PDA

View Full Version : Kako nevjernika obratiti u vjernika

stranice : [1] 2

kokobill
14.11.2008., 08:27
Cesto sam imao izravne kontakte s nevjernicima i sa dosta uspjeha savjetom djelotvorno uticao na daljnji tok ishoda od nevjernika ka vjerniku.
To je dosta teze ovim putem, internetom, kad ne mozete procjeniti nivo intelektualne naobrazbe, kucnog odgoja, zivotne dobi diskutanta i sl.
Dal vjerujete i u taj vid spasavanja nevjernika da ne zavrse u paklu mogucim i ostvarljivim?

-Almighty_Watashi-
14.11.2008., 09:04
Dal vjerujete i u taj vid spasavanja nevjernika da ne zavrse u paklu mogucim i ostvarljivim?

Manje je vazno da postane vjernik. Vaznije je da se drzi isusovih nacela :)

14 Ta kad se god pogani, koji nemaju Zakona, po naravi drže Zakona, i nemajući Zakona, oni su sami sebi Zakon: 15 pokazuju da je ono što Zakon nalaže upisano u srcima njihovim. O tom svjedoči i njihova savjest, a i prosuđivanja kojima se među sobom optužuju ili brane. 16 To će se očitovati na Dan u koji će, po mojem evanđelju, Bog po Isusu Kristu suditi ono što je skriveno u ljudima.

kokobill
14.11.2008., 09:12
Manje je vazno da postane vjernik. Vaznije je da se drzi isusovih nacela :)

14 Ta kad se god pogani, koji nemaju Zakona, po naravi drže Zakona, i nemajući Zakona, oni su sami sebi Zakon: 15 pokazuju da je ono što Zakon nalaže upisano u srcima njihovim. O tom svjedoči i njihova savjest, a i prosuđivanja kojima se među sobom optužuju ili brane. 16 To će se očitovati na Dan u koji će, po mojem evanđelju, Bog po Isusu Kristu suditi ono što je skriveno u ljudima.

Isusova nacela mogu sprovoditi u djelo vjernici! Nevjernik se moze drzati moralno- etickih normi, dal grijesim?

VeronikaN
14.11.2008., 09:17
Isusova nacela mogu sprovoditi u djelo vjernici! Nevjernik se moze drzati moralno- etickih normi, dal grijesim?

Ovisi o tvojoj osobnoj definiciji pojma:vjernik!
Ako time podrazumijevaš da su samo pripadnici institucionalnih religija pravi vjernici.....:kava: onda ne!

TanjaOriginal
14.11.2008., 09:17
Da.

kokobill
14.11.2008., 09:23
Ovisi o tvojoj osobnoj definiciji pojma:vjernik!
Ako time podrazumijevaš da su samo pripadnici institucionalnih religija pravi vjernici.....:kava: onda ne!

Vjernik je svaka osoba koja stuje Bozije zakone. Kratko i jasno receno. :kokice:

TanjaOriginal
14.11.2008., 09:30
Dakako, samo - imamo problem s tumačenjem istih.

kokobill
14.11.2008., 09:36
Dakako, samo - imamo problem s tumačenjem istih.

Vjernik je istina i tu nema tumacenja, neg prihvatanje. :kokice:

fgzcvijetic
14.11.2008., 09:42
Nakon što svojim očima vidim kako krdo deva prođe kroz ušicu igle i druga obećana čudesa, kunem se, temeljito ću razmisliti o tom pitanju.

Uranija
14.11.2008., 09:45
:lol:

Deva u tom kontekstu znači konopac, konoplju, ne kamilu

okruglica
14.11.2008., 09:52

Treba znati da mi nikoga ne spašavamo. I da se netko obrati zbog nečega što si rekao ili učinio, "spašavanje" nije tvoje.

Tako da nevjernika u vjernika ne može preobratiti nitko osim njega samog. Dogodi se tako da riječi padnu na pravo mjesto, pa je tu i malo milosti, malo otvorenosti i nekako se u kombinaciji dogodi. Radi se o njegovoj vlastitoj odluci, njegovom prihvaćanju.
A sad... to može biti bilo gdje i bilo kako. Može ga taknuti i najbanalnija stvar kao i neko komplicirano objašnjenje, propovijed, nečija usputna pomoć kojoj je svjedočio, pa tako i internet.

Ima jedna pričica u jednoj knjizi, naslova ni autora se više ne sjećam.
Radi se o svećeniku i ateistu koji su često znali imati duge rasprave o postojanju Boga. I tako godinama. Svećenik je upotrebljavao svo svoje teološko znanje da ateistu približi vjeru, ali nikako i nikako.
I tako je jednog dana ateist već uobičajeno došao do župnog ureda da bi njih dvojica popričali, a svećenik ga je zamolio da malo pričeka u hodniku, jer je upravo jedna bakica bila kod njega. I naravno, kakve bake već jesu, počela je pričati o snahi, o tome kakva je ova i ona, da je njoj teško, pa se sve skupa odužilo.
Onda je svećenik na brzinu izašao i donio stolicu ovome, da ne čeka stajajući. I kad je napokon ispratio bakicu, bivši ateist je samo rekao: Vjerujem.
I pita svećenik što ga je od sve te silne rasprave i argumenata uspjelo uvjeriti... "Donjeli ste mi stolicu".

Barbabianca
14.11.2008., 10:05
ali ne znam ni jednog vjernika koji "Isusova nacela" provodi u djela.

Isusova nacela mogu sprovoditi u djelo vjernici! ... dal grijesim?
Da i to jako. Može se reći i da je vjernik neprijatelj istine,
jer misli da je "posjeduje". Istinu se traži, a ne posjeduje. :flop:

fgzcvijetic
14.11.2008., 10:09
Treba znati da mi nikoga ne spašavamo. I da se netko obrati zbog nečega što si rekao ili učinio, "spašavanje" nije tvoje.

Tako da nevjernika u vjernika ne može preobratiti nitko osim njega samog. Dogodi se tako da riječi padnu na pravo mjesto, pa je tu i malo milosti, malo otvorenosti i nekako se u kombinaciji dogodi. Radi se o njegovoj vlastitoj odluci, njegovom prihvaćanju.
A sad... to može biti bilo gdje i bilo kako. Može ga taknuti i najbanalnija stvar kao i neko komplicirano objašnjenje, propovijed, nečija usputna pomoć kojoj je svjedočio, pa tako i internet.

Radi se o svećeniku i ateistu koji su često znali imati duge rasprave o postojanju Boga. I tako godinama. Svećenik je upotrebljavao svo svoje teološko znanje da ateistu približi vjeru, ali nikako i nikako.
I tako je jednog dana ateist već uobičajeno došao do župnog ureda da bi njih dvojica popričali, a svećenik ga je zamolio da malo pričeka u hodniku, jer je upravo jedna bakica bila kod njega. I naravno, kakve bake već jesu, počela je pričati o snahi, o tome kakva je ova i ona, da je njoj teško, pa se sve skupa odužilo.
Onda je svećenik na brzinu izašao i donio stolicu ovome, da ne čeka stajajući. I kad je napokon ispratio bakicu, bivši ateist je samo rekao: Vjerujem.
I pita svećenik što ga je od sve te silne rasprave i argumenata uspjelo uvjeriti... "Donjeli ste mi stolicu".

Uuups, a ja mislio kako je, na kraju priče, i svećenik postao ateist.

Nemruth Dagi
14.11.2008., 10:17
Kako čovjeka potaknuti da ne misli..kako ga uopće spriječiti u tome...kad se to uspije onda od nevjernika postaje vjernik:ne zna:

Lakše je dakle od vjernika potaknuti nevjeru nego kod nevjernika potaknuti vjerovanje.
Termini nevjernik-vjernik možemo zamjeniti sa onim koji koriste svoje umne kapacitete i one koje su tu misaonu radnju prepostavili nekome drugome koji je za njih autoritet.

fgzcvijetic
14.11.2008., 10:22
Kako čovjeka potaknuti da ne misli..kako ga uopće spriječiti u tome...kad se to uspije onda od nevjernika postaje vjernik:ne zna:

Lakše je dakle od vjernika potaknuti nevjeru nego kod nevjernika potaknuti vjerovanje.
Termini nevjernik-vjernik možemo zamjeniti sa onim koji koriste svoje umne kapacitete i one koje su tu misaonu radnju prepostavili nekome drugome koji je za njih autoritet.

Mislim da stvari stoje ovako:

Preobraćenje vjernika u nevjernika je prirodni proces
Preobraćenje nevjernika u vjernika je oportunizam

okruglica
14.11.2008., 10:25
Uuups, a ja mislio kako je, na kraju priče, i svećenik postao ateist.

Moja priča, moj kraj. Piss off :D

Ma, zapravo si me sad malčice zamislio... čula sam tisuću puta za "instant" preobraćenja ateista u vjernika, ali gotovo nikad za obrnutu situaciju. Ako je vjernik postao ateist, to je uvijek bilo u stilu laganog odumiranja.
Mislim da se Bog ne gubi "spoznajom", nego pretežito iz razloga jer ljudi ne mogu pomiriti vjeru sa svojim djelima. Pa je lakše odustati od odlaska na misu, nego od sve primamljivije čašice vodke, recimo. Gušenje savjesti.

kokobill
14.11.2008., 10:28

Isusova nacela vaze u diskusiji s Almighty_Watashi-, kuzis?

Da i to jako. Može se reći i da je vjernik neprijatelj istine,
jer misli da je "posjeduje". Istinu se traži, a ne posjeduje. :flop:

Ulazimo u visi stupanj vjerovanja, a to nije moj cilj u ovoj temi. Prvo obracenje, a onda krstenje.
Istina je relativan pojam, dal uopce postoji realna- egzaktna istina, sem Boga!?

okruglica
14.11.2008., 10:31
Preobraćenje nevjernika u vjernika je oportunizam

Ne vjerujem da će se meni nešto bitno promijeniti u životu ako se ti preobratiš, čak i zbog nečega što sam ja rekla. Osim ako mi ne obećaš neku nagradu za to.
Za kinder bueno stavljat ću ti svete sličice pod jastuk i kupati te u svetoj vodici ako treba :)

kokobill
14.11.2008., 10:34

Jako poucno! Imao sam jednu knjigu, autobiografskog karaktera jednog svecenika. Pitao je jednog djecaka, osmogodisnjaka, dal bi volio biti veliki vjernik i na kraju svecenikom postati? Djecak je lakonski odgovorio: Volio bih biti toliko vjernik da ne odem u pakao. :mig:
Naravoucenije: Dijeca ne znaju lagati! :top:

fgzcvijetic
14.11.2008., 10:40
Moja priča, moj kraj. Piss off :D

Ma, zapravo si me sad malčice zamislio... čula sam tisuću puta za "instant" preobraćenja ateista u vjernika, ali gotovo nikad za obrnutu situaciju. Ako je vjernik postao ateist, to je uvijek bilo u stilu laganog odumiranja.
Mislim da se Bog ne gubi "spoznajom", nego pretežito iz razloga jer ljudi ne mogu pomiriti vjeru sa svojim djelima. Pa je lakše odustati od odlaska na misu, nego od sve primamljivije čašice vodke, recimo. Gušenje savjesti.

Kakve veze ima votka i vjera :confused:
Alkoholičar ne može biti pravi vjernik?

Dobra primjedba, gubitak vjere je slijed događaja. Dijete kao tabula raza prihvaća sve što mu roditelji serviraju, od vjere u boga do ideje rode koja nosi malu djecu. Vlastitim sazrijevanjem donosi zaključke i postaje ono što jesu. Dakle, nevjernici su posljedica dugogodišnjeg sazrijevanja i građenja vlastite slike o svijetu.

S druge strane, instant konverzija je čisti oportunizam. U Kraljevini Jugoslaviji je bilo 19.000 članova partije. Komunisti pobjede, postanu vlastodršci i, pufff, evo ti milionskog članstva. Prođe pol stoljeća, padne komunizam i puff, evo ti turbo katoličke države u kojoj se 89% stanovništva izjašnjava kao vjernici.

Usput, kakve veze ima komoditet i odustajanja od odlaska na misu sa vjerovanjem. Zar je prisustvo na misi temelj vjerovanja? Zar je time bivši partijski sekretar (aka, predsjednik Sabora) postao pravi i kvalitetniji vjernik više vrijedan od onoga koji nogom nije kročio u crkvu?

Moja pokojna baba iz svojih osobnih razloga pol svog života nogom nije kročila u crkvu i usprkos je do zadnjeg daha bila predani vjernik.

okruglica
14.11.2008., 10:43
Dijeca ne znaju lagati! :top:

Pametan dječak. Ali, opet, boldano ti nije točno.
Moj mali nećak već mjesecima ima iznenadnu amneziju. Čim nešto sruši, slomi, ili strga( a to je jako često), i kad ga tata pita: "Ma jesi ti ovo napravio?!!" mali redovno odgovara:"Ne sjećam se". :D
Ili ima ekstremno kratkoročno pamćenje, ili je ono gore ipak netočno.

okruglica
14.11.2008., 10:49
Alkoholičar ne može biti pravi vjernik?

Teško. Jako teško da je ovo moguće.

Nego, ne hvataj me za detalje, nisam željela nužno povezati misu s vjerovanjem(i tu se slažemo), i kad se priča o onakvom oportunizmu koje je povezno s politikom i vlašću, tu uopće nema govora o stvarnom preobraćenju, instant ili bilo kakvom drukčijem.

homer11
14.11.2008., 10:49
Dijeca ne znaju lagati! :top:
Tocno, djeca samo prenose ono sto cuju...

kokobill
14.11.2008., 10:51
Pametan dječak. Ali, opet, boldano ti nije točno.
Moj mali nećak već mjesecima ima iznenadnu amneziju. Čim nešto sruši, slomi, ili strga( a to je jako često), i kad ga tata pita: "Ma jesi ti ovo napravio?!!" mali redovno odgovara:"Ne sjećam se". :D
Ili ima ekstremno kratkoročno pamćenje, ili je ono gore ipak netočno.

Samoobrana u djecijem stadijumu zna biti zabavna i tog sam svjestan. Onaj djecak je trezveno bez ikakve kusnje odgovorio istinito, to se zove sloboda govora! :kokice:

kokobill
14.11.2008., 10:53

I to je istina, znaci nelazu! Lako je s djecom, a sta poraditi sa odraslim, omudrjelim? :kokice:

fgzcvijetic
14.11.2008., 10:54

Nego, ne hvataj me za detalje, nisam željela nužno povezati misu s vjerovanjem(i tu se slažemo), i kad se priča o onakvom oportunizmu koje je povezno s politikom i vlašću, tu uopće nema govora o stvarnom preobraćenju, instant ili bilo kakvom drukčijem.

Ali je svakodnevna pojava i uredno se knjiži

shtefy
14.11.2008., 10:55
Prvenstveno ne vjerujem da se uopće pravog "nevjernika" može preobratiti u vjernika, jer su to ljudi koji ionako svijet gledaju otvorenim očima, važan im je zdrav razum i dokazi, koji su spremni i sposobni preuzeti odgovornost za svoje postupke i posljedice istih, umjesto da sve objašnjavaju "voljom božjom" i "čudesnim putevima božjim" i koji ionako nisu skloni da im itko naređuje što trebaju misliti...

Preobratiti se može eventualno neke labave agnostike koji ionako nisu "ni vamo ni tamo", a naginju lakšim rješenjima tipa "tako se mora (tako je zapisano i sl.) i točka".

Ne mogu uopće zamisliti ništa što bi me navelo čak i samo na prihvaćanje mogućnosti, a kamoli da prihvatim da postoji neki "the big pupeteer" koji odozgo svima nama vuče neke nevidljive konce.

A svaki pokušaj da me se i pokuša preobratiti bih shvatila kao vrhunski bezobrazluk i osobnu uvredu. Jer onaj tko nije u stanju poštovati tuđe pravo na vlastite stavove, taj ne poštuje ni ljude općenito, i nije vrijedan pažnje.

fgzcvijetic
14.11.2008., 10:56

Onda ni pušači ne mogu biti dobri vjernici?

homer11
14.11.2008., 10:57
Onaj djecak je trezveno bez ikakve kusnje odgovorio istinito, to se zove sloboda govora! :kokice:
Moja djeca vjeruju u dedicu sa bijelom bradom. Sto mislis bi li ih ti mogao obratiti da nevjeruju?
btw. ja bi

shtefy
14.11.2008., 11:02
I to je istina, znaci nelazu! Lako je s djecom, a sta poraditi sa odraslim, omudrjelim? :kokice:

Da, lako je s djecom, jadnici prihvate zdravo za gotovo sve što im odrasli serviraju. Pa je, prema tome, jadno i nepošteno ispirati mozak djeci koja samo upijaju bez razumijevanja.

Budite vi vjernici takve face, pa pokušajte "poraditi" sa odraslima koji znaju logički razmišljati, pa onda po tome mjerite svoje uspjehe.

Bojim se da bi vam išlo jako :flop:

homer11
14.11.2008., 11:03
Preobratiti se može eventualno neke labave agnostike koji ionako nisu "ni vamo ni tamo", a naginju lakšim rješenjima tipa "tako se mora (tako je zapisano i sl.) i točka".
Sa ovim se potpuno slazem :top:

fgzcvijetic
14.11.2008., 11:04
Budite vi vjernici takve face, pa pokušajte "poraditi" sa odraslima koji znaju logički razmišljati, pa onda po tome mjerite svoje uspjehe.

Danas je to teško jer nema robovlasničkog društva. Možda bi mogli uspjeti sa nekim osuđenikom na smrt?

shtefy
14.11.2008., 11:05
Moja djeca vjeruju u dedicu sa bijelom bradom. Sto mislis bi li ih ti mogao obratiti da nevjeruju?
btw. ja bi

Of kors, pis of kejk! :D

Samo im objasniš da obećane poklone ne donosi dotični, nego tata i mama noću namještaju obećane nagrade koje donosi vjera u bjelobradog i puff! ode vjera! :mig:

shtefy
14.11.2008., 11:07
Danas je to teško jer nema robovlasničkog društva. Možda bi mogli uspjeti sa nekim osuđenikom na smrt?

To sigurno, taj bi bar deklarativno prihvatio sve što bi ga moglo izvući iz gabule.

Ali koja korist od vjernika kojeg ne možeš upisati u statistiku?

kokobill
14.11.2008., 11:09
Da, lako je s djecom, jadnici prihvate zdravo za gotovo sve što im odrasli serviraju. Pa je, prema tome, jadno i nepošteno ispirati mozak djeci koja samo upijaju bez razumijevanja.

Uvazeni gospodin Zdravko Tomac je svjetao primjer pokajnika po stare dane. Nije sramota iskajavati grijehe, neg je sramota ne priznati da si imala grijesnu dusu.

fgzcvijetic
14.11.2008., 11:12
To sigurno, taj bi bar deklarativno prihvatio sve što bi ga moglo izvući iz gabule.

Ali koja korist od vjernika kojeg ne možeš upisati u statistiku?

Možda ga uguraju u neki višegodišnji prosjek? :D

kokobill
14.11.2008., 11:14
btw. ja bi

Tvoja odluka, tvoja odgovornost. :eek:
Moja djeca vjeruju u svetog Nikolu!

homer11
14.11.2008., 11:18
Tvoja odluka, tvoja odgovornost. :eek:
Moja djeca vjeruju u svetog Nikolu!

Dajem ti samo primjer koliko vjera moze ici daleko :rolleyes:.

FtW
14.11.2008., 11:21
Vjernik je svaka osoba koja stuje Bozije zakone. Kratko i jasno receno. :kokice:
Bozje zakone? Ima više Bogova.

kokobill
14.11.2008., 11:22
Dajem ti samo primjer koliko vjera moze ici daleko :rolleyes:.

Velika krivnja ljudi
nisu grijesi koje čine –
napast je velika, ali moć je malena.

Veliki grijeh ljudi je
da se obraćenje može učiniti
u svakom času, a ne čini se.
Rabi Bunam

Zato imamo pouku iz svetog Evandjelja. :mig:

kokobill
14.11.2008., 11:23
Bozje zakone? Ima više Bogova.

Ne, samo je jedan Bog, a vise nacina obracanja ka Svevisnjem. :top:

okruglica
14.11.2008., 11:25
Onda ni pušači ne mogu biti dobri vjernici?

Štetna ovisnost, jest, ali po naravi malo drukčija od alkoholizma.

Nevezano za vjeru, meni ni danas još uvijek nije jasno kako se postaje pušač :ne zna:. Prva cigareta rijetko kome paše, i zašto onda ići svjesno u ovisnost, štetnu i po zdravlje i po džep, protiv sebe i svoga gušta?

I onda mi netko na drugoj temi tvrdi da čovjek sa slobodnom voljom uvijek dobro izabire i da je to logično... a pušača na svijetu koliko voliš. Nelogičnih do bola.
(nećemo offtopic, jao, pa na svakoj temi otplešem negdje drugdje)

shtefy
14.11.2008., 11:27
Uvazeni gospodin Zdravko Tomac je svjetao primjer pokajnika po stare dane. Nije sramota iskajavati grijehe, neg je sramota ne priznati da si imala grijesnu dusu.

Uvaženi gospodin (i njemu slični) bi prihvatio i FSM, postao njegov gorljivi vjernik i pisao knjige o svom obraćenju kada bi slučajno za dnevnopolitičke potrebe bilo prihvatljivije biti to nego nešto drugo.

Osim toga, čovjek koji gotovo cijeli život zagovara jednu ideologiju i postupa po njoj, a promjenom vlasti, a samim tim i dominantne ideologije i društveno-pomodne pripadnosti, odjednom "progleda", je u najmanju ruku sumnjiv primjer.

fgzcvijetic
14.11.2008., 11:28
Uvaženi gospodin (i njemu slični) bi prihvatio i FSM, postao njegov gorljivi vjernik i pisao knjige o svom obraćenju kada bi slučajno za dnevnopolitičke potrebe bilo prihvatljivije biti to nego nešto drugo.

Osim toga, čovjek koji gotovo cijeli život zagovara jednu ideologiju i postupa po njoj, a promjenom vlasti, a samim tim i dominantne ideologije i društveno-pomodne pripadnosti, odjednom "progleda", je u najmanju ruku sumnjiv primjer.

Najbolji primjer jednadžbe:

političar=govno od čovjeka

kokobill
14.11.2008., 11:30

Sta sad, sramota vas sto ste doticnog slijepo slijedili? Budimo realni i priznajmo gresku, sto prije to bolje, rad nasih mladjih pokoljenja. :kokice:

fgzcvijetic
14.11.2008., 11:36
Ako se nisam Partiji prodao za posao i stan pa neću ni Crkvi za smiješnu priču o raju.

shtefy
14.11.2008., 11:40
Sta sad, sramota vas sto ste doticnog slijepo slijedili? Budimo realni i priznajmo gresku, sto prije to bolje, rad nasih mladjih pokoljenja. :kokice:

A tko ga je to slijepo slijedio?

Opet se furamo na ono provaljeno sranje ateizam = komunizam? :kava:

Ako se nisam Partiji prodao za posao i stan pa neću ni Crkvi za smiješnu priču o raju.

Igzektli.

kokobill
14.11.2008., 11:45
A tko ga je to slijepo slijedio?

Opet se furamo na ono provaljeno sranje ateizam = komunizam? :kava:

Crvene marame, pioniri maleni, mi smo vojska prava ......jos odzvanja u mojim usima. Vjernici samo ostase dosljedni svog stava, a mnogobrojni obracenici zauzese prve redove u Crkvama. To je lijepo pogledati i na mladje jako pozitivno djeluje. :mig:

shtefy
14.11.2008., 12:25
Crvene marame, pioniri maleni, mi smo vojska prava ......jos odzvanja u mojim usima. Vjernici samo ostase dosljedni svog stava, a mnogobrojni obracenici zauzese prve redove u Crkvama. To je lijepo pogledati i na mladje jako pozitivno djeluje. :mig:

A koji izgovor imate za ateiste koji žive u zemljama u kojima komunisti nisu bili na vlasti? :confused:

Btw, to što se ti osobno toga sjećaš ne znači da se toga sjeća velika većina današnjih ateista. A svejedno im to prišivate. :rolleyes:

Inače, u prvim redovima crkve obično ne sjede nikakvi obraćenici nego licemjeri, političari, oportunisti i ostali ljigavci. To fakat jako pozitivno djeluje na mlade! :mig:

kokobill
14.11.2008., 12:38
A koji izgovor imate za ateiste koji žive u zemljama u kojima komunisti nisu bili na vlasti? :confused:

Btw, to što se ti osobno toga sjećaš ne znači da se toga sjeća velika većina današnjih ateista. A svejedno im to prišivate. :rolleyes:

Inače, u prvim redovima crkve obično ne sjede nikakvi obraćenici nego licemjeri, političari, oportunisti i ostali ljigavci. To fakat jako pozitivno djeluje na mlade! :mig:

Lijepo je vidjeti celnike politicke vrhuske u Crkvi, zar ne? Djeca isto tako imaju uzore iako ne mogu shvatiti njihovu trenutacnu prisutnost u Crkvi kao ti i ostali.
Moramo bdjeti nad odgojem mladezi generalno govoreci ne optuzivati nikoga sem samimi sebe. Povjest nam govori da vecina svjetske populacije vjeruje u nesto, a to je dovljno da i ostatak krene njihovim stopama.

shtefy
14.11.2008., 12:57
Lijepo je vidjeti celnike politicke vrhuske u Crkvi, zar ne? Djeca isto tako imaju uzore iako ne mogu shvatiti njihovu trenutacnu prisutnost u Crkvi kao ti i ostali.
Moramo bdjeti nad odgojem mladezi generalno govoreci ne optuzivati nikoga sem samimi sebe. Povjest nam govori da vecina svjetske populacije vjeruje u nesto, a to je dovljno da i ostatak krene njihovim stopama.

Imaš pravo da većina populacije vjeruje u nešto.

Ja, eto, vjerujem da ću se dobrano zapitati gdje sam odgojno sjebala stvar ako moje djete bude kao uzor gledalo čelnike političke vrhuške u crkvi.

Čak mogu reći da sam sigurna u to.

kokobill
14.11.2008., 13:07
Imaš pravo da većina populacije vjeruje u nešto.

Ja, eto, vjerujem da ću se dobrano zapitati gdje sam odgojno sjebala stvar ako moje djete bude kao uzor gledalo čelnike političke vrhuške u crkvi.

Čak mogu reći da sam sigurna u to.

Dovoljno je da ima jednoga kao uzor. Mada je odlucujuci faktor kucni odgoj i vaspitanje mnoga mladez radije ide za idolima. Jos ako su ti idoli na pravome mjestu, dupli ucinak, jel tak?

satori@sanitarium
14.11.2008., 13:34
Dovoljno je da ima jednoga kao uzor. Mada je odlucujuci faktor kucni odgoj i vaspitanje mnoga mladez radije ide za idolima. Jos ako su ti idoli na pravome mjestu, dupli ucinak, jel tak?

Tak je.:rofl:

Slusajte kokobila, on vam je strucnjak za religijsku indoktrinaciju.:rofl:

lea*
14.11.2008., 17:32

Da

Ako je tomu tako, hoces li mi molim te, napisati koja su "Isusova nacela"?
Upoznaj me s Isusovim nacelima.

lea*
14.11.2008., 17:38
Može se reći i da je vjernik neprijatelj istine,
jer misli da je "posjeduje". Istinu se traži, a ne posjeduje. :flop:[/CENTER]

Ne razumijem iz kojeg razloga ispravan iskaz u drugoh recenicii stavljas u kontekst koji je neutemeljeno izvaljen ("vjernik neprijatelj istine")????

lea*
14.11.2008., 17:44
Prvenstveno ne vjerujem da se uopće pravog "nevjernika" može preobratiti u vjernika, jer su to ljudi koji ionako svijet gledaju otvorenim očima, važan im je zdrav razum i dokazi, koji su spremni i sposobni preuzeti odgovornost za svoje postupke i posljedice istih, umjesto da sve objašnjavaju "voljom božjom" i "čudesnim putevima božjim" i koji ionako nisu skloni da im itko naređuje što trebaju misliti...

Kakvo je ovo sarlatanstvo iskljucivosti?
Zar covjek koji se izjasni kao vjernik iskljucuje opciju da preuzima odgovornost za svoje postupke?

lea*
14.11.2008., 17:47
Ne mogu uopće zamisliti ništa što bi me navelo čak i samo na prihvaćanje mogućnosti, a kamoli da prihvatim da postoji neki "the big pupeteer" koji odozgo svima nama vuče neke nevidljive konce.

.

Pretpostavimo da sam ja vjernik, ali ne prihvacam da postoji neki "the big pupeteer" koji odozgo svima nama vuče neke nevidljive konce.

Tko ti sapce na uho nebulozu?

lea*
14.11.2008., 17:58

De, vec kad zelis navoditi terminlogiju i pokusati definirati, de molim te, za boga miloga, koristi i navedi barem ispravnu psihologijsko-leksikonsku tvrdnju, ako se vec zeli raspravljati na pdf "religija"
Ovako na ovaj neutemeljen nacin nastaju predrasude i nebuloze koje bog otac vise iz narodskih isHusju ne izbaci.

khm
14.11.2008., 21:26
ne mogu vjerovat da netko moze ovakve kretenarije tipkat po tipkovnici, ovo nisu istine...

P.S. nevjernik se ne moze preobratit u vjernika, mislim moze, ali to mu dodje ko s konja na magarca, a vjernik se moze preobratit u nevjernika jednom dobrom samarcinom, da se malo sabere, mislim da bi to trebalo pocet prakticirat jer kad citam neke postove tu na forumu od raznih vjerskih fanatika vidim da je to uzelo malo previse maha, taj BS zvan vjera.

vjernici su likovi koji ne mogu kontrolirati vlastiti zivotom nego uvijek ocekuju pomoc s neba

Kurac od ovce
14.11.2008., 21:32

Ovo je jedna od većih gluposti koju si napisao.
Samo nemoj se čuditi ako te budu zbog ovog i nekog drugog posta malo više zajebavali.

Što se tiče čelnika potpuno si promašio prvu rečenicu ako misliš na političare iz Hrvatske...

Lastan
14.11.2008., 22:18
Naravoucenije: Dijeca ne znaju lagati! :top:
:vidiga: Samo ti to vjeruj.

Djeca lažu da ni ne trepnu, ko političari. Samo što ne znaju u kojim bi sve situacijama odrasli lagali.

PilotInstruktor
14.11.2008., 22:28
Ja sam se pitao, recimo, kako vjernika natjerati da razmislja svojom glavom...:kava::kava: nemoj pokusavati, ostavi normalne ljude na miru...:kava:
(ako to nekim slucajem kao posljedicu ima moju sudbinu u paklu, rado cu je prihvatiti :rofl::rofl::kava:)

žacko1
15.11.2008., 01:53
koko-molim da pojasniš i dočaraš što vjernije kak možeš,..pojam pakla.

JUŽNI
15.11.2008., 09:21
Cesto sam imao izravne kontakte s nevjernicima i sa dosta uspjeha savjetom djelotvorno uticao na daljnji tok ishoda od nevjernika ka vjerniku.
To je dosta teze ovim putem, internetom, kad ne mozete procjeniti nivo intelektualne naobrazbe, kucnog odgoja, zivotne dobi diskutanta i sl.

Hm, znam da si Koko htio reći dali se može internet koristiti kao način odnosno put do spasenja po Isus Kristu i da, ja se mislim da da i zato sam ovdje.

Ipak, prije nekoliko dana mi je moj Pastor rekao da je bio na Forumu i da nije vidio da su ovdje ljudi koji su žedni spasenja, na što sam rekao, ipak se nađe poneko. Istinu je rekao i zato ljudi moji razmislite o tome dali ste sigurni gdje ćete završiti kada napustite ovo tijelo jer je život koji imate vječan i nije ograničen na to tijelo u kojem živite.

Razmislite o tome da vam je potreban Spasitelj koji će vas spasiti od vječne odvojenosti od Boga i svega dobra, pazite sad, spasit će vas sa samo jednom iskreno izgovorenom molitvom jer je Isus ostalo učinio za nas.
Pa ima li veće milosti????:)

Evo i molitve.

Bože, ja iskreno priznajem da sam grešnik.
Vjerujem da je Isus umro za moje grijehe
i uskrsnuo za moje opravdanje.
Ponizno Te molim da mi oprostiš
moje grijehe zbog Isusove žrtve i
da po Duhu Svetom učiniš me
djetetom Božjim, novim stvorenjem u Kristu Isusu.
Isuse, od sada si Ti moj Gospodar.
Podređujem se Tebi i Tvojoj riječi
te primam vječni život, spasenje Božje.
Oče hvala ti da sam od danas tvoje dijete
opran/a od mojih grijeha kroz
Kristovu dragocjenu krv.
Hvala Ti u Isusovo ime. Amen.

shtefy
15.11.2008., 10:32
Kakvo je ovo sarlatanstvo iskljucivosti?
Zar covjek koji se izjasni kao vjernik iskljucuje opciju da preuzima odgovornost za svoje postupke?

Pretpostavimo da sam ja vjernik, ali ne prihvacam da postoji neki "the big pupeteer" koji odozgo svima nama vuče neke nevidljive konce.

Tko ti sapce na uho nebulozu?

Nećemo mi ništa pretpostavljati, ili jesi vjernik ili nisi. A na tebi je da se izjasniš.

Inače, odgovor na oba posta je jednak: kada izbije rat, a ljudi umiru zbog vjere, boje kože ili samo teritorija, vjernici kažu "volja božja", kada djeca negdje umiru od gladi i bolesti, vjernici kažu "putevi božji su nepredvidivi", kada nekoga pregazi auto "bog ga je pozvao k sebi", "bog ima plan" i sl.

To se tebi zove preuzimanje odgovornosti?

A ateistima inače nitko ne "šapće nebuloze na uho", mi razmišljamo, tražimo dokaze i iz toga zaključujemo. Kuiš razliku? :mig:

De, vec kad zelis navoditi terminlogiju i pokusati definirati, de molim te, za boga miloga, koristi i navedi barem ispravnu psihologijsko-leksikonsku tvrdnju, ako se vec zeli raspravljati na pdf "religija"
Ovako na ovaj neutemeljen nacin nastaju predrasude i nebuloze koje bog otac vise iz narodskih isHusju ne izbaci.

A ti si nam svojim primjerom pokazala kako se koristi "ispravnu psihologijsko-leksikonsku tvrdnju"?

Hm, znam da si Koko htio reći dali se može internet koristiti kao način odnosno put do spasenja po Isus Kristu i da, ja se mislim da da i zato sam ovdje.
Ipak, prije nekoliko dana mi je moj Pastor rekao da je bio na Forumu i da nije vidio da su ovdje ljudi koji su žedni spasenja, na što sam rekao, ipak se nađe poneko. Istinu je rekao i zato ljudi moji razmislite o tome dali ste sigurni gdje ćete završiti kada napustite ovo tijelo jer je život koji imate vječan i nije ograničen na to tijelo u kojem živite.

Razmislite o tome da vam je potreban Spasitelj koji će vas spasiti od vječne odvojenosti od Boga i svega dobra, pazite sad, spasit će vas sa samo jednom iskreno izgovorenom molitvom jer je Isus ostalo učinio za nas.
Pa ima li veće milosti????:)

Evo i molitve.

Bože, ja iskreno priznajem da sam grešnik.
Vjerujem da je Isus umro za moje grijehe
i uskrsnuo za moje opravdanje.
Ponizno Te molim da mi oprostiš
moje grijehe zbog Isusove žrtve i
da po Duhu Svetom učiniš me
djetetom Božjim, novim stvorenjem u Kristu Isusu.
Isuse, od sada si Ti moj Gospodar.
Podređujem se Tebi i Tvojoj riječi
te primam vječni život, spasenje Božje.
Oče hvala ti da sam od danas tvoje dijete
opran/a od mojih grijeha kroz
Kristovu dragocjenu krv.
Hvala Ti u Isusovo ime. Amen.

:rolleyes:

Dobro, zar vi vjernici zaista nemate neki pametniji način sakupljanja imaginarnih "rajskih" poena? Ili vam to dođe kao neka nagradna igra - za obraćenje ateista trostruki bodovi + bonus u rajskoj kuhinji?

Evo, ja sam apsolutno spremna prihvatiti, da ako se ispostavilo da sam pogriješila, idem u pakao. Prvo, jer će tamo definitivno biti bolja ekipa, a drugo zato što nisam licemjer i bogu koji bi dopuštao sve strahote koje se događaju bih mogla samo pljunuti u lice i reći da je sadist i sociopat. Eto, ja prihvaćam kaznu za svoje stavove (a ionako je neće biti, svi ćemo lijepo zajednički nahraniti crve i nastaviti životni ciklus). Umjesto da idete na antiratne proteste, sakupljate pomoć za gladne, šaljete liječnike, hranu i lijekove i tamo gdje nisu samo kršćani, poradite na miru, jednakosti, blagostanju i toleranciji, vama je važnije preobraćati ateiste... Svaka vam čast na prioritetima... :ne zna:

Krvnik
15.11.2008., 10:40
Umjesto da idete na antiratne proteste, sakupljate pomoć za gladne, šaljete liječnike, hranu i lijekove i tamo gdje nisu samo kršćani, poradite na miru, jednakosti, blagostanju i toleranciji, vama je važnije preobraćati ateiste... Svaka vam čast na prioritetima... :ne zna:
a ti si ovim postom nahranila gladne, protestirala protiv rata, poslala liječnike, hranu i lijekove tamo gdje su najpotrebniji ili poradila na miru, jednakosti, blagostanju i toleranciji?
ili sve od navedenog? svaka ti čast na prioritetima :ne zna:

okruglica
15.11.2008., 11:29
Evo, ja sam apsolutno spremna prihvatiti, da ako se ispostavilo da sam pogriješila, idem u pakao.

Have a nice trip. :D

Ma, šalim se. Štefice, mene bi isto veselilo da ja tebi samo prepustim tvoju odluku o ateizmu i da lijepo ispijam svoj koktelčić negdje na plaži bez da me imalo zanimaš.

Ali problem je to f*cking čovjekoljublje i ona "ljubite bližnje kao sami sebe..." blabla, njah, njah... zato se moram truditi pojasniti što bolje znam i mogu katoličku vjeru i ono u što vjerujem, jer bez obzira što ti prihvaćaš pakao, ja ne bi voljela da tamo odeš i da te mali vražići bockaju u guzu.

Naravno, čak i da tebe preobrati nešto što sam rekla ili učinila, to meni nije nikakav "poen". Kako je život ironičan, a Bog ima smisla za humor, vjerojatno bi onda ti odlepršala u rajske oblačiće, a mene bi zeznulo nešto sasvim deseto i nevezano. Tvoje spasenje na moje ne utječe, i vjera nije nešto što se "isplati" u "nebu", nego nešto što ima za cilj ljepši život na zemlji.

JUŽNI
15.11.2008., 12:13
Dobro, zar vi vjernici zaista nemate neki pametniji način sakupljanja imaginarnih "rajskih" poena? Ili vam to dođe kao neka nagradna igra - za obraćenje ateista trostruki bodovi + bonus u rajskoj kuhinji?

Evo, ja sam apsolutno spremna prihvatiti, da ako se ispostavilo da sam pogriješila, idem u pakao. Prvo, jer će tamo definitivno biti bolja ekipa, a drugo zato što nisam licemjer i bogu koji bi dopuštao sve strahote koje se događaju bih mogla samo pljunuti u lice i reći da je sadist i sociopat. Eto, ja prihvaćam kaznu za svoje stavove (a ionako je neće biti, svi ćemo lijepo zajednički nahraniti crve i nastaviti životni ciklus). Umjesto da idete na antiratne proteste, sakupljate pomoć za gladne, šaljete liječnike, hranu i lijekove i tamo gdje nisu samo kršćani, poradite na miru, jednakosti, blagostanju i toleranciji, vama je važnije preobraćati ateiste... Svaka vam čast na prioritetima... :ne zna:

Ajde molim te pogledaj ovo svjedočanstvo iz pakla, traje samo 3 minute i ne moraš mi napisati nikakav komentar, možeš ga slobodno zadržati za sebe, samo pogledaj.
http://video.google.com/videosearch?q=bill+wiese+hell+testimony&emb=0&aq=f#

i evo još jednoga da ne bude samo jedan.

http://video.google.com/videosearch?q=Marry+K.+Baxter&emb=0&aq=-1&oq=#

Suhi Plivač
15.11.2008., 12:14
Nije istina da djeca ne znaju, stvar je u tome da oni ne vide potrebu za laganjem tamo gdje je vidi odrasli čovjek.
Dječak nije mislio da će dobiti batina za svoj odgovor i automatski je odgovorio iskreno. Ovaj drugi se uplašio i automatski odgovorio da ne zna. Čak se ni on nije potrudio direktno slagati(nisam) nego je rekao nešto što mu nitko ne može dokazati da laže.
Odrasli, čim je tema delikatnija, ili lažu automatski ili su puno proračunatiji oko svakog svog odgovora.

Žalosno je što većina današnjih vjernika misli otprilike kao i onaj prvi dječak, a da toga zapravo nisu ni svjesni....

Suhi Plivač
15.11.2008., 12:28
Kako nevjernika obratiti u vjernika?

Kako SDP-ovca preobratiti u HDZ-ovca?

Obećanjima, poslasticama ili prijetnjama i društvenim izopćenjem...
Previše je povezana Crkva u Hrvatskoj s politikom.... I kršćanstvo s društvenim životom.

Sva sreća da nema puno ovakvih što žele drugima ispirati mozak....
Stvarno ste naporni...

Suhi Plivač
15.11.2008., 12:40
Zbilja mi nije jasno što je kršćane navelo da su tako uvjereni da su Baš oni u pravu i da u jednoj knjizi leže tajne života....

U biti možda i jest... Na početku života ti netko kaže, Mali, to ti je ovako i to je istina. Ako u to sumnjaš ili to propitaš, onda griješiš i morat ćeš taj grijeh okajavati. Ako se ne ispovijediš, ići ćeš na kraju u pakao...
Jako dobar način da se nekome nešto usadi bez da on o tome razmišlja.

Ne znam koliko vas ovdje ima iskustvo s ispovijedi, ali znate li vi kakva je malom djetetu psihička tortura povjeravati 60-ogodišnjaku svoje najintimnije dijelove života?
Svoje "grijehe" kojima se nameće grižnja savjesti i kompleks manje vrijednosti odmalena?
Imaš 12 godina i govoriš: nisam otišao na misu, svađao sam se s bratom, masturbirao sam... I na kraju se osjećaš ko najveći gad i još si natjeran da to opisuješ nekome ko bi trebao biti etički stup društva u društvenoj zajednici u kojoj živiš...
Da ne spominjem da se od tebe očekuje da ćeš primiti sve svete sakramente. Pod normalno.

Da bi ti se kad napuniš 18, majka rasplakala kad shvati da nisi vjernik.
Onda počneš raditi, a od plaće ti se uzima dio za financiranje tih ljudi da sve to ponove na novoj generaciji mlade nevine dječice...
Odlično...

Ja,Lucifer
15.11.2008., 12:43
Ateista/agnostika nije moguće preobratiti u vjernika, al zato vjernika je u ateista/agnostika.

shtefy
15.11.2008., 13:41
Ali problem je to f*cking čovjekoljublje i ona "ljubite bližnje kao sami sebe..." blabla, njah, njah... zato se moram truditi pojasniti što bolje znam i mogu katoličku vjeru i ono u što vjerujem, jer bez obzira što ti prihvaćaš pakao, ja ne bi voljela da tamo odeš i da te mali vražići bockaju u guzu.

Čovjekoljublje je zaje...... ljude s nečim što ih ne zanima? Ludnica... :rolleyes:

Naravno, čak i da tebe preobrati nešto što sam rekla ili učinila, to meni nije nikakav "poen". Kako je život ironičan, a Bog ima smisla za humor, vjerojatno bi onda ti odlepršala u rajske oblačiće, a mene bi zeznulo nešto sasvim deseto i nevezano. Tvoje spasenje na moje ne utječe, i vjera nije nešto što se "isplati" u "nebu", nego nešto što ima za cilj ljepši život na zemlji.

Pa onda imaš priliku učiniti dva dobra: prvo da ipak spasiš sebe, a drugo da nas ateiste spasiš od sebe... :D

shtefy
15.11.2008., 14:12
a ti si ovim postom nahranila gladne, protestirala protiv rata, poslala liječnike, hranu i lijekove tamo gdje su najpotrebniji ili poradila na miru, jednakosti, blagostanju i toleranciji?
ili sve od navedenog? svaka ti čast na prioritetima :ne zna:

Ne propagiram ja instant spašavanje, nego vjernici. Pa onda spašavajte one kojima spas treba i koji bi bili sretni da im ga netko donese još na ovom svijetu. A ne da iz fotelja lamentirate o spašavanju onih koji vas trebaju jednako kao i kurje oko...

Ajde molim te pogledaj ovo svjedočanstvo iz pakla, traje samo 3 minute i ne moraš mi napisati nikakav komentar, možeš ga slobodno zadržati za sebe, samo pogledaj.

JAo, sad sam napunila gaće... Odmah trčim u crkvu... :eek:

Mislim, ti si ovo stavio kao ozbiljan primjer nečega? Ja ću ti naći koliko hoćeš takvih svjedočanstava o otmicama od strane vanzemaljaca. I to nešto dokazuje? :ne zna:

jilber
15.11.2008., 14:27
Vjernik je istina i tu nema tumacenja, neg prihvatanje. :kokice:

Prihvatanje kojeg tumačenja? Ako misliš da su Božji zakoni jasni i da im ne treba tumačenje, otkuda onda vojska tumačitelja Zakona Božjih?

prolaznica-
15.11.2008., 14:31
Čemu nevjernika obratiti u vjernika ako on želi biti nevjernik? Njegov izbor i njegov život.... samo to treba poštivati i cjeniti... jer ipak je različit pa i u tome...

Kurac od ovce
15.11.2008., 14:40

e jesam se usro u gaće pa to nije normalno. mogao bih i ja tako svašta lagati. samo ja kad lažem onda lažem sa stilom...

PashkoPata'q
15.11.2008., 15:00
Često pomislim, o Bože zašto, o zašto Crkva nema opet onolki utjecaj koliki je imala u srednjem vijeku kad je provodila pravdu.
Kad je nevjernike spaljivala na lomači, kad se provodila dobra stara inkvizicija. Kad se žene spaljivalo jer su imale crne mačke i živjele same.
Kad je spaljivala čak i one koji su imali drugačije mišljenje od pravednog.
Kad se ispovijed prodavala.

Ili kad su svećenici išli s konkvistadorima i prisilno utjeravali tvoju riječ.

Ili što trenutno Vatikan imali puno zlata i štapovi kardinala su od zlata. Što svećenici po hrvatskim selima imaju super aute, velike kuće i uživaju veliko povjerenje te imaju ogromni utjecaj na svoje ovce. Što te iste ovce ne vjeruju svojem razumu, ali vjeruju svemu što svećenik kaže.
Što se svećenici pedofili premjaštaju iz župe u župu i baš se to i ne priznaje, nego se pažnja skreće na onih malo što su dobri bili. ( a jedan od njih je pukim slučajem sam Isus)

Što se rijetko tko drži 10 zapovijedi.
Što je Biblija puna kontradikcija.
itd. (dosta bi bilo za danas pravedne Kršćanske vjere i riječi)

E, sad, ajd mi odgovori je'l pakao na Zemlji ili nakon smrti? I zašto misliš da je baš Kršćanska religija ona prava?

JUŽNI
15.11.2008., 15:12
13 I jedan me od starješina upita: "Ovi odjeveni u bijele haljine, tko su i odakle dođoše?" 14 Odgovorih mu: "Gospodine moj, ti to znaš." A on će mi: "Oni dođoše iz nevolje velike i oprali su haljine svoje i ubijelili ih u krvi Jaganjčevoj. 15 Zato su pred prijestoljem Božjim i služe mu dan i noć u hramu njegovu, i Onaj koji sjedi na prijestolju razapet će Šator svoj nad njima. 16 Neće više gladovati ni žeđati, neće ih više paliti sunce nit ikakva žega 17 jer - Jaganjac koji je posred prijestolja bit će pastir njihov i vodit će ih na izvore voda života. I otrt će Bog svaku suzu s očiju njihovih." Otk. 7:14-17

Evo jasno pokazane slike na nebu, ljudi koji su opravdani Kristovom krvlju i slave Gospodina.
Vrlo jasno pokazano tko su ljudi na nebu, a tko nisu.
"Bijele haljine" su pravednost pred Bogom po Kristovoj žrtvi, a ne po djelima napravljenim u toku života, bila dobra, bila loša i onaj koji pozove Isusa u svoj život i objavi nebesima da je On Gospodar njegova života, biva opran od svih grijeha krvlju Njegovom i nitko i ama baš nitko više ne može uprijet prstom u njega. Taj čovjek je postao čist kao janje bez mane i Bog ga gleda preko Isusove krvi koja je od tada na njemu i to kao Njegova sina koji nije nikada zgriješio. A ako pogriješi poslije spasenja, pokaje li se, Biblija kaže, pa tako i Bog, "vjeran je On i oprostit će vam grijehe i očistiti od svake nepravednosti." Znači nepravednost je sve što Bogu nije milo i ugodno.

Hej, razmislimo o ovome, koja čast i privilegija, da nas Otac nebeski gleda ravnome samome Isusu i uslišuje nas isto kao i Isusa i sve je pitanje naše vjere po kojoj živimo. Što više vjerujemo Ocu, to više On čini u našem životu.
Ali, bez Isusa, nikako ne možemo i ne znam zašto bi htjeli bez Njega kad je On nešto najdivnije što je ikada došlo na ovaj svijet jer je DAO SVOJ ŽIVOT ZA SVE NAS, da bi mi imali ŽIVOT VJEČNI s Njim.:)

centurionix
15.11.2008., 16:11
Prije svega pozdrav svima!!
Ja sebe smatram vjernikom i pokušavam tako i živjeti.Smatram da takvim životom ne radim ništa loše,dapače sudionik sam Božjeg stvaranja.Sveto pismo kaže da je svaki čovjek Hram Duha Svetoga.Prema tome nemam nikakvo pravo ugrožavati drugog čovjeka niti činiti mu zlo ,bio on ateista, musliman,budista ili neznam što."Ljubite jedni druge kao što sam i Ja vas ljubio..."Isusove su riječi.Ja kao njegov vjernik sam pozvan tako i živjeti.
Ja prvi nisam bolji od nikoga od vas.Nije upće fora u komparaciji,nego da budem jednostavno ono što jesam.
Ovdje se spominje i crkva.Ljudi misle da je to institucija,ali crkva to sam ja.Crkva je skup vjernika i sve crkve ovoga svijeta se mogu srušiti;ali ona prava živa crkva se ne može srušiti dokle god živi ijedan čovjek,jer SVAKI čovjek je Hram Božji,priznavao on Boga ,Jahvu,Alaha,Isusa...ili nikoga!

Kurac od ovce
15.11.2008., 16:43
Ja sebe smatram vjernikom i pokušavam tako i živjeti.Smatram da takvim životom ne radim ništa loše,dapače sudionik sam Božjeg stvaranja.Sveto pismo kaže da je svaki čovjek Hram Duha Svetoga.Prema tome nemam nikakvo pravo ugrožavati drugog čovjeka niti činiti mu zlo ,bio on ateista, musliman,budista ili neznam što."Ljubite jedni druge kao što sam i Ja vas ljubio..."Isusove su riječi.Ja kao njegov vjernik sam pozvan tako i živjeti.
Ja prvi nisam bolji od nikoga od vas.Nije upće fora u komparaciji,nego da budem jednostavno ono što jesam.
Ovdje se spominje i crkva.Ljudi misle da je to institucija,ali crkva to sam ja.Crkva je skup vjernika i sve crkve ovoga svijeta se mogu srušiti;ali ona prava živa crkva se ne može srušiti dokle god živi ijedan čovjek,jer SVAKI čovjek je Hram Božji,priznavao on Boga ,Jahvu,Alaha,Isusa...ili nikoga!

Konačno jedan razuman vjernik. Mene isto tako previše ne zanima vjera neke osobe. Više me zanima kakva je ta osoba...

kokobill
15.11.2008., 17:25
Ovo je jedna od većih gluposti koju si napisao.
Samo nemoj se čuditi ako te budu zbog ovog i nekog drugog posta malo više zajebavali.

Što se tiče čelnika potpuno si promašio prvu rečenicu ako misliš na političare iz Hrvatske...

Bitan je pocetak! :top:
Zrno po zrno, pogaca! :top:

Obracenik po obracenik, Crkva! :top:

:kokice:

kokobill
15.11.2008., 17:30
Prihvatanje kojeg tumačenja? Ako misliš da su Božji zakoni jasni i da im ne treba tumačenje, otkuda onda vojska tumačitelja Zakona Božjih?

Gdje puno baba, kilava su djeca! :mig:

Tumaciti Bozije zakone, ne moze svatko, pa cak ni svecenici. :kava:

Samo odabrani i ovlasteni mogu i smiju tumaciti Bibliju,(tocnije receno sveta Evandjelja).
Religija- Biblija nije pisani roman za skolsku lektiru. :kava:

jilber
15.11.2008., 17:39
Gdje puno baba, kilava su djeca! :mig:

Tumaciti Bozije zakone, ne moze svatko, pa cak ni svecenici. :kava:

Samo odabrani i ovlasteni mogu i smiju tumaciti Bibliju,(tocnije receno sveta Evandjelja).
Religija- Biblija nije pisani roman za skolsku lektiru. :kava:

Logičko pitanje: koji su ti 'odabrani i ovlašteni' i tko ih je odabrao i ovlastio?
Demokratski izbor ili ....?

kokobill
15.11.2008., 17:54
Logičko pitanje: koji su ti 'odabrani i ovlašteni' i tko ih je odabrao i ovlastio?
Demokratski izbor ili ....?

Demokratki izbori svjetovnog nazora ne dolazi u obzir. Sveta Stolica, Vatikan ima odgovornost za tumacenje Biblije, a osobe se odredjuju po ucenosti.

Kurac od ovce
15.11.2008., 19:23
Bitan je pocetak! :top:
Zrno po zrno, pogaca! :top:

Obracenik po obracenik, Crkva! :top:

meni trebaš znati lagati. po ovim postovima to baš i ne vidim...

lea*
15.11.2008., 20:01
Nećemo mi ništa pretpostavljati, ili jesi vjernik ili nisi. A na tebi je da se izjasniš.

Inače, odgovor na oba posta je jednak: kada izbije rat, a ljudi umiru zbog vjere, boje kože ili samo teritorija, vjernici kažu "volja božja", kada djeca negdje umiru od gladi i bolesti, vjernici kažu "putevi božji su nepredvidivi", kada nekoga pregazi auto "bog ga je pozvao k sebi", "bog ima plan" i sl.

To se tebi zove preuzimanje odgovornosti?

A ateistima inače nitko ne "šapće nebuloze na uho", mi razmišljamo, tražimo dokaze i iz toga zaključujemo. Kuiš razliku? :mig:

A ti si nam svojim primjerom pokazala kako se koristi "ispravnu psihologijsko-leksikonsku tvrdnju"?

Izjava "lea* je vjernik, ateist, agnostik" je nerelevantna za smisao pisanja na forumu. Zato, svako pisanje i izjave o "niku" je igra pretpostavke i nebitno je na ovom mjestu. Zato, pretpostavi? Sto je trebao tvoj izkaz saopciti? Da vjernici sjede skrstenih ruku? Poznajes pojedinacna zalaganja milijune vjernika? Koliko navedeno je reprezenativno? Svatko za sebe uzima odgovornost, mislila sam da govorimo o zauzimanju odgovornosti za vlastite postupke? Ili u navedenim izjavama se ocituje vjernicko povjernje Bogu, Univerzumu, Njegovoj Svetosti, Univerzumu, Posljednjem? Shtefy???

Ili covjekova spoznaja kad je vrhuncu znanja, rezvoja, da ipak malo zna u usporedbi s Beskonacnim, da mu nista ne pripada, da on i njegova visost covjeculjak nije mjera stvari, uvidjaj da usprkos svim svojim ljudskim naporima, zalaganjima, ustrajnoscu, znanjem ili sto god hoces, spozna da "stvar" u ishodu propada, do daljnjega? Ili mislis da su vjernici ti koju su u ovako kompleksnom svijetu odgovorni za promjenu lica zemlje?Na koji nacin i u kojoj mjeri moze pojedinac utjecati na globalna zamrsena zbivanja?Ima stvari, dogadjanja koje su van dometa vlastitog djelovanja, na koje je tesko ako ikako moguce djelovati, osim prihvatiti?

Sto ti Shtefy zelis vjerniku covjeku sapociti na pdf religija?

Poneki osobnu pasivnost i lijenost skrije iza tvoje gore navedenih rijeci. Bog ponekom dodje kao izlika za nedjelovanje, a ponekom nereligoznom covjeku za sprdacinu? Ali se ne mogu takve sve tvoje u navodnicima napisane izjave projecirati na sve vjernike? Namece mi se potreba da pisem jos, ali ne vidim smisla, Shtefy? zato cu stati. jer zauzimanje frontalnoga stava "vi" "mi" vec u korjenu srozava svaki vrstu plodne komunikacije medjusobnog uvazavnja, razmjene informacije í zivotnog iskustva. (bio on iskustvo bez ili s Nadnaranvim)Pitam tebe tko ti sapce na uho nebulozu, ne pitam "ateiste" Zar ateisti razmisljajaju kolektivno? Zar ima smisla pisati definiciju nekome tko se sprda i misli kako misli?

car_iz_Osijeka
15.11.2008., 20:43
kako ste vi smiješni....
svi mi imamo slobodu izbora... otkud vama pravo da za mene odlučujete što je ispravno i pravi put???

da ne tipkam opet kopirat ću nešto što sam na jednom sličnom topicu napisao i što može i ovdje poslužiti...
"kroz cijelu povijest se protežu raznorazni bogovi i čuda...i sada jedan vjernik shvaća egipatska ili grčka vjerovanja kao smiješna ali svoju ne... pa pogledajmo i u današnjem svijetu... prepuni smo različitih vjera i sve imaju barem 1 stvar zajedničku - svaka misli da je upravo ona u pravu... čovjek je izmislio boga da bi si objasnio neke stvari i da bi si odgovorio na vječno ljudsko pitanje - što poslije smrti... danas kada imamo odgovore na neka pitanja pojedinci i dalje odbijaju vjerovati u njih... ako i vjeruju i dalje ih muči pitanje kamo nakon smrti i pitanje zagrobnog života... postoji jedan oblik zagrobnog života... no on nema nikakve veze s bogom.... taj ej da ostvariš u svome životu nešto veliko...da promjeniš tijek povjesti , da pronađeš struju, da naslikaš mona lisu , da napišeš zločin i kaznu... osobe poput napoleona, tesle, da vinčia, dostojevskog itd su osobe koje i dalje žive... no to je daleko teže postići nego nedjeljom otići na misu i ispovjediti se jednom mjesečno, zar ne... u ostalom mnogim vjernicima to i nije idealna zamisao zagrobnog života... nemam ništa protiv toga da živite u svojoj zabludi no nemojte nas nevjernike pokušavati ispraviti i izvesti na pravi put jer danas imamo opciju... pa čak i da jesmo mi u zabludi imamo tu opciju i u svojoj zabludi uživamo
tako da za sve hejtere i zagrižene vjernike koji ne daju drugima pravo izbora.... idite u kurac...
a za sve normalne vjernike i nevjernike... pozz

p.s. ja nisam neki seljak ateist koji ne daje drugima pravo izbora... da me ne shvatite krivo... ja sam samo napisao svoje stavove isto kao što i svi vi imate pravo napisati svoje..."

i ja ću vam reći zašto je sthefy ovdje...
vi spašavate nevjernike od pakla...
možda ona vas pokušava spasiti od zablude...
mislim da je demokrit rekao :"sve blagodati ovog svijeta bih mijenjao za jednu istinitu spoznaju." (nije točan citat ali tako nekako ide)
upravo zato je teško preobratiti nevjernika...

PashkoPata'q
15.11.2008., 22:07
car_iz_Osijeka - kažeš zagrobni život koji ima veze s životom na Zemlji? Ajd mi pojasni malo u poveznicu.

car_iz_Osijeka
15.11.2008., 22:30
car_iz_Osijeka - kažeš zagrobni život koji ima veze s životom na Zemlji? Ajd mi pojasni malo u poveznicu.

ne ... prvenstveno kažem da to nije zagrobni život onakav kakvim ga ti (tj. vjernici) shvaćaš.
ja u sam zagrobni život ne vjerujem, no vjerujem da naša djela(ako su dovoljno velika) nastavljaju naš put čak i nakon naše smrti... evo postat ću jednu cesarićevu pjesmu koja može poslužiti kao objašnjenje onoga što sam gore napisao

PJESMA MRTVOG PJESNIKA

Moj, prijatelju mene više nema,
Al nisam samo zemlja, samo trava,
Jer knjiga ta, što držiš je u ruci,
Samo je dio mene koji spava.
I ko je čita u život je budi.
Probudi me, i bit ću tvoja java.

Ja nemam više proljeća i ljeta,
Jeseni nemam, niti zima.
Siroti mrtvac ja sam, koji u se
Ništa od svijeta ne može da prima.
I što od svijetlog osta mi života,
U zagrljaju ostalo je rima.

Pred smrću ja se skrih (koliko mogoh)
U stihove. U mraku sam ih kovo,
Al zatvoriš li za njih svoje srce,
Oni su samo sjen i mrtvo slovo.
Otvori ga, i ja ću u te prijeći
Ko bujna rijeka u korito novo.

Još koji časak htio bih da živim
U grudima ti. Sve svoje ljepote
Ja ću ti dati. Sve misli. Sve snove,
Sve što mi vrijeme nemilosno ote,
Sve zanose, sve ljubavi, sve nade,
Sve uspomene -- o mrtvi živote!

Povrati me u moje stare dane
Ja hoću svjetla! Sunca koje zlati
Sve čeg se takne. Ja topline hoću
I obzorja, moj druže nepoznati.
I zanosa! i zvijezda kojih nema
U mojoj noći. Njih mi, dragi, vrati.

Ko oko svjetla leptirice noćne
Oko života tužaljke mi kruže.
Pomozi mi da dignem svoje vjeđe,
Da ruke mi se u čeznuću pruže.
Ja hoću biti mlad, ja hoću ljubit,
I biti ljubljen, moj neznani druže!

Sav život moj u tvojoj sad je ruci.
Probudi me! Proživjet ćemo oba
Sve moje stihom zadržane sate,
Sve sačuvane sne iz davnog doba.
Pred vratima života ja sam prosjak.
Čuj moje kucanje! Moj glas iz groba!

okruglica
15.11.2008., 23:34
Ne znam koliko vas ovdje ima iskustvo s ispovijedi, ali znate li vi kakva je malom djetetu psihička tortura povjeravati 60-ogodišnjaku svoje najintimnije dijelove života?

Meni nije bila tortura, rijetko koji je imao 60, većinom su to bili kapelani koji su svirali gitaru i trudili se pričati viceve(loše, doduše, ali bar su se trudili nekako opustiti atmosferu). Od ispovijedi koja je bila više razgovor nego strah od "etičkog stupa društva"(stvarno gotički jezivo zvuči), nemam nekakvih loših uspomena, čak mi ni pokora često nije bila "klasična", jednom sam recimo morala napraviti jedno dobro djelo taj dan.

I žao mi je stvarno(a vjerojatno i 60- godišnjim svećenicima) ako je to nekome toliki psihički napor. Ispovijed to ne bi trebala biti, to što se govori svećeniku je samo formalno izlaganje, jer pokajanje ionako dolazi u smirenosti duše i promišljanju prije odlaska u ispovjedaonicu. Tamo se samo radi o davanju savjeta, kojoj smjernici, saslušanju čovjeka da mu bude lakše... a ne da mu se sve to oteža i stvori mračne frustracije.

okruglica
15.11.2008., 23:44
Prvenstveno ne vjerujem da se uopće pravog "nevjernika" može preobratiti u vjernika, jer su to ljudi koji ionako svijet gledaju otvorenim očima, važan im je zdrav razum i dokazi...

Štefice, sve mi se čini da ćeš postati prava ovčica u stadu Crkve, jedno drago katoličko čeljade :cerek: .
Ma ići ćeš ti u Raj, vidjet ćeš :D

huntruder38
16.11.2008., 01:27
kako ste vi smiješni....
svi mi imamo slobodu izbora... otkud vama pravo da za mene odlučujete što je ispravno i pravi put???

"kroz cijelu povijest se protežu raznorazni bogovi i čuda...i sada jedan vjernik shvaća egipatska ili grčka vjerovanja kao smiješna ali svoju ne... pa pogledajmo i u današnjem svijetu... prepuni smo različitih vjera i sve imaju barem 1 stvar zajedničku - svaka misli da je upravo ona u pravu... čovjek je izmislio boga da bi si objasnio neke stvari i da bi si odgovorio na vječno ljudsko pitanje - što poslije smrti... danas kada imamo odgovore na neka pitanja pojedinci i dalje odbijaju vjerovati u njih... ako i vjeruju i dalje ih muči pitanje kamo nakon smrti i pitanje zagrobnog života... postoji jedan oblik zagrobnog života... no on nema nikakve veze s bogom.... taj ej da ostvariš u svome životu nešto veliko...da promjeniš tijek povjesti , da pronađeš struju, da naslikaš mona lisu , da napišeš zločin i kaznu... osobe poput napoleona, tesle, da vinčia, dostojevskog itd su osobe koje i dalje žive... no to je daleko teže postići nego nedjeljom otići na misu i ispovjediti se jednom mjesečno, zar ne... u ostalom mnogim vjernicima to i nije idealna zamisao zagrobnog života... nemam ništa protiv toga da živite u svojoj zabludi no nemojte nas nevjernike pokušavati ispraviti i izvesti na pravi put jer danas imamo opciju... pa čak i da jesmo mi u zabludi imamo tu opciju i u svojoj zabludi uživamo
tako da za sve hejtere i zagrižene vjernike koji ne daju drugima pravo izbora.... idite u kurac...
a za sve normalne vjernike i nevjernike... pozz

Većinom se slažem s tobom... Samo sam htio dodati da ima i religija koje ne smatraju da su njihova uvjerenja apsolutna istina...

huntruder38
16.11.2008., 01:31
Meni nije bila tortura, rijetko koji je imao 60, većinom su to bili kapelani koji su svirali gitaru i trudili se pričati viceve(loše, doduše, ali bar su se trudili nekako opustiti atmosferu). Od ispovijedi koja je bila više razgovor nego strah od "etičkog stupa društva"(stvarno gotički jezivo zvuči), nemam nekakvih loših uspomena, čak mi ni pokora često nije bila "klasična", jednom sam recimo morala napraviti jedno dobro djelo taj dan.

I žao mi je stvarno(a vjerojatno i 60- godišnjim svećenicima) ako je to nekome toliki psihički napor. Ispovijed to ne bi trebala biti, to što se govori svećeniku je samo formalno izlaganje, jer pokajanje ionako dolazi u smirenosti duše i promišljanju prije odlaska u ispovjedaonicu. Tamo se samo radi o davanju savjeta, kojoj smjernici, saslušanju čovjeka da mu bude lakše... a ne da mu se sve to oteža i stvori mračne frustracije.

Ne znam kako je to kod vas bilo, ali znam da se od nas očekivalo i tražilo da se ispovijedimo. Nebitno koliko je star svećenik, on se smatra osobom koja nosi i prenosi moral u manjoj zajednici, definitivno nije lako se takvom liku svog djetinstva otvoriti pogotovo oko nekih intimnih stvari...

odesa
16.11.2008., 09:00
Konačno jedan razuman vjernik. Mene isto tako previše ne zanima vjera neke osobe. Više me zanima kakva je ta osoba...

upravo to i jest problem današnjice... time si ti zapravo rekao da te NE ZANIMA, što znači da ti je prva bila negacija, a tek onda afirmacija, što bi značilo da si afirmirao negaciju, što bi značilo da je današnji čovjek izgubljen u materijalnom svijetu, da mu ništa i nitko nije važan, da je zaboravio da nije na ovom svijetu da mu NE bude stalo, već mu itekako mora bit stalo... mi smo ovdje zbog božje providnosti, i tu smo da ljubimo boga i jedni druge...ako ti nisi tu zbog toga...zbog čega jesi??? da radiš, imaš, stječeš, da ti bude dobro????? to je sve prolazno...i sa svime time ti odlaziš u smrt, ništa od toga nije važno kad umreš!!! i neće se brojit nakon smrti što si imao, već što TE ZANIMALO...a a ko tebe ne zanima, zašto misliš da bi nakon smrti i ti Boga zanimao....

JUŽNI
16.11.2008., 09:04

Ovo nije istina, bez uvrede molim te. Očito je da nisi upoznat u Biblijsku doktrinu jer u Bibliji Petar kaže > "Obratite se i svatko od vas neka se krsti u ime Isusa Krista da vam se oproste grijesi i primit ćete dar, Duha Svetoga." Djela 2:38
Znači da Duha Sv. ima samo onaj tko se obratio od svojih grijeha jer Duh Sv. ne boravi u hramu koji je nečist duže vrijeme i u čovjeku koji ne živi pobožno.

Isto tako postoji krštenje Duhom Sv. a ono je popraćeno govorom tuđim jezicima i kada molimo u tuđim jezicima naš duh se raspiruje i vlada nad dušom i tjelom i jedino uz pomoć njih čovjek živi po Duhu a ne po tijelu.
"Svi se napuniše Duha Svetoga i počeše govoriti drugim jezicima, kako im već Duh davaše zboriti." Djela 2:4

Zato nemojmo svašta govoriti što dolazi iz naše glave, a ne iz Pisma koje je jedina vjerodostojna zapisana Božja Riječ i stoga hram Duha Sv. je samo tamo gdje je data ovlast Isusu jer je jedan Bog i jedan Sin Božji koji je uskrsnuo i dao život za nas i nitko drugi!!!!

shtefy
16.11.2008., 09:13
oni propagiraju, a ti ih čitaš unatoč tome što te nitko na to ne prisiljava, unatoč tome što ih ne trebaš i unatoč tome što bi u isto vrijeme mogla i trebala hraniti gladne, liječiti bolesne i pojiti žedne.
i svjesna si toga da bi se mogla i trebala baviti tim korisnim stvarima, ali ipak umjesto da se posvetiš tome ti radije ostaješ ovdje i upuštaš se u jalove prepirke sa vjernicima, iako ne moraš i iako znaš da je to beskorisno.
po meni je ponašanje vjernika čak smislenije od tvojeg, jer oni barem mogu vjerovati kako ovim raspravama čine nešto korisno.
ti ne možeš niti to.
ali, to je samo moj dojam.

Ti nemaš pojma šta ja radim u svoje vrijeme. A jedino što se tebe od toga i tiče je da mi ne pada na pamet ići okolo i pokušavati vjernike uvjeriti da bog ne postoji (za razliku od vas). A to "korisno" iz vaših rasprava o preobraćenju nevjernika se svodi na elementarnu nepristojnost i neuvažavanje tuđih mišljenja.

Vi sami tvrdite da je bog dao svakom čovjeku pravo na izbor i slobodu mišljenja. Pa onda malo i poštujte volju svog boga.

zbunjuješ me.
kažeš da trebaš vjernike i njihov spas kao kurje oko.
a s druge strane pišeš to na religiji na koju si očito došla svojom voljom.
ako zaista ne trebaš vjernike, odnosno ako ih uistinu trebaš kao kurje oko, čemu onda uopće zalaziš na religiju?

Prvo, ako negdje piše da je Religija rezervirana samo za vjernike, onda sam to očito fulala. Ateisti imaju jednako pravo pisati na religiji kao i svi drugi, kao što imaju pravo imati i svoje mišljenje. Koliko god se nekima to ne sviđalo. A sve dok se u ovoj državi crkva petlja u svjetovni život, dakle i moj i ostalih ateista, imamo pravo da izražavamo svoje stavove.

Nadalje, ova tema se direktno odnosi na ateiste ili, kako vi kažete "nevjernike". Petljate se u naše živote, a od nas očekujete da šutimo kao ovce?

Izjava "lea* je vjernik, ateist, agnostik" je nerelevantna za smisao pisanja na forumu. Zato, svako pisanje i izjave o "niku" je igra pretpostavke i nebitno je na ovom mjestu. Zato, pretpostavi? Sto je trebao tvoj izkaz saopciti? Da vjernici sjede skrstenih ruku? Poznajes pojedinacna zalaganja milijune vjernika? Koliko navedeno je reprezenativno? Svatko za sebe uzima odgovornost, mislila sam da govorimo o zauzimanju odgovornosti za vlastite postupke? Ili u navedenim izjavama se ocituje vjernicko povjernje Bogu, Univerzumu, Njegovoj Svetosti, Univerzumu, Posljednjem? Shtefy???

Ili covjekova spoznaja kad je vrhuncu znanja, rezvoja, da ipak malo zna u usporedbi s Beskonacnim, da mu nista ne pripada, da on i njegova visost covjeculjak nije mjera stvari, uvidjaj da usprkos svim svojim ljudskim naporima, zalaganjima, ustrajnoscu, znanjem ili sto god hoces, spozna da "stvar" u ishodu propada, do daljnjega? Ili mislis da su vjernici ti koju su u ovako kompleksnom svijetu odgovorni za promjenu lica zemlje?Na koji nacin i u kojoj mjeri moze pojedinac utjecati na globalna zamrsena zbivanja?Ima stvari, dogadjanja koje su van dometa vlastitog djelovanja, na koje je tesko ako ikako moguce djelovati, osim prihvatiti?

Sto ti Shtefy zelis vjerniku covjeku sapociti na pdf religija?

Poneki osobnu pasivnost i lijenost skrije iza tvoje gore navedenih rijeci. Bog ponekom dodje kao izlika za nedjelovanje, a ponekom nereligoznom covjeku za sprdacinu? Ali se ne mogu takve sve tvoje u navodnicima napisane izjave projecirati na sve vjernike? Namece mi se potreba da pisem jos, ali ne vidim smisla, Shtefy? zato cu stati. jer zauzimanje frontalnoga stava "vi" "mi" vec u korjenu srozava svaki vrstu plodne komunikacije medjusobnog uvazavnja, razmjene informacije í zivotnog iskustva. (bio on iskustvo bez ili s Nadnaranvim)Pitam tebe tko ti sapce na uho nebulozu, ne pitam "ateiste" Zar ateisti razmisljajaju kolektivno? Zar ima smisla pisati definiciju nekome tko se sprda i misli kako misli?

Stav "vi" i "mi" je prva zauzela crkva ocjenom da su ateisti najveće zlo na svijetu. Ne sjećam se da se baš puno vjernika ogradilo od tog stava.

Inače, poruka ateista na Religiji je obično da imamo pravo na normalan svjetovni život u svjetovnoj (po Ustavu) državi, kao i poštivanje našeg mišljenja.

OK, onda moj post primjeni na mene, nitko mi ništa ne šapće (inače priznajem ljude koji govore isključivo jasno i glasno, jasno kažu tko su i stoje iza svojih stavova) nego razmišljam. I moj post nije bio nikakva sprdnja nego odgovor na vjerničke pokušaje da nas preobrate (s kojim uopće pravom), kao i na apsolutno nepoštivanje tuđih života i stavova.

Vjerovatno bi jednake odgovore dobili i da ste napisali kako želite muslimane ili židove preobratiti na "jedinu pravu vjeru". Kao što sam gore napisala, sami kažete da je bog svakom čovjeku dao pravo na svoje mišljenje i oblikovanje svog života. Pa poštujte onda bar volju vašeg boga, kad već nećete nas.

Štefice, sve mi se čini da ćeš postati prava ovčica u stadu Crkve, jedno drago katoličko čeljade :cerek: .

Sačuvaj bože, to bi značilo da sam pretrpila veliku traumu glave.

To bi bila ogromna nepravda. I dokaz da nema boga... :mig:

odesa
16.11.2008., 09:21

netko je to već kometirao, pa da se samo nadovežem....
Crkva je živi Krist, utjelovljenje živog krista koji se pojavljuje na svakoj svetoj misi, a krščani nisu živi Krist!!!!!!!!!!!!
velka razlika!!!!!!!!!

retardirani
16.11.2008., 10:03
zbunjuješ me.
kažeš da trebaš vjernike i njihov spas kao kurje oko.
a s druge strane pišeš to na religiji na koju si očito došla svojom voljom.
ako zaista ne trebaš vjernike, odnosno ako ih uistinu trebaš kao kurje oko, čemu onda uopće zalaziš na religiju?

Krvniče, nisi upoznat s nekim činjenicama...
Na podforumu religija se njeguje disciplina pljuvanja po vjernicima, po teologiji, kao i filozofiji. Kazne dobivaju oni koji se tome suprostave.

Ilustracije radi, sasvim uobičajen primjer:
taj tip koristi skup tekstova iz vukojebine uz isprazne discipline kao filozofija i teologija da bi razumio svijet oko sebe. :kava:

I zato ga samo neobrazovani uzimaju za ozbiljno kada laprda o svijetu oko nas. A tamo mu je i mjesto, kao i filozofiji: u podrumu intelektualnog svijeta. :kava:

ARTETUREN1
16.11.2008., 10:20
@ retardirani

Istina boli, a pero (riječ) je jače od mača. Nije ništa osobno i krivo si razumio. Možeš biti u stadu ovaca,a da nisi ovca, samo što te Tvoj pastir vidi ipak kao ovcu.
To što želiš da budeš nagrađen ljepšim pašnjakom ili djevicama u raju ukazuje da i nije baš duševna nagrada, nego vrlo materijalna, a upravo to Fallacy podvlači.

Pogledaj samo što je rađeno u ime boga, a danas se isto tako radi, samo oni koji ne misle nevide to.

Tko pjeva, zlo ne misli,
Tko misli, nije mu do pjevanja ...

Kurac od ovce
16.11.2008., 16:02
upravo to i jest problem današnjice... time si ti zapravo rekao da te NE ZANIMA, što znači da ti je prva bila negacija, a tek onda afirmacija, što bi značilo da si afirmirao negaciju, što bi značilo da je današnji čovjek izgubljen u materijalnom svijetu, da mu ništa i nitko nije važan, da je zaboravio da nije na ovom svijetu da mu NE bude stalo, već mu itekako mora bit stalo... mi smo ovdje zbog božje providnosti, i tu smo da ljubimo boga i jedni druge...ako ti nisi tu zbog toga...zbog čega jesi??? da radiš, imaš, stječeš, da ti bude dobro????? to je sve prolazno...i sa svime time ti odlaziš u smrt, ništa od toga nije važno kad umreš!!! i neće se brojit nakon smrti što si imao, već što TE ZANIMALO...a a ko tebe ne zanima, zašto misliš da bi nakon smrti i ti Boga zanimao....

Kojeg boga da mi je znati?

bad_loco
16.11.2008., 16:07
onoga koji te je stvorio i dao ti zivot

odesa
16.11.2008., 16:20
Kojeg boga da mi je znati?

onog zbog kojeg živiš..
il ti misliš da si ti možda zaslužan za svoj život??
sam si sebe stvorio?

Hello Operator
16.11.2008., 16:42
Ja sam bio uvjeren da bi me se jedino lobotomijom moglo preobratiti u vjernika dok nisam spoznao ljepotu pastafarijanizma preko interneta.

okruglica
16.11.2008., 17:07
Sačuvaj bože, to bi značilo da sam pretrpila veliku traumu glave.

Zar još jednu? :p

Što se tiče ostalog teksta... ništa više ne pokušavam ja tebe obratiti nego ti mene. Svi mi imamo samo mišljenje koje izražavamo, a prihvaćamo i odbacujemo ono što sami želimo. Ništa više ja tebe ne mogu prisiliti ili obratiti da vjeruješ, nego što ti mene možeš da ja ne vjerujem.

