PDA

View Full Version : Novčanice - SVE - važeće, nevažeće, oštećene ....

keana
23.08.2007., 20:12
Gdje se mogu promijenit srpski dinari u kune u Zagrebu? :D U hnb-u ne znaju :rolleyes: , u bankama i mjenjačnicama ne mijenjaju :eek:
Zna netko?

Mark
24.08.2007., 08:28
Probaj pitati u Hypo alpe adria banci.
Nazovi ih.
Koliko vidim ovih dana su ako se ne varam ponudili tečajnicu za BAM (iliti BIH Konvertibilne marke)

Čini mi se da će imati i za dinare, ako već nemaju.

keana
25.08.2007., 00:56
Ni tamo ne mijenjaju :(

Glupo mi je da nigdje ne možeš promijenit valutu susjedne zemlje :rolleyes:

Mark
25.08.2007., 13:04
Pa jesi li ih pitala hoće li to ponuditi u dogledno vrijeme i što kažu?

ekstrem
25.08.2007., 19:45
donesi ih u makarsku i ja cu ti promjenit:) :rofl: :rofl: :rofl:

gljeeva
25.08.2007., 21:50
Glupo mi je da nigdje ne možeš promijenit valutu susjedne zemlje :rolleyes:
Eto ti prilike za dobar biznis

keana
26.08.2007., 16:16
Pa jesi li ih pitala hoće li to ponuditi u dogledno vrijeme i što kažu?

Djevojka koja mi se javila je bila toliko neinformirana da mi nije znala ni odgovorit na prvo pitanje. Onda mi je pustila muzikicu i otišla se raspitat :)
Mene zanima gdje se to može obavit sad. Ne za godinu dana.

marijan_e
21.09.2007., 09:48
Imam 200€ oštećenih i otiđem u PBZ iz PBZ-a me pošalju u Zagrebačku iz zagrebačke na FINU iz fine u Zagrebačku.E sad ka šta vidite vozaju me.Di ja to mogu sredit?Radi se o Splitu

Lenz
21.09.2007., 18:25
Glupost...
To bi FINA trebla moći zamjeniti...:)
Ne znam zašto ti to nisu mogli učiniti...

marijan_e
21.09.2007., 19:03
pa znan da bi al rekli su mi da oni to ne rade

Johnny_B.
22.09.2007., 21:18
U FINI ti to mogu zamijeniti, ali postoji caka; ako je novčanica oštećena tako da joj se ne vidi cijeli serijski broj, uzet će ti proviziju, mislim 1% od iznosa apoena kojeg si donio, dakle 2 EUR. Možeš probati i u bilo kojoj od banaka, a u ZABI mislim da im se jednostavno nije dalo zaje...... s tim!
U mjenjačnici nemoj ni pokušavati.;)

marijan_e
22.09.2007., 21:21
PSMTR,u pon iden i neću pitat jel mogu prominit, nego ću reć da mi minjaju

telekoma1
24.09.2007., 19:43
jednom prigodom našao sam 100 eura, ali bile su oštećene, tj. novčanica je imala nekoliko rupica. Pokušao sam ih promjeniti u nekoliko banaka, mjenačnica, na FINI, pa mi je na kraju uspjelo u PBZ banci. Oštećena novčanica se šalje u Njemačku gdje se mijenja za novu. Potrebno je u banci otvoriti račun koji košta mislim 20kn te se još plaća nekakva sitna provizija od 1-2% vrijednosti novčanice. Cijeli postupak traje 20-ak dana koliko treba da sjedne lova na račun. U međuvremenu ćeš poštom dobiti karticu i PIN.

drugom prigodom mi je ostala novčanica od 100kn u trapericama prilikom pranja. Boja je izblijedjela i novčanica se stanjila, ali se nije pokidala. Došao sam u FINU, pokazao novčanicu, a gospođa na šalteru mi je uz posprdni komentar dala drugu bez ikakve procedure i papirologije, eto, nadam se da sam pomogao

azbest
28.09.2007., 09:30
Dali netko ovdje zna gdje je točno moguće u sloveniji ili hrvatskoj razmjeniti DEM, njemačke marke u EUR? hvala, ako tko zna.

spiderwoomen
29.09.2007., 00:05
nigdje, pravac deutschland

Mark
29.09.2007., 16:24
Čak mislim da to još mijenjaju samo u Njemačkoj narodnoj banci odnosno njenom sjedištu ili kako se to već ne zove.

azbest
01.10.2007., 06:55
Ljudi pomozite ako itko znade. Mora biti neka banka u sloveniji koja to radi.

KILLERDOG
01.10.2007., 07:43
nema sigurno
mislim da to radi samo centralna banka (znam da lire mjenja samo jedna banka i ta radi od 8-13 u cjelom trstu i ta je neka njihova centralna druge neće ni razgovarat o tome)
a zašto bi slovenci to trebali mjenjat?

azbest
01.10.2007., 08:38
U Hrvatskoj je moguće zamjeniti u Reiffeisen banci u Zagrebu, npr, ali imaju preveliku proviziju. Ne razumijem kako to da je u Hrvatskoj moguće a u Sloveniji nije.. Ako netko ima još kakva saznanja molio bi za pomoć.

Zli Čarteraš
02.03.2008., 21:48
Pitanje-imam dosta kovanica eura i centi , ali i nešto CZK i ostalih... Zanima me gdje to na području Splita mogu promijeniti u kune? Hvala

Lavica02
03.03.2008., 08:18
eure primaju u princupu u bilo kojoj banci, a CZK baš i nisam sigurna

gljeeva
03.03.2008., 14:57
Ne bih rekao. Kovanice stranih valuta u pravilu gotovo nigdje ne primaju

gami88
03.03.2008., 19:24
kovanice eura primaju se do 50 centi. ispod ne. za ostale mislim da ne!

Lavica02
03.03.2008., 20:35
u zabi su primali sve ... bar prošli mjesec

Zli Čarteraš
05.03.2008., 15:06
Bio u zabi jutros u trogiru, otkupljuju sve euro kovanice od 10 centi pa nadalje , tečaj isti kao za papir.

gami88
05.03.2008., 19:50
pa naravno da je isti, nemaju kovanice manju vrijednost od papirnatih novčanica!

Zli Čarteraš
06.03.2008., 11:47
Znam , ali u par mjenjačnica u ST isplaćuju 70% vrijednosti tečaja , ako se radi o kovanicama , konkretno ona u kinu Central.

pfanner
17.03.2008., 19:27
dakle nasao sam podosta njemackih maraka u staroj jakni i zanima me jel moguce promjeniti ih u kune/eure tako nesto jer ono dobro bi mi dosao novac na vikipediji sam naso ovo Od toga dana u «Bundesbank» i njenim drugim sjedištima marka može biti besplatno i vremenski neograničeno promijenjena u euro.

ima nekoga u njemackoj da mi moze potvrditi i ko je to negdje u ovo vrijeme mjenjao pa da mi potvrdi puno hvala

I.G.
18.03.2008., 14:31
dakle nasao sam podosta njemackih maraka u staroj jakni i zanima me jel moguce promjeniti ih u kune/eure tako nesto jer ono dobro bi mi dosao novac na vikipediji sam naso ovo Od toga dana u «Bundesbank» i njenim drugim sjedištima marka može biti besplatno i vremenski neograničeno promijenjena u euro.

ima nekoga u njemackoj da mi moze potvrditi i ko je to negdje u ovo vrijeme mjenjao pa da mi potvrdi puno hvala

Mozes mijenjati u Njemačkoj državnoj banci po tečaju 1,95....tj. onaj koji je bio

dunjab
25.06.2008., 11:30
Malo sam čačkala,googlala, tražila po netu di se mogu promijenit dinari u kune u Zg-u( kad već u nijednoj banci ni mjenjačnici u kojoj sam bila nisu znali), pa me samo zanima jel možda netko saznao? Ipak, godinu dana je prošlo skoro od zadnjeg posta :)
Tnx!

