PDA

View Full Version : Mađarska prezimena u Hrvatskoj

stranice : [1] 2 3

torcida_501
28.02.2009., 18:02
U Hrvatskoj ima dosta ljudi koji imaju mađarsko društveno-socijalno podrijetlo. U kojim gradovima ima mađara danas i koja su to najčešća prezimena u hrvatskih mađara. Iz kojih krajeva zapravo dolaze? Kakav je njihov odnos danas prema pradomovini i da li govore mađarski?

x-type
28.02.2009., 18:12
Ač, Fot, Farkaš, dio Horvata, Sabo, Nađ, Beroš, Bereš, Keres, dio Kovača, Feher, Fehir, Fekete, Seleš, Boroš, Šorgo, Kočiš, Ferlendiš (izuzetno rijetko dugačko mađarsko prezime)...

edit: sad vidim da je riječ o udomaćenim mađarima pa sam možda u krivu s ovim klasičnim prezimenima, al je glupo da sad idem ispravljati

Vukasin
28.02.2009., 18:18
Ač, Fot, Farkaš, dio Horvata, Sabo, Nađ, Beroš, Bereš, Keres, dio Kovača, Feher, Fehir, Fekete, Seleš, Boroš, Šorgo, Kočiš, Ferlendiš (izuzetno rijetko dugačko mađarsko prezime)...

edit: sad vidim da je riječ o udomaćenim mađarima pa sam možda u krivu s ovim klasičnim prezimenima, al je glupo da sad idem ispravljati

Taraš,može li to vuć nekakvo madjarsko porijeklo:kava:

Pessimus dux
28.02.2009., 19:11
U Hrvatskoj ima dosta ljudi koji imaju mađarsko društveno-socijalno podrijetlo. U kojim gradovima ima mađara danas i koja su to najčešća prezimena u hrvatskih mađara. Iz kojih krajeva zapravo dolaze? Kakav je njihov odnos danas prema pradomovini i da li govore mađarski?
Danas Mađari imaju najveći udio u gradovima poput Belog Manastira (8,4 %), Iloka (1,5 %), Vukovara (1,2 %), Osijeka (1 %)...
Koliko znam, dolaze iz različitih krajeva. Neka od prezimena već su navedena u x-typeovom upisu. Iz iskustva znam da neki nemaju baš neke osjećaje prema Mađarskoj, dok neki drže do toga. Gotovo svi oni koji se izjašnjavaju Mađarima govore aktivno mađarski jezik, a govori ga i dobar dio onih koji su mađarskog podrijetla, a izjašnjavaju se Hrvatima...
Neka se i Magor uključi, on će vam sigurno znati još bolje odgovoriti...:mig:

x-type
28.02.2009., 19:22
zaboravio sam Kiš :)

Tilley
28.02.2009., 19:37
Balog,Varga

torcida_501
28.02.2009., 23:27
Balog,Varga

pa balog kolko sam ja upoznat ima dosta i cigana....
ima dosta ljudi koji nose mađarska prezimena, a ne znaju prica mađ. pa cak ni njihovi djedovi, i ocevi.ima dosta mađ. sela po baranji, i neka u slavoniji.

evo jos neka
Magaš, hegeduš ili hegediš

Magor
01.03.2009., 08:36

Mislim da Ferlendiš nije mađarsko prezime. Možda talijansko?

Ač (tesar), Farkaš (vuk), Sabo (krojač), Nađ (visok, velik), Bereš (sluga u poljoprivredi), Feher (bijeli), Fekete (crni), Boroš (vinar), Kočiš (kočijaš), Balog (lijevoruk, šuvaklija), Varga (obućar), Kiš (mali), Vereš (crveni), Kerekeš (kolar), Rab (rob, sluga), Pap (svećenik), Kovač (kovač), Horvat (Horvat), Tot (Slaven, Slovak), Olah (Vlah, Rumunj), Rac (Srbin), Nemet (Nijemac), Hegediš (violinist), Vadas (lovac), Lovas (konjar, konjušar), Molnar (mlinar), Čordaš (govedar), Čizmadi(j)a (čizmar), Hajdu (hajduk, žup. pandur), Biro (sudac), Polgar (građanin), Ban i Banfi (ban i banović), Palfi (sin Pavla), Madaras (ptičar), Šereš (pivar), Šalamon (Solomon), Šimon (Simon?), Gu(l)jaš (govedar), Pastor (pastir, čoban), Juhas (čobanin, ovčar), Kardoš (mačevalac), Puškaš (streljač, osoba s puškom), Erdödy (osoba iz Erdőda, od toponima Erdőd), Fazekaš (lončar), Faluši (seoski), Sijarto (remenar, sedlar), Sekereš (kiridžija), Šipoš (svirač), Ujlaki (iločki, Ilok = Újlak /nova kuća/), Garai (gorjanski, Gorjan = Gara) ... itd., itd.

Magor
01.03.2009., 08:39
pa balog kolko sam ja upoznat ima dosta i cigana....

Da, ima.
Najčešća prezimena kod mađarskih Cigana: Olah, Lakatoš, Balog, Horvat, Kolompar

Magor
01.03.2009., 08:43
Koliko znam, dolaze iz različitih krajeva.

Ima Mađara u Hrvatskoj koji su autohtoni. Npr. Mađari iz Laslovoa (Szentlászló) žive u ovom selu od X. st.

Pessimus dux
01.03.2009., 09:00
Ima Mađara u Hrvatskoj koji su autohtoni. Npr. Mađari iz Laslovoa (Szentlászló) žive u ovom selu od X. st.
Tako je, ima i toga.:mig:

torcida_501
01.03.2009., 09:58
magor tu medu dosta ovih prezimena koje si naveo, poznam ljudi koji su "pravi" hrvati. nikako nebi pomislio da su neka mađ. prezimena, ne zvuce mi tako

Pessimus dux
01.03.2009., 10:11
magor tu medu dosta ovih prezimena koje si naveo, poznam ljudi koji su "pravi" hrvati. nikako nebi pomislio da su neka mađ. prezimena, ne zvuce mi tako
Nisu sva ta nabrojana prezimena isključivo mađarskog porijekla, iako većina jest.:mig:

Thresholder
01.03.2009., 12:34

edit: sad vidim da je riječ o udomaćenim mađarima pa sam možda u krivu s ovim klasičnim prezimenima, al je glupo da sad idem ispravljatiBeroš je najcesce prezime u Bratusu kod Makarske, i mislim da oni nemaju veze s Madjarima. :mig:

Thresholder
01.03.2009., 12:38
Da, ima.
Najčešća prezimena kod mađarskih Cigana: Olah, Lakatoš, Balog, Horvat, KolomparDa, Horvat... :kava:

Tih cigana ima masa i u Slovackoj s prezimenom Horváth... A Hrvat na slovackom je Chorvát, a na ceskome Chorvat. Pa ti sad vidi... :ne zna: :D

torcida_501
01.03.2009., 12:58
Beroš je najcesce prezime u Bratusu kod Makarske, i mislim da oni nemaju veze s Madjarima. :mig:
isto tako i kovac, je dosta cesto prezime u dalmaciji.. cak su i plemici

native
01.03.2009., 13:30
isto tako i kovac, je dosta cesto prezime u dalmaciji.. cak su i plemici
očito postoji dosta sličnih riječi koje su jedni preuzeli od drugih, pa ne treba čuditi mogućnost dvostrukog ili višestrukog porijekla nekih prezimena ili ljudi. dosta npr. državničkih titula su Mađari preuzeli od Slavena (župan=>Išpan), a s obzirom na stav da su Mađari razbili jedinstvo Slavena upavši u Panoniju, ništa čudnog u postojanju zajedničkih naziva...

Magor
01.03.2009., 13:43

Osim Horvat/Kovač ova su "originalna" mađarska prezimena.

Ja također poznam ljudi koji su "pravi" Mađari, a imaju hrvatska prezimena: Smodić, Ljubić, Kuzma, Kuzmić, Višnović, Komanović, Škublić, Rodek, Radanović itd., itd.

Magor
01.03.2009., 13:45
Beroš je najcesce prezime u Bratusu kod Makarske, i mislim da oni nemaju veze s Madjarima. :mig:

Da, mislim da ni Beroš nije mađarsko prezime. Bereš jest.

Magor
01.03.2009., 13:51
Da, Horvat... :kava:

Tih cigana ima masa i u Slovackoj s prezimenom Horváth... A Hrvat na slovackom je Chorvát, a na ceskome Chorvat. Pa ti sad vidi... :ne zna: :D

Riječ je o ljudima koji su dolazili u Mađarsku iz juga (većinom za vrijeme kralja Žigmunda luksemburškog).

btw, prvi Cigani su dolazili u Meksiko iz Mađarske/Ugarske, baš zbog toga Cigane Meksikanci zovu "Hungaros" :D

Magor
01.03.2009., 16:30
Evo, 100 najčešćih prezimena u Mađarskoj:

(1) Nagy (nađ) /velik, visok/, (2) Kovács (kovač) /kovač/, (3) Tóth (tot) /Slaven, Slovak, Hrvat, Rusin itd./, (4) Szabó (sabo) /krojač/, (5) Horváth (horvat) /Hrvat/, (6) Varga /obućar/, (7) Kiss (kiš) /mali/, (8) Molnár /mlinar/, (9) Németh (nemet) /Nijemac/, (10) Farkas (farkaš) /vuk/, (11) Balogh (balog) /lijevoruk, šuvaklija/, (12) Papp (pap) /svećenik/, (13) Takács (takač) /tkač/, (14) Juhász (juhas) /čobanin, ovčar/, (15) Lakatos (lakatoš) /bravar, ključar/, (16) Mészáros (mesaroš) /mesar/, (17) Simon (šimon) /Šimun/, (18) Oláh /Vlah, Rumunj/, (19) Fekete /crni/, (20) Rácz (rac) /Srbin/, (21) Szilágyi (silađi) /osoba iz županije Szilágy – danas Rumunjska/, (22) Török (terek) /Turčin/, (23) Fehér (feher) /bijeli/, (24) Gál/Gaál /bik/, (25) Balázs (balaž) /Blaž/, (26) Pintér /bačvar/, (27) Szücs (süč) /krznar/, (28) Kocsis (kočiš) /kočijaš/, (29) Fodor /kudrav/, (30) Kiss/Kis (kiš) /mali/, (31) Szalai (salai) /osoba iz županije Zala/, (32) Magyar (mađar) /Mađar/, (33) Sipos (šipoš) /svirač/, (34) Orsós (oršoš) /prelac/, (35) Lukács (lukač) /Luka/, (36) Bíró /sudac/, (37) Gulyás (gujaš) /govedar/, (38) Király (kiraj) /kralj/, (39) Katona /vojnik/, (40) László (laslo) /Ladislav/, (41) Fazekas (fazekaš) /lončar/, (42) Sándor (šandor) /aleksandar/, (43) Boros (boroš) /vinar/, (44) Jakab /Jakob/, (45) Kelemen /Klementije/, (46) Somogyi (šomođi) /osoba iz županije Somogy/, (47) Antal /Antun/, (48) Vincze (vince) /Vikentije/, (49) Hegedüs (hegediš) /violinist/, (50) Fülöp /Filip/, (51) Orosz (oros) /Rus/, (52) Bogdán /južnoslavenskog porijekla = dar Boga?/, (53) Veres/Veress (vereš) /crveni/, (54) Deák /đak, student/, (55) Váradi /varadinski/, (56) Balog /lijevoruk, šuvaklija/, (57) Budai /budimski/, (58) Bálint /Valentin/, (59) Szőke (seke) /plav, plavokos/, (60) Pap /svećenik/, (61) Bognár /kolar/, (62) Vass (vaš) /željezo/, (63) Vörös (vereš) /crveni/, (64) Pál /Pavao/, (65) Illés (ileš) /Ilija/, (66) Szűcs (süč) /krznar/, (67) Lengyel (lenđel) /Poljak/, (68) Fábián /Fabijan/, (69) Bodnár /bačvar/, (70) Halász (halas) /ribar/, (71) Hajdú /hajduk, žup. pandur/, (72) Gáspár (gašpar) /Gašpar/, (73) Kozma /Kuzma/, (74) Pásztor (pastor) /čoban, pastir/, (75) Bakos (bakoš) /osoba koja proizvodi ulje/, (76) Székely (sekej) /Sekulac, Sekler/, (77) Major /majur/, (78) Dudás (dudaš) /gajdaš/, (79) Novák /slavenskog porijekla/, (80) Hegedűs (hegediš) /violinist/, (81) Jónás (jonaš) /Jonathan/, (82) Máté /Mate/, (83) Orbán /Urban/, (84) Soós (šoš) /trgovac soli/, (85) Virág /cvijeće/, (86) Barna /mrk, crnomanjast/, (87) Nemes (nemeš) /plemenit, plemić/, (88) Pataki /osoba iz Sárospataka ili iz …pataka/, (89) Szekeres (sekereš) /kiridžija/, (90) Tamás (tamaš) /Tomislav/, (91) Faragó /tesar, kamenar, kamenorezac/, (92) Borbély (borbej) /brijač/, (93) Balla /hipokoristik Barnabe/, (94) Barta /hipokoristik Bartolomeja/, (95) Végh (veg) /osoba koja živi na kraju ulice, sela/, (96) Kerekes (kerekeš) /kolar/, (97) Dobos (doboš) /bubnjar/, (98) Kun /Kuman/, (99) Péter /Petar/, (100) Csonka (čonka) /invalid/

(izvor: KŠH, Centralni statistički ured Mađarske)

Thresholder
01.03.2009., 18:02
Riječ je o ljudima koji su dolazili u Mađarsku iz juga (većinom za vrijeme kralja Žigmunda luksemburškog).Hmm, zanimljivo... Zigmund Luksemburski je bio sin ceskoga kralja i cara Karla IV, a bas u vrijeme Karla (dakle 50-ak godina prije ZL-a) odselila se masa nomadskih cigana iz Ceske u Francusku i Britaniju pa su ih tamo prozvali Bohemima (btw Ceska = Bohemia, po keltskom plemenu Boje koji su tamo zivjeli prije dolaska Slavena), odatle i Bohemian Rhapsody od Queen...
Tako da ispada da su mozda ti Cigani ucinili krug prvo iz Ceske na zapad pa onda prema juznim Slavenima da bi onda opet dosli u srednju Evropu.. :rolleyes:
btw, prvi Cigani su dolazili u Meksiko iz Mađarske/Ugarske, baš zbog toga Cigane Meksikanci zovu "Hungaros" :Da odakle spanjolski naziv za cigana gitano?

Magor
01.03.2009., 19:07
a odakle spanjolski naziv za cigana gitano?

gitano <= egipatski

Magor
01.03.2009., 19:22
Tako da ispada da su mozda ti Cigani ucinili krug prvo iz Ceske na zapad pa onda prema juznim Slavenima da bi onda opet dosli u srednju Evropu.. :rolleyes:

Današnji mađarski Cigani (barem većina) su dolazili na Balkan sa Turcima (za vrijeme kralja Žigmunda). Oni su se relativno dobro asimilirali u mađarsko društvo.
Kasnije su dolazili i agresivniji Cigani iz Rumunjske. :(

Shain
01.03.2009., 19:57
Ima Mađara u Hrvatskoj koji su autohtoni. Npr. Mađari iz Laslova (Szentlászló) žive u ovom selu od X. st.

Blizu Laslova je i selo Korog (Korogy; izgovor: Korođ) s pretežno mađarskim stanovništvom. Mađarski materinski jezik 1931. g. govorilo je 1001, hrvatski 21 i njemački 9 stanovnika.

Bila je u 13. st. i velikaška obitelj Korogi (de Korogh; izg. Korođi), koji su izgradili tvrđavu Korođvar (Kourough, Koorong) južno od Osijeka, a velikaškom je posjedu pripadalo i selo Korog.

