PDA

View Full Version : Papa test

stranice : [1] 2

Tinchi
28.02.2004., 23:01
Eto, bila ja kod ginića nedavno.. I sad, pregledava on mene i pomalo ljut što s 21 godinom radim prvi papa-test izjavljuje ''Je li vama netko rekao da imate malu ranicu na grliću maternice? Tu ranicu ima 50% žena i dužne su REDOVITO raditi papa-test''

Ja se zabrinula.. Kakva fakin' ranica? :eek: Pitam mamu - nikad čula. Pitam frendicu s medicine - nikad čula...

Nisam nazvala ni za rezultate, djelomično iz zaborava, djelomično iz straha! Stalno to odgađam!

Mama mi je danas rekla neka se ne brinem, da bi me oni ziher odmah nazvali da je nešto alarmantno!

Ne znam, je li ikome poznato ovo o čemu govorim? Girls?

atlantis
28.02.2004., 23:25
za ranicu ne znam...

za papu, znam da su mene zvali... al to je bilo prije... hm... (racunam) 14 godina kad sam zbog kronicne upale bubrega i echerihie pokupila neku upalu...

kak danas rade, ne znam... mene od tada nisu zvali

*Girlie*
28.02.2004., 23:35
Tinchi kaže:
i pomalo ljut što s 21 godinom radim prvi papa-test

a kada bi se trebalo?

Tinchi
28.02.2004., 23:40
Pa čim stupiš u seksualni odnos! Ja sam 'zakasnila' neke 3 godine.. Dobro, malo sam se krivo izrazila jer sad ispada da je stvar u dobi a ne stupanju u spolni život!

Makar... postoje i neke teze da papa treba raditi i 16-godišnjim curama, čak i ako su djevice :confused:

*Girlie*
28.02.2004., 23:45
onda vjerovatno ako te nisu zvali, nije nista lose...? :moli:

ajde onda cu ja bit kao ti otprilike...

:trk:

Samantha
29.02.2004., 00:02
poznajem zene koje su imale ranicu na grlicu maternice...lijecene su "spaljivanjem' ranice.
jedna od straha nije pristala na spaljivanje nego je samoincijativno zapocela ljecenje domacim uljem od kantariona.
nakon par mjeseci ranici ni traga.

*Girlie*
29.02.2004., 00:04
mozda pitam glupost al zanima me to u vezi te ranice. u cemu je opasnost, od raka grlica maternice?ima li to veze s tim?

Samantha
29.02.2004., 00:09
moguce su promjene..pa je iz tog razloga treba ukloniti.

lahor
29.02.2004., 00:10
Ranica koju spominjes je vjerojatno eritroplakija. Nista alarmantno, ima je i moja frendica. To je osjetljlivije mjesto epitela, ne bas ranica u pravom smislu. To mjesto je osjetljivije na upalne procese i displazije. Nekad se treba i spaliti. U svakom slucaju, treba to kontrolirati.

Inace, da je stanje alarmantno zvali bi. Pogotovo ako je rijec o privatniku, ali misim da i drzavni zovu.

Papa test ne treba raditi 16-godisnjim djevicama, vec curama koje su krenule sa spolnim zivotom.

SuzA
29.02.2004., 00:28
Kao sto je i Lahor napisala, ta ranica nije rana u punom smislu, vec otecena pojava njeznijeg djela epitela koji je iz cervikalnog kanala izasao na povrsinu grlica maternice i bojom se razlikuje od ostalog dijela. Taj je epitel (ranica) daleko osjetljiviji prilikom upalnih procesa, a moguće su i promjene u smjeru razvoja karcinoma grlića maternice, te ga je iz tih razloga potrebno odstraniti (tzv. “spaljivanje” ranice). Papa test je od velikog značenja u kojem smjeru ide promjene na površini grlića maternice i u cervikalnom kanalu.
Bez obzira sto te ginic nije obavjestio o nalazima, moras biti svjesna da ti sama snosis odgovornost za svoje zdravlje.
Zaboravi na strah i idi po nalaze...

*Girlie*
29.02.2004., 00:34
u vezi tog spaljijvanja bi me zanimalo malo... kakav je to tocnije proces. naime, znam za spaljivanje bradavica kad netko ima, i kazu da to jako pece, sto je i logicno iz samoga naziva... a kako se onda izvodi to s grlicem maternice? zvuci gadno...

SuzA
29.02.2004., 00:50
*Girlie* kaže:
u vezi tog spaljijvanja bi me zanimalo malo... kakav je to tocnije proces. naime, znam za spaljivanje bradavica kad netko ima, i kazu da to jako pece, sto je i logicno iz samoga naziva... a kako se onda izvodi to s grlicem maternice? zvuci gadno...

Jucer sam prezivjela vecu biopsiju nakon koje su mi spalili ranu od biop. na ustima maternice i doslovno od A-Z.
Nije strasno, jedino ne mogu normalno sjediti.
S obzirom na normalne ranice koje nisu velike i spaljuje se njih ciljano, mislim da se nista ne osjeca i da nije strasno.

Tinchi
29.02.2004., 13:42
Ma nije meni bad zbog tog spaljivanja, ako ću to već morat radit - nema beda, napravit ću, ipak je to manje zlo od eventualnih malignih promjena..

Makar - ginić nije ništa rekao :confused:

Ajde, barem jedna korist od Diane-35 jer smanjuju rizik od raka grlića maternice. :)

Sad, samo me zanima jel dovoljan jedan papa godišnje ili ih ja moram napravit više?

verica
29.02.2004., 13:53
Ovisi o nalazu - zapravo, na nalazu bi trebalo pisati kada treba ponoviti PAPA test (ako je sve u redu u principu za godinu dana)

SuzA
29.02.2004., 14:08
Tinchi kaže:
Ajde, barem jedna korist od Diane-35 jer smanjuju rizik od raka grlića maternice. :)

Sad, samo me zanima jel dovoljan jedan papa godišnje ili ih ja moram napravit više?

Otkad su mi dijagnosticirali karcinom zabranjene su mi bilo kakve anti-bebi pille...
Na pitanje zar neke ne smanjuju rizik, odgovoreno mi je (sa :) )
takve ne postoje....

lahor
29.02.2004., 14:22
Kontracepcijske (i slicne kao sto su Diane) mogu smanjiti rizik od tumora maternice i jajnika, ali ne i od karcinoma cervixa. Barem ja nisam cula za takvo sto.

Stovise, kontraindicirane su kod displazija visokog stupnja.

Zarathustra
23.03.2004., 22:34
Na prvi ginekološki pregled djevojka treba doći: nakon prvog spolnog odnosa, ako do 16. godine nije dobila prvu mjesečnicu, ako ima jako bolne i/ili obilne mjesečnice, ako je ciklus neredovit, ako postoji pojačan iscjedak iz rodnice, zbog bolova i/ili krvarenje prilikom spolnog odnosa, ako ima 18 i više godina, a nikad nije bila na ginekološkom pregledu.
Sad mene interesuje ako djevojka nije imala sex normalno je da i bez toga moze doc do gljivicnog oboljenja il do neki tamo bolescuga.. Ako nemozes radit papa nalaz onda bi djevojka trebala makar otic na neki pregled bez da joj neko gura zeljeznu napravu kroz neprobuseni himen.

verica
23.03.2004., 22:54
Pa djevicama se i ne gura željezna naprava kroz neprobušeni himen.

Zarathustra
24.03.2004., 00:45
Pa to sam i ja reko .. nego netreba cekat prvi spolni odnos da s eode pregledat, moze to i prije uradit na pregledima gdje se NE GURA sprava u spravu ..:B

verica
24.03.2004., 08:14
Pa da, može napraviti ultrazvučni pregled.

Studentica
11.04.2005., 22:47
zasto sam postavila ovo pitanje? zato sto se na papu ne treba zuriti jer mjesec ne znaci razliku. ali jeste li svjesni da 50 posto zena u hrvatskoj nije papa-u radilo 5-10 godina? pogotovo one u menopauzi. znam da ste ovdje vi koji pazite. ali sam just curious.
pravodobno otkrivanje je bitno i puno pomaze da se otkrije rani stadij raka grlica maternice.

evo za pocetak ja: zadnji puta prije 2 godine...ali idem sada za 2 tjedna na novog.

preporuke su napraviti 1 puta papu godisnje. 2 puta godisnje ne znaci nista i totalno je nepotrebno. ali cinjenica je da zene ne odu puno dulje, sto je vrlo lose!

magic
11.04.2005., 22:53
zhao mi je shto nisi pisala na jednom topiku na Zhenskom kutku gdje su neke vrlo struchno tvrdile da zhenama koje nemaju spolne odnose navodno uopce nije potreban odlazak ginekologu :rolleyes:

Studentica
11.04.2005., 23:28
evo moze malo podataka.
za razvij raka grlica maternice iliti cerviksa treba dosta vremena (dakle u pitanju su godine!).
zene koje od toga umiru i koje su recimo u stadiju 4 sa metastazama, imaju prezivljenje 10-17 posto u 5 godina!!!!
to je strasno. a bas te zene nisu bile po 10 godina na PAPI!!!

evo kako se vrsi PAPA uzimanje brisa za PAPU (http://www.abnormal-pap-smear.com/pap-smear-hpv/genital-warts-photos.html)

sada da vidite kako se normalno nalaze ginekoloske strukture u zeninom tijelu :
reproduktivni organi zene (http://www.medicinenet.com/images/illustrations/female_structures.jpg)

i sada da vidite otprilike kako izgleda rak...slike, dakako, da vas ne uplasim.....

rak grlica maternice (cervixa) (http://images.webmd.com/images/hw/media63/medical/hw/n5551878.jpg)

Balkanijan Pig
12.04.2005., 07:21
Sta ovih dana ni na zdravlju ne moze bez topica o Papi :rofl: :p :D

bistra voda
12.04.2005., 07:32
magic kaže:
zhao mi je shto nisi pisala na jednom topiku na Zhenskom kutku gdje su neke vrlo struchno tvrdile da zhenama koje nemaju spolne odnose navodno uopce nije potreban odlazak ginekologu :rolleyes: zbilja pametno :rolleyes:

vinova lozinka
12.04.2005., 07:38
magic kaže:
zhao mi je shto nisi pisala na jednom topiku na Zhenskom kutku gdje su neke vrlo struchno tvrdile da zhenama koje nemaju spolne odnose navodno uopce nije potreban odlazak ginekologu :rolleyes:

Magic, nemoj se čuditi što neke tako pišu! Sjećam se vrlo dobro svog prvog odlaska ginekologu (dakako, prije 1. odnosa i bez nekih simptoma). Uza sav strah i neugodu, najgluplje sam se osjećala kad me, čudeći se i SMIJUĆI, gotovo najurio van i rekao: Nevina? A što si mi došla , nemam te što pregledavati! Javi se kad budeš SPOSOBNA za pregled!
Ispisao "VIRGO" na karton i poslao me kući.
:flop:

Billi
12.04.2005., 08:08
ja idem na kompletan pregled (papa i uzv) dva put godisnje preko police dodatnog osiguranja. takodjer u uzv cica radim.

verica
12.04.2005., 08:15
Nisu pisale da ženama koje nemaju spolne odnose nije potreban odlazak ginekologu, nego da je vrlo upitno zašto bi im trebao papa test.

verica
12.04.2005., 08:16
a evo, Studentica je studentica medicine - pa daj nam, molim te reci, da li je papa test neophodna pretraga za žene koje nisu spolno aktivne i zašto? Znači, ne za žene koje nisu imale spolne odnose nego koje nisu spolno aktivne (nikad bile).

chrissy
12.04.2005., 08:25
Bila sam prije 4 mjeseca.... Idem svake godine jednom, bez obzira dal je te godine bilo seksa ili ne... :D

Kleine
12.04.2005., 10:19
idem svake godine jednom i obavim sve moguce testove, i ostalo. :o

Sweet_strawberry
12.04.2005., 10:26
Idem svakih 6 mjeseci kod ginića, od toga jednom obavim UZV, a jednom papa test. Sumnjam da je potrebno više. A i ovo me godišnje dođe 700 kuna...

LaTiTeA
12.04.2005., 11:14
Svi idete po jednom godisnje? :eek:

Zar to samo ja idem svaka 3-4 mjeseca? :D
Idem minimalno 3 puta godisnje... prosle godine sam bila sigurno bar 4-5 puta.

zhmigi
12.04.2005., 11:37
LaTiTeA kaže:
Svi idete po jednom godisnje? :eek:

Zar to samo ja idem svaka 3-4 mjeseca? :D
Idem minimalno 3 puta godisnje... prosle godine sam bila sigurno bar 4-5 puta.

Pretpostavljam da si imala nekih problema (loš papa ili HPV ili sl) kad ideš tako često na kontrole, uobičajena je preporuka 1 godišnje, a osobe koje spadaju u rizičniju grupu (nasljeđe ili več postojeći loš nalaz) se naručuju češće.

Svojevremeno sam imala lošiji nalaz pape, pa sam išla godinu i pol dana svaka 3-4 mjeseca na kontrolu i kad se to više nikad nije ponovilo, intervali su mi produženi na 1 godišnje

Kyra
12.04.2005., 12:22
Jednom godišnje odem ako nemam nekih problema. Bila nedavno.

tilla
12.04.2005., 12:31
prije mjesec dana, redovito 1x godišnje ga radim.

verica
12.04.2005., 13:16
Jednom godišnje, pa čak i jednom u dvije godine, je dovoljno ako je PAPA test uredan. Ja sam pod povećanim rizikom pa ne trebam ići češće nego jednom godišnje.

Studentica
12.04.2005., 13:25
verica kaže:
da li je papa test neophodna pretraga za žene koje nisu spolno aktivne i zašto? Znači, ne za žene koje nisu imale spolne odnose nego koje nisu spolno aktivne (nikad bile).

PAPA testom se uzima bris sa grlica maternice. zasto je to bitno? zato sto se HUMANI PAPILLOMA VIRUS umece u genom stanice i uzrokuje promjene na povrsinskom sloju stanica (epitelu)...ukoliko se pojavi rak, te promjene idu i dalje do drugih stanica.

e sada, ukoliko se bilo kakve promjene otkriju na vrijeme, ocito je da cemo i rak uhvatiti u pocetnim stadijima gdje je izljecenje 5-godisnje 95-98 posto!!!!!

zene koje nisu NIKADA spolno opcile, nisu mogle ni pokupiti HUMANI PAPILLOMA VIRUS. dakle, djevice se ne trebaju testirati.

zene koje su bilo kada u zivotu imale spolni odnos, bez obzira sto mozda nisu spolno opcile par godina....MORAJU RADITI PAPU!!!! zato sto je virus spor i moze proci i do 10 godina, prije nego sto se pokazu neke zlocudne promjene!!!dakle, one su taj virus mogle zaraditi puuuuno godina prije!!!

e sada, one koje su promiskuitetnije (a prema jednoj definiciji je to vise od 5 partnera godisnje!!!-mislim da je prema WHO), one bi se osobito trebale kontrolirati.

osobito je bitno da se radi PAPA redovito tako da se nalazi mogu usporediti.

Studentica
12.04.2005., 13:29
pa koliko se ja sjecam Latica i ima dosta dosta ginekoloskih problema...pisala je dosta o tome...ali necu ju ovdje spotati....

maristella69
12.04.2005., 13:31
Ovo 'zadnje' u pitanju zvuči baš morbidno.
:confused: :D

masterblaster
12.04.2005., 16:38
prosli tjedan.
inace svakih 6-7 mjeseci.

Reddoorgirl
15.04.2005., 13:47
bila sam danas:D
Nalazi su za mjesec dana, a u medjuvremenu cu obavit i ultrazvuk.

Inace mrzim ginekoloske preglede pa odem tek svakih godinu i pol na jedvite jade, ali svjesna sam da bih treba barem 1 godisnje.....

croft
16.04.2005., 17:49
prije 5 mjeseci...godisnje jednom odem

Elektra
16.04.2005., 21:33
Bila sam lani, mislim prije nekih 6 mjeseci, al budem se sad opet zapisala na jedan pregled. Ne bude škodilo da odem.

