PDA

View Full Version : Obiteljska mirovina

stranice : [1] 2

Anali16
13.11.2008., 11:14
imam jedno pitanje....ovako
Primala sam obiteljsku mirovinu dok sam redovno studirala. Sada sam izgubila sva prava i samim time i mirovinu. No mirovina mi je nastavila dolazit evo vec drugi mjesec. Cula sam od prijatelja da se to i njemu desilo i morao je na kraju vratit cijelu godinu koju je primio a razlog dobivanja je bila njihova greska....inace ce ga tuzit.E sad sta da ja radim? Sta ako se to meni isto desi i ja im ne vratim taj cijeli iznos ...jer ipak nisam ja kriva....to je njihova greska.Ima ko neki savjet?

Maddie
13.11.2008., 11:56
evo stavit cu ovdje pitanje
zanima me tko je vlasnik obiteljske imovine?ja ili moja majke,jer ja ju dobivam zbog redovnog studiranja?

iako na izvatku pise Korisnik :mara maric
za maric maricu
pa me ta cinjenica buni,dakle tko ima pravo raspolaganja
ako je moja jel u redu da ja ne dobivam nista,dakle ne ide u moje obrazovanje,zdravlje,nego to ode za rezije,do k moj brat dobije koji nije ni srednju zavrsio,dobije auto,vozacki,cijelu nocu sobu uredjenu,placenu 4 godinu skolovanja,novi mobitel i to sve preko tih novaca,tj uz pomoc,a ja meni ne daju ni za mjesecnu za predavanja:confused:

rope
13.11.2008., 11:57
Primala sam obiteljsku mirovinu dok sam redovno studirala. Sada sam izgubila sva prava i samim time i mirovinu. No mirovina mi je nastavila dolazit evo vec drugi mjesec. Cula sam od prijatelja da se to i njemu desilo i morao je na kraju vratit cijelu godinu koju je primio a razlog dobivanja je bila njihova greska....inace ce ga tuzit.E sad sta da ja radim? Sta ako se to meni isto desi i ja im ne vratim taj cijeli iznos ...jer ipak nisam ja kriva....to je njihova greska.Ima ko neki savjet?

Ako ti lova i dalje dolazi zbog njihove administrativne pogreške ti i dalje nemaš pravo na nju. Provjeri je li u tome stvar. U tom slučaju, a koliko vidim to jest tako, morat ćeš vratiti sav iznos koji su ti preplatili...

Čim si dobila prvu ratu, trebala si se javiti i obavjestiti ih o tome da si ne zakompliciraš.

mirjam
13.11.2008., 18:12
Nije obiteljska mirovina, al je isto.
Nakon smrti jednog člana moje uže obitelji, mirovina je stizala još nekoliko mjeseci, a mi smo jednostavno bili lijeni ići tamo potezat se po šalterima i obavještavati njih. I tako, taj se novac skupljao dok (očekivano) HZMO nije poslao obavijest da im se lova vrati.
Tako da se ne trebaš nadati ničemu. Jer nešto što ti ne pripada nije tvoje i gotovo.

Misery24
13.11.2008., 18:13
Evo, ja već bila u takvoj situaciji, a još sam i bila u Mirovinskom dva mjeseca prije nego sam napunila 26 godina (to je bio razlog zbog čega sam ja izgubila pravo primanja). I teta na šalteru mi je rekla da im ja ništa ne moram javljati, već će oni sami blokirati dolazak mirovine. Naravno, stigla je i nakon toga. Onda sam zvala njih i rekli su mi da im moram to vratiti, ali da mogu izabrati hoću li to vratiti u komadu ili da oni sa računa skidaju po 100kn dok ne dođu do te cifre koju su mi isplatili. Žena koja tamo radi rekla je neka izaberem tu drugu opciju, jer ako je njihova greška, nek onda dobivaju te novce natrag mic po mic. :D

@madonna01, jesi li ti punoljetna? Ako jesi, onda možeš poništiti punomoć majci koja vjerojatno na temelju toga može podizati novce sa tvog računa i onda naravno ti raspolažeš s novcima. Ja sam isto dobivala mirovinu radi studiranja, novac je sjedao na moj tekući račun, a stara je imala punomoć tako da je ona dizala s tog računa novac za režije, no s mojom suglasnošću. Zajedno smo se dogovorile da kad pravo na mirovinu završi da ja odem u banku sa tom njenom karticom (koja je za moj tekući račun, ali na njeno ime) i da joj poništim punomoć.

StreetCleaner
13.11.2008., 18:23
Ako ti lova i dalje dolazi zbog njihove administrativne pogreške ti i dalje nemaš pravo na nju. Provjeri je li u tome stvar. U tom slučaju, a koliko vidim to jest tako, morat ćeš vratiti sav iznos koji su ti preplatili...

Čim si dobila prvu ratu, trebala si se javiti i obavjestiti ih o tome da si ne zakompliciraš.

U rješenju ti sigurno piše da imaš pravo na mirovinu dok za to postoje zakonski uvjeti, a takođe sigurno piše da si dužna javiti svaku promjenu vezanu za prvo koje ostvaruješ. Prekidom redovnog školovanja prestaje i to pravo - dkale to je trebalo prijaviti

Maddie
13.11.2008., 19:19
Evo, ja već bila u takvoj situaciji, a još sam i bila u Mirovinskom dva mjeseca prije nego sam napunila 26 godina (to je bio razlog zbog čega sam ja izgubila pravo primanja). I teta na šalteru mi je rekla da im ja ništa ne moram javljati, već će oni sami blokirati dolazak mirovine. Naravno, stigla je i nakon toga. Onda sam zvala njih i rekli su mi da im moram to vratiti, ali da mogu izabrati hoću li to vratiti u komadu ili da oni sa računa skidaju po 100kn dok ne dođu do te cifre koju su mi isplatili. Žena koja tamo radi rekla je neka izaberem tu drugu opciju, jer ako je njihova greška, nek onda dobivaju te novce natrag mic po mic. :D

@madonna01, jesi li ti punoljetna? Ako jesi, onda možeš poništiti punomoć majci koja vjerojatno na temelju toga može podizati novce sa tvog računa i onda naravno ti raspolažeš s novcima. Ja sam isto dobivala mirovinu radi studiranja, novac je sjedao na moj tekući račun, a stara je imala punomoć tako da je ona dizala s tog računa novac za režije, no s mojom suglasnošću. Zajedno smo se dogovorile da kad pravo na mirovinu završi da ja odem u banku sa tom njenom karticom (koja je za moj tekući račun, ali na njeno ime) i da joj poništim punomoć.
mislis kad si napunila 18 si joj ponistila punomoc?zasto,ako ste se dogovorile,sto se dogodiloo,tvojih 18 ili?

meni ne smeta,davat za rezije,ali kad sam ja ta koja hoda u dronjcima,i nekad nemam ni za kavu,a trebala bi imati jer su to moji novci,dok drugi dobiju sve po zeli,onda sam vec poludila to traje godinama

Misery24
13.11.2008., 20:38
mislis kad si napunila 18 si joj ponistila punomoc?zasto,ako ste se dogovorile,sto se dogodiloo,tvojih 18 ili?

meni ne smeta,davat za rezije,ali kad sam ja ta koja hoda u dronjcima,i nekad nemam ni za kavu,a trebala bi imati jer su to moji novci,dok drugi dobiju sve po zeli,onda sam vec poludila to traje godinama

Ma ne. :D Ona je imala punomoć do moje 26. do kad sam ja imala pravo na obiteljsku mirovinu. Ali, naravno, ako ti ne želiš da ona barata tvojim novcima, možeš vjerojatno otkazati joj punomoć, pa sama joj dati za režije, a ostale novce raspodijeliti tako da i tebi ostane. Mislim, to bi bilo u idealnom scenariju u kojem bi ona to jako dobro primila. :D

StreetCleaner, djaba ti to prijavljivanje. Ja sam, kao što sam i rekla, sve to napravila, pa su opet uplatili mi mirovinu, pa sam OPET morala reagirati.

Maddie
13.11.2008., 20:47
ma objasnjenje je njeno uvijek kupi si kad zaradis:rolleyes:,sam se pitam kad brat zaradi:rolleyes:
a ja zaradjujem,mirovinu jel

i onda kao bra ne bi davo u kucu da i on radi,ja sam rekla mi ceo pola pola,pa da vidis:D
jos se premisljam,ali definitivno cu skiniti punomoc,bas iz tog psiholoskog faktora da im visi nad glavom:mig:,bas sam bezobrazna:kava:

ps,cijela penzija uglavnom ode na rezije,ne ostane nista nekad,tak da kontala sam 0;50 ne zelim bas otic u krajnost

Anali16
13.11.2008., 21:33

Al cekaj malo. Ja svake god dobivam njihovu potvrdu koju im morav vratit u odredenom roku ili se u protivnom mirovina prekida. Ja im naravno nisam ove godine dostavila svoju potvrdu al oni i dalje salju.Dakle ne vidim zasto bi bila moja duznost da ja njih obajvestavam.

Neko je spomenuo da se moze iznos vracat u ratama...po 100 kn mjesecno ako se dobro sjecam...ak je to istina onda super. a ne ono 18 tis odjednom! :eek:

Anali16
13.11.2008., 21:38
[QUOTE=Misery24;17056694]Evo, ja već bila u takvoj situaciji, a još sam i bila u Mirovinskom dva mjeseca prije nego sam napunila 26 godina (to je bio razlog zbog čega sam ja izgubila pravo primanja). I teta na šalteru mi je rekla da im ja ništa ne moram javljati, već će oni sami blokirati dolazak mirovine. Naravno, stigla je i nakon toga. Onda sam zvala njih i rekli su mi da im moram to vratiti, ali da mogu izabrati hoću li to vratiti u komadu ili da oni sa računa skidaju po 100kn dok ne dođu do te cifre koju su mi isplatili. Žena koja tamo radi rekla je neka izaberem tu drugu opciju, jer ako je njihova greška, nek onda dobivaju te novce natrag mic po mic. :D

jel to mjesecno skidaju s racuna po 100 kn ili kak? da se znam pripremit :kava:

Misery24
13.11.2008., 22:40
Pa, ja sam bila u ovakvoj situaciji. S obzirom da je i moja stara u mirovini, a njena penzija je bila manja od one koju sam ja primala (po tati), ona je odlučila preći na tu penziju kad meni isteknu prava, tako da smo to i sredili. No, kako su taj mjesec došle i moja i njena penzija, a ona je uzela tu "moju", ona je bila ta čija je penzija bila viška (tj. ona stara koju je dobivala), tako da njoj skidaju sa računa, ali, da, bilo je po 100kn. Doduše, to j bila cofra od nekih 2000kn za paltiti, jer smo mi zvale odmah isti mjesec kad su se oni zaj.....

A dobro kaže Anali, njena dužnost je jedino da donese tu potvrdu, a i meni su rekli da ukoliko se to ne podnese, gubi se pravo na penziju, a isto tako penzija se automatski ukida čim se prava na mirovinu izgube po bilokojoj osnovi. Prema tome, oni uopće nemaju nikakav sistem kojim provjeravaju tko gubi pravo na tu mirovinu unaprijed s nekim rokom, jer malo previše ima takvih slučajeva. Ja sam došla mjesec dana ranije na šalter da ih "obavjestim" da ću napuniti za mjesec dana 26 godina, a žena me doslovno otpilila, da kaj sam uopće dolazila, da će oni to "srediti".

~Valerijana~
19.11.2008., 23:43
zna li netko možda gubi li student pravo na mirovinu koju prima od pokojnog oca u slučaju promjene bračnog statusa?
dakle... ako ja primam mirovinu od svog oca a redovan sam student i imam 20 godina... i ako se udam sad dok još uvijek studiram...ima li to kakvog utjecaja na prava mirovine?... ili to s gubitkom prava mirovine vrijedi samo za udovice koje primaju mirovinu svog pokojnog muža?

Maddie
22.11.2008., 15:22
pa kad se udas normalno da gubis

zivite skupa,ne udavaj se :D

~Valerijana~
23.11.2008., 13:13
pa kad se udas normalno da gubis

zivite skupa,ne udavaj se :D

daj mi točan članak u kojem to piše.

Maddie
23.11.2008., 16:43
koliko sam svatila tu pise d ane gubis ako si na redovnom skolovanju,ali pitaj,jer nema mi smisla da bi dijete koje je imalo pravo udajom imalo pravo na mirovinu bez obzira na skolovanje(redovnoi ili ne)
Članak 70.

(1) Stupanjem u brak gube pravo na obiteljsku mirovinu:

1) udovica, odnosno udovac mlađi od 50 godina, osim ako to pravo imaju zbog opće nesposobnosti za rad,

2) djeca osiguranika, braća, sestre i druga djeca bez roditelja, osim djece koja to pravo imaju zbog opće nesposobnosti za rad i djece koja se nalaze na redovitom školovanju.

(2) Udovici, odnosno udovcu koji je stupanjem u novi brak izgubio pravo na obiteljsku mirovinu, a po bračnom drugu iz novoga braka nije ostvario obiteljsku mirovinu, uspostavlja se pravo na prijašnju obiteljsku mirovinu uz uvjet da u trenutku prestanka novog braka ima još dijete iz prvog braka koje se koristi obiteljskom mirovinom i da prema tome djetetu obavlja roditeljske dužnosti.

(3) Odredba stavka 1. točke 1. ovoga članka odgovarajuće se primjenjuje i na razvedenoga bračnog druga.

Misery24
23.11.2008., 20:55
koliko sam svatila tu pise d ane gubis ako si na redovnom skolovanju,ali pitaj,jer nema mi smisla da bi dijete koje je imalo pravo udajom imalo pravo na mirovinu bez obzira na skolovanje(redovnoi ili ne)

Zašto to ne bi imalo smisla, kad na obiteljsku mirovinu ima pravo do 26. godine ako se svo to vrijeme redovito školuje? Pa, žene se i sa 18, a gdje neće i sa 26! ;D

Za svaki slučaj pitaj u mirovinskom, ali i ja mislim da ne gubiš pravo sve dok možeš priložiti potvrdu o redovitom školovanju, a nisi starija od 26.

~Valerijana~
23.11.2008., 21:23
Članak 70.

(1) Stupanjem u brak gube pravo na obiteljsku mirovinu:

1) udovica, odnosno udovac mlađi od 50 godina, osim ako to pravo imaju zbog opće nesposobnosti za rad,

2) djeca osiguranika, braća, sestre i druga djeca bez roditelja, osim djece koja to pravo imaju zbog opće nesposobnosti za rad i djece koja se nalaze na redovitom školovanju.

(2) Udovici, odnosno udovcu koji je stupanjem u novi brak izgubio pravo na obiteljsku mirovinu, a po bračnom drugu iz novoga braka nije ostvario obiteljsku mirovinu, uspostavlja se pravo na prijašnju obiteljsku mirovinu uz uvjet da u trenutku prestanka novog braka ima još dijete iz prvog braka koje se koristi obiteljskom mirovinom i da prema tome djetetu obavlja roditeljske dužnosti.

(3) Odredba stavka 1. točke 1. ovoga članka odgovarajuće se primjenjuje i na razvedenoga bračnog druga.

reci mi nešto što ne znam.

i di tu piše da ja kao redoviti student gubim pravo?

broj jedan-nisam udovica, ne primam dakle mirovinu od pokojnog muža nego od pokojnog oca.

broj dva-eno jasno ti piše da mirovinu ne gube djeca koja se nalaze na redovitom školovanju.

~Valerijana~
23.11.2008., 21:25
Zašto to ne bi imalo smisla, kad na obiteljsku mirovinu ima pravo do 26. godine ako se svo to vrijeme redovito školuje? Pa, žene se i sa 18, a gdje neće i sa 26! ;D

Za svaki slučaj pitaj u mirovinskom, ali i ja mislim da ne gubiš pravo sve dok možeš priložiti potvrdu o redovitom školovanju, a nisi starija od 26.
pa da. to se i meni čini logičnije nego da gubim mirovinu samo zbog udaje.

merder
23.11.2008., 21:40
evo moje price
koristila obiteljsku mirovinu dok sam studirala. nakon što sam diplomirala u 04. mjesec, zaposlila se nakon 2 mjeseca i uredno ta dva mjeseca primala mirovinu i zadnju sam primila u 07. mjesec koja je bila za 06. mjesec i nakon toga mi je prestala stizat.
eh da al tu priči nije kraj, nakon goooodinu i pol točnije prije mjesec dana stiže meni kući obavjest da sam dužna vratiti tu razliku koju sam primila u 06. mjesec točnije 19.06. se zaposlila znači za 19. dana :lol::lol:
i tako u dvi rate to riješila, nije bio neki veliki iznos al da je bio vjerovatno bi se dalo dogovorit na više rata.
Poanta je vrati im to odma jer kad tad će te nać :lol::lol:

merder
23.11.2008., 21:42
reci mi nešto što ne znam.

i di tu piše da ja kao redoviti student gubim pravo?

broj jedan-nisam udovica, ne primam dakle mirovinu od pokojnog muža nego od pokojnog oca.

broj dva-eno jasno ti piše da mirovinu ne gube djeca koja se nalaze na redovitom školovanju.

Ne kužim ako znaš zašto onda pitaš:ne zna: cura se lijepo potrudila nać ti članak. Znači ne gubiš i točka.

~Valerijana~
23.11.2008., 22:22
evo moje price
koristila obiteljsku mirovinu dok sam studirala. nakon što sam diplomirala u 04. mjesec, zaposlila se nakon 2 mjeseca i uredno ta dva mjeseca primala mirovinu i zadnju sam primila u 07. mjesec koja je bila za 06. mjesec i nakon toga mi je prestala stizat.
eh da al tu priči nije kraj, nakon goooodinu i pol točnije prije mjesec dana stiže meni kući obavjest da sam dužna vratiti tu razliku koju sam primila u 06. mjesec točnije 19.06. se zaposlila znači za 19. dana :lol::lol:
i tako u dvi rate to riješila, nije bio neki veliki iznos al da je bio vjerovatno bi se dalo dogovorit na više rata.
Poanta je vrati im to odma jer kad tad će te nać :lol::lol:
to sam čula negdje da bude greška u njihovoj administraciji pa kasnije im moš praktički taj novac čitav život vraćati po 100 kn mjesečno haha

Misery24
24.11.2008., 15:00
Istina. Tak sam i ja. Doduše, ja sam im sama javila da ću napuniti 26 godina i pitala moram li ja nešto odjavljivati ili ne. Kažu oni: "Ma neee. Mi to sami stopiramo."
I naravno, došla i idući mjesec mirovina. Onda sam opet zvala i rekla da su napravili pogrešku, pa mi je doma došla obavijest kako je "došlo do administrativne pogreške, pa da će mi se sa računa skidati po 100kn, ukoliko ne želim da se drugačije dogovorimo." A i jedna žena koja radi tamo mi je rekla: "Ma, nek se slikaju. Nek si uzimaju po 100kn, kad su već tako nesposobni." :D

Ukratko, čovjek mora voditi brigu o njihovom poslu, a kad naprave zajeb, a čini se to je kod svakoga tako, onda se prave žrtve. Osobo po meni se taj novac niti ne i trebao vraćati. Pa, zaposli nekoga tko zna što radi onda! Ili se malo modernizirajte. Kad sam zadnji put bila tamo, još su se borili sa DOS-om, a to je bilo prije možda godinu dana. Zašto bi ljudi radili njihov posao?

Maddie
24.11.2008., 23:42
neznam kako ali meni nije imalo smisla da i nakon udaje dobivas mirovinu bez obzira na skolovanje

naravno ima smisla jer si redovan student,ali udaja mi nekak se ne uklapa:ne zna::ne zna:

da mogla si reci hvala:D
a i napisala sam ti da sam gledala i vidla da sam pogrijeslia
na bahati se :D

misticnamiss
30.04.2009., 18:19
Do koje godine mogu primati obiteljsku mirovinu?

Hvala unaprijed!

Alenkica
30.04.2009., 18:21
Misliš ako se školuješ? Do 25-te

misticnamiss
30.04.2009., 18:28
Misliš ako se školuješ? Do 25-te

Jesi 100% sigurna? Zar nije do 26?

Ja sam bila uvjerenje da je do 26 ali nisam znala da li je do trenutka kad napunim 26 ili do trenutka kad napunim 27.

Molim provjerene odgovore.

Katrin
30.04.2009., 19:10
Do trenutka kad napunis 26.

misticnamiss
30.04.2009., 19:10
Do trenutka kad napunis 26.

Znači punih 25 godina?

Hvala puno :)

foobar
06.05.2009., 14:47
Prvo svima lijep pozdrav.
Unaprijed se ispricavam ako postoji vec negdje slicna tema ili ako se u nekoj od rasprava dotaklo onoga sto mene muci.
Dakle radi se o slijedecem; ja i djevojka smo vec nekoliko godina u vezi i ove godine se trebamo vjencati, ona je dijete bez oba roditelja poginulih u ratu i studentica. Djed i baka su joj skrbnici te prima mirovinu.
Prije nekoliko mjeseci kontaktirali smo ministarstvo i odvjetnika da bi dobili odredjena saznanja kakva ce biti situacija sa tom mirovinom nakon sto se vjencamo jer ona jos ima dvije godine faksa i zivjeli bi smo od moje place.
U oba slucaja dobili smo odgovor da nase vjencanje nece utjecati na taj status primanja mirovine dok god se ona redovno skoluje, medjutim kada sam razgovarao sa osobama koje su u slicnim pozicijama i imaju slicna iskustva dosao sam do saznanja da su mnogi izgubili mirovinu.
Zanima me i cijenio bih Vasu pomoc kada bi mi neko pomogao da konacno rasvijetlim sto je na kraju od toga istina jer me muce kontradikcije kao i bojazan da se mozda u medjuvremenu promjenio zakon.
Po nekakvoj logici nema smisla da ja recimo ostanem bez posla i redovitih primanja, a da ona studira i ostane bez mirovine ali opet zakon ima svoju logiku tako da me interesira i second opinion. Ako neko ima kakve provjerene informacije i razumije tumaciti zakon o braniteljima bio bih jako zahvalan da mi pomogne i da napokon otklonim sve moguce peripetije. Mislim da sam naveo sve sto je relevantno, ako su potrebne nekakve dodatne informacije molim lijepo da mi posaljete pm ili slicno, unaprijed hvala.

dekadentna
10.05.2009., 21:50
Obiteljska situacija mi je takva da nemam jednog roditelja, na osnovu toga imam mjesečna primanja iz inozemstva (mirovinu) i zanima me da li sama činjenica da idem u privatnu visoku školu utječe na visinu te mirovine (naime, jedna žena mi je rekla da gubim cijeli iznos mirovine jer kao tko će mi ju davati ako mogu izdvojit tolike novce za školarinu)..

Namjeravam ići na prijemni RRIF-a, a ako gubim sve.. Idem u St, na EF.
Znate li imam li ikakve šanse za dobiti dom? Žena iz tajništva faksa mi je rekla da kao redovni student imam pravo na natječaj, ali me zanima koliko je to zapravo realno..

Death-of-Art
16.06.2009., 19:32
Obiteljska situacija mi je takva da nemam jednog roditelja, na osnovu toga imam mjesečna primanja iz inozemstva (mirovinu) i zanima me da li sama činjenica da idem u privatnu visoku školu utječe na visinu te mirovine (naime, jedna žena mi je rekla da gubim cijeli iznos mirovine jer kao tko će mi ju davati ako mogu izdvojit tolike novce za školarinu)..

Namjeravam ići na prijemni RRIF-a, a ako gubim sve.. Idem u St, na EF.
Znate li imam li ikakve šanse za dobiti dom? Žena iz tajništva faksa mi je rekla da kao redovni student imam pravo na natječaj, ali me zanima koliko je to zapravo realno..

totalno ne kužim o čemu ta žena priča?
pa što se njih tiče u što ćeš ti uložiti novac, hoćeš li ga zapiti negdje ili platiti skuplje školovanje....fakat mi nema smisla.

nitko te ne pita kolika ti je školarina. jedino im predaš potvrdu da si redovan student i to bi trebalo biti sve.

Sunce01
17.06.2009., 10:59

Da, ti si imala pravo obiteljske mirovine sve dok se redovno skolujes, nakon toga gubis to pravo. Znači da bi trebala njih obavijestit da vise nisi redovan student, ako to ti ne učinis, vjerojatno ce oni. Naravno da nisi ti kriva, greske se dogadjaju, ali kriva si jer znas da vise nemas prava a obiteljsku mirovinu uzimas :mig:

Death-of-Art
20.06.2009., 00:09
eh da vezano za udaju-ženidbu. dijete koje prima obiteljsku mirovinu ima pravo na mirovinu dok se školuje (naravno uz ograničenje do 26e godine), znači nema veze s udajom-ženidbom, može stupiti u brak.

novinovi
22.06.2010., 10:33
Situacija je sljedeća.

Sestra i ja primamo od mog pokojnog oca mirovinu 50/50 ja/ona.
Sestra ima retardaciju i smještena je u ustanovi. Iz njenog dijela mirovine plaćamo ustanovu u maksimalnom iznosu od 65%. Taj iznos od 65% odredio je centar za socijalnu skrb uz obrazlođenje da nismo socijalni slučaj. (student sam, a mama je prosvjetar).

Budući da sam ja sad u međuvremenu diplomirao, ostajem bez polovice mirovine, tj. ona sada kompletno prelazi na sestru. I od cijelokupnog iznosa će se naplačivati 65%. To će biti veliki udarac na naš buđet, pogotovo jer ja još nisam našao posao koji bi radio full time ko normalan čovjek.

Sad dali postoji mogćnost da oni ne uzmu svih 65%.
Ili da na račun toga što idem po sestru u njenu ustanovu i vozim je doma u starom autu koji se stalno kvari mogu da se dio tog izosa se preusmjeri u kupovinu novog automobila koji bi služio za prijevoz sestre,a naravno i za osobne potrebe. Ali prvenstveno za prijevoz sestre.

Dali je to zakonski moguće i dali ima itko iskustva s tim.

Napomena ne radi se o velikoj mirovini, i taj autić bi bio neki jeftilen iz male gradske klase.

Puno hvala:)

~Scarlet~
23.06.2010., 13:07
novinovi
Postavi zahtjev prema CZSS, opiši ukratko vašu situaciju i to je sve što možeš napraviti. CZSS će donjeti svoju odluku koja ti može i ne mora ići u korist.

novinovi
24.06.2010., 12:59
Fala.

A dali znaš dali to ima zakonske temelje. Ak postoji koja odreba ili članak zakona puno bi mi pomoglo.

Tnx:)

micika mici
14.08.2010., 19:38
Redovan sam student, budući da imam uvjet da upišem godinu ali nažalost izvanredno otići ću se nakon upisa prijaviti na biro. Budući da primam obiteljsku mirovinu zanima me dali ću i dalje kao nezaposlena osoba imati pravo na nju?????????? tnx unaprijed na informacijama.

Elich San
14.08.2010., 22:09
nećeš. ja kad sam se prijavila na biro automatski sam ju izgubila ,a brat je nastavio primat jer se školovao još

Katrin
16.08.2010., 10:19
Budući da primam obiteljsku mirovinu zanima me dali ću i dalje kao nezaposlena osoba imati pravo na nju?

Ne, samo dok se redovno skolujes.

~Scarlet~
16.08.2010., 10:41
Ima li pravo na OB odrasla osoba (ima par godina staža), koja je u času smrti oca potpuno radno nespsobna? (naravno i medicinsku dokumentaciju koja to potvrđuje)

noklica
17.08.2010., 21:26
Ima li pravo na OB odrasla osoba (ima par godina staža), koja je u času smrti oca potpuno radno nespsobna? (naravno i medicinsku dokumentaciju koja to potvrđuje)

Citirat cu ZOMO, jer ce biti jasno sto se moze, a sto ne:
Kada je rijec o djetetu umrlog osiguranika, dijete ima pravo na obiteljsku mirovinu u slucaju:

ako je nastupila opća nesposobnost za rad, do dobi do koje se djeci osigurava pravo na obiteljsku mirovinu, tada ima pravo na obiteljsku mirovinu za sve vrijeme dok takva nesposobnost traje

- ako je opća nesposobnost za rad nastupila nakon dobi do koje se djeci osigurava pravo na obiteljsku mirovinu, a prije smrti osiguranika ili korisnika prava ima pravo na obiteljsku mirovinu ako ga je umrli uzdržavao do svoje smrti

Bluefox24
12.09.2010., 20:01
Ispričavam se na temi ako je već bila...

Zanima me sljedeće.
Otac mi je umro još prije osnovne škole i majka je stoga primala cca 1800 kn obiteljske mirovine (ili kako se to već zove) za mene i brata (svak posebno) tijekom redovnog školovanja.
E, sad me zanima, ako sljedeće godine upišem redovni fakultet, znači da ću opet dobivati mirovinu jer sam redovni student, a ne znam jel će mirovina iznositi isto kao i prije i kolika "odstupanja" smiju biti ako bi se kojim slučajem smanjivala i jel primam tu mirovinu samo tijekom godine kad traje fakultet (recimo od 10.-5. mjeseca) ili dobivam i ostale mjesece kad ne traje fakultet (ljetni dio 5.-10.mjeseca)?

Zahvaljujem se unaprijed na odgovoru!

Elich San
12.09.2010., 22:31
obiteljsku mirovinu primaš dokle god se redovno školuješ, ali ako godinu pauziraš pa onda upišeš faks kao redovan student mislim da gubiš pravo na mirovinu.
visina mirovine se ne mijenja zbog toga što ideš na faks( a ne u školu srednju ili osnovnu).

Bluefox24
12.09.2010., 22:46
Ne gubim... teta iz mirovinskog je mami rekla da se nakon srednje škole prekida mirovina, ali ako upišem faks (kad god) ponovno se aktivira ako sam redovan student, znači ne i izvanredan. :mig:

Ma najbitnije mi je da mirovina ostane ista (1800kn) i da se dobiva i tijekom cijele godine (to je manje važno, ali svejedno korisno). :)

Thanks.. :mig:

zeta-123
22.09.2010., 21:03
ovakav je slucaj! nakon smrti osiguratelja moj prijatelj je dobio pravo na njegovu penziju tokom studija tj skolovanja. upisao je falkutet bez placanja, al nije zavrsio u roku tri god vec produzio i sad od ove god placa fax. da li on i dalje ima pravo na penziju?? i da li ima neki rok zbog te penzije u kojem je trebao zavrsiti fax?? inace ima 22 god:confused:

seljo123
22.09.2010., 21:21
dok ima status redovnog studenta ima pravo na mirovinu. potpuno nebitno jel plaća fax ili ne plaća, bitno je da je redovni student

annie018
23.09.2010., 18:36
molim vas ako netko zna smeta li ako posaljem potvrdu o redovitom skolovanju poslije 30.9? Naime na faxu mi je upis tek pocetkom 10.mj,a na potvrdi pise da se mora dostaviti do 30.9 :ne zna:

ne mogu se sjetiti sto je prosle godine pisalo na potvrdi,ali pretpostavljam isto (a takoder mi je upis bio pocetkom 10.mj). Zvala sam ih na telefon, nitko se ne javlja :(

Katrin
23.09.2010., 18:38
Ne smeta. Moguce da ti obustave isplatu pa ti onda kasnije isplate zaostatke.

Death-of-Art
23.09.2010., 18:43
ali ako godinu pauziraš pa onda upišeš faks kao redovan student mislim da gubiš pravo na mirovinu.

otkud to? apsolutno netočna informacija.

molim vas ako netko zna smeta li ako posaljem potvrdu o redovitom skolovanju poslije 30.9? Naime na faxu mi je upis tek pocetkom 10.mj,a na potvrdi pise da se mora dostaviti do 30.9 :ne zna:

ne mogu se sjetiti sto je prosle godine pisalo na potvrdi,ali pretpostavljam isto (a takoder mi je upis bio pocetkom 10.mj). Zvala sam ih na telefon, nitko se ne javlja :(

nešto krivo piše...

daj opet pročitaj... piše li OD 30.9 ili DO 30.9?

mislim da baš na faksu nemreš ovjeriti prije 1.10 tj. kad je zadnji rok za upis.

btw ako zakasniš nije bed.

Katrin
23.09.2010., 18:45
Do 30.09., uobicajna forma.
.

Death-of-Art
23.09.2010., 18:49
Do 30.09., uobicajna forma.
.

ma totalno je krivo.
to vrijedi za srednju školu.

točno se sjećam što mi je pisalo prošle i pretprošle i pretpretprošle godine na potvrdi koju sam trebala ovjeriti na fakultetu...POSLIJE ili OD 30.9.

mislim da je čak bilo da trebam ovjeriti u razdoblju od 1.10-15.10.

u nedjelju ću dobiti potvrdu za ovu godinu... baš me zanima šta će pisati pa javim ovdje....

ali to mi totalno smrdi i nema smisla da treba ovjeriti prije 30.9 jer tad još niti nije upis praktički.

annie018
23.09.2010., 18:51
da da pise potvrdu dostaviti do kraja ovog mjeseca.
Sad sam nasla kopiju potvrde od prosle godine..moglo se dostaviti do 15.10 ://

Katrin
23.09.2010., 18:53
Tako je meni dolazilo dok sam studirala...do 30.09., sto je, naravno, nemoguce. Onda ne isplate jedan mjesec mirovinu, pa iduci dobijem zaostatke. Mozda se nesto i promijenilo zadnjih godina.

annie018
24.09.2010., 09:54
Hvala vam svima na odgovorima! Zvala sam njih i pitala. rekli su da se moze poslati pocetkom 10mj i to cim prije,a ako slucajno referada ne bude radila ili da se iz bilo kojeg drugog razloga ne moze odmah poslati potvrda, treba njima u mirovinsko pismeno javiti da ste u nemogucnosti poslati potvrdu i da cete poslati cim budete mogli. eto to su mi rekli! pozz :mig:

Danni_23
27.09.2010., 17:35
Ako slučajno ne pošaljemo potvrdu do 30.9. jer čemo dobiti isplačenu mirovinu za 1o mjesec ili čemo tek kasnije dobiti zaostatke?!Hvala na odgovoru

bjelovarcanka
29.09.2010., 22:45
ovako...trebam jednu malu pomoc....tj frendica me zamolila da pitam... ona prima obiteljsku mirovinu od oba roditelja, zavrsila je skolu srednju..i prima sad mirovinu,, ustanovljeno joj je da je nesposobna za rad i ima skrbnika....i sad nju zanima .. iduce godine se udaje pa ju je strah ako se uda ..da li gubi obiteljsku mirovinu ili joj ostaje....to ju jako muci...pa je mene zamolila da se raspitam...hvala unaprijed..i da li postoji kakva prepreka toj udaji ..radi skrbnika....hvala unaprijed!

noklica
30.09.2010., 08:19
ovako...trebam jednu malu pomoc....tj frendica me zamolila da pitam... ona prima obiteljsku mirovinu od oba roditelja, zavrsila je skolu srednju..i prima sad mirovinu,, ustanovljeno joj je da je nesposobna za rad i ima skrbnika....i sad nju zanima .. iduce godine se udaje pa ju je strah ako se uda ..da li gubi obiteljsku mirovinu ili joj ostaje....to ju jako muci...pa je mene zamolila da se raspitam...hvala unaprijed..i da li postoji kakva prepreka toj udaji ..radi skrbnika....hvala unaprijed!

šta piše u rješenju o postavljanju skrbnika, radi čega joj je sve dodijeljen skrbnik.. Ima točno navedeno. Ako tu nisu statusna pitanja, onda za udaju ne treba dozvolu skrbnika.
Ako obiteljsku mirovinu prima zbog opće nesposobnosti za rad, stupanjem u brak neće izgubiti to pravo. Znači ona će mirovinu primati dok god nadležne institucije smatraju da postoji opća nesposobnost za rad.

Olujana
30.09.2010., 08:24
Meni se čini da je može izgubiti samo kad bi bila muževa.S obzirom da nije udovica onda je nemoguće.

noklica
30.09.2010., 08:54
Meni se čini da je može izgubiti samo kad bi bila muževa.S obzirom da nije udovica onda je nemoguće.

nije nemoguće, postoje uvjeti za udovicu i djecu. Zakonski kada djeca primaju obiteljsku mirovinu stupanjem u brak ju gube, ali ako postoji opća nesposobnost za rad, neće ju izgubiti.

Olujana
30.09.2010., 08:57
nije nemoguće, postoje uvjeti za udovicu i djecu. Zakonski kada djeca primaju obiteljsku mirovinu stupanjem u brak ju gube, ali ako postoji opća nesposobnost za rad, neće ju izgubiti.

A zar nesposobnost za rad nije bit obiteljske mirovine? Da su sposobni zar bi im se oduzimala?

noklica
30.09.2010., 09:17
A zar nesposobnost za rad nije bit obiteljske mirovine? Da su sposobni zar bi im se oduzimala?

Ej, ajde nemojmo filozofirati po ovoj temi, imaš ZOMO, pa si pročitaj uvjete za stjecanje i uvjete za gubitak prava, bit će ti jasnije.

bjelovarcanka
30.09.2010., 16:19
pa rekla mi je da joj pise 100% lisane sposobnosti....znaci ako se uda...ne gubi pravo na penziju....

Death-of-Art
30.09.2010., 20:24
Ej, ajde nemojmo filozofirati po ovoj temi, imaš ZOMO, pa si pročitaj uvjete za stjecanje i uvjete za gubitak prava, bit će ti jasnije.

a jesi li ga ti pročitala?
i jesi li ga razumjela "jasno" i "točno" ?

optimistic girl
03.10.2010., 12:21
ovako.. imam jedno kratko pitanje ... prošle godine sam prekinula redovno školovanje i ove godine nastavila.. predala sam zahtjev za ponovnim dobivanjem obiteljske mirovine i sad me zanima kad će meni stić rješenje istog? ako itko zna?

Orleanska I.
30.10.2010., 08:10
Imam pitanje, vezano uz stranu mirovinu, glupo mi je otvarati novu temu samo za ovo.
Naime, svakih nekoliko mjeseci primatelj mirovine treba potpisati papire i poslati dokumente da je još živ da ne bi ispalo da netko drugi uzima mirovinu.
Što ako je taj primatelj mirovine toliko teško bolestan da ne može potpisati papire? Kakav je dalje postupak?

noklica
01.11.2010., 16:22
Imam pitanje, vezano uz stranu mirovinu, glupo mi je otvarati novu temu samo za ovo.
Naime, svakih nekoliko mjeseci primatelj mirovine treba potpisati papire i poslati dokumente da je još živ da ne bi ispalo da netko drugi uzima mirovinu.
Što ako je taj primatelj mirovine toliko teško bolestan da ne može potpisati papire? Kakav je dalje postupak?

stavljanje pod skrbništvo putem nadležnog CZSS ako osoba nije više svjesna svojih postupaka.
Najbolje je da se obratite u nadležan Zavod za mirovinsko osiguranje kako bi dobili točnu informaciju o tome kako da riješite potvrdu o životu.

Orleanska I.
01.11.2010., 17:25
Hvala!

BlackJack1o2
03.11.2010., 17:11
Imam jedno pitanje, pretprošle godine mi je umro otac, i kao i sa svime treba masa papira da se sredi obiteljska mirovina, ugl. nakon nekoliko mjeseci izmjenjivanja koverti sa slovenijom jer mi je tamo otac radio većinu radnog staža uspjeli smo ja i majka na osnovu mog studiranja dobiti obiteljsku mirovinu...sad je počela nova akademska godina i tražili su ponovo potvrdu da studiram, i potvrda je poslana na vrijeme s povratnicom tako da znam da je na vrijeme, inače je mirovina dolazila točno 1. u mjesecu, ali sad je nisam dobio ni ja ni majka niti za 10. niti za 11. mj.. Zanima me zna li netko koga mogu kontaktirati da vidim u čemu je problem..?zamrznuo sam godinu jer sam imao zdravstvenih problema, ali sam i dalje redoviti student čime ostvarujem pravo na mirovinu...molim pomoć, ako itko zna što trebam napraviti..?unaprijed zahvaljujem...

noklica
03.11.2010., 21:39
Imam jedno pitanje, pretprošle godine mi je umro otac, i kao i sa svime treba masa papira da se sredi obiteljska mirovina, ugl. nakon nekoliko mjeseci izmjenjivanja koverti sa slovenijom jer mi je tamo otac radio većinu radnog staža uspjeli smo ja i majka na osnovu mog studiranja dobiti obiteljsku mirovinu...sad je počela nova akademska godina i tražili su ponovo potvrdu da studiram, i potvrda je poslana na vrijeme s povratnicom tako da znam da je na vrijeme, inače je mirovina dolazila točno 1. u mjesecu, ali sad je nisam dobio ni ja ni majka niti za 10. niti za 11. mj.. Zanima me zna li netko koga mogu kontaktirati da vidim u čemu je problem..?zamrznuo sam godinu jer sam imao zdravstvenih problema, ali sam i dalje redoviti student čime ostvarujem pravo na mirovinu...molim pomoć, ako itko zna što trebam napraviti..?unaprijed zahvaljujem...

Obratiti se u nadležni HZMO za takve stvari, ne na forum, pa da oni službenim putem provjere gdje je zapelo...... Znači ne direktno u Sloveniju, jer postoji međunarodni sporazum kojim je sve regulirano i naša će ekipa to riješiti, pa ćete dobiti te zaostatke.

kabanica
17.11.2010., 20:22
Imam veliki problem i ne znam ga sama riješiti.
Imam 23 godine, i od 2006 godine do 30.9.2010 sam bila redovni student. Nakon toga sam prebačena na izvanredne studente jer nisam ostvarila dovoljan broj ects bodova.
Nemam roditelja i na temelju toga sam primala mirovinu.

Pošto da sam sad izvanredni student, došlo je rješenje od HZZO-a da namam više pravo na mirovinu. Na to rješenje imam pravo žalbe u roku od 15 dana.

Ja se želim žaliti, no ne znam što da napišem. Situacija kod kuće je komplicirana: imam dva brata ali svi smo posebno tj.svatko ima svoje financije,pa sam se uzdržavala sama od te mirovine. napominjem samo da sam nasljedila sam s njima nešto zemlje, ali to zbog situacije doma nije moguće prodati.

Imam li se na temelju čega žaliti? Ako dam, po kojim točkama?

U zakonu piše da osoba ima pravo primati mirovinu do 26 godine ako je na redovnom školovanju.
Sad će mnogi zlobnici reći da tko mi je kriv,da nisam dosta učila,svijesna sam toga.

HVALA UNAPRIJED.

Katrin
17.11.2010., 21:59
U zakonu piše da osoba ima pravo primati mirovinu do 26 godine ako je na redovnom školovanju.

Sama si si dala odgovor. Nazalost, zalba ti nece pomoci.

tweety87
22.12.2010., 21:13
imam jedno pitanje, ako netko slucajno zna. na temelju pokojne mame, imam pravo na obiteljsku mirovinu jer sam redovni student. e s obzirom da je ona radila jedan dio zivota u hrvatskoj , a jedan u njemackoj. to je malo komplicirano, uglavnom tata i ja smo sredili hrvatsku mirovinu(to je neki manji dio), a iz njemacke smo dobili hrpu formulara koju smo popunili i njima vratili. to je dakle bilo u 8mj. e mene sad zanima do kad cemo mi cekati s isplatom te mirovine? jer evo nakon 4mj. nam nisu vratili nikakvo rjesenje. zanima me koliko otprilike traje dok oni to sve obrade? ako itko ima iskustva...hvala

noklica
01.01.2011., 17:19
imam jedno pitanje, ako netko slucajno zna. na temelju pokojne mame, imam pravo na obiteljsku mirovinu jer sam redovni student. e s obzirom da je ona radila jedan dio zivota u hrvatskoj , a jedan u njemackoj. to je malo komplicirano, uglavnom tata i ja smo sredili hrvatsku mirovinu(to je neki manji dio), a iz njemacke smo dobili hrpu formulara koju smo popunili i njima vratili. to je dakle bilo u 8mj. e mene sad zanima do kad cemo mi cekati s isplatom te mirovine? jer evo nakon 4mj. nam nisu vratili nikakvo rjesenje. zanima me koliko otprilike traje dok oni to sve obrade? ako itko ima iskustva...hvala

ovaj "njemački" dio morate rješavati preko našeg HZMO-a, jer Hrvatska i Njemačka imaju sklopljen sporazum. Svakako se obratite u Tvrtkovu 5 i ponesite sve dokaze koje imate sa sobom. Inače to ide stvarno jako brzo kod njemaca, no mora ici preko HZMO-a, Međunarodni odjel (INZ-odjel, Tvrtkova 5, III. kat)

tweety87
02.01.2011., 00:23
mi smo isli tako, dakle preko Zagreba, isli smo tamo u mihanovicevu mislim(kod importanea) i tamo su nam rekli sve sto treba, i poslani su svi papiri.dakle pred 2mj smo im vratili popunjene formulare koje su od nas njemci trazili. no do dana danasnjeg nema nikakvog odgovora, a kamoli novaca :(
a mi smo na rubu egzistencije :(

Orleanska I.
02.01.2011., 00:25
Strpljenja. Ako je sve u redu, ne brini, novac će doći. Nijemci sve uplate, bez brige.

noklica
02.01.2011., 13:35
mi smo isli tako, dakle preko Zagreba, isli smo tamo u mihanovicevu mislim(kod importanea) i tamo su nam rekli sve sto treba, i poslani su svi papiri.dakle pred 2mj smo im vratili popunjene formulare koje su od nas njemci trazili. no do dana danasnjeg nema nikakvog odgovora, a kamoli novaca :(
a mi smo na rubu egzistencije :(

Ugovore sa Njemačkom rješava TVRTKOVA-pokušajte radnim danima dobiti prema BROJU VAŠEG PREDMETA tko vam rješava predmet od referenata. 4595 500, ne znam više koji su radni dani, ali pokušajte!

defined1062
02.01.2011., 17:14
ovako.. imam jedno kratko pitanje ... prošle godine sam prekinula redovno školovanje i ove godine nastavila.. predala sam zahtjev za ponovnim dobivanjem obiteljske mirovine i sad me zanima kad će meni stić rješenje istog? ako itko zna?

Zašto si pauzirala? Ako je iz opravdanih razloga (bolest etc.) onda ćeš dobiti, ali ako si iz nekih osobnih razloga (vodi se pod ''bezveze'') pauzirala, mislim da ju nažalost nećeš dobiti. Ja sam pauzirala i na toj godini sam otišla na prijamni za drugi faks, upisala se i odnijela potvrdu. Frend je prije dvije godine pauzirao (otišao raditi) i raspitivao se dosta o tome. Na kraju je u toj pauzi isto otišao na drugi prijamni i upisao se samo da bi dobio potvrdu. To tako ide, njima je bitna samo potvrda da si ti redovno upisana na faks, nebitno da li studiraš ili ne. Samo da je kontinuirano, ne smiješ prekidati. Mislim da ovo u tvom slučaju nažalost neće funkcionirati. Osim ako si iz opravdanih razloga pauzirala.

Dajte ljudi nemojte se s tim zajebavati, ako popušite godinu, izgubite prava, votever, idite se opet upisat i odnesite im tu potvrdu. Izgubiti pravo na mirovinu radi gluposti vam stvarno nije potrebno u životu. Koristite to, imate lufta do 26. godine, možete se i 5 puta upisati, nije bitno, samo da iz godine u godinu imate status. Ionako je došlo vrijeme kada je lakše naći posao preko student-servisa nego zaposliti se. To je jedino što nam daje ova šugava tvorevina od države.
Sretno! :mig:

tweety87
02.01.2011., 19:55
Ugovore sa Njemačkom rješava TVRTKOVA-pokušajte radnim danima dobiti prema BROJU VAŠEG PREDMETA tko vam rješava predmet od referenata. 4595 500, ne znam više koji su radni dani, ali pokušajte!

hvala na pomoci, pokusat cu nazvat. puno hvala jos jednom

tinna01
02.01.2011., 20:28

ponedjeljak i četvrtak:mig:

tinna01
02.01.2011., 20:33
Zašto si pauzirala? Ako je iz opravdanih razloga (bolest etc.) onda ćeš dobiti, ali ako si iz nekih osobnih razloga (vodi se pod ''bezveze'') pauzirala, mislim da ju nažalost nećeš dobiti. Ja sam pauzirala i na toj godini sam otišla na prijamni za drugi faks, upisala se i odnijela potvrdu. Frend je prije dvije godine pauzirao (otišao raditi) i raspitivao se dosta o tome. Na kraju je u toj pauzi isto otišao na drugi prijamni i upisao se samo da bi dobio potvrdu. To tako ide, njima je bitna samo potvrda da si ti redovno upisana na faks, nebitno da li studiraš ili ne. Samo da je kontinuirano, ne smiješ prekidati. Mislim da ovo u tvom slučaju nažalost neće funkcionirati. Osim ako si iz opravdanih razloga pauzirala.

Dajte ljudi nemojte se s tim zajebavati, ako popušite godinu, izgubite prava, votever, idite se opet upisat i odnesite im tu potvrdu. Izgubiti pravo na mirovinu radi gluposti vam stvarno nije potrebno u životu. Koristite to, imate lufta do 26. godine, možete se i 5 puta upisati, nije bitno, samo da iz godine u godinu imate status. Ionako je došlo vrijeme kada je lakše naći posao preko student-servisa nego zaposliti se. To je jedino što nam daje ova šugava tvorevina od države.
Sretno! :mig:

krivo...ak je upisana ponovno kao redovan student dobit će opet mirovinu

marywow
17.01.2011., 11:56
imam jedno pitanje za svih vas.. da li se penzija mora vracati ukoliko se cijelu godinu ne polozi niti jedan ispit? hvala

taurus86
18.01.2011., 14:44
Majka mi je nedavno umrla. Otac mi ima 53 godine i nezaposlen je. Jeli on ima pravo naslijediti mirovinu,oce li ona bit manja nego sto je bila ako je nasljedi. Tražio sam na netu o tome al sve nesto komplicirano i nemogu se snać. Jel neko ima neki sličan slučaj ko moj tata. Hvala unaprijed!

AN2
19.01.2011., 00:20
Majka mi je nedavno umrla. Otac mi ima 53 godine i nezaposlen je. Jeli on ima pravo naslijediti mirovinu,oce li ona bit manja nego sto je bila ako je nasljedi. Tražio sam na netu o tome al sve nesto komplicirano i nemogu se snać.

Što prije podnesite zahtjev za obiteljsku mirovinu (otac ima pravo na zaostatke).
Ima pravo jer je navršio 50 god.
Ima pravo i ako je vanbračna zajednica koja traje više od 3god.
Ako je sam korisnik mirovine ima pravo na 70% ženine mirovine u trenutku smrti.
Ako uzdržava maloljetnu djecu ili djecu na redovnom studiju (do 26g) možda i 100%.
Svakako se morate javiti na mirovinsko!

http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=1993 (Obiteljska mirovina)

Orleanska I.
20.01.2011., 07:33
imam jedno pitanje za svih vas.. da li se penzija mora vracati ukoliko se cijelu godinu ne polozi niti jedan ispit? hvala

Ako i dalje imaš status redovnog studenta, mislim da ne moraš.

fani55
20.01.2011., 16:41
Evo mog pitanja.
ove godine u 12 mj. navršavam 55 god.života i imam 29god i 6 mj radnog staža. Od zavoda za zapošljavanje primam naknadu od 1200,00kn "do stjecanja uvjeta za mirovinu ili 60 god starosti"
Po novom zakonu ja ne mogu u starosnu mirovinu do 12mj 2018,(ili 62 god) a na naknadu imam pravo do 12.mj 2016 godine.(ili 60 god)

Kako i od čega živjeti 2 godine ???? ( od 2016 do 2018 ) ako budem živa, naravno.

bond007
08.02.2011., 20:58
Mene zanima u vezi dali se smije raditi honorarno ako se prima obiteljska mirovina?
Tamo u Tvrtkovoj su rekli da nesmijem raditi jer bi mi ukinuli mirovinu,a neke moje frendice isto imaju obiteljsku mirovinu i rade preko student servisa.
Meni sad baš nije jasno što je istina, mirovina je ionako mala, i neznam u čem je problem da se nebi moglo još nešto zaraditi,a imam vremena i volje

defined1062
15.02.2011., 11:38
Mene zanima u vezi dali se smije raditi honorarno ako se prima obiteljska mirovina?
Tamo u Tvrtkovoj su rekli da nesmijem raditi jer bi mi ukinuli mirovinu,a neke moje frendice isto imaju obiteljsku mirovinu i rade preko student servisa.
Meni sad baš nije jasno što je istina, mirovina je ionako mala, i neznam u čem je problem da se nebi moglo još nešto zaraditi,a imam vremena i volje

Smiješ raditi preko student servisa. Tj. ne znam o čemu se konkretno radi kod tebe i u čemu je problem ali pod uobičajenim okolnostima smiješ raditi preko student servisa, ne može ti to nitko zabraniti, ipak si student, nema to veze s primanjem mirovine.

bond007
16.02.2011., 16:14
Smiješ raditi preko student servisa. Tj. ne znam o čemu se konkretno radi kod tebe i u čemu je problem ali pod uobičajenim okolnostima smiješ raditi preko student servisa, ne može ti to nitko zabraniti, ipak si student, nema to veze s primanjem mirovine.

ja sam pitala u tvrtkovoj, dali smijem raditi ovak negdje, a ta ženska je rekla da kao onda bi svi radili, da oni ne daju dupla primanja, da kad bi saznali da ja radim, da bi morala vratiti sve mirovine natrag, i te spike.
E a nije mi jasno kako te frendice mogu raditi ,a meni su rekli drukčije.

ancibald
16.02.2011., 19:49
Imam i ja pitanjce, pa ako mi netko može pomoći, bila bih mu zahvalna:
uglavnom, redoviti sam student i navršila sam 26 godina života, znači ukida mi se obiteljska mirovina (koju sam primala po oba roditelja), a faksu se još ne nazire kraj...

e,sad, živim sama i financirala sam se iz te obiteljske imovine, al ne kužim koji je moj status od navršenih 26 god.
da li se trebam prijavit na hzz sa sss(gimnazija:() i da li onda gubim status redovnog studenta?
ili se zaposliti preko student servisa?
što ako ne uspijem naći posao u neko skorije vrijeme?nemam više nikakvih prihoda (znači ni zdravstveno mi se više ne uplaćuje iz mirovine), a ne znam kak da u ova vremena nađem neki posao...
pomoć, pliiz

ancibald
17.02.2011., 22:07
nitko ne zna?pliz ljudi, upomoć???

bond007
20.02.2011., 12:54
Neznam ,valjda imaš neka prava.... probaj naći neki poslić preko student servisa. 16 kn po satu bolje nego ništa.

Za ovo dali da se prijaviš na hzz, neznam, mislim da je bolje da se ne prijavljuješ ako si i dalje redovni student

111222
21.02.2011., 15:16
Zanima me kolika je najniža moguća obiteljska mirovina za djecu branitelja?
Kad sam prije godinu dana pokrenula postupak za stjecanjem obiteljske mirovine, pošto mi je tata bio branitelj, na 2 mjesta(HZMO) su mi rekli da će iznosit 2300 kn. Neki dan mi je došlo riješenje i puuuuno je manje od očekivanog...

sveki
21.02.2011., 17:59
Imam i ja pitanjce, pa ako mi netko može pomoći, bila bih mu zahvalna:
uglavnom, redoviti sam student i navršila sam 26 godina života, znači ukida mi se obiteljska mirovina (koju sam primala po oba roditelja), a faksu se još ne nazire kraj...

e,sad, živim sama i financirala sam se iz te obiteljske imovine, al ne kužim koji je moj status od navršenih 26 god.
da li se trebam prijavit na hzz sa sss(gimnazija:() i da li onda gubim status redovnog studenta?
ili se zaposliti preko student servisa?
što ako ne uspijem naći posao u neko skorije vrijeme?nemam više nikakvih prihoda (znači ni zdravstveno mi se više ne uplaćuje iz mirovine), a ne znam kak da u ova vremena nađem neki posao...
pomoć, pliiz

dok god si u statusu redovnog studenta ne moraš brinuti što se tiče zdravstvenog.. ali se raspitaj kod hzzo što ti je činiti jer bi se vjerojatno osnova po kojoj si osigurana trebala promijeniti (a možda i ne).. i dok god si redovan student prijava na hzz također nije potreba.. (čak je upitna, da ne bi izgubila status redovnog studenta???)

kad izgubiš status ukoliko se prijaviš u roku od 30 dana na hzzo također dobijaš zdravstveno osiguranje, ali detalje o tome na žalost ne mogu naći, tj. postoji li određeno vremensko trajanje takvog osiguranja (kao da mi je ostalo u sjećanju da je to samo na godinu dana) ali to nije provjereno..
u svakom slučaju uvijek ti preostaje prijava na hzz kao nezaposlena osoba..
ako netko zna bolje...

ancibald
22.02.2011., 13:03
Hvala bond007 i sveki!:)

A, ništa, budem onda pitala na hzz kaj da sad radim sa svim tim...

Mene ustvari zanima otkud mi novci za režije i osnovne životne potrebe ak ne nađem posao u roku od mjesec dana, i to najverojatnije preko sc-a i to negdje u Zagrebu, a nisam iz Zagreba.(dobro, nisam jako daleko, ali i prijevoz se plaća:D)
Znam, sama sam si kriva kaj još nisam završila faks:(
Uglavnom, još nisam čula da je itko bio u istoj ili sličnoj situaciji, pa sam se ponadala da ću nekog naći na forumu.

ak je još nečeg sjetite, samo javite!:top:

sveki
22.02.2011., 17:15
molim ancibald

A, ništa, budem onda pitala na hzz kaj da sad radim sa svim tim...

definitivno prije hzzo nego hzz..

Mene ustvari zanima otkud mi novci za režije i osnovne životne potrebe ak ne nađem posao u roku od mjesec dana

:( nažalost, ovisiš sama o sebi.. ali držim fige da nađeš nešto.. :) sretno!

ancibald
22.02.2011., 22:34
hvala puno na lijepim željama:)
nadam se da ću nešto smisliti!

odin77
14.03.2011., 19:53
može li i meni netko pomoc-mama mi je preminula 1998 godine a tata 2010 godine,oba su bili u starosnoj mirovini.
swad sam nasljedio 70 posto tatine mirovine.
htio bi trazit i maminu al neznam oče li mi odobrit,jel sam cuo da se zakon promjenio 1999 a mama je umrla 1998godine.oče li mi hzzmo radit probleme za tih par mjeseci.
inace ja sam osoba s opseznom medicinskom dokumentacijom,opča nesposobnost za rad

aannaa_
11.04.2011., 21:11
...jel ima netko, tko mi može reći: 1. djete sam poginulog branitelja i imam li pravo nastaviti primati mirovinu ako upišem parcijalu???
2. mogu li upisati parcijalu ako imam 59 ECTS-a??? hvala

krena
18.04.2011., 14:57
Informacja: da li netko zna da li svećenik može TAJNO VJENČATI supružnike. Odnosno da je svećenik dužan prijaviti crkveno vjenčanje.
Radi se o tome što moja susjeda im mirovinu preko muža palog hrvatskog borca. Ima 53 godine i živi s jednim udovcem od 55 godina. Ako se oženi gubi "boračku" penziju. Ali samo ako se građanski oženi. A što je sa crkvenom ženidbom. Da li ona djeluje u pravnom smislu na mogućnost gubitka mirovine preko pok. supruga.

Death-of-Art
18.04.2011., 15:04
Informacja: da li netko zna da li svećenik može TAJNO VJENČATI supružnike. Odnosno da je svećenik dužan prijaviti crkveno vjenčanje.
Radi se o tome što moja susjeda im mirovinu preko muža palog hrvatskog borca. Ima 53 godine i živi s jednim udovcem od 55 godina. Ako se oženi gubi "boračku" penziju. Ali samo ako se građanski oženi. A što je sa crkvenom ženidbom. Da li ona djeluje u pravnom smislu na mogućnost gubitka mirovine preko pok. supruga.

:facepalm:

Da. Može tajno i banku opljačkati.

Naravno da se računa i naravno da bi uopće pristupili crkvenom vjenčanju moraju prvo matičaru ispuniti neke podatke, pa onda slijedi crkveno vjenčanje pa onda crkva šalje papire matičaru. Kakvo je to pitanje??? :confused:

...jel ima netko, tko mi može reći: 1. djete sam poginulog branitelja i imam li pravo nastaviti primati mirovinu ako upišem parcijalu???
2. mogu li upisati parcijalu ako imam 59 ECTS-a??? hvala

Parcijala je također redovni studij.
Primaš mirovinu dok si na redovnom studiju.

Ali ipak se raspitaj u referadi što kod njih znači parcijala jer sve je to ponekad relativno. :D

ja sam pitala u tvrtkovoj, dali smijem raditi ovak negdje, a ta ženska je rekla da kao onda bi svi radili, da oni ne daju dupla primanja, da kad bi saznali da ja radim, da bi morala vratiti sve mirovine natrag, i te spike.
E a nije mi jasno kako te frendice mogu raditi ,a meni su rekli drukčije.

Oprosti mi ali to je totalna glupost. Na koju bi foru onda studenti s 800 kuna penzije preživjeli? :rolleyes:

Sve se bojim da si ti ženi očito krivo sročila pitanje.

Nemaš pravo biti na burzi niti imaš pravo biti stalno zaposlena (u smislu da ti ide radni staž).

Naravno da imaš pravo raditi preko student servisa. Pobogu... :rolleyes:

krena
18.04.2011., 18:01
:facepalm:

Da. Može tajno i banku opljačkati.

Naravno da se računa i naravno da bi uopće pristupili crkvenom vjenčanju moraju prvo matičaru ispuniti neke podatke, pa onda slijedi crkveno vjenčanje pa onda crkva šalje papire matičaru. Kakvo je to pitanje??? :confused:

visa. Pobogu... :rolleyes:

Znači ništa od vjenčanja. I dalje će morati živjeti u GRIJEHU. Ako se crkveno vjenčaju, da li će žena izgubiti obiteljsku mirovinu od pok. muža, hrvatskog prvoborca.
U stvari mene zanima da li jžena gubi mirovinu koju ostvaruje preko pokojnog muža ako se vjenča (crkveno ili građanski).:ne zna:

Katrin
18.04.2011., 19:57
Zapravo ju gubi i ziveci u izvanbracnoj zajednici, ali pretpostavljam da nitko nema interes to dokazivati.

krena
18.04.2011., 20:28
Zapravo ju gubi i ziveci u izvanbracnoj zajednici, ali pretpostavljam da nitko nema interes to dokazivati.

Znači da bi moja susjeda mogla i naj.... ako je netko prijavi da ima stalnog partnera već nekoliko godina. Baš me zanima koja sve Crkva kod hrvata ima pravnu obavezu prijavljivanja vjenčanja. Da li samo Katolička i Pravoslavna ili možda i recimo i Pentekostalačna crkava nogo-opranih. Odnosno da li mene može oženiti neki bezvezni duhovnjak , kao npr. www.komaja.org , pa da on ima pravne kosekvence ako to napravi, bez prijave državnim vlastima.
To sam pitao zbog debate na drugom mjestu: http://www.forum.hr/showpost.php?p=32879668&postcount=244
Ali moja susjeda ima isti problem !??

Katrin
18.04.2011., 20:54
Ajde odustani od ideje vjencanja :mig: vec ti je objasnjeno. A nije bas da ju moze prijaviti bilo tko, nego netko tko ima pravni interes. Ta bi osoba onda trebala dokazati i postojanje izvanbracne zajednice.
Moze njih vjencati i njihov macak, onda nece imati nikavih problema.

krena
18.04.2011., 21:08
Ajde odustani od ideje vjencanja :mig: vec ti je objasnjeno. A nije bas da ju moze prijaviti bilo tko, nego netko tko ima pravni interes. Ta bi osoba onda trebala dokazati i postojanje izvanbracne zajednice.
Moze njih vjencati i njihov macak, onda nece imati nikavih problema.
Hvala na savjetu. Ali ti to ne možeš reći tako lako nekim ljudima. Znam da neki imaju košmare jer su vjernici. A svećenik im trubi u glavu da će u pakao zbog nemoralne veze. Ipak je Hrvatska relativno kršćanska država gdje je nekim pojedincima stalo i do raja nakon smrti. A bogami i do novca dok su živi. I sad im neki svećenik siluje mozak nekim vjenčanjem. A ovi se neće ženiti jer gube mirovinu. Jer tako kaže zakonodavstvo. :eek:
Neka im popovi izmijene državni zakon pa da mogu ići na pričest i primati pokojnikovu mirovinu :cerek:

ancibald
04.05.2011., 13:37
odin77, sori na kašnjenju..
imaš pravo na zbroj mirovina i od obje 70%, nitko ti neće radit probleme. samo idi u tvrtkovu kod pravnog savjetnika i donesi sve papire i to ti je to. do navršene 26.godine (a s obzirom na opću nesposobnost za rad, možda i dulje. ovo vrijedi za studente).
tak je barem bilo do sad..
sretno!

dalmatinka1234
30.05.2011., 23:52
Namjeravam se školovati u inozemstvu,je li gubim mirovinu ako se REDOVITO školujem u inozemstvu(BiH)??

Tamama20
11.06.2011., 14:00
Molim da se tema ne ključa jer nisam našla nigdje isti problem

Znači dijete sam poginulog branitelja,školujem se zbog mirovine jer mama još nije napunila 40 godina i nema pravo na starosnu mirovinu (ove godine u 10 mj. puni 40). Znači riješenje je još uvijek na nas obadvije. Trudna sam,trebam roditi ovaj mjesec,zanima me kada bi predala za porodiljnu naknadu da li bi izgubile mirovinu?

Hvala

Tamama20
12.06.2011., 19:12
Namjeravam se školovati u inozemstvu,je li gubim mirovinu ako se REDOVITO školujem u inozemstvu(BiH)??

Koliko ja znam ne gubiš mirovinu,bitno ti je samo poslati potvrdu o redovnom školovanju,njima nije bitno gdje se ti školuješ već da se školuješ

Zikomid
12.06.2011., 19:22
Molim da se tema ne ključa jer nisam našla nigdje isti problem

Znači dijete sam poginulog branitelja,školujem se zbog mirovine jer mama još nije napunila 40 godina i nema pravo na starosnu mirovinu (ove godine u 10 mj. puni 40). Znači riješenje je još uvijek na nas obadvije. Trudna sam,trebam roditi ovaj mjesec,zanima me kada bi predala za porodiljnu naknadu da li bi izgubile mirovinu?

Hvala

Jesi predala zahtjev za rodiljni dopust kao majka izvan sustava rada koja prima mirovinu?
Mirovina se ne ukida zbog trudnoće.

Tamama20
12.06.2011., 20:01
Jesi predala zahtjev za rodiljni dopust kao majka izvan sustava rada koja prima mirovinu?
Mirovina se ne ukida zbog trudnoće.

Nisam ja još ništa predavala jer ja pojma nemam o ničemu,zato tu i pišem. Znam da se mirovina ne ukida zbog trudnoće jer nisam ni vjenčana ni ništa ali bojim se da bi mogli radit probleme tj. ukinut mirovinu zbog porodiljne naknade. Jer znam par osoba istog slučaja kao i ja da nisu predavali zbog straha od gubitka prava na mirovinu

Zikomid
12.06.2011., 20:38
Nisam ja još ništa predavala jer ja pojma nemam o ničemu,zato tu i pišem. Znam da se mirovina ne ukida zbog trudnoće jer nisam ni vjenčana ni ništa ali bojim se da bi mogli radit probleme tj. ukinut mirovinu zbog porodiljne naknade. Jer znam par osoba istog slučaja kao i ja da nisu predavali zbog straha od gubitka prava na mirovinu

Majka koja prima mirovinu ima pravo na rodiljnu naknadu od dana rođenja djeteta u iznosu od 1663 kn. Javi se na HZZO što prije da prikupiš dokumentaciju prije poroda.

Tamama20
12.06.2011., 22:26
Majka koja prima mirovinu ima pravo na rodiljnu naknadu od dana rođenja djeteta u iznosu od 1663 kn. Javi se na HZZO što prije da prikupiš dokumentaciju prije poroda.

Puno hvala na odgovoru,svakako ću otići

innovator
20.06.2011., 00:33
moj slučaj: primam također obiteljsku mirovinu preko svog oca kao redovan student. Do 10. mjeseca 2011. normalno mogu dobivati mirovinu, međutim ja se vjerojatno prebacujem na drugi fakultet gdje bi bio isto redovan student. E sad, ako se ispišem sa sadašnjeg fakulteta negdje krajem 7. mjeseca, i upišem novi fakultet odmah koji dan kasnije (tako ću tempirat vrijeme), da li je gubim pravo na obiteljsku do roka kada HZMO-u ne donesem potvrdu da sam redovan student sa novog fakulteta negdje početkom 10. mjeseca? Znači stvar je u ovoj rupi od dva mjeseca, gdje ja tehnički jesam redovan student konstantno cijelu godinu samo sam u međuvremenu promijenio fakultet.

Hvala

Death-of-Art
20.06.2011., 19:19
Puno hvala na odgovoru,svakako ću otići

I jesi li bila tamo?... šta su ti rekli?

Naime, ja svoju porodiljnu naknadu nisam nikad primala jer mi je mirovina viša od iznosa od 1600 kuna (koliko iznosi porodiljna naknada)...a rekli su mi da mogu dobiti samo "razliku" mirovine i porodiljnog.
Što znači da ako ti je mirovina npr. 800 kuna onda dobiješ još 800 kuna od porodiljnog.
Ako ti je mirovina veća...onda očito nema te razlike koju treba upotpuniti.

jetsoverhead
13.09.2011., 19:40
pozdrav svima,
ovako stoje stvari, dijete sam ssh branitelja i krajem mjeseca gubim prava redovnog studenta. planiram što ću nakon toga. uglavnom, zanima me postoji li kakva mogućnost primanja obiteljske mirovine godinu dana nakon prestanka školovanja, dakle od 10. mjeseca ove godine do 10. mjeseca sljedeće sudbonosne 2012. ne bih pitala da nisam nešto takvo načula, ali svi znamo kako ide s tim rekla-kazala. ako tko ima konkretne informacije, puno bi mi pomogao/la. :)

jetsoverhead
13.09.2011., 21:24
pronašla sam odgovor, međutim sada me zanima sljedeće. u toj godini nakon prestanka školovanja ukoliko se ne zaposlim, imam pravo na obiteljsku mirovinu.
pomalo glupo, ali eto, kakvu bih dokumentaciju trebala dostaviti hzmo-u? prijaviti se u hzz i...:bonk:

teta.tami
14.09.2011., 21:08
Imam jedno pitanje i nadam se da mi možete pomoć.

Do sada sam bila redovan student i primala sam mirovinu od majke(koja je umrla), imam 23 godine i trenutno mi je ostalo još dva ispita i diplomski, koji ću obranit u 11 mjesecu. E sad me zanima, da li ja i dalje imam status redovnog studenta i da li mogu redovno primati mirovinu ili ne? Hvala!

Katrin
14.09.2011., 21:20
Ako ne studiras vise redovno onda ne.

optimistic girl
21.09.2011., 21:27
imam jedno pitanje i bila bi vrloooo zahvalna ako netko zna ili ima s tim iskustva...
znači, moram do 30.9 dostaviti potvrdu da sam redovan student, međutim imam još početkom 10.mj dekanski rok, pa me zanima, dali bi mi oni htjeli produžit taj rok za dostaviti potvrdu? ili dekanski rok ni ne pikaju?

annie018
22.09.2011., 15:50
imam jedno pitanje i bila bi vrloooo zahvalna ako netko zna ili ima s tim iskustva...
znači, moram do 30.9 dostaviti potvrdu da sam redovan student, međutim imam još početkom 10.mj dekanski rok, pa me zanima, dali bi mi oni htjeli produžit taj rok za dostaviti potvrdu? ili dekanski rok ni ne pikaju?

I mene ovo zanima. Nama su upisi na faksu pocetkom 10.mj pa cu kasniti s potvrdom. Moramo li ih nazvati i javiti da cemo malo kasnije poslati potvrdu?

me3000
22.09.2011., 16:08
ja svake godine imam frku s ovim jer se mi upisujemo maltene do polovice 11.mj kakva nam je strka u referadi.. kod mene na faksu još nisu ni počeli upisi. :503:
i ja svake godine redovno kasnim s potvrdom i nikad se još ništ nije desilo, normalno dobijem mirovinu.. a teti na šalteru svake godine njurgam malo iako nije ona kriva :durica

alecos15
23.09.2011., 00:14
e i mene to jebe isto ..isto moram na dekanski i predat potvrdu do 30.9. gdje ja mogu njih nazvati li nesto da im kazem da mi produze.. me3000 kolko si kasnila sa potvrdom?

Dea07
24.09.2011., 15:23
e i mene to jebe isto ..isto moram na dekanski i predat potvrdu do 30.9. gdje ja mogu njih nazvati li nesto da im kazem da mi produze.. me3000 kolko si kasnila sa potvrdom?

ja sam imala isti problem i poslala sam mail na HZMO i opisala situaciju. odgovorili su mi ovako: Poštovana
Pravo na obiteljsku mirovinu imate do 30. rujna 2011.U mjesecu listopadu isplaćuje se mirovina za mjesec rujan. Obrada mirovine za sljedeći mjesec obično kreće oko 20. u mjesecu što znaći da stignete dostaviti potvrdu o nastavku redovitog školovanja bez obustave. U slučaju da kasnite u dostavi potvrde, mirovina će se automatski obustaviti, a kada dostavite potvrdu naknadno će se isplatiti.

eto, nadam se da i vama pomaže.

mene zanima jedna druga stvar, ako je netko bio u takvoj situaciji. primam obiteljsku mirovinu po ocu koji je poginuo u Dom. ratu, ja primam 70%, a baka30% (mama od tate), baka je umrla još prije više godina, no ja nisam dobila rješenje o tome da primam 100% iznos mirovine. zna li netko koji se papiri za to trebaju priložiti i kako ide taj postupak?

alecos15
24.09.2011., 22:23
e hvala ti puno.. ja isto primam mirovinu od oca i ja i sestra djelimo 50:50 tj dobivamo ju dok se skolujemo ali moja baka (mama od tate) nedobiva nist :S kak to da tvoja dobiva? tj dobivala je?

Nyla*
26.09.2011., 11:01
Evo ja sam upravo nazvala sad i pitala u vezi tog kašnjenja s upisima (jer ću se također upisati tek sredinom 10.) i teta mi je rekla da sada ovaj tjedan ide obrada i da će, ako ne donesem do 30.9. potvrdu, prestati isplata. U 10. mj. znači nećemo dobiti, i onda kada donesemo potvrdu isplatit će se 2 odjednom u 11. mj. :confused:
Glupost, jedne godine sam imala problema s tim i sjećam se da je nastao kaos, prekinuli su s isplatom i onda kad je trebalo nastaviti čekala sam 4 mjeseca da se sve opet vrati u red :mad:

tinchika
26.09.2011., 13:44
Imam jedno pitanje i nadam se da mi možete pomoć.

Do sada sam bila redovan student i primala sam mirovinu od majke(koja je umrla), imam 23 godine i trenutno mi je ostalo još dva ispita i diplomski, koji ću obranit u 11 mjesecu. E sad me zanima, da li ja i dalje imam status redovnog studenta i da li mogu redovno primati mirovinu ili ne? Hvala!

mene zanima ista stvar. ja sam položila sve ispite i ostao mi je još samo diplomski rad, kojeg planiram napisati i obraniti do Božića. budući da neću obraniti diplomski rad u ovoj akademskoj godini, morala sam upisati još jednu godinu. sada sam ovjerila potvrdu i nosim ju na mirovinsko.

e, sad, zanima me, do kad ja mogu primati mirovinu, budući da ću odnijeti potvrdu o upisu godine? gubim li s diplomiranjem i studentska prava ili ona još traju neko vrijeme? čula sam da traju još 3mj. ako je tako, mogu li onda i mirovinu primati ta 3mj? na koji način se uopće odjavljuje mirovina?

sinisaT5
26.09.2011., 16:31
Na temelju statusa redovitog studenta primam obiteljsku mirovinu. Obzirom da sada po 2. put upisujem produljenje 4. godine vjerojatno gubim status redovitog studenta i prelazim na izvanredne. Samim time gubim pravo na obiteljsku mirovinu.

Danas sam dobio neprovjerenu informaciju da mogu, ukoliko se prijavim na zavod za nezaposlene, produžiti obit.mirovinu na cijelu tekuću godinu unatoč tome što sam izvaredan student. Jel postoji takva mogućnost?

Ako ne, jel postoji neki drugi način da nastavim primati obiteljsku mirovinu?

Pegipsu
27.09.2011., 18:05
Primamo obiteljsku mirovinu iz RH,a živimo u BiH. zanima me mogu li zasnovati radni odnos u BiH,a da ne gubim pravo na obiteljsku mirovinu iz RH?

..Maja..
29.09.2011., 21:43
Čitala sam vas, ali nigdje nisam naišla na odgovore koje tražim...
Radi se o tome da je otac preminuo (hrvatski branitelj) i sada majka, sestra i ja imamo pravo na obiteljsku mirovinu. Prije dvije godine je ukinut zakon o obiteljskoj invalidnini, tako da na to nemamo pravo. Ako smo dobro shvatili, kada sestra i ja prestanemo sa školovanjem, mirovina će se dodatno umanjiti i ostati samo majci odnosno sestra i ja prestankom školovanja gubimo pravo na mirovinu. Ono što me zanima je baka odnosno tatina mama i njezina prava na mirovinu. Znamo da i ona vjerojatno ima neka prava na mirovinu, ali znači li to da se onda naša obiteljska mirovina smanjuje? Zna li netko kako bi to funkcioniralo kada bi i baka i mi primali? Svaka pomoć i savjet je dobrodosla! Hvala!

ddejaaa
04.10.2011., 17:53
Ima li osoba s invaliditetom od 30g. možda pravo na obiteljsku mirovinu,ako o njoj skrbi samo jedan roditelj?Drugi je umro.Radi se o težem invaliditetu.Invalidnost je nastupila sada.Hvala.

mali.princ
10.10.2011., 11:13
ako je preminula bio nezaposlena i imala manje od 5 godina radnog staža imaju li djeca pravo na obiteljsku mirovinu? ili neki drugi oblik novčane pomoći?

hvala

Nyla*
13.10.2011., 08:43
ako je preminula bio nezaposlena i imala manje od 5 godina radnog staža imaju li djeca pravo na obiteljsku mirovinu? ili neki drugi oblik novčane pomoći?

hvala

Trebali bi imati. Provjeri sve u mirovinskom.

malisha
21.10.2011., 19:56
Pozdrav,

zanima me da li netko ima slično iskustvo:
Naime budući da kao ni većina nisam mogla dostaviti potvrdu o studiranju do 30.09.2011. pisala sam mail direktno u Zagreb i odgovorila mi je pravnica da sve potvrde koje stignu i budu ažurirane do 10.10.2011. godine će biti prihvaćene i neće doći do obustave.

Ja sam svoju potvrdu predala 06.10.2011. Dakle prije naznačenog roka, proces ažuriranja je prosves od par minuta, koliko mi je objasnila jedna pravnica na telefonu.

Danas, 21.10.2011. dobijam Riješenje o obustavi mirovine! Nije mi jasno zašto?
Poslala sam mail ponovno u ZG i čekam odgovor, zanima me da li ima netko iskustva koja su ista ili drugačija. Hvala :)

SSDM
30.10.2011., 21:20
--------------------------------------------------------------------------------

Pozz
Imam jedno pitanje ako mi neko od pravnika moze odgovoriti.
Naime, poznat mi je pojam komorijenata u nasljednom pravu, tj. da se momenat smrti izmedju dva srodnika odredjuje tako da onaj mladji je kasnije umro ako su i pitanju nasljedna prava.
E sad da li se ovaj propis moze analogijom primjeniti i na mirovisnko osiguranje. Npr. ako su majka i dijete u isotm momentu stratali tako da je majka umrla a dijete tesko onesposobljeno a starije je od 15 godina. Da li to dijete ima pravo na mirovinu iza majke. jer je zakonom predvidjeno da dijete mora biti nesposobno za privredjivanje prije smrti roditelja.

vale-n-tina
30.10.2011., 21:25
Pozdrav,

zanima me da li netko ima slično iskustvo:
Naime budući da kao ni većina nisam mogla dostaviti potvrdu o studiranju do 30.09.2011. pisala sam mail direktno u Zagreb i odgovorila mi je pravnica da sve potvrde koje stignu i budu ažurirane do 10.10.2011. godine će biti prihvaćene i neće doći do obustave.

Ja sam svoju potvrdu predala 06.10.2011. Dakle prije naznačenog roka, proces ažuriranja je prosves od par minuta, koliko mi je objasnila jedna pravnica na telefonu.

Danas, 21.10.2011. dobijam Riješenje o obustavi mirovine! Nije mi jasno zašto?
Poslala sam mail ponovno u ZG i čekam odgovor, zanima me da li ima netko iskustva koja su ista ili drugačija. Hvala :)

zasto nisi mogla dobiti potvrdu prije 30.9.? ja sam uredno otisla na fax jos pocetkom 9 mj i objasnila im za sta mi treba i najnormalnije su mi dali tako da mi nebi doslo do obustave...a u ovom slucaju koji imas najgore kaj ce ti se dogodit je da ces dobit mirovinu tek sljedeci mj..

Katrin
31.10.2011., 07:46
Da li to dijete ima pravo na mirovinu iza majke. jer je zakonom predvidjeno da dijete mora biti nesposobno za privredjivanje prije smrti roditelja.

Pricas o 3 stvari koje nemaju veze jedna s drugom.
Dijete ima pravo na obiteljsku mirovinu dok se skoluje, nije bitno ima li 5 ili 15 g.

riche
31.10.2011., 08:05
Pozz
Imam jedno pitanje ako mi neko od pravnika moze odgovoriti.
Naime, poznat mi je pojam komorijenata u nasljednom pravu, tj. da se momenat smrti izmedju dva srodnika odredjuje tako da onaj mladji je kasnije umro ako su i pitanju nasljedna prava.

Kod nas se ne primjenjuje taj princip, u našem pravu ako se ne može odrediti redoslijed smrti smatra se da su osobe umrle istovremeno.

SSDM
31.10.2011., 15:51
Pricas o 3 stvari koje nemaju veze jedna s drugom.
Dijete ima pravo na obiteljsku mirovinu dok se skoluje, nije bitno ima li 5 ili 15 g.

Pa da zaboravila sam napomenuti najbitniju cinjenicu, a ta je da je dijete zbog tih povreda prestalo da se redovno skoluje a starije je od 15 godina, jer je bilo u komi dugo vremena. Znaci da bi imalo pravo na mirovinu nakon 15 godine mora ili da se redovno skoluje ili da je trajno nesposobno za privredjivanje s tim da je ta nesposobnost nastupila prije smrti roditelja koji ga je izdrzavao do svoje smrti.
Kako rijesiti ovaj slucaj?

SSDM
31.10.2011., 15:52
Kod nas se ne primjenjuje taj princip, u našem pravu ako se ne može odrediti redoslijed smrti smatra se da su osobe umrle istovremeno.

Upravo se u vasem zakonu o nasljedjivanju primjenjuje ovakvo utvrdjivanje vremana smrti kada se nemoze sa sigurnoscu utvrditi ko je prvi umro. Ali samo u nasljednom pravu, e ne znam za ostale slucajeve.

riche
31.10.2011., 18:19
Pa da zaboravila sam napomenuti najbitniju cinjenicu, a ta je da je dijete zbog tih povreda prestalo da se redovno skoluje a starije je od 15 godina, jer je bilo u komi dugo vremena. Znaci da bi imalo pravo na mirovinu nakon 15 godine mora ili da se redovno skoluje ili da je trajno nesposobno za privredjivanje s tim da je ta nesposobnost nastupila prije smrti roditelja koji ga je izdrzavao do svoje smrti.
Kako rijesiti ovaj slucaj?

Ako se redovno školovalo prije te nesreće, onda ima pravo na obiteljsku mirovinu. Zbog bolesti može produžiti redovno školovanje i za to vrijeme mu se i produžuje pravo na mirovinu. Osim toga ako za vrijeme dok traje pravo na mirovinu nastane nesposobnost ta rad, ima pravo na mirovinu sve dok ta nesposobnost traje.

Upravo se u vasem zakonu o nasljedjivanju primjenjuje ovakvo utvrdjivanje vremana smrti kada se nemoze sa sigurnoscu utvrditi ko je prvi umro. Ali samo u nasljednom pravu, e ne znam za ostale slucajeve.

Mogu samo ponoviti da toga nema u hrvatskom nasljednom pravu :ne zna:

Katrin
31.10.2011., 18:27

Nije bas tako, nas zakon kaze:

Ako su dvije ili više osoba izgubile život u istom događaju, smatrat će se da ni jedna od njih nije bila živa u trenutku otvaranja nasljedstva druge, ako se ne dokaže suprotno.

Iako to nema veze s tvojim slucajem.

Death-of-Art
04.11.2011., 22:41
Jesu li vama na potvrdi za mirovinu upisali
"upisan/a je u X godinu" ili "upisan/a je u X semestar"...?...

Meni su dosad pisali godina i ove godine mi je žena upisala semestar i sad se bojim da ne bi bilo problema oko toga... dobila sam mirovinu normalno, ali ne znam hoću li trebati u početkom idućeg semestra tražiti opet da mi šalju potvrdu ili kaj?...

kiwiwi
11.11.2011., 14:57
Pokojni otac mi je radio u Australiji 25 godina. mogu li dobiti roditeljsku mirovinu od oca, student sam ? Da li moram to napomenuti na mirovinskom ili ce mi oni sami to srediti, jer sam im napisao u obrascu neke osnovne iformacije?

Hvala

Nyla*
09.12.2011., 20:13
Jesu li vama na potvrdi za mirovinu upisali
"upisan/a je u X godinu" ili "upisan/a je u X semestar"...?...

Meni su dosad pisali godina i ove godine mi je žena upisala semestar i sad se bojim da ne bi bilo problema oko toga... dobila sam mirovinu normalno, ali ne znam hoću li trebati u početkom idućeg semestra tražiti opet da mi šalju potvrdu ili kaj?...

Ne, nema ti to veze. Meni već dvije godine pišu semestre i nisam morala ništa donositi. Vrijedi ti isto kao i prije, godinu dana od potvrde :mig:

makazica
23.12.2011., 08:55
Ja sam posle smrti oca poslala sve potrebne papire u tvrtkovu,postom,preporuceno.(redovan sam student i nemem 26,te imam prava na mirovinu)
Od tada je proslo 2 meseca ,jos mi nije stiglo nikakvo resenenje,niti su me kontaktirali.Koliko je potrebno vremena od trenutka prijave za obiteljsku mirovinu do resenja,za koliko ste vi dobili.Novci su mi zbilja potrebni i vec sam sizim :rolleyes:

Hvala unapred na odgovoru:)

ibbi333
18.01.2012., 15:17
nadam se da mogu tu postavit pitanje jer podforum obiteljska mirovina i nije bas aktivan. :rolleyes:
situacija je ovakva: tata mi je umro dok sam i brat i ja bili maloljetni pa smo primali obiteljsku mirovinu na majcin racun naravno.zanima da li sad kad sam ja napunila 18 godina mogu svoj dio prebacit na svoj racun u banci?

nymphadoratonks
08.02.2012., 12:06
Vidim da topik nije aktivan ali valjda će netko vidjet :)

Da li ja gubim pravo na roditeljsku mirovinu ako se udam a i dalje sam redoviti student? nigdje ne piše taj podatak, ja bi bila redovni student do 26.godine!

Death-of-Art
17.02.2012., 21:12
Vidim da topik nije aktivan ali valjda će netko vidjet :)

Da li ja gubim pravo na roditeljsku mirovinu ako se udam a i dalje sam redoviti student? nigdje ne piše taj podatak, ja bi bila redovni student do 26.godine!
Ne gubiš prava dok si redoviti student bez obzira na udaju.
Ja sam osobno išla u mirovinsko da mi potvrde tu informaciju.

katekista01
01.03.2012., 18:48
U mene je malo kompliciranija situacija pa molim vas tko strucno zna.Trenutno sam prijavljen stalno u BIH,studiram u mostaru,a od rujna sam dobio ( dopustenje o boravku-permesso di sogiorno u Italiji) e sad za osobnu kartu talijansku bi trebao staviti stalno mjesto prebivalista u It tj. u BIH privremeno.Hocu li i tada primati mirovinu? Dali da obavjestim ured u Mostaru ili da jednostavno nista ne prijavljujem a vako stavim stalno mjesto prebivalista.Jesu li sustavi povezani? jer znam da ima osoba dje su prijavljene na 2 mjesta stalno prebivaliste...HItnooo pomoc

nimfa2005
08.05.2012., 23:25
hello......trebala bi jedan savjet...da li tko zna koji je postupak ukidanja skrbnistva, jer bi osoba koja ima skrbnika zeljela prekinuti ,...to skrbnistvo...pa me zanima sam postupak...sta se mora napraviti...hvala

Castaliam
09.05.2012., 18:25
Molila bih za malu pomoć.

8.8. napunit ću 26 godina i zanima me da li će mi mirovina biti isplaćena za 8.mjesec? Ako hoće da li u punom iznosu ili samo da tih 8 dana?

Bilo kakva info je dobrodošla. :)

Nyla*
12.05.2012., 15:01
hello......trebala bi jedan savjet...da li tko zna koji je postupak ukidanja skrbnistva, jer bi osoba koja ima skrbnika zeljela prekinuti ,...to skrbnistvo...pa me zanima sam postupak...sta se mora napraviti...hvala

Pretpostavljam da misliš na osobu koja je postala punoljetna. Ako imaš skrbnika, kad napuniš 18 odeš u nadležni centar za socijalnu skrb i onda se fino tamo potpiše raskid o skrbništvu, odnosno prestanak skrbništva. Ali do 18. moraš imati skrbnika, jel.
Ima slučajeva gdje centar za socijalnu skrb može procijeniti da osoba nije u stanju brinuti se sama za sebe pa i dalje nastavi biti pod skrbništvom.

Nyla*
12.05.2012., 15:08
Molila bih za malu pomoć.

8.8. napunit ću 26 godina i zanima me da li će mi mirovina biti isplaćena za 8.mjesec? Ako hoće da li u punom iznosu ili samo da tih 8 dana?

Bilo kakva info je dobrodošla. :)

U 8. će ti biti isplaćena mirovina za 7. mjesec. Oko 20. ide obračun, znači 20.8. će te vjerojatno ''maknuti'' iz registra. I u 9. mjesecu ćeš dobiti mirovinu za 8. Isti slučaj bio s frendom, isto rođendan u kolovozu. :) I bilo je ovako kako sam ti napisala, zadnju je dobio u 9. mjesecu (za 8.). Ali ti ipak savjetujem da nazoveš i pitaš ako baš želiš biti sigurna, tko zna koji sad sistem imaju.

nimfa2005
12.05.2012., 16:35
Pretpostavljam da misliš na osobu koja je postala punoljetna. Ako imaš skrbnika, kad napuniš 18 odeš u nadležni centar za socijalnu skrb i onda se fino tamo potpiše raskid o skrbništvu, odnosno prestanak skrbništva. Ali do 18. moraš imati skrbnika, jel.
Ima slučajeva gdje centar za socijalnu skrb može procijeniti da osoba nije u stanju brinuti se sama za sebe pa i dalje nastavi biti pod skrbništvom.

hvala ti....ovako osoba ima 31god i zeljela bi ukinuti....i ima skrbnika.....jer je kak ti lisana sposobnosti...a nedavno se zaljubila...nasla decka i zeljela bi to sve ukinuti i osamostaliti se,pa me zanima kakva je procedura....ako to sa deckom postane ozbiljno..... hvala

far_far_away
28.06.2012., 12:50
Ljubezno molim ako netko moze pomoci savjetom. Osoba je oboljela kao malo dijete, danas 30-godisnjak trenutno u postupku dokazivanja opce nesposobnosti za rad. Zivi od majke. Sto je potrebno, i pod kojim uvjetima, da nakon majcine smrti naslijedi njezinu mirovnu? Skrbnistvo majke se nije trazilo. I po mogucnosti bi se zeljelo izbjeci. Kako se u tom slucaju dokazuje da je osoba uzdrzavna od majke (osim sto je prijavljena na njezinu adresu, posjeduje njezinu kreditnu kartici i sl.) Unaprijed hvala

The Magic Paw
07.07.2012., 12:34
ovako,ja sam studirala na jednom faxu i prije par tjedana se ispisala i sad prijavila novi fax na koji sigurno upadam,a upisi su mi sad za koji tjedan
inače primam obiteljsku mirovinu,a novi zahtjev o potvrdi redovitog školovanja će doći krajem 8.mj. ja mislim

zanima me slijedeće,da li ja i dalje imam pravo na mirovinu ako sam promjenila fakultet? (znači budem redovan student na novom faxu)
molim vas za odgovor :(

stifler5
11.07.2012., 16:38
Ovako,imam pitanje, da li se isplati ne položit jedan ispit i produzit si godinu studiranja zbog primanja mirovine,jer ako bi sve polagao u roku zavrisio bi do 24. godine i onda mi propada 2 godine primanja mirovine što je cca 40-ak tisuca kuna,da li je tko imao takva iskustva ideje?

strilkan
06.08.2012., 03:26
Ovako,završio sam srednju školu prošle godine i u 9 mjesecu 2011 izgubio pravo na obiteljsku mirovinu.Fakultet nisam upisao , ali ove godine imam u planu upisati fakultet (redovan student) , e sad me zanima hoću li ja ponovno imati pravo na mirovinu ili ne ? Hvala.

Cilim
06.08.2012., 08:21
Ovako,završio sam srednju školu prošle godine i u 9 mjesecu 2011 izgubio pravo na obiteljsku mirovinu.Fakultet nisam upisao , ali ove godine imam u planu upisati fakultet (redovan student) , e sad me zanima hoću li ja ponovno imati pravo na mirovinu ili ne ? Hvala.

Prema onome sto pise u ZOMO-u trebao bi imati pravo, jer ako se redovno skolujes do 26 godine pripada ti to pravo:

"- ako je u trenutku smrti osiguranik na redovitom školovanju ili započne takvo školovanje nakon smrti osiguranika. To pravo pripada djeci do kraja redovitog školovanja, ali najduže do navršene 26. godine života. Ako je redovito školovanje prekinuto zbog bolesti, dijete ima pravo na obiteljsku mirovinu i za vrijeme bolesti do navršene 26. godine života kao i nakon tih godina, ali najviše onoliko vremena koliko je zbog bolesti izgubljeno za redovito školovanje, ako je ono nastavljeno prije navršenih 26 godina života. "

strilkan
07.08.2012., 00:25
Hvala na informaciji , nazvat ću ja još i sve se to raspitati , sada je sigurno da ću ići na fakultet jer taj novac će mi svakako dobro doći.
E sad me još samo zanima , ako je fakultet u stranoj državi (radi se o BiH , Mostar ) jel vrijedi sve isto ko i za domaće fakultete ?
Iznos mirovine prije nego što sam izgubio pravo bio je 1360 kuna , e sada me zanima hoće li ona i dalje biti 1360 kuna ili će biti manja ??

Cilim
07.08.2012., 08:40
Za ovu egzotiku sa drugom državom češ se ipak morati raspitati na mjerodavnom mjestu.

prinova
07.08.2012., 12:34
Pozdrav,

imam pitanje vezano uz studentsku stipendiju i obiteljsku mirovinu.

Naime, već dvije godine primam studentsku stipendiju i kako mi je roditelj preminuo (majka) imam(o) pravo i na obiteljsku mirovinu za koju je pokrenut postupak. Sad mene zanima da li mogu primati i stipendiju i obiteljsku mirovinu. U natječaju Zaklade "Hrvatska za djecu" stoji ovako: " da nisu korisnici neke druge stipendije ili novčane potpore u svrhu školovanja" te isto tako u obrascu koji se treba ispunit prilikom natječaja ima za zaokružiti DA/NE da li je student korisnik obiteljske mirovine. Pravo za obiteljsku mirovinu se izvodi od mene (studenta), sestre (srednoškolke) te oca udovca, a korisnik mirovine je sestra. Sad mene zanima, da li mogu dobiti stipendiju ako sam ja npr korisnik te mirovine? Da li to onda spada pod novčanu potporu za obrazovanje, pošto je ostvareno pravo na tu mirovinu izvedeno iz toga što se sestra i ja školujemo?

Pero-zg
10.08.2012., 22:00
Obiteljska mirovina iz njemačke?
Otac mi je korisnik mirovine iz Njemačke i iz Hrvatske. Jako je bolestan. Da li netko zna kakav je postupak ostvarivanja prava na obiteljsku mirovinu iz Njemačke (na koju bi majka imala pravo nakon njegove smrti)? Da li se potrebno javiti u HZMO, a onda će oni stupiti u kontakt s Njemcima ili to moramo mi sami rješavati s Njemačkom?
Ako tko zna bio bih zahvalan...
Pozdrav!!!

Cilim
10.08.2012., 23:38
Najbolje otici u HZMO i na porti zatraziti broj za pravni savjet za inozemnu mirovinu, pravnik ce vas uputiti sto trebate raditi.

niky3012
16.08.2012., 15:23
lijep pozdrav svima....čitam ove postove i na nekima sam naletila na visinu obiteljske mirovine...čine mi se vrlo male... :/
pa me zanima kolika je vaša mirovina koju primate???

i još nešto...
da li je moguće uz mirovinu i raditi....ugovor o djelu ili preko student servis-a...a da se primanje mirovine nastavi???

HVALA SVIMA NA ODGOVORIMA

Death-of-Art
16.08.2012., 15:29
Prema onome sto pise u ZOMO-u trebao bi imati pravo, jer ako se redovno skolujes do 26 godine pripada ti to pravo:

"- ako je u trenutku smrti osiguranik na redovitom školovanju ili započne takvo školovanje nakon smrti osiguranika. To pravo pripada djeci do kraja redovitog školovanja, ali najduže do navršene 26. godine života. Ako je redovito školovanje prekinuto zbog bolesti, dijete ima pravo na obiteljsku mirovinu i za vrijeme bolesti do navršene 26. godine života kao i nakon tih godina, ali najviše onoliko vremena koliko je zbog bolesti izgubljeno za redovito školovanje, ako je ono nastavljeno prije navršenih 26 godina života. "

Znači li to da ako sam imala upisan status mirovanja dvije akademske godine (prilikom kojih sam primala mirovinu) da bih mirovinu mogla produljiti do 28. godine?

Cilim
17.08.2012., 09:57
Pise striktno "ako je redovito skolovanje prekinuto zbog bolesti", ali nastavak skolovanje mora bit zapocet prije navrsene 26 godine.

Za tocniju informaciju najbolje posjetiti pravnika u najblizoj ispostavi HZMO-a.

need4speed
23.08.2012., 23:56
Moze pomoc ako netko zna :)

Ako primam obiteljsku mirovinu i redoviti sam student, koji je sad zavrsio 5. godinu, i upisujem jos jednu, ajmo to tako rec apsolvetsku. Posto studiram u italiji ne znam kako bi preveo..Uglavnom imam jos ispita i produzujem jos jednu godinu...

Hvala :)

Vještica s juga
30.08.2012., 12:39
Pozdrav svima, imam jedno pitanjce za upućene.
Trenutno završavam 3.godinu redovnog preddiplomskog studija. U slučaju da ne uspijem dati sve ispite, imam pravo uzeti apsolventsku godinu te od sljedeće godine redovito nastaviti diplomski studij. Kako sam korisnica očeve obiteljske mirovine, imam ju pravo primati sve dok se redovito školujem, ali nije mi jasno odnosi li se to pravo i na apsolventsku godinu. Raspitivala sam se na faksu, slala mailove mirovinskom, ali mi nitko nije dao konkretan odgovor. Rečeno mi je samo kako se ta godina ne vodi kao zaostatak u studiju, a da za nastavak primanja moram imati status redovnog studenta i točka. Isto tako znam da i dalje imam pravo na studentski dom, ali ne i na državnu stipendiju. Poprilično sam zbunjena moram priznati. Nadam se da se ovdje netko razumije u te stvari ili ima iskustva s istim...

Fidellis
31.08.2012., 11:21
Pozdrav svima... ovako zanima me može li se raditi preko student servisa za vrijeme dok primamo obiteljsku mirovinu? I moramo li o tome koga izvjestiti? Hvala unaprijed. :)

SmallRaspberry
01.09.2012., 22:57
Pozdrav,

imam pitanje vezano uz studentsku stipendiju i obiteljsku mirovinu.

Naime, već dvije godine primam studentsku stipendiju i kako mi je roditelj preminuo (majka) imam(o) pravo i na obiteljsku mirovinu za koju je pokrenut postupak. Sad mene zanima da li mogu primati i stipendiju i obiteljsku mirovinu. U natječaju Zaklade "Hrvatska za djecu" stoji ovako: " da nisu korisnici neke druge stipendije ili novčane potpore u svrhu školovanja" te isto tako u obrascu koji se treba ispunit prilikom natječaja ima za zaokružiti DA/NE da li je student korisnik obiteljske mirovine. Pravo za obiteljsku mirovinu se izvodi od mene (studenta), sestre (srednoškolke) te oca udovca, a korisnik mirovine je sestra. Sad mene zanima, da li mogu dobiti stipendiju ako sam ja npr korisnik te mirovine? Da li to onda spada pod novčanu potporu za obrazovanje, pošto je ostvareno pravo na tu mirovinu izvedeno iz toga što se sestra i ja školujemo?

U načelu, možeš primati obiteljsku mirovinu i stipendiju, osim ako Zaklada prednost daje djeci koja ne primaju obiteljsku mirovinu. Osobno bih ti savjetovala da se prijaviš za tu stipendiju, ali i za državnu stipendiju jer bi tamo dobio dodatne bodove za sestru koja se isto redovno školuje, te dodatne bodove na samohranog roditelja, odnosno smrt drugog. Možeš se prijaviti za neograničen broj stipendija, samo ako se dogodi da ti odobre više od jedne, moraš izabrati jednu (naravno veću :)), a ostale otkazati.

Pozdrav svima... ovako zanima me može li se raditi preko student servisa za vrijeme dok primamo obiteljsku mirovinu? I moramo li o tome koga izvjestiti? Hvala unaprijed. :)

Koliko ja znam za rad preko stuca je bitno samo da si redovan student, a za ostalo je najsigurnije priupitati na šalteru stuca.

Pozdrav svima, imam jedno pitanjce za upućene.
Trenutno završavam 3.godinu redovnog preddiplomskog studija. U slučaju da ne uspijem dati sve ispite, imam pravo uzeti apsolventsku godinu te od sljedeće godine redovito nastaviti diplomski studij. Kako sam korisnica očeve obiteljske mirovine, imam ju pravo primati sve dok se redovito školujem, ali nije mi jasno odnosi li se to pravo i na apsolventsku godinu. Raspitivala sam se na faksu, slala mailove mirovinskom, ali mi nitko nije dao konkretan odgovor. Rečeno mi je samo kako se ta godina ne vodi kao zaostatak u studiju, a da za nastavak primanja moram imati status redovnog studenta i točka. Isto tako znam da i dalje imam pravo na studentski dom, ali ne i na državnu stipendiju. Poprilično sam zbunjena moram priznati. Nadam se da se ovdje netko razumije u te stvari ili ima iskustva s istim...

Kao što su ti rekli apsolventska godina nije zaostatak u studiju, znači i dalje si redovan student što znači da i dalje imaš pravo na obiteljsku mirovinu budući da obiteljsku mirovinu možeš primati sve dok se redovito školuješ.

A što se tiče državne stipendije, u moje vrijeme, ne tako davno, stipendija se primala i prvih 6 mjeseci u apsolventskoj godini, jedino ako se nešto nije promijenilo. U ugovoru koji si potpisala u referadi kada si dobila stipendiju ti piše do kada ju primaš. Ako si zagubila primjerak ugovora, pitaj ih u referadi imaš li pravo na stipendiju još 6 mjeseci u apsolventskoj godini.

anaa19
06.09.2012., 13:04
pozdrav..

moja majka ostala je udovica i dobila je suprugovu inozemnu mirovinu,ima već preko 20godina kako je dobiva..
e sad pitanje je slijedeće.. ona je također radila u inozemstvu nekih 8-9 godina,može li ona i za tih svoji 8-9 godina dobivati neke novce,ima li pravo na to? ili ne jer prima već suprugovu mirovinu?

ako je netko upućen,molila bih da se javi..
hvala

Cilim
14.09.2012., 10:25
Bojim se da ne, nemoze se primati dvije mirovine, moze eventualno dati izracunati svoju mirovinu pa se odluciti ako je njena veca da prima svoju mirovinu, za detaljnjije informacije najbolje otici kod pravnika za inozemne mirovine u HZMO-u.

Death-of-Art
21.09.2012., 05:38
Bojim se da ne, nemoze se primati dvije mirovine, .
Nešto mi se čini da ipak može. Ako je tu mirovinu zaradila u Njemačkoj zašto ju ne bi dobivala? :misli:

Fidellis
25.09.2012., 14:23
Pozdrav... ove godine sam promijenio fakultet.... upisao redovno...
s novog fakulteta sam u područni mirovinski ured donio potvrdu o redovitom studiranju da mi se produži obiteljska mirovina za sljedećih godinu dana... moram li o promjeni fakulteta još kontaktirati koga u središnji ured u Zagrebu? hvala unaprijed :)

Cilim
25.09.2012., 15:22
Nešto mi se čini da ipak može. Ako je tu mirovinu zaradila u Njemačkoj zašto ju ne bi dobivala? :misli:

A mozda zato sto vec dobiva jednu inozemnu mirovinu i to obiteljsku po pokojnom suprugu. :(

...:ana:...
27.09.2012., 12:05
pozdrav, nedavno sam počela primati obiteljsku mirovinu, na potvrdi s faksa je pisalo da mi prava vrijede do 30.9. pa su mi iz mirovinskog poslali da moram donijeti novu potvrdu da mi se nastavi isplaćivati mirovina, ali ja 5. godinu upisujem tek sredinom 10. mjeseca pa me zanima ako tek onda odnesem potvrdu hoću li za 10. mjesec normalno dobiti mirovinu (ako netko ima iskustva s tim)?

dado-.-
27.09.2012., 13:48
dali itko zna dali se moze dignuti igdje ikakav kredit na obiteljsku mirovinu? :504::504: hvala unaprijed

dado-.-
27.09.2012., 18:24
pozdrav, nedavno sam počela primati obiteljsku mirovinu, na potvrdi s faksa je pisalo da mi prava vrijede do 30.9. pa su mi iz mirovinskog poslali da moram donijeti novu potvrdu da mi se nastavi isplaćivati mirovina, ali ja 5. godinu upisujem tek sredinom 10. mjeseca pa me zanima ako tek onda odnesem potvrdu hoću li za 10. mjesec normalno dobiti mirovinu (ako netko ima iskustva s tim)?

neces jer se mirovina isplacuje za mjesec unatrag znaci za 9 ti je neupitna a sto se tice produzenja nema ni tu frke ja sam je prosle godine predao 17-og i nije bilo problema :)

sivkić
28.09.2012., 10:05
dali itko zna dali se moze dignuti igdje ikakav kredit na obiteljsku mirovinu? :504::504: hvala unaprijed
U banci kao i bilo koji umirovljenik.

goth_madonna
03.10.2012., 00:08
Pozdrav. Zanima me dali je ikako moguće da osoba starija od 26 godina naslijedi roditeljsku mirovinu, bar dok se ne zaposli?

sivkić
03.10.2012., 10:10
Ne.Čl 65 zakona o mirovinskom osiguranju.

barun300
06.10.2012., 12:44
Imam jedno pitanje tice se majke ima 52 god starosti 32 god radnog staza a zadnje 22 kod istog poslodavca drzavna firma bolnica kad bude preuzimla obiteljsku mirovinu od pokojnog oca ima li mozda pravo na otpremninu kod svog poslodavca i koliko hvala

mali mujo2
09.10.2012., 15:32
Dali netko zna koja je procedura da primam novac od obiteljske mirovine direktno na svoj racun a ne na racun svoje majke? Hvala.

ujko tvrdica
18.10.2012., 15:10
Poz.
Student sam trenutno na dva fakulteta. Na prvom fakultetu sam potrosio 4 godine prava preddiplomskog studija, dok sam na drugom fakultetu brucos, ali taj fakultet nije u sustavu sc-a, nego cekaju jos tu nekakvu potvrdu, inace su rimski faks.
Od njih, kao redoviti student, dobio sam potvrde za zet, rad preko studentskog itd, sve osim xice i potvrde za zdravstveno osiguranje...
Tu je moje pitanje.
Kad sam htio produziti zdravstveno, rekli su mi samo da donesem potvrdu s faksa do kojeg datuma ima studentska prava. I onda su mi rekli da prvo odem u mirovinsko, s istim tim papirima i trazim od njih potvrdu da su me otpisali, jer primam braniteljsku mirovinu (od oca), sve dok se redovito skolujem.
Jel to znaci da bi onda prestao dobivati mirovinu?
Jer u suprotnom, ako mirovinu dobivam sve dok se redovito skolujem, trebao bi ju dobivati sve dok sam na ovom drugom faksu..
Ne znam.. ako imate neki pametni savjet..

peggy-nely
22.11.2012., 20:35
Vidim da ova tema baš nije aktivna, ali ću postaviti pitanje:
Ima li pravo na obiteljsku mirovinu žena stara 57 godina koja je nositelj Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva. Ona nije obveznik mirovinskog osiguranja tj. ne uplaćuje ništa za sebe, a suprug ima braniteljsku mirovinu tj. starosnu sa braniteljskim dodatkom.
Mene su pitali, ali ja se ne kužim baš toliko.

sivkić
23.11.2012., 10:09
Po godinama ima, ali tek kad suprug umre.
Ili "razvedeni bračni drug ima pravo na obiteljsku mirovinu ako mu je sudskom odlukom dosuđeno pravo na uzdržavanje."
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?id=73#7

peggy-nely
23.11.2012., 14:14
Ma, znam da je kad umre, ali suprug je teško bolestan i hospitaliziran. Znači ne smeta to što je ona nositelj OPG-a? Ona se boji da će joj to gledati kao da je zaposlena. Čitala sam i ja taj dio o obiteljskoj mirovini na stranicama zavoda, ali tko zna...
Hvala na odgovoru.

sivkić
24.11.2012., 04:30
čl.3
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2010_10_121_3144.html
http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=2638

Najbolje da pitaš u mirovinskom jer je bilo nekih izmjena a nisam baš sve pratio.

bajo_2205
28.11.2012., 18:23
jedno pitanje nadam se odgovoru!!otac mi je umro prije 4 mj al moja majka u trenutku smrti nije imala pune 45 nego 44 i 8 mj..znaci ona nema pravo na tatinu mirovinu..ali imam bolesnu sestru koja ima leukemiju znaci mama bi na temelju nje mogla imat pravo na mirovinu al sto me najvise zanima dali ce mama nakon kada napuni 50 godina zivota imat rpavo na mirovinu bez obzira ako moja sestra tada bude radno sposobna!!

plavi-safir
03.12.2012., 17:46
novim zakonom o pravima branitelja i udovica / ustvari izmjenama ,po kojima udovice poginulih branitelja imaju pravo na udaju...
da li udovice imaju povrat na izgubljeno pravo na mirovinu? one koje nisu udane?

sophie7
15.12.2012., 10:55
Ispričavam se ako negdje na forumu postoji post ... nisam baš uspjela sve pregledati.

Moram podnijeti tužbu Upravnom sudu protiv HZMO-a - odbili su žalbu.
Imam pravo na besplatnu pravnu pomoć; sad moram naći odvjetnika.

Imate nekakav savjet, npr. ima li netko tko se bavi tim područjem, ili je u principu svejedno?

Da ne ispadne reklama, javite mi pp.

A ako već dugo niste rasparavljali o tom - slobodno navalite s vašim iskustvima.

P.s. Živim u Zagrebu.

sivkić
15.12.2012., 13:23
Tu imaš
http://www.hok-cba.hr/Default.aspx?sec=169

freshica
17.12.2012., 16:09
Koja je procedura da se dio mirovine isplaćuje na moj tekući račun, a ne na račun živog roditelja?

sophie7
18.12.2012., 08:33
Tu imaš
http://www.hok-cba.hr/Default.aspx?sec=169

Thanks!
To sam pogledala, ali sam mislila, možda netko ima osobnog iskustva s nekim ... znam da su odvjetnici specijalizirani za razna područja.

Ali, javiti ću se odvjetničkoj komori na način kako je propisano.

Svejedno, ak netko ima neko iskustvo s odvjetnikom, nek mi javi.

MalaDalmatinka
24.12.2012., 01:35
Pozdrav ljudi.Dogodila mi se ogromna glupost i sad sam u panici.:504::503:
Poslali su mi s Mirovinskog pismo i u skolpu pisma prilozen primjer potvrde koju sam pounila odnila na faks u referadu da je pecatiraju kao dokaz da sam redovita studentica-kako bi nastavila primat obiteljsku mirovinu.U pismu je pisalo da se najkasnije do 30.12.preda . Sljedeca recenica je bila da se preda u prvom mjesecu.
To me zbunjivalo ali san bila odlucila do 30.12. preda,sta je sigurno sigurno je.
Ali se dogodilo to da bas u petak ja u referadi pokupin pecat i stavin to pismo u indeks i izgubila san indeks!!!:503: a petak je bija zadnji dan prije praznika da referada radi!!!
Postoji jos sansa da mi je osta u jednoj ljekarni to cu u utorak ic vidit.
Problem je ako ispadne da u ljekarni mi nije osta indeks i ta potvrda to je KATASTROFA.
Jer referada di bi pecatirala potvrdu pocinje radit tek od 7.1.2013!!!
A i po taj novi papir bi na mirovinsko trebala otic..
Da li postoji neko rjesenje ove glupe situacije,da posaljem zamolbu da taj rok produze jer do 30.12. nema sanse zbog faksa.Plakat cu ako triba.. Da li se moze ulozit molba ..:ne zna: ima li nnetko slicno iskustvo .MOLIM VAS! HVALA PUNO OD SRCA!!!:mig:

vesnazu
26.12.2012., 08:59
Moze li neko da mi pomogne i kaze kava prava ja imam kao udovica. Naime, suprug mi je umro 2007 godine, ja imam 45 godina i predala sam zahtjev za obiteljsku mirovinu 2011.godine ali nikakav odgovor nijesam dobila. Moj suprug je radio u inozemstvu 5 godina i njinu sam mirovinu dobila odmah ali ne znam moja prava oko hrvatske mirovine, da li uopce imam prava na mirovinu svog supruga i kad to pravo sticem. hvala vam unaprijed za pomoc ako iko zna prava za udovice

Cilim
26.12.2012., 15:44
Pogledaj (http://www.glas-koncila.hr/index.php?option=com_php&Itemid=41&news_ID=20206) si ovaj clanak.

freshica
26.12.2012., 19:01
Moze li neko da mi pomogne i kaze kava prava ja imam kao udovica. Naime, suprug mi je umro 2007 godine, ja imam 45 godina i predala sam zahtjev za obiteljsku mirovinu 2011.godine ali nikakav odgovor nijesam dobila. Moj suprug je radio u inozemstvu 5 godina i njinu sam mirovinu dobila odmah ali ne znam moja prava oko hrvatske mirovine, da li uopce imam prava na mirovinu svog supruga i kad to pravo sticem. hvala vam unaprijed za pomoc ako iko zna prava za udovice

Koliko znam, ako se postane udovica između 45 i 50 godina života, nakon 50. godine udovica ima pravo na mirovinu. Tako da mislim da nemate pravo na hrvatsku mirovinu. Jedino ako postoji kakva rupa u zakonu.

freakonleash
04.01.2013., 14:55
Pozdrav majka mi je umrla prije nekih tjedan dana čuo sam da mogu dobivati obiteljsku mirovinu ako sa student, dakle majka je radila nekoliko godina a ja sam student druge godine, pa me zanima koje papire trebam izvaditi i koliko bi dobivao mjesečno obiteljsku mirovinu?

Cilim
04.01.2013., 20:49
Evo prouci si ove linkove: 1 (http://www.mirovinsko.hr/default.asp?id=73) ; 2 (http://www.glas-koncila.hr/index.php?option=com_php&Itemid=41&news_ID=20206); 3 (http://www.royal-mirovina.hr/default.aspx?id=265)

freakonleash
06.01.2013., 13:24
Evo prouci si ove linkove: 1 (http://www.mirovinsko.hr/default.asp?id=73) ; 2 (http://www.glas-koncila.hr/index.php?option=com_php&Itemid=41&news_ID=20206); 3 (http://www.royal-mirovina.hr/default.aspx?id=265)

Hvala,procitao sam tekstove i zanima me da li mogu mirovinu izganjati za oca koji je trenutno nezaposlen firma je u stecaju i za sebe jer sam student dakle da nas dvojica primamo mirovinu.
Sent from my U8650 using Tapatalk 2

Cilim
06.01.2013., 19:50
Ako se otac uklapa u ovaj dio:

"UVJETI ZA ČLANOVE OBITELJI

Udovica ili udovac imaju pravo na obiteljsku mirovinu (prema čl. 61. ZOMO-a):

- ako su do smrti bračnog druga po kojem im to pravo pripada navršili 50 godina života ili

- ako su mlađi od 50 godina života i ako je do smrti bračnog druga nastupila opća nesposobnost za rad ili je takva nesposobnost nastala u roku od jedne godine nakon smrti bračnog druga ili

- ako je nakon smrti bračnog druga ostalo jedno ili više djece koja imaju pravo na obiteljsku mirovinu, a udovica ili udovac obavljaju roditeljsku dužnost prema toj djeci. Ako tijekom trajanja prava po toj osnovi nastupi opća nesposobnost za rad, zadržavaju pravo na obiteljsku mirovinu dok postoji takva nesposobnost.

Ako udovica ili udovac do smrti bračnog druga nisu navršili 50, ali su imali 45 godina života , imaju pravo na obiteljsku mirovinu kad navrše 50 godina života.

Udovica ili udovac koji su tijekom trajanja prava na obiteljsku mirovinu navršili 50 godina života zadržavaju to pravo trajno, a ako to pravo prestane prije navršene 50. godine života, ali nakon navršene 45. godine života, pravo na obiteljsku mirovinu mogu ponovno ostvariti kada navrše 50 godina života."

Houser
21.01.2013., 16:29
Poštovanje,
sad sam brucoš na faksu na kojem možeš biti samo redovni student...e sad velika je mogućnost da neću skupiti 55 ECTSa ove godine, odnosno da ću godinu(par predmeta) pasti i opet na jesen upisati. Teta u referadi mi je rekla da ću i dalje biti redovan, ali da će na onoj potvrdi koja mi stiže svaku jesen morati napisati da sam ponavljač. da li to igra kakvu ulogu ljudima u mirovinskom, odnosno hole li isplata tatine mirovine doći u pitanje? Hvala. ;)

justmeandyou
15.02.2013., 11:10
postoji li mogucnost dizanja kredita na obiteljsku mirovinu? Prijateljicu zanima,pa ako moze sto hitniji odgovor. Hvala

Cilim
15.02.2013., 17:46
Mozda bi bilo bolje da pitas ovdje (http://www.forum.hr/forumdisplay.php?f=170).

justmeandyou
15.02.2013., 19:59
Mozda bi bilo bolje da pitas ovdje (http://www.forum.hr/forumdisplay.php?f=170).

A jesam ali nitko ne odgovara. Pa sam pitala i tu,mozda je vec netko imao iskustva s tim...

sivkić
16.02.2013., 11:42
Zašto ne bi bilo moguće.Rok za otplatu kredita je onaj do kojeg se dobiva obiteljska mirovina.To je stvar banke i nju treba pitat jer ipak oni obrađuju svaki slučaj traženja kretita posebno.

justmeandyou
03.03.2013., 10:59
Zašto ne bi bilo moguće.Rok za otplatu kredita je onaj do kojeg se dobiva obiteljska mirovina.To je stvar banke i nju treba pitat jer ipak oni obrađuju svaki slučaj traženja kretita posebno.

hvala.

a kolika je od prilike visina mirovine? Znam da ide po godinama, ali da li bi netko znao kolika bi mogla biti za 10 godina radnog staza?

Cilim
03.03.2013., 12:27
Zar je takav problem otici u najblizu banku kod osobnog bankara i dobiti pravu i tocnu informaciju, pa ne grizu i tuku, svaki je slucaj za sebe specifican i tesko je ovako preko posta dati odgovor.

justmeandyou
03.03.2013., 13:11
Zar je takav problem otici u najblizu banku kod osobnog bankara i dobiti pravu i tocnu informaciju, pa ne grizu i tuku, svaki je slucaj za sebe specifican i tesko je ovako preko posta dati odgovor.

nije problem, ali prijateljicu je zanimalo cisto informativno koliku bi mogla dobiti mirovinu, dok joj ne dode rjesenje i moze li dobit kredit. Ne skodi pitati i na forumu :mig:

Cilim
03.03.2013., 13:21
Ovdje imas uopceno pa si pogledajte pod "POSEBNOSTI IZRAČUNA OBITELJSKE MIROVINE" (http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=76).

maxkrimo
13.03.2013., 13:22
Trenutno sam apsolvent na faksu, i primam obiteljsku mirovinu po smrti oca.

Ovo mi je zadnja godina sto cu dobivati mirovinu do 9 mjeseca ove godine, e sada moram se zaposliti i otisao sam prije 3 dana i izvadio radnu knjizicu i unutra upisao samo SSS, posto sam apsolvent imam napisati samo diplomski rad i gotov sam, no nisam ga jos napisao jel gubim onda mirovinu a nemam nikakvog primanja i ako predam diplomski izgubiti cu studentska prava i imat cu 0 kn primanja mjeseca i neznam od cega da ziivm... e sada dolazi do problema...

Nakon upisa SSS u radnu knjizicu otisao sam na burzu i prijavio se kao nezaposlena osoba... dosao sam doma i sada citam iza pise da cu materijalno i kazneno odgovarati ako sam student/studentica i prijavio sam se kao nezaposlena osoba isto tako ako primam obiteljsku mirovinu, znaci ja primam obiteljsku mirovinu i redovan sam student... i neznam sto da sada radim ????

Znaci doveli su me do situacije ovakve ... nemogu se legalno prijaviti na burzu posto sam student a moram biit student dok ne dobim posao jel primam obiteljsku mirovinu od 1300 kn jel nemam od cega zivjeti, a ako se prebacim na izvanredno i otkazem mirovinu , po njihovom se tek tada mogu prijaviti na burzu dok ne nadjem posao mogu umrijeti od gladi ???

Ne shacam i neznam sto da radim sada ???

Znaci ne potrazujem nista od HZZ-a , nikakve dodatke, osiguranje novac nista, zelim samo biti evidentiran na burzi, ali i dalje da mogu primati obiteljsku mirovinu jel nemma trenutno od cega zivjeti pa ako bi mi mogao neko pomoci, dati savijet i reci sto da radim...

Unaprijed HVALA !!!

justmeandyou
19.03.2013., 11:57
Kojeg datuma se isplacuje mirovina? Doslo mi je rjesenje pa me zanima kada mogu ocekivati isplatu

19.03.2013., 15:04
Kojeg datuma se isplacuje mirovina? Doslo mi je rjesenje pa me zanima kada mogu ocekivati isplatu

10. u mjesecu ;)

Sabrina86
19.03.2013., 15:14
Trenutno sam apsolvent na faksu, i primam obiteljsku mirovinu po smrti oca.

Ovo mi je zadnja godina sto cu dobivati mirovinu do 9 mjeseca ove godine, e sada moram se zaposliti i otisao sam prije 3 dana i izvadio radnu knjizicu i unutra upisao samo SSS, posto sam apsolvent imam napisati samo diplomski rad i gotov sam, no nisam ga jos napisao jel gubim onda mirovinu a nemam nikakvog primanja i ako predam diplomski izgubiti cu studentska prava i imat cu 0 kn primanja mjeseca i neznam od cega da ziivm... e sada dolazi do problema...

Nakon upisa SSS u radnu knjizicu otisao sam na burzu i prijavio se kao nezaposlena osoba... dosao sam doma i sada citam iza pise da cu materijalno i kazneno odgovarati ako sam student/studentica i prijavio sam se kao nezaposlena osoba isto tako ako primam obiteljsku mirovinu, znaci ja primam obiteljsku mirovinu i redovan sam student... i neznam sto da sada radim ????

Znaci doveli su me do situacije ovakve ... nemogu se legalno prijaviti na burzu posto sam student a moram biit student dok ne dobim posao jel primam obiteljsku mirovinu od 1300 kn jel nemam od cega zivjeti, a ako se prebacim na izvanredno i otkazem mirovinu , po njihovom se tek tada mogu prijaviti na burzu dok ne nadjem posao mogu umrijeti od gladi ???

Ne shacam i neznam sto da radim sada ???

Znaci ne potrazujem nista od HZZ-a , nikakve dodatke, osiguranje novac nista, zelim samo biti evidentiran na burzi, ali i dalje da mogu primati obiteljsku mirovinu jel nemma trenutno od cega zivjeti pa ako bi mi mogao neko pomoci, dati savijet i reci sto da radim...

Unaprijed HVALA !!!

Ne kužim zašto si to napravio ako imaš studentska prava i mirovinu do 9.mj. :confused: Uglavnom, mogao si lijepo napisati diplomski, obraniti ga u 9.mj., naći si neki posao preko student servisa (čak i sezonski jer primaju dosta studenata preko ugovora na sezonu), skupiš si nekih novaca, pa si ostaviš nešto sa strane kad završiš, ili nađeš neki studentski posao na duži period jer po zakonu kada završiš još imaš pravo raditi 3 mjeseca preko student servisa. Nije mi jasno tko te tjerao na ovo što si napisao? Pa sad bi po zakonu morao prekinuti redovno školovanje i prebaciti se dok ne diplomiraš na vanredno kad si se već išao prijaviti na burzu i ostalo. A zašto je to tako, pa vrlo jednostavno redovni studenti imaju "povastice" i student servis, vanredni HZZ, radnu knjižicu. I da nemoj zaboraviti da i zdravstveno moraš riješiti u roku 30 dana, odjaviti i prijaviti.

justmeandyou
19.03.2013., 15:47
10. u mjesecu ;)

Hvala :)

Cilim
19.03.2013., 22:17
10. u mjesecu ;)

Ali ako je 10. u mjesecu Nedjelja, onda 11.

21.03.2013., 11:22
Ali ako je 10. u mjesecu Nedjelja, onda 11.

uglavnom da, iako je meni znalo sjesti i 8. u tom slučaju ;) uglavnom tu negdje ;)

Kruno_21
25.03.2013., 13:34
Zanima me da li je istina ako diplomiram u 4 mjesecu gubim mirovnu odmah ili ipak ne?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2

Cilim
25.03.2013., 20:06
"To pravo pripada djeci do kraja redovitog školovanja, ali najduže do navršene 26. godine života"

Ako je diplomiranje kraj redovitog skolovanja onda vjerojatno da.

Kruno_21
26.03.2013., 00:13
"To pravo pripada djeci do kraja redovitog školovanja, ali najduže do navršene 26. godine života"

Ako je diplomiranje kraj redovitog skolovanja onda vjerojatno da.

Pa je da, ali kako će ministarstvo znati da sam diplomirao. Apsolvent sam pa zato pitam. Htio bih ga rijesiti sada, ali ako gubim onda ću ostaviti za 9. mjesec. Bolonja sam pa ono 3+2 ide.

Sabrina86
26.03.2013., 06:58
Pa je da, ali kako će ministarstvo znati da sam diplomirao. Apsolvent sam pa zato pitam. Htio bih ga rijesiti sada, ali ako gubim onda ću ostaviti za 9. mjesec. Bolonja sam pa ono 3+2 ide.

Pa kak će znati, ovako kad završiš fax prvo moraš na zdravstveno (znači odjava da nisi student više i prijava kao nezaposleni), drugo vjerojatno i fax javi, i treći slučaj moraš ti javiti da si završio jer ako ne javiš, a skuže (skužiti će 100%) morati ćeš im sve vratiti od dana kad si diplomirao, stoga bolje diplomiraj u 9.mj., a ako ćeš do 9.mj. napuniti 26 godina sami ti ukinu mirovinu.

Kruno_21
26.03.2013., 10:11
Pa kak će znati, ovako kad završiš fax prvo moraš na zdravstveno (znači odjava da nisi student više i prijava kao nezaposleni), drugo vjerojatno i fax javi, i treći slučaj moraš ti javiti da si završio jer ako ne javiš, a skuže (skužiti će 100%) morati ćeš im sve vratiti od dana kad si diplomirao, stoga bolje diplomiraj u 9.mj., a ako ćeš do 9.mj. napuniti 26 godina sami ti ukinu mirovinu.

Ok hvala, ma ne nisam ni blizu 26 godine :D, ali svakako nastavljam u 10 mjesecu diplomski studiji. Redovno

Sabrina86
27.03.2013., 07:06
Ok hvala, ma ne nisam ni blizu 26 godine :D, ali svakako nastavljam u 10 mjesecu diplomski studiji. Redovno

Pa to nisi gore napisao, ako nastavljaš onda ti neće ništa ukinuti i ako si daleko od 26. godina, jer ćeš im početkom godine poslati opet potvrdu da si student tako da možeš i diplomirati prije ako ti se baš žuri, ako ne pričekaj 9.mj.

tetsi
28.03.2013., 16:55
Pa to nisi gore napisao, ako nastavljaš onda ti neće ništa ukinuti i ako si daleko od 26. godina, jer ćeš im početkom godine poslati opet potvrdu da si student tako da možeš i diplomirati prije ako ti se baš žuri, ako ne pričekaj 9.mj.
ja sam ti imala gotov diplomski i sve, ali obranu sam dogovorila za 9. mj. baš zbog tog, objasnila mentorici stanje i ona mi je rekla kad želim diplomirati samo da joj se javim 2 tj. prije ;)

tetsi
28.03.2013., 17:00
a sad moje pitanje :)

situacija je takva da primam obiteljsku mirovinu od oca na temelju redovnog školovanja, no s obzirom da se uskoro udajem i čekam bebu, mogu li izgubiti tu mirovinu prilikom promjene, tj. dodavanja muževog prezimena i prilikom promjene prebivališta?
također, bila u hzzo pitat dal imam pravo na porodiljnu naknadu, ali oni naravno nemaju pojma, kao načelno imam, ali opet bi voljela čuti iskustvo nekog ko se eventualno našao u sličnoj situaciji? čisto da mi onda odjednom se ne sjete oduzet mirovinu :ne zna:

Sabrina86
30.03.2013., 16:23
a sad moje pitanje :)

situacija je takva da primam obiteljsku mirovinu od oca na temelju redovnog školovanja, no s obzirom da se uskoro udajem i čekam bebu, mogu li izgubiti tu mirovinu prilikom promjene, tj. dodavanja muževog prezimena i prilikom promjene prebivališta?
također, bila u hzzo pitat dal imam pravo na porodiljnu naknadu, ali oni naravno nemaju pojma, kao načelno imam, ali opet bi voljela čuti iskustvo nekog ko se eventualno našao u sličnoj situaciji? čisto da mi onda odjednom se ne sjete oduzet mirovinu :ne zna:

Dok god si redovni student i imas manje od 26 imas pravo na mirovinu,bez obzira na prezime(promjenis dokumente i prezime na faxu),a porodiljno imas pravo(ja sam ti redovna studentica na porodiljnom) samo sto dobijes mjesecno 1663kn.

tetsi
30.03.2013., 21:21
Dok god si redovni student i imas manje od 26 imas pravo na mirovinu,bez obzira na prezime(promjenis dokumente i prezime na faxu),a porodiljno imas pravo(ja sam ti redovna studentica na porodiljnom) samo sto dobijes mjesecno 1663kn.

super, to me zanimalo, tnx ;)

SpecialOne
06.04.2013., 14:06
Molio bih pomoć ako netko zna.

Prijateljici mi je umro tata. Prije smrti je pokrenuo postupak za prijevremenu mirovinu jer je bio teško bolestan, ali ju nije dočekao, zbog smrti naravno. Ona je studentica.

Očigledno je da će nakon tog procesa dobiti obiteljsku mirovinu na koju ima pravo do svoje 26. godine.

Ono što nas sada zanima je tko ima pravo na tu mirovinu, ona ili njezina mama? Ili obije? Da li se to zakonski određuje ili njih dvije imaju pravo odlučiti tko će tu mirovinu naslijediti? Mama joj ima mirovinu od 1000 kn i da li je moguće da mama naslijedi tu obiteljsku mirovinu koja bi bila veća od dosadašnjih njezinih 1000 kn?

Wertoph
07.04.2013., 22:50
Pozdrav,

nisam naišao na isti ili barem sličan problem, ali se nadam da će netko znati odgovor ili me barem uputiti na pravo mjesto..

Naime, moja situacija je slijedeća.. Korisnik sam obiteljske mirovine po ocu, redovan student. U vrijeme smrti mog oca njegova tadašnja supruga (moja maćeha) imala je 45 godina. Ovaj mjesec će navršiti 50godina, te će sada steći pravo na pola obiteljske mirovine. Međutim, ona živi (u kući mog oca) s drugim čovjekom već oko godine dane, a taj je čovjek na papiru još uvijek u braku (iako ne živi sa suprugom).
..Prema zakonu o mirovinskom osiguranju osoba koja je u izvanbračnoj zajednici nema pravo na ob mirovinu, dok obiteljski zakon govori da je izvanbračna zajednica, zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca..samim time ja nemogu dokazivati postojanje njihove izvanbračne zajednice.. :503:
Zanima me mogu li ja išta učiniti po pitanju da joj uskratim primanje te mirovine jer zbilja joj ne pripada, a meni je ona važan izvor financiranja daljnjeg školovanja?
Unaprijed hvala na odgovoru.
Lp

vrilo mudrosti
06.05.2013., 15:42
Kako ovdje mogu naći samo upise o obiteljskoj mirovini djece moram otvoriti temu. Naime ja sam udovac od 56 godina i sa 30 godina staža,nezaposlen i bez izgleda da nađem posao,djeca su primala mirovinu pok.majke i zanima me da li ima mogućnosti da ja,po završetku njihova školovanja, kao njen suprug (znam da je ženama omogućena ta opcija) nastavim primati njenu mirovinu dok ne steknem uvjete za vlastitu jer trenutno nemam nikakve šanse ni za prijevremenu niti bilo što ?! Unaprijed hvala na eventualnom odgovoru.

Cilim
06.05.2013., 19:21
Bez obzira na to sto djeca primaju obiteljsku mirovinu iza pokojne majke po meni to pravo imate i vi (Udovica ili udovac imaju pravo na obiteljsku mirovinu (prema čl. 61. ZOMO-a)):

- ako su do smrti bračnog druga po kojem im to pravo pripada navršili 50 godina života ili
Ako udovica ili udovac do smrti bračnog druga nisu navršili 50, ali su imali 45 godina života , imaju pravo na obiteljsku mirovinu kad navrše 50 godina života.

Raspitajte se kod pravnika u svojoj nadležnoj područnoj službi HZMO-a.

Felix 3575
23.05.2013., 11:24
Pozdrav, mene zanima ,ako tko zna , kad student padne godinu dali tu ponavljačku godinu ima pravo primati mirovinu? dakle odnosi li se to samo na ono do 26 godine ?

niky3012
03.07.2013., 21:49
pozz ljudi... treba mi pomoć jedna...
da li netko zna, da li i dalje postoji pravo dobivanja obiteljske mirovine, ako ponovno upisuješ parcijalu 1.godine ali na potpuno različitom fakultetu??
bila bih vrlo zahvalna na odgovoru...

Instant
03.07.2013., 22:00
Pozdrav,

nisam naišao na isti ili barem sličan problem, ali se nadam da će netko znati odgovor ili me barem uputiti na pravo mjesto..

Naime, moja situacija je slijedeća.. Korisnik sam obiteljske mirovine po ocu, redovan student. U vrijeme smrti mog oca njegova tadašnja supruga (moja maćeha) imala je 45 godina. Ovaj mjesec će navršiti 50godina, te će sada steći pravo na pola obiteljske mirovine. Međutim, ona živi (u kući mog oca) s drugim čovjekom već oko godine dane, a taj je čovjek na papiru još uvijek u braku (iako ne živi sa suprugom).
..Prema zakonu o mirovinskom osiguranju osoba koja je u izvanbračnoj zajednici nema pravo na ob mirovinu, dok obiteljski zakon govori da je izvanbračna zajednica, zajednica neudane žene i neoženjenog muškarca..samim time ja nemogu dokazivati postojanje njihove izvanbračne zajednice.. :503:
Zanima me mogu li ja išta učiniti po pitanju da joj uskratim primanje te mirovine jer zbilja joj ne pripada, a meni je ona važan izvor financiranja daljnjeg školovanja?
Unaprijed hvala na odgovoru.
Lp

Otiđi u Zavod za mirovinsko u nekom gradu, traži pravnika i pitaj ga sve što te zanima.Ja sam doznala sve što me zanima čak i telefonskim razgovorom s mjerodavnom osobom. Ovo preporučam svima na temi.

Nyla*
04.07.2013., 08:36
Pozdrav, mene zanima ,ako tko zna , kad student padne godinu dali tu ponavljačku godinu ima pravo primati mirovinu? dakle odnosi li se to samo na ono do 26 godine ?

pozz ljudi... treba mi pomoć jedna...
da li netko zna, da li i dalje postoji pravo dobivanja obiteljske mirovine, ako ponovno upisuješ parcijalu 1.godine ali na potpuno različitom fakultetu??
bila bih vrlo zahvalna na odgovoru...

Smijete i pasti i biti parcijala i mijenjati fakultet. Sve što trebate je potvrda da ste upisani kao redovni student.
Ja sam mijenjala faks, to je tehnički pad godine i bila sam opet prva i nije bilo problema. Bitno je na vrijeme predati potvrdu.

Mjauuu
19.08.2013., 13:27
Pozdrav,

ove godine cu napuniti 21 godinu , postoji šansa da ću pasti u izvaredne studente sada u 10 mj , te cu pokusati se vratiti iduce godine nazad na redovne studente.

Mene zanima da li ja onda imam pravo ponovno zatraziti primanje mirovine po tati ili ne ?
Da li je netko bio u ovakvoj situaciji? :confused:

anivana
30.08.2013., 14:11
molim vas, možda netko zna...primam obiteljsku mirovinu, upisujem redovno šk. godinu, šaljem potvrdu u mirovinsko...u slučaju da u toku šk. godine prekinem školovanje , dobivam li tu mirovinu za cijelu god ili se automatski ukida...molim ako netko zna nek mi odgovori

Cinderellamare
04.09.2013., 15:20
Jeli tko zna kad se upisuje redovni privatni fakulet dali se dobiva mirovina? Hitno mi je molim vas :)

tratinčica =)
04.09.2013., 16:56
molim vas, možda netko zna...primam obiteljsku mirovinu, upisujem redovno šk. godinu, šaljem potvrdu u mirovinsko...u slučaju da u toku šk. godine prekinem školovanje , dobivam li tu mirovinu za cijelu god ili se automatski ukida...molim ako netko zna nek mi odgovori

ukida se čim skuže :D
Jeli tko zna kad se upisuje redovni privatni fakulet dali se dobiva mirovina? Hitno mi je molim vas :)

mislim da nema veze ako je privatni fax,bitno da si redovni student i da ti fax ispuni i ovjeri onaj papir koji nam šalju

filja123
17.09.2013., 08:47
s 33 g. sam ostala udovica,trenutno sam u obiteljskoj mirovini zajedno s dvoje malodobne djece......sad imam 36g.djeca završavaju školu za 3g. ne znam kakav je zakon kad oni završe školu da li svi ostajemo bez mirovine,odnosno pitam se tko će me zaposliti s 40g!Molim ako netko zna da mi odgovori....hvala!!!!!

sivkić
18.09.2013., 11:53
Kakav će biti ne zna ni trenutna Vlada.Ove jeseni bi trebali mjenjat zakon pa će se vidjet što će mijenjat a što ne.

amelie 2
21.09.2013., 11:44
Poštovani,
Znam da se obiteljska mirovina prima do 26-e godine dokle god je dijete na redovitom školovanju.
Nigdje nisam uspjela pročitati ima li neki limit koliko puta se može upisati novi faks -status redovnog studenta?
Hvala na odg.

saladinsanjar
22.09.2013., 23:00
nadam se da mi možete pomoći. sestra mi prima obiteljsku mirovinu i završava redovno preddiplomski i namjerava pauzirati jednu godinu i nakon toga opet kao redovan student upisati diplomski studij. hoće li u tom slučaju opet moći primati obiteljsku mirovinu?

coola
23.09.2013., 01:30
nadam se da mi možete pomoći. sestra mi prima obiteljsku mirovinu i završava redovno preddiplomski i namjerava pauzirati jednu godinu i nakon toga opet kao redovan student upisati diplomski studij. hoće li u tom slučaju opet moći primati obiteljsku mirovinu?

Hoće, ako neće premašiti 26. godinu.

slatkatajna111
08.10.2013., 09:48
Lijep pozdrav svima, imam jedno pitanje pa ako mi netko može odgovoriti i pomoći. Kći sam poginulog branitelja i primamo obiteljsku mirovinu. Lani je sestra završila fakultet i umanjili su nam za 1000 kuna i mirovina je prešla na mamu i mene. Prije dva tjedna sam ja završila fakultete, imam 24 godine. Jučer sam se htjela prijaviti na biro kako bi mogla odraditi pripravnički, makar stručno osposobljavanje, ako ništa drugo ne bude. Na birou su mi rekli da se ne mogu prijaviti jer primam obiteljsku mirovinu i da zbog toga ne mogu bit prijavljena. Zvala sam pravnu službu u mirovinskom i oni su rekli da što se njih tiče mogu biti prijavljena na birou i da oni s tim nemaju veze, da ću mirovinu dobivat još godinu dana dok se ne zaposlim, ali problem je u zavodu za zapošljvanje, njihov zakon je takav. Da bi se prijavila na biro i pokušala naći posao i za 1600 kuna moram se odreći mirovine. Jel netko čuo možda za takav slučaj ili zna nešto o tome? Prijateljica mi je rekla da se njezin brat mogao prijaviti na biro i samo je odnio potvrdu s biroa u mirovinsko kako bi mu nastavili mirovinu. Zahvaljujem se svima.

ifo
14.10.2013., 21:40
Pozdrav svima
Ako mi netko moze objasnit bio bih mu jako zahvalan evo ovako.Moja je mama korisnica obiteljske mirovine od pokojnog oca koji je bio hrvatski branitelj al je umro 1999 godine prirodnom smrcu nasa mriovina je 1100 kuna dali mi imamo pravo dobivat razliku po braniteljskom zakonu o najnizoj mirovini koja iznosi 2140 kuna