PDA

View Full Version : Blagdanski kolači

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

ta.ja
29.11.2008., 21:40
Danas sam počela prelistavati recepte u potrazi za inspiracijom - koje kolače napraviti za Božić, a koje za Novu godinu?

One za Božić sam već definirala:
1. orehnjača
2. vanilija kiflići
3. prhki keksići s limunom
4. mjeseci od oraha

Što se Nove godine tiče, nemam inspiracije ...

Zato me zanima koje ćete slastice vi pripremiti za blagdane

ANUŠKA
30.11.2008., 06:49
Makovnjača , medenjaci , kiflice , reform torta i još nekaj kaj se zmislim zadnji čas.

tadukepa
30.11.2008., 07:51
vanilin kiflice, zvijezdice spojene sa pekmezom,to svake godine....to je dovoljno valjda...

polly
30.11.2008., 08:20
nećemo pretjerivati

koh od maka i višanja
šarlotu ili tortu od beze kora sa kestenom

znači jedno toplo i jedno hladno, oboje kremasto i mljackasto :klopa:
i to je to

ta.ja
30.11.2008., 09:14
nećemo pretjerivati

koh od maka i višanja

znači jedno toplo i jedno hladno, oboje kremasto i mljackasto :klopa:
i to je to

Što su to beze kore? :confused: Vjerojatno ja imam drugačiji naziv za to ...

polly
30.11.2008., 09:40
tućeni bjelanjci sa šećerom, pa više sušeno nego pećeno u rolu

ValiGali
30.11.2008., 10:21
Panettone
keksići s bjelanjcima i lješnjacima
čokoladni keksi s komadićima bijele čokolade
torta neka, ne znam još koja

Cats
30.11.2008., 10:25
Za blagdane neću biti doma pa mislim napravit samo dvije vrste kolača koji tradicionalno putuju sa mnom: chocolate chip cookies i čokoladne kuglice s prošekom. A onda ću on d fejs of d plejs vidit treba li još što dodavat. Ni mama ni ja nismo baš za slatko u velikim količinama, a šogorica ionako napravi bar 12 vrsta (ne šalim se) pa mislim da neće bit krize. :D

polly
30.11.2008., 10:35
šogorica ionako napravi bar 12 vrsta (ne šalim se) pa mislim da neće bit krize. :D

imala sam i ja takvih trenutaka, čak i obilnijih :rofl:

draga, baš bi mogla zakeljit recept za to s prošekom :mig:
ona slastičarna na malešnici radi neku "južnječku utjehu", kremasti kolač sa prošekom, joj kak je to prefino :Slin:

darling
30.11.2008., 12:53
(jupi, opet su oni dani u godini! ovo je moja omiljena tema na gastronomiji, iako niti slavim, niti pravim kolace, ali uzivam u vasem entuzijazmu i vrednoci :cerek:)

x-type
30.11.2008., 12:53
koh od maka i višanja

što je koh? :confused:

polly
30.11.2008., 15:22
nešto (griz, riža, stari kruh,...) na mlijeku, pomiješano s jajima i zapečeno
ovo gore je konkretno ovo (http://www.violetlove.bloger.hr/post/zapeceni-koh-s-visnjama/692178.aspx)

nije božićni kolać, ali nama je jako fino
a samo to je bitno :D

Dancica
30.11.2008., 15:46
ja sama do sada uvijek pekla hrpu kolaca za blagdane, ali ove godine sam na (posttrudnickoj) dijeti i nisam mislila nista praviti.... jel to OK?

mujsapujsa
30.11.2008., 16:34
imala sam i ja takvih trenutaka, čak i obilnijih :rofl:

draga, baš bi mogla zakeljit recept za to s prošekom :mig:
ona slastičarna na malešnici radi neku "južnječku utjehu", kremasti kolač sa prošekom, joj kak je to prefino :Slin:

iako su se pomalo pokvarili to im je ostao mljac kolač
a i ona čokoladno-čokoladna torta sa malinama :Slin::Slin:

ta.ja
01.12.2008., 15:25
Za Novu godinu radim tortu ferrero rocher, a napraviti ću i tortu od naranče - tata ima rođendan
Uz to još neki kolač - odlučila sam da radim nešto što još nisam, tako da uživam u prelistavanju recepata

Blaa Bla
01.12.2008., 16:55
[QUOTE=Cats;17336453]Za blagdane neću biti doma pa mislim napravit samo dvije vrste kolača koji tradicionalno putuju sa mnom: chocolate chip cookies i čokoladne kuglice s prošekom.

Ajde,Cats,nebilo ti teško........pliz recept za ove kukise,može:moli:

Gustavo
01.12.2008., 17:14
Moja žena peče super kolače,ne znam jel smijem bacit reklamu?

Lemontree
01.12.2008., 18:32
Bajadera, marcipan, češki orašćići, išleri, naranča šnite (one sa oblatnom), e to je najvjerojatnije sve od recimo "suhih" kolača , a od "morih" holandska torta i još neka torta po želji ukučana...a vjerojatno će još bar jedan suhi uletiti, jer se mi uvijek bojimo da neće biti dosta :ne zna:

milkyp3
01.12.2008., 19:58
Obavezno marcipan,kuglice od smokava,suhog voća,vanilice i još nekih sitnih kolačića sa bajamima i orasima. Razmišljam i o šapama.Volim za ove praznike da imam sitne kolače. Kao što mi 31 i 01.01.mora biti sarme+pečena prasetina + ruske salate.:cerek:Dijetalna hrana nema šta.:lol::lol::rofl:

Dlapek
02.12.2008., 07:34
Za blagdane neću biti doma pa mislim napravit samo dvije vrste kolača koji tradicionalno putuju sa mnom: chocolate chip cookies i čokoladne kuglice s prošekom. A onda ću on d fejs of d plejs vidit treba li još što dodavat. Ni mama ni ja nismo baš za slatko u velikim količinama, a šogorica ionako napravi bar 12 vrsta (ne šalim se) pa mislim da neće bit krize. :D

Molim te recept za kuglice s prošekom.

Dlapek
02.12.2008., 07:36
Nismo doma za Božić,pa ću za Nikolinje napraviti medenjake,Đipsin kolačos i kremšnite (na inzistiranje ukućana).

gotovanka
02.12.2008., 08:36
sve druge dane u godini rado cu isprobati nove recepte, i to s gustom,
al kad dodju uskrsnji i bozicni blagdani podlijezem duhu tradicije. :)
prava konzerva. :) pa cu tako ovaj bozic,kao i onaj prosli, peci: orehnjacu,medenjake, vanilin kiflice, mandul pitu i kuglice sa rumom. a za novu godinu tortu od cokolade i oraha.

mujsapujsa
02.12.2008., 20:39
Molim te recept za kuglice s prošekom.

Čekamo a od recepta ništa :ceka:
Jel ga ne da ili šta
Ajde,pljiz,pljiz daj ga :moli:

Cats
02.12.2008., 20:53
Aaaaa... koja potražnja :rofl:

Budem, danas ili sutra. A potrpite malo. :ne zna:

Le Chef
02.12.2008., 21:51
ovo ide i za Bozic i Novu: arapska baklavu, dvije varijante (orasi i pistacije), orehnjacu, makovnjacu, Tarte Tatin (karamelizirane jabuke, slag i limunov sok), Creme Brulee, kuglof i suhi kolačići s komadićima čokolade.

Cats
02.12.2008., 22:12
Kuglice s prošekom

Dobro izmiješati 20 dag ribane čokolade, 20 dag mljevenih lješnjaka ili oraha ili bajama ili miješano, 2 vanili šećera. Onda se doda 2 bjelanca, 3 velike žlice prošeka i ako je presuho žlicu ili dvije vode. Naprave se kuglice, uvalja ih se u šarene šećerne mrvice ili u kakao ili u kristal šećer ili u mišje drekiće :zubo: i složi se u male papirnate čašice. Prije posluživanja ih je dobro držati jedan dan u frižideru.

Ćoklit ćip kukis s tri čokolade

Pećnica se zgrije na 190. U zdjeli se pomiješa 15 dag brašna, pola žličice sode bikarbone i malo soli. U drugoj zdjeli se mikserom zapjeni 11,5 dag omekšanog maslaca, doda se 7,5 dag šećera u prahu 7,5 dag smeđeg šećera i pola žličice ekstrakta vanilije. Kad postane kremasto dodamo 1 veliko jaje, onda polako onu mješavinu iz prve zdjele i na kraju na komadiće narezane čokolade (po 5,5 dag bijele, mliječne i tamne).

Žlicom se vade kukiji i stavljaju na peki papir, dosta daleko jedan od drugog jer narastu. Peku se 8-10 minuta. Nakon što se ohlade na rešetki ih se zatvori u kutiju na 2-3 dana, onda su još bolji.

Zadovoljni? :cheer:

ta.ja
03.12.2008., 11:01
ovo ide i za Bozic i Novu: arapska baklavu, dvije varijante (orasi i pistacije), orehnjacu, makovnjacu, Tarte Tatin (karamelizirane jabuke, slag i limunov sok), Creme Brulee, kuglof i suhi kolačići s komadićima čokolade.

Može recept? :D

Privukli su me komadići čokolade ...

Le Chef
03.12.2008., 11:22
Kolačići s komadićima čokolade

3/4 šalice maslaca
3/4 šalice smeđeg šečera
1/2 šalice bijelog šečera
1 jušna žlica ekstrakta vanilije
1 jaje
1 žumance
2 šalice brašna
1/2 čajne žličice sode bikarbone
1/2 čajne žličice soli
1 šalica ili svije po želji grublje mrvljene čokolada koja moze biti i nasjeckana na veće komadiće.

zagrijte pečnicu na 160 stupnjeva celzijusa. Otopite maslac u posudi, maknite s vatre i odvojite da se na sobnoj temperaturi stisne.
U posudu za miksanje stavite maslac, smeđi i bijeli šečer i miksajte na največoj brzini dok se smjesa fino ne ujednači. Dodajte vanilin ekstrakt, jaje, žumance i miksajte dok ne dobijete glatku smjesu.

Umiješajte u posebnoj posudi brašno i sodu zajedno. Dodajte sol i maknite sa strane.

Sada smjesu brašna, sode i soli stavite u posudu s osnovnom smjesom koju ste prethodno napravili i sve skupa miksajte na srednje jakoj brzini dok se sve skupa ne ujednači. Dodajte čokoladne mrvice, miješajte kuhačom dok se sve skupa ne prožme i ne dobijete ujednačenu smjesu.

pripremite protvan za pečenje na koji ste stavili papir za pečenje. Žlicom vadite smjesu u količini da se oblikuju malo kolačići koje modelirajte ručno.

Stavite kolačiće na protvan ali s dosta mjesta između njih jer se prilikom pečenja mogu malo proširiti.

Pecite kolačiće do 15 minuta dok ne popruime zlatnu boju.

Napomena: Preporučam da smjesu stavite u frižider prije pečenja, jer se na taj načim maslac stisne i kolačići dodatno dobiju na kompaktnosti i čvrstoći. isto tako dio smjese možete zamrznuti.

ta.ja
03.12.2008., 12:31
Hvala! Koliko držiš smjesu u frižideru prije pečenja? Na kojoj temperaturi ih pečeš?
Definitivno ću napraviti za Božić, a možda čak i prije :cerek:

Le Chef
03.12.2008., 12:44
Hvala! Koliko držiš smjesu u frižideru prije pečenja? Na kojoj temperaturi ih pečeš?
Definitivno ću napraviti za Božić, a možda čak i prije :cerek:

160 stupnjeva, stavio u receptu. Jednom ih radio bez da sam stavio u frizider isto jako dobro ispalo, ali mozes ih frizirati ili samo toliko da se stisne maslac.

Blaa Bla
03.12.2008., 14:43
Nakon što se ohlade na rešetki ih se zatvori u kutiju na 2-3 dana, onda su još bolji.

Mislim da ovaj dio recepta neću biti u mogućnosti ispoštovati:kava:
Hvala,Cats:cerek:!!!

Cats
03.12.2008., 14:44
A napravi duplu ili troduplu dozu (tako ja obično) pa će ti uvijek ostat 3-4 komada za u kutiju :D :D

plagra
03.12.2008., 18:20
od kolača:mađarica,bijela pita,rafaelo kuglice,salamica od oraha i bajadere

ta.ja
03.12.2008., 18:26
160 stupnjeva, stavio u receptu. Jednom ih radio bez da sam stavio u frizider isto jako dobro ispalo, ali mozes ih frizirati ili samo toliko da se stisne maslac.

Tko se više sjetilo da je u prvoj rečenici pisala temperatura, naviknuta sam da bude na kraju kraj vremena pečenja :cerek:

Le Chef
03.12.2008., 19:11
Tko se više sjetilo da je u prvoj rečenici pisala temperatura, naviknuta sam da bude na kraju kraj vremena pečenja :cerek:

:five:

polly
03.12.2008., 19:34
:zubo:
moš ti i u sezam :zubo:

Zadovoljni? :cheer:
pre :kiss:

milkyp3
03.12.2008., 20:27
Imam molbicu.Volim makovnjaču ali nisam zadovoljna receptom koji imam. Nekako nije onaj pravi.Može li mi neko poslati recept.:s:s:s:s:s

milkyp3
03.12.2008., 20:42
Evo nešto što mnogi nisu radili:

Kuglice sa kikirikijem

Samljeti 1/2kg suvog grozdja na mašini za meso i zamjesiti sa 300g mljevenog pecenog neslanog kikirikija. Ako je mnogo suho dodati par kapi limuna. Praviti kuglice u centar staviti zrno kikirikija i uvaljati u mljeveni kikiriki.:kava:

ta.ja
03.12.2008., 20:42
OREHNJAČA / MAKOVNJAČA

Tijesto:
55 dkg oštrog brašna
6 dkg šećera
2 dkg svježeg kvasca
1 dcl mlijeka
1 dcl ulja
3 žlice kiselog vrhnja
2 žlice ruma
1 vanilija šećer
malo soli
1 jaje
2 žumanjka
limunova korica

S malo mlijeka i šećera umiješati kvasac i pustiti da se digne. Izmiješati žumanjke, jaje, sol, vanilija šećer, rum, vrhnje, šećer i limunovu koricu. Dodati brašno, dignuti kvasac i ostatak mlijeka. Kuhačom tući tijesto dok se ne počne odvajati od posude i pojave mjehurići. Tijesto staviti dizati na toplo. Kad se digne, ponovno ga istući, staviti na pobrašnjenu dasku i podijeliti na dva dijela. Premijesiti, razvaljati i premazati nadjevom. Staviti u lim i pustiti dizati. Peći oko 50 minuta do 1 sat na 180 - 200 stupnjeva.