Johnny_B.
26.06.2008., 00:00
Malo sam čačkala,googlala, tražila po netu di se mogu promijenit dinari u kune u Zg-u( kad već u nijednoj banci ni mjenjačnici u kojoj sam bila nisu znali), pa me samo zanima jel možda netko saznao? Ipak, godinu dana je prošlo skoro od zadnjeg posta :)
Tnx!

Jednostavno- nigdje!
BAM-ove, tj, bosanske marke mijenja cijela HR, ali YU dinare ti nitko (barem za sad) neće promijeniti.
Jedino da pitaš neke biznismene koji posluju sa YU jer im ta valuta tamo nešto i znači.

Ostavi ih za uspomenu kao i one stare što su starčeki ostavljali.

JustForFun
04.07.2008., 14:24
a što ne promijenite dinare u eure kad krećete iz Srbije?

jer i da postoji ta opcija u Hrvatskoj, tečaj bi bio katastrofa

mislim da nigdje ne možete promijeniti

koliko imaš dinara za promijeniti?

i ja sam se susretala sa tim problem, katastrofa, većinom u bankama nikad ni čuli za te dinare

čak ni u pograničnom djelu, nitko ih neće

mala nevaljala
04.08.2008., 23:07
Išla sam kupit mjesečni pokaz i dam novčanicu od 100 i jednu od 20. Teta uzme ovu od sto, a ovu drugu mi vrati. Ništa nije rekla, samo je vratila. Ja je gledam i u čudu i pitam u čemu je problem. Ona kaže- više vam ta ne vridi. Ta vam je iz '92 (kasnije sam provjerila na netu da ne može bit iz '92 nikako nego '93, al ajd). Uglavnom, nije mi je tila primit- sreća pa sam imala još jednu novčanicu od 20 kn, tu je uzela i spremila u kasu.
Pitala sam ženu di to mogu prominit, a ona je kaže na ZAP-u.

Recite vi meni jel ona meni nju mogla primit ili zakonski nije smjela? Znam da više ne vrijedi kao sredstavo plaćanja, al svejedno. :ne zna:

Ili se sama moram pobrinut za tu novčanicu iako sam je i ja od nekog dobila (sasvim sigurno nisan čuvala novčanicu iz '93 :rofl: ) ?

:misli:

zmaj_xpzt
05.08.2008., 00:10
http://regionalexpress.hr/images/uploads/nov%C4%8Danica1.JPG

ova gore je ova novija
ovakvu dolje si ti vjerojatno imala
ja mislim da ih ne moraju uzimat

milsim, možeš ju sigurno nekome podvalit, u bircu ili tak nešt, ne pazi svatko na taj znak

mala nevaljala
05.08.2008., 15:27
aha, dobro onda...

mada mislim da je svejedno uzeli je oni pa zaminili ili ja, al ok :)

sijena_mora
06.08.2008., 01:27
[QUOTE=mala nevaljala;15324598]Išla sam kupit ..

Nije ti trebala primiti jer novčanica ne vrijedi. Koliko ja znam ne možeš je zamijeniti niti u Fini(ZAP-u)

Anka vragolanka
30.10.2008., 13:33
ja sam u zadnje vrijeme citala puno o financijskoj krizi i puno ljudi misli da ce kineski yuan rasti, ali ga kod nas nema za kupiti?

sto vi mislite, ako ima netko iskusniji, hoce li rasti?

i gdje bi se u Hr mogli kupiti kineski jeni?

Sh@dow
30.10.2008., 14:29
1. kineski juan je vezan za američki dolar i ako će u budućnosti kineske vlasti dozvoliti aprecijaciju u odnosu na dolar, onda to neće biti ništa veliko zato što je kina izvozno orijentirano gospodarstvo i jačanje nacionalne valute bi negativno utjecalo na gospodarski rast.

2. kineski juan se ne može kupiti u našim bankama zato što nije na tržištu. možeš ga jedino kupiti u pojedinim zemljama azije poput singapura i nekim zemljama bliskog istoka.

useless
31.10.2008., 02:26
nije vise vezan za dolar,"oslobodjen" je pred nekih godinu-dvije i otisao je(kontrolirano i usporeno) gore 20%
mislim da nije na trzistu i kinezi strogo kontroliraju kolicine i transakcije
stranci imaju pravo godisnje kupiti max protuvrijednsot 50000$

Sh@dow
31.10.2008., 09:16
vezan je bio i vezan je ostao za američki dolar i ono što kina neće dozvoliti je da aprecirani juan počne nanositi štetu kineskom izvozu i gospodarskom rastu. kina jedino što na napravila je dozvolila ciljanu aprecijaciju koja je krenula 22.07.2005. sa razine 8.3 na današnju razinu 6.8 i na toj današnjoj razini dozvoljava fluktuaciju od -/+ 2%. zadnja 4 mjeseca se kineski juan drži na razini 6.8 +-2%.

kine je aprecirala juan radi pritiska od strane amerikanaca, ali i zbog povišenih inflatornih pritisaka početkom ove godine sa kojima se suočio cijeli svijet. zadnjih pet mjeseci kina strogo kontrolira vrijednost tečaja prema dolaru, a jedan od razloga je i taj, što su inflatorni pritisci, inflacija koja je u prvoj polovici godine iznosila i do 8% popustila te više nema potrebe da se putem tečaja djeluje antiinflacijski.

dakle, vrijedost kineskog juana je bila i ostala vezana za američki dolar i u budućnosti će i dalje biti kontrolirana od strane kineskih vlasti i prema njihovim željama će rasti ili ostati na današnjoj razini. to znači da dolazimo do toga da u svijetu ima valuta koje će rasti daleko više od kineskog juana prema dolaru. nas dolar niti ne zanima, nas zanima vrijednost prema euru, a tu se dugoročno jedino može izgubiti novac jer će dolar kada kriza dođe svome kraju krenuti prema dolje u odnosu na euro, a samim time će i kineska valuta dolje prema euru pošto je vezana za vrijednost američkog dolara, a ne eura.

useless
31.10.2008., 10:01
ok,ne znam sta podrazumijevas pod "vezan"(je bi rekao fixno povezan) al po meni je vezan honkonski dolar koji je vec godinama 1$=7.8hk$ i bez obzira dal dolar slabio il jacao njihov je odnos uvijek isti
rmb se podesava u odnosu na dolar ali ako je otisao gore 20% u 3 godine onda ja to ne podrazumijevam pod vezan

Sh@dow
31.10.2008., 12:21
a jebiga sad! :zubo: podrazumijevam da se kina ravna po dolaru, a ne po euru i da kontrolira hoće li RBM aprecirati ili deprecirati prema dolaru. što se tiče HKD i kinesku juan bi ostao na 8.3 za američki dolar koliko je vrijedio punih desetak godina da ih amerika nije jebala da prestanu manipulirati vrijednošću juana u protivnom će im nametnuti uvozne carine (demokratki pogotovo i stoga će biti zanimljivo vidjeti odnos obame prema kini ukoliko dođe na vlast).

u principu kada govorim o vezanom juanu za dolar onda mislim na to, da kineske vlasti određuju vrijednost juana i nitko više. :top:

pursuiter
04.01.2009., 11:54
iam novčanicu koja se podrapala jel postoji mogućnost da ju negdje zamjenim ili šmrc????

iivana
04.01.2009., 17:24
odeš lijepo na šalter FINA-e i teta zamijeni :)
Tako ja radim

fE rencic iNa
07.01.2009., 12:33
iam novčanicu koja se podrapala jel postoji mogućnost da ju negdje zamjenim ili šmrc????

moraš imat 60% novčanice sačuvano.
ako imaš, možeš.

Nikolajevna
17.02.2009., 14:26
Neka me netko ispravi ako griješim:
nevažeće su novčanice od 5, 10, 20, 50, 100 i 200 kn s datumom izdavanja 31. listopada 1993., dok su novčanice od 500 i 1000 kn s istim datumom izdavanja još uvijek važeće.
Dakle, osim 500 i 1000 kn, nevažeće su sve novčanice koje nemaju ovaj žig:

http://regionalexpress.hr/images/uploads/nov%C4%8Danica1.JPG

Da li je to točno?

Zatim me zanima dozvoljen stupanj oštećenosti novčanice. Koliko sam upoznata ukoliko je novčanica poderana (pa makar cijela oblijepljena selotejpom) ona i dalje vrijedi. Međutim, ukoliko nedostaje makar mali dio - ne vrijedi.

?

Neuson
17.02.2009., 14:30
Evo tu http://www.hnb.hr/novcan/vazece-nevazece/h-vazece-nevazece.pdf?tsfsg=3ff0862e021d092f85becdee15598ee 0 1.4 MB velik PDF sa pobrojanim svim "modelima" i datumima novčanica kada su izdane, dokle važe itd.

500 i 1000 kuna se malo troše pa se još nisu ishabale. :D

Nikolajevna
17.02.2009., 14:32
Odlično, hvala.

A oštećenost?

Mora li trgovac primiti oštećenu novčanicu?

erri
17.02.2009., 14:36
ne naravno

ana:)
20.02.2009., 14:07
ne smije falit ni komadić. dok su svi dijelovi na broju novčanica vrijedi.

Dear Prudence
03.03.2009., 09:59
ja sam u zadnje vrijeme citala puno o financijskoj krizi i puno ljudi misli da ce kineski yuan rasti, ali ga kod nas nema za kupiti?

sto vi mislite, ako ima netko iskusniji, hoce li rasti?

i gdje bi se u Hr mogli kupiti kineski jeni?

I meni se činilo neko vrijeme pametno kupovati yuan, ali sad kad vidim da Clintonica pregovara prodaju US obveznica(čitaj dugova Kini) sve skupa dolazi pod veliki upitnik.

Kak će kinezi popušiti, to je strava. Kupit će TUĐI DUG KOJI JE NAPRAVLJEN NJIMA SAMIMA! :lol:
Clinton urges China to keep buying U.S. debt (http://www.marketwatch.com/news/story/Clinton-urges-China-keep-buying/story.aspx?guid={932380C9-EAF6-47A2-B96C-387AD775F1AD})

Neko bu tu nekoga došao glave!:eek:

celavi2
03.03.2009., 12:29
I meni se činilo neko vrijeme pametno kupovati yuan, ali sad kad vidim da Clintonica pregovara prodaju US obveznica(čitaj dugova Kini) sve skupa dolazi pod veliki upitnik.

Kak će kinezi popušiti, to je strava. Kupit će TUĐI DUG KOJI JE NAPRAVLJEN NJIMA SAMIMA! :lol:
Clinton urges China to keep buying U.S. debt (http://www.marketwatch.com/news/story/Clinton-urges-China-keep-buying/story.aspx?guid={932380C9-EAF6-47A2-B96C-387AD775F1AD})

Neko bu tu nekoga došao glave!:eek:

A zasto mislis da Kineze briga sta Clintonica kaze?
Kinezi ce kupovat t-bondse dok to njima odgovara, a ne dok im to neko kaze...

morsk!
05.03.2009., 12:25
Normalno da je briga Kineze što SAD kaže jer SAD pruža Kini status najpovlaštenije nacije.

Pada status pada izvoz, pada proizvodnja, pada rast.

celavi2
06.03.2009., 09:14
SAD ne daje nikakve povlastene tarife Kini. I izvoz u SAD je vec totalno pao. Kinezu su kupovali t-bondse zato sta nisu imali nista pametnije napraviti sa suficitom i to je bila najbolja investicija. Kupovali su zato jer im je bilo u interesu, a ne zato jer im SAD to kaze :P

roki7
06.03.2009., 11:17
Evo ja ti prodam, imam kod kuce dosta toga, ako zelis imam i pokoju rusku Rublju ako ti treba. Oko tecaja se lako dogovorimo.
Samo da te odmah pitam, sta ce ti ?
Vezan je za dolar, i nece se odvezati tako brzo.....

alter ego blagajnice
02.04.2009., 19:29
Poštovanje,

nisam pronašla sličnu temu.
Otvoram novu kako bi pronašla odgovor na slijedeći problem.
Došla sam u posjed određene vrijednosti novčanica - HRK iz 1993-2003 u apoenima od 100, 200, 500 i 1000 kn.
Gdje bi ih mogla zamijeniti budući da su neke povučene iz uporabe i zamijenjene novima?

chocoladica
02.04.2009., 20:36
Možda u Fini?Nije baš da se razumijem u bankarstvo,tek mi je 18,ali tamo se mijenjaju poderane novčanice i slično za cijele

Neuson
02.04.2009., 20:45
Sve ove što imaš, još uredno vrijede no pročitaj ovo http://www.hnb.hr/novcan/vazece-nevazece/h-vazece-nevazece.pdf?tsfsg=fa77a531fbaaaa7f04d68604ee45385 9 i sve će ti biti jasno.

Ako ipak imaš koji nevažeću, odnesi ju Rohi u Hnb i nemaš frke. :)

alter ego blagajnice
02.04.2009., 21:07
Hvala, može lock.

Lavica02
02.04.2009., 21:29
ostaviti ću je otvorenu, no prebacujem na BOK

alter ego blagajnice
02.04.2009., 22:33
Lavica, povlači te konce, igra se, stavi svaku stvar na svoje m(j)esto... :s

0, 03
28.04.2009., 11:44
dakle,

neki dan sam pronasao neke stare austrijske silinge i njemacke marke... sve zajedno oko 1500 kn (ondasnje) vrijednosti...
saznao sam da je kod nas jos uvijek moguce razmjeniti te stare valute slanjem na INKASO, preko neke banke...
jel zna mozda netko kakav je tocno postupak?
u zagrebackoj i u erste mi nisu znali bas detaljno objasniti o cemu se radi...

unaprijed hvala na odgovorima

Neuson
28.04.2009., 12:05
Ja sam DM marke prije neki par mjeseci promjenio u RBA. Provizija je bila 10%.

luka lik
28.04.2009., 20:44
Evo ovako,imam nešto eura u kovancima (oko nekih 50 eura) pa me zuanima kako ih mogu pretvoreitit u novčanicu,ili staviti na devizni (štedni) račun ako se može.:ne zna:
Radi se o Erste banci.Unaprijed hvala na odgovorima.:top:

0, 03
28.04.2009., 22:16
@ Neuson

hvala

btw: promjenio danas marke, a ni u RBA ne znaju di se ATS moze zamjenit...

Jouline_v
04.05.2009., 06:08
Da li se jos uvijek mogu zamijeniti tolari, njemačke marke? Gdje?:ne zna:

Johnny_B.
05.05.2009., 17:30
Možeš u bilo kojoj banci, jer moraju još uvijek imati neke posebne tečajne za promjenu isteklih valuta. Nije neka lova, ali ako možeš zamijeniti, zašto ne... :mig:

-xxx-
05.05.2009., 20:48
Evo ovako,imam nešto eura u kovancima (oko nekih 50 eura) pa me zuanima kako ih mogu pretvoreitit u novčanicu,ili staviti na devizni (štedni) račun ako se može.:ne zna:
neznam za Erste ali u Raiffeisen sam uredno davala kovanice i dobivala papir :)

Johnny_B.
05.05.2009., 22:16

Kovanice su valjane, dakle, dođeš lijepo u banku, dobar dan-dobar dan, ja bi položio kovanice eura na svoj devizni račun. Bez ikakvih problema... :kava:

Johny
06.05.2009., 12:20
Da li si siguran u to?
Koliko znam mijenjanju ih samo domicilne banke tih valuta, a naše banke ih mogu otkupiti i poslati tamo uz neku finu proviziju.

Neuson
06.05.2009., 14:31
Njemačke marke mijenja RBA uz 10% provizije, rekao sam to tu http://www.forum.hr/showthread.php?t=444411 .

Johnny_B.
06.05.2009., 21:16
Da li si siguran u to?
Koliko znam mijenjanju ih samo domicilne banke tih valuta, a naše banke ih mogu otkupiti i poslati tamo uz neku finu proviziju.

