PDA

View Full Version : Razvoj govora kod djece

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7

boljanici
04.12.2005., 23:47
Recite mi vasa iskustva kad dijete treba da progovori. Moj klinac navrsava 2 god za par dana a jos ne izgovara ni jednu rijec.
Kakva su vasa iskustva?

Rita
05.12.2005., 00:33
Kako koje, ne brini kad progovori ne ce se gasit pa ces proklet ovo kaj se sad brines;) vjerojatno on prica ali svojim jezikom. Tak i moja blebece ko navinuta ali ja nis ne kuzim. Nekim deckima duze treba njima je motorika brza a curama jezik, znas kak to vec ide,hehe.

prometej
05.12.2005., 07:37
Što se uopće računa kad se kaže "kad su progovorili"?
Maj prešs nr. I "baba" i "mama" izgovorila je sa 8 mjeseci. Nešto više smislenih riječi sa navršenom godinom, kad je i prohodala...

tash@
05.12.2005., 07:47
boljanici kaže:
Kakva su vasa iskustva?

moj je sa godinu dana non stop pričao ali za okolinu razumljivo bilo je samo "tata" i "mama" :D

sada ima godinu i 10 mjeseci i prije mjesec dana je "preko noći" počeo prilično razumljivo pričati (slaže dvije do tri riječi... kao npr.: baka sutra no'ci što znaći baka će sutra doći jer je danas išla raditi za novce :D, sutra pak...sutra idemo u park, kisa pada moko...kiša pada i sve je mokro)
malo sam se uživila ali nemrem si pomoći :cerek:

ne znam, kažu da dječaci počnu kasnije govoriti, te da se to odnosi i na djecu kojoj se ne tepa, no, ja bi na tvom mjestu ipak pitala stručnjaka za mišljenje

prometej
05.12.2005., 07:51
Malo sam prokopao po blogu (koji se u ovom slučaju pokazao krajnje svrsishodnim i pronašao rječnik moje, tada 19-mjesečne Princeze.
Ovo je njezin vokabular sa 19 mjeseci - 19 mjeseci (http://herostrat.blog.hr/arhiva-2004-06.html#17703)

plavva
05.12.2005., 09:15
do 2. godine bi trebali imati barem nekakav fond rijeci - nisu nuzne recenice.

jesi pokusala pricati s pedijatrom? cisto da ti kaze je li to normalno za dob.

Rebecca Guay
05.12.2005., 10:34
Joj ne slušaj druge roditelje koji se hvale i ne uspoređuj tuđu djecu sa svojom!
Mali će progovoriti kad mu dođe, a onda mu nećeš moći začepiti usta! ;)
Vjeruj mi!

verica
05.12.2005., 10:37
Kao što reče plavva dijete od dvije godine moralo bi izgovarati barem neku riječ (a bome već i slagati rečenice)

No, pitanje je jesi li ti baš siguran/a da dijete ne izgovara niti jednu riječ? Razumije li što vi njemu govorite? Zna li, na primjer, pokazivati stvari u slikovnici? Dddati traženi predmet? Pokazati neki dio tijela?

kemik
05.12.2005., 10:38
mislim da bi roditelji djeteta od dvije godine koje ne govori ni jednu rijec ipak trebali konzultirati strucnjake, a ne forumasku javnost...

prometej
05.12.2005., 10:40
Nije to još za zabrinuti se... a kao što već neko reče, kad krene - ni čekićem ga nećeš moći zaustaviti ;)
Kad navrši 5 godina, potpuno će biti svejedno je li progovorio sa 1.5 ili sa 3 godine...

verica
05.12.2005., 10:46
hoće, ako pravilno progovori. ali ako ne govori baš ništa sa dvije godine to može ukazivati na probleme sa kašnjenjem razvoja govora, a kao i sa svim intervencijama kod djece i sa tim je bolje započeti što ranije.

Samo nažalost kod nas se baš i ne radi logopedski sa tako malom djecom. Možda se najbolje javiti u savjetovalište ERF-a; tamo imaju i kabinet za ranu komunikaciju. Prije neki dan sam u onom besplatnom Zagreb News časopisu čitala da su S. Jug i R. Rade, koje se bave baš razvojem tog ranog govora, izdale videokazetu sa vježbama kojom se djeca potiču na govor.
Inače se logopedski rad sa tako malom djecom svodi na davanje uputa roditeljima.

Boljanici - evo ti jednog logopedskog savjeta. Ako dijete pokazuje stvari (npr. u slikovnici) - ti npr. pitaš gdje je lopta, a dijete pokaže, onda polako zamjenju to pitanje sa pitanjem što je to, tako da
potičeš dijete da izgovori riječ.

Rebecca Guay
05.12.2005., 10:55
Djete ukoliko je muško kasnije progovara, ako roditilji imaju različite maternje jezike, ako je u sredini u kojoj ne govore jezikom kojim pričaju doma itd.
Razloga može biti mnogo, a ukoliko si zabrinut(a) potraži pomoć stručnjaka!

Septembar
05.12.2005., 11:36
Rebecca Guay kaže:
Djete ukoliko je muško kasnije progovara, ako roditilji imaju različite maternje jezike, ako je u sredini u kojoj ne govore jezikom kojim pričaju doma itd.
Razloga može biti mnogo, a ukoliko si zabrinut(a) potraži pomoć stručnjaka! slozila bih se sa ovim
od prijatelja kcerka nije suvislo pricala do trece
al roditelji dvojezicni, a zive u trecoj zemlji
djete se skonfuziralo
a
i muski su malo polaganiji verbalno, oduvjek bilo

plavva
05.12.2005., 11:53
Rebecca Guay kaže:
Joj ne slušaj druge roditelje koji se hvale i ne uspoređuj tuđu djecu sa svojom!
Mali će progovoriti kad mu dođe, a onda mu nećeš moći začepiti usta! ;)
Vjeruj mi!

da, onda djeca od 5. godina dolaze logopedima a ne govore niti jednu rijec, ili se razvio neki od poremecaja koji se onda tesko ispravljaju.
prijateljica mi je logoped i kaze da joj ponekad dodje da istuce roditelje koji pustaju djecu s logikom "ma progovorit ce on/ona sam od sebe" i ne reagiraju na vrijeme. golem broj poremecaja govora da se ispraviti prije skole, neki se jako tesko ispravljaju ako se kasno otkriju.

ponavljam, ako ti dijete s 2 godine nema nikakav fond rijeci, razgovaraj s pedijatrom pa sa strucnjacima. cak i dvojezicari imaju neke rijeci. nisu nuzne recenice - za to ima vremena do 3. godine.

Gospon Pes
05.12.2005., 12:57
boljanici kaže:
...kad dijete treba da progovori. Glasam za 25 godina. :D

polly
05.12.2005., 13:21
Gospon Pes kaže:
Glasam za 25 godina. :D

nakon kaj se zaposli i odseli od doma

ZgSash
05.12.2005., 13:25
prve rijeci: dragi mama i tata , sad kad sam se ozenio i odlazim u vlastiti zivot , zelio bih se zahvaliti i obecati vam ...
:D

polly
05.12.2005., 13:27
boljanici kaže:
Recite mi vasa iskustva kad dijete treba da progovori. Moj klinac navrsava 2 god za par dana a jos ne izgovara ni jednu rijec.
Kakva su vasa iskustva?

a sad ozbiljno
ako sa 2 godine ne izgovara niti jednu jedinu riječ, ja bi sa njime mam i odmah odskakutala doktoru

moje cure su relativno kasno progovorile u odnosu na drugu djecu, ali sa 2 god su ipak imale neki fond riječi
fora je bila u tome da su bile jako žive, radile su stotinjak stvari u isto vrijeme, sa nama i međusobno su se super sporazumijevale, bile su poprilično samostalne (npr. znale su si uzet robu i kompletno se obući, uzet si jelo i tak) pa im nije bilo nužno da baš super pričaju

imaš djece koja ne govore iz inata, lijenosti i zajebancije
npr. moj stric je progovorio sa 6 god
do tad ni riječi, od tad je govorio kao najnormalniji 6. godišnjak

lijepo si uzmi djetešce za ručicu i kreni odmah doktorima

boljanici
05.12.2005., 14:55
Hvala svima na komentarima i zeljom da mi se da savjet.
Moj mali ima neki svoj govor.Onako nesto za sebe.Ponekad mi se ucini da izgovori "hajde" kad nesto zeli, ali ne mogu tvrditi 1005.
Kad mu nesto treba, uzme me za ruku i odvede me do necega sto zeli.
Razumije kad mu kazem NE. Ali zabrinjava me sto ne imitira nista i ne pokusava da nesto reprodukuje kad cuje.
Ima i svoje favorite na TV. Obicno su to muzicari i pocne da skace od srece kad ih vidi.
Motorika mu je savrsena. Penje se gdje god pomisli, zavuce se, uzima igracke, igra se.
Vrlo je oprezan kad se penje na stolicu i sto - i pazi se. Do sad je mozda samo jednom pao za 2 godine..
Onako je pitomo i mirno dijete.Takav je i u vrticu.
Jedva cekam da progovori i da se oslobodim dilema.

kemik
05.12.2005., 14:57
boljanici kaže:

Oprosti, ali imas li neki razlog zasto svoje dijete ne zelis odvesti strucnjaku za taj problem?

polly
05.12.2005., 15:11
boljanici kaže:

odi doktoru, odi
pljiz
zbog sebe i najviše zbog djeteta
ovak možeš čekat i niš dočekat dok ne krene u školu
a ako problem postoji do tad može već biti rješen

kem
05.12.2005., 15:36
polly kaže:

npr. moj stric je progovorio sa 6 god
do tad ni riječi, od tad je govorio kao najnormalniji 6. godišnjak

Dobio Crnogorac sina. I sav sretan i ponosan, mazi ga i pazi. Mali brzo raste, napreduje, ali ne izgovara ni slovca. Mole ga svi, ajde reci nesto djedu, baki, ovome, onome. :no:
Bilo mu vec sest godina, a on ni da bekne. Jednog dana za ruckom, mali odjednom drekne: Ovo nije slano! Daj soli!
Ustrce se svi oko njega, grle ga, ljube, majka sva u suzama (radosnicama, of course), pita ga: pa, sine zasto dosad nisi govorio?
Mali kaze (molim u prepricavanju koristiti crnogorski naglasak): Dosad nijesam imao primjedbi!

:zubo: Nisam mog'o da odolem.

polly
05.12.2005., 15:41
kem kaže:

:zubo: Nisam mog'o da odolem.

otprilike je bilo tako
veli moj stari da je samo jednog dana počeo najnormalnije govorit, sam od sebe, prije ni riječce najmanje

samo kaj se '45-te iz zagorskih sela nije išlo doktoru zbog takvih sitnica

boljanici
05.12.2005., 19:42
kemik kaže:
Oprosti, ali imas li neki razlog zasto svoje dijete ne zelis odvesti strucnjaku za taj problem?
Na zalost da. Studiram psihologiju i malo sam vise usao u problematiku razvojnog procesa kod djeteta. Dakle, moje znanje nije samo nacelno.
Konsultovao sam se sa nekoliko mojih profesora, pa onda pedijatara, itd. Generalno, izbjegavaju da daju svoje misljenje, vec me upucuju na nekog treceg cim dublje udjemo u razgovor.
Da skratim: razvojne kognitivne faze kog djeteta nisu tacno determinisane vec imaju i svoj siroki dijapazon.
Znam sta ce mi reci strucnjaci unaprijed, a to nece nesto puno vrijediti-znam.
Ko dublje poznaje psihologiju, zna da su neke stvari odredjene samo od Svevisnjeg a ne razvojnim procesima Pijazea, Vigockog i drugih.
Zato idem ovom metodom: pratim vase odgovore i vasa iskustva i svrstavam ih u odredjene kategorije, kako bih procentualno imao uvid kako se razvoj govora kod djece odvija u vecini uzoraka ispitivanja.
Neko je odgovorio da je ogoped rekao da bi tukao roditelje sto ne dovode djecu ranije. Ne mogu da se slozim.
Misaoni i govorni proces su totalno odvojeni u predoperacionalnoj fazi razvoja djeteta. Logoped moze da pomogne onda kad su sazreli svi centri za govor djeteta i kad ono pokazuje intenciju da govori bilo sta. Kad ne postoji intencija- nazalost, mora se samo cekati.
Intencija se odlikuje u zelji djeteta da imitira nesto.
Logoped primjenjuje samo klasicno uslovljavanje, za koje ne mislim da je dobro.
Logoped moze pomoci u ispravljanju devijacija kod govora, a u iniciranju-tesko.
Moliv dalje vase komentare. Hvala.

Tija
05.12.2005., 20:15
boljanici kaže:

nisam stručna pa nisam ni sigurna da li bi se složila:D
Moja cura je tek napunila tri godine a zadnja dva mjeseca, dva puta tjedno ide logopedu. Ne na ispravljanje nego iniciranje. Ona je DS pa ne znam da li se radi na isti način i sa zdravom djecom.

verica
05.12.2005., 20:24
Niti ja nisam psiholog a niti stručna po bilo kojem od ovih pitanja, ali znam da nipošto nije točno da se sa djecom logopedski radi tek u kasnijoj dobi. To se tako radi kod nas, i nema puno mjesta (ako ih uopće ima) na kojima mala djeca mogu dobiti ranu logopedsku terapiju. Ali, vani - već u Sloveniji, u centrima za fizikalnu rehabilitaciju djece sa logopedskim radom počinje se sa osam mjeseci starosti bebe.
Jedna logopedinja koju poznajem baš je nedavno bila na seminaru koji su držali stručnjaci iz Švedske i pričala mi je da oni sa još manjim bebama rade logopedski - jer i poticanje žvakanja, oralno-facijalna masaža itd. spadaju u rad logopeda i pripremu za govor.

E sad, kakve su terapije za malu djecu - to zaista ne znam. JA sa svojim djetetom (koje nema niti godinu i pol) idem na preglede kod logopeda, ali nam je dijagnoza dobra, 'govor u razvoju', pa nam terapije za sada nisu potrebne.

Karmela
05.12.2005., 20:26
Otvaricice topica, sigurna sam da si brizna i dobra majka, ali ovakvi stavovi ( doci ce s vremenom) kad dijete zaostaje za vrsnjacima me strasno zalosti i uzrujava. :(

Da sam ti ja susjeda, sestra, prijateljica...ja bih ti dovela doma defektologa/logopeda/pedijatra doma da ti pregleda dijete.

Ne mogu shvatiti tvoju nonsalantnost po ovom pitanju i gotovo. :flop:

Karmela
05.12.2005., 20:32
boljanici kaže:
Na zalost da. Studiram psihologiju i malo sam vise usao u problematiku razvojnog procesa kod djeteta. Dakle, moje znanje nije samo nacelno.
Konsultovao sam se sa nekoliko mojih profesora, pa onda pedijatara, itd. Generalno, izbjegavaju da daju svoje misljenje, vec me upucuju na nekog treceg cim dublje udjemo u razgovor.
Da skratim: razvojne kognitivne faze kog djeteta nisu tacno determinisane vec imaju i svoj siroki dijapazon...........................

Logoped primjenjuje samo klasicno uslovljavanje, za koje ne mislim da je dobro.
Moliv dalje vase komentare. Hvala.

Nema nista gore od nesvrsenih studenta psihologije. :zubo: :D
Hajde ti zavrsi studij, doktoriraj i specijaliziraj se, stekni malo iskustva pa onda dijeli savjete. :w
I ja citam trenutacno citam knjigu abnormalne psihologije pa ne dijelim savjete shizofrenicarima. ;)

Inace ne mora biti u pitanju psiholoski razlog zasto dijete ne govori moze biti u pitanju i najobicniji fizioloski problem.

Tija
05.12.2005., 21:02
verica kaže:
... ali znam da nipošto nije točno da se sa djecom logopedski radi tek u kasnijoj dobi. To se tako radi kod nas, i nema puno mjesta (ako ih uopće ima) na kojima mala djeca mogu dobiti ranu logopedsku terapiju.

Istina. Ja imam tu sreću da moje dijete ima u vrtiću pravo na individualan rad s logopedom dva puta tjedno. Da nema, morala bih plaćati privatno jer na logopeda pri bolnici ima pravo tek u predškolskoj dobi:rolleyes:

Septembar
05.12.2005., 22:30
boljanici kaže:
Razumije kad mu kazem NE. Ali zabrinjava me sto ne imitira nista i ne pokusava da nesto reprodukuje kad cuje. hm, jesi sigurna da cuje kako treba?

boljanici
05.12.2005., 23:36
Ocigledno logopeda dozivljavate kao carobnjaka.
Pogresne su te alternativne metode logopeda sa malom djecom. Mislite li da je dobro male bebe podvrgavati tim metodama?Koja to misli - neka sama da dijete na terapiju. Ja ne.
Posledice su proizvod raznih eksperimenata pa i tih nevjerovatnih pokusaja rada sa djecom koja jos organski nisu sazrela za to. To je silom nametanje funkcija ili narodski receno - DRESURA.
Moj klinac super cuje, prepoznaje ulice, prodavnice, i sve sto jednom vidi. Hiper aktivan je. Ja pokusam da ga uspavam, a on uspava mene, iskrade se iz sobe i ode u dnevnu da se igra.
Znaci, razmislja.
Ako ste culi za Brokin centar onda znate da je to centar za govor u malom mozgu.Dok se god on ne razvije, ne moze doci do poceka govora. Misljenje, pamcenje i ostale funkcije su nezavisne od govora. A sta ako centar za govor nije jos razvijen??? Cisto bioloski? A ja trebam da saljem dijete logopedu?
Imate mnogo besmislenih tvrdnji, gospodje moje.
A ova sto kaze o nesvrsenim studentima...Pa ja imam zavrsen jedan fakultet.Psihologija mi je drugi, i vec sam pri kraju.A sta ste vi diplomirali molim vas?
Molim bez, vratimo se temi. Topic je otvoren da pomognemo jedni drugima a ne da solimo pamet.

Karmela
05.12.2005., 23:48
boljanici kaže:
Psihologija mi je drugi, i vec sam pri kraju.A sta ste vi diplomirali molim vas?

Pa kad pitas koka, medjunarodne odnose i njemacku knjizevnost. Jesam li dovoljno kvalificirana po tvom misljenju da odgovorim na tvoje pitanje?:zubo::D A uskoro pocinjem i magistrat iz Physical & Environmental Anthropology.
A sve to nema nikakve veze s temom, mogu biti i perac posudja iz Mrduse Donje :rolleyes:.
Anonimnost na forumu je zagarantirana svima, a ti ako se hoces igrati snoba onda to radi u RL. ;)

Nego natrag na temu:

Stvarno te ne mogu shvatiti.
Pa ne moras ga voditi logopedu (ako ne vjerujes u njihove sposobnosti, ne bih ni ja svoje dvogodisnje dijete dala nespecijaliziranom psihologu), ali odvedi ga audiologu ili defektologu, pa nece te nitko ugristi.
Neka ti kazu sto misle, tebe ne obavezuje. Ti uvijek mozes potraziti i trece i peto misljenje.
Ja iskreno nikad nisam cula da dijete od dvije godine ne komunicira verbalno.

Rita
06.12.2005., 04:38
A jel neka mama probala uciti sa klincima znakovni jezik. MOja mala zna pokazati JOSH, kad hoce jos klope ili jos ljuljanja ili pica ili sl. Puno ljudi tu klince uce znakovni jezik bas zbog toga jel neki klinci kasnije progovore,moj necak je progovorio sa skoro 3 godine ali zato je znao desetak znakova i cist se dobro sporazumjevao a govorit nije trebao jel mu je starija sestra sve pomagala. Sad normalno prica i sve je OK. ISto su se bojali ali doktori su im rekli da se ne brinu. Ja se ne bi puno sekirala ako mali ima svoj jezik,znaci glas mu je OK, cuje dobro, mentalno je OK, pa progovorit ce.

LaPerla
06.12.2005., 04:48
Cini mi se da je oko dvije godine starosti neko vrijeme kada mali lijeni djecaci pocnu da govore razumljivije.

Nerea
06.12.2005., 05:25
pochet che govorit kad bude imao primjedbe...:)
ne brini....moj nechak je ...(kao i brat uostalom) pocheo prichati sa 2 i par mjeseci...ali je pocheo prichati cijele rechenice...:)
djeca se razlichito razvijaju...

tash@
06.12.2005., 07:36
Nerea kaže:
ne brini....moj nechak je ...(kao i brat uostalom) pocheo prichati sa 2 i par mjeseci...ali je pocheo prichati cijele rechenice...:)
djeca se razlichito razvijaju...

ma brinemo se mi više od pokretača(ice) topica ;)

kemik
06.12.2005., 07:54
boljanici kaže:
Ko dublje poznaje psihologiju, zna da su neke stvari odredjene samo od Svevisnjeg a ne razvojnim procesima Pijazea, Vigockog i drugih.

Ha, onda ti ostaje samo ic u crkvu molit se svevisnjemu da ti dijete progovori...

Da si u nekoj civiliziranoj zemlji, oduzeli bi ti dijete zbog zanemarivanja...

boljanici
06.12.2005., 09:22
tash@ kaže:
ma brinemo se mi više od pokretača(ice) topica ;)

Nemojte tako. Previse je.
Brinem se ali na racionalan nacin.
Mislim da cu odvesti malog na taj pregled.A za terapiju cu da razmislim.
Ne kazem da logoped ne moze postici neki napredak, ali sta ako kasnije dobijem stereotipno dijete po misljenju i govoru. I ns ave ostalo u zivotu cekace inicijativu drugih, i njegova volja ce biti stalno pod uticajem nekoga...ovo moze biti hipoteza.
Hvala vam na misljenjima. Ne ocekujem strucne savjete, vec vasa obicna misljenja i iskustva. To mi mnogo vise znaci od strucnjaka.

Tija
06.12.2005., 09:27
boljanici kaže:
ali sta ako kasnije dobijem stereotipno dijete po misljenju i govoru. I ns ave ostalo u zivotu cekace inicijativu drugih, i njegova volja ce biti stalno pod uticajem nekoga...

pretjeruješ.
Pariš mi na osobu koja neće dite odvest stručnjaku da ju ne bi susjedi ogovarali:D
Dozvoljavam da griješim ofkors;)

tash@
06.12.2005., 09:29
boljanici kaže:
Ne kazem da logoped ne moze postici neki napredak, ali sta ako kasnije dobijem stereotipno dijete po misljenju i govoru.

isuse :(

ti bi radije dijete koje ne govori nego "stereotipno" dijete

uostalom, što podrazumijevaš pod stereotipnim djetetom po mišljenju i govoru

plavva
06.12.2005., 10:15
boljanici kaže:
Nemojte tako. Previse je.
Brinem se ali na racionalan nacin.
Mislim da cu odvesti malog na taj pregled.A za terapiju cu da razmislim.
Ne kazem da logoped ne moze postici neki napredak, ali sta ako kasnije dobijem stereotipno dijete po misljenju i govoru. I ns ave ostalo u zivotu cekace inicijativu drugih, i njegova volja ce biti stalno pod uticajem nekoga...ovo moze biti hipoteza.
Hvala vam na misljenjima. Ne ocekujem strucne savjete, vec vasa obicna misljenja i iskustva. To mi mnogo vise znaci od strucnjaka.

i ti si, kazes skoro psiholog? pa dobro jesi ti normalan/na? logoped ti MOZE reci da li je govor odgovarajuc dobi i postoje li kakvi problemi/stanja zbog kojih se govor ne razvija.

nesvrseni psiholoze, znas li ti sto je to TETIZAM?

verica
06.12.2005., 11:01
Djeca se različito razvijaju ali kod svakog vida razvoja djeteta - kako npr. motorike tako i kod razvoja govora postoje neke dobne granice u kojima najveća većina djece nešto napravi. Pa ako neko dijete to ne radi u toj dobi onda je to sumnjivo i poželjno bi bilo da dijete pogleda stručnjak. Uopće ne mora značiti da je u pitanju neki problem, ali to ne možemo znati mi - nego stručnjak. Dijete od dvije godine definitivno treba znati izgovarati riječi, trebalo bi već i slagati rečenice. Ako to ne radi onda bi tome valjalo potražiti uzrok. Ako dijete čuje, razumije, izvršava jednostavne naredbe, pokazuje predmete i zna komunicirati onda možda i možemo reći - nema primjedbi, progovorit će. Ali ja bih svejedno mislila da se radi o usporenom razvoju govora, i poticala bih dijete na govor, jer i kod primjera djece koja su kasno progovorila koju znam vidim da im je u kasnijoj dobi svejedno bio potreban rad sa logopedom i ispravljanje govora.

bigblue2010
06.12.2005., 12:19
plavva kaže:

Ja ne znam, a zanimalo bi me?

Inače, mislim da bi dijete trebalo odvesti logopedu.

Moje dijete je s 2 godine najnormalnije komuniciralo rečenicama. Imala je veliki fond riječi, a kada nije znala neku riječ, onda bi se snašla sa riječju sličnog značenja. Npr. sjećam se kad se ljutila što joj se nešto potrgalo i nije znala riječ čitavo, cijelo, pa je rekla: to ne moze biti potugano, to moja biti sjozeno!

