PDA

View Full Version : Bunar

stranice : 1 [2]

koka36
06.07.2010., 23:03
Upravo tako sam i napravio... Puno pijeska je ze pola ure isteklo van (za jedne tačke) i onda je pala voda. Počeo sam pumpati, napumpao oko 40L vode i više nisam mogao pumpati zbog previše pijeska u samoj pumpi. Zatim sam drugi puta puštao vodu iz šlaufa ali tada se više nije htjela povući, kada sam ga izvadio voda se povukla i opet počeo pumpati. Nakon izvjesnog vremena ponovno teško ide pumpa zbog gomile pijeska u pumpi. Tada sam prestao zbog neimanja snage i ostavio posao za sutra ujutro.

Pa to je normalno, par dana pumpanja dok se sve ne proćisti,ekipu za vikend koju gajbu piva i nek pumpaju na smjenu, glavno da je voda tu...

mucko
07.07.2010., 05:56
Upravo tako sam i napravio... Puno pijeska je ze pola ure isteklo van (za jedne tačke) i onda je pala voda. Počeo sam pumpati, napumpao oko 40L vode i više nisam mogao pumpati zbog previše pijeska u samoj pumpi. Zatim sam drugi puta puštao vodu iz šlaufa ali tada se više nije htjela povući, kada sam ga izvadio voda se povukla i opet počeo pumpati. Nakon izvjesnog vremena ponovno teško ide pumpa zbog gomile pijeska u pumpi. Tada sam prestao zbog neimanja snage i ostavio posao za sutra ujutro.

kad pumpaš puštaj vodu iz šlaufa da ti ispire cilindar u pumpi.lakše budeš pumpal i nebuteš tak brzo kožu strgal

brkson
07.07.2010., 20:33
pozdrav ekipi zabijačima bunara,,,
uzalud vam je pumpanje momci i djevojke,,,ako imaš pijeska u cijevi imaćeš ga uvjek i to nije bunar,,,

Armstrong
08.07.2010., 09:08
uzalud vam je pumpanje momci i djevojke,,,ako imaš pijeska u cijevi imaćeš ga uvjek i to nije bunar,,,

Nije istina!!! Imam već jednu pumpu, koju sam zabil prije 10 godina. Pijeska sam imal za ožbukati jednu manju kuću, a sad dok napunim vrć od jedne litre zrnca pijeska možeš nabrojiti na prste dviju ruka.

Pijesak se s vremenom vadi i u podnožju se radi korito (bazen) s čitsom vodom oko koje je samo ostalo isprano kamenje :D

mucko
08.07.2010., 11:23

nego kaj je to?:confused:bar nebre dijete unutra pasti ili neka životinja.ak netko ne želi pijesak samo prije hidropaka stavi filter i nema pijeska:top:

Armstrong
09.07.2010., 22:12
Mogu se pohvaliti da sam već 15m2 fino požbukao sam domaćim pijeskom :D . Mucko, imam jedan, problem a to je, prije 2 dana išao sam mjeriti razinu vode i nije bilo ništa osim mokrog blata koje se zadržalo na jednoj težoj matici koju sam spuštao. Danas sam mjerio i bilo je 2,3 m vode i ćuo se buć. Zatim sam išao pumpati, podigao sam vodu, pet puta pritisnuo pumpu i neide više zbog pijeska. Zatim sam ugurao šlauf do kraja i izlazilo je jako puno pijeska, problem je bio taj da nikako nakon 20min. nije se voda htjela naglo povući. Tada sam pričekao oko sat vremena i išao ponovno pumpati. Teško, gotovo nikako nisam mogao dići vodu, dok sam probao dizati vodu, malkice je izlazio na pumpu van (možda jedan potez 2dcl . Brine me dali uopće imam vode ili je to dolje voda koju sam točio sa šlaufom. (napominjem da je dubina 10m) . Toliko me to je.e da idem sutra nabaviti uljni kompresor i probati pumpati u cijev jer više nisam pametan. Evo idem sad izmjeriti koliko, ako uopće ima, vode.......................................
Upravo sam izmijerio i kaže 1m, dok mi špaga baram nije ušla 1m, znači sveukupno 2m jer se u samoj špici nalazi NSO - neidentificirani stajaći objekt :zubo: .
Glupo mi je već ispirati šlaufom jer mi se onda voda odma cijedi uz cijev i natrag u zemlju pa imam pretpostavku da se dolje pijesak opet urušava. Kada krećem pumpati napumpam (kao što sam i prije rekao) pet puta i opet idem rastepati i čistiti pumpu, i to mi oduzima jako puno vremena. Tako bih trebao barem jedno 1000 puta rastepsti i sastaviti pumpu da bih uspio malo bolje pumpati. Sad sam čak nabavio još dvije djelomično sposobne pumpe koje ću osposobiti za 2-3 dana tako da samo zamijenim nabrzinu pumpu i pumpam dalje.
Molim te reci svoje mišljenje o svemu tome.

mucko
10.07.2010., 10:22
Mogu se pohvaliti da sam već 15m2 fino požbukao sam domaćim pijeskom :D . Mucko, imam jedan, problem a to je, prije 2 dana išao sam mjeriti razinu vode i nije bilo ništa osim mokrog blata koje se zadržalo na jednoj težoj matici koju sam spuštao. Danas sam mjerio i bilo je 2,3 m vode i ćuo se buć. Zatim sam išao pumpati, podigao sam vodu, pet puta pritisnuo pumpu i neide više zbog pijeska. Zatim sam ugurao šlauf do kraja i izlazilo je jako puno pijeska, problem je bio taj da nikako nakon 20min. nije se voda htjela naglo povući. Tada sam pričekao oko sat vremena i išao ponovno pumpati. Teško, gotovo nikako nisam mogao dići vodu, dok sam probao dizati vodu, malkice je izlazio na pumpu van (možda jedan potez 2dcl . Brine me dali uopće imam vode ili je to dolje voda koju sam točio sa šlaufom. (napominjem da je dubina 10m) . Toliko me to je.e da idem sutra nabaviti uljni kompresor i probati pumpati u cijev jer više nisam pametan. Evo idem sad izmjeriti koliko, ako uopće ima, vode.......................................
Upravo sam izmijerio i kaže 1m, dok mi špaga baram nije ušla 1m, znači sveukupno 2m jer se u samoj špici nalazi NSO - neidentificirani stajaći objekt :zubo: .
Glupo mi je već ispirati šlaufom jer mi se onda voda odma cijedi uz cijev i natrag u zemlju pa imam pretpostavku da se dolje pijesak opet urušava. Kada krećem pumpati napumpam (kao što sam i prije rekao) pet puta i opet idem rastepati i čistiti pumpu, i to mi oduzima jako puno vremena. Tako bih trebao barem jedno 1000 puta rastepsti i sastaviti pumpu da bih uspio malo bolje pumpati. Sad sam čak nabavio još dvije djelomično sposobne pumpe koje ću osposobiti za 2-3 dana tako da samo zamijenim nabrzinu pumpu i pumpam dalje.
Molim te reci svoje mišljenje o svemu tome.

vodu i pijesak koju pumpaš iz pumpe ne ulaze ti opet u cijev.to ti se samo čini jer podzemne vode nisu stajačice one uvijek putuju pogotovo u šljunku.samo ti ispiraj pumpu šlaufom i pumpaj pijesak a ako ti se neda onda iznajmi građevinski kompresor i tanju cijev s kompresora pogurni do špice(perfuracija).zatim svako malo otvaraj i zatvaraj dovod zraka s kompresora da razburkaš ilio ti ga razbiješ i izbaciš kroz cijev pumpe vodu sa pijeskom(ako je blizu kuče stavi neki usmjerivač da ne zmažeš fasadu jer pijesak leti iz cijevi van visoko 3,4,5 metara).1 sat kompresioniranja ti je kao otprilike 10 sati ručnog pumpanja.ak ti niti to ne pomogne uzmi uteg i zabi još koji metar cijevi da uđeš u neki drugi sloj.možda si u sloju pijeska.

FASHION GIRL
10.07.2010., 11:36
Itko za moje gornje pitanje ?????

Please:mig:

brkson
10.07.2010., 21:32
pozdrav opet od mene,,,
ako staviš filter koliko će izdržati pijeska prije nego se zaštopa,,,
drugo, što više ijeska izvučeš imaš veći bazen s vodom,ali šta misliš na čemu stoji tvoja kuća? na tom istom pijesku,,,
ali ne dajte se ometati ja samo bacam komentar na postove,,,

brkson
10.07.2010., 21:35
evo pozz i za fashion girl... probaj u "pumpa servis " u osijeku,,,

mucko
11.07.2010., 06:52
pozdrav opet od mene,,,
ako staviš filter koliko će izdržati pijeska prije nego se zaštopa,,,
drugo, što više ijeska izvučeš imaš veći bazen s vodom,ali šta misliš na čemu stoji tvoja kuća? na tom istom pijesku,,,
ali ne dajte se ometati ja samo bacam komentar na postove,,,

pijesak se nalazi između šljunka koji je prevelik da ga ispumpaš.barem je tako kod nas.ručna pumpa uvijek baca pijeska jer radi pottlak i razbija oko perfuracija al dok se jednom stavi el.pumpa ona vodu izvlači istomjerno i skoro da ne podiže pijesak tak da se filter jako slabo puni pijeskom.normalno da bi stavio el.pumpu moraš ručnom pumpom napraviti bazen oko perfuracija.

mucko
11.07.2010., 10:06
Ok imam pitanje povezano s bunarom iliti cisternom:
Dali netko zna di u hr varem i euromatic pumpe imaju servise jer nisam na netu ništa mogla naći...
Ili ukoliko je netko od Vas kupovao njihove proizvode da mi prepiše sa stranice ovlaštenih servisa popis jer ja taj papir više nemam.
Hvala

ak nemaš garanciju pitanje je dal ti se isplati popravljati.u obi centru imaju akciju na pumpe i hidropake od 300 do 500 kn sa 5 godina garancije.

FASHION GIRL
11.07.2010., 11:13
ak nemaš garanciju pitanje je dal ti se isplati popravljati.u obi centru imaju akciju na pumpe i hidropake od 300 do 500 kn sa 5 godina garancije.

a neznam ni, ali servis nisam našla nigdje..
naravno kupljeno je u pevecu mislim za 700 kn al eto radio je niti godinu dana..
probati ću još proći po kući za garanciju ali sumnjam...
hvala:s

FASHION GIRL
11.07.2010., 11:14
evo pozz i za fashion girl... probaj u "pumpa servis " u osijeku,,,

hvala na informaciji !!!:s

Armstrong
11.07.2010., 21:23
Danas sam počeo pumpati muški i bojadilo mi je više ispiranje šlaufom pa sam krenuo ručno. Prvih nekoliko puta ide vrlo lagano i onda kreće pumpanje, ali mogu ručku pritisnuti samo 1/3 jer je u pumpi puno pijeska, ali pomalo ide. Tako sam danas ispumpao 350L, posuda od 70L , 5x70= 350 . Na početku je u njoj bilo 10cm pijeska, pa se počelo smanjivati t,e mi sada ima samo 4cm pijeska na dnu posude kada pumpam, do subote bi se trebao osjetiti veliki napredak. Mogu se pohvaliti da čak nisam potrošio niti jednu kožu za sada, te da imam 4 pune kante (koje su bile za boju za zidove) sitnog domaćeg pijeska. Sada sam presretan i imam u planu već u jesen, ako će se dobro ispumpati staviti hidrofor.

Armstrong
11.07.2010., 21:32
a neznam ni, ali servis nisam našla nigdje..
naravno kupljeno je u pevecu mislim za 700 kn al eto radio je niti godinu dana..
probati ću još proći po kući za garanciju ali sumnjam...
hvala:s

Ovo neka ti bude škola zauvijek, da u pevecu nevalja potrošiti više od 100 kn u komadu :lol: . Reci dali si sigurna da nije prošlo više od godinu dana jer u tom slučaju garancija najvjerojatnije više ne vrijedi, a popravak se ne isplati zbog preskupih i tako složenih djelova. Opet, NIŠTA TI NE ZNAČI OVAJ TRUD JER AKO NEMAŠ GARANTNI LIST SVE PADA U VODU JER NEMOŽEŠ DOKAZATI DATUM KUPNJE. :D Moji ti je savjet isti kao i od Mcko-a , otiđi u obi i kupi "pravu stvar".

mihmih
12.07.2010., 06:31
Dear all,

ne znam ak je off topic ili ne...
Anyway,
imam pumpu, rucnu, za vodu, vec nekoliko godina, izbacuje po malo pjeska, nista strasno. Ali ubijem se dok napumpam 200 l koliko mi treba svaki dan.
Pa me zanimaju vasi savjeti/prijedlozi...
Dali ima kakva pumpa na struju (kompresor ili sto vec) koja bi to radila umjesto mene, koja ne kosta puno i koju nece smetati povremeni pjesak
Unaprijed hvala

Armstrong
12.07.2010., 10:21
Dear all,

ne znam ak je off topic ili ne...
Anyway,
imam pumpu, rucnu, za vodu, vec nekoliko godina, izbacuje po malo pjeska, nista strasno. Ali ubijem se dok napumpam 200 l koliko mi treba svaki dan.
Pa me zanimaju vasi savjeti/prijedlozi...
Dali ima kakva pumpa na struju (kompresor ili sto vec) koja bi to radila umjesto mene, koja ne kosta puno i koju nece smetati povremeni pjesak
Unaprijed hvala

Ovako, što se tiče same težine pumpanja to ti ovisi o dubini, kolika ti je dubina cijevi?
Dok ovo pitanje za pumpu, najbolje je kupiti hidropak (za manje površine, ako to misliš), ima i baš el. pumpi ali to je sranje jer najčešće nemaju sklopku koja bih ih isključivala nego uvijek kada želiš završiti sa zalijevanjem moraš ići do el. pumpe i ugasiti je. Cijene hidropaka ti se kreću od 499 pa nadalje. Ako imaš u blizini obi, kupi u njemu, imaš solidan hidropak za 499 i 5 GODINA JAMSTVA- ako drži 5 god. za cijenu od 499 to je sitnica. Ako pak nemaš obi u blizini kupi onda u baumax-u (ali baumax je druga opcija.)
Što se pak tiče pijeska ako netrebaš 100% čistu vodu pez pijeska (takva je za bazene) onda se prilikom postavljanja kupi sito od mesinga (filter), ako pak trebaš 100% čistu onda kupiš od gardene ili nekog drugog takvo sito. (ja sam takvo kupio samo radi bazena, dok sam prije imao od mesinga) . Onda u samo prikopčavanje trebaš određene dijelove. (manji hidropaci najčešće imaju ulaz 1" )
Trebaš:
- T-komad (5/4),
- 6 nipla (1 x 5/4), (5 x 1"),
-kugl ventil (5/4),
- kugl ventil (1"),
- redukcija (5/4 - 1"),
- mesing sito (1"),
- nepovratni ventil (1"),
- holender (1"),
(ovo sad ide na izlaz hidropaka) ,
-koljeno 90 stupnjeva (s navojima na jednoj strani) (1"),
- koamd cijevi 1" (koliko želiš da ti pipa strši),
-T-komad (1"),
-2 koljena od 90 stup, (1" , također s navojima na jednoj str),
- dvije redukcije( 1"- 1/2, te 1" - 3/4 ),
- 2 pipe (jedna od 1/2 i jedan od 3/4)

Ovo zadnje što sam napisao za izlaz, također može ići i manja cijev, ali moja preporuka ti je da staviš 1" tako da kanije ako kojim slučajem trebaš dvije pipe da se osjetno ne gubi pritisak na hidropaku,a i iskorištenost je bolja.

hrv999
12.07.2010., 10:51
Za sve vezano uz bušenje bunara za potopne pumpe,hidrofore i sli.možete se obratiti na 095 822 0243.Cijena je prema dogovoru i viđenoj situaciji.Unaprijed hvala!

FASHION GIRL
12.07.2010., 12:17
Ovo neka ti bude škola zauvijek, da u pevecu nevalja potrošiti više od 100 kn u komadu :lol: . Reci dali si sigurna da nije prošlo više od godinu dana jer u tom slučaju garancija najvjerojatnije više ne vrijedi, a popravak se ne isplati zbog preskupih i tako složenih djelova. Opet, NIŠTA TI NE ZNAČI OVAJ TRUD JER AKO NEMAŠ GARANTNI LIST SVE PADA U VODU JER NEMOŽEŠ DOKAZATI DATUM KUPNJE. :D Moji ti je savjet isti kao i od Mcko-a , otiđi u obi i kupi "pravu stvar".

Naravno da će mi biti škola, ali tada mi je bio hitan a jedini bliži centar bio mi je pevec..:(
Mislim da je taman ovo vrijeme lani bilo tako da je garancija tu negdje:flop:

Armstrong
12.07.2010., 16:42
Naravno da će mi biti škola, ali tada mi je bio hitan a jedini bliži centar bio mi je pevec..:(
Mislim da je taman ovo vrijeme lani bilo tako da je garancija tu negdje:flop:

Znači garancija je otišla u vjetar :D . Nemaš garanti list, a jamstvo je najvjerojatnije godinu dana što bi uskoro moglo proći.
A što zapravo ne radi na toj pumpi, malo pojasni, možda se vrlo lako može otkloniti kvar. Ako imaš u kući neku malo sposobniju mušku ruku, vrlo lako bi mogao otkriti kvar :ne zna: . Možda samo spoj ili prekidač tvornički nije dobro spojen. Motor te pumpe gotovo je nemoguće pokvariti, ako ne dođe do kratkog spoja, što ionako se neuvažava u jamstvu.

mihmih
13.07.2010., 05:11
Ovako, što se tiče same težine pumpanja to ti ovisi o dubini, kolika ti je dubina cijevi?
Dok ovo pitanje za pumpu, najbolje je kupiti hidropak (za manje površine, ako to misliš), ima i baš el. pumpi ali to je sranje jer najčešće nemaju sklopku koja bih ih isključivala nego uvijek kada želiš završiti sa zalijevanjem moraš ići do el. pumpe i ugasiti je. Cijene hidropaka ti se kreću od 499 pa nadalje. Ako imaš u blizini obi, kupi u njemu, imaš solidan hidropak za 499 i 5 GODINA JAMSTVA- ako drži 5 god. za cijenu od 499 to je sitnica. Ako pak nemaš obi u blizini kupi onda u baumax-u (ali baumax je druga opcija.)
Što se pak tiče pijeska ako netrebaš 100% čistu vodu pez pijeska (takva je za bazene) onda se prilikom postavljanja kupi sito od mesinga (filter), ako pak trebaš 100% čistu onda kupiš od gardene ili nekog drugog takvo sito. (ja sam takvo kupio samo radi bazena, dok sam prije imao od mesinga) . Onda u samo prikopčavanje trebaš određene dijelove. (manji hidropaci najčešće imaju ulaz 1" )
Trebaš:
- T-komad (5/4),
- 6 nipla (1 x 5/4), (5 x 1"),
-kugl ventil (5/4),
- kugl ventil (1"),
- redukcija (5/4 - 1"),
- mesing sito (1"),
- nepovratni ventil (1"),
- holender (1"),
(ovo sad ide na izlaz hidropaka) ,
-koljeno 90 stupnjeva (s navojima na jednoj strani) (1"),
- koamd cijevi 1" (koliko želiš da ti pipa strši),
-T-komad (1"),
-2 koljena od 90 stup, (1" , također s navojima na jednoj str),
- dvije redukcije( 1"- 1/2, te 1" - 3/4 ),
- 2 pipe (jedna od 1/2 i jedan od 3/4)

Ovo zadnje što sam napisao za izlaz, također može ići i manja cijev, ali moja preporuka ti je da staviš 1" tako da kanije ako kojim slučajem trebaš dvije pipe da se osjetno ne gubi pritisak na hidropaku,a i iskorištenost je bolja.

PUUUUNNOOO HVAAALLAAA

Armstrong
13.07.2010., 14:02
PUUUUNNOOO HVAAALLAAA

No problem :top:

FASHION GIRL
17.07.2010., 12:15
Znači garancija je otišla u vjetar :D . Nemaš garanti list, a jamstvo je najvjerojatnije godinu dana što bi uskoro moglo proći.
A što zapravo ne radi na toj pumpi, malo pojasni, možda se vrlo lako može otkloniti kvar. Ako imaš u kući neku malo sposobniju mušku ruku, vrlo lako bi mogao otkriti kvar :ne zna: . Možda samo spoj ili prekidač tvornički nije dobro spojen. Motor te pumpe gotovo je nemoguće pokvariti, ako ne dođe do kratkog spoja, što ionako se neuvažava u jamstvu.

Bila kod servisera, pogledao je i kaže da je stvar baš u motoru te pumpei da mi se ne isplati popravljati nego je najbolje da uzmem novo ali ovaj put kvalitetno..

Zahvaljujem na trudu i pomoći !!:top:

Armstrong
17.07.2010., 14:29
Bila kod servisera, pogledao je i kaže da je stvar baš u motoru te pumpei da mi se ne isplati popravljati nego je najbolje da uzmem novo ali ovaj put kvalitetno..

Zahvaljujem na trudu i pomoći !!:top:

:D . Onda nemoj opet nešto bezveze, na pamet kupiti. Pitaj nas. Reci koliko ti misliš koristiti pumpu i dobit ćeš odgovor.
P.S- NE KUPUJ U PEVCU :top:

Nela73
17.07.2010., 15:33
Poz bunardzijama i svima koji buse :D

Ovak, bunar je 80cm sirine, okrugao, obzidan zutim fasadnim ciglama do dna. Do dna bunara je 7m, vode ima 1,8m ( sada ), nikad ne presusuje.
Vadi se kantom i onaj drveni kolotur sa velikim tockom, nakon jedno 9-10 kanti zna biti malo pijeska u vodi, inace ako se pazljivo vadi ( da kanta ne propadne duboko ) pijeska nema.

Cini se da je donekle imun na oborinske vode jer kad su bile one poplave i puni bunari vode kod mene je voda porasla svega pola metra.
E sad, dojadilo mi vise sa kantom vadit, zaljeva se malo basca te bi se punio bazen, u basci imam burad koja bi se punila tom vodom, crijevno
zaljevanje tom vodom ne dolazi u obzir jer je voda prehladna i mora se prvo malo zagrijati u tim buradima.

Sta kupit, koju pumpu, tj. koju vrst pumpe za samo vadjenje vode iz bunara i transport iste do 20m udaljene basce ? Zanima me nesto jeftino a da sluzi samo toj svrsi,
necu spajat bunar na kucnu instalaciju, vanjsku pipu itd...

Armstrong
18.07.2010., 12:51
Poz bunardzijama i svima koji buse :D

Ovak, bunar je 80cm sirine, okrugao, obzidan zutim fasadnim ciglama do dna. Do dna bunara je 7m, vode ima 1,8m ( sada ), nikad ne presusuje.
Vadi se kantom i onaj drveni kolotur sa velikim tockom, nakon jedno 9-10 kanti zna biti malo pijeska u vodi, inace ako se pazljivo vadi ( da kanta ne propadne duboko ) pijeska nema.

Cini se da je donekle imun na oborinske vode jer kad su bile one poplave i puni bunari vode kod mene je voda porasla svega pola metra.
E sad, dojadilo mi vise sa kantom vadit, zaljeva se malo basca te bi se punio bazen, u basci imam burad koja bi se punila tom vodom, crijevno
zaljevanje tom vodom ne dolazi u obzir jer je voda prehladna i mora se prvo malo zagrijati u tim buradima.

Sta kupit, koju pumpu, tj. koju vrst pumpe za samo vadjenje vode iz bunara i transport iste do 20m udaljene basce ? Zanima me nesto jeftino a da sluzi samo toj svrsi,
necu spajat bunar na kucnu instalaciju, vanjsku pipu itd...

U bunar bi trebalo spustit cijev veličine 5/4 (sad neznam koju da ti preporučim-alkaten ili običnu pocinčanu, alkatenka se neda lijepo prilagoditi). Najbolje ti je kupiti hidropak jer uz njega uvijek dolazi tlačna sklopka koja obična pumpa nema. To znači da na pumpi nesmiješ prekinuti tok vode u šlaufu dok ne isključiš pumpu, a hidropaku slobodno. Razlika u cijeni ti je kakvih 100-150kn, a veća je komocija. Uzmi (za to što si napisala) slabiji hidropak "noname", pomogučnosti da ima što više godina jamstva. Tako, recimo imaš u OBI-u za 500kn solidan hidropak sa 5 godina jamstva.
U prijašnjem postu sam već napisao što ti sve treba od priključaka za hidropak. :top:

Lee Champa
18.07.2010., 18:45
Sta kupit, koju pumpu, tj. koju vrst pumpe..

Potopnu:top:

Armstrong
19.07.2010., 10:27
Potopnu:top:

Da, ali kasnije ispadne skuplje. Jedino ako ne misliš na onu jeftiniji za 200kn??

mucko
08.11.2010., 11:04
Ako je tko zainteresiran imamo zimsku akciju bušenja te postavljanja cijevi 5/4" za ručnu pumpu,2.5"

5/4"pocinčane cijevi 10metara sa 2" špicom iznosi 1700kn
15metara iznosi 3000kn
2.5"(unutarnj promjer 68mm)pocinčane cijevi iznosi 3400kn
15metara iznosi 6000kn
Dolazak nije uključen u cijenu s tim da ako vas ima barem troje zainteresiranih za bušenje troškova dolaska nema.

Saleurbano
08.02.2011., 18:50
Da li neko zna kako se ovo zove?

http://grab.by/8QcF

marion56
08.02.2011., 19:03
Da li neko zna kako se ovo zove?

http://grab.by/8QcF

kamen :eek:

horvativ
23.02.2011., 22:59
Evo dragi forumaši i kopači bunara..!!
hitno mi treba kopanje bunara na cca 20 metara dubine(na tom području gdje kupujem kuću voda se nalazi na 18-20m)
Sada zanima me od onih malo pametnijih i iskusnijih forumaša što da radim
Znaci cijena me zanima da bude što niža
plačanje je kešom pa me zanima da li tko daje kakve popuste na kopanje materijal itd?
1.išao bih najprije na zabijanje pumpe ali prvo bih zabio jaci tu pumpu u glavu ako me pitate
zanima me prvenstveno dugoročnije rješenje a ovo je rješenje po meni kako i jacino s ovcama
zanima me da li bi se uopče moglo s time i koliko bi me koštala pumpa hidrofor motor i sve ostalo da dodjem do vode i koliko bi mi to bilo na duži preriod isplativo.jer gledam na dugoročnost dobivanja vode
2.zatim kao drugi izbor me zanima arteški bunar
čuo sam da ide s plastičnim cijevima fi 400 ili manje bog si ga pitaj i jedan puta dok voda padne mozes ga samo zatrpati i iskopati novi ili se varam ili dok se zamulji ne mozes ga ocistiti
a cijena mu je cca preko 10k kuna što je uzalud bačen novac po meni ako nije rješenje dugoročno
3..zadnja opcija išao bih na klasični bunar..tuneli fi 800 naravno moji jer kod nas rade najbolje tunele za to
treba uzeti u obzir da je to na 20 m
znači 20 tunela svaki 350 kg pa je na najdoljenjega največi pritisak(težina)
okvirno 350kg*19kom 66 5000N ili ti 6650 kg na donjem tunelu
prilikom kopanja dolazi do pucanja rubova tunela i naravno mogučnost da u bunar ulaze oborinske iliti fekalne vode što svakako ne želim
pumpa za bunar naravno na frigle jer ima veči vijek trajanja ili se varam
ili ako u 21 stoljču ima nešto bolje od toga

__________________________________________________ _______________
znači dok sve zbrojim i oduzmem želim info ili samog izvodjaca
želim da mi kažete iz iskustva
najniža cijena na uloženo dobiveno na dulji period
najbolje rješenje za moju situaciju na duži period
covjeka koji če taj bunar kopati i naravno covjeka koji me nece oderati u ovo krizno doba da ne pretplatim posao
i naravno strojno busenje me zanima i covjek s iskustvom
nikakvi stari djeda s štih lopatom ne dolazi u obzir pa da mi i badava kopa
naravno prilikom iskopa bunara da mi s muljaricom povuče mulj s dna i da mi da kakvu garanciju na posao

investicija do koje sam spreman ulaziti je maksimalno 20 000kn s tunelima s pumpom i hidroforom
znaci sve do kupaone..priključak
najbolje rjesenjekoj htio "kljuc u ruke" platim dobim

mjesto iskopa je grad koprivnica
Starigrad lipanjska ulica
sada cuo sam preporuke za lika iz Ivaniča- Mikulić za bunar
Mehkek neznam gdi zivi za arteški bunar itd

za pumpu kada bi isao na bunar uzeo bih od elektrokovine jer sam cuo da je dugovjecna cca 15 god ili se opet varam

sada dragi forumaši pomozite da mi nadjete optimalnog izvodjaca za kopanje bunara na toj dubini ili neku jeftiniju opciju osim bunara
nebih naravno htio svih 20 000 kn iskesirati i potrositi ali ako cu morati to je krajnja granica do koje cu ici sa svime
naravno lova je iz kredita i platio bih pola odmah dok se skopa bunar isti dan
a drugu polovicu nakon što popijem prvu casu vode(nakon analize i nakon vadjenja mulja iz svog novo iskopanog bunara)
sada mislite da sam lud
racuni i to mi ne trebaju voda ce koristiti iskljucivo za upotrebu u kucanstvu kuhanje pranje piće..
zakoni i to me ne zanimaju gdje sto kako smijem vodu koristi na mojoj parceli za osobnu upotrebu

naravno opcija bunar favoriziram ali ako netko nadje ili zna za povoljnije rješenje neka mi se javi s povjerenjem
hvala
Ivan Horvat
mob:091izbrisi584iovo0645

Ja Osobno
24.02.2011., 07:31
1.išao bih najprije na zabijanje pumpe ali prvo bih zabio jaci tu pumpu u glavu ako me pitate
[/B]

Je li riječ o fekalnoj vodi?

Lee Champa
24.02.2011., 08:30
Evo dragi forumaši i kopači bunara..!!
hitno mi treba kopanje bunara na cca 20 metara dubine(na tom području gdje kupujem kuću voda se nalazi na 18-20m).........

Mislim da jedino ostaje bušenje i ugradnja neprekinutih cijevi (3kom po 6 m):top:
Pumpu nečeš moći zabiti na tu dubinu:ne zna:
Arteški ne ovisi o tvojoj volji i lovi, več o konfiguraciji terena:top:
Klasični bunar:ne zna:, tko bi ga bušio na toj dubini i garantirao da cijevi "betonske pajpe neće pobjeći":kava:

horvativ
24.02.2011., 17:07
Je li riječ o fekalnoj vodi?

da
ispravio sam svoj tekst da ne budem vulgaran ipak meni treba pomoć oko bunara..
ili ti vodovoda pa da vidim s forumašima
Ako cu kopati bunar danas sam razgovarao s Mihalićem iz Ivanića pa ce mi on najvjerojatnije kopati (99.99%)jer mi izgleda napovoljniji
fi80 s tunelom 600kn +pdv
s time da mi treba ok 20 metara mozda i 25
to bi negdje bilo oko 12000kn
+ metalni poklopac 750kn otprilike
razmatram i daljnje opcije naravno

Armstrong
24.02.2011., 17:18
da
ispravio sam svoj tekst da ne budem vulgaran ipak meni treba pomoć oko bunara..
ili ti vodovoda pa da vidim s forumašima
Ako cu kopati bunar danas sam razgovarao s Mihalićem iz Ivanića pa ce mi on najvjerojatnije kopati (99.99%)jer mi izgleda napovoljniji
fi80 s tunelom 600kn +pdv
s time da mi treba ok 20 metara mozda i 25
to bi negdje bilo oko 12000kn
+ metalni poklopac 750kn otprilike
razmatram i daljnje opcije naravno

Zbog čega bi baš morao biti bunar :ne zna: . Zašto nebi samo pocinčane cijevi i el. pumpa na kraju :confused: . Pa tako vas puno jeftinije ispadne.

horvativ
25.02.2011., 08:49
pa moze i pumpa i samo cijev..
zato sam i otvorio post da vidim..sve opcije dolaze u obzir..
za sada mi pumpa i cijev recimo bojim se zbog dubine ici da cijev zabijam u zemlju.. i sto tako me brijne usis ..i ostala oprema...
dajte ljudi sto da radim
naravno cijena je isto tako bitna..
imam u proracunu 20 k kuna za vodu...ali nebih htio spiskati sav novac naravno ako ima kakvo jeftinije rješenje naravno da cemo da idemo na jeftinije...
hvala ti na savjetima..
isto tako mi igra i kvaliteta ulogu jer ako ostanem bez vode za kojih 2 godine napravio sam pic...k..n. posao..
i to treba uzeti u obzir
naravno gradska voda priključak je 7000 kn + šaht 1000 i da sam radim to mi je 8000 i nema jebe,...
treba i drugu stranu uzeti u obzir..
znaci hebati se s pumpom bunarom itd.. platiti kopanje i ostatak svega a onda se pitati jer cu imati vode ili ne..
20000 kn sam spreman maksimalno potrositi ako ce biti potrebno ali za tu lovu zelim recimo sve s time da se ne brinem oko toga kojih 15 godina..
znaci za bunar i tunele oko 120000 max ostatak na saht i hidrofor poklopac max 8000..
naravno ovo za pumpu i cijev mi se sviđa ali mi se još do dans nitko nije javio..
pa da razmotrim i tu opciju...
samo mora da napomenem da ima 20 m do vode..treba i to uzeti u obzir..
zelim i malo konstantniji pritisak naravno peterostepena pumpa dolazi u obzir..
imam samo monofaznu struju i to treba uzeti u obzir..jer bog si ga pitaj da li uopce imama kakve pumpe monofazne i da je peterostepena pa da daje koliko toliko stalan pritisak...hvala

majstor52
26.02.2011., 16:55
Dubinska pumpa košta 2500,00 kn, spremnik pocinćani oko 900,00 kn 180 litara, sklopka i manometar oko 200,00kn, okiten cijev fi 5/4" metar dužni 12,00 kn.
Ovo dodaj k ostalim troškovima.

horvativ
26.02.2011., 19:07
Dubinska pumpa košta 2500,00 kn, spremnik pocinćani oko 900,00 kn 180 litara, sklopka i manometar oko 200,00kn, okiten cijev fi 5/4" metar dužni 12,00 kn.
Ovo dodaj k ostalim troškovima.

gledao sam dubinske pumpe.. i cijeli materijal..
sada za okiten znam cijenu i tu nema rasprave..zanima me ostatak
koju dubinsku pumpu uzeti..koju marku manometra a koju sklopku tlačnu i tu ima razlike..
naravno htio bih sto kvalitetniju pumpu....
jos k tom materijalu treba mi nepovratni ventil, dva ventila ručna jedan prije ulaza u spremnik i jedan na izlazu spremnika tu mislim uzeti onaj s kuglom..znaci ne na sarafljenje nego na rucicu.
jos me zanima da li da stavim malo veci spremik od vise litara ili da je taj od 180 dovoljan..
kod pumpe me zanima kako se ona postavlja odnosno kako se pušta u bunar jer nema iskustva..
cuo sam da se prikači na sajlu i onda da se spusti
do kog nivoa se spusta u bunar i kako ..da li se izmjeri nivo vode i onda se 30 centi od dna bunara spusti to me zanima..laik sam pa nemam pojma o tome..
posjedujem kod kuce nareznice za pocincane cijevi..
ali vodu cu raditi s plastikom..
za taj pothvat sam vec nabavio opremu za rad..
ici cu sa zelenim cijevima onim..pojma nemam koliko uopce sta kod tih cijevi kosta i sta mi sve treba..imam prirucnik pa cu prosto seljački da radim po uputstvima a nešto po vlastitom nahodjenju..vec sam radio s okitenom i s pocinčanim cijevima pa tu imam iskustva nekog..sve sto mogu cu da napravim sam a ostatak koji necu moci raditi ce mi majstori..
zanima me da li ima za kupiti kakvo sito koje se stavlja prije usisa pumpe i da li je to potrebno..nikada se nisam susreo s time..
da li se moze kako podesiti i cime da tlak bude malo konstantniji..
kolika je potrošnja struje i koju pumpu uzeti..
vec sigurno idem na zivce svima sto imam toliko pitanja ali sve me zanima pa da mogu napraviti pravi izbor radova i rjesenja ..
nisam se još 100% odlučio za bunar ali mi se to rjesenje cini skroz izgledno
zanima me da li ima jos kakve alternative ..
svaki savjet oko svega mi je dobrodošao..jedino ne prihvačam savjet da nadjem majstora pa da se ne upuštam u sve to..hvala Vam svima

avam
25.05.2011., 22:37
Molim Vas za pomoć,

iskopali smo bunar 12 metara, voda je bila već na 5,6 metara. I nakon 5 sati bilo je 90 cm vode, da li mi može netko reći kakav je to dotok i koliko bi to bilo liara?

koka36
26.05.2011., 13:49
Molim Vas za pomoć,

iskopali smo bunar 12 metara, voda je bila već na 5,6 metara. I nakon 5 sati bilo je 90 cm vode, da li mi može netko reći kakav je to dotok i koliko bi to bilo liara?

Malo si nejasna, ako je voda bila na 5-6 metara a vi ste kopali 12 kako onda imaš samo 90 cm vode..
Vjerovatno ste otišli preduboko i zatvorili sloj u kojem je voda...
Ako vode ima na 6 metara to ne znači da bu je duplo više na 12 metara....

avam
26.05.2011., 20:36
Malo si nejasna, ako je voda bila na 5-6 metara a vi ste kopali 12 kako onda imaš samo 90 cm vode..
Vjerovatno ste otišli preduboko i zatvorili sloj u kojem je voda...
Ako vode ima na 6 metara to ne znači da bu je duplo više na 12 metara....

Napisala sam da je nakon 5 sati od kopanja bilo 90 cm vode. Evo danas nakon 1 dan i 3 sata ima 3,5 metara vode i nismo otišli preduboko sve je u redu, voda još dolazi.

kinfamr
27.05.2011., 20:47
evo jedno pitanjce btw

Koja je razlika izmedju nepovratnih ventila (teskog i obicnog) http://vodotehna.hr/ventili-nepovratni/ ?
Zvao sam u feroterm i imaju neki za 93kn, pa predpostavljam da je "teski" buduci sam vidio da ovi "laki" kostaju manje neg 50kn.

Pitanje je da li bi se ovaj "laki" mogao stavit na vrh zabijene cijevi ispod rucne pumpe?

Lee Champa
28.05.2011., 18:55
Pitanje je da li bi se ovaj "laki" mogao stavit na vrh zabijene cijevi ispod rucne pumpe?

Ako je pumpa jedino učvršćena preko njega onda ne!:kava: (čak ni onaj "teški" ne bi izdržao pumpanje!)

mucko
28.05.2011., 21:58
evo jedno pitanjce btw

Koja je razlika izmedju nepovratnih ventila (teskog i obicnog) http://vodotehna.hr/ventili-nepovratni/ ?
Zvao sam u feroterm i imaju neki za 93kn, pa predpostavljam da je "teski" buduci sam vidio da ovi "laki" kostaju manje neg 50kn.

Šta če ti nepovratni ventil ispod ručne pumpe kad je pumpa nepovratni ventil, rađe stavi kuglični ventil pa ak ti i nakon njega bude voda padala znači da ti na spojevima cijevi u zemlji onaj dio koji nije u vodi vuče zraka.

kinfamr
29.05.2011., 08:43
a duga je to prica...

Tamo nekad pred cca godinu dana sam prvi put zabio cijev, al naravno nisam to dobro napravio :( . Naime, prilikom zabijanja mi se cijev iskrivila iako sam okretao cijev svako toliko. Cijev se u stvari okretala u navoju na spoju cijevi (bila su 2 komada po 6 m) i tako sam ja mislio da je sve ok, a kad ono cijev se spigala. Poslije nisam mogao dobit vodu, a ni izvuc cijev van, tako da sam samo odsarafio gornju cijev. Kako sam prije zabijanja izbusio rupu cca 5,5m i u njoj je bilo 2,5m vode, to sam koristio do sad, al je to bilo malo - eto tek toliko... (nije se povecao kapacitet valjda zato sto je u glini)

I tako je ovih dana krenula akcija "voda2". Ponovo sam krenuo zabijat onu staru cijev koju sam skinuo i novu od 3m, kako nije nista islo van uzeo sam jos jednu od 3m i zabio. Tu se vec situacija popravila i kad sam u cijev nalio vode, ona je otisla i to prilicno brzo (bar se meni tako cini)!!! Kad sam to pokusao pumpat, nisam mogao jer dok bi zalio pumpu i stisnuo 2x, pumpa je bila suha! E onda sam uzeo i taj nepovratni ventil i probao pumpat, al je islo slabo skoro nist. Skinem ja sve i vidim da voda uopce ne odlazi :mad:
E sad sam malo izvukao cijev van za skoro 1m i sad mogu pumpat po cca 1-2 dcl po stisku:( Nikak nemrem skuzit gdje se nalazi taj sloj sljunka velikog ko saka za kojeg sam procitao na forumu da se tu nalazi :ne zna: -rijec je o ZG dubrava?

Naravno da nije bilo bez dodatnih "izazova" :(. Kad sam bio zabio prvu cijev od 3m skuzio sam da je bubina u cijevi manja nego duzina cijevi pa sam vadio iz cijevi cca 1,5 m gline kojom kad bi kucu napravio ne bi se bojao nicega!!

Jos mi i susjed veli da koliko se on sjeca kad su oni to radili da je voda curila to poslije podne :kava:

Armstrong
29.05.2011., 11:13
a duga je to prica...

Tamo nekad pred cca godinu dana sam prvi put zabio cijev, al naravno nisam to dobro napravio :( . Naime, prilikom zabijanja mi se cijev iskrivila iako sam okretao cijev svako toliko. Cijev se u stvari okretala u navoju na spoju cijevi (bila su 2 komada po 6 m) i tako sam ja mislio da je sve ok, a kad ono cijev se spigala. Poslije nisam mogao dobit vodu, a ni izvuc cijev van, tako da sam samo odsarafio gornju cijev. Kako sam prije zabijanja izbusio rupu cca 5,5m i u njoj je bilo 2,5m vode, to sam koristio do sad, al je to bilo malo - eto tek toliko... (nije se povecao kapacitet valjda zato sto je u glini)

I tako je ovih dana krenula akcija "voda2". Ponovo sam krenuo zabijat onu staru cijev koju sam skinuo i novu od 3m, kako nije nista islo van uzeo sam jos jednu od 3m i zabio. Tu se vec situacija popravila i kad sam u cijev nalio vode, ona je otisla i to prilicno brzo (bar se meni tako cini)!!! Kad sam to pokusao pumpat, nisam mogao jer dok bi zalio pumpu i stisnuo 2x, pumpa je bila suha! E onda sam uzeo i taj nepovratni ventil i probao pumpat, al je islo slabo skoro nist. Skinem ja sve i vidim da voda uopce ne odlazi :mad:
E sad sam malo izvukao cijev van za skoro 1m i sad mogu pumpat po cca 1-2 dcl po stisku:( Nikak nemrem skuzit gdje se nalazi taj sloj sljunka velikog ko saka za kojeg sam procitao na forumu da se tu nalazi :ne zna: -rijec je o ZG dubrava?

Naravno da nije bilo bez dodatnih "izazova" :(. Kad sam bio zabio prvu cijev od 3m skuzio sam da je bubina u cijevi manja nego duzina cijevi pa sam vadio iz cijevi cca 1,5 m gline kojom kad bi kucu napravio ne bi se bojao nicega!!

Jos mi i susjed veli da koliko se on sjeca kad su oni to radili da je voda curila to poslije podne :kava:

Sad ste sve naveli, ali je zato sve to nerazumljivo, ajmo ovako.

Koliko duboko je zabijena cijev u zemlju (duljina cijele cijevi, od špice do samog vrh)

Rekli ste da se cijev okretalana navoju. Kako ste to doznali?? Ako ste brtvili s kudeljom trebali ste stegnuti koliko ide i kasnije nebi bilo više okretanja na navojima.

Još jedna bitna stvar. Kako ste rezali navoje, jesu li bili dugi, prekratki ili točno onako kako treba biti.
Pod točno kako treba biti se smatra da se prilikom zatezanj zategna maximum tako da ne viri niti jedan navoj, a da su u spojnici, cijevi došle jedna do druge, jer ako se to nije desilo navoji su se zdrobili u spojnici prilikom nabijanj.

Što se tiče nepovratnog ventila, to je jedna najveća glupost koju ljudi stavljaju, to na ručnoj pumpi ne služi ničemu, već smeta
Ako baš želite stavite ispod flanđe (prirubnica od pumpe) stavite jedan 5/4 kugl ventil.

U zabijanju pumpe sam već postao ekspert, tako da me slobodno pitate, a ja razumno odgovaram.
Ako netko sumnja zabio sam već 20 pumpa u podrumima visine 2-2,4m :D.
Istina da je išlo dugo, ali nigdje ne pušta unatoč 5spojeva i zvinutim cijevima :top: .

kinfamr
29.05.2011., 12:55
za pocetak - mozemo na ti (bar sto se mene tice) buduci se ne zna koliko godina imamo, a kolege smo po problematici:top:

A to je stara stvar, pa ne znam koliko uopce ima smisla o tome razglabat...
Napravio sam navoja taman, al nisam imao rolcange 2x nego samo 1x, pa sam cijevi sarafio dok se nije cijev u zemlji pocela okretat :( (nisu navoji bili stuceni, bar na ovoj cijevi koju sam odvrnuo!)

Enivej, nekako mi se ucinilo da sam otisao preduboko, pa sam malo izvadio van i sad je spica 9,5 metara duboko i voda je krenula :s (sve si mislim da ju mozda jos malo izvucem?)
Vadim van fini pijesak - vjerujem da je to ok?
Ne nisam promasio pitat susjeda kak je kod njega - reko je da je na 11m zbog "kvalitete".
Jos bih rekao da mi se cini daj sloj pijeska "tanak" obzirom da mi na 8m i 10m nije isla voda:ne zna:

Sto se tice nepovratnog, meni se ne cini los, buduci mi je voda odlazila iz pumpe dok bih pokusao pumpat ili ako ne bi pumpao neko vrijeme, dok s nepovratnim je voda u pumpi stalno :top:, a u perspektivi je i hidropak!

Armstrong
29.05.2011., 15:38
za pocetak - mozemo na ti (bar sto se mene tice) buduci se ne zna koliko godina imamo, a kolege smo po problematici:top:

Enivej, nekako mi se ucinilo da sam otisao preduboko, pa sam malo izvadio van i sad je spica 9,5 metara duboko i voda je krenula :s (sve si mislim da ju mozda jos malo izvucem?)
Vadim van fini pijesak - vjerujem da je to ok?
Ne nisam promasio pitat susjeda kak je kod njega - reko je da je na 11m zbog "kvalitete".
Jos bih rekao da mi se cini daj sloj pijeska "tanak" obzirom da mi na 8m i 10m nije isla voda:ne zna:

Sto se tice nepovratnog, meni se ne cini los, buduci mi je voda odlazila iz pumpe dok bih pokusao pumpat ili ako ne bi pumpao neko vrijeme, dok s nepovratnim je voda u pumpi stalno :top:, a u perspektivi je i hidropak!

Sve je uredu.

Problematika oko nepovratnog ventila (NV):...
Ovako...
NV neće spriječiti odlazak vode prilikom pumpanaj, jer kao što je mucko prije rekao, NV na flanđi. Najbolja solucija je staviti kugl ventil cijena mu varira od 85-125kn, jer u čemu je problem na NV na flanđi dođe pjesak i nemože 100% zatvoriti i pusti vodu. Isto to bi se desilo i na drugom (ukoliko ga stavite) NV, jer opet bi pjesak došao na njegovu gumu i nebi zatvorio, tako da nema smisla. Kasnije vam može stvarati i probleme jer NV nemože toliko količinu vodu protjerati koliko može onaj na flanđi, tako da je ste strane još napornije pumpati. Na kraju se može desiti (i to vrlo lako) da NV pukne jer dok vi pumpate sila koja prelazi na cijev je velika, a mesing od kojeg je NV napravljen lako puca.

E,da, dali si probao puniti cijev s vodom (ispirati), tako se puno pjeska može dobiti bez muke. Jednostavno pusti šlauf skroz do špice i pusti vodu najjače.

A inače, to s padanjem vode je uobičajena stvar kod prvih koraka u pumppanja, svi koji imaju na početku pjeska prolaze istu "igrariju" :D

Armstrong
29.05.2011., 15:42
evo jedno pitanjce btw

Usput da razjasnim, za sve koji ovo vide, a možda neznaju koji je koji.

Obicni nepovratni ventil ima vanjske navoje i on se UŠRAFLJUJE , dok teški model ima unutarnje navoje i on se NAŠRAFLJUJE

kinfamr
29.05.2011., 17:40
Da slozio bih se s tobom oko tog pijeska - upravo mi se to sad dogadja, pogotovo kad je sad dosao mrvicu krupniji pijesak!

Budem ga probao skinut pa cemo vidjet. U principu sam stavio NV jer na samom pocetku pumpanja nisam mogao uopce ni podic vodu jer nisam ni bio u zili (dobio sam tek cca 1 dcl po potisku), pa dok bi digao vodu gore to bi potrajalo.

Na pocetku sam stavljao slauf u cijev do kraja i pustao, a sad vise ne. U stvari mi se ne da stalno skidat i stavljat pumpu. Potrosio sam kudjelje za ovecu zgradu napakirat :)

Ne bih se slozio oko tvoje konstatacije

Obicni nepovratni ventil ima vanjske navoje i on se UŠRAFLJUJE , dok teški model ima unutarnje navoje i on se NAŠRAFLJUJE

jer ja sam kupio "obicni" za 47kn i on ima unutrasnji navoj;)

brkson
29.05.2011., 18:41
pozz svima,,,
moram priznat da prvi put čujem za teški i laki nepovratni ventil,,,jel to neka zajebancija ili?
postoje vertikalni ventil koji mora biti okomit da bi dobro radio i postoji vodoravni odnosno ovome je svejedno kako stoji pošto u sebi ima oprugu koja vraća onu gumu unutra na mjesto,,,
eh da majstor kinfamr s obzirom das nisi moogao podići vodu s pumpom provjeri na kojem nivou ti je statički nivo,,,(na koliko metara ti stoji voda,,,jer ako je oko 8 onda je problem)

kinfamr
29.05.2011., 19:02
@brkson pa jesi li vidio link?

http://vodotehna.hr/ventili-nepovratni/

kako mi tepas, da ne treba i tebi zabit cijev :rofl:

Ma ne, nije voda bila preduboko - sad je sve ok, samo treba pumpat ;)
Ocito da treba malo ulozit truda, jedino sto mi se ucini da se vec izcistilo, kad odjednom voda puna pijeska.

Ma sve ce to bit ok! :top:

brkson
29.05.2011., 19:45
da,,,sad sam vidio,,piše teški ,,,ali i na zidu piše burek pa zagrizi,,,nije ni bitno kako se zovu,,,imaš sa vanjskim navojem i unutrašnjim,,,da bi ti bilo lakše izabrati onako kako tebi odgovara,,
a što se tiče pjeska nemoj da ti se dogodi da propadneš u rupu koliko si pjeska ispumpao,,,
jer ako je teren samo pjesak ( bez šljunka onda možeš pumpat do preksutra biće ti isto,,,)

brkson
29.05.2011., 19:47
eh da i ne treba meni ništa zabit,,,poznam materiju malo pa me pogodilo to sa teškim modelom,,,hahahaha

kinfamr
29.05.2011., 20:13
Ok, onda sam pogrijesio u odgovoru Armstrongu:s, al mi je bas bilo interesantno jer kako rekoh, ja sam ovaj platio 47kn, a sjecam se da su u nekim BauX centrima kostali i 100+kn, pa sam mislio da su "teski" :)

Ma skuzio sam, al sam te morao malo piknut kad si mi tak lijepo reko ;)

Hm, pa necu valjda propast :) Nemas brige stojim na betonu, a i to je prilicno duboko, al si me malo zabrinuo s tim da ce mi uvijek bit pijeska u vodi :confused:
Ja se nadam da ce se vremenom napravit dolje bazencic dovoljno velik!

Armstrong
29.05.2011., 20:31
Ok, onda sam pogrijesio u odgovoru Armstrongu:s, al mi je bas bilo interesantno jer kako rekoh, ja sam ovaj platio 47kn, a sjecam se da su u nekim BauX centrima kostali i 100+kn, pa sam mislio da su "teski" :)

Ma skuzio sam, al sam te morao malo piknut kad si mi tak lijepo reko ;)

Hm, pa necu valjda propast :) Nemas brige stojim na betonu, a i to je prilicno duboko, al si me malo zabrinuo s tim da ce mi uvijek bit pijeska u vodi :confused:
Ja se nadam da ce se vremenom napravit dolje bazencic dovoljno velik!

Ma sve u svoje vrijeme, sve će doć na svoje, samo pumpu u ruke i deri.

Preporučam ti da jednu subotu organiziraš pumpanje party- tako sam ja organizirao. Pozoveš jedno 8 prijatelja, nabaviš kantu od 100L i nek svaki pumpa. Ti organiziraj piće i roštilj, a onda se bu to još pretvorilo u zejebanciju, tj. natjecanje ko bu više i tak u jednom danu napraviš dovoljno velik bazen, a svi sretni i zadovoljni. :top: :top: . Da si u vž ili čk, došao bi svakako, ali zg je malo predaleko :)

kinfamr
29.05.2011., 21:57
Ma nema beda - ko da jesi :)

Vec sam ja danas istocio par sto litara ziher! Sutra cu morat palit motorku da pokosim travu koliko ce narast :rofl:

lillya
08.06.2011., 22:34
Evo i mi napokon iskopali bunar. Prije 15 dana vatrogasci su ga oprali i ispumpali. Napunio se ponovno i dali smo vodu na analizu. Međutim ima fekalnih bakterija i esherichiae. (još čekamo nalaz da dođe poštom). Sada nas zanima kako je najbolje očistiti bunar i cijevi (dezinficirati) i da li se te bakterije uopće mogu ubiti?
Kemijski je voda u redu, inače bunar je 12,5 metara dubok, a ima 8,65 metara vode. Voda je bistra i hladna.

Što učiniti? Da li posotje filteri koji to čiste (aktivni ugljen i sl)?

Ja Osobno
09.06.2011., 07:52
Bojim se da nema kvalitetnog rješenja da iz tog bunara dobiješ pitku vodu.
Voda u bunaru je dosta plitko i očigledno dolazi do površinskog zagađenja.
Porazgovaraj s bunarđijama i vidi da li je možda bunar nabušio dva vodonosnika, pa bi se eventualno blokiranjem plićeg dobila voda iz dubljeg sloja, a koja možda nije zagađena.

lillya
09.06.2011., 08:38
Bojim se da nema kvalitetnog rješenja da iz tog bunara dobiješ pitku vodu.
Voda u bunaru je dosta plitko i očigledno dolazi do površinskog zagađenja.
Porazgovaraj s bunarđijama i vidi da li je možda bunar nabušio dva vodonosnika, pa bi se eventualno blokiranjem plićeg dobila voda iz dubljeg sloja, a koja možda nije zagađena.

Pa oni kažu da nisu probušena dva sloja, jer je kamen bio na 4-5 i dole sve lapor.
Evo dobili smo i ostali nalaz enterokok 51, aerobi, escherihia 9 i koliformne bakterije. Sad mi savjetuju bacanje izosana, ali kako znati koliko dana će djelovati taj izosan?

Da li će to biti voda (ako se tretira izosanom) za kupanje i pranje veša ili bolje ne? I da li je smiju piti životinje?

brkson
09.06.2011., 20:31
pozz svima
bunar se ispumpa dva-tri puta zatim se tretira sa izosanom (o količini vodre ovisi koliko izosana ćeš baciti ) i zatim se ponovo napravi analiza. jednom ili dvaput godišnje baci izosana a voda se ne koridti dok god osjetiš miris klora

lillya
10.06.2011., 19:33
Zna li netko gdje iznajmiti pumpu za ispunpavanje bunara do kraja?

brkson
12.06.2011., 16:23
vatrogasci,,,uvjek raspoloženi za zaraditi 100 kn,,,

Lee Champa
12.06.2011., 17:47
....za ispunpavanje bunara do kraja?

Nemoj se sa tim igrati???
Moglo bi ti se dogoditi da umjesto vode ili sa vodom dođe veča količina mulja i zatrpa dobar dio bunara, provjeri prije što dolazi!

Jedan je stalno ispumpavao (zabijena pumpa) vodu jer je imao stalno mulja, na koncu mu je propalo dvorište pola metra:D

brkson
12.06.2011., 22:09
to bi značilo da bunar nije napravljen kako treba...jer ako je tako kako će onda koristiti bunar!?bilo koja pumpa vatrogasna,motorna,hdrforska potopna ,,,svejedno,,,bunar se ispumpa baci izosana ili se posavjetuj koliko kreča da baciš i to je to,,,
propadanje se dogodi ao je previše ušao sa cjevima u pjesak (govorimo o kopanim bunarima) pa se tokom pumpanja pjesak digne na onu razinu gdje počinje,, a ljudi misle da se bunar zatrpao,,pa ga očiste jednom ,dvaput i triput pa propadnu,kopani bunar ide samo do prvog pjeska i gotova priča.i takvoga ga možeš pumpat koliko hoćeš odnosno koliko vode ima,,,

kinfamr
20.07.2011., 08:49
evo da se i ja malo vratim na temu...

dakle, zabijena cijev funkcionira i vec smo izvukli x tona vode, medjutim , svako toliko se pojavi pijesak tako da sam vec malo nervozan!

Ideja je bila da rucnom pumpom pumpam dok se stvar ne ocisti, a onda hidropak.

E sad pitanje (vjerujem da je to vec neko negdje napisao, al...) jel bi bila velika steta stavit hidropak u ovoj situaciji. Kolike su sanse da ce ga taj pijesak unistit?
A drugo pitanje je jel ima neko preporuku za neki filter koji bi se stavio ispred hidropaka - jel to uopce funkcionira/ima smisla? (vidio sam nesto u bauhausu - jel to sta valja - kak se to cisti...)

Armstrong
20.07.2011., 10:13
evo da se i ja malo vratim na temu...

dakle, zabijena cijev funkcionira i vec smo izvukli x tona vode, medjutim , svako toliko se pojavi pijesak tako da sam vec malo nervozan!

Ideja je bila da rucnom pumpom pumpam dok se stvar ne ocisti, a onda hidropak.

E sad pitanje (vjerujem da je to vec neko negdje napisao, al...) jel bi bila velika steta stavit hidropak u ovoj situaciji. Kolike su sanse da ce ga taj pijesak unistit?
A drugo pitanje je jel ima neko preporuku za neki filter koji bi se stavio ispred hidropaka - jel to uopce funkcionira/ima smisla? (vidio sam nesto u bauhausu - jel to sta valja - kak se to cisti...)

:klap: , bravo da je netko digao temu.

Što se tiče pijeska i to u pumip. Nju bi trebalo pumpati jedno 5godina, i još ćeš naći pijeska na dnu čaše

A hidropak. On ti ima puno slabiji usis od pumpe, te on neće vući pijesak- skoro ništa, ali dovoljno da mu se unište vitalni dijelovi.

Filter... Da, dobri su ti iz bauhausa, ja ih imam doma ( 2x pumpe).
I da posebna preporuka, jer ima sve posebno za kupiti, jer često se dešava pucanje mesinganih navoja u glavi filter.
Imao sam 2.gardene, i svakoj se to desilo ( platio sam ih 600kn, a glava- u servisu košta 200kn :eek: :rofl: ) , pa ti savjetujem da odma si kupiš:
filter, rezervna glava za filter, rezervno staklo ( plastika gdje je umetak filtera) , rezervni umetak i 1-2 komada oni plavih šrafića koji služe za odzračivanje.

Samo uzmi onaj manji filter, a ne veći, jer se hidropak više muči s njime- provjereno :top:

kinfamr
21.07.2011., 09:36
hvala, hvala ;)

hidropak ima slabiji usis od rucne pumpe!? :confused: - to mi bas i nije bistro!

cek malo, imao si 2 gardenina filtera koji su ti pucali, a kostali su po 600kn??

ak se ja dobro sjecam ovi iz bauhausa su cca 100kn? (nisam to vec neko vrijeme gledao pa sam mozda promasio...)

pa to sto si nabrojao rezervnih dijelova je cijeli filter!??

koliko taj filter ugusi hidropak?

Armstrong
21.07.2011., 10:27
hvala, hvala ;)

1.hidropak ima slabiji usis od rucne pumpe!? :confused: - to mi bas i nije bistro!

2.cek malo, imao si 2 gardenina filtera koji su ti pucali, a kostali su po 600kn??

3.ak se ja dobro sjecam ovi iz bauhausa su cca 100kn? (nisam to vec neko vrijeme gledao pa sam mozda promasio...)

4.pa to sto si nabrojao rezervnih dijelova je cijeli filter!??

5.koliko taj filter ugusi hidropak?

1. da. On ujednačeno vuče, pa nemože povući 99% pijeska kojeg vuče pumpa- si ovo skužil?

2. da, upravo tako. ( inače jedan je koštao 300 ali x2=600), oba dva su popucali, nakon točno 4godine, a glava košta 90% cijelog novog gardena filtera.

3. dobro se sječaš, košta točno 99kn :D

4. da, jeje cijeli set, ali neznaš kako će dugo bauhaus imati točno takav filter za prodaju. Sami fliteri su bagatela, pa se isplati kupiti još neke stvari pojedinačno ( tako sam ja kupio), da si siguran, i nemaš brige.

5. e tu sam te čekal.
To nisam niti ja obračal pozornost prilikom kupnje...
Moj se hidropak jače grijal, prilikom rada s tim filterom.
Kad sam vidio da nemam više toliko pijeska, ja sam ga skinul i ubacil onja mesingani ("sakupljač nečistoča") , i sad radi ko vurica- brže druka vodu i ne grije se toliko.

kinfamr
24.07.2011., 21:44
Aj dobro nek ti bude...
Istina je da se svaki put kad stisnes pumpu stvori velik podtlak, al mi svejedno bas i ne ide u glavu buduci su kapaciteti HP-a po 3-4m3/h ak se ne varam...

Iza gardeninih si imao ove iz bauhausa?

Kak si ga cesto morao praznit dok je bilo pijeska?
Jesi li mozda provjeravao da li prodje nesto pijeska kroz filter?

evo sad ova kisurina me bas omela u mislima :)

Armstrong
25.07.2011., 10:45
Aj dobro nek ti bude...
1.Istina je da se svaki put kad stisnes pumpu stvori velik podtlak, al mi svejedno bas i ne ide u glavu buduci su kapaciteti HP-a po 3-4m3/h ak se ne varam...

2.Iza gardeninih si imao ove iz bauhausa?

3.Kak si ga cesto morao praznit dok je bilo pijeska?
4Jesi li mozda provjeravao da li prodje nesto pijeska kroz filter?

evo sad ova kisurina me bas omela u mislima :)

1. jedino hidrofor (višestepene pumpe) vuku jače od ručne pumpe.
Sad ti bum objasnil zdravo seljački :D . Vidi. Hidropak ti ne vuči ( na zabijenoj cijevi) Cijeli nivo vode, već početnih jedno 20-30cm i to ujednačeno. Ti sa ručnom pumpom ne pumpaš ujednačeno, več na trzaje, pa se stalno odvaja pijesak. Recimo ručna pumpa vuče jedno 40cm u cijevi, dok višestepene pumpa vuče jedno 60cm vodenog stupca.
Znači sa ručnom pumpom se nemože toliko ispumpati da bi višestepena pumpa vukla vodu bez pijeska.
Probja s klajbom odrediti dubinu cijevi i vidjet ćeš koliko ti recimo još fali ( ako ti je recimo cijev duga 10m, izmjeri koliko ti je duga špaga s klajbom), tako ćeš odrediti koliko imaš pijeska. Makar ti to nikaj ne znači, ali može biti interesantno.

2. da
3. kad se već vidlo puno zrnca pijeska- makar je bolje što više prazniti da se motor tolko ne muči

4. kolko sam imal prilike, kroz fiter prođe tu i tam voda ( za sad) :D :) :top: .
Znači: ne prelazi pijesak, voda ide bez problema....

kinfamr
25.07.2011., 14:08
OK tnx

Al mi se cini da visina stupca koju vuce stagod ovisi o velicini i gustoci rupica na cijevi i druga stvar (a mozda i prva) je da i HP ima pocetni cug kad se ukljuci, a obzirom da mu je spremnik cca 20l, svako toliko cugne - sta ne?

Ok, nema veze, da sad ne polemiziramo bez veze, budem vidio kad slozim HP - sad mi bas nije vrijeme :)

hvala jos jednom...

jakhoo
01.09.2011., 20:09
Pozdrav svima ,

Namjera mi je zabiti cijev za ručnu pumpu , e sad pitanje je zna li tko i ima li koga iz područja Donje Bistre da mi kaže na kojoj je dubini voda ( na ravnici )

mucko
03.09.2011., 10:36
1. jedino hidrofor (višestepene pumpe) vuku jače od ručne pumpe.
Sad ti bum objasnil zdravo seljački :D . Vidi. Hidropak ti ne vuči ( na zabijenoj cijevi) Cijeli nivo vode, već početnih jedno 20-30cm i to ujednačeno. Ti sa ručnom pumpom ne pumpaš ujednačeno, več na trzaje, pa se stalno odvaja pijesak. Recimo ručna pumpa vuče jedno 40cm u cijevi, dok višestepene pumpa vuče jedno 60cm vodenog stupca.
Znači sa ručnom pumpom se nemože toliko ispumpati da bi višestepena pumpa vukla vodu bez pijeska.
Probja s klajbom odrediti dubinu cijevi i vidjet ćeš koliko ti recimo još fali ( ako ti je recimo cijev duga 10m, izmjeri koliko ti je duga špaga s klajbom), tako ćeš odrediti koliko imaš pijeska. Makar ti to nikaj ne znači, ali može biti interesantno.

2. da
3. kad se već vidlo puno zrnca pijeska- makar je bolje što više prazniti da se motor tolko ne muči

4. kolko sam imal prilike, kroz fiter prođe tu i tam voda ( za sad) :D :) :top: .
Znači: ne prelazi pijesak, voda ide bez problema....

Niti jedna vanjska jedinica nije jača od ručne pumpe.Ručnom pumpom na trzaje razbijaš i tako izbacuješ pijesak miješan s vodom dok bilo kojom elektro ili motornom pumpom istomjerno izvlačiš vodu iz cijevi.svaka špica kupljena svojim rupicama zadovoljava dvije do tri površine promjera cijevi i ti praktički nikad ne koristiš donje rupice neg samo gornje rupice na špici.na hidropak ili hidrofor čete izbaciti samo toliko pijeska koliko je ručna pumpa donijela u cijev s tim da morate napraviti početni bazen oko perfutacija.ja za ispumpavanje pijeska koristim hondu koja izbacuje max 1100l na min al jedino u kombinaciji s ručnom pumpom mogu izvaditi pijesak.