Nadjev makovnjača:
50 dkg maka
4 dcl mlijeka
1 vanilija šećer
4 žlice ruma
2 bjelanjka
limunova korica

Mljeveni mak, šećer, vanilija šećer i limunovu koricu izmiješati i preliti kipućim mlijekom. Dodati rum i snijeg od bjelanjaka. Lagano promiješati i premazati tijesto. Peći oko 50 minuta do 1 sat na 180 - 200 stupnjeva.

Nadjev orehnjača:
40 dkg oraha
20 dkg šećera
2 dcl mijeka
limunova korica
3 žlice ruma
1 vanilija šećer
2 bjelanjka

Preporučam recept - tko god je probao moju orehnjaču/makovnjaču tražio je recept i svi koji su radili po tom receptu jako su zadovoljni

milkyp3
03.12.2008., 20:51
ta.ja veliko hvala!Ovo je bilo brzo.6038

milkyp3
03.12.2008., 21:00
Jest da malo naginjem na orijent:lol:al ovo je mnogooo dobroooo.
Urme sa orasima i čokoladom
15 urmi
100g mljevenih oraha
2 kasike secera u prahu
Urme rasjeci po duzini i izvaditi kostice.Orahe pomjesati sa 2 kasike secera.U to dodati 1-2 kapi mlijeka i 1-2 kapi ruma,pa tijesto zamjesiti da bude gusto.Od ovog fila praviti oblike poput kostice od urmi i njima popuniti pripremljene urme.Punjene urme umakati u glazuru od cokolade i ostavljati u korpice od papira..:s:top::s:top:

Sinder
04.12.2008., 12:51
Svake godine radim 2-3 vrste kiflica. Vrste kiflica ovise o mom raspoloženju :cerek:

Onda od kile brašna zamijesim prhko tijesto. Od toga režem različite oblike kalupićima.
Po 3-4 vrste tih oblika (srca, jedna pa druga, pa cvjetove...) lijepim raznim vrstama pekmeza da bih proizvela dojam da ima keksa raznih vrsta :top:
http://umojojkuhinji.blog.hr/2008/03/1624471833/keksi-s-pekmezom.html

Od tog istog tijesta kalupima izrezujem zvijezde raznih veličina za boriće. Pečene zvijezde stavljam na čačkalice u kombinaciji sa suhim voćem da bi to izgledalo kao apstraktni borić.

http://i33.tinypic.com/2ufugwl.jpg
http://umojojkuhinji.blog.hr/2008/01/1624042449/kucica-pod-snijegom-i-bozicna-suma.html

Prošle godine sam prvi put radila kućicu od tijesta za medenjake.
Ne znam hoću li ju raditi ove godine, jer još imamo prošlogodišnju. Nitko to neće jesti. Svi samo gledaju, svima je žao to pojesti i tako stoji skoro godinu dana. Jedino su odlijepili i pojeli gumene bombone kojima je kućica bila ukrašena :)

Od prhkog tijesta radim i krugove za glave Djeda Božićnjaka.
Na pečene krugove stavljam crvenu i bijelu smjesu od bjelanjaka i šećera u prahu. "Apstraktnim" potezima napravim bijelu bradu, kosu, obrve i bijeli rub kape, a crvenom bojom kapu.

Umjesto klasičnih Breskvi, počela sam raditi Košarice s breskvama; malo za promjenu. Malo je dosadno i pipkavo pa ja izradu toga rastegnem na par dana.

http://i33.tinypic.com/o6iiav.jpg

http://umojojkuhinji.blog.hr/2008/04/1624687748/kosarice-s-breskvama.html

Nisam još odlučila što ću osim toga raditi, ovo navedeno spada u standardni repertoar, a još moram smisliti 4-5 vrsta.

Radit ću i nekakvu tortu i kremaste kolače, ali o tome još nisam ni razmišljala.
I naravno orehnjaču ili makovnjaču.

Jako mi se sviđaju ove kuglice s prošekom. Tako nešto radila sam s nekom žesticom, ali ne znam više kojom, možda s votkom ili s kruškovcem - jako su nam se dopale :top:

Tinach
06.12.2008., 15:30
ove godine sam napravila svoj prvi kolač i nisam još baš vična slastičarsstvu,ali svakako ću peći orahnjaču, makovnjaču i neke kekse pomoću one mašinice za kekse :klopa:

zbunjenaa
06.12.2008., 20:40
ja mislim raditi češere, bajaderu, rafaello, kokos kiflice, medenjake, prhke kekse, rolat od oblatne i kuglice od ruma. već sam nešto počela radit, jer mislim to dugo imati, sve do nove god, pošto mogu dugo stajati, a super mi idu uz popodnevnu kavu i večernji film. no mislim radit za sam božić i jednu tortu, ČOKOLADNU TORTU. jela sam je jednom u gostima, savršena je, no nisam uspjela pokupit recept. u sebi ima strašno puno čokolade, natopljen je biskvit njome. pa me zanima zna li tko recept od te torte, iako je malo vjerojatno s obzirom da sam isprobala mnogo recepata i niti jedan nije pravi... smjc! pomagajte?!!

milkyp3
07.12.2008., 12:33
KUGLICE OD COKOLADE

Skuvati sirup od 280gr secera i 5 kasika vode.Skinuti ga sa vatre i dodati mu 280gr obarenih,oljustenih i isecenih badema.Od te mase praviti kuglice i pri tome svaki put ruku umociti u hladnu vodu.8 kockica secera,3 kasike kuvane crne kafe i 1,5 stanglu cokolade prokuvati,pa u tu masu svaku kuglicu umociti,a zatim uvaljati u krupno struganu cokoladu.

Isabella
07.12.2008., 13:42
Ta.ja, jel može recept za tortu Ferrero rocher?!:)

ta.ja
08.12.2008., 10:02
TORTA FERRERO ROCHER

Biskvit: 1 šalica = 2 dcl
2 šalice smeđeg šećera
1 šalica oštrog brašna
1 šalica glatkog brašna
1 1/2 žličica praška za pecivo
1 1/2 žličica sode bikarbone
3/4 šalice kakaa
2 jaja
1 šalica mlijeka
1/2 šalice ulja
2 žličice arome vanilije
1/2 šalice kipuće vode

U jednoj posudi pomiješati sve mokre (bez vode), a u drugoj sve suhe sastojke. Postupno dodavati mokre u suhe sastojke i miksati, a na kraju dodati kipuću vodu i pomiješati. Premazati kalup maslacom i posuti krušnim mrvicama, uliti smjesu i peči 40 - 45 minuta na 170 stupnjeva.

Krema:
400 g nutelle
400 g mascarponea
250 g poprženih lješnjaka (pola samljeti na fino, a pola izrezati na grubo)
4 napolitanke od lješnjaka (mljevene)

Za kremu je potrebno pomiješati sve sastojke. Kreme ima dovoljno da se nadjene torta (biskvit prerezati na pola) i ukrasi cijela površina torte. Ja još dodatno pospem tortu grubo nasjeckanim prženim lješnjacima.

izabela
08.12.2008., 10:31
TORTA FERRERO ROCHER

Ovo zvuči genijalno, i ja ću je peći!

Hana_
08.12.2008., 11:44
[QUOTE=Cats;17397151]Kuglice s prošekom

Dobro izmiješati 20 dag ribane čokolade, 20 dag mljevenih lješnjaka ili oraha ili bajama ili miješano, 2 vanili šećera. Onda se doda 2 bjelanca, 3 velike žlice prošeka i ako je presuho žlicu ili dvije vode. Naprave se kuglice, uvalja ih se u šarene šećerne mrvice ili u kakao ili u kristal šećer ili u mišje drekiće :zubo: i složi se u male papirnate čašice. Prije posluživanja ih je dobro držati jedan dan u frižideru.

sirovi ne izradjeni bjelanjak ? on povezuje samo smjesu?

ta.ja
08.12.2008., 13:12
Evo kako izgleda torta Fererro rocher:

http://img372.imageshack.us/img372/3372/tortazt1.png (http://imageshack.us)

Vrlo je jednostavna za napraviti i mogu ju raditi čak i početnici

darling
08.12.2008., 14:14
Ja imala u kuci neki maskarpone kome je isticao rok i promesala juce, nutelu maskarpone i seckane pecene lesnike, rashladila i posluzila gostima u visokim casama kao mus. Kad smo kolektivno olizali i izgrizli case, onda sam donela serpu s ostacima iz frizidera, pa sam izjeli i nju, iako je od inoxa. :D
Ta krema je fenomenalna.

milkyp3
08.12.2008., 15:01
Evo kako izgleda torta Fererro rocher:

http://img372.imageshack.us/img372/3372/tortazt1.png (http://imageshack.us)

Vrlo je jednostavna za napraviti i mogu ju raditi čak i početnici

Bravo!:sVoda mi ide na usta.:top:

nutrizone
08.12.2008., 16:40
Za Božić idu makovnjača za mene, kremšnite za brata, zvijezdice i vanilci za mamu, i ne znam kaj još ona planira, ali ja ću se naučiti pritom pripremati ovu deliciju zvanu MAKOVNJAČA (bez grožđica i sl. mak mak i samo mak)

te ću u međuvremenu isprobati, pitu od batata, mrvičastu od jabuka i možda od višnji i jogurta i također planiram jednoga dana ispeći ovu tortu http://www.coolinarika.com/recept/725986

Zla patka
08.12.2008., 16:54
medenjaci :Slin:
keksi u svim mogucim kombinacijama (guljeni bademi, neguljeni bademi, przeni ljesnjaci, ljesnjaci vulgaris, orasi) i to okrugli s caknama s 3 rupice, okrugli sa srcem, zvijezdom, itd. :zubo:
linzer keksi :klopa:

http://i35.tinypic.com/2znpeg0.jpg

http://i35.tinypic.com/14azaer.jpg

i ako mi dodje inspiracija bum jos nesto

slonica
09.12.2008., 05:45
Kolačići s komadićima čokolade

3/4 šalice maslaca
3/4 šalice smeđeg šečera
1/2 šalice bijelog šečera
1 jušna žlica ekstrakta vanilije
1 jaje
1 žumance
2 šalice brašna
1/2 čajne žličice sode bikarbone
1/2 čajne žličice soli
1 šalica ili svije po želji grublje mrvljene čokolada koja moze biti i nasjeckana na veće komadiće.

zagrijte pečnicu na 160 stupnjeva celzijusa. Otopite maslac u posudi, maknite s vatre i odvojite da se na sobnoj temperaturi stisne.
U posudu za miksanje stavite maslac, smeđi i bijeli šečer i miksajte na največoj brzini dok se smjesa fino ne ujednači. Dodajte vanilin ekstrakt, jaje, žumance i miksajte dok ne dobijete glatku smjesu.

Umiješajte u posebnoj posudi brašno i sodu zajedno. Dodajte sol i maknite sa strane.

Sada smjesu brašna, sode i soli stavite u posudu s osnovnom smjesom koju ste prethodno napravili i sve skupa miksajte na srednje jakoj brzini dok se sve skupa ne ujednači. Dodajte čokoladne mrvice, miješajte kuhačom dok se sve skupa ne prožme i ne dobijete ujednačenu smjesu.

pripremite protvan za pečenje na koji ste stavili papir za pečenje. Žlicom vadite smjesu u količini da se oblikuju malo kolačići koje modelirajte ručno.

Stavite kolačiće na protvan ali s dosta mjesta između njih jer se prilikom pečenja mogu malo proširiti.

Pecite kolačiće do 15 minuta dok ne popruime zlatnu boju.

Napomena: Preporučam da smjesu stavite u frižider prije pečenja, jer se na taj načim maslac stisne i kolačići dodatno dobiju na kompaktnosti i čvrstoći. isto tako dio smjese možete zamrznuti.

... a jel se može ta smjesa usipati u keksomat i tako raditi keksići :ne zna: Jer baš nisam vješta pa me strah da ne ispadnu ko kupčeki ko zna čega :rolleyes:

Patkica_ST
09.12.2008., 06:56
Pokušala bi ispeć keksiće šta se lijepe marmeladom. Jel je moram prethodno malo zagrijat da se otopi prije nego šta ih lijepim?! :confused:

ta.ja
09.12.2008., 11:28
Pokušala bi ispeć keksiće šta se lijepe marmeladom. Jel je moram prethodno malo zagrijat da se otopi prije nego šta ih lijepim?! :confused:

Bilo bi poželjno :)

Zla patka
09.12.2008., 11:30

izmiksas ju ili vilicom ili zicom ili mikserom...i jos dodas par kapi ruma za aromu :cerek:

Patkica_ST
09.12.2008., 16:34
Thnx! :cerek:

Cats
09.12.2008., 22:42
... a jel se može ta smjesa usipati u keksomat i tako raditi keksići :ne zna: Jer baš nisam vješta pa me strah da ne ispadnu ko kupčeki ko zna čega :rolleyes:

Ma nemaš straha, masa je prerijetka za keksomat. Flikneš žlicu smjese na peki papir, i to se tijekom pečenja formira u okruglasti kuki :cerek:

Samo hrabro, vidjet ćeš da ne možeš fulat :top:

slonica
10.12.2008., 05:45
Ma nemaš straha, masa je prerijetka za keksomat. Flikneš žlicu smjese na peki papir, i to se tijekom pečenja formira u okruglasti kuki :cerek:

Ok tnx :top:

Dakle ja radim kuglofiće (u onom malom kalupu) sa koricom naranče i limuna te sjeckanim bademima i ove keksiče sa čokoladom

CosmaShiva
10.12.2008., 17:19
ja ne radim kekse jer moji to slabo jedu.
samo kremasti kolači s puno kreme dolaze u obzir.
svakako će biti medena pita nju
mama radi savršeno i mađaricu.meni te kore ne idu baš.
onda nešto s kokosom kao one rafaelo kocke i jedne s kavom i puno oraha.:cerek:
eto najmanje 4 vrste će biti.
nekako na kraju doguramo ipak do 6,7 vrsti jer ja i mama ih zajedno pečemo.
i za novu onda još oko 2 spečemo i kod nas se kolači nikad ne bace
svi ih volimo papati.:D

Soon Li
10.12.2008., 17:22
ja sam za kolače totalni idiot. al sam zato naručila: šogorica će raditi eržiku(mađaricu) mužu,meni nekakve valove, a mama po običaju čupavce,orahnjaču i makovnjaču, svekrva pitu od sira bez sira!

CosmaShiva
10.12.2008., 17:27
ja volim i orehnjače i makovnjače obožavam ali to mi baš često jedemo
tako da takvi kolači kod nas za božić ne dolaze u obzir kao i pite sa sirom
ili jabukom to mi svekrva ili mama tak često radi.:ne zna:

Gipsyqueen
10.12.2008., 22:33
Zasad su u planu kuglof od naranče, Rafaelo kuglice, londoneri, išleri, čupavci, abesinci i razni keksi i medenjaci.

Nata07
11.12.2008., 09:05
a kaj su abesinci?? može recept?? :w :w
Hvala!

milkyp3
11.12.2008., 13:30
Nikom ništa ne priznajem ako ne napravi a onda nama fotku prosljedi.:ne zna::kava::cerek:

CosmaShiva
11.12.2008., 14:41
Nikom ništa ne priznajem ako ne napravi a onda nama fotku prosljedi.:ne zna::kava::cerek:

okej ako ne zaboravim,budem fotkala.:D
baš fora idejica.

ta.ja
11.12.2008., 17:23

Evo ja sam unaprijed stavila sliku torte :D

Sigurno ću slikati svoje umijeće i izložiti ga :cerek:

milkyp3
11.12.2008., 21:27
Evo ja sam unaprijed stavila sliku torte :D

Sigurno ću slikati svoje umijeće i izložiti ga :cerek:

Dogovoreno.Fotkice na sunce.

bluebox
12.12.2008., 08:27
Bananka - testni kolač, prvi put :mirko: Ostalo će mama i tata :D

corinne
12.12.2008., 15:12
vidim da je dosta zainteresiranih za fererro rocher tortu, pa ako zelite mrvicu jeftinije proci, kupite choco nuss u lidlu. isti okus kao nutella koja se kupuje kod nas uvezena tko zna odakle, :) cak cete proci upola (i vise) jeftinije. :D

Patkica_ST
12.12.2008., 16:57
I moj glas za tu čoko kremicu iz Lidla. :mig:

corinne
12.12.2008., 17:53
opet ja s fererro tortom (stvarno me recept ostavio bez teksta :D) - moram spomenuti da je moja sestra veliki ljubitelj kolaca i kad sam joj dala recept, poludjela je i sad to pravi. mene je zvala da idem promijesati kremu... za prste polizati! jedva cekam da cijela bude gotova! mljac!

stvarno preporucujem svakome tko si zeli napraviti nesto novo, a jednostavno (doduse malo skuplje - ljesnjaci (dobro da imamo domace:)), mascarpone, ali vrijedi ;))

njasa
12.12.2008., 19:33
ja jos nisam odlucila tocno koje cu, ali sam odlucila da cu svaki dan do badnjaka radit jednu vrstu keksica (ne ogromne kolicine nego 1 skrovadu). danas sam radila keksice od kokosa sa suvicama u rumu. sutra bi mogla vanilja kiflice. obavezno cu radit medumursku gibanicu, i tortu od sira i voca!

ta.ja
12.12.2008., 21:50
vidim da je dosta zainteresiranih za fererro rocher tortu, pa ako zelite mrvicu jeftinije proci, kupite choco nuss u lidlu. isti okus kao nutella koja se kupuje kod nas uvezena tko zna odakle, :) cak cete proci upola (i vise) jeftinije. :D

Ja se u Trstu opskrbim Nutellom (2,59 eura i nije puno za 750 g), meni je cjenovno veći problem mascarpone, ali sam doznala da u Metrou košta 22,90 kn pa sad nije ni to neki izdatak

CosmaShiva
12.12.2008., 21:54
I moj glas za tu čoko kremicu iz Lidla. :mig:

e da to je ona za 10 kuna i odlična je.:top:

Hana_
12.12.2008., 22:31

super su keksici prekjucer sam ih napravila, metnula sam komadice milka cokolade i neku bijelu ...svejedno hvala na odgovoru :mig:

Zla patka
13.12.2008., 00:50
medenjaci :Slin:
keksi u svim mogucim kombinacijama (guljeni bademi, neguljeni bademi, przeni ljesnjaci, ljesnjaci vulgaris, orasi) i to okrugli s caknama s 3 rupice, okrugli sa srcem, zvijezdom, itd. :zubo:

http://i35.tinypic.com/14azaer.jpg

i ako mi dodje inspiracija bum jos nesto

napravila medenjake :raspa:
sad spavaju u kutijama

http://i38.tinypic.com/1zwdaur.jpg

Špranja
13.12.2008., 02:26
Vanilin kiflice, bijela pita, čokoladne kuglice, limun-karamele, crno-bijela torta. I možda još nešto, ak mi se bude dalo.

slonica
13.12.2008., 14:40
Eto došlo je do promjene plana. Kao Božični poklon mami i sveki-u sam odlučila dati kutiju za kekse pa bi bilo dobro da ju i napunim keksma. Tako da moram povečati popis kolača za blagdane. Zanima me dali neko zna gdje se mogu nači zgodni kalupi za kekse ali u koje se tjesto utiskuje. Željela bi napraviti Spekulas kekse imam i neki recept koji ću isprobati danas ali nemam kalupiće.

polly
13.12.2008., 16:05
onaj drvotokar u maksimirskoj ima kalupe za špekulacije
a imaš ih i po onim fensi dućanima s pizdarijama za kuću i dom, kao što je living i slično
ako su još uvijek i oni sa drvenom galanterijom na doluc, onda možda i oni imaju

Gipsyqueen
13.12.2008., 16:41
a kaj su abesinci?? može recept?? :w :w
Hvala!
Nema na čemu.:D Na popis dodajem i eklere. Danas je dragi izrazio želju da i njih napravim.:zubo:

Abesinci

Biskvit:
14 dag maslaca
14 dag šećera
14 dag oraha
7 dag brašna (oštrog)
1 rebro krupno ribane čokolade
snijeg od 4 bjelanjka
Fila:
10 dag maslaca
10 dag šećera
10 dag oraha koji se prethodno pofure jednom šalicom vrućeg mlijeka
malo ruma

Biskvit umutiti i sasuti u podmazani pleh i peći. Pečeno ohladiti i dok je mlako premazati sa šatoom od 4 žumanjka umućena s 7 vrećica vanilin šećera i 7 dag šećera. Premazati i staviti u pećnicu na laganu vatru (70°C) da se suši. Kada se osuši i ohladi staviti odozgo filu.
Odozgo posipati orasima ili čokoladom. Po vrhu se može staviti šlag.

polly
13.12.2008., 16:47
to je slično (ako nije čak i isto, ali bez šlaga obavezno) onim polumjesecima od oraha, najfinijim štanglicama, miciki,....ima masu imena

a meni je jedan od najfinijih sitnih kolača :Slin:

Gipsyqueen
13.12.2008., 17:05
to je slično (ako nije čak i isto, ali bez šlaga obavezno) onim polumjesecima od oraha, najfinijim štanglicama, miciki,....ima masu imena

a meni je jedan od najfinijih sitnih kolača :Slin:

Da, jako su fini :s, ali ja ih radim zbog drugih jer teško podnosim orahe.:tuzni:
U nekim kolačima ih zamijenim bademima ili lješnjacima, ali pošto neki ukućani vole orahe onda radim pola kolača s orasima, pola sa zamjenom. :D

mala angie
13.12.2008., 19:31
Ja ću za Božić raditi: bananko kolač, lambada, čupavce i možda raffaello kocke.
mama radi orahnjaču i štrudel.
zajedno ćemo raditi i neku tortu, vjerojatno voćnu piramidu!:)

TincH
13.12.2008., 21:31
Sigurno bum radila međimursku gibanicu i rafaelo. Možda i nekaj treće ako budem dobre volje :D

milkyp3
13.12.2008., 21:52
Još razmišljam.sigurno radim marcipan,razne kuglice,salame...vjerovatno tortu ili baklavu?????????:ne zna::ne zna:Možda i ovde nađem dobru ideju.:top:

Patkica_ST
14.12.2008., 08:04
Jedva čekam Božić! :cerek: Imam u planu kuglice od suhih smokava, kuglice od kestena, londonere, medenjake i ferrero tortu. :D Vjerovatno će još bit promjene, ali to je plan za sad.

Meandme
14.12.2008., 11:41
moa stara bu čupavce :D
i vjerojatno.. a vidiš,nismo se još dogovorili kaj bu sve.. al 3 dana iza Božića meni je rođendan pa ono.. eheheh

BBlue
14.12.2008., 13:39
Da, jako su fini :s, ali ja ih radim zbog drugih jer teško podnosim orahe.:tuzni:
U nekim kolačima ih zamijenim bademima ili lješnjacima, ali pošto neki ukućani vole orahe onda radim pola kolača s orasima, pola sa zamjenom. :D

Probaj mjesečiće s kikirikijem... napravila sam jednom zgodom, svi su se oduševili!

mujsapujsa
14.12.2008., 15:29
Još se premišljam a znam da ću raditi vaniliće za klinca i mm-a,vjerojatno bijelu pitu,neke kuglice pretpostavljam Mozart i nešto će biti slasno kremasto za mene
e da i bakljav od pictacija
orahnjaču i mak. će netko donesti mada se kod mene to ne jede
A mislim da će biti i mađarice,lani smo se frendica i ja dogovorile - ja radila bijelu pitu ona mađaricu i pola njene išlo meni a pola moje njoj tako će biti i ove godine.nešto po sistemu 1 udarac 2 muhe :mig:

azzie_elbub
14.12.2008., 16:11

jesu to oni s gumenastim punjenjem? probala sam jednom neke kekse s gumenastim okom i bili su prefini i od tad patim za tim, a nikako da saznam kako se to gumenasto radi :(

Zla patka
14.12.2008., 21:31
jesu to oni s gumenastim punjenjem? probala sam jednom neke kekse s gumenastim okom i bili su prefini i od tad patim za tim, a nikako da saznam kako se to gumenasto radi :(

:lol:

lijepe se pekmezom (marelice, jagode, po zelji), ali pretpostavljam da se radi o tome da se taj pekmez ipak malo posusi kad keksi stoje pa imas osjecaj da je gumen...iako, ja ga razmutim s mrvicu ruma i pazim da pekmez bude ili domaci ili barem blizu pa ne dobijem taj gumeni efekt.

dam ti recept za kekse, ako zelis pa probaj napraviti i vidjeti jel to to

azzie_elbub
14.12.2008., 22:39
radila sam neke na koje ide komad marmelade pa se onda ispeče i ponadala sam se da će ispast gumena, al' niš :D.
može recepat, krasno ti izgledaju ti keksići :cerek:

inače, nisam još točno načisto što ću raditi. mislim da će biti medena pita, praline, kokos kocke (ne rafaelo), torta od čokolade i višanja. još neke suhe moram odabrati. tortu radim zato što spajamo božić i 2 rođendana :zubo:

Zla patka
15.12.2008., 08:19
radila sam neke na koje ide komad marmelade pa se onda ispeče i ponadala sam se da će ispast gumena, al' niš :D.
može recepat, krasno ti izgledaju ti keksići :cerek:

inače, nisam još točno načisto što ću raditi. mislim da će biti medena pita, praline, kokos kocke (ne rafaelo), torta od čokolade i višanja. još neke suhe moram odabrati. tortu radim zato što spajamo božić i 2 rođendana :zubo:

dakle...dat cu ti detaljnije upute jer pretpostavljam da ih radis prvi put (tj. kopipejstat cu :D)

tips:
• svi sastojci trebaju biti rashladjeni; putar treba biti narezan na tanke listice ili rezance (na ribez)
• orasi, bademi, ljesnjaci trebaju biti prosijani kroz krupnije sito ili cjedilo kako keksi ne bi pucali
• krupni ostaci sa sita sluze za posipanje

VANILI KEKSI

SASTOJCI:
• 28 dkg ostrog brasna *35 dkg ostrog brasna
• 21 dkg putra
• 10 dkg samljevenih, oguljenih badema ili neoguljenih badema ili ljesnjaka ili preprzenih ljesnjaka ili oraha*
• 7 dkg samljevenog vanili secera (secer u prahu radim tak da secer u koji sam uvalila sipku vanilije, nakon sto je poprimio aromu, sameljem u mlincicu za kavu)
• 1 bjelanjak

POSTUPAK:
Sve sastojke tocno odvagnuti u staklenu ili porculansku posudu i brzo umijesiti tijesto (tip: raditi u tankim,gumenim rukavicama kako se tijesto ne bi zagrijalo od ruku ili ak imas hladne ruke ko ja - nema problema :zubo:).
Tijesto oblikujte u kvadar i ostavite ga da se odmori na hladnom 2 sata, moze i duze.
Razvaljati na 3mm debljine i izrezati kekse.Pola keksa ispeci cijele,a drugoj polovici napraviti rupu u sredini.Sloziti u pleh na peki-papir ili pleh namazan putrom i posut brasnom.Peci u blago zagrijanoj pecnici (175 C) 7-9 minuta.Provjeriti prema svojoj pećnici.Keksi trebaju biti blijedi.Ohladjene kekse vaditi iz pleha i pustiti da se potpuno ohlade.Sutradan (ili ja ih znam cak nakon 2 dana) ih s vanjske strane uvaljati u vanili secer u prahu i zalijepiti finim kiselim pekmezom (marelice,jagode,maline...).
(keksi su jako nijezni i uzasno pucaju, ako ih se odmah valja u secer i maze.)
Premjesiti samo jednom, da ne postanu pretvrdi. Od ostatka raditi male kiflice. Peći kao i kekse samo malo duže ( 12 minuta) pazeći da vrhovi ne pozute.

LINZER KEKSI ( ŽUTI KOLAČIĆI )

SASTOJCI:
• 40 dkg ostrog brasna
• 25 dkg putra
• 4 zutanjka
• 2 zlice kiselog vrhnja (najbolje raditi s domacim)
• 15 dkg samljevenog vanili secera
• krupni ljesnjak,orah ili badem i krupni secer za posipanje
• malo bjelanjka za premazivanje

POSTUPAK:
Brzo umijesiti tijesto.Pustiti da se odmori ne vise od 2 sata.Razvaljati na 3mm debljine i izrezati kekse.Iz polovice izrezati rupe u sredini (ako su keksi veci izrezani dijelovi mogu biti mali keksi).Sloziti u pleh na peki-papir.Pri slaganju u pleh gornje dijelove premazati malo ulupanim bjelanjkom i posuti krupnim bademima ili ljesnjacima pomijesanim s krupnim kristal secerom ili zdrobljenim kockama secera.Peci u blago zagrijanoj pecnici 10 min (175 C).Iz pleha vaditi ohladjene kekse kako ne bi pucali.Sutradan sastavljati dna i poklopce finim pekmezom.

Ilana
15.12.2008., 08:56
Ja sam odlučila za Božić raditi medenjake, husarske, rafaelo kuglice i još jedan "za rezanje".

Samo mi trebaju recepti za husarske i rafaelo kuglice... ima netko??? :)

manc
15.12.2008., 09:08
Probaj mjesečiće s kikirikijem... napravila sam jednom zgodom, svi su se oduševili!

Moze recept:mig:

tadukepa
15.12.2008., 11:01
zvijezdice spojene pekmezom, pita od višanja(okrugla),savijača od jabuka.

ta.ja
15.12.2008., 13:13
Ja sam odlučila za Božić raditi medenjake, husarske, rafaelo kuglice i još jedan "za rezanje".

Imam ja recepte. Napisat ću ti ih kasnije, jer mi je upravo suprug poslao poruku da stiže doma za 20 minuta pa moram dovršiti ručak

polly
15.12.2008., 13:22

imaš na topicu sa sitnim kolačima

ta.ja
15.12.2008., 14:44
Kako sam obećala, evo recepata

RAFAELO KUGLICE (recept za otprilike 100 kuglica)

Sastojci:
25 dkg margarina
35 dkg šećera
40 dkg mlijeka u prahu
20 dkg kokosa + 10 dkg za valjanje kuglica
oko 100 komada poprženih i oguljenih lješnjaka
1,5 dcl vode

Skuhati gusti sirup od vode, margarina, kokosa i šećera. Dodati mlijeko u prahu i razmutiti da ne ostanu grudice. Ostaviti na hladnom 2 sata. Od smjese oblikovati kuglice, u svaku staviti lješnjak, a zatim uvaljati u kokos.

HUSARSKE KUGLICE

Tijesto:
1 štapić vanilije
20 dkg maslaca
10 dkg šećera
2 žumanjka
malo soli
30 dkg oštrog brašna
10 dkg mljevenih lješnjaka
pola šalice šećera u prahu
15 dkg marmelade

Štapić vanilije prerezati po dužini i istrugati srž. Zamijesiti tijesto od maslaca, šećera, žumanjaka, srži vanilije, soli i brašna, a na kraju dodati lješnjake. Tijesto zamotati u foliju i staviti 2 sata u hladionik.
Oblikovati tijesto u dugačku kobasicu, nraezati na jednako debele ploškice. Od svake ploškice oblikovati kuglicu, a u sredini utisnuti udubinu drškom kuhače. Namastiti i pobrašniti lim, pa poslagati kuglice. Peći na 200 stupnjeva 15 do 20 kinuta. Ohlađene kuglice posipati šećerom u prahu. Zagrijati marmeladu da malo provrije i puniti udubine kuglica.

azzie_elbub
15.12.2008., 15:07
hvala patko :cerek:. kopirala sam oba i husare od ta.je pa će na printanje :D

nije mi baš jasno ovo s brašnom.. to je kao ili druga količina ako je premekano? :misli:

• 28 dkg ostrog brasna *35 dkg ostrog brasna

Zla patka
15.12.2008., 16:00
hvala patko :cerek:. kopirala sam oba i husare od ta.je pa će na printanje :D

nije mi baš jasno ovo s brašnom.. to je kao ili druga količina ako je premekano? :misli:

to se odnosi na verziju s orasima, kod oraha ti je isto zvijezdica jer su oni masni pa trebaju vise brasna

azzie_elbub
15.12.2008., 16:03
aha, nisam povezala :zvrko:. fala :)

Zla patka
15.12.2008., 16:11
aha, nisam povezala :zvrko:. fala :)

:) nema na cemu. javi kak su ispali i jel su to ti s gumenim punjenjem :D

polly
15.12.2008., 16:32
evo vam link na preklanjski topic (http://www.forum.hr/showthread.php?t=178255)(:eek: ja bi se zaklela da je lanjski, kak to vrijeme juri)
i link na sitne kolače (http://www.forum.hr/showthread.php?t=119851)

ima još toga na forumu, samo kaj se ja ne sjećam naziva topica :zubo:
a malo si pogledajte i po starim usks topicima, nađe se finih stvari :klopa:

Lola
15.12.2008., 17:33
ja cu radit kekse s komadicima cokse, mozda tortu od sira
ili cokoladni kolac iz kupelji (bozanstveno pudingast:zvrko:)
i kuglice od cokolade. a mama ce mi radit cokoladne islere
s zutom kremom i husarske za mene. za ostatak i vanili kiflice,
vulgaris islere i jos neke s ljesnjacima/bademima/orasima i co. (to ja ne volem)

Ilana
16.12.2008., 06:32
ta.ja puno hvala za recepte :cerek:

ta.ja
16.12.2008., 09:07
ja cu radit kekse s komadicima cokse, mozda tortu od sira
ili cokoladni kolac iz kupelji (bozanstveno pudingast:zvrko:)
i kuglice od cokolade. a mama ce mi radit cokoladne islere
s zutom kremom i husarske za mene. za ostatak i vanili kiflice,
vulgaris islere i jos neke s ljesnjacima/bademima/orasima i co. (to ja ne volem)

Reeeeeeeeeceeeeeeeeeeept!!!!!!!!!!!!!!!!! Ono božanstveno pudingast zvuči :klopa:

Lola
16.12.2008., 11:31
http://www.damijenestoslatko.bloger.hr/post/gresno-cokoladna-torta/750735.aspx

sjuper je!!

Ilana
16.12.2008., 13:10
Lola, ova torta izgleda :klopa: :cerek: (nemam riječi)... moram ju probati i javit ću vam dojmove kad me prestane bolit trbuh :zubo:

ta.ja
16.12.2008., 15:31
Sigurno ću je probati, ali ne sad za blagdane

danci1980
16.12.2008., 16:10
Za blagdane najviše paše orehnjača, uz nju žarbo šnite, rum kuglice, rafaelo i oblatne od čokolade:rolleyes:

surlica
16.12.2008., 16:15
za Badnjak samo fritule
za Božić biti išleri i mini orehnjača sigurno a možda i još neki sitni se nađu kaj s kćerkicom napravim

milkyp3
16.12.2008., 18:00
Još mislim,:ceka:Kombinacija stotinu...još ništa odlučeno.:ne zna::flop:

milkyp3
17.12.2008., 16:11
Ja počela.Kako sam obečala evo i slika:http://img388.imageshack.us/img388/8152/dsc03788nz8.th.jpg (http://img388.imageshack.us/my.php?image=dsc03788nz8.jpg)http://img388.imageshack.us/img388/2451/dsc03790qh3.th.jpg (http://img388.imageshack.us/my.php?image=dsc03790qh3.jpg)http://img388.imageshack.us/img388/5152/dsc03793zr3.th.jpg (http://img388.imageshack.us/my.php?image=dsc03793zr3.jpg)http://img402.imageshack.us/img402/1268/jejejeqs7.gif (http://imageshack.us)http://img178.imageshack.us/img178/8726/mjesiaf5.gif (http://imageshack.us)

polly
17.12.2008., 16:24
ja se stalno predomišljavam
za sad su sigurno orah-lješnjak zvjezdice sa bjelanjak glazurom, londoneri i vanili keksići prazničnih motiva skeljeni pekmezom možda kakve štangice i kuglice
od mokrijih bit će rafaelo štangice, možda i micika, vjerojatno baklava (kao tradicionalni kolač :rofl: )
danas sam ščupala recept za kokos baklavu, pa možda i to napravim
možda kestan torta
puno mi je tih možda :rofl: no daleko je još božić, stignem se još 100 put predomislit

a za badnjak bu kruh i putar
em se dela, em bu mi trebalo više od vuru da izvučem auto iz garaže pa ću doma doć vjerojatno iza 7

ta.ja
17.12.2008., 16:32
Ja počela.Kako sam obečala evo i slika:http://img388.imageshack.us/img388/8152/dsc03788nz8.th.jpg (http://img388.imageshack.us/my.php?image=dsc03788nz8.jpg)http://img388.imageshack.us/img388/2451/dsc03790qh3.th.jpg (http://img388.imageshack.us/my.php?image=dsc03790qh3.jpg)http://img388.imageshack.us/img388/5152/dsc03793zr3.th.jpg (http://img388.imageshack.us/my.php?image=dsc03793zr3.jpg)http://img402.imageshack.us/img402/1268/jejejeqs7.gif (http://imageshack.us)http://img178.imageshack.us/img178/8726/mjesiaf5.gif (http://imageshack.us)

Veeeeeeeeć???????????? :eek:

Meni je to prerano za peći kolače, ja ću peći na Badnjak

BBlue
17.12.2008., 17:14
Ja sam ispekla šape, cvjetiće s nutelom, danas radim linzere... i tako svaki dan ponešto. Lani sam ispekla ogromnu količinu - ove godine mi je kaos na poslu, uređujem stan, tako da sam listu značajno smanjila!

njasa
17.12.2008., 19:22

mlac mljac!

njasa
17.12.2008., 19:26
ja sam napravila: cokoladne keksice (vise i nema), keksice od ljesnjaka sa visnjom, keksice od kokosa i suvica, vanila kiflice, a sad mi se dize tjesto za ruzice i za keksice od narance

http://3.bp.blogspot.com/__7DxLglbzwI/SUJdVm9I5-I/AAAAAAAAAQU/KBx4yiNRibo/s200/IMG_1004.jpg http://3.bp.blogspot.com/__7DxLglbzwI/SUi8UWizg3I/AAAAAAAAASU/HHAbYf0mmgw/s320/IMG_1099.jpg

http://2.bp.blogspot.com/__7DxLglbzwI/SUYamVfIwyI/AAAAAAAAARk/FUfni7cEqsc/s400/IMG_1022.jpg

http://1.bp.blogspot.com/__7DxLglbzwI/SUbQSfinBMI/AAAAAAAAARs/DLeElZwryRM/s400/IMG_1069.jpg

ta.ja
17.12.2008., 20:35
I kamo spremate (skrivate) sve te kolače?! Mi smo doma svi "lešinari" što se tiče kolača, tako da ono što se napravi, odmah se i pojede.

njasa
17.12.2008., 20:45
I kamo spremate (skrivate) sve te kolače?! Mi smo doma svi "lešinari" što se tiče kolača, tako da ono što se napravi, odmah se i pojede.
u plasticne posude i to je to. muzu sam rekla da je to za bozic pa ne dira previs. ali kako svai dan pecem kekse, uvik dobije 5-6 za degustirat tako da ne haraci po kutijama :zubo:

milkyp3
17.12.2008., 21:07
http://img72.imageshack.us/img72/139/mjesifv5.gif (http://imageshack.us)
Ovi keksići mogu stajat i do dva mjeseca.Vanilice prvi put radim sa masti.Prije(dok se moglo)bilo je sa puterom. Standard pada.Nije rano,prozori vrata su oprani,izvađeni ukrasi http://img401.imageshack.us/img401/8194/veso9.gif (http://imageshack.us)Umorim se zadnja dva dana.Danas smo napravili spisak.:ne zna::mad:Keksići i akose pojedu idu novi.http://img401.imageshack.us/img401/8194/veso9.gif (http://imageshack.us)

milkyp3
17.12.2008., 21:14
Danas sam potopila koru od naranđe.Ima je dosta.Hoću da pravim arancine.U nekim receptima gorčina se ispira tri dana u nekih osam? Kakvo je vaše iskustvo.:ne zna:

njasa
17.12.2008., 21:17
Danas sam potopila koru od naranđe.Ima je dosta.Hoću da pravim arancine.U nekim receptima gorčina se ispira tri dana u nekih osam? Kakvo je vaše iskustvo.:ne zna:

ja sam jucer stavila koru od grejpa i limuna da se toca. ja cu mocit 5-6 dana. a mislim da ti to ovisi o debljini kore.

milkyp3
17.12.2008., 21:21

:s:s:sMa i kod mene je nešto slično.:top:Ova tura je bila više kao probna. :lol::rofl:Glavni kolaći se rade pred praznik. :cerek:
Ako pravite vanilice probajte da uvaljate u mljeveni orah pa ih onda pecite.Ja sam se iznenadila kako je okus i miris dobar:top:.

milkyp3
17.12.2008., 21:26
Za sada imam ova dva recepta:
Arancini-
Kad ocjedite naranču i kad sok popijete, ostane vam kora koju će te iskoristi na najbolji mogući način.
Očistite iznutra koru da vam ne ostane onih žilica od naranče i koru potopite u hladnu vodu otprilike od 3 do 7 dana. Vodu često mijenjajte (2 x dnevno)jer tako izlazi gorčina iz kore. Izvadite koru iz vode, i narežite je na tanke prutiće, izvažite i u šerpu u koju stavite koru stavite i isto toliko šečera. Sve skupa kuhajte dok rub ne pobijeli, koru izvadite, uvaljajte u kristal šećer i ostavite da se kora osuši. Gotovo….

2.recept

Priprema
1. Koricu naranče narežite na duguljaste štapiće (rezance) široke oko 5 mm.
2. Stavite ih močiti u vodu oko 2-3 dana. Vodu mijenjajte 2 puta dnevno.
3. Treći dan korice ocijedite, a zatim izvažite.
4. Ocijeđene korice stavite u vodu i kuhajte dok ne postanu polumekane.
5. Dodajte šećer i kuhajte povremeno miješajući dok tekućina ne ispari.
6. Korice izvadite i još vruće raširite po papiru za pečenje koji ste posuli kristalnim šećerom.
7. Korice dobro uvaljajte u kristalni šećer.
8. Arancine sušite složene jedan do drugoga na ravnoj površini 2-3 dana.
Posluživanje

BBlue
17.12.2008., 22:12

Ukutijama za kolače na balkonu - temperatura je taman, a moji dečki su prelijeni da bi ih prekopavali - usput im ispečem neki kolačić pa božićne ne diraju.

mafri
17.12.2008., 23:05
Za sada imam ova dva recepta:
Arancini-
Kad ocjedite naranču i kad sok popijete, ostane vam kora koju će te iskoristi na najbolji mogući način.
Očistite iznutra koru da vam ne ostane onih žilica od naranče i koru potopite u hladnu vodu otprilike od 3 do 7 dana. Vodu često mijenjajte (2 x dnevno)jer tako izlazi gorčina iz kore. Izvadite koru iz vode, i narežite je na tanke prutiće, izvažite i u šerpu u koju stavite koru stavite i isto toliko šečera. Sve skupa kuhajte dok rub ne pobijeli, koru izvadite, uvaljajte u kristal šećer i ostavite da se kora osuši. Gotovo….

2.recept

Priprema
1. Koricu naranče narežite na duguljaste štapiće (rezance) široke oko 5 mm.
2. Stavite ih močiti u vodu oko 2-3 dana. Vodu mijenjajte 2 puta dnevno.
3. Treći dan korice ocijedite, a zatim izvažite.
4. Ocijeđene korice stavite u vodu i kuhajte dok ne postanu polumekane.
5. Dodajte šećer i kuhajte povremeno miješajući dok tekućina ne ispari.
6. Korice izvadite i još vruće raširite po papiru za pečenje koji ste posuli kristalnim šećerom.
7. Korice dobro uvaljajte u kristalni šećer.
8. Arancine sušite složene jedan do drugoga na ravnoj površini 2-3 dana.
Posluživanje

I koji je recept bolji???

Ilana
18.12.2008., 07:25
Ne znam gdje da postavim pitanje i nadam se da može tu.
Jučer sam bila u Mercatoru, Lidlu i Kauflandu (nisam više imala volje za Konzum :D)
u potrazi za ušećerenom limunovom koricom, mljevenim klinčićem i bočicom ekstrakta badema.
Nigdje nisam našla :(
Jel netko zna gdje da to kupim da više ne tražim uzaludno?

milkyp3
18.12.2008., 08:14
I koji je recept bolji???

Ne znam.:ne zna:Samo sam jednom radila i to prije par godina.:cerek:Uvijek je bila greba od mame.:)Nadam se da će se javiti neko sa iskustvom.:lol::lol::rofl:

polly
18.12.2008., 09:07
Jučer sam bila u Mercatoru, Lidlu i Kauflandu (nisam više imala volje za Konzum :D)
u potrazi za ušećerenom limunovom koricom, mljevenim klinčićem i bočicom ekstrakta badema.

u lidlu to nećeš sigurno naći
za kaufland ne znam, tam ne zalazim
ali u mercatoru sigurno ima limunove korice i ekstrakt badema
kao i u konzumu, sparu i coopu
za klinček ne znam, uvijek ga kupim u komadu

ta.ja
18.12.2008., 09:48
Ja sam mljevene klinčiće kupila u Plodinama

Ava Adore
18.12.2008., 19:01
Tek sam danas počela razmišljati. Dosta kolača će raditi mama i baka i sad ne znam koje bih ja. Želim bajaderu i neke kakao kocke, sad idem tražiti koje ću još :klopa:

Ava Adore
18.12.2008., 19:05
vidim da je dosta zainteresiranih za fererro rocher tortu, pa ako zelite mrvicu jeftinije proci, kupite choco nuss u lidlu. isti okus kao nutella koja se kupuje kod nas uvezena tko zna odakle, :) cak cete proci upola (i vise) jeftinije. :DNije isti okus :mig:

Fina je, ali nije istog okusa kao Nutella definitivno :)

sita
18.12.2008., 19:11
Evo moja mama radi 17 vrsta, bilo bi i više al smo imali neke radove. Poslikat ću ih pa stavit fotkice.

Patkica_ST
18.12.2008., 19:31
Ne znam gdje da postavim pitanje i nadam se da može tu.
Nigdje nisam našla :(
Jel netko zna gdje da to kupim da više ne tražim uzaludno?

Nadalina ima mljeveni klinčić u bočicama.

milkyp3
18.12.2008., 19:48
Evo moja mama radi 17 vrsta, bilo bi i više al smo imali neke radove. Poslikat ću ih pa stavit fotkice.

Koje,koje ,:ne zna:

njasa
18.12.2008., 20:46
ovi su od jucer
http://1.bp.blogspot.com/__7DxLglbzwI/SUq1Re3f2xI/AAAAAAAAAT0/bj3QlrEaIis/s320/IMG_1152.jpg

a ovi su od danas
http://2.bp.blogspot.com/__7DxLglbzwI/SUq2dWsouRI/AAAAAAAAAT8/xt513NP6DdM/s400/IMG_1161.jpg

marijaxxl
18.12.2008., 21:10
Ne znam.:ne zna:Samo sam jednom radila i to prije par godina.:cerek:Uvijek je bila greba od mame.:)Nadam se da će se javiti neko sa iskustvom.:lol::lol::rofl:

Kandiranu koru od limuna i naranče uvijek pripremim prije pravljenja kolača.
Naranče ili limune potopim cijele u zasoljenu vodu, da odstoje jedan dan. To je potrebno, da bi se korica očistila od otrova. Nakon toga voće ogulim i cijelu koru sa bijelim dijelom potopim u vodu koju mijenjam nekoliko puta dnevno. Tako je treba močiti 2-3 dana, a zatim koru ocijediti i očistiti nožem od bijele kore.
Koru izrezati na trakice, koje treba prokuhati u vodi oko 5 minuta. Vode se stavi samo, da pokrije koru. Nakon toga je ocijediti i izvagati i pripremiti isto toliko šećera. U šećer staviti 4 žlice vode i kuhati na laganoj vatri, da se šećer malo zgusne. U to dodati korice i kuhajući miješati dok ne ispari voda. Skuhane korice raširiti na veći pleh i tople posuti šećerom. Pustiti, da se prosuše, pa promiješati s vremena na vrijeme. Ostaviti, da se suše jedan dan.
Jednostavno je za napraviti. Nadam se, da sam pomogla.:w

milkyp3
18.12.2008., 21:11
ovi su od jucer
http://1.bp.blogspot.com/__7DxLglbzwI/SUq1Re3f2xI/AAAAAAAAAT0/bj3QlrEaIis/s320/IMG_1152.jpg

a ovi su od danas
http://2.bp.blogspot.com/__7DxLglbzwI/SUq2dWsouRI/AAAAAAAAAT8/xt513NP6DdM/s400/IMG_1161.jpg
Vanilice?

njasa
18.12.2008., 21:22
nisu vanilice nego ruzice i keksici sa narancon. vanilice sam u nedilju radila

marijaxxl
18.12.2008., 21:22
U mojoj obitelji svi drže dijetu, pa ću ove godine:klopa::tulum::tulum: pripremati manje kolača. Za sad sam napravila samo medenjake i paprenjake, a ostalo dolazi kasnije. Bit će tu vanilice, košarice, puslice, medena pita, breskvice, jagode, kolutići sa krokantom, oblatne, a za ostalo ću vidjeti kasnije.
Kolače uglavnom pakujem i poklanjam mojim prijateljima. Bolje to nego kupovati one užasne kineske rukotvorine. Domaće je domaće.

Argante
19.12.2008., 08:04
Pozdrav cure!
Imam jedno pitanje za vas koje se kužite, malo je glupo, ali ja sam tek početnik u svijetu kolača. :D
Napravila sam medenjake jučer i naravno trebaju otpustiti da budu ukusniji. Sad, mene zanima u šta da ih stavim? Da li trebaju zraka ili da ih čvrsto zatvorim u plastičnu zdjelu?

Usput, Njasa jako mi se sviđaju tvoji keksići sa narančom, :cerek: bi htjela staviti recept da se okušam u spremanju istih?

sita
19.12.2008., 08:36
Koje,koje ,:ne zna:

Rafaelo kuglice,
Išlere,
Zvjezdice sa marmeladom (na tri kata),
Stolner štangice,
Vanili kifle,
Brion kocke,
Medena kata,
Bijela pita,
Mađarica (možda),
Reform pita,
Kuglice od kestena,
Salama od kokosa,
Fina salama od čokolade, oraha, i kreme od žutanjaka,
Kolač na tri kata,
Bajadere,
Kuglice od kokosa,
Kiflice od kokosa,
Kuglice od oraha (pečene),
Cedevita kocke (to mi je mljac),
Kocke od maka,
Košnice od maka, od oraha i od kokosa (tri boje :) )
Bećar šnite (možda),
Nela šnite (možda)

Ona obožava radit kolače, kaže da je slijedeći tjedan na godišnjem da bi napravila još više. Ma luda je!

polly
19.12.2008., 08:40
Cedevita kocke (to mi je mljac),

što to je?

slonica
19.12.2008., 08:40
u lidlu to nećeš sigurno naći
za kaufland ne znam, tam ne zalazim
ali u mercatoru sigurno ima limunove korice i ekstrakt badema
kao i u konzumu, sparu i coopu
za klinček ne znam, uvijek ga kupim u komadu

U Merkatoru nema ekstrakta badema. I ja sam ga tražila ovaj vikend po dučanima i nisam ga našla. Gledala sam u Ipercopu, Merkatoru u Vukovarskoj i na Srednjacima i nije bilo :ne zna: i odustala sam

polly
19.12.2008., 08:46
bilo je za kupiti oetkerovog i rufovog :ne zna:

slonica
19.12.2008., 09:27
Ajme koji kolači :eek: Moji nikad tako ne izgledaju :ne zna: Osim slika bilo bi dobro da bude i kakav recept :D
MilkyP3 jel može recept za one keksiće izgledaju :top:

njasa
19.12.2008., 09:30
Pozdrav cure!

Usput, Njasa jako mi se sviđaju tvoji keksići sa narančom, :cerek: bi htjela staviti recept da se okušam u spremanju istih?

imas na blogu (moj potpis)
ali evo ti i ovde :)
za tjesto:

300 g ostrog brasna
100 g secera u prahu
200 g margarina
1 jaje
naribana korica od jedne velike narance
2 zlice soka od narance (ili ako imate kakvog likera)

1. sve sastojke smiksat mikserom
2. staviti na pobrasnjenu radnu povrsinu i napraviti glatko tjesto
3. ostaviti 2 sata u frizideru

ostalo:

brasno za razvaljat tjesto
4 zlice mermelade od narance
100 g cokolade

1. na pobrasnjenoj povrsini razvaljat tjesto.
2. keksice oblikovat kalupicima po zelji (35 donjih, 35 gornjih sa rupom)
3. poslagat na pek papir i pec na 200C nek krajevi ne uvate malo boje (ne vis od 10 minuta)
4. na donji keksic kistom namazat mermeladu
5. rastopit cokoladu u banjamariji (vodenoj kupelji)
6. poslagat gornje keksice na pek papir i prosarat ih cokoladom (ja sam zlicu mocila u toplu cokoladu i sarala

p.s. mislim da je dovoljno medenjake stavit u limenu kutiju...

Ilana
19.12.2008., 09:52
slonica, i ja sam ga tražila u Mercatoru, ali nema.
Danas idem u Konzum i javit ću jesam li napokon našla te toliko egzotične sastojke :D

sita, i ja obožavam peći kolače... ali mrzim ih bacati u smeće nakon što se ne pojedu (mrzim bacati bilo kakvu hranu i zato sam uvijek umjerena u kuhanju). Jel vi stvarno pojedete svih 17 vrsta kolača?

Argante
19.12.2008., 09:54
Joj hvala ti puno! :cerek:

Ja tu sjedim već obučena u išćekivanju recepta (mislila sam da će mi nešto trebati iz trgovine), ali imam sve doma u dovoljnoj količini pa se bacam na posao!
Hvala ti još jednom!

sita
19.12.2008., 13:24
slonica, i ja sam ga tražila u Mercatoru, ali nema.
Danas idem u Konzum i javit ću jesam li napokon našla te toliko egzotične sastojke :D

sita, i ja obožavam peći kolače... ali mrzim ih bacati u smeće nakon što se ne pojedu (mrzim bacati bilo kakvu hranu i zato sam uvijek umjerena u kuhanju). Jel vi stvarno pojedete svih 17 vrsta kolača?

Moja ti mama to sve lijepo aranžira i onda svakom koga zna odnese. Frizerki, rodbini, na posao, frendicama... Tak da nama ostane jedna veća tacna.

njasa
19.12.2008., 14:17
Joj hvala ti puno! :cerek:

Ja tu sjedim već obučena u išćekivanju recepta (mislila sam da će mi nešto trebati iz trgovine), ali imam sve doma u dovoljnoj količini pa se bacam na posao!
Hvala ti još jednom!

obavezno javi kako su ispali :)

krpica
19.12.2008., 14:28
sita...recept za cedevita koske?pliz:)

mujsapujsa
19.12.2008., 15:36
Planiram večeras raditi vaniliće a uz to bi rado neke keksiće sa cimetom,puno,puno cimeta
Može kakav recept

sita
19.12.2008., 17:23
Evo...
Cedevita kocke...
Biskvit od 4 jaja - 4 žutanjka miksati sa 4 žlice šećera, dodati 4 žlice brašna, pola pecilnog i snijeg od 4 bjelanjka. 12 minuta na 200.

Krema - 7 i pol dcl slatkog vrhnja (mojoj mami je Zbregov najbolje) istući u šlag, dodati 2 crvena kisela vrhnja, 1 želatina u prahu prethodno otopljena i 3 do 4 žlice Cedevite od naranče u prahu (ne soka) i 10 dkg štaub šećera (original ide 15 dkg al i ovak je dobro).
Razmazati po biskvitu i ohladiti.
Kad se ohladi i stvrdne - pomiješati 4 dcl soka od naranče (napravljenog od sirupa, od svježih nismo probali), 1 - 2 žlice Cedevite u prahu, 2 žlice kristal šećera i 2 preljeva za torte (svijetla) --- preljeve kuhati u tom soku, preliti i ohladiti.

corinne
19.12.2008., 17:57
Nije isti okus :mig:

Fina je, ali nije istog okusa kao Nutella definitivno :)

a gle, ne moze nikako biti ISTI, ali dati duplo vise novaca, mislim da se ne isplati. osim, ako i ti kupujes u trstu one prave talijanske nutelle. :D

krpica
19.12.2008., 19:45
Evo...
Cedevita kocke...
Biskvit od 4 jaja - 4 žutanjka miksati sa 4 žlice šećera, dodati 4 žlice brašna, pola pecilnog i snijeg od 4 bjelanjka. 12 minuta na 200.

Krema - 7 i pol dcl slatkog vrhnja (mojoj mami je Zbregov najbolje) istući u šlag, dodati 2 crvena kisela vrhnja, 1 želatina u prahu prethodno otopljena i 3 do 4 žlice Cedevite od naranče u prahu (ne soka) i 10 dkg štaub šećera (original ide 15 dkg al i ovak je dobro).
Razmazati po biskvitu i ohladiti.
Kad se ohladi i stvrdne - pomiješati 4 dcl soka od naranče (napravljenog od sirupa, od svježih nismo probali), 1 - 2 žlice Cedevite u prahu, 2 žlice kristal šećera i 2 preljeva za torte (svijetla) --- preljeve kuhati u tom soku, preliti i ohladiti.

:s

Ava Adore
19.12.2008., 19:50
Planiram večeras raditi vaniliće a uz to bi rado neke keksiće sa cimetom,puno,puno cimeta
Može kakav receptJa u recept za one obične kekse što se rade s modelima bacim puno cimeta, nikakav poseban recept :D

mujsapujsa
19.12.2008., 20:06
ma to sam znala i ja radir i ok je ali bi htjela možda još nešto
Priredila tijesto za vaniliće,malo se odmara pa uskoro navaljujem na pečenje

polly
19.12.2008., 20:07
a one orag-bjelanjak-šećer zvijezdice? meni to jaaaako fino, samo kaj je piplavo za raditi

imam negdje i recept za neku cimet pitu, slično madžarici

mujsapujsa
19.12.2008., 20:20
To mi je prepiplavo ide mi lagano na hm..........
e a na cimet pitu ja skroz zaboravih,jela sam je nisam radila i dobra,dobra
aj sjeti se di je rcp

polly
19.12.2008., 20:49
cimet pita

tijesto 1.
26 žlica brašna
3 žlice štauba
1 žlica meda
2 jaja
1 vrećica cimeta, ona klasična, starinska (naravno da može i manje, to po ukusu)
1 veliki putar/margarin (25 dkg)
brzinski umijesiti prko tijesto, zamotati u foliju i staviti u frižider na vuru
poslije podijeliti na dva dijela, razvaljati koru i ispeći na ornutoj protvi u kojo će se kolač slagati (zbog dimenzija)

tijesto 2.
4 jaja
12 žlica brašna
12 žlica šećera
½ praška za pecivo
1 dl ulja
1 dl mlijeka
ribana korica limuna
zmiksat bjelanjke
zmiksat žumanjke sa šećerom, dodati brašno s praškom, ulje, mlijeko i na kraju pažljivo umiješati snijeg
ispeć u gornjoj protvi

fila
1 litra mlijeka
4 žlice brašna
6 žlica gustina
20 dkg šećera
vanili šećer
1 veliki putar/margarin
u malo mlijeka razmutit brašno
zakuhati ostatak mlijeka sa šećerom i ukuhati brašno u glatku, gustu kremu
putar/margarin pijenasto izmiksati i umiješati sasvim hladnu kuhanu kremu

složiti kora-fila-biskvit-fila-kora-fila ili glazura po izboru

azzie_elbub
19.12.2008., 22:00
peku mi se medenjaci. isprobavam pečenje na dvije razine :D. nadam se da će uspjet :rofl:.
mijenjala sam originalni recept pa me baš zanima kako će ispast :klopa:

azzie_elbub
19.12.2008., 22:03
ovi su od jucer

a ovi su od danas

super izgledaju :cerek:
ovi od naranče su punjeni narančinim džemom?

sita
19.12.2008., 23:09
:s

Ajd javi kakvi su ti kad ćeš raditi (ako ćeš uskoro).

Ima još jedan s kefirom i mandarinama kaj je isto mljac. Stavim sutra recept ak koga zanima.

Hana_
19.12.2008., 23:38
radit cu paprenjake
makrone
keksice od badema
tortu od sira i malina na sam badnjak pa da bude fino hladna za bozic, kao i budin ..

njasa
20.12.2008., 05:55
super izgledaju :cerek:
ovi od naranče su punjeni narančinim džemom?
aha. dobila sam domaci dem od narance- prefin je! steta bi bilo to ne iskoristir

inace odlucila sam napravit danas dvi vrste biscotta a sutra cu sa necakinjom jos nesto i mislim da mi je to dovoljno od keksica!

njasa
20.12.2008., 05:56
Ajd javi kakvi su ti kad ćeš raditi (ako ćeš uskoro).

Ima još jedan s kefirom i mandarinama kaj je isto mljac. Stavim sutra recept ak koga zanima.
recepti su UVIK dobrodosli!

ice cream girl
20.12.2008., 06:25
aha. dobila sam domaci dem od narance- prefin je! steta bi bilo to ne iskoristir

inace odlucila sam napravit danas dvi vrste biscotta a sutra cu sa necakinjom jos nesto i mislim da mi je to dovoljno od keksica!

Super su ti kolaci!!!!!!!!!!!Bas cu ih probat napravit ove sa narancicom!:)

Ja sam do sada napravila od suhih kolacica:

Kolutiće sa marmeladom (sa rupicom i unutra marmelada od kajsija ili sljiva)
Vanilija kiflice
Paprenjake

A jos planiram napravit i medenjake.:)

ice cream girl
20.12.2008., 06:27
radit cu paprenjake
makrone
keksice od badema
tortu od sira i malina na sam badnjak pa da bude fino hladna za bozic, kao i budin ..

Torta od sira i malina. :top: MLJAC! To mi je jedna od najdrazih kombinacija.Jel mozes stavit recept?

ice cream girl
20.12.2008., 06:36
vanilin kiflice, zvijezdice spojene sa pekmezom,to svake godine....to je dovoljno valjda...

I svake godine radim te keksice spojene sa marmeladom.Samo nisu zvijezdice vec kolutici.To mi je nakako tradicija vec 5 godinu.A i muz ih jako voli.:top:

ice cream girl
20.12.2008., 06:54
Ja ću za Božić raditi: bananko kolač, lambada, čupavce i možda raffaello kocke.
mama radi orahnjaču i štrudel.
zajedno ćemo raditi i neku tortu, vjerojatno voćnu piramidu!:)

Moze recept za taj Bananko kolač?:cerek:

sita
20.12.2008., 10:50
Kocke od mandarina...

Sastojci...

125 g maslaca
200 g šečera, 4 jaja,
200 g brašna, 500 g kefira,
1 žličica praška za pecivo (piše Oetker Backin)
1 žlićica kakaa
800 g mandarina
10 listića želatine
200 ml slatkog vrhnja

Priprema...
Pećnicu zagrijati na 200. Maslac pjenasto izmiksati sa 100 g šećera pa umiješati jedno po jedno jaje. Brašno pomiješati sa praškom za pecivo i kakaom, dodati u smjesu maslaca i jaja pa izmiksati. Biskvit izliti na lim obložen papirom za pečenje i poravnati. Peći 20-ak minuta, izvaditi i ostaviti da se ohladi.

Nadjev...
Mandarine razdvojiti na kriškice i svaku posebno oguliti od opne (malo zajebano al...) Raditi to iznad zdjelice tako da uhvatite sok koji će se iscijediti.
Kefir izmiksati sa preostalim šećerom i 3 žlice soka od mandarina. Želatinu namočiti u hladnoj vodi, iscijediti i otopiti na laganoj vatri. Umiješati je malo pomalo u kefir i gotovu kremu staviti u hladnjak. Slatko vrhnje izmiksati u šlag te s 2/3 mandarina umiješati u kremu kad se počne stvrdnjavati.
Kremu od kefira i mandarina ravnomjerno razmazati po biskvitu pa kolač ostaviti u hladnjaku 4 sata. Nakon toga kolač izvadite i narežete na kocke. Prije posluživanja ukrasiti s ostalim mandarinama i listićima metvice.

Mi smo mandarine izmiksali skupa sa šlagom pa su bile sitne, al bilo mi je dobro. Mama kaže da joj se biskvit od ovog kolača nije svidio pa radi neki drugi. I nismo čuvali mandarine za dekoraciju nego smo sve stavili u šlag.

sita
20.12.2008., 12:50
Cedevita kocke...

http://i44.tinypic.com/t5gahv.jpg

Sa strane...

http://i39.tinypic.com/rmju4o.jpg

Kuglice...

http://i39.tinypic.com/2zf8y2a.jpg

I opet kuglice...

http://i41.tinypic.com/34hw4s0.jpg

I kolači u procesu :)

http://i44.tinypic.com/2qds9d2.jpg

azzie_elbub
20.12.2008., 13:47

baš sam htjela pitat gdje je kupljen :D. radila sam nedavno kolač u kog je išao džem od naranče, kog naravno nie bilo za kupit u metrou i konzumu mislim, a bome se ne sjećam da sam igdje vidjela :misli:

azzie_elbub
20.12.2008., 13:48
cedevita kocke slasno izgledaju :klopa:

sita
20.12.2008., 13:59
cedevita kocke slasno izgledaju :klopa:

I jesu :)

njasa
20.12.2008., 17:26
ajme kolaci izgledaju savrseno!!!! ja namjeravam napravit nekakve praline ali jos neznam koje.. mislim se konbinirat bilu cokoladu sa malinama, obicnu cokoladu sa ljesnjacima i nesto sa kkosom i ananasom... sva srica pa sam se naucila radit u umjerenim kolicinama, inace bi nahranila pola hrvatske!

fatmama
20.12.2008., 17:34
mađaricu, šaumrole, breskvice i non+ultra

azzie_elbub
20.12.2008., 17:45
ajme kolaci izgledaju savrseno!!!! ja namjeravam napravit nekakve praline ali jos neznam koje.. mislim se konbinirat bilu cokoladu sa malinama, obicnu cokoladu sa ljesnjacima i nesto sa kkosom i ananasom... sva srica pa sam se naucila radit u umjerenim kolicinama, inace bi nahranila pola hrvatske!

ja odustala od pralina. mislila sam radit jedne koje sam radila prošle godine. jednostavne su a fine, ali ide dosta čokolade, a samo u tortu koju ću radit ide isto puno, pa ispada malo preskupo u ovom dobu stegnutih kajiševa :D

imam gotove medenjake. prva tura mi je izgorila jer sam sjela pred komp :brukica:. druga tura je ok. kad omekšaju malo, uvalit ću ih u čokoladu. sad upravo radim medenu pitu. čekam da mi se ohladi smjesa za kore pa da ih mogu peći.

ice cream girl
21.12.2008., 07:49
TORTA FERRERO ROCHER

Biskvit: 1 šalica = 2 dcl
2 šalice smeđeg šećera
1 šalica oštrog brašna
1 šalica glatkog brašna
1 1/2 žličica praška za pecivo
1 1/2 žličica sode bikarbone
3/4 šalice kakaa
2 jaja
1 šalica mlijeka
1/2 šalice ulja
2 žličice arome vanilije
1/2 šalice kipuće vode

U jednoj posudi pomiješati sve mokre (bez vode), a u drugoj sve suhe sastojke. Postupno dodavati mokre u suhe sastojke i miksati, a na kraju dodati kipuću vodu i pomiješati. Premazati kalup maslacom i posuti krušnim mrvicama, uliti smjesu i peči 40 - 45 minuta na 170 stupnjeva.

Krema:
400 g nutelle
400 g mascarponea
250 g poprženih lješnjaka (pola samljeti na fino, a pola izrezati na grubo)
4 napolitanke od lješnjaka (mljevene)

Za kremu je potrebno pomiješati sve sastojke. Kreme ima dovoljno da se nadjene torta (biskvit prerezati na pola) i ukrasi cijela površina torte. Ja još dodatno pospem tortu grubo nasjeckanim prženim lješnjacima.

Nutella i mascarpone!:cerek:Kombinacija snova.Pa ovo mora da je savrsena torta.Bas cu je napravit za Novu Godinu!Puno hvala na receptu!

atlantis
21.12.2008., 19:30
odlučila sam ja :D

ali sam upravo shvatila (radim popis namirnica za kupovinu) da mi se u selidbi izgubila biljeznica s receptima za kolače pa vas ovim putem molim za recept za kolač koji se zove (u mojoj bilježnici)

tanjine kocke

tijesto - bljelanjak, brašno, šećer, kokos i na njega krema od žutanjaka sve posipano kokosom

hvala :)

aeariel
21.12.2008., 20:19
http://www.kuharica.hr/recepti/kolaci_i_deserti/raffaelo_kocke_2.html

mislim da na ovo mislis :)

Ava Adore
21.12.2008., 20:21
Još nisam ni počela, ali se tješim s tim da sam ih već napravila da bi ih sve pojela ovaj vikend i opet radila nove :D

atlantis
21.12.2008., 20:30
http://www.kuharica.hr/recepti/kolaci_i_deserti/raffaelo_kocke_2.html

mislim da na ovo mislis :)

hvala na ponudi al to nije to... 'moja' je krema kuhana :) a ne od pudinga :)

ako ne nađem bilježnicu poslužit ću se ovim receptom, valjda bude fini :)

Hana_
21.12.2008., 21:08
Torta od sira i malina. :top: MLJAC! To mi je jedna od najdrazih kombinacija.Jel mozes stavit recept?

stvarno ne znam odakle mi recept ( kopiram ih s neta uglavnom, tako da je mozda cak i s ovog podforuma )

KOLAČ OD KREM SIRA I MALINA

250g čokoladnih petit beurre keksa (ak nema, mogu i obični, ali varijanta s čokoladnim je bolja), fino smrvljenih (samljevenih)

125g omekšalog putra

1 vrećica želatine u prahu (9 g)

½ šalice vode

250g krem sira- light varijantu (Philadelphia Balance)

¾ šalice sitno samljevenog šećera (ne onaj šljunak kaj se može kupiti u Konzumu, ne štaubi), to se zove feinster Zucker ili castor sugar

1 jušna žlica limunovog soka

300ml slatkog vrhnja za šlag

200g malina (može i zaleđene) (ili nekog drugog bobičastog voća po vlastitom izboru)

Dobro izraditi mrvice keksa s putrom, utisnuti u tanki modl za pitu preko baze i uz stranice (promjer 20 cm)- da se dobije kalup koji se puni kremom, staviti u frižider na pol sata da se stisne.

Otopiti želatinu na pari, mješati dok se ne rastopi, zatim skloniti na stranu i ostaviti da se ohladi.
El. mikserom izmiksati krem sir, šećer, limunov sok da smjesa postane glatka i kremasta.
Tući slatko vrhnje dok se ne počnu stvarati mekani vršci, pomiješati sa kremom od sira i ohlađenom želatinom.

Kalup od keksa puniti kremom od sira i voćem i to tako da se žlicom prvo nanese 1/3 kreme od sira, na to se stavi pol malina, zatim opet jedna trećina kreme, maline i na vrh mora doći krema od sira.
Staviti u frižider na nekoliko sati dok se ne stisne.
Posuti kakao prahom.

evo, bas pravi ljetni kolac :D

mujsapujsa
21.12.2008., 21:10
Ja ti imam Iskra kocke
40 dkg brašna
20 dkg margarina
20 dkg šećera (možeš smanjit)
1 prašak
4 žumanjka,zamijesiti sastojke i staviti peći.
Na dopola pećeno tijesto namazati pekmez i preliti sa 4 bjelanjka ulupana sa 20 dkg šećera i 20 dkg kokosa i malo soka od limuna.Posušiti kolač na laganoj vatri

imam i još jedan sa kuhanom kremom pa javi

aeariel
21.12.2008., 21:16
atlantis, možda ovo?
http://www.coolinarika.com/recept/701869

atlantis
21.12.2008., 22:31
atlantis, možda ovo?

to je to :cerek:

hvala ti puno :cerek:

Gipsyqueen
21.12.2008., 22:45
atlantis, možda ovo?

Moj brat obožava rafaelo pa razmišljam da ove godine napravim te kocke umjesto kuglica koje sam namjeravala napraviti. :D

aeariel
21.12.2008., 23:07
to je to :cerek:

hvala ti puno :cerek:

nema na cemu, i ja obozavam taj kolac :cerek:
sretno s kolacekom

atlantis
22.12.2008., 00:05
nema na cemu, i ja obozavam taj kolac :cerek:
sretno s kolacekom

ako su omjeri isti ko na mom receptu onda je uspjeh zajamčen :cerek:

buraz i njegova draga dolaze na badnjak na večeru... njemu radim napolitanke (to mam ima recept) a ona obožava kokos pa da ju iznenadim malo :)

mujsa sad tek vidim da si i ti postala recept, hvala puno :)

Sanja :o)
22.12.2008., 08:43
ako su omjeri isti ko na mom receptu onda je uspjeh zajamčen :cerek:

buraz i njegova draga dolaze na badnjak na večeru... njemu radim napolitanke (to mam ima recept) a ona obožava kokos pa da ju iznenadim malo :)

mujsa sad tek vidim da si i ti postala recept, hvala puno :)

Atlantis, kako radis napolitanke? Moze recept :)

ta.ja
22.12.2008., 16:19
Svaka čast, jako ste vrijedne, vidim da vam pećnice rade punom parom, a i kolači izgledaju jako primamljivo :klopa:

Sad kad vidim sve te vaše kolače, i ja bi ih napravila jako puno, ali odlučili smo cijela obitelj smanjiti kilažu, pa ću morati reducirati spisak slastica :hebemu:

polly
22.12.2008., 16:25
ja bi ih napravila jako puno, ali odlučili smo cijela obitelj smanjiti kilažu, pa ću morati reducirati spisak slastica :hebemu:

takva je bila odluka i kod nas, ali se onda pojavio popis za dijeliti okolo
pa sad popis izgleda ovako
- londoneri, vanilin keksi s pekmezom, orah-lješnja zvijezdice, šape
- rafaelo kocke (one s dve kore), neka inaćica orah polumjeseca, kokos-limun pita, karamel pita
- bakljave u 3 izdanja (orasi, mak i kokos)

doduše sve je to još podložno promjenama
osim prve stavke, ta je na balkonu
a ostatak ide sutra i preksutra u proizvodnju

plagra
22.12.2008., 17:59
Molim vas pomoć-izgubila sam recept od bijele pite i ne mogu ga nikako naći:(,a gledala sam po coolinarki,al to nije onaj kakav sam ja radila.A napamet ga ne znam...Negdje stavljaju konjak za kore,negdje vrhnje...ja tako nisam radila...da li možda netko ima onaj obični recept slučajno??Hvala vam puno..:moli:

atlantis
22.12.2008., 18:04
Atlantis, kako radis napolitanke? Moze recept :)

može čim prepišem od mame :zubo: :)

idem ju nazvat :) pa se javim :)

Kikica26
22.12.2008., 18:09
Za Badnjak - Tortu od sira s 3 vrste čokolade, a za Novu neke fine muffine i čokoladne keksiće koje možemo ponijeti na put...:klopa:

Isabeau
22.12.2008., 18:30
ove godine ja radin kolace i izbor je pao na:
bajaderu
zvjezdice s marmeladom
i torta od bjelanjaka, nesto kao japanski vjetar ili kako vec :D :cerek:

azzie_elbub
23.12.2008., 00:49
Molim vas pomoć-izgubila sam recept od bijele pite i ne mogu ga nikako naći:(,a gledala sam po coolinarki,al to nije onaj kakav sam ja radila.A napamet ga ne znam...Negdje stavljaju konjak za kore,negdje vrhnje...ja tako nisam radila...da li možda netko ima onaj obični recept slučajno??Hvala vam puno..:moli:

imam dva. jedan iz knjige Biluš-Rode-Božić (to su autori jasno :D, a ne rode na Božić :D). u njega u kremu ide svježi sir. ako je to taj, reci.

imam još jedan, tj. jednu, koju radi moja ujna. vjerujem da misliš na taj pa ću ga i prepisati :D

BIJELA PITA

tijesto:
40 dkg brašna
20 dkg šećera
2 žutanjka + 1 cijelo jaje
20 dkg margarina
1 čašica ruma
1 prašak za pecivo
korica limuna

fila:
3/4 mlijeka
10 dkg brašna (oštrog)
_______________________skuhati____________________ __

1 margarin
30 dkg šećera u prahu
_______________________dobro izmiksati________________

Kada se ohladi, brašno i mlijeko pomiješati s margarinom. Dobro izmiksati.

eto, to je to :)

plagra
23.12.2008., 09:17
imam dva. jedan iz knjige Biluš-Rode-Božić (to su autori jasno :D, a ne rode na Božić :D). u njega u kremu ide svježi sir. ako je to taj, reci.

imam još jedan, tj. jednu, koju radi moja ujna. vjerujem da misliš na taj pa ću ga i prepisati :D

BIJELA PITA

tijesto:
40 dkg brašna
20 dkg šećera
2 žutanjka + 1 cijelo jaje
20 dkg margarina
1 čašica ruma
1 prašak za pecivo
korica limuna

fila:
3/4 mlijeka
10 dkg brašna (oštrog)
_______________________skuhati____________________ __

1 margarin
30 dkg šećera u prahu
_______________________dobro izmiksati________________

Kada se ohladi, brašno i mlijeko pomiješati s margarinom. Dobro izmiksati.

eto, to je to :)

Je,to je taj!!!:cerek:Od srca ti hvala!!!!:s:s
Odmah ga prepisujem i navečer radim!!!:cerek:Hvala!!:top:

tadukepa
23.12.2008., 09:44
vanilin kiflice, pita od jabuka, voćni kremasti sa breskvama

*MiNa*
23.12.2008., 10:27
Medenjaci, išler srce, bajadera od kokosa ili rolada od kokosa i tiramisu

azzie_elbub
23.12.2008., 21:55
Je,to je taj!!!:cerek:Od srca ti hvala!!!!:s:s
Odmah ga prepisujem i navečer radim!!!:cerek:Hvala!!:top:

nema na čemu :D

----------

jučer sam pekla kruh sa suhim voćem, imam gotove kokos-kockice (fuuuul su slatke :( ), gotove medenjake (čekaju čoko-preljev), medenu pitu (glupi margarin mi je zeznuo kremu pa je sva nekakva prošarana :mad: ), večeras ispečen brownies (čeka glazuru) i kiflice s orasima, a sad ću samo gurnut kekse s anisom u peć (umijesila ih popdne i stavila na papir. morali su se posušit). sutra radim tortu bez brašna od čokolade i višanja i nekakve pinjolate da utrošim svu silu bjelanjaka, al nemam pinjole nit znam što su :D, pa ću ih posut lješnjacima :D.

mujsapujsa
23.12.2008., 22:03
nema na čemu :D

----------

sutra radim tortu bez brašna od čokolade i višanja :D.

a ona ide kako :confused:
Pinjole su ti inače mali plodovi otprilike trećina badema,bijele,bez opne i cijenom od 200 do 250 kn za kilo pa ti vidi :D

azzie_elbub
23.12.2008., 22:18
a ona ide kako :confused:
Pinjole su ti inače mali plodovi otprilike trećina badema,bijele,bez opne i cijenom od 200 do 250 kn za kilo pa ti vidi :D

Božićna torta s višnjama (http://www.coolinarika.com/recept/bozicna-torta-s-visnjama) :mig:

200-250 kn/kg :eek:. poslužit će i sjeckani lješnjaci :rofl:

ta.ja
24.12.2008., 06:58
Danas balansiram između kobasica, ocvirki i ostalih delicija s jedne, te kolača s druge strane i sve mi se čini da će kolači biti gurnuti u drugi plan. Večeras radim orehnjaču (pa taman do 3 ujutro), a sad ću na brzinu napraviti bajaderu u oblatni i možda ako stignem vanilija kifliće i to će nažalost biti to.

BBlue
24.12.2008., 07:33
http://i147.photobucket.com/albums/r283/Baby_Blue_album/DSC00119.jpg

Evo... ovogodišnji uradak. S jedne strane klasični božićni kolačići (jaja, maslac, čokolada, vrhnje), s druge dijetalni i makrobiotički (da i ja imam što jesti):rofl:

kemik
24.12.2008., 07:36
ništa. niti jedan jedini.

al zato sretno i veselo pozivam ljude k sebi doma sutra :rofl: i kaj je najgore, bedaci će doć :zubo:

sita
24.12.2008., 21:07
Evo dvije slikice kolača....

http://i39.tinypic.com/2qrzpsm.jpg

http://i42.tinypic.com/e5i8o8.jpg

vemar1
24.12.2008., 21:14
Baby Blue, super! Vidim ima doista i kako kaze moj sin coko kolaca. Napisi popis koje si radila, molim te.

BBlue
24.12.2008., 21:36
Baby Blue, super! Vidim ima doista i kako kaze moj sin coko kolaca. Napisi popis koje si radila, molim te.

Ove godine sam radila manje nego ranije... na poslu mi je bio kaos, a i uređivala sam stan.

Redom, na pladnju su: šape, linzeri, nutella cvjetići, bijeli s bademom (s Coolinarike), husarski poljupci, mađarica, boem kocke, rafaello, vanili kiflice, figaro (s Coolinarike), hamburški štapići (s Kineta), princezine perece (s Kineta)
Od dijetalnih: cimetice (s Kineta), kolač od bjelanjaka (s Coolinarike)

Od veganskih - kolač od rogača(Crochef), kolač od maka bez jaja (Coolinarika), firentineri, lošinjski keksi s maslinovim uljem.

Na pladnju nisu (jer su napravljeni danas) - košarice od prhkog tijesta s orašastim voćem (slikala sam ih preklani za Kinetov forum), i jafa oblatne s Coolinarike (krajnje dijetalne, vrlo ukusne).

ta.ja
24.12.2008., 22:13
Na rubu snage, čekam da se orehnjača ispeče. Nikad nisam napravila manje kolača za Božić, a što je još žalosnije, uvijek sam ih radila s guštom, a danas zato što moram sutra nešto staviti na stol. Zato ću za novu godinu (i tatin rođendan) raditi kolače s guštom, jer će mi to biti jedino što ću raditi .

Cure, lijepi su vam kolači, svaka čast

azzie_elbub
24.12.2008., 23:24
Božićna torta s višnjama (http://www.coolinarika.com/recept/bozicna-torta-s-visnjama) :mig:

evo još jedna bez brašna: http://www.coolinarika.com/recept/bakina-torta-iz-1925-godine . ovu sam radila prije dvije godine i prekrasna je. krema mi je san snova, samo što je malo nezgodna za radit jer se karameliziraju lješnjaci pa ih onda treba usitnjavati u sjeckalici i bilo je dosadno. inače, osim toga nije ništa komplicirano :D.

božićna s višnjama je gotova. radila sam prvi put. vidjet ćemo sutra kakva će bit. nadam se fina :).

uf, ja sam krepana :(.. te kolači, te pokloni... BBlue, svaka čast :)

i da, oni moji s "pinjolama" su propali. bjelanjci mi se nisu dali umutit, a krenula sam ih radit da potrošim bjelanjke, tako da sam odustala. bezveze sam skoro sat vremena sjeckala hrpu lješnjaka :bonk:

sita
25.12.2008., 12:38
Bblue... Super su ti kolači! Ja najviše volim ove spojene s pekmezom. Od svih ovih vrsta kaj moja mama radi 2 - 3 su mi onak baš fina a ovi ostali tak tak.

BBlue
25.12.2008., 17:01
Sita, i kod tebe vidim kraaaaasnih kolača!:top:

azzie_elbub
25.12.2008., 19:37
javljam da je torta bez brašna s višnjama i čokoladom isprobana i nahvaljena i predobra :klopa:

vemar1
27.12.2008., 23:27
Baby Blue, hvala ti na opisu. Da li si boem kocke radila sa korama od biskvita ili od prhkog tijesta?

BBlue
28.12.2008., 06:31
Baby Blue, hvala ti na opisu. Da li si boem kocke radila sa korama od biskvita ili od prhkog tijesta?

Od prhkog tijesta.

@n@n@s
28.12.2008., 20:13
Na rubu snage, čekam da se orehnjača ispeče. Nikad nisam napravila manje kolača za Božić, a što je još žalosnije, uvijek sam ih radila s guštom, a danas zato što moram sutra nešto staviti na stol. Zato ću za novu godinu (i tatin rođendan) raditi kolače s guštom, jer će mi to biti jedino što ću raditi .

Cure, lijepi su vam kolači, svaka čast

Ista stvar i sa mnom. Toliku sam gužvu mala na poslu da sam dolazila kući u 19 sati cijeli tjedan prije Božića. Prvi put u životu da nisam pekla kolače za Božić.
Kupila sam 2 kg od ovih žena što peku za prodaju (60 kn/kg) i još posebno oko 2 kg suhih (zvjezdice, kiflice i sl). Moji ukućani su svjesni da drugačije nije moglo, ali nezadovoljstvo je očito! :(

vemar1
28.12.2008., 21:29
Ti kolaci sto peku zene znaju biti jako fini ali ih moras platiti vise. Barem 90 kn/kg. Meni je krivo sto nisam u Hr da ih kupim od njih. ZA 60 kn bas ne mozes dobiti fine kolace. Koliko para toliko muzike.

Frog&Cat
28.12.2008., 21:36
Moji najdraži Božićno-Novogodišnji kolači

http://i551.photobucket.com/albums/ii467/frogandcat/Kolaci_svi_M-1.jpg

http://i551.photobucket.com/albums/ii467/frogandcat/Kocke-Smokve-Orasi_M.jpg

među njima su Slatinski kolači (vjenčići) vanilice sa orasima, kocke od smokava i oraha, kuglice od svega pomalo, breskve, puslice i husarski ....

a planiram i rum šnite raditi ... a moguće i crnke kocke ... ali uhvatila me viroza pa nisam od neke volje ali već sam bolje .. nema smisla da upropastim Novu godinu

Frog&Cat
28.12.2008., 21:58
Molim za sličicu NON+ULTRA kolačiće, toliko sam ih puta kanila napraviti, ali nisam nikada i privlači me njihov naziv ... ali eto neodlučna sam ..
hvala

Pogledala sam nečiji recept za Husarske a kako je moj nešto drugačiji, prilažem i recept.

Husarski kolačići, recept je iz kuharice Mire Vučetić, ima stvarno izvrsne recepte.

25 dag brašna, glatko
14 dag margarina (ja uzmem maslac)
7 dag šećera
2 žumanca

U prosijano brašno izmrviti margarin ili maslac, dodati šećer i žumanci, pa se umijesi u tijesto od kojega se prave kuglice koje se odozgo utisnu da ostane udubljenje.
Gornja strana kuglice umoči se u bjelanjak a zatim u oguljene i usitnjene bademe i kristal šećer.

Kolačiće poslagati u polivenu tepsiju i stave u zagrijanu pećnicu da se peku. Kad se kolačići ohlade, u udubinu se stavlja malo marmelade od kajsija a može i đem od naranđe ...

http://i551.photobucket.com/albums/ii467/frogandcat/Husarski.jpg

Frog&Cat
29.12.2008., 21:29
Ja večeras napravila arancine evo njihova sličica ... da se slika može povećati izgledali bi stvarno slasno ...

http://i551.photobucket.com/albums/ii467/frogandcat/aRANCINI.jpg

azzie_elbub
29.12.2008., 23:38
Molim za sličicu NON+ULTRA kolačiće, toliko sam ih puta kanila napraviti, ali nisam nikada i privlači me njihov naziv ... ali eto neodlučna sam ..

http://www.coolinarika.com/recept/non-plus-ultra
tu ima slika :)

radila sam ih jako davno, dok sam još u srednju išla :D, ali po receptu iz knjige Biluš, Rode, Božić. super keksići :)

Gospođa_Đurđica
30.12.2008., 08:39
ove godine sam radila kiflice (koje mi se raspadaju :( ) i orehnjacu

Frog&Cat
30.12.2008., 19:08
Hvala .. i ja sam imala problema sa kiflicama, vjerojatno pogrešan dan. Kad sam radila husarske, prvi put, sve je išlo ko po loju, a neki dan užas ... ali ipak dobri su. A kiflice nikako da ih izradim, no na kraju jesam i baš su fini iako su se lako lomili. I moja kolegica je imala slične probleme sa nekim kolačima .... krivi dan .. he he he

Rudolfa
30.12.2008., 19:36
Ja sam radila kuglice sa prošekom,skinila ih sa ovih stranica i ukusnije su mi od kuglica sa višnjama.Husare radim po istom receptu koji je i ovdje naveden.
Što se kiflica tiče kažu da je iznimno važna kvaliteta brašna.

azzie_elbub
30.12.2008., 22:05
meni se nije dalo kiflice oblikovati (umrla sam zadnji put jer sam radila malene i tanke :D ) pa sam odlučila razvaljati tijesto i izrezati čašom mjesece. lijepo su ispale, a skratila sam vrijeme :)

ice cream girl
31.12.2008., 06:52
Evo sinoc sam napravila "Ferrero Rocher" tortu.Pozdrav svima i sve najbolje u Novoj 2009!!!

http://img389.imageshack.us/img389/9710/pc310144qf6.th.jpg (http://img389.imageshack.us/my.php?image=pc310144qf6.jpg)

tadukepa
31.12.2008., 07:22
...štrudla od jabuka, raffaello kocke, vanilin kiflice

TigerLilly
01.12.2009., 11:35
da ovaj topic nije ponovno podignut- a advent je vec poceo..

Pa tak i ja pocela s pecenjem suhih adventskih kolacica...

Sad su mi dosli na red sareni keksi- znate oni obicni keksi koji se izrezuju s modlicama i onda ukrasavaju sarenim bojama..u obliku jelke, djeda mraza itd.

Uglavnom ja sad trazim neko tijesto za te kolacice sa manje masnoce..uglavnom u sve recepte ide ono cijeli komad putra-250 gr- ima li neki recept gdje bi islo pola te kolicine ??

ta.ja
01.12.2009., 12:01
Meni draga tema :cerek: ali je ovo razdoblje s meni manje dragim kolačima - suhim :o

Ja nemam običaj peći kolače 20 dana ranije, to ću obaviti dan prije (ove godine bez kolinja :D )

lee.loo.
01.12.2009., 15:28
evo i mi već planiramo..ove godine smo se podijelile baka i ja - ona će kremaste, a ja suhe:cerek:
dakle, baka radi: žerbo šnite, mađaricu, limun kocke i lambadu, a ja radim: školjkice punjene pekmezom ili čokoladom, marcipan i kokos roščiće, korčulanske kuglice, čoko moko kuglice i linzere:cerek:
prošle godine je to ovak malo više fancy izgledalo:
http://img194.imageshack.us/img194/5403/p1010764h.th.jpg (http://img194.imageshack.us/i/p1010764h.jpg/)
a ove bu više po domaće:mig:

mujsapujsa
01.12.2009., 15:33
:korčulanske kuglice

http://img194.imageshack.us/img194/5403/p1010764h.th.jpg (http://img194.imageshack.us/i/p1010764h.jpg/)
a ove bu više po domaće:mig:

može recept pliz

Lola
01.12.2009., 16:08
ja bi sto kuna koji se vide u pozadini:D
lipi su kolacici, koji su ovi cokoladasti u bijelim kosaricama?

5rich
01.12.2009., 17:12
breskvice,rafaello kuglice, čoko kuglice,rum kuglice,zvijezdice s pekmezom, rafaello oblatne i tortu od sira :klopa:

lee.loo.
01.12.2009., 18:37
:lol::Dnisam ni skužila:o ti crni u košaricama su čokoladne praline (ide crna čokolada, slatko vrhnje i posipa se kakao prahom al sam recept nekam zametnula i do dan danas ga nisam našla:(, a praline su bile presavršene:s)

evo za korčulanske kuglice (nisam još isprobala):
http://www.coolinarika.com/recept/korculanske-kuglice

paspa
01.12.2009., 18:48
...mi se svake god podijelimo,svakom po zaduženje:Dteta bu pekla hrpu malih kolačića...mama orehnjaču,kekse od oblatnih i čokolade,baby tortu,mađaricu...ja sam luda za slatkim,ali zadužena za slanu stranu blagdana:cerek::cerek:

kemik
01.12.2009., 18:49
ja sam jučer pričala s jednom tetom u teretani :zubo: i podsjetila me najnajnajdražeg kolačića koji je baka radila u mom djetinjstvu, svojoj unuci za svaki rođendan :cerek:

stoga, ove godine radim londonere :cerek: :cerek: našla sam bakin recept, našla sam par recepata na netu, sad još samo da se odlučim hoću li staviti lješnjake ili bademe gore i vozi :cerek:

a bit će još nešto, valjda. prošle godine nisam pekla ni jedan jedini kolač, pa moram malo nadoknadit ;)

blalla
01.12.2009., 20:01
ja sam ove godine nakupovala brdo modlica pa ću raditi neke prhke keksiće u svim oblicima koje planiram ukrasiti ovako::mig::mig:
http://www.countrykitchensa.com/ckIdeas/Christmas/big/RoyalIcingWinterCookieAssortment.jpg

medenjake i mađaricu obavezno, još si mislim napraviti onaj voćni kruh što može stajati mjesecima,ovaj
http://www.jamaicans.com/bm~pix/istock_000004512214xsmall~s600x600.jpg
i još ću neke kremaste smisliti :lol:

azzie_elbub
01.12.2009., 20:03
peći ću zvjezdice s lješnjacima, bijele medenjake (medenjaci bez meda :zubo: ), čokoladne kekse s narančom, kuglice s lješnjacima, kape djeda božićnjaka, husare, kolačiće s anisom i kandirane dukate i neki kolač koji se reže, mađaricu vjerojatno + još jedan jer će se odraditi i dva rođendana na božić (spojit će se) pa umjesto torte vjerojatno princes krafne. moram krenut ranije ove godine jer si zguram kolače, jelku, poklone, ukrase... sve u zadnji čas :zubo:

Yoela
01.12.2009., 22:45
peći ću zvjezdice s lješnjacima, bijele medenjake (medenjaci bez meda :zubo: ), čokoladne kekse s narančom, kuglice s lješnjacima, kape djeda božićnjaka, husare, kolačiće s anisom i kandirane dukate i neki kolač koji se reže, mađaricu vjerojatno + još jedan jer će se odraditi i dva rođendana na božić (spojit će se) pa umjesto torte vjerojatno princes krafne. moram krenut ranije ove godine jer si zguram kolače, jelku, poklone, ukrase... sve u zadnji čas :zubo:

He he al ćeš se napeći, svaka čast!:top:
Meni jedino smeta šta ja baš ne volim suhe kolače kakvi se najčešće prave pa me ne veseli ta strka..

kakve su ovo kuglice s lješnjacima?:p

azzie_elbub
01.12.2009., 23:49
He he al ćeš se napeći, svaka čast!:top:
Meni jedino smeta šta ja baš ne volim suhe kolače kakvi se najčešće prave pa me ne veseli ta strka..

kakve su ovo kuglice s lješnjacima?:p

Nadam se pomoći sa strane, ali zadnjih godina nekako sve padne samo na mene :D.
lješnjak kuglice su vrlo jednostavne. lješnjaci, naribana čokolada, šećer, bjelanjak (i još nešto :misli: ) se smulja i oblikuju se loptice i valjaju u čokoladne mrvice ili sjeckane lješnjake i to je to. radila sam ih i u badem izvedbi i punila marcipanom. ako je tijesto pregnjecavo, lako se dodaju i mljeveni keksi. vrlo jednostavno tijesto s kojim se svašta može raditi. pišem recept ako treba ;)

atlantis
01.12.2009., 23:51
jedan s kokosom, jedan s čokoladom i jedan za koji još uvijek ne znam koji će bit :D

Cetripenula
02.12.2009., 07:35
Medenjaci, voćni kruh, rafaelo kuglice, rum kuglice, nugat kiflice. I nekaj bi od kestena, al se nemrem odlučiti.