Velikaško prezime Korođi neki hrvatski povjesničari pišu Kružići, ali mi se čini da je to ili pučka etimologija ili kroatiziranje stranog prezimena. (Korođi su porijeklom iz Hersfelda u Njemačkoj).

i-je-i-nije
01.03.2009., 20:08
Mađara ima dosta i u istočnoj Slavoniji, oko Daruvara i Bjelovara, skupa sa Česima i Slovacima.

Michael Collins
01.03.2009., 22:55
Sabo je manje više od mađarski Szabo?

Michael Collins
01.03.2009., 22:59

, Pap (svećenik), Kovač (kovač), Horvat (Horvat), Tot (Slaven, Slovak), Olah (Vlah, Rumunj), Rac (Srbin), .

Dakle Horvat je Hrvat,to svi znamo...

Jel mora to prezime biti Mađarsko ili imamo i domaću verziju Horvat?

Jel Horvat ili Horvath?

Također, Rac znam i Hrvata i Rusina,a prezime dakle znači baš-Srbin...

Općenito,svi Rusini u Hrvatskoj imaju mađarsko prezime,barem sam tako čuo...

x-type
01.03.2009., 23:01
Velikaško prezime Korođi neki hrvatski povjesničari pišu Kružići, ali mi se čini da je to ili pučka etimologija ili kroatiziranje stranog prezimena. (Korođi su porijeklom iz Hersfelda u Njemačkoj).

zapravo körös znači okruglo pa bi se moglo dovesti u vezu

Magor
02.03.2009., 06:23
Bila je u 13. st. i velikaška obitelj Korogi (de Korogh; izg. Korođi), koji su izgradili tvrđavu Korođvar (Kourough, Koorong) južno od Osijeka, a velikaškom je posjedu pripadalo i selo Korog.

Da, Kórógyi ili Koroghi je slavna obitelj iz roda Keled/Gut-keled. Gutkeled je njemačkog porijekla, iz grada Staufa/Hohenstaufa u Švabiji. Dolaze u Mađarsku za vrijeme kralja Petra Orseolo (1038-41).
Prema mađarskoj nacionalnoj tradiciji, jedan član obitelji učestvovao je u ubojstvu sv. Gellerta (1046.) na brdu Gellert u Budimu. Jedan član je bio biskup u Pečuhu, drugi član postao je „ban Bugarske” (1365.).

Kórógyi family:
http://genealogy.euweb.cz/hung/korogyi.html

Magor
02.03.2009., 06:27
Jel Horvat ili Horvath?

Svejedno je. Horvát ili Horváth, Német ili Németh, Tót ili Tóth.

"th" je starinski oblik. Nema razlike u izgovoru 't' i 'th'.

torcida_501
02.03.2009., 14:18
Svejedno je. Horvát ili Horváth, Német ili Németh, Tót ili Tóth.

"th" je starinski oblik. Nema razlike u izgovoru 't' i 'th'.

sto se tice toga. znam neke ljude cak su i bliza rodbina. jedan je TOT, drugi je Tót, TOTH, TOTA,

kerempuh
03.03.2009., 00:26
postoje mnoga stara agramerska prezimena koja nekak vuku na vugerštinu, jesu li prezimena ciboci, mihoci, kuroci, bogadi mađarskog podrijetla?

Magor
03.03.2009., 08:07
postoje mnoga stara agramerska prezimena koja nekak vuku na vugerštinu, jesu li prezimena ciboci, mihoci, kuroci, bogadi mađarskog podrijetla?

Nikad nisam čuo za Ciboci.

Mihoci (Mihóczi), Kuroci (Kuróczi), Bogadi (Bogádi) postoje.

Bogádi znači osoba iz Bogáda. Bogád je mjesto blizu Pečuha (3 km). Relativno često prezime.

Kuróczi? Možda dolazi od "kuruc" što znači križar odnosno pobunjenik u XVII-XVIII. st.

Mihóczi? Možda dolazi od Mihály/Mihók itd. što znači Mihovil. Hipokoristik Mihovila?

kerempuh
04.03.2009., 12:41
puno hvala na odgovoru :)

kezi
05.03.2009., 08:28
cije je prezime Murakezi

Shain
05.03.2009., 08:54
Čije je prezime Murakezi?

Vjerojatno dolazi od Murakoez, a to je mađarska prevedenica za Međimurje.

kezi
05.03.2009., 08:55
Gospon Magor kaj mi morete reci o prezimenu Murakezi

kezi
05.03.2009., 08:56
Hvala!

Magor
06.03.2009., 07:26

Muraközi = Međimurski

chikica
08.03.2009., 00:49
hmm..imam pitanje u vezi prezimena Boltižar...navodno da isto vuce korijene iz mađarskog:misli:...mozete mi reci nesto o tome?

Magor
08.03.2009., 07:04
hmm..imam pitanje u vezi prezimena Boltižar...navodno da isto vuce korijene iz mađarskog:misli:...mozete mi reci nesto o tome?

Boldizsár (čita se boldižar). Često prezime i rijetko muško ime u Mađarskoj.

Boldizsár = Baltazar (jedan od tri kralja u Bibliji)

wolfline1000
08.03.2009., 10:00
Pozdrav za svakoga !
Jedan poznanik izgleda za svoje rođake, koji su živjeli Vukovara, Lovasu 1991 Opatovcu. Njihovo ime: Gozovic Mihael, Gozovic Ilonka, G.Sivija, G.Verica, G.Andzelko.

Tko je vrh usjek pomoc!
Zahvala Vama.

Wolfline( Madarska)

Kloki
08.03.2009., 11:24

Jel ima Petar Kružić ikakve veze s njima?

Shain
08.03.2009., 12:02
Je l' ima Petar Kružić ikakve veze s njima?

Mislim da nema. Oni su bili gospodari Osijeka i dijela istočne Slavonije i Baranje. Imali su visoke dužnosti na mađarskom dvoru, bili su banovi u Bačkoj (Stjepan i Ivan) a jedan je od njih (Ladislav) bio biskup u Pečuhu. Posljednji iz porodice bio je Gašpar de Korogi (Kružić), koji je poginuo u borbi s Turcima 1472.

Petar Kružić službovao u Klisu četrdeset godina kasnije. Bio je kliški knez i senjski kapetan, a Korogi su bili baruni porijeklom iz Njemačke.

Ovi njemački Kružići nazvani su, po mome mišljenju, tako što je riječ "korog" shvaćena da je isto što i "krug", pa je od toga načinjeno prezime.

Ili je bilo obratno, da su Mađari (ili Nijemci) kružnu tvrđavu koja se mogla zvati *Krug, izgrađenu blizu Osijeka, preoblikovali u "Korog", i odatle izveli prezime "de Korog".

U svakom slučaju, u Njemačkoj je tim velikašima prezime bilo Keled, a prezime Korog dobili su u Slavoniji.

Magor
08.03.2009., 12:23
Ili je bilo obratno, da su Mađari (ili Nijemci) kružnu tvrđavu koja se mogla zvati *Krug, izgrađenu blizu Osijeka, preoblikovali u "Korog", i odatle izveli prezime "de Korog".

Kórógy (korođ) nema nikakve veze s krugom. Kórógy je čest toponim u Mađarskoj.
Kóró znači korov + nastavak 'gy' (=> mjesto s korovima).

chikica
08.03.2009., 21:39
Boldizsár (čita se boldižar). Često prezime i rijetko muško ime u Mađarskoj.

Boldizsár = Baltazar (jedan od tri kralja u Bibliji)

hvala.

Michael Collins
10.03.2009., 20:09
Tudjmanov dejd (ili pradjed) je bio prekrsteni madjarski Zidov.

Oringinalno prezime je: Tugyman.

Magore jel postoji ovo prezime?

Magor
11.03.2009., 06:44
Magore jel postoji ovo prezime?

Ne postoji.

Michael Collins
11.03.2009., 14:03
Ne postoji.

I mislio sam...

Shain
15.03.2009., 10:47
Baltazar (jedan od tri kralja u Bibliji)

Imena kraljeva nisu autentična, nego su izmišljena mnogo kasnije (a i ne radi se o kraljevima, nego o magima). Najstariji zapis o njihovim imenima datira tek iz 8. st. u dokumentu "Excerpta latina barbari", u kojemu se spominju Bithisarea (Baltazar), Melichior (Melkior) i Gathaspa (Gašpar).

U 5. st. "pronađeni" su njihovi posmrtni ostaci. Friedrich Barbarossa iz Italije ih je otpremio u Koeln, gdje se čuvaju i danas.

Shain
24.03.2009., 05:14
Beroš je najčešće prezime u Bratusu kod Makarske, i mislim da oni nemaju veze s Mađarima.

Beroš je hrvatsko prezime. To je ime od milja a nastalo je od Berislav ili Berivoj, kasnije pretvoreno u prezime.

Slična su imena (prezimena) Radoš od Radoslav, Radomir, Bratoš od Bratoljub, Bratimir, Miroš od Miroslav, Miroljub, Dragoš od Dragoslav, Dragoljub, Bjeloš od Bjeloslav, Bjelimir, Jaroš od Jaroslav, Jaromir i sl.

U području Makarske živi oko 350 osoba s prezimenom Beroš.

NoNick
24.03.2009., 06:10
Primetio sam da je gosp. Magor strucnjak za Madjarsku i sve madjarsko. Pa me zanima da li Tudjman je madjarsko prezime ili ima neke veze sa madjarskom?

Magor
24.03.2009., 07:23
Nije mađarsko.

Shain
25.03.2009., 05:14
Dakle Horvat je Hrvat, to svi znamo. Je l' mora to prezime biti mađarsko ili imamo i domaću verziju Horvat?

Horvat je mađarski oblik koji je ušao u hrvatski jezik, i ostao u njemu. Zabilježen je u 16. st. a vjerojatno je stariji. Od njega su i prezimena Horvatić, Horvatović.

Isto je tako Slavonija mađariziran naziv. Izvorni slavenski naziv je Slovinje a od njega je u mađarskom latinitetu nastalo "Slavonia". "Slavonia" je bio latinski službeni naziv od 13. do 16. st., i tako ga imamo i danas. Mađarski službeni naziv je Totorszag, kao i za Slovačku. (U 18. st. se kod nas pisalo i Šlavonija prema mađarskom izgovoru.).

Magor
25.03.2009., 07:01
(U 18. st. se kod nas pisalo i Šlavonija prema mađarskom izgovoru.)

Prema mađarskom izgovoru također Slavonia. (Szlavónia, čita se: Slavonia, sz = s)

Shain
25.03.2009., 08:12
U 18. st. se kod nas pisalo i Šlavonija prema mađarskom izgovoru.

"Šlavonija" je hrvatski lokalni oblik prema mađarskom čitanju, piše Petar Skok u "Etimologijskom rječniku ..." (1973). Također se govorilo "Šlavonac", "Šlavonka", "šlavonski". Danas su ti oblici zastarjeli.

"Šlavonija" je vjerojatno mađarsko arhaično ili dijalektalno čitanje (kojega nema po današnjem mađarskom standardnom izgovoru)?

Magor
26.03.2009., 07:33
"Šlavonija" je vjerojatno mađarsko arhaično ili dijalektalno čitanje (kojega nema po današnjem mađarskom standardnom izgovoru)?

Sigurno nije.

Istina, parovi sp (šp), st (št), sl (šl) su česti u mađarskom jeziku (šport, špenot, španjol, štrand, štrofa, mešter, šlag, šlager itd.), ali je Slavonija drugi slučaj.

Ero s onoga svijeta
27.03.2009., 11:15
Magore:

1. Nije li Tuđman hrvatska varijanta mađarske riječi "tudomanyos", što bi valjda značilo nekog učenog čovjeka, čovjeka od nauke ili obrazovanja?

2. Kako se uspiješ pojaviti na svakom postu gdje je riječ o Mađarima?

Kad bih otvorio neki post o pticama pjevicama i napisao da se neka vrsta uzgaja u Mađarskoj, ja sam 99% siguran da bi se ti pojavio na tom threadu već isti dan! Svaki put kad bi netko spomenuo Mađarsku, eto odmah i tebe. Kako to postižeš?

Magor
28.03.2009., 06:58
Magore:

1. Nije li Tuđman hrvatska varijanta mađarske riječi "tudomanyos", što bi valjda značilo nekog učenog čovjeka, čovjeka od nauke ili obrazovanja?

Nije, naime tudomány (č. se: tudomanj, znači znanost) je nova riječ iz XVIII-XIX. st. Mislim da je ona postojala tijekom modernizacije mađarskog jezika.

Kad bih otvorio neki post o pticama pjevicama i napisao da se neka vrsta uzgaja u Mađarskoj, ja sam 99% siguran da bi se ti pojavio na tom threadu već isti dan! Svaki put kad bi netko spomenuo Mađarsku, eto odmah i tebe. Kako to postižeš?

Nema tu tajne. Često čitam forum, mada samo nekoliko tema (politika, povijest, društv. znanosti, gospodarstvo, sport, gastronomija i turizam).

Magor
28.03.2009., 07:17
Mislim da je ona postojala tijekom modernizacije mađarskog jezika.

nastajala :o

kiš
30.03.2009., 17:12
ja se prezivam Kiš i porjeklo mi je iz Mađarske, zivim u Sarajevu

PrekrasniUm
07.04.2009., 12:37
Za sveznalicu Magora:

Prezime Ujlaki, što točno znači?

Hvala unaprijed!

Magor
07.04.2009., 14:04
Prezime Ujlaki, što točno znači?

Újlaki ili Újlaky (često prezime)

Újlak = Ilok; Újlaki = iločki

új = novi; lak = kuća; újlak = nova kuća

Újlak je čest toponim u Mađarskoj: ...újlak (npr.: Balatonújlak).

Kloki
07.04.2009., 14:29
Kako se izgovara prezime JAROSS? Porijeklo i značenje?

Hvala unaprijed. :)

Magor
08.04.2009., 07:02
Kako se izgovara prezime JAROSS? Porijeklo i značenje?

Jaroš/Jarošš

Jaross je rijetko prezime kod nas, ali postoji. Inače češkog porijekla <= Jaroš.

Najpoznatiji Jaross je Andor Jaross, mađarski ministar unutarnjih poslova u vladi Szálasija (1944-45).

Aldebaraan
08.04.2009., 07:15
Újlaki ili Újlaky (često prezime)

Újlak = Ilok; Újlaki = iločki

új = novi; lak = kuća; újlak = nova kuća

Újlak je čest toponim u Mađarskoj: ...újlak (npr.: Balatonújlak).

Koliko ja znam na mađarskom se kuća izgovara HAZ.Nova kuća bi se znači izgovarala ujhaz.

A horgosi csarda kivan festve,
adajaro cimbalmusti minden este,

Akar maskor valamit?

Magor
08.04.2009., 07:26
Koliko ja znam na mađarskom se kuća izgovara HAZ.Nova kuća bi se znači izgovarala ujhaz.

Riječi ház i lak su sinonimi. Lak je starinska riječ, lakás = stan, lak = kuća, lakos = stanovnik, lakosság = stanovništvo. Baš kao u hrvatskom: kuća - stan - dom itd.

A horgosi csarda kivan festve,
adajaro cimbalmusti minden este,

A horgosi csárda ki van festve,
odajárok cimbalmozni minden este.

Aldebaraan
09.04.2009., 07:06
Riječi ház i lak su sinonimi. Lak je starinska riječ, lakás = stan, lak = kuća, lakos = stanovnik, lakosság = stanovništvo. Baš kao u hrvatskom: kuća - stan - dom itd.

A horgosi csárda ki van festve,
odajárok cimbalmozni minden este.
Prekrasno je da sam vas sreo tu na forumu,jer od početka DR ne govorim aktivno mađarskim jezikom,pa sam dosta toga i zaboravio.
Inače sam subotički đak i mađarski sam učio u školi kao jezik sredine,još uvijek koliko toliko i pišem i čitam na mađarskom.

četvrtak
04.06.2009., 17:15
magore može info o prezimenu Kuman

Michael Collins
04.06.2009., 19:02
Kako Mađari nazivaju Sloveniju i Slovence?

Magor
05.06.2009., 07:52
magore može info o prezimenu Kuman

Kuman = Kumán, Komán, Komony, Kun, Kabar

Kuman (znači Kumanac) je rijetko prezime kod nas jer danas za Kumance koristimo naziv Kun.
Kumán, Komán i Komony su starinski oblici, sinonimi. Kumánia (Cumania) je srednjovjekovni naziv za Vlašku i Moldaviju gdje su živjeli i vladali Kumani => rumunjsko prezime Coman

Postoji i mjesto Kumán u Torontalskoj županiji.

Glavni neprijatelji Mađara su Kumani u XI-XII. st., ali u XIII. st. na poziv kralja Bele IV. naselili su centralnu Mađarsku između Dunava i Tise gdje i danas žive. Oni se vremenom mađariziraju, do druge polovine XIX. st. imaju autonomiju zajedno sa Jasima (sjevernoiranski narod).
U Mađarskoj kumanski jezik je izumreo u XVIII. st. (zadnji Kuman koji je govorio kumanski, poginuo je 1750).
„Kun-” je čest toponim u Mađarskoj: županija Bács-Kiskun, Kiskunhalas, Kiskunfélegyháza, Kiskunság, Nagykunság, Kunmadaras itd.

Magor
05.06.2009., 07:55
Kako Mađari nazivaju Sloveniju i Slovence?

danas: Szlovénia (zemlja), szlovén (narod)

starinski naziv: vend (narod)

siniša
05.06.2009., 10:10
Jeli može tko reči dali je Dragan srpsko ime , a Drago , Dragutin Hrvatsko .

i Magor jesi gledao film taxidermia , morošgovanji je legenda .

Magor
05.06.2009., 14:52
i Magor jesi gledao film taxidermia , morošgovanji je legenda .

Nisam gledao, rijetko gledam filmove. (taxidermia (http://www.taxidermia.hu/szinopszis.htm))

Shain
05.06.2009., 15:14
Kuman (znači Kumanac) rijetko je prezime kod nas jer danas za Kumance koristimo naziv Kun. Kumán, Komán i Komony su starinski oblici, sinonimi.

U Hrvatskoj postoji prezime Kuman koje se nekada pisalo Kuhmann. Poduzetnik Johann Kuhmann (1842-1898) doselio je u Vinkovce iz Apatina i izgradio ciglanu. Prema porodičnoj predaji bili su Dubrovčani i prvotno se zvali Dombovići, ali su živjeli u Austriji, pa u Mađarskoj, i promijenili prezime u Kuhmann.

Nakon Drugog svjetskog rata potpisivali su se s Kuman-Dombović. Ivica Kuman-Dombović bio je oko deset godina snimatelj Filmskih novosti. Ante Kuman (1902-1978) bio je akademski slikar. Potomci te porodice živjeli su kasnije u Zagrebu.

Magor
06.06.2009., 07:52
U Hrvatskoj postoji prezime Kuman koje se nekada pisalo Kuhmann.

Postoji i kod nas kao Kuhmann (njemačkog porijekla).
Da budem iskren Kumán kao prezime ne postoji (barem prema Googleu), postoji samo kao starinska riječ za Kumanac.

a još jedan Kuman: Erwin Koeman (izbornik mađarske nogometne reprezentacije). :D

Pavo B.
06.06.2009., 08:33
U Hrvatskoj postoji prezime Kuman koje se nekada pisalo Kuhmann. Poduzetnik Johann Kuhmann (1842-1898) doselio je u Vinkovce iz Apatina i izgradio ciglanu. Prema porodičnoj predaji bili su Dubrovčani i prvotno se zvali Dombovići, ali su živjeli u Austriji, pa u Mađarskoj, i promijenili prezime u Kuhmann.

Nakon Drugog svjetskog rata potpisivali su se s Kuman-Dombović. Ivica Kuman-Dombović bio je oko deset godina snimatelj Filmskih novosti. Ante Kuman (1902-1978) bio je akademski slikar. Potomci te porodice živjeli su kasnije u Zagrebu.

Doslovni prijevod Kuhmann bi bilo Kravar, tako da je sasvim moguce da so ovdje radi samo o slucajnosti.

leonas
06.06.2009., 09:09

Ač (tesar), Farkaš (vuk), Sabo (krojač), Nađ (visok, velik), Bereš (sluga u poljoprivredi), Feher (bijeli), Fekete (crni), Boroš (vinar), Kočiš (kočijaš), Balog (lijevoruk, šuvaklija), Varga (obućar), Kiš (mali), Vereš (crveni), Kerekeš (kolar), Rab (rob, sluga), Pap (svećenik), Kovač (kovač), Horvat (Horvat), Tot (Slaven, Slovak), Olah (Vlah, Rumunj), Rac (Srbin), Nemet (Nijemac), Hegediš (violinist), Vadas (lovac), Lovas (konjar, konjušar), Molnar (mlinar), Čordaš (govedar), Čizmadi(j)a (čizmar), Hajdu (hajduk, žup. pandur), Biro (sudac), Polgar (građanin), Ban i Banfi (ban i banović), Palfi (sin Pavla), Madaras (ptičar), Šereš (pivar), Šalamon (Solomon), Šimon (Simon?), Gu(l)jaš (govedar), Pastor (pastir, čoban), Juhas (čobanin, ovčar), Kardoš (mačevalac), Puškaš (streljač, osoba s puškom), Erdödy (osoba iz Erdőda, od toponima Erdőd), Fazekaš (lončar), Faluši (seoski), Sijarto (remenar, sedlar), Sekereš (kiridžija), Šipoš (svirač), Ujlaki (iločki, Ilok = Újlak /nova kuća/), Garai (gorjanski, Gorjan = Gara) ... itd., itd.

Evo ti info za nesto sto je veoma neobicno i skoro unikatno. Koliko znam u Madjarskoj nema prezime Kečkemet (Kecskemét). A u Hrvatskoj postoji.
I jedno pitanje: kakav bi bio najpriblizniji prevod imena tog grada. Mozda onako ugrubo prevedeno "kozji putevi, ceste?

Michael Collins
06.06.2009., 12:16
danas: Szlovénia (zemlja), szlovén (narod)

starinski naziv: vend (narod)

Taj Wend sam htio čuti...

On se spominje još u Rimskim izvorima...

Baš me zanima koliko su Rimljanima tada bili poznati Slaveni...

PS
Toth je danas isključivo negativna riječ?

Poput "balija" ili "šiptar"?

Magor
07.06.2009., 08:30
Evo ti info za nesto sto je veoma neobicno i skoro unikatno. Koliko znam u Madjarskoj nema prezime Kečkemet (Kecskemét). A u Hrvatskoj postoji.
I jedno pitanje: kakav bi bio najpriblizniji prevod imena tog grada. Mozda onako ugrubo prevedeno "kozji putevi, ceste?

Prezime Kecskemét ne postoji, a postoji Kecskeméti (znači: osoba iz Kecskeméta).

----

Kecskemét = kecske + mét

kecske = koza
mét = hodanje, hod, međa, granica

Dakle otprilike: „mjesto gdje/uz koje gaje koze” (vjerojatno za kraljevski dvor, jer je Kecskemét bio kraljevski posjed)

Magor
07.06.2009., 08:32
Toth je danas isključivo negativna riječ?

Poput "balija" ili "šiptar"?

Nije negativna mada danas ima blago pejorativno značenje. Ovisno o kontekstu može imati i humoristično ili šaljivo značenje. Ova riječ živi i danas u toponimima (Tót…, …tóti), prezimenima (Tóth), poslovicama. Kod toponima/prezimena nikad nema pejorativno značenje, u poslovicama često ima:
npr.:
Kaša nije jelo, Tot nije čovjek
Okomio se kao Tot na svoju majku
Glupi Tot /Buta tót/ (butatót – wikipedija na slovačkom jeziku (http://sk.wikipedia.org/wiki/Butat%C3%B3t))
Primaš Tota na konak, istjera tebe iz kuće

Shain
07.06.2009., 09:25
Kaša nije jelo, Tot nije čovjek.
Okomio se kao Tot na svoju majku.
Glupi Tot. /Buta tót/
Primiš Tota na konak, istjera te iz kuće.

Kod Srba za tu svrhu služi Vlah. Vuk Karadžić je zapisao:
- Nema ništa gore od pijana Vlaha i gladna Turčina.
- Ni u tikvi suda, ni u Vlahu druga.
- O Turčine za nevolju kume, a ti Vlaše, silom pobratime.

Ima i drugih izreka o Vlasima:
- Nema gore žalosti nego kad se vrana posokoli i Vlah pooholi.
- U bogata Vlaha skupa pšenica.
- Ni u moru mjere, ni u Vlaha vjere.
- Nije Vlah tko u Vlasiji živi, nego tko vlaška djela čini.
- itd.

Dunj@
07.06.2009., 12:35
Magore:

i zakaj ti to smeta (?), ako je čovjek znalac u tom području, a magor to sigurno jest.

od njega se bar nože nešto i naučiti. naravno, ako koga zanima. u svakom slučaju, kad vidim njegov post, obavezno pogledam.

karlo_vg
30.07.2009., 15:57
..vidim da se magor snalazi u ovome...imam jedno pitanje. Porijeklo mađarskog prezimena Šantoši.

unaprijed hvala

leonas
30.07.2009., 20:05
Prezime Kecskemét ne postoji, a postoji Kecskeméti (znači: osoba iz Kecskeméta).

----

Kecskemét = kecske + mét

kecske = koza
mét = hodanje, hod, međa, granica

Dakle otprilike: „mjesto gdje/uz koje gaje koze” (vjerojatno za kraljevski dvor, jer je Kecskemét bio kraljevski posjed)

Postoji prezime Keckemet! Rekoh ti da je to bas unikatan slucaj da defacto prezime sa madjarskim korjenom ne postoji u Madjarskoj, a u Hrvatskoj postoji. I covjek je rodom iz Supetra. Koji su to zivotni putevi i kombinacije:)) To je sigurno novo i za tebe, kao i za mnoge Madjare kojima sam to rekao.

http://www.profil.hr/knjiga/splitske-vedute/24608/

http://www.slobodnadalmacija.hr/Kultura/tabid/81/articleType/ArticleView/articleId/2142/Default.aspx

Sto se tice prijevoda rijeci Kecskemet, hvala. Nista novo za mene. Kako si i sam napisao prijevod je "otprilike". Ali bas je u tome kvaka sto nitko ne kaze prijevod je taj i taj i amen.

Magor
31.07.2009., 06:38
Postoji prezime Keckemet!

OK, samo sam htjeo reći da ne postoji u Mađarskoj.

Sto se tice prijevoda rijeci Kecskemet, hvala. Nista novo za mene. Kako si i sam napisao prijevod je "otprilike". Ali bas je u tome kvaka sto nitko ne kaze prijevod je taj i taj i amen.

Da, naime, nema sigurnog prijevoda za Kecskemét.
„Mét” vjerojatno dolazi od slavenske riječi „međa”, ali nije 100%. Po drugoj teoriji, Kecskemét je nastao od dva naselja (Kecske + Mét).

Magor
31.07.2009., 06:40
imam jedno pitanje. Porijeklo mađarskog prezimena Šantoši.

unaprijed hvala

Prezime Sántosi (šantoši) je nastalo od imena sela „Sántos”. Dakle: „osoba iz Sántosa”.

Sántos (šantoš) je selo u Šomođskoj županiji, blizu Kaposvára, ima oko 600 stanovnika.

Sántos – wikipedija (http://hu.wikipedia.org/wiki/S%C3%A1ntos)

karlo_vg
31.07.2009., 10:18
thnx (:

imam još jedno pitanje, nisam siguran dali je mađarski prezime, ali ipak ću pokušat...Kordi?

Magor
31.07.2009., 12:02
imam još jedno pitanje, nisam siguran dali je mađarski prezime, ali ipak ću pokušat...Kordi?

Ima mnogo Mađara koji nose prezime Korda, ali Kordi nije mađarsko prezime.

Michael Collins
31.07.2009., 15:41
Magore,kako Slaveni imaju prezimena u Mađarskoj?

Na "ić" ili drukčije se piše?
Hrvati u Gradišću mi imaju jako čudna prezimena,očito germanizirana ili hunganizirana...

Magor
01.08.2009., 08:46
Magore,kako Slaveni imaju prezimena u Mađarskoj?

Na "ić" ili drukčije se piše?
Hrvati u Gradišću mi imaju jako čudna prezimena,očito germanizirana ili hunganizirana...

Imaju slavenska/mađarska/njemačka prezimena. Po prezimenima ne možeš znati tko je Slaven (ili porijeklom Slaven) a tko je Mađar, Nijemac, Židov itd. Ima mnogo Mađara koji nose slavenska/njemačka prezimena, a ima mnogo Slavena koji nose mađarska/njemačka prezimena.

Teško reći što je slavensko prezime. Npr.:
1) Kovács (kovač - kovač), Molnár (mlinar), Mészáros (mesaroš - mesar), Takács (takač - tkač)
Ove riječi su slavenskog porijekla ali ujedno i mađarske riječi, dakle su ujedno i mađarska prezimena. Nositelji ovih prezimena su većinom Mađari koji nisu imali nikakve veze sa Slavenima.

2) Tóth (tot - Slaven/Slovak/Hrvat/Rusin/Slovenac), Rácz (rac - Srbin), Lengyel (lenđel - Poljak)
Nositelji ovih prezimena su Slaveni ili Mađari slavenskog porijekla ili Cigani, ali su ove riječi mađarske.

3) Naravno, postoje i čista slavenska prezimena. Nositelji također su Slaveni ili Mađari slavenskog porijekla.
npr.: Latinovics, Martinovics, Novák, Vukovics, Markovics, Festetich, Grassalkovich itd.

Mnogo prezimena završava na -ić što je u mađarskom -ics, -its, -ich, -ity (Markovics, Szabics, Markovits, Latinovits, Festetich, Gasparich, Vujity). Starinski oblici su „-its” i „-ich” dok današnji oblici su „-ics” i "-ity" (samo kod srpskih prezimena).
Inače, nemamo prezime s nastavkom -ić među TOP100 prezimena mada ova su česta prezimena.

sauruss
09.09.2009., 07:15
pozdrav. mene zanima prezime doboš. je li to hrvatsko, mađarsko ili pak rumunjsko? čak sam sreo i dosta čeha koji se prezivaju doboš pa me zanima malo više o tom prezimenu. hvala.
uživam u magorovim odgovorima.

Magor
09.09.2009., 08:30
/\ /\ /\

Dobos (č. se: doboš) je čisto mađarsko prezime. Vrlo često.

dob = bubanj; dobos = bubnjar

Najslavniji Dobos je Dobos C. József (Pešta, 1847 - Budimpešta, 1924), jedan od najpoznatijih mađarskih kuhara i slastičara, član mađarske kuharske dinastije, izumitelj slavne „doboš torte” (1884.).
Doboš torta - wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Dobos_torte) (english)

sauruss
09.09.2009., 09:02
puno hvala. doboši u hrvatskoj se pišu hrvatima. šokcima. sad, jesu li oni u krivu ili? znam da se ne smatraju pripadnicima mađarskog naroda..

happygoose
09.09.2009., 09:12
Mozes li molim te reci neshto o prezimenu Feher i Hajdu...narochito me zanima povjest prezimena hajdu...nailazim na informacije...serfi i armenci koji su sluzili vojsku...pa sve do majdarskih zidova...mozes li mi malo razloziti...hvala:)

Magor
09.09.2009., 13:33
puno hvala. doboši u hrvatskoj se pišu hrvatima. šokcima. sad, jesu li oni u krivu ili? znam da se ne smatraju pripadnicima mađarskog naroda..