Odnosno, plakatiće mogu plasirati i ateisti :mig:. Takav javni utjecaj i izražavanje mišljenja nije prisila( A silom te krstiti dakako ne namjeravam, jer mi nekakva borba da te se potopi u vodici i brzo kaže "u ime oca sina duha svetoga, krstim te" baš ne zvuči sveto, isto kao ni psihička ucjena)

Hello Operator
16.11.2008., 17:10
A lijepo mi je mama govorila da ću u njoj vidjeti boga, a ja joj nikada nisam vjerovao. :kava:

Michael___Myers
16.11.2008., 17:28
Zasto bi opce nekoga preobratio u vjernika? Ako je doticni covjek dobrih osobina bez ikakve vjere i ako mu je tako dobro i ako su i on i svi oko njega zadovoljni nema razloga preobracati ga u nesto sto on ne prihavca... I kako mozete biti uvjereni u pogresnost njegovog vjerovanja/nevjerovanja, ako covjek vjeruje u nesto to ce biti njegova istina bez obzira dali on vjeruje u Alaha, Buddhu, vjestice, vampire, ili statigajaznam, to ce biti njegova istina i on ce se usmjeriti prema toj svojoj vjeri, te ne znaci da ce on biti losiji covjek od covjeka koji vjeruje u krscanskoga boga... Doba heretika i inkvizicije je proslo, zivjela sloboda vjere i misljenja!

hihotić
16.11.2008., 17:56
Postati vjernik od nevjernika je totalna besmislica, naročito u današnje doba kad sve više mladih ne vjeruje u boga, a tijelo crkve čine starije generacije. Pa to je kao da atletičaru skratiš nogu za 10 cm prije olimpijade. Ne nalazim apsolutno nikakve logike u svemu tome.

okruglica
16.11.2008., 19:31
A lijepo mi je mama govorila da ću u njoj vidjeti boga, a ja joj nikada nisam vjerovao. :kava:

Hmmm... misliš na onu "vidjet ćeš ti meni svog Boga"? :D

huntruder38
16.11.2008., 19:56
Postati vjernik od nevjernika je totalna besmislica, naročito u današnje doba kad sve više mladih ne vjeruje u boga, a tijelo crkve čine starije generacije. Pa to je kao da atletičaru skratiš nogu za 10 cm prije olimpijade. Ne nalazim apsolutno nikakve logike u svemu tome.

a osim toga, takvo se nastojanje protivi osnovama ljudskih sloboda.

MissLestrange
16.11.2008., 20:16
koko, hanibani, pa pogledaj jehovine svjedoke kako umilno zvoncaju na vrata. možda da se ugledaš na njih? mislim, ako meni pozvoniš s biblijom u ručicama, zasigurno ću te pozvati unutra i skuhati ti čaj, no ne mogu ti obećati da nećeš pobjeći vrišteči u roku 5 minuta :D

a sad ozbiljno - pusti ljude na miru, čovječe. svatko ima svoje istine. ti svoje, ja svoje, sused štef svoje. poštuj to. voli svoje, al ne maltretiraj druge onime što ih ne zanima.

Krvnik
16.11.2008., 20:41
Ti nemaš pojma šta ja radim u svoje vrijeme.

pa, ako me oči ne varaju, u slobodno vrijeme dolaziš na podforum religija i uvjeravaš vjernike kako ih ne trebaš.
meni se to čini kontradiktornim, jer iz moje perspektive osoba koja ne treba vjernike i ne želi imati posla s njima ne bi trebala dolaziti na religiju, jer će ih tamo sigurno pronaći.
ali, možda se i varam.
možda upravo na podforumu religija pošten čovjek i ateista neće pronaći vjernike.
:ne zna:
A jedino što se tebe od toga i tiče je da mi ne pada na pamet ići okolo i pokušavati vjernike uvjeriti da bog ne postoji (za razliku od vas).

ah, znači zato što ti ne pada na pamet da ideš okolo i uvjeravaš vjernike kako bog ne postoji, ti dolaziš na podforum religija i objašnjavaš vjernicima kako bog ne postoji!
sad mi je u potpunosti jasno.
:confused:

A to "korisno" iz vaših rasprava o preobraćenju nevjernika se svodi na elementarnu nepristojnost i neuvažavanje tuđih mišljenja.

nešto si pobrkala.
nitko te ne prisiljava da bilo što slušaš.
nitko te ne prisiljava da vjeruješ u bilo što.
ne vidim kakvu točno ti tu nepristojnost vidiš.

Vi sami tvrdite da je bog dao svakom čovjeku pravo na izbor i slobodu mišljenja. Pa onda malo i poštujte volju svog boga.

a čime je to bog zabranio nekome da ti pokuša objasniti svoje viđenje stvari?
jedino što je bog zabranio jest prisiljavanje onog drugog da sluša tvoje viđenje stvari.
tebe, koliko vidim, nitko ne prisiljava ni na što.
možeš otići i nikada više ne imati posla s elementarno nepristojnim vjernicima.

Kurac od ovce
16.11.2008., 20:50

gdje su dokazi da me taj bog stvorio?

odesa
16.11.2008., 21:18
gdje su dokazi da me taj bog stvorio?

pa ti si dokaz...
ili misliš za sebe da nisi ništa posebno???

PashkoPata'q
16.11.2008., 21:47
pa ti si dokaz...

On je rezultat stvaranja, a gdje su dokazi stvaranja?

PashkoPata'q
16.11.2008., 21:55
ja u sam zagrobni život ne vjerujem, no vjerujem da naša djela(ako su dovoljno velika) nastavljaju naš put čak i nakon naše smrti...
Kakav je to "naš put"?
Ako ne postoji zagrobni život kako može postojati "naš put"?

JugoSlav
17.11.2008., 01:44
Potreba da se nevernik preobrati u vernika je sustinska potreba svakog pojedinca da verovanja ili stavove u koja nije dubinski siguran nametne drugima,teseci se kvantitetom umesto kvalitetom.U stadu je lakse verovati.

Shady
17.11.2008., 02:19
Postati vjernik od nevjernika je totalna besmislica...
Pa to je kao da atletičaru skratiš nogu za 10 cm prije olimpijade.
Neki bi, pak, to isto rekli za ateizam. :misli:

Bilo bi dobro kada bismo shvatili da svatko treba da ima pravo na svoje mišljenje, i da zbog toga ne treba biti omalovažen od strane onih koji drugačine misle. :) Život je jako tajanstven, pa zato i jedni i drugi nalaze mnogo razloga za svoja afirmacijska, dnosno negacijska, uvjerenja.

shtefy
17.11.2008., 05:53

Nemaš kulturu ophođenja bez vrijeđanja ili su vrijeđanje i niskosti tvoj kršćanski izražaj? Svaka čast! :s

Što se tiče ostalog teksta... ništa više ne pokušavam ja tebe obratiti nego ti mene. Svi mi imamo samo mišljenje koje izražavamo, a prihvaćamo i odbacujemo ono što sami želimo. Ništa više ja tebe ne mogu prisiliti ili obratiti da vjeruješ, nego što ti mene možeš da ja ne vjerujem.

Ja tebe ne obraćam. Jesi li igdje vidjela da ja pokušavam bilo kojeg vjernika uvjeriti da nema boga? Citiraj ili šuti. Iskreno, do neba mi se fućka u šta ćeš vjerovati sve dok svoja vjerovanja i mišljenja ne namećeš meni. A ovdje je upravo o tome riječ, kako preobratiti nevjernika.

Odnosno, plakatiće mogu plasirati i ateisti :mig:. Takav javni utjecaj i izražavanje mišljenja nije prisila( A silom te krstiti dakako ne namjeravam, jer mi nekakva borba da te se potopi u vodici i brzo kaže "u ime oca sina duha svetoga, krstim te" baš ne zvuči sveto, isto kao ni psihička ucjena)

A to te žulja, plakatići? :mig:

Pa ako si pratila topic o tome (a znam da jesi, jedino mi se čini da nisi čitala kako piše, nego kako bi ti bilo zgodno da si protumačiš), onda znaš i da tamo niti itko preobraća vjernike, nitko nikoga ne uvjerava da nema boga niti išta slično. Ali ako se ništa pogrešno ne protumači, onda se ne može ni pljuvati po tome, zar ne?

pa, ako me oči ne varaju, u slobodno vrijeme dolaziš na podforum religija i uvjeravaš vjernike kako ih ne trebaš.
meni se to čini kontradiktornim, jer iz moje perspektive osoba koja ne treba vjernike i ne želi imati posla s njima ne bi trebala dolaziti na religiju, jer će ih tamo sigurno pronaći.
ali, možda se i varam.
možda upravo na podforumu religija pošten čovjek i ateista neće pronaći vjernike.

Prvo, na pdf Religija dolazim u radno vrijeme, a ne u slobodno. Što se tebe ne tiče. Dalje, nisam baš primjetila da sam jako često ovdje, ili mi ti možda vodiš evidenciju?

Jesi li ikada čitao moje postove? Očito nisi, pa onda ne lupetaj. Ja nikada nisam napisala da mi smetaju vjernici, čak mi je i najbolja prijateljica vjernica. Smeta mi nametanje vaših stavova. Poštenom vjerniku nikada ne bi palo na pamet preobraćati nevjernike jer poštuju druge ljude.

ah, znači zato što ti ne pada na pamet da ideš okolo i uvjeravaš vjernike kako bog ne postoji, ti dolaziš na podforum religija i objašnjavaš vjernicima kako bog ne postoji!
sad mi je u potpunosti jasno.

Gdje sam ja nekome tupila da bog ne postoji i da treba prestati vjerovati? Citiraj. To što ja pišem da je moj stav ne znači da smatram da svi trebaju tako misliti. Inače, forum postoji za razmjenu mišljenja. Ako tražiš forum bez ateista, imaš one na crkvenim stranicama.

nešto si pobrkala.
nitko te ne prisiljava da bilo što slušaš.
nitko te ne prisiljava da vjeruješ u bilo što.
ne vidim kakvu točno ti tu nepristojnost vidiš.

a čime je to bog zabranio nekome da ti pokuša objasniti svoje viđenje stvari?
jedino što je bog zabranio jest prisiljavanje onog drugog da sluša tvoje viđenje stvari.
tebe, koliko vidim, nitko ne prisiljava ni na što.
možeš otići i nikada više ne imati posla s elementarno nepristojnim vjernicima.

Ovo je topic "kako nevjernika obratiti u vjernika". Meni to baš zvuči kao ono "ili milom ili silom". Ateisti nikoga ne uvjeravaju da bog ne postoji, mi samo navodimo znanstvene dokaze za ono što vi smatrate voljom božjom ili tako nečim. Nitko vas ne veže za stolicu da to slušate. I nitko od ateista sigurno to nije nazvao pokušajem preobraćanja.

A tako znači, vaš bog dopušta da vi drugima tumačite svoje viđenje stvari, a zabranjuje da mi tumačimo svoje.

Svaka vam čast na licemjerju... :s

shtefy
17.11.2008., 05:58
pa ti si dokaz...

A kako je to netko dokaz da ga je bog stvorio? :confused:

Meni se čini da to rade mama i tata. Seksom. Bar sam tako čula u školi na biologiji... A dok se dragi i ja nismo seksali, nije bilo ni naše klinke... :ne zna:

kokobill
17.11.2008., 06:41
E, sad, ajd mi odgovori je'l pakao na Zemlji ili nakon smrti? I zašto misliš da je baš Kršćanska religija ona prava?

Ostavimo krscanstvo kao jednu od najhumaniji religija. Ima i drugih religija, dajmo iznaci modus kako spasiti nevjernika. Tu je problem.

kokobill
17.11.2008., 06:45
meni trebaš znati lagati. po ovim postovima to baš i ne vidim...

Cemu laži? Kad tad istina izadje na vidjelo. :mig:

kokobill
17.11.2008., 06:48
koko, hanibani, pa pogledaj jehovine svjedoke kako umilno zvoncaju na vrata. možda da se ugledaš na njih? mislim, ako meni pozvoniš s biblijom u ručicama, zasigurno ću te pozvati unutra i skuhati ti čaj, no ne mogu ti obećati da nećeš pobjeći vrišteči u roku 5 minuta :D

a sad ozbiljno - pusti ljude na miru, čovječe. svatko ima svoje istine. ti svoje, ja svoje, sused štef svoje. poštuj to. voli svoje, al ne maltretiraj druge onime što ih ne zanima.

Istina je jedna, budimo sretni sto je tak! :kava:
Gostoprimstvo se ukazuje svakome putniku namjerniku, a pogotovu vjerovjesnicima. :kokice:

Kurac od ovce
17.11.2008., 07:27
Cemu laži? Kad tad istina izadje na vidjelo. :mig:

Ti si gadno zabrazdio. Kao i Shtefy i ja ne volim da mi netko nameće svoje stavove. Svakog ja poštivam tko mi ne nameće neke svoje stvari iz života. Uopće me nije briga tko je vjernik a tko nije. BItno je da je čovjek.
Što se tiče mog stvaranja tu mogu biti zaslužni samo moji mama i tata i nitko drugi. Koji bog i koji bakrači.
I da, prestani se prosipati sa svojim biserima. Uzalud su meni pokušali i članovi moje familije i iz moje okoline nametati vjeru sa svojim glupim pričama...

okruglica
17.11.2008., 07:38
Ateisti nikoga ne uvjeravaju da bog ne postoji, mi samo...

Da. Ni vjernici nikoga ne obraćaju, mi samo... itd. :mig:

kokobill
17.11.2008., 07:43
Ti si gadno zabrazdio. Kao i Shtefy i ja ne volim da mi netko nameće svoje stavove. Svakog ja poštivam tko mi ne nameće neke svoje stvari iz života. Uopće me nije briga tko je vjernik a tko nije. BItno je da je čovjek.
Što se tiče mog stvaranja tu mogu biti zaslužni samo moji mama i tata i nitko drugi. Koji bog i koji bakrači.
I da, prestani se prosipati sa svojim biserima. Uzalud su meni pokušali i članovi moje familije i iz moje okoline nametati vjeru sa svojim glupim pričama...

Biblija nije skup glupih prica! :kava:
Kako teolozi često govore - kršćanstvo je samo uslovno govoreći religija knjige - kršćanstvo je ustvari religija Uskrslog Krista, koji je završetak i punina Objave, a Objava je djelom propovjed iz koje je nastala i Biblija. Propovijed Crkve, navještaj Crkve!

Zato se i Biblija jedino ispravno može i razumjeti ako se čita u duhu Crkve, u duhu iz kojeg je i nastala.

Samouvjerenost bez potvrde mjerodavosti vodi u bezdan bez dna.

shtefy
17.11.2008., 07:49
Da. Ni vjernici nikoga ne obraćaju, mi samo... itd. :mig:

Mi samo... što? :confused:

Ako imaš nešto za reći, onda izvoli reci. Jasno i direktno. Citiraj, argumentiraj, dokaži. Ili ne trolaj.

Način na koji ti pišeš nema nikakve veze sa odraslim argumentiranim razgovorima, više liči na moju trogodišnjakinju kada se uzinati pa silom hoće da bude po njenom, a nema pojma ni šta hoće, a ni zašto.

Topic se zove (po stoti put :rolleyes:) "kako nevjernika obratiti u vjernika". Dakle, ja sam rekla šta "ateisti samo...".

Ako ti imaš na navedenu temu reći što vi "vjernici (koji nikoga ne obraćaju) samo... " onda uopće hoćete postići ovom temom, izvoli to jasno reći.

okruglica
17.11.2008., 08:43
Način na koji ti pišeš nema nikakve veze sa odraslim argumentiranim razgovorima, više liči na moju trogodišnjakinju kada se uzinati pa silom hoće da bude po njenom, a nema pojma ni šta hoće, a ni zašto.

Dobro Štefice, koji je tebi vrag? Ne znaš se našaliti na svoj račun( a ništa loše nisam mislila), i stalno si nešto nabrijana. Opusti se malo, tu si valjda i zato.
A ovo citirano ti je glupost. Da, naravno da hoću da bude po mom. Ti valjda nećeš da bude po tvom, nego po Lastanovom? Po kokobilovom? Po čijem Štefice, ako ne po tvom?
To ne liči samo na trogodišnjakinju, nego na svaku osobu koja izražava svoj stav, jer je to samo logično i normalno.

Ako imaš nešto za reći, onda izvoli reci. Jasno i direktno. Citiraj, argumentiraj, dokaži. Ili ne trolaj.

Dobro. Onaj dio tvog teksta koji je hvalospjev ateistima(negdje s početka, kasnije ću i citirati, sad nemam vremena tražiti), je ništa drugo nego vid "obraćanja".
"Vi ste ovce, mi gledamo svijet širom otvorenih očiju" je isto kao "Vjeruj, jer su vjernici sretniji ljudi i idu u Raj".

Ako ti imaš na navedenu temu reći što vi "vjernici (koji nikoga ne obraćaju) samo... " onda uopće hoćete postići ovom temom, izvoli to jasno reći.

Pa valjda smijem replicirati na tvoj post i objasniti što mislim pod "obraćenjem"; da to nije prisila, nego vlastito prihvaćanje vjere čovjeka koji je do tog trenutka bio nevjernik.
I tema se smije malo proširiti. Kad bi se baš na svakoj temi držalo striktno samo naslova i ni mic od toga, bilo bi to jako suhoparno i nemaštovito. No, uostalom, ako misliš da trolam, prijavi. Slobodno.

No, svadljiva si, a meni se jutros naprosto ne da. Možda koji drugi put :mig: Budi mi pozdravljena.

okruglica
17.11.2008., 08:46

Eto. "Mi, ubermenschen"

kokobill
17.11.2008., 08:50
Dobro Štefice, koji je tebi vrag? Ne znaš se našaliti na svoj račun( a ništa loše nisam mislila), i stalno si nešto nabrijana. Opusti se malo, tu si valjda i zato.
A ovo citirano ti je glupost. Da, naravno da hoću da bude po mom. Ti valjda nećeš da bude po tvom, nego po Lastanovom? Po kokobilovom? Po čijem Štefice, ako ne po tvom?
To ne liči samo na trogodišnjakinju, nego na svaku osobu koja izražava svoj stav, jer je to samo logično i normalno.

Spustimo lopticu, moze? :eek:

Ne insistiram, ne namecem svoj stav neg trazim rjesenje kako obratiti nevjernika u vjernika. Tu nema prisile neg jednim sistematicnim radom, edukacijom u pocetku, a kasnije djelima pokazati koja je razlika.

okruglica
17.11.2008., 08:53
Spustimo lopticu, moze? :eek:

:) Ma samo sam te slučajno navela. I može, naravno. Mir svijetu i svim ljudima dobre volje :D

kokobill
17.11.2008., 09:05
:) Ma samo sam te slučajno navela. I može, naravno. Mir svijetu i svim ljudima dobre volje :D

Mir s nama i duhom nasim! :)

shtefy
17.11.2008., 09:07
Ma, šalim se. Štefice, mene bi isto veselilo da ja tebi samo prepustim tvoju odluku o ateizmu i da lijepo ispijam svoj koktelčić negdje na plaži bez da me imalo zanimaš.

Na ovo sam odgovorila šalom (iako mi je cijeli komentar bio prilično jadan i više je ličio na nepoštivanje tuđeg mišljenja, nego na šalu), a dobila sam ovo:

Ako je tebi to šala, onda se s tobom nikako ne želim šaliti. :ne zna:

U prvom citatu kažeš da te tvoje kršćansko čovjekoljublje tjera da mi objašnjavaš i uvjeravaš u nešto, onda me opet ne pokušavaš obratiti...

Da, znam se našaliti, nisam čak ni nabrijana, nego samo pokušavam razgovarati argumentirano i civilizirano o temi koja u samom svom naslovu nosi netoleranciju prema ateistima. Za šale imaš pdf Vicevi.

Ja hoću da bude po mom samo u "mojoj kući". Sve dok tuđi stavovi i vjerovanja ne utječu na moj život, ni najmanje me nije briga da li će biti po tvom ili ičijem drugom. To je inače bit tolerancije i uvažavanja drugih ljudi.

"Vi ste ovce, mi gledamo svijet širom otvorenih očiju" je isto kao "Vjeruj, jer su vjernici sretniji ljudi i idu u Raj".

Ja sam negdje napisala da su vjernici ovce? Citiraj. Ili ne imputiraj.

No, svadljiva si, a meni se jutros naprosto ne da. Možda koji drugi put :mig: Budi mi pozdravljena.

Nisam ja svadljiva. Samo želim odrasli razgovor. Bez vrijeđanja.

Eto. "Mi, ubermenschen"

Negdje si pročitala tu riječ? Objasniš kako si došla do tog tumačenja? Ja svoje riječi mogu objasniti. Možeš li ti svoju? :ne zna:

okruglica
17.11.2008., 09:10
Ok. Have a nice day.

PashkoPata'q
17.11.2008., 11:16
Ostavimo krscanstvo kao jednu od najhumaniji religija. Ima i drugih religija, dajmo iznaci modus kako spasiti nevjernika. Tu je problem.
Svatko vjeruje u nešto, drugačije je nemoguće. Zato je pitanje, kojom ti to vjerom želiš spasit "ostale nevjernike"?

kokobill
17.11.2008., 11:25
Svatko vjeruje u nešto, drugačije je nemoguće. Zato je pitanje, kojom ti to vjerom želiš spasit "ostale nevjernike"?

Kod mene je gruba klasifikacija, da ne kazem prosta: vjernik- nevjernik. Vjernik je pod Bozijom zastitom, a sto se tice tvoje konstatacije da svatko moze vjerovati u nesto, ne mogu razumjeti. Molio bih pojasnjenje.

Ja,Lucifer
17.11.2008., 11:33
vjernik-agnostik-nevjernik
barem je kod mene tako

kokobill
17.11.2008., 11:38
vjernik-agnostik-nevjernik
barem je kod mene tako

A zasto ne bi bilo obrtno, logicnije? :mig:

Lastan
17.11.2008., 11:41
Zašto bi bilo nemoguće ne vjerovati?

Ja,Lucifer
17.11.2008., 11:41

Zar je bitan redoslijed.
Nevjernik-agnostik-vjernik. Ako si na to mislio, ako ne, sorry.

kokobill
17.11.2008., 11:46
Zar je bitan redoslijed.
Nevjernik-agnostik-vjernik. Ako si na to mislio, ako ne, sorry.

Kak ne, od nevjernika stovoriti vjernika! :top:

shtefy
17.11.2008., 12:01
Kak ne, od nevjernika stovoriti vjernika! :top:

Dobro, a zašto je vama toliko stalo da nas preobratite? Šta imate od toga? Ako već kažete da je bog svakome dao pravo na slobodni izbor, šta ste onda toliko zapeli za nas?

Lijepo nas ostavite na miru, bit će za vas više mjesta i povlastica u raju. :D

Eto, da se mene pita, ne bih ni jednog vjernika primila u pakao. Samo bi još trebalo da nam tamo sprčka tulum za koji se cijeli život pripremamo... :mig:

kokobill
17.11.2008., 12:08
Dobro, a zašto je vama toliko stalo da nas preobratite? Šta imate od toga? Ako već kažete da je bog svakome dao pravo na slobodni izbor, šta ste onda toliko zapeli za nas?

Lijepo nas ostavite na miru, bit će za vas više mjesta i povlastica u raju. :D

Eto, da se mene pita, ne bih ni jednog vjernika primila u pakao. Samo bi još trebalo da nam tamo sprčka tulum za koji se cijeli život pripremamo... :mig:

Nisam ni mislio na sve nevjernika neg pojedinca! Svatko ima svoj izbor, a moja je duznost ukazati na dobro. :mig:

Ja,Lucifer
17.11.2008., 12:09
Zato što ćemo završiti u paklu i odbijamo prihvatiti Božju milost. Kak nas nije sram. I da, mi ne možemo biti dobre osobe i razlikovati dobrog od lošeg, jer nemamo Božju ljubav i dio Duha Svetog u sebi koji će nam to pokazati.

Ja,Lucifer
17.11.2008., 12:10
Nisam ni mislio na sve nevjernika neg pojedinca! Svatko ima svoj izbor, a moja je duznost ukazati na dobro. :mig:

A ateisti ne znaju što je dobro. Jel ovo znači da je vjera dobro, a ateizam zlo?

kokobill
17.11.2008., 12:31
A ateisti ne znaju što je dobro. Jel ovo znači da je vjera dobro, a ateizam zlo?

Vjera je sveobuhvatnost, majcino krilo i zasto iskakati u nepoznato!? :mig:

shtefy
17.11.2008., 12:36
Vjera je sveobuhvatnost, majcino krilo i zasto iskakati u nepoznato!? :mig:

Možda zato što nepoznato postoji, zbog želje da ga se istraži i da postane poznato. :ne zna:

Jedino što bi onda moglo postati poznato da nema boga i šta onda? :misli:

shtefy
17.11.2008., 12:38
Zato što ćemo završiti u paklu i odbijamo prihvatiti Božju milost. Kak nas nije sram. I da, mi ne možemo biti dobre osobe i razlikovati dobrog od lošeg, jer nemamo Božju ljubav i dio Duha Svetog u sebi koji će nam to pokazati.

Takvi smo, ha? :(

Sad me je baš sram.

:brukica:

kokobill
17.11.2008., 12:48
Možda zato što nepoznato postoji, zbog želje da ga se istraži i da postane poznato. :ne zna:

Jedino što bi onda moglo postati poznato da nema boga i šta onda? :misli:

Covjek je stvor po svojoj biti, al je i stvaralac po svome djelovanju, jer djelom stvara i dotjeruje svoj moralni lik, dakle i svoje savrsenstvo. Naravno savrsenstvo je naime plod svjesnog nastojanja na etickom polju. Preduvjet mu je sloboda, izvodilac savjest, a cilj - savrsena ljudska licnost.
Spoznaju imamo od danas do sjutra, tak nam Bog dozvoli. Tvrdnju, da ne kazem hipotezu da nema Boga, nebih ni u snu prihvatio. :five:

shtefy
17.11.2008., 13:23
Tvrdnju, da ne kazem hipotezu da nema Boga, nebih ni u snu prihvatio. :five:

I nitko to od tebe niti ne traži. Samo da nas pustiš da je mi prihvaćamo u miru... :ne zna:

kokobill
17.11.2008., 13:30
I nitko to od tebe niti ne traži. Samo da nas pustiš da je mi prihvaćamo u miru... :ne zna:

Slazem se da smo dva svijeta i tu smo suglasni, al pokusavam pronaci razloge drugih sto to cine i negiraju Boga.
Covjek je stvorenje, ali ne gotovo, svrseno, savrseno. Bog je samo zapoceo stvaranje covjeka, a dovrsiti ga mora covjek sam. Bog mu je dao unaprijed sve potrebito: dusevne i tjelesne moci, slobodu i savjest, vjeru i milost. Pravilnim usmjerenjem svih svojih mogucnosti covjek je duzan dovrsiti vlastitu izgradnju, tj. postati savrsena ljudska licnost. :five:

car_iz_Osijeka
17.11.2008., 13:36
Kakav je to "naš put"?
Ako ne postoji zagrobni život kako može postojati "naš put"?

naš put je tek fraza... i uostalom uopće ne shvaćam što to želiš reći???
zašto je "naš put" vezan sa zagrobnim životom...???
i zašto se hvataš za slamke???
prihvatit ću to kao kompliment:rofl:

LeleOriali
17.11.2008., 14:26
a zašto bi se vraćao 4 intelektualne stepenice prema dolje? :ne zna::ne zna:

Evelin
17.11.2008., 21:55
- djecu se savjetuje
- odrasle, koje podrazumijevam kao zrele i odgovorne osobe, se aktivno sluša i argumentirano raspravlja ( obostrano )

Evelin
17.11.2008., 22:42
- zašto bi uopće nevjernike trebalo preobratiti u vjernike:confused:
- to mi je jednako kao da nekoga iz jedne vjere preobraćam u drugu
- većina se ljuti na Jehov. svjedoke, jer propovjedaju i pokušavaju uvjeriti osobno
- koja je razlika?!? ( ako ja nekoga pokušavam uvjeriti u katolicizam , između mene i Jehov. svjedoka )?!?:ne zna:

lea*
17.11.2008., 23:38
Stefy jeli sve u redu kod tebe?

Ja te pitam: Tko ti sapce na uho nebulozu?

Tvoj odgovor:

Opet ti odgovaram ponavaljajuci pitanje:

Pitam tebe tko ti sapce na uho nebulozu, ne pitam "ateiste" Zar ateisti razmisljajaju kolektivno?

Tvoj odgovor:

OK, onda moj post primjeni na mene, nitko mi ništa ne šapće (inače priznajem ljude koji govore isključivo jasno i glasno, jasno kažu tko su i stoje iza svojih stavova) nego razmišljam.

Stav "vi" i "mi" je prva zauzela crkva ocjenom da su ateisti najveće zlo na svijetu. Ne sjećam se da se baš puno vjernika ogradilo od tog stava.
O kakvoj ti sada crkvi govoris? Kominikacija se vodi izmedju mene i tebe. Ne koristi izliku i crkvu sada kada ti govorim za tvoju nesposobnost stupiti u dijalog.

Inače, poruka ateista na Religiji je obično da imamo pravo na normalan svjetovni život u svjetovnoj (po Ustavu) državi, kao i poštivanje našeg mišljenja.

U cemu je problem??? Pa zivis svojim normalnim svjetovnim zivotom, sta nisi zadovoljna sa svojim zivotom?

I moj post nije bio nikakva sprdnja nego odgovor na vjerničke pokušaje da nas preobrate (s kojim uopće pravom), kao i na apsolutno nepoštivanje tuđih života i stavova.

Izbjegavas moju konstataciju, ubacujuci sasvim nesto drugo u kontekst. Necu kopirati ko na primjer br. 1 jer je gubljenje vremena; osim uvidjaj da komunikacija postaje besmislena.

lea*
18.11.2008., 00:04
A sve dok se u ovoj državi crkva petlja u svjetovni život, dakle i moj i ostalih ateista, imamo pravo da izražavamo svoje stavove.

To sto ti dozivljavas kao petljanje Crkve u svjetovni zivot, je u stvari samo da Crkva javno izrazava, iznosi i zauzima svoj stav u svezi aktualnih drustveno-politickih tema, sto je sasvim regularno u demokratskom, pluralisitckom drustvu u kojem raznorazne istitucije zastupaju svoje interese, te takvi interesi budu artikulirani u javnosti. Crkva formalna institucija, izmedju ostalih, artikulira i interese jednog dijela gradjana. U svim zapadno-europskim prakticiranim demokracijama _ nije vrijedno spomena, ne stvara nikakvu halabuku niti smetnju kao kod tebe i tebi slicnih, za razliku recimo od javne prakse jos u Sjevernoj Koreji gdje Crkva nama "pravo glasa".

Moze svatko iznjeti svoj vlastiti stav, bez da se drugi odmah osjeti ugrozenim postojanoscu drukcijeg i njegovorm aritkuliranoscu i nacinom nastupanja u javnosti.

shtefy
18.11.2008., 06:43
Stefy jeli sve u redu kod tebe?

Hvala na pitanju, jest.

A kod tebe? :D

Ja te pitam: Tko ti sapce na uho nebulozu?

Tvoj odgovor:

Opet ti odgovaram ponavaljajuci pitanje:

Pitam tebe tko ti sapce na uho nebulozu, ne pitam "ateiste" Zar ateisti razmisljajaju kolektivno?

Tvoj odgovor:

I šta ne razumiješ? OK, crtat ćemo ako treba... :rolleyes:

Prvo, ja (da ne bude opet sranja o osbnom obraćanju) forum doživljavam (zapravo mislim da je tako i osmišljen i koncipiran, ali ako ti znaš bolje... :ne zna:) kao mjesto gdje više ljudi razmjenjuje svoja argumentirana mišljenja, po mogućnosti bez uvreda. Dakle, ovo nije mjesto za osobne obračune, ako mi imaš nešto osobno reći, izvoli na pp. Razumiješ razliku?

O kakvoj ti sada crkvi govoris? Kominikacija se vodi izmedju mene i tebe. Ne koristi izliku i crkvu sada kada ti govorim za tvoju nesposobnost stupiti u dijalog.

Komunikacija se vodi između svih forumaša. Ako ti ne odgovara, kao što sam ti već rekla, imaš pp. To je ovdje jedini način komuniciranja između samo dvije osobe. Ako ti ne paše, to bi bio tvoj osobni problem.

U cemu je problem??? Pa zivis svojim normalnim svjetovnim zivotom, sta nisi zadovoljna sa svojim zivotom?

Jel' ti uopće znaš čitati?

Ili čitaš ono što hoćeš pročitati, a ne što piše?

Negdje sam spomenula da nisam zadovoljna svojim životom? Citiraj. A da se crkva upliće u svjetovni život (inače, u Ustavu RH, fyi, piše da je Hrvatska sekularna država) i da joj se to dopušta, si napisala i sama. I šta sad hoćeš?

Izbjegavas moju konstataciju, ubacujuci sasvim nesto drugo u kontekst. Necu kopirati ko na primjer br. 1 jer je gubljenje vremena; osim uvidjaj da komunikacija postaje besmislena.

Ako ti je besmisleno, skini se s foruma i gotovo... Netko te prisiljava? :ne zna: I meni je jednako besmisleno slušati neargumentirane gluposti od neke nabrijane cure koja čak nema toliko karaktera da se jasno i glasno izjasni da li je vjernica ili ne. Rijetki su ovdje takvi, a prave vjernike, koliko god se s njima ne slagala, bar poštujem. Ti to nisi zaslužila jer jedino što radiš je prepucavanje, a o temi ni riječi...

To sto ti dozivljavas kao petljanje Crkve u svjetovni zivot, je u stvari samo da Crkva javno izrazava, iznosi i zauzima svoj stav u svezi aktualnih drustveno-politickih tema, sto je sasvim regularno u demokratskom, pluralisitckom drustvu u kojem raznorazne istitucije zastupaju svoje interese, te takvi interesi budu artikulirani u javnosti. Crkva formalna institucija, izmedju ostalih, artikulira i interese jednog dijela gradjana. U svim zapadno-europskim prakticiranim demokracijama _ nije vrijedno spomena, ne stvara nikakvu halabuku niti smetnju kao kod tebe i tebi slicnih, za razliku recimo od javne prakse jos u Sjevernoj Koreji gdje Crkva nama "pravo glasa".

Ovo boldano je točno, crkva ne stvara u evropskim državama nikakvu halabuku jer joj sekularne države to ne dopuštaju. Znaš li za još neki slučaj da je negdje u Evropi netko potpisao međudržavne ugovore sa Vatikanom kao RH? Konfesionalni vjeronauk u državnim školama? Napisi u novinama da su određene stranke "vođene Sotonom", nazivanje ateista najvećim zlom na svijetu, zahtjevanje da se crkvena zvona izuzmu iz zakona o dopuštenoj buci, i da sad ne nabrajam sve što je crkvi dopušteno u Hrvatskoj, a što ima utjecaja na ustavom određenu sekularnu državu...

Moze svatko iznjeti svoj vlastiti stav, bez da se drugi odmah osjeti ugrozenim postojanoscu drukcijeg i njegovorm aritkuliranoscu i nacinom nastupanja u javnosti.

Naravno da može, to uopće nije sporno. Ali tema je ovdje (po petstoti put :rolleyes:) "kako preobratiti nevjernike". Dakle, vjernici su ti koji imaju problem sa postojanjem ateista ("nevjernika"), a ne ateisti sa vjernicima. Kada netko od nas postavi temu "kako vjernika natjerati da prestane vjerovati", onda pljuj po nama s pravom.

kokobill
18.11.2008., 08:18
a zašto bi se vraćao 4 intelektualne stepenice prema dolje? :ne zna::ne zna:

Da nisi pobrkao redoslijed? Vjerom se ide u zivot vjecni, a to nam je zajednicki cilj, kuzis?

VeronikaN
18.11.2008., 08:34
- zašto bi uopće nevjernike trebalo preobratiti u vjernike:confused:
- to mi je jednako kao da nekoga iz jedne vjere preobraćam u drugu
- većina se ljuti na Jehov. svjedoke, jer propovjedaju i pokušavaju uvjeriti osobno
- koja je razlika?!? ( ako ja nekoga pokušavam uvjeriti u katolicizam , između mene i Jehov. svjedoka )?!?:ne zna:

:s

...da bi pojedini gorljivi dogmaši,sebe uvjerili da im je Bog(čitaj Crkva)dao u zadatak,da spasavaju duše,a sebi stvore pero po pero,krilca anđeoska.:cerek:
A da su zaslijepljeni i da čine,što čine i kako čine protiv slobodne volje čovjeka....im je vuršt!
Nikakvo preobračenje u smislu trebati,nije ono što treba činiti.
Onima koji sami pristupe,pitaju i traže treba dati uvid!

VeronikaN
18.11.2008., 08:40
Naravno da može, to uopće nije sporno. Ali tema je ovdje (po petstoti put :rolleyes:) "kako preobratiti nevjernike". Dakle, vjernici su ti koji imaju problem sa postojanjem ateista ("nevjernika"), a ne ateisti sa vjernicima. Kada netko od nas postavi temu "kako vjernika natjerati da prestane vjerovati", onda pljuj po nama s pravom.

:s :klap:

Pravo i ispravno: u sridu!

okruglica
18.11.2008., 09:12
Onima koji sami pristupe,pitaju i traže treba dati uvid!

Znači, ako me netko ne pita, ili ne traži, nemam što govoriti? Ako moje mišljenje nije zatraženo, ne smijem ga ispoljavati? Živjela nama naša demokracija.

okruglica
18.11.2008., 09:21

Ne ljutim se na njih.
Ključ je u tome da se pokušamo razumjeti. Ako ja znam da taj čovjek meni želi dobro, iako se ne slažem s njegovim mišljenjem, nemam mu što zamjeriti. :ne zna:

Ako vas netko pokušava preobratiti, možda bi trebali u tome vidjeti prije dobru namjeru, nego koristoljublje. Možda vam netko doista pokušava nešto približiti jer vjeruje da je to prvenstveno za vaše(i šire) dobro, a ne isključivo za njegovo vlastito.

Ne mora nitko prihvatiti ono što mu se govori, ali doživjeti to kao ugoržavanje vlastite slobode ili prisilu, čini mi se pogrešnim.

riche
18.11.2008., 09:30
Pa ovisi kako to netko radi, ako netko jednom spomene i odustane kad mu se jasno kaze da me to ne zanima necu mu to zamjeriti. Ali ako netko gnjavi, kritizira moja uvjerenja i nacin zivota dozivijet cu to kao ugrozavanje vlastite slobode i prisilu.

VeronikaN
18.11.2008., 09:49
Znači, ako me netko ne pita, ili ne traži, nemam što govoriti? Ako moje mišljenje nije zatraženo, ne smijem ga ispoljavati? Živjela nama naša demokracija.

To si namjerno malo po-općila!

Nitko tebi ne zabranjuje da izražavaš svoje mišljenje javno,ako treba.(možeš držati propovijedi i govore,gdje god ti je dozvoljeno)
Ali ako te nakon tog iznošenje netko ne zatraži dalje...
nemaš nikakvo pravo nametati svoje kako mišljenje,osobno shvaćanje potrebe preobračivanja bilo koga u bilo što,jer nije tvoje ni po Bogu ni po ljudima da ti "spasavaš" drugovjernike ili nevjernike,stavljajući svoju vlastitu
percepciju jedine i ispravne vlastite vjere iznad svih ne/vjerskih ubjeđenja drugih!
Kao krščanka,koju nitko nije nagovorio da napusti RKc,već sam to učinila po vlastitoj volji i na osnovi vlastitih zaključaka,ne uzimam sebi pravo da vabim druge da učine isto(mada mi je već i to jedan forumaš htio podmetnuti),ali uvijek ću reči svoje mišljenje o bilo kojoj organiziranoj religiji(crkvi),ako je razgovor(tema) o tome.
Dali je itko ovdje uočio neku moju temu ili poziv:
Forumaši napustite RKc!

Isus je često govorio:
Tko ima uši neka čuje...!
A nigdje nije navedeno da je rekao:Prisilite (ga,ju,njih) da me čuju!

Već naslov ove teme insuira kroz riječ kako,traženja puteva i načina prisile!

north wind
18.11.2008., 10:36
...

Shtefy:top:, slažem se sa svim što pišeš, ali mislim da pitanje iz teme nije toliki problem (nek se s time zamaraju oni kojima je to posao), koliki je problem ono što si dobro primjetila, a to je de facto vlast crkve u državi (sekularnoj). To je žalosno i zabrinjavajuće.:(

okruglica
18.11.2008., 10:37
Ali ako te nakon tog iznošenje netko ne zatraži dalje...
nemaš nikakvo pravo nametati svoje kako mišljenje,osobno shvaćanje
A nigdje nije navedeno da je rekao:Prisilite (ga,ju,njih) da me čuju!
Već naslov ove teme insuira kroz riječ kako,traženja puteva i načina prisile!

Hajdemo definirati "prisilu" i nametanje", čini mi se da se tu ne slažemo.

Da ti netko oduzme posao u državnoj službi(ili te odbije zaposliti), jer nisi katolkinja, kršćanka, ili jehovin svjedok, radilo bi se o jednoj vrsti prisile.
Da te netko zatvori u sobu, pošalje u kut da klečiš na kukuruzima i moliš Zdravo Marijo kako bi te pustio, i to bi bila prisila.

Ako je tvoja slobodna volja na neki način ugušena, ako ne možeš otići od te osobe, prebaciti program na kojem se propovjeda, ako te se poradi opredjeljenja ugnjetava, onda je to prisila.
To što ću ja u razgovoru tebi petnaest puta ponoviti da te Isus voli, ne možeš gledati kao prisilu, niti mi to možeš zabraniti, jer je to napad na moju slobodu govora, a ne na tvoju slobodu slušanja. Nakon tisuću i tisuću javnih propovijedi, nitko ne smije zabraniti i još jedan govor, i još jedan dosadan monolog, i još jedno "Isus te voli", zatražio to netko ili ne, ili definirati bilo kakvom prisilom.
Ne možeš sudjelovati sa mnom u razgovoru i reći da te prisiljavam da vjeruješ.
Jer nitko te ne sprječava ignorirati me, nitko te ne sprječava odbaciti svaku riječ koju kažem, nećeš zbog toga ostati bez posla, neću tvojoj djeci odrezati po jedan prst svaki put kad se izjasniš da nisi vjernik.

Što se tiče nametanja, to je kao da ti netko često nudi pladanj hrane koju ne želiš. Može te to živcirati, ali sve dok ti je dopušteno reći "ne hvala", takvo nametanje je samo upornost na koje se odgovara jednako tako, jednakom upornošću odbijanja.
(Uostalom, svaki put kad i ti sama iznosiš mišljenje, nosiš mali pladanj kojeg nudiš na prihvaćanje).

Stvarne prisile i preobraćivanja u negativoj konotaciji bilo je prije. Sad je to, da upotrijebim tvoj izraz, "poopćavanje" pojma na ono što on nije.

okruglica
18.11.2008., 10:58
Pa ovisi kako to netko radi, ako netko jednom spomene i odustane kad mu se jasno kaze da me to ne zanima necu mu to zamjeriti.

Ne možeš se zalagati za slobodu i istovremeno željeti nekome određivati koliko puta će nešto izreći, objasniti, prezentirati. To su naprosto dvostruka mjerila.

PashkoPata'q
18.11.2008., 11:27
Kod mene je gruba klasifikacija, da ne kazem prosta: vjernik- nevjernik. Vjernik je pod Bozijom zastitom, a sto se tice tvoje konstatacije da svatko moze vjerovati u nesto, ne mogu razumjeti. Molio bih pojasnjenje.
Netko vjeruje u boga kao Isusa, Jahvu, Budu, Bibliju, Ku'ran, budizam, hinduizam itd. Netko vjeruje u samog sebe, netko vjeruje u prirodu, netko u kozmosz, fizičke zakone itd. Netko vjeruje da je nevjernik, al iako je "nevjernik" vjera u nešto ga gura dalje.
A dosta današnjih vjera je promijenilo svoj originalni oblik kako bi se prilagodile današnjim uvjetima i ne izgledaju onakvim kakve su bile tj. izgubile su neke važne poruke.

Stoga ne postoje nevjernici, samo puno ljudi koji su uvjereni da je njihova vjera ono pravo i pokušavaju to drugima dokazati. Umjesto one "živi i pusti druge da žive".

Zato te opet pitam: kojom ti to vjerom želiš spasit ostale? jer mi se baš i ne činiš netko s razumijevanjem i tolerancijom ili sam pogriješio ili nešto treće, a možda čak i četvrto.

kokobill
18.11.2008., 11:34
Shtefy:top:, slažem se sa svim što pišeš, ali mislim da pitanje iz teme nije toliki problem (nek se s time zamaraju oni kojima je to posao), koliki je problem ono što si dobro primjetila, a to je de facto vlast crkve u državi (sekularnoj). To je žalosno i zabrinjavajuće.:(

Tko je drzava? Tko ima na pravo ustrojstva drzave? Ako su to njeni stanovnici, a u ovome slucaju vjernici, sta je sporno? Valjda vecina ima pravo odluke! :kokice:

kokobill
18.11.2008., 11:39
Zato te opet pitam: kojom ti to vjerom želiš spasit ostale? jer mi se baš i ne činiš netko s razumijevanjem i tolerancijom ili sam pogriješio ili nešto treće, a možda čak i četvrto.

Budi mi zvjezda vodilja! Moze! :kava:

Ponavljam, vec hiljaditi put, vjera- vjernik je osoba koja je dobrovoljno pristala postivati Bozije zakone. Religiju biramo poslije, a to je visi stupanj vjerskog nadahnjuca. Meni je bitno da smo vjernici, a manje koje religije! :kava:

shtefy
18.11.2008., 11:43
Ne mora nitko prihvatiti ono što mu se govori, ali doživjeti to kao ugoržavanje vlastite slobode ili prisilu, čini mi se pogrešnim.

Recimo ovako: ja sam ateist i svoju najbolju prijateljicu (koja je btw vjernica) pitam da li postoji način da je uvjerim da nema boga i moje uvjerenje je ispravnije od njenog. Ona meni kaže da nema šanse. Ali ja je nastavim piliti svaki put kad se sretnemo, uvjeravam, gnjavim (sve, naravno, iz dobre namjere)... Šta misliš, koliko dugo bi ona mene trpila? Jednom bi joj puklo, lijepo bi mi rekla neka sjašim i nađem nekog drugog za ispiranje mozga.

Isto se može primjeniti i suprotno, ja bih joj lijepo rekla da ako ne poštuje moje mišljenje, može lijepo od... ploviti...

Ovako, ona ne spašava mene, ja ne spašavam nju, međusobno se poštujemo, povremeno čak i razgovaramo o vjeri, ali uz uvažavanje mišljenja one druge. I dobro nam ide... :ne zna:

shtefy
18.11.2008., 11:46
Tko je drzava? Tko ima na pravo ustrojstva drzave? Ako su to njeni stanovnici, a u ovome slucaju vjernici, sta je sporno? Valjda vecina ima pravo odluke! :kokice:

Pa eto, po tome ipak nekako ispada da je većina hrvatskih vjernika ipak samo deklarativna, iz navike, tradicije, zbog obitelji i sl. :mig:

north wind
18.11.2008., 11:50

Ako je država po ustavu "svjetovna", onda valjda treba vladati vlada koju ovlasti parlament, a ne kc. To što vjernici (formalno) čine većinu ne bi trebalo utjecati na svjetovnu vlast. Problem je što službenici kc donose, blokiraju ili nameću donošenje nekih važnih odluka (npr. zakona) parmalentu kao instituciji svjetovne vlasti. Kao službenici kc oni se ne bi trebali petljati u pitanja svjetovne vlasti, nego samo crkvene.

PashkoPata'q
18.11.2008., 11:51
Budi mi zvjezda vodilja! Moze! :kava:
Ne da mi se sad, možda neki drugi put.
Ponavljam, vec hiljaditi put, vjera- vjernik je osoba koja je dobrovoljno pristala postivati Bozije zakone. Religiju biramo poslije, a to je visi stupanj vjerskog nadahnjuca. Meni je bitno da smo vjernici, a manje koje religije! :kava:
A kažeš Božji zakoni su negdje propisani, kako to da ih ima toliko različitih? Pa koje onda slijediti? Pomozi mi shvatit.

kokobill
18.11.2008., 11:57
Pa eto, po tome ipak nekako ispada da je većina hrvatskih vjernika ipak samo deklarativna, iz navike, tradicije, zbog obitelji i sl. :mig:

Ne, vjernik mora biti nenametljiv, poslusan i odan svojoj domovini. Neka vlada najsposobniji, za dobrobit sviju nas! :mig:

kokobill
18.11.2008., 11:58
Ako je država po ustavu "svjetovna", onda valjda treba vladati vlada koju ovlasti parlament, a ne kc. To što vjernici (formalno) čine većinu ne bi trebalo utjecati na svjetovnu vlast. Problem je što službenici kc donose, blokiraju ili nameću donošenje nekih važnih odluka (npr. zakona) parmalentu kao instituciji svjetovne vlasti. Kao službenici kc oni se ne bi trebali petljati u pitanja svjetovne vlasti, nego samo crkvene.

Tko ju proglasi svjetovnom- sekularnom? Dal je ikada bio referendum? :kokice:

okruglica
18.11.2008., 12:01
Ok. Drago mi je da imaš prijateljicu.

Ako te nečiji način ophođenja živcira, naravno da se ne moraš s njim(njom) družiti.

kokobill
18.11.2008., 12:03
Ne da mi se sad, možda neki drugi put.
Budem strpljiv! :kokice:

A kažeš Božji zakoni su negdje propisani, kako to da ih ima toliko različitih? Pa koje onda slijediti? Pomozi mi shvatit.

Za pocetak deset Bozijih zapovjedi:

1. Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. Nemoj imati drugih bogova uz mene.

2. Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovjedi.

3. Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.

4. Sjeti se da svetkuješ dan subotni. Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.

5. Poštuj oca svoga i majku svoju, da imadneš dug život na zemlji koju ti dâ Jahve, Bog tvoj.

6. Ne ubij!

7. Ne učini preljuba!

8. Ne ukradi!

9. Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!

10. Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!

shtefy
18.11.2008., 12:15

Bili su izbori na kojima su ljudi prema predizbornim obećanjima odlučili za koga žele da vodi državu u idućem razdoblju.

Ne sjećam se da sam u predizbornom programu stranaka koje učestvuju u vlasti vidjela "pokrštavanje" države. Za razliku od njih, stranke koje se u nazivu ili programu pozivaju na vjeru i katoličanstvo, nisu baš dobro prošle na izborima. Dakle, možeš zaključiti da su vjernici odlučili da žele sekularnu državu. :ne zna:

shtefy
18.11.2008., 12:18
Ok. Drago mi je da imaš prijateljicu.

Ako te nečiji način ophođenja živcira, naravno da se ne moraš s njim(njom) družiti.

Nije u pitanju način ophođenja. Nego nepoštivanje druge osobe i nametljivost u prezentiranju vlastitih stavova kao jedinih ispravnih.

Hajde, iskreno, da tebe netko svakodnevno uvjerava da trebaš prestati vjerovati u boga jer je tako jedino ispravno, ti to ne bi doživjela kao nametljivost i maltretiranje (u najmanju ruku), pa ma koliko dobre bile namjere onog tko to radi?

PashkoPata'q
18.11.2008., 12:20
Ali kokobille pa ti si ovo rekaoPonavljam, vec hiljaditi put, vjera- vjernik je osoba koja je dobrovoljno pristala postivati Bozije zakone. Religiju biramo poslije, a to je visi stupanj vjerskog nadahnjuca.
, a meni ovo upada u oči - prvo pristaješ poštivati Božje zakone a onda odabireš religiju.
E sad, ako svaka religija ima drugačija pravila, koja je onda ona prava?

kokobill
18.11.2008., 12:21
Bili su izbori na kojima su ljudi prema predizbornim obećanjima odlučili za koga žele da vodi državu u idućem razdoblju.

Ne sjećam se da sam u predizbornom programu stranaka koje učestvuju u vlasti vidjela "pokrštavanje" države. Za razliku od njih, stranke koje se u nazivu ili programu pozivaju na vjeru i katoličanstvo, nisu baš dobro prošle na izborima. Dakle, možeš zaključiti da su vjernici odlučili da žele sekularnu državu. :ne zna:

Nek ti bude! :rolleyes:

Vjernici su prepoznali najjacu stranku i to je dovoljno! Za koga su oni drugi glasovali? Kako srece da smo vjernici, ne bi nam trebale stranke, dodatni troskovi, jel tak?

kokobill
18.11.2008., 12:23
Ali kokobille pa ti si ovo rekao
, a meni ovo upada u oči - prvo pristaješ poštivati Božje zakone a onda odabireš religiju.
E sad, ako svaka religija ima drugačija pravila, koja je onda ona prava?

To se odlucuje samoodabirom u prvome redu religiju svojih pradjedova, tak je kod mene.

shtefy
18.11.2008., 12:26
Nek ti bude! :rolleyes:

Vjernici su prepoznali najjacu stranku i to je dovoljno! Za koga su oni drugi glasovali? Kako srece da smo vjernici, ne bi nam trebale stranke, dodatni troskovi, jel tak?

Ma Koko, pa ti si hodajuća reklama za demokraciju! :s

kokobill
18.11.2008., 12:27
Ma Koko, pa ti si hodajuća reklama za demokraciju! :s

Zasto komplikovano kad moze jednostavno. Koko je prakticar, zar ne?

PashkoPata'q
18.11.2008., 12:33
Koko tolerantan si, odoh s threada, pozdraf čak i nevjernicima i vjernicima :)

OT:
"nevjernik" postaje "vjernikom" kad počne razmišljati malo izvan svog dosega (izvan samog sebe)

red_shrike
18.11.2008., 12:38
vjernik postaješ kada prestaneš racionalno razmišljat i prihvatiš iracionalno kao istinito. Obrat isto vrijedi:
nevjernik postaješ kada počneš racionalno razmišljat i odbaciš iracionalno kao istinito.

kokobill
18.11.2008., 12:39
Koko tolerantan si, odoh s threada, pozdraf čak i nevjernicima i vjernicima :)

OT:
"nevjernik" postaje "vjernikom" kad počne razmišljati malo izvan svog dosega (izvan samog sebe)

Kako to lijepo zvuci. Hvala za danas najljepse upisani post. :top:

north wind
18.11.2008., 13:29

Referendum nitko nije ni tražio o tome. Postoji važeći ustav. Tamo ti piše kakva je hr država, pa si pročitaj. Ako tražiš promjenu ustava, izvoli, pokreni postupak. :mig:

okruglica
18.11.2008., 13:31
Nije u pitanju način ophođenja. Nego nepoštivanje druge osobe i nametljivost u prezentiranju vlastitih stavova kao jedinih ispravnih.

Hajde, iskreno, da tebe netko svakodnevno uvjerava da trebaš prestati vjerovati u boga jer je tako jedino ispravno, ti to ne bi doživjela kao nametljivost i maltretiranje (u najmanju ruku), pa ma koliko dobre bile namjere onog tko to radi?

Svakoj pojedinoj osobi njeni su stavovi jedini ispravni. To je naprosto čista logika. Kad ne bi vjerovala da po nekom pitanju imam ispravan stav, onda bi ga promijenila u onaj za koji vjerujem da takav jest.:ne zna:
Stvar je tu čista: nitko svjesno ne vjeruje i ne zadržava stav za koji zna da je kriv. Sasvim je prirodno da svoje mišljenje izražavamo kao jedino ispravno, inače ga ne bismo niti imali. Svi mi, ne samo vjernici. I ti i ja i ostala populacija.
Evo da bude možda malo jasnije... prihvaćanjem toga da i tvoj stav može biti ispravan, ako je suprotan onom kojeg ja imam(A Bog ne može i postojati i ne postojati), znači da ja zapravo priznajem da nisam u pravu. I tu onda, nekim normalnim i prirodnim slijedom moram mijenjati mišljenje. Trećeg izbora nema.

Ako me netko uporno uvjerava u nešto što mi nema smisla, nakon što smatram da sam mu dovoljno jasno pokušala pokazati da takav način i takva priča me ne mogu uvjeriti(da ga usprkos trudu ipak ne shvaćam) u svoju ispravnost, jednostavno ću se udaljiti. Osim ako on ne plaća piće. Dobijem li i kolač, još ću malo slušati.
Nema li on drugog načina da mi smislenije sve skupa pojasni, ako se ponavlja, nije mi zanimljiv, sve mi je skupa to naporno... doviđenja. Ne bi smatrala da me na nešto silio ili da me želio uvjeriti zbog svojih sebičnih razloga, da me maltretirao ili mi ograničavao slobodu i pravo na vlastito mišljenje.
Problem je ovdje u tome što očekuješ da netko prihvati tvoje neslaganje, kako bi osjećala da ti daje "pravo na vlastito mišljenje" i da te "poštuje". Nitko to nije dužan učiniti, sama moraš biti svjesna da to pravo imaš, slagao se netko s tvojim neslaganjem(heh, smiješno :D) ili ne.

Razumijem da izgleda kao omalovažavanje kada netko kaže da nekoga preobraća, jer to njega postavlja odmah u superiorniju situaciju, u kojoj on zapravo manipulira tuđim mišljenjem, okreće ga po svojoj volji.
Ipak to nije tako. Niti jedan vjernik ne može preobratiti nevjernika. Dolazi li tu do bilo kakvog obrata, to je izbor ateista, agnostika, jednog vjernika koji prihvaća drugo vjerovanje... i sve to skupa je nije nikada produkt jedne propovijedi ili jednog čovjeka, ma što god on rekao ili učinio, pa da njemu pripadaju "zasluge": to je zbir doživljenog, povezivanje onog pročitanog prije tri godine s jednom novom situacijom. Radi se o vlastitim procesima, i zato je naslov topica malo pretenciozan. Još malo o tome:
Vjera nema dokaze; ne može se izračunati, pa objasniti proces nastanka rezultata, ne može ju se pokazati. Ona se spoznaje intuitivno(vjernici bi rekli Duhom Svetim) u košmaru nasumičnih tragova. Ovaj tekst- kao i svaka vjernička literatura, pjesmica, zvizdarija- zapravo je samo jedan od tih bezbrojnih tragova u kojima čovjek prepoznaje "nešto" ako ima taj impuls, ako želi tu žicu vjere. Ja osobno s tim nemam ništa, osim što želim svoje pravo da se izražavam, i da to nitko ne shvati "prisilom" na išta.

okruglica
18.11.2008., 13:35
Shit. Puno napisala, malo rekla, pritom i zagorio ručak. Bemti' forum.

kokobill
18.11.2008., 13:38
Referendum nitko nije ni tražio o tome. Postoji važeći ustav. Tamo ti piše kakva je hr država, pa si pročitaj. Ako tražiš promjenu ustava, izvoli, pokreni postupak. :mig:

Ne, ne pada mi na pamet, kad me nitko nist nije pita! To me uci moja vjera.

riche
18.11.2008., 13:38
Budem strpljiv! :kokice:

Za pocetak deset Bozijih zapovjedi:

1. Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. Nemoj imati drugih bogova uz mene.

.
.
.
bla bla

To su tumacenje jedne religije. Tko kaze da iste zakone imaju u Hinduizmu, ili mozda je Zeus ili Thor stavio ista pravila?

kokobill
18.11.2008., 13:44
To su tumacenje jedne religije. Tko kaze da iste zakone imaju u Hinduizmu, ili mozda je Zeus ili Thor stavio ista pravila?

Izvoli si odabrati pravu stvar. PashkoPata'q je zadovoljan. :kokice:

shtefy
18.11.2008., 14:01
Shit. Puno napisala, malo rekla, pritom i zagorio ručak. Bemti' forum.

:(

Žao mi je...

Navrati k meni na ručak, moj će tek na kuhanje kad stignem doma... :mig:

okruglica
18.11.2008., 14:07
:(

Žao mi je...

Navrati k meni na ručak, moj će tek na kuhanje kad stignem doma... :mig:

Opsala, predivan prijedlog. Ali samo ako nema u njemu nikakav magičan sastojak koji će me preobratiti :D .
Di živiš i koje vino ili desert da ponesem( žao mi je, ali ovakve pozive nikada ne shvaćam neozbiljno :rofl: )

shtefy
18.11.2008., 16:15
Opsala, predivan prijedlog. Ali samo ako nema u njemu nikakav magičan sastojak koji će me preobratiti :D .
Di živiš i koje vino ili desert da ponesem( žao mi je, ali ovakve pozive nikada ne shvaćam neozbiljno :rofl: )

Nikakva magija, samo dobra univerzalna klopa! :D

Da ne živim u Pripizdini Lijevoj ni ja ne bih ovakve pozive shvaćala neozbiljno... :(

Ali nikad se ne zna! A vino i desert? Kakvi god da su, loši ne mogu biti! :mig:

:klopa: :Pivo:

homer11
18.11.2008., 20:17

Uf, mislim da mi nevjernici imamo beskonacne dosege, sto ne bi rekao za vjernike ( "" )...

lea*
18.11.2008., 20:34
Hvala na pitanju, jest.

A kod tebe? :D

I šta ne razumiješ? OK, crtat ćemo ako treba... :rolleyes:

Prvo, ja (da ne bude opet sranja o osbnom obraćanju) forum doživljavam (zapravo mislim da je tako i osmišljen i koncipiran, ali ako ti znaš bolje... :ne zna:) kao mjesto gdje više ljudi razmjenjuje svoja argumentirana mišljenja, po mogućnosti bez uvreda. Dakle, ovo nije mjesto za osobne obračune, ako mi imaš nešto osobno reći, izvoli na pp. Razumiješ razliku?

Komunikacija se vodi između svih forumaša. Ako ti ne odgovara, kao što sam ti već rekla, imaš pp. To je ovdje jedini način komuniciranja između samo dvije osobe. Ako ti ne paše, to bi bio tvoj osobni problem.

Negdje sam spomenula da nisam zadovoljna svojim životom? Citiraj. A da se crkva upliće u svjetovni život (inače, u Ustavu RH, fyi, piše da je Hrvatska sekularna država) i da joj se to dopušta, si napisala i sama. I šta sad hoćeš?

Ako ti je besmisleno, skini se s foruma i gotovo... Netko te prisiljava? :ne zna: I meni je jednako besmisleno slušati neargumentirane gluposti od neke nabrijane cure koja čak nema toliko karaktera da se jasno i glasno izjasni da li je vjernica ili ne. Rijetki su ovdje takvi, a prave vjernike, koliko god se s njima ne slagala, bar poštujem. Ti to nisi zaslužila jer jedino što radiš je prepucavanje, a o temi ni riječi...

No comment.

lea*
18.11.2008., 20:48
Ovo boldano je točno, crkva ne stvara u evropskim državama nikakvu halabuku jer joj sekularne države to ne dopuštaju. Znaš li za još neki slučaj da je negdje u Evropi netko potpisao međudržavne ugovore sa Vatikanom kao RH? Konfesionalni vjeronauk u državnim školama? Napisi u novinama da su određene stranke "vođene Sotonom", nazivanje ateista najvećim zlom na svijetu, zahtjevanje da se crkvena zvona izuzmu iz zakona o dopuštenoj buci, i da sad ne nabrajam sve što je crkvi dopušteno u Hrvatskoj, a što ima utjecaja na ustavom određenu sekularnu državu...

Crkva ne stvara u evropskim državama nikakvu halabuku, jer gradjani u prakticiranoj demokraciji, toleriraju artikulaciju Crkve u javosti, kao jednu od mnogih institucija u pluralistickom drustvu.
Recimo u Njemackoj postoji predmet u skoli "Religionsuntericht" i tako da je taj skolski predmet dio obrazovnog programa.

Ne znam sto se sve moze iscitati na naslovnicama dnevnog tiska, zutog tiska. Sto hoces s time reci? Sto je poanta, ne uvidjam nikaku poveznicu.

Sto ti hoces saopciti na pdf religija?

lea*
18.11.2008., 21:17

Pitanje "kako preobratiti nevjernike" ili "kako vjernika natejerati da prestane vjerovati" u najmanju ruku je hipoteticne naravi.
Iza takvih pitanja izvlaciti motiv tipa "vjernici su ti koji imaju problem sa postojanjem ateista" ili obratno moze ukazivati ili ukazuje na misaonu ogranicenost. Jer, ne mozes poznavati motiv drugoga, samo svoj. Motiv, zasto netko takvo pitanje postaljva zna samo autor. A motivi su mnogi.

Neprosvjecen, ogranicen i nekulturan covjek pljuje.
Kad covjek podje dozivljavati forum, moze se desiti da podje pljuvati.
Mislim da se na satima religije ili etike nastoji upoznavati mladog covjeka sa Isusovim zlatnim pravilom ponasanja ogledanja u drugom covjeku.

MUTAN
18.11.2008., 23:17
sta se odvde podrazumeva pod:DECA?
sve zavisi koliko su veka!

LeleOriali
19.11.2008., 00:57
Da nisi pobrkao redoslijed? Vjerom se ide u zivot vjecni, a to nam je zajednicki cilj, kuzis?
a kakve veze ima "život vječni" sa intelektualnim razinama? :ne zna: :confused:

Loš si troll. A to se i vidi. :lol::lol:

shtefy
19.11.2008., 06:16
Crkva ne stvara u evropskim državama nikakvu halabuku, jer gradjani u prakticiranoj demokraciji, toleriraju artikulaciju Crkve u javosti, kao jednu od mnogih institucija u pluralistickom drustvu.
Recimo u Njemackoj postoji predmet u skoli "Religionsuntericht" i tako da je taj skolski predmet dio obrazovnog programa.

U modernim evropskim demokracijama crkvu se tolerira sve dok ne pretjera i ne gurne nos gdje joj nije mjesto. Političke i slične ispade crkve, kakvi su kod nas gotovo svakodnevni, u Evropi teško da ćeš vidjeti. Ali tamo je politika jasno crkvu stavila na svoje mjesto. Nisi mi odgovorila tko još ima međudržavne ugovore sa Vatikanom, kakve smo mi potpisali.

Inače, Njemačka je samo jedna od zemalja EU, a taj predmet koji si ti navela nije konfesionalni vjeronauk, nego predmet tipa općeg vjerskog odgoja. Razumiješ razliku?

Ne znam sto se sve moze iscitati na naslovnicama dnevnog tiska, zutog tiska. Sto hoces s time reci? Sto je poanta, ne uvidjam nikaku poveznicu.

Ne znam odakle smo uopće došli do žutog tiska, ali inače tisak, Internet, TV i ostali mediji služe za informiranje javnosti. Žuti tisak ne čitam, ali o stanju u društvu, događajima u svijetu, politici, ekonomiji i sl. se informiram u ozbiljnim medijima i smatram to važnom odrednicom opće kulture. Osobu koja se ne informira bilo putem tiska, Interneta ili nečeg sličnog uopće ne mogu uzeti kao ozbiljnog sugovornika. A poveznicu sa ranijim postovima ne vidim ni ja.

To je izgleda jasno svima osim tebi. Ali to je nevažno. Ponavljam ti, ovo nije mjesto za osobne obračune. Imaš nešto osobno protiv mene, izvoli na pp. Ne spamaj temu.

Pitanje "kako preobratiti nevjernike" ili "kako vjernika natejerati da prestane vjerovati" u najmanju ruku je hipoteticne naravi.
Iza takvih pitanja izvlaciti motiv tipa "vjernici su ti koji imaju problem sa postojanjem ateista" ili obratno moze ukazivati ili ukazuje na misaonu ogranicenost. Jer, ne mozes poznavati motiv drugoga, samo svoj. Motiv, zasto netko takvo pitanje postaljva zna samo autor. A motivi su mnogi.

Od tebe još nismo čuli ni "m" od motiva, ni "t" od konkretne teme. Inače, vidim da si nova i očito imaš problema sa kulturom ophođenja, pa ću ti objasniti da izrazi tipa "misaona ograničenost" mogu biti uvredljivi, nekulturni i nepoželjni u normalnoj komunikaciji. I više govore o onome tko ih upotrebljava nego o onome na koga se odnose.

Neprosvjecen, ogranicen i nekulturan covjek pljuje.
Kad covjek podje dozivljavati forum, moze se desiti da podje pljuvati.
Mislim da se na satima religije ili etike nastoji upoznavati mladog covjeka sa Isusovim zlatnim pravilom ponasanja ogledanja u drugom covjeku.

Ovim si upravo jasno pokazala vlastito neznanje i neprosvijećenost.

Prvo, šta te muči u formulaciji "doživljavati forum"? Objasni nam onda svoje viđenje foruma i sebe na njemu...

Dalje, nejasno je šta podrazumijevaš pod "satovima religije ili etike", ali hajde da pokušamo objasniti... Predmet religija kao takav u Hrvatskoj ne postoji. Postoje vjeronauk i etika. Razlika je ogromna. Vjeronauk je upravo to što mu naziv i govori: konfesionalni katolički vjeronauk koji poučava djecu jednoj vjeri kao jedinoj ispravnoj. Etika je predmet koji djecu poučava o svim (ili bar gotovo svim) svjetskim religijama, ali ne sa stajališta bilo koje od tih religija, nego sa neutralnog stajališta povijesnih činjenica. Ako ti želiš svoje djete podučavati "Isusovim zlatnim pravilima", nitko ti to ne osporava. Kao što nitko nema pravo drugu stranu tjerati da uči ta "Isusova zlatna pravila".

I po milijuniti put, tema je preobraćanje nevjernika. Ako imaš nešto reći o konkretnoj temi, izvoli. Ako nemaš, prestani gnjaviti sa svojim osobnim frustracijama.

north wind
19.11.2008., 08:48

Takav predmet u Hrvatskoj, nažalost, ne postoji, premda je bilo pokušaja da se on uvede, ali to nije prošlo. Ovdje postoji samo konfesionalni vjeronauk, u pravilu katolički. Ništa što se tiče religijske kulture, religija svijeta ili općenito religija u školama se ne podučava. To sigurno ne ide u prilog religijskoj prosvijećenosti i toleranciji.

Postoji još jedino "etika", ali samo kao izborni predmet u srednjim školama. U osnovnima je nema. Osim toga, vjeroučitelje u hr ne postavlja škola, nego crkva i ako učenici ne izaberu taj "izborni" predmet, kc im ne dopušta pristup obredima sakramenata. Može li se to onda nazvati "slobodnim izborom", ako je on uvjetovan? Je li tako i u Njemačkoj?

Krvnik
19.11.2008., 20:20
Jesi li ikada čitao moje postove? Očito nisi, pa onda ne lupetaj. Ja nikada nisam napisala da mi smetaju vjernici, čak mi je i najbolja prijateljica vjernica. Smeta mi nametanje vaših stavova.

oprosti, ali tko ti to čime nameće i kakve to stavove?

Poštenom vjerniku nikada ne bi palo na pamet preobraćati nevjernike jer poštuju druge ljude.

ovisi što ti smatraš pod preobraćanjem.
ukoliko je tebi bilo kakav razgovor o vjeri nasilno preobraćanje (a sve mi se čini kako jest), onda pretpostavljam kako ti se ovaj forum čini punim pokušaja vjernika da nasiljem preobrate nevjernike.
nego, reci nam, što ti točno misliš kakvo se to točno preobraćanje na ovom topicu zagovara?
smatraš li kako vjernici kuju zavjeru da nasilno preobrate sve nevjernike pod prijetnjom smrću?
imaš li kakve dokaze za te svoje bojazni?

Gdje sam ja nekome tupila da bog ne postoji i da treba prestati vjerovati? Citiraj. To što ja pišem da je moj stav ne znači da smatram da svi trebaju tako misliti. Inače, forum postoji za razmjenu mišljenja. Ako tražiš forum bez ateista, imaš one na crkvenim stranicama.

gdje sam rekao kako tražim forum bez ateista?
rekao sam samo kako mi je malo kontradiktorno da osoba kojoj vjernici idu na džigericu visi na podforumu koji se zove religija, jer većinom su ateisti (barem oni koji su imali barem malo soli u glavi) procjenili kako ovdje ne mogu naći ništa osim izvora frustracije i vječitu svađu i odlučili ga zaobilaziti u širokom luku.
iznimka su jedino balavci koji pomodno mrze crkvu i usput traže svađu.

Ovo je topic "kako nevjernika obratiti u vjernika". Meni to baš zvuči kao ono "ili milom ili silom".

ne vidim da je itko zagovarao nasilno konvertiranje.
očito mi je promaklo.

Ateisti nikoga ne uvjeravaju da bog ne postoji, mi samo navodimo znanstvene dokaze za ono što vi smatrate voljom božjom ili tako nečim.

kako je lijepo biti u toplini čopora...
ovo što ti činiš nimalo se ne razlikuje od vjerničkih pokušaja preobraćenja.
to što ti to ne želiš nazivati preobraćivanjem i dalje ne mijenja činjenicu kako se radi o istoj stvari - pokušaju uvjeravanja onog drugog u svoju istinu.

nego, ako ćemo baš bit znanstveni, koliko je do sada vjernika uvažilo tvoje, ili ako baš želiš 'vaše' znanstvene dokaze?

A tako znači, vaš bog dopušta da vi drugima tumačite svoje viđenje stvari, a zabranjuje da mi tumačimo svoje.

Svaka vam čast na licemjerju... :s
nigdje to nisam rekao i ovo si vrlo bezobrazno i provocirajuće podmetnula.
rekao sam samo kako te nitko ni na što prisiljava.
i upravo mi zbog toga nije jasno što te toliko žulja u čitavoj priči i zašto uporno objašnjavaš vjernicima kako ne želiš da te preobraćaju.

lea*
19.11.2008., 20:40
Takav predmet u Hrvatskoj, nažalost, ne postoji, premda je bilo pokušaja da se on uvede, ali to nije prošlo. Ovdje postoji samo konfesionalni vjeronauk, u pravilu katolički. Ništa što se tiče religijske kulture, religija svijeta ili općenito religija u školama se ne podučava. To sigurno ne ide u prilog religijskoj prosvijećenosti i toleranciji.

Postoji još jedino "etika", ali samo kao izborni predmet u srednjim školama. U osnovnima je nema. Osim toga, vjeroučitelje u hr ne postavlja škola, nego crkva i ako učenici ne izaberu taj "izborni" predmet, kc im ne dopušta pristup obredima sakramenata. Može li se to onda nazvati "slobodnim izborom", ako je on uvjetovan? Je li tako i u Njemačkoj?

Mada bi ovo mogla biti zasebna tema, nema veze sa postavljenom temom, osvrut cu se. Kao prvo moram reci da se radi o procesima u razlicitim drustvima.
"Religionsuntericht" je u sklopu obrazovnog sustava i ovisno od toga koje si konfesije tj. da li si katolik ili evangelista odlucujes se koji vjeronauk ce ti dijete pohadjati u skoli. Ako, recimo u Hrvatskoj ima statisticki, ne znam, oko 90 % katolika onda je razumljivo da je vecina, i da vjeronauk katolicke crkve u programu. Mislim, ako sam katolicke vjeroispovjesti i zivim u Japanu, razumljjivo da u sklopu religijskog sustava obrazovanja ne mogu ocekivati da bude ponudjeno krscanstvo nego budizam ...etc..
Etika u skolama u Njemackoj je "novijeg "datuma" mislim od nekih devedesetih uvedena...Dok je recimo u ex-yu, religija i religijski sadrzaji, kao jedan od najuniverzalnijih ljudskih fenomena, bila protjerana na marginu, u Njemackoj je za to vrijeme, djeca pohadjala vjeronauk.. (dakle ovisno o konfesiji: katolik ili evangelista)
Tako, recimo u Njemackoj, ako zelim da mi dijete primi svete sakramente onda u skopu obrazovnog sustava u skoli na satu religije moje djete se priprema na krizmu ili konfirmaciju. Tako da ta praksa je uobicajena.
A naravno ako ne pripadas niti jednoj religiji onda imas slobodno, ili bez konfesije.

lea*
19.11.2008., 20:52
U modernim evropskim demokracijama crkvu se tolerira sve dok ne pretjera i ne gurne nos gdje joj nije mjesto. Političke i slične ispade crkve, kakvi su kod nas gotovo svakodnevni, u Evropi teško da ćeš vidjeti. Ali tamo je politika jasno crkvu stavila na svoje mjesto. Nisi mi odgovorila tko još ima međudržavne ugovore sa Vatikanom, kakve smo mi potpisali.

U prakticiranim demokracijama Zapada je uobicajeno i praksa decenijama da Crkva daje svoj glas u javnosti, dok je u Hrvatskoj to tek novija praksa tj. odkada je umrla socijalisticka federativna repubilka jugoslavija.
Mozda je to uzrok zbog kojeg nazivas artikuliranje crkve u javnosti a ti percipiras i tituliras kao "ispad".
Kako pisah, Crkva kao formalna institucija u nizu mnogih daje glas u javnosti u svezi aktualno politickih tema.

Ne samo da ti nisam odgovorila na medjudrzaven ugovore sa Vatikanom, nego ti nisam odgovorila niti se osvrcem na tvoja osobna agresivna vrijedjanja u predhodnom postu.

lea*
19.11.2008., 20:57
Od tebe još nismo čuli ni "m" od motiva, ni "t" od konkretne teme. Inače, vidim da si nova i očito imaš problema sa kulturom ophođenja, pa ću ti objasniti da izrazi tipa "misaona ograničenost" mogu biti uvredljivi, nekulturni i nepoželjni u normalnoj komunikaciji. I više govore o onome tko ih upotrebljava nego o onome na koga se odnose.

Ovako sam pisala na temu.

Ne znam, da li se trebam osvrnuti na tvoje vrijedjanje.

lea*
19.11.2008., 21:02

Ja smatram da prosvjecen covjek ne pljuje po drugom covjeku, bez obzira kakve naravi si on sebi ili drugima pitanja postavljao.
I ne postoji pljuvanje s pravom i bez prava.

lea*
19.11.2008., 21:13
Ne znam odakle smo uopće došli do žutog tiska, ali inače tisak, Internet, TV i ostali mediji služe za informiranje javnosti. Žuti tisak ne čitam, ali o stanju u društvu, događajima u svijetu, politici, ekonomiji i sl. se informiram u ozbiljnim medijima i smatram to važnom odrednicom opće kulture. Osobu koja se ne informira bilo putem tiska, Interneta ili nečeg sličnog uopće ne mogu uzeti kao ozbiljnog sugovornika. A poveznicu sa ranijim postovima ne vidim ni ja.

Shtefy ovako si pisala u jedom od ranijih postova, a navodno temu

Napisi u novinama da su određene stranke "vođene Sotonom", nazivanje ateista najvećim zlom na svijetu, zahtjevanje da se crkvena zvona izuzmu iz zakona o dopuštenoj buci, i da sad ne nabrajam sve što je crkvi dopušteno u Hrvatskoj, a što ima utjecaja na ustavom određenu sekularnu državu...

pa sam si pomislila dok sam si citala, jesu li ove pojednostvaljenje pausalizirane nedovljono konkretne i nepovezane nabrajalice na postojanje Crkve u Hrvatskoj izvoro iz zute stampe

lea*
19.11.2008., 21:24
Ponajprije mi se obracas slijedeciim rijecima:

Prvo, ja (da ne bude opet sranja o osbnom obraćanju) forum doživljavam (zapravo mislim da je tako i osmišljen i koncipiran, ali ako ti znaš bolje... ) kao mjesto gdje više ljudi razmjenjuje svoja argumentirana mišljenja, po mogućnosti bez uvreda. Dakle, ovo nije mjesto za osobne obračune, ako mi imaš nešto osobno reći, izvoli na pp. Razumiješ razliku?

Ako ti je besmisleno, skini se s foruma i gotovo... Netko te prisiljava? I meni je jednako besmisleno slušati neargumentirane gluposti od neke nabrijane cure koja čak nema toliko karaktera da se jasno i glasno izjasni da li je vjernica ili ne. Rijetki su ovdje takvi, a prave vjernike, koliko god se s njima ne slagala, bar poštujem. Ti to nisi zaslužila jer jedino što radiš je prepucavanje, a o temi ni riječi...

Potom pises:

I po milijuniti put, tema je preobraćanje nevjernika. Ako imaš nešto reći o konkretnoj temi, izvoli. Ako nemaš, prestani gnjaviti sa svojim osobnim frustracijama.

Evelin
19.11.2008., 23:14
- meni kao vjernici katolkinji ( istina, po postovima vjernika/ca , drugačijoj )- je neshvatljiva, nerazumna ...tema "kako nevjernika/cu (pre)obratiti u vjernika/cu
- ja taj pojam "(pre)obratiti nekoga" jednostavno ne mogu prihvatiti, razumjeti...
- po meni je to propaganda, kao da idem nekoga preobratiti na drugi stil/način života, navika, kuhanja, oblačenja, boje kose...
- nikada, ali baš nikada mi nije palo na pamet da nevjernike uvjeravam u svoja intimna, osobna vjerovanja
- pa zar vjerovanje nije intimna, osobna stvar svakog pojedinca/ke?!?

shtefy
20.11.2008., 06:14
oprosti, ali tko ti to čime nameće i kakve to stavove?

Pitanje iz naslova je "kako nevjernika obratiti u vjernika". Svaka daljnja je suvišna... :ne zna:

ovisi što ti smatraš pod preobraćanjem.
ukoliko je tebi bilo kakav razgovor o vjeri nasilno preobraćanje (a sve mi se čini kako jest), onda pretpostavljam kako ti se ovaj forum čini punim pokušaja vjernika da nasiljem preobrate nevjernike.
nego, reci nam, što ti točno misliš kakvo se to točno preobraćanje na ovom topicu zagovara?
smatraš li kako vjernici kuju zavjeru da nasilno preobrate sve nevjernike pod prijetnjom smrću?
imaš li kakve dokaze za te svoje bojazni?

Sama želja da se nekoga preobrati ima kao preduvjet nepoštivanje tuđeg prava na vlastito mišljenje. Inače, ovdje je riječ o ovom topicu, a ne o cijelom forumu.

rekao sam samo kako mi je malo kontradiktorno da osoba kojoj vjernici idu na džigericu visi na podforumu koji se zove religija, jer većinom su ateisti (barem oni koji su imali barem malo soli u glavi) procjenili kako ovdje ne mogu naći ništa osim izvora frustracije i vječitu svađu i odlučili ga zaobilaziti u širokom luku.