Armstrong
03.09.2011., 17:20
Niti jedna vanjska jedinica nije jača od ručne pumpe.Ručnom pumpom na trzaje razbijaš i tako izbacuješ pijesak miješan s vodom dok bilo kojom elektro ili motornom pumpom istomjerno izvlačiš vodu iz cijevi.svaka špica kupljena svojim rupicama zadovoljava dvije do tri površine promjera cijevi i ti praktički nikad ne koristiš donje rupice neg samo gornje rupice na špici.na hidropak ili hidrofor čete izbaciti samo toliko pijeska koliko je ručna pumpa donijela u cijev s tim da morate napraviti početni bazen oko perfutacija.ja za ispumpavanje pijeska koristim hondu koja izbacuje max 1100l na min al jedino u kombinaciji s ručnom pumpom mogu izvaditi pijesak.

mucko, ja ti imam kalvarije s hidroforom na cijevi od pumpe. Vuće pijeska ko blesav. Malo je dobro- malo nije itd. Sad sam baš potrošio 4mesing puše u elekotrokovina pumpi i bez njih ne želi vaditi vodu. Idući tjedan idem po njih i nastavljam dalje.

A za vađenje pijeska pomoću ručne pumpe...
Potrgao sam već 3komada. Ispumpa na rulu više od 20kubika i dalje me kod hidrofora hebe pijesak. Na ručnu pumpu nemam pijesak, a na hidrofor imam :D . Nadam se da sam uskoro i sa time gotov :w

Armstrong
03.09.2011., 17:21
Pozdrav svima ,

Namjera mi je zabiti cijev za ručnu pumpu , e sad pitanje je zna li tko i ima li koga iz područja Donje Bistre da mi kaže na kojoj je dubini voda ( na ravnici )

pitaj susjede, ali brijem da ti je negdje na 5+m

jationmivioni
03.09.2011., 19:57
kaj ne postoji neki separator za pijesak

Armstrong
03.09.2011., 22:56
kaj ne postoji neki separator za pijesak

Postoji ali...
Kod mene ima pijeska cca- 1x jupolova kanta (15L) pijeska na 5sati :D . Ko bi čistil tog separatora?

ognjeni_zmaj
03.09.2011., 23:49
Ne bih da pametujem previše ali zar sito na dnu cevi 2-3 metra ne bi rešilo problem?

jationmivioni
04.09.2011., 06:17
Postoji ali...
Kod mene ima pijeska cca- 1x jupolova kanta (15L) pijeska na 5sati :D . Ko bi čistil tog separatora?
kako to izgleda

mucko
04.09.2011., 12:03
mucko, ja ti imam kalvarije s hidroforom na cijevi od pumpe. Vuće pijeska ko blesav. Malo je dobro- malo nije itd. Sad sam baš potrošio 4mesing puše u elekotrokovina pumpi i bez njih ne želi vaditi vodu. Idući tjedan idem po njih i nastavljam dalje.

A za vađenje pijeska pomoću ručne pumpe...
Potrgao sam već 3komada. Ispumpa na rulu više od 20kubika i dalje me kod hidrofora hebe pijesak. Na ručnu pumpu nemam pijesak, a na hidrofor imam :D . Nadam se da sam uskoro i sa time gotov :w

Ljudi koji ne žele pijesak postavljam 2.5" cijev koja ima 2m perfuracija zatim ispumpavam i relativno očistim cijev cca 3 do 4 sata ispumpavanja zatim u ut cijev gurnem alkaten cijev i dignem je metar dva iznad perfuracija spojim na el. pumpu i pijeska više nema.

Lee Champa
04.09.2011., 12:14
Ne bih da pametujem previše ali zar sito na dnu cevi 2-3 metra ne bi rešilo problem?

A čišćenje?:ne zna:

ognjeni_zmaj
04.09.2011., 12:35
Kakvo čišćenje?Kad se perforirana cev na dnu bunara kvalitetno omota sitom adekvatne granulacije odnosno gustine nema peska u sistemu a samim tim nema ni čišćenja.Na taj način funkcionišu hidroforski bunari u mom selu i okolini i po 30 godina,sve dok se ne pocepa-istrune sito pa krene pesak koji je inače smrt za bilo kakve pumpe...

Lee Champa
04.09.2011., 13:07
Kakvo čišćenje?Kad se perforirana cev na dnu bunara kvalitetno omota sitom adekvatne granulacije odnosno gustine nema peska u sistemu a samim tim nema ni čišćenja.Na taj način funkcionišu hidroforski bunari u mom selu i okolini i po 30 godina,sve dok se ne pocepa-istrune sito pa krene pesak koji je inače smrt za bilo kakve pumpe...

Pričaš gluposti!
Imam "bunar" bušen da 12 m od plastičnih cijevi fifi 100.
Oko 1,5 m od dna izbušio sam 200-tinjak rupa i omotao plastičnom mrežicom 2-3 puta oko cijevi.
Pijesak je zaštopao rupice i voda nije dolazila!
Morao sam napraviti alat kojeg sam spustio do rupica i bušio mrežu!
Fini i brzi posao! Bolje da sam spustio handgranatu:lol:
Nakon 2-3 godine sitni pjesak je ispumpan, a drugi ne nailazi i ima dovoljno vode:ne zna:

majstor52
04.09.2011., 19:07
@Armstrong,potraži nekoga tko ima Creina cisternu u tvojoj okolini. Sa tim se cisternama pomoću zračnog kompresora i usisnog voda na toj istoj cisterni može ispumpati pijesak iz gorovo svakog bunara.
Postupak je slijedeći: Prvo se u bunar spusti gumeno crijevo od kompresora i u cijev se upumpava zrak.Zrak polako podiže vodu po cijevi i stvara vrtloge koji povlaće za sobom i pijesak.Nakon toga se sa usisnom okiten cijevi ,usisa voda i tako se polakočisti bunar od pijeska. Ovo je jako dobro isprobana metoda i sa njome je očišćeno mnogo bunara - osobno sam bio uvijek prisutan kod takovih poslova.
Dakle probaj, mislim da nebuš požalil truda.

Armstrong
04.09.2011., 19:30
@Armstrong,potraži nekoga tko ima Creina cisternu u tvojoj okolini. Sa tim se cisternama pomoću zračnog kompresora i usisnog voda na toj istoj cisterni može ispumpati pijesak iz gorovo svakog bunara.
Postupak je slijedeći: Prvo se u bunar spusti gumeno crijevo od kompresora i u cijev se upumpava zrak.Zrak polako podiže vodu po cijevi i stvara vrtloge koji povlaće za sobom i pijesak.Nakon toga se sa usisnom okiten cijevi ,usisa voda i tako se polakočisti bunar od pijeska. Ovo je jako dobro isprobana metoda i sa njome je očišćeno mnogo bunara - osobno sam bio uvijek prisutan kod takovih poslova.
Dakle probaj, mislim da nebuš požalil truda.

U podrumu- kraj parketa i namješštaja ne mislim to raditi :D- nadam se da kužiš

maky111
18.09.2011., 10:03
Pozdrav svima,

Planiram kopanje bunara od 15m. Postoji jedan mali problem, susjed je iskopao bunar od 10m i kod njega je voda crvena (ostaju crvene mrlje na svemu- kanti,tušu,wc...). Da li je netko imao isti problem i kako to riješit?
Da li je bolje kopati arktički bunar cca 20- 30m?

Lee Champa
18.09.2011., 18:02
Pozdrav svima,

Planiram kopanje bunara od 15m. Postoji jedan mali problem, susjed je iskopao bunar od 10m i kod njega je voda crvena (ostaju crvene mrlje na svemu- kanti,tušu,wc...). Da li je netko imao isti problem i kako to riješit?
Da li je bolje kopati arktički bunar cca 20- 30m?

To je boja hrđe - trebala bi se vremenom smanjiti!

A za ARTIČKI odi na ARKTIK:lol:
Mislio si na arteški - tada trebaš bušiti 100-tinjak metara. Možda dobiješ pitku vodu, a možda i ne:D. Raspitaj se u okolini o dubini bunara!

maky111
19.09.2011., 17:59
To je boja hrđe - trebala bi se vremenom smanjiti!

A za ARTIČKI odi na ARKTIK:lol:
Mislio si na arteški - tada trebaš bušiti 100-tinjak metara. Možda dobiješ pitku vodu, a možda i ne:D. Raspitaj se u okolini o dubini bunara!

Primjetio sam da je krivo napisano ali je bilo kasno :D

Klasični bunar,
Znači da bi se hrđa trebala smanjit, da li bi hrđe bilo manje kada bi kopao koji metar dublje cca 15m? Voda se nalazi već na 7m - 8m (Dugo Selo).

Lee Champa
20.09.2011., 08:04

Klasični bunar,
Znači da bi se hrđa trebala smanjit, da li bi hrđe bilo manje kada bi kopao koji metar dublje cca 15m? Voda se nalazi već na 7m - 8m (Dugo Selo).

To su površinske vode, buši dublje. Nastoj doći do pijeska prije zemlje!

majstor52
20.09.2011., 10:24

Klasični bunar,

To nije dobra voda za piće, u njoj ima previše željeza. Savjetujem dublje kopanje od susjedovog bunara, a kvaliteta vode treba odrediti dubinu bunara. Obično ekipa koja kopa bunare ima iskustva i po boji i vrsti zemlje koju iskapaju, znadu do kuda treba kopati.
Također postoji i druga stvar, ukoliko se probije takozvani « zaštitni sloj « sva vode ode u dubinu i uzalud je sve kopanu.

brkson
25.09.2011., 21:39
pozzz svima,,,inače se ne javljam ali ipak moram malo,,,
prvi put čujem za zaštitni sloj, glupost. zaštitni sloj možda i jeste ali je zaštitni u smislu da prljava površinska voda ne prodire u dublje vode,a taj sloj je obična glina.
drugo željeza u vodi ćeš imati UVIJEK možda malo manje ili više ali nemožeš ju izbjeći osim ako imate sloj smeđeg pijeska i ako njega imate onda taj sloj kaptirate i nema željeza,,,možeš bušiti dublje ili pliće ali,,,,
treće bunar ne smije davati nikakvog pijeska,,,možda sat dva dok se ne očisti mutna voda odd bušenja i to je to,,
ljudi ne dajte da vam prodaju maglu

Lee Champa
26.09.2011., 07:49
prvi put čujem za zaštitni sloj, glupost. zaštitni sloj možda i jeste, ali je zaštitni u smislu da prljava površinska voda ne prodire u dublje vode,a taj sloj je obična glina.

E ovo je pametno!:lol: - ne postoji zaštitni sloj, ali postoji sloj koji štiti:504:

I ovak!
U području Siska na otprilike 12 m (na nadmorskoj oko 100m) nalazi se ZAŠTITNI sloj od lapora (nešto kao zelenoplava glina). Iznad toga voda je pitka, a kad se prođe taj ZAŠTITNI sloj voda ima miris i okus po trulom lišću!

majstor52
26.09.2011., 15:26
pozzz svima,,,inače se ne javljam ali ipak moram malo,,,
prvi put čujem za zaštitni sloj, glupost. zaštitni sloj možda i jeste ali je zaštitni u smislu da prljava površinska voda ne prodire u dublje vode,a taj sloj je obična glina.
drugo željeza u vodi ćeš imati UVIJEK možda malo manje ili više ali nemožeš ju izbjeći osim ako imate sloj smeđeg pijeska i ako njega imate onda taj sloj kaptirate i nema željeza,,,možeš bušiti dublje ili pliće ali,,,,
treće bunar ne smije davati nikakvog pijeska,,,možda sat dva dok se ne očisti mutna voda odd bušenja i to je to,,
ljudi ne dajte da vam prodaju maglu

Svaka ti čast, doista si pametan! Oprosti nama koji prosipamo glupost.

Zar ne vidiš da je " zaštitni sloj " pod navodnicima. a to nekaj znaći.
Da toćno je, nema sloja koji nekaj štiri ili treba štititi, tu ulogu radi glina ili posebno tvrdi sloj, na žalost ne znam ime takovom naslagam zemlje, ali mislim da je prapor ili nekaj slićno. No nije važno. Važno je to , da ukoliko se probije takav sloj zemlje, sva voda odlazi u dubinu i tada treba puno dublje kopati. A to da u bunaru nema pijeska....... to je glupost jer ga ima i uvijek će ga biti. samo ovosi o promjeru bunara koji se kopa. Nije isto kopati bunar promjera od 100 cm i drugi recimo od 15 cm.
A ako je to prodavanje magle, daj napiši kako i kome i za koji interes?

brkson
29.09.2011., 15:38
pozz opet od mene,,pa koji je interes uvijek u prodavanju magle? hahahaahah pa zašto nam vlada prodaje maglu? LOVA LOVAAAA
s obzirom da ipak ne poznajem teren oko siska dobro ( iako je lonjsko polje dosta blizu a njega poznajem) priznaću da sam u krivu.ali pijeska u bunaru ne smije biti. ja bušim od 50 do 600 mm ( i onaj od 600 bušim,ne kopam)i niti u jednom nema pijeska

mucko
02.10.2011., 19:12
pozz opet od mene,,pa koji je interes uvijek u prodavanju magle? hahahaahah pa zašto nam vlada prodaje maglu? LOVA LOVAAAA
s obzirom da ipak ne poznajem teren oko siska dobro ( iako je lonjsko polje dosta blizu a njega poznajem) priznaću da sam u krivu.ali pijeska u bunaru ne smije biti. ja bušim od 50 do 600 mm ( i onaj od 600 bušim,ne kopam)i niti u jednom nema pijeska

Nitko nije u krivu to su samo pretpostavke.Svaki teren je različiti.Kad bi znali kaj vas dole čeka a pogotovo u ilovači poruke na forumu bi vam sekretarice pisale.

mucko
06.10.2011., 20:33
Drugi tijedan dolazim u Zg ako bude ko zainteresiran za bušenje.Dolazak ne naplaćujem,već je plačen:)

nitko666
07.10.2011., 14:41
Drugi tijedan dolazim u Zg ako bude ko zainteresiran za bušenje.Dolazak ne naplaćujem,već je plačen:)

Ja bi mogao biti...

Da odmah pitam - imam slijedeci problem i trebam ideju. Nalazim se u podrucju gdje je sljunak na nekih 80cm, a voda na cca 6-7m. Mislio sam busiti na cca 15m.
Namjeravam busiti bunar za toplinsku pumpu sa potrebnim protokom do 1.5m3/h.
Uz to ce mi trebati i voda za kucanstvo.

Moze li se ovo dvoje rjesiti s jednim bunarom? Pogotovo sto se za TP obicno stavlja potopna pumpa kako bi manje struje trosila, a za kucanstvo hidrofor je druge koncepcije.

Trebam neki dobar savjet za sve rjesiti jednim bunarom.

bager666999
07.10.2011., 17:11

meni ne treba bušenje već pomoć oko čiščenja bunara (tijekom vremena je u njemu svašta završilo). možete li mi u tome pomoći?

mucko
07.10.2011., 18:38
Ja bi mogao biti...

Da odmah pitam - imam slijedeci problem i trebam ideju. Nalazim se u podrucju gdje je sljunak na nekih 80cm, a voda na cca 6-7m. Mislio sam busiti na cca 15m.
Namjeravam busiti bunar za toplinsku pumpu sa potrebnim protokom do 1.5m3/h.
Uz to ce mi trebati i voda za kucanstvo.

Moze li se ovo dvoje rjesiti s jednim bunarom? Pogotovo sto se za TP obicno stavlja potopna pumpa kako bi manje struje trosila, a za kucanstvo hidrofor je druge koncepcije.

Trebam neki dobar savjet za sve rjesiti jednim bunarom.

Bušio sam u Međimurju za toplinske pumpe i postavio dvije cijevi,jednu na 15m(ulaz)a drugu na 5m(izlaz gdje odlazi podhlađena voda).Staviš kvalitetan hidrofor 1.5kw koji s te dubine crpi oko 80 do 100l vode na min. tak da bez problema s ulaznom cijevi zadovoljavaš i toplinsku pumpu i kuću.Potrošnja struje ovisi o jačini pumpe.

nitko666
08.10.2011., 07:59
Bušio sam u Međimurju za toplinske pumpe i postavio dvije cijevi,jednu na 15m(ulaz)a drugu na 5m(izlaz gdje odlazi podhlađena voda).Staviš kvalitetan hidrofor 1.5kw koji s te dubine crpi oko 80 do 100l vode na min. tak da bez problema s ulaznom cijevi zadovoljavaš i toplinsku pumpu i kuću.Potrošnja struje ovisi o jačini pumpe.

Ja cu definitivno imati upojni bazen udaljen od ovoga 20tak metara - pa poanta je da ne ohladis tu vodu?
Vise me muci je li pametno iz istog bunara vuci vodu i za tp i za kucu?
Ne idu li za kucu drugaciji bunari sa filterskim slojem?

Koji je red velicine cijene takvog busenja na 15m?

Sent from my Optimus 2X using Tapatalk

mucko
08.10.2011., 13:24
Ja cu definitivno imati upojni bazen udaljen od ovoga 20tak metara - pa poanta je da ne ohladis tu vodu?
Vise me muci je li pametno iz istog bunara vuci vodu i za tp i za kucu?
Ne idu li za kucu drugaciji bunari sa filterskim slojem?

Koji je red velicine cijene takvog busenja na 15m?

Sent from my Optimus 2X using Tapatalk

Cijene se kreču od 3400 do 8000kn za 15m sve ovisi o profilu cijevi,sve ovisi dal trebaš 5t ili20t vode na sat."zemlja" ti je njabolji filter s tim što ideš dublje to ti je kvalitetnija voda.Imaš za kupit svakakve filtere al oni neidu u bunar več prije il poslje spremnika za vodu

Lee Champa
08.10.2011., 18:41
.... s tim što ideš dublje to ti je kvalitetnija voda.

Ne bu išlo - ovisi o terenu (preporuka, probno bušenje) - možeš naići na smrdljivu vodu!!!

mucko
09.10.2011., 11:07
Ne bu išlo - ovisi o terenu (preporuka, probno bušenje) - možeš naići na smrdljivu vodu!!!

Očeš reći da je kvalitetnija voda na 7m neg na 15m ili?Nisam nikad na tako nešto naišao.

Lee Champa
09.10.2011., 17:18
Očeš reći da je kvalitetnija voda na 7m neg na 15m ili?Nisam nikad na tako nešto naišao.

Neću reči i napisao sam (preporuka, probno bušenje) da se vidi kvaliteta vode:kava:

Majstor koji mi je bušio bunar, preporučio mi je na 12 m da ne buši dublje jer voda (prema njegovom iskustvu) neće biti za piće. Imala bi miris i okus po trulom lišću!

mucko
09.10.2011., 19:03
Neću reči i napisao sam (preporuka, probno bušenje) da se vidi kvaliteta vode:kava:

Majstor koji mi je bušio bunar, preporučio mi je na 12 m da ne buši dublje jer voda (prema njegovom iskustvu) neće biti za piće. Imala bi miris i okus po trulom lišću!

Prvi glas uvijeke je onaj prvi sloj vode ne kvalitetan(površinska voda).Logički razmišljajuči podzemne vode su tekučice i što dublje to više filtracije i to bolje

Lee Champa
10.10.2011., 18:35
Prvi glas uvijeke je onaj prvi sloj vode ne kvalitetan(površinska voda).Logički razmišljajuči podzemne vode su tekučice i što dublje to više filtracije i to bolje

Ovo na 12 m je drugi sloj vode, šoder od 1,5-2m prije sloja neke zelenoplave ilovače:kava: prvi, površinska voda, je na oko 4-6 m:kava:

amirchilly1
17.11.2011., 09:48
Ovo na 12 m je drugi sloj vode, šoder od 1,5-2m prije sloja neke zelenoplave ilovače:kava: prvi, površinska voda, je na oko 4-6 m:kava:

tovj maistor nema pojma :) prilikom busenja ili kopanja bunara obavezno se izoluje povrsinska voda tj voda do 6 metara se smatra povrsinskom i velika mogucnost daq u njoj ima primjesa raznih felikalija pa se zbog toga izoluje a vode a sto se tice kvaliteta vode najkvalitetnije vode su od 30- 50 metra
preko 50 metara postoji velika mogucnost da ce te vode da budu obogacene raznim mineralima tj mogu da ne budu za upotrebu tj pice ali isto tako mogu da budu obogacene plemenitim mineralima pa dobijemo mineralnu vodu.

Lee Champa
17.11.2011., 17:07
tovj maistor nema pojma :) prilikom busenja ili kopanja bunara obavezno se izoluje povrsinska voda tj voda do 6 metara se smatra povrsinskom i ................

Bubneš i ostaneš živ:D
Moj pokojni majstor je to zaključio iz iskustva, a ne kojekakvog trabunjanja!
Bušio je on i do 24 m, ali voda je samo za poljevanje vrta.
Znaš li kad je voda za piće?
Kad je piju konji! Kravama ne smeta neki smrad u vodi!
Otkud to! Da si živio na selu znao bi da se najprije napajaju konji, a onda krave!

Armstrong
14.01.2012., 18:17
Evo, nakon punih 2godine jebade sa pumpom (zabijena cijev). Odlučio sam se na pronalaženje alternative, čitaj: bunara.
Ne želim više nikakve veze s pijeskom, ručnom pumpom, hidroforskom višestepenom pumpom. Pun mi je k...c više te hidro tehologije.

Jednostavno rečeno, želim bunar (manji) u koji ću gurnuti potopnu pumpu (topa) koja će fino gurati vodu u spremnik/kuću.

Neznam kojih dimenzija je točno ta potopna pumpa?
Uglavnom, u planu mi je zbušiti rupu na 10-15m, i ubaciti plastične cijevi fi200mm (ko za kanalizaciju).
Problem je slijedeći. Sve je uredu prvih 5-6m, a onda počinje pijeskovito tlo sa šljunkom. Neznam kako da izbušim rupu, pa da ubacim cijevi, ili bilo što takvo.
Ukratko da dobijete viziju, kakvu bušotinu planiram napraviti OVAKVU, SAMO DUBOKU 10-15m (http://www.youtube.com/watch?v=rMscZ1KibA4) , pitanje je kako?

Molim prijedloge!

Lee Champa
14.01.2012., 19:19
Vidio sam bušenje bunara "sam svoj majstor"!
Čovjek je bušio za cijevi oko 120 mm (one žute što ih je upotrebljavala bivša PTT firma).
Nabavio je cijevi za oplatu u koju komotno ide navedena plastična cijev (mislim da je bila 6"). Dvije cijevi po 6m. Odrezao ih je na 4m+2m+2m+2m+2m.
Napravio je tronog visok nešto preko 4m, na vrhu kotač, "o" vodilicu za 1" cijevi i ručno namatanje sajle.
Još je nabavio dvije 1" cijevi koje su se mogle naštukati navojem.
Trebalo je još napraviti i svrdlo!
1.Svrdlo za zemlju je klasično kao za betonske stupove u čiju rupu bez problema ulazi ona 6" cijev za oplatu.
2."Svrdlo" za mulj.To je bila cijev od 5" duga oko 1 m. Dolje je bila klapna koja je zadržavala mulj (gore rupa za zrak).
Oba svrdla se kvače za sajlu koja ide uz one 1" cijevi do svrdla, a koje služe za okretanje sa dvokrakom ručkom koja se stegne na cijev.
Postavi se tronog, provede sajla uz 1" cijevi, ručka i zakvači svrdlo za zemlju. Dvojica okreću ručku, kad se svrdlo napuni diže se van i čisti. Stvar se ponavlja do mulja (zatrpava rupu). Tada ubacuje onu cijev oplate od 4 m uz pomoč sajle. Ako viri van dobro, ako ne zadrži ju sa "stolom" i nadovari iduću od 2 m.
Bilo bi jednostavnije da se cijevi mogu našerafiti jedna na drugu, ali to bi poskupljelo alat.
"Stol" se sastoji od planki oko 10 cm. U sredini ima rupu kroz koju prolazi cijev za oplatu i može se dobro stegnuti da ne klizne. Površina stola je tolika da komotno mogu dva "nigera" stajati sa svake strane i raditi.
Ima dosta šerafljena onih 1" cijevi!
Stol pričvrsti do 1 m od zemlje. Zamjeni se "svrdlo" sa kojem se više ne okreće već diže i spušta i tako puni muljem, a oplata klizi polako u zemlju. Kad dođe do kraja opet se nadovaruje slijedeća od 2m itd....
Na kraju se spušta plastična cijev (izbušeno nekoliko 100 rupa na dnu, ali bez mrežice-hoće se zaštopati). Skine se "svrdlo" i 1" cijevi i sajla se zakvači za oplatu i izvlaći van pridržavajući plastičnu da i ona ne krene.

Armstrong
15.01.2012., 08:51
Vidio sam bušenje bunara "sam svoj majstor"!
Čovjek je bušio za cijevi oko 120 mm (one žute što ih je upotrebljavala bivša PTT firma).
Nabavio je cijevi za oplatu u koju komotno ide navedena plastična cijev (mislim da je bila 6"). Dvije cijevi po 6m. Odrezao ih je na 4m+2m+2m+2m+2m.
Napravio je tronog visok nešto preko 4m, na vrhu kotač, "o" vodilicu za 1" cijevi i ručno namatanje sajle.
Još je nabavio dvije 1" cijevi koje su se mogle naštukati navojem.
Trebalo je još napraviti i svrdlo!
1.Svrdlo za zemlju je klasično kao za betonske stupove u čiju rupu bez problema ulazi ona 6" cijev za oplatu.
2."Svrdlo" za mulj.To je bila cijev od 5" duga oko 1 m. Dolje je bila klapna koja je zadržavala mulj (gore rupa za zrak).
Oba svrdla se kvače za sajlu koja ide uz one 1" cijevi do svrdla, a koje služe za okretanje sa dvokrakom ručkom koja se stegne na cijev.
Postavi se tronog, provede sajla uz 1" cijevi, ručka i zakvači svrdlo za zemlju. Dvojica okreću ručku, kad se svrdlo napuni diže se van i čisti. Stvar se ponavlja do mulja (zatrpava rupu). Tada ubacuje onu cijev oplate od 4 m uz pomoč sajle. Ako viri van dobro, ako ne zadrži ju sa "stolom" i nadovari iduću od 2 m.
Bilo bi jednostavnije da se cijevi mogu našerafiti jedna na drugu, ali to bi poskupljelo alat.
"Stol" se sastoji od planki oko 10 cm. U sredini ima rupu kroz koju prolazi cijev za oplatu i može se dobro stegnuti da ne klizne. Površina stola je tolika da komotno mogu dva "nigera" stajati sa svake strane i raditi.
Ima dosta šerafljena onih 1" cijevi!
Stol pričvrsti do 1 m od zemlje. Zamjeni se "svrdlo" sa kojem se više ne okreće već diže i spušta i tako puni muljem, a oplata klizi polako u zemlju. Kad dođe do kraja opet se nadovaruje slijedeća od 2m itd....Na kraju se spušta plastična cijev (izbušeno nekoliko 100 rupa na dnu, ali bez mrežice-hoće se zaštopati). Skine se "svrdlo" i 1" cijevi i sajla se zakvači za oplatu i izvlaći van pridržavajući plastičnu da i ona ne krene.

Na kakvu cijev misliš?

Lee Champa
15.01.2012., 18:04
Na kakvu cijev misliš?

Čeličnu, koja služi kao oplata (šalung) da se rupa ne zatrpava okolnim muljem.

Armstrong
16.01.2012., 08:53
I kako se krece 1m :rofl:

majstor52
16.01.2012., 09:43
Preporuka za Pedrolo pumpe http://www.termometal.hr/proizvodi/pumpe/pumpa-pedrollo-4skm-100-e/ i to recimo ovaj model Pedrollo 4BLOCKm 2/20 (1,1kW, 1,5HP). Ova pumpa na sebi ima original električni kabel, dobre karakteristike i imam osobno dobra iskustva sa njima. Postavio sam ih u izbušene bunare na takav način kako se i ti spremaš napraviti. Spojene su na hidroforsku posudu na kojoj se naslazi povratni ventil, a na posudi je tlačna sklopka koja regulira rad pumpe. Jedino kaj treba povremeno u posudu napumpati zraka radi stalnog pritiska.
Ove pumpe mogu vodu pumpati direktno u instalaciju,a li tada treba za njih kupiti upravljački modul. Sa njime se radi upravljanje pumpom, što ovdje sve radi tlačna sklopka na spremniku od 180 litara.
Na drugom mjestu je na zahtjev stranke postavljen manji spremnik, ali iskustvo pokazuje da je bolje imati veću posudu.
Pumpa se poveže , prije spuštanja u bunarsku cijev sa plastificiranom sajlom Ø 5 mm , i na jednom mjestu u šahtu se napravi držač za koji se objesi pumpa zajedno sa tlačnom cijevi. Tlačna cijev može biti od Ø 1“ ili Ø 5/4“ što ovisi o modelu pumpe. Na pumpu se stave MS okiten spojnice i uzme se cijela cijev od pumpe do spremnika, ako je to izvedivo.
Ako nije, postave se MS okiten koljena i sve se vodi do spremnika. Na spremniku se postavi kugl. ventil, nepovratni ventil i opet MS okiten spojnica, koja ujedno služi kao holender, jer se na njoj može rastaviti sve u slučaju potrebe.
Pumpa se postavi tako, da je ovisno o dubini bunara najmanje jedan metar od dna bunara. Ovo se postavlja zato da se osiguramo od povlačenja pijeska sa vodom, koji se taloži na dnu bušotine.
Ovisno o visini vodenog stupca, ta visina može biti i malo veća od 1 metra.
Naravno osim Pedrolo pumpi, može se postaviti i Grundfos dubinska pumpa , ovisno o željama i mogućnostima.
Kod mene ,okolica Zagreba postoji ekipa koja ima kompletnu opremu za bušenje takvih bunara,a postavljaju cijevi po želji investitora, ali uglavnom postavljaju PVC cijevi profila Ø 125 mm ( cijevi za kanalizaciju- sive). Naravno na donjem dijelu su cijevi probušene radi dolaska vode u samu cijev.
Poželjno je da cijev od šahta do kuče bude na minimalnoj dubini od 60-70 cm radi smrzavanja. Ako je ikako moguće bunar se može bušiti što bliže kući ,ali nije uvjet. Tlačna cijev se položi u drugu cijev debljeg profila, da se u slučaju potrebe može lako zamijeniti. U takvim slučajevima treba osigurati mogućnost izvlačenja cijevi, znači treba napraviti malo komotnije šahtove radi lakšeg rada u njima.

heksogen
16.01.2012., 21:37
evo nabacio sam shemu za spajanje
http://imageshack.us/photo/my-images/577/hidrofor.jpg/

vrhunske i trajne pumpe su od elektrokovine
jeftini rezervni djelovi!

Lee Champa
17.01.2012., 08:24
I kako se krece 1m :rofl:

Na otpadu 4,3 kune/kg, a nova sigurno duplo!

mucko
17.01.2012., 09:39
evo nabacio sam shemu za spajanje
http://imageshack.us/photo/my-images/577/hidrofor.jpg/

vrhunske i trajne pumpe su od elektrokovine
jeftini rezervni djelovi!

Ta šema za spajanje se koristi kad je voda dublje od 8m do max 18 m

majstor52
17.01.2012., 11:28
Ta šema za spajanje se koristi kad je voda dublje od 8m do max 18 m

Da i to je dobra šema apsolutno, ali vrijedi samo za hidrofor sa injektorom. Dubinska pumpa se ne spaja na takv način, jer je drugačije koncipirana. Pumpa se nalazi direktbo u bunaru, a ova na šemi se nalazi iznad bunara.

heksogen
17.01.2012., 18:56
mucko: shema je principijelna, čitaj text prije nego laprdaš.
Radi se o načinu spajanja vanjske pumpe NE POTOPNE.
Pitanja???

mucko
18.01.2012., 05:54
mucko: shema je principijelna, čitaj text prije nego laprdaš.
Radi se o načinu spajanja vanjske pumpe NE POTOPNE.
Pitanja???

Naravno da vanjske jedinice al ta šema se koristi samo kad je voda dublje od 8m.Čemu služi injektor i kako radi?Injektor se koristi kad je voda od 8 do 20m jer tako duboko niti jedna vanjska jedinica nemože povuči vodu.Injektor ima dvije cijevi.Kroz deblju pumpa dobiva vodu gore a kroz tanju pumpa natrag šalje vodu dolje do injektora tak da gubiš 1/3 izvučene vode.

majstor52
18.01.2012., 11:49
Kako spojiti i postaviti dubinsku pumpu u bunar?

Na svakoj pumpi nalazi se spojen električni kabel određene dužine, i mjesto na koje se spaja čelićna sajla. Kod odabira sajle, bolje je uzeti plastificiranu sajlu. Na gornji dio potopne pumpe spajamo se okiten cijevi profila 1“ ili 5/4“ – ovisno o modelu pumpe.
http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Okiten%20-%20pribor/Spojnica.jpg?t=1326869734
http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Okiten%20-%20pribor/Nepovratniventil.jpg?t=1326869732
http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Okiten%20-%20pribor/Pedrolopumpa.jpg?t=1326869734

Na pumpu se stavi MS nazuvica, zatim okomiti nepovratni ventil i na njega se stavlja ravna MS spojnica , M. Na spojnicu spojimo okiten cijev. Ta cijev ovisno o smješataju bunara u odnosu na kuću, može biti u jednom komadu. Ako bunar nije u blizine kuće, tada se cijev povuče samo do vrha bunara odnosno šahta. U šahtu se na jednom mjesto postavi sidreni vijak za koji se objesi čelićna sajla koja drži pumpu na potrebnoj visini.

Pod pretpostavkom da je bunar udaljen od kuće, nije važna duljina , u kanal postavimo deblju okiten cijev –recimo 6/4“ za cijev od 1“ ili 2“ za provlačiti cijev od 5/4“. Ta bi cijev trebala biti od šahta kod bunara pa ravno u samu kuću. Na taj način je moguće provući tlačnu cijev direktno u kuću , do spoja na ostali dio tlačne instalacije u kući. Sa tom cijevi , provlači se i električni kabel ,koji se spaja na tlačnu sklopku

Sada na spoj stavimo MS koljeno http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Okiten%20-%20pribor/Koljeno1.jpg?t=1326886935 za okiten cijev i spojimo te dvije cijevi.

Spajanje tlačne cijevi u kući na spremnik spojimo tako ,da na spremnik http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Okiten%20-%20pribor/Posuda.jpg?t=1326886597http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Okiten%20-%20pribor/Kuglastiventil.jpg?t=1326869730http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Okiten%20-%20pribor/Nepovratniventil1.jpg?t=1326869731http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Okiten%20-%20pribor/Spojnica.jpg?t=1326869734

postavimo kuglasti ventil, zatim možemo staviti (nije obavezno) horizontalni nepovratni ventil i na njega opet satvimo ravnu mušku MS okiten spojnicu.

Na spremnik stavimo tlačnu sklopku i manometar http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Okiten%20-%20pribor/tlanasklopka.jpg?t=1326869736 http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Okiten%20-%20pribor/Manometar.jpg?t=1326887063 i svakako ventil za pumpanje zraka Kada je spojena tlačna sklopka i zaštitna sklopka za potopnu pumpu, koja se montira uz spremnik negdje na zid, možemo zatvoriti ventil na posudi prema tlačnoj instalaciju u kući te ukjlućiti pumpu da radi. Rad je dosta tih, gotovo nečujan, jedino po manometru vidimo da tlak u posudi raste. Sad još samo namjestimo točku isključivanja i uključivanja. Pupa je potopljena u vodi i odmah počinje tlačenje vode u posudu.
Napominjem da je potrebno povremeno dopunjavati zrak u spremniku za vodu i to nije nikakav kvar, nego normalna potreba.

majstor52
18.01.2012., 11:50
http://i625.photobucket.com/albums/tt339/mlacanin/Okiten%20-%20pribor/Ventilzapumpanjehidrofora.jpg?t=1326887251Ventil za pumpanje zraka u hidrofor. Nastavak prethodnog posta zbog ogranićenog broja slika.

ivica s
05.02.2012., 09:02
fi60 mi je 1/3 jeftinija varijanta... Planiram bunarom rijesiti opskbu vodom cijelog kucanstva (4-clana obitelj, hidroforski sistem). Ima li razloga za ici na fi80 ili vise? Neki mi kazu da je to bolje zbog kasnijeg ciscenja i sl.... Iskustva? Prijedlozi? Hvala!!!

pozdrav ja bih molio ako netko ima kakav broj od bušača bunara ja sam na području velike gorice i imam namjeru kopati upojni bunar za podrum tj oborinsku vodu fi 80 cm.

ivica s
05.02.2012., 09:05
Pozdrav svima!

Iduci tjedan imam dogovoreno busenje bunara (konacno).
Kaze rasljar 12m, fi 80. Plan je vodom iz bunara rijesiti kompletnu kucnu opskrbu vodom.

E sad, ono cega se bojim je preplitak bunar. Tj. bunar koji ce imati slab dotok vode. Vjerojatno je onda rjesenje kopati dublje, no da li je to uopce izvedivo ili u tom trenutku mogu plakati za bacenih 1000 EUR? Koji bi bio idealni dotok vode?

imate možda broj tel. hvala.

Lee Champa
05.02.2012., 18:46
pozdrav ja bih molio ako netko ima kakav broj od bušača bunara ja sam na području velike gorice i imam namjeru kopati upojni bunar za podrum tj oborinsku vodu fi 80 cm.

Pa imaš samo možda 2 m zemlje, tada dolazi šljunak i voda!:kava:

Ja Osobno
06.02.2012., 08:27

Hm, da. Južno od Gorice (prema Sisku) ili sjeverno?
Može ti biti varijanta kao što kaže Lee Champa ili možeš svrdlati u glini, ako si prema Mraclinu. Čini mi se da je upojni bunar tu diskutabilan.
A da razmisliš o sabirnom bazenu i pumpi?

vukivg
08.04.2012., 20:57
:503:ako netko treba bat za nabijanje cijevi u vg ili okolici imam ja

majstor58
06.05.2012., 21:44
molim pomoć: nedugo su mi izbušili rupu u zemlji i položili plastične cjevi #110 do dubine 12 metara,u tu smo cijev spustili pocinčanu
5 četvrtina cola za običnu vrtnu pumpu.počeli smo pumpati ali voda teško i slabo izlazi.Izvadio sam pocinčanu cijev i u rupu spustio rusku pumpu da bi ispumpao vodu i mulj.Sada nastaje problem jer se taj mulj neda ispumpati več ga ima sve više,prije sam pumpu mogao pustiti do cca 10m a sada jedva 8,5m.Tloje uglavnom glinovito,kad puštam špagu ima vode cca1m od dna,ali što više pumpam čini mi se da je više mulja.molim pomoča ako netko zna kako očistiti i izbaciti taj mulj iz cijevi da dođem do čiste vode.

majstor branko
07.05.2012., 04:30
molim pomoć: nedugo su mi izbušili rupu u zemlji i položili plastične cjevi #110 do dubine 12 metara,u tu smo cijev spustili pocinčanu
5 četvrtina cola za običnu vrtnu pumpu.počeli smo pumpati ali voda teško i slabo izlazi.Izvadio sam pocinčanu cijev i u rupu spustio rusku pumpu da bi ispumpao vodu i mulj.Sada nastaje problem jer se taj mulj neda ispumpati več ga ima sve više,prije sam pumpu mogao pustiti do cca 10m a sada jedva 8,5m.Tloje uglavnom glinovito,kad puštam špagu ima vode cca1m od dna,ali što više pumpam čini mi se da je više mulja.molim pomoča ako netko zna kako očistiti i izbaciti taj mulj iz cijevi da dođem do čiste vode.

gdje je taj bunar u kojem mjestu

majstor58
07.05.2012., 15:24
u Laduču kod Zaprešića

majstor52
07.05.2012., 17:21

Pijesak se može podignuti sa kompresorom.
Od kompresora se spusti gumeno crijevo do samog dna bunara i pusti se kompresor u rad. Zrak će podići vodu i pijesak do samog vrha i jedan dio će izbaciti sigurno van. Kad bi se sada sa drugom pumpom i okiten cijevi spustila cijev dolje ,ona bi povukla preostalu vodu i pijesak. I tako bi se polako očistio pijesak iz cijevi.

Lee Champa
07.05.2012., 19:39
Pijesak se može podignuti sa kompresorom.
................................

Jedan gazda nakon zabijanja cijevi za ručnu pumpu nije nikako mogao ispumpati mulj i sitni pijesak.
Toliko je ispumpavao da mu je dvorište propalo pola metra!:504::D
Preplitko si zabio cijev - trebaš doći do pijeska, a ti si tek u mulju!

SVIZAX
16.05.2012., 18:50
pozdrav

e ovako , u bunaru nam je opala razina vode pa smo odlučili zabiti cjev još 1,5m nutra u bunar pa sad ručnom pumpom ispumpavamo vodu. Nakon 2 dana kad se voda relativno razbistrila pokušali smo upaliti hidrofor da malo ubrzamo postupak međutim hidrofor nije mogao podići vodu u spremnik.
kaže majstor da smo valjda došli do one granice od 9m gdje pumpa više nemože podići vodu.

šta da sad radimo?? hidrofor je u podrumu tak da ga nemogu spustiti niže , jel postoji kakva bolja pumpa koja bi mogla podići vodu sa više od 9m ??? koja bi to točno pumpa bila i gdje da je kupim????

majstor52
16.05.2012., 20:24
pozdrav

e ovako , u bunaru nam je opala razina vode pa smo odlučili zabiti cjev još 1,5m nutra u bunar pa sad ručnom pumpom ispumpavamo vodu. Nakon 2 dana kad se voda relativno razbistrila pokušali smo upaliti hidrofor da malo ubrzamo postupak međutim hidrofor nije mogao podići vodu u spremnik.
kaže majstor da smo valjda došli do one granice od 9m gdje pumpa više nemože podići vodu.

šta da sad radimo?? hidrofor je u podrumu tak da ga nemogu spustiti niže , jel postoji kakva bolja pumpa koja bi mogla podići vodu sa više od 9m ??? koja bi to točno pumpa bila i gdje da je kupim????

Tu još može pomoći samo injektor koji ide u pocinčanu cijev.
Te injektore proizvodi Brunović u Samoboru.

SVIZAX
17.05.2012., 07:58
Tu još može pomoći samo injektor koji ide u pocinčanu cijev.
Te injektore proizvodi Brunović u Samoboru.

ok , hvala. A šta s opcijom da ugradim hidropak????? Navodno bi on mogao dići vodu , dali bi mi se to isplatilo s obzirom da imam veliki vertikalni spremnik ( preko 100l , neznam točno)

još jedno pitanje u vezi ručne pumpe. Kad konstantno ispumpavamo vodu sve je u redu , međutim čim prekinem na 30 sec razina vode odma padne skroz do dole (pretpostavljam) pa mi treba 2-3min da opet dignem vodu.

pretpostavljam da je pumpa loša

bajadojaja
22.05.2012., 12:46
Da li si probao zamijeniti kožu u pumpi novom? Možda je dotrajala pa više ne drži vodu? Investicija minimalna, moguća korist poprilična.

force32
22.05.2012., 12:58
ok , hvala. A šta s opcijom da ugradim hidropak????? Navodno bi on mogao dići vodu , dali bi mi se to isplatilo s obzirom da imam veliki vertikalni spremnik ( preko 100l , neznam točno)

još jedno pitanje u vezi ručne pumpe. Kad konstantno ispumpavamo vodu sve je u redu , međutim čim prekinem na 30 sec razina vode odma padne skroz do dole (pretpostavljam) pa mi treba 2-3min da opet dignem vodu.

Jer imate dole usisnu korpu s nepovratnim ventilom?
Ako imate onda je problem u nepovratnom ventilu pušta vodu nazad pa Vam svaki put treba da podignete vodu prvo do pumpe,kada stanete voda jednostavno klizne dolje.
Treba samo promjeniti gumicu na nepiovratnom ventilu ili cijelu korpu nije velika investicija a zna biti zamorno svaki puta pumpati.

Hidropak isto tako može dizati do max 8-10 met za veće dubine se koriste injektori, dubina se računa od korpe pa sve do pumpe i svaka pumpa ima usisnu dubinu 6-8 met,jedino specijalne potopne koje mogu i do 100-tinjak met.

majstor52
22.05.2012., 20:38

Loša koža na pumpi i ona dolje na tanjuru ili još ima dosta pijeska u vodi.

U vezi pumpi, svejedno dali hidrpoak ili hidrofor, na jednom u drugom se nalazi centrifugalna pumpa koja ima svoju maksimalnu usisnu visinu. Kada je sve u redu može podignuti vodu sa dubine od 89 metara,ali dalje više ne ide. Ta se dubina gubi ako pokušamo istovremeno postignuti malo veći pritisak u spremniku. Tada pumpa jednostavno vrti vodu i ne može istovremeno podizati vodu sa tih dubina i stvoriti veći pritisak.

Još se može pomoći tako da se prvo ispumpa sav pijesak,jer će pijesak u vodi uzrokovati propuštanje na usisnoj korpi.
Kad je riješen pijesak gore na vrhu usisne cijevi koja iz bunara ide u pumpu ,može se staviti T-komad i na njega se stavi kuglasti ventil pa na njega nazuvicu, a na nazuvicu se pritegne ručna pumpa. Sada sa ručnom pumpom podignemo vodu skroz do gore,uključimo elektromotor na sklopki i zatvorimo kuglasti ventil na ručnoj pumpi. Ali ponavljam – u vodi ne smije biti pijeska jer će korpa propustiti vodu.
Na ovaj način smo ručno podignuli vodu i pumpa od hidrofora bi mogla neko vrijeme raditi i dizati vodu i sa dubine od 9 metara.

contesa
13.08.2012., 13:32
bok svima.imam bunar u kojem je razina voda na 20 metara.jel moguce koristiti hidropak na takvu dubinu?jos ima od bunara do kuce 20 metara.da li se to isto mora uzeti u obzir posto namjeravam spojiti kucni vodovod na taj bunar.ako uzimam hidrofor (u slucaju da hidropak nemoze povuci sa te dubine) koliku dubinu bunara moram uzeti u obzir?do povrsine vode u bunaru ili do dna bunara?pozdrav i hvala

bajadojaja
13.08.2012., 14:50
Hidropak nije preporučljiv za kućnu instalaciju. Trebaš hidrofor, obično mogu povući 7-8 metara stupac vode, preko te dubine se ugrađuje injektor. Imaš sve opširno na temi " Hidrofor, hidropak... "

DennisMoore
16.08.2012., 14:59
pozdrav ljudi !

Procitao sam u zadnjih par dana svih 20 stranica ove teme i odlucio zabiti cijev, no sad imam par pitanja a neda mi se sve ponovno citati da nadem odgovor.
Prvo cu rucnim svrdlom izbusiti jedno 4-5 metara do pijeska a onda spustam cijev i nabijam ju, cijev je 5/4, a spicu radim sam, tj. kod tokara sam dao napraviti samu spicu koju cu navariti na cijev a rupice cu sam busiti.
Pa je prvo pitanje koji promjer rupica, koliko i na kojoj duzini ?
Drugo pitanje je u vezi nepovratnog ventila, dali ga treba stavljati i kakav ?
Vidio sam po ducanima mesingani na oprugu, oce li on izdrzati nabijanje i dali ce
se zapuniti sa pijeskom i samim time postati nefunkcionalan ?

Lee Champa
16.08.2012., 19:18
Prvo cu rucnim svrdlom izbusiti jedno 4-5 metara ......Pa je prvo pitanje koji promjer rupica, koliko i na kojoj duzini ?
Drugo pitanje je u vezi nepovratnog ventila, ... ?

Buši sa svrdlom do dubine kada se rupa poćinje zarušavati od vlažnog mulja/pijeska! Tada zabijaj cijev!
Izbuši rupe do visine oko 1 m, fifi 5-6mm, Pazi kako bušiš, moraš ostaviti "mesa" na cijevi preko kojeg djeluje sila nabijanja!
Bez nepovratnog ventila! (on dolazi na pumpi).

DennisMoore
16.08.2012., 21:18
Buši sa svrdlom do dubine kada se rupa poćinje zarušavati od vlažnog mulja/pijeska! Tada zabijaj cijev!
Izbuši rupe do visine oko 1 m, fifi 5-6mm, Pazi kako bušiš, moraš ostaviti "mesa" na cijevi preko kojeg djeluje sila nabijanja!
Bez nepovratnog ventila! (on dolazi na pumpi).

hvala na odgovoru, nekak sam si i ja sracuno da mogu bez NV pa ako bude nekih problema gurnem poslije tanju cijev unutra sa NV
trenutno mi najvise problema zadaju nekakve cigle ili dijelovi istih, nije mi jasno odkud na dva metra dubine:503:
sad sam prepilao jedan sjekac/dlijeto od štemerice na pola i zavario krajeve na dugacku cijev pa cu sutra imati i dubinsko štemanje

Lee Champa
17.08.2012., 13:59
..trenutno mi najvise problema zadaju nekakve cigle ili dijelovi istih, nije mi jasno odkud na dva metra dubine:503:

Da nisu Rimljani i njihovi ostaci!:ne zna:

mbubnjar
10.09.2012., 20:32

Slična situacija kod mene.
Izbušena rupa u zemlji, bušeno do 15 metara. Kad smo izvadili svrdla i stavili plastičnu fi 110 mm cijev, stigla je samo do 13 metara, jer se dva metra već urušilo (šljunak, pijesak?).
Počeo sam odmah sa ruskom pumpom pumpati. Van je izlazilo puuno pijeska i smeđe zamuljene vode. Nakon par dana na dnu cijevi se nataložilo skoro 2 metra mulja/pijeska. Dakle sam imam od 13 metra do 11 metra talog. To je sve bilo u 5. mjesecu ove godine. Vodeni stup cijelo ljeto mi je bio 1.8 met (od 11 do 9.2 met.)
Ja sam ruskom potopnom pumpom cijelo ljeto punio cisternu i zalijevao travnjak. Nikad nije nestala voda. Samo što je cijelo vrijeme voda bila zamazana/zamuljana sa puno pijeska i mulja. To se dobro vidlo u 1000 lit cisterni gdje se taj talog taložio.
E sad, krajem kolovoza, suša je uzela svoj danak, vodeni stup mi je pao na 40-ak cm i nema više toliko vode. Nakon kojih 200 lit cijev se isprazni.
Na koji način da sad pročistim nataloženi mulj da dođem u dublje slojeve?
Ako su mi se kod polaganja cijevi zarušila zadnja 2 metra (od 15 do 13 metara dubine) da li ima smisla u postojeću plstičnu 110 mm cijev zabiti pocinčanu 5/4 cola cijev. Dakle, da za špicom doođem do 15 metara?
Da li ću ručnom pumpom moći ispumpati vodu i da li će mi se vodeni stup u pocinčanoj cijevi podići?
Lokacija: SZ Hrvatska. Tlo: Glineno (barem do 10-11 metara :D )

jationmivioni
11.09.2012., 04:25
Da skupo je .ali do dubina 15-20 metara se isplati bušiti fi 1000 baš radi ovakvih stvari

Ručna pumpa nikako ispod 8 m

mbubnjar
11.09.2012., 09:04
Znam da ručna pumpa ne vadi ispod 8 metara. Ja se samo nadam da bi vodeni stup narastao na koji 8 metara ako zabijem špicu dublje.. :)
Inače, na proljeće mi je majstor mucko (pozdrav mucku :) ) sa kompresorom podigao sve skupa tako da je voda iz cijevi izlazila van ali kad smo ugasili kompresor i izvadili alkatenku mulj i pijesak su se jako brzo natrag nataložili. Čak mi je i potopnu pumpu koju sam odmah spustio potpuno prekrio talog tako da smo je moral "ofnnuti" pomoću zraka iz kompresora da je možemo izvaditi. :D

Da li postoji kakav alat ili sistem kojim bih pod pritiskom drukao zrak u nataloženi mulj i ujedno to sve crpio van?

Lee Champa
11.09.2012., 13:30
Da skupo je .ali do dubina 15-20 metara se isplati bušiti fi 1000 baš radi ovakvih stvari....

Na toj dubini je problem što cijevi hoće pobječi - izmaknu se!:kava:

....Da li postoji kakav alat ili sistem kojim bih pod pritiskom drukao zrak u nataloženi mulj i ujedno to sve crpio van?

Zaboravi, opet će doći mulj!:kava:

mbubnjar
11.09.2012., 13:51
Zaboravi, opet će doći mulj!:kava:

Rekao je bušač da mi se od 15 do 13 metra zarušilo radi šudra do kojeg smo došli, a kad smo vadili svrdla na zadnjim je bilo šljunka pomiješanog sa muljem, pa mi to daje nadu da je ispod ipak malo "šudreniji" sloj.
Samo, kako očistit ta dva metra (od 11 do 13) pa da vidim dal bude razlike... kaj buš, ne dam se, uporan sam. :504: :D

nitko666
13.09.2012., 09:32
U fazi sam angažiranja iskopa bunara.
Nalazim se uz savu na sljunkovitom tlu, prema iskustvu lokalnih glina bi trebala biti na nekih 10-12m a voda na 6-8m. Svi buse do nekih 10-12m.
Voda ce se koristiti za potrebe kucanstva.

Trebam argumente koji tip bunara da napravim:
1) plastična cijev fi110 ili fi125
-mana: stalno izvlačenje mulja iz cijevi
2) betonski bunar fi600
-mana: preljevanje površinske zagadjene vode u bunar, max dubina do gline

Cijene koje su mi ponudjene su tu negdje (400-500kn/m sa materijalom) - ako netko moze ponuditi bolje nek se javi!

schox
14.10.2012., 16:27
Dobar dan.
Predpostavljam da je već netko o tome prićao ali ne da mi se tražiti da budem najiskreniji.

Uglavnom , kupio sam malu kuću pored Petrinje na obali kupe i moram iskopat bunar za potrebe kućanstva.
Voda je navodno kako kažu susjedi na 5-6 metara. Zanima me sljedeće:
-Koliko dublje od tih 5-6 metara treba kopati i zakaj ?
- Jedni me nagovaraju na cijevi fi 600 a drugi na fi 160 .
Budući da je to viksa i da je istina da mi i ne treba bunar za kantu nego za hidropak, zanima me koja je mana tog užeg bunara u koji samo idu cijevi za hidropak.
Ima li veze što je kapacitet smanjen i koliko je zapravo razlika u kapacitetu ? Ponavljam da mi treba bunar samo za kućanstvo.
Hvala unaprijed !
Krešimir

Lee Champa
14.10.2012., 17:39
Kopaj do šodera jer tada ćeš imati filtriranu kupsku vodu.
Ne znam na koji fifi misliš!
Ja bih sigurno išao sa cijevima fifi vanjski 100cm (minimum 80cm)!:kava:

schox
14.10.2012., 19:53
promjer 60 cm kao bunar , ili 16 cm samo za cijev hidropaka.

schox
21.10.2012., 08:44
promjer 60 cm kao bunar , ili 16 cm samo za cijev hidropaka.

ljudi...
uzdam se u vas, a prilično mi je hitno ...
molim vas savjet.

bajadojaja
21.10.2012., 09:04
Ja sam išao na 60 cm iako mi je prva varijanta bila samo cijev 160 mm. Kad sam kod susjeda vidio da takva cijev nema smisla kod bilo kakve veće potrošnje vode (nemaš nikakve akumulacije vode nego ovisiš samo o dotoku vode u cijev), tipa zalijevanje vrta, pranje auta..., ipak je prevagnuo bunar od 60 cm. Znam da mi hidrofor neće potegnuti zrak jer neće nikad ostati bez vode, uvijek je u pričuvi kubik-dva vode u bunaru.

schox
21.10.2012., 10:46
Tako mislim i ja, ali me jedan susjed tamo uvjerava da je to svejedno i da si voda složi sama akumulaciju ispod cijevi. A ja se iskreno i ne kužim baš u to.

force32
22.10.2012., 15:12
ljudi...
uzdam se u vas, a prilično mi je hitno ...
molim vas savjet.

Ovaj tjedan bušim bunar pa kako sam već do sada bušio 3 komada da ti kažem.
Moja preporuka ti je betonske cijevi fi 600 cijena 180kn i bušenje po metru 150 kn.
Dok za plastične moraš minimalno ići 20 metara da bi imao vode dovoljno,ali opet sve zavisi o dotoku.
U jednoj cijevi og fi 600 imaš oko 400 lit vode

schox
22.10.2012., 19:34
Ovaj tjedan bušim bunar pa kako sam već do sada bušio 3 komada da ti kažem.
Moja preporuka ti je betonske cijevi fi 600 cijena 180kn i bušenje po metru 150 kn.
Dok za plastične moraš minimalno ići 20 metara da bi imao vode dovoljno,ali opet sve zavisi o dotoku.
U jednoj cijevi og fi 600 imaš oko 400 lit vode

Hvala, zanima me od kuda ti je taj majstor jer ja sam u petrinji našao naj jeftinije kopanje za 200kn .

bajadojaja
23.10.2012., 06:08
Za info, ja sam proljetos plaćao betonske cijevi fi600 115 kuna, pa mi ovih 180 izgleda poprilično skupo. U cijeni je bila dostava (6km) i istovar dizalicom.

nitko666
23.10.2012., 15:38
Hvala, zanima me od kuda ti je taj majstor jer ja sam u petrinji našao naj jeftinije kopanje za 200kn .

I mene zanima!
pa ako može kontakt broj ili nesto na pm?

Thnx

Sent from my Optimus 2X using Tapatalk 2

schox
23.10.2012., 20:27
Cjevi su sada oko 130 - 150kn, ali kopanje je 200. Ovih 150 je ipak manje.

bager666999
24.10.2012., 12:30
molim da napišete broj čovjeka koji kopa, može i na PM
meni spominju 100 eura/m sa materijalom tu u kvartu oko zagreba

samo napomena, cijevi fi 60 cm ne akumuliraju 400 litara vode. V=r^2*pi*h=0.3^2*3,14*1=282 litara

bajadojaja
24.10.2012., 12:53
196 litara, vanjski promjer je 60 cm, unutarnji 50 cm.

force32
25.10.2012., 15:25
Ma znam ja za formule i formulice,zato postoje ovakve stranice da ne lupamo glavom
http://www.mathos.unios.hr/~lprimora/wp/Za%20Web/mela2.html
Volumen cijevi fi 600 je V = 282743338.8230814 litre , promjer fi 500-600 idr se mjere iznutra kod betonskih cijevi a ne izvana.
Kada sam mislio oko 400 litara nisam mislio na zapreminu,nego okvirno koliko će realno dati vode ta cijev ukupnu količinu vode koju će ta cijev-zemlja-cijeđenje dati,ali i to je nemoguća stavka za izračunati.Ja sam osobno iz 3 cijevi izvukao 1050 lit vode u plastični kontejner i nakon par minuta napunilo se pola metra,sve parametre sam prije rekao a tu ulaze akumulacija,cijeđenje,pritok idr.
Betonske cijevi nisu izolirane kao plastične i oko njih voda se cijedi u cijevi.
Formule su formule a praksa sasvim nešto drugo

bajadojaja
25.10.2012., 15:46
Ma nije nitko uzeo za zlo, ja sam recimo sam sebe prosvijetlio jer sam mislio da imam puuuno više vode u bunaru jer nisam uopće išel računati. I tako s mojih kubik-dva pala računica na 600-800 litara :D

dekameron2009
26.10.2012., 19:53
Ja sam išao na 60 cm iako mi je prva varijanta bila samo cijev 160 mm. Kad sam kod susjeda vidio da takva cijev nema smisla kod bilo kakve veće potrošnje vode (nemaš nikakve akumulacije vode nego ovisiš samo o dotoku vode u cijev), tipa zalijevanje vrta, pranje auta..., ipak je prevagnuo bunar od 60 cm. Znam da mi hidrofor neće potegnuti zrak jer neće nikad ostati bez vode, uvijek je u pričuvi kubik-dva vode u bunaru.

tu moraš imati i dosta sreće da pogodiš na dobru žilu, kod mene je situacija takva da smo bušili na dva različita mjesta udaljena cc 1,5 km stavili cijev 125 mm, na oba mjesta je skoro ista visina stupa vode u bunaru, stavljene su identične pumpe pedrollo 4 blok m koja izvlači oko 9 kubika na sat i sad na jednom mjestu pumpa radi neprestano (4-5 sati) i vode uredno ima (nikad nije ostala bez vode) dok na drugom mjestu za 15 minuta pumpa ostane bez vode i onda moraš čekati da bi voda ponovno nadošla u cijev odnosno nema dovoljnog dotoka u bunar

bobang
28.03.2013., 14:18
Da ne otvaram novu temu. I meni treba resenje -preporuka za neku pumpu koja bi izvlacila vodu iz bunara sa dubine oko 7 m kroz cev koja je 31mm siroka. Nekada je to bio bunar a sada je sve zatrpano sem te cevi koja je na dubini oko 10 m ali vode ima do 6m. Sada je na rucnoj pumpi i ima vode.

kinfamr
02.04.2013., 11:24
Da ne otvaram novu temu. I meni treba resenje -preporuka za neku pumpu koja bi izvlacila vodu iz bunara sa dubine oko 7 m kroz cev koja je 31mm siroka. Nekada je to bio bunar a sada je sve zatrpano sem te cevi koja je na dubini oko 10 m ali vode ima do 6m. Sada je na rucnoj pumpi i ima vode.

Pa pogledaj malo po temi...
Ima raznih rjesenja... Za sto ti treba? Hidropak ili nesto jace ako je takva potreba..
Za svako je preduvjet da "malo" ispumpas vode da se to ocisti!

kombaj_boy
02.04.2013., 16:28
trebala bi mi što prije informacija o dobrom servisu potopnih(ili dubinskih, kako god) pumpi marke SUBTECK (made in italy).
ako može da je na području Zagreba.
Molim Vas pomagajte ljudi, nemam vode :(

driler
16.04.2013., 20:30
Ma najbolje da si kupiš drugu.

stihaa
15.05.2013., 09:00
Molim preporuku za kopača bunara u ZG.

Bunar je za vrt (i možda bazen?!), navodno je susjed našao vodu na 4m? ta pretpostavljam bude mutna ili? Bi li takva voda bila i za bazen ili samo za vrt?

Lee Champa
15.05.2013., 10:10
Oko Zg je dovoljno zabiti cijev. Ispod 2-4m je šljunak!
Ako je voda mutna - istaložit će se mulj!:kava:

majstor52
15.05.2013., 10:37
Molim preporuku za kopača bunara u ZG.

Bunar je za vrt (i možda bazen?!), navodno je susjed našao vodu na 4m? ta pretpostavljam bude mutna ili? Bi li takva voda bila i za bazen ili samo za vrt?

Prvo trebaš napisati lokaciju u Zagrebu! Jer Zagreb nije samo oko Save, nego je mnogo šire područje. U zoni blizu Save može biti voda na 4 metra, ali samo dok je vodostaj visok. Drugo, to je površinska voda koja s vremenom nestane. Trebate znati da se voda u okolici Zagreba crpi sa dubine od 50 metara, a to znači da su dubine koje su nekada važile, danas previše plitko. Zato jer se voda ipak povlaći u dubinu, a ako je dulje vrijeme bez kiša, dolazi do velikog pada vodostaja.

Kad se spomene bunar, treba naglasiti dali se radi o klasičnom bunaru ( promjera od 100 cm ili nešto manji promjer, ili se misli na bušenje za profil 125 mm i kad se u zemlju stavljaju PVC cijevi?

stihaa
16.05.2013., 08:54
Lokacija je Markuševečka trnava, a kakav bunar trebam baš i ne znam -što mi je najbolje?

driler
19.05.2013., 21:40
Prvo pitaš sve susjede oko sebe kakav oni imaju i jesu li zadovoljni ,onda pitaš susjedne ulice i to je to.

majstor52
20.05.2013., 18:43
Lokacija je Markuševečka trnava, a kakav bunar trebam baš i ne znam -što mi je najbolje?

To je ipak blizina Save i na vodostaj dosta utječe vodostaj rijeke. Svakako treba pogledati kod susjeda, na kojoj su dubini bunari kod njih. Drugo treba se odlučiti za vrstu bunara? Dali samo iskopati bunar za pvc cijevi , recimo promjera fi 125 mm ili 160 mm,ili se stavljaju možda betonske cijevi.
Ima na ovom forumu nekoliko tema uz kopanje i bušenje bunara ,a mislim da ima i nekih kontakata za to.

Svakako je dobro prije porazgovarati sa majstorom koji bi slagao vodu ili sa nekim tko je to već radio na tom području.

perkasinjo
21.05.2013., 11:41
Poštovani forumovci,
evo dadoh si truda i malo pročitah vezano za kopanje bunara.
Moja situacija:
Živim u Sesvetama pored Zagreba, susjed desno od mene ima bunar fi50 cm (voda na 3 metra, a dubina 7metara, zalijeva vrt i travnjak nikad nije ostao bez vode),
lijevi susjed ima bunar fi 40 cm voda isto na cca 3 metra a dubina 9 metara, uvijek ima vode).
Molim za preporuku majstora za kopanje bunara.

Nadam se da moj bunar nebi trebao imati utjecaj na susjedove koji su udaljeni cca 5 metara i 20 metara

Zahvaljujem

PS kopao bih pored svog starog bunara (kojeg sam zatrpao jer je došao vodovod- ne mogu ga otrpati) na udaljenosti nekih 2 metra

Lee Champa
22.05.2013., 07:46
...PS kopao bih pored svog starog bunara (kojeg sam zatrpao jer je došao vodovod- ne mogu ga otrpati) na udaljenosti nekih 2 metra

Ako je to pravi starinski bunar, savjetujem Ti da ga osposobiš!:kava:

driler
25.05.2013., 19:26
Što zakopaš teško otkopaš.

lukarak
19.09.2013., 07:38
Da probamo na ovoj temi :)

Ima li netko broj od kakvog bušača bunara, za okolicu Karlovca?

brancony
19.09.2013., 20:02
098451952 g.Franjo.on ima specijaliziran obrt za busenje bunara i uhodanu ekipu i cak rasljare za preporuciti..mislim da je iz luckog

MatoXiII
19.05.2014., 11:39
PUUUUNNOOO HVAAALLAAA

Pozdrav,imam problem.prikopcao sam hidropak CMI C- HW 1000X. 230V, 50 Hz. 1000W. ,H max 44m. ,Q max. 3600 l/h.Dubina cijevi je 5m,5/4 cola,u nju ide 3/4 cola crijevo sa sitom i nepovratnim ventilom i na povrsini se spaja na pocincanu cijev od 1 col.Cijev dalje ide 7 mravno,poc.koljeno pa opet ravno 10 m,T komad sa kuglastlm ventilom,u nastavku opet nepovratni ventil,holender i hidropak.napunim sistem vodom,povuce,ali ne gasi motor.potreban savijet,gdje sam pogrijesio? hvala

Armstrong
19.05.2014., 18:23
Vodu normalno ispumpava? Do koliko bara dođe?

majstor52
20.05.2014., 20:42
Pozdrav,imam problem.prikopcao sam hidropak CMI C- HW 1000X. 230V, 50 Hz. 1000W. ,H max 44m. ,Q max. 3600 l/h.Dubina cijevi je 5m,5/4 cola,u nju ide 3/4 cola crijevo sa sitom i nepovratnim ventilom i na povrsini se spaja na pocincanu cijev od 1 col.Cijev dalje ide 7 mravno,poc.koljeno pa opet ravno 10 m,T komad sa kuglastlm ventilom,u nastavku opet nepovratni ventil,holender i hidropak.napunim sistem vodom,povuce,ali ne gasi motor.potreban savijet,gdje sam pogrijesio? hvala

Cijev od 3/4" ima maleni kapacitet usisa, a ti to nastavljaš sa cijevi od 1" promjera.