PDA

View Full Version : Realna potrošnja električne energije (TV Plasma&LCD, PC, Receiveri itd..)

MirkoST
06.02.2009., 08:29
Evo ovdje će biti sve na jednom mistu za lakši pregled i dodavanje novih mjerenja.

Televizori (LCD, Plasma, CRT):

TV je Sony 40W4000 i postavke su iste/jako slične kao na hdtv test, backlight 3, contrast 87 itd..

Evo rezultati..jeeeeee :lol:
TV u ovom trenutku dok vam pišem troši 130W/h +/-5W
Kad gledam mkv film 125W/h +/- 7W
SD kanali 125W +/- 5W -- HDTV 1080i: 129W +/- 5W
TV s power saving funkciom (koju koristim obično noći dok gledam filmove bez svjetla u boravku) troši nevjerovatnih 96W +/-5W
Najmanja izmjerena potrošnja je mkv film tamna scena + powersave + backlight na minimun = 59,5W +/- 5W :)

CRT - užas

Oko 63cm Sony trinitron 90-105W pri radu te 13-15W dok je ugašen! WTF???

Sve crt-ove sam testirao i svi troše (neovisno o veličini) oko 15 W dok su ugašeni a imam ih 5 doma :( mater im njihovu! sve ču ih pogasit i ištekat iz zida! :)

LG 72cm Flatron 100hz
Potrošnja standby: 10-11W
Potrošnja dok radi: 81-89W
--------------------------------------------------------------
Receiveri:

Idem izmjeriti i Onkyo receiver koji navodno ima 7x130W pri 6 oma haha..bit će dobro ako i 130 troši hehe

EDIT..prvi rezultati Onkyo 506 + Jamo S606 HCS3

DTS 5ch muzika 105W-180W pri volume 53/72
DTS 5ch muzika volume 40/72 je 70-100W
2ch flac 75-120W pri 50/72
2ch flac 98-150W pri 55/72
Najveći izmjeren je 201W pri DTS 5ch pri volume 55/72

Sve vrjednosti su podložne izmjenama jer zavisi što se sluša, svaka pisma ima drugačija mjerenja.
U testu je korišten za 5ch Depeche mode - Strangelove i za 2ch FLAC Laura Branigan - Self Control

Zasad nesmin više pojačat jer moji kat ispod šize na 55 volume.
MKV test: Wall-E 5ch DTS , volume 45/72: 57W-152W, prosjek oko70W
MKV dosta odstupa zavisno o scenama, ako je tiho onda je 57-70W ako je glasnije do glasno onda je 70-152W s tim da je tih 152W uhvatilo samo na trenutak, scena dok polječe raketa s zemlje i bas jedinice vibriraju kao blesave :D .na toj sceni se vrtilo od 110 u prosjeku.

--------------------------------------------------------------

PC mjerenja:

Intel Core2Duo 8400 3ghz - tvorničke postavke
Gigabyte EP35-DS3
Gigabyte Ati Radeon 3870 512MB
2GB DDR2
320GB HDD Samsung
Skystar 2 (disabled - device manager)
Antec kučište+napajanje 380W 80+
1x12cm vent (low)

PC Ide: 76,5W (+/-1W)
PC Game: Far Cry 2@Very high 152W-157W
PC Game: GTA4@Highest 145-184,5W - average 160W
PC Ugašen: 3W
PC MKV: Wall-E 1080p 74,5W-106W Average 85W
PC Folding@home GPU 100%,CPU 50% : 152W-154W
---------------------------------------------------------------------------

Jednostavna računica dobije sljedeće:

Gledanje 1080p filma sa zvukom 45/72 na receiveru izađe potrošnja:

HTPC (85W) + TV (125W) + Receiver (70W) = 280W što je iznimno malo s obzirom na doživljaj. Prosječni film traje 2h, dakle 600W potrošene struje = 50 lipa? :)

MirkoST
06.02.2009., 08:31
Prije nego kaj se ulovite tih podataka ko pijan plota,provjerite o kakvom se uređaju radi (mislim na taj mjerač) upitno je koliko je to točan uređaj,ne kažem da nevalja,i svakako ako se uspoređuju mjerenja sa identičnim uređajem sve je OK ,ali pitanje je da li su podaci i sasvim točni.moguća je oscilacija jer je pitanje kako radi.

Stvar bi bila u biti jednostavna i logična,uređaj mijeri struju ( I ) i napon ( U ) ,naravno Snaga P= U x I znači P = 220 x 10 ,pa po tome = 2200W e sad tu i je problem,pitanje je koliko to točno mijeri Amperažu,te dali uopće i mjeri napon ili ga samo računa,što je obično problem jer ako napon padne struja će rasti naravno,a ovaj i dalje računa 220 ,tu se pojavljuju čudne cifre.

Sve u svemu,bitna je Klasa Točnosti dotičnog instrumenta.

Osim toga mislim da teško može točno mijerit nekakvu nisku potrošnju,ovo sa CRT-om je:eek: realno bi potrošnja trebala bit manja,mada istina i bog ko zna možda je Tinjalica na TV-u cca 5W,danas se ipak koriste LED diode kojima je potrošnja fakat minimalna.

Al kad već mjeriš,daj probaj izmjerit PC,baš me zanima koja je u stvari potrošnja u recimo StanBay modu. i nemoj ga baš metat na Vešmašinu,Peć i.t.d. prije provijeri do koje snage ili Amperaže smije mijerit taj uređaj,jer imaš ga šanse spalit ako pređeš max Amperažu,a to bi vjerojatno bilo 10A ili 16A ,a Vešmašina ti je blizu ili preko toga,tak da si ne zajebeš uređaj bezveze.

Uređaj ima odstupanje +/- 3%, sve podatke mjeri s osvježavanjem svaku sekundu.
Ukratko trebali bi imat precizne podatke ako svi koristimo isti uređaj. U mene prijavljiva voltažu 231-238 zavisno od doba dana.

Što se tiče CRT-a oni stvarno troše 10-17W u standby, dok moj LCD + Onkyo + Xbox + PC (sve na standby) troši 4.5W (od toga 3W je PC), imaju dvi ledice na receiveru i tv-u i to je to.

Interesantno je da i ono malo sranje od modema za dsl vuče do 7-8W konstantno..

Danas se bacam na još preciznija mjerenja i PC u par modova..ispitam i CRT 72cm 100hz koliko troši dok radi..bacit ću oko i na mkv filmove pri normalnom slušanju, nekih 45/72 što ja najčešće koristim..ako vam padne napamet šta još izmjerit samo javite

I da, uređaj je 10A 2300W opterećenje max..što sve od aparata koristi više od 10A???

HasoMujo
06.02.2009., 08:40
Bok svima,

Hvala Mirko! :):top:

MirkoST
06.02.2009., 08:51
Bok svima,

Hvala Mirko! :):top:

Evo sad sam nanovo sve mjerio jer sam otkrio da mi je ulaz PC i SD kanal drukčije postavke pa sam sve namjestio na isto, backlight 3 i mjerio..

+/-5W je dodavano jer zavisi o trenutku ili slici, ako je svjetljija slika onda ode +5 ako je tamnija -5..vrjednosti koje sam stavljao su prosjek oko koji se najviše prikazivao pri mjerenju

EDIT:

Izmjene na CRT potrošnji Sony Trinitron..
Izmjerena potrošnja 72CM LG Flatron 100hz - manja potrošnja od 63 Sony trinitron!

Potrošnja dosta varira od programa do programa pa sam stavio raspon kretanja.

EDIT 2:
Dodan MKV test na receiveru Jamo S606+Onkyo 506
Zaključak o ukupnoj potrošnji HTPC+PC+Receiver dok se gleda film.

The Best F1 Driver
06.02.2009., 10:14
Uređaj ima odstupanje +/- 3%, sve podatke mjeri s osvježavanjem svaku sekundu.
Ukratko trebali bi imat precizne podatke ako svi koristimo isti uređaj.

Što se tiče CRT-a oni stvarno troše 10-17W u standby, dok moj LCD + Onkyo + Xbox + PC (sve na standby) troši 4.5W (od toga 3W je PC), imaju dvi ledice na receiveru i tv-u i to je to.

Interesantno je da i ono malo sranje od modema za dsl vuče do 7-8W konstantno..

Danas se bacam na još preciznija mjerenja i PC u par modova..ispitam i CRT 72cm 100hz koliko troši dok radi..bacit ću oko i na mkv filmove pri normalnom slušanju, nekih 45/72 što ja najčešće koristim..ako vam padne napamet šta još izmjerit samo javite

I da, uređaj je 10A 2300W opterećenje max..što sve od aparata koristi više od 10A???

E vidiš to ti je sad dosta zeznuto,jer radi se o 10A e sad recimo to ovak,kod 230 V uređaj od 2300W troši 10 A,ali taj isti uređaj od 2300W kod 200 V troši 11,5 A pa ti to može bit problem,glavno je pitanje kakav ti je napon.

A ti uređaji koji su blizu ili preko toga su uglavnom svi el. uređaji koji u sebi imaju neki grijač

: Perilica (Vešmašina)
: Sušilica
: Perilica suđa
: Kuhinjska Peč
: Grijalica
: Bojiler
: Pegla za veš
: Pojedini Usisavači
: Fen za kosu (kako koji)

Uglavnom imaš podatke navedene negdije na pločici na uređaju,a sva elektronika je naravno daleko ispod te potrošnje.

Daj mi reci jel možeš izmjerit PC u stanju dok se ugasi monitor i hard ,znači Stand Bay

MirkoST
06.02.2009., 10:23
E vidiš to ti je sad dosta zeznuto,jer radi se o 10A e sad recimo to ovak,kod 230 V uređaj od 2300W troši 10 A,ali taj isti uređaj od 2300W kod 200 V troši 11,5 A pa ti to može bit problem,glavno je pitanje kakav ti je napon.

A ti uređaji koji su blizu ili preko toga su uglavnom svi el. uređaji koji u sebi imaju neki grijač

: Perilica (Vešmašina)
: Sušilica
: Perilica suđa
: Kuhinjska Peč
: Grijalica
: Bojiler
: Pegla za veš
: Pojedini Usisavači
: Fen za kosu (kako koji)

Uglavnom imaš podatke navedene negdije na pločici na uređaju,a sva elektronika je naravno daleko ispod te potrošnje.

Daj mi reci jel možeš izmjerit PC u stanju dok se ugasi monitor i hard ,znači Stand Bay

Nekužim se baš u te ampere itd :D

Napisao sam da sam mjerenja vršio od 231V do 238V pa to valjda se može koristiti pri usporedbi? Stvarno nekužim se u to, samo sam izbacio rezultate koje mi je aparat prikazao.

Aj svom srećom nisam išao mjeriti te teške aparate :D

A to s standby PC-om..idem izmjeriti

EDIT:

Kad kliknem Standby meni se PC praktički ugasi, tj 3.5W, isto kao i kod gašenja (turn off)

DeeJay Dee
06.02.2009., 11:12
a tek klima kolko ždere....

MirkoST
06.02.2009., 11:27
a tek klima kolko ždere....

Klime su ajmo reć fiksni potrošači..dok radi kompresor tj dok hladi/grije potrošnja je recimo za klimu 3,5Kw za hlađenje 1,2 a grijanje 1,5..zavisi koje klase potrošnje je klima uređaj.

Elektronika je drugačija jer se da namjestiti da troši i puno i malo.

Clark
06.02.2009., 12:07
Bilo bi lijepo da se opišu malo uvjeti mjerenja/testiranja (to si trebao prvo navesti).

Daj navedi opremu i opiši način/metodu mjerenja.

The Best F1 Driver
06.02.2009., 12:17
Klime su ajmo reć fiksni potrošači..dok radi kompresor tj dok hladi/grije potrošnja je recimo za klimu 3,5Kw za hlađenje 1,2 a grijanje 1,5..zavisi koje klase potrošnje je klima uređaj.

Elektronika je drugačija jer se da namjestiti da troši i puno i malo.

Mislim da je čak i manje,kolko znam klime su cca od 800W do max 1,5 kw ,bar mi se tak čini,ak imaš bilo bi zanimljivo probat,al mislim da definitivno nije preko 10A ,druga je stvar kaj masa pametnjakoviča uvjerava ljude da moraju imat osigurače od 25 A:rolleyes: jer je Klima 3,5 KW ,što je inače svjetska laž ,jer kad bi bilo tako onda bi svaki klima uređaj bio Perpetum mobile :rofl: jer ak pretvoriš 1 kw električne energije u 3,5 kw toplinske energije znači da si nakon pretvaranja dobio 3,5 puta više,je da se tu nekaj dobija i sa toplinom izvana ,ali opet ta računica je jednostavno nemoguća:kava:

Dadichi
06.02.2009., 16:20
Baš sam danas vidio u Bauhaus katalogu jednofazni električni sat za mjerenje utroška struje (kWh) za samo 70Kn i pomislim kako bi bilo dobro provjeriti sa time zasebno pojedine potrošaće (Plasma, TV, PC...) na nekoliko sati pa uzeti prosjek.
Ali evo MirkoST je to uradio prije mene.
Mislim da je on mjerio trenutnu struju :ne zna:!
Ipak bi volio da MirkoST kaže s čime i kako je mjerio?

MytByte
07.02.2009., 01:12
čekaj znači ima i u Bauhausu...mirko je mjerio s onim iz Lidla :D

MirkoST
07.02.2009., 07:24
Ajde myte kupuj di ima i mjeri :D

Bilo bi lijepo da se opišu malo uvjeti mjerenja/testiranja (to si trebao prvo navesti).

Daj navedi opremu i opiši način/metodu mjerenja.

Kao npr? Bilo je sunčano i vedro vrime??? :)

Oprema je aparat za mjerenje struje.. +/- 3% odstupanje..pokaziva realtime koliko neki aparat vuče struje iz mreže..

Metoda mjerenja? gledanje u aparat dok mjeri :lol:

Dadichi
07.02.2009., 11:47
Oprema je aparat za mjerenje struje.. +/- 3% odstupanje..

To nas i zanima.
Jel to ampermetar, pa si snagu dobio množenjem struje i napona P = U x I (W=VxA)
ili aparat koji mjeri utrošak potrošene struje u kWh?

The Best F1 Driver
07.02.2009., 11:50
Ajde myte kupuj di ima i mjeri :D

Kao npr? Bilo je sunčano i vedro vrime??? :)

Oprema je aparat za mjerenje struje.. +/- 3% odstupanje..pokaziva realtime koliko neki aparat vuče struje iz mreže..

Metoda mjerenja? gledanje u aparat dok mjeri :lol:

:nono: krivo se izražavaš to nije aparat za mijerenje struje :kava:

Aparat za mjerenje struje zove se Ampermetar
Aparat za mjerenje napona zove se Voltmetar
Aparat koji mjeri jedno i drugo,te to zajedno preračunava i računa potrošnju,a to je ovo kaj ti imaš zove se Watmetar
Po apsolutno istom principu radi i Električno brojilo po kojem ti HEP zaračunava potrošnju El. Energije naravno također uz odstupanje +/- kaj te briga % :rofl:

MirkoST
07.02.2009., 12:07
:nono: krivo se izražavaš to nije aparat za mijerenje struje :kava:

Aparat za mjerenje struje zove se Ampermetar
Aparat za mjerenje napona zove se Voltmetar
Aparat koji mjeri jedno i drugo,te to zajedno preračunava i računa potrošnju,a to je ovo kaj ti imaš zove se Watmetar
Po apsolutno istom principu radi i Električno brojilo po kojem ti HEP zaračunava potrošnju El. Energije naravno također uz odstupanje +/- kaj te briga % :rofl:

Pa dobro, pa nisam ja sad električar pa da znam sve to..lipo piše na kutiji "Uređaj za mjerenje potrošnje energije"

Ja govorim da sam pročitao na tome aparatu koliko struje ide u tom trenutku u određeni aparat i to je to.

Neznam čemu tražiti sad neke greške ili što već..imate sve potrebne informacije, aparat kupljen u lidlu http://www.lidl.hr/cro/home.nsf/pages/c.o.20090205.p.Uredaj_za_mjerenje_potrosnje_energi je

To nas i zanima.
Jel to ampermetar, pa si snagu dobio množenjem struje i napona P = U x I (W=VxA)
ili aparat koji mjeri utrošak potrošene struje u kWh?

Aparat mjeri i ampere i wate i volte a kako ih on mjeri nije meni poznato.

MytByte
07.02.2009., 12:11
znači što se tiče načina mjerenja aparat je direktno kompatibilan sa HEP-ovim brojilom pa smo sigurni da nas HEP nemre varati :lol:

kamenjar1
07.02.2009., 12:13
Dobro se on izrazio. Uređaj se zove energy monitor. Priključi se na utičnicu, a zatim na njega trošilo. Ima LCD display kojem se mogu očitati napon(jedinica V), jakost struje(jefinica A) ali i trenutnu snagu koju treba uređaj (W). Moguće je konstantno mjerenje istog pa nam za uređaje koji nemaju konstantnu potrošnju (pale se i gase) poput hladnjaka može prikazati koliko je potrošio kWh u određenom vremenskom periodu npr. 1 dan. Može se navesti i cijena kWh pa će nam dati i cijenu u EU-dakle može nešto i izračunati, a ne samo mjeriti. Dobra stvarčica i izgleda da daje točne podatke.

The Best F1 Driver
07.02.2009., 12:24
Dobro se on izrazio. Uređaj se zove energy monitor. Priključi se na utičnicu, a zatim na njega trošilo. Ima LCD display kojem se mogu očitati napon(jedinica V), jakost struje(jefinica A) ali i trenutnu snagu koju treba uređaj (W). Moguće je konstantno mjerenje istog pa nam za uređaje koji nemaju konstantnu potrošnju (pale se i gase) poput hladnjaka može prikazati koliko je potrošio kWh u određenom vremenskom periodu npr. 1 dan. Može se navesti i cijena kWh pa će nam dati i cijenu u EU-dakle može nešto i izračunati, a ne samo mjeriti. Dobra stvarčica i izgleda da daje točne podatke.

nije jer kad kažeš da uređaj mijeri struju,onda oni koji znaju nekaj o tome smatraju da si potrošnju računao digitronom uz izmjerene Ampere po formuli P = U (230V matematička konstantna vrijednost,ali ne i realna) x I (izmjerena struja) i onda je naravno zaključak da su podaci poprilično netočni,i da tu oscilacija može bit i do 20% neovisno o samoj točnosti Ampermetra,već o visini napona koju neznaš,a zna se da kod nas prilično varira,a ovako kad kažeš da si mijerio snagu ili energiju,e onda se zna da se radi o manje više točnim podacima sa oscilacijom od max +/- 3 %

Sve u svemu ovo je sigurno dobar uređaj i podaci su točni,radi se o mijerenju koje je vjerojatno i točnije od onog kojeg deklariraju samo proizvođači:kava:

kamenjar1
07.02.2009., 12:29
Kao što rekoh mjeri i napon-kod mene varira od 234-242V. Dakle na osnovu jakosti i voltaže kroz vremenski interval on računa potrošnju

Dadichi
07.02.2009., 12:53
Baš sam danas vidio u Bauhaus katalogu jednofazni električni sat za mjerenje utroška struje (kWh) za samo 70KnKn....

Neznam čemu tražiti sad neke greške ili što već..imate sve potrebne informacije, aparat kupljen u lidlu http://www.lidl.hr/cro/home.nsf/pages/c.o.20090205.p.Uredaj_za_mjerenje_potrosnje_energi je

Ja sam mislio na ovaj "vulgaris" kilowat sat:

http://i43.tinypic.com/kcjiox.jpg
Malo je ružan ali morao bi biti točniji od digitalnog (kao npr tlakomjeri):D

kamenjar1
07.02.2009., 13:00
Ovaj bi baš lijepo pasao na zid gore-lijevo od mog LCD-a:rofl:

MytByte
07.02.2009., 13:11
dakle treba dokupit šuko muški za u zid i šuko ženski za spojit spravu koju testiraš i trebalo bi radit? :lol:

Clark
07.02.2009., 14:09
Sve u svemu ovo je sigurno dobar uređaj i podaci su točni,radi se o mijerenju koje je vjerojatno i točnije od onog kojeg deklariraju samo proizvođači:kava:

Eh, a kako si došao do ove izjave ? :kava:

Cijena (govorim o Mirkovoj spravi) je bagatelna, a sprava jednostavna za korištenje.
Ostaje jedino pravo pitanje, a to je točnost. Pitanje je koji su sve kompromisi ugrađeni da bi sva ona mjerenja mogla raditi sprava od 70 kn.
Čini mi se da taj test nećemo vidjeti.

Clark
07.02.2009., 14:12
dakle treba dokupit šuko muški za u zid i šuko ženski za spojit spravu koju testiraš i trebalo bi radit? :lol:

Da ne bi dodatna oprema koštala više od same sprave? :D

kamenjar1
07.02.2009., 14:31

Cijena (govorim o Mirkovoj spravi) je bagatelna, a sprava jednostavna za korištenje.
Ostaje jedino pravo pitanje, a to je točnost. Pitanje je koji su sve kompromisi ugrađeni da bi sva ona mjerenja mogla raditi sprava od 70 kn.

Sličan uređaj nabavio sam prije više od 2 godine. Mislim da ga je prijatelj kupio u Lidlu u Austriji. Također sam bio znatiželjan kako tako nešta jeftino može radit dobro. Uzeo sam žarulje od 100W i 200W, kabel na čijem kraju je grlo za žarulju(ovo koristim u svinjcu) i priključio na uređaj te malo mjerio. Zaključak-to je to.

Clark
07.02.2009., 15:03
A odlično, drago mi je.
Jer pravi watmetar je 1000 EUR.

MirkoST
07.02.2009., 16:00

Jel ti znaš što znači 3% odstupanje?

Ili ja jednosatvno moram uključiti neki aparat koji je deklariran kao fiksni potrošač od recimo 20W i to provjeriti da bi ti povjerovao?

S obzirom da ti posjeduješ neki "bolji" uređaj mogao si nam ti izmjeriti informacije koje tražimo a ne tu prigovarat, jer očito te je netko nategao za 1000eur :lol:

Sad znamo zašto tako brzo nestaju iz lidl-a :lol: netko ih preprodaje

MirkoST
07.02.2009., 16:52
Evo napravljen je "atest" na sobnoj lampi, 230V 25W deklaracija urezana na lampi, dakle ima prekidač off/on i to je to.

Lampa stoji upaljena pola sata i nemrda sa 231V, 25.5W , 0.110A

Dakle eto aparat je falia 0.5W što je greška od 2%?

Nadam se da nema više nevjernih toma..

Siguran sam da bi taj aparat od 1000eur pokazao točniji rezultat.. :rofl:

---------------------------------------------

Vratimo se mjerenju..u pripremi je test 42"PX8 Panasonic plazme...

MytByte
07.02.2009., 17:01
gle, kad uspijemo testirat i plazmu :D greška od 10W ne bi bila velika za naše potrebe...ako je generalna razlika 100W onda možemo počet zaključivat, ali ako recimo tvoj LCD troši 160W a plazma 180W, to i nije neka razlika, bilo greške u mjerenju ili ne!

E, šta si u Splitu, da si u ZG, mogao bi mi dofurati da ja izmjerim na plazmi kod sebe...doduše vrijedi i obrnuto, šta bih dao da sam ja u Splitu :D

The Best F1 Driver
07.02.2009., 17:43
A odlično, drago mi je.
Jer pravi watmetar je 1000 EUR.

:rofl: Daj ne lupaj,možda i bio nekad imam ga ja,kupljen odavno i koštal je 1000 DEM a ne Eura, al radi se o tome da taj uređaj može mijerit struju do 500A,još usput radi se o digitalnim strujnim klještima sa dodatkom ,sa kojim se pretvaraju u Watmetar ,hebi ga stari a ovaj do 10A ,a to baš i nije isto zar ne,usput može mjerit snagu kod Trofaznih motora,niti slično ovome:mig:

konkretno imaš hrpu brojila veličine Automatskog osigurača za cca 100-200 kuna i to 25 A tak da ovo uopće nije iznenađujuče.

Druga je stvar to kaj je Iskra u suradnji sa našim HEP-om godinama derala HR građane,al opet Elektronsko brojilo jednofazno 40A dođe oko 700 kuna.i to ite kakve točnosti:mig:

The Best F1 Driver
07.02.2009., 17:49
Ja sam mislio na ovaj "vulgaris" kilowat sat:

Malo je ružan ali morao bi biti točniji od digitalnog (kao npr tlakomjeri):D

Nema šanse,jer nemre mijerit tak malu snagu,najmanja jedinica mu je 100Wh,a i taj mijeri potrošnju a ne snagu,barem ju nemožeš očitat.

MirkoST
07.02.2009., 17:51
:rofl: Daj ne lupaj,možda i bio nekad imam ga ja,kupljen odavno i koštal je 1000 DEM a ne Eura, al radi se o tome da taj uređaj može mijerit struju do 500A,još usput radi se o digitalnim strujnim klještima sa dodatkom ,sa kojim se pretvaraju u Watmetar ,hebi ga stari a ovaj do 10A ,a to baš i nije isto zar ne,usput može mjerit snagu kod Trofaznih motora,niti slično ovome:mig:

konkretno imaš hrpu brojila veličine Automatskog osigurača za cca 100-200 kuna i to 25 A tak da ovo uopće nije iznenađujuče.

Druga je stvar to kaj je Iskra u suradnji sa našim HEP-om godinama derala HR građane,al opet Elektronsko brojilo jednofazno 40A dođe oko 700 kuna.i to ite kakve točnosti:mig:

Aj vidim ja da se ti razumiš u to s strujom pa me nešto zanima :D

Prije nekoliko godina (5-10) ugrađeno mi je trofazno digitalno brojilo u kuću, i tu elektra očitaje podatke itd.. e sad, načuo sam da se ti aparati mogu "naštelovat" :rofl: ..jel to točno?

Jedan mi to rekao šta se bavi sa strujom al mi nije tio reći kako jel da bi me mogla ubit struja pa da me neželi imat na savjesti..hehe

gle, kad uspijemo testirat i plazmu :D greška od 10W ne bi bila velika za naše potrebe...ako je generalna razlika 100W onda možemo počet zaključivat, ali ako recimo tvoj LCD troši 160W a plazma 180W, to i nije neka razlika, bilo greške u mjerenju ili ne!

