PDA

View Full Version : Što trenutno čitamo i što preporučujemo za čitanje (obavezno s par rečenica o knjizi)

stranice : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

Agatha
13.07.2010., 13:27
Jon Ronson: Muškarci koji bulje u koze
Jako zanimljivo i tragikomično.

Sara Gruen: Voda za slonove
Roman o mladiću koji u vrijeme Velike depresije ostaje bez roditelja i imovine i u očaju napušta fakultet gdje je već bio pri kraju studija veterine i uskače na teretni vlak. Ispostavlja se da je to cirkuski vlak i da je cirkusu baš trebao veterinar...
Jako zanimljivo, ne toliko zbog likova koliko zbog "dokumentarnih" detalja o cirkusima tog vremena, kad su "nakaze" bile normalan dio ekipe cirkusa i postojao je poseban šator "samo za gospodu" sa striptizetom/prostitutkom.

Joanne Harris: Gospoda i igraci. Jako mi se svidjela, do zadnjeg poglavlja se ne zna tko je bad guy, tako da cijelu knjigu nagadjas i razmisljas i bas te uvuce u radnju. Negdje u prvoj trecini sam zakljucila tko bi the bad guy mogao biti, ali nimalo mi to nije umanjilo zadovoljstvo citanja. Preporucujem svakako!

Radi se uglednoj skoli u koju se vraca osoba zeljna osvete, te flashbackovima na proslost koja objasnjava poteze u buducnosti.

Zvuči zanimljivo, potražit ću tu knjigu!

partybreakerica
13.07.2010., 13:38
:DJao ljudi .....! Počela sam čitati ' U sebi' od Stephanie Meyer , evo noć je prošla bez spavanja, radim i jedva gledam.

Znate onaj osjećaj kad ne možete prestat čitat..... Uh.:mig:

Priča vam se radi o bićima ''dušama'' koje se ugrađuju u druga bića, takozvane domaćine. U ovom slučaju su to ljudi. Eto.. Ma joj :)

Super je knjiga. Doduše, dotična spisateljica je napisala Sumrak koji nisam ni čitala niti me zanima. Ali ova knjiga je posebna. . I neću vam govoriti o čem se radi, da vam ne pokvarim doživljaj :kava:

obožavam tu knjigu :s...definitivno je vrijedi pročitati :top:
kraj je dosta zanimljiv :D
puuuno bolja knjiga od sumraka ako se mene pita :D

rozalinda
13.07.2010., 13:46
Pročitala sam ''Pokupit ću te i odvesti'', isto tako ostavlja dojam. Čim ugrabim priliku, dižem ''Blato'' i ''Ja se ne bojim''.

Nisam čitala Blato, jesam Kako Bog zapovijeda, i ove druge dvije. Ja se ne bojim mi je mrvicu infantilna, ali mi se generalno sviđa, a Pokupit ću te... izuzetno duhovita. Kako Bog zapovijeda je jako dobra. Gledala sam i filmove Kako Bog zapovijeda i Ja se ne bojim. Ovaj prvi je razočarenje u odnosu na knjigu, nedostaje likova i sadržaja iz knjige.

rider_26
13.07.2010., 13:56
Sara Gruen: Voda za slonove
Roman o mladiću koji u vrijeme Velike depresije ostaje bez roditelja i imovine i u očaju napušta fakultet gdje je već bio pri kraju studija veterine i uskače na teretni vlak. Ispostavlja se da je to cirkuski vlak i da je cirkusu baš trebao veterinar...
Jako zanimljivo, ne toliko zbog likova koliko zbog "dokumentarnih" detalja o cirkusima tog vremena, kad su "nakaze" bile normalan dio ekipe cirkusa i postojao je poseban šator "samo za gospodu" sa striptizetom/prostitutkom.

Ova knjiga mi je odlična, preporučujem ju za čitanje svakome! :mig: Zbog te retrospektivne ljubavne priče me malo podsjeća na Nicholasa Sparksa i njegovu ''Bilježnicu'', ali općenito je super napisana, uzbudljiva i stvarno se puno može naučiti o nekadašnjim poznatim cirkusima.

Doria
13.07.2010., 21:05
Zvuči zanimljivo, potražit ću tu knjigu!Potrazi svakako!

Sad sam pocela od nje (Joanne Harris) citati Rune. Na pocetku sam, pa ne mogu iznijet neke dojmove, ali je u pitanju fantasy, pa sam bas znatizeljna.

Elie
14.07.2010., 15:33
Poprilično toga čitam trenutačno:

ATLAS OBLAKA- David Mitchell

Pri kraju sam s knjigom i super je, preporučam je svakom. Toliko različitih elemenata ima u knjizi da vam ne može dosaditi, i samo nemojte odustati nakon prvog poglavlja jer postaje sve bolja i bolja. Ukratko radi se o propasti civilizacije, povezanosti niza likova kroz različita stoljeća...fascinantna je.

OTOK- Victoria Hislop
Negdje sam na polovici knjige i zasad mi se sviđa. Radi se o djevojci koja odluči saznati majčinu tajnovitu prošlost i to je vodi na otok Spinalongu u blizini Krete koji je bio kolonija gubavaca početkom 20. stoljeća. zanimljiva priča sa povijesnim i ljubavnim elementima.

HVALA TI NA USPOMENAMA - Cecila Ahern
Pročitala je nedavno. Svidjela mi se i nasmijala me. Preporučujem.

SJENA VJETRA- C.L. Zafon
Moram je preporučiti. Knjiga mi je predobra. Zanimljivi krimić s povijesnim i ljubavnim elementima. Prepun dobrih citata zahvaljujući Zafonovom stilu pisanja. Moram se natjerati da počmem čitati Anđeosku igru koju svaki dan gledam doma s police. Bojim se da se nakon Sjene Vjetra razočaram.

la loba
14.07.2010., 22:27
Klara, Miro Gavran

Svima koji su barem malo okusili "zatvorski"život unutar svoje obitelji.
U kratkim crtama: Svima koji su barem malo okusili "zatvorski"život unutar svoje obitelji. Riječ je o djevojci čiji su se roditelji rastali, za vrijeme rata izgubila je muža, ali se prepušta meditaciji i onostranom i pronalazi smisao-ljubav, koja dušu njenog muža vraća u tijelo drugog muškarca. I napokon pronalazi sreću.

zamantana
14.07.2010., 23:02
Potrazi svakako!

Sad sam pocela od nje (Joanne Harris) citati Rune. Na pocetku sam, pa ne mogu iznijet neke dojmove, ali je u pitanju fantasy, pa sam bas znatizeljna.

joanne harris mi nikad nije legla. pročitala sam chocolate i još dvi. ne znam s kojom sam se više kilavila. mora da nešto nije u redu sa mnom jer je svi hvale :confused::ne zna:

najdraža mi je knjiga angela's ashes od franka mccourta. ne znam bi li se smijao ili plakao.
radnja ukratko:
obitelj siromašnih irskih imigranata u vrijeme velike ekonomske krize prije drugoga svjetskog rata vraća se u Limerick u uzaludnoj nadi da će u domovini ipak pronaći bolje uvjete života. Sve što ih dočeka je hladnoća, glad, bijeda i arogancija vlastodržaca - situacija koja bi bila dikensovski stereotipna da je ne opisuje Frank McCourt glasom nevinog i radoznalog dječaka, zbunjenog pred stvarima koje odrasli podrazumijevaju i nikad se ne trude objasniti. izgladnjeli dječak priča o zbivanjima i ljudima oko sebe iz perspektive svojih godina, srcem i očima djeteta koje odrasla. knjiga obiluje crnim humorom uz koji se i najrazornije tragedije čine gotovo apsurdno smiješnima.

još jedna odlična knjiga mi je "u hladu sasafrasa" od olive ann burns. radnja ukratko: 5. srpnja 1906. godine dogodio se skandal! tog se dana vlasnik mjesne trgovine i tek tri tjedna udovac, oženio s gospođicom love simpson, ženom upola mlađom od sebe i, da stvari budu još gore, sjevernjakinjom!

Doria
15.07.2010., 08:42
još jedna odlična knjiga mi je "u hladu sasafrasa" od olive ann burns. radnja ukratko: 5. srpnja 1906. godine dogodio se skandal! tog se dana vlasnik mjesne trgovine i tek tri tjedna udovac, oženio s gospođicom love simpson, ženom upola mlađom od sebe i, da stvari budu još gore, sjevernjakinjom!
Ha, sjecam se te :D. Da, zabavna je. Opcenito volim te "juznjacke" romane.

badM
16.07.2010., 12:15
G. Musso: Hoćeš li biti tu?

Knjiga o klasičnoj temi putovanja kroz vrijeme: dobar Samaritanac, doktor, putuje u prošlost pomoću mističnih pilula koje je dobio od zahvalnog urođenika. Naravno, tamo susreće sebe i stupa sam sa sobom u pakt kako bi spasio ljubav svog života. Nakon silnih hvalospjeva Mussou, maltene sam očekivao uragan. Knjiga je OK, nije 'odlična', ne bih je nazvao niti 'dobrom'. Pisanje nije loše, ali radnja je predvidljiva, kraj je pretjeran, sve mi je jako sladunjavo... Sve u svemu, knjiga koja se vrti u granicama 'žanra' i ne donosi ništa novo. Tko voli putovanja kroz vrijeme i 'velike ljubavne priče' (navodnici iz čisto subjektivnih razloga) neće biti toliko razočaran poput mene, vjerojatno.

N. Gaiman: Neverwhere

Nakon promašaja s Mussoom, prihvatio sam se pisca koji mi se provjereno sviđa. Zabavno, čitko, opičeno. Pomalo sklerozan Richard, dosadnjikav čovjek s običnim životom, pomaže neobičnoj ozlijeđenoj djevojci i biva odvučen u Donji London, svijet ispod zemlje napučen ljudima kao što su Govornici štakorima (Rat- speakers... grozno sam ovo preveo, znam), ubojice i čarobnjaci. Ništa spektakularno, manje mračno od ostalih Gaimanovih knjiga, ali zabavno i napisano u Gaimanovom stilu - puno igara riječima i humora.

Saki: Sabrana djela.

Munro Saki, gdje si bio cijelog mog života? Kratke priče, i to kakve! Ne znam se odlučiti koja mi je bolja: Sredni Vashtar, Francuski prozor, ona gdje klinac ne želi pustiti tetu iz rupe za kišnicu... To su satirične priče čija se radnja uglavnom odvija u srednjoj i visokoj klasi britanskog društva u tamo negdje viktorijanskog doba. Bave se uglavnom nadmudrivanjem protagonista gdje mladost, pamet ili čista drskost bez iznimke namagarče uskogrudnost, uštogljenost i napuhanost. Svaka preporuka! Mislim da je na hrvatski prevedena bar jedna njegova zbirka. Toliko je dobro da trenutno gledam kako nabaviti za vlastitu policu.

Sky Castle
16.07.2010., 13:41
[B]N. Gaiman: Neverwhere

Nakon promašaja s Mussoom, prihvatio sam se pisca koji mi se provjereno sviđa. Zabavno, čitko, opičeno. Pomalo sklerozan Richard, dosadnjikav čovjek s običnim životom, pomaže neobičnoj ozlijeđenoj djevojci i biva odvučen u Donji London, svijet ispod zemlje napučen ljudima kao što su Govornici štakorima (Rat- speakers... grozno sam ovo preveo, znam), ubojice i čarobnjaci. Ništa spektakularno, manje mračno od ostalih Gaimanovih knjiga, ali zabavno i napisano u Gaimanovom stilu - puno igara riječima i humora.

Meni je to najbolja Gaimanova knjiga. Obožavam ga kad se opusti i bude duhovit i zaigran. U onim svojim malo ozbiljnijim i mračnijim knjigama mi zna biti malo dosadan. Ali Neverwhere mi je bio čisti užitak za čitanje. :D

Nego, što ja sad čitam - Salman Rushdie, Shalimar the Clown

Tek sam počeo, i sviđa mi se. Rushdie mi polako postaje najdraži pisac. Uspijeva spojiti inteligenciju i mudrost postarijeg intelektualca i nezadrživu maštu malog djeteta. Obožavam ga.

odeta
16.07.2010., 14:18

Munro Saki, gdje si bio cijelog mog života? Kratke priče, i to kakve! Ne znam se odlučiti koja mi je bolja: Sredni Vashtar, Francuski prozor, ona gdje klinac ne želi pustiti tetu iz rupe za kišnicu... To su satirične priče čija se radnja uglavnom odvija u srednjoj i visokoj klasi britanskog društva u tamo negdje viktorijanskog doba. Bave se uglavnom nadmudrivanjem protagonista gdje mladost, pamet ili čista drskost bez iznimke namagarče uskogrudnost, uštogljenost i napuhanost. Svaka preporuka! Mislim da je na hrvatski prevedena bar jedna njegova zbirka. Toliko je dobro da trenutno gledam kako nabaviti za vlastitu policu.[/QUOTE]

moras.ja je imam kod kuce .kupila sam je na staro i uopce nisam ocekivala to sto sam dobila

Dlapek
16.07.2010., 14:25

Munro Saki, gdje si bio cijelog mog života? Kratke priče, i to kakve! Ne znam se odlučiti koja mi je bolja: Sredni Vashtar, Francuski prozor, ona gdje klinac ne želi pustiti tetu iz rupe za kišnicu... To su satirične priče čija se radnja uglavnom odvija u srednjoj i visokoj klasi britanskog društva u tamo negdje viktorijanskog doba. Bave se uglavnom nadmudrivanjem protagonista gdje mladost, pamet ili čista drskost bez iznimke namagarče uskogrudnost, uštogljenost i napuhanost. Svaka preporuka! Mislim da je na hrvatski prevedena bar jedna njegova zbirka. Toliko je dobro da trenutno gledam kako nabaviti za vlastitu policu.

Ja tu knjigu čitam godinama.
Imam na engleskom Sabrana djela i to mi je savršeno.
Prevedeno je i kod nas,zbirka se zove Sredni Vashtar i može se nabaviti po antikvarijatima,ako imaš sreće.
Ne kužim zakaj ga ne prevode,a hrpa američkog smeća svaki dan osvane po knjižarama.
Smatram ga jednim od najboljih pisaca kratke forme,ikad.
Stalno ga spominjem na Knjige za umiranje od smijeha - ali mislim da me nitko nije ubrao.
Sa- vr-šen-stvo !!!!!

odeta
16.07.2010., 14:48
Ja tu knjigu čitam godinama.
Imam na engleskom Sabrana djela i to mi je savršeno.
Prevedeno je i kod nas,zbirka se zove Sredni Vashtar i može se nabaviti po antikvarijatima,ako imaš sreće.
Ne kužim zakaj ga ne prevode,a hrpa američkog smeća svaki dan osvane po knjižarama.
Smatram ga jednim od najboljih pisaca kratke forme,ikad.
Stalno ga spominjem na Knjige za umiranje od smijeha - ali mislim da me nitko nije ubrao.
Sa- vr-šen-stvo !!!!!
:top::top::top::top:

badM
16.07.2010., 15:59
J

Kako ne ;) Ja sam skinuo s neta kad sam vidio neki napis tu na forumu - vjerojatno baš tvoj, ako si jedini koji ga spominje :D Hvala!

samotna šetačica
16.07.2010., 19:36
Nakon duge, duge potrage po knjižnicama (koja me je još jednom uvjerila da Hrvati ne cijene previše koncepciju zajedničkog dobra - u nekolicini knjižnica uljudno su me, nakon višemjesečnog čekanja da se knjiga pojavi, obavijestili da je ukradena): Jodi Picoult - Čuvarica sestre svoje.

Znam da se o ovoj knjizi dosta pričalo, pa samo ukratko:
Neopisivo dirljiva priča o 13-godišnjoj djevojčici koja - u obitelji koja diše u skladu s potrebama njene starije sestre koja od djetinjstva boluje od leukemije - pokušava pronaći sebe.

Dugo me niti jedna kniga nije ovako dirnula.
Plakala sam kao kišna godina.

Preporučam. :)

~SuNshiNe~
16.07.2010., 21:32
Sophie Kinsella, Sopingholicarka i beba.
Becky se vratila s potpuno neistrazenim podrucjem za kupovanje ispred nje! Tu je i slavna porodnicarka koja je usput i bivsa cura njezinog muza.

Zabavno, lagano, pitko. Za chick lit fanove cist zgodno stivo.

Nedavno sam to pročitala. Odlično za ljeto jer je zabavno i ne zahtijeva puno razmišljanja,jel. :mig:

Doria
16.07.2010., 22:12
Nakon duge, duge potrage po knjižnicama (koja me je još jednom uvjerila da Hrvati ne cijene previše koncepciju zajedničkog dobra - u nekolicini knjižnica uljudno su me, nakon višemjesečnog čekanja da se knjiga pojavi, obavijestili da je ukradena): Jodi Picoult - Čuvarica sestre svoje.
Tu knjigu cak i imam :D. Dvaputa sam je citala. Dirljiva, teska, bolna.. vrlo se lako uzivis. Apsolutno vrijedna za procitati.

Ja jos uvijek citam Rune, na pola sam.. svidja mi se, dobar fantasy. Konacan osvrt kad dovrsim :D

rozalinda
17.07.2010., 11:25

Znam da se o ovoj knjizi dosta pričalo, pa samo ukratko:
Neopisivo dirljiva priča o 13-godišnjoj djevojčici koja - u obitelji koja diše u skladu s potrebama njene starije sestre koja od djetinjstva boluje od leukemije - pokušava pronaći sebe.

Dugo me niti jedna kniga nije ovako dirnula.
Plakala sam kao kišna godina.

Preporučam. :)

Gledala sam film My Sister's Keeper, moguće je da je rađen prema toj knjizi.
Dirljiv je.

Ja sam pročitala Ime mi je Selma od Fadie Faqir. Da ne prepričavam, evo sažetka sa korica:

Kad Selma ostane trudna prije braka u svom malom selu u Levantu, njeni bezbrižni dani kupanja na izvoru nestali su zauvijek. Odvedena je u zatvor da je zaštite. Uz krike bola, oduzeta joj je tek rođena djevojčica.

Usred najengleskijeg grada, Exetera, ona se uči lijepim manirima od gazdarice i smiruje u braku sa Englezom. Ali duboko u njenom srcu još odjekuju krici njene djevojčice. Kad više ne može da ih podnese, vraća se u svoje selo da je nađe. To je putovanje koje će promijeniti sve - i ništa.

Idući između maslinjaka Levanta i od kiše klizavih pločnika Exetera, Zovem se Selma je bolan portret ženske hrabrosti pred nepremostivim razlikama...

Pisana u vidu flashbackova, koji se, prema mom mišljenju, malo prečesto izmjenjuju, i ponekad je teško razlučiti jedan od drugoga. U svakom slučaju, čitljiva knjiga, može proći pod "ljetnu" literaturu.

Mazoretkinja
17.07.2010., 14:00
Sofijina kuća - Michael D. O'Brien :s :s :s

Razlivena Tinta
17.07.2010., 14:15
Sofijina kuća - Michael D. O'Brien :s :s :s

Daj malo više riječi. Opiši knjigu. O čemu se radi? :)

Mazoretkinja
17.07.2010., 14:45
Daj malo više riječi. Opiši knjigu. O čemu se radi? :)

Radnja ovog romana događa se u vrijeme Drugoga svjetskog rata u Varšavi koja se nalazi pod nacističkom okupacijom. Glavni lik, poljski knjižar Pawel Tarnowski, pruža utočište Davidu Schaferu, židovskome dječaku koji je pobjegao iz varšavskog geta. Njih dvojica razgovaraju o dobru i zlu, grijehu i otkupljenju, o umjetnosti, književnosti i filozofiji te o brutalnoj stvarnosti koja ih okružuje. Tako se otkrivaju detalji koji su bitno utjecali na životni put dječaka koji će se desetljećima kasnije obratiti na katolicizam i postati karmelićanski redovnik.

U ovome romanu prepunom ljudske topline i jednostavnosti O'Brien otkriva dubine ljudske duše i progovara o smislu života i žrtve, o ljubavi i vjerskom identitetu te o važnosti malih odluka koje mijenjaju tijek povijesti.

" Budite sigurni: Sofijina kuća je napeti triler - ljudska drama - jednako kao i roman ideja. " - Michael Potemra, National Review

Erin Yellow
18.07.2010., 06:02
Roberto Saviano - Gomorra

A naslov vec govori dosta toga - Gomorrha i Camorra.

Knjiga je kao novinarska reportaza, ali je vise od toga - Saviano koji je jos uvijek prinudjen zivjeti pod policijskom zastitom - upravo zbog ove knjige - opisao je jednostavno svijet oko sebe - svu onu nemoc koji osjecaju gradjani Napulja, jer su okruzeni kriminalnim grupacijama. Kaze R. Saviano, negdje drugdje mozes sanjati da si lik iz Scarface-a, u Napolju to mozes biti. Pise o iluzijama, o moci koja mnoge namami, o strahovitim ubistvima i osvetama, o smecu kojim ih guse, i o onima koji se pokusavaju suprostaviti sistemu i kako zavrse,... i na kraju hrabro citira posljednju recenicu iz filma "Papillon" - Hey you bastards, I'm still here! No, mnogi drugi to vise nisu.

Meni je knjiga bila zanimljiva,
iako obicno ne citam nista slicno ovome.

btw, ima i film snimljen po ovoj knjizi,
pa kome je mrsko citati, a ipak hoce da zaviri malo...

Gipsyqueen
18.07.2010., 18:28
S. Larsson: Muškarci koji mrze žene

Moram priznati da me ova knjiga ugodno iznenadila. Preporučila mi ju je frendica, ali nisam znala što da očekujem. Dobar krimić.:D
Sad ću morati posuditi ostatak trilogije. :D

K. Tessaro: Elegancija

Priča o Louise, ženi koja otkriva priručnik o eleganciji i pokušava isti primijeniti na svoj život. U tom procesu nestaje njeno staro, iskompleksirano ja i rađa se nova, promijenjena Louise.
Laka i čitka knjižica, kao stvorena za plažu, samo sam je ja pročitala u ZG.:rofl:

A. Cappella: Časnik za vjenčanja

Ljubić, ali protkan pričicama o hrani pa mi je stoga knjiga bila zanimljiva i simpatična. :D

partybreakerica
18.07.2010., 18:36
zanimljiva knjiga ako volite mješanje stvarnosti i fikcije

evo kratkog uvoda:

Christina, Margareta, Birgitta tri su sestre koje vode više ili manje uspješne živote u suvremenoj Švedskoj. One ne znaju za postojanje svoje četvrte sestre, zapravo polusestre, najstarije Desiree, koja desetljećima leži u posebnom sanatoriju za najteže slučajeve, odvojena od svijeta. Međutim, Desiree zna za postojanje svojih sestara, dapače, poznaje njihove živote, zna što im se događa, slijedi ih, utječe na njihove živote.

ja sam na pola knjige i do sad mi je ok, pomalo zbunjuje mješanje sadašnjosti i prošlosti, ali to te drži zainteresiranim i u manje zanimljivim djelovima :)

Doria
18.07.2010., 22:12
Majgull Axelsson - Travanjska vještica
Citala, knjiga je stvarno super :top:. Mozda treba neko vrijeme da se konci pohvataju, ali vrijedi truda.

K. Tessaro: Elegancija
Citala i ovo :zubo:. Zabavno.

Dovrsila Joanne Harris "Rune". Jako mi se svidja. Stari nordijski bogovi, svijet Devet svjetova i Maddy, kovaceva kci.
Fantasy je u pitanju. Dobro je napisana, lako si mozes zamislit sto se dogadja, duhovita je na mahove i pozelis da ima jos.

Suzie.Q
19.07.2010., 02:18
''Ljubavnik'', Marguerite Duras.

Poluautobiografska priča o siromašnoj francuskoj djevojčici koja u Vijetnamu počinje romansu s nešto starijim bogatim Kinezom. (Jako pojednostavljeno i prilično nepotpuno ali... Svojevrsna Lolita iz Lolitine perspektive.)

Roman se svrstava u ljubavno/erotsko štivo, no iako ima i ljubavi i erotskih scena, meni su jako dojmljivi i ostali motivi, pa i stil! Način na koji Duras piše, u fragmentima, potpuno kronološki nepovezano, čas u prvom, čas u trećem licu; način na koji djevojčica razmišlja i način na koji je opisan njen odnos prema toj pomalo disfunkcionalnoj obitelji koja mrzi njenog ljubavnika, ali i dalje uzima njegov novac, ostavili su me - paf. Odlično, možda dodam koji citat poslije.

exyupunkerica
19.07.2010., 13:22
Na nagovor mame, koja mi već mjesecima govori da MORAM pročitati knjigu Katherine Neville - OSMICA napokon sam odlučila posuditi je u knjižnici... :)
I počela sam je čitati, sad sam na polovici i mogu reći da je knjiga odlična... Jako se brzo čita, super je napisana, napeta je... Evo ukratko o ćemu se radi:

Južna Francuska, godina 1790.
Duboko u zidovima i u podu samostana Montglane zakopane su figure i ploča za šah, koja je bila u vlasništvu Karla Velikog. Francuska je u vrtlogu Revolucije i opatice bježe iz samostana odnoseći dijelove šahovske garniture na razne strane. Jer onaj tko je posjeduje mogao bi odigrati opasnu igru - igru neograničene moći. Jedna hrabra mlada žena našla se pred nemogućim zadatkom: sačuvati tajnu Igre od onih koji bi je mogli zloupotrijebiti. A za taj šah silno je zainteresirana ruska carica Katarina Velika. I revolucionari Marat i Robespierre. A stiže i Napoleon...

New York, godina 1972.
Slikarica i glazbenica, amaterski se bavi matematikom i šahom, Catherine Velis je po profesiji kompjutorski stručnjak u jednoj računovodstvenoj tvrtki. Prije negoli je posao odvede u Alžir, jedna gatara je upozorava na opasnost toga puta. Jedan trgovac antikvitetima dolazi joj s ponudom da za njega kupi neke stare šahovske figure koje bi se trebale nalaziti u Alžiru.

Premda se radnja romana stalno odvija u dva različita vremena, u 18. i u 20. stoljeću, čitatelja na kraju dočekuje neočekivano otkriće...

badM
19.07.2010., 13:36
Na nagovor mame, koja mi već mjesecima govori da MORAM pročitati knjigu Katherine Neville - OSMICA napokon sam odlučila posuditi je u knjižnici... :)
I počela sam je čitati, sad sam na polovici i mogu reći da je knjiga odlična... Jako se brzo čita, super je napisana, napeta je...

Da, zabavna knjiga. Meni ju je isto majka uvalila pred par godina. Čak sam se zainteresirao za pravila šaha :D Moram reći da mi je ostala jedna od boljih tog žanra. Npr., mnogo razvikanija Povjesničarka, koja se isto bavi tim isprepletanjem povijesti i sadašnjosti s nadrealnim elementima i tajnim bratstvima, za mene je funkcionirala kao zadovoljavajuće uspavljujuće sredstvo.

Inače, upravo sam pročitao Pride and Prejudice and Zombies, gdina Seth Graham Smitha. Budući da nisam čitao original gđice Austen ne mogu mjerodavno povući paralele, no mogu zaključiti da se radi o zabavnoj knjizi na rubu apsurda. Štoviše, na dosta mjesta je i prelazi u čisti neukus koji, iako me nasmijao (mislim, vojska ninji i lizanje srca svog ubijenog protivnika?!), ovu knjigu svakako ne svrstava među kvalitetnije naslove. Ali zato među vrlo zabavne, svakako. Moram priznati da me iznenadio koncencionalniji kraj nego što sam očekivao. Možda sada pročitam i original, da usporedim događaje :D

bktr
19.07.2010., 13:38
Na nagovor mame, koja mi već mjesecima govori da MORAM pročitati knjigu Katherine Neville - OSMICA napokon sam odlučila posuditi je u knjižnici... :)...
[/I]

Zvuči jako zanimljivo.
Javi se s dojmovima kad dođeš do kraja.
Jel još netko to pročitao??

Cahit
19.07.2010., 19:41
C.J.Sansom - Raskol

Zanimljiv "who-done-it" triler smješten u razdoblje Henrika Osmog, gotovo u potpunosti se odvija jednom benediktinskom samostanu gdje istražitelj-grbavac pokušava riješiti nekoloko zagonetnih smrti...
Intrigantan do samog kraja, pametno pisan i začinjen sa nekoiko zanimljivih detalja iz tog doba.
A kupio ga u nekom supermarketu za dvadeset kuna :D

Dlapek
19.07.2010., 21:13
I počela sam je čitati, sad sam na polovici i mogu reći da je knjiga odlična... Jako se brzo čita, super je napisana, napeta je... Evo ukratko o ćemu se radi:

Južna Francuska, godina 1790.
Duboko u zidovima i u podu samostana Montglane zakopane su figure i ploča za šah, koja je bila u vlasništvu Karla Velikog. Francuska je u vrtlogu Revolucije i opatice bježe iz samostana odnoseći dijelove šahovske garniture na razne strane. Jer onaj tko je posjeduje mogao bi odigrati opasnu igru - igru neograničene moći. Jedna hrabra mlada žena našla se pred nemogućim zadatkom: sačuvati tajnu Igre od onih koji bi je mogli zloupotrijebiti. A za taj šah silno je zainteresirana ruska carica Katarina Velika. I revolucionari Marat i Robespierre. A stiže i Napoleon...

New York, godina 1972.
Slikarica i glazbenica, amaterski se bavi matematikom i šahom, Catherine Velis je po profesiji kompjutorski stručnjak u jednoj računovodstvenoj tvrtki. Prije negoli je posao odvede u Alžir, jedna gatara je upozorava na opasnost toga puta. Jedan trgovac antikvitetima dolazi joj s ponudom da za njega kupi neke stare šahovske figure koje bi se trebale nalaziti u Alžiru.

Premda se radnja romana stalno odvija u dva različita vremena, u 18. i u 20. stoljeću, čitatelja na kraju dočekuje neočekivano otkriće...

Ovdje imamo dogovor da ne pejstamo prikaze koje ionak svatko može nači na webu.

jahorinka
19.07.2010., 23:07
Pročitala sam ''Pokupit ću te i odvesti'', isto tako ostavlja dojam.

vidim da je hvalite na forumu :D pa sam je danas posudila :D i došla do 50. strane... sad nastavljam :D čini mi se zanimljiva knjiga i lako čitljiva knjiga.

*firefly*
20.07.2010., 11:33
Audrey Niffenegger - Žena vremenskog putnika

Kada Henry upoznaje Clare, njemu je 28, a njoj 20 godina. On je zaneseni knjižničar, a ona prelijepa studentica likovne akademije. Činilo mu se da se tada prvi put susreću i upoznaju, no on se pojavljuje u njezinu životu od njezine šeste godine... Ljubavna priča o Henryju i Clare traži odgovor na pitanje može li ljubav biti bezvremenska. Jer Henry putuje kroz vrijeme, a Clare ne. Henry se zato, kao zarobljenik vremena, iznenada pojavljuje u Clarinu životu i isto tako iznenada nestaje, uvijek u odgovarajućoj životnoj dobi, ali nesvjestan onoga što se događalo u prijašnjim susretima i životnim epizodama. Clare pak živi u jednosmjernom vremenu i čeka ga, svjesna da se on može pojaviti u bilo kojem trenutku njezina života.

Na 150.-oj sam stranici i knjiga je sjajna, prekrasno napisana, zanimljiva, duhovita... Stvarno mi se sviđa. :cerek:
Mislim da ću si skinuti i istoimeni film. :zubo:

Nisam dovršila Otok Victorie Hislop. Nekako mi je dosadna knjiga, došla sam do polovice i umrla od dosade, radnja presporo ide.

Žena vremenskog putnika, predobra knjiga i stvarno je preporučan svima :cerek: :cerek:
Otok mi je bila tako-tako,dosadnjikava ka šta kažeš :mig:

ja san uzela u knjižnici :

E. Martin i A. Carranza - Gaudijev ključ i
M. Zusak - Kradljivica knjiga

jel netko čita možda? čula san dosta preporuka za ovu drugu pa ću se uvatit nje prvo :klopa:

roylichtenstain
20.07.2010., 12:36
G. Lipovetsky: Paradoksalna sreća – Ogledi o hiperpotrošačkom društvu (Antibarbarus, 2008.)

Nezaobilazno štivo ukoliko želite razumjeti suvremeno potrošačko društvo i svoje mjesto u njemu. Promišljeno, uravnoteženo, prosvjetljujuće. Stvari nisu crno-bijele.

V. Klemperer: LTI: bilježnica filologa (Disput, 2007.)

Fascinantni autobiografski zapisi židovskog intelektualca, do dolaska nacista u potpunosti integriranog u njemačko društvo. Filološka analiza jezika Trećeg Reicha. Duhovito i jezivo u isti mah. Nemamo mi pojma što je totalitarizam.

I. Mandić: Sebi pod kožu – nehotična autobiografija (Profil, 2006.)

»Ako ih ne možeš pobijediti, pridruži im se«, izjavio je cinično I.M. povodom svog skidam-se-do-kraja književnog reality-showa. Sve što ste oduvijek željeli znati – pa i puno više od toga – o (slijede superlativi) I.M., a nikad (ga) se ne biste usudili pitati.

M. Nabati: Sreća ili Kako biti svoj (Alfa, 2008.)

Francuski dušoliječnik, dobitnik nagrade za najbolju knjigu s područja psihologije (2007.). Naslov djeluje pretenciozno, ali neka vas ne zavara. Vrijedan naslov miljama daleko od quick-fix-self-help-psychobabbling literature.

M. Grčić: Riječi, riječi, riječi (HDP – Jesenski i Turk, 2008.)

Dobitnik nagrade Kiklop za publicističku knjigu godine (2008.); intelektualno poticajni tekstovi, inače tjedno objavljivani u Globusu od 2002. naovamo. Svjedočanstvo o jednom (našem) vremenu i ljudima, od Thompsona do Dalaj Lame.

K.P. Liessmann: Teorija neobrazovanosti: zablude društva znanja (Jesenski i Turk, 2008.)

OBAVEZNA lektira za SVE koji rade ili razmišljaju o obrazovanju danas i ovdje. Nevjerojatno precizna analiza i kritika sveprisutnih floskula i demagoških pokliča o „društvu znanja“ i „cjeloživotnom obrazovanju“. K tome još i sjajno napisana pa se, osim što otvara oči, i s guštom čita.

C.G. Jung: Sjećanja, snovi, razmišljanja (Fabula Nova, 2004.)

Autobiografija osnivača analitičke psihologije na kojega se mnogi pozivaju, a slabo ga, ili pogrešno, razumiju. Čovjek koji je, među ostalim, analizirao nekoliko desetaka tisuća snova, opisuje svoj životni put, raskid s Freudom, postavke svojeg pristupa ljudskoj duši, a daje i neke dijagnoze Zapadne civilizacije koje danas, desetljećima nakon objavljivanja knjige, vrijede više no ikad.

J. Hörisch: Teorijska apoteka (Algoritam, 2007.)

Njemački pedantno, gospon Hörisch omogućuje zainteresiranima da se snađu u mnoštvu suvremenih, modernih i postmodernih, teorijskih škola. Da sam to barem imao prije dvadeset i pet godina!

J. Diamond: Sva naša oružja: zarazne bolesti, čelik i puške (Algoritam, 2007.)

Autor je antropolog, geograf, povjesničar, biolog, lingvist itd., i sva ta područja podjednako (vrhunski) dobro poznaje, a k tome još i zna napisati američki lepršave i čitke znanstvenopopularne knjige, kakva je i ova, na preko pet stotina stranica. Kakve veze ima uspon (i dominacija) Zapada s florom, faunom, klimatskim uvjetima i geologijom? Itekakve!

P. Watzlawick i dr.: Na drugi način (Algoritam, 2003.)

Zašto prohibicija, zabrana pornografije i (naše) reforme školstva ne uspijevaju? Zašto je s širenjem feminizma u psihijatrijske ordinacije počelo dolaziti sve više impotentnih muškaraca? Zbog čega mi je ova knjiga uvelike pomogla u radu u školi? (Zbog toga što sam shvatio nedjelotvornost pristupa „više istoga“.) Knjiga mi se toliko svidjela da sam kupio i neprevedenu knjigu istog autora, The Situation Is Hopeless, But Not Serious.

exyupunkerica
20.07.2010., 12:58
Ovdje imamo dogovor da ne pejstamo prikaze koje ionak svatko može nači na webu.

Ispričavam se, nisam znala... paziti ću ubuduće na to... Ali, da se obranim, nisam pejstala, nego sam sadržaj prepisala s poleđine knjige! :ne zna:

Uglavnom, još malo pa sam gotova s knjigom, i mogu vam reći da sam sve više oduševljena, roman je tako napet da ne mogu dočekati da završim s poslom i bacim se na čitanje!! :D

Dlapek
20.07.2010., 13:11
Ispričavam se, nisam znala... paziti ću ubuduće na to... Ali, da se obranim, nisam pejstala, nego sam sadržaj prepisala s poleđine knjige! :ne zna:

Uglavnom, još malo pa sam gotova s knjigom, i mogu vam reći da sam sve više oduševljena, roman je tako napet da ne mogu dočekati da završim s poslom i bacim se na čitanje!! :D

Ma sve okej.
Zanimljivije je čitati direktne dojmove,a ne priređene tekstove izdavača i promotora.

Eyecandy
20.07.2010., 22:31
''Ljubavnik'', Marguerite Duras.

Poluautobiografska priča o siromašnoj francuskoj djevojčici koja u Vijetnamu počinje romansu s nešto starijim bogatim Kinezom. (Jako pojednostavljeno i prilično nepotpuno ali... Svojevrsna Lolita iz Lolitine perspektive.)....

Ah, Ljubavnik, to je remek- djelo.:s:s:s:s:s:s:s:s:s

žuži_jelinek
20.07.2010., 22:52
Dr. Camilo Cruz - Bila jednom jedna krava

*Kako se riješiti svih izgovora koji sputavaju naš napredak, ostaviti iza sebe promašaje i prosječnost te početi živjeti sadržajnijim i sretnijim životom?
Svi priželjkujemo uspješnu karijeru, zadovoljavajuće međuljudske odnose, dobro zdravlje i sretan život. Umjesto toga, često se dogodi da se sakrijemo i pritajimo u svojoj sigurnoj zoni, naviknemo na život u njoj i nakon nekog vremena shvatimo da nas je sve najbolje što nam je život ponudio jednostavno mimoišlo. Prvi korak koji tada možemo napraviti jest osloboditi se svih onih izgovora koji nas priječe da u životu ostvarimo svoj maksimum.
Knjiga »Bila jednom jedna krava« zorno i uvjerljivo objašnjava kako možemo promijeniti svoj život, a krava iz naslova metafora je za svaki naš izgovor, strah, potrebu za opravdanjem i svako pogrešno, u nama usađeno uvjerenje, koje nas priječi da živimo život koji doista želimo i zaslužujemo.

Erin Yellow
21.07.2010., 01:08
Dr. Camilo Cruz - Bila jednom jedna krava

*Kako se riješiti svih izgovora koji sputavaju naš napredak, ostaviti iza sebe promašaje i prosječnost te početi živjeti sadržajnijim i sretnijim životom?
Svi priželjkujemo uspješnu karijeru, zadovoljavajuće međuljudske odnose, dobro zdravlje i sretan život. Umjesto toga, često se dogodi da se sakrijemo i pritajimo u svojoj sigurnoj zoni, naviknemo na život u njoj i nakon nekog vremena shvatimo da nas je sve najbolje što nam je život ponudio jednostavno mimoišlo. Prvi korak koji tada možemo napraviti jest osloboditi se svih onih izgovora koji nas priječe da u životu ostvarimo svoj maksimum.
Knjiga »Bila jednom jedna krava« zorno i uvjerljivo objašnjava kako možemo promijeniti svoj život, a krava iz naslova metafora je za svaki naš izgovor, strah, potrebu za opravdanjem i svako pogrešno, u nama usađeno uvjerenje, koje nas priječi da živimo život koji doista želimo i zaslužujemo.

A sta ti mislis o knjizi? :confused:

Dlapek
21.07.2010., 07:47
Ah, Ljubavnik, to je remek- djelo.:s:s:s:s:s:s:s:s:s

Viš ,kak su ukusi različiti...
Meni je taj romanček uvijek bio izafektirano sranje.
Al dobro...

žuži_jelinek
21.07.2010., 17:57
A sta ti mislis o knjizi? :confused:

ja mislim da je fantastična! stvarno shvatite neke stvari i koliko vas je život zapravo kočio. svi bi se zapravo trebali riješiti tih 'krava' u svom životu jer nas samo one sputavaju u daljnjem razvoju. zapravo ni ne shvaćamo da smo svi pali na osrednjost, a zapravo bi mogli postići puno više. knjiga je stvarno poučna i preporučio bih je svima.

Scarlet_Letter
21.07.2010., 18:07
Nakon što sam u nekoliko navrata pokušala nabaviti istu knjigu od prijatelja, poznanika, u knjižnici, konačno mi je došla ruku.

I jako sam razočarana. Autorica cijelo vrijeme drvi po istom. Na milijun načina objašnjava što je Divlja žena, a u svakoj narednoj rečenici ne kaže ništa što nije prije rekla. Izvlači pouke iz svake od priča preko 20 stranica, a sve se može reći u dvije-tri stranice.

Razvlačim s čitanjem. Nikako pa nikako.

Majklendželou
22.07.2010., 09:14
Ubi me Vargas Llosin "Raj iza 2. ugla", zadnjih 100 strana, kad bi trebao biti veliki finale.

BTW, jedna od boljih knjiga koje sam ikad čitao (stil, pretapanje flashbackova retrospekcija, fiction-faction, karnalnost i tjelesnost teksta, kritika feudalizma i robovlasništva, smisao za boje i ravnotežu - grande WOW!!!) postaje actually dosadna...

Od jeda sam skinuo španjolski izvornik, pa idem simultano, samo da ne ubijem eros...... :kava: A valjda je u pitanju vrućina.. Piše današnji tportal da muškarcima od vrućine splašnjava požuda. Pih i takva požuda...

Disease
22.07.2010., 09:19
Stephen King - Dolores C.
Zanimljiva je za sad :top:.. Premda malo teška za mene.
Ne mogu još reći o čemu se točno radi, tek sam je počela čitati..

Elöise
22.07.2010., 12:15
Dan Brown - Izgubljeni simbol... tko je volio da vinciev kod, svidit ce mu se i ova knjiga...
Glavni lik je istii bavi se slicnom problematikom

Nakon DaVinchijevog koda (na engleskom pa na hrvatskom) pročitala sam sve što sam našla od Browna. Zadnju "Izgubljeni simbol", i mogu reći da mi je najslabija od svih njegovih knjiga... Čekala sam da izađe, kupila (dobila je) u pretprodaji i dosta me razočarala. Imala sam dojam da je sva ta pompa i najava oko "novog hita mega-ultrapopularnog D. Browna" njega dovela u takav šrkipac s vremenom da je pisao pošto-poto, da ima što izaći u tisak. Ili je to samo posljedica svih njegovih pročitanih djela. Sve mi se čini na isti kalup, iako je svakoj tematika intrigantna.
Ok, pročitala sam i gorjih knjiga, ali ova me, valjda zbog nekog iščekivanja i uzbuđenja, ostavila poprilično "pokislom". Sviđa mi se njegovo istraživanje raznih činjenica i podataka, ali "Simbol" mi nije bio napet, makar se sve u knjizi (opet) događalo u kratkom vremenskom periodu, tako "ubrzano".

Elöise
22.07.2010., 12:21
john boyne :djecak u prugastoj pidžami
Velika žičana ograda razdvaja dvojicu dječaka: s jedne je strane dječak u prugastoj pidžami koji ne smije izaći izvan žice, s druge je strane lijepo obučen dječak koji ne smije ući u prostor opasan žicom. Dječaci su rođeni istog dana prije skoro devet godina i uskoro će obojici biti rođendan. Čini se da žica koja ih razdvaja nije prepreka njihovom prijateljstvu, ali ona ipak stvara neprilike zbog kojih priča o dvojici dječaka postaje jedinstveno potresna.

tuzna prica o drugom svjetskom ratu ispricana iz perspektive devetogodisnjeg bruna ciji je otac zapovjednik logora

Gledala sam film, odličan mi je! Očito da trebam potražiti i knjigu (obično su mi puno bolje od ekranizacija). :D

Wild Horses
22.07.2010., 14:10
Hunter S. Thompson: "Dani ruma" - radnja romana prati mladog novinara Paula Kempa koji, u potrazi za poslom stiže u Portoriko, te se tamo prepušta alkoholiziranju, sexu i svim tim lošim stvarima, ali i promišljanju o prolaznosti i kratkoći života i uživanju u istom punim plućima... Iako je roman napisan pred kraj 50-tih godina 20. stoljeća, objavljen je tek 1998.g., a prisutan je prepoznatljiv Thompsonov stil koji će ga proslaviti. Roman je uvelike inspiriran Thompsonovim boravkom u Portoriku u ulozi novinara. Uskoro nam stiže i film radjen po romanu s Johnnyjem Deppom u glavnoj ulozi.

Eyecandy
22.07.2010., 16:35
Viš ,kak su ukusi različiti...
Meni je taj romanček uvijek bio izafektirano sranje.
Al dobro...

Hm, ne znam koliko ti je godina. Kad sam ga čitala u mladosti, nije me se dojmio.:ne zna:

Sad :starababa: ga nekako drugačije doživljavam i baš mi je odličan.

Majklendželou
22.07.2010., 18:25
J. Hörisch: Teorijska apoteka (Algoritam, 2007.)

Njemački pedantno, gospon Hörisch omogućuje zainteresiranima da se snađu u mnoštvu suvremenih, modernih i postmodernih, teorijskih škola. Da sam to barem imao prije dvadeset i pet godina!

A kako li i da li vrednuješ Roškov kompendij (http://www.elektronickeknjige.com/rosko_zoran/paranoidnije_od_ljubavi_zabavnije_od_zla/index_autor.htm) postmodernih tokova u odnosu na pedantnog Nijemca?

*Lotta*
23.07.2010., 10:05
Pozdrav! Evo, obziromda dosta čitam odlučila sam vam se pridružii. Vidim da dosta vas poseže za jako nahvaljenim knjigama tipa Mayerice i inog što se meni nikako ne sviđa, pa ću za one druge pokušati tu i tamo ubaciti svoju preporuku.

Kad je bio juli od Nure Bazdulj-Hubijar
Dječak Mirza piše pisma svom mrtvom ocu o stanju za vrijeme rata.....topla, tako životna, u nekim trenutcima i smiješna, ali najprije tužna priča o ratu i ljudskim sudbinama. Preporučila bih je onima koji imaju nekog tko je doživio rat a ne razumiju ga/ju. na kraju sam morala kupiti knjigu da je mogu posuđivati.

Otvoreno cijelu noć od Davida Trueba
Priča o jednoj španjolskoj obitelji, lako čitljiva, jedna od onih koju želite odmah progutati. Nema klišeja, povremeno neke epizode zapanje, skače se s lika na lik i na neki način kroz cijelu priču oslikavaju se njihovi karakteri.....za plažu i godišnji svakako....

Obiteljske tajne od Sanjina Sorela
Prozni prvijenac riječkog pisca poezije i sveučilišnog profesora. Kratka knjiga koja se sastoji od nekoliko poglavlja namijenjenim neobičnim članovima obitelji. Ugodno znenađenje u svakom slučaju!

*Lotta*
23.07.2010., 10:13
Nakon što sam u nekoliko navrata pokušala nabaviti istu knjigu od prijatelja, poznanika, u knjižnici, konačno mi je došla ruku.

I jako sam razočarana. Autorica cijelo vrijeme drvi po istom. Na milijun načina objašnjava što je Divlja žena, a u svakoj narednoj rečenici ne kaže ništa što nije prije rekla. Izvlači pouke iz svake od priča preko 20 stranica, a sve se može reći u dvije-tri stranice.

Razvlačim s čitanjem. Nikako pa nikako.

Kritika ju je toliko nahvalila i mada znam da svak hvali svog konja pa tako i izdavačka kuća meni je knjiga užas nad užasima. Dosadna i razvodnjena do ibera!

Dlapek
23.07.2010., 11:22
Hm, ne znam koliko ti je godina. Kad sam ga čitala u mladosti, nije me se dojmio.:ne zna:

Sad :starababa: ga nekako drugačije doživljavam i baš mi je odličan.

Da naklonost prema toj knjizi raste s godinama,ja bih trebala biti odani štovatelj.
Ali nisam i dalje mislim da je pozerski kič upakiran u "intrigantan" odnos likova.

rider_26
23.07.2010., 11:26
Završih sa čitanjem ''Sjene vjetra'' od Zafona, i imam samo riječi hvale za ovu knjigu. :s
Puna sam dojmova i već me drže par dana... Knjiga je tako dobro napisana da me je potpuno uvukla u radnju. Kad mi se sve to slegne, pročitat ću ju ponovo zbog citata koje si nisam izvukla, jer mi je radnja bila tako napeta da sam doslovno gutala stranice. :)
Vidim da svi komentiraju kako ''Anđelova igra'' nije ništa posebno u usporedbi sa ''Sjenom vjetra'', ali meni je to potpuno drugačiji roman. Budući da sam ga čitala prije ''Sjene'', čini mi se da ima više fantastike i radnja je puno nestvarnija od ove u ''Sjeni vjetra''.

Započeh s čitanjem Kunderine ''Šale''. U nekim drugim uvjetima bi me ikakav spomen Partije i socijalističkih vremena odvratio od čitanja, ali kad je Kundera u pitanju onda je stvar bitno drugačija. Zasad sam zadovoljna pročitanim, izmjenjuju se pripovjedanja muškarca i žene, koji će se očito na narednim stranicama romana susresti. :p

Agatha
23.07.2010., 14:54
Alexander McCall Smith: The Sunday Philosophy Club

Prvi roman A. McCall Smitha koji sam pročitala, iz serije romana o Isabel Dalhousie, edinburškoj urednici filozofskog časopisa i detektivki-amaterki. Ova knjiga mi je pružila upravo ono čemu sam se i nadala: klasični krimić u stilu Agathe Christie, u kojem se ništa ne rješava forenzikom nego isključivo logikom, ispitivanjem svjedoka i traženjem nedosljednosti.
Čak i ambijent podsjeća na klasične krimiće -- likovi su dobro odgojeni i obrazovani ljudi iz više srednje klase koji se sastaju u restoranima, na klasičnim koncertima i otvorenjima izložbi, pa radnja djeluje potpuno bezvremenski dok netko ne spomene mobitele ili internet (a to je rijetko.) Ipak, radnja nije ni približno tako zapletena kao kod Agathe Christie, a rješavanje zagonetne smrti je samo mali dio sadržaja -- ostatak čine razmišljanja glavne junakinje o etici i o životu općenito. Te njene misli o životu -- pogotovo o muško-ženskim odnosima -- možda su mi najslabija točka romana, jer se osjeća da su to prije razmišljanja samog autora, muškarca šezdesetih godina, nego žene u ranim četrdesetim godinama.
Ipak, roman mi je bio jako ugodan za čitanje i vjerojatno ću pročitati i druga djela A. McCall Smitha.

THX
23.07.2010., 18:12
Alen Bović: Ljudožder vegetarijanac
Roman počinje odlično, s izvrsnom karakterizacijom glavnog lika, te užeg profesionalnog i šireg društvenog konteksta, koji uz autorov osebujni stil čini roman izrazito zanimljlivim.
Kako roman odmiče, čitava priča ulazi u domenu medicinsko-mafijaškog pulp fictiona, a upravo je tada stil pisanja ono što ovaj roman počinje razlikovati od literature Hrvoja Šalkovića.
Šteta, zbog ranije navedenih komparativnih prednosti.
Uglavnom, dosta slabije od „Metastaza“.

Helliona
23.07.2010., 20:13
čitam Kradljivicu knjiga od M. Zusak
1939 u Njemačkoj, nacisti, priču priča Smrt o djevojčici koju je mama ostavila udomiteljima. zanimljivo:top:

u zadnje vrijeme super su mi bile Vodoriga, Kako ga je priroda stvorila, windows on the world, Bilješka o piscu.
ako imate preporuku za ljeto. za nešto dobro, ne vodeno, romantično tipa p.s. I love you:visi:

Helliona
23.07.2010., 20:16
Završih sa čitanjem ''Sjene vjetra'' od Zafona, i imam samo riječi hvale za ovu knjigu. :s
Puna sam dojmova i već me drže par dana... Knjiga je tako dobro napisana da me je potpuno uvukla u radnju. Kad mi se sve to slegne, pročitat ću ju ponovo zbog citata koje si nisam izvukla, jer mi je radnja bila tako napeta da sam doslovno gutala stranice. :)
Vidim da svi komentiraju kako ''Anđelova igra'' nije ništa posebno u usporedbi sa ''Sjenom vjetra'', ali meni je to potpuno drugačiji roman. Budući da sam ga čitala prije ''Sjene'', čini mi se da ima više fantastike i radnja je puno nestvarnija od ove u ''Sjeni vjetra''.

Započeh s čitanjem Kunderine ''Šale''. U nekim drugim uvjetima bi me ikakav spomen Partije i socijalističkih vremena odvratio od čitanja, ali kad je Kundera u pitanju onda je stvar bitno drugačija. Zasad sam zadovoljna pročitanim, izmjenjuju se pripovjedanja muškarca i žene, koji će se očito na narednim stranicama romana susresti. :p

i meni je Sjena bila bolja od Anđelov igre, zapravo puno bolja

Razlivena Tinta
23.07.2010., 20:20
Sjena vjetra je prekrasna knjiga. :) :cerek:

Soul sister
24.07.2010., 18:14
Kad je bio juli od Nure Bazdulj-Hubijar
Dječak Mirza piše pisma svom mrtvom ocu o stanju za vrijeme rata.....topla, tako životna, u nekim trenutcima i smiješna, ali najprije tužna priča o ratu i ljudskim sudbinama. Preporučila bih je onima koji imaju nekog tko je doživio rat a ne razumiju ga/ju. na kraju sam morala kupiti knjigu da je mogu posuđivati
Ta knjiga je mene strašno pogodila...teško podnosim ratne priče.

Međutim, meni je iritantan jezik kojim je napisana.

Započeh s čitanjem Kunderine ''Šale''. U nekim drugim uvjetima bi me ikakav spomen Partije i socijalističkih vremena odvratio od čitanja, ali kad je Kundera u pitanju onda je stvar bitno drugačija. Zasad sam zadovoljna pročitanim, izmjenjuju se pripovjedanja muškarca i žene, koji će se očito na narednim stranicama romana susresti. :pDa, baš će se lijepo našaliti jedno s drugim, a i Partija sa jednim od njih. :D

Ja čitam Memoare ruže. (http://www.tisakmedia.hr/izdavaci/profil/publicistika/biografije_i_dnevnici/memoari_ruze) Knjiga me prijatno iznenadila zato što sam očekivala nešto "suhoparnije" pripovijedanje, možda čak i "limunadu", ali je, također, promijenila moj pogled na pisca "Malog princa"...

carrie23
24.07.2010., 21:44
ja trenutno čitam Kradljivicu knjiga, Markus Zusak. očekivala sam puno više. nije mi uopće zanimljiva:ne zna: nema mi uopće nekakve radnje:ne zna:

damir1976
24.07.2010., 22:52
Ovo je zadnja knjiga koju sam procitao i odusevila me.Radnja je smjestena u 14 stoljecu u Barceloni i prati zivot odbjeglog roba Bernata i njegovog malog sina Arnaua.Nakon oceve smrti postaje nosač kamenja "bastaixos" za gradnju velicanstvene katedrale Svete Marije i to najmladji.Život mu je od tada ispunjen sa puno tuge ali i puno radosti.

Preporuka za procitati

Majklendželou
25.07.2010., 01:53
Mario Vargas Llosa "raj iza drugog ugla"

Pročitao sam Vargas Llosin "Raj", već ga ranije spomenuh i, "alal vera Mario"!!! :top:

Nema što nema u tom (dvostrukom) romanu u kom se isprepliću biografije slikara Paula Gauguina i njegove bake Flore , borbene aktivistice za prava radnika i žena. Značajan otklon od tekovina europske civilizacije, putem anarhizma, antikolonijalizma i libertizma... Fasciniran sam skokovima u retrospekciji, ali još više organizacijom sporednih subordiniranih likova, kao i antipodnošću i pro9vokativnom dosljednošću morala obaju protagonista!

Jedino što ne znam kako bi mi ta knjiga sjela u neko drugo godišnje doba. :kava:

ArianaBlack
25.07.2010., 10:48
Tad Williams - Rat cvijetova...
knjiga je fenomenalna, kao i apsolutno sve njegove knjige...
tko voli fantasy Tad je kralj :top::top: :cerek:

Karl May -Winnetou
priča o američkim indijancima, isto fenomenalne knjige (ima ih 3)

Sally Trench - Pokopajte me u čizmama
Ukratko: Sally je mlada studentica koja osuđuje društvene nepravde...
svake večeri se iskrada iz kuće svojih roditelja sa termosicom i odlazi na kolodvor pomagati beskućnicima...
jako tužna priča, poslije koje se zapitaš zašto je čovjek takvo đubre i dal zaista nema načina da se ljudima pomogne, ili im se jednostavno ne želi pomoći...

Za sad to :D

Dlapek
25.07.2010., 11:22
ja trenutno čitam Kradljivicu knjiga, Markus Zusak. očekivala sam puno više. nije mi uopće zanimljiva:ne zna: nema mi uopće nekakve radnje:ne zna:

Ja se namučih s tom knjigom.
Ne znam po čemu je pobrala silne hvalospjeve.
Pisana iz perspektive Smrti,s malo napornom grafikom i kompozicijom,trebala bi biti duhovita?
Ili što?
Meni je bila dosadna.

Novembre
25.07.2010., 14:35
I meni je Zafonova Sjena vjetra pregenijalna, malo toga me impresioniralo na sličan način, likovi su tako stvarni i tragični svaki na svoj način, a opet bez suvišne patetike i dosade. Samo istraživanje Caraxovog života je zanimljivo, način na koji se isprepliću prošlost i sadašnjost i neka neobična nostalgija, poželim otići u Barcelonu zbog načina na koji je opisana :) Jedna od rijetkih knjiga o kojima razmišljam i danima poslije čitanja. Također nisam stigla izvući citate :mig:

Sad čitam nešto lagano: Nick Hornby - Duži put do dna, očekivala sam šupljivako štivo za ljeto, da se razumijemo to i jest lako ljetno štivo, ali ipak me ugodno iznenadilo zanimljivim razvojem situacije i likovima.

Audrey H.
25.07.2010., 15:47
Paolo Giordano: Samoća primarnih brojeva
Knjiga koja nas nauči da je samoća dio osobnosti koju treba prihvatiti te se s njom i suočiti. Divno napisano...

lalita_lalita
25.07.2010., 19:34
Jochen Stockle, Micheal Reufsteck - Mala kućna apoteka dr. Housea
Genijalni dr. House uglavnom je loše raspoložen, a prema ljudima oko sebe odnosi se sumnjičavo i cinično. On postavlja smione dijagnoze i tvrdoglavo se drži svojih metoda liječenja.
Mala kućna apoteka dr. Housea, uz mnoštvo citata, tumačenja najopskurnijih bolesti i otkačene Houseove savjete, donosi i neobičan šarm ove televizijske serije.
Stranice obiluju crnim humorom najmrzovoljnijeg liječnika u povijesti televizije.
Ne odgovaramo za rizike i nuspojave!

Knjiga donosi pregled prve tri sezone serije sa svim podacima koji bi vam mogli pasti na pamet od naslova pjesama koje sviraju u podlozi do objasnjenja svih onih bolesti i pretraga. Meni je super toplo preporucam svim fanovima i onima koji ce to tek postati.

Amélie Nothomb - Kozmetika neprijatelja
Sve je počelo u zgradi aerodroma. Ukrcavajući se na zrakoplov za Barcelonu, nepristupačan poslovni čovjek Jerome Angust prisiljava se nekako podnijeti čudnog neznanca koji je čvrsto odlučio ispričati mu sve o svom životu. Tko je taj Textor Texel koji ga toliko gnjavi i koji, čini se, dobro poznaje najskrivenije kutke njegove osobnosti i kakve su Texelove veze s njegovom prošlošću za koju je bio uvjeren da će zauvijek ostati zakopana?
Je li mu neprijatelj, je li mu uopće stranac? Ni najmanje. Niti je njihov susret plod slučaja.

Ovo je stvarno sokantna knjiga ne znam kako drugacije da ju opisem, a da ne spojlam.

Sandra Cisneros - Kuća u Ulici Mango
Esperanza Cordero živi u Latinskoj četvrti Chicaga. Njezino je susjedstvo svijet okrutne stvarnosti i sirove ljepote. Ona ne želi biti dio toga svijeta niti ispunjavati ionako mala očekivanja koje ljudi oko nje imaju za njezinu budućnost. Ona shvaća svoju snagu i vlastiti put... Ponekad dirljiva, ponekad duhovita priča o životu Esperanze Cordero veliki je svjetski hit koji je proslavio Sandru Cisneros. Pisan u obliku dojmljivih fragmenata, ovaj kratki roman oduševio je kritičare, a rado ga čitaju kako djeca tako i roditelji, a ni one najstarije ne ostavlja ravnodušnima. Darovita autorica ispisuje kratke prozne fragmente koji na trenutke postaju gotovo pjesmama u prozi i otvaraju prozore duše bez ijedne suvišne riječi.

Iznenadilo me sto je ova knjiga svrstana u knjizevnost za djecu jer u njoj gotovo sve pise izmedju redaka i odise poetikom tako da vecinu knjige sam se pitala dali stvarno u njoj pise ono sto ja mislim da pise. Dali je jos netko citao ovu knjigu da prokomentiramo zajedno?

Doria
25.07.2010., 23:54
Tad Williams - Rat cvijetova...
knjiga je fenomenalna, kao i apsolutno sve njegove knjige...
tko voli fantasy Tad je kralj :top::top: :cerek:
Odlicna knjiga :top: Dva puta sam je citala i dragom kupila na engleskom, pa se spremam i na treci engleski put :D

Dovrsila Javier Sierra: Tajna vecera (http://www.superknjizara.hr/index.php?page=knjiga&id_knjiga=18680). Za ljubitelje teorija (krscanskih) zavjera i simbolike svakako preporuceno stivo. Za mene koja sam se nadala renesansnom krimicu citljivo, relativno zanimljivo, ali me definitivno nije ponukalo da idem trazit druga dijela tog pisca. Jedino me dovoljno zaintrigirao da nakon sto sam dovrsila knjigu sam isla googlat sliku da malo poblize proucim lista apostola, taj dio knjige mi se svidio.
Radi se o sveceniku koji dolazi istrazit rad Leonarda da Vincija na Posljednoj veceri, te otkricima do kojih dolazi putem simbola, zagonetki, predaje, itd.

Dlapek
26.07.2010., 08:47
Marcel Pagnol - Dvorac moje majke
Ponovo pročitana sjajna autobiorafska priča.
Čovjek poželi spakirati kufer i odmah krenuti u Provansu.

Razlivena Tinta
26.07.2010., 16:14
I meni je Zafonova Sjena vjetra pregenijalna, malo toga me impresioniralo na sličan način, likovi su tako stvarni i tragični svaki na svoj način, a opet bez suvišne patetike i dosade. Samo istraživanje Caraxovog života je zanimljivo, način na koji se isprepliću prošlost i sadašnjost i neka neobična nostalgija, poželim otići u Barcelonu zbog načina na koji je opisana :) Jedna od rijetkih knjiga o kojima razmišljam i danima poslije čitanja. Također nisam stigla izvući citate :mig:

Sad čitam nešto lagano: Nick Hornby - Duži put do dna, očekivala sam šupljivako štivo za ljeto, da se razumijemo to i jest lako ljetno štivo, ali ipak me ugodno iznenadilo zanimljivim razvojem situacije i likovima.

Ja sam izvukla dosta citata iz Sjene vjetra pa ako netko želi, može me slobodno kontaktirati na pp. :)
I da, Barcelona je prekrasno opisana, imam poriv vremeplovom otići tamo. :mig:

Wild Horses
27.07.2010., 11:18
Elmore Leonard: "Pronto" - roman prati Harryja Arna, sitnog mafijaša koji se bavi ilegalnim klađenjem i koji je godinama potkradao svoje mafijaške šefove. Igrom slučaja, oni to saznaju, pa je Harry primoran bježati u Italiju. Za njim stižu mafijaši koji ga žele ubiti, savezni šerif koji ga želi privesti i njegova djevojka. Obračun slijedi... Tipičan Leonardov roman o sitnim kriminalcima, pisan njegovim standardnim jednostavnim stilom, realnim dijalozima, mnogo humora i akcije.

marwin
27.07.2010., 11:28
Javier Cercas: Vojnici Salamine

Roman je i ekraniziran, uglavnom prati priču oko Španj. građanskog rata, sukob falangista i republikanaca, ali kroz priču samih osnivača ideje suprostavljene republikanskim, vrlo dobro, svaka sličnost sa novijom poviješću na našem prostoru je slučajna. Preporučuje se.

Cahit
28.07.2010., 17:43
David Mitchell - Livada Crnog Labuda

O odrastanju trinaestogodišnjaka u engleskoj provinciji. Svi panegirici na temi o DM-u su zasluženi. Ne sjećam se kada sam zadnji puta namjerno čitao knjigu sporo, stranicu po stranicu, jer ne bi htio da završi :s
Pitam se kako bih se ćutio da sam je čitao kao tinejdžer (hipotetski naravno, jer knjiga je pisana relativno nedavno)

Sad moram načekati Atlas Oblaka :ceka:

ShirleyTemple
28.07.2010., 20:51
Marquez: "12 hodočasnika"

i po milijunti put, "12 hodočasnika" je opet u mojim rukama. definitivno moja najdraža knjiga, iako neznam točno iz kojeg razloga :)

Maggie O'Farrel: "Kad si otišao"

bila je 20 kuna na kijosku pa sam ju uzela. prvih 60 strana nisam uopće kužila radnju, jer je nije pisana kronološki pa ti treba da pohvataš konce.
glavna priča u knjizi je priča o Alice i Johnu, ali u "sporednim" pričama se saznaje puno o Aliceinoj obitelji i o Johnovom ocu, a za kraj nemam riječi...
dva dana ju nisam dirala i onda sam ju jučer uzela navečer jer mi je bilo žao da ostane ne pročitana. krenula sam u 11, završila u pol 4 ujutro, a oči ko sarme jer sam zadnjih 50 stanica plakala ko kišna godina.
stvarno dirljiva priča o ljubavi, obitelji, vjerskim nesuglasicama i krivom mjestu u krivo vrijeme.
Toplom preporučam svima, posebno ženama jer će one lakše suosjećati.

Mr Smoogj
28.07.2010., 22:25
Alen Bović: Ljudožder vegetarijanac
Roman počinje odlično, s izvrsnom karakterizacijom glavnog lika, te užeg profesionalnog i šireg društvenog konteksta, koji uz autorov osebujni stil čini roman izrazito zanimljlivim.
Kako roman odmiče, čitava priča ulazi u domenu medicinsko-mafijaškog pulp fictiona, a upravo je tada stil pisanja ono što ovaj roman počinje razlikovati od literature Hrvoja Šalkovića.
Šteta, zbog ranije navedenih komparativnih prednosti.
Uglavnom, dosta slabije od „Metastaza“.
Baš sam ga i ja pročitao prije koji tjedan. Da, postavka zanimljiva, ali što dalje ide tog ich-protagonist počinje oslikavati malo prevelikim sociopatom tako da ovaj prerasta u karikaturu, a sve skupa u grotesku. Što je, ne osporavam, mogla i biti autorova namjera, ali mi u tom slučaju rasplet djeluje jako isforsirano. Također, malo manje objašnjavanja vica tu i tamo ne bi mu škodilo (hint: Ko Tito sam, jebote).

BTW, trivia, ali ne nezanimljiva - budući da je autor romana i sam ginekolog, čujem da mu je medicinski milje, kojim se u romanu i bavi, jako zamjerio "Ljudoždera vegetarijanca", što je ovom jako teško palo, toliko da je završio u odmorištu za živce. :(

A sad sam se dohvatio Andreja Nikolaidisa, zanimljivog mladog crnogorskog cinika. Pročitao sam "Mimesis", roman-esej o nemogućnošću inteligentnog življenja u ovom, u širem smislu, našem podneblju - konkretno, u crnogorskom gradiću Ulcinju. Hrpa duhovitih opažaja, razmišljanja, socioloških teorija i svačega nečega iz usta autorovog alter-ega. Sad sam na "Sinu", u kojem je pripovjedač još u dubljem kurcu nego što je bio u "Mimesisu", mada nisam vjerovao da je to moguće. :D

Joj, a moram otvoriti topic za "Hotel Zagorje", sram me može biti što još uvijek ne postoji. :tuctuc::brukica:

Cahit
28.07.2010., 22:37
A sad sam se dohvatio Andreja Nikolaidisa, zanimljivog mladog crnogorskog cinika. Pročitao sam "Mimesis", roman-esej o nemogućnošću inteligentnog življenja u ovom, u širem smislu, našem podneblju - konkretno, u crnogorskom gradiću Ulcinju. Hrpa duhovitih opažaja, razmišljanja, socioloških teorija i svačega nečega iz usta autorovog alter-ega. Sad sam na "Sinu", u kojem je pripovjedač još u dubljem kurcu nego što je bio u "Mimesisu", mada nisam vjerovao da je to moguće. :D

I meni je Mimesis sasvim dobro legao. Sjećam se da me je tijekom čitanja iz nekog razloga podsjetio na Alićev Soliter Titanik. Budući da sam obje knjige pročitao prije nekoliko godna ne mogu se točno sjetiti poveznice (biće da je bio stil), ali svakako probaj sa Titanikom :D

chimo
29.07.2010., 06:43

O odrastanju trinaestogodišnjaka u engleskoj provinciji. Svi panegirici na temi o DM-u su zasluženi. Ne sjećam se kada sam zadnji puta namjerno čitao knjigu sporo, stranicu po stranicu, jer ne bi htio da završi :s
Pitam se kako bih se ćutio da sam je čitao kao tinejdžer (hipotetski naravno, jer knjiga je pisana relativno nedavno)

vrijedit će čekanje.dobra je livada,al atlas oblaka meni bio još bolji.nešto tako suludo maštovito,zanimljivo,zabavno,pametno i tečno ne srećem svaki dan.koji raspon priča..i sama forma..sve!

THX
29.07.2010., 10:02
BTW, trivia, ali ne nezanimljiva - budući da je autor romana i sam ginekolog, čujem da mu je medicinski milje, kojim se u romanu i bavi, jako zamjerio "Ljudoždera vegetarijanca", što je ovom jako teško palo, toliko da je završio u odmorištu za živce. :(

Bože mi oprosti ako bolesnog čovjeka proglašavam zdravim, ali nekak mi se čini kako je čitava ta vinjeta u funkciji marketinškog pikada. :mig:

Mr Smoogj
29.07.2010., 10:10
Bože mi oprosti ako bolesnog čovjeka proglašavam zdravim, ali nekak mi se čini kako je čitava ta vinjeta u funkciji marketinškog pikada. :mig:

Da, da sam je saznao iz medija. Ali nisam, već od jedne bivše mu kolegice. Tak da ne vidim baš neki marketinški odjek. :ne zna:

THX
29.07.2010., 10:41
Da, da sam je saznao iz medija. Ali nisam, već od jedne bivše mu kolegice. Tak da ne vidim baš neki marketinški odjek. :ne zna:

Ja sam pročitao u novinama pred sam prvonajavljeni izlazak romana kako je zaustavljeno izdavanje zbog prosvjedovanja medicinskog miljea, pa sam zato stekao taj dojam.
Ovo da je puko na živce mi je prvi glas.
Kako bilo, ta reakcija medicinara mi je posve nerazumljiva, bila stvarna ili ne, jer neće taj roman promijeniti kolektivnu percepciju o zdravstvu kao sustavu, bez obzira što je nastao iz pera insidera, kako god tko roman doživio, realističnim ili pretjeranim.

exyupunkerica
29.07.2010., 11:27
Kako sam na godišnjem, pročitala sam više knjiga ovih dana, pa evo da i to podjelim s vama!

Nicholas Sparks - Zima za dvoje
Ovu knjigu sam uzela na nagovor frendice, i nije mi žao. :cerek:
Prekrasna ljubavna priča, na kraju sam i plakala. Jedino mi je žao što sam znala što će se na kraju dogoditi jer sam dan prije pogledala film.(koji je isto tako odličan) Knjigu ćete pročitati u jednom dahu!

Jenny Downham - Prije nego što odem
Šesnaestogodišnja djevojka boluje od leukemije i ima jako malo vremena da proživi život onako kako ona želi. Napisala je popis stvari koje želi učiniti prije nego što umre, a neke od stvari koje su na popisu su sex, droge, učiniti nešto ilegalno...i naravno ljubav. Odlično napisan roman, pročita se u jednom danu, ali kad završiš s čitanjem natjera te na razmišljanje o životu i smrti...
Isto je bilo plakanja na kraju knjige... :mama:

A trenutno čitam Stieg Larsson - Djevojka koja se igrala s vatrom!
Jedva sam je uspjela uloviti u knjižnici, nije bilo prvog djela (Muškarci koji mrze žene), ali makar nisam pročitala prvu, uspijevam poloviti likove i događaje. Jako zanimljivo napisan krimić, ne ispuštam ga iz ruku... Sviđa mi se što su odlično opisani likovi, a događaji idu samo tako. U jednom danu sam pročitala pola knjige (to je 300 str), i mislim da ću je danas dokrajčiti! :mljacko:

Mr Smoogj
29.07.2010., 11:33
Kako bilo, ta reakcija medicinara mi je posve nerazumljiva, bila stvarna ili ne, jer neće taj roman promijeniti kolektivnu percepciju o zdravstvu kao sustavu, bez obzira što je nastao iz pera insidera, kako god tko roman doživio, realističnim ili pretjeranim.
Meni je razumljiva, štoviše očekivana, štoviše smatram da je autor romana i igrao na nju. Zato mi je nerazumljivo tek autorovo navodno iznenađenje tom reakcijom, koje je rezultiralo time čime je rezultiralo. Ako je stvarno rezultiralo, a nije patka.

Sakura
29.07.2010., 18:23
Kako sam na godišnjem, pročitala sam više knjiga ovih dana, pa evo da i to podjelim s vama!

A trenutno čitam Stieg Larsson - Djevojka koja se igrala s vatrom!
Jedva sam je uspjela uloviti u knjižnici, nije bilo prvog djela (Muškarci koji mrze žene), ali makar nisam pročitala prvu, uspijevam poloviti likove i događaje. Jako zanimljivo napisan krimić, ne ispuštam ga iz ruku... Sviđa mi se što su odlično opisani likovi, a događaji idu samo tako. U jednom danu sam pročitala pola knjige (to je 300 str), i mislim da ću je danas dokrajčiti! :mljacko:

Svaka čast ako si pohvatala priču, a nisi pročitala prvi dio:)....Hoću reći, mnogo se stvari događa u drugom dijelu koje su povezane sa događajima iz prve i svakako je nabavi jer je jako jako dobra(ima dobar i pod-zaplet), i tek onda kreni na treću! Ni slučajno nemoj gledati film prije nego pročitaš prvu knjigu, makar je film odlično napravljen, i poprilično prati radnju knjige.
Obožavam trilogiju Millennium, najradije bih je opet čitala, da ne kažem da sam počela učiti - švedski...:D

Elie
30.07.2010., 09:08
Upravo sam završila čitanje Juliet od Anne Frontier

Svidjela mi se. Priča o Romeu i Juliji ispričana na drugačiji način. Povezana je i sa sadšanjosti i njihovim precima u 21. stoljeću.

Elie
30.07.2010., 09:10

I ja sam je čitala polako :). Jako mi se svidjela knjiga, a i sam lik dječaka.

Ronnie_Drew
30.07.2010., 10:12
V. Barbieri - Epitaf carskog gurmana
Fantastična romaneska, o zatiranju hedonizma i uživanja u životu.. Odlična knjiga prožeta nizom slasnih recepata.. Ne preporučujem onaj zadnji recept z konzumaciju.. :D

Razlivena Tinta
30.07.2010., 23:12
Arthur Golden - Sjećanja jedne gejše

Roman Sjećanja jedne gejše kruna je autorove fascinacije Japanom, japanskom kulturom i umjetnošću. Prožet erotikom i egzotikom, ovaj je roman postao veliki svjetski bestseler prema kojemu je 2005. snimljen istoimeni filmski hit. Od svojega prvog objavljivanja 1997. godine pa do danas, Sjećanja jedne gejše osvajaju čitateljsku publiku diljem svijeta i stječu nove književne poklonike.

Tek sam počela s čitanjem, ali imam osjećaj da je ovo sjajna knjiga. Sviđa mi se stil kojim je napisana, ima puno opisa (a ja to volim), ali nisu dosadni, dapače,
uvuku te skroz u radnju i vrijeme. Vjerujem da je mnogi čitali, ali eto, ja malo kaskam. :)

Doria
01.08.2010., 15:00

Odlicna knjiga :top:.

Dovrsila William Brodrick, Šesta lamentacija (http://www.superknjizara.hr/index.php?page=knjiga&id_knjiga=22273). Uh, jedna teska knjiga, no vuce da te da ju citas i citas i ne mozes stati. Radnja je puna tajni koji se otkrivaju i neocekivanih obrta i prica o slabosti i hrabrosti i puna tuge i nepostenja, ali i razumijevanja i razrijesenja.
Radi se o Francuskom krijumcarskom lancu za spasavanje zidovske djece 1940ih, izdajstvu i raspletu 50ak godina kasnije. Stvarno ju preporucam.

miss_leptirich
02.08.2010., 19:33
Gledala sam ovdje preporuke za čitanje i pročitala sam,potaknuta njima: PAPISA IVANA - Donna Woolfolk Cross , Bijela Masajka - Corinne Hofmann , Grička vještica - Marija Jurić Zagorka (trenutačno sam završila 3. dio, no dobro, GV sam već davno cijelu pročitala,sad opet ponavljam gradivo :zubo: ), Idiot - F. M. Dostojevnski ( dobro,njega nisam vidjela ovdje :D ).
E da, Papisa Ivana mi je predivna knjiga, jedna među najdražim koje sam pročitala zbog toga što obrađuje temu jedne djevojke koja je znala što želi (biti obrazovana) i ne samo što je uspjela u tome,nego je ispunila ono o čem nije mogla ni sanjati. Naravno, žrtvovala se zbog svog cilja,i to puno,ali je to nije pokolebalo. Ukratko, odlična knjiga.
Bijela Masajka mi je bila okej knjiga, nije toliko protkana književnim umjećem, il čime već :D ,ali je začuđujuće što je to autoričin život-što zapravo nisam znala kada sam počela čitati knjigu,ali kada sam shvatila, itekako sam se iznenadila! I nije mi žao što sam pročitala knjigu.
Grička vještica... O njoj nemam ništa za reći, svaka je riječ suvišna osim da te knjige obožavam i cijelu Zagorku. Protkano ljubavnim intrigama, lijepim domoljubnim idejama,a nadasve povješću ma za svakog po malo :zubo:
Idiot... također preporučam. Dostojevski je želio prikazati,kako on kaže apsolutno divna čovjeka što mu je i uspjelo. Stavio ga je u okruženje ruskih velikana i dobio tragičnu sudbinu.

nana_du
03.08.2010., 07:23
trenutno sam na "Unutarnja luka" - Nora Roberts... super knjiga, lagano štivo

Stella i Ray Quin dali su priliku za novi život četvorici dječaka koji su prije kraja djetinjstva dotaknuli dno beznađa. Odrasli kao braća u zaljevu Chesapeake, mladići postaju članovi obitelji i odlučni su ostati zajedno, razvijati obiteljski posao i rasvijetliti okolnosti oko pogibije svog oca. Lijepa Sybill koja ulazi u njihove živote postaje prijetnja najmlađemu među njima i tada sva četvorica moraju dokazati odanost svojoj drugoj obitelji.

Elektron
03.08.2010., 10:07
Krešimir Mišak - Zvjezdani riffovi

Riječ je od zbirci kratkih SF priča. Moram priznati da me zaista oduševio njegov jednostavan način pisanja, a neke priče su doista ostavile utisak. :)
Možda vama neće biti toliko zanimljivo, ali mislim da bi se trebalo zbirci dati šansu. ;)

borntobewinner
03.08.2010., 10:28
Sandra Cisneros - Kuća u Ulici Mango[/B]
Iznenadilo me sto je ova knjiga svrstana u knjizevnost za djecu jer u njoj gotovo sve pise izmedju redaka i odise poetikom tako da vecinu knjige sam se pitala dali stvarno u njoj pise ono sto ja mislim da pise. Dali je jos netko citao ovu knjigu da prokomentiramo zajedno?
Ja sam je čitala na tečaju brzog čitanja prije godinu dana, tako da nisam imala previše vremena razmišljati o njoj. Sjećam se da je u svakom poglavlju bio opisan po jedan lik, a nigdje radnje, pa mi nije ostala u najboljem sjećanju.
Sad se pitam jesam li se prevarila. :ne zna:

Nadinka
03.08.2010., 11:49

U zadnjih par mjeseci meni se Kundera popeo na vrh liste omiljenih :)

Prvo sam procitala Besmrtnost koja mi je odlicna zaista i jedina od procitanih koja nema veze sa partijom i drustvenim sistemom.

Potom dugo trazena Nepodnosljiva lakoca postojanja koja mi je predivna. To kako on secira ljudske odnose, onaj odnos jaceg-slabijeg u svakoj ljubavi mi je famozno
Smijesne ljubavi - odlicna zbirka prica, o smijesnim a tuznim ljubavima, pogresnim percepcijama, nacinima kako jedni druge dozivljavamo, a prije svega same sebe.
Šala - fantasticna prica o paradoksu zivota
Život je drugdje - od svih ovih mi se najmanje svidjela, ali opet ne mogu zamjeriti Kunderi na stilu. Neocekivan obrat na kraju, koji odjednom mijenja nasu percepciju glavnih likova

Nadinka
03.08.2010., 11:50

Roman Sjećanja jedne gejše kruna je autorove fascinacije Japanom, japanskom kulturom i umjetnošću. Prožet erotikom i egzotikom, ovaj je roman postao veliki svjetski bestseler prema kojemu je 2005. snimljen istoimeni filmski hit. Od svojega prvog objavljivanja 1997. godine pa do danas, Sjećanja jedne gejše osvajaju čitateljsku publiku diljem svijeta i stječu nove književne poklonike.

Tek sam počela s čitanjem, ali imam osjećaj da je ovo sjajna knjiga. Sviđa mi se stil kojim je napisana, ima puno opisa (a ja to volim), ali nisu dosadni, dapače,
uvuku te skroz u radnju i vrijeme. Vjerujem da je mnogi čitali, ali eto, ja malo kaskam. :)

Knjigu sam oduvijek zeljela procitati, ali kako film znam napamet, to me uvijek onako kocilo. Sad sam ju kupila za nekih 39 kn, nisma mogla propustiti, pa nadam se da cu i procitati uskoro.

Nadinka
03.08.2010., 11:53
Ubi me Vargas Llosin "Raj iza 2. ugla", zadnjih 100 strana, kad bi trebao biti veliki finale.

BTW, jedna od boljih knjiga koje sam ikad čitao (stil, pretapanje flashbackova retrospekcija, fiction-faction, karnalnost i tjelesnost teksta, kritika feudalizma i robovlasništva, smisao za boje i ravnotežu - grande WOW!!!) postaje actually dosadna...

POčela sam citati Don Rigobertove biljeznice od Llose, nadam se da ce mi se svidjeti jer je to rpvo njegovo djelo koje sam uzela, negdje sam procitala pozitivne kritike, kakvo je vase misljenje ovdje?

Razlivena Tinta
03.08.2010., 13:23
Knjigu sam oduvijek zeljela procitati, ali kako film znam napamet, to me uvijek onako kocilo. Sad sam ju kupila za nekih 39 kn, nisma mogla propustiti, pa nadam se da cu i procitati uskoro.

Film nisam gledala, ali knjiga je stvarno fenomenalna!
Ja sam svoju kupila za 19kn, bio je neki ekstra popust :).

Definitivno pročitaj, vrijedna je toga!

nana_du
03.08.2010., 18:41
Film nisam gledala, ali knjiga je stvarno fenomenalna!
Ja sam svoju kupila za 19kn, bio je neki ekstra popust :).

Definitivno pročitaj, vrijedna je toga!
knjiga je tisucu puta bolja od filma... bar je meni bila, doduse citala sam je prije filma... u filmu fali djelova

rotkvica
04.08.2010., 17:18
slažem se za sjećanja jedne gejše, odlična knjiga, puno bolja od filma, uživaš u svakoj stranici!

ja sam danas dovršila iscjelitelja od noaha gordona
ne pamtim kad sam zadnji put čitala do 4 ujutro, knjiga je predobra-pustolovno-povijesni roman koji prati život dječaka koji ostane bez roditelja na dugom putu do titule liječnika. priča počinje u engleskoj,11.stoljeće, a završava....

Doria
04.08.2010., 17:23
ja sam danas dovršila iscjelitelja od noaha gordona

Citala i ja to. Jako mi se svidjela. Nisam citala ostatak trilogije, da li su isto tako dobre?

rotkvica
04.08.2010., 17:24
Citala i ja to. Jako mi se svidjela. Nisam citala ostatak trilogije, da li su isto tako dobre?

evo baš se spremam do knjižnice, kad pročitam iscjelitelja iz zaragoze javim se. :mig:

rotkvica
04.08.2010., 20:22
evo baš se spremam do knjižnice, kad pročitam iscjelitelja iz zaragoze javim se. :mig:

iscjelitelj iz zaragoze nije dio trilogije, pa sam digla šamana (glavni lik se zove isto robert j. cole i liječnik je, samo što se radnja događa u 19. stoljeću,u Americi) :D
čini mi se da treći dio (Matters of Choice) , koji se događa u današnje doba, nije preveden:(

Doria
04.08.2010., 21:25
Mmm, sjecam se da sam gledala Samana i zakljucila da mi ne zvuci zanimljivo :misli:. Cekam dojmove :zubo:

earthsea
05.08.2010., 12:38
Tvrđava- Meša Selimović- matere ti pa ovo je prekrasno! Svaka rečenica ovdje može stati van konteksta, svaka rečenica kao da priča svoju priču, divota! Definitivno jedna od najljepših, najtoplijih knjiga koje sam sam čitala dosad. :s

hopeless_ri
05.08.2010., 13:29
Robert Ludlum - Prometejeva prijevara

Klasični ludlumovski politički triler, gomila likova i zapleta, teorija zavjere u pozadini svega. Tokom godine, nažalost, radi posla i faksa ne čitam puno, a sada po ljeti, iskreno, nemam volje za teže štivo. Pa se zabavljam ovime :)

Nadinka
05.08.2010., 13:30
Tvrdjava je zaista jedna predivna knjiga!! Toliko divnih recenica u njoj!
Jesi li citala Dervis i smrt??

Ja sma upravo zavrsila Kunderinu Knjigu smijeha i zaborava, imala ju u pdf-u, ako neko zeli link nek se prijavi.
Dobra je knjiga, ali mislim da sam pretjerala s Kunderom, za ova 2-3 mjeseca sam procitala 5 njegovih knjiga, i ipak su to knjige ko je traze da se zamislis :) kao i u svakoj, odlicni komadi introspekcije, percepcije, ljudskih odnosa, majstor je u tome zaista

mala nevaljala
05.08.2010., 16:15
Sebastian Barry - Tajno pismo

hm. djelovala mi je zanimljivo i bila mi je čisto ok dok sam je čitala, ili je barem takva bila polovica knjige.
međutim, radnja se previše odužila - ali zapravo kad bolje razmislim taj razvučeni dio mi je puno bolje razrađen i zanimljiviji nego onih zadnjih 40ak stranica u kojima se odjednom sve razjašnjava, onako skupušeno i navrat-nanos. na kraju ispada da je jedna od knjiga rađena prema principu - svi su sve znali, nitko ništa nije znao, a zapravo im je sve bilo tu pred nosom.

uglavnom, pisala sam već, ne volim te neke bajkovite knjige, ne volim kad se sve rasplete na taj način pa koliko god me ova knjiga držala prikovanom za svoje stranice dok sam je čitala, toliko me pred sam kraj naživcirala da sam gotovo požalila svoja dva dana potrošena na njeno čitanje :D

a opet, odavno, stvarno odavno, me nijedna knjiga nije dotakla, na onaj predivan način zbog kojeg sam i zavolila knjige. teško da me neka knjiga uopće više može fascinirati i jako mi je žao zbog toga.
ako netko zna neku takvu knjigu, knjigu koja može ostaviti trag neka mi obavezno javi. :D

Nadinka
06.08.2010., 08:08
Povratak kuci, Bernhard Schlink

Zanimljiva knjiga na temu povratka, od Odiseja, preko vojnika koji se vracaju iz rata do licne price protagoniste i njegovog povratka kuci.
Peter kao djecak kojem je otac poginuo u ratu, koji ljeta provodi kod bake i djeda naidje na roman o dugom povratku njemackog vojnika iz Sibira i njegovom dolasku na kucna vrata gdje ga doceka zena sa novim muskarcem iza sebe i dvije djevojcice. Peter kao odrastao muskarac opet naidje na fragmente tog romana i pocinje traziti njegov kraj, vodjen adresom zgrade u koju se vojnik vraca...

Razlivena Tinta
06.08.2010., 10:11
Sebastian Barry - Tajno pismo

hm. djelovala mi je zanimljivo i bila mi je čisto ok dok sam je čitala, ili je barem takva bila polovica knjige.
međutim, radnja se previše odužila - ali zapravo kad bolje razmislim taj razvučeni dio mi je puno bolje razrađen i zanimljiviji nego onih zadnjih 40ak stranica u kojima se odjednom sve razjašnjava, onako skupušeno i navrat-nanos. na kraju ispada da je jedna od knjiga rađena prema principu - svi su sve znali, nitko ništa nije znao, a zapravo im je sve bilo tu pred nosom.

uglavnom, pisala sam već, ne volim te neke bajkovite knjige, ne volim kad se sve rasplete na taj način pa koliko god me ova knjiga držala prikovanom za svoje stranice dok sam je čitala, toliko me pred sam kraj naživcirala da sam gotovo požalila svoja dva dana potrošena na njeno čitanje :D

a opet, odavno, stvarno odavno, me nijedna knjiga nije dotakla, na onaj predivan način zbog kojeg sam i zavolila knjige. teško da me neka knjiga uopće više može fascinirati i jako mi je žao zbog toga.
ako netko zna neku takvu knjigu, knjigu koja može ostaviti trag neka mi obavezno javi. :D

Carlos Ruiz Zafón - Sjena vjetra. :s
Zafón mi slobodno može platiti što ga reklamiram uokolo. :cerek:

Nadinka
06.08.2010., 12:27
Tinta a Anđelova igra?? Procitala sam Sjenku, i svidjela mi se, ali nekako ne toliko da me povuce da uzmem slijedecu, pokusavam se sjetiti na koju knjigu mi je vukla,a li ne mogu :)

Razlivena Tinta
06.08.2010., 12:33
Tinta a Anđelova igra?? Procitala sam Sjenku, i svidjela mi se, ali nekako ne toliko da me povuce da uzmem slijedecu, pokusavam se sjetiti na koju knjigu mi je vukla,a li ne mogu :)

Anđelova igra je drugačija od Sjene vjetra. I dalje su prisutni Zafónovi krasni opisi i dijalozi, ali tematika je drugačija. Na početku ništa ne znaš, sve je nekako mistično. Negdje na sredini misliš da znaš što će se dogoditi i kraj te totalno iznenadi. Knjiga je baš mistična s malim elementima fantastike. :D
Meni se svidjela, ali Sjena mi je bolja. :cerek: Super mi je što su likovi povezani iz obje knjige, u Igri se spominju likovi iz Sjene itd. :)

Gear
06.08.2010., 14:15
danas pročitala-H.Coben-ne puštaj me,
nije loša, dobar zaplet, napeta, jedino, razlog samoubojstva, koje se desilo u knjizi, mi nije baš sjeo...čini mi se da za to treba puno bolji razlog od krađe recepata od prijateljeva oca,doktora itd itd...sve u svemu nije loše...:)

neandrhtalka
07.08.2010., 09:27
Gledala sam film, odličan mi je! Očito da trebam potražiti i knjigu (obično su mi puno bolje od ekranizacija). :D

čitala, odlična mi je. film nisam gladala....

gabi1989
07.08.2010., 10:22
ja obicno citam e-books,na taj nacin dodem do puno knjiga koje kod nas nikad nece ugledati svijetlo dana.jedini problem je sto su sve na engleskom,no bar ga na taj nacin usavrsavam pa opet nekakva korist iz svega toga :D.
prije par dana sam procitala knjigu koja me zbilja oborila s nogu.rijec je o knjizi Tabithe Suzuma "Forbidden".

svaki put kad uzmemo neku knjigu u ruke nadamo se da ce nas bas ta ganuti do suza,natjerati da preispitamo ono u sto smo dosada vjerovali,odvesti vas na emocionalni tobogan,pokazati nam kako da osjecamo ljubav,kako da osjecamo mrznju ili jednostavno kad zatvorimo knjigu da cemo reci:"wow,ovo je bilo apsolutno savrseno".

e pa ovo je knjiga koja je postigla sve od navedenog.samo upozorenje odlucite li se citati knjigu:nece se svima svidjeti glavni zaplet,nekima ce biti apsolutno odvratan,no vrijedi prijeci preko nekih od svojih moralnih nacela i procitati je,barem meni se isplatilo.

evo ukratko o cemu je rijec:dvoje glavnih likova su Maya i Lochan Whitley.oni su brat i sestra tinejdzeri koji su prisiljeni brinuti se o dva mlada brata i sestru jer oca nema a najgora majka na svijetu ih je ostavila da bi zivila sa svojim novim deckom.oni daju sve od sebe da zavrse srednju skolu a u isto vrijeme i odgajaju troje djece usprkos konstantnim izazovima i patnjama kroz koje prolaze.
nazalost,oni takoder dijele jos jedan terett koji je potpuno nepoznat vanjskom svijetu.njihov je teret ljubav koja svojom snagom prelazi granice onoga sto drustvo smatra prihvatljivim i koja ide daleko dublje od normalne ljubavi brata i sestre.

kao sto rekoh,ako nemate nista protiv da citate knjigu koja se bavi ovako neortodoksnom temom i koja je uz sve to jos napisana i na engleskom,procitajte je.

gamer314
07.08.2010., 11:43
dama s kamelijama- lijepa ali isto tako jako tužna ljubavna priča o ljubavi između kurtizana i običnog dečka... plakala sam kad sam došla do kraja :O

borntobewinner
07.08.2010., 17:27
Preporučam: Ivan Sergejevič Turgenjev - Proljetne vode :top:
Mladi ruski plemić Sanjin upozna za vrijeme boravka u Mainzu prelijepu Talijanku Gemmu u koju se zaljubi. Ona živi s majkom udovicom i mlađim bratom. Sanjin obećava budućoj punici da će prodati imanje u Rusiji i tako dobiti novac kojim će ih uzdržavati. Na ulici slučajno sretne svog školskog kolegu koji ga želi upoznati sa svojom bogatom ženom Marijom, jer bi ona možad kupila posjed koji je na prodaju. Problem nastane kada se Sanjin zaljubi u udatu ženu...
Jedna netipična ljubavna priča u kojoj nisu odjahali u suton i živjeli sretno do kraja života, nego prilično tužna drama.

Nadinka
09.08.2010., 07:50
Anđelova igra je drugačija od Sjene vjetra. I dalje su prisutni Zafónovi krasni opisi i dijalozi, ali tematika je drugačija. Na početku ništa ne znaš, sve je nekako mistično. Negdje na sredini misliš da znaš što će se dogoditi i kraj te totalno iznenadi. Knjiga je baš mistična s malim elementima fantastike. :D
Meni se svidjela, ali Sjena mi je bolja. :cerek: Super mi je što su likovi povezani iz obje knjige, u Igri se spominju likovi iz Sjene itd. :)

Uzela sma juce Anđelovu igru (ima neki mali sajam pa mi bude steta propustiti - nekih 8 eura), pa cu vidjeti kako ce mi se svidjeti :)

Je li iko procitao ista od Gijom Muso??

effie
09.08.2010., 09:23
Moja preporuka ide k Geraldine Brooks "Narod knjige"
Književna forenzičarka i konzervatorica drevnih knjiga dobiva priliku proučiti i očuvati slavnu "Sarajevsku Hagadu" nakon još jednog pokušaja njezina uništenja za vrijeme srpskog granatiranja Sarajeva. S njenim istraživanjima o knjizi staroj 600 godina retrospektivno se prati priča o onima koji su knjigu spasili, ali i priča o onima koji su je stvarali.

ScorpioS
09.08.2010., 13:50
Moje preporuke idu za knjige

Jonathan Hull Losing Julia
Iako mi je na pocetku djelovala konfuzna i nezanimljiva na kraju sam zavrsila njeno citanje uz plakanje. Radi se o covjeku koji trenutno zivi u starackom domu i prisjeca se rata, svoje ljubavi itd. Ono sto je na mene ostavilo utisak je to mlad duh u starom tijelu. Zelis nesto da uradis, a ne mozes jer ti to tijelo ne dozvoljava.
Patrik Dilejni je bio tek momak kada se uputio u rat 1918. godine. Tu, na razrovanim bojištima Francuske, usred užasa i haosa, Patrik je skovao prijateljstvo koje će mu izmeniti ostatak života. Danijel je postao Patrikov najbolji prijatelj, njegov brat po oružju. Ali zapravo je Danijelova ljubav, Julija, ta koja će izmeniti Patrika zauvek. Julijina pisma koja mu je Danijel čitao u blatnjavim rovovima, dodirnula su Patrika onako kako nije mogao ni da sanja.

Proći će godine dok je napokon ne susretne na memorijalnom groblju u Francuskoj. Tu, na polju i dalje razrovanom tragovima bitaka, Patrik zatvara oči u tihoj molitvi i otvara ih da bi ugledao ženu koju nikada nije video, ali je uvek voleo – Juliju. Nakon kratkotrajne, strasne veze Patrik je načinio sudbonosni izbor i Julija mu je iskliznula, možda da se više nikada ne vrati. Ovo je samo početak veličanstvene priče koja se proteže gotovo čitav jedan vek, priče o sećanju i želji, istoriji i sudbini – i o ljudima koji nam iskliznu iz zagrljaja, samo da bi nas večno držali u njemu...

Anita Diamant Crveni Sator
Negdje sam procitala komentar na ovu knjigu "Biblija napisana rukom zene"
Ime joj je Dina. U Bibliji, njeno postojanje je tek naznaceno kratkim pomenom u mnogo poznatijim poglavljima o njenom ocu Jakovu i njegovih dvanaest sinova u Knjizi Postanja.
Isprican glasom Dine, ovaj roman otkriva tradicije i nemire zivota zena u proslosti – svet crvenog satora. On pocinje pricama njenih majki – Lie, Rahile, Zilpe i Bilhe – cetiri Jakovljeve zene. One vole Dinu i daruju je vestinama koje ce joj pomoci u njenom potonjem zivotu. Naposletku, kada se bude zaljubila, doci ce do tragedije zbog koje ce morati da pobegne od porodice

Trenutno citam Hanif Kureishi Nesto da ti kazem
Interesnatna je za citati. Radnja se odvija u Londonu, a prati zivotnu pricu jednog poznatog psihoanaliticara...

*firefly*
09.08.2010., 14:40
Ja se namučih s tom knjigom.
Ne znam po čemu je pobrala silne hvalospjeve.
Pisana iz perspektive Smrti,s malo napornom grafikom i kompozicijom,trebala bi biti duhovita?
Ili što?
Meni je bila dosadna.

ni meni se nije svidila... tako da san laganini odustala (a rijetko kad odustajem od knjiga) :ne zna:

ginger
09.08.2010., 23:45
Trenutno čitam Djevojku s bisernom naušnicom, zasad sam pročitala nekih 50ak strana i zadovoljna sam, sviđa mi se kako je pisana, lako se čita, bez suvišnih gomilanja riječi i opisa, pročitala bi je sigurno u kraćem vremenu da nisam stalno mrtva umorna :mad:

Film nisam gledala tako da nemam ideje što me čeka do kraja knjige, ali do sada izgleda kao obećavajuće štivo.

Sudden Sid
10.08.2010., 01:51
Bulgakov: Crni snijeg

Zbrčkanije je nego "Majstor i Margarita" i vidi se da je više temeljeno na autobiografskom iskustvu. Ipak, dovoljno je uvrnuto i zabavno. Drago mi je što počinjem otkrivati Bulgakova i mimo "Majstora i Margarite", preći ću odmah poslije "Crnog snijega" dalje :tulum:

exyupunkerica
10.08.2010., 07:00
Pročitala sam knjigu Robert Naprta - Luna.
S obzirom na to koliko su je nahvalili (iliti izreklamirali) više sam očekivala. Tipičan knjižurak tipa Sumrak... :rolleyes:
Pročitala sam je u 2-3 sata, mogu priznati da me zainteresirala, jer je radnja zanimljiva i zgodno je osmišljena. Jedino što mi se ne sviđa što su mi likovi nekako neuvjerljivo napravljeni, opisi mi nisu baš nešto... Jednostavno, volim kad se u knjizi totalno udubim u radnju i kad se mogu na neki način uživit u likove, suosječat s njima..A ovdje se to nije dogodilo.. Ali za našeg pisca koji inače piše krimi romane, ovo mu je takoreći prvi izlet u mistično i nadnaravno - dobra knjiga.
:ne zna:

Nadinka
10.08.2010., 08:04
Trenutno čitam Djevojku s bisernom naušnicom, zasad sam pročitala nekih 50ak strana i zadovoljna sam, sviđa mi se kako je pisana, lako se čita, bez suvišnih gomilanja riječi i opisa, pročitala bi je sigurno u kraćem vremenu da nisam stalno mrtva umorna :mad:

Film nisam gledala tako da nemam ideje što me čeka do kraja knjige, ali do sada izgleda kao obećavajuće štivo.

Meni je knjiga bila ljepsa od filma, procitala sma ju prije nego je film izbacen i meni se isto dosta svidjela, kao i ostale knjige od Tracy C., nekako su citljive, ali ne prepovrsne i suplje, imaju neki historisjki okvir i lijepu pricu..procitaj i ostale

Doria
10.08.2010., 08:08
Robyn Sisman: Vikend u Parizu (http://www.superknjizara.hr/index.php?page=knjiga&id_knjiga=17319), chick lit. Nategnut, prefosiran, toboze intelektualan (jer je glavna junakinja zavrsila knjizevnost), pun kliseja. Jedino cu autorici priznat da nisam primjetila da se spema jedan plot twist i kad se dogodio mi nije bilo jasno kako sam fulala da ce se to dogodit. Pa ajde dobro, proglasit cu je jedva citljivom umjesto necitljivom.

Meni je knjiga bila ljepsa od filma, procitala sma ju prije nego je film izbacen i meni se isto dosta svidjela, kao i ostale knjige od Tracy C., nekako su citljive, ali ne prepovrsne i suplje, imaju neki historisjki okvir i lijepu pricu..procitaj i ostale
Knjiga je super, ali meni je i film dobar. Citala sam i Gospu i jednorog i Djevicanski plavo. Gospa mi je bila dobra, ali nekako slozena jako slicno kao Djevojka. No Djevicanski mi je bilo super :top:, u biti mogla bi je opet procitat :misli:

Nadinka
10.08.2010., 09:05
Jel Djevicanski ono nesto na temu Kalvinista,kad ona djevojka dodje u neko malo mjesto i tu nesto oko povijesti njene porodice?? Malo sam zaboravila..
Super mi je Dama i jednorog i Pali anđeli :) Podavno sam ju ictala, nekako kad se tek pojavila..

Doria
10.08.2010., 09:18
Da, cura istrazuje povijest obitelji. klik (http://www.superknjizara.hr/index.php?page=knjiga&id_knjiga=13929) Sjecam se dojma s kraja citanja kad se tajna razotkrije (ne sjecam se actually tajne :D), ali dojam je bio wow.

ScorpioS
10.08.2010., 09:49
Meni Djevojku s bisernom naušnicom nije nesto posebno. Ok mi je knjiga, ali sam ocekivala vise. U svakom slucaju, knjiga mi je bolja od filma.
Od Tracy mi je najbolja Djevicanski plavo, mada ni Pali andjeli nisu losi

Elie
10.08.2010., 15:35
Zadnjih tjedan dana pročitala sam nekoliko krimića od Mary Higgins Clark:
Ne plači više dušo moja, Po cijelom gradu i Već sam čula tu pijesmu.

Zanimljivi su. Donekle nepredvidljivi. Rasplet je tek u zadnjih pa stranica.

Trenutačno čitam Povratak od Victorije Hislop. Otok mi se svidio pa sam odlučila pokušati i s ovom. Za sada nisam razočarana.

Razlivena Tinta
10.08.2010., 18:57
Počela sam čitati trilogiju Nore Roberts "Otok Tri sestre".

Jučer sam završila prvu knjigu "Ples u zraku".
Nešto s korica: Radnja romana događa se na udaljenom otoku i prožeta je poviješću, romansom i legendama. Glavna junjakinja Nell mora pronaći snage da spasi svoj novi dom, pronađenu ljubav i samu sebe. Ples u zraku je nezaboravna priča o prijateljstvu, sudbini i tajnama srca.

Svidjela mi se, onako, malo netipični ljubić.
Tri vještice na tom otoku su potomci triju vještica koje su stvorile otok prije tri stoljeća. Nell je lažirala svoju smrt zbog muža koji ju je zlostavljao i došla na otok.
Tamo upoznaje Miu i Ripley koje su također vještice... počinje raditi na otoku i tamo se sprijatelji s njima, upoznaje Zacka (Ripleyjin brat), zaljubljuje se u njega,
ali tada dolazi njezin bivši muž koji je saznao da ona nije mrtva (zatim neke zavrzlame, neću previše otkrivati :mig:)... Preporuka, ništa previše dubokoumno, ali definitivno zanimljivo. :)

Počela sam s drugom knjigom u trilogiji, "Nebo i Zemlja".
Kad steknem neke utiske, javim kakva je. :D

Erin Yellow
10.08.2010., 19:05
U zadnjih par mjeseci meni se Kundera popeo na vrh liste omiljenih :)

Prvo sam procitala Besmrtnost koja mi je odlicna zaista i jedina od procitanih koja nema veze sa partijom i drustvenim sistemom.

Potom dugo trazena Nepodnosljiva lakoca postojanja koja mi je predivna. To kako on secira ljudske odnose, onaj odnos jaceg-slabijeg u svakoj ljubavi mi je famozno
Smijesne ljubavi - odlicna zbirka prica, o smijesnim a tuznim ljubavima, pogresnim percepcijama, nacinima kako jedni druge dozivljavamo, a prije svega same sebe.
Šala - fantasticna prica o paradoksu zivota
Život je drugdje - od svih ovih mi se najmanje svidjela, ali opet ne mogu zamjeriti Kunderi na stilu. Neocekivan obrat na kraju, koji odjednom mijenja nasu percepciju glavnih likova

Meni je jedan od omiljenih :cerek:! Jedino sto jos nisam procitala od njega je roman "Sala". Sve ostalo mogu preporuciti. Posebno: Knjiga smijeha i zaborava i Besmrtnost :s ! Ko voli eseje o knjizevnosti, uzivace i u djelu "Umjetnost romana" - nesto prelijepo! :cerek:

arte
10.08.2010., 23:05
Meni je jedan od omiljenih :cerek:! Jedino sto jos nisam procitala od njega je roman "Sala". Sve ostalo mogu preporuciti. Posebno: Knjiga smijeha i zaborava i Besmrtnost :s ! Ko voli eseje o knjizevnosti, uzivace i u djelu "Umjetnost romana" - nesto prelijepo! :cerek:

Ah, Kundera, čitah ga odavna i uživala sam u njegovim romanima :cerek:
A Šalu sam doslovno progutala, toliko mi je bila posebna. Kako je Nadinka rekla "fantasticna prica o paradoksu zivota" a sve je krenulo od jedne rečenice na razglednici, ako se dobro sjećam!
Dakle što prije Šalu u ruke, ne šalim se :)

A trenutno čitam, pa mogu preporučiti, jednu tužnu priču, a istovremeno i punu humora, što nije lako obzirom na temu. Knjiga je Išla žena doktoru, autor je mladi nizozemski pisac Ray Kluun, zapravo dijelom je autobigrafska. On i ona su mladi, uspješni, nesavršeni, ali sretni..dok njoj nije dijagnosticiran rak dojke. Onda se sve mijenja naglavce.
Sve je tu direktno, okrutno, istinito, ironično, duhovito, na trenutke nježno. Bez patetike i lažnog morala ;)

Nadinka
11.08.2010., 08:47
Amelie Nothomb, Protiv Kataline

Prva knjiga od ove ,u zadnje vrijeme, hvaljene spisateljice koju sam procitala..Bracni par koji jedva doceka penziju da bi se mogao povuci na selo i zivjeti u svom miru jer preziru zivot u coporu, a potom ih pocinje tiranizirati jedini susjed kojeg imaju, svojim svakodnevnim posjetama. Kako se oduprijeti urodjenom i steknutom osjecaju pristojnosti i izvuci se iz te tiranije? Kako voditi konverzaciju s nekim ko sjedi u vasoj fotelji dva sata dnevno i jedine rijeci koje koristi su Da i Ne? Je li dobro ili zlo sprijeciti nekoga u samoubojstvu kome je zivot besmislen ? Zanimljivo

ginger
11.08.2010., 10:50
Trenutačno čitam Povratak od Victorije Hislop. Otok mi se svidio pa sam odlučila pokušati i s ovom. Za sada nisam razočarana.

Drago mi je čut, kupila sam je neki dan i jedva čekam da je počnem čitat :cerek:

Hattrick
11.08.2010., 13:57
Trenutno citam knjigu Lovac na zmajeve - Khaled Hosseini.

Knjiga je odlicna, prije toga sam procitao knjigu Hiljadu sjajnih sunaca, od istog autora.

Knjiga prica o teskom zivotu podredjene grupe ljudi u Kabulu, o odnosu sluge i gospodara. Jezivo, jedna od najboljih knjiga koje sam procitao u zivotu.

ScorpioS
11.08.2010., 17:35
Trenutno citam knjigu Lovac na zmajeve - Khaled Hosseini.

Knjiga je odlicna, prije toga sam procitao knjigu Hiljadu sjajnih sunaca, od istog autora.

Knjiga prica o teskom zivotu podredjene grupe ljudi u Kabulu, o odnosu sluge i gospodara. Jezivo, jedna od najboljih knjiga koje sam procitao u zivotu.

Procitala sam obje. Lovac mi je bolji nego ova druga knjiga. Mada je meni triologija o princezi Sultani od Jean P. Sasson ubjedljivo najbolja sto se tice prikazivanje odnosa musko-zunsko i uopste polozaja zene u tim zemljama. Princeza Sultana, Kceri pS i Krug pS se ono stvarno... da se najezis :(

Luis Wu
11.08.2010., 18:45
John Dunning: Knjižarev trag

Nakon opširnog i pomalo napornog Jonathana Strangea i G. Norella, bacio sam se na nešto laganiji krimić. Očekivao sam napetost u stilu filma Deveta vrata, međutim na polovici knjige sam i ne čini mi se napetom ali još nije kraj :top:

*firefly*
11.08.2010., 20:28
Pilatova žena - Antoinette May

povijesni roman koji dočarava sliku rimskoga carstva u vrijeme Isusova života. to je bilo vrijeme zaoštrenih političkih intriga, rivalstava među obiteljima, vrijeme ubojstava i složenih društvenih odnosa. glavni lik - Klaudija je predstavnica hrabre i odvažne žene-borca. meni se knjiga jako sviđa, jednostavno a lijepo je napisana tako da nije naporna i lako se čita. preporučam :top:

Gear
11.08.2010., 21:59
tamara mckinley-matildin posljednji valcer, maloprije završila...jako zanimljiva i po meni, potresna knjiga. možda tu i tamo ima podužeg opisivanja nebitnih stvari,ali meni se zaista svidjela. totalno nepredvidiva, ostala sam šokirana kada sam čitala zadnje stranice knjige. sve u svemu, drago mi je da sam ju kupila.

slj. koju namjeravam uzeti je Kritika kriminalnog uma ili Muškarci koji mrze žene...ne znam još koja je bolja i koju se više isplati kupiti....

NoWa
12.08.2010., 11:34
Nakon 3 Larssonove knjige, koje su prejebene, mislila sam da ce mi sve nakon toga biti dosadno..al Carica Orhideja (http://www.naklada-ljevak.hr/knjiga/show/id/2278) me ugodno iznenadila:) Priča o posljednjih desetljecima 19. stoljeca u Kini i spletkama na carevom dvoru, ali i usamljenim zivotima carevih žena.

sad moram kupit i drugu knjige iste autorice, Posljedna carica (http://www.naklada-ljevak.hr/knjiga/show/id/2372):D

Suzie Stark
12.08.2010., 16:46
[QUOTE=Hattrick;28268746]Trenutno citam knjigu Lovac na zmajeve - Khaled Hosseini.

Yeap,jedna od boljih knjiga koje sam procitala.
Prvo sam pogledala film (necu uopce ni rec koliko sam :cry::cry::cry:)
pa citala knjigu i to je bila jedna od rijetkih prilika kada me film nije razocarao.
malog Hasana necu nikad zaboraviti,nikad !

nikako da procitam drugu Khaledovu knjigu jer je u knjiznicama rezervirana mjesecima unaprijed :(
a uclanjena sam samo u 3 knjiznice:D

samotna šetačica
12.08.2010., 17:56

Zašto prohibicija, zabrana pornografije i (naše) reforme školstva ne uspijevaju? Zašto je s širenjem feminizma u psihijatrijske ordinacije počelo dolaziti sve više impotentnih muškaraca? Zbog čega mi je ova knjiga uvelike pomogla u radu u školi? (Zbog toga što sam shvatio nedjelotvornost pristupa „više istoga“.) Knjiga mi se toliko svidjela da sam kupio i neprevedenu knjigu istog autora, The Situation Is Hopeless, But Not Serious.

Podigla temeljem ove preporuke. Upravo završila. :)

Zanimljiva knjiga. Daleko od revolucionarne, ali svakako vrijedna za pročitati.
Nudi zanimljivu, drugačiju perspektivu na ljudsku osobnost i promjenu.

No, nisam oduševljena. Možda sam očekivala previše. :)

Blackrose
12.08.2010., 18:34
Pročitala Beckettovu 'Kemiju smrti'.

Ako ste raspoloženi za forenzični krimić, brzo čitanje (pravi page turner) i neopterećenost mozga, onda je to roman za vas. Kažu - na tragu Agathe Christie, ali to je zbog te divne engleske mračne seoske sredine, u kojoj svi imaju neku tajnu, a doznat ćete ih tek pri završetku knjige.

ladyhawke
13.08.2010., 09:20
Pilatova žena - Antoinette May

povijesni roman koji dočarava sliku rimskoga carstva u vrijeme Isusova života. to je bilo vrijeme zaoštrenih političkih intriga, rivalstava među obiteljima, vrijeme ubojstava i složenih društvenih odnosa. glavni lik - Klaudija je predstavnica hrabre i odvažne žene-borca. meni se knjiga jako sviđa, jednostavno a lijepo je napisana tako da nije naporna i lako se čita. preporučam :top:

Nikako da je dočekam u knjižnici a vrebam je već mjesecima!! :)

NoWa
13.08.2010., 09:41
[QUOTE=Hattrick;28268746]Trenutno citam knjigu Lovac na zmajeve - Khaled Hosseini.

Yeap,jedna od boljih knjiga koje sam procitala.
Prvo sam pogledala film (necu uopce ni rec koliko sam :cry::cry::cry:)
pa citala knjigu i to je bila jedna od rijetkih prilika kada me film nije razocarao.
malog Hasana necu nikad zaboraviti,nikad !

nikako da procitam drugu Khaledovu knjigu jer je u knjiznicama rezervirana mjesecima unaprijed :(
a uclanjena sam samo u 3 knjiznice:DSlažem se, Gonič zamjeva je predivna priča:)

Drugu (http://www.superknjizara.hr/index.php?page=knjiga&id_knjiga=33189) nisam ni ja pročitala

bela flor
13.08.2010., 16:55
Zadnje sam pročitala Matildin posljednji valcer. Preporučam ju jer je predobro osmišljena, ispričana, dirljiva je i tragična. Ima oko 450 strana. Ispočetka je malo dosadna i zamalo sam odustala od čitanja ali sam nastavila i postaje sve zanimljivije i bolje (tako da ako netko odluči čitat da ne odustane :rofl:). Došla je na drugo mjesto mojih omiljenih knjiga :s
I btw slažem se s Gear da tu i tamo ima opisivanja ne toliko bitnih stvari, ali lako se da preskočit par redaka :zubo:

Scintilla
13.08.2010., 20:49
Jučer sam pročitala, gotovo u dahu, One Day, Davida Nichollsa. Nemam pojma je li ju netko već spominjao, mislim da je relativno nadavno izašla i uglavnom joj pišu hvalospjeve. Netko će reći da nije riječ o nekoj visokoj literaturi, možda s pravom, ali mene je tako dirnula i nasmijala, tako je pametna, da mi to ništa ne znači :D. Istinski sam se rastužila kad sam ju pročitala (previše se vežem :D), a to mi se rijetko događa.
Dakle, riječ je o dvoje ljudi, kroz dvadeset godina, a u njihove živote se uključujemo svake godine, 15.7. čini mi se. Ne znam kako da uvjerljivo opišem u čemu je čar knjige, tako da je svi pročitate, što je moj glavni cilj, naravno :o. Uglavnom, duhovita je, dirljiva (a ne patetična), mudra, protok vremena je prirodno (da ne kažem realno) opisan, likovi ožive na papiru nekako i svi je trebate pročitati i voljeti :D.

exyupunkerica
14.08.2010., 08:32
Pročitala sam Diane Setterfield - Trinaesta Priča.
Kupila sam je na kiosku za 20kn, na nagovor mame, koja me već dulje vrijeme nagovara da pročitam tu knjigu. Pročitala sam je u jednom dahu.
Radi se o spisateljici Vidi Winter, koja je strašno poznata i popularna, ali nitko ne može ništa saznati o njenoj prošlosti. Svaki put kad daje neki intervju izmisli neku novu priču o svom životu.
Ona pošalje pismo mladoj biografkinji Margaret Lea, u kojem piše da želi napokon ispričati istinu o svom životu. Margaret odlazi kod spisateljice i ona joj počinje pričati priču o svojoj obitelji - šokantnu, punu neočekivanih preobrata... Odlično napisano, na nekim dijelovima mi se čini kao da neki stari književni klasik čitam... Preporučam svima!!! :top:

Isto tako, baš jučer sam dovršila čitanje Sophie Hannah - Lice djeteta
Na početku knjige nisam se baš mogla udubiti, jer mi se nije svidio način na koji je napisana.
Radi se o jednoj ženi koja nakon što se vrati iz rodilišta zabrije da joj je netko oteo dijete, te da ovo dijete koje je kod nje nije njezino. Muž joj naravno ne vjeruje. Tu je još i svekrva, koja je katastrofa... Uz to, muževa prva žena je okrutno ubijena...
Knjiga je pisana na način da je prvo napisano jedno poglavlje iz perspektive te žene, a onda sljedeče iz perspektive detektiva koji istražuje slučaj. Zgodno osmišljeno, i na kraju knjige sam se toliko udubila da se nisam pomaknula dok je nisam pročitala! :)

Cahit
14.08.2010., 12:15
Odlučio se svako malo ubaciti na reperoat pokoji SF klasik.

Počeo sa Solarisom Stanislawa Lema. Znanstvenik odlazi na planet Solaris na kojem se događaju čudne stvari kojima izvor može biti misteriozni ocean kojemu se pripisaju karakteristike živog bića...Ideja izvrsna, Lem odlično gradi mističnu atmosferu, ali mi stil pisanja baš i nije legao, pogotovo dijalozi koji su blago rečeno zamorni. Puno se priča a malo toga kaže. Dat cu mu još jednu šansu jer čujem da je Fijasko izvrstan

rotkvica
14.08.2010., 12:55
u dva tjedna pročitah:

Papisa Ivana-Donna Woolfolk Cross

najsažetije-priča o životu žene koja se većinu života predstavljala kao muškarac i naposlijetku uspjela postati papa.
radnja se odvija u 9.st., mračno doba kad su muškarci doslovno bili vlasnici ženama kojima međuostalim bila uskraćena svaka prilika za obrazovanje, svaka žana koja bi pokazala interes za učenjem smatrala se opasnom i čudnom.
knjiga je dosta dobra i preporučam je. ne znam zašto, ali podsjetila me na zagorkine romane...

Šaman-Noah Gordon

iako je Šaman svojevrstan nastavak Iscjelitelja ta dva romana nemaju ništa slično. U odnosu na Iscjelitelja Šaman nije toliko pustolovan, nema toliko putovanja, nasilja, seksa, borbe za preživljavanje.
Šaman prati život dva liječnika u 19.st u SAD-u: Roba J. Colea i zatim njegovog sina koji nosi isto ime, ali ga svi znaju po nadimku Šaman. Šaman je interesantan lik budući da je gluh od djetinjstva, a svejedno je htio i uspio studirati medicinu. Uglavnom, prava obiteljska saga.
Isplati se pročitati, ali ne treba očekivati dinamiku prethodne knjige.

miss_leptirich
14.08.2010., 13:01
Grička vještica (5.dio) od Marije Jurić Zagorke - Veoma zanimljivo,romantično,intrigantno,ali eto,već sam ju pročitala i ovog se djela baš sjećam,no nema veze :)

Zapisi iz mrtvog doma - Dostojevski - Opis robije i cijele situacije je iznimno dobar. Preporuka za jednu i drugu knjigu :)

Wild Horses
14.08.2010., 14:49
Irvine Welsh: "The Bedroom Secrets of the Master Chefs" - roman prati dva zaposlenika Edinburške sanitarne inspekcije. Dok je Danny Skinner alkoholičar, ženskaroš i ne pretjerano revan zaposlenik, Brian Kibby je povučen, miran, voli igrati računalne igre i graditi modele željeznica. Skinner nije pretjerano oduševljen Kibbyjem te, u jednom pijanom trenutku, baci kletvu na njega, koja začudo upali... Neobičan roman Welsha, a opet njegovog prepoznatljivog stila, u kojem se svakodnevnica miješa s nadnaravnim elementima. Sitan problem je, s obzirom da sam knjigu čitao na engleskom, dešifriranje škotskog naglaska govornika u pojedinim situacijama.

čbelica
14.08.2010., 18:08
Anchee Min - Carica Orhideja

povijesni roman o kineskoj carici. zanimljiv, brzo se i lako čita.

"baca novo svjetlo na lik carice koju je kineska povijest demonizirala"

:top:

to.nx
15.08.2010., 09:45
Alece Sebold - Ljupke kosti

Pratimo obitelj ubijene djevojčice Susie. Sama
Susie promatra iz raja raspad svoje obitelji koja se pokušava suočiti sa gubitkom...intrigantan i tužan roman, preporučam za čitanje, jedina mu je mana banalan završetak.

Doria
15.08.2010., 12:17
Ljupke kosti su meni bile super. Sad cekam da film pogledam.

Pam Houston - Cowboys are my weakness .. zbirka prica o snaznim zenama s obicno pogresnim muskarcima. One se bave raftingom, konjima, zive u preriji ili rade na Aljasci. Imam ju vec dugo i svakih par godina je procitam i svaki put zazelim da ima jos.

In these strong, shrewd, and very funny stories, we meet smart women who are looking for the love of a good man, and men who are wild and hard to pin down. Our heroines are part daredevil, part philosopher, all acute observers of the nuances of modern romance. They go where their cowboys go, they meet cowboys who don't look the part — and they have staunch friends who give them advice when the going gets rough.

rozalinda
15.08.2010., 13:18
Samaragovo Slepilo (Ogled o sljepoći)

Pročitala sam ga na osnovu preporuka sa ove teme. Izvrstan, mada jako mučan za čitanje.
Poslije sam pogledala film koji je na osnovu knjige snimljen. Dosta dobar, ali to ipak nije to. Knjiga je vrhunsko djelo.

Margaret Atvud, Sluškinjina priča

SF, neka vrsta Orvelove 1984. iz ženske perspektive. Priča je ispričana iz ugla žene koja je u jednom totalitarnom društvu svrstana u grupu žena Sluškinja, koje imaju ulogu rađateljica. Postoje još Supruge, Marte, Tetke, Ekonožene. Sve su one na određeni način potlačene i podređene muškarcima - Zapovjednicima, Vojnicima itd. Svaka grupa žena ima odjeću - uniformu odgovarajuće boje, vlada konzervativizam, kazne za kršenje normi su drastične.
Sjajno napisan roman, sa rečenicama koje ostaju u pamćenju.
Srdačno preporučujem, a ako je neko već čitao, zanima me njeno/njegovo mišljenje.
Ovo mi je prvo čitanje M. Atvud i sad ću se dati u potragu za ostalim njenim djelima.

rozalinda
15.08.2010., 13:28

Imaš na tu temu odličnu knjigu Carica od Shan Sa.

Disease
15.08.2010., 14:09
Ne puštaj me - Harlan Coben
Tia i Mike Baye nisu mogli ni zamisliti da će špijunirati vlastitu djecu. No, nakon što se njihov šesnaestogodišnji sin Adam neobjašnjivo povukao u sebe, a najbolji mu prijatelj Spencer Hill počinio samoubojstvo, ne mogu ne biti zabrinuti. U samo nekoliko dana od postavljanja sofisticiranog programa za uhođenje na Adamovo računalo, do srži će ih uzdrmati prijeteća poruka pristigla od nepoznatog pošiljatelja. U isto vrijeme, Betsy Hill otkriva iznenađujući detalj o noći sinove smrti. Prije nego što zabrinuti roditelji išta više uspiju doznati, Adam, kao jedini koji bi mogao znati istinu, nestaje, što duboko uznemiri cijelo susjedstvo. Dok se životi tih obitelji isprepliću u tragičnim, neočekivanim i nasilnim događajima, dugo skrivane veze u njihovu malom predgrađu počinju izlaziti na površinu, a očajni roditelji suočavaju se s pitanjem postoji li granica koju neće prijeći kako bi zaštitili one koje vole najviše na svijetu. Roman “Ne puštaj me” na top-listi najprodavanijih naslova New York Timesa proveo je više od bilo koje Cobenove prethodne knjige.

Meni je knjiga stvarno :s. Baš mi nekako paše, nije teška za čitanje, a napeta je..

čbelica
15.08.2010., 14:22
Imaš na tu temu odličnu knjigu Carica od Shan Sa.

pročitala i tu.
da, i ta knjiga je fantastična. :)

Blackrose
15.08.2010., 21:41

SF, neka vrsta Orvelove 1984. iz ženske perspektive. Priča je ispričana iz ugla žene koja je u jednom totalitarnom društvu svrstana u grupu žena Sluškinja, koje imaju ulogu rađateljica. Postoje još Supruge, Marte, Tetke, Ekonožene. Sve su one na određeni način potlačene i podređene muškarcima - Zapovjednicima, Vojnicima itd. Svaka grupa žena ima odjeću - uniformu odgovarajuće boje, vlada konzervativizam, kazne za kršenje normi su drastične.
Srdačno preporučujem, a ako je neko već čitao, zanima me njeno/njegovo mišljenje.
Ovo mi je prvo čitanje M. Atvud i sad ću se dati u potragu za ostalim njenim djelima.

TA je knjiga bila moj 1. susret s M. Atwood, preporučio mi ju je frend koji je onako podosta SF čitatelj, a zainteresiralo me to 'žensko' - da, koliko se sjećam, pripovijedanje je zanimljivo, posebno i s porukama koje te tjeraju na razmišljanje. Osobito mi je ostala u sjećanju scena u kojoj Ona leži, jadna, tiha, pokorna, a Gospodar 'obavlja' stvari, dok je njegova Supruga prisutna i drži je ta ruke da bi se kao 'povezala' s činom stvaranja djeteta.

Nadinka
16.08.2010., 07:45
Samaragovo Slepilo (Ogled o sljepoći)

Pročitala sam ga na osnovu preporuka sa ove teme. Izvrstan, mada jako mučan za čitanje.
Poslije sam pogledala film koji je na osnovu knjige snimljen. Dosta dobar, ali to ipak nije to. Knjiga je vrhunsko djelo.

Meni su obje knjige odlicne, Sljepilo narocito, ja imam jos Alijas Grejs od M.A. ali nikako da procitam

Nadinka
16.08.2010., 07:52
Skoro sam zavrsila knjigu Geraldine Brooks, Čuvari knjige, nisam previse ocekivala od nje, ali me je nekako uvukla u pricu i bas ono zarobila da citam do 3 ujutro, knjiga prati s jedne strane ponovno otkrice Sarajevske Hagade i njenu pripremu za ponovno pokazivanej u muzeju pod pokricem UN-a, i uporedo price o putu te Hagade kroz povijest, ali obratno hronologiji, dakle od covjeka koji ju je sacuvao u zadnejm ratu, preko price iz drugog svjetskog rata, nazad u Veneciju, potom u Spaniju, dakle do njenog nastanka. Meni se svidja :)

exyupunkerica
16.08.2010., 08:54
Alece Sebold - Ljupke kosti

Pratimo obitelj ubijene djevojčice Susie. Sama
Susie promatra iz raja raspad svoje obitelji koja se pokušava suočiti sa gubitkom...intrigantan i tužan roman, preporučam za čitanje, jedina mu je mana banalan završetak.

Ljupke kosti su meni bile super. Sad cekam da film pogledam.

Pročitala sam i knjigu i pogledala film. Inače, uvijek mi je knjiga bolja od filma, bez iznimke. Ali ovaj put, jednostavno mi knjiga nije sjela.. Film mi je puno bolji, prekrasno mi je napravljen (a možda tu pomaže i činjenica da glumi Mark Wahlberg koji mi je aaaaawwww :cerek: ).
A vjerojatno je stvar u tome da sam prvo pogledala film a onda išla čitati knjigu..hm :ne zna:

NikaMo
16.08.2010., 11:10
Pročitala Alan Bradley "Slast na dnu pite"
Da se pročitati i ono ok je ali nikaj posebno.Glavna junakinja ima 11 god.,dogodi se ubojstvo i ona rješi zločin.Radnja se dešava u Engleskoj ,1950 god.i mene osobno posjeća na seriju Midsomer murders, zločin koji je realan,....a ne nekaj u stili CSI

mala nevaljala
16.08.2010., 13:21
Anita Nair - Ženski kupe

priča o ženama različitih klasnih profila indije koje putuju zajedno u kupeu i kroz svoje životne priče povjeravaju se protagonistici koja od njih traži odgovore na pitanje - može li žena u indiji opstati sama, bez muža, obitelji, ikog?

ne mogu sad baš reć da je neko bombastično djelo jer zapravo i ne otkriva nekakav veliki životni misterij kojeg protagonistica očekuje ali je svakako zanimljivo štivo za čitanje, onako lagano za opuštanje.

mringo
16.08.2010., 13:48
zadnje što sam pročitala (ne stignem više baš puno jer imam bebu od 3 mjeseca)
James Frey - Milijun komadića - knjiga se bavi temom alkoholizma. Freyu je bilo tek 10 godina kad je počeo piti, ubrzo zatim se počeo i drogirati da bi ga na kraju roditelji upisali u rehabilitacijski centar. na liječenju upoznaje svakakve likove sa raznim problemima, stvara prijateljstva i svakodnevno se bori sa vlastitim problemima i pokušava krenuti korak dalje u oporavku.
knjiga je iznimno laka za čitanje, meni se svidjela, malo upoznaš svijet narkomana, alkoholičara i pokušavaš shvatiti njihove razloge. ali vjerujem da je večina knjigu pročitala.

sad trenutno čitam George Orwell - 1984. (skoro sam pri kraju ) - 24 satni nadzor u totalitarnoj državi Oceaniji. knjiga me se jako dojmila :top:

a na vašu preporuku sam uzela od H.Murakami - Norvešku šumu - mislim da će biti dobra, javim dojmove

simona_says
16.08.2010., 13:57
kathy acker - in memoriam identitetu

odlična knjiga....govori o opsesivnoj ljubavi...

čbelica
16.08.2010., 14:25
a na vašu preporuku sam uzela od H.Murakami - Norvešku šumu - mislim da će biti dobra, javim dojmove

joj, divno :s:cerek:

rozalinda
16.08.2010., 17:00
TA je knjiga bila moj 1. susret s M. Atwood, preporučio mi ju je frend koji je onako podosta SF čitatelj, a zainteresiralo me to 'žensko' - da, koliko se sjećam, pripovijedanje je zanimljivo, posebno i s porukama koje te tjeraju na razmišljanje. Osobito mi je ostala u sjećanju scena u kojoj Ona leži, jadna, tiha, pokorna, a Gospodar 'obavlja' stvari, dok je njegova Supruga prisutna i drži je ta ruke da bi se kao 'povezala' s činom stvaranja djeteta.

našla sam i film snimljen po knjizi. nisam ga još pogledala, samo sam „pregledala“ neke scene na PC-ju, ali mi se čini da nije ni blizu knjizi – čak ni odjeća koju nose Sluškinje nije onakva kakvom ju je pisac zamislio. u knjizi ima zaista odličnih rečenica koje navode na razmišljanje.
čula sam i da je Slijepi ubica jako dobra knjiga M. A., ali po informacijama koje sam našla na netu ovih dana, čini se da su joj sva djela dobra.

napokon sam uzela na čitanje Sjenku vjetra, čeka me na polici već nekoliko mjeseci. sviđa mi se, ali ukupne dojmove ne mogu reći prije nego dovršim.

jesenja
16.08.2010., 18:50
Paolo Giordano - Samoća primarnih brojeva - priča o samoći i marginalnosti dvoje likova Mattii i Alice koji se uvijek blizu a ipak razdvojeni...
u knjizi mi se najviše sviđa teorija primarnih blizanaca

Carlos Ruiz Zafron - Sjena vjetra roman u kojem se isprepleću prošlost i sadašnjost, Daniel dođe u posjed knjige Sjena vjetra Juliana Caraxa, te ga se to štivo toliko dojmi da krene istraživati piščev život
knjigu sam pročitala na osnovu dobrih kritika, ok je ali ipak mi nije po ničemu posebna...sviđa mi se lik Fermina i njegovi komentari :D

rotkvica
16.08.2010., 19:05
Jeffrey Eugenides- Nevina samoubojstva

Lik je dobitnik Pulitzerove nagrade, iako sam pročitala tek 20-ak stranica mogu reć da me to uopće ne čudi. Zanimljiv stil pisanja, lagan, s prizvukom crnog humora.
Imamo pet sestara u tinejđerskim godinama koje jedna za drugom počine samoubojstvo.

katarina_01
16.08.2010., 19:57
Kako utješiti udovca- Jonathan Tropper
--- Radnja prati mladog, ajmo reć uspješnog dečka možda čak i ''zlatne mladeži'' koji je prije godinu dana izgubio suprugu. Suprugu koja je bila 11 godina starija od njega, rastavljena i s djetetom. Nakon smrti, on nikako ne dolazi k sebi, i to prati cijelu knjigu, smiješna i nadasve zanimljiva. :)

Jedi,moli,voli-Elizabeth Gilbert
...putopis žene koja godinu dana putuje u Italiju,Indiju i Indoneziju s dodatkom ljubavne priče na kraju. Jako zanimljivo!

Sažeti kinesko-engleski rječnik za ljubavnike-Xiaolu Guo

...duhoviti,satirični roman u kojem ćete se nasmijati do suza!

Tihi zov Australije 1. dio i 2. dio Poruka iz zauvijek- Marlo Morgan
definitivno najbolje dvije knjige koje sam ovo ljeto pročitala. Ovo morate pročitat! Pune su poruke, ljudske topline, učenja druge kulture, ali i upoznavanje samih sebe. Jednostavno me ovo oduševilo.

čbelica
16.08.2010., 21:35
Mian Mian - Bombon

uf.
seks, droga i rock n' roll u Kini.

Nadinka
17.08.2010., 07:48
Mian Mian - Bombon

uf.
seks, droga i rock n' roll u Kini.

Ja sma nekad davno kupila tu knjigu, pocela sa citanjem i odlozila, i nikad je nisma zavrsila..

čbelica
17.08.2010., 09:49
Ja sma nekad davno kupila tu knjigu, pocela sa citanjem i odlozila, i nikad je nisma zavrsila..

iskreno, ne znam što je mene nagnalo da je ipak završim.

hrvoe
17.08.2010., 10:11
Procitao "Ja sam legenda"
Definitivno NE!
Mislim da su svojevremeno "laso" romani bili kvalitetniji od ove knjige.

Wild Horses
17.08.2010., 11:50
James Ellroy: "Blood on the Moon" - prvi roman iz tzv. "Lloyd Hopkins trilogy" u kojem pratimo Lloyda Hopkinsa, detektiva u losanđeleskoj policiji pri lovu na serijskog ubojicu. Manje-više standardna priča dobija novu dimenziju u Ellroyevim rukama. Posebno je fascinantan prikaz glavnog lika romana, Hopkinsa koji, iako je prikazan kao briljantan detektiv, ima svoje mane, a osobni život mu visi na rubu raspada. Podosta stranica u romanu je posvećeno i samom ubojici, tako da dobijamo izvrstan psihološki profil jednog psihopata. Izvrstan krimić (iako taj izraz u meni budi nekakve šundovske značajke, ovdje to ipak nije slučaj).

gattaka
17.08.2010., 12:13
sofijin svijet od josteina gaardera - podeblja knjižica u kojoj se isprepliće priča, koja je zapravo baza za predstavljanje filozofije kroz povijet, ali i njezinih predstavnika. prvi puta sam je čitala u 1. srednje, ali mi je sad došlo opet. simpatično, naizgled lakoperno štivo, vodič za mrzitelje filozofije koji se namjeravaju preobratiti. :)

ps. zanima me je li netko pročitao na knjigu 'na njenoj strani' od albe de cespedes? ako da, kakva je to knjižica?

Dlapek
17.08.2010., 13:22
ps. zanima me je li netko pročitao na knjigu 'na njenoj strani' od albe de cespedes? ako da, kakva je to knjižica?

Tema je ljubavni odnos,brak,veza između muškarca i žene.
Meni je to osrednja feministička davež.

jahorinka
17.08.2010., 14:44

vidim da je i samotna šetačica preporučuje, sad budem je baš posudila, malo sam proguglala i još više me zainteresirala...

a trenutno sam na Voljeti se otvorenih očiju (http://www.fraktura.hr/knjige.aspx?knjiga=441)

joj, pročitala sam prvih par strana... al ne zanima me pretjerano... ak uspijem dokrajčiti, javim dojmove...

isto tak me čeka i Najbolje što se može dogoditi jednom kroasanu (http://www.kupus.net/kroasan.htm)

to je tak kad se zaletim u knjižnicu i nasumično biram naslove :zubo:

Patlikit
17.08.2010., 15:17
Bill Floyd: Ubojičina žena.

Napet krimić neobičnog zapleta, toplo preporučam:top:

Scintilla
17.08.2010., 19:14
Jeffrey Eugenides- Nevina samoubojstva

Lik je dobitnik Pulitzerove nagrade, iako sam pročitala tek 20-ak stranica mogu reć da me to uopće ne čudi. Zanimljiv stil pisanja, lagan, s prizvukom crnog humora.
Imamo pet sestara u tinejđerskim godinama koje jedna za drugom počine samoubojstvo.

Mislim da je Pulitzera dobio za "Srednji spol" (malo mi je bezveze taj prijevod, mada je u originalu Middlesex), koja mi je još bolja, duhovitija, intenzivnija... A i duža, možda je to :D.

Maisie
17.08.2010., 19:46
Ne puštaj me - Harlan Coben

Meni je knjiga stvarno :s. Baš mi nekako paše, nije teška za čitanje, a napeta je..
Počela čitat popodne. Pročitala 130-ak stranica. Nastavljam kasnije.
Baš se čita u dahu.
Radnja mi je malo tu mač, al` takva mi je bila i Nikom ni riječi (ako se tako zove ono Cobenovo što sam već čitala).
Unatoč tome, baš mi super paše :top:

Zloguka ptica
18.08.2010., 01:06
preporučujem

tajna doline piramida
emir imamović pirke

jako smiješna i satirična knjiga, a opet ne vrijeđa Visoko i njihove piramide
stvarno zabavna

Maisie
18.08.2010., 03:23
Počela čitat popodne. Pročitala 130-ak stranica. Nastavljam kasnije.
Baš se čita u dahu.
Radnja mi je malo tu mač, al` takva mi je bila i Nikom ni riječi (ako se tako zove ono Cobenovo što sam već čitala).
Unatoč tome, baš mi super paše :top:
Da se apdejtam...
Progutala. Trenutno sam oduševljena načinom na koji je sve isprepleteno i raspletom cijele priče. Čitajući zadnje rečenice razmišljala sam hoće li me još nešto iznenaditi s obzirom da za neke stvari nisam ni blizu sumnjala da su se odigrale tako kako se kasnije pokazalo da jesu.

rider_26
18.08.2010., 10:27
Budući da sam bila na ljetovanju, prepustila sam se malo lakšem ljetnom štivu:

Emily Griffin - ''Bez djece, molim'' - lagani chic lit, iako me nije nešto posebno oduševila, radnja je prilično razvodnjena kroz cijelu knjigu, pošto se glavna ličica premišlja bi li ili ne bi htjela djecu. Poprilično mlako, ali dovoljno za razbibrigu na plaži.

Marianne Keyes - ''Sushi za početnike'' - Ne znam da li joj je ovo bio jedan od prvih romana, ali je predug, što radnju rasteže i ne čini dovoljno uvjerljivom. Kao u većini njenih romana, čitatelj prati tri ženska lika koji su međusobno povezani, a svaki od njih nosi nekakve ožiljke iz prošlosti i kroz roman dolazi do spoznaja i osobne preobrazbe.

Trenutno čitam Salmana Rushdieja i njegovu ''Tlo pod njenim nogama''.

Inače mi je ovo prva njegova knjiga koju čitam i mogu reći da sam oduševljena njegovim pripovjedanjem, načinom na koji upotrebljava metafore, kombinira mitologiju sa suvremenim svijetom. Vidi se da je pisac erudit, te da je dobro upućen u tematiku o kojoj piše. Čarobno, romatično i mistično. Radnja se vrti oko Vine Apsare i Ormusa Came, poznatih rock glazbenika, čiju životnu i ljubavnu priču doznajemo od njihovog prijatelja.
Budući da baš nisam spretna s riječima, evo jedne prikladne recenzije: http://hombrezone.com/?p=697

Kad pročitam do kraja, javim se s cjelovitim dojmovima. :)

santita
18.08.2010., 14:27

Imaš nastavak o njenoj vladavini Kinom itd. :) Fantastična je knjiga, obavezno pročitaj.:top:

Drugi dio se zove 'Posljednja carica'

black hole
18.08.2010., 18:04
preporučujem

tajna doline piramida
emir imamović pirke

stvarno zabavna

Potpisujem sve napisano i pridružujem se preporuci za čitanje! :top:

Jučer sam pročitao Metastaze Alena Bovića i baš me roman potresao, kao rijetko koji u zadnje vrijeme, u negativnom smislu naravno. :eek: Ako se u nekim knjigama mogu poistovjetiti s glavnim likovima, odnosno suosjećati s njima ovdje se dogodilo upravo suprotno - gađenje i odbojnost, želja da im se nešto dogodi, da ih netko spriječi, policija, nešto.. Zapravo i suosjećanje prema ˝normalnim˝ ljudima u romanu, koje ovi maltretiraju. Ne znam jesam li ja bio premlad pa se ne sjećam tog doba i takvih ljudi ili se nikad nisam kretao u takvom krugu prijatelja i poznanika ili sam takve likove jednostavno ignorirao i držao se podalje od njih, ali roman me baš podsjetio kakvi su sve ljudi živjeli (i još žive) oko nas. Iako sam bio sjestan da oko nas postoje razni drogeraši, pijanci, lopovi, agresivni navijači, itd. valjda sam tu činjenicu dovoljno marginalizirao da me ovaj roman potrese.

Svejedno ma nije žao što sam pročitao ovu knjigu, po meni svaka knjiga koja izazove neku emociju je dobra pa makar ta emocija ne bila pozitivna. Knjiga je cijelo vrijeme napeta i zanimljiva.

Dakle preporuka, iako baš nije lagano štivo za plažu već malo teže sjeda na želudac. :o

hrvoe
18.08.2010., 20:02
Stendhal - Opatica iz Castra

Toplo preporucam.
Odusevljen sam njegovim opisima i usporedbama Italije i Francuske. Generalno, mislim da se vecina nas "hrani" nekim novim naslovima, a ovi klasici... ako ih nismo do sad progutali, nikako da dodju na red

ladyhawke
19.08.2010., 07:28
Stendhal - Opatica iz Castra

Toplo preporucam.
Odusevljen sam njegovim opisima i usporedbama Italije i Francuske. Generalno, mislim da se vecina nas "hrani" nekim novim naslovima, a ovi klasici... ako ih nismo do sad progutali, nikako da dodju na red

Mislim da meni upravo stiže na red :)
Daj još par riječi o knjizi..

Dlapek
19.08.2010., 07:44
Mislim da je Pulitzera dobio za "Srednji spol" (malo mi je bezveze taj prijevod, mada je u originalu Middlesex), koja mi je još bolja, duhovitija, intenzivnija... A i duža, možda je to :D.
Zbilja?
meni taj autor nikak nije sjeo.
ne volim taj pomalo patetični stil,neki kao sfumato,likovi su mi odbojni i malo umjetni.
naprosto mi nije sjeo.
Jedva sam pročitala te knjige.

čbelica
19.08.2010., 08:25
Imaš nastavak o njenoj vladavini Kinom itd. :) Fantastična je knjiga, obavezno pročitaj.:top:

Drugi dio se zove 'Posljednja carica'

znam :D
knjiga je na stolu i čeka da ju podignem.

santita
19.08.2010., 08:27
znam :D
knjiga je na stolu i čeka da ju podignem.

Dosta je drukčija od prve knjige. Mislim, radnja je drukčija. :)

Ma odlična je :) Baš mi je drago. Javi kakva ti je bila, i uživaj!! Poz

hrvoe
19.08.2010., 11:06
Mislim da meni upravo stiže na red :)
Daj još par riječi o knjizi..

Kratka je. Nema tu puno price. Ali stil. Mmmmm

rotkvica
19.08.2010., 21:12

jap, za srednji spol, morat ću i nju pročitat, ali kad prođe neko vrijeme. virgin suicides je stvarno dobra knjiga, ali djeluje jako depresivno, sad moram ublažit taj učinak nekim chick-litom.:D

LillyOctober
19.08.2010., 21:18
Napokon spojila 2 dana i pročitala Saramaga - Kolebanje smrti.

Priča o smrti koja je odlučila štrajkati u toj jednoj zemlji. A nakon nekog vremena prekida štrajk, ali i mijenja m.o..

Zanimljivo štivo s vrlo konformističkim krajem. Još uvijek ne vjerujem da je od svih mogućih "jakih" završetaka autor izabrao vrlo populistički kraj. I upropastio knjigu. :(

Za sve koji vole nešto drugačije štivo, ali im je happy end - must have - toplo preporučujem. :)

Scintilla
19.08.2010., 21:38
Zbilja?
meni taj autor nikak nije sjeo.
ne volim taj pomalo patetični stil,neki kao sfumato,likovi su mi odbojni i malo umjetni.
naprosto mi nije sjeo.
Jedva sam pročitala te knjige.

Meni su Nevina samoubojstva bila tako - tako, ali Srednji spol mi je bio super.
Ne znam, mene se dojmila ta grandioznost, malo megalomanski pristup temi, sveznajući, ali stvarno sveznajući pripovjedač. Učinio mi se velikodušan, kako sve to priča s toliko duha, a bez osuđivanja. Bila mi je dirljiva i duhovita, a likovi jesu malo umjetni i ne uvijek simpatični, ali nije me to smetalo. Ipak razumijem, s nekim knjigama jednostavno ne kliknemo :).
jap, za srednji spol, morat ću i nju pročitat, ali kad prođe neko vrijeme. virgin suicides je stvarno dobra knjiga, ali djeluje jako depresivno, sad moram ublažit taj učinak nekim chick-litom.:D

A da, treba to malo razvodniti :D. Inače, meni su jako različite te dvije knjige.

Cahit
20.08.2010., 08:23
Robert A. Heinlein - Vrata u Ljeto

Simpatična i zabavna pričica na temu putovanja kroz vrijeme. Inženjerova djevojka i njegov najbolji prijatelj ukradu nacrt njegovog prototipa robota, a on putuje u prošlost-budućnost da "ispravi stvari". Jedino što me zasmetalo u knjizi je odnos glavnog lika prema mački koji, IMHO, graniči za zoofilijom :kava:

katarina_01
20.08.2010., 11:53
Djevojka s bisernom naušnicom
odlična knjiga, za opuštanje, lako se čita, toplo preporučam! vrijeme radnje je 17. stoljeće

Ljubavna priča
isto odlična knjiga po kojoj je i film snimljen

Dlapek
20.08.2010., 12:28
Meni su Nevina samoubojstva bila tako - tako, ali Srednji spol mi je bio super.
Ne znam, mene se dojmila ta grandioznost, malo megalomanski pristup temi, sveznajući, ali stvarno sveznajući pripovjedač. Učinio mi se velikodušan, kako sve to priča s toliko duha, a bez osuđivanja. Bila mi je dirljiva i duhovita, a likovi jesu malo umjetni i ne uvijek simpatični, ali nije me to smetalo. Ipak razumijem, s nekim knjigama jednostavno ne kliknemo :).

A.

meni je početak bio krajnje neuvjerljiv,a likovi su onak "sapuničarski" .
Tek pod kraj sam se uspjela malo ufurati,ali moram priznati da mi taj autor nikako ne sjeda.
Iako ,moram priznati da ima zanimljiv svevideći "filmski" pristup.A ako već nije,ekranizacija će biti uskoro.

Scintilla
20.08.2010., 13:20
Iako ,moram priznati da ima zanimljiv svevideći "filmski" pristup.A ako već nije,ekranizacija će biti uskoro.

Pa da, to sam mislila. Ne znam, možda me prelako impresionirati :D. Ne bih očekivala puno od ekranizacije, mislim da u knjizi ima previše svega za film, ali Nevina samoubojstva su ok ispala.

Ontopic, počela sam čitat Lov na losose u Jemenu (isključivo zbog naslova :D) i ne znam što da očekujem. Onaj blurb na koricama kaže nešto kao ako ste voljeli Kvaku 22 ili Nepodnošljivu lakoću postojanja, ovo je knjiga za vas. Ne znam kako da to shvatim, meni su to dvije potpuno različite knjige :ne zna:.
A ima i bolji: "... iznad svega je roman o snazi snova duboko prožet spiritualnom dimenzijom: nešto kao Zen i umijeće ribolova ili Losos Jonathan Livingstone" :D. Ja to naprosto moram pročitati.

Dlapek
20.08.2010., 13:58
Pa da, to sam mislila. Ne znam, možda me prelako impresionirati :D. Ne bih očekivala puno od ekranizacije, mislim da u knjizi ima previše svega za film, ali Nevina samoubojstva su ok ispala.

Ontopic, počela sam čitat Lov na losose u Jemenu (isključivo zbog naslova :D) i ne znam što da očekujem. Onaj blurb na koricama kaže nešto kao ako ste voljeli Kvaku 22 ili Nepodnošljivu lakoću postojanja, ovo je knjiga za vas. Ne znam kako da to shvatim, meni su to dvije potpuno različite knjige :ne zna:.
A ima i bolji: "... iznad svega je roman o snazi snova duboko prožet spiritualnom dimenzijom: nešto kao Zen i umijeće ribolova ili Losos Jonathan Livingstone" :D. Ja to naprosto moram pročitati.

Aj pročitaj pa javi.
hehehehehe
Knjiga za koju netko kaže da je istovremeno slična Kvaki22 i Lakoći postojanja- ja nisam vjerovala.Galeb Livingstone ?
o ,bože...
Neću niš više reći.
javi

Disease
20.08.2010., 16:47
Lolita u Teheranu - Azar Nafisi

Malo mi je čudna, ali tek sam počela čitati pa ne mogu reći kakva je, ali ne čini se dosadna..
U islamu se nalazi skupina cura koje čitaju zabranjena dijela itd :D

pantaghana
20.08.2010., 16:50
Preporučam Ayan Hirsi Ali - NEVJERNICA Moj život

Fascinantna priča o životu (istinita) muslimanke koja je odrastala u Somaliji, Saudijskoj Arabiji i Keniji, nakon čega bježi u Nizozemsku. Pri susretu sa zapadnom civilizacijom, počinje uviđati nepravednost Islama prema ženama, a isto tako i činjenice kako je Islam religija koja na neki način nameče čovjeku određene stvari ne dajući mu uopće prostora da razmišlja svojom glavom. U Nizozemskoj se školuje, postaje čak i parlamentarna zastupnica, i cijelo to vrijeme diže svoj glas i bori se za prava muslimanskih zena i za reformu Islama, i pri tome postaje meta reakcionarnih islamsista. No unatoč prijetnjama smrću odbija šutjeti.

Izvrsna knjiga!

listopad
21.08.2010., 08:41

Priča o smrti koja je odlučila štrajkati u toj jednoj zemlji. A nakon nekog vremena prekida štrajk, ali i mijenja m.o..

Zanimljivo štivo s vrlo konformističkim krajem. Još uvijek ne vjerujem da je od svih mogućih "jakih" završetaka autor izabrao vrlo populistički kraj. I upropastio knjigu. :(

Za sve koji vole nešto drugačije štivo, ali im je happy end - must have - toplo preporučujem. :)

uuuuuuuuu meni je jako losa bila, inace volim Saramaga i njegov stil pisanja ali u ovoj knjizi (noveli) mi je sve bilo naporno :(

Sad je na redu Kad je Nietzsche plakao. Dosta dobrih komentara cuh pa se nadam dobrom stivu.

rotkvica
21.08.2010., 19:17
meni je početak bio krajnje neuvjerljiv,a likovi su onak "sapuničarski" .
Tek pod kraj sam se uspjela malo ufurati,ali moram priznati da mi taj autor nikako ne sjeda.

hehe sofia coppola je već snimila film,ima deset godina :mig:

ontopic
OSJEĆAJ ZA NADNARAVNO- Bruce M. Hood

nešto iz popularne znanosti, malo za promjenu! autor je pozanti psiholog koji nam pokušava objasniti zašto ljudi vjeruju u nadnaravno, bilo da se radi o religiji ili o pljuvanju za crnom mačkom. njegov stav je da ljudi vjeruju u bedastoće zbog ustroja našeg mozga i to vjerovanje nam je svima urođeno, bio netko ateist ili vjernik.
zanimljiva tema, napokon netko tko se bavi pitanjem odakle dolaze vjerovanja umjesto da brani ili pljuje ista.:top:

rozalinda
21.08.2010., 20:30
preporučujem

tajna doline piramida
emir imamović pirke

stvarno zabavna

Preporučujem ti i njegov prvi roman Jel neko vidio djevojčice, kurve, ratne zločince, također jako duhovit i zabavan, a inspirisan istinitim događajem - otmicom i kasnijim sretnim pronalaskom četiri djevojčice u Bosni, prije nekoliko godina.

black hole
22.08.2010., 07:04
Preporučujem ti i njegov prvi roman Jel neko vidio djevojčice, kurve, ratne zločince, također jako duhovit i zabavan, a inspirisan istinitim događajem - otmicom i kasnijim sretnim pronalaskom četiri djevojčice u Bosni, prije nekoliko godina.

Meni to već stoji godinu dana na popisu knjiga koje bih htio pročitati, ali nikako da naletim na nju u obližnim knjižnicama - ili je posuđeno ili bi trebalo biti u knjižnici pa se zagubilo negdje.. :mama:

Nadinka
23.08.2010., 07:42

Posto me je Sljepilo od Saramaga odusevilo, planirala sam procitati i ovo djelo, narocito nakon sto sma procitala sazetak knjige, ipak kako kosta vise od 20 eura, bojim se da e malo sacekati da ju kupim.. :(

Nadinka
23.08.2010., 07:44
uuuuuuuuu meni je jako losa bila, inace volim Saramaga i njegov stil pisanja ali u ovoj knjizi (noveli) mi je sve bilo naporno :(

Sad je na redu Kad je Nietzsche plakao. Dosta dobrih komentara cuh pa se nadam dobrom stivu.

Uuu Kad je Nietzsche plakao mi je jedna od omiljenih, jedno od rijetkih stiva zadnjih godina koje me bas bas oduvelilo, mozda je bilo i do mene, al meni se bas svdijela!

nana_du
23.08.2010., 07:56
Vrt kostiju - Tess Gerritsen

Julia Hamill kopa u svom vrtu kad njezina lopata nailazi na nešto mekano, ali nepopustljivo - ne na kamen, nego na ljudsku lubanju. Mrtvozornica Maura Isles brzo utvrđuje da kostur - ženski kostur - datira iz devetnaestoga stoljeća. Forenzički dokazi upućuju na nasilnu smrt.

Boston 1830-ih mjesto je bolesti i kuge - i nitko toga nije svjesniji od Norrisa Marshalla, studenta bostonskog medicinskog fakulteta. Norris je muškarac skromnog imovinskog stanja i uzdržava se obavljanjem sablasnog posla. On je pljačkaš grobova - kradljivac leševa.

Zbog nedostojnog zanimanja postaje osumnjičenik u istrazi dvaju okrutnih umorstava. Ubrzo postaje lovinom tajanstvenog ubojice, koji klizi kroz groblja i svjetlucave balske dvorane. Norris, međutim, ne shvaća da je ubojica mnogo bliže nego što on misli...

Ali, ćije su kosti koje je Julia otkrila u svom vrtu? Uz pomoć Maure Isles, Julia otkriva daje istina šokantnija nego što su obje mogle zamisliti.

- super knjiga, preporucam svima koji vole krimice

polimer
23.08.2010., 10:59

Andrej piše inteligentno, piše školovano, piše s lakoćom. Vješt je s riječima, zapažanja su mu istančana a promišljanja lucidna. Cinizam mu je suštinski, nije pozersko površan. Likovi su mu zapravo romantični. Tea je romantični revolucionar a Konstantin je romantični nihilist. Možda zvuči čudno ali u zemlji totalnog ništavila i samo promišljanje ništavila više nije nihilizam, pogotovo u sprezi s duhovitošću . Biti nihilist je već skoro pa idealističko djelovanje spram očaja crnogorske zbilje. Priča je zaokružena, logična, tečna. Nazivi poglavlja, muzički brojevi odgovarajuće atmosfere, su mu svojevrsni trik koji jako dobro uspijeva kod čitatelja s elementarnim poznavanjem rok glazbe i pop kulture.
Ono što bi se ,eventualno, moglo nazvati zamjerkom romanu je više primijećena olakotna okolnost njegovom pisanju. Pisac piše s odmakom ali ne samo s intelektualnim skokom nad primitivizmom društva o kojem piše nego i s distancom stečenom porijeklom i odrastanjem. Ne mislim pritom „lako je tako“ ali je ipak lakše kritizirati (ili biti objektivan) nešto što nije dijelom tebe. Svakako, to mu nije umanjilo autentičnost, piše bolno istinito. Piše o jadu, bijedi, čemeru, bezizlaznost, beznađu, govnima, drogi, alkoholu, nezaposlenosti i besposlenosti a bogami i nema o čemu drugo ni da 'oće. Recimo ona crtica sa Cetinja zastrašujuće slična mom susretu s tim gradom. Pisac (i lik) nije prožet i metastaziran crnogorštinom. Odrastao je u Sarajevu i u tim mladenačkim godina kad smo najpodložniji utjecajima izbjegao deformirajuće mentalne „kineske“ kalupe i obojke. Osim toga pisac (i lik) je Crnogorac samo po babi pa iako je kult i utjecaj majke i babe (za razliku od „da izvineš žene“) u crnogorskom društvu snažan, bio je (pretpostavljam) pošteđen svakodnevne epske naracije o podvizima đeda, pređeda i đedovog brata od strica. Čak i ne piše na crnogorskom , osim par babinih izreka. Moje izdanje je pisano čistim, takozvanim, srpskohrvatskim jezikom kakav se učio u Bosni prije rata. S druge strane, Teofilis a kroz njega vjerojatno i Nikolaidis odnosi se prilično nostalgično prema svom grčkom ili cincarskom porijeklu. Njegovo pozivanje na Platonovo učenje prikazano je kao obiteljska tradicija koja se podrazumijeva i lišeno je sarkazma i podsmjeha s kakvim prikazuje odnos neukih Crnogoraca prema Njegošu. Doduše, nemam pojma koliko su neuki Grci prisni s Platonom ali je ovdje samo usporedba nekih više a nekih manje toleriranih porodičnih naslijeđa.
Ne da mi se sada analizirati političke konotacije djela jer em bi zahtijevalo vremana em ne želim pokrenuti ispolitiziranu raspravu.
U svakom slučaju Mimesis je knjiga vrijedna čitanja.

Cahit
23.08.2010., 20:30
Michael Frayn - Kopenhagen

Drama u dva čina o misterioznom posjetu Wernera Heisenberga Nielsu Bohru 1941 u tada okupiranoj Danskoj. Autor iznosi svoje viđenje, odnosno pita se je li Heisenberg žicao od Bohra pomoć u izgradnji nacističkog nuklearnog oružja ili je tu izgradnju svjesno sabotirao svojim pogrešnim izračunima? Preporuka onima koj se zanimaju za detalje iz WW2 i miljenicima atomske fizike

irus
24.08.2010., 00:02
trenutno planiran od charlote bronte,jane eyre i malo mi teško počinje?jel ko čita,šta kažete?

NoWa
24.08.2010., 09:06
u nedostatku knjiga na moru kupila sam na kiosku "istina o Melody Browne", neko britansko wannabe chick-lit smeće...al to je takva tragedija od knjiga, tako plitka priča koja ti kao igra na osjećaje jer žena u tridesetima ide u potragu za vlastitim identitom (izubila je sjećanje kad je imala 9 godina i sad se počela prisjećati razdoblja prije), da ti se jednostavno povraća.

rečenice kao da je pisalo maloumno dijete. da vidite tih dubokoumnih prosera:lol:

šteta 20 kuna

Agatha
24.08.2010., 09:58
u nedostatku knjiga na moru kupila sam na kiosku "istina o Melody Browne", neko britansko wannabe chick-lit smeće...

Potpuno te razumijem! :D Ja sam kupila, iz iste serije, Melissa Hill - Oprosti mi, molim te, i isto mi je na kraju bilo žao tih 20 kn. Radi se o Irkinji koja se nakon prekida sa zaručnikom seli u San Francisco da bi počela novi život. Zapravo mi je knjiga bila pitka i ugodna za čitanje -- a više od toga nisam ni očekivala -- ali kad sam došla do kraja bacila sam je na pod od bijesa. Naime, glavna junakinja na kraju piše zaručniku pismo i moli ga da mu oprosti, i on dolazi u San Francisco i grli je i velikodušno joj kaže da joj oprašta, a po mom mišljenju nije joj ni imao što oprostiti jer ona nije napravila ništa loše. :mad:

Jučer sam kupila dvije knjige za čitanje na moru. Obje mi zvuče odlično:

Alan Bradley - The Sweetness at the Bottom of the Pie
Krimić koji se događa pedesetih godina u velikoj kući u Engleskoj, a zločin istražuje jedanaestogodišnja djevojčica Flavia de Luce, koja voli eksperimentirati s kemijom u viktorijanskom laboratoriju u kući.
Roman je dobio, među ostalim nagradama, Agatha Award -- nagradu za najbolji tradicionalni krimić -- u kategoriji najboljeg prvog romana. Obožavam tradicionalne krimiće, pa ne sumnjam da će mi se svidjeti.

R. Mullen i J. Munson - The Smell of the Continent: The British Discover Europe
O počecima putovanja Britanaca po kontinentalnoj Europi u 19. stoljeću, pisano na temelju pisama, dnevnika, romana i časopisa iz tog vremena.

Nadinka
24.08.2010., 11:53
Zavrsila sam zadnje dvije iz Islamskog kvinteta Tariqa Alija, Sultan u Palermu i Noć zlatne leptirice, vrijedi ga svakako procitati, prva je zadnji period muslimana na Siciliji, 12-vijek, kad su vec izgubili vlast ali zivjeli mirno pod sultanom Rurarijem dok nije popustio pritisku Pape i Crkve, a druga je suvremenija, ekipa mladih komunista iz Lahorea i njihova prica sada u pedestim godinama u Britaniji, sa osvrtom na Junan i revoluciju Huija (kineskih muslimana). Ponesto novo sam i naucila, npr za obicaj udavanja djevojcica za Kur'an da bi se izbacile iz spiska za nasljedstvo (sto naravno nema veze s Islamom), potom malo tema ovih novoplasiranih zenskih pisaca sa Istoka koji slavu steknu potvrdjujuci vec postojece predrasude os vom uzasnom zivotu isl. Po meni glavna nit koja se provlaci kroz sve njegove knjige iz ove serije jeste da je najveci problem muslimana kroz vrijeme bila neujedinjenost i međusobni sukobi iz interesa, te da su zbog toga propala sva muslimanska carstva.

pegi-su
24.08.2010., 14:06
angelologija:top:
napeta knjiga, zanimljiva, mene podsjeća na Dan Browna..
preporučujem svima koji vole trilere

Floverka
24.08.2010., 18:19

sin je vrlo lijepo djelo, ja se već neko vrijeme spremam za mimesis.

čbelica
24.08.2010., 18:39
Posljednju caricu sam malo ostavila da čeka, ali budem, budem.

U međuvremenu sam pročitala Naivan. Super. norveškog autora Erlenda Loea. U recenzijama ga uspoređuju s Lovcem u žitu i Holdenom Caufieldom, ali nije me se toliko dojmio kao Lovac u žitu.
Jednostavan jezik, uglavnom kratke rečenice, ali pogođena bit.
Lik u potrazi sa smislom.

"Loe posjeduje Salingerovu lakoću, a često i komičan glas pripovjedača koji podsjeća na Holdena Caufielda."

Taarna
24.08.2010., 19:32
Prije nekog vremena kupila Choke od Chucka Palahniuka (pročitah već Ranta kojeg također preporučam) i napokon je došao na red. Mrzim raditi uši na knjigama, ali u nedostatku olovke i bilježnice te nemogućnosti zapisivanja dijelova koji su mi se svidjeli dok se tiskam s desecima duša u vlaku na putu do posla odlučila sam se na ovu nepopularnu tehniku označavanja stranica/rečenica koje su me se posebno dojmile... :zubo: mogla bih od cijele knjige napraviti jedno veliko uho. Tek sam na šezdesetoj stranici i knjiga već izgleda ko velika glavica kupusa. Ne znam kamo ovo vodi, ali uzevši u obzir Ranta i Klub boraca (koji nažalost nisam pročitala, ali film me nije zaobišao) ovo će biti još jedno ludo putovanje Palahniukovim trknutim moždanim vijugama.
Glavni lik, Viktor Mancini radi u tematskom gradiću Colonial Dunsboro, koji nastoji turistima prikazati "kak' su živjeli naši stari" tamo davno u osamnaestom stoljeću. Majka mu je u bolnici/staračkom domu i kako ne zarađuje dovoljno da bi mogao plaćati njezino liječenje smišlja genijalni plan kako namanuti ekstra keša: glumi gušenje hranom u restoranu i osoba koja ga "spasi" osjeća se odgovornom za njega do kraja života...što mu donosi neprekidan tijek novca i "rođendanskih" čestitki.

By choking, you become a legend about themselves that these people will cherish and repeat until they die. They'll think they gave you life. You might be the one good deed, the deathbed memory that justifies their whole existance.
So be the aggressive victim, the big loser. A professional failure.
People will jump through hoops if you just make them feel like a god.
It's the martyrdom of Saint Me.

If women knew how their ears come across, the firm fleshy edge, the little dark hood at the top, all the smooth contours coiled and chanelling you to the tight darkness inside, well, more women would wear their hair down.

Mr Smoogj
24.08.2010., 20:23
Ne znam kamo ovo vodi, ali uzevši u obzir Ranta i Klub boraca (koji nažalost nisam pročitala, ali film me nije zaobišao) ovo će biti još jedno ludo putovanje Palahniukovim trknutim moždanim vijugama.
Ali nemoj se zeznuti i, nakon što pročitaš roman, uzeti film po njemu. Strašno loše.

Inače zadnja rečenica "Chokea" mi je, uz Vonnegutovu iz "Galapagosa" i Hellerovu iz "God Knows", najdraža zadnja rečenica romana u smislu da najbolje sublimira sve prethodno rečeno u romanu.

ladyhawke
25.08.2010., 06:54
Zavrsila sam zadnje dvije iz Islamskog kvinteta Tariqa Alija, Sultan u Palermu i Noć zlatne leptirice, vrijedi ga svakako procitati, prva je zadnji period muslimana na Siciliji, 12-vijek, kad su vec izgubili vlast ali zivjeli mirno pod sultanom Rurarijem dok nije popustio pritisku Pape i Crkve, a druga je suvremenija, ekipa mladih komunista iz Lahorea i njihova prica sada u pedestim godinama u Britaniji, sa osvrtom na Junan i revoluciju Huija (kineskih muslimana). Ponesto novo sam i naucila, npr za obicaj udavanja djevojcica za Kur'an da bi se izbacile iz spiska za nasljedstvo (sto naravno nema veze s Islamom), potom malo tema ovih novoplasiranih zenskih pisaca sa Istoka koji slavu steknu potvrdjujuci vec postojece predrasude os vom uzasnom zivotu isl. Po meni glavna nit koja se provlaci kroz sve njegove knjige iz ove serije jeste da je najveci problem muslimana kroz vrijeme bila neujedinjenost i međusobni sukobi iz interesa, te da su zbog toga propala sva muslimanska carstva.

Volim povijesne romane :cerek: Nisam još naišla na ništa od Tariqa Alija, a zvuči zanimljivo. Jel preveden u Hrvatskoj?

Cahit
25.08.2010., 07:11
Neil Jordan - Noć u Tunisu

Zbirka kratkih pričica poznatog filmskog redatelja. Izvaredan stil pisanja, ali sadržajno...hmh...pomalo dosadnjikavo :ne zna:

Taarna
25.08.2010., 07:14
Ali nemoj se zeznuti i, nakon što pročitaš roman, uzeti film po njemu. Strašno loše.

Inače zadnja rečenica "Chokea" mi je, uz Vonnegutovu iz "Galapagosa" i Hellerovu iz "God Knows", najdraža zadnja rečenica romana u smislu da najbolje sublimira sve prethodno rečeno u romanu.

Da, čula sam da je film loš.

Nadinka
25.08.2010., 07:35
Volim povijesne romane :cerek: Nisam još naišla na ništa od Tariqa Alija, a zvuči zanimljivo. Jel preveden u Hrvatskoj?

Ne znam bas, znam da jeste u Srbiji i imaju i BiH izdanja, pa mozes naruciti preko neta (www.interliber.ba)

ladyhawke
25.08.2010., 07:55
Hvala ti na brzom odgovoru!! Nažalost ne mogu naručivati, ali sam već našla u pdf-u U sjeni narova drveta, pa se bacam na čitanje. Ali tako sam htjela Sultana u Palermu..

Luna_Bez_Sjaja
25.08.2010., 10:33
Traži i bit će ti dano Esther i Jerry Hicks više psihološka tema tipa The Secret, ali ne iskomercijalizirana... knjiga govori o tome kako sve funkcionira kako djeluje svemir i čovjek, o tome da mi jedini stvaramo svoja iskustva... ima briljantnih 338 stranica koju svaku vrijedi pročitati! :top:

Sakura
25.08.2010., 11:33
Upravo pročitala The Preacher autorice Camille Lackberg, još jedne skandinavske književne zvjezde:mig:
Ovo mi je njena druga koju čitam, napeta i originalna priča zanimljive atmosfere...naravno ima i svoj "kućnog" inspektora:)
Nastavljam sa Marinom od Carlosa Ruiz Zafona, to je njegov prvi roman, prije nego je potao planetarno polpularan sa Sjenom vjetra.
Za sad mi priča jako nalikuje Sjeni i Anđelovoj igri-opet neka misteriozna vila zarasla u bujno raslinje, opet neka fatalna djevojka i priča iz prošlosti. Mjesto radnje naravno opet Barcelona. Sviđa mi se ugođaj koji uspjeva stvoriti u svojim romanima...

rozalinda
25.08.2010., 14:50
Posljednju caricu sam malo ostavila da čeka, ali budem, budem.

U međuvremenu sam pročitala Naivan. Super. norveškog autora Erlenda Loea. U recenzijama ga uspoređuju s Lovcem u žitu i Holdenom Caufieldom, ali nije me se toliko dojmio kao Lovac u žitu.
Jednostavan jezik, uglavnom kratke rečenice, ali pogođena bit.
Lik u potrazi sa smislom.

"Loe posjeduje Salingerovu lakoću, a često i komičan glas pripovjedača koji podsjeća na Holdena Caufielda."

drago mi je da je neko najzad spomenuo erlenda loea. onoliko koliko pratim ovu temu, nisam to ranije primjetila, i bas sam se spremala da mu napisem jedan hvalospjev. meni je taj pisac veliko otkrovenje, nesto potpuno novo i drugacije. procitala sam sve sto je na ovim prostorima od njega objavljeno, a usto sam nasla i pogledala neke filmove radjene po njegovim knjigama ili scenarijima.
geopoetika je izdala, a ja procitala: naivan.super, doppler, volvo kamioni (nastavka dopplera), mulej, mirni dani u miksing partu.
loe je totalni ludak, u pozitivnom smislu, naravno. pise jednostavno, na prvi pogled recenice u pojedinim djelima zvuce naivno, ali su zapravo duboko misaone i britke u svojoj jednostavnosti. izuzetno je duhovit, pa sam se ponekad glasno smijala dok sam ga citala. pise o savremenom drustvu, konzumerizmu, otudjenju, zaludjenosti masovnim medijima itd. svaka knjiga mu je struktuirana na drugaciji nacin. ironican je, autoironican. ruga se sebi i svijetu oko sebe. zao mi je sto i ostala njegova djela do sad nisu prevedena, odnosno, zao mi je sto ne znam norveski da ga mogu procitati u originalu.
najsrdacnije ga preporucujem.

procitala sam sjenu vjetra, pa evo kratki osvrt, posto ih je vec dosta bilo. njoj necu pisati hvalospjev. knjiga je lijepa, interesantna, citljiva, ima u njoj finih recenica i mudrih misli, ali je ne bih svrstala medju nekih top 10, pa ni 20, na svojoj listi omiljenih knjiga. ima momenata kad me je radnjom podsjetila na meksicke sapunice. ipak, zanima me i andjelova igra i marina. pretpostavljam da su vrijedne citanja.

jos sam procitala, i to mogu sa zadovoljstvom preporuciti, frida ili o boli slavenke drakulic. volim njen stil pisanja, a ova mi je njena knjiga zaista izvrsna.

Dlapek
25.08.2010., 19:21
hehe sofia coppola je već snimila film,ima deset godina :mig:
top:

Govorili smo o knjizi "Srednji spol"

Wild Horses
26.08.2010., 12:35
Dennis Lehane: "Shutter Island" - radnja romana je smještena u 1954. na mali otočić uz istočnu obalu SAD-a na koji stižu dva savezna šerifa istražiti misteriozni nestanak jedne pacijentice iz umobolnice koja se nalazi na otoku. Medjutim, jedan od šerifa ima i osobne razloge za dolazak na otok, a da bi sve bilo zanimljivije, prema otoku se kreće snažna oluja... Ovo uvjerljivo spada u najbolje romane koje sam pročitao u posljednje vrijeme. Lehane izvrsno gradi gotovo gotičku atmosferu pomoću krajolika u kojem se radnja odvija i likova koji se kroz roman pojavljuju, te izvrsno opisanih snova koje glavni lik ima. A twist na kraju me uhvatio potpuno nespremnog. Scorsesov film još nisam pogledao, pa ne bih usporedjivao, ali nekako sumnjam da može biti ovoliko dobar. Velika preporuka svima.

odeta
26.08.2010., 14:07
Dennis Lehane: "Shutter Island" - radnja romana je smještena u 1954. na mali otočić uz istočnu obalu SAD-a na koji stižu dva savezna šerifa istražiti misteriozni nestanak jedne pacijentice iz umobolnice koja se nalazi na otoku. Medjutim, jedan od šerifa ima i osobne razloge za dolazak na otok, a da bi sve bilo zanimljivije, prema otoku se kreće snažna oluja... Ovo uvjerljivo spada u najbolje romane koje sam pročitao u posljednje vrijeme. Lehane izvrsno gradi gotovo gotičku atmosferu pomoću krajolika u kojem se radnja odvija i likova koji se kroz roman pojavljuju, te izvrsno opisanih snova koje glavni lik ima. A twist na kraju me uhvatio potpuno nespremnog. Scorsesov film još nisam pogledao, pa ne bih usporedjivao, ali nekako sumnjam da može biti ovoliko dobar. Velika preporuka svima.
ta knjiga mu je najbolja.ni misticna reka ,ni svetinja nisu tako dobre

lol2606
26.08.2010., 14:11
Trenutno citam Najveci trgovac na svijetu - Og Mandino. Knjiga ima dva dijela. Odlicna je! Radnja je zanimljiva, ali je jos interesantnije sto ima tako dobre mudrosti i savjete za zivot da je to nevjerovatno. Mnoge stvari sam i zapisala. Definitivno pomaze! Knjiga je prodata u izvanrednim ciframa na mnogo jezika. Preporucujem obligatorno!!

black hole
27.08.2010., 09:15
Pročitao sam Kunderinu Nepodnošljivu lakoću postojanja.

Roman prati ljubav i život Tomaša i Tereze u doba komunizma u Češkoj. U početku mi se knjiga nije baš sviđala, inače ne volim tako neke ljubavno-filozofsko-psihološke knjige, s puno promišljanja, analiziranja, simboliziranja i sl., ali zapravo do kraja sam se skroz ufurao u taj stil, a i radnja postaje puno konkretnija pa je i cijeli roman zanimljiviji. Tako da mi je roman s početne osrednjosti do kraja postao čak vrlo dobar.

Kakvi su drugi Kunderini romani? Koje su sličnosti i različitosti prema ovome? Čuo sam da je Šala dosta dobra, može li mi netko reći nešto više o tom romanu, možda neki vrlo kratak sadržaj?

matovilka89
27.08.2010., 09:57
Riječ je o romanu čiji su glavni likovi Sudha i Anju, dvije rođakinje koje provode svaki trenutak svog života zajedno... sve dok u dobi od 18 godina ne budu praktički prisiljene na udaju (radnja u Indiji)... Anju se seli k mužu u Ameriku, a Sudha ostaje u Indiji...
.... super je obrađena tema o prijateljstvu, dvjema različitim kulturama koje u potpunosti drugačije gledaju na brak, djecu...:top: zbog zanimljive teme i neočekivanih obrata nećete požaliti ako uzmet ovu knjigu u ruke! :top: PREPORUČAM SVIM KNJIGOLJUPCIMA :s

black hole
28.08.2010., 15:42
Douglas Adams - Vodič kroz galaksiju za autostopere

Ok roman, posebno obzirom da je SF tematika, koju inače ne podnosim, radnja zanimljiva i sve se relativno brzo dešava, bez nekih većih zastoja i digresija, doduše nije mi baš tako smiješno i duhovito kako većina ljudi predstavlja ovu knjigu (kao nešto najzabavnije i najsmješnije što su ikad čitali..).

zgdust
28.08.2010., 22:09
nije mi baš tako smiješno i duhovito kako većina ljudi predstavlja ovu knjigu (kao nešto najzabavnije i najsmješnije što su ikad čitali..).

Adamsa treba čitati u originalu jer je dobar dio humora verbalan, a i općenito se dosta šarma izgubi u prijevodu. Meni je još bolji "Restoran na kraju svemira" (2. dio). Možda si ga već čitao jer mi se čini da su kod nas prva tri romana objavljena u jednom svesku.

katarina_01
29.08.2010., 11:08
Sjećanja jedne gejše

Odlična knjiga! Ima dosta opisa, zanimljiva i puno sam naučila o životu jedne gejše, vrijedi pročitat!

black hole
29.08.2010., 11:28
Adamsa treba čitati u originalu jer je dobar dio humora verbalan, a i općenito se dosta šarma izgubi u prijevodu. Meni je još bolji "Restoran na kraju svemira" (2. dio). Možda si ga već čitao jer mi se čini da su kod nas prva tri romana objavljena u jednom svesku.

Nije bio svezak nego samo prvi dio, pročitat ću još Restoran, nek se nađe negdje na dnu mog trenutnog popisa za pročitati, da dam Adamsu još jednu šansu za dobar dojam.

Čitao sam dosta na engleskom, doduše slabo beletristiku - zapravo mi i nije neki veći gušt, malo je napornije i sporije, a što se tiče humora ne volim baš tako neki verbalni humor (kako si ga nazvao, ni sam ne znam kako bi to bolje rekao..) - više volim humor u smislu komičnih situacija i dobrih dosjetki..

čokolino
30.08.2010., 10:35
1. "Dječak kojeg su odgajali kao djevojčicu" - istinita priča o dječaku kojem su prilikom (zahvata) fimoze, doktorskom pogreškom, skoro pa spalili penis i nakon toga su roditelji odlučili (uz pomoć psihologa koji su u tom slučaju vidjeli znanstveni izazov) odgajati kao djevojčicu, traume i djeteta i roditelja, tragediju...

2. "Pojedi bližnjega svoga" - povijest kanibalizma. Zanimljiv uvod vjerskog kanibalizma, kanibalizam u svrhu preživljavanja, a u nastavku detaljni opisi pojedinih bolesnih umova koji su sakatili i jeli djecu, a i ostale bližnje svoje. U nekim djelovima degutantno, a ujedno ima i duhovitih opaski.

3. "Alahove nevjeste" - razmišljanja i razlozi žena samoubojica u Čečeniji (i Islamu)

flakey
30.08.2010., 12:46
Emilio Calderon: Stvoriteljeva karta

U Rimu prije i za vrijeme drugog svjetskog rata španjolski arhitekt i knjižničarka pronalaze knjigu koja vodi do Stvoriteljeve karte, u kojoj je ucrtan plan Božjeg stvaranja svijeta.

Došla do pola knjige i jako mi se sviđa.

Doria
30.08.2010., 22:03
Dakle, u zadnjih 10 dana:

Stephanie Mayer: U sebi (http://www.superknjizara.hr/index.php?page=knjiga&id_knjiga=33991). Sjecam se da sam procitala ovdje da je netko rekao da nije citao Twilight, ali da je ovo sigurno bolje tako nestoj e bio komentar. E, pa ja sam citala i Twilight i reci cu da vidim puno slicnosti izmedju dviju knjiga. Neki elementi su slicni, kao vjecna ljubav izmedju dvoje ljudi i no sex before marriage filozofija. No to na stranu, sto mi je cisto bilo zanimljivo vidjet, svidjela mi se knjiga. Nije magicna kao Twilight, ali te dobro upeca i samo ju zelis procitati do kraja. Sto jest jest Stephanie dobro pise. Knjiga je velika, no pozeljela sam da ima jos, mozda napise nastavak :D.

Marian Keyes: Ima li koga (http://www.superknjizara.hr/index.php?page=knjiga&id_knjiga=100019347) Takodjer ovdje sam nazalost procitala spoiler tako da mi je od pocetka bilo jasno sto se dogadja. Super mi je knjiga i zapravo do nedavno nisam znala da Keyes spada u chick lit kategoriju, ovaj roman da ima glavne elemente chick lita, no nije od one jednostavne, sutracuzaboravit vrste. Prema kraju se malcice razvodni, no ukupni dojam je za pet.

Mary Higgings Clark: Vec sam cula tu pjesmu (http://www.superknjizara.hr/index.php?page=knjiga&id_knjiga=26138). Jako volim MHC i procitala sam vjerovatno gotovo sve sto su nasi preveli. Ovo joj je po mom misljenju jedan od jacih romana. Tko je ubojica me skroz iznenadilo :o

Wild Horses
31.08.2010., 10:30
Stephen King: "Gole kosti" - zbirka kratkih priča majstora horrora koje sežu na same početke njegove karijere. Oduvijek sam bio veliki fan njegovih kratkih priča, a ni ovdje me nije razočarao. Naravno, nisu sve priče na istoj razini, ali ni za jednu od njih ne mogu reći da mi je bila loša ili dosadna. Od poznatijih priča, tu je "Magla" ("Mist"), po kojoj je Frank Darabont snimio istoimeni film prije nekoliko godina. Obavezno štivo za sve Kingove fanove, kao i za ljubitelje horror žanra.

Patlikit
01.09.2010., 08:19
Ja sam baš ovaj vikend čitala Kingovog Cuju:horor:
ježila sam se o trte, odlični su mu opisi tri dana strave i pokušaja bijega iz zatočeništva u pokvarenom autu, na plus 40, ispred automehaničarske radionice (da ne spojlam previše), a nikad ne znaš kad će se pojaviti ona bijesna zvjerka...

Nadinka
01.09.2010., 09:51
Ja sam trenutno na Zafonu- Igra anđela, a cim zavrsim bacam se na Kradljivicu knjiga ceka me na stolu!

Igra mi je bila malo spora, zanimljiva je, ali me nije bas uspjevala uvuci do sinoc, znaci iza 150.str :) Opet malo misterije, malo natrpirodnog, malo tamnog.. Svidjaju mi se konverzacije u knjizi, onako su britke i inteligentne. Svidja mi se sto i uvoj knjizi kao i u Sjeni vjetra, tu su neki 'dobri likovi', kao anđeli čuvari glavnog lika, u ovom slučaju stari Sempere.

sal_mirabilis
01.09.2010., 21:08
Nekidan završih s nekakovom zbirkom pripoviesti što ih je napisao Janko Jurković.
Čovjek je živio u devetnaestom stoljeću i pisao humoristične i optimistične priče. Kako sam neuk i od naših romantičara i realista nisam otišao daleko od onih lektirskih, to me samo Jurkovićevo postojanje pravo šokiralo.
Iako jest za očekivati da u književnosti ima i svijetlih i mračnih stranica, od devetnaestostoljetne hrvatske me nekako dopadoše samo mrak i prenemaganje.

Inače, same priče nisu nešto posebno, ali znade umetnuti genijalnih dosjetki. K tomu, zbilja je fascinantno kako tom čovjeku ne pada na pamet da svoje likove muči ičim osim sramom.

Scintilla
01.09.2010., 22:07

Dakle, dugo sam se "mučila" s ovim lososima :D.
Evo ovako, sad kad sam pročitala, razumijem donekle usporedbe s Kvakom 22 (bolje rečeno, razumijem koji dijelovi su nekoga mogli asocirati na nju) i eventualno Galebom..., kakve veze ima s Nepodnošljivom lakoćom postojanja nisam u stanju shvatiti. Ovi hvalospjevi koji su napisani su malo pretjerani, ali eto, i to je možda najbolje od svega, u knjizi je doslovno riječ o lovu na losose u Jemenu :D. Koliko knjiga se može pohvaliti takvom temom?
Forma je isto malo neobična: sačinjen je od e-mailova, pisama, izvadaka iz dnevnika, transkripata policijskih saslušanja i vladinih dokumenata. Meni je zbog toga falio nekakav kontinuitet, pripovjedač kojem mogu vjerovati. Ima duhovitih dijelova, ima dirljivih dijelova, ima izvanrednih dijelova, čak, ali sve skupa, mene baš nije oduševila. S druge strane, voljela bih da ju još netko pročita, pa da usporedimo dojmove.

lalita_lalita
02.09.2010., 15:35
Mirko Kovačić - Na vratima Sahare
Ovo je knjiga iz 1935 godine, radi se o zapisima s putovanja dobrostojećeg zagrebačkog umirovljenika. U ovoj knjizi radi se o putovanju od Zagreba, preko Palerma, Tunisa i Alžira pa natrag preko Monte Carla i Nice. Vrlo je zanimljivo jer je pisac vrlo učen pa uz doživljaje s puta puno piše o kulturi i povijesti mjesta kroz koja putuje Svakako preporučam ako volite stare knjige koje puno govore o vremenu u kojem su napisane.

Mirko Kovačić - Španija- zemlja sunca i čudesa
Ovo je knjiga iz 1934. Ovaj put se radi o dojmovima s putovanja po Španjolskoj. Pisac je proputovao cijelu Španjolsku tijekom pet mjeseci te opisuje znamenitosti poput Alhambre i El Escorial-a, ali i društveni život te političku situaciju u Španjolskoj, najviše su mi se svidjeli detaljni opisi koride te opisi razlika u mentalitetu između španjolskih pokrajina i usporedbe s našim mentalitetom. Ova knjiga mi se jako sviđa i toplo ju preporučam ako ju nađete skrivenu na nekom starom tavanu ili slično.

Jeli još netko čitao ove knjige? Zanimaju me dojmovi... Osjećala sam se uzvišeno držeći ovako stare knjige u rukama, kao da sam otputovala u prošlost. :)

matovilka89
02.09.2010., 20:24
Kerstin Gier: Svako rješenje ima svoj problem :s

Fenomenalan roman koji se čita u jednom dahu...
(vjerujte, kad sam posudila ovu knjigu, nisam je ispustila iz ruke dok nisam pročitala cijelu... taj dan sam zaboravila na sve obaveze, nisam išla na predavanja na faxu... jednostvno nisam znala stati... ) PROČITATI!