Tako je, sorry, toga se nisam sjetio. To je nešto kao slanje novčanica na "inkaso" s tim da će, banka naravno, naplatiti proviziju za svoje usluge.
Kad smo već kod toga, tko kod nas mijenja kovanice funti?

KILLERDOG
07.05.2009., 09:29
kovanice se nekad moglo utopiti na trgu u onoj mjenjačnici zagrebačke banke
dal se još uvijek može :ne zna:
pa ti si čovjek iz bankarskog sektora ti bi to trebao znati :zubo:
mislim da se funte (ne peni) mogu i staviti na devizni račun (nisam siguran)

Johnny_B.
07.05.2009., 17:34
kovanice se nekad moglo utopiti na trgu u onoj mjenjačnici zagrebačke banke
dal se još uvijek može :ne zna:
pa ti si čovjek iz bankarskog sektora ti bi to trebao znati :zubo:
mislim da se funte (ne peni) mogu i staviti na devizni račun (nisam siguran)

Pitao sam čak svoju ekipu iz trezora, i njihova šefica mi je rekla da više nitko ne uzima te kovanice. A ako ih ne mogu otkupiti u bankama, znači daih ne možeš ni staviti na devizni račun. Nema veze, ostavit ću ih za uspomenu. :mig:

KILLERDOG
08.05.2009., 09:04
hm,nisam to znao
glupo mi zvuči jer ja imam nešto funti na deviznom koje dobijem od tamo i to znači da ja nemrem dići 105 funti?
glupa odluka uprave iskreno
shvaćam da mi nemreju odmah isplatiti 500 funti,2500 švedskih kruna,itd. u bilo kojoj poslovnici nego ih moraš naručiti,ali nisam znao da uopče nemaju te sitne u opticaju
probaj ih zamjeniti u nekoj mjenjačnici na moru (iako ćeš izgubiti na tečaju,al takav je život :D )
i ostavi koji peni za uspomenu (ili kupnju sljedeći put kad ideš gore :zubo: )

Johnny_B.
09.05.2009., 21:43
hm,nisam to znao
glupo mi zvuči jer ja imam nešto funti na deviznom koje dobijem od tamo i to znači da ja nemrem dići 105 funti?
glupa odluka uprave iskreno
shvaćam da mi nemreju odmah isplatiti 500 funti,2500 švedskih kruna,itd. u bilo kojoj poslovnici nego ih moraš naručiti,ali nisam znao da uopče nemaju te sitne u opticaju
probaj ih zamjeniti u nekoj mjenjačnici na moru (iako ćeš izgubiti na tečaju,al takav je život :D )
i ostavi koji peni za uspomenu (ili kupnju sljedeći put kad ideš gore :zubo: )

Najmanji apoen funte koji banke isplaćuju je 5 funti, tako da možeš dobiti novčanicu u vrijednosti 5 GBP, ali ne sitnije od toga.
A za ovo kaj ja imam doma (1x2 GBP, 1x1 GBP, 3x50 penija) ću se još negdje raspitati, pa javim.

acetic
19.05.2009., 11:45
Ovako gledao ja na Idemo na put- Australija kako se australijski dolar ne moze pocjepati

i nadem ja svojih 50 aus. dolara koje cuvam za uspomenu i pokusam ih poderat

i zamislite sta, USPIJEM, cak se nisam puno ni trudio al eto uspio sam.

Imate li ideju sta da uradim s poderanim dolarima?
Zalijepim, odnesem u banku ...

Bilo sta ? :(

EasyOn
19.05.2009., 12:29
Nemoj previše gledati tv, kvari ljude :D odeš na finu, oni ti zamijene novčanicu uz neku sitnu proviziju, stave ti na novčanicu neku mrežu i koliko ti novčqanice fali, toliko ti odbiju. Ako je samo poderana, možda ti čak ni niš ne naplate.

FreshPower
19.05.2009., 15:20
mozes zalijepiti novčanicu, odnesi ju u banku u kojoj imaš devizni račun, ukoliko oni procijene da je previše oštećena poslat će je na inkaso (platit ćeš naknadu) i naknadnop ti staviti novac na račun, a možda će ti ju i samo staviti na račun.

ukoliko ne fali niti jedan djelić novčanice, moguće da neće ići na inkaso, ako fali i najmanji dio sigurno hoće.

ali sve u svemu ako je novčanica originalna nije velika frka

acetic
19.05.2009., 21:44
mozes zalijepiti novčanicu, odnesi ju u banku u kojoj imaš devizni račun, ukoliko oni procijene da je previše oštećena poslat će je na inkaso (platit ćeš naknadu) i naknadnop ti staviti novac na račun, a možda će ti ju i samo staviti na račun.

ukoliko ne fali niti jedan djelić novčanice, moguće da neće ići na inkaso, ako fali i najmanji dio sigurno hoće.

ali sve u svemu ako je novčanica originalna nije velika frka

Novcanici ne fali nijedan dio, raspolovljena, oba dijela dobro sacuvana :)

Hvala vam ;)

cr.yp.to
23.05.2009., 22:54
Imam 1600 kuna iz NDH. Vrijedi li tecaj 1:1 u odnosu na danasnje kune, ili je to ustvari bezvrijedno (0,00000004 kune) s obzirom na povijest zamijena u razne dinare?

Neuson
23.05.2009., 23:25
http://www.pravri.hr/~zviscevic/ndh-novcanice/ndh.htm evo ti tu po apoenima, cijene u eurima, VF znači very fine tj. očuvano do bola, čitavo, nepresavijano, a UNC da je potpuno novo, nije bilo u cirkulaciji. Cijene su mizerija, a vjerujem da su tvoje novčanice u ne baš sjajnom stanju tako da vrijede još i manje od ove "VF" kolone. I te novčanice nisu ustaške jer su Ustaše bile stranka, pokret, kako već, a ne država. :W

cr.yp.to
23.05.2009., 23:43
Rabljene su, nista od toga. Zahvaljujem :top:

0, 03
26.05.2009., 12:19
Pozdrav,

ne znam jel ovo pravi podforum...
nasao sam doma austrijeske silinge (valjda starci stedili pa zaboravili)... ima ih podosta.. saznao sam da se to u banci u austriji moze razmjeniti i sve je to divno i krasno...

al me nesto zanima..

na onom strojceku za provjeravanje novcanica - novcanice ne svijetle kao originalne... imaju zig i to sve, al nemaju one svjetlucave resice kao sto kune imaju...
pitao sam u par banaka i najcesce sam dobio odgovor da "mozda" to i je pravi novac, samo sto u to vrijeme jos novcanice nisu imale te svjetlucave pizdarije po kojima se vidi da su prave...
mozda je glupo pitanje, ali, ima li netko mozda slicnih iskustava ili se sjeca "svjetle" li te stare novcanice...
da ne odem u banku u austriju to projenit, pa da ne bude neugodnosti...

unaprijed hvala na bilo kakvom odgovoru!

Neuson
26.05.2009., 13:39
Ma vjerojatno su koji put završile u veš mašini. Tako sam i ja "isprao" eure pa su u banci 10 minuta vijećali jesu li pravi. :)

KILLERDOG
27.05.2009., 08:41
meni su sat vremena vjećali da li su prave funte,čekali nekog lika

a najbolje je to što sam iste te novčanice i digao u istoj poslovnici :zubo:

šilinzi koliko se sjećam nisu to imali, mislim da je to tek s kunama došlo,da ni Hrvatski dinari nisu imali tu zaštitu

0, 03
27.05.2009., 09:41
nista, onda cu se poigrat malo s tim, pa cu vidit jesu prave il ne...

hvala na odgovorima!

gljeeva
27.05.2009., 09:46
DA, šilinzi nisu imali fluorescentne niti..

fridda
07.06.2009., 10:36
Imam hrpu kovanica Bosanskih KM i Slovenskih tolara... da su papirnati isla bi promjenit u mjenjacnicu al ne primaju kovane,... di se te maderfaking kovanice mogu promjenit?

HELP

akcija1
08.06.2009., 17:08
Ne mozes nigdje zamijeniti KM kovanice, cuvaj ih pa iduci put kad dodjes u Bosnu trosi,jer se u nasim bankama mijenjaju samo papirnate za tolare ne znam

milkyyy
08.06.2009., 20:09
Ne mozes nigdje zamijeniti KM kovanice, cuvaj ih pa iduci put kad dodjes u Bosnu trosi,jer se u nasim bankama mijenjaju samo papirnate za tolare ne znam

E ovak imam i ja jedno pitanjce ...... imam oko 20 tisuca jugoslavenskih dinara :brukica:
pa sad dal zna ko di bi to mogla promjenit za neku lovu ili prodat nekom ko to vec skuplja i ima od toga nesto u zivotu ...hehe :confused: :confused:
plzzz helpp mi :s

milkyyy
08.06.2009., 20:12
E ovak imam i ja jedno pitanjce ......
imam oko 20 tisuca jugoslavenskih dinara :brukica:
pa sad dal zna ko di bi to mogla promjenit za neku lovu ili prodat nekom ko to vec skuplja i ima od toga nesto u zivotu ...hehe :confused: :confused: :confused:

plzzz helpp :s

sisinjo
08.06.2009., 20:19
E ovak imam i ja jedno pitanjce ......
imam oko 20 tisuca jugoslavenskih dinara :brukica:
pa sad dal zna ko di bi to mogla promjenit za neku lovu ili prodat nekom ko to vec skuplja i ima od toga nesto u zivotu ...hehe :confused: :confused: :confused:

plzzz helpp :s

Za promijenit si zakasnila jedno 20 godina a za skupljat nije dovoljno staro.
al ne odustaj, uvijek to možeš uvalit nekom ćoravom penzioneru ili mu prodat priču da je to nova valuta..uglavnom probaj

KILLERDOG
10.06.2009., 08:52
uvijek možeš probati prodati preko aukcija :D
ili na jakuševcu :zubo:
http://global.ebay.com/search?Query=dinar&PageNumber=1&ipp=25&SortBy=1&cc=HR

tzuio
26.06.2009., 15:10
Pozdrav,

Znam da sam već vidio na forumu neko slično pitanje, ali ne mogu pronaći preko tražilice. Dakle, je li još moguće zamijeniti DEM u eure ili kune? Gdje i po kojem tečaju?

Hvala

Neuson
26.06.2009., 15:43
K i K.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=445868

jasna19
20.07.2009., 12:37
jel netko zna gdje mogu zamijeniti oštećenu novčanicu kanadskih dolara?
bila sam već i u PBZ-u i u Zabi i Fini i nitko mi ne zna reći :(
Hvala!

The New Guy
30.07.2009., 21:33
Uglavnom, stara oprala hlače starom- 3 novčanice po 100 eura, 2 po 200 kn, 1 po 50 kn, 2 po 10 kn. Ukupno štete oko 2600 kn....
jednoj novčanici od 100 eura nema spasa, samo komadić osto, ove sve čitave, u komadu, vidi se serijski broj (osim ovoj od 50 kn al ko ju jebe) al su promjenile boju-plave su, al se vidi da je novčanica bila, e sad neznam dal su previše oštećene. Čitao sam neki zakon, neznam dal je stari, hnb bi u pravilu trebalo moć zamjeniti ako nije previše oštećeno

The New Guy
31.07.2009., 18:42
Kune dala fina odmah, eure kao što je telecoma1 gore rekao preko računa bi 200 eura valjda trebali dobiti. Rekli kao da donesemo i onaj komadić od ovih drugih 100 eura da vide, al mislim da od toga neće biti ništa. Kreditna kartica ne radi- treba napraviti novu, novčanik izgleda ko glavica kupusa-razvaljen skroz, + 60 kn za otvaranje tog računa, + 100 eura u kurcu- šteta oko 1000 kn

profa52
02.11.2009., 15:09
Koliko znam, deviza poput DEM-a nije u opticaju već nekih 8 i pol godina. Točnije od 2001. godine, međutim, koliko također znam te iste devize nisu uništene nego su arhivirane u Bundes banci u Frankfurtu uz izliku ako jednog dana dođe do velikih oscilacija u Eurima ili propasti Eura da se Njemačka Marka vrati u opticaj. Oko milijardu DEM-a nikada nije "vraćeno" u Njemačku te se zbog toga znaju dogoditi i shopping akcije kod Nijemaca u kojima se plaća Njemačkom Markom.

Imam jednu novčanicu od 100 njemačkih maraka koju sam igrom slučaja pronašao i koju želim promjeniti u Eure u Hrvatskoj ako je to ikako moguće. Pokušao sam u Reifeissenu koji je to radio ljetos i Zagrebačkoj banci u Osijeku koje su mi potvrdile da se to može i da vjerojatno postoji mogućnost otkupa istih, ali trenutno ne u njihovim bankama. Također mislim da su se iste novčanice mjenjale uz proviziju od 5% ili 10% vrijednosti. Želim Vas pitati za pomoć i gdje to mogu učiniti.?

Evo mala zanimljivost:

*Njemačka marka je zamijenjena kao samostalna valuta 1. siječnja 1999. sa uvođenjem Eura. Do 31. prosinca 2001., 23:59:59 sati novčanice i kovanice njemačke marke su još bile zakonito sredstvo plaćanja. Od toga dana u «Bundesbank» i njenim drugim sjedištima marka može biti besplatno i vremenski neograničeno promijenjena u euro. Također veliki dio kreditnih ustanova i trgovina primali su Marku sve do 28. veljače 2002. Poneke trgovine uvijek još imaju akcije, gdje nude uz kupnje robe promjenu marke.Marka i nakon uvođenja Eura ostaje u sjećanju i dan danas se koristi za preračunavanje. Studija iz rujna 2004. g. je dobila rezultat da 66 % građana SR Njemačke cijene Eura preračunavaju se u Marku. Kod muškog spola preračunavaju 54 %, dok kod žena 74 % još preračunavanju. Kog mlađeg naraštaja samo još 41 %, a kod starijih od 50 godina čak 71 % preračunavaju. To se s time može objasniti, jer tečaj Marke s Euro je 1 EUR = 1,95583 DM, tako da se lako može računati sa 1 EUR = 2 DM. *citat sa wikipedije

Neuson
03.11.2009., 01:02
Mijenjao sam osobno par stotina DM u RBA u Osijeku negdje početkom godine. Malo je bilo zbunjenih lica no promjenili su mi to u eure ( i naravno uzeli sebi 10% provizije za tlaku). :)

Vincent V
03.11.2009., 11:23
Osterajheri su bogami lijepo uništavali Šilinge u nekim strojevima za mljevenje. Sve su mi suze išle kad sam gledao kako ih melju, one po 5000 šilinga.

profa52
03.11.2009., 15:38
Mijenjao sam osobno par stotina DM u RBA u Osijeku negdje početkom godine. Malo je bilo zbunjenih lica no promjenili su mi to u eure ( i naravno uzeli sebi 10% provizije za tlaku). :)

hvala...ne kužim zašto meni sad ne žele uzeti..:eek:

Neuson
03.11.2009., 18:43
Možda si naišao na neki "biser". :ne zna:

profa52
03.11.2009., 22:26
opet ću u pokušaj ovih dana. to je ipak 40 eura

goodlap
04.11.2009., 10:38
Pas mi je s ormarića u hodniku ukro 100 kuna i temeljito ih usitnio. Mislim da sto kuna nije potrebno doslovno baciti u smeće, pa pitam - kome i gdje da se obratim da mi to zamjene, ako je ikako moguće?

snjeska
04.11.2009., 10:45
znam da se negdje moze al ne znam gdje, da smo bar u americi

sijena_mora
04.11.2009., 11:27
U FINI možeš bez problema zamijeniti oštećenu novčanicu.

goodlap
04.11.2009., 22:25
Hvala.

profa52
20.11.2009., 13:13
ima li još netko sa iskustvom gdje da promjenim?

jonin
21.11.2009., 11:04
Ne mogu nigdje naći novčanice od 5 kn? Što je s njima na kraju? Jako malo ljudi ih ima pa me zanima kako da do njih dođem?

Neuson
21.11.2009., 11:46
Malo ih je uvijek i bilo, ako gledamo postotak. Npr. i novčanina od 1000kn ima ispod 4% u ukupnoj novčanoj masi. ;) No još uvijek postoje, vrijede. Probaj u FINA-i.

jastreb1811
27.04.2010., 13:26
imam jednu novcanicu od 100 kuna...poderanu...sve dijelove imam...dali je iskoristiva jos...dal je mogu negdje zamijenit za citavu ili tako sta...

Neuson
27.04.2010., 13:32
Pravac u FINA-u. Naplaćuju kako se sjećam neku proviziju no ona nije 100kn. :D

jastreb1811
27.04.2010., 14:00
ajde super...hvala...:)

snjeska
27.04.2010., 22:20
u fini mjernjau sam ak 60% nije poderano tj 60% mora biti cijelih nepoderanih,a za sve ostalo ides u centar grada u narodnu bankiu

Herp
04.07.2010., 18:43
Da li se u međuvremenu nešto promijenilo po pitanju razmjene kovanica KM u kune?

I općenito, zašto ne žele mijenjati kovanice? :ne zna:

felis23
08.07.2010., 10:05
i,
evo pliz i pomalo hitno trebam promijeniti 100 DEM, u Zagrebu pliz tell me di?

Japara
15.07.2010., 14:32
pozz, imam nesto starih novcanica od 20funti (one sa faradayem) da li se ojne mogu gdje josh promjeniti...

Johnny_B.
15.07.2010., 21:52
i,
evo pliz i pomalo hitno trebam promijeniti 100 DEM, u Zagrebu pliz tell me di?

pozz, imam nesto starih novcanica od 20funti (one sa faradayem) da li se ojne mogu gdje josh promjeniti...

Mislim da oboje možete u Raiffeisen banku, izgleda mi da oni imaju nekakav ugovor sa vanjsim bankama ili tako nešto, pa čak nemaju ni veliku proviziju a novce mislim dobijete odmah. Takve su bar priče u bankarskim krugovima. :ne zna:

Mileena
24.08.2010., 17:20
zanima me jel itko zna gdje bi se mogli promijeniti pesosi u kune, ako se uopce mogu mjenjat? podrucje zagreba. tnx unaprijed :)

Mlajen
24.08.2010., 17:24
Ne mogu nigdje naći novčanice od 5 kn? Što je s njima na kraju? Jako malo ljudi ih ima pa me zanima kako da do njih dođem?

Davno su povučene iz opticaja...

funkee
17.09.2010., 10:17
Pozdrav, dobio sam novcanicu od 50 kanadskih dolara, ali u mjenjacnicama mi kazu da to ne mogu uzet jer je to stara novcanica, isto su mi rekli i u Erste banci. Kamo da to odem promijeniti u Hrvatskoj? Dolazi u obzir eventualno i negdje u Trstu.

Radi se o ovoj novcanici:
http://www.cdnpapermoney.com/images/Multis/1975_50f.jpg

17.09.2010., 21:16
jedino možeš poslati na inkaso.

funkee
18.09.2010., 09:13
Ne znam sto je inkaso, mozes li pojasniti?

gljeeva
18.09.2010., 14:43
Mislim da je ova novčanica još uvijek legal tender bez obzira na starost, ali mjenjačnice i banke ju imaju pravo odbiti s obzirom na nedostatak zaštitnih elemenata itd...

Inkaso je jedina varijanta. To je postupak kad banka preuzme novčanicu ali ti ne isplačuje njenu protuvrijednost več u tvoje ime šalje izdavaocu (u ovom slučaju Bank of Canada).
Izdavaoc isplačuje banci protuvrijednost novčanice, ovisno je li legal tender (cijeli iznos), oštećena (vrijednost umanjena za određeni postotak), izvan upotrebe (nekakva otkupna vrijednost) ili nevažeća/krivotvorina (ne isplačuju ništa). Isplačeni iznos može biti umanjen i za određeni trošak izdavaoca prilikom slanja protuvrijednosti.
Prilikom slanja novčanice na inkaso naplačuje se određena naknada (najčešće fiksna, po količini novčanica) kao trošak tvoje banke koja je novčanicu preuzela.

Preduvjet za sve to je da imaš otvoren devizni račun na koji će ti se isplatiti protuvrijednost kad ga banka zaprimi.

Crveni
24.09.2010., 22:35
Davno su povučene iz opticaja...

Nisu u opticaju od 2007. Na jednom oglasniku jedna novčanica od 5 kuna se prodaje za 20 kuna.
Jel zna neko zašto su novčanice od 5 kuna povučene iz opticaja?

Neuson
25.09.2010., 09:41
Nisu povučene. http://www.hnb.hr/novcan/hnovcan.htm ako laže HNB lažem i ja.

Crveni
25.09.2010., 13:29
Istina. Nevažeće su samo on koje na sebi imaju datum 31. listopada 1993.
Ali zašto su tako rijetke?

Neuson
25.09.2010., 14:26
Zato što je jeftinije proizvoditi kovanice od 5 kn. I novčanice od 1000kn su rijetke no iz razloga što se rijetko koriste tako da smo imali samo jednu emisiju, onu iz 1993-e i još se nisu pohabale.

Crveni
26.09.2010., 10:30
Šta to znači da ih se ne stavlja u opticaj? Činjenica je da su prije 5-10 god. novčanice od 5 kuna bile puno češće. Mislim sad ih ljudi prodaju za 20 kn na internetu. Nekoć si ih mogao dobit u dućanu, sada više ne.

doriana gray
28.09.2010., 19:41
Haj!

ovako, maloprije mi se dogodila zvizdarija... izvlačeći novčanicu od 500 eura iz jendog metalnog objekta (ne pitajte zašto moja baba tamo drži pare :facepalm:), zapela je za ošti rub i pretrgala se na pola.

je li moguće zamijeniti istu za novu? igdje? ikako?

gljeeva
29.09.2010., 11:54
Šta to znači da ih se ne stavlja u opticaj? Činjenica je da su prije 5-10 god. novčanice od 5 kuna bile puno češće. Mislim sad ih ljudi prodaju za 20 kn na internetu. Nekoć si ih mogao dobit u dućanu, sada više ne.

Mislim da se od otprilike 150 milijuna novčanica u opjecaju gotovo 50ak milijuna godišnje zamjeni novima. Iako je novčanica od 5kn važeća, kad kao pohabana završi u hnb-u ne mijenja se novom novčanicom več kovanicom, koja je jeftinija za izradu.
Haj!

ovako, maloprije mi se dogodila zvizdarija... izvlačeći novčanicu od 500 eura iz jendog metalnog objekta (ne pitajte zašto moja baba tamo drži pare :facepalm:), zapela je za ošti rub i pretrgala se na pola.

je li moguće zamijeniti istu za novu? igdje? ikako?

Ista procedura kao i za navedenu novčanicu kanadskog dolara... U neku od banaka i inkaso.

bambushouse
04.11.2010., 23:34
jučer kupio neke funte u OTP banci i dobio stare novčanice od 20 funti koje nisu u opticaju od lipnja ove godine...što radit jer mi ne vrijede te novčanice u Engleskoj a trebaju mi za dva dana...živim u mjestu na otoku treba uzet u obzir...jesam li u prekršaju imajući te novčanice kod sebe

inter1966
05.11.2010., 17:43
Sve stare novčanice Hrk možeš zamijenit u HNB bez ikakve naknade.

sailor
05.11.2010., 19:19
jučer kupio neke funte u OTP banci i dobio stare novčanice od 20 funti koje nisu u opticaju od lipnja ove godine...što radit jer mi ne vrijede te novčanice u Engleskoj a trebaju mi za dva dana...živim u mjestu na otoku treba uzet u obzir...jesam li u prekršaju imajući te novčanice kod sebe

slično mi se dogodilo pred par godina, dobio mix starih i novih apoena za službeni put u london, skužio to u prvom dućanu tamo, ušao u prvu banku i zamijenio bez ikakve naknade ili pitanja

jedino, banke im rade uglavnom ujutro, i unutra u prosjeku 1-2 čovika i 15 raznoraznih mašina za elektronske usluge :)

DEA&DIDI
17.11.2010., 00:01
bok, zanima me da li netko ima iskustva ili možda nekU informaciju o tome gdje bi mogla, U ZAGREBU, zamjeniti u kune stare AUSTRIJSKE, SLOVENSKE, MAĐARSKE, NJEMAČKE I ČEŠKE KOVANICE?

Edge_15
23.11.2010., 19:31
Pozz svima...
Ovog ljeta sam se s maturalca vratio doma s nekih 30 ak eura u kovanicama...htio bi to pretvorit u kune pa da bar imam neke koristi od toga...ali mjenjačnice i neke banke su me odbile...
Znate li možda koje banke u Rijeci mjenjaju kovanice (od 50 centi na više) u kune? Hvala...

niko1983
26.11.2010., 14:06
Pozz svima...
Ovog ljeta sam se s maturalca vratio doma s nekih 30 ak eura u kovanicama...htio bi to pretvorit u kune pa da bar imam neke koristi od toga...ali mjenjačnice i neke banke su me odbile...
Znate li možda koje banke u Rijeci mjenjaju kovanice (od 50 centi na više) u kune? Hvala...

bas prije par dana jedan decko, koji je bio ispred mene u redu, je u OTP banci (doduse u zagrebu) mjenjao kovanice... probaj tamo, viodio sam da u rijeci OTP ima poslovnicu pa ti mozda prode... sretno!

Lolla55
01.12.2010., 12:48
Pozdrav!
Može li mi netko reći gdje se može promijeniti oštećena novčanica od 20€?
Hvala
:)

edim
14.01.2011., 18:53
pozdrav
neznam da li je ovo tema za ovo mjesto ali trebam pomoć i informaciju
naime, potrgao sam slučajno nekoliko novčanica, eure
da li je moguće spasiti iste (negdje zamijeniti)
novčanice su potrgane skoro popola
zahvaljujem

Josip4
14.01.2011., 18:55
pozdrav
neznam da li je ovo tema za ovo mjesto ali trebam pomoć i informaciju
naime, potrgao sam slučajno nekoliko novčanica, eure
da li je moguće spasiti iste (negdje zamijeniti)
novčanice su potrgane skoro popola
zahvaljujem

Mislim da na FINI to možeš, za kune znam da možeš, ali mislim da možeš i eure.

Bubsi
31.01.2011., 16:46
Meni se slucajno vrh novcanice otkinuo, radi se o 50kn.. Idem na Finu i zamijenim?

keopsica
04.02.2011., 07:46
Oštećeni novac se može promijeniti u poslovnicama Fine, bez naknade. Ako su novčanice pokidane u više dijelova bitno je samo da su svi djelovi na broju da se može očitati serijski broj sa novčanice, samo ju se treba spojiti i zalijepiti sa selotepom. Može se čak zamijeniti novčanica ako ne fali više od 50-55% novčanice, npr. pola novčanice samo imate. :D:D:D:D:D

mokry
04.02.2011., 11:49
Može se čak zamijeniti novčanica ako ne fali više od 50-55% novčanice, npr. pola novčanice samo imate. :D:D:D:D:D

Da?! Znači, mogu prerezati novčanicu od 1000kn točno po sredini, i s jednom polovicom otići u jednu poslovnicu FINA-e, a s drugom u drugu i u svakoj ću dobiti 1000kn (ukupno 2000kn)? :zubo:

Nekako sumnjam da se to može. :D

BMT
04.02.2011., 13:52
Da?! Znači, mogu prerezati novčanicu od 1000kn točno po sredini, i s jednom polovicom otići u jednu poslovnicu FINA-e, a s drugom u drugu i u svakoj ću dobiti 1000kn (ukupno 2000kn)? :zubo:

Nekako sumnjam da se to može. :D

Jesi li pročitao što je napisano? Mora se moći očitati serijski broj. Ako prerežeš novčanicu na dva dijela, možeš zamijeniti samo onaj dio na kojem je vidljiv serijski broj.

mokry
04.02.2011., 14:08
A jesi li ti kad vidio novčanicu? :)

Serijski broj imaš u gornjem lijevom kutu, i u donjem desnom. Prema tome, ako ju prerežeš na sredini, po dužini (ili širini, svejedno) novčanice, na svakoj će polovici biti serijski broj. :mig:

gljeeva
06.02.2011., 19:50
zato mora biti cijelo više od 50 % novčanice

BMT
07.02.2011., 07:04
A jesi li ti kad vidio novčanicu? :)

Serijski broj imaš u gornjem lijevom kutu, i u donjem desnom. Prema tome, ako ju prerežeš na sredini, po dužini (ili širini, svejedno) novčanice, na svakoj će polovici biti serijski broj. :mig:

Biseru. Pa misli se da oba broja moraju biti vidljiva.

mokry
07.02.2011., 10:01
:facepalm:
Jesi ti čuo za zajebanciju?

Pročitaj još jednom moj prvi post (obrati pažnju na izbor smajlića, kao i na posljednju rečenicu u postu). Ti stvarno misliš da ja vjerujem da je to moguće?

BMT
08.02.2011., 07:05
Nadam se da ne misliš.

Kikonja
10.02.2011., 17:50
Ako neko zna jel se moze negdje u Hrvatskoj promjeniti svicarski franak koji je istekao rok odnosno nevazeci su , jedino sto sam cuo je da se mogu promjeniti u svicarsko valjda u njihovoj narodnoj banci nikakve druge detalje neznam , ako neko zna nesto vise molio bi da odgovori ovdje . Hvala :)

lee_chan
11.02.2011., 22:21
Ako neko zna jel se moze negdje u Hrvatskoj promjeniti svicarski franak koji je istekao rok odnosno nevazeci su , jedino sto sam cuo je da se mogu promjeniti u svicarsko valjda u njihovoj narodnoj banci nikakve druge detalje neznam , ako neko zna nesto vise molio bi da odgovori ovdje . Hvala :)

koje godište su?
mislim da možeš u ZABI.

Kikonja
12.02.2011., 09:44
e na zalost ove nemaju godinu, jedino po seriskom broju se raspoznaju . provjerio sam na zabi moguce da mjenjaju, odnosno salju na inkaso ali caka je tu tome sto se nemoze znati na kolko ce bit procjenjena vrijednost tamo u svicarskoj gdje ih salju na inkaso ali ako nemoze drugacije onda je i to neko rjesenje .

brain_fart
25.02.2011., 15:39
znam da je još uvijek moguća, ali gdje?

27.02.2011., 21:30
u bilo kojoj banci. najbolje tamo di imaš račun ili ako nemaš, otvoriš račun. lova se šalje na inkaso, nakon toga ti sjedne na račun nešto umanjen iznos.

Petar P.
17.06.2011., 14:55
dakle, se uzima ili ne provizija za zamjenu novčanica kojima nedostaje dio?

imam neke novčanice eura probušene onime za bušiti rupe u papirima (ne znam kak se to zove):D
svaka novčanica ima samo jednu rupicu na samom vrhu, ne fale dakle serijski brojevi niti ikakav natpis i slika.
hoće li mi uzeti kakvu proviziju?

funkee
17.06.2011., 15:01
dakle, se uzima ili ne provizija za zamjenu novčanica kojima nedostaje dio?

imam neke novčanice eura probušene onime za bušiti rupe u papirima (ne znam kak se to zove):D
svaka novčanica ima samo jednu rupicu na samom vrhu, ne fale dakle serijski brojevi niti ikakav natpis i slika.
hoće li mi uzeti kakvu proviziju?

Ako si negdje blizu Slovenije, odi tamo u bilo koju banku, zamijenit će ti bez problema i bez provizije.

Petar P.
17.06.2011., 15:04
Ako si negdje blizu Slovenije, odi tamo u bilo koju banku, zamijenit će ti bez problema i bez provizije.

mogao bih i to... siguran si da njihove banke prihvaćaju takve novčanice?

šta je s hrvatskom? samo fina?

funkee
17.06.2011., 15:10
Za Hrvatsku ne znam, ali meni su bez ikakvih pitanja zamijenili jednom u Sloveniji, novcanica je bila rastrgana na pola (nisam dovoljno pazljivo gledao u kuvertu koju sam smatrao praznom, srecom sam je samo popola potrgao, a ne u vise komadica :D). Zalijepio sam je sa selotejpom i dobio novu.

niko1983
27.06.2011., 09:13
ako posjeduješ više od pola novcanice i serijski brojevi nisu osteceni, po zakonu mozes zamijeniti novcanice u bilo kojoj banci, tako da mozes u bilo koju banku i usput sačuvas malo vremena i goriva :D

papa štrumf
27.06.2011., 12:34
Imam kovanice od 5maraka i 5 franaka, se one mogu zamijeniti i kolika je provizija?

NećešRazbojniče
04.07.2011., 23:59
Već 2 dana pokušavam da promijenim jebenih 20 konvertibilnih maraka koje mi je dala baba zabunom ne vidi dobro jadna. Da li je moguće da ja to promijenim u ovoj šugavoj državi? Gdje god dođem žene se čude šta mi je to, jeble mater svoju šugavu pa to je valuta od susjedne zemlje. Najbolje otić u Republiku Srpsku, tamo će da ti primi ama baš sve, primit će isusov wc-papir. Papir je papir.

rale2505
05.07.2011., 16:57
Već 2 dana pokušavam da promijenim jebenih 20 konvertibilnih maraka koje mi je dala baba zabunom ne vidi dobro jadna. Da li je moguće da ja to promijenim u ovoj šugavoj državi? Gdje god dođem žene se čude šta mi je to, jeble mater svoju šugavu pa to je valuta od susjedne zemlje. Najbolje otić u Republiku Srpsku, tamo će da ti primi ama baš sve, primit će isusov wc-papir. Papir je papir.

Hypo ili raiffeisen nisam siguran, a mislim da i zaba uzima.

mario1970
05.07.2011., 19:41
Ja sam ih kupovao u Zabi.

bigboom
20.02.2012., 14:46
http://www.hnb.hr/novcan/novcanice/h50k.htm

iman ovakvu pedeseticu. negdi mi uvalilo jucer danas je nije tilo primit u kaficu i u splitskoj banci. lik iz splitske mi nije zna rec di je mogu zaminit za važeču.

mišljenja prijedlozi rješenja?

tnx

boky1979
20.02.2012., 16:06
Odi u FINU i zamijeni je... Tamo se mijenjaju sve nevažeće i oštećene novčanice.

Sunnce
21.02.2012., 13:58
To možeš zamijenit samo u HNBu, možeš im poslati poštom kao vrijednosno pismo i moraš priložiti kovertu sa povratnom adresom i naravno poštanskom markom.

bigboom
24.02.2012., 17:27
zaminilo mi je na fini :) tj ovi zap u splitu

FIGICA
26.02.2012., 12:19
Znači poderane novčanice mi zamjene u Fini?

boky1979
26.02.2012., 16:43
Tako je, samo moraju biti čitave, znači ne smije nedostajat dio novčanice

CMariu
28.10.2012., 11:08
Pozdrav,

Imam 200 kn i fali mali dio, koji je povuko cif od novčanika :(. Imam i taj mali dio. Dal da to ljepim selotejpom ili da odem u finu?

boky1979
28.10.2012., 11:13
Ako imaš i taj mali dio, radije odi u FINU i zamijeni....

CMariu
28.10.2012., 11:18
Pa da, najbolje ..hvala

talisman
10.11.2012., 22:35
može li se gdje u zagrebu zamijeniti kovanice švicarskog franka u kunu ?

ivan128s
11.11.2012., 22:45
znate li gdje se mogu u hr promijeniti srpski dinari, koja banka prima?

penava
12.11.2012., 07:42
znate li gdje se mogu u hr promijeniti srpski dinari, koja banka prima?

U Kninu :D. Šalim se, mislim da nema šanse.

makrinjo
05.12.2012., 11:11
imam novcanicu od 50€ poderanu po sredini, mogu li ju igdje u zagrebu zamijeniti?

funkee
05.12.2012., 13:36
imam novcanicu od 50€ poderanu po sredini, mogu li ju igdje u zagrebu zamijeniti?

Sumnjam, možda u HNB-u. Savjetujem ti da skočiš do najbliže pošte ili banke u Sloveniju, tamo će ti bez pitanja i zajebancije odmah zamijeniti.

ksenija_2
02.04.2013., 20:16
Može li se igdje zamijeniti oštećena novčanica dolara (u smislu da joj fali dio)?

my fair lady
12.04.2013., 12:52
Imam papirtanih 50 austarlskih dolara. Imaju neku rupicu u kutu. Gdje ja to mogu promijenit?

numizmatika
18.04.2013., 21:21
Ja kupujem nevažeće novčanice koje nisu više u optjecaju i isto tako novčanice valuta koje se ne mogu zamjeniti u hrvatskim bankama.

Za sve informacije, javite se na PM.

zoomzoom888
04.06.2013., 18:25
trebam zamjenit novčanicu od 50 eura,fali joj komadić sa strane,gdje to mogu obavit?

garakelim
06.06.2013., 20:32
pozdrav
imam nešto novčanica:
zimbabwe, zambia, afganistan, bjelorusija, turkmenistan, egipat, kuvajt, iran, uzbekistan

dali se takve novačanice mogu promijeniti u banci ili već gdje?

iwanamilinkovic
12.06.2013., 14:08
Zna li netko gdje se uZagrebu ili Velikoj Gorici mogu promjeniti turske lire?:)

ameliaj
13.06.2013., 12:22
Oštećene novčanice možete zamijeniti u bilo kojoj banci no uzimaju vam proviziju za to, i novac dobijete tek nakon tjedan dana i više. Čula sam da ima brža opcija preko HNB-a u Zagrebu.

STIB
14.06.2013., 14:53
Zna li netko gdje se uZagrebu ili Velikoj Gorici mogu promjeniti turske lire?:)Možda u Kentbanci (ona je turskom vlasništvu)

Teutonic
05.07.2013., 18:55
Imao sam novčanicu od 100kn kojoj je kut bio otkidan(ne pitajte kako),taj kut sam čuvao s novčanicom i sad sam ih uredno zalijepio sa selotejpom,hoće li ta novčanice vrijediti u dućanu?
Hvala

boky1979
05.07.2013., 20:56
probaj, ako ne upali, na FINU i promijeni.

Teutonic
06.07.2013., 07:45
Ok hvala,otac mi je rekao da će vrijedit kad je dobro zalijepljena s najprozirnijim selotejpom ali vidit ćemo...

hcerinski
06.07.2013., 08:25
hahaha... ovo gore je dobra....

neheleniya
20.03.2014., 09:10
uvalili su mi u kusuru novcanicu sa otkinutim coskom , jel jos uvijek vrijedi da se moze zamjeniti u fini? :503: Ide neka provizija ? Odmah mi daju novu novcanicu?

BUBI69
20.03.2014., 09:49
cini mi se 10% uzmu u banci, tako je meni bilo prosle godine... i dobio sam odmah novu novcanicu jer nije veliko ostecenje...

Bitaka
25.03.2014., 08:04
Pozdrav,
Je li moguće promijeniti hrvatske kune u amerčki dolar, kao i hrvatske kune u australski dolar, i pod kojim tečajem kuna prema dolaru, na području Splitsko-Dalmatinske županije??
Hvala, bok!

STIB
25.03.2014., 19:10
U svakoj banci i mjenjačnici, tečaj se mijenja svaki dan

(via Tapatalk)

girl12345
31.03.2014., 18:42
Pitanje. Imam jako puno novčanica talijanskih lira, tolarjev, marki,šilinga,forinta...itd. Uglavnom jel se to još negde može promjenit?

CelMar
03.04.2014., 16:05
Možeš ako ih prodaš kao numizmatiku. Direktno ne.