E, šta si u Splitu, da si u ZG, mogao bi mi dofurati da ja izmjerim na plazmi kod sebe...doduše vrijedi i obrnuto, šta bih dao da sam ja u Splitu :D

Šaljem ti ja poštom aparat ako baš želiš ovog istog kao šta ga ja imam pa testiraj i vrati po mogučnosti lol :D

PS. Ja mislim da će 37" plazma trošit baš tu negdi oko 160W-170W što je nekih 50W više od 40" lcd-a :)

The Best F1 Driver
07.02.2009., 17:55

Proizvođači mjere sasvim novi TV u idealnim uvjetima,jel tak isto ko i potrošnja na autu,dok je stvarno stanje malo drukčije:mig:

Pa ljepo kaže da je +/-3% ,ok pravi Watmetar ima odstupanje +/- 0,2% al hebi ga ne misle letit s tim LCD-om ili Plasmom u svemir da sad moraju imat savršeno točan podatak,a ukupno mogu fulat maxsimalno cca 5-10W što sigurno neće presudit u korist niti jednog niti drugog uređaja:kava:

kamenjar1
07.02.2009., 17:57
Evo napravljen je "atest" na sobnoj lampi, 230V 25W deklaracija urezana na lampi, dakle ima prekidač off/on i to je to.

Lampa stoji upaljena pola sata i nemrda sa 231V, 25.5W , 0.110A

Dakle eto aparat je falia 0.5W što je greška od 2%?

Nadam se da nema više nevjernih toma..

Ustvari možda greške uopće name jer i trošilo ima svoju toleranciju. S druge strane 231x0.11=25.41 Dakle ovaj uređaj možemo smatratati pouzdanim za ono što mi želimo znati. Ali nisam ni ja bio lijen već sam od susjeda električara posudio Fluke 189(vjerujem da Cark vjeruje ovom uređaju iako je nešto jeftiniji od 1000EU). Napon je varirao od 234-239, a na ovom jeftinjaku od 232-238. Struju mi je malo komplicirano mjeriti ali vjerujem i da je to tu negdje. Evo i ja ću sutra baciti koji rezultat.

The Best F1 Driver
07.02.2009., 17:58
Aj vidim ja da se ti razumiš u to s strujom pa me nešto zanima :D

Prije nekoliko godina (5-10) ugrađeno mi je trofazno digitalno brojilo u kuću, i tu elektra očitaje podatke itd.. e sad, načuo sam da se ti aparati mogu "naštelovat" :rofl: ..jel to točno?

Jedan mi to rekao šta se bavi sa strujom al mi nije tio reći kako jel da bi me mogla ubit struja pa da me neželi imat na savjesti..hehe

ma to su gluposti:rolleyes:
tip priča nebuloze,možeš ti to korigirat,al na način da odneseš brojilo u HEP na baždarenje i veliš,čujte dečki dajte ga malo poštelajte u moju korist :zubo:

ovak doma bez skidanja plombe (što je kažnjivo dijelo) nema šanse,a i opet i da to napraviš vjerojatno nebi mogel ništ,jer se najvjerojatnije baždari softwareski ,tak da zaboravi:kava:

u principu svako brojilo što je starije to manje registrira,barem je tak sa starim klasičnim Analognim,e sad kak je s ovim novim digitalnima fakat neznam.

The Best F1 Driver
07.02.2009., 18:04
Ustvari možda greške uopće name jer i trošilo ima svoju toleranciju. S druge strane 231x0.11=25.41 Dakle ovaj uređaj možemo smatratati pouzdanim za ono što mi želimo znati. Ali nisam ni ja bio lijen već sam od susjeda električara posudio Fluke 189(vjerujem da Cark vjeruje ovom uređaju iako je nešto jeftiniji od 1000EU). Napon je varirao od 234-239, a na ovom jeftinjaku od 232-238. Struju mi je malo komplicirano mjeriti ali vjerujem i da je to tu negdje. Evo i ja ću sutra baciti koji rezultat.

Eto Clark ak je Fluke u pitanju,dileme nema,još mi samo reci da Fluke nije dobar i da je jeftilen :lol:

Ma nemaš brige,kak bi rekel Ruski Astronaut u onom filmu Armagedon:D

Daj se makni,svi ti dijelovi i američki i ruski su od najeftinijeg proizvođača,sve je to made in Teiwan:rofl:

Nemaš tu kaj fulat da sad mjeriš nekaj od 1500W e onda bi se več dalo raspravljat,al ovak nemre ti razlika na 100W bit neznam kolko ,nemre sad jedan izmjerit 985W a drugi 55W ,eventualno bu fulal par Wata i to je to,a ak mjeriš sa istim uređajem,e onda je to sigurno potpuno točna razlika.

I naravno točnost se najbolje vidi u nekom dužem periodu tj. mjerenu potrošnje kroz recimo 30 Dana,tu skupi instrumenti dolaze na svoje,jer ak ti izmjeriš 3W više trenutno, to je sitnica ali kroz mjesec dana je to 3 x24h x 30 = 2160 Wh e to je več itekakva razlika ,a ne radi se o tome ovdije, tu se priča o Wattmetru a ne o Energy Metru koji si ti gledal i koji bilježi sve i svakaj od struje,napona,Ferkvencije i svega vraga i to do 3000A i to trofazno. a i mogel si pogledat i nekaj drugo a ne samo najači FLUKE model,jer ima i drugih koji isto rade ko i FLUKE za cca 100-200 USD :zubo:

Ljudi dragi Google nije uvjek pravi izvor informacija:mig:

dobar je on i nađe svašta,al treba znat i kaj se traži:D

MirkoST
07.02.2009., 18:25
ma to su gluposti:rolleyes:
tip priča nebuloze,možeš ti to korigirat,al na način da odneseš brojilo u HEP na baždarenje i veliš,čujte dečki dajte ga malo poštelajte u moju korist :zubo:

ovak doma bez skidanja plombe (što je kažnjivo dijelo) nema šanse,a i opet i da to napraviš vjerojatno nebi mogel ništ,jer se najvjerojatnije baždari softwareski ,tak da zaboravi:kava:

u principu svako brojilo što je starije to manje registrira,barem je tak sa starim klasičnim Analognim,e sad kak je s ovim novim digitalnima fakat neznam.

Da da rekao mi je da se kompjuterom to radi :)

Al što kažeš i sam treba smislit kako plombu zaobici..tj moraš imati insider-a iz elektre :rofl:

A ništa, pomirit ću se s činjenicom da moram plačat realnu potrošnju..hehe

PS. Nebi elektra uvela digitalni da joj on računa manje od analognog :lol: .testirali su oni to sigurno

The Best F1 Driver
07.02.2009., 18:29
Da da rekao mi je da se kompjuterom to radi :)

Al što kažeš i sam treba smislit kako plombu zaobici..tj moraš imati insider-a iz elektre :rofl:

A ništa, pomirit ću se s činjenicom da moram plačat realnu potrošnju..hehe

PS. Nebi elektra uvela digitalni da joj on računa manje od analognog :lol: .testirali su oni to sigurno

To ti je najpametnije,struja ionak za sad uopće nije skupa,dapače,treba nekaj smislit za zeznut T-com i ostatak ekipe,e ti nam beru lovu:( oš na mobitelima,internetima i.t.d. e da je njih izbacit sa popisa računa,to bi bilo nekaj :zubo:

Clark
07.02.2009., 18:59

A šta ću kad su jedini watmetri koje sam vidio bili upravo ti, skupi, laboratorijski. Dodatno su me u to uvjerili i poznanici koji tamo rade i eto mene u zabludi.
Sad me žulja posudit ga dan, dva.

The Best F1 Driver
07.02.2009., 19:16
A šta ću kad su jedini watmetri koje sam vidio bili upravo ti, skupi, laboratorijski. Dodatno su me u to uvjerili i poznanici koji tamo rade i eto mene u zabludi.
Sad me žulja posudit ga dan, dva.

Ma to se koristi za ultra precizna mjerenja koja nemaju veze s ovim:mig:

Danas se več može kupit itekako kvalitetan multimetar (Volttmetar/Ampermetar/Ohmmetar/ispitivač Dioda/tranzistora i.t.d.) i to za AC/DC i sve skupa ispod 100 Eura ,a radi se o vrlo kvalitetnim instrumentima:mig:

Sve u svemu ovo čudo je jeftino al očito iz razloga što ga je naš Lidl dao u prodaju sa zabunom :rofl: zaboravili su zaračunat maržu:lol::rofl: garantirano više nema niti jednog,a več za par dana će bit samo 299.99 kuna :zubo:

Clark
07.02.2009., 19:16
Eto Clark ak je Fluke u pitanju,dileme nema,još mi samo reci da Fluke nije dobar i da je jeftilen :lol:

Ma nemaš brige,kak bi rekel Ruski Astronaut u onom filmu Armagedon:D

Vidim, uhvatili ste me u neku forumašku zaheb......
Umjesto da me pohvalite što sam Mirka pitao za instrumentaciju. :D
No, shvatio sam o čemu se radi. Htjeli biste da ja sad opet Mirku malo oštrije odgovorim, pa da on opet pošalje jedan serijal LOL-ova meni, itd. Hm, nećete me navući.

Da, ako je Fluke u pitanju, dileme ne bi trebalo biti.
Imam jednog malog žutog, tester za rač. mreže (samo 5k kn), a ti pacijenti mi 5 godina šalju Fluke News.

The Best F1 Driver
07.02.2009., 19:21
Vidim, uhvatili ste me u neku forumašku zaheb......
Umjesto da me pohvalite što sam Mirka pitao za instrumentaciju. :D
No, shvatio sam o čemu se radi. Htjeli biste da ja sad opet Mirku malo oštrije odgovorim, pa da on opet pošalje jedan serijal LOL-ova meni, itd. Hm, nećete me navući.

Da, ako je Fluke u pitanju, dileme ne bi trebalo biti.
Imam jednog malog žutog, tester za rač. mreže (samo 5k kn), a ti pacijenti mi 5 godina šalju Fluke News.

Uhh sad sam ja zainteresiran,volio bih vidjet to čudo ,i probat malo mjerit s tim,daj reci kaj sve zvijer može:)

Spremam se več dugo nabavit tak nekaj,imam par onih jeftilena LAN testera ,za ono kaj meni treba to je ok,al volio bih ipak vidit koji model i tak to.

Ja imam FLUKE Intelitone Probe 200 ,fakat fenomenalan instrument,Tragač kabela i LAN Tester u jednom 1.5 tk i fakat svake lipe vrijedi:mig:

Definitivno kad je Fluke u Pitanju Boljeg nema:kava:

Clark
07.02.2009., 19:25
Da se vratimo malo na topic.
Pohvala Mirku za opseg mjerenja.
Za novije uređaje sam znao deklarirane vrijednosti, ali me iznenadilo da starije TV imaju toliku potrošnju u stand by.

U konačnici, nema tu neke štednje isključivanjem i sl. Veći efekt je malo pripaziti na žarulje.

The Best F1 Driver
07.02.2009., 19:40
Da se vratimo malo na topic.
Pohvala Mirku za opseg mjerenja.
Za novije uređaje sam znao deklarirane vrijednosti, ali me iznenadilo da starije TV imaju toliku potrošnju u stand by.

U konačnici, nema tu neke štednje isključivanjem i sl. Veći efekt je malo pripaziti na žarulje.

ma največi efekt ti je štednja kod jakih grijačih tijela,zaboravi isključit peč ili peglu na 1h ili dva,i eto ti ukupne mjesečne potrošnje dotičnog TV-a ,žarulje takaj,specijalno Halogenke i obične sa žarnom niti žderu struju ko lude.

MirkoST
07.02.2009., 19:43
Nije toliko bitno koliko se struje troši nego kolika je razlika plazma i lcd :D

Planiram kroz sljedećih par dana testirat panasonic 42px8 , ako već netko drugi netestira prije mene

ivo patijera
07.02.2009., 20:54
Pa kad vec testiras , jel bi ti bilo teso izmjerit kolko trosi , ako sta trosi , punjc za mobitel ustekan u sturju , a da nije ustekan u mobitel?dakle onak , on idle :)
neki tak moderniji mobitel , veci ekran, 800+ mAh baterija , nemoj sad nokiu 3210 ak je moguce . :top: za pokuse.

The Best F1 Driver
08.02.2009., 06:01
Mene još uvjek zanima kolko troši PC kad je u Standby modu i u hibernate modu.

MirkoST
08.02.2009., 07:45
Mene još uvjek zanima kolko troši PC kad je u Standby modu i u hibernate modu.

Pa napisao sam ti to davno, mislim na prošloj stranici (da, da, post 6..), što se tiče mog pc-a, kad kliknem standby, pc se praktički ugasi tj troši 3.5W isto kao i kad idem na turn off.

Naravno razlika je velika jer pc iz standby mode-a vraća se u funkciju za 3 sekunde max.

E sad ćeš ti reći da nešto nije tu uredu..točno, slažem se, jer standby nije isto što i hibernate, a u mene pc se praktički ugasi kad kliknem standby i netroši struju što bi u naravi trebao biti hibernate a ne standby. Ja uopće nemam opciju hibernate već samo standby.

Dakle možemo zaključit da sam ja izmjerio hibernate a ne standby :)

Što se tiče punjača za mobitele moram provjeriti..nažalost imam samo "obične" jeftinije mobitele al svejedno vidim.

edit

Evo probao sam nokiu 3xxx (:lol:) i troši 2.5-3W pri punjenju te 0 dok nepuni, i probao sam jedan stari sony-ericcson i taj troši 4W dok puni i 9 dok nepuni :)

Uglavnom Nokia ima na punjaču naljepnicu energy..nešto tako da su mislili na potrošnju..sječam se starih punjača koji su bili vruči dok bi samo stali uključeni u struju, ti su očito trošili na idle-u, al ovi noviji mobiteli očito su ispravili to.

MytByte
08.02.2009., 10:22
nokiu 3xxx (:lol:) i troši 2.5-3W pri punjenju te 0 dok nepuni, i probao sam jedan stari sony-ericcson i taj troši 4W dok puni i 9 dok nepuni :)

Uglavnom Nokia ima na punjaču naljepnicu energy..nešto tako da su mislili na potrošnju..sječam se starih punjača koji su bili vruči dok bi samo stali uključeni u struju, ti su očito trošili na idle-u, al ovi noviji mobiteli očito su ispravili to.

Ne znam,al meni je logično ako strujni krug nije zatvoren preko baterije, nema šanse da prolazi struja ergo: 0W...ajmo elektro-znalci, :D zakaj se punjač grije ako krug nije zatvoren?

MirkoST
08.02.2009., 10:55
Ja se sječam starih mobitela, neki bi imali punjače koji bi se dosta zagrijali dok bi bili uključeni u struju, a gdje ima topline ima i potrošnje struje :D

Ovi noviji punjači su svi ladni barem kod mene dok se nepune

The Best F1 Driver
08.02.2009., 11:30
Ne znam,al meni je logično ako strujni krug nije zatvoren preko baterije, nema šanse da prolazi struja ergo: 0W...ajmo elektro-znalci, :D zakaj se punjač grije ako krug nije zatvoren?

Vjerojatno zato jer nije Elektronski več je u njemu zavojnica tj. Transformator koji sam po sebi uvjek vuče struju,tj. ima zatvoren strujni krug ,samo kaj nema potrošnje na sekundarnom/Izlaznom dijelu od 5 ili ti kolko več Volti..

Al griju se isključivo takvi stari punjači sa Transformatorom,a ovi novi elektronski se ne griju bez tereta.

MytByte
08.02.2009., 11:37
Vjerojatno zato jer nije Elektronski več je u njemu zavojnica tj. Transformator koji sam po sebi uvjek vuče struju,tj. ima zatvoren strujni krug ,samo kaj nema potrošnje na sekundarnom/Izlaznom dijelu od 5 ili ti kolko več Volti..

Al griju se isključivo takvi stari punjači sa Transformatorom,a ovi novi elektronski se ne griju bez tereta.

Tako nešto sam pretpostavljao...:top:

ivo patijera
08.02.2009., 12:51
Ok , znaci tu nema nekakve potrosnje vrijedne spomena. Tnx na pokusu.

Eh , doci ce vrijeme kad ce se zakljucavanjem ulaznih vrata iz vana automatski i prekidati napajanje struja dijelova stano koji zelimo dakle npr. ovaj dio di je multimedija (tv , dvd player , zvucnici i sat. player kod mene npr. ) .

The Best F1 Driver
08.02.2009., 13:03
Ok , znaci tu nema nekakve potrosnje vrijedne spomena. Tnx na pokusu.

Eh , doci ce vrijeme kad ce se zakljucavanjem ulaznih vrata iz vana automatski i prekidati napajanje struja dijelova stano koji zelimo dakle npr. ovaj dio di je multimedija (tv , dvd player , zvucnici i sat. player kod mene npr. ) .

Pa to je i sad već izvedivo bez ikakve brige:kava:

Eto ja da oču to doma složim za pol vure :zubo:

Al nije u tom fora,daj razmisli malo dok ti deca ili žena odu van,u pol filma ostaneš bez struje:rofl:

Zgodnija kombinacija je Daljinac koji otvara vrata,ulazna vrata u dvorište,Spušta/diže rolete ,pali rasvijetu,pali multimediju,regulira grijanje i.t.d.

to takaj več postoji ,još samo nisu zmislili funkciju da usput i ženu stavi na mute dok ti objašnjava neznam kaj ili se dere na tebe,e kad izađe taj Firmware svi bumo trčali ko Usein Bolt u trgovinu da zgrabimo svoj primjerak dotične spravice:zubo:

HasoMujo
08.02.2009., 15:40
Bok svima,

Postoje i "pravi" punjaci koji u sebi imaju transformator - primar transformatora je uvijek pod naponom ako je punjac ukljucen u struju (sekundar tek kada se prikljuci teret)...

The Best F1 Driver
12.02.2009., 09:55
Dobro kaj je s ovim mjerenjima :rofl:

ste stavili uređajčič na plazmu ,pa se zdimilo iz njega zbog preopterečenja,tj. Plazma troši više od 2300W :zubo: ili kaj se dešava:ne zna::D

Di su rezultati :ceka:

MytByte
12.02.2009., 10:17
samo mirko ima mjerač...

mirko, možeš ga stavit na bus :D vratim ti ga kad i wobu popcorna! možda se nađete na busu pa skupa odete na derbi :D

HasoMujo
12.02.2009., 11:01
Bok svima,

Dobro kaj je s ovim mjerenjima :rofl:

ste stavili uređajčič na plazmu ,pa se zdimilo iz njega zbog preopterečenja,tj. Plazma troši više od 2300W :zubo: ili kaj se dešava:ne zna::D

Di su rezultati :ceka:

"MytByte" je napisao da nije uspio doci do uredjaja... uredjaj ima samo "MirkoST" a on ima samo Sony LCD...

The Best F1 Driver
12.02.2009., 11:52
Bok svima,

"MytByte" je napisao da nije uspio doci do uredjaja... uredjaj ima samo "MirkoST" a on ima samo Sony LCD...

Vidim ja sve su to izmotavanja:rofl: mora da ta plazma troši nekoliko kilowata :zubo: pa su sad u panici da im HEP ne iskopča struju zbog prekoračenja snage po ugovoru:rofl:

P.S: bez obzira na zahebanciju,dajte više te rezultate,da vidimo kolka je prava istina,usporedbu tipa neki LCD vs Plazma ,recimo 42" da nebi bila mjerenja 32 vs 50 ili tak nekaj:rolleyes:

MytByte
12.02.2009., 12:10
bude mirko valjda uspio dohvatit tu 42" PX8 od frenda :D

MirkoST
12.02.2009., 12:38
To nije upitno, izmjerim ja nju sigurno, pitanje je samo dana..aj probam sta prije..

Dadichi
14.02.2009., 16:13
Bem ti! Ja imam plasmu LG 42PG6000 i htio bi provjeriti podatak o prosječnoj potrošnji od 310W. :kava:
Prolazim tako ja usput kroz Dugo Selo i vidim LIDL. Skrečem bez žmigavca, škripe gume, prešo trgovinu četri puta i nema više "uređaja za mjerenje utrošene struje" :mad:

The Best F1 Driver
14.02.2009., 17:37
To nije upitno, izmjerim ja nju sigurno, pitanje je samo dana..aj probam sta prije..

Valjda nebu tijedana ili mjeseci :ceka:

MirkoST
14.02.2009., 18:08
Valjda nebu tijedana ili mjeseci :ceka:

a hebi ga, tv nije kraj mene nego 60km dalje od mene, a i nemam vremena baš, kad mi bude usput provjerim, nadam se kroz sljedećih 5 dana, definitivno ću postaviti tu analizu kad bude napravljena

The Best F1 Driver
14.02.2009., 18:27
a hebi ga, tv nije kraj mene nego 60km dalje od mene, a i nemam vremena baš, kad mi bude usput provjerim, nadam se kroz sljedećih 5 dana, definitivno ću postaviti tu analizu kad bude napravljena

ček malo u cijelom splitu nema plazme:zubo: prva je u Makarskoj:eek:

Plazma definitivno odlazi u povjest:ne zna:

MirkoST
14.02.2009., 18:29
Da sve cu ja sad ici po trgovinama i testirat..

Nažalost nijedan prijatelj/poznanik nema plazmu osim tog jednog

The Best F1 Driver
14.02.2009., 19:23
Da sve cu ja sad ici po trgovinama i testirat..

Nažalost nijedan prijatelj/poznanik nema plazmu osim tog jednog

Ma zezam se:mig:

Dadichi
15.02.2009., 11:58

MirkoST, obrati pažnju kada mjeriš potrošnju struje da uz neki film, video ili sl. - izmjeri potrošnju kada je slika skroz crna i kada je skroz bijela (simulirati crni ekran nije problem, a bijeli npr. na LG-u možeš Opcija--ISM metoda--Izbijeljeno.
Zna se da bi plasma na crnom ekranu trebala trošiti minimum, a na bijelom maximum.

P.S. drugim forumašima:
Pa nije valjda od svih uređaja iz LIDL-a samo MirkoST kupio mjerač potrošnje struje :D

MirkoST
15.02.2009., 12:06
Ispitam DVB-T (ugrađeni tuner), DVD, i bjela slika/crna slika - mislim da i nestignem više

A lidl je otkrio myte, javio je par dana prije i samo sam ja uspio kupit, mislim da je još netko al nisam siguran..a zašto drugi nisu kupili?? a neznam, navodno ih je nestalo prije nego su došli kupit

MytByte
15.02.2009., 13:18
mirko, pls, izmjeri također, sa kontrastom na max i na sredini...i sa power save "on" i "off"...ako je moguće...

MirkoST
15.02.2009., 14:40
Probam što više, definitivno izmjerim te osnovne stvari poput sd-a u raznim postavkama kontrasta i dvd-a, probam izvuči i najmanju i najveću potrošnju (najmanja= powersave+tamna scena+kontrast min.....a najveća..obrnuto :) )

MytByte
15.02.2009., 15:26
a onda možeš i brightness na min za najmanju potrošnju...

MirkoST
15.02.2009., 16:54
a onda možeš i brightness na min za najmanju potrošnju...

hmm..to uopće nisam mjerio kod svog sony-a..mislim da nema efekta na lcd-u, aj kod plazme provjerim.

fantastic
16.02.2009., 22:36
http://www.crutchfield.com/Learn/learningcenter/home/TV-power.html?page=2#results

kamenjar1
17.02.2009., 07:15
http://www.crutchfield.com/Learn/learningcenter/home/TV-power.html?page=2#results

Ne znam baš koliko je to pouzdano. Vidim da se za neke modele jednostavno prepisao podatak proizvođača, za neke promijenio toliko da ne bude cijeli broj, a neki opet imaju daleko manje vrijednosti od specificikacija. Kad sam kupio svoj 32W4000 naštelao sam sliku kako mi paše i ne troši više od 80W, a po specifikacijama proizvođača treba trošiti 120W. E sad da sam eksperimentirao pa nafrljio backlight i ostale stvari do maksimuma vjerovatno bi to bilo toliko. Jednostavno sam priključio uređaj na postavkamo kojima gledam TV i dobio ovaj rezultat. Inače TV nakon gašenja troši 18W, a nakon što napravi "klik" poslije par minuta potrošnja padne na 0,5W

fantastic
17.02.2009., 09:00
http://www.crutchfield.com/Learn/learningcenter/home/TV-power.html

HasoMujo
17.02.2009., 09:30
BOk svima,

http://www.crutchfield.com/Learn/learningcenter/home/TV-power.html

Zanemariva razlika... :D

MirkoST
17.02.2009., 17:06
S obzirom da je na tom linku Sony KDL40W4100 (valjda isti vrag kao i 40W4000 ) i piše sa troši 204.68W možemo odmah reč da je to bezveze natipkan rezultat, čak i na specifikacijama televizora stoji max 201W...a napajanje nemože dat više nego što je deklarirano..

Uglavnom, danas sam bio na cilih 5 minuta s 42PX8 televizorom..

Nisam stigao ni zapisat rezultate pa evo iz mog sječanja..

Standby (ugašen) 15-18W
Upaljen (satelitska, postavke niske zbog prvih 200h..~160W (dosta velika odstupanja, 150-180W)
Kad pojačam brightness na max potrošnja je 240-251W
Kad samnjim na 0 onda je 115-130W
Energy saver je bio uključen u svim testovima (saznao na kraju kad sam ga išao uključit..)

To je to, nisam ništa drugo stigao, drugi put možda..al eto okvirno troši u normalnim postavkama (moja pretpostavka s obzirom na gornje podatke) oko 180W..ništa pretjerano

MytByte
17.02.2009., 17:23
mytbyte se topi od sreće :D umirio si me: procjena rate struje neće biti 500kn mjesečno kako sam se plašio :D

standby je kod PX8 deklariran na 1W, vjerojatno kad prođe neko vrijeme neaktivosti (ponovo ga ne upališ) ,ode u duboki REM san :D mnogi televizori tako rade...možda da izmjeriš opet one CRT-ove sat vremena nakon što si ih stavio u standby...

HasoMujo
17.02.2009., 17:25
Bok svima,

S obzirom da je na tom linku Sony KDL40W4100 (valjda isti vrag kao i 40W4000 ) i piše sa troši 204.68W možemo odmah reč da je to bezveze natipkan rezultat, čak i na specifikacijama televizora stoji max 201W...a napajanje nemože dat više nego što je deklarirano..

Standby (ugašen) 15-18W
Upaljen (satelitska, postavke niske zbog prvih 200h..~160W (dosta velika odstupanja, 150-180W)
Energy saver je bio uključen u svim testovima (saznao na kraju kad sam ga išao uključit..)

To je to, nisam ništa drugo stigao, drugi put možda..al eto okvirno troši u normalnim postavkama (moja pretpostavka s obzirom na gornje podatke) oko 180W..ništa pretjerano

Odlicno - hvala na testu! :):top:

BTW, "Brightness" i ja na mojoj Pioneer plazmi drzim na defaultu (dakle debelo debelo od maksimuma) a "Contrast" i manje od defaulta...

MirkoST
17.02.2009., 17:34
mytbyte se topi od sreće :D umirio si me: procjena rate struje neće biti 500kn mjesečno kako sam se plašio :D

standby je kod PX8 deklariran na 1W, vjerojatno kad prođe neko vrijeme neaktivosti (ponovo ga ne upališ) ,ode u duboki REM san :D mnogi televizori tako rade...možda da izmjeriš opet one CRT-ove sat vremena nakon što si ih stavio u standby...

troši 1W kad na botun ugasiš tv, tj kad nesvitli ni ona mala crvena lampica, sumnajm da ide u duboki san jer su se na hdtvtestu iznenadili kad su vidili da sony ima dva standby-a, al svašta je moguće.

Što se tiče crt-a 99% sam siguran da uvik troše oko 10-17W bez obzira na model..mogu provjeriti i nakon ure..aj sutra javim to.

Sve u svemu Panasonic 42" PX8 netroši puno, nekih 50W više od 2" manjeg Sony-a mog.

Bok svima,

Odlicno - hvala na testu! :):top:

BTW, "Brightness" i ja na mojoj Pioneer plazmi drzim na defaultu (dakle debelo debelo od maksimuma) a "Contrast" i manje od defaulta...

Nisam kontrast ni dirao..tj nisam nista dirao osim brightness-a.

Primjetio sam da brightness na PX8 od sredine pa naviše jako povečava potrošnju, dakle pametnim podešavanjem se da dosta struje ušparati :)

MytByte
17.02.2009., 17:39
to je onaj klik koji se čuje dosta vremena nakon što ga staviš na standby (10 min i sl.) na što ljudi pizde i jako su zastrašeni zašto im TV klikče iz čista mira :D to je normalno, to je trenutak kad TV ide u puni standby...

BTW, jučer od 2 popodne do danas do 2,dakle 24 sata, plazma je bila uključena s natpisom HDMI koji je stajao na istom mjestu cijelo vrijeme (žurio sam van, nekako mije promaklo)...nema tragova burn-ina...doduše, jer nije bilo signala, TV je sam zatamnio ekran...ne znam da li bih bio iste sreće da je išao neki redoviti program tipa HRT-a...neću isprobavat :D

MirkoST
17.02.2009., 17:43
Ok, onda je kao i moj Sony, i on troši 15W prve 2 minute (ili 6 sati ako je uključena ta opcija) i onda se prebaci na ~1W

Provjewrim to kad budem imao prilike

The Best F1 Driver
17.02.2009., 18:14

Standby (ugašen) 15-18W

jesi siguran da nisi zaboravio jednu nulu:D jel to stvarno 180W ili je 1800W :zubo:

Sve u svemu nije neka ogromna razlika,al ipak cca kolko 50W veća potrošnja i lošija slika na plazmi,al ipak manja cijena,znači tu su negdije,jedino se KURO ni u ludilu ne isplati,mada možda padne cijena:ne zna:

HasoMujo
17.02.2009., 18:21
Bok svima,

jesi siguran da nisi zaboravio jednu nulu:D jel to stvarno 180W ili je 1800W :zubo:

Sve u svemu nije neka ogromna razlika,al ipak cca kolko 50W veća potrošnja i lošija slika na plazmi,al ipak manja cijena,znači tu su negdije,jedino se KURO ni u ludilu ne isplati,mada možda padne cijena:ne zna:

O da... Pioneer Kuro plazma se itekako isplati... :D

MytByte
17.02.2009., 18:24

...i lošija slika na plazmi,

ajde, ak te veseli :D

The Best F1 Driver
17.02.2009., 18:33
Bok svima,

O da... Pioneer Kuro plazma se itekako isplati... :D

Sumnjam,bez obzira ne želim reč da televizor nije mrak:top: svi tvrde da je vrh vrhova i ok možda i je ,al kad pogledaš realno a dal je bolji za 2,3,4x od Panasonic plazme,ma nema šanse da je:rolleyes: pitanje dal je bolji i od LCD-a ,kužiš sve je to super,al ak TV košta duplo ili više u odnosu na konkurenciju,ima malo bolju sliku,puno lošiji tuner,hrpu Digitalnih programa u nije u stanju otvorit,a sad je još i servis upitan:(

Sve to i neznam baš da je isplativa investicija,ako padne cijena definitivno,al ovak teško.

halek
17.02.2009., 18:53
da imam novca kupio bih si kuro za svaki kut svoje kuce :mig:

HasoMujo
17.02.2009., 18:59
Bok svima,

Sumnjam,bez obzira ne želim reč da televizor nije mrak:top: svi tvrde da je vrh vrhova i ok možda i je ,al kad pogledaš realno a dal je bolji za 2,3,4x od Panasonic plazme,ma nema šanse da je:rolleyes: pitanje dal je bolji i od LCD-a ,kužiš sve je to super,al ak TV košta duplo ili više u odnosu na konkurenciju,ima malo bolju sliku,puno lošiji tuner,hrpu Digitalnih programa u nije u stanju otvorit,a sad je još i servis upitan:(

Sve to i neznam baš da je isplativa investicija,ako padne cijena definitivno,al ovak teško.

Malo bolju sliku?

Puno losiji tuner?

O cemu se tu prica?

MytByte
17.02.2009., 19:05
ak nije u stanju otvorit digitalne kanale, to sigurno nije krivica Pioneera nego OiV-a...

HasoMujo
17.02.2009., 19:08
Bok svima,

ak nije u stanju otvorit digitalne kanale, to sigurno nije krivica Pioneera nego OiV-a...

Ne znam za nikakve probleme i nekompatibilnost sa OiV DVB-T i analognog tunera u Pioneer proizvodima (televizori i HDD/DVD Recorderi)...

leo4
17.02.2009., 19:18
Obzirom da sam se i ja „dočepao“ mjernog instrumenta u LIDLU evo i moji „mjernih impresija“. Prva izmjera je SONY 32D3000, u radu s uključenim power save mod-om 66/67 W, mirovanje 18 W a nakon 2 min uz klik pada na 0,5W. Drugi aparat je Panasonic VIERA 32LZD85F, u radu bez power save mod-a (nisam našao a možda i nema) 100/101 W, mirovanje 20 W a nakon 2 min (klik nisam čuo) pada na 0,5W. Dakle nema potrebe iskapčanja iz STAND-BY moda!

MytByte
17.02.2009., 19:23
dobro gdje si našao mjerač, preko veze?

HasoMujo
17.02.2009., 19:27
Bok svima,

I ja bi ga rado... :)

MirkoST
17.02.2009., 20:08
hehe lidl nije ni slutio koja potražnja će bit :D

Ajmo, moj je na aukciji, krećemo od 300kn + poštarina :lol:

..myte mogu ti ga ja poslati ako nemožeš nać nigdi pa testiraj :)
Daj podatke i adresu na PM i šaljem kad se dohvatim pošte..sutra radim ujutro al popodne već mogu poslat, vrati ga za 10ak dana, nema zurbe :D

leo4
17.02.2009., 20:55

To je bilo prošlog četvrtka. Prošla akcija! Naravno LIDL krcat. Probio sam se do središnjeg pulta gdje su bili aku baterije, punjači i dotični mjeraći. Naravno od mjeraća ni M. slučajno vidim u ruci jednog penzića kako prevrće dotičnu kutiju i čudi se kaj je to. Čekam trenutak spuštanja dotične iz ruku penzića i brzinom kobca grabim plijen. Eto to je to. Sretan dan!:kava:

MytByte
17.02.2009., 21:37
Auu...jesi li bio spreman izmaknuti mu štap da je uzeo spravu?

leo4
17.02.2009., 22:42
Auu...jesi li bio spreman izmaknuti mu štap da je uzeo spravu?
Pa skoro je i bilo tako. Naime „hokejaši“ (oni sa štapovima) naprave gužvu za svaku rasprodaju. Naravno da ono što je dobro plane ali ne od hokejaša nego od prekupaca. Hokejaške ekipe dođu „ubiti“ vrijeme do ručka i upoznati se s raznorazni tehničkim dostignućima. Uglavnom razmotavaju skori svaki artikl, pregledavaju, komentiraju i jednom riječi prave nepotrebnu gužvu. Ionako ništa ne kupe. A prekupci su posebna vrsta. :D

MytByte
06.06.2009., 19:19
Oživljavam staru temu usta na usta:

Relativno nova tabela potrošnje struje kod televizora (uglavnom US modeli ali mislim da nema neke razlike):

http://reviews.cnet.com/green-tech/tv-consumption-chart/

obratiti pažnju na potrošnju Panasonica G10 :D

halek
06.06.2009., 20:09
jedino panasonic ima dobre rezultate kod plazma tv-a, dok su ostali losi.
di je sad mirko da komentira :D

HasoMujo
16.09.2009., 17:22
Bok svima,

Konacno nabavio watmetar... :top:

http://cgi.ebay.de/Energiekostenmessgeraet-Stromzaehler-Energiemessgeraet-NEU_W0QQitemZ390080998520QQcmdZViewItemQQptZMess_P r%C3%BCftechnik?hash=item5ad2a3ac78&_trksid=p3286.c0.m14

100 Kn sve skupa (eBay + transport)... cini se cak puno bolji (vise opcija mjerenja i programiranja) od onog u Lidlu od prosle godine... :mig:

Tomi95
16.09.2009., 22:41
I sta kaze Haso , koliko trosi PIO ?

Wodoo
17.09.2009., 07:20
I mene zanima!

MytByte
17.09.2009., 07:33
Zar niste primjetili padove u mreži zbog Hasinog Pia otkad je isključio powersave mod radi testiranja??? :lol:

HasoMujo
17.09.2009., 07:41
Bok svima,

Nisam jos stigao testirati... budem, nadam se, preko vikenda...

HasoMujo
20.09.2009., 10:49
Bok svima,

Evo konacno sam pogledao koliko trosi moja Pioneer 428XD plazma...

Normalno gledanje (DVB-T TV, MaxTV, filmovi DVD/DivX/XviD via Pioneer DVD) oko 100-125 W (dakle ima i tamnoga i svjetloga na ekranu).

Kada je slika bijela (dakle MAX svijetla) do 250 W (to sam najbolje vidio po testnim DVD-ovima).

Rezolucija (preko HDMI-a) nema utjecaja na potrosnju (dakle 576/720/1080 daje sve isto)...

Iz svega zapravo slijedi da potrosnja plazme (sada vec 2+ godine starog modela) uopce nije velika! :):top:

NAPOMENA:
Moj Pioneer 428XD je kalibriran!

MytByte
20.09.2009., 12:44
Kaj reći, još jedan čavao u lijes LCD-a:top:...auuu kak ću sad nahebat...

HasoMujo
20.09.2009., 13:19
Bok svima,

"MytByte" (i drugi), kupite si takav (ili slicni) uredjaj... zbilja manje od 100 Kn (ukljucivo i transport) nije puno a koristan je... ovoga moga sa eBay-a i dalje ima koliko vidim...

MytByte
20.09.2009., 13:34
ja sam ti skeptičan i paranoičan prema ebayu i zapravo pojma nemam kak se s tim radi :D

HasoMujo
20.09.2009., 13:45
Bok svima,

ja sam ti skeptičan i paranoičan prema ebayu i zapravo pojma nemam kak se s tim radi :D

Nabavis si PayPal i onda kupujes na eBay-u bez problema... i nema rizika sa kreditnim karticama...

papa štrumf
20.09.2009., 16:05
Što se tiče CRT-a oni stvarno troše 10-17W u standby...
Bogme puno je to, treba to gasit preko noči.
Interesantno je da i ono malo sranje od modema za dsl vuče do 7-8W konstantno.. To sam se i mislio pa ga gasim preko noči, ht-ovo sranje grije ko radijator pa se može pretpostaviti da mu treba i energija za to grijanje.

MytByte
20.09.2009., 16:07
Bok svima,

Nabavis si PayPal i onda kupujes na eBay-u bez problema... i nema rizika sa kreditnim karticama...

imam PayPal ali otkud znam kaj dobijam, mačak u vreći?...:rolleyes:

Wodoo
20.09.2009., 17:04
Bok svima,

Evo konacno sam pogledao koliko trosi moja Pioneer 428XD plazma...

Normalno gledanje (DVB-T TV, MaxTV, filmovi DVD/DivX/XviD via Pioneer DVD) oko 100-125 W (dakle ima i tamnoga i svjetloga na ekranu).

Kada je slika bijela (dakle MAX svijetla) do 250 W (to sam najbolje vidio po testnim DVD-ovima).

Rezolucija (preko HDMI-a) nema utjecaja na potrosnju (dakle 576/720/1080 daje sve isto)...

Iz svega zapravo slijedi da potrosnja plazme (sada vec 2+ godine starog modela) uopce nije velika! :):top:

NAPOMENA:
Moj Pioneer 428XD je kalibriran!

Kako kalibrirati 428XD?Gdje si pronašao postavke kalibracije ako se smije znati?:)

MytByte
20.09.2009., 21:44
moraš imati neki kalibracijski DVD - recimo Digital Video Essentials ili AVIA...da se to skinut...a može i kalibracijski za HD signal prema rec.709 standardu sa AVSForuma: http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=948496...u osnovi kontrast i svjetloću ćeš moći i s tim naštelati i za SD , a za boju ćeš trebati ili kolor filtere ili, ako se, da, smanjivat svaku od RGB komponenti na TV-u...

Wodoo
21.09.2009., 06:00
Digital Video Essentials i greyscale color calibration tutorijal sam pronašao pa ću od toga početi.Hvala na linku:top:

HasoMujo
21.09.2009., 08:02
Bok svima,

imam PayPal ali otkud znam kaj dobijam, mačak u vreći?...:rolleyes:

Istina... nikada ne mozes biti 100% siguran... no ako je prodavac pouzdan (a to se vidi na eBay-u) onda nemas niti sa time problema...

Sto se tice ovog uredjajcica za 100 Kn mislim da ne mozes pogrjesiti! :mig:

HasoMujo
17.12.2009., 08:25
Bok svima,

BUMP za "spiderwoomen" (zamolba u jednom drgugom threadu ovdje)...

spiderwoomen
17.12.2009., 13:53
:top:hvala

Mortiis
16.03.2010., 15:54
TV mi je 150W koliko on tocno onda potrosi u sat vremena...i koliko je to kuna?
može mi netko pokazat postupak računanja pa da znam za buduće...hvala ;)
tv mi je lg lcd 32lh3000

happydayhr
16.03.2010., 16:21
TV mi je 150W koliko on tocno onda potrosi u sat vremena...i koliko je to kuna?
može mi netko pokazat postupak računanja pa da znam za buduće...hvala ;)
tv mi je lg lcd 32lh3000

za 7 sati cca 1kn

Mortiis
16.03.2010., 16:45
hvala ;)
a jel problem da mi objasnis postupak racunanja... :)

The Best F1 Driver
16.03.2010., 17:22
1 kWh košta cca 1 kunu a to znači 1000W u jednom satu = 1 kuna
tvoj TV troši 150W x 10 sati = 1500Wh ili ti 1,50 kn:rofl:

to ti je ona mudrolija o velikoj potrošnji TV-a :D

Mortiis
16.03.2010., 18:33
hvala ;)

happydayhr
16.03.2010., 21:34
Poslije 21h upola cijene :D

Mortiis
17.03.2010., 10:07
e al od 1.4. poskupljuje struja ako sam dobro cuo xDD

Ballota
17.06.2010., 18:34
Blaga digresija.. :mig:

Kolko vuče jedna prosječna peć na struju? :ne zna:
Recimo da je samo jedno kolo upaljeno.

I koliko pećnica vuče? Istina, ne rade se kolači svaki dan, ali baš me zanima cifra. Btw. dal starost peći može utjecat na potrošnju? :ne zna:

The Best F1 Driver
17.06.2010., 19:37
Blaga digresija.. :mig:

Kolko vuče jedna prosječna peć na struju? :ne zna:
Recimo da je samo jedno kolo upaljeno.

I koliko pećnica vuče? Istina, ne rade se kolači svaki dan, ali baš me zanima cifra. Btw. dal starost peći može utjecat na potrošnju? :ne zna:

okvirno gornji grijač cca 1000-1800W isto tak i donji u pećnici ,znači ukupno od 2400 do 3600 , ringovi(kolo:rofl:) takaj oko 1200W pa do 1800W ovisi o veličini i samom proizvođaču .

al ti ovo sve skupa nema blage veze sa AV tehnikom :mig:

MytByte
17.06.2010., 19:38
Frend je uzeo neke ultra hi-tec tanke švedske radijatore na struju i došla mu je razlika struje 3000 kn...:zubo:

MLADJO
18.06.2010., 09:28
Frend je uzeo neke ultra hi-tec tanke švedske radijatore na struju i došla mu je razlika struje 3000 kn...:zubo:

Da, da, skoro sam i ja uzeo takve...vele, Norveški, štedljivi, skoro niš ne troše...razlika između struje i plina se vidi tek nakon 30 godina...bla, bla
...srećom, imam frenda koji je imao bolno iskustvo...

sorry na OT.

DeeJay Dee
12.09.2013., 15:11
dalje o el. grijalicama molim nastavite negdje na stanovanju il di već, ovo je AV tehnika s čim navedeno nema veze.

MytByte
13.09.2013., 07:04
@Dee, dobro kaže @KD, nekaj si opet pomešal s postovima :mig::zubo:...kak sad reakcija na temu sa zadnjim postom iz 2010...

DeeJay Dee
13.09.2013., 11:07
kaj ti nije jasno? miroslaw je nepotrebno dignuo temu s offtopic problemom oko grijalice, bojlera, bla.... a to ne spada vamo na AV.
pa time ni nemaš sad kaj kome re: :kava: vidi se da ti je more udrilo u glavu, još si pod dojmom..:rofl:

piči dalje bezbrižno. :mig: