.2010., 09:58
Vozačka dozvola se izdaje s rokom važenja do 80. godine života vozača, mijenja se svakih deset godina, a nakon navršenih 80. godina života, vozačka dozvola se izdaje na rok označen u liječničkom uvjerenju, i to najduže na pet godina.

Kak ne vidis? :mig:

drot13
12.09.2010., 11:07
Ovdje ne vidim ono o zamjeni svakih 10 godina, a 1. članak kaže da su ove dugotrajne ok. Ako ipak jest svakih 10 godina, zači li to da smo mi koji ne promijenimo vozačku svakih 10 godina, a vrijedi nam do npr 2045. u prekršaju, unatoč čl. 1?

Nismo u prekršaju. Ako u njoj piše d vrijedi do 2045. god., onda vrijedi do tada. Ako ćeš ju iz nekog razloga ići zamijeniti (nova kategorija, adresa, slika ili s.), onda će ti vrijediti idućih 10 god. Uglavnom, nemaš brige.:top:

ryell
12.09.2010., 23:13
Pouka: vi nećoravi sretnici, čuvajte svoje vozačke :zubo:

Rija_13
19.09.2011., 01:47
Ako se zamjenjuje vozačka dozvola zbog promjene prebivališta što treba zaokružiti na obrascu broj 2 - promjena vozačke dozvole ili zamjena vozačke dozvole ? :confused:

sivkić
20.09.2011., 07:16
Zamjena.

cfantastic
22.09.2011., 01:52
Pitanje:

U clanku 226 Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kaze se kako ce se strancima kojima je odobren stalni boravak u Hrvatskoj izdati hrvatska vozacka dozvola, na osnovi one koju oni vec posjeduju. Mene zanima kako ce oni dobiti vozacku dozvolu kada nemaju osobnu iskaznicu (jer ova sluzi za dokazivanje drzavljanstva)? Ili ja nesto krivo vidim?

sivkić
22.09.2011., 07:05
Stranac na odobrenom boravku mora svoju nacionalnu dozvolu zamjenit za dozvolu države u kojoj je na boravku .Jednako tako naši moraju zamjenit RH dozvole za dozvole država gdje rade.Oni imaju RH osobnu iskaznicu za stranca i imaju zelene tablice na vozilima

boobica99
14.10.2011., 09:08
Ooops... kakve stare i nove vozačke? meni je izdana prije više od 10g., vrijedi do 2065g. recimo. Da li sam ju morala osvježiti onda 10g. nakon od prvog izdavanja? Isprike na neznanju :503:

Molecule
14.10.2011., 09:31
Priča se u zadnjih 10 godina da će se sve vozačke mijenjati radi standarda u EU, ali od toga još ništa. I moja se rasčetvorila, ali čekam taj novi dokument, nadam se da će se stvari promijeniti do 2013.- te :kava:

drot13
14.10.2011., 10:36
Ooops... kakve stare i nove vozačke? meni je izdana prije više od 10g., vrijedi do 2065g. recimo. Da li sam ju morala osvježiti onda 10g. nakon od prvog izdavanja? Isprike na neznanju :503:

Nemoraš ju mijenjati. Vrijedi ti do datuma koji na njoj piše, a ako će biti nekakva eventualna zamjena svih vozačkih dozvola (radi usklađivanja...), čut ćeš u medijima (bit će buke:D) ili će ti reći policajac prilikom eventualne kontrole.:top:

Orion99
29.10.2011., 15:21
Imao sam vozačku dozvolu koja je vrijedila do 65 godine ,ali kada sam prošle godine zbog promjene adrese pravio drugu dobio sam vozačku na rok od 5 godina sa objašnjenjem da s obzirom da imam i C kategoriju moram svakih 5 godina na liječnički pregled. Do sada mi to nije bilo potrebno osim redovnih pregleda za vozača svake dvije godine na koje me šalje firma.Nikakvih ograničenja inače nemam niti nosim naočale.

drot13
29.10.2011., 17:26
Pitanje je?:confused:

sivkić
29.10.2011., 20:13
Pitanje bi valjda bilo da li je to ok?

"Vozačka dozvola za upravljanje vozilima C, C+E, D i H kategorije izdaje se s rokom važenja od 5 godina, a prilikom produljenja dozvole vozač se dužan podvrgnuti zdravstvenom pregledu."

Orion99
31.10.2011., 18:14
Pitanje je?:confused:

Više postova je izbrisano ,pa je ovaj moj ostao bez konteksta. Zanima me zašto za mene ili nekoga drugog vrijede različiti zakoni , ja svakih 5 godina imam dodatne troškove i liječničke preglede a neki koji su polagali skupa sa mnom i nisu mijenjali vozačku njima to nije potrebno.

Katrin
31.10.2011., 18:16
Nije nista brisano. Odgovor je vec dao sivkic, dozvola za C kategoriju vrijedi 5 godina.

Orion99
31.10.2011., 18:33
Sa stranice Mup-a
"1. Sukladno novom Zakonu, da li postoji obveza zamjene vozačke dozvole izdane po prijašnjim propisima do 65. godine života vozača?

Ne, vozačka dozvola važi do isteka roka na koji je izdana."
__________________________________________________ _______________________________________
Zakon o sigurnosti prometa na cestama kaže:

članak 222.
(3) Vozačka dozvola izdaje se s rokom važenja do 80. godine života vozača, a mijenja se svakih 10 godina.

članak 309.
(1) Vozačke dozvole izdane sukladno važećim propisima zamijenit će se u roku od pet godina od dana stupanja na snagu ovoga Zakona.

(2) Prilikom zamjene vozačkih dozvola vozaču koji ima vozačku dozvolu A, B,C,D i E kategorije, pored tih kategorija ovjerit će se i A1, B+E, C1+E, C+E i D+E kategorija.

__________________________________________________ __________________________________________________ ________________________________

Ja sam imao C kategoriju i prije i vrijedila je do 65. godine a ne 5 godina.

Zašto sam ja sada stavljen u nepovoljniji položaj od drugih koji su polagali skupa sa mnom samo zbog toga što sam mijenjao vozačku.

Katrin
31.10.2011., 18:52
I sad si mijenjao vozacku i vrijedi ti 5 godina.

Orion99
31.10.2011., 19:22
I sad si mijenjao vozacku i vrijedi ti 5 godina.

Ne nisam sada mijenjao dozvolu nego 2010 ,kada Zakon o dopunama ZOSPC-a od 17 lipnja 2011 nije još bio donešen.
Ali zanima me pravni aspekt toga da sam u neravnopravnom položaju u odnosu na one povlaštene koji nisu mjenjali vozačku.

sivkić
01.11.2011., 07:09
Promjenjena ti je dozvola po Zakonu od 2008 i napravili su ti kako su i trebali.Ti si se bazirao na čl.222 st.2 a na tebe se odnosi st.3 koji je glasio

"(3) Vozačka dozvola za upravljanje vozilima C, C+E, D i H kategorije izdaje se s rokom važenja od 5 godina. Po isteku roka od pet godina, vozač iz ovoga stavka prilikom produljenja vozačke dozvole dužan je podvrgnuti se zdravstvenom pregledu za vozača.

kod izmjena je izmjenjeno samo ovo "Vozačka dozvola za upravljanje vozilima C, C+E, D1, D1+E, D, D+E i H kategorije..." a ostalo je isto.

U stvaku 3 su taksativno navedene kategorije na koje se odnosi rok od 5 godina a kako ti imaš C kategoriju na tebe se ne odnosi stavak 2 nego na vozače B ili manjih kategorija.

google3
30.11.2011., 17:11
dali mi netko može reći postoji li razlog zbog kojeg je potrebno izdavanje međunarodne vozačke dozvole, osim očitog državnog profita?
neki dan sam ju napravila (oko 220kn) i jedini razlog zbog kojeg sam mislila da ju je potrebno vadit je da će biti napisana na engleskom ili štatijaznam francuskom jeziku. Zapravo sam dobila kartončić smiješnog formata sa podacima napisanim rukom i na hrvatskom jeziku. Osim po boji (ova je nebesko plava :rolleyes: )ne razlikuje se po ničemu od "državne" vozačke dozvole, čak je i tekst identičan.

am i missing something? or is there a lot of flimflam going on? :ceka:

Anton
30.11.2011., 17:54
dali mi netko može reći postoji li razlog zbog kojeg je potrebno izdavanje međunarodne vozačke dozvole, osim očitog državnog profita?

Ne postoji. Samo državni profit. I nisam znao da je to smeće tako poskupilo.

sivkić
01.12.2011., 07:48
Postoji.A da li će se policija striktno držat propisa i kontrolirat imanje međunarodne ili samo nacionalne vozačke je upitno.
"Međunarodna vozačka dozvola je međunarodno priznati prijevod nacionalne vozačke dozvole, a izdaje se sukladno Konvenciji o cestovnom prometu (Beč, 8. studenog 1968.). Hrvatska međunarodna vozačka dozvola sadrži prijevode na pet (5) jezika; francuski, engleski, njemački, španjolski i ruski.

Također vam je potrebna kad putujete vozilom hrvatskih registarskih oznaka u Ujedinjeno Kraljevstvo, Irsku, Portugal, Španjolsku, Rumunjsku, Bugarsku, Grčku, Tursku, u države bivšeg Sovjetskog Saveza, zemlje Beneluksa i Skandinavije, te u svim izvaneuropskim zemljama.

Anton
01.12.2011., 13:28
Postoji.A da li će se policija striktno držat propisa i kontrolirat imanje međunarodne ili samo nacionalne vozačke je upitno.
"Međunarodna vozačka dozvola je međunarodno priznati prijevod nacionalne vozačke dozvole, a izdaje se sukladno Konvenciji o cestovnom prometu (Beč, 8. studenog 1968.). Hrvatska međunarodna vozačka dozvola sadrži prijevode na pet (5) jezika; francuski, engleski, njemački, španjolski i ruski.

Također vam je potrebna kad putujete vozilom hrvatskih registarskih oznaka u Ujedinjeno Kraljevstvo, Irsku, Portugal, Španjolsku, Rumunjsku, Bugarsku, Grčku, Tursku, u države bivšeg Sovjetskog Saveza, zemlje Beneluksa i Skandinavije, te u svim izvaneuropskim zemljama.

Možeš li ovo potvrditi iz osobnog iskustva? Još nisam čuo da je ikoga policija tražila međunarodnu dozvolu. Većina policajaca vani uopće niti ne zna kako izgleda međunarodna vozačka dozvola i da postoji.

google3
01.12.2011., 16:26
[QUOTE=sivkić;36977272]Postoji. Hrvatska međunarodna vozačka dozvola sadrži prijevode na pet (5) jezika; francuski, engleski, njemački, španjolski i ruski.

onda sam ja ostala zakinuta za svih 5 jezika :confused:
ne znam odakle si to izrecitirao ali navodi su ti netočni.

sivkić
02.12.2011., 08:30
onda sam ja ostala zakinuta za svih 5 jezika :confused:
ne znam odakle si to izrecitirao ali navodi su ti netočni.

http://www.hak.hr/ino/mvd/
http://www.saznajkako.tv/photo/2400/Međunarodna+vozačka+dozvola+-+procedura+vađenja
http://www.slobodnadalmacija.hr/Auto-moto/tabid/90/articleType/ArticleView/articleId/24202/Default.aspx

možda su mislili da ima prijevoda na 5 jezika

Možeš li ovo potvrditi iz osobnog iskustva? Još nisam čuo da je ikoga policija tražila međunarodnu dozvolu. Većina policajaca vani uopće niti ne zna kako izgleda međunarodna vozačka dozvola i da postoji.

To što ti nisi ništa čuo je tvoj problem kao i glupost to da strana policija ne zna kako izgleda međunarodna vozačka dozvola.To je jednako kao da ne znaju kako izledaju nacinalne putovnice.

Katrin
02.12.2011., 12:12
Također vam je potrebna kad putujete vozilom hrvatskih registarskih oznaka u ...

Ili kad se renta auto vani.

Većina policajaca vani uopće niti ne zna kako izgleda međunarodna vozačka dozvola i da postoji.

Mozda po tvom iskustvu i saznanjima, no to ne znaci da je tako. Moja saznanja su upravo suprotna.

Anton
02.12.2011., 13:33
To što ti nisi ništa čuo je tvoj problem kao i glupost to da strana policija ne zna kako izgleda međunarodna vozačka dozvola.To je jednako kao da ne znaju kako izledaju nacinalne putovnice.

A zašto misliš da zna? I zašto bi morala znati? To je kao da se čudiš tome što policija ne zna kako izgleda brunejska putovnica ( da, vjerovao ili ne, ne zna svaki granični policajac izgled putovnica od svih 190+ zemalja ).

Ili kad se renta auto vani.

Mozda po tvom iskustvu i saznanjima, no to ne znaci da je tako. Moja saznanja su upravo suprotna.

Na moto forumu otprilike 90% ljudi nisu tražili međunarodnu vozačku dozvolu, a to su ljudi koji putuju po cijelom svijetu. Ako su tražili, tražili su samo u državama tipa Austrija, van Europe još nisam vidio.

