PDA

View Full Version : Imena - neutralna, nacionalna i nacionalistička

stranice : [1] 2 3

Michael Collins
05.02.2009., 21:19
Evo ovako, ovo ljeto sam na moru čitao članak u Slobodnoj Dalmaciji, a zapravo su objavili članak iz 60-tih,o propast imena poput Domagoj,Tomislav itd...

Tada su među Hrvatima bila popularna, tj. česta, tzv. "neutralna imena", Miroslav,Željko itd...

Sredinom 80-tih, stvar se mjenja buđenjem Hrvatske nacionalne svijesti i ta se imena počinju vraćati...

Danas su najčešča biblijska,Luka,Ivan,ali i nacionalna, Tomislav,Borna...

Zanimame kakvo je stanje u Srbiji,i mđu Bošnjacima...

Jesu li npr. imena kao Nemanja,Uglješa itd,bila česta i prije rata,i koliko su danas česta...

Što se tiče Bošnjaka,oni su ja mislim uvijek imali ista imena,što cijenim...

teranova
05.02.2009., 21:31
Danas je u Srbiji svaki drugi dečak ili Stefan ili Luka ili Nemanja.
Ranije su najčešća imena bila Zoran, Dejan, Nenad, Aleksandar, Milan
Najčešća ženska imena su danas Milica, Katarina, Anđela, Jelisaveta.
Nekad - Dragana, Zorica, Ljiljana, Vesna, Mirjana, Snežana

Dosta ima i imena kao - Sava, Vuk, Mihailo, Nikola, Ognjen, ili Teodora, Julijana, Vasilisa, Anja, Sara, Tara

Cort0 Maltese
05.02.2009., 21:34
Ranije su najčešća imena bila Zoran, Dejan, Nenad, Aleksandar.
Nekad - Dragana, Zorica, Ljiljana, Vesna, Mirjana

Dosta ima i imena kao - Sava, Vuk, Mihailo, Nikola, ili Teodora, Julijana, Vasilisa, Anja

Vidim da spadam pod ove što su nekad u Srbiji bila najpopularnija imena...:lol:
Moram naglasiti da sam ga dobio zbog nogometaša, a ne nekog drugog.:ne zna:
U Hrvatskoj su trenutno koliko sam u toku najviše u modi Luka, Ivan i sl. bibijska imena. Ženska imena puno više variraju, nema neke ustaljene prakse.

Pištolj doktor
05.02.2009., 21:36
Kad smo kod imena mene zanimaju imena sa zavrsetkom na "ko".
Npr. Darko, Branko, Ranko, Zivko, Danko. Kad su nastala i mogu li se ekskluzivizirati? Npr. Branka znam za nekoliko Hrvata, a prvi Branko je onaj Kosovar Brankovic? Ili Ranko Marinkovic i Rankovic? Itd.

edit. Zdenko je pravo ime hehehe
Zdenac

teranova
05.02.2009., 21:39
Imaš u srpskoj istoriji dinastiju Branković, a pošto se prezime po ocu dobijalo, biće da je od nekog Branka. Znači - neki 14. vek najkasnije...

Zatim, narodne epske pesme gde se spominje Boško Jugović, neistorijska ličnost, po pesmama učesnik Kosovskog boja...
Odatle prezime Bošković.

strjela
05.02.2009., 21:41

Cini ti se . I kod nas se mijenjaju imena po modi. Amela, Anela, Damir, Jasmin. Nema Sabahudina, Abdulaha i Hafize.

teranova
05.02.2009., 21:44
Da li se to meni čini, ili Bošnjaci izmišljaju neka nova imena, kojih nigde drugo u muslimanskim zemljama nema?

strjela
05.02.2009., 21:46
Da li se to meni čini, ili Bošnjaci izmišljaju neka nova imena, kojih nigde drugo u muslimanskim zemljama nema?

To pitaj ove religiozne. I sta fali i da izmisljaju?

teranova
05.02.2009., 21:48

Pa, vidim neke brojne varijacije tipa Nešad, Rešad, Anel, Amel...

Pištolj doktor
05.02.2009., 21:53
Meni su ta srpska, a posebno bosljacka imena oduvijek bila smijesna. Naravno, to je sve stvar navike i s vremenom kad se covjek sa njima ucestalo srece, izgube na drazi. :D
No, uvijek se iznova dozvolim iznenaditi pa, ako netko "ispukne" neko, bit cu radostan.
Da ne bi bio bezobrazan, nabrojat cu neka hrvatska trash imena... npr. Drazenko, Dubravko, Jasenko, Milivoj...

Cije je ime Smiljan?

Pištolj doktor
05.02.2009., 21:55
Imaš u srpskoj istoriji dinastiju Branković, a pošto se prezime po ocu dobijalo, biće da je od nekog Branka. Znači - neki 15. vek najkasnije...

Zatim, narodne epske pesme gde se spominje Boško Jugović, neistorijska ličnost, po pesmama učesnik Kosovskog boja...
Odatle prezime Bošković.

Pa da, to su vjerojatno prvi spomeni, ali to ne govori o ekskluzivnosti imena iako bi neki to, vjerojatno, i htjeli. A sta je sa imenom Zivko? Ima ga u katolickom kalendaru, ne mislim sad na Zivorade?

Jasta
05.02.2009., 21:57
Pa, vidim neke brojne varijacije tipa Nešad, Rešad, Anel, Amel...

Jamezdin (James Deen) :)

Pavo B.
05.02.2009., 22:06
Kad smo kod imena mene zanimaju imena sa zavrsetkom na "ko".
Npr. Darko, Branko, Ranko, Zivko, Danko. Kad su nastala i mogu li se ekskluzivizirati? Npr. Branka znam za nekoliko Hrvata, a prvi Branko je onaj Kosovar Brankovic? Ili Ranko Marinkovic i Rankovic? Itd.

edit. Zdenko je pravo ime hehehe
Zdenac

Vecina imena koja zavrsavaju na -ko su u biti nadimci. Branko je nadimak za Branislav, ili Branimir, ili u biti bilo koje ime koje pocinje sa Bran-. Ranko je Ranislav, i vjerovatno jos neka imena kojih se ne mogu sjetiti. Zivko je Zivan, Zivadin(ili recimo u slucaju mog pradjeda domaca varijanta imena Haim). Danko je muska verzija imena Danka, sto je Danica. Isto tako je Mirko Miroslav ili Miroljub, Veljko Velimir ili cak Velizar, Slavko Slavoljub ili Slavomir, itd.

Pavo B.
05.02.2009., 22:11
Pa da, to su vjerojatno prvi spomeni, ali to ne govori o ekskluzivnosti imena iako bi neki to, vjerojatno, i htjeli. A sta je sa imenom Zivko? Ima ga u katolickom kalendaru, ne mislim sad na Zivorade?

U Hrvatskoj postoji dosta slavenskih imena koja su u biti pandani latinskih. Zivko je Vitus, sto znaci ziv na latinskom. Drago ili Dragutin je Karlo, zbog pogresnog zakljucka da Carolus dolazi od latinskog Carus sto znaci drag ili mio. Srecko je Feliks, Zdravko je Valentin, Krunoslav je Stjepan, Cvjetko ili Cvitan je Florijan, itd. U nekadasnja vremena kod katolika, dvostruka imena su bila norma. Covjek koji se zvao Drago bi u crkvenim knjigama uvijek bio Carolus.

Michael Collins
05.02.2009., 22:18
Cini ti se . I kod nas se mijenjaju imena po modi. Amela, Anela, Damir, Jasmin. Nema Sabahudina, Abdulaha i Hafize.

Anela je vjerovatno od Sanela...
Sve Sanele koje znam su Srpkinje,odakle ovo ime?

I par Anela Hrvatica...

Jasta
05.02.2009., 22:32

I par Anela Hrvatica...

Sanela, Damir, Zlatko....ne znam odakle su ali ih ima na na obe (pa i na sve tri) strane!

Pištolj doktor
05.02.2009., 22:36
Pavo B(urazeru) :D hvala.
Ipak se moze ponesto nauciti i na forumu.

:top:

Pavo B.
05.02.2009., 22:37
Sanela, Damir, Zlatko....ne znam odakle su ali ih ima na na obe (pa i na sve tri) strane!

Damir je zbog slicnosti sa imenom Demir(Gvozden na turskom) a Zlatko(Zlatan) kao muska verzija imena Zlata, koje je za razliku od muskog, medju Bosnjacima davano puno prije Jugoslavije.

MekBejn
06.02.2009., 02:01
Meni ti Sanela, Damir i Zlatko mirisu na decu mesovitih brakova kada ih nose nemuslimani.

Danko je hipokoristik od Danila.

zoran k
06.02.2009., 02:09

Bogami i ja isto :lol:

Pavo B.
06.02.2009., 07:56
Moram naglasiti da sam ga dobio zbog nogometaša, a ne nekog drugog.:ne zna:

Haha, jel Mance ili Dzaja bio u pitanju? :D

Vladimir RUS
06.02.2009., 08:15
Engleski Johnes, Njemacki Johan, Hrvatski Jozo, Srpski Jovan, Slovenski Janez.
Engleski Peter, Njemacki Peter, Hrvatski Petar - Perica, Srpski Pero - Perica.
Engleski Jeremy, Njemacki Jeremiah, Srpski Jeremija itd.

bijesna glista
06.02.2009., 09:07
Moje je nacionalnonacionalisticko :top: :mirko: :gitara: :headbang: i to usred bivseg Sarajeva. Bijah prepoznatljiv :rofl: :mirko:

Stiliana
06.02.2009., 10:23

I par Anela Hrvatica...

Ja znam jednu Hrvaticu.
I par muslimanski.

Mene je uvijek zanimalo što muslimani daju ime Sabina kad se zna da Sabinjani i Sabinjanke nemaju mrtve veze ni s njima ni s Bosnom?
Isto, kao i Aida.

:ne zna:

Warren
06.02.2009., 10:34
Ja znam jednu Hrvaticu.
I par muslimanski.

Mene je uvijek zanimalo što muslimani daju ime Sabina kad se zna da Sabinjani i Sabinjanke nemaju mrtve veze ni s njima ni s Bosnom?
Isto, kao i Aida.

:ne zna:

Aida je muslimansko, a to Sabina nisam ni ja razumio.
kao i Indira, vjerovatno je na to ime imala utjecaj Indira Gandhi, pa su neki smatrali da je to Muslimansko.

Cort0 Maltese
06.02.2009., 10:44
Haha, jel Mance ili Dzaja bio u pitanju? :D

Jok. Malo novija generacija. Šampionska...:D
Doduše, ja sam rođen prije nego su postali šampioni, ali i onda su već bili legende.

le coq sportif
06.02.2009., 11:00
Sve i da nije bilo budjenja nacionalih svesti na Balkanu imena bi se svejedno menjala, to je svuda tako. Ima ona knjiga Freakonomics gde se jedno poglavlje bavi popularnoscu licnih imena u SAD. Pattern je otprilike ovaj: visa klasa voli da uvodi nova neobicna imena, a onda se ta imena za deceniju ili dve rasire i medju srednjom i nizom klasom. Ima smisla.

A, inace da, u Srbiji su u modi nemanjicka imena (osim Milutin i Dragutin), dok su do kraja 80-tih to bila malo neutralnija imena ili eventualno ova dva karadjordjevicka (Petar i Aleksandar).

Zanimljiva stvar sa imenom Ivan. Medju Srbima u HR i BiH to vazi za cisto hrvatsko ime. Ali u Srbiji i CG ne samo sto je ime jako jako cesto, nego je i prezime Ivanovic kudikamo cesce nego u Hrvata.

