PDA

View Full Version : HZZO dopunsko zdravstveno osiguranje

stranice : [1] 2 3 4

Staznjevcanec
30.12.2008., 11:16
Dobio sam doma ponudu HZZO-a za dopunskim zdravstvenim osiguranjem.
Moje pitanje je da li ostale osiguravajuće kuće u HR imaju neku ponudu na tu temu.
Nekako mi se čini da ova HZZO ponuda i nije najbolja - 130 kn/mjesečno je puno novaca za nešto što je po mom mišljenju već plaćeno kroz doprinos za zdrav.osiguranje iz bruto plaće:confused::ne zna:
S druge strane ne mogu si priuštiti (nedaj bože) saobračajku pa da me u bolnici oderu s 10???? kuna. To očito lešinari u HZZO jako dobro shvaćaju pa ajmo odrat raju :mad:

Smileman
02.01.2009., 14:01
Naravno da postoji alternativa u privatnim osigurateljnim kućama, za taj iznos možeš dobiti osim plaćanja participacija i dodatne usluge, pitaj ako te zanima

strijelčic@
02.01.2009., 14:44
O kojim privatnim osig. konkretno pričaš? I mene zanima...

Smileman
02.01.2009., 15:20
U ponedjeljak ću znati konkretno više o uvjetima Uniqa i Croatia zdravstvenog, njih ću obići i napraviti probni izračun za sebe i usporediti sa HZZO policom.

Meni se čini da polica HZZO samo čini sustav jednostavnijim, ali ne nužno i isplativijim. Jer, kada se bilo gdje pokaže ta kartica, ona oslobađa participacije odmah, dok dodatno zdravstveno radi na način da se na licu mjesta plati participacija ili pregled (ako ta kuća nema ugovor sa davateljem medicinske usluge) pa onda oni vrše refundiranje plaćenih iznosa i usput daju dodatne beneficije (sistemtske preglede, specijalističke preglede do određenog limita itd.)

Ako vam nije hitno, sačekajte par dana da utvrdimo koja je ponuda najbolja, a mogu ovdje i oni koji imaju više informacija iste razmjeniti s nama.

Staznjevcanec
02.01.2009., 15:30
Hvala Smileman, ajde kad napraviš izračune please objavi, ako je bed može i na PM
Kod mene je situacija da je i moja supruga potrebita dodatnog osiguranja pa bi nam to u slučaju HZZO-a odnosilo 260 kn mjesečno iz kućnog proračuna :nono::nono:
Svjestan sam činjenice da ću nešto morati plaćati, ali bih htio i vidjeti alternative.

Nitko se nije javljao na moj thread pa sam već skoro odustao i potpisao HZZO ponudu, bit ću još malo strpljiv

Smileman
02.01.2009., 15:50
Ma ja se posredno bavim životnim osiguranjima pa iako mi je tematka bliska nisam do sada sjeo na ovu priču i dobro pogledao u čemu je razlika privatnih dodatnih i državnog dopunskog osiguranja, no kako i meni treba osobno polica, sad ću to u par dana snimiti.

Razlika je i u tome što se državna polica sklapa uvijek na 1 godinu, a privatne na 2-3 godine.

Ono što je dobro je da se može iskoristiti porezna olakšica na uplate dobrovoljnog zdravstvenog u oba slučaja, išao preko HZZO ili privatno

ZorcJ
02.01.2009., 17:38
Evo vec se sad pokazuje da je mirovinska reforma zaprvo muljaza. Privatna osiguranja ce naprviti nesto jeftinije police dopunskog osiguranja, svi ce se osigurati kod njih i samim time je omoguceno da se novci slijevaju u privatna osiguranja ..... A zdravstvo ce, bojim se, biti jednako lose ....

Smileman
02.01.2009., 18:51
ZorcJ, čini mi se da ti je zaključak točan, ali premise nisu.

Ja upravo pregledavam stranice svih osiguranja koje nude zdravstveno i tu se ne bi snašli ni oni fizičari iz CERN-a. Svaka kuća ima od 3-10 modela osiguranja, ali sve nešto djelomično, ograničeno ili uz sudjelovanje osiguranika, ali nije moguće samostalno izračunati iznos premije bez pomoći njihovih stručnjaka na telefonu.

Vidi se da privatna osiguranja ne mogu napraviti police koje su jeftinije od ove HZZO-a i tu se krije zamka i samom Milinoviću. Bude se otkrilo da je ipak najpovoljnija polica HZZO, ali nema te države koja može za 80kn kolika je prosječna polica osigurati ono što piše na stranicama HZZO:

"Što se dobiva dopunskim zdravstvenim osiguranjem?

Osiguranici dopunskog zdravstvenog osiguranja ne plaćaju niti jednu doplatu tijekom korištenja zdravstvene zaštite, tj. ne plaćaju doplatu za bolničko liječenje, ili ambulantno liječenje, ili dijagnostiku u bolnici, ne plaćaju doplatu za ortopedska pomagala, za specijalističke stomatološke usluge, fizikalne rehabilitacije u kući i kod liječenja u inozemstvu."

Pokušao sam izračunati koliko bi koštalo kad bi sve gore nabrojano uzeo kod nekog od osiguranja i uvijek ispadne više od najskuplje police HZZO, u nekim kućama i dvostruko.

Uz to, saznah da se mogu i sniziti cijene police HZZO ako se plaća kvartalno, polugodišnje ili godišnje:

"Visina popusta na cijenu police dopunskog zdravstvenog osiguranja ovisi o načinu plaćanja. Ugovaratelj koji unaprijed plaća ukupni godišnji iznos premije ima 10% popusta, potom ugovaratelj koji unaprijed plaća ukupni polugodišnji iznos premije ima 5% popusta, te ugovaratelj koji unaprijed plaća ukupni tromjesečni iznos premije ima 3% popusta.

Iznimno umirovljenici imaju 37,5 posto popusta, odnosno cijena police za umirovljenike iznosi 50 kuna mjesečno tj 600,00 kuna godišnje. Stoga umirovljenici ne ostvaruju dodatni popust bez obzira da li policu plaćaju mjesečno, tromjesečno, polugodišnje ili godišnje."

To znači da polica može iznositi ne 130 x 12 = 1560, nego 1560 - 156 = 1404 kn, tj mjesečno 117 kn (za one sa plaćom preko 5180 kn) ili ne 80 x 12 = 960, nego 960 - 96 = 864 kn (za one sa plaćom ispod 5180 kn), odnosno mjesečno 72 kn.

Da citiram ZorcJ: "A zdravstvo ce, bojim se, biti jednako lose..." - hoće, ali dok ne propadne sustav, osigurat ćemo si puni tretman za 72, tj. 117 kn mjesečno.

hrvac
02.01.2009., 19:46
ZorcJ, čini mi se da ti je zaključak točan, ali premise nisu.

Ja upravo pregledavam stranice svih osiguranja koje nude zdravstveno

Ajde molim te da staviš linkove:s

Smileman
02.01.2009., 20:16
bit će ti lako pronaći sve ako ukucaš u google "dodatno zdravstveno" ili "dopunsko zdravstveno", naći ćeš sve naše osiguratelje tamo, a HZZO pogledaj pod tom skraćenicom

ZorcJ
02.01.2009., 21:04
Ja sam jucer samo bacio pogled na web stranicu Croatia osiguranja. Predvidjam da ce ona biti najveci igrac na tom podrucju. Tamo zbilja nema "jednostavne police". No, gledajuci vecerasnji dnevnik vec je receno da (u dogovoru s Vladom) Croatia osiguranje nece poskupiti policu obaveznog automobilskog osiguranja. Pretpostavljam da ce (upravo zbog gore navedenih komplikacija oko sklapanja polica zdravstvenog osiguranja, a zato jer su nanjusili lovu) smisliti jednostavne police zdravtvenog osiguranja. Ekonomija obujma (teznja da se dodatnim policama osigura preko 90% ljudi) to ce im omoguciti. I tu ce se okrenuti velika lova ....

Smileman
02.01.2009., 21:32
Sanader je smanjio proračun zdravstvu za 800 000 000 kn, što znači da bi milijun ljudi trebalo uplatiti dopunsko da se taj gubitak pokrije. Ovakvom politikom to neće ići, a croatia osiguranje kao državna firma može ponuditi jedino uvjete kao i hzzo, pa zapravo mogu biti, kako si dobro primjetio, nešto kao "lažna konkurencija" HZZO-u, budući im je žiro račun pod kontrolom vlade.

Meni su ljudi iz osigurateljnih kuća rekli da im se zdravstveno samo po sebi ne isplati, da ga imaju više kao popunu osigurateljne ponude, jer slabo profitiraju od tako malih premija. Zato očigledno i nema nikakve reklamne kampanje osigurateljnih kuća, ponašaju se kao da i nema zdravstvene reforme - kad se usporedi mirovinska reforma sa ovom, vidi se koliko se prepušta državi ovaj kiseli krastavac, točno se osjeti propast sustava

syrius1
03.01.2009., 12:32
Malo vlastitog iskustva.......
Napravio sam dopunsko zdravstveno prije tri i pol godine u Addendi. Ugovor na 10 godina. Imam pravo na sistematski pregled svake godine, tri specijalisticka pregleda godisnje, neogranicen broj dijagnostickih i oslobodjenje od participacije. To je bio njihov najjeftiniji program, Basic, cijena 107kn mjesecno.

Desilo se da je Addenda propala, preuzelo ih je Os. Zagreb. Odnosno, preuzeli su portfelj ali i sve obaveze prema osiguranicima. Cim mi je istekla prva godina iz Os. Zg su me zvali i trazili da predjem na njihov program koji ima za cca 30 kn vecu mjesecnu premiju, manje pokrice. Naravno da nisam pristao i moja polica i dalje vrijedi po istim uvjetima. Jedino ne mogu sam otici kod doktora nego moram uvijek nazvati u ZG da mi oni rezerviraju termin. A eventualnu participaciju placam i kasnije trazim od njih povrat novca.

Bas sam prije mjesec dana bio na sistematskom pregledu, laboratorij, ultrazvuk, EKG itd i onda mi doktorica savjetuje da predjem u Croatiu jer imaju najopsirnije preglede u osnovnoj polici.

Dakle kad bi sad trazio gdje da se osiguram ne bi previse gledao gdje je najjeftinije, onda svakako HZZO. Treba usporediti osnovnu policu, ne gledati neke nadstandarde, liste lijekova itd, nego sta dobijem u osnovnom paketu, kakav je opseg pregleda (sistematski, specijalisticki, dijagnosticki), na koliko takvih pregleda imam pravo, koliko cu doplatiti ako idem na vise pregleda i sa kojim ustanovama imaju ugovor. (Sta meni u Rijeci znaci sto netko ima ugovor sa vrhunskom klinikom u Zagrebu?)

doc_1
03.01.2009., 13:32
Catch je u dodatnoj polici HZZO-a da usluge ostvaruješ u ustanovama koje sa njima imaju ugovor (čitaj: sve bolnice).
Kod privatnika imaš uglavnom preventivu i tu i tamo nešto kod najvećih, ali oni i nemaju ugovore sa bolnicama, pa se više nemože ni očekivati. A preskupo im (za sada) imati takve velike i skupe pogone.

Sunce je svojedobno imalo ugovor sa KB Merkur, ali je isplivala ta shizofrena situacija, da je netko sa dodatnom policom oduzimao mjesto osiguraniku HZZO-a koji na njega ima pravo.
Privatno će imati pravog smisla tek kada a) izgrade svoje bolnice ili b) HZZO krene sa zakupom <100% bolničkih kapaciteta pa ostalo budu mogli zakupiti privatnici ne oštećujući nikoga

Smileman
04.01.2009., 09:12
Staznjevcanec, ovaj post napisao sam i na jednom podforumu na Zdravlju, ali više kao zaključak:

Sutra ću ovdje javiti koji je najmanji trošak kod privatnih osiguratelja kad ih sve obiđem i dobijem njihove izračune 1 na 1 a ne ovako preko njihovih reklamnih stranica.

Moj izračun za HZZO je konačan i on glasi: Ako ste ispod 5180 kn plaće, minimalno vam je mjesečno 72kn*12 tj. 864 kn godišnje (a ne 960 kn zbog 10% popusta za jednokratnu godišnju uplatu), i kad se uzme porezna olakšica (oko 20-25% povrata), polica će koštati oko 700 kn godišnje ili oko 60 kn po mjesecu.

Za one sa plaćom preko 5180 kn, ide ovako: 1560kn - 10% za plaćanje odjednom= 1404 kn godišnje - olakšica = 1100 kn ili oko 90 kn po mjesecu.

Bojim se ipak da nijedno privatno osiguranje to neće moći pratiti.

Staznjevcanec
04.01.2009., 15:27
Staznjevcanec, ovaj post napisao sam i na jednom...

Da i meni se čini da je HZZO "najpovoljniji". I ja sam se malo raspitivao i došao do sličnih rezultata. Sad je još samo pitanje da li će ta bezobrazna deračina od strane hrv. vlade ići i u smjeru poboljšanja zdravstvenih usluga. No, kako je godina počela prosvjedom liječnika opće prakse protiv gluparija zdravstvenog ministra, izgleda da će zdravstvena usluga pasti u kvaliteti. Naravno da će se sve prelomiti preko leđa pacijenta.

Samo da mi je znati zašto se i dalje izdvaja doprinos za zdravstvo iz plaće

Smileman
04.01.2009., 15:35
Ako se odlučim za HZZO, onda ću kao pacijent tražiti barem brzu uslugu kad na kvalitetu ne mogu utjecati. To je glavna prednost privatnih osiguranja, da se ne čeka na preglede.

Postoji e-mail g. ministra koji je javan, naše je da ga pohvalimo kako funkcionira reforma ili kako sve odlazi u još gori kaos od onog u kojem smo sada.

Staznjevcanec
04.01.2009., 18:10
O brzini usluge ne želim ni razmišljati. Kod mog lječnika opće prakse uvijek je 10-ak penzionera u čekaoni i uvijek izgubim barem 1-2 h čekajući. Mogu si misliti kako je tek u čekaoni kod specijaliste....treba mi godišnji.
A sad kad ministar skonta da mu reforma uspješno donosi lovu, druge godine će dopunsko poskupjeti bar 20% :mad::rigo:

Smileman
05.01.2009., 12:30
Evo prvog izvješća, drugo stiže u srijedu, kada mi dokumentaciju daju oni iz Croatia osiguranja.

Danas sam obišao Uniqa osiguranje i HZZO.

1) HZZO - gospoda ukinuli opciju godišnje uplate s popustom, igra samo mjesečna, znači ili 80 ili 130 kn. Supruzi treba pregled već 7.1. pa sam uzeo uplatnicu, pogledao na netu kako se ispunjava na http://www.hzzo-net.hr/08_01_10.php i uplatio u Fini 130 kn. Prava joj kreću od sutra. Ponudu koja je došla poštom ispunio i priložio kopiju uplatnice i sve poslao u HZZO.

2) Uniqa - za sebe ću sačekati i još procijeniti budući mi ne treba hitno nikakva medicinska usluga. Uniqa ima poček od 60 dana od prve uplate do primjene prava (valjda da im ne bi bolesni došli i odmah uzimali prava iz police). No, ok.

Ugovori su im na godinu dana, najbolji program zovu EXCLUSIVE, dobiju se participacije za 1500 kn godišnje, specijalističke pretrage do 2000 kn, dijagnostičke do 3000 kn, ortopedska pomagala do 2000 kn uz 30% učešća pacijenta. Probijanjem limita, 50% daljnih troškova plaća Uniqa, 50% pacijent.
Nije pokriveno ležanje u bolnici ni sistematski godišnji pregledi.

Sistem je da se participacija plati, pa refundira kod njih u roku 14 dana. Kad treba neki spec.pregled, nazove se call centar (0-24h) koji ugovara bez čekanja pregled kod ugovornih ustanova.

Iznos premije vezan je za godine života i spol, a ne za plaću.

Meni (muškarac, 41 godina) godišnja premija bi bila 1040 kn, tj. 87 kn / mj.
Za žene moje dobi premija bi bila 1600 kn godišnje, tj. 133 kn / mj.

Vidi se da je muškarcima ovo osiguranje povoljno i dobro konkurira HZZO.

sugarray
05.01.2009., 13:30
Evo da se malo uključim i ja!
Mislim da ako se ide na soluciju privatnog dopunskog osiguranja, najbolje je uzeti neograničenu svotu pokrića. Jer ako nastupi bolest, nedaj bože malo kompliciranija, šta će se dogoditi kad se ispucaju limiti koje osiguranje pokriva, a budu potrebni još daljni pregledi?! To je prednost HHZO-a, bar tako mislim.

Pošto radim svojim klijentima i dobrovoljna i dopunska osiguranja u sklopu svog posla, reći ću vam upravo primjer kako je bilo mladom bračnom paru napravljeno: pa da vidite da je HZZO samo jedno prisilno uzimanje novca od ljudi i krpanje rupa u proračunu zbog očigledno velikih rupa u njihovim glavama.
Dakle napravio sam im policu dopunskog ( ne dobrovoljnog ) zdravstvenog osiguranja s NEOGRANIČENOM svotom pokrića i to u 12 mjesecu kada je kod Croatie o. bila akcija da imaš neograničeno pokriće za 75 kn mjesečno! Dakle 900 kn godišnje ( bez obzira na godine ). Onda se to osiguranje napravi kao obiteljsko (2 člana ili više) što daje još 10% popusta ( 900-10%=810kn godišnja premija) , i ako se plati godišnja premija u cijelosti još 5% popusta (810-5%= 769,50kn godišnja premija) . U konačnici to iznosi 64,12kn mjesečno!!! Ušteda je vidljiva.

Ovo sam vam napisao zato jer znam da će dosta vas se poraspitati i po osiguravajućim kućama, pa da znate da imate pravo i na neke popuste i kako do njih doći, pa zato obratite pozornost i na to.

Moj osobni stav je da ću rađe dati novac nekoj osiguravajućoj kući, nego ovoj gulikoži zvanoj država, jer više neznaju na koji način da nam uzimaju novce pa izmišljaju razne gluposti. Besramno nas kradu i gledaju kako da nam uzmu novac na različite načine, sve pod izlikom, bit će bolje, a ja tu nekakva poboljšanja ne vidim.

Staznjevcanec
05.01.2009., 16:29
@sugarray - ovo je sve ok sa CO, jedna stvar mi nije jasna: da li to dopunsko zdr.osiguranje u CO pokriva i operacije, prijelome i sl. Što se događa s tom verzijom dopunskog u slučaju npr. teže saobračajke, u kojoj je mjeri osiguranik pokriven :confused: Nekako mi se čini da bi u takvim i sličnim slučajevima trošak liječenja mogao biti ogroman, pogotovo jer bi uključivao više zahvata (i operativni) i (vjerojatno) duže bolničko liječenje

Smileman
05.01.2009., 17:32
Stvarno treba do kraja ući u ovu problematiku da se otkrije gdje je kvaka sa pollicama dodatnog zdravstvenog:

Staznjevcanec, evo ovako je stanje sa tvojim pitanjem - ako imaš dopunsko HZZO, polica pokriva sve troškove operacije, dok dodatno osiguranje ne, njihove police pokrivaju takva mjesta troška do visine participacije koju daju uz police - konkretno, ako polica godišnje pokriva 1000 kn participacije i ti se u prometnoj slomiš, bolnica naplati operaciju 4000 kn, po zakonu snosiš troškove do 3000 kn (to i da nemaš dopunsko/dodatno), dakle ostaje nepokrivena razlika od 2000 kn koja nedostaje iznad pokrića participacije.

U Uniqa-i tada po ugovoru troškove iznad limita pokrivaju solidarno 50% oni, 50% klijent ili se u dogovoru sa osiguranjem uzme još neko pokriće sa dijagnostičkog ili specijalističkog limita (ovo zadnje im nije obveza). Uglavnom, sa policom kod osiguranja valja uzeti boravak u bolnici (koji anulira onih 100kn po danu ležanja - za to traže mjesečno oko 40 kn premije)- moj zadnji izračun je da se sa 100 kn mjesečne premije može sklopiti polica, govorim o Uniqa-i koja pokriva 500 kn participacije, 1000 kn specijalističkih i 2000 kn dijagnostičkih pretraga + ležanje u bolnici koliko god treba.

Jedan pregled kod specijaliste je oko 200 kn, kontrola 150 - to znači godišnje 3 pregleda + 2 kontrole, dijagnostika slično, a participacija za 2-3 lijeka mjesečno. Dosta meni zdravom, ako ne potrošim kvotu, krajem godine dam se pregledati kao na sistematskom i iskoristim sva prava.

sugarray
05.01.2009., 20:25
@sugarray - ovo je sve ok sa CO, jedna stvar mi nije jasna: da li to dopunsko zdr.osiguranje u CO pokriva i operacije, prijelome i sl. Što se događa s tom verzijom dopunskog u slučaju npr. teže saobračajke, u kojoj je mjeri osiguranik pokriven :confused: Nekako mi se čini da bi u takvim i sličnim slučajevima trošak liječenja mogao biti ogroman, pogotovo jer bi uključivao više zahvata (i operativni) i (vjerojatno) duže bolničko liječenje

Pa sve operacije i prijelome i ostale bolesti pokriva naša klasična bijela kartica zdravstvenog osiguranja, a mi samo onda u konačnici sudjelujemo (participiramo) sa određenim postotkom u cijeni te operacije ili čega već ne, a upravo taj dio pokriva dopunsko osiguranje, a ne cijelu cijenu. Sa ovom karticom dopunskog osiguranja ne nestaje ona naša osnovna kartica, niti ju dopunska ne zamjenjuje.
Što se tiče smještaja on je pokriven kod CO. Ali da sad ne duljim evo link, gdje je i cijenik pa si malo proučite koga interesira. http://www.croatia-zdravstveno.hr/czo/Cultures/hr-HR/Topics/Programi/Dopunsko+zdravstveno+osiguranje.htm

Moje razmišljanje je ovakvo. Biti oprezan sa privatnim osiguranjima, i ako se uzima, neka se uzme na neograničenu svotu pokrića, tako da onda nema potrebe razbijati glavu kao u slučaju koje je naveo Smileman, jer dok se neko razboli na kraju pameti će mu biti da ide izračunavati koliko je od ugovorene svote potrošio i na šta.
U slučaju CO mislim da je svota na neograničeno pokriće isplativa samo ljudima od 18-50 godina čija primanja jesu iznad 5.108,00 kuna, koji bi po reformi morali ići u rang plaćanja dopunskog od 130 kn, ili ako se uspije uloviti akcijska ponuda osiguravajućih kuća, za koje mislim da će ih ubuduće biti sve manje.
Ili ako je netko kao ja, iz inata ne dati pljačkašima pa makar platio koju kunu više :)

hrvac
05.01.2009., 22:00
Samo da mi je znati zašto se i dalje izdvaja doprinos za zdravstvo iz plaće

Pa sve operacije i prijelome i ostale bolesti pokriva naša klasična bijela kartica zdravstvenog osiguranja, a mi samo onda u konačnici sudjelujemo (participiramo) sa određenim postotkom u cijeni te operacije ili čega već ne, a upravo taj dio pokriva dopunsko osiguranje, a ne cijelu cijenu. Sa ovom karticom dopunskog osiguranja ne nestaje ona naša osnovna kartica, niti ju dopunska ne zamjenjuje.
Što se tiče smještaja on je pokriven kod CO.

Letimičnim pregledom ove teme zanima me da li sam dobro pohvatao konce.

Osnovna kartica(bijela) koju plaćamo iz plaće će nam biti osiguranje za sve hitnoće, operacije i bolničko ležanje, a ovo dopunsko koje se uvađa je više za specijalističke i dijagnostičke preglede:confused:

Šta se događa ako se ne uzme dopunsko, po kojim onda cijenama se naplaćuju odlasci doktoru opće medicine po uputnicu i pregled kod specijaliste:ne zna:

Smileman
06.01.2009., 08:18
hrvac, koliko su meni rekli, neke cijene su ti:

svi spec. pregledi = 220 kn, kontrole 150 kn
EKG = 110 kn
Posjete liječniku, svaki recept, svaka uputnica = 15 kn / komadu
Ležanje u bolnici = 100 kn / danu
Operacije - maks. 3000 kn

Ovo sve plaćaš ako nemaš dopunsko.

sugarray, daj mi reci jel u onoj tablici kada nije ograničeno, 3000 kn znači ukupno zbroj participacija, pregleda i ostalo ili? Nije jasno iz tablice, a čini mi se čudno da je npr. kod opcije 1000 kn samo toliko novca za sve preglede zajedno i još su unutra participacije i ležanje u bolnici? Nešto neće ići.

prilika
06.01.2009., 09:22
Smileman

Ovo su točne cijene spec. pregleda, kontrola ako se ima samo obavezno zdravstveno osiguranje bez dopunskog osiguranja? Ima li to negdje na Internetu da se pogleda neki službeni dokument o tome?

Ovi spec. pregledi su jako skupi, pa onda je bolje ići na pregled privatno i naručiti se za termin koji tebi odgovara, a privatni pregled se plaća približno isto. Jedino su problem te operacije. Pa barem bi operacije trebale biti besplatne i spadati pod obavezno zdravstveno osiguranje, kada se dan proveden u bolnici plaća 100 kn. Sada će to onda biti neki posebni cjenik za operacije?

Smileman
06.01.2009., 10:48
Tu i je bit zdravstvene reforme, da se plaća dio koji je najskuplji, a to su sigurno operacije. Granica je 3000 kn bez dopunskog, tako da polica dopunskog / dodatnog sada zapravo služi kao kasko osiguranje, koje se isplati prvim posjetom bolnici.

Privatno je bolje utoliko što ako tijekom godine nije potrošen limit participacija i pregleda, možeš krajem godine potrošiti ono što ti polica pokriva na preglede svog tijela koje nikada ne bi (bar dok si zdrav) radio kao preventivu (posjet kardiologu, oftamologu, neurologu, radiologu i sl.). Meni je taj argument pretegao na stranu privatnog.

tvitica
06.01.2009., 11:02
Dali netko zna sta je s nezaposlenima ?

Smileman
06.01.2009., 11:05
Oslobođeni su bilo kojeg plaćanja svi nezaposleni, djeca, trudnice i mislim umirovljenici sa mirovinama ispod 1900 kn

3007
06.01.2009., 11:18
Mislim da je najbolje prvo proučiti:

ZAKON O OBVEZNOM ZDRAVSTVENOM OSIGURANJU
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/378341.html

a posebno:
(osnovica koja se spominje iznosi 3333,33kn)

Članak 3.

Na obvezno zdravstveno osiguranje prema jednoj od osnova osiguranja utvrđenih ovim Zakonom obvezne su se osigurati sve osobe s prebivalištem u Republici Hrvatskoj, te stranci s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj, ako međunarodnim ugovorom o socijalnom osiguranju nije drukčije određeno.

Članak 16.

Pravo na zdravstvenu zaštitu iz članka 15. ovoga Zakona osigurava se pod jednakim uvjetima za sve osigurane osobe Zavoda.

Osiguranim osobama Zavoda u ostvarivanju prava na zdravstvenu zaštitu iz obveznoga zdravstvenog osiguranja iz članka 15. ovoga Zakona Zavod osigurava plaćanje zdravstvenih usluga u cijelosti za:

1. cjelokupnu zdravstvenu zaštitu djeci do navršene 18. godine života i djeci iz članka 10. stavka 5. i 6. ovoga Zakona,

2. preventivnu i specifičnu zdravstvenu zaštitu školske djece i studenata,

3. zdravstvenu zaštitu žena u svezi s praćenjem trudnoće i poroda,

4. preventivnu i kurativnu zdravstvenu zaštitu u svezi s HIV infekcijama i ostalim zaraznim bolestima za koje je zakonom određeno provođenje mjera za sprečavanje njihova širenja,

5. obvezno cijepljenje, imunoprofilaksu i kemoprofilaksu,

6. bolničku zdravstvenu zaštitu za kronične psihijatrijske bolesnike,

7. cjelokupno liječenje zloćudnih bolesti,

8. hemodijalizu i peritonejsku dijalizu,

9. zdravstvenu zaštitu u svezi s uzimanjem i presađivanjem dijelova ljudskoga tijela u svrhu liječenja,

10. izvanbolničku hitnu medicinsku pomoć,

11. kućne posjete i kućno liječenje,

12. patronažnu zdravstvenu skrb,

13. sanitetski prijevoz za posebne kategorije bolesnika sukladno općem aktu koji donosi ministar nadležan za zdravstvo,

14. lijekove s osnovne liste lijekova Zavoda propisane na recept,

15. zdravstvenu njegu u kući bolesnika.

Osigurane osobe obvezne su sudjelovati u troškovima zdravstvene zaštite u visini od 20% pune cijene zdravstvene zaštite, a koji iznos ne može biti manji od postotka proračunske osnovice utvrđenih točkom 1. do 9. ovoga stavka za:

1. laboratorijsku, radiološku i drugu dijagnostiku na razini primarne zdravstvene zaštite – 0,45% proračunske osnovice,

2. specijalističko-konzilijarnu zdravstvenu zaštitu, uključujući dnevnu bolnicu i kirurške zahvate u dnevnoj bolnici, osim ambulantne fizikalne medicine i rehabilitacije – 0,75% proračunske osnovice,

3. specijalističku dijagnostiku koja nije na razini primarne zdravstvene zaštite – 1,50% proračunske osnovice,

4. ortopedska i druga pomagala određena općim aktom Zavoda – 1,50% proračunske osnovice,

5. specijalističko-konzilijarnu zdravstvenu zaštitu u ambulantnoj fizikalnoj medicini i rehabilitaciji i za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju u kući – 0,75% proračunske osnovice po danu,

6. liječenje u inozemstvu sukladno općem aktu Zavoda,

7. troškove bolničke zdravstvene zaštite – 3,01% proračunske osnovice po danu,

8. stomatološku zdravstvenu zaštitu u mobilnoj i fiksnoj protetici odraslih osoba od 18 do 65 godina starosti – 30,07 proračunske osnovice,

9. stomatološku zdravstvenu zaštitu u mobilnoj i fiksnoj protetici odraslih osoba starijih od 65 godina – 15,03 proračunske osnovice.

Osigurane osobe obvezne su sudjelovati u visini od 0,45% od proračunske osnovice za:

1. zdravstvenu zaštitu pruženu kod izabranog doktora primarne zdravstvene zaštite: obiteljske (opće) medicine, ginekologije i stomatologije,

2. izdavanje lijeka po receptu.

Najviši iznos sudjelovanja u troškovima zdravstvene zaštite iz stavka 3. i 4. ovoga članka koji je obvezna snositi osigurana osoba može po jednom ispostavljenom računu za izvršenu zdravstvenu zaštitu iznositi najviše 90,20% proračunske osnovice.

U članku 14.a naveden je popis kategorija osoba za koje dopunsko plaća država:

ZAKONA O IZMJENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O DOBROVOLJNOM ZDRAVSTVENOM OSIGURANJU
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/378342.html

Smileman
06.01.2009., 11:23
Prilika, evo ovdje si pogledaj klasičan cjenik kod poliklinika u HR, izabrao sam slučano guglajući...

http://www.k-centar.hr/cjenik.php,

a Hrvatska liječnička komora je objavila i svoj cjenik:

http://www.hdnrmb.org/CjenikIzvodNeuro.html

Kad to pogledaš, brzo ćeš se odlučiti ili na dopunsko HZZO ili privatnu policu.

sugarray
06.01.2009., 12:00
sugarray, daj mi reci jel u onoj tablici kada nije ograničeno, 3000 kn znači ukupno zbroj participacija, pregleda i ostalo ili? Nije jasno iz tablice, a čini mi se čudno da je npr. kod opcije 1000 kn samo toliko novca za sve preglede zajedno i još su unutra participacije i ležanje u bolnici? Nešto neće ići.

Da to je ta ukupna svota pokrića godišnje (svega). To su svote koje su bile rađene i puno prije ove reforme, po starom sistemu, i logično je da mladim ljudima koji jedanput ili dvaput godišnje odu liječniku nije interesantno plaćati više. Napominjem da je to prije ove reforme, a sada se to drastično promijenilo, tako da ove pakete od 1000, 2000, 3000 nema niti smisla gledati.

sugarray
06.01.2009., 12:18
Pa uopće je neupitno da se mora uzeti bilokakva polica dopunskog osiguranja, samo je pitanje dali onda uzeti HZZO ili privatnu policu. Ja sam prvi uvjerenja da treba bojkotirati ovaj namet i uzeti privat policu te se preusmjeriti se na privatne poliklinike. Pa nek si onda Milinović i ti mozgovi traže neke druge načine kako da uzimaju ljudima novac.

Ali mislim da u Hrvatskoj nema one kritične mase koja bi ako ništa drugo izašla na ulicu i makar jajima zasula Markov trg i one idiote tamo :). Pogledajmo malo Francuze kako oni riješavaju stvari. Digne se cijela nacija i naprave opći kolaps u državi. Ako je štrajk onda je kod njih štrajk i ništa ne radi, zato i imaju jedan od najboljih sustava zdravstva, mirovina i općenito životnog standarda.
Kod nas ljudi očigledno ne shvaćaju da mi ne ovisimo o državi već ona o nama, jer smo mi u konačnici ti koji njima daju plaće i mirovine, i pune proračun. Ova reforma će se svesti samo na malo bune i piskaranja po forumima, prepucavanja na televiziji a onda će svi potrčati i raditi onako kako su nam "vladari" naredili. :)

Tako sam ogorčen ovom vladom i državnim aparatom u cijelosti da stvarno gledam prvu priliku da pobjegnem van iz države, a onda se čude naši "mozgovi" u vladi zašto imamo takav odljev stručne radne snage. Zato jer svatko ko ima mozga i mogućnosti bježi od ovog lopovluka i ove države.

Mala digresija od teme HZZO, samo da pokažem koliko je naš državni aparat sposoban ( ako netko želi neka pročita :) )...

Očiti primjer su i program ,"pameti" naše vlade, "Hrvatske majke". Za vas koji neznate, naše najveće Hrvatske majke su ROMI koji imaju 5,6,..10 djece o kojima opće ne vode brigu, a mjesečno im sjeda od 6000 - 10000 kn a da ne rade ništa, pa tko je lud onda da radi, to kažu i oni sami. I sada ovaj novi zakon koji će nezaposlenim majkama davati 1600 kn, šta mislite kome će to još najviše pogodovati???!

Evo to je jedan primjer debilizma ljudi koji vode Hrvatsku ka EU.
Nećemo mi niti do 2012 u EU, zato jer će se morati počistiti ti štakori iz državne strukture dok dođu pravilnici EU. A oni to znaju, i nije da nas koče Slovenci ili neki drugi susjedi, nego se to radi iznutra.

Eto neću više :)

hrvac
06.01.2009., 13:00
Oslobođeni su bilo kojeg plaćanja svi nezaposleni, djeca, trudnice i mislim umirovljenici sa mirovinama ispod 1900 kn

nigdje nisam našao, pa da pitam šta je ženama koje su rodile i na porodiljnom su:rolleyes:

Koliko vidim u zakonu samo spominju praćenje trudnoće i poroda,a kaj je sa ženama koje su rodile:ne zna:

hrvac
06.01.2009., 13:02
Pogledajmo malo Francuze kako oni riješavaju stvari. Digne se cijela nacija i naprave opći kolaps u državi. Ako je štrajk onda je kod njih štrajk i ništa ne radi, zato i imaju jedan od najboljih sustava zdravstva, mirovina i općenito životnog standarda.

Jel možeš malo više reći kakav to sustav Francuzi primjenjuju:confused:

sugarray
06.01.2009., 14:33
Nemogu ti reći jer mi se neda izvlačiti komparacije, ako te interesira malo prosurfaj po netu.

Smileman
06.01.2009., 19:59
Sugarray, kako to razmišljaš, da nemaš ovako dobar nick sad bi me naljutio.

Kažeš: "Tako sam ogorčen ovom vladom i državnim aparatom u cijelosti da stvarno gledam prvu priliku da pobjegnem van iz države, a onda se čude naši "mozgovi" u vladi zašto imamo takav odljev stručne radne snage. Zato jer svatko ko ima mozga i mogućnosti bježi od ovog lopovluka i ove države."

Zbog takvog razmišljanja naša vlast se i ponaša ovako. Evo ti novi, moj prijedlog iste rečenice:

"Tako sam ogorčen ovom vladom i državnim aparatom u cijelosti da stvarno gledam prvu priliku da izađem na izbore makar na svojoj, nezavisnoj listi i promjenim stvari u ovoj državi. Zato jer svatko ko ima mozga i mogućnosti treba preuzeti odgovornost, a ne bježati van kao neki "sugarray" tamo na forumu.hr".

Znam da ćeš dobronamjerno shvatiti moju ispravku, 17.5.09. sjeti se mojih riječi kada u nedjelju budeš izlazio na lokalne izbore u svom gradu... (nadam se da ćeš tada vidjeti sebe na plakatu svoje nezavisne liste kako malim korakom počinješ mijenjati svijet oko sebe, prethodno promjenivši sebe). Ovo ti govorim jer je meni isto tako rečeno prije par mjeseci, pa sam krenuo od sebe. I evo slažem svoju listu za izbore.

Lucas PG
06.01.2009., 23:03
Potpisujem

sunnyah
07.01.2009., 08:43
Zanima me zna li netko kako stoje stvari sa stomatolozima?

I do sada sam kod stomatologa koji ima ugovor sa HZZO-om plaćala cca 100 kn po popravljenom zubu (bijela plomba).
Koliko će to sada koštati, koji dio će pokrivati dopunsko osiguranje?

A, Smileman mislim da je tvoja ideja mijenjanja nečega u državi načelno uredu, ali i da je neizvediva zbog izbornog zakona koji propisuje da se glasovi dodijeljeni listama koje nisu skupile neki određeni postotak glasova dijele među strankama koje su prešle taj prag (ili nešto u tom stilu).
I tako, veliki će ostati veliki, a mali će nestati.
Jer, budimo iskreni, u HR postoje samo dvije stranke.

sunnyah
07.01.2009., 09:08
Evo, sama odgovaram na vlastito pitanje: kod stomatologa cijene ostaju iste, dopunsko nas jedino oslobađa plaćanja participacije od 15 kn.

Smileman
07.01.2009., 12:50
Sunnyah, vidim da i ti imaš gotov kliše tipa "veliki će ostati veliki, a mali će nestati." Valjda si gledala Matrix, e pa pogledaj opet, vidjet ćeš da se može van iz matrice.

Rekao je slično tebi i jedan bijeli amerikanac kad su ga na ulici pitali prije izbora u SAD: "Prije će bogataš proći kroz ušicu igle, nego što će crnac biti predsjednik Amerike!". Aha.

Samo 5% glasova treba osvojiti lista da bi imala svog predstavnika u vijeću. Kod mene na 8000 glacača, bit će dovoljnol osvojiti 400 glasova. Kako je kod tebe, ne znam. Ali je moguće.

Znaš, svi su veliki jednom bili mali. I nisu svi nestali, neki su narasli.

sugarray
07.01.2009., 15:59
Sugarray, kako to razmišljaš, da nemaš ovako dobar nick sad bi me naljutio.

Kažeš: "Tako sam ogorčen ovom vladom i državnim aparatom u cijelosti da stvarno gledam prvu priliku da pobjegnem van iz države, a onda se čude naši "mozgovi" u vladi zašto imamo takav odljev stručne radne snage. Zato jer svatko ko ima mozga i mogućnosti bježi od ovog lopovluka i ove države."

Zbog takvog razmišljanja naša vlast se i ponaša ovako. Evo ti novi, moj prijedlog iste rečenice:

"Tako sam ogorčen ovom vladom i državnim aparatom u cijelosti da stvarno gledam prvu priliku da izađem na izbore makar na svojoj, nezavisnoj listi i promjenim stvari u ovoj državi. Zato jer svatko ko ima mozga i mogućnosti treba preuzeti odgovornost, a ne bježati van kao neki "sugarray" tamo na forumu.hr".

Znam da ćeš dobronamjerno shvatiti moju ispravku, 17.5.09. sjeti se mojih riječi kada u nedjelju budeš izlazio na lokalne izbore u svom gradu... (nadam se da ćeš tada vidjeti sebe na plakatu svoje nezavisne liste kako malim korakom počinješ mijenjati svijet oko sebe, prethodno promjenivši sebe). Ovo ti govorim jer je meni isto tako rečeno prije par mjeseci, pa sam krenuo od sebe. I evo slažem svoju listu za izbore.

Slažem se s tobom. Ali, možemo mi slobodno slagati liste koliko god želimo, ono što nama nedostaje je ona masa koja želi promjene, oni koji nisu zadovoljni samo nešto prigovaraju i u konačnici ne izađu na izbore.. Ja svakako izlazim na izbore, a šta to vrijedi kad "veliki" igrači dođu i kupuju glasove kuhanim kobasicama i vinom tamo u nekom selu u Lici i u romskom naselju u Kuršancu?! I onda je nekoj seljačini tamo kojem je tek sad skopčana struja koju je platila "vlast" ovo najbolja država koja postoji :)

No da se ne udaljavamo više od teme koju sam ja započeo :) HZZO!!!

Smileman
07.01.2009., 17:45
Evo, donešena konačna odluka. Prihvaćam da je Croatia osiguranje najpovoljnije u odnosu na druge kuće, iako je malo skuplje od HZZO.

Ugovori su na 3 godine, za neograničeno dopunsko plaćat ću 114 kn / mjesecu, plaćene sve participacije i pregledi na temelju uputnica nadležnog liječnika i eventualno bolnica, operacije i ležanje. + svi recepti sa dopunske liste (crveni) što je odlučilo da uzimam od njih.

Lucas PG
07.01.2009., 18:35
Evo, donešena konačna odluka. Prihvaćam da je Croatia osiguranje najpovoljnije u odnosu na druge kuće, iako je malo skuplje od HZZO.

Pohvala za dosljednost i konačan zaključak...

Staznjevcanec
07.01.2009., 20:12
Hvala svima koji su sudjelovali u ovoj raspravi.
@Smileman - mislim da si dobro odlučio, naime i ja sam pred ugovaranjem dopunskog u CO. I meni se njihovo činilo najprihvatljivije.

Za sve ostale - ovo gore nije navlakuša za CO. Imate glave, google, ....odlučite sami :top:

Smileman
07.01.2009., 20:48
Ne da nije navlakuša, nego ja čak radim kao vanjski za jednu kuću koja ima konkuretni proizvod, no ovo je moja ocjena u ovom trenutku, a tko zna koji izbor će biti dogodine. I sada sam ustanovio da nemam dva financijska proizvoda u istoj kući, sve lijepo disperzirano kao što i treba biti, na 5 mjesta.

Bankei
07.01.2009., 21:15
Prihvaćam da je Croatia osiguranje najpovoljnije u odnosu na druge kuće, iako je malo skuplje od HZZO.

Ugovori su na 3 godine, za neograničeno dopunsko plaćat ću 114 kn / mjesecu...

Što to znači, da je onima koji imaju plaću preko 5000 kuna jeftinije uzeti CO nego HZZO (130 kn/mjesec)?

Smileman
07.01.2009., 21:20
Da, ali samo mlađima od 50 godina, kod njih u CO premija raste s godinama, ne sa plaćom. Pogledaj dobro još jednom njihove stranice dobrovoljnog osiguranja, nazovi besplatan telefon, usporedi sve što dobijaš od HZZO i od njih i tek onda odluči. Mi ovdje samo uspoređujemo, vidljivo je da je HZZO polica jača od skoro svih varijanti svih kuća, treba dobro tražiti da se kod privatnih osiguratelja nađe nešto cijenom slično, a povoljnije od HZZO. Ovo je jedna kombinacija koja bi mogla biti bolja, ali to je moja procjena na temelju sugarray-eve sugestije.

Špranja
08.01.2009., 01:21
Nikako na stranicama CO ne nalazim ništa o dopunskom zdravstvenom :confused: (ovo je jedino što mogu naći o njihovom zdravstvenom osiguranju: http://www.crosig.hr/CrosigWeb/Cultures/hr-HR/Topics/Osiguranja/Zdravstveno/)
Ima li netko neki drugi link - o našoj temi, a da se odnosi na CO?

Špranja
08.01.2009., 02:12
...Ugovori su na 3 godine, za neograničeno dopunsko plaćat ću 114 kn / mjesecu, plaćene sve participacije i pregledi na temelju uputnica nadležnog liječnika i eventualno bolnica, operacije i ležanje. + svi recepti sa dopunske liste (crveni) što je odlučilo da uzimam od njih.

Reci mi - koja je razlika u odnosu na dopunsko HZZO-a, osim dužine ugovora i recepata za lijekove s dopunske liste?

Zašto si se odlučio za CO? Jesi li siguran da ćeš trebati te lijekove, ili se radi samo o onom - "za svaki slučaj"?

Kako se rješava pitanje participacije ako imaš ugovor s CO - plaćaš li na licu mjesta pa ti se refundira, ili si odmah oslobođen plaćanja, kao kod ugovora s HZZO-om? (Moram priznati da meni ta stvar s potraživanjem refundacije kod privatnih osiguravatelja, iako valjda potpuno funkcionira, dodatno komplicira i bez toga sasvim dostatno komplicirani život... Život postaje toliko kompliciran i prepun administriranja u svim segmentima:flop: ...samo nastojim izbjeći maksimalno sve što mogu i ako mogu... Ako za participacije trebam posebno od osiguravatelja tražiti refundacije (kako - poštom slati račune, ili ih osobno nositi; kada, koliko puta godišnje - valjda ne svaki posebno...ili da?...), ja osobno nikad se ne bih - zbog lijekova koje ću možda trebati, odlučila za privatnog osiguravatelja. Jedino ako sam sigurna da će mi upravo ti lijekovi s posebne liste trebati...)

candida
08.01.2009., 09:15
buduci da sam mlada i vrlo rijetko bolesna ne znam da li mi se isplati placati tih 130 kn mjesecno. da li je moguce zapoceti policu osiguranja npr. u 6. mjesecu tj. tek onda ako osoba primjeti nekakve tegobe a prije odlaska lijecniku?
naravno da s necim takvim ne mozes racunati u slucaju saobracajke ili neceg hitnog.....

hrvac
08.01.2009., 09:47
naravno da s necim takvim ne mozes racunati u slucaju saobracajke ili neceg hitnog.....

kaj ne pokriva ovo osnovno osiguranje koje plaćamo iz doprinosa:confused:

Smileman
08.01.2009., 09:54
To moraš sama procijeniti jel ti treba, uglavnom 30 dana po uplati prve rate teku ti prava kod Hzzo, osim u ovom mjesecu kada idu od dana uplate.

Špranja, promašio si stranicu, pogledaj www.croatia-zdravstveno.hr i tamo ti je sve detaljno. Mislim da ne skupljaš račnune od svih nego samo tamo gdje nije ustanova pod ugovorom sa Co. Većina domova zdravlja i bolnica je, a mozda i tvoj obiteljski liječnik, pitaj ga. Kažu da račune skupljaš mjesečno pa im pošalješ a oni ti vrate lovu na tekući račun

the redCat
08.01.2009., 13:43
QUOTE=Smileman;18005487]Oslobođeni su bilo kojeg plaćanja svi nezaposleni, djeca, trudnice i mislim umirovljenici sa mirovinama ispod 1900 kn[/QUOTE]

Nije baš samo tako jednostavno...

»Članak 14.a

Sredstva za premiju dopunskoga zdravstvenog osiguranja koje provodi Zavod osiguravaju se u državnom proračunu za osiguranike:

1. osigurane osobe iz članka 6. točke 12. – 20., točke 25., 26., članka 9. stavka 3., članka 13. i 59. Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju te za osigurane osobe kojima je priznat status hrvatskoga ratnoga vojnog invalida prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, kao i za osigurane osobe kojima je priznato svojstvo ratnoga vojnog invalida, mirnodopskoga vojnog invalida i civilnog invalida rata prema Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata osigurava Republika Hrvatska,

2. osigurane osobe s invaliditetom i druge osobe kojima se priznaje pravo na pomoć i njegu u obavljanju većine ili svih životnih funkcija prema posebnim propisima, kojima je priznato pravo na osobnu invalidninu prema posebnim propisima, koje imaju najmanje 80% tjelesnog oštećenja prema propisima o mirovinskom osiguranju ili prema drugim posebnim propisima, te ostale osobe s invaliditetom s tjelesnim ili intelektualnim oštećenjem,

3. osigurane osobe dobrovoljne davatelje krvi s više od 35 davanja (muškarci), odnosno s više od 25 davanja (žene),

4. osigurane osobe redovite učenike i studente starije od 18 godine,

5. osigurane osobe – hrvatske branitelje iz Domovinskog rata s utvrđenim oštećenjem organizma od najmanje 30%,

6. osigurane osobe čiji prihod po članu obitelji u prethodnoj kalendarskoj godini ne prelazi iznos utvrđen člankom 14.b ovoga Zakona.

Članak 14.b

Osigurane osobe iz članka 14.a točke 6. ovoga Zakona ostvaruju pravo na plaćanje premije dopunskoga zdravstvenog osiguranja iz sredstava državnog proračuna ako im ukupan prihod u prethodnoj kalendarskoj godini, iskazan po članu obitelji, mjesečno nije veći od 45,59% proračunske osnovice (prihodovni cenzus).

Iznimno od stavka 1. ovoga članka, osiguranik – umirovljenik samac ima pravo na plaćanje premije sukladno stavku 1. ovoga članka ako njegov prihod u prethodnoj kalendarskoj godini nije veći od 58,31% proračunske osnovice.

Članak 14.c

Pod prihodom iz članka 14.b ovoga Zakona smatraju se svi primici koje obitelj ostvari na ime dohotka od nesamostalnog rada, dohotka ili dobiti od samostalne djelatnosti, primitaka od kojih se utvrđuje drugi dohodak, imovine i imovinskih prava, kapitala, osiguranja te svi drugi primici ostvareni prema posebnim propisima.

Članak 14.e

U prihod iz članka 14.c ovoga Zakona uračunava se: naknada za vrijeme privremene spriječenosti za rad (bolovanje), novčana potpora sukladno Zakonu o rodiljnim i roditeljskim potporama osim jednokratne novčane potpore za novorođeno dijete, novčana naknada za slučaj nezaposlenosti, stalna pomoć, pomoć za podmirenje troškova stanovanja, doplatak za pomoć i njegu, osobna invalidnina, naknada do zaposlenja, doplatak za djecu, ortopedski doplatak, opskrbnina i obiteljska invalidnina ostvareni prema posebnim propisima.
Članak 14.f

Pod obitelji u smislu članka 14.b stavka 1. ovoga Zakona smatraju se bračni i izvanbračni drug te ostali članovi obitelji iz članka 8. Zakona obveznom zdravstvenom osiguranju koji žive u zajedničkom kućanstvu, neovisno o tome jesu li zdravstveno osigurani kao članovi obitelji, jesu li sposobni za samostalan život i rad i imaju li sredstva za uzdržavanje.

Trudnica sam i koliko sam shvatila moje osnovno zdravstveno osiguranje ne pokriva participaciju, lijekove, preglede i ostalo što nema izravne veze s mojom trudnoćom. Odnosno, ako trebam stomatologu a nemam dopunsko zdravstveno plaćam, isto tako ako npr. slomim nogu ili bilo što što nema veze s trudnoćom. Sve što se tiče trudnoće je pokriveno uključujući i troškove poroda i boravka u bolnici povezanog s porodom. Dakle za trudnice nije sve besplatno.
I vidim da je bitan i prosjek po članu obitelji i sad ako suprug zarađuje npr. 5110kn (dakle preko 5108kn koliko je ova veća granica) a ja kao nezaposlena nemam prihoda kad podijelimo taj njegov prihod na nas troje- ja, suprug i dijete, suprug i ja trebamo plaćati oboje dopunsko zdravstveno jer imamo dobar :lol:prosjek po članu obitelji pa nam dopunsko na mjesec dođe 130 + 80= 210kn. Ispravite me ako griješim...

Principessa
08.01.2009., 13:55

ma di piše za ove umirovljenike ispod 1900? mislim da je rečeno da će svi umirovljenici plaćati dopunsko jer nisu oslobođeni participacije..

nisan sigurna, al' samo pitam.. :-)

Smileman
08.01.2009., 14:19
Opozivam odluku od jučer! Naime, danas su gospoda u Croatia Osiguranju izmjenili svoju ponudu za dopunsko, tko je vidio onu staru može sada i usporediti, promjena cijena - poskupljenje je koliko sam pogledao u prosjeku preko 30%!!! Više se i ne spominje "B" lista lijekova - ona crvena???

http://www.croatia-zdravstveno.hr/czo/Cultures/hr-HR/Topics/Programi/DOPUNSKO+ZDRAVSTVENO+OSIGURANJE+(samostalno).htm

Mudraci, vidjeli da imaju program koji konkurira HZZO i ajmo u izmjenu - evo to je dokaz kako državna firma zapravo lažno konkurira državi a zapravo igraju zajedno.

Ova je tablica do jutros važila za dopunsko preko CO:

Iznos premije za samostalni program dopunskog osiguranja - neograničeno:

Starost Godišnje Mjesečno
Preko 18 do 30 1.260,00 105 kn
Preko 30 do 40 1.320,00 110 kn
Preko 40 do 50 1.440,00 120 kn
Preko 50 do 60 1.740,00 145 kn
Preko 60 godina 1.980,00 165 kn

A ovo je od danas:

Preko 18 do 30 1.560,00 130 kn - poskupljenje samo 23%
Preko 30 do 40 1.800,00 150 kn - poskupljenje samo 36%
Preko 40 do 50 2.040,00 170 kn - poskupljenje samo 42%
Preko 50 do 60 2.280,00 190 kn - poskupljenje samo 31%
Preko 60 godina 2.520,00 210 kn - poskupljenje samo 27%

Komentari su dopušteni, a ja ću biti pristojan i samo reći: HZZO ostaje prva opcija.

Smileman
08.01.2009., 14:21
Principessa, taj iznos od 1900 kn je cenzus koji je propisan zakonom, provjerio sam ga osobno u socijalnoj službi, svi umirovljenici koji žive sami i imaju manju mirovinu jesu oslobođeni, to je ona bijela kartica koju imaju uz iskaznicu zdravstvenog.

Špranja
08.01.2009., 14:33
...a ja ću biti pristojan...
Ja ne osjećam baš neku obavezu da budem pristojna, ali moram zbog forumskih pravila - zato samo: CO - :flop::flop::flop::flop:

Smileman
08.01.2009., 14:38
Špranja, sorry na mojoj omašci u oslovljavanju... sad sam shvatio da si dama, a ne neki tip, no nick mi se učinio tipično muški

hrvac
08.01.2009., 15:11
Trudnica sam i koliko sam shvatila moje osnovno zdravstveno osiguranje ne pokriva participaciju, lijekove, preglede i ostalo što nema izravne veze s mojom trudnoćom. Odnosno, ako trebam stomatologu a nemam dopunsko zdravstveno plaćam, isto tako ako npr. slomim nogu ili bilo što što nema veze s trudnoćom. Sve što se tiče trudnoće je pokriveno uključujući i troškove poroda i boravka u bolnici povezanog s porodom. Dakle za trudnice nije sve besplatno.

A šta je sa ženama koje su rodile i na porodoiljnom su, nikako da nađem odgovor:ne zna:

bubicaa
08.01.2009., 15:29
ja sam isto na kraju uzela hzzo (još u 9.mjesecu, poslodavac mi plaća, i ponudili su mi mislim 3 opcije)... kao što je netko tu pisao, ne da mi se gnjaviti s refundacijama i papirima... i ta dva ostala osiguranja su nudili svoje doktore u klinikama, a meni je jednostavnije otići do moje, a ne zvati kad mogu kome doći. a i ova moja me već dugo zna, i njoj vjerujem...

za sad ću tako, za godinu dana ću vidjeti :D

the redCat
08.01.2009., 16:54
A šta je sa ženama koje su rodile i na porodoiljnom su, nikako da nađem odgovor:ne zna:

Pa žene koje su rodile i na porodiljnom su također primaju naknadu za porodiljni, u iznosu koji zavisi o toga jesu li zaposlene ili ne. Dakle, ne postoji razlog da ih se oslobodi plaćanja. Sad gledaju se prihodovni cenzusi po članu obitelji (postotak od proračunske osnovice) tako da si svatko može izračunati je li ispod te donje granice te je li ima osnove da država plaća za njega.

Ono što je meni zanimljivo je da svim zaposlenim ženama je naknada za drugih 6 mjeseci ista- 2660kn, onda se ženama koje imaju veći prihod od 5108kn isplati tad sklopiti ugovor jer će se gledati prihodi u trenutku sklapanja ugovora. Dakle, mjesečno bi morale davati 80kn i to sljedećih godinu dana bez obzira što se u međuvremenu vraćaju na posao i na punu plaću.
Ako si daš truda tu se da uštediti.
Tko ima plaću iznad 5108kn, npr.sklopiš ugovor dok si na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći (najviši iznos naknade je tad 4250kn), ugovor ti traje godinu dana, znači svaki mjesec 80kn dopunsko , U međuvremenu prvih 6 mjeseci porodiljnjog imaš delimitiranu naknadu (u iznosu pune plaće) a novi ugovor za dopunsko sklopiš kad taman kad si opet na 2660kn, pa opet ti je sljedećih godinu dana polica 80kn mjesečno. U međuvremenu se vratiš na posao i uštediš 50 kn razlike. Taman kad ti istekne i ta polica imaš ušteđeno tako da sljedeću godinu uplatiš cijelu odjednom i dobiješ još i popust:D A sve je savršeno u skladu s zakonom.
Je li pomoglo?

sugarray
08.01.2009., 19:23
Ovo sa C.O me nije iznenadilo. Jesu ispali pizde u konačnici, ali oni na tržištu ne postoje da budu socijalna ustanova. Očigledno je aktuarskom matematikom izračunato da je bolje taj vrući krumpir bolje prepustiti državi :) Onaj ko je uspio napraviti dopunsko je dobro prošao, tko nije, uzima od HZZO-a i stvar riješena. Ipak osiguranjima nije primarno područje nisu dopunska i dobrovoljna osiguranja.

Dobro došli u kapitalizam :)

P.S. Evo kako je tekla kronologija u C.O. sa tim dopunskim. U 12 mjesecu je objavljena akcija za dopunsko i to neograničena svota pokrića za 75 kn mjesečno, pa još popusti. 15.12 je ta akcija obustavljena i stavljena na stand by. Do sad. Očigledno su aktuari izračunali da bi bilo previše preuzetog rizika za tako male novce :) Ah ti matematičari!

Staznjevcanec
08.01.2009., 19:29
Očito je da smo osuđeni na lešinarenje, i CO se "iskazao" novim cijenama u pravom svijetlu - oderi dok je prilika :azdaja::bonk::visi:

sugarray
08.01.2009., 19:36
A mislim da nema potrebe napadati CO, vjerojatno će se i drugima mijenjati ili nestajati poneke stavke koje su možda još jučer bile napisane :) no uglavnom, ne gine nam HZZO

Smileman
08.01.2009., 19:38
Ma jasno je od početka reforme da su privatnici nezainteresirani, oduzeta im je prilika da uvjetima konkuriraju HZZO-u, pa sada vide da im je svaka polica kakvu su do sada imali čisti minus.

Ovo neće na dobro poći jer ćemo mi neki uzeti HZZO policu, većina neće nikakvu, onih 800 000 000 kn koje je Milinoviću oduzeto iz proračuna zadnjeg dana godine iz njegovog fonda nitko ne može nadoknaditi (a nadali su se da će milijun građana uzeti onaj prosjek po 80kn da to zatvori) i evo kolapsa kad krene na naplatu sustav koji manje zarađuje nego što troši.

Ja znam da ću im naplatiti kroz preglede svaku kunu koju ću dati.

sugarray
08.01.2009., 19:41
Daj Bože da meni nikad nikakav pregled ne zatreba. Za to bi dao 80 kn :)

Smileman
08.01.2009., 19:45
Iskoristi sad policu od 80 ili 130 kn i sa svojim doktorom polako tijekom godine dogovoriš pregled po pregled, njihove uputnice će prihvaćati kao dio liječenja, pa se sistematski pregledaš od glave do pete.

To je preventiva koju tijelo treba. Da i sebi i sustavu u konačnici uštedimo na liječenju.

Principessa
08.01.2009., 20:15
Principessa, taj iznos od 1900 kn je cenzus koji je propisan zakonom, provjerio sam ga osobno u socijalnoj službi, svi umirovljenici koji žive sami i imaju manju mirovinu jesu oslobođeni, to je ona bijela kartica koju imaju uz iskaznicu zdravstvenog.

aha, to je znači samo za one koji žive sami.
a ostali koji primaju manje od 1900 zbraja im se dohodak sa ostalim dohocima članova kućanstva i srednja vrijednost ako ne prelazi 70% prosječne plaće čini mi se onda su oslobođeni?

ako sam nešto zbrkala ispravite me.. fala.. :s

Smileman
08.01.2009., 20:37
Tako nekako, provjeri u zdravstvenom koji je iznos u pitanju kada se primanja kućanstva dijele na broj članova koji žive zajedno. Ali da, o tome se radi.

hrvac
09.01.2009., 00:16
Je li pomoglo?

Je, zahvaljujem:top:

hrvac
09.01.2009., 00:18
Daj Bože da meni nikad nikakav pregled ne zatreba. Za to bi dao 80 kn :)

E kad bi to bilo tako lako, mislim da bi davali svi neograničeno više iznose,ali to nažalost ne ovisi o nama:(

Btw, vidim da su dosta česte promjene u ponudama i uvjetima, pa mislim da ću pričekati još neko vrijeme i vidjeti kada se situacija malo iskristalizira!

Principessa
09.01.2009., 15:11
još me nešto zanima, da se ne gubim po hzzo stranicama, kad platimo ovo dopunsko osiguranje koje nam stvari i dalje neće biti besplatne, šta ćemo morati plaćati? jesu besplatni spec. pregledi, ekg i svašta nešta..? pliz, dobra duša neka.. jer stvarno. šta ti na kraju mogu pružit i za 130 kuna misečno, a zdravstvo u ovakvom kolapsu?! ne daj Bože da se razbolimo teže.. :s

swatch
10.01.2009., 04:08
Reforma zdravstva trajat će dok je ova politička opcija na vlasti.Promjenom iste reforma se mijenja.To je naša realnost , osobno ću i to uzeti u obzir kada budem odlučivao platiti ili ne.:p

Smileman
10.01.2009., 08:55
Principessa, u načelu sa dopunskim ne plaćaš dolazak kod svog liječnika, uputnice, lijekove osim one sa "B" liste (crvene), sve preglede na koje te je zbog liječenja uputio tvoj liječnik ili dalje specijalist, krvne nalaze, liječenje u bolnici, operacije, ležanje, naknadne kontrolne preglede. Ali plaćaš svaki pregled kod privatnika (ginekološki npr.) kao i do sada. No, dopunsko ti ne ubrzava rezervacije kod pregleda - čekaš kao i do sada.
Tebe ova uplata oslobađa eventualnog troška koji se i ne mora desiti, zato ga shvati kao kasko na svoje tijelo.

No, ako svaki vozač koji ima kasko na autu nalazi opravdanje zašto ga ima (čak i kad mu je auto više u garaži nego na cesti), sasvim ok je ulagati 80 do 130 kn mjesečno na ovu svoju tjelesnu makinu bez koje ne možemo. Jedino mi se čini da je za takav sustav potrebno da svi koji radimo imamo dopunsko (znači oko 1,5 milijuna ljudi) inače će se zarušiti sustav.

Dakle, da budem u tijeku sa prethodnicima. Uzeti dopunsko, koristiti kad god se može uslugu sustava (i kao preventivu), i čekati da se sustav raspadne. Bit će to ubrzo.

Staznjevcanec
10.01.2009., 08:56
Reforma zdravstva trajat će dok je ova politička opcija na vlasti.Promjenom iste reforma se mijenja.To je naša realnost , osobno ću i to uzeti u obzir kada budem odlučivao platiti ili ne.:p

Mali su nam izgledi da se u slijedećih godinu dana rješimo nesposobne lešinarske ekipe koja je trenutno na vlasti, polica HZZO ugovorena na godinu dana će valjda izdržati tu godinu :confused::ne zna:

ExCenTric
12.01.2009., 06:31
da ne trazim, dal je moguce da se ja prijavim kao clan obitelji na zenu koja ima manje prihode od 5000 kn i da zajedno placamo policu 160 kn? znaci svaki da ide na onu policu od 80 kn. ja imam vece prihode od 5000 kn.

Smileman
12.01.2009., 11:17
ExCenTric, ti trebaš provjeriti u svom uredu zdravstvenog fonda imaš li pravo na dopunsko prema obiteljskom cenzusu. Prihodi obitelji (plaća tvoja i ženina ili mirovina ako neko od roditelja ima istu adresu kao i vi) se zbroji, pa podijeli na sve ukućane, uključivo i djecu i ako je iznos ispod određene granice (ne znam koje, zato provjeri) onda svi dobijete plaćeno dopunsko od države.

kikibela
12.01.2009., 20:20
Da li se ponuda HZZO-a u Zagrebu predaje u Mihanovićevoj???

somied
12.01.2009., 21:16
Jel se mozda netko informirao, hoce li Sunce osiguranje ponudit kakvu opciju za izbjec ovo kod HZZO-a? :confused:
Na webu nista o tome. A radje bi staklo jeo nego dao lovu tim lopovima u HZZO-u. :mad:

sugarray
13.01.2009., 10:58
Evo novi podatak za eventualne korisnike Croatia dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja. Na temelju te postojeće police se može ugovoriti i dopunsko sa neograničenom svotom pokrića za 100 kn. Tako da ako netko slučajno ima dobrovoljno može opet proći jeftinije. Dopunsko se ugovori naknadno.

Dubravka20
15.01.2009., 07:13
da ne trazim, dal je moguce da se ja prijavim kao clan obitelji na zenu koja ima manje prihode od 5000 kn i da zajedno placamo policu 160 kn? znaci svaki da ide na onu policu od 80 kn. ja imam vece prihode od 5000 kn.
Kao član obitelji se na supružnika može napraviti polica ako si preko njega zdravstveno osiguran,što će reći,čim imaš iskaznicu kao zaposlenik svako za sebe potpisuje ugovor i plaća svoju policu.
Vidim da ima još dilema koje sam ja jučer riješila sa pravnom službom u Zg pa ću napisati možda nekom pomogne:
Što se tiče umirovljenikagleda se dohodovni cenzus za samca cca 1900 a za obitelj umirovljenika 1516 po članu.Svi ispod toga su imali "bijeli kartončić"za oslobađanje od participacije i na njemu stoji do kad važi.HZZO će slati na kućnu adresu ponude za takve slučajeve gdje će umjesto kartona dobiti narančastu karticu dopunskog koju neće plaćati jer takvi slučajevi idu na teret Državnog proračuna.
U slučaju da do isteka datuma na kartončiću zbog velike gužve ne stigne ništa na kućnu adresu,onda se trebaju javiti na šalter HZZO sa istim dokumentima koje su za participaciju nosili prošle godine.
Ako bijeli kartončić važi npr do 6.mjeseca onda ne treba ići na HZZO.Naime do 6.mjeseca će se svi postojeći bijeli kartončići za participaciju zamijeniti sa policom dopunskog zdravstvenog HZZO.
A što se tiče zaokruživanja u koju policu zaposleni npr ulaze,na ugovoru uz ponudu lijepo piše da HZZO može provjeravati ukupne prihode za svakog građanina.Da li će to zbog gužve biti odmah sada,sumnjam,ali zašto reskirati za 50 kn razlike po polici?Na ponudi svatko upisuje podatke ta koje pod materijalnom i krivičnom odgovornošću jamči svojim potpisom.
U novom Zakonu HZZO koji je stupio na snagu od 01.01.2009.možete pročitati sve detalje koji vas zanimaju.
Vidim pitanje da li može policu napraviti npr u 6. mjesecu?
Naravno,ponuda ne znači da se mora uzeti polica HZZO,možeš uzeti i u nekoj drugoj osiguravajućoj kući,i možeš ugovor sklopiti kad god hoćeš.
No nitko ne zna kad će se razboliti i koliko će puta otići liječniku,zato svatko treba sam odlučiti.
Pozdrav svima.

3007
15.01.2009., 07:41
]..."bijeli kartončić"za oslobađanje od participacije [/B]i na njemu stoji do kad važi. HZZO će slati na kućnu adresu ponude za takve slučajeve gdje će umjesto kartona dobiti narančastu karticu dopunskog koju neće plaćati jer takvi slučajevi idu na teret Državnog proračuna...

Pretpostavljam da onda ista pravila igre (automatizam izdavanja narančaste police dopunskog) vrijede i za dobrovoljne davatelje krvi (preko 35x muškarci, preko 25x žene) koji su do sad imali kartončić s oznakom "trajno".
Znaš li možda kako je to regulirano za učenike i studente iznad 18 g. - moraju li sami davati ponudu za sklapanje ugovora o dopunskom (koje ide na teret proračuna) ili i to ide automatizmom?

A mogao sam i sam proguglati:
http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx_ttnews%5Btt_news%5D=26401&tx_ttnews%5BbackPid%5D=23&cHash=3a880f6a1a

Dubravka20
15.01.2009., 09:50
Pretpostavljam da onda ista pravila igre (automatizam izdavanja narančaste police dopunskog) vrijede i za dobrovoljne davatelje krvi (preko 35x muškarci, preko 25x žene) koji su do sad imali kartončić s oznakom "trajno".
Znaš li možda kako je to regulirano za učenike i studente iznad 18 g. - moraju li sami davati ponudu za sklapanje ugovora o dopunskom (koje ide na teret proračuna) ili i to ide automatizmom?

A mogao sam i sam proguglati:
http://www.hrt.hr/index.php?id=48&tx_ttnews%5Btt_news%5D=26401&tx_ttnews%5BbackPid%5D=23&cHash=3a880f6a1a

Tako je važi za sve do lipnja ove godine s tim da će u travnju početi stizati police na teret Državnog proračuna.Odi na stranicu HZZO-DZO koje provodi zavod.
Svi koji su predali zahtjev tijekom siječnja a naravno još nisu dobili policu i karticu DZO trebaju popuniti uplatnicu na mjesečni izno 130,80 ili 50 kn već u koju grupu su "upali".
Primjer uplatnice se može naći na stranicama HZZO-treba uplatiti mjesečni iznos i sa tom uplatnicom odlaze liječniku.UPLATOM RATE ZA SIJEČANJ SMATRA SE DA OSOBA POSJEDUJE DZO I NE PLAĆA NIŠTA.

bubicaa
15.01.2009., 10:09
e da pitam za proceduru ugovaranja - moja mama je ispunila zahtjev, i to je trebalo ubaciti u kutiju u našem uredu... i što sad, jel će ona dobiti uplatnicu doma, ili mora platiti prije?
ništa joj nisu rekli, gužva bila pa su naravno svi bili jaako ljubazni :kava:

Dubravka20
15.01.2009., 13:42
e da pitam za proceduru ugovaranja - moja mama je ispunila zahtjev, i to je trebalo ubaciti u kutiju u našem uredu... i što sad, jel će ona dobiti uplatnicu doma, ili mora platiti prije?
ništa joj nisu rekli, gužva bila pa su naravno svi bili jaako ljubazni :kava:
Pa napisala sam već prije tebe u odgovoru:svi će dobiti doma ali budući je sad gužva,malo će sve potrajati.U slučaju da se razboli prije,pogledaš primjerak uplatnice na stranici HZZO napišeš po uputama,platiš i ideš sa tim liječniku.

Smileman
15.01.2009., 14:16
Meni su rekli da im treba od 2 do 3 tjedna da se pošalje polica na temelju one ponude koja je kod njih predana ili ubačena u sandučić. Sada, kako bi ostvarili prava tijekom tog vakuum vremena (između popune ponude i uplatnice) treba u slučaju potrebe (tj. bilo kojeg posjeta svom liječniku ili specijalisti) kako kaže Dubravka20 uplatiti inicijalno prvu uplatnicu i onda oni u dopunskom povežu tu uplatu i policu (preko jmbg-a).
Čak je moguće i u svom lokalnom uredu dopunskog dobiti i potvrdu na kojoj je vidljivo da je ugovor aktiviran kako bi se moglo recimo već u siječnju (dakle i prije dobivanja narančaste kartice) ovjeriti refundiranje kod kupnje pomagala (naočale, baterije za slušne uređaje i sl.). Uglavnom, ako do 31.1. ne dobijete uplatnicu poštom, mislim da je mudro ići u FINU uplatiti sam tu prvu ratu, kako bi prava krenula odmah jer tko prvu uplatu napravi u veljači, traje karenca (vrijeme do prava na ostvarivanje prava) od 30 dana i tijekom veljače bi se moralo platiti sve usluge, što je glupo, no našoj birokraciji sasvim normalno.

mirko123456
16.01.2009., 11:58
bok ekipa, e mene jedna stvar zanima ja sam nezaposleni izvanredni student jel ja trebam uplaćivat to dopunsko ili ne?

ako ne jer trebam neku potvrdu kad idem doktoru da sam oslobođen il kaj?:ne zna:

hvala

Smileman
16.01.2009., 12:12
Ti mislim nemaš prava na besplatno dopunsko, pa te čeka ili plaćati participacije i liječenje (možda ti i neće trebati jer si mlad) ili minimalno 80 kn mjesečno plaćaš. Shvati to kao kasko na svoje tijelo, možeš profitirati samo ako riskiraš.

Provjeri prethodno sa svojima doma jel imate pravo na obiteljsko dopunsko (svi članovi obitelji koji su na istoj adresi), ako vam prosječni prihod ne prelazi 1516 kn mjesečno, svi imate pravo na dopunsko. Zbrojite sve prihode i podijelite na sve.

mmn
16.01.2009., 16:17
Mene zanima da li kada gledam u koju skupinu spadam, iznad ili ispod 5100 kn plaće, da li gledam brutto ili netto plaću?
Računa li se prosjek plaće zadnja tri mjeseca?

Smileman
16.01.2009., 18:23
Neto plaća se gleda i to cijela prošla godina, ako si na plaći prema poreznoj kartici, a obrtnici prema dohotku u 2008.

prilika
17.01.2009., 16:35
Ja bi sada uzela to dopunsko za svaki slučaj, ali ja sam tek počela raditi. Prošlu cijelu godinu sam bila nezaposlena. Kako će se onda kod mene gledati taj prosjek plaće? Meni će sada plaća biti naravno manja od 5000 kn neto, tako da pretpostavljam da tu policu moram plaćati 80 kn mjesečno.

Mogu li ja izvaditi to dopunsko osiguranje, s obzirom da mi još nije gotova nova zdravstvena iskaznica, već koristim onaj papir od prijave na obavezno zdravstveno koji su mi dali dok ne bude gotova zdravstvena iskaznica? Firma me prijavila na obavezno zdravstveno osiguranje 14.1.

Dubravka20
19.01.2009., 06:49
Ja bi sada uzela to dopunsko za svaki slučaj, ali ja sam tek počela raditi. Prošlu cijelu godinu sam bila nezaposlena. Kako će se onda kod mene gledati taj prosjek plaće? Meni će sada plaća biti naravno manja od 5000 kn neto, tako da pretpostavljam da tu policu moram plaćati 80 kn mjesečno.

Mogu li ja izvaditi to dopunsko osiguranje, s obzirom da mi još nije gotova nova zdravstvena iskaznica, već koristim onaj papir od prijave na obavezno zdravstveno koji su mi dali dok ne bude gotova zdravstvena iskaznica? Firma me prijavila na obavezno zdravstveno osiguranje 14.1.

Naravno da možeš,plavi obrazac sa HZZO ti je isto kao knjižica i na njemu ti je upisan broj koji upisuješ na ponudu za dopunsko.A budući generalno na HZZO imaju ružan rukopis pa često moraš odgonetati brojke,kopiraj tiskanicu HZZO na ponudu upiši svoje podatke čitko a ako broj knjižice se možda ne vidi oni će po kopiji tiskanice dopisati,a bitno da u tom slučaju se dobro vidi tvoj JMBG.
Da plaćaš 80 kn mjesečno ako imaš plaću manju od 5106 kn.

Dotty
19.01.2009., 14:03
Ok, meni je ovo sve totalno konfuzno. Sto je sa nezaposlenima?Meni neki kazu da se nista ne placa ako si nezaposlen, u sto ja ne vjerujem.

Bila sam s frendom u taj ured za zdravstveno osiguranje, popunili smo ugovor oboje i zenska koja radi tamo mi je rekla da je to sve, i da cu dobiti na kucnu adresu...nesto, stogod. Valjda tu karticu. Frend je odmah dobio neki papir dok mu to ne stigne. Ja sam na kucnu adresu samo dobila taj ugovor koji sam vec tamo ispunila. :eek: Ajd neka mi netko objasni jel to tako mora, ili?

Hvala.

Smileman
19.01.2009., 14:21
Naravno da si oslobođena, no ovi naši državni službenici su dosljedni kad ne treba i obrnuto. Tebe žele provjeriti i tek onda ti dati prava, kreću od pretpostavke da korisnik želi i prava koja mu ne pripadaju - budući su sami takvi.

Kad se uvjere da nemaš prihode, tj da ti moraju dati dopunsko, poslat će ti poštom ugovor i karticu. Dok to ne dobiješ, trebala bi ti vrijediti ona bijela kartica koja je do sada oslobađala od participacije (ne znam imaš li ju).

Dubravka20
20.01.2009., 06:41
QUOTE=Dotty;18270303]Ok, meni je ovo sve totalno konfuzno. Sto je sa nezaposlenima?Meni neki kazu da se nista ne placa ako si nezaposlen, u sto ja ne vjerujem.

Bila sam s frendom u taj ured za zdravstveno osiguranje, popunili smo ugovor oboje i zenska koja radi tamo mi je rekla da je to sve, i da cu dobiti na kucnu adresu...nesto, stogod. Valjda tu karticu. Frend je odmah dobio neki papir dok mu to ne stigne. Ja sam na kucnu adresu samo dobila taj ugovor koji sam vec tamo ispunila. :eek: Ajd neka mi netko objasni jel to tako mora, ili?

Hvala.[/QUOTE]

Možda će nekom pomoći,zvala sam jučer za svoje radnike HZZO na tel 0200-79-89 pa evo:
svi koji su poslali ponudu,a ništa još nisu dobili na kućnu adresu trebaju nazvati ovaj broj gdje će vam po JMBG-u reći da li je polica već obrađena,a onda ako trebate ići doktoru,trebate otići u bilo koju poslovnicu HZZO i na šalteru tražiti da vam isprintaju policu.Inače bi ako je već u postupku trebala stići za oko 25 tjedna na kućnu adresu.Pozdrav svima.

Dubravka20
20.01.2009., 06:42
QUOTE=Dotty;18270303]Ok, meni je ovo sve totalno konfuzno. Sto je sa nezaposlenima?Meni neki kazu da se nista ne placa ako si nezaposlen, u sto ja ne vjerujem.

Hvala.

Možda će nekom pomoći,zvala sam jučer za svoje radnike HZZO na tel 0200-79-89 pa evo:
svi koji su poslali ponudu,a ništa još nisu dobili na kućnu adresu trebaju nazvati ovaj broj gdje će vam po JMBG-u reći da li je polica već obrađena,a onda ako trebate ići doktoru,trebate otići u bilo koju poslovnicu HZZO i na šalteru tražiti da vam isprintaju policu.Inače bi ako je već u postupku trebala stići za oko 25 tjedna na kućnu adresu.Pozdrav svima.[/QUOTE]

Ispravak telefon je 0800-79-89

Dotty
20.01.2009., 06:45
Naravno da si oslobođena, no ovi naši državni službenici su dosljedni kad ne treba i obrnuto. Tebe žele provjeriti i tek onda ti dati prava, kreću od pretpostavke da korisnik želi i prava koja mu ne pripadaju - budući su sami takvi.

Kad se uvjere da nemaš prihode, tj da ti moraju dati dopunsko, poslat će ti poštom ugovor i karticu. Dok to ne dobiješ, trebala bi ti vrijediti ona bijela kartica koja je do sada oslobađala od participacije (ne znam imaš li ju).

Znaci ne placam?Svi mi kazu da moram, a na onom fuckin' papiru se ne spominju nezaposleni. Sto sad, moram cekati?:ne zna:Svaki mjesec se prijavljujem u ured za zaposljavanje, naravno da nemam prihode. Nisam dobila nikakvu karticu. :confused:

Koliko sam shvatila ja bi trebala prva uplatiti(ili ne?) iznos s uplatnicom,poslati uplatnicu centru, i onda to koristiti kao da dokaz da sam prijavljena za to dopunsko. Moja zubarica me vec pitala sto je s tim osiguranjem, ja sam joj rekla sto je slucaj i tako me pustila bez placanja ali neće vise. Ne preostaje mi drugo nego da cekam mjesec dana koliko sam cula da se cekaju te kartice, a da u medjuvremenu placam. :eek:

Dotty
20.01.2009., 06:52
svi koji su poslali ponudu,a ništa još nisu dobili na kućnu adresu trebaju nazvati ovaj broj gdje će vam po JMBG-u reći da li je polica već obrađena,a onda ako trebate ići doktoru,trebate otići u bilo koju poslovnicu HZZO i na šalteru tražiti da vam isprintaju policu.Inače bi ako je već u postupku trebala stići za oko 25 tjedna na kućnu adresu.Pozdrav svima.

Ispravak telefon je 0800-79-89[/QUOTE]

Hvala!Bas sam sad pogledala na stranici HZZO-a. E sad...Najblizi centar ovdje mi nije bas blizu, nemam prijevoz do tamo, niti znam napamet gdje je(prosli put sam imala drustvo). Ma super. :flop:

Dubravka20
20.01.2009., 07:40
Ispravak telefon je 0800-79-89

Hvala!Bas sam sad pogledala na stranici HZZO-a. E sad...Najblizi centar ovdje mi nije bas blizu, nemam prijevoz do tamo, niti znam napamet gdje je(prosli put sam imala drustvo). Ma super. :flop:[/QUOTE]

Imaš u Remetincu,u Sesvetama,U Klovićevoj,odi na stranicu HZZO pa nađi točne sdrese ak ne možeš dobiti telefonom,pa odeš u tebi najbliži HZZO.Samo redovi su ogromni,i odmah prije nego uzmeš broj pitaj na kojem šalteru se može podići ispis police dopunskog.

Dotty
20.01.2009., 08:42
Imaš u Remetincu,u Sesvetama,U Klovićevoj,odi na stranicu HZZO pa nađi točne sdrese ak ne možeš dobiti telefonom,pa odeš u tebi najbliži HZZO.Samo redovi su ogromni,i odmah prije nego uzmeš broj pitaj na kojem šalteru se može podići ispis police dopunskog.

Ne zivim ni blizu Zagreba. :mig: Da ih nazovem ovdje u ured, opet moram otputovati tamo po to, ne vjerujem da bi mi i tu karticu slali na kucnu adresu. Eh, da sam znala pitala bi odmah da mi dadu taj papir koji je moj frend dobio da bude oslobodjen placanja. Izludili su me nabrzinu s tim hebenim dopunskim u jednu vecer kad ja nisam tocno ni znala kako to sve skupa funkcionira i sad normalno imam probleme. Nemam niti tu karticu za oslobođenja od plaćanja participacije, wtf. Gdje sam to trebala dobiti?

perorama
20.01.2009., 15:55
Tko mi može odgovoriti ... pošto nikako nemogu već danima dobiti broj 0800 7979 ?
Nas je pet u obitelji ja sam u mirovini žena ne radi već godinama, ne prelazimo 1516 kuna po članu.
Ja sam dobio na kućnu adresu ugovor za dopunsko osiguranje 80 kuna mjesečno, tako isto supruga je jučer išla podignuti novu zdrastvenu iskaznicu tamo su joj dali papir dopunskog osiguranja 50 kuna mjesečno.
Gdje se treba javiti da to isprave ili oni imaju podatke pa će sami ispraviti da samo jedno plaća u obitlji 80 kuna mjesečno?
Moramo li i ja i žena plaćati dopunsko osiguranje?

Smileman
20.01.2009., 17:34
Po ovome što je navedeno, vaša je obitelj oslobođena plaćanja dopunskog, ali trebat će sa dokumentacijom to dokazati. Na prethodnim stranicama smo to raspravili, trebate prikupiti sve što traže. Nema druge nego do ureda najbližeg HZZO i pitajte koja je to dokumentacija (prihodi, prebivalište itd.), isplatit će vam se.

perorama
20.01.2009., 18:49
Hvala lijepa SMILEMAN.
Samo da mi još netko sa sličnim problemom, a koje išao pitati na hzzo koje dokumente prikupiti ?
Hvala!!!

mcquinn
20.01.2009., 19:18
Na desno je popis područnih ureda (nisam mogao naći lokacije gdje se može predati pa šaljem link):

http://www.hzzo-net.hr/02_04.php

superm
20.01.2009., 20:24
ovo je sve tako zbunjujuce...evo procitala sam sve i opet moram pitati, pa molim odgovor ako znate...:s
obisla sam sve privatne osig. kuce, ukljucujuci i CO kod kojih imam sve zivo osigurano, i opet je hzzo ispao najpovoljniji, jer za istu cijenu nude i ono neograniceno pokrice lijecenja, za razliku od CO...:(
medjutim...primanja su mi veca od 5.108,00, pa mi je mjesecna rata 130kn, naravno. zvala sam hzzo i tete su ljubazno rekle da one nisu uopce povezane sa poreznom ili bilo kojom drugom ustanovom kako bi provjerili moja primanja tako da slobodno mogu prijaviti da imam manja primanja, barem za narednu godinu!!!! :confused: nisam mogla vjerovati!
popunila sam ugovor i evo stigle uplatnice za 12 mjeseci, 130 kn mjesecno naravno. ali sad me muci ovo - doktoru idem jednom ili nijednom godisnje! vise mi uopce nije jasno sta cu dobiti s tim osiguranjem!!!! uzela sam to iskljucivo jer mi se uvijek desi sve naopako pa u slucaju ne daj Boze prometne, neke nagle bolesti ili nesto da budem pokrivena...ali sad nisam sigurna je li to uopce pametan potez, posto vise ne znam sta dobijem??? :ne zna:
cini mi se da vise gubim?!?!:eek:
pomozite!!!!!!!
p.s. imam 27g

Smileman
20.01.2009., 20:52
Ti si razlog zašto je Milinović uveo ovu reformu. Zdrava si, a plaćaš dobro. I ne koristiš ono na što imaš pravo. No, dobro, sad imaš kasko pa ako bude trebalo, zaštićena si. Tako da možeš biti spokojna, mnogi bi voljeli biti u tvojoj situaciji.

Kad god ulažeš u svoje zdravlje, više dobiješ nego što gubiš.

superm
20.01.2009., 21:07
Ti si razlog zašto je Milinović uveo ovu reformu. Zdrava si, a plaćaš dobro. I ne koristiš ono na što imaš pravo. No, dobro, sad imaš kasko pa ako bude trebalo, zaštićena si. Tako da možeš biti spokojna, mnogi bi voljeli biti u tvojoj situaciji.

Kad god ulažeš u svoje zdravlje, više dobiješ nego što gubiš.

svjesna sam ja toga....:(:(:(
i citam sad ugovor..i pise ako ne uplatis 1. ratu ugovor se automatski prekida...valjda bi najpametnije bilo ni ne uplatiti to!

Smileman
20.01.2009., 21:24
Imaš i poreznu olakšicu na dopunsko, tako da će ti se iduće godine po poreznoj prijavi vratiti oko 20% iznosa nazad, tj. na kraju će ti rata izać oko 110 kn. Isplati se toliko ulagati u preventivu, samo daj ako imaš.

sugarray
20.01.2009., 21:33
superm,
neznam kako si proučavala te ponude za dopunsko osiguranje, i na koji si način došla do toga da je hzzo najpovoljniji !? Za tebe je u C.O neograničena svota pokrića (kao u HZZO-u) 130 kn/mjesečno. Isto kao u HZZO-u, s tim da u C.O imaš i oslobađanje od plaćanja participacije za B-liste lijekova.
Ono što je najbolje možeš i izabrati svotu godišnjeg pokrića od 2000kn, ili 3000kn koje ti smanjuje mjesečnu ratu na 89 tj, 117 kn.

superm
20.01.2009., 21:33
ma u biti, u pravi su ...daju se toliki novci na gluposti, pa mogu i na sebe...
hvala na pomoci

superm
20.01.2009., 21:35
sugarray - to 2000 i 3000 mi nisu bili pametna solucija, jer ako ti treba za lijecenje racun ce sigurno biti veci od toga! rata me izadje isto i ovdje i hzzo, a hzzo mi nudi neograniceno pokrice....u CO su rekli da ne pokrivaju crvenu listu, samo osnovne.

sugarray
20.01.2009., 21:38
a ovo?

http://www.suvremena.hr/9833.aspx

Pa jel laže žena?? ili novine..
Ko sad tu koga j...? :)

sugarray
20.01.2009., 21:39
a koje su osnovne? ah ti privatnici...

superm
20.01.2009., 21:43
e pa sad...ja sam bila u CO 14.1. i rekli su mi da ne pokrivaju to. i pola ovog navedenog nisu ni spomeni. jedino ako sad nisu nesto promijenilia, a ne vidim razlog zasto mi ne bi rekli, jer je i kuca i kasko i sve zivo kod njih osigurano! vjerovatno to nisu tada nudili... ne znam sta bi ti rekla! najradije bi da nisam hzzo dala novce, al oni su mi imali najbolju ponudu. nisam se samo zaletila, vjeruj mi.

superm
20.01.2009., 21:44
pa osnovni su oni sto ih hzzo i navodi na svojoj stranici...

NENSI25
20.01.2009., 23:20
ovo je sve tako zbunjujuce...evo procitala sam sve i opet moram pitati, pa molim odgovor ako znate...:s
obisla sam sve privatne osig. kuce, ukljucujuci i CO kod kojih imam sve zivo osigurano, i opet je hzzo ispao najpovoljniji, jer za istu cijenu nude i ono neograniceno pokrice lijecenja, za razliku od CO...:(
medjutim...primanja su mi veca od 5.108,00, pa mi je mjesecna rata 130kn, naravno. zvala sam hzzo i tete su ljubazno rekle da one nisu uopce povezane sa poreznom ili bilo kojom drugom ustanovom kako bi provjerili moja primanja tako da slobodno mogu prijaviti da imam manja primanja, barem za narednu godinu!!!! :confused: nisam mogla vjerovati!
popunila sam ugovor i evo stigle uplatnice za 12 mjeseci, 130 kn mjesecno naravno. ali sad me muci ovo - doktoru idem jednom ili nijednom godisnje! vise mi uopce nije jasno sta cu dobiti s tim osiguranjem!!!! uzela sam to iskljucivo jer mi se uvijek desi sve naopako pa u slucaju ne daj Boze prometne, neke nagle bolesti ili nesto da budem pokrivena...ali sad nisam sigurna je li to uopce pametan potez, posto vise ne znam sta dobijem??? :ne zna:
cini mi se da vise gubim?!?!:eek:
pomozite!!!!!!!
p.s. imam 27g

Ako si već obišla "sve" osig. kuće,čudi me da nisi skužila da u privatnim kućama za taj novac nešto i dobivaš,a pošto si uplatila HZZO,ako cijelu godinu nećeš imati potrebe ići doktoru,novac poklanjaš državi...:flop:

3007
20.01.2009., 23:29
sugarray - to 2000 i 3000 mi nisu bili pametna solucija, jer ako ti treba za lijecenje racun ce sigurno biti veci od toga...

(iz NN 150/2008, Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju, članak 16)

Participacija iznosi 20% od stvarnih troškova, ali ne manje od koef x osnovica, gdje je osnovica oko 3300kn, a koeficijent definiran vrstom usluge, tako da je npr. za pregled u primarnoj zaštiti 0,0045 (što daje cijenu od 15kn), za protetiku nekih 30-ak% (pišem po sjećanju), bolnički dan 100kn...
Ukupni iznos participacije po jednom računu ne može biti veći od 3000kn, dakle za nedajbože situaciju potrebe ozbiljnog zahvata u bolnici, cijena ležanja, pretraga, samog zahvata, lijekova...ne može biti veća od 3000kn, a kako ja razmišljam, nađem li se u takvoj situaciji, najmanji problem bi mi bilo tih 3000kn.

Moje je mišljenje da se plaćanje dopunskog prvenstveno isplati osobama koje su kronični bolesnici i znaju da moraju redovito posjećivati liječnike, obavljati pretrage, dobivati recepte za lijekove ili planiraju veću zubno-protetičku akciju, dok se većini trenutno zdravih relativno teško može isplatit (nije da bih si baš poželio da mi se isplati).

Ili spojite humano s korisnim i postanite dobrovoljni darivatelji krvi, pa nakon 25 (žene) odnosno 35 davanja (muškarci) troškove dopunskog pokriva proračun.

Bankei
21.01.2009., 09:47
po jednom računu ne može biti veći od 3000kn[/B], dakle za nedajbože situaciju potrebe ozbiljnog zahvata u bolnici, cijena ležanja, pretraga, samog zahvata, lijekova...ne može biti veća od 3000kn, a kako ja razmišljam, nađem li se u takvoj situaciji, najmanji problem bi mi bilo tih 3000kn.

Tih 3000 kuna max po računu i mjesec dana od ugovaranja do stupanja na snagu dopunskog su mi ključni argumenti za NEplaćanje dopunskog. Ako mi, ne dao bog, liječnik opće prakse nešto "nađe", ionako niti jedan specijalistički pregled ne mogu dobiti u roku kraćem od tih mjesec dana. A ako mi se dogodi nekakva nezgoda, prometna ili slično, 3000 kuna participacije će mi biti najmanji problem, pogotovo što sam osiguran od nezgode i kao vlasnik auta i preko firme u kojoj radim i kao dužnik po kreditu.

Faktički već u dvije godine neplaćanja ja sam zaradio za max iznos participacije po jednom računu, a šanse da mi se neka strava dogodi svake dvije godine su ipak slabašne.

Inače naše zdravstvo je obično pljačkanje zaposlenih, ja i supruga svaki mjesec platimo za zdravstvo (na naše bruto plaće) oko 4000 kuna, to je skoro 50 tisuća kuna godišnje, a sad u ime kao reforme žele još 2*1600. Ma da ne bi, neka sebe reformiraju, a ne moj džep, on je umoran od reformi..

superm
21.01.2009., 10:19
Ako si već obišla "sve" osig. kuće,čudi me da nisi skužila da u privatnim kućama za taj novac nešto i dobivaš,a pošto si uplatila HZZO,ako cijelu godinu nećeš imati potrebe ići doktoru,novac poklanjaš državi...:flop:

nemam se potrebe objasnjavati previse, jer svatko od nas ima drugacije prioritete u biranju...ali oni koji su mene zanimali nisu nudili nista bolje, cak su mi i vecina njih preporucili hzzo jer mi je isplatnije, jer se vecina veze za godine, kojih ja prema njihovim tablicama imam premalo. npr. razlika izmedju godina moje mame i mene je 20, i njena mjesecna rata bi po privatnim kucama bila uvijek najmanje 50-60 kn jeftinija od moje, dok su moje iste kao kod hzzo-a, ili cak i vece. one dodatne usluge koje dobijes od privatnih kuca, kao npr. specijalisticki pregled jednom godisnje u CO, nije dio ove vrste osiguranja, nego dodatnog. e sad, kamenujteme jer prenosim ono sto je meni receno. :D ja bi bila najsretnija da sam nasla nesto drugo osim hzzo-a!!!:flop:

kuža
21.01.2009., 14:23
Samo da svima dam na znanje.
Upravo sam bila u banci i pokušala uplatiti prvu ratu da ostvarim prava za siječanj.
Budući da mi uplatnice još nisu došle poštom, ispunila sam uplatnicu prema obrascu stavljenom na webu HZZO.
U banci su mi rekli da to ne prolazi (nešto s brojem računa i modelom) i da su ljudi već pokušavali, te da su dobili obavijest s HZZO da primjer uplatnice na netu ne vrijedi! :eek:
Zašto su je onda uopće stavili! :flop:

Smileman
21.01.2009., 15:36
Naravno da vrijede uplatnice sa web-a. Ja sam uplatio u Fini i jedino sto sam morao platiti naknadu na iznos, dok kasnije kad dodju postom njihove uplatnice iz hzzo nema naknade, Fina ima ugovor sa hzzo

brazilac 5
22.01.2009., 09:26
dobio sam karticu dopunskog ali mi nisu poslali uplatnice :ne zna:
Jesu li to zaboravili ili...:confused:
Trebam te uplatnice za trajni nalog u banci da se ne zezam još i s tim :kava:
:s

bubicaa
22.01.2009., 09:32
mislim da je tako i moja mama dobila, karticu da, uplatnice ne :ne zna:

Smileman
22.01.2009., 10:28
brazilac, još bolje je staviti trajni nalog u računovodstvu firme gdje radiš, pa se može svaki mjesec povlačiti i porezna olakšica, od 15% do 35% na iznos.

brazilac 5
22.01.2009., 13:37
brazilac, još bolje je staviti trajni nalog u računovodstvu firme gdje radiš, pa se može svaki mjesec povlačiti i porezna olakšica, od 15% do 35% na iznos.

:confused:
Rekli su mi da se to ne može :ne zna:
Dakle, ako sam te dobro razumio...iz moje bruto plaće bi mi u firmi sredili da plaćaju oni (firma) HZZO-u dopunsko osiguranje u sklopu onih doprinosa a prije obračuna porezne osnovice za prirez ...na to si mislio, zar ne?

Smileman
22.01.2009., 14:05
Pobrkao si, ne to izdvajanje iz bruta, to je nešto drugo.

Iz neto plaće je (kao i premiju životnog osiguranja) moguće premiju dopunskog platiti i odmah povući olakšicu za taj mjesec. Ili čekati kraj godine, pa sa poreznom prijavi ukupno sve povući. Jel sad ok?

Dotty
22.01.2009., 15:26
Dobila sam karticu za dopunsko zdravstveno osiguranje, izgleda da nezaposleni ipak placaju. :rolleyes:

Smileman
22.01.2009., 15:28
Kartica je znak prava, a ne obveze. Sa karticom dokazuješ da imaš dopunsko, neovisno o tome jesi li ju platila ili nisi.

Ako nisi ništa uplatila, a imaš karticu, onda je ipak nezaposlenima plaćeno, ne?

3007
22.01.2009., 15:42
Iz navedenog u

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2008_12_156_4273.html

PRAVILNIK

O POSTUPKU, UVJETIMA I NAČINU UTVRĐIVANJA PRAVA NA PLAĆANJE PREMIJE DOPUNSKOG ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA IZ DRŽAVNOG PRORAČUNA

Članak 7.

Osigurane osobe iz članka 14.a točke 6. Zakona kojima u skladu s člankom 14.b Zakona ukupan prihod u prethodnoj kalendarskoj godini iskazan po članu obitelji zajedničkog kućanstva, mjesečno nije veći od 45,59% proračunske osnovice, ostvaruju pravo na plaćanje premije iz državnog proračuna na osnovi sljedećih dokaza:

....
5. o visini naknade zbog nezaposlenosti – potvrdom, odnosno podatkom iz evidencije Hrvatskog zavoda za zapošljavanje

proizlazi da nezaposlenima dopunsko plaća državni proračun (moje mišljenje, nisam pravnik)

Smileman
22.01.2009., 15:46
tako je, plaćamo zapravo svi mi koji smo porezni obveznici.

moses
22.01.2009., 19:38
Ne da mi se čitati ponovo cijeli topik : kog jarca nisu jednostavno za 80 kn povisili doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje, pa svi sretni i zadovoljni? Nije li naplata u tom slučaju jednostavnija?

Smileman
22.01.2009., 19:44
to sada stvarno ispada logičan zaključak, no onda bi se ukinule participacije, a i povećalo opterećenje plaća što je nedopustivo po pravilima EU, ionako imamo najveći omjer bruto-neto plaće

Dotty
23.01.2009., 05:02
Kartica je znak prava, a ne obveze. Sa karticom dokazuješ da imaš dopunsko, neovisno o tome jesi li ju platila ili nisi.

Ako nisi ništa uplatila, a imaš karticu, onda je ipak nezaposlenima plaćeno, ne?

Nemam pojma, nije da sam ovo ikad prije radila. :D Izgleda da jest, mene zbunilo to sto na papiru pishe iznos od 600 kn na godinu.

brazilac 5
23.01.2009., 07:16
Pobrkao si, ne to izdvajanje iz bruta, to je nešto drugo.

Iz neto plaće je (kao i premiju životnog osiguranja) moguće premiju dopunskog platiti i odmah povući olakšicu za taj mjesec. Ili čekati kraj godine, pa sa poreznom prijavi ukupno sve povući. Jel sad ok?
:top:

Smileman
23.01.2009., 07:49
Dotty, ja bih na tvom mjestu ipak posjetio ured HZZO i pitao oko tog iznosa, tih 600 kn znači da postoji obveza 50 kn/mjesecu, no nju plaćaju samo umirovljenici, za radni narod smišljene su samo tarife od 80 i 130 kn, odnosno oslobađanje. Provjeri s njima jel neka greška.

anagora25
23.01.2009., 22:21
baš su si lijepo izračunali:skidaju mi iz bruto plaće i još bi i da dodatno plaćam 1500kn godišnje? mlada sam pa nek mi ne diraju bruto plaću a ja ću odlučiti kome i koliko ću godišnje i za koje uvjete plaćati privatno osiguranje!!

Dotty
24.01.2009., 14:07
Dotty, ja bih na tvom mjestu ipak posjetio ured HZZO i pitao oko tog iznosa, tih 600 kn znači da postoji obveza 50 kn/mjesecu, no nju plaćaju samo umirovljenici, za radni narod smišljene su samo tarife od 80 i 130 kn, odnosno oslobađanje. Provjeri s njima jel neka greška.

Ne znam, meni je staroj kolegica(ciji je sin bio sa mnom)rekla da je tako i njemu i da ne moram placati. Takodjer nisam dobila nikakvu uplatnicu. Straga ovog papira izmedju ostalog pishe"Premija se uplacuje unaprijed prema roku dospijeca iz police, ako posebnim ugovorom nije drukcije odredjeno i to uplatnicom koju Zavod dostavlja ugovaratelju."Ni meni nije jasno zasto je iznos premije 600 kn godisnje.:confused:

brazilac 5
27.01.2009., 07:46
Dobih te uplatnice za 12 mjeseci i sad me zanima pošto mi ne treba dopunsko za 1 mjesec jer je sad već kraj mjeseca :
1) da li ipak trebam uplatiti 130 kn do kraja 1 mjeseca
2) počnem uplaćivati početkom 2 mjeseca
Ne znam odgovor jer sam čuo da ako ne uplatite za 1 mjesec da vas brišu iz baze :confused:

Dubravka20
27.01.2009., 09:36
Dobih te uplatnice za 12 mjeseci i sad me zanima pošto mi ne treba dopunsko za 1 mjesec jer je sad već kraj mjeseca :
1) da li ipak trebam uplatiti 130 kn do kraja 1 mjeseca
2) počnem uplaćivati početkom 2 mjeseca
Ne znam odgovor jer sam čuo da ako ne uplatite za 1 mjesec da vas brišu iz baze :confused:

Moraš uplatiti prvu uplatnicu.Pogledaj na polici od kojeg datuma počinje važiti dopunsko.
Npr.polica je zaključena 25.01.2009 i važi ti godinu dana,što će reći da su ti uplatnice njih 12 kom za tu godinu.Dakle u tom slučaju ti ne ide uplata za mjesec od prvog do zadnjeg dana u mjesecu nego prema polici od dana zaključenja pa tako kroz godinu.Jel ti jasno?

brazilac 5
27.01.2009., 09:40
Moraš uplatiti prvu uplatnicu.Pogledaj na polici od kojeg datuma počinje važiti dopunsko.
Npr.polica je zaključena 25.01.2009 i važi ti godinu dana,što će reći da su ti uplatnice njih 12 kom za tu godinu.Dakle u tom slučaju ti ne ide uplata za mjesec od prvog do zadnjeg dana u mjesecu nego prema polici od dana zaključenja pa tako kroz godinu.Jel ti jasno?
:top:

Betty Boop
27.01.2009., 09:58

da ponovimo - ako je polica zaključena 25.01., ja prvu ratu moram uplatiti do 25.02. Jesam dobro skužila?

Dubravka20
27.01.2009., 10:11
da ponovimo - ako je polica zaključena 25.01., ja prvu ratu moram uplatiti do 25.02. Jesam dobro skužila?

Pa kaže ministar Milinović,samo isključivo u siječnju prva uplata od 50,80 ili 130 kn aktivira policu odmah.
Ne kužim što te muči,polica ti je zaključena ovih dana,pitala sam te kojeg datuma,znači dobila si svih 12 uplatnica od kojih prvu platiš danas,drugu 27.2. i tako redom.
Da si se razboljela neki dan,a na besplatni telefon si npr provjerila da ti je polica napravljena,uplatila bi ratu i išla liječniku bez plaćanja.

Betty Boop
27.01.2009., 10:29
Pa kaže ministar Milinović,samo isključivo u siječnju prva uplata od 50,80 ili 130 kn aktivira policu odmah.
Ne kužim što te muči,polica ti je zaključena ovih dana,pitala sam te kojeg datuma,znači dobila si svih 12 uplatnica od kojih prvu platiš danas,drugu 27.2. i tako redom.
Da si se razboljela neki dan,a na besplatni telefon si npr provjerila da ti je polica napravljena,uplatila bi ratu i išla liječniku bez plaćanja.

zamjenila si me s nekim :confused: ja sam zaključila policu, ali još nisam dobila uplatnice. ali sve je ok, sve sam skužila. hvala ti.

nina v
27.01.2009., 19:58
Molim da me netko ispravi ako griješim, ali računala sam (svoju situaciju) za ženu ispod 30 sa primanjima preko 5108 kn – HZZO-u bih trebala platiti 130 kn, a za te iste novce u CO-u dobijem njihovu policu dopunskog osiguranja sa neograničenim iznosom osiguranja, ili ako ograničim iznos osiguranja na 2000kn ili 3000 kn, plaćam 89 kn, odnosno 117 kn.

sugarray
27.01.2009., 21:51
Da dobro si shvatila... Tebi isplativo. Napomena da u CO imaš i B-listu lijekova pokrivenu u toj svoti pokrića, s tim da to HZZO nema. Tako da je to isplativija solucija za iste novce.

bonveks
28.01.2009., 12:47
Ja imam dva pitanja, a ne da mi se proučavati zakone.
1. Trenutno sam nezaposlena i koliko sam shvatila vrijedi mi do 6. mjeseca kartončić oslobođanje od participacije. Međutim, zaposlim se recimo 01.07. i prestajem biti nezaposlen, predam zahtjev za dopunsko i, koliko sam ja shvatila, od 01.03. treba čekati 30 ili 45 dana da ti polica počne važiti. Dakle, prema tome imam dopunsko tek od 01.08. Što je sa ovim međuprostorom?
2. Moj dečko radi i baš danas ide predati ponudu za dopunsko. Recimo da mu počne vrijediti 01.02.2009. Ugovor se sklapa na godinu dana. Što ako on 01.03. ostane bez posla i prihoda? Dali se onda ugovor automatski raskida ili će i dalje morati plaćati 80 Kn mjesečno sve do 01.02.2010?
thanks

Dubravka20
29.01.2009., 06:43
Ja imam dva pitanja, a ne da mi se proučavati zakone.
1. Trenutno sam nezaposlena i koliko sam shvatila vrijedi mi do 6. mjeseca kartončić oslobođanje od participacije. Međutim, zaposlim se recimo 01.07. i prestajem biti nezaposlen, predam zahtjev za dopunsko i, koliko sam ja shvatila, od 01.03. treba čekati 30 ili 45 dana da ti polica počne važiti. Dakle, prema tome imam dopunsko tek od 01.08. Što je sa ovim međuprostorom?
2. Moj dečko radi i baš danas ide predati ponudu za dopunsko. Recimo da mu počne vrijediti 01.02.2009. Ugovor se sklapa na godinu dana. Što ako on 01.03. ostane bez posla i prihoda? Dali se onda ugovor automatski raskida ili će i dalje morati plaćati 80 Kn mjesečno sve do 01.02.2010?
thanks
Za ovo prvo nazovi 0800 79 89,ali mislim da ćeš uskoro na kućnu sdresu dobiti narančastu karticu koja zamjenjuje kartončić.Pogledaj do kojeg datuma ti važi polica kad ti stigne.Ako se zaposliš a dohodovni cenzus u prošloj godini po članu obitelji ti ne prelazi 1516 kn opet ćeš dobiti policu na teret Državnog proračuna,a ako prelazi,onda ćeš po plaći do cca 5000 plaćati 80 kn mjesečno.Znači ne bi bilo međuprostora budući već posjeduješ policu,samo će druga imati drugu oznaku ali slijed se nastavlja.
Drugo,ako danas preda policu,to je još siječanj i važi odmah,a ti po primitku police platiš prvu ratu.Ako mu slučajno"upadne" u veljaču važiće nakon 15 dana od dana sklapanja.
U slučaju da ostane bez posla a platio je par rata,ide na HZZO sa policom i novom prijavom kao nezaposlena osoba.Dobro je da se po isteku ugovora prijavi na burzu,a u roku 30 dana po prestanku rada MORA se prijaviti na HZZO kao nezaposlena osoba,ponese svoju radnu knjižicu i tiskanicu 2 za zdravstveno i važeću policu.Tada će ga oni automatizmom prebaciti na teret Državnog proračuna i dalje neće plaćati.
Ovo sam baš jučer provjerila nekima od svojih kolega u pravnoj službi HZZO-a.

prilika
29.01.2009., 17:56
Dubravka20

Molim vas ako možete odgovoriti na moje slijedeće pitanje jer vidim da ste dobro upućeni u dopunsko.

Mene zanima što ako ja sada uzmem dopunsko osiguranje i plaćam ga 80 kn jer sam trenutno zaposlena od početka 1. mjeseca ove godine i imam plaću manju od 5000 kn neto, a ugovor u ovoj firmi u kojoj sada radim imam do 31.5. i onda najvjerojatnije neću više produživati ugovor u toj firmi. To bi recimo značilo da ću ja plaćati dopunsko samo par mjeseci.

Zanima me još što ako ja već za recimo mjesec dana ili dva mjeseca, dakle recimo u 3. mjesecu ove godine prijeđem raditi u neku drugu firmu gdje će mi isto plaća biti manja od 5000 kn i plaćala bi isto dopunsko 80 kn mjesečno. Da li ja u tom slučaju trebam otkazati sadašnje dopunsko i uzeti novo po istim uvjetima? Pretpostavljam da će to tako biti jer ja sam sada u onom formularu morala upisati broj osigurane osobe iz one prijave na obavezno zdrvastveno na koje me sadašnja firma prijavila 14.1. Znači ako se odjavim sa obaveznog zdravstvenog preko ove firme, automatski ću dobiti neki novi broj obaveznog osiguranja kada me prijavi na zdravstveno ta nova firma ako u njoj počnem raditi. Šta ću ja onda sa tim uplatnicama? Imati ću dvostruke uplatnice, jedne od prve police, a jedne od druge?
Je li dovoljno u HZZO poništiti prvu policu dopunskog i uzeti po istim uvjetima novu policu dopunskog osiguranja? Dakle da ne ispadne da na kraju plaćam dvije police dopunskog osiguranja za sebe. Pretpostavljam da za dopunsko trebam ići u Klovićevu je tamo pripadam po mjestu stanovanja? Vidjela sam da vi tu spominjete samo Jukićevu za dopunsko.

Dubravka20
31.01.2009., 10:49
Dubravka20

Molim vas ako možete odgovoriti na moje slijedeće pitanje jer vidim da ste dobro upućeni u dopunsko.

Mene zanima što ako ja sada uzmem dopunsko osiguranje i plaćam ga 80 kn jer sam trenutno zaposlena od početka 1. mjeseca ove godine i imam plaću manju od 5000 kn neto, a ugovor u ovoj firmi u kojoj sada radim imam do 31.5. i onda najvjerojatnije neću više produživati ugovor u toj firmi. To bi recimo značilo da ću ja plaćati dopunsko samo par mjeseci.

Zanima me još što ako ja već za recimo mjesec dana ili dva mjeseca, dakle recimo u 3. mjesecu ove godine prijeđem raditi u neku drugu firmu gdje će mi isto plaća biti manja od 5000 kn i plaćala bi isto dopunsko 80 kn mjesečno. Da li ja u tom slučaju trebam otkazati sadašnje dopunsko i uzeti novo po istim uvjetima? Pretpostavljam da će to tako biti jer ja sam sada u onom formularu morala upisati broj osigurane osobe iz one prijave na obavezno zdrvastveno na koje me sadašnja firma prijavila 14.1. Znači ako se odjavim sa obaveznog zdravstvenog preko ove firme, automatski ću dobiti neki novi broj obaveznog osiguranja kada me prijavi na zdravstveno ta nova firma ako u njoj počnem raditi. Šta ću ja onda sa tim uplatnicama? Imati ću dvostruke uplatnice, jedne od prve police, a jedne od druge?
Je li dovoljno u HZZO poništiti prvu policu dopunskog i uzeti po istim uvjetima novu policu dopunskog osiguranja? Dakle da ne ispadne da na kraju plaćam dvije police dopunskog osiguranja za sebe. Pretpostavljam da za dopunsko trebam ići u Klovićevu je tamo pripadam po mjestu stanovanja? Vidjela sam da vi tu spominjete samo Jukićevu za dopunsko.

Dakle polica ti važi godinu dana nema veze gdje si zaposlena,uplatnice plaćaš svih 12 mjeseci jer ti se polica ne mijenja,to ide automatizmom povezivanje police sa zdr.A što se tiče slučaja da ostaneš bez posla pročitaj gore već sam pisala o tome.Da ideš u Klovićevu.

Neuson
31.01.2009., 15:34
@Dubravka20

Molim odgovor na pitanje:

Ako bih se odlučio za dopunsko kod Hzzo-a, zanima me na koji način i uvidom u koje podatke Hzzo vrši provjeru podatka o mojim primanjima? Što mene hipotetski sprječava da ja zaokružim da imam manje od 5108kn netto plaću ne bih li godišnje uštedio 600kn (razliku od 960 do 1560kn)? Koje su kazne i sankcije, ako me se "otkrije"?

prilika
01.02.2009., 07:35
Dubravka20

Puno vam hvala na brzom odgovoru.

1. Dakle ako sam dobro shvatila ja ako promijenim posao i odem raditi u neku drugu firmu za koji mjesec unutar ove kalendarske godine meni svejedno vrijedi ova prva polica dopunskog osiguranja koju sam sklopila dok sam radila u prvoj firmi u kojoj trenutno radim?

2. A šta je onda sa onim Brojem osigurane osobe u Zavodu koji se stalno mijenja prilikom promjene firme i koji sam morala unijeti i u formular o dopunskom osiguranju? Onda će mi se taj Broj osigurane osobe ipak promijeniti kada prijeđem u drugu firmu, a automatski ga treba promijeniti i u novom formularu za dopunsko. Barem ja tako mislim.

Jedino sam sigurna da će mi plaća biti manja od 5100 kn jer i sada imam puno manju plaću od te, a biti ću sretna ako dobijem bilo kakav novi posao, pa i za istu plaću. Tako da će mi rata za dopunsko sigurno i dalje biti 80 kn.

3. Zanima me još kakav je to MB osigurane osobe u Zavodu jer meni je ta rubrika ostala prazna u formularu kojim me je firma prijavila na obavezno zdravstveno, a taj MB osigurane osobe u Zavodu se pojavljuje i u formularu za dopunsko zdravstveno i tu sam rubriku tamo isto ostavila praznu?

4. U Klovićevu je poslan faksom taj moj formular za dopunsko i tata mi je rekao da prvu ratu treba platiti tek kada oni pošalju na moju kućnu adresu uplatnice za cijelu ovu godinu. Je li to točno? Bilo je govora po novinama da prvu ratu ipak treba platiti što prije i da možemo i sami ispuniti i uplatiti prvu uplatnicu kako bi dopunsko osiguranje počelo vrijediti što prije.

5. Uplatnice za dopunsko se uplaćuju samo u FINI ili može i u pošti, banci ?

6. S obzirom da je danas već 1.2. a ja još nisam uplatila niti jednu ratu iako je formular za dopunsko poslan faksom još krajem 1. mjeseca nije mi sasvim jasno od kada meni zapravo vrijedi to dopunsko?

7. Pretpostavljam da mi dopunsko vrijedi tek kada uplatim prvu ratu i nakon dodatnih 15 dana. Ne znam za koliko će oni točno poslati te uplatnice, ali mislim da se može desiti da mi počne vrijediti i tek početkom 3. mjeseca.

amarikina01
03.02.2009., 18:51
Molim nekog da mi pomogne ,trebam platiti dop.osig preko zabe ,ali mi traži adresu koju ne znam te ne mogu izvršiti transakciju...help:ne zna:

Bilobrkster
03.02.2009., 22:35
da vas pitam, da li nezaposlena osoba ima "uključeno" dopunsko osiguranje, tj. da li je samom činjenicom da je osoba nezaposlena i ima "redovno" zdravstveno osiguranje ostvarila pravo i na dopunsko tj. oslobođena je participacije?

Markoni
04.02.2009., 07:51
Mene to dopunsko zdravstveno osiguranje neće vidjeti :flop:

Upravo je zadivljujuće kako naš narod "puši" te fore oko zdravstvene reforme i moram priznati da se kod nas još jako jako dugo neće postići ona kritična masa da se nešto promijeni jer su hrvatski građani ovčice koje se vole šišati jako često :D

Hoćete primjer; liječnici obiteljske medicine se pobune i tko ih podržava? Nitko.
Umjesto da se digne prašina, da HSU pošalje penziće malo na ulicu (ups pa ja sam zaboravio da su u vladajućoj koaliciji :D ), da sindikati pozovu članstvo na nemire (ček ček koji je ono "bivši" sindikalista u vladajućoj stranci :D ) itd itd. O čemu mi onda govorimo ovdje.
Znači moja žena i ja imamo primanja već od gornjeg cenzusa i mi bi godišnje morali iskrcati preko 3 soma kuna za to dodatno zdravstveno. Oboje smo u kasnim tridesetim i zdravi. Nemam namjeru unaprijed plaćati "naknadu za strah" koju mi prodaje ministar. E pa mene strah nije.

Ako ste zdravi i radno sposobni, čega se bojite? Ako ću razmišljati joj što ako se razbolim, joj što ako završim u bolnici, joj što ako moram na operaciju pa kud će me to dovesti. Nemam ja vremena za to, o tome ću razmišljati kad i ako budem o tome morao razmišljati.

Još jednom ovo nije reforma, ovo je pljačka naroda. Ni prva ni zadnja.....

sugarray
04.02.2009., 12:20
Kako znaš da si zdrav?

Bilobrkster
04.02.2009., 15:25
@Markoni - banalna situacija, prelaziš cestu i spuca te pijanac u autu. kad provedeš tjedan dana u bolnici i nakon par operacija, bit će ti žao što ga nisi uplatio.

3007
04.02.2009., 15:32
Participacija iznosi 20% vrijednosti usluge, ali po jednom računu je max 3000kn. U opisanoj situaciji, mislim da je najmanji problem platiti tih (do) 3000kn.

Smileman
04.02.2009., 15:55
Markoni, kladio bih se da imaš kasko na autu.

To je pljačka, priznajem, trebali bi nam priznati bar pola od onih 15% koji dajemo iz bruta da nam važi za dopunsko, ali dok nije tako, čeka te još troška za bilo koju posjetu liječniku, okulisti, zubaru, bolnici... tako da nije stvar u tome da im ne daš jer si zdrav, daj im kao što ću ja (a mislim da sma zdrav kao i ti) pa traži od svog liječnika neka te za taj iznos od 130kn (koji ćeš 20% vratiti kroz poreznu olakšicu) šalje na sve žive pretrage, sistemske i ine, kako bi utvrdio jesi li zdrav. Tako dobijaš prevenciju, a to i je bit dobrog života, na vrijeme spriječiti, a ne samo liječiti.

Smileman
04.02.2009., 18:11
@Dubravka20

Ako bih se odlučio za dopunsko kod Hzzo-a, zanima me na koji način i uvidom u koje podatke Hzzo vrši provjeru podatka o mojim primanjima? Što mene hipotetski sprječava da ja zaokružim da imam manje od 5108kn netto plaću ne bih li godišnje uštedio 600kn (razliku od 960 do 1560kn)? Koje su kazne i sankcije, ako me se "otkrije"?

Gle, HZZO će pronaći način kako provjeriti tvoja primanja, povezani su sa poreznom upravom i usklađuju police s njihovim podacima. Ako otkriju da si ugovorila nižu opciju, mislim da će ti ispostaviti razliku i nove uplatnice da nastaviš po višoj tarifi, nema osnove za sankcije, uvijek možeš reći da si krivo procjenio

Smileman
04.02.2009., 18:12
da vas pitam, da li nezaposlena osoba ima "uključeno" dopunsko osiguranje, tj. da li je samom činjenicom da je osoba nezaposlena i ima "redovno" zdravstveno osiguranje ostvarila pravo i na dopunsko tj. oslobođena je participacije?

Da, no treba otići u HZZO gdje živiš i donijeti dokaze o tome da si nezaposlena osoba.

Markoni
04.02.2009., 19:37
Markoni, kladio bih se da imaš kasko na autu.

Gledaj, imam jako dobar auto 5 godina star (audi a4) i kad sam pitao koliko bi bio kasko za njega rekli su mi skoro 6 soma kuna :D Moš mislit kako sam napet da ga plaćam :rofl:

Dok je auto bio na firmi kasko je bio 50 % jeftiniji, išao je u trošak itd itd. Sad bi ja kao fizička osoba vlasnik trebao kasko plaćati ko da je od zlata a ne auto star 5 godina...lopovluk :flop:
S obzirom da nisam ovca a ne pijem dok vozim ili divljam ko manijak nije mi palo napamet da platim 6 tisuća kuna za nešto što ne moram. Prošla je već godina dana, ništa se nije dogodilo i ostalo mi je 6 tisuća kuna koje sam recimo prošle godine uložio u dionice ili npr. životno osiguranje koje je štednja a ne kasko.

Slažem se u onom dijelu za prevenciju i provjeru zdravstvenog stanja ali ovdje to nije predmet rasprave. Vađenje krvi jednom eventualno dvaput godišnje, jedan posjet zubaru s obzirom da imam sve zube na broju i zdrave u ovom trenutku dovoljna je prevencija po nekom mojem shvaćanju stvari a to sigurno ne košta 1560 kn.

A teorija ki bi da bi (što ako te udari auto) je glupa u kontekstu dopunskog zdravstvenog.

Činjenica je da plaćamo masu stvari od koje nemamo ama baš nikakve koristi (osnovno auto osiguranje, mirovinsko i zdravstveno na ugovore o djelu npr. ali takve namete nažalost ne mogu izbjeći jer su zakonom propisani a ja poštujem pravnu državu iako je Hrvatska miljama daleko od standarda pravne države. Ali "dobrovoljni" namet ne mislim plaćati.

Smileman
04.02.2009., 19:42
Dobro, to je tvoje pravo, raspravljamo ovdje ima li potrebe imati kasko na svom tijelu, a ne samo na autu.

Činjenica je da se ljudi lakše odluče za auto kad bi bilo pitanje izbora jednog ili drugog. Meni je auto u obrtu na operativnom leasingu i morao sam imati kasko na njemu. I kad me kamion pomeo na raskršću i meni nije bilo ništa, a zadnji dio auta bio uništen, naravno da sam svevišnjem zahvalio što je kasko gore.

Eto, samo u tom smislu vidim potrebu da dopunskim, ne na način kako to radi država sada s nama, ali da ni sami ne vodimo računa upravo o sebi, i to je točno.

Neuson
04.02.2009., 19:53
Gle, HZZO će pronaći način kako provjeriti tvoja primanja, povezani su sa poreznom upravom i usklađuju police s njihovim podacima. Ako otkriju da si ugovorila nižu opciju, mislim da će ti ispostaviti razliku i nove uplatnice da nastaviš po višoj tarifi, nema osnove za sankcije, uvijek možeš reći da si krivo procjenio

Tako sam nekako i mislio. Oni će poslati uplatnice na veći iznos a osiguranik se neće buniti i još će biti sretan. :D Zanimalo me hipotetski jer ionako nisam dopunsko osiguran preko Hzzo-a niti bih bio jer smatram da Hzzo-u ionako plaćam brdo novaca. :o

Markoni
04.02.2009., 20:01
Dobro, to je tvoje pravo, raspravljamo ovdje ima li potrebe imati kasko na svom tijelu, a ne samo na autu.

Nemam ja ništa protiv da dopunsko plaća tko želi, njegovo pravo. Ja ne želim.
Imam kasko od nezgode preko kreditne kartice, preko firme, možda i još preko nekog da ni ne znam :D Imam životno osiguranje koje u sebi ima pokriće 10 najtežih bolesti, jer me toga strah i zato to imam jer ne želim da mi žena mora na cestu ako ja umrem od neke zloćudne bolesti. Ali to je i nekakva štednja, kakva takva ali ti novci se ipak vrate uz neku kamatu koja bar pokrije inflaciju. Ali ih barem dobijem nazad.

Nije meni problem platiti tih 130 kn, to je valjda jasno ali ne želim da se mojim novcima financiraju npr ljudi koji su uredno prijavljeni na burzi a rade na crno i još imaju pravo na dopunsko zdravstveno. Ne govorim o onima koji su stvarno nezaposleni ali puno je ljudi koji rade na crnjaka a koriste kojekave socijalne pomoći, dječje doplatke i ostale naknade a vjerujte mi znam puno takvih.

Bilobrkster
04.02.2009., 22:04
Da, no treba otići u HZZO gdje živiš i donijeti dokaze o tome da si nezaposlena osoba.

a koji bi to dokaz bio? potvrda s burze?

i što ako sam nezaposlen recimo ovaj mjesec, ja podnesem taj dokaz i imam dopunsko, i onda se zaposlim nakratko (tjedan dana) to pravo gubim jel tako?

i onda po isteku opet taj dokaz i opet procedura jel?

a odkad mi "teče" dopunsko? od dana predaje papira ili ?

Dubravka20
05.02.2009., 10:30

Da ima pravo na besplatnu policu DZO,a što se tiče detalja da ponovo ne pišem,vrati se unatrag većinu sam pojasnila nakon razgovora bsa pravnom službom HZZO

Dubravka20
05.02.2009., 10:35
@Dubravka20

Dakle HZZO vrši uskladu sa poduzećima o broju zaposlenika koji su prijavljeni i sa ID obrascima koji su predani na poreznu.Pa budući porezna uprava ima po IP karticama primanja za svakoga od nas vrlo je lako provjeriti visinu plaće.
No budući se radi o ogromnom broju sada već korisnika DZO sumnjam da je moguće za sve provjeravati,možda neka"štih"proba .

Dubravka20
05.02.2009., 11:18
Molim nekog da mi pomogne ,trebam platiti dop.osig preko zabe ,ali mi traži adresu koju ne znam te ne mogu izvršiti transakciju...help:ne zna:

Ukucaš 1001005-1863000160 klikneš potvrdi,i on ti upiše Državni proračun,mjesto-Zagreb,Adresa Zagreb dolje u malu kockicu 63 a u veliku preepišeš sve brojeve sa uplatnice,prvi broj je za sve 5924-pa tvoj broj sa uplatnice,iznos 80,00 ili 160,00 ako paćaš dvije rate i u opisu napišeš:1.rata DZO

prilika
07.02.2009., 16:40
Ja sam tek danas dobila te uplatnice koje mi je poslao HZZO. U ponedjeljak sam namjeravala uplatiti prve dvije rate po 80 kuna. Na toj prvoj uplatnici piše dospijeće plaćanja do 29.1. ali ja sam tu uplatnicu dobila tek danas zajedno sa ostalim uplatnicama. Na drugoj uplatnici piše dospijeće plaćanja 28.2. i tu uplatnicu ću isto već sada uplatiti.

Da li da već sada uplatim i uplatnicu za 3. mjesec ili nema potrebe?

Kada mogu očekivati da mi pošalju onu narančastu iskaznicu od dopunskog osiguranja?

Jel se može to dopunsko uplatiti u pošti ili se mora uplatiti u FINI?

Od kada mi zapravo vrijedi to dopunsko osiguranje s obzirom da sam tek sada dobila te uplatnice i prve dvije rate ću platiti tek u ponedjeljak 9.2. ?

Jel mi vrijedi to isto dopunsko ako promijenim posao još ove godine, a plaća mi ostane približno isto, odnosno manja od 5000 kn ?

Smileman
07.02.2009., 16:47
Uplati samo jednu ratu (za drugi mjesec), mislim da dopunsko teče od dana prve uplate. Ja im ne bih plaćao unazad, nije to kredit. U veljači karneca je 14 dana, znači toliko dugo prava ne teku od uplate (za one koji počinju plaćati). U FINI nema provizije. Kartica stiže za 14 dana od prve uplate. Dopunsko vrijedi 12 mjeseci, onda se obnavlja ugovor prema plaći koju si imala u prethodnoj godini. OK?

prilika
07.02.2009., 17:02
Znači nije bitno ako promijenim posao i odem raditi u neku drugu firmu već ove godine? Ali ako promijenim firmu ipak mijenjam onu običnu zdravstvenu iskaznicu, pa sam mislila da se mora mijenjati i iskaznica od dopunskog osiguranja. Ovo ostalo mi je sve jasno i hvala na vašem odgovoru.

Jedino mi nije baš jasno za tu prvu ratu, možda bolje da to ipak platim, iako ispada da bi bilo bolje da sam podnijela zahtjev početkom 2. mjeseca, pa mi ne bi poslali tu ratu za 1. mjesec. Pretpostavljam da bi oni ionako tražili da se naknadno plati ta prva rata, iako to baš i nema smisla s obzirom da nisam uopće koristila to dopunsko u 1. mjesecu.

Dubravka20
09.02.2009., 12:44
Znači nije bitno ako promijenim posao i odem raditi u neku drugu firmu već ove godine? Ali ako promijenim firmu ipak mijenjam onu običnu zdravstvenu iskaznicu, pa sam mislila da se mora mijenjati i iskaznica od dopunskog osiguranja. Ovo ostalo mi je sve jasno i hvala na vašem odgovoru.

Jedino mi nije baš jasno za tu prvu ratu, možda bolje da to ipak platim, iako ispada da bi bilo bolje da sam podnijela zahtjev početkom 2. mjeseca, pa mi ne bi poslali tu ratu za 1. mjesec. Pretpostavljam da bi oni ionako tražili da se naknadno plati ta prva rata, iako to baš i nema smisla s obzirom da nisam uopće koristila to dopunsko u 1. mjesecu.
Policu nastaviš plaćati i u drugoj firmi,ništa se ne mijenja osim ako upadneš u veću plaću pa moraš plaćati 130 kn mjesečno.(daj Bože da svi dobiju veću plaću od 5106 kn lako onda platiti i tu razliku)Polica je na tvoje ime bez obzira gdje radiš.

Planinarka
09.02.2009., 18:12
Uplati samo jednu ratu (za drugi mjesec), mislim da dopunsko teče od dana prve uplate. Ja im ne bih plaćao unazad, nije to kredit. U veljači karneca je 14 dana, znači toliko dugo prava ne teku od uplate (za one koji počinju plaćati). U FINI nema provizije. Kartica stiže za 14 dana od prve uplate. Dopunsko vrijedi 12 mjeseci, onda se obnavlja ugovor prema plaći koju si imala u prethodnoj godini. OK?

mene isto zanima, dobila sam uplatnice prije par dana i za 1 i 2 mjesec. No već sam ovaj mjesec bila kod dr i platila 30,00 kn..

Dali moram platiti i za 1- mjesec i 2. mjesec iako sam već bila kod dr-a i glupo mi je plačati unazad:confused:

Hoću li imati kakvih posljedica ako počnem plačati od 3 mjeseca? iako sam dobila uplatnice i za 1 i 2 mjesec?
btw još nisam ni dobila iskaznicu.

Hvala i lijep pozdrav!

mokry
09.02.2009., 21:22
Redovni sam student. Zanima me jel ja imam pravo na besplatno dopunsko? Kakve dokumente moram donijeti? Potvrdu o statusu redovnog studenta? Još nešto?
Hvala. :)

Dubravka20
10.02.2009., 07:01
mene isto zanima, dobila sam uplatnice prije par dana i za 1 i 2 mjesec. No već sam ovaj mjesec bila kod dr i platila 30,00 kn..

Dali moram platiti i za 1- mjesec i 2. mjesec iako sam već bila kod dr-a i glupo mi je plačati unazad:confused:

Hoću li imati kakvih posljedica ako počnem plačati od 3 mjeseca? iako sam dobila uplatnice i za 1 i 2 mjesec?
btw još nisam ni dobila iskaznicu.

Hvala i lijep pozdrav!

Dobila si uplatnice na osnovi police,pogledaj na polici od kad ti počinje teći dopunsko,što znači da moraš platiti,ponesi policu i uplate kod doktora i nećeš ništa plaćati.Kartica će vam stići naknadno a umjesto nje nosi sa sobom policu(kopiraj i stavi u novčanik da ti je uvijek pri ruci)

Dubravka20
10.02.2009., 07:06
QUOTE=mokry;18718625]Redovni sam student. Zanima me jel ja imam pravo na besplatno dopunsko? Kakve dokumente moram donijeti? Potvrdu o statusu redovnog studenta? Još nešto?
Hvala. :)[/QUOTE]

SVI UČENICI I REDOVNI STUDENTI IMAJU PRAVO NA BESPLATNU POLICU DOPUNSKOG OSIGURANJA HZZO,KOJA IDE NA TERET DRŽAVNOG PRORAČUNA.
OTIĆI SA ZDRAVSTVENOM ISKAZNICOM I POTVRDOM SA FAXA ILI ŠKOLE U NAJBLIŽI HZZO.U SLUČAJU NEKIH PITANJA NAZVATI BESPLATNI TELEFON 0800-79-89

mokry
10.02.2009., 10:21
Hvala.:D

Nick Nick
14.02.2009., 09:20
Ajde mi, molim vas, objasnite ovo:

5.2. dobio sam 12 uplatnica i policu dopunskog osiguranja na kojoj pise da mi osiguranje pocinje 26.1.2009. Uplatio sam odmah prvu i drugu ratu.
Otkad meni vrijedi dopunsko? Pretpostavljam da od 26.1.2009. kako i piše na polici. Buni me ona prica o 15 dana "delaya".

Moja cura dobila je 4.2. poštom samo 12 uplatnica, ali ne i policu i isto je uplatila prve dvije rate. Kako to da nije dobila i policu i otkad joj pocinje vrijediti dopunsko?

Hvala!

prilika
14.02.2009., 16:28
Polica će joj doći nekoliko dana kasnije na kućnu adresu. Znači meni su isto prvo stigle uplatnice poštom i nakon što sam uplatila prve dvije rate za par dana mi je stigla i polica poštom. Uz tu policu dopunskog piše da je došlo do nekog zastoja u izdavanju tih narančastih iskaznica, ali da kod doktora mogu nositi policu i da ona vrijedi umjesto iskaznice dopunskog sve dok mi ne pošalju tu narančastu iskaznicu.

Dubravka20
16.02.2009., 06:14
Ajde mi, molim vas, objasnite ovo:

5.2. dobio sam 12 uplatnica i policu dopunskog osiguranja na kojoj pise da mi osiguranje pocinje 26.1.2009. Uplatio sam odmah prvu i drugu ratu.
Otkad meni vrijedi dopunsko? Pretpostavljam da od 26.1.2009. kako i piše na polici. Buni me ona prica o 15 dana "delaya".

Moja cura dobila je 4.2. poštom samo 12 uplatnica, ali ne i policu i isto je uplatila prve dvije rate. Kako to da nije dobila i policu i otkad joj pocinje vrijediti dopunsko?

Hvala!

Tako je vrijedi ti od 26.01.a pretpostavljam i njoj.Nazovite na besplatni telefon 0800 79-89 pa će ti po JMBG-u provjeriti.

Dotty
16.02.2009., 17:54
Odkad sam dobila karticu za dopunsko zdravstveno osiguranje stalno dobivam nekakve papire na kucnu adresu. Sad sam dobila jedan na kojem pishe da cu dobiti bankomatsku karticu za provjeru osobnog racuna u moje mirovinskom fondu i moj pin...a ja nisam zaposlena i nemam primanja. :ne zna:

Teeja
16.02.2009., 18:30

ja sam nezaposlena osoba i izvanredni student.. nisam prijavljena na biro, jel to znači da se moram prijavit na biro kako bi ostvarila to pravo ili bez toga mogu dobit oslobođenje od participacije?

Dubravka20
17.02.2009., 06:21
Odkad sam dobila karticu za dopunsko zdravstveno osiguranje stalno dobivam nekakve papire na kucnu adresu. Sad sam dobila jedan na kojem pishe da cu dobiti bankomatsku karticu za provjeru osobnog racuna u moje mirovinskom fondu i moj pin...a ja nisam zaposlena i nemam primanja. :ne zna:
Ma čuj jedno nema veze sa drugim,pretpostavljam da si ipak radila,pa su te ubacili u jedan od mirovinskih stupova po sili Zakona(2.stup obvezni).Ako si primila i jednu plaću ili imala neki ugovor o djelu na sve ti je obračunato mirovinsko,zdravstveno,porez i prirez.Tako ti na svom osobnom računu imaš uplaćeno što je po ovim osnovama koje sam navela obračunato i plaćeno i ti možeš sa svojim pinom provjeriti koliko imaš na mirovinskom 2.stup.To su ti sad ove rasprave na TV u zadnje vrijeme.Pitaj ako ti nije jasno,pozdrav!

Dubravka20
17.02.2009., 06:22
ja sam nezaposlena osoba i izvanredni student.. nisam prijavljena na biro, jel to znači da se moram prijavit na biro kako bi ostvarila to pravo ili bez toga mogu dobit oslobođenje od participacije?

Po kojoj osnovi imaš obvezno zdravstveno osiguranje?

Teeja
17.02.2009., 18:52
^^ ma išla sam danas po zdravstvenu predići pa ujedno i dopunsko i dobila sam papir samo na osnovu te zdravstvene, srećom nisam trebala ništa drugo nosit.. a imam na osnovi nezaposlene osobe kojoj je istekao rok redovnog studenta.. ono sto se mora prijaviti u roku od 30 dana nakon isteka.. tako nešto, to sam ja prijavila u 10. mjesec a tek sad predigla dopunsko :)

vrabac
19.02.2009., 08:44
Sorry ali ajde da utvrdim gradivo: dobila sam uplatnice doma prije par dana. Policu nisam dobila. Ponudu sam predala 29.01.
Da li ja moram platiti i uplatnicu za 1. mjesec? To mi nema ni malo smisla. Dobro, neću krepat za tih 130 kn ali stvarno mi nema smisla da to plaćam unatrag kad nisam bila osigurana.

prilika
19.02.2009., 17:13
Ja sam isto ponudu predala 29.1. i uplatila sam i prvu ratu za 1. mjesec i drugu ratu za 2. mjesec. Mislim da to treba tako platiti jer će ti onda ovo dopunsko od ove godine vrijediti još i slijedeće godine u 1. mjesecu 2010. Nije ni meni to bilo baš logično da moram platiti za 1. mjesec koji je već prošao jer su meni uplatnice stigle na kućnu adresu tek početkom 2. mjeseca ove godine. Ipak sam platila i prvu ratu za 1. mjesec. Ja plaćam 80 kn mjesečno za dopunsko.

Dubravka20
20.02.2009., 09:26
Sorry ali ajde da utvrdim gradivo: dobila sam uplatnice doma prije par dana. Policu nisam dobila. Ponudu sam predala 29.01.
Da li ja moram platiti i uplatnicu za 1. mjesec? To mi nema ni malo smisla. Dobro, neću krepat za tih 130 kn ali stvarno mi nema smisla da to plaćam unatrag kad nisam bila osigurana.
Dragi moji već sam pisala ako ti je polica npr važeća od 29.01.2009 onda vrijedi do 28.01.2010 što znači da tvoj obračunski mjesec ide od 29.01.do 29.02. i to je ta prva uplatnica,i uvijek se gleda godina dana od dana izdavanja police,tako da ne plaćaš nešto za što nisi osiguran.Ili jednostavnije dobiješ 12 uplatnica za vrijeme trajanja dopunskog.

vrabac
20.02.2009., 10:06
OK hvala. Mislim svejedno, platit ću, samo su ga zakomplicirali te ponuda te polica te kartica te uplatnice a svako stiže zasebno u razmacima od po nekoliko tjedana. Šta nisu mogli sve na jednom komadu papira objasnit :) ;) ali sigurno ima neki zakon protiv toga, što bi bilo jednostavno kad može komplicirano.
Zahvaljujem na odgovoru i uplaćujem rate za 1. i za 2. mjesec danas :)

nananorma
24.02.2009., 10:29
hrvac, koliko su meni rekli, neke cijene su ti:

svi spec. pregledi = 220 kn, kontrole 150 kn
EKG = 110 kn
Posjete liječniku, svaki recept, svaka uputnica = 15 kn / komadu
Ležanje u bolnici = 100 kn / danu
Operacije - maks. 3000 kn

Ovo sve plaćaš ako nemaš dopunsko.

Placas za uputnice, ne za preglede i kontrole; pa tako ni EKG, spec. pregledi i sl. Placas svaki recept u ljekarni; uputnicu; (ako imas uputnicu - ne placas pregled;) placas i lezanje u bolnici, a sve skupa do troska od maksimalno 3 k kn po "ispostavljenom racunu". (sto naravno nije malo).
detaljnije je ovdje:
http://www.hzzo-net.hr/03_01_04.php

Sto se privatnih osiguranja tice - gledala sam Croatiu najvise. Cjenik za dopunsko (ako nemate drugu policu kod njih) je nesto skuplji nego HZZO (govorim o neogranicenom pokricu - jer je takva i polica HZZO-a), najjeftinija polica iznosi 130 kn. (doduse police su po godinama starosti).
http://www.croatia-zdravstveno.hr/czo/Cultures/hr- HR/Topics/Programi/DOPUNSKO+ZDRAVSTVENO+OSIGURANJE+%28samostalno%29.h tm
Jedino ne znam da li daju neke popuste na godisnje placanje ili slicno.
Isplati se uzeti kod njih ukoliko se vec ima polica dobrovoljnog - onda je nesto jeftinije nego HZZO.
http://www.croatia-zdravstveno.hr/czo/Cultures/hr-HR/Topics/Programi/DP4.htm

sugarray
24.02.2009., 17:06
Sto se privatnih osiguranja tice - gledala sam Croatiu najvise. Cjenik za dopunsko (ako nemate drugu policu kod njih) je nesto skuplji nego HZZO (govorim o neogranicenom pokricu - jer je takva i polica HZZO-a), najjeftinija polica iznosi 130 kn. (doduse police su po godinama starosti).
http://www.croatia-zdravstveno.hr/czo/Cultures/hr- HR/Topics/Programi/DOPUNSKO+ZDRAVSTVENO+OSIGURANJE+%28samostalno%29.h tm
Jedino ne znam da li daju neke popuste na godisnje placanje ili slicno.
Isplati se uzeti kod njih ukoliko se vec ima polica dobrovoljnog - onda je nesto jeftinije nego HZZO.
http://www.croatia-zdravstveno.hr/czo/Cultures/hr-HR/Topics/Programi/DP4.htm

Da ima popust u Croatie. Obiteljska polica ( dva člana ili više ) dobija se 10% popusta i ako se plaća 1/1 onda još 5%... I Croatia pokriva i participaciju lijekova dok HZZO ne.

tweety
12.03.2009., 17:42
Na obračunskoj listi neto plaća mi je veća od 5.108,00 kuna, ali su u njoj uračunati i troškovi prijevoza ( bez prijevoza je manja od 5108,00 ).
Koji iznos godišnje premije plaćam 960,00 ili 1560,00 kn?

Dubravka20
09.04.2009., 13:45
Na obračunskoj listi neto plaća mi je veća od 5.108,00 kuna, ali su u njoj uračunati i troškovi prijevoza ( bez prijevoza je manja od 5108,00 ).
Koji iznos godišnje premije plaćam 960,00 ili 1560,00 kn?

Pa budući se HZZO usklađuje sa poreznom upravom,a u ID obrascima predanim na poreznu te u RS obrascima predanim na Regos iskazane su neto plaće,dakle bila bi to manja polica,ako netko ima neka nova saznanja neka me ispravi.
Ujedno obavijest forumašima:police dopunskog zdravstvenog sklopljene poslije 01.ožujka počinju važiti 30 dana od dana sklapanja police.

etera35
19.05.2009., 13:41
HZZO dopunsko ne pokriva participaciju za ljekove, a od CO da???
Jesam li ja to dobro shvatila????

Nedostatak Croatie je što se mora platiti pa onda tražiš refundiranje sredstava, a koje, brat, bratu traje 2 mjeseca!

caterina
19.05.2009., 16:21
[QUOTE=Dubravka20;19901773][I]Pa budući se HZZO usklađuje sa poreznom upravom,a u ID obrascima predanim na poreznu te u RS obrascima predanim na Regos iskazane su neto plaće,

šta to znači da je svejedno da li zaokružim za 130 ili 80kn? hzzo će provjeriti mi poslati prema Poreznoj kartici??
(pitam je mi je tek jedna plaća isplaćena na iznos malo veći od 5100, a iskreno pojma nemam gdje mi je platna lista pa neznam da li mi je to neto ili ima u tome prjevoz i marenda, prije par dana sam dala zahtjev za dopunsko i zaokružila ono za 130, a sad sumljam da sam možda trebala ono za 80:ne zna:

sugarray
19.05.2009., 20:58
HZZO dopunsko ne pokriva participaciju za ljekove, a od CO da???
Jesam li ja to dobro shvatila????

Nedostatak Croatie je što se mora platiti pa onda tražiš refundiranje sredstava, a koje, brat, bratu traje 2 mjeseca!

Za Co si dobro shvatila, a za ovaj nedostatak je poanta da DOBIJEŠ pa makar za 2 mjeseca a od HZZOa NE dobiješ :)
I povrat u CO je do 14 dana a ne 2 mjeseca.

caterina
07.06.2009., 18:42
sad sam gledala popis suradnih ustanova na stranici od CO, i vidim da ima dosta uglednih poliklinika npr. onaj poznati Peharec u Puli i sl. da ne nabrajam
pa me zanima kako to ide šta osiguram se kod CO i onda mogu besplatno otići npr. na pregled kod Peharca ili u neku od poliklinika sa popisa na operaciju umjesto da odem u opću bolnicu ili kak?

Varla
05.07.2009., 04:14
Redovni sam student. Zanima me jel ja imam pravo na besplatno dopunsko? Kakve dokumente moram donijeti? Potvrdu o statusu redovnog studenta? Još nešto?
Hvala. :)

SVI UČENICI I REDOVNI STUDENTI IMAJU PRAVO NA BESPLATNU POLICU DOPUNSKOG OSIGURANJA HZZO,KOJA IDE NA TERET DRŽAVNOG PRORAČUNA.
OTIĆI SA ZDRAVSTVENOM ISKAZNICOM I POTVRDOM SA FAXA ILI ŠKOLE U NAJBLIŽI HZZO.U SLUČAJU NEKIH PITANJA NAZVATI BESPLATNI TELEFON 0800-79-89

imam pitanje, ako mi netko ovdje moze odgovoriti. redoviti sam student, jos prosle godina sam izvadila onu kartonsku karticu na kojoj pise da sam praticipacije oslobodjena do 30.9. 2009.

nedavno mi je na adresu dosla obavijest od hzzo-a da mi sa 1. 7. 2009. to oslobadjanje od participacije istice, i da bih trebala platiti onih 960kn. ili, ako mislim da ne trebam, da im trebam dostaviti neku dokumentaciju, i sve to.

sad, ja sam i dalje redoviti student, i nisam nigdje zaposlena. sto je sa tim ukidanjem prava na dodatno, i ako mi netko moze reci sto mi je tocno ciniti da ga ponovo dobijem a da ne placam 960kn? da li samo trebam ponovo dostaviti im potvrdu sa faksa da sam redoviti student, ili jos nesto?

(info telefon sam probala zvati, ali naravno da ne radi :ne zna:).

Archangel_No21
05.07.2009., 18:59
Imam i ja pitanje.
Napravio sam DZO, i na adresu su mi poslali samo uplatnice. Zanima me koliko im vremenski treba da pošalju policu DZO i karticu, i da li to ide po prvoj uplati ili kako?

Unaprijed hvala!

Bratija
22.07.2009., 11:03
bas sam zvao info telefon i ne mozes saznati nista korisno, pokusavam zeni objasniti da imam vec dopunsko, ona meni prica o kartoncicu i tak...
uglavnom, diplomirao sam prosle godine u 12 mjesecu, tada sam se odjavio od staraca i prijavio kao nezaposleni, tako da je drzava placala i obvezno i dopunsko osiguranje, imam normalno i karticu za obvezno i karticu za dopunsko...
nedavno sam se zaposlio (napokon), firma rjesava odjavu-prijavu obveznog osiguranja, a mene zanima kaj je sa dopunskim... negdje sam procitao da svejedno dopunsko na teret drzave vrijedi do datuma isteka koje pise na kartici i da onda dobijes ponudu da sam placas, pa me zanima da li je to istina, da li ce sami skuziti da imam novo obvezno osiguranje, da li moram ici kod njih vrsiti kakve promjene...?
hvala unaprijed

markotros
22.07.2009., 11:30
posalju ti oni sami, bez brige. uskoro ces dobit na adresu.
barem sam ja tako dobio. u roku od 3 mjeseca od dana kada sam prijavljen preko firme.

džuvanasamting
06.08.2009., 11:20
Da opet aktiviram temu. Dakle, ja uzela dopunsko i pošteno prijavila ratu od 130 kuna na godinu dana. Sad mi je plaća pala ispod 5108 kuna:( i htjela sam smanjiti premiju na 80 kuna. U HZZO ne znaju što da rade sa mnom jer nigdje ne stoji kako se mijenja premija s rastom ili padom plaće, znaju samo da si ti obavezan prijaviti svaku promjenu (prezime, adresu, plaću), ali ne znaju kako ti izaći u susret. Njihovo odgovor: tri mjeseca otkaznog roka postojećeg ugovora, onda moram tražiti novi ugovor sa smanjenom premijom (s tim da mi taj ugovor ima poček od mjesec dana). Najluđe je to što je moja kolegica prijavila manju plaću i plaća 80 kuna cijelo vrijeme, a ima 500 kuna veću plaću od moje-i nikom ništa jer nitko ne kontrolira visinu vaše plaće. Eto kad sam bila poštena:(:(:(

margoth
23.09.2009., 08:39
Da opet aktiviram temu. Dakle, ja uzela dopunsko i pošteno prijavila ratu od 130 kuna na godinu dana. Sad mi je plaća pala ispod 5108 kuna:( i htjela sam smanjiti premiju na 80 kuna. U HZZO ne znaju što da rade sa mnom jer nigdje ne stoji kako se mijenja premija s rastom ili padom plaće, znaju samo da si ti obavezan prijaviti svaku promjenu (prezime, adresu, plaću), ali ne znaju kako ti izaći u susret. Njihovo odgovor: tri mjeseca otkaznog roka postojećeg ugovora, onda moram tražiti novi ugovor sa smanjenom premijom (s tim da mi taj ugovor ima poček od mjesec dana). Najluđe je to što je moja kolegica prijavila manju plaću i plaća 80 kuna cijelo vrijeme, a ima 500 kuna veću plaću od moje-i nikom ništa jer nitko ne kontrolira visinu vaše plaće. Eto kad sam bila poštena:(:(:(

ja imam istu situaciju i ne znam što da radim....
najbolje je što su na televiziji govorili nešto na tu temu i rekli da imamo pravo na smanjenje iznosa, ali na žalost nisam čula detalje....
zna li netko nešto o tome ili ima konkretno iskustvo? džuvana??
pretpostavljam da ovo više nije rijetka situacija i da su se oni u hzzo-u već pripremili :D

vikica
23.09.2009., 17:36
Imam pitanje:
htjela bi se dodatno osigurati (hzzo) da mogu otici na neke spec. preglede (eventualno fiziklnu). Je li moguće platiti osiguranje samo za npr. pola godine?

Kako je sa privatnim osiguranjima?

Zikomid
04.10.2009., 11:56
Imam pitanje:
htjela bi se dodatno osigurati (hzzo) da mogu otici na neke spec. preglede (eventualno fiziklnu). Je li moguće platiti osiguranje samo za npr. pola godine?

Kako je sa privatnim osiguranjima?

Dopunsko osiguranje se sklapa na godinu dana, ne može na manje razdoblje. Izračunaj koliko te košta fizikalna bez i sa dopunskim, a dok imaš policu možeš obaviti neke preglede koje nisi inače obavljala kako bi se polica isplatila.

Policu možeš otkazati nakon što obaviš fizikalnu,

Ugovaratelj može otkazati ugovor uz otkazni rok od tri mjeseca za koje je vrijeme obvezan podmiriti pripadajuću premiju.

ali za vrijeme otkaza plaćaš premiju. To bi značilo slijedeće: plaćaš 6 mj redovito, kad nastupi 6 mj od početka važenja police u HZZO napraviš otkaz police, plaćaš još 3 mj i gotovo. Tako sve u svemu plaćaš 9 mj umjesto 12 mj. Kužiš? To je regularno, odnosno stoji u Općim uvjetima ugovora o DZO.

Bilobrkster
10.10.2009., 13:45
Dakle ovako. Stari mi je dobio tuberkulozu i sada bi se ja i majka trebali također testirati te slikati pluća. Ona ima dopunsko ja ne.

Zanima me kada najranije mogu ostvariti dopunsko zdravstveno?

Zikomid
10.10.2009., 14:21
Dakle ovako. Stari mi je dobio tuberkulozu i sada bi se ja i majka trebali također testirati te slikati pluća. Ona ima dopunsko ja ne.

Zanima me kada najranije mogu ostvariti dopunsko zdravstveno?

U ponedjeljak otiđi u HZZO i popuni ponudu. Polica počinje vrijediti 30 dana od dana podnošenja ponude.

Nema mogućnosti da ti polica počne vrijediti prije tog vakacijskog roka, ali ako oboliš (nadam se da nećeš) isplatit će se u konačnici, iako ti za slikanje pluća još neće vrijediti.

Bilobrkster
10.10.2009., 19:54
šmujc :tuzni:

a koliko košta slikanje pluća?

Neuson
10.10.2009., 22:08
Pa to ti je obična rontgenska snimka tj. 2 komada, jedna latero-lateralna, jedna postero-anteriorna. Nema boli, traje u sekundama. :) To bi moralo biti pokriveno i osnovnim osiguranjem.

bilokoje
11.10.2009., 20:08
Joj Neuson oni su to gadno sad poskupili. Znam samo za neke moje pacijentice, primam ih u bolnicu pro forme, izvadim krv (najnormalniji nalazi, ništa special), napravim color Doppler - participacija ko nema dopunsko 700 kuna :eek: :horor:

Tako da me ne bi čudilo da ambulantno liječenje (vađenje krvi plus slikanje pluća) košta upola toliko, treba se raspitati

thune
11.10.2009., 22:20
ja imam istu situaciju i ne znam što da radim....
najbolje je što su na televiziji govorili nešto na tu temu i rekli da imamo pravo na smanjenje iznosa, ali na žalost nisam čula detalje....
zna li netko nešto o tome ili ima konkretno iskustvo? džuvana??
pretpostavljam da ovo više nije rijetka situacija i da su se oni u hzzo-u već pripremili :D

je li itko išta saznao u vezi ovoga???

Neuson
11.10.2009., 22:20
@bilokoje

Ma znam ja dobro da su poskupili, nemoj da otvaramo pandorinu kutiju :) no screening u svrhu prevencije širenja zaraznih bolesti bi morao biti pokriven najosnovnijim osiguranjem. No ako se i plaća to je jamačno nešto minimalno jer su te dijagnostičke metode na razini primarne zdrav. zaštite.

Bilobrkster
13.10.2009., 08:58
Rontgen pluća = 33kn

Zikomid
13.10.2009., 17:26
Rontgen pluća = 33kn

I jesi li napravio dopunsko ili ne?

Zikomid
13.10.2009., 17:28
@bilokoje

Ma znam ja dobro da su poskupili, nemoj da otvaramo pandorinu kutiju :) no screening u svrhu prevencije širenja zaraznih bolesti bi morao biti pokriven najosnovnijim osiguranjem. No ako se i plaća to je jamačno nešto minimalno jer su te dijagnostičke metode na razini primarne zdrav. zaštite.

Rentgen ulazi u specijalističko-konzilijarnu zdr.zaštitu, odnosno sekundarnu zdravstvenu zaštitu.

U primarnu zdr.zaštitu ulazi opća/obiteljska medicina, stomatolozi, pedijatri i ginekolozi.

Bilobrkster
14.10.2009., 14:16
I jesi li napravio dopunsko ili ne?

nisam stigao još, valjda ću u petak uspit, a ionako se čeka 30 dana da "proradi" pa...

Zikomid
14.10.2009., 17:11
nisam stigao još, valjda ću u petak uspit, a ionako se čeka 30 dana da "proradi" pa...

Da, ali time si produžuješ rok, pa sam sebi štetiš.

Zikomid
14.10.2009., 20:24
je li itko išta saznao u vezi ovoga???

Ispitat ću, pa javim.

Bilobrkster
14.10.2009., 22:13
Da, ali time si produžuješ rok, pa sam sebi štetiš.

a znam al radim jebiga, ne mogu izostat s posla u vrijeme kad radi HZZO :(

Zikomid
14.10.2009., 23:19
a znam al radim jebiga, ne mogu izostat s posla u vrijeme kad radi HZZO :(

http://www.hzzo-net.hr/dload/dopunsko_osig/Ponuda_polica_2009.pdf

Isprintaj ponudu i pošalji poštom.

emerge
15.10.2009., 15:31
Pozdrav.Ovih dana sam cuo za podatak da osiguranik navodno ima pravo na povrat novca kojeg je uplatio u svrhu Dopunskog zdravstvenog osiguranja ukoliko u razdoblju u kojem je koristio isto osiguranje nije nijednom koristio zdravstvenu uslugu. Ima li to ikakve podloge i zna li iko o tome ista?

thune
15.10.2009., 20:27
Ispitat ću, pa javim.

super thanks :)

Zikomid
15.10.2009., 22:46
Odgovor vezan uz plaćanje smanjene rate dopunskog osiguranja (na ponudi ste zaokružili plaću veću od 5108 kn, a sad vam je plaća manja od 5108 kn):

Imate pravo na plaćanje niže rate (80 kn), a jedini način je otkaz police (otkazni rok je 3 mjeseca, što znači da još 3 mjeseca plaćate 130 kn). Isti dan kad potpišete otkaz police, podnesite i novu ponudu (zaokružiti plaća ispod 5108 kn) jer na taj način nema vakacijskog roka od 30 dana, tj. nemate prekid u dopunskom osiguranju (nova polica se nastavlja na staru, a HZZO je dužan unijeti vašu ponudu u svoju bazu podataka isti dan kad je zaprimljena). Ako istodobno ne potpišete novu ponudu, imate prekid u osiguranju.

Ako nije jasno, pitajte.:)

Zikomid
15.10.2009., 22:48
Ako misliš na dopunsko zdr.osiguranje u HZZO, to nije moguće.

emerge
15.10.2009., 22:59
Ako misliš na dopunsko zdr.osiguranje u HZZO, to nije moguće.

Znaci informacija koju sam dobio bila je pogresna.Steta.

Zikomid
15.10.2009., 23:10
Znaci informacija koju sam dobio bila je pogresna.Steta.

Ima ova "caka":

Ako je osiguranik uplatio policu dopunskog zdravstvenog osiguranja, te želi otkazati ugovor o dopunskom zdravstvenom osiguranju, može zatražiti povrat unaprijed uplaćenih sredstava. U tom slučaju Zavod provodi upravni postupak kojim se utvrđuje da li je koristio dopunsko zdravstveno osiguranje, a povrat unaprijed plaćenih sredstava obavlja se sukladno financijskom obimu korištenja prava tijekom osigurateljnog razdoblja.

Da li si potpisao otkaz police?

thune
16.10.2009., 10:16
hvala!

Bilobrkster
16.10.2009., 12:19
Odgovor vezan uz plaćanje smanjene rate dopunskog osiguranja (na ponudi ste zaokružili plaću veću od 5108 kn, a sad vam je plaća manja od 5108 kn):

Imate pravo na plaćanje niže rate (80 kn), a jedini način je otkaz police (otkazni rok je 3 mjeseca, što znači da još 3 mjeseca plaćate 130 kn). Isti dan kad potpišete otkaz police, podnesite i novu ponudu (zaokružiti plaća ispod 5108 kn) jer na taj način nema vakacijskog roka od 30 dana, tj. nemate prekid u dopunskom osiguranju (nova polica se nastavlja na staru, a HZZO je dužan unijeti vašu ponudu u svoju bazu podataka isti dan kad je zaprimljena). Ako istodobno ne potpišete novu ponudu, imate prekid u osiguranju.

Ako nije jasno, pitajte.:)

znači za vrijeme trajanja tog otkaznog roka plaćam 3 mjeseca 50kn razlike iako mi je plaća manja od 5108kn? :bonk:

isplati li se varat pa zaokružit da imaš manje od 5108kn? :zubo: provjeravaju li to?

Zikomid
17.10.2009., 10:46
znači za vrijeme trajanja tog otkaznog roka plaćam 3 mjeseca 50kn razlike iako mi je plaća manja od 5108kn? :bonk:

isplati li se varat pa zaokružit da imaš manje od 5108kn? :zubo: provjeravaju li to?

Tako je - to je princip otkaznog roka. Ali zar nije bolje da plaćaš 3 mjeseca, nego 12 mjeseci??

Svojim potpisom na ponudi jamčiš istinitost podataka. Naravno da se provjerava, jer imaju podatke Porezne uprave o mjesečnim primanjima svih osiguranika (ne samo podatke o plaći, već i ostale prijavljene dohotke).

somied
17.10.2009., 12:27
To je nesto novo da se provjerava. :D
Inace cim moras nosit hrpu potvrda i potpisivat izjave, znaci da nemaju te podatke. Kod nas se manje-vise nista ne provjerava, mozes falsificirat sto god hoces i tesko da ce itko skuziti. Osim slucajno, naravno.
Porezna jedino pazi da su podaci ustimani.

Zikomid
17.10.2009., 14:22
To je nesto novo da se provjerava. :D
Inace cim moras nosit hrpu potvrda i potpisivat izjave, znaci da nemaju te podatke. Kod nas se manje-vise nista ne provjerava, mozes falsificirat sto god hoces i tesko da ce itko skuziti. Osim slucajno, naravno.
Porezna jedino pazi da su podaci ustimani.

Kad podnosiš ponudu za dopunsko osiguranje, ne nosiš hrpu potvrda, a ponuda se uvijek potpisivala (otkad je dopunsko uvedeno, tj. od 2002. godine).

Prije si mogao sklopiti novu policu, a biti dužan po staroj, sada više ne, što znači da moraš podmiriti sve prethodne neplaćene premije (što proizlazi iz provjere).

Vezano uz Poreznu upravu, mogu reći da ista preuzima podatke iz HZZO i HZMO, pa se ne mora uštimavati s njima (jedino u slučaju podataka prije 2002 godine, ali sad je to druga priča).

Svatko ima izbor zaokružiti premiju plaćanja koju želi, bilo istinitu ili ne, a ja govorim o onome što je zakonski ispravno.

emerge
20.10.2009., 13:47
Ima ova "caka":

Ako je osiguranik uplatio policu dopunskog zdravstvenog osiguranja, te želi otkazati ugovor o dopunskom zdravstvenom osiguranju, može zatražiti povrat unaprijed uplaćenih sredstava. U tom slučaju Zavod provodi upravni postupak kojim se utvrđuje da li je koristio dopunsko zdravstveno osiguranje, a povrat unaprijed plaćenih sredstava obavlja se sukladno financijskom obimu korištenja prava tijekom osigurateljnog razdoblja.

Da li si potpisao otkaz police?

Mislis jesam li otkazao ugovor koji sam prethodno sklopio? Ne nisam otkazao ugovor dapace i dalje redovito placam mjesecne iznose (80 kuna) i tako od pocetka ove godine. No ja ni ne zelim raskinuti ugovor o dopunskom osiguranju,namjeravam i dalje biti korisnik. No mislio sam da i kao takav mogu zatraziti povrat sredstava ukoliko u tekucem razdoblju nisam ni jednom koristio zdravstvenu uslugu.

Zikomid
20.10.2009., 18:51
Da, to sam mislila. Ako potpišeš otkaz police, dužan si plaćati još 3 premije osiguranja, i onda ti se prekida polica. Ne moraš imati razlog za otkaz police, to je jedan od općih uvjeta ugovaranja police (piše na poleđini police sitnim slovima). Jedino u tom slučaju postoji mogućnost povrata sredstava.

Mogu ti samo reći da u praksi nisam vidjela takav slučaj.

Žao mi je.

marton
30.11.2009., 09:42
Htio bih platiti mjesecnu uplatu za dopunsko preko e-zabe, pa bi molio ako netko na isti nacin placa, kako unijeti broj 5924 u prvo polje "poziv na broj"
jer e-ZABA u prvom polju ne dopusta vise od 2 znamenke za unos.
Nasao sam i primjer uplatnice (http://www.hzzo-net.hr/dload/dopunsko_osig/uplatnica.jpg) kako bi trebala izgledati uplata.

Traper
30.11.2009., 10:09
Ja plačam preko e-zabe. U prvo polje ti dođe 22 a u polje iza sve ostalo, dakle 5924-tvoj JMBG.

marton
30.11.2009., 10:36
Ja plačam preko e-zabe. U prvo polje ti dođe 22 a u polje iza sve ostalo, dakle 5924-tvoj JMBG.

Hvala na savjetu! Pozdrav

marton
02.12.2009., 09:06
Probao sam na ovaj nacin uplatiti i opet ne radi.
Za poziv na broj u prvo polje sam unio 22 a u drugo polje 5924-JMBG i javlja mi gresku: "Nije moguće odrediti pri 0000". :ne zna:
Sto se upisuje pod adresa i sjediste (upisao sam ZAGREB pod jedno i drugo)?

ana_st
02.12.2009., 10:09
ja ispred sebe imam uplatnicu koju sam dobila od HZZO-a i točno prepišem podatke s nje kad plaćem internetom.

model nije 22 nego 63
poziv na broj je 5924-41755-broj police004

maja777
17.12.2009., 21:41
nikako da skuzim 100 % jer dolazim do razlicitih informacija, dakle - dali treba sad produzivati policu dopunskog osiguranja, ili se produzenje odvija automatski na novu razdoblje, odnosno godinu?

Veko32
18.12.2009., 20:55
zakaj radite dopunsko u HZZO-u, kad je konkurencija skoro duplo jeftinija :ne zna:

Smileman
18.12.2009., 20:59
zakaj radite dopunsko u HZZO-u, kad je konkurencija skoro duplo jeftinija :ne zna:

Daj majke ti objasni nam to sada. Mi smo lane proučavali sva osiguranja do temelja i sad ces nam sigurno objasniti kako smo bili kratkovidi...

Veko32
18.12.2009., 21:02
kolko dođe u HZZO dopusnko?

Zikomid
01.01.2010., 12:09
nikako da skuzim 100 % jer dolazim do razlicitih informacija, dakle - dali treba sad produzivati policu dopunskog osiguranja, ili se produzenje odvija automatski na novu razdoblje, odnosno godinu?

Nema automatskog produžavanja. Novu ponudu treba dostaviti u HZZO 30 dana prije isteka stare police.

Zikomid
01.01.2010., 12:10

Ovisi o primanjima i vrsti zdravstvenog osiguranja kojeg osoba ima.

Goleo
06.01.2010., 10:51

kao npr.?

Meni su uz AMEX Gold dali ponudu za Sunce dopunsko, akcija 10 % jeftinije, itd... moram posjetiti njihove stranice

Smileman
06.01.2010., 11:06

I meni je to teško priznati, ali ni blizu nije nijedno privatno osiguranje ovom iz HZZO dopunskom, provjeri stavku iznosa koliko pokrivaju plaćanje liječenja, svi imaju limite na ovim cijenama kao HZZO, a kod njih je neograničeno.

Cijene su ti: 50 kn umirovljenici sa mirovinom većom od mislim 1900 kn, ostali besplatno

Zaposleni, 80 kn mjesečno sa plaćom do 5100kn, oni sa većom 130 kn mjesečno.

Ako imaš bolju ponudu od privatnih, javi ovdje, svi te častimo ručkom.

ancesik
07.01.2010., 09:27
Nema automatskog produžavanja. Novu ponudu treba dostaviti u HZZO 30 dana prije isteka stare police.

evo moje interpretacije:

Članak XVI na novoj ponudi kaže da automatsko produživanje postoji 8za one koji nisu na teret države:

XIV. (PRODULJENJE OSIGURAVATELJNOG RAZDOBLJA)
Nakon isteka osiguravateljnog razdoblja od godine dana ugovor će se smatrat važećim i za naredno
osiguravateljno razdoblje od jedne godine pod uvjetima određenim ovim Općim uvjetima, ako se
osiguranik/ugovaratelj u roku od najkasnije 60 dana prije isteka ugovorenog razdoblja pisano ne izjasni
da ne želi produljenje sklopljenog ugovora.

Članak XVIII kaže da, ako je ovaj gore podatak novo dodan u uvjete (u odnosu na prije godinu dana, kad su ljudi kojima sada osiguranje ističe potpisivali ugovore), su ljudi trebali biti obaviješteni pismeno ili na drugačiji odgovarajući (?!?!) način.
XVIII. (PROMJENA OPĆIH UVJETA)
Zavod ima pravo za vrijeme trajanja osiguranja promijeniti ove Opće uvjete.
Ako se novi opći uvjeti imaju primijeniti na već sklopljene ugovore, Zavod mora, pisanim putem, ili
na drugi odgovarajući način, obavijestiti o tome ugovaratelja, najmanje 30 dana prije početka primjene
novih općih uvjeta.
Ugovaratelj može, do dana početka primjene novih općih uvjeta, izvijestiti Zavod da otkazuje
ugovor, u kojem slučaju ugovor prestaje danom početka primjene novih općih uvjeta

Članak o automatskom produljenju se pojavio za police ugovorene od 1.10.2009 (sudeći prema njihovim web stranicama). Za one starije, nitko nije pismeno obavijestio korisnike da ovi novi uvjeti vrijede. Znači, ako se objava novih uvjeta na nekoj skrivenoj web stranici ne smatra odgovarajućim načinom, onda police starije od 1.10.2009 nemaju automatsko produljenje.

Zbog svega toga, čini mi se da oni koji sada žele produljiti osiguranje, moraju poslati novu ponudu, a ubuduće će im se automatski produljivati. Tko želi raskinuti ugovor koji je krenuo prije godinu dana, ne mora raditi ništa. Ubuduće će se morati slati zahtjev za raskidom (znači ovisi o tome je li aktualna polica starija ili novija od 1.10)

likich
08.01.2010., 14:33
A moj ćaća je danas htio produžiti dopunsko ali nije uspio. Našli su mu da je 2003. ostao dužan neke nofce i sad je to uz kamatu naraslo na gotovo 2000 kuna!!! Na pitanje može li to platiti u kakvim ratama odgovoreno mu je da dok ne plati sav dug - ne može ugovoriti novu policu! Na pitanje gdje su bili sve ove godine, što nisu poslali bar kakvu opomenu ili račun - ženska na šalteru samo je slijegala ramenima...

Pitam se pitam ima li netko tko u državnim službama išta radi...

Lavica02
08.01.2010., 16:06
pa to je 7 godina ... da ti to pitanje postavi na pdf-u Pravo jer tu bi se moglo raditi i o zastari :ne zna: