PDA

View Full Version : Kreme za lice s UV zaštitom

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19

dominatrix
27.07.2005., 09:31
Treba mi dobra UV-krema za lice s visokim faktorom zastite (po mogucnosti sa sto vecim). Ne mora bit nuzno krema, moze i gel, al da je kvalitetna i da dokazano stiti.

Sta bi mi mogli preporuciti?

Lei
27.07.2005., 10:48
Vichy, faktor 60. U ljekarnama oko 100 kn.

Testirano na nekoliko glecera u ekstremnim uvjetima i, za razliku od Nivee, s ovim nisam bila zagorena :) Dapace, nisam cak niti boju dobila.

http://www.vichy.com/hr/labos/gamme/protection_solaire.htm

Rhea
27.07.2005., 11:00
Ja sam kupila iz one lorealove linije "Solar Expertise"kremu za lice sa zastitnim faktorom 15 i zadovoljna sam.

smjeskica
27.07.2005., 11:21
Ja problem rakovske zacrvenjenosti lica cim na suncu provedem duze od 3 min. rijesila sa nivea baby kremom sa zastitnim faktorom 30 (kaze da "upija 96% UVB i 90% UVA zraka prema australskom standardu" ).
Pa kontam ako valja za bebinu kozu valja i za moju.

ssnjoff
27.07.2005., 13:15
dominatrix kaže:
Treba mi dobra UV-krema za lice s visokim faktorom zastite (po mogucnosti sa sto vecim). Ne mora bit nuzno krema, moze i gel, al da je kvalitetna i da dokazano stiti.

Sta bi mi mogli preporuciti?

da topic prebaciš na kozmetiku? :rolleyes:

croft
27.07.2005., 14:38
Vichy Capital Soleil

ljubaznagospodja
19.01.2006., 16:55
meni za moju njušku uglavnom najbolje odgovaraju neke "univerzalne" kreme, tj. one koje kažu da mogu i po danu i po noći.
e sad, zanimaju me 2 stvari:

1) kako da znam da krema ima dovoljnu uv zaštitu za dan (i u slučaju da nema, što spada pod "dodatnu zaštitu", koja se stavlja preko kreme-koji su to proizvodi?)

2) kako da znam da nema nekog dreka koji bi mi po noći samo opterećivao kožu?
koje su to slatke riječi?

hvala:W :W

Shtefitza
19.01.2006., 23:23
Sto zapravo pitas? :confused:

Ako sam dobro shvatila:

Da, moras paziti da SPF ima UVA i UVB zastitu.

Po noci ti UV zastita ne treba. Kemijski SPF ti po noci nepotrebno iritira kozu, a fizikalni SPF ti po noci nepotrevnbno zacepljava pore.

ljubaznagospodja
20.01.2006., 06:58
zanimaju me konketni nazivi sastojaka-po kojima bih mogla prepoznati da mi krema ima dovoljnu zaštitu za dan, odnosno da li istu mogu koristiti i za noć.
Očito mogu samo ako krema nema tih sastojaka. Da li onda po danu preko kreme treba stavljati još neku dodatnu zaštitu? (mislim da si baš ti napisala da stavljaš spf preko kreme-kako to djeluje, koji su to proizvodi?)

Shtefitza
23.01.2006., 00:21
Ne bih se zamarala sastojcima. Ono na sto bi trebala paziti je da kupis proizvod koji ima zastitu od UVA i UVB zraka.

Cesto ljudi naprave gresku, pa SPF koriste kao "dozvolu" da ostanu duze na suncu, tako da zapravo nakupe vise ostecenja nego da nisu koristili SPF.

Osim krema za zastitu od sunca, odlicna zastita je:
- ostati u hladu
- odjeca dugih rukava, dugih nogavica (gustog tkanja)
- sesiri velikog oboda

Svakodnevno bi trebalo koristiti kremu s faktorom 15 (ili vecim).

Krema moze biti hidratantna i sadrzavati SPF. Ili se covjek moze odluciti za dva proizvoda: hidratantnu kremu, pa preko nje SPF.

Da, koristim posebne proizvode, ali i one koji ujedinjavaju oba djelovanja. Vec sam na nekoliko mjesta pisala sto koristim, stvarno sam malo komplicirana po tom pitanju, pa mi se ne da ponovno tipkati. :D

Mozda negdje mozes naci: ili na hidratantnim kremama ili kremama protiv bora iili na tonkiku. Mislim da sam tamo pisala o mojim rezimima. :zubo:

Nema razloga da kremu za dan ne bi smjela koristiti po noci. Ali nije potrebno.

Shtefitza
23.01.2006., 00:22
Evo jedan link, za one koje zanimaju detalji:

http://www.drugs.com/cons/Octyl_Methoxycinnamate.html

Liddy
16.07.2006., 08:25
Evo nasla sam sljedece:
Kako bi znali koliko će dugo krema djelovati, obratite pozornost na zaštitni faktor SPF. Ako vaša koža obično na suncu pocrveni i izgori već za pet minuta, zaštitni faktor 2 zaštitit će je na deset minuta. Zaštitni faktor 15 pomnožen s pet minuta dat će vam 75 minuta zaštite kože, a istu formulu trajanja zaštite od sunčanja možete primjeniti i s faktorima 20, 30 i 50. No imajte na umu kako je to vrijeme relativno i ako lako izgorite na suncu, krema će opeklinne samo odgoditi. Dermatolozi preporučuju kremu s minimalnim faktorom 15.
Moje pitanje je kako da ja znam koji zastitni faktor da uzmem? Jako sam blijede puti, nisam sklona brzom crnjenju a ne zelim ni pocrveniti, ali bi zeljala dosta pocrniti,bit cu na moru tjedan dana, koji da je faktor kupim? Od kojeg proizvodjaca?

meg
16.07.2006., 10:07
imas gore ogroman topic o suncanju...nema potrebe za otvaranjem novih tema.

Shtefitza
17.07.2006., 05:59
Pa kao sto si nam gore sama napisala. Svakako SPF 15. I nanosi ga cesto. (svakih sat vremena ako plivas, a svakih dva sata inace). Pa ces vidjeti. Ako ti treba dodatna zastita, kreni s vecim brojevima. I svakako se skloni s podnevnog sunca.

Pretpostavljam da vec imas iskustva, pa otprilike znas kako brzo pocrvenis. U svakom slucaju nije dobro pocrveniti od sunca. Ako izgoris (pogotovo do sesnaeste godina) stavljas se pod rizik da dobijes rak koze. A inace suncane zrake ne samo da nas potamne (i poljepsaju) nego nam uniste kolagen u dubljim slojevima koze, pa nas naboraju.

Tako da odlazak na more ne trebas shvatiti kao jedinstvenu priliku da zaradis zdravu boju. Vec i sam odmor i plivanje dat ce ti i licu i tijelu lijep izgled. :) :cerek:

A ten uvijek mozes imitirati bronzerom... :cool:

Shtefitza
17.07.2006., 06:02
No imajte na umu kako je to vrijeme relativno i ako lako izgorite na suncu, krema će opeklinne samo odgoditi.

I ovo je istina. Kad si vec na moru, poviri bakicama u lica. Ako uspijes zaviriti i na sakriveni dio koze, onaj koji skrivaju maramom, tamo ces vidjeti lijepo uscuvanu, djecje njeznu i nenaboranu kozu. Prirodni eksperiment stos e dogodi s kozom izlozenom suncu, a sto s kozom zasticenom od sunca.

BTW: Proizvodjac nije vazan. Vazno je da kupis proizvod koji stiti od UVA i UVB zraka. I da ti odgovara tip proizvoda (masan, nemasan, vodootporan ili ne, ovisi o tvom tipu koze, i o aktivnostima u kojima ces provoditi dane. ) :) :cool:

vjecna_brucosica
24.06.2007., 18:28
zanima dal netko ima iskustva sa kremam za lice sa zaštitnim faktorom.
kako je sunce ove godine zbilja pripeklo,mislim krenut sa korištenjem zaštitnih krema.
inače imam mješovitu kožu ali svaki je savjet dobrodošao:kiss:

PERLA_
24.06.2007., 18:39
Baš sam na nekim drugim topicima pisala o Biodermi photoderma max
50+..:cerek:
Imam toniranu njihovu kremu za lice, kad ne koristim full make-up i imam fluid koji je za masnu i mješovitu kožu, brzo se upija i čak se pokazao kao odlična podloga za make-up..:top:
Namjeravam taj Bioderma Photoderma max fluid nositi i na plažu..:)

edit: koštaju oko 120kn
Od nižeg faktora, jako mi se sviđa Avene hydrance optimale UV15

vjecna_brucosica
24.06.2007., 21:19
taj fluid ne isušuje kožu? meni su obrazi dosta suhi pa onda radije koristim neke masnije i hiidratantne kreme.

*Fenrir*
25.06.2007., 02:20
meni je odlična Avene mineralna krema 50+. ako ti je koža suha odlično će ti odgovarati jer je dosta masna iako ako ju dobro razmažeš ne ostavlja mastan sjaj.

Andjelcic
25.06.2007., 08:22
Baš sam na nekim drugim topicima pisala o Biodermi photoderma max
50+..:cerek:
Imam toniranu njihovu kremu za lice, kad ne koristim full make-up i imam fluid koji je za masnu i mješovitu kožu, brzo se upija i čak se pokazao kao odlična podloga za make-up..:top:
Namjeravam taj Bioderma Photoderma max fluid nositi i na plažu..:)

edit: koštaju oko 120kn
Od nižeg faktora, jako mi se sviđa Avene hydrance optimale UV15
imamo isti ukus sto se tice krema :top:

PERLA_
25.06.2007., 12:19
A, tek kako sam došla do tog posta..:rolleyes:
To je bio pravi proces..:rolleyes:
Sve ostale kreme sa visokim zaštitnim faktor (Avene, Vichy, Uriage) su ko' bijeli kreč i masne do bola..

Dakle, moj post je namijenjen onima sa normalnom i mješovitom kožom, a sad preko ljeta moja koža je i masna..
Što se tiče obojenih krema s faktorom, meni su uglavno baš sve bezveze osim ove Bioderme, koja mi je pravo otkriće..
Evo jučer sam slučajno isprobala obojenu kremu od Sisly s faktorom, ali ona košta 490kn, mislim ono stvarno uvrijedljiva cifra..:rolleyes:

Crimson Petal
25.06.2007., 19:14
imam fluid koji je za masnu i mješovitu kožu

ja sam bas nedavno dobila taj fluid i stvarno je super. :top: btw, u osijeku kosta 97 kn.

littlefoot78
26.06.2007., 20:25
kako je sunce ove godine zbilja pripeklo,mislim krenut sa korištenjem zaštitnih krema.

Probaj nešto od Eucerina. Ali prije traži testeriće od tete u apoteci...ja sam ih tražila neki dan i stvarno su bile velikodušne.;)

~Jesen
26.06.2007., 23:08
ja sam bas nedavno dobila taj fluid i stvarno je super. :top: btw, u osijeku kosta 97 kn.
:mad:
u Rijeci 121.

mariposa78
27.06.2007., 22:22
Ne kuzim koja je razlika npr. izmedju SPF 50 i 100. Vec taj 50 bi trebao biti potpuna zastita, zar ne? Ja zelim da mogu bit na suncu i da ne izgorim, ali da ipak uhvatim nesto malo boje. Pa bih uzela npr. SPF 20. Vidjela sam da Bioderma ima nekakvu kremu SPF 20 koja je dobra za problematicnu kozu i sprjecava pojavljivanje pristica nakon ljeta... Jel netko to mozda koristi?

patientia
27.06.2007., 22:31
SPF 100 se vise ne moze naci u EU. Preimenovan je u SPF 50+. To je zato jer su veci brojevi ulijevali previse sigurnosti. Ne postoji potpuna UV zastita. I ja nazalost dobivam boju, i sa SPF 50. Ocito UVA zastita nije toliko jaka (SPF je samo mjera UVB zastite, a kolika je UVA zastita se obicno ne oznacava na proizvodima).

extreme
28.06.2007., 07:49
a ona rozna krmica za lice, u tubici od balee.?? ima faktor 15.
jel tko probao-jel valja šta?

hrčkica
28.06.2007., 09:15

koja to? ona young? kak to da svi pričaju da to čudo ima spf, a ja nigdje ne vidim?! aaaaa!!!!

The White Rabbit
28.06.2007., 09:45
trebali bi u SVE kreme za lice stavljati zaštitni faktor, minimum 15. Ne znam zašto to nije tako.:mad:
Osim u noćne:zubo:

patientia
28.06.2007., 10:36
Trebali bi. Zato me sokira kako neki naglasavaju SPF 4.

Andjelcic
28.06.2007., 10:39
bioderma photoderm max 50+ tonirana za grad i obicna za more. vrlo sam zadovoljna

extreme
28.06.2007., 12:00
koja to? ona young? kak to da svi pričaju da to čudo ima spf, a ja nigdje ne vidim?! aaaaa!!!!

ma da..mislim da je to ta young (ne znam dal ja spadam jš u tu kategoriju sa 26... :zubo: )

al piše, ono... baš velikim slovima SPF 15 (Još većim......)

Andjelcic
28.06.2007., 12:03
Ocito UVA zastita nije toliko jaka (SPF je samo mjera UVB zastite, a kolika je UVA zastita se obicno ne oznacava na proizvodima).
kupila sam bioderma photoderm spf 50+, pise da ima uva 35, to je dosta dobro, jel?

patientia
28.06.2007., 12:05
To je super (ako je istina, naravno). UVA je obicno 10 ili cak manje :(

Andjelcic
28.06.2007., 12:09
To je super (ako je istina, naravno). UVA je obicno 10 ili cak manje :(
kako provjeriti?

patientia
28.06.2007., 12:20
Ovisi o dobroj volji proizvodjaca hoce li ista napisati na pakiranju. Standarda je puno:
http://sun1.awardspace.com/Sunscreens/Standards/Standards.htm

mariposa78
28.06.2007., 12:41
trebali bi u SVE kreme za lice stavljati zaštitni faktor, minimum 15. Ne znam zašto to nije tako.:mad:
Osim u noćne:zubo:

Ne treba svima, mnogi se uopce ne izlazu suncu tokom dana, kao ja na primjer :). Npr. ja sam svaki dan od 9h do skoro 18h na poslu, kao i vecina ljudi pretpostavljam, tako da mi ne treba dnevna krema sa zastitnim faktorom, samo na odmoru ili vikendom.

mariposa78
28.06.2007., 12:46
Ne postoji potpuna UV zastita. I ja nazalost dobivam boju, i sa SPF 50.

To ti vjerujem, ja sam prije 2 god bila koristila kremu Bioderma sa SPF 100 na odmoru u dalekim juznim krajevima, mazala se stalno, cim bih izasla iz mora ponovno, i ipak sam vidljivo pocrnila (s obzirom na to da sam inace dosta svijetla). Dobro je sto uopce ne pocrvenis.

The White Rabbit
28.06.2007., 12:56
Ne treba svima, mnogi se uopce ne izlazu suncu tokom dana, kao ja na primjer :). Npr. ja sam svaki dan od 9h do skoro 18h na poslu, kao i vecina ljudi pretpostavljam, tako da mi ne treba dnevna krema sa zastitnim faktorom, samo na odmoru ili vikendom.

eh ja imam slično radno vrijeme, bila sam mišljenja da mi ne treba zaštita ono malo što pređem pješice po gradu. No ispalo je da je i to "malo" ipak dovoljno da mi sunce spali dekolte (to prvo strada):mad: izgledala sam ko prasetina pečena, šarena. Daklem sada sam pametnija (ma da:rofl: ) pa se već u proljeće mažem s nekom od ovih krema sa većom zaštitom, ali one baš nisu za svaki dan jel, smetaju mi faci.:mad:

patientia
28.06.2007., 13:07
Pa u 9 ujutro je Sunce vec izaslo i u 18 nije zaslo. Potrebna je UV zastita. I to 365 dana u godini.

tince
28.06.2007., 14:45
Ja sam u Australiji uvijek koristila Dermalogica sa spf 25 ili Nivea fluid spf 15...za svaki dan.
Ovdje preko zime koristim onu za bebe Nivea Baby wind und wetter pise LSF 4. Na proljece Neutrogena 15 ali to samo ako sam dulje od 10 - 15 min na suncu..inace ne gorim lako ni jako iako mi je koza dosta bijela a kosa tamno smedja sa smedjim ocima...idem se suncati oko 5 i tada uzmem Nivea mlijeko za suncanje za djecu sa faktorom 15....i ni tada ne pocrnim niti ne izgorim. Prije neki dan sam isla oko 6 i nije bilo bas sunca, onako , nisam se namazala sa nicim, pa me nista nije uhvatilo kao neka lagana bijela kava bojica....ni traga crvenilu ili bilo cemu drugom

Mislim da nema smisla biti preopsjednut time i koristit ultra visoke faktore za zastitu osim onih koji su zbilja jako svjetloputi i ridjokosi....
I ako se izbjegava podnevno sunce i ne przi na plazi po cijele dane, mislim da nema mjesta strahu. Umjereno izlaganje svaki dan po malo je korisno...
BItno je jedino prije spavanja stavit neki moisturiser...

evo korisnog linka: http://info.cancerresearchuk.org/healthyliving/sunsmart/knowyourrisk/skintype/

summerwind
28.06.2007., 16:18

super je :top:
koristim je negdje oko dva tjedna i sve mi se više sviđa, mojoj koži odgovara, a košta samo nekih 18 kuna :)

mariposa78
28.06.2007., 16:32
Hm ne znam... meni se nikad nije dogodilo da me Sunce opece ili da ga bilo kako osjetim u tih par minuta sto sam po vani, niti pocrvenim, niti potamnim od toga, valjda jer sam uglavnom u tramvaju ili autu, ali vjerujem da su ljudi razlicito osjetljivi na Sunce i da se ta osjetljivost manifestira na razlicite nacine. Kupila bih ipak neku kremicu sa nekim srednjim SPF-om, ali ne znam sto, bojim se da ce mi sve bit premasne, a trebala bih SPF oko 20... Ako imate ideje, slobodno napisite :top:

chichita
28.06.2007., 18:47
super je :top:
koristim je negdje oko dva tjedna i sve mi se više sviđa, mojoj koži odgovara, a košta samo nekih 18 kuna :)

meni je također dobra, imam ju oko mjesec dana i iako imam osjetljivo lice, dobra mi je :top:

vjecna_brucosica
03.07.2007., 17:19
kupila sam danas bioderma photoderm max kremu.
rekla mi je teta u apoteci da je ta baš za kožu poput moje-sklona opeklinama i alergiji.
uz to sam dobila i neku vodicu sensibio h2o al nema pojma kak i kad to koristit.
pa ako netko od vas zna...

PERLA_
03.07.2007., 18:03
neku vodicu sensibio h2o al nema pojma kak i kad to koristit.
pa ako netko od vas zna...

To ti je micelarna tekućina i služi za čišćenje lica..
Ja je koristim za skidanje ostataka šminke..
Nije loša stvar..:)

josipa103
04.07.2007., 15:09
danas sam kupila Vichy spf 30, cijena je 95 kuna , pošto imam osjetljivu kožu, sklonu crvenilu nadam se da će se isplatiti jeli netko koristio ovu kremu?

vjecna_brucosica
04.07.2007., 20:24
To ti je micelarna tekućina i služi za čišćenje lica..
Ja je koristim za skidanje ostataka šminke..
Nije loša stvar..:)

ko tonik? na blazinicu pa proć po faci?

PERLA_
04.07.2007., 22:27
ko tonik? na blazinicu pa proć po faci?

Da..;)

vjecna_brucosica
05.07.2007., 17:38
Da..;)

thnx:kiss:

extreme
05.07.2007., 22:15
?

de nek mi netko objasni....na toj kremi piše da je za mlađu kožu....šta znači mlađa koža...do koliko je to godina????

i na nekim kremama čak piše da je za od 18-20 god?? jel to meni šta šteti/koristi ak ju ja sebi stavljam a ja imam 26???

patientia
05.07.2007., 22:24
Ma ne, trebas birati kremu prema tipu koze, a ne prema godinama.

Paranoid Sheep
05.07.2007., 22:57
Pat,koju ti kremicu sa zastitom koristis?Vidim da se slazemo oko dosta proizvoda,a vidim da pazis na ovo,pa kako sam ja jako svjetla plavusanka/sa pjegicama,koja je u vise navrata pokupila crvenilo i plikove uz visoki zastitni faktor i uz minimalno izlaganje suncu,zeljela bih cuti tvoju strucnu preporuku.:)

patientia
05.07.2007., 23:33
Koristim Eucerin 50 plus. Ljeti mi je dovoljna sama, inace koristim jos neku ispod (pricekam da se sasvim upije, pa poslije nanesem Eucerin).

Paranoid Sheep
05.07.2007., 23:34
To u ljekarni ima ili..?

patientia
06.07.2007., 00:45
Da, ima i u 4 lista drogerijama koje imaju happy hour, 10% popusta, samo se ne sjecam kad tocno, znam da je oko 15 sati. Imaju i popis imena, po jedno musko i zensko za svaki radni dan i vlasnici tih imena imaju na taj dan popust 20%. Mislim da se ne mogu iskoristiti oba popusta.

Paranoid Sheep
06.07.2007., 11:16
Hvala ti..:)

Cleooo
06.07.2007., 23:30
joj sad sam u velikoj dilemi jer mi je koža na dijelovima masnija (mješovita) pa sam mislila uzet ovaj photoderm max fluid...
al užasno sam flekava (crvene flekice od prišteva) i ne znam kak ću izdržat ljeto bez kamuflaže :confused: ....zato bi možda ipak uzela photoderm toniranu...ne bum se od toga puno mastila jel tak?? :o

Shtefitza
14.07.2007., 23:05

Bravo!!

Zastita od sunca je nesto najvaznije sto sam poduzela za moju kozu. Sada se priblizavam cetrdesetima, nitko mi ne vjeruje koliko imam godina. I neprestano dobivam komplimente za ten.

Koji proizvod koristiti? Onaj koji ti se svidja, onaj koji si mozes priustiti, onaj kojeg imas u najblizem ducanu...

Bilo koji radi!!!

Nakon sto sam to rekla, ipak bih te podsjetila da svakako pazis da proizvod stiti od UVA i UVB zraka.

Ako nije jedan od ovih noviji dugotrajnih (La roche posay, Neutrogena) proizvoda, onda se svakako moras sjetiti i nanijeti ga ponovno na lice, nakon dva tri sata.

Ako imas jako osjetljivu kozu lica, koja pocne osjecati neugodno peckanje kad koristis kemijske proizvode za zastitu od sunca, mozes se prebaciti na proizvode koji mijesaju jedan od fizikalnih (titanijev dioksid ili cinkov oksid) u manji koncentrat kemijskih)

Ako ti je koza jos uvijek osjetljiva na ove kombinacije, mozes se prebaciti na proizvode iskljuvo samo sa titanijem ili cinkom (iskljucivo fizikalni faktori). Imas puno proizvodjaca. Samo moras malo procitati sastojke na kutijicama. Ovi proizvodi znaju ostaviti bjelkast trag. Sto kupis skuplji proizvod, bit ce prozirniji. Ipak, postoje neke sumnje da ovi mikro fiziklani faktori (fino samljeveni, kao sto su u Clinique i Clarins proizvodima) prodiru i krv i nije jos istrazeno kakve efekte ostavljaju.

Evo, za prvu ruku prijedlog: L'ORealov minealni puder, Bare Minerals, Coppertone za bebe (pazi da kupis onaj s titanijem), Neutrogena Sensitive Skin, Clinique City block i Clinique Super City Block. Clarins UV filter.

Sesiri isto pomazu! :) :cool:
Naravno: izbjegavati podnevno sunce je najvaznije! Dugi rukavi, zakopcane majice i slicno...

Postoje istrazivanja koja pokzauju da ljudi koji koriste zastitu od sunca zapravo dobiju vise raka i vise ostecenja koze, jer kreme za suncanje koriste kao "dozvolu" za suncanje. Tako da se ipak moras podsjetiti da je krema koju koristis samo nesto sto ce ti pomoci da smanjih svoj rizik, a jos uvijek je preporucljivo drzati se hlada.

Shtefitza
14.07.2007., 23:08
Pa u 9 ujutro je Sunce vec izaslo i u 18 nije zaslo. Potrebna je UV zastita. I to 365 dana u godini.

To sam zaboravila spomenuti.

Zastita od sunca je vazna preko cijele godine. Jer izlaganje suncu se akumulira, pa ono malo dok smo cekali tramvaj zbroji se s onim dok smo po parkiralistu trazili auto ili setali po ulici i razgledavali ducane i zapravo to izlaganje osteti nam kolagen (i time uzrokuje bore).

Proizvode koje trebamo koristit su oni koji imaju oznaku SPF 15 ili vecu. Ja osobno obicno ne koristim vise od SPF 30, jer visi brojevi daju neznatno bolju zastitu, a vise su iritantni za lice.

Shtefitza
14.07.2007., 23:10
de nek mi netko objasni....na toj kremi piše da je za mlađu kožu....šta znači mlađa koža...do koliko je to godina????

i na nekim kremama čak piše da je za od 18-20 god?? jel to meni šta šteti/koristi ak ju ja sebi stavljam a ja imam 26???

Pod mladju kozu misle na onu koja je masnija, ponekad sklona pristicima. mU principu "krema za mladju kozu" znaci lagana hidratantna krema. Bez puno sastojaka. :) :cool:

Shtefitza
14.07.2007., 23:11
joj sad sam u velikoj dilemi jer mi je koža na dijelovima masnija (mješovita) pa sam mislila uzet ovaj photoderm max fluid...
al užasno sam flekava (crvene flekice od prišteva) i ne znam kak ću izdržat ljeto bez kamuflaže :confused: ....zato bi možda ipak uzela photoderm toniranu...ne bum se od toga puno mastila jel tak?? :o

http://www.revlon.com/ProductCatalog/ProductDetails.aspx?ProductID=10

To je moja svakodnevna rutina. Laagani tekuci puder, okay za ljetne dane, daje zastitu od sunca, lagano pokriva nepravilnosti.

Lena Leh
15.07.2007., 02:13
Koristim Daylong 50+ Extreme koju je dovoljno nanijeti jednom na dan!
Definitivno najbolja zastita od sunca! :cerek:
Preporucila mi ju je dermatologica, za vrlo svijetlu kozu s madezima i pjegicama.

extreme
15.07.2007., 19:51
Pod mladju kozu misle na onu koja je masnija, ponekad sklona pristicima. mU principu "krema za mladju kozu" znaci lagana hidratantna krema. Bez puno sastojaka. :) :cool:

ok..
kupila sam onu roza od balee. stvarno je lagana i jako hidratantna.
sviđa mi se.... :top:

me in honey
16.07.2007., 12:51
da li je netko probao clinique city block 25
probala bih, ako nitko nije imao problema sa kožom koristeći ga :kiss:

snjoxi
17.07.2007., 09:49
Postoje istrazivanja koja pokzauju da ljudi koji koriste zastitu od sunca zapravo dobiju vise raka i vise ostecenja koze, jer kreme za suncanje koriste kao "dozvolu" za suncanje.

mozes ovo malo pojasnit? :confused:
naime, ja se mazem s faktorom 50 i suncam, i ok pocrnim, ne izgorim. dok imam frendica koje se ne namazu i izgore, gule se, al eto, ne smeta ih, ne brinu se :zubo:
znam dosta takvih primjera.
ipak nas faktori stite, zar ne?

ta istrazivanja vjerojatno nisu radjena u hrvatskoj, prema tome, ne bi nas se trebala ticati.
u australiji je sunce grozno i nije ni cudo da se netko namaze sa faktorom 100 i izgori na suncu, a onaj koji sjedi doma u hladu se ne maze i ne zgori i ne dobije rak.
trebalo bi gledati nasu zemlju i nase sunce i to ljude koji se suncaju - sa ili bez zastite.

mouse
17.07.2007., 11:17
Ima li nivea kakvu za lice, a da ima spf/uv zaštitu?

Vulcano
17.07.2007., 15:07
Zastita od sunca je nesto najvaznije sto sam poduzela za moju kozu. Sada se priblizavam cetrdesetima, nitko mi ne vjeruje koliko imam godina. I neprestano dobivam komplimente za ten.

Jasno je meni sve to oko zaštite kože, ali.. prestala sam stavljati kreme s visokim faktorom svakodnevno, jer me živcira to koliko su masne! Cijeli dan se onda sjajim, a to mi je ružno. A niti šminka ne ide preko takvih krema. Tako da ih koristim isključivo na plaži. Tamo se mackam non-stop.
Inaće, po gradu se čuvam sunca, ionako sam u uredu skoro cijeli dan, pa ono malo koliko se izložim, sumnjam da ima neke štete. Isto tako, ako vikendom idem u dužu šetnju, stavim Spf obavezno.
Također, koristim kozmetiku bez sintetskih konzervansa (tipa Hauschka) a mnogo tih krema o kojima vi pričate su prepune konzervansa.

patientia
17.07.2007., 20:11
Drago mi je da postoje konzervansi. Oni sprecavaju da se krema pokvari i izazove infekciju. Da nema konzervansa, kreme bi se moralo drzati u frizideru i potrositi za... pa nekih tjedan dana - osim ako bi se u njih natrpalo sastojaka koji su iritantniji od konzervansa, poput alkohola, raznih etericnih ulja i sastojaka iz njih (od kojih su neki i fototoksicni). Naravno, ne volim konzervanse koji su iritantni kao sto su methylchloroisothiazolinone ili quaternium-15.

Shtefitza
18.07.2007., 00:01
mozes ovo malo pojasnit? :confused:

...

ipak nas faktori stite, zar ne?

Ne. Faktori nas ne stite. Hlad nas stiti. I to pravi hlad, ne onaj pod suncobranom od trske ili onaj uz more, gdje se zrake odbijaju od mora (ili asfalta)

Faktori smanjuju rizik od izlaganja suncu.

Faktor nije "dozvola" s kojom se bez opasnosti mozes "cvrljiti" na podnevnom suncu. :(

Shtefitza
18.07.2007., 00:02
Ima li nivea kakvu za lice, a da ima spf/uv zaštitu?

Da. Obicna Niveina dnevna krema ima SPF 4 (neznatni broj). Na posebnoj Niveinopj kremi za lice sa SPF15 to pise, lako ces podatak pronaci na kutijici. :) :cool:

Shtefitza
18.07.2007., 00:04
Jprestala sam stavljati kreme s visokim faktorom svakodnevno, jer me živcira to koliko su masne!

Ja sam ti gore spomenula nekoliko proizvoda koji su bezmasni, a pogotovo mi je drag onaj tekuci puder od Revlona (stavila sam link).

snjoxi
18.07.2007., 08:47
Ne. Faktori nas ne stite. Hlad nas stiti. I to pravi hlad, ne onaj pod suncobranom od trske ili onaj uz more, gdje se zrake odbijaju od mora (ili asfalta)

Faktori smanjuju rizik od izlaganja suncu.

Faktor nije "dozvola" s kojom se bez opasnosti mozes "cvrljiti" na podnevnom suncu. :(

Hlad je onda po tebi zatvoreni prostor bez suncevog svjetla. :confused:
Ja ipak mislim da je hlad otvoreni prostor koji nije direktno izlozen suncu, u suprotnom se ne bi zvao hlad, nego soba :zubo:

Ono kaj nas mora stititi dok smo na suncu su faktori, to jest zastita, i da, samnjuju rizik od ostecenja koze.

Nitko ne mislim da ce moze "cvrljiti", ali boraviti na suncu sa zastitom (krema, sesir, majica, suncobran) itekako je drugacije nego biti na suncu bez icega.

Vulcano
18.07.2007., 08:54
http://www.revlon.com/ProductCatalog/ProductDetails.aspx?ProductID=10

To je moja svakodnevna rutina. Laagani tekuci puder, okay za ljetne dane, daje zastitu od sunca, lagano pokriva nepravilnosti.

Ok, gdje nabaviti taj od Revlona? Ne sjećam se kad sam zadnji put vidjela tu marku..

Shtefitza
18.07.2007., 18:53
Hlad je onda po tebi ...

Nije nista "po meni". Samo definiram pojmove. Dakle: zastita je jedno, a smanjivanje rizika je drugo.

A istrazivanja su pokazala ono sto sam gore navela, a to je da se pokazalo da bas ljudi koji koriste SPF na kraju izloze suncu (akumulativno) vise nego oni koji nisu koristili SPF i dobiju cesce rak koze (povezan s izlozenoscu suncu). Pa su neke americke skupine lijecnika odlucile vise ne preporucivati SPF svim ljudima.

Dakle ono sto ti ja :rolleyes: mogu preporuciti je da budes svjesna/svjestan rizika kod izlaganja. SPF mozes koristiti da smanjihs ukupnu kolicinu UVA i UVB ostecenja kojima si se izlozio-la, a nemoj SPF proizvode shvatiti kao dozvolu za neometano suncanje.

Izbjegavati podnevno sunce.

Izbjegavati podnevno sunce.

Jesam zaboravila spomenuti (?): Izbjegavati podnevno sunce.

Shtefitza
18.07.2007., 18:55
Ok, gdje nabaviti taj od Revlona? Ne sjećam se kad sam zadnji put vidjela tu marku..

Dok sam zivjela u Zagrebu, Revlon je bio zastupljen preko ljubljanske kompanije lek. I bilo ga je svugdje za kupiti.

Sigurno mozes naci neki laganiji tekuci puder sada u ljeti. Proseci malo po dm-u ili parfumerijama.

Shtefitza
18.07.2007., 18:58
Ja ipak mislim da je hlad otvoreni prostor koji nije direktno izlozen suncu, ...

S ovim dijelom se slazem. :) :cool:

Nazalost ljudi nisu svjesni da hlad (do kojeg se reflektira sunce preko mora, asfalta ili drugih materijala) isto dovodi do znacajnog izlaganja UVA i UVB zrakama.

Biti svjestan - vec je odlicna stvar, jer onda mozes svjesno ODLUCITI kad ti je (za taj dan) dosta izlaganja (bilo indirektnog u hladu ili direktnog na suncu).

Hlad moze biti hlad, ali ne mora biti zastita (bas zbog ovih refleksija).

G.l.o.s.s.
21.07.2007., 23:24
ove godine koristim La Roche Posay,Anthelios xl,spf 50 i prezadovoljna sam
lijepo se razmazuje i uopce ne zamasti kozu lica
a inace tokom cijele godine koristim od La Rochea kremicu Hydraphase xl,spf 15,isto odlicna

SmthSpecial
22.07.2007., 17:51
ja sam sve ove godine mazala se samo na moru i to cijelo tijelo i lice s istom kremom za tijelo. nisam doduse nikad izgorila ni nista, ali sad s 22, vec me brine to malo i hocu se bolje zastiti... :eek:
htjela bi neku kremicu koju mogu furati i po gradu da mi se ne sjaji lice, znaci da nije masna i da ne ostavlja bijeli trag, i na plazi.. da je zastitni faktor oko 30.. i da je pristupacna cijena, do 130 kn recimo..
pomoc?

žena
23.07.2007., 20:48
Zadnje dvije godine koža lica mi totalno poflekavi na suncu. Evo, sad sam bila pet dana na moru, mazala se kremom s visokim zaštitnim faktorom svaki čas.
Držala sam se uglavnom debele hladovine, na putu do plaže sam nabila šiltericu na glavu. Na direktnom suncu sam bila jedino dok sam se kupala.
Sva sam "šargopirgasta", na tamno smeđe tufnice i to samo po čelu i iznad usana - nešto tipa brčine. Inače, s tenom nemam posebnih problema, koža mi je više suha. Puno pozornosti posvećujem osnovnoj njezi (obavezno skidanje šminke, kvalitetne kreme, tu i tamo čišćenje kod kozmetičarke) Kaj da radim s mrljama???:mad: :eek:

patientia
23.07.2007., 21:08
I meni se pojavljuju otkad sam na pilulicama. Koristim SPF 50+, i ovo ljeto su se pojavile, samo su manje vidljive. Preko zime mi ih izbijeli piling s glikolnom kiselinom (10%), a vjerojatno cu najesen kupiti kremu s hidrokinonom.

Astre
25.07.2007., 09:50
Hej Pat, koji piling s glikolnom kiselinom koristiš? I koje su kremice dobre za takva stanja?

patientia
25.07.2007., 12:07
Avon Anew Clinical piling u blazinicama, prije je bio dvofazni (blazinica s kiselinom, nakon 5 min blazinica s neutralizatorom), sad je jednofazni. Jos uvijek imam par dvofaznih, jednofazni nisam probala, ali imam doma dva pakiranja, cujem da je jednako dobar. Od krema koristim Avon Anew Alternative s glikolnom kiselinom, ali mislim da cu za pjegice bas kupiti Novaderm s hidrokinonom (cure su ju spominjale negdje...).

jasmine
25.07.2007., 15:40
jel netko od vas probao toniranu gel kremu od chanela,crna tuba kosto oko triso i nesto kuna, kakva je.

poduzetna
25.07.2007., 19:35
Zadnje dvije godine koža lica mi totalno poflekavi na suncu. Evo, sad sam bila pet dana na moru, mazala se kremom s visokim zaštitnim faktorom svaki čas.
Držala sam se uglavnom debele hladovine, na putu do plaže sam nabila šiltericu na glavu. Na direktnom suncu sam bila jedino dok sam se kupala.
Sva sam "šargopirgasta", na tamno smeđe tufnice i to samo po čelu i iznad usana - nešto tipa brčine. Inače, s tenom nemam posebnih problema, koža mi je više suha. Puno pozornosti posvećujem osnovnoj njezi (obavezno skidanje šminke, kvalitetne kreme, tu i tamo čišćenje kod kozmetičarke) Kaj da radim s mrljama???:mad: :eek:

Sunce ti i napravi najveću "štetu" upravo u moru jer se reflektira od površine mora što ima još gori i snažniji učinak nego kad nisi blizu vode. Isto tako tvoja suha koža pogoduje cijeloj priči jer joj sunce puno više šteti zbog dehidriranosti, normalna koža bi se jednim dijelom sama štitila tako što bi se svojom prirodnom vlagom branila od sunca.
S mrljama NE SMIJEŠ ništa radit do 10, 11 mjeseca odnosno sve dok ima sunca a tek onda možeš recimo početi s izbjeljivanjem, u svakom slučaju ništa ne poduzimaj dok je sunčano vrijeme jer s izbjeljivanjem "skidaš" gornji sloj kože i nakon nje tzv. mlada koža ne smije biti izložena ni najmanjem suncu inače će se pjegice i mrlje pojavit ponovno.
Jedino što možeš sada je kupiti neku zaista dobru kremu sa visokim zaštitnim faktorom poput Daylong, i ako stavljaš puder također obavezno koristiti onaj vodootporni sa zaštitnim fektorom s kojim možeš i u more, bazen i sl. Moja preporuka Shisheido SPF 40, very water-resistant. Nadam se da sam pomogla:w

Astre
26.07.2007., 09:20
Hvala Pat :)

žena
26.07.2007., 12:38
Poduzetna, thanks!

PERLA_
29.07.2007., 19:07
Evo, samo da vam kažem da sam i pored toga što koristim Biodermov fluid spf 50+, pocrnila u licu..
Nisam izgorila niti malo, ali sam pocrnila..
Mislila sam da neću..
Je li se još nekome to dogodilo..?

PERLA_
29.07.2007., 19:09
Sad sam vidjela da je..:o

patientia
29.07.2007., 19:14
Koristim SPF 50 za sve otkrivene dijelove tijela. Primijeti se razlika izmedju ruku i dijelova koji nisu bili izlozeni Suncu (konkretno grudi). No prijasnjih godina je ta razlika bila puno veca. Najvise muke mi zadaju pjegice po licu i pjegetine po ledjima koje nisu otisle tijekom zime :(

PERLA_
29.07.2007., 22:00
Najvise muke mi zadaju pjegice po licu i pjegetine po ledjima koje nisu otisle tijekom zime :(

Ma za pjegice, točkice i ine gluposti nikakav faktor ne pomaže..(ok, malo :D )
Vidila sam od Bioderme, kad sam kupovala svoj fluid da ima ista takva krema spf 50+ i zove se Spot..
Kao sprečava sve oblike hiperpigmentacija..
Ja sam puna madeža..:rolleyes:
Možda sam nju trebala kupiti..:confused:

patientia
29.07.2007., 22:39
Moguce je da ima opako pojacanu UVA zastitu...

aurora-s
05.08.2007., 12:08
Ljudi da se i ja javim. imam ojegice po licu koje su ostale od trudnoće.
Lani nisam mazala visoki SPF od početka, i vidile su se ajme..

Ove godine sam počela mazat od 1.5. od AVENE-a emulziju za lice SPF 50, i stvarno mi pomaže, dobro štiti od sunca, lice mi nije pocrnilo., pjege nisu potamnile ka lani.

ali bitno je da je svako jutro mažete umjesto dnevne kreme, a na plaži bar još 1X.

I to EMULZIJA, jer je i ona bogata, a krema je strava masna puna ulja do jedna.

Lilit
05.08.2007., 13:13

ja imam ali ne spf 25 nego 15
kozu koja je bila dehidrirana i nekoliko pristica bukne svaki mjesec
kremica mi je odlicna :s
ali nisam vidjela za kupit veci faktor od 15 grrr a znam da ima

---

ali evo npr ja koristim spf za lice ko prevenciju bora, odrzavanje ljepog tena itd, ne mazem ruke i noge kad idem u grad, mazem se jedino na plazi ali i to ne uvijek, ali prob je sta ja zelim zastiti lice ali isto tako zelim da pocrni jer sam dosta bljeda inace

Pafulja
10.08.2007., 14:00
sundance!!!

ovo ljeto smo dragi i ja koristili i za tijelo, i za lice (imam hiperpigmentacijske fleke) i onaj after san losio-i sve je savršeno. ovaj aftersan mi je tako dobar-fino hladi, vlaži i smiruje crvenilo-sad ga koristim poslije depilacije (pogotovo bikini zone) i crvenilo se povuće za 15tak min-prije bi trajalo pola dana do dan i nikakvi aloa gelovi nisu pomogli.

vrlo zadovoljna-koristiti ću i dalje.

Hyppolita
10.08.2007., 14:00

u kojoj ljekarni?

Shtefitza
12.08.2007., 06:36

Ja ga koristim godinama. Uglavnom samo kad idem van na izlet, ili setnju (onu sportsku). Volim sto Super City block SPF 25 ima masan osjecaj, ali to mi pase samo kad idem na izlet gdje ce biti i vjetra i sunca, idealno za sjevernu Kaliforniju.

City block SPF 15 ili Super City block SPF 25 oba imaju samo fizikalne faktore zastite. City block SPF 15 je jos ok za "po gradu", ali SPF 25 je dosta debeli sloj i moras paziit kako ces se nasminkati da ne izgledas kao da si se namazala kredom. (Jedna opcija je da na Super City block SPF 25 stavis lagani puder u prahu koji u sebi sadrzava talk i ima tocnu boju tena koju zelis postici) ako stavis translucidni puder u prahu izgledat ces kao duh. Super City block SPF 40 (kojeg su samo jedno vrijeme prodavali) imao je pomijesane kemijske sa fizikalnim faktorima i nije izgledao tako kredasto.

Ako ti je vazno imati jaci SPF, a vazno ti je da su fizikalni, umjesto Clinique-a radje si kupi Clarinsov SPF 40, prekrasno je prozracan, i fino se mozes namazati za po gradu, a i mozes i na plazu, isprobano!!! :top:

Ponekad zene koje imaju problema s pristicima mogu imati pristice od titanijevog dioksida (ali ne i od cinkovog oksida) - jednog od glavnih sastojaka u proizvodima sa fizikalnim SPF-om.

Lilit
12.08.2007., 12:34
sta znaci fizikalni faktor zastite?
kakva je ta razlika izmedju city block i super city block?

ja imam city block 15 i nije mi bas ni masna ni ko kreda :misli:
dapace onako je mrvicu ko neka slaba tonirana krema

a kakve su clarinis sta se tice boje? jel imaju oni tonirane?

patientia
12.08.2007., 14:10
Fizicki stite mineralni filteri (titanium dioxide i zinc oxide). Oni odbijaju UV zracenje. Kemijski filteri ga apsorbiraju i pretvaraju u toplinu.

Lilit
12.08.2007., 14:37
a sta je bolje?

patientia
12.08.2007., 14:47
Mineralni ostavljaju bijeli trag i mogu zacepiti pore, a na kemijske su moguce alergije i preosjetljivost. Ja glasam za kombinaciju, tako se postizu najvisi faktori (iako Babylove ima losion samo s mineralnim filterima SPF 50+ za bebe).

Shtefitza
12.08.2007., 16:33
a sta je bolje?

Kemijski faktori su na licu "nevidljivi", ljepse izgledaju ako ces stavljati sminku itd... Jedino sto (nakon izlaganja suncu i kod znojenja) mogu izazvati onaj neugodni osjecaj peckanja. Isto tako, kod kemijskih faktora vazno je citati sastojke i saznati da imas proizvod koji stiti od UVA i UVB zraka. (SPF brojevi se odnose samo na UVB zrake) U danasnje doba trebalo bi kupiti samo one kemijske faktore koji imaju helioplex ili mexoryl ili Parsol. To su patentirani nazivi kemijskih faktora koji sadrze znacajnu zastitu od UVA zraka.

SPF 15 stiti od 95% stetnih zraka. SPF 30 stiti od 97% stetnih zraka. Vecina dermatologa preporuca da koristis SPF 15 ili vece faktore, a opet ne preporucuju vece od 30 (max 45) jer vecim brojem ne dobivas znatno vecu zastitu, a veca koncentracija kemikalija koje stite od sunca donose veci rizik od iritacije (to peckanje).

Ako nemas strasno osjetljivu kozu, kombinacija kemijskih i fizikalnih ti moze biti dobar nacin da se kvalitetno zastitis bes previse iritacija.

Fizikalni faktori na kozi cine sloj koji reflektira UV, tako da stite od UVA i UVB zraka. Kao i kemijske, treba ih nanositi svaka dva sata (ili cesce ako se znojis ili ako si se kupala, brisala...) Fizikalni faktori se uglavnom vide na licu kao bjelkasti sloj. U zadnje vrijeme koristi se nano tehnologija kojom se cestice titanijevog dioksida i/ili cinkovog oksida usitne pa su na licu nevidljive.

Titanijev dioksid zna cesto izazivati akne. Cinkov oksid ne.

Ova nano tehnologija koja omogucava da se fizikalni faktori nanose u tako krasnom tankom sloju omogucava sitnim cesticama da udju i u krvotok, pa se u zadnje vrijeme dosta prica o tome kako bi ih FDA (americka agencija za hranu i lijekove) trebala ispitati i regulirati.

Gore sam napisala pregled nekoliko proizvoda koji sadrzavaju fizikalne faktore.

Shtefitza
12.08.2007., 16:37
sta znaci fizikalni faktor zastite?
kakva je ta razlika izmedju city block i super city block?

ja imam city block 15 i nije mi bas ni masna ni ko kreda :misli:
dapace onako je mrvicu ko neka slaba tonirana krema

a kakve su clarinis sta se tice boje? jel imaju oni tonirane?

Da, imas prvao City block 15 nije mastan, dapace jako je lagan. Nije ko kreda, ali ostanes bjelkasta (pogledaj koju fotografiju sa fleshom, najbolje ces vidjeti). Ali i na suncu vidjet ces taj pepeljasto bjelkasti odsjaj. Naravno, City block SPF 15 ima manje kredasti odsjaj nego Super City block 25

Ne, Clarins je samo jedan, ali je krasno neutralan, najmanje kredast, a ima visoki SPF (i skuplji je)

Lilit
12.08.2007., 16:41
vidim da si prilicno strucna po tom pitanju pa evo sad ti meni reci ja imam taj city block 15 sheer tint koju koristim kad nemam sta puno prekrivat na licu i toniranu cliniqovu isto 15 (to je jedina tonirana koju sam uspjela nac da mi boja pase) koju koristim kad ocu nes prekrivat ipak... i stavim znaci tu kremicu i onda preko puder u prahu (koji koliko sam skuzila nema nikakav spf, nivein, iako sam trazila dal ima koji jeftiniji u prahu da ima spf pa nisam nasla) i odem u grad i cijeli dan je to tako, znaci ne nanosim svaka dva sata ni nista... inace imamo mjesovitu kozu ali clinique mi ne izaziva pristice ni ne cepi pore nit se sjajim (wuhu)... e da i imam 22 god... jel mi to oke ili ta moja zastita od sunca i nije bas nes sjajna? i dal imas preporuku za nes bolje a da je tog cjenovnog ranga?

Shtefitza
12.08.2007., 17:05
City block sheer tint (SPF 15) je odlican, jer ima malo boje u sebi, pa to neutralizira bjelasanje. I ne moras koristiti tekuci puder preko njega! Odlican proizvod! :) :cool:

Cliniqueov tonirana krema? Govoris o Almost makeup? Uglavnom, zadovoljna si, daje ti malo boje, malo zastite od sunca.

Odlicna stvar za svaki dan. I jedno i drugo.

U slucaju da si otisla u grad i bila na poslu i oko pet ides van na sunce, na kavu. Mozda bi se mogla prepudrati nekim sredstvom koje ima SPF (ima ih dosta na trzistu), ako ides odmah doma, mozes si "zazmiriti" i pravit se da te taj sloj od jutra jos uvijek stiti (iako, u medjuvremenu si se dirala po licu, obrisala dio zastite, ako se radilo o kemijskim sredstvima, do sad bi se (ako se ne radi o heliopleksu) aktivne supstance razgradile.

Ukratko, imas odlican plan! :top:

Lilit
12.08.2007., 17:11
hm tek sam sad skuzila da ocito postoji city block obicna i city block sheer tint, znam da kad sam kupovala sheer tint je bila i neka sljokasta jedino...

a tonirana je ovo moisture sheer tint spf 15 klik (http://www.clinique.com/templates/products/sp_shaded.tmpl?CATEGORY_ID=CATEGORY4918&PRODUCT_ID=PROD7982)

sori sta offtopicarim ali koji puder u prahu ima spf a da ima onu transluced nijansu i da ne kosta preko 100kn? puno ga trosim pa nemam bas novaca za cliniqov :(

Shtefitza
12.08.2007., 17:38
Ne poznam bas hrvatsko trziste. Ali jako sam zadovoljna sa Colorscience puderom u prahu SPF 15, prije nego sto sam njega koristila, imala sam Lorealov mineral veil spf 15 (dosta je kredast, treba ga nanijeti sa kistom malo vecim nego onaj sto ga dobijes u kutijici. Onda ima jos nekoliko Lorealovih kompaktnih pudera sa spf 18. Maybelline isto tako ima par stvari koje imaju zastitu, isto nisu bas pretjerana kvaliteta. Cover girl ima dobar izbor, jeftin je, ali mislim da ga nema u HR. Revlon ima svojih verzija. Max factor je obicno dobra kvaliteta za male novce, oni imaju svoju verziju kompaktnog pudera s spf-om...

Ako su u HR poceli dolaziti Bare minerals, oni imaju isto par varijanti.

Sigurno ce ti netko dodati jos par prijedloga. U medjuvremenu odes u DM i jednu od vecih parfumerija i vidis sto ti je na raspolaganju u jeftinijim markama (DM) i u skupljim markama (PArfumerija)

Lilit
12.08.2007., 17:48
ma blesavo je sta recimo na ovom mom nivea beute nis ne pise ali oke da ima spf sigurno to ne bi zaboravili napisat ... ic cu malo potrazit, tenks

TigerLilly
12.08.2007., 19:18
Mislim da je zapravo sramotno kako raznorazni proizvodjaci pokusavaju podvaliti raznorazne hig-tech kremice nabildane sa svim i svacim a kojima fali
jednostavni suncani zastitni faktor..

evo npr pred par dana htjela sam kupiti ovu novu kremu od Cliniquea: Continuous Rescue - koja je kakti prepuna cudotvornih antioksidativnih sastojaka i ja gledam popis sastojaka i sta pise na pakungu i ne vidim da ima zastitini faktor..pogledam na web stranici..isto nista..ne budi mi mrsko ja njima napisem email i odgovori mi koka iz marketinga u kojoj pola A4 stranice hvali cudotvorne sastojke kreme i onda na kraju napise..i da krema nema zastitni faktor..najbolje je da je applyjate s nekim sredstvom za suncanje kaze ona meni..pa mislim

jesu li oni blesavi ili sta.necu se valjda mazati sa 5 krema svako jutro..

opcepoznato je cak i totalnim laicima ko sto sam ja, da najvise stete kozi nanosi sunce i za kozu je bolje da krema imam pristojan zastitini faktor nego neakve antioksidanse djelovanje koji je ionako upitno i koji su vjerojatno tek marketinski trik..

Zapravo je jako tesko naci pristojnu dnevnu kremu s SPF-om..

Ja vec duho coristim Clinique Super Defense i ok je..
ali nju koristim za pogradu i kad radim..ako sam cijeli dan vani na planini ili na moru/bazenu onda uzmem Solar Expertise od Loreala s SPF 30..
malo je gusta i bjelkasta ali za slobodne aktivnosti kad bas ne moram perfrektno izgledati i kad se mogu sjajtii u licu je ok

Lilit
12.08.2007., 19:28
meni je ta city block dnevna, jer kad stavim nju onda ne stavim afrodita vlazilnu koju inace koristim (i navecer)

patientia
12.08.2007., 21:32
Helioplex je, koliko vidim, samo kombinacija avobenzona i oxybenzona (prvi stiti od citavog spektra UVA zracenja). Kod nas se UV filteri pisu po INCI (a ne drug name), pa treba provjeriti sadrzi li proizvod neki od ovih sastojaka (koji stite od citavog spektra UVA zracenja):
titanium dioxide
zinc oxide
butyl methoxydibenzoylmethane (Avobenzone)
bis-ethylhexyloxyphenol methoxyphenyl triazine (Tinosorb S)
methylene bis-benzotriazolyl tetramethylbutylphenol (Tinosorb M)
terephthalylidene dicamphor sulfonic acid (Mexoryl SX)

Tinosorbi se jos uvijek ne koriste u US.

(znam znam, ponavljam ko papagaj, ali pretpostavljam da ne citaju svi topic o sastojcima)

Shtefitza
13.08.2007., 05:15
...novu kremu od Cliniquea: . ..i da krema nema zastitni faktor..najbolje je da je applyjate s nekim sredstvom za suncanje kaze ona meni...

Clinique je kozmeticka linija (u posjedu kuce Estee Lauder) napravljena na koncepciji poseban proizvod za posebnu svrhu. Tako da stvarno i bude jako skupo (i uzme vremena) dok natrackas sve te pojedinacne proizvode. Oni su tako to organizirali da si mozes sloziti ono sto ti pase i sto zelis, bez da dobijes ono sto ne zelis, a isto tako, ako na nesto reagiras negativno, lako izbacis samo jedan proizvod, ostale nastavis koristiti...

Ima puno raznih marki (i jeftinijih i skupljih) koje integriraju visenamjenske proizvode. Clinique ne bas. Rijetko koji proizvod im je visenamjenski, recimo superdefense je jedan od dobrih. :top:

phyto
13.08.2007., 08:31
Helioplex je, koliko vidim, samo kombinacija avobenzona i oxybenzona (prvi stiti od citavog spektra UVA zracenja). Kod nas se UV filteri pisu po INCI (a ne drug name), pa treba provjeriti sadrzi li proizvod neki od ovih sastojaka (koji stite od citavog spektra UVA zracenja):
titanium dioxide
zinc oxide

Tinosorbi se jos uvijek ne koriste u US.

(znam znam, ponavljam ko papagaj, ali pretpostavljam da ne citaju svi topic o sastojcima)
Sve nabrojano+Drometrizole Trisiloxane (Mexoryl XL)
Za sve koje to možda zanima:
Danas na tržištu postoje kreme koje sadrže mikronizirane mineralne filtere TiO2 i ZnO.Oni ne ostavljaju bijeli trag,ali još više začepljuju pore.Za razliku od klasičnih mineralnih filtera koji su reflektirali sunčevo zračenje i štitili od 200-700 nm mikronizirani filteri se ponašaju djelomice kao organski filteri (apsorbiraju sunčevo zračenje i pretvaraju ga u toplinsku energiju),a dijelom kao pravi mineralni filteri.Dodatne specifičnosti za:
mikronizirani TiO2-štiti samo do 330nm!(dakle ne štiti od uva!),zasada se pokazao kao siguran
mikronizirani ZnO-štiti do 390nm,ali znanstvena istraživanja na animalnim modelima su pokazala da djeluje fotoklastogeno (uzrokuje oštećenja na kromosomima),fotoaneugeno(uzrokuje promjene u broju kromosoma) i foto katalitički.Zbog toga je europska komisija zabranila prodaju proizvoda sa mikroniziranim ZnO na području EU dok se ne obave dodatna istraživanja.Ova zabrana se ne odnosi na silikonom obložene varijante ZnO.
Zbog moguće povećane apsorpcije kroz kožu preporuča se koristiti upravo silikonom obložene mikronizirane min. filtere!
Još jedan problem tih filtera je drastično povećanje stvaranja slobodnih radikala (ROS-reactive oxygene singlet) koji oštećuju DNA i povećavaju rizik od nastanka karcinoma.Stoga te kreme moraju biti doslovno nafilane antioksidansima da se to spriječi!Sada su proizvođači aktivnih supstanci i u svoje patentirane proizvode bazirane na mikroniziranim filterima počeli stavljati antioksidativne minerale poput selena i mangana u malim postocima (0.5-1.5%).Kakve će to učinke (čitaj posljedice) imati još se ne zna!:rolleyes:

mouse
13.08.2007., 08:34
Meni je to tak komplicirano....!

Shtefitza
18.08.2007., 17:08
Meni je to tak komplicirano....!

Ma najvaznije je da kupis proizvod koji ti je dovoljno jeftin da ga neces stediti i stavljat ces ga na lice svaka dva sata.

Pogledaj da na njemu pise da je za UVA i UVB zrake.

I budi u hladu koliko god mozes. :) :cool:

Ono sve drugo je filozofija da se proda vise ove ili one kreme...

Edea
18.08.2007., 21:42
Evo recite mi da li ja dobro radim. Ok prvo 23 su mi godine, nemam nikakvih naznaka bora, koža mi je na momente suha, na momente normalna, jako sam tamnoputa, nemam ni fleka ni prišteva. E sad imam Eucerin hodratantnu kremu sa spf 15 to stavim kad idem vani, na plaži se opet mažem njom ili spf 30 afroditinim baby mlijekom (jako je gusto/masno) uvijek nakon što izađem iz mora/otuširam se, na kupanje idem oko 2-3(e sad na koliko dugo, ovisi koliko mi se da). Unaoč svemu tome, jako sam crna što mi ne smeta (dapače :cerek:), samo ne znam da li štitim i hranim kožu dovoljno dobro :tuzni:. Inače kad želim malo make-up-a na lice koristim Collistar Silk Effect Supermoisturizing Foundation (http://www.collistar.it/ENG/H0402.asp#a) trenutno je miješam sa hidratantnom kremom jer samo hoću da mi malo ton ujednači. Navečer se mažem svojom mješavinom (trenutno je to lješnjak, shea, jojoba, kokos, et.ulje sjeme mrkve i ruže geranije), večeras sam stavila onu najobičniju plavu niveu...zadnja 2-3 dana imam veći osjećaj suhoće pa sam za njom posgnula na preporuku mame koja ju je koristila cijeli život(slijedeće godine će 50, žena uopće nema bora) i pošpricala sam se termalnom vodom(ne osjećam nikakvo zatezanje trenutno).
Čitam ovaj podforum i uhvatila me panika, ne znam da li ja to dobro radim pa sam se eto tu ispuhala :zubo: Svi savjeti su dobrodošli.
Hvala vam :cerek::kiss:

patientia
19.08.2007., 23:19

Za njega nisam uspjela naci valne duljine, ali vidim da se koristi u kombinaciji s Mexorylom SX.

phyto
20.08.2007., 02:33
Za njega nisam uspjela naci valne duljine, ali vidim da se koristi u kombinaciji s Mexorylom SX.
Sad se ne mogu sjetit točnog raspona,al sigurno pokriva cijeli UVA,a mislim i UVB spektar.Mexoryl SX ti je vodeno topivi,a XL uljno topivi filter.

Ava Adore
21.08.2007., 11:47
Rijetko koji proizvod im je visenamjenski, recimo superdefense je jedan od dobrih. :top:Daj pliz malo opiši superdefense :s

Samantha
21.08.2007., 14:41
Ma najvaznije je da kupis proizvod koji ti je dovoljno jeftin da ga neces stediti i stavljat ces ga na lice svaka dva sata.

Pogledaj da na njemu pise da je za UVA i UVB zrake.

I budi u hladu koliko god mozes. :) :cool:

Ono sve drugo je filozofija da se proda vise ove ili one kreme...
i meni je sve to prekomplicirano...sto sam vise citala,to sam zbunjenija

ajte ako vam nije tesko...vi sto se kuzite u SPF i slicno,napravite svoj spisak krema s zastitom i fluida koji su prikladni za preko kreme ako vec nema spf.

Lilit
21.08.2007., 14:47
ma meni zapravo nije jasno to UVA i UVB, kad pise neki SPF to se odnosi samo na UVA a ne i na UVB jel? kako onda znam da je i za UVB?

mouse
22.08.2007., 11:44
Ma, čovječe, treba završiti fakultet "Poznavanje krema" koliko ih ima i koliko se to sve komplicira.... nije ni čudo što smo sve zbunjenije!
Ja koristim avene UV 15. Malo mi je masnija, ali nije strašno...tješim se jer mi se ne kupuje druga, a ove nisam potrošila ni 1/3!

patientia
22.08.2007., 12:22
ma meni zapravo nije jasno to UVA i UVB, kad pise neki SPF to se odnosi samo na UVA a ne i na UVB jel? kako onda znam da je i za UVB?

SPF je mjera zastite od UVB zracenja. Nekad se smatralo da je UVB zracenje opasnije, no ispostavilo se da je UVA zracenje u najmanju ruku jednako opasno (uzrokuje najzlocudniji rak melanom). Ovdje pise o raznim standardima UVA zastite:

Neki proizvodjaci se pridrzavaju preporuka Europske komisije (novi Sundance proizvodi) neki blokiraju 90% UVA zracenja prema australskom standardu (Eucerin), na nekima pise PPD ili PA+++, no na vecini proizvoda ne pise bas nista :(

Samantha
22.08.2007., 12:37
moje znanje o UVA i UVB se svodi da preko dnevne kreme stavim tanki sloj La Roche Posay Anthelios fluid 50 ...pise da ima Mexoryl...i valjda ispunjava svoj zadatak.

Lilit
22.08.2007., 15:22
znaci s obzirom da ni proizvodjaci ne pisu koliki ima i dal uopce ima zastitu od UVA onda nemogu ni ja to znat, ufff...

patientia
23.08.2007., 13:17
Ako ne napisu, ne mozes znati. Bitno je uvjeriti se da ima neki od nabrojanih sastojaka i da nije na kraju popisa.

Lilit
23.08.2007., 14:20
ah joj... a jel mozes pat sazet nekako tu cijelu nauku u par recenica, uzmem kremu u ruke i citam sastav, na sta obratit paznju, sta trazit da njoj da bi me stitila od uva i uvb?
sori sta toliko tupim po tome ali zbunilo me toliko info :/

phyto
23.08.2007., 23:35
ah joj... a jel mozes pat sazet nekako tu cijelu nauku u par recenica, uzmem kremu u ruke i citam sastav, na sta obratit paznju, sta trazit da njoj da bi me stitila od uva i uvb?

titanium dioxide
zinc oxide

Za sve koje to možda zanima:
Danas na tržištu postoje kreme koje sadrže mikronizirane mineralne filtere TiO2 i ZnO.Oni ne ostavljaju bijeli trag,ali još više začepljuju pore.Za razliku od klasičnih mineralnih filtera koji su reflektirali sunčevo zračenje i štitili od 200-700 nm mikronizirani filteri se ponašaju djelomice kao organski filteri (apsorbiraju sunčevo zračenje i pretvaraju ga u toplinsku energiju),a dijelom kao pravi mineralni filteri.Dodatne specifičnosti za:
mikronizirani TiO2-štiti samo do 330nm!(dakle ne štiti od uva!),zasada se pokazao kao siguran
mikronizirani ZnO-štiti do 390nm,ali znanstvena istraživanja na animalnim modelima su pokazala da djeluje fotoklastogeno (uzrokuje oštećenja na kromosomima),fotoaneugeno(uzrokuje promjene u broju kromosoma) i foto katalitički.Zbog toga je europska komisija zabranila prodaju proizvoda sa mikroniziranim ZnO na području EU dok se ne obave dodatna istraživanja.Ova zabrana se ne odnosi na silikonom obložene varijante ZnO.
Zbog moguće povećane apsorpcije kroz kožu preporuča se koristiti upravo silikonom obložene mikronizirane min. filtere!

Lilit
23.08.2007., 23:42
savrseno :kiss:
prepisem si ovo u mob i trazim na kremicama jel nesto od toga na popisu sastojaka pri vrhu, genijalno, genijalno... neznas kako si mi pojednostavio zivot, nego jos jedno pitanje to si mi napiso i za uva i uvb zastitu ili samo uvb posto je ta uva nekako upitna i ni ne naznacajavaju ju bas..

titanium dioxide
zinc oxide

phyto
24.08.2007., 00:13
savrseno :kiss:
prepisem si ovo u mob i trazim na kremicama jel nesto od toga na popisu sastojaka pri vrhu, genijalno, genijalno... neznas kako si mi pojednostavio zivot, nego jos jedno pitanje to si mi napiso i za uva i uvb zastitu ili samo uvb posto je ta uva nekako upitna i ni ne naznacajavaju ju bas..
UVA zaštita!Mnogi od ovih filtera štite i od UVB (tinosorbi,mexoryli,mikronizirani ZnO te pigmentni TiO2)

Lilit
24.08.2007., 11:22
khm znaci ovo nabrojeno oznacava UVA zastitu a UVB zastitu oznacava SPF pa neki broj? jel sam sad skuzila? :o

phyto
24.08.2007., 17:31
khm znaci ovo nabrojeno oznacava UVA zastitu a UVB zastitu oznacava SPF pa neki broj? jel sam sad skuzila? :o
:visi: :zubo: Pa patientia je to više puta dobro objasnila!
Znači UVB zaštita označena je SPF-om,a za UVA zaštitu postoje brojni standardi od kojih je najpouzdaniji PPD (upotrebljava ga Vichy,Roche Posay,Avene,Bioderma).

*Crvenkapica*
24.08.2007., 17:33
upotrebljava ga Vichy,Roche Posay,Avene,Bioderma

Znači li to da njih "preporučaš"? A što je sa Sundanceom? Kakav je on? :o :o

Lilit
24.08.2007., 17:34
sori :o
recimo da sam pohvatala otprilike, hvala ti :kiss:

phyto
24.08.2007., 17:58
Znači li to da njih "preporučaš"? A što je sa Sundanceom? Kakav je on? :o :o

Sundance ima ok proizvoda,ali ne pruža tako dobru UVA zaštitu kao ovi prije navedeni.Sada imaju i proizvode formulirane po preporuci znanstvenog komiteta europske komisije koji preporučuje da UVA zaštita bude barem trećina UVB zaštite!Dakle kod SPF 30 UVA zaštita bi bila 10 što je po meni sasvim dovoljno,ali mnogima je SPF30 previše,a nije ga opravdano koristiti tokom cijele godine.Roche-posay ima dobro balansiranu zaštitu npr.Hydraphase ima SPF15 i PPD 11

*Crvenkapica*
24.08.2007., 18:04
Hvala phyto!

patientia
24.08.2007., 18:17
Zasto nije opravdano koristiti SPF 30 tijekom cijele godine (pretpostavimo da se prehranom/suplementima dobiva dovoljno vitamina D)?

phyto
24.08.2007., 18:56
Zasto nije opravdano koristiti SPF 30 tijekom cijele godine (pretpostavimo da se prehranom/suplementima dobiva dovoljno vitamina D)?

Moje je mišljenje da se oko UV radijacije stvorilo previše histerije!Čovjek je produkt evolucije,a evoluirao je u prisutnosti Sunca i UV zračenja te ima efikasne mehanizme zaštite od istog,ako se ne pretjeruje.Koje su dugoročne posljedice gotovo potpune blokade UV zračenja?Pa razumno je očekivati još veće divljanje autoimunih bolesti!Zašto?Zato što sunčevo zračenje djeluje imunomodulatorno na ljudski organizam-otud i njegova efikasnost kod psorijaze,reumatoidnog artritisa i dr.autoimunih bolesti.Dakle oduzmimo imunosuprimirajuće djelovanje uv zračenja,a s druge strane povećajmo unos imunostimulatornih dodataka (što je danas jako popularno) i što dobijemo-prenabrijani i živčani imunološki sustav koji ako ne zna šta treba raditi okrenuti će se kontra vlastitog organizma.Mislite da je ovo neuvjerljivo?Mnogi imunolozi smatraju da razlog sve slabijem imunitetu kod djece leži i u pretjeranoj sterilnosti našeg zapadnog društva.U sve dodajemo baktericidna sredstva,a čistimo sebe i svoju okolinu do besvijesti i time lišavamo djecu mogućnosti da razviju jaki imunološki sustav.Dakle opet zadiranjem u evoluciju-naš suživot s bakterijama (od kojih je velika većina nepatogena za čovjeka) doveli smo do porasta obolijevanja djece,a i nastanka velikog broja kožnih bolesti koje su gotovo nepoznate u krajevima gdje se ne steriliziraju poput nas zapadnjaka.Na svakome je da odluči što je njemu osobno prihvatljivije!
Molim da ne shvatite ovo kao antisunscreen kampanju!Ja se zalažem samo za racionalno korištenje istih!Treba imati također na umu da su pojedincima oni neophodni tokom cijele godine npr.ljudima svijetle puti koji imaju u obiteljskoj anamnezi slučajeve karcinoma kože.

patientia
24.08.2007., 19:26
Nije mi jasna poanta. Pljujes po sterilnosti jer slabi imunitet, a upravo to UV zracenje cini, slabi imunitet. Jasno mi je da moze pomoci kod nekih bolesti (PUVA, no to se mora koristiti pod lijecnickim nadzorom). Je li dokazana veza izmedju UV zastite 365 dana u godini i pojave autoimunih bolesti? UVA zracenje je manje vise jednako tijekom dana i tijekom godine (prolazak kroz atmosferu ga ne oslabi znacajno), a ono je jos opasnije od UVB zracenja.

phyto
24.08.2007., 20:33
Nije mi jasna poanta. Pljujes po sterilnosti jer slabi imunitet, a upravo to UV zracenje cini, slabi imunitet. Jasno mi je da moze pomoci kod nekih bolesti (PUVA, no to se mora koristiti pod lijecnickim nadzorom). Je li dokazana veza izmedju UV zastite 365 dana u godini i pojave autoimunih bolesti? UVA zracenje je manje vise jednako tijekom dana i tijekom godine (prolazak kroz atmosferu ga ne oslabi znacajno), a ono je jos opasnije od UVB zracenja.
Napravio sam paralelu kako miješanje u prirodne uvjetno rečeno odnose može imati posljedice upravo suprotne onome čemu se težilo.Steriliziranjem naše okoline željeli smo smanjiti oboljevanje,a zapravo je došlo do slabljenja imuniteta i posljedičnog učestalijeg poboljevanja.Zbog toga se možemo s pravom zapitati može li totalna blokada UV zračenja dovesti do povećanja autoimunih bolesti u ukupnoj populaciji.Mislim da je to razumna pretpostavka.Sunce djeluje kao prirodni imunomodulator i isključivanjem tog utjecaja moramo uvesti novi koji će balansirati naš imunosustav.Mislim da je to potencijalno opasno.Treba razumijeti kako naš imunosustav funkcionira da bi se to shvatilo.Mi svakodnevno unosimo u naš organizam tvari koje naš imunosustav jačaju,a i one koje ga slabe i na taj način stvara se balans koji će se poremetiti našim utjecajem na taj balans.A mi to upravo radimo štiteći se od Sunca.
PUVA terapija je samo modernija verzija helioterapije koja se ne koristi pod liječničkim nadzorom.
Trenutno ne postoje studije koje bi ispitivale mogućnost pojave autoimunih bolesti uslijed "blokade" uva zračenja,ali ja ih i ne očekujem još par desetaka godina jer smo trenutno u fazi histerije koja ne dopušta niti pomišljati na ovu mogućnost te bi se sve ovakve ideje brzo odbacile kao neznanstvene ili neosnovane,a mnogo je toga u znanosti prvo bilo neznanstveno ili neosnovano da bi sad bilo opće prihvaćeno.
Također ne postoji konsenzuz o većoj štetnosti uva zraka u odnosu na uvb.Te se pretpostavke baziraju isključivo na temelju sposobnosti uva zraka za prodru u dublje slojeve kože.No imajući na umu da vidljivo zračenje te infracrveno zračenje prodiru još dublje od uva pitam se da li su već u proizvodnji filteri koji bi štitili od tog zračenja (s obzirom da mineralni filteri koji štite od te vrste zračenja su kozmetički neprihvatljivi).Ne,nema konsenzusa o tome te još uvijek su najštetnija gama i X zračenje,UVC,UVB,kratke UVA,duge UVA...Tim redoslijedom!
Problem UVA zraka je ,ono što si ti lijepo rekla,njihovo prilično ujednačeno zračenje tokom cijele godine i to može dugoročno zbog akumulacije oštećenja predstavljati povećan rizik no i filteri koji se koriste za obranu od uv zračenja također predstavljaju rizik jer generiraju hrpu slobodnih radikala prilikom izlaganja zračenju od kojeg nas štite.Pitanje:a čemu onda koristiti UV filtere tokom cijele godine-je sasvim na mjestu!A znanstvenici,a kamoli ja još ne mogu dati odgovor na takva i slična pitanja!Treba UV filtere koristit kao što koristimo lijekove-samo kad je opravdano te kad korist od primjene nadjačava rizik od primjene!
No to je samo moje mišljenje...

patientia
24.08.2007., 20:46
Naravno, zato ih i koristim samo danju i samo na otkrivenim dijelovima tijela :D Ne slazem se da mineralni filteri nisu kozmeticki prihvatljivi. Mozda sam bas u ovoj temi napisala "da ostavljaju zeleni trag, svejedno bih ih koristila". Ovako, kad ostavljaju bijeli trag, cak mi je lijepo kako me posvijetle. UV zracenje je prirodno, ali je isto tako prirodno da budemo dlakavi, a zbog odjece smo izgubili dlake i jos smo stanjili sloj ozona, pa je zracenje jace nego prije.

phyto
24.08.2007., 20:54
Naravno, zato ih i koristim samo danju i samo na otkrivenim dijelovima tijela :D Ne slazem se da mineralni filteri nisu kozmeticki prihvatljivi. Mozda sam bas u ovoj temi napisala "da ostavljaju zeleni trag, svejedno bih ih koristila". Ovako, kad ostavljaju bijeli trag, cak mi je lijepo kako me posvijetle. UV zracenje je prirodno, ali je isto tako prirodno da budemo dlakavi, a zbog odjece smo izgubili dlake i jos smo stanjili sloj ozona, pa je zracenje jace nego prije.

Jest i zbog toga se slažem s racionalnom upotrebom uv filtera!No nad našim područjem ozon se jako malo stanjio (sva sreća!),ali da živim u Australiji ili na Sjevernom polu vjerojatno bih se i ja mazao od glave do pete s faktorom 100!:D Ja mrzim taj bijeli trag!Jedan jedini put sam se namaza sa Avene-ovom emulzijom za "masnu" kožu (yeah right:rolleyes: ) te sam izgledao kao smrt na dopustu,a još kad je znoj i masnoća počela izbivat na površinu mater mi se iskreno zabrinula,ne znajući da sam se namaza, i pitala sva u šoku:"sine jel ti slabo!?":rofl:

patientia
24.08.2007., 20:59
Imala sam tester te emulzije, ali bio je kao tonirana krema, boje koze. Premasno. Eucerin SPF 50+ mi je savrsen. I ima 100 ml.

chamonix
03.09.2007., 18:22
Evo da se malo nadovežem na ovu temu;sklona sam pjegama i nedavno sam išla na la$ersko uklanjanje istih. I sad...TREBA mi krema koja će spriječit ih da opet navale na moje čisto lice.??
Strah me izlazit van jer mi je koža oguljena i u procesu je valjda nova koža(:rofl:) unatoč mazanju tim kremama s SPFom.
Nekak mislim da su MOžda Daylong il La Roche najbolji izbor makar još planiram kupit neku toniranu s SPF-om pa da konačno I JA vidim kako je to izać van bez pudera prvi put u životu:cerek:

A samo za kraj,možda vas ova rečenica potakne na razmišljanje;inače dermatolog koji mi je to radio reko je da je tamna koža ustvari oštećena koža!!Znači kako god vi tamnile,"zdravo" ili nezdravo,to je oštećenje.
Zbilja se nadam da će proradit malo svijest o tom opsesivnom sunčanju,kvarcanju..da citiram jednu curu:;"ja ne mogu zamislit svoj život bez solarija.Obavezno se cijele godine bar jednom tjedno sunčam.":o :o
Djizs............:flop:

patientia
03.09.2007., 18:29
Pa je, tamnjenje je zapravo ocajnicki pokusaj koze da se obrani od ostecenja, ali kad se potamni, ta boja stiti samo kao SPF 2.

Shtefitza
05.09.2007., 03:41
Daj pliz malo opiši superdefense :s

Srednje masna krema, puna antioksidansa i dobrih SPF faktora. :top:

Postoje jeftinije varijante svega toga. Ako preferiras multitaskere, ovo je dobar izbor. Losa strana: ne mozes maknuti pojedine elemente (recimo ja volim hranjive sastojke i antioksidanse po noci, bez spf-a).

Shtefitza
05.09.2007., 03:50
moje znanje o UVA i UVB se svodi da preko dnevne kreme stavim tanki sloj La Roche Posay Anthelios fluid 50 ...pise da ima Mexoryl...i valjda ispunjava svoj zadatak.

Bravo! :top: :lux:

SPF broj se odnosi na zastitu od UVB zraka, to su one od kojih pocrvenimo i izgorimo.

UVA zrake nemaju takav brzi ucinak, ali doprinose riziku stvaranja raka koze i starenja koze (kolagenska vlakna popucaju, koza nije elasticna i pocne se borati).

UVA zastita Parsol i Mexoryl (oba proizvedena u L'Orealovim laboratorijima, inace najveca svjetska industrija kozmetike, bilo luksuzne, siroke potrosnje, dekorativne i preparativne).

Dobri proizvodi su Anthelios, kako je gore Samantha spomenula, pa onda novi L'orealov Revitalift, Ombrelle itd...

Postoje kuce koje pomalo odkupljuju Parsol (avobenzon) i Mexoryl (ecamsule) nakon sto im maknu zastitu na trzistu. Zapravo, na Mexoryl cemo morati pricekati, jer se tek pojavio na trzistu u zadnjih godinu dvije. Prvo u Evropi, od nedavno i u USA.

Parsol stiti od jednog tipa UVA zraka, a Mexoryl od drugog. Za sada se cini da su sve ultraljubicaste zrake pokrivene.

Do prije sest sedam godina najbolja zastita od sunca je bila octyl methoxicinnamate, on je stitio od vecine UVB zraka i dijela UVA. Danas imamo bolju zastitu. I naravno, jos uvijek postoje titanijev dioksid i cinkov oksid, koji stite od svih vrsta zraka cineci fizicki sloj na kozi i time kao neku "sjenu" koja stiti od losih zraka na kozi.

Shtefitza
05.09.2007., 03:51

Trazi onu tubu na kojoj pise da stiti od UVA i UVB. Nadji sto jeftniju tubu, da te ne bude strah trositi je cesto i obilato. I ostani u sjeni sto vise mozes. :) :cool:

Shtefitza
05.09.2007., 03:55
Moje je mišljenje da se oko UV radijacije stvorilo previše histerije!

Slazem se da se svako istrazivanje treba uzeti sa zrnom soli.

Ipak, danasnje zrake koje dopiru do Zemlje su mnogostruko jace nego one koje su do nas dopirale prije dvadesetak godina. To potvrdjuju mnoga istrazivanja.

Slazem se da je suncevo svjetlo dobro za covjekovo zdravlje, pomaze u aktiviranju vitamina D, odrzavanju dobrog raspolozenja...

Shtefitza
05.09.2007., 03:58
Steriliziranjem naše okoline željeli smo smanjiti oboljevanje,a zapravo je došlo do slabljenja imuniteta i posljedičnog učestalijeg poboljevanja.

Skreces s teme... ali eto da komentiram...

Da, postoje istrazivanja da djeca koja su u prvoj godini zivota izlozena farmama goveda ili koja su u djetinjstvu dijelila kupaonu s ostalim clanovima obitelji rjedje poboljevaju od IBD - odredjene autoimune bolesti. Za sada mehanizmi nisu potpuno jasni.

Ona djeca koja nisu nikad bila u doticaju sa stalama zivotinja ili su uvijek koristila samo svoj osobni zahod, a ostali clanovi obitelji koristili svoje zahode, imaju veci rizik da dobiju IBD (inflamatorna bolest crijeva: Ulcerozni kolitis).

Shtefitza
05.09.2007., 04:04
Treba UV filtere koristit kao što koristimo lijekove-samo kad je opravdano te kad korist od primjene nadjačava rizik od primjene!

Istina. Uz sve rasprave, izgleda da zastita preko SPF 15 (i/ili SPF 30) ne donosi bitnu zastitu. A ti veci faktori doprinose vecoj iritaciji koze.

Preko broja SPF 15 zastita vise ne ide linearno. Pa ako nam je SPF 2 dozvolio da na suncu izdrzimo dva puta duze nego bez zastite, a SPF 4 omogucio da na suncu ostanemo 4 puta vise, SPF 30 vise nije toliko puta bolji. Izrazeno u postotku, SPF 15 stiti od 95% UVB zraka, SPF 30 stiti od 97% UVB zraka itd... dakle minimalna razlika u zastiti.

Ljudima koji su izlozeni riziku mekanih ili lomljiivih kostiju preporuceno je da barem jedan sat dnevno (ujutro ili predvecer) izadju na sunce, da bi pomogli tijelu da stvori aktivni vitamin D. Ako ne, onda im je preporuceno da uzmu tablete vitamina D.

Vitamin D pomaze kod osteoporoze, ali i kod poremecaja balansa zbog misicne i kostane slabosti u starijih ljudi.

Ipak, jos uvijek je vazno stititi se od suncevih zraka.

snjoxi
05.09.2007., 08:49
ja bi bas isla na glikolne, i to kod dermice. isla sam prije 2 godine kod kozmeticarke, gdje se koriste manji postoci, i nije bilo nekog rezultata, tj tada mi je koza divljala i bila sam puna sitnih crvenih pristica za koje se bojim da se opet ne vrate.

nenaNS
05.09.2007., 11:08
bok cure!
zanima me da li je neka od vas koristila superdefence spf 25 kremicu od clinique i kakva su iskustva? trenutno se dvoumim izmedju nje i city block spf 15. obe su navodno fantasticne, a superdefence postoji za razlicite tipove koze.

mouse
05.09.2007., 13:08
A šta da radim sa kremom koja mi je ostala, a sunce "zašlo"? Da isfuram do kraja, jelte, bolje nego da čeka dogodine?

patientia
05.09.2007., 17:32
Ja jos uvijek koristim 50, tek ponekad preko zime 20, ako je Sunce vec na zalasku.

mouse
06.09.2007., 06:36
Da li je ikome avene hydrance UV 15 izazvala prišteve bilo kakve vrste?Pojavila mi se dva potkožna...možda od maybelline pudera, ha? To sam promijenila u zadnjih tjedan dana, a UV 15 mi je stalno neka masnjikava...pa nagađam!

naomi
06.09.2007., 08:03
jednom sam procitala u patentiinom postu da je UVA zračenje jednako zimi i ljeti te da se zato stalno treba štiti. ali sad meni je blesavo kad mi koži fali hidratacije i svega ostalog svaki dan nanosit kreme sa spf, ali vecina krema za njegu ne sadrži zaštitu i sad me zanima pošto uvecer upotrebljavam kremu s aha kiselinama kolika je nužnost upotrebe kreme za zaštitom zimi? pogotovo kod nas koji radimo u uredu te izađemo vani samo preko pauze i na putu doma?

koliko 'loše' ako kremu sa spf upotrijebim tek na proljeće?

zahvaljujem :kiss:

-meredith-
06.09.2007., 10:51
Nažalost,moraš..u svakom slučaju bilo bi poželjno.
Da nisi napisala da ne koristiš AHA-kiseline,nebi ništ rekla,al pošto ih koristiš,a rezultat toga je da ti je površinski sloj kože osjetljiviji,onda def.kremu
s SPF-om koristit.Možda ne +50,al faktor 30.
I nemojmo se zavaravati,samozato jer nema sunčeka vani,ne znači da nas te proklete zrake prestaju obasjavat.:o Nije za usporedbu baš,al znate da kad idete u planine da vam treba faktor 100,a ni tamo nema sunca.(al dobro ko što rekoh,to je iz dr.razloga).

-meredith-
06.09.2007., 10:55
evo da li je tko otkrio kremu s SPF-om a da ne ostavlja onaj odvratni efekt bjelila? Ionak sam blijeda pa kad još nanesem tu kremu,izgledam ko mrtvac:eek:

naomi
06.09.2007., 11:12
Nažalost,moraš..u svakom slučaju bilo bi poželjno.
Da nisi napisala da ne koristiš AHA-kiseline,nebi ništ rekla,al pošto ih koristiš,a rezultat toga je da ti je površinski sloj kože osjetljiviji,onda def.kremu
s SPF-om koristit.Možda ne +50,al faktor 30.
I nemojmo se zavaravati,samozato jer nema sunčeka vani,ne znači da nas te proklete zrake prestaju obasjavat.:o Nije za usporedbu baš,al znate da kad idete u planine da vam treba faktor 100,a ni tamo nema sunca.(al dobro ko što rekoh,to je iz dr.razloga).

pitala sam jer zimi treba više hidratacije pa ako stavim hidratantnu kremu, općenito one nemaju zaštitu, pa onda opet nešto poviše nekako mi je to previše pogotovo na masno lice.....

šta predlažete kao zaštitu u zimskim danima, nešto sa smanjenim faktorom jer ipak sad se jako malo vremena provodi na otvorenom? i jel zimi potrebno višekratno nanošenje zaštite ili je dosta samo stavit ujutro?

pytho je pominjao muradovu hidratantnu kremu za masno lice, vidila sam da u sebi ima spf 15. Jel probao netko? :)

ancy
06.09.2007., 13:50
Da li je ikome avene hydrance UV 15 izazvala prišteve bilo kakve vrste?Pojavila mi se dva potkožna...možda od maybelline pudera, ha? To sam promijenila u zadnjih tjedan dana, a UV 15 mi je stalno neka masnjikava...pa nagađam!

meni. Mislim da ću skoro punu tubicu baciti u smeće :mad:

*Crvenkapica*
06.09.2007., 20:59
Ne znam da li si tražila, ali ovdje imaš nešto o Muradu, možda nađeš:

http://www.forum.hr/showthread.php?t=103961

reader
07.09.2007., 07:27
šta predlažete kao zaštitu u zimskim danima, nešto sa smanjenim faktorom jer ipak sad se jako malo vremena provodi na otvorenom? i jel zimi potrebno višekratno nanošenje zaštite ili je dosta samo stavit ujutro?

:)

Avene hydrance UV 15:top:
Dovoljno hidratantna za nas koje smo u uredima na suhom zraku, a opet i dovoljno "gusta " i zaštitna! Izvrsna krema sa UV zaštitom!

reader
07.09.2007., 07:31
Nemoj baciti, pokloni!
Ako nemaš kome, stavi na topic!
Ako ne, maži nešto drugo. Šteta bacati.

marija82
08.09.2007., 12:25
potpisujem gornji post! preko godinu dana koristim avene uv 15 kremu i ljeti i zimi i ne pada mi na pamet ju mijenjat ili ne koristiti zastitni faktor u bilo koje godisnje doba!

Andariel
08.09.2007., 21:57
Avene hydrance UV 15:top:
Dovoljno hidratantna za nas koje smo u uredima na suhom zraku, a opet i dovoljno "gusta " i zaštitna! Izvrsna krema sa UV zaštitom!

i koliko košta? nadam se da nije premasna...meni je t-zona problematična pa se baš ne bi htjela previše sjajit :zubo:

anything but angel
08.09.2007., 22:07
danas sam gledala oprah i baš je bila tema potreba korištenja krema sa zaštitnim faktorom.. onaj njen dr.Oz je tako rekao da crnci imaju daleko više melanina, pa prirodno i bez nanošenja krema imaju SPF50 zaštitu kože što je razlog zašto tek u zaista poodmakloj životnoj dobi, iza 70, a neki čak i kasnije, dobivaju bore. bijelci pak moraju koristiti zaštitni faktor od najranije životne dobi i to tokom cijele godine kako bi zadržali mladolikost kože i spriječili njeno boranje. SPF15 je u redu, on blago štiti kožu, no ako želimo odgoditi pucanje i boranje kože ne smijemo ni pomisliti na korištenje krema sa zaštitnim faktorom manjim od SPF30, a jedino sa SPF 50 možemo biti sigurni da činimo baš sve da svoju kožu održimo lijepom, zdravom i zaštićenom.

još je iznio jedan meni zapanjujuć podatak, a taj je da se glavnina oštećenja kože uzrokovanog suncom događa prije 20. godine pa ako kao djeca i u tinejdžerskoj dobi nismo koristili visoke zaštitne faktore, a pritom se dosta izlagali suncu velika je vjerojatnost da je koža već do 20. godine izgubila svoj elasticitet koji je nemoguće povratiti kremama.

moram priznati, dao mi je misliti... od sad sam, povrh potrage za savršenom hidratantnom kremom i u potrazi za nemasnom kremicom za lice sa najmanje SPF30 koju ću nanositi preko te hidratantne, a da mi ne masni lice, ne zatvara pore, bla, bla, bla... a čini mi se da ću takvu teško naći... uf, te će me kreme odvesti u propast!:o

patientia
08.09.2007., 23:59
Znam :( Do dvadesete nisam ni koristila UV zastitu. Svako ljeto bih par puta izgorjela. Mazali smo se tek kad bismo dosli na plazu. Mama me tjerala da se suncam jer ju je bilo sram sto sam blijeda. Preko zime je najmanje sto koristim 20. A to za crnce sam mislila da je puno manje. Kad bijelac dobije boju od Sunca ili solarija, to vrijedi kao SPF 2 (pise na WHO i nekim drugim stranicama).

Shtefitza
09.09.2007., 01:14
jednom sam procitala u patentiinom postu da je UVA zračenje jednako zimi i ljeti te da se zato stalno treba štiti.

Da, imas pravo. To je razlog sto je preporucljivo koristiti zastitu tijekom cijele godine.

ali sad meni je blesavo kad mi koži fali hidratacije i svega ostalog svaki dan nanosit kreme sa spf,

Zasto ti je blesavo? :confused:

ali vecina krema za njegu ne sadrži zaštitu

Mozes izabrati da li ces kupiti onu koja sadrzi SPF ili nanijeti posebni sloj.

i sad me zanima pošto uvecer upotrebljavam kremu s aha kiselinama kolika je nužnost upotrebe kreme za zaštitom zimi?

Za vrijeme koristenja proizvoda s AHA, a i jedno dva tri tjedna nakon, OBAVEZNO moras koristiti zastitu od UV zraka.

pogotovo kod nas koji radimo u uredu te izađemo vani samo preko pauze i na putu doma?

To minimalno izlaganje UVA zrakama godinama se nakuplja i pridonosi nastajanju bora, i akumulativno utjece na rizik od raka koze.

Shtefitza
09.09.2007., 01:19
... jer zimi treba više hidratacije pa ako stavim hidratantnu kremu, općenito one nemaju zaštitu, pa onda opet nešto poviše nekako mi je to previše pogotovo na masno lice.....

Mozes doskociti tako da nakon hidratantne kreme malo pricekas (recimo u medjuvremenu operes zube ili osusis kosu ili pripremis nesto za skolu/posao) pa tek preko kreme naneses SPF. Ili (ponavljam :rolleyes: ) kupis kremu s SPF-om. Ako koristis tekuci puder, to moze biti prilika da nadjes tekuci puder sa vec ugradjenim SPF-om u njemu.

U principu SPF bi trebalo obnoviti nakon 2 sata. Tako da popodne mozda mozes lice prepudrati puderom koji sadrzi SPF.

Shtefitza
09.09.2007., 01:24
bijelci pak moraju koristiti zaštitni faktor od najranije životne dobi i to tokom cijele godine kako bi zadržali mladolikost kože i spriječili njeno boranje.

Kad sam se doselila u Kaliforniju strasno me zapanjilo vidjeti mnogobrojne prekrasne plavuse u dvadesetima, tridesetim i cetrdesetim godinama cija koza je strasno ostarjela. U Kaliforniji svi slobodno vrijeme provode vani, u sedamdesetima i osamdesetima je bio znak zdravlja provoditi na plazi i imati broncani ten i sada te zene izgledaju strasno starije nego hrvatice iste dobi. (u HR prosjecno zena manje vremena provede baveci se sportovima na otvorenom, a i sunce je slabije...)

Shtefitza
09.09.2007., 01:29
Znam :( Do dvadesete nisam ni koristila UV zastitu. Svako ljeto bih par puta izgorjela. Mazali smo se tek kad bismo dosli na plazu. Mama me tjerala da se suncam jer ju je bilo sram sto sam blijeda.

Aha. Mi smo imali taj drustveni imperativ da se na kraju ljeta usporedjujemo tko je vise potamnio i to nam je svima davalo kao neki statusni simbol. Ako si vise potamnio, znaci da si si mogao vise vremena priustiti za ljetovanje na moru. A sve moje prijateljice (ukljucujuci i mene kupovale smo tekuce pudere dva tri broja pretamne, da bismo izgledale tamnije (i zdravije).

Sad mi je smijesno kad idem na kozmeticke standove s prijateljicama indijkama, a one si biraju alabaster boju (koja je presvijetla i za mene). I zadovoljno klimaju glavom kako im bas pase boja. Njima je imperativ biti bjelja.

Kolegica filipinka mi prica da joj je mama uvijek govorila da je ona njeno najljepse dijete jer je tako svjetloputa. A ja kad pricam o tome da smo se potamnjivale, nitko mi ne vjeruje. Jer se ovdje i bijele Amerikanke "oduvijek" furaju na blijedu kozu.

Mi hrvatice smo oduvijek zeljele izgledati kao talijanke.

Shtefitza
09.09.2007., 01:35
evo da li je tko otkrio kremu s SPF-om a da ne ostavlja onaj odvratni efekt bjelila? Ionak sam blijeda pa kad još nanesem tu kremu,izgledam ko mrtvac:eek:

Bijeli trag ostavljaju samo one kreme koje u sebi sadrzavaju takozvane "fizikalne faktore zastite od sunca" (titanijev dioksid i cinkov oksid). Takve kreme je na trzistu zapravo dosta tesko naci. Sve ostale ne bi trebale ostavljati bjelkasti trag. :) :cool:

Za lice uvijek radje idem na proizvod koji je namijenjene licu, sa dodanim SPF-om.

ako koristis proizvod koji je prvenstveno oznacen kao proizvod za zastitu od sunca (a ne spominju lice u podnaslovu, velikim slovima) onda je to vjerojatno proizvod za tijelo. Ili je premasan, ili ima alkohola (bezmasni sprejevi za sport i zastitu od sunca)

anything but angel
09.09.2007., 12:44
Mi hrvatice smo oduvijek zeljele izgledati kao talijanke.

ja i dan danas volim pocrnjeti ljeti, jednostavno obožavam taj osjećaj i ne mislim se toga odreći bez obzira na bore, no imam kožu koja jako dobro podnosi sunce i nikad u životu nisam pocrvenila (iako sam plavuša, što je čudno, al imam sreću da sam nasljedila tatinu "otpornu" kožu :cerek:).
međutim svejedno zadnje 4 godine pijem beta karoten dva mjeseca prije izlaganja suncu i tokom cijelog ljeta, ne idem na plažu prije 16 sati i uvijek koristim SPF 30 i za lice i za tijelo tokom cijelog ljeta i ne odustajem od toga! zanimljivo mi je kako se svake godine na početku ljeta svi zgražaju kad mi uzmu bočicu sa kremom za sunčanje i komentiraju: "pa s ovim nećeš ništa pocrniti!" - a gle čuda, ja svako ljeto pocrnim jednako kao i prije nego što sam koristila toliki zaštitni faktor, samo je razlika u tome da crnim postepeno, koža mi nije ni malo isušena, a boja koju dobijem je daleko ljepša, postojanija i bez mrlja!:cerek:

no iako volim preplanulu boju ljeti, ne pada mi na pamet recimo ići u solarij i truditi se tokom cijele godine biti crna - to mi nije nimalo lijepo i mrzim vidjeti takve "prepržene" cure koje sa 20 godina izgledaju bar 10 godina starije!:flop:

do sada sam zimi obavezno koristila SPF15, ako ne u kremi, onda u puderu, ali sad razmišljam da i zimi počnem koristiti neki veći faktor jer to sigurno nije na odmet i ne može štetiti, a koži samo mogu napraviti uslugu...

pa, ima li ko kakvu preporuku za kremicu sa zaštitom između faktora 30 i 50, a da je namjenjena baš licu, nije masna i komedogena i ne ostavlja bijeli trag??? :o znam da tražim malo previše, no kad već ima vas koje ste isprobale više takvih krema i našle onu koja vama paše preporučite nešto - može i one koje vama iz nekog razloga nisu odgovarale (navedite zašto), pa ću se ja sama odlučit za jednu...:)

Lilit
09.09.2007., 14:14
ja i dalje ne uspjevam nac puder u prahu sa spf-om :tuzni:

Modesti
09.09.2007., 14:54
a cure što će vam hidratantne i ine kreme s spf om ili puderi.
Ja jednostavno svako jutro nakon što mi se upije dnevna krema nanesem još sun block (trenutno koristim Aveneov 50, a do pred malo sam Posayev Anthelios koristila i jedan i drugi su mi dobri) .
Uvijek imam sun block na licu , vratu i dekolteu i ljeti i zimi, a obavezno prije izlaska iz kuće namažen sun blockom i ruke tj nadlanice. Sunce izaziva bore, stari kožu, izaziva staračke pjege po rukama i mrlje po licu , a boju lica, vrata i dekoltea jednostavno ljeti izjednačim kremom za samotamnjenje.Naime tijelo mažem uglavnom maslinovim uljem koji nema spf, ali ja bez obzira što sam plava i zelenooka i što nisam tamnoputa nikad u životu nisam izgorila. Živim na moru i postupno se izlažem suncu, a i više volim boraviti na moru nego na plažu. Naravno kada jedrim obavezno i tijelo namažem visokim faktorom jer to je ipak par sati sunca na moru. Inače ne.
Osim toga sunce zadebljava kožu jer je to njena prirodna obrambena reakcija.
Ja volim kada mi je koža lica meka i nježna .
Dobro sredstvo za samotamnjenje na licu i ne izlagati nezaštićenu kožu suncu je recept za dobar izgled.
Osim toga puderi i kremice uglavnom imaju spf 15 , a znaju se i obisati s lica, zbog toga je bolje stavitijednostavno sun block nakon kreme .

anything but angel
09.09.2007., 15:14
pa ja i tražim sun block kremu koju ću nanosit preko hidratantne kreme...

do sada je jedini zaštitni faktor koji bi stavljala na lice bio u hidratantnoj kremi ili puderu, ali takvi ne prelaze SPF 15, a ja bi ipak počela koristiti veći faktor kojeg je nemoguće naći u običnim kremama za lice ili puderima..

Znači te preporučaš Avene 50 ili Posayev Anthelios... A kakav tip kože imaš? pitam jer sam za Avene čula da je jako masan i da nekima izaziva prištiće, a za taj Posayev do sada nisam ni čula..

Modesti
09.09.2007., 16:25
Meni su i Aveneov i Posayev jako dobri.
Moja koža je normalna, a ja sam u srednjim tridesetima i mislim da upravo činjenici što već ohoho godina stavljam zaštitni faktor na lice tijekom cijele godine nemam bora i izgledam puno mlađe.
Meni Avenov nije izazvao prištiće, u biti ništa od Avenea i La Roch Posaya mi nije izazvalo nikakvu iritaciju.
Meni npr nije odgovarao Uriage, a ni Vichyeve kreme mi uglavnom ne odgovaraju, ali npr njihovo mlijeko 3 u 1 za skidanje šminke mi je super kao i krema za samotamnjenje lica, a i njihov sun block za lice mi je bio sasvim ok, čak i više od toga jer se jako dobro upija.
Mislim da moraš probati jer što odgovara meni ne mora tebi i obratno.
To je vrlo individualno.
No kad jednom nađeš što ti odgovara lijepo to staviš preko obične kreme, a prije pudera i sve pet.
I nije uopće ludo staviti na nadlanice jer ruke znaju i te kako odavati, a bolje spriječiti nego liječiti.

anything but angel
09.09.2007., 16:45
da, i ja sam razmišljala o vichy kremi sa visokom zaštitom jer jedna poznanica koristi njihov sun block i rekla mi je isto što i ti: da se brzo upija i ne masti kožu. al kad govoriš o vichyu, misliš na njihovu liniju capital soleil???

anything but angel
09.09.2007., 19:21
Ajmo cure, dobrodošli su svi savjeti: imam mješovitu kožu i trebam SPF kremu koja nije premasna i gusta kako mi ne bi začepila pore i da po mogućnosti da ne ostavlja bijeli trag.
Ovdje sam izdvojila neke pa mi recite koje ste od ovih probali, s kojom ste najzadovoljniji, a koja vas je totalno razočarala i zašto te koja bi po vašem mišljenju možda bila najbliža onome što ja tražim?
Bacite se na posao!:zubo:
:kiss:

http://www.escentual.co.uk/isroot/Escentual/SiteImages/ProductImages/vichy/sunblock_cream_f50.jpghttp://www.harmonia.fi/easydata/customers/harmonialife/files/minesol/minesol_face_fluid_c_10c415.jpghttp://www.aveneusa.com/consumers/images/extreme_sunscreen_spf50_lg.jpghttp://g-ec2.images-amazon.com/images/I/31adiqI6m-L._AA280_.jpg
http://www.strawberrynet.com/images/products/05542776701.jpghttp://www.healthdd.com/images/products/prod2_112879b.gif
Mislim na Eucerin SPF50+, no nigdje ne mogu naći sliku.

Dorée
09.09.2007., 19:34
Mene isto zanima imam masnu poblematičnu pa mi teba neka koja ne čepi pore

anything but angel
09.09.2007., 20:54
osim ovih gore SPF50+, zanima ma jako (možda najviše od svih) Clinique City Block SPF25
http://a248.e.akamai.net/www.clinique.com/images/products/250x250/clq_6KF5_250.jpg
pa jel ga ko koristi, kakvi su dojmovi i kolika mu je uopće cijena kod nas???

patientia
09.09.2007., 21:09
Potrazi u apoteci Eucerin 50plus tester. To je krema i za lice i za tijelo, nije masna, dobra je podloga za make up, preko ljeta mi je cak sama dovoljna, inace ju nanosim poslije dnevne kreme, nije mi izazvala pristice, jedino posvijetli lice (ne bih bas rekla da ostavlja trag), ali meni to cak i pase jer mi donekle ujednaci ten. Avene emulzija mi nije pasala i jedva sam se prisilila da potrosim tih 5 ml. Posay i Vichy oboje proizvodi L'Oreal, ali to ne mora znaciti da Posay nije dobar.

Lilit
09.09.2007., 21:45
koristim clinique city block spf15 - 25 nisam vidila za kupit kod nas ali mozda nisam dobro gledala a jedno vrijeme nije bilo ni ove spf15, kao da ih imaju samo pred ljeto i ljeti, odlicna mi je
a imala sam i avenovu i isto mi je godila tenu iako se malo tesko razmazivala, koristila na skijanju

naomi
10.09.2007., 07:05
napokon sam našla (i kupila) kremu za hidrataciju masne kože koja sadrži spf, aubrey organics ili nešto slično, ima spf 15. i sad sva sretna dodem na forum da se pohvalim i sad vidim da je taj faktor premalo :o :o :o

od sutra je nosim sa sobom i mažem se prije svakog izlaska iz ureda :misli:

BambooShoot
10.09.2007., 10:12
@ naomi

di si kod nas kupila aubrey organics? jel poput hauschke ostavlja bijele tragove? btw, i meni je dosta izgledati bijelo ko krec...
kak mirisi, koliko kosta? thx! :kiss:

Lilit
10.09.2007., 10:49
ma daj pa nije spf15 premalo, sasvim je oke za neke normalne uvjete

Urbana
10.09.2007., 11:59
Vichy 50+ ostavlja bijeli trag, lice se sjaji iako pise da je matira. Meni lično toliko ni ne smeta s obzirom da sam imala malanom tako da je sjaj lica najmanji problem. Velik plus je što ne peče ako dođe u dodir s očima.

anya
10.09.2007., 12:19
Već sam jednom spomenula meni je odlična copertone krema za lice sa spf 30.Koristila sam je cijelo ljeto kako prije pudera, tako i samu za na more. Lice ne sunčam nego koristim kremu za samotamnjenje od alverde.
Mislim da zimi toliki faktor ipak nije potreban tako da koristim one sa spf 15 i nemam za sada nikakvih problema tipa pjegica, fleka i sl.

frannie
10.09.2007., 15:10
Ima li jos koji dobar dermatolog za preporuciti osim poliklinike Poliderma?
Ja bih zaista voljela otici barem na pregled?

Kod Kaliterne je cijena tretmana?

naomi
11.09.2007., 07:04
@ naomi

di si kod nas kupila aubrey organics? jel poput hauschke ostavlja bijele tragove? btw, i meni je dosta izgledati bijelo ko krec...
kak mirisi, koliko kosta? thx! :kiss:

nema nikakvih bijelih tragova, to je krema za hidrataciju koj usput sadrži i spf (mislim da joj spf nije primarna funcija) pa mi zato izgleda ok za zimu. super je teksture i fino mi se upije. Od nekih algi ja ako se ne varam, uzela sam u bljnoj ljekarni u st al vidila sam na više mjesta da ima, 183 kN al ima dosta i treba jako malo da se namaže cilo lice, već vidim kako će mi trajat cilu zimu :D

BambooShoot
11.09.2007., 10:49
nema nikakvih bijelih tragova, to je krema za hidrataciju koj usput sadrži i spf (mislim da joj spf nije primarna funcija) pa mi zato izgleda ok za zimu. super je teksture i fino mi se upije. Od nekih algi ja ako se ne varam, uzela sam u bljnoj ljekarni u st al vidila sam na više mjesta da ima, 183 kN al ima dosta i treba jako malo da se namaže cilo lice, već vidim kako će mi trajat cilu zimu :D

super! hvala tipuno!
pitat cu dio skvadre koji se jos nije vratio od doma iz st u zg da mi upiknu kremicu. pogledat cu i ovdje.
ma jooooj, najradije bi sve te glupe madeze na rezanje, laser i sto god...

btw, mislim da je faktor 15 za jesensko/zimske gradske uvjete sasvim dovoljan narocito ak pokriva cak 95%. dvije su mi poznate i kvalitetne dermatologice rekle da je to dosta cak i za po ljeti, samo da se dovoljno kreme stavi i da se sunce opcenito izbjegava i oblaci takva odjeca koja pokriva tijelo. doduse, ja si opet cesto znam kupit spf50 za na more i sl, al vidim da mi je za grad pretezak i mastan, a da te bijele tragove vise ni ne spominjem. u stvari, na kraju sam morao iz njih izvuc da visi faktori znaju uzrokovat iritacije, a i stvaranja vitamina D igra ulogu (koji bi ja radije suplementirao kroz mlijecne proizvode, zitarice i sl.)

phyto
17.09.2007., 23:27
Skreces s teme... ali eto da komentiram...

Da, postoje istrazivanja da djeca koja su u prvoj godini zivota izlozena farmama goveda ili koja su u djetinjstvu dijelila kupaonu s ostalim clanovima obitelji rjedje poboljevaju od IBD - odredjene autoimune bolesti. Za sada mehanizmi nisu potpuno jasni.

Ona djeca koja nisu nikad bila u doticaju sa stalama zivotinja ili su uvijek koristila samo svoj osobni zahod, a ostali clanovi obitelji koristili svoje zahode, imaju veci rizik da dobiju IBD (inflamatorna bolest crijeva: Ulcerozni kolitis).
Uopće nisam skretao s teme kao što sam već rekao patientii radio sam paralelu.
A o imunitietu još malo:djeca koja su odrastala u stalnom doticaju sa životinjama kasnije u životu mnogo rjeđe razviju alergiju na životinjsku dlaku npr.Djeca odrasla na selu su mnogo rjeđe alergična na pelud,korov,trave...Naravno tu ulogu ima i loša kvaliteta zraka u gradovima jer ispušni plinovi JAKO povećavaju alergogenost navedenih biljnih alergena.

phyto
17.09.2007., 23:30
Slazem se da se svako istrazivanje treba uzeti sa zrnom soli.

Ipak, danasnje zrake koje dopiru do Zemlje su mnogostruko jace nego one koje su do nas dopirale prije dvadesetak godina. To potvrdjuju mnoga istrazivanja.

Slazem se da je suncevo svjetlo dobro za covjekovo zdravlje, pomaze u aktiviranju vitamina D, odrzavanju dobrog raspolozenja...

Da tamo gdje je ozonski omotač jako stanjen,a nad Europom stanje nije takvo.
Vitamin D se može uzeti per os,a utjecaj na raspoloženje i regulaciju cirkadijanog ritma se odvija preko stimulacije stanica u oku,a ne koži.

phyto
17.09.2007., 23:51
Istina. Uz sve rasprave, izgleda da zastita preko SPF 15 (i/ili SPF 30) ne donosi bitnu zastitu. A ti veci faktori doprinose vecoj iritaciji koze.

Preko broja SPF 15 zastita vise ne ide linearno. Pa ako nam je SPF 2 dozvolio da na suncu izdrzimo dva puta duze nego bez zastite, a SPF 4 omogucio da na suncu ostanemo 4 puta vise, SPF 30 vise nije toliko puta bolji. Izrazeno u postotku, SPF 15 stiti od 95% UVB zraka, SPF 30 stiti od 97% UVB zraka itd... dakle minimalna razlika u zastiti.

Ljudima koji su izlozeni riziku mekanih ili lomljiivih kostiju preporuceno je da barem jedan sat dnevno (ujutro ili predvecer) izadju na sunce, da bi pomogli tijelu da stvori aktivni vitamin D. Ako ne, onda im je preporuceno da uzmu tablete vitamina D.

Vitamin D pomaze kod osteoporoze, ali i kod poremecaja balansa zbog misicne i kostane slabosti u starijih ljudi.

Ipak, jos uvijek je vazno stititi se od suncevih zraka.
Nije problem samo iritacije već kancerogenosti UV filtera,a oni JESU kancerogeni jer ozračeni UV zrakama se raspadaju i pri tome generiraju nastanak ogromnog broja slobodnih radikala koji su dokazano kancerogeni.Zbog toga bi svi proizvodi s UV filterima trebali sadržavati hrpetinu efikasnih antioksidansa,a ne kojekakve estera retinola koji su fototoksični ili estere tokoferila koji su nedjelotvorni itd.Oni proizvodi koji i sadrže dobre antioksidanse ne sadrže ih u dovoljnim količinama(čak ni oni najskuplji!).0.1% tokoferola :rolleyes: je premalo za efikasnu zaštitu od slobodnih radikala!
Da ne govorim kako se organski filteri vrlo lako apsorbiraju i lako se dokazuje njihova prisutnost u krvotoku i organima.Najgori je čuveni avobenzon i oxybenzon.Filteri novije generacije-Tinosorbi i Mexoryli se izgleda gotovo ne apsorbiraju jer su izrazito velike molekularne težine,no to su za sada podaci dobiveni od proizvođača tih supstanci,a ne neovisna ispitivanja.
Moji izbor bi bio mikronizirani cinkov oksid obložen silikonom pojačan mikosporinu sličnim aminokiselinama (koje dobro štite od kratkih UVA zraka) te hrpom tokoferola,vitamina C,proantocijanida,ekstrakta zelenog čaja,uljem nara, pasjeg trna,sjemenki maline,neosapunjivim frakcijama sezamova i maslinova ulja,beta glukanom,ekstraktom lista masline,selanokvascem,manganovim i bakrovim glukonatom...Tek s ovakvim proizvodom bih se osjećao siguran da sebi ne činim štetu,a efikasno se štitim od UV zračenja.No pošto ovakav proizvod ne postoji,a ja nemam supstance da ga sam proizvedem štitit ću se od Sunca samo onda kad je ono najopasnije :6.-10.mjesec od 9-17 sati.

Shtefitza
18.09.2007., 06:42
Moji izbor bi bio mikronizirani cinkov oksid obložen silikonom pojačan mikosporinu sličnim aminokiselinama (koje dobro štite od kratkih UVA zraka) te hrpom tokoferola,vitamina C,proantocijanida,ekstrakta zelenog čaja,uljem nara, pasjeg trna,sjemenki maline,neosapunjivim frakcijama sezamova i maslinova ulja,beta glukanom,ekstraktom lista masline,selanokvascem,manganovim i bakrovim glukonatom...Tek s ovakvim proizvodom bih se osjećao siguran da sebi ne činim štetu,a efikasno se štitim od UV zračenja.No pošto ovakav proizvod ne postoji,a ja nemam supstance da ga sam proizvedem štitit ću se od Sunca samo onda kad je ono najopasnije :6.-10.mjesec od 9-17 sati.

Gdje se takav proizvod moze nabaviti?

Nekad je tesko biti pravedan u pustinji. Ako solucije nisu prakticne, onda nisu solucije. Slazem se, bolje je ostati u hladu nego oslanjati se na poluprihvatljiva rjesenja.

Balada
18.09.2007., 09:11
Nakon čitanja gornjih postova zadovoljnija sam svojom mješavinom za lice na bazi jojobe.
Dosad joj je velik minus bio nepostojanje UV zaštite, a malo mi je gnjavaža preko nje nanositi kremu za sunčanje, pa bude dana da to ni ne učinim ;) .
Drago mi je čuti mišljenje da u jesen i zimu to nije niti potrebno.

Kad malo razmislim, počela sam za lice koristiti kozmetiku s UV zaštitom zadnje 3-4 godine, i to s faktorom 10-15, po najžešćem suncu 20-25.
Sve one godine prije faktore sam mazala po licu jedino na plaži - i prema onom što čitam, trebala bih zbog lošeg utjecaja sunca izgledati 10 godina starije.
No naprotiv - godinama sam imala masnu kožu i slijedom toga imam manje bora od nekoliko kolegica koje su od mene mlađe 5-6 godina. :)

phyto
18.09.2007., 17:28
Gdje se takav proizvod moze nabaviti?

Nekad je tesko biti pravedan u pustinji. Ako solucije nisu prakticne, onda nisu solucije. Slazem se, bolje je ostati u hladu nego oslanjati se na poluprihvatljiva rjesenja.
Nažalost zasad nigdje!
Ja jedva da potrošim jednu kremu za sunčanje od 50ml godišnje,a bil sam ko mliko čak i liti!Svi me zajebavaju kako Dalmoš može bit tako bil!:rolleyes: Jednostavno-mrzim lito,Sunce i vrućine!Zima je moje godišnje doba!:cerek:
Za mene nema ni Sunca ni UV filtera!:zubo:

*Crvenkapica*
18.09.2007., 17:44
Phyto, ne koristis UV zastitu zimi (lice obavjezno) ?
Negativno djelovanje UVA zraka postoji i tada.

tince
18.09.2007., 17:57
Nažalost zasad nigdje!
Ja jedva da potrošim jednu kremu za sunčanje od 50ml godišnje,a bil sam ko mliko čak i liti!Svi me zajebavaju kako Dalmoš može bit tako bil!:rolleyes: Jednostavno-mrzim lito,Sunce i vrućine!Zima je moje godišnje doba!:cerek:
Za mene nema ni Sunca ni UV filtera!:zubo:

Zato jer bjezis od Sunca ili sta?

Inace ja primjetim kod ljudi koji su dosta tamni od Sunca, bar kod nas, ljudi koji zive ne moru , ili su na otvorenom veci dio godine da im koza, bar vecini lijepo potamni, ne gore bas jako i ne primjetim da prerano stare na protiv...koza im je lijepa dosta i u srednjoj dobi..... a ne koriste u principu nikakva sredstva za suncanje.

Ja dok sam bila u Australiji sam stalno koristila te neke sunscreene sa spf 15 najmanje cim bi promolila nos van.
I dosla tako bijela ovdje da sam plasila ljude na ulici. I onda sam se nastavila mazati i oblaciti duge rukave po najvecem suncu i koza mi je bila sva neka cudna po rukama, neujednacena sa pjegicama.

Ove godine sam prestala biti tako opsesivna sa tim, nekad bi stavila zastitu ne vecu od 15 , , sesir da, ali nekad , posto sam dosta po terenima sam pustila i kretala se po suncu do mile volje iako sam pripazila dok je bilo najjace . Uvijek sam se doduse mazala jojbinim cistim uljem po licu i rukama koji su mi bili otkriveni i nakon tusiranja poslije izlaganja suncu maslinovim ili aloe vera ako bi se malo zacrvenila ....i dobila sam tako lijepu, zdravu, ujednacenu boju svugdje, i po rukama i licu nsam izgorila uopce niti pocrvenila osim malo, niti dobila onu jaku preplanulu put vec lagano maslinastu.

phyto
18.09.2007., 18:19
Zato jer bjezis od Sunca ili sta?

Inace ja primjetim kod ljudi koji su dosta tamni od Sunca, bar kod nas, ljudi koji zive ne moru , ili su na otvorenom veci dio godine da im koza, bar vecini lijepo potamni, ne gore bas jako i ne primjetim da prerano stare na protiv...koza im je lijepa dosta i u srednjoj dobi..... a ne koriste u principu nikakva sredstva za suncanje.

Ja dok sam bila u Australiji sam stalno koristila te neke sunscreene sa spf 15 najmanje cim bi promolila nos van.
I dosla tako bijela ovdje da sam plasila ljude na ulici. I onda sam se nastavila mazati i oblaciti duge rukave po najvecem suncu i koza mi je bila sva neka cudna po rukama, neujednacena sa pjegicama.

Ove godine sam prestala biti tako opsesivna sa tim, nekad bi stavila zastitu ne vecu od 15 , , sesir da, ali nekad , posto sam dosta po terenima sam pustila i kretala se po suncu do mile volje iako sam pripazila dok je bilo najjace . Uvijek sam se doduse mazala jojbinim cistim uljem po licu i rukama koji su mi bili otkriveni i nakon tusiranja poslije izlaganja suncu maslinovim ili aloe vera ako bi se malo zacrvenila ....i dobila sam tako lijepu, zdravu, ujednacenu boju svugdje, i po rukama i licu nsam izgorila uopce niti pocrvenila osim malo, niti dobila onu jaku preplanulu put vec lagano maslinastu.
Tako je-ne volim ga ni vidit!Čisto zbog učinka zagrijavanja,a vrućine mrzim!:zubo: Tek zimi uživam u ono malo Sunca,al se ne izlažem dugo direktnom sunčevom svjetlu.

phyto
18.09.2007., 18:20
Phyto, ne koristis UV zastitu zimi (lice obavjezno) ?
Negativno djelovanje UVA zraka postoji i tada.

Ne.Da bi razumjela moj stav moraš pročitati sve moje postove na ovoj temi.

Shtefitza
18.09.2007., 19:35
Samo da podsjetim, uz postojanje raznih "alternativnih misljenja", jos uvijek se preporuca koristiti SPF 15 preko cijele godine. Takodjer se preporucuje izbjegavati podnevno sunce.

Sad se sklanjam, dok se ova tema nije pretvorila u filozofska prepucavanja.

phyto
18.09.2007., 21:20
Samo da podsjetim, uz postojanje raznih "alternativnih misljenja", jos uvijek se preporuca koristiti SPF 15 preko cijele godine. Takodjer se preporucuje izbjegavati podnevno sunce.

Sad se sklanjam, dok se ova tema nije pretvorila u filozofska prepucavanja.

Mda...alternativna mišljenja:rolleyes: :rolleyes: .Dakako donesena na temelju istraživanja koja ne pašu kozmetičkoj i farmaceutskoj industriji...
I uopće nije filozofsko prepucavanje već drugačija interpretacija svima više-manje dostupnih istraživanja,da ne kažem "neovisnih".
Svačije mišljenje je dobrodošlo,a odluka je, naravno,na konzumentu,potrošaču,individui...

Živkitis
19.09.2007., 18:04
Ooooo,ljudi...pa ne radite mi to!Prvo na ovom forumu procitam kako je apsolutno neophodno koristiti UV zastitu tokom cijele godine,i svi se sloze oko toga,i ja odlucim da pljunem 10 eura u septembru za novu kremu...i sad odjednom,UV zastita je kancerogena?:tuzni:
Aaaa...blazeno neznanje(kidding :P)
Dobro,10e...ima i gorih cifara.

phyto
19.09.2007., 18:36
Ooooo,ljudi...pa ne radite mi to!Prvo na ovom forumu procitam kako je apsolutno neophodno koristiti UV zastitu tokom cijele godine,i svi se sloze oko toga,i ja odlucim da pljunem 10 eura u septembru za novu kremu...i sad odjednom,UV zastita je kancerogena?:tuzni:
Aaaa...blazeno neznanje(kidding :P)
Dobro,10e...ima i gorih cifara.

He:zubo: Sve sam vas zbunia,jel da?
Pa i UV zrake su kancerogene,samo treba procijeniti što je štetnije za tebe osobno.UV zrake ili UV filtri?
Npr.ako si fototip 1 ili 2 onda su za tebe UV zrake sigurno kancerogenije nego meni (ja sam fototip 3-4).Naravno nije isto na kojem si dijelu planeta :Australija,SAD,Europa ili Antarktika:zubo: -nije isto!
Također,ako u obitelji imaš slučajeva karcinoma (pogotovo kože) onda opet preporučam UV filtere!
Ako su ti bore prvenstvena briga onda ipak UVA zaštita tokom cijele godine (UVA imaju jaki učinak na fotostarenje kože).
No ako se motaš oko glave kao muslimanka :zubo: i nosiš sunčane naočale te se kloniš sunca tokom cijele godine onda ti opet UV filtri ne trebaju i imat ćeš više štete no koristi od njih.Jasnije?
Ako se odlučiš za UV zaštitu koristi proizvode sa Tinosorbima ili Mexorylima ili mineralnim filterima sa mnogo antioksidansa.

Dorée
27.10.2007., 11:48
jeli ima kod nas vichy ologo 25 spf 15,žuta bočica

philemon
28.10.2007., 00:50
Znate li mozda koja je razlika između SPF ili LPF:confused: ? Baš sam danas kupila Eucerinovu kremu sa lpf-om 15 pa me zanima da li je će mi to biti ok...:cerek:

patientia
28.10.2007., 10:00
To jos nisam vidjela. Znam da je SPF engleski, a LSF njemacki i oboje znaci isto - stupanj UVB zastite. Za UVA zastitu postoje razliciti standardi:

Eucerin je prije koristio australski standard, od 2008. ce valjda koristiti preporuke Europske komisije.

philemon
29.10.2007., 11:00
Koje zrake uzrokuju starenje kože i rak? Ja mislim da su to UVB, neka me netko ispravi ako nije točno. A UVA uzrokuju pigmentaciju, ali nisam bas ni za to sigurna...:ne zna: Ispravite me ako sam u krivu...:kava:

patientia
29.10.2007., 20:18
UVA zrake uzrokuju fotostarenje, fotoostecenja (pigmentacijske mrlje), melanom i tamnjenje koze. UVB zrake uzrokuju neke druge rakove koze i opekotine (i odgodjeno tamnjenje, pa ih vise ne eliminiraju u solariju).

adriatica
29.10.2007., 22:05
ja i dalje ne uspjevam nac puder u prahu sa spf-om :tuzni:

Možda da isprobaš mineralni puder? Imaju SPF 25+ .
Za izlaganja suncu obavezno koristim SPF 50+ (Uriage), u suprotnom mi je mineralni puder dovoljan (u smislu SPF zaštite). Imam jako svijetlu put i nažalost prije 20 nisam dovoljno posvećivala pažnje zaštiti od sunca, vjerojatno je i to jedan od razloga okoloočnih borica :(

patientia
30.10.2007., 09:32
Puderi u prahu nisu bas pouzdani, teze ih je nanijeti bas na svaki dio koze. Preporucuje se koristiti kremu ili tekuci puder s UV zastitom, a puderom u prahu ili kamenu tijekom dana obnavljati zastitu.

marija82
02.11.2007., 12:48
da li ste probale ROC kremu sa zastitnim faktorom mozda?

to je ova:

http://www.roc.fr/xhtmlbgdisplay.jhtml?itemname=hydra_multi_protecti on&context=3&smi=1

Dorée
02.11.2007., 15:11
baš bi to mogla probar treba mi neka sa spf-om

TwiSted wateRmeLon
04.11.2007., 23:38
U Dm-u sam si pronašla praktičnu tubicu kreme sa zaštitnim faktorom 25 (ima i 15), na čijem se čepu nalazi i balzam za usne sa zaštitnim faktorom. Proizvod se zove Sundance winter kombi, mislim da je 25 kn.

http://img64.imageshack.us/img64/104/sundancema8.jpg

*Crvenkapica*
06.11.2007., 14:06
Danas sam u jednoj ljekarni pitala imaju li (na patin prijedlog :) ) kremu za lice sa spf-om 50+ . Tete su me samo čudno pogledale i rekle da ih neće skoro dobijati jer ide zima :rofl: Da me utješe, dale su mi Avene emulziju spf 50+ tester.

patientia
06.11.2007., 17:30
Joj, meni je ta emulzija bila premasna.

*Crvenkapica*
06.11.2007., 17:42
I meni je :tuzni:

patientia
22.12.2007., 13:49
Paula Begoun o "opasnim" UV filterima:
http://www.cosmeticscop.com/bulletin/122007-full.htm

Brančika
22.12.2007., 17:33
Ma ja bih samo rekla da vjerojatno ne postoji više stvar na ovoj kugli zemaljskoj koja nije kancerogena, ili na neki način štetna za zdravlje. :rolleyes:

Ne razumijem se u kemiju i što je što, ali sasvim je realno razmišljanje da su i dobre stvari ponekad loše - i lijekovi, i hrana, i kreme za sunčanje. Razvoj, tehnologija, brz život, zagađenje, sve nas je dovelo do toga da ništa nije 100% sigurno :mig:

Mislim da je pametno biti umjeren u svemu, pa tako i u mackanju UV zaštitnim kremicama, ali i nekorištenju.

Ista diskusija se može povesti za bilo koji lijek, hranu, preparat... tako da ne vidim smisla u raspravljanju o tome, kad dokazi postoje i za jednu i za drugu stranu.

patientia
22.12.2007., 18:32
I dalje svatko mora sam odluciti hoce li se izloziti kancerogenom UV zracenju ili potencijalno stetnim UV filterima.

Lilit
06.01.2008., 14:57
malo podizem topic jer trazim neku kremicu sa zastitom a ujedno da je i hidratantna (vecina tih za lice s faktorom koje sam imala su me zatezele) imam mjestovitu kozu ali dehidriranu i kremica bi trebala sprijecit da mi se lice jos vise isusi od vjetra i sunca na snjegu :) procesljat cu malo topic ali molim za prijedloge takodjer, hvala :D

i pitanje: jel se smiju te kremice s faktorom preko pudera u prahu/kamenu stavljat? ono ujutro stavim kremicu s faktorom pa korektor i puder i onda tokom dana za obnovit kremu?

patientia
06.01.2008., 15:03
Ako mozes kremu preko nanijeti ravnomjerno i da se drzi, ne vidim zasto ne (mineralni filteri ce i dalje odbijati UV zracenje, a kemijski ga upijati, pa ce ga manje stizati do koze). No, bojim se da to ne bi bas dobro izgledalo... Za obnovu UV zastite tijekom dana preporucuje se puder u kamenu. Inace se samo puder u kamenu s UV zastitom ne preporucuje jer je tesko njime prekriti citavo lice ravnomjerno, pa bi ispod trebalo ici jos nesto s UV zastitom.

Lilit
06.01.2008., 15:21
hm da a puder u kamenu sa uv zastitom je minimalno 300kn jer jeftinije marke ga nemaju a cak ni clinique koji dodje skoro 300 kn (koji koristim uz niveu) ga nema :misli:

ali opet bolje je da ujutro nanesem kremu sa faktorom pa do popodne ne popravljam nista nego da uopce ne nanesem... a pitanje ostaje koju kremu uzet? kakve su one za djecu iz dma?
imala sam avene prosle god ali ostavlja bijelo dosta i zeteze lice :(

patientia
06.01.2008., 16:00
Mislis na Sundance? Jako masna, bijela i tesko razmaziva, ali nimalo ne iritira i rekla bih sweatproof.

Mozes probat Eucerin ako nadjes tester, ja ga koristim sad po zimi bez ikakve kreme ispod (mislim da me puder dodatno stiti od hladnoce).

Dorée
06.01.2008., 17:15
hm da a puder u kamenu sa uv zastitom je minimalno 300kn jer jeftinije marke ga nemaju a cak ni clinique koji dodje skoro 300 kn (koji koristim uz niveu) ga nema :misli:

ali opet bolje je da ujutro nanesem kremu sa faktorom pa do popodne ne popravljam nista nego da uopce ne nanesem... a pitanje ostaje koju kremu uzet? kakve su one za djecu iz dma?
imala sam avene prosle god ali ostavlja bijelo dosta i zeteze lice :(

probaj od uriagea za normalnu osjetljivu kožu spf 30,čula sam da je dobra ,je ćuje vjerojatno kupit:mig:

marija82
06.01.2008., 17:52
avene optimale uv 15 krema. moja jedina dnevna krema vec godinu i pol. sto vise reci?

Lilit
06.01.2008., 17:52
Mislis na Sundance? Jako masna, bijela i tesko razmaziva, ali nimalo ne iritira i rekla bih sweatproof.

Mozes probat Eucerin ako nadjes tester, ja ga koristim sad po zimi bez ikakve kreme ispod (mislim da me puder dodatno stiti od hladnoce).

nisam mislila na sundance nego one bas na djecjim policama kremice, neznam ima od bubuchena, pa cak i od babylova pa pise na njima da stite kozu licu od vjetra i hladnoce? si gledala sta te?

eucerin koji? da proguglam... za koji tip koze? imala sam njihovu nocnu kremu kad sam imala masnu kozu i super mi je bila

probaj od uriagea za normalnu osjetljivu kožu spf 30,čula sam da je dobra ,je ćuje vjerojatno kupit:mig:

tenks idem ju proguglat pa cu stavit sta nadjem o njoj :)

patientia
06.01.2008., 17:58
Ja koristim Eucerin iz linije za kozu osjetljivu na Sunce SPF 50:
http://www.eucerin.de/sonnenempfindliche_haut/ultra_schutz_sonnencreme_50plus.asp

Iz ostalih linija nisam probala. Ako ti je dosta manji faktor, probaj nabaviti i tester ove sa SPF 25.

Lilit
06.01.2008., 18:11
evo nasla uriage - normalna i osjetljiva - link (http://img220.imageshack.us/img220/1057/uriagenormalnaiosjetljipl2.jpg)
i alergijama sklona - link (http://img220.imageshack.us/img220/2593/uriagealergijamasklonamv8.jpg)
i uriage ima te sprejeve sta mi se cini bas dobro jer se lakse razmaze nego krema (bar bi tako trebalo bit :misli: ) jel probao tko sprejeve?

a kakva je ova avene 20 (http://img110.imageshack.us/img110/8080/avene20nl8.jpg) i zapravo zasto su ove sve avene narancaste a ta koju je marija spomenula u bijelom pakovanju? i ta moja avene koju sam prije imala je bila u narancastom... a ova na linku ima i tonirana cak...

Karmela
06.01.2008., 18:40
Ja koristim Eucerin iz linije za kozu osjetljivu na Sunce SPF 50:
http://www.eucerin.de/sonnenempfindliche_haut/ultra_schutz_sonnencreme_50plus.asp

Iz ostalih linija nisam probala. Ako ti je dosta manji faktor, probaj nabaviti i tester ove sa SPF 25.

Ja isto koristim njihovu, ali SPF 30, ne suncam se, izbjegavam sunce, koristim samopotamnjivac. Koza mi je masu puta bolja od 10 godina mladjih sestricni. :ne zna: Doduse ja koristim i serume i uzimam multivitamine i pijem bijeli caj i koncentrat visnje i nara...
Ne brinem se za vit D jer jedem granolu obogacenu vit d, kruh obogacen vit D, mlijeko s vit D... i dizem tegove, hmm cesto. :D

http://www.eucerinus.com/skincare/moisturizingandhealing/face/protective/extraprotectiveheader.jpg

Lilit
06.01.2008., 18:44
to je spreju ili? kako ti se cini nanosenje sprejem? i jel ti zatvara pore taj eucerin, mislim kakav tip koze imas? meni treba nesto sta hidratira da me ne zateze koza ali istovremeno da ne zacepljuje pore da mi ne buknu pristici

patientia
06.01.2008., 18:53
Ima li tog spreja uopce u Europi?

Karmela
06.01.2008., 18:53
nije u spreju, bas je jednostavni losion.
Moja koza sada vec ide malo vise na suho, osjetljivo i pase mi. Bez mirisa je i kazu da ne zacepljuje pore, ali ti opet prvo probaj.

Ingredients
Active Ingredients: Octocrylene, Octinoxate, Zinc Oxide, Titanium Dioxide, Ensulizole.
Other Ingredients: Water, Glycerin, C12-15 Alkyl Benzoate, Dimethicone, Cyclopentasiloxane, Cetyl Alcohol, Sodium Lactate, Cetearyl Alcohol, Cyclohexasiloxane, Ceteareth-20, Glyceryl Stearate SE, Hydrogenated Coco-Glycerides, VP/Hexadecene Copolymer, PEG-40 Castor Oil, Sodium Cetearyl Sulfate, Xanthan Gum, Alumina, Simethicone, Lactic Acid, Sodium Hydroxide, Phenoxyethanol, EDTA, DMDM Hydantoin.

Dorée
06.01.2008., 19:04
bijele su bez kemijskih filtera ili nešto tako,uglavnom za kožu skloni alergijama i netolerantnu kožu
mislim na avene

patientia
06.01.2008., 19:41
nije u spreju, bas je jednostavni losion.
Moja koza sada vec ide malo vise na suho, osjetljivo i pase mi. Bez mirisa je i kazu da ne zacepljuje pore, ali ti opet prvo probaj.

Ingredients
Active Ingredients: Octocrylene, Octinoxate, Zinc Oxide, Titanium Dioxide, Ensulizole.
Other Ingredients: Water, Glycerin, C12-15 Alkyl Benzoate, Dimethicone, Cyclopentasiloxane, Cetyl Alcohol, Sodium Lactate, Cetearyl Alcohol, Cyclohexasiloxane, Ceteareth-20, Glyceryl Stearate SE, Hydrogenated Coco-Glycerides, VP/Hexadecene Copolymer, PEG-40 Castor Oil, Sodium Cetearyl Sulfate, Xanthan Gum, Alumina, Simethicone, Lactic Acid, Sodium Hydroxide, Phenoxyethanol, EDTA, DMDM Hydantoin.

Mineralni filteri stite od citavog spektra UVA i UVB zracenja, ova 3 kemijska stite od UVB zracenja. Sadrzi silikone koji ispare i one koji ostaju na kozi i stite ju od isusivanja, humektante, emolijente (neki su i emulgatori), mlijecna kiselina je samo regulator kiselosti, ima je premalo da bi eksfolirala, kopolimer stvara film na kozi koji sprecava isusivanje, nema parfema koji mogu iritirati (ni drugih iritantnih sastojaka, doduse, neki spominju sodium cetearyl sulfate kao isusujuci, ali to su uglavnom sajtovi za sirenje panike), gliceril stearat bi mogao biti komedogen, konzervansi su ok (zadnji otpusta formaldehid, no ne iritira vise od drugih, a nema sastojaka s kojima bi tvorio kancerogene spojeve).

Lilit
06.01.2008., 20:16
bijele su bez kemijskih filtera ili nešto tako,uglavnom za kožu skloni alergijama i netolerantnu kožu
mislim na avene

a tako znaci, po tome bijele bi trebale bit bolje oki pamtim, mozda bi mi bijela onda pasala posto mi je narancasta bila onako

Dorée
06.01.2008., 23:47
pa da,mislim da bi:)

Brančika
10.01.2008., 17:35
pat, daj mi molim te ponovi, nešto sam pobrkala - kad je recimo na puderu ili kremi samo oznaka recimo SPF 15, onda to znači da štite samo od jednih UV zraka ili od obje vrste?

Lilit
10.01.2008., 21:56
jel probao neko uriage creme extreme 50+?

patientia
13.01.2008., 14:22
pat, daj mi molim te ponovi, nešto sam pobrkala - kad je recimo na puderu ili kremi samo oznaka recimo SPF 15, onda to znači da štite samo od jednih UV zraka ili od obje vrste?

SPF je mjera zastite od UVB zraka. Za zastitu od UVA zracenja postoje razni standardi:

EU standard propisuje da zastita od UVA zracenja bude barem 1/3 zastite od UVB zracenja, ali on nije obavezan (Sundance novi proizvodi ga postuju).

Brančika
13.01.2008., 23:05
SPF je mjera zastite od UVB zraka. Za zastitu od UVA zracenja postoje razni standardi:

EU standard propisuje da zastita od UVA zracenja bude barem 1/3 zastite od UVB zracenja, ali on nije obavezan (Sundance novi proizvodi ga postuju).

Znači da onda Avene tekući puder štiti samo od UVB, jer je samo navedeno SPF 15, nigdje nisu navedene UVA i UVB. Ili možda ipak imaju sastojke koji štite i od jednih i od drugih?
Uff, sad ih nemam od kuda prepisati :rolleyes:

patientia
13.01.2008., 23:17
Ovi sastojci stite od UVA zracenja:
titanium dioxide
zinc oxide

Ako na pakiranju ne pise nikakva oznaka UVA zastite, gledaj da su sto blize vrhu popisa.

Dorée
13.01.2008., 23:24
a octinoxate(ethylhexyl methoxycinnamate)

phyto
13.01.2008., 23:28
a octinoxate(ethylhexyl methoxycinnamate)

UVB filter.

phyto
13.01.2008., 23:29
Ovi sastojci stite od UVA zracenja:
titanium dioxide
zinc oxide

Ako na pakiranju ne pise nikakva oznaka UVA zastite, gledaj da su sto blize vrhu popisa.

Zašto uvijek ispustiš Mexoryl XL?Ne voliš ga baš,ha?:D

patientia
13.01.2008., 23:34
Zato sto se meksorili ionako koriste zajedno (a zapravo sam prevrnula citav net i nisam uspjela naci valne duljine od kojih stiti ovaj drugi).

Dorée
13.01.2008., 23:35
UVB filter.

ok tnx:)
a šta znači ovo- fsp 25 spf (šta znači fsp )

Brančika
13.01.2008., 23:38
Water (Aqua), Cyclomethicone, Butylene Glycol, Ethylhexyl Methoxycinnamate, Zinc Oxide, Dimethicone, Phenyl Trimethicone, Octyldodecanol, Cetyl PEG/PPG-10/1 Dimethicone, Isononyl Isononanoate, Magnesium Sulfate, Sorbitan Sesquioleate, Ascrobyl Palmitate, BHT, Caprylic/Capric Triglyceride, Ethylene Brassylate, Methylparaben, Phenoxyethanol, Potassium Sorbate, Sodium Dehydroacetate, Tocopheryl Glucoside, Trimethylsiloxylicate, Xanthan Gum.
May Contain (+/-): Iron Oxides (CI 77491/CI 77492/ CI 77499), Talc, Titanium Dioxide (CI 77891), Ultramarines (CI 77007).

Ovo sam našla na internetu za sastav - piše da ima zinc oxide. Još ću provjeriti na pakiranju kad ga nađem.
Znači po ovome štiti i od UVA i UVB.

Hvala pat!