PDA

View Full Version : Stvarni odnos snaga 95.

stranice : [1] 2

Zgembo Admislic
20.11.2008., 10:51
Može li još jedna ratna tema?
Povod otvaranja iste mi je isključivo balenje tu nekih cyber-bojovnika i tuga što je se stalo kod Bočca, i što se nije išlo do BiH i Hr granica sa Srbijom, a nerijetko i preko. E sad bih ja kao Srbin trebao tu balaviti kako je se posle Petrinje trebalo ići do Bregane, ali ne pada mi na pamet. Pozivam žive ljude (ne internet gremline), učesnike dešavanja ili one koji su nepristrasno istraživali da iznesu svoje mišljenje. Evo ja za početak tvrdim da je Banja Luka, i pored svih priča o spakovanim koferima, bila prevelik zalogaj za ABiH, HV-HVO. Ne mislim da im je baš bila neosvojiva, ali bi koštalo poprilično. I koja je bila granica mogućnosti Hv-a i ABH, gledano od zapada prema istoku? I podpitanje, šta mislite dali bi Srbija mirno gledala eventualni pad čitave RS, i kada bi (i dali bi) odlučila da uzme aktivnije učešće u događanjima?

pjosip
20.11.2008., 11:04
Banja Luka bi definitivno bila veliki zalogaj za HV medjutim razvoj situacije u ratu nije nuzno odraz brojcane/tehnicke nadmoci jedne od strana.

Velika stvar u cijeloj prici je element panike koji je, cini se donekle, bio prisutan kod Srba u BL. Nasao sam negdje na Youtube (ne znam za link) razgovor engleskog novinara sa srpskim oficirom bas u to doba. Ovaj se nije mogao nacuditi kako hrvatsko topnistvo brzo otkriva polozaje i tocno gadja. Srbi i njihovi polozaji su cijelo vrijeme bili snimani iz zraka a pronalazim da neki tvrde da je cak i topnicka vatra bila usmjeravana i korigirana podacima iz zraka. Takav tip ratovanja je donio veliku kvalitetnu prevagu na hrvatskoj strani.
Zbog toga mislim da Srbija ne bi stigla reagirati u okolici BL jer je imala sankcije, nije imala goriva i opcenito moral je bio nizak.

Mozda nije direktno vezano uz temu i da se ogradim ukoliko neki potencijalni "genijalac" poput hercegponosa u mojoj prici pronadje pricu van vremenskog i teritoriajlnog konteksta o kojem pricamo, ali meni je zanimljiva jedna druga stvar koju sam primjetio kod srpkih vojski tijekom rata - oni se nigdje nisu htjeli dovesti u situaciju da budu okruzeni !

Sjetimo se Jajca, pokojne krajine, Mostara, Capljine, uvijek bi se povlacili kad bi vidjeli da bi se morali boriti kao sto su to cinili Hrvati u Vukovaru, Dubrovniku ili Muslimani u Sarajevu.

Zasto ?

Da li je to mozda zbog nekakvih sematiziranih reakcija iz vojne taktike (srpskom vojskom su ipak upravljali bivsi JNA generali a vojna taktika ne preza od povlacenja kao oblika zauzimanja povoljnije pozicije za obranu buducu kontru).

Ako je pak bilo dogovora, nije mi jasno zasto je Tudjman ipak slao i propustao oruzje Muslimanima (dobro, smanjeno za vrijeme "akutne" faze hrv-mus rata) i zasto su Srbi pristali na tako male teritorijalne ustupke od Hrvata iako su imali superiorni polozaj u pocetku rata (npr. nemaju izlaz na more, u istocnoj Hercegovini su postali slijepa ulica bez resursa, izgubili pokojnu krajinu i sve to za Posavinu za koju vidimo da je danas jos uvijek - prazna ?!)

Naša Kvačica
20.11.2008., 11:04
Odnos snaga je bio takav da se moglo do Drine.

Nije zato jer je amerika rekla stop.

Što te još zanima? :o

Vanjushka
20.11.2008., 11:05
JE, Srbija vas je izdala, da nije bilo Milosevica vi bi uzeli i Bec, bez puno problema, poznato je srpsko ratnicko herojstvo, bla bla bla

Smarate lagano.

Tri mjeseca vam je trebalo das slomite saku jada u Vukovaru. Kad smo uzvratili jednako opremljeni i naoruzani, ne da ste bjezali... bezali ste, bre.

grunjac_
20.11.2008., 11:05
Pa sami Hoolbroke je nekidan izjavio da je Washington zaustavio HV pred Banjalukom zbog potencijelnog egzodusa srpskih izbjeglica. Odnos snaga '95.? Mislim da je to evidentno prostim pogledom na mapu regije prije i nakon '95. Kažeš Srbija bi se umješala padom cijele RS? Srbija je i bila umješana od prvog dana rata, a i prije. Ako misliš na otvorenu umješanost, zašto bi se Srbija umješala nakon pada Banjaluke ili Doboja, a nije se umješala nakon pada Knina, Petrinje, Okučana, Jajca, Petrovca, Drvara, Glamoča, Mrkonjića, Šipova itd itd...? HV i HVO su u tom trenutku bile tako uhodane, a bogami i naoružane da Drina ne bi bila problem u narednih par mjeseci. Ali šta vam je Washington poklonio '95. nedavno vam je uzeo sa Kosovom, tako da im barem više niste dužni. :top:

Zgembo Admislic
20.11.2008., 11:09
Odnos snaga je bio takav da se moglo do Drine.

Nije zato jer je amerika rekla stop.

Što te još zanima? :o

Ti spadaš u skromnije hrvatske forumaše, večina njih bi rekla da se lako moglo i preko Drine.

grunjac_
20.11.2008., 11:12
Ti spadaš u skromnije hrvatske forumaše, večina njih bi rekla da se lako moglo i preko Drine.

Vjerojatno se i moglo, ali nije bilo potrebe. Nemate ništa šta nam treba. Sad samo čekamo odlazak Vojvodine.

Zgembo Admislic
20.11.2008., 11:15
JE, Srbija vas je izdala, da nije bilo Milosevica vi bi uzeli i Bec, bez puno problema, poznato je srpsko ratnicko herojstvo, bla bla bla

Smarate lagano.

Tri mjeseca vam je trebalo das slomite saku jada u Vukovaru. Kad smo uzvratili jednako opremljeni i naoruzani, ne da ste bjezali... bezali ste, bre.

Naveo sam tamo da su glupe priče o tome da smo 91. trebali ići do Bregane, išlo je se otprilike dokle se optimalno moglo ići. Pod optimalnim smatram najbolji odnos onog što se gubi i onog što se dobija. Srpsko ratničko herojstvo i jeste poznato ali to nije tema.
A ono boldovano, jel pod tim smatraš jednako kao Srbi+JNA u Hrvatskoj 91., ili VRS 95?

Naša Kvačica
20.11.2008., 11:15

Nema potrebe, tuđe nećemo.

Preko Drine samo ako vas opet Bugari budu dirali pod uvjetom da lijepo zamolite. :D

pjosip
20.11.2008., 11:16

Mozes li mi pokusati dati objasnjenje na pitanje koje postavljam u svom postu na ovoj temi ?

Vanjushka
20.11.2008., 11:16
Je, poznato je u srpskim bajkama kojih smo se naslusali u Jugoslaviji.

Kada smo odlucili provjeriti mitove, pazi vraga, ne mozes vas stici kako brzo bjezite.

Zgembo Admislic
20.11.2008., 11:17
Vjerojatno se i moglo, ali nije bilo potrebe. Nemate ništa šta nam treba. Sad samo čekamo odlazak Vojvodine.

A ja fino zamolim da ne trolaju ovi što su imali strike i ujake u ratu koji su im sve ispričali kako je bilo i đabe.

Jedino Pjosip se potrudi da napiše smislen post.

Naša Kvačica
20.11.2008., 11:18
Naveo sam tamo da su glupe priče o tome da smo 91. trebali ići do Bregane, išlo je se otprilike dokle se optimalno moglo ići. Pod optimalnim smatram najbolji odnos onog što se gubi i onog što se dobija.

Da niste pravili zločine mogli ste do Triglava. Sve ti je to Zgembo jednostavno. Gledajući vojnu tehniku, Srbi su bili nadmoćni, da ste bili pametniji mogli ste uzeti sve. Ali gledajući srpski teror, nekulturu i surovost, Hrvat nije imao izbora nego ratovati. :ne zna:

Zgembo Admislic
20.11.2008., 11:23
Mozes li mi pokusati dati objasnjenje na pitanje koje postavljam u svom postu na ovoj temi ?

Ako misliš na pitanje o nedopuštanju opkoljavanja, nisam siguran, možda "mitomanska" predanja o 41. il ko zna. Ali ima izuzetaka, npr. Kordunaški korpus u Oluji, Papuk u Bljesku, ili iz 92. kada je Smoluća i par okolnih sela (mislim da je opština Srebrenik u Bih) proveli 3 mjeseca u potpunom okruženju i izašli nakon po meni najljepše Srpske (možda i uopšte BiH) akcije deblokiranja.

Zgembo Admislic
20.11.2008., 11:25
Da niste pravili zločine mogli ste do Triglava. Sve ti je to Zgembo jednostavno. Gledajući vojnu tehniku, Srbi su bili nadmoćni, da ste bili pametniji mogli ste uzeti sve. Ali gledajući srpski teror, nekulturu i surovost, Hrvat nije imao izbora nego ratovati. :ne zna:

Što bi se moglo primjeniti i na BiH Srbe 95. Ne znam otkud onda tolika samouvjerenost u vlastite mogučnosti.

Naša Kvačica
20.11.2008., 11:32
Što bi se moglo primjeniti i na BiH Srbe 95. Ne znam otkud onda tolika samouvjerenost u vlastite mogučnosti.

Pa što ti hoćeš da ti kažem? Da HV ne bi uzela Banja Luku i onda sam realan. :zubo:

Pa složit ću se s tobom ako te veseli :top:, ali krajiški korpus je tada bio razbijen i Srbi u tom trenutku nisu bili organizirani. Da se stalo na koji dan, pa se VRS organizirala, onda bi vjerojatno bilo puno teže. Ali pitao si za konkretan trenutak, i u tom konkretnom trenutku ne možeš računati jednostavni zbroj koliko tko ima vojnika, opreme itd., nego je puno bitniji tempo napada HV-a i rasulo VRS.

bumbar92
20.11.2008., 11:34
Rata nikad dosta na forumu :)

"Lom" Srba je bio oko Drvara i Mrkonjića da se može reći o nekom njihovom otporu, kasnije je to išlo lakše, uglavnom bježanija, a šta bi bilo oko Banjaluke to me kopka i danas jer je sve bilo spremno i u tančine isplanirano.

Ovo što pjosip spominje "letjelice", radi se o mini-letjelicama sa ugrađenom kamerom i TV predajnikom koji je slao "live" slike srpskih položaja pa su korekcije topništva bile trivijalnost. Pričati o odnosu snaga u situaciji kada se stvar ne dovede do kraja, nije od koristi, jer je to ona "šta bi bilo, kada bi bilo", ali kako se krenulo tada nisam dvojio oko toga da će Srbi kapitulirati. Onako brojčano gledajući nagađam da je bilo 1:3 za HV/HVO/ABH, ali nagađam jer su Srbi ostavljali dosta cijevi i tehnike, a uglavnom su bili u startu "poklopljeni" sa našim topništvom da nisu stigli ni "dejstvovati",...uglavnom Maestralna pobjeda kojoj se nije nazirao kraj, dok se nije zapovjedilo "stop".

pjosip
20.11.2008., 11:35
Ako misliš na pitanje o nedopuštanju opkoljavanja, nisam siguran, možda "mitomanska" predanja o 41. il ko zna. Ali ima izuzetaka, npr. Kordunaški korpus u Oluji, Papuk u Bljesku, ili iz 92. kada je Smoluća i par okolnih sela (mislim da je opština Srebrenik u Bih) proveli 3 mjeseca u potpunom okruženju i izašli nakon po meni najljepše Srpske (možda i uopšte BiH) akcije deblokiranja.

Kordunaski korpus ipak nije bio potpuno okruzen. Mislim da je jedna brigada ostala, ali su se predali (Bulatovic).

Nisam znao za ovaj slucaj sa Srebrenikom.

Nego da se vratimo za BL. Bez obzira na sve, mislim da su HV+HVO imali snage zauzeti BL. To vjerojatno ne bi bilo lako jer je glavnina snaga VRS bila ispred BL na Manjaci gdje su vjerojatno ocekivali obracun.
Cini se kako taj put ne bi bilo povlacenja. Tesko da bi i hrvatsko zracno motrenje na takvom terenu bilo jednako uspjesno kao u slabije naseljenim dijelovima zapadne Bosne pa imamo relativno izjednacenu situaciju.

Sa druge strane 5kABiH se nalazio na zapadu i nakon pocetnih uspjeha cini se da nisu mogli stabilizirati bojisnicu jer su izgubili Sanski Most i bili odbaceni od Prijedora.

Da su prijedorski Srbi razbili 5kABiH koji se tad nalazio u ofenzivnoj ulozi u kojoj se nikad tijekom rata nisu nalazili i cini se ne najbolje snalazili, onda bi
sva dostignuca iz Oluje u pokojnoj Krajini bila dovedena u opasnost. Srbi su mogli izvrsiti protunapad preko podrucja 5kAbIh.
U tom trenutku Tudjman razvlaci srpske snage otvarajuci sjevernu bojisnicu na rijeci Uni u Kostajnici i Dvoru na Uni.
Razvlacenje srpskih snaga je bilo uspjesno, prodor Srrba preko 5kAbIh je zaustavljen, dio snaga koje su do tad napredovale su morali prebaciti na Unu, ali sve to uz ogrmonu cijenu - poginulo je oko 70 pripadnika Gromova.

Zgembo Admislic
20.11.2008., 11:38
Ni ja nisam rekao da se B. Luka nije mogla uzeti ali činjenica je da bi koštalo. Ko god je bar jednom prošao od B. Luke prema Mrkonjiću zna o čemu pričam. Morao bi se tražiti alternativni pravac. Drugi bitan faktor je sama hrvatska javnost. Kažu da za američke intervencije po svijetu prave proračune koliko javnost može progutati žrtava da se ne okrene protiv intervencije. Mislim da javnost u Hrvatskoj i nije baš bila previše upučena u to šta HV radi u Bosni, i koliko to košta. Do Bočca je koštalo poprilično a za dalje bi koštalo daleko više.

pjosip
20.11.2008., 11:44
Ni ja nisam rekao da se B. Luka nije mogla uzeti ali činjenica je da bi koštalo. Ko god je bar jednom prošao od B. Luke prema Mrkonjiću zna o čemu pričam. Morao bi se tražiti alternativni pravac. Drugi bitan faktor je sama hrvatska javnost. Kažu da za američke intervencije po svijetu prave proračune koliko javnost može progutati žrtava da se ne okrene protiv intervencije. Mislim da javnost u Hrvatskoj i nije baš bila previše upučena u to šta HV radi u Bosni, i koliko to košta. Do Bočca je koštalo poprilično a za dalje bi koštalo daleko više.

Mislim da bi se "bilo" javnosti slusalo samo ako bi vojno napredovanje bilo u nesrazmjeru sa zrtvama.

Tako to vjerojatno ide i kod drugih drzava... Ako se uzima teritorij onda su poginuli "junaci", a ako nema pobjeda onda su "nasa djeca, zavedena izmanipulirana i poslana u smrt" od strane politike...

bumbar92
20.11.2008., 11:50
Koliko se sjećam, da je tada nakon zaustavljanja napredovanja HV, potiho provučena priča o prebacivanju HV-a na Podunavlje i Vukovar, a da HVO i Armija ostaju čuvati tadašnje pozicije u Bosni.

Zgembo Admislic
20.11.2008., 11:51
Rata nikad dosta na forumu :)

"Lom" Srba je bio oko Drvara i Mrkonjića da se može reći o nekom njihovom otporu, kasnije je to išlo lakše, uglavnom bježanija, a šta bi bilo oko Banjaluke to me kopka i danas jer je sve bilo spremno i u tančine isplanirano.

Ovo što pjosip spominje "letjelice", radi se o mini-letjelicama sa ugrađenom kamerom i TV predajnikom koji je slao "live" slike srpskih položaja pa su korekcije topništva bile trivijalnost. Pričati o odnosu snaga u situaciji kada se stvar ne dovede do kraja, nije od koristi, jer je to ona "šta bi bilo, kada bi bilo", ali kako se krenulo tada nisam dvojio oko toga da će Srbi kapitulirati. Onako brojčano gledajući nagađam da je bilo 1:3 za HV/HVO/ABH, ali nagađam jer su Srbi ostavljali dosta cijevi i tehnike, a uglavnom su bili u startu "poklopljeni" sa našim topništvom da nisu stigli ni "dejstvovati",...uglavnom Maestralna pobjeda kojoj se nije nazirao kraj, dok se nije zapovjedilo "stop".

Ne vjerujem da je se oko Drvara nešto lomilo, Mrkonjić da, kao i Ključ. Od Mrkonjića se nešto dalje i nije išlo tako da ne možeš reći da je dalje išlo lako. O nikakvoj kapitulaciji nije moglo biti govora, daleko je bilo izgledniji da svi idemo preko Drine. Inače, južno od B. Luke su tada uglavnom na odbrani radile manje, elitnije interventne jedinice, i njima sušta suprotnost, zbrda zdola pokupljeni bjegunci i starci. Večina redovnih jedinica i oklopa je bila smještena oko Doboja, i koridora. Vjerovatno je se više vodilo računa o tome da se ne presječe odstupnica nego o tome da se zaustavi HV. Sila oklopa je bila u rejonu Odžaka i Modriče, vjerovatno jer otuda mogu najlakše intervenisati ako zatreba oko Orašja, Gradačca, Doboja ili u slučaju hrvatskog forsiranja Save.

bumbar92
20.11.2008., 11:58
Ne vjerujem da je se oko Drvara nešto lomilo, Mrkonjić da, kao i Ključ. Od Mrkonjića se nešto dalje i nije išlo tako da ne možeš reći da je dalje išlo lako. O nikakvoj kapitulaciji nije moglo biti govora, daleko je bilo izgledniji da svi idemo preko Drine. Inače, južno od B. Luke su tada uglavnom na odbrani radile manje, elitnije interventne jedinice, i njima sušta suprotnost, zbrda zdola pokupljeni bjegunci i starci. Večina redovnih jedinica i oklopa je bila smještena oko Doboja, i koridora. Vjerovatno je se više vodilo računa o tome da se ne presječe odstupnica nego o tome da se zaustavi HV. Sila oklopa je bila u rejonu Odžaka i Modriče, vjerovatno jer otuda mogu najlakše intervenisati ako zatreba oko Orašja, Gradačca, Doboja ili u slučaju hrvatskog forsiranja Save.

Nemam ja šta tu vjerovati, znam kako je bilo oko Drvara i znam da je bilo "gusto", bar iz moje perspektive.

Nego, reci ti nama jesi li ti bio tada u rovu?

Hroboatos
20.11.2008., 12:07
Ki bi da bi, i dalje mislim dvoje:

1. Tuđman nije smio vratiti u Daytonu Mrkonjić i Šipovo.

2. bolje da se nije išlo na BL jer bi to rezultiralo uvezanim Muslimanistanom (Bihać-BL-Tuzla- Sa- Mo), dok je bolje uz ovakav ustroj- naravno, kad ostvarimo H-B na oko 20%. Hrvati ne bi mogli demografski popuniti Tursku Hrvatsku, i naš problem dolazi ne zbog RS u BL, nego zbog sadašnjega nepostojanja hrvatske republike u BH.

Warren
20.11.2008., 12:09
AimPress: 16 SEP 1995

Muslimansko - Hrvatska ofanziva

Predsjednik Republike BiH Alija Izetbegovic obecao je da njegove jedinice nece iskoristiti napade NATO na bosanske Srbe u sarajevskoj zoni iskljucenja. Obecanje se postuje. Bosanski premijer Haris Silajdzic naglasio je da se to ne odnosi na druge frontove, a na sto je mislio, ubrzo se vidjelo. Kombinirane muslimansko - hrvatske trupe zauzele su, pocevsi od utorka (12. septembar), Donji Vakuf, Sipovo, Jajce, Drvar, Bosanski Petrovac...

Predstavnik za stampu Ujedinjenih nacija (UN) u Sarajevu, Kris Vernon, kaze: "Buduci da je fokus zracnih udara NATO na istocnoj Bosni, ne vjerujem da postoji neka veza izmedju te dvije stvari (zauzimanja i udara). Ipak, priznaje kao moguce da je zracnim udarima ugrozen "komandni i kontrolni lanac bosanskih Srba". Vernon je u kasnijoj izjavi dodao i da su napadi NATO po srpskim vojnim instalacijama i komunikacijama "ugrozili mogucnost kontrole na tim podrucjima i sprijecili da se kroz koridor u Posavini vrsi logisticko snabdijevanja i dovlace pojacanja".

Muslimansko - hrvatska ofanziva se ne stisava i dalje. Posljednje vijesti govore da Armije BiH napreduje, nakon sto je zauzela Vozucu, prema Doboju. Istodobno, javlja Radio Sarajevo, Peti korpus iz Bihaca spojio se trupama Hrvatske vojske (HV) i Hrvatskog vijeca obrane (HVO) na prevoju Ostrelj izmedjau Drvara i Bosanskog Petrovca. Borbe se vode i kod Kljuca i Mrkonjic Grada.

Komandant Sedmog korpusa Armije BiH general Mehmet Alagic kaze da je cilj ove ofanzive "smotra jedinica Armije BiH u Banja Luci".

Informacioni mrak

Kakvo je stvarno stanje stvari na teritoriji pod kontrolom bosanskih Srba, pouzdano ne zna nitko. Unisteni su im svi znacajni komunikacijski objekti: Stolice na Majevici, Trovrh kod Gorazda, Kozara... Istocni, zapadni i centralni regioni sada vec polupriznate Republike Srpske (RS) ostali su, kako bez medjusobne veze, tako i bez veze s ostatkom svijeta. Ono sto se moze saznati je da su se glasine o izdaji, "prodaji" , tajnim dogovorima i zavjerama otrgle kontroli. Premda je dr Radovan Karadzic pokusao opovrgnuti glasine tvrdeci da nije bilo nikakvih nagodbi o prostorima zahvacenim ofanzivom, cini se da im je i on poceo pribjegavati. Tako je nedavno rekao: "Uniformisana lica sire defetizam i govore narodu da se pakuje i bjezi. Mi cemo oformiti komisiju da ispita te pojave". Sto li tek govore lokalne glavesine koje se moraju suociti s problemima sto ih je izazvalo bombardovanje i nadiranje muslimanskih i hrvatskih trupa - moze se zamisliti. Stanovnistvu u komunikacijskom mraku najteze pada prekid telefonskih veza: nakon svakog bombardovanja aviona NATO javlja se (mahom na radiju) o civilnim zrtvama - nemoguce je stupiti u vezu sa mjestom na kom se to desilo i provjeriti da li su rodjaci i prijatelji zivi i nepovrijredjeni.

Pored toga, banjalucka regija, ugrozena ofanzivom, zapala je i u informacioni mark. Tamosnja TV, nakon rusenja repetitora, jedva da se vidi i u samom gradu. Nije cudno da je skica podjele Bosne sto ju je na jelovniku na banketu u Londonu za Dan pobjede nacrtao dr Franjo Tudjman, a po kojoj bi bosanska Krajina pripala Hrvatskoj - sablasno pocela kruziti Banja Lukom. U nesto optimisticnijim i cinicnijim prognozama, perspektiva ovog grada vidi se u "zasticenoj zoni UN".

Mnogi u svemu prepoznaju "krajiski sindrom". Jednom strucnjaku izbjeglom iz Krajine ponudjen je posao i stan u Banjaj Luci. "U redu", odgovorio je on "odgovoricu na vasu ponudu za mjesec dana, kada ustanovim u cijim ce rukama biti Banja Luka." :top::lol:

Narodna vojska

Vojne vlasti bosankih Srba priznale su gubitak Jajca, kako se kaze, "poslije borbi na obrani pravca koji od Sipova vodi prema tome gradu", te da se "jedinice konsoliduju i spremaju za preuzimanje inicijative na tom ratistu". Kasnije je, izgleda, priznat i pad Drvara, te da hrvatske trupe kontroliraju veci dio puta Jajce - Mrkonjic Grad - Bosanski Petrovac.

Saznaje se da srpski vojnici lutaju sumama u nastojanju da se domognu svojih stabilnih linija obrane. Takodjer i da je dobar dio njih opkoljen u Donjem Vakufu. Navodi se, dalje, da srpske jedinice i nisu pruzale znacajniji otpor, da su se povlacile, te da se poginuli broje u desetinama - nikako u stotinama. Ovo posljednje ima dobru prodju u Beogradu, a rezimski mediji ili ne izvjestavaju o hrvatsko- muslimanskoj ofanzivi, ili je vidno marginaliziraju: nema ni traga publicitetu koji je imao slom Krajine.

Gubici teritorija pokusavaju se u srpskoj javnosti protumaciti na dva nacina. Prvi je da general Ratko Mladic u nepovoljnim okolnostima mudro skracuje linije dodira zrtvujuci rijetko naseljena podrucja; drugi da je rijec o neizbjeznim koncesijama diktiranim visom politickom silom. Oba tumacenja polaze da su do svega doveli zracni udari NATO. No, malo tko jos izrazava bezrezervnu vjeru u srpsko oruzje u BiH.

Nezavisni vojni eksperti u Beogradu ukazuju da je sa zauzimanjem Bosanskog Petrovca i spajanja Armije BiH i hrvatskih trupa (Bihac - Bugojno) otvoren nekadasnji "Put AVNOJA" koji bihacki dzep spaja sa teritorijom pod kontrolom vlade u Sarajevu. Smatraju zato da je iluzorno ocekivati povlacenje hrvatsko-muslimanskih trupa. I jos: da ce njihovi pripadnici upravo iz tog razloga napredovati dalje. Potvrdu nalaze u borbama oko Kljuca i Mrkonjic Grada koji brane prilaze Banja Luci. "Svaki narod najbolje zna kakva mu je vojska", kaze jedan beogradski analiticar. Prema procjenama Visokog komesarijata UN prema Banja Luci se trenutno slijeva gotovo 100 000 izbjeglica iz Donjeg Vakufa, Bosanskog Petrovca, Sipova , Jajca, Mrkonjic Grada, Kljuca... Svi oni bjeze od nadiranja muslimanske i hrvatske vojske. Taj svijet - za koga u Banja Luci prenatrpanoj krajiskim izbjeglicama nema mjesta - kisne na cestama, preusmjerava se u Prijedor, Sanski Most, Kozarsku Dubicu. Ocjenjuje se da se nalazi u mnogo goroj humanutarnoj situaciji nego izbjeglice iz Krajine prije mjesec dana: ne samo da su i siromasniji (sa manje traktora, automobila i kamiona), nego se i ne mogu nadati nekoj znacajnijoj pomoci. Jos uvijek nije zabiljezeno njihovo znacajnije prisustvo u Bijeljini. Medjutim, zlokobno zvuce odgovori visokih oficira Armije BiH na pitanja od prije nekoliko mjeseci, da li ce krenuti u ofanzivu presjecanjem koridora: "Ne zelimo presjecati koridor kako bi Srbi imali kud da bjeze".