Govorim o prezimenu. Prezime u mnogo slučajeva nema veze s nacionalnošću.

Budući da je danas dan nogometa (kvalifikacije za SP), imam jedan dobar primjer: Tomáš Ujfaluši (mađ.: Újfalusi Tamás). On je češki nogometaš. Čeh koji ne zna mađarski ali ima poznato mađarsko prezime.

Magor
09.09.2009., 13:35
Mozes li molim te reci neshto o prezimenu Feher i Hajdu...narochito me zanima povjest prezimena hajdu...nailazim na informacije...serfi i armenci koji su sluzili vojsku...pa sve do majdarskih zidova...mozes li mi malo razloziti...hvala:)

Fehér je 23. najčešće prezime u Mađarskoj (26.533). Fehér znači bijeli/bijelac.

Hajdu/Hajdú je 71. najčešće prezime u Mađarskoj (13.161). Hajdú ima više značenja (hajtó /tjeralac/ => hajdú): tjeralac (stoke), oružani govedar, županijski pandur, pješak kneza Bočkaija itd.

Inače, Hajdú je i čest toponim kod nas: Hajdú-Bihar megye/županija, Hajdúböszörmény, Hajdúhadház, Hajdúnánás, Hajdúbagos, Hajdúdorog, Hajdúsámson, Hajdúszoboszló, Hajdúszovát. Svi su blizu Debrecina.

Hajdu/Hajdú u pluralu je Hajdúk. :D

happygoose
09.09.2009., 13:46
Koliko sam do sada uspjela saznati(a nije puno) , jedan dio Madjarske(hajdu bihar?!) je naseljen iskljuchivo Hajdu(cima):D koji su sluzili knezu Bockaju, kao nagrada dodjeljena im je zemlja/imanje?!

Ono sto do sada nisam uspjela dokuchiti je upotreba tog prezimena od strane madjarskih zidova..te proijeklo ljudi koji su bili Hajdu(ci):o..

i off topic...pri naseljavanju(koloniozaciji) Vojvodine, zna li se iz kojih dijelova Madjarske(Ugarske) su u to vrijeme ljudi najvishe odlazili?

Hvala ti puno!

Medeni
09.09.2009., 14:03
magor jel možda znaš jel prezime Hiti mađarsko! znam da ih puno ima u SLO!

znam da mi je prabaka i baka Horva, obje Mađarice i ponosile se s tim!

sauruss
09.09.2009., 14:07
moji korijeni su iz Bačkog Monoštora, koji ima dosta Doboša. želim malo istražiti koliko je mađarske krvi u meni :-))
hvala puno na odgovorima.

Magor
09.09.2009., 15:06
Koliko sam do sada uspjela saznati(a nije puno) , jedan dio Madjarske(hajdu bihar?!) je naseljen iskljuchivo Hajdu(cima):D koji su sluzili knezu Bockaju, kao nagrada dodjeljena im je zemlja/imanje?!

Da, točno.

Knez Bocskai (Bočkai) među hajducima: slika (http://img401.imageshack.us/img401/2969/fff2704.jpg)

Ono sto do sada nisam uspjela dokuchiti je upotreba tog prezimena od strane madjarskih zidova..te proijeklo ljudi koji su bili Hajdu(ci):o..

Hajdú kao prezime mađarskih Židova nema veze s Hajducima. To je mađarizirano prezime iz XIX-XX. st.

i off topic...pri naseljavanju(koloniozaciji) Vojvodine, zna li se iz kojih dijelova Madjarske(Ugarske) su u to vrijeme ljudi najvishe odlazili?

Ne znam. Panonska nizina (Mađari, Švabi), današnja Slovačka (Slovaci i Mađari), današnja Zakarpatija (Rusini), Erdelj (Sekelj-Mađari).

happygoose
09.09.2009., 15:09
Hvala na odgovoru i strpljenju!

Magor
09.09.2009., 15:09
magor jel možda znaš jel prezime Hiti mađarsko! znam da ih puno ima u SLO!

znam da mi je prabaka i baka Horva, obje Mađarice i ponosile se s tim!

Citat od Magora:
20-09-2008 (07:37)

"ili jedna druga mogućnost:

hiti <= Héthy (čita se Héti) /'é' nema ekvivalenta u hrvatskom jeziku, izgovara se kao eng. key/

Héthy je često prezime u Mađarskoj (14.000 pogodaka na Googleu).
Prezime Héthy znači: (osoba) iz Héth-a. Héth je selo u bivšoj ugarskoj županiji 'Gömör' (danas Slovačka, blizu mađarske granice). Héth (znači 'sedam') je staro mađarsko naselje."

Magor
09.09.2009., 15:10
moji korijeni su iz Bačkog Monoštora, koji ima dosta Doboša. želim malo istražiti koliko je mađarske krvi u meni :-))
hvala puno na odgovorima.

Bački Monoštor (Monostorszeg) je 1910. imao 20% Mađara (1.058 Mađara od 5.690).
Monostorszeg - wikipedija (http://hu.wikipedia.org/wiki/Monostorszeg)

Medeni
09.09.2009., 15:52
Citat od Magora:
20-09-2008 (07:37)

"ili jedna druga mogućnost:

hiti <= Héthy (čita se Héti) /'é' nema ekvivalenta u hrvatskom jeziku, izgovara se kao eng. key/

Héthy je često prezime u Mađarskoj (14.000 pogodaka na Googleu).
Prezime Héthy znači: (osoba) iz Héth-a. Héth je selo u bivšoj ugarskoj županiji 'Gömör' (danas Slovačka, blizu mađarske granice). Héth (znači 'sedam') je staro mađarsko naselje."

zaboravil napisato slovo t, Horvat su se prezivale!

hvala puno Magor na trudu za prezime Hiti! najbolji si!

F.Ravanelli
09.09.2009., 19:08
zaboravil napisato slovo t, Horvat su se prezivale!

Znači da su bile Hrvatice porijeklom

F.Ravanelli
09.09.2009., 19:09
Jel prezime Gelenčer mađarsko ?

Medeni
09.09.2009., 19:22
Znači da su bile Hrvatice porijeklom

ne nego Mađarice, te su zbog porijekla skoro morale napustiti Viroviticu nakon napada Mađarske na YUG 1941 jer kao one šuruju s okupatorom, al je glavni pop u gradu naredil da ih se ne dira!

Magor
10.09.2009., 08:04
Jel prezime Gelenčer mađarsko ?

Mađarsko prezime. Mnogi nose ovo prezime.

Gelencsér (gelenčer) znači lončar.

F.Ravanelli
10.09.2009., 17:53
A što je s prezimenom Horvat kod Mađara? Da li je hrvatskog porijekla,i kako je nastalo?

Magor
11.09.2009., 07:39
A što je s prezimenom Horvat kod Mađara? Da li je hrvatskog porijekla,i kako je nastalo?

Uf, kakvo pitanje!
Horvát je mađarski naziv za Hrvate, otuda i prezime Horváth. Nose ga uglavnom Mađari (nekadašnji Hrvati ili drugi Južnoslaveni) odnosno jedan značajni dio mađarskih Cigana koji su dolazili u Mađarsku iz Balkana.
Naravno, sama riječ horvát je hrvatskog porijekla. Što bi drugo bilo?

jimmy jazz
11.09.2009., 08:14
Imaju slavenska/mađarska/njemačka prezimena. Po prezimenima ne možeš znati tko je Slaven (ili porijeklom Slaven) a tko je Mađar, Nijemac, Židov itd. Ima mnogo Mađara koji nose slavenska/njemačka prezimena, a ima mnogo Slavena koji nose mađarska/njemačka prezimena.

Teško reći što je slavensko prezime. Npr.:
1) Kovács (kovač - kovač), Molnár (mlinar), Mészáros (mesaroš - mesar), Takács (takač - tkač)
Ove riječi su slavenskog porijekla ali ujedno i mađarske riječi, dakle su ujedno i mađarska prezimena. Nositelji ovih prezimena su većinom Mađari koji nisu imali nikakve veze sa Slavenima.
....

te rieci su Madzari, kak divlji nomadski narod, prevzeli od Slaveni na cije su se podrucje naselili, kak i ostala civilizacijska postignuca za koja su ne imeli svoje rieci.
tipa vulica, terg..i ovo kaj spominjes za zupaniju, megye dolazi od slavenskog medza, granica. kaj im je isto tak bilo nepoznato posto su bili jahaci, nomadi. a ima tu i jos puno drugih rieci.

F.Ravanelli
11.09.2009., 10:44
Uf, kakvo pitanje!
Horvát je mađarski naziv za Hrvate, otuda i prezime Horváth. Nose ga uglavnom Mađari (nekadašnji Hrvati ili drugi Južnoslaveni) odnosno jedan značajni dio mađarskih Cigana koji su dolazili u Mađarsku iz Balkana.
Naravno, sama riječ horvát je hrvatskog porijekla. Što bi drugo bilo?

Ma znam ja to, nego sam htio da ovo tu stoji zbog ovog forumaša koji tvrdi da mu je prababa Mađarica, nek vidi odakle joj potječe prezime, ipak je ovo povijesni forum...

F.Ravanelli
11.09.2009., 10:47
ne nego Mađarice, te su zbog porijekla skoro morale napustiti Viroviticu nakon napada Mađarske na YUG 1941 jer kao one šuruju s okupatorom, al je glavni pop u gradu naredil da ih se ne dira!

Prošlost je jedno sadašnjost drugo i još dodaš politku...sve ispadne naopako.
S obzirom da je ovo forum o povijesti i sve nas zanima , pogledaj i odakle Mađarima prezime Horvat.

Magor
11.09.2009., 13:10
Ma znam ja to, nego sam htio da ovo tu stoji zbog ovog forumaša koji tvrdi da mu je prababa Mađarica, nek vidi odakle joj potječe prezime, ipak je ovo povijesni forum...

Ma znam ja to. :D

Medeni
11.09.2009., 13:58

ali prabaka i baka su imale mađarsko (tada) državljanstvo i tečno govorile mađarski! ne kužim zašto bi mi baka lagala da je Mađarica ak se ponosila time!

F.Ravanelli
11.09.2009., 19:52
ali prabaka i baka su imale mađarsko (tada) državljanstvo i tečno govorile mađarski! ne kužim zašto bi mi baka lagala da je Mađarica ak se ponosila time!

Ne radi se o tome bi li netko lagao, samo ti objašnjavamo porijeklo tog prezimena, odnosno baka ti je bila mađarizirana, odnosno njezin otac ili djed.

Medeni
11.09.2009., 21:36
Ne radi se o tome bi li netko lagao, samo ti objašnjavamo porijeklo tog prezimena, odnosno baka ti je bila mađarizirana, odnosno njezin otac ili djed.

aha! da!

native
12.09.2009., 11:14
prezime Sekelj, kolko znam imaju Zagorci, a orginalno je mađarskog porijekla, sjećam se da sam davno čitao da se radilo o nekom starom mađarskom plemenu Sekelji, možda čak iz Erdelja (?), navodno poznatom po agresivnosti? :ne zna:
možeš li me, molim te, malo podsjetiti, jer sam zaboravio... znaš li radi li se tu o "crnim Mađarima", odnosno o prezimenu tog porijekla?

Magor
13.09.2009., 06:51
prezime Sekelj, kolko znam imaju Zagorci, a orginalno je mađarskog porijekla, sjećam se da sam davno čitao da se radilo o nekom starom mađarskom plemenu Sekelji, možda čak iz Erdelja (?), navodno poznatom po agresivnosti? :ne zna:
možeš li me, molim te, malo podsjetiti, jer sam zaboravio... znaš li radi li se tu o "crnim Mađarima", odnosno o prezimenu tog porijekla?

Székely (č. se: sekej ili narodno sekel) = Sekelj

Vrlo često prezime kod nas. Székelyi (oko 700.000) su Mađari, žive uglavnom u istočnom Erdelju gdje čine većinu, vjerojatno su hunsko-avarsko-turskog porijekla. Imaju specijalan arhaičan folklor, narodnu glazbu, narodne priče, arhitekturu. U XI. st. asimiliraju se u Mađare.

Székely - wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Sz%C3%A9kely) (english)

Naziv "Sekelji gulaš" (Székelygulyás) također dolazi od prezimena Székely. Izumitelj jela je József Székely, mađarski novinar/pisac u XIX. st.

Svibor
14.09.2009., 19:27
Prezime Rekeće, ima li ga kod Mađara i znači li što na mađarskom?

Magor
15.09.2009., 06:49
Prezime Rekeće, ima li ga kod Mađara i znači li što na mađarskom?

Rekeće => Rekettye (čita se, otprilike: rekeće)

Rijetko mađarsko prezime. Rekettye znači žutilovka.

Zip
15.09.2009., 19:35
Mene i jope zanimaju slijedeća prezimena???:p

1. Dubac
2. Erdeši
3. Pek
4. Guljaš

Magor
16.09.2009., 14:15
Mene i jope zanimaju slijedeća prezimena???:p

1. Dubac
2. Erdeši
3. Pek
4. Guljaš

1) Dubac nije mađarsko prezime. Mislim da je slavensko.

2) Erdeši => Erdősi (čita se: erdöši)

Korijen je erdő što znači šuma.
Erdősi = erdő + -s + -i (-s i -i su mađarski sufiksi, teško prevoditi na hrvatski)

3) Pek => Pék

Pék znači pekar.

4) Guljaš => Gulyás (čita se: gujaš)

Gulyás znači govedar.

zvocalo
18.09.2009., 16:33
Zanima me prezime Utmeleki da li je mađarsko , bar tako zvući i odakle potjeće ?

Magor
19.09.2009., 07:20
Zanima me prezime Utmeleki da li je mađarsko , bar tako zvući i odakle potjeće ?

Da, mađarsko. Nevjerojatno rijetko prezime.

Utmeleki => Útmelléki

Útmelléki znači „(osoba) iz kraja puta”. Út = put/cesta/ulica; mellék = kraj/rub. Dakle npr. „(osoba koja živi) uz put”.

Útmelléki je poznata mađarska riječ, ali nikad ranije nisam čuo za prezime Útmelléki. Preko googlea vidim da ovo prezime postoji u Vojvodini među Mađarima. U Mađarskoj možda ne postoji, ne znam.

Floverka
19.09.2009., 08:14
U mojoj se obitelji pojavljuju tri neobična prezimena i vrlo rijetka - Supi, Kakša i Kucko. Doduše Kucko znam da je mađarsko, to je prezime mog pradjeda koji se zvaše Vendelin i koji je umro na križnom putu za Osijek još u drugom svjetskom ratu. Kucko znači nešto kao kućica ili tako nešto? :misli:
Kakva su prezimena Supi i Kakša, jesu li mađarska?

Druid
19.09.2009., 08:44
Slična su imena (prezimena) Radoš od Radoslav, Radomir, Bratoš od Bratoljub, Bratimir, Miroš od Miroslav, Miroljub, Dragoš od Dragoslav, Dragoljub, Bjeloš od Bjeloslav, Bjelimir, Jaroš od Jaroslav, Jaromir i sl.

Vjerojatno onda i Peroš od Petar, jel tako?

A što se sa prezimenom Soros? Ima li Soroša u hrvatskoj? I preziva li se naš George Soros ili Sorosz izvorno? Što točno znači to ime? I što znači da riječ kada se drugačije izgovori?

I još jedno pitanje Magore, pošto vidim da si upućen, što znaš o prezimenu Feješ? Što ono znači na mađarskom? Pošto sam prošao cijelu prvu stranicu teme gdje se spominje više od sto mađarskih prezimena u hrvatskoj, a na ovo nisam naletio, pa da doprinesem temi s još jednim hehe...

12345ab
19.09.2009., 09:54
MAGOR kak si sve to lijepo objasnio. i moje je prezime tamo:eek:

Magor
19.09.2009., 14:07
U mojoj se obitelji pojavljuju tri neobična prezimena i vrlo rijetka - Supi, Kakša i Kucko. Doduše Kucko znam da je mađarsko, to je prezime mog pradjeda koji se zvaše Vendelin i koji je umro na križnom putu za Osijek još u drugom svjetskom ratu. Kucko znači nešto kao kućica ili tako nešto? :misli:

Prezime Kuc(z)kó (čita se: kucko) znači kućica/zapećak/zakutak. Kuckó je slavizam.

Mislim da Kakša i Supi nisu mađarska prezimena.

Magor
19.09.2009., 14:15
A što se sa prezimenom Soros? Ima li Soroša u hrvatskoj? I preziva li se naš George Soros ili Sorosz izvorno? Što točno znači to ime? I što znači da riječ kada se drugačije izgovori?

100 puta ponavljam: Šoroš !!! :D

Šoroš !!!
Šoroš !!!
Šoroš !!!
Šoroš !!!
Šoroš !!!

George Soros (Džordž Šoroš) odnosno originalno Soros György (Šoroš Đörđ), mađarski Židov, rođen je u Budimpešti.
Soros je često mađarsko prezime, znači redar (sor = red).

I još jedno pitanje Magore, pošto vidim da si upućen, što znaš o prezimenu Feješ? Što ono znači na mađarskom?

Fejes (čita se: feješ) je također često mađarsko prezime. Fejes (fej = glava) ima više značenja: „(osoba koja) ima veliku glavu”, glavonja, glavešina, budža

Passenger_57
19.09.2009., 14:29
Šobot je mađarsko prezime?

Magor
19.09.2009., 14:41
Šobot je mađarsko prezime?

Mislim da nije, možda Szoboth (čita se: sobot)?

F.Ravanelli
19.09.2009., 16:30

U Dalmaciji imaš Supičić

Vidim da pola forumaša ima bar djelomično mađarsko porijeklo ...

gasraf
19.09.2009., 16:47
a prezimme germadi? jeli to mađarsko??

zvocalo
19.09.2009., 16:53
Da, mađarsko. Nevjerojatno rijetko prezime.

Utmeleki => Útmelléki

Útmelléki znači „(osoba) iz kraja puta”. Út = put/cesta/ulica; mellék = kraj/rub. Dakle npr. „(osoba koja živi) uz put”.

Útmelléki je poznata mađarska riječ, ali nikad ranije nisam čuo za prezime Útmelléki. Preko googlea vidim da ovo prezime postoji u Vojvodini među Mađarima. U Mađarskoj možda ne postoji, ne znam.

Postoji i u Privlaci kod Vinkovaca, a doselili su se prije drugog svijetskog rata iz Svetog Ivana Zeline.

Floverka
19.09.2009., 18:41
Fejes (čita se: feješ) je također često mađarsko prezime. Fejes (fej = glava) ima više značenja: „(osoba koja) ima veliku glavu”, glavonja, glavešina, budža

To je kao njemačko prezime Großschädel :)

Magor
20.09.2009., 08:16
a prezimme germadi? jeli to mađarsko??

Nije mađarsko.

Imamo slično prezime: Gyarmati (čita se: đarmati) što znači "(osoba) iz Gyarmata" (npr.: iz Balassagyarmat-a, iz Fehérgyarmat-a itd.)

Zip
20.09.2009., 12:34

2) Erdeši => Erdősi (čita se: erdöši)

Korijen je erdő što znači šuma.
Erdősi = erdő + -s + -i (-s i -i su mađarski sufiksi, teško prevoditi na hrvatski)

3) Pek => Pék

Pék znači pekar.

4) Guljaš => Gulyás (čita se: gujaš)

Gulyás znači govedar.

Hmm..za Dubac nisam znao...mislio sam da je mađarsko prezime...dok se prezime Pek spominje i na topicu o njemačkim prezimenima kao izvorno Peck!!!

Prezime Pek je učestalo oko Đakova...tamo je bilo dosta Nijemaca prije WW2....i u Njemačkoj sam ga našao kao Peck na kartama prezimena!!

Imam u daljnoj familiji još jedno prezime : ČEH...jel to mađarsko prezime....obzirom da sam našao dosta prezimena CSEH u Mađarskoj i što znači!!??

Magor
21.09.2009., 07:52
Hmm..za Dubac nisam znao...mislio sam da je mađarsko prezime...dok se prezime Pek spominje i na topicu o njemačkim prezimenima kao izvorno Peck!!!

Prezime Pek je učestalo oko Đakova...tamo je bilo dosta Nijemaca prije WW2....i u Njemačkoj sam ga našao kao Peck na kartama prezimena!!

Imam u daljnoj familiji još jedno prezime : ČEH...jel to mađarsko prezime....obzirom da sam našao dosta prezimena CSEH u Mađarskoj i što znači!!??

Ima hrpa Dubaca na slovačkim stranicama. Dakle, pretpostavljam da je Dubac slovačko prezime.

Pék je germanizam u mađarskom jeziku.
bavarsko-austrijski beck => mađarski pék (znači pekar)
Pék je vrlo često prezime kod nas, prvi put se spominje u XV. st. Često prezime već u XVI. st.
(Originalna mađarska riječ za pekar je bila „sütő” /šütö/ što je također često prezime.)

Cseh (čita se: če, h se ne izgovara) je često prezime po cijeloj zemlji. Cseh znači Čeh.

Mađarska prezimena koja označavaju narode:
- Németh (Nijemac), Bajor (Bavarac), Szász (Saksonac), Sváb (Švabac), Burkus (Prus), Stájer (Štajerac), Svéd (Šveđanin)
- Tóth (Slovak, Slaven), Horváth (Hrvat), Rácz (Srbin), Lengyel (Poljak), Orosz / Muszka (Rus), Rusznyák (Rusin), Bosnyák (Bošnjak), Bolgár (Bugar), Morva / Maróti (Moravac), Tirpák (nizinski Slovak)
- Magyar / Megyer (Mađar), Székely (Sekelj)
- Oláh (Vlah, Rumunj), Olasz (Talijanac), Frank (Francuz)
- Cigány (Cigan)
- Török (Turčin), Kun / Palócz (Kuman), Tatár (Tatar), Jász (Jas), Besenyő (Pečeneg), Szerecsen (Arap, tursko-bugarski Musliman)
- Görög (Grk)
- Sidó / Zsidó (Židov)
- Litván (Litvanac)
- Svéd (Šveđanin)

Magor
21.09.2009., 08:24
/\ /\ /\

A još:
Cseh (Čeh), Nándor (Bugar), Avar (Avar)

TIGR
21.09.2009., 15:02
3) Pek => Pék

Pék znači pekar.

Nije nuzno mađarsko prezime. Pek dolazi od bavarskog srednje visokonjemackog "peck" u znacenju pekar (dok je standarsni srednje visokonjemacki "becke"). Od tuda je preslo i u slovenski jezik peck>pek. Istog izvora je i mađarska rijec. U slovenski jezik rijec je sigurno preuzeta vec u 16. stoljecu jer je mozemo naci u Megiserovom Dictionarium quator linguarum 1592. Ista rijec nalazi se i u hrvatskom kajkavskom pa cak i cakavskom jeziku. Zanimljivo da se u trscanskom talijanskom nalazi rijec "pek" s istim znacenjem a u furlanskom "pec" s također istim znacenjem. Prezime "Pek" u Sloveniji nije rijetko.

TIGR
21.09.2009., 15:07

Dub = Hrast? :kava:

Shain
21.09.2009., 15:31
Pek dolazi od bavarskog srednje visokonjemackog "peck" u znacenju pekar (dok je standardni srednje visokonjemacki "becke"). Od tuda je preslo i u slovenski jezik peck>pek. Ista rijec nalazi se i u hrvatskom kajkavskom pa cak i cakavskom jeziku.

Ovo si preuzeo iz "Slovenskog etimološkog slovara", i to tumačenje treba uvažiti. Ali treba dodati da je korijen pek- i u riječi "peći/pekao", koja je hrvatska, pa je riječ pek (=pekar) nastala unakrštanjem germanske i hrvatske riječi.

Moje je djed čakavac, i za pekara kaže pek.

Usput, u BiH - ali i drugdje - postoji turcizam ekmedžija (=pekar), od kojega su nastala prezimena Ekmedžijić i Ekmečić.

native
21.09.2009., 21:46

ista stvar na starozagrebački, al sam uvijek mislio da je to slang... :ne zna:

Zip
21.09.2009., 21:52
Hmmm...vidim da raspolažete hrpom informacija koje mene zanimaju!!!:top:
Moram priznati da me je istraživanje porijekla prezimena moje bake (Pek) odvelo do Udruge podunavskih Nijemaca i do određene daljnje rodbine u Njemačkoj koja se tamo preziva Peck!!
Nadam se da ću uskoro uhvatiti vremena malo više iskopati podataka odlaskom u njezino rodno mjesto kod Đakova!!!

TIGR
22.09.2009., 01:15
Ovo si preuzeo iz "Slovenskog etimološkog slovara", i to tumačenje treba uvažiti. Ali treba dodati da je korijen pek- i u riječi "peći/pekao", koja je hrvatska, pa je riječ pek (=pekar) nastala unakrštanjem germanske i hrvatske riječi.

Usput, u BiH - ali i drugdje - postoji turcizam ekmedžija (=pekar), od kojega su nastala prezimena Ekmedžijić i Ekmečić.

Pa kazem da se ta rijec, pored mađarskog jezika, moze naci i u slovenskom, kajkavskom i cakavskom. Stoga nije niposto nuzno da je prezime mađarsko. U Sloveniji ima dosta ljudi s prezimenom "Pek" koji veze nemaju s Mađarima.

F.Ravanelli
22.09.2009., 22:03
Pek je germanskog porijekla - zaključak

willak
23.09.2009., 19:33
Mozes li mi pojasniti ova prezimena

Poštaš
Sunđi
Murgaš
Fehervari
Farbaš
Ištok
Činčurak
Rakonca
Tamaš

Sjetit cu se jos,a napisana su onako kako se vlasnici sada potpisuju u jednom malom selu na granici.

willak
24.09.2009., 04:31
Evo još prezimena koja me zanimaju

Gendeč
Jaščur
Fir
Madar
Ružanji
Gajdoš
Benke

Zip
24.09.2009., 11:42

Poštaš
Sunđi
Murgaš
Fehervari
Farbaš
Ištok
Činčurak
Rakonca
Tamaš

Sjetit cu se jos,a napisana su onako kako se vlasnici sada potpisuju u jednom malom selu na granici.

Hebote..ti si poštar sigurno..hahaha:lol:

willak
24.09.2009., 12:20
Hebote..ti si poštar sigurno..hahaha:lol:

dobra fora:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Magor
24.09.2009., 15:18

Poštaš
Sunđi
Murgaš
Fehervari
Farbaš
Ištok
Činčurak
Rakonca
Tamaš

Evo još prezimena koja me zanimaju

Gendeč
Jaščur
Fir
Madar
Ružanji
Gajdoš
Benke

Sva ova prezimena postoje u Mađarskoj.

1) Poštaš - Postás (č. se: poštaš) = poštar
2) Sunđi - Szungyi (č. se: sunđi) = ? nemam pojma što znači
3) Murgaš - Murgás (č. se: murgaš) = ? mislim da je slovačkog porijekla
4) Fehervari - Fehérvári = Fehervarac (osoba iz Szekesfehervara)
5) Farbaš - Fárbás (č. se farbaš) = ? nemam pojma što znači (možda dolazi od riječi „farba” što je česta mađarska tehnička riječ u igri s kartama /njem. die Farbe = boja/)
6) Ištok - Istók (č. se: ištok) = Istók je hipokoristik od imena István (Stjepan)
7) Činčurak - Csincsurák (č. se: činčurak) = nije mađarsko prezime
8) Rakonca - Rakoncza (č. se rakonca) = 1. Rakonc(z)a /Rykynčice/ je selo u današnjoj Šlovačkoj blizu mađarske granice, 2. sastavni dio konjskih kola
9) Tamaš - Tamás (č. se: tamaš) = Tomislav/Tomo
10) Gendeč - Göndöcs (č. se: göndöč) = ? opet nemam pojma, zvuči mađarski
11) Jaščur - Jascsur (č. se: jaščur) = ? mislim da je slovačkog porijekla (vrlo rijetko prezime kod nas)
12) Fir - Für / Fűr (č. se: für) = 1. od njemačkog prezimena: Führ / Fuhr (najvjerojatnije), 2. od ugrofinskog korijena: für/fűr
13) Madar - Madár = ptica
14) Ružanji - Ruzsányi (č. se: ružanji) = ? pretpostavljam da je korijen rózsa/ruzsa (=ruža)
15) Gajdoš - Gajdos (č. se: gajdoš) = gajdaš (slavizam, kao mađarsko prezime prvi put se spominje u XV. st.)
16) Benke - Benke / Benkő = Benke/Benkő je hipokoristik od imena Benedek (Benedikt)

willak
25.09.2009., 08:32
Sva ova prezimena postoje u Mađarskoj.

1) Poštaš - Postás (č. se: poštaš) = poštar
2) Sunđi - Szungyi (č. se: sunđi) = ? nemam pojma što znači
3) Murgaš - Murgás (č. se: murgaš) = ? mislim da je slovačkog porijekla
4) Fehervari - Fehérvári = Fehervarac (osoba iz Szekesfehervara)
5) Farbaš - Fárbás (č. se farbaš) = ? nemam pojma što znači (možda dolazi od riječi „farba” što je česta mađarska tehnička riječ u igri s kartama /njem. die Farbe = boja/)
6) Ištok - Istók (č. se: ištok) = Istók je hipokoristik od imena István (Stjepan)
7) Činčurak - Csincsurák (č. se: činčurak) = nije mađarsko prezime
8) Rakonca - Rakoncza (č. se rakonca) = 1. Rakonc(z)a /Rykynčice/ je selo u današnjoj Šlovačkoj blizu mađarske granice, 2. sastavni dio konjskih kola
9) Tamaš - Tamás (č. se: tamaš) = Tomislav/Tomo
10) Gendeč - Göndöcs (č. se: göndöč) = ? opet nemam pojma, zvuči mađarski
11) Jaščur - Jascsur (č. se: jaščur) = ? mislim da je slovačkog porijekla (vrlo rijetko prezime kod nas)
12) Fir - Für / Fűr (č. se: für) = 1. od njemačkog prezimena: Führ / Fuhr (najvjerojatnije), 2. od ugrofinskog korijena: für/fűr
13) Madar - Madár = ptica
14) Ružanji - Ruzsányi (č. se: ružanji) = ? pretpostavljam da je korijen rózsa/ruzsa (=ruža)
15) Gajdoš - Gajdos (č. se: gajdoš) = gajdaš (slavizam, kao mađarsko prezime prvi put se spominje u XV. st.)
16) Benke - Benke / Benkő = Benke/Benkő je hipokoristik od imena Benedek (Benedikt)

Hvala Magor!

Jos ova

REKENJI
ŠAFARIK
ŠINKOvić slavenizirano?
JARABEK

I jedno ime me zanima sta znaci
IBOJA

jax
25.09.2009., 19:54
je li balog hrvatsko ili madarsko prezime

F.Ravanelli
25.09.2009., 19:57
je li balog hrvatsko ili madarsko prezime

Balogh- lijevoruk -> mađarsko prezime

F.Ravanelli
25.09.2009., 20:00
Poštaš

Farbaš

Mene asocira na nekog barabu kao, harambašu :D

Dižem 100 kg u benču - stari baš si farbaš

Magor
26.09.2009., 13:33
Jos ova

REKENJI
ŠAFARIK
ŠINKOvić slavenizirano?
JARABEK

I jedno ime me zanima sta znaci
IBOJA

1) Rekenji => Rekényi (č. se: rekenji) = „osoba iz mjesta Rekenye”; Rekenye je selo u današnjoj Slovačkoj blizu mađarske granice; hun. Rekenye(újfalu) = svk. Rakovnica

2) Šafarik => Safárik (č. se: šafarik) = slovačko/češko prezime (Šafarik), rijetko prezime u Mađarskoj; kod nas postoji često prezime Sáfár (šafar); korijen Safárika/Sáfára je riječ ’sáfár’(šafar); sáfár je njemačkog porijekla (<= Schaffer), postoji i u mađarskom/češkom/slovačkom/hrvatskom/slovenskom jeziku (s istim značenjem)

3a) Šinko => Sinkó (č. se šinko) ili Simkó (č. se: šimko) = Sinkó/Simkó je hipokoristik od imena Simon (č. se: šimon, hrv. Šimun); često prezime kod nas

3b) Šinković => Sinkovics ili Sinkovits (č. se: šinkovič) = vrlo često prezime u Mađarskoj; očito slavizam; najpoznatiji Sinkovits je Imre Sinkovits (http://hu.wikipedia.org/wiki/Sinkovits_Imre) (1928-2001), jedan od najboljih mađarskih glumaca svih vremena (ja ga jednostavno obožavam)

4) Jarabek => Jarabek ili Jarábek = opet slovačko/češko prezime (Jerábek, Jarábek), kod nas rijetko prezime; dolazi od riječi ’jeráb’ (znači ždral/dizalica); ’jerábek’ je nadimak za visokog čovjeka u češkom jeziku

---------

5) Iboja => Ibolya (č. se: iboja) = Ibolya je često mađarsko žensko ime, znači Ljubica

F.Ravanelli
26.09.2009., 16:24
Taj Sinkovits mi zvuči kao židovsko prezime :ne zna:

Zip
26.09.2009., 21:47
Ima li prezime Ujvary neko posebno značenje???

Magor
27.09.2009., 05:58
Ima li prezime Ujvary neko posebno značenje???

Újváry / Újvári = Novogradski

új = novi; vár = grad/tvrđava/utvrda

ili npr. od toponima (...újvár):

npr.: Németújvár (Güssing, u bivšoj Ugarskoj, danas u Austriji) => Újvári / Újváry = osoba iz Németújvára/Güssinga

--------

Újfalusi / Újfalussy (č. se: ujfaluši; češki nogometaš mađarskog porijekla) = Novoselski

új = novi; falu = selo

svantoVID
29.09.2009., 01:08
mozda smo ovo slavno ime vec negdje debatirali,
porijeklo/znacenje

Arpad

Magor
29.09.2009., 05:41
mozda smo ovo slavno ime vec negdje debatirali,
porijeklo/znacenje

Arpad

Árpád = árpa + -d

Árpa znači ječam (stari turcizam u mađarskom jeziku), -d je stari mađarski deminutivni nastavak. Deminutivni nastavak -d danas ne postoji, samo u toponimima (Varasd /Varaždin/, Kölesd, Istvándi, Parajd i još milijun).

dakle, Árpád = "mali ječam"

willak
29.09.2009., 05:59
1) Rekenji => Rekényi (č. se: rekenji) = „osoba iz mjesta Rekenye”; Rekenye je selo u današnjoj Slovačkoj blizu mađarske granice; hun. Rekenye(újfalu) = svk. Rakovnica

2) Šafarik => Safárik (č. se: šafarik) = slovačko/češko prezime (Šafarik), rijetko prezime u Mađarskoj; kod nas postoji često prezime Sáfár (šafar); korijen Safárika/Sáfára je riječ ’sáfár’(šafar); sáfár je njemačkog porijekla (<= Schaffer), postoji i u mađarskom/češkom/slovačkom/hrvatskom/slovenskom jeziku (s istim značenjem)

3a) Šinko => Sinkó (č. se šinko) ili Simkó (č. se: šimko) = Sinkó/Simkó je hipokoristik od imena Simon (č. se: šimon, hrv. Šimun); često prezime kod nas

3b) Šinković => Sinkovics ili Sinkovits (č. se: šinkovič) = vrlo često prezime u Mađarskoj; očito slavizam; najpoznatiji Sinkovits je Imre Sinkovits (http://hu.wikipedia.org/wiki/Sinkovits_Imre) (1928-2001), jedan od najboljih mađarskih glumaca svih vremena (ja ga jednostavno obožavam)

4) Jarabek => Jarabek ili Jarábek = opet slovačko/češko prezime (Jerábek, Jarábek), kod nas rijetko prezime; dolazi od riječi ’jeráb’ (znači ždral/dizalica); ’jerábek’ je nadimak za visokog čovjeka u češkom jeziku

---------

5) Iboja => Ibolya (č. se: iboja) = Ibolya je često mađarsko žensko ime, znači Ljubica

Puno hvala Magor,ovako iscrpno i pregledno je za svaku pohvalu!:top:

svantoVID
29.09.2009., 19:02
Árpád = árpa + -d

Árpa znači ječam (stari turcizam u mađarskom jeziku), -d je stari mađarski deminutivni nastavak. Deminutivni nastavak -d danas ne postoji, samo u toponimima (Varasd /Varaždin/, Kölesd, Istvándi, Parajd i još milijun).

dakle, Árpád = "mali ječam"
hvala, ali ... ja mislim da je Árpád bio puno veca riba od jecma ...

jedna povjesna mogucnost je, da je imao starijeg brata, ime Almos,
kao i otac ? ... "brat" Almos je cak postao emir ...

Ár ~ 'r ~ hr u nekim turko jezicima znaci i ljudi, pleme, skupina
pád ~ pat ~ bat ~ vat znaci vodja
(poznati su KurBat, mladji brat mu SamBat~kiy~samo, BatBayan~bojan)

pa ima zanimljivih mogucnosti, npr

Árpád ~ Árpát ~ Árbát ~ Árvát ~ Hrvát

jel ima u madjarskoj literaturi nesto o battle of southern buh (etelkoz > ukraina),
gdje je simeon, i otac mu boris, uz pomoc simeoneove zene,
hametice potukao almosa ...
pa su izgleda poslije sami madjari + kabari ubili almosa oca ???

Magor
30.09.2009., 08:54
hvala, ali ... ja mislim da je Árpád bio puno veca riba od jecma ...

Svi ozbiljni izvori govore o ječmu.

Evo, nekoliko imena iz doba Arpadovića:

mađarsko-ugrofinska imena:
- Emese (majka Almoša) = majčica
- Béla (kralj Bela) = unutarnji dio (npr.: crijevo, srce)
- Előd (otac Almoša) = predak, praotac

mađarsko-turska imena:
- Árpád (vođa Mađara i plemena Megyer) = mali ječam (árpa = ječam)
- Álmos (otac Arpada) = kupljen
- Buzád (drevni mađarski rod) = mala pšenica (búza = pšenica)
- Ond (jedan od 7 mađarskih vođa) = deseto dijete (on /turcizam/ = deset; -d = stari mađarski deminutivni nastavak)
- Kálmán (kralj Koloman) = ostatak
- Kaplony (drevni mađarski rod) = tigar
- Tas (unuk Arpada) = kamen
- Géza (otac kralja sv. Stjepana) = turska titula
- Vajk (originalno ime kralja sv. Stjepana) = bogat
- Sarolt (majka kralja sv. Stjepana) = bijela lasica
- Aba (drevni mađarski rod) = otac
- Zoltán (sin Arpada) = sultan
- Bulcsú (treći najvažniji vođa u X. st.) = osoba koji miješa krv ili mudar
- Csaba (najmlađi sin hunskog vladara Atile) = čoban
- Csák (drevni mađarski rod) = osoba koji udari
- Gyula = mađarska i turska titula
- Kurszán (knez za vrijeme Arpada, drugi najvažniji vođa iza Arpada) = lešinar
- Koppány (rođak kneza Gejze) = turska titula
- Örs (jedan od 7 mađarskih vođa) = muškarac, heroj
- Taksony (unuk Arpada) = divlji, bezmilosni
- Töhötöm (jedan od 7 mađarskih vođa) = knez, herceg
- Ajtony (vođa, jedan od protivnika kralja sv. Stjepana) = zlato
- Jenő (jedan od 7 mađarskih plemena) = ime šestog plemena
- Kürt (jedan od 7 mađarskih plemena, ime četvrtog plemena) = oluja
- Kötöny (kumanski vođa) = zadnji dio životinje
- Levedi / Levente (mađarski vođa u IX. st.) = osoba koji živi
- Lél / Lehel (mađarski vođa koji je poginuo u bitci kod Augsburga 955.) = osoba koji zatrubi / duva trubu

pa su izgleda poslije sami madjari + kabari ubili almosa oca ???

Prije dolaska u Panoniju, Almoš je bio žrtva ritualnog ubojstva. Razlog ubojstva je vjerojatno poraz od Pečenega i Bugara odnosno da je (sakralni) knez Almoš već bio prestar. (poraženi knez ne donosi sreću u novoj domovini)

Magor
30.09.2009., 15:07
- Levedi / Levente (mađarski vođa u IX. st.) = osoba koji živi
- Lél / Lehel (mađarski vođa koji je poginuo u bitci kod Augsburga 955.) = osoba koji zatrubi / duva trubu

Oh sorry, ova su mađarsko-ugrofinska imena a ne mađarsko-turska. :o

svantoVID
30.09.2009., 17:40
KS hvala lijepa

ja jos uvijek (polako) "kopam" po 9-10 stoljecima i Bulcsú
njegovi putevi u juznu italiju su vjerojatno isli brodom iz senja/splita u sipont,
dalje kopnom u benevento, oni su mu izgleda placali danak/zastitu

postoji mogucnost, da je jednom (skupa sa lelom?)
putovao brodom iz marseilles > tiber,
kopnom u rim > sipont
brodom > split/senj ...

ove puteve je poslije koristio i nagy lajos,
kad su mu bili ubili mladjeg brata kod napulja ...

prije Bulcsú,
sipont je bio osvojen od tomislav/visevic ljudi,
opet puno pitanja tko je zapravo bio tomislav ?

ovo smo bili raspravljali na onoj drugoj temi ...

Eshyy
30.09.2009., 17:45
Ne znam je li se dosada spominjalo, prezime Varga je isto mađarsko? A ako

jest, odakle potječe?

zvocalo
01.10.2009., 07:47
U čemu je razlika u prezimenima Feher i Fehir? Ako je ima uopće? Zanimaju me još prezimena Šajtoš, Ištvan, Kuruc.

Magor
01.10.2009., 08:28
Ne znam je li se dosada spominjalo, prezime Varga je isto mađarsko? A ako

jest, odakle potječe?

Varga je mađarsko prezime. U Mađarskoj živi 139.000 ljudi s prezimenom Varga (6. najčešće prezime).

Varga znači obućar. Varga dolazi od mađarskog glagola ’varr’ (šije), dakle onaj koji šije cipele/čizmu.

Magor
01.10.2009., 08:29
U čemu je razlika u prezimenima Feher i Fehir? Ako je ima uopće? Zanimaju me još prezimena Šajtoš, Ištvan, Kuruc.

Nema razlike: Fehér (bijeli, bijelac) = Fehir
Fehir je rijetki oblik u nekim dijalektima ili u jezicima koji nemaju samoglasnik ’é’.

Šajtos = Sajtos (č. se šajtoš) => sajt = sir; sajtos = onaj koji pravi sir ili onaj koji prodaje sir

Ištvan = István (č. se: ištvan) => Stjepan

Kuruc = Kuruc / Kurucz (č. se: kuruc) => vrlo često prezime; kuruc je naziv za mađarski vojnik u XVII-XVIII. st. ili za vojnik kneza Rakoczija II. u oslobodilačkom ratu (1703-1711.) ili za seljak u mađarskom seljačkom ratu (1514.); originalno značenje: pobunjenik (vjerojatno turcizam)

Shain
01.10.2009., 09:07
Kuruc = Kuruc / Kurucz (č. se: kuruc) => vrlo često prezime; kuruc je naziv za mađarskog vojnika u XVII-XVIII. st. ili za vojnika kneza Rakoczija II. u oslobodilačkom ratu (1703-1711.) ili za seljaka u mađarskom seljačkom ratu (1514.); originalno značenje: pobunjenik (vjerojatno turcizam).

Nije turcizam. Mađarska riječ kuruc nastala je od latinske riječi crux = križ (zapravo: od cruciati = križari). Naziv se upotrebljavao za seljake koji su sa znakom križa trebali 1514. ići u rat protiv Turaka, ali su pod vodstvom Gyorgya Dosze okrenuli oružje protiv svojih feudalnih gospodara.

Usput: kuruci su kao borci za slobodu imali svoje pjesme i balade, koje je narod i kasnije pjevao. Možeš li nam linkati te pjesme?

sfetahag
01.10.2009., 12:02
ja se prezivam Kiš i porjeklo mi je iz Mađarske, zivim u Sarajevu

Pozdrav svima! Prvi puta sam na ovom forumu, a prispio sam slucajno tragajuci za podacima o prezimenu Kis (Kiss) po internetu.

Moja baka sa majcine strane prezivala se djevojacki Kis (njen otac se tako prezivao). Rodom je iz Daruvara ili okoline, rodjena 1910, madjarski joj je bio maternji jezik.

Moje pitanje glasi, ako iko zna, koje je porijeklo ovog prezimena (ne etimoloski, to znam da znaci "mali") nego migraciono. Otkad ljudi sa tim prezimenom zive u tom kraju Slavonije. Da li su prije toga zivjeli u Madjarskoj ili negdje drugdje? Hvala na bilo kakvim podacima.

PS. Zanimljivo, i ja zivim u Sarajevu. :mig:

Magor
01.10.2009., 14:35
Nije turcizam. Mađarska riječ kuruc nastala je od latinske riječi crux = križ (zapravo: od cruciati = križari). Naziv se upotrebljavao za seljake koji su sa znakom križa trebali 1514. ići u rat protiv Turaka, ali su pod vodstvom Gyorgya Dosze okrenuli oružje protiv svojih feudalnih gospodara.

Ne. Ova teorija (crux => kuruc /križar/) je postojala nedavno (izumitelj teorije je Mátyás Bél /1684-1749/).
Danas ova teorija je demantovana. Svi lingvisti smatraju kuruc turcizmom (khurudž = pobunjenik).

Magor
01.10.2009., 14:54
Usput: kuruci su kao borci za slobodu imali svoje pjesme i balade, koje je narod i kasnije pjevao. Možeš li nam linkati te pjesme?

Tipične mađarske kuručke glazbe (XVII-XVIII. st.):

http://www.youtube.com/watch?v=Q1rpVodzWmU (2:40)

http://www.youtube.com/watch?v=iXSKzYV6THE&feature=related (5:54)

http://www.youtube.com/watch?v=uzJPGgGvMFU (3:17)

Magor
01.10.2009., 15:10
Moje pitanje glasi, ako iko zna, koje je porijeklo ovog prezimena (ne etimoloski, to znam da znaci "mali") nego migraciono. Otkad ljudi sa tim prezimenom zive u tom kraju Slavonije. Da li su prije toga zivjeli u Madjarskoj ili negdje drugdje? Hvala na bilo kakvim podacima.

Kis(s) je prečešće prezime (133.000 ljudi :D). :ne zna:

zvocalo
01.10.2009., 15:38
Nema razlike: Fehér (bijeli, bijelac) = Fehir
Fehir je rijetki oblik u nekim dijalektima ili u jezicima koji nemaju samoglasnik ’é’.

Šajtos = Sajtos (č. se šajtoš) => sajt = sir; sajtos = onaj koji pravi sir ili onaj koji prodaje sir

Ištvan = István (č. se: ištvan) => Stjepan

Kuruc = Kuruc / Kurucz (č. se: kuruc) => vrlo često prezime; kuruc je naziv za mađarski vojnik u XVII-XVIII. st. ili za vojnik kneza Rakoczija II. u oslobodilačkom ratu (1703-1711.) ili za seljak u mađarskom seljačkom ratu (1514.); originalno značenje: pobunjenik (vjerojatno turcizam)

Hvala ti Magor!

Michael Collins
01.10.2009., 16:48
Nemeth-Nijemac
Horvath-Hrvat
Rac-Srbin
Lenđel-Poljak
Toth-Slovak

Postoji li prezime za Rumunja i još neke narode?

Magor
01.10.2009., 17:04
Nemeth-Nijemac
Horvath-Hrvat
Rac-Srbin
Lenđel-Poljak
Toth-Slovak

Postoji li prezime za Rumunja i još neke narode?

Vlah/Rumunj = Oláh

- Németh (Nijemac), Bajor (Bavarac), Szász (Saksonac), Sváb (Švabac), Burkus (Prus), Stájer (Štajerac), Svéd (Šveđanin)
- Tóth (Slovak, svi Slaveni), Horváth (Hrvat), Rácz (Srbin), Lengyel (Poljak), Orosz / Muszka (Rus), Rusznyák (Rusin), Bosnyák (Bošnjak), Bolgár (Bugar), Morva / Maróti (Moravac), Tirpák (nizinski Slovak), Cseh (Čeh)
- Magyar / Megyer (Mađar), Székely (Sekelj)
- Oláh (Vlah, Rumunj), Olasz (Talijanac), Frank (Francuz)
- Cigány (Cigan)
- Török (Turčin), Kun / Palócz (Kuman), Tatár (Tatar), Jász (Jas), Besenyő (Pečeneg), Szerecsen (Arap, tursko-bugarski Musliman), Nándor (/tursko-/Bugar), Avar (Avar)
- Görög (Grk)
- Sidó / Zsidó (Židov)
- Litván (Litvanac)
- Svéd (Šveđanin)

Michael Collins
01.10.2009., 17:11
Svaka čast :top:

PS Gdje Mađari naiđoše na Šveđane? :rofl:

Magor
01.10.2009., 17:26
PS Gdje Mađari naiđoše na Šveđane? :rofl:

Koliko ja znam, Mađari su s prezimenom Svéd (Šveđanin) većinom Židovi. Rijetko prezime, ali postoji.

Opstanak
02.10.2009., 21:21
Ja imam neke prijatelje koji, čini mi se, imaju prezimena koja imaju veze s mađarskim jezikom:
Ileš, Jegeš, Mihalj, Tir, Sambol, Ferenc, Bodiš... Ili griješim za neka. Osim ovog Ileša nitko od drugih nije siguran u svoje mađarsko podrijetlo.

Magor
03.10.2009., 15:26
Ja imam neke prijatelje koji, čini mi se, imaju prezimena koja imaju veze s mađarskim jezikom:
Ileš, Jegeš, Mihalj, Tir, Sambol, Ferenc, Bodiš... Ili griješim za neka. Osim ovog Ileša nitko od drugih nije siguran u svoje mađarsko podrijetlo.

1) Ileš => Illés (č. se: illeš) / Ilyés (č. se: iješ) / Illyés (č. se: ijješ) = Ilija (često prezime)

2) Jegeš => Jeges (č. se: jegeš) = ledeni (jég = led), odnosno onaj koji razbija/prodaje led

3) Mihalj => Mihály (č. se: mihaj) = Mihovil

4) Tir => Türr (č. se: türr) = ??? (mađarizirano od Thier-a ?)
Najslavniji Türr /originalno Thier/ je István Türr /1825-1908, rođen u Baji, umro u Budimpešti/, mađarski revolucionar, kasnije general-potpukovnik Garibaldija, igrao je veliku ulogu u građenju Korintskog kanala. Rijetko prezime, ali postoji.

5) Sambol = ??? (nemam pojma)

6) Ferenc => Ferenc = Franjo

7) Bodiš => Bódis (č. se: bodiš) = Bódis je hipokoristik od imena Boldizsár /Boldizsár = Baltazar/ (staro i često prezime kod nas)

P.S.: hrv. lj = mađ. ly, ali ga mi izgovaramo „j” (eventualno starinski „l”)
npr.: kralj = király (č. se: kiraj ili starinski kiral); guljaš = gulyás (č. se gujaš ili narodski gulaš)

Opstanak
03.10.2009., 20:58
Hvala Magor.

sfetahag
05.10.2009., 12:51
Kis(s) je prečešće prezime (133.000 ljudi :D). :ne zna:

Uh, hvala Magor. Bit ce da cu morati prikupiti vise konkretnih podataka.... :(

Scott_Adama
16.10.2009., 10:57
a prezime Sabol? (Szabol u originalu I think??)

Magor
17.10.2009., 07:59
a prezime Sabol? (Szabol u originalu I think??)

Szabol (kao Sabol) je slovački oblik mađarskog prezimena Szabó (č. se: sabo). Korijen je mađarski glagol ’szab’ (znači kroji). Szabó (i Szabol) znači krojač.

Shain
17.10.2009., 13:30
Szabol (kao Sabol) slovački je oblik mađarskog prezimena Szabó (č. se: sabo).

Naše mudre etimološke knjige (P. Skok) ne kažu da je to "l" slovačkoga porijekla, nego da je nastalo od bilabijalnog elementa u staromađarskom dvoglasu "ou".

Usput: od toga su postala i hrvatska prezimena Sabolić i Sabolović.

Magor
18.10.2009., 05:52
Naše mudre etimološke knjige (P. Skok) ne kažu da je to "l" slovačkoga porijekla, nego da je nastalo od bilabijalnog elementa u staromađarskom dvoglasu "ou".

Usput: od toga su postala i hrvatska prezimena Sabolić i Sabolović.

Zato sam pisao slovački, jer je Sabol (kako vidim na netu) često prezime kod Slovaka. Kod nas Szabol je rijetko prezime, vrlo rijetko.

Inače, mađarski Szabó ima i rumunjske (romanizirane) verzije: Sabău, Sabou. Nose ga većinom (polu)asimilirani Mađari.

Vesna35
11.01.2010., 00:13
Jako dugo trazim rodbinu mog tate(tesko je bolestan) a ostao je kao mali siroce,prezime Strija Milanovac kod Virovitice...vazno hitno molim vas!!
P.s.Isto ako netko drugi zna naselje Laslovo kod Osijeka gdje je bakina sestra nek se javi. Baka se zvala Reza Strija. Rodjena oko 1909.g.

Unaprijed hvala!

Magor
11.01.2010., 13:52
Jako dugo trazim rodbinu mog tate(tesko je bolestan) a ostao je kao mali siroce,prezime Strija Milanovac kod Virovitice...vazno hitno molim vas!!
P.s.Isto ako netko drugi zna naselje Laslovo kod Osijeka gdje je bakina sestra nek se javi. Baka se zvala Reza Strija. Rodjena oko 1909.g.

:ne zna:

Ova nisu mađarska prezimena, nisam iz Slavonije.

dakky
11.01.2010., 14:35
otkud u Mađarskoj potjeće prezime Pustaj (mislim da je u originalu Pusztay)?
i što to otprilike znači u prijevodu?

thx

Kloki
11.01.2010., 15:29
otkud u Mađarskoj potjeće prezime Pustaj (mislim da je u originalu Pusztay)?
i što to otprilike znači u prijevodu?

thx

http://hr.wikipedia.org/wiki/Puszta

Neka me Magor ispravi ako griješim ali puszta može i značiti polje, ravnica...i nalazi se u mnogim toponimima po Mađarskoj...Viszi Puszta, Mezokovacshazi Puszta itd...

Pusztay/Pustaj = čovjek iz Puszta

Neznam da li se može izjednačiti sa hr. prezimenom Poljak...?

Magor
12.01.2010., 15:15
Neka me Magor ispravi ako griješim ali puszta može i značiti polje, ravnica...i nalazi se u mnogim toponimima po Mađarskoj...Viszi Puszta, Mezokovacshazi Puszta itd...

puszta (č. se: pusta, slavizam u mađarskom jeziku) ima dva značenja:
1) travnato polje obično bez drva
2) (u slučaju toponima) novo naselje na mjestu opustošenog naselja (čest toponim za vrijeme i nakon otomanske okupacije do danas)

prezime Pusztai/Pusztay = osoba iz puszte ili osoba iz mjesta s imenom Puszta

Imamo ogroman broj toponima s imenom Puszta... ili ...puszta.

Pusztay/Pustaj = čovjek iz Puszta

Neznam da li se može izjednačiti sa hr. prezimenom Poljak...?

hrv. Poljak = mađ. Mezei/Mezey (često prezime kod nas, mező = polje)
hrv. Poljak (kao osoba iz Poljske ili osoba poljskog porijekla) = mađ. Lengyel (također često prezime) /Poljska = Lengyelország/

dakky
12.01.2010., 18:39
thx Kloki i Magor!

inače, moja obitelj + još gomila ljudi s prezimenom Pustaj živi u Okiću, prigorski kraj između Samobora i Jastrebarskog... navodno još ima Pustaja u okolici Bjelovara.

jax
15.01.2010., 16:51
Je li prezime Šuflay mađarsko?

Magor
16.01.2010., 16:34
Je li prezime Šuflay mađarsko?

Ukoliko gledam na Sufflay ili na Sufflay, onda je mađarsko, ali da budem iskren nikad nisam čuo za prezime Sufflay.
\/
mađarska prezimena: Pálffy, Péterffy, Bánffy, Dömötörffy, Istvánffy ili Baradlay itd.

Prezime Szufflay (čita se: suflai) postoji, majka hrvatskog bana Nikole Tomašića (=> Emília Szufflay).

jax
16.01.2010., 17:23
A Ratkaj?

Kloki
16.01.2010., 19:36
Ukoliko gledam na Sufflay ili na Sufflay, onda je mađarsko, ali da budem iskren nikad nisam čuo za prezime Sufflay.
\/
mađarska prezimena: Pálffy, Péterffy, Bánffy, Dömötörffy, Istvánffy ili Baradlay itd.

Prezime Szufflay (čita se: suflai) postoji, majka hrvatskog bana Nikole Tomašića (=> Emília Szufflay).

Nikola Tomašić je bio rođak ubijenog povjesničara Milana Šufflaya. Navodno nisu bili u dobrim odnosima (zbog čega neznam) pa je ovaj morao privremeno napustiti Hrvatsku kad je Tomašić postao banom.

Kloki
16.01.2010., 19:41
A Ratkaj?

http://www.forum.hr/showthread.php?t=93460&page=14

hungarian_girl
13.02.2010., 11:37
pitanje Magoru...inace sam madjarica iz Baranje...razumijem madjarski,koristim u govoru i pismu..:) ne bas uber super ali je vise nego zadovoljavajuce...zanima me sve o Lakatos prezimenu..netko mi rece da su to Rumunji (ili rumunjski Cigani) koji su naselili Severni Banat..pa ono...i da,mada nemam ni nijansu tamne,ciganske puti - osjecam da ipak imam koje cignasko krvno zrnce jer opalim na violinu i romsku glazbu...sto madjarsku,sto rumunjsku...:)

Magor
13.02.2010., 14:51
o Lakatos prezimenu..

Lakatos (čita se: lakatoš) = bravar

Lakatos je jedno od najčešćih prezimena u Mađarskoj i među mađarskim Ciganima. Ali nisu svi Lakatosi Cigani. Često prezime i u Rumunjskoj: Lacatus (lakatuš).

statistika MUP (01-01-2009):
Lakatos: 15. mjesto, 46.422

leteči
13.02.2010., 15:40
Magore jel znaš možda nešto o prezimenu Adak ili Adaky.

hungarian_girl
14.02.2010., 00:35
Lakatos (čita se: lakatoš) = bravar

Lakatos je jedno od najčešćih prezimena u Mađarskoj i među mađarskim Ciganima. Ali nisu svi Lakatosi Cigani. Često prezime i u Rumunjskoj: Lacatus (lakatuš).

statistika MUP (01-01-2009):
Lakatos: 15. mjesto, 46.422

hvala...e gdje bih mogla saznati nesto vise o podrijetlu??kopala sam po google ali samo mi izbaci Imre Lakatosa..:)

Magor
14.02.2010., 07:55
Magore jel znaš možda nešto o prezimenu Adak ili Adaky.

Nikad nisam čuo za Adak(y). Sigurno nije mađarsko prezime.

Magor
14.02.2010., 08:12
hvala...e gdje bih mogla saznati nesto vise o podrijetlu??kopala sam po google ali samo mi izbaci Imre Lakatosa..:)

Prezime koje nosi 46.000 ljudi u Mađarskoj prečesto je za ovakve istraživanje. Kao u Hrvatskoj Kovačević, Novak, Marković, Horvat itd. :ne zna:

atsiljes13
17.02.2010., 19:27
Može molim Vas prezime Šilješ (mislim da je izvorno bilo Sulyos), te prezime Batona...unaprijed zahvaljujem...

My Name Is...
17.02.2010., 20:18
Oprostite na upadu, ako može objašnjenje prezimena Karascony i Barači... Hvala:)

Magor
18.02.2010., 08:49
Može molim Vas prezime Šilješ (mislim da je izvorno bilo Sulyos), te prezime Batona...unaprijed zahvaljujem...

Súlyos? Mislim da ne postoji Súlyos, radije Sülyös (čita se: šüjöš; ly = j).

Süly je narodni naziv za više vrsta bolesti: sifilis, skorbut, šuljevi itd. Sülyös = osoba koji pati od ove bolesti ili osoba koji liječi ovu bolest
Vrlo rijetko prezime.

Batona (stari narodni naziv) = pelikan
Također rijetko prezime.

Magor
18.02.2010., 08:51
Oprostite na upadu, ako može objašnjenje prezimena Karascony i Barači... Hvala:)

pravilno => Karácsony (čita se: karačonj; znači Božić)
Karácsony nije prečesto prezime.

Barači => Baracsi (osoba iz mjesta Baracs)
Baracs je selo u županiji Fejér, 6 km od Dunaújvárosa, 5 km od Dunava, oko 60 km južno od Budimpešte.

jax
18.02.2010., 09:17
Je li prezime Listeš mađarsko..na jugu ima dosta ljudi s tim prezimenom.

K_e_N_s_A_i_1
18.02.2010., 10:29
Magor, zamolio bih te ako mi možeš objasniti što znače ove dva prezimena: Szuch i Schuch. (jesu li ona Mađarska prezimena)

Magor
18.02.2010., 13:49
Je li prezime Listeš mađarsko..na jugu ima dosta ljudi s tim prezimenom.

Lisztes (listeš)

liszt = brašno; lisztes = brašnjav ili osoba koji se bavi brašnom

Magor
18.02.2010., 13:51
Magor, zamolio bih te ako mi možeš objasniti što znače ove dva prezimena: Szuch i Schuch. (jesu li ona Mađarska prezimena)

Szuch => pravilno: Szűcs (čita se: süč)
Vrlo često mađarsko prezime, Szűcs znači krznar.
Szűcs = 27. mjesto (24.051)

Schuch je poznato prezime kod nas, mada nije mađarsko prezime.

K_e_N_s_A_i_1
18.02.2010., 20:31
Szuch => pravilno: Szűcs (čita se: süč)
Vrlo često mađarsko prezime, Szűcs znači krznar.
Szűcs = 27. mjesto (24.051)

Schuch je poznato prezime kod nas, mada nije mađarsko prezime.

Hvala ti Magore na pomoći.
Inaće to me je zbunilo jer tražeći podatke o prezimenu Szucs sam slučajno naišao na ovu stranicu gdje se spominje tekst o prezimenu Schuch odnosno Szuch. link:http://en.wikipedia.org/wiki/Schuch

No također sam se tjekom dosadašnjeg istraživanja susreo sa različitim varijantama pisanjem ovoga prezimena: Szöcs, Szôcs, Szöts, Szôts, Szücs, Szűcs, Szûcs, Szüts, Szûts, Szúts, Szucsu, Szücsy, Szeöts, Seöcs.

Znači li to da se prezime tijekom različitih povjesnih razdoblja drugačije pisalo?

Magor
19.02.2010., 07:47
Inaće to me je zbunilo jer tražeći podatke o prezimenu Szucs sam slučajno naišao na ovu stranicu gdje se spominje tekst o prezimenu Schuch odnosno Szuch. link:http://en.wikipedia.org/wiki/Schuch

Razumijem, dakle Szuch i Szűcs nisu isto prezime, imaju totalno drugu etimologiju. Mađarski Szűcs nema nikakve veze sa Szuchom.

No također sam se tjekom dosadašnjeg istraživanja susreo sa različitim varijantama pisanjem ovoga prezimena: Szöcs, Szôcs, Szöts, Szôts, Szücs, Szűcs, Szûcs, Szüts, Szûts, Szúts, Szucsu, Szücsy, Szeöts, Seöcs.

Znači li to da se prezime tijekom različitih povjesnih razdoblja drugačije pisalo?

Prije standardizacije mađarskog jezika imali smo više varijanti pisanja slova. Npr. cs (č) = ts (Szüts) ili ch (Széchenyi), c = cz (Görbicz) ili tz itd.

Postoje i tradicionalni načini pisanja prezimena (pogotovo u slučajevima plemićkih prezimena): npr. ö = eö (Eötvös), a = aá (Gaál), ó = oó (Koós), t = th (Horváth), g = gh (Balogh) itd.

U slučaju "ű" i "ő" (Szűcs odnosno Szőcs) riječ je o različitim dijalektima.

K_e_N_s_A_i_1
20.02.2010., 17:59
Razumijem, dakle Szuch i Szűcs nisu isto prezime, imaju totalno drugu etimologiju. Mađarski Szűcs nema nikakve veze sa Szuchom.

Prije standardizacije mađarskog jezika imali smo više varijanti pisanja slova. Npr. cs (č) = ts (Szüts) ili ch (Széchenyi), c = cz (Görbicz) ili tz itd.

Postoje i tradicionalni načini pisanja prezimena (pogotovo u slučajevima plemićkih prezimena): npr. ö = eö (Eötvös), a = aá (Gaál), ó = oó (Koós), t = th (Horváth), g = gh (Balogh) itd.

U slučaju "ű" i "ő" (Szűcs odnosno Szőcs) riječ je o različitim dijalektima.

Magore još ti se jednom zahvaljujem.
Pozdrav!

shashavy
20.02.2010., 18:10
Bok, a jel zna netko nešto o prezimenu Goricaj ?

Magor
21.02.2010., 08:48
Bok, a jel zna netko nešto o prezimenu Goricaj ?

Goricaj = Goriczay/Goriczai (?) :ne zna: (Goriczai znači "osoba iz Gorice")

technotronic
22.02.2010., 22:40
Prezime Kerep?

Magor
23.02.2010., 12:58
Prezime Kerep?

Kerep kao prezime ne postoji kod nas (koliko ja znam). Sama riječ „kerep” postoji u mađarskom jeziku, kerep je ime jedne biljke (lat. Lotus).

technotronic
24.02.2010., 09:26
Imam kolegu koji se tako preziva i tvrdi da je mađarsko prezime :ne zna:

BettyPage_ZG
24.02.2010., 09:38
I mene zanima Mihalinčić,mađarsko sigurno! Kako se tocno pise Mihalinczicz jel tako?

Magor
25.02.2010., 12:50
I mene zanima Mihalinčić,mađarsko sigurno! Kako se tocno pise Mihalinczicz jel tako?

Mihalinčić (Mihalincsics) ne postoji kod nas. Zašto bi bilo mađarsko prezime? :ne zna:

Michael Collins
25.02.2010., 23:35
Mihalinčić (Mihalincsics) ne postoji kod nas. Zašto bi bilo mađarsko prezime? :ne zna:

Zato što si nas uvjerio da su sva prezimena Mađarska! :mig:

Šalim se dakako,nego Magore,imam offtopic pitanje,jel pozanješ možda Pečuh?
Čuo sam da tamo ima Pizza Hut,a nije baš ni daleko?

Jel opasno ići svojim autom,jel kradu aute u mađi danas?

Titus
26.02.2010., 08:50
Zato što si nas uvjerio da su sva prezimena Mađarska! :mig:

Šalim se dakako,nego Magore,imam offtopic pitanje,jel pozanješ možda Pečuh?
Čuo sam da tamo ima Pizza Hut,a nije baš ni daleko?

Jel opasno ići svojim autom,jel kradu aute u mađi danas?

Hajde da se i ja malo ukljucim na temu Madjarska i Madjari.

Istina je da u Pecuhu ima "PIZZA HUT" ali je po okusu drugacija od Pizze, recimo u Njemackoj. Mozda stavljaju prvise paprike!

Riziko da ce ti ukrasti auto je ist kao i u Hrvatskoj.:ne zna:

Magor
26.02.2010., 09:02
jel pozanješ možda Pečuh?

Zadnji put sam bio u Pečuhu prije 14 godina.
Inače, volim ga. Pečuh je jedan od najljepših gradova u Mađarskoj.
Moja subjektivna lista:
Sopron (najljepši), Veszprém, Pécs, Kőszeg, Eger, Győr, Esztergom, Szentendre, Budapest (samo Budim i centar grada Pešte), Szeged

Titus
26.02.2010., 10:00
Zadnji put sam bio u Pečuhu prije 14 godina.
Inače, volim ga. Pečuh je jedan od najljepših gradova u Mađarskoj.
Moja subjektivna lista:
Sopron (najljepši), Veszprém, Pécs, Kőszeg, Eger, Győr, Esztergom, Szentendre, Budapest (samo Budim i centar grada Pešte), Szeged

Hallo Magor,

i ja sam bio u Pech-u prije 14 godina. Nepoznavajuci se, mozda smo se i sreli.
Osim toga bio sam u Sopronu na tromedji i na "Neusiedler See". Madjarsko odnosno Hrvatsko ime ne znam. Sopron je povijesno mjesto sa rimskom cestom, Katedralom u kojoj je Kopernikus dokazauo da se zemlja okrece, a poznate su "Römerbad" i jos puno povijesnih nalazista.

Kako stojite sa "Ungarische Geschichte" odnosno dali Vam povjesnicar Ignacz Aurelius Fessler nesto znaci.:top:

Magor
26.02.2010., 15:47
Osim toga bio sam u Sopronu na tromedji i na "Neusiedler See". Madjarsko odnosno Hrvatsko ime ne znam. Sopron je povijesno mjesto sa rimskom cestom, Katedralom u kojoj je Kopernikus dokazauo da se zemlja okrece, a poznate su "Römerbad" i jos puno povijesnih nalazista.

Neusiedler See = mađ. Fertő-tó (fertő = blato, tó = jezero)

Šopron nema katedrale. Mislim da Kopernikus nikad nije bio u Šopronu (dapače, siguran sam).

Kako stojite sa "Ungarische Geschichte" odnosno dali Vam povjesnicar Ignacz Aurelius Fessler nesto znaci.:top:

Fessler Ignác Aurél: http://hu.wikipedia.org/wiki/Fessler_Ign%C3%A1c_Aur%C3%A9l

Fessler je rođen u Zarándfalvi (danas Zurndorf/Zurány u Burgenlandu), blizu Šoprona.

Leori
26.02.2010., 16:22
može objašnjenje prezimena Čoti čini mi se da je često u mađarskoj a ovdje nas ima jako malo. Hvala. :)

Magor
27.02.2010., 08:07
može objašnjenje prezimena Čoti čini mi se da je često u mađarskoj a ovdje nas ima jako malo.

Da, relativno često prezime.

Čoti = Csóti / Csóty / Csóthi / Csóthy

Csót (http://hu.wikipedia.org/wiki/Cs%C3%B3t) (č. se: čot) je selo 50 km sjeverno od Balatona (Vesprimska županija). Csóti znači „osoba iz Csóta”.

vencelin
27.02.2010., 09:38
"Neusiedler See". = Nežidersko jezero

http://platforma.sites.djangohosting.ch/media/files/gh_novo.pdf

vencelin
27.02.2010., 11:07
"Neusiedler See". = Nežidersko jezero

http://platforma.sites.djangohosting.ch/media/files/gh_novo.pdf

Gradišćanski Hrvati i toponimi

http://209.85.129.132/search?q=cache:jB9hYTWWU7YJ:hr.wikipedia.org/wiki/Gradi%C5%A1%C4%87anski_Hrvati+povijest+gradi%C5%A1 %C4%87a&cd=5&hl=hr&ct=clnk&gl=hr

dudu
27.02.2010., 21:16
Gerenčira ima Hrvata u Slavoniji, znam ih nekoliko. to vuče na mađarsko prezime, jel zna netko više?

Passenger_57
27.02.2010., 21:17
Gerenčira ima Hrvata u Slavoniji, znam ih nekoliko. to vuče na mađarsko prezime, jel zna netko više?

Da,ja poznam neke.I jel nije Gelenčir?

Magor
28.02.2010., 08:11

Gerencsér (č. se: gerenčer) i Gelencsér (č. se: gelenčer) su česta prezimena u Mađarskoj.

Gerencsér i Gelencsér su mađarski narodni naziv za lončar. Slavizmi su. (Mađarska riječ za lončar je fazekas /č. se: fazekaš/, također često prezime.)

Lilly sky
28.02.2010., 08:37
Pozdrav svima, Magore vidim da se dosta razumiješ u porijekla prezimena,
mene isto zanima prezime Belir, znam da potječu iz Mađarske, jer su nam svi govorili da nam je pradjed Mađar, pa me zanima tvoje razmišljenje i značenje prezimena.Inače obožavam Mađarsku pogotovo dio oko Podravine Berzence, Nagyatad jer se zaista tamo osjećam kao da sam doma i nikad u životu nisan nikakvu neugodnost doživjela naprotiv samo dobro.Isto me zanima prezime Smičibrada, u Hrvatskoj je jako rijetko to prezime.

vencelin
28.02.2010., 17:49
Belir- tursko ili mađarsko iz doba turskih vilajeta u Mađarskoj

Smičibrada, Gazivoda, Gazibara,Belobrk-vlaško,srpsko

gerenčer-hrv. grnčar, sinonim za lončar

vencelin
28.02.2010., 20:15
Gerencsér (č. se: gerenčer) i Gelencsér (č. se: gelenčer) su česta prezimena u Mađarskoj.

Gerencsér i Gelencsér su mađarski narodni naziv za lončar. Slavizmi su. (Mađarska riječ za lončar je fazekas /č. se: fazekaš/, također često prezime.)

Magor, je li srpsko prezime Drakulić nastalo od mađarskog prezimena Ţepeş ?
I jesu li prezimena Csetneky i Ţepeş u kakvoj korelaciji ? :ne zna:

2plus2
28.02.2010., 23:43
Magor, je li srpsko prezime Drakulić nastalo od mađarskog prezimena Ţepeş ?
I jesu li prezimena Csetneky i Ţepeş u kakvoj korelaciji ? :ne zna:

Niti je Drakulić srpsko ( jer je vlaško prezime) niti je Tepeš mađarsko ( jer je rumunjsko prezime)

Magor
01.03.2010., 08:29
mene isto zanima prezime Belir, znam da potječu iz Mađarske, jer su nam svi govorili da nam je pradjed Mađar, pa me zanima tvoje razmišljenje i značenje prezimena.

Belir? Nisam čuo za Belir (ili Belér) kao prezime.

Inače, Belér je mađarski mitološki lik. Često se spominje u kronikama u vezi s etnogenezom Mađara. U kronikama Belér/Belár je alanski kralj, vjerojatno radije Onogur (turkijski Bugar).
Postoji i Beler, ime jednog kumanskog plemića.

Mislim da Belir nije mađarsko prezime.

Čekaj!
Sad vidim na netu da postoje i Beller, Bellér. Rijetko prezime u Mađarskoj, njemačkog je porijekla. Beller/Bellér ima vezu s industrijom/rudarstvom, ali ne znam što točno znači. Jedino je sigurno da je stari mađarski naziv njemačkog porijekla za nekakvo zanimanje.

é = i
na analogiju Fehér (u Mađarskoj) = Fehir (u Hrvatskoj) => Belir = Bellér (?)

Magor
01.03.2010., 08:31
Niti je Drakulić srpsko ( jer je vlaško prezime) niti je Tepeš mađarsko ( jer je rumunjsko prezime)

Tako je.

Vencelin:
Csetneky = „osoba iz Csetneka” (Csetnek (http://hu.wikipedia.org/wiki/Csetnek) /četnek/ je selo u Slovačkoj, danas Štitnik)

vencelin
01.03.2010., 10:59

Stvari nekad ne treba uzimati baš doslovno. Parabola, alegorija ili pisanje u formi basne su nekad poželjni. :kava:

Daljnje pitanje bi bilo je li u kakvoj vezi vlaško-slavensko prezime Drakulić sa Šorošpatakđerđijem?

2plus2
01.03.2010., 13:22
Stvari nekad ne treba uzimati baš doslovno. Parabola, alegorija ili pisanje u formi basne su nekad poželjni. :kava:

Daljnje pitanje bi bilo je li u kakvoj vezi vlaško-slavensko prezime Drakulić sa Šorošpatakđerđijem?

A znam ja da voliš basne, to je tvoj stil pisanja postova ali ne znam koliko može biti koristan kod povijesnih tema, sve u svemu ne daj se omesti :top:

2plus2
04.03.2010., 23:10
A prezime Haidinyak odnosno Hajdinjak
Magor ?

jax
05.03.2010., 12:33
jesu li prezimena Žengeler i Eržebet mađarska. meni se čini da jesu.

Magor
05.03.2010., 15:35
A prezime Haidinyak odnosno Hajdinjak
Magor ?

Kod nas postoje: Hajdinák (najčešće), Hajdinyák, Hajdina

Mislim da nisu mađarska prezimena. Pretpostavljam da je korijen hajdina (hajdina/heljda). Hajdina je slavizam/germanizam u mađarskom jeziku.

Magor
05.03.2010., 15:38
jesu li prezimena Žengeler i Eržebet mađarska. meni se čini da jesu.

Erzsébet (eržebet) = Elizabeta
Žensko ime i rijetko prezime.

------------------------

Rijetko, ali poznato prezime.
Razlog je jednostavan: Gyula Zsengellér (http://hu.wikipedia.org/wiki/Zsengell%C3%A9r_Gyula) (žengeler) je jedan od najslavnijih mađarskih nogometaša u prvoj polovini XX. stoljeća. „Paganini nogometa” - kako pišu Turci.

Zsengellér = (?) Schengeler (samo pretpostavljam)