Gdje sam ja rekla da mi vjernici idu na džigericu? Citiraj.

Znači, ateisti "koji imaju barem malo soli u glavi" su jedino oni koji izbjegavaju bilo kakvu konfrontaciju sa vjernicima, ne izražavaju svoje mišljenje, tihi su i neprimjetni?

A u mojim godinama "balavica" može biti jedino kompliment... Osim ako ti ne pišeš iz staračkog doma... :mig:

ne vidim da je itko zagovarao nasilno konvertiranje.
očito mi je promaklo.

Nasilje ne podrazumijeva samo primjenu fizičkog nasilja. Bilo kakvo konvertiranje podrazumijava da se onaj tko navedeno konvertiranje želi izvršiti smatra superiornim. A smatrati se superiornim nad drugim ljudima samo na osnovi određenih životnih pogleda je, osim što je nekršćanski, i prilično žalosno.

kako je lijepo biti u toplini čopora...

Gle tko to kaže... :mig:

Ako se ne varam, upravo vi vjernici ste ti koji se pozivate na "brojnost čopora" i ostale "čoporativne" prednosti... Ateisti su inače obično individualci koji nemaju straha imati svoje mišljenje i glasno ga iskazati, bez obzira na trenutačno pomodno stanje društva.

ovo što ti činiš nimalo se ne razlikuje od vjerničkih pokušaja preobraćenja.
to što ti to ne želiš nazivati preobraćivanjem i dalje ne mijenja činjenicu kako se radi o istoj stvari - pokušaju uvjeravanja onog drugog u svoju istinu.

A šta ja to činim? Govorim da ako već vi vjerujete u boga, da ja ne moram? Gdje sam ja nekome rekla da hoću da povjeruje da nema boga? Citiraj. Ja kažem da sam ja uvjerena da boga nema, a tko hoće, može vjerovati u što god hoće. Meni se fućka.

nego, ako ćemo baš bit znanstveni, koliko je do sada vjernika uvažilo tvoje, ili ako baš želiš 'vaše' znanstvene dokaze?

Mogu govoriti samo za sebe. Inače, nemam običaj voditi ikakvu statistiku, ali koliko znam niti jedan. Jednostavno zato što nikoga nisam pokušavala "preobratiti". Živo mi se fućka tko u što vjeruje sve dok to nema utjecaja na moj život. :ne zna:

Inače, da, postoje vjernici koji su prestali vjerovati u boga pod teretom znanstvenih dokaza. Htjeo to ti priznati ili ne.

nigdje to nisam rekao i ovo si vrlo bezobrazno i provocirajuće podmetnula.
rekao sam samo kako te nitko ni na što prisiljava.
i upravo mi zbog toga nije jasno što te toliko žulja u čitavoj priči i zašto uporno objašnjavaš vjernicima kako ne želiš da te preobraćaju.

Zato što je ovo forum i svatko ima pravo reći što misli o bilo kojoj temi. Zar je to tako teško za shvatiti? Inače, nisam nigdje vidjela ni da ti objašnjavaš šta tebe žulja u cijeloj priči i zašto uporno želiš sudjelovati u temi upravo o preobraćanju.

north wind
20.11.2008., 07:05
Ja ovu temu doživljavam više kao neku vrstu provokacije namijenjene ateistima, pa tko se i ako se dade isprovocirati. Inače mi se uopće ne čini važnom.

U praktičnom smislu zapravo se poziva vjernike koji rade na tome da udijele "recept". Valjda se dobivaju neki "bodovi" za put u raj, kad je to toliko važno.

shtefy
20.11.2008., 07:40
Mada bi ovo mogla biti zasebna tema, nema veze sa postavljenom temom, osvrut cu se. Kao prvo moram reci da se radi o procesima u razlicitim drustvima.
"Religionsuntericht" je u sklopu obrazovnog sustava ...itd. itd. itd.

Ne znam koliko dugo ti živiš u Njemačkoj. Moja obitelj je inače tamo od 1943. (mi jesmo Nijemci), ali nitko od njih, koje god generacije bio pripadnik (OK, oni prvi možda čak i jesu, ali su davno pomrli pa ih ne mogu pitati :D), nije išao u državnoj školi na konfesionalni vjeronauk. Iako su većinom tradicijski vjernici.

U prakticiranim demokracijama Zapada je uobicajeno i praksa decenijama da Crkva daje svoj glas u javnosti, dok je u Hrvatskoj to tek novija praksa tj. odkada je umrla socijalisticka federativna repubilka jugoslavija.
Mozda je to uzrok zbog kojeg nazivas artikuliranje crkve u javnosti a ti percipiras i tituliras kao "ispad".
Kako pisah, Crkva kao formalna institucija u nizu mnogih daje glas u javnosti u svezi aktualno politickih tema.

Crkva nije politička institucija. Kada se bude registrirala kao politička organizacija, kada bude funkcionirala na taj način, ali i kao politička organizacija odgovarala svom biračkom tijelu, onda neka se javlja kao politički čimbenik. Do tada, već stoljećima se zna (daleko prije nastanka komunizma na koji vjernici uvijek ciljaju) zašto postoji potreba odvajanja crkve od države.

Ne samo da ti nisam odgovorila na medjudrzaven ugovore sa Vatikanom, nego ti nisam odgovorila niti se osvrcem na tvoja osobna agresivna vrijedjanja u predhodnom postu.

Naravno da nisi odgovorila kada ne znaš. :ne zna:

Ako igdje nađeš osobnu uvredu, citiraj. Ili ne impliciraj.

Ovako sam pisala na temu.

Jedan post od nekoliko stranica postova. Bravo.

Ne znam, da li se trebam osvrnuti na tvoje vrijedjanje.

Ako si negdje našla uvredu, naravno da se trebaš osvrtati. Citiraj.

Ja smatram da prosvjecen covjek ne pljuje po drugom covjeku, bez obzira kakve naravi si on sebi ili drugima pitanja postavljao.
I ne postoji pljuvanje s pravom i bez prava.

Zašto si onda sama to radila?

pa sam si pomislila dok sam si citala, jesu li ove pojednostvaljenje pausalizirane nedovljono konkretne i nepovezane nabrajalice na postojanje Crkve u Hrvatskoj izvoro iz zute stampe

Tebi je riječ "napisi u novinama" sinonim za žuti tisak? Bit će ipak da sam ja tu luda... A sve u postu navedeno je inače objavljeno u dnevnoj (ne žutoj) štampi, u informativnim emisijama na TV-u, na portalima vijesti na netu... Šta su svi oni žuti?

Ponajprije mi se obracas slijedeciim rijecima:
...
Potom pises:

Here we go again... :rolleyes:

Zapravo imaš pravo, dala sam se uvući u offtopičarenje, a sve zbog tvog mišljenja da je sve što netko misli drugačije od tebe, osobni napad i vrijeđanje...

Odustajem... http://img2.mysmiley.net/imgs/smile/sad/sad0071.gif (http://www.mysmiley.net/free-party-smiles.php)

shtefy
20.11.2008., 07:40
- meni kao vjernici katolkinji ( istina, po postovima vjernika/ca , drugačijoj )- je neshvatljiva, nerazumna ...tema "kako nevjernika/cu (pre)obratiti u vjernika/cu
- ja taj pojam "(pre)obratiti nekoga" jednostavno ne mogu prihvatiti, razumjeti...
- po meni je to propaganda, kao da idem nekoga preobratiti na drugi stil/način života, navika, kuhanja, oblačenja, boje kose...
- nikada, ali baš nikada mi nije palo na pamet da nevjernike uvjeravam u svoja intimna, osobna vjerovanja
- pa zar vjerovanje nije intimna, osobna stvar svakog pojedinca/ke?!?

:s

Krvnik
20.11.2008., 18:39
Pitanje iz naslova je "kako nevjernika obratiti u vjernika". Svaka daljnja je suvišna... :ne zna:

i dalje ne vidim kako ti to netko nešto nameće.
naime, ovdje se raspravlja o tome može li se riječima nekoga u nešto uvjeriti, točnije, nevjernika navesti da postane vjernik.
nikakvog nasilnog nametanja u čitavoj priči nema.
ali tebi to očito ne smeta.

Sama želja da se nekoga preobrati ima kao preduvjet nepoštivanje tuđeg prava na vlastito mišljenje. Inače, ovdje je riječ o ovom topicu, a ne o cijelom forumu.

ne vidim po čem bi jedno nužno izlazilo iz drugog.
naime, ako ja želim tebe uvjeriti u nešto, ja time ni na koji način ne negiram tvoje pravo na vlastito mišljenje.

Znači, ateisti "koji imaju barem malo soli u glavi" su jedino oni koji izbjegavaju bilo kakvu konfrontaciju sa vjernicima, ne izražavaju svoje mišljenje, tihi su i neprimjetni?

ne, već su ateisti koji imaju malo soli u glavi shvatili ono što tebi uporno izmiče.
a to je da ne razumiju vjeru i vjernike.

vjera u boga je stvar koju ateist ne može razumjeti, jer ju nije iskusio.
također ne može shvatiti ni vjernika.
kako je moguće raspravljati o nečemu u što se ne razumiješ?

A u mojim godinama "balavica" može biti jedino kompliment... Osim ako ti ne pišeš iz staračkog doma... :mig:

pa, zapravo sam opisivao najveći dio ateističke populacije ovog podforuma koji je odjednom u naletu prosvjetljenja shvatio kako se boga ne može racionalno dokazati, niti opovrgnuti, pa sad pili po tome i usput pljuje po onome po čemu je među buntovnicima popularno pljuvati.
da imaju imalo mozga shvatili bi kako je crkva danas uistinu prosječnom hrvatu malo znači, kako je samim time ona minorna u stvaranju javnog mnijenja i kako je bitno veći problem od nje žuta štampa i žutilo na televiziji.

Nasilje ne podrazumijeva samo primjenu fizičkog nasilja. Bilo kakvo konvertiranje podrazumijava da se onaj tko navedeno konvertiranje želi izvršiti smatra superiornim. A smatrati se superiornim nad drugim ljudima samo na osnovi određenih životnih pogleda je, osim što je nekršćanski, i prilično žalosno.

smatraš li ti sebe superiornom njima?
s obzirom da odgovor na ovo pitanje znamo ti i ja, moje sljedeće pitanje jest -
na temelju čega?

Gle tko to kaže... :mig:

tko to kaže, zlato?

Ateisti su inače obično individualci koji nemaju straha imati svoje mišljenje i glasno ga iskazati, bez obzira na trenutačno pomodno stanje društva.

ateisti na ovom podforumu su upravo proizvod trenutnog pomodnog stanja u društvu.

A šta ja to činim? Govorim da ako već vi vjerujete u boga, da ja ne moram? Gdje sam ja nekome rekla da hoću da povjeruje da nema boga? Citiraj. Ja kažem da sam ja uvjerena da boga nema, a tko hoće, može vjerovati u što god hoće. Meni se fućka.

da ti se samo fućka, ne bi ovo sve pisala.

Mogu govoriti samo za sebe. Inače, nemam običaj voditi ikakvu statistiku, ali koliko znam niti jedan. Jednostavno zato što nikoga nisam pokušavala "preobratiti".

nego što si točno pokušavala učiniti?

Inače, da, postoje vjernici koji su prestali vjerovati u boga pod teretom znanstvenih dokaza. Htjeo to ti priznati ili ne.

znanost nije dokazala kako boga nema, htjela ti to priznati ili ne.
a oni koji su prestali vjerovati zbog znanosti, nisu s razlogom prestali vjerovati, s obzirom da ništa tu dokazano nije.
dapače nisu uopće prestali vjerovati, već su samo počeli vjerovati kako boga nema.
razlika je suptilna, ali ipak postoji.

Zato što je ovo forum i svatko ima pravo reći što misli o bilo kojoj temi. Zar je to tako teško za shvatiti?

ali ti ne govoriš o temi.
ti govoriš o svemu drugom samo ne o temi.
tema je kako preobratiti vjernika.
a ne - želiš li ti biti preobraćena i želiš li da te vjernici puste na miru, iako te nitko od njih ne prisiljava da pričaš s njim.

Inače, nisam nigdje vidjela ni da ti objašnjavaš šta tebe žulja u cijeloj priči i zašto uporno želiš sudjelovati u temi upravo o preobraćanju.
nisi to vidjela jer to nigdje nisam ni napisao.

patak
21.11.2008., 00:15
kokobil, ne znam dal si već dobio ovaj odgovor (vjerujem čak da jesi, ali ne da mi se čitati 8 strana prepiriki): najzadnje riječima, agresijom, osudama, najprije vlastitim životom, iskrenošću, pravednom strogoćom, dobrotom, ljubavlju i tak...
Najgora zabluda za vjernika jest da da je on odradio svoj put do Boga i da sad može zvati druge da dođu tu gdje je i on. Sjeti se farizeja i carinika (ako se dobro sjećam). Dakle, ako želiš obratiti druge da postanu bolji, prvo učini sebe boljim čovjekom. I ako si dobar i dalje si čovjek, nisi savršen, dakle trudi se biti bolji. I onda kad tvoja svrha i tvoj cilj postane biti bolji čovjek, tek tada ćeš ti doista moći stvoriti pozitivan utjecaj na ljude oko sebe. Dok god je TVOJ cilj preobratiti druge, znači da nešto nije u redu. Jer si uzimaš za pravo da preobraćuješ, ne Bog kroz tebe, već TI. A to znaš da nije dobro.

shtefy
21.11.2008., 06:43
i dalje ne vidim kako ti to netko nešto nameće.
naime, ovdje se raspravlja o tome može li se riječima nekoga u nešto uvjeriti, točnije, nevjernika navesti da postane vjernik.
nikakvog nasilnog nametanja u čitavoj priči nema.
ali tebi to očito ne smeta.

Tvoje pravo da tako misliš. A moje je pravo da želju vjernika da preobraćaju nevjernike smatram nametljivošću i nepoštivanjem tuđeg mišljenja. Ako hoćeš shvatiti, OK. Ako nećeš, tvoj problem.

ne vidim po čem bi jedno nužno izlazilo iz drugog.
naime, ako ja želim tebe uvjeriti u nešto, ja time ni na koji način ne negiram tvoje pravo na vlastito mišljenje.

Ako poštuješ moje mišljenje i smatraš da imam pravo na njega, zašto me želiš uvjeriti u nešto drugo?

ne, već su ateisti koji imaju malo soli u glavi shvatili ono što tebi uporno izmiče.
a to je da ne razumiju vjeru i vjernike.

Razlika u mišljenjima je jedan od razloga za postojanje komunikacije među ljudima. A razmjena mišljenja je razlog postojanja foruma. Ili bi po tebi, vjerniku sa soli u glavi, forum trebao biti mjesto hvalospjeva bogu, sveopćeg slaganja i vjerničke nirvane?

Da su vjernici u stanju objasniti svoju vjeru, onda bi je mi možda i shvatili. :ne zna:

vjera u boga je stvar koju ateist ne može razumjeti, jer ju nije iskusio.
također ne može shvatiti ni vjernika.
kako je moguće raspravljati o nečemu u što se ne razumiješ?

Ako nije moguće, zašto to onda ti radiš? Ni ti očito ne razumiješ (niti želiš razumjeti) ateiste. A za razumijevanje znanstvenog pogleda na svijet (koji je osnova ateizma) nije potrebno iskusiti baš ništa.

pa, zapravo sam opisivao najveći dio ateističke populacije ovog podforuma koji je odjednom u naletu prosvjetljenja shvatio kako se boga ne može racionalno dokazati, niti opovrgnuti, pa sad pili po tome i usput pljuje po onome po čemu je među buntovnicima popularno pljuvati.

Točno, boga se ne može racionalno dokazati. Ali zato znanost može racionalno dokazati sve ono što se iracionalno pripisuje bogu i božanskom. I gdje je tu pomodnost i buntovništvo?

da imaju imalo mozga shvatili bi kako je crkva danas uistinu prosječnom hrvatu malo znači, kako je samim time ona minorna u stvaranju javnog mnijenja i kako je bitno veći problem od nje žuta štampa i žutilo na televiziji.

Hajd' ti malo skrati sa uvredama, OK? Tebe nitko ne vrijeđa, pa pokaži bar da vjernici kuže elementarnu pristojnost. Vjerovanje u boga je najmanja garancija za "sol u glavi", "malo mozga" i sl.

I nikako ne razumijem kako smo opet došli do žute štampe?

smatraš li ti sebe superiornom njima?
s obzirom da odgovor na ovo pitanje znamo ti i ja, moje sljedeće pitanje jest -
na temelju čega?

Ti znaš čime ja sebe smatram? Znači li to da vjera donosi i mogućnost čitanja misli?

Iskreno, smatram se mnogim stavrima u odnosu na vjernike, ali tu ne spada i superiornost.

tko to kaže, zlato?

Ti. Tko je veći čoporativac od vjernika?

ateisti na ovom podforumu su upravo proizvod trenutnog pomodnog stanja u društvu.

U društvu je trenutačno pomodno sjedenje u prvim redovima crkve, odlasci na hodočašća u Lourdes i sl.

nego što si točno pokušavala učiniti?

Da, stvarno, što sam to pokušavala učiniti?

znanost nije dokazala kako boga nema, htjela ti to priznati ili ne.
a oni koji su prestali vjerovati zbog znanosti, nisu s razlogom prestali vjerovati, s obzirom da ništa tu dokazano nije.

Znanost je objasnila i dala dokaze za sve ono što se u ranijim stadijima razvoja nije moglo objasniti, pa se pripisivalo djelovanju nekog višeg bića. Npr. kada se prije 2000 godina dogodio veliki potres, ljudi to nisu razumjeli, pa su to pripisali djelovanju neke nevidljive sile. Znanost je objasnila zašto zaista dolazi do potresa i da nikakva nadnaravna sila tu nema svoje prste.

dapače nisu uopće prestali vjerovati, već su samo počeli vjerovati kako boga nema.
razlika je suptilna, ali ipak postoji.

Hajd' mi objasni tu razliku, molim te...

nisi to vidjela jer to nigdje nisam ni napisao.

Ah, znači mene optužuješ da ne pišem o temi, ali ti radiš isto to, a čak se ne želiš ni izjasniti zašto si na ovoj temi...

Krvnik
21.11.2008., 07:49
Tvoje pravo da tako misliš. A moje je pravo da želju vjernika da preobraćaju nevjernike smatram nametljivošću i nepoštivanjem tuđeg mišljenja. Ako hoćeš shvatiti, OK. Ako nećeš, tvoj problem.

dobro, ajde ti meni jednom za svagda objasni što točno ti smatraš pod nametljivošću, pa ćemo provjeriti (ako treba i u rječniku) jesi li u pravu ili ne.

Ako poštuješ moje mišljenje i smatraš da imam pravo na njega, zašto me želiš uvjeriti u nešto drugo?

iz istog razloga iz kojeg i ti želiš uvjeriti vjernike kako te ne bi trebali pokušavati preobratiti.

Razlika u mišljenjima je jedan od razloga za postojanje komunikacije među ljudima. A razmjena mišljenja je razlog postojanja foruma.

da, ali zanemaruješ kako jedna strana tu ne može imati mišljenje, jer nema nikakvo iskustvo o navedenoj stvari.
a pokušaj vjernika da svoje iskustvo prenesu na nevjernike ravan je pokušaj osobe s vidom da objasni kako vidi crvenu boju daltonističnoj osobi koja ju nikada nije vidjela.
nemoguća misija koja ne može dovesti do razumijevanja koje bi trebalo biti cilj svake rasprave.
čini li se tebi kako vjernici i nevjernici uopće idu za tim da jedni druge razumiju što bi trebao biti cilj svake rasprave, ili se (kao što se meni čini) sve svodi na beskrajne svađe.
moja pretpostavka jest kako tu ne može ni biti razumijevanja i da se upravo stoga sve svodi na svađe.
a ti pogledaj malo po podforumu, pa provjeri u praksi odgovara li stanje stvari ovome što sam rekao.

Ili bi po tebi, vjerniku sa soli u glavi, forum trebao biti mjesto hvalospjeva bogu, sveopćeg slaganja i vjerničke nirvane?

:rolleyes:
već si malo naporna s tim svojim zaključcima što bi po meni trebalo biti.
daj čitaj samo oino što piše i ništa više.
nadam se da ne tražim previše od tebe.

Da su vjernici u stanju objasniti svoju vjeru, onda bi je mi možda i shvatili. :ne zna:

vjera se ne može 'shvatiti'.
već sam naveo jednu analogiju, a sad ću i drugu.
kako stroju, sposonom shvaćati, objasniti što je to emocija?
možda mu možeš objasniti posljedice emocija, ali opisati točan osjećaj ne možeš. barem ne tako da onaj drugi to shvati.
tražiš da se opiše nešto što je nemoguće opisati.
želiš shvatiti nešto što je nemoguće shvatiti, već je moguće jedino osobno iskusiti.

Ako nije moguće, zašto to onda ti radiš? Ni ti očito ne razumiješ (niti želiš razumjeti) ateiste. A za razumijevanje znanstvenog pogleda na svijet (koji je osnova ateizma) nije potrebno iskusiti baš ništa.

a gdje sam ja to raspravljao o bogu?
citat molim.

Točno, boga se ne može racionalno dokazati. Ali zato znanost može racionalno dokazati sve ono što se iracionalno pripisuje bogu i božanskom. I gdje je tu pomodnost i buntovništvo?

pomodnost i buntovništvo ne nalazim u ozbiljnom ateizmu, već u ateizmu ateista na forumu.

Hajd' ti malo skrati sa uvredama, OK? Tebe nitko ne vrijeđa, pa pokaži bar da vjernici kuže elementarnu pristojnost. Vjerovanje u boga je najmanja garancija za "sol u glavi", "malo mozga" i sl.

žao mi je, ali ovime nisi obila moje tvrdnje.

I nikako ne razumijem kako smo opet došli do žute štampe?

ti i ja nismo 'opet došli' ni na što.
ovo je prvi put da ju spominje bilo tko od nas dvoje.
a do žute štampe i žutila na televiziji smo došli na jednostavan način - veći upliv na mnijenje ljudi ima 24 sata koji stotine tisuća ljudi svakodnevno itaju i retardirane serije o plastičnim operacijama na rtl-u koji stotine tisuća (mladih) svakodnevno gledaju, nego sve crkvene propovijedi.
u crkvu ljudi idu jednom tjedno. i to ih ide par desetaka tisuća, ako ćemo gledati razinu čitave hrvatske.
novine i tv gledaju stotine tisuća svaki dan.

iz tog se razloga meni ogorčena borba protiv vjere koja nikoga ne ugrožava i crkve koja nema moć danas čini poput borbe s vjetrenjačama.

Ti znaš čime ja sebe smatram? Znači li to da vjera donosi i mogućnost čitanja misli?

ne, ali čitanje tvojih postova ton kojim su pisani mi je dao dosta dobru predodžbu o tome kakvom se smatraš.

Iskreno, smatram se mnogim stavrima u odnosu na vjernike, ali tu ne spada i superiornost.

nego kakvom se točno smatraš u odnosu spram vjernika?

Ti. Tko je veći čoporativac od vjernika?

a tko je rekao kako sam ja vjernik?

U društvu je trenutačno pomodno sjedenje u prvim redovima crkve, odlasci na hodočašća u Lourdes i sl.

u roditeljskoj kulturi jest.
među mladima je pomodno pljuvanje po crkvi i ostalim elementima roditeljske kulture da bi se dokazalo buntovništvo.

Da, stvarno, što sam to pokušavala učiniti?

na to pitanje samo ti možeš dati odgovor.
meni ga ne trebaš dati, ali bilo bi dobro da barem sebi objasniš što točno želiš postići svojim postovima i da pogledaš postižeš li to.

Znanost je objasnila i dala dokaze za sve ono što se u ranijim stadijima razvoja nije moglo objasniti, pa se pripisivalo djelovanju nekog višeg bića. Npr. kada se prije 2000 godina dogodio veliki potres, ljudi to nisu razumjeli, pa su to pripisali djelovanju neke nevidljive sile. Znanost je objasnila zašto zaista dolazi do potresa i da nikakva nadnaravna sila tu nema svoje prste.

pa?
to nisu dokazi o nepostojanju boga.

Hajd' mi objasni tu razliku, molim te...

razlika bi trebala biti očita.
na način na koji si ti to postavila, ispada kako su oni prestali vjerovati u bilo što.
a nisu. već su samo prešli u drugi vjernički tabor.
koji je u dlaku isti prvom vjerničkom taboru.

Ah, znači mene optužuješ da ne pišem o temi, ali ti radiš isto to, a čak se ne želiš ni izjasniti zašto si na ovoj temi...

ja te ne optužujem.
samo konstatiram ono što je očito. a to je da ne pišeš o temi, već o sebi.

lea*
21.11.2008., 10:24
Ne znam koliko dugo ti živiš u Njemačkoj. Moja obitelj je inače tamo od 1943. (mi jesmo Nijemci), ali nitko od njih, koje god generacije bio pripadnik (OK, oni prvi možda čak i jesu, ali su davno pomrli pa ih ne mogu pitati :D), nije išao u državnoj školi na konfesionalni vjeronauk. Iako su većinom tradicijski vjernici.

[/img][/url]

Da su tvoji Nijemci ne bi na ovom mjestu trebao utjecati na cinjenicu da,
recimo u Njemackoj, dijeca imaju mogucnost (ukoliko su katolici ili evangelist) u okviru obraznovnog progama pohadjati sate nauke o vjeri. I da je takva uobicajena praksa, pasalo tebi to ili ne, bez da gradjani stvaraju halabuke. Stoji u vec sve u prijesnjeim postovima, ne zelim ponavaljti. Kako napisah, tema je za sebe, no htjela sam se tebi usput to se razvilo, osvrnuti, jer grcevito nastojanje tebe i tebi slicnih da ponasanje Crkve u Hrvatskoj, predstavite kao drsko neprimjerno ponasanje u hratskoj javnosti.

Crkva nije politička institucija. Kada se bude registrirala kao politička organizacija, kada bude funkcionirala na taj način, ali i kao politička organizacija odgovarala svom biračkom tijelu, onda neka se javlja kao politički čimbenik. Do tada, već stoljećima se zna (daleko prije nastanka komunizma na koji vjernici uvijek ciljaju) zašto postoji potreba odvajanja crkve od držav

Gore navedeno da je crkva politicka institucija nisam ni tvrdila. Zasto izokreces moje iskaze da bi dobili sasvim drugu boju. Nije fer. To se zove iskrivljivanje. Nema potrebe da solis pamet u iskazima.

Naravno da nisi odgovorila kada ne znaš

Ostani u neznanju.
Zasto ti ne odgovaram na vrijedjanja, zaboravaila si motiv napisati.

Tebi je riječ "napisi u novinama" sinonim za žuti tisak? Bit će ipak da sam ja tu luda... A sve u postu navedeno je inače objavljeno u dnevnoj (ne žutoj) štampi, u informativnim emisijama na TV-u, na portalima vijesti na netu... Šta su svi oni žuti?