Ti si sivkić spomenuo Irsku, pa evo ti iskustvo od čovjeka koji je bio u Irskoj:

evo ti iskustvo iz irske, dodjes rentati auto i pokazes putovnicu i medjunarodnu vozacku dozvolu
i zena na salteru gleda te zacudjeno ko tele u sarena vrata, i iako na tom ruznom zelenom komadu papira
pise jasno na engleskom international driving licence + tvoja slika i sve ostalo
zena kaze pa sto je to???? to nepriznajem, imate li valjanu vozacku dozvolu
sljedeci korak je pokazes joj hrvatsku vozacku dozvolu i u taj cas nestanu svi problemi....
cak niti prometni policajci tu na otoku neznaju sto je to medjunarodna vozacka dozvola
jednostavno pokazes origigi hrvatsku i vozi......

I sama logika je ispravna. Zašto ne bi bila valjana vozačka dozvola od države iz koje si? U konačnici i ako napraviš vani prekršaj, kazna koja te čeka je ona novčana ili zatvorska, jer njima tvoja vozačka dozvola ionako previše ne znači.

sivkić
03.12.2011., 08:21
A zašto misliš da zna? I zašto bi morala znati? To je kao da se čudiš tome što policija ne zna kako izgleda brunejska putovnica ( da, vjerovao ili ne, ne zna svaki granični policajac izgled putovnica od svih 190+ zemalja ).
Zato što je školovan redovno a i godišnje.To mu je posao kako stranom tako i našem.Ne radi se o policiji iz 50-60 tih godina već iz 21 stoljeća koja također koristi svjetske baze podataka.Ako zna pronaći krivotvorene dokumente zna i kako dokumenti izgledaju.

Na moto forumu otprilike 90% ljudi nisu tražili međunarodnu vozačku dozvolu, a to su ljudi koji putuju po cijelom svijetu. Ako su tražili, tražili su samo u državama tipa Austrija, van Europe još nisam vidio.

Ti si sivkić spomenuo Irsku,..

I sama logika je ispravna. Zašto ne bi bila valjana vozačka dozvola od države iz koje si? U konačnici i ako napraviš vani prekršaj, kazna koja te čeka je ona novčana ili zatvorska, jer njima tvoja vozačka dozvola ionako previše ne znači.

Ako je negdje nešto propoisano a ne traži se ili se traži u malom brojem slučajeva ne znači da nije potrebno.
O navednim državamka je copy sa stranica HAK-a a ne moje proizvoljno nabrajanje.
Vjerovatno nije dovoljna nacionalna jer netko postupa po Konvenciji o cestovnom prometu iu 1968 koja je kasnije dopunjavanja.

Anton
03.12.2011., 10:20
Zato što je školovan redovno a i godišnje.To mu je posao kako stranom tako i našem.Ne radi se o policiji iz 50-60 tih godina već iz 21 stoljeća koja također koristi svjetske baze podataka.Ako zna pronaći krivotvorene dokumente zna i kako dokumenti izgledaju.

Ja ti iz iskustva kažem da nisi u pravu. Niti ne znaš koliko si u krivu.

Ako je negdje nešto propoisano a ne traži se ili se traži u malom brojem slučajeva ne znači da nije potrebno.
O navednim državamka je copy sa stranica HAK-a a ne moje proizvoljno nabrajanje.
Vjerovatno nije dovoljna nacionalna jer netko postupa po Konvenciji o cestovnom prometu iu 1968 koja je kasnije dopunjavanja.

Pa komentiraj onda iskustvo od čovjeka koji je bio u Irskoj. On je samo jedan u nizu. Pratim putopise dugi niz godina i kontaktirao sam hrpu ljudi, od kojih dobar broj nije uopće imao međunarodnu vozačku dozvolu, a i oni koji su imali, na kraju su morali dati svoju nacionalnu, jer policiju međunarodna nije zanimala.
A i sam sam vozio u dalekoj zemlji, bez međunarodne vozačke dozvole.

sivkić
03.12.2011., 11:13
Tvoje ili bilo čije iskustvo je jedno a pravo i propisi su drugo.Kad bi pitanje bilo "da li u inozemstvu traže međ.vozačku dozvolu?" onda se možeš pojavit ti sa svojim iskustvima kao i drugi.Jednako tako ako je netko vozio 100 puta pijan a nije ga zaustavila policija ne znači da je dozvoljeno vozit pijan nego samo da je imao sreće.

Pitanje prije par dana je bilo postoji li "razlog zbog kojeg je potrebno izdavanje međunarodne vozačke dozvole" a odgovor je Međunarodna konvencija o prometu.
I time je sve rečeno.Ne kontroliranje MVD od strane policije podpada pod pitanje "rade li policije po propisima" a to je neka sasvim druga tema.

Anton
03.12.2011., 12:23
Ajmo ovako. Što ta konvencija definira? Definira li ona to, da je nacionalna vozačka dozvola nevažeća u stranoj zemlji?

sivkić
05.12.2011., 07:40
Definira promet na cestama potpisnika konvencije.Tebi nikako nije jasno da je zakonski propis jedno a provođenje zakona drugo.

Anton
05.12.2011., 13:28
Definira promet na cestama potpisnika konvencije.Tebi nikako nije jasno da je zakonski propis jedno a provođenje zakona drugo.

Definira li ona to, da je nacionalna vozačka dozvola nevažeća u stranoj zemlji?

The reds
21.12.2011., 12:36
Molim pomoc!

Vrijedi li zabrana upravljanja motornim vozilom b kategorije koja je izrecena u hrvatskoj i za strane drzave? Konkretno, smijem li voziti u BiH ako imam zabranu voznje u Hrvatskoj? Moze li njihova policija provjeriti moje prometne prekrsaje? Hvala!

drot13
21.12.2011., 12:47
Ne vrijedi u drugoj državi i policija ne može provjeravati te kazne za drugu državu (ustvari može, ali ne kod kontrola u prometu).:top:

P.S: Malo si omanuo podforum, čini mi se.:ne zna:

The reds
21.12.2011., 12:49
Hvala

hasselbaink
28.12.2011., 15:03
Definira li ona to, da je nacionalna vozačka dozvola nevažeća u stranoj zemlji?

Ne definira.
Međunarodna vozačka dozvola sama po sebi ne znači ništa i uz nju moraš imati i nacionalnu vozačku dozvolu.
To samo po sebi ne znači da je nacionalna vozačka nevažeća u drugoj zemlji,
nego da je u nekim zemljama uz nacionalnu, potrebno imati i međunarodnu vozačku.

