PDA

View Full Version : Predstavimo svoju proizvodnju

teta-elza
04.02.2009., 20:50
krece nam nova sezona veselih radova na zemlji. pored lagane povisice nafte i njenih derivata ( decki, jesmo li pripremili strojeve za sezonu ili cemo na vrat-na nos mijenjati ulje, filtere, popravljati zmigavce, mjenjati diftunge i raditi ostale divote pred samo otvaranje sezone? ) novu glavobolju mi zadaje bezobrazno visoka cijena umjetnih gnojiva.

umjetno gnojivo, pored kan-a i ostalih neophodnih prihrana, zastita i svega ostaloga cini nasu proizvodnju nezamislivom. ajmo si malo pripomoci sugestijama, prijedlozima i informacijama.

petrokemija kutina je bez sumnje najkvalitetniji proizvodjac gnojiva. i drzi najvisu cijenu svojih proizvoda. sto se uvoza tice, nudi nam se ukrajinsko gnojivo koje mi moj dobavljac zastitnih sredstava ne zeli prodati jer je covjeka strah moje reakcije jer je gnojivo totalna nepoznanica a ja veliki potrosac istoga. trenutno, kod mog dobavljaca gnojiva nema. ima kod drugih ali je cijena iohoho visoka.
ja koristim npk 7-20-30, cijena mu je od 550-590 kuna za 100 kg. po hektaru koristim od 400-800 kg po sezoni.

gdje vi proizvodjaci nabavljate umjetno gnojivo i po kojoj cijeni? kolika je cijena kan-a i gdje ga ima?

trazili ste podforum, ajmo izmjenjivati iskustva, informacije i sve sto nam je potrebno za poslovanje.

teta-elza
04.02.2009., 20:57
ovdje nas ima i pocetnika i proizvodjaca koji imaju donekle uhodan biznis. bez strojeva smo nula, vrijeme motike je hvala bogu iza nas.

osobno me zanima cime se bavite, odnosno sto proizvodite, u kakvom vam je stanju mehanizacija, da li koristite sredstva koja su vam dostupna preko ministarstva poljoprivrede za nabavu novih strojeva, kakvi su vam planovi ( ne znamo dokle ce nas drzava pomagati, ulaskom u eu bi mogli ostati debelo prikraceni) , ajmo se malo upoznati.

Spojila sam dvije teme u kojima se predstavlja osobna proizvodnja i mehanizacija pritom korištena radi lakše preglednosti.

Mačakvn
05.02.2009., 11:38
Hajde da se i ja javim ; situacija je ovakva, zaposleni smo i ja i supruga, imamo kuću i pola jutra zemlje na 5 min od grada, uglavnom posadili smo vočnjak sa 50 stabala raznog voća koji je star 3 godine i ove bi godine trebalo biti dosta voča za naše potrebe, no radimo i vrt gdje uzgajamo gotovo sve povrće za naše potrebe. Imamo i plastenik od 25 m2 koji koristimo cijelu godinu, znaći povrće te presadnice povrča. Ali s obzirom da smo i ja i supruga ljubitelji cvijeće već se 3 godine nazovimo to tako ućimo na svojim pogreškama kako uzgojiti kvalitetne presadnice mačuhica, kadifica i pelargonija. Uglavnom smo sada došli do faze da gotovo i nema pogrešaka, no imamo i jedan problem a on znanje, teško se dolazi do potrebitih informacija oko uzgoja cvijeća, ako netko može pomoći to je u redu jer i mi imamo raznih iskustava koje podijelimo ako to nekoga zanima.
U našem je planu nakon odlaska u mirovinu poćeti se baviti ozbiljnim uzgojem presadnica tako da je svaka pomoć dobrodošla.

Dirk_Diggler
05.02.2009., 12:39
krece nam nova sezona veselih radova na zemlji. pored lagane povisice nafte i njenih derivata ( decki, jesmo li pripremili strojeve za sezonu ili cemo na vrat-na nos mijenjati ulje, filtere, popravljati zmigavce, mjenjati diftunge i raditi ostale divote pred samo otvaranje sezone? ) novu glavobolju mi zadaje bezobrazno visoka cijena umjetnih gnojiva.

umjetno gnojivo, pored kan-a i ostalih neophodnih prihrana, zastita i svega ostaloga cini nasu proizvodnju nezamislivom. ajmo si malo pripomoci sugestijama, prijedlozima i informacijama.

petrokemija kutina je bez sumnje najkvalitetniji proizvodjac gnojiva. i drzi najvisu cijenu svojih proizvoda. sto se uvoza tice, nudi nam se ukrajinsko gnojivo koje mi moj dobavljac zastitnih sredstava ne zeli prodati jer je covjeka strah moje reakcije jer je gnojivo totalna nepoznanica a ja veliki potrosac istoga. trenutno, kod mog dobavljaca gnojiva nema. ima kod drugih ali je cijena iohoho visoka.
ja koristim npk 7-20-30, cijena mu je od 550-590 kuna za 100 kg. po hektaru koristim od 400-800 kg po sezoni.

gdje vi proizvodjaci nabavljate umjetno gnojivo i po kojoj cijeni? kolika je cijena kan-a i gdje ga ima?

trazili ste podforum, ajmo izmjenjivati iskustva, informacije i sve sto nam je potrebno za poslovanje.

Pozdravljam otvaranje ovog podforuma.

Reci, kojov vrstom proizvodnje se baviš ... mislim da si negdje spomenula jabuke ... ili se varam?

Prelažem slijedeće:
- Napraviti analizu tla. Na temelju nje može se izraditi bilanca hranjiva za iduću vegetaciju = moguća ušteda za gnojiva.
- Ako već koristiš NPK u istim količinama svake godine, za pretpostaviti je da su zalihe P i K u tlu dovoljne. Njihova dostupnost se može poboljšati popravljanjem pH vrijednosti i gmojidbom organskim gnojivima.
- Sigurno znaš da je N "najlikvidniji" makroelement u tlu, tako da gnojidbu njime nije uputno izostavljati.

pozdrav

teta-elza
05.02.2009., 18:20
imam skromnih 10 hektara jabuka. zadnji hektar posadjen prije jesenjih kisa, najstariji ima 15 godina i na jesen leti van. ( podloga m-106, ostatak je sve m-9). sortiment je razlicit, prilagodjavam se potrebama trzista, u hodu cupam van sve sto ne valja ( primjerice sadnice zlatnog deliseza koje mi je podvalila jedna poznata hrvatska firma a ispostavilo se da ne valjaju nista) i sadim odmah novo.

analiza tla je napravljena, radim ju u prosjeku svake 3 godine bas iz razloga da ne bacam novac na preskupo umjetno gnojivo koje u nekontroliranim kolicinama moze napraviti kaos u tlu.

sto se dusika tice, s njim sam krajnje oprezna. prevelika kolicina dusika u tlu izaziva pretjeranu bujnost same biljke a time izaziva i pojavu ervinie koja obicno dolazi do punog izrazaja u vegetaciji i to na mladim izbojima. ne treba mi milion mladih grana, zelim sto vecu diferencijaciju cvjetnih pupova a to mi znaci dobru berbu iduce sezone.

svi nasadi imaju sustave za navodnjavanje kap na kap, osim na 106-ici koja ima antifrost sustav koji na jesen takodjer leti van.

od mehanizacije - malcer, atomizer 1 500 l , rastepac umjetnog gnojiva, sprica za herbicide,traktori ( imt 546 i same dorado f-90), prikolice, hladnjaca.

hej dirk, ako nije tajna, hm, vidim po upisu da si doma kaj se vocarenja tice. da li ti je to struka, hoby ili posao?

lightblue007
16.02.2009., 14:49
Pozdrav svima!Dobila sam ovih dana pozivnicu za sudjelovanje u prvom međunarodnom ekološkom festivalu sa svojom proizvodnjom kupinova vina.Bit će i ocijenjivanje proizvoda, pa zašto da ne?Ima li tko kakvih iskustava s izlaganja?Čini mi se ok zamisao, pogledajte link http://www.ecoworld-fest.com

teta-elza
16.02.2009., 17:53
ja sam predstavljala svoju firmu, otela friscicu 1. nagradu i sretna dosla doma :D

gle, ako izlazes vino, fino slozi par flasa za izlozbu, izmisli neku ludu naljepnicu za flasu, dovuci rucnih radova, odrezi pokoju granu kupine, osmisli dekoraciju prostora jer na sve gledaju, pusti masti na volju.

ja sam izlagala svoje proizvode na standu, dovukla sam gomilu starina, domace tkano platno na koje sam nabacala jabuke, uglavnom, napravila sam kreativan nered, dovukla snopove kukuruzovine i napravila ambijent mog sela iz 50-ih godina, i zamisli-proslo.

DOBRO HOCE LI MENI NETKO PRODATI 10-15 L KUPINOVA VINA? hoce, kad me ubije niski tlak.

lightblue007
20.02.2009., 07:55
kad vam tako dobro ide prijavite se i na ovaj festival!Ali upozoravam: zubima se mislim boriti za prvo mjesto! :-) Festival mi se čini super pogotovo što je u žiriju Hrvatsko veterinarsko društvo, tako da nema mi veće potvrde o kvaliteti od te ako dobro prodjem...A uostalom u ovo ludo doba recesije treba promovirati i kupovati naše inače idemo dolje....

lightblue007
20.02.2009., 08:06
kad vam tako dobro ide prijavite se i na ovaj festival!Ali upozoravam: zubima se mislim boriti za prvo mjesto! :-) Festival mi se čini super pogotovo što je u žiriju Hrvatsko veterinarsko društvo, tako da nema mi veće potvrde o kvaliteti od te ako dobro prodjem...A uostalom u ovo ludo doba recesije treba promovirati i kupovati naše inače idemo dolje....

swizach
20.02.2009., 08:31
aj da se i ja konačno predtavim...Zovem se Vjeko,,dplazim iz Požege,imam 22 godine.
Bavim se vinogradarstvom-obitelj posjeduje nesta malo preko 5H nasada i oko 2H oranice,,a od sorti prevladava sivi pinot-9500čokota,zatim graševina-7500 čokota koju u budućnosti pokušavamo zamjeniti snečim drugim,zatim zweigelt-5500čokota, pa onda cabernet savignon-500čokota, i ostalo (merlot,crni pinot,bjeli pinot,bouvier...)manja količina od oko 2300čokota sve skupa koji služe eto za neka ""pokusna polja"" ako se sorta pokaze dobra-sadimo ju.
Od planova za budućnost je na proljeće sadanja novih 2500čokota crnog pinota,,i za kojih 3-4godine početak nekog turizma (odma bi ja al nem,a se para ) do te ideje sam došo ispijajuć ćašicu sa kumom krx-om,,,jer lokacija je nadasve atraktivna,,van grada je a opet treba 2400metara da budes u centru Požege.
Od mehanizacije i opreme za vinarstvo posjedujem sljedeće: antonio carraro s5500,vibrokultivator,2 pluga,tanjurače 16diskova, prije 2 dana je zakapern atomizer od 220litara,,a vjerojatno ce pasti i rotodrljača cik-cak. Od opreme za vinarstvo ukratko posjedujemo nešto cisterni od inoxa za oko 3200litara,el mlin,hidrauličnu prešu itd

teta-elza
21.02.2009., 00:03
svizac, dobro nam dosao! radujem se izmjeni iskustava.

Yoko&John
12.03.2009., 08:54
svizac, dobro nam dosao! radujem se izmjeni iskustava.
pridružujem se dobrodošlici!

Možda bi trbali obratiti pažnju na biodinamički pristup poljoprivredi,to je budućnos,povratak zdravlja.Ima čak i bio dinamočki kalendar za povoljne dane kada treba ili ne treba raditi sa određenom djelatnošću.
Jako interesantno a i već zastupljeno i veoma cijenjeno u naprednijim zemljama,gdje ljudi misle više o budućnosi a djeluju tu i sad.
Takovi proizvodi su puno skuplji te se takov pristup poloprivredi stostruko vraća.
A što se tiče ovih za sada konvencionalnih pristupa,pa vidite dokle smo došli,nemamo jabuke sa crvom,a one su najzdravije.Crvi i ostali znaju bolje što je zdravije za njih od nas samih.
Dakle,hoćemo li ka novim spoznajama i povratku počecima:s

Pozdrav svim ljudima dobre volje!

mama Sanja

teta-elza
12.03.2009., 20:47
jabucni savijac, osica i ostali napasnici su ti roditelji crva u jabuka mama sanja.

Yoko&John
13.03.2009., 07:36
jabucni savijac, osica i ostali napasnici su ti roditelji crva u jabuka mama sanja.

Znam teta-elza,mi imamo većinom jabuke:rolleyes:ja ih baš ne obožavam,jedino one vrste koje su slatke..delišes,jonagold,elstar,fudji,gala,i ne mogu se sjetiti sada kojih još,ali najviše od tate nam je ostalo idareda.Pored pčelarenja i oko njih ima puno posla,ali ono što sam ja htijela reći da jabuke u ovom slučaju trebaju biti što prirodnije,što znači sa smo mi ograničili špricanje na 4xgodišnje.Prvo je bili pretprošli tjedan sa crvenim uljem,
nakon rezidbe,pepelnica mi je predivna:lol:idem od stabla do stabla i ručno skidam zahvačene izdanke te ih obavezno zapalim jer se radi o bakteriji,o jabučnom savijaču moram priznati još uvijek se borimo prskanjem u što blažem obliku.Naš susjed na početku ulice ima duplo toliko jabuka,eno ih vidim nekidan kad sam išla iz grada ko da su sada ubrane,komšija stoji pored štanda a ja ga upitah kako su tako lijepe a i skuplje od mojih...i sve malo po malo,a on meni da ne možeš imati prinosa dobrih bez 30-tak špricanja,te me savjetovao da kada napunim gajbu da ju umočim u neku emilziju koja će ju održati takovom dokle od hoćeš.
Dakle ja sam tek ove zime počela proučavati biodinamički pristup poljoprivredi i mogu vam reći isplatilo se saznati,a lijeka prirodnog za sve ima.Ako budem mogla uzeti ću si 50-tak stabala i 20-tak novih sadnica te ću tako,a onda ću to lijepo na jesen komparirati sa suprugovim načinom.
Prije neku godinu imala sam vrt prvi puta u životu(sada je tu pčelinjak)za koji su dobronamjerni prognozeri govorili posadila si papriku a označila pod mahunu.
Vrt sam tretirala jedino tinkturom preslice,koprive,gaveza te ju raščinjavala u određenom roku.Moja teta-elza na kraju je to bio rajski vrt,nema što nije bilo i to uspješno,a tamo gdije sam si označila paprika nerasla je šuma onih lijepih velikih širokih žutih paprika.Koje samo zadovoljstvo kada dođemo u brdo,a ja siđem dolje sa košarom koju napunim onim što želim za ručak.Čak mi je i draga druga mama ostala na paf,jer bilo je ma gdje ti možeš,bezveze,pa ti si gradsko dijete. A kad je došla i vidjela :eek:
Već previše pišem,mora nešto ostati za slijedeći put.By the way jučer sam vas tražila ujutro,pa popadne,nekako ste mi nedostajali.
Pozdrav svim ljudima dobre volje iz najljepšeg broda na svijetu mog Slavonskog Broda!

mama Sanja

Smiljan_HR
13.03.2009., 14:54
Ovo je sve ok ali uvijek je pitanje "jel se to isplati?"

Pretpostavljam da npr. teta elza ne uzgaja jabuke na koliko-ono-hektara jer najvise na svijetu voli jabuke.
Koliko bi jabuka na placu trebala kostati (pod pretpostavkom da certificiranje funkcionira) ako se peplnica unistava laganom setnjicom i rucnim skidanjem izdanaka i takvim metodama. Po mojoj laganoj procjeni jedno 10 puta vise, sto ce reci da maloprodajna cijena, umjesto npr. 10 kn, treba biti 100 kn za kilu. Tko si to moze priustiti? Mozda vlasnik Agrokora ....
Da se razumijemo, apsolutno sam protiv poznate seljacke metode kad neko sredstvo koriste pa onda npr. malo zakasne sa tretmanom pa kazu "Bum stavil duplo vise insekticida jer nisam posprical kad je trebalo". To nije posao.

somied
13.03.2009., 15:27
Eto kinezi rucno oprasuju vocke u jednoj pokrajni. :D
Izumrle im pcele, pa moraju. :ne zna:

shteva
13.03.2009., 20:35
Eto kinezi rucno oprasuju vocke u jednoj pokrajni. :D
Izumrle im pcele, pa moraju. :ne zna:

Bumbari se mogu kupit za to.

shteva
13.03.2009., 20:39
Ovo je sve ok ali uvijek je pitanje "jel se to isplati?"

Pretpostavljam da npr. teta elza ne uzgaja jabuke na koliko-ono-hektara jer najvise na svijetu voli jabuke.
Koliko bi jabuka na placu trebala kostati (pod pretpostavkom da certificiranje funkcionira) ako se peplnica unistava laganom setnjicom i rucnim skidanjem izdanaka i takvim metodama. Po mojoj laganoj procjeni jedno 10 puta vise, sto ce reci da maloprodajna cijena, umjesto npr. 10 kn, treba biti 100 kn za kilu. Tko si to moze priustiti? Mozda vlasnik Agrokora ....
Da se razumijemo, apsolutno sam protiv poznate seljacke metode kad neko sredstvo koriste pa onda npr. malo zakasne sa tretmanom pa kazu "Bum stavil duplo vise insekticida jer nisam posprical kad je trebalo". To nije posao.

Uzmi u obzir u jos da ta netretirana jabuka izgleda gadno a ljudi ti vecinom ne zele takvu jabuku ni za duplo manju lovu.

salel
13.03.2009., 21:24
znate kako kažu-lice pi.u prodaje

teta-elza
13.03.2009., 22:20
pa ne prska se kad nekome padne na pamet. kaj s epepelnice tice, ja ju hvala bogu nemam. rucno se skida samo ervinia.

vise insekticida i kasnjenje s azastitom napravi takav kaos da nemres vjerovat.

somied
14.03.2009., 00:45
Bumbari se mogu kupit za to.

Izgleda da su i oni skiknuli tamo... :D
Skupljaju pelud i onda sa nekim perima oprasuju... Od cvijeta do cvijeta. :ne zna:

hugo1111
13.04.2009., 18:25
Kada smo kod predstavljanja, imam oko 200 stabala maslina.
Ne bavim se sa ovim poslom profesionalno nego uz drugi posao.

mlade_n
04.06.2009., 14:46

Moja tvrtka je uvezla gnojivo iz Litve i Austrije. Na sada na kvalitetu gnojiva nije bilo nikakvih primjedbi za sada.
Opće je mišljenje da je petrokemijino gnojivo najkvalitetnije, ali sve više sumnjam u to. u asortimanu nemaju neke namjenske mješavine koje vanjski dobavljači imaju.

Jedino Litvanci znaju zapakirati u loše vreće koje onda pucaju ako se njima ne rukuje kao s jajima, a to normalno, nije moguće.

Je, Petrokemija se ponaša kao monopolist. Jedino njima treba platiti po predračunu i još su najskuplji.

Btw. moram napomenuti da su marže na umj. gnojiva već dugo izrazito male i trgovci si često s njim ne pokriju troškove. Ali moraš ga imati u asortimanu jer je to osnovni artikl

Göttspöđä
04.06.2009., 16:50
Jedino Litvanci znaju zapakirati u loše vreće koje onda pucaju ako se njima ne rukuje kao s jajima, a to normalno, nije moguće.

To jest tako, nažalost. Uz lošu ambalažu ide i činjenica da su granule vrlo higroskopne a onda od tog gnojiva nemaš ono što si platio :(

Čime se ti sve baviš? Nisam te dosad (valjda :misli:) primijetila ovdje. Možeš slobodno reći par riječi još o svom načinu upetljanosti u ovu struku :top:

teta-elza
04.06.2009., 20:43
Moja tvrtka je uvezla gnojivo iz Litve i Austrije. Na sada na kvalitetu gnojiva nije bilo nikakvih primjedbi za sada.
Opće je mišljenje da je petrokemijino gnojivo najkvalitetnije, ali sve više sumnjam u to. u asortimanu nemaju neke namjenske mješavine koje vanjski dobavljači imaju.

Je, Petrokemija se ponaša kao monopolist. Jedino njima treba platiti po predračunu i još su najskuplji.

Btw. moram napomenuti da su marže na umj. gnojiva već dugo izrazito male i trgovci si često s njim ne pokriju troškove. Ali moraš ga imati u asortimanu jer je to osnovni artikl

dobro nam dosao!

sto se pakiranja tice, nisu samo litvanci ofrlje ekipa. prosle sam godine imala love i stvorila si zalihu kan-a. petrokemijin, upakiran u vrece od 25 kg, skladisten u suhom prostoru, uredno original zapakiran na paleti. kad sam pocela otvarati vrece skoro me opalio infarkt. kan sav skamenjen, promijenio boju kao da je usla u vrecu voda, sto nema sanse. uglavnom, bat u ruke i razbijaj. kakva su iskustva s tim ruskim gnojivima? valja li to stogod?

diabolica
26.08.2009., 15:23
Ja imam 400 kupina i ovo mi je prva godina da sam nešto i prodao a da iz kuće nisam izašao. tj, postavio sam štand na cesti ispred kuće i napravio natpis "samoposluga" plati i nosi.
Začudo, prodao sam 160 kg kupina i svi su ostavili lovu.
Berem svaki dan ujutro i složim svježu robu.
U proljeće idu trešnje , jedva čekam:top:
Inače sam do proljeća radio u firmi , a sad silom prilika kuham, perem, čuvam djecu i berem kupine.:kava:

teta-elza
27.08.2009., 16:34
a ja danju berem jabuke, navecer sortiram, ujutro rano vozim u metropolu i krepavam od posla.

pozdrav mojim forumasima, tko me treba nek me zove na mob. dostupna uvijek. pozdrav!

somied
27.08.2009., 20:55
Pa sto ne zasijes psenicu, jadna nebila? :D

teta-elza
04.09.2009., 22:12
pa nisam sa kozama travu pasla. zasadit cu psenicu, to mi je ovak; gnojidba, oranje, rigolanje, sijanje, pokoja zastita i zetva par sati posla. prodat cu ju za par lipa po kili jer objektivno vise ni ne vrijedi a ako mi drzava ne da pinku ici cu kukurikat pred ministarstvo sa ostalim nesposobnim ljencinama. upalit cu traktor koji sam kupila pomocu ministarstva/drzave i vlastitim sredstvima a kad me ministar vidi od srama cu pokrit glavu ponjavom.

od psenice nikakva korist ako nemas barem 100 hektara. od kukuruza takodjer. ja 100 hektara nemam. nemam mehanizaciju za takvu prizvodnju, nemam silose, nemam nista. i ne volim zitarice.. imam 10 hektara jabuka i meni dosta. slucajno sam veceras nasla cajta da udjem na net i nasla gomilu svega.

imamo najskuplju psenicu, najskuplje mlijeko,puni smo sebe, precjenjujemo sami sebe. meni je krenula prodaja. ljetna jabuka mi je otisla po 4 kune i ja presretna. strojno pakirana, jednoredne gajbe sa podloscima, moja dostava. nisam cvilila da mi drzava proda robu. prodala sam ju sama jer sam proizvela kvalitetno voce. nije samohvala vec cinjenica. tko ne vjeruje. dobro mi dosao na plantazu. sada lagano pada cijena, ja sutim, berem i trpam u hladnjacu koju sam sama podigla bez poticaja uz pomoc banke koja me pratila. i hvala banci. imam hladnjacu,ne moram prodavati robu za brokve. valjalo je misliti i raditi prije 15 godina.

ekipa, odo spavat. ljubi vas teta, pozdrav moderatorici. citamo se vise tamo u 11. mjesecu kad odradim berbu. dotle-uzivajte-

somied
04.09.2009., 22:26
Ha, ha, teta-elza je zakon. Ti si se trebala bavit forexom ili burzom, spekulacija ti je u krvi. Arbitraza sezonskih odstupanja cijene jabuka ti ide vidim. :klap:

Puno srece zelim i saljem :s

pediculis pubis
05.09.2009., 12:57
a ja danju berem jabuke, navecer sortiram, ujutro rano vozim u metropolu i krepavam od posla.

pozdrav mojim forumasima, tko me treba nek me zove na mob. dostupna uvijek. pozdrav!

da li si slobodna u mjedjuvremenu:mig:

Göttspöđä
05.09.2009., 21:35
Fala, fala Elza pozdrav i tebi :D

Baš pikiram ovih dana šalabazati malo po tvom kraju, morti ti i banem jedan dan u voćnjak... ja sam gadan štetnik na voću :D

strumf78
15.09.2009., 10:39

zivis samo od poljoprivrede ili imas i njemacku penziju? :confused:
ako je jedna jabuka 4kn, koliko tona jabuka treba preci preko tvojih ruku da imas za zivot :ne zna:

teta-elza
20.09.2009., 19:27
jako puno tona. zakon velikih brojeva. ako te zanima, proseci do vocnjaka, rado cu te ugostiti, jos cu ti uvaliti gajbe i veseliti se kad babe pocnu zjaciti da radis stetu. u hladnjacu inace stane 200 tona. jos pitanja?

teta-elza
20.09.2009., 19:28
da li si slobodna u mjedjuvremenu:mig:

jesam. i cekam tebe da dodjes na kavu. vec 14 godina koliko visimo na netu.

strumf78
23.09.2009., 10:36
jako puno tona. zakon velikih brojeva. ako te zanima, proseci do vocnjaka, rado cu te ugostiti, jos cu ti uvaliti gajbe i veseliti se kad babe pocnu zjaciti da radis stetu. u hladnjacu inace stane 200 tona. jos pitanja?

kako se ubere 200 tona :eek: jabuka: jel postoji kakav kombajn za to?
iz kojeg si mjesta?
za 200 tona trebas kolko hektara vocnjaka?

shteva
24.09.2009., 19:56
kako se ubere 200 tona :eek: jabuka: jel postoji kakav kombajn za to?
iz kojeg si mjesta?
za 200 tona trebas kolko hektara vocnjaka?

Babe beru, kaj ne citas.

200 tona 4 hektara modernog vocnjaka.

PS. da pitam tetu elzu kaj misli o ponudi njenih suseda od 15 lipa za industrijsku jabuku.....

kod vas tam gore valda krizanci crnca i hobotnice rade kad za tu lovu mozete dat jabuku :rofl:

teta-elza
24.09.2009., 20:22
Babe beru, kaj ne citas.

200 tona 4 hektara modernog vocnjaka.

PS. da pitam tetu elzu kaj misli o ponudi njenih suseda od 15 lipa za industrijsku jabuku.....

kod vas tam gore valda krizanci crnca i hobotnice rade kad za tu lovu mozete dat jabuku :rofl:

da ne bi, 50 tona po hektaru, malo morgen. tu pricu pricaju veliki savjetnici. prvi onilazak odradjen, iduci tjedan krecem u drugi obilazak nasada a treci cu preskociti. za 15 lipa nema sanse saginjati se, brati i jos voziti u podravku. mos mislit biznisa. lijepo cu poslati vrijednu ekipu u vocnjak, nek poberu to smece i nek peku rakiju.

industrijsku jabuku nisam nikada sakupljala, jos manje prodavala. neisplativo. ajd da plate barem 75 lipa po kili, mozda bi razmislila. ovak dam selskim pijancima ono kaj je na zemlji, dio ostane voluharicama i sve 5.

shteva ne budi drzak. opet si se razbahatil. i ne trpaj sve u isti kos lepo prosim.

strumf78
24.09.2009., 21:22
da ne bi, 50 tona po hektaru, malo morgen. tu pricu pricaju veliki savjetnici. prvi onilazak odradjen, iduci tjedan krecem u drugi obilazak nasada a treci cu preskociti. za 15 lipa nema sanse saginjati se, brati i jos voziti u podravku. mos mislit biznisa. lijepo cu poslati vrijednu ekipu u vocnjak, nek poberu to smece i nek peku rakiju.

industrijsku jabuku nisam nikada sakupljala, jos manje prodavala. neisplativo. ajd da plate barem 75 lipa po kili, mozda bi razmislila. ovak dam selskim pijancima ono kaj je na zemlji, dio ostane voluharicama i sve 5.

shteva ne budi drzak. opet si se razbahatil. i ne trpaj sve u isti kos lepo prosim.

predlozio bi da probas pretvoriti otpale rakije u gorivo za svoj traktor. :ne zna: zasto da to pijanci popiju :ne zna:

u jednom crticu traktor tom nisu imali kud s jabukama pa su napravili sok koji moze stajati. u ducanu su 2l soka cca 20kn. vidio sam i neki encian, 1l = 20kn :eek:. Kad bi od 200tona napravila sok uz recimo 80% iskoristivost i prodas ga po 10 kuna jer nemas svoj ducan, dobila bi vise. i boli te desno uho oce li jabuka biti ovakva ili onakva. u presu pase svaka :D

jabuke imam sve u starim sortama, kanada, boskop, zelenika. :cerek:

ja jos nisam krenuo, al evo moja vizija je proizvoditi sokove i cokoladice od raznih bobica
jedna teta iz bjelovara mi je dala crni ribiz Welington koji odlicno napreduje i ove godine nikakva bolest nije dosla na njega. ponekad se pitam zasto ima toliko vinograda a tako malo ribizlinjaka i kupinjaka? :confused: al onda mi je sve jasno :zivili:

ne koristim kem. preparate za prskanje, no da se profi bavim s time, sigurno bih spricao jer je tak za prodaju i trovat ce druge a ne mene. naravno trovat ce ih manje od cigareta, pica i hamburgera :top:

shteva
24.09.2009., 21:22

Bila je pretprosle godine 80 lipa. Inace mi delamo rakiju i ocat a ove godine bum i 300 litri soka dal napraviti.

Anica Fujsz
13.10.2009., 18:09

Ja zivim u Madjarskoj i vec odavno ne koristim umetnicko gnojivo, samo svake
druge godine djubre od goveda. Ako ne bih to koristili imali bih mnogo briga,
jer ni ne poljivam samo vrlo retko. Djubre tako zadrzi mokrocu - makar samo
u zoru bilo - da napr krompir ogroman imamo. U poslednje vreme zbog te zege
takve biljke sijem sto ne trebaju to stalno poljivanje, kao sto moj sused radi.
Obamrla bi kad bi za poljivanje dobila racune.

A i onda sam sjela kad sam cula da ove godine koliko kosta umjetnicko gnojivo, ne znam u Vasim novcima - preracunajte 8,5oo forinti.

I spricovanje ja vrlo na kratko uzmem, 3-4 puta godisnje pa makar me pojeli
kukci. Imamo i jabuke i kruske, ribizle, malne, smokve i ruze, sad cu pos-
lednji put spricovati krizanteme zbog tih dosadnih sitnih buba, osim ako doce-
kam da zbog zime opadaju a krizantemi ipak do dana Svihsvecih ostanu.

A nekad spricujem i uspijem ih unistiti - kad ostane zelena kopriva - sa kopri-
vom i suvim duvanem. Na suncu stoji dok skoro se gadim od boje i mirisa,
procedim i spricujem, a bube opadaju i druge bolesti nekad nestaju.
Ne kazem de u najvecem zivljenju insekata je to korisno, ali mnogo put jeste.

Anica Fujsz
13.10.2009., 18:21
Hajde da se i ja javim ; situacija je ovakva, zaposleni smo i ja i supruga, imamo kuću i pola jutra zemlje na 5 min od grada, uglavnom posadili smo vočnjak sa 50 stabala raznog voća koji je star 3 godine i ove bi godine trebalo biti dosta voča za naše potrebe, no radimo i vrt gdje uzgajamo gotovo sve povrće za naše potrebe. Imamo i plastenik od 25 m2 koji koristimo cijelu godinu, znaći povrće te presadnice povrča. Ali s obzirom da smo i ja i supruga ljubitelji cvijeće već se 3 godine nazovimo to tako ućimo na svojim pogreškama kako uzgojiti kvalitetne presadnice mačuhica, kadifica i pelargonija. Uglavnom smo sada došli do faze da gotovo i nema pogrešaka, no imamo i jedan problem a on znanje, teško se dolazi do potrebitih informacija oko uzgoja cvijeća, ako netko može pomoći to je u redu jer i mi imamo raznih iskustava koje podijelimo ako to nekoga zanima.
U našem je planu nakon odlaska u mirovinu poćeti se baviti ozbiljnim uzgojem presadnica tako da je svaka pomoć dobrodošla.

Ja zivim u Madjarskoj u selo Dávod, pokraj rodnog sela Santova.
Ako dolazite u Baju slucajno blizu smo 26 km. Javite mi i cekat cu Vas.
A sto se cveca tice mnogo sam vec probala sejati-saditi, neka iskustva
sam sama i od mojih starih drugarica sakupila. Sto Vas zanima, poslat
cu odgovore na pitanja. Ja sam u invalidskoj mirovini i ne brine me bas
kad nesto ne uspe, ucim od toga za iduce godine.
Sad napr. nije uspeo zelen i grasak - tojest golubovi nasi ih pozderali.
Treba ih ulovit, ali pre muza! Pardon. Mnogo se svadjamo zbog golubova.

Anica Fujsz
13.10.2009., 18:27
imam skromnih 10 hektara jabuka. zadnji hektar posadjen prije jesenjih kisa, najstariji ima 15 godina i na jesen leti van. ( podloga m-106, ostatak je sve m-9). sortiment je razlicit, prilagodjavam se potrebama trzista, u hodu cupam van sve sto ne valja ( primjerice sadnice zlatnog deliseza koje mi je podvalila jedna poznata hrvatska firma a ispostavilo se da ne valjaju nista) i sadim odmah novo.

analiza tla je napravljena, radim ju u prosjeku svake 3 godine bas iz razloga da ne bacam novac na preskupo umjetno gnojivo koje u nekontroliranim kolicinama moze napraviti kaos u tlu.

sto se dusika tice, s njim sam krajnje oprezna. prevelika kolicina dusika u tlu izaziva pretjeranu bujnost same biljke a time izaziva i pojavu ervinie koja obicno dolazi do punog izrazaja u vegetaciji i to na mladim izbojima. ne treba mi milion mladih grana, zelim sto vecu diferencijaciju cvjetnih pupova a to mi znaci dobru berbu iduce sezone.

svi nasadi imaju sustave za navodnjavanje kap na kap, osim na 106-ici koja ima antifrost sustav koji na jesen takodjer leti van.

od mehanizacije - malcer, atomizer 1 500 l , rastepac umjetnog gnojiva, sprica za herbicide,traktori ( imt 546 i same dorado f-90), prikolice, hladnjaca.

hej dirk, ako nije tajna, hm, vidim po upisu da si doma kaj se vocarenja tice. da li ti je to struka, hoby ili posao?

Draga tetaelza!

I ja bih dodala za tlo i proizvodnju voca nesto.
Jos uvek mislim da djubre marve je najbolje, a kad ima briga sa vocem da u sredini trulavi, treba ispod drva u sirini korena posipati pepo ili osusen krec.
To svake 2-3 godine je dosta i ne treba mnogo i treba plitko ukopati.
Kad se pokosi trava, to isto ispod drva u sirini drva i korena pokriti, da odrzi
vlagu. Znaci u red vocnjaka ispod drava pobacati tanko seno.
Ne skodi ako su insekti ispod trave tojest sena - nece na drvo ici.

Sad mi vise ne dodje u secanje.

teta-elza
18.10.2009., 16:07
anci,ajd mi daj savjet na koju foru da ja pognojim 10 hektara sa stajnjakom? strojno-nema sanse uvuci se sa normalnim traktorom u medjured. rucno? ne hvala. ( ajte vi). lako je pricati kad imas 30 vocaka. a vocka treba hranu, vodu, zastitu,toplinu. sve. bas kao i covjek.

hvala na pozivu. rado bih ti dosla ali nemam pojma di si. ja idem u nadjatad, vizvar i barcs. ako si tu negdje, javi se.

Smiljan_HR
19.10.2009., 11:32
kako se peletirani stajski gnoj razbacuje? Jeli to moguce sa razbacivacem umjetnog?

Anica Fujsz
19.10.2009., 19:15
kako se peletirani stajski gnoj razbacuje? Jeli to moguce sa razbacivacem umjetnog?

Ne znam kakve strojeve moz kod vas kupiti sto se ukopcaju za traktore
i nisi sirji od 1,5 m s tima moz uvuci medju 2 reda i ne treba bas uvek
pod drva bacati vec izmedju dva reda.
Kad nemam snage rucno ukopati, stavim ispod stabla i bacam na to
pokosenu travu, tojest tanki sloj sena. Kisa sve otapa i gnojivo cuva vocnjak
od mnogih zaraza.

Anica Fujsz
19.10.2009., 19:26
anci,ajd mi daj savjet na koju foru da ja pognojim 10 hektara sa stajnjakom? strojno-nema sanse uvuci se sa normalnim traktorom u medjured. rucno? ne hvala. ( ajte vi). lako je pricati kad imas 30 vocaka. a vocka treba hranu, vodu, zastitu,toplinu. sve. bas kao i covjek.

hvala na pozivu. rado bih ti dosla ali nemam pojma di si. ja idem u nadjatad, vizvar i barcs. ako si tu negdje, javi se.

Nema kod Vas manjih traktora sa manjim strojevima za bacanje?
A i rucno ako se moze svake druge g. vredno makar i pomoc platiti,
isplati se u vocnjaku. Imali smo i vecu zemlju i sve rucno sa konjskim
kolima.
Zivim u selu Dávod pored Hercegszántó - Santovo - sto je granicno selo
kraj Srbije - Backi Breg.
A drugo blize mesto je grad Mohács, treba preci Dunav i doci prema
Santovu ili Nagybaracska. Sve ispisano na putevima.

BiG
17.11.2009., 12:14
Pozdrav svima,

kako vidim, ima ovdje riječi i o gnoju. Nudim potpuno besplatno konjski gnoj u većim količinama tokom cijele godine. Nalazim se u Sv.Ivanu Zelini (30 km SI od Zagreba).
Stelja je od piljevine, tako da se gnoj lako rasipa.
U posljednjih 5 godina od kako se "rekreativno" bavim vrtlarenjem, ovaj gnoj mi se pokazao odličnim za sve biljke uključujući povrće, voćke i cvijeće. Biljke naprosto i doslovno bujaju od njega. :eek:
Ako nekome mogu pomoći, bit će mi drago:)

Da ne budem OT (ipak je ovo tema "predstavimo svoju proizvodnju"), evo da i ja predstavim svoju: bavim se i uzgojem ovaca romanovske pasmine (između ostalog). Ovčice su u ekološkom uzgoju tako da se slobodno kreću na 7.5 ha ograđene površine najveći dio godine.

Imam i ovčjeg gnoja u ponudi ali on je na području koje je malo teže dostupno mehanizacijom.

Pozdrav:)

Göttspöđä
17.11.2009., 19:40
Big, drago mi je da si tu :top:

Pohvale za dijeljenje konjskog gnoja (sigurno će se naći udomitelj, tko bi ga odbio :D) i za uzgoj irskih vučjih hrtova. Jel mogu navratiti do vas kad budem u tvojim krajevima i kad se uželim jahanja :moli:? Prevolim konje, samo nemam priliku za koji krug...

Pozdrav, ugodno forumašenje!

diabolica
18.11.2009., 04:59
Pozdrav svima,

kako vidim, ima ovdje riječi i o gnoju. Nudim potpuno besplatno konjski gnoj u većim količinama tokom cijele godine. Nalazim se u Sv.Ivanu Zelini (30 km SI od Zagreba).
Stelja je od piljevine, tako da se gnoj lako rasipa.
U posljednjih 5 godina od kako se "rekreativno" bavim vrtlarenjem, ovaj gnoj mi se pokazao odličnim za sve biljke uključujući povrće, voćke i cvijeće. Biljke naprosto i doslovno bujaju od njega. :eek:
Ako nekome mogu pomoći, bit će mi drago:)

Da ne budem OT (ipak je ovo tema "predstavimo svoju proizvodnju"), evo da i ja predstavim svoju: bavim se i uzgojem ovaca romanovske pasmine (između ostalog). Ovčice su u ekološkom uzgoju tako da se slobodno kreću na 7.5 ha ograđene površine najveći dio godine.

Imam i ovčjeg gnoja u ponudi ali on je na području koje je malo teže dostupno mehanizacijom.

Pozdrav:)

A baš sam mislio pitati za konjski gnoj.:s
Dugoročno se bilježim :top:
Jedini mi je problem prijevoz, ali snaći ću se nekako, blizu sam.
Svaki ste dan tamo ?

BiG
18.11.2009., 11:00
Hvala na dobrodošlici, svatko je naravno dobrodošao na jahanje i upoznavanje sa irskim vučjim hrtovima:)
Na stranicama su brojevi telefona (najsigurniji je onaj s predbrojem 092), pa nazovite kad dolazite radi uputa za smjer kretanja:)

Diabolica, što se tiče prijevoza i tovarenja - imali smo aranžmane gdje su ljudi plaćali prijevoz kamionim i utovar bagerom, tako da postoji i ta mogućnost ako nemaš vlastite mehanizacije (ni mi je nemamo:(), samo bi trebalo vidjeti o kojem bi se iznosu radilo - s obzirom na kilometražu.
Javi se pa ćemo razgovarati o pojedinostima:rofl:

Smiljan_HR
19.11.2009., 09:27
Hvala na dobrodošlici, svatko je naravno dobrodošao na jahanje i upoznavanje sa irskim vučjim hrtovima:)
Treba biti "jahanje konja i upoznavanje sa irskim vučjim hrtovima"
Ili se i ti irski vucji hrtovi mogu jahati ;)

BiG
19.11.2009., 11:18
Sve je moguće:D

sale sitni
14.01.2010., 18:13

Naravno, kak nebi išlo.

palac
28.01.2010., 09:29
Kad je riječ o gnojivu da se i ja uključim.Već desetak godina proizvodim povrće u plastenicima i uglavnom gnojim kompostom na kojem rastu šampinjoni.Kod mene je zemlja dosta loša za povrće i treba joj puno humusa pa je takav način prihrane idealan.Vjerujem da bi i konjski gnoj bio dobar samo pitanje je utovara,ima li BIG utovarivač ili slično?

diabolica
31.01.2010., 19:39
Napisala je , imaju ručni bager. To su ti dva prigorca, demižon, 2l mineralne i gablec.:kava:

ajajas
01.02.2010., 14:41
Napisala je , imaju ručni bager. To su ti dva prigorca, demižon, 2l mineralne i gablec.:kava:

:lol::lol::lol::top::lol::lol::lol:

fahrenheit 37
03.02.2010., 21:59
ovdje nas ima i pocetnika i proizvodjaca koji imaju donekle uhodan biznis. bez strojeva smo nula, vrijeme motike je hvala bogu iza nas.

osobno me zanima cime se bavite, odnosno sto proizvodite, u kakvom vam je stanju mehanizacija, da li koristite sredstva koja su vam dostupna preko ministarstva poljoprivrede za nabavu novih strojeva, kakvi su vam planovi ( ne znamo dokle ce nas drzava pomagati, ulaskom u eu bi mogli ostati debelo prikraceni) , ajmo se malo upoznati.

Spojila sam dvije teme u kojima se predstavlja osobna proizvodnja i mehanizacija pritom korištena radi lakše preglednosti.
Pozdrav svima!
Bavim se plasteničkom proizvodnjom povrća,te kontejnerskim uzgojem presadnica povrća...
Također sam imao vertikalni uzgoj jagoda dvije sezone,ali sam od njih digao ruke...
Uglavnom sve plasiram kroz vlastitu maloprodaju,a nešto se povrća uvijek proda u restorane i trgovine...
Na početku sam sve prodavao na veliko jednom trgovačkom lancu,ali nisam više mogao tolerirati njihovu bahatost i rušenje cijena...
Od kada sam krenuo u taj posao,nisam dobio ni lipe poticaja,ali si je ministarstvo zaštite okoliša i prostornog uređenja dalo truda da mi sruše plastenike (bilo je o tome par priloga u Plodovima zemlje prije nekih 6 godina)...
Od mehanizacije imam jedino motokultivator sa frezom,plugom,pumpom,te termogene za grijanje i pneumatsku sijačicu za sijanje povrća u kontejnere...
Ove godine mi je u planu izgradnja sustava grijanja na biomasu...

fahrenheit 37
03.02.2010., 22:14

Što se tiče organskog gnojiva,ja koristim kompost od šampinjona i jako sam zadovoljan...
Od mineralnih gnojiva koristim peters-scots,haifu,a kalcij kupujem od yare (hidro)...
Za osnovnu gnojidbu koristim osmocote (6 mjeseci) i pokazao mi se odličnim u uzgoju plodovitog povrća...
Mislim da su to trenutno najbolja gnojiva na kugli zemaljskoj,doze za osnovnu gnojidbu su duplo manje nego kod ovih iz Kutine...
Vodotopiva gnojiva ovih proizvođača mogu se miješati sa kalcijem,meni je to jako važno,jer mi je ph zemlje oko 5,a voda kojom navodnjavam je tvrda...

salel
03.02.2010., 22:59
Što se tiče organskog gnojiva,ja koristim kompost od šampinjona i jako sam zadovoljan...
Od mineralnih gnojiva koristim peters-scots,haifu,a kalcij kupujem od yare (hidro)...
Za osnovnu gnojidbu koristim osmocote (6 mjeseci) i pokazao mi se odličnim u uzgoju plodovitog povrća...
Mislim da su to trenutno najbolja gnojiva na kugli zemaljskoj,doze za osnovnu gnojidbu su duplo manje nego kod ovih iz Kutine...
Vodotopiva gnojiva ovih proizvođača mogu se miješati sa kalcijem,meni je to jako važno,jer mi je ph zemlje oko 5,a voda kojom navodnjavam je tvrda...

ako imaš tvrdu vodu valjalo bi gnojivima dodavati malo kiseline.Ja koristim 59%fosfornu kiselinu a ponekad i dušičnu,ali scots ima i gnojiva za sve tipove vode pa samo treba obratiti pažnju.Kada imam kiseline onda koristim 13-5-20+7+2 a kada nemam tada je dobro i 14-10-26 naravno tome uvijek dodajem kalij i kalcij nitrata.

sacma
05.02.2010., 11:08
Pozdrav svima.Prolazi zima i krećemo u nove radne pobede,ja krećem ovih dana (čim se sneg skine) sa proljetnom setvom.Interesuje me zna li neko od vas nešto upotrebljivo,iz vlasitog iskustva o grašku,da toga nema u knjigama jer sam njih sve proučio,naročito o razmacima kod sijanja i prvoj zaštiti.PS ja sijem čudo amerike.

Vilma11
12.02.2010., 21:54
Ljepi pozdrav,
izuzetno sam zadovoljna sa sortom Rondo. Srednje visoka sorta, obično 9 krupnih zrna. Meni najdraži je Američki ljubimac- šećerac. Imam najmanji povrtnjak na svijetu.
Šećerac sadim samo zato jer ga je skoro nemoguće kupiti. Ne bi se usudila savjetovati o zaštiti, ali sorta Rondo me je lani oduševila.

salel
13.02.2010., 10:53
što se graška tiče,probajte nabaviti sortu Karina (bez primisli molim).Tko god je probao oduševio se ,samo zadnjih godina ga rijetko viđam

Trnoručica
13.06.2010., 09:26
Možda ne spada u temu ,ali vidim da ste svi ovdje pravi proizvođači i crnčite na zemlji d bi od toga živjeli ...Zašto ne tražite neki zakon koji će strogo definirti proizvođača od švercera sa Zelene tržnice,ljudi se sve više okreću trgovačkim centrima-sve manje vjeruju seljaku ,sve im je teže pratiti cijeneproizvoda ( grašak 30 kn kg-ma dajte najte,tu odmah stupa na snagu efekt supstitucije-trebam grašak -preskup mi je -kupujem npr. smrznuti ili sušeni ,opet sam zadovoljila potrebu za tim proizvodom,ali sam kupila možda lošije kvalitete i jeftinije) ne znam može li se i postoji li kod nas ovakva mogućnost__ zašto ne dati vizitku svakom svom kupcu ,omogućiti da kupac osobno dođe na vaše imanje(odmah si uštedite troškove zakupa štandova i troškove prijevoza i čuvanja u hladnjačama tržnice ,ako se to razvije)i na licu mjesta kupi proizvod ,svjež da ne može biti svježiji ,odmh se uvjeri da ste vi to stvarno sami proizveli ,malo na drugi način doživi tu svoju kupnju.....SRETNO SVIMA!

Tepif
29.08.2010., 11:55
Ja imam 80 stabala kajsije, Keckemetska ruza. Poneka se pojede ili ode u pekmez, a sve ostale odu u rakiju. Pokusavam da idem na kvalitet, kajsiju ne prscem, ne dodajem secer i samim tim dobijem manje rakije, ali je vise nego pitka. Ova godina je bila losa, ali se nadamo da ce dogodine biti bolje.

zeleni među zelenima
17.01.2011., 21:40
Ja ne proizvodim ništa. To rade biljke za mene, a ja u vrtu radim za sebe.
Zdravo se hranim iz vlastitog vrta i pokrivam 80 posto potreba za povrćem.
Nemam za prodaju, osim sjemena povrtnica i cvijeća iz mog vrta.

teta-elza
18.01.2011., 21:00
Možda ne spada u temu ,ali vidim da ste svi ovdje pravi proizvođači i crnčite na zemlji d bi od toga živjeli ...Zašto ne tražite neki zakon koji će strogo definirti proizvođača od švercera sa Zelene tržnice,ljudi se sve više okreću trgovačkim centrima-sve manje vjeruju seljaku ,sve im je teže pratiti cijeneproizvoda ( grašak 30 kn kg-ma dajte najte,tu odmah stupa na snagu efekt supstitucije-trebam grašak -preskup mi je -kupujem npr. smrznuti ili sušeni ,opet sam zadovoljila potrebu za tim proizvodom,ali sam kupila možda lošije kvalitete i jeftinije) ne znam može li se i postoji li kod nas ovakva mogućnost__ zašto ne dati vizitku svakom svom kupcu ,omogućiti da kupac osobno dođe na vaše imanje(odmah si uštedite troškove zakupa štandova i troškove prijevoza i čuvanja u hladnjačama tržnice ,ako se to razvije)i na licu mjesta kupi proizvod ,svjež da ne može biti svježiji ,odmh se uvjeri da ste vi to stvarno sami proizveli ,malo na drugi način doživi tu svoju kupnju.....SRETNO SVIMA!

tocno je da se ljudi sve vise okrecu kupnji u trgovackim centrima. zasto? roba je tamo jeftinija, veci izbor, mogucnost placanja karticama, uostalom svi manje vise kupujemo tamo.

mafija s azelene trznice kupuje proizvode i seljaka. svi mi koji imamo obrte, d.o.o, opg imamo i mogucnost prodaje. zasto to proizvodjaci ne rade? zasto se nisu udruzili u zadruge? zasto nisu nasli mogucnost da sami udju u centre? plasman i naplata sigurni. opsirno sma pisala na forumu o tim problemima jer sam sama proizvodjac, sama prodajem robu, danas sam ugovorila sa jednim lancem akciju i iduci tjedan se rjesavam dobrog dijela robe, ostat ce mi nekih jadnih par tona. a zamisli, u zadruzi sam, moj novac sjeda na racun zadruge i usluge direktora koji je placen da plasira moju robu ne koristim nikada jer svoje znam prodati i sama. direktor je tu da odradjuje papirologiju, prati zakone i radi sve ono sto ja ne zelim znati, jos manje nauciti a ponajmanje raditi. i mi super funkcioniramo. i nikada, ama bas nikada nisam imala problema sa naplatom. lazem, konzum mi je jedne godine kasnio sa isplatom nekih 6 mjeseci i od tada im nisam nista prodala.

nas proizvodjac mora biti svijestan cinjenice da je sam nikome potreban, mora se udruziti u zadrugu, imati na ponudi jaaaako puno proizvoda i to kvalitetnih, i mora biti uvijek spreman dostaviti robu kad ju kupac naruci. i ne gledati sebe, ne gledati lanac s kojim radis. bitan je onaj zadnji kupac koji kupuje nase proizvode. e njega se ne smije zeznuti i njemu se ne smije podvaliti. kad to shvate, nece imati problema sa plasmanom proizvoda.

bojim se da su neki zakasnili u tom poslu.

jerfra
28.01.2011., 14:08
isprika..pročitao sam na dr temi što me zanimalo..

phuketya
21.08.2011., 07:47
jel ima netko ideju za naziv robne marke marelice-kajsije proizvedene u Aljmašu, da bude prepoznatljivo , a u isto vrijeme internacionalno, biti će toga dosta
razmišljali smo o svemu i najvjerovatnije ćemo kroz koju godinu biti lider u hrvatskoj proizvodnji. Nismo još osnovali zadrugu ali smo o tome dosta razgovarali , mislim da je samo tehnički dio.

hvala unaprijed na prijedlozima

petar-prvi
21.08.2011., 07:56
dolce maraglia , čita e "maralja" a kazuje mar=marelica, aglia = alja= aljmaš, a dolce, čita se "dolče" = slatka

petar-prvi
21.08.2011., 08:03
jel van možda triba radnik, znan sve raditi, voziti traktora, okopavati, rezati,prskati, to u voćnjaku.

onda znam brand & product management, izvoz na strana tržišta, ekonomiju.

onda tehničko održavanje..

diabolica
21.08.2011., 22:23
A zašto onda ne radiš negdje ?

petar-prvi
28.08.2011., 15:15
pa eto ne delan,

mario1965
13.09.2011., 10:14
da li je netko od forumaša probao uzgoj cikle na večoj površini (1 ha).volio bih čuti(pročitati) iskustva u proizvodnji (sadnja,nicanje,navodnjavanje,urod,prodaja...).zah valjujem

Zombie_666
29.06.2012., 16:58
Pozdrav, dolazim iz BiH, podnožje planine Majevice tj. predio na prelazu sa ravnice Semberije i prvih brda.

Sijem 5 hektara, 4 hektara su kukuruz (hibridi grupa FAO 450 do 600, zavisno od najmjene) a 1 hektar je pod travama (0.5ha je pod lucerkom a ostatak je pod raznim divljim travama). Godišnji prinos kukuruza mi je oko 50-60 tona zrna, zavisno od uslova u toku sezone. Pored toga uzgajam stoku, svakih 18 mjeseci uzgojim 8 bikova mase oko 850-900kg, oni potroše najveći dio kukuruza tako da mi za prodaju ostane oko 10-15 tona. Pored toga, proizvodim i oko 50 tona silaže od kukuruza svake sezone koju koristim kao osnovnu hranu za uzgoj bikova. Uzgajamo i svo povrće za vlastite potrebe tako da pokrivamo svoje potrebe sa preko 90%.

teta-elza
29.06.2012., 18:39
dobro nam došao zombie!

carmenn
17.11.2012., 17:44

Jest da je post iz prošle godine, al BRAVO, svaka čast! Odlično rečeno!

F@@hrenheit
21.11.2012., 17:31
tocno je da se ljudi sve vise okrecu kupnji u trgovackim centrima. zasto? roba je tamo jeftinija, veci izbor, mogucnost placanja karticama, uostalom svi manje vise kupujemo tamo.

mafija s azelene trznice kupuje proizvode i seljaka. svi mi koji imamo obrte, d.o.o, opg imamo i mogucnost prodaje. zasto to proizvodjaci ne rade? zasto se nisu udruzili u zadruge? zasto nisu nasli mogucnost da sami udju u centre? plasman i naplata sigurni. opsirno sma pisala na forumu o tim problemima jer sam sama proizvodjac, sama prodajem robu, danas sam ugovorila sa jednim lancem akciju i iduci tjedan se rjesavam dobrog dijela robe, ostat ce mi nekih jadnih par tona. a zamisli, u zadruzi sam, moj novac sjeda na racun zadruge i usluge direktora koji je placen da plasira moju robu ne koristim nikada jer svoje znam prodati i sama. direktor je tu da odradjuje papirologiju, prati zakone i radi sve ono sto ja ne zelim znati, jos manje nauciti a ponajmanje raditi. i mi super funkcioniramo. i nikada, ama bas nikada nisam imala problema sa naplatom. lazem, konzum mi je jedne godine kasnio sa isplatom nekih 6 mjeseci i od tada im nisam nista prodala.

nas proizvodjac mora biti svijestan cinjenice da je sam nikome potreban, mora se udruziti u zadrugu, imati na ponudi jaaaako puno proizvoda i to kvalitetnih, i mora biti uvijek spreman dostaviti robu kad ju kupac naruci. i ne gledati sebe, ne gledati lanac s kojim radis. bitan je onaj zadnji kupac koji kupuje nase proizvode. e njega se ne smije zeznuti i njemu se ne smije podvaliti. kad to shvate, nece imati problema sa plasmanom proizvoda.

bojim se da su neki zakasnili u tom poslu.

Što se tiče osnivanja zadruga i prodaje proizvoda velikim otkupljivačima ili trgovačkim lancima...sve je to u početku lijepo i krasno,ali s vremenom je neizbježan "mljekarski scenarij"...kad količina ponuđene robe postane ozbiljnija slijedi ucjenjivačka politika,tako da na kraju ne diktiraš ti cijenu svoih proizvoda,nego otkupljivač...
Prije 5 godina radio sam sa jednim trgovačkim lancem,dogovorili cijenu,potpisali ugovor...
Radio sam sa maržom od 80%,ali da bih uopće upao u njihov dućan,morao sam im dati rabat od 10%,povrat ambalaže smo dogovorili ugovorom i trebali su mi ju vraćati,ali naravno nisu i tu sam popušio dodatnih 4%,3,5% mi je bila dostava robe...
Budući sam se obavezao ugovorom da ću im biti jedini dostavljač takvih proizvoda,robe nije smjelo falit,jer su u tom slučaju išli penali na nekompletnu ponudu i izgubljenu vrijednost zbog robe koju ne bi imali u prodaji...
Samim time mi je godišnje ostajalo 15% robe za otpis,od koje sam mogao pravdati samo 3% od robe koju sam prodao...
Povrat robe iz dućana nisam imao...
Plaćanje je bilo uredno i na kraju prve godine zvali su me na razgovor i tražili dodatnih 3% rabata za iduću godinu,kao i 2% na reklamu,jer su moji proizvodi bili u njihovim letcima na akcijama,mada ja nikakvu reklamu nisam tražio...
Na kraju godine moja konačna zarada bila je 39,5%,a krenuo sam sa 80% marže prije potpisivanja ugovora...
Iduće godine repromaterijal za proizvodnju je poskupio u prosjeku za nekih 14%,pa sam i ja trebao podići cijene svojih proizvoda,no nisu mi to dozvolili nikakvo povećanje,obećavši da ćemo to dogovoriti početkom iduće godine...
Budući su te druge godine uzeli i prodali više moje robe,tražili su još dodatnih 3% rabata...ja sam pristao na 2 %...
Tu godinu sam bacio 16 % robe i na kraju sam radio sa maržom od 22,5 %...
Iduće godine cijene sirovine su otišle još gore za oko 5,5%,jer je većina bila usko vezana sa cijenom nafte...tražio sam povećanje cijene svog proizvoda za 15%,oni su mi rekli da mogu pristati na 5%,jer takvu cijenu imaju od drugog ponuđača...
Ja sam ih samo pozdravio i zahvalio se na dosadašnjoj suradnji...
Sreća moja,pa nisam bio opterećen nikakvim kreditima i mogu se preorijentirati na drugi način proizvodnje,budući se radi o plasteničkom uzgoju i lepeza proizvodnje je stvarno velika...ali što sa ljudima koji su u posao ušli sa velikim kreditnim opterećenjima i kad jednom uđu u takvu mašineriju nekog trgovačkog centra ili otkupljivača?...njima nema spasa,moraju nastavit radit kako drugi hoće,pa makar i sa minusom,jer jednostavno ne smiju i ne mogu stati...
To se trenutno dešava u mljekarstvu,a uskoro će se desiti i u svim ostalim granama poljoprivrede...

JOHABI
28.12.2012., 21:23
Znam da se prekasno uključujem na ovoj temi,ali moram reći nešto što me kopka.Teta Elza tako divno favorizira robne lance,pa mi nije jasno zašto im svoju robu nije dala prije dogovaranja akcije,kada su cijene otkupa bile više,normalne,jer koliko znamo,akcija znači manja otkupna cijena od uobičajene,a ide samo na teret proizvođača.Nekako mi se čini da tu prevelike sreće baš i nema,jer ja računam to ovako(moram reći da ja svoju robu prodajem samostalno već trideset godina i ne mislim po tome pitanju ništa mjenjati)Prodam li samo kunu po kili jeftinije,na svakoj turi koju prodam,a radi se obično o toni i pol robe,gubim tisuću i petstotina kuna.Pa tako pedesetak puta godišnje....A tamo gdje ima više robe.... ima puno otkupljivača koji će uzeti robu za akcije,i onda prodaja nije problem,uzimaju koliko hoćeš dati,a kada treba otkupiti po normalnoj cijeni,onda je netko drugi u igri.Na takvoj se suradnji zahvaljujem samo jednom u životu,ali to je onda zauvjek.

miroslaw
09.02.2013., 20:07
Pozdrav svima.

Da i ja ovdje predstavim svoju proizvodnju.

Imam rasadnik crnog oraha, te također 3 ha nasada crnog oraha.
U jednom drugom podtopiku se piše o crnom orahu tako da tamo možete saznati nešto više ukoliko nekoga zanima o ovoj vrsti oraha, te o razlozima zbog čega se sve više sadi u zadnje vrijeme.
http://www.forum.hr/showthread.php?t=284446&page=3
Jako isplativa investicija, a posebine na površinama koje se ne obrađuju tako često.

Koga zanima neka pita za više informacija :)

Artois
08.07.2013., 15:50
Moja proizvodnja je proizvodnja za vlastite potrebe.

Što se tiče ratarstva sije se kukuruz, repica, heljda, ječam, pšenica, od ove zime nadam se i zob.
Sve to raštrkano na nekoliko parcela, što svojih što od dobrih ljudi koji su nam ustupili zemlju da im korovi ne rastu po njivi.
Prinosi su i više nego dobri, informiram se svakodnevno, čitam od knjiga do znanstvenih časopisa pa publikacije itd. uglavnom sve vezano za ratarstvo.
Svake godine idem sa nekim novim "eksperimentom" tako da susjedi samo međusobno komentiraju usjeve, a rijetko koji dođe i raspita se.
Tu je problem jer zaista im želim pomoći oko ratarstva, ali kako to već ide kod nas: " Ma što on balavac zna kak se radi, di je on bil dok sam ja oral zemlju"

I onda kada poberete 50% više nego oni onda svi odjedanput vjeruju u vaše "spodobnosti". Šteta da je tako, jer zaista se može pristojna svota zaraditi sa strane uz neki redovni posao.
Poštujem sve normative, ali sa gnojidbom imam neku svoju vlastitu filozofiju i ona se do sada svih ovih godina pokazala kao dobra pa ću tako i nastaviti.

Većina se žitarica prodaje, tek manji dio se ostavlja za vlastite potrebe i hranidbu svojih životinja.
Slama se balira naravno, iako nemam trenutno neke velike potrebe za slamom ali ako zatreba susjedima jednostavno im se onako dobrosusjedski pokloni. Kako to već ide po selima.

Šume nemam, osim dvije breze i dvije lipe :)

Imam voćnjak od 100njak stabala, od jeseni će se broj malo povećati jer će stare voćke van a sadnice unutra.
Ima najviše šljiva (koje su uz put rečeno ove godine odlično rodile, bit će rakije i pekmeza), nešto jabuka (također odlično rodila, bit će rakije), nekoliko stabala višanja, trešnje, orahe, kestene i jednu krušku.
Ima i nešto jagoda, maline, kupina, aronije i loze nekoliko trsova mladih.

Od stoke nešto svinja, dvadesetak kokoši i trenutno toliko pilića, nešto gusaka, i pokoji zec kad doluta.
Kokošja jaja sam prodavao za 1,20kn ali kada su ljudi počeli pričati kako su po marketima 0,98kn onda sam se samo okrenuo i odustao od toga.
Sad bi oni opet "moja jajca", ali ništa od toga. Prodam tek nekom kolegi iz grada koji stvarno poštuje to što radiš.

Imao sam i golubove prije, lepezane :cerek:

U planu sam imao nabavit koze i kobilu, sagraditi nova dva objekta ali sve mi se to počinje polako "gaditi".
Izgleda da ću umjesto povećanja, samo smanjiti i ovo malo životinja što imam.
Jedino možda zasijati koji dio zemlje sa ljekovitim biljem.

Eto, to bi bilo to :kava:

pinzgauer
08.07.2013., 22:03
Moja proizvodnja je proizvodnja za vlastite potrebe.

.

Eto, to bi bilo to :kava:

Svaka čast.
Kome i kako prodaješ žitarice ako smijem pitati?
Ne treba mi adresa i broj telefona :D

Artois
08.07.2013., 22:18
Svaka čast.
Kome i kako prodaješ žitarice ako smijem pitati?
Ne treba mi adresa i broj telefona :D

Pa pošto je situacija ovakva kakva znaš da je (stvarno se rijetko kome isplati sijati ako ćemo biti iskreni), nitko ti u selu kod mene ne sije više žitarice osim nas troje. TROJE!!!!

E, a ovo dvoje što sije oni sebi hrane životinje sa time i nemaju za prodaju, čak im ponekad i nedostaje. Evo susjed do mene ostao bez kukuruza, nema više ni zrna doslovce, a svinje i kokoši ne pitaju dali ti imaš ili nemaš.
Ali nekako je skucao pare pa kupio od nekog švercera.

Ja sam svoj kukuruz od prošle godine 80% uroda prodao u klipu po 2,10kn. Sve je otišlo u selo ljudima koji drže životinje, a svoja polja ne siju ili svoje polje nemaju.
Isplatili smo sa time cijelu sjetvu, gorivo, strojeve.
Ovih 20% kukuruza mi je dovoljno za ovo malo životinja što imam uz ostale žitarice. Ali uvijek gledam da imam viška, jer nikada ne znaš kakva godina može biti.
Eto ova godina je za moje parcele super.

Pšenicu ne prodajem iz principa već je đoram za tritikal. Ječam sam dao po 1,80kn dok sam imao.

Uvijek se netko nađe kome ćeš prodati, i to većinom običnim ljudima.
Jer kad im ispričaš kako radiš ovo ono uvučeš u tu priču onda oni još više zagrizu :mig:
Ali eto, kao neki dodatni izvor prihoda za sada je to ok. Jer kada pogledam oko sebe, ja još mogu reći da profitiram od ovo malo poljoprivrede.
Nema kredita, samo se ulaže dobiveno.

Toom_
10.07.2013., 11:57
Prinosi su i više nego dobri, informiram se svakodnevno, čitam od knjiga do znanstvenih časopisa pa publikacije itd. uglavnom sve vezano za ratarstvo.

Koju literaturu točno čitaš ili preporučaš za početnike?

Artois
10.07.2013., 12:43
Koju literaturu točno čitaš ili preporučaš za početnike?

Prvenstveno za početak u knjižnici pročitaj svu staru literaturu tako da možeš vidjeti i shvatiti koliki je napredak u zadnjih 30ak godina u ratarstvu. Bez obzira bila naša, srpska ili slovenska.
Ja sam išao tako, prvo stare knjige pa sve novije.
Preširoka je literatura, pa ne znam što te točno zanima. Ali sa bilo kojom knjigom ne možeš promašiti.
Forumi, blogovi i ostale internetske stvari gdje svatko može napisati što želi preskoči! Kakvih se tu gluposti i zavjera može pročitati to nije normalno :D
Publikacije sam skidao/skidam sa faksa pošto tamo imam pristup znanstvenim uradcima svuda u svijetu(većinom).
I ono što je jako bitno, a to je razgovor sa ljudima! Sa onim ljudima koji imaju znanja i iskustva!

Ako te nešto konkretno zanima javi se na pp, pa ti pošaljem nekoliko stvari ako imam ;)

Toom_
10.07.2013., 17:14
Prvenstveno za početak u knjižnici pročitaj svu

OK, hvala. Recimo jel postoji što o vertikalnim farmama? Čisto me teoretski zanimaju.

Artois
10.07.2013., 17:43
OK, hvala. Recimo jel postoji što o vertikalnim farmama? Čisto me teoretski zanimaju.

Čitao sam nedavno dvije knjige izdane u 2012-oj i 2013-oj i nijedna nije niti rečenicom spomenula taj način uzgoja bilja/povrća.
Ali zato sam vidio na nekim stranicama koje posjećujem nedavno članke u vezi tog uzgoja. Sjećam se fotografija, ali članke nisam čitao.
Sad nemam vremena, ali navečer ću ti to naći u favorites-ima pa ti zaljepim linkove.

Toom_
10.07.2013., 18:06
Čitao sam nedavno dvije knjige izdane u 2012-oj i 2013-oj i nijedna nije niti rečenicom spomenula taj način uzgoja bilja/povrća.
Ali zato sam vidio na nekim stranicama koje posjećujem nedavno članke u vezi tog uzgoja. Sjećam se fotografija, ali članke nisam čitao.
Sad nemam vremena, ali navečer ću ti to naći u favorites-ima pa ti zaljepim linkove.

E super. Ajd ako imaš neke realnije linkove pošalji ih. Vidio sam neke članke gdje se koriste posebne lampe na farmama ali malo su mi previše science fiction ti laboratorijsku uvijeti.

Artois
10.07.2013., 20:00
E super. Ajd ako imaš neke realnije linkove pošalji ih. Vidio sam neke članke gdje se koriste posebne lampe na farmama ali malo su mi previše science fiction ti laboratorijsku uvijeti.

Ja nemam pojma o tome, ali evo našao sam članke u history:

Tekst prvi dio, (http://landarchs.com/vertical-farming-part-1-introduction/) tekst 2 dio. (http://landarchs.com/vertical-farming-part-2-veggie-heaven/)
Odlična stranica sa još podstranica. (http://www.asiahomegarden.com/vertical-farming/)
Ovo sam zadnje "čitao". (http://www.popsci.com/diy/article/2013-02/you-built-what-vertical-veggie-farm)

Sve je na Engleskom, jer naše stranice jako slabo posjećujem a i nema baš nešto pametno za pročitati. Oni samo prepišu od ovih :D

Toom_
11.07.2013., 10:52
Ja nemam pojma o tome, ali evo našao sam članke u history:

Tekst prvi dio, (http://landarchs.com/vertical-farming-part-1-introduction/) tekst 2 dio. (http://landarchs.com/vertical-farming-part-2-veggie-heaven/)
Odlična stranica sa još podstranica. (http://www.asiahomegarden.com/vertical-farming/)
Ovo sam zadnje "čitao". (http://www.popsci.com/diy/article/2013-02/you-built-what-vertical-veggie-farm)

Sve je na Engleskom, jer naše stranice jako slabo posjećujem a i nema baš nešto pametno za pročitati. Oni samo prepišu od ovih :D

OK, hvala. Ovo s kosinom na asiahomegarden je fora.