MRSHO
06.02.2009., 15:15
Jako zanimljiva tema, evo mene zanima dali ste primjetili razlike između Bosanskih Hrvata i ostalih Hrvata u imenima kao Ante (kod ostalih Hrvata) - Anto (kod B.Hrvata), ona Jure-Juro!

I još jedno pitanje, dali ste čuli za ime Jago? U Komušanskom kraju odnosno Usorskom to muško ime bilo je vrlo popularno, no nisam ga zasljedio ni na kojem drugom području.

Tulkas
06.02.2009., 15:30
Imena su bas zanimljiva tema. Recimo Sanela. Ja osobno poznajem Sanele iz sve tri nacije, kao i Zlatane.. Goran, Zoran, Dragan, Milan ima i Srba i Hrvata koliko hocete pogotovo rodjenih za vrijeme ex YU..
Muslimani su imali imena kao Dino (talijansko), Alen ne AleM, vec Alen koje je zapadnjacko, Zlatan, Damir, Armin, Denis koja nisu bas muslimanska..
Djure su u Posavini Hrvati velikom vecinom, dok su u ostatku BiH Srbi ili Slobodani i Milivoji u Hercegovini, takodjer Hrvati dok su drugdje Srbi..
Interesantna TEMA

Enchantress
06.02.2009., 15:40
Zanimljivo je to sa imenima. Kada sam bila mala mog imena nije bilo u popisu srpskih i pravoslavnih imena. Danas ne samo da ga ima, već se mogu i kupiti one pločice sa mojim imenom na kojima piše 'staro srpsko ime'. :D

Imena se menjaju kako se menja moda. :) Jedno vreme su istorijske ličnosti bile u modi, pa su deca listom dobijala imena, poput: Vuk, Stefan, Lazar, Dušan, Jelena, Milica... Danas se dosta često sreću imena koja nisu baš karakteristična, ne samo za Srbiju, već i generalno za ovo područje. Recimo, moja prijateljica je kćerkici dala ime: Kiša.

Miso62
06.02.2009., 15:44

Dosta ima i imena kao - Sava, Vuk, Mihailo, Nikola, Ognjen, ili Teodora, Julijana, Vasilisa, Anja, Sara, Tara

a 1948 i 49 Slavica.

Stiliana
06.02.2009., 15:46
Imena su bas zanimljiva tema. Recimo Sanela. Ja osobno poznajem Sanele iz sve tri nacije, kao i Zlatane.. Goran, Zoran, Dragan, Milan ima i Srba i Hrvata koliko hocete pogotovo rodjenih za vrijeme ex YU..
Muslimani su imali imena kao Dino (talijansko), Alen ne AleM, vec Alen koje je zapadnjacko, Zlatan, Damir, Armin, Denis koja nisu bas muslimanska..
Djure su u Posavini Hrvati velikom vecinom, dok su u ostatku BiH Srbi ili Slobodani i Milivoji u Hercegovini, takodjer Hrvati dok su drugdje Srbi..
Interesantna TEMA

U Dubrovniku je Đuro isto hrvatsko ime, kao i Srđan i Mihajlo.

Pessimus dux
06.02.2009., 15:48
Jako zanimljiva tema, evo mene zanima dali ste primjetili razlike između Bosanskih Hrvata i ostalih Hrvata u imenima kao Ante (kod ostalih Hrvata) - Anto (kod B.Hrvata), ona Jure-Juro!

Da, u Slavoniji opet često završavaju na -a (Mata, Stipa, Jura...), dok su, kao što kažeš, u bosanskih Hrvata na -o (Mato, Stipo, Juro...), a u hercegovačkih i dalmatinskih Hrvata na -e (Mate, Stipe, Jure...).:mig:

teranova
06.02.2009., 15:50
Primetila sam da je najviše Nenada i Zlatana kod dece iz mešovitih srpsko-muslimanskih brakova.
Znam za najmanje četiri takva slučaja.

babin kuk
06.02.2009., 17:16
Ime Zdenka - mislio sam da je cisto hrvatsko dok nisam sada upoznao i par osoba kod nas! Kada se ono javlja kod vas?

Pessimus dux
06.02.2009., 17:20
Ime Zdenka - mislio sam da je cisto hrvatsko dok nisam sada upoznao i par osoba kod nas! Kada se ono javlja kod vas?
Mislim da je ime češkog podrijetla, u obje inačice (Zdenko/Zdenka). Vjerojatno je udomaćeno na ovim prostorim nakon doseljavanja Čeha.

snowball
06.02.2009., 17:26
Evo ovako, ovo ljeto sam na moru čitao članak u Slobodnoj Dalmaciji, a zapravo su objavili članak iz 60-tih,o propast imena poput Domagoj,Tomislav itd...

Tada su među Hrvatima bila popularna, tj. česta, tzv. "neutralna imena", Miroslav,Željko itd...

Sredinom 80-tih, stvar se mjenja buđenjem Hrvatske nacionalne svijesti i ta se imena počinju vraćati...

Danas su najčešča biblijska,Luka,Ivan,ali i nacionalna, Tomislav,Borna...

Zanimame kakvo je stanje u Srbiji,i mđu Bošnjacima...

Jesu li npr. imena kao Nemanja,Uglješa itd,bila česta i prije rata,i koliko su danas česta...

ma kakvi ista,bošnjački kompleks što se tiče davanja imena uvelike prevazilazi hrvatksi ili srpski,..ja bih mogao reći da su tu hrvati mnogo dosljedniji,..
ja bih to , koliko mene sjećanje služi podijelio na par perioda,..one prije za i neposredno nakon 2.svj.rata,.među bošnjacima su bila popularna ona prva orijentalna imena kao : hasan,mehmed,husein,ahmed,uzeir,almasa,esma,zehra, .itd,..onda se tokom sfrj počeo stvarati neki komleks inferiornosti ili stida pa su se često davala imena kao almir,elvir,armin (koje je njemačko),alen,indira,aida sabina,.itd,.mnoga od njih ne znače ništa ali nekako "frljavo vuku" na muslimanska,..tada je došlo i do upotrebe nešto modernijih a ovdje slabo prije upotreblajvanih imena kao :amra,lejla,emir,amir,anes,samir,edin..itd,..
nakon rata je postao kod nekih trend da se opet daju orijentalna imena ali skroz nepoznata i nikad upotrebljavana kod bošnjaka,.vjerovatno pod uticajem ovih pro-arapskih struja,.kao nudžejm,iman, i ne znam više ni kakvih uglavnom skroz mi čudna,..znam prijatelja iz bugarske i on se isto žali da je i kod njih trend da se daju imena kao pamela,kevin (čuj kevin?)...itd,..nisu ovdašnji narodi jedini žrtve pomodarstva i kompleksa
ima i kod bošnjaka u upotrebi imena koja su zajednička i za hrvate i srbe,.kao zlatan i zlata,.ženskih bisera,jagoda,dunja,višnja

aleksije radicevic
06.02.2009., 17:27
Interesantna TEMA

Ili kad daju ime Jasmin. Hafiz Sulejman Bugari je jednom rekao da je to lepo muslimansko ime, jedino je problem što ga Bošnjaci, iako se radi o ženskom imenu, daju muškarcima a ne ženama. :D :rofl:

snezana mk
06.02.2009., 17:28
ZDENKA

Usage: Slovak, Slovene

Slovak and Slovene feminine form of SIDONIUS

http://www.behindthename.com/

Michael Collins
06.02.2009., 17:33
Samnom je išao dečko,zvao se Elvis,ali ne znam jel bio musliman ili Hrvat, u Istri je opet posve druga priča s imenima...

aleksije radicevic
06.02.2009., 17:37
Samnom je išao dečko

:ne zna:Kolins, nikada za tebe ne bih rekao...

savo kovacevic
06.02.2009., 17:53
Kako ste mogli da zaboravite imena Sovjetka ,Masinka ,Sutjeska ,Jugoslav,Jugoslava ,Titoslav, ...znate sta .sram vas bilo !!

Starfucker226
06.02.2009., 18:19
Meni su muslimanska imena uvijek bila najsmješnija. Evo mojih favorita: Nedžmedin, Behudin, Dženana, Hadžan, Hatidža, Sabaheta, Nerdžihana, Šefzija, Muzafer, Nedžib, Sadža, Zumreta, Emrulah, Hašmeta, Sabahudin, Hanifa, Tidža, Eđnan, Hidajet, Munevera, Nefsad, Nusret, Ćama, Rukija

snezana mk
06.02.2009., 18:29
Baka,hrvatica mi se zvala Antonija,dok samnom u srednjoj školi učila bošnjakinja koja se zvala Azra,druge koje poznajem se zovu Lejla i Sabina:ne zna:

2211
06.02.2009., 18:29
Meni su muslimanska imena uvijek bila najsmješnija. Evo mojih favorita: Nedžmedin, Behudin, Dženana, Hadžan, Hatidža, Sabaheta, Nerdžihana, Šefzija, Muzafer, Nedžib, Sadža, Zumreta, Emrulah, Hašmeta, Sabahudin, Hanifa, Tidža, Eđnan, Hidajet, Munevera, Nefsad, Nusret, Ćama, Rukija

dobro to su "starija" imena... mladji narastaji pretezito nose imena tipa adnan, malik, mirza, haris, eldar, jasmin, narcis, faruk, edin, emir itd

sto sam se uvijek pitao... otkud u nas bosnjaka ime Elvir... s obzirom da je germanskog porijekla... ili ime Elvis

Pessimus dux
06.02.2009., 18:34
...Nedžad, Husnija, Refika, Safeta, Džemal, Dženan, Fikret, Abas, Hasan, Mujo...:cerek:

Bujko
06.02.2009., 18:47
Moj je utisak da su jedno vrijeme u citavoj Jugoslaviji bila popularna ruska imena Igor i Boris. Ja licno poznajem gomilu Igora. :)

Interesuje me koliko je danas popularno ime Mujo (bas Mujo, ne Muhamed) medju bosanskim muslimanima. Kad bih ja bio musliman i dobio sina, nazv'o bih ga Mujo.:)

Vladimir RUS
06.02.2009., 18:48
...Nedžad, Husnija, Refika, Safeta, Džemal, Dženan, Fikret, Abas, Hasan, Mujo...:cerek:...Camil, Hasiba, Suljaga, Izudin, Bajro, Avdaga, Meho, Semsudin, Alija, Junuz, Sukrija, Mersib...

Pavo B.
06.02.2009., 18:55
Moj je utisak da su jedno vrijeme u citavoj Jugoslaviji bila popularna ruska imena Igor i Boris. Ja licno poznajem gomilu Igora. :)

Interesuje me koliko je danas popularno ime Mujo (bas Mujo, ne Muhamed) medju bosanskim muslimanima. Kad bih ja bio musliman i dobio sina, nazv'o bih ga Mujo.:)

Mujo nije Muhamed nego Mustafa. Muho je Muhamed.

Pessimus dux
06.02.2009., 18:57

Igor, Boris, a i Andrej, rekao bih.:mig:

divizija
06.02.2009., 19:08
u sloveniji su mujo i haso čini mi se najpopuarnija imena trenutno...

strjela
06.02.2009., 19:14
ženskih bisera,jagoda,dunja,višnja

Ta se imena daju kravama.

MRSHO
06.02.2009., 19:15
Najčešća imena ljudi koji su rođeni u tuđini a danas (odnosno po popisu 2002.) žive u Sloveniji!

Moški Ženske
ime število ime število
1. IVAN 3.086 MARIJA 4.206
2. JOSIP 1.802 ANA 2.011
3. MILAN 1.724 NADA 1.505
4. DRAGAN 1.407 DRAGICA 1.370
5. ZORAN 1.357 MIRJANA 1.034
6. BRANKO 1.199 LJUBICA 983
7. STJEPAN 1.167 VESNA 899
8. MARKO 1.017 MIRA 840
9. FRANJO 983 SLAVICA 834
10. VLADIMIR 930 GORDANA 811

snowball
06.02.2009., 19:17
Ta se imena daju kravama.

vala zajebavaš ga i ti,..znam xy osoba sa tim imenima,i ne vidim ništa ružno u tome.

babin kuk
06.02.2009., 19:18
Kako ste mogli da zaboravite imena Sovjetka ,Masinka ,Sutjeska ,Jugoslav,Jugoslava ,Titoslav, ...znate sta .sram vas bilo !!

Srboslav, Srboljub, Hrvoje, Hrvatin...

To su domoljubljanska imena! Ima li ih jos neki narod u regionu sem nas?

strjela
06.02.2009., 19:18
vala zajebavaš ga i ti,..znam xy osoba sa tim imenima,i ne vidim ništa ružno u tome.

Ne zajebavam ozbiljno ti kazem.

Prijezda
06.02.2009., 19:19
Ili kad daju ime Jasmin. Hafiz Sulejman Bugari je jednom rekao da je to lepo muslimansko ime, jedino je problem što ga Bošnjaci, iako se radi o ženskom imenu, daju muškarcima a ne ženama. :D :rofl:

Opa citira se hafiz Bugari, alal vera:)

Kolegica na poslu rece da joj se cini da je svako trece musko dijete medju Bosnjacima Hamza.

snowball
06.02.2009., 19:20
Ne zajebavam ozbiljno ti kazem.

ok:ne zna:,..ali i ja isto ozbljno kažem

Bosanac10
06.02.2009., 19:22
mozda se i u Bosni stanje malo promjenilo
popularna imena su Amar,Amir,Adis,Denis,Belmin,Mirsad,pa sada je i Danis

nestaju imena poput Mustafa,Teufik,Izet,itd....

babin kuk
06.02.2009., 19:26
mozda se i u Bosni stanje malo promjenilo
popularna imena su Amar,Amir,Adis,Denis,Belmin,Mirsad,pa sada je i Danis

nestaju imena poput Mustafa,Teufik,Izet,itd....

Izet i Shefika! :top::D

Jasta
06.02.2009., 19:28

Treba li ti deda oraha i meda.... :zubo:

Pištolj doktor
06.02.2009., 19:28

Imena luda nalaze se svuda.

Ja kad bih bio Cigo i imao sina i kćer, nazvao bih ih: Hašiš i Mari-Juana

Pištolj doktor
06.02.2009., 19:32
Srboslav, Srboljub, Hrvoje, Hrvatin...

To su domoljubljanska imena! Ima li ih jos neki narod u regionu sem nas?

A jel postoje imena kao Srboje ili Srbenko?

I jel postoji original ime Izmet? Mozda medju Albancima? :confused:

Bosanac10
06.02.2009., 19:35

Ima Ismet
među bosancima

becokuduz
06.02.2009., 19:36
Bracni par, kumovi smo inace . Imas kaki problema,momak?

Bosanac10
06.02.2009., 19:38
Imena kod bosanaca su nastala uglavnom iz arapskog
bosanci su od toga napravili izvedenice i etoga
imamo to što danas imamo
losa stvar svega so se od izvedenica prave nova tzv.moderna imena
po meni su ona losa pa tako i moje ime je tzv. moderno

becokuduz

HIKMET

Pištolj doktor

Brate mili, kaj je ovo? :eek:

Bio jednom jedan car i imao tri kceri... Nerdžihanu, Sadžu i Tidžu. :cerek:
Dobro ajde, ovo moze biti i Bollywoodska produkcija.

:)

:lol:

Pištolj doktor
06.02.2009., 19:40
Ima Ismet
među bosancima

To znam... nego pitam za varijantu sa "z".

Znas sta je izmet valjda?

Bosanac10

Jubilarni post ti je počeo sa imaš problema momak

ako tako nastaviš popušićeš ban:o

becokuduz
Imena kod bosanaca su nastala uglavnom iz arapskog
bosanci su od toga napravili izvedenice i etoga
imamo to što danas imamo
losa stvar svega so se od izvedenica prave nova tzv.moderna imena
po meni su ona losa pa tako i moje ime je tzv. moderno

Ima najvise arapski i iranski.......eventualno turski imena.

becokuduz
06.02.2009., 19:42
Jubilarni post ti je počeo sa imaš problema momak

ako tako nastaviš popušićeš ban:o
Jeba ba

Bosanac10
06.02.2009., 19:44

pola od tih imena nija nisam čuo
pola jesam i normalna su
al katkad i mi sami ismijamo cudna muslimanska imena
salimo se na svoj racun osobina bosanaca

babin kuk
06.02.2009., 19:44

E to ne postoji.:kava:

becokuduz
06.02.2009., 19:45

Musliman pravi nece djetetu dat Moderno ime. Ima 99 imena od Allaha pa biraj

Bosanac10
06.02.2009., 19:46
kuduze kuduze i ja sam ovde novi imam dvije opomene nauci covjek da se kontrolise s vremenom
(bez uvrede)

babin kuk
06.02.2009., 19:46

Ma poznajem ja tvoje kumove, ono...pa reko da ih malo prozivam po Forumu. Bas bas njih! :cerek:

Bosanac10
06.02.2009., 19:47

slažem se ja tu sreću nisam imao:(

Bosanac10
06.02.2009., 19:50
Za čudna imena se možeš snalazit al za nadimke baš i ne

Pištolj doktor
06.02.2009., 19:54
kuduze kuduze i ja sam ovde novi imam dvije opomene nauci covjek da se kontrolise s vremenom
(bez uvrede)

Hahaha, pa ja sam upravo siso sa jednomjesecnog bana.
Opusti se Bosanac. Ne sekiraj se.
Ja volim prave moderne Bosance, a ne ove retrogradne pickice iz 15. vijeka. :mig:

becokuduz
06.02.2009., 19:55
Brate mi muslimani netrebamo odgovarat na ovu temu! Nasa imena nit su nacionalna nit nacionalisticka nit neutralna :(

Pištolj doktor
06.02.2009., 19:55
slažem se ja tu sreću nisam imao:(

Daj reci kak se zoves? Da se malo nasmijemo.

Pištolj doktor
06.02.2009., 19:57
Brate mi muslimani netrebamo odgovarat na ovu temu! Nasa imena nit su nacionalna nit nacionalisticka nit neutralna :(

Tako je. Vasa su nadnacionalna, vanvremenska i rekli bismo... kozmicka?

Bosanac10
06.02.2009., 19:58
ne mislim da imam smiješno ime nego imam ime koje bas nije pravo muslimansko

becokuduz
06.02.2009., 19:59

Ma jok ba,vijerska

snezana mk
06.02.2009., 19:59
Poznam jednog starog čovjeka koji se zove Srbimir,a nije srbin koliko znam,ma svakakva su se imena ranije davala,tko bi ih znao...

Starfucker226
06.02.2009., 20:00
Daj reci kak se zoves? Da se malo nasmijemo.

on je Nedžmedin, sin starog Muzafera i Hašmete :lol:

becokuduz
06.02.2009., 20:01
Poznam jednog starog čovjeka koji se zove Srbimir,a nije srbin koliko znam,ma svakakva su se imena ranije davala,tko bi ih znao...
Ljupceeeeeeeee

Bosanac10
06.02.2009., 20:01

Ne naša imena su ista kod svih muslimana mislim onaj čovjek u Arabiji i Bosni ima isto ime:top:
a kod vas baš i nije tako imamo čovjeka katolika u Americi zove se npr:Patrick i nekog u Hravatskoj koji se zove Luka
(bez uvrede):top:

becokuduz
06.02.2009., 20:05
Ne naša imena su ista kod svih muslimana mislim onaj čovjek u Arabiji i Bosni ima isto ime:top:
a kod vas baš i nije tako imamo čovjeka katolika u Americi zove se npr:Patrick i nekog u Hravatskoj koji se zove Luka

Nece bit, mohamed yasmin. Komponovana su imena prema slavenskom leksickom pravopisu. Mogu ti dokazat ako hos

Pištolj doktor
06.02.2009., 20:10

Ma kakve uvrede. Pa bolje je da su razlicita. Ja se recimo zovem Petar (po kralju Petru:D), a u spanjolskom je to Pedro, Pierre u francuskom, Pietro u tal, Peter u germanskim jezicima i tako dalje. I to je bas cool. :)

Enchantress
06.02.2009., 20:33
Razmišljam ponekad kako se danas oseća osoba koja se zove Jugoslav. :misli: Sigurno mu nije prijatno i svi ga gledaju podozrivo ili sažaljivo kada se predstavi. :(

Imena luda nalaze se svuda.

Ja kad bih bio Cigo i imao sina i kćer, nazvao bih ih: Hašiš i Mari-Juana

Romi stvarno imaju luda imena. :D Devojčicama sada nadevaju imena junakinja južnoameričkih serija: Esmeralda, Kasandra, Ljovisna... :D

Kod nas se daje neka serija 'Selo gori, a baba se češlja'. Moji ukućani je prate, a ja kadgod uđem u sobu čujem nekakva čudnovata imena u toj seriji: Radašin, Milašin, Jorgovanka... :confused: To su izgleda stara imena, već u izumiranju. Inače, neka imena stvarno nestaju. Moja baka se zove Zagorka i ne pamtim da sam među mlađim ženama ikada naišla na neku koja se tako zove. :ne zna:

becokuduz
06.02.2009., 20:37
Razmišljam ponekad kako se danas oseća osoba koja se zove Jugoslav. :misli: Sigurno mu nije prijatno i svi ga gledaju podozrivo ili sažaljivo kada se predstavi. :(

Romi stvarno imaju luda imena. :D Devojčicama sada nadevaju imena junakinja južnoameričkih serija: Esmeralda, Kasandra, Ljovisna... :D

Kod nas se daje neka serija 'Selo gori, a baba se češlja'. Moji ukućani je prate, a ja kadgod uđem u sobu čujem nekakva čudnovata imena u toj seriji: Radašin, Milašin, Jorgovanka... :confused: To su izgleda stara imena, već u izumiranju. Inače, neka imena stvarno nestaju. Moja baka se zove Zagorka i ne pamtim da sam među mlađim ženama ikada naišla na neku koja se tako zove. :ne zna:
Jel joj Zagor te~nej sta u rodu?

Stiliana
06.02.2009., 20:44

Ili joj je baba pisala Gričku vješticu i Gordanu...:ne zna:

Stiliana
06.02.2009., 20:46

A imaš recimo rukometaša Patrika Čavara i Lukea Skywalkera.
Što ne znači da je Čavar Lukeov tata.
Niti da je Luke katolik.

Pištolj doktor
06.02.2009., 20:51

Skinuo sam si par epizoda jer pratim bas taj ex-yu trash. :D
Sine Dragane!
Jel tako? Tako tata. :lol:

Ma taj Rados Bajic je ultimativni trash. Ne znam sta je Dragan Nikolic htio glumiti u tom djubretu... :cerek:

Pištolj doktor
06.02.2009., 20:54

Kako bi se Zagor zvao da je musliman?
Da je Binsr, zasigurno Zagorlija Darkvudovic. :lol:

Pištolj doktor
06.02.2009., 20:57
Ili joj je baba pisala Gričku vješticu i Gordanu...:ne zna:

becokuduz baš zna šta je to Grička vještica i Gordana :rofl:

Stiliana
06.02.2009., 21:02
becokuduz baš zna šta je to Grička vještica i Gordana :rofl:

Ko zna, možda je ko mali trčo na kiosk po nove nastavke Gričke iblis hanume...:ne zna:

becokuduz
06.02.2009., 21:06
Ko zna, možda je ko mali trčo na kiosk po nove nastavke Gričke iblis hanume...:ne zna:
Stilana jel ti dobro?

Stiliana
06.02.2009., 21:11
Stilana jel ti dobro?

Ma evo kašljem nešto, zašto?

Pištolj doktor
06.02.2009., 21:16

Vidiš vidiš, to nisam pomislio. Samo pitanje je jel to bilo u stripu ili je pak bojanka u pitanju? :misli:

becokuduz
06.02.2009., 21:20
Vidiš vidiš, to nisam pomislio. Samo pitanje je jel to bilo u stripu ili je pak bojanka u pitanju? :misli:

Bojana s Ilidze, dobra koka

Cort0 Maltese
06.02.2009., 21:21

Radašin je živa legenda.:lol: Nije ni Milašin loš, ali Radašin je ikona. Bog:s

becokuduz
06.02.2009., 21:22
Radašin je živa legenda.:lol: Nije ni Milašin loš, ali Radašin je ikona. Bog:s

koji milan ba?

Cort0 Maltese
06.02.2009., 21:24
koji milan ba?

Ti nisi gledao Selo gori, a baba se češlja...:lol:

becokuduz
06.02.2009., 21:28
Ti nisi gledao Selo gori, a baba se češlja...:lol:
Cuj gledo glumio care

Cort0 Maltese
06.02.2009., 21:29
Cuj gledo glumio care

Nemoj da me jebeš.:) Ti to ozbiljno?:confused:

becokuduz
06.02.2009., 21:33
Nemoj da me jebeš.:) Ti to ozbiljno?:confused:

Ma jok zejebajem te,ba!

Cort0 Maltese
06.02.2009., 21:34
Ma jok zejebajem te,ba!

:(:(:(
Nisko.:flop:
A ja se ponado da imam priliku razgovarati sa zvijezdom serije Selo gori, a baba se češlja.:rofl:

becokuduz
06.02.2009., 21:40
:(:(:(
Nisko.:flop:
A ja se ponado da imam priliku razgovarati sa zvijezdom serije Selo gori, a baba se češlja.:rofl:

Zarko,,,,,Lausevic Zarko

Pištolj doktor
06.02.2009., 21:51
Zarko,,,,,Lausevic Zarko

I ja pomislio da nam se javlja Dragance, a kad ono Zare. :rofl:
Pa kad stizes Zare?

Hrvoje
06.02.2009., 21:54
ja znam za slucaj di je covik (hrvat) ima sestero kceri, i ganja sina. Sedmo se rodi i opet zensko. Pa mu rekla neka budala da mora dat pravoslavno ime pa ce sljedece bit musko.
Pa sljedece dite, osmo, opet zensko. I pajdo osmu kcer nazva Osmanka.

Tako da postoje sestre, hrvatice, koje se zovu Osmanka i Jovanka :)

Uvik san volia svoje ime HRVOJE :) a sinu dao ime ANTE :)

Hrvoje
06.02.2009., 21:54
Uvik se pitam sto muslimani masovno daju ime ELVIS
a men susjed se zove Elvis pa svi misle da mujo.

Cort0 Maltese
06.02.2009., 21:56

Slušaju Presleya.:ne zna:

Bujko
06.02.2009., 21:56
Mujo nije Muhamed nego Mustafa. Muho je Muhamed.
Dobro, vjerujem ti... Mada bih volio da se izjasni neko od forumskih muslimana - je li Mujo je nadimak za Mustafu ili Muhameda? Ili za oba?
Spada li u tih 99 Murat?

Miso62
06.02.2009., 22:01
Ma evo kašljem nešto, zašto?

Uzmi Bronhi! Lakse se dise.:D

Miso62
06.02.2009., 22:05
Dobro, vjerujem ti... Mada bih volio da se izjasni neko od forumskih muslimana - je li Mujo je nadimak za Mustafu ili Muhameda? Ili za oba?

Spada li u tih 99 Murat?

Jok,Bajazit.:mad:

Cort0 Maltese
06.02.2009., 22:07
Jok,Bajazit.:mad:

Srpski zet.:rofl: A Jakub? Njega je Bajazit poslao na vječna lovišta. Ima li danas Jakuba među Bošnjacima?

Pištolj doktor
06.02.2009., 22:08
Uzmi Bronhi! Lakse se dise.:D

Ona više voli odžačara, vjeruj mi.

:lol::lol::lol::lol::lol:

Pištolj doktor
06.02.2009., 22:14
Hajde da zaigramo jednu igru.
Jedan kaze neku komicnu rijec i onda moramo od nje sloziti hrvatsko, srpsko i bosnjacko ime.
Moze?
Na primjer. bazd iliti smrad

Bazdimir
Bazdoje
Bazderif

Pokušajmo sada sa "čmar".

Ajde, ko ce prvi?

barnikls
06.02.2009., 22:15

U 16 i 17 veku je nagli prekoret stanovnistva muslimanske vere koji su do tada imali hriscanska imena a njihovi potomci su uzimali muslimanska imena, (u istocnoj bosni je cesto bilo u islamskim knjigama rodjenih da stoji : Otac Aleksandar Majka Jelena sin Muhamed - e sad veliki broj muslimanskh imena ja nastao prevodjenjem hriscanskih na turski jezik, kao naprimer Vuk, Dobrica i sl...pa samim tim su nastala imena tipicna za ove prostore, postoje zapisi po muslimanskim bogomoljama koji se i dan danas cuvaju sirom bosne (naravno ona koja su prezivela rat) a takodje ako malo progooglate nacicete mnogo ovakvih primera

Hrvoje
06.02.2009., 22:15
upoznao jedno lito u Istri malu slatku, MUHI mi se predstavila, mi malo setali po plazi poceli se mazit pomalo, ja pitam kako se pravo zove, ocito je MUHI samo neki nadimak. Kaze ona men da se zove MUHAREMA, ja odvalija od smija, mala se naljutila i osla ca.

Cort0 Maltese
06.02.2009., 22:16
Čmarislav
Čmaromir
Čmarlija:ne zna:

Starfucker226
06.02.2009., 22:19

Ajde, ko ce prvi?

Čmartin
Prknozar
Anusalija

Pištolj doktor
06.02.2009., 22:21
Čmarislav
Čmaromir
Čmarlija:ne zna:

Čmarislav zvuci veoma plemenito. Čak pomalo podsjeca na stare dinasticke loze. :D
Čmaromir kao da iska mir pri svome dupencetu. :lol:
Čmarliju bih jedino prepravio u Hadžičmarića. Ili mu samo dodao kao prezime. Čmarlija Hadžičmarić.
:lol::lol::lol::lol:

Pištolj doktor
06.02.2009., 22:23
Čmartin
Prknozar
Anusalija

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Bujko
06.02.2009., 22:24
Albanci su najluđi po pitanju igranja/manipalacije sa imenima.

Dok nisu saznali za posojanje Ilira i izmislili bajku o kontinuitetu sa njima radi apologije velikoalbanskih pretenzija, kod njih nisu ni postojala, danas relativno česta, muška imena Agron i Iljir i žensko ime Teuta. U 19. vijeku nije živio ni jedan Albanac Agron ili Albanka Teuta. Najsmešniji primjer u tom smislu je glasnogovornica Tačijeve vlade po imenu Ulpiana Lama (Ulpiana je antičko naselje, a danas arheološko nalazište kod Lipljana).:lol:

Bošnjaci dosta fantaziraju o kontinuitetu sa srednjovjekovnom Bosnom, ali još nisu otišli tako daleko da svojoj djeci daju ime kralja Tvrtka ili npr. Ratko, Radovan i druga imena srednjovjekovne Bosne. :)

za-gor-te-nej
06.02.2009., 22:30
Hajde da zaigramo jednu igru.
......

Ajde, ko ce prvi?

Prknomir
Prknoslav
Prknivoje
Prknoprd
Prknopuc
Prknosjev
Prknosav
...

Bruh
06.02.2009., 22:31
u sloveniji su mujo i haso čini mi se najpopuarnija imena trenutno...
Kao uvjek mnogo ti znaš....:kava:

Mujo:
godina rojđenja
1971-1980 - 45 kom.
1980-2009 - 0

Haso:
celih 16 komada...:D

Starfucker226
06.02.2009., 22:35
Čmarliju bih jedino prepravio u Hadžičmarića. Ili mu samo dodao kao prezime. Čmarlija Hadžičmarić.
:lol::lol::lol::lol:

nebi se čudio da ovo već postoji u bošnjakistanu :D

Pištolj doktor
06.02.2009., 22:42
Prknopuc
Prknosjev

Naravno si zaboravio uvijek nam rado vidjenog gosta Prknoljuba iako ni ovu dvojicu ne bih osudio da mi se pojave sa Kulom Strazara. :lol::lol::lol:

Jel znas ti moj Zagore onu staru kordunasku poslovicu?
Volim dobar prdac, a posebno kad mi sjedne nakurac.
cak se i rimuje

teranova
06.02.2009., 22:48
Jedan lik u Beogradu se zove Liberoza Sapundžić.

za-gor-te-nej
06.02.2009., 22:49
Naravno si zaboravio uvijek nam rado vidjenog gosta Prknoljuba iako ni ovu dvojicu ne bih osudio da mi se pojave sa Kulom Strazara. :lol::lol::lol:

Jel znas ti moj Zagore onu staru kordunasku poslovicu?
Volim dobar prdac, a posebno kad mi sjedne nakurac.
cak se i rimuje

prdi u kurac....to je kad neko prdi u kurac.
moram priznati da je izolacija ucinila svoje...mnoge su stvari pale u zaborav.
svejedno, cini mi se da sofisticiranost ove poslovice lici na moj stari kraj.

Pištolj doktor
06.02.2009., 22:57
prdi u kurac....to je kad neko prdi u kurac.

Upravo tako.

Recimo da ti se neko zicne (znas taj izraj: sjedne) na pištolj i baš u tom trenutku pukne, a ti ne znas jel to bio prdac ili je pištolj opalio.

jebote suze mi id:cerek:u

Bruh
06.02.2009., 23:01
Neka imena i prezimena u HrvatskJoj:

Bečar Šahdo, Gegić Gega, Čika Đorđe, Lešina Vesela, Mamuti Selim, Degen Erika, Đoković Kitica, Šćepanović Kita, Silov Ana, Piša Katica, Jajalo Pile, Alimi Nađi, Kliska Mica, Guzi Draga, Curi Đon, Bilali Nebi, Mošnja-Škare Lorena, Červeni Mercedes, Tikvina Jagoda, Kenjar Ismet, Šupak Aramis, Šupak Valter, Struja Olimpia, Habiba Ljuta, Slanina Šanta, Žilavi Orlando, Cica Pile, Mica Torbica, Mošnja Kazimir, Zmaj Defilipis, Kobasica Nebojša, Pavo Prčivragović, Dragan Prcać, Gibanica Fadil, Golub Lasica, Višnjić Višnja, Banana Kunina, Papiga Ivan, Miroslav Kobra, Jazavac Mujo, Srbljanović Srbislav, Mamula Naranča, Grga Grgo, Tuka Luka, Štuka Luka, John Dilinger, Mustafa Zaklan, Šerif Šerifi, Mislim Mislimi, Stjepan Kalašnjikov, Franjo Šmajser, Peter Killer, Vlado Zabavnik, Elvira Ćufta, Jela Božić, Zvijer Marija, Svemir Travica.

Pištolj doktor
06.02.2009., 23:12
Neka imena i prezimena u HrvatskJoj:
Stjepan Kalašnjikov, Franjo Šmajser, Peter Killer,

Ova trojica su neki militanti.

teranova
06.02.2009., 23:13
Vlado Zabavnik je moj favorit.

za-gor-te-nej
06.02.2009., 23:42
meni su tzv. neutralna imena totalno suplja, ma bas neutralna....u to ubrajam goran, zoran, predrag...i stajaznam dejan miroslav....
nacionalna...ako se misli na kraljeve, velikane....vise mi se cak i ona svidjaju, ali opet ne treba biti pretenciozan...kao npr. danas se pola srpske djece zove nemanja ili stefan (sve sami carevi) po$ljedice rata valjda...
jedno od najsmjesnijih srpskih imena su mi Hristivoje i Pantelija.
no, veliki je grijeh dijete nazvati Gojko u engleskim govornim podrucjima....nadimak ce mu biti Geyko 100%...jedino ga pusta snaga moze spasiti da ga svi ne zovu tako..hahahahahahahah

west_HB
07.02.2009., 07:40
..u hercegovini...

pitaju hercegovca aj kazi dva imena koji pocinje na slovo F

- Vrane i Pilip

:D

samBogzna
07.02.2009., 10:05
ja znam jedno srpsko ime "Marko" koje je postalo "Ustaško" samo radi "Marka Perkovića Thompsona":rofl::lol::s

stablok
07.02.2009., 10:34
Marko srbsko ime. Odkud ti to?

Starfucker226
07.02.2009., 10:37
Bog je porijeklom Srbin, pa tako i njegovi apostoli

snezana mk
07.02.2009., 10:57
http://www.behindthename.com/

MARKO

Usage: Ukrainian, Croatian, Serbian, Slovene, Bulgarian, Finnish, Basque

Other Scripts: Марко (Ukrainian, Serbian, Bulgarian)

Cognate of MARK

Starfucker226
07.02.2009., 11:10
verzije imena Marko koriste se u svim kršćanskim narodima svijeta

Tulkas
07.02.2009., 11:18
Sisoje je najhebenije ime. Jos imaju i svetog Sisoja u kalendaru, kao nekog bitnijeg sveca.
Nego, jel moze neko ispisat tih 99 imena Allahovih?? Bas me interesiraju
Znam da Chicco ima puno prezimena.. Lopez- Gonzales-Martinez-Kaetano

Miso62
07.02.2009., 11:22
meni su tzv. neutralna imena totalno suplja, ma bas neutralna....u to ubrajam goran, zoran, predrag...i stajaznam dejan miroslav....
nacionalna...ako se misli na kraljeve, velikane....vise mi se cak i ona svidjaju, ali opet ne treba biti pretenciozan...kao npr. danas se pola srpske djece zove nemanja ili stefan (sve sami carevi) po$ljedice rata valjda...
jedno od najsmjesnijih srpskih imena su mi Hristivoje i Pantelija.
no, veliki je grijeh dijete nazvati Gojko u engleskim govornim podrucjima....nadimak ce mu biti Geyko 100%...jedino ga pusta snaga moze spasiti da ga svi ne zovu tako..hahahahahahahah

I Ivan je Ajvan:cerek:

Miso62
07.02.2009., 11:24

Marko Antonio. Srpsko sta se bunis:mad:

Tulkas
07.02.2009., 11:27
Pa Marko Polo .. cisti Srbin bre..

becokuduz
07.02.2009., 11:48

Nema puno Elvisa kod nas, izuzetci. Znam jednog muslimana stim imenom. Almin, Samir,Adnan,Sanela, Adis,Adisa, Alma, Selma, Lejla! Bosna puna vakvih

becokuduz
07.02.2009., 11:51
Sto sva zenska imena zavrsavaju na A?Jedino Ines sto se mogu sjetit da je izuzetak

snezana mk
07.02.2009., 11:54
Nema puno Elvisa kod nas, izuzetci. Znam jednog muslimana stim imenom. Almin, Samir,Adnan,Sanela, Adis,Adisa, Alma, Selma, Lejla! Bosna puna vakvih

Dva bošnjaka poznajem kod nas sa imenima Esad i Edo,i kod vas isto?

babin kuk
07.02.2009., 11:54
Sto sva zenska imena zavrsavaju na A?Jedino Ines sto se mogu sjetit da je izuzetak

I Doris...

Starfucker226
07.02.2009., 11:55
Nema puno Elvisa kod nas, izuzetci. Znam jednog muslimana stim imenom.

Ma hajde, Elvis je dosta često ime kod vas, možeš poznavat jednog muslimana Elvisa, samo ako živiš negdje gdje vas se može prebrojat na prste

Bosanac10
07.02.2009., 11:56
Ma kakve uvrede. Pa bolje je da su razlicita. Ja se recimo zovem Petar (po kralju Petru:D), a u spanjolskom je to Pedro, Pierre u francuskom, Pietro u tal, Peter u germanskim jezicima i tako dalje. I to je bas cool. :)

to pokazuje da su ta imena nacionalna a ne vjerska

becokuduz
07.02.2009., 11:58
Dva bošnjaka poznajem kod nas sa imenima Esad i Edo,i kod vas isto?
Ima puno Esada (tursko ime) A Edo nema Edin je muslimansko Edo katolicko

snezana mk
07.02.2009., 11:59

pa moguće da je Edin,pa ga skraćeno zovu Edo,da ..

Bosanac10
07.02.2009., 12:02

a sve edina zovemo edo jer je lakše
nemor znacit a ko nekog zoveš edo a ne znaš mu pravo ime da se on edo i zove

Tulkas
to pokazuje da su ta imena nacionalna a ne vjerska

Petar je apostol i normalno je da je to ime prisutno u svim krscanskim zemljama..
I Muhameda imas u Iranu, Bosni, Turskoj, Maroku.. kakvo je to ime??

becokuduz
Ma hajde, Elvis je dosta često ime kod vas, možeš poznavat jednog muslimana Elvisa, samo ako živiš negdje gdje vas se može prebrojat na prste

Vecinom polutani su Elvisi,dok Alen i Dino nisu. Nas oblik za Dino je Ido. Dinka ista stvar treb bit Dina onda je Allahovo.

Bosanac10
07.02.2009., 12:05
Petar je apostol i normalno je da je to ime prisutno u svim krscanskim zemljama..

vjersko muslimansko
a ja kazem za pojedina imena koja se u krscanskim zemljama potpuno razlikuju
siguran sam da Patricka ili Jamesa u Hrvatskoj nećete nać

Bosanac10
07.02.2009., 12:06
kuduze odakle si????
iz kojeg grada?????

becokuduz
07.02.2009., 12:08

Nepise se isto nit izgovara. Arapi nase u citaju ko o, i obratno. Mohammed[Iranci i Arapi, Turci],

Bosanac10
07.02.2009., 12:12
Nepise se isto nit izgovara. Arapi nase u citaju ko o, i obratno. Mohammed[Iranci i Arapi, Turci],

mnoga imena se tako razlikuju
po jednom ili dva slova al bit imena ostaje ista

Starfucker226
07.02.2009., 12:13

isto se razlikuju muslimanska, Patrick je u Hrvatskoj Patrik, isto tako Muhammad je u Bosni Muhamed, piše se različito u različitim jezicima

Bosanac10
07.02.2009., 12:15
isto se razlikuju muslimanska, Patrick je u Hrvatskoj Patrik, isto tako Muhammad je u Bosni Muhamed, piše se različito u različitim jezicima

moguće

becokuduz
07.02.2009., 12:18

Osim Turska koja su preslikana!

Pištolj doktor
07.02.2009., 12:18
Sisoje je najhebenije ime. Jos imaju i svetog Sisoja u kalendaru, kao nekog bitnijeg sveca.

E pa daaaa! Sisoje, Stojadin, Stanojlo i Stoisav. 4 S. :D

becokuduz
07.02.2009., 12:20
kuduze odakle si????
iz kojeg grada?????

BL

becokuduz
07.02.2009., 12:21
E pa daaaa! Sisoje, Stojadin, Stanojlo i Stoisav. 4 S. :D

Meni su glupa slavenska imena! Stojko, Trpimir, Damir, Cvjeta!

joe enter
07.02.2009., 13:53
Evo malo zabave , ali po meni svako narodno ime koje prositiče iz jezika je predivno , pa makar zvučalo danas najsmešnije!!

Meni su boldovana omiljena , ali sva su fenomenalna

Prema ispitivanjima Milice Grković, koja je proučavala imena u Dečanskim hrisovuljama (1330. godina), 90 odsto imena na području Dečanskog vlastelinstva su narodna. (Slična situacija je, prema istraživanjima iste autorke, i u drugim nemanjićkim poveljama.) Autorka ih po formi deli na složena (Bratoljub, Dabiživ), samotvorna (Ban, Vlk, odnosno Vuk), izvedena (Milan, Miloš) i gramatički tip hipokoristika (Boža, Rade, Bogo). Najviše imena postalo je od osnova Bog, brat, drag, mil, rad, voj i hrana. Interesantna je i semantika ovih imena, koja obuhvata nazive životinja (Bikovac, Vuk, Jež, Lisica, Medved), ptica (Vran, Golub, Kraguj), biljaka (Božurin, Kupusac, Lilijan, Loza), zatim vatru (Viganj, Žarilo), prirodne pojave (Vremac, Zoran, Zorislav, Mećavac), metale (Gvozdij, Zlatoje), mesto rođenja (Dubravac Gora), broj (Prve, Prvota, Prvoš), terminologiju srodstva (Brat, Bratanac, Bratač, Bratoslav, Dedoš, Sestronja), anatomsku leksiku (Glavatac, Zub, Zubač, Grdnos, Okoje, Prstac, Šakoje, Ušoje), nazive boja (Beloš, Belša, Belac, Črnoglav, Črnel), negaciju (Nenad, Nenada, Nenadej, Nerad), opisne prideve (Brz, Brzota, Veselko, Golem, Dobrota, Dobroš, Dragan, Drageta, Junak, Junota, Kosmatac, Krasa, Krasil, Krasimir, Lepčin, Lepotić, LJuban, LJupko, Milko, Miloje, Miluj, Milja, Mladen, Radič, Hrabren), ime Božje (Bogdan, Boguživ, Bogo), slovenski panteon (Hrs, Črtalo), društveni položaj (Rob, Roban, Hlap), zanimanje (Vezilija, Zlatar, Kovač), nazive predmeta (Britva, Rešeto), apstraktne pojave (Div, Dušan), i profilaktičnost neobuhvaćenu prethodnim kategorijama (Dobiživ, Žival, Vragooča, Golozlo, Gruban, Grube, Grdoš, Zavida, Zlomanica, Mrša, Mršten, Tvrdan, Tvrdonja, Tvrdoje, Stajka, Stajko, Stanilo, Rastoje).

Strana ili bilo koja moderna imena ne volim , i nikad ga detetu ne bih dao(naravno ako se samo ja pitam:D)!!

becokuduz
07.02.2009., 13:58
Evo malo zabave , ali po meni svako narodno ime koje prositiče iz jezika je predivno , pa makar zvučalo danas najsmešnije!!

Meni su boldovana omiljena , ali sva su fenomenalna

Prema ispitivanjima Milice Grković, koja je proučavala imena u Dečanskim hrisovuljama (1330. godina), 90 odsto imena na području Dečanskog vlastelinstva su narodna. (Slična situacija je, prema istraživanjima iste autorke, i u drugim nemanjićkim poveljama.) Autorka ih po formi deli na složena (Bratoljub, Dabiživ), samotvorna (Ban, Vlk, odnosno Vuk), izvedena (Milan, Miloš) i gramatički tip hipokoristika (Boža, Rade, Bogo). Najviše imena postalo je od osnova Bog, brat, drag, mil, rad, voj i hrana. Interesantna je i semantika ovih imena, koja obuhvata nazive životinja (Bikovac, Vuk, Jež, Lisica, Medved), ptica (Vran, Golub, Kraguj), biljaka (Božurin, Kupusac, Lilijan, Loza), zatim vatru (Viganj, Žarilo), prirodne pojave (Vremac, Zoran, Zorislav, Mećavac), metale (Gvozdij, Zlatoje), mesto rođenja (Dubravac Gora), broj (Prve, Prvota, Prvoš), terminologiju srodstva (Brat, Bratanac, Bratač, Bratoslav, Dedoš, Sestronja), anatomsku leksiku (Glavatac, Zub, Zubač, Grdnos, Okoje, Prstac, Šakoje, Ušoje), nazive boja (Beloš, Belša, Belac, Črnoglav, Črnel), negaciju (Nenad, Nenada, Nenadej, Nerad), opisne prideve (Brz, Brzota, Veselko, Golem, Dobrota, Dobroš, Dragan, Drageta, Junak, Junota, Kosmatac, Krasa, Krasil, Krasimir, Lepčin, Lepotić, LJuban, LJupko, Milko, Miloje, Miluj, Milja, Mladen, Radič, Hrabren), ime Božje (Bogdan, Boguživ, Bogo), slovenski panteon (Hrs, Črtalo), društveni položaj (Rob, Roban, Hlap), zanimanje (Vezilija, Zlatar, Kovač), nazive predmeta (Britva, Rešeto), apstraktne pojave (Div, Dušan), i profilaktičnost neobuhvaćenu prethodnim kategorijama (Dobiživ, Žival, Vragooča, Golozlo, Gruban, Grube, Grdoš, Zavida, Zlomanica, Mrša, Mršten, Tvrdan, Tvrdonja, Tvrdoje, Stajka, Stajko, Stanilo, Rastoje).

Strana ili bilo koja moderna imena ne volim , i nikad ga detetu ne bih dao(naravno ako se samo ja pitam:D)!!

Tobe jarrebi kakva su to imena. Lijepi Islam

Lookey
07.02.2009., 14:01

Nekad se kod nas (cini mi se) devojcicama cesto davalo ime Marija. U odeljenju u osnovnoj trecina devojaka imala je ime Marija. :D Slicna prica je i sa Jelenama i Jovanama.

Da,u modi su muska imena koja su nekada u istoriji nosili ljudi,posebno Vuk,Ognjen,Ilija, ima i poneki Lazar i Uros a ni Djordje nije zastarelo.

Ivan je danas cesce ime u Srbiji nego Jovan.

Zoran i Dragan se zaista retko daju deci.

Lookey
07.02.2009., 14:11
upoznao jedno lito u Istri malu slatku, MUHI mi se predstavila, mi malo setali po plazi poceli se mazit pomalo, ja pitam kako se pravo zove, ocito je MUHI samo neki nadimak. Kaze ona men da se zove MUHAREMA, ja odvalija od smija, mala se naljutila i osla ca.

:rofl:

E,jesi neki. Bas si morao da je pitas za puno ime :D

Pessimus dux
07.02.2009., 14:16

Patrik je Domagoj.:mig:

stablok
07.02.2009., 14:17
Koliko sam primjetio u Srbiji ima mnogo Ivana, Ana, Katarina. Međutim srbi u Hrvatskoj gotovo nikad nisu davali svojoj djeci ta imena. Čak i ime Marija bila je rijetkost.

joe enter
07.02.2009., 14:24
Koliko sam primjetio u Srbiji ima mnogo Ivana, Ana, Katarina. Međutim srbi u Hrvatskoj gotovo nikad nisu davali svojoj djeci ta imena. Čak i ime Marija bila je rijetkost.

Mara i Marica!!!! , ranije su oglavnom bili hipokoristici imena Marija , i kod dobrog dela Srba i Rvata!!

Ana,Ivana,Katarina su postojala i ranije , ali ređe! , danas je to malo moderno pa ih i ima!!

Ranije su davana češće narodna imena!!

Tulkas
07.02.2009., 14:28
Nisu Rvati vec Hrvati.. mogli bi i mi uvesti novu odredicu za Srbi..Na primjer Svrbi

teranova
07.02.2009., 14:30
Ranije su bila popularna i imena Olivera, Jasna, Milena, Lidija, Vladimir, Slobodan, Božidar, Branislav.

Tulkas
07.02.2009., 14:31
vjersko muslimansko

Pa neces naci bas ni Muruvet, Adis il Belma u pakistanu.. sta time hoces reci..
BTW Patrika imas u HR..

Cort0 Maltese
07.02.2009., 14:33
Ranije su bila popularna i imena Olivera, Jasna, Milena, Lidija, Vladimir, Slobodan, Božidar, Branislav.

Slobodan više nije popularno, mislim.:kava: Imam jednog poznanika koji je dobio ime po onom Slobodanu, uvijek ga zajebavam...:lol:

joe enter
07.02.2009., 14:34
Nisu Rvati vec Hrvati.. mogli bi i mi uvesti novu odredicu za Srbi..Na primjer Svrbi

Rvati je sasvim normalan naziv i nikako nije uvredljiv , koji i dobar deo Hrvata koristi ili je koristilo!

Zvanično je Hrvat , ali ovde ne pišemo ustav zemlje nego postove na forumu!

A ovo Svrbi nije nikad korišćeno , osim kod tebe sad kad te odjednom nervira ovo moje "Rvati" , pa oćeš da zezaš onako po rvatski!:D

Bosanac10
07.02.2009., 14:59
Pa neces naci bas ni Muruvet, Adis il Belma u pakistanu.. sta time hoces reci..
BTW Patrika imas u HR..

to su samo pojedina imena imas vise istih imena u islamskim nego u katolickim zemljama

Michael Collins
07.02.2009., 16:02
:ne zna:Kolins, nikada za tebe ne bih rekao...

:mig:
dželes?

boogyman
07.02.2009., 16:13
...hebeš sve ovo gore navedeno.
Najzanimljivija i najmaštovitija imena ovih prostora su ona koja svojoj djeci daje pravo cvijeće svih naših naroda...Romi!
...tako imamo...Tarzan Oršuš,Sandokan Balog,Rokibalboa Oršuš,Rambo II Bogdan...itd....

Cort0 Maltese
07.02.2009., 16:15
Najzanimljivija i najmaštovitija imena ovih prostora su ona koja svojoj djeci daje pravo cvijeće svih naših naroda...Romi!
...tako imamo...Tarzan Oršuš,Sandokan Balog,Rokibalboa Oršuš,Rambo II Bogdan...itd....

Danijel Bogdan, evergreen romskih imena. Svaki drugi Rom se zove Danijel Bogdan...:lol:

Tahvil-pasa
07.02.2009., 16:17
Domagoj i Tomica.

E jesmo im se smijali....

boogyman
07.02.2009., 16:33
Danijel Bogdan, evergreen romskih imena. Svaki drugi Rom se zove Danijel Bogdan...:lol:

...no,no...da nebi ispala skroz sprdačina...sjetimo se jednog drugog cvijeća i njihove dovitljivosti...Jamezdin!!!:rofl::rofl::rofl:
Uvijek me čudila fascinacija samo jednim filmskim junakom,zašto nema npr. Garikuper Šećerbegovića ili Džonvejn Omerpašića?:ne zna:

boogyman
07.02.2009., 16:41
Domagoj i Tomica.

E jesmo im se smijali....

..jebga...vi iz Mostara...oni iz Banja Luke su se smijali Borivoju i Radojici...
A sva ova četvorica zajedno su se smijali Jamezdinu i Muji...naravno u Sarajevu...

samBogzna
07.02.2009., 18:49

a tko je bio Kraljević Marko?:lol::rofl:
pa srpska junačina koja je sjekla turcima glave.:lol::rofl:

Lookey
07.02.2009., 21:59
..jebga...vi iz Mostara...oni iz Banja Luke su se smijali Borivoju i Radojici...
A sva ova četvorica zajedno su se smijali Jamezdinu i Muji...naravno u Sarajevu...

:D Jamezdin Kurtovic (pevac folk muzike koji se pominje u filmu Kako je propao rock 'n' roll). Gde se toga setili :rofl:

dzicko
07.02.2009., 22:04

Izvini brate ali zaboravio si Zepce jugend,naljutit ce se...:rofl:

Cakana34
07.02.2009., 22:11
kod hrvata su imena kao npr. Lara,antonio,andjelina,laura itd. sve vise i vise popularna (barem za one hrvate koje ja znam).to mi se uopce nesvidja.kod muslimana znam iz kruga svog muza da svi imaju imena kao Sanel(a),alma,amela,enes,senad,sead itd.

becokuduz
07.02.2009., 23:24
kod hrvata su imena kao npr. Lara,antonio,andjelina,laura itd. sve vise i vise popularna (barem za one hrvate koje ja znam).to mi se uopce nesvidja.kod muslimana znam iz kruga svog muza da svi imaju imena kao Sanel(a),alma,amela,enes,senad,sead itd.

sanela ko govana,alma j dosta cesto u zadnje vrijeme,ranije samo djeca iz mjesanih brakova!Ja jednog Esada znam!

Enchantress
08.02.2009., 01:00
Danas sam na TV-u zakačila neku vest o tome kako je cura promenila ime iz Milica u Katarina, jer je njen dečko želeo da se tako zove. Kada su raskinuli, ponovo je vratila svoje staro ime Milica.

Eto, iz kojih se sve razloga danas menjaju imena u popularnija. :D

MurgaDrot
08.02.2009., 01:29
Ja imam cisto muslimansko ime! Darijo! Nalazi se u knjizi muslimanskih imena orijentalnog porijekla i na perzijskom jeziku znaci gospodar! :top:

Takodjer zelio bih da skrenem paznju na neke stvari. Vecina vas ce ruku u vatru staviti da su Ismar i Fatmir muslimanska imena! To su zapravo imena koja nemaju nikakvo znacenje a potjecu iz mjesanih brakova. Tako Ismar je dobio ime po ocu i majci (Ismet-Marija), Fatmir takodjer (Fatima-Miroslav) !

Ime Melis(a) koje je danas veoma ucestalo kod Bosnjaka je nastalo nakon drugog svjetskog rata, a princip izmisljanja imena je jednostavan, Marx, Engels, Lenjin i Staljin!

Bosnjaci zapravo nemaju blage veze znacenje nekih svojih imena, koja su se nekim cudom ustalila u narodu! Npr. Mirhad (Zahod) , Irhad (Nuzda) , Vedin (Vlazan, mokar) ... !

Ime Zevkija koje je uobicajeno kod Bosnjakinja, znaci nista drugo do ukusna, slasna! Ne samo da zalazi u gastronomske sfere već ima i erotske konotacije, što ni u kom slučaju ne korespondira sa Kur'anom i Predajom.

samBogzna
08.02.2009., 09:14
zašto u srbiji nisu više popularna imena kao recimo Vaskrsije to je jedno krasno ime i lako se izgovara:rofl::lol:

Herzeg Lager
08.02.2009., 09:27
Ja imam cisto muslimansko ime! Darijo! .

Saučešće svima koji su roditeljskom greškom dobili ime DariJo ili MariJo.

samBogzna
08.02.2009., 09:52
Saučešće svima koji su roditeljskom greškom dobili ime DariJo ili MariJo.

Dari(j)o nije muslimansko niti židovsko kako neki misle,Dario je staro perzijsko ime.

Herzeg Lager
08.02.2009., 10:06
Dari(j)o nije muslimansko niti židovsko kako neki misle,Dario je staro perzijsko ime.

Naravno da nije, čovjek je koristio sarkazam kad je rekao da ima "pravo" muslimansko ime. Naravno, zna svatko za perzijskog Dariusa, ali je moguće to nekako nategnuti na muslimansku stranu, današnji Iran je sasvim dovoljno islamski, a preteča mu je Perzija, pa je prema tome i Darius (Dario) muslimansko ime :D

samBogzna
08.02.2009., 10:24
Naravno da nije, čovjek je koristio sarkazam kad je rekao da ima "pravo" muslimansko ime. Naravno, zna svatko za perzijskog Dariusa, ali je moguće to nekako nategnuti na muslimansku stranu, današnji Iran je sasvim dovoljno islamski, a preteča mu je Perzija, pa je prema tome i Darius (Dario) muslimansko ime :D

to je isto kao da ja kažem da je kleopatra ili tutankamon,muslimansko ime:ne zna::kava:

Michael Collins
08.02.2009., 10:45
Albanci su najluđi po pitanju igranja/manipalacije sa imenima.

Dok nisu saznali za posojanje Ilira i izmislili bajku o kontinuitetu sa njima radi apologije velikoalbanskih pretenzija, kod njih nisu ni postojala, danas relativno česta, muška imena Agron i Iljir i žensko ime Teuta. U 19. vijeku nije živio ni jedan Albanac Agron ili Albanka Teuta. Najsmešniji primjer u tom smislu je glasnogovornica Tačijeve vlade po imenu Ulpiana Lama (Ulpiana je antičko naselje, a danas arheološko nalazište kod Lipljana).:lol:

Bošnjaci dosta fantaziraju o kontinuitetu sa srednjovjekovnom Bosnom, ali još nisu otišli tako daleko da svojoj djeci daju ime kralja Tvrtka ili npr. Ratko, Radovan i druga imena srednjovjekovne Bosne. :)

Doista, zašto su dobri Bošnjani odustali od Katarine,Tvrtka i ostalih? :D

demonokot
08.02.2009., 10:58
U vojsci sam upoznao ciganina (roma) ko je se zvao, verovatno se i danas zove:
Komandant Mark Šaćiri ....

Tulkas
08.02.2009., 11:16

Ili Stjepana i Hrvoja...

MurgaDrot
08.02.2009., 13:44

Zasto su Hrvati naprimjer odustali od hrvatskog imena Vuk! :confused:

Cort0 Maltese
08.02.2009., 13:50

Po čemu zaključuješ da je Vuk hrvatsko ime?:confused:

Stiliana
08.02.2009., 13:53

Hrvati su prvotno imali isključivo narodna imena iz starohrvatske (slavenske) imenske baštine. Utjecajem Crkve postupno ulaze svetačka imena u hrvatski imenski sustav. Prema odluci Katoličke crkve na Tridentskom koncilu (1545.-63.), novokrštenicima se daju isključivo svetačka imena. Tu stegu Katolička crkva u nas postupno popušta u prvoj polovici 20. st. Stoga se tada ponovno i u sve većem broju, uz svetačka, javljaju i stara ili nova narodna imena.

Stiliana
08.02.2009., 13:59

The boy's name Darius is pronounced da-RYE-us, DARE-ee-us. It is of medo persian and Greek origin, and its meaning is "he possesses; rich, kingly". Possibly a royal title, like Caesar. Historical: Darius the Mede (fifth century BC) assumed the kingship of Babylon after its conquest by Cyrus. He was a renowned king also known as Darius the Great. This name is popular with African-Americans.

Nomalno da nije islamsko ime.

The Islamic Republic of Iran sees its Persian heritage as a formidable enemy of its conquest. It aims at turning Iran into a pure form of an Islamic nation. Hence, they have waged a war on Persian antiquities in the hope of suppressing Persian pride and nationalism.

Sorry na engleskom :)

samBogzna
08.02.2009., 14:26
U vojsci sam upoznao ciganina (roma) ko je se zvao, verovatno se i danas zove:
Komandant Mark Šaćiri ....

i naravno s takvim imenom je bio "komandant odelenja":lol:

Zasto su Hrvati naprimjer odustali od hrvatskog imena Vuk

nemamo mi u hrvatskoj vuka,ali imamo jednog pripadnika manjine koji se preziva "kurjak":rofl:

dzicko
08.02.2009., 14:26
u redu imena ali mislim opet da srbi imaju najsmjesnija prezimena...poput Guzina,Guzovic,Buljajic..,Kuburic,Pletikosa,Puziga ca,Nabiguz,Mitropir,Vestica....zamislite imaju ime Radojka Guzic,Zlogledza,Zlojutro....Ruza Supak..Jednom sam naletio na sajt gimnazije na Palama. Kod ucenika su bila prisutna cudna prezimena poput Konjokrad i Zlikovac.Interesuje me vase misljenje:D

Cort0 Maltese
08.02.2009., 14:35
u redu imena ali mislim opet da srbi imaju najsmjesnija prezimena...poput Guzina,Guzovic,Buljajic..,Kuburic,Pletikosa,Puziga ca,Nabiguz,Mitropir,Vestica....zamislite imaju ime Radojka Guzic,Zlogledza,Zlojutro....Ruza Supak..Jednom sam naletio na sajt gimnazije na Palama. Kod ucenika su bila prisutna cudna prezimena poput Konjokrad i Zlikovac.Interesuje me vase misljenje:D

Jedan moj susjed Hrvat se prezivao Pizderak, pa je promijenio prezime. A znam još jednog koji se preziva Opička.:D

dzicko
08.02.2009., 14:40
Jedan moj susjed Hrvat se prezivao Pizderak, pa je promijenio prezime. A znam još jednog koji se preziva Opička.:D

Bas lepa prezimena,a izvini corto jeli ovaj opicka bio musko ili zensko:)

Cort0 Maltese
08.02.2009., 14:44
Bas lepa prezimena,a izvini corto jeli ovaj opicka bio musko ili zensko:)

Muško. Ali, čovjek ima hrpu kćeri. Možeš misliti kako je tek njima...:lol:

dzicko
08.02.2009., 14:53
Ja imam druga koji se zove Dostojanstveni Kukavica(jadan otac mu bio nastavnik literature i volio rusku knjizevnost:kava:

Stiliana
08.02.2009., 14:55
Po čemu zaključuješ da je Vuk hrvatsko ime?:confused:

Prastaro sveslovensko, teoforno, zaštitno ime. Izvodi poreklo od staroslovenske osnove “volk” tj. “vuk” u staroslovenskom značenju “derikoža” ili “onaj koji rastrže u borbi”. U prošlosti kada se još verovalo da reč ima dejstvo magije, nadevalo se detetu u funkciji zastrašivanja zlih duhova koji se klone “opasnih zveri”. Simboliše veliku hrabrost, brzinu i spretnost

Ime je slavensko, a danas ga daju Srbi.
Npr. sin kralja Zvonimira se zvao Radovan. Danas je malo koji Hrvat Radovan.

Cort0 Maltese
08.02.2009., 14:57
Ja imam druga koji se zove Dostojanstveni Kukavica(jadan otac mu bio nastavnik literature i volio rusku knjizevnost:kava:

Uvjerljivo najčudnija imena koja sam čuo su:
Razbojnikov Spas i Crveni Mercedes.
A nisam siguran, ali mislim da sam negdje pročitao i za čovjeka koji se zove Ivan, a preziva Jovan.:ne zna:

Cort0 Maltese
08.02.2009., 14:59
Ime je slavensko, a danas ga daju Srbi.
Npr. sin kralja Zvonimira se zvao Radovan. Danas je malo koji Hrvat Radovan.

OK, samo pitam.:top:
Najstarije ime Vuk za koje sam čuo pripada Brankoviću, tako da sam mislio da je ime srpsko.:ne zna:

dzicko
08.02.2009., 15:01
Uvjerljivo najčudnija imena koja sam čuo su:
Razbojnikov Spas i Crveni Mercedes.
A nisam siguran, ali mislim da sam negdje pročitao i za čovjeka koji se zove Ivan, a preziva Jovan.:ne zna:

Ovdje na zapadu je veoma lako promjeniti ime i prezime (nekih 150 eura)dali znas brate kako to ide dole ,koliko kosta i dali je uobicajeno?

Cort0 Maltese
08.02.2009., 15:04
Ovdje na zapadu je veoma lako promjeniti ime i prezime (nekih 150 eura)dali znas brate kako to ide dole ,koliko kosta i dali je uobicajeno?

Najiskrenije, nemam pojma.:ne zna:

joe enter
08.02.2009., 15:06

Nije Buljajić već Bulajić!! , kod vas je jedan i to Veljko titov režiser , a sada hrvatski!:D

Prezimena ranije nisu imala ovakva značenja da bi se mi danas zabavljali , već iz potpuno drugih razloga su nadevana!

Imaš i hrvatska takođe smešna , ali imaš i jeziva tipa "Leš,Smrtić...":D

Takva prezimena sa značenjem su meni odlična i pre svega originalna , i šteta kad neko promeni prezime radi ismejavanja!

Običan život nekada je diktirao nadevanje prezimena , a ne ono što ti se sviđa!

Zlojutro je fantastično prezime! , Sotonica,Pišimješina takođe! , onda ona sa babama su ekstra "Bjelobaba,Zelenbaba , Mučibabić,Krkobabić.....":D

Kod Hrvata su najsmešnija ona kad su u kombinaciji sa stranim imenima , jer pošto u HR vole švapska imena , pa sam video nešto tipa "Inge Priganica"!

E to je vrh!!:rofl:

dzicko
08.02.2009., 15:06
A zamislite da se gradonacelnik bijelog polja zove Tarzan Milosevic:rofl:

joe enter
08.02.2009., 15:10
Bilo je nekad hercegovačko prezime "Solipička" , ali doživelo zaborav!:D

dzicko
08.02.2009., 15:14
Rumena Guzina je isla sa mnom, u istu gimnaziju . Prijeratni novinar TVSA Ilija Guzina i bivši golman Dinama Ivan Turina su možda i rođaci.Smiješna prezimena mogu ponekad dovesti u neugodnu situaciju, jednom davno neki pop, u Trebinju ili Gacku, nije provjereno izgovorio je kada je vjenčavao mladoženju u mladu:
-Mirko Raguz, uzima Maru Zaguz za ženu...Ima li kakvih smetnji?:lol:

dzicko
08.02.2009., 15:19
U mom gradu bio jedan sto se zvao Nagib Uzbrdica.....Nedeljko Subotic...itd

Mc Ozy
08.02.2009., 15:41
Super tema.Mislim da je na tom području veliki nered ,prepušten neobrazovanom puku,pa stoga dolazi do smiješnih,čudnih i neprikladnih imena,čega po meni ne bi smjelo biti.Osobno ime bi trebalo u osnovi nositi neki imidž,nacionalni identitet itd.Mislim da to nije beznačajno.Ja zagovaram već dugo vremena neki službeni,nacionalni,državni registar,stručno napravljen,koji bi bio obvezujući.Lingvisti,povjesničari,Crkva...Da pojasnim.Krstit ćeš sina kao Petra,a ne Pericu,Ivicu,što su izvedenice i nadimci.Dakle službeno Petar,a ti ga doma zovi kako hoćeš.Vjerojatno će kroz život steći i neki nadimak,pa eto ti biraj i uživaj.Ali službeno ime mora biti više,manje poznato,dostojno čovjeka (postoje imena i za životinje),tradicionalno itd.,koje ćeš cijeli život nositi u dokumentima kao svoj identitet.Protiv sam izmišljanja i izvedenica.Npr.Tina,Sanja koje su toliko u modi.I moje ime je skraćenica,nadimak ....ko,umjesto ...imir,a lijepo je nacionalno-povijesno.
Bilo bi zgodno da netko otvori temu o nadimcima,možda već i ima,nisam tražio,tu bi se vidjela velika narodna genijalnost i talent,čak podrugljivost,cinzam,bešćutnost,glupost i neke druge manje prihvatljive moralne osobine,koje dolaze do izražaja u kreaciji novokomponiranih turbo-imena.

Michael Collins
08.02.2009., 16:08

Koji argument... :rofl:
Mi smo odustali o 1-5% imena, vi ste od 100% imena svojih predaka...

teranova
08.02.2009., 16:12
Meni su najsmešnija vaša prezimena - Škrinjarić, Krznarić, Puškarić.

Tulkas
08.02.2009., 16:19
Paraskeva.. zajebala je i Hatidzu
Limun..heheh
Sotir...:D
Tankosava
Grozda
Dzezbedara:eek:

Tulkas
08.02.2009., 16:25
Vuk je muško ime, koje u Hrvatskoj češće nalazimo među Hrvatima te rijeđe među Srbima. Značenje imena dolazi od imenice vuk. Vuk uopće nije rijetko ime i nalazi se među tisuću najčešćih muških imena u Hrvatskoj, gdje danas živi sedamdesetak ovakih imenjaka. Slična imena i nadimci: Vuko, Vukan, Vukas, Vukota, Vujo, Vujica, Vule, Vulko.

joe enter
08.02.2009., 16:32
Paraskeva.. zajebala je i Hatidzu
Limun..heheh
Sotir...:D
Tankosava
Grozda
Dzezbedara:eek:

Paraskeva je hrišćanska mučenica i na grčkom znači "Pripravna,spremna"!!

Sotir je takođe grčko i znači "Spasitelj"!

Tankosava , kad je vitka devojka , "sva tanka"! , predivno značenje!:D

Grozda iliti Grozdana je naravno jedno od voćnih imena uz Jagodu,Višnju,Dunju... i muško Limun!:D

Ovo zadnje ne znam!

joe enter
08.02.2009., 16:36
Vuk je muško ime, koje u Hrvatskoj češće nalazimo među Hrvatima te rijeđe među Srbima. Značenje imena dolazi od imenice vuk. Vuk uopće nije rijetko ime i nalazi se među tisuću najčešćih muških imena u Hrvatskoj, gdje danas živi sedamdesetak ovakih imenjaka. Slična imena i nadimci: Vuko, Vukan, Vukas, Vukota, Vujo, Vujica, Vule, Vulko.

Nađi mi jednog danas Hrvata koji se zove Vuk!??

Tulkas
08.02.2009., 16:43
http://www.imehrvatsko.net/Imena/Vuk/tabid/155/Default.aspx

Evo ti pa citaj.. ja nisam ni tvrdio da je to iskljucivo hrvatsko ime vec je neko napomenuo da ne postoji ime Vuk u Hrvata danas..
I

Tulkas
08.02.2009., 16:44
Paraskeva je hrišćanska mučenica i na grčkom znači "Pripravna,spremna"!!

Sotir je takođe grčko i znači "Spasitelj"!

Tankosava , kad je vitka devojka , "sva tanka"! , predivno značenje!:D

Grozda iliti Grozdana je naravno jedno od voćnih imena uz Jagodu,Višnju,Dunju... i muško Limun!:D

Ovo zadnje ne znam!

Sta su da su smijesna su..

teranova
08.02.2009., 16:51
Ja sam nekada imala komšinicu koja se zvala Razumenka.

boogyman
08.02.2009., 16:55

... imam susjeda,preziva se Drk....vjerojatno su mu preci bili doktori il što li?:ne zna:

bijesna glista
08.02.2009., 17:19
Postoji prezime Papak. E jadni oni :tuzni:

MurgaDrot
08.02.2009., 17:54
Koji argument... :rofl:
Mi smo odustali o 1-5% imena, vi ste od 100% imena svojih predaka...

Netocno! Nismo se odrekli imena, ali konvertiranjem u islam dosla su nova pravila pri nadjevanju imena! Muslimanska imena su sva koja imaju lijepo znacenje, pa tako i Ruza, Snjezana, Jasmin itd. Slavenski muslimani se nisu odrekli svojih oceva. Tako defteri svjedoce o slucajevima kao sto su "Ferhat sin Ivanov" ili "Hasan sin Mihailov"! U to vrijeme su se imena oceva ustalila kao prezimena, slavenski muslimani, tad vec ocevi su svojoj djeci nastavili tvoriti prezimena na isti slavenski nacin, pa su tako nastala prezimena poput Hasanovic, Sulejmanovic itd.

MurgaDrot
08.02.2009., 17:56
Ja znam jednog klinca iz Bosne koji se zove Karanfil! :rofl:

aleksije radicevic
08.02.2009., 17:58
Netocno! Nismo se odrekli imena, ali konvertiranjem u islam dosla su nova pravila pri nadjevanju imena! Muslimanska imena su sva koja imaju lijepo znacenje, pa tako i Ruza, Snjezana, Jasmin itd. Slavenski muslimani se nisu odrekli svojih oceva. Tako defteri svjedoce o slucajevima kao sto su "Ferhat sin Ivanov" ili "Hasan sin Mihailov"! U to vrijeme su se imena oceva ustalila kao prezimena, slavenski muslimani, tad vec ocevi su svojoj djeci nastavili tvoriti prezimena na isti slavenski nacin, pa su tako nastala prezimena poput Hasanovic, Sulejmanovic itd.

Snežana je definitivno jedno od najlepših imena, ali niikada nisam čuo da se neka muslimanka tako zove. Čak ni Snježana. :ne zna: A ni Ruža nije muslimansko ime. :ne zna:

Cort0 Maltese
08.02.2009., 18:00
Snežana je definitivno jedno od najlepših imena, ali niikada nisam čuo da se neka muslimanka tako zove. Čak ni Snježana. :ne zna: Pa ni Ruža nije muslimansko ime. :ne zna:

Ulizico!:flop:
P. S. Nije da se ne slažem s tobom...:cerek:

MurgaDrot
08.02.2009., 18:02
Snežana je definitivno jedno od najlepših imena, ali niikada nisam čuo da se neka muslimanka tako zove. Čak ni Snježana. :ne zna: A ni Ruža nije muslimansko ime. :ne zna:

Ne kuzis, niko ne nadjeva ta imena u Bosnjaka, ali muslimansko ime je svako ono koje ima lijepo znacenje! Znaci ja ako bi svojoj djeci dao ime Snjezana ili Ruza ne bih prekrsio nikakav islamski zakon, naprotiv! :mig:

aleksije radicevic
08.02.2009., 18:08
Ne kuzis, niko ne nadjeva ta imena u Bosnjaka, ali muslimansko ime je svako ono koje ima lijepo znacenje! Znaci ja ako bi svojoj djeci dao ime Snjezana ili Ruza ne bih prekrsio nikakav islamski zakon, naprotiv! :mig:

pOznato mi je to. Ali nije mi jasno zbog čega se muslimani (slovenski) opredeljuju za arapska imena koja smešno zvuče na našem jeziku. Ili npr. imena poput "Denis" za kje ne možeš reći kakvo znečenje (dobro ili loše) ima!? :ne zna:

zeljko_ri
08.02.2009., 18:09
Muslimani imaju izrazito nacionalna imena i prepoznatljiva.Rijetko koje ime se može "zakamuflirati".
Kod Hrvata i Srba je sasvim druga situacija,tj. postoje mnoga zajednička imena npr. Marko,Ivan,Ivica,Željko,Ana,Maja,Jelena itd.

peggy-nely
08.02.2009., 18:12
Evo popis najčešćih imena u RH.

Ivan Marija
Josip Ana
Stjepan Ivana
Mirjana
Marko Vesna
Željko Nada
Ivica Katarina
Tomislav Marina
Ante Dragica
Nikola Ljubica
Mario

P.S. nikad mi nije bilo jasno zašto hercegovci imaju srpska imena. Sve neki Slobodani, Dušani, Milani::.:ne zna:

Cort0 Maltese
08.02.2009., 18:14
Evo popis najčešćih imena u RH.

Ivan Marija
Josip Ana
Stjepan Ivana
Mirjana
Marko Vesna
Željko Nada
Ivica Katarina
Tomislav Marina
Ante Dragica
Nikola Ljubica
Mario

P.S. nikad mi nije bilo jasno zašto hercegovci imaju srpska imena. Sve neki Slobodani, Dušani, Milani::.:ne zna:

To je i meni enigma. Očito se nameću neki odgovori, ali može biti da to ima neki sasvim 10-ti razlog...

joe enter
08.02.2009., 18:20
[/B]

To je i meni enigma. Očito se nameću neki odgovori, ali može biti da to ima neki sasvim 10-ti razlog...

Ček da ga nametnem na rame! ,.. ee... evo ga!! , mislim da je zbog toga što se samo pravi Hrvati služe srpskim imenima!:D

Cort0 Maltese
08.02.2009., 18:22
Ček da ga nametnem na rame! ,.. ee... evo ga!! , mislim da je zbog toga što se samo pravi Hrvati služe srpskim imenima!:D

Hercegovci zapravo funkcioniraju po sistemu:
Što srpskije ime, to veći Hrvat..:lol:

peggy-nely
08.02.2009., 18:23
Neki kažu da je to zbog ustaške stigme koju su nosili za vrijeme juge, pa su zato hercegovci davali imena koja više vuku na srpsku stranu.

Ali dobrim dijelom mi svi skupa seremo jer su imena s ovih prostora dobrim dijelom stara slavenska imena i glupo je tvrditi jesu li srpska ili hrvatska. Npr. Vesna, Davor itd.

Čudno mi je to da srbi daju ime Ivan. Ja sam uvijek mislila da je njihova verzija tog imena Jovan.

joe enter
08.02.2009., 18:24
Ivo Miro Jović!:rofl:

Ili bolja kombinacija Bazilije Vasiljević! :D

Cort0 Maltese
08.02.2009., 18:26
Neki kažu da je to zbog ustaške stigme koju su nosili za vrijeme juge, pa su zato hercegovci davali imena koja više vuku na srpsku stranu.

Ali dobrim dijelom mi svi skupa seremo jer su imena s ovih prostora dobrim dijelom stara slavenska imena i glupo je tvrditi jesu li srpska ili hrvatska. Npr. Vesna, Davor itd.

Čudno mi je to da srbi daju ime Ivan. Ja sam uvijek mislila da je njihova verzija tog imena Jovan.

Vuku? to je ublažavanje... Dušan je srpsko ime, a ne sveslavesnko. Isto vrijedi i za Slobodana, i neka druga imena.
Davor je koliko ja znam hrvatsko ime, a Vesna je neutralno, i poprilično novo. Nisam čuo za neku Vesnu rođenu prije 19. stoljeća...