Evo iz mog iskustva, na koje se toliko pozivaš, ja mogu reći da su u Grčkoj u rent-a-caru tražili moju međunarodnu.

hr-u-srcu
17.01.2012., 17:43
Dobar Dan!

Imam problem,jer mi je vozacka istekla 8 vec punih mjeseca. Kako je zakonski postupak i da li se uopce moze produljiti nakon tog navedenog vremena?
Nemam auto, tako da sam jednostavno zaboravila.

Moze li mi tko pomoci?

Unaprijed hvala!

Katrin
17.01.2012., 17:48
Mup (http://www.mup.hr/46.aspx) sve zna.

ivana245
02.03.2012., 16:12
Imam ograničenje vozačke na 5 godina s obvezom ponavljanja lječničkog pregleda koji sam trebala obaviti prošle godine u 1. mj, no sada već "kasnim" dobrih godinu i dva mjeseca. Znam da neće biti nekih sankcija za izdavanje nove vozačke, no da li će biti nekih sankcija što kasnim na lječnički?:ne zna:

JohnDoe-25
02.03.2012., 17:24
Mislim da neće, ali što si čekala dosad?

ivana245
03.03.2012., 09:03
Mislim da neće, ali što si čekala dosad?

ma nisam uopeć mislila o tome, koncentrirala sam se na faks i obaveze koje imam, nisam ni uopće išla autom, samo javnim prijevozom...:kava:

JohnDoe-25
03.03.2012., 09:07
Dobro je, imaš sreće što te nisu negdje zaustavili, jer bi podudlala mačka, a kazna bi te dobro podsjetila, istina, znam i ljude koji po godinu dana nisu produžili osobnu.

technotronic
26.04.2012., 00:35
Frend ima ograničenje na 5 godina, i 2 mjeseca prije isteka valjanosti dozvole, dobije ograničenje na 6 mjeseci? Da li mora za vrijeme ograničenja upravljanja vozila ''b'' kategorije produživati vozačku?

sivkić
26.04.2012., 08:27
Ne jer neće ni upravljat vozilom.

technotronic
26.04.2012., 08:36
Hvala na odgovoru, jer već ga je bilo strah da kad napravi ponovni liječnički da mu ne prišiju ''neodrađeni'' dio kazne... niš čudno u ovoj našoj kvazidržavi.....:rolleyes:

sivkić
26.04.2012., 09:00
Nema neodrađenog dijela kazne.Zabrana upravljanja traje od-do i gotovo,da li je produžio vozačku ili nije jer ionako ima zabranu upravljanja.

technotronic
26.04.2012., 09:18
sve jasno.... hvala i pozzzz:)

katjes
04.05.2012., 15:31
ovo mi se čini pravo mjesto za postaviit pitanje o vozačkoj. koja je istekla 2005. i koju ne koristim. i ne produljujem. i ne planiram produljivati. osim ako!

da li po zakonu me mogu natjerati na ponovno polaganje ili neke dodatne sate (ne kažem da ih ne trebam :zubo:) ako x godina ne produljim vozačku?

drugim riječima, da li mi se ipak isplati produljiti vozačku pa da danas -sutra- jednog dana izbjegnem moguće komplikacije?

sivkić
04.05.2012., 20:16
Ne koristiš i nisi u prekršaju.Kad s takvom voziš i zaustave tek tek onda si kriv.

katjes
05.05.2012., 10:19
sivkić izgleda da si fulao poantu. jasno da nisam u prekršaju odnosno da sjednem za volan da bi bila u prekršaju.

pitanje se krije u onom dijelu di pitam može li doći do toga da po sili zakona moram ponovno nešto polagati? ako recimo prođe 20 godina otkako nisam produljila vozačku, pretpostavka je da 20 godina nisam vozila.
možda se i pretpostavlja da si zaboravio prometna pravila, znakove.. pa produljenje više nije samo formalnost. :ne zna:

sivkić
05.05.2012., 20:23
Položila si i ne moraš više na vozački po trenutnim zakonima koji se s vremena na vrijeme mijenjaju.

matovina
13.08.2012., 20:48
evo danas doznao da se mogu "odreć" kategorija :D

ako ne želim svake pete god. ići na lječnički nego svake desete mogao sam se odreć kategorija (B-kat. vrijedi 10 a C i više vrijedi 5), meni bi bilo logičnije da te kategorije mogu staviti nazovimo to u mirovanje pa po potrebi aktivirati s lječničkim ako ikada zatrebaju...

Alfa KT
10.09.2012., 12:12
drote jedno pitanje ako moze,kod produzivanja vozacke dozvole je potrebno ic na ljecnicki pregled?

tintilinic100
10.09.2012., 19:20
drote jedno pitanje ako moze,kod produzivanja vozacke dozvole je potrebno ic na ljecnicki pregled?

Naravno, liječnički pregled napraviš i vozačka dozvola se produži :)

Sent from my NexusHD2 using Tapatalk 2

Da_killah
10.09.2012., 19:57
se može za taj liječnički samo dobit potvrda ili se mora novi radit?

thumb
10.09.2012., 20:50
se može za taj liječnički samo dobit potvrda ili se mora novi radit?

Pa potvrdu dobijes kad ga obavis...nema drugog nacina.

Alfa KT
11.09.2012., 08:49
zato sam i pitao jer se po novom izdaje na 10 godina

tintilinic100
11.09.2012., 08:59
zato sam i pitao jer se po novom izdaje na 10 godina

Da. Mislim da svi imaju 10g. Prije su samo radi naočala bila ograničenja.

thumb
11.09.2012., 10:34
Pa to je samo punjenje drzavnog proracuna po meni.. jer do tipa 50-te godine po mojem nekom misljenju(šcp) ljudi ne gube vozne sposobnosti, izuzev kronicnih bolesti il ako si natovare razne ovisnosti, sto opet je oblik bolesti.

tintilinic100
11.09.2012., 11:36
Pa to je samo punjenje drzavnog proracuna po meni.. jer do tipa 50-te godine po mojem nekom misljenju(šcp) ljudi ne gube vozne sposobnosti, izuzev kronicnih bolesti il ako si natovare razne ovisnosti, sto opet je oblik bolesti.

Ljudi u 40 tim godinama masovno dobivaju "staračku" dalekovidnost.
nije pak realno očekivati da nitko neće imati problema s vidom niti u 30tim.
Smatram, da je prevencije radi,dobro se pregledati.
mislim da to nije loša odluka.

thumb
11.09.2012., 14:53
Prevencije radi ides samoinicijativno kod doktora,a ne da te zakon nakon 10 god natjera.

tintilinic100
11.09.2012., 15:57
Prevencije radi ides samoinicijativno kod doktora,a ne da te zakon nakon 10 god natjera.

I ti bi se saam javio i rekao, joj ja nebi smio imati vozačku jer ne vidim? :)
Vidi koliko ima PTSPovaca a svi imaju vozačku. Nitko nije otišao i rekao da ne smije voziti jer pije tablete.
znaci, radi sigurnosti drugih u prometu, tebi će o tvom trosku, država provjeriti sposobnosti. Liječnički pregled je obavezan.

thumb
11.09.2012., 16:49
I ti bi se saam javio i rekao, joj ja nebi smio imati vozačku jer ne vidim? :)
Vidi koliko ima PTSPovaca a svi imaju vozačku. Nitko nije otišao i rekao da ne smije voziti jer pije tablete.
znaci, radi sigurnosti drugih u prometu, tebi će o tvom trosku, država provjeriti sposobnosti. Liječnički pregled je obavezan.

Pa ja se savjesno ponasam u prometu,koliko god to ide. Oslabljenje vida nije neka tragedija, naocale su potreba, a i ne piju svi ptsp-ovci tabletomani,alkici i sl (zivim s jednim koji to nije, odnosno zivio sam), u globalu dobro mislis, vise manje se poklapamo samo sto bih ja to drugacije provodio.

sivkić
12.09.2012., 06:20
..,kod produzivanja vozacke dozvole je potrebno ic na ljecnicki pregled?
Ne, ukoliko imaš B i nemaš ograničenja.

tintilinic100
12.09.2012., 07:09
Ne, ukoliko imaš B i nemaš ograničenja.

ti misliš da ćeš samo doći na šalter i lupiti ti produženje.?
Neće.
Svatko onaj kome je istekla vozačka mora na pregled.
Razmisli malo, ako je tako kako ti pričaš, zašto su ti dali samo na 5—10g. Mogli su ti dati do 65.g.

sivkić
12.09.2012., 07:27
Ne mora ako nema ograničenja.
Vozačka dozvola se izdaje s rokom važenja do 80. godine života vozača, mijenja se svakih deset godina, a nakon navršenih 80. godina života, vozačka dozvola se izdaje na rok označen u liječničkom uvjerenju, i to najduže na pet godina.
Vozačka dozvola za upravljanje vozilima C, C+E, D1, D1+E, D, D+E i H kategorije izdaje se s rokom važenja od 5 godina, a prilikom produljenja dozvole vozač se dužan podvrgnuti zdravstvenom pregledu.

Članak 12.

Prilikom produženja važenja vozačke dozvole koja je bila izdana s rokom važenja predloženim u uvjerenju o duševnoj i tjelesnoj sposobnosti za upravljanje vozilima, prilaže se liječničko uvjerenje koje ne smije biti starije od šest mjeseci.

tintilinic100
12.09.2012., 08:14
Ne mora ako nema ograničenja.
Vozačka dozvola za upravljanje vozilima C, C+E, D1, D1+E, D, D+E i H kategorije izdaje se s rokom važenja od 5 godina, a prilikom produljenja dozvole vozač se dužan podvrgnuti zdravstvenom pregledu.

Članak 12.

Prilikom produženja važenja vozačke dozvole koja je bila izdana s rokom važenja predloženim u uvjerenju o duševnoj i tjelesnoj sposobnosti za upravljanje vozilima, prilaže se liječničko uvjerenje koje ne smije biti starije od šest mjeseci.

Samo dođeš na šalter i dobiješ štambilj za drugih 10 godina?
ne razumijem zašto uopće onda dolaziš? Samo da dokažeš da si živ? Ako ne moraš nista priložiti?
zašto su ti dali na 10 ako nakon 10 ne traže ništa od tebe?

sivkić
12.09.2012., 09:57
Samo dođeš,upišu novi datum i udare pečat.I valjda platiš neku kunu.Ako ne dođeš ne mogu ti izvršit produženje.Ima onih koje važe do 65 god života.Od zdravih ne traže ništa za razliku od onih drugih.Imaš mjesta za 2 produženja a onda plaćaš i novu vozačku.
Zašto je tako treba pitat onoga tko je predlagao takav zakon i one koji su ga takvog i potvrdili.

Alfa KT
14.09.2012., 08:40
Samo dođeš,upišu novi datum i udare pečat.I valjda platiš neku kunu.Ako ne dođeš ne mogu ti izvršit produženje.Ima onih koje važe do 65 god života.Od zdravih ne traže ništa za razliku od onih drugih.Imaš mjesta za 2 produženja a onda plaćaš i novu vozačku.
Zašto je tako treba pitat onoga tko je predlagao takav zakon i one koji su ga takvog i potvrdili.
na stranicama MUP-a ovo boldano nije pisalo prije,i to je zbunilo neke ljude kao i mene naprimjer
Produženje valjanosti vozačke dozvole
Zahtjev se podnosi na propisanom obrascu – obrazac br. 2 u policijskoj upravi, odnosno postaji prema mjestu prebivališta.
Uz zahtjev se prilaže:
liječničko uvjerenje – ne starije od šest mjeseci (samo ukoliko je vozačka dozvola izdana na rok određen liječničkim uvjerenjem)
35,00 kn u državnim biljezima
osobna iskaznica
Ukoliko na vozačkoj dozvoli nema mjesta za upis novog datuma valjanosti, izdaje se nova vozačka dozvola.
nebrojeno puta sam citao zakon pa ovo i nista mi nije bilo jasno,jel u zakonu kao sto je sivkic napisao lijepo stoji da vozacka dozvola vrijedi do 80te godine zivota.Znaci ako sam dobro skuzio,dozvole se mijenjaju svakih 10 godina(npr meni izdana nova 2011 i vrijedi do 2021) ako nema ogranicenja bez ponovnog lijecnickog? Jeli tako?

sivkić
15.09.2012., 05:03
Tako je.U sistemu je već uvedeno da li imaš ograničenja ili nemaš tj.potreban ti je liječnički ili ne.Zdravi ne trebaju ništa.Ima vozača kojima je izdana vozačka prije izmjena zakona u u njoj piše da im vrijedi do 65 god života i oni je ne moraju mjenjat.Da ne bi bilo nismo znali provjereno i kod kolegice koja izdaje vozačke.

zdenka27
18.09.2012., 08:43
Osoba je upućena na izvanredni zdravstvaeni pregled zbog alkohola. Kada je došao s uvjerenjem o "duševnoj i tjelesnoj sposobnosti" izdane od nadležen ustanove, morao je praviti novu vozačku. Zašto?

drot13
18.09.2012., 09:02
Možda jer je prije imao vozačku koja je vrijedila do 65. god. života, a sada vrijede po 10 godina?:ne zna:

DarkStar
08.10.2012., 19:51
Ispricavam se ako je tema na krivom mjestu.
Od 21.2.2012. vise mi ne trebaju naocale ni lece ali u vozackoj (koja vrijedi do 2018. godine) pise da trebam ocna pomagala.

E sad me zanima sto mi treba za novu vozacku, je li dovoljan nalaz bilo kojeg oftalmologa ili moram opet na medicinu rada placati cijeli kompletni onaj pregled da bi ponovo dobio uvjerenje o vozackoj sposobnosti?

Hvala unaprijed za odgovore.

zelj
08.10.2012., 19:52
ja mislim da bi ponovno trebao izvaditi ljekarsko uvjerenje.........

hitno11
12.10.2012., 19:14
Pozz

Imam staru vozačku do 65.koja je pred raspadom jer je stara 20 godina i odlučio sam ju zamjeniti,ali sam čuo da to odgodim jer uskoro dolaze kartične dozovle(izgledaju isto kao i osobna) pa me zanima jeli zna tko išta službeno koliko je to uskoro da se na bacam u dupli trošak.hvala

sivkić
12.10.2012., 19:16
Ništa službenog za sada.

mmarko1983
19.10.2012., 08:53
Postovani neznam dali sam na pravom mjestu ali evo pitat cu pa ako netko moze pomoc hvala.
Izgubio sam vozačku zbog alkohola i bodova na iducih 9 mjeseci!
Za koji mjecec bi trebao ici u Australiju na par mjeseci.
Pitanje glasi dali meni zabrana vrijedi samo u drzavi u kojoj je prekrsaj napravljen (hrvatska)? Dali mogu izvaditi medunarodnu vozacku dozvolu?

drot13
19.10.2012., 09:22
Ako ti vozačka dozvola fizički nije oduzeta, nema načina (u normalnim prometnim situacijama) na koji bi policije u drugim državama mogle provjeriti imaš li zabranu upravljanja ili ne. Što se tiče izdavanja međunarodne, ne možeš ju dobiti sve dok ti vrijedi mjera.:top:

sivkić
19.10.2012., 09:22
Zabrana vrijedi samo u državi koja ju je dala.
Ne možeš dobit međunarodnu ako imaš zabranu.
čl.228 st.4 ZSPC-a

kas0
02.11.2012., 18:46
Pitanje

ako sam položio u HR a imam dvojno državljanstvo HR i BiH
Jel moguce prebacit vozacku u bih *

Jer kod njih nema ogranicenja za za kw auta kao kod nas do 24 god do 105 konja il kolko vec

sivkić
03.11.2012., 10:11
Možeš kad ispuniš ove uvjete pravilnika
(2) Uz zahtjev iz prethodnog stava, podnosilac prilaže: inostranu vozačku dozvolu, prijevod inostrane vozačke dozvole ovjeren od strane sudskogprevodioca, dokaz da ta osoba posjeduje ličnu kartu državljana Bosne i Hercegovine, ličnu kartu za strance ili dokaz o odobrenom privremenom boravku, uvjerenje o zdrastvenoj sposobnosti osobe za upravljanje motornim vozilom one kategorije i podkategorije za koju se traži vozačka dozvola, a koje ne može biti starije od šest mjeseci i dokaz o uplati propisane naknade za obrazac vozačke dozvole.
http://www.komorabih.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=340%3Asigurnostprometa&catid=58%3Atransport-i-komunikacije&Itemid=341&lang=

cuba libre
08.11.2012., 07:54
Ovak, sljedeći tjedan mi ističe vozačka jer imam ograničenje zbog naočala. Prvo, jel mogu koji dan kasnije ići produžiti (neću vozit za to vrijeme) i jel obavljam cijeli pregled ili samo vida? Thanks

sivkić
08.11.2012., 08:26
Možeš.Valjda samo za ono po čemu imaš ograničenje.

cuba libre
30.11.2012., 12:01
Još jedno pitanje. Na vozačkoj mi je stara adresa, u ponedjeljak idem produžiti. Jel ću morati mijenjat cijelu knjižicu zbog adrese?

drot13
30.11.2012., 12:11
Ne, na zadnjoj stranici ima mjesto za upis nove.:top:

cuba libre
30.11.2012., 13:29
O super, hvala!

cuba libre
30.11.2012., 16:36
E sad sam gledala, di na zadnjoj stranici? Meni ima samo dva polja za upis produženja.

drot13
30.11.2012., 19:43
Nemaš iznad njih "Promjena prebivališta"?.:misli:

Moja je dosta stara, a takve stalno i viđam, tako da mi nije poznato jesu li što mijenjali.:ne zna:

cuba libre
30.11.2012., 19:56
Nemam. Ima samo dva mjesta za produženje. Moja je iz 2008. Izgleda da ću morat mjenjat sve. Ma koja gamad. Al bar sam dobila sad na 10 godina.

drot13
30.11.2012., 20:05
Onda oprosti na krivoj informaciji. Stalno ih imam u rukama, ali ako ništa nije upisano na toj stranici, ne gledam ta polja, tako da nisam niti vidio da su promijenili obrazac.:top:

sivkić
01.12.2012., 12:19
Nema davnih godina ali se može upisat pod napomenu nova adresaali se kao i putovnica ne mora mjenjat zbog promjene prebivališta jer je vozačka dokaz za pravo upravljanja vozilom.

cuba libre
01.12.2012., 17:42
Sad nisam pametna jel da se slikam il ne. Nazvat ću ih u ponedjeljak pa pitat. A to što sivkić kaže piše i na MUPovim. stranicama.

sivkić
03.12.2012., 05:14
Ne postoji kaznena odredba koja bi sankcionirala nepromjenu prebivališta odnosno izdavanje nove sa novim prebivalištem.Mjenjat možeš ako želiš.

cuba libre
03.12.2012., 08:01
Znam, ali moram ići tamo produžit jer mi je istekla zbog ograničenja od 5 godina. Pa se bojim da ne dođem bez slika a kažu mi da treba sve mjenjat. Šta ja znam šta im puhne.

VingTsun
04.12.2012., 05:24
Nisam vozio auto nekih godinu dana i prije preseljenja u drugu,azijsku,državu otišao sam do MUPa da vidim što je sa dozvolom.Dozvola je tamo odmarala jer je bila oduzeta prije par godina.
Rekli su da je istekla i da trebam napraviti liječnički.Pošto sam za par dana trebao putovati nisam imao ni novaca ni vremena za tu akciju.

Ovdje imam priliku i potrebu koristiti moped,dakle do 50cca,a dozvole nemam.
Znači pitanje je;
Jel ima ikakve šanse da se dokopam dozvole uz pomoć obitelji koja je u HR?Ako je moguće što trebam napraviti?
Trebam samo onaj dio koji se odnosi na moped,auto ovdje ne namjeravam voziti.

U ambasadi su mi rekli da oni nemaju ništa s tim.
Hvala unaprije,pozzzz!:)

Sledgehammer
04.12.2012., 05:48
Nemam. Ima samo dva mjesta za produženje. Moja je iz 2008. Izgleda da ću morat mjenjat sve. Ma koja gamad. Al bar sam dobila sad na 10 godina.

Zašto gamad? Pa čovjek se mijenja, zašto misliš da bi uvijek trebala imati istu fotografiju? I ne kužim u čemu je to veliki problem mijenjati dokumente jednom u 5 ili 10 godina, dati love koliko košta obrazac? BTW, općenito imati vozačku nije tvoje zakonsko ili ustavno pravo ili obaveza, tako da i sa te strane treba mijenjati retoriku.

Ne postoji kaznena odredba koja bi sankcionirala nepromjenu prebivališta odnosno izdavanje nove sa novim prebivalištem. Mjenjat možeš ako želiš.

Postoji, i nalazi se u Zakonu o prebivalištu ili boravištu hrvatskih državljana.

Kao i kod svih isprava koje izdaju nadležna državna tijela, podaci koji se nalaze u njima moraju odgovarati činjeničnom stanju, već i zbog razloga jer mnogi od njih služe za utvrđivanje identiteta, a vozačka dozvola je jedna od tih 6 tipova dokumenata koji tome služe. Znači, adresa na vozačkoj se mora poklapati sa adresom na osobnoj iskaznici i adresi u prometnoj dozvoli, a policajac koji zatekne razliku može direktno podnijeti prekršajni nalog za činjenično utvrđen prekršaj.

Sledgehammer
04.12.2012., 05:58
Nisam vozio auto nekih godinu dana i prije preseljenja u drugu,azijsku,državu otišao sam do MUPa da vidim što je sa dozvolom.Dozvola je tamo odmarala jer je bila oduzeta prije par godina.
Rekli su da je istekla i da trebam napraviti liječnički.Pošto sam za par dana trebao putovati nisam imao ni novaca ni vremena za tu akciju.

Ovdje imam priliku i potrebu koristiti moped,dakle do 50cca,a dozvole nemam.
Znači pitanje je;
Jel ima ikakve šanse da se dokopam dozvole uz pomoć obitelji koja je u HR?Ako je moguće što trebam napraviti?

U ambasadi su mi rekli da oni nemaju ništa s tim.
Hvala unaprije,pozzzz!:)

Bez tebe osobno nitko ne može napraviti ništa, osobito zato jer je dozvola ionako istekla i trebaš vaditi novu, kao i obaviti liječnički pregled za istu. Znači, praktički si u poziciji kao da si jučer položio vozački, dapače još i goroj, jer da si položio - barem bi imao važeći liječnički pregled. Ovako, bez tebe, nitko ti ne može pomoći, ako ti je oduzimanje vozačke još na snazi - tada pa pogotovo.

Glede mopeda, pogledaj zakonodavstvo te zemlje gdje jesi i položi kod njih, ili potvrdu o poznavanju prometnih propisa (koji ti važi kroz položenu kategoriju) probaj izvaditi u auto-školi gdje si polagao ili na policiji, no onda ju moraš prevesti kod ovlaštenog tumača (to ti je već skuplje nego dozvola) i nakon toga moliti Boga da ti ta zemlja gdje jesi prizna naš vozački (jer to nisu obvezni, mogu tražiti razliku za polaganje)...

Raspitaj se tamo gdje jesi kako to stranci polažu kod njih i koja je procedura (obzirom da ne znaš jezik i pismo, pretpostavljam), jer i kod nas stranci mogu polagati na nekom od svjetskih jezika, pa valjda možeš i ti tamo. Vjerujem da ako ne možeš doći ovdje i čekati sve papire, kao i njihovo prevođenje i "nostrifikaciju" u toj zemlji, jeftinije je i brže položiti za moped tamo, ionako ne vjerujem da su tamo neki strogi propisi - tamo se uglevnom svi voze bez kacige (osim Japana i evtl, još neke zemlje), po 5 osoba na motoru, ne vjerujem da su to neka velika "muda" za položiti tamo...

sivkić
04.12.2012., 07:44
Da je se i dokopaju bit će probušena odnosno nevažeća.Jednako kao i što je datumski istekla.

Postoji, i nalazi se u Zakonu o prebivalištu ili boravištu hrvatskih državljana.

Kao i kod svih isprava koje izdaju nadležna državna tijela, podaci koji se nalaze u njima moraju odgovarati činjeničnom stanju, već i zbog razloga jer mnogi od njih služe za utvrđivanje identiteta, a vozačka dozvola je jedna od tih 6 tipova dokumenata koji tome služe. Znači, adresa na vozačkoj se mora poklapati sa adresom na osobnoj iskaznici i adresi u prometnoj dozvoli, a policajac koji zatekne razliku može direktno podnijeti prekršajni nalog za činjenično utvrđen prekršaj.
Jednako kao i kod zakona o putnim ispravama prebivalište u putovnici i vozačkoj nije potrebno promjenit.Samo nova osobna sa novim prebivalištem.

Sledgehammer
04.12.2012., 08:50
Jednako kao i kod zakona o putnim ispravama prebivalište u putovnici i vozačkoj nije potrebno promjenit.Samo nova osobna sa novim prebivalištem.

Netočno. Niti to piše u zakonu kojeg spominješ, niti te to spašava po odredbama zakona kojeg sam ja spomenuo.

Problem u Hrvatskoj je često što su zakoni donošeni naprečac, ishitreno, radi zadovoljavanja forme, bez usklađivanja sa mnoštvom drugih zakona da bi se ista stvar uvijek tretirala i definirala na isti način. I dokle god IJEDAN zakon ima u svojim odredbama to što kažem, kazna ti ne gine ukoliko se podnese prijava.

sivkić
04.12.2012., 09:00
Valjda policija zna kako će postupat.Točno onako kako sam i prije napisao.A tako se i postupa.

3. Mora li se mijenjati vozačka dozvola ukoliko osoba promijeni prezime i prebivalište?
-Vozačka dozvola je javna isprava koju nadležno tijelo izdaje određenoj osobi i kojom se dokazuje pravo na upravljanje vozilom.
Sukladno tome, vozačka se dozvola treba mijenjati prilikom promjene prezimena, ali ne i prilikom promjene prebivališta.

7. Da li je prilikom promjene prebivališta potrebno mijenjati osobnu iskaznicu i putovnicu?

Međutim, prema odredbi članka 1. Zakona o putnim ispravama hrvatskih državljana ("Narodne novine", broj: 77/99, 133/02 i 48/05, 74/9) putna isprava je javna isprava kojom se dokazuje identitet i hrvatsko državljanstvo. Slijedom navedenog, zbog promjene adrese stanovanja nije nužno mijenjati i putovnicu

Sledgehammer
04.12.2012., 09:15
Valjda policija zna kako će postupat.

Naravno da zna. Zato ti to i kažem. To mi je posao.

Točno onako kako sam i prije napisao.A tako se i postupa.

Na tvoju žalost, krivo.

Sukladno tome, vozačka se dozvola treba mijenjati prilikom promjene prezimena, ali ne i prilikom promjene prebivališta.

To je tvoj zaključak?

ili ne čitaš što sam ti prije napisao, ili se držiš samo jednog aspketa da bi sam sebe uvjerio kako si u pravu. Imaš pravo - neću ti napisati prijavu po Zakonu o putnim isparavama, ali hoću po Zakonu o prebivalištu i boravištu hrvatskih državljana. Sretan?

Slijedom navedenog, zbog promjene adrese stanovanja nije nužno mijenjati i putovnicu

Opet krivo zaključuješ. I opet vidiš samo jedan zakon, iako te za istu stvar mogu prijaviti po tri različita zakona u konkretnom slučaju.

drot13
04.12.2012., 09:16
...Postoji, i nalazi se u Zakonu o prebivalištu ili boravištu hrvatskih državljana...

...Znači, adresa na vozačkoj se mora poklapati sa adresom na osobnoj iskaznici i adresi u prometnoj dozvoli, a policajac koji zatekne razliku može direktno podnijeti prekršajni nalog za činjenično utvrđen prekršaj.

Možeš li napisati točno koje odredbe sankcioniraju ovo što si tu napisao?:confused:

sivkić
04.12.2012., 09:18
Naravno da zna. Zato ti to i kažem. To mi je posao.
Nisam siguran da li si pogriješio u pisanju.To je tvoj posao ili si mislio napisat ti im je posao?
Ako je tvoj porazgovaraj sa šefom da ti da tumačenje.Ako je " im je posao" onda znaju radit tj.šef im je pojasnio kako da postupaju.

rintintin
04.12.2012., 10:00
I ja sam mislio da treba ovako kako sivkić piše. Promjenom adrese sam promijenio samo osobnu. U STP su mi u prometnoj udarili napomenu o promjeni adrese (zato što mi nisu dozvolili da platim povlaštenu stanarsku kartu za parkiranje bez toga-bez obzira na osobnu) i naplatili 40 kn. U rutinskoj kontroli mi je policajac htio pisati kaznu za krivu adresu u vozačkoj od 300 kn. Jedva sam ga namolio da odustane :-)

sivkić
04.12.2012., 10:10
Članak 2.
86) »vozačka dozvola« je javna isprava koju je izdalo nadležno državno tijelo i kojom se dokazuje pravo upravljanja određenim kategorijama vozila,

Kazna od 300 kn je za neimanje vozačke ili kad je vozač odbije dat policajcu na uvid.
Prijašnje vozačke su imale mjesto za izmjenu adrese sadašnje nemaju.

Ako je MUP na svojim stranicama dao naputke da se ne treba mjenjat vozačka i putovnica kod izmjene adrese onda je to tako.Tako je rečeno i svim djelatnicima a ako je neki sjedio na ušima ništa zato, postoji prigovor/žalba na utvrđeni prekršaj.

cuba libre
04.12.2012., 12:52
Sledgehammer
Prvo, gamad su jer ne vrijede ista pravila za sve. Evo, primjer moj muž. Položio je 1990. i dobio vozačku do cca 2020.g. godine. Položio je sa 18. Sad, 20 godina kasnije je za neprepoznat na slici. A koliko ima takvih izdanih vozački? Onda su promijenili opet da mora pisati OIB. Ali ne za sve, nego samo za one koji su tad vadili prvi put i produživali. sivkić kaže da postoje i one na kojima ima rubrika da se može upisati promjena prebivališta. Moja to nema.

Drugo, kažeš da se mora poklapat adresa na osobnoj i ona na prometnoj? Auto glasi na mog muža koji nije prjavljen na istoj adresi kao i ja (što i nije bitno sad). Znači, ja ne smijem vozit njegov auto, sestrin, tatin...? Od kad to?

Treće. da, puno mi je davat svakih 5 godina 400kn za pregled i još 100 za obrasce, biljege i slike. Sorry.

Zvala sam Heinzelovu, morat ću mjenjat cijelu knjižicu. :rolleyes:

DarkStar
04.12.2012., 13:07
Auto glasi na mog muža koji nije prjavljen na istoj adresi kao i ja (što i nije bitno sad). Znači, ja ne smijem vozit njegov auto, sestrin, tatin...? Od kad to?
Od uvijek.Osim ako nemas pismenu dozvolu vlasnika vozila sa sobom kada on/ona nije s tobom u autu. I to ovjerenu kod javnog biljeznika.
Imam prijatelja bivseg policajca, koji je kaze napisao na desetke prijava/kazni za upravljanje tudjim vozilom bez pisane dozvole.
To sto je vlasnik tebi muz/brat/sin/tata sasvim nebitno ako niste oboje suvlasnici vozila.

cuba libre
04.12.2012., 13:40
Vidiš, nikad mi se to nije dogodilo, a ni ikome koga poznajem.

tintilinic100
04.12.2012., 13:43
Od uvijek.Osim ako nemas pismenu dozvolu vlasnika vozila sa sobom kada on/ona nije s tobom u autu. I to ovjerenu kod javnog biljeznika.
Imam prijatelja bivseg policajca, koji je kaze napisao na desetke prijava/kazni za upravljanje tudjim vozilom bez pisane dozvole.
To sto je vlasnik tebi muz/brat/sin/tata sasvim nebitno ako niste oboje suvlasnici vozila.

Ne.
Ja sam vozio tatin auto uvijek bez pisane dozvole, žena vozi bez pisane dozvole, ne da nije kažnjena, nego ga je vozila i izvan države i to bez mene dok još nije promijenila prezime.
ako imaš prometnu dozvolu sve je Ok.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2