PDA

View Full Version : Sve što Vas zanima o ljekovitom bilju!

stranice : [1] 2

zdravac
21.12.2008., 19:38
Razgovarajmo o ljekovitom bilju i Vašim iskustvima u lječenju njime.

Alan_SP
21.12.2008., 22:37

Stvar sljaka i dosta mi je pomoglo, iako je naravno MMS bio ono sto me izlijecilo od Crohna. No, obnavljanje funkcije bubrega (vodena bolest, zbog godina uzimanja tableta protiv bolova) je definitivno uzrokovana idirotom, koji je i inace prilicno "jaka" stvar.

No, ono sto mene fascinira je koliko jako ljekovitih biljaka raste samo oko moje zgrade (ne toliko urbana zona Siska (koji bas i nema zone kao Zagreb recimo)). Cim izidem, odmah maslacak, stolisnik, trputac, rusomaca, tratincice, hrast, breza, malo dalje koprive.

Naravno, ne berem to oko zgrade, ipak je Sisak jedan od najzagadenijih gradova (ako ne i naj) Hrvatske, ali je fascinantno na sto covjek naide pred svojim vratima.

Da ne idem sto se sve moze naci kad malo proseces po prirodi (gdje se i usudim brati).

Astrice
22.12.2008., 02:36
Ja još nemam iskustva,ali imam tetu koja pravi čajeve ili neš drugo. Jer uvijek bere neke travke. I to sve otkad je u penziji.

method_man
22.12.2008., 05:46
Jel zna možda netko što bi bilo dobro za uklanjanje prištića a da je prirodno. Bilo bi lijepo kada bi netko napisao svoja iskustva.

rozzz
22.12.2008., 14:29
No, obnavljanje funkcije bubrega (vodena bolest, zbog godina uzimanja tableta protiv bolova) je definitivno uzrokovana idirotom, koji je i inace prilicno "jaka" stvar.

ne kužim, pričaš o iđirotu?
ja sam ga počela piti, prema uputi iz knjige marije treben - samo 6 gutljaja dnevno. navodno je dobar za cijeli probavni sustav.

kako misliš, prilično "jaka" stvar?

zdravac
22.12.2008., 18:27
Jel zna možda netko što bi bilo dobro za uklanjanje prištića a da je prirodno. Bilo bi lijepo kada bi netko napisao svoja iskustva.

Postoji pomoć u prirodnim preparatima:na svaki prištić koji je jako izražen staviti kap pravog eteričnog ulja lavande,isto tako postoji poseban kozmetički čaj kojim se umiva lice ujutro i navečer(pretpostavljam da je riječ o licu),zatim se ujutro nakon umivanja nanosi poseban melem kao dnevna krema na bazi maslinovog i bademovog ulja sa dodatkom mentola,a navečer poslije umivanja nanosi se lavanda te melem na bazi propolisa i meda kao noćna krema tj. maska.

Alan_SP
22.12.2008., 20:35

U osnovi, trebas detoksikaciju i unistavanje patogena, koji izazivaju upale i gnojenje. Detoksikacija, jer sve i tako izbije na kozu, ona pati, posto se nalazi izmedu nas i svijeta, pa sve prolazi kroz nju (u oba smjera), a patogeni su isto tako glavni krivci za skoro sve, pa izmedu ostalog izazivaju upale (pristici na kozi, a drugdje i gore stvari).

Za detox moze glina (oralno i eksterno), cajevi od kopriva, maslacka, stolisnika, ma ima jos dosta biljaka koje pojacavaju detoksikaciju.

Za ubijanje patogena mozes mazati i kefir po kozi (bakterije u kefiru su agresivne prema drugim, a nama ne skode), cajeve od kamilice, i drugih trava, sto ce reci, napravi jedinstvenu mjesavinu s onima za detoks, iako je kod bilja dobro sto jedna biljka pokriva vise podrucja (za razliku od alopatske medicine).

Kad pricam o kefiru, tu mislim na pravi kefir, ne komercijalni proizvod.

Ovo onako, ukratko.

Alan_SP
22.12.2008., 20:40
ne kužim, pričaš o iđirotu?
ja sam ga počela piti, prema uputi iz knjige marije treben - samo 6 gutljaja dnevno. navodno je dobar za cijeli probavni sustav.

kako misliš, prilično "jaka" stvar?

Da, idirot (Acornus calamus). Kad kazem da je prilicno jaka stvar mislim da se prilicno brzo vide rezultati (kod mnogo bilja treba prilicno dugo vremena da se vide rezultati), ali je i dobro znati da ne treba pretjerivati (ti radis na dobar nacin), te da pusaci mogu prestati pusiti (sto jeste zdravo, ali ako pusac naglo pocne povracati jer uzima idirot i pusi, moze pomisliti da se nesto drugo desava).

U svakom slucaju, mislim to u pozitivnom smislu.

rozzz
22.12.2008., 22:16
U svakom slucaju, mislim to u pozitivnom smislu.

thanks, tek sam počela, malo je gorko, izdržat ću....

Alan_SP
23.12.2008., 22:05
thanks, tek sam počela, malo je gorko, izdržat ću....

Nisi probala sto je gorko dok ne probas srcanik. :) Za razliku od mnogih drugih stvari, okus srcanika (izuzetno gorko) ostaje u ustima dugo, dugo. Posto je dobar za trbuh i njega sam uzimao. A prema njemu je sve drugo pjesma. Ustvari, ja nisam probao nista gore od biljnih lijekova.

method_man
24.12.2008., 07:59
Za detox moze glina (oralno i eksterno)........
Jel možeš malo ovo bolje objasnit ili dati neki link.
Gdje to ima za kupit?

Merlina
24.12.2008., 10:01

Kakvih prištića, akne? miteseri? mali upalni? postoje prirodna sredstva, čajevi koji se piju u tu svrhu kao korijen čička ili maćuhica, zatim kvalitetna nerafinirana biljna ulja kao maslinovo, noćurak, boražina, te naravno prirodna kozmetika sastavljena od biljnih i esencijalnih ulja (za masnu kožu jojoba, lješnjak, sjemenke grožđa ......), hidrolata (cvjetne vodice - neroli, ružmarin verbenon, čajevac, lavanda, timijan već prema vrsti problema), te prirodne kreme (na bazi biljnih i esencijalnih ulja te hidrolata - indivudualno napravljene za svaku osobu) a bez ikakvih konzervansa. Također postoje mogućnost kuhanja poljske preslice za njegu lica, ali to samo po sebi nije dovoljno. Ukoliko želiš više detalja i upute javi mi se na pm :).
Također neki kažu da pomaže u tu svrhu i kora jasena (onaj zeleni dio) koja se sastruže i pusti kuhati u vodi koja vrije 10 min, te se tom tinkturom maže lice par mjeseci (nemam iskustva sa tim).

Alan_SP
24.12.2008., 14:45
Jel možeš malo ovo bolje objasnit ili dati neki link.
Gdje to ima za kupit?

Glina (za medicinsku upotrebu mozes traziti pod imenom Zelena glina, ali ustvari, boje gline mogu biti razlicite) ima mnoga korisna svojstva, a jedno je da veze na sebe toksine i prljavstinu opcenito. Recimo, rafinerija gdje moj stari radi (a i druge rafinerije i slicna postrojenja) ima betonit (vrsta gline) kojom zasipaju eventualne izljeve nafte.

Naravno, za upotrebu u i na tijelu se upotrebljavaju posebno ciste vrste gline, koje se nabavljaju u trgovinama zdrave hrane, apotekama, biljnim apotekama i slicnim mjestima. A mozes kupiti i knjigu u kojoj se opisuje detaljno kako se glina upotrebljava.

Ukratko, glina je jedan odlican (moze izvuci i teske metale) detoksikator, a pored toga ima i jos mnoga ljekovita svojstva (recimo, ja sam na sebi otkrio da je fantasticna za opekotine, bol odmah prestaje, a nakon nekog vremena, kad maknes glinu, nema nikakvih tragova i posljedica), te je uzimanje gline svakako nesto za preporuciti.

Merlina
25.12.2008., 11:29
Da, osim za one koji imaju unutanje i vanjske hemeroide. Glinu treba znati piti.

zdravac
25.12.2008., 18:41
Ima li tko kakvih iskustava u liječenju kod ovog travara?Čujem da je jako poznat i dobar.Dobio sam njegovu vizitku i piše da je kemičar,maser i fitoterapeut.Isto tako da ima emisije na Varaždinskoj tv,radio Ivanec a i da piše u novinama.Molim da se javite sa Vašim iskustvima.

Astrice
25.12.2008., 21:39
Ha prvi put čujem za njega,al bome bi me zanimao.

lola7
25.12.2008., 22:27
..mene zanima..ako netko zna di se moze nabaviti lisce sladića?? ..ili"ti likviricije(tako nekako)..moze i mjesano sa korijenjem,..

Alan_SP
25.12.2008., 23:58
Da, osim za one koji imaju unutanje i vanjske hemeroide. Glinu treba znati piti.

Zbog veselja s Crohnom i stalnim proljevima i slicno, mogu se "pohvaliti" da sam imao i hemoroide.

Najbolje rezultate (povlacenje, smanjenje bolova, ukratko lijek) je pokazala glina, eksterno primijenjena i to sam ju koristio u prahu, ne mijesanu s vodom. Vrlo brzo i efikasno je dolazilo do pozitivne promijene i da me opet muce hemoroidi, prvo bih posegnuo za glinom. U tim periodima sam glinu uzimao i oralno, bez ikakvih problema, normalno dozirajuci kao i sto sad doziram.

A sto se tice tvrdnje da glinu treba znati piti i koristiti, slazem se. Kao i sve drugo, uvijek je potrebno izvjesno znanje i upoznatost s tehnickim svojstima i najboljim nacinima upotrebe da se maksimiziraju dobre strane i minimiziraju lose. To je nesto sto smatram da se ne mora posebno isticati. Knjiga "Lijecenje glinom" je dobar izvor osnovnih informacija.

Alan_SP
26.12.2008., 00:02
..mene zanima..ako netko zna di se moze nabaviti lisce sladića?? ..ili"ti likviricije(tako nekako)..moze i mjesano sa korijenjem,..

Ja bih otisao u biljnu apoteku, ili trgovinu zdravom hranom i znao bih i latinski naziv, te pitao da li imaju, ili pak znaju gdje se moze nabaviti. Isto tako, ako oni nemaju i ne znaju, potrazio bih nekog travara (u Sisku znam i prema njihovom letku ga imaju, ako je lat. Glycyrrhiza Glabra u pitanju) koji ga ima.

zdravac
26.12.2008., 00:17

Evo ja znam gdje možete nabaviti sladić ili slatki korjen tj.glycyrrhiza glabra ili liquiritiae radix.Pogledajte kontakt na www.zraka-sunca.net,oni se bave ljekovitim biljem,njihovim skupljanjem i obradom te čuvaju tradiciju liječenja biljem koja je od nekada poznata u njihovom kraju tj. u Donjoj Voći.Znam da i šalju poštom pouzećem.Puno sreće!

lola7
26.12.2008., 00:17
Ja bih otisao u biljnu apoteku, ili trgovinu zdravom hranom i znao bih i latinski naziv, te pitao da li imaju, ili pak znaju gdje se moze nabaviti. Isto tako, ako oni nemaju i ne znaju, potrazio bih nekog travara (u Sisku znam i prema njihovom letku ga imaju, ako je lat. Glycyrrhiza Glabra u pitanju) koji ga ima.

da,znam..probao sam biljne apoteke i zvao razne poznate travare u nas hrvata,ali za sada neuspjesno..

zdravac
26.12.2008., 00:38
Evo napisao sam u medjuvremenu gospodinu Greguru mail te tako saznao čime se sve bavi on osobno a i njegova udruga.Jako sam zadovoljan jer nije samo klasičan travar nego putem udruge radi na očuvanju tradicije liječenja biljem bilo preko tv-a,radija,novina ili predavanjima o ljekovitom bilju.Sve u svemu jako zanimljivo.

Astrice
26.12.2008., 00:45
Gle ja ću otvoriti firmu koja će se pored prirodne kozmetike baviti i fitoterapijom,jerbo sam pohađala tečaj za aromaterapeuta.Daj mi link ako ima sajt?

Merlina
26.12.2008., 12:55
Korijen sladića sam kupila na Dolcu u zatvorenom dijelu kod stepenica od čovjeka koji ima hrpu čajeva, biljčica i ...a provjeri ima li ga i tvrtka Suban čije proizvode možeš kupiti u svakoj bolje opskrbljenoj apoteci u gradu.

zdravac
26.12.2008., 12:55
Gle ja ću otvoriti firmu koja će se pored prirodne kozmetike baviti i fitoterapijom,jerbo sam pohađala tečaj za aromaterapeuta.Daj mi link ako ima sajt?

Evo,ja sam pogledao stranicu,koliko vidim da je još u izradi ali ima već i sad dosta toga.www.zraka-sunca.net Sretno!

lola7
26.12.2008., 15:13
zvao Suban,hvala na pokusaju :)

livmed
26.12.2008., 17:16
Negdje sam prije imao recept koji se zvao životni eliksir, ono kao neki čaj koji ti produžuje život pa je neka baba navodno doživila 112, a neka 120 godina
hhh
:ne zna:
znam da se koristi anđelika i rabarbara i naravno rakija hh al ima tu još mnoštvo biljaka i to sve su bile neke čudne, morat ću malo potražit taj recept

zdravac
27.12.2008., 18:18
Negdje sam prije imao recept koji se zvao životni eliksir, ono kao neki čaj koji ti produžuje život pa je neka baba navodno doživila 112, a neka 120 godina
hhh
:ne zna:
znam da se koristi anđelika i rabarbara i naravno rakija hh al ima tu još mnoštvo biljaka i to sve su bile neke čudne, morat ću malo potražit taj recept

Ej,ja baš to danas nabavio u Vž kod travara.Zove se lebens eliksir tj. životni eliksir i sastoji se od 12 biljaka koje se stavljaju u rakiju.Jedan paketić je za 1-4 litre ovisno kako tko jako voli.Rekao mi je da postoji još jedan eliksir koji se pije 10 dana po 2,5 dcl svaki dan i onda se napravi pauza od 3 mjeseca pa se može onda opet piti ali to on radi samo po narudžbi.Probat ću zasad ovo napraviti,treba 10 dana stajati pa ćemo vidjeti.Kaže da pomaže i kod parodentoze i bolova u želucu,problema sa žući i još dosta toga.Pozdrav.

Dragonfly
30.12.2008., 12:53
Moja iskustva su - ništa bez holističkog pristupa. :)

Drugo, ništa bez strpljenja - naviknuti danas na brz oporavak preko "instant" tableta, ljudi krenu koristiti biljne pripravke očekujući instant rješenje i ozdravljenje.

Treće - ništa bez otkrivanja uzroka i kompletnog mijenjanja određenih životnih navika te iscjeljenja duha.

Jako puno biljaka djeluje protiv istih simptoma. To će svatko vidjeti kada otvori bilo koju knjigu o biljkama. Stoga je bitno individualno odrediti "prirodu" simptoma i uskladiti ju s određenom biljkom.

Merlina
30.12.2008., 13:53
zvao Suban,hvala na pokusaju :)

Ima ga kod mene na jarunskom placu u biljnoj apoteci od Subana.

Alan_SP
30.12.2008., 22:02
Drugo, ništa bez strpljenja - naviknuti danas na brz oporavak preko "instant" tableta, ljudi krenu koristiti biljne pripravke očekujući instant rješenje i ozdravljenje.

Treće - ništa bez otkrivanja uzroka i kompletnog mijenjanja određenih životnih navika te iscjeljenja duha.

Jako puno biljaka djeluje protiv istih simptoma. To će svatko vidjeti kada otvori bilo koju knjigu o biljkama. Stoga je bitno individualno odrediti "prirodu" simptoma i uskladiti ju s određenom biljkom.

Sto se tice druge stavke, postoje i brze metode, ali se slazem s tockom 1 (holisticki pristup), jer ne vjeruje covjek da je nesto lijek, dok ne sazrije da moze vjerovati. Recimo, MMS je izuzetno brz i efikasan. No, problem je u tome sto covjek ne vjeruje da nesto tako jednostavno (i ljudi vole misliti kako je to jako opasno) pomaze.

Sto se tice trece stavke, mislim da je to i najvaznija. Mi trebamo promijeniti nesto u sebi (ne, nije potrebna cijelokupna promjena, vec nesto, ovisno od slucaja do slucaja), te nam se onda polako otvore vrata koja vode do lijeka. Ja to volim reci Bolest je skola, lijek je diploma.

Sto se tice biljaka, one su odlicne i zato sto neke biljke ulaze u klasu panacea, a jos je vaznije sto su dostupne svugdje oko nas (iako, treba paziti gdje ih brati, nije bas svugdje zdravo). Isto tako, kod biljaka je problem sto djeuluju sporo i za mnoge biljke treba vremena da djeluju... No, ponekad i nevjerojatno brzo djeluju (probajte svjezu aloju veru na neki ubod kukca, opekotinu).

Astrice
31.12.2008., 03:27
Evo ja namjeravam otvoriti firmu koja će se između ostalog baviti i proizvodima od ljekovitog bilja,ali to tek za nekih pola godine.

Alan_SP
31.12.2008., 14:04
Evo ja namjeravam otvoriti firmu koja će se između ostalog baviti i proizvodima od ljekovitog bilja,ali to tek za nekih pola godine.

Heh, to je odlicna ideja i ja sam razmisljam mozda se takvim necim baviti, tj. prodavati proizvode i zdravlje (dakle, sto i kako koristiti). Iako sam prije bio potpuno nezainteresiran za zdravlje, Crohn me preodgojio. :)

A i u Sisku je bila jedna trgovina, no ta je stalno mijenjala lokaciju, nestajala na jednom mjestu, pojavila se kasnije na drugom i tako vec nekoliko puta. I sad sam cuo da je opet nestala, sa zadnjeg mjesta gdje je bila...

Ukratko, trgovina koje imaju stvari koje djeluju ne moze biti previse. Jedini je problem, koliko su zaista Hrvati zainteresirani za svoje zdravlje? To je veliko pitanje, bar ovdje u Sisku...

zdravac
01.01.2009., 17:40
Svima Vama želim puno zdravlja,sreće i dobre pameti u 2009.godini.
Drago mi je što se interisirate o ljekovitom bilju a još više što su se neki odlučili i baviti njime kao i ja,samo ja nisam odlučio ništa samostalno raditi po tom pitanju jer smatram da nisam dovoljno stručan za to tj.tih nekoliko knjiga koje sam pročitao nemogu me pripremiti za samostalno bavljenje ljekovitim biljem te sam se stoga učlanio u udrugu koja se bavi očuvanjem tradicije liječenja biljem.Nadam se da ću tako puno više i bolje naučiti od čovjeka koji to vodi i stvarno se razumije u bilje jer je kemičar,maser i fitoterapeut sa njemačkom praksom za ljekovito bilje i nastavlja tradiciju svojih predaka u kraju gdje je to velika tradicija,a nekada je tamo djelovao i poznati slikar naive Slavko Stolnik za kojega je velika većina vas sigurno čula.

zdravac
01.01.2009., 17:45

Alan_SP
01.01.2009., 23:03
Drago mi je što se interisirate o ljekovitom bilju a još više što su se neki odlučili i baviti njime kao i ja,samo ja nisam odlučio ništa samostalno raditi po tom pitanju jer smatram da nisam dovoljno stručan za to tj.tih nekoliko knjiga koje sam pročitao nemogu me pripremiti za samostalno bavljenje ljekovitim biljem te sam se stoga učlanio u udrugu koja se bavi očuvanjem tradicije liječenja biljem.Nadam se da ću tako puno više i bolje naučiti od čovjeka koji to vodi i stvarno se razumije u bilje jer je kemičar,maser i fitoterapeut sa njemačkom praksom za ljekovito bilje i nastavlja tradiciju svojih predaka u kraju gdje je to velika tradicija,a nekada je tamo djelovao i poznati slikar naive Slavko Stolnik za kojega je velika većina vas sigurno čula.

Uvijek je dobro od nekog uciti, a i citanje knjiga je isto tako ucenje (tako sam ucio na fakultetu, ne? :) ).

Sto se tice straha, s ljekovitim biljem ne mozes odvise pogrijesiti, tj. pogledaj sto su kontraindikacije, ako ih ima, te provjeris s covjekom. Neke biljke koje su ljekovite, ali i opasne, jednostavno preskocis.

Na kraju krajeva, covjek se jednom mora nauciti. Ja sam se ucio na sebi, jer sam morao. I jedino sto znam je to da ako covjeku kazes da mu nesto moze pomoci, upoznas ga s eventualnim rizicima i pustis ga da odluci, onda je to njegova informirana odluka. A ne tvoja. Dakle, ja nikad ne bih tjerao nekog da nesto uzima, vec bih samo predlozio.

zdravac
03.01.2009., 21:32
Uvijek je dobro od nekog uciti, a i citanje knjiga je isto tako ucenje (tako sam ucio na fakultetu, ne? :) ).

Sto se tice straha, s ljekovitim biljem ne mozes odvise pogrijesiti, tj. pogledaj sto su kontraindikacije, ako ih ima, te provjeris s covjekom. Neke biljke koje su ljekovite, ali i opasne, jednostavno preskocis.

Na kraju krajeva, covjek se jednom mora nauciti. Ja sam se ucio na sebi, jer sam morao. I jedino sto znam je to da ako covjeku kazes da mu nesto moze pomoci, upoznas ga s eventualnim rizicima i pustis ga da odluci, onda je to njegova informirana odluka. A ne tvoja. Dakle, ja nikad ne bih tjerao nekog da nesto uzima, vec bih samo predlozio.
Ništa ja ne kažem na tvoju želju da učiš o ljekovitom bilju,dapače drago mi je.No kažeš da si tako učio i na faxu,ali i tamo si imao predavače,zar ne?Zato sam ja odlučio učiti od čovjeka koji se već 20 godina bavi time i smatram da ću tako prije naučiti nego samostalno.On je posvetio život ne samo liječenju biljem preko svojih pripravaka nego i edukaciji ljudi da mogu sami prepoznati biljku u prirodi i na taj si način pomoći.A ako ljudi nemaju vremena ili nemaju recepte za neke složenije stvari mogu kod njega nabaviti preko 200 vrsta raznih pripravaka,čiji je sastav javan ali naravno ne i omjeri ili način izrade,no on je spreman s vremenom mene i to naučiti i ja sam mu jako zahvalan na tome.Želim ti svu sreću u tvojem učenju,a možda se nekad negdje i upoznamo.Lijep pozdrav.

Alan_SP
03.01.2009., 22:32
Ništa ja ne kažem na tvoju želju da učiš o ljekovitom bilju,dapače drago mi je.No kažeš da si tako učio i na faxu,ali i tamo si imao predavače,zar ne?Zato sam ja odlučio učiti od čovjeka koji se već 20 godina bavi time i smatram da ću tako prije naučiti nego samostalno.On je posvetio život ne samo liječenju biljem preko svojih pripravaka nego i edukaciji ljudi da mogu sami prepoznati biljku u prirodi i na taj si način pomoći.A ako ljudi nemaju vremena ili nemaju recepte za neke složenije stvari mogu kod njega nabaviti preko 200 vrsta raznih pripravaka,čiji je sastav javan ali naravno ne i omjeri ili način izrade,no on je spreman s vremenom mene i to naučiti i ja sam mu jako zahvalan na tome.Želim ti svu sreću u tvojem učenju,a možda se nekad negdje i upoznamo.Lijep pozdrav.

Hm, kod mene na faksu su vise dali popis literature i kad su pricali, nije nuzno imalo veze s onim sto ce pitati, tj. nikad se nisu ogranicavali samo na ono sto su ispredavali. No, to nije bitno.

Svakako da je bolje da ti netko biljku pokaze u prirodi, to je uvijek bolje, a svakako koristi i biljku vidjeti u vise razlicitih stanista, jer ovisno o vise faktora biljka moze izgledati dovoljno razlicito da ju netko neiskusan (a i ja sam jos uvijek dovoljno neiskudan da ne prepoznajem mnoge biljke) ne moze prepoznati.

No, biljem se moze baviti i tako sto kupujes bilje od nekog tko zna prepoznati biljku. Dakle, ti sam radis svoje mjesavine od bilja koje si ti djelomicno ubrao, a djelomicno kupio.

I naravno, uvijek je dobro imati od koga uciti, ali ne smatram da je zivi covjek nuzan, za mene je i dobro napisana knjiga (a i imam vise knjiga o temi koja me zanima) odlicna. A danas je tu i internet, gdje se moze dosta naci.

Dragonfly
05.01.2009., 11:41

Možeš malo više o toj udruzi? :)

Alanna_st
05.01.2009., 11:55
Da li tko zna koji ljekoviti pripravak za jacanje i brzi rast kose i zanima me jos alternativno lijecenje policisticnih jajnika?

ashwinikumaras
05.01.2009., 15:16
Alanna_st- postoje deseci i stotine kombinacija za svaku pojedinu bolest. Svaka djeluje na svoj specifičan način. Ja ću nabrojati dvije biljke koje se generalno koriste za probleme kose i vlasišta, a to su: kopriva, čičak.

Korijen koprive, zdrobljen, 30g zakuhamo u 0,5l hladne vode. Oparak nakon 15min procijedimo i time masiramo kosu i vlasište 3-5 puta dnevno. Možemo i nakon pranja kose namočiti kosu sa tim oparkom, i ostaviti ga na glavi, bez ispiranja.

Korijen čička napravimo isto kao i korijen koprive.

rozzz
06.01.2009., 12:17
jedno pitanje:
imam više boljki; želudac, žuč s jedne strane, kandida s druge, ginekološki s treće itd.
pijem čaj za želudac. smije li se istovremeno piti više vrsta čajeva?

ashwinikumaras
06.01.2009., 14:31
jedno pitanje:
imam više boljki; želudac, žuč s jedne strane, kandida s druge, ginekološki s treće itd.

Ne samo da smiješ, nego i trebaš, s obzirom da patiš od više problema.

rozzz
06.01.2009., 15:39
Ne samo da smiješ, nego i trebaš, s obzirom da patiš od više problema.

ok,thanks!

Merlina
06.01.2009., 20:18
Da li tko zna koji ljekoviti pripravak za jacanje i brzi rast kose i zanima me jos alternativno lijecenje policisticnih jajnika?

Može se kombinirati ovaj navedeni oparak koprive kojeg se doda 10 ml u neki npr babylove šampon sa 20 kapi esencijalnog ulja ružmarina verbenona i 20 kapi esencijalnog ulja ružmarina cineola.

silent scream
06.01.2009., 20:27
Zna netko lijek za dermatitis?:(

Alan_SP
06.01.2009., 21:36
jedno pitanje:

Hm, da, stanje izgleda gadno. Ukratko, da ne duzim, ja sam vec o tome i prije pisao, MMS ce rijesiti sve to, a caj je zgodan kao potpora za oporavak tijela.

www.miraclemineral.org za informacije o MMSu.

Dragonfly
07.01.2009., 10:42
jedno pitanje:

To je ovako dosta nespecifično što si navela.

Problemi sa žući i sa želucem bi išle u prilog tome da se jako "jedeš iznutra" tj. sakupljaš žuć. ;)
Kandida je posljedica depresija i naglih promjena raspoloženja i to često kroničnih, a s obzirom da si navela ginekološke probleme, kod tebe je ona vjerojatno usko vezana i uz to.
Nisi rekla točno koji ginekološki problemi?

Ovo su samo moje pretpostavke naravno i ne moraju biti točne. :)

E sad, ovo je ono što smo pričali na neki način s početka: mogu se liječiti simptomi (ovi koje si navela) i pogledati stvarni uzroci pa jedno i drugo paralelno.

Tako nekako ja razmišljam..npr. napravila bih ti mješavinu za smirenje, onda bih ti išla dignuti imunitet i "pročistit" krv te nakon toga dala neki čaj za želudac.

No mislim da ljudi uistinu trebaju znati detektirati uzrok njihovih boljki - sama trava, ma koliko djelotvorna bila, zatomit će samo simptome, ali neće otkloniti uzrok. Pogotovo kod ovakvih složenijih slučajeva.

Ok ako se radi o jednokratnoj upali sinusa koja je sezonska (sad po zimi npr.) - onda se više manje zna kaj se radi i daje i bespotrebno je filozofirati. :mig:

Ali kod ovako složenih situacija treba po meni postupiti ipak malo temeljitije od davanja čaja za želudac. :o

Dragonfly
07.01.2009., 11:14

Kakav dermatitis?
Atopijski, alergijski, uzrokovan bakterijama, kontaktni ili dr.?

rozzz
07.01.2009., 13:36
Hm, da, stanje izgleda gadno. Ukratko, da ne duzim, ja sam vec o tome i prije pisao, MMS ce rijesiti sve to, a caj je zgodan kao potpora za oporavak tijela.

www.miraclemineral.org za informacije o MMSu.

upravo sam i sama došla do toga da pokušam sa MMS-om. nekako sam sigurna da je to rješenje.
moja doc kaže da je antibiotik koji sam popila prošle godine izazvao sistemsku kandidu, uništio želudac, oslabio imunitet, dobila endometriozu (pročitala sam negdje da je endom. povezana s kandidom?!). naravno, stres je odigrao značajnu ulogu.
uglavnom, izgleda da se treba riješiti kandide (MMS!), podići imunitet.

čajeve i pijem kao back-up...

rozzz
07.01.2009., 13:40
dragonfly, hvala na savjetima, nisi daleko od istine :mig:

Dragonfly
07.01.2009., 14:14
Negdje sam bila pročitala da je endometrioza rezultat konfrontacije najdubljih emocionalnih potreba i onoga što se "treba učiniti".
Dakle, osoba se lomi između onog što želi i onog što misli da bi trebala.

Tako da nekako sumnjam da je kandida uzrok tvoje endometrioze, nego bih prije rekla da je ona samo posljedica..
Drugim riječima, ta gljivica normalno živi u našem organizmu, a podivlja onda kada se stvore idealni uvjeti za nju - stres, pretjerani unos antibiotika (zato se preporuča mlječno kisela dijeta kad se piju ab) i slično.

Po meni bi bilo ok da prvo promijeniš prehranu.
Npr. jedno makrobiotičko savjetovanje i jelovnik kojeg bi se držala neka 3 mjeseca je dobar početak. Znam mnoge žene koje su upravo na takav način kod ginekoloških problema očistile organizam za početak.

Paralelno s time bi bilo dobro raditi neku metodu opuštanja koja tebi odgovara: da li yoga, meditacija ili nešto treće, ovisi o osobnim afinitetima.

Acidosalus http://com.hok.hr/web/marinalab/proizvodi_hr.html bi ti bio od velike pomoći u rješavanju kandide i dizanju imuniteta.

A onda uz to paralelno vidjeti što je to oko čega se toliko lomiš u sebi? Što ti to uistinu želiš, a što misliš da bi morala jer to od tebe očekuje bolja polovica, okolina, obitelj, naučeni obrasci ponašanja? ;)

Moj dobar prijatelj mene često puta pita: dušo draga, daj se odluči jesi li ti jedno ili dva? :D

Kod svrbeža rodnice koji se obično javlja kod kandide dobro je koristiti tri žlice jabučnog octa otopljene u pola litre tople vode i time ispirati rodnicu nekoliko puta dnevno. To je za ublažavanje simptoma.

Eto, to je ono što iz iskustva znam.

silent scream
07.01.2009., 20:54
Kakav dermatitis?
Atopijski, alergijski, uzrokovan bakterijama, kontaktni ili dr.?

kontaktni

rozzz
07.01.2009., 21:01
:s za ovo gore!

da, upravo mi se to i desilo - rastrgnuta između onog "što bih trebala" i "što sam zapravo htjela". strašno! najgore je od svega što sam samu sebe čak i uvjerila da to nešto želim iako sam dobivala nedvosmislene znakove svog tijela da nešto nije u redu.
bilo pa prošlo, posljedice ostale, sada plaćam zbog toga što nisam bila JA.

mijenjam prehranu, pijem neki Vitality probiotik (navodno najbolji na tržištu), idem na yogu, "radim na sebi" :)

a kad smo već na temi o biljkama, danas sam u napadaju boli od endometrioze, stavila obloge od švedske grenčice, za pola sata prošlo!

Dragonfly
07.01.2009., 23:40
:s za ovo gore!

da, upravo mi se to i desilo - rastrgnuta između onog "što bih trebala" i "što sam zapravo htjela". strašno! najgore je od svega što sam samu sebe čak i uvjerila da to nešto želim iako sam dobivala nedvosmislene znakove svog tijela da nešto nije u redu.
bilo pa prošlo, posljedice ostale, sada plaćam zbog toga što nisam bila JA.

mijenjam prehranu, pijem neki Vitality probiotik (navodno najbolji na tržištu), idem na yogu, "radim na sebi" :)

a kad smo već na temi o biljkama, danas sam u napadaju boli od endometrioze, stavila obloge od švedske grenčice, za pola sata prošlo!

Lijepo. :)
Eto, ako osjećaš da si na dobrom putu, onda jesi.
Sad još samo promijeni ovo "plaćam" i pokušaj shvatiti to kao "učim kako biti ja".
Nema kazne.
Tijelo te samo upozorava i uči, a ne kažnjava. ;)
Shvati ovo kao put ka iscjeljenju, a ne kao kaznu i sve bu dobro :kiss:

Alan_SP
08.01.2009., 00:06
upravo sam i sama došla do toga da pokušam sa MMS-om. nekako sam sigurna da je to rješenje.
moja doc kaže da je antibiotik koji sam popila prošle godine izazvao sistemsku kandidu, uništio želudac, oslabio imunitet, dobila endometriozu (pročitala sam negdje da je endom. povezana s kandidom?!). naravno, stres je odigrao značajnu ulogu.
uglavnom, izgleda da se treba riješiti kandide (MMS!), podići imunitet.

čajeve i pijem kao back-up...

Da, MMS svakako pomaze kod skoro svih bolesti (kod svih uzrokovanih patogenima svakako), a ovo sve sto si nabrojala smrdi na patogene.

MMS ce svakako pobiti gamad (moje ime od milja za patogene), tu nema problema. Za kandidu je jos dobro uzimati jod (Lugolova otopina) koja i inace fali.

E sad, kad pobijes gamad, to ti nece vratiti dobru crijevnu floru (ubijenu antibioticima), za to je najbolji kefir (pravi, ne onaj u trgovini) i sad u ovo doba mozes doci do rasola. Njih pocni primjenjivati ili za terapije MMSom, ili kad prodes ciscenje i prijedes na terapiju odrzavanja.

Koliko sam vidio, vec se kefir moze naci i kod nas, ja sam svoj nabavio u Austriji, ali ga polako sirim, pa se nadam da ga i drugi sire, te da ga se opet moze naci. Naravno, za prvu ruku je dobar i onaj kupovni, koji je bolji nego nista, ali pravi kefir je ipak najbolji.

Alan_SP
08.01.2009., 00:12
Tako da nekako sumnjam da je kandida uzrok tvoje endometrioze, nego bih prije rekla da je ona samo posljedica..
Drugim riječima, ta gljivica normalno živi u našem organizmu, a podivlja onda kada se stvore idealni uvjeti za nju - stres, pretjerani unos antibiotika (zato se preporuča mlječno kisela dijeta kad se piju ab) i slično.

Kod svrbeža rodnice koji se obično javlja kod kandide dobro je koristiti tri žlice jabučnog octa otopljene u pola litre tople vode i time ispirati rodnicu nekoliko puta dnevno. To je za ublažavanje simptoma.

Sto se tice uzroka bolesti, svakako da bilo sto sto utjece na nas imunitet (tj. slabi ga) negativno pogoduje bolesti. Patogeni nas osvajaju u vecem broju tek onda kad nas imunitet ne moze drzati korak, jer je oslabljen. Razloga za to ima mnogo.

Kako god, pad imuniteta se ocituje u porastu patogena, sto onda vidimo kao bolest. Iako dizanje imuniteta reduciranjem stresa i svim drugim metodama koristi, MMS je lijek kad treba ubiti patogene. Onda ti je i puno lakse dignuti imunitet, jer je dobio predah.

Sto se tice mlijecno kisele dijete, ona nije zdrava, vec eventualno dobre bakterije. Ali, tu je kefir najjaci.

Sto se tice octa, prema onom sto sam citao, izgleda da ocat pojacava djelovanje kandide, te i Jim Humble preporuca da se ocat ne koristi kao aktivator za natrijev klorit, vec da se koristi limunska kiselina, koja ne pomaze kandidi.

Ukratko, MMS s limunskom kiselinom. I kefir, rasol, voce, sirevi i slicno za vracanje dobre crijevne flore.

Alan_SP
08.01.2009., 00:14

Ukratko, probao gomile probiotika, sto odavde kupljenih, sto iz Amerike, ukratko, kefir je najbolji, a i prirodan je, te kosta koliko kosta mlijeko (ako mozes nabavljati sirovo, nekuhano, to je najbolje, a ako ne, onda prezivis s pasteriziranim i homogeniziranim).

Dragonfly
08.01.2009., 10:04
Sto se tice uzroka bolesti, svakako da bilo sto sto utjece na nas imunitet (tj. slabi ga) negativno pogoduje bolesti. Patogeni nas osvajaju u vecem broju tek onda kad nas imunitet ne moze drzati korak, jer je oslabljen. Razloga za to ima mnogo.

Kako god, pad imuniteta se ocituje u porastu patogena, sto onda vidimo kao bolest. Iako dizanje imuniteta reduciranjem stresa i svim drugim metodama koristi, MMS je lijek kad treba ubiti patogene. Onda ti je i puno lakse dignuti imunitet, jer je dobio predah.

Kaj ti reklamiraš taj MMS? :D
Šalim se malo - ovo je ipak topic o ljekovitom bilju. ;)

U konkretnom slučaju nije problem patogen organizam - to valjda podrazumijevaš pod pojmom patogen, ili?
Ovdje se primarno radi o endometriozi. Njen uzročnik nije patogen organizam.
I radi se o kandidi koja bazično nije patogena. Ona je fiziološki prisutna u organizmu i podivlja onda kada se poremeti pH organizma s kiselog na lužnato.

Sto se tice mlijecno kisele dijete, ona nije zdrava, vec eventualno dobre bakterije. Ali, tu je kefir najjaci.

Mliječno kisela dijeta je naziv za produkte koji u sebi sadrže mliječno kisele bakterije poput kefira ili acidofila. ;)

Sto se tice octa, prema onom sto sam citao, izgleda da ocat pojacava djelovanje kandide, te i Jim Humble preporuca da se ocat ne koristi kao aktivator za natrijev klorit, vec da se koristi limunska kiselina, koja ne pomaze kandidi.

Hm, ovo ne razumijem..ocat kao aktivator natrijevog klorita? Ako sam dobro shvatila valjda pričaš u kontekstu MMS-a? :ne zna:

Jabučni ocat koji se u ovom slučaju ne unosi oralno, nego lokalno, na rodnicu, ima isključiv zadatak zakiseliti medij - tj. sluznicu rodnice. Kada se medij "zakiseli", dolazi do razmnažanja "dobrih bakterija", normalne uspostave kiselog pH i povlačenja kandide. Ne znam što kaže Jim Humble, ovo je isključivo moje osobno iskustvo i iskustvo mnogih žena s kojima sam razgovarala.

Ukratko, MMS s limunskom kiselinom. I kefir, rasol, voce, sirevi i slicno za vracanje dobre crijevne flore.

Ne bi bilo sporno naglasiti da od voća treba definitivno izbjegavati grožđe, dinje, lubenice, naranče, suho voće, voćne sokove, zatim sve vrste plijesnivih, procesiranih i zrelih sireva te kkoristiti ako se baš mora samo one s niskim sadržajem laktoze. Zato jer se gljivice hrane svim vrstama šećera. :)

S obzirom da je ovo ipak topic o čajevima i biljkama, a ne o MMS-u :D ;), oblozi od ricinusa na donjem dijelu trbuha tri puta tjedno po 60 minuta također pomažu kod ublažavanja bolova uzrokovanih endometriozom.
Oblozi se rade tako da se vunena ili pamučna tkanina presavije u 4-5 slojeva i onda namoči u hladno prešano ricinusovo ulje. Oblog se stavlja direktno na kožu donjeg dijela trbuha i prekrije komadom plastične vrećice te se potom preko toga postavi termofor i ostavi sat vremena da djeluje.

Od čajeva za endometriozu bi bilo korisno piti čaj od vrkute koji inače djeluje povoljno na sve vrste grčeva jer vrkuta je prirodni spazmolitik (opušta glatku muskulaturu), a može ga se pomiješati i s kamilicom koja ima isti učinak.
Osobno bih tu još dodala kadulju kao prirodni antiseptik.

Dragonfly
08.01.2009., 10:10
kontaktni

Alergijski ili nealergijski?
Pretpostavljam nealergijski..

silent scream
08.01.2009., 13:45
Alergijski ili nealergijski?
Pretpostavljam nealergijski..

kontaktni nealergijski dermatitis:)

Dragonfly
08.01.2009., 14:39
kontaktni nealergijski dermatitis:)

Pa tebi je onda super - samo moraš izbjegavati ono što ti izaziva dermatitis :mig:

Inače kantarion (gospina trava), neven, crni kim, lavanda - sva ulja ili masti na bazi toga su dobri kod dermatitisa.

silent scream
08.01.2009., 14:46
Pa tebi je onda super - samo moraš izbjegavati ono što ti izaziva dermatitis :mig:

Inače kantarion (gospina trava), neven, crni kim, lavanda - sva ulja ili masti na bazi toga su dobri kod dermatitisa.

Problem je sto ne znam sta ga izaziva :rofl:
Zahvaljujem na odgovoru :mig:

Dragonfly
08.01.2009., 15:23
Problem je sto ne znam sta ga izaziva :rofl:
Zahvaljujem na odgovoru :mig:

Hahahaha! :lol:

Genijalno..

A ništa, onda promatraj..tako sam i ja.
Pa sam skužila da me iritiraju određeni deterđenti za pranje suđa.
U detalje mi se nije dalo. Lakše je bilo da od tog trenutka drugi peru suđe :D

silent scream
08.01.2009., 16:09
Hahahaha! :lol:

Genijalno..

A ništa, onda promatraj..tako sam i ja.
Pa sam skužila da me iritiraju određeni deterđenti za pranje suđa.
U detalje mi se nije dalo. Lakše je bilo da od tog trenutka drugi peru suđe :D

:rofl:
Meni smeta (koliko sam skuzila) nesto u sastavu krema, sampona..a misterija je sta:eek:
sudje vec tri godine ne perem (koliko imam dermatitis):rofl::cerek:
Ocito mi je sudjeno da se perem samo vodom.
Inace, znas di da nadjem ulja ili masti tog sta si nabrojala?

Alan_SP
08.01.2009., 22:58
Kaj ti reklamiraš taj MMS? :D
Šalim se malo - ovo je ipak topic o ljekovitom bilju. ;)

U konkretnom slučaju nije problem patogen organizam - to valjda podrazumijevaš pod pojmom patogen, ili?
radi se o kandidi koja bazično nije patogena. Ona je fiziološki prisutna u organizmu i podivlja onda kada se poremeti pH organizma s kiselog na lužnato.

Hm, ovo ne razumijem..ocat kao aktivator natrijevog klorita? Ako sam dobro shvatila valjda pričaš u kontekstu MMS-a? :ne zna:

Da, reklamiram MMS, ali ne u smislu da ga prodajem, vec obavijestavam ljude da stvar radi. I to zasita odlicno, efikasno i jos je jeftina (ja svoj nabavljam besplatno).

Sto se tice patogena, kadida albicans je patogen (da, mislim patogeni organizam, ako je to tebi ljepsi izraz), a podivlja kad tvoj imuni sistem padne. Iz tih razloga (a i mnogih drugih) je najbolje da se makne iz tijela. A sto se tice poremecaja, on je obrnut, normalno je luznato, kiselo je bolesno. A kandida podivlja kad ti tijelo ode u kiselo, jer ona voli kiselo. Ako ti je tijelo luznato, onda nemas puno patogena i tvoj imuni sistem ih drzi pod kontrolom. Patogeni dizu kiselost tvog tijela iz jednostavnog razloga jer oni zive u kiseloj sredini i to njima odgovara, pa tjeraju i tebe u stanje koje njima (a ne tebi) odgovara.

Objasnjenje s octom je samo o tome kako se aktivira natrijev klorit. Radi se o tome da je cilj proizvesti klor dioksid, koji je djelatna tvar, klorit je samo generator, koji se aktivira kiselinom (za upotrebu u ljudima se ocito koriste kiseline koje su jestive, tj. nisu otrovne za covjeka).

A sto se tice biljaka, ja ne kazem da one nisu djelotvorne. Mnoge biljke su i te kako efikasne protiv patogena, kako one iz nasih, tako i iz drugih krajeva. Recimo, mangosteen je izuzetno efikasan, iako nije iz nasih krajeva.

Kad ja pricam o MMSu, samo kazem da u tezim slucajevima treba jace oruzje, a biljke koristiti kao potpora. U krajnjem slucaju, tu pricamo o zdravlju, sto je meni vaznije, nego bas tocna metoda.

Biljke koristim i dalje, jer zaista pomazu i mogu pomoci kod stvari kod kojih MMS ne moze. No to ne znaci da mislim da je zabranjeno koristiti vise stvari. I problem na koji sam dao rjesenje je konkretan problem, a samim tim, ne mislim otvoriti vise topika, za svaku metodu lijecenja koju znam.

Alan_SP
08.01.2009., 23:02

Kamilice imas dosta, svoju kupujem u reinfuzi u Intersparu (u Sisku), a sad se sjetih dobre stvari koja je odlicna za sve probleme s kozom, aloa vera. I toga ima za kupiti vise manje svugdje.

Dragonfly
09.01.2009., 10:09
Meni smeta (koliko sam skuzila) nesto u sastavu krema, sampona..a misterija je sta:eek:

Sličan problem imam i sama. Iako mi se događa izrazito rijetko, desi mi se da se operem nekim šamponom i dobijem urtikariju na pregibima koljena i laktova. Crveno, svrbi, peče do bola! :eek:
Nemam pojma točno koji sastojak, ali jednostavno se držim provjerenih šampona i ne mijenjam. To je najbolja prevencija.

Pa čak da se i pereš samo vodom, kaj fali? ;)
Ne samo da je dobro, nego treba prakticirat što rjeđe. Bez zafrkancije. Ono, popereš strateška mjesta i to je to.

A na kojim mjestima ti se stvara dermatitis?
Jesi li pokušala koristiti prirodne preparate koje možeš recimo naći u bio&bio trgovinama? Tamo imaju jedan dio s prirodnom kozmetikom.

Gore nabrojana ulja možeš kupiti npr. u DM-u. ;) A imaju i nevenovu kremu.
Ili u apotekama. Ili u prodavaonicama zdrave hrane koje u sastavu imaju i prirodnu kozmetiku kao što je Bio&bio.

Dragonfly
09.01.2009., 11:23
Nekako si mislim da bi bilo zgodno započeti pisati o nekim važnim biljkama i njihovoj primjeni. Svojedobno prije par godina tako nešto se radilo na jednom drugom topicu dok ovog podforuma nije ni bilo.
Primjera radi mogu započeti pa ako vam se bude svidjelo, možemo svako malo ubaciti neku ljekovitu biljčicu, ovisno o tegobama koje nas muče. :)

Kad smo se već dotakli dermatitisa, onda bismo mogli započeti s gospinom travom.

Kantarion, gospina ili bogorodičina trava, krvavac, gorac, gorčac (lat.- Hypericum perforatum L.)
STRANA IMENA: engl. - St. John's Wort; njem. - Johanniskraut echtes; fran. - Le mille- pertuis; tal. - Isperico pilatro
Ljekoviti dio: gornja polovica biljke

Hypericum perforatum njen latinski naziv koji ima korijen u grčkoj riječi hyperion, a znači hyper(iznad ili nad) i gerike(vrućina, toplina). Slobodno bi to preveli kao "vruća trava", a naziv je dobila jer raste u toplim krajevima. Karakterističnih je listova protkanih mnogobrojnim prozirnim točkicama (napunjene eteričnim uljem), a na vrhu stabljike cvatu lijepi žuti cvjetovi i s pet latica koji trljanjem daju crveni sok.

Gospina trava dio je mitologije Grka i Rimljana. U grčkoj mitologiji, Hyperion, (otac Heliosa), bio je bog Sunca i vozio je svoju zlatnu kočiju nebom od sumraka do zore. Hekata, božica duhova i vračanja, sakupljala je gospinu travu na sunčanim poljima Grčke. Kirka i Medea destilirale su listove i cvjetove gospine trave i tako spravljale napitke koji su im služili u zavođenju naglašavajući njihov šarm u dobru i zlu.

Postoje tumačenja da biljka potječe iz antičke Grčke gdje se koristila u obrani od zlih duhova, jer im je navodno njezin okus bio nesnosan.

U germanskoj mitologiji bila je posvećena Balduru, bogu Sunca, zbog svojih žutih cvjetova koji se otvaraju oko 24. lipnja(Ivanje), a tada su se održavale velike proslave.

Prema kršćanskom kalendaru 24. lipnja je dan Ivana Krstitelja pa se ova biljka naziva još i trava svetog Ivana.

Nošena u džepu ili obješena na vrata garantirala je obranu od groma i vještica, a ako se bere točno 24. lipnja, garantira sigurnost od prodora mračnih sila i melankolije pa se obredi mogu vršiti u miru - ovo je vjerojatno posljedica njenog umirujućeg djelovanja na nervni sustav. ;)

Prije kršćanskog doba(u keltskoj tradiciji), ova trava vezala se uz pojam vjere, izabrana od boga Sunca koristila se u obredima i žrtvama posvećenim njemu prvenstveno zahvaljujući obliku svojih cvjetova zlatnožute boje koji su nosili simboliku malih sunašca koji su se okretali od istoka prema zapadu prateći putanju sunca.
Kasnije, kada su kršćani otkrili da je Ivan Krstitelj rođen 24. lipnja, biljku su preimenovali, pa je svetkovina vatre postala svetkovinom sv. Ivana, a paganska biljka postala je trava sv. Ivana. Crkva je biljku posvetila sv. Ivanu koji je bio blagoslvljen iscjeljiteljskim moćima.
Sok ove trave u doticaju sa zrakom postaje crven pa se to izjednačilo sa krvlju sv. Ivana Krstitelja, a vjerovalo se da trava donosi sreću ako se koristi u obilježavanju stranica molitvenika i biblije - to ćete najbolje provjeriti ako protrljate njen cvijet kao što je gore na početku spomenuto.

Terapeutska svojstva
Od davnina ova trava koristila se za liječenje rana; ona je adstringent, diuretik i sedativ pa se koristi u liječenju kroničnih urinarnih infekcija, diareje, dizenterije, histerije, nervoze, krvarenja iz nosa i ostalih krvarenja.
U staroj Engleskoj mast od ove trave bila je poznata kao "balzam za ratnikove rane."
Novija istraživanja dokazala su da ova trava inhibira viruse koji uzrokuju pad imuniteta kod ljudi.

Moja vlastita iskustva sa ovom travom bogova u obliku čaja su sljedeća; otklanja depresiju i melankoliju.
Uz još jednu travu koja služi za borbu "protiv crnih misli", a to je matičnjak, idealan je napitak protiv depresije i anksioznosti.
Dakle dobitna kombinacija:
prstohvat matičnjaka, prstohvat metvice i prstohvat gospine trave i dobro raspoloženje zagarantirano! ;)

Indikacije
Dakle, na prvom su mjestu njega i zaštita kože u kozmetici i medicini (masaže, suha koža, ragade, ljuskava koža, zaštita od zračenja i sunčanja, prištevi, akne, čirevi, opekotine...) i to u obliku ulja prvenstveno.
Onda korištenje kod rana koje krvare; ozljeda mišića, hematoma, oteklina kod udaraca, uganuća i iščašenja te mnogobrojnih reumatskih oboljenja (npr. dobro za masažu reumatskih djelova).

A čaj (tinktura) koriste se kod liječenja neuroza, glavobolja, nesanice, tmurnih raspoloženja i depresije.

Mjere opreza zbog fotosenzibilnosti ne izlagati tretiranu kožu odmah suncu i pripaziti da se čaj ne koristi zajedno s lijekovima protiv depresije jer može znatno pojačati njihovo djelovanje.

Slika gospine trave (http://s1.pticica.com/pticica/foto/0000121611_m_0_hhllO5.jpg)

silent scream
09.01.2009., 12:51
Sličan problem imam i sama. Iako mi se događa izrazito rijetko, desi mi se da se operem nekim šamponom i dobijem urtikariju na pregibima koljena i laktova. Crveno, svrbi, peče do bola! :eek:
Nemam pojma točno koji sastojak, ali jednostavno se držim provjerenih šampona i ne mijenjam. To je najbolja prevencija.

Pa čak da se i pereš samo vodom, kaj fali? ;)
Ne samo da je dobro, nego treba prakticirat što rjeđe. Bez zafrkancije. Ono, popereš strateška mjesta i to je to.

A na kojim mjestima ti se stvara dermatitis?
Jesi li pokušala koristiti prirodne preparate koje možeš recimo naći u bio&bio trgovinama? Tamo imaju jedan dio s prirodnom kozmetikom.

Gore nabrojana ulja možeš kupiti npr. u DM-u. ;) A imaju i nevenovu kremu.
Ili u apotekama. Ili u prodavaonicama zdrave hrane koje u sastavu imaju i prirodnu kozmetiku kao što je Bio&bio.

Meni se pojavljuje na dlanovima i prstima. Mogu reci da sam imala "srece" jer nemam po cijelom tijelu. Koristim sada samo Eucerinove proizvode, oni mi odgovaraju tj. ne smeta mi nista u sastavu jer su radjeni za osjetljivu kozu. Nisam koristila prirodne preparate, ali pokusat cu jer ovaj svrab, pecenje, zatezanje i pucanje koze :eek:
Problem je sto imam i okp pa se stalno perem iako znam da nebi smjela.
Ti imas isto kont. nealergijski? Ja cu vidjet, ako ne prodje idem u naftalan, mozda pomogne.:)

ashwinikumaras
09.01.2009., 13:00
Probajte za sve probleme sa kožom koristiti Gospinu travu (kantarion), u formi ulja. Pa ako ne pomogne krenite dalje. Konzumacija kurkume djeluje iz unutra prema van, na kožu, tako da i to nije loše probati.

mukotrpak
09.01.2009., 13:09
Evo jedan koristan naputak svima koji su u ova blagdanska vremena krkali puno mesine a malo celuloze pa im je otvrdjela stolica aktivirala hemeroide.
Čaj od poriluka ilitiga skuhati poriluk i popiti vodu u kojoj je kuhan. 2-3 dcl kroz dan. Možda funkcionira i kada se posoli, nemam spoznaja, ali neslano radi. Osim toga, možda bi se stvar mogla učiniti ugodnijom ako se usput skuha i cijeli grincajg?

Alan_SP
09.01.2009., 23:01
Evo jedan koristan naputak svima koji su u ova blagdanska vremena krkali puno mesine a malo celuloze pa im je otvrdjela stolica aktivirala hemeroide.
Čaj od poriluka ilitiga skuhati poriluk i popiti vodu u kojoj je kuhan. 2-3 dcl kroz dan. Možda funkcionira i kada se posoli, nemam spoznaja, ali neslano radi. Osim toga, možda bi se stvar mogla učiniti ugodnijom ako se usput skuha i cijeli grincajg?

Hm, od grincajga je svakako mrkva i persin (korijen i list) svakako zdravo i dobro. A pored toga i luk (oba), ustvari cijela porodica Allium je zdrava (tj. sve jestive biljke iz te porodice).

Iako, problem je u kuhanju, zbog gubitka enzima, pa doticne biljke konzumirati sirove, ako je moguce. Naravno, cajevi ciljaju na druge sastojke (kod Alliuma, na sumporne spojeve uglavnom).

Dragonfly
10.01.2009., 12:55
Probajte za sve probleme sa kožom koristiti Gospinu travu (kantarion), u formi ulja. Pa ako ne pomogne krenite dalje. Konzumacija kurkume djeluje iz unutra prema van, na kožu, tako da i to nije loše probati.

Da, tako nekako i ja mislim.
Iako, dosta njih navodi neven kao ultimativni broj jedan za ublažavanje i zacjeljivanje kožnih simptoma.
Kakva su tvoja iskustva?

Uvijek si nekak mislim, ak je dilema, onda oboje. :D

Za "iznutra" ni korijen čička nije loš.

Dragonfly
10.01.2009., 12:58

O užas! :rofl:
Meni ovo zvuči ovako na prvu koma - po pitanju okusa.
Jesi probao? Kako se nepcu čini? ;)

zdravac
10.01.2009., 16:36
Možeš malo više o toj udruzi? :)

Stranica udruge je www.zraka-sunca.net
Stranica je doduše stara ali i na njoj ima dosta korisnih informacija.Nova stranica je u izradi i biti će uskoro dostupna.Za sve koji žele više informacija ili savjeta u liječenju pripravcima udruge tu je e-mail;zrakasuncagr@net.hr

zdravac
10.01.2009., 16:52
Meni se pojavljuje na dlanovima i prstima. Mogu reci da sam imala "srece" jer nemam po cijelom tijelu. Koristim sada samo Eucerinove proizvode, oni mi odgovaraju tj. ne smeta mi nista u sastavu jer su radjeni za osjetljivu kozu. Nisam koristila prirodne preparate, ali pokusat cu jer ovaj svrab, pecenje, zatezanje i pucanje koze :eek:
Problem je sto imam i okp pa se stalno perem iako znam da nebi smjela.
Ti imas isto kont. nealergijski? Ja cu vidjet, ako ne prodje idem u naftalan, mozda pomogne.:)

Smatram da je problem u konzervansima koji se koriste u proizvodnji raznih krema koji otapaju zaštitnu površinsku masnoću kože pa dolazi do nastanka dermatitisa.Kolega me je upoznao sa jednim takvim slučajem kod gospodje u Varaždinu koja je isprobala razne preparate i ništa joj nije pomoglo.Tada se obratila njemu i on joj je uspješno riješio problem melemom koji se proizvodi po starinskoj recepturi od pčelinjeg voska i svježeg gaveza uz antistresni tretman u obliku antistresnih kapi koje se piju prije ručka i antistresni čaj koji se pije navečer prije spavanja.Za sve dodatne informacije možete se obratiti na e-mail:zrakasuncagr@net.hr

zdravac
10.01.2009., 17:18
[brzi rast kose i zanima me jos alternativno lijecenQUOTE=Alanna_st;17984375]Da li tko zna koji ljekoviti pripravak za jacanje i je policisticnih jajnika?[/QUOTE]

Za probleme vlasišta postoji terapija u obliku losiona na bazi koprive,ružmarina i podbjela koji se tri dana ujutro umasirava u vlasište bez ispiranja,četvrti dan se kosa opere biljnim šamponom na bazi melise i koprive te se šampon ispere revitalizatorom u obliku brezinog octa.Ta terapija jača korijen,liječi vlasište,poboljšava rast kose i sprječava pretjerano ispadanje kose.Preporuča se i kod psorijatičnih oboljenja vlasišta uz primjenu ulja od gospine trave i ružmarina.
Što se tiče policističnih jajnika terapija je slijedeča:melem na bazi pčelinjeg voska sa dodatkom nevena,mente i lavande za masažu stopala jer morate jako paziti da nikad nemate lošu cirkulaciju u nogama ni hladne noge.Zatim melem na bazi pčelinjeg voska sa dodatkom gospine trave,mente i ružmarina za masažu abdomena.U jutarnjim satima uzimati čaj za cirkulaciju,a ako je problem sa niskim tlakom što je čest problem kod ovakvih slučajeva treba kombinirati i sa biljnim kapima za povišenje tlaka.Za više informacija obratite se na e-mail:zrakasuncagr@net.hr Lijep pozdrav!

Natch
10.01.2009., 17:24

obicna belobaza. kosta 14 kuna u ljekarni. najbolja krema na svijetu.

utisana
10.01.2009., 17:59
Da li netko od vas izradjuje mjesavine cajeva koje opisujete i da li je moguce preko poste ih dobiti?

zdravac
10.01.2009., 21:10
Da li netko od vas izradjuje mjesavine cajeva koje opisujete i da li je moguce preko poste ih dobiti?

Da,moguće je naručiti poštom sve proizvode koje udruga Zraka sunca izradjuje po tradicionalnim recepturama,te ih dobiti na svoju kućnu adresu,a plačanje je pouzećem.Udruga obrađuje oko 120 biljaka iz našeg podneblja te izradjuje preko 200 vrsta raznih proizvoda od mješavina raznih čajeva,biljnih melema,biljnih kapi,sirupa,meda sa ljekovitim biljem,eliksira i drugih biljnih pripravaka.

mukotrpak
11.01.2009., 21:19
Probao, i malo je bljutavo. Zato bi ga se možda moglo malo posoliti.

sinkezg
11.01.2009., 21:55
Evo koju sam knjigu pronašao doma:

Ivan Benko - Kako se liječiti biljem

Tisak: RO "Zagreb" Samobor
Zagreb, 1983.

Citati iz knjige:
Ako zakažu sve pilule i tablete,
neće zakazati ljekovito bilje,
gdje jedna jedina biljka liječi
zastarjelu bolest u nekoliko dana.
Dr Schierbaum

Snaga tvog tijela leži
u sokovima bilja
Shin-nong

Bilješka o piscu:
Ivan Benko rođen je 1907. godine kraj Bjelovara, u Crkvenoj Vesi. Tajna bilja privlači ga od rane mladosti, pa već kao osamnaestogodišnjak počinje sakupljati ljekovito bilje. Čitajući i radeći, družeći se s iskusnim poznavaocima trava, surađujući s poznatim tvornicama ("Biljana", "Krka"), radeći sam s bolesnicima, sticao je neprocjenjivo iskustvo u liječenju biljkama, Njegovu kuću u Ivanić-Gradu posjetili su brojni bolesnici iz zemlje i svijeta tražeći lijek ili barem savjet kod liječenja. Posjetili su ga i brojni znanstvenici tražeći u razgovorima potvrde za nova iskustva.
Za svoj nesebičan, pregalački rad, za pomoć čovjeku dobio je brojna priznanja, posljednje od pape Pavla VI za "nesebičnu humanost u pružanju pomoći nemoćnim i bolesnim".

saknam
15.01.2009., 08:48
Nakon liječenja tabletama jedino što mi je pomoglo za moju katastrofalnu probavu je ovo:

http://www.gen.hr/pages/biofit.html
:s

zato vjerujem u bilje , što mi je prije bila totalna glupost jer sam previše vjerovao farmaceutima.:flop:

Alan_SP
15.01.2009., 22:15
zato vjerujem u bilje , što mi je prije bila totalna glupost jer sam previše vjerovao farmaceutima.:flop:

Uh, malo skupo za pola litre vina i trave.

Mozes bez problema sam raditi tinkture i maceracije (otapanje ljekovitih tvari u alkoholu i vodi). Svakako je jeftinije.

zdravac
16.01.2009., 18:36
Udruga "Zraka sunca" poziva sve zainteresirane na učlanjenje koje Vam donosi 20% popusta kod kupnje svih naših biljnih proizvoda.Udruga promiče liječenje biljem putem održavanja predavanja,televizijskih i radijskih emisija te članaka u tiskanim medijima.Obradjujemo oko 120 vrsta biljaka iz našeg podneblja koje možete kupiti pojedinačno ili u obliku proizvoda koje radimo po starim recepturama.Izradjujemo preko 200 vrsta biljnih proizvoda od raznih mješavina čajeva,biljnih kapi,melema,sirupa,meda sa ljekovitim biljem,biljnih pudera,eteričnih ulja.ulja za masaže,te raznovrsni poklon program.Zagovaramo komplementarnu medicinu te u tom smislu čovjeka doživljavamo kao individuu a ne kao broj što je najčešće prisutno kod medicinara.Ako želite nešto više saznati o udruzi i njezinom djelovanju možete pogledati na www.zraka-sunca.net,obratiti se na e-mail zrakasuncagr@gmail.com ili na broj 091/560 66 53.Isto tako nam se možete obratiti za savjete i informacije vezane uz ljekovito bilje.Udruga "Zraka sunca"

zdravac
17.01.2009., 17:53
zato vjerujem u bilje , što mi je prije bila totalna glupost jer sam previše vjerovao farmaceutima.:flop:[/QUOTE]

Drago mi je što si se od farmacije okrenuo biljnim proizvodima i što si se uvjerio da pomažu.I sam sam prije previše vjerovao u tablete ali evo na vrijeme sam se počeo zanimati za bilje i sad ga koristim svakodnevno Lijep pozdrav.

koal@
18.01.2009., 10:36
da li se smije istovremeno koristiti aloe vera sok i ekstrakt sjemenke grejpa?hvala

Floverka
01.02.2009., 08:49
Zbog veselja s Crohnom i stalnim proljevima i slicno, mogu se "pohvaliti" da sam imao i hemoroide.

ej! ajd molim te malo iscrpnije napiši kako si se riješio chrona.. naime meni jedna bliska osoba se već 10 - ak godina bori sa chronom, a liječnici su ga totalno zeznuli, jer prvih pola godine nisu znali šta mu je, pa su mu u to doba 4 puta skraćivali debelo crijevo i sad se na tom mjestu stvara zadebljanje koje mu pravi još dodatne poteškoće..

baš bi me zanimalo kako su ti trave pomogle u borbi protiv te pošasti..

možeš mi poslat i pm

:)

Merlina
01.02.2009., 13:16

Ukoliko ti smeta neki konzervans ili sastojak iz krema postoji mogućnost da ti se napravi prirodna krema bez ikakvih konzervansa (eterična i biljna nerafinirana hladno prešana ulja, te cvjetne vodice). Takve kreme, između ostalih, izrađujem i ja. Kremu radim individualno za tvoje potrebe, rok trajanja joj je 3 mjeseca, isključivo u frižideru. Detaljnije na pm.....:)

Alan_SP
02.02.2009., 00:17
ej! ajd molim te malo iscrpnije napiši kako si se riješio chrona.. naime meni jedna bliska osoba se već 10 - ak godina bori sa chronom, a liječnici su ga totalno zeznuli, jer prvih pola godine nisu znali šta mu je, pa su mu u to doba 4 puta skraćivali debelo crijevo i sad se na tom mjestu stvara zadebljanje koje mu pravi još dodatne poteškoće..

baš bi me zanimalo kako su ti trave pomogle u borbi protiv te pošasti..

možeš mi poslat i pm

Ma, ovdje mogu i reci da imas temu o MMSu, koju sam ja pokrenuo, pa procitaj sto pise. I da odmah kazem, fizicka ostecenja koja su nastala (operacijama i drugacije), MMS ne moze srediti.

Da ne duzim ovdje, imas tamo dosta materijala, pa procitaj cijelu temu. Stvar lijeci skoro sve bolesti, ja sam slucajno imao Crohna...

nela1505
09.02.2009., 21:02
da li netko zna nekakvu recepturu (ili gdje se može konzultirati) za pomoć kod glomerulonefritisa, konkretno kod smanjivanja proteinurije, te kod skidanja masnoća u krvi.

i kolike su otprilike cijene tih pripravaka.

Alan_SP
10.02.2009., 03:09
da li netko zna nekakvu recepturu (ili gdje se može konzultirati) za pomoć kod glomerulonefritisa, konkretno kod smanjivanja proteinurije, te kod skidanja masnoća u krvi.

i kolike su otprilike cijene tih pripravaka.

Malo pogledao sto kaze wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Glomerulonephritis

Ukratko, prilicno sigurno bi trebala probati MMS, pogledaj sto sam tamo pisao.

Zatim, za oporavak bubrega u asortimanu biljnih lijekova bih preporucio Idirot ( Acorus calamus), njega pripravljas na hladno, a od toplih (standardna priprema) Stolisnik, Neven, Kamilica, Kopriva, Maslacak.

Isto bih preporucio uzimanje gline oralno, za detoks i pomaganje bubrezima.

nela1505
10.02.2009., 10:17
Malo pogledao sto kaze wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Glomerulonephritis

Ukratko, prilicno sigurno bi trebala probati MMS, pogledaj sto sam tamo pisao.

Zatim, za oporavak bubrega u asortimanu biljnih lijekova bih preporucio Idirot ( Acorus calamus), njega pripravljas na hladno, a od toplih (standardna priprema) Stolisnik, Neven, Kamilica, Kopriva, Maslacak.

Isto bih preporucio uzimanje gline oralno, za detoks i pomaganje bubrezima.

hvala na odgovoru! ako može još samo par informacija:
da li ove "tople pripravke" stavljam sve zajedno ili mogu izabrati samo jedan od navedenih?
gdje se može nabaviti glina? u ljekarnama ili nekim specijaliziranim trgovinama?

Alan_SP
11.02.2009., 01:03
hvala na odgovoru! ako može još samo par informacija:
da li ove "tople pripravke" stavljam sve zajedno ili mogu izabrati samo jedan od navedenih?
gdje se može nabaviti glina? u ljekarnama ili nekim specijaliziranim trgovinama?

Pa, ja osobno preferiram sve zajedno smuckati, napraviti mjesavinu, jer se time dobiju sve ljekovite tvari, ne samo jedna. Naravno, ako nesto i ne nabavite, onda moze bez toga.

Sto se tice gline, trazi se zelena glina za oralno uzimanje, a obicno se moze naci u trgovinama zdravom hranom i slicno, evo par primjera u Zagrebu: http://www.bio-terra.net/ i http://www.tigrus.hr/hrv/?id=naslovnica

danaye
12.02.2009., 23:40
Sto se tice gline, trazi se zelena glina za oralno uzimanje, a obicno se moze naci u trgovinama zdravom hranom i slicno, evo par primjera u Zagrebu: http://www.bio-terra.net/ i http://www.tigrus.hr/hrv/?id=naslovnica

Trebalo bi provjeriti,no mislim da u RH nije registrirana zelena glina za oralnu upotrebu.

method_man
13.02.2009., 06:18
Evo ja bi samo htio nadodati da je imaš i u bio&bio trgovinama (http://www.biobio.com.hr/novosti/index.html). Ja sam pola kilograma platio oko 75 kn.
Inače Alane, hvala ti jer si me uputio da je zelena glina dobro sredstvo u borbi protiv akni. Doista pomaže. Naravno, masku treba dosta redovito koristit, inače se znaju vraćat.
Ja sam glinu i pio tri tjedna. Negdje sam pročitao da nakon toga slijedi pauza od tjedan dana. Na tvojem postu o MMS-u sam pročitao da je redovito koristiš pa bi te molio da malo o tome nešto napišeš. Hvala.

Alan_SP
14.02.2009., 00:43
Trebalo bi provjeriti,no mislim da u RH nije registrirana zelena glina za oralnu upotrebu.

Ne znam za sto je registrirana, ali znam sto pitam u trgovini kad zelim glinu za oralno uzimanje. I cisto uz put, kupio sam u Austriji (da budem precizan, moj otac, ne ja osobno) glinu koja je isto za oralno uzimanje (ne znam ni za sto je registrirana u Austriji, kljucna rijec je Heilerde), ali je zute boje. Ovo zelena je relativan pojam. Na internetu sam nasao i glina crvene i bijele boje, koje se takoder koriste za oralno uzimanje.

Glavna razlika je u finoci mljevenja, jer u glini zna biti komadica koji hrskaju kad glinu popijes. Sto manje hrska, to je glina finije mljevena. Naravno, bitno je i iz kog sloja se vadi, ali o tome bi trebao vise razmisljati proizvodac, tesko da ti mozes otici na pogone sirom svijeta gdje vade glinu.

Alan_SP
14.02.2009., 00:48
Evo ja bi samo htio nadodati da je imaš i u bio&bio trgovinama (http://www.biobio.com.hr/novosti/index.html). Ja sam pola kilograma platio oko 75 kn.
Inače Alane, hvala ti jer si me uputio da je zelena glina dobro sredstvo u borbi protiv akni. Doista pomaže. Naravno, masku treba dosta redovito koristit, inače se znaju vraćat.
Ja sam glinu i pio tri tjedna. Negdje sam pročitao da nakon toga slijedi pauza od tjedan dana. Na tvojem postu o MMS-u sam pročitao da je redovito koristiš pa bi te molio da malo o tome nešto napišeš. Hvala.

Glina pomaze u mnogo stvari. Izmedu ostalog, detoksikacija joj je glavni adut, ali uklanja i bol, lijeci, ubija patogene, ma ni sam ne znam sto sve ne radi. :) Ima cijela knjiga, Lijecenje glinom, kupio sam ju i ukratko, ako nesto glina ne moze izlijeciti...

Sto se tice uzimanja, da, nakon sto prodes inicijalno ciscenje od tri tjedna (koja je potrebno zbog eventualnog zatvora, kad glina veze toksine), radis pauzu od tjedan dana, pa onda tjedan dana uzimas kao u trecem tjednu (dakle, mijesas prije pijenja i pijes sve), pa pauza tjedan dana i tako to.

Naravno, i oblozi su preporucljivi gdje je problem. Garant povecava kvalitetu koze i njeno zdravlje. S time da u knjizi savjetuju prvo ciscenje oralnim uzimanjem, pa onda obloge. Ako se moze birati. Moja reakcija kad sam prvi put stavio obloge je bila vidna nervoza, nisam mogao dugo drzati. A s vremenom se ta nervoza, neugoda (tesko je to opisati) smanjila, pa me nije niti smetalo. To je posljedica navale toksina gdje je glina, pa je zato preporucljivo sto vise se ocistiti, jer glina vuce toksine na sebe.

method_man
14.02.2009., 06:17
Glina pomaze u mnogo stvari. Izmedu ostalog, detoksikacija joj je glavni adut, ali uklanja i bol, lijeci, ubija patogene, ma ni sam ne znam sto sve ne radi. :) Ima cijela knjiga, Lijecenje glinom, kupio sam ju i ukratko, ako nesto glina ne moze izlijeciti...

Sto se tice uzimanja, da, nakon sto prodes inicijalno ciscenje od tri tjedna (koja je potrebno zbog eventualnog zatvora, kad glina veze toksine), radis pauzu od tjedan dana, pa onda tjedan dana uzimas kao u trecem tjednu (dakle, mijesas prije pijenja i pijes sve), pa pauza tjedan dana i tako to.

Naravno, i oblozi su preporucljivi gdje je problem. Garant povecava kvalitetu koze i njeno zdravlje. S time da u knjizi savjetuju prvo ciscenje oralnim uzimanjem, pa onda obloge. Ako se moze birati. Moja reakcija kad sam prvi put stavio obloge je bila vidna nervoza, nisam mogao dugo drzati. A s vremenom se ta nervoza, neugoda (tesko je to opisati) smanjila, pa me nije niti smetalo. To je posljedica navale toksina gdje je glina, pa je zato preporucljivo sto vise se ocistiti, jer glina vuce toksine na sebe.
Da, istina. Osoba kojoj sam preporučio uzimanje malo se požalila na zatvor.
Dakle, nakon inicijalnog čišćenja od tri tjedna i pauze od tjedan dana, jedan tjedan uzimanja, jedan tjedan pauze...

Alan_SP
15.02.2009., 02:20
Da, istina. Osoba kojoj sam preporučio uzimanje malo se požalila na zatvor.
Dakle, nakon inicijalnog čišćenja od tri tjedna i pauze od tjedan dana, jedan tjedan uzimanja, jedan tjedan pauze...

Da, tako se moze uzimati koliko dugo se zeli. Pauzu se stavlja jer glina moze ocistiti tijelo i od nekih drugih stvari, kao vitamina i minerala. U slucaju potrebe se moze pojacati, tj. ne raditi pauzu, ako bi se vidio neki problem, tipa prehlada, sto slicno. Onda opet nastaviti s ritmom uzimanja naizmjenice.

Tammy
15.02.2009., 13:07
Zelena glina sadrži mineralne soli i oligoelemente. U glini ima silicija, aluminija, kalija, kalcija, natrija, magnezija, srebra, željeza, olova i bakra.

Postoji zelena, crvena, žuta, plava i bijela glina. Od svih zelena glina ima najširi spektar djelovanja.

Glina ima, prema mnogim istraživanjima, sličan sastav ljudskom organizmu pa zbog toga i djeluje na njega tako blagotvorno.

Glina djeluje iznutra i izvana. Ona je "zemlja koja se jede odnosno pije".

Glina upija, drenira i eliminira nečistoće iz organizma krvi i limfe. Toliko očisti organizam da se izgubi i neugodan miris znoja. Pojačava obrambeni mehanizam organizma i bori se protiv bolesti koje su nastale kao posljedica slabog imuniteta. Poboljšava crijevnu floru, protiv žgaravice jer veže na sebe višak kiseline. Izvana pomaže zarastanju rana, protiv oteklina, izvlači višak vode, posebno se preporučava između ili nakon zračenja stavljati na oboljelo mjesto.

U kozmetici se koristi kao maska za lice jer na sebe veže nečistoće i masnoće.

Način korištenja gline za unutarnju uporabu:
Kura traje tri tjedna:
Staviti uveče jednu žlicu gline u prahu u 1,5 dcl vode
Prvi tjedan-Glina se pije ujutro, na tašte, ne mješajući (ostaviti talog na dnu čaše).
Drugi tjedan-Glinena voda se pije ujutro na tašte, a predhodno se promiješa drvenom žlicom i ostavi da malo odstoji.
Treći tjedan-Pošto se promiješa rastvor gline u vodi drvenom žlicom, popije se odmah, na tašte.

Pauza traje tjedan dana i počima se sa drugom kurom. I tako se može koristiti prilikom promjene godišnjih doba.

Ako se uzimaju neki lijekovi razmak između uzimanja gline i lijekova mora biti najmanje dva sata.

Maske i oblozi od gline smiruju upale kože i smanjuju otekline, odstranjuju akne, mitesere, crvenilo i fleke, poboljšava formiranje kolagena i elastina, koji su važni za što trajniji izgled mlade i svježe kože.

Pomiješati 2-3 žličice gline sa nekoliko kapi limunovog soka i vode da se dobije homogena smjesa. U smjesu se može pomiješati maslinovo ulje ili bademovo ulje ili sezamovo ulje ili ulje pšeničnih klica. Smjesu nanijeti na lice i držati 20-30 minuta. Umiti lice i nanijeti hidratantnu kremu.

Kadu za kupanje napuniti vodom 38 stupnjeva C i dodati 3-4 žlice gline. U kadi ostati 15 minuta. Ovakva kupka ima izuzetno blagotvorno djelovanje na čitav organizam jer relaksira, otklanja umor i stres, a koža tijela postaje glatka, mekana i elastična.

Ukoliko glineni prah nanesete na četkicu za zube i koristite kao pastu, izbjelit ćete zube i ojačati zubnu caklinu i desni.
Protiv oteklina može se praviti smjesa od gline i vode ili gline i jabučnog octa. Zamota se i ostavi 40 minuta. Izvlači vodu iz edema.

ashwinikumaras
16.02.2009., 09:02

Nisam nikada koristio glinu. Ali poslije ovih par postova sam dobio želju :). Zanima me, kada prođem tu kuru od tri tjedna i taj tjedan poslije nje, da li mogu piti recimo jednom ili dva puta tjedno glinu, duži vemenski period (godinama)? Ili je bolje obaviti detoksifikaciju recimo svaka tri mjeseca?

utisana
16.02.2009., 12:39
[Ima li netko od vas preporuku koju marku gline koristiti?Talijanska,spanjolska,hrvatska?Koji proizvodjac,tj.ime?

ashwinikumaras
16.02.2009., 15:41
[Ima li netko od vas preporuku koju marku gline koristiti?Talijanska,spanjolska,hrvatska?Koji proizvodjac,tj.ime?

Ja znam za firmu "Argital". To je talijanska firma i ima je za nabaviti po Zagrebu.

Tammy
16.02.2009., 15:54
Nisam nikada koristio glinu. Ali poslije ovih par postova sam dobio želju :). Zanima me, kada prođem tu kuru od tri tjedna i taj tjedan poslije nje, da li mogu piti recimo jednom ili dva puta tjedno glinu, duži vemenski period (godinama)? Ili je bolje obaviti detoksifikaciju recimo svaka tri mjeseca?

Dugotrajna upotreba zelene gline ne uzrokuje nikakve štetna posljedice.
Ali ako nemaš neki razlog za stalno uzimanje dovoljno je prilikom promjene godišnjih doba napravit kuru, a nakon toga je uzmeš po potrebi.

Tammy
16.02.2009., 15:57

Ja koristim zelenu talijansku argital.Ako je za oralnu primjenu treba bit ventilirana a za vanjsku može svaka.

ashwinikumaras
16.02.2009., 16:59
Dugotrajna upotreba zelene gline ne uzrokuje nikakve štetna posljedice.
Ali ako nemaš neki razlog za stalno uzimanje dovoljno je prilikom promjene godišnjih doba napravit kuru, a nakon toga je uzmeš po potrebi.

Pa, nemam neki razlog za uzimanje gline, osim radi detoksifikacije. Da sam barem ranije saznao za glinu, kada sam tulumario često :).

Tammy
16.02.2009., 17:12
Pa, nemam neki razlog za uzimanje gline, osim radi detoksifikacije. Da sam barem ranije saznao za glinu, kada sam tulumario često :).

U svakom slučaju nije je loše imat u kući i za vanjsku upotrebu. Ja sam na moru stala na ježa i nisam mogla izvadit bodlje,stavljala sam obloge od gline i sve mi je izvukla. Mojoj prijateljici je nokat urastao u meso i ugnjojilo joj se, gnjoj je krenuo prema kosti a antibiotici nisu pomagali, da nije bilo gline tko zna kako bi završilo.

ashwinikumaras
16.02.2009., 19:08
U svakom slučaju nije je loše imat u kući i za vanjsku upotrebu. Ja sam na moru stala na ježa i nisam mogla izvadit bodlje,stavljala sam obloge od gline i sve mi je izvukla. Mojoj prijateljici je nokat urastao u meso i ugnjojilo joj se, gnjoj je krenuo prema kosti a antibiotici nisu pomagali, da nije bilo gline tko zna kako bi završilo.

Zanimljiva je ta glina, ako je pomogla tebi i prijateljici u tim situacijama. Još jedan razlog više da je uvrstim kao što ti kažeš, u kućnu "apoteku". Ako ništa drugo koristiti je mogu svakih par mjeseci, kao kuru za čišćenje organizma. I nadam se da je neću morati koristiti za vađenje ježevih bodlji :).

Tammy
16.02.2009., 19:44
Pa moglo bi se reći da je gotovo univerzalna.
Zelena glina je inteligentna aktivna živa tvar, koja čisti tijelo od svih nečistoća. Ona ide tamo gdje je upala, bolesne stanice odstranjuje i izbacuje van. To se događa u krvi, limfi i tkivu. Ona ima svojstvo i apsorpcije morbidnih, zaraženih i gnojnih stanica zaraženih rakom ili bilo kojom bolešću. Ona kupi sve što je loše u tijelu i šalje van. Opskrbljuje svaku našu stanicu vitalnom energijom.

Zelena glina djeluje protuupalno i antibakterijski. Regulira prirodnu radioaktivnost tijela, te je pogodna nakon zračenja. U tom slučaju ona skida veću dozu ozračenosti. Pogodna je i nakon kemoterapije, gdje služi kao sredstvo za detoksikaciju organizma. Kako u glini ima silikata aluminija, može se stavljati direktno na otvorenu ranu i služi za njeno zarašćivanje. Glina se moze koristiti na način da se pije, ili kao oblozi. Oblozi mogu biti topli i hladni, deblji i tanji, po potrebi. Djelovanje gline na svakog čovjeka je individualno, jer se radi o aktivnoj supstanci, koja zavisno o trenutnom stanju tijela i njegovom imunološkom sistemu djeluje različito. Čovjek je može koristiti i preventivno za jačanje imunološkog sistema na prijelazu godišnjih doba. Njeno djelovanje je toliko snažno da se gubi i miris znoja.

ashwinikumaras
16.02.2009., 21:09
Pa moglo bi se reći da je gotovo univerzalna.
Zelena glina je inteligentna aktivna živa tvar, koja čisti tijelo od svih nečistoća. Ona ide tamo gdje je upala, bolesne stanice odstranjuje i izbacuje van. To se događa u krvi, limfi i tkivu. Ona ima svojstvo i apsorpcije morbidnih, zaraženih i gnojnih stanica zaraženih rakom ili bilo kojom bolešću. Ona kupi sve što je loše u tijelu i šalje van. Opskrbljuje svaku našu stanicu vitalnom energijom.

Zelena glina djeluje protuupalno i antibakterijski. Regulira prirodnu radioaktivnost tijela, te je pogodna nakon zračenja. U tom slučaju ona skida veću dozu ozračenosti. Pogodna je i nakon kemoterapije, gdje služi kao sredstvo za detoksikaciju organizma. Kako u glini ima silikata aluminija, može se stavljati direktno na otvorenu ranu i služi za njeno zarašćivanje. Glina se moze koristiti na način da se pije, ili kao oblozi. Oblozi mogu biti topli i hladni, deblji i tanji, po potrebi. Djelovanje gline na svakog čovjeka je individualno, jer se radi o aktivnoj supstanci, koja zavisno o trenutnom stanju tijela i njegovom imunološkom sistemu djeluje različito. Čovjek je može koristiti i preventivno za jačanje imunološkog sistema na prijelazu godišnjih doba. Njeno djelovanje je toliko snažno da se gubi i miris znoja.

Stvarno sam pročitao u ovih par postova hrpu indikacija pri kojima glina pomaže :). Danas baš šećem po gradu i udahnem onaj smog u pluća i mislim si, ako radi nićega drugog onda radi tih otrova koje udišemo svaki dan, da koristim glinu... Tko zna koliku količinu raznih otrova i teških metala sam nakupio godinama u sebi... Tretiram se ja bioenergijom, ali bih volio uz to koristiti i neki takav preparat, da se čistim na više razina.

Alan_SP
17.02.2009., 02:09

Mozes raditi stalno, cijeli zivot, ako ti tako odgovara. Meni da. Ovo za povremene detoksikacije, samo ako i inace zivis zdravo, u nekoj zabiti gdje nema auta, tvornica i slicno bi i proslo. Recepti stari stotine godina su tad i funkcionirali. Svijet je danas drugaciji.

ashwinikumaras
17.02.2009., 08:08
Mozes raditi stalno, cijeli zivot, ako ti tako odgovara. Meni da. Ovo za povremene detoksikacije, samo ako i inace zivis zdravo, u nekoj zabiti gdje nema auta, tvornica i slicno bi i proslo. Recepti stari stotine godina su tad i funkcionirali. Svijet je danas drugaciji.

Živim u Zagrebu. Tako da od zdravog života nema ništa :). Hranim se zdravo, barem ja to tako percipiram (vegetarijanski). Ali ta hrana koju jedem nije baš kao ona koju su jeli moji roditelji, a zrak koji udišem to ne moram niti spominjati :).

Znaći, da budem non stop na kuri, ili je dovoljno recimo dva-tri puta tjedno konzumirati glinu?

mukotrpak
17.02.2009., 09:31
Znači, zelena glina je ljekovita biljka. Je li možda zbog toga što je zelena?

Merlina
17.02.2009., 10:07
Oprez kod uzimanja oralno zelene gline i problema sa hemeroidima :eek:.

Kako se sigurno pije zelena glina?

navečer se razmuti žličica ventilirane zelene gline u 2 dcl vode.

1. tjedan ujutro bez miješanja popije se SAMO voda, a talog se baci
2. tjedan ujutro promiješati, ostaviti 5 min da se talog slegne, pa vodu pipiti
3. tjedan ujutro promiješati i odmah popiti vodu zajedno sa glinom

Napraviti pauzu od tjedan dana, pa kuru po potrebi ponoviti. Kuru raditi 2 do 4 puta godišnje.

I sama često koristim glinu u svakodnevnom radu sa klijentima tijekom tretmana njege lica, i u oblozima kod raznih problema i mogu reći fantastična biljka :D,:cerek:

Alan_SP
18.02.2009., 23:36
Živim u Zagrebu. Tako da od zdravog života nema ništa :). Hranim se zdravo, barem ja to tako percipiram (vegetarijanski). Ali ta hrana koju jedem nije baš kao ona koju su jeli moji roditelji, a zrak koji udišem to ne moram niti spominjati :).

Znaći, da budem non stop na kuri, ili je dovoljno recimo dva-tri puta tjedno konzumirati glinu?

Pa, ja ju stalno uzimam. Recimo, ovo je moj tjedan kad uzimam. Iduci pauziram. I nitko se ne moze zdravo hraniti, jer se ne moze zdravo uzgojiti hrana, osim ako to sami ne radimo. Pa imamo kontrolu. Ne kazem, ima ljudi koji imaju pristup zdravoj hrani, ali rijetki su ti.

ashwinikumaras
19.02.2009., 08:52
Pa, ja ju stalno uzimam. Recimo, ovo je moj tjedan kad uzimam. Iduci pauziram. I nitko se ne moze zdravo hraniti, jer se ne moze zdravo uzgojiti hrana, osim ako to sami ne radimo. Pa imamo kontrolu. Ne kazem, ima ljudi koji imaju pristup zdravoj hrani, ali rijetki su ti.

Onda, ok. Ipak je potrebno raditi pauze, dakle, od tjedan dana?

Slažem se oko hrane. Čak i oni koji imaju eko uzgoj, radi zagađenosti zraka i kiše opet nemaju skroz zdravu hranu... Ali, nećemo sada biti sitnićavi :)

Meni je nadolazila ideja o glini, radi smoga koji udišem po gradu. Tko zna koliko sam nakupio teških metala u organizmu i ostalih toksina...

Što misliš, da je uzimam tri puta tjedno pa napravim tjedan dana pauze, pa opet tako? Naravno, to bih radio poslije one inicijalne kure od tri tjedna+ tjedan.

Tammy
19.02.2009., 17:34
Ako ćeš je uzimat tri puta tjedno onda netrebaš radit pauzu od tjedan dana.

Uz glinu možeš koristit i čaj od lista koprive, on pomaže bubrezima izlučivanje toksina.

Osobe s visokim tlakom trebaju pripazit ako koriste glinu jer ona može povečat tlak.

Ako netko ima problema sa žgaravicom može prije ili poslije jela popiti 1 žličicu gline rastopljenu u čaši vode, to će neutralizirati višak želučane kiseline.

ashwinikumaras
19.02.2009., 17:42
Ako ćeš je uzimat tri puta tjedno onda netrebaš radit pauzu od tjedan dana.

Hvala, na sugestiji. Što se tiće čajeva, pijem ih svaki dan, od više vrsta bilja. Ali kada smo već kod koprive, ponestalo mi je baš nje :).

mukotrpak
19.02.2009., 18:05
Molio bih moderatore da obnove svoje znanje biologije i vrate raspravu o ljekovitom bilju ljekovitom bilju.
Hvala uz cifraste pozdrave.

PS. Geofazi imaju posebnu temu

Alan_SP
19.02.2009., 23:28
Što misliš, da je uzimam tri puta tjedno pa napravim tjedan dana pauze, pa opet tako? Naravno, to bih radio poslije one inicijalne kure od tri tjedna+ tjedan.

Nakon tri incijalna tjedna (koji su potrebni samo ako je problem eventualni zatvor) ti ulazis u fazu gdje ides jedan tjedan glina, drugi tjedan pauza, pa opet iznova.

Hvala, na sugestiji. Što se tiće čajeva, pijem ih svaki dan, od više vrsta bilja. Ali kada smo već kod koprive, ponestalo mi je baš nje :).

I da dodemo na temu, sreca da ce proljece relativno skoro, pa ce biti uskoro i svjeze koprive. :) Vec se osjeca proljece (iako vani ne izgleda tako) u zraku.

ashwinikumaras
20.02.2009., 07:52
Nakon tri incijalna tjedna (koji su potrebni samo ako je problem eventualni zatvor) ti ulazis u fazu gdje ides jedan tjedan glina, drugi tjedan pauza, pa opet iznova.

I da dodemo na temu, sreca da ce proljece relativno skoro, pa ce biti uskoro i svjeze koprive. :) Vec se osjeca proljece (iako vani ne izgleda tako) u zraku.

Znaći, da li uzimao tjedan dana svaki dan glinu, ili tri puta tjedno, moram raditi pauzu od tjedan dana?

Jedva čekam da odem u branje bilja, ponestalo mi nekih vrsta. Posebice će mi biti na meti jaglac :).

Alan_SP
20.02.2009., 22:26
Znaći, da li uzimao tjedan dana svaki dan glinu, ili tri puta tjedno, moram raditi pauzu od tjedan dana?

Jedva čekam da odem u branje bilja, ponestalo mi nekih vrsta. Posebice će mi biti na meti jaglac :).

Ona tri tjedna su zato sto su ljudi puni toksina, pa pri naglom uvodenju gline dolazi do zatvora (nabuja glina jako u volumenu od toksina, sto doslovno zacepi covjeka). Onaj tjedan pauzue je zato sto glina moze, kad makne toksine u tijelu poceti micati i korisne stvari tipa vitamina i minerala, pa se radi tjedan pauze da se dopusti stvaranje novih toksina u tijelu. Osobe koje zive u jako zagadenim uvjetima ne moraju uopce raditi taj tjedan pauze, jer imaju toksina na bacanje. :( A ne mogu ih izbaciti. :(

Eh, ja isto razmisljam o setnji, kad sve mirisi i ptice pjevaju. Te ptice selice dizu pravu buku :) koja se meni svida. A bas sam bio na Visu kad su ptice selice isle natrag na zimovanje, pa je bas bio nadrealan efekt, ono, more, a ne cujes galebe i slicno, vec ptice selice pjevaju kao lude. :)

Sto se tice jaglaca, moram se pohvaliti da mi u principu ne treba vise, sto se tice spavanja, sredio sam se, jedino kad se nerviram oko neceg, teze zaspim, ali to je manji problem, nesanica je prestala biti kronicna. A ima i drugih lijepih biljaka u proljece. Ustvari, mnoge biljke je sad cisto ok brat. Mislio sam skupljati hrastovu i vrbinu koru, ali sad ne ocekujem neka unutrasnja krvarenja (MMS to sredio), a isto je rijesen problem s bolovima. :)

ashwinikumaras
21.02.2009., 21:11
Sto se tice jaglaca, moram se pohvaliti da mi u principu ne treba vise, sto se tice spavanja, sredio sam se, jedino kad se nerviram oko neceg, teze zaspim, ali to je manji problem, nesanica je prestala biti kronicna. A ima i drugih lijepih biljaka u proljece. Ustvari, mnoge biljke je sad cisto ok brat. Mislio sam skupljati hrastovu i vrbinu koru, ali sad ne ocekujem neka unutrasnja krvarenja (MMS to sredio), a isto je rijesen problem s bolovima.

Što se tiće jaglaca, ne bih ga koristio radi nesanice. Baš mi je drago što si sredio nesanicu. Ja si priuštim tu i tamo da probdijem koju noć, tako mi odgovara. Nervozu i psihički balans možeš riješiti jednom jednostavnom yoga tehnikom, a zove se yoga nidra.

Vidiš, sjetio si me za kore drveta. Mada ih nisam još sada mislio tražiti mogao bih baš. Nek se nađe u biljnoj apoteci :).

Alan_SP
21.02.2009., 23:01
Što se tiće jaglaca, ne bih ga koristio radi nesanice. Baš mi je drago što si sredio nesanicu. Ja si priuštim tu i tamo da probdijem koju noć, tako mi odgovara. Nervozu i psihički balans možeš riješiti jednom jednostavnom yoga tehnikom, a zove se yoga nidra.

Vidiš, sjetio si me za kore drveta. Mada ih nisam još sada mislio tražiti mogao bih baš. Nek se nađe u biljnoj apoteci :).

Za sto ti konkretno koristis jaglac?

I ako mozes malo konkretnije opisati yoga nidru?

ashwinikumaras
22.02.2009., 11:38
Za sto ti konkretno koristis jaglac?

I ako mozes malo konkretnije opisati yoga nidru?

Ja koristim jaglac generalno za čišćenje organizma, a i dobar je za srce. Što se tiće yoga nidra vježbe to je malo opširnija tehnika. Neki sažet opis bi bio da ležiš i opuštaš svoje tijelo i osviještavaš ga na više razina.

Alan_SP
22.02.2009., 23:28
Ja koristim jaglac generalno za čišćenje organizma, a i dobar je za srce. Što se tiće yoga nidra vježbe to je malo opširnija tehnika. Neki sažet opis bi bio da ležiš i opuštaš svoje tijelo i osviještavaš ga na više razina.

Za ciscenje tijela su prakticno sve mlade biljke u proljece dobre. Tj. ne bas sve, ali sve ljekovite. :)

Tehnika mi kaze da legnem i da se opustim. A kad zaspim, cilj je postignut. :)

ashwinikumaras
23.02.2009., 07:06
Za ciscenje tijela su prakticno sve mlade biljke u proljece dobre. Tj. ne bas sve, ali sve ljekovite. :)

Tehnika mi kaze da legnem i da se opustim. A kad zaspim, cilj je postignut. :)

Što se tiće yoga nidre ona te između ostalog i opušta, da :). Ali to je više osviještavanje energetskih tokova u nama i njeno vođenje. I ne smiješ zaspati, mada je to ponekad teško ne napraviti. Imaš za nabaviti jeftinu i kvalitetnu knjigu preko neta "Yoga nidra". Mislim da košta par dolara. Tako da za gotovo nikakav novac dobiješ znanje koje ti uvijek može poslužiti kada ti zatreba. I da, tehnika je veoma blagotovorna i za mnoge bolesti.

Jaglac mi je nekako zapeo za oko prošle godine, do tada ga nisam brao. Pa sam malo čitao o njemu i shvatio da je ta mala biljčica dosta lijekovita :). Pa da, slažem se. Više manje svo bilje čisti na neki način organizam, još uz to mi i jača srce, što mi je bitno.

Alan_SP
24.02.2009., 00:22
Jaglac mi je nekako zapeo za oko prošle godine, do tada ga nisam brao. Pa sam malo čitao o njemu i shvatio da je ta mala biljčica dosta lijekovita :). Pa da, slažem se. Više manje svo bilje čisti na neki način organizam, još uz to mi i jača srce, što mi je bitno.

Da, svo bilje je djelotvorno i efikasno, pogotovo mladi izbojci, koji se mogu koristiti kao hrana, a i zdravi su. Ja onako, secuci po cistijim krajevima i pojedem malo stolisnika, trpuca, neke druge trave. Cisto da unesem malo zdravih tvari. :)

Sto se tice srca, spominjao sam vitamin C. Naravno, ovisi i koji je konkretni problem sa srcem.

ashwinikumaras
24.02.2009., 08:55
Da, svo bilje je djelotvorno i efikasno, pogotovo mladi izbojci, koji se mogu koristiti kao hrana, a i zdravi su. Ja onako, secuci po cistijim krajevima i pojedem malo stolisnika, trpuca, neke druge trave. Cisto da unesem malo zdravih tvari. :)

Sto se tice srca, spominjao sam vitamin C. Naravno, ovisi i koji je konkretni problem sa srcem.

Što se tiće usputnog grickanja, ja znam gricnuti tu i tamo koji uskolisni trputac :). Nemam neki problem sa srcem, barem ne znam za njega. Ali pošto jaglac djeluje blagotvorno između ostalih stvari i na njega, onda mi je zanimljiv. Bolje da se srce jača, pa da kasnije imam manje problema sa njime :).

Što se tiće suplemenata, u zadnje vrijeme uzimam samo ono nužno za muški organizam: cink, selen, a ponekad i multiminerale.

Alan_SP
25.02.2009., 02:06
Što se tiće usputnog grickanja, ja znam gricnuti tu i tamo koji uskolisni trputac :). Nemam neki problem sa srcem, barem ne znam za njega. Ali pošto jaglac djeluje blagotvorno između ostalih stvari i na njega, onda mi je zanimljiv. Bolje da se srce jača, pa da kasnije imam manje problema sa njime :).

Što se tiće suplemenata, u zadnje vrijeme uzimam samo ono nužno za muški organizam: cink, selen, a ponekad i multiminerale.

Ma, meni je i stolisnik ok, onako, na licu mjesta, svjeze ubran. A i trputac, koji god (svi su jednako ljekoviti, koliko sam mogao procitati).

Sto se tice dodataka prehrani, uzimam ove standardne, s time da sam pojacao magnezij, jod i sumpor. Kao sto vec vjerojatno i znas, stalno tupim o tome. A da, jos je zgodno pomenuti i shilajit, njega takoder uzimam i mogu reci da stvarno koristi. :)

ashwinikumaras
25.02.2009., 08:17
Ma, meni je i stolisnik ok, onako, na licu mjesta, svjeze ubran. A i trputac, koji god (svi su jednako ljekoviti, koliko sam mogao procitati).

Sto se tice dodataka prehrani, uzimam ove standardne, s time da sam pojacao magnezij, jod i sumpor. Kao sto vec vjerojatno i znas, stalno tupim o tome. A da, jos je zgodno pomenuti i shilajit, njega takoder uzimam i mogu reci da stvarno koristi. :)

Ma volim ja sve, ali nekako se desi da baš taj trputac nastrada :) Dobri su suplementi, ako već ne možemo dobivati te elemente u dovoljnoj količini prirodnim putem. Ja sam veći ljubitelj minerala nego vitamina. Samo ti tupi, to su bitne stvari za ljudski organizam, pa možda netko nakon toliko puta što je to pročitao i sam počne koristiti :).

Šilađit je prava stvar, ako uspiješ nabaviti kvalitetan. Jedan od najsnažnijih prirodnih preparata u ayurvedi. Nisam ga nikada koristio, ali ljudi koji jesu riješili su se dosta problema.

Alan_SP
26.02.2009., 00:46
Ma volim ja sve, ali nekako se desi da baš taj trputac nastrada :) Dobri su suplementi, ako već ne možemo dobivati te elemente u dovoljnoj količini prirodnim putem. Ja sam veći ljubitelj minerala nego vitamina. Samo ti tupi, to su bitne stvari za ljudski organizam, pa možda netko nakon toliko puta što je to pročitao i sam počne koristiti :).

Šilađit je prava stvar, ako uspiješ nabaviti kvalitetan. Jedan od najsnažnijih prirodnih preparata u ayurvedi. Nisam ga nikada koristio, ali ljudi koji jesu riješili su se dosta problema.

Da, trputac mi ima i neki bas fini okus, te mi dobro dode u zelenoj salati. Ne puno, malo, ali kad naletim na njega, onda mi bas fino pomogne dignuti obicnu zelenu salatu na jedan novi nivo. A kad smo kod zelene salate, sasvim slucajno sam otkrio jos jedan zacin koji se bar meni odlicno slaze sa zelenom salatom. A to je kopar. I jos sam otkrio (igrao sam se s time) da se sasvim lijepo moze kopar staviti u ocat i/ili ulje, da se izvuce esencija okusa, te se onda poslije u salatu doda malo takvog octa ili ulja. S time da je ulje mozda i prakticnije, moze se staviti u vise jela. I da, ne pretjerivati s kolicinom okusa, kad ga je malo, bas je fino.

Shilajit inace uzimam od Dabura, uzeo sam i shilajit sa zlatom, ali mislim da je to ipak preskupo, te se od sada mislim drzati samo obicnog shilajita. I kao sto sam rekao, razlika se primjeti. :)

lola7
26.02.2009., 01:25
Kako djeluje taj shilajit,zbog cega se uzima..moze objasnjenje o njemu?
Thanks!

Alan_SP
26.02.2009., 02:47
Kako djeluje taj shilajit,zbog cega se uzima..moze objasnjenje o njemu?
Thanks!

Evo prvo link na wiki: http://en.wikipedia.org/wiki/Shilajit

Stvar je u tome sto ima minerale u tragovima, a kao sto mozda znas, danasnje tlo je odvise iscrpljeno i nama fale bas ti minerali u trgovima. Ne trebaju nam u velikim kolicinama, ali nam trebaju. Uzimas ga da bi zadovoljila potrebu za njima.

I da kazem svoje iskustvo, meni pomaze, ima razlike kad ga uzimam i kad ga ne uzimam. Ovisno o problemima, koristi ima svakako, nekad je dramaticnija, nekad slabije izrazena.

ashwinikumaras
26.02.2009., 08:26
Da, trputac mi ima i neki bas fini okus, te mi dobro dode u zelenoj salati. Ne puno, malo, ali kad naletim na njega, onda mi bas fino pomogne dignuti obicnu zelenu salatu na jedan novi nivo. A kad smo kod zelene salate, sasvim slucajno sam otkrio jos jedan zacin koji se bar meni odlicno slaze sa zelenom salatom. A to je kopar. I jos sam otkrio (igrao sam se s time) da se sasvim lijepo moze kopar staviti u ocat i/ili ulje, da se izvuce esencija okusa, te se onda poslije u salatu doda malo takvog octa ili ulja. S time da je ulje mozda i prakticnije, moze se staviti u vise jela. I da, ne pretjerivati s kolicinom okusa, kad ga je malo, bas je fino.

Shilajit inace uzimam od Dabura, uzeo sam i shilajit sa zlatom, ali mislim da je to ipak preskupo, te se od sada mislim drzati samo obicnog shilajita. I kao sto sam rekao, razlika se primjeti. :)

Meni je trputac jedostavno najbliža biljka, ne znam zašto, koju bih jeo sirovu. A i stavljam ga u svaku miješavinu čaja. Biti će uskoro salata i od koprive i od trputca. Ima da se namirimo mineralima za cijelu godinu :).

Kopar je zanimljiv začin, dosta jak. Mislim da ima i neka ljekovita svojstva, ali sam zaboravio o ćemu se radi. Slažem se oko ulja, posebice sa ljekovitim biljem, super preparati ili dodaci hrani.

Dabur je jaka firma, da. Jedno vrijeme sam pikirao njihove rasayane, tako da sam upoznat sa paletom njihovih proizvoda. Mada je po meni možda također dobro razmisliti i o malim firmama, koje se bave ayurvedskim preparatima. Znaju imati superkvalitetne stvari. Znam za te preparate obogaćene zlatom, samo ima jedan problem, zlato ne odgovara svakoj osobi... Tako da bolje ne eksperimentirati sa metalima u nekim naglašenijim dozama, ako nam ih baš ne preporući ayurvedski liječnik. I vjerujem ti da se razlika primjeti kada ga uzimaš a kada ne. Definitivno veoma snažan preparat.

Tammy
26.02.2009., 13:25
Ja imam kopar u vrtu,i vlasac. Kopar mi je fin uz ribu a vlasac dodajem salatama umjesto luka. Samo neznam da li ih je bolje koristit suhe ili tako svježe. Svježi su dosta jaki.

ashwinikumaras
26.02.2009., 15:49
Ja imam kopar u vrtu,i vlasac. Kopar mi je fin uz ribu a vlasac dodajem salatama umjesto luka. Samo neznam da li ih je bolje koristit suhe ili tako svježe. Svježi su dosta jaki.

Po mojem iskustvu začin je bolje koristiti u svježem obliku. Ako ti je presnažan stavi ga manje i nemoj ga presitno nasjeckati. Jer ako je svjež, dobiti ćeš i neke aktivne tvari koje se ne nalaze u sušenom obliku.

Alan_SP
26.02.2009., 23:43
Meni je trputac jedostavno najbliža biljka, ne znam zašto, koju bih jeo sirovu. A i stavljam ga u svaku miješavinu čaja. Biti će uskoro salata i od koprive i od trputca. Ima da se namirimo mineralima za cijelu godinu :).

Kopar je zanimljiv začin, dosta jak. Mislim da ima i neka ljekovita svojstva, ali sam zaboravio o ćemu se radi. Slažem se oko ulja, posebice sa ljekovitim biljem, super preparati ili dodaci hrani.

Dabur je jaka firma, da. Jedno vrijeme sam pikirao njihove rasayane, tako da sam upoznat sa paletom njihovih proizvoda. Mada je po meni možda također dobro razmisliti i o malim firmama, koje se bave ayurvedskim preparatima. Znaju imati superkvalitetne stvari. Znam za te preparate obogaćene zlatom, samo ima jedan problem, zlato ne odgovara svakoj osobi... Tako da bolje ne eksperimentirati sa metalima u nekim naglašenijim dozama, ako nam ih baš ne preporući ayurvedski liječnik. I vjerujem ti da se razlika primjeti kada ga uzimaš a kada ne. Definitivno veoma snažan preparat.

Pa, trputac je univerzalno dobra biljka, a ima ga stvarno kao korova (tj. i smatra se korovom). Bas mi je prijatelj pricao kako je Bog omogucio da jako zdrave biljke i rastu kao korovi, tako da su nam svugdje dostupne. Ukratko, ako neceg ima jako puno, na svakom koraku, po toj teoriji, to je i ljekovito. A svakako da mnoge jako ljekovite biljke rastu skoro svugdje. Recimo, kopriva, trputac, maslacak, rusomaca, stolisnik...

Svi zacini imaju ljekovita svojstva. Ustvari, prilicno sam siguran da i svaka biljka, kad je svjeza i cista ima bar neka ljekovita svojstva. Naravno, neke su bolje i svestranije.

Sto se tice Dabura, naletio sam na njihov shilajit i nasao sam da je sasvim ok. Koliko sam ja mogao naci na netu, nisam naletio na puno jeftiniji shilajit, pa sam cisto zadovoljan s njima. S time da sigurno u Indiji moze biti i puno firmi koje imaju isto kvalitetan proizvod a za manje para. Ali eto, nisam naletio na njih.

Sto se tice zlata, njega ima jako malo, ustvari i shilajita ima jako malo, to je vise jedna mjesavina vise stvari, ali je definitivno jako skupa. Po meni preskupa, te mislim da se ne isplati toliko novca koliko traze.

Alan_SP
26.02.2009., 23:49

Probaj jednom pomijesati kopar sa zelenom salatom. Meni je to stvarno bilo otkrice, a kao sto sam mozda spomenuo, do toga sam dosao sasvim slucajno. Stavila je mama od prijatelja kopar na salatu koju mi je dala, pa kad sam jeo salatu, osjetio sam okus koji mi se jako svidio, a trebalo mi je neko vrijeme dok nisam shvatio da to osjetim kopar. U malim dozama je odlican. A sto je najinteresantnije, dok sam bio mali, nisam mogao kopar uopce smisliti. A sad mi je cisto ok. Kako se ljudi mijenjaju s vremenom. :)

Svi zacini su uvijek bolji svjezi nego suhi. Intezivniji i opcenito, druga kvaliteta. Origano je jedini zacini koji je bolji suh nego svjez. Njega koristim svjezeg jedino kad ga naberem, a trenutacno nemam suhog. To je kad sam na moru (Visu), gdje ga berem samoniklog, pa mi se jos ne stigne osusiti, a treba mi za nesto. I moram reci da taj samonikli origano ima jacu aromu od onog u trgovini. Da ne pricam kakav je origano koji raste u mojim krajevima (Sisak). Taj je prilicno bezukusan, osim cvijeta, koji ima koliko toliko okusa. Naravno, ne moram reci da je ovaj ovdje bujniji.

Tammy
27.02.2009., 13:26
Kopar nisam nikad probala tako svjež u salati, obično ga koristim pri kuhanju ili kao čaj, odličan je protiv nadimanja pa ga i stavljam u grah i ostalu hranu koja nadima. Čitala sam da se lovor treba koristit osušen a ako se koristi svjež da ga treba nakon 10 min izvadit jer postaje otrovan pa nisam znala da li tako reagira i kopar ili neko drugo bilje.

Alan_SP
27.02.2009., 23:37
Kopar nisam nikad probala tako svjež u salati, obično ga koristim pri kuhanju ili kao čaj, odličan je protiv nadimanja pa ga i stavljam u grah i ostalu hranu koja nadima. Čitala sam da se lovor treba koristit osušen a ako se koristi svjež da ga treba nakon 10 min izvadit jer postaje otrovan pa nisam znala da li tako reagira i kopar ili neko drugo bilje.

Evo, ispravila si me, i lovor je zacin koji se koristi suh. :) Da odmah preduhitrim, stvarno je cinjenica da ima zacina koji su bolji suhi. Ja sam se sjetio origana, ali i lovor je jedan od njih.

No, opcenito govoreci, svi zacini su bolji svjezi (osim onih koji su bolji suhi :) ). Uh, bit ce da sam postao kontradiktoran. :)

Vrlo je malo biljaka (naravno, ima ih) koje su otrovne, ali to se obicno i zna. Nisam znao da je lovor otrovan ako je upotrijebljen svijez, ali sam znao za neke druge ljekovite biljke, da se trebaju susiti ili proci neki drugi proces obrade da se odstrane otrovne tvari.

S koprom (a i vecinom drugih zacinskih biljaka) nema takvih problema. I skoro sve zacinske biljke smanjuju nadimanje, medu poznatijim je komorac (ili koromac, kako tko izgovara), kim, persin...

7poem
02.03.2009., 09:22
Bok svima!
ja sam radi zdravlja prešla na prehranu po v. boutenko radi se o tome da se jede puno zelenjave pa me zanima koje je to samoniklo ljekovito bilje a da raste u našim krajevima i dali ga možemo naći na našim placevima?

Alan_SP
03.03.2009., 01:26
Bok svima!
ja sam radi zdravlja prešla na prehranu po v. boutenko radi se o tome da se jede puno zelenjave pa me zanima koje je to samoniklo ljekovito bilje a da raste u našim krajevima i dali ga možemo naći na našim placevima?

Na placu, koliko znam, ima relativno malo samoniklog bilja. Nisam bas neki strucnjak za setnju po placu, ima misanca, koliko sam vidio, u sezoni se mogu naci sparoge, mozda jos nesto, kao sipak, maslacak, ne znam.

Zar je toliki problem da sama odes negdje gdje je cistije (malo dalje od ceste, van grada), pa da sama pocnes brati bilje? Em si na cistom zraku, sto je meni plus da i nista ne uberem, em dolazis do hrane.

7poem
04.03.2009., 12:25
ako ne znaš, nemoj se ni javljat,
da se kužim u bilje ne bi postavljala pitanje, ljepo molim ako netko zna više o samoniklom bilju da napiše! hvala

Alan_SP
04.03.2009., 22:58
ako ne znaš, nemoj se ni javljat,
da se kužim u bilje ne bi postavljala pitanje, ljepo molim ako netko zna više o samoniklom bilju da napiše! hvala

Sorry, stvarno ponizno se ispricavam, da sam znao da ce te naljutiti jadna situacija na nasim placevima, koji ipak ne prodaju ono sto svatko moze ubrati, ako se moze sagnuti...

Jos jednom se ispricavam, necu te gnjaviti, a moj najkorisniji savjet je da odes na plac i pitas da li je to samoniklo. Mislim, kako ces razlikovati spinat od sparoge, ako nista ne kuzis? Moras nesto nauciti, pa onda i shvatis da na placu i nema bas samoniklog bilja. Osim misance, sparoga u sezoni i mozda, mozda maslacka, cini mi se da mi se jednom prijatelj rekao da je vidio maslacak na placu. Ono, komentar je bio, prodaje se i maslacak na placu.

Da si pitala za gljive, i toga ponekad zna biti, znas, vrganji, lisicarke i slicno...

Ukratko, tuzna je situacija, ali samoniklo bilje ljudi uglavnom beru, rijetko kupuju. Sto znaci, zakon ponude i potraznje. Ili se varam?

yin9
05.03.2009., 07:27
Moje pitanje bi bilo postoji li kakva zamjena za indijski trputac..i...po ovom što se navodilo u dosadašnijm postovima jeli moguće glina.?Koristila sam je i u vanjskoj i nutarnjoj primjeni ali ne oralno..moja saznanja su kako ona više djeluje poput površinskog,blagog sredstva za čiščenje kada se koristi za unutrašnju primjenu tj nema mogućnosti djelovanja poput "celuloze"..

Tammy
05.03.2009., 12:28
Moje pitanje bi bilo postoji li kakva zamjena za indijski trputac..i...po ovom što se navodilo u dosadašnijm postovima jeli moguće glina.?Koristila sam je i u vanjskoj i nutarnjoj primjeni ali ne oralno..moja saznanja su kako ona više djeluje poput površinskog,blagog sredstva za čiščenje kada se koristi za unutrašnju primjenu tj nema mogućnosti djelovanja poput "celuloze"..

Indijski trputac ima laksativna svojstva, ako ga zbog toga želiš uzimati možeš ga zamjeniti senom (senna casia,senna angustifolia).
Što se tiče gline o njoj imaš zasebnu temu. Kada se koristi za unutarnju upotrebu djeluje tako da sprječava širenje mikroba i patogenih bakterija, odnosno parazita a u isto vrijeme rekonstruira zdrave ćelije.

Alan_SP
06.03.2009., 00:20

Prvo, cisto iz principa moram reci da nema zamjene za nesto, ali to je vise onako, cjepidlacenje. Ovisi sto je problem (to nisi rekla), pa se svakako moze za njega naci mnoge stvari koje su dostupne u nasim krajevima.

Ne kuzim kako si koristila glinu u vanjskoj i unutrasnjoj primjeni, a nisi ju koristila oralno? Oralno znaci da si ju koristila u sebi.

Glina nije blago sredstvo za detoksikaciju, vec jako, mozda i najjace nama poznato, potpuno je prirodna i ako se uzima iz sigurnih izvora (nije da mozes bas s bilo kog mjesta uzeti glinu), djeluje samo povoljno na tijelo. Pored detoksikacije, ima i mnoge druge blagotvorene i ljekovite efekte na oboljelo tijelo, a bitna je i kao preventiva. U svakom slucaju, celuloza i glina imaju drugacija djelovanja, a kad bih morao uzimati samo jedno od toga, onda bih rade uzimao glinu. Naravno, kao i sa svime, najbolje je uzimati i jedno i drugo, posto imaju razlicitu svrhu.

yin9
06.03.2009., 06:44
..pa može se koristiti i u primjeni mehaničkih čiščenja što je moj slučaj..što se tiče zamjena imaš pravo trebala sam pisati slično djelovanje,i hvala ujedno i na informaciji za sennu tj bekunis,malo sam listala..ali što se tiče djelovanja primjetila sam odmah i razliku tj indijski trputac počinje sa svojim već i u želucu i dalje..tj povoljan je za skidanje ostataka hrane sa "stijenka" što nije pravilo za bekunis ali ne škodi pokušati:)

Tammy
06.03.2009., 12:19
Za skidanje ostataka sa stijenki dobar je lan. Jednu žlicu usitnjenih sjemenki lana treba preliti sa 2 dl mlake kamilice, ostaviti malo da odstoji i popiti odjednom. To koristit 2-3 puta dnevno.

yin9
06.03.2009., 21:25
..da on zbilja ima dosta celuloznih ostataka ali nisam znala tj nisam ga nikad uzimala u tom obliku,uvijek mljeven..zašto baš ili kamilica je tada obavezna?

Tammy
06.03.2009., 22:58
Uzima se mljeven jer same sjemenke samo prođu kroz organizam, ovojnica mu je jaka pa ga organizam nemože preradit.
kamilica nije obavezna, može metvica ili bilo koji drugi čaj, ako je za čišćenje onda je kamilica najbolja, treba ga malo ostavit da lan pusti sluz pa odjednom sve popit.

yin9
07.03.2009., 19:21
..ok malo sam dosadna ali..
jel se možeš sjetiti još čega sa sličnim djelovanjem ali bez velikog proteinskog udjela u svom sastavu..

Tammy
07.03.2009., 22:34
ujutro natašte mlaka voda u koju se iscjedi sok od pola limuna

lola7
10.03.2009., 23:27
Ima neko ideju di da nabavim sjemenke sladica,lat. likviricija(tako nekako)??
Pa da si je mogu posaditi doma.,na balkonu :p

utisana
06.04.2009., 17:40
infuzija nevena

Callendula officinalis
Ima astringentno, antibakterijsko, antifungalno i protuupalno djelovanje. Odlično balansira masnu kožu, promovira regeneraciju stanica, sprječava upale i smanjuje nabreknutost kože.

Sad,kako se sprema infuzija?

Alan_SP
06.04.2009., 18:44
infuzija nevena

Callendula officinalis
Ima astringentno, antibakterijsko, antifungalno i protuupalno djelovanje. Odlično balansira masnu kožu, promovira regeneraciju stanica, sprječava upale i smanjuje nabreknutost kože.

Ako ti nije problem engleski: http://en.wikipedia.org/wiki/Infusion

Ako je engleski problem, onda se moze reci da se radi o spremanju caja. :) E sad, poznata je i mast od nevena. Ukratko, zagrijes ili vodu, ili ulje, ili mast, ubacis neven (kod njega se koriste samo latice), ostavis neko vrijeme (recimo da je 15 minuta cist ok), ocijedis (maknes latice) i onda to ohladis i spremis. Poslije mazes na kozu, posto je neven koristan za kozu, ali mozes i piti ako si radila s vodom. :)

utisana
06.04.2009., 20:59
mazes na kozu, posto je neven koristan za kozu, ali mozes i piti ako si radila s vodom. :)[/QUOTE]

Hvala!
Evo jednostavne stranice sa puno korisnih informacija

http://www.lush.hr/?lang=hr&section=sastojak&id=334

utisana
06.04.2009., 21:01
Hvala!
Evo jednostavne stranice sa puno korisnih informacija

http://www.lush.hr/?lang=hr&section=sastojak&id=334[/QUOTE]

I odmah pitanje..sta je APSOLUT?
Tu pise npr.apsolut narcisa..

Tammy
06.04.2009., 21:27
Na dnu ove (http://www.tigrus.hr/include/pdf/Neven_-_melem_iz_vrta.pdf) stranice imaš kako se radi apsolut

utisana
07.04.2009., 08:59
Tammyca, i ti si prava sveznalica!

Tammy
07.04.2009., 12:52
Tammyca, i ti si prava sveznalica!

Ma nisam, samo imam osjetljivu kožu lica koja reagira na sve kemikalije iz kupovnih krema pa se zanimam za bilje i kućno pravljenje kremica, imam dosta knjiga, puno čitam ,tražim, isprobavam.

Alan_SP
07.04.2009., 15:35
Ma nisam, samo imam osjetljivu kožu lica koja reagira na sve kemikalije iz kupovnih krema pa se zanimam za bilje i kućno pravljenje kremica, imam dosta knjiga, puno čitam ,tražim, isprobavam.

:top:
To i ja kazem, cim covjek ima potrebu i motivaciju, onda i nauci sve sto treba. Tako sam i ja poceo, kad sam morao, ne kad sam htio i zelio. :)

Dragonfly
13.04.2009., 11:04
infuzija nevena

Callendula officinalis

Jednostavno: biljka(suha ili svježa) plus uzavrela ili hladna voda.

U slučaju preljevanja hladnom vodom, ostaviti da stoji 6 do 12 sati.

Dragonfly
13.04.2009., 11:12
Bok svima!

Ljubiša Grlić: Enciklopedija samoniklog jestivog bilja

Korisna knjiga i tu ćeš pronaći dosta informacija o tome što te zanima.

SanjaRI
24.04.2009., 13:10
Da li netko zna kako se koristi Ginko u prirodnom obliku, ne u tabletama.
Stablo Ginka mi je dostupno, ali sam negdje pročitala da se ne može koristiti samo tako, nego mora biti farmaceutski uređen.

Dragonfly
24.04.2009., 14:21
Stablo Ginka mi je dostupno, ali sam negdje pročitala da se ne može koristiti samo tako, nego mora biti farmaceutski uređen.

:confused:

Pa mislim da nema razloga da ne osušiš listove i spravljaš ih kao čaj.

Farmaceutski se rade ekstrakti koji onda u maloj količini nude visoku koncentraciju aktivnih tvari pa se moraju uzimati kontrolirano i sukladno propisanim dozama zbog eventualnih nuspojava.

Alan_SP
24.04.2009., 19:10

Imas ovaj link, tu su svi odgovori: http://www.nzhealth.net.nz/herbs/ginkobiloba.shtml ako znas engleski.

Ukratko, najbolje je napraviti tinkturu, a mozes i caj. S time, postoji problem s toksicnoscu.

li-at
28.05.2009., 21:29
Kupila sam kapsule curkume, moze li mi tko reci kako da ih koristim?

Lijepi vam pozdrav svima

li-at

Dragonfly
29.05.2009., 13:53
Kupila sam kapsule curkume, moze li mi tko reci kako da ih koristim?

Lijepi vam pozdrav svima

li-at

Kako to misliš? Na dnevnu dozu ili ? :confused:

ptica dronta
30.05.2009., 14:14
Uzgajam na vrtu metvicu, paprenu metvicu, matičnjak i kadulju (odnosno jednom posađene sad rastu same ko lude) i koristim ih u raznim kombinacijama svježe za prpremu čaja. Da li bi ih mogla nekako koristiti i u kozmetici?

Alan_SP
30.05.2009., 18:08
Uzgajam na vrtu metvicu, paprenu metvicu,

Jedino budi oprezna s metvicom, mentol teze sjeda na jetru i treba raditi pauze u pijenju caja od metvice (paprena metvica ima vise mentola). I ne znam sto mislis pod metvicom, obicno ljudi kad pricaju o metvici, caju od metvice pricaju o paprenoj metvici (mentha piperita).

ptica dronta
30.05.2009., 19:30
Imam i menthu piperitu i menthu longifoliu. Ova druga je blaža. Raste ko korov. Sve pregazi. :) Kadulje znam stavit po list u mješavinu. Matičnjak pijemo skoro svakodnevno. To mi sve buja od proljeća do kasno u jesen.

Ne znam jel bi se od tog bilja mogli napraviti kakvi tonici za lice il tak nekaj.

Imam i gomilu začinskog bilja. Al ne znam zakaj mi listovi origana imaju tako slab miris.

Alan_SP
30.05.2009., 20:08
Matičnjak pijemo skoro svakodnevno.

Ne znam jel bi se od tog bilja mogli napraviti kakvi tonici za lice il tak nekaj.

Imam i gomilu začinskog bilja. Al ne znam zakaj mi listovi origana imaju tako slab miris.

Maticnjak je stvarno odlican za sve pomalo, njega se moze piti bez problema.

Sto se tice bas nekih iskustava s kozmetikom, tu i nisam nesto potkovan, mislim da je MSM, glina, te detoksikacija opcenito odlicna stvar. A moze i koloidno srebro eksterno.

Sto se tice origana, ako si kontinentalka (a valjda jesi kad si isla u Bio Terru), ovo mu je prevlazna klima za neku kvalitetu, ima tu puno kise, vlage, pa se smanjuje kolicina etericnih ulja. A s druge strane, origano koji berem na Visu je sasvim druga prica, toliko je pun etericnih ulja da kad uzmem list, on doslovno pece jezik. A i aroma je posebna, kvalitetnija od onog sto se da nabaviti u trgovini. Dok origano kog nadem na divlje u prirodi ovdje, to je nista, ni blizu Viskom.

starshine
25.06.2009., 04:22
Pozdrav :) Već dulje vrijeme proučavam literaturu vezanu uz ljekovito bilje i njihovu primjenu u liječenju.
Ono što mi predstavlja veliku nepoznanicu je prepoznavanje ljekovitog bilja u prirodi kao i pronalazak samih lokacija na kojima se u pojedino doba godine beru pojedine biljke.
Postoji li ovdje netko tko bi me mogao podučiti tom umijeću ili barem malo detaljnije savjetovati oko literature ili čak nekih udruga koje postoje? Imam nekoliko vodiča kroz ljekov.bilje ali u prirodi puno biljaka vrlo slično izgleda pogotovo ako se na njih naiđe kada su u fazi rasta, tako da bi mi ttebao netko stručan u ovom polju. Inače živim u ZG pa ako ima netko iz ovih kontinentalnih krajeva...upomoć :)

Alan_SP
25.06.2009., 20:58
Ono što mi predstavlja veliku nepoznanicu je prepoznavanje ljekovitog bilja u prirodi kao i pronalazak samih lokacija na kojima se u pojedino doba godine beru pojedine biljke.

Moram priznati da i ja imam prilicno ograniceno poznavanje prepoznavanja biljaka, ali s druge strane, one "glavne", tj. najpoznatije i najkorisnije biljke su izuzetno lagane za prepoznati. Recimo, stolisnik, maslacak, trputac, kopriva, rusomaca, cak i da ne znas nista drugo prepoznati u prirodi je vec odlicna osnova.

Sto se tice literature, ima knjiga koje su dobre sto se tice toga za sto biljke sluze, kao i onih koje dobro opisuju kako biljke izgledaju. Jos nisam vidio knjigu koja ima to sve. A udruga ima, samo ne znam da li imaju tecajeve i slicno. To isto vrijedi i za teritorij branja, sumnjam da bi ti netko tko se profesionalno bavi skupljanjem bilja rekao gdje on bere. Jer si mu konkurencija, a mnogi ljudi ne vjeruju drugim ljudima. :( A i inace, dosta bilja je zakonom i zasticeno, to takoder trebas uzeti u obzir.

Ukratko, odi u prirodu, mozes ici po okolici Zagreba, pa sve na sto naides mozes uslikati te poslije gledati po knjigama. A ja sam zadovoljan s knjigama na engleskom, njih kupis u Algoritmu, ili pak narucis preko Amazon.com. Glavno da dodes do latinskog naziva, ako ti engleski nije jaca strana. Jedino obrati paznju na to da knjige trebaju opisivati bilje s naseg podrucja ili cijelog svijeta.

ezotera
26.06.2009., 09:39
[QUOTE=starshine;21220588]Pozdrav :) Već dulje vrijeme proučavam literaturu vezanu uz ljekovito bilje i njihovu primjenu u liječenju.
Postoji li ovdje netko tko bi me mogao podučiti tom umijeću ili barem malo detaljnije savjetovati oko literature ili čak nekih udruga koje postoje? Imam nekoliko vodiča kroz ljekov.bilje ali u prirodi puno biljaka vrlo slično izgleda pogotovo ako se na njih naiđe kada su u fazi rasta, tako da bi mi ttebao netko stručan u ovom polju. Inače živim u ZG pa ako ima netko iz ovih kontinentalnih krajeva...upomoć :)[/

Kupi knjigu od RICHARDA WILLFORTA LJEKOVITO BILJE I NJEGOVA UPOTREBA

Odi na sastanke LJEKOVITE BILJKE svaki utorak /starački dom u draškovičevoj/u 6 sati su predavanja a odu i na izlete na skupljanje i praktično učenje........

starshine
26.06.2009., 11:09
Hvala vam dragi ljudi:five:

Nisam znala za ove sastanke ljekovitog bilja u draškovićevoj...možeš doći makar nisi član (penzić)?:D Ezotera, jesi ti kad bila tamo, mislim, jer to već uhodana ekipa ili su i padobranci dobrodošli?

Alane, nisam ni ja još pronašla knjigu u kojoj bi bilo opisano sve na jednom mjestu o biljkama (izgled, ljekovitost, primjena, branje...) a da je opet praktična za nositi u šetnjice...iskopala sam neku malu knjižicu (džepno izdanje), zove se "Livadno cvijeće" i jakio je fora jer je unutra opisana većina biljčica koje rastu po našim livadama, ali naravno, pretežno se radi o cvijeću. Tamo sam si nadopisala (za ono bilje za koje znam da je ok) u koje doba godine se bere koji dio biljke, ali to mi nije dovoljno - ja bi htjela još (a kad bi me netko i na licu mjesta mogao podučiti malo detaljnije o tome, ja presretna) :D
Što mislite o onom tečaju u Samoboru koji nudi Suban (jest da to nije za prepoznavanje bilja, nego za uzgoj i preradu, ali zvuči mi jaaako korisno) znam da i košta...

Alan_SP
26.06.2009., 23:59
Alane, nisam ni ja još pronašla knjigu u kojoj bi bilo opisano sve na jednom mjestu o biljkama (izgled, ljekovitost, primjena, branje...) a da je opet praktična za nositi u šetnjice...

Sto se tice Ljekovite biljke, mislim da nije samo za penzice, mi smo tamo imali i predavanje o MMSu. :)

Sto se tice Wilforta, on je stvarno najbolja knjiga za pocetnika o lijecenju biljem, ali je sto se tice opisa samog bilja katastrofa. Prema nekim slikama u njoj ja ne mogu prepoznati ni biljke koje prepoznajem na terenu. Ali sto se tice opisa sto raditi s biljem, tu je zakon.

Sad, kad ides na teren, ne moras nuzno nositi biljku. Ponesi fotoaparat (danas digitalci uopce nisu problem za nositi, em jeftini, em mali, a kvaliteta slika vise nego dobra za to), slikaj biljku, em u okolisu, em makro (cvijet, list, sto vec jeste interesantno od biljke), mozes ju i ubrati, pa onda doma pogledas sto je tocno u pitanju. A cak i da ne nades, sigurno ces s vremenom naci nekog tko ce ti reci koja je to tocno biljka bila u pitanju.

Ja sam sebi kupio knjige u Algoritmu, jeftine, a isto se radilo o poljskom cvijecu. Tu mozes prepoznati gomilu biljaka, vecina njih ima cvijet. A kada se bere i slicno, to ti je sve dano u Wilfortu. Odlicna knjiga za svakog koga zanima sve o biljkama, osim kako one izgledaju.

ezotera
27.06.2009., 16:13
Na predavanja može doći svatko tko želi u Draškovićevu.....svatko je dobro došao....može se puno naučiti....može se sve pitati ....donijeti biljke sa sobom je isto poželjno, da ste sigurni prije upotrebe ....... profesor koji to vodi će za svakoga naći vremena....sretno.

Balerina8
06.02.2010., 17:39
Prvi puta vam se javljam. Moje tegobe su raznolike i sve otkrivene slučajno jer nemam nikakve bolove. Dakle, od kada je otkrvena endomotrioza (sumnja obzirom na UTV nalaz i povišene markere Ca125 (do 44-93), obavljene kolonoskopije zbog CA 19-9 (61-73), ustanovljene kronične upale debelog crijvea, pronađenog hemnagioma na jetri, stalno pristune kandide... Inače sam zdrava!Već dvije godine ne jedem ništa životnjskoga podrijetla, išla sam kod bioenergetičara, pila čajeve (vrkuta), pijem tinkutru od konopljike i čaj od imele prema Subanovim savjetima. Ništa nije dalo nekoga velikoga napretka, s druge strane možda sve treba gledati kao na nešto što je zaustavljeno. Muž mi je donio kefir i imam pitanje vezano uz njegovu mlječnu bazu. Kažu da ga mogu koristiti i drugačije, ali ja ne kužim kako? Ne pijem mlijeko, a niti sojino mlijeko jer sam s njim skoro uništila štitnjaču. Tako je moj organizam reagirao nakon godinu dana intenzivnog jedenja soje i njenih proizvoda, pa mi je trebalo još godinu dana da hormone vratim tamo gdje su i bili.Unprijed hvala na savjetima!

housewife
06.02.2010., 19:22
Ima li neka forumašica koja je pila preparate od Fitosana protiv mioma? Please, javite...

ursula1000
31.03.2010., 22:00
Lijep pozdrav, :)

(znam da podižem temu nešto starijeg datuma), al eto zanima me da li tko zna nešto više ili ima iskustva s biljkom kokotac http://www.suban.hr/sastojak.asp?RawID=107 - postoji bijeli i žuti, bijeli je navodno najbolji, al je rijedak. Znam da sam je već "susrela" i ako se ne varam raste ljeti.

Navodno je jako dobar lijek i koliko čujem stvarno, ali stvarno pomaže.
Meni bi trebala mast radi problema s venskom cirkulacijom - već sam hrpe novaca bacila u vjetar na razne kupovne kremice, gelove iz dućana, tablete al sve je to za **onu stvar i situacija se samo pogoršava. Kak doći do te biljke? :D Ima tko kakvu mast možda doma il me može uputiti nekom travaru? :)

Dr.Zivkov.
04.04.2010., 09:52
Lijep pozdrav, :)

(znam da podižem temu nešto starijeg datuma), al eto zanima me da li tko zna nešto više ili ima iskustva s biljkom kokotac http://www.suban.hr/sastojak.asp?RawID=107 - postoji bijeli i žuti, bijeli je navodno najbolji, al je rijedak. Znam da sam je već "susrela" i ako se ne varam raste ljeti.

Navodno je jako dobar lijek i koliko čujem stvarno, ali stvarno pomaže.
Meni bi trebala mast radi problema s venskom cirkulacijom - već sam hrpe novaca bacila u vjetar na razne kupovne kremice, gelove iz dućana, tablete al sve je to za **onu stvar i situacija se samo pogoršava. Kak doći do te biljke? :D Ima tko kakvu mast možda doma il me može uputiti nekom travaru? :)

Kokotac (Melilotus officinalis L.) pripada obitelji Lepirnjače (Familia Papilionatae).
Farmakopejski naziv mu je Herba Meliloti.
Drugi nazivi: velika djetelina, vodnika, ždralika, žućka, žuti kokotac, konjska djetelina, kumanika, nokata trava, nokatac, noktec, orlov nokat, pšeničica, svinduh.
Engleski naziv mu je Common Melilot, Melilot, Ribbed Melilot, Ribbed Meliot i Tall melilot, njemački; Gebräuchlicher ...

http://www.blogger.ba/slike/155211.2451497.jpg

Kokotac je dvogodišnja ili rijeđe jednogodišnja zeljasta biljka visoka i preko 2 m. Stabljika je večinom uspravna ili se izdiže i vrlo je razgranata. Ima listove slične djetelini,listići su izduženo eliptični a po obodu nazubljeni. Cvjetovi su sitni, žuti, skupljeni u grozdastoj cvati. Cvjeta od 6 do 9 mjeseca, nekih petnaestak dana prije cvjetanja bijelog kokotca (melilotus albus).
Zahvaljujući dugom i razgranatom korijenu dobro podnosi sušu. Razmnožava se sjemenom.

Raste u divljini na pjeskovitom zemljištu, pored puteva, rijeka, kanala, nasipa, željeznickih pruga i drugih napuštenih mjesta. Može da se uzgaja i koristi kao stočna hrana a i kao medonosna i ljekovita biljka.
Kokotac je aromatična biljka koja nema etarskog ulja za razliku od ostalih mirisnih biljaka koje imaju spoljni ili unutrašnji sekrecioni aparat s uljem .

Za lijek se sabiru vrhovi grančica biljke u cvatu.

U obliku kreme, masti i tinkture vrlo je efikasan kod proširenih vena (varikoziteta) i sitnih venica, bolova, grčeva i osjećaja težine u ekstremitetima (noge, ruke, prsti.) U obliku tinkture, čaja, kreme ili masti pokazao se vrlo uspješan kod hemeroida, oticanja ruku, nogu, dojke ili bilo kojeg drugog dijela tijela gdje se nakuplja neuobičajena količina tekućinu u tkivu. Rabi se i kao oblog kod uganuća, iščašenja i podlijeva krvi. Pospješuje i ubrzava zacjeljivanje rana.

IZRADA MASTI U KUĆNOJ RADINOSTI.
Potrebno je:

9 žlica nesoljene svinjske masti
6 žlica sitno nasjeckanih suhih dijelova biljke

Mast lagano rastopiti (paziti da ne bude prevruća) dodati 6 žlica usitnjene potpuno suhe biljke. Mješavinu ostaviti da se ohladi i skruti. Potom ju ponovo lagano rastopimo i ohladimo. Postupak ponovimo još 3 puta potom mast dobro procijedimo i iscijedimo u već pripremljene posudice.

Kremu je jako teško napraviti u kućnoj radinosti tako da neću navoditi recepturu.
Probleme vezena sa venskom cirkulacijum se ne rješavaju samo kremom ili masti. Potrebna je malo kompleksnija terapija. Kombinacija više vrsta ljekovitog bilja. Mast će sigurno pomoći u to nema sumnje samo je pitanje u kojoj mjeri.

Ukoliko te interesira moj savijet slobodno me kontaktiraj.

Dr.Zivkov.
04.04.2010., 12:52
Ima li neka forumašica koja je pila preparate od Fitosana protiv mioma? Please, javite...

Mešavina domaćeg čaja za ublažavanje tegoba kod mioma

Sastav:
Korijen koprive (Urticae radix) 25%
Biljka gospina trava (Hyperici herba) 25%
Bljka preslica (Equiseti herba) 25%
List kadulje (Salviae folium) 25%

Upotreba:
Četiri velike žlice mješavine domaćeg čaja preliti sa 1 litrom hladne vode, zagrijati do ključanja, ostaviti da stoji jedan sat, a zatim procijediti.
Piti tri puta dnevno po 1 dcl čaja, a ostatak uporabiti za vaginalno ispiranje.

budim se
07.04.2010., 09:28
Prema Brojsu, zalfija (Salviae folium) mora da vri najmanje tri minuta kako bi isparila opasna etarska ulja. To znaci da ovaj caj za miome mora da vri tri minuta kao mesavina ili treba prvo prokuvati zalfiju pa onda dodati ostale sastojke?
Takodje, zalfija (kadulja) ne sme da stoji duze od 10 minuta. Kako se ovo resava kada su mesavine u pitanju? Kuva se posebno, stoji posebno pa se posle uvarci spoje?

990sanjica
08.05.2010., 14:55
ja se poklanjam virku,imala sam menstruacije 2 x godisnje.popila sam 20 soljica i dobila menstruaciju.posle toliko doktora,hormonskih tableta tako nesto mu je doslo kao blagoslov.

eva005
09.05.2010., 19:51

Da li netko zna nesto o vrkuti ili gospinom plastu. O caju? Znam da je dobra za ginekoloske probleme i za lijecenje plodnosti, ali sam cula navodno da se od tog caja i mrsavi? da li je to istina i ako je koij mehanizam je u pitanju?

uraira
08.06.2010., 08:54
tražila sam i nisam našla..lijek protiv virusnih bradavica po vratu..
pls, ako netko zna nešto, hvala

vana25
08.06.2010., 14:06
tražila sam i nisam našla..lijek protiv virusnih bradavica po vratu..
pls, ako netko zna nešto, hvala

Čuvarkuća
http://www.ljekovito-bilje.info/uvarkua.html

uraira
09.06.2010., 07:10
zahvaljujem, vana, i pokušam još danas naći tu svemoćnu biljčicu! poznata mi je kao lijek za upalu uha, ali nisam znala da djeluje na toliko drugih bolesti.

jovanov
13.06.2010., 09:54
Ljekovito bilje imaju ogromnu moć da mogu izliječit svaku bolest smo se treba znati http://jovanov.net/

Dejan3
13.06.2010., 10:11
Zanima me je li u hrvatskoj moguće nabaviti biljku kava kava?

muskarac.
22.06.2010., 17:20
volio bih imati zenu koja se bavi tim prirodnim stvarima. priprema prirodnih maza, ulja, preparata, ukratko sve te prirodne stvari. zamisli te ljepote. ona to sve zna, voli, priprema. imate svoju mirnu logicu, skloniste od buke i vanjskog svijeta. onda odemo u kino, pa na kavicu u kakav klub sa nekom finom sofisticiranom unpluged muzikom. kada dodjes kuci izmasirate se aromaticnim uljima, uzajamna masaza stopala...onda fini spavanjac..ispunjava me to nekom blagoscu. ko sisa ove zahebane macke, da mi je jedna takva:cerek:

Annari
22.06.2010., 19:36
volio bih imati zenu koja se bavi tim prirodnim stvarima. priprema prirodnih maza, ulja, preparata, ukratko sve te prirodne stvari. zamisli te ljepote. ona to sve zna, voli, priprema. ..ispunjava me to nekom blagoscu. ko sisa ove zahebane macke, da mi je jedna takva:cerek:

Vjeruj da jedna takva za tebe postoji i kad tad ćeš ju sresti:cerek:, samo vjeruj:top: (govorim iz iskustva)

Eh ovako, ja muku mučim s ekcemima, svrbežom i crvenilom po tijelu, također imam i užasno suhu kožu.. Imam atopijski dermatitis tj. neurodermitis.
Bilo bi odlično kad bi postojala neka biljka koja bi mi pomogla ili me izliječila.:moli:

Našla sam da peršun, maslačak i divlja maćuhica liječe ekceme, a sad koji je najbolji od toga neznam, a neznam ni na koji način bi to stavljala na kožu??

RYOU
05.07.2010., 23:33
mene zanima dali je svedska grencica dobra za jetru? dali je mariborska grencica ista kao i svedska i ako nije gdje mogu nabaviti original? dali ono enicijanovo bilje za pripremu grencice valja cemu?

hvala ako netko zna odgovor:s

Ereshkigal
12.07.2010., 18:50
Da li netko zna gdje bih u Hrvatskoj mogla nabaviti mentu spicatu?Hvala unaprijed.

RYOU
14.07.2010., 14:47
Da li netko zna gdje bih u Hrvatskoj mogla nabaviti mentu spicatu?Hvala unaprijed.

probaj googlat "suban" oni rade sa biljkama

Dr.Zivkov.
18.07.2010., 18:32
Prema Brojsu, zalfija (Salviae folium) mora da vri najmanje tri minuta kako bi isparila opasna etarska ulja. To znaci da ovaj caj za miome mora da vri tri minuta kao mesavina ili treba prvo prokuvati zalfiju pa onda dodati ostale sastojke?
Takodje, zalfija (kadulja) ne sme da stoji duze od 10 minuta. Kako se ovo resava kada su mesavine u pitanju? Kuva se posebno, stoji posebno pa se posle uvarci spoje?

Za lijek se koristi osušeno lišće koje u svome sastavu ima eteričnog ulja, tujona, flavona, tanina i drugih materija.
Zbog svoga sastava i velikog postotka eteričnog ulja kadulja se ne smije kuhati jer pri kuhanju gubi svoje ljekovite sastojke.
Što se tiće stajanja duže od 10 minuta ni tu nema nikakvih problema jer kadulja dužim stajanje otpušta više aktivnih ljekovitih tvari.
"Opasna" eterična ulja u kadulji su ujedno i njena najveća vrijednost tako da Brojsova teorija što se tiće kadulje pada u vodu.

Dr.Zivkov.
18.07.2010., 18:44

Menta piperita je višegodišnja biljka nastala križanjem vodene (Mentha Aquatica) i klasične metvice (Mentha Spicata). Teško da češ u prodaji naći Mentu Spicatu.

Ereshkigal
20.07.2010., 20:56
Menta piperita je višegodišnja biljka nastala križanjem vodene (Mentha Aquatica) i klasične metvice (Mentha Spicata). Teško da češ u prodaji naći Mentu Spicatu.

Nažalost, sam se u to uvjerila. Prošla sam sve biljne ljekarne u svom gradu i mnogo vše od toga, ali sve što sam dobila je začuđeni pogled. Međutim meni treba baš ta vrsta.

allinone
15.10.2010., 08:34
Molim vas ako netko zna da mi kaže na koji način mogu sama napraviti tinkturu pasiflore? I po vašem mišljenju što je učinkovitije pasiflora, matičnjak ili valerijana (u liječenju problema anksioznosti i strahova)? Hvala unaprijed

admin1
17.10.2010., 01:20
za lijecenje anksioznosti, puno je bolja varijanta maticnjaka i/ili lavande/ili smilja. ove biljke mozes pomijesati i piti ili mozes napraviti kupku od njih.

Klappy
07.04.2011., 14:39
da li netko od vas zna kako zakon tratira i regulira biljne pripravke koje travari pripremaju i travarstvo odnosno travare generalno. je li im potrebna neka dozvola, moraju li imati neko zvanje, školu, tečaj ili šta već. što ili tko je u biti travar?!

ili ja sebe mogu prozvat travarom, napravit pripravak i prodavat ga bez ikakvog odobrenja i kontrole države, i pare u džep bez da državi platim porez.
nadam se da vam je moja dilema jasna :ne zna:

jer čini mi se da većina tako radi...

McGrubi
16.04.2011., 17:44
postoji škola za fitoterapeute
http://www.galbanum.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=23&Itemid=44

greatpretender
17.04.2011., 10:05
pozdrav!
mene zanima kojeg fitoaromaterapeuta u zg bi preporučili sada kad Stribor odlazi?:flop:

Dijaa
08.05.2011., 14:19
kantarionovo ulje je za ožiljke dalo dušu :top: najbolje ulje...

fito
11.06.2011., 21:47
Zavisi od koje se vrste kantarije i [koji dijelovi biljke se upottrebljavaju]
koje ulje se upotrebljava
i vrijeme pravljenja tinkture

gujaa
09.02.2012., 23:11
da li netko zna gdje mogu dobiti suhe trave:
-majčina dušica
-hajdučka trava
-kopriva
-kadulja
-šipak
-gospina trava
-vilino sito
-hibiskus
-maslačak
-borovnica
-kora krkovine (frangule)
-metvica
-komorač
-bazga (cvjetovi bazge)
-matičnjak
a treba mi pola kile od svake vrste za čaj a da nije skupo

Begemotica
10.02.2012., 08:16
Kod nas svega toga ima u biljnoj apoteci

Biljka112
10.02.2012., 09:44
Sve to možeš naći u prirodi. Samo pričekaj proljeće...onda kreni u skupljanje.

selly-mia
26.03.2012., 18:46
Kad su u pitanju cajevi koje sami berete, kazu da je jako bitno da je iz ciste okoline, znaci, ne beru se biljke koje su uz cestu, u blizini kuca, kraj fabrika itd, nego na livadama, planinama i sl. mada, moja kolegica rece da ona i njena mama beru u naseljenom dijelu i kraj ceste i da operu. ne znam koliko je u tom slucaju stetna a koliko korisna, ali sigurno je korisnija ona sa ciscih stanista.

posto je bilo price o zelenoj glini, zanima me jedna stvar - navedeno je da glina izmedju ostalih minerala sadrzi i olovo. s obzirom da je olovo teski metal, mene zanima kako to da ono nije stetno za organizam prilikom oralnog unosa gline? PLS, ako iko moze da mi to objasni.

Biljka112
26.03.2012., 20:28
jasno da je bolje ljekovito bilje brati dalje od cesta i naseljenih mjesta.
ne sadrži svaka glina olovo.

utisana
27.03.2012., 07:50
pozdrav!
mene zanima kojeg fitoaromaterapeuta u zg bi preporučili sada kad Stribor odlazi?:flop:

Di ide Stribor??? :(

selly-mia
27.03.2012., 12:18
ne sadrži svaka glina olovo.

mozes li napisati nesto vise o tome? koja ga to glina ne sadrzi?

catandmouse
22.04.2012., 18:56
crni gavez :

http://belko.gooforum.com/t20-gavez-symphytum-officinale

postoji jos i SYMPHYTUM TUBEROSUM L. — gomoljasti gavez,
isto izgleda samo cvijet mu je svijetlo žute boje.

Moje pitanje je dali tu netko upoznat s ovima biljčicama i dali su po svojstvima i ljekovitosti jednako djelotvorni? Pronašla sam samo gomoljasti gavez...

Daisy28
22.04.2012., 19:11
Jel zna netko gdje kupiti caj od maslacka?

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

utisana
22.04.2012., 22:32
Jel zna netko gdje kupiti caj od maslacka?

U bio&bio

Daisy28
22.04.2012., 23:42
U bio&bio

Hvala :mig:

Daisy28
23.04.2012., 21:36
Kupila danas caj od maslacka u bio&bio za nekih 8 kn ( firma je Agristar).

utisana
23.04.2012., 21:59
Hvala :mig:

Molim!
Nije ni skup! A jako kvalitetan čaj, i ja bih trebala obnoviti zalihe...:)

Daisy28
23.04.2012., 22:26
Molim!
Nije ni skup! A jako kvalitetan čaj, i ja bih trebala obnoviti zalihe...:)

Zapravo zena u trgovini me pitala jel trebam korijen ili list maslacka, nisam imala pojma :D onda mi je rekla da je ucinak caja isti, a duze bi kuhala korijen maslacka taki da sam kupila list :)

catandmouse
05.05.2012., 17:35
Dali je itko od vas radio doma sirup od trputca?
Zanima me da li je bolje ostaviti ga negdje na suncu pokrivenog krpom ili da ga zakopam u zemlju ili stavim negdje na tamnije mjesto?
Vidim svašta se stavlja,al mene zanima gdje je bolje.
Isto tak' dal je dovoljno ostaviti 6 tjedana ili 3 mjeseca...

selly-mia
08.05.2012., 12:13
koliko vas vjeruje u ispravnost, ili mozda bolje receno, djelotvornost biljnih cajeva iz prodavnice? ja vjerujem u snagu bilja ubranog iz ciste okoline, recimo planinskog okruzja, ali ne mogu znati gdje je ko brao cajeve koje je kasnije neka kompanija otkupila na veliko. mozda ih je brao kraj autoceste, kako da znam. :nezna: imam osjecaj da se tu nadje svega - i dobrog i skarta od bilja. voljela bih vise konzumirati cajeve, ali mi se ne piju dokle god sumnjam u njihovu djelotvornost.
p.s. pokusavam brati koprivu, koju inace nije preporucljivo brati kraj ceste zbog ogromne kolicine olova koju je u stanju absorbovati. ja je na livadama nigdje nisam nasla? bere li jeiko od vas i gdje?

Begemotica
08.05.2012., 18:19
U ayurvedskoj tradiciji smatra se da najbolje da onoj tko će koristiti ljekovito bilje sam ga ubere, na pravom mjestu i u pravo vrijeme. :)

Ni ja nisam vidjela koprivu na livadama, berem u svom vrtu.

catandmouse
09.05.2012., 21:09
koprive nema na livadama, ona je više onako rubovi šuma, puteljki, zapustena mjesta, ma nađu svaki kutak!

selly-mia
09.05.2012., 21:42
koprive nema na livadama, ona je više onako rubovi šuma, puteljki, zapustena mjesta, ma nađu svaki kutak!

izludit ce me ta kopriva. kraj puta nije preporucljivo, ta napustena mjesta - boze, gdje da idem za koprivom - kroz kuce u kojima su se vec nastanili poskoci i kobre? :D
a mogu misliti sta je tek u onim kesicama caja od koprive koju kupujemo - frisko ubrana kraj ceste zagreb-split :D.

Ruralna
12.05.2012., 09:57
Ni ja nisam vidjela koprivu na livadama, berem u svom vrtu.
Možda ovisi o podneblju:ne zna:
Često sam je viđala na rubovima livada.

Svoju koprivu berem na obližnjoj planini, to ima jedno 300 puta puniji okus nego kupljena kopriva:D

grimizna
12.05.2012., 14:32
Ljudi, nešto bih vas pitala, baš vas koji se razumijete u ljekovite biljke! Što mislite o proizvodima od aloe vere?

Begemotica
12.05.2012., 16:58
Možda ovisi o podneblju:ne zna:
Često sam je viđala na rubovima livada.

Svoju koprivu berem na obližnjoj planini, to ima jedno 300 puta puniji okus nego kupljena kopriva:D

To ti vjerujem :). Ja sam u primorskom dijelu.

@grimizna: ja preferiram lijekovito bilje iz podneblja u kojem živim. :ne zna:

grimizna
13.05.2012., 15:23
Pametno! Mene interesira učinkovitost aloe jer sam dobila ponudu da je prodajem, odnosno proizvode na njenoj bazi.Ne bih htjela prodavati ljudima "maglu" pa me zanima da li djeluje na zdravlje kao što ju proizvođač hvali!

kas0
25.05.2012., 19:27
Ljudi treba mi pomoć
vidio sam da je korijen iđirota jako dobar za želudac i sve probleme sa želucem i ja sam si ga nabavio,,,našao sam neki recept di se iđirot mješa sa gavezom i sjemenkama lana i to se pije sa sokom od crvenog grejpa,,,ali taj je iđirot tako odvratan i smrdi mi (ili je to samo miris njegov) da ja neznam sta cu sam sa sobom,,,probo sam ga skuhat kao čaj ali od mirisa(smrada) mi se digne želudac,,,dajte mi neki savjet jel ga mogu pomješat s nekim ljepšim čajem da dobijem fin ukus i miris ?

Frigg
07.06.2012., 12:32
Zna li netko može li se kod nas i gdje nabaviti smola mirte (smirne)?

luciffer
15.06.2012., 23:17
Molim vas ako netko zna da mi kaže na koji način mogu sama napraviti tinkturu pasiflore? I po vašem mišljenju što je učinkovitije pasiflora, matičnjak ili valerijana (u liječenju problema anksioznosti i strahova)? Hvala unaprijed

evo ja vec neko vrijeme pijem maticnjak i mogu ti reci da se polako osjeti promjena,ne onako kako sam ocekivao ali osjetise isto patim od anksioznosti i jos par stvari al vjerujem da mi taj caj pomaze pijem ga tri puta dnevno ujutro na prazan zeludac,poslje podne i prije spavanja.dali ga i ti pijes ?kakvi su tvoji dojmovi? hvala vise o tome caju mozes procitati ovdje http://www.priroda-leci-sve.com/maticnjak.htm

dali se netko ovdje ljeci cajem od maticnjaka,ako da zanima me vase misljenje i iskustvo u vezi toga

v1rg1n1a
23.06.2012., 18:47
pozdrav!

može li mi reći netko ima li zelena glina rok trajanja kakav je naznačen na pakiranju ili je to više radi zadovoljavanja forme? :ne zna:

Biljka112
23.06.2012., 20:45
više radi forme...

chani
16.07.2012., 03:51
Dobila sam info da primorski vrijesak snizuje secer,ali nisam naisla jos na nikakav tekst na netu koji to potvrđuje.Zna li tko je li tocno?

nvn
16.07.2012., 15:07
Da li netko zna gdje bi se mogao u ZG kupiti ekstrakt šipka, ili LitoZin tablete?

http://www.arthritis-relief.co.uk/image/litozin/litozin-rose-hip-arthritis-relief.jpg

catandmouse
22.04.2013., 10:17
Dali je itko od vas radio doma sirup od trputca?
Zanima me da li je bolje ostaviti ga negdje na suncu pokrivenog krpom ili da ga zakopam u zemlju ili stavim negdje na tamnije mjesto?
Vidim svašta se stavlja,al mene zanima gdje je bolje.
Isto tak' dal je dovoljno ostaviti 6 tjedana ili 3 mjeseca...

Dovoljno je ako stavis na neko tamno mjesto recimo podrum, ne trebas u zemlju zakopavati:)

catandmouse
22.04.2013., 10:29
Molim preporuke koje biljke brati za čaj protiv mioma i u kojim omjerima izmješati?
Hvala !!

Saradonija
18.05.2013., 11:10
Da li je netko čuo ili koristio biljku Tithumalos Charachias (Euphorbia C ? (http://en.wikipedia.org/wiki/Euphorbia_characias).), navodi je Dioskorid u De Materia Medica - protiv zubobolje, povraćanja, gangrene, rak kože i razni čirevi....? Kako se kod nas zove u prevodu?

Zlikovsk
22.05.2013., 09:45
Da li je netko čuo ili koristio biljku Tithumalos Charachias (Euphorbia C ? (http://en.wikipedia.org/wiki/Euphorbia_characias).), navodi je Dioskorid u De Materia Medica - protiv zubobolje, povraćanja, gangrene, rak kože i razni čirevi....? Kako se kod nas zove u prevodu?

Kod nas se zove mlječika.

Saradonija
23.05.2013., 17:44
Kod nas se zove mlječika.

nisam znala, hvala.
A sve Euphorbia vrste spadaju pod mlječika?

Kristina19
23.05.2013., 20:55
Gdje se može nabaviti Mentha spicata (spearmint)? :)
Hvala!

Begemotica
24.05.2013., 09:19
Misliš na sviježu?

Ja imam sve vrste mente u vrtu, a i na našoj tržnice se mogu kupiti barem 2-3 vrste mente.

Suhe ima u biljnim apotekama.

Zlikovsk
24.05.2013., 10:00
nisam znala, hvala.
A sve Euphorbia vrste spadaju pod mlječika?

Kolko vidim u Hofmanu, da.

Mlječika, Prištnjak, Vučje mlijeko, Zmijsko mlijeko.

@Kristina, traži rudastu metvicu. To je po naški spearmint.

Kristina19
24.05.2013., 12:41
Misliš na sviježu?

Ja imam sve vrste mente u vrtu, a i na našoj tržnice se mogu kupiti barem 2-3 vrste mente.

Suhe ima u biljnim apotekama.

Treba mi čaj pa bi za prvu ruku bila dobra suha. U apotekama uglavnom drže običnu paprenu mentu. Moram izgleda detaljnije pronjuškati po biljnim apotekama. Znaš li možda gdje se mogu kupiti sadnice ove spearmint? :) Ima li ih na Utrinama na placu?

@Kristina, traži rudastu metvicu. To je po naški spearmint.

Hvala! Naišla sam na mnoge nedoumice u vezi naziva, ta menta ima sto naziva.... a ljudi na kraju ni sami nisu sigurni koju mentu imaju. :ne zna:

dranoel
14.07.2014., 09:36
Poz!

Pošto se nešto kužim u ljekovito bilje:)..berem za čajeve..pa za ulja i masti i tinkture:).

Tražim ekipu koja se kuži u bilje, pa da se skupimo par i odemo u prepoznavanje bilja:) i proširimo info o bilju:).

Mogu doći i oni koji ništa neznaju..naučit će nešto:)

Inaće sam u Zagrebu:)

Javite se na PM