PDA

View Full Version : Branitelji jeste li prodali svoje udjele ?

Albatros
12.02.2009., 10:10
Evo zanima me kao branitelja jeste li prodali svoje udjele u braniteljskome fondu ?

Ja nisam i ne namjeravam, ne dao Bog baš velike krize onda će se morati.

Pozdrav domovini !

DesnaX.Ofenziva
12.02.2009., 10:23
nisam i ne budem,nikada prodati,neka propadne...ali dignem dividendu i s ekipom se napijem :D

SS FRITZ
12.02.2009., 10:35
:kava:nisam prodao ........ali ako mi bude frka hoću :kava:

pjosip
12.02.2009., 10:48
Nisam prodao i ne planiram bar dok država ne prenese udjele iz HEP-a i Croatia Osiguranja :-)

Za sad mi nije frka i ne planiram ih prodavati. Inače imam 25 udjela. Prema sadašnjoj vrijednosti to je negdje oko 14K kuna. Sa HEP-om i CO mislim da će vrijednost biti najmanje 20K kuna.

Ukoliko dodje do potpunog oporavka burze - mislim da se vrijednost može povećati i do 25K. Možda i nešto više...

Sh@dow
12.02.2009., 10:54
ne dao Bog baš velike krize onda će se morati.

a što će ti imovina vrijediti kada državne obveznice postanu junk? :D

casio
12.02.2009., 10:57
Ne, nisam i neću. Kako god bilo ostavit ću svom djetetu. Sad vrijedi koliko vrijedi ali za nekih 10-tak godina tko zna. :kava:

pjosip
12.02.2009., 10:57
a što će ti imovina vrijediti kada državne obveznice postanu junk? :D

Braniteljski fond nema državnih obveznica. Imaju 2 milijarde kuna od prodaje Ine i imaju 7% HT-a.

Sh@dow
12.02.2009., 11:02
Braniteljski fond nema državnih obveznica. Imaju 2 milijarde kuna od prodaje Ine i imaju 7% HT-a.

Braniteljski fond ulagat će najviše u državne obveznice (http://www.poslovni.hr/2079.aspx)

Drugi, znatno manji dio sredstava, bit će uložen i u najkvalitetnije dionice na hrvatskom tržištu, kaže Josip Glavaš iz Erste Investa

znači danas je već debelo u državnim obveznicma. :zubeki:

a mislio si da znaš gdje se tvoji novčeki ulažu. :rofl:

pjosip
12.02.2009., 11:21
Braniteljski fond ulagat će najviše u državne obveznice (http://www.poslovni.hr/2079.aspx)

Primijeti kako si u jednom postu iznio tvrdnju iz sadašnjosti podrzumijevajući najavu za budućnost da bi konačno završio u prošlosti.

1.) (sadašnjost - tvoj tvrdnja) braniteljski fond ima državne dionice
2.) (budućnost - izjava o ulaganju) braniteljski fond ĆE ulagati u državne dionice
3.) (prošlost - tvoja izjava) gdje se to "moji" novci ulažu

Dakle, novci još nisu uloženi. Sve i da budu - ja ću prvi dignuti svoj glas ZA - da se uzmu državne obveznice ako to bude potrebno kao financijska pomoć ovoj državi. Hrvatska servisira svoj dug i više nego uredno a valjda je i jedina zemlja CEE kojoj nije smanjen kreditni rejting unatoč krizi.

Pritom me uopće ne jebu, previdjam, tvoja klasična manjinska (što seksualno što etnički) podjebavanja o tome kako financiram lopove i slično.

JA biram što ću sa svojim novcem a to znači da mogu i propasti. Do sad sam se relativno dobro ponašao sa novcem i relativno dobro sam predvidjao.

Ja biram šta ću sa svojim

champ
12.02.2009., 11:25
Kako sada stoje stvari, nemam ih namjeru prodavati.. Ali pošto se radi o udjelima u fondu - dakle o financijama, ako bi se u budućnosti pojavili dobri razlozi, zašto ih nebi prodao?

Sh@dow
12.02.2009., 11:39
Primijeti kako si u jednom postu iznio tvrdnju iz sadašnjosti podrzumijevajući najavu za budućnost da bi konačno završio u prošlosti.

dao sam ti link sa početka prvog mjeseca, sada se malo educiraj prije nego počneš pisati koliko je država trezorskih zapisa do danas izdala i tko ih je kupio i tko je osim mirovinskih fondova sudjelovao u reprogramiranju javnog duga. naravno pod uvjetom da znaš značenje pojmova.

Dakle, novci još nisu uloženi. Sve i da budu - ja ću prvi dignuti svoj glas ZA - da se uzmu državne obveznice ako to bude potrebno kao financijska pomoć ovoj državi. Hrvatska servisira svoj dug i više nego uredno a valjda je i jedina zemlja CEE kojoj nije smanjen kreditni rejting unatoč krizi.

ne čekaju u obliku depozita u bankama tvoj signal da kupe državne obveznice. :rofl:

tvoje je problem što ne vidiš i ne znaš osnovne stvari - ovoj državi više nema pomoći i čim prije to shvatiš tim bolje za tebe. :mig:

i da, država uredno izvršava svoje obveze tako što se zadužuje samo danas po duplo većim kamatama i to je dobro sve dok ima u hrvatskoj kapitala. vani više na hrvatsku ne gledaju kao na zemlju koja je blagog rizika, zato hnb otpušta pričuve i daje bankama sredstva da kreditiraju državu. teškom laiku je jasno koliko je sati u šukerovoj kancelariji.

Pritom me uopće ne jebu, previdjam, tvoja klasična manjinska (što seksualno što etnički) podjebavanja o tome kako financiram lopove i slično.

ovo više govori o osobi koja je ovo napisala nego o osobi kojoj je upućeno. :rolleyes:

JA biram što ću sa svojim novcem a to znači da mogu i propasti. Do sad sam se relativno dobro ponašao sa novcem i relativno dobro sam predvidjao.

hajde sretno ti bilo! :rolleyes:

Ja biram šta ću sa svojim

aha, naravno zato za tvoje novce nije niti kupljen javni dug. :rofl:

potrudio sam se da se dovoljno nisko spustim i da odgovorim na tvoj primitivan post pun frustracija, ali mislim da smo završili "raspravu". :mig:

pjosip
12.02.2009., 12:35
OMFG :rolleyes:

Samo nek tebi Sanader vedri, oblači i određuje kako percipiraš život. Kad ode taj Sanader doži će drugi Sanader pa ćeš ovdje opet naplavljivati postovima punih lošeg sarkazma sa imenom tog novog Sanadera.

Onda ćeš nakon 10 godina shvatiti da si vrijeme uzalud bacio i prestati očekivati od predjednika Vlade da ti stvara stavove, samo što to nećeš ovdje napisati jer bi se kosilo sa tvojim dotadašnjim kukulelekanjem.
Problem će biti što će tvoje naricanje prihvatiti novi klinci koji čitaju ta sranja i misle da se život dešava za ekranom kompjutera a komunikacija sa okolinom preko smajlića.

Tebi pod hitno treba jedna pješačka obuka ili plan fizičke aktivnosti. Izađi malo van, otrči koji kilometar, pusti znoj - promijenit će ti se percepcija, ZABORAVIT ĆEŠ NA SANADERA.

pjosip
12.02.2009., 12:59
"medju nama receno.. fond branitelje ne diraj.. radje gladuj neg da ga prodas. naime unutra jos fali HEP, Hrvatske sume, Hr vode i jos poneka firma.. te stoga taj fond moze samo rasti i to to jaaaako jaaaako.. sada mu je vrijednost udjela (a unutra su samo ina i ht) cca 700 kuna, a ti si racunaj kolika ce mu vrijednost biti kad jos i ostale dionice udju u fond..."

http://pollitika.com/fond-hrvatskih-branitelja-kredit-za-otkup-stana

bracodbk
12.02.2009., 13:19
"medju nama receno.. fond branitelje ne diraj.. radje gladuj neg da ga prodas. naime unutra jos fali HEP, Hrvatske sume, Hr vode i jos poneka firma.. te stoga taj fond moze samo rasti i to to jaaaako jaaaako.. sada mu je vrijednost udjela (a unutra su samo ina i ht) cca 700 kuna, a ti si racunaj kolika ce mu vrijednost biti kad jos i ostale dionice udju u fond..."

http://pollitika.com/fond-hrvatskih-branitelja-kredit-za-otkup-stana

Sad mu je vrijednost cca 600 kn. Nikad nije bila 700, a najveća vrijednost je bila 694 kn.

Dionice nisam prodao niti imam namjeru u skorije vrijeme, no sve da ih prodaš, pod uvjetom da ih ne proda više od 50% branitelja jer se u tom slučaju fond gasi, ti ne gubiš pravo na dionice HEP-a, hrvatskih šuma, HŽ-a...

NINJA 07
12.02.2009., 13:20
Ne, i neću ih prodati, ako budu nešto vrijedili kad mi dijete navrši 18 iskoristit ću ih za njezino školovanje, do tada me ne interesiraju, isto kao da ih niti nemam.

frostinho
12.02.2009., 13:28
Dionice nisam prodao niti imam namjeru u skorije vrijeme, no sve da ih prodaš, pod uvjetom da ih ne proda više od 50% branitelja jer se u tom slučaju fond gasi, ti ne gubiš pravo na dionice HEP-a, hrvatskih šuma, HŽ-a...

Možeš malo ovo objasniti, ako prodaš udjele ti i dalje zadržavaš pravo na dionice HEP-a ...?

bracodbk
12.02.2009., 13:32
Možeš malo ovo objasniti, ako prodaš udjele ti i dalje zadržavaš pravo na dionice HEP-a ...?
Da, prodajom udjela ne gubiš pravo na dionice novih firmi koje ulaze u fond.
Prodaja se ne isplati iz jednog jedinog razloga - ako udjele proda više od 50 posto branitelja fond se gasi i više nema upliva novih dionica. Svi gubimo.

Smileman
12.02.2009., 19:05
Ja ću sutra prodati svoje udjele. Bavim se financijama, no mislim da igraju s nama sa figom u džepu što se tiče braniteljskog fonda. Nešto slično se događalo i sa dionicama HT-a kad su plasirane, procjena svih odgovornih (vlada, brokeri) bila je držite udjele dok se ne stabilizira tržište, no svaki dan čekanja značio je gubitak.

Danas šute svi koji još drže dionice, moleći se da bar vrate uloženo, što neće ni uz dodjelu dividende ni one poklon dionice još barem godinu dana.

Novac treba dijelom čuvati, dijelom okretati, u svakom slučaju i ja se nadam da neće više od 50% ljudi povući sredstva, iako sam činim baš to.

Tu nema emocija, i tako su nas obezvrijedili dodjelom tih udjela, ne želim gledati koliko po njima vrijedi moje učešće u ratu, pa da mi još i pada svaki dan, ha.

Briškula
12.02.2009., 20:36
O prodaji još ne mislim.S novcem šta bi dobija ne bi puno moga napravit.Zato nek stoje di jesu - do daljnjeg!

teta-elza
12.02.2009., 20:39
nece ih prodat ni moj muz. pitala sma ga zasto-dobila odgovor-neka ih. vecina branitelja koje znam ne razmislja o prodaji.

da li bi trebali?

teta-elza
12.02.2009., 20:46
ja necu auto, ja bih radije kupila neki stroj koji bi mi kupio auto. aute imam.

casio
12.02.2009., 21:42
Ti voliš svoj džep pod broj jedan u to sam uvjeren... izgubili su branitelji mnoge ideale iz 1991 godine ...

I to kaže bebač koji je tada imao 10-tak i kusur godina i rat posmatrao putem Dnevnika.S kojim pravom ti uopće nekom branitelju ideš proturječiti što će on raditi sa svojim udjelima i svojim dionicama. To je njegova osobna stvar.Daj više odjebi sa tim provokacijama, trollanjem i spamanjem po temama na načun da pljuješ po braniteljima, koji bi se tebi jednom Busoli:rolleyes: trebali identificirati imenom i prezimenom ili opravdavati, moš si mislit jakog muda..:kava:

Smileman
13.02.2009., 07:06
Casio, pusti djecu neka kažu što misle, i za to smo se borili.

Nego, vidim da ni Mrak nije bio u ratu, dobar je znaš onaj branitelj koji od ovih udjela kupi auto, to mora biti onda onaj indijski Tata za 20000 kn. Puno manje love u prosjeku sada ima osoba koja je izvukla živu glavu ne brojeći tada nikakve bodove ni misleći na to što će imati od sudjelovanja u obrani.

A Teta-elza, shvaćam ja da se mnogi teško odriču te jedine spone koja im je dokaz da su uopće i bili u nekoj obrani domovine. No, to je ipak samo lova, i ja bih rekao neka ih, ali neka ih meni sada, a ne upola već sutra ili NEMA IH dok se ovi ne otkotrljaju s vlasti.

Mene mojih 10 prstiju i koliko toliko bistra glava budu održali u ova olujna vremena, a vrijeme je da se počastim bar sa svojim udjelom između nas 450 000 koji smo dobili svatko po svoje po zasluzi.

casio
13.02.2009., 08:08

Ima ta dječurlija pravo slova, ali ne i pljuvanja, jer mi ih je već pun kurac kako se povlače od teme do teme i pljuju svakog branitelja i svako njegovo "pravo".
Branitelji u rat nisu išli zbog dionica i udjela, ali ako im ih je društvo i država odlučila dodjeliti, onda je njihova privatna stvar što će s time raditi. Trebaš se kretenima pravdati gdje si bio 91.-95. pa im se trebaš pravdati i što ćeš učiniti i sa dodjeljenim udjelima.Ma pun urac mi je više te balavurdije koja od 3h ujutro čeka u redovima karte za tekmu, a onda dođu na forum hr pljuvati po braniteljima.:kava:

Berkut
13.02.2009., 08:23
Nisam prodao i neću.....
Nije mi bilo na kraj pameti...
Nije mi takva kriza,nek ostanu djeci...

Casio u potpunosti se slažem s tobom.....:top:

samBogzna
13.02.2009., 08:23
nisam prodao ,ali trebao sam imam 21 udio,i nagovarao prijatelje hajmo prodati da fond propadne,a oni kažu ma neću trenutno mi ne treba ta lova,evo sad je država prodala za nas,a ja sad ne mogu dobiti niti pola ako sad prodam:mad:

Cruela
13.02.2009., 08:37
nisam prodala ali i nemam puno. jel se mora upisati neke dividende ili nesto slicno ili to ide automatski?

hohštapler
13.02.2009., 09:10
Nema prodaje, nema predaje!

Podignem dividendu, počastim obitelj ručkom i to je to!

To što sam stekao kao branitelj ne prodajem nikad i ostavit ću to svojim sinovima, kao i spomenicu i odličje!

To smatram kao neki poklon i nagradu, a kad meni netko nešto nudi, ja uzimam!
Deda (židovskih korijena) me naučio više židovskih poslovica, a u ovoj prigodi stoji ova: -kad ti netko nešto nudi, uzmi dok se nije predomislio! :mig:

bracodbk
13.02.2009., 10:30

Nego, vidim da ni Mrak nije bio u ratu, dobar je znaš onaj branitelj koji od ovih udjela kupi auto, to mora biti onda onaj indijski Tata za 20000 kn. Puno manje love u prosjeku sada ima osoba koja je izvukla živu glavu ne brojeći tada nikakve bodove ni misleći na to što će imati od sudjelovanja u obrani.

A Teta-elza, shvaćam ja da se mnogi teško odriču te jedine spone koja im je dokaz da su uopće i bili u nekoj obrani domovine. No, to je ipak samo lova, i ja bih rekao neka ih, ali neka ih meni sada, a ne upola već sutra ili NEMA IH dok se ovi ne otkotrljaju s vlasti.

Mene mojih 10 prstiju i koliko toliko bistra glava budu održali u ova olujna vremena, a vrijeme je da se počastim bar sa svojim udjelom između nas 450 000 koji smo dobili svatko po svoje po zasluzi.

Nas 500000 a više je nego upitno jesu li svi dobili svoje po zasluzi.

Smileman
13.02.2009., 11:09
A čuj onaj tko je dobio 10 udjela ima danas 6000 kn (to je valjda donji prag) a onaj sa 30 udjela 18000 kn (preko toga malo je ljudi dobilo bodove). Vidiš da je po zasluzi, baš zato dižem tu mizeriju da se ne zanosim kako je to neka zahvala za sudjelovanje, što kaže hohštapler, "uzmi dok se nije predomislio", ja bih jedinom malo korigiro, "uzmi dok imaš uopće išta uzeti."

Vidimo se ovdje za godinu dana da vidimo tko će od nas kako proći, bit će mi drago ako do tada udvostučite ili utrostručite vrijednost, idem ja taj novac na svoj način oploditi, koliko god bio mizeran.

Maxxy
13.02.2009., 11:19
Nisam i necu, bar ne za sad...

DEFENSE
13.02.2009., 12:28
- Da, volim svoj džep i u čemu je problem, nismo usocijalizmu. Temelj svakog društva je zdrava obitelj, da bi to bila treba biti likvidna.
- Ja nisam izgubio nikakve ideale, dragovoljac ušao, dragovoljno izašao. Borio sam se za Hrvatsku a ne za svoj džep. Kada više nije bilo potrebno, sam sam izašao iz HV i zaposlio se. Radim 15 godina kao radnik u privatnoj firmi. Na leđima takvih radnika počiva Hrvatska.
- Nikakve koristi od učešća u ratu nisam imao, i ne plačem okolo zbog toga, jer nisam ni otišao u ZNG zbog svog džepa. Ako bi bilo potrebno opet u rov sa puškom, opet bi isto učinio.
- Pljuvati po svojoj zemlji ? Zašto pobogu ? Kad ti je teško uzdaj se u Boga i zasuči rukave, upregni možđane umjesto da frintaš i širiš mržnju.

Slažem se stobom, ja osobno mislim da su dragovoljci najmanje izgubili ideala što se tiče ideala, svi koji nešto prigovaraju ili sole pamet braniteljima radi prava koja su stekli učeščem u DR, svi koji su išli dragovoljno radi jedne stvari a to je Hrvatska, nitko 1991 godine nije braniteljima ništa obečavao dobit če te ovo ili ono tek u drugoj polovici 1992, su počeli neki političari govoriti kako bi se nekako trebalo zahvaliti braniteljima.
Osobno kad sam se dragovoljno uključio u DR rat nisam ja niti drugi nismo spomiljali niti razmišljali o nekim pravima ili povlasticama, ja sam razmišljao dosta hoču li sutra stati živ ili tko je od nas sljedeči, na žalost mnogi momci nisu preživjeli, ali moramo znati da su ljudi koji su bili svjesni da mogu poginuti i bili spremni na tu žrtvu, koliko je ljudi bilo ranjenih ili je ostalo bez dijela tijela. Sva prava koji Dragovoljci i branitelji imaju prava su zaslužena, ne govorim ovdje o Dragovoljcima i Braniteljima koji to nisu a dobili su ono što nisu zaslužili to ostavljam njihovoj savjesti ako je imaju i Bogu, jedan dio branitelja nije iskoristio ništa ili možda samo dio svojih prava, tu ima Dragovoljaca i branitelja koji su prije zaslužili sva prava prije nego mnogi koji su uzeli sve i više nego ih pripada. Slažem se da je brojka od preko pola milijona i više pretjerana i to puno.
Osobno mislim da je nas Dragovoljaca 1991g. bilo oko 25000 do najviše 30000
a u ratu ukupno oko od 250000 do 300000 branitelja.
Da je mogla Hrvatska ili več trebala bolje izgledati u svakom pogledu, i tu se slažem, ali kako se dobar dio njih odnosi prema svojoj Domovini, još je i dobra.

Smileman
13.02.2009., 17:22
Evo jedne informacije za one koji jednom budu (kao ja danas, uz ipak malo nelagode, ne toliko zbog podizanja love, koliko zbog spoznaje koja je to mala lova zapravo) izvadili svoje udjele u fondu: osobna, ona potvrda o udjelima i tekući/žiro račun bilo koje banke, pa u FINU - isplata točno nakon 63 dana na račun i to po vrijednosti udjela 60. dan od odluke (dakle meni od danas).

Ne pitajte odakle im taj broj, to je 60 dana po zakonu + 3 da prebace iznos preko svojih brokera u ERSTE-u. Razlog odgođene isplate je taj da se ne može špekulirati i podići iznos recimo kad vrijednost udjela jako skoči. Ovako nitko nije prorok pa da zna koliko će vrijediti udjeli za dva mjeseca (danas su negdje oko 600 kn - 1 udjel).

žacko1
13.02.2009., 20:14
Nisam prodao niti mislim,iako mi situacija s dionicama nije baš jasna.
Naime imam 32 udjela.
Koliko to uopće iznosi i može li se ako sluč. zagusti prodati polovica od 32?
Hvala.

Crni_Bombarder
13.02.2009., 21:20
Nisam prodao niti mislim,iako mi situacija s dionicama nije baš jasna.
Naime imam 32 udjela.
Koliko to uopće iznosi i može li se ako sluč. zagusti prodati polovica od 32?
Hvala.

Pomnozi sa 600 kn.
Mislim da mozes prodavati parcijalno.

Nego, zna neko preciznije, vrijednost udjela se mijenja ovisno o cemu?

Rafalna Paljba=
13.02.2009., 21:28
Pomnozi sa 600 kn.

Ovisno o padu ili porastu cijena dionica koje su u vlasništvu fonda i priljevu novih dionica u fond.

Smileman
13.02.2009., 21:40
Pomnozi sa 600 kn.

Evo odgovora zašto (uglavnom ovisi o kretanje vrijednosti dionica INE i T-HT-a koje su ključni dio):

Fond hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata

"Fond hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (Fond HB) je po svojoj prirodi konzervativan. Imovina Fonda prema Zakonu o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (''Narodne novine'' br. 163/03 i 82/04) ulaže se:
# bez ograničenja u dužničke vrijednosne papire koje je izdala Republika Hrvatska, Hrvatska narodna banka, te za koje garantira Republika Hrvatska,

# do 40% sredstava Fonda u vrijednosne papire država članica Europske unije i drugih država članica OECD-a,

# do 40% sredstva Fonda u depozite kod financijskih institucija, ali ne više od 5% ukupne imovine Fonda u jednu financijsku instituciju s tim da taj iznos ne prelazi 5% jamstvenog kapitala te financijske institucije,

# do 40% u dužničke vrijednosne papire s kojim se trguje na burzi ili drugom organiziranom tržištu vrijednosnih papira, u Republici Hrvatskoj.

Odstupanja od propisanih ograničenja moguća su radi:
# promjene tržišnih cijena koje predstavljaju osnovicu za procjenu vrijednosti imovine i obveza Fonda,

# promjene tečaja,

# promjene organizacijskih ili ekonomskih odnosa medu subjektima u koje je ulagana imovina Fonda."

Osnovni podaci
Vrsta fonda: specijalni
Društvo za upravljanje: Erste - invest
Početak rada fonda: 15.04.2005.
Početna cijena udjela: 615,08 HRK
12.02. Vrijednost (hrk) 596,74 HRK

bracodbk
13.02.2009., 22:16
Evo odgovora zašto (uglavnom ovisi o kretanje vrijednosti dionica INE i T-HT-a koje su ključni dio):

Fond hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata

"Fond hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (Fond HB) je po svojoj prirodi konzervativan. Imovina Fonda prema Zakonu o Fondu hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji (''Narodne novine'' br. 163/03 i 82/04) ulaže se:
# bez ograničenja u dužničke vrijednosne papire koje je izdala Republika Hrvatska, Hrvatska narodna banka, te za koje garantira Republika Hrvatska,

# do 40% sredstava Fonda u vrijednosne papire država članica Europske unije i drugih država članica OECD-a,

# do 40% sredstva Fonda u depozite kod financijskih institucija, ali ne više od 5% ukupne imovine Fonda u jednu financijsku instituciju s tim da taj iznos ne prelazi 5% jamstvenog kapitala te financijske institucije,

# do 40% u dužničke vrijednosne papire s kojim se trguje na burzi ili drugom organiziranom tržištu vrijednosnih papira, u Republici Hrvatskoj.

Odstupanja od propisanih ograničenja moguća su radi:
# promjene tržišnih cijena koje predstavljaju osnovicu za procjenu vrijednosti imovine i obveza Fonda,

# promjene tečaja,

# promjene organizacijskih ili ekonomskih odnosa medu subjektima u koje je ulagana imovina Fonda."

Osnovni podaci
Vrsta fonda: specijalni
Društvo za upravljanje: Erste - invest
Početak rada fonda: 15.04.2005.
Početna cijena udjela: 615,08 HRK
12.02. Vrijednost (hrk) 596,74 HRK
Mali ispravak. Braniteljski fond je prodao dionice INE pa je u tom dijelu vrijednost udjela stabilizirana. U drugom dijelu ovisi u kretanju vrijednosti dionica HT-a te priljevu novih dionica.

The Jim
13.02.2009., 22:42
Nisan proda i ne mislim,ne može mi puno pomoći
Neka dica prodaju ako žele
Oni koji odluče prodati jer im triba, nek ostave barem jedan udio -to im neće puno pomoći al nek ostanu u fondu s udjelom različitim od nule(jedinica jednog branitelja vridi puno više od mnogo nula onih koji misle da smo i tu "previše ili nešto dobili"-neka pate nulaši koji od nula ne vide ni svoju jedinicu tzv-čovik)

Albatros
13.02.2009., 23:03
Jebote šta ste oftopičarili i trolali po MOJOJ temi. :zubo: Nebulozza lijepo te molim ka Boga prestani trolati po mojoj temi, hvala. Jer branitelj nisi, a lijepo u naslovu stoji šta stoji.

Bismarck
14.02.2009., 00:02
Zbilja, dođe i posere temu. Ne mogu zamisliti kako bih pogledao djeci u oči da nisam bio branitelj. Njuške poput tog nebuloze ne mogu pojmiti taj osjećaj.

Jučer sam unovčio dividendu, baš mi je nestalo novaca u džepu. Udio ne namjeravam prodati.

pjosip
14.02.2009., 06:00
Zbilja, dođe i posere temu. Ne mogu zamisliti kako bih pogledao djeci u oči da nisam bio branitelj. Njuške poput tog nebuloze ne mogu pojmiti taj osjećaj.

Jučer sam unovčio dividendu, baš mi je nestalo novaca u džepu. Udio ne namjeravam prodati.

Čekaj malo, koju dividendu, od prošle godine ?

rahela70
14.02.2009., 06:55
Iako se Vlada RH obvezala da će prije privatizacije HEP-a, Hrvatskih šuma, Hrvatskih voda, Pošte staviti po 7 % dionica u Fond za branitelje od toga neće biti ništa.
Eventualno će ući HEP i to do 2015., ako je suditi prema Upravnom odboru fonda.

Svi branitelji će dobiti udio i od tih 7 % , bez obzira da li su/će prodati sve ili samo dio udjela.

U prvom Zakonu o hrvatskim braniteljima su definirana neka prava branitelja (koji nisu ostvarili status HRVI) poput maksimalnog dječjeg doplatka, prekvalifikacija, dokvalifikacija, stambenog zbrinjavanja, povlastica pri odlasku u mirovinu, upisa djece na fakultete i sl.
O tome koliko je ljudi o tome bilo informirano i da li im je to u tom trenutku bilo imalo bitno je nešto sasvim drugo. Država je, formalno gledano, svoj dio ispunila besprijekorno, a što su u međuvremenu radile institucije i sami branitelji je nešto sasvim drugo.

Zbog recesije će udjeli sasvim sigurno pasti, a mali dokaz tome je da je Šuker stopirao isplatu Braniteljskih stipendija i financijske pomoći iz Zaklade koje se obje financiraju iz Fonda za branitelje - što je prema prvom Statutu Fonda i prvoj izmjeni protuzakonito...

rahela70
14.02.2009., 07:00
*cut*

Znaš li ti zašto se datum 05.kolovoza 1990. uzima kao početak sudjelovanja u Domovinskom ratu? naravno da ne znaš. Zato jer 05. kolovoza 1990. godine u Zagrebu postrojila prva oružana postrojba redarstvenika. Ne brkaj sa postrojavanjem u Kranjčevićevoj.Da ti nebih morao opet prati balavi nos po podu.

*cut*

Ako se sjećam datum je uzet zbog toga što je na taj dan zvanično oformljena ekipa iz Lučkog i Rakitja - oni su bili specijalna postrojba policije, redarstvenik mi više zvuči kao "prašinar" :ne zna:
Ako sam u krivu unaprijed se ispričavam.

Rafalna Paljba=
14.02.2009., 09:00
Ako se sjećam datum je uzet zbog toga što je na taj dan zvanično oformljena ekipa iz Lučkog i Rakitja - oni su bili specijalna postrojba policije, redarstvenik mi više zvuči kao "prašinar" :ne zna:
Ako sam u krivu unaprijed se ispričavam.

U krivu si utoliko što misliš da SP nisu bili redarstvenici.

Policija-Redarstvo.

Postoji i medalja "Prvi redarstvenik"

Garovix
14.02.2009., 10:30
Kako sada stoje stvari, neću prodavati.

pjosip
14.02.2009., 10:45
Iako se Vlada RH obvezala da će prije privatizacije HEP-a, Hrvatskih šuma, Hrvatskih voda, Pošte staviti po 7 % dionica u Fond za branitelje od toga neće biti ništa.

Otkud ti ove informacije ?

Bismarck
14.02.2009., 22:07
Čekaj malo, koju dividendu, od prošle godine ?

od pretprošle

krigla11
15.02.2009., 00:57
Evo zanima me kao branitelja jeste li prodali svoje udjele u braniteljskome fondu ?

Ja nisam i ne namjeravam, ne dao Bog baš velike krize onda će se morati.

Pozdrav domovini !

Tak vam je svejedno, ionak ce vam sve uzeti

Smileman
15.02.2009., 08:04
Krigla, stvar je u tome da mi koji smo ih dobili smo u jednom trenu pomislili da je to neka trajna vrijednost, kao da su nam zlatnike dali. Tvoje predviđanje je realno, isto kao i ono da će se udjeli oploditi, no ovisi o drugima a ne o nama to što imamo (ili smo imali).

Ovo što kaže albatros, kad bude kriza da će onda prodavati, ako ide samo po tom kriteriju, a ne ovom emocionalnom kako je kod većine, može već početi tražiti svoju potvrdu.

amareda
15.02.2009., 10:34
Moj muž ima 36 udjela... ne misli ih prodati...

Albatros
15.02.2009., 10:49
Čuj ako voda dođe do grla u obitelji, ako se baš MORA, što se financa tiče što ti drugo preostaje nego prodaja udjela ?
Nadam se da do toga neće doći.

hehehoho
15.02.2009., 12:09
Od početka me nervirao podataka da njemci upravljaju braniteljskim fondom, a registar branitelja je kao šatro tajan.
Prijelomni trenutak je bio kad je "braniteljski" fond prodao dionice INE jer ako on ne drži u svom portfelju dionice INE, ja ne vidim razloga za njegovo postojanje.
Taj dan sam ih prodao. Čije bi dionice trebao imat u svom portfelju, Shell-ove možda. Također je prodaju mog dijela požurio podatak o naknadama upravnom odboru (Dečak, Kosor i ostala gamad) te podatak da će se fond ukinuti ako ga napusti preko 50% udjelničara.
Ja sam za ukidanje i moja kap pomaže to tkati.

Koriolan
15.02.2009., 19:39
Branitelji jeste li prodali svoje udjele ?
Ni slucajno.

rahela70
16.02.2009., 12:27
Otkud ti ove informacije ?

Iz Upravnog odbora Fonda i iz Odbora za branitelje pri Saboru :(

pjosip
16.02.2009., 12:29

Da li su dali i kakvo objašnjenje ?

fiser
22.02.2009., 18:30
Tak vam je svejedno, ionak ce vam sve uzeti

svaka čast na predviđanjima,eto nema 1,4 milijarde kuna

ako je lova spremna na isplatu a nema isplate pa gdje je onda?

najbolja mi je izjava od Jadranke"To je laž!"

uostalom branielji koji šute o onima koji su lažni branitelji sami su krivi zbog lošeg položaja u društvu,pa ako je neko mjerodavan kompetentan da prijavi lažnjaka onda je prije svega to onaj isti branitelj koji je sa njim u HVIDR-i,pa ako oni žmire na to šta očekuju onda od drugih ljudi

Smileman
22.02.2009., 18:49
Dajte ljudi, pa naravno da nisu uzeli lovu iz fonda, nego je fond izgubio lovu na burzi jer se ulagalo u INU i HT, ali baš mi je drago da će konačno mnogi osvijestiti situaciju u kojoj se nalazimo. Ja kad sam dao nalog neki dan da mi se isplate udjeli zapravo sam izrazio nepovjerenje prema načinu kako ulažu novce za nas. Vladi je frka da se fond ne ukine zbog povlačenja udjela, ne daj Bože da se to desi još prije izbora.

Ne kažem da ću s tim novcem koji dobijem upravljati bolje od ERSTE INVESTA, ali ako već gubim, onda neka moj potpis bude ispod odluke, a ne njihov za moju lovu.

fiser
22.02.2009., 18:56
Dajte ljudi, pa naravno da nisu uzeli lovu iz fonda, nego je fond izgubio lovu na burzi jer se ulagalo u INU i HT, ali baš mi je drago da će konačno mnogi osvijestiti situaciju u kojoj se nalazimo. Ja kad sam dao nalog neki dan da mi se isplate udjeli zapravo sam izrazio nepovjerenje prema načinu kako ulažu novce za nas. Vladi je frka da se fond ne ukine zbog povlačenja udjela, ne daj Bože da se to desi još prije izbora.

Ne kažem da ću s tim novcem koji dobijem upravljati bolje od ERSTE INVESTA, ali ako već gubim, onda neka moj potpis bude ispod odluke, a ne njihov za moju lovu.

Nije fond izgubio lovu zbog stanja na tržištu nego ljudi koji su dali nalog za prodaju prije 2mj. nemogu dobit svoje novce,sada te love nema.

piskavac
22.02.2009., 19:02

Dionice svakoga fonda koji ulaže u državne obveznice treba što prije prodat i zaboravit da si ih ikad imao. Samo ne zaboravit pokupit lovu od prodaje i pametno je potrošit.

Razlog - Država novce dobivene od obveznica ulupava u socijalu, umjesto u gospodarstvo.

Smileman
22.02.2009., 19:02
fiser, na istoj smo strani, no ovdje nije u pitanju krađa. Ja čekam da mi prođe tih 60 dana + 3 koliko im po ugovoru treba za prijenos na tekući. Ovi koji nisu dobili novce mislim da su jučer isplaćeni. To bi bilo veliko političko kockanje da stvarno netko uzme novac sa računa, time upravlja ERSTE Invest, a ipak ne vlada. Bio je tehnički kvar, ali se lijepo poklopilo sa stanjem u državi.

Naravno, ako ja ne dobijem do 63. dana lovu, sjetit ću se tvojih riječi.

zgubydan
22.02.2009., 20:52
Braniteljski fond je izgubio smisao, kad je uvedena odredba da oni koji izađu zadržavaju pravo na udjele u dionicama koje će naknadno biti prenijete fondu. (kako će to uopće računati, kad je jedna cijena na IPO, druga kad "veliki igrači" skupljaju kao sad HT, a treća u preuzimanju???)
Na početku fonda nije bilo tako, ako se dobro sjećam.
Prije promjene je princip dobrog gospodara nalagao da se udjeli drže dok ne sjedne i ostala imovina i time se financiraju aktivnosti od 2/3 zarade fonda.
Nakon promjene taj poticaj za čekanje se gubi i samo je bitno prodati u pravom trenutku.
Stvarno blesavo.

teta-elza
22.02.2009., 21:35

samo se pitam tko bi ti iz tog odbora za braniteluje mogao izlajat te podatke i pruzit ti sansu da nam to prezentiras u forumu. bas me zanima to dicno ime.

No22
22.02.2009., 22:12
Ja svoje prodao i zaboravio da sam ih ikad i imao :kava:

TONI-VU
22.02.2009., 22:23
Ja tu niš ne kužim,znači onaj koji proda sad,taj dobije lovu za taj dio i poslije opet recimo za HEP,ali kako se izračunava koju vrijednost i koliko udjela ima onaj koji je prodao sada a koliko ima onaj koji je sačuvao?
Imam 45 udjela i neznam šta da radim!

fiser
22.02.2009., 22:38
Nebi pametoval,ali viš da država kaj got vodi sve usere tak da......kužiš me,ne?

sivkić
23.02.2009., 09:10
Prodao svih 50 udjela prvom prilikom.Nije fond osnovan za branitelje nego za birače.Zašto sada sva ta vika?Erste debele milione zarađuje na vođenju Fonda a "gospoda" iz Uprave deru debele naknade samo neznam šta rade.Ovima drugima ponestalo love pa žele bit u odborima da i oni omaste brk.Neznam šta su čekali par godina da shvate da branitelji trebaju vodit fond.Čini mi se da su glupi jer "kopčaju" za par godina.I oni bi onda trebali vodit fond!?Ono što je u dionicama može se prodat na burzi a ono u državnim obveznicama?šta će ti država dat za njezinu obveznicu ako nema love?Ništa dat će ti drugu sa drugim rokom isplate.Kad si dobio udjele postao si zahvalan birač,kad si ih prodao pod upitnikom si.Zato dobiješ opet udjele od novih firmi pa ponovo postaješ zahvalan birač.Nije uopće teško smislit dugovječnu formulu za ostat na vlasti."Svijet je stvoren za pametne".Tužno ali istinito.

Simba-OS
23.02.2009., 10:00
Ja još nisam, ali sad počinjem razmišljati o prodaji. Jer kako mi se čini, ostat ćemo mi kratkih rukava ovdje.

Banned Sajo
24.02.2009., 13:56
nisam ni dividendu dignul....kad sam dobil onaj papir od fonda bacil sam ga u smeče i rekel ženi-iz te melje ne kruha :D:D:D

bracodbk
24.02.2009., 14:28
Ja tu niš ne kužim,znači onaj koji proda sad,taj dobije lovu za taj dio i poslije opet recimo za HEP,ali kako se izračunava koju vrijednost i koliko udjela ima onaj koji je prodao sada a koliko ima onaj koji je sačuvao?
Imam 45 udjela i neznam šta da radim!

Jednostavno je. Vrijednost udjela u kojem su dionice HT-a i INE trenutno je oko 600 kuna. Ako to prodaš, za 45 udjela dobiješ oko 27000 kuna. Udjeli ti ostaju ali gubiš dionice INE i HT-a.

Priliv novih dionica podiže vrijednost udjela ali se točno zna koliko vrijede dionice koje kompanije. Na primjer dionice HEP-a mogu vrijedit 300 kn po udjelu. Znači ako sad prodaš ove dionice što imaš ostaje ti da čekaš upliv dionica HEP-a, saznaš njihovu vrijednost po udjelu i izračunaš koliku vrijednost imaš. Broj udjela ti ostaje isti dok god Fond postoji. Ako pak ne prodaš onda ti se na broj udjela (45) zaračunava vrijednost dosadašnjih i novih dionica. Valjda sad razumiješ.

Važno je napomenuti da se fond gasi u slučaju da branitelji prodaju preko 50 posto udjela pa bi u tom slučaju svi ostali uskraćeni za dionice koje tek trebaju ući u Fond. Ja dionice nemam namjeru prodavat osim ako se ne dogodi da ih proda ovih 50 posto branitelja.

TONI-VU
24.02.2009., 14:39
Jednostavno je. Vrijednost udjela u kojem su dionice HT-a i INE trenutno je oko 600 kuna. Ako to prodaš, za 45 udjela dobiješ oko 27000 kuna. Udjeli ti ostaju ali gubiš dionice INE i HT-a.

Priliv novih dionica podiže vrijednost udjela ali se točno zna koliko vrijede dionice koje kompanije. Na primjer dionice HEP-a mogu vrijedit 300 kn po udjelu. Znači ako sad prodaš ove dionice što imaš ostaje ti da čekaš upliv dionica HEP-a, saznaš njihovu vrijednost po udjelu i izračunaš koliku vrijednost imaš. Broj udjela ti ostaje isti dok god Fond postoji. Ako pak ne prodaš onda ti se na broj udjela (45) zaračunava vrijednost dosadašnjih i novih dionica. Valjda sad razumiješ.

Važno je napomenuti da se fond gasi u slučaju da branitelji prodaju preko 50 posto udjela pa bi u tom slučaju svi ostali uskraćeni za dionice koje tek trebaju ući u Fond. Ja dionice nemam namjeru prodavat osim ako se ne dogodi da ih proda ovih 50 posto branitelja.

Hvala,sad mi je puno jasnije,ni ja ih nemam namjeru prodat.

zgubydan
25.02.2009., 00:32
Nije baš tako jednostavno, jer dionicama sjedaju dividende, depozitima kamate, trezorski zapisi i obveznice dospijevaju itd., sve to utječe na cijenu udjela.
Način je da se kod svakog unosa nove imovine formiraju dodatni fondovi sa udjelima serija B, C itd...koje se upravljaju nezavisno i tako se i iskupljuju.
Fond HB, ako misli opstat duži niz godina, će morati i trgovati imovinom iz portfelja.

