PDA

View Full Version : Ulične borbe u DR

stranice : [1] 2

Michael Collins
27.01.2009., 23:50
Molim s iznimkom Vukovara,jer već postoji velika tema, molim da mi netko napiše više o uličnim borbama u Hrvatski mgradovima tokom DR...

Najviše me zanimaju Pakrac i Gospić,ali i o Dubrovniku malo znam...

Dakle samo gradske (može i predgrađa) bitke i ulična borba...
Hvala

otompotom
28.01.2009., 12:29
U knjizi Đure Gajdeka "Petrinjska bojišnica" opisana su, donekle detaljno, tri napada na Petrinju (sam centar) 1991. uglavnom iz prisjećanja branitelja.

Kolko se da isčitat, organizacija u obrani je bila dosta slaba, jer nije postojala dobra komunikacija i koordiniranost između "profesionalne" strane - policije i specijalaca i dobrovoljačkih jedinica, uglavnom slabo naoružanih građana. Kronično je falilo protuoklopa, tako da su se tenkovi vozili u kolonama kroz grad, a neki "domaći" je išao uz njih i usmjeravao ih na ciljeve (tamo ti je crkva, tamo ti je bunker itd itd...) Tog domaćeg je, po sjećanju jednog od branitelja skinuo jedan stariji Petrinjac Kika. Kad je JNA presjekla grad na nekoliko mjesta, kod Gavrilovića i skoro kod ušća Petrinjčice (mala riječica na istoku grada) u Kupu, počinje povlačenje i izvlačenje ranjenika i civila.

Obrana grada bila uređena s nekoliko "strongpointa" u samom centru, al to su zapravo bili samo bunkeri od naslaganih vreća pijeska na uglovima važnijih zgrada i raskrižja. Mizerna količina PO oruđa i samo vreće s pijeskom nisu mogle zaustaviti kolone tenkova (iz dvije vojarne u Petrinji djelovalo ih je nekih 40ak u samim napadima na grad).

batik
28.01.2009., 15:51
Najbliže uličnim borbama Dubrovnik je imao u mjestu Sustjepan (zapadni ulaz u DBV).
Naši momci su tu bili "traženi" srpskim snajperima po mjestu i obratno. Bio je jedan veci napada na selo i tad je unisten kamion s kojim su srpske postojbe pokusale napasti.
Bilo je nešto gradskih borbi i u Slanom, ali stavrno jako sitno.
Mozda najbliže definiciji ulična borba je napad na tvrdjavu na Srđu 06.12.1991. gdje su se vojnici sukobljenih strana doslovce dodavali ručnim bombama.

Monsignor.m
29.01.2009., 13:10
Najbliže uličnim borbama Dubrovnik je imao u mjestu Sustjepan (zapadni ulaz u DBV).

Vec je dosta pisano po forumu o "teniskim lopticama".

siniša
29.01.2009., 13:31
U knjizi Đure Gajdeka "Petrinjska bojišnica" opisana su, donekle detaljno, tri napada na Petrinju (sam centar) 1991. uglavnom iz prisjećanja branitelja.

Kolko se da isčitat, organizacija u obrani je bila dosta slaba, jer nije postojala dobra komunikacija i koordiniranost između "profesionalne" strane - policije i specijalaca i dobrovoljačkih jedinica, uglavnom slabo naoružanih građana. Kronično je falilo protuoklopa, tako da su se tenkovi vozili u kolonama kroz grad, a neki "domaći" je išao uz njih i usmjeravao ih na ciljeve (tamo ti je crkva, tamo ti je bunker itd itd...) Tog domaćeg je, po sjećanju jednog od branitelja skinuo jedan stariji Petrinjac Kika. Kad je JNA presjekla grad na nekoliko mjesta, kod Gavrilovića i skoro kod ušća Petrinjčice (mala riječica na istoku grada) u Kupu, počinje povlačenje i izvlačenje ranjenika i civila.

Obrana grada bila uređena s nekoliko "strongpointa" u samom centru, al to su zapravo bili samo bunkeri od naslaganih vreća pijeska na uglovima važnijih zgrada i raskrižja. Mizerna količina PO oruđa i samo vreće s pijeskom nisu mogle zaustaviti kolone tenkova (iz dvije vojarne u Petrinji djelovalo ih je nekih 40ak u samim napadima na grad).

jel se može reći da obrana nije ni postojala , a kamoli organizirana obrana grada po nekom vojnom kriteriju?

Mr.No.
29.01.2009., 13:39
Naši momci su tu bili "traženi" srpskim snajperima po mjestu i obratno. Bio je jedan veci napada na selo i tad je unisten kamion s kojim su srpske postojbe pokusale napasti.
Mozda najbliže definiciji ulična borba je napad na tvrdjavu na Srđu 06.12.1991. gdje su se vojnici sukobljenih strana doslovce dodavali ručnim bombama.

Na ovom (http://vin.bloger.hr/post/kako-je-poceo-rat-u-dubrovniku-2-dio/1011012.aspx) blogu je sve to opisano..

siniša
30.01.2009., 10:36
zašto je dubrovnik koji je imao skoro 50 tisuča stanovnika branila šačica dobrovoljaca?

batik
30.01.2009., 11:55
zašto je dubrovnik koji je imao skoro 50 tisuča stanovnika branila šačica dobrovoljaca?

Dubrovnik su branili dragovoljci, a nikako dobrovoljci.
Dubrovnik nikada, pa ni danas, nije imao 50 tisuća ljudi. Od 50 000 odbiješ ljude u okupiranoj Mokošici, civile izbjege po cijeloj RH i dobiješ oko 30-ak tisuća ljudi zbijenih na izuzetno malo kvadratnih km.

Bilo je malo oružja i realno nije postojala mogućnost obrane u takovim odnosima snaga i teritorijalne razvučenosti juga RH.

Monsignor.m
30.01.2009., 12:37

Well, zato jer je Konavljana, Metkovcana, Hercegovaca, Splicana i inih puno manje nego Dubrovcana od kolina, a ima tu i jos nesto, nesto sto mi je rekao svaki branitelj s dubrovackog ratista....:mig:

bracodbk
30.01.2009., 16:28
Prije svega u Dubrovniku nije bilo toliko stanovnika.
Zašto je Dubrovnik branila šačica dragovoljaca?
Jednostavno - zato što je bilo više branitelja nego naoružanja. Kako je naoružanje dolazilo tako se broj branitelja povećavao.
Jedan podatak - u studenom 1991. godine na brojnom stanju zapovjedništva obrane grada bilo je oko 800 komada pješačkog naoružanja, uključujući lovačke puše, M48 i slabije naoružanje koje je činilo gotovo 1/3 ukupnog pješačkog naoružanja.

bracodbk
30.01.2009., 16:29
Na Sustjepan je bilo malo više od jednog pješačkog napada a taj s kamionom je jedan od lakših. Bio sam tamo pa znam.

bracodbk
30.01.2009., 16:30
Well, zato jer je Konavljana, Metkovcana, Hercegovaca, Splicana i inih puno manje nego Dubrovcana od kolina, a ima tu i jos nesto, nesto sto mi je rekao svaki branitelj s dubrovackog ratista....:mig:
Što bi to točno bilo. Jedan sam od branitelja Dubrovnika ali ne znam na što ciljaš. Molim pojasni. Pogotovo mi pojasni što znači taj namig na kraju tvog posta.

Monsignor.m
30.01.2009., 16:42
Što bi to točno bilo. Jedan sam od branitelja Dubrovnika ali ne znam na što ciljaš. Molim pojasni. Pogotovo mi pojasni što znači taj namig na kraju tvog posta.

Da su Dubrovcani "od kolina" (ne znam kako se to kaze kod vas) bili u podrumima i nisu se rado odazivali u obranu. I to sam cuo od preko desetak ljudi, redom Konavljana, Metkovcana, Plocana, ali i Dubrovcana.

bracodbk
30.01.2009., 16:52
Molim s iznimkom Vukovara,jer već postoji velika tema, molim da mi netko napiše više o uličnim borbama u Hrvatski mgradovima tokom DR...

Najviše me zanimaju Pakrac i Gospić,ali i o Dubrovniku malo znam...

Dakle samo gradske (može i predgrađa) bitke i ulična borba...
Hvala
U Dubrovniku je bilo jako malo uličnih borbi jer četnici nikad nisu uspjeli ući u grad.
Dubrovnik je, iz perspektive branitelja, jako povoljno smješten. Ulaz u grad se branio na četiri ključna položaja: Sustjepan, Nuncijata, Srđ i hotel Belvedere. Četnici bi, da su krenuli istim intezitetom kao na Vukovar preko bilo kojeg od ovih položaja, imali puno više žrtava nego u Vukovaru, jer im konfiguracija terena ne bi dozvoljavala masovne napade. Tenkovi bi bili potpuno neučinkoviti jer jedini ulaz u grad je bila 10 metara široka cesta preko Sustjepana i preko Belvedera. Takav upad bi ih koštao gubitka svakog tenka koji bi naišao.
Pješaštvo nikako nije moglo ući u grad bez ogromnih žrtava jer su pod potpuno golim i strmim padinama Srđa, kuda su se oni trebali spuštat, smješteni stambeni objekti, neboderi, zgrade, obiteljske kuće...a svaki taj objekt je idealno sklonište/bunker iz kojeg jedan branitelj može kontrolirati cijeli vod četničke vojske. Mitraljezom se mogla kontrolirati kompletna satnija jer četnici ne bi imali NIKAKAV zakon a topništvo im ne bi moglo pomoći jer su svi stambeni objekti višekatnice.
Četnici su toga bili svjesni pa zato nisu nikad pokušali ući na ho-ruk. Namjera im je bila držati nas u potpunoj blokadi, svakodnevno tući topništvom, grad izgladnjeti a ljude psihički uništiti i natjerati nas (branitelje) na predaju. Zahebali su ih gliseri odreda naoružanih brodova koji su svakodnevno dopremali hranu, lijekove, streljivo, naoružanje i malobrojno pojačanje. JRM nije imala lijek za te glisere koji su brzinom od 50-60 milja šarali njima ispred nosa.
Ima jedna jako bitna stvar - branitelji Vukovara su nesvjesno pripomogli obrani Dubrovnika. Naime, nakon toliko gubitaka u Vukovaru četnici sebi nisu mogli dozvoliti takav luksuz i u Dubrovniku.

Monsignor.m
30.01.2009., 16:54
JRM nije imala lijek za te glisere koji su brzinom od 50-60 milja šarali njima ispred nosa.

Imala je, samo je rat na Jadranu dobrim dijelom rijesen dogovorno, bez uvrede. Nemoj mislit da Bofors 57mm s termovizijom nije lijek za to. Sto naravno ne umanjuje zasluge i hrabrost deckiju iz ONB-a.
Jednostavno, kod JRM nije eskalirao sukob toliko, bili su normalniji ljudi nego u Kninskom korpusu npr., a i ogroman dio kadra su bili nesrbi.

bracodbk
30.01.2009., 16:58
Da su Dubrovcani "od kolina" (ne znam kako se to kaze kod vas) bili u podrumima i nisu se rado odazivali u obranu. I to sam cuo od preko desetak ljudi, redom Konavljana, Metkovcana, Plocana, ali i Dubrovcana.
Tko god ti je to rekao laže.
Kao prvo, Metkovčana ili Pločana u onim najtežim danima obrane nije ni bilo. Možda je bio poneki od njih koji je živio u Dubrovniku ali da su dolazili organizirano - nisu. Konavljani su osnovali bojnu tek 1992. godine iako ih je početkom rata bilo podosta, no i trebalo ih je bit jer su Konavle prvi kraj u ovom dijelu Hrvatske koji je pogođen ratom.
Kao drugo - da se ne ponavljam, Dubrovnik je branilo čak nešto malo više branitelja od broja naoružanja.
Naravno da je bilo i podrumaša ali i onih koji su pobjegli, uostalom kao i svim krajevima pogođenim ratom, ali kako je naoružanje stizalo branitelja je bilo sve više i više pa je dubrovačka brigada negdje 1994-1995. godine bila najbrojnija brigada HV. Neki su dolazili kao dragovoljci, a većina ih je mobilizirana.

Monsignor.m
30.01.2009., 16:59
Nemam ti razloga ne vjerovat, nisam bio tamo.

bracodbk
30.01.2009., 17:03
Imala je, samo je rat na Jadranu dobrim dijelom rijesen dogovorno, bez uvrede. Nemoj mislit da Bofors 57mm s termovizijom nije lijek za to. Sto naravno ne umanjuje zasluge i hrabrost deckiju iz ONB-a.
Jednostavno, kod JRM nije eskalirao sukob toliko, bili su normalniji ljudi nego u Kninskom korpusu npr., a i ogroman dio kadra su bili nesrbi.
Varaš se. Naravno da gliseri nisu išli danju niti otvorenim morem. Išli su kanalima gdje su bili dobro zaštićeni. Topovnjače nisu smjele prilazit Šipanu, Lopudu i Kalamoti jer su svi ti otoci imali organiziranu obranu. Doduše malu ali dovoljno veliku da se ovi ne usude prići.
Odred naoružanih brodova se šprdao s njima pa je ekipa jednu noć otišla do otoka/svjetionika Sv. Andrije, na kojem nije bilo nikoga ali u čijoj su blizini topovnjače non-stop patrolirale, i upalila svjetionik. Jedan pripadnik je poginuo tek negdje pred kraj opsade grada. Koliko se sjećam, tijekom vožnje ga je sa jednog brda pogodio Browning 12,7 mm.

Monsignor.m
30.01.2009., 17:06
Varaš se. Naravno da gliseri nisu išli danju niti otvorenim morem. Išli su kanalima gdje su bili dobro zaštićeni. Topovnjače nisu smjele prilazit Šipanu, Lopudu i Kalamoti jer su svi ti otoci imali organiziranu obranu. Doduše malu ali dovoljno veliku da se ovi ne usude prići.

Znam dobro sto se desavalo tamo u tom periodu, s obje strane. I razumijem da ti je tesko prihvatit da JRM nije bila toliko bespomocna koliko ti mislis, zato mi i rasprava nema smisla.
Da je blokadu DU provodio netko zadrt poput Mladica bilo bi tu puno vise zajebancije. Ne kazem da je bila neprobojna, ali nije ni bila porozna kao sto se misli.

bracodbk
30.01.2009., 17:09
Ovu rečenicu nisam odmah spazio. Kako to misliš dogovorno? Pa topnjovčama su svaki božiji dan prašili i po gliserima i po ostalim položajima obrane. Kakav je to onda dogovor?

bracodbk
30.01.2009., 17:11
Znam dobro sto se desavalo tamo u tom periodu, s obje strane. I razumijem da ti je tesko prihvatit da JRM nije bila toliko bespomocna koliko ti mislis, zato mi i rasprava nema smisla.
Da je blokadu DU provodio netko zadrt poput Mladica bilo bi tu puno vise zajebancije. Ne kazem da je bila neprobojna, ali nije ni bila porozna kao sto se misli.
Ti se vjerojatno šališ. Pa ni jedan brod nije mogao napustiti dubrovačku luku niti ući u nju ako JRM nije izvršila pretres broda. O čemu ti pričaš čovječe. Dubrovnik je bio u TOTALNOJ blokadi, kako sa kopna, tako i sa mora. Prvo je izvršena pomorska blokada pa tek onda ostalo. Ne budi smiješan molim te:)

Monsignor.m
30.01.2009., 17:13
Ovu rečenicu nisam odmah spazio. Kako to misliš dogovorno? Pa topnjovčama su svaki božiji dan prašili i po gliserima i po ostalim položajima obrane. Kakav je to onda dogovor?

Jesu, al puno blaze nego sto se moglo, a i moglo se grupirat vise snaga, posebno nakon povlacenja itd. itd. Recimo, ogroman dio brodovlja HRM je prepusten dogovorno, rakete RBS su Hrvatskoj ostavljene dogovorno.
Zapravo, ako pogledas, generalno su unistavana artiljerijska oruđa, upravo zato jer su se rapidno mogla iskoristit prema srpskim polozajima.
Radile su crvene linije, itd. itd. na vise foruma je pisano o ovome, pisali su ljudi s druge strane, a s nekima sam u kontaktu. Da je u KoV-u bilo razuma koliko u JRM, sve bi puno lakse zavrsilo.
Uzmi samo za primjer Split i admirala Bocinova, no moram priznat da Dubrovnik u svemu tome nije prosao dobro.
Opet, razumijem da je tebi kao branitelju ovako nesto tesko pojmit, zato je i bolje prekinut raspravu.

Kao poroznost blokade sam upravo mislio na ONB.

bracodbk
30.01.2009., 17:22
Jesu, al puno blaze nego sto se moglo, a i moglo se grupirat vise snaga, posebno nakon povlacenja itd. itd. Recimo, ogroman dio brodovlja HRM je prepusten dogovorno, rakete RBS su Hrvatskoj ostavljene dogovorno.
Zapravo, ako pogledas, generalno su unistavana artiljerijska oruđa, upravo zato jer su se rapidno mogla iskoristit prema srpskim polozajima.
Radile su crvene linije, itd. itd. na vise foruma je pisano o ovome, pisali su ljudi s druge strane. Da je u KoV-u bilo razuma koliko u JRM, sve bi puno lakse zavrsilo.
Uzmi samo za primjer Split i admirala Bocinova.
Opet, razumijem da je tebi kao branitelju ovako nesto tesko pojmit.

Kao poroznost blokade sam upravo mislio na ONB.
Ti se stvarno šališ. Ne kao branitelju, nego kao osobi koja je u barem deset navrata trebala izgubit glavu od pucnjave s topnjovača, meni ideš pričat o humanoj JRM? Topovnjače se tijekom cijele opsade nisu pomaknule sa točaka blokade. Patrolirale su na potezu od Cavtata do otvorenog mora prema Mljetu i gotovo svakodnevno pucale po položajima na Srđu i Belvedereu. Jedan put su se malo približili obali pa su zamalo popušili maljutku. Od tad su se držali malo podalje ali ipak dovoljno blizu da gotovo svakodnevno šaraju Boforsima.
NIJEDAN, ponavljam, NIJEDAN brod koji je u Dubrovnik doveo humanitarnu pomoć i odvozio ranjenike nije mogao proći pokraj topovnjača (osim glisera naravno). Svi su redom praćeni do Zelenike u CG gdje je njihova vojska vršila pretrese i kontrolu ljudi na brodu. To je potrajalo sve do završetka opsade.

Gliserima odreda naoružanih brodova su mogli stavit samo soli na rep. A pucali su na njih kad god bi ih spazili.

Monsignor.m
30.01.2009., 17:26
Ti se stvarno šališ. Ne kao branitelju, nego kao osobi koja je u barem deset navrata trebala izgubit glavu od pucnjave s topnjovača, meni ideš pričat o humanoj JRM?

Ja nisam rekao da je bila humana niti da nisu pucali. Ja sam samo rekao da je moglo bit puno gore. Recimo 40ak raketa s 500kg eksploziva je uredno moglo past po Dubrovniku. Nasrecu, bilo je i razumnih ljudi tamo, malo, ali ih je bilo.
Sto nikako ne umanjuje zasluge ljudi s ONB-ova, dvojicu sam i upoznao jednom prilikom, niti ostalih dubrovackih branitelja.

bracodbk
30.01.2009., 17:34
Ja nisam rekao da je bila humana niti da nisu pucali. Ja sam samo rekao da je moglo bit puno gore. Recimo 40ak raketa s 500kg eksploziva je uredno moglo past po Dubrovniku. Nasrecu, bilo je i razumnih ljudi tamo, malo, ali ih je bilo.
Sto nikako ne umanjuje zasluge ljudi s ONB-ova, dvojicu sam i upoznao jednom prilikom, niti ostalih dubrovackih branitelja.
O čemu mi pričamo? ja pričam o gliserima ONB-a. Pogoditi gliser raketom graniči sa nemogućim. Osim toga, rakete su malo preskupe da bi se ispaljivale na gliser koji piči 50-60 milja.
Što se tiče napada na grad, premda ne vidim kakve to ima veze sa ONB-om, da je Dubrovnik kojim slučajem bio na primer Vinkovci budi uvjeren da bi sve te rakete bile ispucane. Stari grad je bio pod zaštitom UNESCO-a, što je na kraju četnike i sje*alo jer su 06.12. zapucali po starom gradu i tek onda svjetskoj javnosti otvorili oči, pa nitko nije imao muda zapovjediti napad raketama od 500 kg tako da ti ta teorija pada u vodu. Jedan od prvooptuženih pa i osuđenih zapovjednika napadača je pripadnik JRM Admiral Jokić, zapovjednik VP sektora Boka.

AMARU
30.01.2009., 17:39
Ali zar stvarno mislis da bi nekog oficira, ili jos bolje oficira iz rezerve bolio k...c sta je Dubrovnik pod icijom zastitom? Ma da su tu bili na komandnim mjestima ljudi poput onih sta su isli na Vukovar ili netko iz Krajine rokali bi po Gradu s cim god bi stigli...boli njih za svijet i za sve ostalo, napravili bi oni veci, lepsi i stariji srpski Dubrovnik...
mislim da ti je to Monsignor htio reci:top:

bracodbk
30.01.2009., 17:45
Ali zar stvarno mislis da bi nekog oficira, ili jos bolje oficira iz rezerve bolio k...c sta je Dubrovnik pod icijom zastitom? Ma da su tu bili na komandnim mjestima ljudi poput onih sta su isli na Vukovar ili netko iz Krajine rokali bi po Gradu s cim god bi stigli...boli njih za svijet i za sve ostalo, napravili bi oni veci, lepsi i stariji srpski Dubrovnik...
mislim da ti je to Monsignor htio reci:top:
Pa onda se zeznuo a i ti zajedno s njim. Dubrovnik JEST rokan sa svim i svačim, od MB 60 mm do haubica 155mm, od aviona do topovnjača, od VBR-ova malih do VBR-ova velikih, od brdskih topova do onih 130 mm, od trocjevaca do boforsa....
Dvogodišnji sin mog prijatelja je poginuo od rakete VBR-a.

No jedno su ipak pazili, a to je da što manje napadaju stari grad i to sve do 06.12. kad je kapetan rambo zapovjedio da se ruši i stari grad.

Monsignor.m
30.01.2009., 17:48
O čemu mi pričamo? ja pričam o gliserima ONB-a. Pogoditi gliser raketom graniči sa nemogućim. Osim toga, rakete su malo preskupe da bi se ispaljivale na gliser koji piči 50-60 milja.

Apsolutno, ali da se koncentriralo vise sredstava i gliserima bi bilo puno, puno teze. Ne kazem da ne bi prolazili, ali bilo bi vise mrtvih i ranjenih. Nasrecu pa je zavrsilo ovako.
Iako stoji da je JRM bila izrazito nepripremljena za tip djelovanja koji je ONB radio.

Pricao sam s ljudima koji su presli na nasu stranu i iz prve ruke vidio popis ciljeva za razaranje Splita. cca. 35 vitalnih ciljeva u gradu, dovoljno da se napravi Vukovar-II. Nasrecu, pa je adm. Bocinov bio razumna osoba i moralna vertikala u tim trenucima (mucen i suđen zbog odbijanja zapovijedi, potkopavanja obrane itd.)

Jebiga, kume, i Srebrenica je bila pod zastitom i 7000 ljudskih zivota vrijedi neprocjenjivo vise nego dubrovacka jezgra pa su otisli pod kamu. Jednog trenutka kad imas bolestan um na obaracu...
Monsignor je htio reci upravo ono sto je AMARU rekao.

Monsignor.m
30.01.2009., 17:50
Pa onda se zeznuo a i ti zajedno s njim. Dubrovnik JEST rokan sa svim i svačim, od MB 60 mm do haubica 155mm, od aviona do topovnjača, od VBR-ova malih do VBR-ova velikih, od brdskih topova do onih 130 mm, od trocjevaca do boforsa....
Dvogodišnji sin mog prijatelja je poginuo od rakete VBR-a.

Gle, jedno je to, drugo je Karachi, ja razumijem da ti je tesko pojmit nesto takvo, ali u JRM je bilo ljudi u pravom smislu rijeci. Moglo je bit puno gore, sto se tice JRM. Sto se tice bradatih cetnika, tu zaista nemam sto reci. Toliko od mene na ovoj temi, generalno se ne volim upetljavat u teme gdje postoje jake emocije, sigurno su bracine jace od nasih koji nismo bili u njegovoj kozi.

bracodbk
30.01.2009., 17:56
Apsolutno, ali da se koncentriralo vise sredstava i gliserima bi bilo puno, puno teze. Ne kazem da ne bi prolazili, ali bilo bi vise mrtvih i ranjenih. Nasrecu pa je zavrsilo ovako.
Iako stoji da je JRM bila izrazito nepripremljena za tip djelovanja koji je ONB radio.

Pricao sam s ljudima koji su presli na nasu stranu i iz prve ruke vidio popis ciljeva za razaranje Splita. cca. 35 vitalnih ciljeva u gradu, dovoljno da se napravi Vukovar-II. Nasrecu, pa je adm. Bocinov bio razumna osoba i moralna vertikala u tim trenucima (mucen i suđen zbog odbijanja zapovijedi, potkopavanja obrane itd.)

Jebiga, kume, i Srebrenica je bila pod zastitom i 7000 ljudskih zivota vrijedi neprocjenjivo vise nego dubrovacka jezgra pa su otisli pod kamu. Jednog trenutka kad imas bolestan um na obaracu...
Monsignor je htio reci upravo ono sto je AMARU rekao.
Mi se očito ne razumijemo. Pričamo o topovnjačama i gliserima. Tvrdim da topovnjače nisu mogle zaustaviti glisere a ti okreneš na razaranje grada raketama.
Grad je bio razaran. Prva civilna žrtva takvog razaranja je Milan Milišić pjesnik srpskog porijekla. Ubila ga je krhotina zrna Boforsa ispaljenog sa TOPOVNJAČE.

Još ti nešto treba bit jasno. JRM je nakon što je pogođen razarač Split povukla svoju flotu u BK zaljev. Flota im je i tad, a pogotovo danas, bila u qrtzu. Topovnjače su bile njihovo najjače naoružanje na moru. Dovoljno dobre da Dubrovnik drže u pomorskoj blokadi ali nedovoljno učinkovite protiv malih i za njih prebrzih glisera. Amen.

Monsignor.m
30.01.2009., 18:00
Mi se očito ne razumijemo. Pričamo o topovnjačama i gliserima. Tvrdim da topovnjače nisu mogle zaustaviti glisere a ti okreneš na razaranje grada raketama.

Ja nisam rekao da su ih mogle zaustavit, samo sam rekao da je moglo bit puno gore. Tako nesto otprilike ide i ovako: "Kad vidimo uopce gliser, vrsit cemo odmazdu negdje drugdje". Naravno, i dalje stojim pri tome da je JRM mogla i gliserima zagorcat zivot vise nego sto je.

Još ti nešto treba bit jasno. JRM je nakon što je pogođen razarač Split povukla svoju flotu u BK zaljev.

Eh, to s "razaracem" Splitom i ostalim "razaracima" je jos jedna prica iz rata o kojoj bi se dalo raspredat...
U tim danima mali je bio problem tehnike flote, koliki je bio problem kadrova, koji su svakodnevno odlazili, jer je u JRM bio velik dio Hrvata (47%), Slovenaca itd.
No, kako rekoh, ja svoje - ti svoje. Osobno mi je drago da je zavrsilo ovako kako je.

A i zasli smo debelo u OT.

Hollow Point
30.01.2009., 18:03
ulična borba...Hvala

Koliko sam čuo, i u Nuštru je bilo "veselo" nekoliko puta...

akont-ciko
30.01.2009., 18:09
A što je bilo s borbama za osvajanje vojarni JNA, kao npr. Varaždin ili Samobor? Ti su objekti bili u gradovima, istina, neprijatelj nije izašao u grad, ali je iz grada bio napadan, kao u Samoboru, broji li se to kao ulična borba?

AMARU
30.01.2009., 18:10
Znam za predgrađe Karlovca, Turanj, to je prilicno naseljeno mjesto i sve borbe koje su tu vođene do uspostavljanja linije krajem 91. su bile ulicne, a posteno se prasilo, naravno najvise po i uz glavne 2-3 ceste...

Podsjetio me covjek...u samom gradu(Klc.) gdje je danas sjediste HKOV-a je naravno bila JNA, a preko ceste su kuce s velikim dvoristima na cijem kraju su manje gospodarske zgrade. ZNG je bila iza tih zgrada te povremeno kroz ta dvorista i kroz ulaze tih kuca "napadala" vojarnu. Znam da su u tim dvoristima sve zidove bili porusili ili probili rupe kroz njih da mogu "manevrirat". Također su na ulaze neke od tih kuca postavili velike celicne ploce da JNA ne vidi kroz te ulaze dok se ovi skupljaju u dvoristima. Preko kuca su ispaljivani trombloni, a ekipa zivila u tim kucama na "nicijoj zemlji"...how crazy is that

Monsignor.m
30.01.2009., 18:11
A što je bilo s borbama za osvajanje vojarni JNA, kao npr. Varaždin ili Samobor?

O Trifunovicu ovih dana ide i film, ako se ne varam.

siniša
30.01.2009., 19:06
A što je bilo s borbama za osvajanje vojarni JNA, kao npr. Varaždin ili Samobor? Ti su objekti bili u gradovima, istina, neprijatelj nije izašao u grad, ali je iz grada bio napadan, kao u Samoboru, broji li se to kao ulična borba?

obrana grada nije samo u uličnim borbama , takve borbe su samo dio obrane grada , grad se brani na daljnjim i bližim prilazima, na rubnim djelovima i onda po ulicama, kanalizaciji ,podrumima...

vanjska obrana (daljnji , bliži prilazi i rubni djelovi) se brane kao na manevarskom zemljištu ako je šire područje grada takvo i neprijatelj če uvijek nastojat okružit i izolirat grad od ostalog djela obrane koristeči oklopne snage, rasječ ga na djelove i po djelovima uništavat .

staljingrad je najbolji primjer za proučavati takve borbe , samo što oni nisu uspijeli izolirat grad , tu upada nažalost vukovar koji je uspješno izoliran i na kraju osvojen . u oba primjera krute formacije nisu bile najbolje riješenje pa je napadač svoje snage ustrojio u dvije operativne grupe ...

u gradskim borbama ili obrani grada organizira se i pp , po , pd , pz obrana , masovno se izvodi zaprečavanje , brane se najvažniji prilazi , organiziraju čvorovi obrane i unutar njih otporne točke ....

alfa146
30.01.2009., 22:35
obrana grada nije samo u uličnim borbama , takve borbe su samo dio obrane grada , grad se brani na daljnjim i bližim prilazima, na rubnim djelovima i onda po ulicama, kanalizaciji ,podrumima...

vanjska obrana (daljnji , bliži prilazi i rubni djelovi) se brane kao na manevarskom zemljištu ako je šire područje grada takvo i neprijatelj če uvijek nastojat okružit i izolirat grad od ostalog djela obrane koristeči oklopne snage, rasječ ga na djelove i po djelovima uništavat .

staljingrad je najbolji primjer za proučavati takve borbe , samo što oni nisu uspijeli izolirat grad , tu upada nažalost vukovar koji je uspješno izoliran i na kraju osvojen . u oba primjera krute formacije nisu bile najbolje riješenje pa je napadač svoje snage ustrojio u dvije operativne grupe ...

u gradskim borbama ili obrani grada organizira se i pp , po , pd , pz obrana , masovno se izvodi zaprečavanje , brane se najvažniji prilazi , organiziraju čvorovi obrane i unutar njih otporne točke ....

Hm,da Staljingrad kažeš.A što je s obranom u gradu zvanom Grozny?
2 Monsinjor-nije JRM mogla ništa više nego što je učinila.Što je imala ispalila je.Jedino ako ne misliš da bi Robotima gađala gradske zidine,mada ne vidim što bi to promijenilo na stvari.Par eksplozija više-manje,hu kers.

Monsignor.m
30.01.2009., 23:22
2 Monsinjor-nije JRM mogla ništa više nego što je učinila.

Ja sam ovu temu zakljucio. Ne ulazim vise u teme o kojima se emotivno pise, a posebno Domovinski rat. Sve 5, pobijedili smo nadmocnog neprijatelja, nisu postojale "crvene linije", sve sto kaze suprotna tribina je obicna laz i tako to itd. itd. Monsignor off, ovo generalno i je razlog zasto izbjegavam teme o DR.

I naravno, razumijem potpuno vas koji ste prozivjeli sve to.

siniša
31.01.2009., 09:27
Hm,da Staljingrad kažeš.A što je s obranom u gradu zvanom Grozny?
2 Monsinjor-nije JRM mogla ništa više nego što je učinila.Što je imala ispalila je.Jedino ako ne misliš da bi Robotima gađala gradske zidine,mada ne vidim što bi to promijenilo na stvari.Par eksplozija više-manje,hu kers.

pa napiši nešto o obrani i napadu u groznom .

siniša
31.01.2009., 09:37
Ja sam ovu temu zakljucio. Ne ulazim vise u teme o kojima se emotivno pise, a posebno Domovinski rat. Sve 5, pobijedili smo nadmocnog neprijatelja, nisu postojale "crvene linije", sve sto kaze suprotna tribina je obicna laz i tako to itd. itd. Monsignor off, ovo generalno i je razlog zasto izbjegavam teme o DR.

I naravno, razumijem potpuno vas koji ste prozivjeli sve to.

monsinjor , uopče se nemoj uznemiravat . :top:

Legion
31.01.2009., 13:14
Ljudi... dosta je bilo. Od sad inzistiram da na ovoj temi pišu ljudi koji su osobno sudjelovali u stvarima o kojima pišu, a ne čuli ud prijatelja Pere, ujaka Tomice i susjede Marice...
Ajde da se ne prepucavamo. mene, a smatram i veliku večinu ostalih zanimaju detalji Domovinskog Rata... konkretne situacije, taktike, načine kako su se odprli napadima i sl. A ne jer JRM bila humana ili nije... bila jebeno humana nema šta :flop: ali šta je ona i mogla... časno zahrđati :D

alfa146
31.01.2009., 13:26
pa napiši nešto o obrani i napadu u groznom .

Pa postojao je napad(u stvari više njih),obrana je bila kao i kod mačke koju gladni doberman stjera uz zid.Ili što bi stari Rimljani rekli veni,vidi,vici.
Obranu možeš organizirati samo ako imaš kakve takve resurse kojima se možeš oduprijeti neprijatelju.Rusi su ih Staljingradu imali,mi smo ih u Dubrovniku imali,Vukovarci su ih dok nisu bili opkoljeni i nadjačani imali,Čečeni ih nisu imali,Drnišani također.
Glede mog grada,koliko god bijasmo inferiorni i neorganizirani u početku,svakim danom naša logistika je jačala,a srpska stagnirala,jer njih je prošao onaj prvi zalet i gdje god su naišli na iole intenzivniji otpor(ovo nije nužno značilo i organizirani),stali su i tražili podršku topništva do iznemoglosti.I kad smo se povukli(a nekolicina nas i ostalo) ulazili su ko pi....ce sa onim kacigama sa kupusom na glavi i pancirkama ko da ulaze u predvorje pakla.A sve to u prigradskom naselju.Što bi bilo da su ušli u Grad(a mogli su) možemo samo nagađati.
Međutim ne valja podcijeniti neprijatelja,to je česta greška.Pametno su oni odigrali jer su procijenili da bi u gradskim borbama izgubili više ljudstva i MTS-a nego ukupno do tada.A i njih nisu vodili budale nego profesinalni vojnici koji su znali svoj posao.

otompotom
31.01.2009., 18:05
jel se može reći da obrana nije ni postojala , a kamoli organizirana obrana grada po nekom vojnom kriteriju?

Postojala je obrana, osobito u okolnim selima, gdje su se napadi redovito odbijali sve dok se nisu umješali tenkovi JNA. U početku bi inače samo stali ispred sela, uperili cijevi a čede su preko njih onda derale rafale i minobacačko paljbu. Nedostajalo je ljudstva i oružja da bi se ta sela obranila, a pošto je teren brdovit, svako malo su komunikacije prekidane (čede su ispadale iz šuma na prometnice), pa ni sustav logistike nije bio dobro sređen.
Kad su sela osvojena, jer se nisu mogla na taj način branit, nabrzinu se organizirala obrana samog grada, samo problem je bio što nije postojao front, jer je jedna vojarna u samom gradskom centru, preko puta policijske postaje, i iz nje je izišlo puno pobunjenih srba i tehnike u svakom od tri napada na grad.

Specijalna policija i ZNG se držao na nekim točkama u gradu, ali kako su to bili više džepovi, a ne linija, bilo je jasno da se ne mogu održati. Naoružanja je stiglo jako malo, uglavnom je podjeljeno ono što se imalo u policijskoj postaji.

Znači, ne može se reći da obrana nije postojala, ali svakako je bila daleko od učinkovite.
Tolko se mogu sjetit sad, ak nađem knjigu lupit ću par citata.

siniša
02.02.2009., 10:08
Pa postojao je napad(u stvari više njih),obrana je bila kao i kod mačke koju gladni doberman stjera uz zid.Ili što bi stari Rimljani rekli veni,vidi,vici.
Obranu možeš organizirati samo ako imaš kakve takve resurse kojima se možeš oduprijeti neprijatelju.Rusi su ih Staljingradu imali,mi smo ih u Dubrovniku imali,Vukovarci su ih dok nisu bili opkoljeni i nadjačani imali,Čečeni ih nisu imali,Drnišani također.
Glede mog grada,koliko god bijasmo inferiorni i neorganizirani u početku,svakim danom naša logistika je jačala,a srpska stagnirala,jer njih je prošao onaj prvi zalet i gdje god su naišli na iole intenzivniji otpor(ovo nije nužno značilo i organizirani),stali su i tražili podršku topništva do iznemoglosti.I kad smo se povukli(a nekolicina nas i ostalo) ulazili su ko pi....ce sa onim kacigama sa kupusom na glavi i pancirkama ko da ulaze u predvorje pakla.A sve to u prigradskom naselju.Što bi bilo da su ušli u Grad(a mogli su) možemo samo nagađati.
Međutim ne valja podcijeniti neprijatelja,to je česta greška.Pametno su oni odigrali jer su procijenili da bi u gradskim borbama izgubili više ljudstva i MTS-a nego ukupno do tada.A i njih nisu vodili budale nego profesinalni vojnici koji su znali svoj posao.

jel mogu reči da je kod vas napad JNA i TO ličio na njihovo riješenje po doktrini onor tj da izvrše napad na grad (uključujuči predgrađa kao sastavni dio grada) iz pokreta ,pa kad ste ih vi iako malobrojni i slabo naoružani odbili , oni vrše pregrupiravanje i opet pokušavaju napad na grad i opet ih odbijate i onda oni prelaze na opsadu. to što se tiče kopnenog dijela bez ulaženja u pomorski dio operacije iako je on sastavni dio cjele operacije .

e sad dali ste vi ta predgrađa i djelove gdje ste vi očekivali da če biti njihovi pravci prodora, zaprečavali u po , pp , smislu i kako je to izgledalo ?

dali se svi ovi napadi mogu okarakterizirat kao pravi napadi , a ne recimo kao nasilna izviđanja ?

dali ste ojačavali i uređivali pojedine zgrade, grupe kuća , možda neke važnije rejone između utvrđenih rejona , dali je obrana imala barem kakvu takvu dubinu (nemislim na klasični borbeni poredak već dali je po dubini prostora bilo utvrđeno nkoliko "linija obrane" unutar grada , tj dali je sam grad bio uređen za obranu u smislu utvrđivanja ,zaprećavanja , po i pp .... obrane)dali je bio uređen za kružnu obranu , dali je mogao biti bolje obrana organizirana s obzirom na okolnosti.

koliko je ljudi sudjelovalo u obrani dubrovnika ( uključujuči sve i logistiku , i vatrogasce , bolnicu i policiju i narodnu zaštitu...) , dali je po tebi moglo se više ljudi uključit u onaj borbeni dio obrane i dali je to uopče bilo potrebno s obzirom da ste vi grad uspiješno obranili i u ovakvom sastavu ?

zašto si napisao da nisu ušli u grad, a da su mogli , koji bi tu bio razlog dali je naša obrana bila jaka ili što su oni bili pre slabi (neorganizirani , loše vođeni , slabog morala ....)?

dali ste vi bili spremni na prave gradske borbe (koje su u stvari i bile moguče), s obzirom da njih karakterizira velika dinamika , odlučno i čvrsto zapovijedanje na najnižim razinama , brze promjene i nejasne situacije , izmiješanost jedinica , visok mmoral i psihička naprezanja ....?

bracodbk
02.02.2009., 15:17
jel mogu reči da je kod vas napad JNA i TO ličio na njihovo riješenje po doktrini onor tj da izvrše napad na grad (uključujuči predgrađa kao sastavni dio grada) iz pokreta ,pa kad ste ih vi iako malobrojni i slabo naoružani odbili , oni vrše pregrupiravanje i opet pokušavaju napad na grad i opet ih odbijate i onda oni prelaze na opsadu. to što se tiče kopnenog dijela bez ulaženja u pomorski dio operacije iako je on sastavni dio cjele operacije .
Možda da se i ja ključim pa da ti odgovorim na pitanja a Alfa može kasnije dat svoje viđenje koje se, ja mislim, neće puno razlikovat od mog. U biti ja ne iznosim mišljenje nego osobna iskustva.
Dakle njihovo rješenje je bilo topništvom, topovnjačama, avionima i svim ostalim naoružanjem koje su posjedovali izvršiti brzi prodor prema Dubrovniku iz svih pravaca napada:
1. Debeli brijeg - Konavle - Župa dubrovačka - Dubac
2. Ivanica - Brgat - Komolac - čajkovići
3. Hum - Vukovići - Osojnik - Mokošica
4. Ravno - Čepikuće - Slano - Dubrovačko primorje.
Iako smo ih, s obzirom na odnos snaga, poprilično usporavali te tako uspjevali dobiti na vremenu za bolju pripremu samog grada za obranu, nigdje nisu doživjeli neki veći otpor osim na Brgatu, a i na Brgatu je otpor posustao kad su iz pravca Župe izbili na Dubac i tako obranu Brgata doveli u nepovoljan položaj. Kad su sami grad doveli pod opsadu više nisu imali potrebe za pregrupiranjem. Imali su dovoljno snaga (neke procjene kazuju od 15000 do 30000 redovnih vojnika, rezervista i dragovoljaca) da im na prvim crtama uvijek budu odmorne i svježe snage. S nama to nije bio slučaj.

e sad dali ste vi ta predgrađa i djelove gdje ste vi očekivali da če biti njihovi pravci prodora, zaprečavali u po , pp , smislu i kako je to izgledalo ?
Nakon opsade grada jedini mogući pravci njihovog djelovanja su bili preko mjesta Sustjepan sjeverozapadno; padinama brda Srđ, gdje su tenkovi obična gvožđurija, sjeverno; starom cestom preko Orsule i Belvederea istočno te magistralom prema samom ulazu u grad sjeveroistočno. Bitno je napomenuti da na svim tim pravcima djelovanja nisu mogli koristiti tenkove jer se radi o cesti širine 10-tak metara na kojoj je tenk lagana meta. Pješaštvom su nekoliko puta pokušavali probiti obranu Sustjepana (u kojem sam bio osobno) no to bi se prije moglo nazvati ispipavanjem terena nego nekim ozbiljnijim i masovnijim napadom jer u nijednom tom napadu nisu sudjelovali sa značajnijim brojem ljudi. Maksimalno pedesetak. Naravno, svi ti napadi su imali topničku, mitraljesku i snajpersku podršku sa druge strane Rijeke dubrovačke. Mislim da im je namjera bila ispitati koliko daleko smo spremni ići u obrani grada. Protuoklopne zapreke su bile na samom ulazu u Dubrovnik, na predjelu Kantafig, a radilo se o desetak PO mina ukopanih u asfalt. Ista je stvar sa drugim mogućim tenkovskim pravcem napada na magistrali iznad starog grada. Osim toga na Kantafigu i u Kabogi je bio bestrzajni top a mi smo bili naoružani protuoklopom (RBR, zolje, ose i trombloni). Protuoklopnih sredstava smo imali malo, ali dovoljno da zaustavimo svaki malo jači napad u prvom, možda i drugom, pa čak i trećem valu. Ono što četnici nisu znali je da je ta količina PO naoružanja bila ograničena. 06.12. je general Marinović zapovjedio da se ispuca svo preostalo topničko streljivo. Radi se o količinama dostatnim za jedan do najviše dva dana otpora. Na sreću ni to četnici nisu znali.

dali se svi ovi napadi mogu okarakterizirat kao pravi napadi , a ne recimo kao nasilna izviđanja ?
Već sam naveo da su ti napadi na sami grad meni izgledali kao ispipavanje terena i naše spremnosti na obranu. U tim napadima su imali gubitaka pa su se redovno povlačili na polazne crte. Naravno, mi nismo imali kuda tako da je obrana bila grčevita a svi smo bili spremni poginuti u pokušaju da ih zaustavimo.

dali ste ojačavali i uređivali pojedine zgrade, grupe kuća , možda neke važnije rejone između utvrđenih rejona , dali je obrana imala barem kakvu takvu dubinu (nemislim na klasični borbeni poredak već dali je po dubini prostora bilo utvrđeno nkoliko "linija obrane" unutar grada , tj dali je sam grad bio uređen za obranu u smislu utvrđivanja ,zaprećavanja , po i pp .... obrane)dali je bio uređen za kružnu obranu , dali je mogao biti bolje obrana organizirana s obzirom na okolnosti.
Da. Mnoge zgrade i odgovarajuće višekatnice su preuređene u improvizirane zaklone, a rađeni su i betonski bunkeri na svim bitnijim punktovima u gradu. Djelovanje iz takvih zaklona je moglo biti jako učinkovito. Jedan čovjek sa dostatnom količinom streljiva je mogao kontrolirati kompletan vod četnika, a čovjek sa mitraljezom i satniju. Pravci pješačkog napada su išli nama na ruku, i to debelo, jer, već sam o tome pisao u jednom postu, četnici prilikom napada nisu imali nikakve zaklone. Radi se o potpuno goloj padini brda s jedne i magistrali sa druge dvije strane mogućeg napada. Napada i eventualnog desanta s mora se nismo plašili jer u Dubrovniku nema nijednog pogodnog mjesta za bilo kakav desant.

koliko je ljudi sudjelovalo u obrani dubrovnika ( uključujuči sve i logistiku , i vatrogasce , bolnicu i policiju i narodnu zaštitu...) , dali je po tebi moglo se više ljudi uključit u onaj borbeni dio obrane i dali je to uopče bilo potrebno s obzirom da ste vi grad uspiješno obranili i u ovakvom sastavu ?
Točna brojka branitelja, uključujući logistiku, topništvo i sanitet je nešto malo preko 800 ljudi. Naravno, pričam o vremenu pod opsadom do onog najžešćeg napada 06.12. Važno je napomenuti da se povlačenjem u sami grad policija povukla sa prvih crta obrane pa su obavljali svoje redovne zadaće (iako je u tim okolnostima to bila nemoguća misija). Pripadnici specijalne policije, a radi se o izuzetno hrabrim momcima, su bili raspoređeni na prve crte i redovito izlazili na intevrencije. Što se tiče vatrogasaca oni su svoj obol dali gašenjem požara pa je tako prilikom gašenja požara u hotelu Libertas, u kojem su bile smještene izbjeglice, poginulo njih petorica ili šestorica, ne sjećam se točno. No sa samom obranom grada nisu imali ništa. Nisu bili naoružani.
Poznata je činjenica da je 06.12. tijekom najžešćeg napada, Dubrovnik na prvim crtama obrane (Sustjepan-Nuncijata Lokvice-magistrala-Srđ-Orkanski visovi-Belvedere) branilo i obranilo točno 163 branitelja. Po toj brojci je dubrovačka brigada kasnije nosila oznaku 163. brigada HV.

zašto si napisao da nisu ušli u grad, a da su mogli , koji bi tu bio razlog dali je naša obrana bila jaka ili što su oni bili pre slabi (neorganizirani , loše vođeni , slabog morala ....)?
Tri su razloga zašto oni nisu ušli u grad. Prvi je bila njihova namjera da nas iscrpe, kako glađu i žeđu tako i moralno. Zato su i držali grad pod opsadom. Tijekom najvećeg napada su imali popriličan broj žrtava a da nisu uspjeli osvojiti niti milimetar prostora. Jesu došli na tvrđavu Imperijal ali je uz podršku našeg topništva (na zapovijed generala Marinovića da se ispuca svo raspoloživo topničko streljivo samo da se odbije napad) ali je sve ostalo na tome. Borba na tvrđavi je ušla u povijest kao jedna od najvećih pobjeda HV. Četnici su bili na, a naši branitelji u tvrđavi. Tamo su se doslovno dobacivali bombama. Tijekom napada im je uništen jedan tenk pa su se ostali tenkovi povukli. Na kraju je naše topništvo, na zahtjev branitelja iz tvrđave a uz odobrenje generala Marinovića, tuklo po tvrđavi. Branitelji su bili pri kraju snaga a počelo im je nedostajati streljiva. Iz grada je jedna grupica od 6 ljudi specijalne policije i HV sa dodatnim streljivom krenula na Srđ i pod jakom četničkom vatrom ti su momci uspjeli izaći gore i dati podršku našim braniteljima. Ono što je slomilo četnički moral je bila pjesma. Naime, na kraju snaga, potpuno iscrpljeni i gotovo bez streljiva naši su branitelji iz utvrde zapjevali "zovi samo zovi". Nakon pola sata četnici su se, odnoseći svoje poginule, povukli na polazne položaje.
Drugi razlog njhovog neulaska u grad su bili ogromni gubici u Vukovaru. U Dubrovniku bi zbog konfiguracije terena, uz uvjet da smo mi imali dovoljnu količinu streljiva (oni nisu znali kolike su naše zalihe), prošli još i gore.
Treći je razlog neuspješni napad 06.12. nakon kojeg je cijeli svijet osudio direktno gađanje starog grada koji je bio pod zaštitom UNESCO-a. Dakle, tada su ispucali sve adute i to je, po mom, bio njihov najveći poraz tijekom opsade.

dali ste vi bili spremni na prave gradske borbe (koje su u stvari i bile moguče), s obzirom da njih karakterizira velika dinamika , odlučno i čvrsto zapovijedanje na najnižim razinama , brze promjene i nejasne situacije , izmiješanost jedinica , visok mmoral i psihička naprezanja ....?
Da, većina branitelja je bila spremna na sve. Osim položaja na prvim crtama postojali su i alternativni položaji za ulične borbe. Ne slažem se da njih krasi bilo koja od tih odlika koje si naveo. Baš suprotno, mi smo bili ti koji smo bili spremni na sve. Moral nam nijednog trenutka nije pao unatoč tome što su nas čak i neki dubrovački političari putem lokalne radio postaje pripremali na predaju. Jedan je od njih tijekom emisije od jednog našeg suborca dobio cijev u usta pa su prestali sa tim sranjim.a. Znaš da je životinja stjerana u kut najopasnija životinja. E tako nekako smo mi izgledali tih dana. I ne preuveličavam nimalo.
Nadam se da sam odgovorio na sva tvoja pitanja. Napisao sam cijeli referat jebga :)

Michael Collins
02.02.2009., 16:56
Ljudi... dosta je bilo. Od sad inzistiram da na ovoj temi pišu ljudi koji su osobno sudjelovali u stvarima o kojima pišu, a ne čuli ud prijatelja Pere, ujaka Tomice i susjede Marice...
:D

Hmm,ovo nije podforum "braniteljska sjećanja" nego "vojna povijest", dakle dok pričamo o temi-ulične borbe,ne vidim problema, a za offtopic,neka se brišu...

siniša
02.02.2009., 18:20
bracodbk.

najljepša hvala na odgovorima i trudu.

samo da kažem kada sam rekao da njih karakterizira ...., mislio sam na borbe u gradu ne na četnike.

bracodbk
02.02.2009., 18:39
bracodbk.

najljepša hvala na odgovorima i trudu.

samo da kažem kada sam rekao da njih karakterizira ...., mislio sam na borbe u gradu ne na četnike.

Jebga, krivo sam shvatio :)

dema
03.02.2009., 13:59
moj stari bio u Lipiku kad su jna zašli sa par tenkova i transportera..kaže da je taj dan mislio da se neće živ izać iz grada :rolleyes: bili su na ulazu u grad u hotelu njih 15-tak i ovi počeli napadat..imali par zolja i tromblona i to ispucali, oštetili 1 tenk i 1 đip uništili, zarobili jednog četnika i u podrum. kaže da je čedi lik na srbskom naglasku vikno 'dođi bre vamo tamo su ustaše' i ovaj pravo na kundak,bio je neki rezervista iz srbije sa bradom do pupka..došlo još par tenkova, oštećenog zakačili i odvukli a jedan tuko 10-tak minuta po hotelu i otišo, a ovi gledaju sa podrumskih prozora..sačekali noć i povukli se, trebalo doć pojačanje u toku dana ali nije i za par dana grad pao

bilo je još nekih okršaja u gradu ali za to neznam točno kak je bilo...

Or7
04.02.2009., 20:13
ulazili su ko pi....ce sa onim kacigama sa kupusom na glavi i pancirkama ko da ulaze u predvorje pakla.

ah ovo su mi najjace sprehe iz rata... kacige i pancirke su za pickice a pravi jebaci kopljima jurisaju na tenkove :cerek::top:

alfa146
06.02.2009., 15:38
ah ovo su mi najjace sprehe iz rata... kacige i pancirke su za pickice a pravi jebaci kopljima jurisaju na tenkove :cerek::top:

A vidiš li svrhu pancirke i kacige u uličnim borbama???Ja ne.A post je o ULIČNIM BORBAMA.
Na tenk se ne juriša.Obično on juriša na tebe.
2 Braco-Bravo sve si napisao kao što i ja mislim.
2 Siniša-slažem se sa tvojom konstatacijom da su suprotnu stranu vodile trezvene i mudre glave.One su promislile i stavile na vagu što dobijaju ulaskom u Grad(ogorčeni i žilav otpor,premda neorganiziran),velike žrtve,usudio bih se reći neprihvatljive.Suprotna strana (barem njihov intel sektor) je bio svjetlosnim godinama ispred nas.
Kad sam rekao da su mogli ući nisam lagao,jbg.bio tamo(400 metara iza Braca:D).

alfa146
06.02.2009., 15:49

To ti je izgledalo ovako.Ispucaj sve kalibre što imaš po našim položajima i pošalji izviđače.Ako naiđu na otpor(najčešće nisu),opet sve ispočetka.Ako ne ide, tražili su pojačanja,i dobili.Zbijali su nas tako sve dok mi nismo imali nigdje nazad.E onda je počela opsada.Naša odbrana je svakim danom dobijala na vjerodostojnosti,jačini,organiziranosti,dobro si primijetio-PP zapreke,PO zasjede,svi mogući i nemogući pravci djelovanja su bili zapriječeni,i to kvalitetno.Njima je moral svaki dan padao,a nama se dizao.Po meni je to bio jedan od odlučujućih čimbenika.
I da glede pomorske blokade-da nije bilo Odreda Naoružanih Brodova ja vjerovatno ovo danas ne bi pisao.Ni Braco također:D.

zacky
06.02.2009., 22:30
Kako kaciga i pancirka nemaju previše smisla u uličnio borbi?
Pa tamo im se povećava korisnost.
Sve je puno građevina koje eksplodiraju i sav taj materjal leti zrakom,pa još i rikošet.

alfa146
07.02.2009., 14:19
Kako kaciga i pancirka nemaju previše smisla u uličnio borbi?
Pa tamo im se povećava korisnost.
Sve je puno građevina koje eksplodiraju i sav taj materjal leti zrakom,pa još i rikošet.

Svugdje im se povećava korisnost.Ali se u gradu smanjuje mobilnost i percepcija.Jbg skinuo sam i pancirku i kacigu prije sat i pol pa valjda znam nekog ku...a o njima.Nosim ih zadnjih 12 godina(proklet bio dan kad su ih izmislili :mad:).U ratu ih nisam koristio nikad.
Toliko o tome,ubiće me mod radi skretanja teme.
Siniša....pucaj pitanja :D.

zacky
07.02.2009., 19:21
I to što kažeš.
Mada je baš bezveze da ti cigla razbije glavu.

Or7
07.02.2009., 21:38
Svugdje im se povećava korisnost.Ali se u gradu smanjuje mobilnost i percepcija.Jbg skinuo sam i pancirku i kacigu prije sat i pol pa valjda znam nekog ku...a o njima.Nosim ih zadnjih 12 godina(proklet bio dan kad su ih izmislili :mad:).U ratu ih nisam koristio nikad.
Toliko o tome,ubiće me mod radi skretanja teme.
Siniša....pucaj pitanja :D.

hrvatski vojnici su supci i pickice jer nose pancirke u afganistanu...
se slazes samnom? :rolleyes::cerek:

siniša
10.02.2009., 08:54
jel pancirka standardni dio opreme kod amerikanaca u urbanim operacijama? znam da su one naočale i rukavice dodatni dio kao i lojtre , kuke , konopci ...

oni u urbanim operacijama nose svu tu opremu ali nenose recimo ranac u kojem nose rezervnu uniformu , sdo ..... njihova opskrba je uvijek iza njih i dostavlja i municiju i hranu tako da nemoraju na leđima vuči višak opreme i to im daje veliku mobilnost na samom bojištu.

rusi nakon 1. čečenskog rata , reorganizacije pa u drugom ratu rade isto i njihova taktika je slična američkoj u urbanim operacijama (to se najviše primeti u združivanju u borbene grupe što sliči na američke borbene grupe) .

siniša
10.02.2009., 09:13
star post o staljingradskoj bitci koja je primjer urbanih operacija.

komanda je masovnim angažiranjem snaga na pravcima izabranim za za napad i maksimalno iskorištavajući svoje zračne snage bojevima u gradu pristupilo na uobićajen način odnosno kao na manevarskom zemljištu.uboj su ubacivane jake snage koje u gradskim ulicama nisu imale mogućnostda iskoriste svoju nadmoćnost u ljutstvu i materijalu.njemci usljed velikih gubitaka mijenjaju svoju taktiku (smanjuju širinu fronte i divizija i pukova) u napadu.prije svakog napada imali su kratku artiljerisku i zračnu pripremu.odustaju od prakse da sa tenkovima vrše duboke prodore jer se po njihovom zaključku to teško moglo sprovest(pazite radi se o 42g.).počinju koristit taktiku nastupanja od objekta do objektauz sadejstvo pešadijei oklopnih vozila svih vrsta uz redovnu artiljerisku podršku. dok je trajala vatrenih priprema vršena su izviđanja(izviđaćke grupe,izviđačkim vozilima...)u cilju otkrivanja cjelokupne obrane neprijatelja, odnosno nasilna izviđanja radi otkrivanja vatrenog sistema obrane.radi obmanjivanja neprijatelja o mjestu i vremenu napada vršenasu razna pregrupiranja i lažni pokreti .usljed čvrste obrane često se mjenjalo težište napada.nakon prilagođavanja svoje taktike njemci takođe organiziraju jurišne grupe za izvođenje napada po zgradama.po mojim saznanjima grad je bio skoro cijeli u rukama njemaca dok su rusi držali nekoliko manjih mostobrana.u pripremi operacija sa ciljem okruženja jedinica angažiranih u samom gradu,ruske jedinice u samom gradu imaju zadatak aktivnom obranom vezat što više njemačkih jedinica za sebe a radi olakšanja jedinicama u napadu na bokove.100.lovaćka i 79 pejšadiska(ućijem sastavu su bili privremeno)borila se naša 369.ojačana pješaćka pukovnija u samom gradu,uvedena je u borbu 27 9 42g.u rejon tvornice crveni oktobar,au vrijeme kada njemci prebacuju težište ofanzive sa središta na sjever grada.njen zapovijednik(pavičič)po mom mišljenju je bio nesposoban makar je bio zapovijednik domobranske akademije,nema podataka da je ikad obišao vojnike na liniji obrane ili tokom napada.naši vojnici su bili večinu vremena raspoređeni po drugim jedinicama i nisu imali zasebni rejon djelovanja.pokazali su iznimnu hrabrost u borbama(bilo je izuzetaka) ali su u vrlo kratkom roku desetkovani i korišteni su za obranu.

Markanm
10.02.2009., 09:59
hrvatski vojnici su supci i pickice jer nose pancirke u afganistanu...
se slazes samnom? :rolleyes::cerek:

Prijatelj mi je poginuo od komada cigle 1993. , mina je zdrmala u zid.Pancirka je zastitila sve osim vrata...

Legion
10.02.2009., 16:45
Da li je netko možda ratovao u Sunji? Čuo sam da je obrana tog mjesta, kad uzmemo u obzir broj branitelja i četnika koji su ih napadali, veće čudo i od Vukovara?

siniša
11.02.2009., 15:10
kakva je obuka u hv po pitanju urbanog ratovanja ?

Markanm
11.02.2009., 15:18
Sad ili za vrijeme rata ?

siniša
11.02.2009., 15:32
Sad ili za vrijeme rata ?

sad, za vrijeme rata takve obuke nije postojalo , a ni poslje rata pa me zanima sada.

one zavrkancije kao upad na jednu zgradu ili tako , nemoš to zvat obukom u urbanom okruženju .

ja mislim da bi sada trebalo težište biti baš na takvoj obuci , svi nešto idu u gradove prošlo vrijeme ramba i ganjanja po šumama i gorama (osim možda kod vas) :D

jel ti nemaš nikakvog posla, jebote cijeli dan si za tim kompom.

Markanm
11.02.2009., 15:49
Ma to je zadnjih par dana , malo vise citam stare postove , ruzno vrijeme , a inace mi posao vezan uz racunar:) A brate , mirovina ide , radio ne radio he he
A ostala prijava na forumu , bice zato svijetli zelena da sam online stalno jer je i komp stalno na dsl:)

JNA je imala te obuke ali u AT VP , nesto malo je HV radio u Šepurinama, po nekakvoj ciglani , ali vise za instiktivno pucanje , iako to sve više spada u policijske tehnike i pretpostavljam da oni to i vježbaju.
Ma šuma je zakon , pogotovo noću...

siniša
11.02.2009., 15:56
Ma to je zadnjih par dana , malo vise citam stare postove , ruzno vrijeme , a inace mi posao vezan uz racunar:) A brate , mirovina ide , radio ne radio he he
A ostala prijava na forumu , bice zato svijetli zelena da sam online stalno jer je i komp stalno na dsl:)

JNA je imala te obuke ali u AT VP , nesto malo je HV radio u Šepurinama, po nekakvoj ciglani , ali vise za instiktivno pucanje , iako to sve više spada u policijske tehnike i pretpostavljam da oni to i vježbaju.

:top:

ma mislim zanimljiva je tema , ima nekoliko FM koji se bave tom problematikom , baš za vojne postrojbe , a i danas su skoro sve operacije u večim ili manjin gradovima pa če i naša vojska prije ili kasnije negdje zaglavit u takvim operacijama.

mislim , glupo je da nema vojska (ako nema) takvu obuku .

Ri-con
11.02.2009., 16:11
Prijatelj mi je poginuo od komada cigle 1993. , mina je zdrmala u zid.Pancirka je zastitila sve osim vrata...

Moj kolega od rikošea :( tako da ne znam,nismo ih baš volili nosit al da mogu spasit život-mogu

Markanm
11.02.2009., 16:13
A svaka vještina koju naučiš u životu , nevezano za rat samo , prije ili kasnije ti zatreba.
Iz gradske borbe imam veoma ružnih iskustava , poslije sam i izbjegavao naseljena područja zbog civila uglavnom.

Ulaskom u NATO ovi novi ce morati upadati u kuće , naselja po "mirovnim" misijama , a tu i ti tehnika bas i ne pomaže.Instikt uglavnom.

siniša
11.02.2009., 17:00
pa neki ameri kažu da su stariji vojnici puno bolji od mlađih u urbanom ratovanju ,baš zbog životnog iskustva su staloženiji , nepadaju pod paniku i nisu zbunjole u bliskoj borbi.

ove sad operacije u gradovima su veliki problem za neistrenirane postrojbe , tu sada prvo moraš izolirat grad pa tjerat neprijatelja , tj ubit ga , pa največi problem je gomila civila pa još veči prijateljska vatra pa čiščenje .

sada još i taj problem sa gerilcima koje ja zoven teroristi, pa u jednom djelu grada humanitarni zadatak , u drugom borbe u trečem izbeglice i sve u isto vrijeme.

samo da su borbe - zauzimanje nekog večeg grada pa ona sva izviđanja , planiranje, pripreme, procijene terena i vremena ...., izvođenje napada , pa kako čistit ulicu , kako satnija ili bojna čisti sektor, kako obilježava objekte u sektoru, koje objekte zauzima koje ne , koji su objekti ključni , zauzimanje zgrade, oprema vojnika, obrana , mine iznenađenja , kako se brani vod, satnija, bojna....

i to sve regularne postrojbe , ne specijalne.

vrlo zahtjevne zadače i zahtjeva puno vremena za obuku.

eto rusi u groznom niti su bili uvježbani , niti koordinirani totalno nepripremljeni za rbano ratovanje pa šta im se desilo , isto i amerikanci stalno uče , oni su imali vježbe tamo prije pa su skužili da su im neki postupci zastarijeli i uveli su nove ,primjetili su iste greške ko i kod rusa u groznom . npr jedinica se kretala duž ulice umjesto od objekta do objekta ili kroz objekt , loše sadejstvo kada se ide iz više pravaca , komunikaciska oprema...

Markanm
11.02.2009., 20:17
Naravno , iskustvo je najdragocjenije.Koliko ih gine svaki dan po tim ratištima u Iraku po naseljenim mjestima , gdje nema podrške zrakoplovstva i topništva.
Pa ti brajko minira vrata , stavi bombu u čašu bez osigurača, a ti gruuh nogom , super nema nikog ,veseliš se par sekundi , a onda buum.

Tahvil-pasa
11.02.2009., 20:21
A vidiš li svrhu pancirke i kacige u uličnim borbama???Ja ne.A post je o ULIČNIM BORBAMA.

Pa bas tu pancir i sljem igraju ulogu.
Pegla i zamor su u planinama i sumetinama kada valja skakati sa brda na brdo i prelaziti razdaljine ali u gradskoj borbi kada se borbena dejstva odvijaju na relativno malom prostoru i kada po vazduhu od granata leti sve od "igle do lokomotive" onda cuvaju "tijelo i duh".

:D

siniša
12.02.2009., 09:52
iskustva kažu da je u groznom najviše poginulih od snajperske i minobacačke vatre i to u trenutku kada se prebacivalo od objekta do obijekta , a nije se koristilo maskiranje manevra dimnim bombama .

što se tiče zračne podrške - rusi su koristili mi -24 i mi- 8 koji su djelovali u parovima ili skupinama od nekoliko helikoptera i dizali su se po pozivu.
- ameri su koristili apače isto u parovima ili nekoliko parova s tom razlikom što su njihovi helikopteri bili uvijek u zraku pa je i podrška brže stizala.

i jedni i drugi su imali problem sa prijateljskom vatrom , amerikanci su uz to što su redovno izvještavali u kojem se objektu nalaze (prema šemi manevra ) i koristili neke stare metode kao postavljanje zastave na krov ili korištenjem signalnih raketa ili bojanjem krova .

kod rusa "temeljna" postrojba za urbano ratovanje je borbena grupa bojne ili puka sa svim ojačanjima i vlastitom zračnom podrškom , što je dalo veliku samostalnost u izvođenju borbenih djelovanja u takvim uvijetima gdje je kohezija jedinice vrlo teška.

ameri imaju slično rešenje i oni to zovu task force i uglavnom su na razini bojne koja zadače izvršava u sklopu brigade ili dobiva posebnu zadaču.

Ri-con
12.02.2009., 13:22
Čini mi se da su tu ipak najači židovi :mig: Čitao sam o njihovom časniku koji je praktički "patentirao"sustav kretanja kroz kuće/zidove.Prilikom upada u zgradu eksplozivom naprave rupu u zidu i onda sobu po sobu čiste prolazeći kroz zidove i plafone(nelinearno) :eek: i tako kuću po kuću :s Hebi ga imaju iskustva

siniša
12.02.2009., 13:43
Čini mi se da su tu ipak najači židovi :mig: Čitao sam o njihovom časniku koji je praktički "patentirao"sustav kretanja kroz kuće/zidove.Prilikom upada u zgradu eksplozivom naprave rupu u zidu i onda sobu po sobu čiste prolazeći kroz zidove i plafone(nelinearno) :eek: i tako kuću po kuću :s Hebi ga imaju iskustva

aviv kokhavi -zapovjednik jedne brigade idf. glavni za operaciju obrambeni štit u nablusu 2004 g.

Ri-con
12.02.2009., 14:03
aviv kokhavi -zapovjednik jedne brigade idf. glavni za operaciju obrambeni štit u nablusu 2004 g.

Moguće,slab sam s njihovim imenima :cerek: a i davno sam čitao o tome

Markanm
12.02.2009., 14:18
Ima onaj celavi tip iz SEAL-a , na Discovery ili National , bas su pokazivali te tehnike sa rokanjem kroz zid.

bana002
12.02.2009., 14:24
Ima onaj celavi tip iz SEAL-a , na Discovery ili National , bas su pokazivali te tehnike sa rokanjem kroz zid.

sad kad si tog lika spomenuo, kak vam se čini taj serijal općenito, meni jadno jer ima puno montaže a frajer se ponaša u stilu ostalih voditelja emisija na takvim kanalima, svaku sitnicu prikazuje senzacionalno u američkom stilu

Markanm
12.02.2009., 15:04
a jebi ga , on je showman , ali ima tehničkih stvari odličnih. Ne znam samo tko ono prevodi , uprskaju sa prevodom ponekad.

bana002
12.02.2009., 15:14
hm!, kakav prijevod, jel to gledaš na Digiju ili Maxu?

Markanm
12.02.2009., 15:16
Neka kablovska u BiH:)

bana002
12.02.2009., 15:29
aaa tako!

ja imao max na probnom roku pa odjavio tak da se i ne sječam točno, ali mislim da nije bilo nikakvog prijevoda .... želim reči nemoj se žaliti jer bolje išta nego ništa :mig:

ma nije da nisam gledao svaku emisiju na koju sam naletio ali imao je lik provala da se i moja djevojka smijala koja se stvarno ne kuži u oružje

sry te na offtopicu, mod može pobrisati ak hoće

Markanm
12.02.2009., 15:32
Pa slična je tema , DR , i oni to zovu nesto domovinski:)

siniša
14.02.2009., 16:00
dali itko zna imali kod naše vojske ozbiljne obuke u takvim borbama ili se još daje prednost naganjanju po slunju i kojekakvim brdima?

front
14.02.2009., 20:01
dali itko zna imali kod naše vojske ozbiljne obuke u takvim borbama ili se još daje prednost naganjanju po slunju i kojekakvim brdima?

nažalost moju doživio sam ulične borbe u kupresu 4.02.,bez dana obuke samo sam znao pušku napuniti i rastaviti.savjetnik mi je bio 50-godišnji hos-ovac razroki iz vakufa ili bugojna.koji mi je dao savjet kad ulovim čošak,prozor ili vrata dah ih držim ili poginem.hvala bogu sad vam pišem.:s

front
14.02.2009., 20:02
op. pardon mjesec 4,godina 92:s

siniša
15.02.2009., 08:19
op. pardon mjesec 4,godina 92:s

kakva je po tvom mišljenju bila organizacija tih borbi , recimo dali ste koristili dimne bombe, dali ste manevrirali po desetinama, vodovima,dali ste imali vatrenu podršku artiljerije , tenkova , dali ste imali dovoljno municije koliko je to ličilo na knjigu a koliko je bilo inprovizacije?

tako malo ako ti nije problem:)

Markanm
15.02.2009., 10:53
Jedna od korisnijih stvari u gradskoj , urbanoj borbi je bio periskop.I u rovovima takodjer.Ručne izrade , ali dobar da spasi od snajpera.

Or7
15.02.2009., 15:15

ne. to je opsada

Or7
15.02.2009., 15:18

mejlaj u pentagon i siguran sam da ce svim americkim vojnicima skinut pancirke radi toga :kava:

Or7
15.02.2009., 15:29
Da li je netko možda ratovao u Sunji? Čuo sam da je obrana tog mjesta, kad uzmemo u obzir broj branitelja i četnika koji su ih napadali, veće čudo i od Vukovara?

bil sam u sunji ko ciljac na tenku u proljece '92. tak da sam chede i njihove topove videl samo kroz ciljacku i na daljinama od 500(stanica)-3800metara(Dumače) jer mi je tenk bil u sunjskoj gredi... granatice su padale stalno pomalo a svakih par dana su imali predvecer akciju sa 1000-3000 granata po nama nakon cega je sljedio pjesacki napad. uglavnom sve te granate su padale posvuda samo nisu tam di bi trebale. pretpostavljam da su lokalni panjevi posluzivali ta oruzja i/ili je jednostavno bilo tesko indirektno pogodit sunjsku gredu koja je klasicno selo s kucama uz dugacku ulicu paralelnu sa linijom fronte. kapa dolje deckima sa stanice i kolegama sa m18 hellcatima koji su spasili sunju krajem '91 kad su cedosi usli u zeljeznicku stanicu. ja sam temeljito pocistio Dumače sa HE 100mm tak da se tjednima nisu javljali od tamo :cerek:

front
15.02.2009., 16:26
kakva je po tvom mišljenju bila organizacija tih borbi , recimo dali ste koristili dimne bombe, dali ste manevrirali po desetinama, vodovima,dali ste imali vatrenu podršku artiljerije , tenkova , dali ste imali dovoljno municije koliko je to ličilo na knjigu a koliko je bilo inprovizacije?

tako malo ako ti nije problem:)

improvizacjia do jaja i to ti je sve bilo.prije tog nisam bio niti na obuci a kamoli u vojsci.to mije bio drugi dodir sa ratom istina bog došli su dijelovi bojne zrinski koji su bili tate za nas i bili su hosovci isto bez tehnike ali sa mudima.ja i moja ekipa dobrovoljci smo služili za zadržavanje i vatrenu podršku.imali smo potporu dva topa iz šuice i jednog tenka.tada je glavni faktor naših jedinica bio moral ali smo tehnički i taktički skroz bili podređeni.

Markanm
15.02.2009., 16:57
mejlaj u pentagon i siguran sam da ce svim americkim vojnicima skinut pancirke radi toga :kava:

Negdje sam vec spomenuo da je jednog naseg ratnog snimatelja na Buhinim kucama spucao metak u pancirku , letio je unatrag , sad zamisli bez pancirke...

Pogotovo borbe na betonu , asfaltu , zidovi , svaka eksplozija stvara milion gelera i krhotina.Neces vjerovati šta drvo može uraditi od ljudske kože...

e , zaboravih - kad ti se skunja pa malo dremneš , ne žulja te ništa od opreme ,pancirka ti dodje k'o jorgančić:)

Or7
15.02.2009., 20:17
Negdje sam vec spomenuo da je jednog naseg ratnog snimatelja na Buhinim kucama spucao metak u pancirku , letio je unatrag , sad zamisli bez pancirke...

Pogotovo borbe na betonu , asfaltu , zidovi , svaka eksplozija stvara milion gelera i krhotina.Neces vjerovati šta drvo može uraditi od ljudske kože...

e , zaboravih - kad ti se skunja pa malo dremneš , ne žulja te ništa od opreme ,pancirka ti dodje k'o jorgančić:)

ma zajebavam se ja. treba pancirka u svakom slucaju i dobra kaciga.
ja sam za zastitu i sa ovim novim materijalima mislim da to nebi islo puno na ustrb pokretljivosti. probao sam par ovih malih novih pancirki i moram priznat da stoje ko salivene i da nisu preteske(bez ploca naravno).
doma imam od rata staru vijetnamku-gelericu i to je koma kak je nespretno u njoj.

zacky
19.02.2009., 17:08
Da li je jna kaciga lakša od hv koje izgledaju kao da su nabavljene od amera
iz doba Vjetnama?

siniša
19.02.2009., 18:08
iz doba Vjetnama?

jna šljem je težak 1,250 grama.

bana002
19.02.2009., 19:45
iz doba Vjetnama?

postoje dvije JNA kacige, jedna na oko veća druga naravno manja, masu ne znam, mogao bi vagnuti ovaj veći baš ako treba

bez obzira na masu tzv. američka kaciga na koju misliš je mnoogo ergonomičnija, moj dojam

JNA nosio dva mjeseca, američku 2 i HV kacigu također dva mjeseca (kaciga na glavi svaki dan osim sub i nedjelje)

bk-600 je zmaj za sve druge koje sam probao

balističku zaštitu tih kaciga nisam imao prilike testirati (hvala Bogu)

Michael Collins
19.02.2009., 21:48
iz doba Vjetnama?

Našli smo par JNA šljemova ko klinci još 1999. na Bari(između Mitnice i Sajmišta,jedini dio gdje još i danas može biti mina) par JNA šljemova...

Fakat nisu moderni,glupavo izgledaju,kada gledam npr. Američke ili čak naše iz Oluje...

alfa146
19.02.2009., 22:08
Našli smo par JNA šljemova ko klinci još 1999. na Bari(između Mitnice i Sajmišta,jedini dio gdje još i danas može biti mina) par JNA šljemova...

Fakat nisu moderni,glupavo izgledaju,kada gledam npr. Američke ili čak naše iz Oluje...

Pa gledali smo Baru(pretpostavljam onaj potok između Mitnice i Sajmišta) u X mjesecu.Nismo ništa našli.Osim jedne avio bombe :cerek:.
A kaciga ko kaciga,JNA je u ku..cu skroz,ove naše,kako tako, sve su Nato kopija i meni osobno samo smetaju.kako u ratu tako i danas.Koncentracija 2/5,umor 4/5 itd.

siniša
21.02.2009., 10:25
ja sam i šljem i masku i sve bacao , neznam ni sam koliko sam ih zadužio , samo sam trpao municiju i bombe i u đepove i ranac osim u prvi ljevi đep na borbenom prsluku i desnom donjem đepu na hlačama , na leđima obavezno zolja .

najdraže mi je bilo šilterica ili ništa , a večina je vezala trokutaste marame.

Markanm
21.02.2009., 13:25
92-93. sam imao šljem , mislim da je iz DDR Njemačke , živa smijurija , sam sebi se smijao kad sam se vidio u ogledalu.Srecom , imao sam ga na glavi kad me raspizdilo u nju , direktan pogodak iz Bst , nisam imao tad pancirku , pa me onaj borbeni prsluk spasio , i ta smiješna kaciga.Ostala je ulupljenja (skupa sa glavom:)) poslije toga , ali obavila je funkciju.

Drugom prilikom kolega me pita da mi da masku , njemu smetala , kažem mu koji će mi qrtz , poslije pola sata upali nam u rovove , prije toga bombaški ogled plus bojni otrovi.Jedan nam je tada poginuo , zagušili nas sumporom i CS-om , pao na stomak , zatim mu se skotrljala bomba na ledja i detonirala...

negdje u zimu krajem 93. dobio sam onu američku kacigu od kevlara , prava stvar.
Prije par godina mi dobro došla kad sam rašalovao septičku jamu , spucala me daska po glavi , ali šipak - kevlar radi svoje , he he...Znači , kaciga je korisna i u ratu i miru , u svim vremenskim uvjetima !

Kad smo opet počeli rokanje sa VRS , onda smo i mi te marame stavljali ,ali maskirne , a i one domobranske šilterice su dobre zbog sunca i sl.Preko noći navuci onu vunenu crnu sa izrezima za oči , kod nas poznata kao kapa genocitka:)

bana002
21.02.2009., 16:47
ajd molim te pojasni onaj prvi događaj sa BST i kacigom....

Markanm
21.02.2009., 17:21
Šta te zanima konkretno ? Pogodili nas u bunker-rov , u puškarnicu gdje su bile vreće i one grede što drže krov.

bana002
21.02.2009., 23:43
ma ja neš krivo skonto, sve ok

nitzer ebb
24.02.2009., 19:57
improvizacjia do jaja i to ti je sve bilo.prije tog nisam bio niti na obuci a kamoli u vojsci.to mije bio drugi dodir sa ratom istina bog došli su dijelovi bojne zrinski koji su bili tate za nas i bili su hosovci isto bez tehnike ali sa mudima.ja i moja ekipa dobrovoljci smo služili za zadržavanje i vatrenu podršku.imali smo potporu dva topa iz šuice i jednog tenka.tada je glavni faktor naših jedinica bio moral ali smo tehnički i taktički skroz bili podređeni.

pa kako si uspio sve to preživjeti kad si bio bez obuke,podrške a sa mudima.

front
24.02.2009., 21:24
pa kako si uspio sve to preživjeti kad si bio bez obuke,podrške a sa mudima.

takva su to bila vremena trebalo je ljudi sa oružjem a ne glumaca po gradovima.

nitzer ebb
25.02.2009., 14:25
takva su to bila vremena trebalo je ljudi sa oružjem a ne glumaca po gradovima.

pa što si ti neki narodni heroj

siniša
25.02.2009., 16:05

šta se čudiš , nije bilo onda puno školovanih ljudi , koji bi radili po papiru i bili sa nekom velikom obukom , ali je bilo vojnika koji su znali uzet zaklon ili bacit bombu . nije to bilo tako organizirano da su se radile neke analize , izviđanja i tako to što ide uz izvođenje takvih borbi.

ni u JNA tema napada na gradove i osvajanje gradova nije nešto posebno obrađivana , obrana gradova je bolje obrađena ali nije kako su to amerikanci obradili u svojim priručnicima koji skoro za svaku specijalnost obrađuje i vojne operacije u urbanom terenu.

čini mi se da ima 4 priručnika koji obrađuju samo urbano ratovanje 3-06-11 , 90-10 , 90-10 -1 , neki nadopunjuju jedni druge , a recimo prirućnici 7- 8 , 10, 20 .. . imaju dodatke koji obrađuju i urbano ratovanje.

sada pošto se skoro sve operacije vode na urbanom terenu i analitičari kažu da če se i dalje vodit takve operacije , a i kod nas je selo na selu , neko veče neko manje , neko važnije neko manje ovisi o trenutnoj situaciji neko češ moći zaobiči neko ne kao i veče ili manje gradove , ali je dosta izgrađeno.

ovi što idu u misije , a rade po nato ili su blizu nato standarda i ičiće ih sve više i morače sve operacije izvodit od borbenih napadnih i obrambenih do stabilizaciskih i humanitarnih potpora i brige za civile i izbjeglice.

sada treba forsirat obuku u takvim uvijetima jer je sve više i više izgrađenih područja , a gradovi stalno rastu i dobivaju na značaju u vojnom pogledu , jer postaju uporišta raznim tzv gerilcima.

front
25.02.2009., 16:08

ne ali sam ti možda otac:ne zna:

Markanm
02.03.2009., 09:36
čini mi se da ima 4 priručnika koji obrađuju samo urbano ratovanje 3-06-11 , 90-10 , 90-10 -1 , neki nadopunjuju jedni druge , a recimo prirućnici 7- 8 , 10, 20 .. . imaju dodatke koji obrađuju i urbano ratovanje.

Postoji knjiga , negdje mi je na tavanu bila , sa kompletnim "uputstvima" napada i obrane urbanih naselja , gradića , gradova.Sa shemama , kartama i sl.
Na nivou voda-satnije radilo se samo u spec. jedinicama , i to slično policijskim tehnikama.Za padobrance (Niš) ću provjeriti , kod njih znam za taktike preživljavanja ali divljina.

siniša
02.03.2009., 10:37
Postoji knjiga , negdje mi je na tavanu bila , sa kompletnim "uputstvima" napada i obrane urbanih naselja , gradića , gradova.Sa shemama , kartama i sl.
Na nivou voda-satnije radilo se samo u spec. jedinicama , i to slično policijskim tehnikama.Za padobrance (Niš) ću provjeriti , kod njih znam za taktike preživljavanja ali divljina.

ma ja sam nalazio sporadično , i to iz starih knjiga iz pedesetih .

imam jednu knjigu gdje se malo više obrađuje obrana ali ni blizu detaljno kako je to u FM .

ima tema u jednoj od knjižica za rezervne oficire , cijela tema obrana grada ali u istoj knjižici jedan list za napad.

znam da mora postojat , ali nisam ju nigdje vidio.

Markanm
02.03.2009., 11:13
Ova je relativno friška , podebela , potražiću danas.Nisam je ni ja čitao od 94.

siniša
03.03.2009., 06:59
Ova je relativno friška , podebela , potražiću danas.Nisam je ni ja čitao od 94.

jesi našao šta ?

Markanm
03.03.2009., 09:17
Izrada bunkera , prva naletila ,ovu drugu tražim...:)

siniša
03.03.2009., 09:41
Izrada bunkera , prva naletila ,ovu drugu tražim...:)

kad i ako nađeš pogledaj od kojeg je datuma .

jesi bar čitao i malo proučavao fm ?

Markanm
03.03.2009., 09:52
Fm?

siniša
03.03.2009., 09:59
Fm?

FM. field manual , ovi brojevi gore. oni priručnici od amerikanaca koji se koriste za obuku .

Markanm
03.03.2009., 11:02
Nabasao sam na neki stari pdf US Navy Physical Fitness Guide , za urban warfare al tjelesna priprema...

US Army - Navy Seal Patrol Leaders Handbook , ako te zanima.

siniša
03.03.2009., 11:20
Nabasao sam na neki stari pdf US Navy Physical Fitness Guide , za urban warfare al tjelesna priprema...

US Army - Navy Seal Patrol Leaders Handbook , ako te zanima.

ajde stisni tamo di piše web i tamo ukucaj FM 3-06-11 ili samo FM, stisni tamo gdje piše stranice na hrvatskom i onda tamo imaš sa prijevodom i tamo malo tiskaj i nači češ spisak sa svim FM .

prijevod je malo lošiji ali se može dobro skužit o čemu se radi .

Markanm
03.03.2009., 12:46
Skoro identično policijskim teh. , upadi u zgrade , prostorije i sl.

siniša
03.03.2009., 14:20
Skoro identično policijskim teh. , upadi u zgrade , prostorije i sl.

neznam za policiju ali ovdje se radi o čiščenju zgrade , blokova zgrada ili objekata , pogledaj kako je ljepo objašnjena svaka razina od vojnika do bojne , uloga svih oružja ,balistika , zračne podrške , analitika .... obrana, uloga snajpera u mout , napad, uloga inžinjerije ,ma sve , samo sve pregledaj i prouči .
često navode primjere ,skice pa je još zanimljivije .

imaš i pamfleta , nadopuna , izmjena .... samo tipkaj .

siniša
03.03.2009., 15:27
evo još jedan stari post o gradskim borbama u staljingradu , ovaj grad se sigurno proučava na svim vojnim akademijama.samo su mu se pridružili grozny i faluđa , i kod nas vukovar , a možda i vani.

osnovni princip sovijetske obrane u gradu sastojao se u organizaciji pojedinih obrambenih čvorova,odkojih se svaki sastojao iz nekoliko otpornih točaka.za to su služila razna gradska postrojenja,a naročito zgrade od tvrdog materijala,koje su međusobno bile povezane rovovima i saobraćajnicama,dok su među prostori bili zatvoreni preprekama i vatrom.
za organizaciju otpornih točaka birane su pojedine ili grupe zgrada na najvažnijim pravcima,ali je prednost davana već izgorelim zgradama,da bi se izbjegao požar.jaćina posade ovih otpornih točaka kretala se od voda i satnije do jedne bojne.zavisno njihovoj velićini i znaćaju.ove posade su organizirale kružnu odbranu kako bi mogle što duže samostalno djelovat.

otpornim točkama su redovno dodjeljivana po oruđa i artiljerija,a prema mogučnosti i tenkovi i samohodna artiljerija.pored ovdg vojnici su bili snabdeveni molotovljevim flašama ili protuoklopnim bombama,a svaka je otporna točka raspolagala snajperistima,injžinercima,bolničarima... Uborbama u industrijskom dijelu grada ,dijelovi pojedinih fabrika s velikim metalni i betonskim konstrukcijama,a posebno u prostranim podzemnim prostorijama,pružale su se povoljne mogučnosti za vođenje duge i uporne obrane,pri čemu su značajnu ulogu imali sustav kanalizacije,vodovoda i sl.u tim borbama efikasno su sudjelovali radnici tvornica. dabi se otežao manevar neprijatelju po gradu ulicei trgovi su bili zaprećeni raznim vrstama prepreka,stavljenih pod kosu i bočnu vatru izsusjednih zgrada.vatreni izvori u zgradama raspoređivani su prema njihovoj jaćini i položaju u gradu.u višespratnim zgradama organizirana je višeslojna obrana,u podrumskim i nižim spratovima bili izvori za dijelovanje duž ulica,dok su viši spratovi i tavani bili podešavani za vatru protiv udalienih ciljeva.oruđa sa položenom putanjomi jedan dio mitraljeza raspoređivani su po nižim spratovima,a na višim spratovima mitraljezi večeg kalibra.pojedini strijelci su raspoređivani po čitavoj zgradi.radi zatvaranja prilaza zgradama i međuprostorima jedan broj tenkova i mitraljeza stavljen je izvan zgrada.borba protiv neprijateljskih tenkova vodila se na bliskim odstojanjima,pri čemu su značajnu ulogu imale protiv oklopne puške,i bombe.

vatra protiv tenkova otvarala se prvenstveno iz zasijeda,u koju su svrhu iskorištavani otvori u ogradama i zidovima,kao i ulazi u zgrade,vrata,prozori i slićno.sva komandna mjesta,artiljeriski položaji,i skladišta municije uređivani su kao otporne točke,tako da se cjela obrana protezala u dubinu do obale rijeke.pozadinske jedinice ulazili su u sklop obrambenog sistemau kojem su im dodjeljivani odgovarajući odsjeci.
obrana grada karakterizirala se vrlo velikom aktivnošću.jedinice u obrani često bi propuštale neprijateljske tenkove u dubinu svog obrambenog rasporeda,jer su ovi tamo nailazili na druge ešalone,čvorove protiv oklopne obrane i prepreke.braniocu je tako polazilo za rukomda odsječe pešadiju od tenkova.pri čemu su izolirani tenkovi bili stavljeni pod jaku po vatru pri čemu su trpjeli velike gubitke.u uličnim borbama značajnu ulogu su imale jurišne grupe.jaćina i sastav ovih grupa zavisio je od postavljenog cilja.osnova svake jurišne grupe činilo je više odjeljenja svako jačine 6-8 ljudi.odjeljenja su naglo upadala u zgrade i bunkere vodećiborbu samostalno,jer je svako od njih imao svoj poseban zadatak.ova odjeljenja su imala lako naoružanje,automate,noževe,bombe i ašovćiče.na osnovu iskustavadošlo se do zaključka da su na uspjeh akcija jurišnih grupa u največoj mjeri utjecali vrijeme i iznenađenje.napadi jurišnih grupa izvodili su se prvenstveno noću,iznenada,bez artiljeriske pripreme.tenkovi su prvenstveno upotrebljavani za jačanje otpornih točaka i čvorova obrane.u sastav jurišne grupe ulazila su i 2-3 tenka,koji su djelovali iz zasjeda.
oštećeni tenkoviiskorištavani su kao nepokretni vatreni izvori.tenkovi su saćinjavali osnovu protoklopne obrane na pogodnim pravcima za djelovanje neprijateljevih oklopnih formacija.oni su postavljani 200-300 m. iza prednjih linija,ukopavani u zemlju do u visinu kupolai vrlo dobro maskirani.za njihovo osiguranje određivan je potreban broj pješadije,koje su se utvrđivale u okolnim zgradama.u protivnapadima tenkovi su djelovali uvijek u sadejstvu sa pješadijom i injžinjerijom.bliskom vatrom oni su probijali boćne zidove,odsjecali napadnute objekte od opčeg sistema neprijateljske obrane i po završenom zadatku vraćali se u zaklone koji su bili veoma brižljivo maskirani.

uloga injžinjerije bila je takođe veoma značajna posebno jedinice koje su kopale podzemne galerije kojim su se približavalj neprijatteljskim utvrđenjima i dizali ih u zrak.postavljali mine,izrađivali zaklone,rovove,uređivali ot i ćo.veliku ulogu su imale jedinice veze,postavljanje i održavanje sistema veza ašto je omogučavalo manje -više neprekidno komandovanje jedinicama sa komandnog mjesta do osmatračkih i komandnih mjesta nižih jedinica a sve to usljed nedovoljnog broja uređaja za radio vezu.također su svoj velik doprinos dali i pojedini snaajperisti koji su unosili stalni strah i paniku kod neprijatelja.(ovo je obrambena taktika 62.armije u staljingradu)ako ste voljni za raspravu o taktici javite se!?
siniša is online now Prijavi nepoćudan post Odgovori s citatom

Markanm
03.03.2009., 15:29
E , sve je to ok , u US marines etc.Ne znam sad situaciju u HV , ali kad sam ja bio 95. , pa imali smo vježbe u Gašincima , strahota bilo vidjeti kad sila krene:)

Kod nas je takodjer bilo dosta urbanih borbi 92-94. , domišljatost je bila cijenjena:)
ali i tehnika je bitan faktor , dodaci poput M204 40 mm , pa popularna "nitrogllicerinka" ...

mayday_bbb
19.06.2009., 15:16
lo u Petrinji (tu mislim i na bližu okolicu) tijekom Oluje? Po službenim podacima, tamo je bilo najteže od svih krajeva oslobođenih Olujom, uz puno naših žrtava, pa sam siguran da bi neki od učesnika mogao ispričati zanimljive priče koje bi spadale pod ovu temu.....

Michael Collins
19.06.2009., 15:29
Mislim da smo izgubili i par tenkova tamo,ali mislim da ne u samom gradu...

pp5d6
19.06.2009., 22:22
Dva pravca-istočni i zapadni- napada obuhvatom trebali su osloboditi Petrinju što je bio prvi cilj prve etape ZP Zagreb.
Glavnu zadacu na istočnom pravcu imala je Taktička skupina 2 (TS 2) koja se sastojala od ojačane bojne 2.gbr i manjih sastava 12.dom pukovnije, 5.protuoklopnog top-raketnog divizijuna i 31.inžinjeriske bojne.Nakon topničke pripreme TS2 je na pravcu od Mokošice prema Petrinji oslobodila zaselak Kolonija Češkog Sela i razbila srpske snage u tvornici Finel nakon čega je uz velike gubitke zaustavljena u središtu Češkog Sela.
Poginulo je 6 gardista ,među njima i zap. 2.bojne 2.gbr Predrag Matanović, teže ranjenih 10 ,lakse 20.
Dva tenka T-55 uništenikao i BVP M-80, tenk T-55 s uređajen za razminiranje se zaglavio a jedno oklopno vozilo je zarobljeno.
zapovjedništvo SVK je uputilo dodatno pojačanj u vidu 31. motorizirane brigade i prvi dan je zaustavilo i stabiliziralo crtu.
Prije toga zapovjedništvo Hv je TS2 poslalo pomoć 57.brigadu HV-a ali u borbama gine zapovjednik brigade bojnik Stjepan Grgac (mislim minsko polje ali nisam siguran) ali gine dozapovjednik 2 bojne što je narušilo moral i paraliziralo ukupne hrvatske snage.
Drugi dan 05.08.1995 je opet bilo gadno na petrinjskom pravcu sa gubitcima tehnike i ljudstva i opet nije napravljen pomak.
Dijelovi TS2 napali su Česko Selo ali su izgubili još jedan T-55 i vratili su se na početne polozaje. zatim su Srbi izveli kontra udar na zaselak Kolonija koji je uz pomoć specijalaca MUP-a odbijen pa su hrvatske snage opet napale Česko Selo itd.

alfa146
20.06.2009., 08:45
Dva pravca-istočni i zapadni- napada obuhvatom trebali su osloboditi Petrinju što je bio prvi cilj prve etape ZP Zagreb.
Glavnu zadacu na istočnom pravcu imala je Taktička skupina 2 (TS 2) koja se sastojala od ojačane bojne 2.gbr i manjih sastava 12.dom pukovnije, 5.protuoklopnog top-raketnog divizijuna i 31.inžinjeriske bojne.Nakon topničke pripreme TS2 je na pravcu od Mokošice prema Petrinji oslobodila zaselak Kolonija Češkog Sela i razbila srpske snage u tvornici Finel nakon čega je uz velike gubitke zaustavljena u središtu Češkog Sela.
Poginulo je 6 gardista ,među njima i zap. 2.bojne 2.gbr Predrag Matanović, teže ranjenih 10 ,lakse 20.
Dva tenka T-55 uništenikao i BVP M-80, tenk T-55 s uređajen za razminiranje se zaglavio a jedno oklopno vozilo je zarobljeno.
zapovjedništvo SVK je uputilo dodatno pojačanj u vidu 31. motorizirane brigade i prvi dan je zaustavilo i stabiliziralo crtu.
Prije toga zapovjedništvo Hv je TS2 poslalo pomoć 57.brigadu HV-a ali u borbama gine zapovjednik brigade bojnik Stjepan Grgac (mislim minsko polje ali nisam siguran) ali gine dozapovjednik 2 bojne što je narušilo moral i paraliziralo ukupne hrvatske snage.
Drugi dan 05.08.1995 je opet bilo gadno na petrinjskom pravcu sa gubitcima tehnike i ljudstva i opet nije napravljen pomak.
Dijelovi TS2 napali su Česko Selo ali su izgubili još jedan T-55 i vratili su se na početne polozaje. zatim su Srbi izveli kontra udar na zaselak Kolonija koji je uz pomoć specijalaca MUP-a odbijen pa su hrvatske snage opet napale Česko Selo itd.

Sve 5,samo mislim da je Moščenica a ne Mokošica?

pp5d6
20.06.2009., 15:10
Uf,da lapsus itekakav.nisam vidio a misli odu.

Uništeni hrvatski oklop u Oluji pred Petrinjom

http://img.photobucket.com/albums/v244/posejdon/Unit.jpg

porga
20.06.2009., 17:44

2.pb, 2.gbr je bila ojacana ali sa postrojbama 12.dp. nikakave borbene vrijednosti.
2.pb, 2.gbr je u oluji bila popunjena ispod 30%.

Nije bilo nikakvog srpskog protuudara, a boga mi ni nikakvih specijalaca. Dosao je vod rezervnih policajaca (tzv specijalaca) koji se nije htio izvuci iz jedne kuce u koju su se svi nabili, nisu nam htjeli popuniti prazninu koju smo imali jer smo bili razvuceni nas 30ak i 10ak domobrana na jedno 1800 metara crte...

Inace osim idiotske ideje da se pokusa tenkovskim napadom (tko je prosao onuda sve mu je jasno) te forsiranje istog iako je zapovjednik 2.ts bio protiv toga, te forsiranja ulaska u petrinju tim pravce, iako je plan bio da se ne ulazi u petrinju, ogroman problem je bilo zapravo to sto je na prostoru najvece operativne dubine napadala samo jedna gbr a i ona popunjena oko 30% ako i toliko. Nije cak ni sisacka SP bila na tom podrucju.

ML_croman
21.06.2009., 01:11
Uf,da lapsus itekakav.nisam vidio a misli odu.

Uništeni hrvatski oklop u Oluji pred Petrinjom

http://img.photobucket.com/albums/v244/posejdon/Unit.jpg

T-55, i jedan BOV naprijed, zar ne?

mayday_bbb
23.06.2009., 11:29
2.pb, 2.gbr je bila ojacana ali sa postrojbama 12.dp. nikakave borbene vrijednosti.

Nije bilo nikakvog srpskog protuudara, a boga mi ni nikakvih specijalaca. Dosao je vod rezervnih policajaca (tzv specijalaca) koji se nije htio izvuci iz jedne kuce u koju su se svi nabili, nisu nam htjeli popuniti prazninu koju smo imali jer smo bili razvuceni nas 30ak i 10ak domobrana na jedno 1800 metara crte...

Inace osim idiotske ideje da se pokusa tenkovskim napadom (tko je prosao onuda sve mu je jasno) te forsiranje istog iako je zapovjednik 2.ts bio protiv toga, te forsiranja ulaska u petrinju tim pravce, iako je plan bio da se ne ulazi u petrinju, ogroman problem je bilo zapravo to sto je na prostoru najvece operativne dubine napadala samo jedna gbr a i ona popunjena oko 30% ako i toliko. Nije cak ni sisacka SP bila na tom podrucju.

Plan je bio okružiti Petrinju i produžiti dalje, i ostaviti neke (domobranske?) jedinice da drže grad u okruženju i prisile čede na predaju dok udarne jedinice nakon zaobilaženja grada idu dalje naprijed?
Tko je promjenio plan pa se ipak ulazilo u Petrinju? Da li je netko platio zbog te promjene plana?

AMARU
23.06.2009., 12:14
Placeno je, placeno, ali samo smjenama...inace je na tom dijelu bilo najvise"greska" u vođenju i planovi su mjenjani, sto je donijelo vece zrtve...slicno kao i u Karlovcu

ac_thunder
23.06.2009., 21:08
Placeno je, placeno, ali samo smjenama...inace je na tom dijelu bilo najvise"greska" u vođenju i planovi su mjenjani, sto je donijelo vece zrtve...slicno kao i u Karlovcu

Da, plaćeno je "smjenama", ali prema gore i sa činovima i sa boljim rasporedom na nove dužnosti i sa odlikovanjima i pištoljima.

BTW, tzv. "istočni" pravac napada koji je išao kroz Mošćenicu je bio pomoćni pravac koji je trebao samo izvršiti pritisak i vezati dio snaga, jer je cijeli istočni prilaz Petrinji (po cijeloj širini) povljne konfiguracije za obranu. Da ne govorim o Mošćenici koja je više nego idealna za tako nešto, što je naravno za oklop bilo pogubno (nije trebalo biti vrsni strateg pa da se vidi da se nesmije oklop slati ispred pješaštava).

mayday_bbb
24.06.2009., 17:01
Da li je u Kninu u Oluji ispaljen ijedan metak u borbi prsa u prsa, ili je traktorijada to onemogućila?

(Malo skačem sa grada na grad, ali topic je takav, a ionako ako još ima netko informacije o Petrinji naravno neka samo piše, neka se sazna istina.)

pp5d6
24.06.2009., 23:16
Na petrinjskom pravcu gubici gardista bili su 18 poginulih po izjavama visih zapovjednika i dostupnih dokumenata.
Inače lako je biti general poslije bitke (osim u Hrvatskoj).
Mnogi misle da se nista neobicno nije dogodilo i na petrinjskom pravcu. Jednostavno vojne operacije u pripremi imaju sve isplanirano dok ne otpočne. A onda obično krene izvan plana. Glavna zamisao je bila obuhvatom zaobići Petrinju a ne ići čelom. Navodno su dvojica gen. iz tog kraja izmjenile prvotne planove.
Za Knin se glavna bitka u Oluji vodila iznad grada i to dosta žestoko prvi dan (petak,04.08.95) kad su kasno popodne počele pucati srpske obrambene crte, a posebno kad je petama vjetra najprije dalo korpusno topništvo 7.kor svk nakon čekićanja hrvatskog topništva navođenog iz bespilotnih letjelica.
Žestoka se borba vodila na Velebitu između specijalne policije i 2/9 gbr. ojačane satnijom 7.dom. (planinska) i bojnom 134. br.Velebit su branile ojačane srpske brigade i to 9 motorizirana iz 15 korp.svk i 4 .laka brigada 7 korp.svk.Srbi su se tukli stvarno žestoko
Ulične borbe su se vodile u Dvor u na uni d isu Srbi držali mostobran za izvlačenje snaga s Korduna u Bosnu.. Sukob je izbio u središtu mjesta 07.08.95 di su se domobrani 17. pukovnije i djelovi 145. i 151 br. sukobili sa srpskim snagama i to 13 pješačkom brigadom svk izmjesanu sa civilima koj is uprelazil igranicu ,te glinskom 24.brigadom srpske vojske i 6 tenkova 2 oklopne brigade Korpusa specijalnih jedinica. Tu je bilo konfuzije, nije se znalo tko je čiji, tuklo se cijelu noć i naši su potisnuti iz mjesta na periferiju.

siniša
25.06.2009., 07:51
Da li je u Kninu u Oluji ispaljen ijedan metak u borbi prsa u prsa, ili je traktorijada to onemogućila?

(Malo skačem sa grada na grad, ali topic je takav, a ionako ako još ima netko informacije o Petrinji naravno neka samo piše, neka se sazna istina.)

U samom kninu nije bilo nikakvih borbi .

o žestini borbi najbolje ti pokazuje broj mrtvih i ranjnih koji je bio minimalan ,a za što je zaslužna više zapovjedništvo koje je odlično organiziralo , pripremilo i vodilo operaciju .

Ja osobno nisam ispucao ni jedan metak iz puške tokom cijele operacije oluja , a nalazio sam se na glavnom pravcu udara nije bilo potrebe .

ac_thunder
25.06.2009., 19:25
Inače lako je biti general poslije bitke (osim u Hrvatskoj).

Jesi siguran da je to za tebe lako? Prije navedene opaske o izgledu spornog dijela bojišnice ti ne znače ništa? Slažem se da je lako je prepisati događaje iz neke knjige kao što si ti učinio.

Da te podsjetim:

pa sam siguran da bi neki od učesnika mogao ispričati zanimljive priče koje bi spadale pod ovu temu.....

Da slijepcu objasniš konfiguraciju terena i održiš pola sata taktike (npr. iz JNA, da se nađemo u okvirima izvodivog) zaključio bi da jurišanje tenkovima nije baš pametna stvar.

A kao drugo, tko se uopće sjetio da 2. pb razdvoji od glavnine snaga brigade (koja je tada bila stvarno loše popunjena, mislim na kvantitetu), daj mi objasni kakav je to eksperiment? Složio bih se sa time da se u Petrinji očekivao otpor omanjeg Indijanskog plemena (i to samo u slučaju da su naoružani hladnim oružijem.)

Ako samo ove dvije svari nisu neobične, onda neznam što je neobično.

O drugim "uobičajenim" stvarima je pisao Porga pa ih neću ponavljati.

pp5d6
25.06.2009., 21:25
Kolega Eksproprijatore eksproprijatora ja sam novi na forumu pa sam obrisao ono što mislim da ti je trebalo napisati i reć joši kod onog tvoga posta o tukcima -čisto da znamo pozicije, jer nisam htio kao novi stvarati nervozu na forumu.
Drugo, ne vjerujem da si naobrazbu stekao a da nisi pročitao knjiga i knjiga. Loše je kad se ne čita ali loše je izgleda kad se čita pa i relevantne knjige koje su napisali zapovjednici postrojbi koje su operacije izvodili ili povjesničari na temelju njima dostupnih dokumenata naših i neprijateljskih snaga.
Zanimljivo je pročitati sve što ima težinu i usporediti to sa onim što sam sam na određenom terenu doživio i vidio a što kažu zapovjednici ili povjesničari o tom pravcu koji si gazio.
Naravna je stvar ako sam bio negdje drugo da nisam mogao biti i u Petrinji u isto vrijeme (uobičajena i normalna situacija).
Zato ću ja s posebnom pozornosti čitati kako si ti vidio te događaje na petrinjskom pravcu.
Vezano za generale poslije bitke u Hrvatskoj -opće nisam vezao za ovu temu ili sudionike rasprave ,nego figurativno izreći tragičnost sudbina generala hrvatske vojske koji su uglavnom dobro izveli operacije jer su na koncu izvršili zadaću i pobjedili a optuženi su za stvari za koje osobno vjerujem da niti približno ne odgovaraju njihovom habitusu, kao što su generali Bobetko,Markač, Gotovina.
Ali očito nije ta figura shvaćena
Želim ti sretan Dan državnosti i živio mi doživotno.

ac_thunder
25.06.2009., 22:59
Stvarno nemaš potrebe i na ovoj temi off topičariti.

mayday_bbb
29.06.2009., 17:35
Ima li ovdje netko od učesnika (ili netko tko zna nekoga) tko je 1991. branio Kostajnicu? Neka priča iz tog vremena? Dosta naših žrtava tamo je palo i to koliko se zna većim dijelom zbog naših nes(p)retnosti......

Mustang51
29.06.2009., 19:19
Ima li ovdje netko od učesnika (ili netko tko zna nekoga) tko je 1991. branio Kostajnicu? Neka priča iz tog vremena? Dosta naših žrtava tamo je palo i to koliko se zna većim dijelom zbog naših nes(p)retnosti......

znam ih dosta ali se malo o tome prica no probat cu popricati sa jednim znancem koji se probio van prije pada

mayday_bbb
30.06.2009., 17:54
znam ih dosta ali se malo o tome prica no probat cu popricati sa jednim znancem koji se probio van prije pada

Ljudi se različito nose sa uspomenama na ta vremena, ali reci znancu da nas tu na forumu ima puno koji bi željeli znati istinu o tim danima i događajima, ne samo sa naglaskom na ulične borbe nego na rat za slobodu općenito (npr. ima tu na forumu i tema "Da se ne zaboravi" namjenjena upravo takvim pričama direktnih učesnika).

žacko1
02.07.2009., 11:03
moj stari bio u Lipiku kad su jna zašli sa par tenkova i transportera..kaže da je taj dan mislio da se neće živ izać iz grada :rolleyes: bili su na ulazu u grad u hotelu njih 15-tak i ovi počeli napadat..imali par zolja i tromblona i to ispucali, oštetili 1 tenk i 1 đip uništili, zarobili jednog četnika i u podrum. kaže da je čedi lik na srbskom naglasku vikno 'dođi bre vamo tamo su ustaše' i ovaj pravo na kundak,bio je neki rezervista iz srbije sa bradom do pupka..došlo još par tenkova, oštećenog zakačili i odvukli a jedan tuko 10-tak minuta po hotelu i otišo, a ovi gledaju sa podrumskih prozora..sačekali noć i povukli se, trebalo doć pojačanje u toku dana ali nije i za par dana grad pao

bilo je još nekih okršaja u gradu ali za to neznam točno kak je bilo...

Bijah u tim borbama za Pakrac,Lipik i okolokolna sela,jer prvo selo koje bješe oslobođeno-vračeno sa naše strane je Bujavica.(ljudi od "popa" Nikola R.)
BIli smo obično stacionirani u P.Poljani,ovisno kako je to siuacija nalagala,ili sami sebi držali položaje nakon čiščenja dok ne stigne pojačanje.
Zapovijednik je bio izuzetno cijenjen međ nama T.Merčep(izuzetno karizmatičan i prava vojničina u punom smislu riječi) koji je sa svojim Vukovarcima(koji sa njim došli od kada ga protjerali sa istočnog bojišta-VU.)činio okosnicu sve do njegova ranjavanja na Lovskoj.Štab je bio u blizini i dobrano raketiran,pa se svaki tjedan mijenjao položaj iz preventivnih razloga,..a pošto smo u početku izvršavali nočne akcije te obično kao po defaultu upadali u klopku.Noče akc. su bile,u svrhu iznenađenja jer u startu nismo imali niti tenk niti PAM te kronično nedostatno naoružani(znalo je doći do takoga kaosa,pošto je bilo zamračenje da se u istome dvorištu nađemo mi i čejeni,tak da više ne znaš tko po kome praši,a locirati si ga mogao samo po bljesku cijevi nakon ispaljena rafala,svejedno je postojala mogučnost da ne pogodiš svoga čovijeka,tako da smo obično jedan pok. prijatelj i ja, jedan drugom čuvali leđa.)....,dok poslije nakon par akcija nismo zarobili osim četnika i velike količine oružja te protuoklopnog streljiva idr.. Obično,kao po pravilu smo tek poslije sa min. 200 metaka ,svak išli u čišćenja oli oslobađanja.Poslije smo u akcije kretali u zoru,jer je već bilo evidentno da info. od nekuda curi.
Borbe za Lipik su trajale tri dana i tri noći,uz neprijateljeve strahovite gubitke...nismo stajali sve dok ga nismo i vratili-osvojili.Bili smo maltene svi dragovoljci sa oznakom policije na desnom ,a lijevom ramenu je bila oznaka ZNG...na drugome kraju Lipika je bila druga ekipa. Ugl vodili se pod MUP-kao neki specijalci,iako osobno nisam imao niti dan obuke niti služio bivšu JNA.Osvajala se i kuča po kuča,tako da bi dvojica stajali na dovratku-vratiju vanjskih a treći bi uletio unutra na rafalno i po potrebi bacivši bombu.Pošto smo bili dobrovoljno,nasljednik zapovijednika T.M. je poslije rekao, da tko ne želi u akciju niti ne mora(uzastopne akcije,umor pa su time i veče pogreške bile moguče) jer smo već i dostatno bili naoružani te pojačani ljudstvom uz stalnu jezgru boraca,od oko 100-140 ljudi.Dakako,da smo imali ispomoć od domačih mještana(mislim u vidu kao narodna zaštita,koji su obično bili na straži)...Jaka kota osima Lipika i Pakraca je bila i Vel.srednja i mala dereza,koja se nalazila na vrhu nekoga brdašca,kao za njih povoljan geostrateški položaj.Dakle,tri sela jedno za drugim, borbe su bile dva dana i noči,a treći dan su pobjegli ostavivši onemočale roditelje "opakim ustašama"...taj dan treći,smo samo trpali kamione naoružanjem(lakim i teškim) koje u bežaniji nisu mogli ponijeti,nit stigli uništiti.To je bilo 24.12. 91 god.(taj zadnji dan).
Poslije,službeno prelazimo u prvu brigadu A-samostalnu,od 1. 2. 92 godine.
Pozdrav!

runJa
02.07.2009., 12:19
Za Knin se glavna bitka u Oluji vodila iznad grada i to dosta žestoko prvi dan (petak,04.08.95) kad su kasno popodne počele pucati srpske obrambene crte, a posebno kad je petama vjetra najprije dalo korpusno topništvo 7.kor svk nakon čekićanja hrvatskog topništva navođenog iz bespilotnih letjelica.

Jel ovo izazvalo smiješak Gotovini neki dan, kada je Mrkšić rekao da ni danas ne zna kako su ih tako precizno gađali... ili je bilo nešto drugo?

žacko:
Jel se zna od kud su curile informacije?

P.S. Ima nas mladih koji bi rado čuli ovakve priče iz prve ruke.

žacko1
02.07.2009., 13:10
jeli se zna od kuda su curile info.?
Dakako da,se sumnjalo na određene individue,nakon niza slučajnih bizarnosti,..ali bez dokaza ionako ne možeš ništa.
Pr-1 Ime mu bješe Maran Brane,kao rodom iz Bosne (i sve tako nešto neodređeno...),inače je imao strahovite borbene sposobnosti,cjenjen borac.
nakon određena vremena kao da je prolupao,uz niz serijskih simptoma,..kao napio se pa ispuca dva okvira rafalne,bespotrebno nam otkrivši položaj. U pijanstvu bi baljezgao kontra "ustaša" i ustaša,ali ga nitko baš nije ozbiljno nit shvačao sve dok nakon jedne akcije,prilikom povratka u bazu nije iz PAM-a ranio trojicu naših dečkiju bespotrebno pucajući,ali tako da su i preostali dečki (osim ranjenih ) sjedili na kamionu punome zarobljenoga oružja(bombe,trombloni protuoklop. or. idr.) dečki kažu da je ciljao kamion ,al naletio je putem na grabu na cesti i igrom slučaja pogodi rašlje od kamiona gdje ide cerada,tako da su se rasprskavajući metci odbili po našima.
Sada zašto mu je njegov nadređeni pisao izvještaj(valjda da ga ne okrivljuje, još,ili...?)kak su ovi ipak kao ranjeni u akciji. Nakon toga je dobio obvezatan nadzor,za svaki slučaj.Otada je svako jutro sam sa sobom igrao ruski rulet,dok se jednoga jutra nije i propucao,bio par dana na aparatima bolnice Rebro i umro.
U osmrtnici je bilo njegovo ime i ožalošćena braća: Milorad,Dušan,Radovan,Đorđe i još neki sličnog imena.
P.Poljana inače obiluje mnogim pričama i "misterijama" koje mi dan-danas nisu jasne,iako živim u kvartu sa par svojih suboraca.

žacko1
02.07.2009., 13:40
Neke mnoge stvari mi je nezgodno i pričati prek foruma il nisu uistinu za dječije uši(bez ljutnje).

Pr-2 Tada je još Tomo M. bio aktivan prije ranjavanja,iako je zbog prirode posla često morao ići do ZG (da ne duljim....,ili po daljnja uputstva,iskaznica jer su pristizali novi dečki,problem naoružanja,imali i zarobljene četnike i što s njima?) Kažem,imao je svoje povjerljive Vukovarce,od kojih su neki iznevjerili, napravivši nedopustive pizdarije(iako je mnogim Vukovarcima iz Poljane,tamo pobijena već obitelj ili bliži rod,tako da ih ne osuđujem)..isto tako se gotovo u svakome ratu pojave "psi rata".
Bio je jedan mladi dečko ,jedva punoljetan došavši iz Njemačke,..Zvao se Aleksandar Antić Saša,koji čak ni Hrv. jezik dobro nije znao.Tomo ga je volio,iskazao mu povjerenje davši mu svoj auto dok je ovaj u ZG...Međutim,u autu su bile bjanko iskaznice policijske (prve one plavkaste,sa svim mogućim ovlaštenjima na pozadini).,znači iskaznice su bile sa žigom ali nepopunjene imenom i prezimenom za nove momke...Sutradan se ispostavilo da nedostaje određen broj iskaznica, oko 40 (a već odavno smo upadali u klopke za nočnih akcija)..Napravljena je brza,interna istraga i ustanovljeno kako je mali zadnji bio u autu....Ja to,jednostavno ne mogu vjerovati jer je i svoje prstiće upetljao pok. Munib Suljić (osuđivan za mnoga ubojstva u P.Poljani te umro u zatvoru Svetošimunske bolnice)...Jbg.desilo se najgore (iako je to sve Munib Suljić forsao)a Tome opet nije bilo,niti je znao daljnju sudbu maloga.Kada njega inače nije bilo, tad su njegovi Vukovarci bili nadređeni.
Maloga su odfurali do sujedna sela Janja Lipa,sam si je morao iskopati grob pod prijetnjom,..da bi na kraju Munib S. ispucao rafal u nj i komentirao(kada se mali već srušio) "ma,gle gada još se miče-trza"
Degutantno,znam.
Pa ubijena ona Riječanka Marina Nuić,radila kao novinarka.
Pa čitava obitelj Zec,pokopani na sljemenu,egzekutori pronađeni i sudski svi oslobođeni zbog "proceduralne pogreške" itd.,itd.....Rat,..griješi se...
Pozzz.

žacko1
02.07.2009., 21:51
Pozdrav mome priki branitelju:top:i ne brini J..a ,ne mogu ti prek p.p. odgovoriti(nekaj mi bloka)...ionako je to sve ispitano od strane polit. organa,mnogi i osuđeni a nacional i feral nabijali masovni tiraž na takovim temama.
Kak si mi?
Kava?:kava:

sorita na OT.

mayday_bbb
03.07.2009., 21:18
Ako netko ima priču iz Sunje, ili zna nekog tko ima, mislim da bi to bilo zanimljivo pročitati...
Ako se ne varam, bila je jedna akcija slična onoj bitki na Srđu, kad se u zgradi željezničke stanice vodila bitka prsa u prsa u pravom smislu riječi...Ima ponešto filmića na webu o tome, ali svejedno, mislim da bi i priča nekog učesnika puno vrijedila.

Legion
06.07.2009., 11:23
Kostajnica... od mojih staraca obiteljski prijatelji (inaće rodom od tamo) su izgubili sina... nisu voljeli o tome pričati ali koliko sam čuo (a to nije puno) naši su se iz okolnih mjesta povukli u samu Kostajnicu, četnici ih okružili i nakon određenog vremena kad im je ponestalo municije predali se (mislim da su pokušali proboj ali im nije uspio, barem ne svima)... Ukupan broj branitelja koji je tamo zarobljen je bio nešto više od 100, a niti jedan jedini nije preživio:(... Znam da je sin tih obiteljskih prijatelja pronađen negdje 96 u masovnoj grobnici :(

Michael Collins
06.07.2009., 19:34
:eek:
Zar su svi branitelji poubijani u Kostajnici?

I oni na snimci?

"Jel ima koji ALbanac" kad kaže oficir?

Jel se zna njegovo ime?

Jel podignuta optužnica?

von_ungern
06.07.2009., 19:52
Kostajnica... od mojih staraca obiteljski prijatelji (inaće rodom od tamo) su izgubili sina... nisu voljeli o tome pričati ali koliko sam čuo (a to nije puno) naši su se iz okolnih mjesta povukli u samu Kostajnicu, četnici ih okružili i nakon određenog vremena kad im je ponestalo municije predali se (mislim da su pokušali proboj ali im nije uspio, barem ne svima)... Ukupan broj branitelja koji je tamo zarobljen je bio nešto više od 100, a niti jedan jedini nije preživio:(... Znam da je sin tih obiteljskih prijatelja pronađen negdje 96 u masovnoj grobnici :(

meni nisu jasni oni naši tudumi koji su nakon mali miljon takvih primjera i dalje pukušavali dogovoriti predaje i "puštanje" civila...

mayday_bbb
06.07.2009., 21:55
meni nisu jasni oni naši tudumi koji su nakon mali miljon takvih primjera i dalje pukušavali dogovoriti predaje i "puštanje" civila...

Zato nije nužno niti loše da sve naše rasprodamo strancima, kao recimo banke. Povijesno, očito bolje funkcioniramo kad smo nečiji podanici.

pp5d6
06.07.2009., 22:13
:eek:
Zar su svi branitelji poubijani u Kostajnici?

Nisu, ali na zalost dosta jest nakon zarobljavanja i vezivanja je ubijeno u Kostajnici a poslije u logoru na Manjači

Vrh napada
06.07.2009., 22:26
Vjerujem da je Mostar 2. najrazruseniji grad DR-a,poslije Vukovara,naravno.
Ciscenje lijeve obale Neretve (danas muslimanske) od četnika,urbani rat.
http://www.youtube.com/watch?v=bKBDPYsipLc&feature=related
Kasnije dolazi do sukoba Hrvata i muslimana,gdje su se dobacivale bombe s jednog balkona na drugi.Postavit cu neke snimke crte razgranicenja.
http://www.youtube.com/watch?v=X1XYWtCx6zQ
Engleski dokumentarac,u kojem dosta podataka ne treba uzimati za ozbiljno,posto su pricali samo sa jednom stranom!

žacko1
07.07.2009., 05:38
Dužan sam napomenuti,da su u našoj bazi obitavali 9 prof. legionara,došavši jednoga jutra kao dragovoljci,te se zaista pokazali kao izuzetni ,vješti i korisni borci.
U Mostaru je 92 god. poginuo uz ostalo mnoštvo,... i stranac-legionar (iz naše baze)Oto-Thomas Leiniker,od snajperskoga metka. (specijalci iz Niša..)

Slava mu :s

mayday_bbb
07.07.2009., 09:26
Vjerujem da je Mostar 2. najrazruseniji grad DR-a,poslije Vukovara,naravno.
Ciscenje lijeve obale Neretve (danas muslimanske) od četnika,urbani rat.
http://www.youtube.com/watch?v=bKBDPYsipLc&feature=related
Kasnije dolazi do sukoba Hrvata i muslimana,gdje su se dobacivale bombe s jednog balkona na drugi.Postavit cu neke snimke crte razgranicenja.
http://www.youtube.com/watch?v=X1XYWtCx6zQ
Engleski dokumentarac,u kojem dosta podataka ne treba uzimati za ozbiljno,posto su pricali samo sa jednom stranom!

Slažem se, vidim sam dosta materijala iz Mostara, snimke su stvarno apokaliptične. Mislim da je to jedan od rijetkih gradova u kojem su 2 puta vođene stvarno ŽESTOKE borbe, prvo kad smo 1992. istjerali srbe i JNA iz grada i okolice, a onda kasnije u borbama protiv muslimana.Eto nažalost u obje bitke smo nadrapali samo mi, a druge strane samo po 1put.

edgar---
07.07.2009., 13:26
Mostar stari hrvatski stojni grad.......he he

vin09mon
15.07.2009., 17:49
da li su se vodile ulicne borbe u Slunju?
Negdje sam procitao da je nakon Vukovara to bio najrazruseniji grad..
A i pao je odprilike kad i Vukovar ako se ne varam.
Sigurno je bio dugo u okruzenju jer su okolo vecinom srpska sela (s izuzetkom prostora od Rakovice do bosanske granice i na sjevernom dijelu Plitvica).

pp5d6
16.07.2009., 17:47
Da nije Sunja?

mayday_bbb
17.07.2009., 11:48
da li su se vodile ulicne borbe u Slunju?
Negdje sam procitao da je nakon Vukovara to bio najrazruseniji grad..
A i pao je odprilike kad i Vukovar ako se ne varam.
Sigurno je bio dugo u okruzenju jer su okolo vecinom srpska sela (s izuzetkom prostora od Rakovice do bosanske granice i na sjevernom dijelu Plitvica).

Često se vozim kroz Slunj i nemam dojam da je razrušen kao VBukovar (naravno, razmjerno odnosu veličina ta 2 grada). Mislim da je to ipak krivi podatak, i da je recimo Gospić sigurno bio više razrušen od Slunja.
Sad, da li je bilo uličnihborbi, to ne znam, ali bilo bi zanimljivo saznati i koju epizodu iz Slunja od učesnika....

Aurgelmir
20.07.2009., 12:14
Čini se da je bila pogreška, radilo se o Sunji a ne o Slunju :)

Keva
03.08.2009., 16:08
Baš sam završio sa čitanjem Novogradiške ratne kronike.
Riječ je jednostavno o dokumentiranom skupu zapisa o borbama poredanih kronološki tijekom 1991. Kad bi barem o svakom gradu
postojao takav kronološki zapis.

Bio sam poprilično iznenađen onime što tamo piše i sad bih rekao da je to nakon Vukovara bilo i najgore ratište.
Borbe nisu vođene u samom gradu već u prigradskim naseljima. Taj novogradiški front je bio 50 kilometara dugačak.
Dobro , tamo su opisane i pribrojene i borbe kod Okučana.
Mašić , Medari , Poljane , Cernička Šagovina , Gorice su sela u kojima su vođene najžešće borbe. Po opisima borbi
rekao bih da je sve rađeno na istu shemu kao u Vukovaru. Gotovo svakodnevni bezuspješni pokušaji prodora rezultirali
su desecima izgubljenih oklopa i mnoštva pješaka.

Michael Collins
03.08.2009., 21:20
Dečki,ok i ja sam malo nejasno postavio temu,ali mene zanimaju samo gradovi-Osijek,Pakrac,Vinkovci,Gospić,Karlovac,Zadar it...

HRB
04.08.2009., 05:47
Slažem se, vidim sam dosta materijala iz Mostara, snimke su stvarno apokaliptične. Mislim da je to jedan od rijetkih gradova u kojem su 2 puta vođene stvarno ŽESTOKE borbe, prvo kad smo 1992. istjerali srbe i JNA iz grada i okolice, a onda kasnije u borbama protiv muslimana.Eto nažalost u obje bitke smo nadrapali samo mi, a druge strane samo po 1put.
Ako vas zanima nesto za Mostar slobodno pitajte, kao dragovoljac sam bio u Mostaru. Samo konkretna pitanja jer cu oduljiti 3 stranice. Ono sto sam prosao u Mostaru moze se porediti jedino sa Vukovarom.

Michael Collins
04.08.2009., 07:12
Kako niste uspijeli odbaciti muslimane s obale i doći do mosta?

mayday_bbb
04.08.2009., 08:45
Baš sam završio sa čitanjem Novogradiške ratne kronike.
Riječ je jednostavno o dokumentiranom skupu zapisa o borbama poredanih kronološki tijekom 1991. Kad bi barem o svakom gradu
postojao takav kronološki zapis.

Bio sam poprilično iznenađen onime što tamo piše i sad bih rekao da je to nakon Vukovara bilo i najgore ratište.
Borbe nisu vođene u samom gradu već u prigradskim naseljima. Taj novogradiški front je bio 50 kilometara dugačak.
Dobro , tamo su opisane i pribrojene i borbe kod Okučana.
Mašić , Medari , Poljane , Cernička Šagovina , Gorice su sela u kojima su vođene najžešće borbe. Po opisima borbi
rekao bih da je sve rađeno na istu shemu kao u Vukovaru. Gotovo svakodnevni bezuspješni pokušaji prodora rezultirali
su desecima izgubljenih oklopa i mnoštva pješaka.

Gdje si to čitao? Knjiga neka? Reci, i ja bi to rado pročitao....

p.s. Počela je Oluja.......pozdrav svim ratnicima.

mayday_bbb
04.08.2009., 09:44
Ako vas zanima nesto za Mostar slobodno pitajte, kao dragovoljac sam bio u Mostaru. Samo konkretna pitanja jer cu oduljiti 3 stranice. Ono sto sam prosao u Mostaru moze se porediti jedino sa Vukovarom.

Hm, znam da ti nije lako pisati općenito ali nije ni nama lako pitati nešto konkretno, odabrati iz tolike količine događaja koji su se tamo zbivali....

Ali evo recimo mene zanima do kada su se na našoj strani u HVOu nalazili i Muslimani (u većem broju)? OK, vjerujem da je pojedinih bilo do samog kraja, kao i dosta Srba u HVu, ali znam da je s vremenom Alijina politika počela izdvajati Muslimane iz HVOa i stvarati zasebne postrojbe....

Onda, da li su se borbe većinom vodile prsa u prsa, dakle svatko na svojoj strani crte razgraničenja, ili je bilo više diverzantskih ubacivanja u pozadinu druge strane?

Što se tiče Collinsovog pitanja, prema do sad pročitanom o ovoj temi mislim da jednostavno su snage HVOa i ABiH bile podjednake. HVO se puno istrošio već ranije, tjerajući četnike iz grada, a ABiH je sve to vrijeme jačala. Muslimanima je Mostar bio na jednom od strateških pravaca u Bosni, a taj je dolina Neretve kojom si osiguravaju izlaz na more, i jednostavno su bili spremni ginuti za taj cilj.

HRB
04.08.2009., 10:24
Kako niste uspijeli odbaciti muslimane s obale i doći do mosta?
Na koju obalu mislis, lijevu ili desnu? Zapad, istok? Muslimani su drzali oko mosta i lijevu i desnu stranu. Nismo uspijeli jer je to speciofican teren i tko nije iz toga kraja tesko da ce biti jaci. Taj kraj je pun pecina, sokaka, dole je Neretva a u njoj podvodne pecine gdje se mozes sakriti, plus oni su se toliko ukopali (a i mi) da nisi mogao proviriti jer odmah dobijes snajperom. Mi nismo mogli drukcije vec kada smo usli i zauzeli kino u ulici Santica (put prema mostu) morali smo doslovno probijati zidove kina pa kroz rupu ubaciti suzavac pa kros istu uletiti i cistiti prostoriju. To je bitka za svaku sobu, svaku kucu. Znalo je biti da oni nama ili mi njima upadnemo u rovove i bunkere a da se vratimo zivi jer nas ovi nisu skuzili tj. nisu skuzili da smo druga strana. Ako nisi znao baciti bombu preko krova da se skotrlja u startu si najebo.

mayday_bbb, Muslimani su bili u vecem broju u HVO-u sve do 30.6.93 kada su na spavanju poklali nase dok su nasi spavali u sjevernom logoru na lijevoj strani obale. Tu su zauzeli logor, nase pobili, i presli armiji sa naoruzanjem. Planski i kukavicki odradjeno, noz u ledja na spavanju.

siniša
04.08.2009., 11:20
Jeli istina da je hrvatska obrana bila razjedinjena, da su zapovjednici bili samovoljni i na taj način otežavali organiziranu obranu ?

Koje postrojbe su iz hrvatske bile tamo , a ako su bile dali je istina da se tek njihovim dolaskom obrana stabilizirala i dovela u red ?

Dali ste bili u okruženju u tim njihovim tz. brojčano raspodjeljenim ofanzivama?

Na koga ste bili logistički oslonjeni i kako je to funkcioniralo ?

Čije ime bi posebno istakao od zapovjednika sa terena , a koji se kvalitetom i organizaciskom sposobnošču iskazao ?

Kakvu je ulogu odigrao general praljak , dali je rušenje mosta bilo baš nužno , s obzirom da je on na tv izjavio da bi srušio i deset takvih mostova za jedog svog vojnika , ja izvlaćim da je bilo nužno i dajem praljku za pravo , dali sam u krivu ?

HRB
04.08.2009., 13:46
Jeli istina da je hrvatska obrana bila razjedinjena, da su zapovjednici bili samovoljni i na taj način otežavali organiziranu obranu ?

Koje postrojbe su iz hrvatske bile tamo , a ako su bile dali je istina da se tek njihovim dolaskom obrana stabilizirala i dovela u red ?

Dali ste bili u okruženju u tim njihovim tz. brojčano raspodjeljenim ofanzivama?

Na koga ste bili logistički oslonjeni i kako je to funkcioniralo ?

Čije ime bi posebno istakao od zapovjednika sa terena , a koji se kvalitetom i organizaciskom sposobnošču iskazao ?

Kakvu je ulogu odigrao general praljak , dali je rušenje mosta bilo baš nužno , s obzirom da je on na tv izjavio da bi srušio i deset takvih mostova za jedog svog vojnika , ja izvlaćim da je bilo nužno i dajem praljku za pravo , dali sam u krivu ?

Nije istina da je obrana bila razjedinjena niti da su zapovjednici bili samovoljni.

Iz Hrvatske su bili tigrovi, gromovi, 5 gardijska, cetvrta splitska i to su vecinom bili dragovoljci. Njihovim dolaskom se obrana nije stabilizirala (za obranu nam nisu trebali) oni su dosli za napadna djelovanja i malo su se zadrzali na Mostaru. Isli su za srednju Bosnu a manji dio je ostao na Mostaru.

Mi na mostarskom bojistu nikada nismo bili u okruzenju i oni nisu imali vecih ofanzivnih akcija. Oni su bili u okruzenju (manje vise).

Za logistiku ti ne bih znao reci sto smo god trebali imali smo, imali smo logistiku HVO-a ali skoro pa sve je dolazilo iz Hrvatske. Od saniteta do streljiva i hrane. Funkcioniralo je odlicno, imali smo svega i bili smo dobro opremljeni.

Nezahvalno je isticati pojedince jer ima ih dosta koji su se kvalitetom i sposobnoscu dokazali ali evo, reci cu jednog jer ne mogu a da ne spomenem pokojnog Maria Hrkaca Cikotu, dozapovjednika sirokobrijeske kaznjenicke bojne.

Za Praljka ti ne bih znao reci, mislim da je profesionalno obavljao svoj posao a za stari most je tesko reci. Oni jesi prelazili preko mosta i prebacivali streljivo i oruzje i zbog toga je ok sto se srusio ali i da ga nismo srusili oni nam nista nisu mogli. Mostar je bio pat pozicija. Svatko je cuvao svoje a jako tesko se zauzimalo bilo sto od druge strane. Za jednu kucu 5 bojovnika zalegne pa ti za ulicu treba cijela bojna ako kuzis sto ti hocu reci.

Keva
04.08.2009., 18:16
Gdje si to čitao? Knjiga neka? Reci, i ja bi to rado pročitao....

p.s. Počela je Oluja.......pozdrav svim ratnicima.

To ti je kronološki zapis događaja sa tog ratišta , i nepostoji autor te knjige.
Jednostavno su kronološki po datumima poredane te borbe , nema subjektivnih viđenja , već se samo navode datumi i mjesta borbi , te gubitci neprijatelja i naših.

Ako si BBB , onda si vjerojatno iz Zagreba , a ako si iz Zagreba onda možeš doći u Nacionalnu biblioteku , i potraži na drugom ili trećem katu zbirku knjiga iz domovinskog rata. Tamo su vjerojatno sve knjige iz domovinskog rata koje su ikad izdane. Imaš čak i slobodno mjesto i kompjutor rezervirano za korisnike te zbirke. Tamo ćeš naći tu knjigu. Knjiga je "uža" pa pazi da ti ne promakne u hrpi knjiga o DR-u.

Tamo odmaram od učenja u nacionalnoj i to ti je ko stvoreno za mlade ljude koje zanima domovinski rat , jer stvarno imaš sav materijal koji možeš i nemožeš zamislit.:top:

No neznam zašto sam ti to rekao jer sam si samo stvorio konkurenciju za to jedno jedino mjesto.:rofl:

Osim toga ne znam gdje bi tu knjigu mogao naći.

siniša
05.08.2009., 07:30
Nije istina da je obrana bila razjedinjena niti da su zapovjednici bili samovoljni.

Iz Hrvatske su bili tigrovi, gromovi, 5 gardijska, cetvrta splitska i to su vecinom bili dragovoljci. Njihovim dolaskom se obrana nije stabilizirala (za obranu nam nisu trebali) oni su dosli za napadna djelovanja i malo su se zadrzali na Mostaru. Isli su za srednju Bosnu a manji dio je ostao na Mostaru.

Mi na mostarskom bojistu nikada nismo bili u okruzenju i oni nisu imali vecih ofanzivnih akcija. Oni su bili u okruzenju (manje vise).

Za logistiku ti ne bih znao reci sto smo god trebali imali smo, imali smo logistiku HVO-a ali skoro pa sve je dolazilo iz Hrvatske. Od saniteta do streljiva i hrane. Funkcioniralo je odlicno, imali smo svega i bili smo dobro opremljeni.

Nezahvalno je isticati pojedince jer ima ih dosta koji su se kvalitetom i sposobnoscu dokazali ali evo, reci cu jednog jer ne mogu a da ne spomenem pokojnog Maria Hrkaca Cikotu, dozapovjednika sirokobrijeske kaznjenicke bojne.

Za Praljka ti ne bih znao reci, mislim da je profesionalno obavljao svoj posao a za stari most je tesko reci. Oni jesi prelazili preko mosta i prebacivali streljivo i oruzje i zbog toga je ok sto se srusio ali i da ga nismo srusili oni nam nista nisu mogli. Mostar je bio pat pozicija. Svatko je cuvao svoje a jako tesko se zauzimalo bilo sto od druge strane. Za jednu kucu 5 bojovnika zalegne pa ti za ulicu treba cijela bojna ako kuzis sto ti hocu reci.

Kako je bio vaš ustroj u tim gradskim borbama ? desetine , vodovi , možda borbene ili jurišne grupe ...?

jesu li se ove gardiske brigade gromovi , tigrovi ... dobro iskazali , dali su oni djelovali kao postrojba HV i tako došli tamo ili su dolazili samovoljno povučni domoljubljem .
ocjenjujem da su bitno bili kvalitetnije opremljeni s obzirom da su oni došli kako i kažeš sa namjenom upotrebe u napadnim operacijama ?

Znači logistički ste bili dobro organizirani , po tvom mišljenju koliki je to utjecaj imalo na borbeni moral , recimo dali je bilo neko vrijeme (par dana ) da je došlo do prekida opskrbe (hrana , sreljivo ...) , a da je to bitnije utjecalo na moral vas vojnika.

kako je tekao recimo jedan tjedan u obrani , smijene između postrojbi, mogučnost odmora , smještaj ?

kakva situacije je bila oko starog mosta nakon što ste ga srušili , dali se to pokazalo kao dobar taktički potez možda i večeg značaja za vas u gradu ?
koja bi još mjesta označio kao bitna za borbe i neke taktičke poteze?

Po tvojoj ocijeni što je najviše utjecalo na visinu borbenog morala .

kakvo naoružanje i ostalu opremu ste koristili u gradskim borbama?

mayday_bbb
05.08.2009., 10:06
To ti je kronološki zapis događaja sa tog ratišta , i nepostoji autor te knjige.
Jednostavno su kronološki po datumima poredane te borbe , nema subjektivnih viđenja , već se samo navode datumi i mjesta borbi , te gubitci neprijatelja i naših.

Ako si BBB , onda si vjerojatno iz Zagreba , a ako si iz Zagreba onda možeš doći u Nacionalnu biblioteku , i potraži na drugom ili trećem katu zbirku knjiga iz domovinskog rata. Tamo su vjerojatno sve knjige iz domovinskog rata koje su ikad izdane. Imaš čak i slobodno mjesto i kompjutor rezervirano za korisnike te zbirke. Tamo ćeš naći tu knjigu. Knjiga je "uža" pa pazi da ti ne promakne u hrpi knjiga o DR-u.

Tamo odmaram od učenja u nacionalnoj i to ti je ko stvoreno za mlade ljude koje zanima domovinski rat , jer stvarno imaš sav materijal koji možeš i nemožeš zamislit.:top:

No neznam zašto sam ti to rekao jer sam si samo stvorio konkurenciju za to jedno jedino mjesto.:rofl:

Osim toga ne znam gdje bi tu knjigu mogao naći.

Ma nismo si konkurencija, ja ću biti tamo samo dok ti učiš :)
Hvala!

HRB
05.08.2009., 10:07
Da, bas kao sto kazes desetine, interventni vodovi, udarne borbene grupe ili ATG (antiteroristicka grupa), specijalna policija. Uglavnom hrabri ljudi i iskusni borci. Svaka bojna je imala po interventni vod, dijelovi lakojurisne bojne. Ljudi iskusni bez straha i spremni na sve.
gardijske brigade su se dobro pokazale, to nam je najvise diglo moral kad su dosli oni. Neki su dosli samovoljno, neki su bili rodom iz toga kraja pa poveli jos neke iz svojih postrojbi znas vec kako to ide. Bili su dobro opremljeni, ne bih rekao da su bili nesto puno bolje opremljeni od nas koji smo bili na crti i djelovali napadno. U nas je bilo dosta sarenila, HVO je dosta saren bio sro se tice opreme ali mi koji smo isli imali smo sve dok su ostali bili sareni za razliku od ovih iz gardijskih oni su svi do jednog bili full opremljeni.
Ne, nista nam nije falilo imali smo svega, jedino kad nas presijeku i isoliraju upa ostanemo dan, dva u nekoj kuci odsjeceni ali znali smo da stizu nasi i da cemo se izvuci i probiti ali nije nam falilo nista. Streljiva i hranu gdje god se islo na crtu, bilo je za najmanje 10 dana.
Tjedan u obrani, smjene, smjestaj. Znali smo biti po 10 dana na crti bez smjene, nasi kasne a ti cekas. mjestaj? Spavalo se na crti, iza vreca sa pijeskom, iza zida, u bunkeru tu na crti nije bilo nekog smjestaja, improvizirano po kucama i tako. Ti spavas a iz druge kuce ti jebu mater ustasku i tako, slabo se i spavalo mada se moralo. Sve je to bilo u hodu i trku. Smjene su dolazile kao i svake, kroz odredjenu liniju, imali smo probijene rovove, kuce, odredjene basce znalo se kuda ides i gdje ces izaci. kazem, tko je bio sa strane a nije imao nekoga od nasih tesko se snalazilo.
Rusenje starog mosta, po meni nije puno pomoglo, oni su se prebacivali preko Neretve bez problema jer su drzali na tom mjestu obje strane rijeke a kad znas svaku pecinu nije tesko, kad si rodjen tu i odrastao na rijeci. Na nekim dijelovima je mozes iz zaleta preskociti. Nije puno pomoglo rusenje mosta.
Bitna mjesta? Sve linije u gradu. Bulevar, bakijina luka, vrdi, gore sjeverno bijelo polje, u gradu santica ulica i tamo dole od kina prema srusenom mostu ma sve, tesko je to opisati. Boris se za svaki metar. U nas je bio visok moral, sta je najvise utjecalo. Njihovi pokolji nad Hrvatima u srednjoj Bosni. Kad cujemo za to, spremni smo sve pregaziti i na juris ici. tako je i zalegao onaj dozapovjednik kaznjenicke sto sam ga izdvojio. Zalegao je kod Jablanice od snajpera a ustao se i krenuo prema njima bez ikoga. Steta. Bio je iskusan i hrabar borac i takticar.
oristili smo sve. Od tenka u gradu, do topnistva sa sirokoga brijega a u gradu pjesacko. Snajper, automat, bombe, pijanog ustasu, samostrel, pistolj, zolju...

mayday_bbb
06.08.2009., 08:45
Da, bas kao sto kazes desetine, interventni vodovi, udarne borbene grupe ili ATG (antiteroristicka grupa), specijalna policija. Uglavnom hrabri ljudi i iskusni borci. Svaka bojna je imala po interventni vod, dijelovi lakojurisne bojne. Ljudi iskusni bez straha i spremni na sve.
gardijske brigade su se dobro pokazale, to nam je najvise diglo moral kad su dosli oni. Neki su dosli samovoljno, neki su bili rodom iz toga kraja pa poveli jos neke iz svojih postrojbi znas vec kako to ide. Bili su dobro opremljeni, ne bih rekao da su bili nesto puno bolje opremljeni od nas koji smo bili na crti i djelovali napadno. U nas je bilo dosta sarenila, HVO je dosta saren bio sro se tice opreme ali mi koji smo isli imali smo sve dok su ostali bili sareni za razliku od ovih iz gardijskih oni su svi do jednog bili full opremljeni.
Ne, nista nam nije falilo imali smo svega, jedino kad nas presijeku i isoliraju upa ostanemo dan, dva u nekoj kuci odsjeceni ali znali smo da stizu nasi i da cemo se izvuci i probiti ali nije nam falilo nista. Streljiva i hranu gdje god se islo na crtu, bilo je za najmanje 10 dana.
Tjedan u obrani, smjene, smjestaj. Znali smo biti po 10 dana na crti bez smjene, nasi kasne a ti cekas. mjestaj? Spavalo se na crti, iza vreca sa pijeskom, iza zida, u bunkeru tu na crti nije bilo nekog smjestaja, improvizirano po kucama i tako. Ti spavas a iz druge kuce ti jebu mater ustasku i tako, slabo se i spavalo mada se moralo. Sve je to bilo u hodu i trku. Smjene su dolazile kao i svake, kroz odredjenu liniju, imali smo probijene rovove, kuce, odredjene basce znalo se kuda ides i gdje ces izaci. kazem, tko je bio sa strane a nije imao nekoga od nasih tesko se snalazilo.
Rusenje starog mosta, po meni nije puno pomoglo, oni su se prebacivali preko Neretve bez problema jer su drzali na tom mjestu obje strane rijeke a kad znas svaku pecinu nije tesko, kad si rodjen tu i odrastao na rijeci. Na nekim dijelovima je mozes iz zaleta preskociti. Nije puno pomoglo rusenje mosta.
Bitna mjesta? Sve linije u gradu. Bulevar, bakijina luka, vrdi, gore sjeverno bijelo polje, u gradu santica ulica i tamo dole od kina prema srusenom mostu ma sve, tesko je to opisati. Boris se za svaki metar. U nas je bio visok moral, sta je najvise utjecalo. Njihovi pokolji nad Hrvatima u srednjoj Bosni. Kad cujemo za to, spremni smo sve pregaziti i na juris ici. tako je i zalegao onaj dozapovjednik kaznjenicke sto sam ga izdvojio. Zalegao je kod Jablanice od snajpera a ustao se i krenuo prema njima bez ikoga. Steta. Bio je iskusan i hrabar borac i takticar.
oristili smo sve. Od tenka u gradu, do topnistva sa sirokoga brijega a u gradu pjesacko. Snajper, automat, bombe, pijanog ustasu, samostrel, pistolj, zolju...

HRB, prvo pozdrav i hvala na trudu za nas koje to zanima.
Dalje, vidim da imaš neprocjenjive podatke iz prve ruke, jesi kad razmišljao sve to skupa staviti na papir u nekom ozbiljnijem obliku? Ne mislim sad da to mora biti neko umjetničko djelo, nego recimo nekoliko priča, vezanih za pojedine događaje i ljude, brutalno iskreno i najvažnije istinito. Pa da ne slušamo "istinu" od likova sa strane, koji nisu primirisali baruta, nego da ju pričate vi koji ste imali muda i bili tamo kad je grmilo.
Znam da sigurno nekad nije lako prisjećati se, ali po tvojim dosadašnjim opisima tu stekao sam dojam da si na neki način "raščistio" sam sa sobom i da imaš snage, volje, živaca pisati o proživljenom i preživljenom.
Samo nastavi! Ove teme čita puno više ljudi nego što ih na njima piše, a oni zlonamjerni nek se j*bu.

siniša
06.08.2009., 10:03
i ja ti zahvaljujem na trudu .

evo još koje pitanje.

dali je bilo organizacija obrane recimo prema otpornim točkama , čvorovima obrane bataljona (dali se ikad upotrebio koji sličan termin) , jeste se zvali čete , bataljoni ili odmah bojne , satnije...?

koliko su vaši obrane i napadi sličili nekim školskim primjerima , dali možeš usporediti , s obzirom da je jurišna grupa privremeni organizaciski ustroj i da mi tvoj post gdje opisuješ bacanje suzavca i čiščenje ima doticaja sa školskim postupkom ?

dali ste imali koga školovanog ili je to više neka inprovizacija koja se temeljila na nečijem znanju i možda genijalnosti?

napiši neke događaje koji su se tebi još učinili važnim onako po tvojoj procijeni .

i molio bih te da napišeš kakav je danas odnos vas i muslimana u gradu , dali postoji opasnost od nekih budučih sukoba ?

hvala i bog .

HRB
09.08.2009., 13:22
Nema na cemu mayday_bbb. Nisam razmisljao nista stavljati na papir i pisati, bilo proslo, dobili smo drzavu kakvu takvu ali HRVATSKU, ja se za ovakvu nisam borio ali opet to je neka druga tema. Tu sam i pisat cu nekada i javljati se ne sekiraj se.
Sinisa, nisam razumio tvoja pitanja o cvorovima bataljona i otpornim tockama.
Nismo se zvali cete i bataljoni bili smo bojne, satnije, vodovi. Nema tu nista skolski, sve je bilo kako je najbolje u tom momentu znaci bas nista skolsko. Mi smo morali tako probijati zidove jer po ulici nismo mogli a posto su kuce bile spojene a i kino je bilo pola mi pola oni morali smo probiti zid pa kroz rupu bombe i suzavac pa onda ulazis i cistis. Ja ne znam ako je to skolsko ali ideja je dosla od covjeka koji nije imao veze sa vojskom prije rata. Imali smo skolovane ljude za mine ali vremenom i ti naucis dosta toga oko tih stvari, meni je zapovjednik bio dugo godina vani u stranoj vojsci pa je dosta toga prosao znaci skolovan covjek, iskusan ratnik. Vaznih dogadjaja je bilo dosta ne znam sto bih rekao, meni je vazan dogadjaj da je nasa logistika naoruzavala armiju bih i to sve regularno sa potvrdama i bez problema iako smo dobro sumnjali da ce rat sa njima jer je vec u srednjoj Bosni pucalo i oni su tako reci do zadnjega dana dobijali preko nase logistike oruzje i opremu. Sukobi su u Mostaru svaki dan od navijaca do raznih drugih stvari samo to ljudi ne znaju. Stanje je kao da je rat samo sto se ne puca. Postoji opasnost od budicih sukoba jer je dosta napeto i ni oko cega se ne mogu dogovoriti. Ja nisam na tim prostorima, tako da ti ne pisem iz prve ruke ja sam kao dragovoljac dosao 1991 u Hrvatsku i otisao kad je rat zavrsio. I za nazive bojna, satnija i to ne znam sto si mislio ali bilo je da se zovemo bojna a samo nas 80 u postrojbi. Znaci nismo imali ljudi za bojnu ali smo ipak nosili naziv bojna, e sad zasto je tako bilo ne znam ali kasnije se i to mijenjalo. Bog i svako dobro.

mayday_bbb
11.08.2009., 10:03
Nema na cemu mayday_bbb. Nisam razmisljao nista stavljati na papir i pisati, bilo proslo, dobili smo drzavu kakvu takvu ali HRVATSKU, ja se za ovakvu nisam borio ali opet to je neka druga tema. Tu sam i pisat cu nekada i javljati se ne sekiraj se.
Sinisa, nisam razumio tvoja pitanja o cvorovima bataljona i otpornim tockama.
Nismo se zvali cete i bataljoni bili smo bojne, satnije, vodovi. Nema tu nista skolski, sve je bilo kako je najbolje u tom momentu znaci bas nista skolsko. Mi smo morali tako probijati zidove jer po ulici nismo mogli a posto su kuce bile spojene a i kino je bilo pola mi pola oni morali smo probiti zid pa kroz rupu bombe i suzavac pa onda ulazis i cistis. Ja ne znam ako je to skolsko ali ideja je dosla od covjeka koji nije imao veze sa vojskom prije rata. Imali smo skolovane ljude za mine ali vremenom i ti naucis dosta toga oko tih stvari, meni je zapovjednik bio dugo godina vani u stranoj vojsci pa je dosta toga prosao znaci skolovan covjek, iskusan ratnik. Vaznih dogadjaja je bilo dosta ne znam sto bih rekao, meni je vazan dogadjaj da je nasa logistika naoruzavala armiju bih i to sve regularno sa potvrdama i bez problema iako smo dobro sumnjali da ce rat sa njima jer je vec u srednjoj Bosni pucalo i oni su tako reci do zadnjega dana dobijali preko nase logistike oruzje i opremu. Sukobi su u Mostaru svaki dan od navijaca do raznih drugih stvari samo to ljudi ne znaju. Stanje je kao da je rat samo sto se ne puca. Postoji opasnost od budicih sukoba jer je dosta napeto i ni oko cega se ne mogu dogovoriti. Ja nisam na tim prostorima, tako da ti ne pisem iz prve ruke ja sam kao dragovoljac dosao 1991 u Hrvatsku i otisao kad je rat zavrsio. I za nazive bojna, satnija i to ne znam sto si mislio ali bilo je da se zovemo bojna a samo nas 80 u postrojbi. Znaci nismo imali ljudi za bojnu ali smo ipak nosili naziv bojna, e sad zasto je tako bilo ne znam ali kasnije se i to mijenjalo. Bog i svako dobro.

Da li je bilo zarobljavanja u tim borbama u nekim značajnijim količinama? Pa nakon toga službenih ili poluslužbenih razmjena?

S obzirom na intenzitet svakodnevnih borbi i sigurno puno toga ružnoga što si vidio, kakvo je bilo tvoje tadašnje razmišljanje, da li bi se predao muslimanima ako bi bio doveden u takvu bezizlaznu situaciju, ili si tada imao sačuvan zadnji metak za sebe? Ako nije preosobno pitanje....

Koje oružje si imao, kako si bio zadovoljan sa njim u tim specifičnim uvjetima gradske borbe?

Kakva je bila učinkovitost i uopće rasprostranjenost snajpera, s obzirom da je linija razdvajanja bila praktički bez ničije zemlje između i mjenjala se jako često?

Decimus
11.08.2009., 19:59
@HRB
Zanimljivo i fino napisano.:top: Sačuvaj si ipak ta sjećanja negdje na papir jer vrijeme brzo prolazi.

----

Čitajući danas da je u Dubrovniku brutalno pretučen bivši hrvatski vojnik (koji je između ostalog sudjelovao i u oslobađanju tog grada) u tuči 7 na 1, naišao sam na njegov zaista fino opisan tijek akcije UNA-95 na način na koji je on to sve proživio. Vrijedi pročitati, jer je dosta realno opisao što se događalo, naravno iz njegova osobnog viđenja. Jedino što izgleda da nije bio ni svjestan koliko je on zaista bio ukurcu od tih ranjavanja i u kakvom jadnom stanju je bio.

Da bi ga danas prebijali čopori klinaca po ulici. :rolleyes:

Kome se da nek pročita, ima nekih 18 stranica.

http://www.stylefelix.com/Content/Article.aspx?id=16691&pg=2

ac_thunder
11.08.2009., 22:19
@HRB
Zanimljivo i fino napisano.:top: Sačuvaj si ipak ta sjećanja negdje na papir jer vrijeme brzo prolazi.

----
naišao sam na njegov zaista fino opisan tijek akcije UNA-95 na način na koji je on to sve proživio. Vrijedi pročitati, jer je dosta realno opisao što se događalo, naravno iz njegova osobnog viđenja. Jedino što izgleda da nije bio ni svjestan koliko je on zaista bio ukurcu od tih ranjavanja i u kakvom jadnom stanju je bio.

Pročitao sam članak sa linka, pa da se osvrnem samo na neke činjenica, čisto radi razumjevanja zainteresirah čitatelja.

Kao što si rekao, ključna je ovo "iz njegova osobnog viđenja" znači to je njegovo osobno iskustvo prožeto njegovim osjećajima i dojmovima. Znači onaj tko traži opis tjeka akcije tu neće to naći, naime čak i da je htio nije mogao iz vlastitog iskustva opisati sve jer nije došao na početku akcije. Nadalje nije opisao da su ostali odsječeni (četnici su im bili sa tri strane, a Una iza leđa) tj. kako je transport čamcima preko Une prestao te kako su se odvijale stvari do ponovne uspostave prometovanja preko Une i na kraju samo izvlačenje.

Koliko smo spremni čuti cijeli tok akcije, s malo više taktičke razine, jako je upitno, na ovako javnom mediju, isto kao što ni HRB nije baš napiso sve.

Ja bih dodao dvije stvari koje mislim da smijem ispraviti kod akcije Una 95.

Dok je malo subjektivnije procijenio topničku vatru kao nepreciznu. Naime na MB 82 mm neprijatelj je imao jako dobro obučen zapovjedni kadar i prilično vještu posadu. Usred noći pogodili su cilj promjera dva metra, sa dvije mine, s tim da su cilj otkrili putem prisluškivanja naše veze (2m), daklem cilj nisu vidjeli osim na karti u tom trenutku (dobro, sigurno im je bio u tablici ciljeva pa su naravno zauzeli elemente po danu), a reakcija posade MB je bila munjevita.

Ista takva situcija se dogodila i kasnije točno na istom mjestu, tada je bio dan, ali je cilj bio pokretan. Tada sam prvi put u ratu vidio kako se sa MB prati cilj (!?!), cilj je imao brzinu od nekih 4 m/s. I naravno "cilj" se taktički povukao (da ne kažem pobjegao :D).

Drugo je bilo o tome da su se neprijateljske postrojbe sastojale od četnika ili ti po njihovom - teritorijalaca. Prva neprijateljska postrojba u kontaktu s našima bio je interventni vod iz Prijedora (bilo je kontakta i prije, ali nebih o tome) taj vod je bio prilično efikasna postrojba, ali ne efikasnija od suprostavljene im satnije, koja je tada zapravo brojila 35 ljudi, naše gbr.

Zapovjednik tog prijedorskog voda zvučao je vrlo profesionalno za razliku od domaćih četnika, naime na čistom srpskom naglasku (lokalni srbi nemaju ni približan srpski naglasak i nema šanse da ga oponašaju, niti su se trudili) imao je samo jednu rečenicu, koju je ponavljao: "Opkoljeni ste, predajte se, govori vam oficir jugoslovenske narodne armije!!" (za one koji nisu bili u DR, ovdje se radi o dovikivanju kada ste prilično blizu s čedekima pa onda jedni drugima hebemo mame i ostale bedastoće).

Decimus
11.08.2009., 23:28
Je, sve stoji što si napisao. Zato sam čak mislio podebljati ono "iz osobnog viđenja". Samo nekoliko komentara.

Teško je za očekivati opis tijeka akcije s višeg nivoa kad krvariš sav izbušen kao stara kanta. Zato kod nas u pisanim djelima o DR nedostaje puno tog "višeg" u opisu bilo koje akcije jer se malo širi pogled na bilo koju akciju uglavnom presijeca sa "ja sam bio dole" sa puno (opravdane) subjektivnosti jer s puškom u ruci misliš imaš li dosta municije, gdje je sljedeći zaklon i sl. a ne o tome je li bok satnije ili bojne dovoljno zaštićen. Zato recimo osim osobnih dojmova pojedinca teško je pronaći opis npr. cjelovite obrane Vukovara ili cjelokupne zamisli Oluje i sl. Obično su to osobne impresije što ne daje cijelu sliku.

Dalje. Minobacač 82mm je zaista ubojita sprava, ali u nas u DR prilično često zapostavljano satnijsko oružje. Vjerujem da je razlog za to manjak ljudi u prva tri voda koji je "krpan" ljudima iz vodova za potporu (MB 82mm). Možda sam u krivu ali mislim da je satnijska podrška (na Uni konkretno) odrađivana ili vodnim sredstvima (Commando MB 60mm) ili sredstvima bojne (120mm) što naravno ne garantiram za svaku postrojbu, bez dovoljnog iskorištenja satnijskih MB 82mm što isto smatram spletom okolnosti (prelazak cijele satnije preko rijeke), a ne nekakvim neznanjem. Ovo nije "generalstvo poslije bitke" nego čisto osobni dojam.

Što se tiče srpske (ne)preciznosti to su isto osobne impresije. Kad ležiš u kanalu i sastavi te par fino naslaganih plotuna od 4-6 komada u par sekundi :D osobno misliš da su precizni do jaja. Ali kad tvoj zapovjednik bojne to promatra, on misli da su totalno fulali jer mu je glavnina bojne na sasvim drugoj poziciji. Isto vrijedi i za promašaje i "promašaje".

Ovo za dovikivanje "Opkoljeni ste, predajte se" :lol: me podsjetilo na onaj standardni repertoar i default odgovor (isto dovikivanjem, ali nekoliko ljudi kao po dogovoru) "Ajde dođi vamo da nam se napušiš kurca". :D

I na kraju, osobno mislim da se o Uni stvara nepotrebna fama neke tajnovitosti iako se ne može prikriti da je akcija izvedena na tri mjesta prelaza (činjenica) i da je poginulo 30-ak ljudi s naše strane (postoje spomenici), pa čak i UN snimke dijela perjane. To što Srbi svakog teritorijalca poginulog u borbi žele prikazati kao pogibiju civila ili što govore o "hiljadama ustaša" je njihova stara boljka o čemu bi se dalo na nekoj drugoj temi.

http://www.youtube.com/watch?v=mYwGg-5pmI0

porga
12.08.2009., 16:38
Dok je malo subjektivnije procijenio topničku vatru kao nepreciznu. Naime na MB 82 mm neprijatelj je imao jako dobro obučen zapovjedni kadar i prilično vještu posadu. Usred noći pogodili su cilj promjera dva metra, sa dvije mine, s tim da su cilj otkrili putem prisluškivanja naše veze (2m), daklem cilj nisu vidjeli osim na karti u tom trenutku (dobro, sigurno im je bio u tablici ciljeva pa su naravno zauzeli elemente po danu), a reakcija posade MB je bila munjevita.

Dodati cu da su svi poginuli moje bojne poginuli (7) od jedne jedine minobacacke granate, da su nam pogodili ojacani vod MB82mm koji je mijenjao topnicku bitnicu bojne, te ranili nekoliko ljudi.
No i teren je oko Dvora bio takav da je pogodovao preciznoj topnickoj vatri.

Ustvari, sad kad razmislim, mogu nabrojati barem 10 vojnika koja su poginula od topnicke vatre, a da nisu desantirali.

Sad jel to njihova sreca ili preciznost, stvarno ne znam. Znam samo da nas (10ak) je npr u Oluji u sumi bez zaklona poklopilo 128 granata u 15-20 minuta, koje su sve pale na podrucje velicine rukometnog igralista a na kojem smo mi bili, pa nitko nije poginuo, a ni ranjen.

Jebi ga, negdje se izvuces, negdje popusis.

vipros
13.08.2009., 19:58
http://www.youtube.com/watch?v=AYu3nmMD1gI&feature=related

dali je moguce da je snimaka s UNE95, na kraju snimke je riječni čamac naoružna boforsom i 14.5 strojnicama ...

ac_thunder
13.08.2009., 20:07
Da i što je tu čudno?

Inače dotični je odigrao značajnu ulogu u spašavanju pripadnika 125. novljanske brigade.

vipros
13.08.2009., 20:18
ma ništa,sječam se kao klinac čitao Hrvatski mornar i bilo u jednom članku a riječna flotila i taj "bivši" ledolomac i još jedan brod naoružani do zuba...
..nigdje nisam naišao na bilo kakvi podatak o djelovanju brodova riječne flotile..

HRB
14.08.2009., 14:55
Da li je bilo zarobljavanja u tim borbama u nekim značajnijim količinama? Pa nakon toga službenih ili poluslužbenih razmjena?

S obzirom na intenzitet svakodnevnih borbi i sigurno puno toga ružnoga što si vidio, kakvo je bilo tvoje tadašnje razmišljanje, da li bi se predao muslimanima ako bi bio doveden u takvu bezizlaznu situaciju, ili si tada imao sačuvan zadnji metak za sebe? Ako nije preosobno pitanje....

Koje oružje si imao, kako si bio zadovoljan sa njim u tim specifičnim uvjetima gradske borbe?

Kakva je bila učinkovitost i uopće rasprostranjenost snajpera, s obzirom da je linija razdvajanja bila praktički bez ničije zemlje između i mjenjala se jako često?
Bilo je zarobljavanja ali ne masovnih. Pojedinacno ili po par njih. Bilo je i razmjena i sluzbenih i nesluzbenih. Znali smo dogovoriti razmjenu na crti, vi nama dovedite Marinka mi cemo vama Hasana toga i toga, dogovorimo se tocno covjek za covjeka i pretrce preko crte a mi ne pucamo i tako. Bilo je svasta. S tim sam davno rijesio sto se tice zarobljavanja ja im se ne bih dao ziv, imao sam na ramenu rucnu bombu i s njom bih se ubio. Zarobljenistvo mi nije bila opcija jer imam ustasko prezime iz vana sam i imam neke tetovaze, svakako bi me ubili ovako ili onako. Bojao sam se zarobljavanja jako. Bombom mi je lakse ako ne bih mogao, mogu je zubima aktivirati. Imao sam kalasnjikov i skorpion i od njih se nisam odvajao. Malo sam nosio hekler ali mi nije odgovarao bas. Meni je to najvise odgovaralo u tim borbama. Bio sam zadovoljan s tim oruzjem. Snajper je u svakom ratu tako i u ulicnim borbama strasno oruzje i pokazalo se naravno odlicno. Znalo se tocno gdje smo mi gdje su oni, gdje je mala nicija zemlja, znalo se tocno koja kuca je njihova koja nasa, koji kat je nas koji njihov. Snajper je meni odlican za sve vrste ratovanja jer sije paniku i strah. Imali smo snajperiste, ucinkovitost je bila odlicna. Imali su i oni. Bojao sam se snajpera. Ne bojao nego kada krenes kada se spremas za akciju, kad si na otvorenom prvo na sto sam mislio je snajper. Odakle me moze skinuti i gdje bi mogao biti. Bilo ih je dosta i na nasoj i njihovoj strani i jako su djelovali. Pokrivali su sve. Crta se nije mijenjala jako cesto, islo je to jako sporo i krvavo. Za jednu kucu u tim borbama smo izgubili 7 nasih a oni 12 njihovih.

mayday_bbb
15.08.2009., 08:48
Bilo je zarobljavanja ali ne masovnih. Pojedinacno ili po par njih. Bilo je i razmjena i sluzbenih i nesluzbenih. Znali smo dogovoriti razmjenu na crti, vi nama dovedite Marinka mi cemo vama Hasana toga i toga, dogovorimo se tocno covjek za covjeka i pretrce preko crte a mi ne pucamo i tako. Bilo je svasta. S tim sam davno rijesio sto se tice zarobljavanja ja im se ne bih dao ziv, imao sam na ramenu rucnu bombu i s njom bih se ubio. Zarobljenistvo mi nije bila opcija jer imam ustasko prezime iz vana sam i imam neke tetovaze, svakako bi me ubili ovako ili onako. Bojao sam se zarobljavanja jako. Bombom mi je lakse ako ne bih mogao, mogu je zubima aktivirati. Imao sam kalasnjikov i skorpion i od njih se nisam odvajao. Malo sam nosio hekler ali mi nije odgovarao bas. Meni je to najvise odgovaralo u tim borbama. Bio sam zadovoljan s tim oruzjem. Snajper je u svakom ratu tako i u ulicnim borbama strasno oruzje i pokazalo se naravno odlicno. Znalo se tocno gdje smo mi gdje su oni, gdje je mala nicija zemlja, znalo se tocno koja kuca je njihova koja nasa, koji kat je nas koji njihov. Snajper je meni odlican za sve vrste ratovanja jer sije paniku i strah. Imali smo snajperiste, ucinkovitost je bila odlicna. Imali su i oni. Bojao sam se snajpera. Ne bojao nego kada krenes kada se spremas za akciju, kad si na otvorenom prvo na sto sam mislio je snajper. Odakle me moze skinuti i gdje bi mogao biti. Bilo ih je dosta i na nasoj i njihovoj strani i jako su djelovali. Pokrivali su sve. Crta se nije mijenjala jako cesto, islo je to jako sporo i krvavo. Za jednu kucu u tim borbama smo izgubili 7 nasih a oni 12 njihovih.

Ne znam što reći na sve ove tvoje postove.....drago mi je da je uopće itko preživio tako nešto. Ujedno i teško za povjerovati da je tako nešto moguće preživjeti. Sigurno je stvar u oprezu, pripremi, ali u konačnici - ili te hoće, ili neće, ili ti je suđeno ili nije...
Imaš li neku situaciju (sam ili sa suborcima) u kojoj si pomislio "E ako se iz ovoga izvučem, to će biti čudo!"?

HRB
15.08.2009., 09:25
Svatko je pazio sebe sto je bolje znao i mogao, svi smo bili dobro pripremljeni, obuceni i opremljeni. To ti je kad te Bog pozove bas to, kad te sudbina pozove i kada ti je sudjeno. Meni je bilo sudjeno da ne poginem i jos dosta njih je prezivjelo sve to i vise a neki su dosli prvi dan i poginuli glupo sve je to sudbina. Jedan decko je prvi put dosao na crtu na njegov 18 rodjendan i poginuo :( Njega se uvijek sjetim i ostao mi je u pamcenju kao nitko drugi ne znam zasto jer je imao laku smrt ali taj mi se decko urezao u pamcenje i danas ga se sjetim samo odjednom. Bilo je svakakvih situacija nisam nikad u takvim situacijama mislio 'ako se izvucim iz ovoga bit ce cudo' uvijek sam mislio nakon akcije i situacije kad sam se vec izvukao tada sjednem i mislim kako je moglo biti i kako sam se izvukao. Jednom kod kina ima neki hodnik ja nisam znao jer nisam iz toga kraja, mislimj rodom jesam ali ne znam taj kraj i nisam bio domaci. Bio je neki tunel, prolaz, hodnik od kina gdje su se lijepili kino plakati ali dosta odvojen ja sam dosao dotle sa jos par nas i zaglavili smo tu i jedva smo se izvukli u tim momentima ne mislis ako ces se izvuci ili ne samo ides i razmisljas kako biti bolje od druge strane i kako ih nadmudriti i ne znam tesko je to rijecima opisati. Mi smo se izvukli iz toga prolaza hvala Bogu bez da je itko poginuo a po svim pravilima trebali smo svi ostati tu ali tu nemas pravila ili ti je sudjeno ili ne. Ma oni su ustvari mislili da smo njihovi a kad su se priblizili bilo im je kasno. Puno je tako ljudi poginulo na obe strane, mislis nas je a on te sasjece rafalom.

Hollow Point
19.08.2009., 02:00
Neke slike iz Mostara 1992.
http://www.pbase.com/zidar/mostar
http://www.pbase.com/zidar/mostar&page=2

vaga mundo
23.08.2009., 00:32
Neke slike iz Mostara 1992.
http://www.pbase.com/zidar/mostar
http://www.pbase.com/zidar/mostar&page=2

Nisam ni znao za ovaj podforum. :ne zna:

Sutra kad vas zatrpam sa video materijalima....

Za početak:
http://www.arhivcrotv.com/site/player.php?id=79&lang=cro

zvonacusbrle
02.09.2009., 10:23
Ako netko ima priču iz Sunje, ili zna nekog tko ima, mislim da bi to bilo zanimljivo pročitati...
Ako se ne varam, bila je jedna akcija slična onoj bitki na Srđu, kad se u zgradi željezničke stanice vodila bitka prsa u prsa u pravom smislu riječi...Ima ponešto filmića na webu o tome, ali svejedno, mislim da bi i priča nekog učesnika puno vrijedila.

http://www.youtube.com/view_play_list?p=251615687A41FF03 evo pogledaj ovo i ovo http://www.vjesnik.com/Pdf/2002%5C10%5C15%5C05A5.PDF (malo dolje ti je sunja)

Legion
02.09.2009., 11:00
Jel se netko borio u Pakracu? navodno je tamo bio živi raspašoj-u stilu da praktički i nije postojala neka crta razgraničenja... naime to mi je pričao jedan prijatelj koji je bio tamo ali budući je od toga prošlo dosta godina više se ništa ne sječam osim anegdote kad su uletili u neki mračni podrum i tamo zatekli 4, 5 "naših" :D... da bi nakon par minuta, nakon što je jedan stvarno naš :D lika ponudio s cigaretama Croatia :D :top: , skužili da su to Srbi (jel TO, JNA, neki dobrovoljci, koji K više ne znam) ali na kraju su dogovorno i istovremeno izašli iz podruma i svaki na svoju stranu bez ispaljenog metka...

Legion
02.09.2009., 11:02
I još me jedna stvar zanima... kako je bila ustrojena medicinska pomoč? od dosta ljudi sam čuo da su bili stvanro brzi i učinkoviti ali zanima me kako je to točno izgledalo...

Legion
02.09.2009., 11:13
Što se tiće med. pomoći, 91 mi je pričao jedan daljni rođak što mu se desilo... bio u nekom rovu, zaklonu, šta već, sa svoja dva najbolja prijatelja i kaže da ja, pretpostavlja minobacačka granata, grunula, e sad se više ne sječam točno, dali u sam rov/zaklon ili u neposrednu blizinu i da su mu oba prijatelja na mjestu poginula :( a da on nije bio ranjen ali da je bio sam pun njihove krvi, kože, mozga :(... i totalno u šoku i istrčao van iz zaklona i tad ga je pogodio metak u ruku... dovukao se do nekog drugog zaklona i kaže stvarno u rekordnom roku je do njega došao jel liječnik, bolničar nije ni bitno ali kaže da kad ga je frajer vidio kako izgleda da je pao u nesvjest... a da je onda došao nekis tariji doktor :) i ukazao mu prvu pomoč... doduše sad kad o tome pišem pada mi na pamet da kako se on toga tako dobro sječa? Nije li slučaj da se ljudi, najčešće, ne sječaju takvih trenutaka (psihološki obrambeni mehanizam), ali ranjen je stvarno bio-to mi je pričao kad sam mu bio u posjetu u bolnici, znaći max. par tjedana od događaja.

Još jedno pitanje... jel tko od vas bio ranjen? jel se sječa baš same situacije i trenutaka neposredno nakon nje? Doduše, naravno da ima raznih ranjavanja... uh, pametujem. Pišite.

front
02.09.2009., 22:08
Bio sam ranjen 92 u Bosni od gelera.
Prije ranjavanja smo bili u "izviđanju" na rubu sume u samu zoru.
Pocele padati granate ,bila magla ,zalegli i pocele padati granate "po nama".
Jedino sam ja bio ranjen,najvjerojatnije od odbitka gelera od drveta.
Rastrgalo mi je meso u visini koljena i sreca moja samo ga je razmrskalo bez ozljeđivanja kosti.
Osjetio sam samo toplinu i tek kad smo radili paljadu me je pocelo boljeti.
Uspio sam se vratiti do polozaja cca 300 metara i kad sam legao ,nisam vise mogao hodati ,sok ,strah kad sam pogledao ranu.
Hvala Bogu brzo sam zavrsio u bolnici i zavisen,savovi pukli i jedina posljedica je ruzan oziljak duzine 6 cm i debljine 1-1.5 cm.

Drugi put me je pogodio kamen u rame , tada sam odmah znao da me je*eno boli.
Polomilo mi je kosti "na spoju kljucne kosti i ramena neki zglob "acromioclavikularis.
Naoteklo mi je od ramena do uha i boljelo je u pi*** mater***.

otompotom
03.09.2009., 00:21

Kamen je letio zbog eksplozije jeli? Pretpostavljam da je bila neka komadina u pitanju...

caporegime
03.09.2009., 07:32
Bio sam ranjen 92 u Bosni od gelera.
Prije ranjavanja smo bili u "izviđanju" na rubu sume u samu zoru.
Pocele padati granate ,bila magla ,zalegli i pocele padati granate "po nama".
Jedino sam ja bio ranjen,najvjerojatnije od odbitka gelera od drveta.
Rastrgalo mi je meso u visini koljena i sreca moja samo ga je razmrskalo bez ozljeđivanja kosti.
Uspio sam se vratiti do polozaja cca 300 metara i kad sam legao ,nisam vise mogao hodati ,sok ,strah kad sam pogledao ranu.
Hvala Bogu brzo sam zavrsio u bolnici i zavisen,savovi pukli i jedina posljedica je ruzan oziljak duzine 6 cm i debljine 1-1.5 cm.

Polomilo mi je kosti "na spoju kljucne kosti i ramena neki zglob "acromioclavikularis.
Naoteklo mi je od ramena do uha i boljelo je u pi*** mater***.

kako te moglo pogoditi u koljeno kad si zalegao?

mayday_bbb
03.09.2009., 08:05
Uspio sam se vratiti do polozaja cca 300 metara i kad sam legao ,nisam vise mogao hodati ,sok ,strah kad sam pogledao ranu..

Gledao sam prije godinu-dvije, mislim na National Geographicu, emisiju o tome kako ljudsko tijelo reagira (i zapravo štiti samo sebe, nesvjesno od samog čovjeka, "vlasnika" tog tijela) na razne stresne situacije, sad po sjećanju pričam da su spominjali nesanicu, dugotrajnu glad i žeđ, razne vrste šokova, pa onda i razne ozljede.
Uglavnom, jedna riječ - ADRENALIN. Čuda čini...bio je primjer planinara koji se strmopizdio niz neku liticu, otvoreni prijelom noge, krv, kosti...ali on (ili ona, ne sjecam se) je bio toliko priseban pod utjecajem žestokog udara adrenalina da je "skupio" tu svoju nogu nekako, pridržao, imobilizirao, pozvao pomoć, i po vlastitim riječima tek kad je došla pomoć i preuzela ga a on se opustio i predao i njihove ruke tek tada je počela strašna bol.

Vjerujem da je to bio slučaj i kod tebe.

(Sorry za offtopic)

front
03.09.2009., 17:38
Kako me je pogodilo u koljeno'?
Ne znam kad sam ispitivao "komad gelera " nije mi priznao.:rofl:

Sto tice soka ili straha ,vise sam se uplasio od pogleda na otvoreno meso nego sto je rana bila opasna.
Tako da sam par sati nakon sivanja mogao hodati .

mayday_bbb
04.09.2009., 12:32
Nisam ni znao za ovaj podforum. :ne zna:

Sutra kad vas zatrpam sa video materijalima....

Za početak:
http://www.arhivcrotv.com/site/player.php?id=79&lang=cro

Dobar je taj link, ima zanimljivih snimki....a osobno mislim da ni jednu od njih nisam do sad vidio, recimo na jubitou, dakle hvala za link, i samo nas zatrpaj sa materijalima....

vaga mundo
05.09.2009., 19:00
Dobar je taj link, ima zanimljivih snimki....a osobno mislim da ni jednu od njih nisam do sad vidio, recimo na jubitou, dakle hvala za link, i samo nas zatrpaj sa materijalima....

Na jubitou si mogao vidjet jedino dio tih snimki koji su tamo stavljeni s tog portala. U pripremi je još oko 1000 filmića...polako. To i je vrijednost tih materijala, nikad nigdje nisu objavljeni javno, osim tamo gdje su trebali. Mislim da ćeš skužiti...:)

mayday_bbb
07.09.2009., 07:25
Na jubitou si mogao vidjet jedino dio tih snimki koji su tamo stavljeni s tog portala. U pripremi je još oko 1000 filmića...polako. To i je vrijednost tih materijala, nikad nigdje nisu objavljeni javno, osim tamo gdje su trebali. Mislim da ćeš skužiti...:)

Samo naprijed, takve su stvari neprocjenjive, a vjerujem da ima i onih koji bi htjeli da se neke izgube...Pa neka se sačuvaju na ovaj način, i istovremeno postanu dostupne javnosti, barem onom dijelu koji to zanima.

Alte
07.09.2009., 16:57
Ovo ce mozda sada zvucati neozbiljno ali zanima me misljenje ljudi koji su doista bili u borbi.

Dakle, misljenje koliko bi vam bio koristan bacac plamena u urbanoj borbi i ciscenju gradevina da ste ga imali?

mayday_bbb
08.09.2009., 09:49
Ovo ce mozda sada zvucati neozbiljno ali zanima me misljenje ljudi koji su doista bili u borbi.

Dakle, misljenje koliko bi vam bio koristan bacac plamena u urbanoj borbi i ciscenju gradevina da ste ga imali?

Zanimljivo pitanje.
Iako, preteći ratne sukobe zadnjih desetljeća, nakon Vijetnama ne mogu se sjetiti da sam negdje vidio bacače plamena (barem u značajnijim količinama).
Očito ima neki razlog...Recimo, vjerojatno nije baš ugodno hodati sa rezervoarom plina na leđima kad te sa 100 raznih strana u svakom trenutku može pogoditi snajper. A imati ih na oklopnim vozilima - u Vukovaru se pokazalo kako prolaze oklopna vozila u gradu.

Mislim da su u gradu puno korisniji recimo oni 40mm bacači granata ispod "glavne" cijevi puške, ako već tražimo neko "pomagalo" za gradsku borbu. Ili legendarni pijani ustaša :D

otompotom
08.09.2009., 12:47
Da, nekako je bacač plamena više oružje za probijanje linija i čišćenje fortifikacija u nekim velikim napadima. Baš ono kako ih prikazuju uglavnom u filmovima.

Mislim da je u gradu dosta nepraktičan, baš jer je mnogo mogućih smjerova iz kojih može doć neprijateljska vatra, snajperisti, opasan je za ljude i oko njega, težak je, a cesta se neće sama pretrčat itd...

Međutim, kad bi ih se našlo pri ruci, siguran sam da bi bili iskorišteni, a nekako najbolja uloga bi im, po meni, bila da služe ili kao zamke ili kao oružje iz zasjede u slučaju velikih pješačkih napada. Pretpostavljam da su dosta gadni i za moral napadača...

Za ofanzivna djelovanja baš i ne toliko...

Legion
09.09.2009., 10:06
I meni se čini da bi bacač plamena, u urbanoj borbi, puno prije bio/mogao biti defanzivno oružje... ipak je ogromna razlika dali negdje zalegneš sa istim i čekaš ili se pak moraš kretati prema neprijatelju s tim čudom na leđima :eek:

Osobno-nikad to čudo nebi stavio na sebe...

alfa146
09.09.2009., 11:57
Ne znam ko bi normalan radio s njime.
Jel vas kad pogodio geler od MB 82mm,ili kuglica od M75 ručne bombe.Ti đavoli peku ko da su iz pakla došli,a kako bi se ponašao rezervar napalma u srazu s krhotinama mogu samo zamisliti.

mayday_bbb
11.09.2009., 07:54
Već kad je spomenut bacač plamena kao "nestandardno" oružje, da li postoji dokazi o upotrebi samostrela tijekom DRa? Recimo, padaju mi na pamet izviđačke postrojbe, ili općenito postrojbe ubačene u neprijateljsku pozadinu...ovo bi bio tih način eliminiranja protivnika, bez potrebe da mu se priđe blizu, na domet noža.

rakijetina
11.09.2009., 11:20
Tiho je relativan pojam…ljudi nikad ne umiru brzo kao u filmovima, pogotovo ne od strijele. Ako i ne zapuca, skoro sigurno će barem vrisnuti i zvati u pomoć.

mayday_bbb
14.09.2009., 09:18
Tiho je relativan pojam…ljudi nikad ne umiru brzo kao u filmovima, pogotovo ne od strijele. Ako i ne zapuca, skoro sigurno će barem vrisnuti i zvati u pomoć.

Da, zapravo se slažem.
Osim ako je vrh strelice namazan nekim jakim otrovom...ali opet tu zalazimo na teren filmova :)

žacko1
14.09.2009., 09:46
Dečki,a da probate ući u zonu realnosti?:D

Michael Collins
14.09.2009., 16:59
Jesu li i koliko korišteni tenkovi 1993. u samome Mostaru?

Gdje su bile linije bojišnice u Novom Travniku?

rakijetina
15.09.2009., 09:18
Dečki,a da probate ući u zonu realnosti?:DPa ja i jesam realan, o čemu ti.

Samostrel nema što tražiti u borbi, gotovo nikad. Ali je zato bio na naslovnici Hrvatskog vojnika :rolleyes:.

mayday_bbb
21.09.2009., 08:23
Šta se sve bacalo na drugu stranu od "priručnih" sredstava?
Npr., da preciziram - učinkovitost Molotovljevog koktela?
Svoja jedina 2 u životu bacio sam kad je JNA izlazila iz Maršalke u ZG u 6.mj.1991., ali ne znam kud su sletili jer sam odmah zalegao u kukuruze :)

mayday_bbb
25.10.2009., 08:58
Ajmo borci, oživite malo opet ovu temu...

zacky
25.10.2009., 15:23
Jedan je pogodio 55 cu,možda je to jedan od ta dva.

žacko1
25.10.2009., 18:02
Preporučam knjigu o makinacijama i sudbini Srebrenice "Razglednica iz groba".

mayday_bbb
26.10.2009., 08:00
Jedan je pogodio 55 cu,možda je to jedan od ta dva.

Haha, da :) To postoji i snimljeno....Ali neću reći da sam to bio baš ja, nisam bio jedini koji je pravio koktele i bacao ih tada, ne bi bilo fer, jednostavno ne znam gdje su sletili. Pričalo se taj dan da 5. kolona snajperima tuče po ljudima pred Maršalkom, a mislim da je na taj način ubijen i jedina (hvala Bogu) naša žrtva tog dana Raveno Čuvalo. Tako da mi se, kao ni ostalima, baš nije tamo pretjerano dugo zadržavalo, strateški smo se povukli na rezervne položaje.
Tu (http://panonija.blog.hr/arhiva-2005-07.html#1610882473) je opisano ukratko šta se događalo tog dana pred Maršalkom.

ajduk a šimić
26.10.2009., 21:21
jelio iko od vas dužio "snajper". kad kažem snajper tu mislim na bilo koju malo precizniju pušku s optikom. s obzirom da u gradskoj borbi domet nije najvažniji jeste li se koristili s nekim puškama koje u normalnim okolnostima nebi glumile snajper.
iako sam 93 bio mal(8 god), sićam se da je jedan moj rođak doša na odmor nekoliko dana kući i da je donio m-48(tandžaru) s optikom. naravno svi odrasli muškarci su išli u jednu vrtaču pucat iz nje. ta puška je bila savršenstvo(čak sam i ja uz rođakovu pomoć opalio jedan metak:top:). al stvar je u tome da je to izrazito jaka puška. po meni su kvalitetni primjerci tandžare dokaz šta repetirka snajper treba bit(ali možda je za gradsku borbu dovoljno nešto slabije). e sad s obzirom na manju razdaljinu u gradskim borbama kako su se pokazale druge puške. jeli iko puca s papovkom na kojoj je bila malo bolja optika. po meni bi kvalitetna papovka s boljom optikom bila dobar snajper na rastojanjima do 250m(i dalje). čak sam čuo da su neki koristili malokalibarke(naravno magnum punjenje)
koje je "najperveznija" kombinacija koju ste vidili?kako mi je stari jedno vrime bio u pzo sićam se još jedne zanimljivosti-jedan snajper iz kućne radinosti. cijev nekog manjeg protuavijonca su malo otpilali i napravili repetirku snajpera s spremnikom od 3 metka. neznam koji je bio kalibar, ali brat bratu meci su bili dugi oko 15 cm(ta puška je izgledala ko manji brat rt20).
jeste li pokušavalio sami pravit ručne bombe. kako je jedan moj susjed bio tokar, on ih je pravio. uglavnom okruglu cijev(debela ko limenka pive) bi pilao da dužinu od11-12 cm. zatim bi je lagano načeo fleksom i ispunio svim i svačim uz exploziv, naravno krajevi su bili zavareni i na kraju bi dolazio upaljač. te bombe su u početku bile primitivne, ali su posle bile prave kopije bombi iz jna(moram reć da se niko nije tužio na njih i da nisam čuo da je se dogodio neki nesretan slučaj zbog loše izrade)
nadam se da sam pitanja postavio na dobru temu. pozdrav

žacko1
27.10.2009., 00:28
Da ,kvalitetna papovka je meni osobno preciznija bila(bez ikake optike),od svih puškica raznih kalibara... koje sam dužio ili isprobavao.:top:
Ne kontam ,jedino kako si sa osam god. pucao iz tanđare,s obzirom na njezin jaki udar ,te dali si iole kvalitetno mogao što nišaniti njome(mnogi su je zbog toga i dr. stvari, kojima je mjesto u ropotarnici povijesti,izbjegavali)?:kava:

ajduk a šimić
27.10.2009., 09:09
ma dobro nisam pucao sam, tu pušku mi je pomogao držat i rođak(da je on nije držao izvalila bi mi rame), metu sam promašio 6 metara(pucano s 150m):cerek:, ali sam ipak dobio priliku za hvalit se po školi:rofl:.
neznam kakve si tandžare viđao, ali ja sam i kasnije viđao puške s pravilnim nišanom i te puške bi uz male preinake i danas bile dobar snajper.
čak je postojala mogućnost legalizirat te puške(lovci), dobar puškar je lako upuca, tako da znam lovce koji love veprove s tandžarama(napravljene male preinake) i zadovoljni su s njima.

ajduk a šimić
27.10.2009., 10:32
još nešto vezano za tandžaru.vidio sam da je neko bio postavio pitanje može li metak iz tandžare probit tračnicu. pa je se išlo toliko daleko da je se objašnjavalo kako ima različitih tračnica, pravljenih od različitih vrsta željeza.
kad je rođak donio tu tandžaru, pucali su iz nje i na jednu šinu(tračnicu).
sad neznam kakva je to bila tračnica, ali sam vidio da je običan metek(ne pancirni) s udaljenosti od oko 40 metara probio tu šinu.
kako imam punorodbine, a svi žive blizu mene, a dobar dio je bio sposoban za rat; uz to kuća mi nikad nije bila na prvoj crti, ali nije bila ni daleko-najbliže što je bila crta ratišta je oko 30 km od moje kuće. tako da sam se nagleda pušaka svih tipova. osim toga stari mi je bio veći čin, pa je za različite situacije dužio sve i svašta.

npr. jedan rođak je skoro čitav rat koristio kalaš. taj kalaš je ima drveni kundak i nastavak za trombon(nije se moga skinut), osim toga je bio postavljen i bacač granata pod cijev.
jedan drugi rođak je nosa kalaš(srpkinju), na koju je bila postavljena optika(sličnu optiku sam vidio i na m16) i nogare s nekog karabina.
zatim falovke, galili, šarci, thompsoni.....
jedan susjed je se kunio u kostolomca i rekao je da je ta puška za blisku borbu dušu dala, a sa pancirnim zrnima postaje smrt i za one iza slabijeg zida...
znam da je u početku nedostajalo oružja(na prvi "teren" moj stari je otiša s dvocjevkom cal 12, a ujak s winchesterkom), ali kad je se popravila situacija jeste li bili zadovoljni s puškama.
npr. nekad kad gledam snimke i slike na hrt-u vidim da pojedini vojnici uz kalaš na leđima nose i drugu pušku-neki karabin, ok to je razumljivo ako je snajperist. ali vidi da neki nose i falovku, heckler&hock i dr. jeste li vi nosali uz pušku u rukama i neku drugu i koji su razlozi. gledajuć emisiju heroji vukovara vidio sam čak da je bilo slučajeva da su neki u patroli u vuk. svjesno stavili kalaš preko leđa kad bi ulazili u zgradu, a u ruci bi držali pištolj. kolko ste uopće imali prilika koristit pištolj, i jeste li se nekad svjesno koristili pištoljem a ne kalašom. pozdrav

zacky
27.10.2009., 13:31
Sa 40 m pucat u tračnicu!
Tračnica ima i deblji dio.Sa tog debljeg djela meci se odbijaju,zar ne?!

ajduk a šimić
27.10.2009., 13:39
kao što sam rekao pucano je u jednoj vrtači.ta vrtača je bila niža od oklonog zemljišta i bila je okružena brdašcima s 2 strane, a sa druge 2 visokim suhozidom. osim toga kad je pucao u tu tračnicu bio je naslonjen na jedan kamen. tako da je mu virila samo glava

zacky
27.10.2009., 14:28
Tračnica ili neki čelični profil nisu baš ista stvar.

ajduk a šimić
27.10.2009., 14:40
nemojte mi sad govorit šta sam vidio. tračnica je bila sto%8samo što ja imam običaj reć šina) i metek ju je probio. jesam mlad. ali i posle rata na streljani sam oproba sve i svašta(kad sam malo ojača). naravno danas je oružje koje nije legalizirano predano policiji, pa nemogu sad probat sve "pokuse"

Legion
27.10.2009., 15:01
ajde dosta više o tim šinama i tračnicama... imate temu o tome pa se tamo razgovarajte. Još jedan takav post i dijelim kartone.

A kad smo već kod pištolja/revolvera... i mene zanima koliko su oni bili korišteni, koliko su u stvari bili "potrebni" u domovinskom ratu?

žacko1
27.10.2009., 22:31
Pištolji su bili korišteni skoro pa ništa sem par slučaja u VU,jedino je koristan ako se u istoj kuči nađeš sa protivnikom slučajno,pa ga iz blizine tresneš od prve,inače za čišćenja po kučama je kalašnjikov bio bar meni i nama ,poprilično zahvalan.(zna se kad ga stavljaš na rafalnu,ili pojedinačnu paljbu)
Osim toga pucali smo iz par pištolja na nekoj razdaljini od 20-ak metara u konzervu kao metu i rijetko tko ju je mogao pogoditi.

žacko1
27.10.2009., 22:43
Ajduk šimić-gore si rekao za metke od PAM-a koji su po tebi bili dugi 15 cm.
Postoje dvije vrste dužina(osim svijetlećih,raspskavajućih i pancirnih) a jedni su dužine 12cm (ak se ne varam) a drugi 18 ili 20 cm.
Mi smo poslije zarobili jedan trocijevac PAM,ali nam je čitav dan trebao da ga složimo i skontamo kako funkcionira (ja nisam bio u JNA tak da ništa znao nisam,a ovi su ga na jedvite jade montirali po siječanju)..inače strašna stvar za razbijanje neprijateljskih položaja i vrlo korisna,a po noći meci leteći iz PAM-a nalikuju na ratne igrice iz spektruma.:D U biti naš je poslije usavršen,zaštičen debelim zavarenim čelikom,kao štitom,a popeli ga takoga na montirano vozilo.(ili možeš izrezati zadnji dio kombija ,te na njega montirati PAM,koji je sada i više no okretan i pokretan..)
Pogotovu kad im razbucaš gnijezdo sa rasprskavajučima,:lol:,da čuješ il vidiš tu gungulu...

ajduk a šimić
27.10.2009., 23:06
nemogu sad reć, ali reka bi da su prije bili ti od 18-20 cm. ma vidio sam ja svega.
već sam rkao da mi je jedan susjed bio tokar, dok je jedan tip malo dalje bio automehaničar. ali je jedno vrime bio u jna-tako da je zna svašta napravit.
neznam naziv, ali npr nagleda san se onih strojnica što dođu na tenku-pravili su za njih postolja i nogare. kako su imali dosta metaka za to sićam se i da su pravili strojnicu. kad gledate filmove iz 2 sv.rata, pa vidite da naiđe američki đip, pozadi je često ona strpjnica s našubikanom cijevi(e tako nešto su oni pravili-neznam jesu li je završili).
a nagleda sam se protuavijonaca, koji su dolazili na popravak(razni trocjevci i četverocijevci). mi dica bi vatali priliku kad nikoga nije bilo oko te garaže, pa bi se nas nekoliko popelo na njega i počeli vrtit. naravno uvik bi nas neko ugleda, pa kad bi došli kući dobili bi degenek:flop:, naravno sutra bi sve to ponovili.
inače čuo sam za razne protuavijonce(pam) da su korišteni često. još ako bi naši položaji bili na kakvom brdu(ukopani), a neprijatelj u dolini na kakvoj čistini 3-4 km od njih:top:.

dejavuu
27.11.2009., 13:57
Na temu , trenutno čitam knjigu BORE ISPOD OČIJU dnevnik bosanksog ratnika ,momak od 18 godina o svakodnevnici u Sarajavu tijekom rata .
Po meni vrlo zanimljivo štivo , rat drugim očima ,preporučam da pogledate.

http://boreokoociju.blogger.ba/arhiva/2005/03/16

dzevadm93
27.11.2009., 19:25
Na temu , trenutno čitam knjigu BORE ISPOD OČIJU dnevnik bosanksog ratnika ,momak od 18 godina o svakodnevnici u Sarajavu tijekom rata .
Po meni vrlo zanimljivo štivo , rat drugim očima ,preporučam da pogledate.

http://boreokoociju.blogger.ba/arhiva/2005/03/16

Imao sam tu srecu i cast da upoznam Pospanka , autora bloga i knjige i mogu vam reci da je bio stvarno izuzetan borac a pogotovo covjek. Sve sto je napisao u nekim situacijama izgleda nevjerovatno da covjek moze prezivjeti ali to je tek dio od svega onog sto je dozivio u ratu. Izvanredan opis rata kroz oci obicnog vojnika koji opisuje sve od straha pred polaska u akciju pa do borbe za goli zivot , heroja koji to nije zelio da bude vec je to postao.
I moram da vam saopstim da je Pospanko preminuo prije sedmicu dana, sa samo 36 godina.

Ovo je samo jedan od dogadaja koji je dozivio. Snajperista je bio iz Srbije.

" Dan je bio miran, tek po neki pucanj bi se cuo. Sjedio sam sa komsijom u rovu. Predlozio je da odemo sumom da vidimo sta ima iza brda. Nas rov je dosadan, jer ga cetnici ne gadaju tako cesto. Ipak ga se vecina boji. Posljednji je rov, poslije njega vise nema rovova, par stotina metara. Da cetnici znaju mogli bi nas za usi izvuci iz njega…

Izasli smo iz rova i krenuli ivicom sume prema brdu iznad nas. Jedva smo se provlacili kroz siblje koje je izraslo izmedu borova. Dosli smo konacno do vrha. Razocarali smo se. Sve sto smo mogli vidjeti bila je suma. Nastavili smo se kretati dalje. Dosli smo do ivice sume. Nekih 10 metara ispred nas je bila stala. Prvo sto smo mogli vidjeti su bile tikve kojih je bilo na sve strane. Nismo mogli odoliti da ih ne uberemo. Komsija je otisao za tim zadatkom, ja sam otisao na stalu.

Sjeo sam na na sijeno. Miris I pogled su bili predivni. Sjetio sam se sela i vremena provedenog na njemu. Gledao sam u cahure koje su bile razbacane okolo. Pogled na moju ulicu bio je cist kao na dlanu. Dok sam gledao sta se sve vidi u prostoriju je usao vojnik sa snajperom u ruci. Skamenio sam se od straha. Nije ni gledao u mene prosao je do otvora na stali i poceo da prica…
- Ima li ustasa?
- Nema, nisam vidio nikoga.
- Ti si Sarajlija?
- Jesam odavde sam.
- Sve vas treba pobiti!! Slabo ste ove ustase sredili. Sta ova
budala radi ispred stale?
- Bere tikve.
- Jebale mu tikve mater hoce da ga ustase ubiju.
- Nece, nemaju ga cime gadati.
- Mici se odatle budalo!! Majku mu njegovu bjezi, ovo je ustasa!!!!

Trznuo se za pusku. Posto sam svoju pusku drzao u borbenom polozaju, sa metkom u cijevi, samo sam pritisnuo obarac. Sasuo sam rafal u njega. Nije se ni pomakao. Zanimljivo ocekivao sam krv na sve strane ali je nije bilo. Par crvenih mrlja, je bilo sve sto sam mogao primjetiti. Uzeo sam snajper i ruksak koji je imao na ledima. Nakon toga sam zapalio sijeno na stali… Istrcao sam iz stale i usao u sumu. Nakon 30m sam nasao komsiju.

Zajedno smo nastavili trcati nazad. Svoju pusku sam stavio na leda. Tako da mi je zapinjala za siblje. Snapjer sam nosio u rukama. Nakon 5 min pocinje pucnjava iza nasih leda. Granate su padale iza nas po sumi. Kada smo dosli na nekih 50m do naseg rova. Docekao nas je rafal sa nase linije!! Zalegli smo medu borove. Dozivali smo ih da ne pucaju. Napokon kada je stalo pucanje. Ustali smo i pocli da vicemo “Nasi smo”!!!!! u tom momentu metak otkida dio bora izmedu nasih glava. Ponovo smo imali srece, neki nestrpljivi vojnik. na kraju smo nekako uspjeli da uspostavimo kontakt sa nasima.

Komandir voda nas je cekao. Galamio je na nas. Prijetio… Dosli su ubrzo i ostali. Vojnik koji je pucao grlio nas. Ponavljao je k'o papagaj “mogao sam vas ubiti”. Zezao sam ga da je los strijelac (na svu srecu pa i jeste bio, jedan od najlosih u jedinici). Granate su u meduvremenu pocele da padaju po naselju. Komandir je i dalje galamio. Pozvao je stab da nas vode u zatvor. Zato sto smo napustili strazarsko mjesto. U svoj toj frci dosao je i covjek ciju sam stalu zapalio. Prijeti da ce nas ubiti. Nikako nismo uspjevali da im objasnimo sta se desilo. Iz staba dolazi naredba da se hitno javimo u stab. Spakovali smo se i krenuli... "

Legion
01.12.2009., 12:08
sječam se jednog članka iz famoznog Hrvatskog Vojnika :D :top: koji je govorio o haubicama 203 koje je HV zarobio i relativno brzo osposobio za borbeno djelovanje, a tamo su ih nahvalili maltene koda smo dobili 500 Leoparda ... zanima me koliko su one u stvari djelovale, gdje su djelovale i s kojim učinkom?

AMARU
02.12.2009., 14:57
Ne znam gdje su sve rokale te haubice, ali znam da su 92. par dana rokali s njima iz okolice Karlovca prema Kamenskom i Mekusju--kao da ti bacve lete iznad glave, a ne granate...jeza ziva...

bana002
02.12.2009., 15:10
sječam se jednog članka iz famoznog Hrvatskog Vojnika :D :top: koji je govorio o haubicama 203 koje je HV zarobio i relativno brzo osposobio za borbeno djelovanje, a tamo su ih nahvalili maltene koda smo dobili 500 Leoparda ... zanima me koliko su one u stvari djelovale, gdje su djelovale i s kojim učinkom?

zašto famoznog?

95' Oluja - na cca pola puta Letovanić - Pokupsko, djelovalo (IMHO) u smjeru Glina

ne znam za učinak

ML_croman
02.12.2009., 15:32
Mislim da su topnici u ratu preferirali 155mm haubice, barem oni ljudi s kojima sam razgovarao o tome, a bili su topnici. Sve u svemu, strava izgleda, ali mislim da su 155mm daleko isplativije i da veći kalibar, pogotovo danas nije potreban. Zna li tko, gdje su sada te haubice? S čim raspolaže HV danas, ima li što novog ili samo ono iz DR?

kaligula11
05.01.2010., 23:13

Moram te ispraviti tek sad vidim ovu temu ..12 dp "nikakve borbene vrijednosti" znas puno ali bio sam domobran i prvi dan je crta probijena u kotar sumi odmah ujutro i sve do raskrižja u Koloniji iz pravca Kotar sume i kao i to da je taj dio domobrana dobro potegao i usao u vojarnu "Gaćeša" ..mogao bih ti jos puno o tome ali nekom drugom prilikom...
Danas sam se nadovezao na ovu temu samo zato sto sam slucajno trazio po netu kako su nam srbi zarobili tenk u koloniji i vozali ga po Petrinji i to mi kaze tip koji je iz Moscenice a otisao u otađžbinu a ja mu nisam povjerovao a sad vidim da je ipak istina jos mi je kazaotko ga je vozio i opisao u detalje...:Pivo::

BRAB-STON
05.01.2010., 23:55
konačno tema gdje mogu pitat nešto...ljudi jel mi tko može kratko reć šta se dogodilo to sa 102.om na uni 12.12. ? kako su poslani u smrt /izdani? radi čega i tako to?

ac_thunder
06.01.2010., 00:32
Moram te ispraviti tek sad vidim ovu temu ..12 dp "nikakve borbene vrijednosti" znas puno ali bio sam domobran i prvi dan je crta probijena u kotar sumi odmah ujutro i sve do raskrižja u Koloniji iz pravca Kotar sume i kao i to da je taj dio domobrana dobro potegao i usao u vojarnu "Gaćeša" ..mogao bih ti jos puno o tome ali nekom drugom prilikom...

Nažalost, od silnog potezanja su ih zaboljele noge pa su se morali napustiti postrojbu iz 2. gbr (nakon samo nekoliko kilometara od Petrinje u pravcu Kostajnice) kojoj su bili pridodati.

Sa tom postrojbom 2. gbr su ušli su u vojarnu "Gaćeša", bez ijednog opaljenog metka, gdje su po prvi put vidjeli četnika, i to nenaoružanog (jadnika kojeg su njegovi zaboravili u vojnom pritvoru).

porga
09.01.2010., 17:54
Nažalost, od silnog potezanja su ih zaboljele noge pa su se morali napustiti postrojbu iz 2. gbr (nakon samo nekoliko kilometara od Petrinje u pravcu Kostajnice) kojoj su bili pridodati.

Sa tom postrojbom 2. gbr su ušli su u vojarnu "Gaćeša", bez ijednog opaljenog metka, gdje su po prvi put vidjeli četnika, i to nenaoružanog (jadnika kojeg su njegovi zaboravili u vojnom pritvoru).

Upravo tako. Od cijele pukovnije samo je JEDAN sa nama ostao citavu Oluju. Ostali nisu imali želje.

pp5d6
09.01.2010., 22:05
zašto famoznog?

95' Oluja - na cca pola puta Letovanić - Pokupsko, djelovalo (IMHO) u smjeru Glina

ne znam za učinak
Odmah po zauzimanju istih u Selskoj u Zagrebu di su bile onesposobljenje ,bez nišanskih sprava,tablica gađanja i još koječega za 21 i jedan dan nakon toga gruvali su na pokupskoj bojišnici kad su Srbi prešli i Jamnicu itd.
Bili su u šoku kad su granate počele padati i kad su shvatili da su onesposobljene haubice u operativnoj uporabi osvanule za 20 dana.

batik
11.01.2010., 23:25
Možda nije strikno zadana tema topica, ali molio bi za jedan odgovor. Da li je srpska strana za vrijeme zlokobne operacije "Una" koristila zrakoplove. Navodno da o njihovim djelovanjima na polozaje HV-a postoje i video zapisi?

porga
15.01.2010., 10:46
Možda nije strikno zadana tema topica, ali molio bi za jedan odgovor. Da li je srpska strana za vrijeme zlokobne operacije "Una" koristila zrakoplove. Navodno da o njihovim djelovanjima na polozaje HV-a postoje i video zapisi?

Je.

mayday_bbb
25.01.2010., 13:03
konačno tema gdje mogu pitat nešto...ljudi jel mi tko može kratko reć šta se dogodilo to sa 102.om na uni 12.12. ? kako su poslani u smrt /izdani? radi čega i tako to?

Pokušat ću negdje iskopat jedan službeni dokument na tu temu....ako zaboravim podsjeti me privatnom porukom.

koka36
26.01.2010., 22:44

Pa dobro zašto izmišljate i lažete pa zar ne shvačate da je tek petnajstak godina prošlo od tada.
Čiščenje Kupresa je išlo školski, dva tenka t-55 i BVP su išli ispred vrlo profesionalnih jedinica bojne Zrinski. Problem su bili totalno nedisciplinirani domači ljudi koji su rat olako shvatili...
U 12 sati akcije očiščeno je 2/3 kupresa, zarobljeno 80 četnika i veliki dio ubijen. Mi smo imali jednog mrtvog i par ranjenih.
U 10 naveče oklop i bojna zrinski izlaze iz grada u Malovan na odmor a več oko 12 domači bježe bezrazložno iz grada i omogučuju četnicima pregrupiranje. Četnici u gradu su bili naoružani samo pješačkim nauružanjem i jedina prijetnja su bili snajperi...
Hos tamo nije bio

Da nebu zabune ovo piše čovjek koji je dovezo oklop na kupres i radio s oklopom.
Ja sam onaj s repom iz BVP-a, ako si bio tamo sigurno si me primjetio....

koka36
26.01.2010., 22:49

Neistina, Sunja razvikana radi Praljka i Sven Laste

koka36
26.01.2010., 22:52
bil sam u sunji ko ciljac na tenku u proljece '92. tak da sam chede i njihove topove videl samo kroz ciljacku i na daljinama od 500(stanica)-3800metara(Dumače) jer mi je tenk bil u sunjskoj gredi... granatice su padale stalno pomalo a svakih par dana su imali predvecer akciju sa 1000-3000 granata po nama nakon cega je sljedio pjesacki napad. uglavnom sve te granate su padale posvuda samo nisu tam di bi trebale. pretpostavljam da su lokalni panjevi posluzivali ta oruzja i/ili je jednostavno bilo tesko indirektno pogodit sunjsku gredu koja je klasicno selo s kucama uz dugacku ulicu paralelnu sa linijom fronte. kapa dolje deckima sa stanice i kolegama sa m18 hellcatima koji su spasili sunju krajem '91 kad su cedosi usli u zeljeznicku stanicu. ja sam temeljito pocistio Dumače sa HE 100mm tak da se tjednima nisu javljali od tamo :cerek:

Sori ali ti si nekaj pomješao Sunja je preko save a Dumače su bile preko kupe

koka36
26.01.2010., 22:56
lo u Petrinji (tu mislim i na bližu okolicu) tijekom Oluje? Po službenim podacima, tamo je bilo najteže od svih krajeva oslobođenih Olujom, uz puno naših žrtava, pa sam siguran da bi neki od učesnika mogao ispričati zanimljive priče koje bi spadale pod ovu temu.....

U petrinji ne nego u Češkom selu na prilazima Petrinji, prvi dan nekih tridesetak mrtvih i uništena tenkovska satnija zahvaljujući nesposobnom Basarcu....

koka36
26.01.2010., 23:03
Jesi siguran da je to za tebe lako? Prije navedene opaske o izgledu spornog dijela bojišnice ti ne znače ništa? Slažem se da je lako je prepisati događaje iz neke knjige kao što si ti učinio.

Da te podsjetim:

Da slijepcu objasniš konfiguraciju terena i održiš pola sata taktike (npr. iz JNA, da se nađemo u okvirima izvodivog) zaključio bi da jurišanje tenkovima nije baš pametna stvar.

A kao drugo, tko se uopće sjetio da 2. pb razdvoji od glavnine snaga brigade (koja je tada bila stvarno loše popunjena, mislim na kvantitetu), daj mi objasni kakav je to eksperiment? Složio bih se sa time da se u Petrinji očekivao otpor omanjeg Indijanskog plemena (i to samo u slučaju da su naoružani hladnim oružijem.)

Ako samo ove dvije svari nisu neobične, onda neznam što je neobično.

O drugim "uobičajenim" stvarima je pisao Porga pa ih neću ponavljati.

Kolko se moglo išta oklopom napraviti u Češkom selu je podatak da je cjelu tenkovsku satniju sredio jedan jedini bestrzajac

koka36
26.01.2010., 23:11
zašto famoznog?

ne znam za učinak

95 su 203 bile u bosni a na pokupskom ratištu su bile 91-92 i smještene su bile u Opatiji...
Ko nije čuo zvuk 203 kad gruva i kad zrno leti kroz zrak ništa nije čuo...
vrlo djelotvorno sredstvo..

koka36
26.01.2010., 23:17

Prvo nije Una u pitanju nego Kupa, u globalu forsirali su Kupu ušli duboko u neprijateljski teritorij (praktički su ušli u Glinu). Problem se pojavio što su ostalim jedinicama otkazana naređenja i tako su oni ostali nebranjeni. Nazad nisu mogli jer su maknuti pontoni preko kojih su prešli i ljudi su išli plivati na -20 kolko je bilo taj dan.
Objašnjenje je bilo da je akcija stopirana jer nas je taj dan trebala priznati ukrajna...

ozirus
27.01.2010., 14:58
ovo je poluistinito jer nisu baš ušli u glinu ,a što se tiče otkazivanja
zapopovijedi ostalim jedinicama neznam točno jer neznam
koliko je ukupno jedinica sudjelovalo u akciji,no
moja jedinica i ja s njom je izvršila zadatak (to je bilo preko
puta Jama ),pravac Slana,Sveta Katarina,Glinska poljana....
po meni glavni razlog potopa i neizvršenja vojne zadaće
102 brigade je nepripremljenost vojnika za u to vrijeme
prilično zahtjevnu zadaću ,a uz to to im je bila prva prava akcija
koja je odnjela priličan broj ljudi