Kristina19
16.04.2005., 22:19
Bila prije 2 god, idem se naručit sljedeći tjedan. Bio bi red :D

alexxx
16.04.2005., 22:29
prije 4 mjeseca.

šta je jedino što uzrokuje rak grlića maternice HPV?

loler
17.04.2005., 18:58
ja sam bila prije mjesec dana

na svom proslom nalazu sam vidla da pise promjene na stanicama,i bilo je ispod prekrizena povezano s upalom
sad mene zanima,dr je rekla da je sve oke,i nisu me ni zvali doma ni nist
dal su promjene na stanicama veznae samo sa hpv-om,,il je to onad bila mozda upala rodnice il neceg drugog?
ona je rekla meni da je sve ok i odkantala me, sipmtoma neam nikakvih

Crimson Petal
17.04.2005., 22:15
ja sam bila prije skoro 2 godine. isto se moram naruciti uskoro.

kit-kat
25.11.2008., 07:57
prokopala sam teme sa hpv-om i 4 ginekološka brisa, no nisam našla što sam tražila pa vas tu molim za par hinteva jer sam lagano u panici.

rezultati papa testa pokazali su jaaaako povišene leukocite; doktorica je rekla kako test nije abnormalan, ali pošto su jako povišeni poslala bi me na 4 ginekološka brisa - klamidiju, hpv, ureaplazmu i mikroplazmu.

imam 20 godina i dosad sam imala samo jednog partnera koji mi je stalni dečko, imamo odnose nekih mjesec i pol, ne ponašam se promiskuitetno ali je on dosada imao partnerica prije mene. koristili smo pilule+kondome, no kako mi je stalni dečko i on i ja smo se složili probati bez kondoma. kako to obično biva da misliš neće se dogoditi meni, nisam ga poslala na testiranje (znam da sam blesava i jednako kriva kao on), sad me doktorica malo isprepadala pa me zanima ima li razloga za uzbunu, znači li to da su povišeni leukociti rezultat neke manje upale ili postoji velika mogućnost da imam klamidiju, hpv i ostale gorenavedene gadarije?

također me zanima kakve pretrage bi on morao napraviti, naravno konzultirat ćemo se s tetom ginić ali pitam tu ako je netko imao slična iskustva.

i ispričavam se ako su pitanja banalna, nisam se još susrela s ovim pa sam u panici.

hvala unaprijed

"ami"
25.11.2008., 08:52
odi na trudnice, imaš tamo par iskustava

Zolta
25.11.2008., 19:03
prokopala sam teme sa hpv-om i 4 ginekološka brisa, no nisam našla što sam tražila pa vas tu molim za par hinteva jer sam lagano u panici.

rezultati papa testa pokazali su jaaaako povišene leukocite; doktorica je rekla kako test nije abnormalan, ali pošto su jako povišeni poslala bi me na 4 ginekološka brisa - klamidiju, hpv, ureaplazmu i mikroplazmu.

imam 20 godina i dosad sam imala samo jednog partnera koji mi je stalni dečko, imamo odnose nekih mjesec i pol, ne ponašam se promiskuitetno ali je on dosada imao partnerica prije mene. koristili smo pilule+kondome, no kako mi je stalni dečko i on i ja smo se složili probati bez kondoma. kako to obično biva da misliš neće se dogoditi meni, nisam ga poslala na testiranje (znam da sam blesava i jednako kriva kao on), sad me doktorica malo isprepadala pa me zanima ima li razloga za uzbunu, znači li to da su povišeni leukociti rezultat neke manje upale ili postoji velika mogućnost da imam klamidiju, hpv i ostale gorenavedene gadarije?

također me zanima kakve pretrage bi on morao napraviti, naravno konzultirat ćemo se s tetom ginić ali pitam tu ako je netko imao slična iskustva.

i ispričavam se ako su pitanja banalna, nisam se još susrela s ovim pa sam u panici.

hvala unaprijed

Možeš imati najobičniju jaču upalu, ali i sve na što te je ginekologica upozorila.
Partnera pošalji urologu. A da ti ne pišem o svojim iskustvima, predugo bi trajalo. Pročitaj moje postove na topiku o HPV-u. Bez panike. Svemu ima lijeka :)

kit-kat
26.11.2008., 22:28
hvala zolta, umirila si me malo :)

decko je isto jadan ukomiran, cak me pitao boli li me to :s

nabavila uputnicu, idem privatnici dat briseve, nosim u mirogojsku i nadajmo se najboljemu. bum prosvrljala po tvojim postevima onda:mig:

besana
14.12.2008., 16:32
Meni na nalazu ne pise bas nigdje grupa ,mada mi je sestra rekla da je papa 2 i da je sve u redu,od zaokruzenih stavkih imam upalu.manji broj leukocita,od opasnih (kao sto su cin i ostalo)nije zaokruzeno bas nista!I ima kvadratic pored sljedeceg-

Vrsta stanica-
1.Skvamozne
2.Metaplasticne
3.cilindricne.
4.Endocervikalne

Nadjeno je nesto leukocita i eritrocita,a od Mikrobiologije nadjen je Fungi i Psedomicelys......Kontrola za 6 mjeseci....
Papu sam radila u vrijeme ovulacije pod upalom jajnika.....Ima li iko da mi zna objasniti ovo sto je nadjeno?Hvala

JustForFun
14.12.2008., 16:49
pa je li ti dala išta za te Funge (gljivice)???

besana
14.12.2008., 17:36
Jeste posto sam imala upalu jajnika pila sam 2 vrste antibiotika i vaginalete.Jesu li ti nalazi uredu?Sta znace te stavke znas li?
Znam samo da se skvamozne stanice javljaju u vrijeme ovulacije a ja sam bas u vrijeme ovulacije radila papa test....

JustForFun
15.12.2008., 09:32
mislim da je to sasvim normalan nalaz
mislim osim funga i taj pseudomicelij, ali za to si dobila terapiju

JustForFun
15.12.2008., 09:38
jesi radila ona 4 brisa, ako nisi ne bi bilo loše da uradiš i to

besana
15.12.2008., 09:44
Nisam radila sam samo papa test.Kako se rade ti brisovi kako to ide

JustForFun
15.12.2008., 10:00
ima ti ispod tema 4 brisa ....

radi se kao papa test slično samo moraš obično sama nositi isti dan u labaratorij

besana
15.12.2008., 12:57
To nisam radila.Za sto je to?

JustForFun
15.12.2008., 13:03
http://www.forum.hr/showthread.php?t=324144

pogledaj ovu temu pa će ti biti jasnije

te briseve kad uradiš onda točno znaš koja bakterija uzrokuje upalu i koji antibiotik djeluje na nju, i ne samo bakterije već i drugi mikroorganizmi koji mogu biti potencijalno opasni, a da i ne znaš da ih imaš

besana
15.12.2008., 15:59
JustForFun,hvala ti mnogo,moram obaviti jos i to!

JustForFun
16.12.2008., 12:51
nema na čemu, hvala curama koje su otvorile tu temu i počele pisati o tome, jer da nisu ni ja ne bih imala pojma šta trebam uraditi, jer ginekolozi obično to ne spominju

ja sam radila i nađene su mi dvije bakterije, ne zna se koja je gora, ali sad bar znam u čemu je problem pa to rješavam

besana
16.12.2008., 20:53
Jos jednom hvala.Cim mi prodje menstruacija otici cu i da to zavrsim pa da tacno znam sta je u pitanju.Nadam se da nije nista!!!

sanjuška67
17.12.2008., 06:07
Nakon upale mjehura i antibiotika dobila sam naravno gljivice, koristila vaginalete, kreme ,diflucan. Stalno imam osjećaj pečenja i žarenja. Ginekološki pregled, ultrazvuk je ok. Papa je uredan, čist nema ničega. Više ne znam kaj da radim Dr. mi je rekao da bi se na papi pokazalo ako ima upale i bakterija, samo ne bi pisalo koje bakterije.:ne zna: Dao mi je Vagisan vaginalete.

valneahana
17.12.2008., 08:31
Nakon upale mjehura i antibiotika dobila sam naravno gljivice, koristila vaginalete, kreme ,diflucan. Stalno imam osjećaj pečenja i žarenja. Ginekološki pregled, ultrazvuk je ok. Papa je uredan, čist nema ničega. Više ne znam kaj da radim Dr. mi je rekao da bi se na papi pokazalo ako ima upale i bakterija, samo ne bi pisalo koje bakterije.:ne zna: Dao mi je Vagisan vaginalete.

a da ti se nije vratila upala mjehura?nekada se te upale znaju vraćati netom poslije terapije

točno je to da bi se na papi vidjela upala ali ne i čime,ali kad bi se vidjela onda bi te dr. trebo poslati na briseve da otkrije točno od čega je ali ako na papi nema upale znači da je sve u redu

vagisan je mliječna kiselina koja regulira ph u rodnici i tako štiti od upala,može djelovati preventivno ili kao nadopuna nekoj terapiji

ako želiš točno znati dali si s ginekološke strane čisa trebala bi napraviti cervikalen briseve i kad dobiješ te rezultae točno ćeš znati imaš li nešto ili ne i ako maš što točno

mirijanaj
18.01.2009., 00:07

to nije istina ja nisam imala odnose , i redoviti pregled uzv ipapa nakon godine dana rak mi je zahvatio i maternicu i jajnike

luna_08
18.01.2009., 16:41
ja sam bila prije mjesec dana

na svom proslom nalazu sam vidla da pise promjene na stanicama,i bilo je ispod prekrizena povezano s upalom
sad mene zanima,dr je rekla da je sve oke,i nisu me ni zvali doma ni nist
dal su promjene na stanicama veznae samo sa hpv-om,,il je to onad bila mozda upala rodnice il neceg drugog?
ona je rekla meni da je sve ok i odkantala me, sipmtoma neam nikakvih

Hpv se može sa sigurnošću dijagnosticirati samo na brisu cerviksa,a ove promjene su ti obično posljedica obične upale, a s obzirom da te dr nije zvala i rekla da trebaš raditi briseve znači da je upala blaga i se vjerovatno radi možda samo o padu imuniteta, pa fiziološka flora malo "podivlja". :)

Papa testom se ne mogu otkriti ni ureaplazma, ni klamidija, ni mikoplazma...ma kod svake promjene na papi dobro je napraviti briseve pogotovo ako planirate trudnoću, jer se tih bakterija baš teško riješiti ako upala traje duže vrijeme!

panattha
18.01.2009., 16:45
jednom godisnje..
ali s obzirom koliko sam stvari procitala o problemima i bolestinama cini mi se da cu i cesce.. :rolleyes:

ivanea1
18.01.2009., 17:43
jednom godišnje obavezno

mirijanaj
18.01.2009., 18:03
to nije istina ja nisam imala odnose , i redoviti pregled uzv ipapa nakon godine dana rak mi je zahvatio i maternicu i jajnike

na forumu sam tek nekoliko dana

OOOOOOO
18.01.2009., 20:52
lani u 7.mj i sad u 2.mj opet idem

žalfija
18.01.2009., 23:39
Nema zahebancije, od moje 18. redovni tehnički jednom godišnje, a kada sam imala nekih problema svakih 6 mj. Sad sam bila oko Nove, naručit ću se opet tamo na jesen...

Studentica
19.01.2009., 14:03

sto podrazumijevas pod odnosima? samo da ti ga je stavio unutra ti je rizik!

a inace, postoji vise vrsta tumora maternice koji ne moraju biti izazvani hpv-om.

Allexis
19.01.2009., 14:16
1 x godišnje obavim pregled, uzv, papu....baš sam bila prije mjesec dana...

svakih 6 mj. krvne pretrage zbog pilula

Studentica
19.01.2009., 14:18
svakih 6 mj. krvne pretrage zbog pilula

bravo aleksis za ovo! :s

meni nije jasno kak neki ljudi piju pilule koje mogu stvorit tromb a ne kontroliraju niti jednom krv na zgrusavanje (sto bi se trebalo barem napraviti prije pocetka uzimaqnja pilule

Sinderella
19.01.2009., 18:31
Bila prije 3 mjeseca, sve u redu. Opet ću krajem godine, osim ako neće biti nekih problema.

Amy88
19.01.2009., 18:41
bila sam prije 4 mjeseca

mightychick
19.01.2009., 19:48
idem sutra. sve me strah. trebala sam ici u siječnju 08.
malo sam prekrdašila
inače nisam tak neozbiljna kaj se zdravlja tiče
prekjučer pogledam povijest bolesti i kad ono ooooooooops

danas sam se odmah za sutra naručila

ivana_23
06.08.2009., 09:35
Hej cure, redovito takve stvari obavljam, ali me zanima koliko vi dugo čekate na rezultate Papa testa?? Ja sam kod socijalnog ginekologa u Zg i rezultate čekam po 2 mjeseca? To mi se čini dugo, pa me baš zanima nakon koliko vremena vi saznate? Hvala :p

Joya
06.08.2009., 10:09
tjedan dana - privatno

nana_22
06.08.2009., 11:47
Ja sam kod socijalnog i saznam rezultate za deset dana.

ivana_23
06.08.2009., 12:01
Hm... :misli: Dakle, opravdano mi se to čini malo dugo... Isto si iz Zg? Ne znam odakle moj sa Trešnjevke šalje uzorak?

nana_22
06.08.2009., 12:23
Hm... :misli: Dakle, opravdano mi se to čini malo dugo... Isto si iz Zg? Ne znam odakle moj sa Trešnjevke šalje uzorak?

Jesam, moj ginekolog je u Runjaninovoj. Ali ne znam di on šalje uzorke. :ne zna:

ivana_23
07.08.2009., 12:05
Hej cure, redovito takve stvari obavljam, ali me zanima koliko vi dugo čekate na rezultate Papa testa?? Ja sam kod socijalnog ginekologa u Zg i rezultate čekam po 2 mjeseca? To mi se čini dugo, pa me baš zanima nakon koliko vremena vi saznate? Hvala :p

A daj cure, napišite samo u kratko, please, da znam procijeniti hoću li poduzimati nešto u vezi toga ili neću. Hvala vam i veliki pozdrav!:w

ciganche
09.08.2009., 11:51
imam prijateljicu koja se seksa već 5 godina i još nikada nije bila kod ginekologa. Kaže da ju je strah :rolleyes: ma koliko god ju uvjeravala da i obične gljivice ako se ne liječe mogu stvarati probleme - ona ne ide. Ok, nije moja stvar, neću ja silit nikoga da ide na pregled.

Inače, meni je ginekolog rekao da od raka vrata maternice ne bi smjela umrijet nijedna žena! Da se karcinomi na ostalim dijelovima tijela mogu tako lako otkriti i gotovo vidjeti golim okom, ne bi bile tako teške i neizlječive bolesti. I zato mi fakat ne ide u glavu zašto je toliki problem JEDNOM GODIŠNJE otići na pregled.

Meni su papa testom otkrili CIN1, došla sam na vrijeme. Zato ga sada moram raditi čak dvaput godišnje.

ivana_23
09.08.2009., 22:37
Da, imam i ja takvu jednu koja se još i duže seksa, i to bez zaštite, promijenila je hrpu partnera, a bila je samo jednom kod ginekologa kad je imala fakat jake simptome gljivica i to je to... Sad ima dečka koji ima hepatitis, on joj je rekao da nek se ide testirati i po potrebi cijepiti, na što je ona rekla da je bila na pregledu ( a nije) i da je njezin organizam već razvio imunitet na hepatitis te da se ne mora ništa brinuti...Haloooo????? :confused: I dalje se seksaju bez zaštite... Nije mene za nju, ali takve kao ona svojim neodgovornim ponašanjem i prenose sve te boleštine u krug! Užas!!! Papa test je napravila tad jednom i nikad više! Za takve osobe će zdravstvo imati para da se liječi, a kad meni nešto sitno treba onda ništa nedaju!:mad:

sagena
10.08.2009., 15:56
A daj cure, napišite samo u kratko, please, da znam procijeniti hoću li poduzimati nešto u vezi toga ili neću. Hvala vam i veliki pozdrav!:w

Znam da neke moje kolegice kod socijalnih gin. čekaju oko 2 mjeseca. Ja idem privatno i nalaz dobijem najduže kroz 7 dana. Inače, sve radi isti laboratorij, ali po principu - tko ima para, on prvi:rolleyes::rolleyes:
(inače plaćam i dop.zdravstveno, ali gin. upravo iz ovog razloga idem privatno. UZV+papa 1x godišnje = 400kn... a šta ću...:ne zna:)

NaJgOrA
01.09.2009., 12:45
Ginekolog naravno na godišnjem odmoru a rezultati koji su stigli izgledaju ovako:

-superficijalne ++++

-intermedijalne +++++++

-bazalne-parabazalne ++++

-leukociti +++++++

-histiociti ++

-pleomorf.diskeratoza ++

Papanikolau grupa I-II

Postoji povećan broj granulocita.

Ume li iko da ih rastumači ili ću morati da čekam još mesec dana :(

Unapred zahvalna :)

Neuhvatljivaa
04.09.2009., 09:21
Ako ti je Papa izmedju 1 i 2 onda je to dobar nalaz.Za ovo ostalo zaista nista ne znam.....
Ja radim svakih pola godine papa i UZ.Nemam nikakve probleme,ali nikada ne cekam godinu da prodje.

sagena
06.09.2009., 10:22
Dao mi je Vagisan vaginalete.

Je li možeš reći cijenu tih vaginaleta, koliko ih ima u pakiranju i da li ih ima u ljekarnama? :mig:

točno je to da bi se na papi vidjela upala...

Što znači nalaz 2/2?:ne zna: Pretpostavljam da se radi o onoj "čistoći" i da taj nalaz pokazuje neku upalu, a kako imam polip na grliću, možda je to uzrok?
(inače promjena na cerviksu tipa CIN, ASCUS, HPV ... nema...)

Neuhvatljivaa
10.09.2009., 17:34
Da li je uredu raditi papa test 3-4 dana nakon ciklusa?

Neuhvatljivaa
11.09.2009., 09:25
Meni je par dana poslije ciklusa(oko 5-6)ali idem danas da radim papu!Idem privatno i nalaze cekam oko 4 dana.Sto se tice toga imam jos jedno pitanje-da li se kondilomi mogu otkriti papom?

valneahana
12.09.2009., 12:56
Meni je par dana poslije ciklusa(oko 5-6)ali idem danas da radim papu!Idem privatno i nalaze cekam oko 4 dana.Sto se tice toga imam jos jedno pitanje-da li se kondilomi mogu otkriti papom?

kondilomi se ne otkrivaju papom nego kolposkopijom

Neuhvatljivaa
12.09.2009., 15:58
kondilomi se ne otkrivaju papom nego kolposkopijom

A sta je on meni onda otkrio uzimajuci papu,rekao je da mu se cini da imam hpv tj bradavice.Ja ih ne vidim :ne zna:

valneahana
13.09.2009., 06:31
A sta je on meni onda otkrio uzimajuci papu,rekao je da mu se cini da imam hpv tj bradavice.Ja ih ne vidim :ne zna:

postoje bradavice vidljive golim okom i one koje se vide kolposkopom,on je možda tebi vidio ove koje se vide golim okom kad je išao uzimati papa test odnosno kad te je rastvorio pa je imao pregled vagine iznutra

normalo je da ti sama sebi nemožeš vidjeti unutra

papa test pokazuje cin-ove koje isto najčešće uzrukuje hpv a to je promjena na grliću tj. promjena epitela sluznice a kad on uzme papu ta četkica s kojom uzima skida epitel i sve te stanice i onda citolog prema stanicama određuje što je je r ih promatra pod mikroskopom

sagena
13.09.2009., 11:13
a inace, postoji vise vrsta tumora maternice koji ne moraju biti izazvani hpv-om.

HPV izaziva tumor(raj) grlića maternice. A taj se može spriječiti, jer su mu tzv. predstadiji CIN-ovi...
Tumor maternice i/ili jajnika je druga priča. Postoji tzv. adenokarcinom, koji je dosta agresivan, ali njega nećete spriječiti papa testom, čini mi se...:ne zna:

Što znači nalaz 2/2?:ne zna: Pretpostavljam da se radi o onoj "čistoći" i da taj nalaz pokazuje neku upalu, a kako imam polip na grliću, možda je to uzrok?
(inače promjena na cerviksu tipa CIN, ASCUS, HPV ... nema...)

Anyone?
Inače, za upalu sam dobila medazol vaginalete, nakon čega moram odstraniti taj polip...

šećerna vata
21.09.2009., 20:09
Bok!

Imam 19 godina i zanima me da li već sad trebam početi sa Papa testom, ili sam još premlada? moja bivša ginekologica (u Klaićevoj, stavrno je super žena) mi je rekla da bi već trebala početi s tim, pa svakih pola godine tako ići. al znam da sam prije uvijek čitala i slušala svuda da to idu samo žene nakon što pređu 40 god. tak negdje?

šta je sad istina?

Het
21.09.2009., 20:14
Papa test se preporuca svakom cim pocnu bit sexualno aktivni.

Neuhvatljivaa
22.09.2009., 09:33
idu samo žene nakon što pređu 40 god. tak negdje?

šta je sad istina?

40-tu?:eek:To ni u kom slucaju nije istina i ne znam ghdje si tako nesto mogla cuti.Nemoj se zavaravati,djevojka od prvog spolnog odnosa MORA ici ginekologu....Naravno,ako misli dobro sebi!

Neuhvatljivaa
26.09.2009., 10:05
Ima li iko da mi kaze sta da radim.Isla sam privatniku na papa test,papa je uredu,imam samo jaku upalu pa su rekli da ga obnovim pooslije terapije.Da li da opet placam i obnavljam ga ili ne?Ako je vec u redu zasto nakon upale da ga opet radim?

sagena
04.10.2009., 10:31
Imam 19 godina i zanima me da li već sad trebam početi sa Papa testom, ili sam još premlada? moja bivša ginekologica (u Klaićevoj, stavrno je super žena) mi je rekla da bi već trebala početi s tim, pa svakih pola godine tako ići. al znam da sam prije uvijek čitala i slušala svuda da to idu samo žene nakon što pređu 40 god. tak negdje?

Papa test se preporuca svakom cim pocnu bit sexualno aktivni.

Istina je ovo što kaže Het. 3 mjeseca nakon 1. spolnog odnosa je idelano. Neki kažu najkasnije 2 godine nakon 1.spolnog odnosa. Ako su 2 uzastopna testa uredna, dovoljno je ići jedanput godišnje. Minimum koji preporučaju neke europske studije je jedanput u 3 godine. Napominjem - to je minimum i vrijedi samo ako ti je nekoliko uzastopnih godišnjih testova bilo uredno i ako u međuvremenu nemaš novog partnera.
Ugl, čekati 40-tu godinu za mnoge bi žene bilo prekasno. Rak cervixa se upravo otkriva u tim godinama. S time da papa test pokazuje sve njegove predstadije (CIN I , II, III), tako da je to jedini rak koji se može spriječiti. U 99% slučajeva.

sagena
04.10.2009., 10:35
Ima li iko da mi kaze sta da radim.Isla sam privatniku na papa test,papa je uredu,imam samo jaku upalu pa su rekli da ga obnovim pooslije terapije.Da li da opet placam i obnavljam ga ili ne?Ako je vec u redu zasto nakon upale da ga opet radim?

Imala sam isto upalu, vjerojatno zbog polipa koji sam odstranila. Imala sam čistoću 2/2 (štogod to značilo:mig:, čitala sam da je 3 zapravo pokazatelj upale, da je 2 zapravo normalno, ali..:ne zna: vjerojatno se upala pokazala upravo zbog polipa. Isto sam koristila medazol vag. 10 dana. )
Papa test nije potrebno raditi odmah nakon što izliječiš upalu. Papa test ima primarno zadatak otkriti promjene na grliću, tj. CIN... ( a zašto se pojavila upala, to možeš otkriti brisevima) kako ti nemaš CIN , ništa se neće desiti ako papa test ne napraviš odmah. Meni je gin. preporučio da ga napravim za 6 mjeseci.
Ali kažem - možeš ev. napravit briseve da vidiš zašto upala. Osim ako papa nije pokazala da je u pitanju gardnerella. U tom slučaju terapija je dovoljna.

Neuhvatljivaa
04.10.2009., 11:10
Meni papa nije pokazao nista sem upale,zNaci ni cinove niti gljivice cak,bas nista!Dakle da ne pravim opet papu?Hvala ti puno i meni nije jasno zasto su dali da je radim opet kada je nalaz uredu

sagena
09.10.2009., 15:40
...i meni nije jasno zasto su dali da je radim opet kada je nalaz uredu

Pa zato što je privatnik pa će ti to naplatiti. Znam da je ovo bilo zaista grubo, ali i oni od nečeg moraju živjeti... ako želiš biti mirna, napravi kontrolni papa test za npr. 4 mj...

Neuhvatljivaa
09.10.2009., 16:31
Pa zato što je privatnik pa će ti to naplatiti. Znam da je ovo bilo zaista grubo, ali i oni od nečeg moraju živjeti... ako želiš biti mirna, napravi kontrolni papa test za npr. 4 mj...

Tu si u pravu.Tako sam i mislila:)

franova mama
19.10.2009., 13:28
Molim Vas za pomoć...
Bila sam na pregledu prije mj. dana i danas mi je stigao nalaz..
Sestra mi je rekla da je nalaz papa2 i da imam nekakvu ranicu koju bi ako u idućih godinu dana ne mislim ostat trudna trebam spalit...
Jako me to šokiralo, s obzirom na to da mi je prva trudnoća i porod bila sasvim u redu i papa prije godinu dana bio je u redu....
Ima li netko nekakvih iskustava?

Neuhvatljivaa
19.10.2009., 14:42
Ranicu ima mnogo zena,ima cak tema otvorena za to,a papa 2 je ok nalaz.Dakle nepotrebno si otvorila novi topic,kada se vec sve lijepo nalazi na ovim stranicama:)

sweet7
03.11.2009., 11:52
a kada bi se trebalo?

da fakat a kad bi se trebalo radit s 13 možda ??? joj ima svakakvih doktora :rolleyes:

Jel može neko opisati kak izgleda taj papa test:confused:jer ja to isto nikad nisam radila :p,jer neki dan sam išla kod ginića se naručit i ušla u čekaonu i kad sam vidila koliko čega sestra pere(koje kakvih naprava i pomagala ) i kako to dobacuje doktor iz svoje sobe pomalo me strah uhvatio :ne zna:.
hvala :cerek:

andy7
10.11.2009., 09:36
Evo ja sam jedna wannabe curka pa imam pitanjce, ako mi tu tko može pomoći, a sigurno može

Došli su mi nalazi papa testa, i piše kao uredan, a mene zabrinjava nekoliko stvari.
1. Mikroorganizmi - bacillus vaginalis
2. Reaktivne promjene na stanicama povezane sa: upalom, drugo: citoliza

i na kraju piše redovna kontrola - nikakvo liječenje, ne kužim....

Do sada mi je dr uvijek rekla papa je u redu, a pošto sam sada privatno radila dobila sam nalaz i pomozite mi da očitam, a i prije kod drugog privatnika kada sam radila rekli su da je u redu i nikada mi nisu pokazivali papir , zapravo jesu, ali su me uvjerili da je to u redu. Što vi mislite

Empty Space
10.11.2009., 09:46
Jel možda mislio na ektropij?

http://www.forum.hr/showthread.php?t=348785

djevica
24.11.2009., 13:02
STO BI MOGLE ZNACITI?

kao-normalna
24.11.2009., 21:54
daaaaj ozbiljno, pa upala znači upalu:rolleyes:, imaš li nešto konkretnije za reć o tome..??

SSDM
24.11.2009., 21:58
To znaci da imas upalu grlica maternice koja je izazvana nekom od bakterija. Slijedece sto trebas uraditi je briseve na te bakterije i popiti kuru odgovarajucih antibiotika i naravno uputiti partnera na istu terapiju. I na kraju ce se sve smiriti i proci i nadaj se da ti se ta upala nije popela do jajnika i jajovoda jer moze izazvati zacepljenje jajovoda i ostale probleme koje dovode do neplodnosti.
Bitno ti je da je upala otkrivena, a tvoj ginekolog ce znati kako postupiti dalje.

kao-normalna
24.11.2009., 22:58
hellouuu pa ne izaziva samo bakterija upalu!! a ako nije bakterijska, antibiotici će joj k. vrijedit!:p dakle, trebaju nam detalji od djevice.:kava:

kao-normalna
26.11.2009., 09:53
Evo ja sam jedna wannabe curka pa imam pitanjce, ako mi tu tko može pomoći, a sigurno može

Došli su mi nalazi papa testa, i piše kao uredan, a mene zabrinjava nekoliko stvari.
1. Mikroorganizmi - bacillus vaginalis
2. Reaktivne promjene na stanicama povezane sa: upalom, drugo: citoliza

i na kraju piše redovna kontrola - nikakvo liječenje, ne kužim....

Do sada mi je dr uvijek rekla papa je u redu, a pošto sam sada privatno radila dobila sam nalaz i pomozite mi da očitam, a i prije kod drugog privatnika kada sam radila rekli su da je u redu i nikada mi nisu pokazivali papir , zapravo jesu, ali su me uvjerili da je to u redu. Što vi mislite

bacillus vaginalis je normalan nalaz u vagini, imamo ga sve.
promjene povezane s upalom (i citoliza) su neke blaže promjene, a to većina žena ima, tako da, ako nemaš tegoba, liječenje nije potrebno.:mig:

Lost_in_Wonderland
01.12.2009., 20:18
da li je tkome od vas nalazom potvrđene atipične skvamozne stanice neodređenog značenja? trebam li biti zabrinuta? naručena sam na kontrolu za 6 mjeseci? terapiju sam dobila za upalicu...i to je to...ali me strašno muči...

SSDM
01.12.2009., 20:40
da li je tkome od vas nalazom potvrđene atipične skvamozne stanice neodređenog značenja? trebam li biti zabrinuta? naručena sam na kontrolu za 6 mjeseci? terapiju sam dobila za upalicu...i to je to...ali me strašno muči...

Ja sam na posljednjem papi imala nekakve neodredjene degenerativne promjene.....isto su mi preporucili papu za 6 mjeseci...objasnjenje ginekologa je da je to normalno, ali meni nalaz ne zvuci nikako pozitivno.

elly_00
02.12.2009., 07:23

ASCUS je kratica koja označava nalaz atipičnih skvamoznih stanica neodređenog značenja u PAPA testu. Skvamozne stanice čine većinu stanica vanjskog sloja kože (epidermis), sluznice respiratornog i digestivnog sustava, kao i sluznicu rodnice i rodničkog dijela vrata maternice. Iregularne skvamozne stanice u PAPA testu mogu se javiti iz velikog broja razloga. Najveći broj uzroka predstavljaju infekcija i iritacija, uporaba lijekova i hormona, dijafragme, tampona i pesara. Ponekada je ASCUS rezultat prisustva HPV infekcije. Ovo stanje može biti i znak upozorenja za nalaz displastičnih promjena na stanicama. Nalaz ASCUS-a u PAPA testu upućuje također na moguće promjene kod partnera - najčešće genitalne bradavice (kondilome) na vanjskom spolovilu. U većini slučajeva se promjene ipak spontano povlače. Kako u kvaliteti uzorak stoji da citološki uzorak nije adekvatan, osobno ne bih poduzimala daljnje pretrage, prije nego uzorak ne bi zadovoljavao, a prva daljnja pretraga bi trebala biti HPV tipizacija.

-ovo sam ti našla na netu, to je odgovor jedne doktorice djevojci koja ima isti "problem" kao ti...

lidija84
02.12.2009., 08:12
ASCUS je kratica koja označava nalaz atipičnih skvamoznih stanica neodređenog značenja u PAPA testu. Skvamozne stanice čine većinu stanica vanjskog sloja kože (epidermis), sluznice respiratornog i digestivnog sustava, kao i sluznicu rodnice i rodničkog dijela vrata maternice. Iregularne skvamozne stanice u PAPA testu mogu se javiti iz velikog broja razloga. Najveći broj uzroka predstavljaju infekcija i iritacija, uporaba lijekova i hormona, dijafragme, tampona i pesara. Ponekada je ASCUS rezultat prisustva HPV infekcije. Ovo stanje može biti i znak upozorenja za nalaz displastičnih promjena na stanicama. Nalaz ASCUS-a u PAPA testu upućuje također na moguće promjene kod partnera - najčešće genitalne bradavice (kondilome) na vanjskom spolovilu. U većini slučajeva se promjene ipak spontano povlače. Kako u kvaliteti uzorak stoji da citološki uzorak nije adekvatan, osobno ne bih poduzimala daljnje pretrage, prije nego uzorak ne bi zadovoljavao, a prva daljnja pretraga bi trebala biti HPV tipizacija.

-ovo sam ti našla na netu, to je odgovor jedne doktorice djevojci koja ima isti "problem" kao ti...

To je točno!
Ginekolozi za to obično daju samo terapiju jer se smatra da ako su prijašnji papa nalazi bili uredni / bez većih atipičnih promjena / nije potrebna danja obrada - cervikalni brisevi i preporučuju kontrolu za 6 mj. pa ako onda nalaz bude dobar - nikom ništa a ako i dalje bude ASCUS i sl. onda rade CB.

U svakom slučaju papu treba ponoviti nakon 4 mjeseca!

Anne Elliot
14.01.2010., 19:08
papa-test sam radila u 12. mj i danas sam poštom dobila obavijest da se hitno javim ginekologu radi ponavljanja testa... lagano me lovi panika, a moram sestrpiti do sutra popodne.... eto zanima me je li tko imao sličnih iskustava znam da ne mora biti ništa strašno u pitanju ali ipak...

lidija84
15.01.2010., 13:59
papa-test sam radila u 12. mj i danas sam poštom dobila obavijest da se hitno javim ginekologu radi ponavljanja testa... lagano me lovi panika, a moram sestrpiti do sutra popodne.... eto zanima me je li tko imao sličnih iskustava znam da ne mora biti ništa strašno u pitanju ali ipak...

Nemoj se opterečivati. Vjerojatno je nešto tipa CIN I ili možda citolog nije mogao očitati nalaz pa te zato zovu da se ponovi papa.
Samo budi strpljiva do sutra. :top: Držim fige da sve bude dobro!

Anne Elliot
15.01.2010., 18:24
hvala Lidija,
bila sam kod sestre i rekla je da je nalaz u redu ali da su našli malo krvi ili sl pa ću ga ponoviti za mjesec dana, uh, pao mi je kamen sa srca znam da ne mora biti ništa alarmantno ali ipak mi nije svejedno jer sam pred par godina imala nalaz mislim 3, kao posljedicu raznih upala pa sam dugo morala piti antibiotike, u svakom slučaju još jednom hvala

ta.ja
15.01.2010., 20:28
Kao sto je i Lahor napisala, ta ranica nije rana u punom smislu, vec otecena pojava njeznijeg djela epitela koji je iz cervikalnog kanala izasao na povrsinu grlica maternice i bojom se razlikuje od ostalog dijela. Taj je epitel (ranica) daleko osjetljiviji prilikom upalnih procesa, a moguće su i promjene u smjeru razvoja karcinoma grlića maternice, te ga je iz tih razloga potrebno odstraniti (tzv. “spaljivanje” ranice). Papa test je od velikog značenja u kojem smjeru ide promjene na površini grlića maternice i u cervikalnom kanalu.
Bez obzira sto te ginic nije obavjestio o nalazima, moras biti svjesna da ti sama snosis odgovornost za svoje zdravlje.
Zaboravi na strah i idi po nalaze...

Meni je ginekolog nedavno isto rekao da imam ranicu na grliću i objasnio sve upravo ovako kako si ti napisala. Samo što je on rekao da se ranica smrzava i da će taj smrznuti dio otpasti, ali da to ne trebam raditi sve dok ne rodim. Taj mi je ginekolog rekao da papa test nije toliko pouzdan i da je dobro raditi kolposkopiju (slikanje grlića) kojom se prate promjene ranice

Victoria88
16.01.2010., 12:55
imam potrebu kritizirat moju ginekologicu....mozda postoji jos koja takva pa pripazite i ne panicarite uzaludno....
izgleda da moja gin ne poznaje cin I, cin II i cin III....ili jednostavno ne zna ljudima objasnit nakon sto im papa test ne stima...primjer je moja frendica, kad ju je med.sestra nazvala (zovu doma telefonom ako papa test nije u redu) i rekla joj da dodje na pregled, da papa test nije u redu...gospodja gin joj kaze da je poz papa test, nakljokala ju je sumamedom i kontrola za 6mj.....normalno, frendica si zabrijala hpv....ja sam isla kopat i nasla na forumu ovo: "kada Papa pokaže prisutnost CINa, treba dalje napraviti mikrobiološke briseve maternice (na aerobe, anaerobe, mikoplazme, ureaplazme, klamidiju i HPV) da se utvrdi zbog kojeg od ovih faktora je došlo do displazije i tek se tada i tu zapravo vidi imaš li HPV infekciju ili ne!"...pokusavala sam joj to objasnit ali normalno da vise vjeruje gin nego meni....evo, ona jos uvijek brije u glavi da ima hpv....s koliko sam skuzila, rade se dodatni brisevi da se tocno utvrdi hpv....i sad ti imaj povjerenja u takvu gin...

Neuhvatljivaa
16.01.2010., 14:04
"kada Papa pokaže prisutnost CINa, treba dalje napraviti mikrobiološke briseve maternice (na aerobe, anaerobe, mikoplazme, ureaplazme, klamidiju i HPV) da se utvrdi zbog kojeg od ovih faktora je došlo do displazije
A ako papa ne pokaze CIN znaci nema nista od ovoga?
Ja mislim da papa mozue biti uredan,bez CINA ,a da se ima neka od ovih bestija

lidija84
16.01.2010., 15:26
A ako papa ne pokaze CIN znaci nema nista od ovoga?
Ja mislim da papa mozue biti uredan,bez CINA ,a da se ima neka od ovih bestija

Dobro misliš! Ja sam živi primjer tome!
Ja sam svom giniću govorila da nešto ne štima, da nešto osjećam i da želim pretrage. Napravio mi je papa test koji je bio uredan. Govorila sam mu da ja osjećam da nešto ne štima ali ništa od briseva - skupo je to... :rolleyes:
Ja sam se sama dokopala briseva, neću ni spominjat kako i kako sam ih uzela tj.tko mi ih je uzeo i ispalo da je bila beštija koju sam isto sama riješila! Sreća moja da sam svestrana! :D
Zato se kod tog ginića-debilića više nikad nisam pojavila... :kava:

lidija84
16.01.2010., 15:34
imam potrebu kritizirat moju ginekologicu....mozda postoji jos koja takva pa pripazite i ne panicarite uzaludno....
izgleda da moja gin ne poznaje cin I, cin II i cin III....ili jednostavno ne zna ljudima objasnit nakon sto im papa test ne stima...primjer je moja frendica, kad ju je med.sestra nazvala (zovu doma telefonom ako papa test nije u redu) i rekla joj da dodje na pregled, da papa test nije u redu...gospodja gin joj kaze da je poz papa test, nakljokala ju je sumamedom i kontrola za 6mj.....normalno, frendica si zabrijala hpv....ja sam isla kopat i nasla na forumu ovo: "kada Papa pokaže prisutnost CINa, treba dalje napraviti mikrobiološke briseve maternice (na aerobe, anaerobe, mikoplazme, ureaplazme, klamidiju i HPV) da se utvrdi zbog kojeg od ovih faktora je došlo do displazije i tek se tada i tu zapravo vidi imaš li HPV infekciju ili ne!"...pokusavala sam joj to objasnit ali normalno da vise vjeruje gin nego meni....evo, ona jos uvijek brije u glavi da ima hpv....s koliko sam skuzila, rade se dodatni brisevi da se tocno utvrdi hpv....i sad ti imaj povjerenja u takvu gin...

Ne kužim ovo boldano. Jel joj ginićka baš rekla da ima CIN ili kaj joj je rekla?
Dobro, bar joj je dala terapiju i rekla da dođe na kontrolu (kontrola bi trebala biti nakon 4mj.a ne nakon 6 i trebalo bi napraviti cervikane briseve!)

Ne razumijem samo šta svi paničare oko tog HPV-a! Većina žena ga nosi u sebi a da ni nezna. On ionako nije stalno aktivan... Niti ima lijeka za njega.
Bitne su redovite ginekološke kontrole i liječenje upale ako je prisutna.

Da ima svakakvih likova sa titulom dr.ispred imena, ima! Zato uvijek možeš promijeniti ginića koji ti ne odgovara! :)

kawaii23
18.01.2010., 00:22
prije par mjeseci sam krenula ginekologu. Trazila ga pilule, obavila pretrage, dobila pilule. Ali nikad ni slova od papa testa. Da li da ga sama trazim? I koliko dode?

lidija84
18.01.2010., 07:38
prije par mjeseci sam krenula ginekologu. Trazila ga pilule, obavila pretrage, dobila pilule. Ali nikad ni slova od papa testa. Da li da ga sama trazim? I koliko dode?

Čekaj malo, ti se šališ?? :confused:
Nije ti radio papa test a dao ti je pilule? Jesi sigurna? Ponekad oni uzmu papu a da ni ne osjetiš a nisu ti javili jer je možda sve u redu.... Jednostavno nazovi sestru u ambulanti i reci joj kad si bila na pregledu pa da ti provjeri nalaz papa testa i dali je uopće rađen!
Ni jedan ginekolog to nebi smio napraviti! Dat´ pilule bez predhodno uzetog brisa za papa test!!

bjelovarcanka
20.01.2010., 00:45
ljudi,ja sam sretna..papa test je uredan...nema hpv ni cinova....jupiiiiiii!!!!!!!!!!

lidija84
20.01.2010., 09:38
ljudi,ja sam sretna..papa test je uredan...nema hpv ni cinova....jupiiiiiii!!!!!!!!!!

Fantastično! :jumping:

bjelovarcanka
20.01.2010., 15:48
bas sam sretna.... samo me muci ,,imam stalno neke upale..a gin mi nece napraviti briseve....veli da nije potrebno... haloooooo:) znaci otkako sam krenula gin sa svojih 14god u zivotu nikad mi nisu rađeni brisevi,samo papatest,i tu i tamo pregled... poludit,i stalno mijenjam ginekologa u nadi da cu naici na boljeg, ma kakvi,, sad sam dosla doktorici ali posto je ona na bolovanju do 6 mj , mijenja ju doktor,, ..i on veli da nisu potrbni brisevi...pa ja cu poludjeti...jesu oni normalni:)

Neuhvatljivaa
20.01.2010., 16:25
,,imam stalno neke upale..a gin mi nece napraviti briseve....veli da nije potrebno... znaci otkako sam krenula gin u zivotu nikad mi nisu rađeni brisevi,samo papatest,
Ovo vazi i za mene.Samo papa,UZ i pregledi,nikakvi dodatni brisevi a ceste su upale kao i tebi.

bjelovarcanka
20.01.2010., 17:06
a jadne mi;( sta treba covjek napravit da im se napravi brisevi,i pretrage koje zelis...ne kuzim,,iduci put ako mi ih ne napravi ja cu ih tuziti,,pa imam pravo na briseve,makar ja neimala nikakvih problema!!!!! da li imam pravo:)))))

lidija84
21.01.2010., 16:02
Staromodni ginići idu metodom uzimanja cervikalnih briseva samo ako je zaista neophodno... :rolleyes:
Zapravo ako su konstatno upale bez obrzira bio cin ili ne trebalo bi napraviti briseve!
Neznam koliko je "dobro" odmah tužiti nekoga.... :ne zna:
Trebala bi mu sugerirati da uzme briseve pa vidit kako će reagirati.
Ako bude rekao da nema potrebe onda bubneš npr. da si imala rizični odnos s osobom koja ima ili je imala spolnu bolest, nemreš se točno sjetit koju pa će ti uzeti sve briseve! :zubo:

bjelovarcanka
21.01.2010., 16:43
Staromodni ginići idu metodom uzimanja cervikalnih briseva samo ako je zaista neophodno... :rolleyes:
Zapravo ako su konstatno upale bez obrzira bio cin ili ne trebalo bi napraviti briseve!
Neznam koliko je "dobro" odmah tužiti nekoga.... :ne zna:
Trebala bi mu sugerirati da uzme briseve pa vidit kako će reagirati.
Ako bude rekao da nema potrebe onda bubneš npr. da si imala rizični odnos s osobom koja ima ili je imala spolnu bolest, nemreš se točno sjetit koju pa će ti uzeti sve briseve! :zubo:

e, vidis tog se nisam sjetila...to cu iduci put kad cu ici kod njega reci pa cemo vidjeti.... hvala na savjetu!

kawaii23
21.01.2010., 17:45
Čekaj malo, ti se šališ?? :confused:
Nije ti radio papa test a dao ti je pilule? Jesi sigurna? Ponekad oni uzmu papu a da ni ne osjetiš a nisu ti javili jer je možda sve u redu.... Jednostavno nazovi sestru u ambulanti i reci joj kad si bila na pregledu pa da ti provjeri nalaz papa testa i dali je uopće rađen!
Ni jedan ginekolog to nebi smio napraviti! Dat´ pilule bez predhodno uzetog brisa za papa test!!

Ma nije sigurno. Kao prvo, naplatili bi mi. Na prvom pregledu sigurno nije. Drugi pregled je bio samo ultrazvuk, a samo je onu kameru il sta je to vec koristio.

lidija84
22.01.2010., 11:22
Ma nije sigurno. Kao prvo, naplatili bi mi. Na prvom pregledu sigurno nije. Drugi pregled je bio samo ultrazvuk, a samo je onu kameru il sta je to vec koristio.

Zašto bi ti naplatili uzimanje papa testa??? (Osim ako ideš kod privatnika!?)

Daj, nazovi sestru u ambulantu i pitaj ju da se usput i naručiš za papu ako nije. Ako ti stvarno nije uzeo papu onda nije baš "svoj"! :flop: Niti jedan ginekolog nebi smio dati pilule bez predhodno učinjenog papa testa!
Btw.obavezni su i poslat na laboratorijsku obradu prije uvođenja pilula!

kawaii23
22.01.2010., 14:41
Zašto bi ti naplatili uzimanje papa testa??? (Osim ako ideš kod privatnika!?)

Daj, nazovi sestru u ambulantu i pitaj ju da se usput i naručiš za papu ako nije. Ako ti stvarno nije uzeo papu onda nije baš "svoj"! :flop: Niti jedan ginekolog nebi smio dati pilule bez predhodno učinjenog papa testa!
Btw.obavezni su i poslat na laboratorijsku obradu prije uvođenja pilula!

Ne idem kod privatnika. Sta se to ne placa??

ANILA
22.01.2010., 15:35
To je točno!
Ginekolozi za to obično daju samo terapiju jer se smatra da ako su prijašnji papa nalazi bili uredni / bez većih atipičnih promjena / nije potrebna danja obrada - cervikalni brisevi i preporučuju kontrolu za 6 mj. pa ako onda nalaz bude dobar - nikom ništa a ako i dalje bude ASCUS i sl. onda rade CB.

U svakom slučaju papu treba ponoviti nakon 4 mjeseca!

ASCUS je oznaka za nalaz atipičnih stanica pločastog epitela vrata maternice, ali neodređenog značenja! Pronalazi se isključivo papa testom. Najčešći razlozi ovog nalaza su prolazne infekcije ili iritacija, a i hormonske promjene. S druge strane ove promjene mogu biti pokazatelj i rani znak HPV infekcije, zato je potrebno testiranje na HPV. Ukoliko je bris na HPV negativan većinom se infekcije povlače spontano. E sad ASCUS može biti i znak upozorenja displastičnih promjena na stanicama, ASCUS također upućuje i na moguće promjene kod partnera, najčešće genitalne bradavice tj. kondilome na vanjskom spolovilu. Ukoliko je kod ASCUS-a bris na HPV negativan, a drugi znaci infekcije se ne registriraju, promjene se povlače spontano, a specifično liječenje nije potrebno. Kod 5-10% pacijentica nakon daljnjih pretraga kod ASCUS-a otkriva se, ali rijetko i invazivni karcinom.
ASC-H: netipične pločaste stanice neodređenog značenja kod kojih se ne može isključiti bolest
visokog stupnja, stanice nisu sasvim abnoramalne, ali postoje neki znaci bolesti, ovdje je potrebna kolposkopija.

lidija84
22.01.2010., 16:12
Ne idem kod privatnika. Sta se to ne placa??

Pa ne bi trebala! Imaš zdravstveno tako da ti je to besplatno!
Druga je stvar ako ti tvoj ginić kaže nešto tipa ... inače se nalaz pape čeka 4 tjedna ali ako platiš stigne ti za par dana...
U principu nalazi se uglavnom čekaju po 2 tjedna, bez plaćanja!

ASCUS ... ovdje je potrebna kolposkopija.

Sve si super rekla ! :top:

Samo zaista ne razumijem te liječnike koji ne samo da ne šalju žene na dodatnu obradu već im ni papu ne žele ponoviti nakon razumnog vremena...
Znam da su šanse za neko "sranje" male ali većinom se dogodi kad ni ne očekuje pa se onda nekaj izvlače... :rolleyes:

ANILA
22.01.2010., 17:59
jbg, ja sam sa ascusom završila na klasičnoj konizaciji....:mad:

bolje da šutim, uglavnom... najgore stanje je ascus kod pape....:)

Sashica
26.01.2010., 20:54
Bjelovarčanka i Neuhvatljiva, inzistirajte na brisevima.

Evo, ja nisam imala ama baš nikakvih simptoma, nego smo dragi i ja planirali bebu pa sam htjela za svaki slučaj prvo napraviti sve briseve. Moja ginekologica me poslala na sve briseve i bakteriološki nalaz mi je pokazao bakteriju (Klabsiellu), s kojom evo muku mučim već godinu dana :(

Imate više o tome ovdje:

Ako treba lažite da vam je partner bio na pretragama i ima neku bakteriju i sl.

bjelovarcanka
26.01.2010., 21:17
Bjelovarčanka i Neuhvatljiva, inzistirajte na brisevima.

Evo, ja nisam imala ama baš nikakvih simptoma, nego smo dragi i ja planirali bebu pa sam htjela za svaki slučaj prvo napraviti sve briseve. Moja ginekologica me poslala na sve briseve i bakteriološki nalaz mi je pokazao bakteriju (Klabsiellu), s kojom evo muku mučim već godinu dana :(

Imate više o tome ovdje:

Ako treba lažite da vam je partner bio na pretragama i ima neku bakteriju i sl.

hej.. a sad ne mogu ici na briseve, jer sam koristila vaginelete canasten,,,naruci cu se iduci mjesec... to sto si rekla to cu mu i reci... ima da mi napravi briseve,,,:)

Enter Sandwoman
01.02.2010., 16:04
Pozz ljudi, može pomoć. Operirala sam 2 bartholinijevu žlijezdu, i tek prije 3 mjeseca sam otišla kod ginekologa. Napravila sam papa test i pošto me nisu zvali ni nakon 2 mjeseca, otišla sam opet k njemu. Čisto me zanimalo da li stvarno nije ništa ili su me zaboravili zvati... Rekao je da je sve u redu i nije mi ništa dao. Pogledala sam nalaz i stavljen je x kraj upala i bakterija. E sad me zanima da li mi je on što trebao dati i ako je, zašto nije. Jer ne sviđaju mi se ti iksići pokraj navedenih riječi.I neznam koje su to bakterije i kako da ih izliječim. Potom sam mu rekla da mi se ne sviđa iscjedak jer ima čudan miris i živcira me, i dao mi je MEDAZOL. Sad sam ja sva skeptična i uopće ne vjerujem u taj nalaz i neznam što da redim, da li je sve u redu.... I usput, to sam pitala i gin- perem redovito rodnicu sa mlakom vodom, da li je to moglo dati krive ili nepotpune rezultate papa testa, on je rekao da je to u redu i da se ne brinem. Help..... i HVALA unaprijed.....

lidija84
03.02.2010., 17:54
Pozz ljudi, može pomoć. Operirala sam 2 bartholinijevu žlijezdu, i tek prije 3 mjeseca sam otišla kod ginekologa. Napravila sam papa test i pošto me nisu zvali ni nakon 2 mjeseca, otišla sam opet k njemu. Čisto me zanimalo da li stvarno nije ništa ili su me zaboravili zvati... Rekao je da je sve u redu i nije mi ništa dao. Pogledala sam nalaz i stavljen je x kraj upala i bakterija. E sad me zanima da li mi je on što trebao dati i ako je, zašto nije. Jer ne sviđaju mi se ti iksići pokraj navedenih riječi.I neznam koje su to bakterije i kako da ih izliječim. Potom sam mu rekla da mi se ne sviđa iscjedak jer ima čudan miris i živcira me, i dao mi je MEDAZOL. Sad sam ja sva skeptična i uopće ne vjerujem u taj nalaz i neznam što da redim, da li je sve u redu.... I usput, to sam pitala i gin- perem redovito rodnicu sa mlakom vodom, da li je to moglo dati krive ili nepotpune rezultate papa testa, on je rekao da je to u redu i da se ne brinem. Help..... i HVALA unaprijed.....

U 99% nalaza će biti iksić kraj upale i bakterija. Zašto? Zato što je to tako.
To ne označava nikakvu aktivnu upalu koju treba liječiti već je to "normalno" stanje.
Bakterije su prisutne uvijek jer rodnica nije sterilna! U njoj imamo mnoštvo raznoraznih gamadi koje pod normalno tamo žive. Kad se one previše nakote onda to više normalni uvjeti koje treba liječiti!
Čim si spomenila miris, normalno je da ti je dao baš medazol. U svakom slučaju ga potroši, on ti može samo bolje učiniti a ne naštetiti!
NE ispirati rodnicu samo s vodom!!! Ako već želiš ispirati rodnicu što je zapravo dobra stvar, radi to adekvatno! Kupi si u ljekarni pumpicu ili irigator za ispiranje rodnice i imaš za kupiti granule koje se razrjeđuju s vodom ili možeš po domaći na litru vode stavit žlicu octa i onda ispiri!

Enter Sandwoman
04.02.2010., 11:37
Joj, tako si draga, baš ti hvala. Samo mi je to netko trebao reći, malo me umiriti. Svjesna sam ja toga da te bakterije normalno žive u njoj tj. nama, ali opet sam pročitala da treba pronaći uzroke upala i naparaviti briseve da vidiš koje su to bakterije. I onda se meni upalio alarm u glavi i spopao me neki vrag. Irigator imam, i ako kažeš da je ovo po domaći uspješno, onda ću početi to činiti. Mislila sam samo da ne treba ništa stavljati u tu vodu zbog ph, da ne narušim sve to dolje....Hvala najljepša.....:-)

lidija84
05.02.2010., 16:56
Joj, tako si draga, baš ti hvala. Samo mi je to netko trebao reći, malo me umiriti. Svjesna sam ja toga da te bakterije normalno žive u njoj tj. nama, ali opet sam pročitala da treba pronaći uzroke upala i naparaviti briseve da vidiš koje su to bakterije. I onda se meni upalio alarm u glavi i spopao me neki vrag. Irigator imam, i ako kažeš da je ovo po domaći uspješno, onda ću početi to činiti. Mislila sam samo da ne treba ništa stavljati u tu vodu zbog ph, da ne narušim sve to dolje....Hvala najljepša.....:-)

Sve ok! :mig:
Briseve bi bar jenom u životu sigurno trebala napraviti! Pogotovo kad počneš razmišljati o trudnoći, prije treba sve provjeriti...
Naša rodnica ima kiseli ph a ispiranjem običnom vodom ga narušavaš! Dakle rodnicu treba ispirati s nečim kiselijim.
Uspješno, domaće i provjereno! :D

innnna
05.02.2010., 19:41
Pozdrav svim curama!!!:mig:
Imam 28 godina, već 3 godine endometriozu, imala sam operaciju- laparoskopiju prije 2 godine, odstranili su mi ciste sa jajnika i očistili cijelu zdjelicu. U braku sam i već 2 godine pokušavamo dobit bebu, ali za sad ništa!!!
APELIRAM NA SVE VAS ako mislite da nešto nije u redu s vašim tijelom- vjerojatno imate pravo!!!
Pošto je endometrioza neizlječiva pozorno slušam svoje tijelo i redovito idem na preglede!!!
ALI, i ja sam imala iskustvo s nesposobnom i čoravom gin:mad::mad::mad:, koja nakon 7 pregleda u 6 mjeseci NIJE vidjela ranicu na vratiću maternice i opet ciste i polipe na janicima!!!
Pa sam si ja pomisla kako si to sve umišljam:konstantne bolove, čudan iscjedak ( miris, boja, količina ).:ne zna:
Onda sam jedan dan popi...:rofl: i ošla privatniku koji mi je sve to nabrojao u 10 minuta!!! Čak me i čudno gledao- šta sam toliko čekla?! Srećom, bila sam ponela papire od svoje dr, a on je samo slegnuo ramenima.
Uglavnom, dobila sam terapiju od 7 dana tableta i vaginaleta i prije 2 tjedna sam bila na zaleđivanju ranice, a idući tjedan idem na kontrolu- naravno kod njega!!! (vrijedi ona stara koliko para toliko muzike )
Cure to ZALEĐIVANJE RANICE nečete ni osjetiti (osjeti se samo čudna vribacija), meni osobno više je zasmetalo i neugodno bilo što sam 10-15 min morala ležat na stolu s onom glupim željezom u vagini ( imala sam osjećaj kao da mi je stavio balvan- hihihihihi :D)!!!
Još jedan pozdrav svima vama i glavu gore i ne dajte se ušutkat!!!:top::top::top:

Neuhvatljivaa
06.02.2010., 00:03
Da li se brisevi placaju u drzavnim bolnicama?

Silvery
06.02.2010., 14:40
Pozdrav svim curkama, nisam bila dugo na ovim temama. 
Samo vas želim ohrabriti i poručiti da napravite briseve, platite što treba - sve za svoje zdravlje. Ima istine u onoj: koliko para toliko muzike, vjerujte mi. Ja sam bila kod svoje državne ginekologice i plaćala sam briseve (nekoliko puta), nije nešto puno jer sam muku mučila sa ureaplasmom. Dobro sjećam da me test na hpv došao 150 kuna (inzistirala sam na tome, glupača mi ne bi ni dala). To sam radila doooosta puta zahvaljujući svojoj ginekologici :mljacko:

Cure, ne dajte da vas kljokaju bezveze sa antibioticima i vaginaletama samo s urađenim papa testom (ako je već pokazao da nešto ne štima). Lupite šakom o stol i inzistirajte na brisevima. Mene je moja gin išla tako vozat i kljukat, a ja sam joj samo rekla (jednako arogantno poput nje :mad:) da ne namjeravam piti ikakve antibiotike bez briseva i antibiograma (jer sam ih u životu popila više nego što imam kose na glavi, a imam je puno :D), a kamoli stavljat doli vaginalete bez da znam koju beštiju imam. Bože moj ako papa pokaže da nešto nije ok - onda vjerojatno nije ok, ALI mi NE znamo uzrok tomu, koja beštija, virus i sl. je to uzrokovalo i napravilo „štetu“.

Može citolog stavit iksiće kao neku svoju procjenu, ali svejedno - rade se brisevi. Recimo, citolog je moja tri papa testa krivo procjenio :rospija:, nije uopće bilo sumnje na hpv ni iksića, ali se na kraju pokazalo da imam hpv visokog rizika i ureaplasmu - sve dakako bez simptoma. I to ne bi znala što imam da nisam sama tražila da mi naprave briseve. Prvi put nije uspjelo jer sam lijepo i kulturno zamolila, a drugi put sam došla bijesna ko pas. No ni tu nije bio kraj jer je glupača išla onom svojom "metodom čekanja" što je meni išlo toliko na živce da sam se lijepo pokupila, otišla kod super privatnika i rješila stvar u roku keks!

Zato savjet svim curama, inzistirajte na brisevima - to je vaše pravo i svaki normalan ginekolog neće davati bezveze terapiju dok ne vidi što točno imate! :amen:

Puno uspjeha i dobrih vibracija :kiss: :grli:

Vesela Kata
10.02.2010., 16:56
Potpisujem, tu imaš pravo!

nephthys
10.02.2010., 18:38
Drage cure,

s obzirom da je naslov teme Papa test, molila bih da tako i bude. Drugi brisevi imaju svoju zasebnu temu (http://www.forum.hr/showthread.php?p=24991189#post24991189), pa vas molim da savjete u vezi njih, preporuke i pitanja upućujete tamo. Ovdje ostanimo na papi.

Hvala na razumijevanju :)

Otkačena
11.02.2010., 18:23
bas sam sretna.... samo me muci ,,imam stalno neke upale..a gin mi nece napraviti briseve....veli da nije potrebno... haloooooo:) znaci otkako sam krenula gin sa svojih 14god u zivotu nikad mi nisu rađeni brisevi,samo papatest,i tu i tamo pregled... poludit,i stalno mijenjam ginekologa u nadi da cu naici na boljeg, ma kakvi,, sad sam dosla doktorici ali posto je ona na bolovanju do 6 mj , mijenja ju doktor,, ..i on veli da nisu potrbni brisevi...pa ja cu poludjeti...jesu oni normalni:)

Razumijem te jer ni meni nikad ginekolog nije dao uputnicu za briseve a imam skoro 40 god. pa sam ih sama tražila, kad tamo mi pronašli HPV visokog rizika. Zato traži i budi uporna.

cupa-cup
11.02.2010., 20:01
Molim vas,moze meni netko objasnit sta znaci tocno taj CIN1,od cega dolazi i kako ga se rjesit,ja neznam ama bas nista,molim vas sto prije i detaljno.....
unaprijed hvala svima...

edit: ajmo na temu za HPV i Cin. klikni ovamo (http://www.forum.hr/showthread.php?p=25016502#post25016502). hvala.
nephthys

belize
31.05.2010., 10:22
Drage curke.. molila bi za savjet.. Kad god odem kod gin. imam upalu i svaki put dobijem tablete.. Samo 1. put je dobio i partner, a sve ostale puteve samo ja.. Pred par godina sam imala problem jer me stalno bolio donji dio trbuha.. Papa, ultrazvuk, klamidija, aerobi, anaerobi sve ok.. S vremenom je to prestalo (moje mišljenje je da je bilo zbog nerviranja). Sad sam išla privatno kod ginekologa koji mi je rekao da imam ranicu i da zbog toga imam upale.. Doma sam dobila nalaz pape ASCUS i preporuča se kolposkopija, hpv tipizacija i brisevi. S tim sam išla kod svoje gin. i rekla mi je da se radi o upali. Napravila mi je hpv tip. i briseve i sve je bilo ok. Nakon 4 mjeseca mi je napravila papu i opet nije sve ok. Opet upućuje na upalu.. Kako mogu otkriti uzrok konstantnih upala? Ultrazvuk je ok. Čak sam i mokraću išla testirati i nalaz je odličan.. Dosadilo mi je stalno stavljati vaginalete, a i ne kužim.. Šta se nebi partner trebao paralelno liječiti?

Mala_Garava666
04.06.2010., 17:12
je li se moze vidjeti na papi da ste imali spolni odnos netom prije uzimanja testa i jel to moze kako utjecati na rezultate:ne zna:

sky5
06.06.2010., 10:45
ja mislim da sam negdje pročitala da je bolje suzdržat se 1 dan...

FIŽA
16.06.2010., 22:11
Drage curke,
nalaz papa testa mi je koma; bacillus vaginalis, funghi, pseudomicelij i spore, parakeratoza, diskeratoza i jaka upala. Uz sve to u obzir dolazi i dysplasia levis., tako piše.
Prije ovoga imala sam dva puta bronhitis, pila antibiotike i dobila gljivice kao nuspojavu. Koristila rojazol vaginalete, prošlo.
Već skoro godinu dana ratujem sa visokorizičnim HPV-om, tip 68, ali niti moj ginić u domu zdravlja, a niti privatni ništa ne poduzimaju. Ovaj u domu zdravlja kaže da to nije ništa, a hpv bez cina prelazi u CIN I (displasya). Privatnik mi je radio briseve koloposkopiju, svašta nešto, ali se ništa ne riješava, osim kaj mi muze novce. Moja frendica se riješila svega odrstranjivanjem tkiva zaraženog HPV-om.
Što da više tražim od ginekologa? Kad god mu odnesem nalaze duboko je uvrijeđen što sam pregled radila drugdje (sistematski preko firme) i kaže da ne paničarim.

Silvery
16.06.2010., 23:44
Moja frendica se riješila svega odrstranjivanjem tkiva zaraženog HPV-om.
Što da više tražim od ginekologa?

Napravi isto što i tvoja frendica i svakako mijenjaj te ginekologe. Otiđi kod njenog ginekologa i to riješi već jednom. Nemaš što gubiti vrijeme.

simba
17.06.2010., 05:38
slažem se!

Sashica
17.06.2010., 21:01
Drage curke,
nalaz papa testa mi je koma; bacillus vaginalis, funghi, pseudomicelij i spore, parakeratoza, diskeratoza i jaka upala. Uz sve to u obzir dolazi i dysplasia levis., tako piše.
Prije ovoga imala sam dva puta bronhitis, pila antibiotike i dobila gljivice kao nuspojavu. Koristila rojazol vaginalete, prošlo.
Već skoro godinu dana ratujem sa visokorizičnim HPV-om, tip 68, ali niti moj ginić u domu zdravlja, a niti privatni ništa ne poduzimaju. Ovaj u domu zdravlja kaže da to nije ništa, a hpv bez cina prelazi u CIN I (displasya). Privatnik mi je radio briseve koloposkopiju, svašta nešto, ali se ništa ne riješava, osim kaj mi muze novce. Moja frendica se riješila svega odrstranjivanjem tkiva zaraženog HPV-om.
Što da više tražim od ginekologa? Kad god mu odnesem nalaze duboko je uvrijeđen što sam pregled radila drugdje (sistematski preko firme) i kaže da ne paničarim.

Ako si iz Zagreba, možeš se javiti npr. u polikliniku Gino Derma, moja preporuka je da napraviš LETZ zahvat kojim će se ukloniti zahvaćeno tkivo.

mandy
22.01.2011., 22:41
Zbog obilnog iscjedka (mlječno bijele boje ili proziran, bez mirisa, nije grudav) napravila PAPU i javili mi da imam neku upalu.
Dobila Gyno Daktarin vaginalete za 7 dana...

Urin je pokazao dosta leukocita, sluzi, bakterija, urinokultura čista..

Na pitanje jel potrebna kontrola, ponovo napraviti papa test, sestra kod gine je rekla da po novim propisima ako dijagnoza nije CIN imam pravo na jedan test godišnje i da za ovo nema potrebe raditi išta ponovo ni dodatno :confused:
Što mi sad ostaje samo nadat se da su vaginalete rješile problem?

Sigyn
22.01.2011., 23:49
Zbog obilnog iscjedka (mlječno bijele boje ili proziran, bez mirisa, nije grudav) napravila PAPU i javili mi da imam neku upalu.

Na pitanje jel potrebna kontrola, ponovo napraviti papa test, sestra kod gine je rekla da po novim propisima ako dijagnoza nije CIN imam pravo na jedan test godišnje i da za ovo nema potrebe raditi išta ponovo ni dodatno :confused:

a što su svi sad počeli štediti... :confused:

pretpostavljam da ti briseve nisu uzimali? ako ti ne žele papu ponoviti, jedino što možeš je ponoviti nalaz urina.

nurse_
26.01.2011., 15:38

papu i onako ponovi tek nakon barem dvije iduće mensruacije,ako ti neće ona,a i u pravu je jer nije frka-odi negdje privatno radi svog mira.inače skoro svaka spolno aktivna žena u papi ima upalu pa ako vidiš da su ti simptomi prestali slobodno se smiri :) ako se nije izolirala nekakva beštija u nalazu,a očito nije jer bi te liječila sa nekim puno jačim medikamentima,nema mjesta za paniku :)

urin nema veze sa papom.ti organi nisu baš povezani i ako imaš kakve urološke probleme to riješavaš kod doc.opće medicine ili kod specijaliste urologa.

Sigyn
26.01.2011., 16:08
papu i onako ponovi tek nakon barem dvije iduće mensruacije,ako ti neće ona,a i u pravu je jer nije frka-odi negdje privatno radi svog mira.inače skoro svaka spolno aktivna žena u papi ima upalu pa ako vidiš da su ti simptomi prestali slobodno se smiri :) ako se nije izolirala nekakva beštija u nalazu,a očito nije jer bi te liječila sa nekim puno jačim medikamentima,nema mjesta za paniku :)

urin nema veze sa papom.ti organi nisu baš povezani i ako imaš kakve urološke probleme to riješavaš kod doc.opće medicine ili kod specijaliste urologa.

ženski mokraćni i spolni sustav da nisu baš povezani??? :confused:
leukociti i bakterije u urinu,uz sterilnu urinokulturu itekako mogu biti znakovi upale u području spolnog sustava.

nurse_
26.01.2011., 16:23
ženski mokraćni i spolni sustav da nisu baš povezani??? :confused:
leukociti i bakterije u urinu,uz sterilnu urinokulturu itekako mogu biti znakovi upale u području spolnog sustava.

nisu jer iječe ih različiti doktori.na to sam mislila.naravno da je u tijelu sve povezano i da je to jako blizu i moguće je prenijeti zaraze.ali organi su odvojeni.i svaki sistem riješava drugi specijalist.radim u ginekološkoj ambulanti dugo i imam nekog iskustva ipak..urinarne probleme gin.liječi isključivo kod trudnica.pokušavam pomoći curi da ne bi radi mokračnog mjehura išla kod gin.često se dogodi da nam dođu žene radi peckanja kod mokrenja,načekaju se bezveze pa ih šaljemo urologu.jer ginekolog nije specijalist za mokračni sustav.isto kao ni urolog za ginekologiju.samo to.

nurse_
26.01.2011., 16:28
među ostalim,ako se jako uplašila neka napravi briseve da bi isključila ginekološke beštije.al pričekati još barem 2 krvarenja nakon terapije da ne bi nalaz bio lažno dobar.a ako je urinokultura sterilna trebalo bi biti u redu urološki.:)

Sigyn
26.01.2011., 16:32
među ostalim,ako se jako uplašila neka napravi briseve da bi isključila ginekološke beštije.al pričekati još barem 2 krvarenja nakon terapije da ne bi nalaz bio lažno dobar.a ako je urinokultura sterilna trebalo bi biti u redu urološki.:)

leukociti, bakterije i eritrociti moraju u urin od nekud doći. a ako je urin sterilan, nema odakle drugdje doći nego iz spolnog sustava. a to neće riješiti urolog, nego ginekolog.

nurse_
26.01.2011., 16:46
leukociti, bakterije i eritrociti moraju u urin od nekud doći. a ako je urin sterilan, nema odakle drugdje doći nego iz spolnog sustava. a to neće riješiti urolog, nego ginekolog.

bravo.dakle dobila je terapiju za takvu upalu,a upala očito nije takva da je izazvala promjene poput cinova i nisu izolirani opasniji uzročnici.kao i svaka druga žena ako je zabrinuta a gin.je očito malo u banani i ne shvaća njenu zabrinutost treba otići privatno ili tražiti uputnicu za briseve i obaviti te stvari.

međutim,bakterije se mogu prenijeti i iz probavnog sustava ili kod oralnog seksa.u ustima ih je puno više nego u vagini.
ipak ponavljam skoro svaka spolno aktivna žena ima neku upalu u papi i kad se ne izoliraju neke opasne stvari to se tako riješi.al svatko ima pravo tražiti pomoć drugdje ako nije zadovoljan.

lidija84
27.01.2011., 18:04
Da se razumijemo. Infekcije urinarnog trakta liječi liječnik opće medicine. Ginekolog liječi uroinfekte kod trudnica a urolog liječi teže infekcije i komplikacije!

Skoro SVAKI papa test je označen kao upala. To je jednostavno tako i o tome ne teba diskutirati. Razlika je dali je pojačana miješana flora, dali se vide gljivice i neki "manji" problemi ili su veće upale poput CIN-ova...
Liječnik je tu koji liječi i odlučuje šta će s kojim nalazom i koju će terapiju dati a ne pacijent! Ukoliko nisi zadovoljan načinom na koji tvoj liječnik radi, pronađeš drugog pa vidi.
Ovo sa pravom na jednogodišnju kontrolu pape je istina. Isto kao što ginekolog nebi smio svima radit briseve već samo po indikaciji i nalazu papa testa!

Liječnik će često prepisati neke vaginalete ženama koje su spolno aktivne čak i ako nema velikih problema.
Kao što peremo zube tako bi i trebali vršiti higijenu rodnice samo što se večina žena grozi uopće dirati po spolovilu kao da nije njihovo a da ne govorim kako nema edukacije u ginekološkim ambulantama..

Sashica
27.01.2011., 19:28
Ovo sa pravom na jednogodišnju kontrolu pape je istina. Isto kao što ginekolog nebi smio svima radit briseve već samo po indikaciji i nalazu papa testa!

Zašto bi trebao raditi samo po indikacijama? Ja se s time nikako ne slažem. Smatram da bi svaka žena trebala napraviti 4 ciljana brisa, bez obzira ima li ikakve simptome i bez obzira na nalaz papa testa.

Ja sam imala potpuno uredan nalaz pape i nisam imala ama baš nikakve simptome ičega, niti ikakvih problema, ali sam svejedno napravila 4 ciljana brisa. Sva sreća pa imam dobru ginekologicu koja ne smatra da briseve treba raditi samo kad imaš problema.

I naravno, kad je došao nalaz, vidjela sam da imam bakteriju. Nakon toga krenula je moja borba s bakterijama cca godinu i pol dana, zbog čega sam morala odgoditi trudnoću i kljukala se antibioticima.

lidija84
28.01.2011., 10:33
Draga, ja se slažem s tobom.
Ta odluka nije ni do nas dvije ni do liječnika već do HZZO-a i pravilnika kojeg bi se liječnici trebali držati!

Sashica
28.01.2011., 12:12
Čekaj, po pravilniku ginekolog smije raditi briseve samo ako postoje indikacije i ako je papa test loš? :confused: Moram priznati da nisam to znala. Jel možeš staviti ovdje link na taj pravilnik ili reći kako se točno zove, baš bih malo to proučila.

Ja sam svojoj ginekologici samo rekla da planiram bebu, da me zanima jel sve OK, da nemam nikakvih problema niti simptoma, papa test mi je bio uredan godinama. A ona mi je rekla da naravno da ćemo napraviti bris, da svaka žena treba napraviti 4 ciljana brisa. I ne samo to, poslala me čak i na onu TORCH pretragu.

nurse_
28.01.2011., 20:52
Čekaj, po pravilniku ginekolog smije raditi briseve samo ako postoje indikacije i ako je papa test loš? :confused: Moram priznati da nisam to znala. Jel možeš staviti ovdje link na taj pravilnik ili reći kako se točno zove, baš bih malo to proučila.

Ja sam svojoj ginekologici samo rekla da planiram bebu, da me zanima jel sve OK, da nemam nikakvih problema niti simptoma, papa test mi je bio uredan godinama. A ona mi je rekla da naravno da ćemo napraviti bris, da svaka žena treba napraviti 4 ciljana brisa. I ne samo to, poslala me čak i na onu TORCH pretragu.

to naravno ovisi i od liječnika do liječnika,ali želja da se ide na trudnoću je svakako indikacija da se naprave brisevi i općenito obrada ginekološka to svak normalan napravi ženi.na žalost ne rade se upravo radi navodne štednje itd..a skupi jesu.vjeruj,bilo bi nam puno lakše raditi da se svaka žena kompletno obradi i da je i ona i liječnik miran sa tim..al ne daju na žalost.sad su programi takvi da gledaju svaki naš postupak,sve se unosi i provjeravaju svaku izdanu uputnicu.kao previše trošimo.pa nas zove gospda iz hzzoa i traži objašnjenja.

rory258
03.02.2011., 11:54
Bok!
neznam gdje da pitam.. dobila sam poziv od svoje ginekologicena kontrolni pregled.
Ovako ide: U vezi s vašim pregledom 16.11.2010 molimo vas da se javite na kontrolni pregleed u ginekološku ambulantu (njezina adresa) dana, (dani su prekriženi) 6mjeseci.
Razlog za kontrolni pregled je vaginalni razmaz.

Šta to znači, da papa test nije uredan? Ne kužim zašto bi tek sad javili ako nije.. uostalom sestra uvijek kaže ako nešto ne valja zvat ćemo vas..
Hvala.

leeloo27
03.02.2011., 12:04
Ne znam, moje legice svaki put kad su dobile poziv na kućnu adresu da dođu na pregled, papa im nije bila u redu.

A nazovi pa pitaj sestru kakav ti je nalaz pape i zašto si dobila poziv?

rory258
03.02.2011., 12:51
a sestra se naravno ne javlja nikad na telefon.. neznam kakav je nalaz jer ga nikad ne dovijem na uvid, nego kaže, pa ja cu zvat ako nije u redu, a sestra nije zvala, pa pretpostavim svaki put da je sve u redu.
A otić ću do nje pa pitat, nama mi druge, ako želim bit na miru.

Silvery
03.02.2011., 23:47
a sestra se naravno ne javlja nikad na telefon.. neznam kakav je nalaz jer ga nikad ne dovijem na uvid, nego kaže, pa ja cu zvat ako nije u redu.
Ja ga uvijek tražim na uvid, tj. dođem. Ovo bih savjetovala svima ne samo sa papom nego općenito sa nalazima. Dosta je bilo slučajeva gdje je ženama godinama preko telefona rečeno 'BO', a onda kada se pojavi prvi problem i kad dobiju sve nalaze, tj. pape iz prošlih godina vide redom: "a vidi, ovdje je bilo naznačeno to i to, a nisu mi rekli" jer su naravno smatrali da nije ništa opasno, a biti u to siguran bez briseva je nemoguće.

ryell
04.02.2011., 16:16
Ja ga uvijek tražim na uvid, tj. dođem. Ovo bih savjetovala svima ne samo sa papom nego općenito sa nalazima. Dosta je bilo slučajeva gdje je ženama godinama preko telefona rečeno 'BO', a onda kada se pojavi prvi problem i kad dobiju sve nalaze, tj. pape iz prošlih godina vide redom: "a vidi, ovdje je bilo naznačeno to i to, a nisu mi rekli" jer su naravno smatrali da nije ništa opasno, a biti u to siguran bez briseva je nemoguće.
Točno... Ja sam nedavno odlučila srediti svu dokumentaciju (naravno, to tek kad su se pojavili problemi) pa sam otišla i kod bivše ginekologice i dobila sve moguće nalaze Papa-testova unazad nekoliko godina. Fale 2-3 davna nalaza jer su mijenjali softver na kompu :rolleyes: ali većinu toga imam. Tako da stvarno nije problem prošetati i uzeti nalaz na papiru, pa si spremiti doma u fascikl za evidenciju.

bjelovarcanka
04.02.2011., 21:44
curke,kad sam bila kod ginekologa prije mj dana ,radila mi je papu,ja sam mslila da cu umrijet od bolova,kako me je bolilo pri uzimanju papa testa,rekla je da je jaca upala,jel to znaci da mi moze biti los nalaz,,bas se bojim.

Silvery
04.02.2011., 23:09
Moguće da jest. Papa ne bi smio boliti, može samo biti onako...nelagodan, onaj neki tupi feeling, čak ga se i ne osjeti kod ginekologa koji imaju 'savršenu' ruku.
Kad ti stižu nalazi?

bjelovarcanka
04.02.2011., 23:17
radila sam ga 7.1,znaci trebao bi iduci tjedan!

Silvery
04.02.2011., 23:32
Javi rezultate svakako. Ne mora biti ništa nužno ozbiljno ili čak CIN. Možda je trenutno malo upaljeno, a ti malo osjetljivija + ginekologica možda imala malo grublju ruku (eh, žene).
Jesi imala kakve terapije nedavno, vaginalete i sl?

bjelovarcanka
04.02.2011., 23:46
jesam,koristila sam vaginelete,dala mi je sad se ne mogu sjetiti ..kako se zovu,,ali pocinju sa a i 2 su unutra,naravno da cu javiti...

Silvery
04.02.2011., 23:56
Kada si ih koristila i zbog čega? Jeli albothyl?

bjelovarcanka
05.02.2011., 00:27
Ma nisu albothyl,pa dala mi je ginekologica zbog te upale.

Silvery
05.02.2011., 20:50
Aha, ja sam te pitala jesi li ih koristila nedavno, dakle prije pape, a ti si bila rekla da jesi. Pitala sam s razlogom misleći na albothy koji je za ljuštenje promjena.
Ne znam zašto ti je dala napamet vaginalete zbog upale čiji se uzročnik ne zna. Ako je HPV neće pomoći, ako je bakterija - također neće jer su potrebni i antibiotici kad je toliko upaljeno.

bjelovarcanka
05.02.2011., 21:02
hej, ma koristila sam ih nakon pape,,jer mi je najprije uzela papu,pa mi je dala te vaginelete dok nalaz nebu gotov,,ali mi nisu nista pomogle,,,tako da idem u ponedjeljak kod nje!

Silvery
06.02.2011., 14:58
Žao mi je što ti ne pomaže, vjrojatno je dala neke "univerzalne" čisto da se to barem malo smiri. Nadam se da neće biti ništa strašno. Ako što bude, otkrit će se brisevima i nadam se vrlo brzo i uspješno izliječiti. Sretno :)

Winter_Lady
06.02.2011., 15:15
Prije 2 mjeseca dobila sam nalaz s CIN1 i terapiju vaginaletama (rojazol i betadine) i diflucan. Na nalazu je pisalo ponoviti papu za 4 mjeseca i bris na HPV. Bile su navedene i bakterije - mjesana flora te kvasnice. Nazvala sam ginekologa sva u panici, ali on mi je rekao da je to samo bakterijska upala i da nije nista strasno, da koristim terapiju da se vidimo za 4 mjeseca. Ja sad vise nista ne kuzim i bojim se strasno i da li vi mislite da sam trebala odmah na briseve za ostale bakterije (iako ja mislim da ih on radi na redovnom pregledu jer su mojoj mami otkrili klamidiju na redovnom), da mjenjam ginekologa, sta da radim? :( On je super ginekolog i ja jesam strasna panicarka, ali nekako mi se ovo cini nedovoljno...

Silvery
07.02.2011., 00:52
Pa obično se brisevi rade nakon što se pokaže neki oblik upale na pape, u tvom slučaju CIN1. Rade se kako bi se utvrdio uzročnik upale jer ti to papa ne pokazuje. Ne znam jesi li pratila, ali ako ti je vadio te briseve (a nevjerujem, posebno ne na HPV) onda bi trebala vidjet da uzima još 4 štapića od kojih je jedan "četkast" (na HPV) i osjetiti kako ti 4 puta uzima uzorak, mimo petog - papa testa.

Možeš imati neku bakteriju, a pogotovo HPV, a da ti je istovremeno papa savršeno čist. Dakle, nedovoljan sam po sebi, ali što je tu je...kad se pokaže upala rade se brisevi.
Imaš gljivice koje su naši prirodni stanari, vjerojatno je imunitet malo pao i sl., a ostalo ne znam što bi se moglo navesti jer se klamidija ne vidi na papi kao i većina bakterija, pa tako i virus - HPV.
Citolog može samo na osnovu onoga što vidi postaviti neku sumnju i označiti kvadratiće na papi, ali to i ne znači da baš to imaš. Zato služe brisevi koji će otkriti uzročnika i da se liječi pravilnim izborom terapije.

U 4 mjeseca se neće ništa dogoditi, a ako ti se žuti možeš ih privatno napraviti samo ćeš morati zdvojiti poveći svotu novaca, posebno za onaj na HPV (ima ih 4!).
Kad je već ovako kako je, moj ti je savjet da napraviš papu za 4 mjeseca i da ti uzme sva 4 brisa. Bris na HPV obavezno, a ova ostala 3 (na klamidiju, na ureaplazmu i mikoplazmu; na aerobe i anaerobe) ga zamoli da i njih isto uzme jer bi po postupniku tako trebao i napraviti.

Ne paničari, nego lijepo na sljedećoj kontroli to uradi, zamoli ga da želiš sve - on ti to i treba tako napraviti. Stres ti samo može odmoći tako da se nemaš što bojati. Imaš blagi stupanj (CIN1) i sve se to rješi pravodobnim i pravilnim izborom terapije. :)

Winter_Lady
07.02.2011., 06:55
Puno hvala na iscrpnom odgovoru. :)

Znam za briseve i koji su i pratila sam slicne teme tu... Napravit cu onda tako. Zvuci razumno (kad ja vec nisam :D). Inace idem kod jako skupog privatnika tako da razmisljam da nabavim hzzo ginica za briseve...

Silvery
07.02.2011., 13:23
Svakako nabavi preko HZZO-a za briseve jer je inače cijena kod privatnika preko tisuću kuna, penje se čak do 2000, a ako je tvoj vrlo skup, e onda bolje preko HZZO-a, još ako imaš dopunsko :top:
Samo polako i smireno. Nisi ni prva ni zadnja kojoj papa nije potpuno čist. Sve se to lijepo otkrije, liječi i idemo dalje :)

peta25
07.02.2011., 14:23
Da li netko zna može li se imati rak grlića maternice a da je papa i uzv uredan?

Silvery
07.02.2011., 15:37
Papa ti ne može biti uredan nikako.

Ysony
07.02.2011., 16:20
Ja sam danas dobila nalaze papa tesTA.Sreca opet je uredan,samo pokazuje OPET upalu.Svaki papa test pokazuje upalu:(

0hara
07.02.2011., 17:59
da li se hpv moze vidjeti na papi?

Winter_Lady
07.02.2011., 18:05
Mogu se vidjeti promjene na grlicu maternice, ali ne i njihov uzrok. Moze biti HPV, ali i ne mora.

Ysony
07.02.2011., 18:20

Ne.Moras raditi tipizaciju na HPV

0hara
07.02.2011., 20:46
radila sam one briseve,na klamidiju,ureoplazmu,mikroplazmu i nesto bakteriloski(aerobno i anaerobno)sve mi je u redu ,znaci bas moram napravit bris posebno za hpv?

Winter_Lady
07.02.2011., 21:02
radila sam one briseve,na klamidiju,ureoplazmu,mikroplazmu i nesto bakteriloski(aerobno i anaerobno)sve mi je u redu ,znaci bas moram napravit bris posebno za hpv?

Aha.

Silvery
07.02.2011., 21:26
Ja sam danas dobila nalaze papa tesTA.Sreca opet je uredan,samo pokazuje OPET upalu.Svaki papa test pokazuje upalu:(
Pa zašti ti ne napravi briseve. Upala je upala - općeniti naziv, ako se ponavlja treba onda znati i uzrok te upale, koja beštija je izaziva i adekvatno liječiti.
Ne. Može citolog na osnovi onoga što promatra vidjet koilocite - tipične stanice kod HPV-a i na osnovu toga sumnjati na HPV. Stoga se nerijetko događa da na papi bude označen onaj kvadratić koji pokazuje "promjene povezane s HPV-om. No, to nikako ne potvrđuje da je uistinu to tako. Zato postoji bris na HPV, tj. genotipizacija koja će bez sumnje potvrditi o kojem se tipu radi ili skupini, jeli uopće postoji infekcija HPV-om.

Ysony
08.02.2011., 08:59
Vjeruj mi da ne znam zasto mi ne napravi te briseve,nije mi cak ni rekao za to.Samo mi je dao Betadine vaginalete i rekao da se kontrolisem kada inace,znaci u godini jednom:ne zna:

Silvery
09.02.2011., 23:53
Eh zam, takva je većina iako ih ne možeš sve od reda kriviti jer je svako liječenje jako individualno. Samo ipak treba znati što se liječi ako se već dugo proteže.
Betadine imaju širok spektar djelovanja pa se nadam da će pomoći što god bilo u pitanju.

cupanka
10.02.2011., 19:56
Pozz cure,mene zanima koje se sve bakterije mogu vidjeti na papi?

dea2
18.02.2011., 13:31
molim vas, da li vi znate ili ste vidjele na koliko stakalca vam ginekolog uzima papa obrisak.
ovaj zadnji gin mi je uzeo na 3, rekao je da ovaj prije uzeo na jedno pa da zato imam loš nalaz ????

dea2
18.02.2011., 13:35
Pozz cure,mene zanima koje se sve bakterije mogu vidjeti na papi?
bacillus vaginalis,miješana flora, funghi, trichomonas,actinomyces,gardnerella vaginalis,chlamydia
eto,to sam ti prepisala sa svog papa testa
to su sve bakterije i gljivice koje mogu biti označene na papi

cupanka
18.02.2011., 19:37
bacillus vaginalis,miješana flora, funghi, trichomonas,actinomyces,gardnerella vaginalis,chlamydia
eto,to sam ti prepisala sa svog papa testa
to su sve bakterije i gljivice koje mogu biti označene na papi

Hvala ti puno :mig:

leeloo27
18.02.2011., 19:45
Miješana flora je normalan nalaz.

frkalo
20.02.2011., 20:22
ja sam radila papu prije par dana i ginicka mi je tesko uzela uzorak jer sam krvarila :ne zna:....vjerojatno upala ??
ona okom ne vidi upalu ali sto bi drugo moglo biti ...sta mislite?
moram spomenuti da mi je spotting brzo dosao dva dana poslije uzimanje papa-testa a menga 4dana poslije papa -testa ...da nije krv bila menstrualna ?

bjelovarcanka
22.02.2011., 21:28
evo da javim da mi je papa test dobar,:( ali ja i dalje imam problema....grrrrrr ....morat cu ici na briseve pa cemo vidjeti.......

anamilan
28.02.2011., 00:48
molim vas, da li vi znate ili ste vidjele na koliko stakalca vam ginekolog uzima papa obrisak.
ovaj zadnji gin mi je uzeo na 3, rekao je da ovaj prije uzeo na jedno pa da zato imam loš nalaz ????
može se uzeti na 3 stakalca...da se dobiju kvalitetniji razmazi sa sva 3 mjesta odakle se uzima i obični papa na jedno stakalce... zbog toga ne znaći da je papa loš, nego prije da je loše ostao obris na stakalcu...

dayna
06.03.2011., 18:11
pozdrav!
krajem 1. mjeseca primijetila sam da su mi se pojavili kondilomi i 2.2. bila sam kod ginekologa prvi puta.dali mi može netko reći koliko dugo se čeka na rezultate papa testa?ili ako je nalaz uredan uopće vas ne zovu?znam da nalaz može biti i uredan iako postoji hpv,i sad neznam dali je moguće da je papa već stigao i da je bio uredan pa mi nisu ništa javljali.a taj hpv test se radi slično kao papa test?pretpostavljam da se prvo moram testirati na hpv pa zatim početi s liječenjem kondiloma,ili? :ne zna:

Otkačena
06.03.2011., 20:37
pozdrav!
krajem 1. mjeseca primijetila sam da su mi se pojavili kondilomi i 2.2. bila sam kod ginekologa prvi puta.dali mi može netko reći koliko dugo se čeka na rezultate papa testa?ili ako je nalaz uredan uopće vas ne zovu?znam da nalaz može biti i uredan iako postoji hpv,i sad neznam dali je moguće da je papa već stigao i da je bio uredan pa mi nisu ništa javljali.a taj hpv test se radi slično kao papa test?pretpostavljam da se prvo moram testirati na hpv pa zatim početi s liječenjem kondiloma,ili? :ne zna:
Ako te nisu zvali za rezultat PAPA testa,nazovi ti njih pa pitaj.
Za HPV se mora uzeti poseban bris i moj ti je savjet da odeš kod ginekologa što prije.

dayna
07.03.2011., 19:35
Ako te nisu zvali za rezultat PAPA testa,nazovi ti njih pa pitaj.
Za HPV se mora uzeti poseban bris i moj ti je savjet da odeš kod ginekologa što prije.

hvala na odgovoru! :)

dea2
17.03.2011., 09:50
u kojem je periodu najbolje otići na papu i kolposkopiju?

Silvery
17.03.2011., 21:24
Najbolje odmah ili par dana nakon završetka menstruacije. :)

dea2
17.03.2011., 23:00
Najbolje odmah ili par dana nakon završetka menstruacije. :)

hvala :)

dayna
04.04.2011., 15:28
na taj papa test čekam već 2 mj i još nije gotov

dea2
05.04.2011., 20:52
na taj papa test čekam već 2 mj i još nije gotov

toliko da znas-kada ces raditi slijedeci pregled kod soc.gina trazi da ti naprave brzog papu,nadoplatis100kn i bude gotov za tjedan dana.a za ovaj zovi,mozda je i dosao pa je sve ok i ne zovu zato :)

smile4
06.04.2011., 12:46
ja sam radila papu prije par dana i ginicka mi je tesko uzela uzorak jer sam krvarila :ne zna:....vjerojatno upala ??
ona okom ne vidi upalu ali sto bi drugo moglo biti ...sta mislite?
moram spomenuti da mi je spotting brzo dosao dva dana poslije uzimanje papa-testa a menga 4dana poslije papa -testa ...da nije krv bila menstrualna ?

ja sam počela krvarit nakon pregleda-odmah me upozorila na to..a ja nisam kužila :facepalm: da je ona mene izmesarila tj.prejako zastrugala..užasne bolove sam imala, jedva hodala i krvarila dva dana-ne jako ali ipak da...meni krv nije bila menstrualna

Runolist89
10.04.2011., 22:46
Ajde ako netko zna, ne mogu to naći na prijašnjim postovima pa se ispričavam ako ponavljam.
Bila sam na PAPI prije tjedan dana i sad su mi sigli nalazi, "jedino" sam pozitivna na:
fungi
upalu
Parakeratozu
Diskeratozu
Hiperkeratozu

U paketu s nalazima mi je ginić poslao recept za vaginalete i kremu za vanjsku primjenu. Mene sad zanima kao prvo da li se od toga čega trebam bojati i ići na neke dodatne briseve itd, jer iskreno nemam pojma što ovo zadnje 3 znači (ako i to netko možda zna pa da objasni, bila bih zahvalna). Gljivice ok, to mi se zna nekad desit jer kako ginić kaže "imam osjetljivu floru". I drugo, što ne postoji neka terapija za ta zadnja 3, mislim, vaginalete i krema su pretpostavljam za gljivice. I da, imam istog partnera već 4 godine i redovito idem kod ginića i radila sam već papu prije 6 mjeseci i ništa mi nije pokazivala.
Zvala sam si ginića ali je otišao na godišnji tako da evo u vasu mudrost se pouzdam.

Silvery
11.04.2011., 00:42
Svakako briseve (4 komada).
Inače, parakeratoza je danas normalna pojava kod spolno aktivnih cura/žena, barem se takvom smatra dokle god papa test (ili dodatni brisevi) ne pokaže abnormalne stanice, tj. dokle god je OK. To je malo promijenjeni pločasti epitel koji prekriva vrat maternice i rodnicu i često se može naći kod 'upala'. Ovo sam namjerno stavila pod navodnike jer papa ne pokazuje što je uzrok upali ni što sve žena može imati, tako da uzročnik može kod tebe još uvijek biti nepoznat zato je i dobro napraviti dodatne briseve da budemo sigurni.

Diskeratoza i hiperkeratoza, isto kao i parakeratoza, međutim one se mnogo češće vezuju uz infkecije, posebno uz HPV infekciju. To kod tebe ne mora biti uopće slučaj, ali pošto je uz sve to na papi označena 'upala', svakako bi trebalo provjeriti brisevima što je uzrok i dobiti odgovarajuću terapiju.

Runolist89
11.04.2011., 09:18
Ok, onda ćim se ginić vrati, molim ga za briseve. Hvala na brzom odgovoru Silvery. :)

Silvery
11.04.2011., 18:04
Nema na čemu. :)

smile4
13.04.2011., 09:31
Ajde ako netko zna, ne mogu to naći na prijašnjim postovima pa se ispričavam ako ponavljam.
Bila sam na PAPI prije tjedan dana i sad su mi sigli nalazi, "jedino" sam pozitivna na:
fungi
upalu
Parakeratozu
Diskeratozu
Hiperkeratozu

U paketu s nalazima mi je ginić poslao recept za vaginalete i kremu za vanjsku primjenu. Mene sad zanima kao prvo da li se od toga čega trebam bojati i ići na neke dodatne briseve itd, jer iskreno nemam pojma što ovo zadnje 3 znači (ako i to netko možda zna pa da objasni, bila bih zahvalna). Gljivice ok, to mi se zna nekad desit jer kako ginić kaže "imam osjetljivu floru". I drugo, što ne postoji neka terapija za ta zadnja 3, mislim, vaginalete i krema su pretpostavljam za gljivice. I da, imam istog partnera već 4 godine i redovito idem kod ginića i radila sam već papu prije 6 mjeseci i ništa mi nije pokazivala.
Zvala sam si ginića ali je otišao na godišnji tako da evo u vasu mudrost se pouzdam.

kažeš da si nalaz dobila u roku od tjedan dana? sigurno kod privatnika!!!tako brzo sam čula jedino da privatnici rade

Runolist89
15.04.2011., 00:37
kažeš da si nalaz dobila u roku od tjedan dana? sigurno kod privatnika!!!tako brzo sam čula jedino da privatnici rade

Da, bila sam kod ginića u sklopu sistematskog u jednoj privatnoj poliklinici. Poslao mi je za tjedan dana nalaze papa testa i odmah recepte za vaginalete zajedno s tim u kuverti te napomenom da dođem za 2 mjeseca. Plus, dao mi je broj svog direktnog telefona ako ga kojim slučajem želim pitati nešto u vezi nalaza. Čovjek zna posao. :)

smile4
15.04.2011., 08:53
Da, bila sam kod ginića u sklopu sistematskog u jednoj privatnoj poliklinici. Poslao mi je za tjedan dana nalaze papa testa i odmah recepte za vaginalete zajedno s tim u kuverti te napomenom da dođem za 2 mjeseca. Plus, dao mi je broj svog direktnog telefona ako ga kojim slučajem želim pitati nešto u vezi nalaza. Čovjek zna posao. :)

ma znaju posao i ovi socijalni. problem je velik broj pacijenata pa se stvaraju gužve i nervoza...ali kad se pojavi problem onda zovu i ovi doktori tj.sestre socijalnog samo mi se čini da se duže čeka papa tj.nalaz...a nemam pojma jer sam jednom il dvaputa čula da se ponavlja tj.treba ponoviti tek nakon 6 mjeseci, a drugi opet dva mjeseca..

Runolist89
15.04.2011., 17:15
ma znaju posao i ovi socijalni. problem je velik broj pacijenata pa se stvaraju gužve i nervoza...ali kad se pojavi problem onda zovu i ovi doktori tj.sestre socijalnog samo mi se čini da se duže čeka papa tj.nalaz...a nemam pojma jer sam jednom il dvaputa čula da se ponavlja tj.treba ponoviti tek nakon 6 mjeseci, a drugi opet dva mjeseca..

Ma istina, dobri su i oni, samo se na sve dulje čeka. Uglavnom kad sam bila kod socijalnog ginića, čekala sam papu 2 mjeseca, do tad mi je već upala bila prošla. :P

tamna noć
04.05.2011., 17:10
prvo pozdravljam sve koji se trude na ovaj način objasnit i pomoć drugima...
naime, ja sam sam prošle godine u 6. mjesecu radila redovni kontrolni papa test i rezultat je bio bacilus vaginalis, parakeratoza, abnormalne skvamozne stanice neodrđenog značenja te moćnost promjena povezanih s HPV-om. Ginekologica radila bris na HPV koji je bio negativan te mi zakazala ponovni papa za 6 mjeseci uz obvezno jačanje imuniteta na čemu sam ozbiljno radila. jučer dobila nalaze te pape i rezultat opet bacilus vaginalis, diskeratoza, glanduralne stanice vjerojatno reaktivne promjene (endocervikalne) te opet mogćunost promjena povezanih s HPV-om. Sad me naručila u ponedjeljak na ostale briseve (ureaplazma,aerobi i anaerobi te na klamidiju). Sad sam već i malo bolje zabrinuta. Pa molim ak je netko imao istu situaciju da mi malo objasni što mogu očekivati...

*noela*
12.05.2011., 14:08
Pozdrav :)

Danas sam prvi put radila papa test,s obzirom da ću nalaz čekat 3mj imam pitanje ako tko zna.

Piše mi na ginekološkom nalazu U spekulima ektropij a palpacijski nalaz b.o.
uzv: uterus u AVfu, primjeren. Endometrijin sekrecijski. Oba jajnika b.o.
nema izljeva.

Vidim da je sve ok, jedino me zanima ovo u spekulima ektrpoj, čitam na netu i izgleda da je to neka ranica na maternici??
vidim da može bit normalna pojava ali i pokazatelj nekih promjena?
s obzirom da je ginekolog rekao da je nalaz uredan, i da se vidimo za godinu dana (naravno valjda ako i papa bude dobar) zar mi nije trebao spomeniti tu ranicu? da mi je spomenio sigurno bi dala 100kn da dobijem nalaz za tjedan dana, ovako mi sad preostaje samo čekat, a nije mi svejedno

Silvery
12.05.2011., 22:34
Imaš ektropij, tj, ranicu. Nije to "ranica" kao rana u klasičnom smislu riječi već, ajmo reći, "izokrenuto" tkivo, drugačiji epitel.
To naravno samo po sebi nije opasno, ali je magnet za upale, jednostavno je podložnije infekcijama i prilično je dobro 'grnijezdo' kad se na nju nakaleme bakterije, a posebno HPV.
Ostalo sve je, kako i nalaz kaže, OK. No ništa još bez papa testa.

P.S. Moj savjet: mijenjaj ginekologa! Mislim da je 3 mjeseca čekanja za jedan obični papa test neprofesionalno i nedopustivo. :flop:
Kad dobiješ papa test, ti ćeš gledati stanje koje zapravo bilo prije 3 mjeseca, a svašta u međuvremenu može biti. One koje nemaju baš savršene pape rade svaka 4 mjeseca. Ne znam kod kojeg si ginekologa, ali papa se obično čeka nekih mjesec dana, a ako želiš još bržu papu onda platiš cca 100kn. 3 mjeseca je too much. Sretno. ;)

*noela*
13.05.2011., 07:38
Hvala na informaciji :top:

A ništa ovaj put mi predstoji čekat pa ćemo vidit, da sam stvarno znala za ovu "ranicu" platila bi 100kn i nalaz bi bio za tjedan dana, a sama sam si kriva :(
iako mi kaže frendica koja je isto kod njega da se oni ograde sa 3mj a nalaz dođe puno prije, nadam se da će bit tako i da će bit sve ok.
Tek sam se prebacila u ovog gin. znači najmanje godinu dana sad nemogu dalje, a i svidio mi se, samo me šokiralo ovo čekanje nalaza :eek:

*noela*
13.05.2011., 08:05
Na jednoj stranici sam našla da je ektropij : ektropij – izvrnuće endocervikalane sluznice nakon poroda :confused: s obzirom da imam i 1 porod iza sebe ima li to kakve povezanosti? ili ektropij nema veze s porodom?

leeloo27
13.05.2011., 08:30
Noela evo ti link na temu: Ektropij-ranica na maternici (Eritroplakija) (http://forum.hr/showthread.php?t=348785) pa si malo pročitaj šta su cure tamo pisale.

*noela*
13.05.2011., 08:58
Noela evo ti link na temu: Ektropij-ranica na maternici (Eritroplakija) (http://forum.hr/showthread.php?t=348785) pa si malo pročitaj šta su cure tamo pisale.

Hvala :mig:

Silvery
14.05.2011., 02:31
Na jednoj stranici sam našla da je ektropij : ektropij – izvrnuće endocervikalane sluznice nakon poroda :confused: s obzirom da imam i 1 porod iza sebe ima li to kakve povezanosti? ili ektropij nema veze s porodom?
Mnogo je češći nakon poroda, ali eto, ima nas koji je imamo (imali smo je) i prije poroda pa možemo reći da i nema nekog posebnog pravila.

p!nk bunny
20.06.2011., 00:04
imam jedno pitanjce...valjda je ovo prava tema da pitam :)

dakle, ovako, u petak sam bila kod ginekologa (novog) i naravno uzimao je i uzorak za papa test...nakon toga mi je opet nesto dole radio...ugl osjetila sam jaku bol na par sekundi i to je to...nako noga mi je napravio manualni pregled i ultrazvucni pregled i to je to...posto do sada to nisam dozivjela ne znam o cemu je rijec...mislim moja ginekologica me u 6 godina nije nikada ni rucno pregledala ali to je neka druga tema :D

ne znam dali ima kakve veze sta sam na pregled isla zbog povisenog testosterona i prolaktina i sumnje na PCOS...

hvala unaprijed na odgovoru :)

Silvery
20.06.2011., 02:25
Pa čime je to nešto radio dolje, zašto ga nisi pitala? Bitno je da zna ako te boli, a riječ je o običnom pregledu. ;) Možda je uzeo papu na 3 stakla, možda je uzeo još neki bris. Trebao bi ti to reći. :ne zna:

"Manualni" pregled također spada pod normalan pregled svaki put, samo to neki ginekolozi izbjegavaju. Pojma nemam zašto :ne zna: kad su se već opredijelili za tu struku, ali njima na dušu.

UZV pregled također bi trebao biti barem jednom godišnje, dakle i to je sasvim normalan i redovan pregled kao i papa test. :) Ovaj put je vjerojatno sve napravljeno (pogotovo UZV) zbog sumnje na PCOS. Kakva je slika UZV-a, jel se vide brojni folikuli, što je gin rekao?

p!nk bunny
20.06.2011., 09:14
:ne zna: zasto ga nisam pitala...malo sam i ostala zatecena...pa se nisam ni snasla...
da za utz znam da mi rade svake godine kada odem na pregleda i da to spada pod redovan pregled...pise da su oba jajnika uredne velicine s vise malih folikula sto daje dojam policisticnih jajnika...
ginekolog mi za sada nije davao pilule nego je rekao da probam skinuti koju kilu do iduceg pregleda za 6 mj jer sam ja od kad su krenuli problem s povisenim prolaktinom, testosteronom i kortizolom (godina i par mj) dobila 30 kg...koje uz moje vjezbanje 2-3 puta na tj nece dole :(

Silvery
20.06.2011., 13:45
:ne zna: zasto ga nisam pitala...malo sam i ostala zatecena...pa se nisam ni snasla...
da za utz znam da mi rade svake godine kada odem na pregleda i da to spada pod redovan pregled...pise da su oba jajnika uredne velicine s vise malih folikula sto daje dojam policisticnih jajnika...

Imaš granični oblik, nalik na PCO isto kao i ja (jajnici također uredne veličine), pa pokušaj uraditi što je u tvojoj moći po pitanju prehrane i skidanju kila. Znam da je teško i da će ići sporo, ali moraš se potruditi. Nemoj raditi vježbe kao u teretani, važno je sada prvo istopiti to trčanjem ili brzim hodom svakodnevno, a onda ćeš se bacit na učvršćivanje. Debljina i jest jedan od uzročnika svih tih problema i "kratkih spojeva" među hormonima. Ja nisam debela, ali sam isto nabacila par kila viška usred velikog stresa i samo što sam to malo skinula sve se vratilo u normalu. Doduše, u međuvremenu sam prestala pušit pa se to sve opet izneredilo malo i sad opet moram nešto i skinuti :D, no o tome možemo na PCOS temi da nismo ovdje off topic.

A za taj bolni pregled nakon pape - stvarno ne znam što bi moglo biti :ne zna:, možda neki bris pa ti je malo grublje uzeo uzorak ili ti je bilo nešto upaljeno pa te bolilo.

p!nk bunny
20.06.2011., 16:16
mozda cu sada zvucati blesavo...ali osjecaj je bio kao da mi je odrezao komadic neceg tamo dole :ne zna:
nije me kasnije nista bolilo niti sam krvarila...tako da stvarno nemam pojma do cega je...

Silvery
20.06.2011., 16:18
Nije valjda da je uradio biopsiju? :confused: Opet mi malo čudno zvuči zašto bi to radio bez kolposkopije, tj. kolposkopskog nalaza.
Jesi vidila kojim je instrumentima tada baratao možda?

p!nk bunny
20.06.2011., 18:17
kolposkopiju mi nije radio...niti mi je ima razloga raditi...

nazalost bio mi je pre nisko da bi vidjela cime barata...vidjela sam kad mu je sestra dodavala cetkicu za uzimanje uzorka za papu i vidjela sam da uzorak razmazuje na stakalce a onda se spustio :D

electric_barbarella
28.06.2011., 13:36
može pitanjce

naime toliko sam promijenila ginekologa u životu da ih više ne brojim i napokon pronađem jednu ginićku koja mi je super
dođem na pregled sigurno jednom godišnje i ono što me začudilo je da mi na prošlom pregledu prije kojih 10ak dana uopće nije radila ultrazvuk :confused:

ja onak ostanem sjediti raskrečenih nogu a žena meni "gotovo je, možete sići" i sad dalje krene nešto pričati tako da se ja nisam ni snašla pitati ju zašto mi pobogu nije napravila ultrazvuk :ne zna:

znači napravila je samo papu i nalaz je uredan, neke gljivične infekcije pa ćemo to riješiti s vaginaletama i onda odmah da dođem na ono spaljivanje ranice na maternici

mislim ne znam malo sam u šoku da mi nakon godinu dana od zadnjeg pregleda samo spiči vaginalete i naruči odma na zahvat bez da napravi ultrazvuk

jer to normalno?? nemam pojma kome da više vjerujem

ja njoj pričam da sam imala potpuno bezbolnu menstruaciju koja je i duže trajala od oubičajenih a ona meni da je to normalno kad se preskoči ovulacija

ja onak wtf?? :confused::confused: nikad do sad nisam tak preskočila ovulaciju niti imala niti jednu bezbolnu menstruaciju u životu

ne znam...fakat nemam pojma više da se opet prebacujem kod nekog drugog ili šta da radim

Silvery
28.06.2011., 15:00
Ja sam kod prijašnje ginekologice uvijek radila odvojeno papu i UZV - to bi se uvijek posebno naručivala.
Što se tiče te ranice, tj. ektropija za to je poželjan "ručni pregled" i eventualno kolposkopija. Ako misliš da je ti UZV za to treba - ne.;)

June177
28.06.2011., 15:28
Ja također svog ginekologa moram sama tražiti da mi napravi ultrazvuk. Pretpostavljam da je to zato što se ultrazvuk posebno plaća.

electric_barbarella
29.06.2011., 11:28
Hvala na odgovorima :mig:

pretpostavit ću da iz tih razloga nije radila ultrazvuk pa ako mislim da mi treba ću se posebno naručiti da napravi, čisto da sam ja mirna