PDA

View Full Version : Arhitekti - troškovi i potražnja

Prijatelj
25.02.2004., 13:40
Koliko košta cca angažiranje arhitekta za izgradnju obiteljske hiže veličine cca 140/160m2 ?

Agirl
25.02.2004., 13:58
sukladno tome ( da ne otvaram zaseban topic, bezveze) - koliko košta najam arhitekta za unutrašnje uređenje stana?

tilla
26.02.2004., 08:23
za manji stan najniza cijena je 1200eura, sve ukljuceno u cijenu.

za kucu po dogovoru, zavisi sto sve oces...

Flo_Master
26.02.2004., 14:53
Ja sam dobio informaciju da se mogu naci arhitekti za cca. 6 EUR/m2.

tilla
26.02.2004., 16:05
mogu, mogu kako da ne, samo sto onda platis tog jeftinog i dodjes opet kod drugog da ti napravi projekt kako spada.

koliko para, toliko muzike...
p.s. ne cini li ti se da je to ipak prejeftino?

Juraj
26.02.2004., 16:51
Kako ja cuh:

-osnovni projekt za gradjevinsku dozvolu cca 10 eurica pa na vise po m2 BRP
-izvedbeni projekt cca 20 eurica po m2 BRP
-interijeri cca 30+ eurica po m2

goga
28.02.2004., 04:53
Prijatelj kaže:
Koliko košta cca angažiranje arhitekta za izgradnju obiteljske hiže veličine cca 140/160m2 ?

ovisi sto ti treba
ako ces samo idejni projekat, objasni sto bi otprilike htio, pa cu ti poslati
imam dosta projekata, a sad bas pravim portfolio, pa su mi pri ruci (i u kompu)

:W

Flo_Master
29.02.2004., 15:30
tilla kaže:
mogu, mogu kako da ne, samo sto onda platis tog jeftinog i dodjes opet kod drugog da ti napravi projekt kako spada.

koliko para, toliko muzike...
p.s. ne cini li ti se da je to ipak prejeftino?

Ne cini mi se prejeftino 6 EUR/m2.
Stovise cini mi se skupo, a evo i zasto:

Za jednu kucu nije nista cudno da ima 200 m2 bruto razvijene povrsine. To znaci da arhitekt dobije 1200 EUR. To je nemali novac. Kad se uzme u obzir da on projekt ne radi cijeli mjesec, vidi se da je to veliki novac. Ni jedan arhitekt ne radi jednu kucu istovremeno nego 5-10 komada.
Pomnozite to malo sa cijenom od 6 EUR pa izracunajte.

tilla
01.03.2004., 11:46
je, je kuca se radi u 2 dana, niko ali niko ne moze napraviti 100 kuca godisnje. po0gotovo ne u rh.
kako mislis 1200 eura je puno novaca? pa ne ostane ti to u dzepu kad se sve prijavi.ne radi jedan arh. vec dvoje, troje,
plus placa se staticar, ili sto sve vec treba pa projekt.

iznimno je malo novaca, nije po cjeniku komore, ispod svake cjene, i onaj tko to radi ( a da nije frendovska cjiena) negdje mulja.

Prijatelj
01.03.2004., 12:36
goga kaže:
ovisi sto ti treba
ako ces samo idejni projekat, objasni sto bi otprilike htio, pa cu ti poslati
imam dosta projekata, a sad bas pravim portfolio, pa su mi pri ruci (i u kompu)

:W

Nisam još 100% siguran. Zasad sam skupa s još jednima našao zgodan grunt i trenutno ispitujemo dali se mogu napraviti odvojene kuče ili dvojni objekt. (širina zemlje za jedan objekt mora biti min 20m) Dio grunta je u zelenoj zoni. Meni su drvene kuče najugodnije. Kombinacija drvo/zidano mi se čini nekako najbolja, ali ne one rustikalne već modernije. Samo što tam ne smije biti ravni krov.

Flo_Master
01.03.2004., 20:37
tilla kaže:
je, je kuca se radi u 2 dana, niko ali niko ne moze napraviti 100 kuca godisnje. po0gotovo ne u rh.
kako mislis 1200 eura je puno novaca? pa ne ostane ti to u dzepu kad se sve prijavi.ne radi jedan arh. vec dvoje, troje,
plus placa se staticar, ili sto sve vec treba pa projekt.

iznimno je malo novaca, nije po cjeniku komore, ispod svake cjene, i onaj tko to radi ( a da nije frendovska cjiena) negdje mulja.

Ne znam koliko kuca se moze napraviti godisnje u Hrvatskoj. Mozda ahitekti naprave manje kuca nego sto bi mogli, no to znaci da smo prekapacitirani sa tim kadrom.

Ja ne mogu placati arhitekta kada ne radi, nego placam sat njegovoga rada. Cijena projekta se formira na osnovu sati utrosenih na njegovu izradu, a ne na temelju koliko je arhitekta radilo na njemu.

Od zaradjenih 20-tak tisuca kuna mjesecno, ostati ce mu nekih 12-tak i vise tisuca, a to nije lose.

Dakle, 6 EUR je nemalo.

fakin
02.03.2004., 07:33
kad to prijavi:D :D , isto kao i advokati:D , po poreznoj živa sirotinja.nemojte me nasmijavati. u susjedstvu gledam kuću i sada kad je gotova trebalo bi arhitekta zabiti na fasadu i ostaviti tako da visi. koliko propusta, hrpa jedna, neke su sami zidari u radu ispravili. jedan mali primjer vrata za drugu etažu se ne otvaraju skruz nego ih onako odškrineš. naime stepenice su im preblizu veli da je zaboravio na njih.
kuća 120 m/2 u jednoj etaži, arhitekt odnio 6000 DM (još su marke bile):flop:

tilla
02.03.2004., 11:37
Flo_Master kaže:
i

Ja ne mogu placati arhitekta kada ne radi, nego placam sat njegovoga rada. Cijena projekta se formira na osnovu sati utrosenih na njegovu izradu, a ne na temelju koliko je arhitekta radilo na njemu.

sve je to u redu, ali nemoguce je napravit projekt u 3 dana. naravno da se ne gleda koliko je arh. radilo na projektu kuce (gleda se na velikim) ali 6eura je nemoguce cijena, postavi to kako god oces.

ne postoji covjek koji moze smislit, nacrtat 10-ak kuca mjesecno. toliko...

alfred stokes
04.03.2004., 14:56
Manji proj. biro sa par zaposlenih uzima cca 10 Eura po kvadratu
Cijene idu naviše - > ovisi o zvučnosti imena arhitekta.

Kod nas je jako puno ovlaštenih arhitekata dipl. ing gradj. ili ing.građ, a ne dipl. ing arh. koji su naravno skuplji.

Jest da tu nema govora o nekoj ekskluzivi i originalnosti jer se u biti radi više poslova odjednom. Svaka veća angažiranost se dodatno plaća- kolko para tolko muzike.

Također kao i drugdje i tu je uglavnom kupac uvijek u pravu, a ima seljačina na kvadrat, pa ako plati dobije ono šta želi, ako se može uklopit u odgovarajuće propise. I tako je kod nas običaj napravit papire pa radit odoka kako se komu sviđa.

Eto tako. :cool:

berlusconi
04.03.2004., 16:30
Kuća 160 m2, to je cca 300 m2 BRP - a. Projekti za građevinsku dozvolu, izvedbeni projekti, urđenje kompl. interijera i nadzor košta 10 000 €.

alfred stokes
05.03.2004., 07:08
Ova cijena koju sam gore napisao od 10 ojrića je za glavni projekt koji je potreban za ishodjenje gradjevinske dozvole
U to su uključeni projekti arhitektonski , gradjevinski, projekt elektroinstalacija i hidroinstalacija

ivana_5
06.02.2008., 08:09
Evo oni koji su gradili ili grade kuću ... zanima me iz prve ruke koliko arhitekti naplaćuju nacrt za gradnju kuće...što odredjuje cijenu i neki red veličina za kuću od nekih 100 - 120 m 2????

McGrubi
06.02.2008., 16:47
2-4% ukupne investicije gradnje
+ ime arhitekta (ako ideš nekom slavnom arhiću)

smucko
08.02.2008., 10:10
Mene zanima da li netko zna u osijeku nekog povoljnog i kvalitetnog arhitekta,
nemojte mi sad pisati kako može biti ili povoljan ili kvalitetan jer nije istina.
Mislim da uvijek može postojati neka zlatna sredina!:D:D:D

demosten
08.02.2008., 11:52

kaj stvarno. tipa kuča potrošiš 80-100,000 ojra za izgradnju kučice a onda daš 2-3000 ojra za arhitekta... uff da sam to znal prije...

McGrubi
08.02.2008., 13:30
ha-ha
a tek komunalne
npr. 100 000€ bi bilo dovoljno za cca 120 m2
onda ti grad naplati komunalnu (u mom okruženju je cca 60-180kn/m3), otrpilike bi ti moglo biti 360m3 kuće= 3 000 - 9 000 ojra a ne dobiješ ništa za uzvrat
pa vodoslivna naknada 20kn/m3 = 1000 ojra, jer ti kiša pada na teren

a u cijenu Glavno projekta ti se nalaze :
- Arhitektonski projekt
- Projekt uštede energije
- Projekt zaštite od buke
_ Projekt konstrukcija (statika)
- Projekt elektroinstalacija
- Projekt vodovodne i kanalizacijske mreže
...

demosten
08.02.2008., 14:19
ha-ha
a tek komunalne
npr. 100 000€ bi bilo dovoljno za cca 120 m2
onda ti grad naplati komunalnu (u mom okruženju je cca 60-180kn/m3), otrpilike bi ti moglo biti 360m3 kuće= 3 000 - 9 000 ojra a ne dobiješ ništa za uzvrat
pa vodoslivna naknada 20kn/m3 = 1000 ojra, jer ti kiša pada na teren

a u cijenu Glavno projekta ti se nalaze :
- Arhitektonski projekt
- Projekt uštede energije
- Projekt zaštite od buke
_ Projekt konstrukcija (statika)
- Projekt elektroinstalacija
- Projekt vodovodne i kanalizacijske mreže
...

i još geodet za parcelu... i dođe mi da plačem...

Renata
08.02.2008., 14:24

a zar nema neke cijene od npr. 10 eur/m2 bruto površine kuće?
arhiće koje ja znam tako računaju.
dal ste vi, arhići (pitanje za mcgrubi), poskupjeli sa novim zakonom od listopada 2007?

zed_alive
08.02.2008., 15:04

i onda, kaj je najgore, projekt ti izradi neki mali ili mala iz biroa, a ne to slavno ime koje plaćaš...i to vjerujem da većina projekata ide prema špranci

zed_alive
08.02.2008., 15:08
kaj stvarno. tipa kuča potrošiš 80-100,000 ojra za izgradnju kučice a onda daš 2-3000 ojra za arhitekta... uff da sam to znal prije...

kaj se čudiš? koliku dnevnicu dobiva majstor na gradilištu, bez PDV-a?

a koliki ceh ćeš platiti vodoinstalateru ili plinskom instalateru za nekoliko dana rada?

u tih 2-3 soma ojra imaš više podprojekata i dosta utrošenih sati, iza kojih stoji 5 godina stručnog školovanja tih ljudi

samo hrvatski mentalitet ne priznaje intelektualni rad jer papir ništa ne vrijedi :confused:

e moj narode...

zed_alive
08.02.2008., 15:10
dal ste vi, arhići (pitanje za mcgrubi), poskupjeli sa novim zakonom od listopada 2007?

to ti ovisi o složenosti projekta, što ovisi o složenosti gradnje, koja je direktno povezana s cijenom. za neku normalnu gradnju netko će ti naplatiti 10 eur/m2, al donesi mu neku kompliciranu i cijena raste

McGrubi
08.02.2008., 17:00

ne baš. samo smo napravili preraspodjelu u slučaju Idejnog projekta za Riješenje o uvjetima građenja, prije je omjer idejni-glavni bio 30:70, a sad 40:60, jer su pojedini elaborati iz Glavnog prebačeni i u Idejni

poskupilo je , izuzetno, za kuće preko 400m2
sad moraju imati izvedbeni projekt, i kuću im može raditi firma registrirana za 4. klasu (mislim da mora imati min. 40zaposlenika)
a kad se prijeđe 800m2 onda firma mora biti regist. za 3. klasu i min 120 zaposlenika
....
od 1.4. počima ta kvalifikacija, tako da će cijena izgradnje za preko 400m2 skočiti (moja prognoza)

mi inače računamo po m2 brutto

bonaca55
09.02.2008., 12:53
ne baš. samo smo napravili preraspodjelu u slučaju Idejnog projekta za Riješenje o uvjetima građenja, prije je omjer idejni-glavni bio 30:70, a sad 40:60, jer su pojedini elaborati iz Glavnog prebačeni i u Idejni

poskupilo je , izuzetno, za kuće preko 400m2
sad moraju imati izvedbeni projekt, i kuću im može raditi firma registrirana za 4. klasu (mislim da mora imati min. 40zaposlenika)
a kad se prijeđe 800m2 onda firma mora biti regist. za 3. klasu i min 120 zaposlenika
....
od 1.4. počima ta kvalifikacija, tako da će cijena izgradnje za preko 400m2 skočiti (moja prognoza)

mi inače računamo po m2 brutto

meni uzima paprenih 3000€....

sta me je zaprepastilo, je to da san cilo vrime mislija da ako gradim 120m to ispada oko 400 kubika za platit komunalni....a ona sad meni a ca je sa krovom
pa mi izracunala oko 700 kubika????
isto je sad navodno ..NOVO...geodet mora stanje parcele(elaborat)kod Katastra ovjerit, koje ja narovno moram sad sa 1000 kunica platit???

nadam se da cu uspit predat zahtjev za uslove Gradnje???

Pozdrav

McGrubi
09.02.2008., 17:33
e da: geodetske usluge:
1. snimak terena s visinskim kotama ili slojnicama ovjeren od katastra
2. Elaborat iskolčenja objekta
3. Elaborat prijedloga ucrtavanja kuće + ucrtavanje kuće u katastar

u Šibeniku te to košta: 3 x 500€

bonaca55
17.02.2008., 13:58
brutto povrsina prizemlja = 129,90m²
KOLIKO JE TO u m³?????

meni pise 510,56 m³......jeli to u redu?

Ivanicapeca
17.02.2008., 14:07
Ako se npr. odlučiš za Ytong kuću iz Xelline ponude dobiš nacrt besplatno, kao i neke preinake s obzirom na konfiguraciju terena.
http://www.forum.hr/newreply.php?do=newreply&noquote=1&p=12686418

ivana2904
18.02.2008., 08:24
Nisam znala gdje točno da postavim pitanje, pa se nadam da će mi netko tu pomoći. Naime, idejni projekat nam je gotov odavno, od 10. mjeseca, no nemamo troškovnik, a bez njega ne možemo dobiti niti jednu ponudu :ne zna:. Pa sad mene zanima, budući da mi se više ne da natezati sa našim projektantom, već mi ga je stvarno puna kapa (duga priča), da li je moguće da meni netko drugi izradi troškovnik (i tko?), i koliko bi to otprilike koštalo, ako netko ima iskustva. Zvala sam nekoliko arhitektonskih studija i svi mi kažu da oni to ne mogu napraviti, jer nisu izrađivali idejni. :ne zna:

Codegun
18.02.2008., 09:03
Nisam znala gdje točno da postavim pitanje, pa se nadam da će mi netko tu pomoći. Naime, idejni projekat nam je gotov odavno, od 10. mjeseca, no nemamo troškovnik, a bez njega ne možemo dobiti niti jednu ponudu :ne zna:. Pa sad mene zanima, budući da mi se više ne da natezati sa našim projektantom, već mi ga je stvarno puna kapa (duga priča), da li je moguće da meni netko drugi izradi troškovnik (i tko?), i koliko bi to otprilike koštalo, ako netko ima iskustva. Zvala sam nekoliko arhitektonskih studija i svi mi kažu da oni to ne mogu napraviti, jer nisu izrađivali idejni. :ne zna:

između indejnog projekta i troškovnika nedostaje najglavniji dio a to je glavni/izvedbeni projekt. Tek kad imaš taj projekt onda se može raditi troškovnik. Idejni projket ne definira vrste i količine materijala nego samo raspored i izgled.

Renata
18.02.2008., 10:16
između indejnog projekta i troškovnika nedostaje najglavniji dio a to je glavni/izvedbeni projekt. Tek kad imaš taj projekt onda se može raditi troškovnik. Idejni projket ne definira vrste i količine materijala nego samo raspored i izgled.

pa i nije baš točno, ovisi valjda o arhitektu. mi nemamo izvedbeni, a troškovnik smo dobili nakon glavnog projekta.

no, doista mi je žao svih onih koji proživljavaju isto što smo i mi prije godinu i nešto više - pitaš se koliko kuća košta, a nitko ti ne može pouzdano reći, mi smo bili dobro zabrinuti da li se isplati ulaziti u gradnju, nema savjeta, a jedino što oko sebe vidiš su ili zbunjena ili ljubomorna lica.

na kraju smo išli "glavom kroz zid" i tek kad smo dobili troškovnik (znači već nakon gotovog projekta) smo vidjeli prave cijene. sad kad imamo dogovorenu prvu etapu gradnje, vidimo da smo prema troškovniku, zašparali minimalno nekih 5 000 eur.

na primjer, zašparat ćemo sigurno i na fasadi, jer po troškovniku za fasadu debljine 8 cm imamo cijenu od 255 kuna/m2, a cijena može ići i ispod 200 kuna!

dxer
18.02.2008., 11:27
meni uzima paprenih 3000€....

sta me je zaprepastilo, je to da san cilo vrime mislija da ako gradim 120m to ispada oko 400 kubika za platit komunalni....a ona sad meni a ca je sa krovom
pa mi izracunala oko 700 kubika????

Misliš, dodala ti je kubikažu potkrovlja ili ?
Jel baš imaš potkrovlje ili tavan ?

Renata
18.02.2008., 11:49
BONACA55:
ništa čudno ni novo, to s kubikažom. kuće sa klasičnim potkrovljem uvijek imaju gubitke u kubikaži zbog vrha krova. pogledaj ovu prizemnicu - ako zbrojiš neto kvadrate dobiješ nekih 115 m2 a ima 730 m3. http://www.prodom.sk/index.php?id=2&rd=22

Codegun
18.02.2008., 11:59
pa i nije baš točno, ovisi valjda o arhitektu. mi nemamo izvedbeni

ali koliko sam skužio ona nema ni glavni, kaže da ima (valjda samo) idejni

dxer
18.02.2008., 12:55
Nisu mi bas jasni ti izracuni kubikaže koji se tu navode. Kuća ima 115 m2 i kubikaža je preko 700 m3 !?!? Zar se to ne racuna kvadratura puta visina i dobijem kubikazu ? Ta kuca koja je prikazana koliko vidim nema potkrovlje (stambeno) nego je čisti tavan u pitanju. I sada bi to znacilo da i taj tavan ulazi u kubikazu za placanje doprinosa ? Onda ga je bolje jos malo dignuti i napraviti potkrovni stan !

Molio bi nekoga da malo pojasni te izracune kubikaze na osnovi kojih se onda placaju doprisnosi, a u vezi krova/potrkrovlja/tavana.

bonaca55
18.02.2008., 16:18
Misliš, dodala ti je kubikažu potkrovlja ili ?
Jel baš imaš potkrovlje ili tavan ?

nemam nikakvo potkrovlje niti tavan :confused:-----imam kosu Deku(krov)

McGrubi
18.02.2008., 18:19
u m3 se uračunava volumen kuće od donje hidroizolacije do gornje (folija ispod crijepa), sve natkrite terase se uračunavaju 1m2=1m3

Sunce ćaćino
18.02.2008., 19:57
Za plaćanje komunalne naknade se kuća računa kao kvadar, znači kvadratura puta visina do sljemena!!! Znači, ako ti je visina sljemena cca. 6.08695652m, pomnoži sa 115m2 i dobijaš 700m3! Bolje s te strane prolaziš s ravnim krovom ili stambenim potkrovljem... Deru nas gdje stignu! Koliko sam skužio, po novom zakonu, potkrovlje ne može imati visinu vijenca veću od 120cm, tako me barem uvjeravaju u uredu za graditeljstvo,..., Zd županije!!! Mislim da se ni oni još ne snalaze s novim zakonom baš najbolje, ali, nažalost kod nas je uvijek tako, prvo donesu zakone, a zatim razmišljaju kako ih provesti!

McGrubi
20.02.2008., 09:19
jep novi zakon je spustio potkrovlje na 120cm, što i nije neki bed kad možeš imati krov nagiba 45° ka na sjeveru RH, ali nisu mislili koliko se gubi u Dalmaciji gdje je maksimum 27-30° a većina krovova je na 23-25°
bez obzira šta kaže plan, potkrovlje mora ići na 120, osim ako plan ne kaže još manju visinu onda ide po planu

ma ....

ne kvadar, nego pravi m3, nije baš easy za izračunati ali se da
tom metodom (do sljemena) se ne naplati tavan ... najbolje da još to propuste naplatiti
dakle stvarni volumen kuće + kvadrati natkrivenih terasa

ludibik
20.02.2008., 10:09
... po novom zakonu, potkrovlje ne može imati visinu vijenca veću od 120cm, ...

Može mi netko objasniti što znači ova visina vjenca.

Ako sam dobro shvato to je ona najniža visina krova, tj onaj dio di do zida dolazi, pa se onda od tuda krov diže prema sljemenu i to nagibom koji je propisan kako u kojem katastru (25stupnj, 45stupnj, ...)

tj.

to ne znači da najviša točka krva (sljeme) može biti max 120cm, jel ako to znači to.. koja korist od tavana (tj. stambenog potkrovlja) uopće? :eek:

zdravko13
20.02.2008., 15:59
Svi vi koji ste još u fazi papira, prije nego što upucate 3.4 soma Eura u njih provjerite da li vam ulica u kojoj hoćete graditi ima građevinsku dozvolu.
Ponavljam: ULICA - GRAĐEVINSKU
pogledajte si raspravu na postu: Ulica širine 5,5m uvjet za rješenje

McGrubi
20.02.2008., 16:52
visina vijenca = od kote stropne konstrukcije do početka kosine krova

Dini
26.04.2008., 14:10
da li mi može ko reci koji su ovlašteni arhitekti u rijeci i adresu stanovanja

goran75
27.04.2008., 16:02
...da li mi može ko reci koji su ovlašteni arhitekti u rijeci i adresu stanovanja...

http://www.arhitekti-hkaig.com/

bonaca55
27.04.2008., 16:52
Ova cijena koju sam gore napisao od 10 ojrića je za glavni projekt koji je potreban za ishodjenje gradjevinske dozvole
U to su uključeni projekti arhitektonski , gradjevinski, projekt elektroinstalacija i hidroinstalacija

Ja platija 3000€ za 120 m² Prizemnica...:kava:

motorola user
29.04.2008., 08:45
Još malo o opravdanosti cijene kvadrata projektiranja. Troškovi jedne projektantske kuće:

- poslovni prostor ( najam ili amortizacija kupljenog )
- mjesečni troškovi prostora
- računovođa koji vodi financije
- telefonski troškovi
- jedan projektant=jedan pc
- software za projektiranje
- ploter koji će printati nacrte (ne mislim na printere A4 več plotere A0 )
- kopiranje i slaganje projekata u desetak primjeraka
- doprinosi na plače projektanata
- godišnja članarina u komori za ovlaštenog projektanata
- itd....

E sad još računajte da su za jedan objekt potrebni projektanti (projektne kuće) arhitekture , statike, vode i kanalizacije, strojarske instalacije ...
Što znači da su oni gore troškovi za svaku djelatnost zasebni ( osim za velike projektne biroe kojih više gotovo da i nema).

Dokaz o isplativost projektiranja je deficit u ovoj struci i da taj posao (kvaliteno ili ne) počinju raditi nestručne i nekvalificirane osobe.
Još jedan dokaz je da jaguare i mercedese na voze projektanti več advokati , građevinci , bankari.
Kada dođete kod advokata ili javnog bilježnika ne pita se koliko on naplačuje svoj sat ili jedan šprancani dokument.
Ili recimo dođete na servis auta i tamo vas uzmu 200 do 250 kn za sat rada.
zamislite kad bi projektant tražio 250 kn po satu rada.
Na kraju m2 stana košta na tržištu cca 1800-4500 eura. Troškovi same gradnje cca 800-1000 eura. Koliki bi trebao biti onda dio zarade projektanta (stupa) cijele izgradnje.

dxer
20.07.2008., 08:43
Po preporuci prijatelja dobih ponudu jedne arhitektice u Zagrebu:

1. Idejni projekt i ishađanje rješenja o uvjetima gradnje >> 4500 kn
2. Glavni projekt >>> 12500 kn
3. Stručni nadzor, prijava gradnje, pisano završno izvješće, priprema za upis uporabne dozvole u z.k. >>> 3000 kn

Radi se o podrumu tj. garaži, prizemlje i potkrovlje (mjere kuće 8,5x13m, podrum/garaža 8,5x4m) Kako vam se prema tim podacima čini cijena arhitekte?

binodina
27.07.2008., 00:09
Dobra vecer:)
Ja vec tri godine ludujen s nacrtima:)Prvo,nitko nije htio uzeti projek jer se radi o samo 65m2 nadogradnje potkrovlja,a sad kad smo napokon nasli arhitetku.Kaze zena ja Vam naplacujem 15evra po m2:)))Mi sritni ka' prasci u koritu:)))...Medjutua....Ta nam sad trazi 800evrica na rukice i 5.800kunov na racuncic.E pa...kad se procita prvi dija i nije lose ali sad sljedi ono famozno "ALI"...Kaze arhitektica da joj nakon sta se dobije odgovor s lokacijske i nakon sta uplatimo komunalne,vodne,slivne i pitaj Boga koje sve naknade,onda joj tribamo na racun OPET uplatiti 700evrica + 5.600kn na ruke???? Sta bi prostom racunicom znacilo da bi tribali za 65m2 idejnog nacrta platiti 800+700=1500evrica i 5.800+5600kunov na racun??? Kad to sve preracunamo u kunov onda imamo cifricu od 22.800kn!!!!E sad ..ni to ne bija problem..ok,fala lipa gospojo odosmo mi opet na cekanje ALI:)))...Mi vec uplatili 5.800kunov jerbo smo isli po onoj ...ok,15eura po m2,valjda zena oce dio,a ostatak poslje, kad se sve frne s lokacijske....:))))....
Eto kako se radi i gradi u 'rvatskoj:)))...Kako ce sve to na kraju ispasti i sta ce se platiti i sta nece????Tko zna....Jedino sta znam je to da u Hrvatskoj "GRADJEVINSKA MAFIJA" 100% nisu investitori ili oni sta rade apartmane,'otele ili bilo sta.Prava i jedina GRADJEVINSKA MAFIJA se nalazi u uredima VODOVODA,ELEKTRE,KATASTRA,LOKACIJSKIH I GRADJEVNIH DOZVOLA!!!! Onda ih u stopu sljede ARHITEKTI,GEODETI,NADZORNI ORGANI GRADNJE!!!! Tu se nalazi prava,organizirana i jako dobro UMREZENA MAFIJA.Sve ovo dosada sta se moglo cuti za naprimjer grunovnice i mito od 100Eura???:))) je itekako smijesno..Naime,1000 evrica je samo pristupnica.Ne zezan se:))...Mito se vrti oko 10 pa i vise tisucica eura.Nema sanse da se ikoga ikad za to osudi.Zasto?E pa ako zelite nekoga tuziti da je od Vas trazija mito,onda prvo morate od sudca ishoditi nalog koji Vam daje pravo da cijeli razgovor snimate,a cim se pojavite na sudu i zatrazite tako nesto....momentalno ce onaj koga tuzite,on ce momentalno saznati za taj zahtjev i sve dalje je jos jedna predstava za svekoliko 'rvatsko pucanstvo:))))
Sta bi reka Sranader ..."IDJEMO DALJE",a ja kazen ...."IDEMO DUBLJE I DUBLJE PA DOK SVE NAPOKON NE ODE U TRI PI.KE LICKE!!!!!

Kako to ide...ko' podmazano

McNulty
27.07.2008., 10:13
Draga moja, ako želiš biti od pomoći ljudima na forumu, molim te ne stavljaj te smajliće nepotrebno, koristi interpukcije pravilno (tj. stavljaj razmak nakon svake i jedna u nizu je sasvim dovoljna), ne piši velikim slovima, i svakih par rečenica stisni enter. Za pravopis neću ništa reći, jer to svi fulavamo.

Možda ti tekst sadrži i dobitnu kombinaciju za loto u sljedeću srijedu, ali teško da će ga netko detaljno pročitati.

binodina
27.07.2008., 10:25
ok skuzajte.

lioness
28.07.2008., 09:07
dxer, ja imam nevolje po arhitektonskom uredu, pa ako nije problem da posaljes kontakt od te svoje arhitektice, bila bih jako zahvalna :kiss:

Stari Zeke
30.07.2008., 12:54
Projekt koji su meni napravili arhitekti je za baciti. Radili su sve iz početka, od idejnog rješenja do glavnog projekta. Uspjeli su svaku sitnicu fulati, a sve sam MASNO platio! Nakon svega ishodio sam na temelju tih papira (uz tonu izmjena) papire za gradnju, a prije nego li sam krenuo u gradnju radio sam reviziju svih dijelova projekata što je bio dodatni toršak. Dakle, imam nešto što sam masno platio, a što mi služi ni za što. :ne zna:

laser
30.07.2008., 18:40
Po preporuci prijatelja dobih ponudu jedne arhitektice u Zagrebu:

1. Idejni projekt i ishađanje rješenja o uvjetima gradnje >> 4500 kn
2. Glavni projekt >>> 12500 kn
3. Stručni nadzor, prijava gradnje, pisano završno izvješće, priprema za upis uporabne dozvole u z.k. >>> 3000 kn

Radi se o podrumu tj. garaži, prizemlje i potkrovlje (mjere kuće 8,5x13m, podrum/garaža 8,5x4m) Kako vam se prema tim podacima čini cijena arhitekte?
molim i ja podatke na p.m

lioness
06.08.2008., 08:53
Projekt koji su meni napravili arhitekti je za baciti. Radili su sve iz početka, od idejnog rješenja do glavnog projekta. Uspjeli su svaku sitnicu fulati, a sve sam MASNO platio! Nakon svega ishodio sam na temelju tih papira (uz tonu izmjena) papire za gradnju, a prije nego li sam krenuo u gradnju radio sam reviziju svih dijelova projekata što je bio dodatni toršak. Dakle, imam nešto što sam masno platio, a što mi služi ni za što. :ne zna:

uzas :o

outrager
07.08.2008., 22:09
ja sam našao na netu sliku kuće koja mi se svidjela, našao i nekakav raspored prostorija za koje su pisali samo kvadrati, dimenzija nije bilo, dao čovjeku i rekao "hoću ovo", i on sve rješava, ja mu samo dam punomoć da on može raditi umjesto mene
kuća je prizemnica 15x12m, a dosadašnji troškovi su mi bili:
geodetska podloga - 3000kn
izrada projekta i svih gluposti - 12000kn
rad na ishodovanju dokumentacije - 2000kn
iskolčenje objekta - 1000kn

rijecanka77
09.08.2008., 14:37
Da li tko zna koliko bi me dosla izrada projekta za tavan u kojem bi napravili samo jednu spavacu sobu? Radi se o prostoru od 55 m2 od kojih je samo 20-25m2 iskoristivo. Ne namjeravamo traziti nikakve dozvole, niti podizati potkrovlje ili nesto slicno.

dxer
10.08.2008., 07:44
Da li tko zna koliko bi me dosla izrada projekta za tavan u kojem bi napravili samo jednu spavacu sobu? Radi se o prostoru od 55 m2 od kojih je samo 20-25m2 iskoristivo. Ne namjeravamo traziti nikakve dozvole, niti podizati potkrovlje ili nesto slicno.

Zar ti se isplati zbog toga uzimati nekoga i placati projektiranje sobe na tavanu ? Kupite ciglu i pocnite graditi sobu, sigurno imate nekakvu ideju kako bi mogla izgledati.

rijecanka77
10.08.2008., 08:01
pa zato i pitam koliko bi me to stajalo...htjela bih da nam to ipak netko strucan sve izmjeri i stavi na papir, tavan je dosta nizak i krov se spusta do poda, grede po sredini dosta nisko, uopce se ne kuzimo u to i ne bih htjela potrositi pare u uredjenje tipa "uradi sam" i nesto zeznuti...

frozen_zg
18.10.2008., 10:38
poštovanje!

slučajno sam naletio na ovu temu i jako mi je drago zbog tog! naime, u početnoj sam fazi izgradnje kuće, što znači da mi je jedna arhitektica poslala svoj prijedlog kuće, a uz njega i svoju ponudu (cjenik).. ja sam ostao zaprepašten kad sam to vidio!! kuća je katnica 151 m2, cca 7x11, kosi krov...
po cijenama koje ovdje vidim ispadam idiot, evo mojih:

idejni projekt - 12350 kn
glavni projekt - 12150 kn
UKUPNO - 24500 kn

to mi se čini too much kad vidim cijene ovdje! e, da, i geodetsku podlogu sam napravio, to nije uključeno u ovu cijenu....
još me je jedna stvar jako razljutila, to što mi je žena rekla da će sve skupa koštat 15000-20000 kn, a sad mi kaže 25000!!

dajte mi ljudi, molim vas, neki savjet, ako može i kontakt vaših arhitekata pa da vidim jel bi me taj projekt koštao manje kod nekog drugog...

hvala!!!

cas
18.10.2008., 18:09
Nekakve od komore propisane cijene su 15 ojra odnosno 110 kuna po m2( mislim na glavni projekt,odnosno po novom za kuće do 400 m2 rješenje),nadzor 2% ukupnih troškova gradnje.Na to platiti sve one doprinose koji sad više nemaju veze sa arhitektom nego sa organima lokalne uprave.To što netko radi ispod stola druga je priča.
Ove cijene projektiranja su realne što god netko mislio o tome jer iza toga ipak stoji visokostručan rad.Investitori najčešće slušaju zidare koji niti ne znaju pročitati nacrt,a onda popljuju projekt a ovaj im ko bogu vjeruje.

lush
19.10.2008., 13:32
:eek:

dajte meni broj te arhitektice! jer ova moja ima duple cijene :flop: pa mi se ovo sve čini suuuuper!

f@ye
19.10.2008., 15:52
Još malo o opravdanosti cijene kvadrata projektiranja. Troškovi jedne projektantske kuće:

- poslovni prostor ( najam ili amortizacija kupljenog )
- mjesečni troškovi prostora
- računovođa koji vodi financije
- telefonski troškovi
- jedan projektant=jedan pc
- software za projektiranje
- ploter koji će printati nacrte (ne mislim na printere A4 več plotere A0 )
- kopiranje i slaganje projekata u desetak primjeraka
- doprinosi na plače projektanata
- godišnja članarina u komori za ovlaštenog projektanata
- itd....

E sad još računajte da su za jedan objekt potrebni projektanti (projektne kuće) arhitekture , statike, vode i kanalizacije, strojarske instalacije ...
Što znači da su oni gore troškovi za svaku djelatnost zasebni ( osim za velike projektne biroe kojih više gotovo da i nema).

Upravo tako :top:

I kad vi ugovorite projekt za kuću računajte da 3 €/m2 ode na strojara, 1 €/m2 na vodovod i kanalizaciju, statika oko 2 €/m2, struja isto toliko... plus svi ostali gore nabrojani troškovi. Na kraju matematika kaže da projekt mora koštati oko 15-20 €/m2, ovisno o zahtjevnosti građevine. Sve ostalo je pušiona za projektante.

frozen_zg
19.10.2008., 21:20
cas, jel post upucen meni ili?

lush
20.10.2008., 09:19
cas, jel post upucen meni ili?

:top: da, tebi

naime, ja sam dobila par krasnih ponuda i to ne od jedne arhitektice, sve se cijene na oko 100€/m2 :rofl:

pa neka mi netko kaže da je to normalno! A da tek kažem da se radi o uređenju interijera i to 55m2 :s

fulala sam zanimanje , definitivno...

frozen_zg
20.10.2008., 21:56
ne kužim.... cas kaže da su cijene od komore propisane i iznose nekih 110 kn po m2.... i kaže da su moje cijene realne...
no, bacimo računicu:

151 m2 x 110 kn = 16610

kak su moje cijene realne ako mi ona hoce naplatit 25000 kn?

frozen_zg
20.10.2008., 22:04
:top: da, tebi

naime, ja sam dobila par krasnih ponuda i to ne od jedne arhitektice, sve se cijene na oko 100€/m2 :rofl:

pa neka mi netko kaže da je to normalno! A da tek kažem da se radi o uređenju interijera i to 55m2 :s

fulala sam zanimanje , definitivno...

ma da, brutalni su... ne znam kak ova moja stoji sa uređenjem interijera al mogu poslat broj, nema problema! :top:

frozen_zg
21.10.2008., 17:45
dajte mi ljudi pomozite... trebam joj dat lovu da počne radit drugi tjedan, a ne bi htio bit idiot pa platit previse... ako je previse...

cas
21.10.2008., 18:45
Evo uhvatio malo vremena...to su cijene jedne moje frendice kojoj onako kad stignem napravim kakvu statiku.No ured je u Koprivnici pa ne znam kak vam se to čini,a i ne znam kakvo je trenutno stanje kod nje ...inače radove joj moram pohvalit.Ove moje cijene nisu garancija ali mi je isto tako jasno da je velika potražnja pa onda cijene lete u nebo,a nemoraju bit garancija kvalitete a i cijene parteće statike,instalacija,elektrike su u Zagrebu puno više pa u sveukupnom zbroju...

frozen_zg
21.10.2008., 22:07
hmm... pa koprivnica mi je daleko... probat cu vidjet jos po zagrebu kak se krecu cijene, cisto informativno... u zadnjih par dana kaj sam se raspitivao, ovo moje i nije tak puno, bar kak mi se čini... neka me netko razuvjeri! :) vidjet cu jos kaj ce bit...

bonaca55
22.10.2008., 04:40
u Splitu za prizemnicu 130m²------>3000€

nicol0502
23.10.2008., 15:42
evo nama se upravo radi projekt kod arhitekta u Sisku i dogovorena cijena za kompletnu projektnu dokumentaciju je 10EURm2.

4x4
24.10.2008., 15:10
Cijene arhitektonskih projekata su slijedeće:

Veće stambene zgrade - cca 20 eur/ m2 (bruto)-idejni, glavni,izvedbeni-u to su uključeni projekti i ostalih projektanata - struja, voda, statika i drugo. Nadzor se posebno naplačuje, kao i izmjene na stanovima te općenito na projektu.
Cijena ide nagore ovisno o reputaciji arhitekta i složenosti projekta.
Vani su cijene projekata cca 5-10% ukupne cijene investicije. U Hrvatskoj su još uvijek puno niže.

Obiteljske kuće su posebna kategorija. Malih su kvadratura, te u principu nisu zanimljive poznatijim arhitektima osim ako ih se dobro ne honorira.
Cijene se kreću od 35 eur/m2 (bruto ) pa na više. Što je kuća manja, cijena po kvadratu je veća.

Interijeri su opet poseban slučaj. Često su manjih kvadratura te iziskuju puno više posla nego što se to na prvi pogled čini. Od nebrojenih sastanaka sa investitorom, preko građevinskih radova, pregovora sa izvođaćima, traženje namještaja, i puno drugih sitnica koje oduzimaju vrijeme. Cijenu im je teško odrediti pa najviše ovisi o reputaciji arhitekta i stupnju složenosti projekta.
cijena od 20 eur/m2 pa na gore.

Možda se nekima cijene čine visoke, no moramo imati na umu da je dobar projekt različit za svaku lokaciju, te iziskuje puno napora ako se želi napraviti kvalitetno. Također štednja na projektima je najgora stvar, jer su u trošku gradnje najmanja stavka su projekti. Dobar projekt u konačnici znači bolju kuću - kvalitetniju za život, konkurentniju na tržištu nekretnina, jeftiniju za izgradnju, sa manje troškova održavanja u budućem korištenju.

Također treba usporediti cijenu rada jednog automehaničara u ovlaštenom servisu i ovlaštenog arhitekta, pa se vrlo lako može iščitati apsurdnost društva u kojem živimo.

frozen_zg
24.10.2008., 16:03
danas sam baš uplatio lovu za početak izrade projekta... 110 kn/m2..

sowuljaga
25.10.2008., 18:01
gdje gdje daj broj :D

frozen_zg
27.10.2008., 12:37
110 kn + PDV naravno...

goran75
28.10.2008., 17:44
Mislim da je 35 eura po m2 bruto malo previše za obiteljske kuće kao polazna cijena.
Evo što kaže pravilnik o cijenama HKAIG-a skinut sa ove stranice:
http://www.arhitekti-hkaig.com/akti-pravilnik-cijene.aspx?ind=3
Tako da ono što većina ljudi ovdje gradi košta oko 20 E/m2, max 25 E/m2. Jel nisu to neke super složene građevine i neznam kakvi sve ne zahtjevi. Makar uvijek ima netko ko hoće nešto posebno, a njemu će se i to naplatiti.

muppet1111
31.10.2008., 14:47
pozz, zanime me jedna stvar, naime ja i zarucnica planiramo sebi urediti potkrovlje kuce, koje je za sada roh bau....e mene zanima koliko kosta arhitekt ili ko to vec radi da nam napravi idejno rjesenje, i ako neko ima nekoga na preporuku. muchas gracias.

GuardianAngel
01.11.2008., 10:15
Tema je poprilično opširna... Ajmo ovako... Govorim o Rijeci, da ne bi bilo zabune.
Realna cijena za stambenu građevinu, gdje ne dolazi do posebnih zahtjeva koji se odnose na centralno grijanje, podno grijanje, poslovne prostore i sl., znači arhitektonski projekt, projekt koji se odnosi na otpornost i stabilnost građevine (statički proračun), projekt vodoinstalacija i elektroinstalacija kreće se između 10 i 15 €/m2, a realno negdje oko 12. Za ostale stvari investitor plaća posebno, kao što su geodetski radovi, i možebitni ostali projekti koji su povezani sa gore navedenim posebnim zahtjevima.

E sad, nekima prolazi ogromna cijena, kao što su razvikani arhitektonski uredi, i oni tu svoju popularnost masno naplaćuju. Ponekad se visoka cijena izrade projekata kompenzira time što projektanti služe i kao svojevrsna agencija koja investitorima pronalazi kupce ili klijente.
Neki jednostavno naplaćuju više zato jer im ta cijena prolazi, a posla po toj visokoj cijeni imaju i previše, stoga im trenutno nije u interesu raditi po nižim cijenama. Ne zaboravimo, da kod nas, cijena implicira i kvalitetu, iako najčešće to nije slučaj.

Nedavno sam imao slučaj da je razlika u cijeni iznosila preko ogromnih 5 (pet) puta!!!! Investitor nije ni trepnuo prilikom razmišljanja o tome hoće li projekt platiti 160 tisuća ili 30 tisuća kuna. Ali ni skupi projektant nije ni trepnuo kad ga je ovaj odbio, jer očito ima dovoljno posla da se o tome brine.

Stoga, dobro razmislite prilikom odabira projektanta, cijena isključivo nije povezana sa kvalitetom, nastojte ići prema preporuci, tražite više ponuda i raspitajte se o pojedincima.

goran75
01.11.2008., 14:50
@GuardianAngel
Da li to znači:
arhitektonski projekt=10 do 15 E/m2
statički proračun=10 do 15 E/m2
projekt vodoinstalacija i elektroinstalacija=10 do 15 E/m2
idejni projekt=10 do 15 E/m2
i svaki ostali potrebni projekt=10 do 15 E/m2
Ili sve skupa arhitektonski+statički+projekt v. i el.+idejni=10 do 15 E/m2.
Hvala
Mislim ja sam shvatio da je svaki posebno 10 do 15 E/m2.

GuardianAngel
02.11.2008., 11:20
@GuardianAngel
Da li to znači:
Hvala

Krivo si shvatio... Sve skupa 10-15€/m2. :top:

dxer
14.12.2008., 07:36
Da li je potrebno i tko ustvari traži glavni projekt ? Naime, kaze mi arhitektica da se za dobivanje uvjeta o građenju (za rekonstrukciju) trazi idejni nacrt, a da izrada glavnog projekta ovisi o meni da li ga zelim !? E pa sad me zbunila.

bonaca55
14.12.2008., 09:37
ja sam u fazi dobivanja Uvjeta o Gradnji

sad traze od mene:
1. idejne projekte u skladu s odredbom Zakona o prostornom uredenju i gradnji
3 primjerka (idejni projekt struje, vode itd od ovlastenih projektanata)

to bi moga shvatit , kao oni traze vec "Glavni Projekt" ????

dxer
14.12.2008., 10:04
To bi valjda znacilo da sada u idejni spada struja, voda i ona glavna mapa !? , a onda bi taj glavni bio vise razrađivanje projekta za izvođača radova ?

f@ye
14.12.2008., 15:25
Da li je potrebno i tko ustvari traži glavni projekt ? Naime, kaze mi arhitektica da se za dobivanje uvjeta o građenju (za rekonstrukciju) trazi idejni nacrt, a da izrada glavnog projekta ovisi o meni da li ga zelim !? E pa sad me zbunila.

Investitor je glavni projekt DUŽAN imati na gradilištu, normalno da ga želiš :mig:

GuardianAngel
14.12.2008., 16:53

Po zakonu, građenje može započeti sa dobivenim uvjetima o građenju. Ali,investitor je dužan na gradilištu imati glavni projekt (u njemu su projekti arhitekture, fizike, statike, vodo i elektrointalacija), i u slučaju posjete inspekcije plaća se kazna. I bolje je za investitora da ima glavni projekt, da izvođač ne postavlja armaturu, betonske presjeke ili cijevi od kanalizacije kako on hoće, već kako bi trebalo.

Blackie
14.12.2008., 18:09
Po zakonu, građenje može započeti sa dobivenim uvjetima o građenju. Ali,investitor je dužan na gradilištu imati glavni projekt (u njemu su projekti arhitekture, fizike, statike, vodo i elektrointalacija), i u slučaju posjete inspekcije plaća se kazna. I bolje je za investitora da ima glavni projekt, da izvođač ne postavlja armaturu, betonske presjeke ili cijevi od kanalizacije kako on hoće, već kako bi trebalo.

:top:

makar su mnogi objeručke dočekali vijest da se u gradnju može sa uvjetima o građenju...pa će kasnije pljuvat po arhitektu jer im je šljaker napravio kaos u kupaoni, stavio štekere di ne trebaju a zaboravio ih na logičnim mjestima...

superkalifra
18.12.2008., 11:49
frozen, davaj broj arhitekta :)

pliz :D

frozen_zg
18.12.2008., 11:57
imas pm.....

Purgarijanova
20.04.2009., 20:08
Ja sam krenuo sa papirologijom, predao sam papire za uvjete gradnje i iz prijašnjih diskusije nisam razumio koliko košta po m2 taj glavni projekt a zanima me jer ga moram imati na gradilištu.

baustelac99
21.04.2009., 12:08
Ja sam krenuo sa papirologijom, predao sam papire za uvjete gradnje i iz prijašnjih diskusije nisam razumio koliko košta po m2 taj glavni projekt a zanima me jer ga moram imati na gradilištu.

Košta 12-15e po m2. Tj ured u kojem radim radi u okviru tih cijena.

dxer
21.04.2009., 12:15
Košta 12-15e po m2. Tj ured u kojem radim radi u okviru tih cijena.

Koliko bi kostao projekt statike. Mozes mi poslat na PM

Foxy2
21.04.2009., 13:39
Da budem precizna:
U Velikoj Gorici gradimo obiteljsku kuću brutto površine 270 m2 i za cjelokupan projekt (idejni, glavni projekt plus svi ostali dodaci poput statičkog proračuna) smo platili arhitektu 3100 E + PDV.

Foxy2
21.04.2009., 13:40
Da budem precizna:
U Velikoj Gorici gradimo obiteljsku kuću brutto površine 270 m2 i za cjelokupan projekt (idejni, glavni projekt plus svi ostali dodaci poput statičkog proračuna) smo platili arhitektu 3100 E + PDV.

Ispravka: 3510 E

Purgarijanova
21.04.2009., 17:57
Da, to je tih 12 - 15 eurića po kvadratu.

Kashka
27.05.2009., 16:34
Bok ljudi!

da li mi neko moze preporučiti projektanta u Puli ili okolici za idejni projekt kuće?

ALEN111
11.07.2009., 23:01
Da, to je tih 12 - 15 eurića po kvadratu.

znam gdje ima badava

zaphodhr
15.07.2009., 23:01
Pozdrav,
Ako je u sklopu kuće predviđena i garaža (kao posebno tijelo prislonjeno uz kuću, sa dodatnim ulazom u garažu iz kuće), je li uobičajeno da se površina garaže računa u bruto stambenu površinu i naplaćuje po punoj cijeni?

Inače kao orijentacija drugima, ponuda koju imam za 290 kv. bruto površine iznosi 27000 kuna + pdv. Uključuje idejni projekt, glavni projekt sa arhitektonskim, elektro, termotehničkim, hidroinstalacijskim, građevinskim podprojektima te troškovnik.

Koliko vidim to je nekakva prosječna cijena, iako mi se čini za nekih 5-7 tisuća prevelikom...

GuardianAngel
16.07.2009., 07:13
Pozdrav,
Ako je u sklopu kuće predviđena i garaža (kao posebno tijelo prislonjeno uz kuću, sa dodatnim ulazom u garažu iz kuće), je li uobičajeno da se površina garaže računa u bruto stambenu površinu i naplaćuje po punoj cijeni?

Inače kao orijentacija drugima, ponuda koju imam za 290 kv. bruto površine iznosi 27000 kuna + pdv. Uključuje idejni projekt, glavni projekt sa arhitektonskim, elektro, termotehničkim, hidroinstalacijskim, građevinskim podprojektima te troškovnik.

Koliko vidim to je nekakva prosječna cijena, iako mi se čini za nekih 5-7 tisuća prevelikom...

Ovo ti je jako povoljno za sve ovo što si nabrojao/la, to je ispod 10€ po kvadratu. Ako se radi projekt i za stambeni objekt i za garažu odjednom po toj cijeni, mislim da su ti uračunali popust na garažu.

zaphodhr
17.07.2009., 12:58
kak ispod 10? po mojoj računici to je 12.58 eur/kvadrat (1 e= 7, kn). Po diskusijama vidim da nije najskuplja cijena, ali da sam se prenerazio pri pogledu na cifru, jesam...

GuardianAngel
17.07.2009., 13:14
kak ispod 10? po mojoj računici to je 12.58 eur/kvadrat (1 e= 7, kn). Po diskusijama vidim da nije najskuplja cijena, ali da sam se prenerazio pri pogledu na cifru, jesam...

E, oprosti, malo sam pomješao eure i kune... :rolleyes:
Cijena je relativno OK, ni previsoka ni niska, možda se da još malo spustiti na račun garaže. Pitaj upravo ovo što si pitao ovdje na forumu, neka ti spuste na račun garaže, jer ne želiš plaćati kvadraturu garaže po istoj cijeni.
Možda se da dogovoriti oko toga, pa neka ti naprave novu ponudu.

moses
24.09.2009., 13:52
Kakve su cijene za unutarnje preuređenje? Trebam projektanta ili arhitekta da mi napravi projekt za adaptaciju tj. preuređenje postojećeg objekta - njegovog unutarnjeg prostora.

moses
25.09.2009., 17:15
I još jedno pitanje, da li je to glavni ili izvedbeni projekt, kad se radi o uređenju interijera?

Dorja0
03.03.2010., 09:43
trebam nekoga da mi izradi idejni nacrt za adaptaciju jedne etaže kuće (starogradnja + novo izgrađeni dio) . Bilo bi i pomicanja nekih zidova, sve u svemu, trebam nekoga da mi dobro osmisli prostor, ucrta sve instalacije i po mogućnosti na temelju nacrta napravi troškovnik. I da to naravno, nije skupo :D

sanjone
03.03.2010., 11:55
trebam nekoga da mi izradi idejni nacrt za adaptaciju jedne etaže kuće (starogradnja + novo izgrađeni dio) . Bilo bi i pomicanja nekih zidova, sve u svemu, trebam nekoga da mi dobro osmisli prostor, ucrta sve instalacije i po mogućnosti na temelju nacrta napravi troškovnik. I da to naravno, nije skupo :D

I meni bi trebalo isto samo za stan... Pa ako ima neko voljan i zeljan, pm mi je slobodan :kava:

viridiana
04.03.2010., 06:01
U obračun doprinosa se računa UKUPAN obujam koji kuća zauzima. Što je tu nejasno ???!!!!!???

viridiana
04.03.2010., 06:07
pardon, greška.

viridiana
05.03.2010., 06:01
I meni bi trebalo isto samo za stan... Pa ako ima neko voljan i zeljan, pm mi je slobodan :kava:

možeš li ti meni poslati PM pa ću ti odgovoriti.

Vesper Lynd
05.03.2010., 22:42
@GuardianAngel
Da li to znači:
Hvala

Ja naplacujem 20-25 E/m2, 10-15E/m2 se naplacuju uglavnom tipski projekti

Vesper Lynd
05.03.2010., 22:43
I još jedno pitanje, da li je to glavni ili izvedbeni projekt, kad se radi o uređenju interijera?

Kod uredenja interijera arhitekt/dizajner ti radi idejni projekat, to je isto sto i glavni projekat, samo sto je na drugaciji nacin koncipiran.

Vesper Lynd
05.03.2010., 22:46
Kakve su cijene za unutarnje preuređenje? Trebam projektanta ili arhitekta da mi napravi projekt za adaptaciju tj. preuređenje postojećeg objekta - njegovog unutarnjeg prostora.

Cijene su od 50kn/m2 za tlocrtno idejno rjesenje, od 150kn/m2 za tlocrtno idejno rjesenje i 3D vizualizaciju pa na vise.

Iz mog iskustva, neka prosjecna cijena za kompletno uredenje stana je 250kn/m2 tu je ukljucen nadzor i kompletno uredenje.

mariel
08.03.2010., 19:42
Moje iskustvo je malo drukčije... tj. stambene interijere naplaćujem 5-10 eura... i moji za sada svi prijatelji zadovoljni!!!! :kava:

Vesper Lynd
08.03.2010., 20:00
Moje iskustvo je malo drukčije... tj. stambene interijere naplaćujem 5-10 eura... i moji za sada svi prijatelji zadovoljni!!!! :kava:

Planiranje zivotnog prostora je druga stvar, to se naplacuje 50-60kn/m2, ali to nema veze sa glavnim projektom, ja govorim o cijenama izrade glavnog projekta.

nitko666
02.04.2010., 11:18
Jel moze netko tocno objasniti koji projekt cemu sluzi?
Konkretno - kod gradnje obiteljske kuce do 400BRP.

1) Idejno rjesenje (arhitektonski+gradjevinski)
- potrebno za rjesnje o gradnji.
2) Glavni projekt (arhitektonski, fizikalna svojstva, elektro/strojrarske instalacije)
- treba na gradilistu?!
3) Izvedbeni projekt (palirski nacrti, planovi oplate, armatura, stolarije, troskovnik)
- da li to uopce raditi s arhitektom ili?

Ispada da je svaki 10tak EUR/m2 sto znaci da mi za kucu od 200m2 ispada 6000EURa?!?!?

emulator
02.04.2010., 12:43
Jel moze netko tocno objasniti koji projekt cemu sluzi?
Konkretno - kod gradnje obiteljske kuce do 400BRP.

1) Idejno rjesenje (arhitektonski+gradjevinski)
- potrebno za rjesnje o gradnji.
2) Glavni projekt (arhitektonski, fizikalna svojstva, elektro/strojrarske instalacije)
- treba na gradilistu?!
3) Izvedbeni projekt (palirski nacrti, planovi oplate, armatura, stolarije, troskovnik)
- da li to uopce raditi s arhitektom ili?

Ispada da je svaki 10tak EUR/m2 sto znaci da mi za kucu od 200m2 ispada 6000EURa?!?!?

1) Ovo je prije bilo za lokacijsku dozvolu: definira se veličina objekta koji se gradi i koliko prostora zauzima - gabariti. S tom dokumentacijom se ide na općinu i traže se rješenje o gradnji. Arhitekt u ovoj fazi usklađuje budući objekt s važećim zakonima i propisima (GUP...) te željama investitora i to je zapravo ona kreativna strana gdje arhitekt iz svih "inputa" koje dobije izprojektira građevinu.

2) Nakon što se dobije rješenje o gradnji, izrađuje se glavni projekt koji je kompleksnija razrada idejnog: rade se projekti statike, instalacija (struja, voda, odvodnja, grijanje...), fizike zgrade (buka+toplina) a sve na bazi arhitektonskog projekta. Po novom zakonu se s ovom dokumentacijom (ovjerenon od strane projektanta) mogu graditi objekti do 400m2 kako je spomenuto.
Međutim da bi se objekt i izgradio kako spada potrebni su izvedbeni projekti - zakon je ovakav kako bi se pojednostavila gradnja manjih kuća ali ja mislim da je bolje imati nešto konkretno nego majstoru samo dati glavni da po njemu radi.

3) To je ovo što sam spomenuo ... trenutno sam u klinču s majstorima i nekima ni najdetaljniji izvedbeni projekt nije dovoljan - nažalost. Mislim da je bitno imati i precizne troškovnike, i armaturu s planovima oplate i sve ostalo. Ali pošto je po zakonu dovoljan glavni - ovo je ostavljeno na izbor investitoru.

Što se cijene tiče mislim da je 30E za mali objekt realno ... što je objekt manji cijena je veća - što je veći cijena je manja. Ali isplati se pitati okolo - iako sumnjam da će netko raditi za manje od 20E - ali pošto je kriza treba probati.

Kakadu
13.06.2010., 08:29
Razmišljam o kupnji jednog zemljišta sa starom kućom za rušenje. U prilično je zeznutoj zoni što se tiče pravila gradnje pa razmišljam o najmu arhitekta za proučavanje GUP-a i uvjeta gradnje prije nego što se odlučim na kupnju. Mogla bih to, naravno, i sama napraviti, ali se bojim da nešto ne previdim i debelo se ne zeznem pa mi je nekako sugurnije da stručna osoba svojim potpisom jamči točnost podataka. Što mislite, koliko bih platila takvu uslugu?
Druga stvar, ako se doista odlučim za kupnju, možda ne bi bilo loše tražiti različite ponude (jednostavno poslati mail na različite adrese koje nađem) pa se odabrati najpovoljniju (jer vidim ovdje da se cijene za istu uslugu razlikuju i do 500%:()?
Ima li tko kakvo mišljenje o mojim planovima? :D Ili kakav savjet?

law_os
13.06.2010., 08:57
Ma nemoj uzaludno bacati novce. Odi u "ured za provedbu dokumenata prostornog uređenja i gradnje" ili kako se već zove. Tamo imaš grad/selo podijeljeno po zonama i na licu mjesta saznaš što smiješ, a što ne smiješ graditi i koji su uvjeti gradnje.
Nemoj da te ove derikože i haračlije šišaju bezveze. :top:

djoomla
13.06.2010., 12:33
kuca 220m2;

idejni + glavni; 18500 kn, Osijek

Kakadu
13.06.2010., 15:51
Ma nemoj uzaludno bacati novce. Odi u "ured za provedbu dokumenata prostornog uređenja i gradnje" ili kako se već zove. Tamo imaš grad/selo podijeljeno po zonama i na licu mjesta saznaš što smiješ, a što ne smiješ graditi i koji su uvjeti gradnje.
Nemoj da te ove derikože i haračlije šišaju bezveze. :top:
:top: ma da, imaš ti pravo. :D vjerojatno ću tako i napraviti

McGrubi
13.06.2010., 20:23
ono što će ti Ured dati je Obavijest o zemljištu (mislim da je 40 kn) u kojem će ti reći zonu i namjenu, npr: stambeno-poslovna zona, građevinsko područje
šta točno možeš graditi na baš tom terenu ti neće reči, neće provjeravati širinu terena, površinu i sl. sa uvjetima prostornog plana
neće ti reći : tu možeš maksimalno graditi katnicu sa 4 stana.... ili da ne možeš uopće graditi jer ti put nije dovoljno širok ili u vlasništvu općine

možda, ako bude dobre volje, ti referent sve to objasni

Kakadu
13.06.2010., 20:56
hm...ako je tako, onda ću vjerojatno ipak trebati arhitekta. ako odlučim kupiti zemljište, svakako ću ga trebati kasnije. zna li tko kojeg arhitekta koji nije, kako kaže law, derikoža i haračlija? :)

law_os
13.06.2010., 23:42
ono što će ti Ured dati je Obavijest o zemljištu (mislim da je 40 kn) u kojem će ti reći zonu i namjenu, npr: stambeno-poslovna zona, građevinsko područje
šta točno možeš graditi na baš tom terenu ti neće reči, neće provjeravati širinu terena, površinu i sl. sa uvjetima prostornog plana
neće ti reći : tu možeš maksimalno graditi katnicu sa 4 stana.... ili da ne možeš uopće graditi jer ti put nije dovoljno širok ili u vlasništvu općine

možda, ako bude dobre volje, ti referent sve to objasni

Ja ovako nešto prvi puta čujem, a krenuo sam od "nule" u građenju kuće. Dakle, nisam imao zemljište, niti sam imao pojma gdje ću ga kupiti. No, kada sam našao potencijalni plac prvo što sam napravio, pribavio sam broj katastarske čestice i otišao u katastar da vidim kako je uređena parcela, a potom provjerio vlasništvo na sudu. Tek onda sam otišao u famozni "ured za provedbu dokumenata prostornog uređenja i gradnje" i dobio potrebne informacije BESPLATNO: dakle, na licu mjesta sam saznao zonu i namjenu i NARAVNO da su mi rekli kakvu građevinu mogu napraviti i što moram, a što ne moram (koliko katova i mora li imati podrum i sl.)-zar mi to mora saznavati arhitekt?!. ONI to znaju i ništa ih ne košta, a ni tebe da ti to kažu. Osim toga, ZAKON O PROSTORNOM UREĐENJU I GRADNJI jasno propisuje javnost i dostupnost dokumenata prostornog uređenja. A svaki referent koji radi u tom uredu upoznat je sa detaljnim planom uređenja pojedinog dijela grada i bez problema ćete uputiti u detalje. Osim toga, do detaljnog plana uređenja pojedinog dijela grada lako možeš doći i na internetu na službenim stranicama grada/općine.
Osobno, nemam ništa protiv arhitekta/projektanta. Oni će ionako doći na red u fazi izrade projekta i masno naplatiti ono što naprave.

McGrubi, uz dužno poštovanje prema tvojim postovima i ugledu koji imaš na ovom forumu moram reći da si ovdje izvalio glupost i da tvoja konstatacija ne drži vodu.

Baš me zanima kako bi jedan arhitekt mogao "zastupati" stranku pred tijelima državne uprave?! I kojim bi računom to opravdao, a da tebi pruži uslugu propisanu njihovim troškovnikom?!

Akrap
14.06.2010., 18:48
low_os,

koliko ja znam, McGrubi je potpuno u pravu...,
a ti si imao sreće, i sa placom, i sa referentom....

deksic
14.06.2010., 21:07
Pozdrav,
vidim da je tema zanimljiva... Ja sam imao sličnih problema oko traženja potrebne papirologije i mogućnosti gradnje prije izrade projekta za ishođenje uvjeta gradnje (kuća manja od 400 m2),te ako će vam pomoći uveliko mi je pomogao ured arhitekta Križnjak koji su mi izradili sve projekte.

McGrubi
14.06.2010., 21:37
većina referenata koje ja znam se ne trude toliko objašnjavati

moja 'konstatacija' stiže iz mog iskustva
nedavno sam izgubila dosta vremena da objasnim stranci da iako mu u Obavijesti o namjeni zemljišta stoji da je građevinsko zemljište, da svejedno tu na toj parceli ne može i ne smije graditi.
Obavijest o namjeni zemljišta je preopćenita, i jedina službena obavijest koju možeš dobiti napismeno
ono što referent ti usmeno reče ,njega ne obavezuje ničim

moja interes je da što točnije pratim tumačenja planova i zakona, jer svaki ispravak projekta za koje je kriva moja pogreška u tumačenju, je besplatna, a ja gubim i vrime i novac. moj interes u što manjoj greški je sasvim jasan. referent nemaju nikakvu štetu, ako ti i pogriješe napomenuti neke sitnice.

postoji mogućnost zastupanja stranke pred državom, to se zove konzalting, ima svoju cijenu , radi se i na osnovi Punomoći.

ima jedna mala napomena koja se u zadnje vrime često pojavljuje u planovima, a to je da se ne može dobiti dozvola kao nema mogućnosti spajanja na vodovodnu mrežu. to je poprilično zeznuto, jer da Vodovod da mišljenje treba biti pozvan an konferenciju, a do tada se treba kupiti teren, platiti geodeta, arhitekta ... i onda dođeš pred zid
zeznuta stvar, jer Vodovod produžuje mrežu do 50m na svoj trošak , a ostatak na trošak investitora .

nema garancije, može seplan promjeniti, zakon, tumačenja zakona...

law_os
14.06.2010., 22:15
Pa ljudi moji ne kupujete zemljište u prašumi. Kupujete ga u koliko toliko urbaniziranom području. Morate imati prilaznu cestu, ulicu i naravno nekog da je već napravio legalno na tom mjestu kuću. Pa ako je susjed legalno napravio nema razloga da ne napravim i ja ?!:ne zna:

f@ye
15.06.2010., 08:50
Pa ljudi moji ne kupujete zemljište u prašumi. Kupujete ga u koliko toliko urbaniziranom području. Morate imati prilaznu cestu, ulicu i naravno nekog da je već napravio legalno na tom mjestu kuću. Pa ako je susjed legalno napravio nema razloga da ne napravim i ja ?!:ne zna:

A ak imaš preusku parcelu? Ako je put do parcele privatni, a susjedova ima teret služnosti na njemu, a tvoja ne?
Ima tu milijun potencijalnih problema na koje stranku nije neka tlaka upozoriti, samo je problem kaj ljudi najčešće dolaze s izjavama tipa "ja bi nekaj gradil" pa si ti sad misli jel bi on urbanu vilu ili tvornicu čarapa :D

papi73
15.06.2010., 10:52

:facepalm:

ajme majko :)

i onda se cude da ishodjenje dozvola potraje godinu-dve, dok ne dodju s trokatnice na visoku prizemnicu s 30 % prirodnog terena i 2 pgm :flop:

Frenki1
15.06.2011., 16:45
Evo dižem temu iz mrtvih...
može netko iz struke preporučiti nekog normalnog lokalnog ovlaštenog arhitekta na području Zaprešić-Pušća?
za projekt manje obiteljske kuće..

Lisa
24.07.2011., 20:27
da priupitam i tu :D

molila bih preporuke za projektanta ili proj.ured na području Rijeke!
i ako imate još kojeg geodeta za preporučiti, još bolje

hvala lijepa!!:)

ibiinebi
14.09.2011., 13:44
Htjela bih legalizirati vikendicu u okolici Zagreba, brp 100m2. Za arhitektonski snimak, mišljenje statičara i geodetski elaborat traže me 12000 Kn. Da li je to realna cijena? Čini mi se dosta, a do arhitektice sam došla po preporuci pa ne znam da li da tražim dalje .

Blackie
14.09.2011., 17:20
Htjela bih legalizirati vikendicu u okolici Zagreba, brp 100m2. Za arhitektonski snimak, mišljenje statičara i geodetski elaborat traže me 12000 Kn. Da li je to realna cijena? Čini mi se dosta, a do arhitektice sam došla po preporuci pa ne znam da li da tražim dalje .

mislim da ti je to u okvirima normale

baustelac99
15.09.2011., 12:04
Arhitektonski snimak ti se kreće od 5-8e/m2, a geodet radi za oko 4000kn. to su neke prosječne cijene. tako ako je tvoja cijena sa pdv-om, onda je tu negdje

Sm3Sh3r
20.11.2011., 20:59
Poštovanje,
živim u kući na kojoj je izvršena nadogradnja bez građevinske dozvole. Već duže vremena to sve stoji, no zbog nekih trenutnih okolnosti htio bih provjeriti da li je to sve u redu, tj. pretpostavljam da statiku treba provjeriti, ako se brinem da se to sve ne sruši. Koji je postupak? pretpostavljam da treba uzeti arhitekta...kolika bi bila cijena za statički proračun samo?

Hvala!

da,ali
21.11.2011., 07:55
Treba uzeti statičara, a ne arhitekta i on će reći što i kako treba napraviti.

morrak
21.11.2011., 18:01
Isfrustriran svim državnim aparatima, gulikožama i pijavicama u državnim firmama i inim, ostao sam poprilično iznenađen svojom arhitekticom - što me navelo (kako nisam pronašao ranije) otvoriti temu o iskustvima s Arhitekturom u Zagrebu.

Kada sam krenuo raditi svoju kuću živio sam kao podstanar. Obavio sam razgledavanje i odabrao parcelu, te se raspitao o zakonskim okvirima unutar kojih mogu graditi. Kako nisam našao neke dobre reference i temu na forumima za odabir arhitekta, raspitao sam se malo kod prijatelja jer ih je nekoliko gradilo u posljednjih par godina.

Većina je svoje arhitekte skupo platila, a na kraju ostala oderane kože sa nefunkcionalnim objektima koje su "preslagivali" da bi poboljšali situaciju, sa fasadama koje su imale crne zacurke i sličnim stvarima koje se dobiju kad štediš ili naiđeš na fuš/početnike.

Srećom, prijatelj od kolege s posla je nekim sedminm putem došao do arhitektice sa 25+ godina radnog iskustva, izrađenim objektima od vikendica do nebodera, znanjem, iskustvom i kontaktima.

Nisam planirao štediti, ali niti ostaviti pravo malo bogatstvo - pa sam krenuo raspitati se od cijene na šire. Nije mi mogla/htjela dati cijenu dok nije vidjela što gradim i koliko je veliko. Prva pomisao mi je bila da će me skresat "po kaputu", pa sam na dogovorenu kavu došao u casual outfitu.
Dočekala me normalna, opuštena žena u 50-im godinama, poslušala što me zanima i dala mi okvirnu sliku. Ona naplaćuje svoj rad, a dodatno plaćam sve što završava kod države i drugih "sudionika", s time da mi ona predlaže kod koga (ali mogu i po svom nekog odabrati).
Zvučalo je nestvarno pošteno i transparentno, a imala je i preporuku i reference, te sam, nakon par dana razmišljanja, prihvatio.

Tokom izrade nije nijednom kasnila sa svojim rokovima, a statičar, vodoinstalater, struja... osobe koje je predložila su bile povoljne i odradile dobar posao (pokušavao sam uzeti sam neke ponude - koje su cjenovno bile tu negdje, ali rokovima niti blizu).

O detaljima naših cijenjenih državnih monopolista spomenut ću jedan koji mi je posebno ostao u pamćenju - HEPova ekipa me pokušala reketariti s priključkom. Prva ekipa dolazi, nešto kemija i odlazi. Druga ekipa dolazi, nešto kemija i ne snalazi se. Onda zoveš šefa (koji je naravno u dosluhu s njima) koji se izvlači na sedmu stranu. Na kraju sam već toliko izludio da sam im bio spreman platiti samo da više dobijem tu struju - srećom pa je to iskusno oko moje arhitektice skužilo i nakon finog razgovorčića s njima sam u roku 24h imao priključak. Nakon 3 tjedna zavlačenja. (Kasnije mi je rekla da im je to uigrani modus operandi i da se ništa ne brinem.)
Slično je bilo i sa nekim inspektorom kojeg su se svi bojali, a na kraju je to arhitektica sa smješkom rješila bez ikakvih problema.

Eh da - na kraju sam skoro zaboravio napomenuti - za jednokatnicu od 242m2 sam na kraju platio arhitekta 2500€+PDV

Iskustvo: Prezadovoljan :)

Ako netko treba kontakt nek mi se javi na PM.

---

A sad slobodno navalite i vi sa svojim (nadam se pozitivnim) iskustvima i cijenama.

baustelac99
21.11.2011., 20:16
Poštovanje,
živim u kući na kojoj je izvršena nadogradnja bez građevinske dozvole. Već duže vremena to sve stoji, no zbog nekih trenutnih okolnosti htio bih provjeriti da li je to sve u redu, tj. pretpostavljam da statiku treba provjeriti, ako se brinem da se to sve ne sruši. Koji je postupak? pretpostavljam da treba uzeti arhitekta...kolika bi bila cijena za statički proračun samo?

Hvala!

Trebaš angažirati statičara.
Osnovno je pitanje dali ti treba proračun zbog legalizacije, ili baš želiš znati koliko ti je kuća sigurna (realno stanje).
ovo drugo je svakako puno skuplje, jer najprije treba izvaditi uzorke betona 8a svaki košta oko 1 000kn), treba vidjeti kakvi su tenelji, koliko ima armature u pojedinim elemntima.
ako je kuća roh-bau, to je relativno jednostavno, ako je useljena, vjerovatno će trebati i razbijati da se dobije pravo stanje stvari.

baustelac99
21.11.2011., 20:19
MORRAK, drago mi je da netko ima pozitivna iskustva!

samo da napomenem, *beš arhitekta i inženjera koji nije radio na gradilištu, da vidi uživo kako izgleda to što je nacrtao na papiru.

Ps, to je samo idejni projekt, ili?

kanjar
22.11.2011., 11:57
*beš gradnju bez arhitekta, dobro u svakom žitu ima i kukolja a to je stvar komore kad već postoji da radi i po primjedbama učesnika u gradnji, znam da dobar dio arhitekata ne voli ni izaći na teren, ali to je već i naputak sa daljnju suradnju. nekad sam sretan i zadovoljan kad mi se detalj nacrta na vreći od cementa nego u ACAD-u sa naštimanim visinama (uštimanim). budite sretni da nemamo evropske cijene (bar do sad)

morrak
22.11.2011., 20:37
MORRAK, drago mi je da netko ima pozitivna iskustva!

samo da napomenem, *beš arhitekta i inženjera koji nije radio na gradilištu, da vidi uživo kako izgleda to što je nacrtao na papiru.

Ps, to je samo idejni projekt, ili?

To me je ispalo kompletno sve prema njoj (od gole zemlje do gotove kuće sa svim papirima). Jedino što sam sve dodatke (statičar, ovaj , onaj, građevinske i ostale naknade, ...) plaćao kolko su bili troškovi (kako sam i napomenuo).

Žena je bez problema izlazila na teren, a kolko sam shvatio iz njenih priča, redovito radi terenske sastanke s nekakvim nadzorima po terenima kad radi zgrade. Sad dal ona nadzire ili je to nekakva treća osoba nisam shvatio, ali me niti nije previše zanimalo. - Kaj misliš di je meni onog inspektora i ove HEPovce rješavala nego na terenu :)

velikomala
28.11.2011., 16:14
Pozdrav!
Krećem u potragu za arhitektom! Na što moram obratit pozornost prilikom odabira?? Može li mi tko preporučit dobrog arhitekta u ZD?
Hvala unaprijed!

akila
30.11.2011., 07:15
Meni je projektant napravio projekt za 10€/m3 brz i pristupačan čovjek. Kad bi svi bili ažurni kao on od početka papirologije pa do gradnje nebi prošlo više od 3 mjeseca.

Dali netko zna kolika je komunalna naknada na području Rovanjske (zadarska zupanija)

velikomala
30.11.2011., 08:38
[QUOTE=akila;36960195]
Meni je projektant napravio projekt za 10€/m3 brz i pristupačan čovjek. Kad bi svi bili ažurni kao on od početka papirologije pa do gradnje nebi prošlo više od 3 mjeseca.

Akila možeš li mi reći o kojem se arhitektu radi? I ja sam na zadarskom području i u potrazi sam za arhitektom! A ta cijena mi se sviđa! :)
Za koliku kuću ti je projekt? I jel se cijena odnosi na idejni, glavni ili za oba?
Hvala!

baustelac99
30.11.2011., 09:22

Dali netko zna kolika je komunalna naknada na području Rovanjske (zadarska zupanija)

To trebaš pitati u svojoj općini.

akila
30.11.2011., 09:38
[QUOTE=akila;36960195]

Akila možeš li mi reći o kojem se arhitektu radi? I ja sam na zadarskom području i u potrazi sam za arhitektom! A ta cijena mi se sviđa! :)
Za koliku kuću ti je projekt? I jel se cijena odnosi na idejni, glavni ili za oba?
Hvala!

Cijena je kompletnog programa.

bauštelac.......... to znam :) ali htjela sam obići zvanje općinara :)

baustelac99
30.11.2011., 09:44
Kako misliš, kompletnog programa?
Ne vjerujem da je netko napravio idejni i glavni projekt za samo 10e/m2

akila
30.11.2011., 10:07

Znači idejni i glavni projekt računa 10€/m2. Čovjek nije bezobrazan u cijenama, jasno mi je da je to u današnje vrijeme jako čudno ali tako je :)

baustelac99
30.11.2011., 10:12
Pa meni je to daleko ispod cijene.

akila
30.11.2011., 10:40

Po meni je to realna cijena a ne daleko ispod cijene :D

Blackie
30.11.2011., 14:01
ne znam kako mu je 10 eura po kvadratu isplativo, kad poplaća kooperante. ja radim na zadarskom području, naplaćujem 15 eura. i ne radim one klasične kućerke s krovom na dvije vode i hodnikom po sredini.

darkec2
30.11.2011., 18:45
ne znam kako mu je 10 eura po kvadratu isplativo, kad poplaća kooperante. ja radim na zadarskom području, naplaćujem 15 eura. i ne radim one klasične kućerke s krovom na dvije vode i hodnikom po sredini.

a kakve radiš? jel se može negde vidjeti?

Blackie
30.11.2011., 21:35
a kakve radiš? jel se može negde vidjeti?

šaljem na pm

Gord
01.12.2011., 22:11

Zavisi o kraju, za zadarsko je možda ispod.
Mislim da je kontinent druga priča. Ja sam ovdje na sjeveru hr (nije zg) zadovoljan sa 10 eur/m2.
A ako stranka odmah zna što hoće sa nekom svojom skicom (znači da ne "luta" i mijenja želje) mogu i za manje napraviti.

foruMAŠ
06.12.2011., 20:55
Trazim arhitekta za manju kuću, Zagreb i VG.

baustelac99
06.12.2011., 21:01
Zavisi o kraju, za zadarsko je možda ispod.
Mislim da je kontinent druga priča. Ja sam ovdje na sjeveru hr (nije zg) zadovoljan sa 10 eur/m2.
A ako stranka odmah zna što hoće sa nekom svojom skicom (znači da ne "luta" i mijenja želje) mogu i za manje napraviti.

Nisam arhitekt i ne baratam potpuno s cijenama al mislim da bi tih 10e još moglo proći na većem jednostavnom objektu.
ako radiš nešto obiteljsko 100-150m2, i poplaćaš sve kooperante, pa još platiš prostor ako si u najmu, neznam koliko projekata trebaš napravit da preživiš.

jasno mi je da kriza ruši cijene, al postoje neke minimalne cijene s kojima se možeš pokriti, a postoji i damping.

Blackie
06.12.2011., 21:41
Nisam arhitekt i ne baratam potpuno s cijenama al mislim da bi tih 10e još moglo proći na većem jednostavnom objektu.
ako radiš nešto obiteljsko 100-150m2, i poplaćaš sve kooperante, pa još platiš prostor ako si u najmu, neznam koliko projekata trebaš napravit da preživiš.

jasno mi je da kriza ruši cijene, al postoje neke minimalne cijene s kojima se možeš pokriti, a postoji i damping.

potpis!

Gord
07.12.2011., 10:45

Ponavljam, nije Zagreb u pitanju. Radi se o gradiću od 15 000 duša. Svi arhitekti i kooperanti rade za 10 eura (ukupno). Nitko od nas, nitko, nije u najmu.

kateklinger
01.01.2012., 21:39
Na proljeće namjeravam adaptirati stan. Priča je klasična hrvatska - uradi sam. Ipak, trebao bi mi arhitekt za neke stvari, ali jbg. puno je brate. Oni kao da su od zlata... znam i ja sam koji zid bi srušio i kako, ali ipak neke ideje bih rado čuo od profesionalca... vidio sam po postovima da se arhitekt (ne)isplati uzimati, a opet me je strah da nekaj ne zajeb... ideje?

marion56
02.01.2012., 05:17
Na proljeće namjeravam adaptirati stan. Priča je klasična hrvatska - uradi sam. Ipak, trebao bi mi arhitekt za neke stvari, ali jbg. puno je brate. Oni kao da su od zlata... znam i ja sam koji zid bi srušio i kako, ali ipak neke ideje bih rado čuo od profesionalca... vidio sam po postovima da se arhitekt (ne)isplati uzimati, a opet me je strah da nekaj ne zajeb... ideje?

pitaj u tele 2, koliko znam samo oni imaju i oce i novce :lol:

ili češ ga uzeti ili nečeš....nema ga jeftinog, kao ni odvjetnika, i oni imaju neke tarife po kojima rade.
Nađeš nekoga tko nije arhitekt, već neki ing koji ti može pomoći savjetima, malo nacrtati ponovno i sl..

lukarak
02.01.2012., 12:49

Sto ti podrazumijevas da su od zlata? Ima tu puno posla. Nekakva kompletna adaptacija stana s izvedbenim ipak kosta.
Ako ti je samo savjet bitan, onda to po satu napravis, nije ni to jeftino, al opet, ako je to sve sto ti treba mozes proci s relativno pristojnom cijenom.

vlovrec
02.01.2012., 16:44
A da probaš postaviti pitanje na nekim stranicama koje se bave uređenjem interijera? Probaj na više njih, znam pouzdano da odgovaraju i daju dobre savjete. Ono, pošalješ nacrt stana i šta te zanima konkretno.

kanjar
02.01.2012., 17:27
ma čekaj malo dobila si projekt po cijeni od 10 eura/m2 u kojem po tvom mišljenju nije odgovarala statika, kuhinja je projektirana za vrijednost od 114 000 kn. Poslije ti izrezuješ slike iz časopisa nisi rekla iz kojih- onih iz dnevnih novina sa prilozoma ili možda Plaisir de la maison iliA&D vjerojatno iz ovih prvih jeftinijih a dobro ti je maron napisao odi u tele 2 oni imaju i ovce i novce. U bauhausu imaš kuhinje po 10000 kn sa uređajima i zauzimaju malo prostora,
Cijena za kompletan projekt interijera je prosječna, a čovjek je iz karlovca zapizdio u zadar i vratio se pješice valjda

kateklinger
02.01.2012., 23:47
A da probaš postaviti pitanje na nekim stranicama koje se bave uređenjem interijera? Probaj na više njih, znam pouzdano da odgovaraju i daju dobre savjete. Ono, pošalješ nacrt stana i šta te zanima konkretno.

Probao sam, na nekoliko adresa, do danas mi se javilo, hm---- 0 (nula), a jedni, da ne navodim ime sad, su rekli citiram: Nažalost, trenutačno nismo u mogućnosti ispuniti vaš zahtjev!!!!! Helou, ljudi kriza je, ne tražim bog te pitaj što, nego obični savjet, koji naravno namjeravam i želim pristojno platiti. Ne trebaju mi bespotrebni nacrti, koje ni arhitekt ne razumije

rumpelštilski
03.01.2012., 08:28
pozz 'kateklinger'...
mozda ce ti ovo biti od pomoci...neki dan i ja gledao sto ima od ponude
po tim raznim servisima za 'interijere', jer na proljeće planiram neku manju adaptaciju
e sad zanimljiviji dio, neki mi se uopće nisu javili nakon što sam im poslao tlocrt (valjda im stan od 50 m2 nije dovoljan izazov, tim više što nije na Pantovčaku)
npr. www.interijer.net. - oni su jednostavno rekli da nisu u prilici odgovoriti na moj upit...ljudi me ponekad čude, samo sam tražio ponudu za projekt interijera...
mislim da im se više nikad neću javit...i sad neko kaže da je kriza!? njima očito nije...

nadalje, naletio sam na ... malo sam se raspitao ali su izgleda novi jer ljudi za to baš nisu čuli...kako god mislim im se javiti jer mi se čine idealni za to što ih trebam...

eto možda sad imaš otkud krenuti...

LP

velikomala
01.02.2012., 07:17
Ekipa, jel netko od vas imao iskustva sa projektantima iz poduzeća Donat d.o.o. Zadar?? Hvaaalaa!!

balböceği
18.02.2012., 17:42
tražim arhitekta za 520m2 BP, poslovni prostor (ful jednostavan) glavni, idejni i izvedbeni projekt...od zagreba 50ak km. ima tko kakvu preporuku?

viz
21.02.2012., 21:31
... Poslije ti izrezuješ slike iz časopisa nisi rekla iz kojih- onih iz dnevnih novina sa prilozoma ili možda Plaisir de la maison ili A&D vjerojatno iz ovih prvih jeftinijih a ...
U potrazi smo za idejom za izgledom buduće nam obiteljske kuće (nakon kupnje zemljišta). Kako bi lakše nešto predložili arhitektu, koji su časopisi ili web stranice na kojima se mogu naći primjeri kuća, a da su kvalitetnija arhitektonska rješenja od npr. časopisa Hausbau. Kako nam je parcela orjentirana k jugu (okolica ZG), prednost su neka solarna rješenja.
Unaprijed hvala!

konan77
25.05.2012., 21:42
U potrazi smo za idejom za izgledom buduće nam obiteljske kuće (nakon kupnje zemljišta). Kako bi lakše nešto predložili arhitektu, koji su časopisi ili web stranice na kojima se mogu naći primjeri kuća, a da su kvalitetnija arhitektonska rješenja od npr. časopisa Hausbau. Kako nam je parcela orjentirana k jugu (okolica ZG), prednost su neka solarna rješenja.
Unaprijed hvala!

heh i ja sam to bil dugo tražil.. evo jedna stranica http://prodom.sk/?p=projekty&PHPSESSID=4e110d46691334d8edcb48ceac8caac2 te ova
http://www.centrumprojektow.eu/projekty-domow/ na ovoj drugoj stranici su ti kuće poredane po veličini ^^ ja sam prošo svih 100 listova :) evo to je meni pomoglo... na hrvatskom nemaš nekog izbora...

goldfish
30.05.2012., 14:04
Nije mi bas jasno,koliko kosta ako hoces renovirati stan pa ti arhitekta po npr. tvom nacrtu (imam originale) iscrta ideje sto rusiti i sto raditi da prostor ispadne sto bolje.Meni osobno samo treba savjet i preporuka za majstora (stepenice).Da li se takva usluga racuna po m2 prostora ili za cijeli stan.
Stan koji bih renovirala je cc 60m2.Da li netko ima za preporuku dobrog arhitekta?Molim na pm informaciju.Hvala.

MK956
28.06.2012., 10:29

Pa meni je kuca 10,48 x 8,35 (prizemnica s potkrovljem) i projekt je 15000kn bez pdv-a idejno rijesenje , glavni projekt i troškovnik. Eto jos cekam troskovnik i glavni projekt. I super sam zadovoljan s arhitektom. A u procesu trazenja ponuda bilo je i onih koji su trazili 40000kn za 180 m2 brutto.....

kolino
14.07.2012., 21:52
Pozdrav ekipa!
Imao bih 2 pitanja, ako tko ima volje odgovarat pri ovakvim temperaturama :)

1.) Bruto površina kuće, što predstavlja? Definiciju sam pročitao ali mi nije najjasnija. Dakle da li ona predstavlja zbroj svih etaža kuće, mjerenih tlocrtno, ili samo tlocrtna površina, da tako kažem prizemlja (bez zbrajanja svake etaže kuće)?

2.) Što za mene, kao osobu koja kreće u postupak legalizacije bespravno sagrađenog objekta znači podatak da li je kuća ispod ili preko 400 m2, u praksi? Kaže da je za manje od 400 m2 potrebno samo Rješenje o izvedenom stanju, znači li to u prijevodu da nema potrebe za geodetskim i arhitektonskim elaboratom?

Hvala na volji i vremenu:mig:

morrak
15.07.2012., 15:00
Pozdrav ekipa!
Imao bih 2 pitanja, ako tko ima volje odgovarat pri ovakvim temperaturama :)

1.) Bruto površina kuće, što predstavlja? Definiciju sam pročitao ali mi nije najjasnija. Dakle da li ona predstavlja zbroj svih etaža kuće, mjerenih tlocrtno, ili samo tlocrtna površina, da tako kažem prizemlja (bez zbrajanja svake etaže kuće)?

2.) Što za mene, kao osobu koja kreće u postupak legalizacije bespravno sagrađenog objekta znači podatak da li je kuća ispod ili preko 400 m2, u praksi? Kaže da je za manje od 400 m2 potrebno samo Rješenje o izvedenom stanju, znači li to u prijevodu da nema potrebe za geodetskim i arhitektonskim elaboratom?

Hvala na volji i vremenu:mig:

1. Brutto ili tlocrtna površina svega (mislim da idu neki izuzeci pod kosim krovom do neke visine). "Obris sa neba" se uzima za iskorištenost parcele (npr. ako imaš parcelu od 400m2 i kuća ti je kockica bez dodataka 10x10m, onda ti je iskoristivost parcele 25%)

2. Treba ti idejni projekt koji radi arhitekta i treba ti geodeta koji ti ucrtava stanje nakon gradnje za gruntovnicu (ili katastar, nisam siguran). A vjerojato i za još tu i tamo nešto ti trebaju, tak da nemreš solo radit kuću :)

bager666999
16.07.2012., 15:43
1. Brutto ili tlocrtna površina svega (mislim da idu neki izuzeci pod kosim krovom do neke visine). "Obris sa neba" se uzima za iskorištenost parcele (npr. ako imaš parcelu od 400m2 i kuća ti je kockica bez dodataka 10x10m, onda ti je iskoristivost parcele 25%)

2. Treba ti idejni projekt koji radi arhitekta i treba ti geodeta koji ti ucrtava stanje nakon gradnje za gruntovnicu (ili katastar, nisam siguran). A vjerojato i za još tu i tamo nešto ti trebaju, tak da nemreš solo radit kuću :)

1 - ne pita se radi iskoristivosti parcele nego radi kategorije u koju spada pri legalizaciji

2 - nije idejni projekt nego arhitektonska snimka, geodeta ne ucrtava nakon gradnje jer je već sve izgrađeno nego radi elaborat evidentiranja za katastar i gruntovnicu istovremeno (najčešće)

3 - gdje je čovjek pitao o solo gradnji kuće ?

detaljnije sam odgovorio u geodeti i .....

morrak
16.07.2012., 15:52
3 - gdje je čovjek pitao o solo gradnji kuće ?

eto, da se i tako shvatiti...

znači li to u prijevodu da nema potrebe za geodetskim i arhitektonskim elaboratom?

yawanna
13.02.2013., 13:02
Molim vas, ako netko ima preporuku za arhitekta na području Trogir-Split, koji nije preskup (neki srednji, ili malo viši cjenovni rang), da je dobar, inovativan, i da može u suradnji sa mladim bračnim parom osmisliti kuću s prizemljem i katom?
Volili bi dobit i 3d prikaz...
Hvala :)

mmir
22.02.2013., 06:48
imam kucu ucrtanu a sad bi trebao raditi rostilj sa sjenicom 30m2 i garazu sa pusnicom 32m2 jel to trebam ici rijesiti kod aritekta ili kod geodeta i koliko bi to kosatalo odokativno naravno?

Offshore
24.02.2013., 04:30
Molim vas, ako netko ima preporuku za arhitekta na području Trogir-Split, koji nije preskup (neki srednji, ili malo viši cjenovni rang), da je dobar, inovativan, i da može u suradnji sa mladim bračnim parom osmisliti kuću s prizemljem i katom?
Volili bi dobit i 3d prikaz...
Hvala :)

Ako ces profesionalnost, preporucujem Forming iz Kastela - do njih sam dosao preko preporuke, i oni mi rade sve - od projekta do nadzora.
Da su jeftini - nisu, ali gledajuci neke druge cijene navedene na forumu, nisu ni toliko skupi.

Pegaz55
28.02.2013., 19:39
Molim vas savjet u vezi cijene idejnog, glavnog i izvedbenog projekta za dogradnju kata kuće, cca 120 m2. Arhitekt mi je napravio ponudu u kojoj idejni projekt košta 11 000kn, glavni 13 000 kn i izvedbeni 6000kn. To je cijena bez PDV-a, i plus neki dodatni troškovi pripreme 2000 kn. Čini mi se to dosta skupo, kolika je inače cijena takvih projekata? hvala

Offshore
01.03.2013., 07:28
30 000 kn + PDV + 2000 kn za 120 m2 ???
43 €/m2 ???

Nemam iskustva s cijenom dogradnje, ali za gradnju je idejni+glavni projekt s instalacijama i statikom 15 €/m2 postena cijena.

Pegaz55
01.03.2013., 08:37
Hvala na odgovoru, tako se i meni činilo , pozdrav

morrak
01.03.2013., 09:41
Molim vas savjet u vezi cijene idejnog, glavnog i izvedbenog projekta za dogradnju kata kuće, cca 120 m2. Arhitekt mi je napravio ponudu u kojoj idejni projekt košta 11 000kn, glavni 13 000 kn i izvedbeni 6000kn. To je cijena bez PDV-a, i plus neki dodatni troškovi pripreme 2000 kn. Čini mi se to dosta skupo, kolika je inače cijena takvih projekata? hvala

Pošteno, ali u današnjim uvjetima i skupo. Da se bez problema 10-12€/m2 dobiti, pa čak i bez PDV-a se da dogovoriti.

papi73
01.03.2013., 19:12
Pošteno, ali u današnjim uvjetima i skupo. Da se bez problema 10-12€/m2 dobiti, pa čak i bez PDV-a se da dogovoriti.

ljudi se cesto povedu za necim.... a nije isto projektirati nezahtjevnu kucu i kucu koja treba biti skoro pa pasivna.... nije isto projektirati kucu u Lici gdje je energent drvo i struja i kucu u zagrebu gdje je energent plin... suradnici to malo drugacije racunaju...
i onda tome jos dodas zahtjevnost projekta u smislu investitorovih zahtjeva..
negdje je stvarno fer cijena 10 eura, a negdje 40 eura po kvadratu.

morrak
01.03.2013., 20:25
Istina, ali se "normalna" kuća (bez ekstravagantnih prohtjeva, ultra pasivnosti i sličnog) u današnja vremena za te novce projektira bez frke jer ima previše arhitekata i premalo posla.

Druga stvar je što treba pronaći arhitekta koji hoće za te novce, a i zna što radi :)

Blackie
02.03.2013., 09:58

ne znam o čemu se konkretno radi, ali neki prosjek je idejni 5 eura, glavni 10 i izvedbeni isto cca 10. što je ukupno skoro upola jeftinije.

da nisi kod nekih razvikanih tražio ponudu? :mig:

b_special
14.03.2013., 08:31
Možete ovdje http://jutrisa.wordpress.com/ pratiti sve troškove koje ću imati prilikom izgradnje svoje kuće.

Pozdrav

nika37
26.03.2013., 11:14
...molim vas preporuku nekog arhitekte za poslovni prostor u Zagrebu :)

Laa Laa
26.03.2013., 23:57
Joj, arhitekti, arhitekti...

Super mi je kad čuju da gradiš kuću od "samo" 250 kvadrata pa od jednom nemaju vremena da se nađete, a preko telefona je prije toga bilo med i mlijeko.

Ili svi žele graditi samo za Pritzikera ili se misle naplatiti po postoku brutto kvadrata kao da su nekakvi investitori.

Katastrofa od struke! :rolleyes:

vspec
08.04.2013., 12:19
točno, ja tražim za isto tako manju kvadraturu i em su skupi, em se većina ni ne javi..
uglavnom mislim odustati od investicije..
valjda imaju posla sad s legalizacijama, kad to potroše valjda će pasti cijene i primit će se posla..
čekam..
Trebao bi dati 50000kn za papire, za to kupim materijala za cijelu kuću.
I komunalni doprinos još 100000.
Nije ni čudo da niko ne želi ništa investirati..

foruMAŠ
09.04.2013., 08:54
Moje iskustvo na samome početku je takodjer bilo dosta lose i slicno. Medjutim to je usluga kao i sve ostale na trzistu i ima svoju konkurenciju, cijenu i u konacnici kvalitetu.

Da nije sve tako "crno" uvjerio sam se kada sam dosao u ured ........... kod gospodina koji me primio jednako kao da cu graditi i najskuplju vilu, iako se radilo o skormnih cca 120 m2.

Takodjer su bili zatrpani legalizacijama i ostalim predmetima, bez obzira na sve, dinamika je zadovojavajuca. Cijena je korektna i daleko ispod ovih koje se ovdje spominju, ako gradis luksuz onda i placas luksuz, u mom slucaju to nije luksuz vec osnovna potreba covjeka na stanovanje. Hocu reci da trazite i dalje ponude ostalih vodeci racuna da je arhitekta sa "domaceg" terena.

Jos nesto, svi ponude temelje na nekakvim fazama, Idejni, glavni, izvedbeni i bla bla i daju si prostora da da naplacuju u tim fazama, moje pitanje je uvijek bilo koliko to mene kosta na kraju price, kako god se zvalo.
Jer to mi dodje kao da mi konobar u restoranu posebno naplacuje guljenje krompira ili pranje salate, ne zanimaju me faze vec konacan racun. I to je to, ponuda koju sam prihvatio kaze kosta vas xxxxx kn. do dobivanja dozvole. To sam trazio.

BASILISTA
26.05.2014., 09:21
Dobar dan

Supruga i ja namjeravamo gradit jednu obiteljsku kucu u okolici Pule.
Dali nam neko moze predlozit jednog arhitekta za jedan moderan
projekt sa kojim ste imali dobro iskustvo?

Hvala puno!

Pozdrav!

Angelbyu
03.06.2014., 10:10
Mi smo narod koji mulja... id anas EU ne prisiljava ma arhitekta bi 75% izbacilo iz racunice.
Uostalom narod smo koji sve zna.

Ako uzmete najjeftiniji auto ZNA SE sta se dobije s njime, a zna se i sta se dobije sa najskupljim.

Ista stvar je i s arhitektima.

Mozda u pocetku ustedite 1000 ili 2000KN no dugorocno taj jeftini arhitekt i prije zavrsetka kuce povecati ce vam cijenu gotove kuce bar 10 puta vise od ustede na cijeni projekta... a sta ce biti nakon dovrsetka sam bog zna.

...a pustati majstorima da projektiraju (ili nadzornim...)...

p.s. Cijena za objekte se dogovara individualno. Adaptacije su cca 30% skuplje.