I meni je to izgledalo normalno za njenu dob. Da nije govorila u toj dobi, sasvim sigurno bih ju odvela logopedu, bez razmišljanja o stereotipima.

Ponekad i roditelji moraju prihvatiti mogućnost da nešto možda i nije u najboljem redu, koliko god to teško bilo.

plavva
06.12.2005., 12:45
tetizam je jedan od poremecaja koji se javlja uzasno rano, oko 2. godine, kada dijete sve suglasnike zamjenjuje glasom T. ako se ne pocne ispravljati odmah, ispravlja se uzasno, uzasno tesko i stvara goleme probleme kasnije.

boljanici
06.12.2005., 14:09
plavva kaže:
i ti si, kazes skoro psiholog? pa dobro jesi ti normalan/na? logoped ti MOZE reci da li je govor odgovarajuc dobi i postoje li kakvi problemi/stanja zbog kojih se govor ne razvija.

A jesi li ti roditelj??
Zao mi je da dijete prezivljava svu tu terapiju ako centar za govor nije jos razvijen. Logopedi vole prvo da probaju pa da dijagnoziraju.
A sta ako samo od sebe uskoro progovori kao sto je i prohodao anije puzao?
Usput, mora da si doktor psihologije. Tvoje 3 kolege, klinicar, psihometricar i psihijatar (svi sa radnim iskustvom od 15 godina), moji profesori, kad su ga vidjeli rekli su da mu nije nista i da ce sve biti OK. Ali ja im jos ne vjerujem.
Pretpostavljam da zato mogu da vjerujem tebi.
Usput receno doktore, ne pocinji takve bezveze pretpostavke. Ako cemo po psiholgiji i psihijatriji onda cu na tebi naci bez problema da si histrionicna licnost.
:rolleyes:
Mislim da bi trebali ovde biti samo roditelji sa osjecajem za svoje dijete.

plavva
06.12.2005., 14:10
ja jesam roditelj i ponovila sam ti da bih se ja kao roditelj brinula da mi dijete od 2 godine ne prica uopce.
odvela bih ga strucnjaku.
strucnjak u ovom slucaju jest logoped.

verica
06.12.2005., 14:16
Puzanje je faza u razvoju motorike koju zdrava djeca mogu preskočiti, i preskaču.
Prema tome, to što dijete nije puzalo ne znači baš ništa.
Premda, za motoriku djeteta dobro je da puže prije hodanja. Ali nije obavezno.

Karmela
06.12.2005., 15:04
boljanici kaže:
.... ali sta ako kasnije dobijem stereotipno dijete po misljenju i govoru. I ns ave ostalo u zivotu cekace inicijativu drugih, i njegova volja ce biti stalno pod uticajem nekoga...ovo moze biti hipoteza.

Da djevojko, to je hipoteza. I to tako losa da ne mogu vjerovati da jedna odrasla zena, majka malog djeteta a uz sve to "skoro pa i psiholog" moze uopce tako nesto napisati, a kamo li vjerovati taj najobicniji psycho babble.

:rolleyes:

....3 kolege, klinicar, psihometricar i psihijatar (svi sa radnim iskustvom od 15 godina), moji profesori, kad su ga vidjeli rekli su da mu nije nista i da ce sve biti OK.

Bez rijeci sam.
Kao prvo nijedan doktor se ne izrazava na taj nacin i nitko ti nikada nece reci "djete je okay."
Pod dva, znaci oni su samo vidjeli a ne pregledali tvoga klinca?
I ti prihvacas "mali je okay?"

Znas, velike su sanse da je ovo samo faza i da ce malecki progovoriti, ali tvoj stav mi fakat ostaje misterija u svemu ovome.
Uopce ne djelujes proaktivno, a to nije odlika niti ostrog uma niti liberalno skolovane osobe.

Sve najbolje. :w

kemik
06.12.2005., 15:07
Karmela kaže:
Sve najbolje. :w

djetetu.

trebat ce mu sva sreca ovog svijeta pokraj ovakve matere...

boljanici
06.12.2005., 16:26
Nevjerovatno. Jos samo da kazeta da vjerujete u zle duhove i bice sve OK na ovom forumu.
Problem je sto vi citate samo sta vam odgovara.
ZABOGA,NIJE MOJE DIJETE NIJEMO. ONO BRBLJA A PITAJTE MALO VASE BAJNE CAROBNJAKE LOGOPEDE O PREDGOVORNOJ FAZI DJETETA.
Mislim da niste racionalne uopste, cak da vam se nesto desi vi biste panicile. Problemu se prilazi racionalno.
Psihologija kao nauka je puna hipoteza. Ima samo par zakona.Sta vi uopste znate o psihologiji djece i odraslih??
NISTA.
Dobar psiholog, logoped i psihijatar uvijek zna da je 70% poremecaja, nedostataka i anomalija vezano za genetski kod.
Sta mi znaci logoped, ako moje dijete ce progovoriti za par mjeseci? Treba da ga izlozim torturi da pokusava nesto STO NE SHVACA. KOGNICIJA je primarna , pa tek onda tretman.
Druga je stvar da on izgovara neku rijec nepravilno, ili netacno a ja PRIMJETIM da misli na tu stvar. Onda treba logoped.
Da bi ste polemisale o necemu- proucite dubine nauke, procitajte brojna iskustva, procitajte iskustva vrhunskih pedijatara, a ne TO STO PISE U NEDELJNIM REVIJAMA I dnevnim novinama "Kutak za roditelje". To su GLUPOSTI!
Uostalom, ne znam kome ovo objasnjavam... Svi su bili protiv i govorrili "istinu", a samo je Galilej rekao "laz" - "Ipak se okrece!".

kemik
06.12.2005., 17:17
boljanici kaže:
Sta vi uopste znate o psihologiji djece i odraslih??
NISTA.

Oprosti, ako imas takav stav o misljenju vecine ljudi na ovom forumu, po koji si onda kurac dosla po nas savjet?

apsolutno nitko od nas nije upao u tvoju kucu i poceo ti prodavat pamet kako da se bavis svojim djetetom. ti si nas dosla pitati, a sad nas napadas kad ti damo svoje misljenje?

A sad da ti odgovorim: nista ne znam o psihologiji djece ni odraslih. Upravo zato bih svoje dijete odvela strucnoj osobi na pregled.

A sad, :W

(nikako da zapamtim koji od ovih mahajucih smajlica je "odjebi", a koji je pristojan)

onix
06.12.2005., 17:25
Čuj, Galileo, što ti zapravo hoćeš? Ne vjeruješ doktorima koji ti kažu da je dijete OK, pljuckaš po logopedima, svađaš se s onima koji ti kažu da odvedeš dijete na pregled. Pa onda još pljuješ po njima jer nisu stručnjaci.

Većina djece ipak progovori do druge godine i iz toga i proizlazi reakcija većine koja tebi ne odgovara. Nitko s imalo odgovornosti neće ti odgovoriti onako iz rukava da je normalno što dečkić s dvije godine ne govori iako je vrlo vjerojatno da mu samo treba malo više vremena. I ohladi malo s tom bahatošću ako ne želiš da te i dalje vrijeđaju.

Tija
06.12.2005., 17:54
boljanici, ako misliš da će ovdje biti napisano samo ono što ti želiš čuti, nemoj više otvarati teme:D :w

tilla
06.12.2005., 18:08
boljanici kaže:

Sta mi znaci logoped, ako moje dijete ce progovoriti za par mjeseci?

si gledala u grah ili u kavu?
i meni treba jedna prognoza pa preporuči jednu od metoda:o

boljanici
06.12.2005., 19:47
kemik kaže:
Oprosti, ako imas takav stav o misljenju vecine ljudi na ovom forumu, po koji si onda kurac dosla po nas savjet?

apsolutno nitko od nas nije upao u tvoju kucu i poceo ti prodavat pamet kako da se bavis svojim djetetom. ti si nas dosla pitati, a sad nas napadas kad ti damo svoje misljenje?

A sad da ti odgovorim: nista ne znam o psihologiji djece ni odraslih. Upravo zato bih svoje dijete odvela strucnoj osobi na pregled.

A sad, :W

(nikako da zapamtim koji od ovih mahajucih smajlica je "odjebi", a koji je pristojan)
Niko ti nije ni trazio savjet. Pitao sam samo za vasa iskustva sa vasom djecom (kad su progovorila i slicno). Nemoj da mi stavljas u usta ono sto nije receno.

boljanici
06.12.2005., 19:53
I jos jednom ponavljam: ne trebaju mi savjeti sta da radim. Interesuje me SAMO iskustva drugih roditelja.Onda cu to sve analizirati i donijeti zakljucak sta cu da radim.
Za vas najradoznalije: moj djecacic upravo veselo skakuce po hodniku, posto je otvorio paket sa kockicama za igru, i definitivno rasklopio neki usisivac koji se nasao tu slucajno...;) ;) :)

verica
06.12.2005., 20:16
OK, moje dijete ima 15 mjeseci, progovorilo je sa oko godinu dana i to prvo tata, pa mama, pa va-va za psa, pa baka, pa paka za patku. Danas imenuje ili imitira puno životinja, gotovo sve dijelove tijela (neke vrlo tepavo), pokušava ponoviti baš sve što čuje, a fond riječi ima zaista velik pa bi mi ih bilo teško pobrojati.
Odnedavno i povremeno slaže jednostavne rečenice kao npr. mama cita kad hoće da čitamo slikovnicu, ili pa uke kad ima prljave ruke.

plavva
06.12.2005., 21:12
veliki broj poremecaja u govoru mogu biti posljedica stresa, od recimo rodjenja drugog djeteta, preseljenja, i slicnog.

moje dijete je sa 18 mjeseci imalo fond od 40-ak rijeci. sada slaze recenice.
a ti budi najpametnija, tvoja stvar.

boljanici
06.12.2005., 22:50
verica kaže:
OK, moje dijete ima 15 mjeseci, progovorilo je sa oko godinu dana i to prvo tata, pa mama, pa va-va za psa, pa baka, pa paka za patku. Danas imenuje ili imitira puno životinja, gotovo sve dijelove tijela (neke vrlo tepavo), pokušava ponoviti baš sve što čuje, a fond riječi ima zaista velik pa bi mi ih bilo teško pobrojati.
Odnedavno i povremeno slaže jednostavne rečenice kao npr. mama cita kad hoće da čitamo slikovnicu, ili pa uke kad ima prljave ruke.
Sve je onako kako treba.Klasican pravilan razvoj djeteta..

boljanici
06.12.2005., 22:55
plavva kaže:
veliki broj poremecaja u govoru mogu biti posljedica stresa, od recimo rodjenja drugog djeteta, preseljenja, i slicnog.

moje dijete je sa 18 mjeseci imalo fond od 40-ak rijeci. sada slaze recenice.
a ti budi najpametnija, tvoja stvar.
Mozda kad bi vidjela mog sincica shvatila bi da je on jedno mirno i pitomo dijete.Zivi okruzen paznjom od mame i tate, ne cuje nista sto ne valja, na prvom mjestu nam je on, pa sve ostalo. O stresu nema govora.
Neki nasi poznanici kazu da smo ga puno razmazili i samo ga milujemo.Cak je neko je rekao da ono nema potrebe ni da prica posto mu sve udovoljavamo... ponekad pomislim da to mozda i ima smisla.

wasted
07.12.2005., 00:39
boljanici kaže: Interesuje me SAMO iskustva drugih roditelja.Onda cu to sve analizirati i donijeti zakljucak sta cu da radim :confused: :confused: :confused:

a logoped nema nikakvo iskustvo ??

bigblue2010
07.12.2005., 07:22
boljanici kaže:
Sve je onako kako treba.Klasican pravilan razvoj djeteta..

Ja sam mislila da se ovdje radi o tvom djetetu i da treba procijeniti da li je tvoje dijete OK, a ne veričino :rolleyes: .

Stav ti je bože pomozi. Dođeš, otvoriš temu, ne sviđa ti se što ljudi pišu i onda se svađaš.

Ispada kao da mi želimo da tvoje dijete ima problema. Malo pogledaj starije teme i vidi kako i što pišu ovdje ljudi s kojima se svadiš.

penelop@
07.12.2005., 07:25
Jeste li vi pokusale odvesti dijete mladje od 4 godine kod logopeda?

Koji vam je bio odgovor? Mojoj sestri je valjda 10 njih reklo da do 4. godine je sve normalno ( njen maleni nije govorio do 4. godine) i da ne uzimaju u obradu tako malenu djecu

To su bili logopedi u Splitu, Suvagu i Kukuljevicevoj.

bigblue2010
07.12.2005., 07:29
Koliko znam, logopedu idu djeca od godinu dana. Istina, obično se radi o neurorizičnoj djeci, ali svejedno.
Briga mene, ja samo znam da ne bih mirno sjedila da mi dijete promaši bilo koji milestone.

penelop@
07.12.2005., 07:31
bigblue2010 kaže:
Koliko znam, logopedu idu djeca od godinu dana. Istina, obično se radi o neurorizičnoj djeci, ali svejedno.
Briga mene, ja samo znam da ne bih mirno sjedila da mi dijete promaši bilo koji milestone.

Pa nije ni moja sestra, obilazila ih je ali svi su isto govorili. Pa ti budi pametan:confused:

bigblue2010
07.12.2005., 07:36
Vidiš, o tome se baš i radi. Žena nije mirno sjedila. Nego je prvo potražila stručno mišljenje, a onda mirno sjedila.
Liječnici ponekad vide stvari koje mi ne vidimo, odnosno ne obraćamo na njih pažnju jer nam ne znače ništa.
Kada dijete ne govori do 3 godine u većini slučajeva je sve u redu, a možda u malom postotku slučajeva nije, a može se pomoći ako se počne na vrijeme.
Odgovornost roditelja je da pokriju sve solucije, bar ja tako mislim.

polly
07.12.2005., 07:41
Bila je emisija na TVeju o logopedskoj ordinaciji (ili ćemu već) u Klaićevoj. Uzimaju čisto malu dječicu. Od godine dana.

Tak, ako kome treba nek zna.

Tija
07.12.2005., 08:03
Ja sam svoju prvi put odvela s godinu i pol. To je igra ljudi moji, nikakav rad jer to jednostavno nije moguće:D Logoped ju samo promatra kako se igra, tu i tamo neš zahtjeva da napravi/kaže i to je sve. I meni daje upute za dalje. Sjećam se naprimjer jedne vježbice a to je puhanje; puhanje u svijeću, puhanje stotine malih papirića i sl. Jednostavno puhanje kad nabubre obrazi:D , zvuči glupo ali je to jako važno za buduće izgovaranje nekih slogova. itd:D

polly
07.12.2005., 08:08
baš su takve vježbice o kojim govori Tija pokazivala u emisiji

Maxima
07.12.2005., 22:52
Moj sin ima pune tri godine i dugo vremena nije pricao, iako sve razumije. Danas prica i nizozemski i hrvatski.
I prica kad mu se hoce....:D tete u igraonici dugo vremena nisu vjerovale da on zna pricat ....cak su nas slijedile u ducanu i zaprepastile se kad su ga cule da prica (da prica, melje ne zatvara usta) :D a kad dodje u igraonicu ni be ni bu.

becky_maro
08.12.2005., 17:58
Mene su moji roditelji vodili doktoru jer nisam htjela do svoje godine i pol, skoro dvije progovorit. Al, eto, sad pričam bez problema. :)

boljanici
08.12.2005., 23:31
EINSTEINOV SINDROM

“Einsteinov sindrom” je knjiga o vrlo bistroj djeci koja progovaraju kasno, nekada godinama nakon uobičajenog termina. Postoji posebna grupa djece osebujnih karakteristika - a to se odnosi i na njihove obitelji - koja progovaraju mnogo kasnije od svojih vršnjaka, ali su u razvoju inteligencije mnogo ispred njih. Takvih je ljudi bilo i u prošlosti, a najpoznatiji je Albert Einstein. Dva odvojena istraživanja koja su proveli roditelj takvog djeteta i istaknuti profesor logopedije s jednog američkog sveučilišta, čine temelj ove dramatične knjige namijenjene roditeljima, logopedima, psiholozima i dr. Istraživanja su započela i slučajevi djece su počeli stizati iz cijeloga svijeta...
Inteligentna djeca koja kasno progovaraju

--------------------------------------------------------------------------------

Ova knjiga otvara našu novu biblioteku - Drugačiji razvoj - koju smo posvetili pomno biranim radovima renomiranih autora o djeci koja su prema svojim sposobnostima u nekim područjima izuzetna, a čiji razvoj u mnogočemu teče drugačije, netipično, ponekad otežano i koja zbog svoje netipičnosti i često neprilagođenosti probleme. Drugim riječima, to su djeca koja se razvijaju NERAVNOMJERNO.
“Einsteinov sindrom” je knjiga o vrlo bistroj djeci koja progovaraju kasno, nekada godinama nakon uobičajenog termina. Postoji posebna grupa djece osebujnih karakteristika - a to se odnosi i na njihove obitelji - koja progovaraju mnogo kasnije od svojih vršnjaka, ali su u razvoju inteligencije mnogo ispred njih. Takvih je ljudi bilo i u prošlosti, a najpoznatiji je Albert Einstein.
Živimo u svijetu u kojem su postavljene "norme" čak i za bebe. Časopisi i knjige iznose rokove u kojima one trebaju početi sjediti, puzati, hodati i govoriti, pa roditelji nervozno uspoređuju razvoj svoje djece s tim normama. A kada primijete da njihovo dijete ne čini nešto jednako rano kao i susjedovo, brige se umnožavaju. Norme mogu poput tamnih oblaka stajati nad glavama roditelja čija su djeca proslavila drugi, treći, možda i četvrti rođendan, a još nisu progovorila.
Dva odvojena istraživanja koja su proveli roditelj takvog djeteta i istaknuti profesor logopedije s jednog američkog sveučilišta, čine temelj ove dramatične knjige namijenjene roditeljima, logopedima, psiholozima i dr. Istraživanja su započela i slučajevi djece su počeli stizati iz cijeloga svijeta.
Utvrdivši temeljna obilježja, kako na temelju statističkih podataka, tako i slučajeva nekoliko stotina djece, počeli su tražiti odgovarajuća objašnjenja. Ušli su u bolne diskusije o dijagnosticiranju djece i uključivanju u program rane intervencije. Naposljetku, pokušali su odgovoriti na pitanje što se može činiti u borbi s neizvjesnostima koje preostaju čak i nakon najboljih napora da se odredi zašto neka bistra djeca progovaraju kasno.
Koji god razlozi mogu konačno postati pouzdanim odgovorom na pitanje zašto neka vrlo inteligentna djeca toliko kasne u razvoju govora, problem baš svakoga roditelja jest što učiniti sada i ovdje. Opcija sigurno ima dovoljno, toliko da njihov broj predstavlja problem. Ne postoji ni manjak ljudi ni programa koji nude sve od puste nade do čudesnog iscjeljenja. Izazov može predstavljati i samo traženje kvalitetne dijagnostike. Isto je i s traženjem drugog stručnog mišljenja, koje je neovisno o prvom - bez čega ono i ne može biti drugim mišljenjem. A i etikete koje nastaju iz tih evaluacija mogu biti problematične. Problem ne predstavljaju samo točnost i značenje etiketa, nego i posljedice koje takvo etiketiranje može ostaviti na dijete, prateći ga godinama i ne vodeći računa o stručnosti ili nestručnosti procjene iz koje su nastale, niti o tome jesu li i dalje valjane u odnosu na promjene u djetetovom razvoju.
Dilema je i odgovor na pitanje je li potrebna "rana intervencija" ili je bolje da se dijete razvije vlastitim tempom. Posljedice odluke mogu biti ozbiljne. Postavlja se i pitanje hoće li ostavljanje takvog djeteta na brizi ustanovama za dnevnu skrb pomoći ili odmoći njegovom socijalnom razvoju.
Nijedna od ovih odluka nije nimalo laka. Kad dijete kasni u govorno-jezičnom razvoju, nijedan odgovoran roditelj neće samo sjediti i nadati se najboljem. Stručne procjene su bitne, ali se nijedna od njih ne bi smjela uzimati zdravo za gotovo. Ovo je područje u kojem čak i vrsni učenjaci i znanstvenici imaju samo ograničeno znanje, a mnogi praktičari često pogriješe u dijagnozi i tretmanu.
Ova je knjiga izazvala burne reakcije i polemike u javnosti i stručnim krugovima. Nisu je zaobišli ni najveći autoriteti u području logopedije i psihologije jezika. Iako se Thomas Sowell obraća prije svega roditeljima, ova knjiga treba biti na popisu obavezne literatrure logopeda, psihologa i drugih koji se bave djecom.
Knjiga “Einsteinov sindrom” je prva koja se na ovaj način bavi problemom inteligentne djece koja kasno progovaraju, pitanjima njihove sadašnjosti i budućnosti.

O autoru:

Dr. sc. Thomas Sowell (Sveučilište Stanford) je otac djeteta koje je kasno progovorilo. Zajedno s logopedom sa Sveučilišta Vanderbilt Stephenom Camaratom proučavao je inteligentnu djecu koja kasno progovaraju. Napisao je dvije knjige na tu temu koje su uzburkale javnost i osobito stručne krugove.
Iz predgovora prof. dr. sc. Stephena Camarate:
Knjiga dr. sc. Thomasa Sowella "Einsteinov sindrom: Inteligentna djeca koja kasno progovaraju" pruža opis mnogih ljudi koji su kasno progovorili, ali su ipak kasnije naučili govoriti i postali uspješni odrasli. Uz to, knjiga uključuje podatke za više od 200 obitelji s djecom koja kasno progovaraju, koji ilustriraju brojne ključne karakteristike te djece i njihovih obitelji. Dr. Sowell pažljivo prepričava individualne slučajeve i postavlja snažne hipoteze o prirodi i potencijalnim korelacijama kasnog progovaranja u vrlo inteligentne djece.
..Rad dr. Sowella pruža snažne dokaze da neki kasni govornici jednostavno usvajaju jezik prema drugačijem razvojnom satu, pa klinički stručnjaci pri susretu s mališanom koji kasni u razvoju govora ne bi trebali automatski pretpostaviti da je kasno progovaranje simptom kliničkog poremećaja. Mnoga stanja, uključujući autizam, mentalnu retardaciju, oštećenje sluha, fonološki (govorni) poremećaj i miješani ekspresivno-receptivni jezični poremećaj, kao klinički marker imaju kasno progovaranje. Ali svi oni, osim kasnog progovaranja, također uključuju druge kliničke simptome. Nažalost, mnogi su kasni govornici, pa tako i moj sin koji je kasno progovorio i kojeg su preporučili u razred za mentalno retardiranu djecu, pogrešno dijagnosticirani, zato jer kasno progovaranje postaje okidač za traženje dijagnoze ili kliničkog stanja, poput mentalne retardacije ili autizma, kako bi se time pojasnilo samo kasno progovaranje.
Kao profesor specijalne edukacije, te znanosti o sluhu, jeziku i govoru, tijekom zadnjih dvadeset godina vidio sam doslovce stotine i stotine djece koja kasno progovaraju. Kao što ćete pročitati u ovoj knjizi, ja sam također kasno progovorio i otac sam djeteta koje je progovorilo kasno. Mogu pouzdano potvrditi da mnoga djeca koja kasno progovaraju - neka od njih su vrlo bistra, a mnoga su prosječne inteligencije - nemaju autizam, mentalnu retardaciju ili drugo trajno kliničko stanje.
Rad dr. Sowella podsjeća kliničke stručnjake da dijagnosticiranje ovih kliničkih stanja u male djece zahtijeva značajnu vještinu, nepristranost i otvorenost. Potrebno je biti svjestan mogućnosti da je kasno progovaranje razvojna faza prije nego klinički simptom. Uzimanje tog gledišta dopušta kliničkim stručnjacima da troše naše rijetke i vrijedne terapije te edukacijske resurse na one kasne govornike koji uistinu imaju šira klinička stanja, poput autizma i mentalne retardacije. Dr. Sowell je ostvario važan doprinos razumijevanju kasnog progovaranja i neke oštre uvide u potencijalni odnos između visoke inteligencije i verbalnog razvoja koji će, bez sumnje, na neko vrijeme zaokupiti one od nas koji se bave istraživanjem kasnog razvoja govora!
Prof. dr. sc. Stephen M. Camarata Odsjek za logopediju Medicinski fakultet Sveučilišta Vanderbilt Nashville, Tennessee, SAD

boljanici
08.12.2005., 23:32
Iz pogovora prof. dr. sc. Dorothy Bishop:

... Prvi sam puta postala svjesna postojanja takve djece tijekom istraživanja koje sam provodila u specijalnim školama za djecu s jezičnim teškoćama. Svako malo nailazila sam na dijete za koje se činilo kao da nema jezičnih teškoća - za razliku od ostalih učenika, ono je govorilo tečno u dugim i složenim rečenicama. Kada sam pogledala u školske dosjee, zaintrigiralo me je to što sam vidjela da su mnoga od te djece izuzetno kasno progovorila - čak i u usporedbi s drugom djecom s jezičnim teškoćama. Unatoč njihovim površinski dobrim jezičnim vještinama, ostali su problemi u učinkovitosti upotrebe jezika za komunikaciju, s lošim konverzacijskim vještinama i sklonošću prema predoslovnom tumačenju. U skorašnjim sam ih istraživanjima opisala kao slučajeve pragmatičnih jezičnih teškoća (PJT).
Upravo kao što se to dogodilo Sowellu, čim sam počela opisivati takvu djecu, drugi su stručnjaci odbacili mogućnost postojanja PJT-a i tvrdili da su to jednostavno autistična djeca koja su pogrešno dijagnosticirana. Kako bih ispitala je li to doista tako, zajedno s kolegicom Courtenay Norbury provela sam istraživanje u kojem smo identificirale djecu koja su imala simptome PJT-a i primijenile instrumente 'zlatnog standarda' za dijagnostiku autističnog poremećaja. Rezultat je bio vrlo jasan: mnoga djeca s PJT-om imala su neke autistične crte, ali većina njih nisu ispunjavala dijagnostičke kriterije autističnog poremećaja.

Jesu li to ista ona djeca kao i Sowellovi slučajevi Einsteinova sindroma? Čini mi se da postoji neko poklapanje, iako sam protiv upotrebe termina 'sindrom', jednostavno zato što su djeca koju promatramo toliko heterogena. Nismo (još) potražili specifične obiteljske ili kognitivne obrasce opisane u knjizi Einsteinov sindrom, ali čini se da će ih u našem uzorku biti manje nego u djece koju su proučavali Sowell i Camarata, čiji su roditelji, nakon čitanja knjige Djeca koja kasno progovaraju, volonterski pristupili grupama, otkrivši da njihova djeca imaju opisani profil. Još jedan aspekt potencijalne razlike je taj što su djeca koju smo mi proučavali bila u domeni specijalne edukacije, što znači da naš uzorak nije uključio one čiji su se teškoće razriješile pa su upisali redovnu školu.
Planiramo promotriti dugoročni ishod proučavane djece i bit će zanimljivo vidjeti što će s njima biti: zasad imamo samo anegdotske podatke, ali uistinu čujemo o slučajevima poput Sowellovih, koji su napredovali do uspješne karijere u vrlo utjecajnim zanimanjima.
Nadam se da će čitatelji biti dovoljno nepristrani i otvoreni da prepoznaju važnu poantu ove knjige: djeca se ne uklapaju precizno u dijagnostičke kategorije koje imamo. U takvim slučajevima moderni stručnjaci često reagiraju tako što proširuju granice kategorije 'poremećaj autističnog spektra' (ili s njime povezani naziv PDDNOS) kako bi se u nju uključio svatko s bilo kakvim autističnim simptomima, čak i najblažim. Iako to može biti plodotvornom strategijom u kontekstu poput genetičkog istraživanja, to ne koristi roditeljima koji traže praktičnu pomoć i prognozu za svoje dijete. Trebamo biti voljni slušati roditelje koji preispituju konvencionalnu mudrost i ne odbacivati ih automatski tvrdeći da 'poriču stvarnost'.

plavva
08.12.2005., 23:40
boljanici kaže:
Mozda kad bi vidjela mog sincica shvatila bi da je on jedno mirno i pitomo dijete.Zivi okruzen paznjom od mame i tate, ne cuje nista sto ne valja, na prvom mjestu nam je on, pa sve ostalo. O stresu nema govora.
Neki nasi poznanici kazu da smo ga puno razmazili i samo ga milujemo.Cak je neko je rekao da ono nema potrebe ni da prica posto mu sve udovoljavamo... ponekad pomislim da to mozda i ima smisla.

koka, ono kaj je tebi stres nije stres i djetetu:D
bolest je stres, npr. polazak u vrtic. skidanje s dude:D ucenje na tutu:D

mislim, gle, tvoje dete, ti znas. al me uzasno podsjecas na jednu pricu koju sam cula od frendice logopeda. dosli zeni ljudi s deckom od 3 godine koji nista ne prica. ni a bi be:D svi testovi ok, nema naznaka poremecaja. nikome nista jasno, nema razloga da dijete ne prica, a - ne prica:D kad je ispalo da nadobudni roditelji djetetu pricaju hrvatski, engleski, njemacki i francuski:D pa se cude sto je mali zbunjen:D

Karmela
09.12.2005., 02:13
boljanici kaže:
EINSTEINOV SINDROM

“Einsteinov sindrom” je knjiga o vrlo bistroj djeci koja progovaraju kasno, nekada godinama nakon uobičajenog termina. Postoji posebna grupa djece osebujnih karakteristika - a to se odnosi i na njihove obitelji - koja progovaraju mnogo kasnije od svojih vršnjaka, ali su u razvoju inteligencije mnogo ispred njih.

....................................
Prof. dr. sc. Stephen M. Camarata Odsjek za logopediju Medicinski fakultet Sveučilišta Vanderbilt Nashville, Tennessee, SAD

Sve je to lijepo koka. Na svijetu postoje tisuce poremecaja, ali tvoj malisan nije dijagnosticiran.
A ti nis kvalificirana da ga dijagnosticiras. ;)
Mada da sam na tvom mjestu, tko zna Einstein-ov sindrom bi mozda bio i moj prvi choice. :zubo: :D

boljanici
09.12.2005., 07:55
Karmela kaže:
Sve je to lijepo koka. Na svijetu postoje tisuce poremecaja, ali tvoj malisan nije dijagnosticiran.
A ti nis kvalificirana da ga dijagnosticiras. ;)
Mada da sam na tvom mjestu, tko zna Einstein-ov sindrom bi mozda bio i moj prvi choice. :zubo: :D

"Nažalost, mnogi su kasni govornici, pa tako i moj sin koji je kasno progovorio i kojeg su preporučili u razred za mentalno retardiranu djecu, pogrešno dijagnosticirani, zato jer kasno progovaranje postaje okidač za traženje dijagnoze ili kliničkog stanja, poput mentalne retardacije ili autizma, kako bi se time pojasnilo samo kasno progovaranje".

bozanstvena333
09.12.2005., 11:25
boljanici kaže:
"Nažalost, mnogi su kasni govornici, pa tako i moj sin koji je kasno progovorio i kojeg su preporučili u razred za mentalno retardiranu djecu, pogrešno dijagnosticirani, zato jer kasno progovaranje postaje okidač za traženje dijagnoze ili kliničkog stanja, poput mentalne retardacije ili autizma, kako bi se time pojasnilo samo kasno progovaranje". Postoje rijetki ,klinicki sindromi koji su povezani sa poremecajima u centru za govor u mozgu.Ako dijete nije pokazalo ili razvilo svoj poseban jezik(tkz.prajezik) npr.za policijsku sirenu se glasa du du adu i slicno ili ne pokazuje rukama na stvari koje zeli imati ,ili uopce ne zove mama,tata,onda je poremecaj dublji i s takvim djetetom treba odmah pocet raditi.Nazalost u hrvatskoj smatraju logopedi da je prerano pocet radit sa djetetom na govoru,dok ga nije razvilo,sto je potpuno pogresno,jer bez stimulacije nema reakcije.Istina je da vecinom muska djeca progovore kasnije,ali ako govora uopce nema (a sluh je u redu) treba poceti sa specijalnim ergometrijskim vjezbama ,jer je obicno kod te djece i kordinacija pokreta poremecena,te specijalnim logopedskim vjezbama,koje provociraju pojavu govora,te pokusavaju stimulirati i povezati centar za govor u mozgu sa govornim aparatom.Sto ranije pocet,to bolje za dijete,jer kasnije sve to teze ide,i rezultati su slabiji.U njemackoj imaju specijalne centre koji su namjenjeni upravo za te poremecaje,gdje se terapiraju djeca koja nisu progovorila , imaju manjkav rijecnik ili izgovor za svoje godine,te se prati i vjezba fina motorika,koja je gotovo uvijek isto pogodjena..Tako da stajaliste hrvatskih logopeda i pedijatara je zastARJELO,i neodgovara najnovijem nivou medicine,te se gubi dragocjeno vrijeme koje djeca( i roditelji) mogu uloziti da se djete pravilno vjezba i stimulira

bozanstvena333
09.12.2005., 11:47
boljanici kaže:
"Nažalost, mnogi su kasni govornici, pa tako i moj sin koji je kasno progovorio i kojeg su preporučili u razred za mentalno retardiranu djecu, pogrešno dijagnosticirani, zato jer kasno progovaranje postaje okidač za traženje dijagnoze ili kliničkog stanja, poput mentalne retardacije ili autizma, kako bi se time pojasnilo samo kasno progovaranje". Kasni govornici imaju normalnu inteligenciju,i nemaju hendikep u smislu retardacije,vec imaju problem,kad nesto cuju to im centar u mozgu ne prepoznaje kako treba,te im treba vremena da skuze sto se od njih trazi.Zato su takva djeca cesto usporena i ima se dojam da "neslusaju" i nerazumiju uciteljicu kak spada,pa ih trpaju u retardirani kos.

boljanici
09.12.2005., 13:54
bozanstvena333 kaže:
Kasni govornici imaju normalnu inteligenciju,i nemaju hendikep u smislu retardacije,vec imaju problem,kad nesto cuju to im centar u mozgu ne prepoznaje kako treba,te im treba vremena da skuze sto se od njih trazi.Zato su takva djeca cesto usporena i ima se dojam da "neslusaju" i nerazumiju uciteljicu kak spada,pa ih trpaju u retardirani kos.

Nesto mi govori da ste vi pedijatar, psiholog ili logoped jer ste sa argumentom obrazlozili svoj stav.
Naravno da cu odvesti dijete logopedu na procjenu, ali za vjezbanje cu ja da odlucim.
zapadna medicina je dostigla visok nivo, ali u psihologiji i psihijatriji su amerikanci neprikosnoveni.
Imam stav da je svaki individualni razvoj djeteta(odnosno pocetak razvoja licnosti) specifican sam za sebe i definisan genetski.
Najbolja varijanta pristupa terapiji je ukoliko dijete refleksno prihvati vjezbe.Dakle, nedostaje samo blaga inicijativa a zatim koordinacija djetetovog izgovor, ponavljanje itd.
Evaulacija mora biti prisutna u svakom momentu, i mjerenje dostignutog progresa.
Ukoliko dijete odbija pasivno ili aktivno terapiju, znaci da ono ne razumije i treba prestati. Ako je mozda u pitanju drugaciji razvojni obrazac djeteta, terapija moze samo da odmogne ,da zbuni dijete, i da dodje do nepredvidivih posledica.
Znaci ja sam apsolutno pristalica tog prirodnog procesa.
posto znam kako je na zapadu (6 godina boravka u vise zemalja) mislim ako bi bilo sprovedeno istrazivanje mentalnog zdravlja nase i njihove djece, pozitivnih rezultata bi bilo puno vise na nasoj strani.To je moje misljenje ali nemam vremena da ga obrazlazem. Dakle, mislim da su nasa djeca potpunija nego njihova.
Da se vratim mom sinu: posto se bavim i profesionalno izucavanjem psihologije, imam utisak da on sve razumije mene kad radim vjezbe sa njim, ali NECE da ponavlja. Mozda je zaista razmazen ili je to samo njegova priroda. Samo da vidite kako me ljutito udari nozicom ili odgurne rucicom uz istovremini ljutiti izraz lica i gledajuci me pravo u oci... Bez obzira na sve kritike sa ovog foruma, imam razloga da vjerujem da ima samo drugaciji ritam razvoja govora. Motorika mu je izvanredna, o snalazenju u prostoru da ne govorim.
Logoped neka jos malo saceka...

Karmela
09.12.2005., 14:13
boljanici kaže:
"Nažalost, mnogi su kasni govornici, pa tako i moj sin koji je kasno progovorio i kojeg su preporučili u razred za mentalno retardiranu djecu, pogrešno dijagnosticirani, zato jer kasno progovaranje postaje okidač za traženje dijagnoze ili kliničkog stanja, poput mentalne retardacije ili autizma, kako bi se time pojasnilo samo kasno progovaranje".

Da ali tvoj nije dijagnosticiran niti pogresno. ;)
Sto znaci nitko ga nije niti pregledao.
Meni se cini da se ti bojis sto bi strucnjaci mogli reci. Mozda sam u krivu.
Ali da sam na tvom mjestu za svaki slucaj bi ga odvela kod nekoliko strucnjaka u cije sposobnosti ne sumnjam, a opet mozes zadrzala kriticku distancu i traziti peto ili sesto misljenje.
Mislim da je problem u tebi.

boljanici
10.12.2005., 00:05
Karmela kaže:
Mislim da je problem u tebi. [/B]

Opet pogresno mislis. Naravno, odvescu dijete strucnjaku ovih dana( ne zato sto mi ti kazes), i znam sta ce mi reci unaprijed. Ja ne mogu da te razumijem kako ti dozivljavas taj odlazak pedijatru i logopedu.
Meni izgleda da ti to dozivljavas kao ritual koji ce sve da rijesi. Kao Indijanci kad udaraju u bubnjeve i zovu kisu.
Znam da ce moje dijete zavisiti opet od same njegove prirode kad ce govorni centri sazreti za funkciju, a ne da ce ih sazreti strucnjak.
Da li je tvoje znanje toliko plitko da ne mozes da shvatis da se iz nista ne stvara nesto? Mora da postoji organska osnova da bi biohemijske veze neuro spojeva funkcionisali.
Te funkcije nisu izmislili tvoji strucnjaci vec ih je priroda stvorila.
Ne znam kakav to ti vidis problem u meni. Cega da se bojim?Dijete kognitivno, fizicki savrseno funkcionise. Da ne mislis da je retardirano??
Mislim da si vrlo lakomislena i neobuzdana osoba.

Karmela
10.12.2005., 00:39
boljanici kaže:
Da ne mislis da je retardirano??

Nema veze sto ja mislim, to ti ne mozes znati.
Nego sto ako je i retardiran (kako ti kazes "retardirano" buduca psihologinjo :D), sto onda?
Opet tvoje dijete i opet ga moras paziti i voljeti, i pomagati mu da se razvije koliko god vise moguce.

Inace bolj, izrazavas kao zadnja prostaca, ali da imas kapaciteta za bolje, ti bi se izrazavala bolje. Tvoj problem.
Moram reci da na zalost, po tvome izrazavanju i tvojim stavovima ne vidi se da imas ista vise od nekog trecerazrednog srednjoskolskog obrazovanja. :(

Mislim da je dobro sto ces maloga odvesti strucnjaku (ne zato sto ja kazem, jeez :rolleyes: ), ako nist drugo ono barem da se iskljuce fizioloski problemi.

Sretno.

wasted
10.12.2005., 03:02
boljanici kaže:
Naravno da cu odvesti dijete logopedu na procjenu, ali za vjezbanje cu ja da odlucim :top: pa to se traži cijelo vrijeme, samo da odvedeš dijete tamo da vidiš na čemu ni/si

gle, po ovom što si pisao, očito je da se radi o nedovoljno istraženem kontradiktornom području. i da je zapravo, na kraju krajeva ovo igra pogađanja je li tvoj sin jedno od djece kojoj će vježbe pomoći ili je intervencija suvišna. te da tu mišljenje logopeda kolko god se valjda temeljilo na dominantnim znanstvenim nalazima, ništa ne mora značiti u tvom pojedinačnom slučaju

no dodatna stvar je u tome što ti misliš da je odlazak na vježbe logopedu zapravo nešto definitivno štetno, dok ja nekom logikom pretpostavljam da opasnije može biti ako dijete ne odvedeš na tretman. dakle, nije baš da polaziš od nulte točke pri odluci za lijevo ili desno, kužiš? al dat ću tome benefit od a doubt, jer vjerujem u intuciju roditelja :confused:

btw boljanici, i ja moram reći, općenito, fakat briješ. ne samo na ovom topicu. ne mogu vjerovat nekim nebulozama koje si napisao, daj se skuliraj malo. toliko o tome zašto se oko tvoje odluke digla cika, iako zapravo imaš jednu opravdanu dvojbu

(i dajte GA prestanite zvat koka :rofl:, i had to put a stop to this, iako me fakat nasmijaste :D)

zmija6
31.01.2007., 12:32
imam klinca ima 3 godine i jos ne prica ,jedino sto suvislo kaze je tata ,ne necu,ali jednostavno ne govori,ne stvara recenice,krenuli smo na suvag ali smo jos u fazi prikupljanju nalaza.sto se pak tice njega on proizvidi zvukove ali meni nerazumljive i tada izgleda kao da prica,medutim tata je govorio i s godinom i pol al nije se nastavijo razvoj govora.sto se pak tice njegovog razumjevanja svijeta sve zana i sve kuzi kada mu se govori,
pa molimo ako ima neko slican problem ili je imao takve probleme neka savjetuje hvala

plavva
31.01.2007., 17:22
imam klinca ima 3 godine i jos ne prica ,jedino sto suvislo kaze je tata ,ne necu,ali jednostavno ne govori,ne stvara recenice,krenuli smo na suvag ali smo jos u fazi prikupljanju nalaza.sto se pak tice njega on proizvidi zvukove ali meni nerazumljive i tada izgleda kao da prica,medutim tata je govorio i s godinom i pol al nije se nastavijo razvoj govora.sto se pak tice njegovog razumjevanja svijeta sve zana i sve kuzi kada mu se govori,
pa molimo ako ima neko slican problem ili je imao takve probleme neka savjetuje hvala

a kaj ste napravili od pretraga?

zmija6
01.02.2007., 06:11
od pregleda smo napravili fizijatra psihologa ,sluh,i logopeda ostalo nam je eeg u spavanju i sluh u spavanju,smo kaj niko nista nece rec dok svi nalazi nisu gotovi.uglavnom gluh nije

plavva
01.02.2007., 08:40
od pregleda smo napravili fizijatra psihologa ,sluh,i logopeda ostalo nam je eeg u spavanju i sluh u spavanju,smo kaj niko nista nece rec dok svi nalazi nisu gotovi.uglavnom gluh nije

čuj, možemo nagađati, ali moraš čekati doktore.
iz nekog razloga mu se govor ne razvija, a sad zašto...

Pipercub
01.02.2007., 09:19

Pazi na pretrage BERA (sluh u spavanju), daju djetetu sedativ. I mi imamo sličnih problema i isto djete staro cca 3,5 god. Priča slabo . Nalazi ti u biti ne pokazuju baš ništa. Jedini konkretni nalaz je taj za sluh. Naš je ispao uredu. U biti morati ćete djete vrlo vjerojatno voditi na govorne ili defektološke vježbe, ovisno o slučaju. Ako dobro razumije što mu se govori i ako sluša zahtjeve, onda je situacija malo bolja. No ako ne razumije zahtjeve, e onda je to teži slučaj. Sve u svemu ne očekuj previše od SUVAG-a. Da ne govorimo o totalno lošoj organizaciji. U 21 stoljeću oni nemogu naći katron po prezimenu djeteta! :eek:

P.S. Obično se problemi počinju sa problematičnim porodom. A pogotovo jer doktori u nekim slučajevima u rodilištima ne govore sve roditeljima. Vjerojatno ih je frka. Tek kasnije obično saznaš da nije sve išlo previše glatko. Pouka ti je sljedeća. Raditi sa djetetom, ići na vježbe i osloniti se na sebe a ne na doktore.

plavva
01.02.2007., 11:10
samo jedno: bitan je tvoj osobni filing. da li te razumije sve? ako taj dio šljaka i ovo ćete srediti.

Pipercub
01.02.2007., 11:13
Slažem se, a s tim su se složili čak i doktori , bitno je da te klinac razumije.
Najlakše ćeš to ustanoviti da mu daš nalog da ti recimo nešto donese,a da mu ničim ne pokažeš ili pomogneš kretnjom što treba napraviti i donijeti. Ako posluša onda je već lakše. A i od puno ljudi sam čuo da muški posebice često vole kasno progovoriti.

lulika
01.02.2007., 11:44
znam da nije utješno, ali rodica mi je imala sličan problem. Mali nije govorio do pet godina gotovo nista, a i ono što je, bilo je svima nerazumljivo osim roditeljima. A onda je polako počeo govoriti. To je bilo vrijeme ranih 90-tih, bili su u Austriji i nisu išli nigdje liječniku (nije opravdanje, ja bih pop...., dok ne napravim sve pretrage). Kod njih je to izgleda genetski, jer već su u familiji imali sličnih iskustava. Sad je sve super, mali je srednjoškolac bez ikakvih poteškoća u govoru.

Pipercub
01.02.2007., 11:49
Da su djete vodili na vježbe, vjerojatno bi puno prije progovorio...

zmija6
01.02.2007., 11:54
on sve kuzi cak bi rekao i previse za svoje godine i kada mu kazem da mi nesto donese nema problema nemoraam sto puta ponavljat.a zasto djetetu daju sedativ kod pregleda sluha i na sto se tocno treba paziti

Pipercub
01.02.2007., 12:14
Pa u biti neznam zašto mu daju sedativ, no kako je riječ o pretrazi sluha. Koliko sam shvatio mora biti što mirniji da bi pretraga bila dobra, valjda zato. Mi smo se bunili, jer ni ja ni žena nevolimo djecu kljukati sa kemikalijama, no nedaju ti izbor.
Riječ je o nekakvom klorhidratu :confused: , nadam se da ću danas popodne saznati što je to. Ona koza tam nije htjela previše govoriti. :mad:
A opet, moraš znati na čemu si i da li dijete dobro čuje.
Stvar je da se ispitiva kompletan slušni put i klinac ima elektrode po čelu i slušalice na glavi. Signal je navodno malo glasniji da bi de mogao kompletan slušniput ispitati i zato se boje da se djeca ne bi zbudila. Mali je bil nervozan cijeli dan iza toga, dobil je proljev jer mu daju to u guzu i još su k tome zagubili papir, pa sam ga dobio sa tjedan dana zakašnjenja. Totalna ludnica.
A na porti valjda u životu nisu vidli PC jer neznaju naći broj kartona pretragom baze. Valjda im stoji za ukras...

lilaamrit
01.02.2007., 22:18
www.razvojdjece.crolink.net (www.razvojdjece.crolink.net) Ove adrese bi možda mogle pomoći...ja sam se preko "ostvarenja" domogla nekih dobrih stručnih knjiga...izmedju ostalog knjigu Einsteinov sindrom koja upravo govori o djeci koja kasnije progovaraju...možda ti bude koristilo,na ovim stranicama možeš saznati nešto više o njoj! Pozdravi!:)

lilaamrit
01.02.2007., 22:22
razvojdjece.crolink.net ostvarenje.crolink.net

GoldenSurferFromCRO
05.02.2007., 09:28
Ne brini se za to, i moj mali je isto kasnije progovori i to nakon 3-4 godine, i to tek cim sam ga ugurao u vrtic. Ne trebam ti dati kakav savjet, nego jednostavno cekaj da dijete vise govori kasnije. ja sam ga silom ugurao u vrtic da se malo socijalizira i odonda se brzo napredovao i sada je vec mali Einstein. Mozda se radi o Einsteinovom sindromu. No i ja bih vise volio da bude prosjecno dijete. :cerek:

lubyanka
01.08.2007., 23:22
Imam curicu od 10 mjeseci. Na svim podrucjima je super osim po pitanju razvoja govora. Naime, sa 4 mjeseca je gukala, pa je slijedila sutnja od mjesec dva dana, pa je pocela usnama 'prrrrr' pa opet pauza, pa je bilo 10-ak dana buuu, buuu, pa opet nista mjesec dana. Sada izgovara samoglasnike aaaaaa, oooooo, uuuu, naglasavajuci ih na razlicite nacine kada npr. ugleda nesto novo ili vidi hranu. Ti njeni 'zahtjevi', popraceni su pokazivanjem prstom tako da ona zbilja nedvosmisleno zna pokazati svoje zelje. Ali nigdje traga od slogova, suglasnika, imitiranja. Stovise kad joj mi ponavljamo ma-ma-ma, ba-ba-ba jako se ljuti. Propuzala je sa 7 i pol mjeseci, dize se uz namjestaj od 8 i pol mjeseci, sada vec seta za jednu rucicu i nekidan je nesvjesno napravila par samostalnih koracica.
Imala je jednom upalu uha ali nikad se nije dalo naslutiti da ima problema sa sluhom. Vec sa 6 mjeseci je znala 'odgovoriti' na pitanje 'Gdje je mama, tata, konj....' okretanjem pogleda u ispravnom smjeru. Ponekad fascinira svojim razumijevanjem i povezivanjem uzroka i posljedica. Npr. ja kazem 'Idemo na more' a ona vristeci od veselja otpuzi u sobu i ceka da je namazem kremom i obucem za plazu. Kazem joj: 'Nadji di si izgubila cetkicu i peri zube' a ona otpuzi preko cijele kuce do dnevnog boravka, skupi cetkicu s poda i 'pere zube'.
Zasto jedno dijete toliko napredno na svim poljima zaostaje u razvoju govora? Od rodjenja stalno pricamo s njom, poticemo je na nove vjestine, gotovo svaki dan ucimo nesto novo, i sve rijecima objasnjavamo. I nista! Ona zbilja ne pokazuje ama bas nikakav interes za imitiranjem glasova.

Zasto mene to toliko muci? Zato jer je sa 2 i pol mjeseca imala afebrilne konvulzije koje su klasificirane kao epi napadaji tonickog tipa. Svi nalazi UZV mozga, i EEG-a su uredni, kako tada, tako i danas. Kao terapija joj je uveden Rivotril- antiepileptik koji ce najvjerojatnije uzimati jos par mjeseci. U principu uzrok napadaja se vjerojatno nikad nece ni saznati. Mene je sad strah da su napadi ostavili nekakve posljedice.
Moze li to kasnjenje biti nasljedno? Otac joj je navodno progovorio sa 3 godine. Je li moguce da zbog naseg prevelikog razumijevanja za njene zelje, ona nema potrebu govoriti?
Molim vas recite mi da pretjerujem u brizi i ako imate slicnih iskustava podijelite ih sa mnom.

bliznakinje
02.08.2007., 07:33
Molim vas recite mi da pretjerujem u brizi i ako imate slicnih iskustava podijelite ih sa mnom.

Pretjerujes u brizi!!!
Dijete je jos jako malo, uz to i vrlo napredno. To sto jos uvijek ne govori ne treba da znaci nista. Ima toliko mnogo djece, bez ikakvog zdravstvenog problema koja jako kasno progovore.
Jedan savjet ti mogu samo dati. Prosla sam taj osjecaj koji ti imas da su napadi ostavili posljedice, kod nas su se ponavljali i to kod oboje djece. Medjutim, ono sto sam ja propustila jeste bilo uzivanje u stvarima koje su savladavale. Kad su prohodale, nisam bila sretna, nego sam samo odahnula,misleci kako nije ostala posljedica po krupnu motoriku...I tako svaku fazu razvoja...
Opusti se, uzivaj u onome sto dijete zna i ne misli za sada o onome sto ne zna.Naravno, brizna si i pratices ga,pa ako vidis da bas dugo ne progovara ni tad se ne brini previse, ima tako dobrih logopeda i institucija, nauce da pricaju potpuno gluvu djecu,pa tako ce i tvoju...
Zato samo vas dvije uzivajte, igrajte se onog sto ona voli i nemojte je previse forsirati...Svako dobro

bliznakinje
02.08.2007., 07:39
Jos nesto da dodam na ovo forsiranje. Jedna od nasih baki je bila vrlo uporna i navalentna po pitanju govora,posebno na kcerku koja je kasnije progovarala. Kad god bi dosla provela bi dan ponavljajuci-kazi ovo, sta je ovo, hajde ponovi za bakom....
Sta se dogadjalo? Mislim da je imala i tri godine, a baka od nje nije cula ni glas. Jednostavno, kad baka dodje kod nas ona ucuti i cijeli dan nece da kaze ni jednu jedinu rijec...Nista. Ni nama, ni njoj.
Cim baka izadje iz kuce ona pocne pricati...
Ja sam cak osjecala da je bila jako uvrijedjena svaki put kad bi baka, makar i indirektno, forsirala je da prica...
Zato, pustite dijete neka radi ono sto se njoj radi...sve je to dio razvoja..

baja
02.08.2007., 11:31
Otac joj je navodno progovorio sa 3 godine. Je li moguce da zbog naseg prevelikog razumijevanja za njene zelje, ona nema potrebu govoriti?
mislim da pretjeruješ :)
moja klinka nije imala nikakvu povijest bolesti koja bi je mogla omesti, a progovorila je kasno; s godinu dana; mama, tata, as (još, odnosilo se uvijek na vodu)
sad su joj 2,5 i melje k'o mlinac.. ne treba joj niti sugovornik
...znaš onaj vic o malom crnogorcu; dijete ima 6 godina i nije još progovorio, jednog dana za ručkom kaže dodajte mi so
obitelj u transu od sreće; pa sine kako nisi do sada pričao
kaže mali; nijesam imao primjedbi do sada

Rita
03.08.2007., 05:47
Ne moze bas u svemu biti napredna.Uvijek nesto zaostane pa se popravi i tako,ne birni;)

ženica
03.08.2007., 07:54
Imam curicu od 10 mjeseci. Na svim podrucjima je super osim po pitanju razvoja govora. Naime, sa 4 mjeseca je gukala, pa je slijedila sutnja od mjesec dva dana, pa je pocela usnama 'prrrrr' pa opet pauza, pa je bilo 10-ak dana buuu, buuu, pa opet nista mjesec dana. Sada izgovara samoglasnike aaaaaa, oooooo, uuuu, naglasavajuci ih na razlicite nacine kada npr. ugleda nesto novo ili vidi hranu. Ti njeni 'zahtjevi', popraceni su pokazivanjem prstom tako da ona zbilja nedvosmisleno zna pokazati svoje zelje. Ali nigdje traga od slogova, suglasnika, imitiranja. ..sada vec seta za jednu rucicu i nekidan je nesvjesno napravila par samostalnih koracica. Ona zbilja ne pokazuje ama bas nikakav interes za imitiranjem glasova.

Zasto mene to toliko muci?.

poštovana gospodjo
ja vas u potpunosti razumijem u vašoj situaciji naravno da ste zabriniti za svoje zlato,, uostalom koja majka ne bi bila da mi je znat?

strašno je to kad gledaš drugu djecu i porediš sa vlastitim koje kao da je palo s marsa se osjetiš,
osjećaji strah i neprihvatanje okoline sve smo to mi prošli,,
ali da je teško to prevazići jeste tu nema zavaravanja,

kod nas postoji taj problem da zlato ne pokazuje nikakav interes za imitiranjem glasova,
mi smo zabrinuti sve pokušali,
muž doneso slikovnica i slikovnica - dali joj da lista ali ništa.
jednostavno više ne znamo šta ćemo:confused:
kako se nositi s tim kako dalje:confused:

tarmiqua
03.08.2007., 08:15
mislim da se ne trebate brinuti, mnoga djeca ne reagiraju na poticaj na priču...
moj nećak je isto tako samo se samoglasnicima služio i pokazivanjem, ali je apsolutnosve razumio sve ad mu se obraćaš, i kad je od prije trećeg rodjendana počeo pričat ne staje ...:zubo:

polako pa još je vaša kćer mala...
sve bu dobre...:top:

verica
03.08.2007., 08:33
lubyanka, jasno mi je da brineš radi ove epizode sa konvulzijama, ali dijete ti je zaista još premaleno da bi se bilo što o govoru moglo reći. Ja se za svoje dijete npr. uopće ne sjećam da je ponavljalo slogove ili gugutalo a progovorilo je vrlo rano i vrlo je napredno u govoru. Ključna stvar za razvoj govora je razumijevanje, a to tvoje dijete definitivno ima. Ako želiš imati osjećaj da nešto poduzimaš možeš potražiti knjige i DVD o ranom razvoju govora od profesorica Jug i Rade iz Suvaga, pa se igrati sa djetetom neke tamo opisane igrice, to ne može štetiti, dapače, samo poticati djetetov razvoj.

sretna_mama
03.08.2007., 12:18
Evo, ja moram nadodati da poznajem jednu prekrasnu šestogodišnjakinju koja je svoju prvu riječ izustila kad je već dobro prešla treću. I od tada ne staje :)...
A prijateljica moje curice ima 27 mjeseci i još samo šišti, ne govori ništa. Roditelji se ne zabrinjavaju...
Svi klinci su različiti a tvoja mala je još mala malecka i ima još puno cajta...

Ako to može pomoći, moja Karla je vrlo rano progovorila a ja sam joj puno čitala (lagano i ragovjetno), nikad joj nismo tepali i uvijek sam joj sve objašnjavala ko velikoj...

Odlične su ti Forumove zbirke MOJI PRVI KORACI... Mi smo se toga načitali.
Sretno!

lubyanka
06.08.2007., 00:34
Jedan savjet ti mogu samo dati. Prosla sam taj osjecaj koji ti imas da su napadi ostavili posljedice, kod nas su se ponavljali i to kod oboje djece. Medjutim, ono sto sam ja propustila jeste bilo uzivanje u stvarima koje su savladavale. Kad su prohodale, nisam bila sretna, nego sam samo odahnula,misleci kako nije ostala posljedica po krupnu motoriku...I tako svaku fazu razvoja...

Nekako je utjesno cut slicnu pricu. Malo offtopic, jesu ti djeca bila na kakvoj terapiji? Je li otkriven uzrok? Ja sam kao opustena ali zapravo sam konstantno u nekom grcu. Proslo je 8 mjeseci od toga a meni je gotovo svaki dan prizor napada pred ocima. I stalno strah da cemo to morat opet prezivjet. Znam da nema smisla al jebga, ko to moze izbacit iz glave.
Da se vratim na temu, kako je tvojima islo s govorom konkretno? Skuzili smo i mi da je ne valja forsirat, trudimo se i dalje objasnjavat sve i pricamo i pricamo. Pa ako je sve ok, valjda ce guknit jednom.

Za zenicu: koliko je tvoje dijete staro? I jeste bili na kakvom pregledu kod logopeda ili nesto? Sto vama kazu lijecnici? Neuropedijatrnica koja vodi moju curicu nije djelovala prezabrinuto, lijecnica opce prakse isto tako ali nije bas ni da su me uvjeravale da ce sve bit u redu. Nekako u smislu, moze bit svasta a najvjerojatnije nije nista. Valjda se moraju ogradit od pogresnih zakljucaka. U biti cinjenica je da je jos mala i da nije bilo napada i je i lijecnici bi na to gledali s puno manje zabrinutosti.

bliznakinje
06.08.2007., 14:48
. Nekako u smislu, moze bit svasta a najvjerojatnije nije nista. Valjda se moraju ogradit od pogresnih zakljucaka.

Upravo tako. Ne da ne mogu donositi zakljucke, nego razvoj je potpuno nepoznat, stoga ti doktori ni ne mogu reci bice ovako ili onako...
Mi imamo oba iskustva. Jedna kcerka je imala napad sa 9 mjeseci i sa 1,5 god i nikad vise.
Druga je imala sa sedam prvi put i od tada stalno, jedan-dva puta godisnje.
Izmijenjala je sve terapije i sve njihove kombinacije, ali nista ne pomaze. EEg i svi nalazi su joj uredni i nikada uzrok nije nadjen.
Stoga, ne razmisljaj o tome, uzivaj u danima koji su bezbrizni, ako bude trebalo onda ces se brinuti, do tada se ubijedi da je sa tim gotovo...
Svako dobro...

mkozjak
12.11.2007., 16:39
lijepi pozdrav svima.
ja sm studentica sa filozofskog fakulteta i za seminar obradujem temu zakasnjelog govornog razvoja ili strucije, govor djece s einsteinovim sindromom
mislim da nemate pretjeranih razloga za brigu ako djetetu nije ostecen sluh
takva djeca obicno su tvrdoglava jer ih smetaju zahtjevi okoline u kojima oni ne vide smisao, imaju obicno nadprosjecni kvocijent inteligencije, cak do 170!
nego, da se vratim na ono zbog cega sam ovdje. meni treba nekoliko audio zapisa govora djeteta koje progovara kasnije. lijepo bih molila ako ima netko tko mi je voljan pomoci da mi se javi
hvala Vam unaprijed

mkozjak
12.11.2007., 17:00
poštovana gospodjo
ja vas u potpunosti razumijem u vašoj situaciji naravno da ste zabriniti za svoje zlato,, uostalom koja majka ne bi bila da mi je znat?

strašno je to kad gledaš drugu djecu i porediš sa vlastitim koje kao da je palo s marsa se osjetiš,
osjećaji strah i neprihvatanje okoline sve smo to mi prošli,,
ali da je teško to prevazići jeste tu nema zavaravanja,

kod nas postoji taj problem da zlato ne pokazuje nikakav interes za imitiranjem glasova,
mi smo zabrinuti sve pokušali,
muž doneso slikovnica i slikovnica - dali joj da lista ali ništa.
jednostavno više ne znamo šta ćemo:confused:
kako se nositi s tim kako dalje:confused:

prema ovome zakljucujem da imate dijete u blizini koje jos ne prica a okolina smatra da je vec trebalo progovoriti. jeste li voljni poslati mi nekoliko zvucnih zapisa govora tog djeteta, radim analizu zakasnjelog govora za seminarski rad.
unaprijed se zahvaljujem

Carmy
13.11.2007., 09:51
i ja imama malog misa koji ce u prvom mjesecu 2 godine ali od govora nista....malo mama i dede i to je to....progovoriti ce on kad ce htjeti samo tko ce ga onda zaustaviti.....:-)

lturkano
13.11.2007., 10:01
svi govore da ne treba dijete uspoređivati sa drugom djecom, ali šta kad si nemožeš pomoći, svi to radimo. do 4 god će svi hodati, govoriti i raditi svašta nešto, ali do 4 god su razlike među djecom velike, ali na kraju su svi otprilike na istom. a mi se u međuvremenu naberemo straha i straha. netko je gore napisao da ako stalno gledaš šta ti dijete nemože ne uživaš u onome što može, istina. pročitala sam da dijete od 9 mjeseci treba znati mahati pa-pa, moja to nezna i žalim se ja mužu, a on mi na to veli pa naravno da nezna kad svugdje ide s nama, nikad joj negovorimo pa-pa. :cerek:

amiha1
13.11.2007., 12:49
Mislim da nema potrebe za brigom. Primjer mojih necaka. Jedan i drugi su progovorili poslije dvije godine. Curica nesto prije, ali decko je skoro do tri godine komunicirao samo sa aaaaaaaa,aaaaa....
Kad su napokon progovorili, nisu doslovce zatvarali. I dan danas jaaaako puno pricaju!!!!:blabla:

mi_ama
13.11.2007., 14:58
Moj Leon je prija dva dana rekao baba i brrrrr (7,5mj):s

putnica
13.11.2007., 15:52
evo i link s tablicom razvoja govora i stvarima na koje treba pripaziti

logopedija (http://www.dijete.net/strucnisavjetilogopedija.shtml)

MissLestrange
14.11.2007., 13:10
mislim da pretjeruješ... pa ima tek 10 mjeseci :)
eto moja s 23 mjeseca baš i nije pričljiva, al ne zabrinjavam se jer vidim da ipak napreduje... svako dijete ima svoj ritam, neki propričaju ranije, neki kasnije... frendicin mali do dvije godine samo s prstom pokazivao uz zvuk "mmmmmm", a sad nemreš doć do riječi od njega :D

traxdata
14.11.2007., 13:28
i ja imama malog misa koji ce u prvom mjesecu 2 godine ali od govora nista....malo mama i dede i to je to....progovoriti ce on kad ce htjeti samo tko ce ga onda zaustaviti.....:-)

tako i moj, moj bu u 2. mjesecu dvije godine, a govori samo mama, tata, nedavno je počeo baba...
nema puno riječi, ali zato zna vrlo dobro pokazati što hoće i ja se ne zabrinjavam. i zna kako ide pas, mačka, krava, koka..:D

beba ti je još premala da bi govorila, nema razloga strahu. frendica je sa svojm djetetom proživjela febrilne konvulzije i išli su na uzv mozga i eeg i sve je u redu. mali napredan, savršen..

lubyanka
14.11.2007., 22:05
Evo i mene opet! Sada nam je već 14 mjeseci i nismo bitno napredovali s govorom. Ona ponavlja 'ba-ba' ko dijete od 6 mjeseci. Da, kad joj kažem 'Reci baba', ona zbilja kaže (s jednim slogom više ili manje :) ) ali tome ne pridaje nikakvo značenje. Kako je moguće da ona ne razumije značenje onoga što ona sama izgovori a sve što joj ja kažem razumije u potpunosti. Mislim stvarno, nekidan se rasplakala kad mi je suprug ujutro rekao da se dignem iz kreveta skuhati nam kavu. Ona je prasica mala htjela da se još izležavam s njom. I tako neke rečenice pohvata koje uopće nisu upućene njoj. A o izvršavanju 'zapovijedi' da ne govorim-to dijete je toliko poslušno da mi je nekad bude žao. Ona samo upija i upija ali ništa da se iscijedi iz nje. Nekad mi se čini da je u stanju zapamtit 100 novih naziva u danu ali nikako da pokuša nešto sama izgovoriti.
Da, ja isto volim misliti da je to njeno zaostajanje u govoru zapravo pokazatelj visokog IQ-a. :D

putnica
15.11.2007., 01:22
prema ovome zakljucujem da imate dijete u blizini koje jos ne prica a okolina smatra da je vec trebalo progovoriti. jeste li voljni poslati mi nekoliko zvucnih zapisa govora tog djeteta, radim analizu zakasnjelog govora za seminarski rad.
unaprijed se zahvaljujem

molim te da se s takvim upitima obratis korisnicima privatnom porukom.

vemar1
15.11.2007., 02:32
Lubyanka, mislim da pretjerujes. Ako ti dijete razumije u toj dobi tako dobro mislim da je sve ok. Moj mali donedavno nije nista pricao a ima 27 mjeseci. Sad svaki dan prica nesto novo. Znam za puno djece koji su progovorili tek sa 3 godine. A isto tako ima i djece koja nerazgovjetno pricaju do cetvrte godine i roditelji to karakteriziraju govorom. Djeca su razlicita u svemu tako i u tome. Od moje prijateljice mala vec odavno prica i sada moze dva sata biti mirna dok gleda DVD a moj mali bi za to vrijeme porusio pola kuce. I teta pedagoginja koja ga je pazila ljeti je rekla da nije jos vidjela dijete te dobi tako spretno i jako. Moja susjeda je isla za malim po kuci i sta god je on dotaknuo ona je naglas izgovarala sta je. Meni je to pretjerivanje. Ja sa svojim pricam ali mu cak niti ne govorim sta da kaze. Pa reci ce sam kad ce htjeti. Mozda nisam u pravu ali nisam za preveliko forsiranje djece u icemu bez potrebe.

bliznakinje
15.11.2007., 08:34
Mozda nisam u pravu ali nisam za preveliko forsiranje djece u icemu bez potrebe.

Ne bih ja rekla da lybanka svoje dijete forsira, niti da su njene licne ambicije da dijete sto prije progovori. Na pocetku teme je rekla da je dijete imalo konvulzivne napade, da je na terapiji i tu zaista postoji objektivan razlog za brigu. Da toga nije bilo ni ona vjerovatno ne bi ni primjecivala da dijete govori ovako ili onako...Ja sam je dozivjela bas kao zrelu i briznu majku, upucenu u probleme koji bi se mogli javiti i to je zaista vrijedno divljenja. Kad bi sve majke bile tako oprezne i brizne djeca ne bi imala ni pola tegoba koje imaju.

Ja sam takodjer sve to prosla, pa te potpuno razumijem. Medjutim, sve i kad bi bio neki problem, sad u ovom trenutku ti ne mozes nista vise uciniti od ovoga sto upravo cinis-imati s njom topao i njezan odnos i stimulisati govor tako kako vec radis. Ukoliko vidis da se to ne popravlja trazit ces logopeda, oni su zaista sposobni puno toga da poprave, ali ti niko nece primiti dijete dok nema bar 2,5-3 godine...
Zato ti kazem, do tada samo uzivajte, mazite se i igrajte.
A sigurna sam da ces znati sta da cinis ukoliko ti bude trebala pomoc.

vemar1
15.11.2007., 12:21
Lybyanka, ispricavam se. Mozda sam se krivo izrazila. Nisam mislila na tebe nego na svoju susjedu koja posve zdravom djetetu stalno govori naglas kako se zove sve sto dijete dotakne. To sam mislila forsiranjem. Naravno da razumijem tvoju brigu. Meni je prvo dijete umrlo i sad svaki put kad je mali bolestan u mom zivotu je drama.

traxdata
15.11.2007., 12:30
mislim da je važnije promatrati koliko dijete komunicira s tobom i koliko je zainteresirano za okolinu. nije važno da sad ona slaže riječi. progovorit će ona, ne brini, još je ona malena.
moj je jučer prije neg je zaspao počeo baba, dida, mama, tata.. i tak ponavlja.
sa 20 mjeseci ima mali fond riječi, papa je počeo govoriti tak prije par mjeseci, sad stalno govori papa. iako sam čula da neka djeca još prije prve godine to govore. ma to je sve tako individualno. ja svog ne želim uspoređivati s nikim, nisam to nikad ni radila..nemoj se zabrinjavati zbog toga što govori samo baba, velim ti, tako je i moj. glavno je da komunicira s vama na drugi način i da vidiš da ona vas kuži..

goblena
15.11.2007., 17:44
Preporuka zgodne literature na temu: "Vase dijete i jezik," Mirjana Vilke. O razvoju govora ljudske mladuncadi, uz simpaticne primjere istog kod autoricinih unuka, plus o ucenju stranih jezika. Pisano tako da i netko tko nije jezicar moze lijepo pratiti tekst.

ksenija_2
03.06.2008., 13:59
Podižem malo temu.

Evo, baš čitam na netu o razvoju govora u djece. Moj mali ima godinu dana i brblja on svašta-nešto iako to ništa ne znači konkretno. Zna ići ne-ne-ne-ne-ne, da-da-da-da-da, ma-ma-ma-ma-ma (na što ja kažem: "Evo mame, samo s jednim slogom manje :D). No, dijete mi uopće ne reagira na upite tipa "Gdje je mama" ili "Gdje je tata?". Ni na kakve riječi / zapovijedi ne reagira. Samo me zbunjeno gleda ili brblja nešto :D Tako da je meni situacija da dijete od 6mj. reagira na neku riječ bajna! Doduše, malko me zabrinjava, ali mama sam, to je valjda normalno. Ipak se ne opterećujem.
I još jedna stvar, mi njega zovemo uglavnom s 2-3 nadimka, ponekad imenom, pa može biti i da je dijete jadno zbunjeno, jer ne kuži kako se zapravo zove :rofl: Neki put se okrene kad ga zovemo, neki put ne.

Inače, imam 2 nećaka, imaju 3 godine, razlika je par mjeseci. Onaj mlađi priča sasvim normalno, a onog starijeg razumiju valjda samo mama i tata (ima neke svoje riječi i ja ga ništa ne razumijem dok mi oni ne prevedu :D).

Štrumpfeta
03.06.2008., 19:15
ksenija, ja bi rekla da je sve to ok. i moj nekad reagira kad ga zazovem, nekad ne.
uglavnom ne gleda u mene kad ga neko pita di je mama.
inače govori mama, tata, pepa i beba ali mi kaže rodica logopedica da je to i više od očekivanog za njegovu dob - tako da mislim da razloga za brigu nemaš

phuketya
04.06.2008., 17:08
Ksenija, Štrumpfeta, koliko su stara vaša djeca? Moj ima 9 mjeseci i ne brblja baš puno. Najčešće ponavlja ba, da, ta, ali ništa od riječi koje nešto znače. Znam, rano je još. Ali inače, brzo uči i kad ga pitam gdje je "nešto", on odmah traži i sav ponosan jer zna.

blond lady
04.06.2008., 17:12
Ksenija, Štrumpfeta, koliko su stara vaša djeca? Moj ima 9 mjeseci i ne brblja baš puno. Najčešće ponavlja ba, da, ta, ali ništa od riječi koje nešto znače. Znam, rano je još. Ali inače, brzo uči i kad ga pitam gdje je "nešto", on odmah traži i sav ponosan jer zna.

moja djevojčica ima isto 9 mjeseci i sto tako govori kao tvoja beba ...mislim da je to normalno

Štrumpfeta
04.06.2008., 20:19
Ksenijin star godinu dana
Moj je star 1 godinu i 2 tjedna

Lindsay
04.06.2008., 20:54
Ja još nemam djece ali moram pitati vas koje imate za savjet ili sl.- naime, je li alarmantno ili je još ok ako dijete od 4,5 godine ne priča tečno, ne izgovara suglasnike nabolje( pogotov č,ć,š,đ,p,s,k..) i do koje godine nakasnije dijete treba potpuno razumljivo pričati? hvala.

ksenija_2
05.06.2008., 20:41
ksenija, ja bi rekla da je sve to ok. i moj nekad reagira kad ga zazovem, nekad ne.
uglavnom ne gleda u mene kad ga neko pita di je mama.
inače govori mama, tata, pepa i beba ali mi kaže rodica logopedica da je to i više od očekivanog za njegovu dob - tako da mislim da razloga za brigu nemaš

Ma i pretpostavljam da je ok, samo tako, malo sam razmišljala o tome pa se malo previše zamislila :D

ksenija_2
05.06.2008., 20:47
Ja još nemam djece ali moram pitati vas koje imate za savjet ili sl.- naime, je li alarmantno ili je još ok ako dijete od 4,5 godine ne priča tečno, ne izgovara suglasnike nabolje( pogotov č,ć,š,đ,p,s,k..) i do koje godine nakasnije dijete treba potpuno razumljivo pričati? hvala.

Nisam previše upućena za pametan odgovor, ali ukucaj u Google "razvoj govora u djece" pa ćeš naći nešto sigurno.
Možda ti i ovo (http://www.hld.hr/stranice/poremecaji.shtml) pomogne.

amiha1
07.06.2008., 09:14
Moj je star godinu i pol i jos ne prica nista konkretno. Jedino sto cisto kaze je mama i tata i to kad je jako raspolozen, a inace za svaku rijec koju ponavlja izgovara samo prva dva slova. Osobno ne brinem zbog toga jer mislim da ima jos vremena za pricu.
I moj u vecini slucajeva ne reagira kad ga zoves, pogotovo kad on ima nekog svog posla, ali to su muskarci..............i to je jednostavno tako..............
Eto samo primjera, sestrini klinci progovorili jako kasno, starija curica sa dvije i pol godine, decko sa skoro tri godine. Kad su progovorili vise nisu zatvarali. I sad pricaju i pricaju i pricaju...........i sve o.k. :) tako da ovo sto pisete da djete od godinu i mladje ne prica, to je stvarno jako jako rano.

BUBEK
17.11.2008., 21:59
Naišla sam na zgodne materijale i evo sažetka:

Prva faza razvoja govora traje od rođenja do 8. tjedna (2. mjeseca)

To je faza fiziološkog krika i refleksnog glasanja. To su spontana glasanja koja odražavaju fiziološko i emocionalno stanje bebe. Beba uzdiše, kiše, kašlje, plače kada je gladna ili osjeća nelagodu. Kao što beba čini mnoštvo spontanih pokreta nogicama, ručicama i prstićima, tako također nesvjesno pokreće govorne organe - jezik, usnice, donju vilicu, glasnice. U kriku dominiraju zvukovi slični samoglasnicima uz blagu nazalnost glasa.

Procjena krika ima vrlo važno značenje. Krik zdravog novorođenčeta je glasan, bistar, čist, s kratkim uzdahom i produljenim izdahom. Simptom rizika je kada je dječji krik prodoran ili vrlo tih, kada se sastoji od kratkih naglih vriskova ili tihog jednoličnog stenjanja i kada dijete plače nekoliko dana za redom bez somatskog razloga (kad ga ništa ne boli i ne smeta).

Iako se u prvoj fazi još ne radi o pojavi pravih govornih glasova, ona je vrlo važna za cjelokupni govorni razvoj. U prvoj fazi počinje stvaranje prvih za govor važnih senzomotoričkih živčanih veza. Mozak bebe postupno uči kontrolirati izgovor glasova i slušanje. Taj proces čini temelj za ostvarivanje svjesnoga razvoja govora. On počinje u prvoj fazi i traje tijekom cijelog pripremnog perioda. Prvo dolazi do uspostavljanja kontrole nad intenzitetom glasa (putem kontrole rada abdominalnih mišića) pa kontrole visine glasa (rad glasnica) pa, konačno, kontrole različitih pokreta govornim organima u usnoj šupljini. Slušanje se razvija tako da beba postaje veoma osjetljiva na glasove ljudskog govora. Na početku 2. mjeseca pojavljuje se specifična reakcija na ljudski govor u obliku slušne koncentracije. Između 6. i 8. tjedna se, u kontaktu s odraslima, pojavljuje prvi osmijeh.

Druga faza razvoja govora traje od 8. do 20. tjedna (2. do 5. mjeseca)

Ta je faza praćena kvalitetnom promjenom krika, pojavom smijeha i gukanja. Proces uspostavljanja svjesne kontrole nad izgovorom i slušanjem se nastavlja tako da dijete počinje ovladavati prvim elementom ljudskog govora - intonacijom. Tako se od trećega mjeseca razvija intonacijska kvaliteta krika: krik se mijenja ovisno o stanju bebe. Krik nije nimalo jednoličan, već je veoma izražajan i bogat. Beba na razne načine daje majci glasovne signale da je gladna, mokra, da je nešto boli i smeta. Beba reagira na govor roditelja vlastitim glasovnim reakcijama. Na početku izgovara kratke glasove, oponašajući intonaciju odraslih. Kasnije se te reakcije produljuju, postaju ritmičnije, intonacijski složenije. U toj je fazi vrlo važno s bebom ostvarivati što bogatiju emocionalnu komunikaciju. Otprilike od 12. tjedna kod zdrave djece učestalost krika se smanjuje i pojavljuje se početno gukanje. Glasovi gukanja se pojavljuju kao reakcija na osmijeh i govornu i emotivnu interakciju roditelja s bebom, kad je škakljamo, grlimo, razgovaramo s njom. Važna uloga druge faze razvoja govora sastoji se u tome da se ostvaruje prijelaz od refleksnog spontanog glasanja prema komunikativnom glasanju. Tako zdrava beba aktivnije guče u prisutnosti odraslih osoba. U 4. mjesecu života sposobnost razlikovanja intonacije govora odraslih se usavršava. Pojavljuju se počeci imitacije i aktivno smijanje kao reakcija na emotivno komuniciranje s odraslima. Gukanje se sastoji uglavnom od samoglasnika, ali na kraju druge faze pojavljuju se reducirani suglasnici. Glasovi gukanja se javljaju tijekom izdaha i postaju početkom ovladavanja govornim disanjem. Ostvaruje se intenzivni razvoj intonacijskog elementa govora, glasovi gukanja se postupno približavaju standardnim govornim glasovima.
Simptomi rizika u drugoj fazi su odsutnost ili nedostatak intonacijske izražajnosti krika i gukanja, jednolično, monotono, tiho, usporeno gukanje, odsutnost smijeha, dominacija nazalnih glasova u kriku.

Treća faza traje od 16.-20. do 30. tjedna (4.-5. - 7,5. mjeseca)

U toj se fazi pojavljuju glasovne igre i brbljanje. U usnoj se šupljini sve više stvaraju suglasnici. Beba je već narasla, pa u usnoj šupljini ima više prostora za različita složenija kretanja jezikom. Postupno se pojavljuje početno slogovno glasanje (baaa, maaa, taaa) koje kasnije prelazi u slogovno brbljanje koje se sastoji u ponavljanju slogova uz kontrolu sluhom. Taj period je od ogromnog značenja u govornom razvoju, jer se ostvaruje spajanje odvojenih glasova u glasovne sekvence na temelju kojih se gradi govor.

Sljedeća faza traje od 20.-25. do 50. tjedna (5.-7,5. - 12,5. mjeseca)

Prati se aktivnim slogovnim brbljanjem. Upravo sada, prema svojim akustičkim kvalitetama, glasovi dječjeg brbljanja počinju podsjećati na prave glasove materinskog jezika. Taj se proces ostvaruje putem kontroliranog ponavljanja istoga sloga (ba-ba, ma-ma, ta-ta, pa-pa). Brbljanje postaje društveno orijentirano - dijete aktivno brblja u igranju s odraslima, brbljanjem pokušava privući pozornost odrasle osobe, pruža ručice, igračke, pažljivo sluša ljudski govor. Kod zdrave djece slogovno brbljanje postaje samostalna komunikativna aktivnost. Istodobno se razvija i početno razumijevanje ljudskoga govora. Dijete veoma pažljivo prati na njega usmjerene aktivnosti roditelja i pokušava razumijeti njihovo značenje. Nakon 8.-9. mjeseca slogovno glasanje postaje mnogo bogatije. Dijete počinje spajati različite slogove i izgovara ih sa značenjem uz gestovnu imitaciju (npr. pa-pa kod odlaska). Razumijevanje govora se intenzivno razvija. Na kraju prve godine života, odnosno pripremnog perioda razvoja govora, dijete svjesno reagira na vlastito ime, na riječ "Ne!" i na jednostavan nalog ("Daj mi loptu!") te usmjeruje pogled prema imenovanim osobama i igračkama ("Gdje je tata?", "Gdje je auto?"). Aktivno se proširuje memorija, dijete živo reagira na promjene okoline, pojavu nepoznatih osoba (krije se iza majke i sa zanimanjem razgledava neznanca). Posebno je oštra reakcija na odvajanje od majke, što može utjecati na pojavu odstupanja u govornom razvoju. U tom je periodu veoma važno ostvarivati predmetnu komunikaciju s djetetom putem jarkih šarenih igračaka i predmeta. Zdravo dijete uvijek živo reagira na novi predmet, ali odnos prema različitim predmetima je različit. Nedostatak predmetne komunikacije s odraslima, rano odvajanje od roditelja, mogu ozbiljno kočiti razvoj govora.

Upravo se ta faza smatra vrlo osjetljivom fazom za razvoj govora. Dijete je od sada posebno osjetljivo na usvajanje svih elemenata materinskog jezika. Razvoj govora se odvija putem usavršavanja svjesne glasovne percepcije ljudskoga govora, a ne isključivo putem imitacije. Dijete postupno i svjesno gradi vlastiti slušno-govorno-motorički sustav.

Kikych
18.12.2008., 11:10
Mene zanimaju vaša iskustva s područja govora, kad su vam bebe počele pričati i sl. Naime, imam djevojčicu od godinu i pol (točnije 20 mjeseci) koja jako malo priča. U potpunosti razumije govor i ima svoj način sporazumijevanja, ali ne želi govoriti. U zadnjih mjesec dana se ipak počela truditi, ali se to svodi na par riječi koje kod nje imaju različita značenja (npr. baba joj je baka i brat, mama sam ja i kad hoće reći da je nešto malo,...). Budući da bi ona već u svojoj dobi trebala spajati dvije-tri riječi u rečenice malo me to sve skupa brine iako sam pričala s pedijatricom koja kaže da se još nemoram brinuti oko toga. Pročitala sam i milijun savjeta stručnjaka na netu, ali me ipak više zanimaju konkretna iskustva, budući da je moje iskustvo sa starijim djetetom potpuno suprotno od ovog - on je sklapao rečenice s godinu dana! Jasno mi je da je svako dijete različito, to i jasno vidim iz svoje dvoje, ali bi mi puno pomoglo kad bih znala da se još netko susreo s takvim probemom (ako to uopće i jest problem). Zato molim vas, utješite jednu zabrinutu mamu!

Wedding
18.12.2008., 11:41
Mene zanimaju vaša iskustva s područja govora, kad su vam bebe počele pričati i sl. Naime, imam djevojčicu od godinu i pol (točnije 20 mjeseci) koja jako malo priča. U potpunosti razumije govor i ima svoj način sporazumijevanja, ali ne želi govoriti. U zadnjih mjesec dana se ipak počela truditi, ali se to svodi na par riječi koje kod nje imaju različita značenja (npr. baba joj je baka i brat, mama sam ja i kad hoće reći da je nešto malo,...). Budući da bi ona već u svojoj dobi trebala spajati dvije-tri riječi u rečenice malo me to sve skupa brine iako sam pričala s pedijatricom koja kaže da se još nemoram brinuti oko toga. Pročitala sam i milijun savjeta stručnjaka na netu, ali me ipak više zanimaju konkretna iskustva, budući da je moje iskustvo sa starijim djetetom potpuno suprotno od ovog - on je sklapao rečenice s godinu dana! Jasno mi je da je svako dijete različito, to i jasno vidim iz svoje dvoje, ali bi mi puno pomoglo kad bih znala da se još netko susreo s takvim probemom (ako to uopće i jest problem). Zato molim vas, utješite jednu zabrinutu mamu!

zato bi vec trebala spajat rijeci - to su ti gluposti:top: i nemoj se tiem opetrecivat....... svako djete je za sebe i netko progovori sa 8 mjeseci a netko sa 2 godine.
-moguce je da je malo "lijena" pa ce kasnije progovorit a opet moguce je sada joj se govor kasnije razvija sto ne mora zncit da nesto ne stima.

Ako zelis bit mirna posjeti logopeda.

Mene je bilo strah ali sad sa 18 mjeseci je poceo vise pricat: mama, tata deda, baka, da, ba - kaze kad nesto baca, pokusava reci pticica:lol: i eto ..i ja sam sretna i necu se za sad zamarat:mig:

dubac
18.12.2008., 12:57
Svatko dijete ima svoj razvoj. Moja ima 2,5 godine i govori stvarno puno i razgovjetno. S 2 godine je već govorila glas R, koji sam ja usvojila s pune 4. Ali znam za druge koji s 2 godine su rekli par riječi, pa sad s 3 pričaju na veliko.
A mene pitala nekidan psihologica u vrtiću kad je mala progovorila (bio je intervju). Ja velim s 10, 11 mjeseci. Ona mi veli - to je prekasno :eek:
A ustvari sam ju trebala pitati što znači progovoriti. Ja nisam uopće doživljavala ono ma-ma, ba-ba, ta-ta, s kojih 8 mjeseci kad djete počne izgovarat slogove. Meni progovoriti znači da dijete pokaže nešto, imenuje to pa makar i svojim jezikom i da znam da zna značenje. Npr. S nekih 11 mjeseci je moje dijete za psa reklo va-va, a za mačku ma. Ak je to prekasno?!

mel777
18.12.2008., 13:19
Svatko dijete ima svoj razvoj. Moja ima 2,5 godine i govori stvarno puno i razgovjetno. S 2 godine je već govorila glas R, koji sam ja usvojila s pune 4. Ali znam za druge koji s 2 godine su rekli par riječi, pa sad s 3 pričaju na veliko.
A mene pitala nekidan psihologica u vrtiću kad je mala progovorila (bio je intervju). Ja velim s 10, 11 mjeseci. Ona mi veli - to je prekasno :eek:
A ustvari sam ju trebala pitati što znači progovoriti. Ja nisam uopće doživljavala ono ma-ma, ba-ba, ta-ta, s kojih 8 mjeseci kad djete počne izgovarat slogove. Meni progovoriti znači da dijete pokaže nešto, imenuje to pa makar i svojim jezikom i da znam da zna značenje. Npr. S nekih 11 mjeseci je moje dijete za psa reklo va-va, a za mačku ma. Ak je to prekasno?!

Prekasno?! Moj je te slogove počeo govoriti s oko osam i pol mjeseci, ne smatram da je to prekasno. Slažem se s tobom, i ja mislim da je dijete progovorilo kad nešto smisleno imenuje. Do tog još nismo došli.

nightfall
18.12.2008., 14:26
MOja je s točno 8 mj (na dan) počela slogove govorit (ba-ba, va-va). Sad smo još na te dvije kombinacije :D
Ja sam se već zabinula jer je prije brbljala ko navijena, pa sa 6 mj ušutjela, samo se smijala na glas i tu i tamo nakaj promrmljala...ali očito je vježbala puzanje. Jer praktički onaj dan kad je pravi propuzala je i slogov počela govorit.Prije je samo s ustima išla kao da govori ali od glasa ni a :D

Leonee
18.12.2008., 14:32
moj je sa 4,5mj rekao ba-ba i ma-ma :cerek: :hvali se:
imam dokaz na jubituu :D
..al to nije ni cudo, obzirom ko mu je mama... zapravo svi su ocekivali da ce, kad se rodi, ispricati nam kako mu je bilo.. :D

nightfall
18.12.2008., 14:37
Pih, moja je s tri rekla ma-ma : hvali se i ponosno diže glavu::mig:
Moja sveki je dokaz,taman je bila kod nas :D

tropical
18.12.2008., 14:48
pa cure to je super!!! moj je od 3 mjeseca, možda koji dan prije vokalizirao i tu smo još i danas. tu i tamo kaže ba ili di, ili b, m, aag, i to je to. inače je šutljiv, da li po tatinoj strani (jer ja sam brbljava) ili je takav ili je to malo kašnjenje zbog toga što počinjemo kasniti i sa motorikom zbog hipoksije, ali sve je to još ok, uvjerava nas fizijatrica sa goljaka. iako mi imamo sve u planu po redu kako to već ide obići jer smo i distoni pa nas budu pratili u razvoju...

moja volja
18.12.2008., 14:55
evo moj je 20 mj...i bome priča kao navijen...spaja rečenice i provodi svoju volju...zna pjesmice(pliva patka preko save , dobro veče bakice, eci peci, end den dore, pužu mužu i još par)....prepoznaje slova abecede koje znači što npr. t-tata..b-baka...opominje nas ako opsujemo da je to ''luuuužno'' ružno i tako. I to sve bez i jednog dana maltretiranja ili prisile...ikakve... zna svoje ime i prezime, koliko ima godina i kg hehehe...zapamtio od doktorice...pamti što želi...a nečak koji je 3 mj mlađi ništa ne priča skoro..i to je sasvim oke i normalno i pedica kaže tako...to ti je samo razlika u karakterima i osobnosti...neki su povučeni a neki po prirodi brbljikusi mali...kao moj opanak :)

Leonee
18.12.2008., 15:00

Meni ne trebaju svjedoci, jer od tad je svima rekao I mama I baba :rofl: :B :D

nightfall
18.12.2008., 15:01
Ma to MaMa s tri mj ne brojim, zezala sam se :D
Omaklo joj se, samo jednom, mrmljala je i pjevala i išla brrrrrm-brmm s ustima radila balončiće al to je sve po PS-u. Mene je brinulo kaj za zašutila kaj se tiče brbljanja sa 6 mj. Tad se bacila na vježbanje okretanja, sa 7 mj i puzanja i valjda je na to bila koncentrirana.

Leonee
18.12.2008., 15:05
I moj je isto imao taj neki period di je smanjio pricu.. Ja se mislim ajd da malo odmorim usi.. Al evo ga opet je ko navijen.. :D
Jedino suti pred nepoznatim ljudima.. Dapace, suti I miran je ko bubica!

Kikych
18.12.2008., 16:30
zato bi vec trebala spajat rijeci - to su ti gluposti:top: i nemoj se tiem opetrecivat....... svako djete je za sebe i netko progovori sa 8 mjeseci a netko sa 2 godine.
-moguce je da je malo "lijena" pa ce kasnije progovorit a opet moguce je sada joj se govor kasnije razvija sto ne mora zncit da nesto ne stima.

Ako zelis bit mirna posjeti logopeda.

Mene je bilo strah ali sad sa 18 mjeseci je poceo vise pricat: mama, tata deda, baka, da, ba - kaze kad nesto baca, pokusava reci pticica:lol: i eto ..i ja sam sretna i necu se za sad zamarat:mig:

Hm, i ja sama sebi govorim da je najbolje ne optrećivati se i pustiti da se dijete razvija svojim tempom, al znaš tu su bake, susjede i slične "stručne" osobe koje ti stave bubu u uho pa se počneš brinuti i oko najvećih gluposti. Svima je neshvatljivo što je ona zaista fizički vrlo napredna - prohodala je s 9 mjeseci, sve zna, pametna je, a ne želi razgovarati. Čak i tete u jaslicama su me ispitivale da li ona doma priča i sl. Ali meni je nekak najdraža ona teorija da posebno inteligentna djeca jako kasno progovore. Hi! :D

oraščić
18.12.2008., 20:07
Isto sam pitanje ja postavila pedijatrici!Mali je imao 2 godine i ni rijeci,mislim bilo je ovih kratkih ,slogova,ali nekih vecih ne.Posto mi je bio 1.dijete,bila sam usredotocena samo na nj.,pa mi je ovako objasnila-on nema ni potrebu pricati,jer on pokaze prstom ,a vi -hop,tako je i bilo,skocila sam prije nego bi pokazao ili rekao,rekla je da je malo lijen.Kad je poceo nije prestao pricati i to sve rijeci,a ne malo pomalo.Mislim da nemas razlog za brigu.:mig:

PINKYCA
18.12.2008., 21:22
evo moj deckic ima danas tocno 18 mj.

njegov rijecnik je: mama, tata, da, ne, bavo (bravo), idi ( vidi ), kaka ( skakavac )

uz to svakodnevno koristi: pa-pa, vau-vau ( imamo psa ), brm brm ( kada se igra auticima ), am am ( kada je gladan ),

u slikovnicama pokazuje i poznaje sve sve sličice ( životinje, stvari,...), i
naravno razumije sve sto mu se kaze.:)

Wedding
19.12.2008., 09:46

cure to je spontanigovor koji nema veze sa znacenjem i vecina beba tako rano vokalizira ali pravi govor je ipak nesto drugo:mig:

Wedding
19.12.2008., 09:49
evo moj deckic ima danas tocno 18 mj.

njegov rijecnik je: mama, tata, da, ne, bavo (bravo), idi ( vidi ), kaka ( skakavac )

uz to svakodnevno koristi: pa-pa, vau-vau ( imamo psa ), brm brm ( kada se igra auticima ), am am ( kada je gladan ),

u slikovnicama pokazuje i poznaje sve sve sličice ( životinje, stvari,...), i
naravno razumije sve sto mu se kaze.:)

hehe pa mi smo smo na istom:top:........ mi oponasamo auto, usisivac, fuckanje:rofl:, avion, vlakic

Lali Puna
19.12.2008., 09:58
cure to je spontanigovor koji nema veze sa znacenjem i vecina beba tako rano vokalizira ali pravi govor je ipak nesto drugo:mig:

točno tako
i nema veze jel beba počela vokalizirat s 3 ili 5 ili govorit slogove s 5 il 6
razvoj govora se, za razliku od motorike, ne gleda po mjesecima nego od 0 do 6 mjeseci (s tim da logopedi/fonetičari i plač smatraju govorom i s tim da je to prvo vokaliziranje i glasanje instinktivno, ma i ba govore i gluhe bebe) i od 6 do 12 mjeseci, ali i to ne strogo
postoje određene stvari koje do godinu dana beba treba znat, a jel to napravila sa 6 ili s 9 mjeseci je manje bitno
nit se iz tog prvog 'govora' išta može zaključit o kasnijem razvoju govora i brbljavosto. može se zaključit samo jel sve u redu s govornim aparatom i ima li beba možda oštećenje sluha.

znam jer sam i ja gnjavila svoju sestru kojoj je to struka da nek osluškuje dorissimu i nek mi kaže kak joj ide, jel napredna, nazadna il što već pa mi je ona rekla da brijem bez veze i objasnila ovo gore

nightfall
19.12.2008., 10:03
Lali, hvala, nisam znala ovo da se gleda od 0-6 i od 6-12 mj razvoj govora.

@ Wedding...Da je s tri mj rekla ma-ma smo se Leonee i ja zezale jedna drugu, znam da to nije pravo brbljanje slogova :mig:

Wedding
19.12.2008., 10:10
Lali, hvala, nisam znala ovo da se gleda od 0-6 i od 6-12 mj razvoj govora.

@ Wedding...Da je s tri mj rekla ma-ma smo se Leonee i ja zezale jedna drugu, znam da to nije pravo brbljanje slogova :mig:

danas sam malo ozbiljna:rofl:, pa sm avas ocito krivo skuzila, sad cu bit neozbiljnija obecajem:D

BTW: moja frendica se dan danas hvali (mali ima sad 10 mjeseci) kako on od 5 mjeseci govori, mama, tata i kada place to zvuci: neeeeeeee i ona je mrtvo ozbiljno uvjerena da nju mali stavrmo zove i da je to smisleni govor:lol: i ne zeli priznat dugacije

blond lady
19.12.2008., 13:15
evo moja cura ima 15 mjeseci i kao prave riječi samo govori mama i tata i to sa obraćanjem toj osobi ali sve razumije, klima glavom za da ili ne za ne (kad je nešto pitam) kad kažem donesi loptu, ona donese, gdje je auto ona ide kod auta, daj mi pusa ona me poljubi itd. bok pruži ruku, papa kad ide negdje itd.

na goljaku su mi rekli da je puno bitnije da razumiju djeca kad im nešto kažeš nego da govore rano, jer govor se razvija do 3 godine i do treće godine će propričati ali ako ne razumije to je već veći promprem i nešto psihičti nije u redu da šalju psihologu

dubac
19.12.2008., 14:19
na goljaku su mi rekli da je puno bitnije da razumiju djeca kad im nešto kažeš nego da govore rano

Moja recimo nikako da razumije kad joj kažem da nešto ne smije. Moram li se zabrinuti? :rofl::rofl:
A tek kad kažem - jel ti mene čuješ???? Uopće ne okrene glavu. Stvarno za zabrinuti se...:rofl:

Leonee
19.12.2008., 14:38
moj princ je propricao sa 4mj! :clint:

kakvo crno vokaliziranje, kada dijete zove svoju mamu!.. :rolleyes:.. :raspa: :raspa: :raspa:

:rolleyes::D

Leonee
19.12.2008., 14:41
moj je npr. skuzio da kada ja kazem "NE", da ako krene raditi to sto je nauimo, ja cu ga odmaknuti, on ce onda opet i opet,.. dok ga ne uzmem u narucje.
pametno dijete, da ga jebes! :cerek: :D

btw, za ozbiljno,.. kuzi tko je tata, kuzi i tko je mama, kuzi i tko je Tonka (pas) i njanja mu je njamnjam ili hrana ili votevr,, to znaci da ide jest! :D pa ga vi onda strpajte u sablone 0-6 i 6-12 vokalizacije :B (nisam vam ja kriva sto vasa nece ili nisu propricala sa 4mj :D)

kinder_lada
05.01.2009., 14:09
malo sam guglala i našla ovu temu
moj sin ima 29 mjeseci i niš ne priča
za sebe veli "ja" i za mamu i tatu isto tako kad ga se pita npr. ko ti je to dao
seku je počeo zvat "jaja",a zove se Lara
i to rijetko kad kad je zove da dođe u njegovu sobu
sve razumije i i ima jako bujnu maštu u igri
u ponašanaju koristi bogatu gestikulaciju i onomatopeju

danas smo bili u suvagu kod psihologa
tamo je odlično surađiovao i nalaz psihologinje je da u ispitvanju psihomotornog razvoja (Brunet-Lezine/neverbalni zadaci)
djete postiže razultate u širim granicama prosjeka
dala nam je savjet da ga upišemo u neku edukativnu igraonicu i da se što više druži s drugom djecom
on ne ide u vrtić
još moramo napravit neke pretrage,u sri idemo kod logopeda

stvarno sam bila zabrinuta iako i sama vidim da je on bistro dijete i sve razumije i snalazi se
al vodila sma se time da smo mi uvijek subjektivni da možda ne prepoznajemo neku nijansu u kojoj zaostaje u razvoju
al eto fala Bogu po tom pitanju sve je ok

zanima me jel ima neko takvo iskustvo sa svojom djecom
i molim preporuku za neku edukativnu igraonicu
guglala sam al bez nekih rezultata
psihologinja mi nije htjela tj. nije znala preporučit

Leonee
05.01.2009., 15:16
29mj :misli: to je 24 i 5mj.. sto ce rec 2,5god?
...stvarno mi nije (jebeno!) jasno zasto i cemu ti mjeseci kada prodje 12mj, iliti 1god!?!..

no dobro.. moj otac nije pricao do svoje 3god. (tada nije bilo tv-a:mig: samo radio :zubo:). baka se zabrinula i otisla do pedijatra koji joj je tada rekao "gospodjo, jel vase dijete veselo, jel kuzi sto mu pricate, da li se ponasa kao i ostala djeca?.. pa ako je, bez brige, propricati ce on! ;)"
i kad je propricao nije se ugasio do danas :D

nisam ti pomogla puno, ali sam ti bar prepricala jedno iskustvo koje govori: bez panike! ;)

kinder_lada
05.01.2009., 15:41
ne paničarim
al u toj dobi bi trebao bar neke riječi izgovarat
on nas ne zove mama i tata
normalno je da ću se zabrinut

i zaboravila sam napomenut da je rođen hitnim carskim(prolaps pupkovine) i da je to prvi razlog zašto sam zabrinuta
kao što sam rekla mi smo subjektivni...iako pokušavamo bit relani kolko možemo
s obzirom na te okolnosti smatram da je bolje da sam ga odvela na pregled
već sam počela sanjat kako mi priča:):)

Leonee
05.01.2009., 15:45
oprosti, nisam mislila nista lose. mogu misliti kako se osjecas (tj. mogu zamisliti sebe u toj situaciji)..
samo sam ti zeljela napisati jedno blisko iskustvo sa sretnim zavrsetkom (da te utjesim :ne zna:) :)

kinder_lada
05.01.2009., 15:53
ma sve je ok :)

znam da ima takvih slučajeva
moj suprug je isto dosta kasno progovorio
ali on je bar frfljo mama,tata i još par riječi

ovaj pregled kod psihologa me je najviše utješio

a evo sad se igra sa sekom i njenom frendicom i frflja neš kao tata-tada-datahail!

cvijetić
05.01.2009., 22:23
kinder lada,
a da li je on radi takvog poroda ikad poslan na neki pregled?
inače moj nećak je jako kasno progovorio.oko treće godine. sve je davao do znanja da razumije, ali isto su roditelji brinuli. a kad je progovorio počeo je i slovkati:D
s tri i pol je čitao.

disident
06.01.2009., 11:28
kinder lada,
a da li je on radi takvog poroda ikad poslan na neki pregled?
inače moj nećak je jako kasno progovorio.oko treće godine. sve je davao do znanja da razumije, ali isto su roditelji brinuli. a kad je progovorio počeo je i slovkati:D
s tri i pol je čitao.

mali susjed je isto debelo prošao dvije godine kad je progovorio...do tada je samo pokazivao prstom...spooky-kao pantomima-usta zatvorena,on mmmmm i pokazuje:) jedan dan je progovorio i od tada brblja ajmeeeeeeeeeee:mig:

cukerino77
06.01.2009., 20:35
evo da te utjesim...mi smo u vrticu imali malog koji je sa 3 godine znao samo mama, tata i mozda jos dvije rijeci, dakle - nis i na kraju je nakon samo 6 mjeseci pricao ko veliki i to dva jezika!

kinder_lada
07.01.2009., 11:52
evo...danas smo bili kod logopeda...svi testovi koje je mali kod nje napravio odgovaraju njegovoj dobi
kaže da je najbitnije da onsve razumije i da komunicira s nama gestikulacijom
i još kaže da će on vjerojatno odjednom progovorit
ali preventivno moramo obavit još pregled sluha i neuropedijtra
iako je i sama rekla da vidi da on dobro čuje
a ja to znam jer čuje sve što ne bi trebao čut:)
surađivao je odlično s njom...bili smo tamo sat i pol i bilo mi je zabavno

cvijetići@nismo nikad radili neke posebne pretrage jer se on sasvim normalno razvijao...motorički čak i napredno
u bolnici su mu radili neke pretrage(ne sjećam se koje sve,a sad mi s ene kopa po papirima) i sve je bilo u redu
praćen je od strane pedijatra malo pažljivije baš zbog poroda

jel zna neko za neku edukativno-logopedsku igraonicu

Wedding
08.01.2009., 10:51
ne paničarim
al u toj dobi bi trebao bar neke riječi izgovarat
on nas ne zove mama i tata
normalno je da ću se zabrinut

i zaboravila sam napomenut da je rođen hitnim carskim(prolaps pupkovine) i da je to prvi razlog zašto sam zabrinuta
kao što sam rekla mi smo subjektivni...iako pokušavamo bit relani kolko možemo
s obzirom na te okolnosti smatram da je bolje da sam ga odvela na pregled
već sam počela sanjat kako mi priča:):)

draga znam kako ti je.... moj od skoro 19 mjesci ima vokabular od cca 10 rijeci od kojih mama i tata govori non stop i izludjuje nas vise jer mas zove dok mu se ne javimo a onda nam se smije:lol:, ima dosta onomatopeje i stalno zablja nesto svoje Ali opet sam zabrinuta i bit cu sigurno zabrinuta dok god nece pocet pricat kako spada - to je valjda normalna roditeljska briga:mig:, a ono sto mi je najgore je to sato sam bila kod nekoliko logopeda i svi kazu da je ok i u sirim granicama ali da se za djecu i negovor smatra ok sve dok im se ne dokaze neko ostecenje zbog kojeg ono zaostaje i to me pogodilo kao lopatom po glavi:confused:

Zara1
08.01.2009., 12:28
moja H. sa godinu dana govori gotovo sve :eek:, ponavlja kao mala papiga. i to ne da samo ponovi riječ, nego je zapamti i zna što znači. ponekad zna spojiti dvije-tri riječi u rečenicu. svi koji je čuju su zaprepašteni kad saznaju da ima jedva 13 mjeseci. a ja ponosna :cerek:

ksenija_2
08.01.2009., 12:56
Moj je tek s 19 mjeseci naučio reći "mama" :rofl: "Tata" zna reći otprije :rolleyes::lol:
Vidim ja da on dosta toga kuži, ali ne izgovara baš sve. Npr. zna pokazati gdje je krevet, ali ne zna to izgovorit. No, vidim da sve više i više povećava vokabular. Sad kad razmišljam, smisleno je nešto izgovorio otprilike kad je krenuo u jaslice (cca 16-17 mjeseci). Prve riječi su mu bile: keks, jaje, medo, mica (za mačku).
Iako, riječi su mu često dosta krnje. Npr. "kotač" je "tač", "papuče" su "pače" i tako to :D

Za usporedbu: curica koja je rođena kad i moj mali (razlika od par dana) je s 15 mjeseci već slagala rečenice. E, to zna bedirati, al eto, u nadi je bio spas!

Lali Puna
08.01.2009., 12:58
Moj je tek s 19 mjeseci naučio reći "mama" :rofl: "Tata" zna reći otprije :rolleyes::lol:

ideš, tek s 19...mislim da bi i mene mogla zadesit ista subina....tatatata non stop, ja ju učim 'mama', a ona me pogleda i upitno izgovori 'tata?'...

ksenija_2
08.01.2009., 13:12
ideš, tek s 19...mislim da bi i mene mogla zadesit ista subina....tatatata non stop, ja ju učim 'mama', a ona me pogleda i upitno izgovori 'tata?'...

Mene je zaj....ao negdje s 14-15 mjeseci: svaki put kad smo mu rekli da kaže "mama" nacerio se od uha do uha i uporno rekao "tata" :rofl: I susjedi su se kidali od smijeha na to. Zapravo me nije imao nešto ni potrebe zvati kad sam skoro stalno bila s njim. A to da me ipak naučio imenovati sam skužila kad je gledao našu fotografiju, pokazao na nju i rekao "mama" i onda dotaknuo mene i opet rekao "mama". A ja se sva rastopila. Mislim da mi je i suza lagano došla na oči :cerek:
Čini mi se da curice obično (ne i nužno) počnu ranije pričati. Ali, evo, moj je zato pokretniji od ove svoje male kolegice koja već priča ko velika. Moj se odavno penje na stolice, stol, vera se gdje god stigne, trči i to, a njoj to baš i ne ide. Ma na kraju to sve dođe na svoje. Kad-tad :)

renatap
08.01.2009., 13:50
Slazem se da to sve dodje na svoje. Mislim svaki covjek je poseban i tako i svako dijete. moj sin ima 23 mjeseca i jos ne prica mislim zna mama, tata, baba, deda, teta i slicno ali da bas prica ne. Kolegica mi je logopedica i jednom sam ju pitala u vezi toga i rekla mi je da je najbitnije da pratite svoje dijete da do dvije i pol godine razumije sta ste mu rekli npr. odi u sobu po autic i ako on to napravi sve je ok nema razloga za brigu. Pricat ce kad budu spremni. To vam je kao i hodanje moj je prohodao sa 10 mjeseci a znam djecu koja su prohodala sa 16 mjeseci. Nema pravila kod djece stoga ne brinite

veny2
17.01.2009., 21:18
Eto u naslovu sve piše. Moj sin ima 2 godine i neće ništa da priča. Tu i tamo mama i to je to.
Svi govore(pedijatrica, logopedica, teta u vrtiću...) ma nije to ništa, bude on.....
Nekako mi nije svejedno kad vidim da neki mlađi od njega i po pola godine skoro sve pričaju. On je zdrav i po tom pitanju je sve OK, ali neće pričati.

Eto ako netko ima šta za reći...

-gloria-
17.01.2009., 21:51
pa mogu ti samo reći da nemaš razloga ni za brigu ni paniku, pogotovo ako ti liječnici to isto kažu. znam par dječaka koji su do treće govorili samo po riječ tipa: mama, baba, daj.... i sl. sad brbljaju sve u šesnajst :D

mandy
17.01.2009., 22:11
neki jednostavno propričaju kasnije...kao što neki prohodaju ili počnu sjedit kasnije...
ima vremena...:kiss:

Lindy2008
17.01.2009., 22:50
Moj je počeo da priča s 5 god. to tada koristio samo osnovne riječi, polazio je vrtić od 3.god. i nije puno pomoglo(2god.hodao). i upisala ga u predškolski vrtić, tu malo više počeo. sad ide u 1.raz. jako je bistar, sve razumije, matematiku rješava do 1000, čita, piše. Nadoknadio je skoro sve.

malo teže je s tim čitanjem i povezivanjem. ima govorne u školi.

nebrinite puno, vaš ima tek 2g.

ima djece koji već od prve g. govore, a neka kasnije.

Tek tamo od 5. god. se preporuča logoped ako je upitanju slabiji govor.
Najčešća slova koja su problem su ova :r, l, s, c,z, š, č, ž, k, g.
moj je imao s "L".

oraščić
18.01.2009., 02:27
Vec sam negdje to napisala...moj sa 2 pricao malo,bio mi je 1.dijete i ped.rekla ,kaj se cudite,vi skocite prije nego kaj kaze,nema ni potrebu,lijenost cista.....ne brini....kad pocne,nece stati!

veny2
18.01.2009., 09:48
Vec sam negdje to napisala...moj sa 2 pricao malo,bio mi je 1.dijete i ped.rekla ,kaj se cudite,vi skocite prije nego kaj kaze,nema ni potrebu,lijenost cista.....ne brini....kad pocne,nece stati!

To je isto i meni rekla, ali ja ga ne mogu slušati da se dere nego mu rađe dam što hoće.

Cure, hvala na informacijama.

Lindy2008
18.01.2009., 10:26
To je isto i meni rekla, ali ja ga ne mogu slušati da se dere nego mu rađe dam što hoće.

Cure, hvala na informacijama.

Probaj mu polako objašnjavat neka ti pokaže šta želi, jer ako će s cvilenjem to tražiti, poludit ćete a on će sve više da se dere i stepa. Ja svoje isto tako učila(3 sina imam velike). rekla sam im, smiri se, ajde, nerazumijem te, molim te pokaži šta želiš. vodi me npr. u kuhinju i pokaži šta želiš jesti/uzeti/piti i sl.

Upalilo je a s vremenom opet polako mu objašnjavati neka kaže šta je to. ja im uvijek rekla, ovo ti je recimo: ba-na-na, so...k, čo-ko-la-da(bila njemu čelada), i sl. Moj ovi najmanji tako smiješno pričao, išli na sladoled, rekla mu s 5 god.ajde naruči sam ako hoćeš lizati, naručio frajer, "sjajojed s čeladom i vadiva". cura samo bljedo pogledala i klima ramenima.(sladoled s čokoladom i jagodom).

Kamion mu bio - "ti ide".

Mislim ovo samo mama znam i razumije svoje dijete.

Ali dok rasteju ide na bolje pa tako će i vaš žabac da progovori.

Samo kažem nemojte ga učiti to s deranjem i cvilenjem jer nećeto moći s njim ni u dućan. ja svojima nisam dopuštala takvo ponašanje i da dobe sve što žele. odmalena moraš s njim oštro. (moj savjet)

SaveAss
18.01.2009., 11:12
dobro...djeca imaju svoj tempo, svi se slažemo oko toga....al veny jel to tvoje dijete pokazuje prstom kad nešto želi, jel razumije kad mu se govori? ako je, onda nema frke, sve će doći na svoje kako su i cure prije rekle, no ako ni toga nema, onda imaš razloga za brigu i tad je najbolje uputiti se stručnoj osobi - logopedu...

veny2
18.01.2009., 12:04
Ma on sve kuži. Kažem mu daj mami ruku, on uredno da. Kad hoće nešto, uzme me za ruku i odvede po to. Kže teta u vrtiću da sve kuži i da točno zna pokazati što hoće.

kad mu kažem idemo pa pa zna da se ide van, itd...

Relka mi je teta iz knjižnice da mu moram čitati, ali cure moje on uopće neće slušati. Samo ode.

Lindy2008
18.01.2009., 12:33
Još ti nema tu koncentraciju da sluša priče. moji nikad nisu htjeli da im čitam i nisam ih forsirala. dovoljno je u toj dobi da čuje, razumije i sluša. ima još vremena za čitanje, sad više koristi razgovor.

Bit će ok, nebrini.

sandrić
18.01.2009., 15:08
znam par dječaka koji su do treće govorili samo po riječ tipa: mama, baba, daj.... i sl. sad brbljaju sve u šesnajst :D

tako i mali od moje šogorice,napunija prije misec dana 3 god.i bogami još ništa niti jednostavne rečenice,samo riči i to tepa još uvik,meni to uopće nije normalno pa nek gov ori ko šta oće.iman i ja svoje sad i ne daj Bože da bude takav jer ovdi stvarno nešto ne štima!

traxdata
18.01.2009., 15:55
joj, nemrem vjerovati, sad sam došla na forum s ciljem da otvorim takvu temu. moj mali bu za mjesec dana imao 3 godine i govor mu nije baš naj...
kuži cijeli svijet i govori na svom jeziku, ali nikak da počne kak spada. recimo, veli: mama ne i po ... to znači mama nemoj ići na posao.
evo sad je rekao: nu ni pu.. u prijevodu ruke nisu prljave..

malo prije smo bili kod frendice i savjetovala mi je da ga ignoriram tjedan dana, da se pravim da niš ne kužim, jer mali sve kuži i komuniciramo, ali imam osjećaj da je njemu super što se kužimo, pa se ni ne trudi govoriti kak spada..

ah:ne zna:

veny2
18.01.2009., 17:22
tako i mali od moje šogorice,napunija prije misec dana 3 god.i bogami još ništa niti jednostavne rečenice,samo riči i to tepa još uvik,meni to uopće nije normalno pa nek gov ori ko šta oće.iman i ja svoje sad i ne daj Bože da bude takav jer ovdi stvarno nešto ne štima!

Ne vidim šta to tebi "uopće nije normalno".

Govoriš "nedaj Bože da moj bude takav" kao da ima neku neizliječivu bolest!:flop:

Pa puno dijece tepa!

veny2
18.01.2009., 17:26
joj, nemrem vjerovati, sad sam došla na forum s ciljem da otvorim takvu temu. moj mali bu za mjesec dana imao 3 godine i govor mu nije baš naj...
kuži cijeli svijet i govori na svom jeziku, ali nikak da počne kak spada. recimo, veli: mama ne i po ... to znači mama nemoj ići na posao.
evo sad je rekao: nu ni pu.. u prijevodu ruke nisu prljave..

malo prije smo bili kod frendice i savjetovala mi je da ga ignoriram tjedan dana, da se pravim da niš ne kužim, jer mali sve kuži i komuniciramo, ali imam osjećaj da je njemu super što se kužimo, pa se ni ne trudi govoriti kak spada..

ah:ne zna:

Ja ti savjetujem da ga ne ignoriraš.
od moje 2 frendice su djeca toko govorila samo po prva 2 slova i nakon nekog vremena pune riječi.
Moj ima 2 godine, ali od rečenica je daleko...

pušimalboro
18.01.2009., 18:41
Relka mi je teta iz knjižnice da mu moram čitati, ali cure moje on uopće neće slušati. Samo ode.
Na tom uzrastu imaju pažnju oko 1-2 minute. Najbolje je da ga uzmeš u krilo, da imate kontakt s očima i da mu pričaš priču uz puno grimasa i kreveljenja. :D

Mene zanima ( ako si primjetila) jel ti dijete motorički spretnije od vršnjaka? Nekoj djeci, osobito muškoj, motorika se ubrzano razvija na uštrb "intelektualnih sposobnosti", osobito govora. Kasnije, oko 5-6 god. se izjednači s vršnjacima. :)

veny2
18.01.2009., 19:37
Na tom uzrastu imaju pažnju oko 1-2 minute. Najbolje je da ga uzmeš u krilo, da imate kontakt s očima i da mu pričaš priču uz puno grimasa i kreveljenja. :D

Mene zanima ( ako si primjetila) jel ti dijete motorički spretnije od vršnjaka? Nekoj djeci, osobito muškoj, motorika se ubrzano razvija na uštrb "intelektualnih sposobnosti", osobito govora. Kasnije, oko 5-6 god. se izjednači s vršnjacima. :)

jel misliš recimo slaganje legića, penjanje na tobogan i to?
Ne znam koje motoričke sposobnosti se gledaju kod dvogodišnjaka?
Znam da je kod beba okretanje na leđa, hvatanje objema rukama...

On je u gore navedenom savršen. Legiće slaže već godinu dana, možda malo kraće, ubacuje likove u onu igračku s oblicima, znaš ono kad mora točno potrefit rupu u koju ide određen dio, drži olovku i šara po papiru, igra se s autićima...

Ma sve je s njim super(malo je zločest) osim pričanja.

sandrić
18.01.2009., 21:04
Ne vidim šta to tebi "uopće nije normalno".

Govoriš "nedaj Bože da moj bude takav" kao da ima neku neizliječivu bolest!:flop:

Pa puno dijece tepa!
Ako je normalno da dite od pune 3 god.ne zna reč NAJJEDNOSTAVNIJU MOGUĆU REČENICU tipa ''ja sam gladan'' i sl. onda oprosti ja sam skroz u krivu!osim toga već duže vrime ga roditelji vode razno raznim stručnjacima za poremećaju u govoru znači da tu ima nešto,ne pričam napamet. on eventualno spoji 2 riči i to tepa ajme majko,i opet ponavljam ne daj Bože da moj bude takav jer po meni to nije ništa drugo nego znak da je zaostao u razvoju.sorry ako si se našla uvrijeđena zbog mog posta,ne govorin o tvom ditetu nego navodim primjer i svoje mišljenje,čemu na kraju krajeva i služi forum.:amen:

Lindy2008
18.01.2009., 21:15
Sandrić, ne veli se zaostao u razvoju već ima govorne mane ilitiga poteškoće. Takva djeca nisu niti retardirani ni glupi. pametniji su od večine djece koju počinju pričat prije.

Te mane se "liječe" vježbicama u izgovorima i naglascima na određenim slogovima. i brzo uče.

sandrić
18.01.2009., 21:20
Sandrić, ne veli se zaostao u razvoju već ima govorne mane ilitiga poteškoće. Takva djeca nisu niti retardirani ni glupi. pametniji su od večine djece koju počinju pričat prije.

Te mane se "liječe" vježbicama u izgovorima i naglascima na određenim slogovima. i brzo uče.
vjerojatno san se glupo izrazila al nisam ni mislila da je mali glup ili ne daj Bože retardiran već da jednostavno nešto s njim nije OK.a njemu te vježbe izgleda i ne pomažu baš jer ga već duže vrime vodaju po doktorima i nula bodova

SaveAss
18.01.2009., 23:19
...vodaju ga....pa valjda gukne kad ga svi ostave na miru....pametno čeljade - govorit će kad mu se govori, a ne kad ovi ko sivonje upiru....

veny, pod motoričku spretnost spada skakanje, trčanje, preciznost u crtanju, slaganju kockica i tako dalje i tako šire....djeca kojima motorika malo šteka mogu biti malčice smotanija, sklonija padovima, nisu baš precizni...

i mislim da ovo "šutljiva" i "brbljava" djeca nema apsolutno nikakve veze sa IQ

-gloria-
19.01.2009., 06:41

mislim da se ne radi o tome da motorika napreduje, a govor ne, već o tome da djeca koja kasnije progovore prvo fizički napreduju (npr. veća su) a zatim motorički i govorno jer djeca općenito razvijaju u fazama. ponekad se te faze tako lijepo izmjenjuju da nam izgleda da im se dijete razvija ravnomjerno a zapravo u fazi dok raste motorika malo čeka, ili dok se razvija govor malo stane rast. a ponekad samo rastu pa se odjednom dogodi veliki skok u govoru. ne znam koliko sam se dobro izrazila ali svi se ste sigurno vidjeli one minijaturne brbljavce ili djecu od tri godine koja izgledaju kao da već idu u školu a govore svega tri riječi.

što se tiče savjeta u poticanju govora, smatram da forsiranje govora i ''sramoćenje'' djeteta u stilu pa nitko te ništa ne razumije može samo djetetu djelovati obeshrabrujuće i loše za njega i njegov govor. mislim da bi ispravno bilo poticati govor na način da npr. kada dijete hoće mlijeko i kaže npr.da me (daj mlijeka) ili samo plače, ili odvede mamu do hladnjaka da bi majka trebala reći nešto tipa: aha, želiš mlijeka, evo izvoli mlijeko, a ne npr. da mu samo šutke da mlijeko. dakle da majka verbalizira ono što je dijete željelo i tako mu na pravilan način pokazuje kako se komunicira.

happymom5
19.01.2009., 07:04
Iz mojeg nedavnog i osobnogiskustva...Naš Toni, sada će 3 godine.Još u 9 mjesecu sam u vrtiću dizala paniku jer je krajnja verbalizacija bila na nivou glasanja životinja.Meni to kao zdravstvenom radniku a onda i majci nije bilonormalno i ludila sam lagano, najviše pod pritiskom okoline( obitelj).I tako, vrtić lijepo angažira logopeda, žena dođe, pogleda i veli, sve je u redu.Nisam se mogla smiriti na osnovu jednog pogleda, pa sam tražila da naprave nekakav test ili bilo šta samo da djetetu pomognu(dakle, moja se glava već mirila s tim da neštoi nije u redu).I svaki smo dan provodiloi sate pokušavajući mu olakšati ai nagovoriti ga da priča.Vodili ga na mjesta koja su mu uvijek bila draga ili pokazivalio stvari s kojima je bio oduševljen.I ništa.. mama, tata... došla je logopedica i drugi puta, sjela s njim i počela neke priče a toni-priča. zove tetu, i to imenom, počinje s nekim rječima... ja nisam mogla vjerovati.A lijepo su mi tete rekla, bude pričao.I danas, 3,4 mjeseca iza toga našeg tonijan itko i ništa ne može natjerati da bude minutu tiho. rečenice slaže bez ikakvog problema, uči boje i brojati na engleskom i njemačkom.Pjeva pjesmice, zove što god i koga god treba, razgovara na telefon.
Dakle, nema brige, pričat će.Ako je i vas strah kao što je mene bilo, probajete ga odvesti logopedu, možda i on propriča odmah, samo da vam pokaže da je sve u redu s njim.

traxdata
19.01.2009., 08:28
happymom4, s koliko je tvoj na kraju počeo pričati?
jučer me malo frendica prepala, danas sam malo skuliranija..

pušimalboro
19.01.2009., 10:35
jel misliš recimo slaganje legića, penjanje na tobogan i to?

On je u gore navedenom savršen. Legiće slaže već godinu dana, možda malo kraće, ubacuje likove u onu igračku s oblicima, znaš ono kad mora točno potrefit rupu u koju ide određen dio, drži olovku i šara po papiru, igra se s autićima...

Ma sve je s njim super(malo je zločest) osim pričanja.
Da, na to sam mislila: penjanje, trčanje, slagalice... :)

Ne brini, za dvije godine ga nećeš moći "ugasiti" :D

pušimalboro
19.01.2009., 11:05
mislim da se ne radi o tome da motorika napreduje, a govor ne, već o tome da djeca koja kasnije progovore prvo fizički napreduju (npr. veća su) a zatim motorički i govorno jer djeca općenito razvijaju u fazama. ponekad se te faze tako lijepo izmjenjuju da nam izgleda da im se dijete razvija ravnomjerno a zapravo u fazi dok raste motorika malo čeka, ili dok se razvija govor malo stane rast. a ponekad samo rastu pa se odjednom dogodi veliki skok u govoru. ne znam koliko sam se dobro izrazila ali svi se ste sigurno vidjeli one minijaturne brbljavce ili djecu od tri godine koja izgledaju kao da već idu u školu a govore svega tri riječi.
Glorija, radi se o razvoju mozga, ne o kompletnom fizičkom razvoju. Centar za govor u mozgu je tik do centra za ravnotežu.
Moj susjedić je imao 3 godine i nije ništa pričao. Fizički je bio nerazvijen i mršav al hrabar i neustrašiv -motorički je bio spretniji od šestogodišnjaka. Šutao je loptu bolje od većine njih!
Mogao se popeti u hipu na najviši tobogan, najvišu ogradu, najviše stablo...
Provlačio se ispod ograde od 10cm - s 18 mjeseci :D Iščeprkao bi rupu, ko mačka :D i odlazio sam u vrt trčati. Trebalo ga je doslovno svaku sekundu imati na oku ( ili lancu :D )
Sad ima 5 god. i slaže trosložne rečenice. Pažnju može zadržati jedva jednu minutu. Al on je ekstreman primjer. Ide u sportski vrtić i već "ozbiljno" trenira nogomet sa suigračima koji su 30-ak cm višlji od njega i stariji par godina. :D

PS. Taj do treće godine nije znao kako se zove. Kad bi ga pitali kako se zove, rekao je: stani! :lol:
( to je najčešće bilo šta je čuo kad su mu se obraćali jer ga nikad nisu stizali zazvat po imenu :D )

što se tiče savjeta u poticanju govora, smatram da forsiranje govora i ''sramoćenje'' djeteta u stilu pa nitko te ništa ne razumije može samo djetetu djelovati obeshrabrujuće i loše za njega i njegov govor. mislim da bi ispravno bilo poticati govor na način da npr. kada dijete hoće mlijeko i kaže npr.da me (daj mlijeka) ili samo plače, ili odvede mamu do hladnjaka da bi majka trebala reći nešto tipa: aha, želiš mlijeka, evo izvoli mlijeko, a ne npr. da mu samo šutke da mlijeko. dakle da majka verbalizira ono što je dijete željelo i tako mu na pravilan način pokazuje kako se komunicira.
Slažem se da treba puno pričati s djetetom i stalno -al u jasnim i vrlo kratkim rečenicima. Najbolje trosložnim! To su u stanju lako shvatiti i percipirati, pa ubrzo i ponoviti. ( I treba izbjegavati sve poštapilice pred djetetom :mig: )

veny2
19.01.2009., 13:49
Ako je normalno da dite od pune 3 god.ne zna reč NAJJEDNOSTAVNIJU MOGUĆU REČENICU tipa ''ja sam gladan'' i sl. onda oprosti ja sam skroz u krivu!osim toga već duže vrime ga roditelji vode razno raznim stručnjacima za poremećaju u govoru znači da tu ima nešto,ne pričam napamet. on eventualno spoji 2 riči i to tepa ajme majko,i opet ponavljam ne daj Bože da moj bude takav jer po meni to nije ništa drugo nego znak da je zaostao u razvoju.sorry ako si se našla uvrijeđena zbog mog posta,ne govorin o tvom ditetu nego navodim primjer i svoje mišljenje,čemu na kraju krajeva i služi forum.:amen:

Ne vidim zašto bih se ja našla uvrijeđena. Naravno da ne govoriš o mom djetetu jer nemaš nikakvo pravo na to.

Mislim samo da nije lijepo tako govoriti o bilo kojem djetetu( pa ni o nećaku), još više zbog toga što mali možda stvarno ima neke jače probleme osim izgovora.

P.S. Nekad je mišljenje bolje zadržati za sebe pa bilo to i na forumu.

happymom5
19.01.2009., 14:57
happymom4, s koliko je tvoj na kraju počeo pričati?
jučer me malo frendica prepala, danas sam malo skuliranija..
Riječi je počeo gomilat prije tri mjeseca.Sad će za tjedan dana napuniti tri godine. Unazad mjesec dana nevjerojatnom je brzinom počeo slagati rečenice, sve veće i duže i sve bogatije.Njegov je govor sad u raziniu njegovih vršnjaka pa čak i bolji.Jednako napreduje kao i cure koje su mi pričale od prvog rođendana... I sama sam iznenađena dobrim ishodon svegamu potpunosti te razumijem da se bojiš.Samo kad se sjetim kako me cijelo ljeto baka zvala, svako jutro, prvo pitanje- jel toni što priča... idi doktoru, s njim nešto nije u redu.. jao, kako samse bojala.Ali evo, mali bebač jedan tren a sad već pravi dečko.Ne brini, sebi za utjehu možeš otići logopedu, ali mislim da još nije ptrebno, uostalom meni su i stručnjaci rekli da se prije trećeg rođendana nikakav govor ne smatra problemom, a tek nakon toga može krenut neko istraživanje mogućeg problema.Dakle, bez panike,polako i smireno, možda i tvoje dijete čeka zadnji rok i pokaže ti da je čuvao riječi za pravi trenutak.

m@m@
19.01.2009., 20:26
opet ponavljam ne daj Bože da moj bude takav jer po meni to nije ništa drugo nego znak da je zaostao u razvoju.

kako lijep komentar iz ustiju jedne majke.....

veny2 ne brini, bit će sve sigurno ok, ja znam jednog malog koji do 4 god nije baš pričao, a sve je kužio..dr rekli da je jednostavno lijen, sad priča.
moja mala ima 1 god, sad sam počela malo pratiti ove teme da vidim kako se razvija govor....ona sad kaže ma-ma, ta-ta, ba -ba ( to je beba), vau-vau za psa kaže, kuži kad joj kažem obriši nos, otvori vrata, pokazuje di joj je nos, glava, uho, za sebe kaže sa-ma itd.... i čini mi se da svaki dan sve više kuži..ali i ja jedva čekam godine kada će propričati.

disident
20.01.2009., 07:31
m@m@,
opet se ja osjećam pozvanom odgovoriti na tvoj post, a što ću kad su nam bebači tu negdje pa nas slične stvari "muče":mig:
uglavnom, moj sinčić govori isto mama,tata,baba,dida,ba (baciti), pa(papuča),papa(patkica),buuuuu (muuu-krava:rofl:), buba, vauvau, brrrrm (auto)...ima 13,5 mjeseci
sve razumije, ali zbilja ono, jednostavne radnje tipa donesi ovo, odnesi ono stavi tamo, podigni...ja zadovoljna...vidjet ćemo kako će se stvari dalje razvijati...ma mislim, mi s njim toliko radimo da i ne može da ništa ne govori, stalno je netko s njim i nešto mu pokazuje,objašnjava,"čitamo" slikovnice...

m@m@
20.01.2009., 07:38
m@m@,
opet se ja osjećam pozvanom odgovoriti na tvoj post, a što ću kad su nam bebači tu negdje pa nas slične stvari "muče":mig:
uglavnom, moj sinčić govori isto mama,tata,baba,dida,ba (baciti), pa(papuča),papa(patkica),buuuuu (muuu-krava:rofl:), buba, vauvau, brrrrm (auto)...ima 13,5 mjeseci
sve razumije, ali zbilja ono, jednostavne radnje tipa donesi ovo, odnesi ono stavi tamo, podigni...ja zadovoljna...vidjet ćemo kako će se stvari dalje razvijati...ma mislim, mi s njim toliko radimo da i ne može da ništa ne govori, stalno je netko s njim i nešto mu pokazuje,objašnjava,"čitamo" slikovnice...

ma samo ti odgovori svaki purt ako nešto znaš a mene zanima:D
e vidiš i moja tako, imam evo 13 mjeseci danas točno.....znači da je valjda to ok u tim godinama :cerek:

styria
20.01.2009., 09:43
evo da se i ja malo ubacim u ovu vrlo zanimljivu temu
moja curica ima 18 mjeseci i ima dawn.nema nikakvih problema (srcanih ili bilo kakvih drugih)al me jako strah dal ce ikada normalno govoriti.moram naglasiti da sam momentalno jako zadovoljna njenim napredkom, jer zna reci mama,tata,bok-pokazati kako laje pas,kako se glasa krava i macka i jos sto sta.decki su mi sa godinu dana govorili ko navijeni i nije bilo toga sto nisu znali reci al to je sve individualno.moj veliki problem je taj sto mi zivimo vani i govorimo dva jezika,pa neznam dal ce ih ona ikada savladati al ja ne gubim nadu, jer znam da je to moguce.

nesto mi jos lezi na dusi,a to je ova sandric,koja mi svojim komentarima dize zivce.
svi mi ocekujemo savrsenu djecu i nadamo se najboljem al neuspjeva nam uvijek.
zato budi sretna sto imas zdravo dijete i sto nemoras prolaziti kroz neke stvari.
nemogu uopce zamisliti da ti kao majka malog djeteta ispustas takve komentare.
al to je opet onaj mali procent ljudi koji moj zivot cine tezim nego sto zapravo je.
uvijek ce biti onih koji ne shvacaju da se zivot moze u djelicu sekunde promijeniti i da odjednom mozes stajati na ponoru.
i zato budi zadovoljna i sretna s onime sto imas i nemoj suditi drugima!

veny2
20.01.2009., 13:04
sandrić svakoj normalnoj osobi diže živce jer čitajući njene komentare ne znam koji joj je uopće bio cilj uključiti se u ovu temu osim da nekoga povrijedi i što Styria kaže učini život težim nego što je.

Ne znam sandrić što ti uopće znači ovo "istina boli"?! Pa daj ako imaš imalo inteligencije (što do sad nisi pokazala) objasni što si s time htjela reći.:bonk:

m@m@: Ne vidim zašto bi dobila crveni jer ako sandrić govori ovako o 3-godišnjaku i još uporno i dalje tupi svoje, onda i ona zaslužuje jezikovu juhu. U najmanju ruku.
Usput, hvala ti na utjesi, ma on priča ma-ma, ta-ta, di-da, ba-ba...Nije da on ništa ne priča. Ja sam samo htjela čuti par iskustava ili možda savjeta(hvala svima), jer ipak je čovjeku lakše kad mu savet da netko ko je već sve to prošao.:)
Imam i stariju kćer koja je sa godinu dana puno pričala pa sam i zbog tog bila malo zbunjena i zabrinuta.(ona priča sa godinu, on ne sa dvije):confused:

tough_cookie
20.01.2009., 18:09
hajde cure nemojte produbljivati ovako bolnu raspravu. ja se osobno nadam da se sandric samo jako nespretno izrazila.

ako i nisam u pravu, izrazila je svoje misljenje, i koliko god ono vecini nas bilo neprihvatljivo, bolje je ne ulaziti u daljnje rasprave. ona misljenje nece promijeniti a ponavljanjem istoga samo ce jos dalje nekoga i vise povrijediti sto se ipak nadam da joj nije bila namjera. probajte takve komentare ne shvacati osobno, drzite do misljenja ljudi koji su vam doista vazni u zivotu.

moja manja necakinja nije bas pricala do druge godine, sad ima 3 i jos uvijek ne govori tecno, sto nam ponekad bude cudno, ali to je samo zato sto je njezina starija seka daleko ranije pocela pricati i danas je nezaustavljiva, pa ih hoces-neces nekada usporedjujemo. no obje su prekrasna djeca i upravo na njima ucimo da svako dijete ima svoj tempo i da svako nase volimo najvise na svijetu. :cerek:

:grli:

m@m@
20.01.2009., 19:18
m@m@: Ne vidim zašto bi dobila crveni jer ako sandrić govori ovako o 3-godišnjaku i još uporno i dalje tupi svoje, onda i ona zaslužuje jezikovu juhu. U najmanju ruku.
Usput, hvala ti na utjesi, ma on priča ma-ma, ta-ta, di-da, ba-ba...Nije da on ništa ne priča. Ja sam samo htjela čuti par iskustava ili možda savjeta(hvala svima), jer ipak je čovjeku lakše kad mu savet da netko ko je već sve to prošao.:)
Imam i stariju kćer koja je sa godinu dana puno pričala pa sam i zbog tog bila malo zbunjena i zabrinuta.(ona priča sa godinu, on ne sa dvije):confused:

ma čini s eda nitko neće dobiti crveni:top:
al kako kaže cookie, zanemraimo mišljenja onih ljudi koji nam ništa ne znače u životu, a pogotovo kad su mišljenja :flop: al svatko eto ima pravo na njega pa kako god ....
ma potpuno te kužim da si htjela čuti iskustva drugih i vidjeti da ipak nisi sama i da su mnoga djeca manje ili više pričljiva, al bit će sve ok.. svima znači puno čuti nešto ohrabrujuće i pozitivno pa makar od nekog koga ne znaš ..
a naravno da ti je curica bolje pričala i prije brbljala nego sin, pa mala je ž e n s k o :mig::D
kiss:cerek::cerek:
a naravno

sandrić
21.01.2009., 11:40
hajde cure nemojte produbljivati ovako bolnu raspravu. ja se osobno nadam da se sandric samo jako nespretno izrazila.

ako i nisam u pravu, izrazila je svoje misljenje, i koliko god ono vecini nas bilo neprihvatljivo, bolje je ne ulaziti u daljnje rasprave. ona misljenje nece promijeniti a ponavljanjem istoga samo ce jos dalje nekoga i vise povrijediti sto se ipak nadam da joj nije bila namjera. probajte takve komentare ne shvacati osobno, drzite do misljenja ljudi koji su vam doista vazni u zivotu.

Naravno da nisam mislila ništa loše,dapače u prethodnom postu sam se ispričala ako sam se glupo izrazila,ali ova se prepirka razvila u pravi mali rat između mene i nekoliko forumašica apsolutno nepotrebno i došlo je do vriđanja na osobnoj razini šta je mene dodatno iznerviralo i nastavila sam u još gorem tonu jer ne volin da neko pljuje po meni i osuđuje me na temelju 2 ili 3 posta.Uglavnom odustala sam od daljnjih objašnjenja,jer se neću spuštata na još niži nivo ako neko i dalje želi upućivat kritike na račun mog karaktera samo nek izvoli,dapače možete si otvorit i novu temu ''Najgora majka foruma-Sandrić'',nema veze,ne dira me.
Zatvaram ovu raspravu sa željom da sva naša dica budu najnaprednija na kugli zemaljskoj,najzdravija i najsritnija te da jednog dana svi budu ''veliki govornici'' :jumping:,pozdrav i :kiss: svima koje sam uvrijedila svojim postanjem,jer ponavljam opet to mi nije bila namjera!:mig:

styria
21.01.2009., 11:55
Naravno da nisam mislila ništa loše,dapače u prethodnom postu sam se ispričala ako sam se glupo izrazila,ali ova se prepirka razvila u pravi mali rat između mene i nekoliko forumašica apsolutno nepotrebno i došlo je do vriđanja na osobnoj razini šta je mene dodatno iznerviralo i nastavila sam u još gorem tonu jer ne volin da neko pljuje po meni i osuđuje me na temelju 2 ili 3 posta.Uglavnom odustala sam od daljnjih objašnjenja,jer se neću spuštata na još niži nivo ako neko i dalje želi upućivat kritike na račun mog karaktera samo nek izvoli,dapače možete si otvorit i novu temu ''Najgora majka foruma-Sandrić'',nema veze,ne dira me.
Zatvaram ovu raspravu sa željom da sva naša dica budu najnaprednija na kugli zemaljskoj,najzdravija i najsritnija te da jednog dana svi budu ''veliki govornici'' :jumping:,pozdrav i :kiss: svima koje sam uvrijedila svojim postanjem,jer ponavljam opet to mi nije bila namjera!:mig:

Puno ti hvala!

Znam da svi mi ponekad burno reagiramo i izlete nam stvari koje zapravo nismo htjeli reci.
Svima nam je najbitnije da nam je sa djecom sve u redu i ja bi najrade dala cijeli sv
oj zivot da se nikome na ovoj zemaljskoj kugli nista lose ne desava.

A tu smo da jedna d
rugoj budemo podrska i da se guramo naprijed kad zapne.
Nadam se da cemo se i dalje lijepo druziti.

Sandric:mig:

sandrić
21.01.2009., 12:03
Puno ti hvala!

Znam da svi mi ponekad burno reagiramo i izlete nam stvari koje zapravo nismo htjeli reci.
Svima nam je najbitnije da nam je sa djecom sve u redu i ja bi najrade dala cijeli sv
oj zivot da se nikome na ovoj zemaljskoj kugli nista lose ne desava.

A tu smo da jedna d
rugoj budemo podrska i da se guramo naprijed kad zapne.
Nadam se da cemo se i dalje lijepo druziti.

Sandric:mig:
slažem se sa svime šta si napisala.:cerek:
šta se same teme tiče moram se pohvalit tj.moram pohvalit mog dječačića da je za svoja 2 miseca već jaaako napredan:) dakle repertoar ''govora'' nam se svodi na :
-grrrrrrrrrr
-uuuuuuuuuuu
-aaaaaaaa
i kmeeeeeee kad cendra :mig:
biće brbljavo dite na svoju mater očito,već sad je najglasniji stanar kuće a daleko je od prve riči.

impoSIBILA
31.01.2009., 12:32

ovo mi ima smisla s ispravcima od pušimarlboro jer kada pogledam moj prvi sin je bio jako inteligentan i sve je on to nekako prije vremena i tablica a sjećam se za prvi rođendan je trčkarao i brbljao sve u šesnest.:D s razumijevanjem naravno. no, isto se tako sjećam da je često padao te bio plav i modar kvazi smotano dijete.:cerek:

ovaj drugi (13mj) je tako spretan u hodu i precizan prilikom igranja, ubacivanja manjih u veće predmete , pinceta hvat je doveo do savršenstva(i prije vremena) i rijetko kada padne ali nće ni riječi da gukne.:rolleyes: tj povremeno nezaustavljivo brblja unosi se sugovorniku u facu i objašnjava nešto izmijenjujući intonaciju ali ništa konkretno ne kaže da i mi ostali svijet razumijemo.:ne zna:

isto tako kada ga pitam gdje je medo- okrenut će se prema njemu i donijeti ga ali ako ga netko pita gdje je mama ili tata -onda ništa.:ne zna:

zoro007
31.01.2009., 13:20
čitala sam da dok dijete sisa, da se kroz to vježbaju mišici na licu/ustima koji su bitni pri razvoju govora. istina je da i djeca koja ne doje isto vuku dudu na bočici, no to očito nije toliko 'naporno' kao sisanje
ne znam postoji li statistika o tome koja će djeca prije početi pričati. osim toga, nekad i dečkići nisu toliko brbljavi kao curice. naravno da razvoj govora ovisi i o mnogim drugim faktorima.
kakva su vaša iskustva?

akafi
31.01.2009., 13:20
odstupanja u govoru ne treba ignorirati i slušati savjete tipa od moje prijateljice ovo i ono, pa sad govori, itd
većina djece naravno progovori i neka odstupanja su normalna, ali govor je najkompleksnija čovjekova osobina i nije nebitno da li dijete progovara s problemom ili bez
nažalost, imala sam dugogodišnje iskustvo s ovim problemom koje je dobro završilo i puno toga što sam naučila ne stane u post osim najdobronamjerijeg savjeta da se ljudi kane laičkog tumačenje raznih simptoma i da se u slučaju zabrinutosti jave najbližem logopedu, po mogućnosti http://www.suvag.hr/hrv/page.php :)

plavusa123
31.01.2009., 13:48
Moja curica (3,5) također ima poteskoca sa govorom,tek je sa 3 god pocela pricat,sva je razumila ali nije zelila govorit. Ima vec pola godine da ide logopedu i napredak je ogroman,cim smo je poceli vodit zena nas je upozorila u cemu grijesimo i sta treba radit sa njom. Jako je bistra i vrlo brzo je sve prihvatila sto radimo,kroz igru naravno. Sada prica sve ali guta neka slova,no nema razloga da se brinemo,ne zelim ni pomislit sto bi bilo da sam mislila da ce se problem rijesit sam od sebe....
Mislim da je zastoj razvoja govora veliki problem koji se nesmi ignorirat vec potrazit pomoc sto prije.

oraščić
31.01.2009., 16:53
evo da se i ja malo ubacim u ovu vrlo zanimljivu temu
moja curica ima 18 mjeseci i ima dawn.nema nikakvih problema (srcanih ili bilo kakvih drugih)al me jako strah dal ce ikada normalno govoriti.moram naglasiti da sam momentalno jako zadovoljna njenim napredkom, jer zna reci mama,tata,bok-pokazati kako laje pas,kako se glasa krava i macka i jos sto sta.decki su mi sa godinu dana govorili ko navijeni i nije bilo toga sto nisu znali reci al to je sve individualno.moj veliki problem je taj sto mi zivimo vani i govorimo dva jezika,pa neznam dal ce ih ona ikada savladati al ja ne gubim nadu, jer znam da je to moguce.

nesto mi jos lezi na dusi,a to je ova sandric,koja mi svojim komentarima dize zivce.
zato budi sretna sto imas zdravo dijete i sto nemoras prolaziti kroz neke stvari.
al to je opet onaj mali procent ljudi koji moj zivot cine tezim nego sto zapravo je.
uvijek ce biti onih koji ne shvacaju da se zivot moze u djelicu sekunde promijeniti i da odjednom mozes stajati na ponoru.
i zato budi zadovoljna i sretna s onime sto imas i nemoj suditi drugima!Moram se malo osvrnuti na ovaj jako dirljivo napisan post!Svako dijete je posebno na jedan svoj nacin...tebi je zasigurno teze i slazem se da neki(malogradani)cine tvoj zivot jos tezim....to je zato sto ne osjecaju....(ne prozivam nikog,govorim opcenito)Osobno,nisam imala sa djecom nikakvih problema,ali me dirne svaki plakat na ulici,svaka reklama za poziv na pomoc(klinci i ja zovemo stalno sos tel.),ucim ih da su oni isto tako predivni mali ljudi,neki i posebni,da uvijek priskoce u pomoc(bila sam ganuta kad sam vidjela da moj prvascic u skoli,drzi deckicu koji hoda uz pomoc staka vrata).Zahvaljujem Bogu na tome,znam da nitko ne zna sta ga sutra ceka.Tim mamama se divim,jer ta hrabrost je nenadmasiva!:s
Plavusi-drago mi je da napredujete....:cerek:

8472
31.01.2009., 16:54
Gledamo neki dan jedan dokumentarac o razvoju čovjeka i govore o opstanku i kako djeca privlače pažnju.
Točnije objašnjavaju kako je plač kod male djece proporcijalan hitnosti, što je veća frka, plač je intezivniji i glasniji.
I pritom izmjere decibelažu plača jedne bebe - 97 dB, jednako pneumatskoj bušilici za razbijanje asfalta. :cerek:
Pošto imamo mjerač buke na mobitelu, rekosmo ja i MM ajmo izmjerit naše pile! :rofl:
E pa šefica se prosječnim glasanjem dernja cijelih 107dB, onaj vrištavi koji para mozak, nismo izmjerili, ali ne sumnjam da je blizu 120...

plavusa123
31.01.2009., 17:06
i zato budi zadovoljna i sretna s onime sto imas i nemoj suditi drugima!

:s:s:stako je
nakon svega sto sam prosla s malom smatram da je lutrija imat dite bez problema,ali na zalost mnogi roditelji to ne shvacaju:(
Pa neka onda ni ne bacaju svakakve komentare jer nemaju pojma koliko su takve majke osjetljive na svoju dicu i koliko te stvari bole..:flop:

mojo
31.01.2009., 18:44
da li netko ima iskustva u snimanju evociranih slusnih potencijala?
moj sin ima dvije godine i jos uvijek ne govori, skoro pa nista. on ima neki svoj jezik i ponekad brblja po par minuta nesto potpuno nerazgovjetno, kao da govori neki strani jezik. raumjevanje je tako da nas razumije osnovne naredbe i pojmove (za moj dojam premalo).
kod logopeda smo krnuli prije par mjeseci, ali moram priznati da se neki ludi napredak ne vidi. naime, ja za sad ne vidim smisao odlazaka kod logopeda jer tamo je pola sata kojih uglavnom proplace i malo se poigra sa logopedom i to je to:rolleyes:
savjetovali su nam da napravimo te evocirane slusne potencijale(BERA) ali ja se bojim da bi ta pretraga znacila samo maltretiranje djeteta radi dijagnoze. ili sam u krivu?
zanima me da li postoji odredjena terapija koja moze poboljsati situaciju ukoliko ta pretraga pokaze los nalaz?
da li netko ima iskustva?
hvala!

plavusa123
31.01.2009., 20:10
da li netko ima iskustva u snimanju evociranih slusnih potencijala?
moj sin ima dvije godine i jos uvijek ne govori, skoro pa nista. on ima neki svoj jezik i ponekad brblja po par minuta nesto potpuno nerazgovjetno, kao da govori neki strani jezik. raumjevanje je tako da nas razumije osnovne naredbe i pojmove (za moj dojam premalo).
kod logopeda smo krnuli prije par mjeseci, ali moram priznati da se neki ludi napredak ne vidi. naime, ja za sad ne vidim smisao odlazaka kod logopeda jer tamo je pola sata kojih uglavnom proplace i malo se poigra sa logopedom i to je to:rolleyes:
savjetovali su nam da napravimo te evocirane slusne potencijale(BERA) ali ja se bojim da bi ta pretraga znacila samo maltretiranje djeteta radi dijagnoze. ili sam u krivu?
zanima me da li postoji odredjena terapija koja moze poboljsati situaciju ukoliko ta pretraga pokaze los nalaz?
da li netko ima iskustva?
hvala!

Moj ti je savjet da ides i na te pretrage,nemam ti iskustva s tim ali ja bi ipak ga odvela da budem mirna. Ne znam kad ste krenuli u logopeda jel vas slao na kakve pretrage,nas je kod psihologa da vidi jel problem psihicki,te na "uho,grlo,nos" da se vidi da nema nekih zdrastvenih smetnji sto ne govori.

pink5
31.01.2009., 20:31
mojo,stvarno ti nemam iskustva s tim,možda će ti neka iskusna mamica dati dobar savjet:mig:
Što se tiče govora kod djeteta,svako dijete je drugačije.To ne znači da će ono koje progovori ranije biti pametnije ili bolje od onog koje kasnije progovori,to su zablude. Dijete od 3 god ne slaže rečenice,pa što,nije kraj svijeta. Postoji milijun drugih stvari koje su nažalost puno teže od tog da dijete u govoru kasni. Ako neki ljudi to smatraju velikim problemom,onda ti ljudi nisu osjetili onu ružnu stranu života. Glupo mi je to sad uspoređivat s ičim,ali malo sam se začudila kako neki ljudi stvaraju bauk oko toga,kao da je to neko čudo,čak sam osjetila malo podrugljivosti u nekim postovima.
Bebe od dva mjeseca guguću i to je normalno,neke da,a neke ne. Ne radi se tu o naprednosti ili da će ti dijete biti Einstein kad odraste

akafi
31.01.2009., 20:31
Kao što možda već znaš evocirani potencijali će ti utvrditi stanje slušnog puta od uha do mozga. o nalazu ovisii daljnji tijek terapije jer nije ista kod čujuće djece i onih oštećenog sluha.
pretraga i nije toliko kompllicirana,a definirat će daljnju terapiju.
kod malog djeteta se kod logopeda ni ne može očekivati velika suradljivost, prati što radi , to ponavljaj doma. ukoliko ti nešto nije jasno, pitaj. mi smo s tri godine išli na suvag kod logopedice koja nam je objašnjavala što u stvari raditi s djetetom doma (to se zvalo Gunsberg program), a dijete je paralelno bilo na ritičkim stimulacijama, baš zbog toga što polusatne seanse nisu učinkovite.
kad sam rekla da se ne treba osvrtati na komentare kad je čije dijete progovorilo nisam mislila u lošem smislu- jednostavno je to toliko kompleksno da je jako teško uspoređivati, a kamoli laički davati neke smjernice. potpora i utjeha je uvijek dobrodošla
tražila sam dnevnik koji smo morali voditi o razvoju govora za moje dijete, ali kao da je u zemlju propao, uglavnom po nalazima koje imama moje dijete je u dobi od 3,5-4 god znalo reći kako se zove i imenovati stvari, eventualno neka rečenica od 3 riječi. s pet je govorio sve, te sam naučio čitati i pisati. pohađa redovnu školu.
djeca za koju se tijekom rehabilitacije meni (napominjem-meni) činilo da su drastično bolja od njega dobila su odgodu škole ili preporuku za pohađanje nastave u suvagu, toliko o procjenama laika

vjeruj intuiciji i ako nisi zadovoljna traži drugo mišljenje :)

akafi
31.01.2009., 20:41
pink5 vidim da smo u isto vrijeme odgovorile.
vidiš, po tebi nije neki bauk ako djetetu govor kasni.

e pa vidiš, za moje dijete nisu znali ni dali ni kako ni kad će progovoriti.nisu mi rekli:a gledajte sad ima 3, pa dolazite svaki tjedan očekujemo da tamo s 3 godine i 7 mjeseci progovori. moje dijete nije imalo neizlječivu bolest, fizički je bilo ispravno, ali je imalo stravičnu sliku djeteta za koje nitko nema prognozu.
ta strava kronične bolesti i neizvjesnosti me ubijala i dovodila do ludila. godinama nisam bila normalna, jer je borba počela ne sdvije ili tri nego s godinu dana kad nije pokazivao papa.
gledanje svaki dan što i kako radi, stalne terapije, dijagnostika, putovanje.

u govoru postoje velika fiziološka odstupanja, ali da kašnjenje govora nije problem...

plavusa123
31.01.2009., 20:53
pink5 nebi se slozila s tobom,problem govora je ITEKAKO VELIKA STVAR koja se mora na vrijeme uocit dok ne bude prekasno. Naravno da ima i puno tezih stvari ali ni zastoj govora se NESMI zanemarit. Istina da neka djeca progovore kasnije bez ikakvih problema ali ako problem postoji i ne otkrije se na vrijeme bi li si mogla oprostit sto nesto nisi ucinila dok se moglo? Ja znam da si ja nebi mogla oprostit.

pink5
31.01.2009., 20:54
ma to sam napisala zbog sandrić. Ne mogu zamisliti kako ti je bilo. Nadam se da je sve ok prošlo i da ti je dijete progovorilo

plavusa123
31.01.2009., 20:57
ma to sam napisala zbog sandrić. Ne mogu zamisliti kako ti je bilo. Nadam se da je sve ok prošlo i da ti je dijete progovorilo

Je,sad je sve ok ali da nismo dosli na vrijeme nebi bilo. Zato me ovakvi postovi pogađaju cak i kad me se ne ticu. I opet bi apelirala svim mamama da taj problem ne zanemaruju.

vanjaa
01.02.2009., 14:02
slažem se sa svime šta si napisala.:cerek:
šta se same teme tiče moram se pohvalit tj.moram pohvalit mog dječačića da je za svoja 2 miseca već jaaako napredan:) dakle repertoar ''govora'' nam se svodi na :
-grrrrrrrrrr
-uuuuuuuuuuu
-aaaaaaaa
i kmeeeeeee kad cendra :mig:
biće brbljavo dite na svoju mater očito,već sad je najglasniji stanar kuće a daleko je od prve riči.

inače to što s dva mjeseca već brblja ništa ne znači, tj.tako je i moj bio "napredan" pa sad s 11mj. ne priča ništa suvislo osim di-di-di, da-da, ma-ba, daj ( ali ne u pravom smislu daj mi)

a mene brine što on rijetko priča to šta priča, jel ima tko savjet kako ga navesti da priča više tj. češće?

plavusa123
01.02.2009., 14:21
Mozes ga pokusati navest jedino kroz igru,sada je jos mali da bi sve shvaca,sve mu je igra. Ako si bas zabrinuta najbolje da se posavjetujes sa pedijatrom tj. da te on uputi. Jos je mali za bilo kakve vjezbe, pokusaj ga naucit da govori mama,tata,baba,ne treba vise znat u toj dobi.

vanjaa
01.02.2009., 20:31
Mozes ga pokusati navest jedino kroz igru,sada je jos mali da bi sve shvaca,sve mu je igra. Ako si bas zabrinuta najbolje da se posavjetujes sa pedijatrom tj. da te on uputi. Jos je mali za bilo kakve vjezbe, pokusaj ga naucit da govori mama,tata,baba,ne treba vise znat u toj dobi.

pedijatrica šalje kod logopeda ako s dvije godine nema riječnik od desetak riječi
a kakve su to vježbe, npr...
sory ak je to već pisalo...

plavusa123
01.02.2009., 20:49
pedijatrica šalje kod logopeda ako s dvije godine nema riječnik od desetak riječi
a kakve su to vježbe, npr...
sory ak je to već pisalo...

Ne znam kako da ti opisem:ne zna:
Vjezbe se svode na to da prvo je trebala naucit raspoznavat stvari i zivotinje na slikama a zatim nas je uputila kojim redosljedom treba ucit rijeci. npr. mi idemo svaki tjedan i danas kaze da za sljedeci put nauci slovo k,onda odgovarat na jednostavna pitanja i tako iz tjedna u tjedan. Isto da je ne ispravljamo vec ignoriramo kad ona kaze krivo te mi trebamo rec pravilno rijec.
Lakse je kad znam na koji nacin da je ucim jer prije sam nesvjesno puno grijesila.
Samo pitaj sta te zanima:)

vanjaa
01.02.2009., 20:58
Ne znam kako da ti opisem:ne zna:
Vjezbe se svode na to da prvo je trebala naucit raspoznavat stvari i zivotinje na slikama a zatim nas je uputila kojim redosljedom treba ucit rijeci. npr. mi idemo svaki tjedan i danas kaze da za sljedeci put nauci slovo k,onda odgovarat na jednostavna pitanja i tako iz tjedna u tjedan. Isto da je ne ispravljamo vec ignoriramo kad ona kaze krivo te mi trebamo rec pravilno rijec.
Lakse je kad znam na koji nacin da je ucim jer prije sam nesvjesno puno grijesila.
Samo pitaj sta te zanima:)

da to jesu vježbe za malo starije, al ja mu ponovim pravilno kad on kaže npr. ma-ba- mama, al mislim govorim mu mama već tolke mjesece pa nemrem više :rofl:
nego ja njemu nešto govorim kao- reci baka baka, a on mudro šuti, to me živcira što mu nemrem objasnit da gukne bilo šta :rofl:
al dobro on skoro sve kuži već zna jako puno "naredbi", tak da bar to.

_Candy Candy_
01.02.2009., 21:15
da to jesu vježbe za malo starije, al ja mu ponovim pravilno kad on kaže npr. ma-ba- mama, al mislim govorim mu mama već tolke mjesece pa nemrem više :rofl:
nego ja njemu nešto govorim kao- reci baka baka, a on mudro šuti, to me živcira što mu nemrem objasnit da gukne bilo šta :rofl:
al dobro on skoro sve kuži već zna jako puno "naredbi", tak da bar to.

Nemoj se zabrinjavati sve dok je to u okvirima njegove dobi. Pa nema još ni godinu dana, nemoj ništa forsirati. Moj sad ima godinu i pol i razlika sada i prije 6 mjeseci na području govora je ogromna. Sa 2 riječi je došao na 50-tak, sa prilično pravilnim izgovorom. Kad bih primjetila da neke stvari još nije spreman razumjeti ili izvesti pričekala bih mjesec, dva i ponovno pokušala.

Isto tako sam primjetila da sakupljene informacije kao da pohrani u glavici i nakon mjesec dana ih "obradi" i usvoji pa se iznenadim demonstracijom npr. naziva životinje koju mu dugo nisam pokazala. :D

plavusa123
01.02.2009., 21:19
Ja isto mislim da se jos ne brines,kazes da razumi puno toga,to je vazno,vidit ces da ce vrlo brzo usavrsit i govor jednostavnijih rijeci.

vanjaa
02.02.2009., 08:19
Nemoj se zabrinjavati sve dok je to u okvirima njegove dobi. Pa nema još ni godinu dana, nemoj ništa forsirati. Moj sad ima godinu i pol i razlika sada i prije 6 mjeseci na području govora je ogromna. Sa 2 riječi je došao na 50-tak, sa prilično pravilnim izgovorom. Kad bih primjetila da neke stvari još nije spreman razumjeti ili izvesti pričekala bih mjesec, dva i ponovno pokušala.

:D

to je stvarno punoo u 6 mj, nisam znala da mogu tako brzo napredovat!
hvala na odgovorima

north wind
02.02.2009., 09:41
Znate li vi onaj vic o malom Crnogorcu koji nije govorio ništa do 7. godine.:confused:

Već su se svi bili "pomirili" s time da mali nikada neće progovoriti, kad najednom... za nekim ručkom izgovori on "Soli!". Svi se okrenuše zgranuto i upitaše ga kako to da dosad ništa nije govorio? A mali kaže :"Nijesam imao primjedbi!".:p

U svakom slučaju, mislim da bez obzira što, naravno, teba posvetiti dužnu pažnju usporenom ili zakašnjelom govornom razvoju, ne treba odmah ni paničariti, ako dijete ne govori "po propisima", tj. kako je to propisano u knjigama. Jer, doista, sva djeca se ne razvijaju jednako niti u govoru, kao ni u drugim područjima, pogotovo ne po knjiškom rasporedu. Ima djece koja kasnije progovaraju ili imaju odstupanja u govornom razvoju, ali uz primjeren pristup sve se može dobro razviti i nadoknaditi. Mislim da je najvažnije s djecom kvalitetno komunicirati, tj. imenovati stvari, ljude, oponašati zvukove i sl., pa će i oni to usvajati. Gunzberg program koji provodi Suvag mislim da je ok, oko 2,5 do 3. godine, ali ne treba prije, jer je prerano, pogotovo za dječake. Navodno se dječacima inače nešto sporije razvija govor.

Moj sin je također bio dijete s "usporenim govornim razvojem", rođen kao neurorizičan (intrakranijalno krvarenje 1. stupnja u porodu, jer je bio velika beba). S 11 mj. je samostalno prohodao, a s godinu dana je tek povremeno rekao ma-ma, ta-ta. Do 2,5 godine je imao slab fond riječi - 50-ak. (btw, tata mu je šutljivi slikar, koji je više vremena provodio s njim nego ja, jer ima doma atelje, a ja sam zaposlena i odsutna. Baki i djedova nemamo, pa je mali najviše vremena provodio sa šutljivim tatom). Onda smo krenuli na Gunsberg program. Išao je tu oko 6 mj. Izvrsno je napredovao. Fond riječi mu se naglo i brzo širio, počeo slagati jednostavne rečenice. Sa 3,5 godine potpuno je sustigao vršnjake u govoru, pa ih i pretekao. Nikada više nije trebao ići logopedu, jer je potpuno ispravno izgovarao riječi. Danas je 2. razred osnovne. Ima 8 godina. Čita i piše izvrsno. Učiteljica ga hvali kao vrlo maštovitog u slaganju rečenica.:) Računa također izvrsno i uopće je odličan đak.:top:

Mislim da ne moram napominjati s kakvima sam se sve "dijagnozama" susretala od nekih naših "vrlih stručnjaka" za vrijeme prvih godina njegova života. Između ostalog, sumnjalo se i na "autizam".:rolleyes:. Naravno, danas bi im svima najradije pokucala na vrata i pokazala im dijete, kao demanti njihovih "dijagnoza".:D Zapravo mi je najžalosnije, i uvijek se sjetim koliki roditelji prolaze iste dugogodišnje brige kao i ja, samo zato što neki nisu kvalitetni stručnjaci, što krivo procjenjuju stvari, pa čak i lijepe djeci krive dijagnoze.:rolleyes: Ali, isto tako moram pohvaliti i one stručnjake koji se nisu dali pokolebati krivim procjenama i davali nam podršku za strpljivost i trud u tom razvoju.:)

Zato želim svim onim roditeljima koji su nepotrebno uspaničeni ili navedeni na krive dijagnoze da se ne daju pokolebati, nego da budu ustrajni i strpljivi, a onima čija djeca imaju konkretne poteškoće da vjeruju kako se sve može popraviti upornim radom. Sretno!:)

sandrić
02.02.2009., 11:17
inače to što s dva mjeseca već brblja ništa ne znači, tj.tako je i moj bio "napredan" pa sad s 11mj. ne priča ništa suvislo osim di-di-di, da-da, ma-ba, daj ( ali ne u pravom smislu daj mi)

a mene brine što on rijetko priča to šta priča, jel ima tko savjet kako ga navesti da priča više tj. češće?
ovo je postano isključivo kao šala al dobro nema veze...:rolleyes:

plavusa123
02.02.2009., 12:22
ovo je postano isključivo kao šala al dobro nema veze...:rolleyes:

Zasto mislis da je sala,ja se slazem s Vanjom,moja je govorila dobro s godinu dana i onda je taj napredak stao. Jednostavno ko da se ugasila,imala je 2,5 god i govorila slabije nego sa godinu dana.

sandrić
03.02.2009., 20:53
Zasto mislis da je sala,ja se slazem s Vanjom,moja je govorila dobro s godinu dana i onda je taj napredak stao. Jednostavno ko da se ugasila,imala je 2,5 god i govorila slabije nego sa godinu dana.
ma mislila sam na ono gugutanje mog malca hehe izgleda da se nismo baš skužile,šalila sam se kad sam rekla da je iznimno napredan iveć guguće,na to sam mislila.Naravno da to nije izvan nikakvih granica normale :mig:

Snake's Kiss
07.02.2009., 15:40
jaooo...priznajem da mi se ne čita sve od početka :(

kada su vaši prinčevi i princeze prestali govoriti u 3.licu? mi još uvijek ne želimo izgovoriti JA! (imamo 2,5 g)

pink5
07.02.2009., 15:48
ima godinu i pol i razlika sada i prije 6 mjeseci na području govora je ogromna. Sa 2 riječi je došao na 50-tak, sa prilično pravilnim izgovorom. Kad bih primjetila da

mali ti je genije:s,stvarno je velika razlika,nisam mogla vjerovati kad sam ga vidjela i čula:)
Jedva čekam to razdoblje

simple mind
07.02.2009., 18:38
jaooo...priznajem da mi se ne čita sve od početka :(

kada su vaši prinčevi i princeze prestali govoriti u 3.licu? mi još uvijek ne želimo izgovoriti JA! (imamo 2,5 g)

klinci prestanu govoriti o sebi u 3. licu nekako u isto vrijeme kada roditelji prestanu govoriti o djetetu u 1. licu :D

Snake's Kiss
07.02.2009., 20:53
klinci prestanu govoriti o sebi u 3. licu nekako u isto vrijeme kada roditelji prestanu govoriti o djetetu u 1. licu :D

:confused: to ne radim.

_Candy Candy_
07.02.2009., 21:14
mali ti je genije:s,stvarno je velika razlika,nisam mogla vjerovati kad sam ga vidjela i čula:)
Jedva čekam to razdoblje

Ah......... :cerek: dosta ko mu je mater..... :kava: :rofl:
Vidit ćeš, ja jednostavno uživam u ovom razdoblju, samo se divim jer me svaki dan iznenadi s nečim novim. Ovih dana ide po stanu, gleda u prste i stalno ponavlja: četii, pet... (ja ga blentava učim brojati s godinu ipo :bonk:)

simple mind
08.02.2009., 01:29
:confused: to ne radim.

ma, malo se zezam.........:mig:

ali ipak mi je čudno kad mame kažu: MI još ne želimo izgovoriti.... ili: imaMO 2.5 godine............:) to je 1. lice množine, nije li?

impoSIBILA
08.02.2009., 09:29

ali ipak mi je čudno kad mame kažu: MI još ne želimo izgovoriti.... ili: imaMO 2.5 godine............:) to je 1. lice množine, nije li?

a šta reći kada cijela nacija govori "midobili zlato mi osvojili srebro-a nitko se nije mrdno iz fotelje i naslonjača osim ono otić do frižidera po pivo!:rofl:

meni je potpuno razumljivo kada se roditelj izražava sa "mi" kada je u pitanju dijete jer jedno bez drugog ionako ne ide!:cerek:

simple mind
08.02.2009., 10:52
a šta reći kada cijela nacija govori "midobili zlato mi osvojili srebro-a nitko se nije mrdno iz fotelje i naslonjača osim ono otić do frižidera po pivo!:rofl:

meni je potpuno razumljivo kada se roditelj izražava sa "mi" kada je u pitanju dijete jer jedno bez drugog ionako ne ide!:cerek:

pa to baš i nije isto: kad se radi o međunarodnom natjecanju, pod državnom zastavom, onda reprezentacija na neki način predstavlja čitavu svoju državu (pa i narod, na neki način) - zato se i zove "reprezentacija".

meni je ipak nerazumljivo kada roditelj kaže "mi imamo pet godina" ili "mi još imamo pelene" ili bilo što slično, što se odnosi samo na dijete. prema tome, ako roditelj ne koristi zamjenice na pravi način, kako to onda može očekivati od djeteta? :)

Snake's Kiss
08.02.2009., 12:22

naravno da tako pričam tj pišem samo na forumu (ponos=isticanje da nas je konačno više u obitelji!). nisam znala da ima roditelja koji tako pričaju i inače :D
nema veze :cerek: zanimalo me samo okvrino, jer u vrtiću postoje klincikoji već jako dugo govore u 1.licu

Sandra October
08.02.2009., 13:31
moj puni 14og 2 godine i fond riječi mu nije veći od 30ak. ne brinem se jer je u obitelji sa tri jezika (tata-njemački, mama - hrvatski, međusobno-engleski) i očekivala sam kašnjenje. ono što je lijepo vidjet je da kuži i njemački i hrvatski. al zanimljivo da iako smo u hr progovorio je - njemački .. pitaš ga kako kaže riba a ovaj ispali - šiš (op.a. šiš=fish) :D, ''vidi baka'' a mali će ''omaaaaa''.. ''jel fino ljubavi?'' a on će ''leckerrrrrrrrrr'' tati kad nešto neće kaže ''nein'' meni jasno i glasno ''ne'' :cerek::D:cerek: .. i tako moš mu zasada na hrvatski koliko hoćeš, kuži al preferira švapski. od hrvatskog imam samo brojanje do 10 i mama i tata. tati naime neće reć ''papa'' na švapskom jer ga jebe što isto koristimo i za pa-pa.. i papanje.. ne brinem jer vidim da nas kuži i da je lijen do zla boga. :cerek: uči ono što ga zanima i što njemu treba. a ostalo će nadoći :cerek: i mislim da usta neće zatvarati kad konačno progovori:D

mislim da svaki roditelj ipak uglavnom najbolje sam procijeni ima li razloga za brigu ili ne :) al se slažem da je i bolje otić kod logopeda pa makar samo umirit savjest nego se gristi doma..

simple mind
09.02.2009., 12:18
dobro je uguglati "razvoj govora kod djece" i "bilingvizam" - ima zanimljivih i korisnih članaka, prema kojima je onda lakše procijeniti koliko (i da li uopće) govor djeteta odstupa od uobičajenog razvoja govora.

mojo
11.02.2009., 14:51
zanima me, obzirom da je i sam zacetnik ove teme, sto se desilo sa boljanici, tj. njegovim sinom? on je kako vidim, imao slicnu situaciju kao ja sada sa svojim sinom. bilo bi lijepo kad bi se ponovo javio i ispricao nam sto se sve izdesavalo u ovih nekoliko godina od njegovog zadnjeg javljanja, i kako se razvijao govor njegovog djeteta.

inace, voljela bi da se jave roditelji cija su djeca imla poteskoce u razvoju govora i malo nam opisu svoja iskustva.
puno hvala nort wind na njenoj prici, meni je puno znacila..

Alexina
11.02.2009., 21:31
Pozdrav.
Evo mene kao mame sa djetetom koje ima poteškoća sa govorom.
Dakle, prve riječi su krenule kod njega sa 3,5g (mama, tata, piti) - prije toga apsolutno ništa. Nešto prije 4g sam ga prvi put čula da je rekao 'kiša pada'.
Nakon 4.rođendana krenuli smo kod logopeda...
U početku nije mogao pojedine riječi izgovoriti ispravno - ato umjesto auto, Ian umjesto Ivan, o izgovoru slova sa kvačicom š,č,ć mogli smo samo sanjati, isto tako i nj, lj.... avion je zvučao kao ion, pingvin kao piiin...itd itd...
I tako mi od 4g, a sad ima punih 7 idemo dva put na tjedan logopedu. Sad smo pojačali sa defektogom, ja ne radim, kod kuće sam, samo da bih posve pomogla i radila čim više sa njime, jer naravno nije samo izgovor u pitanju, nego i slabija grafomotorika i hiperaktivnost, slabija pažnja...

Naravno dobili smo odgodu za školu,jer sve kod njega ide jako sporo, sa puno truda i muke, naravno bez vikanja i nervoze, kroz igru i puno pohvala.
Dijagnoza?
Usporen razvoj govora, a sada je iz Suvaga svježa dijagnoza - mješoviti poremećaj jezičnog razumijevanja i izražavanja...

krajem veljače idemo opet u Suvag na pregled prije upisa u školu i mogu reći da već očekujem 'loše' mišljenje...
zašto? jer smo naručeni u 7,30 ujutro. U to doba ni ja nisam svoja, a kamoli dijete od 7g da rješava neke testove i odgovara na pitanja :ne zna: