PDA

View Full Version : Intelektualno vlasništvo, autorska prava i sl. pitanja

stranice : [1] 2

Zrtva
01.01.2009., 19:27
Nedavno sam zavrsio svoj drugi album. Snimio sam ga kod kuce. Sad mene zanima kako ja mogu zastititi svoje pjesme (dobiti autorsko pravo) - da mogu bez problema svoju glazbu "širiti"..

ramscrek
02.01.2009., 17:50
Nedavno sam zavrsio svoj drugi album. Snimio sam ga kod kuce. Sad mene zanima kako ja mogu zastititi svoje pjesme (dobiti autorsko pravo) - da mogu bez problema svoju glazbu "širiti"..

Pročitaj si Zakon o autorskom pravu - i plači.
Kako to misliš "bez problema širiti"?
Jesi li otkrio način kako da zaštitiš CD da ti ga nitko ne može presnimiti?

Hmmm
03.01.2009., 07:46
Prouci Creative Commons - http://creativecommons.org/

Par mojih poznanika je sklopilo ugovore sa stranim izdavackim kucama (malim ofkours), jer su ih primjetili/slusali ljudi dok su objavljivali pod tom licencom.
Mozda je to upravo ono sto trazis.

Pozdrav i sretno.

Starija Sestra
03.01.2009., 13:58

ajde lijepo da ti ne objašnjavam sve u detalje idi ti na stranicu od narodnih novina ( tamo su ti navedeni svi zakoni) i potraži zakon o autorskim i srodnim pravima.
ako ga tamo ne nađeš utipkaj isto u google i uživaj u čitanju...:mig:

btw, ako ćeš naići na neke probleme oko tumačenja, javi se....:D

Zrtva
08.01.2009., 19:03
Prouci Creative Commons - http://creativecommons.org/

Par mojih poznanika je sklopilo ugovore sa stranim izdavackim kucama (malim ofkours), jer su ih primjetili/slusali ljudi dok su objavljivali pod tom licencom.
Mozda je to upravo ono sto trazis.

Pozdrav i sretno.

Hvala::)

agent
11.01.2009., 22:09
http://www.zamp.hr/home/home.htm

Hmmm
12.01.2009., 06:16
Sto ce njemu zamp ?

agent
12.01.2009., 14:25
Sto ce njemu zamp ?

ZAMP = zaštita autorskih prava

Hmmm
12.01.2009., 17:51
Ne, nego muzenje sirokih masa pod krinkom zastite autorskih prava.

zmayo
21.01.2009., 00:57
1.) Tko je autor?
(1) Autor djela je fizička osoba koja je autorsko djelo stvorila.
(2) Autoru pripada autorsko pravo na njegovu autorskom djelu činom samog stvaranja autorskog djela.
Znači, čim stvoriš neko djelo automatski postaješ autor i nosaic autorskog prava bez ikakvih papirologija. Papirologija je jedino za distributere gdje se obvezuju distribuirati tvoja djela po onom ugovoru kakvog ste sklopili - pri tome se misli i na objavljivanje tebe kao autora i nosioca autorskog prva. I da će snositi zakonske posljedice ne objavljivanjem tebe kao autora.
2.) Prerade
(1) Prijevodi, prilagodbe, glazbene obrade i druge prerade autorskog djela, koje su originalne intelektualne tvorevine individualnog karaktera, zaštićene su kao samostalna autorska djela.
(2) Prijevodi službenih tekstova iz područja zakonodavstva, uprave i sudstva zaštićeni su osim ako su učinjeni radi službenog informiranja javnosti i kao takvi objavljeni.
(3) Odredbe iz stavka 1. ovoga članka ne utječu na prava autora djela koja su prerađena.
Ovaj dio ja malo zeznut. To bi značilo da svatko tko bi preradio tvoje djelo - je nosioc autorskog prava na tu preradu. No, morao bi te navesti kao izvor njegove prerade i korištenja materijala.

Sa stranica Creative Commons citiram:
"Pravni subjekt Creative Commons nije pravna tvrtka i ne pruža pravne usluge. Distribuiranje ovog nacrta licence ne konstituira odnos odvjetnik-klijent. Creative Commons pruža ovu informaciju na osnovi “kakva jest”. Creative Commons ne jamči za pružene informacije i odriče se odgovornosti za štete koje bi mogle proizaći iz njenog korištenja."
Dakle, ne valja se previše uzdati u CC. No, nitko to ne shvaća ozbiljno i dalje misle kako će im CC pomoći u eventualnom dokazivanju i traženju pravde zbog povrede zaštite autorskog djela i pravde.

Citati 1. i 2. stavke su preuzeti i citirani sa stranice ZAMPa.

agent
21.01.2009., 02:00
http://www.huzip.hr/

zmayo
03.03.2009., 09:21
Zanima me jedna stvar. Imam otvoren profil na jednom sajtu. Stavio sam i nekoliko slika gore. Sajt ima opciju da se slika može kupiti putem mobitela. Međutim, nitko me nije pitao za suglasnost niti je stajala ikakva obavijest u pravilima kod upisa da pristajemo na prodavanje slika jer je ta opcija naknadno uvedena nakon moje registracije.

Rekao sam adminima da se ne slažem tom opcijom pa su mi odgovorili da onda obrišem profil.

Znam da je lako skinuti nečiju sliku s kompa za sekundu i uporabiti je u dobre ili loše svrhe, ali da netko zarađuje na mojim slikama bez moje dozvole je previše.Jel tako?

Pravnici, što činiti u ovom problemu?

zmayo
05.03.2009., 00:10
Moram pisati novi post jer mi treba odgovor na moje pitanje a ovak nitko ne reagira..Zato sam otvorio zasebni topic al je premješteno. Zna netko odg na moje pitanje? Pliz.

tome
05.03.2009., 16:11
Ja nisam pravnik, ali kako kažeš da ti nitko ne odgovara:

zakoni ti jedino mogu pomoći da (A) neko prekine činiti nešto čime narušava tvoja prava i (B) da dobiješ materijalnu kompenzaciju za ono razdoblje za koje si bio iskorištavan.

Zakoni ti nikako ne mogu osigurati da vlasnici nekog porala ili sitea daju tebi nekakvu uslugu pod uvjetima pod kojima oni to ne žele ili VIŠE ne žele, ma kako tebi bilo žao tvog profila i tvoje dosadašnje emotivne investicije.

----------

Primjenjeno na tvoj konkretni slučaj, to bi išlo nekako ovako:

odgovor ti se može dati proučavanjem onog originalnog ugovora koji si sklopio s vlasnicima tog sitea kada si otvarao profil. I jedino ti onda odvjetnik po proučavanju tog ugovora može reći da li je kasnija, jednostrana, izmjena ugovora od strane vlasnika sitea povreda onog prvotnog, originalnog ugovora na koji si pristao.

Naime, čisto hipotetski, moguće je da u originalnom ugovoru stoji da vlasnici imaju pravo mijenjati uvjete svojeg poslovanja bez najave, uz evt. kakvu obavijest, pri čemu ti pristaješ na nove uvjete ukoliko nastaviš koristiti njihov site. Ovakva formulacija je čak i tipična.

No, sve to na stranu, kod povrede autorskih prava se sve svodi (koliko JA razumijem, a nisam odvjetnik!) na ove stvari:

A) Ako si ti i dao vlasnicima portala pravo da prodaju tvoje slike (ovo "dao" tumači kako je gore rečeno - moguće da je originalni ugovor takav da ga oni mogu mijenjati, a da ti pristaješ na promjene ako ostaneš član), ti u svakom slučaju to pravo možeš bilo kada povući. Oni su ti to osigurali opcijom brisanja profila. Eventualno možeš zatražiti da ti obrišu stavljene slike, a ostave profil.

B) Ako bi oni nastavili prodavati tvoje slike nakon što si ti to pravo povukao (na način na koji specificira ugovor), ti možeš od suda zatražiti da te zaštiti, tj. da njima naloži da prestanu dalje prodavati tvoje slike.

C) Ukoliko iz ugovora NE proizlazi navedeno pod (A), tj. da si ti njima dao pravo da prodaju tvoje slike, onda za onaj period u kojem JESU prodavali tvoje slike ti možeš tražiti i odštetu, ali SAMO i JEDINO ukoliko je uz te slike bilo jasno istaknuto da zadržavaš sva prava, odn. ukoliko možeš dokazati da su oni ZNALI da TI imaš autorska prava. Ukoliko tako nešto nije jasno dokazivo, onda i dalje vrijedi (B) - možeš tražiti da oni prestanu narušavati tvoje autorsko pravo, ali ne možeš tražiti odštetu za period u kojem jesu narušavali tvoje pravo. To je razlog zašto se uvijek na knjige, slike i sl. piše ono "Copyright" ili "Sva prava zadržana": samo autorsko pravo IMAŠ i BEZ toga, ali u slučaju da netko povrijedi to tvoje pravo, najlakše ćeš dokazati da je optuženi ZNAO da krši autorkso pravo ako na svakoj kopiji svog dijela staviš upozorenje. U tvome slučaju je moguće da vlasnici tog sitea u svom ugovoru ili negdje drugdje navode neku izjavu iz koje proizlazi da su oni morali znati da si ti nositelj autorskih prava svojih slika, ali za to znati treba vidjeti ugovor (npr. u uvjetima stoji da ne smiješ uploadati nikakve druge slike osim onih na koje nosiš prava na distribuciju i sl.).

Uglavnom, ovako načelno govoreći, vjerujem da su oni OK pokriveni što se tiče Zakona o autorskom pravu.

Ono gdje možda njihov NOVI ugovor pada bi mogao biti Zakon o obveznim odnosima. Naime, koliko sam shvatio, ugovor je takav da oni imaju pravo prodavati tvoje slike BEZ da tebi daju bilo kakvu nadoknadu. ZOO takav odnos ne dopušta, tj. ZOO ne dopušta da se sklapa ugovor u kojoj bilo koja strana smije dobiti više nego što daje (efektivno, ne možeš sklopiti robovlasnički ugovor, čak i da hoćeš). No, ovdje se nvj. radi o tako malenoj zaradi da oni mogu komotno tvrditi da su ti dali uslugu svog sitea, portala ili čega već ne u toj protuvrijednosti s njihove strane, pa se moguće ne može govoriti da si stvarno oštećen.

Sada se vrati na prvi pasus ovog posta, ono iznad crtica. :)

Dejan3
09.03.2009., 10:18
Muzičar sam i želio bih zaštititi neke pjesme kako bih ih mogao bezbrižno uploadati i dijeliti okolo. Upoznat sam s ZAMP-om, ali neke stvari mi nisu baš jasne. Ima li tko tu da je upoznat sa cijelom procedurom?

Kao prvo, je li se to plaća? Nadalje, vidio sam onaj obrazac, međutim zanima me je li potrebna i audio snimka. Isto tako, piše da je potrebno napisati četiri takta skladbe ili osnovnu ideju. Kako je na temelju toga moguće zaštititi cijelu skladbu?

Isto tako, zanima me je li se to odnosi na melodiju, jer postoji niz pjesama koje koriste potpuno iste akorde tako da nema smisla pisati npr. Am, F, G.

Osim toga, koji su kriteriji da se neka skladba proglasi autorskim djelom, tko to radi i jeli moguće da se to ne dogodi?

Toliko za sada, hvala

Dejan3
10.03.2009., 10:47
Zar nitko ne pozna ovu problematiku?

tome
10.03.2009., 19:33
Ja ti mogu odgovoriti na posljednje pitanje: skladba je autorsko djelo samim činom svog nastanka - naprosto zato što nije mogla nastati nego kao djelo nekog autora (osim, pretpostavljam, onih skladbi što ih skladaju zadarske morske orgulje). Stoga je nitko ne treba proglašavati, nitko to ne radi i nije moguće da se to ne dogodi.

Na ostalo ne znam odgovore, zašto ne kontaktiraš ZAMP izravno?

Dejan3
11.03.2009., 00:46
Ja ti mogu odgovoriti na posljednje pitanje: skladba je autorsko djelo samim činom svog nastanka - naprosto zato što nije mogla nastati nego kao djelo nekog autora (osim, pretpostavljam, onih skladbi što ih skladaju zadarske morske orgulje). Stoga je nitko ne treba proglašavati, nitko to ne radi i nije moguće da se to ne dogodi.

Na ostalo ne znam odgovore, zašto ne kontaktiraš ZAMP izravno?

Hvala na trudu. Što se tiće ZAMP-a slao sam mail, ali nitko ne odgovara, a na stranici ovi detalji nisu baš najjasnije objašnjeni.

Što se tiće ovog zadnjeg, što ako netko želi zaštiti skladbu koja je evidentno plagijat? U tom slučaju ipak netko reagira, jel?

Hmmm
11.03.2009., 17:51
Jer te debose iz ZAMP-a boli spolni organ za neke no-name autore.
Oni ce ti ponudit nista. Jedino ako postanes slavan i prat pare, onda ce ti izaci u susret, zbog tebe i - sebe.

Ma tko je taj 'netko' ovdje u Hrvatskoj ?
Eto, izvjesti mi bas, jeli ti ZAMP pomogao imalo u cilju koji si zacrtao za sebe i svoju glazbu.

Dejan3
11.03.2009., 18:27
Jer te debose iz ZAMP-a boli spolni organ za neke no-name autore.
Oni ce ti ponudit nista. Jedino ako postanes slavan i prat pare, onda ce ti izaci u susret, zbog tebe i - sebe.

Ma tko je taj 'netko' ovdje u Hrvatskoj ?
Eto, izvjesti mi bas, jeli ti ZAMP pomogao imalo u cilju koji si zacrtao za sebe i svoju glazbu.

Dobro, možda jesam no name, ali danas sutra mogu postat name i cilj mi je zaštit to da netko ne pokrade prije nego se to dogodi.

Dok ne zaštitim ne želim slat okolo, pa se očito niti ne mogu proslavit.
Postoje primjeri no name izvođača čije stvari su pokradene i iskoštene za neke slavne izvođače, a da ovi to nisu mogli dokazat.

tome
12.03.2009., 15:14
Što se tiće ovog zadnjeg, što ako netko želi zaštiti skladbu koja je evidentno plagijat? U tom slučaju ipak netko reagira, jel?Ako si skladatelj, lako bi ti se moglo pokazati isplativim investirati nešto novaca u odvjetnika da ti pojasni stvari. Sat odvjetničkih konzulatcija je 500 kn.

Odgovor na tvoje pitanje ne znam, ali koliko sam ja shvatio logiku suda i pravosuđa, NITKO osim suda ne može utvrditi da je nešto plagijat, ma kako očigledno to bilo, jer taj koji bi to utvrdio i onda po tom zaključku postupio bi uzeo vlast u svoje ruke, što je kazneno djelo, a dokaže li se kasnije da je u krivu, može ga tako nešto i koštati.

Zato će ZAMP nvj. registrirati svaku skladbu od svakoga. Takva registracija, pretpostavljam, onda može poslužiti autoru da dokaže vremenski slijed nečega ("ja sam skladbu registrirao prije tebe"). Iako se meni čini da je prvenstvena svrha takve registracije da oni koji iskorištavaju skladbe imaju gdje i kome uplatiti naknadu za to (ZAMP-u), a da onda ZAMP može preusmjeriti tantijeme registriranom autoru.

No, kako god bilo, reagirati na plagijat (i sve posljedice proizašle iz toga) je zadaća samo stvarnog AUTORA. Zadaća je autora, dakle, da štiti svoj izvor hljeba i svoje pravo, po mogućnosti upozorenjem ili dogovorom, a ako ne ide tako, onda i obraćajući se sudu za zaštitu.

Simplificirano, nije moguće autoru očekivati da će društvo zapošljavati "muzičke policajce" koji će slušati uokolo tko je prvi nešto skladao, a tko je to onda plagirao.

Još jednom, disclaimer: ja nisam pravnik, pa za pravilan slijed koraka koji bi trebao poduzeti se svakako obrati istome.

Što se ZAMP-a tiče, ako ti je ozbiljno stalo, lijepo se odšeći u najbližu poslovnicu osobno. Ako te i onda ignoriraju, barem ćeš imati na koga vikati. Ako te ne ignoriraju, pitaj imaju li pravnu službu gdje možeš postaviti pitanje. (Ja sam jednom, primjerice, otišao u GSKZ i pokazali su mi gdje sjede pravnici, pa sam postavio par pitanja koja su me zanimala. Tako da nije nemoguće da postoji tamo netko s licencom tko ti može rastumačiti stvari i besplatno.)

Zodiac
22.03.2009., 21:26
Pozdrav,

zanima me gdje zaštitit copyright-om vlastitu web stranicu i sav tekst, slike na njoj. Pola webova ima samo stavljeno "(c)2009 by MateMatić". Dali je time zaštićena web stranica ili je potrebno negdje predati nekakvu papirologiju da se zaštiti.

Problem je što recimo izradim banner ili logotip za nekoga i kako ga ja recimo mogu zaštitit da klijent nebi uzeo sebi u ruke i rekao da je on napravio.

Dakle, ta dva pitanja me zanimaju. Molim da se ne prebacuje na pdf WWW jer se tiče prava.

Srdačan pozdrav!

iva_pi
24.03.2009., 21:33
Prica ide ovako: jedan glazbenik uz pomoc jos jednog prijatelja osniva voklanu grupu pod odredjenjim imenom. S tom skupinom, tada maloljetnih, osoba putuje po svijetu, odrzava nastupe i koncerte pod "humanitarnim" nastojanjima, snima 5 nosaca zvuka i jedan DVD. Sad me zanima kolika prava imaju ti clanovi koji nikada nisu imali uvid u financijske transakcije, niti su ikada sto placali, a dobivali su povremeno simbolicne naknade!
Zapravo me ne zanima toliko financijska strana te price, nego pitanje je, moze li taj gospodin (u slucaju da prvobitni clanovi vise nisu u mogucnosti odvajati vrijeme za to) skupiti drugu grupu ljudi i pod istim imenom nastupati, prodavati CD-ove i DVD-ove (koji uz ime prethodne grupe ima i njihove fotografije).
Hvala.
Nadam se da nije prekomplicirano!?:confused:

iva_pi
24.03.2009., 21:36
Zanima me mogu li prvobitni clanovi na neki nacin zastititi to ime?

Godzilla2
25.03.2009., 07:46
Da li je dozvoljeno slušati glazbu koja se nalazi u Vašem radnom računalu i ako nije, kolika je kazna?

aircanada
25.03.2009., 08:53
to ovisi o "politici" firme u kojoj radis. Ja sam konstantno slusao glazbu, jer sam bio nevezan i za tel, i za druge ljude, pa nikome nije mogla smetat. Kad bi netko dosao do mog ureda, uredno se smanji/ugasi glazba, niko nikada nije prigovorio. A iskreno, poboljsa se uvijet i efektivnost rada :)

Godzilla2
25.03.2009., 08:59
Da, ali mislim da sam načula nešto da ZAMP ima neki zakon o tome...Pa men zanima da li ima nešto istine u tome? Jer glazba je u mom radnom računalu...

aircanada
25.03.2009., 09:13
Da, ali mislim da sam načula nešto da ZAMP ima neki zakon o tome...Pa men zanima da li ima nešto istine u tome? Jer glazba je u mom radnom računalu...

kod kupnje praznih CD-DVDova se placa neki namet, porez (neznam tocno naziv) radi tim mp3... Ilegalno je prodavat/copirat drugima, ali ju koristit za slusanje , gotovo sam siguran, nije.

Margaritela
25.03.2009., 11:46
Pozdrav svima...
Nadam se da ce mi netko znati odgovoriti.
Naime, zanima me da li osoba koja pise knjigu o umrloj osobi (knjiga je iskljucivo o umrloj osobi) mora dati tekst knjige na autorizaciju osobi koja je zakonski nasljednik umrle osobe o kojoj se pise knjiga.
Vecinu materijala za knjigu je dala osoba koja je nasljednik umrle osobe o kojoj se pise knjiga ali me zanima moze li se knjiga izdati bez da nasljednik to odobri.

Hvala unaprijed!

agent
25.03.2009., 12:52
Pozdrav svima...
Nadam se da ce mi netko znati odgovoriti.
Naime, zanima me da li osoba koja pise knjigu o umrloj osobi (knjiga je iskljucivo o umrloj osobi) mora dati tekst knjige na autorizaciju osobi koja je zakonski nasljednik umrle osobe o kojoj se pise knjiga.
Vecinu materijala za knjigu je dala osoba koja je nasljednik umrle osobe o kojoj se pise knjiga ali me zanima moze li se knjiga izdati bez da nasljednik to odobri.

Hvala unaprijed!

mislim da da!

agent
25.03.2009., 12:53
po HR zakonu svaki se može spržiti sa orginalnog CD-a na prazan CD i može imati 100 i više takvih cd.a npr. od madonne i to je legalno. ilegalno je ak počneš prodavati! te kopirane CD-e!

agent
25.03.2009., 12:56
kod kupnje praznih CD-DVDova se placa neki namet, porez (neznam tocno naziv) radi tim mp3... Ilegalno je prodavat/copirat drugima, ali ju koristit za slusanje , gotovo sam siguran, nije.

obrazloženje ZAMPA je bilo da se prazni cd-i kupuju isključivo za ilegalnu distribuciju glazbe

čudno, kak to da se onda nije napravil porez i za prazan papir koji idu u fotokopirni aparat!

znači oni unaprijed znaju što mo radimo s tim cd-ima, vidoviti su!

taj porez bi da se neko zanital pa taj porez "tužil" na ustavnom sudu, pao odmah!

tome
25.03.2009., 21:36
taj porez bi da se neko zanital pa taj porez "tužil" na ustavnom sudu, pao odmah!Taj namet postoji u mnogim zemljama i pokušano je osporiti ga, ali ne znam za primjer gdje je namet stvarno i pao. Radi se, koliko sam shvatio, o posebnim interesima i države jer su moderni mediji za muzičare doslovno i u svakom smislu isto što bi bili replikatori iz Star Treka za proizvođače hrane - prilično ih gadno pogađaju u praksi. Mislim da je ideja da bi se takav namet smanjio ili ukinuo kako bi se razvila stvarno funkcionalna tehnologija zaštite od kopiranja.

---

Mislim da nečija usporedba s papirom i fotokipranjem ne stoji sasvim jer cijena izrade fotokopije knjige nije ista kao i cijena izrade kopije CD-a, čisto zbog vremenskog normativa.

tome
25.03.2009., 21:38
po HR zakonu svaki se može spržiti sa orginalnog CD-a na prazan CD i može imati 100 i više takvih cd.a npr. od madonne i to je legalno. ilegalno je ak počneš prodavati! te kopirane CD-e!U nekim je zemljama to dovelo i do nekih apsurda. Primjerice, u nekoj zemlji (mislim da je u pitanju Kanada) nije legalno napraviti kopiju CD-a i dati je prijatelju, ali ako prijatelj posudi originalni CD i sâm napravi sebi kopiju, to jest legalno. :)

tome
25.03.2009., 21:47
Vecinu materijala za knjigu je dala osoba koja je nasljednik umrle osobe o kojoj se pise knjiga ali me zanima moze li se knjiga izdati bez da nasljednik to odobri.Sasvim sigurno ti nitko ne može zabraniti da govoriš ili pišeš o bilo kome, niti moraš tražiti dopuštenje onoga o kome pišeš. Kamo bismo došli kada ne bi bilo tako? Povijesne knjige bi bile nemoguće, novinski članci o sportu, kulturi, javno zanimljivim osobama bi bili zapriječeni...

Naravno, TO ne implicira da osoba o kojoj se piše (ili njen nasljednik), nakon što pročita što je o njoj pisano, ne može pokrenuti spor s ciljem da zabrani daljnje izdavanje knjige - bez obzira s kojim argumentima, jer će o tome ionako onda odlučivati sud. Mislim da to i nije rijedak slučaj, iako su razlozi i temelji takvih sporova vjerojatno svakakvi.

U svakom slučaju, takva knjiga nije i ne smije biti niti na koji način označena kao "autorizirana biografija" ili slično "autorizirano" djelo bez pitanja, ma koliko materijala dao netko tko je sin, kćer, unuk ili žena osobe o kojoj je knjiga.

--

Ali ako pod "materijalima" koje si dobio od nasljednika misliš na tekstove koji su nečije autorsko djelo, onda sasvim sigurno ne smiješ objaviti te tekstove bez dopuštenja nositelja autorskih prava. Možeš pisati o tome što si pročitao, o tome što si iz toga saznao, ali ne i objavljivati.

Ako pod "materijalima" smatraš kakve osobne stvari, poput privatnih pisama te osobe ili štogod treće (u manjoj ili većoj mjeri privatno ili osobno), onda ne znam, ali pristojnost nalaže da ne izigraš nečije povjerenje.

--

U svakom slučaju ako ti pod "objavljivanjem knjige" misliš uzeti razne stvari koje su drugi ljudi napisali i onda to ukoričiti skupa i nazvati "knjigom", prilično sam siguran da to onda nije knjiga već puko ilegalno postupanje.

--

Sve gornje uz napomenu da nisam odvjetnik.

agent
25.03.2009., 22:39
Taj namet postoji u mnogim zemljama i pokušano je osporiti ga, ali ne znam za primjer gdje je namet stvarno i pao. Radi se, koliko sam shvatio, o posebnim interesima i države jer su moderni mediji za muzičare doslovno i u svakom smislu isto što bi bili replikatori iz Star Treka za proizvođače hrane - prilično ih gadno pogađaju u praksi. Mislim da je ideja da bi se takav namet smanjio ili ukinuo kako bi se razvila stvarno funkcionalna tehnologija zaštite od kopiranja.

---

Mislim da nečija usporedba s papirom i fotokipranjem ne stoji sasvim jer cijena izrade fotokopije knjige nije ista kao i cijena izrade kopije CD-a, čisto zbog vremenskog normativa.

kopiranjem knjige se također krše autorska prava pa nema nameta!

bit je da je zakon uveden jer ZAMP tvrdi da mi kupujemo prazne CD.e jer pržimo glazbu, znači oni su vidoviti, kaj oni znaju za što će meni prazan CD!

agent
25.03.2009., 22:42
U nekim je zemljama to dovelo i do nekih apsurda. Primjerice, u nekoj zemlji (mislim da je u pitanju Kanada) nije legalno napraviti kopiju CD-a i dati je prijatelju, ali ako prijatelj posudi originalni CD i sâm napravi sebi kopiju, to jest legalno. :)

pa to sam i ja napisal! ;)

smiješ sebi napraviit i 1000 kopija i sve ja po zakonu, ali čim ideš to distribuirati onda je ilegala.

btw. ak slušate CD u autu radije si napravite kopiju tog CD-a jer se drmusanjem auta na CDu nastaju lagaana oštećenja pa če vam s vremenom cd se unišititi.

u SAD-u nije dozvoljeno kopiranje CD-a ni za sebe!

JPK
25.03.2009., 22:48
U nekim je zemljama to dovelo i do nekih apsurda. Primjerice, u nekoj zemlji (mislim da je u pitanju Kanada) nije legalno napraviti kopiju CD-a i dati je prijatelju, ali ako prijatelj posudi originalni CD i sâm napravi sebi kopiju, to jest legalno. :)

Pa tako je i u Hrvatskoj, a i u EU. Što je tu apsurdno, ako imaš CD u leglnom posjedu, što posudba jest, onda ga imaš pravo kopirati.

JPK
25.03.2009., 22:52
Radi se, koliko sam shvatio, o posebnim interesima i države jer su moderni mediji za muzičare doslovno i u svakom smislu isto što bi bili replikatori iz Star Treka za proizvođače hrane - prilično ih gadno pogađaju u praksi. Mislim da je ideja da bi se takav namet smanjio ili ukinuo kako bi se razvila stvarno funkcionalna tehnologija zaštite od kopiranja.

Prije će biti da su moderni mediji za glazbenike i glazbene kompanije nešto kao replikatori hrane - jednom se u životu potrude nešto napraviti, a onda doživotno ubiru pare od toga repliciranjem, jer im zakon dopušta. Toga nema ni u jednom drugom zanimanju. A kopiranje samo stavlja stvari na svoje mjesto ;)

Osim toga, glazbenici najviše zarađuju od koncerata, na pločama zarađuju uglavnom kompanije tipa Croatia Records.

Margaritela
26.03.2009., 07:49
Tome, hvala na odgovoru...
Naime, ja sam ona druga strana... ne pisem ja knjigu... Tako da sam zabrinuta sto sve moze izaci s obzirom na koje sve je izvore koristio autor.
Hvala jos jednom! :)

Hmmm
27.03.2009., 15:44
Samo da se ukljucim u ovo vezano za cd-e i namete koji se placaju.

Ne placaju se samo na cd-e, nego na sve vrste uredjaja za pohranu podataka (diskove, stikove, flash memorije itd.), sto je tragicno.
Tomi bi samo replicirao, da u mnogi zemljama postoji namet, no isto tako u mnogim i ne postoji. To nije argument niti dokazana praksa.

Sto se samog nameta tice, problem je tom (kao i u vecini slucajeva slicnih ) da je sve potpuno netransparentno. Nitko ne zna niti moze doci do informacije sto se radi sa silnom lovom.
Vjerovatno ce ta love sluzit za 'uljenje' zakonodavca u buducnosti, pod krinkom zastite prava. Vecina love od prodaje cd-a ionako ide labelima.
Cast iznimkama poput Hyperdub i sl. koji to rade iskljucivo iz artistickih poriva.
Daklem, tu se stite zapravo prava izdavackih kuca koje ionako uzimaju vecinu love od prodaje cd-a.

Nazalost, zamp-ova pljacka naroda je jednostavno zaboravljena i dalje se nastavlja, sa sve vecim nametom svake godine.
Srecom, razvojem digitalnog doba i interneta, sve vise ce se izgubit ti 'posrednici' koji uzimaju slag sa vrha.

Za glazbenike...vise svirajte na koncertima za lovu, nema vise one hit wonder i penzija :)

tome
28.03.2009., 07:55
Tome, hvala na odgovoru...
Naime, ja sam ona druga strana... ne pisem ja knjigu... Tako da sam zabrinuta sto sve moze izaci s obzirom na koje sve je izvore koristio autor.
Hvala jos jednom! :)Molim, ali ne zaboravi da je to samo moje mišljenje. Mislim da bi ti svaki odvjetnik tu mogao prilično dobro definirati situaciju u kojoj se nalaziš.

kameleon_
22.04.2009., 20:17
Imam jedno pitanje za one koji su upuceni bolje u ovo.

Htio bih na svoj sajt da stavim dio sa tekstovima domaćih pjesama kao što je to slučaj na ovim sajtovima:

http://www.cafe.ba/tekstovi/

http://tekstovi.net/

http://tekstovi-pesama.com/

http://www.stihovi.org/

Pa me interesuje da ne bih slučajno imao kakvih problema sa tim zbog autorskih prava?

Mada ja sumnjam da vlasnici ovih sajtova imaju ikakav dogovor sa autorima tih tekstova.

Da li je dovoljno da navedem ko je autor i izvođač? Radi se o tome da nemam ni love da bih to mogao plaćati ako se to plaća.

Zahvaljujem se unaprijed na odgovoru.

tornero
25.04.2009., 17:08
Samo da se ukljucim u ovo vezano za cd-e i namete koji se placaju.

Ne placaju se samo na cd-e, nego na sve vrste uredjaja za pohranu podataka (diskove, stikove, flash memorije itd.), sto je tragicno.
Tomi bi samo replicirao, da u mnogi zemljama postoji namet, no isto tako u mnogim i ne postoji. To nije argument niti dokazana praksa.

Sto se samog nameta tice, problem je tom (kao i u vecini slucajeva slicnih ) da je sve potpuno netransparentno. Nitko ne zna niti moze doci do informacije sto se radi sa silnom lovom.
Vjerovatno ce ta love sluzit za 'uljenje' zakonodavca u buducnosti, pod krinkom zastite prava. Vecina love od prodaje cd-a ionako ide labelima.
Cast iznimkama poput Hyperdub i sl. koji to rade iskljucivo iz artistickih poriva.
Daklem, tu se stite zapravo prava izdavackih kuca koje ionako uzimaju vecinu love od prodaje cd-a.

Nazalost, zamp-ova pljacka naroda je jednostavno zaboravljena i dalje se nastavlja, sa sve vecim nametom svake godine.
Srecom, razvojem digitalnog doba i interneta, sve vise ce se izgubit ti 'posrednici' koji uzimaju slag sa vrha.

Za glazbenike...vise svirajte na koncertima za lovu, nema vise one hit wonder i penzija :)

možda sam u krivu ali ugostitelji do zadnjih 10 godina nisu plaćali ZAMPU ništa!

Tereza ima koncert u Lisinkom i karte su od 100 - 200 kn i ZAMPU i od tih karata ide 10 kn! ma pljačka!

kak to da onda se ne stavi porez na papir za kopiranje u kopiraonama?

Deckard
25.04.2009., 18:11
Imam i ja jedno pitanje vezano uz temu, pa ako netko zna ili ima slična iskustva, savjet bi bio dobrodošao. Naime, radi se o izdavanju beletristike,kriminalističkog romana. Stvar je takva da sam poslao rad u nekoliko izdavačkih kuća, a sve su imale slične upute, jedni su tražili isprintanu verziju na A4 formatu, plus cd/flopy sa rukopisom u elektroničkom mediju, uz prijedloge ako ih imam za naslovnicu (amaterske skice u fotoshopu), drugi samo jedno od toga. Pitanje je postoji li način da se roman nekako registrira i zaštiti autorsko pravo na isti jer nakon dosta vremena i puno poziva rad bude odbijen, a od početnog uvjeravanja da će mi rad biti vraćen uz eventualne komentare/prijedloge za ispravak ne bude ništa, čak ni pošteni uzvratni poziv, a svima ostaje gotovi rad nad kojim ja više nemam nikakvog utjecaja niti kontrolu. Unaprijed hvala.

tome
29.04.2009., 16:51
Htio bih na svoj sajt da stavim dio sa tekstovima domaćih pjesama Uz napomenu da nisam odvjetnik, osobno mislim da su i tekstovi pjesama zaštićeni kao autorska djela i ne bi ih smio objavljivati bez dopuštenja autora - tekstopisca. Ovo možda potvrđuje i FAQ na ZAMP-u (v. tč. 3):

- http://www.zamp.hr/autori/pitanja.htm

Najsigurnije bi, vjerujem, bilo da postaviš upit ZAMP-u ili odgovarajućoj udruzi u državi iz koje se objavljuje web-stranica, pa da evt. dobiješ od njih iznos naknade koji bi trebao plaćati, slično kao što se plaća naknada za javno izvođenje pjesama.

U svakom slučaju će ti oni znati reći svoj stav o tome pitanju.

Činjenica je, međutim, da su i prijevodi filmova (titlovi) isto autorska djela, pa ih se ipak uspješno djeli i razmjenjuje preko interneta, čak sam čuo za neke navodne pokušaje sudskog zatvaranja takvih stranica koji nisu uspjeli. Nisam nikada nigdje pročitao ili čuo izravno od nekoga da je držao u rukama kakvu sudsku odluku po sličnom pitanju, bojim se.

Pitanje je postoji li način da se roman nekako registrira i zaštiti autorsko pravo na isti.Tvoje pravo na to da budeš imenovan kao autor je dato i nikakvo "registriranje" tu ne pomaže niti igra ulogu, kako pišu ljudi iz Zavoda za zaštitu intelektualnog vlasništva:

- http://www.dziv.hr/default.aspx?pArtID=209&selection=8

Tvoje pravo da ubireš tantijeme po osnovi iskorištavanja djela kojega si autora nije u ovom trenutku niti ugroženo, pa ga niti nemaš razloga štiti (od koga?). Kako se tvoje djelo ne smije objaviti bez tvoje pisane dozvole (v. gornji link), to bi da se tako nešto desi, ti toga tužio i on bi, vjerujem, morao pokazati papir s tvojim potpisom, inače gubi. I to ti je zaštita. U svakom slučaju na svaku kopiju svog djela moraš stavljati oznaku da zadržavaš autorska prava (famozni copyright) kako se onaj drugi ne bi pravdao da nije znao da se radi o djelu koje nije slobodno, a nakon toga pazi što potpisuješ i kako je to formulirano: ako iz onoga što si potpisao nešto proizlazi, teško da se poslije možeš predomišljati.

Što se toga tiče da bi netko uzeo tvoje djelo i stavio svoje ime gore, tvrdeći da je on autor, imam nekakav osjećaj da tu nema neke pomoći, jer kako "neosporivo" dokazati da si ti nešto napisao prije nekoga drugoga? Taj drugi uvijek može tvrditi da je on držao djelo u ladici pet godina. Ako bismo se igrali detektiva, krimića i paranoičara, onda bih ja u svoja djela ugrađivao reference na kakve događaje koji su se stvarno desili, koji bi donekle garantirali vremenski okvir kada je djelo moglo najranije biti napisano - ako je kradljivac lijen, on se iz "svog" dijela neće sjetiti ukloniti tu referencu. Onda bih izdao djelo u nakladi od par komada i - po obvezi - jedan primjerak dao u NSK, jer se primjerak svega objavljenog mora slati i u NSK. Tek sa te dvije stvari skupa i uz malo sreće da kradljivac da izjavu da je djelo napisao prije nego ga je bilo moguće napisati s obzirom na reference, bih *možda* mogao neosporno dokazati da sam ja autor. :)

Kako je kod nas sve naopačke, ne bi me čudilo da naši izdavači prisiljavaju mlade autore da potpisuju koješta, samo zbog toga što mogu, a tužbe su skupe, pa mislim da je TU tvoja najveća briga. Ali ja bih, ako mogu, ugradio i vremensku klauzulu u ono što potpisujem.

U svakom slučaju, vjerujem da možeš pitati DZIV oko tih stvari.

Već sam rekao - ja nisam odvjetnik, pa je možda ovo što pišem naivno, ali bar imaš par linkova.

Deckard
30.04.2009., 01:37
@ tome - Velika hvala. Ustvari nisam imao nikakvog potpisivanja sa izdavačima ni prije pošto su mi objavljena dva romana jer je isplata bila u besplatnim primjercima koji su se mogli prodavati po njihovoj cijeni (ako sam to htio) ali sam stupio u kontakt sa malo jačim izdavačkim kućama,pa da odprilike znam neke osnove. Hvala za link,vjerujem da će nešto i pomoći.

Didi
01.05.2009., 21:34
Imam i ja jedno pitanje vezano uz temu, pa ako netko zna ili ima slična iskustva, savjet bi bio dobrodošao. Naime, radi se o izdavanju beletristike,kriminalističkog romana. Stvar je takva da sam poslao rad u nekoliko izdavačkih kuća, a sve su imale slične upute, jedni su tražili isprintanu verziju na A4 formatu, plus cd/flopy sa rukopisom u elektroničkom mediju, uz prijedloge ako ih imam za naslovnicu (amaterske skice u fotoshopu), drugi samo jedno od toga. Pitanje je postoji li način da se roman nekako registrira i zaštiti autorsko pravo na isti jer nakon dosta vremena i puno poziva rad bude odbijen, a od početnog uvjeravanja da će mi rad biti vraćen uz eventualne komentare/prijedloge za ispravak ne bude ništa, čak ni pošteni uzvratni poziv, a svima ostaje gotovi rad nad kojim ja više nemam nikakvog utjecaja niti kontrolu. Unaprijed hvala.Autorsko djelo, u tvojem slučaju - roman, zaštićeno je samim nastankom. Što ti primjerke rukopisa u ovom ili onom obliku šalješ izdavačkim kućama, normalan je postupak, a imaš sigurno i potvrdu za to. U slučaju da neka izdavačka kuća izda tvoje djelo pod tuđim imenom, što je malo vjerojatno, jer je autorski honorar - žalosno, ali istinito! - najmanja stavka u proizvodnji knjige, imaš dokaz da si poslao rukopis i sve osnove za tužbu, kao i dobivanje spora.

Deckard
02.05.2009., 12:46
Autorsko djelo, u tvojem slučaju - roman, zaštićeno je samim nastankom. Što ti primjerke rukopisa u ovom ili onom obliku šalješ izdavačkim kućama, normalan je postupak, a imaš sigurno i potvrdu za to. U slučaju da neka izdavačka kuća izda tvoje djelo pod tuđim imenom, što je malo vjerojatno, jer je autorski honorar - žalosno, ali istinito! - najmanja stavka u proizvodnji knjige, imaš dokaz da si poslao rukopis i sve osnove za tužbu, kao i dobivanje spora.

Hvala. Stvar je takva da sam se čuo sa rođakom iz Amerike koji mi je rekao da oni imaju posebne agencije u kojima se može registrirati neobjavljeni roman kao postojeći rukopis, pa me zanimalo postoji li nešto slično i kod nas. Za honorar,živa istina.Inače već imam nekog iskustva u objavljivanju,no išlo je preko poznanika tako da nisam ni upoznao izdavača i dobio barem nekakav uvid u cijelu proceduru,a od potpisivanja nekakvog ugovora nije bilo ni riječi jer je ''isplata'' bila u besplatnim primjercima. Uglavnom,zahvaljujem,barem mi je malo jasnije kako to ide kod nas.

tome
03.05.2009., 14:33
Stvar je takva da sam se čuo sa rođakom iz Amerike koji mi je rekao da oni imaju posebne agencije u kojima se može registrirati neobjavljeni roman kao postojeći rukopis, pa me zanimalo postoji li nešto slično i kod nas.Zanimljivo, čini se da nešto slično postoji i kod nas:

- Hrvatska autorska agencija
- http://www.haa.hr/

Nemoj da te zavara ovo "agencija": radi se o poduzeću u privatnom vlasništvu, d. o. o., a ne o tijelu javne vlasti. Ja sam slučajno naletio na njihove web-stranice, ne znam baš ništa o njima, a možeš provjeriti malo pozadinu te firme na

- http://sudreg.pravosudje.hr

Didi
03.05.2009., 17:47
@Deckard

A zašto pristaješ na isplatu u besplatnim primjercima? Zato što ti je stalo da ti se tekst objavi. Onda bi ti bilo isplativije uložiti nešto novca i sam objaviti knjigu pa je distribuirati. Gnjavača je to, ali besplatni primjerci em su gnjavaža, em ponižavanje autorskog rada.

Neki izdavači predlažu isplatu prema broju prodanih primjeraka. Koliko mi je poznato, nije isplativo - neću sada elaborirati zašto.

@Tome

Moje posljednje i jedino iskustvo s HAA poučilo me da od njih ne treba očekivati nikakvu pomoć, osim da ti se ponude da će te zastupati u ugovoru s izdavačem, što svatko valjda i sam zna pročitati i procijeniti što je za njega povoljnije. Zvala sam ih da ih obavijestim - samo obavijestim, ne da tražim pomoć, jer mi je bilo jasno da je jedino što mogu pokrenuti privatna tužba - kako se jedan od mojih prijevoda, napravljen prije nekoliko godina, neovlašteno širi netom. Netko ga je stavio na svoju stranicu, bez naznake izvora, a drugi su kopirali. Nisam uspjela utvrditi tko je počeo, a nije mi bilo ni stalo do toga, nego sam samo tražila da se tekst makne i objavi isprika. Ispriku sam dobila privatno, mailom, a tekst je maknut sa svih foruma i sajtova gdje je bio postavljen.

Uzgred, tom sam prilikom došla u doticaj s američkim pravosuđem, jer je jedna gospođa tvrdoglavo ustrajala u tome da neće maknuti tekst, jer ga je našla na internetu, a ona zna što se smije i ne smije bla-bla. Onda sam od pružatelja usluge koji održava i njezn forum tražila da se sporni tekst makne, a kako je to američka firma, tražili su od mene izjavu, nešto u stilu "pod materijalnom i krivčnom odgovornošću izjavljujem da sam autor bla-bla", a doznala sam i ovo što kaže Deckard - u Americi se preporučuje registracija kod US Copyright Office, jer to olakšava dokazivanje prava, ali nije obavezno - autorsko je djelo zaštićeno smaim nastankom. Izvedba i naknada za izvedbu, kao u slučaju ZAMP-a, nešto je posve drugo.

Vojky
03.05.2009., 22:51
Hvala. Stvar je takva da sam se čuo sa rođakom iz Amerike koji mi je rekao da oni imaju posebne agencije u kojima se može registrirati neobjavljeni roman kao postojeći rukopis, pa me zanimalo postoji li nešto slično i kod nas.

Autorsko pravo u SAD se temelji na sustavu COPYRIGHT-a, koje je uvelike drugačije. Mada se zadnjih par decenija približava europskom modelu, još postoje neke bitne razlike. Sustav COPYRIGHT-a se temeljio upravo na registraciji autorskog djela, posebno u smislu njegova komercijalnog korištenja.

Boče
01.06.2009., 07:55
Na internetu sam naisao na sledeci slucaj,ali presuda jos nije doneta jer je predmet u toku:
Kompanija X je godinama pravila neki operativni sistem.2000 ta kompanija bankrotira i gasi se.2005. druga kompanija Y bez ikakvog plaćanja licence (i već šta treba) na svoju ruku počinje da pravi taj sistem pod drugim nazivom (čak su i navodili javno na netu da je njihov sistem baziran na tom).
Gazda ugašene kompanije X,inače programer,čovek koji je i osmislio ovaj sistem tuži kompaniju Y zato što kompanija nije od nikog dobila prava da koristi odnosno svoj sistem bazira na njegovom.
Kakve su šanse da bivši gazda uspe u sporu,pošto po meni pravno lice,kompanija X od koga je trebala biti kupljena licenca ne postoji :confused: ?

PS. Kada je IBM prestao da pravi OS/2,Serenity system je morao kupiti licencu,ali IBM i dalje postoji kao firma i kao pravno lice i jedini je do tad imao pravo da pravi OS/2 i eventualno druge sisteme bazira na njemu.Ovako mislim da gazdina odluka nema smisla (bar ne pravnog)

`bubica`
04.06.2009., 23:02
Zanimljivo, čini se da nešto slično postoji i kod nas:

- Hrvatska autorska agencija
- http://www.haa.hr/
Nemoj da te zavara ovo "agencija": radi se o poduzeću u privatnom vlasništvu, d. o. o., a ne o tijelu javne vlasti. Ja sam slučajno naletio na njihove web-stranice, ne znam baš ništa o njima, a možeš provjeriti malo pozadinu te firme na

- http://sudreg.pravosudje.hr

Znam vlasnika, no ništa više o tome.. ako nekome treba mogu se raspitat..

Zodiac
17.06.2009., 21:52
Pozdrav ljudi :)

zanima me mogu li ja na svojoj web stranici sastaviti kategorizirani popis dućana (odjeće, obuće i sl.) bez ikakvog straha od eventualne tužbe zbog povrede vlasništva ili nečeg drugog.

Dakle ja bih na toj stranici stavio sliku dućana, neku recenzijicu i radno vrijeme/ulicu i druge stvari. Da li bi mi neki vlasnik dućana mogao stvarati probleme jer se ne želi nalaziti i kao zaobići to?

Ako tema postoji sry :)

Oscaraon
17.06.2009., 22:12
Po meni ne bi trebao imati problema niti sa čim navedenim u svom postu.

Zodiac
17.06.2009., 22:24
E, a što ako je recenzija loša?

Oscaraon
17.06.2009., 22:30
Ako ne vrijeđaš, sve je sloboda izražavanja..

Vrijeđanje bi ti bilo npr. gazda je primitivac, nekulturan, lopov, varalica itd.. Uvijek je bolje opisati događaj a čitateljima ostaviti da zaključe o njegovim svojstvima..

A sve ostalo, kritike robe, ambijenta, mirisa, djelatnika, cijene itd. sve je sloboda izražavanja i recenziranja..

Zodiac
17.06.2009., 22:33
Postoji li kakav zakon članak ili nešto više na internetu čisto da se iman na što osloniti?

Katrin
18.06.2009., 07:33
Lijepo je vidjeti da ni modovi ne citaju pravila :kava:

tome
18.06.2009., 08:38
Postoji li kakav zakon članak ili nešto više na internetu čisto da se iman na što osloniti?Da, zove se Ustav Republike Hrvatske:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/232289.html

mrgud4
05.08.2009., 03:20
u kratko,
kako da zastitim autorstvo(osim preko patentnog zavoda)teksta koji stavljam na svoju web stranicu i dajem slobodno korisnicima u cijelom svijetu da ga skidaju i printaju?tekstovi su samo za "kucnu upotrebu"osobe koja ih je skinula.

da li je dovoljno pri ulasku na stranicu napisati nesto kao "da svatko tko ulazi na stranicu ne dobiva pravo na prodaju,distribuciju...tekstova koje procita ili skine sa stranice nego da su ti tekstovi...vlasnistvo osobe(firme)koja ih je postavila na stranicu"te da prije otvaranja stranice osoba mora kliknuti na "slazem se"?
pokusao sam napisati sto jednostavnije i nadam se da nisam brkao pojmove...imajte na umu da se radi o stranici sa namjenjenoj konzumentima iz cijelog svijeta.

Fan of Belinda Carlisle
07.08.2009., 21:29
Objavio sam već tri zbirke poezije koje sve zajedno sadrže 178 mojih pjesama. No dobio sam ideju da bih mogao napraviti nešto novo, nešto neviđeno i "ludo". Došao sam na ideju da napišem jednu dugačku pjesmu kroz koju bih prepričao jednu svjetski poznatu priču. Za to sam odabrao priču "101 dalmatiner". Napisao sam tek nešto manje od polovice, a tada sam se sjetio - je li to možda kršenje autorskih prava? Naravno, bilo mi je jasno da naslov mora biti izmijenjen, stoga sam naslov promijenio u "Sto i jedan pjegavi pas".

Ovdje je jedan vrlo mali dio pjesme, kako biste mogli vidjeti na koji način je pjesma pisana:

U dalekome Londonu gradu
Iz jedne visoke zgrade stare
Što Regent's Parku blizu bijaše
Svaki se dan lavež glasan čuo
Kroz stari prozor staroga stana
Bio je to pas, ni smeđi ni žut
Nije sivi bio, bijeli ni crn
Crne pjege njega krasile su
Uši potpuno crne bile su
Crvena ogrlica na vratu
Nije bio ovčar ni retriver
A ni pudlica ni pekinezer
Već velik lijepi pas dalmatiner
Imenom Pongo bio je on zvan.
Iz sobe te čuo se klavira zvuk
Bijaše to ljubimac Ponga psa
Visok, vitak, plave kose bješe
Uz klavir danima sjedio je
Romantične pjesme skladao je
Roger Dearly ime bilo mu je.

Tako jednog dana proljetnoga
Svirao on novu pjesmu svoju
A Pongo, jadan usamljen pas
Uz prozor ležao, razmišljao
Kako Roger sve davao mu je
No ne što najviše želio je
Imao je i svoju lopticu
Gumenu kokoš očerupanu
Hranu ukusnu dobijao je
Ali nije to zanimalo ga
Životnu suputnicu htio je
I otmjenu damu za Rogera
Kroz prozor promatrao je žene
S kujicama njihovim najdražim
Prve prošle, čudne jako bile
Crvenokose obje su bile
Druge idu, preniske su obje
Zatim dama iz društva visoka
I pudlicu ukrašenu vodi
Ipak, nije to što Pongo traži
Gledao on dalje, promatrao
I prestare i premlade vidi
Obeshrabreno uzdahnuo je
Odjednom mu oči zablistale
Vidi ženu, mladu i prelijepu
Smeđe kose, visoka, otmjena
No to manje zanimljivo bješe
Vodila je najljepše stvorenje
Kujicu dalmatinku prekrasnu
Bijele uši, ogrlica plava
Bile su najljepši na svijetu par
(...)

Većih kontradikcija u odnosu na slavni crtani film nema, ali određenih promjena ipak ima:

glavni ljudski junak crtanog filma zove se Roger Radcliffe. Kod mene se zove Roger Dearly. Ipak, prezime Dearly upotrijebljeno je u igranom filmu, crtanoj seriji "101 dalmatiner", i u originalnom romanu Dodie Smith "The hundred and one Dalmatians", kojim je cijela priča započela.

U pjesmu su ubačene kraće scene koje nisu prikazane, ali se podrazumijevaju. Primjer: kada Anita govori Rogeru svoje ime, gdje radi i slično... u crtiću se i ne spominje Anitin posao, ali se spominje u igranom filmu. Još jedan primjer umetnute scene je kada se Cruella de Vil sastane sa svojim pomagačima Jasperom i Horaceom i potplaćuje ih da pokradu Dearlyjeve štence dalmatinere. Naravno, kada bih pjesmu dovršio, takvih bi scena bilo više.

Ipak, gore sam spomenuo neke detalje karakteristične za igrani film. No ipak, većina detalja karakteristična je za crtani film.
Neki detalji iz crtanog filma: televizijska zvijezda pas Thunderbolt, Roger je skladatelj, a ne video dizajner, imenom spomenuti štenci: Rolly, Lucky, Patch, Penny, Pepper, Freckles
Neki detalji iz igranog filma: prezime Dearly, Anitin posao u modnoj kući De Vil...
I kao što sam naveo, ima i mojih vlastitih detalja - scene koje nisu prikazane ni u jednom filmu, ali se podrazumijevaju.

Sada pitam one koji se razumiju u pravo - kada bih dotičnu pjesmu dovršio na naveden način i objavio je, bi li to bilo kršenje autorskih prava tvrtke Walt Disney, ili spisateljice originalnog romana....? Jednostavnije rečeno - bi li objavljivanje dotične pjesme bilo kazneno djelo? Ako bi bilo kazneno djelo, postoji li ikakva izmjena koju mogu napraviti u pjesmi kako bi objavljivanje te pjesme bilo legalno?

PS: Pjesma bi postojala samo na hrvatskom jeziku, rezervirana za hrvatsku čitateljsku publiku. Ne bi se prevodila na strani jezik i ne bi išla na strano tržište

Starija Sestra
09.08.2009., 11:27
nisam baš razumjela pitanje ali bilokakva obrada tj prerada bez dozvole autora bi bila kršenej autorskih prava

Fan of Belinda Carlisle
09.08.2009., 15:18
što ti nije jasno? Drage ću volje objasniti.

Znači li ovo da me se može pravno teretiti ako bez ikakve dozvole objavim dotičnu pjesmu u svojoj sljedećoj knjizi?

Ako tražim dozvolu, koga konkretno trebam kontaktirati? Bi li dozvola bila besplatna ili bih morao nešto platiti? Ako da, koliko otprilike?

Bilobrkster
09.08.2009., 19:39
a kako bi ti netko ovdje mogao znati koliko autor cijeni svoja autorska prava?

ako to izdaš, svakako kršiš.

Fan of Belinda Carlisle
10.08.2009., 00:25
ah, hvala ljudi :(

Zna li barem netko, koga i kako mogu kontaktirati da zatražim tu dozvolu??

Hvala unaprijed

Starija Sestra
10.08.2009., 16:12
ah, hvala ljudi :(

Zna li barem netko, koga i kako mogu kontaktirati da zatražim tu dozvolu??

Hvala unaprijed

pa...autora... :confused:

Fan of Belinda Carlisle
10.08.2009., 19:46
a i to treba znati tko se u ovom slučaju smatra autorom. Crtić je rađen po romanu, a opet ima dosta razlika. Spisateljica romana je umrla 1990. Crtić je izišao 1961. Stoga.... koga bi trebalo kontaktirati?? :confused: nekoga iz Disneya? Kako da uopće saznam koju točno osobu trebam pitati?

Deckard
10.08.2009., 20:14
A zašto pristaješ na isplatu u besplatnim primjercima? Zato što ti je stalo da ti se tekst objavi. Onda bi ti bilo isplativije uložiti nešto novca i sam objaviti knjigu pa je distribuirati. Gnjavača je to, ali besplatni primjerci em su gnjavaža, em ponižavanje autorskog rada.

Za sada zato što se radi o maloj izdavačkoj kući koja je otvoreno rekla da nema novaca za isplatu honorara u čistome novcu, ali imaju poprilično dobro razvijen sistem promoviranja knjiga u kojima sudjeluje i autor tako da se može knjiga prodati na tim promocijama i zaraditi. Još ostaje da se vidi koliko će sve to tako biti jer sam donedavno i sam počeo razmišljati o tome da rad objavim sam kada je uletjela ponuda od izdavača.

Nisam dugo ušao na ovaj pod forum, pa hvala Vojky,tome i Didi na pojašnjenjima i iskustvima, dobro su došla.

Didi
10.08.2009., 20:36
a i to treba znati tko se u ovom slučaju smatra autorom. Crtić je rađen po romanu, a opet ima dosta razlika. Spisateljica romana je umrla 1990. Crtić je izišao 1961. Stoga.... koga bi trebalo kontaktirati?? :confused: nekoga iz Disneya? Kako da uopće saznam koju točno osobu trebam pitati?Ovo što ti radiš zove se prerada. Glavni nosilac autorskih prava jest pokojna D. Smith odnosno njezini nasljednici. Ako prerađuješ njezin roman, obratit ćeš se njima odnosno agentu koji ih zastupa. Ukoliko misliš u pjesmu unijeti bilo koji detalj iz crtića ili filma, obratit ćeš se autorima dotičnog djela odnosno agentu. Za početak pokušaj pitati u HAA-u, možda imaju kakav popis stranih agencija ili te mogu uputiti kako da ih nađeš.

sibi
10.08.2009., 21:06
evo da se uključim i ja

@ didi - ono što treba naći jest nositelja autorskih prava i to onog materijalnog aspekta autorskih prava. Što ne mora nužno biti autor već izdavač ili neka druga pravna ili fizička osoba.

Inače čitajući cijelu temu odlučio sam se uključiti samo da vas sve skupa navedem da slobodno kontaktirate DZIV (Državni zavod za intelektualno vlasništvo) u kojem se, kako ste i sami već zaključili ne provodi postupak zaštite intelektualnog vlasništva ali znaju dosta o tome. Osobito prikladan način za komunikaciju s njima o ovoj problematici jest e-mail.
Tamo nećete dobiti pravne savjete, ali hoćete činjenice koje će vam pomoći u daljnjem postupanju.

Evo nešto kratko zaključeno iz Zakona:

činjenica - nema postupka zaštite autorskog prava.
Autorsko pravo i srodna prava su dana prava i nastaju činom nastanka djela.
Jedini je problem kako dokazati kad je djelo nastalo.
Jedan od načina jest djelo pohraniti u nekoj instituciji koja će, ako dođe do spora, opskrbiti npr. sud s objektvnim dokazom kad je djelo nastalo i tko ga je kod njih pohranio.

sorry ako ugnjavih...

Didi
11.08.2009., 08:33
@ didi - ono što treba naći jest nositelja autorskih prava i to onog materijalnog aspekta autorskih prava. Što ne mora nužno biti autor već izdavač ili neka druga pravna ili fizička osoba.Slažem se. Pokojna je Dorothy možda autorska prava u potpunosti i bez ograničenja nekome prodala, ali ako se ne zna kome, najjednostavnije je početi od nje odnosno njezinih nasljednika. Ili od prvog izdavača i nadati se da još uvijek čuva informaciju o tome pod kojim je uvjetima njezin roman prvi put objavljen. A za početak možda treba instalirati Google (:cerek:): Before Dodie Smith died in 1990, she asked the novelist Julian Barnes to be her literary executor (http://www.barnesandnoble.com/writers/writerdetails.asp?cid=703366).

Fan of Belinda Carlisle
11.08.2009., 18:34
Ovo što ti radiš zove se prerada. Glavni nosilac autorskih prava jest pokojna D. Smith odnosno njezini nasljednici. Ako prerađuješ njezin roman, obratit ćeš se njima odnosno agentu koji ih zastupa. Ukoliko misliš u pjesmu unijeti bilo koji detalj iz crtića ili filma, obratit ćeš se autorima dotičnog djela odnosno agentu. Za početak pokušaj pitati u HAA-u, možda imaju kakav popis stranih agencija ili te mogu uputiti kako da ih nađeš.

Hvala na ideji ;) Ovo bi moglo pomoći možda

luka lik
14.08.2009., 22:57
Ovako ne znam mogli staviti video s you tubea na blog.Radi se o spotovima (npr Nine Badrić i tako) zanima me da li mogu snositi kakve sankcije ili slično?

Putnik92
16.08.2009., 12:42
Ovako ne znam mogli staviti video s you tubea na blog.Radi se o spotovima (npr Nine Badrić i tako) zanima me da li mogu snositi kakve sankcije ili slično?

Odi na Youtube, nađi di piše "YouTube on Your Site", klikni i čitaj... :)

Igor_1602
29.08.2009., 19:30
Pozdrav,

želim napisati uvjete korištenja za web stranicu pa imam par pitanja.

Na stranici će biti objavljen različiti pisani materijel, te foto i video
materijal, koji su stvarali razliciti autori.
Vlasnik .hr domene je pravna osoba

1.)Mene sada zanima, tko je vlasnik autorskih prava? Dali pojedini autori,
ili je vlasnik ta pravna osoba?
Ako su pojedini autori vlasnici autorskog prava (što mi je logicno), na sto
se onda odnosi Copyright koji je naznacen na pocetnoj stranici. (npr.
Copyright imestranice 2009 )

2.)Također me zanima odricanje od odgovornosti.
Pošto će objavljeni materijel biti edukativnog sadrzaja, sto se mora
navesti, tko se odrice odgovornosti, udruga cije su stranice, ili autori
teksta?

Hvala

ex_1
09.09.2009., 19:16
Ljudi jedno pitanje,vjerovatno ova tema nije bila nikad.Pa bih vas pitao nesto.Recimo imam 2 ideje od koje sam siguran da bih u roku od 2 do 5 mjeseci uspjelo i bilo hit na prostorima balkana.E sada ja imam pare i recimo nadjem programera i kazem sve sta treba on to pokupi i napravi i preuzme moju recimo ideju,ako znate na sto ciljam.

Recimo jedna od ideja bila bih web browser igra,nemorate mi pisati da je cijena visoka jer novac mi neigra ulogu u zivotu.Korisnici bih mogli placati putem sms jednostavno i sigurno.

Uzet cu primjer jucer sam upload-ao pornic i postavio 2 eura sms i pogledajte ovo

http://img338.imageshack.us/i/zaoo.jpg/ evo link pa pogledajte

Znaci zelim projekt prije nego sto ga budem aktivirao/plasirao 100 posto zastititi.

Sauron_zg
09.09.2009., 20:43
Potpišeš ugovor sa programerom koji ga obavezuje na čuvanje poslovne tajne.. druge ti nema.. :kava:

ex_1
09.09.2009., 21:26
Potpišeš ugovor sa programerom koji ga obavezuje na čuvanje poslovne tajne.. druge ti nema.. :kava:

Mozes malo pojasniti.Gdje kako ugovor i to nisam oko tog podrucija

willak
23.09.2009., 08:47
Pozdrav svima !
Imam pitanje vezano za prodaju autorskog teksta koji ce posluziti za komponiranje i produciranje pjesme.Da li tekstopisac mora napraviti ugovor sa TS-om kojemu ustupa svoj tekst i koliko se naplacuje ta usluga "tekstopisanja".
Molim ozbiljne i upucene da mi odgovore kako to sve ide.
Hvala

Pacificgirl
23.09.2009., 23:41
Zanima me, kod ugovora kojima proizvođač softwera dozvoljava nekoj osobi/pravnom licu da koristi taj software, ali ne želi da ga dalje stavlja u promet, tj. želi da zabrani osobi/pravnom licu da ga pokazuje trećim licima- da ne bi taj njegov know-how netko "ukrao", kako se to formulira u ugovoru? Ako imate neke tekstove na ovu temu, dobro bi došli...

rembrandt
30.10.2009., 21:36
Može li mi netko reći kako se konkretno štiti autorsko pravo na ideju.
Zanima me kako to funkcionira na našoj,državnoj razini a kako na svjetskoj razini...
Konkretno se radi o slijedećem: Pala mi je na pamet jedna ideja vezana za brandiranje određene namirnice.
Radi se o tome da imam ideju o tome kako tu namirnicu ambalažirati tako da bi je kupci kupili prije nego istu takvu u standardnom izdanju.
Pošto sam si dao truda i provjerio na sve znane i neznane načine da li je igdje upotrebljeno išta slično vezano za tu namirnicu i utvrdio da nije,odlučio sam da ne bi bilo loše zaštititi ideju i pokušati je prodati proizvođačima te namirnice koji bi bili zainteresirani...Budući je priroda namirnice takva da se koristi gotovo svugdje u svijetu,mislim da bi to moglo biti zanimljivo u svjetskim okvirima...Zato me zanima gdje bih još mogao provjeriti da li postoji kakva slična zaštićena ideja i ako nema,kako bih ja svoju mogao zaštititi?
Zauzvrat obećajem cijenjenom auditoriju da će prvi biti obavješteni ako uspijem ideju realizirati,kao i da ću(ako uspijem u naumu)svakome od onih koji to požele sa ovog foruma poslati poštom jedan primjerak besplatno...vaš rem :s:s:s

Didi
30.10.2009., 23:29
DZIV (http://www.dziv.hr/default.aspx?SectionID=71&selection=5) - ovo bi trebao biti odgovor na tvoje pitanje.

rembrandt
31.10.2009., 10:44
DZIV (http://www.dziv.hr/default.aspx?SectionID=71&selection=5) - ovo bi trebao biti odgovor na tvoje pitanje.
Thanks...:s:misli::klap:

Katrin
31.10.2009., 10:53
Ne mozes zastiti samo ideju. Mozas napraviti to sto imas u glavi i onda taj 'produkt' zastititi :mig:

sibi
31.10.2009., 19:08
Može li mi netko reći kako se konkretno štiti autorsko pravo na ideju.
Zanima me kako to funkcionira na našoj,državnoj razini a kako na svjetskoj razini...
Konkretno se radi o slijedećem: Pala mi je na pamet jedna ideja vezana za brandiranje određene namirnice.
Radi se o tome da imam ideju o tome kako tu namirnicu ambalažirati tako da bi je kupci kupili prije nego istu takvu u standardnom izdanju.
Pošto sam si dao truda i provjerio na sve znane i neznane načine da li je igdje upotrebljeno išta slično vezano za tu namirnicu i utvrdio da nije,odlučio sam da ne bi bilo loše zaštititi ideju i pokušati je prodati proizvođačima te namirnice koji bi bili zainteresirani...Budući je priroda namirnice takva da se koristi gotovo svugdje u svijetu,mislim da bi to moglo biti zanimljivo u svjetskim okvirima...Zato me zanima gdje bih još mogao provjeriti da li postoji kakva slična zaštićena ideja i ako nema,kako bih ja svoju mogao zaštititi?
Zauzvrat obećajem cijenjenom auditoriju da će prvi biti obavješteni ako uspijem ideju realizirati,kao i da ću(ako uspijem u naumu)svakome od onih koji to požele sa ovog foruma poslati poštom jedan primjerak besplatno...vaš rem :s:s:s

samo autorskim pravom ne možeš zaštititi ovo što si naveo.
ako je ambalaža nova i nije nigdje korištena možeš probati štititi ind dizajnom.
ako "brend" nije korišten u području hrane možeš štititi žig.
zaštita ideje ne postoji. ideja je ono što ti je u glavi, ako tu svoju ideju oživotvoriš u neki materijalni oblik tada možeš uživati u određenoj vrsti zaštite. vrsta zaštite ovisi o vrsti predmetne umotvorine.
obrati se ljudima u DZIV-u pa ćeš saznati više o pojedinim vrstama zaštite.

rembrandt
31.10.2009., 19:24
samo autorskim pravom ne možeš zaštititi ovo što si naveo.
ako je ambalaža nova i nije nigdje korištena možeš probati štititi ind dizajnom.
ako "brend" nije korišten u području hrane možeš štititi žig.
zaštita ideje ne postoji. ideja je ono što ti je u glavi, ako tu svoju ideju oživotvoriš u neki materijalni oblik tada možeš uživati u određenoj vrsti zaštite. vrsta zaštite ovisi o vrsti predmetne umotvorine.
obrati se ljudima u DZIV-u pa ćeš saznati više o pojedinim vrstama zaštite.

Ma jasno.I mislio sam oživotvoriti ideju kroz jednu vrstu industrijskog dizajna...odnosno materijalizirati je da bi je uopće mogao ponuditi zainteresiranim proizvođačima...samo me zanimalo može li se zaštititi upravo zato jer je vrlo lako učiniti nešto slično ostalima kad jednom vide takav dizajn...
Anyway,fala svima :top: čijemo se kad odradim taj dio...

MALIodKrumpira
14.11.2009., 09:43
imam jedno pitanje, već sam sve to pročitao ali mi je previše pa da sklepam..ako mi neko može pomoć

Dakle napisao sam knjigu o flash animcaiji, nešto tipa tips&tricks, već sam je prodao u par primjeraka u elektroničkom obliku i jedan u pisanom...
pa me zanima kako bih ja mogu dokazati da je to moja knjiga ukoliko taj što ju je kupio krene prodavati dalje a ja za to znam...mogu li ga tužiti i kako da ga dokažem da je moja...
treće, jeli bi mi bilo pametno otići do javnog bilježnika da mi ovjeri moju knjigu i stavi pod moje vlasništvo...ili što da napravim, jer stavljanje onog znaka od (c) neznam jel dokazujem moje vlasništvo ...
hvala na pomoći

smarinovic
08.12.2009., 07:51
Ispricavam se ako je vec bila tema..pokusao sam naci odgovor na forumu, ali bezuspjesno, pa pokrecem novu temu.
Zanima me je li moguce potpisati ugovor o (autorskom) djelu između dvije privatne osobe? Ili nesto slicno tome?
Naime, kad god sam kao student honorarno fotografirao za neku novinsku kucu dobio bi ugovor o autorskom djelu i po izvrsenom poslu uplatu na ziro racun.
Sad moram slikati jedan pir, pa me zanima, je li moguce potpisati ugovor o autorskom djelu sa mladencima i na taj nacin ne platiti kaznu ako porezni inspektori zakucaju na vrata u toku pira?
S obzirom da tih poslica imam malo.. svega par godisnje, ne isplati mi se otvarati obrt ili firmu, pa me zanima koja je alternativa?
Hvala!

Nasumica
08.12.2009., 07:57
može

smarinovic
08.12.2009., 08:06
je li moze malo pojasnjenje koji tocno ugovor i koja je procedura?
hvala!

Katrin
08.12.2009., 08:50
Ugovor o autorskom djelu koji si vec spomenuo gore.

beryozinka
01.01.2010., 13:42
Prije nešto više od godinu dana na jednom našem sajtu objavila sam pjesmu kraj koje je jasno bilo naznačeno da je to prvo objavljivanje te datum (sva djela zaštićena su copyrightom). Kao što već možete predvidjeti, tu istu pjesmu pronašla sam u plagiranoj verziji pod tuđim imenom tj. nickom. Osim što sam kontaktirala tu osobu i administratore te stranice na kojoj je plagijat objavljen, što mogu još učiniti ukoliko nitko ne reagira?
Ta je pjesma inače objavljena pod nadimkom, ali na tom istom accountu piše i moje pravo ime i prezime te e-mail adresa koja se sastoji također od imena i prezimena tako da se, eto, ne igramo mačke i miša tj. sasvim je jasno tko stoji iza čega. Mogu li, ukoliko ne maknu sporni sadržaj, podignuti tužbu protiv administratora i plagijatora? Napominjem da imam i dokaze da je rad plagijat i da je moj rad objavljen godinu dana ranije (kao što već gore piše)

Katdu
01.01.2010., 20:12
Sad moram slikati jedan pir, pa me zanima, je li moguce potpisati ugovor o autorskom djelu sa mladencima i na taj nacin ne platiti kaznu ako porezni inspektori zakucaju na vrata u toku pira?

Koji točno zakon definira da se za vrijeme obavljanja nekog posla mora imati potpisani autorski ugovor? Zna netko? I na osnovu čega porezna uprava može zaključiti da se radi o radu na crno? Jer pola ljudi koje ja znam, doduše druga branša, ugovor sklapa tijekom/nakon posla i zakonski uplaćuje doprinose.

Vezano uz pitanje - koliko znam isplatitelj primitka je dužan plaćati sav porez državi pa mi nije jasno zašto bi porezna inspekcija uopće tražila ugovor od izvršitelja posla a ne od naručitelja.

stefano
03.01.2010., 23:30
Ima li netko primjer ugovora o autorskom djelu?
Moram ispostaviti jedan račun ua jednu predstavu a bez ugovora ne mogu

TNX

Stefano!

zrin@
14.01.2010., 22:58
E ovako..imam jedan problem...naime...
Imam bend,i za taj moj bend je jedan covjek nazovimo ga X napisao pjesmu i moj bend je tu pjesmu snimio i s njom osvojio prvu nagradu na festivalu(nema veze kojem) prije 2 godine....
A prije par dana sam cuo svoju pjesmu u izvedbi nekih tammburaša koji su ju snimili na svoj album pa me zanima dal im je autor te pjesme X sam mogao dati tu pjesmu ili su trebali i nase dopustenje....???????????????????????????????????? ??????????????????

sibi
15.01.2010., 06:56
E ovako..imam jedan problem...naime...
Imam bend,i za taj moj bend je jedan covjek nazovimo ga X napisao pjesmu i moj bend je tu pjesmu snimio i s njom osvojio prvu nagradu na festivalu(nema veze kojem) prije 2 godine....
A prije par dana sam cuo svoju pjesmu u izvedbi nekih tammburaša koji su ju snimili na svoj album pa me zanima dal im je autor te pjesme X sam mogao dati tu pjesmu ili su trebali i nase dopustenje....???????????????????????????????????? ??????????????????

Pitanje za prolaz - Tko je tu autor?

Jesu li prenesena autorska prava ugovorom ili u birtiji?
Ako nema ugovora, ti si izvođač a X je autor.

leek
15.01.2010., 09:10
Postoji li autorsko pravo na fotografiju?
Naime, kradu mi slike i reklamiraju pod svoje (bavim se ugradnjom umjetnih noktiju)....

stefano
15.01.2010., 12:09
Pitanje za prolaz - Tko je tu autor?

Jesu li prenesena autorska prava ugovorom ili u birtiji?
Ako nema ugovora, ti si izvođač a X je autor.

I postoji još jedna kvaka ako autor X nije prijavio pjesmu u HUS-u. Autor ima pravo dati nekom izvođaču pjesmu da je izvodi a isto tako ima pravo istu i oduzeti je izvođaču. Autorsko djelo je neotuđivo intelektualno vlasništvo autora!

Vaše dopuštenje ne treba!

sibi
15.01.2010., 12:45
I postoji još jedna kvaka ako autor X nije prijavio pjesmu u HUS-u. Autor ima pravo dati nekom izvođaču pjesmu da je izvodi a isto tako ima pravo istu i oduzeti je izvođaču. Autorsko djelo je neotuđivo intelektualno vlasništvo autora!

Vaše dopuštenje ne treba!

neotuđivi su samo moralni aspekti autorskih prava.
materijalni aspekti su prenosivi.
autor može "vratiti" materijalne aspekte autorskih prava ali uz primjerenu naknadu.

čije "naše"!!!

Rinnma
17.01.2010., 19:47
Kad god se govori o krsenju autorskih prava, govori se da je to kradja. Mene zanima zasto? Naime, kradja valjda podrazumjeva, da ostecenik ostaje bez ukradenog zar ne? Ako ja kupim CD, kopiram prijatelju muziku, bez cega je to autor CD-a ostao? Mozemo reci da je ostao bez novaca koje bi dobio da je moj prijatelj kupio za sebe taj CD, ali kako moze ostati bez neceg sto nikada nije ni imao? Sto ako moj prijatelj ima jak stav da ili ce muziku kopirati od mene, ili je nece uopce slusati. Jel onda i njegova odluka da ne kupi CD kradja? - sto se prihoda izdavacke kuce tice, stvar je ista zar ne?
Ne kuzim se u pravo, ali cisto logicki me muci to zasto se kopiranje naziva kradjom.

deri valdez
17.01.2010., 22:43
ali ju vole upotrebljavati jer teze odzvanja

robihr
18.01.2010., 02:23
Kad god se govori o krsenju autorskih prava, govori se da je to kradja. Mene zanima zasto? Naime, kradja valjda podrazumjeva, da ostecenik ostaje bez ukradenog zar ne? Ako ja kupim CD, kopiram prijatelju muziku, bez cega je to autor CD-a ostao? Mozemo reci da je ostao bez novaca koje bi dobio da je moj prijatelj kupio za sebe taj CD, ali kako moze ostati bez neceg sto nikada nije ni imao? Sto ako moj prijatelj ima jak stav da ili ce muziku kopirati od mene, ili je nece uopce slusati. Jel onda i njegova odluka da ne kupi CD kradja? - sto se prihoda izdavacke kuce tice, stvar je ista zar ne?
Ne kuzim se u pravo, ali cisto logicki me muci to zasto se kopiranje naziva kradjom.

ne znam da li si citao teme vezane uz ovo, ali u hrvatskoj kopiranje glazbe za osobne svrhe vise nije "kradja" tj, piratstvo. zahvali nasem predsjedniku josipovicu za to...

Mr.Bean
26.01.2010., 20:31
Ovako,"napravio" sam sliku u kojoj postoji sifra i kada se otkrije ta sifra,ta slika dobiva drugacije znacenje...Lako je izvedivo i lako je opisivo tj. nije problem tu ideju staviti na papir...Sta vi mislite o tome?Kome se obratiti,s kim pricati o tome u povjerenju?
Hvala

leek
28.01.2010., 10:42
Postoji li autorsko pravo na fotografiju?
Naime, kradu mi slike i reklamiraju pod svoje (bavim se ugradnjom umjetnih noktiju)....

:kava:

Katrin
28.01.2010., 10:52
Sve ima tu (http://www.dziv.hr/default.aspx?pArtID=53&selection=1) :kava:
Treba nekad i malo procitati temu.

centipede
23.02.2010., 17:51
Pozdrav. Imam ideju za otvoriti obrt. Želio bih jednu već postojeću stvar koju ljudi masovno koriste promijeniti, tj. dodati joj dodatnu funkciju te je takvu, izmijenjenu prodavati.

Problem je što nemam tehničkih znanja ni mogućnosti za napraviti tu izmjenu (uključuje recimo programiranje i ugradnju manjeg čipa), dakle, moram angažirati više ljudi sa strane da to tehnički izvedu.

Zanima me da li se moja nematerijalizirana ideja može zaštititi ili moram državi (kojoj agenciji?) podastrijeti prototip predmeta, a u tom slučaju kako izbjeći situaciju da se netko okoristi tom idejom.
Koja je procedura sa svim tim?

Hvala na pomoći

robihr
23.02.2010., 19:48
Pozdrav. Imam ideju za otvoriti obrt. Želio bih jednu već postojeću stvar koju ljudi masovno koriste promijeniti, tj. dodati joj dodatnu funkciju te je takvu, izmijenjenu prodavati.

Problem je što nemam tehničkih znanja ni mogućnosti za napraviti tu izmjenu (uključuje recimo programiranje i ugradnju manjeg čipa), dakle, moram angažirati više ljudi sa strane da to tehnički izvedu.

Zanima me da li se moja nematerijalizirana ideja može zaštititi ili moram državi (kojoj agenciji?) podastrijeti prototip predmeta, a u tom slučaju kako izbjeći situaciju da se netko okoristi tom idejom.
Koja je procedura sa svim tim?

Hvala na pomoći

ne. da imas nacrte tog cipa mogao bi ga patentirati, ali ovako za neku ideju koju ne znas ni kako primjeniti nemas sanse. tako bi ja recimo mogao patentirati hladnu fuziju zato sto imam ideju da bi mogla raditi, a netko za koju godinu kada napokon napravi to morao meni placati ili ustupiti njegov izum zato sto je ukrao moju ideju.

AW10
06.03.2010., 14:59
Planiram uplaodati neku seriju na megavideo.

Ako shvate da je to što sam ja uplodao copyright hoće li oni samo pobrisati video ili će i pobrisati i poslati mi kaznu doma?:confused:

ryell
07.03.2010., 11:21
neće ti poslati kaznu doma. :D

Lemus
25.03.2010., 11:57
lolcina;

http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-Counterfeiting_Trade_Agreement

a posebno mi je dobar ovaj dio;

"Newspaper reports advise the proposed agreement would empower security officials at airports and other international borders to conduct random ex officio searches of laptops, MP3 players, and cellular phones for illegally downloaded or "ripped" music and movies. Travellers with infringing content would be subject to a fine and may have their devices confiscated or destroyed."

:rofl:

btw, osim poluretardiranog zampa, da li je to na jos koji nacin uopce regulirano kod nas?

Lemus
25.03.2010., 23:25
ok, ako vec to ovdje ljude bas i ne zanima... da li bi se ovo mozda moglo prebaciti na "pravo".

naime, osim misljena o temi, zanimaju me i pravne implikacije vs zakona koji koliko toliko garantiraju privatnost, kao i trenutacna situacija po tom pitanju kod nas doma.

hvala.

Wrbhhh
25.03.2010., 23:44
Može, prebacujem...

morote
05.04.2010., 00:58
Evo jedno teoretsko pitanje. Subjekt x kreira kod sebe doma određeni software. Razvoj je gotov sada osoba x proizvod treba ponuditi na tržište.

Pitanja su sljedeća:

- koje zakone o tome potražiti na netu i kako se zovu?
- software je proizveden uz pomoć piratskog software-a. Koje su posljedice toga?
- koliko sam shvatio, prodaje se licenca za korištenje programa, a ne program. Gdje se mogu informirati o tome?
- mora li se nužno registrirati obrt ili d.o.o. za tako nešto? Ugovor o djelu, kao moguća alternativa?

Procedura oko obrta ili d.o.o.-a mi je jasna, tako da ne moramo tamo :)

tome
05.04.2010., 09:23
- koje zakone o tome potražiti na netu i kako se zovu?Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima, te Zakon o obveznim odnosima. Najbolje koristiti tražilicu na www.hidra.hr (to je službeni dokumentacijski centar RH).

- software je proizveden uz pomoć piratskog software-a. Koje su posljedice toga?Kao i bilo kojeg drugog kaznenog djela. Ako te uhvate, kazna, odšteta, možda i zatvor. Ako ne, nikakve. Ne goni se po službenoj dužnosti. Vidi ovdje: http://www.bsa.org/country.aspx?sc_lang=hr-HR

- koliko sam shvatio, prodaje se licenca za korištenje programa, a ne program. Gdje se mogu informirati o tome?Nema centraliziranog mjesta. Najbolje je proučavati licenčne ugovore (engl. EULA) koji dolaze uz različite programe. Pri tome možeš proučavati i strane ugovore jer se temelje na autorskim pravima koja su slično uređena u velikom broju zemalja svijeta, pošto sve počiva na međunarodnim konvencijama (npr. v. Bernska konvencija). No, svakako čitaj i ugovore domaćih firmi (npr. što dođe uz Microsoftov i Appleov softver i softver drugih većih firmi). Osim toga, googleaj za različitim pojmovima vezanima uz ovu temu, s vremenom se dosta nauči. A traži i po ovom forumu.

Ako planiraš zarađivati na tome, nije ti na odmet skoknuti do odvjetnika. Ne škrtari na tome tih parsto kuna, ako si stvarno ozbiljan.

Na žalost, koliko znam, kod nas baš i nema odvjetnika specijaliziranih za ova pitanja, a niti puno literature. Preporučam da kupiš knjigu od Tina Matića, Osnove prava elektroničke trgovine (googleaj naslov, hrpa linkova), bit ćeš svakako nešto pametniji.

- mora li se nužno registrirati obrt ili d.o.o. za tako nešto? Ugovor o djelu, kao moguća alternativa?Ovo je više porezno pitanje - platiš li sve svoje poreze, čist si. U tom smislu možeš ti i prodavati softver kao običan građanin, pa to prijavljuješ kao i svaki drugi prihod na kraju godine.

Ako planiraš zarađivati na tome, najbolje ti je posjetiti poreznog savjetnika (samo odi na T-Comove žute stranice i upiši to), da vidiš troškove pojedine opcije.

Nvj. će se pokazati da ti je za početak najidealnije otvoriti obrt. Ako vas ima troje ili više partnera u tome poslu, zadruga je alternativa koju potiče i država, pa razmisli i o tome.

Ograda od odgovornosti: ja nisam pravnik.

morote
05.04.2010., 10:43
Odlično, ovo je opširan i kvalitetan odgovor, hvala. Sada barem znam odakle početi :)

robihr
05.04.2010., 18:05
- software je proizveden uz pomoć piratskog software-a. Koje su posljedice toga?
- mora li se nužno registrirati obrt ili d.o.o. za tako nešto? Ugovor o djelu, kao moguća alternativa?

kao sto ti je rekao tome, ako te uhvate platit ces kaznu (nikakav zatvor, jos nisam cuo da su "malog" korisnika osudili na zatvorsku kaznu zbog koristenja piratskog softwera).

ako prijavis obrt ili d.o.o onda ti je preporuka da uzmes originalni software zbog inspekcije (od windowsa nadalje) za svaki komp posebno.

roga27
06.04.2010., 17:21
Danas sam imala veliku raspravu sa šefom koji tvrdi da ako skinem film sa interenta ili glazbu time kršim zakon i da pomoću IP adrese mogu me naći i kazniti. Koristim Limewire i pomoću njega skidam filmove i glazbu. Moje mišljenje je da onaj koji stavi link i upload za to je u prekršaju, a ne osoba koja to skine. :D Onaj koji skida može biti moralno osuđen jer ne kupuje nego skida ilegalno, ali ne i kažnjen novčano. Neka mi netko objasni tko je tu u pravu a tko u krivu?????

goranbo
06.04.2010., 17:36
Odi na pdf pravo za stručn mišljenje, ali naravno da je kaznjivo. Samo posjedovanje takvih sadržaja na računalu je kažnjivo.

To ti je najgora kradja, gora od Polančecove.

Sauron_zg
06.04.2010., 18:34
Ti si u pravu i u krivu... naime sam download nije ilegalan (samo upload), ali korištenje toga što skineš je..

robihr
06.04.2010., 19:29
Ti si u pravu i u krivu... naime sam download nije ilegalan (samo upload), ali korištenje toga što skineš je..

koliko sam shvatio koristenje za privatne potrebe je legalno. zasto mislis da se placa zampu tolika lova?

sibi
07.04.2010., 21:00

I ti si i u pravu i u krivu:

naime Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima pripovjeda (joj što mrzim kopipejst zakona):

Članak 18.
Autor ima isključivo pravo sa svojim autorskim djelom i koristima od njega činiti što ga je volja, te svakoga drugog od toga isključiti, ako zakonom nije drukčije određeno. To pravo obuhvaća, osobito:
– pravo reproduciranja (pravo umnožavanja),
– pravo distribucije (pravo stavljanja u promet),
– pravo priopćavanja autorskog djela javnosti,
– pravo prerade.

boldano treba (a i inače cijeli Zakon tumačiti u širem smislu).

recimo da je stvaranje kopija u digitanom obliku umnožavanje...

robihr
07.04.2010., 22:45
I ti si i u pravu i u krivu:

naime Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima pripovjeda (joj što mrzim kopipejst zakona):

Članak 18.
Autor ima isključivo pravo sa svojim autorskim djelom i koristima od njega činiti što ga je volja, te svakoga drugog od toga isključiti, ako zakonom nije drukčije određeno. To pravo obuhvaća, osobito:
– pravo reproduciranja (pravo umnožavanja),
– pravo distribucije (pravo stavljanja u promet),
– pravo priopćavanja autorskog djela javnosti,
– pravo prerade.

boldano treba (a i inače cijeli Zakon tumačiti u širem smislu).

recimo da je stvaranje kopija u digitanom obliku umnožavanje...

ne znam zasto mi se cini da si citirao krivi clanak za njegov post :)

Markoleo
07.04.2010., 23:29
Evo jedno teoretsko pitanje. Subjekt x kreira kod sebe doma određeni software. Razvoj je gotov sada osoba x proizvod treba ponuditi na tržište.

Pitanja su sljedeća:

- koje zakone o tome potražiti na netu i kako se zovu?
- koliko sam shvatio, prodaje se licenca za korištenje programa, a ne program. Gdje se mogu informirati o tome?

Procedura oko obrta ili d.o.o.-a mi je jasna, tako da ne moramo tamo :)

ovisi koje alate koristiš?

ako koristiš ms vs.
mislim da dođe $ 250 , standard editiom.
od baza -> sql developer $ 50, express 0 kn, mysql 0 kn, ako ponudiš download kod instalacije, postgresql besplatan u sve svrhe, firebird, također.
oracle baza, enterprise besplatna za razvoj i testiranje.
sve ove baze rade na linuxu osim sql servera. :D:D
linux besplatan.
ostali jezici, kompajleri -> besplatni, alati za razvoj (eclipse, kdevelop, netbeans) besplatni, samo treba proučiti dobro licence.

praktički treba ti licenca za win, licenca za vs i sql server ako hočeš.
ukupno $ 500.

ako imaš obrt, možeš ti i raditi sa piratskim, ako ti dođe inspekcija, obično bude da moraš kupiti licence i to je to.

Markoleo
07.04.2010., 23:33
Na internetu sam naisao na sledeci slucaj,ali presuda jos nije doneta jer je predmet u toku:
Kompanija X je godinama pravila neki operativni sistem.2000 ta kompanija bankrotira i gasi se.2005. druga kompanija Y bez ikakvog plaćanja licence (i već šta treba) na svoju ruku počinje da pravi taj sistem pod drugim nazivom (čak su i navodili javno na netu da je njihov sistem baziran na tom).
Gazda ugašene kompanije X,inače programer,čovek koji je i osmislio ovaj sistem tuži kompaniju Y zato što kompanija nije od nikog dobila prava da koristi odnosno svoj sistem bazira na njegovom.
Kakve su šanse da bivši gazda uspe u sporu,pošto po meni pravno lice,kompanija X od koga je trebala biti kupljena licenca ne postoji :confused: ?

o kojem OS-u se radi?

smicko
08.04.2010., 13:39
Goruće pitanje :)...
Potpisala sam s jednom firmom autorski ugovor na određeno vrijeme od 1. 1. do 1. 7. Otkazivanje ugovora je moguće jedino 1.5. ili se ugovor automatski nastavlja i nakon 1. 7. na sljedećih 6 mjeseci. Znači 1. 5. oni mene otkazuju ako me ne žele nakon 1. 7. (znači 2 mjeseca prije isteka ugovora).
I zovu oni mene danas da bi oni ipak sad otkazali ugovor jer je recesija.
Jel oni to mogu?
Jer po ugovoru me mogu otkazati samo 1. 5., nema stavki o drugačijem raskidanju govora.

sibi
09.04.2010., 22:18
ne znam zasto mi se cini da si citirao krivi clanak za njegov post :)

meni se ne čini :D

nositelj materijalnih aspekata autorskog prava je u pravu. ako taj ne dopusti kopiranje onda je zabranjeno (glupo zvuči?).

ponavljam - umnožavanje u bilo kojem obliku => stvaranje kopija => stvaranje kopije datoteke (koja postoji negdje) na vlastitom računalu...

valjda je sad jasnije...

robihr
10.04.2010., 00:01
meni se ne čini :D

nositelj materijalnih aspekata autorskog prava je u pravu. ako taj ne dopusti kopiranje onda je zabranjeno (glupo zvuči?).

ponavljam - umnožavanje u bilo kojem obliku => stvaranje kopija => stvaranje kopije datoteke (koja postoji negdje) na vlastitom računalu...

valjda je sad jasnije...

ne trebas mi objasnjavati ovo...

nego govorim o tome da je po nasem zakonu legalno skidati i reproducirati zakonom zasticena autorska dijela za privatne potrebe (zahvale josipovicu i zampu sto pretpostavljaju da su svi hrvati pirati pa placamo naknadu za to).

ovaj clanak sto si ti citirao se prvenstveno odnosi u digitalnom smislu na upload, dok nije zabranjeno skidanje zar ne? :ne zna:

sibi
10.04.2010., 08:45
ne trebas mi objasnjavati ovo...

nego govorim o tome da je po nasem zakonu legalno skidati i reproducirati zakonom zasticena autorska dijela za privatne potrebe (zahvale josipovicu i zampu sto pretpostavljaju da su svi hrvati pirati pa placamo naknadu za to).

ovaj clanak sto si ti citirao se prvenstveno odnosi u digitalnom smislu na upload, dok nije zabranjeno skidanje zar ne? :ne zna:

ne...

robihr
10.04.2010., 10:48
ne...

(1) Pravo distribucije je isključivo pravo stavljanja u promet izvornika ili primjeraka autorskog djela prodajom ili na koji drugi način te njihova nuđenja javnosti u tu svrhu.

distribucija=upload (bilo to torrenti ili neka ddl stranica)
download se ne smatra distribucijom.

sto se tice prava na reproduciranje, istina autor ima sva prava na to, ali ako uzmes u obzir ove clanke zakona

Reproduciranje autorskog djela za privatno i drugo vlastito koriŠtenje

Članak 82.

Fizička osoba može reproducirati autorsko djelo na bilo koju podlogu ako to čini za privatno korištenje, kao i reproducirati autorsko djelo u obliku fotokopije i za drugo vlastito korištenje, koje nema izravno ili neizravno komercijalnu svrhu i nije namijenjeno ili pristupačno javnosti. Nije dopušteno reproduciranje cijele knjige osim ako su primjerci te knjige rasprodani najmanje dvije godine, grafičkih izdanja glazbenih djela (u daljnjem tekstu: notni materijal), elektroničkih baza podataka, kartografskih djela kao ni izgradnja arhitektonskog objekta, ako ovim Zakonom ili ugovorom nije drukčije određeno.
Pravo na naknadu za reproduciranje autorskog djela za privatno ili drugo vlastito koriŠtenje

Članak 32.

(1) Kad se autorsko djelo može reproducirati bez autorovog odobrenja u skladu s odredbama članka 82. ovoga Zakona, autor djela za koja se, s obzirom na njihovu prirodu, može očekivati da će bez njihova odobrenja biti reproducirana fotokopiranjem ili snimanjem na nosače zvuka, slike ili teksta za privatno ili drugo vlastito korištenje, ima pravo na odgovarajuću naknadu od prodaje tehničkih uređaja i praznih nosača zvuka, slike ili teksta.

vidjet ces da reproduciranje u privatne svrhe je zakonito.

zakljucak kao sto su ljudi vec prije naveli je: download je sasvim legalan kod nas ako se skida u privatne svrhe, te se dalje ne distribuira, tj ne uploada se dalje.

sibi
10.04.2010., 18:58
distribucija=upload (bilo to torrenti ili neka ddl stranica)
download se ne smatra distribucijom.........

ovi članci što si ih citirao odnose se na legalne, od autora odobrene kopije.
ali najbolje da recimo pitaš nekoga kome je ovo posao (pravilno tumačenje ZASP-a) jer iz vlastitog iskustva, malo je toga jasno samo iz čitanja odredbi.

robihr
10.04.2010., 19:50
ovi članci što si ih citirao odnose se na legalne, od autora odobrene kopije.
ali najbolje da recimo pitaš nekoga kome je ovo posao (pravilno tumačenje ZASP-a) jer iz vlastitog iskustva, malo je toga jasno samo iz čitanja odredbi.

pa govorim ti ono sto je sam josipovic koji je covjek iza ovog zakona rekao. kada su ga pitali za zamp i ovaj zakon on je prokomentirao nesto u smislu: "ovaj zakon je u skladu sa europskim, sada kada netko skida sa interneta, ne mora se misliti da li je sadrzaj legalan ili nelegalan, svi placaju naknadu, pa nemaju straha da ce biti kaznjeni..."
naravno to sam mozda malo izvrnuo iz konteksta ali to je smisao onog sto je on rekao. steta sto nemam neki link od tog intervjua.

Mađioničar TC
17.04.2010., 09:12
Ima li netko primjer ugovora o autorskom djelu?
Moram ispostaviti jedan račun ua jednu predstavu a bez ugovora ne mogu

TNX

Stefano!

Kolega možete otići do porezne uprave gdje vam mogu dati fotokopiju autorskog ugovora.
A na ovome linku (http://www.afc-loro.co.rs/cms/mestoZaUploadFajlove/ugovor_o_autorskom_delu_.pdf)možete vidjeti primjer ugovora o autorskom djelu iz susjedne nam republike

ZERObravo
18.04.2010., 16:20
Pozdrav svima!
Prvo pitanje, da li je moguće sklopiti autorski ugovor između fizičkih osoba?:ne zna:
Drugo pitanje, ako se npr. radi o fotografiranju na privatnim zabavama, vjenčanjima, krštenjima u restoranima, i u slučaju posjete inspekcije rada ili bilo koje druge, da li je takav autorski ugovor pravovaljan? da li ga inspekcija priznaje
jednako ako i obrtnicu ili npr. ugovor o djelu?:ne zna:
Eto molim sve pravnike i knjigovođe ako znaju odgovor da ga podjele s nama :)

HVALA!
:s

robihr
18.04.2010., 23:30
Pozdrav svima!
Prvo pitanje, da li je moguće sklopiti autorski ugovor između fizičkih osoba?:ne zna:
Drugo pitanje, ako se npr. radi o fotografiranju na privatnim zabavama, vjenčanjima, krštenjima u restoranima, i u slučaju posjete inspekcije rada ili bilo koje druge, da li je takav autorski ugovor pravovaljan? da li ga inspekcija priznaje
jednako ako i obrtnicu ili npr. ugovor o djelu?:ne zna:
Eto molim sve pravnike i knjigovođe ako znaju odgovor da ga podjele s nama :)

HVALA!
:s

nisam ti bas siguran da se fotografije sa krstitki i vjencanja mogu svrstati u autorski zasticena djela, pa ti vjerovatno to ne bi priznali. ali tko zna :ne zna:

ZERObravo
18.04.2010., 23:36
fotografija je fotografija, bio na njoj kultivator ili celebrity ili mladenci.... podliježe autorskom pravu....

2) Autorska djela jesu osobito:

– jezična djela (pisana djela, govorna djela, računalni programi),

– glazbena djela, s riječima ili bez riječi,

– dramska i dramsko-glazbena djela,

– koreografska i pantomimska djela,

– djela likovne umjetnosti (s područja slikarstva, kiparstva i grafike), bez obzira na materijal od kojega su načinjena, te ostala djela likovnih umjetnosti,

– djela arhitekture,

– djela primijenjenih umjetnosti i industrijskog dizajna,

– fotografska djela i djela proizvedena postupkom sličnim fotografskom,:top:

– audiovizualna djela (kinematografska djela i djela stvorena na način sličan kinematografskom stvaranju),

– kartografska djela,

– prikazi znanstvene ili tehničke prirode kao što su crteži, planovi skice, tablice i dr.

Mađioničar TC
19.04.2010., 18:01
Pretpostavljam da ti zavisi o godišnjim prihodima i količini prihoda od te djelatnosti...najbolje da odeš u poreznu upravu i pitaš...

mystic...
01.05.2010., 22:26
Molim pomoć. Trenutno sam zaposlena preko student servisa, ali do 9.mj.planiram diplomirati i onda će mi dalje najvjerojatnije ponuditi autorski ugovor. Zanima me što bi to značilo za mojih trenutnih cca 2500kn zarade i što je sa mojim zdravstvenim osiguranjem koje trenutno kao student imam preko firme gdje rade starci...Hvala unaprijed :-)

mariana3
22.05.2010., 14:28
Pozdrav!

Zanima me na koji se način u praksi može zaštiti autor koji piše (npr. knjigu, priče...) pod pseudonimom? Dakle, kakve predradnje treba učiniti da bi bilo jasno kako je autor Ivica Ivic ista osoba kao i autor Ivica Ivic koji pise pod pseudonimom John Johnson? Ima li tko osobno iskustvo?

Hvala :)

mariana3
12.08.2010., 13:26
Pozdrav!

Zanima me na koji se način u praksi može zaštiti autor koji piše (npr. knjigu, priče...) pod pseudonimom? Dakle, kakve predradnje treba učiniti da bi bilo jasno kako je autor Ivica Ivic ista osoba kao i autor Ivica Ivic koji pise pod pseudonimom John Johnson? Ima li tko osobno iskustvo?

Hvala :)

Ok, nekako mi se čini logičnim da se to može riješiti nekako (?) kod javnog bilježnika ovjerom da je osoba x ista ona koja će pisati pod pseudonimom y... valjda. :ne zna:

Zar nitko nema iskustva s tim, makar i teoretska?

web'
04.09.2010., 10:17
Pozdrav,

Da li mi tko može reći tko je kriv ako se na web stranici objave zaštićeni ili nedolični sadržaji?
Da li je to vlasnik stranice, administrator stranice ili onaj koji objavi?

Ako je administrator kriv, zašto? Ne može administrator znati da li je npr. neki video u legalnom vlasništvu osobe koja ga objavi? Uz ovo administrator ne može odmah reagirati kod objave zaštićenog sadržaja pa da ga odmah makne (ipak je potrebno neko vrijeme).

Ako je osoba koja objavi kriva na koji način je se može okriviti? Korisnik se može registrirati na stranici, ali on može dati lažne podatke. Može dati čak i lažnu IP adresu i time se nikako ne može odrediti tko je objavio sadržaj. Pošto se ne može odrediti inicijator da li se odgovornost seli na vlasnika stranice.

Evo samo još jedan primjer:
Netko na forum.hr objavi dio filma. Zbog zaštite autorstva adiministrator će maknuti sadržaj za npr. 30 minuta i eventuralno zabraniti pristup korisniku koji postavio taj sadržaj. Znači ovaj sadržaj je bio objavljen i ljudi su ga mogli downloadat. Što ako vlasnik filma odluči tužiti forum.hr. Tko je kriv forum.hr, administrator ili korisnik do kojeg se možda ne može doći???

tome
04.09.2010., 14:33
Nekako sumnjam da ćeš dobiti jasan i jednoznačan odgovor kakav tražiš. Prepostavljam da bi netko tko se u to razumije trebao sjesti i proučiti konkretnu praksu koju sudovi primjenjuju, a ti bi trebao opisati stvarni ili osmisliti hipotetski slučaj u koliko je moguće više konkretnih detalja.

Primjerice, je li objavljivanje nekog materijala suprotno autorovom dopuštenju kazneno djelo? Da li se goni po službenoj dužnosti? Je li onaj koji ga je objavio znao da autor ne dopušta takvu upotrebu djela? Je li administrator web-stranica to znao? Je li, i kada je obaviješten da je takva upotreba nedopuštena? Ako jest, zašto je trebao vjerovati tome koji ga je obavijestio? Je li korisnik koji je objavio djelo koristio plaćenu uslugu firme u kojoj administrator radi? Itd...

Uzmi, recimo, slučaj da A zakupi nekakav "premium" account na sajtu za objavu fotografija kod B-a. Onda A objavi fotografiju. Onda se C javi B-u i kaže da je on autor objavljene fotografije i traži od B-a da je makne ili će ga tužiti. Onda je B makne. Onda se A javi B-u i kaže da je izgubio kupca za fotografiju jer ju je B maknuo, a kako je A platio B-u uslugu, sada će ga tužiti za izgubljenu dobit. I što će sada jadni B koji je između A-a i C-a?

Pogreška koju je B ovdje učinio jest što se igra suca. U tom konkretnom slučaju je B obvezan A-u pružiti uslugu i štititi njegove interese, jer je u obveznom odnosu s njime. S druge strane, on C-a može uputiti na sud, gdje će C zatražiti od suda privremenu mjeru kojom će onda doći pred B-a i sada B po nalogu suda privremeno ukloni fotografiju dok se stvar ne riješi između C-a i A-a čiji je identitet B otkrio isto temeljem sudskog naloga.

No, recimo da je objavljena fotografija nekakva fotografija čije samo objavljivanje predstavlja kazneno djelo? Npr. ako A objavi fotografiju gole djece. Je li to pedofilska fotografija ili bezazlena fotografija djece? Kako će B ovdje presuditi? On nije sud. U tom slučaju, pošto B sumnja na kazneno koje se goni po službenoj dužnosti, B može skrenuti pažnju na to policiji, pa neka ona sakupi činjenice i preda ih državnom odvjetniku koji će onda odlučivati o čemu se radi.

Dakle, ovo stvarno jest pitanje samo za konkretni slučaj i kada dođe do problema, odn. kada B posumnja na nešto, onda najbolje treba pitati vezano uz baš konkretni slučaj.

Bitno je samo da se ti ne igraš suca, jer samo suci smiju utvrđivati činjenice i onda po njima suditi. U suprotnom se izlažeš mogućnosti tužbe s one strane s koje je ne očekuješ. S druge strane, ako ti netko neku uslugu nije platio, tome nisi ništa dužan, niti obavezan - točnije dužan si onoliko koliko ti je plaćeno.

Sve gornje IMHO. Ja nisam odvjetnik!

morgana le fay
04.09.2010., 14:54
Nisam pravnik, znam samo iz iskustva kao autor kako to vani ide.

Više puta sam prijavljivala kad bi netko drugi postao moju sliku na svoj deviantART, facebook, flickr, photobucket i slično. U svakom slučaju, ja bih poslala "cease and desist letter" tj. e-mail u kojem navodim pod krivičnom i materijalnom odgovornošću da sam ja autor tog djela i da korisnik nema pravo objavljivati ga i nakon toga se dotični rad makne sa stranice, ja sretna i zadovoljna i nikoga ne tužim.
Bilo je situacija kad je netko stavio sadržaj na stock stranice gdje se plaća dowload slika, dakle možda je dotična osoba nešto i zaradila, ali radi 10ak dolara se ne isplati natezati, meni je bitno da je rad maknut.

Ti kao vlasnik/administrator stranice možeš (moraš!) napisati svoje uvjete korištenja, u kojima navodiš da je korisnicima zabranjen upload bilo kakvih djela zaštićenih autorskim pravom - ti ne možeš znati je li to istina dok ti netko ne prijavi kršenje prava i ovime si se ogradio od toga da će netko tebe osobno ganjati. Ali si kao administrator dužan na pritužbu odgovoriti i maknuti djelo sa stranice, a možda i banirati korisnika, ovisi koliko je teška povreda.

Ukoliko se administrator stranice ogluši na pritužbu, moj DMCA notice ide direktno vlasniku hostinga i u tom slučaju on je dužan riješiti taj problem (ako je u državi koja je potpisala Bernsku konvenciju) i može suspendirati cijelu stranicu.

Tek treći korak je sudska tužba, ali do njega ne dolazi često.

Fabulous
06.09.2010., 00:57
Molim za pomoć! Imam firmu i upravo radim internet stranicu. Koristila bi muziku - nekoliko stranih izvođača, pa me zanima što je sa autorskim pravima. Da li trebam plaćati muziku koju mislim staviti na stranicu, ako da, kako se kreću cijene, i kome da se obratim? Dali mogu imati problema (inspekcija, kazne) ako jednostavno stavim muziku i nikom ništa. Možda griješim, ali čini mi se da kod nas te stvari skoro nitko ne plaća plaća. Hvala na odgovoru!

JPK
06.09.2010., 01:03
Evo samo još jedan primjer:
Netko na forum.hr objavi dio filma. Zbog zaštite autorstva adiministrator će maknuti sadržaj za npr. 30 minuta i eventuralno zabraniti pristup korisniku koji postavio taj sadržaj. Znači ovaj sadržaj je bio objavljen i ljudi su ga mogli downloadat. Što ako vlasnik filma odluči tužiti forum.hr. Tko je kriv forum.hr, administrator ili korisnik do kojeg se možda ne može doći???

Nitko na forumu ne može objaviti film, jer forum ne podržava velike datoteke. Može objaviti link na Rapidshare, Youtube, ili torrent datoteku, a onda su dotični servisi ti koji krše autorska prava, a ne forum. Isto tako, Google pruža hrpetinu linkova na piratski sadržaj, ali nije odgovoran za kršenje jer nije objavio nikakav autorski materijal.

Fabulous
08.09.2010., 20:55
Zar nitko ne zna kako to ide s autorskim pravima za stranice????

tome
11.09.2010., 11:56
Zar nitko ne zna kako to ide s autorskim pravima za stranice????Odi na web-stranice ZAMP-a, imaš dokument s tantijemima koje moraš platiti ZAMP-u i onda možeš otvarati online-radio i što god želiš.

www.zamp.hr

Nazovi ih ili pošalji e-mail, sve će ti biti pojašnjeno.

Noemi
13.09.2010., 23:28
Citam ovaj clanak http://www.tportal.hr/moda/moda/86141/Lazne-Ljupkine-lutkice-na-svakom-uglu.html i ostao mi je ? iznad glave.

Ako sam dobro shvatila nitko ne smije prodavati odjevne predmete s nasivenim lutkicama?:confused:

Da li je to moguce?

Izgleda mi skroz bez veze, ok da je patentirala neku lutku posebnu po necem, ali patentirati ideju sivanja lutke na odjevni predmet :confused:

darthraven
14.09.2010., 09:06
Vjerojatno je nekakav posebni dizajn lutke u pitanju, novinari često izostave polovicu informacija.

Ako ne, ja idem patentirati gumbe :)

Noemi
14.09.2010., 11:57
Vjerojatno je nekakav posebni dizajn lutke u pitanju, novinari često izostave polovicu informacija.

Ako ne, ja idem patentirati gumbe :)

Mislim da nije jer su i cure na modu komentirale da su lutke kakve Ljupka prodaje vec vidjene davnih dana....i spominje se kako su na tv-u cak prikazali (sram ih bilo) kako napraviti lutku na odjeci.

Salu na stranu, zanima me s pravnog gledista, (nemam se namjeru baviti time) da li se smije ili se ne smije napraviti lutkicu na npr. jakni i to prodavati? Bas nikakvu ili sam takvu kakva je Petit Jolie?

Trci brzo patentirati gumbe:zvrko: ja cu kvake :raspa:

Noemi
14.09.2010., 11:58
Molim moderatore da presele na pravo:misli:

tome
14.09.2010., 22:06
Radi se o normalnoj i uobičajenoj zaštiti *dizajna*. Posve ista stvar kao što se ne smije plagirati ili krivotvoriti drugu dizajnersku odjeću ili obuću. Ili kao što se, recimo, ne smije koristiti zaštićene likove (npr. onu Hello Kitty ili neke likove iz crtića i sl.) bez dopuštenja nositelja intelektualnih prava.

Ti smiješ šivati lutkice na krpice. Ne smiješ kopirati njen dizajn, a o tome se radi u članku - o krivotvorinama dizajna. Očito je da ljudi traže i kupuju baš taj njen dizajn i onda dobiju zapravo tuđu krivotvorinu, a ne njeno originalno djelo, čime su prevareni.

Što se gumbića tiće - samo naprijed. Kada dizajniraš neki jedinstveni gumbić svog vlastitog oblika, izgleda, javi se Zavodu za intelektualno vlasništvo na www.dziv.hr i zatraži zaštitu svog industrijskog dizajna.

Čisto da bolje razumiješ koncept, pogledaj ponekad obrasce koje ispunjavaš, recimo obrasce koji se kupuju kod Narodnih novina - tipično na njima piše da je dizajn obrasca (ne koncept tog obrasca, već dizajn, način na koji on vizualno riješen) zaštićen i ne smije se kopirati. Smiješ napraviti svoj obrazac u koji se ispunjavaju isti ti podaci, naravno, ali ne smije vizualno biti riješen na isti ili vrlo sličan način tome, jer je za to rješenje netko potrošio vremena i red je da mu se to plati, a ne da drugi kažu - "kako super pametno rješenje" i jednostavno ga počnu koristiti. Ovaj koji je na tome radio bio onda ostao kruha gladan i više ne bi bilo ljudi koji bi osmišljavali jedinstvena, nova, pametna intelektualna rješenja.

Postoji puno takvih primjera. Međutim, ništa od toga nema veze s *patentom*. Patent je nešto drugo.

P. S. Uoči da za *svoju osobnu potrebu i upotrebu* smiiješ raditi što god želiš. Kada su na TV-u pokazali kako nešto raditi (ako se radilo o dizajnu sličnom ovome u pitanju), to je bilo pokazano samo kako da nešto napraviš za sebe, a ne da zarađuješ prodajom toga

gilgamesh
14.09.2010., 23:55
http://www.wired.com/threatlevel/2010/09/first-sale-doctrine/ :bonk:
Sto zakoni u RH vele u svezi zastite intelektualnog vlasnistva/kapitala:confused:
Kupujem server (web-hosting) preko ebay-a <polovnjak>, i pripadajuci OS uz njega, Microsoft Windows Server 2003 R2 Enterprise Edition s 20 CAL-ova (http://en.wikipedia.org/wiki/Client_Access_License), Microsoft hr (http://www.microsoft.com/croatia/about/default.mspx) veli da sam u prekrsaju ako postojeci OS instaliram na server, iako je vec sve instalirano zaslugom prijasnjeg vlasnika.
Naime server je bio u pogonu i prijasnji vlasnik je server kupio nov s 20 CAL-a. dakle ja bih morao kupiti recimo Microsoft SWB (small web business) paket.
Moze i Linux ali treba imati znanje i tako dijelim ovozemaljsku matrijalisticku sudbinu svih smrtnika i eto nas do one, "vrijeme je novac, novac je vrijeme, profit je novac & vrijeme" i tako u zacaranom krugu do smrtne postelje.

Dakako, nemam znanja niti pravnih vijestina, ako kupim postojeci server s OS-om, dolete pticice iz porezne uprave :jumping: i isprazne moju lisnicu....
ili ih odvedem na burek s sirom i mlako pivo, CRNO:Pivo:?

Any clue :mudri:

Vojky
14.09.2010., 23:58
Ovisi kakav je taj prvi kupac imao licencni ugovor - ako piše da je neprenosiv, onda ti nema pravo prodati taj softver, tj. ako ga dobiješ sa serverom, nije legalan.

tome
15.09.2010., 18:25
Ako te to brine, najbolje kontaktiraj Microsoft.

Postoji hrpa praktičnih situacija kod tih licenci i teško je dobiti konkretan odgovor.

Primjerice, imaš slučaj gdje poduzeće prodaje polovna, second-hand, računala s naljepnicom da je na njima bio OEM operacijski sustav, ali su hard-diskovi obrisani od prvo vlasnika. Smije li se na to računalo instalirati Windowse i opet ih registrirati s kodom s te naljepnice koja je došla s računalom? U tom konkretnom slučaju sigurno DA zato što je poduzeće u pitanju naprosto dogovorilo sve s našim lokalnim Microsoftom.

Ili drugi primjer: imaš firmu koja u inventaru ima računala s instaliranim softverom. I onda prodaš firmu. Što sad s licencama i njihovom prenosivosti ili neprenosivosti?

U principu, dva su rješenja: ili (a) naprosto pitaš fimu u pitanju i taj dogovor onda vrijedi ili (b) ti tražiš svog odvjetnika da interpretira ugovor i onda stojiš pri toj interpretaciji.

Evo još jedan zanimljiv primjer. Na stranicama MySQL-a (odnosi se na vrijeme prije prodaje firme) se može naći pitanje koje ljudi često postavljaju, a to je kako interpretirati pojam "link" u GNU licenci. GNU je viralna licenca i ako se tvoj softver "linka" na softver koji je pod GNU-om, onda i tvoj softver mora ići pod GNU-om. No, da li se u GNU-u pod "link" misli samo na linkanje koda (proces kojim se neka programska biblioteka povezuje s drugim programskim kodom u jedinstveni izvršni program) ili to uključuje i "linkanje" programa na bazu podataka u smislu "konekcije" na bazu zbog upisa i čitanja podataka? Jer ako se misli i na ovo drugo, onda praktički nije moguće koristiti MySQL kao "besplatnu bazu" u komercijalnim programima, a što je dosta popularno.

MySQL na ovo nije nikako htio odgovoriti. Samo su rekli da oni nisu pravnici, te da onaj koga to zanima mora odgovor dobiti od vlastitog pravnika. Oni, u najbolju ruku, mogu reći da novac ne zarađuju tužeći ljude uokolo, već razvijajući program. Znači imamo situaciju da autor objavljuje nešto pod nekim licenčnim ugovorom, ali ga sam odbija interpretirati javno. S druge strane, ako ih se kontaktira s konkretnim primjerom, onda su voljni odgovoriti na konkretan slučaj (i, naravno, dogovoriti se oko svega).

Catalyst Group
23.09.2010., 00:37
Ovak, predsjednik sam jedne udruge i putem te udruge djelujem kroz nekoliko različitih brandova.

Catalyst Infection je brend poznat po organizaciji koncerata, a Catalyst Core po fotografiji.

Navedeni brendovi se nalaze pod nazivom Catalyst Group, što će ga reći da postoji otvorena mogućnost da pokrenem još neke brendove u bližoj budućnosti.

Da li ja i na koji način navedena imena mogu zaštiti, te kakve to implikacije i veze ima s međunarodnim bendovima. Npr. ako postoji nešto slično (npr. ime Catalyst Group) u Americi...?

Kako pravilno mogu obilježiti copyright na sve navedene brendove?

Hvala. :)

sibi
23.09.2010., 10:57
Ovak, predsjednik sam jedne udruge i putem te udruge djelujem kroz nekoliko različitih brandova.

Catalyst Infection je brend poznat po organizaciji koncerata, a Catalyst Core po fotografiji.

Navedeni brendovi se nalaze pod nazivom Catalyst Group, što će ga reći da postoji otvorena mogućnost da pokrenem još neke brendove u bližoj budućnosti.

Da li ja i na koji način navedena imena mogu zaštiti, te kakve to implikacije i veze ima s međunarodnim bendovima. Npr. ako postoji nešto slično (npr. ime Catalyst Group) u Americi...?

Kako pravilno mogu obilježiti copyright na sve navedene brendove?

Hvala. :)

joj al brkaš pojmove :)

kao prvo mogućnost postoji bez obzira jesu li "brendovi" pod istom kapom ili ne.
drugo, ako si kopirao tuđi "brend" naravno da postoje implikacije (hint: pitaj svog odvjetnika).
treće, ne bi išlo "copyright" za "brend" - naime, autorskim pravom se ne štiti "brend" (koji je usput pojam značajno širi od loga ili naziva).
a kad već pričamo o logu i nazivu (u narodu još poznati i kao figurativni i verbalni žig) možemo slobodno reći da se isti mogu zaštititi registracijom žiga, a temeljem Zakona o žigu.
Postupak registracije žiga provodi se u www.dziv.hr, a tamo ćeš također naći hrpu informacija o raznim vrstama intelektualnog vlasništva.

Catalyst Group
25.09.2010., 17:10
Znači meni treba registracija trademarka, odnosno žiga. Da li ima veze što je taj trademark na ENG jeziku ili ne?

sibi
26.09.2010., 09:11
Znači meni treba registracija trademarka, odnosno žiga. Da li ima veze što je taj trademark na ENG jeziku ili ne?

u principu ne bi smjelo biti problema.

ali praksa je ipak praksa, tj. ako je to u tvom području korijenska riječ ili vrlo slično (zbunjujuće) onda vjerojatno ili nećeš dobiti registraciju ili će treća strana ići na prigovor ili na žalbu...

Catalyst Group
27.09.2010., 14:07
u principu ne bi smjelo biti problema.

ali praksa je ipak praksa, tj. ako je to u tvom području korijenska riječ ili vrlo slično (zbunjujuće) onda vjerojatno ili nećeš dobiti registraciju ili će treća strana ići na prigovor ili na žalbu...

Hm, a meni logotip ide ovako npr. (znači ima točku i piše se skupa)

.catalystINFECTION - http://www.catalyst-group.info/myspace/catalyst_myspace_header_02.gif

Puni naziv je Catalyst Infection ... jel tu sad registriram puno ime ili logo... ili uz prijavu prilažem i logo?

sibi
27.09.2010., 14:16
Hm, a meni logotip ide ovako npr. (znači ima točku i piše se skupa)

.catalystINFECTION - http://www.catalyst-group.info/myspace/catalyst_myspace_header_02.gif

Puni naziv je Catalyst Infection ... jel tu sad registriram puno ime ili logo... ili uz prijavu prilažem i logo?

pa ovisi što želiš od zaštite...

ako želiš "naziv" ideš na verbalni žig
ako želiš "logo" ideš na figurativni žig

a možeš i oboje ali naravno to su dvije prijave žiga neovisne jedna o drugoj.

Catalyst Group
01.10.2010., 00:08
pa ovisi što želiš od zaštite...

ako želiš "naziv" ideš na verbalni žig
ako želiš "logo" ideš na figurativni žig

a možeš i oboje ali naravno to su dvije prijave žiga neovisne jedna o drugoj.

Aha, a to onda i više košta pretpostavljam.

Hvala!

Update - još jedno pitanje.

A što točno mogu staviti na svojem web sajtu. Dal da stavim znak (C) Copyrighta i natpis "Sva prava pridržana"... ili možda znak (R)? I kako mogu pravilno definirati da su Catalyst Infection i Catalyst Core podbrandovi Catalyst Group-a?

Da stavim (C) Catalyst Group, pa negdje drugdje napišem objašnjenje? Ili da možda stavim (C) Udruga Isengard?

Puno hvala!!!

Update.

Da li uopće znakovi C, R, TM, SM i slični kod nas imaju legalnog utjecaja, budući da su na ENG jeziku?

http://en.wikipedia.org/wiki/Trademark

okicizepa
04.10.2010., 07:46
Pozdrav!
Postavio sam ovo pitanje na nekoliko mjesta, ali bez uspjeha.
Napravio sam idejni projekt, dosta je opsežan i tema mu je vezana uz važan segment jednog grada. Zanima me na koji način mogu pravno zaštititi taj idejni projekt? Dopustio bih kopiranje i distribuciju, ali pod uvjetom da se navede ime autora. Može li se to napraviti i koliko bi me ta avantura koštala? Znači ovdje nije riječ o zaštiti patenta nego o zaštiti idejnog projekta. Ima tko kakav info?
Unaprijed hvala.

sibi
04.10.2010., 11:08
Aha, a to onda i više košta pretpostavljam.

Hvala!

Update - još jedno pitanje.

A što točno mogu staviti na svojem web sajtu. Dal da stavim znak (C) Copyrighta i natpis "Sva prava pridržana"... ili možda znak (R)? I kako mogu pravilno definirati da su Catalyst Infection i Catalyst Core podbrandovi Catalyst Group-a?

Da stavim (C) Catalyst Group, pa negdje drugdje napišem objašnjenje? Ili da možda stavim (C) Udruga Isengard?

Puno hvala!!!

Update.

Da li uopće znakovi C, R, TM, SM i slični kod nas imaju legalnog utjecaja, budući da su na ENG jeziku?

http://en.wikipedia.org/wiki/Trademark

a daj si malo truda, na www.dziv.hr, pročitaj o žigu i malo se upoznaj s tim područjem

sablja07
20.10.2010., 11:25
Tata moj je izmislio jednu igru, igra je mrak :top: i došao je na ideju da ju proba patentirati. Da li se to uopće može i odakle početi, kakav je postupak....

sibi
21.10.2010., 07:38
Tata moj je izmislio jednu igru, igra je mrak :top: i došao je na ideju da ju proba patentirati. Da li se to uopće može i odakle početi, kakav je postupak....

jučer napišem odgovor i javi mi: "Evo baš radimo kratki servis foruma..." :D

Dakle: odgovor je jednostavan. Ne može se štititi patentom (čl.5, st.6, toč.3 Zakona o patentu (http://www.dziv.hr/webcontent/file_library/izvori_inf/legislativa/nac_zakon/zakoni/zakon_patent_HR.pdf))

Inače su društvene igre jedno od najzahtjevnijih umotvorina za zaštitu...

sablja07
23.10.2010., 14:12
Hvala ti sibi na odgovoru i pomoći!

Znači trebamo naći nekoga tko bi to proizvodio, dobru reklamu napraviti i prodavati...

sibi
23.10.2010., 16:30
Hvala ti sibi na odgovoru i pomoći!

Znači trebamo naći nekoga tko bi to proizvodio, dobru reklamu napraviti i prodavati...

to je finale. prije toga, smisliti i zaštititi neki logo i naziv dobar, možda dizajm ploče ili figurica ili igraćih karti (ne znam kakva je igra...) i tek onda na pregovore s korporacijama :D

Aliera
03.11.2010., 00:16
Tema u vezi ovoga je pokrenuta na Modi klik (http://www.forum.hr/showthread.php?t=594726), a ja otvaram ovdje da netko razjasni o čemu se tu radi.

Dakle, Ljupka Gojić je pokrenula svoju liniju odjeće, gdje su na majice našivene curice, lutkice, kako god ih zovu. Sad su po novinama klik (http://www.ezadar.hr/clanak/ljupka-gojic-tuzi-zbog-curica) počeli pričati o tužbama protiv krivotvoritelja.
Na navedenoj temi na Modi su se javile cure koje su prije na forumu oglasile da prodaju takve odjevne predmete i tada im se javila osoba koja je htjela da se na njenu majicu sašije ta lutka.
Nakon što djevojka dala svoju adresu da joj navodni kupac pošalje majicu stiže pismo od odvjetnice(čitaj: navodni kupac) koja objašnjava da su one prekršile zakon i traži 15000 kn odštete od njih. Evo jedan slučaj je da se cura nagodila i plaća neku manju svotu, od nekoliko tisuća kuna. Dvije su se javile, a ima ih očito još.
slučaj 1 (http://www.forum.hr/showpost.php?p=29767153&postcount=12)
slučaj 2 (http://www.forum.hr/showpost.php?p=29785765&postcount=74)

Da li je ovakvo postupanje u skladu sa zakonom? Mogu li oni poslati zahtjev za odštetom bez točnog navođenja što je zaštićeno tim imenom?
I tražiti odštetu u pismu, bez vještačenja?

Katrin
03.11.2010., 08:48
Da li je ovakvo postupanje u skladu sa zakonom? Mogu li oni poslati zahtjev za odštetom bez točnog navođenja što je zaštićeno tim imenom?

Mogu i ja tebi poslati zahtjev za isplatom neke svote, pa app :mig: ovo je hvatanje na galamu i naravno da bez odluke suda o tome cure nisu duzne platiti odstetu. Razumijem da su platile u strahu zbog novih troskova i vjerojatno godina i godina sudjenja, pogotovo s poznatom osobom.

Ljupka je mogla zastiti postupak izrade svojih curica, odnosno nekih specificnosti, ne samu ideju izrade takvih dodataka na odjecu. Ukoliko netko radi istu stvar i prodaje ju pod nazivom koji koristi Ljupka onda krsi zakon. U drugim slucajevima ne.

Mnoge velike trgovine, tipa Zare, imaju evidentno komade nadahnute :D kolekcijama poznatih dizajnera i nitko ih ne tuzi. Prodaju slicnu stvar pod svojim brandom, sto im nitko ne moze zabraniti. Da prodaju kopiju LV kao LV onda je druga prica.

Nisam strucnjak za autorska prava pa neka me ispravi netko ako grijesim, ali zaista ne vidim koje bi bile osnove za te tuzbe. Da ne kazem koliko je ljigavo prijetiti tuzbom i naplatom 15.000 kn nekoj forumasici kojoj je previse platiti i Ljupkinu majicu :rolleyes:

baja
03.11.2010., 09:07
Nisam strucnjak za autorska prava pa neka me ispravi netko ako grijesim, ali zaista ne vidim koje bi bile osnove za te tuzbe. dakle, ako nema osnove - cure ih mogu tužiti za ucjenu/iznudu?

Aliera
03.11.2010., 12:09
dakle, ako nema osnove - cure ih mogu tužiti za ucjenu/iznudu?

Očito mogu. Katrin hvala na odgovoru.:)

johnnyBlack
03.11.2010., 14:06
Tema u vezi ovoga je pokrenuta na Modi klik (http://www.forum.hr/showthread.php?t=594726), a ja otvaram ovdje da netko razjasni o čemu se tu radi.
.
.
.

Da je nešto moguće zaštititi na taj način onda bi Lacoste davno zaštitio polo majice kratkih rukava pa ih nitko drugi ne bi radio.

Sve ovisi koliko su te "krivotvorene" majice bile zapravo slične originalu, te jesu li se prodavale uz neovlašteno korištenje zaštićenog registriranog znaka.

Ovako, na prvu, rekao bi da su forumašice koje nešto plaćaju pale na foru.

johnnyBlack
03.11.2010., 14:21
dakle, ako nema osnove - cure ih mogu tužiti za ucjenu/iznudu?

Sumnjam da ih mogu tužiti za ucjenu/iznudu.

A ima li osnove za tužbu utvrđuje sud, a ne nečije mišljenje na forumu :)

sibi
03.11.2010., 16:08
Da je nešto moguće zaštititi na taj način onda bi Lacoste davno zaštitio polo majice kratkih rukava pa ih nitko drugi ne bi radio.

Sve ovisi koliko su te "krivotvorene" majice bile zapravo slične originalu, te jesu li se prodavale uz neovlašteno korištenje zaštićenog registriranog znaka.

Ovako, na prvu, rekao bi da su forumašice koje nešto plaćaju pale na foru.

je se ne bih usudio ići niti na prvu, a bogam niti na drugu... puno je toga nedefinirano, a ljudi koji ne poznaju pravo IV-a vrlo često kopiraju tuđe, jer eto: "šta on meni može zabraniti da ga kopiram do zadnjeg detalja?!*% :confused:" i onda još nadodaju "pa kakva je ovo država kad čovjek ne može slobodno kopirati..."

Katrin
03.11.2010., 16:10
Ovo sto radile cure na forumu nije bilo kopirano do zadnjeg detalja... A i da je, nisu to nikom podvaljivale pod JP.

morgana le fay
03.11.2010., 16:46
Pratila sam "uradi sama" topic u doba dok su nicale te curice na sve strane i
1. nijedna nije bila identična "originalu", budući da je sam patchwork dizajn prilično jednostavan naravno da su neke sličnosti postojale, ali nisu izgledale kao namjerna kopija nečijeg dizajna
2. nijedna nije oglašavana pod JP imenom, sve je bilo transparentno
3. nakon toga druge forumašice su im se javljale s željom da ih naprave i njima, znajući da to nije JP
4. neke od tih "tuženih" nisu prodale nijedan svoj rad

sibi
03.11.2010., 17:15
da, da...

nisam ih ja osuđivao niti to mogu. jednostavno sam pokušao dočarati stvarnu razinu svijesti o IV-u u HR. a to je sub zero.
ono što sam prethodno rekao su stvarne životne situacije kao uostalom i predmetna s JP.

a da je odvjetnica posebna priča... ako je ona priča istinita - osobno bih, da se to meni dogodilo, tražio račun za takvo nešto i navratio do nekoliko institucija

johnnyBlack
04.11.2010., 10:27
da, da...

nisam ih ja osuđivao niti to mogu. jednostavno sam pokušao dočarati stvarnu razinu svijesti o IV-u u HR. a to je sub zero.
ono što sam prethodno rekao su stvarne životne situacije kao uostalom i predmetna s JP.

a da je odvjetnica posebna priča... ako je ona priča istinita - osobno bih, da se to meni dogodilo, tražio račun za takvo nešto i navratio do nekoliko institucija

To je klasična ako-prođe-prođe fora. Sjećam se s predavanja Trgovačkog prava da ima dosta takvih slučajeva kad ti pokušavaju nešto podvaliti, a ljudi obično čim im se netko potpiše kao 'odvjetnik' vjeruju u autoritet i prestanu razumno razmišljati.

Prije je bila neka fora da ti bez pitanja pošalju neke rokovnike i onda te traže da im platiš jer budući da ih nisi vratio sigurno ih i koristiš.

O ovom konkretnom slučaju se ne može baš puno više reći jer ne znamo što je zapravo kod tih majica zašticeno, po mom mišljenju zašticen je vjerojatno industrijski dizajn, a prema DZIV :

Dizajn je vanjski izgled (pojavnost) nekog proizvoda u cjelini ili dijela proizvoda, koji proizlazi iz njegovih obilježja.

Industrijskim dizajnom kao jednim od oblika intelektualnog vlasništva štite se prostorna ili plošna obilježja proizvoda (industrijski ili zanatski proizvedenog predmeta), vidljiva pri njegovoj normalnoj (namjenskoj) uporabi. Prostorna obilježja su oblik i obris proizvoda, a plošna obilježja su šare, crte, boje, tekstura te kombinacije navedenih obilježja.

Zaštićeni (registrirani) industrijski dizajn osigurava nositelju (vlasniku) isključivo pravo korištenja, odnosno izrade, ponude, stavljanja u promet, te uvoza ili izvoza proizvoda u kojem je industrijski dizajn sadržan ili na kojeg je industrijski dizajn primijenjen.

Zaštićeni dizajn predstavlja intelektualno vlasništvo čiju uporabu vlasnik može odobriti drugim osobama na određeno vrijeme davanjem licence ili ga može u potpunosti prenijeti na drugu osobu.

Temeljni uvjeti koje neki dizajn mora zadovoljiti za priznanje zaštite su novost i individualni karakter dizajna, te da njegova obilježja nisu isključivo uvjetovana tehničkom funkcijom.

baja
04.11.2010., 15:13
Sumnjam da ih mogu tužiti za ucjenu/iznudu.
zašto?

naime, ja ne razumijem ovakvu odvjetničko postupanje - odvjetnica, pod nickom, proganja djevojke koje izrađuju slične majice, pošalje im narudžbe za iste, a nakon što dobije njihove osobne podatke (vezane za narudžbu) prijeti im se tužbom/oduzima izrađene majice

interesira me da li je ovakvo postupanje legalno

hvala :)

sibi
04.11.2010., 15:58
zašto?

naime, ja ne razumijem ovakvu odvjetničko postupanje - odvjetnica, pod nickom, proganja djevojke koje izrađuju slične majice, pošalje im narudžbe za iste, a nakon što dobije njihove osobne podatke (vezane za narudžbu) prijeti im se tužbom/oduzima izrađene majice

misliš kao poticanje na počinjenje? hm, nisam pravnjak ali ak bi se napravili mutavi... i "naručitelj" je znao da se radi o krivitvorinama, ali je ipak naručio :D

johnnyBlack
04.11.2010., 16:03
zašto?

Iznuda:
Tko s ciljem da sebi ili drugome pribavi protupravnu imovinsku korist, silom ili ozbiljnom prijetnjom prisili drugoga da što učini ili ne učini na štetu svoje ili tuđe imovine, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

Tu nema sile i prijetnje. Ona je samo rekla da će ih tužiti, a svatko ima pravo tužiti svakoga - na sudu je da odluči da li tužba ima osnovu.

Još ću jednom naglasiti da nisam pravnik već ekonomist ali mi je zbog posla priča oko intelektualnog vlasništva i Zakona o autorskim pravima vrlo bliska.

baja
04.11.2010., 21:58
Iznuda:....hvala
ali ja nisam bila dovoljno precizna ni jasna

dogodilo se, navodno, ovo;

Ovak vam to ide, napraviš majicu sličnu kao što je Ljupkina, oglasiš ju na netu. Javi ti se cura/žena, pohvali tvoje radove, pita dal radite i crne i dal ti može poslat na kućnu adresu svoju praznu majicu pa da ti na njoj napraviš "curicu". Kažeš može, i odeš pobrat umjeto majice Upozorenje radi povrede autorskih prava na modni dizajn i zahtjev za isplatom naknade štete.

To šalje njezina odvjetica, Ivana S.G.

Sve ti lijepo objasni, baci cifre i na kraju je iznos za štetu i ostalo 15,000 kn (i još piše da me poziva da to platim u duhu dobrih poslovnih običaja i poslovne prakse :rofl:). Skoro sam se srušila kad sam to pročitala.

Ja sam se uspjela "nagoditi" sa odvjetnicom, da se to sve povuče. Tj. da ne isplaćujem 15 000 kn Ljupki nego samo platim odvjetnici naknadu za slanje upozorenja. Taj iznos je nekoliko tisuća kn. To još uvijek plaćam i ne pada mi na pamet radit "curice" :lol: Neznam koliko je to po zakonu, ali tak sam mogla poslat nečiju tuđu adresu (recimo bilo kojoj curi koja mi se ne sviđa :zubo:, ili bivšoj "šefici") i njoj i došlo to pismo. :ne zna: I bila bi u govnima u kojima sam ja tad bila.

Mislila sam ić dalje al ne isplati se, jer trebaš plaćat odvjetnika, troškove.. I na kraju neznaš kak će sve ispast.

Eto to vam je to. Pazite kome dajete svoje adrese :D E da, i prodavala sam ih tu na forumu, nemogu se sjetit nicka od odvjetnice. :misli:

Odmah sam išla upozorit druge cure, 2 mi se odmah nisu javile, čula sam se s njima nakon par dana i od njih je isto izmuzla adresu i poslala im upozorenja. Ostala sam u kontaktu samo s 1, ona se isto nagodila za par tisuća kn.

i ovdje (http://www.forum.hr/showpost.php?p=29824980&postcount=486) još ima nešto pojašnjenja

da li odvjetnica smije ovako postupati???
meni, laiku, ovo izgleda kao zastrašivanje na koje je, nažalost, nasjela djevojka
i "naručitelj" je znao da se radi o krivitvorinama, ali je ipak naručio :D k tomu se još i lažno predstavljao :D

johnnyBlack
05.11.2010., 12:29
hvala

da li odvjetnica smije ovako postupati???
meni, laiku, ovo izgleda kao zastrašivanje na koje je, nažalost, nasjela djevojka
k tomu se još i lažno predstavljao :D

Očito smije :) Lažno predstavljanje na Internetu, na javnom forumu? Teško da bi to netko ozbiljno shvatio.

Nego, mene zanima da li je dotična forumašica mogla tužiti odvjetnicu zbog poticanja na kazneno djelo? Ili gledam previše filmova?

tome
05.11.2010., 13:46
Tu nema sile i prijetnje. Općenito govoreći, i prijetiti nekome prijavom za počinjenje kaznenog djela iako znaš da kazneno djelo nije počinjeno je prijetnja. Je li to ovdje slučaj, to ne mogu reći.da li odvjetnica smije ovako postupati???Vjerojatno je najbolje je tražiti očitovanje Hrvatske odvjetničke komore. Ne košta ništa.

tinkerbell
05.11.2010., 21:11
http://www.forum.hr/showpost.php?p=29840221&postcount=643

evo jedna djevojka je na forum stavila pismo koje su cure primale od "odvjetnice"...molila nekoga od pravaša da iskomentira ovo...stvarno me zanima...više ima na temi na modi (ako se uspijete probiti kroz par dječjih "moj tata je jači od tvog" postova)....na strani 14 su slike "kopija" i origigi majca...
http://www.forum.hr/showthread.php?t=594726&page=14

clea...
05.11.2010., 23:52
Smatram da dotična odvjetnica svojim ponašanjem nije ostvarila obilježja nekog kaznenog djela, ali je opako prekršila Kodeks odvjetničke etike.
Naime, u Kodeksu između ostaloga stoji:

VI. ODNOS PREMA PROTIVNOJ STRANCI

73. Odvjetnik treba i prema protivnoj stranci nastupati obzirno i objektivno, nastojeći time stvoriti uvjete da se spor što prije riješi u obostranu interesu.
74. Odvjetnik ne smije ostvarivati zahtjeve neprimjerenom, npr. neuobičajeno oštrom, uporabom inače zakonom dopuštenih sredstava.
75.Odvjetnik ne smije iskoristiti neupućenost, zabludu ili plašljivost protivne stranke, osobito ako ona nema pravnog zastupnika, zato da bi postigao neopravdani uspjeh za svoju stranku.
76. Ako protivna stranka sama nije obzirna, pomirljiva, uviđavna ili objektivna, odvjetnik smije prema njoj postupati odlučno, osobito onda kad bi izostanak takva nastupa štetio opravdanim interesima njegove stranke i poticao protivnu stranku na bezobzirnost i još veći neosnovani otpor.
77. Prije nego što pokrene postupak, odvjetnik redovito treba opomenuti protivnu stranku, dajući joj primjereni rok za dobrovoljno ispunjenje spornog zahtjeva, osim ako je stvar hitna ili ako je riječ o očito obijesnu i nepopustljivu protivniku.
78. Odvjetnik ne smije dolaziti ni u kakav dodir s protivnom strankom bez znanja njezina zastupnika ili znanja svoje stranke.
79. Odvjetnik treba odvraćati svoju stranku od toga da kazneno progoni protivnu stranku zbog nepromišljenih izjava što ih je izazvalo napeto stanje u postupku, ako takav progon nije potreban da bi se osigurali interesi stranke. Odvjetnik se i sam treba, po mogućnosti, kloniti toga da kazneno progoni protivnu stranku zbog onoga što je ona u uzrujanosti o njemu neprikladno ili nepristojno iznijela.

link na Kodeks:http://www.hok-cba.hr/Default.aspx?sec=39

johnnyBlack
06.11.2010., 11:03
Općenito govoreći, i prijetiti nekome prijavom za počinjenje kaznenog djela iako znaš da kazneno djelo nije počinjeno je prijetnja. ...

Da li bi tom logikom prijetnja bila i prijetiti nekome prijavom za počinjenje kaznenog djela ako znaš da je kazneno djelo počinjeno? Kako možeš znati da li je kazneno djelo počinjeno? Ako nekoga tužiš onda vjeruješ da je kazneno djelo počinjeno, a da li je ili nije utvrđuje sud. Ako sud utvrdi da nema osnove za tužbu, onda se tužba odbacuje.

tome
06.11.2010., 17:37
Da li bi tom logikom prijetnja bila i prijetiti nekome prijavom za počinjenje kaznenog djela ako znaš da je kazneno djelo počinjeno? Kako možeš znati da li je kazneno djelo počinjeno? Ako nekoga tužiš onda vjeruješ da je kazneno djelo počinjeno, a da li je ili nije utvrđuje sud. Ako sud utvrdi da nema osnove za tužbu, onda se tužba odbacuje.Pa, to ne znam.

trueblood
08.11.2010., 14:19
Nije rijedak slučaj da stranke rješavaju svoje sporove nagodbom. Naravno u tim nagodbama se točno definira koje su obveze stranaka. Primjerice-osoba A plaća osobi B 10.000,00 kn na ime naknade štete zbog toga i toga; dok se osoba B obvezuje da više nema nikakva potraživanja na toj osnovi ( dakle ne može više podići tužbu na ime naknade štete jer bi joj druga strana uložila prigovor sklapanja nagodbe-a ako su u sporu povlaći tužbu).

Ono što mene zanima da li su cure koje su plaćale toj odvjetnici potpisale ikakav ugovor o nagodbi? Ako nisu namanje što mogu učiniti je podnijeti prijavu HOK-u. Sam način izražavanja koji je koristila odvjetnica (citiram: "...što će vam zasigurno prouzročiti vrlo visoke materijalne troškove kao i neugodnosti") je,po mom mišljenju, kršenje kodeksa.

Nesporno je to da su cure s foruma (ukoliko su činjenice na njihovoj strani) preplašeno platile bilo što bojeći se mogućnosti tužbe (članak koji je naveden u pismu odvjetnice odnosi se na mogućnost podnošenja prekršajne prijave a ne tužbe) i još većih troškova. Šteta što nisu potražile savjet prije nego što su išta platile jer velika je mogućnost da bi u postupku činjenice bile na njihovoj strani.

Vidljivo je kako je glavni cilj odvjetnice bilo sprečavanje daljnje proizvodnje tih majci ali za takvo nešto bi bila dovoljna (ukoliko je utemeljena) i opomena bez traženja da se išta plati.

Sve izvan toga je vrlo mutno i žalosno.

johnnyBlack
08.11.2010., 16:40
...Šteta što nisu potražile savjet prije nego što su išta platile jer velika je mogućnost da bi u postupku činjenice bile na njihovoj strani...

Velik je broj ljudi koji bespogovorno vjeruju 'autoritetima' poput liječnika, odvjetnika, sudaca... jer vjeruju da su to svi dobronamjerni ljudi, i šta bi im oni sad slali da nešto plate ako to stvarno nije tako :) Kad tome još dodaš strah od plaćanja velikog novčanog iznosa ljudi više ne donose racionalne odluke. A očito je da postoje osobe koje su to spremne iskoristiti.

U ovom mi slučaju nikako nisu jasni postupci te odvjetnice. Razumijem, netko ti dođe i kaže: "Želim tužiti toga i toga, sastavite mi tužbu." i ti to napraviš. Ali u kojim okolnostima odvjetnik ide namještati nekome, to mi nije jasno.

Kao što vic kaže - zbog 99% takvih odvjetnika svii su na lošem glasu :)

b.a.s.o.
19.11.2010., 21:47
Zanima me slijedece: uploadanjem fotoografije na facebook ili neku drugu mrezu odricem li se svojih autorskih prava na nju,odricem ali samo u odnosu na facebook servis ne i prema trecima ili to ne dira moja utorska prava?
Fotografiju s mog profila skinuo je jedan novinski portal koji ima svoj profil na facebooku,cropao istu i stavio na nju svoj LOGO i objavio u vise navrata!!!!
Fotografija nema moj watermark ali je manje rezolucije od originala a i exif file kojeg ima original bi lako potvrdio autora...
Iskreno me uzasno smeta cinjenica da se moze biti toliko drzak da se stavi svoj logo i tako svojata tuđi rad...

Dakle pitanje jeli ovo samo moralni issue ili je u pitanju nesto drugo...HVALA UNAPRIJED!!!

johnnyBlack
20.11.2010., 08:52
Zanima me slijedece: uploadanjem fotoografije na facebook ili neku drugu mrezu odricem li se svojih autorskih prava na nju,odricem ali samo u odnosu na facebook servis ne i prema trecima ili to ne dira moja utorska prava?
Fotografiju s mog profila skinuo je jedan novinski portal koji ima svoj profil na facebooku,cropao istu i stavio na nju svoj LOGO i objavio u vise navrata!!!!
Fotografija nema moj watermark ali je manje rezolucije od originala a i exif file kojeg ima original bi lako potvrdio autora...
Iskreno me uzasno smeta cinjenica da se moze biti toliko drzak da se stavi svoj logo i tako svojata tuđi rad...

Dakle pitanje jeli ovo samo moralni issue ili je u pitanju nesto drugo...HVALA UNAPRIJED!!!

Ne odričeš se autorskih prava uploadanjem fotografije na Facebook. Ako imaš nekog frenda odvjetnika zamoli ga da im pošalje opomenu pred tužbu u tvoje ime i traži neku realnu naknadu. Ako nemaš frenda odvjetnika napiši sam i reci da će tvoj idući korak biti angažiranje odvjetnika ukoliko se ne dogovorite.

Btw jel taj postal index.hr?

tome
20.11.2010., 11:05
Uvijek uz svoje uratke stavljajte oznaku "Copyright (c) ..." i/ili "sva prava zadržana". Poanta je da autorska prava imate bez obzira na tu oznaku, ali jasnim isticanjem toga da ste sva prava zadržali usprkos takvoj javnoj objavi osiguravate da ćete moći potraživati zaradu koju je netko drugi ostvario iskorištavajući vaše djelo bez da je dobio dopuštenje. U suprotnom, uvijek ćete moći zabraniti da taj drugi nastavi iskorištavati vaše djelo, ali postoji mogućnost da će moći zadržati zaradu koju je do tada ostvario, jer nije bio informiran da je uradak javno objavljen pod stanovitim ogradama. Naime, zakon nigdje ne propisuje nekakvo "predefinirano" upravljanje pravima, a građani samo moraju poznavati zakon - ugovorne smjernice nisu dužni poznavati, pa se zato oštećeni ne može pozivati da je onaj koji ga je oštetio *morao* znati nešto o smjernicama i uvjetima pod kojima mu je to djelo distriburirano (tj. da ga smije "gledati", ali ne smije "dirati") - dužnost je onoga koji distribuira uradak da s njime na jasan i vidljiv način distribuira i svoje uvjete.

Ako razmislite, ovo je i logično: ispečem li ja kolač i stavim ga na stol u parku, te ako ga je 100 njih samo gledalo i mirisalo, tko može reći da onaj 101-vi koji ga je i kušao nije stvarno i iskreno pomislio da je to stavljeno na stol da se jede? Facebook je park, a njegovi "zidovi" i "galerije" su poput stolova - tko može reći kako da gledamo na stvari koje prolaznici tamo objavljuju, ako Facebook nije to jasno objasnio u svojim uvjetima korištenja? (Napomena: kolač je materijalna stvar i onaj tko ga pojede ga je i otuđio, dok kod iskorištavanja autorskog djela ponovnom objavom ono nije bilo otuđeno, već samo korišteno bez "habanja" - u tome smislu ovaj "kolač" treba shvatiti figurativno kao da je to neki kolač kojeg se može istovremeno "i pojesti i imati", slično kao kada ostavimo negdje auto s ključem u bravi, pa nam ga netko uzme, provoza i vrati - nije ga ukrao, već posudio bez dopuštenja, iako uz nešto malo "habanja" u obliku potrošenog goriva.)

Tipično portali za objavu fotografija u svojim općim uvjetima korištenja ovo također uključuju (npr. jasno stoje istaknuti predefinirani uvjeti za korištenje fotografija uz napomenu da se dodatno kontaktira autora ili sl. tome). Nisam, međutim, siguran da je u svojim uvjetima korištenja Facebook uključio i izjave iz kojih bi bilo jasno da svi koji objavljuju na njemu a-priori zadržavaju svoja prava. Zapravo, bilo bi mi logično da se Facebook ne petlja u to, jer je mjesto toliko opće namjene da bi se takvim upetljavanjem stvorio više štete nego koristi.

morgana le fay
21.11.2010., 22:38

Index i još neki portali su poznati po tome što vole mažnjavati tuđe fotke :(
Imaš pravo zatražiti da to maknu. Mislim imaš ih pravo i tužiti, ali nažalost ne vjerujem da bi dočekao pravdu.

Evo nekih iskustava:
http://visionthing.blog.hr/2007/10/1623469162/kradu-li-vam-fotografije-sa-blogova-update.html
http://www.mirkobeovic.com/photoblog/2005/11/28/osim-sto-je-lopov-babic-je-i-papak/
http://www.mirkobeovic.com/photoblog/2005/11/29/ipak-nije-papak/
http://www.mirkobeovic.com/photoblog/2005/11/30/maske-su-pale/

rujans9
26.11.2010., 11:49
Dobar dan/jutro/večer!

Zanima me mišljenje pravno stručnih osoba o temi diplomskog rada i njegovih autorskih prava. Naime, moj fakultet od ove godine zahtjeva da u diplomskom radu bude jedna od slijedećih izjava:

IZJAVA

Diplomski rad sam izradio/la samostalno u suradnji sa mentorom i uz poštivanje pozitivnih građevinskih propisa i znanstvenih dostignuća iz područja građevinarstva. Građevinski fakultet u Rijeci je nositelj prava intelektualnog vlasništva u odnosu na ovaj rad.

(vlastoručni potpis studenta/ice)

Rijeka, ___.___.2010.

IZJAVA

Diplomski rad sam izradio/la samostalno u suradnji sa mentorom i uz poštivanje pozitivnih građevinskih propisa i znanstvenih dostignuća iz područja građevinarstva. Građevinski fakultet u Rijeci i institucija/tvrtka (ime institucije/tvrtke) u suradnji sa kojom je rad izrađen nositelji su prava intelektualnog vlasništva u odnosu na ovaj rad.

(vlastoručni potpis studenta/ice)

Rijeka, ___.___.2010.

Time ispada da studentu ne pripadaju nikakva prava na rad na osnovu kojega stiče diplomu što mi se čini nepravedno. Da li to znači da bivši student taj rad također ne smije nigdje prezentirati? Ne smije ga po potrebi daljnje razraditi i iskoristiti?

Nadalje, zanima me da li zahtjevanje ovakve izjave kao uvjet za diplomu predstavlja kršenje kakvih etičkih, moralnih ili (pod)zakonskih propisa, zakona, ustava ili bilo kakvih "pozitivnih" ili "negativnih" propisa?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!

JohnDoe-25
26.11.2010., 12:34
Dobar dan/jutro/večer!

Time ispada da studentu ne pripadaju nikakva prava na rad na osnovu kojega stiče diplomu što mi se čini nepravedno. Da li to znači da bivši student taj rad također ne smije nigdje prezentirati? Ne smije ga po potrebi daljnje razraditi i iskoristiti?

Nadalje, zanima me da li zahtjevanje ovakve izjave kao uvjet za diplomu predstavlja kršenje kakvih etičkih, moralnih ili (pod)zakonskih propisa, zakona, ustava ili bilo kakvih "pozitivnih" ili "negativnih" propisa?

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!

Moje mišljenje je iako nisam pravnik, da to predstavlja kršenje, etičkog kodeksa, ali neizravno i zakona, a imam i teoriju zašto je tome tako.

Taj diplomski zadatak koji si ti dobio je vjerojatno nekakav projekt, elaborat ili nešto slično. taj projekt, elaborat je netko naručio i spreman ga je platiti, pitanje je samo kome, fakultetu(vjerojatno njemu jer njima predaješ autorska prava) ili tvom mentoru. Sad, budući da si ti stvarni autor toga, ti bi trebao dobiti lovu od toga, ili barem dio. Ova izjava služi da se osoba čije će ime biti na projektu ogradi od tebe i tvojih eventualnih zahtjeva za plaćanjem naknade ili osporavanja rada tvom mentoru. Ali, praktički tim potpisom, mentor potvrđuje da nije autor tog dokumenta, ako je ovlašteni inženjer, prekršio je Statut komore koji zabranjuje ovjeravanje tuđeg rada kao svog, što predstavlja kršenje etičkog kodeksa. :D

Ako se već služe s time(svoje projekte proturaju kao dipl. radove), mogli su bar biti malo manje očiti. Sad ako želiš talasati možeš. :)

rujans9
26.11.2010., 14:01
Hvala na odgovoru.
Ono što me zanima je što ako netko ne želi potpisati izjavu? Da li fakultet ima pravo uskratiti mu obranu diplomskog rada?

JohnDoe-25
26.11.2010., 18:08
Hvala na odgovoru.
Ono što me zanima je što ako netko ne želi potpisati izjavu? Da li fakultet ima pravo uskratiti mu obranu diplomskog rada?

Nemam pojma, iskreno, ali ako sam ja u pravu, sigurno će te sigurno prisiliti da potpišeš svim rasoloživim sredstvima, pa i tim.

Kažem, ako želiš talasati, možeš, ali nije se dobro s rogatim bosti.

rujans9
27.11.2010., 15:35
Hvala lijepa, ali ne interesira me takav stav.

Ono što me zanima je da netko tko poznaje zakone i propise kaže da li je ovo čisto ili nije, odnosno ako nije koji zakon(i) se tu krše.

Ili ako netko otprilike zna zakone koje bi trebalo proučiti i postaviti link pa da pogledam.

marijan_e
02.12.2010., 21:36
Dakle teoretski, osoba je zaposlena u novinama/magazinu bla bla kao fotograf
isključivo radi sa svojom opremom, u ugovoru ne piše da su slike vlasnišvo novina/magazina/medija, na svakoj fotografiji piše ime fotografa.

Čije su slike, fotografove ili od poslodavca?

ryell
02.12.2010., 23:11
Ako u ugovoru nema stavke da su vlasništvo poslodavca, onda su autorove.

eke777
03.12.2010., 08:20
Mislim da ugovor nema veze sa time. Autor i nositelj autorskih prava je onaj koji je slikao, ali kako je to rađeno za poslodavca onda je firma vlasnik. Kao što je i programer autor koda kojeg napiše, ali njegov poslodavac je vlasnik softvera.

TonyJunak
24.12.2010., 19:22
napravio sam nekoliko softvera u c++, i htio bih da ih prodam legalno... što trebam učiniti i koliko bi me to otprilike koštalo?

tome
25.12.2010., 08:43
napravio sam nekoliko softvera u c++, i htio bih da ih prodam legalno... što trebam učiniti i koliko bi me to otprilike koštalo?Kao autor softvera, ne trebaš napraviti ništa da bi mogao legalno prodavati svoj softver, što bi te posebno koštalo.

Ako prodaješ neimenovanom korisniku, preporučljivo je da izradiš licencni ugovor. Za primjer ugovora pogledaj ugovore kakvi dolaze uz Microsoftove Windowse ili Office (verzija koja služi za prodaju kod nas). Zakonom moraš davati neku garanciju, pa se ovdje uglavnom daje garancija na medij -- ali svakako prouči konkretne ugovore. Možeš, dakle, imitirati njih.

Ako prodaješ imenovanom korisniku, sve je stvar vašeg dogovora.

TonyJunak
25.12.2010., 09:07
Kao autor softvera, ne trebaš napraviti ništa da bi mogao legalno prodavati svoj softver, što bi te posebno koštalo.

Ako prodaješ neimenovanom korisniku, preporučljivo je da izradiš licencni ugovor. Za primjer ugovora pogledaj ugovore kakvi dolaze uz Microsoftove Windowse ili Office (verzija koja služi za prodaju kod nas). Zakonom moraš davati neku garanciju, pa se ovdje uglavnom daje garancija na medij -- ali svakako prouči konkretne ugovore. Možeš, dakle, imitirati njih.

Ako prodaješ imenovanom korisniku, sve je stvar vašeg dogovora.

ja sam mislio prodavati svoj softver putem pošte u inlozemstvo... jel se tu treba plačati kakav pdv za prodavanje ili druga sranja da bi legalno prodavao svoj softver putem pošte.

tome
25.12.2010., 09:51
Naravno da moraš plaćati poreze. Točno koje i kakve je možda najbolje pitati na forumu Gospodarstvo -> Poduzetništvo, računovodstvo i porezi.

ravnalo
11.01.2011., 19:19
situacija je sljedeća..

...sa lokalne radio stanice mi jave da im je osoba "xy" donesla dvije moje fotografije u digitalnom obliku i pokušala im prodati...naravno da su ih prepoznali kao moje fotografije, jer je na njima još uvjek stajao potpis :) odem provjeriti o čemu se radi...djelatnica na radiju mi sve lijepo objasni, uđemo u profil dotične osobe na fejsu...kad tamo 4 moje fotografije.. :(

Maznuo mi sa strani©e 4 fotke i postavio ih na svojoj stranici kao svoje naravno i od te 4 dvije pokušao prodati, isto kao svoje!

..šta mi je činiti...kako, kome prijaviti? za šta ga sve teretiti... kako ga staviti na muke?

legica21
12.01.2011., 12:24
Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/306987.html) tu bi trebalo pisati sve što te zanima :mig: vidi čl. 188..189..

ravnalo
12.01.2011., 16:26
Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/306987.html) tu bi trebalo pisati sve što te zanima :mig: vidi čl. 188..189..

hvala!

goran2hr
27.01.2011., 00:27
Možda ima na forumu i bolje mjesto za ovo pitanje, pa ako ima molio bi da me usmjerite.

Imam ideju, inovaciju, koju sam stavio na papir u obliku tehničkog crteža.
Za kvalitetan postupak patentne zaštite trenutno nemam novaca.
Za eventualna poboljšanja i izradu prototipa trebao bi stručnu pomoć. Problem je što tada ideju treba predočiti ljudima (u koje nije moguće imati 100% povjerenja). A ako stvari krenu krivo, inovaciju bi uz neke modifikacije (ili čak ni to) mogli prisvojiti.
Kako se koliko toliko zaštiti? Da li tu što znači javni bilježnik?
Neka iskustva?

Hvala

sali
09.02.2011., 23:24
možda je pitanje informatičko, ali sigurno ima i pravnu pozadinu

ms windows se prodaje [između ostalog] i po licencnom modelu oem, kada se isporučuje skupa sa opremom-računarom, i vrijedi koliko dugo je i taj računar funkcionalan, kvarom računara, propada i licenca. validnost licence se dokazuje naljepnicom na kućištu računara, te fakturom da je licenca kupljena skupa sa računarom, ili barem istoga dana u istoj prodavnici

pitanje je šta se dešava u slučaju preprodaje računara, originalna dokumentacija o nabavci računara i licence 'u komadu' je nakon toga [u načelu] nedostupna, i kako tada dokazati da je licenca 'oem' validna, tj kupljena skupa sa računarom? ili jednostavno, preprodaja računara sa 'oem' licencom na način da licenca ostane važeća, nije niti moguća?

Markoleo
11.02.2011., 15:00
ako je oem, računalo prodaješ s windowsima,a na računalu mora biti naljepnica.

tpokraj1
13.02.2011., 17:55
spremam se za izdavanje knjige čije bih troškove manjim dijelom sama financirala a većim dijelom sredstvima prikupljenim od sponzora. Na koji način regulirati sve te eventualne uplate a da porezno bude ispravno (da li oni meni uplate na račun, pa ja sama plaćam nastale troškove ilustrator, tisak, priprema....ili? ):confused:Kako mogu kasnije prodavati vlastitu knjigu i kako sve to iskazati u poreznoj prijavi?
Rečeno mi je za kategoriju ”Povremeni autor” ali, kako o tome baš ništa ne znam, molim da mi malo pojasnite.:confused:

azzie83
15.03.2011., 11:33
Radim u tvrtci koja je distributer određenog proizvođača sportske obuće. Da li moja tvrtka (d.o.o.) ima legalno pravo na svojim web stranicama objavljivati promidžbene video materijale tog proizvođača? Da li je potrebno imati posebno dopuštenje u vidu nekog dopisa ili sl? Da li se automatski podrazumijeva da imate legalno dopuštenje ukoliko je video skinut s njihovog fttp servera?

morgana le fay
15.03.2011., 13:14
Nisam sigurna da se išta podrazumijeva, ali vjerujem da bi u samim ugovorima o suradnji između distributera i proizvođača trebalo biti nešto o korištenju logotipa i imena marke u promotivne svrhe, pa možda ima riječi i o fotografijama i video-materijalima.
Jedino ograničenje jest da se fotografije ni video ne smiju mijenjati, a logotip se mora koristiti na način specificiran u knjizi standarda.
Kao primjer, jedna moja frendica je distributer jedne marke odjeće i mora na web shopu koristiti isključivo službene fotografije, iako su lošije od onih koje radi njen fotograf.
Ako nema ništa u ugovoru, ne škodi poslati e-mail i pitati proizvođača.

ryell
18.03.2011., 04:46
Ako su materijali s njihovog fttp servera, podrazumijeva se da imate direktan pristup pa bi bilo logično da ih se smije koristiti (u svrhe za koje su predviđeni).
Za svaki slučaj, šibnite mail dotičnom proizvođaču pa tražite dozvolu i službeno.

robert_sharp
27.03.2011., 19:04
- na web stranici želim kao podlogu imati dio pjesme od neke grupe
- ne kroz cijeli web nego samo na početnoj strani prilikom početnog učitavanja početne stranice
- stranica je od tvrtke (pravna osoba a ne privatno lice)
- trebam samo početni instrumental ne cijelu pjesmu i ne riječi pjesme
- u pitanju inozemna grupa

kako je to regulirano?

moram li tražiti od te grupe/izvođača čija je pjesma dozvolu?
da li je dovoljna samo objava na stranici koja je to pjesma i izvođač i čije diskografske kuće je vlasništvo?

zahvaljujem na odgovoru,

lp.

r.

morgana le fay
27.03.2011., 22:22
moram li tražiti od te grupe/izvođača čija je pjesma dozvolu?
Da.
da li je dovoljna samo objava na stranici koja je to pjesma i izvođač i čije diskografske kuće je vlasništvo?
Ne.

iustitia228
18.04.2011., 11:46
Autorska prava se štite samim nastankom autorskog djela. Nije potrebno zatražiti nikakav copyright, koji je uostalom institut anglosaksonskog prava. Niti je potrebno na autorska djela u Hrvatskoj stavljati oznaku "copyright" (mada nije ni suvišno - ali ona ima deklaratorni karakter).

Zakon o autorskom i drugim srodnim pravima (http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2003/2399.htm)

Dopusti da te ispravim.
Točno je da se autorsko pravo štiti samim nastankom autorskog djela, ali kako ćeš dokazati da si upravo ti autor ako djelo nisi prijavio/la i zaštitio?
Da bi zaštitio svoje autorsko djelo najbolji način je pohraniti ga u agenciji za individualnu zaštitu autorskog prava. Poslat ću ti na privat link na web agencije.
Procedura je sljedeća: doneseš u agenciju djelo u tiskanom i digitalnom obliku, ispuniš formular sa svojim podacima i djelu,... Time si se potpuno osigurao jer je agencija registrirana na Trgovačkom sudu za individulanu zaštitu autorskog prava. Ako ideš kod javnog bilježnika/odvetnika on ti samo konstatira i ovjerava potpis, ali ti ne potvrđuje autorstvo nad pjesmom. Jednom kad ti je djelo pohranjena u agenciji imaš sve dokaze da si ti autor.
Toplo preporučam ne stavljati na youtube, forume, blogove i dr. servise niti jedno djelo koje prije toga nisi zaštitio i pohranio u agenciji, jer ti svatko može "skinuti" tekst/glazbu/... i reći da je njegovo.
:top:

ryell
18.04.2011., 12:01
Što se tiče objave na netu, sasvim je dovoljno pohraniti kopiju autorskog djela u digitalnom obliku na http://www.myows.com u trenutku nastanka (jer dobija timestamp)
Vrijedi za tekstove, fotografije, slike, autorska djela bilo koje vrste uključujući i web stranice, blogove itd
- nakon toga sve ide puno lakše.
Kad te netko pokrade, prvo se šalje Cease & Desist letter (primjeri su tamo na sajtu kao i cijeli postupak detaljno objašnjen), a ako ne skinu dolje onda ide prijava hostu koji to u 99,99% slučajeva skida sa servera.
Isprobano, provjereno, radi.
Na blogu (http://myows.com/blog/category/buzz/) ima i hrpa recenzija i ekstra pojašnjenja kome treba.
Nije reklama jer je navedeni servis besplatan

sibi
18.04.2011., 13:05
Dopusti da te ispravim.
Točno je da se autorsko pravo štiti samim nastankom autorskog djela, ali kako ćeš dokazati da si upravo ti autor ako djelo nisi prijavio/la i zaštitio?
Da bi zaštitio svoje autorsko djelo najbolji način je pohraniti ga u agenciji za individualnu zaštitu autorskog prava. Poslat ću ti na privat link na web agencije.

:top:

Pa eto da se i ja malo ukopčam u ispravke.

Budući da će ovaj post čitati mase, bilo bi dobro da se razjasni...
Autorska prava nastaju činom nastanka autorskog djela i ne postoji institucija/agencija/nešto treće koja će autoru dati još bolju zaštitu od one koju nudi Zakon...
Jedini je problem kako dokazati kad je djelo nastalo i tko je autor. E u tu svrhu se koristi pohrana autorskog djela, kako bi u eventualnom sporu, sud opskrbili s objektivnim dokazom...

ovo sam ja
21.04.2011., 12:32
Na autorsko djelo se plaća porez od 25 % po izračunu i prireza po mjestu stanovanja, pa me zanima da li se porez i prirez plaćaju zajedno u državni proračun ili se to odvojeno plaća na posebne račune i kada je te poreze potrebno platiti? :rolleyes:

tome
21.04.2011., 19:59
Nadam se da ne kršim pravila foruma ako te uputim na portal <imamnovac.com>. Postoje članci s opisima knjihovodstvene strane ugovora (autorskog, o djelu, itd.). Ili, naravno, na knjigovodstveni podforum ovdje.

morgana le fay
21.04.2011., 20:17
Ovo je potpuno kriva tema za takva pitanja, ovakvi upiti idu na podforum gospodarstvo http://forum.hr/forumdisplay.php?f=267

vladomlado
11.05.2011., 06:58
Prije sedam godina amaterski sam napravio mali web site za apartmane. Na žalost kod izrade tog sitea ukrao sam par slika sa Getty Images.
Danas su me kontaktirali njihovi hrvatski partneri Guliver Images i traže 1000€ za te slike. Slike sa sitea sam odmah uklonio, ali to ne mijenja njihovo potraživanje.
U slučaju da ne platim prijete višestruko većom cijenom i utjerivačima dugova.

Znam, kriv sam i rado bi platio štetu. Na žalost 1000 € mogu samo sanjati pa bi volio savjet kako takve stvari idu u našem pravosuđu i praksi. Ima li išta s čime bih mogao pregovarati da mi spuste kaznu?
Hvala!

tome
11.05.2011., 17:41
Znam da je pitanje upućeno nekom odvjetniku s iskustvom. Mojih par centi dok se neki ne javi.

Na Getty Images su sve slike (tzv. "compovi") obilježene "vodenim žigom". Ako si zadržao taj žig na slikama, to bi moglo imati neki značaj (nisi koristio originalne). Ako si uklonio taj žig, to bi možda imalo suprotni značaj.

Drugi element je ostvareni profit. Ako možeš prikazati ukupni promet koji je ostvaren iznajmljivanjem apartmana, te da je traženi iznos daleko neproporcionalan koristi, možda bi tu mogao kako apelirati. Alternativno uzeti u obzir tvoje stvarno prihodovno stanje, koliko si od tog posla zaradio, i sl.

Ali pravu taktiku može odrediti jedino odvjetnik koji bi znao kakva je sudska praksa kod nas, tj. koliko bi ti naši sudovi "odrapili" u tom konkretnom slučaju. Te koji bi znao procijeniti rizik da budeš utužen negdje van Hrvatske, koliko bi tamo dobio i kako bi to uticalo na tebe kada bi nogom kročio u tu zemlju (odn. kada se RH priključi u EU).

U krajnjem slučaju bi im mogao objasniti da nemaš imovine (ako je stvarno nemaš), da nećeš dobiti kredit na takav zahtjev i da im jedino možeš plaćati obročno, ako to prihvate.

mucho dinero
11.05.2011., 19:56
što je sa slikama na blogovima na domaćim sajtovima.
da li moderator ima pravo ukloniti sam slike ili šalje
upozorenje korisniku bloga.
i ako se uklone slike na vlastitu inicijativu ostavlja li
to posljedice kod vlasnika slika,mislim ima li pravo tražiti
kakvu odštetu iako su slike uklonjene i nije se stekla
nikakva materijalna korist od njih.

morgana le fay
11.05.2011., 21:01
mucho dinero,
Ovisi zbilja o servisu, mogu ti odmah reći da Blog.hr nema nikakvu službu zaduženu za copyright i druge prijestupe, nemaju uopće službu za kornisnike i na mailove ne odgovaraju, osim naravno ako se radi o prodaji reklama :p
(ako se nešto promijenilo neka me netko ispravi, ali ovo je moje iskustvo s njima)
Administratori imaju pravo ukloniti bilo što bez upozorenja, zapravo dužni su to učiniti ako im pošalješ DMCA.
Odšteta se u pravilu ne traži ako nisu ostvarili nikakvu korist ili tebe spriječili da ostvariš neku korist (npr. objave e-book s tvojom slikom na coveru, ebook je besplatan, ali ti si tu sliku mogla prodati nekome drugome za cover a sad ne možeš jer je već "objavljena" pa ti je nanesena šteta).

vladomlado ne znam ti odgovoriti na pitanje, ali nadam se da će tvoj primjer poučiti ljude da ne kradu slike... Getty Images je div koji si itekako može priuštiti odvjetnike, za razliku od nas "malih ljudi" koji kad nas netko pokrade možemo samo poslati DMCA i soli na rep :rolleyes:

registriran_clan
12.05.2011., 13:11
Izradio sam nekoliko sinopsisa koji bi spadali pod kategoriju tv format. Želio bih deponirati ta djela kod Hrvatske autorske agencije, pa me zanima da li netko ima sličnih iskustava s njima, ima li možda boljih adresa u Hrvatskoj za takav postupak.

tome
12.05.2011., 15:42
Administratori imaju pravo ukloniti bilo što bez upozorenja, zapravo dužni su to učiniti ako im pošalješ DMCA.Kako dovodiš u vezu američki DMCA s hrvatskim (ili europskim) zakonodavstvom?

Kod nas bi, koliko je meni poznato, administratori mogli odgovarati za nanesenu štetu ako bi se igrali suca, tj. mogu obavijestiti obje strane i zamoliti ih da se dogovore, ali jedna može samo sudskim nalogom zatražiti uklanjanje nečega od druge.

Razlog zašto na Blogu.hr i sličnim servisima možda mogu činiti što ih volja leži u tome što su to besplatni servisi, pa ništa niti ne duguju. Nisam siguran u to, ali čini mi se da se tu ZOO tumači po principu - platiš ništa, dobiješ ništa.

ryell
15.05.2011., 14:51
Na Getty Images su sve slike (tzv. "compovi") obilježene "vodenim žigom". Ako si zadržao taj žig na slikama, to bi moglo imati neki značaj (nisi koristio originalne). Ako si uklonio taj žig, to bi možda imalo suprotni značaj.
Mali ispravak - na Gettyju fotke (previewi/compovi), ako si ulogiran, NEMAJU watermark. ;)
Savjet: nazvati tetu u Guliver images, dogovoriti sastanak, otići tamo i nagoditi se za manju cifru ili plaćanje u ratama.

FiZiXeY
19.05.2011., 20:22
Zanima me zakon koji ima veze s warezom, tj. copyrightanim materijalom na internetu. Volio bih kad bi mi netko mogao dati općeniti link na zakon o autorskim pravima po pitanju interneta i sl. Generalno imam par pitanja:
1. Je li kažnjivo skidati copyrightan materijal, a da se koristi samo za privatne svrhe (glazba, aplikacije, igre)?
2. Je li kažnjivo stavljati (upload) warez na internet?
3. Je li kažnjivo imati web stranicu koja stavlja linkove koji vode na warez (konkretno warez forum)? Je li uopće kažnjivo imati stranicu koja hosta warez?
4. Je li kažnjivo ako ja hostam warez na offshore hostingu? Isto pitanje ako samo stavim link na warez?
5. Je li bilo slučajeva da je netko bio kažnjen zbog wareza? (Nigdje u medijima nisam vidio takvo što, pa pitam)

Hvala!

FiZiXeY
20.05.2011., 18:18
Ne znam zašto je moderator premjestio moju temu u ovaj thread. Koliko ja vidim u ovoj temi svi pričaju o zaštiti svojih autorskih prava, dok sam ja pitao nešto sasvim drugo - kršenje autorskih prava.

touch brain
20.05.2011., 18:50
Zanima me zakon koji ima veze s warezom, tj. copyrightanim materijalom na internetu. Volio bih kad bi mi netko mogao dati općeniti link na zakon o autorskim pravima po pitanju interneta i sl. Generalno imam par pitanja:
1. Je li kažnjivo skidati copyrightan materijal, a da se koristi samo za privatne svrhe (glazba, aplikacije, igre)?
2. Je li kažnjivo stavljati (upload) warez na internet?
3. Je li kažnjivo imati web stranicu koja stavlja linkove koji vode na warez (konkretno warez forum)? Je li uopće kažnjivo imati stranicu koja hosta warez?
4. Je li kažnjivo ako ja hostam warez na offshore hostingu? Isto pitanje ako samo stavim link na warez?
5. Je li bilo slučajeva da je netko bio kažnjen zbog wareza? (Nigdje u medijima nisam vidio takvo što, pa pitam)

Hvala!

1) jest mada je to sve glupo:jer u teoriji ti ne krades nitkom vec samo pravis kopiju necega tako da to nije u stvari kradja
2)mislim da jest,zavisi od drzave do drzave
3)jest i mogu te tuzit(kao sto je u tjeku sudjenje za piratbay) iako su u vecini slucajeva te optuznice smjesne i tesko dokazive vidi br. 1
4) svejedno je gdje i kako hostas
5) bilo je zatvaranja stranica a vjerovatno i osteta

FiZiXeY
20.05.2011., 18:54
1) jest mada je to sve glupo:jer u teoriji ti ne krades nitkom vec samo pravis kopiju necega tako da to nije u stvari kradja
2)mislim da jest,zavisi od drzave do drzave
3)jest i mogu te tuzit(kao sto je u tjeku sudjenje za piratbay) iako su u vecini slucajeva te optuznice smjesne i tesko dokazive vidi br. 1
4) svejedno je gdje i kako hostas
5) bilo je zatvaranja stranica a vjerovatno i osteta
1. Pitam jer sam čuo da nije kažnjivo umnožavati materijal za privatne svrhe :/
2. Eh pa mene baš Hrvatska zanima.
3. Za ovo sam isto tako čuo da te ne mogu kazniti jer ne stavljaš materijal na svoj server, već samo linkaš na tuđi.
4. Pa i nije baš. Offshore hosting ne može biti zatvoren jer je postavljen u državi u kojoj zakoni dopuštaju većinu ilegalnih stvari. Jedino me muči mogu li MENE kazniti zbog toga.
5. Pogledaj br 3.

eke777
22.05.2011., 11:40
1. Pitam jer sam čuo da nije kažnjivo umnožavati materijal za privatne svrhe :/
2. Eh pa mene baš Hrvatska zanima.
3. Za ovo sam isto tako čuo da te ne mogu kazniti jer ne stavljaš materijal na svoj server, već samo linkaš na tuđi.
4. Pa i nije baš. Offshore hosting ne može biti zatvoren jer je postavljen u državi u kojoj zakoni dopuštaju većinu ilegalnih stvari. Jedino me muči mogu li MENE kazniti zbog toga.
5. Pogledaj br 3.

1. Nije kažnjivo umnožavati samo ono što si legalno nabavio. Ilegalan sadržaj ostaje ilegalan što god radio sa njime.
2. Da, u hrvatskoj je zabranjeno stavljati ilegalan sadržaj na internet.
3. Čak i samo linkanje je kažnjivo.
4. Malo je takvih država i hostinga koji će riskirati za tebe. U teoriji te mogu kazniti ako održavaš warez site hostan negdje "vani". Vjerojatno nitko neće ništa poduzeti dok ne postaneš popularan, ali svakako opcija tužbe i odštete postoji.
5. Pročitaj gore post od vladomlado i druge. Nije im cilj zatvoriti stranicu nego te natjerati da platiš odštetu i makneš "warez".

Uglavnom, ne isplati se.

Johnny Cash
22.05.2011., 13:41
Pozdrav svima.
Nisam znao kamo bih strpao ovo pitanje, pa molim admine da ga premjeste ako mu ovdje nije mjesto.
Dakle, organiziram događaj na kojem će nastupiti 6 lokalnih bendova pa me zanima kako ide procedura s ZAMPom, tj. kako i kome to treba prijaviti i koliku svotu bih mogao očekivati za platiti. da li netko ima kakva iskustva s tim?

Felicius
23.05.2011., 14:14
Imam jedno zanimljivo pitanjce. Naime, stari mi ima golemu kolekciju LPova, a sad me zatražio da mu sve to skinem s torrenta(jbga, napredak ide, linija radi, al nemreš slušat u autu...)

Zanima me jel se to može računat kao konverzija(jer je već jednom plaćeno) za osobnu upotrebu ili je ipak samo piratluk?

tome
23.05.2011., 15:29
IMHO, kada skidaš neko glazbeno djelo s interneta, ne preuzimaš samo uradak od nekog autora, već i djelo onih ljudi koji su svojim radom proizveli konkretno "izdanje". Konkretno, netko je nekada s neke matrice izradio LP izdanje. Kasnije je netko snimku s te matrice digitalizirao, digitalno obradio i "proizveo" drugi proizvod.

Skidajući s interneta zapravo dobavljaš nešto što nisi platio u onom izdavačkom i distributerskom djelu (npr. dobio si "digitally remastered peace", a nisi platio taj rad -- ako ne, zašto bi onda uopće skidao s interneta, ako možeš isto tako sam presnimiti s LP-jke).

Još jednom, IMHO.

flygirl
24.05.2011., 08:19
Imam problem - naručila dvije torbe iz Kine pod "original" i danas mi došla 2 rješenja od carine da su mi zaustavili robu i čekaju reakciju od nositelja prava za RH. Uglavnom, navode opcije da ili nositelj prava na intelektualno vlasništvo podnse tužbu protiv mene ili zatraži uništenje robe ili ništa ne napravi u dogledno vrijeme (10 radnih dana od dostave rješenja), čime roba ide u carinski postupak i isporučuju mi je.

Seller na Ebayu pisao da su original pa sam obojici (a sumnjam da je ista firma u pitanju jer tako piše na rješenjima, a to nisam znala kod kupovine) poslala mail da mi pošalju ODMAH potvrdu o autentičnosti ili ih prijavljujem Ebayu i Paypalu jer mi prijeti sudska tužba! Naravno, tražim i refund novca.

Ima li netko iskustva šta me sve čeka ako se nositelji prava odluče za tužbu?
Možemo se izvansudski nagoditi, zar ne? Samo trebat će platiti troškove odvjetnika i uništenja robe, jel?

Molim kakav savjet, hvala!

Katrin
24.05.2011., 08:49
Velika je vjerojatnost da te nece tuziti, nego sam unistiti robu. Ipak su samo 2 torbe u pitanju, ne cijeli kamion. Naravno da se mozete i nagoditi ako do toga dodje, a sto ce biti uvjeti ovisi o vama.

Stravinsky
09.07.2011., 15:59
Pozdrav!

Imam jedan problem pa bih volio da mi netko pomogne - prije nekih dva mjeseca napravio sam u photoshopu jednu montažu, tj. slike dresova GNK Dinama kroz povijest i objavio na stranici deviantart.com. Poprilično sam se neugodno iznenadio kada sam tu sliku, bez navođenja autora, vidio na portalu 24sata, a neki od tih dresova izrezani su iz slike i bit će objavljeni u sutrašnjem Max-u u Večernjem, također bez traženja dopuštenja, naknade i sl.

Zanima me postoji li mogućnost traženja naknade za korištenje ili odštete od navedenih medija i ima li u Hrvatskoj takva tužba realne šanse na sudu?

Imam sve originalne .psd dokumente, dokaz da je objavljeno prije njih i da sam ja napravio.

Ovo je slika:
http://fc07.deviantart.net/fs70/i/2011/125/c/f/dinamo_shirts_through_history_by_nkdz1911-d3fmhyl.png

Molio bih pomoć...

ryell
12.07.2011., 14:31
Pošalji im mail sa svojim brojem računa i napomeni kako se nadaš da će ti u razumnom roku isplatiti fer naknadu za korištenje i objavu bez tvoje dozvole, kako biste to u miru riješili.

I BTW, montaža ti je preloša, tako da nekako ne vjerujem da će to objaviti. Daj link na objavljeni materijal :zubo:

tome
12.07.2011., 19:22
Imam sve originalne .psd dokumente, dokaz da je objavljeno prije njih i da sam ja napravio.Koliko sam ja upućen, ukoliko je na mjestu objave uz objavljeno autorsko djelo i istaknuto da se radi o autorskom djelu, te da autor zadržava svoja prava, onda imaš osnovu kako tražiti da se prekine koristiti tvoje djelo, tako i tražiti naknadu za period za koji je djelo eksploatirano. Međutim, ako kako je opisano gore nije bilo istaknuto, tj. ako si propustio korisnike djela uputiti u pravnu narav, onda naknadu za period eksploatacije nećeš dobiti.

Ilustracija ovog gornjeg prinicipa: svaka knjiga ima negdje na uočljivom mjestu (tipično na prvoj unutarnjoj stranici) otisnutu napomenu "copyright - sva prava zadržana". Slično imaju i web-stranice.

Autorsko pravo postoji i bez te oznake, samo što se isticanjem te oznake osigurava da korisnici djela budu upućeni u pravnu stvar. Kada tako ne bi bilo, bili bismo izloženi "zamkama" u kojima odjednom dugujemo nekom neke novce za nešto za što nam nije niti na kraj pameti bilo da smo dužni.

Dakle, to je koliko sam ja upoznat s nekakvom načelnom stranom priče. Ali ja nisam pravnik.

ryell
17.07.2011., 01:22
Neznanje nije isprika za krađu ;)
to da li ću ja specijalno istaknuti ili neću da je nešto moje autorsko djelo je samo stvar moje dobre volje
nisam niti ja pravnik ali se bavim "umjetničkim zanimanjem" koje uključuje objavu hrpe radova online, pa se "nešto malo" kužim u to
svatko tko "uzima" nešto s neta (a pogotovo novinari, urednici i slično) jako dobro zna kaj radi samo što se nada da ga neće uloviti
naganjala sam se pred par godina s Novim Listom za jednu fotku koju su popalili s weba i objavili bez potpisa (usputno sam ih i izvrijeđala da su se mogli javiti pa bih im džabe poslala veću rezoluciju :lol: ), na kraju sam dobila neku sitnu lovu i ispriku u novinama na istom mjestu di je bila fotka. :D

Melron
06.09.2011., 14:43
Getty images traži odštetu od hrvatskih web stranica (http://www.monitor.hr/vijesti/getty-images-trazi-odstetu-od-hrvatskih-web-stranica/178847/):eek:
vlasic_gratulation_1453942p (http://www.welt.de/multimedia/archive/01453/vlasic_gratulation_1453942p.jpg)

Black_Hawk
07.09.2011., 21:42
Pozdrav!

Imam pitanje o patentiranju proizvoda, posto nemam blage veze o tome.
Radim u jednoj informatickoj tvrtci koja se bavi programskim rjesenjima.

U svoje slobodno vrijeme sam radio sa prijateljem na jednom projektu (web stranica, odnosno interaktivni portal) kakvog jos nema nigdje. Znaci to nema nikakve veze sa poslovanjem moje firme niti itko iz firme zna o tome ista. Kako je taj portal pri kraju i u skorije vrijeme planiramo dic ga na server i krenut sa promocijom istog zanima me koji je postupak da ja zastitim (odnosno patentiram) taj projekt da kasnije nebi bilo nekakvih potrazivanja od strane moje firme ili bilo koga drugog. Za to znam samo ja i moj prijatelj.
Ako bi citav prijekt uspio, odnosno ako bi doslo do nekakvog priljeva novcanih sredstava od tog portala na koji nacin ja moram prijavit taj portal? mislim dali se odmah otvara firma (obrt, d.o.o.) i kako se porez placa?

hvala na odgovorima!

OliverZG
07.09.2011., 21:56
Mislim da se u Europi, Bogu hvala ne mogu patentirati programska rješenja.