PDA

View Full Version : Štetnici

Göttspöđä
05.02.2009., 18:15
Ovo je thread za pomoć pri imenovanju štetnika i pomoć pri suzbijanju. Stiže nam proljeće a s njim i porast biodiverziteta u vrtovima i poljima. Pitajte, tražit ćemo, naći ćemo zajedno o kojoj se vrsti štetnika/gljivice/bakterije/virusa radi. Potom ćemo radi svih nas i zajedničkog širenja horizonata konstatirati kakvu točno štetu radi taj organizam a shodno tome i adekvatno djelovanje.

Fotografiju smanjite na 640x480 px ili postajte thumbnailove koji vode do veće (preporučujem servise tipa imageshack.us (http://imageshack.us/)). Svaka veća fotografija će biti obrisana bez grča i najave.

Počinjem thread sa kupusnom stjenicom, Eurydema ventrale.

http://svartberg.org/nula/eurydema-ventrale_adultikopuliraju.jpg

Kao što joj ime kaže, napada kupusnjače i to uglavnom vrtne vrste. Osobno sam ju nalazila i u uzorcima svježe kombajnirane uljane repice (repica također spada u porodicu Brassicaceae).

Ordinirale su kod poznanika lani i uništavale stočni kelj namijenjen puževima. Štetu radi sišući list - pojavljuju se bijele točkice raznih promjera. Unutar tih točkica tkivo nekrotizira, odumire - u konačnici se osuši list i eventualno cijela biljka. Voli toplo i suho vrijeme i u tim uvjetima Eurydema prođe kompletan ciklus za 50-60 dana.

Insekticide iz principa neću spominjati jer smatram kako je efektivnije pokupiti te kukce. Apsolutno su bezopasni i nema razloga za strah od ikakvog mehaničke ili fiziološke povrede vaših prstiju. U periodu kada napadaju su jake temperature i vjerujem kako nikome neće biti na pameti navući laboratorijske rukavice :D

* - za 100% preciznu determinaciju, pogotovo bolesti je idealno pogledati globalno stanje usjeva, često i raditi kakve analize. Primjerice, pretjerana kovrčavost lista repe može biti simptom napada lisnih ušiju, no također i indicira na suficit raspoloživog dušika u tlu.

Göttspöđä
05.02.2009., 18:16
Ujedno, pitala bih je li itko doživio ovakvo što u cvatnji krumpira? Vrh stabljike je doslovno kao podšišan:

http://svartberg.org/nula/krumpir.jpg

Za par dana su nestali SVI cvjetovi iz vrta. Nitko ne zna ni otprilike, čak ni profesorica iz entomologije nema ideju. Kaže da takvo što nije zabilježeno u RH prema njenim saznanjima.

salel
06.02.2009., 17:03
kod mene je tako nešto radio zeko-peko:mig:

Nex
07.02.2009., 18:28
Ujedno, pitala bih je li itko doživio ovakvo što u cvatnji krumpira? Vrh stabljike je doslovno kao podšišan:

http://svartberg.org/nula/krumpir.jpg

Za par dana su nestali SVI cvjetovi iz vrta. Nitko ne zna ni otprilike, čak ni profesorica iz entomologije nema ideju. Kaže da takvo što nije zabilježeno u RH prema njenim saznanjima.

Ja sam uhvatio srnu na djelu dok je zderala cvjetove krumpira. Sto je svima bio prilicni sok, vec smo navikli da pojede grah, ali to je bilo prvi put da je navalila na krumpir. :)

teta-elza
08.02.2009., 17:23
a da li je netko vidio kako srna zdere pupove jabuka? najdrazi joj je idared. da li vam je poznato da je srna u stanju pojesti kompletnu mladu sadnicu jabuke? a zec je u stanju unistiti kompletan vocnjak. mala tajna kako rijesiti zeca. posto su mi nasadi u divljini, jasno je da ima divljaci. nasadi su ogradjeni ali ljudi dragi, zeko je u stanju kopati do 25 cm u dubinu da bi se docepao hrane. u vocnjak sam pobacala crijeva od peradi i odojaka, njima sam navabila lisicu koja je zecu prirodni neprijatelj. lija se mota oko ograde, zimus nisam uopce primjetila zecje tragove. lijine da, srnine da ali zekanove ne.

i jos nesto. ukoliko nemate ogradjene vocnjake, najbolja zastita od zeceva je slijedeca; namazite sadnice od zemlje pa u visinu nekih 65 cm svinjskom mascu. najbolja je neka smrdljiva, pokvarena. zecu mast smrdi i nece dirati nasade. a i ekolosko je. kunilent je skup a isperu ga 3 rose. i nije mi s epokazao kao neka luda zastita.

GMO
18.03.2009., 08:43
Krtice!!!

Kojom legalnom (ili bilo kojom drugom) metodom odstraniti krtice iz voćanjaka?
Ne postavljam ovo pitanje kako bih dobio odgovore da su korisne i ne treba ih eliminirati (takve pozivam k sebi da si ih odnesu na svoju zemlju). Ruju mi točno ispod redova jabuka (gdje je zemlja mekša zbog drop natapanja), čime znatno olakšavaju i posao voluharicama. A to je onda opaki problem. Ako i skrenu iz reda, onda mi smrdaju kosilicu i samo se popikavam preko njih.
Zanima me zna li itko EFIKASNU metodu uklanjanja krtica, a da to ne bude puška, štihača, gradnja čeke i sl., jer za to nemam vremena?

Da li ih Talijani možda jedu?

Naprosto, ne želim ih u voćnjaku i neka odu onome tko ih hoće!

teta-elza
18.03.2009., 13:10
necu ni ja voluharice. moji decki inace krticnjake po medjuredu srede malciranjem.

Göttspöđä
18.03.2009., 13:47
Od nepesticidnih metoda znam za natapanje krpa petrolejem ili naftom i strpavanje istih u rupe. Neki ih i pale, a neki usmjere pomoću cijevi ispušne plinove iz auspuha.
Slušala sam i o spravama koje se ulože u tlo i emitiraju niskofrekventne zvukove unutar dometa i tako tjeraju te beštije van, no nekako imam dojam da nisu baš u široj upotrebi :misli: ako je netko koristio nek se javi da nešto naučimo.

Ono što je bitno znati je par činjenica - solitarne su životinje (u odnosu na voluharice) i čak se međusobno izbjegavaju, 80% hrane su im gujavice što je još jedna šteta, dakle, ne samo po pitanju uništavanja korijenovog sustava. Jedna krtica mazne oko 20 kg gujavica tijekom života a dožive oko 3 godine.

GMO
19.03.2009., 11:20
Kažu da funkcionira i karbid (popularni karabit) - pukneš u rupu, zaliješ vodom i zatrpaš. A plin se lagano širi hodnicima i koka beštije.

Zna li itko gdje u Zgb kupiti karbid?

Probao bih s tim, pa javim učinke.

Gunr
19.03.2009., 15:33
u vrtu imam 10-ak trešanja ,svake godine ima puno pupova ,pupovi ni ne stignu procvjetat od silnih paukova koji pojedu cijeli pup ,uz pomoć čega bi se mogao paukova riješit a da nije neki otrov ako i je onda neki laganiji

teta-elza
19.03.2009., 21:23
je duso moja, nista bez insekticida. i nema lagano-jako. uzmi zolone,uzmi bilo sto i prskaj.

ciklama2805
21.03.2009., 21:10
Krtice!!!

Kojom legalnom (ili bilo kojom drugom) metodom odstraniti krtice iz voćanjaka?
Ne postavljam ovo pitanje kako bih dobio odgovore da su korisne i ne treba ih eliminirati (takve pozivam k sebi da si ih odnesu na svoju zemlju). Ruju mi točno ispod redova jabuka (gdje je zemlja mekša zbog drop natapanja), čime znatno olakšavaju i posao voluharicama. A to je onda opaki problem. Ako i skrenu iz reda, onda mi smrdaju kosilicu i samo se popikavam preko njih.
Zanima me zna li itko EFIKASNU metodu uklanjanja krtica, a da to ne bude puška, štihača, gradnja čeke i sl., jer za to nemam vremena?

Da li ih Talijani možda jedu?

Naprosto, ne želim ih u voćnjaku i neka odu onome tko ih hoće!

Protiv krtica imaš za kupiti tablete koje im staviš u rupu, vjerojatno ćeš naći u bolje opskrbljenim poljoprivrednim apotekama.
A protiv voluharica uzmi Faciron, 2dcl dobro promiješaš sa 5 kg pšenice, smjesa bi trebala poprimiti crvenu boju - pola žlice staviš u rupu gdje izlaze voluharice i malo zagaziš petom. Nakon par dana provjeri, ako je na tom mjestu opet rupa, ponovi radnju. Recept bi trebao biti djelotvoran cca 6-8 mjeseci.

Ima još jedan način.. Prodaš zemlju:D pa beštije postanu tuđi problem!:)

teta-elza
22.03.2009., 16:21
samo je problem kaj se voluharica tice u slijedecem; ako imas vecu parcelu, nahodat ces se ko kreten. naime, faciron ( ide ga litra na 50 kg psenice, ja sma to strucno izmijesala u mjesalici za beton) mora ici u svaku aktivnu rupu. joj :flop: i to se inace radi u proljece. a 2 dcl na 5 kg psenice, joj pa drapala bi se savjetodavna sluzba da ovo procita.

Göttspöđä
22.03.2009., 17:20
Evo malog tečaja koji će vam pomoći da naučite razliku među nastambama krtica i voluharica :mig:

- oblik nadzemnog dijela, humka - krtičnjak je pravilan i konusnog oblika, kod voluharica je nepravilnog oblika
- otvor - ulaz u krtičnjak je na sredini humka, u voluharičnjak :D postrano
- dimenzije otvora - u krtičnjak možete uvući do dva prsta, voluharičnjak je širi i stane i tri prsta
- razmještaj - kao što već gore rekoh, krtice su solitarne i faktički se izbjegavaju. Otvori su stoga zasebni i dosta udaljeni jedan od drugog. Voluharičnjaci su bliži.

teta-elza
22.03.2009., 20:33
a cuj, ne znam ja sto pise u pametnim knjigama. danas sam bila u vocnjaku i bas gledam, medjured je 3,20 m, po redovima ima aktivnih rupa voluharica a medjured su ukrasile hrpe zemlje koje su izgurali krtovi. ne uzbudjujem se niti zbog jednih, niti zbog drugih, sve je to dio prirode. tim vise, vocnjak je u dobroj kondiciji i voluharice mu ne mogu prakticki nista. ako se sto posusi, podsadit cu. a krticnjake ce srediti malcer i opet dobro.

GMO
23.03.2009., 07:24
Protiv krtica imaš za kupiti tablete koje im staviš u rupu, vjerojatno ćeš naći u bolje opskrbljenim poljoprivrednim apotekama.
A protiv voluharica uzmi Faciron, 2dcl dobro promiješaš sa 5 kg pšenice, smjesa bi trebala poprimiti crvenu boju - pola žlice staviš u rupu gdje izlaze voluharice i malo zagaziš petom. Nakon par dana provjeri, ako je na tom mjestu opet rupa, ponovi radnju. Recept bi trebao biti djelotvoran cca 6-8 mjeseci.

Ima još jedan način.. Prodaš zemlju:D pa beštije postanu tuđi problem!:)

Hvala ciklama,

s voluharicama se uglavnom uspješno borim, ali mi ostaje problem krtica! Njih iz godine u godinu imam sve više.

Ovo s tabletama je provjereno? Radi? I što radi,... da li se od njih odluče kopati rupu dva metra dalje, 200 m dalje, ili su to neki bomboni od kojih im je lijepo i onda samo leže i niš ne rade. I sve im je rozo.
I kak se zovu te tablete?

ciklama2805
26.03.2009., 09:56
Evo što sam uspjela saznati:
1. tablete se zovu CELAFLOR-otjerivač krtica, ima ih 20 u kutiji i stoje cca 80,00 kn -- tableta se stavi u rupu i djeluje dok se ne istopi, ne znam koliko bi to bilo;
2. Postoji neki "meki mamac" za miševe i štakore pa se to stavi u rupu, krtica to pojede, i na žalost, krepa (cijena 20,00-40,00 kn - ovisi o pakovanju i proizvođaču);
3. u jednoj poljoprivrednoj ljekarni su mi rekli da se kupi ricinusovo ulje u ljekarni (ljudskoj) i 1 dcl pomiješa sa 8 l vode i time se šprica cijela površina.
E, sad, ja nisam probala ništa od navedenog jer nemam tako problema za sada s njima pa ne mogu reći šta je i koliko efektno. Nadam se da će nešto od navedenog ipak upaliti, ako pokušaš!

Göttspöđä
27.03.2009., 06:40
a cuj, ne znam ja sto pise u pametnim knjigama. danas sam bila u vocnjaku i <cut>

Pišem zato da olakšam ljudima i naučim ih razliku među nastambama da mogu lakše djelovati i imati efekta. Krtici nema smisla ostaviti otrovano zrnje jer se 95% prehrane svodi na gujavice i razne kukce koji obitavaju u tlu.

GMO
27.03.2009., 07:01
Vrlo sam svjestan da je krtica "predator" i da "lovi" gliste, kukce i druge, kako korisne, tako i štetne organizme u tlu.
Iako je većina označava korisnom životinjom, nisam se sklon složiti s njima jer dok pojede jednog rovca, 3 sovice pozemljuše i još desetak zlih beštija u tlu, smaže bar kilu gujavica, koje, praktično, nemaju loših osobina, a dobre su općepoznate.

Ipak, da ih potrujem, zadnje je što želim, ali sve za što sam dosad čuo, ili ne djeluje, ili ih ubije (to je možda i protuzakonito).
Ne znam bi li reagirale da im Facironom otrujem komad bunceka, ili bolje, one račiće s kojima se hrane kućne kornjače. Oni imaju i jak miris. Na otrovano žito sigurno neće reagirati.

ciklama2805
27.03.2009., 08:16
Ma ne, krtica baš i ne voli pšenicu. Ne znam kakvi su to meki mamci, možda bi to bilo dobro, ne znam je li protuzakonito.. Ako je, možda onda oni imaju neki savjet kako zakonito rješiti stvar :)

GMO
27.03.2009., 10:58
Mislim da sad imam materijala za pokuse s krticama. Rezultate ću ovdje i objaviti.

Sljedeću beštiju u sudnicu, molim.

teta-elza
27.03.2009., 23:08
Pišem zato da olakšam ljudima i naučim ih razliku među nastambama da mogu lakše djelovati i imati efekta. Krtici nema smisla ostaviti otrovano zrnje jer se 95% prehrane svodi na gujavice i razne kukce koji obitavaju u tlu.

sad stani, u konfliktu smo sami sa sobom. ako se krtica hrani kukcima i gujavicama koji obitavaju u tlu, onda krtica spada u korisne zivotinjice. ne unistava korijenje kao voluharica, tamani stetnike koji samo rade kaos i ako gledamo tak, onda je ona korisna i kao takvu bi bilo logicno ostavit ju na miru. opce poznato je da imamo u prirodi gomilu slucajeva gdje su neke vrste kukaca drugima prirodni neprijatelji i takve pazimo, odnosno, primjenjujemo takva zastitna sredstva koja na njih ne djeluju. ( primjerice, takav koristan kukac je buba-mara).

ima li netko neki drugi stav?

GMO
30.03.2009., 07:36
sad stani, u konfliktu smo sami sa sobom.

ima li netko neki drugi stav?

teta-elza, itekako imam drugi stav.

Kada krtica pojede žičnjake, gusjenice sovica, ličinke komara, grčice hrušta, rovca, ličinke kupusne muhe, ličinke lukove muhe i vrtne dlakave mušice i slično, zaštitari će odmah reći da je korisna:D. Međutim, ona ipak pojede najviše korisnih gujavica, koje rahle i prozračuju tlo, a pomažu i humifikaciji organskih tvari:misli:.
Zanemarimo li sve druge osobine, tu smo već na 50:50 i ne možemo o krtici govoriti kao o isključivo korisnoj životinji.
Ono što ja uočavam kao najveći problem kod krtice su preveliki hodnici koje kopa točno ispod voćaka (natapaju se pa je tamo najmekše) i veliki humci na koje se spotičem i na kojima razbijam strojeve.

Krtice mi itekako smetaju u voćnjaku i ne želim ih tamo. Tko ih želi, neka i dođe pobrati kod mene i neka ih posije na svom placu.:E

Smiljan_HR
30.03.2009., 08:15
GMO nam je od prvog posta jasan sto misli o krticama u vocnjaku i ocito ce jaaaako tesko promijeniti stav.
Nego ima ovdje raznih stvari za borbu protiv stetnika http://www.interforst.at/en/shop/index.php?kategorie_id=59
Ovo mi je najbolje http://www.interforst.at/en/shop/produkte.php?id=35003566 stroj za gusenje . Sto mislite koliko je to efikasno?

Iz ove grupe proizvoda http://www.interforst.at/en/shop/index.php?kategorie_id=60 ima nesto sto ne razumijem funkciju.
Ovo http://www.interforst.at/en/shop/produkte.php?id=49005 Sto je to? Cemu sluzi? Citam i nije mi bas jasno cemu sluzi. kakti samo se postavi pa onda nekim cudom zivotinje ne prolaze tuda????? nekako mi prijevod na engleski nije bas jasan. Mozda netko da procita njemacku verziju pa nas sve uputi o cemu se radi ....

Ili ovo http://www.interforst.at/en/shop/produkte.php?id=49058 Poznato je da su divlje svinje dosta tvrdoglave zvjerke i da ograda koja bi stitila od njih mora biti biti malo jaca. Takodjer, lovci mi kazu da ni elektricna ograda sa debelom zicom nije bas posebna prepreka za divlju svinju u krdu ili za krmacu kada joj mladunci prodju ispod ograde. Tako da sam nekako skeptican prema ovim kemijama. Sto mislite, ili jos bolje, jeli imate kakvih iskustava?

A jos je zanimljivije ovo http://www.interforst.at/en/shop/produkte.php?id=47026 Nahrani divlje svinje pa ti nece ulaziti u njivu ???? Znanstvena fantastika?

Sto kazete na sve ove ćiribu-ćiriba proizvode? Nekako mi Interfrost djeluje kao dosta ozbiljna firma koja nebi prodavala svakakve gluposti, a opet s druge strane .... Jeli ima netko iskustava?

Inace, bez namjere da reklamiram, ali imaju ducan u Zagrebu gdje se dosta sumarskih stvari moze nabaviti.

teta-elza
30.03.2009., 22:00
u redu gmo, to je tvoje misljenje. pa jel ti toga imas tak puno po vocnjaku da si s etak uspanicil? imam ih i ja ali ne vidim neki problem, malcer bude poravnao humke a krtica za razliku od voluharice ne bude pojela korjen i ostetila sadnicu/vocku. ili tebe mozda smeta sto ti humci ne djeluju estetski. ne mogu vjerovat da ih imas tako puno.

smiljane daj prijevod ako boga znas. ja ovo ne znam procitati. ( nije sramota reci ne znam, cuvajte s eljudi koji sve znaju).

pretpostavljam da s eovdje nudi kemija koja odbija zivotinje. ja sma prskala ogradu kunilentom kad su mi navalili zecevi. sve je bilo ok do prve kise koja je isprala kunilent. e da vidis onda feste kad su probili rupu u ogradi. o steti ne bih jer ce mi pozliti.

Smiljan_HR
31.03.2009., 13:28
Ma ni ja bas nisam shvatio pa zato pitam nekoga tko kuzi njemacki jer mi ova engleska verzija bas nije "legla". Ocito moj engleski nije dostatan. Nekako mi sve djeluje kao TV prodaja ..... narocito ovo protiv divljih svinja. Ljudi se ubijaju da stave elektricne pastire sa 4mm debelim zicama u tri reda i opet im zvjerad probije ili cestari trose milijune eura na ograde, a ovi reklamiraju nekakve stupice koji se samo pobodu uz cestu .... ili ovo
http://www.interforst.at/en/shop/produkte.php?id=47026 pomjesas aditiv sa mamcima pa onda kakti divlje svinje nemaju potrebe za proteinima pa onda ne napadaju tvoj kukuruz. 50 Eura za 5 litara i kilu mamca sto vjerojatno jedan prasac od 100kg smaze u pet minuta. dakle za prosjecno krdo bi trebalo staviti jedno 500 eura svaku noc :)
A ovo http://www.interforst.at/en/shop/produkte.php?id=35003566 upucavanje plina u zemlju pa se misevi poguse

ciklama2805
02.04.2009., 08:59
u redu gmo, to je tvoje misljenje. pa jel ti toga imas tak puno po vocnjaku da si s etak uspanicil? imam ih i ja ali ne vidim neki problem, malcer bude poravnao humke a krtica za razliku od voluharice ne bude pojela korjen i ostetila sadnicu/vocku. ili tebe mozda smeta sto ti humci ne djeluju estetski. ne mogu vjerovat da ih imas tako puno.

Slažem se sa GMO. Tko ih želi u svom vrtu, neka si dođe u GMO-ov vrt pa neka si ih pobere, možda dobije i neku novu vrstu koju do sada nije imao:rofl:
Kao prvo, humci ne djeluju estetski, a kao drugo, krtica može uništiti biljku, npr. protutnji ispod jagoda, onaj korjenčić ostane na zraku i? Nema više jagode.. Posadiš nešto u vrt i ona brm-brm, sljedeće jutro ti to izbaci na površinu jer joj se našlo na putu!
Ne mislim da ih treba tamaniti, ali ako im se može smanjiti poopulacija na neki prikladan (i jeftin) način, onda sam za to.

EasyOn
08.04.2009., 08:07
Kažu da funkcionira i karbid (popularni karabit) - pukneš u rupu, zaliješ vodom i zatrpaš. A plin se lagano širi hodnicima i koka beštije.

Zna li itko gdje u Zgb kupiti karbid?

Probao bih s tim, pa javim učinke.

Ovo provjereno radi. Moji već godinama tak čiste travnjak u dvorištu, samo neznam di ga ima u Zg. Imaš u ini u sisku i jednoj firmi kraj zaprešića, al neznam kak se zove.

Tazika
14.04.2009., 22:47
Meni krtice ne smetaju, jer mi je zemlja ilovasto-glinasta pa mi je drago da mi bar netko proruje zemlju po voćnjaku da biljke dobiju zraka. Nisam primijetila da bi jebuke lošije rodile zbog njih... Ali susjedi su baš navalile na povrtnjak, izvlajivale mlade sadnice, baš štetu su lani radile. Trpali su u rupe bazgine grane, krpe natopljene, čime li... benzinom, petrolejem... palili su, dimili, pucali u rupe, petarde su bacali u njih: ništa. Svako jutro opet šteta, ko u crtiću. Već su počeli tražit taj rastjerivač krtica, kad sam negdje pročitala da su krtice jako osjetljive na ovaj zvuk: staklenoj boci se odbije dno, i ona se stavi u rupu, tako da zrak stalno pravi nama skoro nečujan zvuk ali njima nepodnošljiv. I još da se iznad vrta rastegne špaga pa se na nju objese ona iritantna zvonca, ima ih jeftinih u kineskim dućanima, ona cilikava. Pa su tako popikali boce po vrtu, i razvukli špagu sa raznim zvoncima, čak i escajgom koji lupeta, i zbilja su se odselile. I ja sam objesila par kineskih zvoncalica između 2 jabuke, i zaista je tamo uskoro bilo manje krtičnjaka.
Probajte: ako ugodite pravi zvuk, pravu iritantnu frekvenciju, odseliće. A i vama će biti :lol::rofl::lol:

d@d@
14.04.2009., 22:58
Biološka metoda.

Rentam mačku, poklanjam mačku, iznajmljujem mačku - čuli ste za tu životinjicu, malo jede (30 -40 dkg hrane, može čušpajz od ručka) , ima 4 noge, 2 uha, brkove, prede, voli se motat između nogu 2-4 kg odrasla jedinka, ženke bolje rade, dolaze u skoro svim bojama bijelo, žuto, sivo, crno, čak i skoro plavo, ili mješavina tih boja, kratke dlake - duge dlake. I nevjerojatno je strpljivo stvorenje. U stanju je pola jutra čubit nad rupom od voluharice, krtice, miša, leglom štakora - naravno ako ne podlegnete reklamama i ne kupite im wiskas :D

Tazika
14.04.2009., 23:05
Naše i susjedine mačke su prave "lovice", naslažu nam pred prag (za prvi prizor ujutro kad otvorimo vrata) kućne i poljske miševe, guštere, zmije, ptice, ali nikad - baš NIKAD - nijedna nije donijela krticu ili voluharicu. A sve puno humaka... kad mi treba nova zemlja za posadit biljku, uzmem tačke i lopatu pa si začas skupim fine razrahljene zemlje sa krtičnjaka. Mačke idu zamnom ko psi, igrajući se i loveći usput, ali krticu do dana današnjega nisam vidjela, ni ja ni susjedi.

...a Whiskas dobiju za nagradu, kad ju zbirka pred vratima zasluži.

GMO
16.04.2009., 08:32
:ne zna:Zna li netko ličinka kojeg štetnika buši grančice (čak i glavno stablo) jabuka. I kako suzbiti ovog štetnika. Radi mi veću štetu od voluharica (ali manju od krtica:D)!

Göttspöđä
16.04.2009., 08:41
Mogućnosti su mnogobrojne. Može kakav opis, boje, dimenzije i slikica eventualno :mig:? Rado pomognem ali mi treba koja dodatna informacija o njima.

GMO
16.04.2009., 12:54
Imago ću teško poslikati, jer ne znam kak se lovi, ali rekao bih da je ovo jedinstvena vrsta koja buši hodnik uzduž grančice i pritom izbacuje "piljevinu" (izmet) kroz rupicu koja je obično u pazušcu lista. Tanje grančice se najčešće posuše, a nešto deblje prelome na mjestu gdje je otvor.

Pokušat ću poslikati bar ličinku, čim ju ulovim.

Göttspöđä
16.04.2009., 13:40
Meni je prva asocijacija granotoč (Zeuzera pyrina) zbog hodničenja duž stabljike :misli:

http://www.inra.fr/hyppz/IMAGES/7030263.jpg

još jedna ličinka:

http://www.leps.it/images/Cossidae/InLeCoZePyL0001.jpg

Leptir izgleda ovako:

http://www.agroatlas.ru/content/pests/Zeuzera_pyrina/Zeuzera_pyrina.jpg

i ovako kada miruje

http://www.leps.it/images/Cossidae/InLeCoZePyA0002.jpg

Toplo?

Tazika
17.04.2009., 08:23
Koliko je velik taj leptir? Ako je noćni, i vrlo velik, onda ga imam...

Göttspöđä
17.04.2009., 09:22
Gabariti leptira se mjere u rasponu krila koji je kod ove vrste nekih 30-50 mm u prosjeku. Sad, šta je tebi veliko... :misli: i uzmi u obzir da ga nećeš vidjeti raširenih krila. Lako se prepoznaje po punktacijama krila i dlakavosti.

Göttspöđä
22.04.2009., 14:50
I, GMO, jel to taj, mišamu :D?

GMO
22.04.2009., 16:31
Ma još nisam uspio otići u lov, ali je najvjerojatnije to to! :top:
Čim ulovim beštiju, postavljam origigi sličicu.

teta-elza
23.04.2009., 13:21
gmo, to ti je to cudo koje je modica prezentirala. vocnjak ti je garant blizu sume kao i moj i to ti je neminovno veselje. fino uzmi ostri noz i kreni u obilazak vocnjaka. napadnuto stablo se prepozna-list mijenja boju ili se jednostavno sasusi. trazi mjesto gdje je taj uzas usao, obicno su ti to rupice na spoju grana na provodnici, zarezi u tkivo i trazi ga. ako je preduboko, uzmi komad zice ( drot, armatura koja ti drzi vocke), provlaci tu zicu kroz rupu koja je u provodnici i imas velike sanse da ga ubijes. ja sam znala porezati pola provodnice da bih ga nasla. to nemas cime tretirati, dakle zaboravi zastitu. malo truda i ne boj se. gle, ne budi panicar kakav sam ja, to ti ne valja. mirno, smireno u vocnjak i ne boj se. ne vjerujem da imas tih strahota previse. ako ne znas odakle bi krenuo, dodji u moj vocnjak pa cemo traziti skupa i ja cu ti pokazati kako to rijesiti.

GMO
23.04.2009., 14:27
gmo, to ti je to cudo koje je modica prezentirala.

Ma ne paničarim teta-elza, ali bi htio čuti što više informacija i iskustava, pa pitam...:top:

I sam se koristim tehnikom "drota":D, ali ako postoji neka druga djelotvorna metoda, dobro ju je čuti.

Rado bih svratio u voćnjak, ali radim u firmi 10-ak sati dnevno, katkad pobjegnem pošpricati vlastiti voćnjak, a svi drugi radovi mi se svode na vikende. Osim toga, živim 15-ak km gradske vožnje od voćnjaka, pa nemam priliku svakodnevno ga obilaziti i odrađivati manje poslove. S obzirom da su mi vikendi uglavnom vezani uz radove u voćnjaku, teško da ću stići svratiti do Koprivničko Križevačke županije:(.

Göttspöđä
23.04.2009., 14:40
Elza, ti imaš puno iskustva, koji štetnik te dosad najviše izbezumio tijekom bavljenja poljoprivrednom proizvodnjom i kako si ga se riješila? Ako imaš sliku, slobodno ubaci :top:

Smiljan_HR
24.04.2009., 05:40
Lijesku napada lijeskova strizibuba.
Štete čine ličinke bez nogu bijele boje duge do 2 cm.
Obično se za vrijeme intenzivnog rasta u srpnju ličinka ubuši u izboj 10-15 cm ispod vrha. Takav se izboj posuši i zalomi.
http://img18.imageshack.us/img18/825/picture1ier.jpg (http://img18.imageshack.us/my.php?image=picture1ier.jpg)

Suzbijanje:
Orezivanje i spaljivanje zaraženih izbojka,

Samo za jakog napada potrebno suzbijanje nekim od kem.sredstava :
BASUDIN, RELDAN,
CALYPSO, ZOLONE **

teta-elza
25.04.2009., 16:45
gote, ( sorry, dugacak i tesko pravilno upisati nick pa dozvoli skracenicu) stetnici su svakodnevna i normalna pojava u vocnjaku. unistavam ih insekticidima ( vulgaris usi, jabucni savijac, osica, miner lisnih mina i ostale divote) manje-vise uspjesno jer su poneki insekticidi koji su, svaka cast vrlo djelotvorni, bezobrazno skupi a one jeftinije ( zolone) su velikodusno zabranili.

mene vise brine ervinia koju vrlo uspjesno suzbija bakar, koji je inace teski metal i njegova primjena je strogo ogranicena. takodjer me zdere rak korjenova vrata - GMO JAVI MI SE- ovih sam dana pocupala gomilu sadnica jer su me nasi vrli akademici definitivno zbunili. erviniu rjesavam rezanjem zarazenih izboja, dezinfekcijom skara i rezanog mjesta te spaljivanjem izboja. mos mislit divote, ta vrazja bakterija se prenosi svakako pa nerijetko naspricam onak, preventive radi samu sebe bakrom ili varikinom pa smrdim do nebesa.

RAK KORIJENOVOG VRATA je stara bolestina s kojom sam se protiv svoje volje srela. napada sve vocne vrste, jabuku narocito. napada srednje i jace bujne sorte ( gloster granny) - moj slucaj.

posto mi je nasad na bogom danoj zemlji-lagana pjeskovaca,imam navodnjavanje i ne stedim na nafti a u cvatnji sam malo preforsirala vodu i hranu na kojoj takodjer ne stedim- dusik kojeg ima u kan-u pogoduje bujanju vocke+voda= jaki napredak vocke koja usred jakog rasta gubi imunitet i pospjesuje divljanju bakterije-evo ti bolesti.

kako prepoznati tu napast? cvjetovi i zeleni dio pocnu mijenjati boju, list postane crvenkast, pocne se frkati i susiti. cvijet poprimi blago smedju boju i osusi se. posto se nasi uceni ljudi nisu mogli dogovoriti sto mi je napalo vocnjak jer nisu vidjeli podlogu koja je bila premazana debelim slojem svinjske masti radi zastite od zeceva, ja sma samoinicijativno pocupala sve van, dezinficirala tlo bakrom, ali ne samo tlo vec i do 50 cm visine deblo a osusena stabla polijala naftom i zapalila. da se odagna sumnja, presadila sma par stabala koja saljem na ispitivanje u institut. samo stablo, napadnuto od tog vraga je prica za sebe. ako zarezete nozem na kalemu, primjetit cete da je drvo postalo poput pluta-mekano, razvlaci se i smrdi na kotao pun koma kad pecete rakiju.

bolest se navodno siri putem sustava za navodnjavanje pa da sve to skupa sprijecim poduzela sma drasticne mjere, maknula sve, na uzas ucenih glaca bacila gomilu bakra u tlo i sad cekam nastavak price. da napomenem, napadnuta su mi velika, bujna, predivna stabla i bas nisam presretna.

eto modice, to me trenutno muci. sreca u nesreci je u tome da tog zla nema previse pa cu to s lakocom podsaditi.

gmo, svakako mi se javi.

Göttspöđä
25.04.2009., 17:36
Neću ti brisati ovako konkretan i edukativan post, ali radi imena ćemo se zadržati u okviru životinja koje napadaju poljoprivredne kulture. To bi bili kukci, grinje, mekušci, oblenjaci (nematode), ptice i neki sisavci.
Slobodno otvori temu za bolesti koja bi pokrivala viroze, bakterioze i mikoze.

teta-elza
25.04.2009., 22:49
hvala moderatorice.

grinje su mi napadale jagode. relativno uspjesno sam ih tamanila thiodanom. medjutim, thiodan kao i global su stavljeni na crvenu listu i mislim da se iza lipnja ne smiju primjenjivati. ( nisam sigurna za datum). thiodan i global su se prije nekih 1o-15 godina preporucivali za unistavanje voluharica-poprskas travu, voluharica izadje, sredstvo ju iziritira, ona se grebe i unosi otrov u usta. metoda je navodno bila efikasna do bola ali ponavlja, sredstva su zabranjena i ta metoda je vec godinama pod znakom zabrane.

pticice takodjer rade stetu na zrelim plodovima, pogotovo u susnim godinama. to s erjesava s lakocom-po redovima stavljam lavore s vodom, pticica osjeti vodu i ne dira plodove vec pije iz lavora. tko ne vjeruje nek provjeri.

cvorci, koji obozavaju tresnje i vrlo su vrijedni tjeraju se sa spravicom koju zovemo klopotec, to je neko cudo od drveta koje se vrti i stvara buku. zbog klopoteca su nesretni lovci al boze moj,kad se pobere tresnja klopotec ide van. znala sma vjesati vrece, praviti strasila, uglavnom, snalazimo se kako znamo.

pozdrav moderaciji i mojim forumasima, ja odo na put a bakterijama cemo se baviti kad se vratim!

GMO
15.05.2009., 14:43
Molim info o iskustvu u suzbijanju lisnih uši. Neke od dobrih stvari se više ne može nabaviti, a ništa od ove godine probanog, nije imalo veći efekt:mad:, pa me zanima što je ostalo na našem tržištu, a da radi. Koje je efikasno sredstvo kojim se mogu dotuć ove beštije. Karenca - sve unutar 3mj je ok. :s

Göttspöđä
15.05.2009., 14:44
Na čemu su?

GMO
15.05.2009., 14:46
Na jabukama (ali i drugom voću, samo mi je to manje bitno).

Göttspöđä
15.05.2009., 14:52
Definitivno nešto na bazi piretroida ili diazinona da ti nešto jače ne umlati sigurno prisutnu parazitsku osicu (leže jaja u uš). Iako, mislim da su najbrojnije u jesen :misli:.

Elza će ti reći šta se danas može naći i unutar ovog okvira karence.

teta-elza
15.05.2009., 19:11
sefe ovak. za lisne usi uzmi zolone. moze se jos naci. astro ti je takodjer dobar. no ovak.

po vocnjacima lete mineri lisnih mina koji su nezgodni pacijenti. takodjer je uocena pojava jabucnog savijaca. poceli su istrcavati crveni vocni pauci.

moris, basudin, beker, diazol, reldan,lino a moja najtoplija preporuka - CALIPSO. je skup ali je ucinkovit do bola.

gmo, ti si obzirom na kisurine zastitu trebao odraditi jucer jer za vikend najavljuju mogucnost oborina. ja sam odradila slijedece

mankozeb-2,5 kg/ha
calipso 3 dcl /ha
demitan 0.5 l/ha
systan 3,5 dcl/ha

zasto systan? zato jer je palo puno kise, list je bio dugo vlazan i doslo je do visoke infekcije fuzikladija=panika.
systan djeluje unatrak, mankozeb unaprijed.

demitan i calipso su dodani iz razloga jer sam nasla pauke, mineri odlazu jaja a savijac moze napraviti nevidjeni kaos a niti jedno od sredstava ne unistava svu gamad.

Samo životinje. Opet, Elza. imaš temu o jabukama, tamo razvlači iz svake perspektive, ali neću Erwiniu među životinjama.

ciklama2805
05.07.2009., 10:18
Ove godine smo primjetili da nam netko na mladim voćkicama odgrize vrhove mladih izbojaka!:mad: Taj bezobraznik je u stanju cijelu voćkicu obići i svaki, baš svaki vrh, jednostavno prerezati!
Događa se na šljivama, kruškicama i manje na jabukama. Najprije smo pomislili da je srna (naime, to su naši svakodnevni gosti kojima izuzeno paše bioravnoteža u našem voćnjaku, i u vrtu), ali ona pojede i pokoji list, ili obrsti sve, a ovaj harambaša samo "cvakne" vrh, čak sam znala i pronaći pregrižene vrhove odmah pored voćkice na travi. Ima li netko koji primjerak ove porodice i u svom voćnjaku?

Göttspöđä
05.07.2009., 20:47
Isto se meni događa s krumpirom.

ciklama2805
06.07.2009., 07:26
Isto se meni događa s krumpirom.

Ovo s krumpirom, vidjela sam slikicu na 1. stranici -- i meni isto!! Tako temeljito su pojeli cvjetove da su ostali samo oni "štrpčići"! Rade li to na krumpiru i na voćkicama iste zvijeri??

Göttspöđä
06.07.2009., 07:47
Još uvijek nisam saznala o kome se radi. Nažalost :(

teta-elza
15.07.2009., 22:07
na krumpiru festu radi zlatica. ostanu smao batrljci. srna obozava grickati izboje i pupove, narocito na idaredu. pitajte mene. par godina nisam imala roda na jednom malom neogradjenom djelu sve do trena kad nisam uhvatila srnicu kako blazeno gricka. ograda i mir.

ja imam problema sa pticicama. kako mi se jabuke debljaju, pticice slijecu, grebu i papaju. sutra im postavljam lavore s vodom pa nek se kupaju i piju.

meni je najveca stetocina ove godine covjek. zahvaljujuci covjeku, u nastupu bijesa pocupala sma plantazu tresanja. najranije tresnje su mi pokrali preko noci. ( vocnjak je uz samu granicu, lovci strazare al nedovoljna straza. pohvatala sma pocinitelje al su mi pobjegli, ja dokaza nemam, pozvala policiju, oni rekli da dignem tuzbu protiv nepoznatog pocinitelja. ma nosite se u pm). dosla sam sa motorkom, porezala grane, radnik se dotaljigao na traktoru, blazena hidraulika je odradila svoje i ja vise nemam tresnje. na jesen sadim na to isto mjesto jabuke i tocka.

ako mi netko pokrade tonu jabuka, necu ni skuziti. 300 kila tresanja cu itekako primijetiti da fale.dakle, cuvajte se najveceg dvonoznog stetocine-covjeka. ne bi radio jer je ljeti vruce i grizu komarci, zimi je zimulja a najsladje je ukrasti. e pa neces. meni ne.

ciklama2805
16.07.2009., 13:15
NIsu zlatice, nemam ih baš, a i događa se na mladim voćkicama. Najprije smo pomislili i mi da je srna, ali nije ona. Naime, imamo relativno veliki voćnjak i apsolutno veliki problem sa srnama, tako da bez greške mogu determinirati štetu nastalu od te divne, plahe, šumske životinje. Evo, baš jučer ju gledam, 16,00 sati, usred bijelog dana, mrtva hladna prelazi preko živice i pravo na voćnjak, i još me gleda, kao, šta si stala tu, šta me gledaš!?
Inače, razmišljamo.. da li ograditi svaku voćkicu posebno ili rastegnuti žicu oko svega.. Nekako nam se ne da tu žicu, ne paše mi oko kuće.. Sve okolo je šuma, voće, vrt, travnjak.. i sad opletem žicu.. Ne ide mi tu nešto.. A ako ograđujemo drvetom, onda nam treba hrpa novaca..

A Teta Elza, a zašto ste počupali trešnjice:tuzni: A, jadničke, koliko im je trebalo da narastu.. Trebali ste stvar riješiti miroljubivo :mad::Snajper:
Neki dan je na poljoprivrednoj emisiji bilo kad su vlasnici čupali višnju marasku jer se nisu mogli pokriti cijenom koju su im nudili.. došlo mi da plačem..
Znam da Vam je sigurno (Vam --- jer Teta, op.a., pa stvar navike:mig:) bilo da ih podušite (lopove), ali ipak.. Možda bi se nešto promijenilo do godine..a trešnjica nema..
A možda bi i ja tako, ne znam.. Svi smo mi jako osjetljivi na svoj voćnjak (ja i na povrtnjak), samo neki amaterski, neki profesionalno. Ja volim srnice i baš im se veselim kad ih vidim, ali kad vidim kako bahato ulazi u vrt i ždere, kao da u šumi nema ništa za jesti, e, ma zbilja ju vidim u gulašu:mad:

teta-elza
17.07.2009., 20:37
tresnje sam pocupala jer mi je dop.... gledati kako mi ih kradu. ja tresnju moram rezati, gnojiti, raditi zastitu, prskati korove, kositi medjured a sve to kosta. i onda kad dodje berba, majmuni dodju i obave posao-sve pokradu. e pa nece moci. pukla sam, pozvala policiju, svecano obecala da cu nekome slomiti kicmu, tresnje poprskati otrovom ( a sto ako necije dijete posaljem na groblje, kako zivjeti s tim?) i nasla sam rjesenje-cupaj sve van. receno-ucinjeno bez puno price. vise ih nema. ma kradu meni sve do cega dodju, jednog sam gospodina pomazila lopatom po ledjima kad je setao jagodama sa kantom od 15 litara. cudno, nije me tuzio a udarac je bio zivotinjski. sreca pa je mala necakinja bila sa mnom i njena vriska me osvijestila. nema vise tresanja, na to mjesto sadim jabuke i tocka. policija je sluzbeno rekla-ne smijete nikoga napadati. nesluzbeno mi je receno-ako koga uhvatis udri po njemu. i to cu i raditi. prvo busim gume na autima a onda nek lopata radi svoje. bas sam :mad::mad::mad:

ciklama2805
20.07.2009., 06:14
A ja mislila da sam ja oštra u takvim pitanjima.. Iapričavam se, kupim si jaču lopatu..:D

robert_011
21.04.2010., 21:54
Eto nisam znao kome da se obratim za savijet oko zastite.
Naime nedavno su nam se na vočnjaku pojavili kukci.Kazu prijatelji da je "kornjaš" no mene zanima točan naziv tog kukca i ako znate kako ih se rijesiti..
Pojavili su se prije koji dan.Ali problem je nastao sto ih vec danas ima od 5-10 kom. na jednoj sadnici staroj 5-god.
zasad smo "rucno" kupili kukce ali ima ih jos jako puno i skroz se zavlace u cvijet i unistavaju ga..
prilozio sam neke slike.Slabije su kvalitete sto se izvinjavam.
I ako znate gdje jos mogu upitati za savjet bio bih zahvalan.

http://www.zaslike.com/files/civ5bxcfnc5wvx84enn.jpg
http://www.zaslike.com/files/qqg54wuifzquu89j1b.jpg
http://www.zaslike.com/files/qqg54wuifzquu89j1b.jpg
http://www.zaslike.com/files/4i26f6d435ntqikngha1.jpg
http://www.zaslike.com/files/l2k21uakocvb1l2391u2.jpg
http://www.zaslike.com/files/moipa6b5qyiheerrvfg.jpg
http://www.zaslike.com/files/fhoikegp9me9x0jy1z.jpg

I izvinjavam se ako je tema na krivom mjestu :(

hvala!!

zvonahr
22.04.2010., 08:26
Nije kriva tema ali daj slike su jako mutne pa se nevidi,ako misliš tretirati odnosno prskanjem uništiti toga kukca najednostavnije odi u neku poljoprivrednu i kupi nešto od insekticida

Göttspöđä
22.04.2010., 08:34
To je ovaj kukac

http://www.entomologie-stuttgart.de/ask/bilder/steck/tropinota_hirta_ste.jpg

jesam pogodila?

Kažeš, teško ih je skupiti? Nemoj špricati bilo kakvim kemikalijama jer će pobiti pčele koje su ti došle oploditi jabuku. Imat ćeš urod nikakav. Radije napravi kampanju i natjeraj sve oko sebe da ih skupljaju.

robert_011
22.04.2010., 10:21
To je ovaj kukac

http://www.entomologie-stuttgart.de/ask/bilder/steck/tropinota_hirta_ste.jpg

jesam pogodila?

Kažeš, teško ih je skupiti? Nemoj špricati bilo kakvim kemikalijama jer će pobiti pčele koje su ti došle oploditi jabuku. Imat ćeš urod nikakav. Radije napravi kampanju i natjeraj sve oko sebe da ih skupljaju.

Da to je taj kukac..Kako se zove? ako znas...
Da ocito cemo morati onda kupiti ih :(
Dobro je sto je mlad vocnjak i nemamo puno ali to nam i nije tako blizu da mozemo malo malo ih ici kupiti.
A sto se tice spricanja mislim da se sad i nesmije jer ce cvijet unistiti ak imam pravo.
probali smo i sa nekakvim ljeljivim plocama ali nakon 2 dana niti jedan TAJ kukac nije bio gore nego samo kojekakve muhe i td.
Dali netko zna kako da ih suzbijemo sa mozda kakvim spricanjem???

Göttspöđä
22.04.2010., 11:23
Tropinota hirta, dlakavi ružičar kod nas.

robert_011
22.04.2010., 12:41
Uf da moram reci sranj*..
Bas sam malo citao o njima i preporucuju olfaktorni mamac.Sto smo mi kupili ali samo muhe na to idu niti jedan dlakavac :D
Dali je netko imao iskustva sa dlakvim ružičarom????

Btw @ Götterdämmerung hvala na info ;)

tomislavcyty
26.04.2010., 12:47
Planiram eko proizvodnju voća (jabuke, šljive, kruške) za vlastite potrebe i zanima me da li ima nekih učinkovitih eko pripravaka za zaštitu od raznih bolesti i štetočina. Ako neko ima neki dobar savjet javite, unaprijed hvala.

charugga
27.04.2010., 17:33
ovdje sam vidio napise o problemima s krticama - za to ima poseban topic (ako se to tako veli?) na ovome forumu; tamo piše mnogo toga

ima i topic orah - važno je za sjeverozapadni dio Hrvatske, oko sv. Ivana Krstitelja će se pojaviti orahove muhe koje nanose gadnu štetu, barem su meni već dvije godine; treba na vrijeme pripremiti žute ploče, ako bude najezde moglo bi ih i nestati u trgovinama

tko zna slovenski - ta gamad je ionako stigla k nama iz Slovenije

http://drevesnica-podobnikar.si/images/stories/nasveti/strokovna-literatura/orehova__muha.pdf

za kukce koji čine štetu po voćkama ja koristim "zamke" s pivom koje nalijem u flaše i povješam po stablima - naprimjer u plastičnu flašu od litre i pol jedno tri deci i to tako sve do jeseni, kada na zrelo voće navale ose i stršljeni, ali pčele pivo ne privlači

Sacreus
01.05.2010., 19:11
Ne mogu se sjetit kako se to cudo zove, ali vjerujem da ce netko znat, kao i sto da radim.. Naime, stabiljke stabalca mandarine su mi pune nekih sivih cuda, izgledaju kao mali oklopi... nisu po listovima, nego samo po stabiljci... obli, plosnati, kao da su dio biljke/izrasline izgledaju...

S cim to tretirat?

Sacreus
01.05.2010., 19:17
Nasao sam sliku, pa sad samo pitanje.. s cim to pobit?

Hvala :)

http://www.ppis.moag.gov.il/ppis/insect_gallery/images/01ALEYRODIDAE/images/Dialeurodes_citri.jpg

Göttspöđä
01.05.2010., 20:42
Štitasta uš. Ne znam koja je točno vrsta, ovu još nisam vidjela.

Koja je lokacija?

Sacreus
01.05.2010., 21:12
U kojem smislu lokacija?

Göttspöđä
02.05.2010., 06:55
Lokalitet, mjesto voćnjaka. Tek sam maloprije vidjela da si iz RI. To je bitno kad se priča o kukcima.

Sacreus
02.05.2010., 10:02
Aha.. Nisam to znao... To je samo jedno stabalce mandarine, ono koje ostaje malo, nije vocnjak.. :)

parametar
04.05.2010., 08:10
Pošto je samo jedno stabalce, a mi svi volimo ekologiju....
Lijepo uzmeš vatu, natopiš je s alkoholom (može i rakija mmmmmmmmm rakija...) i pomalo ih skidaj....

Göttspöđä
04.05.2010., 08:18
Zašto alkohol? Dovoljno je pokupiti ih rukom. Šta i da strada koji primjerak pritom :ne zna:? Nije da nose dobro. Zbilja nema smisla tretirati jedno stablo, napravit ćeš više štete time nego koristi. Skupi ih u kakav papirnati škanicl a onda ga zgužvaj i zapali. Nema "ekološkijeg" :rolleyes: načina za rješavanje problema nekog štetnika.

urlator
05.05.2010., 15:44
pozdrav svima,
potrebna mi je pomoc da odrzim jednu kajsijicu zivom i zdravom. zasadjena je prosle godine i zakacio sam sliku da vidite kako otprilike izgleda (slikano prije 20ak dana).

http://i228.photobucket.com/albums/ee228/kineski_zvucnik/kajsija.jpg

inace se ne bavim uzgojem voca i ovo je ustvari prvi pokusaj. procitao sam na netu da je veoma osjetljiva na rezidbu, i da se obavlja iskljucivo zelena ili ljetna rezidba (u periodu vegetacije, ako sam dobro shvatio), pa sam joj prije 2-3 dana odrezao skroz niske grancice u blizini zemlje, tako da prve grancice pocinju na nekih pola metra od podloge (ona je visoka oko 1,20m). pored toga, pocetkom marta sam na nekih 50ak centimetara udaljenosti (poluprecnik) malo prekopao zemlju i stavio kokosijeg djubriva (na slici se vidi rub tog 'okopa'). i to je sve. brine me sto su neki novi listovi na par mjesta nagrizeni i sa donje strane lista sam primjetio male crne tackice, kao sicusna jajasca, koja se mogu skinuti rukom. znate li mozda o cemu se radi i hoce li to predstavljati problem? o zastiti sam nasao sljedece:

http://i228.photobucket.com/albums/ee228/kineski_zvucnik/zastita.jpg

za bakarni krec pocetkom proljeca sam zakasnio, ali me zanima ostalo. da li je zaista potrebno toliko prskanja? iskreno, najvise bih volio da je uopste ne prskam, ali ne znam moze li tako opstati. svaka pomoc je dobro dosla.

p.s. izuzetno mi je vazno da ovo drvce prezivi. svako dobro.

Göttspöđä
05.05.2010., 16:38
Može li kakva fotografija tih točaka? Jako je bitno vidjeti kako problem izgleda, ovako možemo nagađati (mogu biti i nakupine spora nekakvog fitoparazita, npr.).

urlator
06.05.2010., 09:00
prije svega hvala na brzom odgovoru. sliku postavljam sutra.
pozdrav

urlator
07.05.2010., 21:37
danas sam uslikao tackice, ali kamerom s mobilnog, pa slike i nisu bas najbolje :\. valjda ces provaliti o cemu se radi:

http://i228.photobucket.com/albums/ee228/kineski_zvucnik/SP_A0452.jpg

http://i228.photobucket.com/albums/ee228/kineski_zvucnik/DSC00043.jpg

a evo i ostecenih listova:

http://i228.photobucket.com/albums/ee228/kineski_zvucnik/DSC00039.jpg

http://i228.photobucket.com/albums/ee228/kineski_zvucnik/DSC00037.jpg

i jos jednom drvce:

http://i228.photobucket.com/albums/ee228/kineski_zvucnik/DSC00046.jpg

ako slike nisu dovoljno dobre, otici cu sutra ponovo, ali sa pravim aparatom.
svako dobro.

Göttspöđä
08.05.2010., 09:48
Točkice su nepokretne, pretpostavljam? Meni više liči na nekakvu bolest, točnije, gljivu.

urlator
08.05.2010., 11:45
jeste, nepokretne su. imas li neki savjet sta da radim?

Göttspöđä
08.05.2010., 11:49
Otkini koji zaraženi list, odi u najbližu poljoapoteku i traži stručan savjet. Najbolji način je da to pregleda netko IRL, fotografija je loša i ne mogu reći precizno što je to (a da bi pravilno mogao liječiti, trebaš znati točnu dijagnozu).

Kad saznaš, javi što je to bilo.

urlator
08.05.2010., 22:43
hocu. imas li koji savjet za izgrizene listove?

krcko46
15.05.2010., 19:34
Poznaje li netko ove kukce na slici? Nalaze se u mom vrtu, travnjaku. Veliki su oko tri centiemetra. Izlaze iz rupa u zemlji, koje izgledaju kao misje rupe. Ima ih dvije vrste (vidi slike)http://http://de.tinypic.com/r/ht5jdu/5

Göttspöđä
15.05.2010., 19:43
Stavljanje slika na forum (http://www.forum.hr/showpost.php?p=26389411&postcount=20).

krcko46
15.05.2010., 20:07
hvala. Unio sam http://de.tinypic.com/r/ht5jdu/5, sada ga upisujem rukom jer jednostavno nestane u objavljenom tekstu kad ga kopiram. http de.tinypic.com/r/ht5jdu/5

Göttspöđä
15.05.2010., 20:15
To ti je šturak ili zrikavac. Grize podzemne organe biljaka iz vrta i mlade biljčice koje su tek proklijale.

Crveni kukac je vatrena stjenica, bezopasna.

krcko46
15.05.2010., 21:29
Trazio sam u googl ali nista sa takovim imenom. Zrikavac je drugaciji i mnogo manji.
http://i40.tinypic.com/1671esz.jpg
http://i44.tinypic.com/262nqio.jpg

krcko46
16.05.2010., 22:06
Sad cu probati sa slikama i tekstom.

Ivan88
17.05.2010., 16:33
Mene zanima kako se što kvalitetnije riješiti krumpirove zlatice (Leptinotarsa decemlineata).

http://www.povrce.com/slike/008stet-01m.jpg

Živim u Slavoniji i od te gamadi se ne može obraniti.
Odrasle zlatice nisu problem, njih pokupim i zdravo. Ali okot njihov, pa to je ispod svakog hebenog lista.

Čitao sam o njima i dotična gamad vrlo brzo razvija otpornost prema različitim toxinima.
E sad, našao sam neko sredstvo na bazi gljive http://en.wikipedia.org/wiki/Beauveria_bassiana ,
piše da je vrlo učinkovito u borbi protiv zlatice. Ali ono što nisam našao, gdje se može kupiti kod nas.

Ako ima netko tko se uspješno obranio od ove gamadi, molim za savjet.

Hvala :mig:

Göttspöđä
17.05.2010., 18:54
Sad cu probati sa slikama i tekstom.

Još jednom, to je šturak, Gryllus campestris.

Mene zanima kako se što kvalitetnije riješiti krumpirove zlatice (Leptinotarsa decemlineata).

Nisi jedini. Zapravo od svih načina protiv njih ima smisla insekticidima jer su nemoguće za istrijebiti. Skupljanje je privremeno rješenje i ne može biti temeljito koliko bi trebalo. Istraživala sam prije kako ljudi među krumpir puste perlinke (http://en.wikipedia.org/wiki/Helmeted_Guineafowl) jer je ona jedina ptica koja jede tu gamad (zlatica kod nas nema nijednog predatora osim nje). Mana je što je ptica nepredvidljive naravi (sposobna je napraviti pičvajz po vrtu) a i teško ju je nabaviti. Mami sam htjela kupiti jednu da terorizira krumpirište, ali nisam našla u svom kraju.

E sad, našao sam neko sredstvo na bazi gljive http://en.wikipedia.org/wiki/Beauveria_bassiana, piše da je vrlo učinkovito u borbi protiv zlatice. Ali ono što nisam našao, gdje se može kupiti kod nas.

Beauveria je vrlo efektivna, ali osobno ne znam gdje ju nabaviti.

Ono što znam je da svaki put kad čovjek umiješa prste u nekakvo balansiranje štetnika, nastane ršum. Sjeti se mungosa u Dalmaciji i uvoza kunića u Australiju kad su se nakotili do razine epidemije. Potencijal štete Beauveriom je poveći, jer osim što ubija štetne kukce i ostale člankonošce, sposobna je povući i one koji čine dobro našim vrtovima i poljima. Koncept "štete" je čovjekov a ne životinjski i Beauveria nema dojam "dobrog" i "lošeg". Zamisli kako bi prošlo npr. kad bi tretirali buhača na uljanoj repici - teško da bi oboljenje parazitom zaobišlo pčele koje dolaze oploditi cvat repice.

Ivan88
17.05.2010., 19:17
Ono što znam je da svaki put kad čovjek umiješa prste u nekakvo balansiranje štetnika, nastane ršum. Sjeti se mungosa u Dalmaciji i uvoza kunića u Australiju kad su se nakotili do razine epidemije. Potencijal štete Beauveriom je poveći, jer osim što ubija štetne kukce i ostale člankonošce, sposobna je povući i one koji čine dobro našim vrtovima i poljima. Koncept "štete" je čovjekov a ne životinjski i Beauveria nema dojam "dobrog" i "lošeg". Zamisli kako bi prošlo npr. kad bi tretirali buhača na uljanoj repici - teško da bi oboljenje parazitom zaobišlo pčele koje dolaze oploditi cvat repice.

Da, to si u pravu. Trpili bi i dobri kukci, neštetočine.

Jel imaš kakav dobar insekticid za preporuku protiv zlatice?

Hvala :top:

Göttspöđä
17.05.2010., 19:30
Najbolji insekticid je za mene ljudska ruka, malo jest pipkavo (na najzaraženijem stablu krumpira sam u vrijeme parenja zlatica nabrojala rekordne 104 odrasle jedinke) ali ne moraš paziti na karencu i strahovati od fitotoksičnosti sredstva. Ako si već odlučio i nepokolebljiv si za kemiju, uredan je sistemik Regent (to znači da ne moraš naći baš svako jaje i ličinku jer će hranjenjem listom dobiti svoju dozu otrova koji se nalazi u biljnom tkivu), pogotovo za male površine. Drži se doze i pazi na karencu.

Ivan88
17.05.2010., 19:57
To stoji, da. U zadnjih tjedan dana sam ih skupljao, al sad me kiša prekinula. Prosječno ih po danu skupim oko 100 i utapam ih u vodi.

Najgora su mi jajašca. Stari veli da otkinem okoćeni list, al po toj shemi od stabljike ne bi ostalo ništa. Kao što rekoh, na skoro svakom listu je okot.

Mogao bi početi gnječiti jajašca kao što sam prošle godine.

Pitam za kemiju pošto se svake godine šprica.

Hvala

Göttspöđä
17.05.2010., 21:42
Gnječenje je najbolja solucija za jaja. Ionako ti ne trebaju čitava, uhvatiš list sa dva prsta i samo razlijepiš paketiće.

Nema na čemu, i drugi put. Ne znam koliko sam pomogla.

TurbulentFluid
17.08.2010., 21:35
Pozz!

Pojavio se problem: mnoj nasad oslično napreduje, međutim na sadnicama thornfreeja "nešto" odgriza vrhove grana odnosno mlade listove. "Odgriz" izgleda doslovce kao da je netko odštucao škarama (a nije) ili kao da je odgrizla neka veća životinja (a nije; nema tragova a nasad je zaštićen električnim čuvarom). Postoji li kukac koji to radi? Ili ptica? :confused: Uz thronfree imam hull thronless i chester thornless, njih ništa ne dira...? (Možda stoga što su poluuspravne, vrhovi njihovih grana nisu na tlu)?

HELP! :mama:

Prebacila :)

Göttspöđä
18.08.2010., 11:48
Poslikaj i baci na temu o štetnicima, probat ću naći krivca.

TurbulentFluid
18.08.2010., 12:31
Hvala puno, slike stižu večeras! :top:

TurbulentFluid
19.08.2010., 11:14
Očito sam netalentirana, nisam mogla pronaći thread "štetočine" (tražilica mi je izbacila brdo threadova o mačkama! :lol:), pa objavljujem ovdje :ne zna:

Evo jedan zdravi thronfree vrh, prvo, za usporedbu:
http://img265.imageshack.us/img265/610/p8190003resized.jpg

Odgriženi vrh:
http://img576.imageshack.us/img576/6346/p8190006resized.jpg

Povećano:
http://img203.imageshack.us/img203/9296/p8190007resized.jpg

Drugi odgriženi vrh (već se formira novi vrh):
http://img199.imageshack.us/img199/7038/p8190002resized.jpg

Pogled "sprijeda":
http://img299.imageshack.us/img299/3205/p8190004resized.jpg

Eto... stvar doista izgleda kao da je netko "ošišao" kupinu, nema zadebljanja niti ičega što bi ukazivalo na parazite u samoj stabljici, a "odgriženi" vrhovi se ne mogu naći (pojedeni?). Inače nemamo puno parazita, nešto lisnih uši i pokoju gusjenicu, a ova pojava se odvija samo na thronfree kupinama; hull i chester nemaju ovih problema...

Nadam se da mi netko može rasvijetliti slučaj :ne zna:

Göttspöđä
19.08.2010., 11:32
Gdje živiš? Kraj kakve šume, većeg parka, izvan grada u blizini polja?

TurbulentFluid
19.08.2010., 14:53
Hvala na premještenju! :top:

Voćnjak se nalazi na livadi na rubu brezove šume, bez ikakvih nasada u blizini, livada se kosi za krmivo ali nije riječ o kontroliranoj kulturi DTS-a, samo obična, "autohtona" trava.
Visina cca 700 m n.m. (Gorski Kotar)
Evo:

http://img840.imageshack.us/img840/8135/p7040008resized.jpg

Göttspöđä
19.08.2010., 15:10
Znaš šta? Meni je prva asocijacija zec, srne ili netko sličan biljojedan. Ne bi me šokirale ni koze ako ih ima netko od susjeda. Spominješ, kako vidim samo vrhove, oni su obično najukusniji i najmekši za žvakanje jer su puni vode, a kako su thorn-free - vjerujem da su zato prvi na nišanu životinjama. Zašto žvakati nešto što ti se zabode u jezik :)?

Koja od životinja može prići tvom nasadu? Jeste ogradili?

TurbulentFluid
19.08.2010., 17:28
Znaš šta? Meni je prva asocijacija zec, srne ili netko sličan biljojedan. Ne bi me šokirale ni koze ako ih ima netko od susjeda. Spominješ, kako vidim samo vrhove, oni su obično najukusniji i najmekši za žvakanje jer su puni vode, a kako su thorn-free - vjerujem da su zato prvi na nišanu životinjama. Zašto žvakati nešto što ti se zabode u jezik :)?

Koja od životinja može prići tvom nasadu? Jeste ogradili?

eventualno zec, ali i on teško, jer je ograđeno električnom ogradom... a i ostavio bi trag, pošto je čista zemlja između kupina :ne zna:

more
19.08.2010., 19:27
Planiram eko proizvodnju voća (jabuke, šljive, kruške) za vlastite potrebe i zanima me da li ima nekih učinkovitih eko pripravaka za zaštitu od raznih bolesti i štetočina. Ako neko ima neki dobar savjet javite, unaprijed hvala.
ima i zovu se japanske vrećice za voče

TurbulentFluid
19.08.2010., 20:10
Može li biti šturak? Njih imam... :mad:

marijoj
16.04.2011., 20:52
Kako se rješiti šturaka? Jel ima neki otrov?

Marica Carica
27.04.2011., 07:38
Ova godina mi je poprilicno suho i toplo pocela (netipicno NL).
Nije kisilo vec preko 3 tjedna, al nema veze jer uredno kapam.
Prednost ovakve godine je sto nema gljivica ni puzeva, hrdje, nikakvih leaf-spottova ni nista slicno.

Al zato ima druge gamadi :o.
Na tone. :kava:

Glavnu napast mi predstavljaju gusjenice.
U roku dan su ostetile borovnice koje su u kutu vrta kraj kojeg ne prolazim bas najcesce pa nisam na vrijeme vidjela da ih pokupim rukom.

Najveci problem mi predstavljaju vocke stablasice.
Rodile su ko nikad (ocvjetale, dobro oprasene, ne smrzle :lux:)
Ali sad su navalile gmizuce napasti, nece mi ni jedan mladi listak ostati.

Ne znam uopce kako da se rijesim ovoga jada, jer ne zelim prskati icim osim bioloskim pripravcima.
Od pustog ocaja isla sam prskat vocke vodom, pa kad se gusjenice spuste na niti i vise ispod grane, onda sakupljat rukom
nije da nesto vjerujem u ovaj pristup :facepalm: a i visokostablasice tipa tresnje jednostavno ne mozes dosegnuti.
grmlje takoder pregledavam rucno ali jao too late

Vi koji imate vise iskustva, kako rijesavate ovaj problem?
Pocinjem preispitivati svoje vrijednosti.
Jel ima kakav bio-pripravak koji smije ici na mlado lisce bez da ga spali?

Marica Carica
27.04.2011., 08:39
sad tek vidim da ima tema stetocine. :o
molim spojiti

teta-elza
27.04.2011., 15:10
e moja marice, ti bi gusjenice sa bio pripravkom. ajd neka ti netko da savjet. na stablasicama nisu samo gusjenice problem. nemam pojma sto imas ali jabuke, kruske, sljive, tresnje i ostale nasade napadaju zelene usi, stitaste usi, krvave usi, kruskina buha ( spasi me boze zla), crveni vocni pauci, grinje, mineri kruznih mina, savijaci, osice i ostali divni puzajuci, gmizajuci i leteci napasnici. ako ih zelis unistiti, zaboravio bio pripravke. samo insekticidi, akaricidi i regulatori rasta i razvoja jaja u ranom stadiju razvoja.

zao mi je sto ti nisam bas pomogla.

Marica Carica
27.04.2011., 16:40
pregledala sam
najgore izgleda tresnja koja je ujedno i najvisa
ko svicarski sir je :o, tako da mislim da sam zakasnila
nemam usiju, mozda zanemarivo jer nisam ih primjetila ni na jednoj grani
jedino sam gusjenica poskidala bar jedno 7-8 razlicitih vrsta :eek:
imaju dva vrska koja su zavijena onim tresnjinim saijacem ili kako se vec zove ( sitna crna beshtija, masovna, koja mota list i susi sve
jbg svke godine neshto :(

penjanje ne dolazi u obzir jer ove godine sam vec jednom drmnula sa iste tresnje, obrezujuci. ja na zalost za tih par komada nemam mehanizaciju

prskati me strah ne samo sa bio-pripravcima nego sa bilo cime
ti jadni mali novi njezni listici
jos cu ja svojim neznanjem spaliti ono sto gusjenice postede

btw borovnica je isto oglodana, nju sam pospricala pokonovim bio sprejem al i tu sam zakasnila
vjerojano gusjenice (nasla izmet) iako gusjenica ko gusjenica nisam vidjela ni jedne na njoj

teta-elza hvala na pokusaju pomoci
btw procitala sam tvoju borbu protiv gamadi zvane ljudi :rofl::lol:

teta-elza
27.04.2011., 16:48
cekaj malo, bojis se da bi kemijskim tretiranjem unistila lisce? ajoj. a dobro. da nema kemije, ja bih davnih dana propala a ekipa koja radi odselila bi na burzu rada. ja skupa s njima.

nametnike mozes uspjesno rijesiti gamacidima. one druge nikako :cerek:

Marica Carica
27.04.2011., 16:55
jel mi sad kasno spricati ili ne?
poprilicno je suplje lisce, mada ima jos dosta gusjenica na njoj :(
ako ovako nastavi nece listka ostati

teta-elza
27.04.2011., 17:18
nije ti ih kasno spricati.zivis u nl jel tak? i tamo ima specijaliziranih trgovina sa zastitnim sredstvima ( to su ti kemijska sredstva, herbicidi, fungicidi i u ovom slucaju insekticidi). fino odi u ducan, trazi sredstvo protiv nametnika koje se koristi u eko ili integriranoj proizvodnji, kupi,plati, procitaj uputu o koristenju istoga, navuci rukavice, stavi masku na nos i one prozirne ocale, dovuci lojtru rasklapacu, popni se na nju i pospricaj gamad. kaj ga dramis. bojis se zastitnih sredstava a za mjesec i pol dana bus zvakala tresnje i razmisljala jel jedes burek sa sirovim mesom ili tresnju. samo trazi ono sto se koristi u eko ili integriranoj proizvodnji. vecinu toga su ionak izmislili bas oni. isuse, sve me strah pmisliti kaj su ti grinje napravile ako su se zavukle u krosnju :eek: a usi tamani. sve ce ti pozderati.

Marica Carica
27.04.2011., 17:30
ok odoh u shopping
hebes gnojnicu, nista od toga

btw. kak to mislis kaj ce mi od krosnje ostati? kakve grinje? mislis na ove savijaca?

teta-elza
27.04.2011., 17:42
ma grinju nemres vidjeti. kod mene ju je trazila savjetodavna sluzba. samo, sredstva kojima sam ju tretirala sada su na zabranjenoj listi u integriranoj proizvodnji a tresanja ionak nemam pa ne znam. ako ih uspjesno potretiras, ne zaboravi, tocno slijedi upute proizvodjaca, nemoj davati vise sredstva u vodu, odradi onako kako pise, ni vise ni manje ni vode ni sredstva i ne boj se. i ako vec ides zeno draga u shoping, pitaj u ducanu, trazi savjet, moraju ti ga dati, imas net, guglaj malo-interesiraj se sto se smije primjenjivati a sto ne u eko/integriranoj proizvodnji. i pazi sto pise o karenci. karenca ti je period od zadnjeg prskanja do konzumacije ploda/proizvoda. ne boj se, neces se otrovati, neces unistavati okolis, neces unistiti biljku niti list, samo ces poubijati gamad koja ti moze napraviti cirkus. zaboravi pricu da ces potamaniti usi rastvorom koprive. ja koprivu otapam kad imam vremena u bacvi za gnojidbu cvijeca. na kraju nemrem zivjet od smrada pa sve bacim i hranim kristalonom. zlica na 10 l vode i udri. a biljhka buja.

Marica Carica
27.04.2011., 18:32
ako stavis 2 sake kamenog brasna ne smrdi toliko,
ima ga u poljoapoteci ili kod klesara

ja sam prskala 4 puta do pupa, koprivinom gnojnicom sa dodatkom cajeva ali rijedje napravljenoj nego za gnojenje
svejedno se nisam usudila prskat sada na mladi list
a spricanje od prije ocito nije pomoglo

moram priznat da me ove biodinamicke metode ostavljaju u neobranom grozdju

mislim da cu iduce godine prije stat u vrt i svakog leptira upucat sacmaricom :mad: :clint:

:zubo:

Mango_man
28.04.2011., 08:13
Pozdrav svima.
Molim vas savjet kako zaustaviti puževe golače da ne pojedu sve živo što posadim. Naime, nisam nikada ništa uzgajao i sada bih posadio manju količinu povrća pored kuće čisto da vidim kako mi ide. Problem je što susjedima puževi navodno sve pojedu. Ima li neki "ekološki" način za zaustavljanje navedenih?
Unaprijed zahvaljujem!

Drug Mile
28.04.2011., 10:54
Ima li neki "ekološki" način za zaustavljanje navedenih?

Da, žabe.

teta-elza
28.04.2011., 12:11
da, puzomor.

Daisy28
28.04.2011., 15:29
Postavi posudice s pivom i ukopaj ih malo u tlo.

Daisy28
28.04.2011., 15:30
da, puzomor.

Pitao je za ekološki način suzbijanja, pužomor je otrov teta elza.

teta-elza
28.04.2011., 16:03
ma znam ja sto je puzomor. a sto da mu kazem? pisali smo o stetnicima i nametnicima na mali milion tema. nek trazi eko preparat, ja osobno nisam cula da postoji gamacid koji bi uspjesno potamanio puzeve a da se ne zove puzomor.

Marica Carica
28.04.2011., 17:21
ako nije prevelika povrsina: viva piva :Pivo:

Mango_man
28.04.2011., 19:00
Skupilo se tu dobrih ideja. Postoji li neka biljka koja ih tjera?

Daisy28
28.04.2011., 20:57
Mango_man, evo ti jedan link na kojem ćeš naći zasigurno bar jednu eko-metodu koju ćeš primijeniti u suzbijanju puževa.

Puževi - biovrt (http://biovrt.com/2010/10/28/puzevi/)

Biljke koje navodno odbijaju puževe: gorušica, paprat, rajčica i dragoljub (prekriti gredicu s listovima navedenih biljki). Navodno ih odbija i ricinus.

teta-elza
28.04.2011., 21:45
ajd primjeni nesto iz ponude bio-vrta pa nas obavijesti o rezultatima.

Marica Carica
01.05.2011., 00:08
nemam srece s prskanjem! :o

kupila na lokalnoj biofarmi nesto sto sami muckaju :ne zna:,
kaze ne penetrira biljku i ne moram pazit kad cu jesti tresnje, samo dobro oprati.
jedina mana: ispire se
gusjenice dobiju probavne smetnje i crknu

prskala u cetvrtak na vecer - nakon prskanja nema pola sata prolom oblaka,
prvi u zadnjih mjesec dana! :facepalm: rezultat nula.
doduse stuklo nesto sitno gusjenica, al to vjerojatno zbog kise i vjetra, a ne zbog otopine

prskala i u petak - isti slucaj, nebo se otvorilo nedugo nakon prskanja. :bonk:

gledam jutros tuznim ocima kakoi dalje zderu, zlice, grom ih sprzio!
puse cijeli dan :visi: vjetar jacine 4/5...
al na kraju sam ipak isla spricat
potrosila 3x vise otopine, jer je raspuhivalo

ima i anegdota:
spricam na veliko, vjetar puse li ga puse, raznosi
muz drzi lojtru i vice "nemoj po meni, nemoj po meni, otpast ce mi ovo kose!" :rofl:.
velim mu "kaj kricis, pa bioloski je!",
a veli on meni: "i moja kosa je bioloska" :p :rofl:

ipak, nije bilo uzalud:
gledam veceras baterijom - na m2 najlona ispod tresnje 22 gusjenice razne :lux:
jutranedocekale!
gamad!

ipak ima kalamiteta:
od borovnica nece biti nista
zderu mi i zivicu :mad:
se...... se sam po-pr-skala......

Strela2M
14.05.2011., 10:23
Ako nekog nešto zanima oko poljoprivrede, ima pitanja/problema, javljate se, poljop. tehničar vam nudi pomoć :D

teta-elza
14.05.2011., 16:01
narice, ja sma ti lijepo rekla sto da radis. ti hoces bio. evo ti. zao mi je zbog tresanja ali............. preparati, cak i oni bio, trebaju vremena da udju u biljku. ne trebaju svi jednaki vremenski period, ali ga trebaju. ja prskam uvijek dan prije kise. ako nemam vremena, hvatam brzinski kak najbolje znam i umijem. ( podesimo barometar, povecamo brzinu i udri).

Marica Carica
15.05.2011., 00:03
gusjenica sam se u medjuvremenu rijesila.
nije los pereparat, ali sam birala krivi momenat jer nisam imala cajta u pravom trenutku
no na kraju je ipak uspjelo.
za gusjenice, da preciziram

sto sam ono rekla da - nemam usiju?

e sad imam i to prvi puta :kava:
opet na tresnji :rolleyes: i nigdje drugdje
nemam volje istrazivat ono sto si rekla sto ce mi napravit od krosnje :kava:
sutra opet na lojtru i rezi i spricaj

jnace tresnja je rodila nenormalno ove godie a nije ni mrzla,
al zbog svih ovih gadosti a i suse (iako zalijevam), ako bude 1/3 bice dobro :mama:

teta-elza
15.05.2011., 10:21
lisne usi ce te pratiti tijekom vegetacije. od njih ne mozes pobjeci. doduse, na tresnji ne ali hvala lijepa na izboju punom crnih nametnika. pazi na deklaraciju, tamo ti mora pisati koliko sredstvu treba vremena da udje u stablo. prati vremensku prognozu i to je to.

Marica Carica
27.05.2011., 22:43
ja cu se ranit zbog te proklete tresnje majke mi
spricala vise puta - ne djeluje protiv crnih usiju
zatim rezala bolesne izboje pa opet spricala - opet nista,
nakon tjedan dana jos gore:
sva je frckava od usiju!

i samo s njom stalno problemi...

sasjecujemajkemi :mad:

teta-elza
28.05.2011., 21:23
ne rezi sada izboje, kaj ti je? isuse koji si ti biser. lijepo sam ti rekla da kupis insekticid, pospricas, do kise trebaju proci barem 2 i pol sata, al ti si tvrdoglava i hoces bio, trc pljc srac mac. eto ti sad. na kraju ce ti tresnje popucati, na njig ce navaliti muhe, sve ce ti se usmrditi i vocka ce ti izgledati ko stara, sasusena baba. iduce godine popikaj cesnjak oko tresnje, zasadi mentu, koprive, komin i ostala sranja pa dok ti nametnici sve uniste moci ces sjesti i plakati.

Marica Carica
28.05.2011., 23:01
ne rezi sada izboje, kaj ti je? isuse koji si ti biser. lijepo sam ti rekla da kupis insekticid, pospricas, do kise trebaju proci barem 2 i pol sata, al ti si tvrdoglava i hoces bio, trc pljc srac mac. eto ti sad. na kraju ce ti tresnje popucati, na njig ce navaliti muhe, sve ce ti se usmrditi i vocka ce ti izgledati ko stara, sasusena baba. iduce godine popikaj cesnjak oko tresnje, zasadi mentu, koprive, komin i ostala sranja pa dok ti nametnici sve uniste moci ces sjesti i plakati.

ma nisam vise na bio odavno s tom tresnjom vrakjusebizel
sad imam neki bayerov preparat bas za usi
nis ne pomaze
frckava je ko da je na trajnoj bila :rolleyes:
s ostatkom nema problema, pitanje je dokle

Sinderella
29.05.2011., 09:27
ma nisam vise na bio odavno s tom tresnjom vrakjusebizel
sad imam neki bayerov preparat bas za usi
nis ne pomaze
frckava je ko da je na trajnoj bila :rolleyes:
s ostatkom nema problema, pitanje je dokle

To što je lišće frčkavo ne znači da insekticid nije djelovao. Pogledaj unutar lista, uši su najvjerojatnije crkle. Kovrčavo lišće se neće ispraviti kad nestanu uši! :mig:

teta-elza
29.05.2011., 20:00
a taj se bayerov preparat zove kako? ( bayerova sredstva su mi malkice skupa al su jako dobra).

SimBin
31.05.2011., 19:03
bok

zanimame dal su mravi šetni za povrće...naime nekidan sam posadio flance paradajza i kod dva komada se pojvljuju mravci(oni mali najmanji al ih je gro) pa me zanima jel bi mogli pojest korjen il nešto i ako da jel ima kakav prirodan način da se otjeraju?

..kemije me apsulutno ne zanimaju

fala unapred:top:

Marica Carica
05.06.2011., 02:48
a taj se bayerov preparat zove kako? ( bayerova sredstva su mi malkice skupa al su jako dobra).

luizen en witte vlieg op sierplanten en fruit
tj prevedeno lisne usi i bjele musice za voce staklenicke biljke

preporucio tip

aktivna tvar:imidacloprid 5%

napravljeno po uputi 2ml/l vode

i ..............nista...

a da pojacam dozu?

teta-elza
05.06.2011., 19:42
nemoj nista pojacavati, drz se uputa proizvodjaca. nego ta kovrcavost lista, daj mi reci da li imas suhih grancica? mozda je monilia?

Marica Carica
06.06.2011., 00:00
nemoj nista pojacavati, drz se uputa proizvodjaca. nego ta kovrcavost lista, daj mi reci da li imas suhih grancica? mozda je monilia?

skovrca samo mlade izboje
ne svi ali poneki se osusi u tom dijelu i otpadne
nisam zadovoljna preparatom jer sam ocekivala da se bar nece pogorsavati, medjutim avaj
evo veceras nakon kise je isla 3. runda spricanja vec, ja jos ne vidim pomaka

unutar zakovrcanih listova je masa crnih bestija, po mom misljenju crnih usiju
dapace 100% sam sigurna da su usi, jer oko tresnje leti milion bumbara
simbiotski, dolaze na mednu rosu koju prave usi,
nema na sta drugo, tresnja je ocvjetala jos prije 2 mjeseca

sto su ti to monilia?

teta-elza
06.06.2011., 13:16
skovrca samo mlade izboje
ne svi ali poneki se osusi u tom dijelu i otpadne
nisam zadovoljna preparatom jer sam ocekivala da se bar nece pogorsavati, medjutim avaj
evo veceras nakon kise je isla 3. runda spricanja vec, ja jos ne vidim pomaka

unutar zakovrcanih listova je masa crnih bestija, po mom misljenju crnih usiju
dapace 100% sam sigurna da su usi, jer oko tresnje leti milion bumbara
simbiotski, dolaze na mednu rosu koju prave usi,
nema na sta drugo, tresnja je ocvjetala jos prije 2 mjeseca

sto su ti to monilia?

monilia ili susenje grancica/izboja ti je bolestina koja napada tresnju, visnju, sljivu....... nisam bas bila presretna kad sma skuzila da mi s ezavukla u tresnje. iziskuje konstantnu zastitu, javlja se u proljece.

SAS
08.03.2014., 14:25
Ljudi moji jel ovo rovac ili šta je to ?

Slikano je u ovo današnje prijelijepo vrijeme.

Ako je to rovac molim pomoć kako ih suzbijate ? :eek:

Prva životinjica

http://upload.slike.com/slike/2014/03/1394288527-800-x-657px-1.jpg

Druga životinjica

http://upload.slike.com/slike/2014/03/1394288561-800-x-672px-2.jpg

Samo zure u mene kada mirno stojim pored njihove rupe. :eek: