PDA

View Full Version : Tlačna proba

I wonder
09.02.2009., 11:49
tražim dobrovoljce da se skupe boce za tlačnu probu. treba nas se skupiti 20 do pred kraj mjeseca da bi došao tip i napravio tlačne probe.

dakle, ako se skupi 20 ljudi, vlasnik radione zove sve koji su se upisali da u roku par dana donesu boce k njemu.
dolazi tip i radi tlačne probe.
nakon toga, uplata 400 kn + PDV i nosite boce doma. ustvari, u servis jer se mora dobiti izjava servisera o ugradnji da bi tlačna proba bila valjana.
slobodno se ide na tehnički i registraciju a tlačna proba vrijedi slijedećih 5 godina.

pitanje za mireka, kolko naplaćujete ugradnju boce?

a1zg
10.02.2009., 08:22
E sad, nisam baš u toku ali kaj se ne može više tlačna proba napraviti kod Lastovčića u Samoboru?
Ako ne, zapiši mene jer moram prije rege (u 5 mj) obnoviti atest.

I wonder
10.02.2009., 08:31
pa i je lastovčić, ali ne onaj koji popravlja auspuhe.
ova radiona radi ateste za PP aparate i acetilenske boce.

kolko sam pital, to je zasad jedina radiona koja radi tlačne probe na području zagreba.
kaže imenik:
PROM-LASTOVČIĆ, vatrogasni uređaji i postrojenja, vl. Lastovčić Stjepan Vrbovec Samoborski, Vrbovec 71 (01) 3380 358

a1zg
10.02.2009., 08:41
E da to je taj, išao mi je stari kod njega pred koju godinu. Ali ja sam skinul bocu i on ju je odnio, dobili papir, ja vratio bocu i s tim na atest. To više ne funkcionira tak? Mora ti ovlašteni ugraditi bocu nazad?

I wonder
10.02.2009., 10:17
tako su mi rekli.
moraš imati papir da je ovlaštena radiona za plin ugradila bocu. bez toga, nema registracije.

mislim da skidanje boce možeš napraviti sam doma. trebalo bi sve biti gotovo unutar par dana.

zvm
10.02.2009., 10:21
Nije li to prekomplicirana procedura koja poziva na nepoštivanje zakona!? Treba izgubiti 5 dana zbog jebene tlačne probe. Baš nemam pametnijeg posla....
Uz to, u okolici Zagreba jedna jedina radiona!? Šta se treba najaviti godinu dana unaprijed!?

I wonder
10.02.2009., 10:40
nova pravila.
prije je bilo nešto jednostavnije, sa više radionica i vremenski brže.
tko je promijenio zakon, neznam.

a1zg
10.02.2009., 12:00
Ok onda, kako ćemo? A imaš već i radionu di će nam umontirati boce nazad i dati potvrdu ili to još moramo naći?
E da, a zakaj nas mora biti 20ak?

flexo
10.02.2009., 13:21
Jer ekipa ne izlazi na teren zbog jedne boce.

I wonder
10.02.2009., 13:23
tip iz SB naplaćuje dolazak 3 500 kn + kilometri za napraviti tlačne probe.
da bi cijena bila 400 kn + PDV, treba najmanje 20 magaraca. kao u autobusu.

teta koja tam radi kaže da oko 20-og zove dali ima dovoljno ljudi ili ne. ako nema, sve se odgađa. ako ima, moramo donijeti boce k njima u radionu.
kad to saznam, zvat ću za ugradnju. poviše tebe, na brijegu, imaju dvojica za ugradnju plina.

miroslav k
10.02.2009., 17:00
Mislim da i Pastor u Kerestincu može obaviti tlačnu probu boce.Treba provjeriti telefonom pa možda imaju već sakupljeno par boca pa bi u Pastoru bilo brže.
Kod mene ugradnja boce sa izjavom košta 200kn + PDV.U stvari zaračunavamo 1 radni sat.Ako bocu i vadimo i vraćamo onda je cijena 300 + PDV.To vrijedi za toroidalne boce koje treba silikonirati nakon montaže.
Cilindrične se računaju nešto manje.Dajem i popust na količinu ako vas se skupi više od 5 boca.

I wonder
10.02.2009., 19:27
onda ću si uzeti u zadatak da ispitam stanje u pastoru. na kraju, i nema puno veze dali tip dolazi samo u kerestinec ili produži još malo do samobora.
valjda će biti OK ako skupimo 20 boca na obje lokacije.

predbilježavam se za servis ugradnje boce, pa ćemo svi kod mireka čoporativno. ionako nema tak puno posla s time, a možda nas se skupi petorica. dogovor o datumu telefonski.
bocu skidam i čistim sam.

miroslav k
11.02.2009., 08:00
onda ću si uzeti u zadatak da ispitam stanje u pastoru. na kraju, i nema puno veze dali tip dolazi samo u kerestinec ili produži još malo do samobora.
valjda će biti OK ako skupimo 20 boca na obje lokacije.

predbilježavam se za servis ugradnje boce, pa ćemo svi kod mireka čoporativno. ionako nema tak puno posla s time, a možda nas se skupi petorica. dogovor o datumu telefonski.
bocu skidam i čistim sam.

Mali savjet kod tih radnji nije na odmet.Ako već moraš skidati bocu onda ti je bolje da ju prvo demontiraš iz auta (naravno prije otpuštanja bakrenih cijevi mehaničkim ventilom zavrnuti izlaz plina iz boce) pa onda da negdje na sigurnom ispustiš ostatak plina iz boce.Čisto iz praktičnih razloga da si ne zasmradiš unutrašnjost auta.Meni su moji dečki to napravili u jeepu i sad imam već mjesec dana a da ga nemrem izluftati uz sve moguće sprejeve i borće.
Poludio sam kada sam vidio što su mi napravili.A možda su mi to i namjerno napravili:lol::lol:
Kod toroidalne boce na kojoj je plovak van kabine nije važno ali sve ove druge boce bolje je da se napravi kako sam naveo.

I wonder
11.02.2009., 08:30
pravi savjet nije nikad naodmet.
kod mene je toroidna boca i nema dodira sa kabinom. ionako mislim ostaviti motor da radi u leru dok god ne potroši sav plin iz rezervara. bilo bi lakše, manje za ispustiti.
osim ako ne šteti nečemu. a nebi smjelo.

zvm
11.02.2009., 09:08
Ma koje su to gluposti!? Je li tlačna proba nakon 5 godina mjera u stilu "prestanite koristiti plin ili činite to ilegalno"?
Ispada da je puno kompliciranije od samog atesta, a nije ni jeftinije rekao bih.
1. Skoro pa ne postoji lokacija gdje se to može obaviti. U svakom slučaju, vrlo su tajanstvene i malo ih je. Postoji li neki službeni popis? Zašto to CVH (ili tko je već zadužen za njihov rad/nadzor) javno ne objavi?
2. Iz 1. slijedi da treba jako puno vremena da se to obavi, jer se čeka. Posljedica: vozis na benzin svo to vrijeme.
3. Skidanje i vraćanje boce znači dva odlaska majstoru. Sve to košta: skidanje, odlasci, gubitak vremena....

Ove godine će to još kako tako ići, ali dogodine je 5 godina od početka masovnije ugrandnje plina. Znači li to da će se trebati predbilježiti 6 mjeseci unaprijed!?

miroslav k
11.02.2009., 10:31
Ma ne radi se o kompliciranijem sistemu već je problem u inspektoru koji treba biti prisutan kod tlačne probe a njegov dolazak u neki od servisa koji rade tlačne probe košta pa se onda skupljaju boce kako bi se podijelio trošak samom servisu koji to radi.Za sada nema nikakvih promjena jer isti servisi rade tlačne probe koji su i do sada.Radi se samo o tome da inspektor mora biti prisutan dok prije nije trebao pa su se tankovi mogli tlačiti jedan po jedan kako su dolazili u servis za tlačne probe.
!3. 02. 09. UNP udruga ima sastanak sa predstavnicima CVH,ministarstva za promet,HAK-a,TUV-a,Đuro Đaković-zavarene posude i ureda za saštitu potrošača.
Na tom sastanku dnevni red je upravo ova problematika.Pošto je u Italiji na snazi zakon koji kaže da plinska boca važi 15 godina bez ikakve dodatne tlačne probe i nakon toga se mora zamijeniti novom ,stav udruge će biti isti i uspijemo li to ugraditi u pravilnik o autoplinu napravili smo ogroman pozitivan pomak u kvaliteti ugradnji autoplina.Biti će govora i o jednostavnijem atestiranju plina nakon ugradnje i još neki od propisa koji samo kompliciraju ugradnju.
Nakon sastanka napišem što se odlučilo.Do tada živce na špagicu.

flexo
11.02.2009., 10:48
Bojim se da vam to neće proć, ipak mora i taj inspektor nešto zaradit :D
U svakom slučaju držim vam palčeve

100% sam siguran da je sigunija boca koja stoji 15 godina u autu od boce koja je u tom razdoblju tri put skidana i vraćana.

I wonder
11.02.2009., 11:01
samo da dodam...

i prije je postupak bio kompliciran. ustvari, sličan ovome, samo se je moglo birati vrijeme.
a isto se je moralo biti par dana bez plinske boce, isto se je trebala plaćati ugradnja.

ako atest košta 1200 kn + zamjena dokumanata, onda nikako nije jeftinije od tlačne probe.
tlačna proba je 480 kn + 240 kn.

zvm
11.02.2009., 11:50
Ja bih isto rekao da je puno sigurnija boca koja stalno stoji u autu, nego ona koja se vadi/stavlja, pa makar svakih 5 godina. Uz to, već vidim tisuće "genijalaca" koji će sami skidati boce i napraviti neki zajeb.
Ostaje nam za nadati se da će Miro&Co. postići zadovoljavajuće rezultate na tom sastanku.

Sve je to meni manje-više jasno i prihvatljivo osim činjenice da je jako malo radionica za tlačne probe, što za sobom povlači veliko čekanje, zastoj u sustavu. Realno, 90% ljudi se neće toga "sjetiti" do pred sam tehnički. A onda neće biti vremena, ostane li ovakvo stanje.

zac2005@gmail.com
13.02.2009., 20:50
!3. 02. 09. UNP udruga ima sastanak sa predstavnicima CVH,ministarstva za promet,HAK-a,TUV-a,Đuro Đaković-zavarene posude i ureda za saštitu potrošača.

Miro???

miroslav k
14.02.2009., 10:11
Evo ovako stoje stvari .Sastanak se malo odužio pa sam kasno stigao doma.
Usvojeni su svi naši (HUNP-udruge) prijedlozi vezani za promjenu pravilnika o ugradnji plinskih sistema u osobna vozila.Omogućeno nam je da u roku mjesec dana stavimo sve prijedloge na papir i službeno predamo ministarstvu prometa kako bi se što kvalitetnije nadopunio i izmijenio postojeći pravilnik o ugradnji koji je sada na snazi. HUNP je preuzeo obavezu da napravi 4 regionalne konferencije autoplin servisera u Osijeku,Zagrebu,Splitu i Rijeci i da sakupi sve prijedloge sa terena o izmjenama pravilnika kako bi mogli svaki opravdani prijedlog razmatrati i uvrstiti ga kao zahtjev prema ministarstvu a vezanu za promjenu postojećeg pravilnika.
Ono što je bila nit vodilja promjenama je krajnji kupac odnosno vlasnik vozila koji se odlučuje na ugradnju plina kako bi pojednostavili samu plinifikaciju a sa time i snizili cijenu ugradnje i izbjegli nepotrebna novčana izdvajanja kao što su vaganja vozila kod atesta i slično.
Dakle ono što smo jučer postavili kao zahtjeve o promjeni pravilnika su:

1.Plinski rezervoar vrijedi 10 godina od dana proizvodnje bez obzira kada je
ugrađen.Nakon 10 godina može se napraviti tlačna proba i produžiti na
sljedećih pet godina ili promijeniti rezervoar za novi koji opet vrijedi 10
godina.
Znači da otpada onih dvije godine koje rezevoar može stajati negdje na
skladištu a ako ga želiš ugraditi nakon tih dvije godine moraš(po starom)
napraviti tlačnu probu prije ugradnje.Znači to otpada.
Mislim da ne moram naglašavati da se eksploatacija autoplina time uveliko
pojednostavljuje i financijski smanjuje i to znatno.Za krajnjeg korisnika je
najvažnije da od dana ugradnje pa svih sljedećih 10 godina nema nikakvih
financijskih opterećenja vezano uz plinske rezervoare.
2.Izbacuju se sve moguće limene i plastične zaštite koje su se do sada
morale ugrađivati na boce koje su se montirale izvan karoserije a ispod
vozila.Kod takvih montaža te limene zaštite i sam rad znatno su uticali na
cijenu takve ugradnje.Obrazloženje je da se blato i vlaga skuplja između
boce i limene zaštite što prouzročuje koroziju boce u što su se sami
predstavnici CVH praktički uvjerili i prihvatili naš prijedlog o izbacivanju tih
zaštita iz pravilnika.
3. Izbacuje se vaganje vozila kod atesta što opet smanjuje financijski cijelu
ugradnju a i pojednostavljuje postupak atesta.
4. Izbacuje se žuti karton koji se morao ovjeravati prije atesta ili produženja
registracije kao dokument o ispravnom točenju.Ionako u praksi se to
dobivalo na plinskim postajama koje niti su provjeravale ukupnu zapreminu
tanka u vozilu a nisu niti stručno obučene da mogu odrediti ispravnost
punjenja.U buduće će serviser (koji izdaje uvjerenje o ugradnji) odgovarati
za neispravnost plovka na tanku u cjelini.
5. Zatražili smo da se ukine naknada za pregled plinske instalacije kod
produženja registracije jer onda oslobođenje od eko testa i njegove
naknade nema smisla.
6. Da se izjednače davanja za poluteretna vozila sa osobnim pošto nije realno da se za osobna vozila plaća 550 kn na godišnjoj razini a vezano uz naknade za ceste,a da se za vozila koja samo imaju produžen tovarni prostor plača 2000 kn kao naknada za ceste pošto su takva vozila uvrstili u teretna.
Mislim da ostale promjene koje se tiču isključivo za način ugradnje i tiču se samo servisera nema smisla nabrajati a popis još i nije krajnje definiran jer slijede regionalne konferencije koje će vjerojatno donjeti niz novih prijedloga.
Ovim putem pozivam sve koji imaju kakve prijedloge da se otvori nova tema na kojoj bi se skupljali ti prijedlozi a moderatore molim da priljepe ovaj moj post u vrh teme kako bi svi znali što je sve već u postupku a što nije.

I wonder
14.02.2009., 10:26
znači, za mjesec dana će HUNP dati prijedloge izmjena ministarstvu.
dok se promjene ne usvoje (ako se usvoje) dotada je sve po starom.

Caljka
14.02.2009., 10:35
Miro ovo je sve OK, ali bojim se da će onaj ko odlučuje o tome što će se prihvatiti a što neće to jest onaj koji sjedi u ministarstvu, naj vjerojatnije profesionalni političar, kad ovo pročita, slatko nasmijati, zgužvati papir, te sa njim gađati kantu za smeće.....
Uz komentar, e'bga šoo to on'i očee, lipi ih java oni'a??
:(

miroslav k
14.02.2009., 13:06
Sory dečki nisam vam napisal da su na sastanku bili baš svi koji odlučuju o tim promjenama predstavnik ministarstva prometa i predstavnik CVH i načelno smo sve ovo dogovorili ali zbog mogućih naknadnih primjedbi na promjenu pravilnika dato nam je mjesec dana da uvrstimo i još neke dodatne primjedbe o kojima bi se eventualno raspravljalo dok o ovome što sam napisao više nema rasprave već slijedi samo tehnički dio promjene pravilnika.Jedino što ostaje za odraditi ,a to slijedi drugi tjedan ,je sastanak u ministarstvu gospodarstva vezano uz državne potpore za buduće korisnike UNP-a kao ekološkog goriva kojeg preko fonda za zaštitu okoliša država treba subvencionirati.Za to se još trebamo izboriti a imamo šanse zbog toga što sve zemlje EU na neki način direktno ili indirektno potiću zakonima alternativna goriva a želimo li u EU moramo uskladiti zakone sa zakonima u EU koji glasi da sve zemlje koje su članice ili su kandidati za ulazak u EU moraju 20% voznog parka imati sa vozilima na alternativni pogon.Trenutno smo postigli nekih 5% što znači da još ima puno toga za odraditi.Naravno nije sve određeno za autoplin.Tu ima i elektromobila biodisela i CNG-a pa i svih ostalih goriva koja spadaju u alternativna.

Caljka
14.02.2009., 13:14
Vjerojatno tu spadaju i Hybridi, mislim da smo mi jednina zemlja u Europi (ne računajući Balkan) koja nema nikakve subvencije za eko prihvatljiva vozila...

Miro, što je sa onom nesretnom godišnjom cestarinom koju LPG-ovci plačaju svake godine?
Mislim ako se planira nekakva trošarina u cijeni UNP-a onda ta cestarina gubi smisao..... ili ne? :ne zna:

miroslav k
14.02.2009., 13:16
znači, za mjesec dana će HUNP dati prijedloge izmjena ministarstvu.
dok se promjene ne usvoje (ako se usvoje) dotada je sve po starom.

Da pravilnik doradimo što kvalitetnije sami smo tražili da se ostavi vremenski rok za usaglašavanje i sa serviserima na terenu.
Mislim da ne treba brzopleto ući u izmjenu i dopunu pravilnika jer kada se to odradi vjerujem da opet dugi niz godina nećemo moći ništa mijenjati.Ima dosta problema i u administriranju oko ugradnji plinskih sustava u automobile pa bi i to htjeli obuhvatiti ovim izmjenama kako bi se i serviserima olakšalo poslovanje.
Dok se to ne odradi ostaje po starom.No bez obzira na sve mislim da se stvari pokreću sa mrtve točke i isplati se tim problemima prići i studioznije a sad imamo tu šansu koju nismo imali nikada do sada.

miroslav k
14.02.2009., 13:28
Vjerojatno tu spadaju i Hybridi, mislim da smo mi jednina zemlja u Europi (ne računajući Balkan) koja nema nikakve subvencije za eko prihvatljiva vozila...

Miro, što je sa onom nesretnom godišnjom cestarinom koju LPG-ovci plačaju svake godine?
Mislim ako se planira nekakva trošarina u cijeni UNP-a onda ta cestarina gubi smisao..... ili ne? :ne zna:

Pošto sam delegiran u radnu skupinu za određivanje cijene autoplina dao sam već neke primjedbe na postojeće prijedloge a vezani su uz kvalitetu autoplina i načina obračuna pa sad čekam odgovore.
Što se godišnje cestarine tiče koju plačaju svi koji se voze na plin naš stav je da se ona ukine ako se u cijenu plina ubace troškovi države.
Ako se ti troškovi ne ubace u cijenu litre plina (a te podatke možemo kontrolirati preko ove radne skupine za formiranjem cijene autoplina u kojoj sam i sam) onda nam ostaje ta cestarina ali se možemo izboriti da se za poluteretna vozila ona izjednači sa osobnim vozilima.Upravo to ćemo raspravljati na sljedećem sastanku u ministarstvu gospodarstva drugi tjedan.

I wonder
14.02.2009., 14:01
viš, ovo je važan podatak.
znači, u principu se je država složila sa izmjenama pravilnika, ali se čeka dopunjavanje od strane HUNP-a i blagoslov ministra.
da sumiram ukratko, promjene bi bile.

-plinski tank vrijedi 10 + 5 godina. nakon 10 godina može se obaviti tlačna proba ili ugraditi novi tank.
-zaštita tanka se više ne stavlja, ušteda od 500 kn za one sa toroidnim tankom van kabine.
-vaganje kod atesta je nepotrebno, ušteda od 30 do 120 kn za sve.
-žuti karton. pretpostavljam da se ukida u cijelosti, a dečki na tehničkom će tražiti nove papire 10 godina nakon ugradnje (rok trajanja atesta boce).
-ukidanje pregleda plinske instalacije kod tehničkog, ušteda od 65 kn za sve.

e sad, dolazimo do dodatne cestarine.
ona će i dalje ostati, ali HUNP traži smanjenje za poluteretna i teretna vozila.
po meni, to je OK.

ionako većina plinaša radi puno km-a godišnje, i više se isplati dati jednom godišnje 550 kn za cestarinu nego da nam povise cijenu plina.

samo dalje tako:top::top:

Caljka
14.02.2009., 14:24
ionako većina plinaša radi puno km-a godišnje, i više se isplati dati jednom godišnje 550 kn za cestarinu nego da nam povise cijenu plina.

Ovo sve stoji, ali što ako oni povise cijenu UNP u maloprodaji za nekakav namet, odnosno trošarinu, a ipak ostave tu cestarinu? :confused:
A sve mi nekako smrdi na to.....

I wonder
14.02.2009., 14:51
pa zato imamo mireka da se bori za nas.

ili nek skinu cestarinu, a povećaju cijenu plina
ili nek ostane kao dosad.
ja bi rađe da ostane kao dosad.

flexo
14.02.2009., 15:34
Bravo Mirek, odlične vjesti :jumping:

Što se tiče cijene plina, ja bih rađe da ona ostane kakva je, nego da poskupi na račun smanjenja cestarine. To je čisto ekonomska računica, a ne bi odgovarala samo onima koji su sa vožnjom na plin na rubu isplativosti, a mislim da su takvi u debeloj manjini.

bajki
15.02.2009., 09:38
Ja sve to podržavam, samo me zanima u kojem roku će to zaživjeti s obzirom da mi je registracija u 7 mjesecu, a prije toga moram napraviti tlačnu probu, ako se ništa nepromijeni?

miroslav k
16.02.2009., 08:55
Da pojasnim Wonderu.
Ne ukida se pregled plinske instalacije kod produživanja registracije već se taj pregled neće posebno naplaćivati već u redovnom pregledu za cijeli auto.
pošto imamo kontrolu nad formiranjem formule za cijenu UNP-a rekao sam da postoje dvije opcije.Ako se u tu formulu uračunaju državna davanja onda je logično da ćemo tražiti da se ukine godišnji paušal za cestarinu jer je on uračunat u cijeni litre plina.Ako pak želimo zadržati nisku cijenu plina onda ne možemo zagovarati takav stav i tada bi ostalo sve po starom s tom razlikom da bi se samo izjednačio paušal za poluteretna vozila sa osobnim.
Što se vremenskog roka tiče Bajki ti možeš mirno čekati termin za tvoju tlačnu probu jer će to sigurno biti riješeno do tog roka.Po meni je realno za očekivati da taj pravilnik zaživi kroz mjesec ili najkasnije dva.

ijelavicc
16.02.2009., 09:45
Da pravilnik doradimo što kvalitetnije sami smo tražili da se ostavi vremenski rok za usaglašavanje i sa serviserima na terenu.
Mislim da ne treba brzopleto ući u izmjenu i dopunu pravilnika jer kada se to odradi vjerujem da opet dugi niz godina nećemo moći ništa mijenjati.Ima dosta problema i u administriranju oko ugradnji plinskih sustava u automobile pa bi i to htjeli obuhvatiti ovim izmjenama kako bi se i serviserima olakšalo poslovanje.
Dok se to ne odradi ostaje po starom.No bez obzira na sve mislim da se stvari pokreću sa mrtve točke i isplati se tim problemima prići i studioznije a sad imamo tu šansu koju nismo imali nikada do sada.

Hoće li ovaj pravilnik omogućiti da se mom spremniku koji je proizveden i ugrađen 2008. automatski produži vrijeme do potrebne tlačne probe za dodatnih 5 godina ili će pravlik vrijediti samo za one koji ugrađuju plin nakon što isti stupi na snagu?

bajki
16.02.2009., 10:42
Odlično!
Mislim da će taj pravilnik biti dodatni poticaj širenju plina, bez obzira na koju stranu se išlo dali na ukidanje cestarine i uvođenje davanja u cijenu litre plina ili da sve ostane kao i do sada.

zvm
16.02.2009., 14:20
Bilo bi odlično da taj pravilnik zaista zaživi u obliku u kojem ga je miroslav predstavio.
Što se tiče načina formiranja cijene, mislim da je svaki razuman plinaš za sadašnju "formulu", odnosno nepostojanje formule. Ako država uvede namete direktno u cijenu plina, sigurno neće biti jeftinije nego dosad.
Sad je možda baš pravo vrijeme za takve akcije u korist plinaša, jer ušteda pri vožnji na plin nije kao prije par mjeseci, pa "neplinaši" nisu toliko gnjevni na ostvarivanje dodatnih ušteda za plinaše.

miroslav k
17.02.2009., 22:18
Hoće li ovaj pravilnik omogućiti da se mom spremniku koji je proizveden i ugrađen 2008. automatski produži vrijeme do potrebne tlačne probe za dodatnih 5 godina ili će pravlik vrijediti samo za one koji ugrađuju plin nakon što isti stupi na snagu?

Kada stupi na snagu propis da plinski spremnik vrijedi 10 godina od dana proizvodnje (što je i utisnuto na spremniku)svi spremnici bez obzira kada su ugrađeni imali bi isti tretman kao i potpuno novi.
Konkretno spremnik koji je ugrađen 2008 vrijedio bi do 2018 bez ikakvog produžetka tlačne probe.
Poanta je da se izbjegnu te nepotrebne tlačne probe.

gogo_2006
18.02.2009., 07:25
Ovo je zbilja dobro kada imamo informacije iz prve ruke. :top:

Znači ipak se okreće :D

Hvala g. Miro :s

miroslav k
18.02.2009., 16:50
Sastanak je u gospodarskoj komori iza nas i mogu reći da je ono što sam u prijašnjim postovima najavio upravo i prihvačeno.Slijedi samo administrativni dio i datum stupanja na snagu a to će biti vrlo brzo.

zvm
18.02.2009., 21:25
Svaka čast!:top:

geostanko
19.02.2009., 06:18
Svaka čast!:top:

:top:

ijelavicc
19.02.2009., 08:11
Kada stupi na snagu propis da plinski spremnik vrijedi 10 godina od dana proizvodnje (što je i utisnuto na spremniku)svi spremnici bez obzira kada su ugrađeni imali bi isti tretman kao i potpuno novi.
Konkretno spremnik koji je ugrađen 2008 vrijedio bi do 2018 bez ikakvog produžetka tlačne probe.
Poanta je da se izbjegnu te nepotrebne tlačne probe.

Pridružujem se zahvalama za informacije iz prve ruke:top:

flexo
19.02.2009., 09:17
Sastanak je u gospodarskoj komori iza nas i mogu reći da je ono što sam u prijašnjim postovima najavio upravo i prihvačeno.Slijedi samo administrativni dio i datum stupanja na snagu a to će biti vrlo brzo.

A što je sa formulom za računanje cijene ?

miroslav k
19.02.2009., 10:46
A što je sa formulom za računanje cijene ?

Radna skupina sada radi na tome da svatko od nas predstavnika u toj skupini pisanim putem daje prijedloge i mišljenja koja će se na sljedečem sastanku ( nije još određeno vrijeme sastanka) razmatrati a svatko od nas će braniti svoje stavove.Ništa još definitivno nije riješeno jer ima puno nejasnoća i pokušaja za nerealnim povećanjem cijene ili nekakvim rastezljivim postocima koji u konačnici upravo to omogučuju što smo mi (HUNP) protiv toga.Osim toga osnovni problem je što se formira cijena autoplina a da se ne zna njegov sastav i da li ga rafinerije mogu kao takvog proizvesti.
Pa ne može se odrediti cijena za nešto a da se ne zna kvaliteta tog proizvoda.
Mislim da se većina vas slaže sa tom konstatacijom.

gogo_2006
19.02.2009., 11:06
Tako je :top:

Realno ne znam ni kakav benzin kupujem osim da bi trebao zadovoljiti nekakve standarde a da li ih zadovoljava ....:eek:

U svkom slučaju je dobro što više nepoznanica definirati da se smanji manevarski prostor za razne malverzacije.

U konanačnici krajnji korisnik je onaj koji sve to plati, pa bi bilo ok i da zna što kupuje. :top:

ijelavicc
19.02.2009., 13:07
Tako je :top:

Realno ne znam ni kakav benzin kupujem osim da bi trebao zadovoljiti nekakve standarde a da li ih zadovoljava ....:eek:

U svkom slučaju je dobro što više nepoznanica definirati da se smanji manevarski prostor za razne malverzacije.

U konanačnici krajnji korisnik je onaj koji sve to plati, pa bi bilo ok i da zna što kupuje. :top:

Često mi ne znamo što kupujemo i dali usluge koje dobivamo vrijede onoliko koliko plaćamo,ali dok ti koji nam nešto prodaju imaju monopol nemamo izbora.
Evo ja san danas bija na prvom servisu plina i dok sam u uredu plaća račun od 408 kn,momci u servisu su mi prominili filter plina (onaj cilindrični, fini šta se nalazi odmah do injektora), sve skupa je trajalo nekih 15-ak min. a od ovih 408kn, 244kn otpadaju na uslugu servisa. Po meni je to previše al morao sam platiti jer inače gubim garanciju, a i ne znam di uopće nabaviti taj filter i koliko stvarno vridi, a nikad neću ni saznat u kakvom je stanju bija stari filter.

miroslav k
19.02.2009., 14:37
Često mi ne znamo što kupujemo i dali usluge koje dobivamo vrijede onoliko koliko plaćamo,ali dok ti koji nam nešto prodaju imaju monopol nemamo izbora.
Evo ja san danas bija na prvom servisu plina i dok sam u uredu plaća račun od 408 kn,momci u servisu su mi prominili filter plina (onaj cilindrični, fini šta se nalazi odmah do injektora), sve skupa je trajalo nekih 15-ak min. a od ovih 408kn, 244kn otpadaju na uslugu servisa. Po meni je to previše al morao sam platiti jer inače gubim garanciju, a i ne znam di uopće nabaviti taj filter i koliko stvarno vridi, a nikad neću ni saznat u kakvom je stanju bija stari filter.

Mislim da griješiš dušu.To što ti nisu odradili sve radnje koje su kod plinskog servisa potrebne ide na dušu servisera ali reći da promjena samo filtera košta 408 kn nije korektno.Da su radili sva ostala čišćenja i kompjutorsku dijagnostiku kao i pregled kompletne instalacije što je svakako u normativu kod plinskog servisa onda bi za to bilo potrebno sat vremena a to je onda opravdana cijena radnog sata.Ova cijena od 244 kn je sa PDV-om pa onda kada odbiješ PDV ispada da je radni sat zarade servisa 200 kn što je u većini servisa tako.
Konačno gledajući i sam servis vozila u garantnom roku je upitan ako na to tako gledaš.Ti kao stranka ne znaš što bi trebalo na svakom servisu odraditi i da li je to korektno odrađeno ali sve jedno moraš odraditi servis radi garancije.
Stvar je samo u tome poštuju li se sva pravila o servisima i odrađuje li se to u servisima kako treba.Imaš i bizarnih slučajeva da ti ne promijene niti ulje u motoru a naplate ti ga kao da su ga mijenjali.

gogo_2006
19.02.2009., 15:25
Na žalost sve je to istina.

"Iz sigurnosnih razloga" ne smiješ biti u prostoru gdje se obavljaju radovi, ako ima kakav nadzor putem kamera to je ionako napravljeno da ne možeš raspoznati ni svoj auto a kamoli nešto drugo. Ako ti mjenjaju nekakav dio trebali bi ti stari barem pokazati, ali u bilo kojem servisu nije problem naći brdo takvih tako da ako baš ne znaš da je to sa tvoga auta opet ništa.

Dakle ti bi nakon servisa trebao biti "nevjerni Toma" i sve provjeriti iz čega proizilazi nepovjerenje prema serviseru itd.... Uglavnom povjerenje je ključ ali kada ga jedna strana izigra teško je ostati ravnodušan.

ijelavicc
19.02.2009., 19:31
Mislim da griješiš dušu.To što ti nisu odradili sve radnje koje su kod plinskog servisa potrebne ide na dušu servisera ali reći da promjena samo filtera košta 408 kn nije korektno.Da su radili sva ostala čišćenja i kompjutorsku dijagnostiku kao i pregled kompletne instalacije što je svakako u normativu kod plinskog servisa onda bi za to bilo potrebno sat vremena a to je onda opravdana cijena radnog sata.Ova cijena od 244 kn je sa PDV-om pa onda kada odbiješ PDV ispada da je radni sat zarade servisa 200 kn što je u većini servisa tako.
Konačno gledajući i sam servis vozila u garantnom roku je upitan ako na to tako gledaš.Ti kao stranka ne znaš što bi trebalo na svakom servisu odraditi i da li je to korektno odrađeno ali sve jedno moraš odraditi servis radi garancije.
Stvar je samo u tome poštuju li se sva pravila o servisima i odrađuje li se to u servisima kako treba.Imaš i bizarnih slučajeva da ti ne promijene niti ulje u motoru a naplate ti ga kao da su ga mijenjali.

Mislim da ne griješim dušu jer je ovo dobar primjer gdje plaćam nešto, a da u biti ne znam što. Ovi vaši primjeri za običan servis vozila u garantnom roku također stoje i sve se vrti oko riječi "moraš", a kad netko zna da nešto moraš onda tu ostaje prostor za "pumpanje" cijena.
Sva ostala čišćenja i kompjutorsku dijagnostiku kao i pregled kompletne instalacije, što je po vama u normativu plinskog servisa, mi nisu radili jer mi je rečeno da se to ne radi na prvom servisu, ali će raditi na sljedećim pa mi je isto tako rečeno da je sljedeći servis skuplji te pretpostavljam da neće biti ispod 500kn,a nebi me iznenadilo da bude i 600kn.
Budući da godišnje prelazim oko 30000km, a gubim garanciju ako ne napravim servis nakon svakih 15000km, znači da u godini moram obaviti 2 servisa što me košta cca 900kn što je skoro duplo više od cestarine.

a1zg
20.02.2009., 10:16
Tlačna proba u Pastoru je pomaknuta sa utorka na četvrtak. A ja skinuo bocu već... :mad:
A niš, vozim ju danas pa nek stoji, nebum je vraćao pa opet za par dana van.

I wonder
20.02.2009., 11:05
moja ide van u nedjelju.
čišćenje izvana i iznutra, pranje, lakiranje crnim mat sprejem ako treba, uređenje zaštite....

treba reći da je tlačna proba u pastoru 350 kn + PDV.

a1zg
20.02.2009., 11:35
Da, i u PCZ je montaža cilindrične boce 2 radna sata ilitiga 380 kn. :eek:

miroslav k
20.02.2009., 11:43
Ako stvari gledaš na takav način onda imaš pravo.Mi uvoznici plinskih instalacija ne možemo previše određivati interval servisa kao niti njihovu cijenu.
Kod sklapanja ugovora nama je najvažnije da se pokriju eventualno mogući kvarovi u garantnom roku i tehnika realizacije.
Mislim da će se i tržište iskristalizirati na taj način da če stranke birati marke vozila koje će kupovati sa plinskom instalacijom i procijeniti što im koji od njih nudi i za koje novce.
U svakom od naših ugovora stoji u servisnoj knjižici sve upute o garancijskim rokovima i servisnim intervalima a cijenu servisa dobiješ direktno kod prodavača vozila.Prije same kupnje ti možeš odlučiti isplati li ti se to ili ne.U tom slučaju ne možeš reći da nisi bio upoznat sa svim propzicijama vezanim uz plinsku instalaciju u tom autu.
Konačno plinska instalacija ne košta toliko koliko ju prodavači automobila naplačuju pa opet pristaneš kupiti novi auto sa plinskom instalacijom jer dobivaš sa time pisanu garanciju na sve pa i ako ti izgore ventili i dosjedi.

a1zg
20.02.2009., 13:04
Bio sam sad ostaviti bocu, ima ih već valjda 15-20 po podu. Kolko ih tek bude do četvrtka... I veli lik da će se probe raditi u četvrtak i petak a papiri stižu tek tjedan dana kasnije, jebala ih birokracija njihova! :mad: Uglavnom, sad sam 2 tjedna benzinac ponovo!

I wonder
20.02.2009., 17:29
a zašto?

u četvrtak ili petak podigni bocu, ugradi je i vozi se na plin dok ne dođu papiri.

a1zg
20.02.2009., 21:09
Pa tak će i biti, nadam se da će uspjeti sve i istlačiti u ta 2 dana tak da ih dobijemo u petak. Samo još moram i ugradnju dogovoriti. Di ćeš ti svoju ugraditi i jel se moraš najaviti ili dođeš i ugrade ti?

I wonder
20.02.2009., 21:26
nema nas dosta za ugradnju kod mireka s popustom, pa idem k najbližem.

oni hohštapleri u štasniju sumnjam da mogu ugraditi bocu bez vađenja motora.
rončević na kostanjeku je OK. bil sam par puta kod njega, ne komplicira i hoće izaći u susret. a i radi subotom, što mi je jako važno.
već sam ga zval ali ga nije bilo. u pon se naručujem k njemu.

a1zg
20.02.2009., 21:32
Možeš mi njegov broj puknut na pm da i ja dogovorim za subotu onda? Blizu mi je a valjda bude ispod 380 kn ugradnja. :D

I wonder
20.02.2009., 21:35
a zašto tako?
pa nije to tajna ni reklama.

Disk-Rončević Kostanjek 11/1. Zagreb Tel.:01/3459-099. Mob.:098/1710-125

a1zg
20.02.2009., 22:07
Pa meni su jednom brisali broj koji sam nekome dao (ne svoj), pa sam mislil da se to ne smije.
Fala!

gogo_2006
02.03.2009., 07:36
Eto ga nema tlačne probe 10g.

...Poručuju i da je na sastanku u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva dogovoreno da se autoplinski spremnici od ožujka više neće naknadno testirati i ponovno certificirati budući da je prihvaćeno tvorničko jamstvo na 10 godina na autoplinske spremnike.

http://www.monitor.hr/clanci/apel-vozacima-ugradnja-autoplinskih-sustava-samo-kod-ovlastenih-servisera/969/

darko.k.zg
05.03.2009., 11:09
hm.. znači ja sa nemoram na tlačnu probu....(rega mi je 15.3) a u knjižici mi piše da bi sljedeća trebala bit u 9/2009.. koliko znam neće mi dat da ga regam ako mi to ne traje bar još godinu dana tj ako ne ulazi u vrijeme registracije...

I wonder
05.03.2009., 13:44
još ništa službeno nije potvrđeno.
te kad to negdje bude napisano, potpisano i oštambiljano, onda je valjano.

darko.k.zg
06.03.2009., 11:39
aha...šteta... jel mi može onda netko sad točno napisat kaj onda moram imat sve da bi prošo regu i di to moram ić...(jer kupio sam polovni auto s plinom i sad mi je ovo moja prva rega pa mi stvarno treba pomoć)
p.s. rega mi je 15.3 :(

gogo_2006
06.03.2009., 14:57
Ne znam ja bih možda otišao i napravio osiguranje i pričekao do kraja mjeseca da se ovo razrješi. Zašto dat neku paru i dosta vremena ako ne moraš :mig:

brzi66
06.03.2009., 20:07
Možda zato da ne plati kaznu za istek prometne dozvole i istek tehničkog pregleda !

To je bilo prije cca 10 godina da tehnički vrijedi do kraja mjeseca ali je ukinuto nakon godinu-dvije, tak da ti samo osiguranje znači jedino da plačaš 2 umjesto 3 kazne ako te zaustave :rolleyes:

gogo_2006
07.03.2009., 08:24
Ja iz ovoga teksta nisam izvukao taj zaključak

Citat:
6. U kojem se roku treba obaviti redovan tehnički pregled vozila?

Vlasnici vozila dužni su vozilo podvrgnuti redovnom tehničkom pregledu tijekom mjeseca u kojem ističe rok od 24 mjeseca od prvog tehničkog pregleda i registracije vozila, a nakon toga tijekom svakog 12. mjeseca od posljednjeg redovnog tehničkog pregleda.

8. Postoji li zakonski rok za odjavu vozila?

Vlasnik vozila koji ne produži važenje prometne dozvole (registraciju vozila) dužan je u roku 15 dana od dana proteka važenja prometne dozvole vozilo odjaviti.
Također, vlasnik vozila dužan je u roku 15 dana od prodaje vozila odjaviti vozilo.
Za odjavu je potrebno priložiti prometnu dozvolu, knjižicu vozila i registarske pločice. Iznimno, nije dužan priložiti registarske pločice ukoliko ih na propisan način ustupi kupcu vozila.

http://www.mup.hr/1161.aspx

Mislim da je prilično glupo da moraš doći baš taj dan, ima 1001 razlog zašto netko ne može baš tada odraditi tehnički i registraciju pa bi prema tome odmah bio u prekršaju. Mislim da je ovaj rok od 15 sasvim ok :D

U savkom slučaju nazovi PU pa se raspitaj "u živo":top:

brzi66
09.03.2009., 14:15
Tehnički pregled ti vrijedi mjesec dana, znači možeš toliko unaprijed otiči na tehnički i produljit registraciju, ali ako to radiš nakon isteka datuma u prometnoj onda si u prekršaju, pa sam ono gore pisao da nebi nekog doveo u zabludu:

Citat:
2. REGISTRACIJA MOTORNIH I PRIKLJUČNIH VOZILA

Članak 238.
(1) Motorna i priključna vozila smiju sudjelovati u prometu na cesti ako su registrirana i ako imaju važeću prometnu dozvolu , a vozila registrirana u Republici Hrvatskoj ako imaju i važeću knjižicu vozila.
.....
(7) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja motornim ili priključnim vozilom, osim traktora i radnog stroja, koje nije registrirano ili mu je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana.
(8) Novčanom kaznom u iznosu od 700,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja traktorom i radnim strojem koji nije registriran ili mu je isteklo važenje prometne dozvole, vozači drugih motornih ili priključnih vozila kojima je isteklo važenje prometne dozvole do 15 dana.

Ima tu još nekih članaka iz srodnih zakona i pravilnika koji se mogu (ali nemoraju) dodat na sve ovo gore :mig:

2 gogo_2006 nemoram zvat, radim to već dulji niz godina :D

gogo_2006
09.03.2009., 15:02
(7) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač koji upravlja motornim ili priključnim vozilom, osim traktora i radnog stroja, koje nije registrirano ili mu je isteklo važenje prometne dozvole za više od 15 dana.
....

Ja iz ovoga iščitavam da se možeš voziti max. 15 dana od isteka prometne.... :ne zna:

A osiguranje moraš riješit :top:

brzi66
09.03.2009., 15:26
Ja iz ovoga iščitavam da se možeš voziti max. 15 dana od isteka prometne.... :ne zna:

A osiguranje moraš riješit :top:

Daj pročitaj ispod toga i točku 8 ipod toga prije nego zaspamamo temu!

Do 15 dana ti je manja kazna i nema skidanja tablica kao iznad 15 dana.

KarloDelPontiac
09.03.2009., 17:50
Ja iz ovoga teksta nisam izvukao taj zaključak

Citat:
6. U kojem se roku treba obaviti redovan tehnički pregled vozila?

Vlasnici vozila dužni su vozilo podvrgnuti redovnom tehničkom pregledu tijekom mjeseca u kojem ističe rok od 24 mjeseca od prvog tehničkog pregleda i registracije vozila, a nakon toga tijekom svakog 12. mjeseca od posljednjeg redovnog tehničkog pregleda.

8. Postoji li zakonski rok za odjavu vozila?

Vlasnik vozila koji ne produži važenje prometne dozvole (registraciju vozila) dužan je u roku 15 dana od dana proteka važenja prometne dozvole vozilo odjaviti.
Također, vlasnik vozila dužan je u roku 15 dana od prodaje vozila odjaviti vozilo.
Za odjavu je potrebno priložiti prometnu dozvolu, knjižicu vozila i registarske pločice. Iznimno, nije dužan priložiti registarske pločice ukoliko ih na propisan način ustupi kupcu vozila.

http://www.mup.hr/1161.aspx

Mislim da je prilično glupo da moraš doći baš taj dan, ima 1001 razlog zašto netko ne može baš tada odraditi tehnički i registraciju pa bi prema tome odmah bio u prekršaju. Mislim da je ovaj rok od 15 sasvim ok :D

U savkom slučaju nazovi PU pa se raspitaj "u živo":top:

u svakom slučaju moraš regati auto do isteka datuma na prometnoj...... ali ako to ne napravišsh do tad, a napravish u roku 15 dana od isteka valjanosti stare rege, nitko te neche pitati za reg.pločice... medjutim, ako prodje 15 dana od isteka valjanosti stare rege, onda te još kači i što nisi odjavio auto i može ti već biti upućena kazna i za to......

gogo_2006
09.03.2009., 20:56
Daj pročitaj ispod toga i točku 8 ipod toga prije nego zaspamamo temu!

Do 15 dana ti je manja kazna i nema skidanja tablica kao iznad 15 dana.

Istina, promaklo mi, krenuli su sa traktorima i radnim strojevima pa mi je pažnja popustila :s

Tinabo
10.03.2009., 08:39
Poštovani,
da li to znači kad pravilnik konačno stupi na snagu da ću moći bez ikakvih problema prijaviti svoju plinsku instalaciju CVH-u? Meni je moj serviser ugradio "staru" plinsku bocu-atest joj je izašao nakon 2 mjeseca od ugradnje. Naravno da me nije na to upozorio, a kako je bilo ljeto i godišnji odmori nisam ni dospjela do stanice za tehnički pregled kako bi istu prijavila, pa sad imam igre bez granica sa legalizacijom. Rega mi je istekla još 7.1.

I wonder
10.03.2009., 08:53
ne

to vrijedi za aute koji su bili atestirani i imali legalan plin.
tebi je najbolje pitati u STP ili u samom pastoru, oni će ti zanti najbolje reći što moraš raditi. ali koliko sam upoznat, tebi ne gine tlačna proba.

Hrc
10.03.2009., 20:06
Meni je istekao atest boce u studenom 2008. U autu je bio atestiran plin a registracija mi ističe u svibnju. Da li to znači ako se usvoji taj pravilnik do isteka moje registracije, da ja više ne moram na atest boce nego će mi se automatski produžiti? I tko bi ju u tom slučaju produžio?

I wonder
11.03.2009., 07:49
pa to su malo predetaljna pitanja da bi mi tu znali odgovor.

ali evo neka razmišljanja.
jučer sam obnovio registraciju nakon tlačne probe. po novome, certifikat za bocu neće više biti tako važan. skoro sva pravila se mijenjaju, ali mi je tip na tehničkom napomenuo dvije stvari.

da sačuvam stari žuti kartončić i certifikat od tlačne probe uz certifikat boce.
razlog: da bi se jedan dan mogao dokazati slijed tehničkih pregleda i pregleda plinske instalacije. u principu, da možeš dokazati jednog dana (ako bude potrebno) da je cijelo vrijeme plin u autu bio registriran.

Tinabo
11.03.2009., 08:04
Super, ne gine mi tlačna proba. Tlačnu probu ne mogu napraviti jer sudski vještak iz SB-a ne ispituje boce koje nisu prijavljene u CVH. E tu, baš tu se krug zatvara i ja već 6 mjeseci pokušavam riješiti svoj problem na legalan način i ne uspjeva mi. Još se uvijek ne nazire svjetlo na kraju tunela. Ako netko ima kakvu ideju, najljepše molim da mi javi.

a1zg
11.03.2009., 08:59
Wonder, dakle mission completed! :top: Konačno!

Tinabo, nova boca?

Hrc
11.03.2009., 15:32
Možda Miroslav K zna odgovor na moje pitanje?

Tinabo
11.03.2009., 21:02
Znam za novu bocu, ali moja boca je u teoriji nova. Plin sam ugradila 4.7.2008.a atest boce je izašao 10.9.2008. i sad da opet idem kupiti novu bocu? To mi je nekako suluda ideja. Za sve one koji namjeravaju ugraditi plin, nikako nemojte ići u Servis Gržan u Hrvatskom Leskovcu jer će vas 100% prevariti iako su registrirani u CVH.
Nova boca sa ugradnjom košta 1200 kuna što nije zanemariva lova, a onda i cijeli cirkus oko prijave plina u CVH košta oko 1100 kn što sam i prije znala i računala na to. Jednostavno mi nije jasno zašto ne mogu napraviti tlačnu probu na svojoj boci.

darko.k.zg
12.03.2009., 11:50
za sve koje zanima, patoru dolazi inspektor cca 19.03.2009. boce se moraju predat najkasnije do utorka(17.03.2009) uz knjižicu te boca mora bit skroz prazna......danas ja zvao pa mi reko čovjek....

DNx
21.03.2009., 23:14
a jel u pastoru to cijena uvijek takva ili samo kad vas se skupi hrpa...ili oni imaju redovito inspektora tamo svaki mjesec?

I wonder
22.03.2009., 11:32
uvijek je 350 + PDV.
inspektor dolazi ako se skupi više od 20 boca, a zasad se je uvijek skupilo toliko. obično ih skupljaju za pregled jednom mjesečno.
inače, pastor, pogon u rakitju.

DNx
22.03.2009., 15:06
fala Wonder, ajme jesti natuko postova :zubo:

bajki
07.04.2009., 06:31
Mirek, jel ima kakvih novosti u vezi s novim pravilnikom?

bajki
11.05.2009., 13:01
Kako novi pravilnik još nije na vidiku, danas sam bio do svog mjastora za plin da vidim koliko dođe tlačna proba.
Uglavnom, tlačna proba sa skidanjem i postavljanjem boce dođe 400 kn, papiri se čekaju do dva tjedna nakon napravljene tlačne probe.

miroslav k
11.05.2009., 13:39
Mirek, jel ima kakvih novosti u vezi s novim pravilnikom?

Nema.Nažalost ne ovisi o meni.

banderas
12.05.2009., 13:26
Kako novi pravilnik još nije na vidiku, danas sam bio do svog mjastora za plin da vidim koliko dođe tlačna proba.
Uglavnom, tlačna proba sa skidanjem i postavljanjem boce dođe 400 kn, papiri se čekaju do dva tjedna nakon napravljene tlačne probe.

Tihomir iz Ton Gasa ti sve to sredi za 2 sata, bez vađenja boce :D

bajki
13.05.2009., 06:14
Jedino što sam ja iz Osijeka.

idvi
11.08.2009., 14:10

Ajde sreće ti koji je to majstor da radi i atest i ugradnju za 400kn???
Daj budi dobar pa daj njegov broj..:rolleyes:

miledjeko
13.08.2009., 08:35
ima li štogod novoga vezano za pravilnik?
bio sam na registraciji prošli mjesec i uputiše me da prije iduće registracije napravim atest jer mi neće dati tehnički na godinu dana nego do isteka atesta boce a to je iduće godine u zimu...
znači, zasad ništa službeno? ili ništa uopće?

ZiggyStardust
16.08.2009., 00:57
Tihomir iz Ton Gasa ti sve to sredi za 2 sata, bez vađenja boce :D

Evo, i kod mene registracija za točno mjesec dana, a moram obaviti tlačnu probu. Odlično je da ovdje ima nekih informacija o tome, jer na webu i ne uspijevam naći detaljnije.

Zanima me ovo citirano, je li moguće da se to obavi bez skidanja boce i brzo?

Što se uopće radi na tlačnoj probi, kakav je to postupak? Pročitao sam cijelu temu, ali mislim da nije nitko napisao o tome.

Hoću li imati problema ako mi ventil ispusti malo plina nakon točenja? Naime, odmah po završetku točenja, izlazi van plin pod pritiskom. I osjeti se miris plina. Što mi je čudno ako je plin u tekućem stanju. Nakon pola min do minutu, to prestaje. Mogu li imati problema s tlačnom probom zbog toga?

Je li možda u pitanju zrak, čuo sam da bi trebalo odzračiti sustav.

Ne znam ništa o tome (konkretno o ovome što pitam), pa zato i pitam :mig:

ROAD RUNNER
16.08.2009., 09:12
To ti Tihomir više nemre napraviti.

Ovo kaj ti pušta plin, moraš mijenjati priključak za točenje jer će ti inače na tehničkom detektirati istjecanje i glupirati se. Prva pomoć je sa dugim šrafcigerom i rukavicom pritisnuti kuglicu na punjaču da plin izleti van pa nema kaj curiti.

kerbi
16.08.2009., 13:58
To ti Tihomir više nemre napraviti.

Ovo kaj ti pušta plin, moraš mijenjati priključak za točenje jer će ti inače na tehničkom detektirati istjecanje i glupirati se. Prva pomoć je sa dugim šrafcigerom i rukavicom pritisnuti kuglicu na punjaču da plin izleti van pa nema kaj curiti.
Je ziher. Ja još nisam vidio detektor na tehničkom kamoli da su nešto provjeravali sa njim.

cserer
16.08.2009., 22:14
Je ziher. Ja još nisam vidio detektor na tehničkom kamoli da su nešto provjeravali sa njim.

Potvrđujem, kod mojeg zadnjeg tehnićkog pregleda,
kontrolor pri završnom takozvanom pregledu, kad sam mu rekao da imam plin samo odmahnuo rukom i dao da si sam stavim naljepnicu na spremnik.
Samo na atestu su mi prošli detektorom za plin, a 4g. sam na plinu.:facepalm:

ZiggyStardust
17.08.2009., 01:08
A zašto Tihomir to više ne radi tako? Prije tri mjeseca je radio, piše ovdje.

Kako je danas najjednostavnije i najjeftinije to obaviti (tlačna proba) u Zagrebu? Da napomenem, ne znam i neću sâm skidati i vraćati bocu u kola, dakle, treba mi netko i to napraviti.

Stoji li još uvijek da samo jedna tvrtka iz Broda ima dozvolu za tlačne probe? Bilo je dosta nejasnoća o tome, upravo na forumu sam čitao razne informacije o pravilniku.

Na tehničkom znam da neće kontrolirati ništa, nisu ni prošle godine, samo traže žig s punionice, a ni na punionici nitko ništa ne kontrolira, samo natoče plin. Ali zanima me na tlačnoj probi, što se tamo kontrolira, hoću li ondje imati problema zbog onoga što sam naveo.

I wonder
17.08.2009., 07:23
nećeš imati problema jer kod tlačne probe oni kontroliraju samo bocu.
otiđi kod najbližeg plinoservisera i s njim dogovori skidanje i postavu boce. kad već radi, nek ti promijeni i taj priključak za punjenje jer je tvoj neispravan.
samo jedna firma je ovlaštena za tlačne probe.
i iz tog razloga tihomir to više nemože srediti bez skidanja boce sa auta.

za sami postupak, sve sam opisal baš u ovoj temi, i tebe čeka to sve isto.

Crodra
17.08.2009., 07:48
Ajmo ovak, radi se o istome, samo na drugi način. S obzirom na stanje na tržištu, razlika između cijene atesta i same nove boce je već manje od 200kn, s tim da mi ju opet mora netko i ugraditi, zahrđala je nakon već 3 godine, pa nakon još dvije godine bum ju još išel i farbat, budući da mi je u gepeku a ne ispod poda. Dodam još ovo da čekam 2-3 tjedna, a novu bocu kupim i ugradim isti dan, koja dakle već ima atest, kako nova boca dolazi s papirima. Ili bi morao i ponovno na cijeli atest auta, jer to onda pada u vodu?

I wonder
17.08.2009., 08:34
boca hrđa jer je pofarbana jako, jako tankim slojem boje. ispod toga boca je i više nego zdrava jer je hrđa samo površinsko žutilo.
doma sam skinul bocu sam i sve skupa sam vozio 3 dana na benzin do ponovne ugradnje. otkud ti 3 tjedna?
atest sigurno nemoraš ponoviti ali mislim da bi moral platiti iste stvari kao i kod tlačne probe (ponovno slikanje auta, pregled).

gogo_2006
17.08.2009., 09:25
Ja isto mislim da bi se trebalo ići na izvanredni tehnički (cca 200kn) kako bi se ažurairali podaci u CVH. Mislim da to vrijedi za sve komponente plinske instalacije koje imaju svoj broj i navedene su u prijavi za atest plinske instalacije.

BTW meni su mijenjali isparivač te sam morao proći tu proceduru.:mad:

ZiggyStardust
17.08.2009., 15:38
Ok, I Wonder, hvala ti. No, idem dalje...

Ovako je pisao miroslav 18.02., 'vrlo brzo' kaže. Gdje je zapelo?

Dalje, evo tvog (I Wonder) posta od 09.03.09. s autoplin foruma (u cijelosti prenosim):

''evo još malo podataka.
valjda niste mislili da je tako jednostavno? bilo bi to prelagano.

dakle, tehnički pregled nakon tlačne probe treba najaviti, jer nisu svi ispitivači ovlašteni za takav pregled.
uz to što pri samom tehničkom pregledu plaćamo 61 kn za dodatni pregled plinske instalacije, za pregled boce nakon tlačne probe treba platiti dodatnih 90 kn (preko uplatnice, ide za CVH lopove) i 120 kn za snimanje boce (slike opet idu u CVH, lopovima).
na vrhu, kao začin, 20 kn biljega.

problem: PASTOR izvodi tlačnu probu, IPTRH izdaje uvjerenje.
ipak, nijedna od tih institucija nezna da, uz dokument o tlačnoj probi, ispitivač treba oštambiljati i potpisati certifikat o boci (bijela knjižica od boce).

naravno, potpisa i štambilja u mojoj knjižici nema, pa mi sutra vjerojatno slijedi slanje knjižice u slavonski brod.
kad ću obaviti tehnički i registraciju, samo Bog zna.

a oni smradovi iz CVH su toliko zakomplicirali SVE u vezi plina, da to nije normalno. valjda zato da sami sebi opravdaju gubljenje vremena, punu zgradu neradnika i državne plaće.

najljepše od svega:
-nitko nezna dali novi propis o 10 godina dolazi ili ne. niti kada će.
-čovjek u pastoru kaže da i ovi iz SB isto gube licencu i uopće se nezna tko će ubuduće raditi tlačne probe.
-strašna je njihova organizacija posla kad im ovlašteni ispitivači ne naprave posao kako treba.

ih, da mi je mini-atomska.''

Dakle, i 'ovi iz SBa' su trebali izgubiti licencu.

Na kraju, opet ne znam kamo ići i kako to obaviti, viidm da se u metkoviću to obavi za jedan dan, inspektor je iz Splita. Iči je tako bilo prije nekoliko mjeseci.

Isplati li mi se otići u Slavonski Brod? Ondje netko valjda radi tlačnu probu, a i jedini sudski vještak u državi ovlašten za toi nalazi se baš ondje.

Zbog svega napisanog ovdje, svih loših iskustava, najradije ne bih to ni obavio, da mogu proći tehnički bez tlačne probe. Vozio bih ilegalno. Ionako policija NIKAD ne skuži da vozim na plin, čak mi ne žele uzeti ni knjižicu za plin koju im dajem s ostalim dokumentima.

I još dalje, da kupujem kola u skorije vrijeme, kupio bih kola na dizel, zbog sto razloga. Previše gnjavaže s plinom, već od broja punionica i radnog vremena, pa onda i još mnogo, mnogo sitnica koje, kad se skupe, dosta čovjeka naživciraju.

I wonder
17.08.2009., 19:35
to je stvar stava dali ti paše auto sa plinom ili ne.

ovo što sam pisao se je događalo baš u vrijeme promjene propisa pa ni ljudi na tehničkom nisu znali sve što treba. mjesec dana nakon mene je prijatelj radio tehnički nakon tlačne probe i sve je obavio u jedno popodne.

propis o 10 godina trajanja tlačne probe još nije stupio na snagu i nezna se kad će.

miroslav k
17.08.2009., 20:22
I Wonder moj kupiti češ ti i drugi auto sa plinom kako sada stoje stvari sa cijenom benzina pa makar atest morao ići raditi i u Slavonski Brod direktno.U trećem mjesecu si još bio ljut na sve što se događalo oko LPG-a pa je i razumljivo takvo pisanje u to vrijeme.Točno je da sam najavljivao brzo usvajanje odluka o produženju valjanosti plinskih tankova na 10 godina što je u tom trenutku i bilo dogovoreno sa ministarstvom prometa i ministarstvom gospodarstva pa čak i sa CVH ali daljnji razvoj događaja u gospodarstvu stavilo je to na marginu prioriteta.
No još uvijek ostaje mogućnost produženja tlačne probe na stari način i ne vidim tu nikakav problem.Mi svakodnevno vadimo stare tankove kojima je istekla valjanost tlačne probe i uredno u Pastoru obavljamo po vremenskom dogovoru novu tlačnu probu i vračamo tankove nazad u auto. Naravno ima i onih kojima više odgovara zamjena stare boce za novu jer im je to brže i ne žele par dana ostati bez plinske vožnje.Bilo je problema oko formiranja TUV-a u Slavonskom Brodu ali kao i sve pretvorbe tako i ova pogoduje nekima a nekima stvara probleme.
A što se tiče CVH oni su isto d.o.o. privatna firma koju je ministarstvo prometa ovlastilo za izdavanje svih atesta a ne samo za plin, a pošto su jedini u Hrvatskoj imaju monopol pa se tako i ponašaju.
Jedan od razloga zašto ništa ne ide kako sam najavljivao je i taj što je predsjednik HUNP (hrvatske udruge za ukapljeni plin) drugi puta operiran i ima problema sa zdravljem a zamjenik nije toliko aktivan da se stvari pomaknu na bolje.Ja sam isto prestao biti aktivan jer sam samo doživljavao neugodnosti boreći se za tuđa prava jer mi to u ovim okolnostima najmanje treba.Ne želim se eksponirati na tom planu jer mi ionako neki govore da to radim zbog svojih interesa.E pa ako su moji interesi da svima vama koji se vozite na plin vrijedi plinska boca deset godina onda sam ja ujedno i kreten koji si na taj način smanjuje prihode oko vađenja i vračanja boca nakon izvršene tlačne probe.Kada zbrojim koliko boca sam ugradio i koliko ih sada treba ponovno testirati stvarno mi nisu svi doma što forsiram da boce traju deset godina jer ču, ozakoni li se taj zahtjev, debelo biti u penziji kada će prva boca trebati zamjenu.Da vam svima bude jasnije ozakoni li se taj prijedlog sve boce od stupanja na snagu tog zakona trebale bi vrijediti od dana proizvodnje deset godina , a ne samo nove.Jedino onima koji su nakon pet godina produžili valjanost boce to neće ništa značiti jer će im boca vrijediti i dalje samo pet godina.

I wonder
17.08.2009., 20:55
nisam ja ni mislio reći da si ti kriv.
vi svi ste imali dobre ideje, nije vaša krivica što pravilnik nije usvojen.

i s razlogom sam bio ljut jer sam bio testni zamorac za produženje tehničkog. zavaljavali su me tri dana s papirima, a bez potrebe.

ZiggyStardust
17.08.2009., 22:01
Gos'n Miro, pa nije I Wonder pisao protiv plina, čak bih rekao da je on zadovoljan plinom. Ja se žalim i, po ovakvim uvjetima za vozače plina, sad ne bih nikako kupio novi ili noviji auto na plin. Mogao bih naći pet jako dobrih, ukupno do deset razloga zašto bih TD bio bolji izbor. No, nije tema.

Uglavnom, taj sudski vještak iz Broda je vezan uz nekog tko obavlja tlačnu probu u Brodu? Otišao bih onamo ako sve traje, koliko, dva do tri sata? Prednost je u tome što se ne bih morao voziti par dana na benzin (a benz alfe dosta troše). A nema ni troška putovanja vještaka (koliko ono, 3500kn do Zagreba??).

Najgore je što na webu ne mogu naći info o tome, google ništa ne izbacuje o tom Brođaninu, to je neka tajna, ili što? Stranice Brod-plina ne otvaraju se.

A još gore je što moram po forumima pratiti koja je procedura, koliko dana moram biti bez boce i slično. Jebala ih tlačna proba, da budem pristojan.

Kamo sreće da plin nije atestiran, vozio bih ga tako dok se ne raspadne, sudeći po radu naše policije, a i djelatnika na tehničkom pregledu. Oni su, opet, posebna priča, da ne budem opet pristojan...

I wonder
17.08.2009., 22:09
nemožeš to napraviti u brodu.
ovlaštena radionica mora pripremiti bocu, staviti je pod tlak, valjda spojiti manometar na nju, mora odstajati 1 dan pa da se na manometru vidi da tlak nije pao. sve to ovaj tipus neće raditi, on samo očitava vrijednosti i daje prolaz za bocu. sve ostale radove izvodi pastor ili netko sličan.

miroslav k
18.08.2009., 08:08
Dečki moji ajmo ovako.Za Zagrebačko područje tlačne probe radi Pastor u Rakitju i sve informacije o tome direktno možete dobiti na tel. 01/3636455 ili
01/3644901. Adresa je Novačka 2
Tlačne probe radi i Lastovčić pored Samobora ali je dosta daleko pa je prva opcija prihvatljivija.Vi kao stranke nemate potrebe komunicirati sa inspektorom koji dolazi iz Slavonskog Broda jer on dolazi samo potpisati zapisnik o tlačnoj probi i uzeti pare za to.Tako je to država odredila jer je prije to radio inspektorat za tlačne posude pri ministarstvu gospodarstva.Sada su to dali u privatne ruke kao i CVH.Problem može biti samo u vremenu dolaska inspektora koji za svaki dolazak uzme određenu svotu novaca pa se u Pastoru boce skupljaju kako bi se inspektorov dolazak isplatio odnosno podijelio na sakupljene boce.Vas ne košta ništa više od predviđenoga cjenikom već sam Pastor kalkulira kada će pozvati inspektora.
Zato telefon u ruke i dogovorite se direktno sa djelatnikom Pastora kada je najbolje bocu dovesti kako se ne bi dugo čekalo na tlačnu probu i inspektora.
Pošto se nakon tih radnji mora izdati i odgovarajući dokument od strane ovlaštenog servisa koji je bocu izvadio i vratio nazad najbolja je varijanta da to sve obavi servis koji bi sve to i trebao znati a ne stranka koja onda često puta zbog neinformiranosti luta u toj šumi propisa pa se onda od" šume ne vidi drvo".

kerbi
18.08.2009., 08:29
Dali se onda može dogovoriti u servisu da oni to odrade? Mislim ono, dogovorim se npr s Auto-Timom kad da dođem da mi izvade bocu i kad da je poberem, a oni se dogovaraju s Pastorom i sl. Sličan sistem kao što imate za Atest. Čisto ono, nekad mi se čini jednostavnijim malo više platiti pa nego se borit s ludim propisima još luđe države.

ZiggyStardust
18.08.2009., 14:53
Okej, hvala I Wonderu na opisu posla koji se radi, te Miroslavu da objašnjenju kako najjednostavnije.

Imam još koje zapažanje. Nije li nelogično da se tlačna proba ne može obaviti u Sl. Brodu? Ne mora je sudski vještak/inspektor/što li je obavljati, ali obavi je tvrtka koja je time bavi, a onda on potpiše, izmjeri.

Zar jedan vozač iz Broda dolazi u Zgb, pa onda ovlašteni inspektor dolazi za njim i naplaćuje to 3500kn? Nije li gotovo suludo da jedini ovlašteni inspektor živi i radi u Brodu, a da se u Brodu i/ili okolici ne može napraviti tlačna proba?

Ustvari, Miroslavov savjet je apsolutno na mjestu, čini mi se. Otiđem u servis i oni sve dalje riješe. Samo, ne znam radi li ovlašteni za lovato iz V. Gorice (Dug..., tako nekako, Dugalić, mislim) na taj način, da mi skine bocu, sve obavi i javi kad da se vratim na ugradnju. Ako ne, bit će nezgodno.

Dakle, ovo što kerbi kaže, servis ti skine bocu i sve obavi bez tebe.

Uglavnom, zvat ću onda prvo Dugalića, pa vidjeti mogu li sve preko njih. Brinem se za cijenu, moglo bi biti skupo. A za koji mjesec može 'dođe' i taj novi zakon. A pare odoše...

I moram dodati, koliko je UNP udruzi stalo do prava vozača na plin, ilustrira i ovo što je Miroslav opisao. Predsjednik je bolestan, zamjeniku se ne da raditi, i tako...

I wonder
18.08.2009., 15:12
pa vjerojatno u brodu isto postoji radiona koja to radi. mislio sam više na samu firmu koja daje ateste, da oni to nemogu obaviti.
a za sebe, zovi. ionako moraš naći nekoga tko ima ovlaštenje za skidanje i postavu boce pa ga pitaj da za dodatnu stotku sredi i bocu.

miroslav k
19.08.2009., 15:09
Dali se onda može dogovoriti u servisu da oni to odrade? Mislim ono, dogovorim se npr s Auto-Timom kad da dođem da mi izvade bocu i kad da je poberem, a oni se dogovaraju s Pastorom i sl. Sličan sistem kao što imate za Atest. Čisto ono, nekad mi se čini jednostavnijim malo više platiti pa nego se borit s ludim propisima još luđe države.

Da može se kod nas obaviti sve uz predhodni dogovor o terminu radi toga da vlasnik auta ne bude dugo bez plina.
Znači prvo treba nazvati Maria a on će provjeriti u Pastoru kada inspektor iz Slavonskog Broda dolazi u ZGB kako bi stigli izvaditi bocu i odvesti u Pastor.
Cijenu i sve informacije direktno možete dobiti od Maria.

kerbi
19.08.2009., 20:14
E to ču ja napraviti kad mi za to dođe vrijeme.

miroslav k
21.08.2009., 08:36
Mislim da ste raspravu otvorili preširoko.
U svakom većem gradu postoje firme koje mogu izvršiti tlačnu probu samo ja sam naveo primjer za Zagreb.I u Slavonskom Brodu ima sigurno netko tko to može odraditi.Najtočniju informaciju mogli bi dobiti od CVH koji sigurno ima popis svih firmi koje se time bave i da su ovlašteni.Mislim da u današnje vrijeme interneta svatko i malo kompjuterski pismen čovjek može doći do svih podataka koji ga interesiraju.
Inspektor iz Slavonskog Broda odlazi u sve gradove na testiranja a firma Tuv je smještena u Slavonski Brod jer tamo ima najviše posla pošto se u bivšem Đuro Đakoviću bave izradom tlačnih posuda pa je potreba za atestima tamo svakodnevna.Čak mislim da je TUV sestrinska tvrtka ovoj koja izrađuje posude pod tlakom.

ZiggyStardust
21.08.2009., 21:11
E to ču ja napraviti kad mi za to dođe vrijeme.

I ja ću, i ja, valjda ću stići na vrijeme sve obaviti (iako sumnjam, registracija mi je 15.09.). Koliko se uopće smijem voziti nakon što mi istekne reg? S obzirom da se nakon tlačne probe još čekaju papiri (netko je pisao i do dva tjedna), nekako sam siguran da neću stići na vrijeme.

Ono što mene pomalo muči jest sljedeće (a tu molim Miroslava za odgovor, jednostavno je): Nakon točenja plina, pušta mi plin nekih 30 do 60 sekundi, kako kad. Rečeno mi je da je zamjena jeftina. Ako za to treb askidati bocu, obavio bih to upravo sad kad već mora biti skinuta radi tl. probe. No, kod mene je lovato, a Auto-Tim radi s landijem.

Jasno, ima ovlaštenih za lovato u Zgb, ali ja mrzim ići bez preporuke jer se mogu neugodno iznenaditi. Vidim da u Auto-Timu to odlično funkcionira, a nije preskupo.

Ne bih volio sve obaviti, pa da onda poslije opet moram plaćati skidanje i vraćanje boce zbog zamjene/popravka tog ventila.

Može li biti da treba sustav samo odzračiti (netko mi je prilikom punjenja rekao da je to u pitanju)?

Otišao sam na web stranice TUVa SL. Brod, ima samo desetak tvrtki koje obavljaju tlačnu probu za čitavu RH (link http://www.tuv-croatia.hr/novosti/novosti/popis_centara_za_periodicko_ispitivanje_pokretne_t lacne_opreme/default.aspx ).

Kad to prođe i kad zaboravim utrošen novac, vjerojatno će me proći ljutnja oko toga. Samo da Damir ne složi novi pravilnik za mjesec dana :rolleyes:

ZiggyStardust
22.08.2009., 01:21
Evo, još samo ovo, citat:

'Sad sam zvao u ministarstvo,navodno su mi rekli da se trebao promijeniti u 6 mjescu pravilnik ali da če tek navodno sad da če svim bocama važiti 10 godina,to bi bilo lijepo da tako bude,nadamo se,jer da dam 1600 kuna i još nešto više ko zna i tehnički plus 550,to je ipak previše,več sam mislio odjaviti plin i na divlje se voziti sa njim,tako če i biti ako ne produže ove stavku za boce!'

Ovo je napisao niko prije četiri dana na forumu AutoTima. Znači, to bi moglo uskoro. A meni je reg. za manje od mjesec dana.

Jest, sve ste mi objasnili, kako, kamo i zašto, kako najjednostavnije i to, ali pojest ću se ako sada dam cca 1000kn za tlačnu probu, a onda koji dan nakon toga produlje trajanje na deset godina.

Što da se radi? Da čekam još?

Mogu li, kako niko kaže, privremeno 'odjaviti' plin? Kako se to odjavljuje? Vjerujem da me ne bi na tehničkom pustili, a ekotest ne mogu proći na benz (nemam katalizator).

Auuuu, kako u Ministarstvu kažu 'Sad će', pa to 'sad će' je bilo prije pola godine.

A otkud meni pare da plaćam njihovu lijenost... A ne bih se ni uzbuđivao da sam pun para...

miroslav k
23.08.2009., 09:03
Ziggy, boca nema veze sa markom plinskog sustava pa se tlačna proba i sve ostale radnje oko toga mogu obaviti u bilo kojem ovlaštenom srvisu za plin diljem HRVATSKE.Mi ne da nećemo raditi druge plinske sustave već ne možemo za sve imati kvalitetnu tehničku podršku i potreban softver pa se i ne upuštamo onda u eksperimentiranje.Što se puštanja plina nakon točenja tiče to se isto lako sredi jer je sistem utakanja kod svih plinskih sustava isti i vjerojatno se radi o oštečenoj ili izvrnutoj gumici (oringu) na kojeg dosjeda kuglica pa zato pušta.Slobodno se obrati Mariu i dogovori sve što hočeš da se obavi vezano za tlačnu probu i to puštanje plina.

ZiggyStardust
23.08.2009., 15:38
Oukej, znam da nema, ali pitao sam zbog tog utakanja plina, htio bih i to riješiti kad se već skida boca. Iako, kako sam pisao, jednom ili dva puta čak nije uopće curilo (prštalo, što li?), većinom da, ali kratko. Opet, možda dva ili tri puta sam se dovezo doma, a još uvijek je malo puštalo (kroz zatvoren čep).

Kako mi je potrošnja plina oko 10l van grada i gužve, to istjecanje je vjerojatno nezamjetno. Jednom mi je djelatnik na punjenju rekao 'To vam ja neću dirati, jeste normalni, mogu si spržiti ruku', onda sam ja uzeo, zatvorio čep i gudbaj. Uz smješak, naravno.

Hajde, odlično ako to riješim kod vas, u A-Timu. Zvat ću u Marija u utorak.

I, jasno mi je zašto ne radite druge sustave :mig:

Pozdrav, hvala na svim informacijama!! :top:

gsustek
26.08.2009., 08:04
Sta sada? To znaci da onima kojima istice tlacna proba,nemoraju ici, nego ce im vrijediti boca 10 godina od ugradnje?

miroslav k
27.08.2009., 12:13
Evo da podijelim sa vama i novu informaciju direktno dobivenu iz ministarstva od gospodina Bolanče.Pravilnik o ugradnji plina u automobile je usklađen i izvršene su promjene pa je večina naših zahtjeva(udruga HUNP) uvrštena u pravilnik.
Pravilnik je upučen za objavu u narodnim novinama i svaki tren bi trebao biti objavljen što znači da je na snazi od dana objave u narodnim novinama.
Koliko sam uspio doznati nije nam prošao zahtjev o zaštitama koje se montiraju na plinske tankove koji su pričvršćeni sa vanjske strane automobila pa će to ostati po starome.
Gsusteku odgovor na pitanje.
Atest plinskih tankova vrijediti će 10 godina od datuma proizvodnje plinskog tanka , a ne od datuma ugradnje.

zvm
27.08.2009., 12:26
Ajde super! :top:
Može mali podsjetnik koji su sve zahtjevi HUNP-a uključeni u novi pravilnik? Mislim na one interesantne za nas prosječne potrošače, a ne na neka stručna pravila oko ugradnje plina.

suntze
27.08.2009., 13:09
Bravo, bar nesto povoljno za nas u moru poskupljenja i losih vijesti.

gsustek
27.08.2009., 14:49
super. ja sam bocu morao atestirati iako je bila nova, jer nije bila ugradjena 2 godine nakon proizvodnje, istice mi atest 17.12.2010, to znaci da mi je boca napravljena 2003, sto opet znaci da ce mi isteci atest 2013...? wright?

SHERLOCK22
27.08.2009., 17:05
Narodne novine broj: 102/2009 26.08.2009
PRAVILNIK O UREĐAJIMA I OPREMI ZA POGON MOTORNIH VOZILA PLINOM

Evo konačno je objavljen...

wifi
27.08.2009., 17:13
Članak 8.

(1) Spremnik plina proizveden izvan Republike Hrvatske mora ispunjavati sljedeće uvjete:

1. da postoji dokumentacija o ispitivanju i tehničkim opisom (u daljem tekstu: »potvrdna dokumentacija«) ovjerena od nadležnog tijela države u kojoj je proizveden,

2. da ima potvrdnu dokumentaciju inspekcije nadležne za tlačne posude, ako je učinjena provjera konstrukcije i proračun čvrstoće prema pozitivnim propisima,

3. da nadležna inspekcija za tlačne posude potvrdi da je obavljeno uspješno ispitivanje spremnika plina pokusnim tlakom hladnom vodom, o ispitivanju se izdaje nalaz, a na posudu se utiskuje žig te godina i mjesec ispitivanja.

(2) Za motorna vozila na pogon plinom koja su uvezena, potrebno je prije registracije izvršiti identifikaciju, pregled potvrdne dokumentacije, te po potrebi spremnik plina ispitati na pokusni tlak hladnom vodom, sukladno stavku 1. točka 3. ovoga članka.

(3) Oštećeni spremnik plina ne smije se koristiti.

(4) Spremnik plina za UNP i metan smije biti u uporabi najdulje dvadeset godina, računajući od datuma proizvodnje. Nakon deset godina uporabe obvezna je tlačna proba svakih pet godina, ili zamjena novim spremnikom.

bilo je i vrime, moj stari autic sada je dobia jos 5 godina zivota :)

gsustek
27.08.2009., 20:31
to je retroaktivno? Odnosi se i na stare boce? neovisno da li su imale vec tlacnu probu?

ŠTEVA 071
27.08.2009., 20:48
Ajde konačno :s

octavius
27.08.2009., 23:03
hvala bogu i svim svecima... i našem pokojnom predsjedniku :s i dr.mr.pr. ex(u sjeni) premijeru Ivi Sanaderu :D:D:D
napokon da ugledamo malo svijetla(jedan foton) u ovom mraku od HR.

bajki
28.08.2009., 07:22
Dali netko zna (g. Miro) dali je prema novom pravilniku ukinuta odredba da spremnik mora biti mlađi od dvije godine (inače se radi tlačna proba) prilikom atesta plinske instalacije?

miroslav k
28.08.2009., 10:40
Koliko ja znam spremnik za plin vrijedi ) deset godina od datuma proizvodnje (koji je utisnut na spremnikubez obzira koliko je stajao u skladištu ili bio ugrađen u vozilo.Do sada je bilo pravilo da se spremnik ako stoji u skladištu duže od dvije godine mora ponovno ispitivati prije ugradnje u auto.

bajki
28.08.2009., 12:57
Hvala na odgovoru. Moje mišljenje je isto tako. Vidjet ću što kažu na atestu.

kerbi
28.08.2009., 21:29
A oni žuti kartoni? Jesu ukinuti?

maks1969
29.08.2009., 04:36
Nisu, nisu nažalost.Ja sam registrirao plin sada i dobio sam karton i to moraš taj dan ići napuniti rezervoar.1500 kuna me došla 1 registracija plina.

ROAD RUNNER
29.08.2009., 17:24
Boca mi je stara skoro 5 godina i u siječnju mi istječe njen atest. Da li prema novom zakonu koji je stupio na snagu, atest ipak vrijedi do 2015-te godine ili se zakon ne primjenjuje retroaktivno?

Mirek.... pojasni to pliz :moli:

miroslav k
30.08.2009., 12:11
Pa napisal sam da od dana objavljivanja u narodnim novinama stupa na snagu taj propis i odnosi se na sve postoječe ugrađene i neugrađene plinske tankove.Oni koji su nedavno morali atestirati bocu lošije su prošli ali zato svi ovi drugi ne moraju vršiti tlačnu probu sve do isteka deset godina od dana proizvodnje tanka.
Konkretno tebi Road Runneru vrijedi atest do 2015 i to je ono što smo i htjeli napraviti,smanjiti troškove oko plinske instalacije,barem u početnoj fazi eksploatacije plinskog sustava kako bi se što brže plinski sustav isplatio.
Bilo je upita i za žute kartončiće pa ću pojasniti i to.CVH se složio u načelu sa time da se izbaci vaganje kod atesta i ti kartončići pa čak da se uvede i zapisnik o ugradnji na internet kako ne bi trebali plačati posebno te papirnate izjave već bi se to radilo na formiranom obrascu na internetskoj stranici CVH.
Pošto je to u ingerenciji CVH a ne ministarstva prometa takvu odluku donosi CVH.Pošto je u CVH-u došlo do promjena vodećih kadrova predstoji nam ponovni sastanak i ponavljanje cijelog postupka.Treba biti uporan pa će se nešto od toga i ostvariti.:top:

cserer
01.09.2009., 21:23
Sad je i meni lakše ,autu je prošlo 7g. od toga 3g. s plinom pa imam fore još 7g. do tlaćne probe.:top:
Tad će imat već 14g, pa u furdu sa njim i bez zajebancije oko dodatnog atesta plinske boce.:s:s:s

gsustek
02.09.2009., 08:13
Hajde narode tko god prvi predje tehnicki sa bocom kojom je istekao atest-a nije starija od 10 godina. neka potvrdi narodne novine.;)

mirkec_23
02.09.2009., 13:10
Pomalo sam sumnjičav sa svim što se događa u našoj državi pa tako i sa ovakvim stvarima koje nam idu u korist pa me interesira sljedeće: Kad netko ima atestiranu plinsku instalaciju onda atest vrijedi neograničeno, a jedino što se mora raditi jest tlačna proba plinskog spremnika?

I wonder
02.09.2009., 13:57
da

ZiggyStardust
02.09.2009., 15:25
Evo, da se ne veselimo prerano, nova iskustva.

Danas na tehničkom nitko ništa ne zna o novom zakonu, njih četvorica, jedan službenik (koji to i ne treba nužno znati), dvojica koji obavljaju teh. pregled (koji bi mogli znati), i THE STRUČNJAK ZA PLIN, koji nije dobio službenu obavijest iz CVH o promjeni Zakona.

Nadalje, velim ja objavljena u NN, može se vidjeti na webu, Zakon je na snazi, sve je jasno. Veli on, a ne, novine svašta pišu. Kažem ja nije to Jutarnji, to je službeno glasilo Vlade RH, a ne, to su novine, to nije Zakon.

PA onda, možda to vrijedi smao za novoatestirane boce, a za stare ipak ne. Kažem ja pogledati u promjenama Zakona, sve jasno piše, ali ne, to su novine.

Ima neka web strania gdje CVH šalje obavijesti stanicama na tehnički pregled, i ondje nema ništa o ovome. I oni vjeruju samo tome i drugo ih ne zanima. Zvali CVH, nema nikoga (15:30), zvat će ujutro pa neka dođem.

Ujutro će im reći, to smo promijenili, nismo vas obavijsetili, može se napraviti produljenje reg, i to. Ja moram opet ići, što nije strašno, ali njihova neinformiranost jest.

Nije ugodno voziti na plin, uza sve što na pisao na temi o isplativosti ugradnje plina, i ovakvi događaji mogu se pribrojiti.

Inače, stanica je u Virovitici, možda je drugdje drukčije, iako, navodno svi slijede te naputke koje ih CVH šalje do tjedan dana prije primjene nekog propisa (ovdje je već prošlo tjedan dana).

Da rezimiram, opet se osjećam kao majmun što čuvam prirodu. I cijena plina nikako ne može nadoknaditi sve nedostatke kod vožnje na plin.

miroslav k
02.09.2009., 17:41
Danas sam bio na razgovoru u CVH pa sam upitao što se to događa sa novim pravilnikom i dobio ovakav odgovor.
Nakon objavljivanja u narodnim novinama pravilnik prolazi proceduru primjedbi pa je određen rok od 30 dana.Ako niti jedna institucija nema prigovora tek nako 30 dana od dana objave u NN stupa na snagu što će biti službenim dopisom obaviještene sve stanice za tehnički pregled a obavještava ih CVH.Neke objave u NN stupaju na snagu odmah a neke ne. To određuje zakonodavac.
Koliko sam ja uspio shvatiti iz tog razgovora u novom pravilniku ima spornih stavki pa mislim da će ići na doradu .Radi se o članu pravilnika koji govori o montaži plinskih vodova gdje se kaže da vodovi moraju biti udaljeni od izvora topline min 15 cm a izostavljeno je da mogu biti i na manjoj udaljenosti ali se onda mora stavljati termička zaštita između izvora topline i plinskog voda kako je glasilo u starom pravilniku.Mislim da se nije išlo za pogoršanjem pravilnika već obratno. Da li je to štamparski izostavljeno ili ne to treba provjeriti.Ima još neke stavke koje se tiču vanjskih zaštita boca treba definirati točnije da se ne mogu dvosmisleno tumačiti.

ZiggyStardust
02.09.2009., 21:05
Miro, ja sam povjerovao Vama kad ste pisali da pravilnik stupa na snagu od dana objave u NN. Sad vidim da dolje piše 30 dana od dana objave. Malo ste nas dezinformirali, a ja sam danas gubio živce u stanici za tehnički pregled.

Ako ide na doradu, to valjda znači da neće biti gotov do kraja godine. I kakve veze imaju navedeni detalji s produljenjem trajanja atesta na deset godina?

Meni reg. istječe 15.09., čekat ću do 26, ako Pravilnik ne bude do kraja mjeseca, registrirat ću ga bez boce i kasnije ugraditi. Ovo je ipak previše, prvo šest mjeseci čekanja, pa onda još 30 dana, a vjerojatno još tko zna koliko. Mene tlačna proba neće 'vidjeti', radije se vozim ilegalno i ne plaćam penale 500kn na registraciji. Kao i hrpa vozača u RH:

Mislim, ja volim pošteno i fino, ali brate, kako više izdržati ovo??

Eh, a vidim i da je Pravilnik potpisan 16.07., a u NN se pojavio tek 26.08. A vrijedit će nikada...

I wonder
03.09.2009., 08:05
pa neide to samo tako.

ako već imaš atestirani plin, onda on mora biti ugrađen kod tehničkog pregleda. nemožeš samo skinuti bocu pa regati auto. za to bi trebal ponovni atest.
skidanje boce ne znači ništa, jedino ako se uspiješ "dogovoriti" negdje pa da ti progledaju kroz prste.

miroslav k
03.09.2009., 08:07
Razumijem tvoje ogorčenje ali ni na kraj pameti mi nije bilo da se nakon objave u NN mora čekati toliko da bi stupio na snagu.U većini slučajeva kada se nešto objavi u NN onda je to gotova stvar jer bi to trebala biti zadnja instanca nekog zakona.No u kakvoj državi živimo više se ne čudim nikome pa ovo pripisujem ministarstvu prometa i njegovoj administraciji.Žao mi je što ti imaš problema oko registracije ali pomisli da će ipak mnogo plinaša tim propisom ubuduće dobiti mnogo u eksploataciji plinskog sustava.Imaš peh da ti registracija treba sada.

el oso
03.09.2009., 11:39
naravno, ja samo ostao u skupini onih koji su upravo vršili tlačnu probu:mad:.
kada sve zbrojim, došlo me jako jeftino.
pet do dvanaest sam se sjetio da imam još 5-6 sati fore da predam bocu u kojoj je bilo 40-ak litara plina.
tako sam se ja ko zadnji idiot vozio po paklenoj cesti satima, rasturao sam brižni auto. to je 150-ak kn.
majstor mi je uzeo 250kn za skidanje i montiranje:mad:
inspektor 250 kn
na kraju sasm čekao 3tjedna uvjerenje iz zg da je sve ok i na tehničkom me vraćali 2 puta jer nemam sve papire. izjavu od majstora i blabla.
ali kad su mi rekli da i kod njih moram obaviti neko testiranje i to platiti 250 kn spalio sam na živce. naravno, to nije sve odjednom, nego idi ti glupi čovječe do grada i pošte, kupi 20kn taksnih markica, onda opet u banku s uplatnicom na 90kn, a ostatak platiš kod njih.
na računu od tehničkog piše snimanje i pregled instalacije
a što se zaista dogodilo:
tip je izašao iz kancelarije, ja mu ostvorio gepek on provjerio br boce s onim u papirima i rekao ok!
za to su mi uzeli tonu živaca i 250 kn!!!!

uglavnom, oko hiljadu kn me koštao jebeni pravilnik koji su sada ukinuli!!!!!

pa jebem ti državu.....:usama:

cserer
03.09.2009., 13:04
naravno, ja samo ostao u skupini onih koji su upravo vršili tlačnu probu:mad:.
kada sve zbrojim, došlo me jako jeftino.
pet do dvanaest sam se sjetio da imam još 5-6 sati fore da predam bocu u kojoj je bilo 40-ak litara plina.
tako sam se ja ko zadnji idiot vozio po paklenoj cesti satima, rasturao sam brižni auto. to je 150-ak kn.
majstor mi je uzeo 250kn za skidanje i montiranje:mad:
inspektor 250 kn
na kraju sasm čekao 3tjedna uvjerenje iz zg da je sve ok i na tehničkom me vraćali 2 puta jer nemam sve papire. izjavu od majstora i blabla.
ali kad su mi rekli da i kod njih moram obaviti neko testiranje i to platiti 250 kn spalio sam na živce. naravno, to nije sve odjednom, nego idi ti glupi čovječe do grada i pošte, kupi 20kn taksnih markica, onda opet u banku s uplatnicom na 90kn, a ostatak platiš kod njih.
na računu od tehničkog piše snimanje i pregled instalacije
a što se zaista dogodilo:
tip je izašao iz kancelarije, ja mu ostvorio gepek on provjerio br boce s onim u papirima i rekao ok!
za to su mi uzeli tonu živaca i 250 kn!!!!

uglavnom, oko hiljadu kn me koštao jebeni pravilnik koji su sada ukinuli!!!!!

pa jebem ti državu.....:usama:

J..i ga nisi stvarno imao sreće , znaći za 1000kn si olakšan.:bonk:

kerbi
03.09.2009., 14:41
Umjesto onog vozanja da potrošiš plin mogao si otići na skidanje boce u neki servis koji ima pumpu za plin da taj plin normalno ispumpaju iz boce. Znam da je Miroslav imao tako nešto (eko kod mene stare verzije njegove pumpe).

ZiggyStardust
03.09.2009., 15:11
I Wonder, vidiš, sad kad vidiš kako ide donošenje ovog Pravilnika (ponavljam, stoji datum 16.07.!!, objava u NN je išla 40 dana poslije), pa još ovih 30, nekako zavidim svim ilegalcima, ne plaćaju dodatne novce na registraciji i ne razmišljaju o tlačnim probama, zakonima i ostalom. I, očito nemaju problema s policijom jer se ne žale da plaćaju kazne. Čak se ovdje javno hvale da su ilegalci i savjetuju drugima isto.

Upravo sam razgovarao s voditeljem stanicam za teh. pregled, zvao je i on jutros CVH, znat ce sredinom mjeseca hoće li taj Pravilnik sutpiti na snagu. Meni je dobro da mi reg. istječe 15., pa mogu čekati do 30. s tim.

Miro, menij je žao što sam se jučer čudio u stanici i naživcirao, bio sam uvjeren da je Pravilnik stupio na snagu, čak je i citian ovdje, a bio sam sigruan da ste ga vi kompletnog pročitali. Da sam znao da će za 30 dana, ne bih ni išao na tehnički, naravno.

El oso, suosjećam. A ostali koji misle da su sigurni ako ima tlačna p. vrijedi još koji mejsec, ne veselite se prerano. Ja sam se poveselio krajem ožujka, pa nakon pola godine još ne mogu registarati kola.

Miro, što ako se budu mijenjale sporne rečenice (ono o čemu ste pisali)? Može li se to promijeniti pa da Pravilnik stupi na snagu 25.09., ili se on povlači, pa onda opet donosi, pa tako moguće još par mjeseci?

Inače, meni tlačna proba sad nije opcija. Jasno je da su boce dobre, u Pravilniku sad to i stoji, ali i dalje treba raditi tlačnu probu. To je meni ipak previše, naći ću rješenje kakvo god, odjavit ču kola ako treba, ali na tlačnu probu ne idem.

A sljedeća kola će biti TD, pa neka dimi koliko hoće, znam da ću proći jeftinije, čuvati živce, a i prolaziti eko-test bez problema, kao i hrpa krntija koje se jedva kotrljaju cestama.

A nigdje ne piše da ako se ovdje rodiš, da ovdje moraš i umrijeti, zar ne? :mig:

I wonder
03.09.2009., 18:38
zna i mene nešto iritirati bez posebnog razloga, ali ti malo pretjeruješ.
sve ovo o tlačnoj probi, tehničkom i svemu ostalome si znao ili si morao znati i prije ugradnje plina.
iskreno, ja nisam to znao, ali znam da sam se pomirio s time s obzirom na znatnu uštedu koju mi plin donosi.

no, ti i dalje imaš kriva uvjerenja.
plinoilegalci moraju "podmazivati" kod svakog tehničkog ili skidati kompletnu instalaciju s auta. kolko im se isplati, to je njihov problem. znam da ja nebi to radio ako baš nemoram. nisu na tehničkom turbo idioti pa da ne vide instalaciju plina.
ako ti registracija ističe 15-og, to ne znači da možeš čekati sa registracijom do kraja tekućeg mjeseca. već 16-og si u prekršaju, i to ozbiljnom.
varaš se ako misliš da i dizelaši i benzinci prolaze ekotest samo tako. meni se je plin već odavno isplatio samo preko toga da nisam bio već prisiljen mijenjati katalizator. i što sam se mogao voziti godinu dana sa lošom lambda sondom i kao takav proći tehnički.
čak me je i tlačna proba zahvatila pred par mjeseci, i isto sam se ljutio. ali ne na plin ni na auto, nego na nedorečeni zakon i traljavu birokraciju.

jedino gdje si u pravu je odjava auta.
ako ga odjaviš, takav možeš čekati donošenje pravilnika. za to vrijeme ćeš izgubiti tablicu i morat ćeš kupiti novu, ali to sam odvagni.

cserer
03.09.2009., 21:38
jedino gdje si u pravu je odjava auta.
ako ga odjaviš, takav možeš čekati donošenje pravilnika. za to vrijeme ćeš izgubiti tablicu i morat ćeš kupiti novu, ali to sam odvagni.

Zar tablice ne ćuvaju 3mj.?:ne zna:

ZiggyStardust
03.09.2009., 22:23
I Wonder, možda se čini da pretjerujem, Miro je napisao ovdje kad je sve načelno bilo dogovoreno. Čekalo se dugo na Zakon baš zbog toga da se napravi što bolje i preciznije. I sad kad je tu, opet nije napravljen dovoljno dobro.

A ja nemam prihode, nemam posla, za državu sam samo statistika, kao da i ne postojim. I meni je tih 1000kn ogroman novac. Sad, u Zakonu piše da tlačnu probu ne treba raditi, a ja ne mogu registrirati kola ako je ne napravim.

Znam da su i tebe izvozali oko toga, ali ti si bar znao da to moraš obaviti jer Zakon nije bio ni izbliza gotov. A sad je gotov, ali kakva korist?

Inače, znam da znaš o čemu pišeš, imaš dosta znanja o svemu i svačemu, osobno izuzetno cijenim takav renesansni tip znatiželje, ali o registraciji sma pričao s tetom jučer, ona radi u policiji upravo na prometnim dozvolama i srodnim radnjama. Ona mi veli da imam 15 dana nakon isteka i da me policija neće kažnjavati. Čudilo bi me da ona ne zna.

Neki su mi rekli osam dana.

Tko prolazi eko-test, pogledaj kola na cestama. Sigurno si mnogo više u prometa nego ja, a ako ja vidim sve i svašta, vidiš sigurno i ti. Hoćeš da ti kažem gdje možeš proći tehnički s raspadnutim kolima? Nije ni skupo, nimalo :rofl:

Meni su moja kola jako draga, ne ljutim se na njih, na plin da, jer je loše kvalitete, a i cijena mu raste konstantno. A na državu već bijesnim i prezirem je. Gdje god dođem, uvijek isto, ne ide na bolje.

To je već druga tema, pa se ne bih ovdje istresao.

Jasno da je odjava najbolje rješenje, ali ne znam ni okvirno kad bi mogao Zakon. Možda nikad, kako je krenulo. A šteta da kola stoje.

Miro ništa ne kaže, hoće li biti prigovora, koliko izmjene mogu odgoditi primjeru Zakona. Ovaj dio o tlačnoj probi nije sporan pa je suludo da će se i to čekati zbog desete stvari. Balkanska posla... :facepalm:

I wonder
03.09.2009., 22:43
o tome se je počelo pričati još davno, i ja sam mislio da će me zakvačiti, ali nije.

teta na policiji ti je dobro rekla, ali za krivu stvar. policija te neće kazniti ako "zaboraviš" vratiti pločice DO 15 dana nakon isteka. 15 dana nakon isteka dužan si odjaviti auto i vratiti tablice. tablice se čuvaju (mislim) 35 dana i nakon toga se uništavaju.
što se tič isteka registracije:
I policija kreće u rat s "neregistriranima". Tako će vozače bez registracije kažnjavati kaznom i do 20 tisuća kuna. Oni koji nisu u roku od isteka prometne dozvole obavili tehnički pregled vozila policija će kazniti sa 700 kuna, dok će oni koji nisu na vrijeme produžili osiguranje automobila platiti od pet do 20 tisuća kuna.
sa
http://www.amksiget.hr/novosti_detaljnije.asp?IDNovost=84

fora je, ako skriviš sudar a da nemaš osiguranje, HUO će platiti štetu, ali će poslije utjerati i zadnji novćić od tebe, sve do zadnje lipe zajedno sa troškovima postupka.
meni je žao da nemaš posla, ali nemoj se još dublje zakopati s time.

gogo_2006
04.09.2009., 07:05
....

fora je, ako skriviš sudar a da nemaš osiguranje, HUO će platiti štetu, ali će poslije utjerati i zadnji novćić od tebe, sve do zadnje lipe zajedno sa troškovima postupka.
meni je žao da nemaš posla, ali nemoj se još dublje zakopati s time.

Ali osiguranje nije vezano za registraciju, platiš osiguranje jer ga ionako moraš platiti a registriraš sa malim zakašnjanjem. Naravno uvijek možeš podletiti plavcima ali ja računam da se našim cestama vozi bar 15% neregistriranih i neosiguranih što definitivno nije dobro. Neregistriran potencijalno znači i neispravan (iako ne mora značiti) :flop:

I wonder
04.09.2009., 07:58
znači, riskira kaznu od 700 kn da bi uštedio 800.

da, osiguranje se može platiti. ali ako prođe više od mjesec dana, onda osiguranje ide od datuma plaćanja, a ne od datuma isteka.

gogo_2006
04.09.2009., 08:03
znači, riskira kaznu od 700 kn da bi uštedio 800.

da, osiguranje se može platiti. ali ako prođe više od mjesec dana, onda osiguranje ide od datuma plaćanja, a ne od datuma isteka.

A čuj tko ne riskira .... ostane sigurno bez 800 :D

gogo_2006
11.09.2009., 15:30
Evo još malo noviteta

http://jutarnji.hr/vijesti/clanak/art-2009,9,11,,175912.jl

Kazne za istekle prometne stižu na kućne adrese

ZAGREB - Od prvog listopada počinje znatno stroža primjena Zakona o sigurnosti prometa na cestama, upozoravaju nesavjesne vozače iz Hrvatskog ureda za osiguranje.

Upozorenje se prije svega odnosi na one nesavjesne vozače koji ne registriraju svoje automobile te ne produljuju prometnu dozvolu.

Tako će u slučaju neproduljenja prometne dozvole njeni vlasnici biti kažnjeni sa 700 kuna, a u slučaju neregistriranja vozila koje je u prometu platit će od 5000 do 20.000 kuna. Također je novina da će policija automatski nakon 30 do 40 dana od isteka prometne dozvole slati kaznu od 700 kuna svim vlasnicima vozila koji nisu obnovili prometnu dozvolu, a nisu ni u roku od 15 dana odjavili vozilo i vratili registarske pločice.

Procjenjuje se da se u ovom trenutku prometnicama u Hrvatskoj kreće preko 200.000 neosiguranih vozila. Od toga je širom države oko 150.000 neosiguranih vozila čiji vlasnici s registriranjem i plaćanjem obaveznog autoosiguranja kasne od nekoliko dana do nekoliko mjeseci. Za preostalih oko 50.000 vozila njihovi vlasnici nisu produžili prometne dozvole i platili osiguranje tri, četiri ili više godina. Riječ je velikoj brojci jer je to deset posto od ukupnog broja vozila u Hrvatskoj.

U slučaju kada neosiguranim vozilom pruzroči materijalnu štetu u prometu njegov vlasnik bi, prema tumačenju Hrvatskog ureda za osiguranje, mogao platiti višemilijunsku odštetu.

Edukativna akcija

Naime, Hrvatski ured za osiguranje ima zakonsko pravo počinjenu štetu naplatiti od vlasnika i vozača neosiguranog vozila, a ta šteta može ponekad dosegnuti od milijun do dva milijuna kuna.

Kako bi vozačima ukazali na sve te zakonske odredbe i potaknuli ih da registriraju svoja vozila, Hrvatski ured za osiguranje početkom listopada će započeti nacionalnu edukativnu akciju kako bi se smanjio broj neregistriranih i neosiguranih vozila u prometu

Neosiguranih čak 200.000

150 tisuća
neregistriranih vozila u prometu na hrvatskim prometnicama

50 tisuća vozila za koje vlasnici nisu produljili prometnu dozvolu

700 kuna je kazna za neproduljenje prometne dozvole i slat će se automatski na kućne adrese prekršitelja

5 - 20 tisuća kuna
je kazna za neosigurano vozilo koje se nalazi
u prometu

1 - 2 milijuna kuna
mogući je iznos naplaćene štete kada je prouzroči neregistrirani automobil

ZiggyStardust
12.09.2009., 03:54
Nekako sam dojma da se ovo iznad mene tiče...

A mislio sam da si na mojoj strani, gogo... :(

Osiguranje sam uplatio 03.09., kad sam htio obaviti i registraciju. Kola su mi reg. do 15.09. Ako ih ne uspijem registrirati u roku od 15 dana nakon isteka, odjavit ću ih.

Zakon očekujemo 25. (objavljen 26.08., rok stupanja na snagu je 30 dana).

Tražio sam danas u NN ovo o čemu Miro piše, nigdje nisam našao ovih 150mm za udaljenost vodilica od izvora topline. Ima o nekim udaljenostima, ali ne o ovome.

Usput, ima li novosti vezano uz te promjene?

Ovo o strožim kaznama skreće temu, nije baš povezano s tlačnom probom. Kad je već spomenuto, godinama se najavljuju strože kazne, kontrole i slično, a brojke su još uvijek nevjerojatne.

Možda je to zato što mene policija zaustavlja samo da bi provjerila dokumente. A ja sam dosta uredan vozač. Valjda sumnjaju kad vide alfu. Predrasude... :driver:

gogo_2006
12.09.2009., 09:37
Nekako sam dojma da se ovo iznad mene tiče...

A mislio sam da si na mojoj strani, gogo... :(

Naravno da jesam, ovo je samo da te ne iznenadi nešto što se sprema :top:

Nadam se da ćeš uspjeti obaviti sve prije 1.10 i stupanja ovog zakona na snagu. Inače sam za to da se tu uvede red i da se maksimalno smanji broj neregistriranih i neosiguranih vozila na cestama.

Tvoj slučaj se zove kao što je miroslav rekao peh, pa eto treba malo kemijati kako da sve bude manje-više unutar nekih zakonskih okvira :D

ZiggyStardust
12.09.2009., 14:39
Hehe, pa ništa nas ne smije i ne može iznenaditi! :top:

A nije problem u postroživanju zakona, meni je svaka kazna previsoka, a čujem da već neko vrijeme šalju kazne doma ako se kola ne reg. u predviđenom vremenu. A kazne naplaćuju skidanje s plaće. Srećom, da se opet pohvalim, ja nemam prihode :raspa:

A ja se valjda smijem voziti do 30.09., a onda ću odjaviti kola pa čekati da vidim što će biti s tlačnom probom. Tlačna proba, kako sam ranije pisao, iz principa više nije opcija.

cukamiauto
13.09.2009., 06:50
Neznam jel ko napisal pa ču ja. Registracija se može napravit, ali če vrijedit samo do datuma kad ističe 5g spremnika plina. Na primjer ako spremniku ističe 5g u 1mj. 2010g. registracija če vrijedit do 01. 2010g. a ako se zakon promjeni trebat če samo produžit registraciju u 01.mj 2010.g. i vjerovatno platit tehnički pregled. Možda malo komplicirano al sigurno jeftinije od kazni i lakše od odjave automobila, a auto vozi.

ROAD RUNNER
13.09.2009., 09:55
PSMTR!!!!!!!!

Imam regu 6.10.2009...... JEBEM TI DRŽAVU!!!

:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

kerbi
13.09.2009., 19:04
PSMTR!!!!!!!!

Imam regu 6.10.2009...... JEBEM TI DRŽAVU!!!

:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

I ona jebe sve nas:D

ZiggyStardust
14.09.2009., 16:04
Evo, citat s Autoplin.foruma

'Dakle, danas dobio informaciju iz cvh da pravilnik vrijedi od 28.09, boca ide na deset godina, za ostalo ne znam, nisam niti pitao. Vidjet cemo kad dobijem okruznicu kaj sve pise unutra.'

Informacija je od g. Ledića, kako stoji na temi. (http://www.autoplin-forum.com/viewtopic.php?f=17&t=2004).

Opet, da ne ostanem zbunjen, od 26.08. 30 dana je 25.09. To je petak. Zašto Zakon ne vrijedi od petka? 30 dana je 30 dana. To nije 28.09.

Jebena balkanska posla, uvijek i svugdje. Ja ću čekati, dakako.

Sumnjičav sam, ipak...

dipl.ing.Borg
25.09.2009., 14:11
ima li sto novoga?

ZiggyStardust
25.09.2009., 16:10
Evo, citiram dmmondea s Autoplin foruma, on komunicira s Ledićem iz CVH, valjda su info provjerene.

''1. Boca vrijedi 20 godina, deset bez ispitivanja, a onda dva puta po pet godina.
2.Istek tlacne probe nije uvjet za ogranicenje teh. pregleda na rok isteka tlacne probe.
3.Promjena dokumenata nakon atesta-naplacuje se promjena tehnickog stanja, a ako su novi dokumenti(nova nomenklatura), ne mijenjaju se vec se promjene upisuju u napomenu. Ako su stari dokumenti, mijenjaju se.''

Inače, sve ovo smo znali pročitavši NN. Ili nismo, 2 i 3 nisam zamijetio u NN.

No, ono najvažnije, još uvijek ne znam stupa li Zakon na snagu u pon.

A ako i da, ja moram reg kola do srijede najkasnije, nadam se da će STP biti obaviještene do pon. o promjenama.

Inače, STP dobivaju online obavijesti o promjenama, mislim da je to ovo na linku CVH

http://www.cvh.hr/cvh/sluzbene-obavijesti/2009/

Uglavnom, ovdje su naputci STPu o promjenama i slično.

ZiggyStardust
25.09.2009., 20:15
http://www.cvh.hr/cvh/sluzbene-obavijesti/2009/iii8-broj-2452-12009-.aspx

http://www.cvh.hr/cvh/sluzbene-obavijesti/2009/iii8-broj-2553-12009-.aspx

Pojavila se i to online, prva obavijest je još od 09.09, ali nisam je vidio ovdje online sve do večeras. Valjda je nisu stavljali na web.

Da sam znao, otišao bih danas na tehnički pregled, pa bih možda i otišao nekamo kolima ovaj vikend.

Uglavnom, sad je valjda sigurno, ipak je Zakon stupio na snagu danas, kako je i trebalo, točno trideseti dan od objave.

ROAD RUNNER, ja, a i mnogi uštedjeli smo tisućicu, što nije malo, pogotovu za nas koji ne priveđujemo :cerek:

windpath
30.09.2009., 19:28
jep, mogu potvrdit, ja sam dao 600kn badavo.
Plinska boca sluzbeno vrijedi 10god od ugradnje. Na tehnickom samo dopisu to u onu knjizicu.
Ja sam se zeznuo/nisam znao, pa sam oko 15.9. poslao bocu na tlacenje. Koji zjb.....