PDA

View Full Version : Biste li se vjencali sa osobom druge vjere

stranice : 1 [2]

Turbofolker
25.10.2009., 09:23
Ne bih

katjaa
27.10.2009., 08:33
Ja sam u vezi s dečkom druge vjere. Isprva me to malo uzdrmalo jer je on pravslavac a moj otac je teški lokalpatriotista, hravtima hrvatsko i te fore...
Međutim oba moja raditelja su ga prihvatila objeručke, isto tako i njegovi mene... Bez ikakvog razmišljanja bih se udala za njega jer nije da mi je vjra neka prepreka... jedan je Bog i to je to a sada kako će ga tko zvati...
uostalom nije da sam ja osobno neki vjernik pa da sad to razdrmava neke moje običaje
Fora je to kaj sada imamo 2 božića ( 2x darovo jeeee!!!), 2 uskrsa (2x zeko nosi čokoladna jaja) sve nam je duplo i još se više veselimo tome

Jedino kada razmišljam o tome da imamo djecu kakko bi to bilo... Ništa učili bi o jednoj i drugoj religiji, naučili bi da je svaki čovjek vrijedan u životu ako je pošten i dobar bezobzira kojoj vjeri ili nacionalnosti pripada...A sada dali će biti vjernik ili ne to je na nekome da odluči.
Jedino i me zasmetalo akobi se roditelji petljali u to dali će se dijete krstiti ili ne i u kojoj crkvi... Inače podupirem takve veze, bitna je LJUBAV:mig:

jeki84
27.10.2009., 17:36
Ja sam u vezi s dečkom druge vjere. Isprva me to malo uzdrmalo jer je on pravslavac a moj otac je teški lokalpatriotista, hravtima hrvatsko i te fore...
Međutim oba moja raditelja su ga prihvatila objeručke, isto tako i njegovi mene... Bez ikakvog razmišljanja bih se udala za njega jer nije da mi je vjra neka prepreka... jedan je Bog i to je to a sada kako će ga tko zvati...
uostalom nije da sam ja osobno neki vjernik pa da sad to razdrmava neke moje običaje
Fora je to kaj sada imamo 2 božića ( 2x darovo jeeee!!!), 2 uskrsa (2x zeko nosi čokoladna jaja) sve nam je duplo i još se više veselimo tome

Jedino kada razmišljam o tome da imamo djecu kakko bi to bilo... Ništa učili bi o jednoj i drugoj religiji, naučili bi da je svaki čovjek vrijedan u životu ako je pošten i dobar bezobzira kojoj vjeri ili nacionalnosti pripada...A sada dali će biti vjernik ili ne to je na nekome da odluči.
Jedino i me zasmetalo akobi se roditelji petljali u to dali će se dijete krstiti ili ne i u kojoj crkvi... Inače podupirem takve veze, bitna je LJUBAV:mig:

Bitno je da se deca krste, a u kojoj crkvi- manje vazno. sve je to vrlo slicno. :)

Linda Hathor
27.10.2009., 17:46
OT: Sumnjam.

Ne želim se uopće ikad naći pred takvom dvojbom, veze i životi su dovoljno komplicirani i bez toga. Kao što rekoh - zaista sumnjam. Pogotovo u sredini u kojoj su ljudi previše vjerski i etnički određeni.

sanino
27.10.2009., 18:26
Evo vidjela sam zgodnu temu;pa da i ja malo prokomentiram....
Dijete sam miješanog braka:)(mama-katolkinja,tata-pravoslavac),odrasla u Bosni u kvartu u kojem su većinom živjeli muslimani.
Multi-etnička država,multi-etnička obitelj i što sad...
Danas živim u sasvim drugoj sredini,s drugim ljudima,navikama,običajima...i sve 5.Mislim da nemam pravo uopće razmišljati, a po najmanje obraćati pažnju na takve stvari što se tiče vjeroispovjesti.:grli:
Da, i dan danas mislim da vjeroispovjest NIJE BITNA ako u suživotu postoji ljubav,tolerancija,poštovanje....ali isto tako poštujem ljude koji razmišljaju drugačije nego ja.
Pozdrav...:w

Linda Hathor
27.10.2009., 21:02
"Biti ovca" je plitko vrijeđanje ljudi drukčijih svjetonazora i pogleda na život.

I pitanje vjeroispovjesti mnogima nije prizemno, dapače. Nekima je svejedno, nekima nije, ali nipodaštavanje milijuna ljudi koji, zamislite, upražnjavaju vjeru, i nešto im, zamislite, predstavlja u životu, nije ni za ispašu. Sa ovcama.

Kužim da neke ovakva diskusija pogađa na osobnoj razini, ali hajdemo držati bar neki nivo, shall we? :)

google1
28.10.2009., 22:54
Ne smeta mi to uopće, nek svatko vjeruje u što hoće i slavi što hoće. Al opet ja bi se htio vjenčat u crkvi, krstit dijete a to sve ne možeš..

Ona007
01.11.2009., 03:07
Ja bih se npr bez problema udala za nekoga druge vjere, npr bosanca bilo koje vjerosipovjesti ili srbina ili makedonca ili crnogorca ali mislim da se nema sanse ne bih mogla udat za npr slovenca ili nekog s kosova, ili nekog rumuna ili nekog iz Albanije, to nema sanse, ne znam zasto je to tako nekako poslozeno u mojoj glavi, mislim da govorim o mentalitetu..

-Antonija-
07.11.2009., 22:04
pošto mislim da je jako teško naći osobu za koju bih pomislila da je 'ta', kada bih ju našla ne bi mi smetalo što je druge vjere. ionako kod čovjeka cijenim osobine a ne vjeroispovjest... mojima bi sigurno trebalo vremena da prihvate činjenicu da nije naše vjere, ali na kraju bi se pomirili s tim... uostalom, tko bi mi od njih jamčio da bi mi život s osobom moje vjere bio bolji? a od ljudi (susjeda, poznanika roditelja) oko sebe ionako ne živim... znam da bi većinu mojih poznanika šokiralo da se udam za nekog druge vjere, ali who cares? oni ionako ne samo da osuđuju ljude različite vjere koji stupaju u brak, već i ljude koji stupaju u brak a različitog su stupnja obrazovanja... al njima bih poručila neka se brinu za sebe... na kraju krajeva, život ionako pokaže tko je bio u pravu...a zli jezici neka se žderu...

zvrnda
05.12.2009., 23:15
Vec sam udana, ali da nisam ne bih se udala za nekoga tko je druge vjere. Sve je dovoljno komplicirano, teško prihvacamo i obitelj u koju ulazimo, a ta obitelj ima iste obicaje kao i naša. Zamislite tek prihvacanje drugih obicaja, navika, razmišljanja, stavova. Neka se svatko drži svojih i sve barem za 4. Nikoga ne želim vrijeđati, ali tako sam odgajana od kad sam se rodila!!!

jednostavno ja
07.12.2009., 08:40
Ja sam u braku već dugi niz godina s čovjekom koji nije ni kršten. A, ja sam odgojena u katoličkom duhu. I šta sad? Sklopili smo brak u gradskoj vjećnici, imamo prekrasne klince, i što je najvažnije od svega, volimo se. On je meni jednom rekao da bi se i krstio i sve po redu ako meni to nešto znači? Čak je krenuo i na vjeronauk:-) i rekao da on to jednostavno ne može. OK. Naš život ne ispunjavaju zajednički odlasci na mise, al nas ispunjava nešto puno više. Volimo se i podržavamo u svemu. Klinci su kršteni i idu na vjeronauk u školi i on ih ne sputava u tome. Ja nikome ne solim pamet. Važno je biti čovjek. Važno je u tom duhu odgojiti djecu, a sad vjera, u koga ili što, manje više. Važno je kako živimo i kakvi smo ljudi.

Prvo, on nije covjek druge vjere nego covjek kojem nije stalo do vjere. Boldano bih preinacila u "voli te i podrzava u svemu". Pitanje je koliko bi ti njega podrzavala da je pravoslavac koji hoce da se djeca krste u pravoslavnoj crkvi i idu na pravoslavni vjeronauk. Ili musliman, zidov, bilo sta, ali vjernik koji prakticira svoju vjeru i trazi to od tebe i djece.
Vjeruj da tu nastaju problemi.

Btw po rodjenju sam katolik, po uvjerenju bezvjernik i svevjernik i tako mi je svejedno tko je sto sve dok mene pusta na miru glede vjere.

radiomirko
08.12.2009., 13:10
NE!

Posto sam zatucani i primitivni vjerski fanatik i krscanski fundamentalista :mirko: u obzir ne dolazi ni jedna osim zatucane, primitivne krscanke :cerek:

samo kršćanka a ne muslimanka?
znači ako si katolik može pravoslavka ili protestantkinja?

radiomirko
08.12.2009., 13:13
Bitno je da se deca krste, a u kojoj crkvi- manje vazno. sve je to vrlo slicno. :)

aha, znači bitno je kakav si čovjek i da si kršten?!?
tačnije, može bilo koji kršćanin ali ne može musliman, budist, ateist,....
ma i dalje ne shvatam:confused:

radiomirko
08.12.2009., 13:16
Evo vidjela sam zgodnu temu;pa da i ja malo prokomentiram....
Dijete sam miješanog braka:)(mama-katolkinja,tata-pravoslavac),odrasla u Bosni u kvartu u kojem su većinom živjeli muslimani.
Multi-etnička država,multi-etnička obitelj i što sad...
Danas živim u sasvim drugoj sredini,s drugim ljudima,navikama,običajima...i sve 5.Mislim da nemam pravo uopće razmišljati, a po najmanje obraćati pažnju na takve stvari što se tiče vjeroispovjesti.:grli:
Da, i dan danas mislim da vjeroispovjest NIJE BITNA ako u suživotu postoji ljubav,tolerancija,poštovanje....ali isto tako poštujem ljude koji razmišljaju drugačije nego ja.
Pozdrav...:w

a šta se tu ima poštovati?
njihovo nepoštovanje prema drugima?

radiomirko
08.12.2009., 13:23
Vec sam udana, ali da nisam ne bih se udala za nekoga tko je druge vjere. Sve je dovoljno komplicirano, teško prihvacamo i obitelj u koju ulazimo, a ta obitelj ima iste obicaje kao i naša. Zamislite tek prihvacanje drugih obicaja, navika, razmišljanja, stavova. Neka se svatko drži svojih i sve barem za 4. Nikoga ne želim vrijeđati, ali tako sam odgajana od kad sam se rodila!!!

tako si odgojena( ko kerum) al ne znači da ne smiješ preispitati svoje nekritički usađene stavove i evoluirati malo.

radiomirko
08.12.2009., 14:06
Ali... pravoslavci imaju rozu krv... think of the children...:eek:

na tufnice

radiomirko
08.12.2009., 14:25
gledao sam i u katoličkoj i u pravoslavnoj crkvi "mješano" vjenčanje. niko nije bio primoran promjenuti vjeru. isto kao i prezime, oćeš-nećeš tvoja stvar.
a odgoj djece? pa vjera je najmanji problem.
danas sutra može otići u sektu, postati narkoman, lopov, ....

zvrnda
08.12.2009., 16:53
tako si odgojena( ko kerum) al ne znači da ne smiješ preispitati svoje nekritički usađene stavove i evoluirati malo.

Tko kaže da želim evoluirati? Što fali Kerumu? Kako si ti odgojen? Da preispituješ stavove onih koji su te odgajali i da naravno, uvijek ti ispadneš pametniji?!

dramarama
08.12.2009., 19:05
Tko kaže da želim evoluirati? Što fali Kerumu?

:lol:

Eto, ja ne bih bila s osobom TAKVE vjere.

radiomirko
09.12.2009., 08:45
Tko kaže da želim evoluirati? Što fali Kerumu? Kako si ti odgojen? Da preispituješ stavove onih koji su te odgajali i da naravno, uvijek ti ispadneš pametniji?!
pomozi mi da te skužim.
ako je imperativ da bude katolik onda se slažeš da:

1. može biti i neki crnac iz konga katolik.znam i jednog hrvata crnca. hmm,mislim da nebi pristala!

2.mora biti bjelac katolik.srbin, rom, albanac,... i svako drugi ko je se tako izjašnjava. mislim da ni ovo ne prolazi kod tebe.

3.mora biti bjelac, katolik i pripadnik neke izuzetne etničke skupine koju ti po osjećaju odabereš.recimo,može francuz,hrvat,španac a ne može slovenac,rumun,poljak....

mislim da sve ovo nema nikakve veze sa vjerom, već ima sa mržnjom i netrpeljivošću.
svim srcem ti želim da nađeš nekog "različitog", da se izdigneš iz tog mulja u kom smo rasli, i da provedeš ostatak života duhovno bogatija i srećnija.

rotkvica
13.12.2009., 21:18
a što ako tražim muža agnostika/ateista?!u što bi to spadalo- kad nisam vjernik niti želim muža koji je vjernik? :D

kdl
16.12.2009., 16:20
Dakle, bila u braku sa katolikom , isto mjesto, ista vjera, puklo ko grančica.
Nikad nisam imala ništa protiv drugih religija, ali nikad nisam mislila da bih mogla imati vezu s nekim "drugačijim". Muslimani su mi nekako bili najdalji, a valjda sam malo i sama potpala pod negativan utjecaj medija.
Uglavnom, upoznam muslimana, počnemo se družiti, nije mi bilo ni do kakve veze, najmanje braka. Naravno da se religija vrlo brzo uvukla kao tema u naše razgovore, i prvo što me je posramilo bilo je njegovo poznavanje i poštivanje naše vjere, Isusa, Marije...stvarno iskreno i duboko. Kako su se pitanja samo redala, a ime i razgovori i dogovori, danas i ja isto tako iskreno poštujem islam. Na moje čuđenje, to je vrlo moderna religija, najjednostavnija i vrlo praktična. Nemojmo uzimati za primjer talibane - njih je svega 30 000 i muslimani ih se užasavaju više nego mi sami.
U međuvremenu se dogodila i ljubav, mene nitko ne tjera ni na što, naprotiv, ukoliko musliman oženi ženu druge vjere dužan joj je osigurati sve uvjete da bi ona mogla neometano obavljati svoje obrede (kh, kh...nisam baš od tih). Moja odluka je da u vrijeme njegovog posta neću baš žvakati ispred njega, ali isto petkom nećemo imati meso. Nikad mi nije rekao da ne smijem jesti svinjetinu, ali kad smo prvi put pričali o tome, rekao je da im je zabranjeno jesti SVE životinje koje i same jedu mesu - dakle svinja je otprilike kao pas ili mačka. Iako ima naroda koji jedu pse i mačke, ja hvala ne bih, a ne bih niti voljela da ih jede moj muž. Stoga je moja odluka da ne jedem svinjetinu. Uostalom, u starom zavjetu je objavljeno koje životinje se smiju jesti, a koje ne - pogađate, svinjetinu ne bi smjeli. U principu, već se godinama pripremam za vegetarijanstvo, pa mi je ovo dobro došlo.
Ukratko - bilo bi super da je garancija dobrog braka muž/žena iste vjere, istog mentaliteta, prigodne razlike u godinama i sl.
Ali na žalost - nije.

Gervasius74
17.12.2009., 14:07
U međuvremenu se dogodila i ljubav, mene nitko ne tjera ni na što, naprotiv, ukoliko musliman oženi ženu druge vjere dužan joj je osigurati sve uvjete da bi ona mogla neometano obavljati svoje obrede (kh, kh...nisam baš od tih).

A kad/ako dobijete sina, hoces li se sloziti da ga se obreze ?

kdl
17.12.2009., 16:20
A kad/ako dobijete sina, hoces li se sloziti da ga se obreze ?

Imam već dvoje djece, on nema brak iza sebe.
Moja djeca su teško prihvatila razvod, otac ima puno mlađu curu, sigurno će imati djece, već mi je zlo kad pomislim kako će i to biti djeci.
Moja odluka je da nemam više djece. Nisam znala kako će on reagirati, što će misliti, hoće li razumjeti. Razumio je. Pristao je na život bez djece.
Ne znam možete li razumjeti da je za mene, to najveći dokaz ljubavi koji itko može dati. I zato da ti odgovorim - da s takvim čovjekom imam djecu, da dobijemo sina, ne bih imala baš ništa protiv da ga se obreže.

despina
17.12.2009., 16:40
Ja bi se udala za nekog druge vjere ali nebi se udala za vjerskog fanatika pa koje god vjere bio :kava:
Važno je biti čovjek.....

Gervasius74
17.12.2009., 18:40
I zato da ti odgovorim - da s takvim čovjekom imam djecu, da dobijemo sina, ne bih imala baš ništa protiv da ga se obreže.

I rest my case.

Ti bi dozvolila, u toj hipotetskoj situaciji, da ti sakate dijete u ime necije vjere?!? Ne mislis li da bi to bilo krajnje sebicno ? Zbog mira u kuci i "ekumenizma" nek' ti se tamo netko s ostrim alatom mota oko oko genitalija tvog sina ?!?

Da su mene kojom nesrecom dali obrezati starci, mislim da bi ih zatukao kad bi odrasao ili, u najmanju ruku, bi ih se odrekao.

S 35 godina imam iza sebe samo jednu operaciju i to mandule zbog opravdanih medicinskih razloga.

yabooka
17.12.2009., 18:50
ti si toliko primitivan lik da nije ni smjesno...

kdl
17.12.2009., 19:56
I rest my case.

Ti bi dozvolila, u toj hipotetskoj situaciji, da ti sakate dijete u ime necije vjere?!? Ne mislis li da bi to bilo krajnje sebicno ? Zbog mira u kuci i "ekumenizma" nek' ti se tamo netko s ostrim alatom mota oko oko genitalija tvog sina ?!?

Da su mene kojom nesrecom dali obrezati starci, mislim da bi ih zatukao kad bi odrasao ili, u najmanju ruku, bi ih se odrekao.

S 35 godina imam iza sebe samo jednu operaciju i to mandule zbog opravdanih medicinskih razloga.

Ne doživljavam to tako. Nije nikakvo sakaćenje, dapače, higijenskije je, zdravije, a i vizualno ljepše :mig: samo mi nismo navikli pa nam je to čudno.
I ne radi se o miru u kući, o nekakvim mojim ustupcima, pristajanjima na nešto što ne želim. Meni osobno to nije ni najmanje bitno.

Ali me podsjetilo na scenu iz Seksa i grada, gdje Charlotte ne može podnijeti da bude s nekim tko nije obrezan, to joj je fuuuuuuuj.
Navike, navike.... i uz to pripadajuće predrasude :)

Gervasius74
17.12.2009., 22:52
Ne doživljavam to tako. Nije nikakvo sakaćenje, dapače, higijenskije je, zdravije, a i vizualno ljepše :mig: samo mi nismo navikli pa nam je to čudno.

Je*e se tebi, nije tvoja kita na panju ...

Uostalom, to da je to higijenskije, ovo-ono, je toliko idiotski da je to prestrasno.

Mozda bi i vama zenama bilo "higijenskije" da vam se otfikare usmine, ne ?

On topic, sve religije - moze, razni praznici, obicaji, dok:

- me nitko ne tjera da pocnem prakticirati tu religiju
- mi nitko ne zabranjuje sto cu jesti/piti/oblaciti
- nitko ni ne pomislja da izvede nekakve "kirurske" zahvate nad djecom
- ne pokusava djecu odgajati u "religioznom" duhu

Ovo ide SVE religije. Ja sam agnostik.

radiomirko
19.12.2009., 11:06
I rest my case.

da nije malo ovo off topic
kakve veze obrezivanje ima sa vjerom.
ja sam prvoslavac( samo tradicionalist) i nisam obrezan ,a moj otac jeste.
za dijete su mi ljekari savjetovali da se obreže ali je tata(ja) uspio kroz par mjeseci to razvući. neki moji prijatelji nemuslimani su obrezali klince. ne vidim tu boga nigdje a još manje zašto bi to bila smetnja braku:ne zna:

Gervasius74
19.12.2009., 16:28
kakve veze obrezivanje ima sa vjerom.

"Religious male circumcision is considered a commandment from God in Judaism.[5] In Islam, though not discussed in the Qur'an, circumcision is widely practiced and most often considered to be a sunnah."

"According to the World Health Organization (WHO), global estimates suggest that 30% of males are circumcised, of whom 68% are Muslim."

http://en.wikipedia.org/wiki/Circumsision

kdl
19.12.2009., 18:04
I?

Coldplay25
22.12.2009., 12:27
nikad ne reci nikad, ali ja mislim da ne bi:ne zna:

s muslimanom pogotovo od kada sam pročitala knjigu od Ayan Hirshi Ali:kava:

kdl
22.12.2009., 15:04

s muslimanom pogotovo od kada sam pročitala knjigu od Ayan Hirshi Ali:kava:

To isto sam mislila i ja! :) mislim da dragi Bog ima fantastičan smisao za humor :mig:

Što se tiče priče Ayan Hirshi Ali, priče žene ( i žena) opisanih u "Bog u Afganistan dolazi još samo plakati" i sl., priče jesu strašne, činjenice su strašne, sadašnjost tih ljudi je strašna, ali ne možemo generalizirati i reći - svi su oni loši. Pa i Ali je muslimanka, zar ne?
Mi govorimo o ljudima s ovog područja, koji su kao i mi, samo eto druge vjere. Možeš potrefit dobrog, možeš lošeg, to ti s vjerom tako malo veze ima...

Coldplay25
22.12.2009., 15:08
To isto sam mislila i ja! :) mislim da dragi Bog ima fantastičan smisao za humor :mig:

Što se tiče priče Ayan Hirshi Ali, priče žene ( i žena) opisanih u "Bog u Afganistan dolazi još samo plakati" i sl., priče jesu strašne, činjenice su strašne, sadašnjost tih ljudi je strašna, ali ne možemo generalizirati i reći - svi su oni loši. Pa i Ali je muslimanka, zar ne?
Mi govorimo o ljudima s ovog područja, koji su kao i mi, samo eto druge vjere. Možeš potrefit dobrog, možeš lošeg, to ti s vjerom tako malo veze ima...

kriva knjiga..ayan hirsi ali-nevjernica-moj život na tu knjigu mislim..

kdl
22.12.2009., 15:52
kriva knjiga..ayan hirsi ali-nevjernica-moj život na tu knjigu mislim..
Da, imaš pravo, hvala. Nisam čitala njezinu knjigu nego samo slušala o njoj. Ateistica je inače.
Moja poanta je bila da stvarno ne možemo generalizirati, pogladajmo samo naše muslimane - Tarika, Nadarevića, Montena, Bešlića, Bešlagića....pa jel možemo reć da nisu ljudi ok? Oni i još tisuće drugih nepoznatih ljudi...

radiomirko
23.12.2009., 10:17

ma još mi niko nije odgovorio pa se nadam da bi mi možda ti mogla pomoći.
naime, nisam baš najsigurniji da ljudi pravilno razlučuju uzrok svoje ksenofobije.
ovdje se priča o vezi/ljubavi/braku između osoba različite vjere.
mnogi su rekli da su se samo okrenuli od neke osobe čim su saznali da su druge vjere(ili jedan od roditelja), a ja nisam baš siguran da je vjera u pitanju.
moje pitanje je vrlo jednostavno:
1.dali bi se udala za hrvata muslimana?
2.da li bi se udala za rumuna katolika?
3.da li bi se udala hrvata katolika da znaš da mu je sva familija porjeklom pravoslavni srbi pokršteni u NDH?
4. da li bi od roma uzela krv da ne daj bože zatreba?

pozivam i ostale forumaše da odgovore sa da-ne

lidija84
23.12.2009., 18:11
Da, imaš pravo, hvala. Nisam čitala njezinu knjigu nego samo slušala o njoj. Ateistica je inače.
Moja poanta je bila da stvarno ne možemo generalizirati, pogladajmo samo naše muslimane - Tarika, Nadarevića, Montena, Bešlića, Bešlagića....pa jel možemo reć da nisu ljudi ok? Oni i još tisuće drugih nepoznatih ljudi...

Svi su oni super, divni, krasni ali nikad ti neznaš što se događa iza zatvorenih vrata, u njihova 4 zida! (ili koliko ih imaju :D)

Ovo je stvar koja ne obuhvača samo muslimane nego i kršćane...

Ja osobno želim da je moj budući kršćanin (što i je :) )...
Dovoljno "problema" imamo što je on katolik a ja protestant.
Mogu si mislit kak bi izgledalo da je musliman ili nešto peto... :rolleyes:

lidija84
23.12.2009., 18:22
1.dali bi se udala za hrvata muslimana? Ne
2.da li bi se udala za rumuna katolika? Da
3.da li bi se udala hrvata katolika da znaš da mu je sva familija porjeklom pravoslavni srbi pokršteni u NDH? Da
4. da li bi od roma uzela krv da ne daj bože zatreba? Da

Ovo je tek tako, moje mišljenje... Stvarnost je uglavnom drugačija.
Svi mi govorimo jedno a kada dođemo u situaciju često znamo i pojesti ono što pokakamo... :p

techno mania
23.12.2009., 18:27
ma zasto da ne, sve je to isto djeca neka odluce sama sta ce biti u zivotu

Aruena
23.12.2009., 18:33
naime, nisam baš najsigurniji da ljudi pravilno razlučuju uzrok svoje ksenofobije.
mnogi su rekli da su se samo okrenuli od neke osobe čim su saznali da su druge vjere(ili jedan od roditelja), a ja nisam baš siguran da je vjera u pitanju.
3.da li bi se udala hrvata katolika da znaš da mu je sva familija porjeklom pravoslavni srbi pokršteni u NDH?

1.da
2.da
3.da
4.da

kdl
23.12.2009., 21:44
Imala ja muža katolika, Hrvata, ma sve ko naručeno... ali narav uf.
Vjera nije pomogla, iako on zadnju godinu dana svaku nedjelju ide na misu (prije nije), ali to je da ga selo vidi, kako je dobar i pošten...
Ma fućkate sve, srce je važno, i koliko netko drži do obitelji, žene, kakve je naravi...

kdl
23.12.2009., 21:48
I Lidija, možda bi za tebe bilo pravo pitanje ne što bi ti željela za sebe (po anketi radfila), nego što bi željela za svoju kćer - nesretni brak s katolikom, ili sretni s muslimanom?

Allexis
23.12.2009., 22:05
I ne radi se o miru u kući, o nekakvim mojim ustupcima, pristajanjima na nešto što ne želim. Meni osobno to nije ni najmanje bitno.

Ali me podsjetilo na scenu iz Seksa i grada, gdje Charlotte ne može podnijeti da bude s nekim tko nije obrezan, to joj je fuuuuuuuj.
Navike, navike.... i uz to pripadajuće predrasude :)

to me podsjetilo na frendicu i njenog sina....ona je odavdje odselila u new york s nekih 15 godina.....to je njima tamo skorz normalna stvar...baš nedavno su ona i njen muž odveli sina na obrezivanje.....mene je to jako začudilo, a ona rekla da ne zna nijedne prijatelje koji to nisu napravili svojoj djeci....
da odmah preduhitrim one koji će pitati: i ona i muž katolici....
isto je napravila susjeda koja je također iz istre, ali otišla u new york nakon srednje, tamo udana za amerikanca protestanta....
dakle, navike sredine u kojoj žive....

što se tiče pitanja iz naslova, ateist sam i ne znam da bi se baš slagala s vjernikom koji bi mi namteao svoja stajališta....sadašnji dečko mi je katolik, ali više formalno i sasvim se dobro slažemo....

kdl
24.12.2009., 13:03
to me podsjetilo na frendicu i njenog sina....ona je odavdje odselila u new york s nekih 15 godina.....to je njima tamo skorz normalna stvar...baš nedavno su ona i njen muž odveli sina na obrezivanje.....mene je to jako začudilo, a ona rekla da ne zna nijedne prijatelje koji to nisu napravili svojoj djeci....
da odmah preduhitrim one koji će pitati: i ona i muž katolici....
isto je napravila susjeda koja je također iz istre, ali otišla u new york nakon srednje, tamo udana za amerikanca protestanta....
dakle, navike sredine u kojoj žive....

što se tiče pitanja iz naslova, ateist sam i ne znam da bi se baš slagala s vjernikom koji bi mi namteao svoja stajališta....sadašnji dečko mi je katolik, ali više formalno i sasvim se dobro slažemo....

Upravo tako. Sretan je onaj tko naiđe na kvalitetnu osobu. Uđeš u brak svjestan svih razlika, i poštuješ njegovo, on poštuje tvoje, nije to baš tolika filozofija...
Ali naravno, kad naletiš na zadrtog (bilo koje vjere) on tupi svoje, onda ti iz inata svoje, i na kraju to sve skupa veze s Bogom i vjerom nema...
I za obrezivanje se slažem, stvar običaja, navika, nekad možda mode (ko estetske operacije do unazad 15-20 godina, bile su sramota, ljudi su govorili - "fuj, ne bih nikad", a vidi sad:mig:).

DemonicIllusion
27.12.2009., 12:29
ajd mi pokaži pravu hrvaticu pravoslavne vjere.nemožeš ju pokazat jer ne postoji,osim ako nije mješana.kada je koji katolik prešao na poavoslavstvo??????????nikada!!!!!!!

plus toga,ja kao HRVAT nikada ne bih dozvolio da mi se dijete zove Jovan,Srboljub,Mirsad ,Đemail ili Safeta.Uz toliko lijepih hrvatica,da uzimam nekakvu četnikušu :clint:ili baliju :s :usama: za ženu,nema šanse

ne postoji jer živimo na balkanu, u civiliziranom svijetu ljudi razlikuju nacionalnost od vjeroispovjesti za razliku od tebe kolko vidim..tu se ne govori o prelaženju katolika na pravoslavstvo već o hrvatici(dakle nacionalnost: hrvatica) koja je pripadnica pravoslavne crkve. Nije ti jasno? nisam ni mislio da je. Kod nas se podrazumijeva ako si hrvat da si katolik.

radiomirko
27.12.2009., 13:02
ne postoji jer živimo na balkanu, u civiliziranom svijetu ljudi razlikuju nacionalnost od vjeroispovjesti za razliku od tebe kolko vidim..tu se ne govori o prelaženju katolika na pravoslavstvo već o hrvatici(dakle nacionalnost: hrvatica) koja je pripadnica pravoslavne crkve. Nije ti jasno? nisam ni mislio da je. Kod nas se podrazumijeva ako si hrvat da si katolik.

uf, bit ću off topic al jebi ga....
ima još jedan apsurd.
kad srbin milom ili silom "pristupi" katoličkoj crkvi više nije srbin nego hrvat ?!?
depresivna, koje je tvoje prezime. možda si jedna od par stotina hiljada pokrštenih koje toliko prezireš.najveći hrvati iz hercegovine ,ivaniševići, su srpsko pleme, lično znam masu ljudi,prijatelja, sa imenima poput hrvoje stojanović itd.
postoji "teorija mržnje malih razlika" po kojoj se ljudi sa malim razlikama više mrze da bi predstavili tu razliku većom.
ma ti jadna ni sama ne znaš dali bi volila tog stojanovića zato što je hrvat ili mrzila zato što mu je djed prije 100 godina kao srbin pravoslavac prešao u katoličanstvo i postao hrvat.
e moja depresivna, koji se ku.ac ja uopšte prepucavam sa tobom a file lista u pivskom tijestu mi se hladi.

tužnica
27.12.2009., 13:46
Bile sa mnom u srednjoj dvije cure, hrvatice. Ono je još bilo vrijeme Juge, ali ćipo pred kraj. Jedna prebogata, starci hrvatine (mislim, čuj izraz??!!?). Starija se sestra se udala za muslimana, oni to jedva preživjeli, a moja frendica hodala, i to podugo sa srbinom. Pritisci na nju su bili toliki da su oni prekidali, pa se potajno mirili, ali na kraju momku dokokotalo, i oni prekinu. Na radost i veselje njezinih. Cura se nije udala narednih 15-16 godina, mislim da su već svi digli ruke. I nije nešto hepi niti sada. Ma možda ne bi bila niti s onim momkom, ali nikad ne znaš. A možda bi oni prekinuli sami od sebe, nisu to niti bile neke godine od ozbiljnih veza... Ali primjer su kako starci uredno upropaste život svojoj djeci iz verlo glupih razloga.
Drugoj su starci od malena rekli da bi je se odrekli da se uda za srbina. Kad nam je to pričala, mi smo se čudom čudili, a ona je to prihvatila ko normalno. Uostalom, nije se niti mislila udavat niti hodat sa srbinom. I, znate što je bilo??
:mig: ljubav njenog života je srbin. I oženili se oni, dobili dijete (ili djecu), i trebale su godine da se svi pomire. I sad mi vi recite - jel to bilo vrijedno godina tuge, žalosti, ljutnje, odbačenosti...?
Dragi moji, NIKAD NE RECITE NIKAD! :kava:

P.S. A što je s kršćanskim - svi ljudi su braća, voli bližnjega svoga....itd.?

stretch
28.12.2009., 23:41
Za odabire drugih sam potpuno otvoren, no osobno mogu reći - ovisi o kojoj se vjeri radi. Ja sam ateist.

- S tradicionalnom pripadnicom bilo koje abrahamske religije - nikako. Taj treći entitet u našoj vezi bio bi mi jednostavno previše, a niti želim da mi dijete netko indoktrinira.
- S nekime tko prakticira osobnu varijantu neke abrahamske vjere - ako je stvarno osobna, da; no takvu još nisam upoznao
- S tradicionalnom vjernicom neke monističke vjere - moguće, ako bismo uspjeli uskladiti želje

Uglavnom, ne bih se vjenčao s nekime kome vjera nalaže kako se ja ili naše dijete treba ponašati.

Loonatic
29.12.2009., 00:35
ne.
krscanke su sve iskompleksirane, bar one na koje naletih, uvijek neke ratove vode. mogu si mislit kako je tek sa drugima onda.

najbolje je da je agnostik i to je to.

LeonardaK
29.12.2009., 20:35

1. Ne
2. Da
3. Da
4. Da

Imam neka iskustva i hriscani su hriscani bili oni katolici ili ortodoksi, a muslimani su ipak nekako drugacije odgojeni...

lidija84
30.12.2009., 07:35
I Lidija, možda bi za tebe bilo pravo pitanje ne što bi ti željela za sebe (po anketi radfila), nego što bi željela za svoju kćer - nesretni brak s katolikom, ili sretni s muslimanom?

Uh! :rofl: Moje dijete će samo odlučiti što će, kako i s kim u životu! :mig:

U svakom slučaju ako baš moram i ja birati između te dvije opcije, sigurno bih i ja radije izabrala sreću sa muslimanom nego život s nekim ludim katolikom da se još moram tuči s njim... :rolleyes:

Sva sreća pa to nije baš tako, ili - ili već imamo više opcija između kojih možemo "birati"!
Opet, neznam čemu izričito katolik/musliman/cigan ... ali ajde... da ne kompliciramo. :zubo:

Cakana34
30.12.2009., 07:50

slazem se s tobom,i ja sam uvijek mislila "musliman je musliman".nije tako.to sam odmah vidjela kad sam svog muza upoznala.muslimani iz drugih zemalja osim npr. iz europe zivu islam na drugi nacin.i ako to znam,nemogu sigurno ocekivat da ce moj muz koji je recimo iz afganistana bit prema meni kao neki "nas".njihova mentalitet je drugacija.moj muz je isto musliman,normalan covjek,zivi kao mi hrvati i zbog njega se nicega nisam morala odrec ili u mome zivotu promijenit.

radiomirko
05.01.2010., 12:24
uf, ovo je toliko zamršeno da čovijek više ne vidi svrhu razglabanja o ovome. toliko ima izuzetaka , protivurječnosti i nebuloza,mogućnosti različitih pogleda na jednu te istu stvar da čovijek naprosto mora presjeći i reći "čovjek je čovjek".
kakav će mu biti karakter , na to utiče pored religije, još milion drugih stvari . hvatati se za religiju kao ključnu determinantu zvuči mi šturo i površno.
ma različito je tumačenje istog odgovora u zavisnosti i ko ga daje.
naprimjer,
ima masu njih koji su agnostici ili vikend vjernici katolici i tvrde da bi se vjenčali samo za katolika:confused:.nikako za komšiju muslimana pa da žive kao u afganistanu, ili za tako nekog četnika pa da je jedne noći zakolje na spavanju?!?nema to veze sa vjerom već sa zadojenošću mržnom i primitivizmom kojom smo bili bombardovani.takvi više štete nego koriste "svojoj" vjeri prezentirajući je iz osobnog neznanja na nekakav devijantan način.
s druge strane , meni nešto maaaalo shvatljivije, ima pravih vjernika koji su svoj život posvetili bogu i žele da svaki segment života, pa i brak, prožive kroz "konzumiranje" svoje vjere. Sad je druga priča dali su takvi katolici pravi vjernici ,a takvi muslimani fundamentalisti i fanatici(čisto da zakomplikujem).
sve u svemu, ko god kaže da ne bi. Mora se dobro zapitati koji su razlozi takvog odgovora i šta to govori o njemu samom.
U malom broju slučajeva ima veze sa vjerom.tj.sa željom da se njihov brak
vodi po svim njihovim vjerskim načelima, a to ni mnogi sveštenici ne rade.
takvu želju mogu poštovati a sve ostalo je samo jako loše tripovanje

kdl
05.01.2010., 13:01
uf, ovo je toliko zamršeno da čovijek više ne vidi svrhu razglabanja o ovome. toliko ima izuzetaka , protivurječnosti i nebuloza,mogućnosti različitih pogleda na jednu te istu stvar da čovijek naprosto mora presjeći i reći "čovjek je čovjek".
kakav će mu biti karakter , na to utiče pored religije, još milion drugih stvari . hvatati se za religiju kao ključnu determinantu zvuči mi šturo i površno.
ma različito je tumačenje istog odgovora u zavisnosti i ko ga daje.
naprimjer,
ima masu njih koji su agnostici ili vikend vjernici katolici i tvrde da bi se vjenčali samo za katolika:confused:.nikako za komšiju muslimana pa da žive kao u afganistanu, ili za tako nekog četnika pa da je jedne noći zakolje na spavanju?!?nema to veze sa vjerom već sa zadojenošću mržnom i primitivizmom kojom smo bili bombardovani.takvi više štete nego koriste "svojoj" vjeri prezentirajući je iz osobnog neznanja na nekakav devijantan način.
s druge strane , meni nešto maaaalo shvatljivije, ima pravih vjernika koji su svoj život posvetili bogu i žele da svaki segment života, pa i brak, prožive kroz "konzumiranje" svoje vjere. Sad je druga priča dali su takvi katolici pravi vjernici ,a takvi muslimani fundamentalisti i fanatici(čisto da zakomplikujem).
sve u svemu, ko god kaže da ne bi. Mora se dobro zapitati koji su razlozi takvog odgovora i šta to govori o njemu samom.
U malom broju slučajeva ima veze sa vjerom.tj.sa željom da se njihov brak
vodi po svim njihovim vjerskim načelima, a to ni mnogi sveštenici ne rade.
takvu želju mogu poštovati a sve ostalo je samo jako loše tripovanje

Amen!

gondomirka
07.01.2010., 17:32
sve više sam sigurna da u dužoj vezi mogu biti samo s agnostikom ili ateistom.
jer kad ja počnem svoju žalopojku o crkvi koja za mene predstavlja kriminalnu instituciju i kad nasekirana tvrdim, gledajući na tv-u svećenike okružene zlatom, da bi vatikan riješio problem gladi u svijetu kada bi se odrekao svoga bogatstva, ali ne da crkva ne da, već još uzima i od države i od sirotinje, potrebno mi je pored sebe imati nekoga tko od toga neće napraviti svađu.
jer meni je previše stalo da bih prešutila.
također, ni s drugim vjernicima ne mogu. ne hvala. a hrvatica jesam, ako se netko slučajno zapitao.

tužnica
07.01.2010., 18:25
sve više sam sigurna da u dužoj vezi mogu biti samo s agnostikom ili ateistom.
jer kad ja počnem svoju žalopojku o crkvi koja za mene predstavlja kriminalnu instituciju i kad nasekirana tvrdim, gledajući na tv-u svećenike okružene zlatom, da bi vatikan riješio problem gladi u svijetu kada bi se odrekao svoga bogatstva, ali ne da crkva ne da, već još uzima i od države i od sirotinje, potrebno mi je pored sebe imati nekoga tko od toga neće napraviti svađu.
jer meni je previše stalo da bih prešutila.
također, ni s drugim vjernicima ne mogu. ne hvala. a hrvatica jesam, ako se netko slučajno zapitao.

Ma svi se mi slažemo u tome.... :top:
Ali naša vjera u Boga ne znači da ćemo biti slijepi i nekritični prema onome što jedna institucija i neki pojedinci rade.

Sp@v@lic@
17.01.2010., 08:52
...pročitavši svih ovih nekoliko stranica vaših postova mogu reći samo jedno, svi smo mi ljudi i svatko ima pravo na svoje mišljenje stoga bit će mu onako kako si sam/a napravi. Ako nečija vjera nekoga određuje što bi onda trebali reći za bivše zatvorenike, za osobe na lošem glasu, za narkomane i nasilnike...?? Meni osobno nije bitno koje je vjere moj odabranik bitno mi je da se slažemo i da se volimo i da nam je zajednučki život ugodan,a što se djece tiče i odabiru nj vjere pri rođenju...Reći ću vam samo jedno,ja kad sam rođena nisu me htjeli svećenici krstiti u crkvi jer sam bila kao mala bolesna,imala sam onu baby žuticu koju ima 70 % djece kad se rodi, i svećenik je mojoj majci rekao da sam ja đavolje dijete i bolje da me se riješi :ziba: ... Neću reć o kojoj je vjeri riječ jer nije bitno bitna je situacija... A ako vas nakon neke veze pa čak i braka s osobom druge vjere uspije razoriti nešto poput odabira djetetove vjere...hellou ljudi... Klinac ionak može popizdit u 18 i promijenit ju... a vi ste si razorili obitelj,djete odraslo bez roditelja...ma čemu sve to gdje vam piše koje ste vjere...dal vas to u današnje vrijeme uopće i opredjeljuje u društvu ili i prijatelje tako birate... :misli:

dora
17.01.2010., 11:26
Ne.
Ne bi se udala za osobu koja prakticira ikakvu vjeru ozbiljnije, cak bi razmislila i kad se radi o kvazi vjernicima tipa - nikad u zivotu nisam bio u crkvi/dzamiji/sinagogi/nadodaj po zelji al zelim vjerski obred vjencanja...

pozitivax
17.01.2010., 22:07
Ne.
Ne bi se udala za osobu koja prakticira ikakvu vjeru ozbiljnije, cak bi razmislila i kad se radi o kvazi vjernicima tipa - nikad u zivotu nisam bio u crkvi/dzamiji/sinagogi/nadodaj po zelji al zelim vjerski obred vjencanja...
:rolleyes:
hahaha...ne vjeruješ ni u Boga ni u vraga ali bi se vjenčao u crkvi ili sinagogi ili džamiji..
pa kaj će ti to?da susjedi vele kak si dobar ili se bojiš buduće žene?ajme skroz bezveze.ni vrit ni mimo.
ne mislim se udati za pripadnika ni svoje ni tuđe vjere. ni za ateista ni za agnostika.ne mislim se udavati uopće...tako da mi je svejedno tko u što vjeruje iako su mi ateisti ponekad malo praznjikavi,prepametni i dosadni..:D

Coldplay25
18.01.2010., 10:25

1. NE
2. NE ZNAM
3. DA
4. DA i dala

SpeedLover
31.01.2010., 17:44
to je meni trenutno problem.. on je protestant..

Lotta_la
31.01.2010., 18:33
Predrasude više govore o vama samima nego o nekoj vjeri, pripadnosti i boji kože. Žalosno je kako ljudi dozvoljavaju da društvo formira mišljenje umjesto njih samih. Nije ni čudo što nam rade od države kad je više ovaca negoli mislioca. Istina boli:), ili bi barem trebala.

Su.incotenible.
03.02.2010., 14:26
Ako bih mogao biti s osobom bilo koje vjere (dakle, ako bismo se vjeri unatoč mogli trpjeti), ne bi bilo ni zapreke braku.
Pod uvjetom da je taj brak svjetovan.

Potpis.

*Lotta*
04.02.2010., 16:25
Sram me od mnogobrojnih postova i opet se potvrđuje moja sumnja da živim u ksenofobičnom i zatucanom društvu, na brdovitom Balkanu gdje je spektakl kad i stranac uđe u autobus.a
Odgovor na sva pitanja je da. Imala sam partnere svih vjera, pa i boje kože. Moja obitelj sadrži sve vjere. Svi se slažemo. Neki su vjernici, neki nisu. Ta okolnost obogatila je mene kao osobu tako da znam o mnogobrojnim vjerskim običajima mada nisam vjernica. Imamo i puno više blagdana tijekom godine. To doživljavam kao dio opće kulture i drago mi je da sam odgajana da ljude prosuđujem po karakteru a ne po boji kože, vjerskoj ili nacionalnoj pripadnosti. Partner i ja nismo iste niti nacionalnosti, niti ičega........volim ga jer je osoba kakva je.

Kao da će netko jer je prava Hrvatina i katolik biti krasan! A o onom komentaru da se ne zna što poznati muslimani u Hrvatskoj rade iza zatvorenih vrata - samo se nadam da je to napisao netko maloljetan..........

Coldplay25
05.02.2010., 09:23
Sram me od mnogobrojnih postova i opet se potvrđuje moja sumnja da živim u ksenofobičnom i zatucanom društvu, na brdovitom Balkanu gdje je spektakl kad i stranac uđe u autobus.a
Odgovor na sva pitanja je da. Imala sam partnere svih vjera, pa i boje kože. Moja obitelj sadrži sve vjere. Svi se slažemo. Neki su vjernici, neki nisu. Ta okolnost obogatila je mene kao osobu tako da znam o mnogobrojnim vjerskim običajima mada nisam vjernica. Imamo i puno više blagdana tijekom godine. To doživljavam kao dio opće kulture i drago mi je da sam odgajana da ljude prosuđujem po karakteru a ne po boji kože, vjerskoj ili nacionalnoj pripadnosti. Partner i ja nismo iste niti nacionalnosti, niti ičega........volim ga jer je osoba kakva je.

Kao da će netko jer je prava Hrvatina i katolik biti krasan! A o onom komentaru da se ne zna što poznati muslimani u Hrvatskoj rade iza zatvorenih vrata - samo se nadam da je to napisao netko maloljetan..........

jbg:ne zna:

svatko bira svog partnera, da se razumijemo ovdje pričamo o braku, ne o prijateljstvu. ja imam prijatelja i ateista i drugih vjera i dala bi im sve kao i oni meni, ali ako teoretski pričamo o braku kao suživotu i odgajanju djece i običajima u obitelji onda bi voljela da na to imamo iste poglede. to sve pričam u teoriji..ne u praksi

korny30
05.02.2010., 15:04
to je meni trenutno problem.. on je protestant..

i moj isto, i sad je trenutno svađa: krstiti ne krstiti dijete ( u katoličkoj crkvi naravno):eek:

hasnfefer
05.02.2010., 15:11
Teška kategorija! Nisam "glasao", jer fali odgovor možda!
Nekako se nadam da neću morati nikada odlučivati o tome! Naime, sve je super do braka, ili dok se dijete ne rodi! Nakon jednog od toga počinju problemi!Ja sam rimokatolik, i od drugih vjera mislim da bih otišao eventualno do židovstva, ali sve drugo mi nekako ne leži! Čak ni pravoslavlje, iako je bliže rimokatoličanstvu nego judaizam! Sve ostalo ne!

trustno1
07.02.2010., 11:21
moj je muz englez, znaci po rodenju protestant... nikada ga nije zanimala nikakva vjera niti je isao u crkvu.. privatno ga zanima budizam, ali nije budist.. ja sam katolik, nisam neka katolkinja, drzimo obadvoje do bozica i uskrsa zbog tradicije i veselimo se tome..ali nas religija ne zanima.. obadvoje vjerujemo da postoji nesto svatko na svoj nacin.. ja vjerujem da bog postoji ali ne kroz katolicizam..tako da nam se zivo fucka za to.. vjencali smo se u Hrvatskoj u parku, nije nas zanimala nikakva crkva..
e sad nikada se nebi udala za muslimana, zidova..ne zbog vjere nego zbog nacina zivota i drugacijeg razmisljanja opcenito o svemu..
ps: kada kazem muslimana, najvise mislim na turke, pakistance,i ostale , ne toliko na muslimane sa nasih prostora, mada me ni oni ne zanimaju.... uglavnom mozda je vjera povezana sa nekim stvarima, mozda nije ali mene opcenito ne privlace tamnoputi ljudi, niti ljudi sa balkanskih i ostalih istocnijih podrucja.. oduvjek sam vise voljela plave,visoke decke koji nisu izasli jucer iz ug ug spilje. a uostalom svatko ima svoj cup of tea...what ever rock's you boat.. kak se ono kaze jel' ;0)

*Majica*
07.02.2010., 19:12
Bih i jesam.
Suprug je ateist, ja sam, po odgoju, rimokatolkinja.

Vjerujem u Boga, neovisno kako ga zvali, zapravo, više vjerujem u pravednost.
Ne vjerujem u kipove, svećenstvo, hramove.
Smatram da sa svojim Bogom mogu uvijek biti, i uvijek komunicirati. Da za to nije potrebno ići u crkve, plaćati mise i plaćati svećenicima.
Svoju vjeru ne trebam dokazivati, ona je dio mene.

A kako ćemo danas-sutra svoju djecu odgajati?
Na ispravnim temeljima. Prije svega - voli svoje, poštuj tuđe.

To je ono što su i nas učili roditelji, kako moji mene, tako i njegovi njega.

*Lotta*
08.02.2010., 13:58
jbg:ne zna:

svatko bira svog partnera, da se razumijemo ovdje pričamo o braku, ne o prijateljstvu. ja imam prijatelja i ateista i drugih vjera i dala bi im sve kao i oni meni, ali ako teoretski pričamo o braku kao suživotu i odgajanju djece i običajima u obitelji onda bi voljela da na to imamo iste poglede. to sve pričam u teoriji..ne u praksi

Moj partner i ja smo u vanbračnoj zajednici. Gradimo skupa dom, planiramo proširiti obitelj. Samo što ga ne zovem suprugom. Ako su mogli moji roditelji spojiti različite vjere, običaje i kulture možemo i mi. Naravno da je stvar izbora. Roditelje ne biraš, partnera da. Tu idu osobni kriteriji. Meni rasa i vjera i nacionalnost nikad nisu bili kriterij, no nekome nije stupanj obrazovanja, hobi, životna filozofija........zato svatko kroji sebi sudbinu po izboru.........

shoppingoholic
11.05.2010., 02:12
Ma koje crne druge vjere? Bar 90% forumasa je bez ikakve vjere.
Pitanje bi eventualno imalo smisla: "Biste li se vjencali sa pripadnikom bilo koje vjere?".

Potpisujem... :rolleyes: Citam ove postove i ne vjerujem vlasititim ocima. I vi sebe nazivate vjernicima? A sta je s onim pred Bogom smo svi isti? Nije mi jasno kako ljudi NIKAKO da shvate da je Bog samo jedan, samo sto ga ljudi drugacije nazivaju, i drugacije narodi gledaju na vjeruj, imaju neka svoja uvjerenja i stavove... Za mene su svi isti.. Poznajem jednu curu koja je muslimanka i cura je stvarno super. Ekipa ju je izbjegavala i na faxu i na poslu upravo zbog vjere i svi su mi govorili kako se samo mogu druzit s njom :rolleyes: a bila je cura 101 put bolje od svih njih skupa. S vremenom su nas okolnosti razdvojile ali i dan danas se cujemo i smatram ju jednom od rijetkih pravih prijateljica. A sto se tice braka s nekim tko je druge vjere..pa zasto ne?
Postujem tude stavove i tudi pogled na svijet, i puno mi je bitnije da taj covjek ima srce i dusu i da je prije svega COVJEK, pa ako se volimo ne vidim prepreku za takav brak ali ne bi voljela da mi namece svoju vjeru jer svatko ima pravo na vlastiti stav i vjeru. Pa ako ja ne diram u tvoju vjeruj, nemoj ni ti u moju. Sto se tice samog vjencanja nije mi bitno toliko vjencanje u Crkvi jer budimo realni koliko ljudi je reklo 'da' pred Bogom pa su se nakon godinu - dvije rastali :confused: Za mene vjencanje kod maticara ili u Crkvi tako svejedno, ako se volimo to je najmanje bitno. A sto se tice djece i njihova odgoja, naravno htijela bi da mi se djeca krste u Crkvi i to, ali ne bi zeljela nista forsirati, kad malo odrastu neka sama odaberu u sto zele vjerovati. Bitno mi je da su mi djeca odgojena da budu ljudi, da postuju i cijene druge, da budu tolerantni prema drugima, da nemaju predrasuda i da odrastu u dobre ljude. A koliko je meni poznato, ne odreduje vjera ono u sto djete odrasta nego dobar odgoj.