PDA

View Full Version : Kako napraviti tekucinu za stakla za -30 i nize?

logicar
27.11.2008., 10:59
Zelio bih znati sto se sve stavlja u tekucinu za vj. stakla..

Koji je omjer vode i etanola za -30?

Hvala

frenchkey
27.11.2008., 12:24
ne treba izmišljati toplu vodu ili biti škrtac koji će to platiti lakiranjem krova i haube nakon par godina. Uzmi Sonax ili Nigrin. Osim ako ne voziš Tamić pa te baš briga za lak i gumene brtve

Cuka
27.11.2008., 12:29
Kemičar a da kupiš u kojem dućanu????

logicar
27.11.2008., 12:43
ne treba izmišljati toplu vodu ili biti škrtac koji će to platiti lakiranjem krova i haube nakon par godina. Uzmi Sonax ili Nigrin. Osim ako ne voziš Tamić pa te baš briga za lak i gumene brtve

koji su sastojci sonaxa i nigrina?

ice41000
27.11.2008., 12:44
Zelio bih znati sto se sve stavlja u tekucinu za vj. stakla..

Koji je omjer vode i etanola za -30?

Hvala

Pa imaš gotove tekućine za te temperature. Nemoj razrijediti koncentrat i sve pet.

logicar
27.11.2008., 12:51
Pa imaš gotove tekućine za te temperature. Nemoj razrijediti koncentrat i sve pet.

Nasao sam sastav od sonaxa na njhovim stranicama! No koji je omjer? Ingredients
SONAX Antifreeze & ClearView Concentrate
(Article Nº: 332300)
· ALCOHOL
· AQUA
· GLYCOL
· BUTANONE
· GLYCERIN
· SODIUM TRIDECETH-3 SULFATE
· CAPRYL GLUCOSIDE
· SODIUM GLUCONATE
· PERFUME
· CITRIC ACID
· IMINODISUCCINATE
· DENATONIUM BENZOATE
· COLOUR

(The ingredients are listed in descendig
order depending on the amounts contained)

Headbanger
27.11.2008., 12:52

Jebote odi u prvi dućan i pročitaj koji su sastojci :asshole:

ice41000
27.11.2008., 12:54
· ALCOHOL
· AQUA
· GLYCOL
· BUTANONE
· GLYCERIN
· CAPRYL GLUCOSIDE
· SODIUM GLUCONATE
· PERFUME
· CITRIC ACID
· IMINODISUCCINATE
· DENATONIUM BENZOATE
· COLOUR

(The ingredients are listed in descendig
order depending on the amounts contained)

Ti zbilja misliš da će ti to netko ovdje znati? :confused:
To je vjerovatno poslovna tajna firme Sonax pa će ti teško i oni reći.

logicar
27.11.2008., 12:56
Ti zbilja misliš da će ti to netko ovdje znati? :confused:
To je vjerovatno poslovna tajna firme Sonax pa će ti teško i oni reći.

nasao sam sastojke ali koji omjer... vjerojatno veliki dio je alkohol bar 30 posto... jer se alkohol ledi na -114.. tako sam negdje nasao!! hm!!

gecmali
27.11.2008., 13:12
Pazi da si bombu ne složiš :zubo:

Offshore
27.11.2008., 15:57
Nemoj oslijepit, nemoj se zapalit, nemoj izgrist brtve i brisace, i sve 5 !

I onda postaj sastojke....mozda se neko i javi za testnog kunica.

E, da, i di ces na -30 ? Sibir, Alaska ?
Stize Bozic, u posjetu Djedi Mrazu ? :D

A80
27.11.2008., 16:12
Prava domaća "šljiva" je najbolja. A tek da vidiš facu policajcu kad te zaustavi i natjera na puhanje. Sve oko auta smrdi ko kuga, a svi u autu trijezni.:)

Isprobao sam jednom jer nisam imao alternative i stvarno su me zaustavili na staroj Zagorskoj magistrali. Zadržali su me skoro sat vremena jer im nikak nije bilo jasno tko bi normalan točil rakiju u posudu za pranje šajbi, a ne u sebe.

Bon Scott
27.11.2008., 22:19
:lol:Prava domaća "šljiva" je najbolja. A tek da vidiš facu policajcu kad te zaustavi i natjera na puhanje. Sve oko auta smrdi ko kuga, a svi u autu trijezni.:)

Isprobao sam jednom jer nisam imao alternative i stvarno su me zaustavili na staroj Zagorskoj magistrali. Zadržali su me skoro sat vremena jer im nikak nije bilo jasno tko bi normalan točil rakiju u posudu za pranje šajbi, a ne u sebe.

:lol::lol::lol:

bond007
27.11.2008., 22:41
Sonax je šrot. ne isplati se bacati novce na te skupe stvari kad je gore od "Stakloper" iz kauflanda.
uzmi za 20 kn i baš te briga, rezultat je jednak

jedini način je ne koristiti to i po zimi da se baš ne zamrzne staklo treba obrisati stakla sa octom i vodom u omjeru 3:1 i to djeluje 2 tjedna sigurno ,neće se ni mrvicu zaledit

kerbi
27.11.2008., 23:15
Znam omjere, al iskreno neću ih reć da ti nebi ja polije bio kriv ako šta krene po zlu (najvjerojatnije gumice od brisača i sl). rekao sam to jednom frendu, lik nešto pojebao i poslje mene napadao radi gumica od brisača. Uglavnom na kraju balade ćeš imati šrot kino (jer ćeš imati samo osnovne sastojke) a koštat će te skuplje.

Vojky
27.11.2008., 23:27
Prava domaća "šljiva" je najbolja. A tek da vidiš facu policajcu kad te zaustavi i natjera na puhanje. Sve oko auta smrdi ko kuga, a svi u autu trijezni.:)

A prepečenica može i na minus 50?

marq.fcb
27.11.2008., 23:53

a prije 10 godina kad sam se sa starcima vraćao doma, bmw je zakuhao na autoputu ri-zg, a nismo imali ni jednu flašu vode da ulijemo u kiler nego smo našli litru vina i stavili tranu, al je bazdilo u autu :lol:

logicar
28.11.2008., 07:53
Da treba -30 i vise jer mi se je nelkolik puta dogodilo da i -30 zamrzne pogotovo kad je snjeg jer se razrijedi sa snjegom i odmah smrzava...

Nemoj oslijepit, nemoj se zapalit, nemoj izgrist brtve i brisace, i sve 5 !

I onda postaj sastojke....mozda se neko i javi za testnog kunica.

E, da, i di ces na -30 ? Sibir, Alaska ?
Stize Bozic, u posjetu Djedi Mrazu ? :D

logicar
28.11.2008., 07:56
Sonax je šrot. ne isplati se bacati novce na te skupe stvari kad je gore od "Stakloper" iz kauflanda.
uzmi za 20 kn i baš te briga, rezultat je jednak

jedini način je ne koristiti to i po zimi da se baš ne zamrzne staklo treba obrisati stakla sa octom i vodom u omjeru 3:1 i to djeluje 2 tjedna sigurno ,neće se ni mrvicu zaledit

Svi te tekucine su isti sastav! samo neke zbog imena skuplje!!

logicar
28.11.2008., 07:59
Znam omjere, al iskreno neću ih reć da ti nebi ja polije bio kriv ako šta krene po zlu (najvjerojatnije gumice od brisača i sl). rekao sam to jednom frendu, lik nešto pojebao i poslje mene napadao radi gumica od brisača. Uglavnom na kraju balade ćeš imati šrot kino (jer ćeš imati samo osnovne sastojke) a koštat će te skuplje.

Ja volim experementirati ako mi das omjre probat cu bez problema.

Offshore
28.11.2008., 08:23
Ja volim experementirati ako mi das omjre probat cu bez problema.

Litra etanola
4 dl vode
kap arome za kolace (radi ugodnijeg mirisa)
pola cajne zlicice soli
1 zlica vegete (nije obavezno ali glutaminati poboljsavaju miris). Vegetu naravno prosijati da krupni dijelovi ne zastopaju mlaznice.

Eto.

:)

modifika
28.11.2008., 08:33
:s

logicar
28.11.2008., 09:58
Litra etanola
4 dl vode
pola cajne zlicice soli
1 zlica vegete (nije obavezno ali glutaminati poboljsavaju miris). Vegetu naravno prosijati da krupni dijelovi ne zastopaju mlaznice.

Eto.

vov hvala zvci mirisno efikasno! danas odmah idem na posao pa javim kako je uspjelo!!

gecmali
28.11.2008., 10:02
Litra etanola
4 dl vode
pola cajne zlicice soli

Eto.

Mislim da je ovo recept za kolač Dade i Marine iz Smogovaca :D

kowalski
28.11.2008., 10:15
mislim da će ovoga čudnije gledati kad ga zaustave nego A80 kad je nasuo brlju... :D

logicar
28.11.2008., 10:16
:eek:mislim da će ovoga čudnije gledati kad ga zaustave nego A80 kad je nasuo brlju... :D

getriba_
28.11.2008., 12:19
kako napraviti tekucinu za stakla za -30 i vise?

Odeš u dučan i kupiš koncentrat koji bez mješanja ide do -60!
Ja tako jednog kupio u VW za 18 kuna litra...

Zekac
28.11.2008., 15:30
koji si ti skot, pa daj kupi u ducanu, ili benzi i nalij unutra... kaj sad tu toplu vodu izmisljas...
koje ti je slijedece pitanje, kak doma napravit benzin, ili mozda ulje....

green-sk
28.11.2008., 19:15

Upravo to mi je palo na pamet kad sam pročitao naslov teme!

Stari je prije dosta godine dobio 2 litre neke "brlje" koja je bila čisti otrov.... I to je držao ugaraži, jednog zimskog dana nestalo tekućine za stakla i on je nasuo možda 3 deci a ostalo vodu..... Jebote, još 2 godine je smrdila rakija kad bi se išla prati šajba.... Čak su ga jednom i zaustavili, i šok policajaca je bio kao što si opisao!

Za pokretača teme: Uzmi litru vodke Stribor, kanistar od 10 (9:1) litara i pomiješaj vodu i vodku, možeš dodati i malo Čarlija(radi mirisa i da ima neki "čistaći" učinak) i to je to! Trebalo bi držati bar do -20, a za bolji učinak uzmi kanistar od 5 litara (4:1) za jači omjer!(to se nebi ledilo bar do - 70)

metal junkie
28.11.2008., 22:45

Kaj ti stvarno nemaš kaj pametnije za delat nego izmišljat pizdarije?!
Opravdano ti je samo ako imaš slučajno pri ruci kemijski laboratorij koji ti ničemu ne služi a ti si ga odlučil malo isprobat.Ne seri kvake nego odi kupit gotov proizvod ko svi normalni ljudi i to ti je to.A i inače,kaj krećeš u sibir kad ti treba tekućina koja se ne smrzava do -30?

Offshore
29.11.2008., 07:52
Logicar, jesi probao koji mudri recept?

zacky
29.11.2008., 19:35
Pa nisi jedini koji o tome razmišlja,što kažeš na antifriz.

mirkec_23
30.11.2008., 10:30
ma odi i kupi od INE koncetrat. Kupujmo Hrvatsko-Mađarsko..

Elan sport
12.12.2008., 07:32
evo ja kupio odleđivač stakla u tekućini, iako ima i u spreju, ali sprej manje traje, i pola litre nekih 18 kuna, i odleđuje trenutno, pa ako bi se to stavilo u posudu, pomješano sa vodom, mislim da nebi smrzlo, ali i sve tekućine za vjetrobrane za zimske uvjete su ok

bond007
12.12.2008., 13:09
ma dobri su mi ti sprejevi za odleđivanje...onaj SOnax sprej ništa ne valjda, skuplji je od Ininog i više ga ima,al je za ništa.... trebam cijelu bocu potrošit da bi nekaj djelovalo, jel mi može tko preporučit neki bolji?

kerbi
12.12.2008., 14:15
Jok. Sranje svi od reda. Rade na malo smrznutoj šajbi (više mraz i sl), al ćim je malo više leda nastaje sranje. Meni se jedne zime zaledio inin sprej za odleđivanje na šajbi tak da sam tek onda imao šta odmerzavati. Od onda strugalica i grijanje i bok.

-dominic-
12.12.2008., 14:41
Ima od nigrina u konzumu litra -30, 15kn. Kad potrošim sonax-a budem probao ovo. Mislim da je isto dobro

klinsider
12.12.2008., 16:12
Dajte si radje ugradjite grijanje u posudu za tekucinu. Ima i el.grijaca, koje samo omotas oko cjevcice koja vodi do mlaznica.
Dakako, auti iz vise klase imaju to vec u serijskoj opremi.

Bilo je i likova, koji su kupili dugu plasticnu cjevcicu, omotali je crijeva rashladne tekucine koja vodi na kiler. Dal je ista pomoglo... neznam.

bbsan
12.12.2008., 16:52
Shvaćam razloge zbog kojih bi netko htio nešto što se ne ledi na -30, jer se ove lošije tekućine bez problema zalede pr velikoj brzini i kad je vani minus dva. Pogotovo ono Inino smeće kojem ni točka ledišta nije ista u svakoj boci.

Ja sam znao nać koncentrat za -70 (da, minus 70), pa bi ga miješao s ovim tekućinama za -30, i ne bi bilo problema :D

Ne sjećam se di sam to vidio, OMV, Mercator ili tako nešto - isto Sonax.

bond007
12.12.2008., 23:18
ja kakti odledim staklo sprejem,jedva, očistim lopaticom, i krenem vozit i opet mi se počne ledit.....onda puštam tekućinu za stakla i opet isto.... nikako se nemože to sredit,ja praktički zapravo ništa ni ne vidim kad se sve zaledi.....
i što je najgore,nekad mi se zna zaledit iznutra staklo,kad je jako jako zima? kako da to riješim?

green-sk
13.12.2008., 12:03
Nikako.... jedino riješenje je da polako ugriješ auto i da staviš da ti ventilacija puše samo na šajbu....
I provjeri daliti gdje pušta vodu kod šajbe....

I wonder
13.12.2008., 13:21
ja kakti odledim staklo sprejem,jedva, očistim lopaticom, i krenem vozit i opet mi se počne ledit.....onda puštam tekućinu za stakla i opet isto.... nikako se nemože to sredit,ja praktički zapravo ništa ni ne vidim kad se sve zaledi.....
i što je najgore,nekad mi se zna zaledit iznutra staklo,kad je jako jako zima? kako da to riješim?

koji auto?
dizeli slabije griju, toga moraš biti svjestan. isto i mali benzinci.

probaj ovo: ujutro pališ auto, grijanje na max, puhanje samo na šajbu, ventilator na 3 i spusti ona sjenila za sunce. to će malo bolje zadržati topli zrak oko šajbe.

bond007
13.12.2008., 13:29
kad upalim ventilator čim startam auto , puše hladan zrak i treba mu 5 minuta da počne toplo puhati. što znači da je jedini mogući izlaz da 5 minuta čekam i onda će bit sve ok.

green-sk
02.01.2009., 10:47
Ukratko, stpljen-spašen! Svako "silovanje" samo može štetu napraviti.....:kava:

logicar
02.01.2009., 16:31
Ima od nigrina u konzumu litra -30, 15kn. Kad potrošim sonax-a budem probao ovo. Mislim da je isto dobro

Nasao sam u Intersparu koncentrat -60 i jos sam nasao nekakvu tekucinu od litre u Muleru za
-70,
tako sam na sonax ovim stranicama nasao sastojke njhovih tekucina za pranje i jedan od sasojaka je limunska kiselina. Kupio sam nasu domacu u Metrou za -25 5litara pa sam sam dodao limusnske kiseline cetri pune cajne zlicice (na pet litara). Pa vjerujem da ce se manje smrzavati, i kada se na staklu razrijedi sa snjegom. jer je nesto kiselkastije.
Limuske kiseline ima u gotovo svakoj trgovini i 100g je kojih 6 kn. Naravno ne pretjerivati sa limunskom kiselinom.
· ALCOHOL
· AQUA
· GLYCOL
· BUTANONE
· GLYCERIN
· CAPRYL GLUCOSIDE
· SODIUM GLUCONATE
· PERFUME
· CITRIC ACID
· IMINODISUCCINATE
· DENATONIUM BENZOATE
· COLOUR

logicar
05.01.2009., 07:42
Nasao sam u Intersparu koncentrat -60 i jos sam nasao nekakvu tekucinu od litre u Muleru za
-70,
tako sam na sonax ovim stranicama nasao sastojke njhovih tekucina za pranje i jedan od sasojaka je limunska kiselina. Kupio sam nasu domacu u Metrou za -25 5litara pa sam sam dodao limusnske kiseline cetri pune cajne zlicice (na pet litara). Pa vjerujem da ce se manje smrzavati, i kada se na staklu razrijedi sa snjegom. jer je nesto kiselkastije.
Limuske kiseline ima u gotovo svakoj trgovini i 100g je kojih 6 kn. Naravno ne pretjerivati sa limunskom kiselinom.
· ALCOHOL
· AQUA
· GLYCOL
· BUTANONE
· GLYCERIN
· CAPRYL GLUCOSIDE
· SODIUM GLUCONATE
· PERFUME
· CITRIC ACID
· IMINODISUCCINATE
· DENATONIUM BENZOATE
· COLOUR

Sad kad su ovako niske temperature stvarno se vidi da djeluje bolje! No samo se nesmije pretjerivati sa limunskom kiselinom da nebi nagrizala.

bluebox
06.01.2009., 14:23
Isto mi se dogodilo jučer. Još špricnem čarobnog :rolleyes: Sonax sredstva za stakla da očistim šoferšajbu i mogu reći da sam imala sreće što sam u tih nekoliko sekundi do potpune zamagljenosti imala gdje stat sa strane, fakat nema smisla vozit se ako ne vidiš ispred sebe :ne zna: Toliko o tome da Sonax ne zaleđuje :raspa:

Kad mi se počne zamagljivati iznutra, onda na semaforima glancam onom žutom krpom za stakla :kava:

Sad, zanima me jel ima neko elegantnije rješenje (za početak vožnje) od fizičkog struganja izvana i glancanja iznutra?
Koliko vidim mišljenja o spreju su podijeljena :ne zna:

Jel ima nešto čime se može premazati staklo da ne mrzne? Ni kad stoji ni u prvih par minuta vožnje :misli:

Mikahr
06.01.2009., 14:35
Isto mi se dogodilo jučer. Još špricnem čarobnog :rolleyes: Sonax sredstva za stakla da očistim šoferšajbu i mogu reći da sam imala sreće što sam u tih nekoliko sekundi do potpune zamagljenosti imala gdje stat sa strane, fakat nema smisla vozit se ako ne vidiš ispred sebe :ne zna: Toliko o tome da Sonax ne zaleđuje :raspa:

Možda imaš ljetni Sonax ili si zimski prerazrijedila vodom pa se smrzava.Neku noć sam na -13 uredno oprao stakla u vožnji,Sonax-om naravno,ni traga ledu.:ne zna:

-dominic-
06.01.2009., 14:40
Evo bilo neki dan -8, razrijeđeni sonax na -20 i ništa ne ledi.

bluebox
06.01.2009., 14:46
Možda imaš ljetni Sonax ili si zimski prerazrijedila vodom pa se smrzava.Neku noć sam na -13 uredno oprao stakla u vožnji,Sonax-om naravno,ni traga ledu.:ne zna:

Hmm... :misli: ovo bi moglo biti- da imam ljetni Sonax. Nisam znala da postoje dva tipa, provjerit ću :top:
Nisam prerazrijedila- ulila sam vode koliko piše da ide :ne zna:

Svejedno ostaje problem magljenja iznutra - usmjerim ventilatore prema staklima koliko god se može i sve ok funkcionira dok jako griju i ispuhuju, čim ugasim magli se, ako stavim da puše hladnije isto :ne zna:

I ostaje pitanje jel postoji čudotvorni premaz za stakla koji odolijeva svim zimskim vremenskim uvjetima? :cerek:
:kokice:

kerbi
06.01.2009., 14:52
Bluebox, mislim da je kod tebe u biti problem u prljavim staklima iznutra. probaj ih lijepo obrisati jelenjom kožom i običnom vodom. Hoće neka sredstva za pranje stakla ostavljati trag pa ti se zbog nečistoće stakla jako dodatno magle. Najčešće pomogne obično dobro brisanje stakala mokrom krpom (koja ne ostavlja tragove, dlačice i sl9.

bluebox
06.01.2009., 15:02
Bluebox, mislim da je kod tebe u biti problem u prljavim staklima iznutra. probaj ih lijepo obrisati jelenjom kožom i običnom vodom. Hoće neka sredstva za pranje stakla ostavljati trag pa ti se zbog nečistoće stakla jako dodatno magle. Najčešće pomogne obično dobro brisanje stakala mokrom krpom (koja ne ostavlja tragove, dlačice i sl9.
Ok probat ću samo s vodom i žutom krpom :top:

Makar, ne znam kako bi iznutra bila baš toliko prljava- vidjelo bi se valjda, ne pipkam po staklu i ne pušim u autu :ne zna:

kerbi
06.01.2009., 15:06
Ajd probaj s krpom pa mi javi kakve je boje bila krpa kad si s njom prebrisala šajbu. Mislim da to više ima veze s smogom iz zraka i sl. Ja sam primijetio da mi se stakla iznutra puno manje prljaju kad sam na GO (u Petrinji) nego kad sam svaki dan u Zagrebu.
To ti je moje iskustvo. Nije skupo i nemaš šta izgubiti ako probaš.
Savjet, glancaj stakla dok ti boja krpe prije glancanja ne bude ista kao poslije glancanja. :)

Mikahr
06.01.2009., 15:18
Provjeri kako je podešena klapna za dovođenje zraka,ako je na "recirkulaciji" onda se magli.Ako je na dovodu svježeg zraka možda je klapna zaštekala-ostala zatvorena.

MaxTheBoss
06.01.2009., 19:57
Jednostavno obicnom bijelom maramicom trljaj po staklu iznutra pa ces vidjet kakve ce boje biti maramica

logicar
07.01.2009., 07:52
Po mome iskustvu potrebno je bar dva puta mjesecno oprat vjetrobransko staklo iznutra.. opere se sa tekucinom za pranje stakla pa se sa cistom pamucnom krpom ispolira i skinu se sve mrlje... iznutra zmazano vjetrobransko staklo rasprsuje svjetlo pa se dobiva osjecaj sumaglice i losa je vidljivost.

SimBin
08.01.2009., 19:59
...da se staklo ne magli iznutra uzeti pjenu za brijanje i krpom ju dobro utrljati u staklo(dok ne nestane).....eto:)

bluebox
09.01.2009., 08:21
Provjeri kako je podešena klapna za dovođenje zraka,ako je na "recirkulaciji" onda se magli.Ako je na dovodu svježeg zraka možda je klapna zaštekala-ostala zatvorena.
Prozračivanje je ok, i dobro je namješteno i dobro funkcionira :top:

Provjerila sam Sonax- imam zimski, miješan u omjeru 1:1 kako piše :ne zna:

iznutra zmazano vjetrobransko staklo rasprsuje svjetlo pa se dobiva osjecaj sumaglice i losa je vidljivost.
Da to sam skužila :zubo:

...da se staklo ne magli iznutra uzeti pjenu za brijanje i krpom ju dobro utrljati u staklo(dok ne nestane).....eto:)
Ako je to istina, ti si car :s:)

Ali bi radije da mi to još netko potvrdi da mi se ne bi svi zajedno skupa samnom smijali na potencijalnoj temi- "Kako skinuti pjenu za brijanje sa šoferšajbe" :zubo:

Daklem?

kerbi
09.01.2009., 10:46
Ja to nebih radio. Mislim da je jednostavnije jednom- dvaput mjesećno obrisati stakla nego se s tim zafrkavati. Mislim bilo je i onih gelova za razmazati da se stakla ne magle i sl (mislim da ćak imam još jednu tubu negdje), al sam na kraju skužio da je sve to kratkog vijeka, dapaće nekada zna bit kontraproduktivno.

kowalski
09.01.2009., 14:04
Ali bi radije da mi to još netko potvrdi da mi se ne bi svi zajedno skupa samnom smijali na potencijalnoj temi- "Kako skinuti pjenu za brijanje sa šoferšajbe" :zubo:

evo ja potvrđujem.bilo već nekoliko puta govora o tome na ovom pdf-u,a i na drugim mejstima gdje se trkelja o autima.
osobno nisam probao,jer sam auto na kojem su mi se maglila stakla prodao prije ove zime,ali sam čuo da radi.
e sad..ima i neka caka-pjena mora sadržavati nešto (ne mogu se sjetit točno koji sastojak...glicerin? :ne znam: ajmo kemičari) da bi djelovala..guglaj malo.
ali nije patka-navodno djeluje.

logicar
09.01.2009., 16:46
evo ja potvrđujem.bilo već nekoliko puta govora o tome na ovom pdf-u,a i na drugim mejstima gdje se trkelja o autima.
osobno nisam probao,jer sam auto na kojem su mi se maglila stakla prodao prije ove zime,ali sam čuo da radi.
e sad..ima i neka caka-pjena mora sadržavati nešto (ne mogu se sjetit točno koji sastojak...glicerin? :ne znam: ajmo kemičari) da bi djelovala..guglaj malo.
ali nije patka-navodno djeluje.

tekucinu protiv magljenja stakla ima za kupiti nije skupa a i traje.. no iz mojeg iskustva daje 60% rijesenja.. i nakon nekog vremena se vise izmulja pa je teze ocistiti staklo

gljeeva
09.01.2009., 19:12
Toplo preporučam sredstvo za odleđivanje šajbe alfacare. Proizvodi neka firma iz Čakovca čini mi se. Definitivno najbolje od svega kaj sam probao. Odmrzne led za 10ak sekundi i samo brisačem prođem par puta. Pakirano u posudu sa pumpicom kao raznorazna mr.muscolo sredstva za čišćenje. Najviše mi žao kaj sam zaboravio gdje sam kupio a nisam kasnije nigdje vidio u ponudi..

bluebox
13.01.2009., 14:30
Tekućina za odmrzavanje stakla je :s:s
Problem prljavih stakla iznutra (a bila su :zubo:), sam jednostavno riješila mokrim maramicama za staklo- jednostavno i djelotvorno ;)

E, sad- obećaju ovih dana kišu koja će mrznuti u dodiru s podlogom, pa me zanima jel se može tim sprejem (za odleđivanje stakla) odlediti i brava, ako dođe do toga :zubo:
Ne bi htjela da mi korodira ili tako nešto :ne zna:

Kolega me prepao da se zna dogoditi da se kod zaleđivanja kiše stvori kao glazura na autu- valjda se ne mogu zaledit vrata ili ... :eek:

Jel mogu ikako auto zaštititi od smrzavanja? Kad mislim na to dođe mi da ga pokrijem dekicom :tuzni:

I na kraju - jel se ovih dana isplati prati auto? S obzirom na vrijeme pretpostavljam da će odmah bit smucav :misli:

CDRW
13.01.2009., 15:16
Svako sredstvo za odleđivanje bravica (obrato pažnju da oni NIJE isto ko i sprej za stakla ) ima u sebi ulja. Dovoljno je našpricat bravu sa WD40 ili MoS sprejom PRIJE smrzavice i nema problema.

Auto nemožeš zaštitit od smrzavanja. Pazi da su ti gumene brtve navazelinirane, naglicerinirane ili napudrane. Nemaš problema.

Ja svog operem. Ali on preko noći stoji u garaži. Ako nemaš garažu nebih baš pretjerivao s vodom.

bluebox
13.01.2009., 15:28
Svako sredstvo za odleđivanje bravica (obrato pažnju da oni NIJE isto ko i sprej za stakla ) ima u sebi ulja. Dovoljno je našpricat bravu sa WD40 ili MoS sprejom PRIJE smrzavice i nema problema.
A super, :top: WD 40 to imam :)

Pazi da su ti gumene brtve navazelinirane, naglicerinirane ili napudrane. Nemaš problema.
Što ovo znači? :confused:

Ili je to iz cincilator/gefufne rječnika :o

CDRW
13.01.2009., 15:37
To znači da gumene brtve koje se nalaze na svakim vratima (ili su na vratima ili su na štoku ili na jednom i drugom) treba namazat vazelinom, glicerinom (najjednostavnije) ili puderom (nije baš neko rješenje). Time se onemogući da voda uđe između lima i brtve te da se tu smrzne i onda nemreš otvorit vrata. Ako siluješ ista obično se podere brtva - a to nije najbolje što ti se po zimi može dogodit.

bluebox
13.01.2009., 15:44
To znači da gumene brtve koje se nalaze na svakim vratima (ili su na vratima ili su na štoku ili na jednom i drugom) treba namazat vazelinom, glicerinom (najjednostavnije) ili puderom (nije baš neko rješenje). Time se onemogući da voda uđe između lima i brtve te da se tu smrzne i onda nemreš otvorit vrata. Ako siluješ ista obično se podere brtva - a to nije najbolje što ti se po zimi može dogodit.
Aaa, to je to :top:

Hvala, hvala :lux:

ice41000
13.01.2009., 16:12
Aaa, to je to :top:

Hvala, hvala :lux:

Ja sam za te gume kupio nekakav sprej na pumpi. Pošpricao i OK je , ali više sam si našpricao u oči (prejak mlaz) nego na gume. Fuj!

Frend auto mehaničar je rekao da se može namazati i Niveom, ali nisam probao.

CDRW
13.01.2009., 16:23
Ja sam za te gume kupio nekakav sprej na pumpi. Pošpricao i OK je , ali više sam si našpricao u oči (prejak mlaz) nego na gume. Fuj!

Frend auto mehaničar je rekao da se može namazati i Niveom, ali nisam probao.

A osnovni sastojak Nivee je???? Vazelin, parafin .....
Bitno da je masno i hidrofobno. I da ne oštećuje gumu.

ice41000
14.01.2009., 10:21
A osnovni sastojak Nivee je???? Vazelin, parafin .....
Bitno da je masno i hidrofobno. I da ne oštećuje gumu.

I sigurno puno bolje miriši od onog otrova u spreju...