Ako uzmem sljedeci tvoj iskaz koji je bio povod moje pretpostavke
Napisi u novinama da su određene stranke "vođene Sotonom", nazivanje ateista najvećim zlom na svijetu, zahtjevanje da se crkvena zvona izuzmu iz zakona o dopuštenoj buci, i da sad ne nabrajam sve što je crkvi dopušteno u Hrvatskoj, a što ima utjecaja na ustavom određenu sekularnu državu

Kao prvo nabrajano u svezi crkve nema veze sa temom, upravo to sto podmeces meni.
Dakle tvoje negodovanje na Crkvu i kritika na njezin nacin rada je potaknut "natpisima u novinama" .
Jer, povijest Crkve, njezin rad, artikulaciju, i sve sto je povezano uz nju je veoma kompleksna tema da bi kritika na njezin rad spala na par bombasticih naslova u novinama.
Zato je to zuta stampa, jer zadoji svakodnevno prosjecnog gradjanina koji
osjeca glad, ali se na brzaka nahrani fast foodom.

lea*
21.11.2008., 10:36
Zapravo imaš pravo, dala sam se uvući u offtopičarenje, a sve zbog tvog mišljenja da je sve što netko misli drugačije od tebe, osobni napad i vrijeđanje...

[/url]

Iz kojeg razloga prebacijes odgovornost na drugoga za to sto ti mislis da cinis. Nisam primjetila da si doprinjela konkretno na temu, osim sto su to bile pojednostavljanje pausalizirane predrasude o Crkvi strapane u jednu vrecu.

Meni prebacujes ne respektiranje drugoga misljenja. Pokusaj ne projecirati na drugoga to sto cuci u tebi. Jer procitaj.
A ovo sada dolje su tvoje rijeci koje si pisala.
Naravno da može, to uopće nije sporno. Ali tema je ovdje (po petstoti put ) "kako preobratiti nevjernike". Dakle, vjernici su ti koji imaju problem sa postojanjem ateista ("nevjernika"), a ne ateisti sa vjernicima. Kada netko od nas postavi temu "kako vjernika natjerati da prestane vjerovati", onda pljuj po nama s pravom.

Lucifer-extian
21.11.2008., 11:11
"Bijele haljine" su pravednost pred Bogom po Kristovoj žrtvi, a ne po djelima napravljenim u toku života, bila dobra, bila loša i onaj koji pozove Isusa u svoj život i objavi nebesima da je On Gospodar njegova života, biva opran od svih grijeha krvlju Njegovom i nitko i ama baš nitko više ne može uprijet prstom u njega. Taj čovjek je postao čist kao janje bez mane i Bog ga gleda preko Isusove krvi koja je od tada na njemu i to kao Njegova sina koji nije nikada zgriješio.
Dakle, moguće je silovati 37 beba, raskomadati ih žive te njima nahraniti njihove majke odrezanih udova i iskopanih očiju, te nakon toga "pozvati Isusa u svoj život", i ne samo da su "čist ko janje bez mane", nego te ni zemaljski sudovi nemogu pipnuti? Zakon! :top:

Gdje se mogu prijaviti u taj klub? Iako, možda bih trebao pričekati dok nekog zapravo i ne ubijem, malo mi je glupo iskoristiti taj bonus na pranje svakodnevnih grijeha poput masturbacije ili seksa prije braka. :(

Hi Fi Equalizer
21.11.2008., 12:16
Krvnik odgovara Shtefy...

Sve što si napisao stoji, ali to što ti pišeš se najčešće kažnjava na pdf-u religija...
Čovjek koji je teist bi nerijetko želio prokomentirati neke stvari s ateistima..., ali uvijek uleti neki tupavi balavac s pričom o Djedu Mrazu i tsl., misleći da se time uspješno narugao teistima... Žalosno je što takvi imaju podršku moderatora, pa najčešće nemaš priliku (ako si teist) raspravljati sa inteligentnim, obrazovanim i kulturnim ateistima, jer oni, nažalost, imaju premalo motiva za pisanje na ovakvom podforumu.

Hi Fi Equalizer
21.11.2008., 12:26

Potpisujem!
U pravilu ne koristim ovakav oblik komunikacije, ali ovome se nema što za dodati.

Apemant
21.11.2008., 12:55
Dakle, moguće je silovati 37 beba, raskomadati ih žive te njima nahraniti njihove majke odrezanih udova i iskopanih očiju, te nakon toga "pozvati Isusa u svoj život", i ne samo da su "čist ko janje bez mane", nego te ni zemaljski sudovi nemogu pipnuti? Zakon! :top:

Kad bi to 'pozivanje Isusa' zaista bilo po intenzitetu sumjerljivo zbroju svih ovih užasa koje si naveo - meni to uopće ne bi bilo nešto apsurdno. Drugo je pitanje je li uopće moguće 'kajanje' takvog intenziteta koje bi 'pariralo' svemu ovom gore.

Čini li se tebi mogućom ta situacija? Naime, da netko 'zaista' 'pozove Isusa' nakon svega toga što si nabrojao. (Jer tu se i radi o tome 'zaista', a ne samo na riječima ili prividno. Nitko ne tvrdi da 'glumljenje kajanja' ima ikakav pozitivni učinak.) Meni baš i ne, pa stoga ne vidim zašto bi me uzrujavao neki nemoguć scenarij.

Imam dakle dojam da ovdje radiš onu tipičnu misaonu grešku, gdje saam smisliš neki apsurdni scenarij pa se onda 'čudiš' tom vlastitom apsurdu. To je apsurd tvoje zamisli, a ne ove 'kršćanske logike'. Ne možeš svoje apsurde pripisivati nekom drugom. Tj. očito 'možeš', to si upravo i napravio... ali ne možeš proći bez da te neki gnjavator onda zagnjavi oko toga :cerek:

Laara
21.11.2008., 19:05
mislim da nismo mi ti koji možemo nekoga "spasiti". niti da snagom svojih argumenata možemo nekoga "uvjeriti". jer vjera se ne dokazuje, ona se živi. tako da živeči čestito, trudeći se živjeti Evanđelje, možemo svjedočiti Isusa u svom životu, a druge pustiti da sami otkrivaju i spoznaju razlog naše vjere i svega što ona nosi.
kada će se dogoditi neko obraćenje.... na to ne možemo utjecati, jer nikada ne znamo kada će netko primjetiti onaj Isusov pogled, čuti njegov poziv i pružiti mu ruku te reći - tu sam, vodi me.
to je vrlo intiman odnos i trenutak u susretu Boga i čovjeka i uzeti bilo kakve zasluge za to, pomalo je oholo.
ipak, ne mislim te uvrijediti niti uputiti bilo kakvu kritiku, jer pozivati ljude na obraćenje, upoznavati ih sa Evanđeljem i sa Gospodinom je trud vrijedan poštovanja.

Matthaios
21.11.2008., 21:17
Dužnost kršćanina nije da obrati nevjernike u vjernike ili da u vjernicima pobudi želju da prodube svoju vjeru. Dužnost kršćanina je da drugima navjesti Božju ljubav i uskrslog Krista. Duh Sveti je taj koji će te ljude obratiti. Zato je i pogrešno kad neki misle kako su zahvaljujući svojim sposobnostima i retorici obratili nevjernika. Ono što vjernici treba da čine jest danajprije svojim životom i djelima svjedoće za Krista, a zatim i da drugima navjeste radosnu vijest. Najbolje je u razgovoru s drugima (kad im navještaš) iznjeti svoje životno iskustvo jer to zna biti mnogo jače od pukih riječi i filozofiranja.

Fallacy
21.11.2008., 22:11
Krvnik odgovara Shtefy...

Sve što si napisao stoji, ali to što ti pišeš se najčešće kažnjava na pdf-u religija...
Čovjek koji je teist bi nerijetko želio prokomentirati neke stvari s ateistima..., ali uvijek uleti neki tupavi balavac s pričom o Djedu Mrazu i tsl., misleći da se time uspješno narugao teistima... Žalosno je što takvi imaju podršku moderatora, pa najčešće nemaš priliku (ako si teist) raspravljati sa inteligentnim, obrazovanim i kulturnim ateistima, jer oni, nažalost, imaju premalo motiva za pisanje na ovakvom podforumu.
Yawn.
Moja laprdanja o bogu nitko ne razumije što znači da oni nemaju pojma. :kava:

Već viđeno mnogo puta na ovom pdf-u. Dosada. :kava:

BTW, pričica o Djedu Mrazu ti je paralela za bogove i za vjeru.
Nema dokaza, ma boli me quratz, a i dalje vjerujem usprkos nedostatku dokaza. I želim da me svi shvate ozbiljno i da mi se obraćaju s poštovanjem.

Nema razlike između tvojeg boga i Djeda Mraza. Kada to shvatiš biti ćeš na dobrom putu ka razumu. A ti se, vjerniku, ljuti do besvjesti jer ogromna većina ateista i razumnih ljudi smatra tvoje tandrkanje o isus jednakim tandrkanjem o Zeusu ili Djeda Mrazu.

PS. kada budeš našao ikakav smisleni odgovor zašto je Djeda Mraz fikcija a tvoj bog stvaran (koji hoda po vodi, rodi se bez kromosoma Y, mater mu je djevica, diže mrtve iz groba etc etc) onda pljuj po toj analogiji sa Djeda Mrazom.
Do tada: ne postaj jer ispadaš isfrustrirani vjernik kome smeta što razumne osobe njegovu vjeru smatraju banalnim ostatkom iz djetinjstva i običnim prazovjerjem.

Ah da, slažem se, inteligentni, obrazovani i kulturni ateisti i pišu ovdje međutim takvi imaju i višak slobodnog vremena da eduricaju svakog teističkog naivca koji sipa fallacye od jutra do mraka ili jednostavno nema blage veze o čemu tandrka (primjeri evolucija, moral, matematika, znanost općenito, biblijska arheologija, povijest).
Činjenica što skoro pa nemaš ateista koji su spremni sa tobom mjesecima tandrkati o tvojoj vjeri je taj što moderatori koji ovdje moderiraju (VEĆINOM i sami vjernici) ili djeca koja nemaju pojma o životu konstantno toleriraju jedne te iste trollove i jedne te iste razbijene argumente. Tako da se sve to skupa samo vrti u krug.
Vjernici koji su argumentima zgaženi u raspravi o svojim osobnim bogovima se povuku u jedino mjesto koje im je preostalo: filozofija i neka vrsta panteističke rasprave. To je jedino mjesto gdje još mogu ravnopravno razgovarati.

Ali ne kritiziram moderatore: da sankcioniraju svaku glupost ispaljenu od vjernika koja je odavno razbijena na komadiće na ovom pdf-u se ne bi ama baš ništa pisalo.
A registratoru forum.hr-a se to ne bi svidjelo. :kava:

PS za moderatore-vjernike lake na okidaču: smirite se, odgovaram ovom čovjeku i vjerovatno sam, kao i on, off topic. :kava:

Inzaghi
21.11.2008., 22:22
Podržavam Fallacya.
Jedino što imam reći vjernicima je OBRAZUJTE SE.:eek::eek::eek::eek: Čitajte knjige, gledajte filmove:
http://www.youtube.com/view_play_list?p=DB23537556D7AADB
http://www.zeitgeistmovie.com
S tim pričama o Bogu i Bogu ste dosadni

Fallacy
21.11.2008., 22:24
Kad bi to 'pozivanje Isusa' zaista bilo po intenzitetu sumjerljivo zbroju svih ovih užasa koje si naveo - meni to uopće ne bi bilo nešto apsurdno. Drugo je pitanje je li uopće moguće 'kajanje' takvog intenziteta koje bi 'pariralo' svemu ovom gore.

Čini li se tebi mogućom ta situacija? Naime, da netko 'zaista' 'pozove Isusa' nakon svega toga što si nabrojao. (Jer tu se i radi o tome 'zaista', a ne samo na riječima ili prividno. Nitko ne tvrdi da 'glumljenje kajanja' ima ikakav pozitivni učinak.) Meni baš i ne, pa stoga ne vidim zašto bi me uzrujavao neki nemoguć scenarij.

Imam dakle dojam da ovdje radiš onu tipičnu misaonu grešku, gdje saam smisliš neki apsurdni scenarij pa se onda 'čudiš' tom vlastitom apsurdu. To je apsurd tvoje zamisli, a ne ove 'kršćanske logike'. Ne možeš svoje apsurde pripisivati nekom drugom. Tj. očito 'možeš', to si upravo i napravio... ali ne možeš proći bez da te neki gnjavator onda zagnjavi oko toga :cerek:

Ajme u načelu se slažem s tobom.
Padati će sjekire. :kava:

kokobill
22.11.2008., 18:26
a kakve veze ima "život vječni" sa intelektualnim razinama? :ne zna: :confused:

Loš si troll. A to se i vidi. :lol::lol:

Vjerniku nisu potrebna intelektualna zvanja, neg iskrena podloznost Bogu.

hihotić
22.11.2008., 22:45
Vjernik nije ovdje da misli, već da se moli. Ateisti su ovdje da misle, zato je i svjetska intelektualna elita velikom većinom ateistička.

Fallacy
22.11.2008., 22:48
Vjerniku nisu potrebna intelektualna zvanja, neg iskrena podloznost Bogu.
Odlično. Koga briga?

kao i obično odgovaraš na pitanja koja ja uopće nisam postavio=trollanje.

kokobill
24.11.2008., 07:23
Odlično. Koga briga?

kao i obično odgovaraš na pitanja koja ja uopće nisam postavio=trollanje.

Odgovor se odnosio na (forum.hr/showpost.php?p=17192049&postcount=234), stoga ne vidim svoju grasku.

Pomona
28.11.2008., 13:50

Imam dobru prijateljicu gorljivu vjernicu, teologinju, koja neshvaćanjem kako ja ne želim da me ona spašava od pakla, sad znam - ugrožava naše prijateljstvo.

Mislila sam da mogu biti prijatelj s vjernikom jer shvaćam vjeru kao nešto što osobi može činiti dobro pa mi nije problem ostaviti ga da živi u svojim uvjerenjima koje ja mogu držati iluzijama, ali ona u meni, s obzirom da je Bog za nju činjenica, vidi samo osobu koju treba nekako navesti da progleda i "vidi istinu onako bjelodano kako je ona vidi".

S moje strane nije bilo nikad nikakvih agresivnih nametanja vlastitih uvjerenja, ali ona sa svoje pozicije nikako ne može shvatiti kako je agresivno to što ona čini i što mi prodaje kao akt milosrđa.

Ne znam više kako da se postavim, vi ste vjernici tako tankoćutni da svako malo nagazim nehotice na neku minu i dovedem se u situaciju da razgovaram o onome što me dovede u neprilike. A kad su vaši osjećaji povrijeđeni, to je puno ozbiljnije nego kad se vrijeđaju osjećaji nekog pišljivog ateista. Malo sam ljuta. Vjera svađa ljude.:(

logicar
28.11.2008., 17:22
Imam dobru prijateljicu gorljivu vjernicu, teologinju, koja neshvaćanjem kako ja ne želim da me ona spašava od pakla, sad znam - ugrožava naše prijateljstvo.

Mislila sam da mogu biti prijatelj s vjernikom jer shvaćam vjeru kao nešto što osobi može činiti dobro pa mi nije problem ostaviti ga da živi u svojim uvjerenjima koje ja mogu držati iluzijama, ali ona u meni, s obzirom da je Bog za nju činjenica, vidi samo osobu koju treba nekako navesti da progleda i "vidi istinu onako bjelodano kako je ona vidi".

S moje strane nije bilo nikad nikakvih agresivnih nametanja vlastitih uvjerenja, ali ona sa svoje pozicije nikako ne može shvatiti kako je agresivno to što ona čini i što mi prodaje kao akt milosrđa.

Ne znam više kako da se postavim, vi ste vjernici tako tankoćutni da svako malo nagazim nehotice na neku minu i dovedem se u situaciju da razgovaram o onome što me dovede u neprilike. A kad su vaši osjećaji povrijeđeni, to je puno ozbiljnije nego kad se vrijeđaju osjećaji nekog pišljivog ateista. Malo sam ljuta. Vjera svađa ljude.:(

Razumijem te!

Lastan
28.11.2008., 17:42
Zato ja biram ponašati se kao vjernik.
Kad se vrijeđa ateizam, bijesno skačem na svaku, pa i najmanju uvredu.
Još malo pa ću početi agresivno propovijedati.

I to ću, mislim, raditi tako da ću samo unijeti neke sitne promjene u vjerničke tekstove. Da ne bi bilo da se po nečemu razlikujem od njih.

kokobill
28.11.2008., 18:37

Razumijem tvoju odbojnost ka religiji. Nisi prva ni posljednja, al moras shvatiti da ta ista koleginica- drugarica ne zeli nist losega. Mozes joj slobodno reci: Predjimo na drugu temu. Druzenje odrzi po svaku cijenu jer nikada neces cuti nikakvu bedastocu nit poziv na kakav grijeh.
Svaki je pocetak tezak, stoga pokusaj ozbiljnije shvatiti drugaricu, ak je ikako moguce. To je moj osobni savjet, a ne direktiva.

Lastan
28.11.2008., 18:47
Razumijem tvoju odbojnost ka religiji. Nisi prva ni posljednja, al moras shvatiti da ta ista koleginica- drugarica ne zeli nist losega. Mozes joj slobodno reci: Predjimo na drugu temu. Druzenje odrzi po svaku cijenu jer nikada neces cuti nikakvu bedastocu nit poziv na kakav grijeh.
Barem neće čuti ništa što bi ta njezina prijateljica smatrala grijehom.
Već je na nekim raspravama pokazano kako grijeh nije apsolutna kategorija.
Svaki je pocetak tezak, stoga pokusaj ozbiljnije shvatiti drugaricu, ak je ikako moguce. To je moj osobni savjet, a ne direktiva.
I eto perfidnijeg pokušavanja preobraćenja.

Reci, kokobille, bi li i u slučaju da ti kažem da poslušaš ateista koji te pokušava preobratiti jer sigurno nećeš čuti nikakav grijeh ili bedastoću bio toliko blagonaklon?

kokobill
28.11.2008., 19:01
Barem neće čuti ništa što bi ta njezina prijateljica smatrala grijehom.
Već je na nekim raspravama pokazano kako grijeh nije apsolutna kategorija.
Grijeh je grijeh i tu bi mogli dugo voditi polemiku sta je apsolutna, a sta relativna kategorija.

I eto perfidnijeg pokušavanja preobraćenja.
Vise bi odgovaral lucidno!

Reci, kokobille, bi li i u slučaju da ti kažem da poslušaš ateista koji te pokušava preobratiti jer sigurno nećeš čuti nikakav grijeh ili bedastoću bio toliko blagonaklon?
Svaki dobronamjeran savjet primam k srcu. To sto imas takvo misljenje o meni samo govori da me ne poznajes dovoljno. Nikada se ne ide u "sridu", pogotovu kod ovakvih tema.

kokobill
01.12.2008., 10:26
Da apsolviramo:

1. Vjerujem svojim umom
2. Vjerujem svojim srcem i umom

Je li preobracenje kada dostignete ovo drugo?
Da li ovo prvo zapravo uopce postoji?
Koliko ste u prvom slucaju podlozni vlastitoj projekciji Boga, a koliko u drugom?
Da li se prvi slucaj uopce moze nazvati vjerom, posto je, eto...samo "logicna"...pa samim time podlozna konstantnim promjenama razmisljanja i drugim filozofsko-religijskim rjesenjima?
Da li je skromnost pokazatelj ove druge?
Da li covjek uopce moze definirati vjeru?

Sva ova pitanja su relativno povezana, pa prihvacam i svaki "univerzalniji" odgovor. Samo da razlucim, ako je ikako moguce, pravu vjeru od one "izmisljene". I kada covjek zna da je u pravoj vjeri....ili samo nastoji cjeli zivot da ostane u bilo kakvom obliku vjere.
Hvala na saradnji i strpljenju. :rolleyes:

Lucifer-extian
01.12.2008., 10:44
Apsolutno si u pravu, pokušao sam smisliti najogavnije djelo koje mi je tada palo napamet. Nesumnjivo je da se gora i događaju. Ono što je sumnjivo je ono na što sam odgovarao, pazi:
onaj koji pozove Isusa u svoj život i objavi nebesima da je On Gospodar njegova života, biva opran od svih grijeha krvlju Njegovom i nitko i ama baš nitko više ne može uprijet prstom u njega.
Ove izjave su vrlo kategoričke. SVIH grijeha. Ne samo "čovječno svakodnevnih". Svih, po samoj prirodi apsolutnosti uključenoj u riječ, uključuje i djelo ovog mog manijaka ovdje. Jeli iskreno pokajanje moguće nije zapravo u cijeloj priči bitno. Potraži originalni post pa pogledaj gdje u njemu poster tvrdi da osoba mora imati ikakvo kajanje za svoje grijehe kada "prihvaća Isusa". Po stavkama koje je je JUŽNI postavio, sasvim je moguće počiniti takvo nedjelo te "primiti Isusa" bez ikakvog kajanja, i, kaže on, SVI grijesi će mu se oprostiti.

Da, primjer je notorno apsurdan, ali je isto tako notorno apsurdan i originalni citat, demonstracija čega i jest poanta mog apsurda. Capisce? ;)

Pomona
01.12.2008., 16:35
Druzenje odrzi po svaku cijenu jer nikada neces cuti nikakvu bedastocu nit poziv na kakav grijeh.

Druženje se nastavlja, ali tako da je ona mene konačno ozbiljno shvatila. Shvatila je da ja nisam izgubljena ovčica koju ona treba privesti u stado.

divizija
01.12.2008., 17:06
Dužnost kršćanina nije da obrati nevjernike u vjernike ili da u vjernicima pobudi želju da prodube svoju vjeru. Dužnost kršćanina je da drugima navjesti Božju ljubav i uskrslog Krista. Duh Sveti je taj koji će te ljude obratiti. Zato je i pogrešno kad neki misle kako su zahvaljujući svojim sposobnostima i retorici obratili nevjernika. Ono što vjernici treba da čine jest danajprije svojim životom i djelima svjedoće za Krista, a zatim i da drugima navjeste radosnu vijest. Najbolje je u razgovoru s drugima (kad im navještaš) iznjeti svoje životno iskustvo jer to zna biti mnogo jače od pukih riječi i filozofiranja.

međutim, ovo u moderno vrijeme sve slabije pali. zašto? pa razlog je jendostavan, danas se za vjernike otimaju mnoge religije. vjernici mnogih religija "svjedoče" vjeru i svoje iskustvo žele prenjeti drugima, a te se religije međusobno isključuju.
stvar je u tome, da s poznavanjem današnje psihologije osobno iskustvo više nije nikakav argument. iako čovjek može biti 100% uvjeren da je doživio i osjetio nešto, nekakav odnos s bogom itd., opće je poznato da sve to može biti samo jaka autodeluzija. konačno, ima ljudi koji su spremni podnjeti kranju sramotu i odbačenost poradi tvrdnje da su ih oteli izvanzemaljci, istovemeno ne očekujući zato ni nagradu vječnog života ni bijeg od kazne pakle. zašto bi onda njihovo iskustvo bilo manje vrijedno od bilo kojeg vjernika? i zašto bi iskustvo jednog vjernika bilo vrijednije od dugog? možebitno je da se radi o autodeluziji.
i to je objašnjenje vrlo realno i racionalno, s obzirom da je nemoguće procijeniti koje je iskustvo utemeljenije i neitko nema argumenata. krščanski fundamentalisti tvrde da su sva druga iskustva posljedica zloduha, ali opet ne mogu dokazat da nije obrnuto- da nisu baš oni pod zloduhom.
da biste obratili mislećeg nevjrnika, treba stoga više od iskustva, potrebni su racionalni argumenti.
iskustvo, koliko god vjernici bili uvjereni u nj, postoji u svakoj religiji i danas više nije nikakav argument. iskustvo, ma koliko ga jako osjetili, mož biti deluzija.

divizija
01.12.2008., 17:20

ajde da je poslužim rječnikom rleigije: put u pakao popločen je dobrim namjerama.
njena kolegica ne želi ništa loše, ali se loše iz toga rađa. religija je obično takva, i sva tlapnja o "ljubljenju svojih neprijateja" pada u vodu pred upornošću nevjernika. on na kraju postaje omražen, a religija dovodi do rascjepa među ljudima, i do udaljavanja. utemeljitelji krščanske religije su to jako dobro znali, zato imamo u evanđeljima rečenice: "ko ne mrzi oca i majku pored mene, nije me dostajan" ili "nisam donio mir, nego mač", "ustat će otac na sina i brat na brata".
religija je sjeme razdora jer je isključiva. dijeli ljude na "nas" i "njih". i na kraju, sva priča o ljubavi padne u vodu, na kraju nastane mržnja, jer "oni" ne žele postupiti ispravno i postati kao mi. i onda čitaš vjernike na forumu koji su posegli za jedinim "logičnim" objašnjenjem zašto nevjernici ne vjeruju- zato jer su zli.
ljubav prema "njima" prestaje, jer ionako će na vječno prženje u paklu. a da bi "mi" mogli biti sretni u raju, moramo "ih" prestati voljeti, baš kao što ih bog prestaje voljet jednom kad im presudi. od tada pa zauvijek ih mrzi. vjernici se na to spremaju već za života.

logicar
01.12.2008., 17:47
ajde da je poslužim rječnikom rleigije: put u pakao popločen je dobrim namjerama.
njena kolegica ne želi ništa loše, ali se loše iz toga rađa. religija je obično takva, i sva tlapnja o "ljubljenju svojih neprijateja" pada u vodu pred upornošću nevjernika. on na kraju postaje omražen, a religija dovodi do rascjepa među ljudima, i do udaljavanja. utemeljitelji krščanske religije su to jako dobro znali, zato imamo u evanđeljima rečenice: "ko ne mrzi oca i majku pored mene, nije me dostajan" ili "nisam donio mir, nego mač", "ustat će otac na sina i brat na brata".
religija je sjeme razdora jer je isključiva. dijeli ljude na "nas" i "njih". i na kraju, sva priča o ljubavi padne u vodu, na kraju nastane mržnja, jer "oni" ne žele postupiti ispravno i postati kao mi. i onda čitaš vjernike na forumu koji su posegli za jedinim "logičnim" objašnjenjem zašto nevjernici ne vjeruju- zato jer su zli.
ljubav prema "njima" prestaje, jer ionako će na vječno prženje u paklu. a da bi "mi" mogli biti sretni u raju, moramo "ih" prestati voljeti, baš kao što ih bog prestaje voljet jednom kad im presudi. od tada pa zauvijek ih mrzi. vjernici se na to spremaju već za života.
kako vjernika preobratiti u nevjernika? jos bolje pitanje.. mozda dodemo do odgovora za ovu temu..

kokobill
02.12.2008., 06:48
Druženje se nastavlja, ali tako da je ona mene konačno ozbiljno shvatila. Shvatila je da ja nisam izgubljena ovčica koju ona treba privesti u stado.

Cestitam, tvojim strpljenjem i razumjevanjem se odrzala veza. Drugaricu si ocarala, budi sigurna, tako nastavi i budes imala vjernu drugaricu za dugo vremena. Nisu vese bitna vjerska osjecanja koliko razumjevanje dva svijeta.