Racunica

Rezimski mediji u Beogradu, u cijeloj ovoj frtutmi (15. septembar), slave sporazum kojim je predsjednik Srbije Slobodan Milosevic natjerao dr Karadzica i generala Mladica da povuku tesko oruzje iz sarajevske zone iskljucenja. Navodi se da su bosanskim Srbima date garancije da Armija BiH na tom bojistu nece pokretati ofanzivna dejstva, a ostavljena su im i oruzja ispod kalibra manjeg od 100 mm (izuzev minobacaca cal. 82 mm). Strucnjaci ocjenjuju da je rijec o protuoklopnom naoruzanju. Napominje se i da je povlacenje spornih oruzja vec pocelo i da je NATO zaveo moratorij na napade iz zraka sedamdeset i dva sata.

Zasto general Mladic to ranije nije ucinio, nego je dopustio da mu NATO avioni uniste vojne instalacije, komunikacije, izazovu razaranja infrastrukturnih objekata i civilne zrtve, nema ni rijeci. Takodjer, nareceni mediji ravnodusno prelaze preko cinjenica da se u sporazumu ne govori ni o obustavljanu ofanzive koja je gotovo prepolovila bosansku Krajinu. Kako ce se ta ofanziva zaustaviti - jasnog odgovora nema.

Na sto jos mogu racunati lideri bosanskih Srba i Slobodan Milosevic koji ih je nakon godinu dana raskola pokorio?

Na prvom mjestu je pritisak medjunarodne zajednice - SAD prije svega - na Zagreb i Sarajevo da obustave nadiranje. Kako tu stvari stoje, ovdje se malo zna. No, vec se javljaju upozorenja da bi ono sto bi mogao dobiti muslimansko - hrvatski vojni savez napadom na oslabljenu vojsku bosanskih Srba, preteze nad eventualnim sankcijama "sila zastitnica".

Isto tako, bosanski Srbi se uzdaju u pucanje, kako smatraju "protupridnog" muslimansko-hrvatskog saveza. Stizu glasovi da je dobro sto su veci dio izgubljenih gradova i teritorija zauzele hrvatske trupe. Prije ili kasnije, smatraju, savez ce puci i tada ce se Srbi lako obracunati sa Muslimanima, a s Hrvatima nekako nagoditi. Zasto bi se Zagreb ponovo solidarizirao sa Srbima u BiH, kao ocitim gubitnicima, nije jasno. Svoje interese na tom podrucju daleko lakse mogu ostvariti suradjujuci sa Sarajevom. Izgleda da to konacno pocinje shvatati i dr Karadzic koji je pozvao medjunarodnu zajednicu da "zaustavi agresiju Republike Hrvatske na cisto srpske teritorije".

U cijeloj ovoj prici, pominju se i Rusi kao garant opstanka srpske drzave u BIH. No, njihov angazman, uprkos sluzbenoj propagandi, vidi se na isti nacin kao i obecanja lidera Srpske radikalne stranke (SRS) dr Vojislava Seselja, ili visokog funkcionara Socijalisticke partije Srbije (SPS) Radmila Bogdanovica, koje su davali Krajini.

Premda se malo tko na srpskoj politickoj sceni i dalje uzda u sopstvene snage u borbi protiv cijelog svijeta (u sto se ubrajaju i Muslimani i Hrvati), gotovo da ne postoji spremost da se suoci sa mogucnoscu totalnog poraza. Bosanski Srbi su i dalje u prilici da zadrze 49 posto teritorija - mada je problematicno da li po mapama kontakt grupe - ali iz dana u dan to sve manje zavisi od njih. Neizvjesno je i koliko se dr Karadzic, general Mladic i njihovi ljudi u takvo sto mogu mogu uklopiti: da li ce spasavanje onog sto se od Republike Srpske spasiti da biti uvjetovano njihovim odlaskom sa politicke scene?

Filip Svarm

Zgembo Admislic
20.11.2008., 12:09
Nemam ja šta tu vjerovati, znam kako je bilo oko Drvara i znam da je bilo "gusto", bar iz moje perspektive.

Nego, reci ti nama jesi li ti bio tada u rovu?

Ne u tom kraju, vrtio sam se oko Doboja.

Warren
20.11.2008., 12:10
Ovaj tekst gore cini mi se da na najbolji nacin opsisuje situaciju pred dayton.
Citao sam ranije i mnoge druge tekstove AimPressa i moze se reci da su jako objektivni.

npr ofanziva na Vozuci ja to ne mogu reci da je samouspjeh ARBIH, kad su srbi masovno napustili linije. Mnogi su mi rodjaci bili tu, srbi su tu se krili danima po sumama, pa se predavali nasima.

Ono sto sam primjetio kad pricam sa mnogim borcima, jeste da vecina njih zali sto su nas zaustavili tada, kada je se moglo konacno totalno poraziti VRS. Tada im je moral bio na najvisom nivou.

Malo atmosfere iz Tuzle u setembru '95, nakon Vozuce
http://www.youtube.com/watch?v=Rc-RojcblTI

Vanjushka
20.11.2008., 12:19
Armija BiH ne ulazi u istu recenicu sa postrojbama HVO-a i HV-a, `95 godine.

Dovoljno je reci da je Alija prvo "pogledao" ima li Tudjman namjeru ici dalje ka Banjaluci, pa tek onda odlucio sto ciniti dalje.

Armija BiH je uspjesno napredovala samo na onim prostorima koji su se naslanjali na teritorije na kojima su hrvatske snage razbile srpsku vojsku. Dakle Petrovac, Kljuc, Donji Vakuf, iz kojih su Srbi bjezali prvenstveno zbog ugrozenih bocnih polozaja.

Tamo di nije bilo hrvatskih uspjeha, ni Armija BiH nije imala istih. Recimo prostor donjeg toka Sane, HV akcija na podrucju Novog nije uspjela, automatski ni Armija BiH nije imala ni teoretske sanse ugroziti Prijedor.

No, iz nekog razloga se guraju medju velike, u stilu misa koji u drustvu slona ide preko mosta pa sav zadovoljan veli "al` tutnjimo!"

Warren
20.11.2008., 12:19

kaka je bila situacija u septembru '95 ??
Nakon nasih akcija na Ozrenu.

Warren
20.11.2008., 12:23
Tamo di nije bilo hrvatskih uspjeha, ni Armija BiH nije imala istih. Recimo prostor donjeg toka Sane, HV akcija na podrucju Novog nije uspjela, automatski ni Armija BiH nije imala ni teoretske sanse ugroziti Prijedor.

No, iz nekog razloga se guraju medju velike, u stilu misa koji u drustvu slona ide preko mosta pa sav zadovoljan veli "al` tutnjimo!"

2. i 3. Korpus :top:

http://www.youtube.com/watch?v=R0zWFmAwqzw

Vanjushka
20.11.2008., 12:27
Dalje, jedini uspjesan srpski protuudar u jesen `95 (uz odbijanje hrvatskih snaga na Uni i Sani kod Novog) upravo je protuudar kod Kljuca, kada su iznenadili Dudakovica i skoro ga izbacili iz Kljuca.

Crte Armije BiH kod Kljuca su se utvrdile tek nakon sto smo mi presli na prostor Manjace, odnosno rijesili problem Mrkonjica i Jajca.

Zapravo je jedini cisti vojnicki uspjeh Armije BiH u zapadnoj Bosni bilo zauzimanje Sanskog mosta. Tu su im Srbi pruzili jaci otpor.

Banjaluku ne treba zaliti, sto rece hroboatos, danas bi u tom gradu bio aktualan muslimanski pokusaj uzimanja grada demografskom agresijom. Sto vec imamo u Jajcu.

Tako da, nije bilo potrebe da Hrvati ginu za Banjaluku.

grunjac_
20.11.2008., 12:28
Bilo bi dobro da bar na ovoj temi izbjegnemo tenzije između Hrvata i Bošnjaka. Mislim da su i Bošnjaci svjesni da je uloga HV-a ovdje bila dominantna.
Pa u to ime jedna sličica koja mami osmjeh i jednima i drugima:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/sr/5/5b/Ju%C5%BEni_potez.jpg

grunjac_
20.11.2008., 12:31
Sa srpske wikipedije:

Pre ove akcije odigrala se operacija Maestral, u kojoj su okupirani Jajce, Šipovo i okolna mesta...

HVO okupirao Jajce od Srba, koji su ga prije oslobodili od Hrvata... :rofl:

Zgembo Admislic
20.11.2008., 12:35
Bez ikakve namjere da uveličavam, vjerovatno bolja nego što misliš. Osim veom zabrinjavajučih vjesti sa zapada, o nekakvom padu Doboja nije niko ni razmišljao. Ukoliko poznaješ taj kraj i situaciju na terenu prije 95. vjerovat češ da ulaganje večih napora u očuvanje Vozuče i nije imalo nekog smisla. U vozučoj sam boravio jednu godinu i svi sa kojim sam pričao su se složili da vozuča u RS ima jedino smisla kao super teritorija za trgovinu. Ne želim sada reći da je prodana, ali je činjenica da je Vozuča bila neizmjerno vrjednija federaciji nego RS. Uz Vozuču je palo i pola Ozrena ali je muslimanska ofanziva zaustavljena oružjem a nikako prekinuta. Dva fronta koje je Doboj imao prema jugu i istoku su bila stabilna i ono što češ rjetko čuti u federalnim medijima je da su jedinice ABiH konstantno bezuspješno pokušavale probiti front i iz pravca Gračanice i iz pravca Maglaja i Tešnja. Čak je u jesen 95. kada je VRS bila uglavnom u odstupanju, jedinice iz Doboja su uspjele zauzeti dominantnu kotu nad gradom, u pravcu Gračanice, koju su čitav rat držali muslimani i sa koje je Doboj bio kao na dlanu.

Prijatno
20.11.2008., 12:37
Velika stvar u cijeloj prici je element panike koji je, cini se donekle, bio prisutan kod Srba u BL.
Ne velika,nego presudna stvar rekao bih.
Psihološki efekat je bio velik,ne bi bili u stanju ni da izdrže neko eventualno okruženje.
Uvjeren sam da bi zapadni dio RS pao,za istočni sumnjam.

Warren
20.11.2008., 12:38
jos jedan dobar tekst:

PRED VRATIMA BANJA LUKE
13 OCT 1995: Napreduju snage bosanske federacije u Zapadnoj Bosni

- Tvrdi se da je rukovodstvo bosanskih Srba sve vreme u telefonskom kontaktu sa Slobodanom Milosevicem, kao i da je Nikola Koljevic upozorio predsednika Srbije, da ukoliko se ofanziva ne zaustavi za 36 sati "moze ocekivati potpuni slom Republike Srpske".

- Vojni izvori bliski Generalstabu Vojske Jugoslavije tvrde da se jugoslovenske trupe niposto nece angazovati cak i da Banja Luka padne.

Nakon brzog i naizgled neocekivanog pada dobrog dela severozapadne Bosne, zdruzene hrvatsko-bosanske trupe nastavile su napredovanje ka Banja Luci sa tezistem aktivnosti ka pravcima Sanskog Mosta, Prijedora i Mrkonjic Grada. Nakon prvobitnog rasula i nove izbeglicke krize, vojska bosanskih Srba je krajem septembra i pocetkom oktobra uspela da, koliko-toliko, konsoliduje linije i da na nekim pravcima potisne zdruzene bosansko-hrvatske trupe, a posebno Peti (Bihacki) korpus Armije BiH.

U medjuvremenu je americki pregovarac Ricard Holbruk svojom "satl" diplomatijom, ne bez problema, uspeo da nametne sporazum o prekidu vatre. Ali, dok je Holbruk leteo tamo-amo na relaciji Sarajevo-Beograd-Zagreb i obratno, postalo je sasvim jasno da su se uloge u bosanskom ratu potpuno promenile, tacnije receno, bosanski Srbi vise nisu bili u stanju da bilo kome postavljaju bilo kakve uslove. Suoceni sa veoma teskom situacijom u bosanskoj Krajini oni su, sudeci po izjavama politickog vrha, zurili da sto pre okoncaju sukobe i tako dodju do zeljenog predaha.

Napredovanje preko Manjace

Bosanci su ocekujuci dugotrajne i mucne pregovore, sa svoje strane otezali i izmisljali nove uslove i probleme vezane za dostavu struje i gasa Sarajevu, ne bi li za jos koji dan produzili ocigledno uspesna i odlucna borbena dejstva i sa sto boljim ulozima usli u konacno pogadjanje oko teritorija. Sve u svemu, primirje je sa 10. pomereno na 12. oktobar, a u medjuvremenu su, nakon ljutih borbi, trupe Vlade u Sarajevu usle u Mrkonjic Grad, Sanski Most i nalaze se na prilazima Prijedoru. Na kraju je stigla i vest - snage federacije napreduju preko Manjace!

Padom Mrkonjic Grada, Sanskog Mosta, a mozda i Prijedora, snage Vlade u Sarajevu zadobijaju stratesku inicijativu za napredovanje ka Banja Luci, ukoliko bosanski Srbi ne uspeju da za promenu, organizuju uspesnu odbranu na nekoliko takticki bitnih pozicija. Napredovanjem preko Manjace armija BiH dolazi u poziciju da artiljerijom direktno ugrozi Banja Luku i tako, bez neposrednog angazovanja pesadije, potpuno neutralise Prvi krajiski korpus bosanskih Srba. Uostalom, padom Mrkonjic Grada, Armija BiH dokopala se veoma vaznog puta koji vodi direktno do Banja Luke i trenutno se nalazi na 45. kilometru, odnosno na oko 20 km vazdusne linije od centra Bosanske Krajine (da podsetimo - maksimalni domet visecevnih raketnih bacaca tipa ORKAN je 55.000 metara).

U medjuvremenu je vojno-politicko rukovodstvo Republike Srpske izdalo naredjenja o odsudnoj odbrani Banja Luke i Prijedora. Predrag Radic, gradonacelnik ovog najveceg urbanog centra pod srpskom kontrolom tvrdi da ce se Banja Luka braniti kao Staljingrad. Shodno naredbi o odsudnoj odbrani, uveden je i policijski cas, zatvorene su skole i svi ugostiteljski objekti, sem hotela.

Da je situacija vrlo ozbiljna govore informacije Medjunarodnog Komiteta Crvenog Krsta (ICRC) i Visokog komesarijata za Izbeglice UN (UNHCR) o 40.000 civila koji iz Sanskog Mosta i Mrkonjic Grada beze u pravcu Prijedora i Banja Luke. Upuceni tvrde da je nesto slicno panici namah zavladalo i u Banja Luci, kao i da policijski cas prevashodno ima za svrhu sprecavanje odliva stanivnista tokom noci. Portparol UNHCR Ron Redmond je izjavio da bi se u slucaju primicanja borbi Prijedoru mogli ocekivati novi pokreti desetina hiljada ljudi. On je takodje naveo da bi se u tom slucaju mogao ocekivati novi talas etnickog ciscenja nesrpskog stanovnistva iz regiona. Humanitarni radnici sa terena u medjuvremenu javljaju o masovnom nasilnom iseljavanju Hrvata i Muslimana.

Tvrdi se da je rukovodstvo bosanskih Srba sve vreme u telefonskom kontaktu sa Slobodanom Milosevicem, kao i da je Nikola Koljevic upozorio predsednika Srbije, da ukoliko se ofanziva ne zaustavi za 36 sati "moze ocekivati potpuni slom Republike Srpske".

Gde je nestala srpska vojska?

Ovdasnji analiticari iz gore navedene situacije izvlace zakljucak da se vise ne radi o politickim igrama, crtanju mapa, ili pak deljenju Bosne. Smatra se da su bosanski Srbi nakon 42 meseca ratovanja prosto preslabi da odole ojacalom protivniku. U fenomen "slabosti" treba ukalkulisati i ocajno losu unutrasnje politicku situaciju koja je obavestajno-bezbednosno izbusena od strane jugoslovenskih tajnih sluzbi, podrivena sukobom vojnika i politicara, panikom nakon pada Krajine i, sto je najvaznije, masovnim osecanjem besperspektivnosti.

Bosanska vojska je nakon ratovanja uz pomoc stapa i kanapa, uz pomoc Hrvatske Vojske, islamskih zemalja i zatvaranja ociju medjunarodne zajednice pred ociglednim krsenjem embarga na oruzje, ojacala toliko da se uspesno moze suprotstaviti tehnicki superiornijim srpskim trupama. Istovremeno su bosanski vojnici adekvatno motivisani parolom odbrane i zastite celovite Bosne. Bitan faktor je i aktivno prisustvo gardijskih brigada Hrvatske Vojske.

Sa druge strane, srpske trupe su nakon godina rata sa sumnjivim motivima, pracenog prljavim i mutnim poslovima ubijanja civila i etnickog ciscenja, bez jasnih ratnih ciljeva, pod utiskom sukoba sa maticom i pada Krajine, izgubile jak motiv za dalju borbu. Sistem donatora koji su za novac kupovali bezbedna mesta u pozadini, uticao je na to da obican svet, bez obzira na posledice, masovno odlazi u Srbiju, ili (ako ikako moze) van granica Jugoslavije. Dalje, Ratko Mladic je od samog pocetka rata kuburio sa ljudskim faktorom. Naime, specijalaca i brzo pokretnih trupa potrebnih za zauzimanje odredjenih tacaka bilo je dovoljno - i previse. Nedostajalo je prostih vojnika koji ce sedeti na polozaju i cuvati dostignute pozicije. Topovima i tenkovima se nikada nije moglo postici dovoljno.

Nakon vazdusne ofanzive NATO-a i ozbiljnog ostecenja sistema komandovanja, veza i logistike, vojska bosanskih Srba pocela je da pati i od staresinskih propusta sa kojima se jednostavno nije bilo moguce nositi. Od trenutka kada je pao Kupres, pa Grahovo i Glamoc, i kada je Hrvatska konacno pregazila Krajinu, generali te vojske su napravili nekoliko kljucnih gresaka. Umesto da, sto je brze moguce, relociraju trupe na najosetljvije sektore, oni su se bavili Sarajevom i bespotrebno drzali velike jedinice u bosanskom Podrinju. Potom je usledilo i crtanje mapa - odnosno pad Jajca, Kulen Vakufa i jos nekih gradova.

Milosevic cuti, a granica Srbije zatvorena

Tek tada su se srpski generali konacno dosetili da vojsku u napredovanju moze da zaustavi samo - druga vojska. Poceli su da brze-bolje ojacavaju pozicije i dovlace sveze trupe, ali - vec su izgubili dah. Niko nije bio kadar da adekvatno motivise vojnike, koji vec dva meseca gledaju stotine hiljada izbeglica, a svesni su da ce i njihovi domovi uskoro doci pod udar neprijatelja. Sa druge strane, logistika, skladista i centri veze jos ne funkcionisu. Izvori sa terena tvrde da "lanac komandovanja u realnom vremenu" jos nije u potpunosti uspostavljen. Dolazak Zeljka Raznatovica Arkana i nekih specijalnih jedinica MUP-a Srbije nije pomogao stvarnom sredjivanju stanja.

Verovatno ce se vojska bosanskih Srba i njihova drzava, uz pomoc do juce omrazene medjunarodne zajednice, i Beograda, nekako odrzati na sadasnjim polozajima i izbeci totalnu propast. Bosanska Vlada, u medjuvremenu, trazi otvaranje Gorazda i preti da, ukoliko se to ne desi - od primirja nece biti nista. Karadzic se ponasa pomirljvo i tvrdi da ce put biti otvoren, ukoliko ga bosanska vojska, ofanzivom preko Trnova i Treskavice, u medjuvremenu ne otvori sama. Ovih dana ocekuje se nova turneja Ricarda Holbruka oko ustanovljavanja termina i dnevnog reda mirovne konferencije. Milosevic cuti, drzavna televizija prenosi sture agencijske informacije o borbama, a na granicnim prelazima sa "Republikom Srpskom" srpske policije sa obe strane Drine vracaju nazad one koji nameravaju u Srbiju.

Kako stvari sada stoje,primirje koje se kako-tako odrzava u drugim delovima Bosne, niposto ne vazi oko Banja Luke. U izjavi beogradskom Radiju B92 u petak 13. oktobra, gradonacelnik Banja Luke Predrag Radic rekao je da su neke rubne mesne zajednice banjalucke opstine vec u rukama hrvatskih jurisnih trupa, i da se u gradu formiraju dobrovoljacki odredi. Na ulicama je i nekoliko desetina hiljada izbeglica. Polako ponestaju i osnovne zivotne namirnice.

Vasilije Stefanovic

Warren
20.11.2008., 12:40
Bez ikakve namjere da uveličavam, vjerovatno bolja nego što misliš. Osim veom zabrinjavajučih vjesti sa zapada, o nekakvom padu Doboja nije niko ni razmišljao. Ukoliko poznaješ taj kraj i situaciju na terenu prije 95. vjerovat češ da ulaganje večih napora u očuvanje Vozuče i nije imalo nekog smisla. U vozučoj sam boravio jednu godinu i svi sa kojim sam pričao su se složili da vozuča u RS ima jedino smisla kao super teritorija za trgovinu. Ne želim sada reći da je prodana, ali je činjenica da je Vozuča bila neizmjerno vrjednija federaciji nego RS. Uz Vozuču je palo i pola Ozrena ali je muslimanska ofanziva zaustavljena oružjem a nikako prekinuta. Dva fronta koje je Doboj imao prema jugu i istoku su bila stabilna i ono što češ rjetko čuti u federalnim medijima je da su jedinice ABiH konstantno bezuspješno pokušavale probiti front i iz pravca Gračanice i iz pravca Maglaja i Tešnja. Čak je u jesen 95. kada je VRS bila uglavnom u odstupanju, jedinice iz Doboja su uspjele zauzeti dominantnu kotu nad gradom, u pravcu Gračanice, koju su čitav rat držali muslimani i sa koje je Doboj bio kao na dlanu.

na koju Kotu mislis?

strjela
20.11.2008., 12:46
Ne citaju mi se copy/paste-ovi. Pricekaj dok dodju ovi stariji sto su bili u vojsci. Valjda oni bolje znaju.

Warren
20.11.2008., 12:46
jos jedan tekst AimPressa

CEKAJUCI RAT I MIR
24 SEP 1995Banja Luka usred muslimasko-hrvatske ofanzive

AIM, Beograd, 24.septembar

Kisa vec danima pada u Zapadnoj Bosni. Ona pada na duge kolone konjskih zaprega, koje se iz pravca Prijedora, Sanskog Mosta i Mrkonjic grada slivaju ka Banja Luci, a potom u sirokom luku, kako su vlasti odlucile, zaobilaze grad i krecu ka severu. Kisa probija kroz najlon, i natapa dzakove sa brasnom, domace pse koji u trenutku bega nisu bili zaboravljeni. I stada ovaca koje su ljudi poterali ispred sebe, jedino blago koje su imali. Prodire kroz cebad, kvasi na podu kola prostrtu slamu. Vise od 100.000 ljudi ne zastaje ni nocu. Kolone klize pored srusenih kuca-kostura, zapaljenih, bez prozora, koje je na pocetku rata, isterujuci Muslimane i Hrvate srusila ista vlast - da se ne bi vratili. Tako Kozarci, na primer, nekad muslimansko naselje, vise nikom ne mogu pruziti gostoprimstvo. Kao ni brojne kuce u Brckom, Modrici, ili Derventi.

Izdvojena iz kolone, zabradjena maramom, starica Djuja Drljaca sedi u travi pored puta koji vodi od Prijedora ka Banja Luci. U gunju i opancima i sa jednom torbom u krilu. Posmatra drugu kolonu koja ide u suprotnom pravcu, prema Prijedoru. To su oni, kaze, sto su nekog u ovoj prvoj izgubili, pa se sad vracaju da ih traze. Ne zna ona kuda ide, cetvrti dan je kako je na putu, od kada je izbegla iz sela Suvaje, kod Krupe na Uni. U poslednjem trenutku, kaze, jos je mogla videti selo u plamenu i cuti krike. "Taj ti je Klinton, dete, za sve kriv. Kad nece da vidi da nas Muslimani i Hrvati mrze", objasnjava ona petu godinu kidanja zivog tkiva Bosne. A za zloglasne logore za Muslimane sa pocetka rata, "Omarsku", "Trnopolje" i "Keraterm" nikad nije cula.

Na zapregu naslonjen cetrdesetogodisnji Slobodoljub Karanovic. Ima u njemu dva metra, u uniformi je. Brada mu drhti, suspreze suze. U ocaju skida kosulju i pokazuje tek zarasle rane. Samo da mu je strinu Djuju, pa roditelje i decu dopremiti do Banja Luke, pa se vraca na front zajedno sa sinom od 20 godina. Za predsednika Karadzica, i za svoje selo ce poginuti, dodaje ostrasceno. U glasu mu dovoljno mrznje da bi se mogao otpoceti za deceniju, ili dve - novi rat.

Slobodoljub veruje da ce njegova sestra iz Beograda doci po porodicu i odvesti je za Beograd. On jos, raspamecen, ne zna ono sto je na kontrolnom punktu kod Klasnice saznao Beogradjanin Branko R. U Srbiju se ne moze, objasnili su mu vojnici, kada je pokusao da roditelje izbegle iz Sipova, kao i decu tek poginulog brata izvuce iz Banja Luke. Zabranjeno je.

A u Klasnici, sesti dan na putu tridesetogodisnja Nada Marinkovic, izbegla iz Petrovca, pokazuje rukom nepreglednu kolonu traktora i konjskih zaprega, mahom iz Sipova, Kljuca i Petrovca. "Salju nas sada u Bosanski Brod, to je za nas odredjeno. Cujemo, tamo su nam odredili sve kuce bez krova, rusevine. Neki kazu da nas i odande vracaju. Bez dinara smo, bez hleba. Ali ne bih u Srbiju. Ako vec moram u Drinu, onda je bolje u Vrbas", kaze ogorceno.

U banjaluckom loncu

Brojnost izbeglica i stanje na putevima se menjaju iz sata u sat, bas kao i raspolozenje, ili situacija na borbenim linijama. Lokalne vlasti su izracunale da ih je 127.000. Krajem prosle nedelje, samo u Prijedoru je bilo 25.000, ali niko ne zna da li tom broju treba pridodati 10.000 izbeglih pod hrvatskom artiljerijskom vatrom iz Bosanskog Novog. U Derventi 10.000, 17.000 u Bosanskom Brodu, 5.000 u Laktasima, 12.000 u Celincu. U Banja Luci tek oko 20 000, jer su vlasti poucene iskustvom iz Krajine sprecile masovni dolazak ojadjenog sveta na ulice grada. Sa Ozrena ih ima oko 13.500. Vise od 50.000 dece. Postoje 52 prihvatna centra u 16 opstina koji bi trebali da budu odredisne tacke svih kolona.

............

Warren
20.11.2008., 12:48
.............

Humanitarna situacija je katastrofalna, potrebe za hranom iznose cak 4.ooo tona, a od 8.septembra lokalni komesarijat za izbeglice podelio je 100 tona, UNHCR je uskocio sa 500 tona, Medjunarodni Crveni krst sa 250 tona, a MSF Holand sa 6 tona decije hrane. Sada Nikola Koljevic na konferenciji za stampu moli medjunarodnu zajednicu za gradjevinski materijal kojim bi se renovirale kuce, i smestili ljudi, uoci nadolazece zime. Zapanjeni su strani novinara. Nije valjda da ova vlast stvarno ocekuju od sveta da joj izgradi ono sto je sama porusila, cude se.

Pogresno bi bilo misliti da su samo ovi ljudi iz kolona raseljena lica. Tom broju treba pridodati jos 60.000 ljudi koji su ostali na ovom podrucju bezeci iz Kninske krajine u avgustu, i one neizbrojane koji su u nekoliko navrata tokom rata bezali iz jednog grada u drugi, u zavisnosti kako je koja vojska nailazila. Prakticno, od 500.000 uskomesanih ljudi ove regije niko vise ne zivi gde je pre rata ziveo. Sada na jug ne mogu dalje od 40 kilometara i Mrkonjic Grada, a na zapad 60 kilometara i Sanskog Mosta, jer su tu muslimansko-hrvatske osvetnicki raspolozene jedinice, pa posledice toga sto je Karadziceva vojska na pocetku rata rusila pred sobom sve sto nije srpsko, sada trpe civili koji cak i nisu ziveli u tim krajevima. Na severu ih ceka reka Sava i hrvatska teska artiljerija, a na istoku je pupcana vrpca-koridor koji je kod Orasja, na primer, sirok tek 3, 5 kilometra.

Krajisnici su sada i zatocenici sopstvene vlasti iz gradova, strogo kontrolisano mogu izaci samo izbeglice. Od pocetka ofanzive regularna Bosanska armija, potpomognuta sa dalekometnom hrvatskom artiljerijom, osvojila je 4.500 kvadratnih kilometara. Nesto je, kaze jedan vojni ekspert, prepusteno po dogovoru. A nesto napusteno - zbog sindroma Krajine. Veruje se da su Drvar i Petrovac, pa i Mrkonjic Grad ljudi poceli napustati u panici, smatrajuci da je i to dogovoreno. A kad nemas ljude, gubis grad. I vojnik nikad nije dobar kad iza sebe ima nezbrinuto dete. Bori se dok mu porodica ne izbegne, pa onda ide za njom.

"Stelovanje" politicki dogovorenih procenata na mapama u ime mira - tako objasnjavaju na drumu koji vodi prema Prijedoru dvojica vojnika sa puskama o ramenu. Jedinica im se raspala kod Kljuca, pesace danima, idu u sabirni centar na Manjaci, pa potom verovatno na sada suzeni front, Mrkonjic Grad, ili Sanski Most, ili Bosanski Novi. Oni jos ne znaju da se zbog takvih stavova moze lako izgubiti glava. Jer, lokalne vlasti su pozvale preko radija komsije da potkazu komsije. One, koji "sire defetizam" i koji ne misle da su za sve krivi iskljucivo NATO pakt, Muslimani i Hrvati.

A u Banja Luci...

Glad za informacijom, i turobna neizvesnost zavladali su gradom. Moze se gledati samo satelitska televizija i hrvatski dnevnik, telefonske veze su u kvaru, sto je posledica NATO bombardovanja. Tesko je razlikovati u tom propagandnom ratu ono sto bi razne vojske zelele da se dogodi, od onog sto se stvarno dogadja. U neverici ljudi sada slusaju kako Bosanska vlada poziva Banja Luku, centar onoga sto su dozivljavali kao mocnu Republiku Srpsku, na predaju. I kako Holbruk ubedjuje Tudjmana da prestane sa ofanzivom. Pitanje lebdi u vazduhu - gde se dede sva vojna sila? Pa, iako pad grada vecini izgleda nemoguc, ipak se osluskuju borbe na Sanskom Mostu. Ako bi taj grad bio izgubljen, otvorio bi se put prema Prijedoru, a onda...

U komandi Prvog krajiskog korpusa tvrdili su krajem prosle nedelje da se i Sanski Most i Mrkonjic Grad drze, da se Knezevski front smirio, da je Gradiska takodje mirna, ali da se vode velike borbe iz pravca Krupe prema Bosanskom Novom.

U banjaluckoj Knez Mihajlovoj male radnjice koje su nekad pripadale Muslimanima zlatarima, sada nude cipele i po 200 maraka, i "levis" farmerke. U hotelu "Bosna" njihovi novi vlasnici, koji sebe zovu "bizmismeni" uvece narucuju viski i "kafucino", a pored svezih humki na banjaluckom groblju igraju tenis. Regrutovani su iz redova bivsih magacionera, milicionara i losih djaka. Postali su najglasniji zastupnici srpskog patriotizma na pocetku rata, kada je Banja Luka imala nesto manje od 50 odsto Srba, oko 35 odsto Muslimana i 17 odsto Hrvata. Od 45.000 Muslimana, ostalo je jos 6.000, a Hrvata nema vise ni 2.000.

I "nova klasa" panicno osluskuje sta se sprema. Ipak nehajno narucuje pice lepim devojkama kojih je u Banja Luci uvek bilo sedam na jednog, ili kratko osisanim vojnicima u crnim uniformama - po surovosti cuvenim "Panterima" iz Bijeljine. U istom hotelu je i Nikola Koljevic i njegova straza, komandanti jedinica koje su se raspale prilikom muslimansko-hrvatske ofanzive, i ekipe stranih novinara koje je danima Sonja Karadzic drzala na Palama, a sada ih autobusima banjalucke vlasti razvoze u strogo kontrolisani foto-safari.

Kazablanka, tvrde neki. Ne, nego Sajgon, deset dana pred pad, procenjuju drugi. U zadimljeni restoran kojim odjekuju patriotske koracnice izmesane sa rok muzikom zagrebackom grupe E.T. ("Tek je dvanaest sati") usetao je jedno vece i Zeljko Raznjatovic Arkan. Neka su se lica razvukla u osmeh, jedna zena je dovela dete da pozdravi "Tigrove" i dodirne svog "heroja". A neko je iz ugla prozborio: Tako se od ratnog zlocinca postaje nacionalni junak.

Njegov dolazak je potvrdio duboki rascep izmedju vojske i policije, izmedju pristalica Mladica i Karadzica, izmedju nekadasnjih partizana i savremenih cetnika.

Zvanicnici vojske, koja je inace sastavljena od lose placenih i iscrpljenih mestana i izbeglica, poricu mogucnost da bi Arkanove jedinice mogle biti njihov sastavni deo. To sto se ne zna sta je sa generalom Mladicem, da li je stvarno u bolnici, ili je uklonjen, cini je ranjivom. Dobro placeni Karadzicevi policajci, koji cine posebnu kastu u gradu, samo su se smeskali. I nagadjanja su pocela. Dobro mu je placeno da dodje i pokaze da Srbija bas nije sasvim daleko, mislili su jedni. Tamo je uvek gde je novac... pasce Banja Luka a on je tu da ono sto jos vredi pokupi, veruju drugi. Ne raduju mu se bas svi ovde. Kada je poslednji put bio mnogi vlasnici skupih automobila su ostali bez njih, pa su se morali ispruziti za 500 maraka, da bi vlasnistvo dobili nazad.

- Tu sam jer ne verujem ovoj komunistickoj vojsci- pokusao je da razjasni u kratkom razgovoru Arkan. - Oni ne znaju da ratuju, a sve vide u crvenoj boji. Lako je bilo ranije kad je druga strana bila slaba. Sad treba ratovati, a oni ovde samo spavaju, zezaju se i piju.

Pitamo, ima li njegov dolazak veze sa sluzbenom Srbijom, a on negira. Kaze da je dosao na poziv policije, a sa Karadzicem je u odlicnim odnosima. Njegov gardista, medjutim, dodaje i da je pukovnik Filip, poznat iz operacije oslobadjanja talaca, na terenu Banja Luke, iz specijalnih je jedinica Srbije, a sta to znaci - da zakljucimo sami.

Kako ce se znati da se nesto menja na frontu, pitamo na kraju, a covek u Arkanovoj pratnji dodaje muklo: Cucete zapomaganje. :p
.........

Warren
20.11.2008., 12:48
Kad pucaju kapilari

U bolnici u Prijedoru samo u toku jednog dana, 18. septembra, pomoc je zatrazilo 180 ljudi. Iz Bosanskog Novog koji je dva dana bio pod neprekidnom artiljerijskom vatrom iz Hrvatske dovezeno je 44 civila i 15 vojnika. U sok sobi lezi ranjena zena i zuri u plafon. Na izbeglicku kolonu pala je granata i raznela njenu desetogodisnju devojcicu.

Ispred hotel u Prijedoru vezani konji. Tu svakog trena pristizu izbeglice iz Bosanskog Novog. Tridesetogodisnja Stana Licina gleda svoja dva sina, srecna sto su ona i muz bili dovoljno pribrani da iskoriste pet minuta zatisja u bombardovanju i pobegnu. A izbeglistvo im je sudbina. Prvo su izbegli na pocetku rata iz Zagreba. Sada Stana uopste ne zna kuda da podje. Srbija je daleko i tamo ima samo dalje rodjake. A muz mora nazad na front. I gleda ukoceno ispred sebe, u prazno.

Ako je rat do sada u Bosni znacio organsko raspadanje rodbinskih i komsijskih odnosa, onda je ovo sto se sad desava pucanje kapilara. U mrtvacnici u Dubici lezi osam masakriranih leseva, mahom starih ljudi. Dva napola izgorela lesa. Povadjene oci, prosut mozak, odsecena glava. To je delo specijalne grupe "Crna mamba" iz Hrvatske koja se prebacila preko Save, pritajila se u kucama uz samu obalu na periferiji i na opak i osvetnicki nacin ucutkala stanovnike. Grupa je uhvacena, ubijena i sahranjena. Dvojica su pobegla, tvrde u vojnoj komandi. Kasnije saznajemo da su zapravo zarobljeni i da ih ispituju.

Do kuca, gde se odigrao zlocin, moze se samo puzeci, na kolenima, uz otkucaje srca u grlu. Na drugoj strani reke snajperisti vrebaju. U opustelom dvoristu nalazimo lokvu krvi, iza kuce, kod drvljanika. U susednoj kuci, osamdesetogodisnja Desa Pralica samo se krsti i zapomaze: "Preko mene je, deco, pregazila smrt." I pokazuje kako je grupa upala u kucu, gde su zadavili zicom trgovca Djoku Zavisica, a gde su na ocigled dece i supruge ubili komsiju. Posle je citav dan i noc lezala na podu cekajuci smrt. To sto i nju nisu ubili, kaze, ne moze da objasni. I gleda u pod. Kasnije saznajemo, cerka joj je udata za Hrvata, sada su u Nemackoj, a dvojica terorista iz grupe "Mamba" nekad su ziveli u ovom gradicu.

Do pre nekoliko godina sve tri nacije zivele su ovde mirno, islo se u istu skolu, i iste restorane. Sada su ovde samo Srbi, a nesto preostalih Muslimana sada je na prisilnom radu, rasciscavaju rusevine i njihov zivot u ovom trenutku ne vredi bas mnogo.

O tome kuda su nestale njihove komsije, Srbi iz Dubice ce nerado govoriti. Do detalja, zivo, opisace drugi svetski rat i strasno stradanje Srba u logoru Jasenovac, od pre pedeset godina. Ali dogadjaje od pre tri godine, kao da su potisnuli.

Stana Nikoletic, pedijatar, saginje glavu, guta suze, dok pokusava da objasni uzroke i posledice straha i mrznje na ovim prostorima. Kaze: "Nikada necu razumeti kako se to moglo dogoditi. Ali, oni su prvi poceli, pa smo ih morali oterati".

Direktor bolnice u Prijedoru, dr Milan Kovacevic, lakonski objasnjava da jeste bilo Muslimana ranije u Prijedoru, ali da su na pocetku rata - dobrovoljno otisli.

Nagovestaj da bi se takvi "dobrovoljci" i osvetnici mogli vratiti u Banja Luku i Prijedor sprecava da se iole ozbiljno shvate predlozi o mirnim pregovorima koji stizu iz Sarajeva. Kredit je uzet na pocetku rata. Treba ga sada vratiti. To je tesko zamisliti bez krvi. Naravno - neduznih.

Gordana Igric

Vanjushka
20.11.2008., 12:49

Zar nisi nedavno pisao da si u to vrijeme bio kod Grahova i Drvara?

Koja postrojba, mozes i na pm, bas me interesira. Ne volim ni ja na javnom pisati o tome previse.

Warren
20.11.2008., 12:50
Ne citaju mi se copy/paste-ovi. Pricekaj dok dodju ovi stariji sto su bili u vojsci. Valjda oni bolje znaju.

stavio sam tekstove jer se radi o vrlo objektivnom opisu generalnog stanja na terenu.

Ne moze se reci da su "balijski" ili "ustaski", u ovom slucaju su iz Beogradske
ureda AimPressa.

Vanjushka
20.11.2008., 12:51
Direktor bolnice u Prijedoru, dr Milan Kovacevic, lakonski objasnjava da jeste bilo Muslimana ranije u Prijedoru, ali da su na pocetku rata - dobrovoljno otisli.

Kad vec boldas, mogao si i ovo boldati.

Smijesan si.

Prijatno
20.11.2008., 12:52
Iz "ratnog dnevnika" Nikole Koljevića

...

Tolimir: Procena je da se 20 posto Srba bori protiv svih Hrvata i Muslimana. Odnos snaga je u njihovu korist. Možemo da se borimo samo ako dobijemo materijalnu pomoć i pomoć u ljudstvu. A za to nam je potrebna pomoć politike.

Perišić: Uslov je korelacija politike i vojske. Znamo da je u RSK bio razdor. Vidimo isti trend i u RS. Doživećemo istu situaciju. Vojska RS je uradila što je mogla, dalje ne može. Po 30 ljudi vam svaki dan nestaje sa ratišta.

Karadžić: Nije tačno.

Perišić: Materijalne mogućnosti su sve manje, a i ljudi neće da se bore. Biće i kod vas stampedo kao u RSK. Postaćemo Kurdi. Neće opstati ništa. Odluku moramo prepustiti politici.

...

Gvero: Dobro bi bilo da mi za 20 dana održimo i ovo što sada držimo. Zato treba odmah da idemo u mirovni proces.

Karadžić: To je vrlo krupno pitanje. Odustajanje od Krajine i od mora.

Milošević: Vojnički je nemoguće išta uraditi. A vidite kakva je bruka Knin.

Lilić: Krajini smo sve omogućili, ali oni se jednostavno nisu branili.

...

Milošević: Ma kakav Muratović... Pogrešili ste sa granatiranjem Dubrovnika. Sad će oni napasti Trebinje.

Karadžić: Neće. „Ne treba slušati neprijatelja šta govori nego gledati šta može.“ (citira Šarona)

Milošević: Kakve su linije u Hercegovini?

Karadžić: Dvadeset hiljada boraca. Ali hrvatska tehnika je superiorna. Videli smo to u Drvaru.

Warren
20.11.2008., 12:54
Kad vec boldas, mogao si i ovo boldati.

Smijesan si.

sta se ime tu boldati?

Zgembo Admislic
20.11.2008., 12:58
na koju Kotu mislis?

Ne želim da lupam napamet, u glavi mi odzvanja nešto kao 522, ali znam da je iznad Svjetleče ukoliko poznaješ kraj.

lawreno
20.11.2008., 13:00
Sta bi bilo -kad bi bilo?
Zapadnokrajiske opcine su padale u prosjeku svaka 2 dana po jedna, sto je bilo totalno nerealno da se to branilo,a nije se branilo.Jajce pade za 2 dana a osvajalo/oslobadjalo se barem mjesec dana zbog specificnog polozaja, pa da mi onda neko kaze da je tu bilo ozbiljnih borbi.
To je sve bio dogovor: dodje Karadzic u jedan grad,prica kako je sve u redu, kako vojska cvrsto drzi polozaje, kad za 2 dana- pojavi se sahovnica u tom gradu i tako redom. Bila je u to vrijeme jedna interna kletva " da bogda ti Karadzic dosao u grad ".
Svi spominju ABiH, HV; HVO; a nitko ne spominje NATO koji je prije toga sve fino pripremio, uslikao, porusio komunikacione sisteme VRS , pa su onda pomenute vojske samo prosetale do Bocca.

pjosip
20.11.2008., 13:02
Sta bi bilo -kad bi bilo?
Zapadnokrajiske opcine su padale u prosjeku svaka 2 dana po jedna, sto je bilo totalno nerealno da se to branilo,a nije se branilo.Jajce pade za 2 dana a osvajalo/oslobadjalo se barem mjesec dana zbog specificnog polozaja, pa da mi onda neko kaze da je tu bilo ozbiljnih borbi.
To je sve bio dogovor: dodje Karadzic u jedan grad,prica kako je sve u redu, kako vojska cvrsto drzi polozaje, kad za 2 dana- pojavi se sahovnica u tom gradu i tako redom. Bila je u to vrijeme jedna interna kletva " da bogda ti Karadzic dosao u grad ".
Svi spominju ABiH, HV; HVO; a nitko ne spominje NATO koji je prije toga sve fino pripremio, uslikao, porusio komunikacione sisteme VRS , pa su onda pomenute vojske samo prosetale do Bocca.

Ako je bio dogovor, kakve veze onda ima NATO ?

Zgembo Admislic
20.11.2008., 13:02
Zar nisi nedavno pisao da si u to vrijeme bio kod Grahova i Drvara?

Koja postrojba, mozes i na pm, bas me interesira. Ne volim ni ja na javnom pisati o tome previse.

Pogrešno, mislim ovaj prvi dio. Pogledaj post ponovo.
Jedinica, hm., hajd bar približno da kažem, vuk na amblemu, tako da imaju tri mogućnosti. Ako ti kažem da sam relativno domaći na tim terenima, onda još sužavam opcije.

dudu
20.11.2008., 13:04
ovo sve znamo, dobro se sjećamo tog ljeta 95.-te i psihoze koja je vladala kod srba. samo ponekim likovima ništa ni danas nije jasno.

pjosip
20.11.2008., 13:07
Pogrešno, mislim ovaj prvi dio. Pogledaj post ponovo.
Jedinica, hm., hajd bar približno da kažem, vuk na amblemu, tako da imaju tri mogućnosti. Ako ti kažem da sam relativno domaći na tim terenima, onda još sužavam opcije.

Vucjak ?

Ti bi nam mogao pomoci razrijesiti misteriju oko Posavine.

Ja na primjer tvrdim da famozni koridor nikad nije bio efektivno pod kontrolom hrv. snaga nego da se iza Pelagiceva nalazio na "nicijoj zemlji", u prostoru gdje su sa jedne strane bili jedni sa druge drugi.

Pored toga, iza samih ledja hrv. snaga ostao je ogroman prostor pod srpskom kontrolom a to je gora (brdo) Vucjak sa istocnim dijelom sela Lijesca pa sve do Podnovlja.

Posavina uopce nije bila toliko "slobodna" kao sto se zeli sugerirati.

Zgembo Admislic
20.11.2008., 13:18
Vucjak ?

Ti bi nam mogao pomoci razrijesiti misteriju oko Posavine.

Ja na primjer tvrdim da famozni koridor nikad nije bio efektivno pod kontrolom hrv. snaga nego da se iz Pelagiceva nalazio na "nicijoj zemlji", u prostoru gdje su sa jedne strane bili jedni sa druge drugi.

Pored toga, iza samih ledja hrv. snaga ostao je ogroman prostor pod srpskom kontrolom a to je gora (brdo) Vucjak sa istocnim dijelom sela Lijesca pa sve do Podnovlja.

Posavina uopce nije bila toliko "slobodna" kao sto se zeli sugerirati.

Prilično poznajem teren, ali tu ni sam nisam siguran. Znam definitivno da Srbi nisu imali fizičku vezu ta neka dva mjeseca. Znam da je HVO kontrolisao veći dio Grada Modriče, most prema Odžaku i selo Garevac prema Šamcu. Dalje od Garevca nastaje Miloševac i sve do Šamca mjesta koja su Srbi od početka kontrolisali. Između Garevca i čini mi se Tramošnice je bio taj prekid, nisam siguran. Uglavnom Garevac je imao vezu sa Gradačcom ali nisam siguran koja su još mjesta bila u tom pojasu. Stvarni razmak između Srba iz zapadnog djela i onih iz istočnog je bio maksimum 10 km. Pri tom mislim na putnu komunikaciju, moguće da je vazdušne linije bio i manji.

Što se tiče same posavine, bio je do povelik dio teritorije, od ušća Bosne, preko Odžaka, Broda, Dervente do pred Doboj. Sam vučijak jeste bio malo neprirodno uklinjen, ali nikako nije bio iza leđa.

Vanjushka
20.11.2008., 13:25
Veljkovi Vukovi?

A pa i njega smo na vjecna lovista poslali, tacnije zadrani u Kasicu :D

lawreno
20.11.2008., 13:25
Ako je bio dogovor, kakve veze onda ima NATO ?
Kako nema, pa da potpomogne dogovor, tj. da jednu stranu nagovori.
Jel' to ima jos jedan Vucijak, kraj Dervente?
Posto ovaj nema veze sa posavinom.

pjosip
20.11.2008., 13:28

Dakle, Tudjman Milosevic i NATO djelovali zajedno da uvjere bosanske Srbe da prihvate "dogovor" iz Karadjordjeva (Graza, ili odakle vec)...

Sta da kazem... stvarno se velika sila obrusila na pleca nevinog i slobodarskog srpskog naroda u BiH.

Zvuci kao dobra ideja za neki guslarski ep.

mio standard
20.11.2008., 13:36
Mislim da HV i ARBIH nisu bili u stanju zauzeti Banja Luku. Zauzimanje velikog grada traži veliku ogranizaciju i koordinaciju dvaju vojski. Teško.

Što se tiče odnosa snaga u Hrvatskoj 1995., mislim da je HV bila solidno organizirana protiv dobro naoružanih, ali starih, pijanih i glupih vojnika-seljaka iz Krajine.

Zgembo Admislic
20.11.2008., 13:38
Veljkovi Vukovi?

A pa i njega smo na vjecna lovista poslali, tacnije zadrani u Kasicu :D

Hajd malo da se spustim na tvoj nivo, Veljko je prilično skupo prodao svoju kožu za razliku od onog lika, što se slikavao na sve strane, došao odnekud izvana i predstavljan kao hrvatski rambo, ne znam sad ime al znam da je bio sav nabildan i neka comando frizura. Skinuo ga tandžarom neki čilac na seoskoj starži a rat još nije čestito ni krenuo.

Zgembo Admislic
20.11.2008., 13:44
Jel' to ima jos jedan Vucijak, kraj Dervente?
Posto ovaj nema veze sa posavinom.

Jel se ovo na mene odnosi, mislim, ako da evo sad ću da se ispričam. U stvari neću, boli me qratz šta misliš.

pjosip
20.11.2008., 13:56
Hajd malo da se spustim na tvoj nivo, Veljko je prilično skupo prodao svoju kožu za razliku od onog lika, što se slikavao na sve strane, došao odnekud izvana i predstavljan kao hrvatski rambo, ne znam sad ime al znam da je bio sav nabildan i neka comando frizura. Skinuo ga tandžarom neki čilac na seoskoj starži a rat još nije čestito ni krenuo.

Sinisa Stracabosko, nalazi se u zatvoru zbog ubojstva:

http://www.glasistre.hr/?0963cb680e36624ba9dece065017240b,TS,2419,,13733

Eh, sta su ti price kad se borci navece odmaraju uz vatru. Onda krenu i one kako je baba Manda zarobila posadu njemackog aviona jer je tako jako lupala u kante da su ovi mislili da se puca na njih.

Zgembo Admislic
20.11.2008., 14:04
Sinisa Stracabosko, nalazi se u zatvoru zbog ubojstva:

http://www.glasistre.hr/?0963cb680e36624ba9dece065017240b,TS,2419,,13733

Eh, sta su ti price kad se borci navece odmaraju uz vatru. Onda krenu i one kako je baba Manda zarobila posadu njemackog aviona jer je tako jako lupala u kante da su ovi mislili da se puca na njih.

No comment. Jes ti siguran da je to taj lik. Imaš neku fotku iz 91.

ZloPrase
20.11.2008., 14:11

http://www.tportal.hr/vijesti/hrvatska/page/2006/10/09/0510006.html

http://www.crorambo.com/

Zgembo Admislic
20.11.2008., 14:16

http://www.crorambo.com/

Ove su već jasnije. Popušio sam priču, jbg.

lawreno
20.11.2008., 14:18
Dakle, Tudjman Milosevic i NATO djelovali zajedno da uvjere bosanske Srbe da prihvate "dogovor" iz Karadjordjeva (Graza, ili odakle vec)...

Sta da kazem... stvarno se velika sila obrusila na pleca nevinog i slobodarskog srpskog naroda u BiH.

Zvuci kao dobra ideja za neki guslarski ep.
Cuj guslarski ep:rolleyes:
Je li guslarski ep da je NATO porusio komunikacione sisteme VRS, a usput i civilne komunikacije?
A ti Zgembo, prvo razmisli kad odlucis da opsujes i reci mi gdje je Vucijak odakle je Veljko?

pjosip
20.11.2008., 14:19

Tip kraj dzipa na ulicama Kostajnice koji drzi uzdignuti puskomitraljez (sarac) gol do pojasa ?

Da, Siniša Dvorski Stracaboško

Zgembo Admislic
20.11.2008., 14:26
Cuj guslarski ep:rolleyes:
Je li guslarski ep da je NATO porusio komunikacione sisteme VRS, a usput i civilne komunikacije?
A ti Zgembo, prvo razmisli kad odlucis da opsujes i reci mi gdje je Vucijak odakle je Veljko?

Ček samo malo da provjerim google map, a je evo ga jedno brdo kod Vijake i planina između Bosne i Save. Šta u stvari pokušavaš da dokažeš?

lawreno
20.11.2008., 14:31
Ček samo malo da provjerim google map, a je evo ga jedno brdo kod Vijake i planina između Bosne i Save. Šta u stvari pokušavaš da dokažeš?
Ha,ha,znam ja gdje je Vucijak,samo sam htio da razjasnim na koji se misli, posto je ovaj podaleko od Dervente.

Michael Collins
20.11.2008., 15:11
Povod otvaranja iste mi je isključivo balenje tu nekih cyber-bojovnika i tuga što je se stalo kod Bočca, i što se nije išlo do BiH i Hr granica sa Srbijom, a nerijetko i preko. E sad bih ja kao Srbin trebao tu balaviti kako je se posle Petrinje trebalo ići do Bregane, ali ne pada mi na pamet. Pozivam žive ljude (ne internet gremline), učesnike dešavanja ili one koji su nepristrasno istraživali da iznesu svoje mišljenje. Evo ja za početak tvrdim da je Banja Luka, i pored svih priča o spakovanim koferima, bila prevelik zalogaj za ABiH, HV-HVO. Ne mislim da im je baš bila neosvojiva, ali bi koštalo poprilično. I koja je bila granica mogućnosti Hv-a i ABH, gledano od zapada prema istoku? I podpitanje, šta mislite dali bi Srbija mirno gledala eventualni pad čitave RS, i kada bi (i dali bi) odlučila da uzme aktivnije učešće u događanjima?

Srbija bi polomila zube u slučaju napada na Hrvatsku,ali u slučaju pada Banjaluke, napad Srbije bi bio moguć...

lawreno
20.11.2008., 15:25
Znaci, to su sve izvele ABiH, HV,HVO , bez podrske NATO-a?

pjosip
20.11.2008., 15:36

Da si procitao tekst i izvjestaj onog duznosnika UN.-a u Sarajevu procitao si da je NATO djelovao u istocnoj Bosni i to uglavnom ograniceno.

U zapadnoj Bosni su raketirali toranj na Kozari.

Zgembo Admislic
20.11.2008., 15:41
Kod Doboja komunikacijski centar Kraljica na Ozrenu, nekave Antene u samom gradu kao i skladišta municije oko grada. Sve u svemu, u 2 dana po mojoj ličnoj procjeni, 50-ak projektila.

lawreno
20.11.2008., 15:48
Da si procitao tekst i izvjestaj onog duznosnika UN.-a u Sarajevu procitao si da je NATO djelovao u istocnoj Bosni i to uglavnom ograniceno.

U zapadnoj Bosni su raketirali toranj na Kozari.
Tj. glavni repetitor,malo li je?
Ali nije to bilo jedino,gadjali su i kod Prnjavora,poslije su vadili bombe iz jezera,tzv. krmace.
A culo se i malo vise eksplozija u BL od te jedne na Kozari.

pjosip
20.11.2008., 15:49
Kod Doboja komunikacijski centar Kraljica na Ozrenu, nekave Antene u samom gradu kao i skladišta municije oko grada. Sve u svemu, u 2 dana po mojoj ličnoj procjeni, 50-ak projektila.

Sta su komunikaccijski centri za narod "koji ce da popije Unu ako ga razdvoje".

Vanjushka
20.11.2008., 15:52

a kao sad bi te trebali ubjedjivati, mosh misliti

sto god ti se reklo, ti ces opet nastaviti lupati u vase bubnjeve, izdaja, predaja, 200.000 NATO vojnika u Oluji, i slicno.

zbog toga su ove teme vise nego glupe i nepotrebne

lawreno
20.11.2008., 15:54
Niko ne govori o 200 000 NATO vojnika, vec od pomoci NATO iz zraka, a i sa mora(opet je dolazilo iz zraka).

Vanjushka
20.11.2008., 16:00
A ne govorite vise o 200.000 NATO vojnika, to je dakle novi momenat, jos nedavno ta je teza cirkulirala srpskim javnim mnenjem.

To sto je NATO tukao neki repetitor na Kozari, to je konkretno likvidiralo koliko srpskih vojnika? sa tim repetitorom bi odbili napad i Oluja nebi uspjela? zanimljivo.

Sve bi to mozda i uzeto ozbiljno u obzir, da nema gore spomenutih stenograma iz ratnog dnevnika Nikole Koljevica.

Zgembo Admislic
20.11.2008., 16:04
a kao sad bi te trebali ubjedjivati, mosh misliti

sto god ti se reklo, ti ces opet nastaviti lupati u vase bubnjeve, izdaja, predaja, 200.000 NATO vojnika u Oluji, i slicno.

zbog toga su ove teme vise nego glupe i nepotrebne

Nepotrebna su skretanja, ne diraj mi u temu. Jel ti registruješ postove na drugim temama nadobudnih klinaca o tome kako je greška što se stalo pred Banja Lukom, a neki još nafuraniji tvrde da je trebalo ići preko Drine. Ti su ti klinci potencijalne bombe i treba ovako uticati na njih. Niko od njih ne bi volio da mu je tata poginuo prilikom "oslobađanja" B. Luke, ali bilo bi OK da je nečiji tuđi tata zaljepio, iako bi Dejton sljedio svakako.

Michael Collins
20.11.2008., 16:12
, iako bi Dejton sljedio svakako.

Ali bez HV-a ne bi bilo Daytona, to treba priznati...

Zgembo Admislic
20.11.2008., 16:15
Naravno, kao ni bez Miloševića.

Warren
20.11.2008., 17:41
Ali bez HV-a ne bi bilo Daytona, to treba priznati...

bez Daytona nebi danas ni bilo Srba i Rs-a u Bosni, osim onih sto su bili u ARBiH

:D

U RS-u će 21. novembar biti neradni dan. Prema Zakonu o praznicima RS-a, 21. novembar se praznuje kao Dan uspostavljanja Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini.

pjosip
20.11.2008., 17:45
Zaboravlja se da bez HV-a ne bi bilo BiH u ovim granicama.

Opasne Misli
bez Daytona nebi danas ni bilo Srba i Rs-a u Bosni, osim onih sto su bili u ARBiH

Na veliku žalost.

Zgembo Admislic

To sa praznikom je fora za tebe i slične, sutra ti je ustvari Sveti Arhangel Mihajlo, krsna slava policije Republike Srpske.

lawreno
20.11.2008., 18:22
A ne govorite vise o 200.000 NATO vojnika, to je dakle novi momenat, jos nedavno ta je teza cirkulirala srpskim javnim mnenjem.

To sto je NATO tukao neki repetitor na Kozari, to je konkretno likvidiralo koliko srpskih vojnika? sa tim repetitorom bi odbili napad i Oluja nebi uspjela? zanimljivo.

Sve bi to mozda i uzeto ozbiljno u obzir, da nema gore spomenutih stenograma iz ratnog dnevnika Nikole Koljevica.
Jednog znam koji je bas tamo poginuo,ja ne pricam o stvarima koje ne znam,ako ne posredno,a ono bar iz prve ruke.Zanimljivo je da je druga strana bas tada kretala u napad,kad je NATO dao zeleno svjetlo i obecao pomoc.

Uostalom,ne vidim vezu izmedju ratnog dnevnika Koljevica i NATO bombardovanja,tj. koliko to nije pomoglo drugoj strani.

Tulkas
20.11.2008., 18:34
Uostalom, padom Mrkonjic Grada, Armija BiH dokopala se veoma vaznog puta koji vodi direktno do Banja Luke i trenutno se nalazi na 45. kilometru, odnosno na oko 20 km vazdusne linije od centra Bosanske Krajine (da podsetimo - maksimalni domet visecevnih raketnih bacaca tipa ORKAN je 55.000 metara).
Sve u svemu, primirje je sa 10. pomereno na 12. oktobar, a u medjuvremenu su, nakon ljutih borbi, trupe Vlade u Sarajevu usle u Mrkonjic Grad
Pazi ti ovih lazi i gnjusoba... pa nije ni cudo sto i dan danas 90% Bosnjaka misli da su oni sve oslobodili.. a ko je sve ovo pisao nije ni cudo. Ocigledno da ni Srbi novinari ( a ne samo vojnici) nisu znali gdje im je guzica a gdje glava..
BTW.. banjaluku je trebalo oslobodit tako bi se ocistio barem zapadni dio RS, mi bi dosli do Dervente, Modrice, Broda, Samca jer bi sve bjezalo.
Jos nesto.. pricao sam sa ljudima iz BL Srbima.. Sve je bilo spremno za evakuaciju..

kozarac
20.11.2008., 18:54
Uostalom, padom Mrkonjic Grada, Armija BiH dokopala se veoma vaznog puta koji vodi direktno do Banja Luke i trenutno se nalazi na 45. kilometru, odnosno na oko 20 km vazdusne linije od centra Bosanske Krajine (da podsetimo - maksimalni domet visecevnih raketnih bacaca tipa ORKAN je 55.000 metara).
Sve u svemu, primirje je sa 10. pomereno na 12. oktobar, a u medjuvremenu su, nakon ljutih borbi, trupe Vlade u Sarajevu usle u Mrkonjic Grad
Pazi ti ovih lazi i gnjusoba... pa nije ni cudo sto i dan danas 90% Bosnjaka misli da su oni sve oslobodili.. a ko je sve ovo pisao nije ni cudo. Ocigledno da ni Srbi novinari ( a ne samo vojnici) nisu znali gdje im je guzica a gdje glava..
BTW.. banjaluku je trebalo oslobodit tako bi se ocistio barem zapadni dio RS, mi bi dosli do Dervente, Modrice, Broda, Samca jer bi sve bjezalo.
Jos nesto.. pricao sam sa ljudima iz BL Srbima.. Sve je bilo spremno za evakuaciju..

a ja taman da kazem za vas pojedince da ste mitomani ali si me preduhitrio Tulkasu legendo nepopravljiva:flop:

lawreno
20.11.2008., 19:28
Nista nije bilo spremno za evakuaciju,trebala je posebna potvrda da se izadje iz grada,a kamoli napustanje.

Tulkas
20.11.2008., 19:29
Loha djecak iz Kozarca. Ono boldirano je gnjusna laz.. samo je idiot mogao onako nesto napisati a budala povjerovat.. A da se nije stalo pred Banjalukom i tebi bi bilo bolje jer bi Srbi spicili i iz Prijedora, Novog i tako dalje.. Zahvali Aliji sto mu je bio bitniji dio Sarajeva no cijela Krajina i Posavina pa je prihvatio STOP pred BL..

Tulkas
20.11.2008., 19:30
Nista nije bilo spremno za evakuaciju,trebala je posebna potvrda da se izadje iz grada,a kamoli napustanje.

Sve je bilo spremno. Ljudi, privatno po kucama vec su bili spremni. Nemoj mene farbat..

lawreno
20.11.2008., 20:01
Sve je bilo spremno. Ljudi, privatno po kucama vec su bili spremni. Nemoj mene farbat..
...pricali tebi ljudi iz Banjaluke,Srbi...
Neki su se spremili jos kad je Glamoc pao, a neki su otisli jos 92. , mora da si pricao sa takvim Srbima.

Tulkas
20.11.2008., 20:21
Iznenadio bi se kad bih ti rekao kako znam za sve to.. nemoj mi izigravat hrabrost tu na netu. U BL je tih dana vladala panika, a rekli su mi ljudi koji su iskreni i ne lazu. Srbi da, zive i dalje u Banjaluci, samo se ne kurce.

snowball
20.11.2008., 20:24
[QUOTE=Zgembo Admislic;17151751]Može li još jedna ratna tema?

nemoj svega ti:rolleyes:

a jebo te kad se prije nabraše 4 stranice o ovome,e zgembo šta uradi:rofl:
kako vam više ne dopizdi o ovome pisat,a u kurac krasni,...

lawreno
20.11.2008., 20:48
Iznenadio bi se kad bih ti rekao kako znam za sve to.. nemoj mi izigravat hrabrost tu na netu. U BL je tih dana vladala panika, a rekli su mi ljudi koji su iskreni i ne lazu. Srbi da, zive i dalje u Banjaluci, samo se ne kurce.
Meni nije neki tamo iskreni Srbin pricao o tome.Jesi li ti tada bio u BL?Nisi, onda imas pravo da dalje ne raspravljas o tome.
Situacija nije bila najsjajnija, neki su se uplasili i pokusali pobjeci, neki su u tome i uspjeli,ali je gro stanovnika bio odlucan da ostane.

Tulkas
20.11.2008., 21:00
Ti si ih sigurno obilazio po kucama..Situacija nije bila najsjajnija? Nemoj me nasmijavat, izrazavajuci se tako nonsarlantno. Mogli smo vas lupat kako smo htjeli. Sreca vasa da sav narod u BL to nije znao inace ne bi bila samo panika vec i gore.

von_ungern
20.11.2008., 21:08

ono što srbadija ne razumi je to da smisao rata nije popaliti sve kuće do jedne, niti poklati svaku vojnu jedinicu do zadnje... bl se mogl okružiti, a sa glavninom krenuti put istoka.č.. i ovi bi se predali.... nisu srbi japanci na iwo jimi po 150-ti put!

balls_of_steel
20.11.2008., 21:26
Još jedna tema o "stvarnom odnosu snaga" pokrenuta (a od koga drugog....) nego od iskompleksiranog srbina.

Tek sad mi je jasno koliko smo srbe naprašili da i dan danas ne mogu doć k sebi pa trabunjaju o nekakvim "stvarnim odnosima snaga".

Pa yebemu mater daj više priznajte da ste ispušili i da niste mogli ništa poduzet da bi spriječili poraz. Dosadili ste i bogu i vragu sa ovakvim temama.

strašna iskompleksiranost...

bonislav
20.11.2008., 21:33
Još jedna tema o "stvarnom odnosu snaga" pokrenuta (a od koga drugog....) nego od iskompleksiranog srbina.

Tek sad mi je jasno koliko smo srbe naprašili da i dan danas ne mogu doć k sebi pa trabunjaju o nekakvim "stvarnim odnosima snaga".

Pa yebemu mater daj više priznajte da ste ispušili i da niste mogli ništa poduzet da bi spriječili poraz. Dosadili ste i bogu i vragu sa ovakvim temama.

Muda Od Čelika je izravan.:D

lawreno
20.11.2008., 21:44
Ti si ih sigurno obilazio po kucama..Situacija nije bila najsjajnija? Nemoj me nasmijavat, izrazavajuci se tako nonsarlantno. Mogli smo vas lupat kako smo htjeli. Sreca vasa da sav narod u BL to nije znao inace ne bi bila samo panika vec i gore.
Pa,zapravo ih jesam obilazio po kucama,igrali smo tenis(a nemam nikakve veze sa profiterima koje opisuje taj novinar,nit sam ih vidio),u stvari, mnogo se i druzilo u to doba,upoznao sam mnogo ljudi...to ti je moje vidjenje stvari,tj. NEKOGA KO JE BIO TAMO,A NE REKLA-KAZALA.A u to doba kad ste dosli do Bocca, proradilo je nesto kontra od panike.

Ovo posebno,MI. :)

balls_of_steel
20.11.2008., 21:57
Muda Od Čelika je izravan.:D

Nema druge...

Nego da se još jedanput dotaknem teme...
Nije lako srbima prihvatit poraz kada su odgajani na mitovima kosovske bitke ili junaštva brdatih srba i ww1. Ljudi si umisle da su uber vojnici tj. neka vrsta nad ljudi od kojih dušmani bježe, a kad ih pogledaju skamene se od straha, ali zayeb...
Stvarnost je pokazala da su ti nadljudi u biti tetkice koje doduše imaju jednu nadljudsku osobinu- nevjerojatnim umjećem barataju radim strojevima odnosno traktorima, ali ta vrsta nadarenosti nije od velike koristi u ratu.

Rezime cijele priče je da njima ovaj vojni poraz od hrvatske kvari njihovu percepciju samih sebe (izgrađenu na gore spomenutim mitovima) pa rade ono šta najbolje znaju- kenjaju i relativiziraju.

Vanjushka
20.11.2008., 22:10

Lakse im je vjerovati da su prodati, da je posrijedi izdaja, nego da su vojno porazeni. Posebno jer se istina ne uklapa o mitove o srpskoj vojnickoj tradiciji, nepobjedivosti.

Meni osobno je glupo bilo koga ubjedjivati u bilo sto, neka vjeruje ko sta voli ili zeli, cemu sada govoriti da su srpski vojnici bjezali kao zecevi kada ovi odbijaju vjerovati u takvu istinu. I ne znam cemu kompleksi, nije grijeh izgubiti od boljeg od sebe. Mislim, boljeg kao vojna sila.

A ima i kod nas likova koji trube o prodaji Vukovara. Iako je i sam tromjesecni otpor vrijedan divljenja, ljudima je tesko prihvatiti poraz. Iako pad Vukovara nije bio poraz, po Hrvate u globalu, jedino za same Vukovarce koji su prezivjeli golgotu. U principu to je bio pocetak hrvatske pobjede, koja je konacno finalizirana `95.

Srbi su `95 izgubili iz jednostavnog razloga, sto i sam Karadzic priznade (kad smo vec kod Koljevicevog dnevnika) hrvatsko oruzje je bio vise nego superiorno. Razbucali smo ih k`o siroce napolitanku. Steta civila, uglavnom seoska sirotinja, ali u ratu muze sute.

markozzz
21.11.2008., 08:17

evidentno je da je u BL zavladala panika. oko 300 000 ljudi(s izbjeglicama) je bilo praktički gladno, s ratišta stižu vijesti o povlačenju..zasigurno da su HV i abih željeli osloboditi BL , da su mogli, ali pretpostavljam da bi to išlo malo teže nego prije toga..jer da je BL pala, to bi direktno značilo pad RS-a u BIH..

druga stvar o ratovima u RH i BIH je ta, da izuzev vukovara nijedan veći grad nije pao u ruke protivničke strane.a svjedoci smo obostranih žrtava u vukovaru...a pretpostavljam da bi u BL to bilo desetorostruko(budući da je BL daleko veći grad od vukovara).

moje osobno mišljenje je da je međ. zajednica ultimativno stopirala akciju s namjerom da se ne dogodi novi vukovar i egzodus..iako bi akcija na BL bila opravdana budući da je BL praktički u miru i bez ikakvih znakova nekakvog oružanog grupiranja od nesrba, bila etnički očišćena...

markozzz
21.11.2008., 08:29

pravi dokaz tko je bio tata mata u zapadnoj bosni je taj da na istočnim crtama zapadnog dijela RS nije bilo ni približnog napretka u teritorijalnom smislu kao u zapadnoj bosni(razlog tome je taj da na tom području snage HV-a nisu boravile)

markozzz
21.11.2008., 08:43
2. bolje da se nije išlo na BL jer bi to rezultiralo uvezanim Muslimanistanom (Bihać-BL-Tuzla- Sa- Mo), dok je bolje uz ovakav ustroj- naravno, kad ostvarimo H-B na oko 20%. Hrvati ne bi mogli demografski popuniti Tursku Hrvatsku, i naš problem dolazi ne zbog RS u BL, nego zbog sadašnjega nepostojanja hrvatske republike u BH.

ja smatram da bi BL da je pala kad tad demografski dobila srpsku većinu(uslijedio bi povratak kao i u drvaru), jer muslimani također nebi imali potencijala za demografsko poklapanje.. hrvata bi živjelo oko 20-25 000 u BL( budući da ih je većina izbjegla iz BL tek sredinom i krajem 1995god. pa bi se većina vratila) i bilo bi im bolje nego sada...

SISOLIZAC
21.11.2008., 08:51
pravi dokaz tko je bio tata mata u zapadnoj bosni je taj da na istočnim crtama zapadnog dijela RS nije bilo ni približnog napretka u teritorijalnom smislu kao u zapadnoj bosni(razlog tome je taj da na tom području snage HV-a nisu boravile)

Da Markozz,bez HV bi bilo nemoguce,ali moras da svaris da je 12 000 elitnih jedinica ARBiH pregrupisano u krajinu.Zato su ostali frontovi bili mirniji.Ali ne svi.Doboj je bio pred padom.Sad ce srbadija da pobija tu tezu,bla bla bla....
Mene je kraj rata strefio na Treskavici.Tacnije na obroncima prema Kalinoviku.Nas je na Treski bilo oko 10 000.Tek zadnjih par mjeseci smo dobili kvalitetnu artiljeriju.Imali smo i par helikoptera,tenkove i mnogo mts a.Po prvi put bili smo spremni.Cjelu jesen smo oslobadjali brdo po brdo.To je grozan teren.Cetkice smo razbili ko zvecku,sve je bilo spremno da uzmemo Trnovo,Kalinovik,i deblokiramo Gorazde.Steta,iako je prestankom rata spaseno dosta zivota.Nama je na Treski ginulo dnevno oko 10 ljudi plus ranjeni.I kad smo zauzeli kljucne kote i pocinjali da picimo nizbrdo ka Drini...THE END

markozzz
21.11.2008., 08:54
Kad pucaju kapilari

Do pre nekoliko godina sve tri nacije zivele su ovde mirno, islo se u istu skolu, i iste restorane. Sada su ovde samo Srbi, a nesto preostalih Muslimana sada je na prisilnom radu, rasciscavaju rusevine i njihov zivot u ovom trenutku ne vredi bas mnogo.

O tome kuda su nestale njihove komsije, Srbi iz Dubice ce nerado govoriti. Do detalja, zivo, opisace drugi svetski rat i strasno stradanje Srba u logoru Jasenovac, od pre pedeset godina. Ali dogadjaje od pre tri godine, kao da su potisnuli.

[/B]

vrlo realno i zanimljivo

Zgembo Admislic
21.11.2008., 08:55

I opet, da citiram uvodni post, molim cyber bojovnike koji ne pamte Tite da čitaju šta čike pišu, i da pokušaju nešto i da nauče. Dakle, svima jasno, HV + ABiH u krajini daleko brojnije, opremljenije od VRS. Nigdje nisam pričao o VRS kao "mi" iako na to imam puno pravo, i na kraj pameti mi nije da se tu kurčim forama tipa "mi" smo vas razbili u Posavini, iako ne bih pogrješio. Očekivao sam ozbiljne komentare ljudi koji nešto znaju o kapacitetima obje strane, o stanju u ljudstvu, oklopu, moralu i slično. Vidiš, ja sam siguran da su i pored vojne nadmoći HV-a i ostalih, večina normalnih pripadnika tih jedinica sa olakšanjem dočekali zaustavljanje. Sa druge strane takvi kao ti bi bili sretniji da je poginulo još hiljadu vojnika HV-a i ostalih da se uzme još neki kvadratni kilometar, selo ili grad da bi ti imao više o čemu po forumima trabunjati. Tvoj problem je što crpiš znanje sa TV Kalendara HRT-a gdje češ malo toga čuti o operaciji Una i debaklu HV-a, o katastrofalnim pokušajima deblokade Sarajeva i slično.

pjosip
21.11.2008., 08:56
operaciji Una i debaklu HV-a, o katastrofalnim pokušajima deblokade Sarajeva i slično.

Srbi su imali vise poginulih u operaciji Una.

markozzz
21.11.2008., 09:07

ja sam također o srba iz bl čuo das je bila sveopća panika tamo, da su ljudi sponatano išli prema istoku..

i što su radili tim neposlušnicima koji su bježali iz grada? ubijali? zatvarali? slali babe na prislilne radove? nešto četvrto?

SISOLIZAC
21.11.2008., 09:08
I opet, da citiram uvodni post, molim cyber bojovnike koji ne pamte Tite da čitaju šta čike pišu, i da pokušaju nešto i da nauče. Dakle, svima jasno, HV + ABiH u krajini daleko brojnije, opremljenije od VRS. Nigdje nisam pričao o VRS kao "mi" iako na to imam puno pravo, i na kraj pameti mi nije da se tu kurčim forama tipa "mi" smo vas razbili u Posavini, iako ne bih pogrješio. Očekivao sam ozbiljne komentare ljudi koji nešto znaju o kapacitetima obje strane, o stanju u ljudstvu, oklopu, moralu i slično. Vidiš, ja sam siguran da su i pored vojne nadmoći HV-a i ostalih, večina normalnih pripadnika tih jedinica sa olakšanjem dočekali zaustavljanje. Sa druge strane takvi kao ti bi bili sretniji da je poginulo još hiljadu vojnika HV-a i ostalih da se uzme još neki kvadratni kilometar, selo ili grad da bi ti imao više o čemu po forumima trabunjati. Tvoj problem je što crpiš znanje sa TV Kalendara HRT-a gdje češ malo toga čuti o operaciji Una i debaklu HV-a, o katastrofalnim pokušajima deblokade Sarajeva i slično.

Pokusaj deblokade Sarajeva bio je katastrofalan samo u jednom smislu.Jednostavno,skoro da nije ni pokusano.Par napada,ispitivanje snaga,odvlacenje paznje i to je to.Sarajevo je bila politicka finta.Zasto ginuti kad cemo ga svakako dobiti.Vojno smo ga 95 mogli uzeti,fol je sto je trebalo dosta zrtava,a pitanje je zasto???

Zgembo Admislic
21.11.2008., 09:21
Doboj je bio pred padom.Sad ce srbadija da pobija tu tezu,bla bla bla....
Mene je kraj rata strefio na Treskavici.Tacnije na obroncima prema Kalinoviku.Nas je na Treski bilo oko 10 000.Cjelu jesen smo oslobadjali brdo po brdo.To je grozan teren.Cetkice smo razbili ko zvecku,sve je bilo spremno da uzmemo Trnovo,Kalinovik,i deblokiramo Gorazde.Steta,iako je prestankom rata spaseno dosta zivota.Nama je na Treski ginulo dnevno oko 10 ljudi plus ranjeni.I kad smo zauzeli kljucne kote i pocinjali da picimo nizbrdo ka Drini...THE END
Eto da pobijam tu tezu bla, bla. Čime je ti potkrepljuješ?
Ganjanje po Ozrenskim brdima 40 kilometara od Doboja se teško može nazvati padanjem Doboja. Sa dve strane su 2. i 3. korpus ABiH bili na 2-4 kilometra od grada čitav rat i pored bezbrojnih pokušaja nisu nikad uzeli ni metra.
Za Treskavicu znam da su vrhove na kraju kontrolisali ABiH, stim da su tokom 94. i 95. Đokin toranj u više navrata naizmjenično osvajali VRS i ABiH. U svakom slučaju, nije moj rejon i vjerujem da znaš bolje od mene o stanju tamo. Znam samo da su tu linije držali zaštitni puk, momci od 18-20 godina na odsluženju redovnog vojnog roka u Han Pjesku, i oni su uglavnom gubili položaje a posle su Fočaci i hercegovci vraćali (naravno, koliko se moglo). Ipak, treba da imaš na umu da su u rejonu Romanije, gornjeg Podrinja i Hercegovine bile gotovo netaknute jedinice VRS, po meni i najborbenije, tako da ko zna šta bi bilo kad bi bilo...

Zgembo Admislic
21.11.2008., 09:34
Pokusaj deblokade Sarajeva bio je katastrofalan samo u jednom smislu.Jednostavno,skoro da nije ni pokusano.Par napada,ispitivanje snaga,odvlacenje paznje i to je to.Sarajevo je bila politicka finta.Zasto ginuti kad cemo ga svakako dobiti.Vojno smo ga 95 mogli uzeti,fol je sto je trebalo dosta zrtava,a pitanje je zasto???

http://www.hdmagazine.com/bosnia/war/vildana1.html
Obrati pažnju na tekst "Generalska prevara".
404 poginula, 1360 ranjenih, ni milimetar oslobođenog prostora. Sve u svemu, 2 brigade van stroja. Malo previše za ispitivanje snaga, odvlačenje pažnje i slično.

SISOLIZAC
21.11.2008., 10:05
Eto da pobijam tu tezu bla, bla. Čime je ti potkrepljuješ?
Ganjanje po Ozrenskim brdima 40 kilometara od Doboja se teško može nazvati padanjem Doboja. Sa dve strane su 2. i 3. korpus ABiH bili na 2-4 kilometra od grada čitav rat i pored bezbrojnih pokušaja nisu nikad uzeli ni metra.
Za Treskavicu znam da su vrhove na kraju kontrolisali ABiH, stim da su tokom 94. i 95. Đokin toranj u više navrata naizmjenično osvajali VRS i ABiH. U svakom slučaju, nije moj rejon i vjerujem da znaš bolje od mene o stanju tamo. Znam samo da su tu linije držali zaštitni puk, momci od 18-20 godina na odsluženju redovnog vojnog roka u Han Pjesku, i oni su uglavnom gubili položaje a posle su Fočaci i hercegovci vraćali (naravno, koliko se moglo). Ipak, treba da imaš na umu da su u rejonu Romanije, gornjeg Podrinja i Hercegovine bile gotovo netaknute jedinice VRS, po meni i najborbenije, tako da ko zna šta bi bilo kad bi bilo...

Sto se tice Doboja nisam bio ali znam za ljude koji jesu.Oko Doboja su dva korpusa bili u ofanzivi plus mudzahedini koji su velika prednost.Na mom ratistu,od ljeta 95,bili smo u konstantnom napretku.To je ogroman teren planina Bjelasnica,Treskavica,Visocica,Zelengora,Jahorina. ..Od Mostara do Sarajeva smo napadali ka Istoku.Zgembo,do 95 u akcije sam isao sa 100 metaka,bez artiljerijske podrske.95 u ljeto si vec birao pusku,nosi municije kolko hoces,bombi i ostalog MTSa.Hrana vrhunska,cigare Maliboro.Iz baze u Tarcinu smo prevozeni helikopterima.Brojcano nas je bilo puno vise.Poceli smo da pariramo i artiljerijski.Da,za gustere si upravu.Nafatali smo vam bruku neke balavurdije od 18 godina,kao i 50godisnjaka.Bili ste u kurcu,jer smo se i komandno bili osposobili za vece akcije.Do prije godinu smo bili u stanju izvesti akciju na nivou bataljona,95 smo sa korpusom picili ka Drini i Crnoj Gori.Vojno ste bili razvuceni i u Dubrovackom zaledju gdje se na vas ostrio HV.Do Decembra bi bili do Drine.Ubjedjen sam u to.

Zmajevo
21.11.2008., 10:34
Sto se tice Doboja nisam bio ali znam za ljude koji jesu.Oko Doboja su dva korpusa bili u ofanzivi plus mudzahedini koji su velika prednost.Na mom ratistu,od ljeta 95,bili smo u konstantnom napretku.To je ogroman teren planina Bjelasnica,Treskavica,Visocica,Zelengora,Jahorina. ..Od Mostara do Sarajeva smo napadali ka Istoku.Zgembo,do 95 u akcije sam isao sa 100 metaka,bez artiljerijske podrske.95 u ljeto si vec birao pusku,nosi municije kolko hoces,bombi i ostalog MTSa.Hrana vrhunska,cigare Maliboro.Iz baze u Tarcinu smo prevozeni helikopterima.Brojcano nas je bilo puno vise.Poceli smo da pariramo i artiljerijski.Da,za gustere si upravu.Nafatali smo vam bruku neke balavurdije od 18 godina,kao i 50godisnjaka.Bili ste u kurcu,jer smo se i komandno bili osposobili za vece akcije.Do prije godinu smo bili u stanju izvesti akciju na nivou bataljona,95 smo sa korpusom picili ka Drini i Crnoj Gori.Vojno ste bili razvuceni i u Dubrovackom zaledju gdje se na vas ostrio HV.Do Decembra bi bili do Drine.Ubjedjen sam u to.
Svi previdjate jednu cinjenicu, a to je MZ i Sloba. Verovatno bi ARBIH HV i HVO napali VRS i Banja Luku, ali je MZ bila upoznata da je Sloba pustio RSK pod led ali bi intervenisala VJ da je bio ugroze opstanak Srba u RS. Milosevic je znao da bi se posle pada RS njegovo carstvo srusilo i on je upozorio MZ da ce intervenisati ukoliko bude ugrozena BL.Tada je Karadzic sklonjen po strani i nastao je Dejton.

Tulkas
21.11.2008., 11:11
Nemoj si umisljati da se neko u tom trenu uplasio Slobe i VJ.. Mozda bi bilo bolje da je tako ispalo jer bi tad puklo i Kosovo pa bi bilo interesantno

Zmajevo
21.11.2008., 11:46
Nemoj si umisljati da se neko u tom trenu uplasio Slobe i VJ.. Mozda bi bilo bolje da je tako ispalo jer bi tad puklo i Kosovo pa bi bilo interesantno

Ne zanemaruj ti Slobu pogotovo kad oseti da se ugrozava licno njegov polozaj, a tad je VJ bila mnogo bolje opremljena i od ARBIH i od HV i HVO, jer tek posle Dejtona je unisteno na stotine tenkova i MIG 21

dudu
21.11.2008., 11:53
Ne zanemaruj ti Slobu pogotovo kad oseti da se ugrozava licno njegov polozaj, a tad je VJ bila mnogo bolje opremljena i od ARBIH i od HV i HVO, jer tek posle Dejtona je unisteno na stotine tenkova i MIG 21

VJ 1995. praktički nije imala profesionalne brigade, dok ih je hrvatska imala sedam. s čim bi to ušla VJ u taj sukob? 300, 500, 700 ili 1000 tenkova je manje bitno jer tenk ne dobija bitku.

Zgembo Admislic
21.11.2008., 12:05
Borbena upotrebljivost mudžahedina je prilično diskutabilna, vjerovatno su isti imali veći psihološki efekt nego neku stvarnu vrijednost. Govorim iz ličnog iskustva, ko hoče nek vjeruje. Ostatak posta mogu prihvatiti takav kakav je. Inače, i mi smo 92. imali municije i mts-a u ogromnim količinama i mislilo se da su izvori nepresušni. Budale se napiju i rokaju zolje u bandere da vide ko je bolji strelac. Posle 92., zolju nisam ni vidio da je neko zadužio, jedino par likova koji su ih čuvali od početka. Slično je bilo i sa ručnim bombama, osama i sl. Municije je bilo u početku da dužiš 1 komplet (pune okvirove) + još toliko u kutijama, ukupno 300 minimum. Kad odeš kući fino to sve istovariš i ideš nazad na liniju bez metka, pa se buniš i zaduže ti novih 300 komada. Od 94. nadalje bilo je obrnuto, nosiš od kuće da imaš na liniji.

Ben Quick
21.11.2008., 12:14
http://www.hdmagazine.com/bosnia/war/vildana1.html
Obrati pažnju na tekst "Generalska prevara".
404 poginula, 1360 ranjenih, ni milimetar oslobođenog prostora. Sve u svemu, 2 brigade van stroja. Malo previše za ispitivanje snaga, odvlačenje pažnje i slično.

Tako je uvijek kad ispuše. Nije se ni probalo, nismo ni htjeli a 404 šehida otišlo pod zemlju.

Ali tu ste vi negdje po mitomaniji i opravdavanju, ko je od koga učio, to je pitanje.

Zmajevo
21.11.2008., 12:34
VJ 1995. praktički nije imala profesionalne brigade, dok ih je hrvatska imala sedam. s čim bi to ušla VJ u taj sukob? 300, 500, 700 ili 1000 tenkova je manje bitno jer tenk ne dobija bitku.

VJ je imala jedinice za specijalne namene, pa su jos postojale i garde, npr Arkanova, imala je u rezrvi i Frenkijeve jedinice, a vatrenu moc je imala mnogo vecu nego svi ostali zajedno, i kad dodas VRS i VRSK koja je prebacena u koridor bila bi tu zesca klanica. Uostalom koridor nje pao iz ruku VRS. Sva sreca da do toga nije doslo jer bi se broj zrtava sigurno duplirao i vojnih i civilnih.

Šukri paša
21.11.2008., 13:10
Banja Luka je bila osvojiva kao i Bosanska Posavina gdje su se diverzanti iz ARBiH, i HV već bili ubacili, a tu akciju je vodio lično Rasim Delić. No, sve je to imalo da se plati velikom cijenom u ljudskim gubitcima, a niko ne bi mogao kontrolisati vojsku da ne pobiju civile koji su se kretali koridorom iz Bosanske Krajine ka Srbiji, i koji su u potpunosti zakrčili put od Banjaluke do Bijeljine.

Jasta
21.11.2008., 13:28
Nema šta tu pričati posebno, BL bi pala da Ameri nisu rekli stop!

Samo jedna primjedba, neko je rekao udružene snage HV/HVO/ABiH pa sam htio da tu dodam i NATO.... ali suština ostaje ista!

dudu
21.11.2008., 13:34
VJ je imala jedinice za specijalne namene, pa su jos postojale i garde, npr Arkanova, imala je u rezrvi i Frenkijeve jedinice, a vatrenu moc je imala mnogo vecu nego svi ostali zajedno, i kad dodas VRS i VRSK koja je prebacena u koridor bila bi tu zesca klanica. Uostalom koridor nje pao iz ruku VRS. Sva sreca da do toga nije doslo jer bi se broj zrtava sigurno duplirao i vojnih i civilnih.

specijalne postrojbe su jedno (njih je u ukupnom broju relativno malo). imala je i hrvatska specijalne postrojbe, što vojne policije, antiterorističke jedinice, zdrug itd., međutim bez obzira koliko te jedinice bile snažne, bez potpore gardijskih brigada u sukobu širih razmjera ne mogu.
ovu temu nisam slučajno spomenuo. to su između ostalo svjedočanstva raznih oficira i vojnika VJ, koji objektivno tvrde da VJ tada nije bila u stanju intervenirati. VJ 1995. i 1994. je bila u najgorem stanju tijekom 90-tih, neusporedivo lošije nego 1999. najviše po pitanju časničkih kadrova, profesionalnih vojnika, pa i morala.

lawreno
21.11.2008., 13:39
Vi ljudi stvarno pricate napamet. Tih dana je toliko vojnika bilo pred BL da bi jedino uz pomoc NATO-a mogla da padne.
I naravno da bi se u tom slucaju i VJ ukljucila, pa lakse je ratovati 300 km od kuce nego pred kucom.
A svi sute o no fly zone koja je bila na podrucju BiH i da je nebo kontrolirao NATO , samo da VRS ne bi mogla iskoristiti avione.

dudu
21.11.2008., 13:40

citat jednog vojnika VJ

Moral je bio ocajan,nikom se nije islo u rat za tamo neku vestacku drzavu, pa jos apsurd salju ljude iz Vojvodine u rezervu u Baranju, a izbeglice se setaju okolo. Narod je dosta bio kivan na te pridoslice i svima ih jebio pun ..., posebno jos da ratuju za njih. VJ(bar moja brigada)je uglavnom bila polupopunjena, jedan bataljon rocnika sa pokojim ugovorcem, a po potrebi jedan bataljon rezervista. Sve usvemu mislim da je HV bila u velikoj prednosti sto se tice ljudstva, kao prvo motivacija, a kao drugo iskustvo u formiranju profi jedinica kao i samo postojanje istih je velika prednost za HV u datom trenutku.

Zgembo Admislic
21.11.2008., 14:05
citat jednog vojnika VJ

Po pitanju borbene gotovosti vjerovatno drugačija situacija nije bila ni 91. I tada je moral bio daleko veći kod hrvatskog vojnika nego kod regruta JNA ili rezerviste iz Srbije. Ipak, velika nadmoć u oružju + daleko veča baza za mobilizaciju + dobar broj dobrovoljaca koji bi se javili na prvi poziv za pomoć bi prilično eliminisali tu premoć.

dudu
21.11.2008., 14:13
Po pitanju borbene gotovosti vjerovatno drugačija situacija nije bila ni 91. I tada je moral bio daleko veći kod hrvatskog vojnika nego kod regruta JNA ili rezerviste iz Srbije. Ipak, velika nadmoć u oružju + daleko veča baza za mobilizaciju + dobar broj dobrovoljaca koji bi se javili na prvi poziv za pomoć bi prilično eliminisali tu premoć.

1991. je neusporediva s 1995. što se tiče HV-a. 91. je godina formiranja oružanih snaga, do pada vojarni u varaždinu i bjelovaru praktički bez tenkova i oklopnih vozila. dug je proces stvaranje vojske koja će biti spremna za velike ofenzivne akcije.

Vićentije
21.11.2008., 14:45
Naravno da bi situacija bila bitno drugačija da je VJ aktivno učestvovala na strani Srba u BiH.

Za razliku od HV koja je u to vreme bila direktan učesnik u ratu u BiH, VJ je bila potpuno pasivan posmatrač. To je jako bitna stvar koji se mora uzeti u obzir kad se govori o situaciji u Bosni leta 1995. Dakle, niste ratovali protiv Srbije već protiv bosanskih Srba. I niste bili sami već se radilo o združenim operacijama 3 vojske (ako HVO gledamo odvojeno od HV mada je to diskutabilno) uz prethodno vazdušnu pripremu NATO-a koji je gotovo kompletno uništio komunikacioni sistem Srba i uspostavio no-fly režim koji je realno štetio samo VRS jer ovi drugi praktično nisu imali avijacije. Sve u svemu, RS je u tom periodu bila praktično potpuno sama!

Politički razlozi Slobe i vrhuške oko njega su bili presudni zašto VJ se nije umešala. To bi se verovatno promenilo da je situacija u zapadnom delu RS izmakla kontroli, tada bi bila neizbežna direktna intervencija Srbije i toga su bili svesni svi, od MZ do Tuđmana i Alije. Delom i zbog toga treba tražiti razlog zašto su se dalje operacije obustavile. Direktno uključivanje VJ sa svojom tehnikom i ljudstvom (u varijanti totalnog rata koji bi bio izvestan bi se morala sprovesti potpuna mobilizacija u Srbiji a ne delimična kao 1991.) bi okrenulo situaciju za 360 stepeni na terenu, u korist bosanskih Srba.

dudu
21.11.2008., 14:47
Naravno da bi situacija bila bitno drugačija da je VJ aktivno učestvovala na strani Srba u BiH.

Za razliku od HV koja je u to vreme bila direktan učesnik u ratu u BiH, VJ je bila potpuno pasivan posmatrač. To je jako bitna stvar koji se mora uzeti u obzir kad se govori o situaciji u Bosni leta 1995. Dakle, niste ratovali protiv Srbije već protiv bosanskih Srba. I niste bili sami već se radilo o združenim operacijama 3 vojske (HV, ABIH i HVO ako ih gledamo odvojeno od HV mada je to diskutabilno) uz prethodno vazdušnu pripremu NATO-a koji je gotovo kompletno uništio komunikacioni sistem Srba. RS je u tom periodu bila praktično potpuno sama!

Politički razlozi Slobe i vrhuške oko njega su bili presudni zašto VJ se nije umešala. To bi se verovatno promenilo da je situacija u zapadnom delu RS izmakla kontroli, tada bi bila neizbežna direktna intervencija Srbije i toga su bili svesni svi, od MZ do Tuđmana i Alije. Delom i zbog toga treba tražiti razlog zašto su se dalje operacije obustavile. Direktno uključivanje VJ sa svojom tehnikom i ljudstvom (tada bi se morala sprovesti potpuna a ne delimična mobilizacija kao 1991.) bi okrenulo situaciju za 360 stepeni na terenu, u korist bosanskih Srba.

RS je bila jadna sama, a s dovoljno oružja da preore cijelu BIH dva puta. druga stvar što je to bilo potpuno neefikasno.

nijedan se rat nije dva puta okrenuo, ne bi ni ovaj. ako se nije uključio kad su snage HV-a došle na 20 km od banja luke, kasnije bi bilo prekasno. ne znam šta bi se onda spašavalo kad bi taj zapadni dio pao?!

pjosip
21.11.2008., 14:47
VJ se pokazala na Vukovaru i zapadnoj Slavoniji.

Inace 360 stupnjeva ti znaci - vracanje na pocetak tj. tamo gdje si bio.

markozzz
21.11.2008., 14:57
Municije je bilo u početku da dužiš 1 komplet (pune okvirove) + još toliko u kutijama, ukupno 300 minimum. Kad odeš kući fino to sve istovariš i ideš nazad na liniju bez metka, pa se buniš i zaduže ti novih 300 komada. Od 94. nadalje bilo je obrnuto, nosiš od kuće da imaš na liniji.

zato ste se i srozali tako kad ste mogli kući nositi sve što ste zadužili... svaka vreća ima dno..

Vićentije
21.11.2008., 14:58

Ne trkeljaj gluposti...

Jel ti uopšte znaš šta znači profesionalni sastav vojske:eek: Vaše brigade su bile profesionalne koliko je bio npr. Sarajevsko-romanijski korpus VRS :rolleyes: To su bile formacije od ljudi koji su iskustvo sticali u ratu, obični ljudi mahom dobrovoljci i mnogi bez prethodnog vojničkog iskustva koji su se kalili na frontu, a o oficirskom kadru da ne govorim - dovoljno je napomenuti da je bila učestala praksa u HV da kamiondžije i piljari dobijaju generalske činove.

Bespredmetno je upoređivati potencijal VJ i HV 1995., svi parametri (osim borbenog morala) su deeeebelo na strani VJ.

Zmajevo
21.11.2008., 15:07

Nazalost mobilisali bi i rezervu, a to sam jednom doziveo, po onoj nasoj cvenoj
"Rado ide Srbin u vojnike,
dva ga vuku,a trojica tuku."
Madjutim kad te mobilisu i istovare na frontu to je druga situacija, pogotovo ako nemoras ti napadati i osvajati neki grad vec ga treba braniti. NATO bi mogao indirektno da bude ukljucen, ali za pravo ucesce u ratu i stavljanje na jednu stranu, pogotovo onu koja osvaja gradove nebi imao politicki koncezus medju samim drzavama clanicama.Logisticki bi pomagao ali ne bi bombardovao BL.
Dalje VJ je imala avione tipa Galeb i Super Galeb koji su i 99 leteli svaki dan a nijedan nije oboren. Oboreni susamo lovci presretaci MIG 29 koji su imali mnogo slabije radare nego avioni NATO-a i rakete vazduh vazduh kraceg dometa. Za razliku od MIG-a Galebovi su pravljeni za dejstvovane na jako malim visinama van dometa radara pogotovo u brdskoplaninskom podrucju.I dalje tvrdim da BL nebi pala. Ni u Posavinii i bez VJ niste nista uradili jer je tamo bila stacionirana i VRSK.

Vićentije
21.11.2008., 15:07
citat jednog vojnika VJ

Ovi citati pokazuju, šta? Na netu se svašta može pronaći, a i nekako mi ne deluju autentično posebno ovo sa "ročnikom" (ta terminologija ne postoji u VJ niti danas u VS). Potpuno nebitan citat.

Jedino s čime se mogu složiti je da je moral bio znatno niži nego u HV, to je za nas ipak bio "strani" teren dok ste vi branili svoje. Eto to mi je jedini parametar u kojem je tadašnji HV bio ispred VJ. Nije zanemariv, ali nije ni presudan.

Vićentije
21.11.2008., 15:10
Inace 360 stupnjeva ti znaci - vracanje na pocetak tj. tamo gdje si bio.

Priznajem:bonk: Htedoh reći 180, al ajde...

Vićentije
21.11.2008., 15:18
Nazalost mobilisali bi i rezervu, a to sam jednom doziveo, po onoj nasoj cvenoj
"Rado ide Srbin u vojnike,
dva ga vuku,a trojica tuku."
Madjutim kad te mobilisu i istovare na frontu to je druga situacija, pogotovo ako nemoras ti napadati i osvajati neki grad vec ga treba braniti.

U slučaju totalnog rata i uključivanja Srbije, tu bi se onda sprovela potpuna mobilizacija koja se operativno sprovodi mnogo rigoroznije nego delimična kakva je bila 1991. kad je odziv bio 11%. Mada, realno ne verujem ni tada da bi odziv prebacio 50%. Za rat na Kosovu je odziv bio 87% (smatra se da je granica mogućeg odziva na mobilizaciju 90%) - sve je stvar motivacije a kod ljudi u Srbiji Kosovo mnogo jače loži nego BiH i Krajina...

Zmajevo
21.11.2008., 15:40
U slučaju totalnog rata i uključivanja Srbije, tu bi se onda sprovela potpuna mobilizacija koja se operativno sprovodi mnogo rigoroznije nego delimična kakva je bila 1991. kad je odziv bio 11%. Mada, realno ne verujem ni tada da bi odziv prebacio 50%. Za rat na Kosovu je odziv bio 87% (smatra se da je granica mogućeg odziva na mobilizaciju 90%) - sve je stvar motivacije a kod ljudi u Srbiji Kosovo mnogo jače loži nego BiH i Krajina...

Nikad nisam spomenuo totalna mobilizacija, ali jebi ga, zajebes se i otvoris vrata. Sa dobrovoljcima redovnom vojskom i one sto zajebu skupili bi brzo preko 100.000, a to nije malo za opstu klanicu. Sva sreca nije doslo do toga.
Ja samo ovde tvrdim da bi Sloba mnogo zrtvovao ne zbog BL no zbog svog polozaja.

pjosip
21.11.2008., 15:43
Mislim da grijesi svaki onaj koji tvrdi da bi se naplavljivanjem vojnih postrojbi ljudstvom ostvarila nekakva znacajna prednost u napadackom stilu ratovanja.

Pogledajte Orasje, tamo je Mladic stavio previse ljudstva pa su HVO granate gotovo napamet kacile i pogadjale.

Tahvil-pasa
21.11.2008., 15:55
Sta kaze CIA.
:mig:

Evaluations of the Forces at the End of the War

How had the armies performed during the last battles
in Bosnia's Wild West? All three forces (considering
the HV/HVO as a single military force) had amply
demonstrated their strengths and weaknesses during a
full month of some of the most intense combat of the
war. The Croatian Army had again established its
position as the premier military organization in the
Balkans. The HV's strengths included excellent staff
planning, its employment of professional shock bri-
gades, and the ability to support its elite infantry with
strong artillery fire and air support. The HV had devel-
oped a true combined arms capability in which picked
infantry units backed by armor and artillery could
fight their way through tough defenses and then rap-
idly exploit their breakthrough to the final objective.
These traits made the HV almost impossible to stop.
The weak spots in any HV campaign remained the
Home Defense and reserve formations, most of which
had little offensive punch and were no match for the
majority of VRS units.831

As for the ARBiH, it is true that the HV provided the
main impetus in defeating the VRS, but the Bosnian
Army played a key role in these operations as well.
ARBiH operations throughout the country kept VRS
units tied down and made it difficult to shift reserves
to halt the HV's attacks. General Dudakovic was not
wholly reliant on Croatian attacks to ease the way for
ARBiH advances, even though analysts have argued
that the 5th Corps was able to break out from the Gra-
bez plateau on 13 September only because of a coordi-
nated VRS withdrawal made necessary by the success
of "Maestral." On the contrary, it is clear that the 5th
Corps defeated the 2nd Krajina Corps at Grabez on its
own and that the VRS had no intention of pulling out
of the area and was still holding out in Drvar against
the HV the day of the ARBiH's successful attack. It
was the arrival of the 5th Corps at Petrovac that aided
the HV attack rather than the other way around. The
5th Corps won its unique victory because of the moral
and tactical ascendancy that its elite infantry units had
established over the VRS forces during three years of
hard fighting on the Grabez plateau. Time and again
Dudakovic's forces had demoralized the Serb defend-
ers with sophisticated diversion and infiltration tactics,
and they were no longer able to resist them. What kept
the ARBiH from triumphing over the VRS in other sit-
uations was its persistent weaknesses in heavy weap-
onry, which made it vulnerable to the VRS's strengths
in armor, artillery, and solid staff work. The effects of
this mismatch in capabilities were fully demonstrated
during the late September-early October VRS coun-
terstrikes and exacerbated in the open warfare of the
last campaign. In those battles, ARBiH troops had to
fight offensively, unprotected by fortifications, against
VRS units that did not have the same fear of the
ARBiH infantry that had been impressed upon the 2nd
Krajina Corps troops. The 5th Corps' final capture of
Sanski Most was, in fact, something of a fluke because
the VRS had placed its luckless Grabez units opposite
their most feared opponents.

The ARBiH commanders-particularly Generals
Delic and Dudakovic-firmly believed that they could
have quickly gained substantially more ground from
the VRS around Prijedor and Banja Luka after the vic-
tory of Sanski Most. In this belief they are probably
overrating their capabilities against VRS forces that
had regrouped and regained their footing between
Sanski Most and Prijedor. In most of the VRS-ARBiH
combat following the 15 September 5th Corps break-
out from Bihac, the VRS had held the upper hand.
Even after the ARBiH captured Sanski Most, the VRS
was able to halt the 5th Corps drive on Prijedor. It
therefore seems unlikely that the 5th Corps, even rein-
forced by units from 7th Corps and other formations,
could have beaten the 1st Krajina Corps without the
help of anew HV operation directed at Banja Luka.832

The Bosnian Serb Army, denigrated throughout the
war as armed thugs good only at slaughtering civil-
ians, proved in the last months of its existence that it
could still fight hard against a Croatian Army that
clearly overmatched its military capabilities.833 Analy-
sis of the latter-day war operations refutes many
claims and rumors that the VRS voluntarily withdrew
from its positions in western Bosnia rather than being
forced from the region by the HV /HVO and ARBiH.
In the first place, the VRS had firmly maintained no
withdrawals would be made, even from territory not
required by the Serbs, until after a cease-was signed;
then, if territory had to be given up, the population
could depart in an orderly way.834 In keeping with this
position, the VRS everywhere stood up to the initial
attacks made on it but proved unable to stem the flood
of the Croat-Muslim tide. Against the HV, its fatal
flaw almost predictably proved to be the lack of ade-
quate corps-level reserves to seal breaches in VRS
lines. Generally the VRS appears to have been able to
hold the HV for about a day in its forward defenses
before the HV was able to chew through its positions.
Because it had virtually no reserve brigades in western
Bosnia and because its positions there generally con-
sisted only of a single defensive zone no more than 5
to 10 kilometers deep, the VRS was unable to mount
the counterattacks by which it had maintained these
positions against the ARBiH.1n fighting the HV/
HVO, VRS units were faced for the first time with an
opponent that not only matched but also exceeded
their own firepower in armor and artillery while also
outnumbering them in manpower. Finally, what tipped
the balance, even when the offense/defense ratio
favored the VRS, was the HV/HVO's elite shock
infantry brigades. The VRS could defeat Croatian
reserve units. The well-trained, doggedly persistent
Guards were another matter.

The VRS generals, Mladic and Milovanovic, and the
VRS Main Staff displayed to the end their prowess at
engineering strategic shifts of their limited formations.
The move of seven major formations from halfway
across the country despite heavy damage to its com-
mand and control structure during the NATO air cam-
paign was a triumph of the VRS Main Staff's
professionalism and skill. The Serbs' rapid execution
of major counterattacks also showed how powerful the
VRS remained at the end of the 'war, particularly
against the ARBiH. In his last campaign, however, the
western Bosnia theater commander, General Milo-
vanovic, appears to have made some initial errors in
his force dispositions that cost the VRS dearly. His
forces were split too evenly among the Donji Vakuf,
Glamoc-Drvar, and Grabez sectors, rather than con-
centrated in what the VRS considered a vital sector.
Given that the HV was the main threat, he should have
either concentrated more troops opposite the Glamoc-
Drvar area sooner or sent in his reserves before the
enemy breakthrough. The VRS Main Staff, too, either
did not recognize how brittle the 2nd Krajina Corps
had become or was unable to do anything about it;
General Tomanic's command appears to have been
through the wringer one too many times and collapsed
fatally on the Grabez under yet another 5th Corps
attack. In all, the VRS simply faced too many compet-
ing priorities throughout Bosnia so that the Main Staff
could no longer focus its forces on one theater.

One of the most discussed hypothetical questions of
the final campaign is whether the HV (and/or the
ARBiH) could have taken Banja Luka. The answer is
a heavily qualified "probably," the main qualifier
being timing. An HV dash for Banja Luka soon after
the completion of "Maestral" probably would have got
to the city quickly or forced the VRS to divert all of
the reserves it was sending to Prijedor instead to Banja
Luka, in which case the 5th Corps could have taken
Prijedor. The same holds true for "Juzni Potez" in that,
the more quickly the HV moved, the less time the
VRS would have had to prepare. On the other hand, if
the VRS had been given time to transfer more units
after "Juzni Potez," Banja Luka most likely would
have proved a difficult nut for even the HV to crack. In
the immediate aftermath of Mrkonjic Grad's fall, the
VRS had already shifted the veteran 16th Krajina
Motorized Brigade-probably the best brigade in the
VRS-to Manjaca.83S If the VRS believed an HV oper-
ation against Banja Luka was imminent, the Main
Staff would most likely have transferred all available
reserves to the Manjaca area, building up a force that
could have numbered at least nine and maybe 11 bri-
gades, including a full-armored brigade, with upward
of 15,000 to 20,000) troops.836 The VRS troops would
very likely have fought' even harder for Banja Luka
than the SVK did at Knin, for they would not have
been encircled. Such a large-scale movement of
reserves, however, would have left the VRS vulnera-
ble to attacks elsewhere, particularly around Doboj
and-depending on whether the HV /HVO wanted it-
in the Posavina area opposite Orasje.

Zmajevo
21.11.2008., 16:04
Mislim da grijesi svaki onaj koji tvrdi da bi se naplavljivanjem vojnih postrojbi ljudstvom ostvarila nekakva znacajna prednost u napadackom stilu ratovanja.

Pogledajte Orasje, tamo je Mladic stavio previse ljudstva pa su HVO granate gotovo napamet kacile i pogadjale.

Na Orasju su Hrvati bili doro branjeni tj 92. su izgradili bunkere i napravili dobru zastitu, ali su pala oklna sela, mislim da je to bila operacija Osveta.
VJ bi branila BL a ne napadala..

dudu
21.11.2008., 16:24
Ne trkeljaj gluposti...

Jel ti uopšte znaš šta znači profesionalni sastav vojske:eek: Vaše brigade su bile profesionalne koliko je bio npr. Sarajevsko-romanijski korpus VRS :rolleyes: To su bile formacije od ljudi koji su iskustvo sticali u ratu, obični ljudi mahom dobrovoljci i mnogi bez prethodnog vojničkog iskustva koji su se kalili na frontu, a o oficirskom kadru da ne govorim - dovoljno je napomenuti da je bila učestala praksa u HV da kamiondžije i piljari dobijaju generalske činove.

Bespredmetno je upoređivati potencijal VJ i HV 1995., svi parametri (osim borbenog morala) su deeeebelo na strani VJ.

ti hoćeš reći da bi mobilizirano muško stanovništvo u srbiji, bilo borbeno efikasnije nego gardijske brigade?

evo ga, ovaj je upućeniji i od CIA-e. evo što crno na bijelo piše.

The Croatian Army had again established its
position as the premier military organization in the
Balkans.
The HV's strengths included excellent staff
planning, its employment of professional shock bri-
gades, and the ability to support its elite infantry with
strong artillery fire and air support. The HV had devel-
oped a true combined arms capability in which picked
infantry units backed by armor and artillery could
fight their way through tough defenses and then rap-
idly exploit their breakthrough to the final objective.
These traits made the HV almost impossible to stop.

Finally, what tipped the balance, even when the
offense/defense ratio favored the VRS, was
the HV/HVO's elite shock infantry brigades.

toliko o gardijskim brigadama.

pjosip
21.11.2008., 17:23
Sta kaze CIA.
:mig:

Izvor ?

kozarac
21.11.2008., 17:27
Tako je uvijek kad ispuše. Nije se ni probalo, nismo ni htjeli a 404 šehida otišlo pod zemlju.

Ali tu ste vi negdje po mitomaniji i opravdavanju, ko je od koga učio, to je pitanje.

ipak mislim da VI nosite srebrnu a MI bronzanu medalju u mitovima.:rofl:

snowball
21.11.2008., 17:27
al se načitah svega ovde,ima i pametnih i realnih postova,
neću da ribam,...ja sam bio tada u ratu kao armejac i sl. (oni što su duže na forumu,znaju ),..dakle-BL je drugi po veličini grad u BiH,sa oko 200 hiljada stanovnika,nema sveca ko me može ubijedit da se takav grad ne može branit niti odbranit,jer kako god da je bila loša situacija po srbe tada,oni su mogli branit,jer su imali i dovoljno ljudi i mts-a,..ova nadrkavanja o gardistima i klincu-palcu te nekih 20 km blizine,jesu tačna ali vala,da su srbi bili odlučni da je brane-ne bi pala,možda i bi,ali bi toliko napadačkih snaga bilo sjebano da više ni za šta ne bi bilo,čak ni ta čuvena hv koja je kako ovde čitam jela sve za doručak,morala bi bar 4-5 tih svojih gardijskih dovest,+hvo,a i armija bi se morala skoro pa sva tamo protegnut,možda bi nakon par mjeseci i pala ,ali velika cijena bi bila plaćena,..ponavljam ako je srpski moral bio dovoljno visoko da je brane po svaku cijenu,odbranili bi je,..pa kad braniš neku kasabu onako svojski , protivnik se sjebe da je zauzme kamoli toliki grad,..jebo te 20 km,.nek su i 2 km,.ništa to znači,.i sarajevo je bilo na puškomet,pa ništa,..olovo,gradačac,..jajce 5 mjeseci stalnog udaranja čak i avionima (pričam o 92),pa se srbi sjebali da ga zauzmu,e sad to sve obrni i stavi pred banja luku,i svu tehniku koju su srbi imali,a nije baš za popišat,bez obzira na hrvatsko kurčenje svojim,istina jakim,topništvom,..jer jebeš ti borca koji nije spreman da zijani glavu pri zauzimanju nečega,..slabo je to bilo kod hv-a,čak je hvo bio u tome bolji,armija bih je bila tu najbolja,ali u tehnici najtanja,..a bez toga i jake tehnike,nema od toga filma hljeba

dudu
21.11.2008., 17:31
Izvor ?

Balkan Battlegrounds: A Military History of the Yugoslav Conflict, 1990-1995. The Central Intelligence Agency. Washington: CIA Office of Public Affairs, 2002

snowball
21.11.2008., 17:32
ipak mislim da VI nosite srebrnu a MI bronzanu medalju u mitovima.:rofl:

ne znam jarane,mislim da se srbima bore za zlatnu,kako vidim izgleda da su uzeli zlato,.jeeeeeeeeeeeee:D

snowball
21.11.2008., 17:36

josipe,nemoj prduckat,srbi su ovaj put u pravu,ljudi ti fino kažu u ciframa i brojkama i kako su stvari stajale s njihove strane,a ti stalno o hv,pa hv

dudu
21.11.2008., 17:36
neću da ribam,...ja sam bio tada u ratu kao armejac i sl. (oni što su duže na forumu,znaju ),..dakle-BL je drugi po veličini grad u BiH,sa oko 200 hiljada stanovnika,nema sveca ko me može ubijedit da se takav grad ne može branit niti odbranit,jer kako god da je bila loša situacija po srbe tada,oni su mogli branit,jer su imali i dovoljno ljudi i mts-a,..ova nadrkavanja o gardistima i klincu-palcu te nekih 20 km blizine,jesu tačna ali vala,da su srbi bili odlučni da je brane-ne bi pala,možda i bi,ali bi toliko napadačkih snaga bilo sjebano da više ni za šta ne bi bilo,čak ni ta čuvena hv koja je kako ovde čitam jela sve za doručak,morala bi bar 4-5 tih svojih gardijskih dovest,+hvo,a i armija bi se morala skoro pa sva tamo protegnut,možda bi nakon par mjeseci i pala ,ali velika cijena bi bila plaćena,..ponavljam ako je srpski moral bio dovoljno visoko da je brane po svaku cijenu,odbranili bi je,..pa kad braniš neku kasabu onako svojski , protivnik se sjebe da je zauzme kamoli toliki grad,..jebo te 20 km,.nek su i 2 km,.ništa to znači,.i sarajevo je bilo na puškomet,pa ništa,..olovo,gradačac,..jajce 5 mjeseci stalnog udaranja čak i avionima (pričam o 92),pa se srbi sjebali da ga zauzmu,e sad to sve obrni i stavi pred banja luku,i svu tehniku koju su srbi imali,a nije baš za popišat,bez obzira na hrvatsko kurčenje svojim,istina jakim,topništvom,..jer jebeš ti borca koji nije spreman da zijani glavu pri zauzimanju nečega,..slabo je to bilo kod hv-a,čak je hvo bio u tome bolji,armija bih je bila tu najbolja,ali u tehnici najtanja,..a bez toga i jake tehnike,nema od toga filma hljeba

ti se povodiš srpskom logikom ratovanja (ili ti je na pameti). okruži, utvrdi se, bombardiraj. tako nijedan grad nije pao, sam od sebe. sama činjenica da je vukovar zapravo najveći grad uopće koji je prešao u ruke druge strane izravno u borbi, govori u prilog tvojim tvrdnjama, međutim pitanje je kad bi srbi stigli organizirat obranu grada s obzirom da nisu nikakvog predaha imali. da bi bila bitka, bila bi, ali možemo samo naklapat kako bi završilo.

pjosip
21.11.2008., 17:38

Ne bore se svi ko Muslimani.

Pitanje je koliko bi se dugo i Muslimani onako borili u Sarajevu i Mostaru da nije bilo Unprofora.

Sta mislis koliko bi trajala opsada Sarajeva da nije bilo dovoza hrane i streljiva ?

aleksije radicevic
21.11.2008., 17:38
ne znam jarane,mislim da se srbima bore za zlatnu,kako vidim izgleda da su uzeli zlato,.jeeeeeeeeeeeee:D

:rofl: Ne možemo ni mi biti prvi u svemu :D

Tahvil-pasa
21.11.2008., 17:40
Ne bore se svi ko Muslimani.

Pitanje je koliko bi se dugo i Muslimani onako borili u Sarajevu i Mostaru da nije bilo Unprofora.

Unprofora, HV i HVO-a molicu lijepo.
Zna se da su za sve oni zasluzni, pogtovo za opstanak BiH i Bosnjaka...cak i tokom 1993 cak i u Sarajevu i Mostaru.

Srbi polako gube prvo mjesto u Balkanskoj mitomaniji...polako ali sigurno.
Nevjerovatno ali i to je moguce.

pjosip
21.11.2008., 17:41
josipe,nemoj prduckat,srbi su ovaj put u pravu,ljudi ti fino kažu u ciframa i brojkama i kako su stvari stajale s njihove strane,a ti stalno o hv,pa hv

Cuveno pitanje "Sta bi bilo kad bi bilo".

U BL nije bilo Unprofora i u tkavim uvjetima za ocekivati je da bi Srbi poklekli pod takvom opsadom kao sto bi se isto desilo i sa Sarajevom da nije bilo dovoza hrane i streljiva. Sve zavisi i od brzine, ti vjerojatno usporedjujes situaciju sa Sarajevom, ali trebas znati da su se Srbi na Sarajevo spremali ko Crnogorac na posao, te otmica na aerodromu, te natezanje oko Alije, te onaj sto je htio dici elektranu na Drini - uglavnom dovoljno vremena...

Kako ces se boriti ako nisi jeo nista danima a i nemas streljiva ?

snowball
21.11.2008., 17:43
Zna se da su za sve oni zasluzni, pogtovo za opstanak BiH i Bosnjaka...cak i tokom 1993 cak i u Sarajevu i Mostaru.

u pravu si!
od ovog polako u mitomaniji je u stvarnosti mnogo brže,čitam samo postove jednih i drugih forumaša,ovi cro mitomani su za čitav krug srpske prešišali,..
prvi su ubjedljivo:D

snowball
21.11.2008., 17:47

U BL nije bilo Unprofora i Srbi poklekli pod takvom opsadom kao sto bi se isto desilo i sa Sarajevom da nije bilo dovoza hrane i streljiva.

ma quratz nisu imali šta jest i streljiva nisu imali,daj ne zajebavaj,jedno je gurat ih kroz nekakve pustahije i vukojebine a drugo je zauzet grad kao što je BL,kažem i da dođeš na 1km a oni imaju plan odbrane i morala da se bore,..pitao bih te ja kako to ide,..jebeno i krvavo,mani bolan šuplje:kava:

pjosip
21.11.2008., 17:48
Svi dobro gledajte kako to izgleda kad Mujo i Haso komentiraju ratnu taktiku !

Srbi su uzeli pola BiH, Hrvati su oslobodili 25% Hrvatske i 25% BiH.

Muslimani su "oslobodili" 23% BiH.

Need to say more ?

pjosip
21.11.2008., 17:50
ma quratz nisu imali šta jest i streljiva nisu imali,daj ne zajebavaj,jedno je gurat ih kroz nekakve pustahije i vukojebine a drugo je zauzet grad kao što je BL,kažem i da dođeš na 1km a oni imaju plan odbrane i morala da se bore,..pitao bih te ja kako to ide,..jebeno i krvavo,mani bolan šuplje:kava:

Mislim da ce Bosna sa takvim strucnjacima kao ti i ocvali paša vrlo brzo napredovati...

Inkvizitor
21.11.2008., 17:50
ti se povodiš srpskom logikom ratovanja (ili ti je na pameti). okruži, utvrdi se, bombardiraj. tako nijedan grad nije pao, sam od sebe. sama činjenica da je vukovar zapravo najveći grad uopće koji je prešao u ruke druge strane izravno u borbi, govori u prilog tvojim tvrdnjama, međutim pitanje je kad bi srbi stigli organizirat obranu grada s obzirom da nisu nikakvog predaha imali. da bi bila bitka, bila bi, ali možemo samo naklapat kako bi završilo.

Banja Luka bi pala ko kruška, ne zato jer je tako veliki grad lako zauzet nego iz čistog razloga jer je vojska RS tada bila u rasulu. Nema ništa gore od panike i od defetizma. To zna svak i ko je pogledao makar jedan ratni film. To kad zahvati vojsku može imati milion tenkova, ništa ne znači.

Da je bila drugačija situacija, početak rata ili nešto slično, čak i sa ovakvom HV kakva je bila na kraju rata, bilo bi krvi do koljena i upitno bi bilo opet.

Al u onoj situaciji, to je bila gotova stvar. VRS je jednostavna tada bila inferiorna HV-u plus teški defetizam i panika. Napad gardijskih brigada HV nitko tada nije mogao izdržati. Osim ABIH kod Gornjeg Vakufa koja je zadržavala 12 profesionalnih brigada HV-a. Ali to je drugi par opanaka.

Banja Luka bi pala prvenstveno zato jer se vjerovatno ne bi ni branila. To kažu i sami Srbi. Što iz tranksripata, što od očevidaca. Ima i onih srčanijih, koji bi branili iza compa dok ima bajtova.

No bilo je kako je bilo i sve opcije su sad legitimno u igri.

dudu
21.11.2008., 17:53
Banja Luka bi pala ko kruška, ne zato jer je tako veliki grad lako zauzet nego iz čistog razloga jer je vojska RS tada bila u rasulu. Nema ništa gore od panike i od defetizma. To zna svak i ko je pogledao makar jedan ratni film. To kad zahvati vojsku može imati milion tenkova, ništa ne znači.

Da je bila drugačija situacija, početak rata ili nešto slično, čak i sa ovakvom HV kakva je bila na kraju rata, bilo bi krvi do koljena i upitno bi bilo opet.

Al u onoj situaciji, to je bila gotova stvar. VRS je jednostavna tada bila inferiorna HV-u plus teški defetizam i panika. Napad gardijskih brigada HV nitko tada nije mogao izdržati. Osim ABIH kod Gornjeg Vakufa koja je zadržavala 12 profesionalnih brigada HV-a. Ali to je drugi par opanaka.

Banja Luka bi pala prvenstveno zato jer se vjerovatno ne bi ni branila. To kažu i sami Srbi. Što iz tranksripata, što od očevidaca. Ima i onih srčanijih, koji bi branili iza compa dok ima bajtova.

No bilo je kako je bilo i sve opcije su sad legitimno u igri.

slažem se s tobom.

kozarac
21.11.2008., 17:54

nevjerovatno ali je cinjenica:D

pjosip
21.11.2008., 17:54
Osim ABIH kod Gornjeg Vakufa koja je zadržavala 12 profesionalnih brigada HV-a. Ali to je drugi par opanaka.

Navodno je ABiH sprijecila i prodor raketne topovnjace "Kralj Petar Kresimir IV" i podmornice Velebit preko Makljena ?

dudu
21.11.2008., 17:55
ne spamaj temu skupa s ovim trollovima.

Kexx
21.11.2008., 17:55

Ne bi je uzimali po svaku cijenu, ako bi išlo brzo uslijed srpske panike i rasula OK, ako ne onda bi se zaobišla i ostavile snage koje bi je nadzirale na ključnim kotama. U svakom slučaju bi Srbima bila banana.
Zaobiđeš BL, a uzmeš Prnjavor, Kotor Varoš, onda stisneš na zapad Prijedor, Novi, a BL bi čekala Dayton u okruženju.

Inkvizitor
21.11.2008., 17:56

Need to say more ?

Pogle im samo postove o ratu.

Koja je to hrpa laži i izmišljotina, koja suluda mitomanija.

Onaj tamo tvrdi da se Sarajevo nije ni pokušalo deblokirati, kad ono tamo kuknjava na njihovom ratnom dnevniku o 404 šehida.

pa 12 brigada HV-a na G. Vakufu.

pa silni pogrom muslimana u hercegovini kojih je od Livna do Stoca bilo cijelih 26 000.

pa konc-logori u hercegovini a ne mogu nabrojit deset stradalih.

Pa nepobjediva ABiH koja na kraju rata kontrolira manje od četvrtine BiH.

pa 200 000 ljutih vojnika ABiH na kraju rata a Srebrenicu im zauzmu i pokolju narod, lokalne srpske bande.

A onda pozivanje na granice otomanskog carstva...

Ako su od Srba učili, prešišali su učitelja..

snowball
21.11.2008., 17:57

Need to say more ?

ti si bolan kao sagovornik za mene irelavantan,porediš bošnjake sa ova 2,..pa nije bih,tj armija bih bila u situaciji u kojoj je hrvatska imala otvoreno more,komunikacije,relativno mirno ratište i spremala se za rat,a ovdje.3,5 godine non-stop makljaže,sa jednima i drugima,međusobno,.u okruženju,..šta srbe porediš.pa još je jna ukopala šta je trebal,ostavila mts,oružje to-a bilo kod njih , ukopala im kote i brda,dugačka granica sa srbijom i cg,..sad ćeš ti reć kao nas je najviše bilo,na papiru jest,..pa 92 smo bili gomila odrpanaca , naspram koga? hej!
da je bih imala makar 10 km granice sa prijateljskom zemljom,ali baš prijateljskom koja je ne bi pljačkala i napala kad je bilo najjebenije,da ima logistiku i protok svega,pa jozo moj,ne bi takav omjer bio,..sigurno ti kažem,..vi ste još i malo uzeli kakve ste sve uslove imali,ali jebi ga mitomanija je gadna stvar:rofl:

dudu
21.11.2008., 17:58
Ne bi je uzimali po svaku cijenu, ako bi išlo brzo uslijed srpske panike i rasula OK, ako ne onda bi se zaobišla i ostavile snage koje bi je nadzirale na ključnim kotama. U svakom slučaju bi Srbima bila banana.
Zaobiđeš BL, a uzmeš Prnjavor, Kotor Varoš, onda stisneš na zapad Prijedor, Novi, a BL bi čekala Dayton u okruženju.

i to stoji. doktrina HV-a je i bila slična tome. ne se zajebavat na teško pristupačnim kotama, nego piči dalje.

Naša Kvačica
21.11.2008., 17:59

:zubo:

Tahvil-pasa
21.11.2008., 18:01
i to stoji. doktrina HV-a je i bila slična tome. ne se zajebavat na teško pristupačnim kotama, nego piči dalje.

Najvece pitanje je sta bi za to vrijeme radile one 2.oklopne i ona jedna velika motorizovana brigada VRS.
Bili i dalje cekali na Koridoru?

Simplificirate i glorifikujete bez mjere i smisla.

snowball
21.11.2008., 18:01
Pogle im samo postove o ratu.

Koja je to hrpa laži i izmišljotina, koja suluda mitomanija.

Onaj tamo tvrdi da se Sarajevo nije ni pokušalo deblokirati, kad ono tamo kuknjava na njihovom ratnom dnevniku o 404 šehida.

pa 12 brigada HV-a na G. Vakufu.

pa silni pogrom muslimana u hercegovini kojih je od Livna do Stoca bilo cijelih 26 000.

pa konc-logori u hercegovini a ne mogu nabrojit deset stradalih.

Pa nepobjediva ABiH koja na kraju rata kontrolira manje od četvrtine BiH.

pa 200 000 ljutih vojnika ABiH na kraju rata a Srebrenicu im zauzmu i pokolju narod, lokalne srpske bande.

A onda pozivanje na granice otomanskog carstva...

Ako su od Srba učili, prešišali su učitelja..

ti si forumaš inače poznat kao islamofob i cinik,mada nisi toliki mitoman kao tvoji sunarodnjaci,valjda što si učestvovao u ratu pa si donekle i realniji,ali inkvi,..čestitam štafetnu palici u mitomaniji drže tvoji sunarodnjaci,a kako si inače bio mod. i voliš vaspitnu palicu-eto ti posla da ih malo uozbiljiš:tuctuc:

Zmajevo
21.11.2008., 18:02

U BL nije bilo Unprofora i u tkavim uvjetima za ocekivati je da bi Srbi poklekli pod takvom opsadom kao sto bi se isto desilo i sa Sarajevom da nije bilo dovoza hrane i streljiva. Sve zavisi i od brzine, ti vjerojatno usporedjujes situaciju sa Sarajevom, ali trebas znati da su se Srbi na Sarajevo spremali ko Crnogorac na posao, te otmica na aerodromu, te natezanje oko Alije, te onaj sto je htio dici elektranu na Drini - uglavnom dovoljno vremena...

Vi stvarno neverujete da bi sa BL pao i Milosevic, a on to nikako nije hteo, i zrtve ga uopste nebi interesovale, A Srbija je imala preko 150 MIG 21 te gomilu Orlova Galebova koji su idealni za takvu vrstu rata. Ukljucio bi i helikoptere za snabdevanje, te pratnju vise stotina oklopnih vozila kroz koridor, da ne spominjem i artiljeiju koju je imao Milosevic; haubice NORA 155mm visecevne raketne bacace te lp i pvo. Vrlo lako bi se takva sila utvrdila oko BL a lakse je braniti nego osvajati neki grad,pogotovo tako veliki.

pjosip
21.11.2008., 18:02
3,5 godine non-stop makljaže,sa jednima i drugima,međusobno,.

Rat sa Hrvatima je trajao 1,5 godinu.

josnik12
21.11.2008., 18:03
Teorija među Srbima je da bi se Srbija uključila u rat da smo mi napali BL.Zanima me koliko bi srpskoj vojsci trebalo vremena da dodje iz Srbije do BL.Mi smo bili na 20 km od BL.Bili srpska vojske tek tako prosla preko koridora bez da je HV odere topnistvom.

Naša Kvačica
21.11.2008., 18:04
Teorija među Srbima je da bi se Srbija uključila u rat da smo mi napali BL.Zanima me koliko bi srpskoj vojsci trebalo vremena da dodje iz Srbije do BL.Mi smo bili na 20 km od BL.Bili srpska vojske tek tako prosla preko koridora bez da je HV odere topnistvom.

ma Srbi samo gledaju kako da si objasne poraz.

Za koju godinu će već Oluju proglasiti pobjedom i slaviti je skupa sa bojem na Kosovu. :D

pjosip
21.11.2008., 18:04
Vi stvarno neverujete da bi sa BL pao i Milosevic, a on to nikako nije hteo, i zrtve ga uopste nebi interesovale, A Srbija je imala preko 150 MIG 21 te gomilu Orlova Galebova koji su idealni za takvu vrstu rata.

Sa cim bi sve to napojio ?

Znas li ti da je rat prije svega ostalog - ekonomska kategorija.

1 dan Oluje u operativnim troskovima, znaci nikakvih dugorocni gubici nego konkretno streljivo, place vojnika, hrana je kostao pola milijarde maraka.

Tahvil-pasa
21.11.2008., 18:07
ti si bolan kao sagovornik za mene irelavantan,porediš bošnjake sa ova 2,..pa nije bih,tj armija bih bila u situaciji u kojoj je hrvatska imala otvoreno more,komunikacije,relativno mirno ratište i spremala se za rat,a ovdje.3,5 godine non-stop makljaže,sa jednima i drugima,međusobno,.u okruženju,..šta srbe porediš.pa još je jna ukopala šta je trebal,ostavila mts,oružje to-a bilo kod njih , ukopala im kote i brda,dugačka granica sa srbijom i cg,..sad ćeš ti reć kao nas je najviše bilo,na papiru jest,..pa 92 smo bili gomila odrpanaca , naspram koga? hej!
da je bih imala makar 10 km granice sa prijateljskom zemljom,ali baš prijateljskom koja je ne bi pljačkala i napala kad je bilo najjebenije,da ima logistiku i protok svega,pa jozo moj,ne bi takav omjer bio,..sigurno ti kažem,..vi ste još i malo uzeli kakve ste sve uslove imali,ali jebi ga mitomanija je gadna stvar:rofl:

Zamisli samo da smo imali u susjedstvu Madzarsku, Sloveniju i morsku granicu?
Zamisli da nije bilo haraca na svaki metak.
Zamisli da nije bilo 1993 i izdaje i noza u ledja.
Zamisli da smo imali otvorene i slobodne logisticke puteve za sve ono sto smo mogli kupiti ili sto bi braca besplatno slala.
Zamisli da brigade od 1000 ljudi nisu imale po 300 cijevi koje su se duzile i razduzivale na polozajima i strazi.
Zamisli da jedina teska oruzja brigada nije bio jedan PAM.
Zamisli da nasa jedina "artiljerija" u prve dvije godine nisu bili samo trombloni.
I tako dalje i tako dalje...
Eeee....
Suvisno je i pricati i porediti nasu situaciju sa okolnim ali eto neki djecarci iz susjedstva i to rade.
Sabur moje Snowball...proci ce i njih sa godinama...

porga
21.11.2008., 18:07
Najvece pitanje je sta bi za to vrijeme radile one 2.oklopne i ona jedna velika motorizovana brigada VRS.

Ti zaboravljas da je BiH Hrvatska vojks rijesila sa samo dvije gardijske brigade.

snowball
21.11.2008., 18:08

oni misle da su njihova garda bili neki svemirci od kojih su svima na sam spomen gaće spadale,.da su bili dobri-jesu,ali u većini gomila guštera koja je bila obučena,nafurana i imala ugovor za lovu,pa tada je kad je srbima dogorilo d nokota došlo da par svojih najboljih brigada (koje su stano držali na koridoru) prebace u bl.,.na pr.16. krajiska,1.mehanizovana,43.motorizovana,..
e kako su svi listom iz tih krajeva,imali bi vjerovatno morala,jebo te vidjeli su kako je to kad se neko pravo bori,na primjeru mrkonjića,dobro se namučili da ga uzmu,a sad bi i BL pala ko iz mindze pred strašnim gardistima:cerek:

Inkvizitor
21.11.2008., 18:08
ti si forumaš inače poznat kao islamofob i cinik,mada nisi toliki mitoman kao tvoji sunarodnjaci,valjda što si učestvovao u ratu pa si donekle i realniji,ali inkvi,..čestitam štafetnu palici u mitomaniji drže tvoji sunarodnjaci,a kako si inače bio mod. i voliš vaspitnu palicu-eto ti posla da ih malo uozbiljiš:tuctuc:

neka, hvala ali palica mitomanije neka ostane kod najzaslužnijih, a vi i Srbi se dogovorite koji su to, vi ili oni.

Zmajevo
21.11.2008., 18:09
Sa cim bi sve to napojio ?

Znas li ti da je rat prije svega ostalog - ekonomska kategorija.

1 dan Oluje u operativnim troskovima, znaci nikakvih dugorocni gubici nego konkretno streljivo, place vojnika, hrana je kostao pola milijarde maraka.

Briga je njegabila za novac kad je u pitanju njegova vlast.Platio bi iz budzeta i povuao bi deo sa Cipra a sigurno bi nagazio i tajkune.

snowball
21.11.2008., 18:09
Rat sa Hrvatima je trajao 1,5 godinu.

malo sutra,to ako čarke zbrojiš,sve u svemu nekih 9 mjeseci-efektivno

pjosip
21.11.2008., 18:10

Kad govorite o takvim stvarima onda zanemarujete cijeli niz faktora koji mogu uticati da se ogromna vojska saspe ko kula od karata.

Ja cu spomenuti samo neke slucajeve:

1.) 2 milijuna srpskih vojnika i civila u bijegu preko Albanije a prije toga imali dvije pobjede nad austrijskom vojskom.

2.) 450.000 talijanskih vojnika, kao najveca vojna predaja povijesti ratovanja na Socanskom frontu. Prije toga drzali liniju, pokrenuli 1o ofenziva i osvojili nesto teritorija za 3 godine.

Sve se rasulo u 1, jedinom danu.

I najgluplje stvari poput neisporuke graha od strane logistike taj dan mogu demoraliziranu vojsku dovesti do cudnog ponasanja u ratu.

Naprimjer ljuti krajisnici su postavili 3 liniju obrane tamo gdje se dalo kopati - prema Sinju, Drnisu i Sibeniku. Na Dinari se uopce nisu ukopavali. Kako je zavrsilo - znamo.

Teritorij koridora je bio plitak i pretpostavljam da su Srbi bili okrenuti prema jugu Tuzli i u manjoj mjeri prema sjeveru.

Kako bi tako lgomazna masinerija reagirala na prodor iza ledja niti ja niti ti ne mozemo sa sigurnoscu reci a svki koji trdi da je to nepobjediva vojska - nema pojma.

dudu
21.11.2008., 18:11

s obzirom da im je prvi korpus razbijen, valjda bi se taj drugi aktivirao. iako, ne znam šta su još čekali nakon što se prošao bočac.

Naša Kvačica
Zamisli da smo imali otvorene i slobodne logisticke puteve za sve ono sto smo mogli kupiti ili sto bi braca besplatno slala.
Zamisli da brigade od 1000 ljudi nisu imale po 300 cijevi koje su se duzile i razduzivale na polozajima i strazi.
Zamisli da nasa jedina "artiljerija" u prve dvije godine nisu bili samo trombloni.
Eeee....

Ima i Lenonnova pjesma o tome. :)

snowball
Ti zaboravljas da je BiH Hrvatska vojks rijesila sa samo dvije gardijske brigade.

jeste porga,ali vidi teren i naseljenost onih vukojebina tipa glamoča i šipova,gdje na 1km kvadrata imaš pola čovjeka i grad kao BL,nema šanse

pjosip
21.11.2008., 18:14

Bingo !

I kakva je to bila popunjenost onoga sto se zove hrvatska brigada...

U JNA uslovimato se zvalo bataljun. Hrvatske satnije su brojale 25 ljudi. Koja je imala 40-50 ta je bila cudo...

1. gardijska kad se islo na Ston je ukupno brojala 650 ljudi.

snowball
21.11.2008., 18:15
Briga je njegabila za novac kad je u pitanju njegova vlast.Platio bi iz budzeta i povuao bi deo sa Cipra a sigurno bi nagazio i tajkune.

čovječe,kome ti govoriš?
pa nisu imali poštenog otpora od vaše strane sve do mrkonjića,i ja sam bio kontra vas,ali da bi BL pala ko kruška mogu reći samo nerealni likovi,naravno pod uslovom da su srbi imali morala da je brane,..a mislim da su se tada već počeli konsolidovat,pusti ove priče

pjosip
21.11.2008., 18:15
jeste porga,ali vidi teren i naseljenost onih vukojebina tipa glamoča i šipova,gdje na 1km kvadrata imaš pola čovjeka i grad kao BL,nema šanse

Zasto vi niste sami cijeli rat rijesili i jedno opcinsko srediste ?

Tahvil-pasa
21.11.2008., 18:16

U pitanju je bio uglavnom 2.KK koji je bio vrlo dobro nacet i poljuljan stalin borbama na Bihacu.Ili se mozda varam.
Znam da su u protiv napadu kod Kljuca Srbi ubacivali svjeze ili elitnije jedinice no koliko ja znam glavna udarna moc VRS je lezala u ove dvije brigade i cini mi se ojacanoj 16.motorizovanoj koje bi znazno unijele neizvjesnost da su da se upotrjebile kao cjeline i u sinhronizaciji jedna sa drugom.
Glavni problem VRS je bio osjetljivi pravci i to sto je zagrizla vise nego sto je mogla drzati i zato je uvijek kuburila sa rezervama za protivnapad i njih je vozala sa jedne strane BiH na drugu.
Glavno pitanje je sta bi bilo da su se odlucili kockati i sve te rezerve usmjeriti na zapad.
Relano to je bilo prilicno neizvodljivo jer bi ostali frontovi popustili ali imali su oni i ludjih poteza.
Kako bi HV reagovala na to?
Ja znam da je ARBiH prebacivala snage u Krajinu (oko 10 000 ljudi) ali neke kljucne manevarske jedinice nisu mogle doci radi Hrvatskog protivljanja...kao recimo 7.muslimanska.
Koliko je HV bila spremna zrtvovati i uloziti radi Banjaluke ili eventualno dalje?

pjosip
21.11.2008., 18:16
čovječe,kome ti govoriš?
pa nisu imali poštenog otpora od vaše strane sve do mrkonjića,i ja sam bio kontra vas,ali da bi BL pala ko kruška mogu reći samo nerealni likovi,naravno pod uslovom da su srbi imali morala da je brane,..a mislim da su se tada već počeli konsolidovat,pusti ove priče

A kako ti Haso znas koliko su oni imali morala ?

Citas li ti sta pise, da su ovi bili spremni na jos jednu traktorijadu ?

Vićentije
21.11.2008., 18:17
ti hoćeš reći da bi mobilizirano muško stanovništvo u srbiji, bilo borbeno efikasnije nego gardijske brigade?

evo ga, ovaj je upućeniji i od CIA-e. evo što crno na bijelo piše.

toliko o gardijskim brigadama.

Ničim mi nisi pobio tvrdnju da su brigade HV bile profesionalne jer je to notorna glupost. Dakle radilo se o običnim dobrovoljcima a i mobilisanim ljudima, koji su se kalili u borbama 1991. i kasnijim sporadičnim operacijama i tako stekli dragoceno ratno iskustvo. To borbeno iskustvo je jedina komparativna prednost g. br. u odnosu na obično mobilisano stanovništvo (za koje se podrazumeva da su osnovno vojno obučeni). To je svakako daleko od presudnog ako se ima u vidu da bi u eventualnom sukobu sa snagama VJ to bila i bukvalno jedina prednost HV, dok bi u svim ostalim parametrima VJ bila mnogostruko jača.

Da ne pričam da u eventualnom sukobu gro tereta bi izvele regularne formacije (VJ je tada sačinjavala 12 korpusa) a mobilisani sastav bi tu bio od sekundarne važnosti.

Ovo sa citatima je irelevantno. Šta sad, zakačio si se sa za pasus u izveštaju CIA gde kažu HV je bio "vodeća oružana sila na Balkanu", u odnosu na koga: SVK i VRS, ABIH? Mogli su samo da misle na vojske na područjima gde se rat odvijao (BiH i Hrvatskoj) a VJ tamo nije bilo. U odnosu na VJ je iluzorno tvrditi tako nešto i stvarno je besmisleno o tome raspravljati. Da bi se nešto tvrdilo moraš imati osnova za tako nešto a osnov su podaci o potencijalima mogućih strana u sukobu. Možemo ako hoćeš kroz konkretne podatke da se podsetimo kako su stajale VJ i HV 1995.

Tahvil-pasa
21.11.2008., 18:18
Zasto vi niste sami cijeli rat rijesili i jedno opcinsko srediste ?

Zajebancija ti je infantilna.

Il odrasti ili pocni normalno komunicirati.

:rolleyes:

dudu
21.11.2008., 18:19
Bingo !

I kakva je to bila popunjenost onoga sto se zove hrvatska brigada...

U JNA uslovimato se zvalo bataljun. Hrvatske satnije su brojale 25 ljudi. Koja je imala 40-50 ta je bila cudo...

1. gardijska kad se islo na Ston je ukupno brojala 650 ljudi.

1. gardijska do oluje nikad nije nastupila kompletna na jednom ratištu.

Inkvizitor
21.11.2008., 18:20
s obzirom da im je prvi korpus razbijen, valjda bi se taj drugi aktivirao. iako, ne znam šta su još čekali nakon što se prošao bočac.

Razbijen je 2 krajiški korpus, koji je bio slabiji od 1-og. No to nije ni bitno. Kad vojska krene nazad nema te sile da je okrene u drugom pravcu. To nije uspjelo ni Hitleru ni Napoleonu niti ikome.

Bezveze je objašnjavati neke stvari analfabetama koji mantraju o tehnici, brigadama koje još postoje a zanemaruju najbitniju osnovu svakog uspjeha i neuspjeha, moral i opće stanje vojske. Dakle to je trud uzalud.

Po toj logici RSK se mogla braniti barem pola godine. Bili su al pari s HV-om u svemu osim u ljudstvu. A vrisnuli su za dva dana.

kad se probije crta na par mjesta, vojska samo gleda kuda zbrisati. A još propaganda koja govori o koljačima, osveti i kad još znaš da si napravio dugove koji bi se mogli naplatiti, nema toga konja koji je brži od takvog vojnika.

Srbi su dovlačili i oko Šipova, Mrkonjića, Grahova Drvara jedinice iz istočne Bosne, Bijeljinske pantere, Vojnu muriju iz BL ( koja je po pričanjima gardista bila najtvrđi orah), ali najveći i njihov uspjeh je bio da smanje brzinu bježanja sa 40 km dnevno na 20 km dnevno.

Napad 4 brigade u to vrijeme nije mogla izdržati nijedna srpska jedinica s ovu stranu Drine.

Naša Kvačica
21.11.2008., 18:21
To je svakako daleko od presudnog ako se ima u vidu da bi u eventualnom sukobu sa snagama VJ to bila i bukvalno jedina prednost HV, dok bi u svim ostalim parametrima VJ bila mnogostruko jača.

Mnogo struko kažeš. :horor:

Jebote koju smo mi sreću imali pa Srbi nisu htjeli ratovat. :o

dudu
21.11.2008., 18:24
U pitanju je bio uglavnom 2.KK koji je bio vrlo dobro nacet i poljuljan stalin borbama na Bihacu.Ili se mozda varam.
Znam da su u protiv napadu kod Kljuca Srbi ubacivali svjeze ili elitnije jedinice no koliko ja znam glavna udarna moc VRS je lezala u ove dvije brigade i cini mi se ojacanoj 16.motorizovanoj koje bi znazno unijele neizvjesnost da su da se upotrjebile kao cjeline i u sinhronizaciji jedna sa drugom.
Glavni problem VRS je bio osjetljivi pravci i to sto je zagrizla vise nego sto je mogla drzati i zato je uvijek kuburila sa rezervama za protivnapad i njih je vozala sa jedne strane BiH na drugu.
Glavno pitanje je sta bi bilo da su se odlucili kockati i sve te rezerve usmjeriti na zapad.
Relano to je bilo prilicno neizvodljivo jer bi ostali frontovi popustili ali imali su oni i ludjih poteza.
Kako bi HV reagovala na to?
Ja znam da je ARBiH prebacivala snage u Krajinu (oko 10 000 ljudi) ali neke kljucne manevarske jedinice nisu mogle doci radi Hrvatskog protivljanja...kao recimo 7.muslimanska.
Koliko je HV bila spremna zrtvovati i uloziti radi Banjaluke ili eventualno dalje?

teško je odvlačiti vojsku s koridora kad imaš s juga armiju BIH, a u slavoniji stacionirane 3. i 5. gard. brigadu.

dudu
Razbijen je 2 krajiški korpus, koji je bio slabiji od 1-og. No to nije ni bitno. Kad vojska krene nazad nema te sile da je okrene u drugom pravcu. To nije uspjelo ni Hitleru ni Napoleonu niti ikome.

Bezveze je objašnjavati neke stvari analfabetama koji mantraju o tehnici, brigadama koje još postoje a zanemaruju najbitniju osnovu svakog uspjeha i neuspjeha, moral i opće stanje vojske. Dakle to je trud uzalud.

Po toj logici RSK se mogla braniti barem pola godine. Bili su al pari s HV-om u svemu osim u ljudstvu. A vrisnuli su za dva dana.

kad se probije crta na par mjesta, vojska samo gleda kuda zbrisati. A još propaganda koja govori o koljačima, osveti i kad još znaš da si napravio dugove koji bi se mogli naplatiti, nema toga konja koji je brži od takvog vojnika.

Srbi su dovlačili i oko Šipova, Mrkonjića, Grahova Drvara jedinice iz istočne Bosne, Bijeljinske pantere, Vojnu muriju iz BL ( koja je po pričanjima gardista bila najtvrđi orah), ali najveći i njihov uspjeh je bio da smanje brzinu bježanja sa 40 km dnevno na 20 km dnevno.

Napad 4 brigade u to vrijeme nije mogla izdržati nijedna srpska jedinica s ovu stranu Drine.

na to sam i mislio, lapsus, znam da je prvi bio jači.

Tahvil-pasa
oni misle da su njihova garda bili neki svemirci od kojih su svima na sam spomen gaće spadale,.da su bili dobri-jesu,ali u većini gomila guštera koja je bila obučena,nafurana i imala ugovor za lovu,pa tada je kad je srbima dogorilo d nokota došlo da par svojih najboljih brigada (koje su stano držali na koridoru) prebace u bl.,.na pr.16. krajiska,1.mehanizovana,43.motorizovana,..
e kako su svi listom iz tih krajeva,imali bi vjerovatno morala,jebo te vidjeli su kako je to kad se neko pravo bori,na primjeru mrkonjića,dobro se namučili da ga uzmu,a sad bi i BL pala ko iz mindze pred strašnim gardistima:cerek:

VRS nije bila VRSK niti je 2.KK poslije visegodisnjeg stradanja na Bihacu bio ogledalo cijele te vojske.
To njima nikako nije jasno.
Pobjeda nekada ima intoksikacijsko dejstvo u toj mjeri da se nemoze realno promisljati niti sagledati proslost.
Valjda ispari sa vremenom.
Nadajmo se.

Naša Kvačica
21.11.2008., 18:27
teško je odvlačiti vojsku s koridora kad imaš s juga armiju BIH, a u slavoniji stacionirane 3. i 5. gard. brigadu.

Problem je i oblik RS. Srbima je npr. potrebno daleko više energije da prebace vojsku iz istočne Hercegovine ili istočne Bosne na zapadno ratište nego što za isti potez treba HVO-u ili ABiH.

Da su i prebacili te snage cijela istočna strana bi bila tako reći poklonjena. :rolleyes:

Vićentije
21.11.2008., 18:27
specijalne postrojbe su jedno (njih je u ukupnom broju relativno malo). imala je i hrvatska specijalne postrojbe, što vojne policije, antiterorističke jedinice, zdrug itd., međutim bez obzira koliko te jedinice bile snažne, bez potpore gardijskih brigada u sukobu širih razmjera ne mogu.

Specijalne jedinice JNA su sve ostale kasnije u VJ: od 63. padobranske u Nišu, 72. specijalne koja je kasnije stacionirana u Pančevu, specijalne mornaričke pešadijske jedinice koja je bila stacionirana na Lošinju a prešla u Tivat (sada deo 91. Rečnog centra u VS), diverzantsku jedinicu u Lipovici, pa bataljone VP... To su sve bile profesionalne formacije!

Hrvatska je sa druge strane imala samo jednu profesionalnu spec. AT jedinicu i to u sastavu MUP-a. Ovo ostalo što ste imali nisu bile nikakve profi specijalne jedinice!

dudu
21.11.2008., 18:28
VRS nije bila VRSK niti je 2.KK poslije visegodisnjeg stradanja na Bihacu bio ogledalo cijele te vojske.
Pobjeda nekada ima intoksikacijsko dejstvo u toj mjeri da se nemoze realno promisljati niti sagledati proslost.
Nadajmo se.

taj sukob nismo doživjeli (HV vs 1.k.k.), pa ne pričaj s visoka šbkbb, međutim, iz tebe zasigurno progovora sujeta zbog neuspjeha armije BIH protiv istih.

pjosip
21.11.2008., 18:29
Jedino sto je HV u tom trenutku moglo zaustaviti bi bio preveliki broj poginulih.

Priznajem da rat u urbanom podrucju nije isti kao na otvorenom no vi ne znate da li bi Srbi uopce pristali da budu okruzeni. Prema onome sto su pokazali cijelo vrijeme rata - oni se ne bi dali okruziti.

Tahvil-pasa
21.11.2008., 18:29
taj sukob nismo doživjeli (HV vs 1.k.k.), pa ne pričaj s visoka šbkbb, međutim, iz tebe zasigurno progovora sujeta zbog neuspjeha armije BIH protiv istih.

Kojih neuspjeha?

snowball
21.11.2008., 18:30

kad se probije crta na par mjesta, vojska samo gleda kuda zbrisati. A još propaganda koja govori o koljačima, osveti i kad još znaš da si napravio dugove koji bi se mogli naplatiti, nema toga konja je brži od takvog vojnika.

Srbi su dovlačili i oko Šipova, Mrkonjića, Grahova Drvara jedinice iz istočne

Bosne, Bijeljinske pantere, Vojnu muriju iz BL ( koja je po pričanjima gardista bila najtvrđi orah), ali najveći i njihov uspjeh je bio da smanje brzinu bježanja sa 40 km dnevno na 20 km dnevno.

e jebi ga,ja mislio da si malo manji mitoman,al sam se zajebo,ipak si ti stari vuk na ovom forumu,..
pusti pustahije bosne od grahova do mrkonjića,gdje imaš više medvjeda nego ljudi,te što ti nabroja,bijeljinske pantere,arkonovce,muriju,.sve je to irelevantno,..iz bl i prijedorskog kraja su bile najbolje im jedinice kao 16,motorizovana-držali je na koridoru,43.motorizovana-prijedor isto tamo po posavini,1.mehanizonava-svugdje,e pa ako nisi znao do sad,da i tebi snow nešto kaže,kad ste vi došli na bočac, a mi na kotu mulež prema bronz,majdanu svi ovi gore pobrojani su došli da brane bl i to sa punim kapacitetom,vjeruj da bi dali dosta od sebe jer su rodom iz tih krajeva,..rađe bi on svoju glavu založio za bl nego neki gardist iz zagreba je ostavio tamo,u armiji bih je bilo momaka koji su bili spremni da isto zijane glave,ali smo bili tanki sa tehnikom,to bilo zaludno,..ej da su vas srbi pustili u bl..inkvi-naslagali bi vas tako da vam matere za narednih 10 god ne bi mogle vojske narađat

pjosip
21.11.2008., 18:31
Specijalne jedinice JNA su sve ostale kasnije u VJ: od 63. padobranske u Nišu, 72. specijalne koja je kasnije stacionirana u Pančevu, specijalne mornaričke pešadijske jedinice koja je bila stacionirana na Lošinju a prešla u Tivat (sada deo 91. Rečnog centra u VS), diverzantsku jedinicu u Lipovici, pa bataljone VP... To su sve bile profesionalne formacije!

Hrvatska je sa druge strane imala samo jednu profesionalnu spec. AT jedinicu i to u sastavu MUP-a. Ovo ostalo što ste imali nisu bile nikakve profi specijalne jedinice!

Bio je i 1. gardijski zdrug "Frankopani".

Specijalci mogu napraviti klanje kad su linije pokidane ali specijalci ne donose narocitu prevagu u pozicijskom ratovanju.

Uostalom, 7 Nislija je pobijeno iznad Zitomislica kod Citluka, stradali su i kod Stona.

dudu
21.11.2008., 18:32

meni je stric bio u bojni zrinski, kasnije u 1.HGZ i to je itekako bila i profi i specijalna jedinica, dokazana na svim ratištima, između ostalog protiv SBD-ovih formacija u liku arkanovaca i sličnih da ne nabrajam. današnji BSD (bojna za specijalna djelovanja) je proizašao iz zdruga.

snowball
Nadajmo se.

to i ja pokušavam da objasnim,ali ne ide mi nikako:rolleyes:

Naša Kvačica
ej da su vas srbi pustili u bl..inkvi-naslagali bi vas tako da vam matere za narednih 10 god ne bi mogle vojske narađat

:rofl:

Baš je lijepo biti Hrvat. :)

pjosip
21.11.2008., 18:35
e jebi ga,ja mislio da si malo manji mitoman,al sam se zajebo,ipak si ti stari vuk na ovom forumu,..
pusti pustahije bosne od grahova do mrkonjića,gdje imaš više medvjeda nego ljudi,te što ti nabroja,bijeljinske pantere,arkonovce,muriju,.sve je to irelevantno,..iz bl i prijedorskog kraja su bile najbolje im jedinice kao 16,motorizovana-držali je na koridoru,43.motorizovana-prijedor isto tamo po posavini,1.mehanizonava-svugdje,e pa ako nisi znao do sad,da i tebi snow nešto kaže,kad ste vi došli na bočac, a mi na kotu mulež prema bronz,majdanu svi ovi gore pobrojani su došli da brane bl i to sa punim kapacitetom,vjeruj da bi dali dosta od sebe jer su rodom iz tih krajeva,..rađe bi on svoju glavu založio za bl nego neki gardist iz zagreba je ostavio tamo,u armiji bih je bilo momaka koji su bili spremni da isto zijane glave,ali smo bili tanki sa tehnikom,to bilo zaludno,..ej da su vas srbi pustili u bl..inkvi-naslagali bi vas tako da vam matere za narednih 10 god ne bi mogle vojske narađat

A kako ti to znas ?

Na desnoj strana Vrbasa nisu bili ukopani, ili tocnije u to doba nije ih niti bilo, hako ti uopce znas sto bi HV cinio i da li bi uopce ulazio u otvoreni sukob sa Srbima ?

I jos vise jer se dio BL moze osvojiti na drugoj strani Vrbasa - mozda se nebi niti zajebavali sa lijevom stranom nego produzili dalje prema Svinjarima i Prnjavoru.

Vanjushka
21.11.2008., 18:36

Naravno, kao sto su Knin branili do zadnje kapi krvi, a i naslagali su nas :D

Zabavne su ove gluposti sto se ovdje pisu, s vremena na vrijeme.

Vićentije
21.11.2008., 18:45
Specijalci mogu napraviti klanje kad su linije pokidane ali specijalci ne donose narocitu prevagu u pozicijskom ratovanju.

Naravno da specijalne jedinice ne mogu biti od presudnog značaja ali one se u ofanzivnim delovanjima uvek ubacuju prve i mogu da naprave dar-mar. A i u defanzivi se isturaju na najugroženije delove da drže liniju.

Koliko sam ja upućen Nišlije su imali samo 2 borbene operacije tokom svih godina rata u Hrvatskoj i BiH: u Zemuniku kod Zadra u oktobru 1991. gde su napravili samo takvu makljažu ovim vašima i kod evakuacije vojnog aerodroma u Mostaru 1992.

Vićentije
21.11.2008., 18:51
meni je stric bio u bojni zrinski, kasnije u 1.HGZ i to je itekako bila i profi i specijalna jedinica, dokazana na svim ratištima, između ostalog protiv SBD-ovih formacija u liku arkanovaca i sličnih da ne nabrajam. današnji BSD (bojna za specijalna djelovanja) je proizašao iz zdruga.

Ok, ali to nisu profi formacije u stritknom smislu reči. To su obične ratne formacije.

Arkanova "Srpska dobrovoljačka garda" profesionalna specijalna jedinica:rolleyes: :eek: Ako na njih tako gledaš onda ne vidim svrhu da dalje polemišemo...

Naša Kvačica
21.11.2008., 18:53
Koliko sam ja upućen Nišlije su imali samo 2 borbene operacije tokom svih godina rata u Hrvatskoj i BiH: u Zemuniku kod Zadra u oktobru 1991. gde su napravili samo takvu makljažu ovim vašima i kod evakuacije vojnog aerodroma u Mostaru 1992.

Ne kontam zašto evakuacija? Zašto bežanija?

Zašto niste pravili tu makljažu, ne mogu skužit nikako. Svi ti specijalci, ej. ehej :rolleyes:

Zmajevo
21.11.2008., 18:57
:

1.) 2 milijuna srpskih vojnika i civila u bijegu preko Albanije a prije toga imali dvije pobjede nad austrijskom vojskom.

Srska vojska je na Ceru i Kolubari naterali u beg Austrougarsku vojsku u cijem sastavu su bile: Austrija, Madjarska, Ceska, Slovacka, deo Poljske, deo Rumunije, deo Ukrajine, deo Italije-Tirol, Slovenija, Hrvatska,BIH, nadam se da nisam nesto preskocio. Znaci da je ova vojska IZBACENA sa teritorije Srbije,ali su onda Bugari udarili sa leda i Kralju Petru nije prestalo nista nego da se preko Albanije povuce na Krf i konsoliduje vojsku, kao sto se i brodolomnik Odisej oporavio na Krfu pa otisao kuci.
Jebiga mi Srbi se uvek prvi pokoljemo sa novim svetskim osvajacima: Turci- Otomansko carstvo, Austrougarska, sa Nemackom je bila komplet centralna Evrpa a htelaje da osvoji celu. Sada i sa NATO garant ce i oni za koju godinu hteti da osvoje ceo svet.

Vićentije
21.11.2008., 19:02
Ne kontam zašto evakuacija? Zašto bežanija?

Imali su zadatak da obezbede evakuaciju aerodroma i celog garnizona, što su i učinili. Ništa manje i ništa više od toga.

pjosip
21.11.2008., 19:02
Naravno da specijalne jedinice ne mogu biti od presudnog značaja ali one se u ofanzivnim delovanjima uvek ubacuju prve i mogu da naprave dar-mar. A i u defanzivi se isturaju na najugroženije delove da drže liniju.

Covjek koji stanuje 2 kata ispod mene je proveo godinu dana u zatvoru u Nisu. Zarobljen je upravo kod Banja Luke od strane "Nislija".

Kaze da je onda zazalio sto ima mladez na ledjima. "Nislije" su se zabavljale gadjajuci ga pikadom.

Nisi ti najbolje obavijesten, da me zanima kao sot bi trebalo tebe ja bih pokusao saznati koliko je ljudi poginulo u toj postrojbi od pocetka rata.

pjosip
21.11.2008., 19:04
Srska vojska je na Ceru i Kolubari naterali u beg Austrougarsku vojsku u cijem sastavu su bile: Austrija, Madjarska, Ceska, Slovacka, deo Poljske, deo Rumunije, deo Ukrajine, deo Italije-Tirol, Slovenija, Hrvatska,BIH, nadam se da nisam nesto preskocio. Znaci da je ova vojska IZBACENA sa teritorije Srbije,ali su onda Bugari udarili sa leda i Kralju Petru nije prestalo nista nego da se preko Albanije povuce na Krf i konsoliduje vojsku, kao sto se i brodolomnik Odisej oporavio na Krfu pa otisao kuci.
Jebiga mi Srbi se uvek prvi pokoljemo sa novim svetskim osvajacima: Turci- Otomansko carstvo, Austrougarska, sa Nemackom je bila komplet centralna Evrpa a htelaje da osvoji celu. Sada i sa NATO garant ce i oni za koju godinu hteti da osvoje ceo svet.

Dobro, sta sam ja to pogresno rekao ?

Nije vezano uz temu i ne zelim siriti pricu, ali kad vec spominjes dugove prema Bugarima, moze biti sram vas i Grke kako ste na racun Bugarske koalirali sa Turskom koja je konacno trebal biti izbacena iz Europe u 2. balkanskom ratu.

Vi vise ne znate kojoj strani bi se prikrpali.

Tulkas
21.11.2008., 19:06
Eeee....
Suvisno je i pricati i porediti nasu situaciju sa okolnim ali eto neki djecarci iz susjedstva i to rade.
Sabur moje Snowball...proci ce i njih sa godinama...

Ti zamisli samo par stvari
Zamisli da Hrvati nisu stali na crtu Srbima na pocetku i odbili napade gdje su mogli, a ne cibucili ispijali ka(h)ve i govorili kako nema rata
I zamisli da Hrvatska nije primila onolike izbjeglice ciji su ocevi, rodjaci i braca ubijali Hrvate po Bosni
Zamisli da je Hrvata bilo ko vas u Bosni...

Zamisli bradati, zamisli

lawreno
21.11.2008., 19:06
:s :s :s
Konacno da neko nesto smisleno i argumentirano napise.
Porediti Knin, Glamoc, Sipovo sa BL je totalna bemislica.U cijeloj RSK(onom dijelu koji ode za Oluje) i u tim gradovima zajedno je bilo ljudi kao u jednoj BL.

lawreno
21.11.2008., 19:09

Nije vezano uz temu i ne zelim siriti pricu, ali kad vec spominjes dugove prema Bugarima, moze biti sram vas i Grke kako ste na racun Bugarske koalirali sa Turskom koja je konacno trebal biti izbacena iz Europe u 2. balkanskom ratu.

Je li to pise u vasoj povijesti?
Bugarska je napala Srbiju, sto je bio povod 2. balkanskog rata, jer su bili gladni teritorija, pa su onda ispusili od svih, ukljucujuci i Tursku.

bonislav
21.11.2008., 19:10
[QUOTE]Srska vojska je na Ceru i Kolubari naterali u beg Austrougarsku vojsku u cijem sastavu su bile: Austrija, Madjarska, Ceska, Slovacka, deo Poljske, deo Rumunije, deo Ukrajine, deo Italije-Tirol, Slovenija, Hrvatska,BIH, nadam se da nisam nesto preskocio.

Eto, nisam znao da je na Kolubari i Ceru bilo barem 10 puta više neprijateljskih vojnika, nego srpskih. Eto čovjek uvijek nešto novo nauči.:)
Nedavno sam saznao da je Kraljević Marko bacio topuz preko Boke Kotorske.

Jebiga mi Srbi se uvek prvi pokoljemo sa novim svetskim osvajacima: Turci- Otomansko carstvo, Austrougarska, sa Nemackom je bila komplet centralna Evrpa a htelaje da osvoji celu.

A onaj dio o služenju si zaboravio - kako Turcima tako i Švabama, pa Rusima,pa onda malo Francuzima? Ne mislim tu na ropstvo, nego na uvlačenje.:)

Ah.:rolleyes:

pjosip
21.11.2008., 19:12
Je li to pise u vasoj povijesti?
Bugarska je napala Srbiju, sto je bio povod 2. balkanskog rata, jer su bili gladni teritorija, pa su onda ispusili od svih, ukljucujuci i Tursku.

Mislim da cu te umjesto mog odgovora uputiti na to da pogledas koliko je Turske bilo na europskom kontinentu nakon 1. balkanskog rata i koliko je ima sad tj. nakon 2. balkanskog rata i tko je tome "zasluzan" ako se zna da su 3 udarila na jednog da ne spominjemo kako je ista stvar neooprostiva kad je u pitanju Srbija i WW1.

A o tome sta pise u cijoj povijesti:

http://en.wikipedia.org/wiki/Balkan_Wars#Second_Balkan_War

"The Serbians did not recognize the border treaty they signed. "

Ali nece to zavrsiti na tome. Ispusili ste i tu Makedoniju ili juznu Srbiju a Turci su ostali vjeciti faktor na europskom tlu zahvaljujuci toj mudroj odluci.

Tulkas
21.11.2008., 19:15
Od takvih kao ti nije tesko izgubit primat u mitomaniji.

Snowball ti me zaista zacudjujes. kao da nisi u ratu bio kao da nisi shvatio psihologiju ratovanja za cijelo to vrijeme.. Nije valjda da nisi nista naucio:D
Ako gledas na taj nacin kao sto si tamo negdje napisao onda to stoji. Derventu su Srbi (u najvecem naboju snage i sa svim mogucim oruzjem) napadali mjesecima i slomili na kraju opet nekom nerazjasnjenom prodajom pitaj Boga koga. A ko li ce onoliko Banjaluku uzeti tek tako, zar ne?? Samo postoji druga finta. Znas i sam da kad linija puca, podju dvojica bjezat ode sve u tri picke materine, pocne panika sve se povlaci (a bilo je i kad samo dvojica ostanu pa okuraze ostale:p).. Ono oko Banjaluke nije bila obicna akcija, nije bilo kao u Sarajevu opkoli pa udaraj godinama. VRS je bila u rasulu koliko god ko to ovuda pokusao da ublazi i da je u tom trenu panike i povlacenja pocelo jos da se topnicki dejstvuje bilo bi svasta. Niko nije rekao da bi se bilo ko HV, HVO, ABiH usetali u BL, ali zauzimanje je bilo izvjesno da nije bilo naredbe za STOP..

josnik12
21.11.2008., 19:18

Pogrešno.95-te godine Hrvatska je imala 7 gardijskih brigada,Zdrug,još dvije profesionalne postrojbe,te SJP MUP-a.Sve ti je to bilo odlično opremljeno i obučeno.Čak je bilo i pričuvnih brigada koje su borbeno bile jako dobre u čijem su sastavu bili većinom mlađi pripadnici.

bonislav
21.11.2008., 19:18

Čitah da su ih tamo 1880ih Bugari razbucali ko beba zvečku(Srbi su napali), ali je AU vojnom prijetnjom spriječila Bugarsku da Srbiju pretvori u spahiluk sa 3 svinjogojske farme.:)

pjosip
21.11.2008., 19:27
Od takvih kao ti nije tesko izgubit primat u mitomaniji.

Snowball ti me zaista zacudjujes. kao da nisi u ratu bio kao da nisi shvatio psihologiju ratovanja za cijelo to vrijeme.. Nije valjda da nisi nista naucio:D

Naucio ?!

Sta je on mogao nauciti - da njega "nece niko iz njegove mahale" ?

Vec sam napisao da su muslimanski borci ulicni fajteri, bez smisla za razmisljanje dalje od njihove ćaršije.

Tu se grčevito bore, tu i ginu...

Sva sreća pa je Unprofor isporučivao one konzerve inače bi mi sad protjeran i u novoj kuci u Dalmaciji prodavao priče kako se sa četnicima nije moglo i o potrebi hrvatsko-muslimanskog savezništva i "ko nas bre zavadi".

Ustvari nije "bre" u njihovom slucaju nego "ba"....

porga
21.11.2008., 19:35

:rofl: za ovo boldano.

A to kako se netko namučio osvajajuci Mrkonjic, najbolje govori broj poginulih sa Hrvatske strane.

Tebi nije jasno da su Srbi bili slomljeni, vojno, i psihološki, s time da je ovo drugo vaznije, i bas bi to omogucilo pad BL.
HV pred vratima glavnog grada RS, bi bio (I BIO JE) dodatni psiholoski pritisak, jer tko je od srba godinu prije vjerovao da je to moguce.
A zapravo nije BL bila pred padom vec citava RS, a to naravno nije odgovaralo velikim igracima.

Zmajevo
21.11.2008., 20:05
[QUOTE=Zmajevo;17180257]

Eto, nisam znao da je na Kolubari i Ceru bilo barem 10 puta više neprijateljskih vojnika, nego srpskih. Eto čovjek uvijek nešto novo nauči.:)
Nedavno sam saznao da je Kraljević Marko bacio topuz preko Boke Kotorske.

A onaj dio o služenju si zaboravio - kako Turcima tako i Švabama, pa Rusima,pa onda malo Francuzima? Ne mislim tu na ropstvo, nego na uvlačenje.:)

Ah.:rolleyes:
Dve Austrougarske armije su se na Ceru borile protiv armije djenerala Stepe Stepanovic koji je tamo bio sa Drinskom i Moravskom divizijom. Veoma slabo poznajes istoriju, jer se ta bitka izucava na mnogim vojim akademijama.To je i bio prvi poraz AU vjske u WWII. Treba da znas da je i moral u toj bici imao veliku ulogu. Na Kolubari je do izrazaja dosla i sjajna strategija.
Kad pricamo o ropstvu prvu drzavu u novije vreme slbodnu ste vdobili u JU, koja je drzavnost dobila od Srbije.:kava:

Zmajevo
21.11.2008., 20:09

A to kako se netko namučio osvajajuci Mrkonjic, najbolje govori broj poginulih sa Hrvatske strane.

Tebi nije jasno da su Srbi bili slomljeni, vojno, i psihološki, s time da je ovo drugo vaznije, i bas bi to omogucilo pad BL.
HV pred vratima glavnog grada RS, bi bio (I BIO JE) dodatni psiholoski pritisak, jer tko je od srba godinu prije vjerovao da je to moguce.
A zapravo nije BL bila pred padom vec citava RS, a to naravno nije odgovaralo velikim igracima.

Sazalili se veliki igraci na Srbe:rofl: Isto kao u Milosrdnom Andjelu:rofl:
A da zaoravio sam da su bombardovali repetitore i neka uporisa u RS, ta vojni aerodrom u Kninu, iz sazaljenja, verovatno.:ne zna:

pjosip
21.11.2008., 20:15
Sazalili se veliki igraci na Srbe:rofl: Isto kao u Milosrdnom Andjelu:rofl:
A da zaoravio sam da su bombardovali repetitore i neka uporisa u RS, ta vojni aerodrom u Kninu, iz sazaljenja, verovatno.:ne zna:

Ne postoji aerodrom u Kninu.

Vićentije
21.11.2008., 20:19
Ne postoji aerodrom u Kninu.

Verovatno je mislio na vojni aerodrom Udbine, 30-ak km severno od Knina kojeg su Amerikanci u 2 navrata bombardovali u proleće 1995.

pjosip
21.11.2008., 20:29
Verovatno je mislio na vojni aerodrom Udbine, 30-ak km severno od Knina kojeg su Amerikanci u 2 navrata bombardovali u proleće 1995.

Avijacija je bila nikakva prednost u ovom ratu.

Bas nikakva... Cak se moze reci da je negativno uticala na moral s obzirom koliko su obicni seljaci obarali avione.

Cak su i Srbi shvatili da se ne isplati dizati avione.

lawreno
21.11.2008., 20:32
Naravavno da je odnos snaga bio 3 protiv jednoga, kad su glupi Bugari napali Srbiju, pa su to onda iskoristile i Turska i Rumunija.

mi_Hrvati
21.11.2008., 20:50

KAO VIŠI DJELATNIK HVO-A KASNJE HV,MOGU TI REĆI DA SMO BILI MNOGO MOĆNINI NEGO STO SETE MOGLI I ZAMISLITI, TAKOĐER JE BIO IZRAĐEN PLAN CIJELOGA SLOMA RS I BILI SMO PRIPREMJENI STVARNO DA SE DOĐE DO GRANICE S SRBIJOM, ŠTO SE TIČE BL IMALI SMO IZRAĐENI STRATEŠKI PLAN OSVAJANJA. TAKODER SMO IMALI TOČNE PODATKE O POLOŽAJU STANJU I SPREMNOSTI VAŠIH SNAGA, ALI DO DIREKTNOG NAPADA NEBI DOŠLO NA BL ZBOG VELIKE KOLIČINE CIVILA (SAMO KAO LAST OPTION) ALI ZNAMO DA STE BILI SPREMNI NA MIRNU PREDAJU. VISOKA TEHNOLOGIJA UZ POMOĆ DOBRO UVJEŽBANIH VOJNIKA OMOGUĆILA NAM JE POTPUNU KONTROLU SVAKOG BOJIŠTA , TAKOĐER VISOKA FLEKSIBILNOST U POKRETU UZ POMOĆ DODATNIH PRATEĆIH MOBILNIH GRANA POKAZALE SU SE KAO PRAVA STRATEGIJA. ISKRENO DA TI KAŽEM DA NISTE IMALI ŠAMSE A POGOTOV NE S VAŠIM TEŠKIM MOBILNIM SNAGAMA KOJE NISU BILE U STANJU NI REAGIRATI.

TAKOĐER JE POSTOJO I PLAN ZBIVANJA VOJSKE RS U ODREĐENE GRADOVE I TERITORIJE ALI NIJE SE POŠLO TIM PUTEM.

SVE U SVEMU RAT JE ZAVRŠIO ŠTO SE TIČE BIH TREBA DA OSTANE CJELOKUPNA ALI PODJELJENA NA 3 DJELA I NEKA SVATKO ODGOVARA ZA SVOJ DIO. .......RS , HB, BOSNA......

ZA MENE JE RAT GOTOV SAD BI TREBALO MALO ŽIVITI I UŽIVAT

OPROSTITE ZA VELIKA SLOVA ALI PIŠEM S POSLA A TIPKOVNICA JE MALO ČUDNA

mi_Hrvati
21.11.2008., 20:55
AH DA ODNOS JE BIO PO PROCJENI USA I EU

52% HV I HVO
31% VRS I CO
19% ABIH

U POGONU TJ U OMJERU PO KOJEM SU SNAGE POVUČENE

POZDRAV

Inkvizitor
21.11.2008., 21:04

To je ono što mi nije jasno da možer lupat nešto tako a čovjek je valjda bio u ratu a kurca ne zna o psihologiji ratovanja.

pa nabraja tamo neke jedinice, kao da je to bitno. Oko Berlina i u Češkoj predalo se na kraju 2. svj rata milion vojnika od čega pola SS-ovaca. U nekoj drugoj situaciji borili bi se do zadnjega ali kad je rasulo onda se predaje.

Hv je Mrkonjić uzeo dok si rekao keks, a to da su u gardijskim brigadama bili gušteri, to je samo bonus na glupost.

Još je tragičnije da oni to shvaćaju kao neko puhanje, kao Hrvati iberratnici, tako bi bilo i da je obrnuta situacija. Svaka vojska može doći u rasulo. A to je RS bila na kraju rata, vojska u rasulu, džaba svi tenkovi i artiljerijski divizioni.

pogotovo vojska može lako doći rasulo ako cijeli rat ima inicijativu, opusti se, ulijeni, a onda je dva tri udarca slome. To je jednostavno šok.

I zato se ne treba puno truditi uvjeravati analfabete u neke stvari.

Inkvizitor
21.11.2008., 21:09
Naucio ?!

Sta je on mogao nauciti - da njega "nece niko iz njegove mahale" ?

Vec sam napisao da su muslimanski borci ulicni fajteri, bez smisla za razmisljanje dalje od njihove ćaršije.

Tu se grčevito bore, tu i ginu...

.

Cijeli rat tzv. ABiH nije bila u stanju izvesti operaciju strateškog značenja. Samo neki sitni taktički pomaci. nebrojeno puta su im Srbi napravili navlakušu, na najednostavniji način, puste ih da se ukline, ovi se zalete, neosiguranih bokova, ovi samo zatvore kliješta i masakriraju ih. Čista naiva. I to toliko puta.

Ima za to i objektivnih okolnosti ali to im se dešavalo i na kraju rata, kad su bili i tehnički opremljeniji i sa velikim iskustvom a imali su i neke oficire iz JNA, ali do kraja rata nisu bili sposobni uraditi neku operaciji kojom bi promijenili strateški situaciju.

za diverzantske akcije i probijanje linija dobri, srčani ali kad treba odraditi nešto više i isplanirano, koma.

dudu
21.11.2008., 21:10
Ok, ali to nisu profi formacije u stritknom smislu reči. To su obične ratne formacije.

Arkanova "Srpska dobrovoljačka garda" profesionalna specijalna jedinica:rolleyes: :eek: Ako na njih tako gledaš onda ne vidim svrhu da dalje polemišemo...

arkan, knindže, legija isti k...JSO

Vićentije
21.11.2008., 21:43
Avijacija je bila nikakva prednost u ovom ratu.

Pa nije bila prednost iz prostog razloga što je na snazi bio režim zabrane letenja za zaraćene strane, što se ustvari odnosilo samo na VRS jer su oni jedino imali avijaciju na Mahovljanima.

Avijacija je velika prednost i ovako a kamoli u situaciji kad suparnik nema ni A od borbene avijacije.

Vićentije
21.11.2008., 21:52
arkan, knindže, legija isti k...JSO

"SDG", "Beli Orlovi", "Knindže" i "Srpska Garda" su bili dobrovoljačke jedinice, uglavnom malo bolje opremljenije i utreniranije ali daleko od toga da se mogu nazvati nekim elitnim formacijama.

JSO, poznatiji kao "Crvene beretke" ili "Frenkijevci, je s druge strane bila nešto približno specijalnoj jedinici, ali ipak ispod nivoa regularnih specijalaca VJ (63. padobranska, 72. izviđačko-diverzantski, bataljon VP "Kobre", itd.) ili SAJ-a MUP Srbije.

dudu
21.11.2008., 21:55
"SDG", "Beli Orlovi", "Knindže" i "Srpska Garda" su bili dobrovoljačke jedinice, uglavnom malo bolje opremljenije i utreniranije ali daleko od toga da se mogu nazvati nekim elitnim formacijama.

JSO, poznatiji kao "Crvene beretke" ili "Frenkijevci, je s druge strane bila nešto približno specijalnoj jedinici, ali ipak ispod nivoa regularnih specijalaca VJ (63. padobranska, 72. izviđačko-diverzantski, bataljon VP "Kobre", itd.) ili SAJ-a MUP Srbije.

to je sve na isti kalup i pod istom kapom (mislim na ove prve nabrojane i frenkijevce).
rasprava o ovome ipak nema poante jer ti ne pije vode da specijalci donose prevagu.

Vićentije
21.11.2008., 22:01
to je sve na isti kalup i pod istom kapom (mislim na ove prve nabrojane i frenkijevce).

Tačno, sve te dobrovoljačke jedinice a posebno JSO su bili pod patronatom SDB-a.

pjosip
21.11.2008., 22:20
Pa nije bila prednost iz prostog razloga što je na snazi bio režim zabrane letenja za zaraćene strane, što se ustvari odnosilo samo na VRS jer su oni jedino imali avijaciju na Mahovljanima.

Avijacija je velika prednost i ovako a kamoli u situaciji kad suparnik nema ni A od borbene avijacije.

Ne znam bas...

S obzirom kako su ruseni i kako su padali ti avioni te da Srbija nije imala bombardere nego dogfight lovce Mig-29 i to bez mogucnosti navodjenja projektila nego odokativnom procjenom pilota i to u vrijeme kad nije bilo zabrane letenja - tvrdim da avijacija opet nije donosila prevagu.

Ustvari JE !

I to moralnu ali na drugoj strani dok gledaju kako se ruse te letjelice.

dudu
21.11.2008., 22:27
Ne znam bas...

S obzirom kako su ruseni i kako su padali ti avioni te da Srbija nije imala bombardere nego dogfight lovce Mig-29 i to bez mogucnosti navodjenja projektila nego odokativnom procjenom pilota i to u vrijeme kad nije bilo zabrane letenja - tvrdim da avijacija opet nije donosila prevagu.

Ustvari JE !

I to moralnu ali na drugoj strani dok gledaju kako se ruse te letjelice.

helikopteri su moć, to bi dobro došlo, avioni su za šminku :D

alfa146
21.11.2008., 22:39

A koga smo onda skupljali sa Srđa i Sustjepana?Uzbekistance?Marsovce?

snowball
21.11.2008., 22:45
Cijeli rat tzv. ABiH nije bila u stanju izvesti operaciju strateškog značenja. Samo neki sitni taktički pomaci. nebrojeno puta su im Srbi napravili navlakušu, na najednostavniji način, puste ih da se ukline, ovi se zalete, neosiguranih bokova, ovi samo zatvore kliješta i masakriraju ih. Čista naiva. I to toliko puta.

Ima za to i objektivnih okolnosti ali to im se dešavalo i na kraju rata, kad su bili i tehnički opremljeniji i sa velikim iskustvom a imali su i neke oficire iz JNA, ali do kraja rata nisu bili sposobni uraditi neku operaciji kojom bi promijenili strateški situaciju.

za diverzantske akcije i probijanje linija dobri, srčani ali kad treba odraditi nešto više i isplanirano, koma.

bilo je i toga,a kao komentarišeš na pr. oslobađanje vlašića?

snowball
21.11.2008., 22:52
zar od ovih srba nema niko ko je bio u kozarskoj 5.,43. motorizovanoj,16."garavoj" ili 6.odredu , na ovom forumu?
mislim imao sam "dodira" s njima i volio bih čuti koje njihovo mišljenje o ovome,hajde sad banja luka i prijedor,da li bi pali kao kruška kao što hrvati tvrde?

Morska Neman
22.11.2008., 05:17
Moze li mi netko odgovoriti koje su HV brigade ratovale u BiH u Jesen 1995? Koji postotak svojih efektiva je Hrvatska tada poslala u BiH?

dudu
22.11.2008., 07:55
Moze li mi netko odgovoriti koje su HV brigade ratovale u BiH u Jesen 1995? Koji postotak svojih efektiva je Hrvatska tada poslala u BiH?

u operaciji ljeto 95 (grahovo i glamoč) sudjeluju dijelovi ovih postrojbi:

1. Gardijska brigada HV-a, 4. Gardijska brigada HV-a, 7. Gardijska brigada HV-a, 9. Gardijska brigada HV-a, 1. Hrvatski Gardijski Zdrug, 114. Brigada HV-a, 81. Brigada HV-a, 3. Gardijska brigada HVO-a, Specijalne postrojbe MUP-a Hrvatske Republike Herceg-Bosne

u operaciji maestral 4. i 7. gardijska brigada HV-a, 1.HGZ, 1. i 3. gardijska brigada HVO-a...za ostale ne znam

u završnim akcijama južni potez sudjeluju: 4. gardijska HV-a: general Damir Krstičević; 7. gardijska HV-a: general Ivan Korade; 1. Hrvatski gardijski zdrug: general Miljenko Filipović; 1. gardijska HVO-a: stožerni brigadir Ante Luburić; 2. gardijska HVO-a: general Stanko Sopta; 3. gardijska HVO-a: brigadir Ilija Nakić; Specijalna postrojba MUP-a HR HB: general Zlatan Mijo Jelić; 60. gardijsko- desantna bojna HVO-a: pukovnik Davor Dodig; 22. diverzantski odred HVO-a: pukovnik Predrag Mandić; 126. domobranska pukovnija HV-a: pukovnik Ante Podrug; Izviđačko-diverzantska satnija Glavnog stožera HV-a: satnik Ivica Dekalić; Operativna grupa Istok: general Željko Glasnović.

pjosip
22.11.2008., 09:38

Knin-Udbina zrakom = 65 kilometara.

Tulkas
22.11.2008., 09:45
znam kako je kad neko se zaintači pa brani svoje kao lud,i kada brani
Heheheh, vrlo dobro sam upoznat s ovom situacijom i znam kako je, a o BL mozemo nabadat do sutra. Ja sam rekao kada bi se pocelo furati, panika i tako to, povlacenje onda bi bilo lako. Sto se tice druge solucije, Banjaluku bi bilo skoro pa nemoguce osvojit u kratko vrijeme. Lupat artiljerijom da, zatvorit obruc takodjer, ali zauzet, jako tesko. To stoji..
baj d vej bio je ovdje poodavno jedan lik koji je sluzio u VRS pa smo malo pricali o Derventi i nasim kontraudarima i opcenito o situaciji tamo. Bio je vrlo dobar sugovornik.

Zmajevo
22.11.2008., 10:35
AH DA ODNOS JE BIO PO PROCJENI USA I EU

52% HV I HVO
31% VRS I CO
19% ABIH

U POGONU TJ U OMJERU PO KOJEM SU SNAGE POVUČENE

POZDRAV

Ni ti ni CIA tu niste racunali VJ, a po informacijama koje ja posedujem i oni bi se ukljucili, na ist nacin na koji vojska jedne drzave ucestvuje u ratu duge, mislim na HV.
To je i Klinton znao i MZ nije htela da dozvoli veliku klanicu pa je Holbruk dobio zadatak da zaustavi rat i napravi Dejton.

Zmajevo
22.11.2008., 10:38
Knin-Udbina zrakom = 65 kilometara.

Da ali je Knin bio sediste RSK pa sam tako i napisao.( Ni Surcin nije u BG pa se kaze Aerodom u Beogradu)Mislio samna Udbine.