PDA

View Full Version : Sve o dimnjacima - postavljanje, problemi...

stranice : [1] 2 3 4 5

keckec
02.07.2005., 22:34
Ima li koga da se uhvatio u koštac sa renoviranjem dotrajalog dimnjaka.? Molim Vaše sugestije i pomoć da to probam sam. Poslao sam ponudu preko neta na firmu koja se time bavi i traže 6.453,00 kn +pdv što si ne mogu priuštiti ako je i za dimnjak-što je previše je previše.:W

keckec
02.07.2005., 22:44
Sorry... nisam naveo da je dimnjak u privat kući staroj 30-tak godina visine cca 6 m. Grijemo se kaminom na drva.:W

keš
03.07.2005., 13:30
jel zidani ili od elemenata, kako je smješten u kući,kakav je pristup?

keckec
03.07.2005., 18:57
Dimnjak je zidani. S unutrašnje strane pusa žbuka i širi se crnilo sa smradom. Isto tako se događa i s vanjske strane, znači da je na vanjskom zidu. Predpostavka je da je zreli za rušenje...:W

zh1
03.07.2005., 19:23
Kaj tu imaš sam napraviti ??? Treba ga zrušiti i nanovo sazidati ili skuplja varijanta ,upucati unutra inox dimovodni kanal ukoliko ima mjesta za njega . Nađi zidara i navali dok je još toplo.

keš
03.07.2005., 21:47
moraš ga rušiti. čađa sada već integrirana u ciglu se ne može sanirati, da se sprijeći njeno opetovano izbijanje.
znači, :flop: dimnjak.

KatarinaJ
03.07.2005., 21:47
k, pm! :)

keckec
04.07.2005., 06:55
Hvala na savjetima. Djelomično ste mi pomogli da izaberem između sanacije i rušenja i mislim da je idealna opcija - dimnjak :flop: Sa štovanjem:W

Dancho13
13.08.2006., 18:58
U obiteljsku kuću, vanjske dim. 9 x 9 m, prizemlje, etaža, potkrovlje (sve u funkciji) stavio bih centralno na drva. Problem je dimnjak koji ne zadovoljava svojim promjerom i materijalom od kojeg je sazidan. Sastoji se od 3 cijevi kvadratog presjeka 150x150 mm. Napravljen je od obične cigle i vjerojatno bi nakon nekog vremena probio i crnio. Savjetuju mi da stavim vanjski dimnjak od inoxa. Čuo sam da postoji i sanacija postojećih dimnjaka ubacivanjem kroz gornji otvor dimnjaka cijevi od inoksa. No, presjek dimnjaka je 150 mm pa bi ga trebalo proširiti jer promjer cijevi mora biti 180 mm. Da li netko ima iskustva s tim i da li zna nekog tko izvodi takve radove.
Hvala

Talis
15.08.2006., 19:29
Možda ti ovo pomogne: www.lim-mont.hr/Proizvodi-Jednostjeni_dimovodni_elementi.htm

Bankei
04.09.2006., 10:29
Živim u zgradi staroj 50 godina. Dimnjak je bio oštećen na vrhu zgrade i u njega je prodirala voda. Nama su se na zidu pojavile masne fleke. Dimnjak je saniran, ali masnih fleka se nikako riješit. Skinuo sam žbuku sve do cigle i nanio dva sloja neke posebne hidroizolacijske žbuke, ali i kroz nju probija.

Imam još dva centimetra za popunit, šta da stavim? Jedni mi savjetuju da stavim građ.foliju, preko toga knauf i to zatvorim, drugi pak nekakav specijalan gusti premaz umjesto farbe koji će masnoću zadržat unutra.

Imate kakvih prijedloga?

zvonch
04.09.2006., 13:12
Živim u zgradi staroj 50 godina. Dimnjak je bio oštećen na vrhu zgrade i u njega je prodirala voda. Nama su se na zidu pojavile masne fleke. Dimnjak je saniran, ali masnih fleka se nikako riješit. Skinuo sam žbuku sve do cigle i nanio dva sloja neke posebne hidroizolacijske žbuke, ali i kroz nju probija.

Imam još dva centimetra za popunit, šta da stavim? Jedni mi savjetuju da stavim građ.foliju, preko toga knauf i to zatvorim, drugi pak nekakav specijalan gusti premaz umjesto farbe koji će masnoću zadržat unutra.

Imate kakvih prijedloga?

Ono sto je sigurno, da ako je vlaga u dimnjaku onda ce ta vlaga prodirati i dalje,tako je meni bilo.. pretpostavljam da se radi o smedim flekama na zidu... ja se samo sjecam da je to nestalo samo od sebe kad je dimanjak bio 100% saniran. Dok je voda u dimnjaku, te čađe ce prodirati i vrlo tesko ih je zaustaviti. Moje preporuka je da ako je dimnjak zaista saniran probati ga nekako posusiti.. mozda da stavis ventilator da puse kroz njega par dana da ga isusuje i da ta zmazana voda jednostavno prestane cirkulirati kroz zidove, a prestat ce se sirit kad je zaista nece biti, tj. uvijet je da je dimnjak potpuno suh.. nisam bas dimnjacar, alija bih to napravio poucen iskustvom. a na kraju tih dva cm jos saniras s nekim nepropusnim materijalom, ali stavi u sirok prostor oko problematicnog mjesta i pozicionirajeventualnu foliju vise ispod jer voda ce zeljeti padati prema dolje..

dadex
04.09.2006., 16:40
KOD MENE JE PROBLEM RIJESEN SA NEOPOL PUROLIT http://www.chromos.org/default.aspx?id=44

bepos
12.10.2006., 09:22
Muči me jedan problem.Zanima me da li dimovodna cijev koja izlazi iz peći na drva može do otvora za dimnjak(u zgradi) ići horizontalno i ako može do koje dužine?

passat_karavan
12.10.2006., 11:06
moze sigurno, a za maksimalnu duljinu pitaj nekog dimnjacara ili ljude koji ugradjuju grijanja. nadji neki oglas u plavom oglasniku pa pitaj.

markokic
18.10.2006., 22:06
Napravio bih dimnjak za peć na drva ali tako da je peć otprilike u središtu prostora. Dimnjak bi zbog toga morao proći kroz deku. Kuća je naime prizemna, pravokutnog tlocrta, nema kosi krov već je završena betonskom ravnom pločom na fert gredicama i ulošcima. Najveći problem će po mom mišljenju biti brtvljenje između dimnjaka i proboja kroz deku da ne bi poslije curila voda u kuću. Obzirom da nije kosi krov, pretpostavljam da limeni opšav ne bi pomogao. Ima li netko sličnih iskustava.

Osim toga kako se slažu ulošci tj. dijelovi od kojih se dimnjak gradi i što je sve osim vanjskog četvrtastog i unutrašnjeg okruglog uloška potrebno za kompletiranje dimnjaka. Čuo sam za nekakvu "staklenu vodu", a ne znam što je to niti kako se s tim radi.

zed_alive
19.10.2006., 08:48
Napravio bih dimnjak za peć na drva ali tako da je peć otprilike u središtu prostora. Dimnjak bi zbog toga morao proći kroz deku. Kuća je naime prizemna, pravokutnog tlocrta, nema kosi krov već je završena betonskom ravnom pločom na fert gredicama i ulošcima. Najveći problem će po mom mišljenju biti brtvljenje između dimnjaka i proboja kroz deku da ne bi poslije curila voda u kuću. Obzirom da nije kosi krov, pretpostavljam da limeni opšav ne bi pomogao. Ima li netko sličnih iskustava.

Osim toga kako se slažu ulošci tj. dijelovi od kojih se dimnjak gradi i što je sve osim vanjskog četvrtastog i unutrašnjeg okruglog uloška potrebno za kompletiranje dimnjaka. Čuo sam za nekakvu "staklenu vodu", a ne znam što je to niti kako se s tim radi.

mislim da ti je limeni opšav ipak najbolje rješenje. no radi zadržavanja vode možda bi ti bio bolji npr bakreni opšav. može se zabrtviti mislim silikonom

uloške cijevi slažeš jedan na drugi i zamazuješ ih na spoju uložaka smjesom staklene vode i šamotnog brašna. nije loše dobro izolirati šamotnu cijev dimnjaka pomoću npr kamene vune, kako bi izbjegao slučajne toplinske mostove od morta sa cijevi (mortaju se vanjski blokovi dimnjaka), budući da ti kompromitiraju (povećavaju) toplinski kapacitet dimnjaka, a što ne želiš (dimnjak ne bi dobro vukao). obično ti daju tanku trakicu pletenicu od kamene vune, no bolje je rješenje uzeti paket kamene vune pa nagurati koliko ti treba.

također, vrh dimnjaka ti treba biti na određenoj visini iznad krova, a obzirom da imaš ravni krov, to je nešto više nego da je kosi krov. raspitaj se. onako kako mi se čini, trebat će ti preko metra iznad krova.

raspitaj se koji ti je fi dimnjaka najpogodniji za peć na drva. meni su za moju "portabl" kaljevu peć savjetovali fi14, a fi16 za plin. dobro radi oboje, dakle valjda su bili u pravu.

Lee Champa
19.10.2006., 09:48
"......trebat će ti preko metra iznad krova".
Netočno! Može biti ravan sa krovom ili malo niži - I VISINA DIMNJAKA NE OVOSI O VISINI KROVA, već o snazi peći i vrsti goriva (npr. za plamenik na ložu nije potreban dimnjak-potreban je ako hoćeš dimne plinove odvesti susjedu pod prozor:D !)

Lee Champa
19.10.2006., 09:50
Netočno! Može biti ravan sa krovom ili malo niži - I VISINA DIMNJAKA NE OVOSI O VISINI KROVA, već o snazi peći i vrsti goriva (npr. za plamenik na ložu nije potreban dimnjak-potreban je ako hoćeš dimne plinove odvesti susjedu pod prozor:D !)

zed_alive
19.10.2006., 11:09

djelomično netočno. visina dimnjaka ovisi o visini krova i poziciji, no stvarno ne znam kolika bi ta visina trebala biti kod ravnih krovova. moguće je da je dovoljno da bude neznatna. kod kosih krovova znam da može biti ispod vrha krova, ali ne znatno, ima neki kut koji je dozvoljen u odnosu na vrh krova plus inicijalnu visinu ako je dimnjak na samom bridu, pa što dalje od brida, to je niža pozicija dimnjaka dozvoljena

i kad me već citiraš, napiši čitavu rečenicu a ne dio, inače ispada drukčije značenje. rekao sam kako mi se čini, nisam rekao da znam

markokic
22.10.2006., 20:20
mislim da ti je limeni opšav ipak najbolje rješenje. no radi zadržavanja vode možda bi ti bio bolji npr bakreni opšav. može se zabrtviti mislim silikonom

uloške cijevi slažeš jedan na drugi i zamazuješ ih na spoju uložaka smjesom staklene vode i šamotnog brašna. nije loše dobro izolirati šamotnu cijev dimnjaka pomoću npr kamene vune, kako bi izbjegao slučajne toplinske mostove od morta sa cijevi (mortaju se vanjski blokovi dimnjaka), budući da ti kompromitiraju (povećavaju) toplinski kapacitet dimnjaka, a što ne želiš (dimnjak ne bi dobro vukao). obično ti daju tanku trakicu pletenicu od kamene vune, no bolje je rješenje uzeti paket kamene vune pa nagurati koliko ti treba.

također, vrh dimnjaka ti treba biti na određenoj visini iznad krova, a obzirom da imaš ravni krov, to je nešto više nego da je kosi krov. raspitaj se. onako kako mi se čini, trebat će ti preko metra iznad krova.

raspitaj se koji ti je fi dimnjaka najpogodniji za peć na drva. meni su za moju "portabl" kaljevu peć savjetovali fi14, a fi16 za plin. dobro radi oboje, dakle valjda su bili u pravu.

Da li staklenu vodu i šamotno brašno kupiš zajedno s ulošcima i u kojem omjeru ih miješaš? Da li je staklena voda tekući ili kruti materijal? Da li si mislio da vunu stavim između unutrašnjeg uloška (okruglog) i vanjskog četvrtastog (taj se valjda naziva plašt)? Da li bi kroz kuteve plašta trebalo uvlačiti armaturno željezo (šipke) i zalijevati tu šupljinu betonom?
No to su pitanja koja me manje muče. Najviše me strah naknadnog curenja ili barem vlaženja između stijenke dimnjaka i betonske ploče deke. Znam iz iskustva (doduše tuđeg a ne svog) da ravne betonske ploče, još k tome neizolirane (ni hidro ni toplinski) znaju curiti ili barem vlažiti i to iz nekog nevidljivog razloga. Najčešće je ipak riječ o tome da je negdje deka pukla (ciknula) ili da se voda na njoj zadržava. Ja imam sreću pa moja još nigdje ne curi niti vlaži. Baš zato me i jest strah da ti problemi ne počnu nakon mog zahvata. Ako napravim opšav bez obzira da li je bakreni ili cinčani kako zabrtviti spoj samog lima i betona? Bojim se da nema slilikona koji može godinama izdržati različita toplinska širenja betona i lima. Ljeti se lim širi a zimi skuplja. Ima i novih sredstava poput "vaserdihta" (ne da mi se sad tražiti kako se ispravno piše), ali nemam iskustva s njim i u ovom slučaju se ne bih htio učiti na vlastitoj grešci. Eto, ako si siguran da postoji masa koja će to sa sigurnošću zabrtviti upustit ću se u to.
A što se tiče vašeg prepucavanja glede visine, to je najmanji problem. Ionako bih ga digao oko 1 m iznad ploče pa bi bio buri na brisanom prostoru. Promjer isto nije problem saznati.

Lee Champa
23.10.2006., 09:33
djelomično netočno. visina dimnjaka ovisi o visini krova i poziciji,
U kojem to proračunu za dimnjak se spominje visina krova i pozicija dimnjaka:s

zed_alive
23.10.2006., 11:37
U kojem to proračunu za dimnjak se spominje visina krova i pozicija dimnjaka:s

trebala bi. gledao sam nekakve nacrte koji određuju gornju točku dimnjaka na kosom krovu (nemoj me pitati porijeklo tih nacrta, jer se ne sjećam, da li je to bila neka građevinska knjiga ili materijal proizvođača dimnjaka). koliko se sjećam, imao si nekakvu minimalnu visinu dimnjaka ako je na samom gornjem bridu, i onda ta visina gornje točke lagano pada (neki manji kut je u pitanju) kako se pomiče dalje od brida, znači dozvoljen je nešto niži vrh dimnjaka. međutim kako je nagib krova veći od te linije, naravno da potrebna visina dimnjaka u odnosu na točku izlaza iz krova raste, dakle, što dalje od vrha krova, to više dimnjak mora viriti iz krova.

a za ravne krovove stvarno moram staviti ogradu, ne znam

Lee Champa
24.10.2006., 10:32
To se odnosi na provjetravanje, da se smrad ne zadržava oko krova (kuće), već da ga vjetar odnosi!
snaga peći u W = 78,5 x polumjer dimnjaka na kvadrat x korjen iz visine dimnjaka

trrr
25.01.2007., 16:53
Poz narode.
Trazio sam po netu ali nisam nasho...
Da li postoje kucni ventilatori koji se ugradjuju u dozne za ventilaciju, ali koje se i ujedno mogu ugraditi u otvor za dimnjak?

Pored toga sto stanar zgrade tri sprata nize lozi i koristi dimnjak.

Bio bih zahvalan na ponudjenim resenjima.
Hvala

kerbi
25.01.2007., 16:59
Nebi ti ja to preporučio nikako. Prije il kasnije češ imat sranje.

trrr
25.01.2007., 19:40
?

kako?

Astonn
26.01.2007., 07:20
?

kako?

ovako:eek:

Astonn
26.01.2007., 07:28
Zašto bi stavljao ventilator na dimnjak? Kuhinjska napa ili ...?

champ
26.01.2007., 08:31
Dimnjaci rade na principu prirodnog uzgona toplih dimnih plinova, ventilator iznad ložišta bitno bi poremetio stanje u dimnjaku (tom stanaru dim bi vjerojatno izlazio u prostoriju)..

Malo propisa: Pravilnik o tehničkim mjerama i uvjetima za provjetravanje u stambenim zgradama (Sl. list 35/70) clan 24.

Dopušteno je ugradivanje ventilatora na ulaznoj strani pojedinačnih ventilacionih kanala.

Nije dopušteno ugrađivanje ventilatora na ulaznoj starani pomočnih ventilacionih kanala u sistemu sa sabirnim ventilacionim kanalom...

Ugradnja ventilatora u dimnjak se niti ne spominje, valjda se pretpostavlja da nitko nebi došao na tako ludu ideju..

trrr
26.01.2007., 16:06
Zašto bi stavljao ventilator na dimnjak? Kuhinjska napa ili ...?

zapravo, meni treba ventilator koji ce kada se bude ukljucio da otvori neku klapnu i vazduh cirkulishe normalno tj da im protoka izmedju.....kada ventilator ne radi, potrebno je da se ta klapna zatvori i da nema cirkulacije vazduha izmedju.

ima li neceg takvog??

:rolleyes:

droljko
26.01.2007., 16:22
da ti nas ne zahebavaš??

kerbi
26.01.2007., 16:49
zapravo, meni treba ventilator koji ce kada se bude ukljucio da otvori neku klapnu i vazduh cirkulishe normalno tj da im protoka izmedju.....kada ventilator ne radi, potrebno je da se ta klapna zatvori i da nema cirkulacije vazduha izmedju.

ima li neceg takvog??

