PDA

View Full Version : Nabava sjemena

Dustflower
16.10.2005., 10:51
Uhvatila me zelja opskrbiti se sjemenkama za sljedecu sezonu sto prije. I gledam ja tako strane sajtove i slinim :eek: ima stvarno super izbora sjemenki zacinskog bilja i mini povrca (vrt nemam, pa ne mogu nista drugo u teglicama). Kod nas nema ni priblizno toliko izbora. Jedini je problem - carina. Navodno iz EU nije problem za manje kolicine u originalnom pakiranju. A sto je s SAD-om? Je li netko narucivao i kakva su iskustva s carinom?

ako ne nista drugo, znate li neki dobar i provjeren sajt baziran u EU koji salje u Hrvatsku?

Nemruth Dagi
20.10.2005., 12:41
Dustflower kaže:
Uhvatila me zelja opskrbiti se sjemenkama za sljedecu sezonu sto prije. I gledam ja tako strane sajtove i slinim :eek: ima stvarno super izbora sjemenki zacinskog bilja i mini povrca (vrt nemam, pa ne mogu nista drugo u teglicama). Kod nas nema ni priblizno toliko izbora. Jedini je problem - carina. Navodno iz EU nije problem za manje kolicine u originalnom pakiranju. A sto je s SAD-om? Je li netko narucivao i kakva su iskustva s carinom?

ako ne nista drugo, znate li neki dobar i provjeren sajt baziran u EU koji salje u Hrvatsku?

Mislim da moraš imati hrpu dozvola za uvoz Min. poljoprivrede, sanitarna-zdravstvena il što već, a dio ide na kontrolu u labos.
Neke sjemenke se ne smiju uvažati ili trebaš specijalnu dozvolu za to.
Najbolje je to prešverati u džepu ak možeš, manja je gnjavaža.

Bocca della Verita
20.10.2005., 12:50
Nemruth Dagi kaže:
Mislim da moraš imati hrpu dozvola za uvoz Min. poljoprivrede, sanitarna-zdravstvena il što već, a dio ide na kontrolu u labos.
Neke sjemenke se ne smiju uvažati ili trebaš specijalnu dozvolu za to.
Najbolje je to prešverati u džepu ak možeš, manja je gnjavaža.

postoje vrlo jasni razlozi za zabranu slobodnog uvoza/izvoza sjemenja (izmedjuostalog)
;)

Nemruth Dagi
20.10.2005., 13:13
Bocca della Verita kaže:
postoje vrlo jasni razlozi za zabranu slobodnog uvoza/izvoza sjemenja (izmedjuostalog)
;)

BEZ DALJNJEG, ali kao mali potrošač bolje je tih par vrečica sakriti nego prijavljivati za varinu. Ja sam sa Bliskog istoka donjela kaktus i baš mi nije bilo svejedno na granici:o

Indi
02.11.2005., 14:31
a ja sam postom slala u hr sjemenje cvjeca i zacinskih biljaka i od 3 paketica koja sam slala, 2 su stigla no problem (bez ikakve carine, dozvola, bla bla) a zadnje nije nikad stiglo (valjda zapljenjenjo u Hr).

Tigrica
29.03.2006., 14:26
dakle gdje kupujete sjeme za povrce, mislim da nije bas kupljeno u trgovinama tipa Konzum, Ipercoop i slicno, da je malo kvalitetnije, po mogucnosti hrvatski uzgoj, a i zanima me da li ima uopce za kupiti sjeme organskog porijekla. kako mogu biti sigurna da mi nece podvaliti gmo sjeme?

mozda u nekoj lokalnoj trgovini ili se moze naruciti posiljka?

d@d@
29.03.2006., 14:29
Povremeno imaš u moši one izložbe organske hrane, velesajam vrt i dom, proljetni velesajam, izložba cvijeća ... svugdje se pojavljuju mali uzgajivaći i često prodaju sjemenje, a neke sjemenke možeš i na placu kupit od kumica (grah, lučice, flance ...).

xxGaladrielxx
29.03.2006., 14:29
dakle gdje kupujete sjeme za povrce, mislim da nije bas kupljeno u trgovinama tipa Konzum, Ipercoop i slicno, da je malo kvalitetnije, po mogucnosti hrvatski uzgoj, a i zanima me da li ima uopce za kupiti sjeme organskog porijekla. kako mogu biti sigurna da mi nece podvaliti gmo sjeme?

mozda u nekoj lokalnoj trgovini ili se moze naruciti posiljka?
hr se ne bavi uzgojem sjemena

Tigrica
29.03.2006., 14:40

kojeg? gmo? ili "obicnog"?
ako mislis na obicno onda mi je to cudno, jer sam uvjerna da se moze kupiti u nekom domacinstvu na selu ili na pijaci ko sto rece d@d@...

xxGaladrielxx
29.03.2006., 14:42
kojeg? gmo? ili "obicnog"?
ako mislis na obicno onda mi je to cudno, jer sam uvjerna da se moze kupiti u nekom domacinstvu na selu ili na pijaci ko sto rece d@d@...
narafski da mozes kupiti i grah na placu :D
a od ceg su oni sjeme dobili?
mislila sam bas na uzgoj a ne ovo na sice

d@d@
29.03.2006., 14:45

:confused:

Ima ovo: http://www.sjemenarna.hr/onama.htm dio otkupa rade po Slavoniji.

S nekim sortama sam bila poprilično zadovoljna.

xxGaladrielxx
29.03.2006., 17:28
meni su agronomi rekli da nema kod nas uzgoja povrtnog sjemena.
jesi sigurna da sjemenara ne radi otkup nekog drugog?

d@d@
30.03.2006., 07:56
meni su agronomi rekli da nema kod nas uzgoja povrtnog sjemena.
jesi sigurna da sjemenara ne radi otkup nekog drugog?

Znam da otkupljuju kamilicu ili bar jesu prije 2 godine, ali nije mi bilo povoljno.

Tigrica
03.04.2006., 07:52
evo bas sam jucer na pijaci kupila domace sjeme, uzgojeno u Hr, iz Bizovca, tako da ima, ima...

blalla
02.10.2006., 14:53
pokušala bih sama uzgojiti cvijeće za svoje vjenčanje u plastenicima mojih roditelja. zanima me dal netko zna kod bi trebala zasaditi lukovice pa da imam cvijeće za taj dan ili dan -dva prije. zanimaju me anemone,ranunculus....

Madame Hooch
02.10.2006., 17:38
prvo i prvo - likovice i gomolji nisu sjeme
a dalje - sve lukovice i gomolji kupljeni u vrtlarijama ili sjemenarnama imaju nacrtan tijek od sadnje do cvatnje - osnovno je osigurati im period "zime" i nakon toga se počne brojati ...ako ih mislite uzgajati u posudama, onda se polože u supstrat i stave u hladan prostor (0-4°C) na dva tjedna , zatim se nastavi kao po uputama sa pakovanja; ako idu u gredicu onda se zajedno sa pilovinom u kojoj su pakirani umoraju u najlonsku vrečicu i stave u ladicu za povrće u frižideru na isto 2 tjedna, pa se onda sade
oduzimati znaš - pa im u skladu s time unatrag izračunajte klimatske uvijete i dužinu dana ...a sad točnost u dan-dva - teško reč, ali cvijet na živoj biljci trajniji je od već odrezanog

ja osobno bi išla na snježno bijele i vrhnje bijele kale :)

blalla
07.10.2006., 17:10
Hvala ti madame na opširnom odgovoru. Na pakovanju piše : sjetva od ožujka do travnja, cvjetanje od svibnja do srpnja (vrtni mak) znači li to da ću čekati oko mjesec dana na prvi cvijet.. šta mi savjetuješ??

xxGaladrielxx
07.10.2006., 19:37
Ranunculusi (http://www.agrocroatia.com/Lukovice_ranunculus.htm)

Madame Hooch
08.10.2006., 08:23
Hvala ti madame na opširnom odgovoru. Na pakovanju piše : sjetva od ožujka do travnja, cvjetanje od svibnja do srpnja (vrtni mak) znači li to da ću čekati oko mjesec dana na prvi cvijet.. šta mi savjetuješ??

:tuzni: ah, stvarno ne znam šta bih ti rekla za vrtni mak , ali svakako računaj na 6 tjedana od sijanja + bar 5 dana u hladnjaku za sjeme

ja sam mak sijala samo jednom, u njegovoj pravoj sezoni pa nije trebala priprema ni simulacija zime, ali mi nije uspio NI JEDAN JEDINI :(
niknula je cijela džungla, ali nijedna biljčica se nije razvila dalje od 2 cm visine i 4 listića ....stvarno sam nula na tom području :o

xxGaladrielxx
08.10.2006., 10:07
A kad ti je vjencanje?
Rast svih lukovica mozes "forsirati". Ne znam kako je s gomoljima. Npr. tulipane bi sadila u jesen, pokrila Al folijom i stavila na stubiste na kojem je temp. znatno visa nego vani. Oko n.g. bi pojacala vlagu zemlje i ostavila pokrivene dok listovi ne izadju na 5-6 cm te bi tada uklonila foliju. Unesemi ih na toplo tek kad se pojavi stabljika s pupom. Kod naglije promjene temperature, na vise, pup se posusi prije no kaj se rastvori.
Npr Zrinjevac uzgaja lukovice i gomolje u plastenicima i ponudi, rascvjetane mozes naci nekoliko mjeseci prije no kaj pocnu cvjetati na otvorenom. Zakaj ne probas otici u takav neki rasadnik i pitati za savjet?
Ili probaj s botanickim. Na njihovim stranicama imas email ili ih zovni na tel. Oni su vrlo susretljivi.

djlex
27.10.2006., 11:25
ako netko zna kako doći do sjemena ove biljke rado bi da podijelite ovu inf. hvala

emergence
27.10.2006., 11:31
pa nije to zabranjena biljka.
proizvodi od nje se normalno mogu kupiti u bio ducanima u hrvatskoj. sluzi za zamjena za secer i neam toliko kalorija i navodno je zdravija

djlex
30.10.2006., 17:52
naravno da nije zabranjena, ali se nemože nabaviti sjeme kod nas nego samo gotov proizvod.(list ili prah) zanima me kako se može doći do samog sjemena......

abba
31.10.2006., 10:31
http://www.swallowtailgardenseeds.com/herbs/stevia.html

djlex
04.11.2006., 13:57
puno hvala,predobra stranica!!!!

Ghostdog
11.04.2007., 13:30
Pozdrav

Htio bih u povrtnjaku imati kelj,kelj pupčar,karfiol,brokulu,tikvice,krastavce i još ponešto.Reci te mi da li da se kupi sjemenje ili sadnice?

kikca
11.04.2007., 15:24
Može ili sjeme ili sadnice, ovisi o mogućnostima uzgoja, količini i financijama.

osbourne
11.04.2007., 18:58
za početak sadnice...

Smotani
12.04.2007., 09:26
Pozdrav

Htio bih u povrtnjaku imati kelj,kelj pupčar,karfiol,brokulu,tikvice,krastavce i još ponešto.Reci te mi da li da se kupi sjemenje ili sadnice?

Sad je već i malo kasno za gore navedeno povrće kupovati sjeme.Pardon,za tikvice i krastavce nije.
Dakle,lisnato povrće sad je najbolje kupiti kao sadnice.
Tikvice i krastavci se siju oko 1.svibnja.

Pozdrav

JoZ@
05.08.2008., 20:42
evo trebo bi malo vise sjemena djeteline
pa me zanima zna li ko di ima za kupit jeftinije :s

navodno ima i neka djetelina koja se koristi za zelenu gnojidbu tla
posije ju se
pusti da izraste pa onda oranje i tanjuranje

zna li ko vise o tome :confused:

McGrubi
09.08.2008., 15:24
guglaj zelenu gnjojidbu, ima dosta stranica o tome

sjeme djeteline sam kupila u poljoprivrednoj apoteci, ima dvije vrste niska bijela i visoka crvena djetelina

sunsetmo
29.11.2008., 16:41
Potrebna mi je pomoć ljudi. Trebala bi nabaviti sjeme sljedećih biljaka:

Acer palmatum (Japanski javor)
Liriodendron tulipifera (Tulipanovac)
Liquidambar
Thuja occidentalis L. (zapadna tuja)
Thuja occidentalis "Smaragd"

Da li netko zna gdje toga ima u Hrvatskoj?
Znam gdje nabaviti vani, preko Net-a, znam gdje kupiti sadnice, ali sjeme :confused:

Ljubazno molim pomoć :s:s:s
Hvala

18Delta
29.11.2008., 19:00
znas gdje nabavit vani... sta? recenica ti nije bas najljepsa...

uglavnom, sjeme je tu:
http://hr.kpr.sk/

sunsetmo
29.11.2008., 20:37
Mislila sam na izvan Hrvatske...brzina u pisanju.
Puno hvala na linku. :)

sunsetmo
02.12.2008., 10:26
S naručivanjem sve funkcionira? Rokovi dostave? Granica? Hvala

18Delta
02.12.2008., 17:42
SVE OK!
bas su mi jucer poslali nekih 200 sjemenki, sad cekam da stigne.

sunsetmo
02.12.2008., 20:04
Hvala ti!!! Probati ću...:top:

vrabec-te-dal
27.08.2009., 17:34
jel tko kupovao od njih
http://hr.kpr.sk/vegetable.php

18Delta
28.08.2009., 14:50
ja, nekoliko puta

vrabec-te-dal
28.08.2009., 14:56
ja, nekoliko puta

sve je bilo ok. što si naručio dobio si? sjeme je dobro?

... zanima me kakvo je tvoje iskustvo sa kupovanjem (to sam u prvom postu zaboravila napisati :rolleyes:
e da i jesu li im dobre biljke, ja bi naručila one rajčice i možda onaj crno bijeli grah. pa me zanima ak si to kupio jesu ukusni.

:)

18Delta
28.08.2009., 15:28
kupovao sam sjeme drveca za neke pokuse...

narudzba i isporuka, sve 5.
kazu (kad sam ih pitao) da svo sjeme cuvaju u hladnjacama (kako bi i trebalo). osobno, proklijavao nisam.

edit:
jos nesto... u slucaju da kolicinski nemaju sjemena koliko trazis, mogu ti poslati dio sada, a dio kasnije ili sve ti posalju kasnije kad nakupe. meni su prosle godine u 10mj. poslali jedan dio, a drugi dio u 2.mjesecu kad su dobili novu opskrbu. znaci, prevarit te nece i ne moras ih podsjecat. rade dobro.

vrabec-te-dal
28.08.2009., 15:51
kupovao sam sjeme drveca za neke pokuse...

narudzba i isporuka, sve 5.
kazu (kad sam ih pitao) da svo sjeme cuvaju u hladnjacama (kako bi i trebalo). osobno, proklijavao nisam.

edit:
jos nesto... u slucaju da kolicinski nemaju sjemena koliko trazis, mogu ti poslati dio sada, a dio kasnije ili sve ti posalju kasnije kad nakupe. meni su prosle godine u 10mj. poslali jedan dio, a drugi dio u 2.mjesecu kad su dobili novu opskrbu. znaci, prevarit te nece i ne moras ih podsjecat. rade dobro.

hvala to me zanimalo :top:

mihmih
29.06.2010., 18:43
Dear all,
dobio/kupio sam gomilu razlicitog sjemenja.
Zanima me kako ga pravilno skladistiti do proljeca.
Unaprijed hvala!

Ognjen_Ogi
30.06.2010., 12:08
pa jel znas uopšte kakve su to vrste biljaka??

mihmih
30.06.2010., 17:45
Ovo je lista. Iste su i na prodaju (PP molim)

Dendrocalamus strictus Male Bamboo Solid Bambo

DRACAENA draco "Dragon tree"

PEPPERMINT GUM (Eucalyptus nicholii)

LEMON-SCENTED TEA TREE (Leptospermum citratum)

NARROWLEAF BIRD OF PARADISE (Strelitzia juncea)

Strawberry 'Mignonette' 100 Seeds

Acer Palmatum Atropurpureum /Purple Leaf Maple

Chilli Pepper 'Cayenne Long'

Black Mulberry (Morus Nigra)

YLANG YLANG Cananga odorata

TERMINALIA CATAPPA - TROPICAL ALMOND

ADENANTHERA pavonina "Red sandalwood tree

Organic Passion Cayenne Chili Pepper

Hybrid Inchanga Chili Pepper

Small Thai Chilli Pepper

Ognjen_Ogi
30.06.2010., 20:03
-Chilli Pepper 'Cayenne Long'
-Organic Passion Cayenne Chili Pepper
-Hybrid Inchanga Chili Pepper
-Small Thai Chili Pepper,
pošto su i oni neka vrsta paprika,
vjerujem da je isto kao i sa paprikama
njih nije teško sačuvati
samo se stave u neku posudicu i tako mogu docekati proljece
medjutim za ostale ne bih rekao da se mogu osušiti pa poslije da puste klicu
:ne zna:

hellboy2005
28.08.2010., 10:38
Pozdrav!
Evo,i ja sam se (konacno) registrirao na forum.Zanima me samo ako netko zna gdje je moguce nabaviti sjemenku i kako se moze pripraviti,pa ako netko nesto zna,jer trenutno sam doma jos koji tjedan pa da to vrijeme malo poucno iskoristim.:)

scripta elegans fe
28.08.2010., 11:10
bilo na BRu

hellboy2005
28.08.2010., 15:37
trebale bi mi po mogucnosti uputstva na hrvatskom,jer engleski dosta razumijem ali ne potpuno,a btw sto je to BR:confused:

jellenna
17.10.2010., 14:49
znas gdje nabavit vani... sta? recenica ti nije bas najljepsa...

uglavnom, sjeme je tu:
http://hr.kpr.sk/

Postoji li negdje još neki link za pogledati sjeme?
Ovdje u HR nema ništa gdje bi se moglo kupiti?
Kako to funkcionira prilikom plaćanja? Nisam nikada tako kupovala pa me interesira...

nepta
17.10.2010., 20:45
http://www.bio-zrno.hr/shop_new/default.htm

18Delta
17.10.2010., 23:22
ja sam kupovao od KPR-a (mislim da je češka u pitanju) koliko sam htio i nikad problema tipa carina i slicno

Postoji li negdje još neki link za pogledati sjeme?
Ovdje u HR nema ništa gdje bi se moglo kupiti?
Kako to funkcionira prilikom plaćanja? Nisam nikada tako kupovala pa me interesira...
imas na njihovoj stranici mogucnosti placanja. ja sam placao amex-om.

jellenna
18.10.2010., 11:01

Hvala ti na linku ali oni nemaju sjeme crnogorice..

jellenna
18.10.2010., 11:02
ja sam kupovao od KPR-a (mislim da je češka u pitanju) koliko sam htio i nikad problema tipa carina i slicno

imas na njihovoj stranici mogucnosti placanja. ja sam placao amex-om.

Uf...uvijek imam averziju prema plaćanju karticama preko interneta.....
pogotovo ako daješ svoje šifre i podatke nekome kojeg nimalo ne poznaješ....:confused:

allayna
06.12.2010., 16:09
Ako netko ima sjeme,ili ako ide ona velika špica, za mango te savjet za uzgoj. Također me zanima i sjeme za pomelo...hvala:cerek::cerek:

cupkalo
12.01.2011., 18:29
Mene zanima da li ima negdje za kupiti sjeme za crveni radić:s

ivanaema
18.01.2011., 19:46
Ima li netko iskustva s kupovanjem sjemena preko Amazona?Koliko vremena treba da stigne,ima li problema zbog carine?

18Delta
18.01.2011., 19:59
Uf...uvijek imam averziju prema plaćanju karticama preko interneta.....
pogotovo ako daješ svoje šifre i podatke nekome kojeg nimalo ne poznaješ....:confused:
ako je plaćanje, tj. pristup stranici "secured", onda nemas sto brinuti
to ti je onaj zlatni lokot što se pojavi u donjem desnom kutu preglednika.

pupetta.maresca
27.01.2011., 13:42
Kaj se tice kupovine sjemena preferiram domace sorte odn. sjeme koje je uzgajano u slicnom podnevlju. Primjer: imala sam tri paprike: pflanac iz dalmacije, sjeme paprike iz okolice zagreba i kupljeno u ducanu u Austriji (zivim u at). Pflanac od dalmacije je kiljavio pa je sredinom ljeta zavrsio u kompostu, sjeme paprike iz zg je super napredovalo i bila je to domaca stara sorta, a iz ducana sam imala tri paprike koje su bile-bezukusne. Dalamtinsko iako je bilo domace nije nauceno na hladinje podnevlje gdje sam pa zato se nije razvijalo, dok zagrebacko je nauceno, a ovo F-govno nebu me vise vidjelo. Tako da sam ove godine kupila 80% sjemena na aukcije.hr (prodavac ima stranicu o bio uzgoju) i planiram ubuduce imati svoje sjeme.
Nisam sklona nekakvim egzoticnim biljkama iako su mi divne jer u kuci mi sve krepa, a hladne prostrije su fakat hladne jer zimi je tu cak i do -20, a i previse je zajebancije oko njih.

enciklopedija83
02.02.2011., 11:32
Zanima me gdje mogu nabaviti lukovice alstromerije! ako netko zna molim kontakt telefon
hvala

sanifromdblok
05.02.2011., 00:04
Pozdrav svima! Nova sam ovdje. Željela bi urediti vrt svom psu (jedan poprilično velik dio dvorišta odvojen za njega) pa vas molim ako imate neke prijedloge i savjete da mi pomognete.

utisana
07.02.2011., 16:46
dobar dan,
stiže proljeće, ja bih rado posadila bio sadnice ali Zrno više ne prodaje!!

[I]Poštovana,

Zbog promjene u poslovanju firme, sjeme i sadnice više nemamo u prodaji, nego ih koristimo isključivo za vlastite potrebe.

Zahvaljujem na razumjevanju

da li još netko prodaje bio sjeme i šalje poštom? :s

ane_pcelica
10.02.2011., 21:27
Sjemenja i sadnice možete kupovati na e-boom.hr, ja sam kupila nekoliko stvari i zaista sam zadovoljna. Ima dosta toga, a također prodaje i cura koja ima stranicu biovrt.com.

http://www.e-boom.hr/vrt-sadnice-sjemenje

utisana
13.02.2011., 15:06
Hvala, da li znaš ako je to uvozno npr. nizozemsko sjeme ili je bio sjeme iz Hr?

ane_pcelica
13.02.2011., 19:48
Hvala, da li znaš ako je to uvozno npr. nizozemsko sjeme ili je bio sjeme iz Hr?

Sjeme je iz vlastitog biovrta. Pogledajte stranicu biovrt.com (http://biovrt.com/). Možete poslati mail za više informacija, rubrika kontakt.

ivala
16.02.2011., 16:59
ja sam kupila gomilu sjemenja iz amerike...preko
etsy.com stranice (i inače mi je super taj web za sve) - to je neka vrsta hand-made ebaya.
uglavnom, sve što sam naručila mi je stiglo i radosno klije na prozorima...

renđi
17.02.2011., 19:16
Ako netko zna gdje nabaviti biljku Perovskiju molim da mi kaže i ako netko zna malo o toj biljci , gdje raste , dali voli suho ili mokro tlo , bilo što ...

tanita
15.03.2011., 14:01
Ako netko ima sjeme,ili ako ide ona velika špica, za mango te savjet za uzgoj. Također me zanima i sjeme za pomelo...hvala:cerek::cerek:

mango...
popapaš mango i pustiš košticu da se osuši cca (tjedan), prerežeš vanjsku ljusku (nježno da ne oštetiš srž) i srž staviš u vodu sa zadebljanim dijelom, nakon cca mjesec dana pustit ce korjencic i možeš ga odmah staviti u zemlju, još cca 1-2 mjeseca i biljcica se pojavljuje..... temperatura najbolje oko 20°C...
pomelo
koštica (iz pomela) ide direkt u zemlju

taxodium
04.04.2011., 10:37
Htio bih uzgojiti lovor iz sjemena, pa me zanima gdje nabaviti sjemenke, jer nigdje po dućanima nisam naišao? Također me zanima koji je postupak, dali lako kliju? Lijepo bih molio ako tko može kratko opisati.

Također, ako tko treba sjemenke stabla paulovnije (Paulownia tomentosa), neka se javi na PP.

opatijko1
21.11.2011., 21:03
zna li netko pouzdanog dobavljača bio uzgojenog sjemena. Bio ZRNO više ne prodaje sjemenje i rade pod novim imenom. Gđa Zlatica se povukla. Šteta, jer su imali kvalitetno sjeme i sadnice.

Souvlaki
29.12.2011., 17:42
zna li netko pouzdanog dobavljača bio uzgojenog sjemena. Bio ZRNO više ne prodaje sjemenje i rade pod novim imenom. Gđa Zlatica se povukla. Šteta, jer su imali kvalitetno sjeme i sadnice.

Ma daaaj... ajme koja steta. Ja sam taman danas citala knjigu gdje Zlatice i odusevila se opisom imanja, i planirala narucit hrpu sjemenja od njih. Znaci, kaj, oni sad vise nis ne prodaju i skroz su zatvoreni za javnost?? Ccc, i ovo malo kvalitetnih inicijativa u ovoj banana drzavi nemre potrajati... I mene bi jako zanimalo ako netko zna za neko slicno imanje gdje se moze nabaviti bio, organsko sjemenje...

suskavi
19.01.2012., 11:45
pozdrav!

Jel tko zna di mogu nabaviti sjeme grmlja i stabala? To ne drži nitko. Sve sjemenare imaju uglavnom sjeme cvijeća i grmića malih. Za sva stabla i drvenasto grmlje svi preporučuju sadnice ili reznice.. a ja želim baš iz sjemena!! Htio bih uzgojiti neke grmove i stabla iz sjemena.. cisto iz hobija! Npr neke egzotične ukrasne vrste - magnolija, neke egzote.. pa i veće - platan ai slično.. i listopadne i zimzelene! Kakvo je iskustvo sa zimzelenim iz sjemena - jele, cedrovi, tise?

Čitao sam malo o tome, uglavno se sve može tako uzgojiti ako se sjeme pripremi odgovarajuće. Gdje da nabavim??

Hvala unaprijed

sanjalica4
19.01.2012., 12:52
pozdrav!

Jel tko zna di mogu nabaviti sjeme grmlja i stabala? To ne drži nitko. Sve sjemenare imaju uglavnom sjeme cvijeća i grmića malih. Za sva stabla i drvenasto grmlje svi preporučuju sadnice ili reznice.. a ja želim baš iz sjemena!! Htio bih uzgojiti neke grmove i stabla iz sjemena.. cisto iz hobija! Npr neke egzotične ukrasne vrste - magnolija, neke egzote.. pa i veće - platan ai slično.. i listopadne i zimzelene! Kakvo je iskustvo sa zimzelenim iz sjemena - jele, cedrovi, tise?

Čitao sam malo o tome, uglavno se sve može tako uzgojiti ako se sjeme pripremi odgovarajuće. Gdje da nabavim??

Hvala unaprijed

pogledaj ovdje
http://www.kpr.eu/hr/trees/

takodjer pogledaj na ebay-u

vidjela sam da se neko sjeme drveca prodaje i preko aukcija.hr

akafi
22.01.2012., 08:25
ja sam kupovala na http://www.thompson-morgan.com/

skupi su i lani im je trebalo mjesec dana da mi dostave sjeme
šalju besplatni katalog, i imaju newsletter i stalne skcije, oa se da upiknut nešto.
dobor je kad imaju dostavu besplatno, inače je fakat skupo

arvveen
29.01.2012., 12:03
Kupujem ako netko ima za prodati domače sjeme:mahuna, grah, blitva, špinat, grašak i dr....Ili da zna di mogu kupiti?Ako doma ima netko viška slobodno se javi na pp:kava:

sanjalica4
29.01.2012., 19:40
Kupujem ako netko ima za prodati domače sjeme:mahuna, grah, blitva, špinat, grašak i dr....Ili da zna di mogu kupiti?Ako doma ima netko viška slobodno se javi na pp:kava:

http://biovrt.com/ :cerek:
sjeme iz biouzgoja
ili na www.aukcije.hr

opatijko1
30.01.2012., 22:35
bio u Ilirskoj Bistrici i snabdjeo se raznim sjemenjem BIO uzgojenog. Mrkva, peršin, celer, krastavci, cikla, razne salate, mahune, grašak, fažol-grah, koraba, korabica, cikla, te raznog cvijeća....super opskrbljeni i raznom logistikom. Sjemenarna KALIA, a sestra firma joj je u Zagrebu na Žitnjaku. Na granici nisam niš prijavil i nije bilo problema.

karatas_os
31.01.2012., 10:05
bio u Ilirskoj Bistrici i snabdjeo se raznim sjemenjem BIO uzgojenog. Mrkva, peršin, celer, krastavci, cikla, razne salate, mahune, grašak, fažol-grah, koraba, korabica, cikla, te raznog cvijeća....super opskrbljeni i raznom logistikom. Sjemenarna KALIA, a sestra firma joj je u Zagrebu na Žitnjaku. Na granici nisam niš prijavil i nije bilo problema.

Otisao sam na stranice Kalie, no nisam nigdje vidio da pise da se radi o BIO sjemenju. pod tim BIO sam ja shvatio da se radi o starim sortama, te da se nije covjek upleo u "dizajniranje" biljke....

arvveen
03.02.2012., 19:35

Možeš molim te napisati koja je cijena sjemena mahuna, graška, krastavaca, cikle, ustvari koliko si para ostavio za sve to:mig:

opatijko1
11.02.2012., 21:51
Možeš molim te napisati koja je cijena sjemena mahuna, graška, krastavaca, cikle, ustvari koliko si para ostavio za sve to:mig:

sva su bio pakiranja 1,7 euro, a grah trešnjevac (pakiranje 250 gr, -4,5 eura)
oatAla tretirana sjemena su po 1,4 euro

cohonjes
18.03.2012., 18:09
pozdrav,

molio bih da mi se javi netko tko ima za prodati domace sjeme.
prvenstveno me zanima sjeme mrkve, spinata, cesnjaka, paprike, kelja ali i o ostalom bih razmislio.ako netko zna tko ima isto moze javiti

hvala

d@d@
18.03.2012., 18:52
pozdrav,

molio bih da mi se javi netko tko ima za prodati domace sjeme.
prvenstveno me zanima sjeme mrkve, spinata, cesnjaka, paprike, kelja ali i o ostalom bih razmislio.ako netko zna tko ima isto moze javiti

hvala

Teško, nešto možeš nać na njuškalu, nešto preko rustike, neke domaće sorte obdržava semanarna Zagreb/Ljubljana a ostalo mijenjanje.

Preporučam slovenski ptujski češnjak, ljubljanska žuta mrkva, botinečka paprika to su jedine sorte za koje sam sigurna da su razmnožive i ako ih jednom kupiš uvijek možeš imat sjeme.

Za kelj nikad nisam čula da ga netko sjemeni i da postojlui autohtona hrvatska sorta kao ni za špinat.

Ali postoji paradajz volovsko srce, zagrebački rani, postoji poriluk prigorska sorta koji još nije prošao selekciju, turopoljski luk, cijela paleta domaćih autohtonih salata (dalmatinska ledenka, leda, tržički radić, matovilac žličar,...), nešto repa daj si prolistaj kataloge zagrebačke i ljubljanske sjemenarne, lako to izgooglaš.

renđi
30.03.2012., 16:39
Dali netko ima iskustva s kupovinom preko KPR ?
Imate li preporuke gdje drugo naručiti sjemenje , a da je provjereno'

mariemarks
06.08.2012., 11:30
Teško, nešto možeš nać na njuškalu, nešto preko rustike, neke domaće sorte obdržava semanarna Zagreb/Ljubljana a ostalo mijenjanje.

Preporučam slovenski ptujski češnjak, ljubljanska žuta mrkva, botinečka paprika to su jedine sorte za koje sam sigurna da su razmnožive i ako ih jednom kupiš uvijek možeš imat sjeme.

Za kelj nikad nisam čula da ga netko sjemeni i da postojlui autohtona hrvatska sorta kao ni za špinat.

Ali postoji paradajz volovsko srce, zagrebački rani, postoji poriluk prigorska sorta koji još nije prošao selekciju, turopoljski luk, cijela paleta domaćih autohtonih salata (dalmatinska ledenka, leda, tržički radić, matovilac žličar,...), nešto repa daj si prolistaj kataloge zagrebačke i ljubljanske sjemenarne, lako to izgooglaš.

Ja pronašla na aukcije.hr :) Ima dosta veliki izbor domaćeg sjemena

http://www.aukcije.hr/prodaja/Kuca-ured-vrt/Vrt/Sjemenje/89/

shana_9
25.12.2012., 18:55
Dragi forumaši, zeleno u srcu a zimzeleno i egzotično još više pa otvaram ovu temu za istomišljenike!

Dakle, moj favorit je Araucaria araucana- monkey tree. Predlažem da na ovom mjestu pitate o biljci što vas zanima a isto tako zainteresirani za uzgoj mogu pisati. Kolekcionarima i onima koji bi voljeli se iskušati u sadnji nudim sjemenke pa o tome možete upitati u PM.

khodalic
27.12.2012., 10:50
Araukarija se lako razmnaža sjemenkama. Na kontinentu je treba zaštititi prve 2-3 zime dok malo ne stasa. Može se umnožit, malo teže i reznicama, samo je onda prisutan plagiotropan rast.

http://i583.photobucket.com/albums/ss279/kreos123/lopoc%20ljeto/IMG149.jpg

shana_9
27.12.2012., 18:40
Impresivan prizor, nema šta. Mislim da sam tu tvoju sliku vidio na forumu "svetbiljaka". Vidim da si zabio malo prednji kraj sjemenke u zemlju, tu postoje različita razmišljanja i prijedlozi kao i za mnogo stvari vezanih za araukariju. Neki govore da ju treba samo položiti, drugi da ju treba do jedne trećine zabosti itd. Ima dosta oprečnih mišljenja također i sa samim higijenskim održavanjem od samog početka pa tako i oko iznošenja biljke i njene sadnje vani. Mislim da ovo zadnje što se tiče iznošenja da li nakon jedne godine ili nakon tri godine u velikoj mjeri ovisi o provenijenciji samoga sjemena. Reci mi molim te da li je pogreška saditi sjeme u prosincu ili siječnju te koje temperature zahtjeva sjeme za klijanje? Reznicama samo s terminalnim pupom i vjerovatno uz primjenu nekog poznatog hormona rasta, a što se tiče samoga plagiotropnog rasta, vjerovatno kad se Hrvatska zasiti klasičnom formom ove biljke da će baš plagiotropni rast doći do izražaja.

khodalic
28.12.2012., 08:11
Sjemenke sam zabio pod kutom, a pošto klije epigeično, one ovak i ona izvire iz supstrata. Meni se pokazala najpolja Europska (Irska) provenijencija sjemena. Sjemenke iz Čilea su mi gingale i nikak napredovale, iz Belgije ih je bilo puno šturih, a za sada vode sjemenke iz Irske. Čak su mi 2 klijanca prezimila nezaštićeni zimu.
Kod zimskog klijanja valja im samo osigurati dovoljno svjetla. Temp. oo 24 °C. Normalno niću al su im listići tj iglice nekoliko puta manje i tanje od proljetnih klijanaca!
To se ispravlja s iznošenjem istih u proljeće na otvoreno!
Pozz.

shana_9
28.12.2012., 15:46
To mi je i razumljivo da se najbolja pokazuje Irska provenijencija, jer za razliku od Čilea Irska nam je mnogo bliža po klimatološkim parametrima. Za sada imam jedino iskustva s Britanskim sjemenom, dok iz Argentine nisam dobio, platio ali nisam dobio :( . Svjetlo sam osigurao ali temperaturu ne mogu postići do 24 stupnja jer mi je to puno ulaganja. Vjerovatno će sjemenu trebati mnogo duže da započne s klijanjem, samo se nadam da neće sjeme istruliti do početka klijanja. Hvala što si se uključio u raspravu, na žalost postoji već par ljudi koji se zanimaju za ovu vrstu ali podatke daju na kapaljku ili daju krive podatke. Pozdrav.

khodalic
28.12.2012., 16:07
Sjemenke će ti isklijati, možda ne odmah za 2 tjedna, već za mjesec- dva. Ja svoje još držim u frižideru do proljeća.
Možda ti je pošiljka zapela na carini, pošto se araukarija nalazi na Cites listi, i zabranjena je distribucija sjemena, od strane neovlaštenih "distributera".
Koristi sterilan supstrat, te možeš sjemenke par minuta potopiti u kakav fungicid ili insekticid tipa mospilan, radi prevencije, jel se u zimskim uvijetima klijanja mogu pojaviti bijele mušice!

Pegina
29.12.2012., 10:26
Izgleda jako zanimljivo,super mi je.
I super da je zimzeleno,obožavam zimzelence

krojacica zg
06.01.2013., 23:00
jeli tko naručivo sjeme sa ove stranice http://www.ebay.com/itm/30-Seeds-Non-Hybrid-Broccoli-Waltham-vegetables-SS011-/330520781282?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4cf492e1e2?

ja sam jednostavno fascinirana bojama :)

kopam i sadim
26.01.2013., 19:24
u bio&bio imaš za kupiti raznih vrsta graha, leće itd. sve je (nadam se) bez gmo, i proklije kad posadiš! nije predviđeno za sadnju, nego za kuhanje, pa potražiš na policama s mahunarkama. također ima nekog slovenskog sjemena rotkvice, salate, mrkve..

shana_9
30.01.2013., 15:15
Evo mene...Nisu mi još krenule s klijanjem, bite će da će im trebati dobrih dva mjeseca da krenu. Kad sam ih dobio potopio sam ih u vodu i u tu vodu dodao malo rastvorenog kaptana. Do sada sam ih samo jednom sve pošpricao kaptanom da se ne pojavi pljesan. Stigla mi je još jedna mala pošiljka sjemenki ali sam ih i ja stavio u frižider do ljepših dana. S obzirom koliko je odrasla biljka skupa, kupovina sjemena i sjetva se po meni isplati, samo je stvarno zahtjevna kao vrsta. Ne znam da li je možda pametnije prvo sjemenke staviti u neku zip vrećice i postaviti u uvjete povišene temperature pa kad krenu s klijanjem da ih posadim. Bojim se da ću im oštetiti onda klicu. Koliki je tebi postotak klijavosti i da li uspiješ po koju biljku da prodaš?

khodalic
30.01.2013., 15:38
Meni je klijavost bila 98 %, a sadnice se više podjele, trampaju, a nešto se i proda!

shana_9
30.01.2013., 19:08
Svaka čast, šta da ti kažem...Za sve treba vremena i strpljenja, nadam se da ću se jednog dana i ja pohvaliti da u dvorištu imam araukariju...

m@non
21.03.2013., 09:17
Ima li tko iskustva sa naručivanjem sa stranice http://rareseeds.com/?
Koliko dugo se čeka sjeme i da li carina pravi probleme ako dolazi iz SAD-a?

nepta
21.03.2013., 21:22
možda da pokušate tu http://www.rustica.hr/
ja se snalazim na sve načine no koliko god da želim eko sjeme mislim da niko nema samo to sjeme u vrtu

Wedding
27.03.2013., 11:02
Ima li tko iskustva sa naručivanjem sa stranice http://rareseeds.com/?
Koliko dugo se čeka sjeme i da li carina pravi probleme ako dolazi iz SAD-a?

ja sam kupovala iz UK, http://stores.ebay.co.uk/Premier-Seeds-Direct
i na kuverti je uredno pisalo da se salje sjeme ali da je to dozvoljeno sjeme itd. i nikakvih problema a vrijednost je bila 150 kn:mig:
Među tim sjemenom bilo je i sjeme Bhut jolokia cilija koji je navodno zabranjen u EU :ne zna: e sad dal je to istina o zabrani nemam pojma.

Retroman
27.03.2013., 13:34
ja sam kupovala iz UK, http://stores.ebay.co.uk/Premier-Seeds-Direct
i na kuverti je uredno pisalo da se salje sjeme ali da je to dozvoljeno sjeme itd. i nikakvih problema a vrijednost je bila 150 kn:mig:
Među tim sjemenom bilo je i sjeme Bhut jolokia cilija koji je navodno zabranjen u EU :ne zna: e sad dal je to istina o zabrani nemam pojma.

Otkud ti to za zabranu Bhut Jolokie i zbog čega točno?
Ako je zbog ljutine, ima i žešćih :D

Premiere Seeds je ok prodavač, ali je - prodavač. Kupovao sam od njih proteklih godina i imaju sjeme ok kvalitete, klijavost je dobra, preko 80%, i gotovo svo sjeme je bilo od one biljke za koju su ga prodavali.

Ipak više volim kupiti od proizvođača koji te biljke i uzgajaju pa prodaju sjeme.

Wedding
28.03.2013., 09:42
Otkud ti to za zabranu Bhut Jolokie i zbog čega točno?
Ako je zbog ljutine, ima i žešćih :D

Premiere Seeds je ok prodavač, ali je - prodavač. Kupovao sam od njih proteklih godina i imaju sjeme ok kvalitete, klijavost je dobra, preko 80%, i gotovo svo sjeme je bilo od one biljke za koju su ga prodavali.

Ipak više volim kupiti od proizvođača koji te biljke i uzgajaju pa prodaju sjeme.

nasla na netu clanak:ne zna:, ali zato sam i napisala da nisam ziher dal je to 100% tocno jer jedni govore da je zabranjena, drugi da nije itd.:mig:

Sto se tice klijavosti, za sad mogu reci da sam prezadovoljna:, giant crvene i zelene paprike, oxheart rajcica, Demon Eye shilli, Jalapenosi, Habanero Orange i Yellow i jos neki chiliji su isklijali 100 % a ovo ostalo za sad cca 50-80% al se ne bunim jer je proslo cca 10 dana od sijanja :zubo:

Dlapek
29.03.2013., 11:51
Nisam nikad naručivala sjeme niotkuda.
Za neke egzote nemam interesa,a sjeme za čili papričice sam sama sačuvala nakon kupnje različitih vrsta.
Sjeme sam nabavljala isključivo iz domaćih izvora isprobavajaući i neke zaboravljene,stare sorte.

m@non
19.04.2013., 09:47
Naručila od Premier seedsa, stvarno su super prodavači, nije bilo nikakvog problema s carinom, naručila sam hrpu buča (fetiš su mi rajčice i buče)....

Sad već čekam drugi paketić od njih... Navukla sam se...

Što se tiče B.Jolokie, jela sam ju i nije to ništa strašno. Očekivala sam da će mi kao u crtićima glava odletjeti s tijela, međutim da se podnijeti. Da je žestoka, je, ali nije nuklearna. Inače, obožavam hiper ljute stvari, na užas moje okoline :rofl:

Retroman
19.04.2013., 20:31
Naručila od Premier seedsa, stvarno su super prodavači, nije bilo nikakvog problema s carinom, naručila sam hrpu buča (fetiš su mi rajčice i buče)....

Sad već čekam drugi paketić od njih... Navukla sam se...

Što se tiče B.Jolokie, jela sam ju i nije to ništa strašno. Očekivala sam da će mi kao u crtićima glava odletjeti s tijela, međutim da se podnijeti. Da je žestoka, je, ali nije nuklearna. Inače, obožavam hiper ljute stvari, na užas moje okoline :rofl:

Papricice znaju jako varirati u ljutini, cak i na jednoj biljci bhut jolokie moze biti plodova od 350000 SHU sto je ljutina jako ljutog habanera, a pored njega plod od preko milijun SHU :)

Tako da su mozda, probala blazu. Takodjer, kod nas je tesko uzgojiti super ljute biljke jer klima naprosto nije idealna za tako nesto :)

Probao sam skoro sve superhot varijante, najteze sam podnio 7pot jonah i brain strain, stvarno zestoko :)

Moj frend je dobio napadaj panike nakon sto je u usta stavio mali komadic 7 pot paprike :D

Dugonoga
13.10.2013., 19:43
Moje pitanje nema veze s uvozom sjemena, ali ima s uvozom biljaka. Uskoro idem u VB i roditelji zele da im donesem TomTato, biljka je oko 9 cm visoka, ali me zanima smijem li to prenositi preko granice u rucnoj prtljazi i moram li imati nekakav certifikat jer je za osobnu upotrebu (uzgoj) ili je mozda bolje da je stavim u prtljagu koju predajem na salteru na aerodromu, ali se bojim da ce mi se slomiti.

renee-sempsi
15.10.2013., 12:39
Unutar država EU prodaja / slanje sjemena i biljaka je prosto, nema više carine. :504:

Javi mi šta tražiš, možda ti mogu pomoći. Imam mnošto sjemena za razmjenu, neke viškove i poklanjam.

Kontakt mail: netreski@gmail.com, obavezno upisati forum.hr, da znam na šta se maikl odnosi. Hvala! :romeo:

Jeka
24.06.2014., 09:28
Od oko 20. svibnja pokušavam zasijati travom jedan omanji komad vrta,
i već sam potrošio cijelu kutiju od 800 grama, koja me koštala oko 50 kuna.

Tamo sam i prije sijao, prijašnjih godina. Ali na mnogo je mijesta travu potisnuo kojekakav korov. Zato sam taj komad pokosio fleksericom i po tom dijelu vrta razbacao sjeme.

Osobito sam gusto sijao na mjestima gdje je zemlja bila gola.
Dakle tamo gdje nije rasla ni trava ni neka druga biljka.

Međutim, gotovo ništa nije izraslo, iako je u međuvremenu, u zadnjih mjesec dana,
bilo obilno i kiše i sunca.

Mislim da je sve do katastrofalne klijavosti ovog sjemena.
I prije sam imao slična iskustva.
Ništa ne bi isklijalo, a onda bih kupio još jednu kutiju, pa bi to isklijalo.

Sada je isklijala tek pokoja vlat, iako sam potrošio cijelu kutiju sjemena "Park",
navodno porijeklom iz Danske,
a proizve3deno (ili samo pakirano?) od tvrtke Miagra d.o.o. iz Zagreba
(IV Požarinje).

Dakle, dam 50 kuna za kutiju sjemena, a uopće ne znam hoće li zasijano proklijati bujno, ili uopće neće. Kako doskočiti tome? Jeste li i vi bili tako prevareni?

petra00
25.06.2014., 17:53
Tko nam podvaljuje, pa HR mafija. Zar je išta oko nas više normalno, pošteno i bez gulikožarstva?

U bivšoj jugi se u jesen radilo naklijavanje za iduću godinu i određivao postotak klijavosti.

Sada inspekcije dozvoljavaju da prodaju sjeme staro 8 godina pod svježe. Osobno se uvjerila, odlijepila preljepljeno do prve orginalne naljepnice i dobila odgovor da je to u demokraciji sve uredno i našoj inspekciji ok.

Zato ti je moj savjet pređi granicu na zapad i kupi sjemena, i kupuj najsvejžije zapakirana sjemena. Tko zna čemu su izložena. Meni su bolje nicala sjemena iz Lidlovih, Hoferovih... košara kupljenih u Njemačkon, nego ova naša u iz sjemenarni.

Uz to naši još spakiraju smeće koje ostane od Europe, pa ti ne naraste kupus koji si mislio da kupiš nego kelj ili karfiol, i neke čudne forme biljaka.

Tako su upropaštavali poljoprivrednicima velike investicije, i dovodili ljude do propasti.
Tko nam je kriv kad biramo nepismene i ljude sa kupljenim diplomima, a sa urođenom neizlječivom kleptomanijom bez trunke ljubavi prema svojoj državi i narodu.
I tako 20 godina ih biramo.