PDA

View Full Version : Kaljeva peć

karolinaxf
13.08.2005., 16:59
Nemjeravam od dvije peći u dvije sobe napraviti jednu za obje (kroz zid)

Da li netko ima iskustva s zidanjem kaljeve peći?
Koji materijal koristiti za spojanje, koji za fuge itd.
Svi savjeti su dobrodošli!
:)

seamless
14.08.2005., 11:41
pa sad, ja imam dvije kaljeve peći, jedna s kraja 19. st, a druga iz 50.tih god. 20. st

obje mi je majstor pećar slagao. kanale je radio sa biber crijepom ( žuti je daleko tvrđi od crvenog, ali ga je teško nabavit), spajao i fugirao sa žutom zemljom, pljevom i žicom.

i da, ložište je obložio šamotnim pločama.

karolinaxf
14.08.2005., 20:03
Je, sve uočeno danas kod rasturanja prve peći ;) žica za spajanje, sve dobro pospajano ilovačom(?)
crijep za napraviti "kanale" da zrak ne ide direkt u dimljak, šamot u ložištu, pijesak u redu uz pod ( oko "pepeljare")

Jedino me zanima zidati s ilovačom
ili s šamotnim prahom i staklenom vodom ili mješano ...

I u kojoj debljini navlačiti iznutra-preko cijele unutrašnjosti zaravnati ili ostaviti neke "rupe" na kaljevima iznutra slobodne?
Na ovoj je bilo dolje uz ložište debelo navučeno pa šamotne ploče ( i logično jer doljni dio nosi največe opterećenje) a na vrhu jako malo :confused:

Lee Champa
15.08.2005., 08:41
Ilovaču mješaš sa pijeskom
Za pregrade nađi najstariji crijep tzv "biber" (obićan). Nikako novi!
Elemente temelja poveži kvačicama koje sam napraviš od deblje žice. Rupu ispuni ciglom+pijeskom i sl.
Ložište kaljeve kocke ispuni ilovačom i komadima crijepa. Spoji ih kvačicama. Nakon toga obloži šamotnom ciglom.
Meni je dosadilo čišćenje svake dvije tri godine, zapravo preslagivanje, pa sam polovicu etaže "L" oblik, dobro armirao i izbetonirao. A na suprotnoj strani ložišta ugradio vratašca za čišćenje između etaža.
Gornju ploču (dvije polovice) sam također armirao i betonirao.
Da, u ložištu sam imao cijevi za centralno.:W

seamless
16.08.2005., 18:41
mort od ilovače ( blatni mort) i šamotnog brašna u omjeru 1:2. na hrpu suhe ilovače naspe se šamotno brašno, načini se široka udubina u koju se dodaje, uz miješanje voda s nešto kuhinjske soli ( 2-3 žlice na litru).

pripremiti spojnice - žicu, na dužinu 12 cm, u obliku plitkog slova U

unutrašnjost ložišta treba obložiti šamotnim pločama, premazane blatnim mortom, na komade crijepa, isto premazane blatnim mortom i utisnute u unutrašnju stranu kaljeva.

ložište zidati od šamotnih opeka ( 2 reda kaljeva visine)

fuge ispuniti blatnim mortom

fuge se mogu, a ne moraju bojati. miješanjem crvene i crne cementne boje, nanosi se po cijeloj peći, spužvom, a čistom krpom se odstranjuje boja s kaljeva

:W

karolinaxf
17.08.2005., 20:51
ThanX!

babysittingnatalija
30.01.2006., 07:00
Znate li mozda gdje bi se mogla nabaviti, kupiti
knjizica, bilo sto o kaljevim pećima, njihova izrada,
mozda nesto s nacrtima.?
Hvala!

Thelma&Louise
01.10.2006., 11:12
Znate li mozda gdje bi se mogla nabaviti, kupiti
knjizica, bilo sto o kaljevim pećima, njihova izrada,
mozda nesto s nacrtima.?
Hvala!
nije isto pitanje, ali da ne otvaram bez veze novi topic
dakle, molim, ako netko može preporučiti pećara za rastavljanje, popravak i ponovnu montažu kalijeve peći - zagreb.
hvala

kokakoka
01.10.2006., 12:02
e da, da ni ja ne otvaram novi topik, jel zna netko pošto jedna takva peć, jerbo želim srušiti ovu doma, pa da ju baš ne dajem džaba :D fala.

Thelma&Louise
01.10.2006., 12:14
e da, da ni ja ne otvaram novi topik, jel zna netko pošto jedna takva peć, jerbo želim srušiti ovu doma, pa da ju baš ne dajem džaba :D fala.
khm, zanemari prvi hit kod pretraživanja ;)
http://www.oglasnik.hr/trazi/index.pl?gdje=sve&q=kalij

kokakoka
01.10.2006., 12:30
khm, zanemari prvi hit kod pretraživanja ;)
http://www.oglasnik.hr/trazi/index.pl?gdje=sve&q=kalij
e fala, viš tog se nisam sjetila :zubo:

izgleda da ću trebati biti sretna ako mi ju netko dođe rastaviti i odnijeti, bez da mu plaćam :zubo:

Thelma&Louise
01.10.2006., 12:34
e fala, viš tog se nisam sjetila :zubo:

izgleda da ću trebati biti sretna ako mi ju netko dođe rastaviti i odnijeti, bez da mu plaćam :zubo:
je, a ja bi platila, a ne mogu naći nikog tko se time bavi :rolleyes:

TakoDobar
20.10.2006., 13:22
Imas na www.photoboris.com (zadnja galerija) step-by-step fotke o reparaciji kalijeve peći.

Pozdrav.

maksica6
26.10.2006., 11:38
Pozdrav jeste li rijesili kamin?

AndorDrakon
21.11.2007., 08:11
Prastara kalijeva pec mi zauzima prostor u dnevnom boravku vec dugo vremena. Buduci da je ne gorimo (na plin je) jer se grijemo klimom s inverterom, zanima me koliko je komplicirano za nekoga tko to nikad nije radio rastaviti kalijevu pec?

Sto bi mi sve tocno trebalo? Cekic, dlijeto, mozda jos nesto?

Obzirom da je i dotrajala, i rusenje je opcija, ali bih je radije civilizirano rastavio. Ako ne bude islo, najveci cekic u ducanu i udri :D

Lee Champa
21.11.2007., 08:34
Da bi to kalij rastavio trebaš biti dobar fizičar, a iza tebe dobar laboratorij. Možda nešto na nivou MAX PLANCK! Moguća je pojava i radijacije!:D
Nisam znao da se od kalija (K) može napraviti peć. Kod nas se to zove potaša!
Čovjek ući dok je živ!

panorama
21.11.2007., 09:05
Da bi to kalij rastavio trebaš biti dobar fizičar, a iza tebe dobar laboratorij. Možda nešto na nivou MAX PLANCK! Moguća je pojava i radijacije!:D
Nisam znao da se od kalija (K) može napraviti peć. Kod nas se to zove potaša!
Čovjek ući dok je živ!

Ajde, ajde, kaj si se uhvatio tog izraza, pa 90 % ljudi tako govori. Svi znamo da je mislio na kaljevu peć. A ti vidi u pravopisu kako se piše ući

Odgovor na pitanje :

Rušio sam dva puta i nije nešto strašno. Potreban ti je usisač s papirnatim vrećicama, odvijač, kliješta, rukavice, kante za odvoz šute. Prvo nekim prikladnim drvcem odstrani ilovaču s fuga pazeći da ne oštetiš glazuru na kaljevima. Podigni gornje ploče za 5-6 cm i usiši čađu da se ne proširi po stanu, a usisač koristi nadalje gdje god je potrebno. Kaljevi su sa unutarnje strane ozidani najčešće komadima biber crijepa a povezani žičanim kopčama. Kliještima odstrani sve vidljive kopče a odvijačem pokušaj odstraniti crijep i šamot koji ga drži unutar svakog kalja. Odstranjuj kaljeve po redu pazeći na glazuru i odlaži ih, omotane novinama, u vreće za smeće ( pod uvjetom da peć želiš ponovo složiti ili prodati ), btw. opet je postalo "in" imati kaljevu peć, pa ne žuri s bacanjem...sretno:top:

AndorDrakon
21.11.2007., 09:31
Rušio sam dva puta i nije nešto strašno. Potreban ti je usisač s papirnatim vrećicama, odvijač, kliješta, rukavice, kante za odvoz šute. Prvo nekim prikladnim drvcem odstrani ilovaču s fuga pazeći da ne oštetiš glazuru na kaljevima. Podigni gornje ploče za 5-6 cm i usiši čađu da se ne proširi po stanu, a usisač koristi nadalje gdje god je potrebno. Kaljevi su sa unutarnje strane ozidani najčešće komadima biber crijepa a povezani žičanim kopčama. Kliještima odstrani sve vidljive kopče a odvijačem pokušaj odstraniti crijep i šamot koji ga drži unutar svakog kalja. Odstranjuj kaljeve po redu pazeći na glazuru i odlaži ih, omotane novinama, u vreće za smeće ( pod uvjetom da peć želiš ponovo složiti ili prodati ), btw. opet je postalo "in" imati kaljevu peć, pa ne žuri s bacanjem...sretno:top:

Hm, pa cini se da imam sve potrebno :mig: Ovako to ni ne zvuci pretjerano komplicirano. Vidjet cemo kako ce ispasti kad se krene u praksu, u teoriji je sve jednostavno :D

panorama
21.11.2007., 11:03
Hm, pa cini se da imam sve potrebno :mig: Ovako to ni ne zvuci pretjerano komplicirano. Vidjet cemo kako ce ispasti kad se krene u praksu, u teoriji je sve jednostavno :D

Ako misliš sačuvati kaljeve, potrudi se i radi pažljivo, ako misliš sve na otpad, onda deri kako ti je jednostavnije a da pri tome napraviš čim manje smeća i prašine po kući. Ako zapneš, javi se.

go2
21.11.2007., 11:29
ako misliš ikad sastavljati, bilo bi dobro da obilježiš brojevima elemente kad rastavljaš
puno pomogne kod sastavljanja

AndorDrakon
21.11.2007., 11:57
Ako misliš sačuvati kaljeve, potrudi se i radi pažljivo, ako misliš sve na otpad, onda deri kako ti je jednostavnije a da pri tome napraviš čim manje smeća i prašine po kući. Ako zapneš, javi se.

Ne mislim je sacuvati. Hvala na savjetima, radovi ce ubrzo krenuti, nadam se da se necu javljati s problemima pri izvedbi.

panorama
21.11.2007., 12:10
Ne mislim je sacuvati. Hvala na savjetima, radovi ce ubrzo krenuti, nadam se da se necu javljati s problemima pri izvedbi.

Šteta, jamačno bi se ovdje na forumu našao netko tko bi bio voljan preuzeti tu peć uz neku pravičnu naknadu...daj razmisli.:kava:

AndorDrakon
21.11.2007., 13:12
Šteta, jamačno bi se ovdje na forumu našao netko tko bi bio voljan preuzeti tu peć uz neku pravičnu naknadu...daj razmisli.:kava:

Ima smisla to sto kazes. Pa eto, ako netko ovo cita, zainteresiran je za kaljevu pec, koja nije bas u najboljem stanju al je jos uvijek citava, radi na plin, nek se javi u ovaj post, ili na PP.

Naravno, napomena: radi se o Rijeci.

Slike cu staviti naknadno.

P.S. Ima li nekakav podforum za ovakve stvari (tipa poklanjam, preuzimam itd...)?

panorama
21.11.2007., 13:20
Editiraj naslov poruke pa ubaci ...poklanjam...ili već što želiš

AndorDrakon
22.11.2007., 11:44
Evo slike kaljeve peci. Vec se javio jedan zainteresirani gospodin pa cemo vidjet sto cemo s peci.

P.S. Dimnjacar koji je nedavno vrsio atest dimnjaka rekao je da je ta pec zadobila trbuh ili tako nesto pa da i nije upotrebljiva. Ne znam koliko da drzim do tog komentara...

Hm, attachmenti mogu samo do 10KB. No dobro, onda slike saljem na zahtjev (jer nemam blog, website, niti sam registriran na bilo koji web servis za stavljanje slika na net)...

panorama
22.11.2007., 12:07
Forma peći može se promijeniti no, sami kaljevi su takvi kakvi jesu. Treba dobrog meštra za postavljanje i netko će još dugo uživati u blagodati grijanja kaljevom peći. Ja sam je čuvao rastavljenu u podrumu 15 godina i sad je dobro došla u vikendici. Nova vrata sa velikim staklom 37 x 37 cm i eto ugođaja uz vatricu...:)

a ma
22.11.2007., 16:34
Andordrakon!! pitanje..pošto?

Panorama!! odale vrata sa velikim staklom 37 x 37 cm? gdje si nabavio?

AndorDrakon
22.11.2007., 19:27

Nemam namjeru naplatiti, meni cete uciniti uslugu ako je uzmete. Upozoravam da obzirom na godine, nekoristenje i relativno lose sastavljanje, ne treba ocekivati previse.

Ako posaljes mejl na PP, mogu poslati slike pa vidi.

Ja cu probati rastaviti pec sutra i tijekom iduceg tjedna. Vikendom ne radimo :D

panorama
22.11.2007., 19:51

Panorama!! odale vrata sa velikim staklom 37 x 37 cm? gdje si nabavio?

Kupio u jednom dućanu s kaminima i raznom opremom u Zalaegerszegu u Mađarskoj. Tamo je to jeftinije a možeš uzeti i povrat poreza. Kod nas sam pokušao naći ali bile su bezobrazne cijene za neka smiješna vratašca 20x20. Mene su navedena došla cca. 1500 kn. Evo slike, prvo loženje...

http://img98.imageshack.us/img98/8031/dscf0058mv8.jpg

a ma
24.11.2007., 13:27
http://img98.imageshack.us/img98/8031/dscf0058mv8.jpg[/QUOTE]

Lijepo, Lijepo, gore ulaz zraka, dolje ulaz...Prva liga:top:

panorama
24.11.2007., 18:32

Lijepo, Lijepo, gore ulaz zraka, dolje ulaz...Prva liga:top:[/QUOTE]

U odnosu na originalna mala gusana vrata, ovo je preporod. Jedino je problem kaj sam ih moral švercati. Kofer sa starom odjećom, red odjeće, red vrata za kamin pa opet red odjeće...:cerek:
Malo je problem kaj je gornji rub vrata jednak po visini s "plafonom " ložišta, pa pri otvaranju vrata dim sukne van.

fermina-daza
25.11.2007., 10:40
Kada sam se ja htjela riješiti kaljeve peći, dala sam oglas u Plavi oglasnik. Nisam imala pojma da su takve peći zanimljive ljudima van grada, koji se griju na kruta goriva.

I tako dođoše dva momka, rastaviše peć i odvezoše. A ja čak i zaradila neku smiješnu siću. Taman da si naplatim ono silno čišćenje nakon toga. A zbog ovoga se i javljam.

Obavezno prekrijte sve živo u prostoriji. Dignite sag. Iznesite biljke, skupite zavjese, maknite slike, prekrivače...

Jer, koliko god bili pažljivi prilikom demontaže, ta prašina reagira i na disanje, a kamoli ne na pomicanje blokova. A sitna je poput pudera. Pa vam "napudra" cijelu sobu.

AndorDrakon
25.11.2007., 10:41

Ista ko moja! Eto ne moram ni slike slati, osim - sto moja nema vrata s ove strane (a nisu ni staklena), nego s bocne, i sto je na plin.

Sto znaci da cemo najprije dovest plinara da plombira plin i povadi cijevi da ne vire iz zida a onda slijedi rastavljanje. Next week...

panorama
25.11.2007., 11:18
Ista ko moja! Eto ne moram ni slike slati, osim - sto moja nema vrata s ove strane (a nisu ni staklena), nego s bocne, i sto je na plin.

Sto znaci da cemo najprije dovest plinara da plombira plin i povadi cijevi da ne vire iz zida a onda slijedi rastavljanje. Next week...

Referentno na post prije tvoga, pripremi usisač i dosta vrećica. Btw, ljudi su pri rastavljanju ili preslagivanju znali napraviti "šator" od najlona te unutra sve obaviti, bez da zasvinje stan. Razmisli i o toj varijanti.

a ma
25.11.2007., 11:22
ej ovo sa šatorom mi fantastična ideja!!! nikad se nebi sjetio.

baja
02.01.2008., 23:45
da li netko ima iskustvo s eksplozijom u kaljevoj peći?
dogodila mi se sinoć; izbacila je fuge van i gomilu pepela
danas sam je naložila i radi ok

da li bi trebala preslagivati peć opet? :(

Marki Mark
16.01.2009., 16:12
Za početak pozdrav...

Inace po struci sam elektroinstlater, stalno na gradilištima.. pa ono razmjenjivaš iskustva o ovome o onome.. Tako na jednom gradilištu upoznam ekipu centralaša i tako malo pomalo promatrajuči kako rade centralna odlučio ja sebi napraviti centraklno kod kuce...

I došlo ljeto i ja počeo, radio puno sporije (ko puž naspram centralaša) ali napravio kompletno grijanje na etaži...

Dobro sada dosta o tome.. Znači nakakvo početno iskustvo imam..
Zivim na katu, ispod mene su moji roditelji.. sve odvojeno.. struja,plin, voda, grijanje.. ono sve.. jedino što nas vežu su dimnjaci.. E sada pocinje ono šta mene zanima i želim čuti mišljanja drugih ljudi..

Moji roditalji imaju veliku kalijevu peč u prizemlju koja stcvarno grije cijelo prizamlje. Njezin dimnjak prolazi kroz jednu malu prostoriju na katu kod mene. Dimnjak je zidan od cigle jedninke i veličine je 12x14 cmm... Sada ono glavno. Izmjerio sam da je temperatura u dimnjaku na kojem katu od 80 - 110 stunjeva (to je znači tek sam početag dimnjaka, točnije 1 metar nakon kalijeve peči)
Imam viziju da taj dimnjak na jednoj strani otvarim i napravim okvir visine 1m a širine 20 cmm. Sad se sigurno pitate čemu to? Na to mjesto di je okvir imam u planu napraviti velika vrata (možda ne vrata, nego ploča koja bi na sebi ima bakrene namotaje, znači spiralu koju bi se grijala u dimnjaku).

Po mojo ražunici spirala bi trebala biti dužine 20 metara od cijevi 15mm i to bi ispalo oko 55 namotaja. To bii priključio na spremnik tople vode od 120 litara..

napomena... Kalijeva peč se uopče ne gasi kroz cijelu zimu.. znaci temperatura u njij nika ne pada ispod 140 stupnjeva.. i da pumpu i ekpanzionu posudu več imam tako da ne mislite da sam na to zaboravio

AJMO SADA VI.. DA LI JE TO IZVEDIVO? DA LI BI TE SPIRALE ZAGRIJALE SPREMNIK?

lp

Slatky
16.01.2009., 16:38
zanimljiva teorija. mislim da je temperatura premala u dimnjaku, na radijatorima bi gubilo puno više nego što bi ovdje stiglo zagrijat. nisam stručnjan pa možda pogrešno mislim

Marki Mark
16.01.2009., 16:51
zanimljiva teorija. mislim da je temperatura premala u dimnjaku, na radijatorima bi gubilo puno više nego što bi ovdje stiglo zagrijat. nisam stručnjan pa možda pogrešno mislim

Da jasno, vjerujem da bi trebalo vremenski puno duže ali ja izvor topline (kalijevu peč) imam konstantno tako da nakon nekog određenog vremana se bude zagrijalo... samo je pitanje koliko

Lee Champa
16.01.2009., 18:20
Gdje si još "zagadio" Forum osim ovdje i Stanovanje?

Marki Mark
16.01.2009., 18:32
Gdje si još "zagadio" Forum osim ovdje i Stanovanje?

U čemu je problem???????????''

mazgov
16.01.2009., 19:48
[QUOTE=Marki Mark;18215453

Izmjerio sam da je temperatura u dimnjaku na kojem katu od 80 - 110 stunjeva (to je znači tek sam početag dimnjaka, točnije 1 metar nakon kalijeve peči)

lp[/QUOTE]

rekuperator dimnih plinova je odavno poznata stvar i ugrađuje se u postrojenja kojima je izlazna temperatura dimnih plinova velika , koliko ćeš ti u svom slučaju apsorbirati topline teško je reći , al u svakom slučaju hoćeš
rekuperator nije osnovni grijač , već se obično postavlja kao pred grijač i koliko uspije prikupiti topline je ok , dalje se po potrebi dogrije nekim drugim energentom
prilikom ugradnje ga uvijek ugrađujemo protu strujno i pri tome apsorbira i do 20% više topline nego istostrujna ugradba
koliki izmjanjivač ugraditi , teško je napamet odrediti , pokušaj probavanjem i regulacijom protoka

miran18
16.01.2009., 20:44
neznam koliko si vodio računa o kondezaciji dimnjaka i odvodu kondezata ali zasigurno je to najveći problem.Koliko je moguće ponovno zabrtviti kvalitetno s obzirom da su usljed velikih temperaturnih razlika velika naprezanja. Bez kontrole temperature u samom izmjenjivaču uzalud vam trud svirači.

Marki Mark
16.01.2009., 23:01
neznam koliko si vodio računa o kondezaciji dimnjaka i odvodu kondezata ali zasigurno je to najveći problem.Koliko je moguće ponovno zabrtviti kvalitetno s obzirom da su usljed velikih temperaturnih razlika velika naprezanja. Bez kontrole temperature u samom izmjenjivaču uzalud vam trud svirači.

Neznam zasto sada spominjes kondenzaciju dimnjaka... tu nema nikakvog problema a sta se tiče temperature u samom izmjenjivaču.. da to je malo zeznuto posto je u dimanjaku ali sam mislio na izlazu spirale staviti osjetnik tako da dok se u izmjenjivaču postigne odgovarajuča teperatura tek da onda crpka pocinje radit... Sirenje materijala u ovom slučaju je zanemarivo posto temperatura voda nebi bila veča od 60 stupnjeva...

Ako si mislio na nešto drugo zamolio bi te da mi obrazložiš jer nebi htio da mi neke stvari promaknu.

mike06
17.01.2009., 15:14
Neznam zasto sada spominjes kondenzaciju dimnjaka... tu nema nikakvog problema a sta se tiče temperature u samom izmjenjivaču.. da to je malo zeznuto posto je u dimanjaku ali sam mislio na izlazu spirale staviti osjetnik tako da dok se u izmjenjivaču postigne odgovarajuča teperatura tek da onda crpka pocinje radit... Sirenje materijala u ovom slučaju je zanemarivo posto temperatura voda nebi bila veča od 60 stupnjeva...

Ako si mislio na nešto drugo zamolio bi te da mi obrazložiš jer nebi htio da mi neke stvari promaknu.
Pitanje je samo kolkiko će ti dugo bakarne cijevi izdržati u dimnjaku, moja prosudba slobodna, možda godinu dana!
Ipak probaj...

mazgov
17.01.2009., 16:06
temperatura voda nebi bila veča od 60 stupnjeva...

idi sa što nižom temperaturom i bit će bolje iskorištenje i spremaj u spremnik koji je priprema za bojler s daljnjim dogrijavanjem

user zoki
17.01.2009., 16:07
Pitanje je samo kolkiko će ti dugo bakarne cijevi izdržati u dimnjaku, moja prosudba slobodna, možda godinu dana!
Ipak probaj...
A kaj bi im se trebalo dogoditi ? Osim kaj bu sjedi starac zapeo na njima .
Probaj uzeti paralelu s miniwashem , u njemu ima oko 30 metara cjevi (ako me nisu zajeb.) kapacitet pumpe je cca 500 a i više litara/sat ...on zagrije vodu za nekih 80-90+ a i više stupnjeva samo u jednom prolazu ..
E sad koju tem. proizvodi plamenik :confused:

Marki Mark
18.01.2009., 07:44
Ipak probaj...
A stvarno.. Pa kaj se bakernim cijevima može dogoditi.. Niti je to neka pretjerana temperatura... Nego koliki bi izmjenjivač vode trebao biti..
jedan primjer

cijev 15mm 0.132/litara po metru
cijev 18mm 0.202/litara po metru

Moja neekakva osobna procjetna je da bitrebalo napraviti spiralu do cijevi koja je dugačka 15 do 20 metasra tako da kapacitet grijane vode bude oko 2 do 4 litre što je sasvim zadovoljavajuće...

Sta mislite o tome?

miran18
18.01.2009., 11:43
Ako je temperatura vode regulirana tako da nikada ne pada ispod 60 tada je sigurno da nema kondezacije ali je isto tako jako teško to postići budući da i najmanja pumpa npr. ups 25-20 u cijevi 18 ima u prvoj brzini oko 9 m/s znači da će raditi vrlo kratko i jako brzo se ponovo paliti . Nisam baš siguran da je to tako jednostavno ali je još uvijek velika razlika između spirale i dimnih plinova tako da su naprezanja neminovna i raspitaj se sa dimnjačarom koji ima koncesiju na tvom području da li je to dozvoljeno da to izvedeš .

Lee Champa
18.01.2009., 18:02
[QUOTE=Marki Mark;18244002]..... Pa kaj se bakernim cijevima može dogoditi.. /QUOTE]

Kemijska reakcija sa sastojcima dimnh plinova i nataloženom čađom :top:

sasase
18.01.2009., 18:28
bilo kakav takav pokusaj u kombinaciji sa takvom peci na kruta goriva ce rezultirat sa velikim skupljanjem smole na izmenjivacu i iznad njega stim da i taj kamin nece vise radit kako treba pa ce se i on sa vremenom zastopat
vreme novac i trud ce bit bacen

Marki Mark
18.01.2009., 18:45
bilo kakav takav pokusaj u kombinaciji sa takvom peci na kruta goriva ce rezultirat sa velikim skupljanjem smole na izmenjivacu i iznad njega stim da i taj kamin nece vise radit kako treba pa ce se i on sa vremenom zastopat
vreme novac i trud ce bit bacen

Na to sam sve računao.. Znaci ta spirala (izmjenjivač) bi se lako dao izvaditi van... bez ikakvog problema.. a sta se tiče koliko če dimnjak vuči.. o ima dosta veliki prolaz tako da me to ne zabrinjava.....

Mene najviše zanima jedna druga stvar.. Ako ja recimo imam u dimnjaku temperaturu od 90 stupnjeva koliko ja najviše mogu dobiti izlazne temperature??

RobbieRotten
18.01.2009., 18:59
na tom dijelu di ti misliš to napraviti dolazilo bi do velike kondenzacije jer bi protokov vode kroz cijevi mjenjala se i temperatura.U dimnjaku ima malo kondenzacije jer on se zagrije na "radnu" temperaturu i nema problema,a ti bi stalno dovodio manju temperaturu

Alen_356
19.01.2009., 07:30
Iz osobnog iskustva tio mogu reći da sve te stvari tipa "sam svoj majstor" kod grijanja nisu baš pametne a da ne prićam koliko su skupe !

Ja sam imao centralno grijanje iz kaljeve peći, tip mi je napravio uložak koji se stavi u ložište, i na njemu se loži itd..... i jedva sam uspjevao grijati radijatore (4 kom), s tim da je kondenzacije u dimnjaku bilo abnormalno jer nisam mogao dizati temperaturu iznad 60 - 65, rijetki su slučajevi bilo kada je bilo 70 - 80, jer upravo zbog toga što sam ložio na tom grijaću kaljeva peć nije radila kako treba !

E sada, ta varijanta nije bila dobra, upravo zbog kondenzacije, ali ima jedna firma koja ti ubacuje iznad ložišta bakrene cijevi i tvrdi da ima kapacitet od 35000 kcal, pazi to je 40 kw, pa se malo raspitaj kod njih.

evo ti link
www.slavujcek.hr

Lee Champa
19.01.2009., 12:08
Razlog što nisi mogao zagrijati 4 radijatora iz kaljeve peći je nepravilno dimenzioniranje cijevi i ložišta peći.A da kondenzira, o da, curi curkom iz dimnjaka. I dim je toliko hladan, da sam u dimnjak ugurao PLASTIČNU cijev fifi 110mm i služila je svrsi.

lee_chan
11.02.2010., 20:12
počela mi se raspadati kalijeva peć iznutra, svako mali ispadne neki komadić kamena i morta, i unutra se nakrivio prema dolje onaj "svod" koji ide preko polovice peći.
pomoći pretpostavljam nema?

planiram još ovu zimu nekako izgurati s njom, koliko je to opasno zbog odvoda dima?

ima jedno 6-7 godina u njoj, da mi je znati ko ju je radio polomio bi ga.

kiko1833
12.02.2010., 07:43
i ja imam kaljevu i treća joj je godina...

osobno sve je napravljeno po ps-u...iako da je majstor bio trijezniji zidao bi je malo ravnije....ali eto...nakon druge godine su isto počeli otpadati komadi...

bitno je kada se zida da se zida najbolje početkom proljeća ili ljeta i držati vratašca otvorena da zrak struji i cirkulira da se suši....a kada se ujesen počne ložiti da se loži umjereno prvih 7 dana da se sve to "zapeče" a onda deri...

inače nakon treće - četvrte godine normalno je da kaljeva peć zahtjeva čišćenje (najčešće skidanje gornjeg poklopca ali nekad i do pola peći) i preslagivanje.... tako da nakon 6-7 godina nemaš što reći...nije majstor kriv nego ga zovi opet jer te toliko služila..

svodovi su od crijepa slagani i oni popucaju (tzv dimovodne pregrade) sve je to normala kod kaljevih... ja je imam i svjestan sam toga ...

inace ne bi htio snositi odgovornost ...ali kaljevi su povezani i čeličnom ili nekom krućom žicom da se drže zajedno...pa pad svoda ili takve neke havarije ne bi trebalo biti povezano s urušavanjem kompletne peći...ako svod padne past će u ložište i eventualno će ti ugasiti vatru...ako su vratašca zatvorena ne bi smjelo ništa izaći van da ti ne znam..ne daj bože zapali kuću

kiko1833
12.02.2010., 07:47
iskreno razumijem da nije pravo vrijeme za reparaciju te peći....jer ti treba...i ne bi se ona ni osušila za dan dva...moja bi ti preporuka bila...a sam procijeni da takvu peć ne bi ložio da nisam prisutan dok grije...sigurnosti radi...drugo ti nemam što reći...i da je ne kuriš da se sva užari iznutra nego umjereno a jednako...

Stiv
12.02.2010., 09:26
Pozdrav,

Samo par riječi oko ove teme.

Imam kalijevu peć zidanu 1996 god. Grijem cca 90 m2. Po majstorevim preporukama loženja trebala bi da izdrži do 15 godina bez čiščenja. I vjerojatno bi izdržala toliko da prošle godine nije pukao crijep u dimovodnom kanalu i zatvorio prolaz dima. Zvao sam tog istog majstora i bio mi je malo skup da je ruši i ponovno zida te sam se sam uhvatio posla. Nikad vidio kako se to radi a ipak sam se upustio. I sazidao ja nju ponovno (uz dosta muke) i evo radi dalje. Jedini nedostatak je bio taj što sam je morao brzo nakon zidanja pustiti u pogon te sada ispadaju fuge. No popraviti ćemo to kada stigne ljeto.

Jedan doživljaj, nakon godinu dana kako je sazidana:

Previše sam je zagušio pri loženju, jasno, napunila se dima, i pras...
Poizbijale fuge, soba i dnevni boravak puni dima i čađi. A kćer mi u kolicima 2 metra dalje od peći... crna kao mala afrikanka. Žena mi je bila "oduševljena", zavjese i namještaj spremni za generalno čišćenje. Svaka škola košta.

missm
12.02.2010., 09:39
Pozdrav,

Samo par riječi oko ove teme.

Imam kalijevu peć zidanu 1996 god. Grijem cca 90 m2. Po majstorevim preporukama loženja trebala bi da izdrži do 15 godina bez čiščenja. I vjerojatno bi izdržala toliko da prošle godine nije pukao crijep u dimovodnom kanalu i zatvorio prolaz dima. Zvao sam tog istog majstora i bio mi je malo skup da je ruši i ponovno zida te sam se sam uhvatio posla. Nikad vidio kako se to radi a ipak sam se upustio. I sazidao ja nju ponovno (uz dosta muke) i evo radi dalje. Jedini nedostatak je bio taj što sam je morao brzo nakon zidanja pustiti u pogon te sada ispadaju fuge. No popraviti ćemo to kada stigne ljeto.

Jedan doživljaj, nakon godinu dana kako je sazidana:

Previše sam je zagušio pri loženju, jasno, napunila se dima, i pras...
Poizbijale fuge, soba i dnevni boravak puni dima i čađi. A kćer mi u kolicima 2 metra dalje od peći... crna kao mala afrikanka. Žena mi je bila "oduševljena", zavjese i namještaj spremni za generalno čišćenje. Svaka škola košta.

Kad budeš slijedeći put punio fuge radi ovako:
u fugikol zamješaj jedan bjelanjak od jaja i malo mlijeka - bjelančevine dakle.
Takve fuge ti neće nikada otpadati.

Stiv
12.02.2010., 09:45
Zanimljiv recept.
U kojem vremenu preporučaš loženje od trenutka fugiranja?

Stiv
12.02.2010., 09:50
Eh, da, sjetih se još nečega.

Majstor koji mi je postavljao peć, napomenuo je kako fuge moraju biti isključivo
od zemlje (gline), kako ne bi došlo do pucanja i izbijanja samih elemenata ako bi
slučajno zatvorio dovod zraka.

Echoe
18.02.2011., 09:27
Molim pomoć, ako netko zna, gdje mogu nabaviti običnu glinu - za zapunjavanje onih rupa, tj 'pukotina' između ploča na kaljevoj peći. Ne mogu ni na netu naći, ne znam gdje potražiti. Makar i Zagrebu, ima mi tko kupit i tamo. U Baumaxu nema, ni u drugim centrima, znači neka manja prodavaona, neki obrtnik i sl...

Ili, ako postoji neko drugo sredstvo, nekakav silikon otporan na temperaturu.... ali mislim da je glina najbolja. Hvala!

Lee Champa
18.02.2011., 12:40
Molim pomoć, ako netko zna, gdje mogu nabaviti običnu glinu .... Hvala!

U prvoj ciglani:D

nemo01
18.02.2011., 12:53
ti si iz međimurja-odi u gorice,prošetaj po bregima i vidi dali ima koja stara klijet od pletera koju je neko obnavljao pa pitaj gdje je nakopao zemlju za to; na bregu iznad mene je jedna takva koju je čovjek sad ručno obnavljao (postupak se zove copanje blata) i nedaleko je stari klanac u kome je nakopao zemlju

Echoe
18.02.2011., 16:02
Hvala vam na savjetima. Eto, toga se nisam sjetio

Hazl
10.08.2011., 19:41
Hajde da i ja pitam nešto. Tu piše da je najbolje za to glina, ali da li postoji još neka druga smjesa za više temperature. Uglavnom kalijevu peć zagrijava plin, a ne drva i trabao bi smeđu ili crvenkastu boju te smjese.

blue_jay
20.09.2011., 14:40
da li ima netko informaciju tko u Osijeku proizvodi vrata za kaljeve peći? Načula sam Berente ali očito nisam dobro čula...

zealotic
21.09.2011., 19:07
Molim pomoć, ako netko zna, gdje mogu nabaviti običnu glinu - za zapunjavanje onih rupa, tj 'pukotina' između ploča na kaljevoj peći. Ne mogu ni na netu naći, ne znam gdje potražiti. Makar i Zagrebu, ima mi tko kupit i tamo. U Baumaxu nema, ni u drugim centrima, znači neka manja prodavaona, neki obrtnik i sl...

Ili, ako postoji neko drugo sredstvo, nekakav silikon otporan na temperaturu.... ali mislim da je glina najbolja. Hvala!

kodrić silex i silikon do 1000°c je rješenje. ima ga u bojama i mi ga koristimo za kaljev kamin.

Hazl
27.10.2011., 20:47
Evo samo da javim da sam prije 15 dana fugirao kaljevu peć sa materijalom kojeg sam kupio u firmi Kodrić Silex u Remetincu (preko puta zatvora). Ta se smjesa nalazi u limenoj kutiji pakiranje 1,3kg, jedino što sam morao uzeti u dvije boje da dobijem nijansu koja je meni trebala. Tamno smeđa (čokolada) i bijela. Miješa se u omjeru 1kg i 3dcl vode i to tako da se smjesa baca u vodu, a ne obrnuto. Sada je prošlo već 15 dana od tada i jako sam zadovoljan rezultatom, jedino što još uvijek na vlažnoj krpi ostaje boja kada se peć malo briše od prašine.

Azzura
28.01.2012., 09:37
molim vas postoji li nekakav način sređivanja vrata od kaljeve peći, odnosno, može li se giz nekako srediti bez rastavljanja cijele peći? može li se to uopće ljepiti? naime, udarila sam u otvorena vrata i sad ona malo vise i to bi trebalo srediti jer naravno toplina ide vani:(

JURE313
01.03.2012., 21:25
molim vas postoji li nekakav način sređivanja vrata od kaljeve peći, odnosno, može li se giz nekako srediti bez rastavljanja cijele peći? može li se to uopće ljepiti? naime, udarila sam u otvorena vrata i sad ona malo vise i to bi trebalo srediti jer naravno toplina ide vani:(
Možda postoji način za popravak vaših vrata na kaljevoj peči.Ja sam radio takve popravke.Vjerovatno je došlo do ispadanja klinova kojima se učvrščuju vrata.Ipak bi se to moralo pogledati da bi se vidjelo o čemu je riječ.

hajsek
27.10.2013., 16:33
Čime fugirat peč fugirao sam je sa tom smjesom iz kodrica ali nakon nekoliko lozenja fuge pocnu ispadati.

šiškoniko
01.11.2013., 16:26
imamo staru kalijevu peć koja se bojom ne uklapa u sadašnji prostor
možemo li je pofarbati