A kad se ta klapna zatvori i ventilator ugasi tvom susjedu krenu suze na oči od dima. Ja ne kužim šta ti hoćeš, al bilo kakva kombinacija dimnjaka i ventilatora vodi k cirkusu.

trrr
26.01.2007., 18:03
glupi primer:

hocu da izbacujem vazduh iz sredine 1 u sredinu dva, ali necu, kada ventilator ne radi da mi bilo kakav vazduh iz sredine 2 udje u sredinu 1.

Astonn
27.01.2007., 06:32
glupi primer:

hocu da izbacujem vazduh iz sredine 1 u sredinu dva, ali necu, kada ventilator ne radi da mi bilo kakav vazduh iz sredine 2 udje u sredinu 1.

Glupi odgovor:

Pa uzmi onda lopatu pa izbacuj, u sredini dva nema nikog s lopatom da ti ga vraća nazad.

Ili ti treba još gluplji???

winnerica
27.01.2007., 08:50
To ti ne funkcionira i odustani od toga.
Ja imam slijedeći slučaj: dimnjak koji je u mojoj kući (nov, ispravan i nije se koristio za ništa, tj ništa na njega nije bilo priključeno), e tu smo ugradili u wc-u u prostor dimnjaka ventilator. Al da ti i još netko koristite dimnjak u različite svrhe... :rofl:

kerbi
28.01.2007., 22:22
E ak to probaš daj javi kak je prošlo. Čisto me zanima kak če reagirat susjed kad mu zadimiš stan svaki put kad odlučiš ventilirat.

trrr
31.01.2007., 01:50
a sta ako zelim izbaciti taj vazduh samo nocu kada komsho ne koristi dimnjak?
a kad ga koristi zelim da ne udje dim kroz dimnjak
:eek:

champ
31.01.2007., 09:27

Kad ćeš ti koristiti ventilator, u dimnjaku će se stvoriti nadpritisak umjesto uzgona.. A što ako će susjedu zbog toga u stan se vraćati čađa iz dimnjaka i pepeo iz peći?

Već sam ti jednom napisao, da ventilator nije dozvoljeno priključivati čak niti na ZAJEDNIČKU ventilaciju, nego samo na onu koja je odvojena od svih ostalih!

A koristiti zajednički dimnjak za ventilaciju, to je za rubriku "vjerovali ili ne".. :zubo:

Astonn
01.02.2007., 09:26

Kad ćeš shvatiti. Zaboravi radnju.

puger
02.02.2007., 18:25

ima li neceg takvog??

takvih ventilatora ima i nisu niti tako puno skupli od obicnih
ali ako ti susjed slucajno loži na plin odgovaraces za ubojstvo ili visestruko ubojstvo ako ih je vise u stanu

mike06
02.02.2007., 18:48

Dobra ti ideja, samo pazi, ako ti susjedu ubaciš zrak iz svog stana u dimnjak, on moze tebi ubacit u stan nekaj kaj se glasa kao BUUUUUMMMM!

maksica6
05.02.2007., 14:10
Evo ja sam u dimjak stavio kabel od satelitske antene ,dimnjak nije bio u funkciji ali mi je svejedno dosao dimnjacar i rekao da ga moram izvaditi,makar nitko ne koristi dimnjak.

zutokljunac505
26.02.2007., 12:19
Dimnjak od cigli star koliko i kuca cca 30 god. Viri iznad krova na lijevoj polovici za oko 1,5m, ozbukan je.
U zadnje vrijeme (zadnjih mjesec dana), kroz zbuku izbijaju velike crne fleke. Još nisu ušle u kuću ali se upravo toga bojim.
Na dimnjaku ima neki limeni pokrovčić kao zaštita od kiše.
Na dimnjak je spojena peć na drva

Kako ovo sanirati, pomagajte

kerbi
26.02.2007., 12:38
Dimnjak od cigli star koliko i kuca cca 30 god. Viri iznad krova na lijevoj polovici za oko 1,5m, ozbukan je.
U zadnje vrijeme (zadnjih mjesec dana), kroz zbuku izbijaju velike crne fleke. Još nisu ušle u kuću ali se upravo toga bojim.
Na dimnjaku ima neki limeni pokrovčić kao zaštita od kiše.

Kako ovo sanirati, pomagajte :rofl:
Vidim tebi je problem za odvalit se od smjeha. Bome to češ jako teško sanirati. U startu ti mogu reči da sve one kemikalije koje idu u boju ili direktno na zid prije krečenja slabo drže vodu. Tj one koje i pomognu drže mjesec-dva i opet izbije. Frend je imao isti problem, i na kraju mu majstor rekao da jedino dugoročno riješenje razbijati svu žbuku sa dimnjaka, izolirati dimnjak i ponovno ga ožbukati. Otkad su to napravili (prije par miseci, nema tih problema).

Lee Champa
26.02.2007., 14:18
Pa to je najlakše i najbolje sanirati - novim dimnjakom:D
Kreni što prije dok smrad nije krenuo po kući:top:

zutokljunac505
26.02.2007., 14:20
Dobro, možda bi se to i dalo izvesti, mislim na skidanje žbuke. Kako onda izolirati dimnjak, barem taj gornji dio što strši jer pretpostavljam da je tu glavni problem

Vidim tebi je problem za odvalit se od smjeha. Bome to češ jako teško sanirati. U startu ti mogu reči da sve one kemikalije koje idu u boju ili direktno na zid prije krečenja slabo drže vodu. Tj one koje i pomognu drže mjesec-dva i opet izbije. Frend je imao isti problem, i na kraju mu majstor rekao da jedino dugoročno riješenje razbijati svu žbuku sa dimnjaka, izolirati dimnjak i ponovno ga ožbukati. Otkad su to napravili (prije par miseci, nema tih problema).

zutokljunac505
26.02.2007., 14:23
kako mislis novi dimnjak, mogu od ovog starog srušiti gornji dio pa ga opet dozidati jesi li na to mislio ???

Pa to je najlakše i najbolje sanirati - novim dimnjakom:D
Kreni što prije dok smrad nije krenuo po kući:top:

Edgar
26.02.2007., 15:18
meni su prošle godine preko zime, na dimnjaku isto ovaj vanjski dio, izbile žute fleke, bilo ružno....no neznam nekako preko ljeta tose posušilo ili šta već i sad izgleda ok.

mislim da je razlog što sam prilikom sanacije krovišta na dimnjak stavio kapu, tj zaštitni poklopac, pa vjerojatno kad je neki pritisak, šta ja znam, tu se nešto kondenziralo....kažem sad se posušilo....evo sad gledamovih dana, nakon ove zime nema nikakvih flekova novih, ok nije bilo niti prehladno ove zime.....

winnerica
26.02.2007., 18:38
Ruši taj dimnjak i zidaj novi u cijelosti! To je jedino isplativo i onda si miran!
Moj kum je imal takav dimnjak i onda su ga natentali, pa je u njega dao nekom profi dimnjačaru s firmom i bla-bla ugraditi cijev od inoksa po cijeloj visini dimnjaka (cca 10 m visine). Istinabog, problem je saniran iznutra, mogao je i plinsku peć priključit na taj dimnjak (to je atestirano, sigurno i sve...) ali ga je koštalo ko sv. Petra kajgana, a i flege izvana su mu ostale. :rofl:
Rekao mu je taj profi dimnjačar da bu to "otišlo samo kad se dimnjak prosuši" i tak već cca 8 godina se dimnjak suši :s :rofl:
Zidaj ponovo!:top:

kerbi
26.02.2007., 20:43
Dobro, možda bi se to i dalo izvesti, mislim na skidanje žbuke. Kako onda izolirati dimnjak, barem taj gornji dio što strši jer pretpostavljam da je tu glavni problem

Joj neznam kakvu su izolaciju metali. Ajd budem ga pitao kad ga uvatim (nije to lako), pa ti jaim.

Gavrilo
26.02.2007., 22:22
Za izolaciju flekova u kuci koji se ne sire nego su zuti,crni itd., od dimljaka najbolje je premazati sa konjskom balegom razmucenom u vodi i procjedjenom kroz najlon carapu i onda normalno obojiti - sigurno dokazano i provereno (dokaz staje su uvijek jako bijele nakon krecenja :D ), noviji recept ali ne uvijek uspjesan je normalno okreciti jupolo a onda samo zuti flek namazati fasadeksom ali to je problem ako je zid u boji jer ako ponovo obojite preko fasadeksa ifek izlazi van opet!

zutokljunac505
27.02.2007., 10:40
Za izolaciju flekova u kuci koji se ne sire nego su zuti,crni itd., od dimljaka najbolje je premazati sa konjskom balegom razmucenom u vodi i procjedjenom kroz najlon carapu i onda normalno obojiti - sigurno dokazano i provereno (dokaz staje su uvijek jako bijele nakon krecenja :D ), noviji recept ali ne uvijek uspjesan je normalno okreciti jupolo a onda samo zuti flek namazati fasadeksom ali to je problem ako je zid u boji jer ako ponovo obojite preko fasadeksa ifek izlazi van opet!

konjsku balegu mi je malo teze za naći a i razmišljam o dugotrajnijem rješenju :o

zutokljunac505
17.05.2007., 10:31
Prije jedno mjesec dana postavio sam limenu kapu na dimnjak. Ne znam točno od kojeg je materijala, čini mi se da je limar spominjao "crni lim" iako je sjajne metalic boje debljine 2mm.
Poslije prve kiše počela je korodirati tj boja joj prelazi u crvenu.

Kako ovo riješiti :confused:

miki3
17.05.2007., 11:01
šta si očekivo od crnog lima, što ga bar ne prefarba. i što ti nije stavio pocinčani.

champ
17.05.2007., 11:09
Za godinu dana ostat će samo nosači, ako uopće i to ostane! :zubo:

Dim sadrži dosta sumpora, koji u kombinaciji sa kondenziranom vodenom parom stvara sumpornu kiselinu. Ta kiselina pojede željezo, tako da ne ostane niti jedan milimetar2 lima!

Zvon
17.05.2007., 12:39
Makni kapu, ne treba ti. Samo se na njoj kondenzira i cijedi po dimnjaku. A i smanjuje cug dimnjaka.

zutokljunac505
17.05.2007., 13:29
Makni kapu, ne treba ti. Samo se na njoj kondenzira i cijedi po dimnjaku. A i smanjuje cug dimnjaka.

Ali kada pada snijeg i kiša, i ulazi u dimnjak, bojim se fleka u kući

Zvon
17.05.2007., 16:46
Ona betonska ploča na dimnjaku se složi tak da visi van od rupe na sve strane. Rupa dimnjaka ti ima vrlo malu površinu, pa neće skupiti puno vode, tak da se ne moraš bojati fleka.
Imam dimnjak s 3 rupe 14x14 cm, bez kape i nikad problema.
Nadam se da bu tak i ostalo:top:
Dimnjak (Schiedel) za centralno bude imal onaj inox konus na vrhu, također bez kape.

igi_pop
27.10.2007., 19:32
danas sam napokon išao to postaviti gore..maknem crijep, donesem sve..kupio si čak novi borer za beton za 35kn(!!)..mislim si kak budem to za čas probušio i aj bok..i onda, kad sam počeo bušiti sa se sjetio riječi čovjeka koji je izljevao završnu ploču za dimnjak "ko ovo bude bušio će nam svima j***t majke"..i usitinu jesam..dobar borer, probio jednu rupu, na sljedećoj stao na nečem sivom i nisam mogao proći ali sam uspješno zatupio borer. uspio sam onda još jednu rupu probiti i tako mi se sad kapa drži sa 2 dijagonalna šarafa..ako tamo nije MB100 ne znam šta je :D ugl, mislim da ću u te polovne rupe morati mala sidra staviti jer očito nemam sa čime probiti skroz ploču pa da sa šarafima pritegnem to sve..eto, otegnutih papaka, pozdrav za sada :)

Zvon
27.10.2007., 20:00
A kaj će ti kapa na dimnjaku? Samo ti se bude cijedila crna smola po dimnjeku, a da ne govorim koliko to pogoršava propuh dimnjaka.

igi_pop
28.10.2007., 00:39
..jer mi malo veći problem predstavlja curenje čađe po zidu na otvoru za peć na katu..dok malo bolja kiša padne mi zacuri po zidu. ne može se niti prefarbati nego ću morati olupati žbuku i staviti novu..

Ivan M.
29.10.2007., 17:48
ja sam betonske kape na dimnjake zalijepio sa fleksi ljepilom, nisam ništa bušio..

kumenat
02.12.2007., 19:24
Pozdrav ,ako mogu uskočiti sa jednim pitanjem.
Ako neko možda zna, ili ima ideju od čega bi se mogao napraviti (prepraviti) ventilator koji bi stavio na dimnjak ?

Heg
02.12.2007., 23:31
Pozdrav ,ako mogu uskočiti sa jednim pitanjem.
Ako neko možda zna, ili ima ideju od čega bi se mogao napraviti (prepraviti) ventilator koji bi stavio na dimnjak ?

Ima gotovih za kupiti,nisam siguran da se može samo tako napraviti.O kakvom ogrijevu je riječ?

zh1
03.12.2007., 09:28
To što pokretaća topica brine rješava se HIDROIZOLACIJOM ab ploče koja, ako se izvodi po propisu ,nije nimalo jeftino rješenje.Prilikom kupnje elemenata za dimnjak trgovac uglavnom nudi i prateću opremu pa tu ne bi trebalo biti problema .

okicizepa
09.12.2007., 08:59
Pozdrav!
Živim u tavanskom stanu i kroz sredinu boravka prolazi mi dimnjak iz prizemlja i izlazi gore na krov. Ispalo je da se dimnjak više ne bude koristio pa sam mislio srušiti ovaj segment koji meni smeta u boravku. U prizemlju nebi dirao zato što dolje ne smeta, a onaj najgornji na krovu najrađe nebi dirao zato što nemam crijepa za pokrpati rupu kada ga srušim. Mislim da mogu srušiti srednji segment zato što nije zidan u komadu, nego je od deke nadovezan novi segment - nebi se srušio gornji dio ako ja srušim srednji segment.
Moje pitanje je - kako nakon rušenja zakrpati rupe u podu i plafonu? Mogu li to nekako sa siporeksom, da ne moram baš izljevati dio deke na plafonu i stavljati stup za potporu u dnevni boravak?
Any ideas?

Majstor Fantać
10.12.2007., 15:50
Što se plafona tiče to bi se dalo riješiti sa gipsom i običnom špahtlom Moguće je de ćeš morati nanositi gips dva, tri puta zbog veličine rupe, ali on se brzo povlači pa bi trebao biti brzo gotov.

Što se poda tiče, to je malo teže, ali bilo bi dobro da nećim blokiraš rupu (možeš dobro nabiti i papir) do dubine 15-20 cm i na to izliješ malo betona dok ne poravnaš sa podom.

McGrubi
10.12.2007., 18:40
od čega je stropna konstrukcija? gredice i ciglena ispuna?

okicizepa
11.12.2007., 06:54
tako je, gredice i ciglena ispuna.
pod (ispod laminata) ima armaturu i mislim punu deku

okicizepa
11.12.2007., 06:58
ima armaturu

htjedoh reći glazuru :D

McGrubi
11.12.2007., 09:28
hm.....
dimnjak je težak i težinom sjeda na mali komad probušenog montažnog stropa ...
trebalo bi očistiti žbuku da se vidi kako dimnjak točno sjeda na ploču, tj. da li dimnjak sjeda na gredicu ili ispunu

postoji mogućnost urušavanja ako sjeda na ispunu (ciglu)

okicizepa
11.12.2007., 10:59
onda mi je najpametnije srušiti cijeli dimnjak, mislim da ću naći dovoljno crijepa i sljemenjaka za pokriti rupu

Mirko
11.12.2007., 18:02
Jel zna netko gdje se mogu kupit šamotne cijevi za dumnjak promjera 40 cm, jer u svim prodavaonicama gdje sam gledao je maximum 30 cm. kupio bi i polovne, treba mi 4 metra.

A ako ne postoji 40 cm, kako da to izvedem zidanjem ili ima neko bolje rješenje?:s :s :s

Mirko
11.12.2007., 18:03
E da a kuca mi je u Istri

Codegun
12.12.2007., 07:37
E da a kuca mi je u Istri

fi 40cm?
Misliš napraviti krematorij?

Triša
14.12.2007., 18:41
Mi u vikendici u Gorskom kotaru imamo dimnjak od kanalizacijske cijevi, koji godinama fantastično funkcionira. Obojali smo ga nekom crnom bojom za auspuhe i lijepo i izgleda.
Muž bi ti rekao nešto više, ali ga nema doma.

Sanska koza
15.12.2007., 12:00
Imamo peć na drva i sve je bilo ok,dok danas nije punila jaka bura.
svako malo nam peć ispusti dim.
postoji li način da se to rješi,možda da promjenimo kapu na vrhu dimnjaka:confused: sada je završetak betonski.

Trapko
16.12.2007., 08:03
Imamo peć na drva i sve je bilo ok,dok danas nije punila jaka bura.
svako malo nam peć ispusti dim.
postoji li način da se to rješi,možda da promjenimo kapu na vrhu dimnjaka:confused: sada je završetak betonski.
Koja je visina dimnjaka u odnosu na gornju ivicu krova.Ako se nalati na 2/3 krova mora biti podignut iznad gornje ivice krova, što bi bilo najbolje.:confused:

digestor
16.12.2007., 18:07
Uvažavajući prije navedenu potrebnu visinu vrha dimnjaka u odnosu na sljeme krova,postavite na kapu dimnjaka završetak koji se okreće od vjetra. Cijena cca 150kn.
Garant neće dim u kuću ako je dimnjak u redu.

Sanska koza
16.12.2007., 18:35
Krova još nema(terasa je),koliko onda visoko treba bit dimnjak,pošto nema krova?

champ
18.12.2007., 13:31
Ako otvor dimnjaka sad završava iznad terase, onda s visinom nećeš postići ništa bolje. Jedino rješenje je okretna kapa, koja će štititi da struja zraka ne ulazi u dimnjak.

mark37
19.12.2007., 17:04
Krova još nema(terasa je),koliko onda visoko treba bit dimnjak,pošto nema krova?

3 metra iznad ravnog krova, odnosno 4 metra od priključka peći u dimnjak do vrha dimnjaka. Nemoj dimnjak dorađivati drugim materijalom nego što je sad, niti smanjivati ili povećavati profil.

maša&maša
23.12.2007., 18:28

treba biti 30 cm od sljemena krova...to ti je pravilo za kose krovove a mozda ako vam se to nije prije dogadalo mozda treba samo očistit dimnjak da bude bolji "cug":rolleyes:

ciklama2805
08.01.2008., 06:48
Imamo dimnjak u kući fi 14 cm i visine cca 10-ak metara na kojem su spojene 3 peći,trajnožareća, šparet i na katu Plamenova, sobna. Do prije mjesec dana nije bilo nikakvih problema, osim što smo dimnjak malo češće čistili, a onda kao da je podivljao! U kuhinji se u šparetu počela sakupljati smola od čađe i na kraju je počela curiti na pod iz peći!! I k tome stalno dimi, onako, gledate u peć, a ona pomalo puška dim vama pod nos, a kad ju idete naložiti, onda sukne dim van kao da nalažete na sred poda!! Ove ostale dvije peći su manje- više dobre, ali isto povremeno dimka, onako, neprimjetno i provokacijski! Imamo malu bebu i doista nam je to veliki problem!

chateauxdeif
08.01.2008., 16:56
Imamo dimnjak u kući fi 14 cm i visine cca 10-ak metara na kojem su spojene 3 peći,trajnožareća, šparet i na katu Plamenova, sobna. Do prije mjesec dana nije bilo nikakvih problema, osim što smo dimnjak malo češće čistili, a onda kao da je podivljao! U kuhinji se u šparetu počela sakupljati smola od čađe i na kraju je počela curiti na pod iz peći!! I k tome stalno dimi, onako, gledate u peć, a ona pomalo puška dim vama pod nos, a kad ju idete naložiti, onda sukne dim van kao da nalažete na sred poda!! Ove ostale dvije peći su manje- više dobre, ali isto povremeno dimka, onako, neprimjetno i provokacijski! Imamo malu bebu i doista nam je to veliki problem!

ciklama ovo očito nije tvoje vrijeme. imaš kaj kaj ti funkcionira :confused:
žal mi te al kad se sve tvoje peripetije zbroje nemre čovek a da dobi smajlić sućuti na licu.:)
a i opisala si to upravo tako!

jel ti dimnjak cijel?
jel je prolazan?
onako na oko da vidiš gdje mu je kraj? metni ogledalo u najdoljni otvor dimnjaka i traži nebo. (o osveti zidara, ak ste im se nekaj zamjerili, kod gradnje dimnjaka znaš? zato špigl i traži svjetlo :mig:)
sa kuglom i četkom, kupite četku (ima ih i od 10 metar) a od nekakvog utega i užeta za jahte ili nešto tome slično napravite kuglu i dobro proroštate (pazite da s kuglom ne razbijete) dimnjak.
kaj imaš na vrhu dimnjaka?
kolko ti je dimnjak preko krova kuće?
kakva drva ložiš?

sretno, ko kod rudara, jer nakon tog posla buš bila crna ko oni :D

ciklama2805
08.01.2008., 20:46
Ima, funkcionira: zapalili smo dimnjak koji je eksplodirao i pogodio onog istog aljaškog malamuta koji mi je, u međuvremenu, pojeo sve kokoši..a koji mi je bio oružje za borbu oko živice..:D -- ovo je šala, barem za sada..
A sad ozbiljno: dimnjak je cijel, prolazan, iskeširali smo i četku, drva suha (ili misliš vrstu - bukova), dimnjak iznad kuće cca 50cm, na dimnjaku - dvije crne vrane koje su nedavno doselile..dakle, nema krovića i to.. Ma nije dimnjak baš savršen, samo kao da se nešto dogodilo, jer je do nedavno sve šljakalo..

chateauxdeif
09.01.2008., 08:49
Ima, funkcionira: zapalili smo dimnjak koji je eksplodirao i pogodio onog istog aljaškog malamuta koji mi je, u međuvremenu, pojeo sve kokoši..a koji mi je bio oružje za borbu oko živice..:D -- ovo je šala, barem za sada..
A sad ozbiljno: dimnjak je cijel, prolazan, iskeširali smo i četku, drva suha (ili misliš vrstu - bukova), dimnjak iznad kuće cca 50cm, na dimnjaku - dvije crne vrane koje su nedavno doselile..dakle, nema krovića i to.. Ma nije dimnjak baš savršen, samo kao da se nešto dogodilo, jer je do nedavno sve šljakalo..
:lol::lol:
možda su vrane krive. znaš da nisu baš na dobrom glasu, a i vještice su uvijek imaju neku pokraj sebe:mig:
čuj, uvijek se odjednom nešto dogodi.
ja sam 3 godine ložila ogromnu, preogromnu peč (moglo se spavati na njoj), zidanu kompletno od žute opeke, umazanu glinom u koju je bila umiješana pljeva i svinjska dlaka (tako se to nekada radilo u seljačkim kućama) da bi ona jednoga dana, jednostavno bez ikakovog upozorenja (gore od vulkana) izbacila vrata i brdoooooooo pepela :bang:
nakon temeljitog istraživanja, konsultiranja drugih stručnjaka i literature - peć smo srušili :( - nismo mogli pronači razlog njezine erupcije.
sada imam jednu manju pa ćemo vidjeti što će biti.
iako imam centralno grijanje na plin, redovito ložim tu peć u dnevnoj sobi, jer zrak ima neki drugi "miris" i neku drugu kvalitetu.

ja vjerujem da nemaš dobar "zug" dimnjaka, tj. da možda još negdje ima koja "rupica" osim one koju su zaposjele vrane, pa (fiziku nisam nikada voljela, ali ona je činjenica :D) zrak jače ulazi u dimnjak nego što bi trebao povući dim.
kaj vrane imaju gnjezdo gore? one su obično u drveću?
poteraj za svaki slučaj vrane. ja to radim sa "samokresom" i da vidiš kak ih nema (meni nose male patke i piceke).
a i o "samokresu" imam jednu priču (ne smijem ju ispričati javno) vezano za stvaranje autoriteta :rofl: jesmo li mi (ili ONI) jadni.

ciklama2805
10.01.2008., 08:36
[QUOTE=chateauxdeif;12069636]:lol::lol:
kaj vrane imaju gnjezdo gore? one su obično u drveću?

Ma nemaju, ali imamo dvije koje nam stalno oblijeću. Možda ipak imaju vještice veze s dmnjakom..

a i o "samokresu" imam jednu priču (ne smijem ju ispričati javno) vezano za stvaranje autoriteta jesmo li mi (ili ONI) jadni.

E, baš me znima :mig:

Mirko
20.01.2008., 18:52
Da li netko ima kavo iskustvo sa onim posebnim kapama za dimnjake koje su navodno konstruirane da sprječavanu da nalet vjetra ne tjera dim natrag u dimnjak. A radi se o betonskim kapama koje se nude kao gotov proizvod u skoro svakoj prodavaonici građevinskog materijala.

Inače imam otvoreno ložište pa u naletu jačeg refula mi hoće bacit dim i pepeo u sobu.
Pa me zanima da li bi mi ta posebna kapa što pomogla ili je to samo prodavanje magle. Inače ta kapa košta cca 500 kn pa mi se ne da bacat novce ako neće biti rezultata.

Također razmišljam o onim limenim kapama koje rijetko viđam obično na starijim kućama, a mislim na one limene ''kape'' koje se uz pomoć nekakvog vertikalnog ''pera'' vrti kako vjetar puše, tako da uvijek štiti dimnjak bez obzira kako vjetar mijenja smjer. Iako to nisam nigdje vidio da se može kupit?

Ivan M.
21.01.2008., 08:28
ja sam stavio betonske kape, ali pošto kod nas nema takvog vjetra, ali ipak zna puhat, ne gasi mi se plamenik, a kako će se ponašat na buri, ne znam..
vidim to na mnoštvu kuća, pogotovo na novogradnjama, pa pretpostavljam da nešto i vrijedi..

Mirko
22.01.2008., 19:57
Ajde ljudi, pa valjda netko ima koju pametnu !!!!!!!!!!!!!!!!:s

sasase
22.01.2008., 20:08
nist velike koristi od toga jedino bi bilo efekta od okretnog deflektora koji se sam okrece prema vjetru
sve ove betonske kape sa rupicama i slicno u teoriji bi morale funkcijonirat ali u praksi srednja zalost
resenje podignut dimnjak ak je prenizak

krule
23.01.2008., 14:10
tebi nesto tu ne stima....mi kad radimo dimnjacke kape...(kvarner)....uvijek ih radimo od pune opeke....znas i sam...tradicionalno....ne jebemo te betonske ni 5...9....em su ruzne...i em su ruzne opet...e sad....kako okrenuti rupe....pa kad dodes na gradiliste samo pogledas kako su okrenute rupe na susjednim kucama....i nemos fulat....a i kad delas kapu....malo se na nekim detaljima obrati paznja tip...malo bacis zlicu maltera i zakosis rubove da kad vjetar puse da kovitla.....al sad ga jebi neznam kako da ti objasnim....a bure ovdje hvala bogu koliko oces

java rab
16.04.2008., 15:02
ovako uzidao sam veliki roštilj sa kuhinjom i sada zidam dimnjak u staroj cigli,pa sada nekoga pitam koliko moram da uzidam visoko i kako da ga završim,kako da napravim zadnji vrh toga dimnjaka ako netko zna ili ako nađe nekakve slike dimnjaka neka mi postavi ti
pozz:top:

Codegun
17.04.2008., 07:48
ovako uzidao sam veliki roštilj sa kuhinjom i sada zidam dimnjak u staroj cigli,pa sada nekoga pitam koliko moram da uzidam visoko i kako da ga završim,kako da napravim zadnji vrh toga dimnjaka ako netko zna ili ako nađe nekakve slike dimnjaka neka mi postavi ti
pozz:top:

sjećam se tvoje "građevine", jesi razmislio da umjesto zidanja staviš inox cijev? Za dimnjak je pravilo što više - to bolje. Znam da inox ne paše vizualno ali bi zato imao dobar dimnjak.

Miha©
17.04.2008., 20:58
sjećam se tvoje "građevine", jesi razmislio da umjesto zidanja staviš inox cijev? Za dimnjak je pravilo što više - to bolje. Znam da inox ne paše vizualno ali bi zato imao dobar dimnjak.

Upotpunosti se slažem a i neće hrđati.:top:

Lii
21.04.2008., 17:11
Prije 6 godina adaptirao sam stan, uveo centralno i naravno spojio kombi-bojler tamo gdje je bio stari plinski. Centralasi koji su to radili nisu uopce spominjali dimnjacara, a ja kao laik nisam imao pojima da doticni treba dati atest za dimnjak. Da ne duljim, dimnjacar je redovito 2 puta godisnje pregledavao dimnjak i nije nis rekao - i tako 5 godina. Promjenio se dimnjacar i digao veliku frku, poslao nalog u plinaru da mi iskljuce plin, uglavnom do toga nije doslo i ja sad hocu od njega odgovor kaj da radim. Uglavnom, na istom dimnjaku smo susjeda i ja, a drugih u zgradi nema slobodnih. Susjeda ima obicni plinski bojler, a ja kombi-koji se po misljenju dimnjacara ne bi uopce smio koristiti u starim zgradama. Znaci svaki kombi-bojler na jedan dimnjak. Ok, ali dimnjaka slobodnih nema. Sad dimnjacar izbjegava mene a i ja njega. Pitanje je samo kad bu me opet prijavio plinari. Ima li neko kakav konstruktivan prijedlog?

java rab
22.04.2008., 18:56
hvala vam na lipom odgovoru ali ništa od toga,ide stara cigla ali bi volio znati da li ima neka mijera koliko uzidati visoko jer nije baš dobro da je i previsoko jer neće dobro vući.:top:

Codegun
23.04.2008., 08:53
hvala vam na lipom odgovoru ali ništa od toga,ide stara cigla ali bi volio znati da li ima neka mijera koliko uzidati visoko jer nije baš dobro da je i previsoko jer neće dobro vući.:top:

dimnjak što je viši bolje vuče, zato jer nastaju veće razlike u tlakovima, na tom principu i funkcionira dimnjak.

maksica6
23.04.2008., 13:03
Najbolje fasadni plinski bojler ,za njega treba samo rupa kroz zid,i rijesen je problem dimnjaka,i netrebate vise dimnjacara u stanu.

Lii
23.04.2008., 13:50
Da to i ja mislim, ali glupo mi je kupovati novi bojler + do zida tj. fasade imam bar 4,5 m od sadasnjeg bojlera pa ne znam da li se moze povuci tako dugacak fasadni dimnjak ili moram sve razbucati i postaviti bojler u spavacu? Iz kupaone ne mogu probiti otvor za dimnjak jer ide na zajednicki hodnik. Sve u svemu sranje.

java rab
25.04.2008., 16:52
ok hvala ti na odgovoru
a reci mi koliko bi ga trebao onda otprilike uzidati visoko ja sam ga uzidao 1.50 cm plus sada ide krović od stare kupe i to je to:top:

supher mali
25.04.2008., 23:16
da ne otvaram nov topik. s dimnjacima nisam imao nikad posla.. nego za sporet na drva. recimo da se radi samo o prizemici. jel dovoljno samo metalni cijevasti ispuh izvesti ili da kupim gotovu okruglu opeku za dimnajke i slozim? ciglat mi se ne da...

e sad kako izesti gore zavrsni dio sto je u zraku? ima li filozofije? vazno je samo da kisa ne ulazi?

Stari Zeke
07.06.2008., 10:41
Pozdrav svima!
Zanima me koja je procedura oko postavljanja dimnjaka.
Imam prema projektu Schiedel fi20, biti će visine cca 7m. To se karikirano kupe gotovi elementi i poslažu ko lego kockice ili je stvar kompliciranija? Da li su potrebni i kakvi atesti dimnjačara?

Zanima me koliko bi koštala gornja priča ključ u ruke. Hvala! :top:

Akrap
07.06.2008., 11:59
kupiš elemente,

onda ga zidar uzida,

dimnjak sam po sebi ima atest

sasase
07.06.2008., 14:29
kupiš elemente,

onda ga zidar uzida,

dimnjak sam po sebi ima atest

greska

prije zidanja bi bilo dobro da znas kakvu pec ces stavit na temelju toga znaci jel bu na drva ,plin, loz ulje , kad to znas odreduje se fi i visina i iz kakvog materijala ce bit

sto se tice atesta taj ce ti izdat dimnjacar u tvojem kvartu

3007
07.06.2008., 15:17
Samo jedno pitanje:čemu zidar? Elementi Schiedel dimnjaka se povezuju mortom 2-3 kante (betonski plaštevi) odnosno specijalnim kitom - 1-2 tube(šamotne cijevi), između se ugrađuje izolacija od mineralne vune. Svoj prvi (i za sad jedini), doduše fi 14, visine 6m, sazidao sam za oko 3 sata. Najvažnije je napraviti dobre temelje, sama gradnja je idealan posao za samogradnju (mišljenje utemeljeno na vlastitom iskustvu).

Zvon
09.06.2008., 07:40
Samo jedno pitanje:čemu zidar? Elementi Schiedel dimnjaka se povezuju mortom 2-3 kante (betonski plaštevi) odnosno specijalnim kitom - 1-2 tube(šamotne cijevi), između se ugrađuje izolacija od mineralne vune. Svoj prvi (i za sad jedini), doduše fi 14, visine 6m, sazidao sam za oko 3 sata. Najvažnije je napraviti dobre temelje, sama gradnja je idealan posao za samogradnju (mišljenje utemeljeno na vlastitom iskustvu).

Ako si dovoljno jak da podižeš elemente :mig:

sasase
09.06.2008., 08:39
ak je dimnjak vanjski onda samo sastavit i poljepit nije dovoljno treba ga ozbukat i po mogucnosti termicki izolirat jer ti blokovi su predvideni da su unutar kuce i ako su vani onda jim je izolacija potrebna

Zvon
09.06.2008., 08:52
ak je dimnjak vanjski onda samo sastavit i poljepit nije dovoljno treba ga ozbukat i po mogucnosti termicki izolirat jer ti blokovi su predvideni da su unutar kuce i ako su vani onda jim je izolacija potrebna

Netreba ga izvana izolirati, jer je vuna između cijevi i vanjskog plašta. Postoje vanjski završni elementi u obliku cigli, koji se ne žbukaju.
http://img411.imageshack.us/img411/1484/dimnjakkl8.jpg (http://imageshack.us)

Lee Champa
09.06.2008., 08:57
Čudno, a nitko ne spominje temelj, koji treba nositi tonu elemenata:D
Čudno, ali nitko ne spominje armaturu u kutevima vanjskih elemenata.:D
A to spada u zajebanije stvari jer se mora nadovarivati svakih metar-dva:D

Zvon
09.06.2008., 09:20
Čudno, a nitko ne spominje temelj, koji treba nositi tonu elemenata:D
Čudno, ali nitko ne spominje armaturu u kutevima vanjskih elemenata.:D
A to spada u zajebanije stvari jer se mora nadovarivati svakih metar-dva:D

Temelj - cca 1m2 betona na dubinu temelja :top:

Armatura - nad svakim drugim-trećem vanskim plaštom upiknuta rebrasta šipka u zid i zamortana između dva plašta :top:

Armatura u kutevima vanjskih elemenata - gurnute 4 rebraste šipke cca 1.5m duge i zalijane cementnim mortom. Nakon toga gurnute još 4 šipke, s preklopom cca 1/2metra. I opet zalijane cementnim mortom, bez zavarivanja :D:top:

sasase
09.06.2008., 15:40
Netreba ga izvana izolirati, jer je vuna između cijevi i vanjskog plašta. Postoje vanjski završni elementi u obliku cigli, koji se ne žbukaju.
http://img411.imageshack.us/img411/1484/dimnjakkl8.jpg (http://imageshack.us)

dapace tvoja slikica pokazuje dimnjak koji je u vecini svoje visine unutar kuce gde je temperatura koja je potrebna za uzgon ostala nepromjenjena i lako se savladava tih 2 m koja nisu toliko dobro izolirana u velikoj vecini projektanti i arhitekti ucrtaju dimnjak unutar kuce i onda sve sto o dimnjacima pise se bazira na toj pretpostavki
posto se cesto kod nas rade adaptacije dimnjak na kraju zavrsi vani e tu njegova osnovna izolacija nije dovoljna

Robija
20.06.2008., 11:02
Mogu li se na vanjski dimnjak (dimnjak u potpunosti izveden izvan kuce) promjera 120 mm prikljuciti 2 plinska bojlera (centralno i protocni) ili postoje nekakve odredbe o dimnjacima i prikljucku na dimnjak.

Da pojasnim - stavio bih izvan kuce (od poda do iznad sljemena krova) dimnjak od metalne cijevi fi 120 oblozen staklenom vunom i sve to obloziti limom.

Stari Zeke
21.06.2008., 15:55
Fi20 recimo, nekih 8m visoko - koliko košta cijela priča, dakle elementi, postavljanje, atest.... Dakle do puštanja u pogon? Hvala!:top:

uplakani
21.06.2008., 18:09
37 000 kuna minimummmmm

bricki
22.06.2008., 21:33
Nemoj Schiedel stavljat.Ima istih takvih dimnjaka a upola jeftinijih.Ja sam baš pokupio neke ponude.Ima i čeških i taljanskih proizvođača koji su upola jeftiniji a ista je kvaliteta,300 kn metar plus ako imaš jedna vrata i rozetu na dimnjaku taj metar je 400 kn. to su ti okvirne cijene.Nemoj Schiedel ,skup je ko suho zlato.Tebe bi dimnjak došao odprilike 2700 kn + posao izgradnje + puđtanje u pogon.eto

JoZ@
22.06.2008., 21:39
Fi20 recimo, nekih 8m visoko - koliko košta cijela priča, dakle elementi, postavljanje, atest.... Dakle do puštanja u pogon? Hvala!:top:

kaj se ti neces grijat na plin :confused:

amater_total
22.06.2008., 22:13
37 000 kuna minimummmmm

Nadam se da to ne govoriš iz iskustva, jer bi te netko za te novce dobro "oženio"...

amater_total
22.06.2008., 22:19
Mislim da bi mogao kompletan dimnjak s elementima iz Poznanovca http://www.pgm.hr/hrv/index.php?k=tvrtka&s=kontakt složiti za oko 1.000 eura.
Osim elemenata treba ti nekakav specijalni kit za spajanje, pa ruke, pa kapa na vrhu, opšavi na krovu , dimnjačarski atest i ostalo...

Stari Zeke
23.06.2008., 05:26
kaj se ti neces grijat na plin :confused:

Bum, ali ovo bu za kamin u dnevnom :)

Zvon
23.06.2008., 07:07
Zeke, kupi Schiedel. Zaboravi triper varijante.
Ja sam to napravil prije dvije godine. Išel sam u PGM Poznanovec, skupljal ponude od lokalnih trgovina, i na kraju mi je gotovo najjeftinija bila Schiedel-ova ponuda.
Kupil sam dva kompleta: jedan za unutra 7m i jedan za van od 1.5m. Na paleti dobiješ sve, uključivo i mort za spajanje plašteva i kit za spajanje cijevi, završnu ploču i rozetu.
Ovi ostali ti mogu biti jeftiniji ako ne kupuješ oblogu za cijevi od kamene vune, jer ona košta nekih 1500kn.
Nemoj šparati na tome, jer zamijeniti dimnjak ti bu puno skuplje nego kupiti pošteni na početku.
U nekoj temi dolje niže imaš i sliku mojega iznad krova.

I mogu ti preporučiti firmu BMD stil; imaju ti trgovinu u Soblincu. Meni su iz Bedenice dostavili doma bez naknade (nekih 30km u jednom smjeru), a uz to su i bili najjeftiniji.

LunarConspiracy
23.06.2008., 08:54
Ja sam to napravil prije dvije godine. Išel sam u PGM Poznanovec, skupljal ponude od lokalnih trgovina, i na kraju mi je gotovo najjeftinija bila Schiedel-ova ponuda.
Kupil sam dva kompleta: jedan za unutra 7m i jedan za van od 1.5m. Na paleti dobiješ sve, uključivo i mort za spajanje plašteva i kit za spajanje cijevi, završnu ploču i rozetu.
Ovi ostali ti mogu biti jeftiniji ako ne kupuješ oblogu za cijevi od kamene vune, jer ona košta nekih 1500kn.
Nemoj šparati na tome, jer zamijeniti dimnjak ti bu puno skuplje nego kupiti pošteni na početku.

I mogu ti preporučiti firmu BMD stil; imaju ti trgovinu u Soblincu. Meni su iz Bedenice dostavili doma bez naknade (nekih 30km u jednom smjeru), a uz to su i bili najjeftiniji.

I koliko je to na kraju koštalo :kava:

LunarConspiracy
23.06.2008., 08:58
Nemoj Schiedel stavljat.Ima istih takvih dimnjaka a upola jeftinijih.Ja sam baš pokupio neke ponude.Ima i čeških i taljanskih proizvođača koji su upola jeftiniji a ista je kvaliteta,300 kn metar plus ako imaš jedna vrata i rozetu na dimnjaku taj metar je 400 kn. to su ti okvirne cijene.Nemoj Schiedel ,skup je ko suho zlato.Tebe bi dimnjak došao odprilike 2700 kn + posao izgradnje + puđtanje u pogon.eto

Molio bih neki link gdje se mogu pogledati te alternativne ponude !

Zvon
23.06.2008., 10:26
Oko 4700kn, mislim, za 8.5m duljine, fi 180mm.

Stari Zeke
23.06.2008., 12:15
hvala!

ravnalo
23.06.2008., 14:56
a da pitaš dimnjačara, koji ti mora dati dozvolu:rolleyes:

Lee Champa
23.06.2008., 16:46
Ajd razmisli o inox cijevi+izolacija (ne o inox elementima-onim po 1 m):top:

davor_sk
23.06.2008., 18:10

I ja sam tražio neke alternative i jeftiniji su zato jer nemaju nešto što u Schiedel kompletu dobiješ , npr, kamenu vunu za izolaciju cijevi, posudu za kondenzat i sl. Još mi je negdje najbliža bila ponuda od PGM-a, ali kod njih je problem u dostavi. Čak sam našao i jednu trgovinu koja radi s njima blizu mene, ali mi nisu htjeli naručiti ove "dodatke" - vunu i posudu za kondenzat :confused: To mi nikako nije bilo jasno zašto, a njihov je odgovor da oni to ne naručuju?!

Na kraju sam kupio Schiedlov UniPlus 16 kit dimnjak di dobiješ sav materijal na jednoj paleti za 7m dimnjaka = 3500kn.

Zeke, budući si iz mojeg kraja najpovoljnije cijene je prošle godine imao Mercator u VG ... za dostavu (18km) sam dao još 100kn.

uplakani
24.06.2008., 09:06
Bum, ali ovo bu za kamin u dnevnom :)

bez veze jer to ti je za kamin mali promjer , kroz njega se ne može djed božićnjak spustiti, nema šanse:rofl:

šalu na stranu , očito je da nisi apsolvirao problem dimnjaka za kamin jer on se tako ne zida

Stari Zeke
24.06.2008., 09:23
bez veze jer to ti je za kamin mali promjer , kroz njega se ne može djed božićnjak spustiti, nema šanse:rofl:

šalu na stranu , očito je da nisi apsolvirao problem dimnjaka za kamin jer on se tako ne zida

Nego kako? Ne pali klasika Schiedel fi18 ili fi20?

Codegun
24.06.2008., 09:49
ja sam po zimi probao kuriti kamin na Schiedel fi 20 i visine od kamina do krova od oko 7m i vuče ko blesav. Samo to napravi nemaš beda.

uplakani
24.06.2008., 10:11
ja sam po zimi probao kuriti kamin na Schiedel fi 20 i visine od kamina do krova od oko 7m i vuče ko blesav. Samo to napravi nemaš beda.

a koliki ti je kamin ? Koliko meteri drva stane u njega??

pošto si samo probao očito je da nemaš neko značajnije iskustvo koje bi bilo relevanto Raznih neprilika ima i kad sve prođeš onda možda

uplakani
24.06.2008., 10:12

e hebiga ti si poznat da čekaš sve na tacni, neće moći, daj si malo truda pa da i mi nešto od tebe naučimo

amater_total
25.06.2008., 15:12
Uplakani je od pomoći kao i obično.
Ja isto ne vidim u čemu bi bio problem sa schidelom.

uplakani
25.06.2008., 16:02
Uplakani je od pomoći kao i obično.
Ja isto ne vidim u čemu bi bio problem sa schidelom.

imam susjeda koji je poput vas ozidao dimanjak od podruma do iznad krova i na njega prikeljio kamin Kad ono oš malo sutra da radi u svim vremenskim uvijetima kak se spada Došo jedan stručnjaki i veli on njemu da se tako dimnjak za kamin ne zida Susjed je od tog doba u teškoj depresiji jer kamin može paliti jedino kad su tlakovi i vjetrovi u točnom odnosu Ak se zezne puna kuća mu je dima :rofl:

budala se uči na svom a pametan na tuđem iskustvu

sasase
25.06.2008., 19:06
uplakani

a kaj je onda bolje od Schiedel ?
da mi je znat kaj je taj biser od majstora za kamine reko

shteva
25.06.2008., 19:13
PGM Poznanovec...dobri dimljaci....

a jeftiniji...

exAzriel
25.06.2008., 19:33

bitno ti je samo koliko je centimetara iznad visine sljemena na krovu.
Ima neki standard kojeg ja neznam.
Ako to nemaš u projektu, pitaj svoga dimnjačara, i on će ti reči!

sasase
25.06.2008., 19:50
ako dimnjak ide kroz sljeme onda mora prelazit min 40cm iznad ako je nize onda se visina progresivno spusta ali u praksi je najbolje da prelazi sljeme a opet je i ovisno o ostalim objektima ako su vislji od samog dimnjaka sve u svemu cesto je to lutrija
zeke govoris kamin na kaj mislis otvoreni kamin ili kak cesto ovde mesaju kalijevu pec sa pojmom kamin sve je ovisno kaj ces prikopcat
u pravilu sve kaj je na kruta goriva iziskuje bar fi 180

exAzriel
25.06.2008., 19:54
ako je nize onda se visina progresivno spusta
to je česta greška.....
ali u praksi je najbolje da prelazi sljeme
to je ispravno...
usput nadam se da na taj dimnjak nebu plinsku peć priključio.....

davor_sk
25.06.2008., 20:18
bitno ti je samo koliko je centimetara iznad visine sljemena na krovu.
Ima neki standard kojeg ja neznam.
Ako to nemaš u projektu, pitaj svoga dimnjačara, i on će ti reči!

Imaš na stranicama od PGM-a objašnjenu teoriju koliko dimnjak mora biti iznad krova zavisno o udaljenosti od sljemena.

davor_sk
25.06.2008., 20:25

Pali i fi18 i fi20 samo moraš prema promjeru uzeti i ložište. U svakom katalogu od kamina ima i specifikaciju dimnjaka, tj. koliki je fi potreban za ispravan rad kamina. Za otvorene kamine ti treba minimalno fi20 ako se dobro sjećam, a neke manje zatvorene možeš spojiti i na fi16. Ako je moguće onda ti se dovod zraka u kamin rješava posebnim kanalom negdje kroz vanjski zid.

Samo da napomenem da nemam praktičnog iskustva sa kaminom (nisam ga još napravio u kući), ali ovo sam sve čuo od majstora koji grade kamine pa ne vjerujem da bi nešto prodavali, a da ti to kasnije dimi u kuću :)

uplakani
25.06.2008., 20:29
uplakani

a kaj je onda bolje od Schiedel ?
da mi je znat kaj je taj biser od majstora za kamine reko

nitko nije rekao da ima bolje od šidla, stvar je u načinu izgradnje i postavljanju dimnjaka Oni koji se razumiju u fluide znaju da svaka krivina može znatno utjecati na kvalitetu , velika je to "nauka" iza koje stoji ustvari višegodišnje iskustvo

sasase
25.06.2008., 22:29
to kaj spominjem progresivno spustanje dimnjaka napram krova je po tablicama i nije izmisljotina
al praksa pokazuje da je najbolje nadvisit sljeme
a kaj se tice krivina to vise ne spada u dimnjak, dimnjak je okomita cijev sve sto je izmedu njega i ogrijevnog tijela je dimovodna cijev koje cesto znaju imat koljena e svako koljeno od 90¨ stepeni donosi otpor u vrednosti jednog metra dimovodne cijevi i tu ljudi cesto grese i naprave sami sebi probleme
svaka pec iziskuje odredeni dimnjak

Mihac
25.06.2008., 23:30
....... ne vjerujem da bi nešto prodavali, a da ti to kasnije dimi u kuću :)

Uh, može dimiti u kuću itekako, pa i da postaviš dimnjak i metar iznad sljemena krova.
Imao sam u staroj kući jedan veliki kamin u boravku i bio sam presretan s njim jer su u njega išle polovice klada, a grijala se cijela kuća, a u početku dimnjaka sam imao spiralne cijevi za toplu vodu i cirkulacionu pumpu koja mi je tjerala vodu u dva radijatora.
Sve je bilo savršeno dok susjed nije digao kat, a od onda mi se skoro redovito znalo dimiti, a prestalo je samo kad sam naložio do daske.
Pozvao sam jednog starog majstora koji mi je rekao da se to dešava zbog nekog vrtloženja zraka između susjedove i moje kuće i da mi na tom mjestu kamin ne bude više radio sve dok ne dignem dimnjak puno više gore.
Odustao sam od toga, a u drugoj kući sam ga htio postaviti, imam idealne uvjete, ali sam zeznuo sa električnim instalacijama na tom zidu i s plinskim cijevima.

Lee Champa
26.06.2008., 09:38
VISINA I PROMJER DIMNJAKA OVISI SAMO O SNAZI PEĆI:kava:
Nigdje u formulama nisam vidio ukupnu visinu kuće:ne zna:

sasase
26.06.2008., 11:02
VISINA I PROMJER DIMNJAKA OVISI SAMO O SNAZI PEĆI:kava:
Nigdje u formulama nisam vidio ukupnu visinu kuće:ne zna:

to ti stoji ako postavis dimnjak sred livade i prikopcas pec
po tablicam mi je dimnjak fi 16 visine 6 metri dovoljan taman da mi izade na tavan i kaj sad
a drugo recimo danasnje peci na kruta goriva (sistem pirolize --uplinjavanja )
su jako ovisne o tocnim dimenzijama koje traze i to se ti vise na poudara sa tablicama koje su napisane
dimnjak je u pocetku rada ovisan o svojem vlastitom propuhu dok se na stvori prilikom kurenja termicka razlika a vreme dok se to ne stvori je uvjek kriticno ako ga je premalo i tome jos utjece vanjski faktor a to je vrtlozenje vjetrova oko krova onda imas veliki problem
moje iskustvo govori da sve tablice koje su napisane do sad su u pravilu uvjek premale za donekle siguran rad
lako je resavat ako dimnjak vuce previse ali ako ne onda imas veliki problem

Zvon
26.06.2008., 11:29
A kaj je sa znojenjem radi toga kaj je preveliki dimnjak, pa ga moraš imati stalno prigušenoga i ne stigne se dobro zagrijati?

sasase
26.06.2008., 16:34
prije ces imat problema sa sa premalim dimnjakom nego prevelikim a kondez je navise puta uzrokovan
losom izvedbom dimnjaka i to u djelu koji se tice izolacije ( sto je ucestalo kod kopija schiedela )nepravilni kurenjem ,sa drvima koje imaju preveliki postotak vlage

Renata
26.06.2008., 20:08
Mi imamo u projektu dimnjak Schiedel 18 cm promjera. Takav bi nas koštao oko 6500 kuna minimalno.
Dimnjak visine 8 metara. A uzeli smo od neke druge firme i košta nas duplo manje. Ma za dimnjak je najvažnije da ima atest. Nije bitno koje je marke.

sasase
26.06.2008., 20:47
tocno najbitnije je da ima atest a onda imamo svake godine 15 do 20 smrtnih slucajeva radi neadekvatnih dimnjaka:s:s

davor_sk
26.06.2008., 21:45
Uh, može dimiti u kuću itekako, pa i da postaviš dimnjak i metar iznad sljemena krova.
Imao sam u staroj kući jedan veliki kamin u boravku i bio sam presretan s njim jer su u njega išle polovice klada, a grijala se cijela kuća, a u početku dimnjaka sam imao spiralne cijevi za toplu vodu i cirkulacionu pumpu koja mi je tjerala vodu u dva radijatora.
Sve je bilo savršeno dok susjed nije digao kat, a od onda mi se skoro redovito znalo dimiti, a prestalo je samo kad sam naložio do daske.
Pozvao sam jednog starog majstora koji mi je rekao da se to dešava zbog nekog vrtloženja zraka između susjedove i moje kuće i da mi na tom mjestu kamin ne bude više radio sve dok ne dignem dimnjak puno više gore.
Odustao sam od toga, a u drugoj kući sam ga htio postaviti, imam idealne uvjete, ali sam zeznuo sa električnim instalacijama na tom zidu i s plinskim cijevima.

Znam da se uvijek može dogoditi da dim krene u krivom smjeru, ali ako se to događa stalno onda je negdje gadno zeznuto. Ako je neki vanjski čimbenik kao što si opisao onda možeš sjesti i plakati, a ako vani nema nikakvih zgrada i zračnih vrtloženja onda možeš na red pozvati majstore (iako je i to u našoj državi samo fiktivna stvar - rijetki su majstori koji će priznati grešku).

Mihac
27.06.2008., 00:06
- rijetki su majstori koji će priznati grešku).

Tu se bez pogovora slažem s navedenim.
Međutim meni je par godina sve radilo kako spada,pa čak i na sirove cjepanice i onda sam si za gušt naručio iz Lipika zaobljena stakla ( jedno je puklo zbog prevelike temperature, valjda , pa sam dobio drugo) i nikad se nije osjećao dim u prostoriji sve dok moj susjed nije podigao kat.
Hebiga, s njegovim katom odoše i moja toplina i ugođaj, ali sam si danas gruntao što ne bih izbjegao plinsku i električnu instalaciju pa dimnjak postavio s vanjske strane i učvrstio ga s ankerima za zid (još nemam fasadu).
Nekak mi je štimung kamina daleko kvalitetniji od bilo kojeg grijanja.

Renata
28.06.2008., 06:07
tocno najbitnije je da ima atest a onda imamo svake godine 15 do 20 smrtnih slucajeva radi neadekvatnih dimnjaka:s:s

mislim da ne bi smio biti tako negativan. pa ne možeš reći da je schiedel jedino što valja na ovom svijetu! ima i drugih proizvođača jednako kvalitetnih, ali nemaju to ime.... http://www.pgm.hr/hrv/index.php. duplo je jeftinije od schieda. mi ćemo imati njihov dimnjak za kamin, aglavno grijanje je ionako na fasadni bojler.

Zvon
28.06.2008., 07:01
mislim da ne bi smio biti tako negativan. pa ne možeš reći da je schiedel jedino što valja na ovom svijetu! ima i drugih proizvođača jednako kvalitetnih, ali nemaju to ime.... http://www.pgm.hr/hrv/index.php. duplo je jeftinije od schieda. mi ćemo imati njihov dimnjak za kamin, aglavno grijanje je ionako na fasadni bojler.

U konačnici, ako ga napraviš sa svim kao Schiedel, koštal bu jednako. To sam već prije napisal...

Renata
28.06.2008., 07:18
Zvon: moj dimnjak će imati dimovodnu cijev 18 cm i ventilacijski kanal. takav kod schiedla košta 800 kuna/m1, a kod poznanovca 400 kn/m1.
i to je takva cijena...... kaj ti znači sa svim da ga napravim? imat će sve što dimnjak treba imati.

sasase
28.06.2008., 09:01
Renata
nisam negativan samo po tome kaj vidim okolo kako rade te dimnjake rade jih napola jer po opcoj logiki dovoljno je postavit cjev blokove i to je to a schiedel preferiram samo iz razloga sto je u kopletu sve kaj je potrebno makar sam vidio pametnjakovica koji su i original sazidali bez nekih stvari koje su bile u kompleti ko kvazi to netreba
dimnjak nije nekakva znanost samo je problematika velika ako ne radi kako smo hteli a sanacija je po obicaju skuplja nego prvobitna kvalitetna izgradnja
a kaj se tice firme koju preferiras njihovi unutrasnji uloski nisu niti pol toliko dobri koliko od schiedela

Renata
28.06.2008., 13:21
a kaj se tice firme koju preferiras njihovi unutrasnji uloski nisu niti pol toliko dobri koliko od schiedela

moram priznati da ne znam te nedostatke, ali dobili smo preporuku za taj da je jeftiniji a isto dobar. što je to uložak? uostalom, što može biti manjkavo kod dimnjaka? jer meni je to isto kao rasprava wienerberger ili neka druga cigla. jer svaka cigla će trajati cijeli moj životni vijek i neće bit problema.
što sve može bit manjkavo kod dimnjaka?
npr. imam prijatelje koji se već nekoliko godina griju na dimnjak izgrađen od obične cigle. i sve im je u redu.

Zvon
29.06.2008., 12:41
Renata, ako nekaj neznaš, nemoj onda drugima govoriti da je nekaj bolje i jeftinije. Pročitaj još jednom kaj sam prije napisal:

"Zeke, kupi Schiedel. Zaboravi triper varijante.
Nemoj šparati na tome, jer zamijeniti dimnjak ti bu puno skuplje nego kupiti pošteni na početku."

Zakaj je PGM jeftiniji?
- nema vunu kao izolator, već samo špagu za centriranje
- nema donju posudu za kondenzat
- nema rešetke
- nema završnu inox cijev
- nema završnu ploču
- betonski elementi nemaju kanale za sušenje vune
- nema morta za spajanje elemenata
- nema kita za spajanje cijevi

Jasno, kad kupuješ samo dio, onda ispada jeftinije. No kad još kupiš sve dodatke koji su opisani, cijena je podjednaka (uključivo i vozikanje i traženje onoga čega nemaš a treba ti).
I nije važno koliko nekaj košta kad kupuješ, već koliko košta postavljeno. Također i omjer uloženo-dobiveno.

davor_sk
29.06.2008., 15:29
Potpisujem ovaj post jer sam prošao istu priču i došao do istog zaključka. Dodao bih samo još stavku transporta do gradilišta jer cijena dobivena u Poznanovcu je fco skladište Poznanovec (cca. 60-70km od ZG; ja sam još 30km dalje od ZG pa sam imao oko 100km). Ako nekome platiš da ti to doveze nećeš proći ispod 500-700kn što također treba uzeti u računicu (za Schiedel kojeg ima skoro u svakoj trgovini građ. materijala sam transport platio 100kn).
Ne navijam za Schiedel, već za optimalnu varijantu.

Renata, stavi si sve troškove, pluseve i minuseve na papir pa onda odluči koja je solucija isplatljivija.
Ako će taj dimnjak biti u upotrebi jednom godišnje ili nikada onda ti može proći i ova varijanta sa opekom.

Stari Zeke
29.06.2008., 15:49
Zvon, Davor - hvala na konkretnim odgovorima! Nema dvojbe, Schiedel je izbor.

Lee Champa
30.06.2008., 14:32
to ti stoji ako postavis dimnjak sred livade i prikopcas pec po tablicam mi je dimnjak fi 16 visine 6 metri dovoljan taman da mi izade na tavan i kaj sad
a drugo recimo danasnje peci na kruta goriva (sistem pirolize --uplinjavanja )
su jako ovisne o tocnim dimenzijama koje traze i to se ti vise na poudara sa tablicama koje su napisane
dimnjak je u pocetku rada ovisan o svojem vlastitom propuhu dok se na stvori prilikom kurenja termicka razlika a vreme dok se to ne stvori je uvjek kriticno ako ga je premalo i tome jos utjece vanjski faktor a to je vrtlozenje vjetrova oko krova onda imas veliki problem moje iskustvo govori da sve tablice koje su napisane do sad su u pravilu uvjek premale za donekle siguran rad
lako je resavat ako dimnjak vuce previse ali ako ne onda imas veliki problem

Logika! OK. Imaš kuću prizemnicu.
Svi oko tebe imaju dvokatnice.
Koliko visok dimnjak moraš imati na kući? Jel ovisi o susjedima ili kilovatima tvoje peći?
Da bi dimnjak, na ovim temperaturama, "povukao" - ja zapalim papir u njemu:top:

uplakani
30.06.2008., 16:15
a zakaj se nitko nije osvrnio na to da kamin i plastična stolarija ne idu zajedno ??

Mihac
30.06.2008., 16:29
a zakaj se nitko nije osvrnio na to da kamin i plastična stolarija ne idu zajedno ??
Dobro.
No, zašto bi se netko osvrnuo na taj detalj?
Pretpostavljamo da ljudi imaju normalnu stolariju u što ulazi i ALU i PVC stolarija i da imaju normalne izvođače radova.

Osobno s PVC stolarijom nisam imao apsolutno nikakvih problema ( nije kupljena u Pevecu niti na nekoj akciji) , a niti su mi radili nadrimajstori u kući.

PVC stolarija i kamin nemaju nikakve veze s Schiedel dimnjakom, a niti s bilo kojim drugim dimovodom zlato moje :cerek:

uplakani
30.06.2008., 18:02
vid mihac, ak imaš pvc stolariju onda se podrazumjeva da ona brtvi 100%, Ak imaš šidl dimnajk na koji je priključena neka peć za centralno ili neki bojler onda je valjda to u nekoj nus prostoriji ili podrumu gdje možeš držati otvoren neki prozor

eee sad dolazimo do onoga zašto kamin i šidl ne idu skupa sa pvc stolarijom Ako želiš da ti kamin radi kak treba ( a tvoj nije radio iz tog razloga) onda ne smiješ imati hermetički zatvorenu prostoriju nego prostoriju u koju ulazi onoliko svježeg zraka koliko izađe na dimnjak Eee sad dolazimo do toga da ti onda ni ne treba pvc stolarija jer ak imaš kamin moraš držati jedan prozor otvoren eee sad dolazimo do toga da ti jesi imao kamin al nisi apsolvirao sve probleme koji su vezani uz njega a to te ne priječi da nam držiš predavanja :rofl:

no ima rješenje i za te probleme al velika je to "nauka"

exAzriel
30.06.2008., 18:09
eee sad dolazimo do onoga zašto kamin i šidl ne idu skupa sa pvc stolarijom Ako želiš da ti kamin radi kak treba ( a tvoj nije radio iz tog razloga) onda ne smiješ imati hermetički zatvorenu prostoriju nego prostoriju u koju ulazi onoliko svježeg zraka koliko izađe na dimnjak Eee sad dolazimo do toga da ti onda ni ne treba pvc stolarija jer ak imaš kamin moraš držati jedan prozor otvoren "

zato postoje PVC vrata sa reškima, i klapnama na donjem djelu....
to je kaj se tiče velike nauke......

sasase
30.06.2008., 19:56
odavno se ostavlja dovod zraka ispred ili ispod kamina znaci speljan je posebna cijev kroz koju moze doc potrebna kolicina zraka za normalno rad kamina
svaka loziona ili prostor gde je centralno ili plinski kombi bojler mora imat posebno izveden dovod zraka i to na nacin da se ga nemoze zatvorit ( osim kod fasadnih koji uzimaju zrak paralelno sa izlazom makar niti njih nemozes stavit kamo hoces )
danas je cilj da prozori dihtaju sto posto same rupe na pasticnoj stolariji su prdvidene za ocjedivanje kondenza koji se tvori na staklima
a samo prezracivanje prostora bi bilo najbolje imat izvedeno preko centralnog sistema prezracivanja u kombinaciji sa reprekutorom gde se moze iskoristit dio topline koja bi inace izasla u nepovrat
sve u svemu plasticna stolarija i dimnjaci nemaju veze jedno sa drugim

Mihac
30.06.2008., 20:35
vid mihac, ak imaš pvc stolariju onda se podrazumjeva da ona brtvi 100%, Ak imaš šidl dimnajk na koji je priključena neka peć za centralno ili neki bojler onda je valjda to u nekoj nus prostoriji ili podrumu gdje možeš držati otvoren neki prozor

eee sad dolazimo do onoga zašto kamin i šidl ne idu skupa sa pvc stolarijom Ako želiš da ti kamin radi kak treba ( a tvoj nije radio iz tog razloga) onda ne smiješ imati hermetički zatvorenu prostoriju nego prostoriju u koju ulazi onoliko svježeg zraka koliko izađe na dimnjak Eee sad dolazimo do toga da ti onda ni ne treba pvc stolarija jer ak imaš kamin moraš držati jedan prozor otvoren eee sad dolazimo do toga da ti jesi imao kamin al nisi apsolvirao sve probleme koji su vezani uz njega a to te ne priječi da nam držiš predavanja :rofl:

no ima rješenje i za te probleme al velika je to "nauka"

Ajde sad molim te provjeri što sam napisao u postu http://www.forum.hr/showpost.php?p=14688180&postcount=39 i zašto mi nije radio kamin kako treba, to je prvo, a druga je stvar da se kod mene ne igraju majstori,a niti nadrimajstori i da mi je stara kuća imala i zbog same pečnice u kuhinji revizioni otvor i izmjenjivač zraka, pa s tim nema veze PVC stolarija.

Druga stvar je da kamin ima sam po sebi dovod svježeg zraka iz vana da nebi trošio kisik u prostoriji, pa opet to nema veze s navedenim dimnjakom.

Molim te da obratiš pažnju na zaboldano i na koga se to uopće odnosi.

uplakani
01.07.2008., 05:06
odavno se ostavlja dovod zraka ispred ili ispod kamina znaci speljan je posebna cijev kroz koju moze doc potrebna kolicina zraka za normalno rad kamina

sve u svemu plasticna stolarija i dimnjaci nemaju veze jedno sa drugim

točnoooooo i taj posebni dovod zrak se radi od momenta kada je počela da se ugrađuje hermeto stolarija i kako onda nema veze jedno sa drugim ?

sasase
01.07.2008., 05:29
točnoooooo i taj posebni dovod zrak se radi od momenta kada je počela da se ugrađuje hermeto stolarija i kako onda nema veze jedno sa drugim ?

nije istina dovod zraka i se potrazuje i predpisuje odavno mislim da taj zakon datira jos od 60 tih godina zakon koji je bio u jugi je bio kopija zakona koji je u njemackoj a mislim da je taj jos uvjek na snazi
a to sto kod nas izmisljamo toplu vodu i radimo kako nam pase po sistemu da sve prilagodimo je druga prica
trend izgradnje nizkoenergetskih kuca je samo dodatno potvrdio potrebu za pridrzavanjem toga
a sto se tice kvalite dihtanja stolarije kvalitetna drvena stolarija je cak bolja i skuplja od plasticne

Zvon
01.07.2008., 06:41
...
a sto se tice kvalite dihtanja stolarije kvalitetna drvena stolarija je cak bolja i skuplja od plasticne
... a još i diše, te nema kondenzacije na zidovima :top:

uplakani
01.07.2008., 07:08
nije istina dovod zraka i se potrazuje i predpisuje odavno mislim da taj zakon datira jos od 60 tih godina

poseban dovod zraka(zakonom propisano) za čega, za kamine po kućama i to još 60 tih ?' Ne vjerujem jer nema nikakove razlike između kamina (koje onda nitko imao nije) i ostalih peći na kruta goriva

Ovdje nije riječ o kotlovnicama nego o kaminima u dnevnom boravku, no možda i jesi u prvu al nešto se ne sjećam da su do naših kaljevih peći bile postavljene neke cevke za zrak izvana

kad malo bolje razmislim , dovod svježeg zraka izvana, počeli su proizvođači da ugrađuju onog momenta kad su skorojevići počeli kamine da postavljaju u neke špajze od 20 m 2 Kad je dnevi boravak 300 m2 i visine 4 m onda nema veze

da ne zaboravim, drito zrak u kamin izvana je "ćuška govnetu" glede atmosfere i ugođaja Mora piriti na sve strane i ispod vrata i ispod prozora, ko u pećini

a najveći zločin je staviti neka staklena vrata , hebate ko da jedeš kremšnitu al kroz izlog

Mihac
01.07.2008., 14:26
......kad malo bolje razmislim , dovod svježeg zraka izvana, počeli su proizvođači da ugrađuju onog momenta kad su skorojevići počeli kamine da postavljaju u neke špajze od 20 m 2 Kad je dnevi boravak 300 m2 i visine 4 m onda nema veze

ne znam da li možeš ikako objasniti ovo što si gore napisao i kakve to uopće ima veze s navedenim dimnjakom u temi ??
Molim decidiraj navedeno t5ko su ti skorojevići, kakve su to špajze i čiji su to dnevni boravci po 300 kvadrata s 4m visine i kako to utiće na cijenu navedenog dimnjaka po dužnom metru :kava:

Stvarno te ne razumijem i čitam tvoje postove i po 10-ak puta, ali iz napisanog ne zaključujem apsolutno ništa osim sitnog provokatisanja i spamanja cijele teme.

uplakani
01.07.2008., 15:08
u najboljem filmu svih vremena "građanin kane" (sniman prem stvarnom liku i magnatu) mogli smo vrlo lijepo vidjeti kako izgleda dnevni boravak od 300 m2(čak i više) i kako izgleda jedan pravi kamin Svi vi koji u nekoliko kvadrata ubacite neke kvazi kamine sa staklenim vratima :lol: samo pokušavate glumatati gospodu i neke bogatune.

najbolji primjer ti je postavljač teme koji bi kamin al ga hebe cijena od nekih par tisuća kuna, kićeraj je kuljljlj :rofl:

a i ti si tu negdje sa staklenim vratima na kaminu :cerek:

Mihac
01.07.2008., 19:53
.....Svi vi koji u nekoliko kvadrata ubacite neke kvazi kamine sa staklenim vratima :lol: samo pokušavate glumatati gospodu i neke bogatune.

najbolji primjer ti je postavljač teme koji bi kamin al ga hebe cijena od nekih par tisuća kuna, kićeraj je kuljljlj :rofl:

a i ti si tu negdje sa staklenim vratima na kaminu :cerek:

Ipak bih ti priložio sliku glumatanja i kamina sa staklenim vratima :cerek: http://www.postimage.org/image.php?v=PqFNoKA , a kao što vidimo postoje i otvori za dotok svježeg zraka.
Vatrostalno staklo (kaljeno staklo) postoji zato da slučajno iskra ne frcne na tepih ili parket.
Kamin je oko 20-ak tisuća kuna.

btw:
Molim moderatora da zbog ovog posta koji nema veze s temom (ako ga smatra trolanjem ili spamom), ali je direktan odgovor u vezi s PVC stolarijom, odzračivanjem, dotokom zraka i velikom naukom, meni dodijeli karton, opomenu ili što sam več zaslužio ako nije u skladu s temom. Hvala...

uplakani
01.07.2008., 20:02
ti otvori koje vidiš nisu za dotok svježeg zraka već za cirkulaciju toploga kroz cijevi koji se nalaze oko kamina, eto

Codegun
02.07.2008., 07:50
ti otvori koje vidiš nisu za dotok svježeg zraka već za cirkulaciju toploga kroz cijevi koji se nalaze oko kamina, eto

onaj doljnji može biti ulaz zraka u ložište (iz sobe) a onaj gornji je izlaz toplog svježeg zraka koji je tu doveden kroz neki skriveni otvor.

uplakani
02.07.2008., 09:31
onaj doljnji može biti ulaz zraka u ložište (iz sobe) a onaj gornji je izlaz toplog svježeg zraka koji je tu doveden kroz neki skriveni otvor.

sve je moguće no zna se da kod ovako velikih ložišta zrak za sagorjevanje mora dolaziti izvan prostorije, o tome cijelo vrijeme i pričamo

uplakani
02.07.2008., 14:21
obrisano

Mihac
02.07.2008., 14:24
Djelom si u pravu :top:
U donjem dijelu je jedan dio za ložište, a drugi dio je spojen direktno van kuće na svježi zrak, a sve skupa je obučeno u knauf i zamaskirano s jednom rešetkom.
Gornji dio je spojen isto van kuće, a u onom obučenom dijelu iznad ložišta su montirane bakrene cijevi u spiralu za grijanje dva radijatora.
Inače sve radi savršeno, no dimnjak nesmije biti u presjeku manji od 20 cm i obavezno mora biti bar metar iznad sljemena krova.
Kod mene je sad susjed višlji i od prošle godine ga ne koristim, ali razmišljam da sve preselim u drugu kuću koja je 20-ak metara dalje.

exAzriel
02.07.2008., 14:25
demokracija je nepodnošljiva za one koji je ne razumiju u samoj suštini, nikome ništa ne branim i lijepo te molim da mi ne oduzimaš moje pravo da budem žestoko protiv kamina i sličnih gluposti kao što su inox ograde oko kuća Zašto jesam protiv već sam naveo al da ti ponovim : rasipanje energije, previše prašine i pepela po prostoriji , neopravdano visok trošak pravilne izgradnje , ponekad zna vrlo jako zadimiti

ti meni navedi bar jedan jaki argument zašto bi svako domaćinstvo u hr trebalo neizostavno imati takove nakazne uratke ??

ma koji si ti faktor u životu da bilo kome što braniš?
Ja sam nešto ovdje htio saznati novo o dimnjacima i kaminima jer sebi planiram nešto takvo.
Na cjelom topiku ima par savjeta, a ostalo je sve tvoje izdrkavanje i optuživanje ljudi da su snobovi.
Otvori si temu na filozofiji i filozofiraj oko toga koliko god hoćeš.
Ovdje pusti ljude da pitaju i razmjenjuju mišljenja.
Jebote ljudi se boje bilo kaj pitati da ne iskočiš ko razbojnik iza kakve busije i neupropastiš temu.
Pogledaj si malo kak završavaju teme di nabiješ svoju nosinu!
A usput si i pogledaj kak je počelo tvoje forumašanje.
Ti si rođena trollčina, nesocijalizirani tip koji kupuje malo pažnje upadima razbojnika!
Amen!

Codegun
02.07.2008., 14:30
ma koji si ti faktor u životu da bilo kome što braniš?
Ja sam nešto ovdje htio saznati novo o dimnjacima i kaminima jer sebi planiram nešto takvo.
Na cjelom topiku ima par savjeta, a ostalo je sve tvoje izdrkavanje i optuživanje ljudi da su snobovi.
Otvori si temu na filozofiji i filozofiraj oko toga koliko god hoćeš.
Ovdje pusti ljude da pitaju i razmjenjuju mišljenja.
Jebote ljudi se boje bilo kaj pitati da ne iskočiš ko razbojnik iza kakve busije i neupropastiš temu.
Pogledaj si malo kak završavaju teme di nabiješ svoju nosinu!
A usput si i pogledaj kak je počelo tvoje forumašanje.
Ti si rođena trollčina, nesocijalizirani tip koji kupuje malo pažnje upadima razbojnika!
Amen!

premda dotični nije mene dodirnuo u diskusiji moram priznati da se s ovime slažem jer i ja imam taj dojam

exAzriel
02.07.2008., 14:38
Djelom si u pravu :top:
U donjem dijelu je jedan dio za ložište, a drugi dio je spojen direktno van kuće na svježi zrak, a sve skupa je obučeno u knauf i zamaskirano s jednom rešetkom.
Gornji dio je spojen isto van kuće, a u onom obučenom dijelu iznad ložišta su montirane bakrene cijevi u spiralu za grijanje dva radijatora.
Inače sve radi savršeno, no dimnjak nesmije biti u presjeku manji od 20 cm i obavezno mora biti bar metar iznad sljemena krova.
Kod mene je sad susjed višlji i od prošle godine ga ne koristim, ali razmišljam da sve preselim u drugu kuću koja je 20-ak metara dalje.

znači koliko sam shvatio, sa zadnje strane kamina ima dovod svježeg zraka, i di onda ulazi, ispred kamina, u ložište, ispred ložišta?
to me zanima, jer bojim se kad bih stavio kamin , da bi napravio podtlak u sobi.
Mislim, imam drveni stolariju, ali jako dobro dihta, a baš da imam otvoreni prozor, ili da podrezujem vrata od sobe, nije mi baš rješenje koje bih htio imati....

Codegun
02.07.2008., 14:44
znači koliko sam shvatio, sa zadnje strane kamina ima dovod svježeg zraka, i di onda ulazi, ispred kamina, u ložište, ispred ložišta?
to me zanima, jer bojim se kad bih stavio kamin , da bi napravio podtlak u sobi.
Mislim, imam drveni stolariju, ali jako dobro dihta, a baš da imam otvoreni prozor, ili da podrezujem vrata od sobe, nije mi baš rješenje koje bih htio imati....

to najviše ovisi o konstrukciji ložišta. Moje jeftikaner ložište nema predviđeni ulaz svježeg zraka nego koristi zrak iz prostorije. U takvoj situaciji trebaš u sobu iza kamina ubacivati svježi zrak koji se grije oko ložišta i kroz gornju rozetu ulazi u sobu. Na taj način imaš svježi topli zrak a ložište to stalno vrti jer uvlači iz sobe zrak za gorenje. Ima dosta takvih ložišta. Tek ona skuplja i bolja imaju poseban dovod zraka za loženje i poseban za grijanje koji će ići u prostoriju.

uplakani
02.07.2008., 14:47

zahvaljujući meni si saznao sve što trebaš znati: dimnjak za kamin se ne zida od podruma nego počinje na etaži iznad, unaprijed moraš predvidejti mjesto odkuda ćeš "povući" zrak izvana kako ne bi ostao bez kisika u dnevnom boravku, pepela u dnevnom boravku ćeš imati na tone , kamin je takav veliki rasipnik energije da ga treba zakonom zabraniti,

ergo kamini jedino služe za slikanje, gledam jandrokovića i onu amerikanku , sjede ispre kamina i kao nešto pripovjedaju Zamisli kako bi bilo da recmo naš mesić dočeka buša ispred kamina Cijeli svijet diplomatski bi se pišao od smijeha

Mihac
02.07.2008., 14:48

Kamin je od gusa (lijevani) i imaš slične i u bauhausu i nekim drugim robnim kućama, a postavljen je na stare pune cigle (1:1) da bi bio malo iznad nivoa i ispod ložišta je ostavljen otvor direktno van zida, a onda sam postavio i jednu cijev (onu rebrastu od nape za kuhinju) isto van kuće dolje niže i spojio na istu rupu, pa tako da vuče friški zrak u ložište, a isto je spojeno i prema prostoriji (trebao bi pogledati kad ga budem rastavljao).
Onaj gornji dio je isto spojen prema van, a na otvorima sam postavio običan T komad cijevi koji viri izvan zida.

Podtlak u sobi baš i nećeš napraviti, jedino ti može slabo goriti ili će ti vračati dim u prostoriju dok se dimnjak ne zagrije (ako je loš dimnjak) ili ako imaš turbulenciju.

exAzriel
02.07.2008., 14:48
to najviše ovisi o konstrukciji ložišta. Moje jeftikaner ložište nema predviđeni ulaz svježeg zraka nego koristi zrak iz prostorije. U takvoj situaciji trebaš u sobu iza kamina ubacivati svježi zrak koji se grije oko ložišta i kroz gornju rozetu ulazi u sobu. Na taj način imaš svježi topli zrak a ložište to stalno vrti jer uvlači iz sobe zrak za gorenje. Ima dosta takvih ložišta. Tek ona skuplja i bolja imaju poseban dovod zraka za loženje i poseban za grijanje koji će ići u prostoriju.

ma kak sam ja mislio to napraviti...
napravim neki podest recimo visine 500 do 600 mm...
sa zadnje strane podesta na zidu složim dovod zraka iz vana, znači nekakve rešetke na zidu, odnosno ne rešetke nego klapne koje bi otvarao podtlak, sa prednje strane podesta, dvije rešetke da taj zrak ulazi u stan..tako nebih imao dojam da mi zrak hladi noge, a opet bi imao dovod svježeg zraka. Neznam jeli bi to tako šljakalo?
Mislim znam da one klapne na ulazu reagiraju i na najmanji ventilator u sobi, ali nisam ziher jel bi se otvarale u ovom slučaju, to me malo muči....

exAzriel
02.07.2008., 14:49
zahvaljujući meni si saznao sve što trebaš znati: dimnjak za kamin se ne zida od podruma nego počinje na etaži iznad, unaprijed moraš predvidejti mjesto odkuda ćeš "povući" zrak izvana kako ne bi ostao bez kisika u dnevnom boravku, pepela u dnevnom boravku ćeš imati na tone , kamin je takav veliki rasipnik energije da ga treba zakonom zabraniti,

ergo kamini jedino služe za slikanje, gledam jandrokovića i onu amerikanku , sjede ispre kamina i kao nešto pripovjedaju Zamisli kako bi bilo da recmo naš mesić dočeka buša ispred kamina Cijelim svije diplomatski bi se pišao od smijeha

znaš kaj, daj odjebi sa tim idiotarijama od mene.....

exAzriel
02.07.2008., 14:54
Podtlak u sobi baš i nećeš napraviti, jedino ti može slabo goriti ili će ti vračati dim u prostoriju dok se dimnjak ne zagrije (ako je loš dimnjak) ili ako imaš turbulenciju.

e sad mi je malo jasnije, ali imam pitanje baš kaj se tiče turbulencije...
Naime na kući imam kosi krov, bez sljemena.
E sad, dimnjak bi išao sa zadnje strane, normalno ne od etaže, nego od zemlje, di bi imao vrata za čiščenje.
Što me zapravo muči.
Ta zadnja strana kuće mi je okrenuta na jugo zapad.
A koliko sam upoznat, u ZG je najčešči i najjači vjetar sa sjevero istoka.
Ako sam krivo čuo ispravite me.
Po tablicama od prozvođača dimnjaka nigdje nisu uzeti u obzir takvi faktori.
A ako bi podigao dimnjak po tablicama, bojim se da bi u slučaju sjeveroistočnjaka turbulencija gušila dim i vračala ga nazad u sobu.
Neznam jel tko od vas zna što o tome, ili bih morao negdje angažirati stručnu osobu za to....

uplakani
02.07.2008., 14:54
Kamin je od gusa (lijevani) i imaš slične i u bauhausu i nekim drugim robnim kućama, a postavljen je na stare pune cigle (1:1) da bi bio malo iznad nivoa i ispod ložišta je ostavljen otvor direktno van zida, a onda sam postavio i jednu cijev (onu rebrastu od nape za kuhinju) isto van kuće dolje niže i spojio na istu rupu, pa tako da vuče friški zrak u ložište, a isto je spojeno i prema prostoriji (trebao bi pogledati kad ga budem rastavljao).

vrlo česta greška, zrak izvana mora proći preko "predgrijača" prije nego dođe u ložišti

Mihac
02.07.2008., 15:06
e sad mi je malo jasnije, ali imam pitanje baš kaj se tiče turbulencije...
Naime na kući imam kosi krov, bez sljemena.
E sad, dimnjak bi išao sa zadnje strane, normalno ne od etaže, nego od zemlje, di bi imao vrata za čiščenje.
Što me zapravo muči.
Ta zadnja strana kuće mi je okrenuta na jugo zapad.
A koliko sam upoznat, u ZG je najčešči i najjači vjetar sa sjevero istoka.
Ako sam krivo čuo ispravite me.
Po tablicama od prozvođača dimnjaka nigdje nisu uzeti u obzir takvi faktori.
A ako bi podigao dimnjak po tablicama, bojim se da bi u slučaju sjeveroistočnjaka turbulencija gušila dim i vračala ga nazad u sobu.
Neznam jel tko od vas zna što o tome, ili bih morao negdje angažirati stručnu osobu za to....

To bi kod tebe trebalo raditi ali pod uvjetom da nije neka zgrada naslonjena na tebe, odnosno blizu tebe kao ovaj moj kreten od susjeda koji mi se zalijepio na metar i pol i višlji je od mene (na staroj kući).
Vjetar kao vjetar te ne bi trebao zabrinjavati jer imaš onu kapu za dimnjak koju postaviš (zatvoreni dio) prema sjeveroistoku.
Normalno je da ti prva trećina dimnjaka mora ići od dna prostorije i da moraš imati revizioni otvor za čišćenje, kao i za eventualne padaline, jer bi po uplakanom to direktno išlo u kamin ili u prostoriju, a možda bi i trebao kao na dieselu postaviti pred grijače :lol:

exAzriel
02.07.2008., 15:10
To bi kod tebe trebalo raditi ali pod uvjetom da nije neka zgrada naslonjena na tebe, odnosno blizu tebe kao ovaj moj kreten od susjeda koji mi se zalijepio na metar i pol i višlji je od mene (na staroj kući).
Vjetar kao vjetar te ne bi trebao zabrinjavati jer imaš onu kapu za dimnjak koju postaviš (zatvoreni dio) prema sjeveroistoku.
Normalno je da ti prva trećina dimnjaka mora ići od dna prostorije i da moraš imati revizioni otvor za čišćenje, kao i za eventualne padaline, jer bi po uplakanom to direktno išlo u kamin ili u prostoriju, a možda bi i trebao kao na dieselu postaviti pred grijače :lol:

ma mene muči zapravo što sam sa sjevera ispod brijega, a na sjeverositoku je ispred mene prek puta ceste zgradurina....
mislim djed mi je bio dimnjačar, i stoputa mi je takve stvari objašnjavao, ali normalno me nisu onda zanimale.
Punica ima u svoj djelu kuće peć na drva, jer tako hoće, pa ponekad ima problema sa vjetrovima i turbulencijama, il ne vuče nikako, ili kad povuče ode metar drva taj čas...
zato to pitam....

Mihac
02.07.2008., 15:19
il ne vuče nikako, ili kad povuče ode metar drva taj čas...zato to pitam....

e, to je ono o čemu se treba pisati u ovoj temi.
Kvalitetan dimnjak mora imati i izolaciju (unutarnje cijevi šamot, i vanjski plašt, brtve, itd...) a tu dolazi i do važnosti presjek profila prema potrošaču i visina dimnjaka, pa bi recimo u tvom slučaju (ovo preko puta ti je sigurno nekih 20-ak metara) to sve radilo s Schiedel dimnjakom, a metar drva ode kad se zagrije zrak i dobije cug prema gore i sva toplina ode u kurac,a sigurno je zidan od 1:1 pune cigle kako se nekad zidalo.

dopuna:
Kod mene je sve radilo kako spada i malo mi je trošio drva i kad se vatra razgorjela otvorio sam vrata a u prostoriji je bilo prekrasno vruće i osjetio se miris drva, no kad je moj dragi susjed krknuo kat onda mi je jedino gorjelo ako sam imao otvorena vrata, no trošila su se drva to nije normalno a na početku sam morao otvoriti prozor dok ne povuče i dok se vatra ne razgori.

exAzriel
02.07.2008., 15:28
e,a sigurno je zidan od 1:1 pune cigle kako se nekad zidalo.

da je....
a plus toga kad je duže nepovoljni vjetar počinje dimnjak sliniti na spoju sa plafonom....
ja sam ga mislio presložiti, ali punica kak je tvrdoglava tvrdi da krov prokišnjava, pa i dalje troši drva dvaput više nego treba.....

Mihac
02.07.2008., 15:47
da je....
a plus toga kad je duže nepovoljni vjetar počinje dimnjak sliniti na spoju sa plafonom....
ja sam ga mislio presložiti, ali punica kak je tvrdoglava tvrdi da krov prokišnjava, pa i dalje troši drva dvaput više nego treba.....

Slini ti zbog hladnog mosta, a to je isti kurac kao i nadvoji nad prozorima i razlika u temperaturi pa se znoji. Gore ti je garant zacementiran spoj i nemaš onu okapnicu.
Nekad davnih godina sam imao neku salonitnu cijav kao dimnjak i peč na lož ulje, pa to je i slinilo i curilo i trošilo ložu, a cjela kuća je smrdjela i nekad se znao čak i poklopac dignuti i ona gar je letjela po cijeloj kući.
Peć je radila sve osim grijanja.
Ajde sad sam napredovao nakon toliko godina i učim na tuđim greškama, jer mi je nekako jeftinije :ne zna:
Ako trebaš rušiti samo pozovi, još mi se ruke tresu od hiltice :rofl: , ali osiguraj susjede i par gajbi hladne žuje.
Za zidanje tak visoko više nisam sposoban, a treba i skela i obavezni ankeri koje češ utiplati u postojeći zid da ti se dimnjak ne bude odvajao.

uplakani
02.07.2008., 16:12
dopuna:
Kod mene je sve radilo kako spada i malo mi je trošio drva i kad se vatra razgorjela otvorio sam vrata a u prostoriji je bilo prekrasno vruće i osjetio se miris drva, no kad je moj dragi susjed krknuo kat onda mi je jedino gorjelo ako sam imao otvorena vrata, no trošila su se drva to nije normalno a na početku sam morao otvoriti prozor dok ne povuče i dok se vatra ne razgori.

a dimnjak ti je ozidan , garant, od podruma jer da si ga ozidao kak treba ne bi imao ove probleme, Trebao si mene upoznati davno prije

uplakani
02.07.2008., 16:42
Gornji dio je spojen isto van kuće, a u onom obučenom dijelu iznad ložišta su montirane bakrene cijevi u spiralu za grijanje dva radijatora..

ovo ne može raditi ni pod razno, u radijatorima nemaš više od 25 stupnjava

sasase
02.07.2008., 16:47
da je....

imas dva nacina sanacije jedan koji je meni bolji
neznam jel ima toga tu dimnjak se sa posebnim svrdlom izbusi od gore na dolje i onda se umetnu cijevi od inoxa a u prostor oko cjevi se nasipa kvarcnog pijeska

drugi isto se izbusi dimnjak samo se onda sa posebnom masom u kojoj ima i samota oblozi unutrasnjst dimnjaka tom su nekad rekli slifanje dimnjaka ( masa za to se napravi tak da je polutekuca to se stavi u jutenu vrecu i provuce od ispod na gore i to onda zapunjava polako svaku pukotinu u dimnjaku i to se ponavlja dok ne dobis potpuno glatku povrsinu ) inace to je danas retkost

a kaj se tice vjetrova imas posebne kape koje imaju proreze oko sebe i funcijoniraju po principu venturijeve cjevi ali to u praksi nije bas onak kako obecavaju
za mene je najbolja varijanta pevec kako vjetar puse on se okrece prema vjetru i zatvoreni dio stiti od naleta vjetra a poluovalan oblik sa zadnje strane vec sa svojim obliko stvara potlak i izvlaci dim
ak planiras delat kamin i dovod zraka potegni jos jednu cijev fi 50 na nju onda prikopcas usisivac normalno prije toga posudu i mozes ocistit i usisat pepel brez zaprasivanja u prostoriji
kamini dans su vec postalu skoro i savrsenstvo imaju kontrolirano izgaranje doziranje zraka varijante na pelete avtomatsko paljene cesto se jih kombinira na nacin da imaju vodeni registar gde se visak topline sprema u rezevor topline ia dalje koristi to za podno grijanje

Mihac
02.07.2008., 16:58
ovo ne može raditi ni pod razno, u radijatorima nemaš više od 25 stupnjava
ajde molim te skini se s mene i ti valjda bolje znaš od mene u mojoj kući.
Jedino mi nije poznato zašto te moderator ostavlja kad uporno provociraš i trolaš apsolutno sve teme.

Prvo se nauči koliko ima stupnjeva iznad otvorenog plamena, a onda o protočnoj pumpi, snazi radijatora, dužini cijevi do radijatora, a onda komentiraj, a sada završi već jednom s provokacijama :kava:

exAzriel
02.07.2008., 17:07
imas dva nacina sanacije jedan koji je meni bolji
neznam jel ima toga tu dimnjak se sa posebnim svrdlom izbusi od gore na dolje i onda se umetnu cijevi od inoxa a u prostor oko cjevi se nasipa kvarcnog pijeska

drugi isto se izbusi dimnjak samo se onda sa posebnom masom u kojoj ima i samota oblozi unutrasnjst dimnjaka tom su nekad rekli slifanje dimnjaka ( masa za to se napravi tak da je polutekuca to se stavi u jutenu vrecu i provuce od ispod na gore i to onda zapunjava polako svaku pukotinu u dimnjaku i to se ponavlja dok ne dobis potpuno glatku povrsinu ) inace to je danas retkost

a kaj se tice vjetrova imas posebne kape koje imaju proreze oko sebe i funcijoniraju po principu venturijeve cjevi ali to u praksi nije bas onak kako obecavaju
za mene je najbolja varijanta pevec kako vjetar puse on se okrece prema vjetru i zatvoreni dio stiti od naleta vjetra a poluovalan oblik sa zadnje strane vec sa svojim obliko stvara potlak i izvlaci dim
ak planiras delat kamin i dovod zraka potegni jos jednu cijev fi 50 na nju onda prikopcas usisivac normalno prije toga posudu i mozes ocistit i usisat pepel brez zaprasivanja u prostoriji
kamini dans su vec postalu skoro i savrsenstvo imaju kontrolirano izgaranje doziranje zraka varijante na pelete avtomatsko paljene cesto se jih kombinira na nacin da imaju vodeni registar gde se visak topline sprema u rezevor topline ia dalje koristi to za podno grijanje

ovo si bum zapamtio pa ću uzeti u obzir kod mjenjanja dimnjaka...
moram si staviti na papir pa vidjeti kaj dobijem za tu lovu...
nego vidim da dosta znaš o dimnjacima, pa me zanima jedna stvar...
cendravi stalno tvrdi da dimnjak nesmije ići ispod etaže di se loži.
Koliko se ja sjećam, moj djed nikad nije htio dati atest ako dimnjak nije do podruma, i ako u podrumu nema vratašca, neznam možda sam zaboravio, al on je tvrdio da tako mora biti iz više razloga.
Prvo u dimnjak se nakupi preko zime katrana kojeg nije lako očistiti, nego se dimnjak mora paliti...
drugo lakše mu je osigurati cirkulaciju jer u podrumu nije biino ako je propuh.
i treće ne manje bitno, tko će normalan vaditi katran u dnevnojk sobi...
Možda to ima veze sa tehnologijom izgradnje, možda današnji dimnjaci ne trebaju takav postupak...
A vidim da znaš pa tebe pitam.

uplakani
02.07.2008., 17:08
vid mihac ako se radi o bakrenim cijevima onda je za predpostaviti da nisu u ložištu (a to znači da nemaš dovoljnu tempreturu) ako ti je pak netko postavio bakrene cijevi u samo ložište drito u vatru taj te gadno zajebo jer bakar u tim uvijetima nema šanse da preživi 5 dana Za ložišta i visoke temprature se postavljaju specijalne čeliče cijevi ako ne želiš poplavu u svojoj "vili" (virtualnoj)

Ajmo se dakle dogovoriti o čemu se točno radi i koga želiš preveslati svojim izmišljavanjima Mašta ti je bujna al manjkava :rofl:

u laži su kratke noge

Edgar
02.07.2008., 17:55
@ Mihac & uplakani

dečki, smirite strasti ili ćete na prisilni godišnji s foruma

sasase
02.07.2008., 17:57
iz prakticnih razloga je bolje da dimnjak pocne od podruma
1 temelj ( to ljudi cesto ne uzimaju u obzir da je to velika tezina skoncentrirana na malu povrsinu )
2 po obicaju je centralno u podrumu
3 ipak nase bolje polovice vise vole kad se napravi dar mar u podrumu nego sred dnevne sobe znaci radi ciscenja
da bi dimnjak dobio atest treba zadovoljavat neke norme opet ovisi za koji energent cemo ga koristit al u osnovi mora bit nepropustan za dimne plinove od dna do gor imat vratasca pri dnu za vadenje pepela cade , imat na tavanu vratasca za ciscenje dimnjaka u slucaju da nema mogucnosti ugradit takva vratasca osigurat siguran dostup do vrha dimnjaka ( ko se je voziko po inozemstvu je cesto mogo videt uz dimnjak po krovu polegnutu al lojtru )
svi otvori na dimnjaku osim onog na koji je priljucena pec kamin itd moraju bit zatvore inace se slomi termika
katran i cad se nakupljaju na stjenkama dimnjaka iz par razloga ,nedovoljno izoliran dimnjak ,losa drva , nepravilno kurenja , spaljivanje dimnjaka je nepopularna metoda njegovog ciscenja jer se kod dimnjak zidanog punom ciglom dogode pukotine na zidovima a kod kopija schiedela pa oce doc do pucanja unutrasnjih elemenata ( temp doseze cak do 1800 C+ zna se dogodit da explodira )
osnove se nisu promenile od prahistorije nema veze gde dimnjak pocinje njegova efikasnost se racuna od ulaska peci do vrha ( moze dimnjak bit visok 3 etaze al ak je pec prikopcana na zadnjoj vredi samo tih par metri )
ak planiras delat novi dimnjak i ak ti pase sa vanjske strane imas mogucnost namontirat montazni koji donosi neke prednosti lagana montaza i mogucnost podizanja vislje nego kod zidanog ( meni dimnjak strci 4.5m od ruba krova )
sto je kod zidanog pa makar bil i schiedel malo problematicno )
kod krutih goriva treba znat unapred kakvu pec cemo prikljucit i onda po tome odredit kakav dimnjak bi bio potreban

Mihac
02.07.2008., 18:01
@ Mihac & uplakani

dečki, smirite strasti ili ćete na prisilni godišnji s foruma

Ajde ovako Edgare, a da ti vršiš svoju dužnost kako treba i da ne dozvoljavaš "uplakanom" da apsolutno u svakom postu ne omalovažava, vrijeđa, podcjenjuje, trolla i provocira korisnike i da svaku temu ne upropaštava ?.
Bili to vrijedilo kao konstruktivan odgovor.ž
Što se mene tiće ti si jedini moderator koji mi je nafilao kartone, a štiti onoga koji provocira i spama temu.
Amen

uplakani
02.07.2008., 18:26
ajmo se mi vratiti na temu, pustimo prepucavanja

mihac ova ti ideja sa oduzimanjem energije iz kamina uopće nije loša samo nam podrobno objasni kak si to izveo

exAzriel
02.07.2008., 18:28
iz prakticnih razloga je bolje da dimnjak pocne od podruma

vidiš sad kad mi treba, nemrem se sjetiti što mi je djed govorio za dimnjake pa moram maltretirati preko foruma..
uglavnom sjećam se kad je išao nekome paliti dimnjak, to je radio zato što je morao, i uvjek je sa njim išla hrpa suhog pjeska...
fakat se nesjećam zašto je to radio, ali znam da je govorio da ak nešto pogriješi bog više nemre kuću spasiti od požara...
uglavnom saznao sam odprilike kaj mi je trebalo, pa si sve mislim da se neću upuštati u taj zahvat...al zapamtiti ću savjete da mi nebi neki biser došao da dimnjak radim sa etaže di je peć...

exAzriel
02.07.2008., 18:35
ajmo se mi vratiti na temu, pustimo prepucavanja

mihac ova ti ideja sa oduzimanjem energije iz kamina uopće nije loša samo nam podrobno objasni kak si to izveo

ne nasjedaj Miha na ovo, ovo je njegov klasični početak trollanja...
Završiti će te na priči o fizici, koju dotični ne kuži, uporpastit će te topic, i zaradit ćeš ban...
ovo je tema o dimnjacima a ne o neznam čemu!

uplakani
02.07.2008., 18:57
osnove se nisu promenile od prahistorije nema veze gde dimnjak pocinje njegova efikasnost se racuna od ulaska peci do vrha ( moze dimnjak bit visok 3 etaze al ak je pec prikopcana na zadnjoj vredi samo tih par metri )

hmmm nije to baš tako jednostavno jer fluidi su vrlo zafrknuti, da je to tak jednostavno onda ti osobno ne bi pravio razliku između šidla i dugih proizvođača , onda ne bi šidl napravio mega posao sa svojim pristupom Priča sa fluidima nikada nije zvršena jer nema matemtike koja može predvidjeti što će se i kada desiti (pogibija vatrogasaca je još uvijek misterija)

ISKUSTVO je to koje je mjerodavno prije svega a to višegodišnje iskustvo govori da dimnjak za KLASIČNI kamin (ne ove peći sa staklenim vratima koje smo od milja nazvali kaminima) mora početi iznad ložišta ako želiš da u svim nepogodama radi koliko toliko savršeno Ako se radi klasični dimnjak od podruma onda se vjerojatno dešava neki vrag u dijelu dimnjaka ispod kamina ,vjerojatno je to "uteg" koji zna zaštekati sve skupa

da se ponašanje fluida može ugurati u neke formule onda ne bi postojali zračni tuneli za ispitivanje jurilica,

sasase
02.07.2008., 19:10
hrpa finog peska je isla zato da bi u slucaju da treba ugasit dimnjak to mogao napravit danas to ide sa aparatima na prah ( makar sam vidio i vatrogasce koji su ga pokusali ugasit sa vodom pa su covjeku napravili novi raspored u kuci ) a spaljivanje je bilo prije( stare drvene kuce ) obavezno jer jedno je kontrolirano spaljivanje a drugo samozapaljenje dimnjaka koje se po obicaju dogodi na donjem djelu pa gori cijelom duzinom
sanacija dimnjaka kosta vise nego propisna izgradnja
od 10 ugradenih kamina 8 jih na kraju stoji za skupljanje prasine i gorak ukus u ustima i laksim novcanikom radi par osnovnih sitnica
evo mala zanimljivost stari rimljani su imali podno grijanja a nisu koristili nista mehanickog da bi to funcijoniralo sve su slozili da odradi termika

exAzriel
02.07.2008., 19:17
od 10 ugradenih kamina 8 jih na kraju stoji za skupljanje prasine i gorak ukus u ustima i laksim novcanikom radi par osnovnih sitnica

zato i pitam, da ga nebih gledao i pokazivao susjedima..
no ipak se nebudem sam odlučio za taj zahvat.....

sasase
02.07.2008., 19:26
uplakani

ja preferiram i preporucim schiedel samo iz jednog razloga jer ako kupis njihov proizvod dobis sve sto trebas znaci ono kaj ti ne preferiras ustekaj i koristi a o kvaliteti ulozaka necemo govorit
jedini pozitivni razlog da je dobro da pri otvorenom kaminu dimnjak ide tocno iznad njega je taj da dimni plinovi zadrze sto vise topline u sebi da bi mogli sto bolje izac
danas nije cilj da bacamo energiju u nepovrat i to bilo koju
dansnji kamini mogu zamjenit centralno grijanje sa skoro istim komforom koje imamo sa plinom sve je ovisno koliko novaca zelimo ulozit
a kaj se tice iskustva mislim da ga u ovim godinama imam dovoljno

ps:budi kreativan i objasni kako resavas hladenje kuce na jeftin nacin

sasase
02.07.2008., 19:32
zato i pitam, da ga nebih gledao i pokazivao susjedima..
no ipak se nebudem sam odlučio za taj zahvat.....
ima na trzistu ljepih i dobrih stvari da se napravit puno i punnnno jefinije u svojoj reziji ovo je dobar forum pod temom energijski viri gde ima i par dobrih i losih skustva sa kaminima razlicitih tipova od zracnih do onih sa vodenim registrom
http://www.podsvojostreho.net/

exAzriel
02.07.2008., 19:38
ima na trzistu ljepih i dobrih stvari da se napravit puno i punnnno jefinije u svojoj reziji ovo je dobar forum pod temom energijski viri gde ima i par dobrih i losih skustva sa kaminima razlicitih tipova od zracnih do onih sa vodenim registrom
http://www.podsvojostreho.net/

budem si malo sa ženom prvo sjeo, zračunao, pa bumo vidli...
nema ljepšeg gušta nego kad vatrica pucketa..
a uostalom kad se grije na drva i zrak je u kući nekako zdraviji...
hvala :top:

sasase
02.07.2008., 19:51
zdravije a ukratko i puno jeftinje
kod nas sve vreme kaskamo za razvijenima i to za 20 godina sad su svi navalili na plin posle ce na toplotne pumpe pa ce se opet vratit na peci na kruta goriva ( mislim na danasnje peci na pirolizu )

exAzriel
02.07.2008., 19:53
( mislim na danasnje peci na pirolizu )

ima frajer negdje u Vrbovcu koji radi gorivo, samo se nemrem sjetiti kak sam došao do njega...
ali to je neka druga tema.....

sasase
02.07.2008., 20:08
mislis woodgas ? ili sinteticku naftu to je vec malo komplicirano za domacu radinost

exAzriel
02.07.2008., 20:14
mislis woodgas ? ili sinteticku naftu to je vec malo komplicirano za domacu radinost

woodgas, i nije u domaćoj radinosti, radi za strano tržište...
ali to je neka druga tema....

bucika
02.07.2008., 20:58
Kao prvo - ravnalo je u pravu , za detalje pitaj dimnjačara. Nadalje, ako ti je postojeći dimnjak u funkciji onda zaboravi da se možeš priključiti na njega. Tri priključka traže minimalno fi 140 ili 160mm, a i nije poželjno miješati različite energente u dimnjaku (npr.plin i dim iz peći na drva). Sretno :top:

Mihac
03.07.2008., 07:53
zdravije a ukratko i puno jeftinje
kod nas sve vreme kaskamo za razvijenima i to za 20 godina sad su svi navalili na plin posle ce na toplotne pumpe pa ce se opet vratit na peci na kruta goriva ( mislim na danasnje peci na pirolizu )

zdravije je, a i ugodnije, samo je prvenstveno za obiteljske kuće jer netko tko je recimo u stanu on je ovisan o svemu.
Sad što se tiće plina to je djelomično istina, ali je još uvijek daleko jeftiniji nego da kupiš 10 metara drva, platiš rezanje, a moraš ih i negdje pospremiti kao što imaš i problem s pepelom.
Ali ako zanemarš taj dio i imaš prostora, a iz kamina ili pećio na kruta goriva izvučeš maksimum, a može se jako puno uz kombinacije raznih varijanti, onda je to ok.

Najvažniji od svega je dimovod, a onda možeš kombinirati toplu vodu za kupanje ili pranje suđa, čak i dogrijavanje soba s radijatorima ili postavljanje električnih puhala koji kroz zidne kanalice pušu topli zrak u druge prostorije.
Ima puno varijanti, a ugođaj je potpun.

Codegun
04.07.2008., 10:18
mihac nisi mi odgovorio je li ti to exA savjetovao da u ložište postaviš bakrene cijevi Ak je on ili morte biti genije veky eee onda mi je sve jasno :lol:

evo ga opet ovaj, moderator????

Edgar
04.07.2008., 10:55
riješeno codegun, riješeno

catevs
08.07.2008., 22:03
Poštovanje svima,

Krećem adaptaciju obiteljske kuće i odvajam prizemlje od kata. Pošto će na katu biti totalno preuređenje i mislim staviti još jedan dimnjak. U kući već postoji centralno grijanje, ali bi htjeo imati i malu peć na drva. Neki "kamin" (zatvoreni) 6-9kW. Dolje na slici je nacrtana pozicija gdje bi trebao ići novi dimnjak. Volio bi čuti prijedloge oih koji već imaju ili su radili dimnjak da li se to isplati i da li će to dobro raditi.

Napomena: dimnjak kreće sa kata, a vrh sljemena je nekih 7m od dna dimnjaka

http://img520.imageshack.us/img520/7093/kucabj5.th.jpg (http://img520.imageshack.us/my.php?image=kucabj5.jpg)

skiper321
11.07.2008., 10:26
Pozdrav,

u dilemi sam postavljanja dimnjaka unutar kuće ili s vanjske strane na fasadu. Pa bi molio Vaša razmišljanja i prednosti određenog rješenja. Dimnjak je predviđen za kaminsku peć, a grijana prostorija ima oko 18 m2.
Kod unutarnjeg dimnjaka morao bih bušiti deku između katova, dok bi kod vanjskog morao napraviti temelje uz kuću za dimnjak. Dvojba je i koji dimnjak (Schiedel ili neki jeftiniji), jer je to vikend kuća i peć bi bila u upotrebi vjerojatno samo vikendima.
Hvala za savjete.

Lp, Davor.

panorama
11.07.2008., 11:34
Pozdrav,

u dilemi sam postavljanja dimnjaka unutar kuće ili s vanjske strane na fasadu. Pa bi molio Vaša razmišljanja i prednosti određenog rješenja. Dimnjak je predviđen za kaminsku peć, a grijana prostorija ima oko 18 m2.
Kod unutarnjeg dimnjaka morao bih bušiti deku između katova, dok bi kod vanjskog morao napraviti temelje uz kuću za dimnjak. Dvojba je i koji dimnjak (Schiedel ili neki jeftiniji), jer je to vikend kuća i peć bi bila u upotrebi vjerojatno samo vikendima.
Hvala za savjete.

Lp, Davor.

Možda ti pomogne moje iskustvo. U vikendici imam kaljevu peć a dimnjak je smješten centralno u kući, tj. na zidu između spavaće i dnevne, u kojoj je i sama peć. Dvije muhe jednim udarcem, dnevna u kojoj se uglavnom boravi se fino grije od kaljeve a dimnjak, koji je u stvari cijeli u spavaćoj, temperira istu za ugodno spavanje.

sasase
11.07.2008., 15:37
nasrafi montazni dimnjak posebno ako se to ne koristi ucestalo neces proc puno jeftinije ali je brze i jednostavnije to zmontirat i netreba nikakav temelj a gotov si za dva sata

darkland
12.07.2008., 09:20
Možda ti pomogne moje iskustvo. U vikendici imam kaljevu peć a dimnjak je smješten centralno u kući, tj. na zidu između spavaće i dnevne, u kojoj je i sama peć. Dvije muhe jednim udarcem, dnevna u kojoj se uglavnom boravi se fino grije od kaljeve a dimnjak, koji je u stvari cijeli u spavaćoj, temperira istu za ugodno spavanje.

Bolja ti je solucija unutar kuce iz samo jednog razloga -neces ga morati izolirati . Naime svi dimnjaci koji idu vani se moraju dobro termoizolirati jer ce se dogadjati curenje kondensvode po unutarnjoj stijenki pa ce ti zutilo brzo probiti na fasadu i dalje .To znaci skupi dimnjak sa izolacijom ti nece biti dovoljan , morat ces dodatno izolirati staklanom vunom pa limeni oklop oko nj. ili zbuka sa metalnom mrezicom . Unutra kad ga stavis dobijas vise topline ,izoliras samo vanjski dio iznad krova ili ga sazidas vani u sendvic i nema zutila po zidovima.

kkresho
09.10.2008., 10:09
mozda mi moze netko pomoci....nije usko vezano uz topic ali je blizu....
otac napravio "konobu" unutra je otvoreni kamin duzin 2m...u pocetku je jako dimilo,podigao visinu dimljaka na cca 2,5m..ne mogu vise zbog bure...
nakon toga je malo poboljsanje...onda sam zatvorio napu sa lijeve i desne strane i malo spustio naprijed...veliko poboljsanje,ali mora biti otvoren prozor..po zimi kad se skupi ekipa hladno za popizd...nisam napisao da nije napravljen dovod svjezeg zraka...i prije 10-15 dana puknuo meni film i stavim na dimnjak ventilator koji vuce 1300m3/h,i naravno zrak struji sa svakog i najmanjeg otvora...jos trebam otvorit negdje otvor za zrak...di ga je najbolje staviti?odmah ispod lozista?

sasase
09.10.2008., 13:11
ak stavis ispod lozista ces imat problema sa pepelom stavi otvor malo prije lozista i slozi si tak da mozes regulirat dotok svezeg zraka u kamin

kkresho
09.10.2008., 14:08
mogu regulirat ventilator...mislim da si me krivo shvatio...kad kazem loziste ne mislim da cu busiti loziste,nego doslovno ispod njega...znaci ispod betonske deke gdje se lozi drvo...

sasase
09.10.2008., 17:20
a kakav ventilator si ti to ugradio u dimnjak ?

kkresho
10.10.2008., 07:13
ne u dimnjak nego na vrh dimnjaka...postoji ventilator bas za dimnjake,ja sam kupio talijanski oere turbocamino....malo me brine kako ce reagirati na vrucinu..pise da moze do 200c°...ali odlicno vuce...

kkresho
10.10.2008., 09:19
http://www.oerre.com/products/images/turbocamino.jpg

evo i slikica

darge
10.10.2008., 11:28
Zanima me jeli netko od vas stavljao kod sebe te dimnjake
koliko dođe metar istog(s majstorom ili sami) zadovoljni njime?
Trebao bih za plinsko i na kruta goriva(drva).

sasase
10.10.2008., 18:48
skupa stavka su dimnjaci od inoxa
inace ja sam to napravio sam visina 8 m unutrasnja cijev fi 180 debljine 2mm + vanjska oplata sa 3cm izolacije pocincani lim 0.6mm
ukupan utrosak 800kn i jedan dan posla predviden zivotni vijek 15g a do tad ce mi sigurno puhnut selit centralno

kkresho
11.10.2008., 20:09
uskoro busim,pa ako netko ima kakvu pametnu sad bi bilo vrijeme.....mislim da cu probusiti dvije cijevi fi 160 ispod lozista i dovesti ig do pocetka lozista...valjda ce biti dovoljno....

zdenis83
13.10.2008., 20:15
skupa stavka su dimnjaci od inoxa
inace ja sam to napravio sam visina 8 m unutrasnja cijev fi 180 debljine 2mm + vanjska oplata sa 3cm izolacije pocincani lim 0.6mm
ukupan utrosak 800kn i jedan dan posla predviden zivotni vijek 15g a do tad ce mi sigurno puhnut selit centralno

Molim 800kn?????
Kod mene dolazi majstor da napravi dimnjak od inoxa i to po cijeni od oko 100€ po dužnom metru.

sasase
13.10.2008., 20:59
reko sam da je inox skupa stavka
greska u pisanja ja sam upotrebio obicnu plocevinu 2mm debelu posto mi je moje iskustvo pokazalo da je slican dimnjak iz 0.6 mm pleha (unutrasnja cijev ) izdrzala 8 godina predvidam da mora ovaj bar 15 godina
ono malo sto znam o tome mi govori da niti od inoxa ako ce se koristit i kruta goriva nece izdrzat dulje posto je upotrebljen lim znatno tanji od ovog kojeg sam ja upotrebio
inace 100e je realna cijena za nesto takvo nebi ni to radio za manje

tomaš
28.12.2008., 17:54
PGM Poznanovec-147 kuna metar dimnjaka.

tomaš
13.01.2009., 06:44
Ovako,kupio sam u Pevecu kamin na drva.Sad me zanima kakav promjer dimnjaka bi trebal biti?Sad sam privremeno stavil 50 cm cijev u koljeno na kamin i 50 cm cijev van kroz zid,pa koljeno i prema gore isto 3 cijevi po 1 m,one obične dimovodne 120 mm jer je takav izlaz iz kamina.Sve lijepo gori,al kad otvorim vrata dosta se dimi.Vjerojatno ne vuče dosta,pa me zanima kakvo bi moglo biti bolje privremeno rješenje od mojega pošto nemrem sad zidati dimnjak,a i nisam baš pri lovi.Ima tko kakvu ideju?Hvala.:ne zna:

Haustrum
13.01.2009., 09:27
Da li ima taj tvoj kamin usisnu cijev za zrak? Ako nema svakako to napravi (cca 75 mm promjer) - dovedi izvana.

Ako to ne uspije ili nemozes izvesti postoje ti ventilatori za kamine koji se stave u dimnjak i tako se poboljsava ispuh.

Stari Zeke
13.01.2009., 10:26
Ovako,kupio sam u Pevecu kamin na drva.Sad me zanima kakav promjer dimnjaka bi trebal biti?Sad sam privremeno stavil 50 cm cijev u koljeno na kamin i 50 cm cijev van kroz zid,pa koljeno i prema gore isto 3 cijevi po 1 m,one obične dimovodne 120 mm jer je takav izlaz iz kamina.Sve lijepo gori,al kad otvorim vrata dosta se dimi.Vjerojatno ne vuče dosta,pa me zanima kakvo bi moglo biti bolje privremeno rješenje od mojega pošto nemrem sad zidati dimnjak,a i nisam baš pri lovi.Ima tko kakvu ideju?Hvala.:ne zna:

Dimnjak za kamin mora biti fi200-250mm, na njega se spaja pod kutem od 45%. To su preporuke. Sad znaš zašto ti se dimi.

tomaš
13.01.2009., 16:13
Dimnjak za kamin mora biti fi200-250mm, na njega se spaja pod kutem od 45%. To su preporuke. Sad znaš zašto ti se dimi.

Tak puno?Znam,vi mislite na pravi kamin,za 1700 kuna,mislom da se zove Lotos,a ja nisam rekao da to oni zovi kaminom,to je onak,malo viša peć samo kaj je ložište obloženo šamotom.Evo,to je ta peć.

ruby_pregrada
13.01.2009., 17:20
PGM Poznanovec-147 kuna metar dimnjaka.

kakav je to dimnja za 147kn metar??

od shiedela ja sam baš danas gledao i 7m ona paleta sa svim bi me koštala 3400kn fi 16 a fi 20 3800kn

e sad pošto nebude velika visina dimnjaka stavi bi rađe fi 20

znači imal budem kamin ovakav
http://supra.fr/images_supra/cheminee/zo_doris97.jpg

to je 10kw ložište i to ću kamin imati na prvom katu i od njega inox cijev gore preko deke do tavana i od gore od deke još 5m dimnjaka koji budem zazidao još samo od deke gore dalje, ali točno iznad nosećeg zida tako danije problem za težinu

pa ako je stvarno takva razlika u cijeni onda bi uzel kod poznanovca

jer od schiedela ispada 540kn me po metru

a za inox se nisam raspitao

spoki007
14.01.2009., 06:23
kakav je to dimnja za 147kn metar??

od shiedela ja sam baš danas gledao i 7m ona paleta sa svim bi me koštala 3400kn fi 16 a fi 20 3800kn

kad sam ja kupovao prije 2 godine cijena PGM cijevi visine 33cm/fi20 je bila oko 35kn,betonski plast za isti fifi je takodjer bio oko 40kn a izolacije se vise ne sjecam koliko je kostala. t-komad cijevi visine 66cm je kostao oko 100-130kn...
mene je visina dimnjaka PGM od 10m/fi20 kostala oko 3000-3500kn....

Codegun
14.01.2009., 08:33
Tak puno?Znam,vi mislite na pravi kamin,za 1700 kuna,mislom da se zove Lotos,a ja nisam rekao da to oni zovi kaminom,to je onak,malo viša peć samo kaj je ložište obloženo šamotom.Evo,to je ta peć.

da, to je peć a ne kamin. Ložišta za kamin imaju dosta veću snagu i zato trebaju i "jači" dimnjak.

ruby_pregrada
14.01.2009., 09:18
evo upravo zvao pgm, kod njih sa svim s izolcaijom i svimpotrebnim bi meisti dimnjak od fi20 5 m visine s jednim otvorom pod 45% za kamin i jednim za vratica i s kapom 1700kn, jer je metar 220kn + 147kn otvor za kamin i 147kn otvor za vrata i kapa još toliko negdje
i 300kn dostva

znači schiedel je 3800 u tim dimenzijama zači to mi je duplo spuplje od schiedela

ruby_pregrada
14.01.2009., 09:19
sad dali se isplati dati duplo više novaca za schiedela,neznam stvarno!

gore je bila rasparava da te dođe na isto kad još za pgm dimnjak kupiš ono brašno i smjese za zidanje dimnjaka i izolaciju ali u ovoj cijeni je sve to uključeno

Zvon
14.01.2009., 12:34
Nemoj podcjeniti i onu segmentnu vunu za izoliranje cijevi. To ti košta skoro 50% dimnjaka. Kad to dodaš PGM-u, košta isto kao Schiedel. Vjeruj znam, računal sam i na kraju je komplet (paleta) Schiedel-a ispala jeftinija.