No22
25.02.2009., 22:28
Kakvi su to sada novi branitelji u fondu (http://limun.hr/main.aspx?id=422038) :confused:

Smileman
25.02.2009., 22:44
To su krivo nazvani "novi" branitelji, nekima do sada nije bio riješen status, niti su imali ispravan broj bodova, pa svi koji su se žalili izgleda da su riješeni (pozitivno ili negativno, tko zna) i sada ih se dodaje na popis onih koji imaju pravo na udjele.

Mucka01
08.06.2009., 18:05
Pozdrav....Ja nisam prodala i van toka sam trenutno nemam pojma sto se dogada s tim fondom,dionicama.....imala sam neku informaciju da se jedan dio fonda prodao 27% mislim...komu ,cemu?
Kako uopce sad te dionice stoje.....620kn zadnje sto sam cula za udio...imam 20 udjela.....nemam pojma ni kako su izracunali to.....ja sam bila sanitetlija.....i stalno sam bila van....kako su dosli do tih udjela 20 nemam pojma....niti znam koga da pitam?
Ma sve je to nekako glupo....napravljeno...osobno moras da dodes da bilo sto zelis da napravis....nikakve punomoci nevaze....e sad imala sam dionice na dva mjesta s posla....mogla sam ih prodati s punomoci.....a ove nista....bas bezveze....:ne zna:
.

ceha
09.06.2009., 09:10
@Mucka01 kako su izračunali bodove piše na potvrdi ili kako se već zove (:confused:).

zagic
09.06.2009., 09:15
Prodao sam isti tjedan kad je bilo moguće. Što će mi to stajati?
Da izgubi i to malo vrijednosti koje je imalo?

narentina
16.06.2009., 09:12
Evo, nisam ni ja mislila da ce ih muz prodavati, ali dosla nam voda do grla i ako ne otplatimo dug za kupovinu zemljista u mjesec dana, traskida nam se ugovor. Kako sam mislila da ce taj rok biti znatno dulji i da cemo novce uspjet skupit na druge nacine, nisam ovo planirala, pa me zanima vase iskustvo sad u zadnje vrijeme...kakva je procedura, koliko se ceka na isplatu novca i kolika je vriejdnost svakog boda sad?

Maxxy
16.06.2009., 14:25
Vrijednost boda se mijenja svaki dan, a mozes je naci na puno mjesta, npr www.erstebank.hr
Rok za isplatu je prilicno dugacak, mislim oko 3 mjeseca. A isplata je po vrijednosti boda za dva mjeseca od zahtjeva.

Smileman
16.06.2009., 15:32
Narentina, ja sam svoje prodao, a procedura je ovakva: vlasnik dionica osobno treba otići sa osobnom iskaznicom i karticom tekućeg računa bilo koje banke do FINE i tamo na šalteru ti izrade zahtjev za isplatom na tekući račun, a novac sjeda u tjednu nakon 60 dana od zahtjeva. Meni su uplatili 63. dan.

I kako kaže Maxxy, isplata će biti po cijeni koja bude na dan isplate, a ne danas. Tako da tu treba imati i malo sreće!

DEFENSE
16.06.2009., 23:01
Nisam i ne mislim

Mc Ozy
17.06.2009., 00:30
Prodao i priklopio portfelju na ZSE.Dejtrejdao s tim.

Maxxy
17.06.2009., 06:44
Ja se nekako nadam da ce vrijednost dionica porasti, a samim tim i vrijednost boda. Mislim da nema smisla prodavati u ovo vrijeme ako vam novci nisu nuzno potrebni.

Mucka01
17.06.2009., 09:55
Sto znaci 2010g u vezi dionica branitelja....?Dali to znaci da cemo samostalno prodavati te svoje dionice da fond s time nece imati nista,tj da ovaj sadasnji nacin prodaje nece vaziti?

Maxxy
18.06.2009., 06:08
Mucka, mi nemamo dionice nego udjele. Kad zatrazis isplatu, ti ne znas niti te treba zanimati koje dionice ce fond prodati da te isplati. Dakle, ti ne posjedujes dionice npr. HTa, pa ih ne mozes no prodati. Na taj nacin rade svi dionicki fondovi svijeta.

Mucka01
18.06.2009., 11:25
Mucka, mi nemamo dionice nego udjele. Kad zatrazis isplatu, ti ne znas niti te treba zanimati koje dionice ce fond prodati da te isplati. Dakle, ti ne posjedujes dionice npr. HTa, pa ih ne mozes no prodati. Na taj nacin rade svi dionicki fondovi svijeta.

Hvala Maxy...malo sam se krivo izrazila....jasno mi je da imamo samo udjele...ali me buni to sta svi govore nije pozeljno da se prodaju do 2010...g....sta to znaci za nas?....takoder ovaj nacin prodaje ovakav dali znaci da ce prestati vaziti ako se kako sam ja razumijela da 2010g taj dosadasnji nacin promjeniti....ili sam mozda u krivu....naime ja se nadam da tada ce se znati sta to ustvari ko posjeduje...i da fond branitelja da ce to nam obznaniti...

febitj
18.06.2009., 14:17
prodao još lani,46 udjela cca 30000 kn
motiv:dobio dividendu za tri godine 1005 kn

Maxxy
19.06.2009., 15:30
Mucka, jedino sto se moze promijeniti u isplati je ovih 60 dana od podnosenja zahtjeva do realizacije isplate. Sto fond posjeduje se zna, a mi imamo udjele u tome sto fond ima. Tako ce ostati i ubuduce. Dakle, nista spektakularno se nece promijeniti, osim sto bi u fond trebalo uci cini mi se 7% HEPa, sto ce podignuti vrijednost udjela. Kad ce se to dogoditi se ne zna.
Febitj, dividenda nije toliko bitna kod dionica, a ono sto fond ima su vecinom dionice. Cinjenica je da su proslu godinu cijene dionica padale, ali su se zadnjih par mjeseci polako pocele oporavljati. Ako se vrate na neke prijasnje vrijednosti (ili bar priblize tim vrijednostima) cijena udjela lako moze biti visa od 1000 kn. E tad bi bilo ok prodati, mada je moje misljenje da ne treba prodavati osim ako vam lova nije jako potrebna. :mudri:

Mucka01
22.06.2009., 09:45
Mucka, jedino sto se moze promijeniti u isplati je ovih 60 dana od podnosenja zahtjeva do realizacije isplate. Sto fond posjeduje se zna, a mi imamo udjele u tome sto fond ima. Tako ce ostati i ubuduce. Dakle, nista spektakularno se nece promijeniti, osim sto bi u fond trebalo uci cini mi se 7% HEPa, sto ce podignuti vrijednost udjela. Kad ce se to dogoditi se ne zna.
Febitj, dividenda nije toliko bitna kod dionica, a ono sto fond ima su vecinom dionice. Cinjenica je da su proslu godinu cijene dionica padale, ali su se zadnjih par mjeseci polako pocele oporavljati. Ako se vrate na neke prijasnje vrijednosti (ili bar priblize tim vrijednostima) cijena udjela lako moze biti visa od 1000 kn. E tad bi bilo ok prodati, mada je moje misljenje da ne treba prodavati osim ako vam lova nije jako potrebna. :mudri:

hvala Maxxy:top::five:

febitj
22.06.2009., 14:58
Febitj, dividenda nije toliko bitna kod dionica, a ono sto fond ima su vecinom dionice. :mudri:

U ovom slučaju dividenda je jedino mjerilo,jer netko drugi a ne ja usmjerava dio dividende a dio baca u vjetar odnosno kupuje odanost onih koji će im na izborima dati glas i to ponovo i ponovo mojim novcem.

Duh_ratnika
22.06.2009., 18:31

A koje to dionice fond ima? fond ima dionice HT-a i državne obveznice, gotovinu i slična čuda... od dionica samo HT, nakon šta je proda inu tako da će cijena udjela rasti ovisno o rastu dionice HT-a, a kako je ta dionica prilično malo oscilirala u zadnju godinu dana (prima većini drugih), nekako sumnjan da će cijena udjela skočiti iznad 1000 kn. uostalom ako neko viruje da će dionica HT-a skočiti na neke prijašnje vridnosti može prodati svoje udjele, kupiti dionicu i svake godine primiti punu dividendu a ne samo trećinu, i ako dionica skoči 20 % ostvariti prinos od 20% a u trenutnoj situaciji ako dionica skoči 20% cijena udjela skače za manje od 10% jer je količina HT-ovih dionica u fondu sada manje od 50% njegove vridnosti.
HT-R-A 5.732.197 2.031.722 1.145.298 47,17
Ukupno dionice domaćih
izdavatelja
2.031.722 1.145.298 47,17
Ukupno trezorski zapisi
Ministarstva financija
401.029 401.029 16,52
Ukupno obrnuti repo poslovi 845.640 34,84
u prijevodu fond novcima od ine financira državu i banke...
http://www.erste-invest.hr/UserDocsImages/FOND%20HB%20-%20Informativni%20Prospekt%20za%202008.pdf

Slatky
23.06.2009., 15:39
nisam ih još ni dobio :mad::mad:

marasovac
25.06.2009., 19:58
Jesmo:cerek:

nojanas
26.06.2009., 00:04
ne shvaćam jednu stvar može li mi tko objasniti zašto?
ako privatna konpanija(erste invest) upravlja fondom, zašto ja kao punopravni vlasnik nemogu kupiti udio u fondu od erste invest fonda po tržišnoj cijeni ,a mogu ga samo prodati njima, niti bratu ,sestri ,drugom vlasniku(branitelju). meni se čini da je sve to malo nategnuto?

Martian7
26.06.2009., 02:25
ne shvaćam jednu stvar može li mi tko objasniti zašto?
ako privatna konpanija(erste invest) upravlja fondom, zašto ja kao punopravni vlasnik nemogu kupiti udio u fondu od erste invest fonda po tržišnoj cijeni ,a mogu ga samo prodati njima, niti bratu ,sestri ,drugom vlasniku(branitelju). meni se čini da je sve to malo nategnuto?
Ako se dobro sjećam, objašnjenje je bilo da vas time štite od "torbara" i od vas samih. Tako nekako. I onda mi je zvučalo suludo i ponižavajuće, a tako mi zvuči i danas.

Mucka01
09.07.2009., 23:04
Kako stoji fond poslije odlaska ministrice?

casio
10.07.2009., 07:26

Stoji.:D

Maxxy
10.07.2009., 07:43

08.07.2009: 637.98 kn -0.12%

promatrac
10.07.2009., 08:26
Na zalost primoran sam prodati i odmah sve novce preusmjeriti u poreznu upravu jer vrijednost udjela pokriva nastali dug iz poslovanja,bilo bi jednostavije kad bi se udjeli mogli prebiti sa dugom prema min.financija.

tiberian
10.07.2009., 08:40
Prodal udio,otplata,voda došlo grla i moralo se,inače
kad sam dobio ostavio/zapečatio sam ih za sina,ka i
mnogi za svoju djecu.Izvadio sam ih iz koverte nesretan
i u dogovoru sa sinom,bez njegova pristanka nikad nebi
udio prodavao.Shvaćam i jednu i drugu stranu,nebi trebalo
biti trolanja,vaše su radite sa njima što hoćete.Čekam dionice
njih nadam se neću morati prodavati.

casio
10.07.2009., 09:06
Prodal udio,
Čekam dionice

Čije dionice čekaš, ako si udjele prodao?

Mucka01
10.07.2009., 11:07
hvala maxxy na info...
imam pitanje za nekog dobre volje....kome se obratiti za uvid u obracun tih udjela,naime zeljela bih znati datume po kojima su dosli do te vrjednosti?
i ima li ijedna braniteljska udruga koja moze da pomogne u komunikaciji tj.da je posrednik,da nebi morali da pisemo na ministarstva za takve stvari....
hvala unaprijed...

Maxxy
18.07.2009., 10:15
16.07.2009: 655.42 +0.17%

Eto cijena udjela polagano ipak ide gore... Tako da nece "izgubiti i to malo vrijednosti sto je imalo" kako neki kazu... :D

Mucka: odi na http://www.erste-invest.hr/default.aspx?id=345 i tamo ces naci puno informacija. Procitaj odgovore na "najcesca pitanja"! Imas i kontakt email, telefon...

Maxxy
28.09.2009., 05:59
24.09.2009. 710.18 +0.06%

I pored losih prognoza, fond lagano raste... :) Febitj, 46 x 710 = 32660

febitj
28.09.2009., 06:15
24.09.2009. 710.18 +0.06%

I pored losih prognoza, fond lagano raste... :) Febitj, 46 x 710 = 32660
da sam za 30000 kupio dionice t-coma inkasirao bih 4000 godišnje

a ne 1007 kn za 3 godine

Maxxy,pametnome dosta :kava:

febitj
28.09.2009., 06:19
Čije dionice čekaš, ako si udjele prodao?
jel ti to zajebaješ narod
čovik je kao i ja prodao samo udio koji je bio u tom trenutku u fondu
kad uđu sviježe dionice prodat će udjele ponovo isto kao i ja
febo
:B

KatarinaRi
28.09.2009., 06:46
Prodano nekon što je otpočetka vikao kako nema šanse ih ikad proda:mudri:....dogodila se jedna odlična situacija za koju treba keš i unovčili smo sve što se imalo...lijepo su nas primili i reki da se na isplati vidimo za 63 dana:D:cerek:

casio
28.09.2009., 07:09
jel ti to zajebaješ narod
čovik je kao i ja prodao samo udio koji je bio u tom trenutku u fondu
kad uđu sviježe dionice prodat će udjele ponovo isto kao i ja

Netko od nas dvojice je u krivu, a nekako mi se čini da to nisam ja.
Ti misliš da ćeš ponovno dobiti udjele u fondu još jednom.
Ako si svoje udjele u fondu prodao ti si sa fondom završio bez obzira od koje firme će dionice ulaziti u fond u narednih godinu,dvije......
Dionice koje će ulaziti u fond samo povećavaju kapitalnu težinu fonda koja se dijeli na preostale udjele u njemu. Znači nema ponovnih podjela udjela. Svoje udjele si prodao i sa fondom si završio.:kava:

maystor1
28.09.2009., 07:18
Hebate,ja ne znam jesam, li ja najluđi pa još nisam prodao..

Pa svi s kojima pričam su utržili udjele..

Meni još valjda nije voda došla do grla..

Zna li itko oće li za nas najupornije bit kakva utješna dividenda ove godine...

il opet spašavamo državu?...:rolleyes:

KatarinaRi
28.09.2009., 07:21
Hebate,ja ne znam jesam, li ja najluđi pa još nisam prodao..

Pa svi s kojima pričam su utržili udjele..

Meni još valjda nije voda došla do grla..

Zna li itko oće li za nas najupornije bit kakva utješna dividenda ove godine...

il opet spašavamo državu?...:rolleyes:

Pa zašto bi prodavao ako ti ne treba za goli život ili nemaš neki profitabilan plan što s time?...a kod nas je moguće sve..od toga da fond nestane do toga da se udupla vrijednost.

Eshyy
28.09.2009., 08:30
Prodal udio,otplata,voda došlo grla i moralo se,inače
kad sam dobio ostavio/zapečatio sam ih za sina,ka i
mnogi za svoju djecu.Izvadio sam ih iz koverte nesretan
i u dogovoru sa sinom,bez njegova pristanka nikad nebi
udio prodavao.Shvaćam i jednu i drugu stranu,nebi trebalo
biti trolanja,vaše su radite sa njima što hoćete.Čekam dionice

Prodao si udjele, kako misliš čekati dionice? Nemaš više ništa dobiti. Oni koji su prodali samo dio udjela imaju takvo pravo, ali ako si prodao sve, nemaš ništa.

dee
28.09.2009., 08:37
Netko od nas dvojice je u krivu, a nekako mi se čini da to nisam ja.
Ti misliš da ćeš ponovno dobiti udjele u fondu još jednom.
Ako si svoje udjele u fondu prodao ti si sa fondom završio bez obzira od koje firme će dionice ulaziti u fond u narednih godinu,dvije......
Dionice koje će ulaziti u fond samo povećavaju kapitalnu težinu fonda koja se dijeli na preostale udjele u njemu. Znači nema ponovnih podjela udjela. Svoje udjele si prodao i sa fondom si završio.:kava:

Koliko sam ja shvatio, ovo je tocno.

U krajnjoj liniji, u tome i jest poanta fondova: ti si vlasnik udjela, a sa dionicama koje su u portfelju ionako nemas nista.

Kada prodas udjele, nemas vise nista ni sa fondom, ma koje dionice se nasle u njegovom portfelju u buducnosti.

febitj
28.09.2009., 10:38
netočno
ja sam prodao samo ono što je u tom trenutku bilo u fondu
a ono što nije ušlo nisam ni mogao prodati
a to ću prodati čim uđe
:rozi:

casio
28.09.2009., 10:40
Koliko sam ja shvatio, ovo je tocno.

U krajnjoj liniji, u tome i jest poanta fondova: ti si vlasnik udjela, a sa dionicama koje su u portfelju ionako nemas nista.

Kada prodas udjele, nemas vise nista ni sa fondom, ma koje dionice se nasle u njegovom portfelju u buducnosti.

Upravo tako, fondom upravlja odbor a udjeli su u vlasništvu branitelja, ali sam danas zvao fond i MOBMS (sam sebe provjeravao) i svagdje dobio isto tumačenje.
Bodovi su pretvoreni u udjele, u koliko je netko prodao svoje udjele on nema više ništa sa fondom jer je svoje što je imao prodao, on za fond više ne postoji niti fond za njega, osim u slučaju da u fond uđu nove dionice neke nove firme, ali tada samo razliku za vrijednost tih dionica u odnosu na njegove udjele.
Jedino u slučaju da je prodao dio udjela npr.10 od 20, onda raspolaže sa preostalih 10 udjela i oni će vrijediti onoliko koliko će vrijediti na dan prodaje, odnosno koliki će biti kapital fonda.
Čovjek je očito mislio da nema veze što je prodao svoje udjele on će dobijati svaki puta kad neka nova firma unese svoje dionice u fond u vrijednosti ukupnog udjela a ne samo razlike, pa tako do kraja života.

febitj
28.09.2009., 10:45
evo i Sanaderica tvrdi isto
http://www.mobms.hr/vijesti/2009/4/22/potpredsjednica-kosor-na-sjednici-republicke-koordinacije-udruga-proisteklih-iz-domovinskog-rata.aspx
:B

febitj
28.09.2009., 10:48
Upravo tako, fondom upravlja odbor a udjeli su u vlasništvu branitelja, ali sam danas zvao fond i MOBMS (sam sebe provjeravao) i svagdje dobio isto tumačenje.
Bodovi su pretvoreni u udjele, u koliko je netko prodao svoje udjele on nema više ništa sa fondom jer je svoje što je imao prodao, on za fond više ne postoji niti fond za njega.
Jedino u slučaju da je prodao dio udjela npr.10 od 20, onda raspolaže sa preostalih 10 udjela i oni će vrijediti onoliko koliko će vrijediti na dan prodaje, odnosno koliki će biti kapital fonda.
Čovjek je očito mislio da nema veze što je prodao svoje udjele on će dobijati svaki puta kad neka nova firma unese svoje dionice u fond, pa tako do kraja života.:D
ma nemoj
al obirom da si to ti mogu prihvatiti da te netko opet manipulira
:kava:

febitj
28.09.2009., 10:51
u konačnici ionako postoje sudovi koji to mogu riešiti
:hrk:

KatarinaRi
28.09.2009., 10:55
Ovo mi sad fakat nije jasno...kaže Jaca u linku...Upozorila je branitelje da će ostati udjeličari Fonda hrvatskih branitelja čak i ako prodaju udjele, te da imaju pravo na dividendu od dionica koje će ući u Fond u idućem valu privatizacije javnih poduzeća.

Ništa mi nije jasno, ima li neko za riješiti ovaj misterij?

casio
28.09.2009., 11:00
ma nemoj
al obirom da si to ti mogu prihvatiti da te netko opet manipulira

Ne samnom nitko ne manipulira. Međutim ostaje ta mogućnost, da u koliko je netko vlasnik udjela pa ih proda on u slučaju da dionice neke nove firme koja će ući u fond bude vlasnik u vrijednosti tih dionica, a li ne i ponovnog udjela. Znači ako si imao 20 udjela i sve ih prodao, a sutra u fond uđu dionice npr.HŽ-a, onda imaš pravo na vrijednost (razliku) tih dionica u visini od 20.udjela koliko si imao i dividendom samo za te dionice koje naknadno uđu u fond.:kava:

febitj
28.09.2009., 11:01
Ovo mi sad fakat nije jasno...kaže Jaca u linku...Upozorila je branitelje da će ostati udjeličari Fonda hrvatskih branitelja čak i ako prodaju udjele, te da imaju pravo na dividendu od dionica koje će ući u Fond u idućem valu privatizacije javnih poduzeća.

Ništa mi nije jasno, ima li neko za riješiti ovaj misterij?
to znači da ću ja opet prodati svoje udjele samo što će moji udjeli u tom trenutku manje vrijediti nego onih koji ih nisu prodali u prvoj turi

febitj
28.09.2009., 11:05
Ne samnom nitko ne manipulira. Međutim ostavljam tu mogućnost, da u koliko je netko vlasnik udjela pa ih proda on u slučaju da dionice neke nove firme koja će ući u fond bude vlasnik u vrijednosti tih dionica, a li ne i ponovnog udjela. Znači ako si imao 20 udjela i sve ih prodao, a sutra u fond uđu dionice npr.HŽ-a, onda imaš pravo na vrijednost tih dionica u visini od 20.udjela koliko si imao i dividendom samo az te dionice koje naknadno uđu u fond.
apsolutno točno
i pošteno od tebe
zaslužio si pivu,naravno kad budeš para imao :rofl::rofl:
a ako se još ikad desi da priznaš zabludu imaš pivu i od mene ,narvno popit ćemo je zajedno
:top:

KatarinaRi
28.09.2009., 11:07
to znači da ću ja opet prodati svoje udjele samo što će moji udjeli u tom trenutku manje vrijediti nego onih koji ih nisu prodali u prvoj turi

Jedino može biti moguće ovo što je gore napisao casio...drugu opciju ne vidim, a ni ova mi nije najjasnija čemu...ako si prodao što si imao, ajd bok..svi znamo da taj fond može dobiti u svoj sastav i nove dionice, da vrijednost može narasti ili pasti..pa ne vidim razloga da fond ima više posla sa onima koji su odlučili iz njega izaći.

casio
28.09.2009., 11:14
apsolutno točno
i pošteno od tebe
zaslužio si pivu,naravno kad budeš para imao
a ako se još ikad desi da priznaš zabludu imaš pivu i od mene ,narvno popit ćemo je zajedno
:top:

Imam ja para i sada, a pivu pijem samo sa onim s kojim ja to želim.:top:
Možda sam nespretno napisao upise, pa sam ih korigirao kako bi izbjegli zbrku, ali opet smo na istome.
Na dan 24.09. vrijednost udjela je bila 710,18 Kn, znači u koliko ih je netko prodao (sve) on više ne raspolaže sa svojim udjelima i nema ništa sa fodnom, osim u slučaju da u fond uđu dionice nekih novih firmi, ali u tom slučaju samo za razliku u vrijednosti za te dionice.
Npr. ako uđu dionice HŽ-a i vrijednost dionice bude bila npr.20 kn on će dobiti svoju razliku na svoje udjele u vrijednosti tih 20 kn i to je to. Naravno i dividenda u koliko je bude. Danas sam pitao u fondu koja je onda prednost onih koji se odluče svoje udjele ne prodavati jer oni ispadnu bedasti kad će ovi koji su prodali imati koristi i od budućih ulazaka firmi u fond pa im to ništa ne mijenja na stvari, odgovor mi je bio da nije baš tako jer je drugačiji modul za izračun onim koji su prodali udjele i onih koji nisu.:kava:

casio
28.09.2009., 11:23

Preciznije vrijedit će samo u razlici dionica onih poduzeća koja će nakon tvoje prodaje ući u fond, do tada si ti za fond a/a.

febitj
28.09.2009., 11:27
Preciznije vrijedit će samo u razlici dionica onih poduzeća koja će nakon tvoje prodaje ući u fond, do tada si ti za fond a/a.
slažem se
ovim smatram ovu raspravu što se tiče ovog dijela zaključenom
:)

Mucka01
14.01.2010., 23:49
a sto li ce se slijedece prodati?...ma nek se stane s tim prodavanjem....jos samo zrak je ostao...netrebaju nekad ni novci....zelim da dodem do nekog posla nekad,a da nebude gazda iz tajvan,direktor iz moldavije,sef s cipra...a custacica iz trogira!!:confused:

Ajutokintumi
06.05.2014., 11:22
kako pada vrijednost udijela to nisu istine. jel itko prati to više?

da nije možda vuk s wall streeta dao nekim likovima inspiraciju za malverzaciju?