PDA

View Full Version : Vlasništvo na nekretninama - stjecanje, gruntovnica, katastar

stranice : 1 [2] 3 4 5 6 7

Carelia
16.01.2010., 09:59
Imam pitanje, pa ako netko zna.
Brat i stric su naslijedili kuću pola-pola. Postoji uredni vlasnički papir proveden na kojem piše da svakome od njih pripada 1/2 kuće.
Međutim njih dvoje su sklopili interni diobeni sporazum koji je proveden kod javnog bilježnika u kojem piše da svatko od njih smije koristiti cijelu kuću do fizičke podjele.
Stric sada ne pristaje niti na prodaju, niti na etažiranje.Mi možemo zakonski prodati svoju polovicu kuće, ali ne znam što je sa diobenih sporazumom. Da li on vrijedi ako svoju polovicu prodamo trećoj osobi, da li brat i tada ima pravo koristiti cijelu kuću. Pitam jer u našu polovicu spadaju kupaona i kuhinja, pa ne bi bilo zgodno da on novim suvlasnicima nabija račune. Ugovor su sastavili otac i brat, a ne advokat.

Brazil
17.01.2010., 11:19
Neka brat ide na razvrgnuće da se rasčisti situacija.

lilarose001
18.01.2010., 15:18
Što znači:

"ZK uložak u prijepisu (NIJE VERIFICIRAN!)"

Tako naime piše na mom??
Pod Vlastovnica sam normalno upisana, pod teretovnicu je upisana banka...

Što znači "verificirati ZK uložak"???

Hvala na odgovoru!

Brazil
18.01.2010., 15:23
Znači da je stanje u zk ulošku na internetu odnosno u digitalnom obliku jednako stanju u ručno vođenoj zemljišnoj knjizi.

Drugim riječima, za verificirani možeš biti siguran da ćeš upravo takav dobiti u gruntovnici, a za onaj koji nije verificiran ne možeš.

Miriam
19.01.2010., 10:35
Dakle, priča počinje tako da su moji roditelji odlučili prenijeti kuću na mene.

I otišli su po zemljišnoknjižki izvadak (iliti gruntovnicu) u gradu u kojemu stanuju. I nemalo se iznenadili kada su na njoj vidjeli upisan kredit koji je njihovu kuću hipotekarno teretio od '84 do '94. :eek:

Otišli su u Privrednu banku jer na gruntovnici piše da je kredit dignut tamo, ali su im u banci rekli da nemaju nikakve podatke u računalu jer se radi o "tadašnjim dinarima" i da moraju otići u gruntovni ured grada gdje žive i da će se tamo vidjeti tko je dignuo kredit.

Otišli su tamo i ovi su im rekli da ni oni nemaju pojma o čemu se radi te ih poslali u gruntovni ured u Zagreb.

Naime, fora je u tome da mi ne mogu prepisati kuću dok svi krediti nisu izbrisani iz gruntovnice.

Ono što je meni, a i njima nevjerojatno je to da kako je moguće da je netko na našu gruntovnicu digao kredit od tadašnjih 380 000 njemačkih maraka, da nam je kuća bila 10 g. pod hipotekom o čemu mi naravno nismo imali pojma i da nitko ne zna tko je to? :eek:

Mislim, pa nije samo tako dignuti kredit. Moraš potpisati, dati osobnu i tako..Ne kužim. :ne zna:

Ima li netko nekakav pravni savjet ili slično iskustvo?

Kako će moj otac u slučaju da nije digao kredit dobiti brisanje istoga iz gruntovnice?

Meni je ovo totalni horor i ne mogu vjerovati da je tako nešto moguće.

Hvala na odgovorima. :s

robihr
19.01.2010., 10:45
Dakle, priča počinje tako da su moji roditelji odlučili prenijeti kuću na mene.

I otišli su po zemljišnoknjižki izvadak (iliti gruntovnicu) u gradu u kojemu stanuju. I nemalo se iznenadili kada su na njoj vidjeli upisan kredit koji je njihovu kuću hipotekarno teretio od '84 do '94. :eek:

Otišli su u Privrednu banku jer na gruntovnici piše da je kredit dignut tamo, ali su im u banci rekli da nemaju nikakve podatke u računalu jer se radi o "tadašnjim dinarima" i da moraju otići u gruntovni ured grada gdje žive i da će se tamo vidjeti tko je dignuo kredit.

Otišli su tamo i ovi su im rekli da ni oni nemaju pojma o čemu se radi te ih poslali u gruntovni ured u Zagreb.

Naime, fora je u tome da mi ne mogu prepisati kuću dok svi krediti nisu izbrisani iz gruntovnice.

Ono što je meni, a i njima nevjerojatno je to da kako je moguće da je netko na našu gruntovnicu digao kredit od tadašnjih 380 000 njemačkih maraka, da nam je kuća bila 10 g. pod hipotekom o čemu mi naravno nismo imali pojma i da nitko ne zna tko je to? :eek:

Mislim, pa nije samo tako dignuti kredit. Moraš potpisati, dati osobnu i tako..Ne kužim. :ne zna:

Ima li netko nekakav pravni savjet ili slično iskustvo?

Kako će moj otac u slučaju da nije digao kredit dobiti brisanje istoga iz gruntovnice?

Meni je ovo totalni horor i ne mogu vjerovati da je tako nešto moguće.

Hvala na odgovorima. :s

odi do banke i trazi potvrdu da ti maknu hipoteku (bilo to potvrda da niste nikada dizali kredit u njihovoj banci ili bilo kakva druga slicna potvrda koja vas oslobadja hipoteke).

Miriam
19.01.2010., 10:47
Zašto je ovo premješteno?

Mene ne zanima gruntovnica, niti vlasništvo nad njom jer mi je tu sve jasno, nego kako je moguće da netko može počiniti kazneno i krivično djelo dizanja hipotekarnog kredita na temelju tuđeg vlasništva bez znanja vlasnika i kako mogu tome ući u trag s obzirom da se svi prave ludi i nitko nema pojma o tome tko je to učinio, nego mi oca šalju iz jednog ureda u drugi?

Miriam
19.01.2010., 10:49
odi do banke i trazi potvrdu da ti maknu hipoteku (bilo to potvrda da niste nikada dizali kredit u njihovoj banci ili bilo kakva druga slicna potvrda koja vas oslobadja hipoteke).

Bili su moji u banci i ne mogu to napravit jer ovi u banci nemaju uopće podataka o tom kreditu.
Iz banke su ih poslali u matični gruntovni ured, ovi isto nemaju pojma i poslali su ih u gruntovni ured u Zagreb (to mi uopće nije jasno jer čestica nije u Zg, nego gradu pored).

Ja se pitam kako je to moguće?
Pa svi znamo kako se dižu krediti i što ti sve treba za to i sad odjednom banka nema pojma u kojoj je dignut kredit na 10 g. koji je hipotekarno teretio vlasništvo mojih roditelja(?!?!) bez njihovog znanja, matični gruntovni ured nema pojma o čemu se radi, ono, ja sam "malo" zbunjena.

robihr
19.01.2010., 11:09
Bili su moji u banci i ne mogu to napravit jer ovi u banci nemaju uopće podataka o tom kreditu.
Iz banke su ih poslali u matični gruntovni ured, ovi isto nemaju pojma i poslali su ih u gruntovni ured u Zagreb (to mi uopće nije jasno jer čestica nije u Zg, nego gradu pored).

Pa svi znamo kako se dižu krediti i što ti sve treba za to i sad odjednom banka nema pojma u kojoj je dignut kredit na 10 g. koji je hipotekarno teretio vlasništvo mojih roditelja(?!?!) bez njihovog znanja, matični gruntovni ured nema pojma o čemu se radi, ono, ja sam "malo" zbunjena.

onda trazi potvrdu da oni nemaju pojma o kojem se to kreditu radi, ili potvrdu da oni taj kredit nemaju namjeru dalje potrazivat ili nesto sl.

ako ti nece izdati takvu potvrdu, onda ih trazi da oni saznaju sta se desilo sa tim kreditom. nemoj se ti nista zajebavati i hodati po gruntovnicama i ne znam sta vec. banka ti mora ili dati potvrdu na tvoj zahtjev ili istraziti o cemu se zapravo radi.

Miriam
19.01.2010., 12:33
onda trazi potvrdu da oni nemaju pojma o kojem se to kreditu radi, ili potvrdu da oni taj kredit nemaju namjeru dalje potrazivat ili nesto sl.

ako ti nece izdati takvu potvrdu, onda ih trazi da oni saznaju sta se desilo sa tim kreditom. nemoj se ti nista zajebavati i hodati po gruntovnicama i ne znam sta vec. banka ti mora ili dati potvrdu na tvoj zahtjev ili istraziti o cemu se zapravo radi.

Hvala. :kiss:

Povukla sam već neke ljude koji rade u bankama i rekli su mi isto što i ti.

Da odmah idem u centralu, tražim kopiju ugovora kredita jer oni to moraju imati i da će se na toj kopiji vidjeti TKO je podnositelj zahtjeva, sve uplate i isplate i da tražim zahtjev o daljnjem nepotraživanju od banke.
U krajnjem slučaju zaprijetim tužbom.

No nema smisla dalje na ovom topicu o tome pisati jer su moderatori premjestili temu ovdje iako nema direktno veze s vlasništvom nad nekretninama, nego samo posredno :rolleyes: :flop:

Ovisno o razvoju događaja otvoriti ću novu temu čisto da se upozore drugi. Dobila sam i informacije da moj slučaj nije usamljen.

Još uvijek se nadam da je neka administrativna greška jer strah me misliti što je sve moguće ako nije..

Katrin
19.01.2010., 12:53
Ima veze s vlasnistvom, vlasnickim listom, gruntovnicom... Pitala si kako brisati hipoteku :kava:
Shvacam da je svakom njegovo pitanje posebno, drugacije, najvaznije i da misle kako zasluzujue posebnu temu, no to bas i nije tako.
Za prituzbe, molbe i upite postoji pm ili kutak za zalbe, molim da ih se vise ne trpa u teme u kojima im nije mjesto. Hvala

snjeska
19.01.2010., 13:28
jade javi miriam kak si to rijesila na kraju, ovo je zaista ko neki horor

Miriam
19.01.2010., 13:36
Ima veze s vlasnistvom, vlasnickim listom, gruntovnicom... Pitala si kako brisati hipoteku :kava:
Shvacam da je svakom njegovo pitanje posebno, drugacije, najvaznije i da misle kako zasluzujue posebnu temu, no to bas i nije tako.
Za prituzbe, molbe i upite postoji pm ili kutak za zalbe, molim da ih se vise ne trpa u teme u kojima im nije mjesto. Hvala

Direktno pitanje je vezano kako je moguće da netko na temelju gruntovnice diže hipotekarni kredit(što je bio i naslov teme), a da banka o tome nema pojma te vlasnika kuće tereti hipotekom od deset godina.

Nadalje, pitanje je bilo tko je odgovoran za informacije i kako to da banka nema nikakvih podataka o tome tko je bio podnositelj kredita, nego vlasnika šalje od gruntovnice do gruntovnice.

Gruntovnica je ovdje samo bila dokument koji je otkrio tu malverzaciju u vezi koje ja tražim pravni savjet, iskustvo ili pomoć.

Meni ne treba savjet o vlasništvu, o stjecanju gruntovnice, prijenosu vlasništva i slično, jer sam s time upoznata, nego o tome kako da uđem u trag kreditu koji mi tereti gruntovnicu i nije dignut od strane vlasnika.

Dakle tema je nepostojeći hipotekarni kredit i kako tome ući u trag s obzirom da banka šuti ili ne zna, a to mi je bitno posljedično zbog rješavanja vlasništva.

Miriam
19.01.2010., 13:41

Budem. Kontaktirala sam banku i zatražila sastanak. Čekam da mi jave odgovor.

U međuvremenu sam ocu savjetovala da ode ovih dana i do gruntovnog u ZG i vidi što tamo može naći, ali od toga nema koristi jer banka je ta koja briše informacije iz gruntovnice.

I nije mi jasno kako službenik na šalteru može reći da on "nema uvid u to tko je sklopio kredit jer se radi o tadašnjim dinarima". :rolleyes:

Možda ne može jer se ne radi o centralnoj banci, nego podružnici, hm.

lilarose001
19.01.2010., 15:08
Znači da je stanje u zk ulošku na internetu odnosno u digitalnom obliku jednako stanju u ručno vođenoj zemljišnoj knjizi.

Drugim riječima, za verificirani možeš biti siguran da ćeš upravo takav dobiti u gruntovnici, a za onaj koji nije verificiran ne možeš.

Tnx...

Ok, dakle... što bih ja sad trebala da to postane "verificirano"...:ne zna:

vedrand
20.01.2010., 13:47
Lijep pozdrav svima!

Pročitao sam dobar dio diskusija na ovom topiku i nisam našao odgovore koji mi trebaju. Obraćam vam se u nadi da će neko imati pravi savjet. Radi se o sljedećem; kao austrijski državljanin sam u posjedu 1/2 nekretnine na moru, posjedujem zk. uložak, kuća je pravljena za vrijeme SFRJ, sa građevinskom dozvolom - elem oko vlasništva je sve OK. Sada želim da prenesem pola svoga vlasništva, dakle 1/4 svome ocu koji je državljanin BiH. Bio sam kod jednog odvjetnika u Metkoviću, koji je objasnio da procedura ide preko Zagreba tj. da se odlučuje u nekom ministarstvu - ali na kraju od tog odvjetnika nije bilo ništa. Moja pitanja dakle glase:

1. Kako je regulisan prijenos vlasništva na državljane BiH. Koji kriteriji odlučuju i kakve su šanse za uspjeh ovoga?
2. Zna li neko odvjetnike u Zagrebu koji se bave ovakvim poslovima, koje bi preporucili?

Hvala!

Miriam
21.01.2010., 10:47

Evo noviteta.

Poslala sam zahtjev za sastankom, ispisom kopije ugovora o kreditu i svih priljeva i odljeva u tom razdoblju s računa mog oca. Nitko mi se još nije javio.

Banka navodno briše sve podatke nakon 10 g.
S obzirom da nema broja ugovora kredita na gruntovnici, izvori su mi rekli da teško da će banka ići kopati po tome.

No to ne znači da negdje u trezorima ne postoje podaci, samo je navodno iluzorno očekivati od njih da to idu tražiti.

Druga informacija koju sam dobila je da takav iznos koji stoji u gruntovnici mog oca nije mogao dignuti u to vrijeme nitko drugi osim obrta ili pravne osobe. :eek:

Po tome ispada da su neki obrt ili pravna osoba koristili nekretninu mog oca kao hipoteku za ostvarenje kredita bez njegova znanja.

Ostaje mi još odlazak u gruntovni da vidim mogu li tamo išta doznati i dobiti dokumentaciju.

Brazil
21.01.2010., 13:24
Tnx...

Ok, dakle... što bih ja sad trebala da to postane "verificirano"...:ne zna:

Podaci se prevode po sluzbenoj duznosti odredjenim redoslijedom. Buduci da toga ima dosta, trebat ce vremena da sve bude verificirano.

Ako hocete da vam bude odmah verificirano odite po zk izvadak. Onda provjeravaju rucno vodjenu knjigu i verificiraju.

Jethro
21.01.2010., 13:57
Neka brat ide na razvrgnuće da se rasčisti situacija.

Da li netko zna sljedeće?
Osoba A je kći od B. Vlasnici su objekta C, svaka u 1/2, neetažirano. A je posudila novac od X i x je stavio hipoteku. X je posudio poveći iznos dosta davno, tako da je uz kamatu taj novac višekratno nadmašio vrijednost dijela osobe A. u objektu C
B ima polovicu objekta C. Ja sam joj posudio novac i knjižio se u gruntovnici na taj iznos u polovici objekta C.
Osoba B se razbolila i velika je vjerojatnost da će umrijeti i ostaviti svoj dio osobi A, kćeri...
Da li A postaje vlasnik cijelog objekta i ako će isplatiti osobu X, da li će se uzimati vrijednost i dijela nekretnine koju je naslijedila?
Budući da sam ja vjerovnik sa velikim udjelom u dijelu nekretnine C, imam li ja neki prioritet u naplati, nasljedstvu?
Novac koji sam posudio je otprilike baš vrijednost dijela koji je imala osoba B.

AKo netko zna...

samo--ja
21.01.2010., 14:28
Evo noviteta.

Poslala sam zahtjev za sastankom, ispisom kopije ugovora o kreditu i svih priljeva i odljeva u tom razdoblju s računa mog oca. Nitko mi se još nije javio.

Banka navodno briše sve podatke nakon 10 g.
S obzirom da nema broja ugovora kredita na gruntovnici, izvori su mi rekli da teško da će banka ići kopati po tome.

No to ne znači da negdje u trezorima ne postoje podaci, samo je navodno iluzorno očekivati od njih da to idu tražiti.

Druga informacija koju sam dobila je da takav iznos koji stoji u gruntovnici mog oca nije mogao dignuti u to vrijeme nitko drugi osim obrta ili pravne osobe. :eek:

Po tome ispada da su neki obrt ili pravna osoba koristili nekretninu mog oca kao hipoteku za ostvarenje kredita bez njegova znanja.

Ostaje mi još odlazak u gruntovni da vidim mogu li tamo išta doznati i dobiti dokumentaciju.

ovako:
a)moguće je ako se radi o ručno vođenoj zemljišnoj knjizi (nije verificirano) da je zemljišnoknjižni referent pogriješio pri upisu, te na pogrešnu nekretninu prepisao kredit od druge nekretnine, prvo provjerite to s obzirom da tvrdite da vaš otac nikad nije podigao toliki kredit.

b) isto kao i banka i gruntovnica posjeduje zbirku isprava iz koje su vam dužni izdati ovjerenu kopiju isprave (u ovom slučaju ugovora o kreditu) na temelju koje je izvršen upis. s obzirom da ste naveli kako su vam oca poslali u zagrebačku gruntovnicu, vjerovatno da su se zemljišne knjige u to vrijeme za vašu nekretninu vodile tamo , te je tamo pohranjena dotična isprava. također, ukoliko je riječ o banci, moraju vam dati brisovno očitovanje ali prvo provjerite ovo što sam napisala pod a. međutim, čak i da banka nije sačuvala ugovor o kreditu, zbirka isprava u gruntovnici se čuva trajno i ne uništava se nikada.

c) u nijedno vrijeme, znači ni u socijalizmu, ni nakon devedesetih , nekretnina se nije mogla opteretiti bez dozvole vlasnika, dakle, uvid u a ili b opciju trebao bi vam dati konkretne odgovore ukoliko vaš otac doista nije nikada na taj način opteretio nekretninu.

Miriam
22.01.2010., 09:31
ovako:
a)moguće je ako se radi o ručno vođenoj zemljišnoj knjizi (nije verificirano) da je zemljišnoknjižni referent pogriješio pri upisu, te na pogrešnu nekretninu prepisao kredit od druge nekretnine, prvo provjerite to s obzirom da tvrdite da vaš otac nikad nije podigao toliki kredit.

Nije. Iako u gruntovnici piše da je on nositelj.
Od početka se uistinu nadam da je neka takva administrativna greška u pitanju.
Možda će sada ovo biti glupo pitanje, ali zar tu grešku nije trebala banka onda odmah uvidjeti? Ili onaj tko je dizao kredit najkasnije nakon deset godina kada je morao tražiti brisovnicu od banke na hipoteku? :ne zna:

b) isto kao i banka i gruntovnica posjeduje zbirku isprava iz koje su vam dužni izdati ovjerenu kopiju isprave (u ovom slučaju ugovora o kreditu) na temelju koje je izvršen upis. s obzirom da ste naveli kako su vam oca poslali u zagrebačku gruntovnicu, vjerovatno da su se zemljišne knjige u to vrijeme za vašu nekretninu vodile tamo , te je tamo pohranjena dotična isprava.

Znači moj otac ima puno pravo otići do gruntovnice u ZG i tražiti uvid u knjige i pismenu ovjeru kopije isprave ugovora u kreditu na temelju koje je izvršen upis. I oni mu to moraju omogućiti. Primljeno na znanje.

također, ukoliko je riječ o banci, moraju vam dati brisovno očitovanje ali prvo provjerite ovo što sam napisala pod a. međutim, čak i da banka nije sačuvala ugovor o kreditu, zbirka isprava u gruntovnici se čuva trajno i ne uništava se nikada.

c) u nijedno vrijeme, znači ni u socijalizmu, ni nakon devedesetih , nekretnina se nije mogla opteretiti bez dozvole vlasnika, dakle, uvid u a ili b opciju trebao bi vam dati konkretne odgovore ukoliko vaš otac doista nije nikada na taj način opteretio nekretninu.

To svi pretpostavljamo. Moj otac da je i htio dizati u to vrijeme takav kredit, nije zbog visine svojih primanja mogao ostvariti realizaciju.
No papiri u ovom slučaju govore drugačije.
Meni to predstavlja problem jer ne mogu realizirati kredit s obzirom da papiri trebaju biti čisti i fantomski kredit izbrisan iz gruntovnice.

Vama se od srca zahvaljujem na konkretnim i vrlo korisnim odgovorima. :s :grli: :) :top:

samo--ja
22.01.2010., 11:19
hm.. trebala je uvidjeti da, međutim, moglo se dogoditi da je na ugovoru o kreditu pogrešno upisan broj katastarske čestice, da vlastovnicu u gruntovnici prije provedbe upisa o kreditu nitko nije provjerio da li se slaže, te da je tako došlo do greške, možemo samo nagađati dok ne izvršite uvid u zbirku isprava.

da, vaš otac ima pravo na uvid u zbirku isprava i dobiti ovjerenu kopiju iste, uvid u zemljišne knjige obavljate u zemljišnoknjižnom odjelu u kojem se sada vode, s obzirom da prilikom preseljenja gruntovnice zemljišne knjige se prenose u novi odjel, a zbirka isprava ostaje pohranjena u sudu koji je do tog trenutka vodio zemljišne knjige. bar je takva praksa.

uglavnom, kad dobijete ugovor iz zbirke isprava bit će vam sve jasno, da li se i o kakvoj/čijoj pogrešci radi, a banci lakše pronaći kod njih u arhivi ukoliko imaju išta sačuvano.

naravno da je problem, zato trk u gruntovnicu gdje se nalazi zbirka isprava :).

drago mi je što sam mogla pomoći, samo javite kako je prošlo, može i na pp, baš me zanima što se stvarno dogodilo s tim (profesionalna deformacija) :D

jamess007
25.01.2010., 16:39
Pozdrav svima!
Imam jednu oranicu na kojoj su uz mene upisana u gruntovni jos dva vlasnika.To dvoje ljudi se slazu da sam ja samo vlasnik te zemlje sto su i potpisali diobenim ugovorem napravljenim od strane advokata i ovjerenim kod biljeznika,uz to napravio sam jos i parclacioni elaborat ,to je sve advokat prilozio(prijatelj mi je) u gruntovnu.za nekih 15 dana na internetu sam procitao da je odbijeno.Advokat bio zatim u gruntovni i rekli su mu da treba pricekat jos rijesenje.
1.Da li ce u rijesenju da je odbijeno pisati zasto je odbijeno?
2.Dal je advokat mozda trebao jos kakav dokument priloziti?

Brazil
25.01.2010., 22:50
1.Da li ce u rijesenju da je odbijeno pisati zasto je odbijeno?
2.Dal je advokat mozda trebao jos kakav dokument priloziti?

1. Da
2. Da

maaalooo zutra
26.01.2010., 10:57
Pozdrav!Neznam da li sam na dobro temi:)ali ipak.... Ovako-nakon smrti oba roditelja ostajem jedini vlasnik svih nkretnina i pokretnina sa uredno rašćišćenim papirima u gruntovnici.Zbog nemogućnosti obrade zemljišta i vinograda iste sam dala u najam susjedima da ih obrađuju. Napominjem da nisam napravila nikakav ugovor o najmu ili zakupa sa njima a prošlo je devet godina što se oni istima koriste interesira me da li oni mogu ikakvim pravom ući u moj posjed mislim s obzirom na godine uživanja mojeg posjeda?Ako sam nešto krivo napravila prosim savjetujte me... hvala

jamess007
26.01.2010., 11:24
1. Da
2. Da

Hoce moderator biti toliko dobar da mi kaze sto mi fali da mogu pribaviti taj dokument:confused:

Brazil
26.01.2010., 11:58
Pozdrav!Neznam da li sam na dobro temi:)ali ipak.... Ovako-nakon smrti oba roditelja ostajem jedini vlasnik svih nkretnina i pokretnina sa uredno rašćišćenim papirima u gruntovnici.Zbog nemogućnosti obrade zemljišta i vinograda iste sam dala u najam susjedima da ih obrađuju. Napominjem da nisam napravila nikakav ugovor o najmu ili zakupa sa njima a prošlo je devet godina što se oni istima koriste interesira me da li oni mogu ikakvim pravom ući u moj posjed mislim s obzirom na godine uživanja mojeg posjeda?Ako sam nešto krivo napravila prosim savjetujte me... hvala

Susjedi se nalaze u posjedu budući da obrađuju zemljište. Da se osigurate od eventualne tužbe za stjcanje prava vlasništva dosjelošću (iako rokovi nisu prošli i prema ovome je upitno što bi uopće bilo sa takvom tužbom) napišite ugovor kojim im dajete zemljište na korištenje do opoziva.

Brazil
26.01.2010., 11:59
Hoce moderator biti toliko dobar da mi kaze sto mi fali da mogu pribaviti taj dokument:confused:

Premalo informacija ste dali. Siguran sam da će odvjetnik završiti posao.

kotulica
26.01.2010., 13:20
može li mi netko jednostavno objasniti kako na sudu funkcionira javna dražba neke nekretnine i što je sve potrebno poduzeti (osim angažirati odvjetnika, naravno :D) kako bi se krenulo u javnu dražbu nad nekretninom (koje radnje odvjetnik obavlja kako bi se krenulo s postupkom javne dražbe)?

radi se o civilnom razvrgnuću suvlasništva nad nekretninom budući da geometrijska dioba prema rješenju općinskog, a potom i županijskog suda nije moguća. :D

i ako netko zna koja se odvjetnička tarifa primjenjuje u ovom slučaju? je li ona za ovrhu? :D

tenks

jamess007
26.01.2010., 14:01
Premalo informacija ste dali. Siguran sam da će odvjetnik završiti posao.
Ja sam po gruntovni (po katastru sam vlasnik svih 426 dijelova)vlasnik zemlje :200/426,ostali imaju jedan 75 dijelova a drugi 151 dio.Od njihovih pradjdova je bio to dio kako stari ljudi nisu cistili zemlju prilikom prodaje .Ja sad zelim biti i oni se slazu s time vlasnik svih 426 dijelova,i zato smo radili taj diobeni da se oni slazu da se ja upisem koristm itd,jer oni nisu nikad ni obradjivali tu zemlju i znaju da je ona moja
Jel sad dovoljno informacija?

Brazil
26.01.2010., 14:25
Ja sam po gruntovni (po katastru sam vlasnik svih 426 dijelova)vlasnik zemlje :200/426,ostali imaju jedan 75 dijelova a drugi 151 dio.Od njihovih pradjdova je bio to dio kako stari ljudi nisu cistili zemlju prilikom prodaje .Ja sad zelim biti i oni se slazu s time vlasnik svih 426 dijelova,i zato smo radili taj diobeni da se oni slazu da se ja upisem koristm itd,jer oni nisu nikad ni obradjivali tu zemlju i znaju da je ona moja
Jel sad dovoljno informacija?

Ako ste radili diobni ugovor znači da ste dijelili vlasništvo. To znači da oni vama nisu priznali vlasništvo na tih 226/400 dijela nekretnine koji je u njihovom vlasništvu kao što ste naveli. S obzirom da spominjete diobni ugovor, a ranije ste spomenuli i parcelacioni elaborat, pretpostavljam da ste međusobno dijelili postojeću česticu na 3 novoformirane tako da svako postane vlasnik jedne od njih. I onda je očito nešto zapelo. Parcelacija je u katastru vjerojatno provedena, sad još treba isto napraviti i u gruntovnici.

Stropna Mačka
26.01.2010., 18:33
Pozdrav!

U 7. mjesecu sam na gruntovnicu u ZG predao kupoprodajni ugovor za stan, i kasnije jedan ispravak (bio je par tipfelera u punomoci prodavatelja koji sam "ulovio" tek kad sam kasnije ponovo citao papire, nista previse kriticno, u ugovoru i svim ostalim papirima je sve ok). Zgrada je uredno etazirana i sve.

Na stranici od mojeg Z predmeta kaze ovako:

Primljeno : 08.07.2009.
Vrsta isprave : UGOVOR O KUPOPRODAJI
Oznaka spisa :
Vrsta upisa : UKNJIŽBA
Sadrzaj prijedloga : UKNJIŽBA PRAVA VLASNIŠTVA
Bilj.o kretanju spisa : SPIS U RAD, , 03.12.2009.
Način rješenja : U RADU

E sad meni to ne govori puno, mislim, koliko bi moglo okvirno trajati do rjesenja? Mjesec? Dva? Godina? Desetljece? Do smaka svijeta? Kakvo je opcenito stanje u gruntovnici u zagrebu? :ne zna:

maaalooo zutra
26.01.2010., 20:43
Hvala Brazil,ali pošto mi je drugo ime davež:mig: još bih vas zamolila da mi ukažete gdje bih mogla pronaći nekakav predložak takvog ugovora ako on postoji,hvala,hvala,hvala

Brazil
26.01.2010., 20:57
E sad meni to ne govori puno, mislim, koliko bi moglo okvirno trajati do rjesenja? Mjesec? Dva? Godina? Desetljece? Do smaka svijeta? Kakvo je opcenito stanje u gruntovnici u zagrebu? :ne zna:

Vjerojatno ubrzo, ali najbolje je predati požurnicu i zamoliti da što prije bude riješeno.

Hvala Brazil,ali pošto mi je drugo ime davež:mig: još bih vas zamolila da mi ukažete gdje bih mogla pronaći nekakav predložak takvog ugovora ako on postoji,hvala,hvala,hvala

Ne znam gdje ima predložak. Napišite nešto ukratko, napišite točne oznake zemljišta, konstatirajte da ste vi vlasnici i da ste susjedima dali zemljište na korištenje do opoziva.

maaalooo zutra
26.01.2010., 21:13
Hvala Brazil i pitanje slijedi zar ste sumnjali:moli: jel nužno ovjeriti kod bilježnika ili je dovoljno sklepati interno?

jamess007
26.01.2010., 22:24
Ako ste radili diobni ugovor znači da ste dijelili vlasništvo. To znači da oni vama nisu priznali vlasništvo na tih 226/400 dijela nekretnine koji je u njihovom vlasništvu kao što ste naveli. S obzirom da spominjete diobni ugovor, a ranije ste spomenuli i parcelacioni elaborat, pretpostavljam da ste međusobno dijelili postojeću česticu na 3 novoformirane tako da svako postane vlasnik jedne od njih. I onda je očito nešto zapelo. Parcelacija je u katastru vjerojatno provedena, sad još treba isto napraviti i u gruntovnici.
Nismo dijelili na 3 nove parcele jer kao sto sam i naveo hocu i oni su potpisali da ja budem i gruntovni vlasnik.,vec je neki elaborat koristen za uskladenje kvadrata u katastru,il je to geodetski elaborat mislim da je ,on je predan sa diobenim ugovorima.Koji bi po vama jos papir falio?:rolleyes:

samo--ja
27.01.2010., 11:06
da malo pomognem lol..

maaalooo zutra- radi vaše sigurnosti nužno je ovjeriti kod javnog bilježnika, međutim, nužno je i dobro sklepati ugovor, tko, kome, šta, zašto, koja je naknada, do kojeg vremena, to su samo neke stvarčice koje su nužne da bi ugovor bio pravovaljan, a s time se i vi i onaj tko obrađuje zemlju zaštitili od mogućih posljedica nastalih propustom u pisanju ugovora. pokušajte malo pročačkati po netu, negdje sigurno postoji ugovor o zakupu "nečega", prilagodite ga sebi.

jamess007
ja bi pitala prvo da li je provedena ostavinska rasprava na toj vašoj parceli? zatim, ukoliko se ti vaši suvlasnici slažu da vi budete vlasnik u cijelosti onda nema potrebe ni smisla sastavljati diobeni ugovor (kojim se nešto dijeli) , niti praviti parcelacijski elaborat (kojim se dijeli čestica) nego sastaviti kupoprodajni ili darovni ugovor kojim bi vam suvlasnici priznali pravo vlasništva na ostatku čestice.

kažete da je ugovor predan skupa s elaboratom što nema smisla ukoliko se radi samo o usklađenju katastarske površine sa stvarnom.

radi se također i o činjenici da po Zakonu o poljoprivrednom zemljištu nije dopuštena parcelacija poljoprivrednog zemljišta, dakle ako je riječ o oranici i parcelacijskom elaboratu to vam neće biti provedeno.

međutim, sve mi se čini da je netko tu pobrkao lončiće. ili vi imate krive informacije ili je nešto drugo u pitanju. doista, ako su oni suglasni s tim da vi budete vlasnik u cijelosti, kao što sam već rekla nema smisla niti pameti raditi diobeni ugovor.

najbolje ćete vidjeti gdje ste pogriješili iz obrazloženja rješenja o odbiću.

maaalooo zutra
27.01.2010., 11:33
Hvala samo--ja

jamess007
27.01.2010., 17:32
da malo pomognem lol..

maaalooo zutra- radi vaše sigurnosti nužno je ovjeriti kod javnog bilježnika, međutim, nužno je i dobro sklepati ugovor, tko, kome, šta, zašto, koja je naknada, do kojeg vremena, to su samo neke stvarčice koje su nužne da bi ugovor bio pravovaljan, a s time se i vi i onaj tko obrađuje zemlju zaštitili od mogućih posljedica nastalih propustom u pisanju ugovora. pokušajte malo pročačkati po netu, negdje sigurno postoji ugovor o zakupu "nečega", prilagodite ga sebi.

jamess007
ja bi pitala prvo da li je provedena ostavinska rasprava na toj vašoj parceli? zatim, ukoliko se ti vaši suvlasnici slažu da vi budete vlasnik u cijelosti onda nema potrebe ni smisla sastavljati diobeni ugovor (kojim se nešto dijeli) , niti praviti parcelacijski elaborat (kojim se dijeli čestica) nego sastaviti kupoprodajni ili darovni ugovor kojim bi vam suvlasnici priznali pravo vlasništva na ostatku čestice.

kažete da je ugovor predan skupa s elaboratom što nema smisla ukoliko se radi samo o usklađenju katastarske površine sa stvarnom.

radi se također i o činjenici da po Zakonu o poljoprivrednom zemljištu nije dopuštena parcelacija poljoprivrednog zemljišta, dakle ako je riječ o oranici i parcelacijskom elaboratu to vam neće biti provedeno.

međutim, sve mi se čini da je netko tu pobrkao lončiće. ili vi imate krive informacije ili je nešto drugo u pitanju. doista, ako su oni suglasni s tim da vi budete vlasnik u cijelosti, kao što sam već rekla nema smisla niti pameti raditi diobeni ugovor.

najbolje ćete vidjeti gdje ste pogriješili iz obrazloženja rješenja o odbiću.

hvala na pojasnjenju advokat mi je reko da radim diobene ugovore koje mi je sastavljanje i naplatio:cerek:,al kako kazete vidicu na rjesenju o odbijanju iz gruntovnice hvala svima koji su mi pojasnili:s

kotulica
01.02.2010., 09:33
okej, vidim da nitko ne zna odgovor na dole citirano pitanje, a je li netko barem zna koji zakoni ili možda pravilnici reguliraju javnu dražbu na sudu? gdje se može pronaći nešto na tu temu osim u zakonu o ovrsi?

ako nigdje drugo nije regulirano ovo pitanje osim u zakonu o ovrsi je li se isti primjenjuje i u postupku razvrgnuća suvlasništva? pretpostavljam da da.

i još jedno pitanje ako netko možda zna: može li jedan od suvlasnika na takvoj dražbi na sudu (civilno razvrgnuće suvlasništva) licitirati kako bi u cijelosti postao vlasnik sporne nekretnine ili je potrebno angažirati neku treću osobu (npr. nekog trećeg odvjetnika i sl. da u tvoje ime to kupi ili što? ili osobe koje su uključene u postupak ne mogu licitirati nego prvo netko drugi treba postati vlasnik pa eventualno da on prepiše na tebe ili što? :D

nadam se da sam barem malo jasna. :D

hvala

može li mi netko jednostavno objasniti kako na sudu funkcionira javna dražba neke nekretnine i što je sve potrebno poduzeti (osim angažirati odvjetnika, naravno :D) kako bi se krenulo u javnu dražbu nad nekretninom (koje radnje odvjetnik obavlja kako bi se krenulo s postupkom javne dražbe)?

radi se o civilnom razvrgnuću suvlasništva nad nekretninom budući da geometrijska dioba prema rješenju općinskog, a potom i županijskog suda nije moguća. :D

i ako netko zna koja se odvjetnička tarifa primjenjuje u ovom slučaju? je li ona za ovrhu? :D

tenks

goa
05.02.2010., 14:55
Pozdrav,
jedno pitanje...koja dokumentacija je potrebna za upis nekretnine pod svoje vlasništvo, osim ugovora o kupoprodaji?
Unaprijed hvala

Stropna Mačka
05.02.2010., 21:01
Evo mali apdejt od onog posta prije. Izgleda da se nešto dešava na gruntovnici. Gledam status mog Z predmeta i veli ovako:

Primljeno : xxxxxxxxx
Vrsta isprave : UGOVOR O KUPOPRODAJI
Oznaka spisa :
Sadrzaj prijedloga : UKNJIŽBA PRAVA VLASNIŠTVA U ZKUL xxx PODUL xxx KO ZAPRUDSKI OTOK
Bilj.o kretanju spisa : SPIS U KALENDARU, rok 3, 03.02.2010.
Način rješenja : INI PREDMETI
Datum rješenja : 03.02.2010.
Datum provedbe :
Datum otpreme :

Što zaboga znači ovo? Da je moj predmet odbijen? Ne miriši mi na dobro. :(

samo--ja
06.02.2010., 19:36
znači da vam je na adresu koju ste naveli u prijedlogu za uknjižbu ili ugovoru , poslan dopis zk odjela da dostavite ono što nedostaje u predmetu, kako bi se predmet mogao provesti ili će u suprotnom biti odbijen. :mig:

Elich San
06.02.2010., 21:20

a može biti samo da su ovi u gruntovnici sjebali kad su se digitalizirali(da se tako izrazim) jer u mom slučaju su napravili sljedeće.
moj svekar je mm prepisao pola kuće i okućnice 2003. godine i sve smo uredno papire dobili da je kuća u vlasništvu 1/2 mm i 1/2 svekar.
da bi 2008. godine ja na netu provjeravala vlasništvo na e-gruntovnica i vidjela da je mm vlasnik svega 1/1. a svekar se spominje samo kao vlasnik 1/1 do 2003. godine a od tada mm.
i ja otišla u gruntovnicu i kažu mi da je tako. ja njima pokazala izvadak iz 2003. godine ,a oni ostali paf.
savjetovali mi da ostavim kako je, ali ja nisam htjela ,pa sam ispravila pogrešku.
i da upisan je teret iz 1991. godine od ministarstva poljoprivrede ,a kuću je svekar mogao darovnim ugovorom prepisat na mm:ne zna:

azzie83
15.02.2010., 13:50
Dakle radi se o etažiranju privatne kuće (P+2K). Zanima me sljedeće: Do prvog kata vode stepenice koje se vode kao suvlasnički dijelovi zgrade koji služe samo nekim posebnim dijelovima zgrade. Vlasnici tog stubišta su vlasnik stana na 1 i 2 katu, te vlasništvo dijele 50/50%. Što je sa stepenicama koje vode od 1 kata prema 2 katu? Da li su to vlasnički dijelovi zgrade koji služe samo nekim posebnim dijelovima zgrade? Da li se površina tog stepeništa ubraja u kvadraturu stana na 2 katu? Naime kvadartura stepeništa do 1 kata ne ubraja se u kvadraturu niti stana na 1 niti stana na 2 katu.To je važno s aspekta kasnijeg izračuna udjela.

Mira Kovac
16.02.2010., 20:53
jel mi moze netko objasnit sta znaci u vlasnickom listu ovo

1.UDIO:1/2
1.LEŽ.OSTAV.xxx.xxxx

pitala sam i nitko mi nemoze reci sta to znaci "LEŽ.OSTAV."

hvala

Didi
17.02.2010., 05:29
jel mi moze netko objasnit sta znaci u vlasnickom listu ovo

1.UDIO:1/2
1.LEŽ.OSTAV.xxx.xxxx

pitala sam i nitko mi nemoze reci sta to znaci "LEŽ.OSTAV."

hvalaLežeća ostavina ili hereditas iacens. Netko stručniji objasnit će ti što to stvarno znači, meni se čini da je to ostavina koja iz bilo kojeg razloga čeka na nasljednika.

Katrin
17.02.2010., 11:09
Ležeća ostavina ili hereditas iacens. Netko stručniji objasnit će ti što to stvarno znači, meni se čini da je to ostavina koja iz bilo kojeg razloga čeka na nasljednika.

Tocno.
Neka netko od strucnijih kolega ispravi i mene, ali prilicno sam sigurna da taj pojam u nasem pravu ne postoji. S obzirom da nasljednici po samom zakonu nasljedjuju imovinu ostavitelja u casu njegove smrti i da nije potrebna izjava o prihvatu nasljedstva, ne znam kako dodje do ovoga :ne zna:

Studentica
17.02.2010., 22:20
Recimo, imam stan i prebacim ga na mamu. Nakon toga vise nista ne posjedujem.

Ako onda nakon toga trebam potvrdu da nista ne posjedujem u zemjisnim knjigama, da li je to istina i da li cu moci dobiti tu potvrdu? ili je navedeno sto sam prije posjedovala?

Drugo pitanje jest, da li onda mogu uzeti nekretninu kao prvu i ne platiti porez, Hvala

Katrin
17.02.2010., 22:39
Ne pamte zemljisne knjige ali pamti porezna. Inace bi svi po deset puta kupovali 'prvu' nekretninu.

samo--ja
18.02.2010., 09:31
Tocno.
Neka netko od strucnijih kolega ispravi i mene, ali prilicno sam sigurna da taj pojam u nasem pravu ne postoji. S obzirom da nasljednici po samom zakonu nasljedjuju imovinu ostavitelja u casu njegove smrti i da nije potrebna izjava o prihvatu nasljedstva, ne znam kako dodje do ovoga :ne zna:

to je sigurno stara ostavina, iz prošle države još... iz prakse znam da je do takvih slučajeva dolazilo i u našem kraju lijepe naše, stranka naravno prvo treba napraviti uvid u ostavinski spis i vidjeti kakvi su nedostaci i radi čeg ostavina nije provedena , a ostavina je samo zabilježena da postoji u gruntovnici.

krycek
20.02.2010., 08:48
jel moguć ovakav scenario... mjesto radnje zemlja čuda bosna i hercegovina...

moj djed i njegov brat podijelili imovinu 1935, nakon djedove smrti njegovi nasljednici upisani u knjige i sve se vodi na 1/3. drugi dio imovine vodi se na pok stricu jer ima 5-6 nasljednika koji su bili dovoljno lijeni i nezainteresirani da u knjigama nisu vršili nikakve promjene nego se i nakon 35 godina zemlja vodi na njihovu ocu.
prije skoro godinu dana stigla je tužba na mamino ime - neko je kupio zemlju od tih rođaka i nakon 10 godina korištenja traži upis u knjige po osnovu dosjelosti. to je sve ok jer mi znamo i šta je prodano i šta se traži. ono što nas je izbezumilo bila je činjenica da je naveden neki izvadak iz katastra gdje smo svi nasljednici navedeni u omjerima kao da se djedovi nisu podiljelili nego kao da je još uvijek na pradjedu a izračunavanjem omjera ustanovio sam pogreške u kompliciranjim podjelama, tamo gdje imaju praunici kao nasljednici. mi smo dali izjavu sudu u kojoj smo naveli stvarno stanje stvari i bili smo uplašeni da nije riječ o našem dijelu zemlje. naknadnim uvidom u zemljišne knjige našli smo da su naše parcele sve na broju i ok a da je na parceli koja pripada rođacima upisan novi vlasnik na osnovu ugovora (!?) ne znam kako ali smo pretpostavili da su iskoristili ponavljanje imena djeda i unuka koji je prodavao zemlju a što se vlasničkog lista tiče izgleda da se u tom hercegovačkom gradu uz malo podmazivanja može dobiti što hoćeš - ovdje je napisano umjesto vlasnik MR 1/1 čitava svita rodbine koji bi trebali biti nasljednici ali sa par grešaka koji ukazuju da to nije stvarno stanje stvari. svi smo tuženi a jedna preminula teta je proglašena osobom bez poznatog prebivališta (u tužbi) valjda da bi se izbjegla komplikacija sa njezinim nasljednicima. pretpostavljam da je to način da se čovjek uknjiži jer je to pošteno kupio uz znanje svih nas koji smo na tuženi. sud zove na raspravu - ja sad znam da se to mene ne tiče ali iz principa jer smatram da sud nije cirkus niti zemljišne knjige, želim istjerati na čistac tu situaciju, po cijenu da se čovjek ne uknjiži jer se osipam od ovakvih seljačkih malverzacija. je li dovoljno poslati sudu izjavu jer mama je stara i bolesna pa ne može ići po sudu i hoće li se to uvažiti. ako tvrdim da je teta umrla, moram li poslati smrtni list, iako je on u sjedištu tog općinskog suda, i da li sud doista radi samo na osnovu tih papira koji su im predočeni, makar se jedni s drugim ne slagali.

margarer
22.02.2010., 15:07
Molim ako mi netko može savjetovati;
Moja mama je stara 78, a ja živim u Sloveniji, naša kuća je stara 60 godina, a kad su roditelji kupili zemlju, za gradnju, nisu znali dovoljno o svim pravnim stvarima, tako da nije upisana u gruntovnicu. Imaju samo neki ugovor, tri sestre koje su im prodale već su odavno mrtve, moj tata je isto umro. Ja sad ne znam kako bih uopće počela, kamo moram ići, postoji neka kopija iz katastra gde se vidi nacrt tog zemljišta, a kuća je ustvari izgrađena bez građevinske dozvole, ja od mladih godina ne živim doma, zato molim nekog tko što zna da mi savjetuje. Mislila sam da bi trebalo naći nekog geodeta, oni to val:bonk:jda rade.

Hvala

Brazil
22.02.2010., 16:10
Molim ako mi netko može savjetovati;
Moja mama je stara 78, a ja živim u Sloveniji, naša kuća je stara 60 godina, a kad su roditelji kupili zemlju, za gradnju, nisu znali dovoljno o svim pravnim stvarima, tako da nije upisana u gruntovnicu. Imaju samo neki ugovor, tri sestre koje su im prodale već su odavno mrtve, moj tata je isto umro. Ja sad ne znam kako bih uopće počela, kamo moram ići, postoji neka kopija iz katastra gde se vidi nacrt tog zemljišta, a kuća je ustvari izgrađena bez građevinske dozvole, ja od mladih godina ne živim doma, zato molim nekog tko što zna da mi savjetuje. Mislila sam da bi trebalo naći nekog geodeta, oni to val:bonk:jda rade.

Hvala

Za početak, tko je upisan u zemljišnoj knjizi kao vlasnik?

margarer
22.02.2010., 16:28
Pa koliko ja znam upisani su još oni mrtvi vlasnici, jer nitko nije ništa mijenjao, moj tata se nije snašao, napisao je neku molbu za prijenos nekretnina sa pokojnika, ali šta je s tim bilo ne znam

Brazil
22.02.2010., 18:21
Prvo sredite vlasništvo, a ovo će ići lakše.

margarer
24.02.2010., 12:32
Ojoj!!!
Uopće se nisam mogla prijaviti, piše dobrodošla Margarer, a onda opet nisam prijavljena
Evo konačno da mogu pisati; kupoprodajni ugovor postoji, postoji i katastarski plan, i naša stara kuća gore nacrtana, malo sam se zabunila, stara je 50 godina, tata je skupio i neke osmrtnice od tih bivših vlasnika, jednom mi je rekao da ih mora tužiti, zar to nije smiješno, zar se ne da to na neki drugi način, a kamo uopće da idem?? U našu općinu ili postoji neki sud za sve na jednom mjestu??
Puno hvala za odgovor:s:s

margarer
24.02.2010., 12:35
Sad se malo bojim odjaviti?? Možda se opet nebum mogla prijaviti se pa ako me nema onda je to to
:confused:

File
26.02.2010., 18:36
Tocno.

To je u Dalmaciji čest slučaj za vidjeti u zemljišnim knjigama, a radi se o ostavinskim postupcima iza umrlih za vrime između dva svjetska rata, kada se ostavitelj brisao kao vlasnik iz zemljišne knjige, a upisivala se "ležeča ostavina iza xy".
Jedino rješenje nastaviti nekako taj ostavinski postupak, a drugo utužiti potencijalne nasljednike te osobe radi utvrđenja vlasništva...ali ovo drugo ovisi o samom predmetu, šta se želi postići.

File
26.02.2010., 18:43
Ojoj!!!
Uopće se nisam mogla prijaviti, piše dobrodošla Margarer, a onda opet nisam prijavljena
Evo konačno da mogu pisati; kupoprodajni ugovor postoji, postoji i katastarski plan, i naša stara kuća gore nacrtana, malo sam se zabunila, stara je 50 godina, tata je skupio i neke osmrtnice od tih bivših vlasnika, jednom mi je rekao da ih mora tužiti, zar to nije smiješno, zar se ne da to na neki drugi način, a kamo uopće da idem?? U našu općinu ili postoji neki sud za sve na jednom mjestu??
Puno hvala za odgovor:s:s

Teroteski, ako su u zemljišnoj knjizi upisani ti isti vlasnici koji su tvome tati davno prodali nekretninu, i ako je ugovor uredno sačinjen i ovjeren, mogao bi se predati u zemljišnu knjigu na provedbu.

Ali ako je tvoj otac već pisao neku molbu za uknjižbu, a stanje je nepromjenjeno, očito je nekada bio odbijen sa tim zahtjevom....a i sam ti je rekao da ih mora tužiti.:top:

Dakle, jasno je da trebaš ustati tužbom prema nasljednicima tih upisanih prodavatelja...tužba se predaje nadležnom Općinskom sudu, a mislim da to sama nećeš uspit izvesti, i da ti treba odvjetnik za to.

Studentica
14.03.2010., 08:50
Ne pamte zemljisne knjige ali pamti porezna. Inace bi svi po deset puta kupovali 'prvu' nekretninu.

ako prodam nekretninu u kojoj sam suvlasnik i kupim drugu koju cu biti vlasnik, da li mogu iskoristiti pravo oslobodjenja od poreza prilikom kupovine prve nekretnine. u bivsoj sam imala samo 20 m2 udjela i nisam iskoristila oslobodjenje od poreza

hvala

Katrin
14.03.2010., 11:18
ako prodam nekretninu u kojoj sam suvlasnik i kupim drugu koju cu biti vlasnik, da li mogu iskoristiti pravo oslobodjenja od poreza prilikom kupovine prve nekretnine. u bivsoj sam imala samo 20 m2 udjela i nisam iskoristila oslobodjenje od poreza

hvala

Ukoliko rjesavas stambeno pitanje, rekla bih da da. Nisam 100% sigurna, nek me isprave upuceniji.

Oscaraon
14.03.2010., 12:48
Evo jedno lagano ili ne baš lagano pitanje, točnije pravna dilema..

Naime zanima me slijedeće... imam situaciju u kojoj sam sklopio kupoprodajni ugovor prije 5 godina, uredno sve platio, stupio u posjed nekretnina itd..

međutim, ugovor se nije ovjerio kod javnog bilježnika, a to je pretpostavka za upis vlasništva... Kako tada nisam znao što sada znam, mislio sam da sam vlasnik već samim sklapanjem ugovora, a da su ostalo samo formalnosti..

i tako prije godinu dana kada sam se htio uknjižit, uhvatio sam prodavaoca pod ruku i pravac javnom bilježniku da ovjerimo ugovor. Javni bilježnik ne želi ovjerit postojeći ugovor već traži da napišemo isti i potpišemo ga pred njim, tako i bude i sve za pet.

E tada kreću problemi, prodavaoc mjesec dana nakon toga teško psihički oboljeva, u kratkom roku od 6 tjedana i umire (pokoj mu duši, bio je dobar čovjek) da bi mi prije nekoliko mjeseci stigla tužba od nasljednika da ugovor nije pravovaljan jer prodavaoc tada nije bio sposoban za rasuđivanje i nasljednici će vjerojatno svjedočiti da je u trenutku javnobilježničke ovjere bio nesposoban da bi dobili natrag nekretnine...

Sada kada znate sve relevantno zanima me slijedeće...

1. kako pravo gleda na postojanje dva ugovora o istoj stvari između istih subjekata.. npr. ovaj slučaj, isti ugovor sklopljen prije pet godina i sad.. Koji je relevantan?
2. kako u postupku objasnit da postoje dva ugovora o istoj stvari, i što ako izgubim spor, mogu li i dalje tvrditi da sam vlasnik na temelju ugovora otprije 5 godina..
3. Što napraviti s neovjerenim ugovorom, kako tražiti upis vlasništva ako izgubim spor ...

Unaprijed hvala na odgovorima, muči me ovo dosta, za bilo kakve informacije zahvalan sam vam do groba, a i mislim da vam je bar problematika zanimljiva :)

pozz

kiss me
14.03.2010., 14:26
Uff... nije tako strašno, nema razloga da sve dobro ne završi, samo bi moglo stajat vremena i živaca :top:

Za početak , treba bit spreman malo i na udarce ispod pojasa, jer od čiste fer igre neće bit koristi s obzirom da je u startu jasno da nasljednici neće birat sredstva da dođu do cilja :rolleyes:

Ali prvo jedno najvažnije pitanje - da li si obavio upis vlasništva, makar s ovim drugim ugovorom?

Oscaraon
14.03.2010., 15:01
E sad da ne bi sve bilo jednostavno pobrinule su se i zemljišne knjige :D

Ukratko, podnesen je zahjev tu u Zgu, ali još nije postupano po tome, naime, postoji neki drugi z iz 2001 koji još nije riješen za tu parcelu, tako da ne žele riješavat moj prijedlog dok se taj ne riješi..

tako da još nisam upisan, ne znam kada ću biti, a nisam baš ni siguran dal je pravno sve u redu požurivati upis vlasništva kad znam da postoji spor oko samog ugovora koji je temelj vlasništva (ovog drugog, ovjerenog)...

kiss me
14.03.2010., 16:13

hvala

Ne!

Nije uopće važno kolika je bila površina suvlasničkog dijela, niti šta ti s novom nekreteninom riješavaš, činjenica je da ti to nije prva nekretnina i to je to.

E sad da ne bi sve bilo jednostavno pobrinule su se i zemljišne knjige :D

Ukratko, podnesen je zahjev tu u Zgu, ali još nije postupano po tome, naime, postoji neki drugi z iz 2001 koji još nije riješen za tu parcelu, tako da ne žele riješavat moj prijedlog dok se taj ne riješi..

tako da još nisam upisan, ne znam kada ću biti, a nisam baš ni siguran dal je pravno sve u redu požurivati upis vlasništva kad znam da postoji spor oko samog ugovora koji je temelj vlasništva (ovog drugog, ovjerenog)...

Pa dobro, da li si u gruntovnici provjerio kakav je to Z, na šta se odnosi?
Imaš li broj tog Z-a? :ne zna:

Moram ti reći da poprilično nonšalantno se postavljaš u situaciji koja može biti presudna u tvom slučaju :rolleyes:

F10EXX
14.03.2010., 17:11
Ne!

Nije uopće važno kolika je bila površina suvlasničkog dijela, niti šta ti s novom nekreteninom riješavaš, činjenica je da ti to nije prva nekretnina i to je to.

Naravno da nije to to. Moja sestra je dobila oslobodjenje na svoju drugu nekretninu, jer je u prvoj (koje se u medjuvremenu rijesila) imala samo 1/10 udjela. Na tu jednu desetinu nije trazila oslobodjenje, a kasnije je dobila oslobodjenje za ovu drugu.

Cak i da je trazila oslobodjenje za tih par kvadrata, moze kod kupnje nove nekretnine traziti oslobodjenje na razliku do 50 (ili koliko vec) kvadrata.

kiss me
14.03.2010., 17:47
Naravno da nije to to. Moja sestra je dobila oslobodjenje na svoju drugu nekretninu, jer je u prvoj (koje se u medjuvremenu rijesila) imala samo 1/10 udjela. Na tu jednu desetinu nije trazila oslobodjenje, a kasnije je dobila oslobodjenje za ovu drugu.

Cak i da je trazila oslobodjenje za tih par kvadrata, moze kod kupnje nove nekretnine traziti oslobodjenje na razliku do 50 (ili koliko vec) kvadrata.

O je, to je to!
Sve zavisi kad je sestra imala tu 1/10 u odnosu na vrijeme stupanja zakona na snagu i da li je tu njeno suvlasništvo od desetine bilo uknjiženo i kad...

50 kvadrata je maksimum za koji samac može biti oslobođen, ukoliko je više onda porez plaća na razliku kvadrature.
S obzirom da ne znaš sve detalje oko sestrinog oslobađanja poreza, nego samo krajnji rezulatat - molim te nemoj ljudima davat krive savjete do kojih si došao na temelju neke svoje logike :nono:

Po tebi bi ljudi do beskonačnosti mogli kupovat nekretnine i na njih tražit oslobađanje od poreza :lol:

Oscaraon
14.03.2010., 18:02
Provjerio sam z, radi se o zabilježbi spora između ostalih suvlasnika idealnih djelova nekretnine.. Naime, kuća nije etažirana, pa smo svi suvlasnici u idealnim dijelovima, između dva suvlasnika postoje neki sporovi pa otuda i taj z...

Uglavnom, za potrebe rasprave, recimo da z nema veze s ovom situacijom.

Uknjižba će se možda i provesti, no više me zanima što će biti s ugovorima i kakve su mi tu mogućnosti, jer ako se upišem i izgubim spor, sigurno će nasljednici krenuti s brisovnom tužbom..

Dakle, prvenstveno bi me zanimalo kako pravni sustav gleda na postojanje dva istovjetna ugovora s različitim datumima, od prije 5 god... Jasno mi je da je ugovor sklopljen potpisom stranaka, isplatom cijene itd, no što npr. ako se radi o nenaplatnom pravnom poslu, npr. darovanje.. Htio bih vidjeti kakvom se pravnom logikom služe naši sudovi i kako je riješeno ako netko npr. nekome dva il tri puta proda ili daruje istu stvar...

Eto toliko, i da, ne doživljavam to nonšalantno, ali ne vidim svrhu da budem previše ozbiljan svaki put kad se ukaže problem, dapače, više sam ih riješio uz zajebanciju nego uz sekiranciju :D

F10EXX
14.03.2010., 18:26
O je, to je to!
Sve zavisi kad je sestra imala tu 1/10 u odnosu na vrijeme stupanja zakona na snagu i da li je tu njeno suvlasništvo od desetine bilo uknjiženo i kad...

50 kvadrata je maksimum za koji samac može biti oslobođen, ukoliko je više onda porez plaća na razliku kvadrature.
S obzirom da ne znaš sve detalje oko sestrinog oslobađanja poreza, nego samo krajnji rezulatat - molim te nemoj ljudima davat krive savjete do kojih si došao na temelju neke svoje logike :nono:

Po tebi bi ljudi do beskonačnosti mogli kupovat nekretnine i na njih tražit oslobađanje od poreza :lol:

Naravno da znam sve detalje.

Dakle, u 12.2006. sam ja kupio stan, i buduci da nisam bio kreditno sposoban tad, sestra je dizala kredit, te je morala u ugovoru biti navedena barem sa jednom desetinom. Na temelju tog kupoprodajnog ugovora smo se uknjizili u 1/10 i 9/10 omjerima, sestra je na svoj udio platila 5% poreza (dakle nije iskoristila oslobodjenje), ja sam za svojih 9/10 bio oslobodjen.
Nakon sto je taj porez bio razrezan (godinu i nesto), sestra je meni darovala taj svoj dio tako da sam ja imao 10/10 i to sam takodjer uknjizio
Prosle godine je sestra kupila stan, trazila oslobodjenje (po prvi put) i bilo joj je odobreno.

I neznam kako si izvukla da se cijelo vrijeme mozes izvlaciti od placanja poreza kad sam izricito napisao da je samo jednom trazila oslobodjenje.

kiss me
14.03.2010., 19:28
Dakle, prvenstveno bi me zanimalo kako pravni sustav gleda na postojanje dva istovjetna ugovora s različitim datumima, od prije 5 god... Jasno mi je da je ugovor sklopljen potpisom stranaka, isplatom cijene itd, no što npr. ako se radi o nenaplatnom pravnom poslu, npr. darovanje.. Htio bih vidjeti kakvom se pravnom logikom služe naši sudovi i kako je riješeno ako netko npr. nekome dva il tri puta proda ili daruje istu stvar...

Ukoliko te neki Z duže vremena koči, trebaš reagirati - požurnicama, obraćanju voditeljici odjela, sutkinji koja je nadležna za taj predmet...

Pa kol'ko god glupo zvučalo, ali tu ima dobar utjecaj ona seljačka logika - ko prvi njegova djevojka :rofl:
Ma tvoj je ugovor i od prije 5 godina važeći, ali bez ovjere kod javnog bilježnika nije prihvatljiv za uknjižbu.

Naravno da znam sve detalje.

I neznam kako si izvukla da se cijelo vrijeme mozes izvlaciti od placanja poreza kad sam izricito napisao da je samo jednom trazila oslobodjenje.

E pa to je nešto drugo...

Ali za višestopno oslobađanje plaćanje si napisao - "... čak i da je tražila oslobođenje za plaćanje, može kod nove kupnje tražiti oslobađanje na razliku..." - e pa ne može...
To je provođenje poreznog zakona, a ne igre bez granica :rolleyes:

Banzy
16.03.2010., 14:13
Od Grada Zagreba dobili smo poziv da izvršimo prijavu nastale promjene na katastarskoj čestici tj. usklađenje stanja u evidencijama katastra i zemljišne knjige sa stvarnim stanjem.
Kako smo zaista rekonstruirali i povećali obiteljsku kuću....angažirali smo ovlaštenu geodetsku tvrtku za izradu geodetskog elaborata i uz Građevnu dozvolu skupa sa arhitektonsko-građevnim elaboratom i ostalim papirima podnijeli smo na našu Općinu. Zahtjev smo podnijeli još početkom listopada 2009. godine.
Kako nisam dobivao nikakve informacije nazvao sam ih ovih dana i činovnica koja je vodila taj predmet i koja je kao mali znak pažnje dobila sitnih poklončića bombonijera i sl. nam reče da ne možemo dobiti tražene potvrde. Vrlo neugodno sam se iznenadio pogotovo što nismo ni na kakav način bili obaviješteni da će to biti tako. Nepojmljivo mi je to jer i sam sam nekoć radio u državnoj upravi i uvijek sam pa i na najbedastije upite davao slao službene odgovore.
Njen odgovor preko telefona je bio da terasa i lođa odstupaju od stanja glavnog projekta. Odstupanje je u 1 m2 većoj terasi od prikaza u knjizi (25 na 26 m2) i postavljenim metalnim stepenicama za spust 1. kata obiteljske kuće u stražnju stranu obiteljskog dvorišta. Dakle mimimumi minimuma.

Eto htijeli smo biti pošteni i sada nas ovako cimbaju. A znam da u susjedstvu i svuda dodatno je izgrađeno svega i svačega i nikom ništa. Strahota. A u ovom gradu i u ovoj zemlji na takav način nikada se neće evidentirati stvarno stanje.

I kaj nam je sada činiti ? Novi Arhitektonski snimak izvedenog stanja ?
Da li nas mogu gnjaviti ?

kiss me
16.03.2010., 15:30
Eto htijeli smo biti pošteni i sada nas ovako cimbaju. A znam da u susjedstvu i svuda dodatno je izgrađeno svega i svačega i nikom ništa. Strahota. A u ovom gradu i u ovoj zemlji na takav način nikada se neće evidentirati stvarno stanje.

Eto, tako završavaju pošteni u ovoj državi... i onda mene na jednoj temi neko napada da kako ljude nagovaram na nezakonita djela :rolleyes:

Kod mene je sličan slučaj, s tim što sam ja samoinicijativno krenula u sređivanje papira.
Kako su baka i deda kuću počeli gradit još početkom 60-ih i kako se nadograđivalo kako se stiglo i moglo - u gruntovni je bilo upisano 27m2, u katastru 88m2 i to samo prizemlja... a naravno da je u međuvremenu i narasla i proširila se i dodalo se terase cca 40m2 i šupa...
I sad, jedna varijanta je bila pošteno, kao ti, ali od nje sam u startu odustala jer su mi pametno u općini rekli da mi uopće fali kvadratura u zemljišu :confused:

Uglavnom, ja ušla u gruntovnu nekim drugim poslom i uspit pitala tetu na šalteru kako to najjednostavnije, najbezbolnije obavit - zahtjev za usklađenje gruntovne i katastra i nek se onda oni međusobno gombaju :top:

Paško123
26.03.2010., 12:34
Pomoć...
Jučer sam predao zahtjev za uknjižbu prava vlasništva na osnovu kupoprodajnog ugovora..na prijedlogu (koji se popunjava ručno) sam kreten pogrešno upisao broj zk.uloška (zamijenio znamenke), broj poduloška je ok.
Molim pomoć, što dalje?????

mandy
26.03.2010., 13:38
Pogledaj za par dana na netu jel plomba upisana u uložak u koji treba .....ako na prijedlogu ima i broj čestice provjerit će i skužiti grešku

mandy
26.03.2010., 13:40
Od Grada Zagreba dobili smo poziv da izvršimo prijavu nastale promjene na katastarskoj čestici tj. usklađenje stanja u evidencijama katastra i zemljišne knjige sa stvarnim stanjem.
Kako smo zaista rekonstruirali i povećali obiteljsku kuću....angažirali smo ovlaštenu geodetsku tvrtku za izradu geodetskog elaborata i uz Građevnu dozvolu skupa sa arhitektonsko-građevnim elaboratom i ostalim papirima podnijeli smo na našu Općinu. Zahtjev smo podnijeli još početkom listopada 2009. godine.
Kako nisam dobivao nikakve informacije nazvao sam ih ovih dana i činovnica koja je vodila taj predmet i koja je kao mali znak pažnje dobila sitnih poklončića bombonijera i sl. nam reče da ne možemo dobiti tražene potvrde. Vrlo neugodno sam se iznenadio pogotovo što nismo ni na kakav način bili obaviješteni da će to biti tako. Nepojmljivo mi je to jer i sam sam nekoć radio u državnoj upravi i uvijek sam pa i na najbedastije upite davao slao službene odgovore.
Njen odgovor preko telefona je bio da terasa i lođa odstupaju od stanja glavnog projekta. Odstupanje je u 1 m2 većoj terasi od prikaza u knjizi (25 na 26 m2) i postavljenim metalnim stepenicama za spust 1. kata obiteljske kuće u stražnju stranu obiteljskog dvorišta. Dakle mimimumi minimuma.

Kakav je to zahtjev na Općini?

Koliko sam skužila imate već dozvolu za cijeli objekat?

kiss me
26.03.2010., 14:49
Pomoć...
Jučer sam predao zahtjev za uknjižbu prava vlasništva na osnovu kupoprodajnog ugovora..na prijedlogu (koji se popunjava ručno) sam kreten pogrešno upisao broj zk.uloška (zamijenio znamenke), broj poduloška je ok.
Molim pomoć, što dalje?????

Ma nije nikakav problem... u ponedjeljak u gruntovnu i ponesi ovaj ovjereni primjerak i predaj pod tim istim brojem ispravak s točnim podacima :mig:

Paško123
26.03.2010., 15:06
mandy&kiss me, puno hvala!

spyro
02.04.2010., 19:07
Postovani molim za pomoc i savjet....

Dakle, situacija je sljedeca..... komplicirani odnosi unutar obitelji (nitko s nikim ne prica), kao i situacije da djedovina nije podijeljena (dakle djed je umro bez opuruke). Imovina bi se trebala kad tad podijeliti izmedu kceri i sinova navedenog pokojnika. Medutim, pravo takoder ima i njegova zena odnosno moja baka, koja svoj dio zeli prepisati meni.
E sad, moje pitanje je moze li baka jednostavno kod javnog biljeznika dati izjavu ili popuniti obrazac, u kojem bi pisalo da svu svoju imovinu na koju polaze pravo, znanu i neznanu i sve sto je pripada da ostavlja meni ili da daje iskljucivo meni pravo na nju. Situacija je komplicirana u toliko sto pojedine cestice na koje ona ima pravo je problem i pronaci jer se nalaze na selu, nisu uredeni ni tu odnosi.....
Ukratko, da li moram navesti sve cestice koje mi baka ostavlja odnosno na koje mi prenosi vlasnistvo ili pravo vlasnistva, ili se jednostavno moze samo napisati odredena izjava ispred javnog biljeznika na koju ce moja baka prepisati meni pravo na sve sto je pripada. Dakle moze li se uciniti ovo drugo bez da se imenuju cestice i kakva je procedura, koliko u kunama?

Unaprijed hvala!

Nastojte nabrojat sve što ima jer se jedino tako kasnije možete uknjižit bez dodatnih troškova.

zedor1
08.04.2010., 13:30
Može li mi netko dati savjet? Kupujem nekretninu, stan, od bračnog para koji su u gruntovnici upisani kao suvlasnici, svaki 1/2. Zanima me dali moram raditi kupoprodajni ugovor sa svakim posebno za njegovu polovicu ( dva ugovora), ili mogu na jedan ugovor navesti njih dvoje kao vlasnike i prodavatelje a sebe kao kupca, ovjeriti njihove potpise kod bilježnika, pa na gruntovnicu. Možda neka treća verzija?

Zahvaljujem unaprjed!

Brazil
08.04.2010., 13:47
Jedan ugovor, 2 prodavatelja, 1 kupac.

zedor1
09.04.2010., 13:19
Tako sam i mislio, ali nije sramota pitati.

Hvala još jednom!!!

croshtula
11.04.2010., 08:50
Rješenje o diobi nekretnina je donijeto još devedesetih godina, a postalo je pravomoćno tek ovih dana (nemogućnost dostave).
Problem je u tome šo su različite osobe naznačene kao suvlasnici(diobeni učesnici) po rješenju, a različite su one u zemljišnim knjigama
(nažalost, nije nigdje u zemljišnim knjigama evidentirano vođenje diobe).
Od donošenja rješenja do njegove pravomoćnosti su četiri diobena učesnika umrla, neki od njihovih nasljednika su uknjiženi kao suvlasnici na njihovim suvlasničkim dijelovima temeljem rješenja o nasljeđivanju, dok se iza nekih još uvijek nisu upisali nasljednici, iako je ostavinski postupak okončan.
Neki diobeni učesnici su u međuvremenu postali punoljetni, a neke su udajom promijenile prezime.
Dakle, postoji razlika u suvlasnicima po zemljišnim knjigama, i po onima iz rješenja o diobi.
Uglavnom, to se rješenje ne može provesti, iako je pravomoćno.
Ima li tko ideju što nam je činiti da bi se pravomoćno rješenje o diobi moglo provesti u zemljišne knjige?

Riječ je o nekretninama koje su uknjižene na mnogo k.č. (nažalost, gotovo su bezvrijedne), puno je suvlasnika, a zemljišne knjige nisu barem 100 godina sređivane!

File
11.04.2010., 10:13
To rješenje se zaista nemože provesti u zemljišnoj knjizi, ako zbog novih upisa više stanje nije isto. To je posljedica vaše greške, tj.stranaka u postupku, što nisu podnjele na vrijeme u zemljišnu knjigu zahtjev za zabilježbu tog postupka diobe. Da je ta zabilježba bila podnesena, onda bi ona "čuvala" red, i sad bi to pravomočno rješenje došlo na njeno mjesto.

Uglavnom, ispravak rješenja se ne može tražiti, jer se ne radi o greški suda.

Ono što možete napraviti je da ustante tužbom, za nekretninu koju ste vi dobili diobom, radi ispravke uknjižbe prema ostalim sudionicima diobe, odnosno njihovim sljednicima tj.sadašnjim upisanim suvlasnicima, i to sve objasnite u tužbi, iz kojeg razloga rješenje nije provodivo,i da nemate valjanu tabularnu ispravu za uknjižbu, i sud donese presudu temeljem koje se možete upisati kao vlasnici.

Brazil
11.04.2010., 19:31
Može se provest. Treba dostaviti rješenja o nasljeđivanju iza umrlih osoba i to se u praksi provodi.

croshtula
11.04.2010., 20:38
hvala na odgovorima (mada bi mi više odgovarao ovaj drugi, za tužbe više nitko nema živaca, a ni novaca :mig:)
Ima još par pitanja koja me muče:
1. neke osobe su na nekim k.č. upisivane sa različitim imenima i prezimenima (starci koji žive već u trećoj državi :D) npr. Antonio, Antun i Anton.
Kako utvrditi da je njihov identitet, odn. da je riječ o istoj osobi, jer su to za sud različite osobe.
2. za jednu osobu (nepoznatog boravišta, koju je u postupku diobe zastupao skrbnik), je i u prijedlogu i u rješenju o diobi naznačeno različito prezime od onog koje stoji u zemljišnim knjigama. Može li to spriječiti provedbu cijelog rješenja?
3.Prilikom diobe, došlo je do par grešaka oko pripadnosti pojedinih parcela - može li se to riješiti tabularnim ispravama, jer se ljudi slažu da se napokon uskladi stvarno sa zemljišnoknjižnim stanjem, a nikome se ne da ponovno se petljati sa sudom.

File
11.04.2010., 21:56
Može se provest. Treba dostaviti rješenja o nasljeđivanju iza umrlih osoba i to se u praksi provodi.

Može bit da neki sudovi to i provode, ali ja još nisam u praksi susreo da to provode, jer su rješenja o nasljeđivanju (neka) već provedena, prije nego li je rješenje o diobi zaprimljeno.

Neznam zašto, možda po nicku "croshtula", sam stekao dojam da je u pitanju neki sud u dalmaciji:ne zna:, pa ako je, onda sam siguran da se to neće provest, jer mi je praksa tih sudova u ovim pitanjima uknjižbe itekako poznata.:ne zna:

mdimovski
12.04.2010., 19:49
Pozdrav svima,
novi sam na ovoj temi pa bi molio "stručan" odgovor. Zanima me može li se na internetu na nekoj stranici putem imena, prezimena, JMBG-a ili OIB-a doznati/provjeriti dali određena osoba ima nekretninu (ili više njih) upisane na svoje ime.
Hvala unaprijed na odgovorima.
POzdrav.

ladydomina
12.04.2010., 19:58
Pozdrav svima,
novi sam na ovoj temi pa bi molio "stručan" odgovor. Zanima me može li se na internetu na nekoj stranici putem imena, prezimena, JMBG-a ili OIB-a doznati/provjeriti dali određena osoba ima nekretninu (ili više njih) upisane na svoje ime.
Hvala unaprijed na odgovorima.
POzdrav.

ne moze.

mdimovski
12.04.2010., 20:08
OK, hvala.

mighty
13.04.2010., 14:00
danas sam bio u zemljisnom uredu u zagrebu kako bih upisao građevinski objekat na zemljište, konkretno radi se prepustu preko potoka tj. most...
od dokumenata sam sa sobom imao uvjerenje za uporabu građevine...
budući da ne znam što mi je od dokumenata još potrebno uputio sam se tamo kako bih sakupio informacije, no gospođa koja radi na salteru za informacije nije imala pojma o cemu ja pricam.
nista zato, uzmem ja svoj redni broj i cekam, mozda ce ovi sto rade na salteru za zaprimanje prijedloga znati vise... ali opet ista stvar, gleda me ko tele da oprostite na izrazu...
moze li iko pomoci ili da se zaputim odvjetniku i trazim pravni savjet?
unaprijed hvala:kava:

Brazil
13.04.2010., 14:12
danas sam bio u zemljisnom uredu u zagrebu kako bih upisao građevinski objekat na zemljište, konkretno radi se prepustu preko potoka tj. most...

Samo malo, hoćete upisati most u zemljišne knjige? Pretpostavljam da se koristi za ulaz sa ceste? U svakom slučaju vam treba elaborat za upis.

mighty
13.04.2010., 14:23
Samo malo, hoćete upisati most u zemljišne knjige? Pretpostavljam da se koristi za ulaz sa ceste? U svakom slučaju vam treba elaborat za upis.

da, most koristi za ulaz sa ceste, jer se između parcele i ceste nalazi kanal...
a tko moze izraditi elaborat? geodet ili?

Brazil
13.04.2010., 14:48
Geodet. Jel zemljište vaše? Zašto upisujete most?

mighty
13.04.2010., 15:08
zemljiste je u suvlasnistvu oca i strica...
a zasto ga upisuju? ne bih znao, ja sam samo potrkalo :rofl:

Brazil
13.04.2010., 16:05
zemljiste je u suvlasnistvu oca i strica...
a zasto ga upisuju? ne bih znao, ja sam samo potrkalo :rofl:

Onda dobro, oni ga uglavnom hoće upisati :D. Trebalo bi mao detaljnije vidjeti za konkretan odgovor da se ne luta jer čini mi se da će tako biti (barem prema današnjem iskustvu iz gruntovnice). Mislim da bi vam bilo najbolje da se konzultirate sa odvjetnikom.

mighty
13.04.2010., 16:14
Onda dobro, oni ga uglavnom hoće upisati :D. Trebalo bi mao detaljnije vidjeti za konkretan odgovor da se ne luta jer čini mi se da će tako biti (barem prema današnjem iskustvu iz gruntovnice). Mislim da bi vam bilo najbolje da se konzultirate sa odvjetnikom.

budem sutra nazvao ured predsjednice odjela ili pisarnicu da vidim imaju li oni kakav konkretan odgovor...
u svakom slucaju, puno ti hvala na odgovoru, sad bar otprilike znam na cemu sam, ili se bar nadam da znam :top:

Brazil
13.04.2010., 16:19
budem sutra nazvao ured predsjednice odjela ili pisarnicu da vidim imaju li oni kakav konkretan odgovor...

Ne moraš se trudit, to ti odmah mogu reći.

Maya_78
14.04.2010., 21:36
Ispričavam se ako ponavljam nečije pitanje o kojem se već raspravljalo...
Molim za pomoć!
Roditelji nisu mogli uknjižiti pravo vlasništva iz razloga što za nekretninu sagrađenu 1983. godine nemaju građevnu dozvolu odnosno uporabnu dozvolu.
Naime, tih je nekoliko godina za građenje nekretnine važilo pravilo da je "dovoljno" ishoditi urbanističke uvjete gradnje (znamo da isti problem imaju i neki susjedi) te stoga nemaju "crno na bijelom" građevnu dozvolu te, psoljedično, nisu mogli uknižiti prema novom Zakonu.
Što treba napisati, priložiti, kome se obratiti (kako krenuti)?
Kako da riješe ovaj problem

File
14.04.2010., 22:18
Pokrenuti postupak legalizacije objekta, tj.ishođenja građevinske dozvole ili sličnog akta urbanizma (rješenje o izvedenom stanju i sl.), a nakon toga izraditi elaborat o uplani zgrade (to rade ovlašteni geometri), a tek onda uknjižba u zemljišnim knjigama.

A tko se vodi kao vlasnik samog zemljišta u zemljišnoj knjizi?

Maya_78
15.04.2010., 11:47
moji roditelji jesu zabilježeni kao vlasnici u zemljišnim knjigama i zgrada postoji kao "obiteljska stambena zgrada", ali je problem u tome što se "na temelju Prijavnog lista DGU ....od 2005....zabilježuje da za građevinu sagrađenu na kč... nije priložena građevinska dozvola" odnosno i "...uporabna dozvola"
kako to razriješiti?

Brazil
15.04.2010., 13:57
moji roditelji jesu zabilježeni kao vlasnici u zemljišnim knjigama i zgrada postoji kao "obiteljska stambena zgrada", ali je problem u tome što se "na temelju Prijavnog lista DGU ....od 2005....zabilježuje da za građevinu sagrađenu na kč... nije priložena građevinska dozvola" odnosno i "...uporabna dozvola"
kako to razriješiti?

Pravo vlasništva na roditelje je upisano tako da u tome ne vidim problem. Za ishođenje građevinske dozvole je kolega gore napisao što treba napraviti.

Mc Ozy
22.04.2010., 23:28
Kupio bih manju, zapuštenu ( smetište, zarasla) parcelu, cca 200 m2, uz svoj vinograd. Vlasnica je umrla prije 5 god. Sin nasljednik je već desetljećima u Australiji. Nije došao ni na sprovod , već samo poslao novac za troškove. Nije došao na ostavinsku raspravu. Pokojnica je još upisana u gruntovnici i katastru. Kamo krenuti, kako početi, odvjetnik...može li se to ?

File
23.04.2010., 09:54
Kupio bih manju, zapuštenu ( smetište, zarasla) parcelu, cca 200 m2, uz svoj vinograd. Vlasnica je umrla prije 5 god. Sin nasljednik je već desetljećima u Australiji. Nije došao ni na sprovod , već samo poslao novac za troškove. Nije došao na ostavinsku raspravu. Pokojnica je još upisana u gruntovnici i katastru. Kamo krenuti, kako početi, odvjetnik...može li se to ?

Ako je održana ostavinska rasprava, a on nije došao, a zakonski je nasljednik, ostavina će se rješenjem o nasljeđivanju njemu rasporediti, bez obzira što nije došao.

Makena
23.04.2010., 20:05
ugl.
stan ima uknjizene dvije garaze a u stvarnosti su to dvije spavace sobe i kupaona.

predstavalja li to potencijalno problem? da li se može tako bez ikakvih dozvola ili uknjiženja preinačiti garaže u sobe? da li uopće netko može doći to provjeravati? (neka inspekcija pa mi lupiti kaznu zato što papiri ne odgovaraju stvarnom stanju)

File
23.04.2010., 20:14
ugl.
stan ima uknjizene dvije garaze a u stvarnosti su to dvije spavace sobe i kupaona.

predstavalja li to potencijalno problem? da li se može tako bez ikakvih dozvola ili uknjiženja preinačiti garaže u sobe? da li uopće netko može doći to provjeravati? (neka inspekcija pa mi lupiti kaznu zato što papiri ne odgovaraju stvarnom stanju)

Može bit potencijalno problem.:kava:

Nemože se tek tako, bez ikakve dozvole izvršiti takva prenamjena objekta iz garaže u stambeni prostor.
:top:

Mc Ozy
24.04.2010., 11:41
Ako je održana ostavinska rasprava, a on nije došao, a zakonski je nasljednik, ostavina će se rješenjem o nasljeđivanju njemu rasporediti, bez obzira što nije došao.Aha, znači rješenje mu je poslano u Australiju, samo što to nije proveo u zemljišne knjige. Što sad? Pronaći ga, kontaktirati...može li to odvjetnik?

SeZzZe
24.04.2010., 11:50
obavila sam odjavu prebivalista i pokrenula prijavu na drugoj adresi. s tim da je naravno nastao problem. naime stan di se prijavljujem je u vlasnistvu moga svekra,ali je njegovo prebivaliste na selu di zivi. znaci,duzna sam izvaditi posjedovni list,tj. papir na kojemu je navedena tocna adresa stana i on naveden kad vlasnik. nesto nalik tome sam izvadila na katastru,ali na policiji mi to ne priznaju. moram izvaditi posjedovni list na sudu. ono sta mene sad zanima je cijena tog papira. imala sam cuti da dodje oko 400kuna,ako je toliko u problemima sam. moracu platiti plus kaznu zbog isteka roka prijave,imam fore jos 4dana. jeli neko informiran mozda za cijenu????

Brazil
24.04.2010., 12:40
Zemljišnoknjižni izvadak, 20 kn biljega.

File
24.04.2010., 14:31
. znaci,duzna sam izvaditi posjedovni list,tj. papir na kojemu je navedena tocna adresa stana i on naveden kad vlasnik. nesto nalik tome sam izvadila na katastru,ali na policiji mi to ne priznaju. moram izvaditi posjedovni list na sudu.

Na katastru ste trebali /mogli izvaditi :
-posjedovni list (65,--kn biljega),
-uvjerenje o kućnoj adresi/broju (40,-- kn biljega) ;

Na sudu, točnije zk odjelu, kako je rekao kolega :
-zk izvadak (20,-- kn biljega)

Sud ne izdaje posjedovni list niti vodi evidenciju posjeda, već to radi katastar, a na sudu možete izvaditi samo zemljišnoknjižni izvadak.
I koliko je meni poznato sud ne izdaje potvrde o adresi stana, već to radi opet katastar.

zeljana_l
26.04.2010., 23:49
Bila bih zahvalna za malu pomoć što činiti ...
Moj rođak je sagradio kuću u Šibeniku (još prije rata, uvijek je bio, kao i danas državljanin Srbije). 2001. godine je njegov zet krivotvorio dokumenta i punomoći, te je prodao tu kuću. Na sudu u Srbiji njegov zet je proglašen krivim i osuđen na osam mjeseci zatvora zbog ovog djela. Što mu je dalje činiti, i kako bi preko našeg sudstva u Hrvartskoj mogao doći do svoje imovine.

Ukoliko može netko posavjetovati o proceduri koja se u ovim slučajevima provodi, bila bih zahvalna!

Cattoc_C
30.04.2010., 09:01
Evo mene opet s vrazjim listom... ugl. Kako idalje zelim svoju djevojku prijaviti da prebiva u stanu koji pripada državi, a dodjeljen je mojoj obitelji. (nemam vl.list), zanima me: Kako izvaditi Vlasnićki List i što me za to treba, te da li ja to mogu uopće ? (ne za stan koji pripada državi, već kuću mog oca koji mi ju je ostavio, ali ne i papirom, on živi u inozemstvu već 10 god).

Dakle, jel mogu ja izvaditi vl. list i ako ne, što mi treba da osoba s 2.kontinenta prepiše kuću na mene.

Hvala

sivkić
30.04.2010., 09:25
Evo mene opet s vrazjim listom... ugl. Kako idalje zelim svoju djevojku prijaviti da prebiva u stanu koji pripada državi, a dodjeljen je mojoj obitelji. (nemam vl.list), zanima me: Kako izvaditi Vlasnićki List i što me za to treba, te da li ja to mogu uopće ? (ne za stan koji pripada državi, već kuću mog oca koji mi ju je ostavio, ali ne i papirom, on živi u inozemstvu već 10 god).Dakle, jel mogu ja izvaditi vl. list i ako ne, što mi treba da osoba s 2.kontinenta prepiše kuću na mene.Hvala

1.Stan je dobio otac ili ?
2.List ćeš izvadit na gruntovnici.Tamo ćeš dat zahtjev i izdat će ti ga.Trebaju ti taksene marke.
3.Izvadit češ u katastru posjedovni list i zajedno sa vlasničkim listom iz gruntovnice poslat ocu da u hrvatskom veleposlanstvu ili konzulatu kuću prepiše na tebe

Postavljaj pitanje po pitanje da se zna šta želiš ovako si nadrobio svega i svačega zajedno

Cattoc_C
30.04.2010., 09:31
1.Stan je dobio otac ili ?
2.List ćeš izvadit na gruntovnici.Tamo ćeš dat zahtjev i izdat će ti ga.Trebaju ti taksene marke.
3.Izvadit češ u katastru posjedovni list i zajedno sa vlasničkim listom iz gruntovnice poslat ocu da u hrvatskom veleposlanstvu ili konzulatu kuću prepiše na tebe

Postavljaj pitanje po pitanje da se zna šta želiš ovako si nadrobio svega i svačega zajedno

Da, zbilja jesam, jer sam ciljao sam na vl.list, gledajući da ako netko ima pitanje, mogu objasniti poslje.

1. Ne, stan je dodjeljen mojoj baki,djedi, sestri, te meni - budući da smo živjeli s njima i to još činimo, tako da je kuća alternativna solucija problema s stanom.
2. Dakle, list mogu izvaditi samim time što sam sin od vlasnika ?

Hvala na odgovoru... Nemam pojma kako ću sve to izvesti xD

sivkić
30.04.2010., 09:38
Da, zbilja jesam, jer sam ciljao sam na vl.list, gledajući da ako netko ima pitanje, mogu objasniti poslje.

1. Ne, stan je dodjeljen mojoj baki,djedi, sestri, te meni - budući da smo živjeli s njima i to još činimo, tako da je kuća alternativna solucija problema s stanom.
2. Dakle, list mogu izvaditi samim time što sam sin od vlasnika ?

Hvala na odgovoru... Nemam pojma kako ću sve to izvesti xD

Ti si naveden na nekom dokumentu da stan možeš koristit?
U čemu je problem u vađenju dva dokumenta?

Cattoc_C
30.04.2010., 09:43
Ti si naveden na nekom dokumentu da stan možeš koristit?
U čemu je problem u vađenju dva dokumenta?

Jesam, naveden sam da mogu koristiti stan na tom dokumentu.
Problem je što za prijavu prebivališta moje djevojke - mi žena s šlatera MUPa uvijek pljune u facu govorivši mi da mi treba vlasnički list, te da ako na mome dokumentu ne piše da sam ja VLASNIK, da ne mogu prijaviti nikoga.

Što mi nema smisla, jer kako bi ljudi prijavljivali svoju djecu i supružnike kad se udaju/ožene. Tako da tražim alternativno riješenje tako da ju prijavim da prebiva u kući koja je ionako ostavljena meni (makar ne na papirima zasad), a nalazi se u istome gradu, samo što mi živimo u stanu umjesto u toj kući.

sivkić
30.04.2010., 10:04
Na kuću je ne možeš prijavit jer nisi vlasnik.A na stan možeš.Izvadi vlasnički list pa ga ponesi zajedno sa tim dokumentom i reci babi da živite više od 3 godine u vanbračnoj zajednici.

Dokaz kojim se potkrjepljuju činjenice na kojima stranka temelji svoj zahtjev

Sukladno Zakonu o općem upravnom postupku osoba je dužna odgovarajućim dokazima potkrijepiti činjenično stanje na kojem temelji svoj zahtjev za prijavu prebivališta ili boravišta u određenom mjestu i na određenoj adresi. S obzirom na to da se ovdje ne radi o činjenicama koje su općepoznate, osoba je dužna za svoje navode podnijeti dokaze.
-------------------------------------------------
Kao dokaz kojim se potkrepljuju činjenice na kojima stranka temelji svoj zahtjev za prijavu ili odjavu prebivališta ili prijavu uobičajenog boravišta ili promjenu adrese stanovanja, može se priložiti:
vlasnički list nekretnine u kojoj se prijavljuje prebivalište
ugovor o kupoprodaji nekretnine u kojoj se prijavljuje prebivalište i dokaz o izvršenoj isplati dogovorene cijene - tabularnu ispravu i/ili zapisnik o primopredaji nekretnine (naime, ovisno o okolnostima pojedinog slučaja ponekad se traži samo tabularna isprava, ponekad zapisnik o primopredaji nekretnine, a ponekad i jedno i drugo)
ugovor o najmu (ovjeren kod javnog bilježnika) nekretnine u kojoj se prijavljuje prebivalište
izjava stanodavca tj. vlasnika stana o suglasnosti za prijavu dana pred službenikom kod kojeg se podnosi zahtjev ili ovjerena kod javnog bilježnika.

Cattoc_C
30.04.2010., 10:11
Na kuću je ne možeš prijavit jer nisi vlasnik.A na stan možeš.Izvadi vlasnički list pa ga ponesi zajedno sa tim dokumentom i reci babi da živite više od 3 godine u vanbračnoj zajednici.
.........

Pod vl.list misliš taj dokument di piše da je stan dodjeljen mojoj obitelji na uporabu ? Jer, vl.list nemam, samo to, a na tome piše da je država vlasnik, a ona je već rekla da mora pisati da sam JA vlasnik.

A to za vanbraćnu zajednicu...mi baš i nema smisla :/ jer...ako sad želim prijaviti ju... očito bi sad zapoćela vanbraćna zajednica. Inaće bi bilo da smo neprijavljeno živjeli zajedno 3 godine ?
Što i nismo usput, al ona to nemože znati, niti ja dokazati... nije mi baš jasno to,... moramo biti u vanbraćnoj zajednici 3 god kako bi odobrili njeno prebivalište, s čime bi vanbraćna zajednica poćela, a poćeti nemože ako već nismo, wtf...

sivkić
30.04.2010., 10:19
Pod vl.list misliš taj dokument di piše da je stan dodjeljen mojoj obitelji na uporabu ? Jer, vl.list nemam, samo to, a na tome piše da je država vlasnik, a ona je već rekla da mora pisati da sam JA vlasnik.

A to za vanbraćnu zajednicu...mi baš i nema smisla :/ jer...ako sad želim prijaviti ju... očito bi sad zapoćela vanbraćna zajednica. Inaće bi bilo da smo neprijavljeno živjeli zajedno 3 godine ?
Što i nismo usput, al ona to nemože znati, niti ja dokazati... nije mi baš jasno to,... moramo biti u vanbraćnoj zajednici 3 god kako bi odobrili njeno prebivalište, s čime bi vanbraćna zajednica poćela, a poćeti nemože ako već nismo, wtf...

Vlasnički list je dokument izdan u gruntovnici koja se nalazi u sastavu suda o koji jedini dokazuje vlasništvo nad nekretninom u ovom slučaju stanom.Ti imaš ugovor ili dokument u kojem piše da si ti sukorisnik stana koji ti je država dala na korištenje.Žena ne zna da li si možda krivotvorio dokument pa traži vlasnički list.Vanbračna zajednica bi već morala trajati 3 godine.Sad bi bili u 4-toj godini.

Cattoc_C
30.04.2010., 10:25
Vlasnički list je dokument izdan u gruntovnici koja se nalazi u sastavu suda o koji jedini dokazuje vlasništvo nad nekretninom u ovom slučaju stanom.Ti imaš ugovor ili dokument u kojem piše da si ti sukorisnik stana koji ti je država dala na korištenje.Žena ne zna da li si možda krivotvorio dokument pa traži vlasnički list.Vanbračna zajednica bi već morala trajati 3 godine.Sad bi bili u 4-toj godini.

Aha...e tu je već neki pomak :D Dakle, molim te da mi sad kad kužim što trebam donekle xD pojasniš:

Trebam otići u gruntovnicu s tim dokumentom što imam, te će mi oni dati vlasnićki list na osnovu tog dokumente ?
No kakve veze ima ta vanbraćna zajednica ? To mi je opravdanje zašto mi treba vl.list ? tj. ne mogu ga uzeti ako nismo u vanbraćnoj zajednici 3 god + ?
I što ako pitaju "kako ste u zajednici ako niste prijavljeni na zajedno stanovanje ?" xD

I onda kad se dokopam vl.lista,napokon bi mogao prijaviti njezino prebivalište i riješiti se svih problema oko toga, te bi ona mogla osobnu iskaznicu novu napraviti ovdje, jer ionako joj istiće krajem 5. mjeseca, a adresu treba promjeniti zbog prebivališta također.

palj
30.04.2010., 10:30
Cattoc, svatko može izvaditi vlasnički list za bilo koju česticu! Ne treba se nikome opravdavati ni navoditi posebne razloge!

Odeš na zk. odjel Općinskog suda (gruntovnicu) i daš zahtjev za izdavanje vlasničkog lista. Sve što ti treba je broj zk.uloška ili čestice i katastarska općina, a te podatke ćeš valjda naći u tom svom dokumentu. Zaista, nikakva nauka i ne trebaš se previše brinuti što i kako.

I daj, molim te, radije nemoj koristiti č i ć. NHF

sivkić
30.04.2010., 10:32
No kakve veze ima ta vanbraćna zajednica ? To mi je opravdanje zašto mi treba vl.list ? .

Vlasnički list nema nikakve veze sa izvanbračnom zajednicom niti će te to pitat u gruntovnici.Pojam vanbračne zajednice koristiš u policiji prilikom prijave.Naravno kad budeš izvadio vlasnički list.Vlasnički list tvog stana ili kuće mogu i ja dobit u gruntovnici.Zašto niste pijavljeni imaš na privatnoj poruci.

Cattoc_C
30.04.2010., 10:46
Da, vidjeh privatnu poruku, al zaboravih ju procitati kad odgovarah :/ enivej, dakle bit je toga s linka što si mi dao je to da za "izvanbracnu zajednicu" nije potrebno stanovati na istoj adresi :P sto nas zapravo izvlaci i stvara nam opravdanje za njenu prijavu.
A nisam znao da je lako doci do vl.lista, mislio sam da je to kvantna fizika i da je dokument jedinstven il nest...
Tak da cu odmah naci gruntovnicu i vidjeti da odem ih gnjaviti za vl. list sto prije, buduci da sam sad na poslu, a dokument nije kod mene.
Kontam da tek u pon mogu, oh well... barem znam sto mogu sada...pati me to vec mjesecima, neznam zast mi to zena na salteru nije mogla predloziti sam da me se rijesi vise -.-

Hvala puno :D na strpljenju i volji da podjelite znanje, te da se zamarate problemom osobe kojoj ništ ne dugujete. To me pati vec dugo i probah u vise navrata dobiti odgovor na forumu, poznanika, itd. Napokon nesto po pitanju cega mogu nest i poduzeti. Puno zahvaljujem.

A za č i ć se ispricavam, lol, nisam formalni tip, a gramatika ni jezik mi nisu jaca strana :/ evo, izbjego sam koristenje svih č i ć u textu :D

palj
30.04.2010., 10:49
A za č i ć se ispricavam, lol, nisam formalni tip, a gramatika ni jezik mi nisu jaca strana :/ evo, izbjego sam koristenje svih č i ć u textu :D

:top: Ovako je preglednije i lakše za čitati. Zahvaljujem.

Ono što danas možeš napraviti, je nazvati sud i saznati radno vrijeme gruntovnice.

Cattoc_C
30.04.2010., 10:58
:top: Ovako je preglednije i lakše za čitati. Zahvaljujem.

Ono što danas možeš napraviti, je nazvati sud i saznati radno vrijeme gruntovnice.

Nazvah :P pomislih dal mozda rade subotom, makar nije vjerojatno, al skontah da je sutra "1. maj", tak da to otpada, a covjek koji se javio je rekao "gotovo je, radimo do 12h"... tako da ih idem posjetiti na idući radni dan.

Puno hvala ^_^

heartbroken19
03.05.2010., 11:42
Imam jedno pravno pitanje, nisam znala kamo da ga postavim pa sam odlučila postaviti ga ovdje.
Moj otac je skrbnik nad mojom bakom posljednjih par godina jer baka boluje od šizofrenije. Zanima me da li tata može prodati njenu kuću? To jest,da li će mu socijalna skrb to dozvoliti i što bi trebao napraviti da to uspije? Problem je u tome što je on,nakon smrt svog oca (mog djeda), iz vlastite naivnosti prepisao svoju četvrtinu kuće na svoju mamu (moju baku). Sada kako je ona bolesna i pod njegovim skrbništvom je, on bi prodao kuću i kupio meni stan u Zagrebu jer sam studentica, ali se bojimo da mu to Socijalna skrb ne bi dozvolila. Dakle,moje pitanje je, što mu je učiniti sada? I da li postoji ikakva šansa da se to riješi u nekom kraćem roku bez nekakvog prevelikog navlačenja sa Socijalnom skrbi?

I da naglasim,moj otac je jedinac,znači i jedini nasljednik bakine imovine nakon što ona premine. Nakon njega jedina nasljednica sam ja. Zato me zanima je li moguće prodati kuću?

Unaprijed zahvaljujem

Cattoc_C
03.05.2010., 11:46
Kako ste mi predložili sam otišao u gruntovnicu i izvadio vl. list. Sutra ću se s time uputiti u MUP u nadi da me neće opet odbiti >_> ugl. moguće da hoće, jer na vl. listu piše "1. Republika Hrvatska" - kao vlasnik, a ispod toga "1.2. Povezano u smislu čl. 68, 69 i 370 ZV s odgovarajućim pripadajućim suvlasničkim dijelom cijele nekretnine"

A vjerujem da mi je žena s šaltera rekla da mora na listu pisati da sam JA vlasnik, što nije slućaj, tak da se nadam da će taj vl.list + dokument koji prikazuje da je RH dodjelila nama stan na uporabu nećemu poslužiti.
Molio bi ćuti vaše mišljenje na to.

Hvala

susannah
03.05.2010., 20:58
nadam se da sam pogodila temu... ako ne, ponizno molim moderatore za pomoc :D

dakle, zeljela bih prepisati stan na brata kojem je to prva nekretnina. pritom imam 2 pitanja:
- kako cinim prepisku? nalazim odvjetnika koji to obavlja ili postoji neki formular za darovnicu kojeg kupim, ispunim... i sta onda?
- da li on mora platiti porez iako nema nekretnine u svome vlasnistvu?

svaka sugestija je dobrodosla...

hvala :)

kukulele110
04.05.2010., 20:45
Da li netko zna da li je moguće da pravna osoba daruje (darovni ugovor) stan fizičkoj osobi? I da li je fizička osoba i u tom slučaju oslobođena poreza ukoliko je to njezina prva nekretnina?

F10EXX
04.05.2010., 20:51
nadam se da sam pogodila temu... ako ne, ponizno molim moderatore za pomoc :D

dakle, zeljela bih prepisati stan na brata kojem je to prva nekretnina. pritom imam 2 pitanja:
- kako cinim prepisku? nalazim odvjetnika koji to obavlja ili postoji neki formular za darovnicu kojeg kupim, ispunim... i sta onda?
- da li on mora platiti porez iako nema nekretnine u svome vlasnistvu?

svaka sugestija je dobrodosla...

hvala :)

Ako su vam roditelji zivi, ti na njih (tj jednog), pa oni na njega. Tako nema poreza. Ili mozete napraviti kupoprodajni ugovor pa da on trazi oslobodjenje, ali ovako je jednostavnije.

Sprancu imas u narodnim novinama.

File
05.05.2010., 10:38
Imam jedno pravno pitanje, nisam znala kamo da ga postavim pa sam odlučila postaviti ga ovdje.
Moj otac je skrbnik nad mojom bakom posljednjih par godina jer baka boluje od šizofrenije. Zanima me da li tata može prodati njenu kuću? To jest,da li će mu socijalna skrb to dozvoliti i što bi trebao napraviti da to uspije?
....
Zato me zanima je li moguće prodati kuću?

Kuću je moguće prodati, ali uz suglasnost Centra za socijalnu skrb.
Da li ćete dobiti takvu suglasnost ili ne, mi ovdje na forumu ne možemo znati, jer to ovisi od masu faktora, a najviše politici nadležnog Centra.

SnoopyHR
05.05.2010., 19:44
Recimo da neki teren preko nekim malverzacija netko proda, i jos dalje netko preproda a sud ustanovi da postoje papiri da je vlasnik neka treca osoba. Sad me zanima taj cije je to zemljiste i ima papire dali se njemu mora vratiti taj teren ili nekakav novac od ovih koji su to prodali a nije njihovo. I sto ako pravi vlasnik ne pristane na taj novac jer ako smatra da taj teren vrijedi mnogo vise?

Katrin
05.05.2010., 19:54
Naravno da se vlasniku mora vratiti njegovo ili mu se ta vrijednost nadoknaditi, a vrijednost se moze utvrditi vjestacenjem.

SnoopyHR
06.05.2010., 17:36
Naravno da se vlasniku mora vratiti njegovo ili mu se ta vrijednost nadoknaditi, a vrijednost se moze utvrditi vjestacenjem.

A sto ako ja ne zelim novac nego zemljiste?

:D

Katrin
06.05.2010., 17:41
Mozes dobiti sto mozes dobiti :)

SnoopyHR
06.05.2010., 18:30
Mozes dobiti sto mozes dobiti :)

Sto ako mi taj vjestak kaze da teren toliko vrijedi a ja znam da vrijedi vise i nepristajem na taj novac nego zelim svoje vlasnistvo? Kako je to regulirano u EU?

van_nostrand
09.05.2010., 13:38
Pozdrav,

Zanima me jedna informacija, pa ako netko zna bio bih mu zahvalan.

Naime, imam posjedovni list i broj katastarskih čestica zemlje pa me interesira ima li igdje na netu karta na kojoj bih pogledao gdje se točno nalaze te čestice.

Radi se o zemlji na otoku Visu.

Hvala.

File
09.05.2010., 20:50
Nema još.

Bit će jednog lijepog dana.

van_nostrand
10.05.2010., 16:08
Nema još.

Bit će jednog lijepog dana.

Da....tako nešto i pretpostavih nakon dvosatnog traženja.

Ali ipak vrijedilo je pitati....ako mi je slučajno promaklo.

Hvala.

kukuc
11.05.2010., 20:32
može li mi itko reći postoji li način da se upiše u gruntovnicu i vl. list bez plaćanja poreza na promet nekretninama u ovom slučaju:?

vlasnik zemlje je 1/2 moja mama temeljem rješenja o nasljeđivanju nakon oca.
1/2 je moja pokojna teta na čijoj ostavinskoj nije ni spomenuta ta zemlja na kojoj je kuća u kojoj mi živimo već 30 godina, gradili su je moj otac i mama.
Teta je bila upisana kao pola vlasnika samo formalno jer je moj tata tad bio maloljetan i netko je tako savjetovao. Teta nikad nije imala pretenzije na tu zemlju. Iza tete je ostala sestrična.

Pretpostavljam da prvo sestrična mora podnijeti zahtjev za naknadno pronađenu imovinu, a što onda?
Da se upiše kao vlasnik ili može prije toga napisati neku izjavu tipa tabularne kojom izjavljuje da nema nikakve pretenzije prema toj zemlji jer je vlasništvo njene mame bilo samo fiktivno i da priznaje pravo vlasništva 1/1 mojoj mami?

Hoće li mama morati platiti porez u tom slučaju, na nešto što je oduvijek bilo njeno i od oca? Ako da postoji li način da ga ne plati?

Hvala!:(

File
12.05.2010., 10:05
1.plaćanje poreza na promet nekretnina već odavna nije uvjet za upis vlasništva u zemljišnu knjigu, dakle, može se upisati vlasništvo nekretnine bez plaćanja poreza.

2.donošenje dopunskog rješenja o nasljeđivanju iza tete nije nužno, već tvoja majka može ustati formalnom tužbom radi utvrđenja vlasništva prema tvojoj sestrični kao nasljednici upisane tete (a legitimira se kao tuženica u postupku postojećim tj.osnovnim rješenjem o nasljeđivanju), u kojoj tužbi se navede da je upis tete kao suvlasnice u zemljišnoj knjizi bio samo formalan, bez stvarnog sadržaja prava vlasništva, pa da je tvoja majka vlasništvo te 1/2 stekla dosjelošću.
Takvu tužbu onda tvoja sestrična prizna i sud donese presudu kojom se tvoja majka utvrđuje vlasnicom i te 1/2 od tete. Onda se ta presuda po njenoj pravomoćnosti preda u gruntovnicu na uknjižbu.

Druga varijanta je da se zaista napravi dopunsko rješenje o nasljeđivanju iza tete po prijedlogu sestrične, pa se uknjiži sestrična, pa onda ona Vama tu 1/2 daruje ugovorom, pritom nikakve tabularne izjave od sestrične ne dolaze u obzir kod uknjižbe, kao izjave, već mora bit oblik Ugovora o darovanju. U tom slučaju se sigurno plaća porez na promet nekretnina.

3.ukoliko idete sa ovim prvim slučajem, putem formalne tužbe radi utvrđenja vlasništva temeljem dosjelosti, onda se može izbjeći plaćanje poreza na promet nekretnina, jer ako u presudi piše da je vlasništvo te 1/2 stečeno dosjelošću, onda porezna ne razrezuje porez na promet, jer je on zastario, obzirom da je vlasništvo stečeno prije min.20.godina temeljem dosjelosti.

savjet : za ovu tužbu radi utvrđenja vlasništva uzmite si odvjetnika.

kukuc
12.05.2010., 16:27
1.plaćanje poreza na promet nekretnina već odavna nije uvjet za upis vlasništva u zemljišnu knjigu, dakle, može se upisati vlasništvo nekretnine bez plaćanja poreza.

2.donošenje dopunskog rješenja o nasljeđivanju iza tete nije nužno, već tvoja majka može ustati formalnom tužbom radi utvrđenja vlasništva prema tvojoj sestrični kao nasljednici upisane tete (a legitimira se kao tuženica u postupku postojećim tj.osnovnim rješenjem o nasljeđivanju), u kojoj tužbi se navede da je upis tete kao suvlasnice u zemljišnoj knjizi bio samo formalan, bez stvarnog sadržaja prava vlasništva, pa da je tvoja majka vlasništvo te 1/2 stekla dosjelošću.
Takvu tužbu onda tvoja sestrična prizna i sud donese presudu kojom se tvoja majka utvrđuje vlasnicom i te 1/2 od tete. Onda se ta presuda po njenoj pravomoćnosti preda u gruntovnicu na uknjižbu.

Druga varijanta je da se zaista napravi dopunsko rješenje o nasljeđivanju iza tete po prijedlogu sestrične, pa se uknjiži sestrična, pa onda ona Vama tu 1/2 daruje ugovorom, pritom nikakve tabularne izjave od sestrične ne dolaze u obzir kod uknjižbe, kao izjave, već mora bit oblik Ugovora o darovanju. U tom slučaju se sigurno plaća porez na promet nekretnina.

3.ukoliko idete sa ovim prvim slučajem, putem formalne tužbe radi utvrđenja vlasništva temeljem dosjelosti, onda se može izbjeći plaćanje poreza na promet nekretnina, jer ako u presudi piše da je vlasništvo te 1/2 stečeno dosjelošću, onda porezna ne razrezuje porez na promet, jer je on zastario, obzirom da je vlasništvo stečeno prije min.20.godina temeljem dosjelosti.

savjet : za ovu tužbu radi utvrđenja vlasništva uzmite si odvjetnika.

Hvala puno, puno na detaljnom odgovoru! :top:

Za ovo 1. nisam ni mislila da je plaćanje poreza uvjet, možda sam krivo nešto sročila.

Pod 2. jesam li dobro shvatila da kad kažeš: legitimira se kao tuženica u postupku postojećim tj.osnovnim rješenjem o nasljeđivanju, to znači da uz tužbu prilažemo rješenje o nasljeđivanju koje je sestrična dobila nakon smrti mame? Hm, a s obzirom da je sestričnin tata živ, moramo li tužiti i njega jer je i on nasljednik?:ne zna:

I s obzirom da o tome niš ne znam, koliko otprilike traje takva formalna tužba do presude i koliko otprilike košta?

I hvala unaprijed!

File
12.05.2010., 16:41
Pod 2. jesam li dobro shvatila da kad kažeš: legitimira se kao tuženica u postupku postojećim tj.osnovnim rješenjem o nasljeđivanju, to znači da uz tužbu prilažemo rješenje o nasljeđivanju koje je sestrična dobila nakon smrti mame? Hm, a s obzirom da je sestričnin tata živ, moramo li tužiti i njega jer je i on nasljednik?:ne zna:

I s obzirom da o tome niš ne znam, koliko otprilike traje takva formalna tužba do presude i koliko otprilike košta?

I hvala unaprijed!

Da, uz tužbu prilažete rješenje o nasljeđivanju koje je sestrična dobila nakon smrti mame, te ako je i sestričnin tata nasljednik po tom rješenju, onda i njega treba tužiti.

Koliko traje, ovisi od suda koji je nadležan, koliko je sud zatrpan predmetima, i dakako i samom sucu.

Koliko košta, opet ovisi o odvjetnika koji će vam to raditi, iako takve tužbe ne idu po vrijednosti same nekretnine, nego se uzima neka paušalna vrijednost tih tužbi.

Ali obzirom da bi trebalo ići priznanje tužbe, onda ne bi trošak postupka trebao biti velik.

:top:

kukuc
12.05.2010., 20:53
i opet hvala, ali ne znam i dalje red veličina, ako se stvar odvija u zg okvirno može trajati od mjesec dana do godinu dana ili manje ili više, i jel malo za cijenu red veličina 1000 kn il više od 5000 kn pa na više?:ne zna:

ma u stvari ako ne znaš nema frke ionak moramo nać adekvatnog odvjetnika pa bumo saznali i to.

Hvala!

File
12.05.2010., 20:58
i opet hvala, ali ne znam i dalje red veličina, ako se stvar odvija u zg okvirno može trajati od mjesec dana do godinu dana ili manje ili više, i jel malo za cijenu red veličina 1000 kn il više od 5000 kn pa na više?:ne zna:

ma u stvari ako ne znaš nema frke ionak moramo nać adekvatnog odvjetnika pa bumo saznali i to.

Hvala!

Neznam za ZG.:ne zna:

mali_vrh
14.05.2010., 07:17
jedno pitanje: muž i ja kupujemo stan uzeli smo kredit (kao bračni par) i on je nositelj kredita pa svi papiri glase na njega, a sad nas zanima dali se mi oboje možemo upisati u gruntovnici 1/2 muž, druga 1/2 ja? Pretpostavljam da treba napraviti darovni ugovor, ali neznam koje još papira pripremiti. Slijedeći tjedan ide isplata kredita i nakon toga se bi kod upisa odmah htjeli upisati zajedničko vlasništvo. Hvala unaprijed

Paško123
20.05.2010., 08:39
Dobar dan,
trebam pomoć / objašnjenje dolje navedenoga:

Sadrzaj prijedloga : UKNJIŽBA PRAVA VLASNIŠTVA U PODUL xxxx KO GRAD ZAGREB
Bilj.o kretanju spisa : SPIS U KALENDARU, ROK-18., 18.05.2010.
Način rješenja : INI PREDMETI

Ako tko razumije što znači, molio bih pomoć :)
Puno hvala!

File
20.05.2010., 10:51
A što vas točno zanima, tj.što je tu nejasno?

Ini predmeti mogu znaćiti, da je prijedlog za uknjižbom ili povučen ili da je spojen radi zajedničkog rjševanja sa nekim drugim predmetom...

Paško123
20.05.2010., 12:00
Hvala za objašnjenje dijela INI PREDMETI :)

Još me zanima što znači da je spis u Kalendaru, rok-18?

Isprika ako pitam gluposti :(

Unaprijed hvala!

Brazil
20.05.2010., 12:31
Moguće da vas je sud pozvao da dostavite još nešto od dokumenata. Oznaka roka se odnosi na vrijeme do kad će spis biti u kalendaru.

Paško123
20.05.2010., 13:07
hvala za odgovoru :)

ZloPrase
22.05.2010., 13:20
Pitanje:

Kupujem komad zemlje. Osoba koja mi prodaje je samo u posjedu (katastar). Vlasnik (gruntovnica) su dvije osobe koje su (po riječima prodavatelja) "odavno mrtve". Nisu bile u srodstvu s posjednikom.

Kakav je točan postupak? Koliko shvaćam, prodavatelj treba utužiti mrtve vlasnike, i kad i ako se uspije upisati, može prodati meni.

Kako npr. mogu provjeriti jesu li dvojica vlasnika zaista mrtvi, i bez nasljednika? Je li posjednik jedina osoba koja ih može utužiti? Koji su još potencijalni problemi?

Hvala!

pistacija
25.05.2010., 16:42
Kakav je točan postupak? Koliko shvaćam, prodavatelj treba utužiti mrtve vlasnike, i kad i ako se uspije upisati, može prodati meni.

Kako npr. mogu provjeriti jesu li dvojica vlasnika zaista mrtvi, i bez nasljednika? Je li posjednik jedina osoba koja ih može utužiti? Koji su još potencijalni problemi?

Hvala!

za mrtve provjeris u MUP-u, u poreznoj...i katastru. katastar bi trebao imati slijed originalnih ugovora i temeljem cega su upisivali sadasnjeg u katastru. malo neshvatljivo da je u katastru sadasnji vlasnik upisan a u gruntivnici su pokojni :ne zna: vjerovatno zbog toga i trazite "pokojne" ili nasljednike...

ne znam koliko traje taj postupak utuzivanja ali jednostavnije je mozda dati objavu u narodne novine da se traze nasljednici od tog i tog pa ako se nitko ne javi godinu dana temeljem toga upisuje se on kao vlasnik odnosno ti .....

jedno pitanje: muž i ja kupujemo stan uzeli smo kredit (kao bračni par) i on je nositelj kredita pa svi papiri glase na njega, a sad nas zanima dali se mi oboje možemo upisati u gruntovnici 1/2 muž, druga 1/2 ja? Pretpostavljam da treba napraviti darovni ugovor, ali neznam koje još papira pripremiti. Slijedeći tjedan ide isplata kredita i nakon toga se bi kod upisa odmah htjeli upisati zajedničko vlasništvo. Hvala unaprijed

ako niste potpisali kupoprodajni ugovor onda u njega navedete i tebe kao kupca (pored muza) pa ne treba nikakav darovni...

Katrin
25.05.2010., 16:53
Multiquote, ljudi, multiquote.

jacob33
25.05.2010., 22:13
Htio bih darovati kucu u mom vlasnistvu, ali ne u pravilnim omjerima: karikirano govoreci, od tri etaze jednu bih htio darovati mojoj djeci, a ostatak kuce mom roditelju. Znam kako inace izgleda darovni ugovor, darovao sam vec u zivotu, no sto u ovom slucaju, gdje i kako se definira kome tocno pripada koji dio s obzirom da (ugrubo govoreci) dvoje djece dobiva 1/3 objekta, a roditelj 2/3. Da li se sastavlja ugovor gdje svako od djece dobiva 1/6, a roditelj 4/6 (2/3) ili? Isto, s obzirom da objekt nije etaziran da li u darovnom ugovoru napismeno moze biti definirano na koji dio objekta se odnosi vlasnistvo trecine, sestine ili neceg treceg? Npr. nesto u ovom stilu:

"XX darujem 1/6 spomenutog objekta, sto u naravi cini stan od XX m2 u prizemlju objekta, lijevo gledano od glavnog ulaza u objekt"

Hvala na pojasnjenju.

dario1.6
29.05.2010., 15:46
Pozdrav.

Evo naime o čemu se radi!Baka mi je darovala jedan komadić zemlje sa kućom u kojem je ona u posjedu od 1980 godine znači nije upisana kao vlasnik več njen pokojni otac koji je preminuo 1963 on se još uvijek vodi kao vlasnik zemljišta.Sada je nažalost i moja baka preminula i ja sam našao papire koje je njen advokat njoj slao da sad ne nabrajam sve uglavnom u zadnjem tom pismu on je obavještava da je presuda pravomoćna i da je ona neupitna vlasnica zemlje i kuće.To pismo je iz 1968 odnosno presuda ali ja nemam taj papir od suda nego samo to obično pismo odnosno njih 5 koje joj je slao advokat.Ja sada imam također advokata i njoj sam nosio ta pisma no međutim ona kaže da sada moramo utuživati njenu braću i djecu da su ti spisi več uništeni a meni nije jasno kako može biti uništeno nešto što je pravomočno od suda pa me sad interesira dali bi se moglo nekako doći do te pravomoćne presude s obzirom da je prošlo već 42 godine i kako.

File
31.05.2010., 21:39
Htio bih darovati kucu u mom vlasnistvu, ali ne u pravilnim omjerima: karikirano govoreci, od tri etaze jednu bih htio darovati mojoj djeci, a ostatak kuce mom roditelju. Znam kako inace izgleda darovni ugovor, darovao sam vec u zivotu, no sto u ovom slucaju, gdje i kako se definira kome tocno pripada koji dio s obzirom da (ugrubo govoreci) dvoje djece dobiva 1/3 objekta, a roditelj 2/3. Da li se sastavlja ugovor gdje svako od djece dobiva 1/6, a roditelj 4/6 (2/3) ili? Isto, s obzirom da objekt nije etaziran da li u darovnom ugovoru napismeno moze biti definirano na koji dio objekta se odnosi vlasnistvo trecine, sestine ili neceg treceg? Npr. nesto u ovom stilu:

"XX darujem 1/6 spomenutog objekta, sto u naravi cini stan od XX m2 u prizemlju objekta, lijevo gledano od glavnog ulaza u objekt"

Hvala na pojasnjenju.

Najbolje je u ugovoru napisati da se daruje 1/6 osobi A, 1/6 osobi B i 4/6 osobi C, i to sve staviti u jedan darovni ugovor.
Također je bolje ne spominjati u ugovoru, što to u naravi predstavlja, ako kuća već nije etažirana. Ako baš treba spomenuti koji je to fizički dio kuće, onda se to treba staviti u poseban članak u kojem će se istaknuti da se radi samo o internom sporazumu suvlasnika oko korištenja objekta. Također u članku o dozvoli knjiženja, treba onda istaknuti da se knjiže tj.upisuju samo suvlasnički omjeri.

Ovo sve stoga, što zk odjela znaju na tome cijepiti, pa odbijati takve ugovore, jer kuća nije etažirana.

Pozdrav.

Evo naime o čemu se radi!Baka mi je darovala jedan komadić zemlje sa kućom u kojem je ona u posjedu od 1980 godine znači nije upisana kao vlasnik več njen pokojni otac koji je preminuo 1963 on se još uvijek vodi kao vlasnik zemljišta.Sada je nažalost i moja baka preminula i ja sam našao papire koje je njen advokat njoj slao da sad ne nabrajam sve uglavnom u zadnjem tom pismu on je obavještava da je presuda pravomoćna i da je ona neupitna vlasnica zemlje i kuće.To pismo je iz 1968 odnosno presuda ali ja nemam taj papir od suda nego samo to obično pismo odnosno njih 5 koje joj je slao advokat.Ja sada imam također advokata i njoj sam nosio ta pisma no međutim ona kaže da sada moramo utuživati njenu braću i djecu da su ti spisi več uništeni a meni nije jasno kako može biti uništeno nešto što je pravomočno od suda pa me sad interesira dali bi se moglo nekako doći do te pravomoćne presude s obzirom da je prošlo već 42 godine i kako.

Neznam o kojem se sudu radi, ali presude se uvijek čuvaju u arhivi suda, a 1968.godina nije tako daleko. Ostatak spisa se zna bacit, ali presuda ostaje.

ZloPrase
01.06.2010., 09:06
Zna li mi netko pomoći?

Na web stranici gruntovnice je status predmeta:

Sadrzaj prijedloga : UKNJIŽBA PRAVA VLASNIŠTVA U ZKUL xxx KO GRAD ZAGREB
Bilj.o kretanju spisa : OSTALO, potpisan, 15.02.2010.

Ja to shvaćam da je predmet riješen ali ne znam kako, je li uknjižba odbijena ili odobrena. I tako stoji već 4mj. :mad:

Ima li načina da to saznam, ili samo mogu čekati?

File
01.06.2010., 09:15

Po ovome bi trebalo znaćiti da još nije rješen, tj. moguće da je rješenje o uknjižbi napisano i nešto čeka, ali nije provedeno, pa se njima još vodi kao nerješen predmet.

Ali svakako možeš pokušati otići na sud i pitati što se čeka.

mokry
01.06.2010., 11:58
Molio bih pomoć.
Mama je vlasnica stana u kojem živimo preko 10 godina (ona je prvi vlasnik), ali nema vlasnički list zato što zgrada nije bila uknjižena niti etažirana pa ga nije mogla dobiti. Sada sam gledao na katastar.hr i vidim da je zgrada uknjižena. Znači li to onda i da je etažirana i da mama može otići u gruntovnicu predati zahtjev za vlasnički list?
I što je sve potrebno za dobivanje vlasničkog lista i koliko po prilici to košta? Hvala.:)

File
01.06.2010., 12:47
Molio bih pomoć.
Mama je vlasnica stana u kojem živimo preko 10 godina (ona je prvi vlasnik), ali nema vlasnički list zato što zgrada nije bila uknjižena niti etažirana pa ga nije mogla dobiti. Sada sam gledao na katastar.hr i vidim da je zgrada uknjižena. Znači li to onda i da je etažirana i da mama može otići u gruntovnicu predati zahtjev za vlasnički list?
I što je sve potrebno za dobivanje vlasničkog lista i koliko po prilici to košta? Hvala.:)

To ne mora znaćiti da je zgrada i etažirana i da je uopće zgrada u zemljišnim knjigama uknjižena. Vrlo često su zgrade u katastru uknjižene, a nisu u zk odjelu.

pogledaj tu katastarsku česticu na pravosudje.hr, pa ćeš tamo vidjet je li upisana i eventualno etažirana zgrada.

mokry
01.06.2010., 13:04
Gledao sam, ali mi ne izbacuje ništa.
Znači da nije upisana?

DrTony
04.06.2010., 19:53
Kupio sam zemljiste, ali ja i prodavatelj u ugovor nismo stavili OIB (nisam
znao da treba), nego ime, prezime, adresu i kucni broj. Da li mi na sudu
mogu odbiti uknjizbu zato sto nema OIB-a na ugovoru?

File
04.06.2010., 20:14
Ugovor neće bit iz toga razloga ništavan, niti bi ga zk odjel smio radi toga odbiti, iako kod nas svaki zk odjel ima svoje gledište i različitu praksu po svakom pitanju.

Jednostavno uz prijedlog za uknjižbu i ugovor dostavite i preslike potvrde o OIB-u, i to bi trebalo bit dovoljno.

Brazil
04.06.2010., 22:23
Ugovor nije ništav, ali nije podoban za provedbu u zemljišnim knjigama. Treba napraviti aneks ugovora i dodati OIB. Ako postoji zk odjeli koji bi proveli takav ugoovor, takva provedba ne bi bila u skladu sa Zakonom o zemljišnim knjigama.

DrTony
05.06.2010., 05:15
Znaci nije nistavan, ali nije provediv, tj. nemoguca je uknjizba. To je kao da je nistavan. Ajme tlake, sad traziti covjeka da potpisuje anex ugovora.

gec56
06.06.2010., 07:39
Kako provjeriti dali su papiri za prenos vlasnistva u redu

File
06.06.2010., 15:20
Npr.:

1.vlastiti odlazak u nadležni zemljišnoknjižni odjel
2.angažiranje odvjetnika da "provjeri papire"

mokry
07.06.2010., 09:49
Baka i deda imaju stan u Zg koji su kupili još '72. godine, ali nikada se nisu upisali kao vlasnici niti imaju vlasnički list, samo Ugovor o kupoprodaji. Danas sam otišao provjeriti u ZK odjel je li uopće zgrada etažirana. Uglavnom, etažirana je i neki su stanari upisali svoje vlasništvo, no na pitanje mogu li oni samo na temelju tog Ugovora o kupoprodaji dobiti vlasnički list rečeno mi je da treba od grada Zagreba dobiti tabularnu izjavu i od prijašnjih vlasnika stana neki dokument kako su oni došli do tog stana. Obzirom da je prošlo skoro 40 godina, nemamo blage veze jesu li ti ljudi uopće živi i ako jesu, gdje bi ih uopće našli.:confused:
I što je to tabularna izjava i gdje se ona može dobiti?
I što bi još mogli tražiti za upis vlasništva tj., koje sve dokumente priložiti?

Ovo nam je prilično hitno zato što nam vlasnički list treba za dobivanje kredita za upis hipoteke. Pretpostavljam da banka može izdati požurnicu pa da onda vlasnički možemo dobiti brže nego inače.

Brazil
07.06.2010., 13:49
Baka i deda imaju stan u Zg koji su kupili još '72. godine, ali nikada se nisu upisali kao vlasnici niti imaju vlasnički list, samo Ugovor o kupoprodaji. Danas sam otišao provjeriti u ZK odjel je li uopće zgrada etažirana. Uglavnom, etažirana je i neki su stanari upisali svoje vlasništvo, no na pitanje mogu li oni samo na temelju tog Ugovora o kupoprodaji dobiti vlasnički list rečeno mi je da treba od grada Zagreba dobiti tabularnu izjavu i od prijašnjih vlasnika stana neki dokument kako su oni došli do tog stana. Obzirom da je prošlo skoro 40 godina, nemamo blage veze jesu li ti ljudi uopće živi i ako jesu, gdje bi ih uopće našli.:confused:
I što je to tabularna izjava i gdje se ona može dobiti?
I što bi još mogli tražiti za upis vlasništva tj., koje sve dokumente priložiti?

Ovo nam je prilično hitno zato što nam vlasnički list treba za dobivanje kredita za upis hipoteke. Pretpostavljam da banka može izdati požurnicu pa da onda vlasnički možemo dobiti brže nego inače.

Tabularna izjava je izjava koju daje upisani zk vlasnik i kojom izričito dopušta da se stjecatelj upiše u zemljišne knjige. Obično je uglavak u ugovoru o kupoprodaji.

Koliko vidim vama treba tabularna izjava Grada Zagreba, koji je po svemu sudeći pravni sljednik nekog SIZ-a (ili slično). Pored toga treba Vam, dokaz o pravnom sljedništvu između tadašnjeg prodavatelja i Grada. Tabularnu izjavu možete zatražiti na Gradu, ali s obzirom na izneseno treba provjeriti više stvari.

Ako vam je hitno uzmite odvjetnika koji će to obaviti brže nego vi, a pogotovo jer se može desiti da vam zk odjel odbije prijedlog jer niste dostavili potpunu dokumentaciju, a onda niste napravili puno.

Banka požuruje upis hipoteke (koji upis je sam po sebi hitan i rješava se kroz par dana i bez banke), a ne uknjižbu prava vlasništva.

mokry
07.06.2010., 14:05
Obično je uglavak u ugovoru o kupoprodaji.

U Ugovoru o kupoprodaji između mojih bake i dede i tih ljudi (koji su pretpostavljam stan dobili, otkupili ili nešto treće od Grada) stoji da "Prodavalac jamči kupcu da su prodane nekretnine njegovo isključivo vlasništvo, da te nekretnine nisu opterećene nikakvim uknjiženim ili neuknjiženim teretima." i "Stranke se odriču prava pobijanja ovog ugovora radi prikrate preko polovine običajne vrijednosti."
Ugovor je ovjeren na Općinskom sudu u Zagrebu.

Koliko vidim vama treba tabularna izjava Grada Zagreba, koji je po svemu sudeći pravni sljednik nekog SIZ-a (ili slično).

Da, u ZK piše da je to "općenarodna imovina" i u ZK odjelu su nam rekli da nam treba Tabularna izjava od Grada.

Pored toga treba Vam, dokaz o pravnom sljedništvu između tadašnjeg prodavatelja i Grada.

A gdje bi to mogli dobiti? Isto od Grada ili...? Jer ako moramo tražiti te ljude (ili njihove nasljednike)... :visi:

Tabularnu izjavu možete zatražiti na Gradu, ali s obzirom na izneseno treba provjeriti više stvari.

To se u Zagrebu traži gdje konkretno? I što bi se sve trebalo priložiti? Pretpostavljam nešto iz Katastra (tlocrti?) i što još?

Banka požuruje upis hipoteke (koji upis je sam po sebi hitan i rješava se kroz par dana i bez banke), a ne uknjižbu prava vlasništva.

Baš krasno...:(
Pitao sam danas tu gđicu. u ZK odjelu koliko traje upis vlasništva i ona je rekla da ide brže nego prije (što god to značilo), pogotovo ako su dokumenti iz 2010. (što ovdje nisu, osim ako se pod time misli na eventualnu Tabularnu izjavu).
Samo se nadam da nisu godine u pitanju, jer se radi zaista o pitanju od egzistencijalne važnosti koji bi se trebao riješiti što prije. :(

Brazil
07.06.2010., 14:49
Treba vidjeti točno o čemu se radi jer ti ovako napamet ne mogu reći točno što ti treba. Za tabularku ti treba kopija ugovora, prvi kat soba 150 (i nešto) na Poglavarstvu. Ako se sve napravi kako treba, može biti gotovo jako brzo.

mokry
07.06.2010., 17:55
Hvala. :)

Malo sam guglao pa sam na netu našao da su za dobivanje Tabularne izjave potrebni:
- Kopija katastarskog plana - ne starija od 6 mjeseci
- Uvjerenje o identifikaciji zemljišno-knjižnih i katastarskih čestica – ne starije od 6 mjeseci
- Posjedovni list – ne stariji od 6 mjeseci
- Izvadak iz zemljišne knjige za građevinu/zemljište u vlasništvu podnositelja zahtjeva – ne stariji od 6 mjeseci
- Zahtjev za izdavanje Suglasnosti Odjela temeljem važeće prostorno-planske dokumentacije (obrazac)
- Akt nadležnog tijela državne uprave o utvrđivanju zemljišta koje predstavlja građevnu česticu za redovnu uporabu postojeće stambene građevine

Je li to točno?
Prvo troje pretpostavljam dobijem u Katastru.
Sad, nije mi jasno kako mogu dobiti ovo četvrto kad Tabularnu izjavu tražim upravo zato da bih se upisao kao vlasnik. :confused:
I gdje se zatraži ovo pod 5. i 6.?

zeljka2905
10.06.2010., 12:27
Imala bi jednu veliku molbu sa par pitanja.

Odlucili smo uzeti zemlju koja je u gradevinskoj zoni ali jos nije donesen detaljni plan. Sada posto nema detaljnog plana nemozemo jos raditi parcelaciju niti se upisati kao vlasnici vec samo suvlasnici tog zemljista. Da li je to stvarno tako ili je to neka muljaza.

Dalje, koji je postupak da bi se mi onda upisali kao suvlasnici/vlasnici? Kuda sve moramo ici?

1. Sastaviti ugovor i odnijeti biljezniku na ovjeru
2. u katastar
3. u poreznu

Dali jos nesto fali? Koji dokumenti su nam potrebni ako bi uzeli zemljiste da bi smo ga mogli uknjiziti?

Puno hvala na odgovorima?

Hiperaktivna
10.06.2010., 13:06
Imam par pitanja,ako bi se nasla neka dobra dusa koja zna bar malo vise o ovom problemu...

naime pisem u ime prijateljice,koja nema komp.....

ona je samohrana majka vec par godina...

trči već dvije godine za jednim stanom,koji je u vlasnistvu grada zagreba...
to je stan koji je odmah na istom katu u kojem ona zivi sa majkom (mama je vlasnica stana znaci ona trenutno nema nista svoje)...
taj stancic kojeg ganja, je maleni, garsonjera, u starijoj zgradi (40 godina je stara zgrada), tako da ne vjerujem da je nekome bas jako napet,ali njoj bi puno znacilo...

uz sve to mali je bolestan, i naravno ima svu ljecnicku dokumentaciju i potvrdu o bolesti...

e sad, ne razumijem kako se u ovoj nasoj drzavi obican covjek moze izboriti da bi, ne dobio, nego KUPIO takav stan?

kvragu,ne trazi nista besplatno..koliko je upoznata kad bi ga otkupljivala izasao bi ju malo jeftinije,ali opet, snasla bi se i htjela bi i bila bi u stanju isplacivati mjesecne rate za njega (cak bi i jedan dio iskesirali)....

cujem da zakon o prodaji drzavnh/gradskih stanova uopce nije izglasan? :( pa kad misle?
jer se radi uopce nesto po tom pitanju....

uglavnom ona vec 2 godine zivi u njemu nezakonito ali placa svaki racun za struju vodu,sve cuva i ima sve potvrde,vec je par puta predavala zalbe na zupanijski sud i sve,uglavnom sve zivo placa, i vec je dosta novaca ulozila.....
jer drzava bi dvostruko zaradila na njemu (bakica koja je prije toga vec otkupila taj stan, i nije ga imala kome ostaviti pa je ostao gradu, znaci vec je jednom isplacen taj stan,sada bi bio po drugi puta placen,pa to ide u korist drzave ili ipak ne,bolje im je ovako zavlaciti ljude i pustiti ih da godinama isplacuju rezije???)....

kad se upise njeno ime u google odmah se izbaci da je ona nezakonito u tom stanu (na stranicama nekretnina grada Zagreba), ali vjerujem da je ona u prednosti jer se jedina bori i stoji u redu za taj stan,usto je i samohrana maka bolesnog djecaka....velim upisana je da zivi u njemu nezakonito,ali ima potvrde da placa vec sve racune od 2007 -sad ce bit 3 godine.....

samo zeli jedno- kupiti taj mali stancic,nekako,dali postoji nacin? :(
veselimo se odgovoru i bit cemo jako zahvalne na bilo kakvoj informaciji..

hvala puno !!!!

Pijana_Naranča
10.06.2010., 13:20
Imam par pitanja,ako bi se nasla neka dobra dusa koja zna bar malo vise o ovom problemu...

Evo kolegice Hiperaktivna, ja sam tek učenik srednje škole, sad ću u 3. razred ekonomske škole, smjer poslovno PRAVNI tehničar... već 2 godine učim pravo... pa ću pokušati da dam bilo kakav savjet...
Iako sam siguran da je vaša kolegica išla u gradsku upravu u odjele zadužene za takva pitanja... a ako nije onda neka ode, jer bi joj tu sasvim sigurno ljudi dali odgovor na njen problem... Iskreno teško se danas sa takvim stvarima boriti i izaći u kraj sa njima.... ali eto mislim da bi trebala to pokušati, ako ništa od toga ne bude neka ode lično do gradonačelnika.... dovoljno od mene

a evo vam i link i tu sami pogledajte http://www.odisej.biz/voxpopuli/kolumna/kolumna.asp?id=4

Hiperaktivna
10.06.2010., 13:26
hvala ti pijana narančo, moram ju pitati mislim da je čak i isla tamo....neznam tocno cijeli slucaj u detalje,moram jos popricati s njom... najsretnija bi bila kada bi mi se javio netko tko ima isti problem, ili ako netko zna za slucaj u kojemu je covjek dobio pravo otkupa gradskoga stana,to bi joj dalo nadu,pa onda pitati takvoga kakoje to postigao ;)
al svi savjeti su dobrodosli....veselimo se odgovorima, bilokakvo misljenje nam je drago za cuti ;)

Pijana_Naranča
10.06.2010., 13:33
hvala ti pijana narančo, moram ju pitati mislim da je čak i isla tamo....neznam tocno cijeli slucaj u detalje,moram jos popricati s njom... najsretnija bi bila kada bi mi se javio netko tko ima isti problem, ili ako netko zna za slucaj u kojemu je covjek dobio pravo otkupa gradskoga stana,to bi joj dalo nadu,pa onda pitati takvoga kakoje to postigao ;)
al svi savjeti su dobrodosli....veselimo se odgovorima, bilokakvo misljenje nam je drago za cuti ;)
Ma ništa kolegice, stvarno bih volio da dobije taj stan odnosno da ga otkupi, a ako nisi pogledala pogledaj link što sam ostavio... mislim da će i on pomoći :)
:p

Hiperaktivna
10.06.2010., 13:42
aha procitala sam....hvala ti...
uglavnom bitno je naglasiti da se ona vodi u evidenciji ''korisnika gradskih stanova bez valjane prave dozvole'', znaci nikako da joj daju dozvolu,iako placa sve racune vec dvije godine,i nikako da odobre,ali stalno salje neke zalbe i molbe,valjda ce biti nesto od toga...
zalosno je stvarno sto ona od nikoga ne ocekuje da nesto dobije...spremna je platiti i napraviti sve sto treba...

Pijana_Naranča
10.06.2010., 13:45
aha procitala sam....hvala ti...
uglavnom bitno je naglasiti da se ona vodi u evidenciji ''korisnika gradskih stanova bez valjane prave dozvole'', znaci nikako da joj daju dozvolu,iako placa sve racune vec dvije godine,i nikako da odobre,ali stalno salje neke zalbe i molbe,valjda ce biti nesto od toga...
zalosno je stvarno sto ona od nikoga ne ocekuje da nesto dobije...spremna je platiti i napraviti sve sto treba...

A znam kako joj je.... Ali stvarno ni meni nije jasno da se tako ponašaju prema njoj ..... ima svakakvih osoba :(

pistacija
15.06.2010., 11:12
Samo se nadam da nisu godine u pitanju, jer se radi zaista o pitanju od egzistencijalne važnosti koji bi se trebao riješiti što prije. :(

Da te razočaram prvoupisi idu zadnjih skoro pa 7 mj. jako jako sporo čak i sa 7-8 požurnica ...
za početak pusti googlanje i napravi:

Zamoliš u gruntovnici da ti daju broj spisa (ili više brojeva spisa) od prvoupisa nekog stanara ( s bilo kojeg ulaza u toj zgradi) i u tom spisu postoji sigurno uporabna, građevinska i ostali dokumenti vezani za samu zgradu i zemljište na kojoj je zgrada. (Na njih ćeš se isto morati pozvati kad ćeš upisivati vlasništvo). Napraviš uvidi u te spise (zemljišne knjige su javne knjige i smiješ raditi uvid u spis). Zatim ih tražiš da ti iskopiraju sve te dokumente iz tog spisa (prvoupisa) i platiš nekih 50-100 kn ili koliko već naplaćuju u biljezima ovjerenu kopiju . To radiš čisto da si olakšaš jer imaš slijed ugovora i tko ih je izdao kod upisa pa si uštediš trud i hodanje ;)
Nakon toga kad sve pribaviš što su imali i prethodni, već upisani susjedi, bavi se bivšim vlasnicima i traženjem istih. Za početak najlakše je da onaj tko ima pravni interes (ili opunomoćenik) ode u MUP i zatraži uvjerenja o prebivalištu za prethodne vlasnike, na njima pišu adrese ili POKOJNI ako su umrli....

mokry
15.06.2010., 11:25
Hvala! :s:s:s

krinka
15.06.2010., 12:44
ako netko zna sto znaci vlasnistvo stana 0/0,pliz :eek: ???

Brazil
15.06.2010., 12:45
ako netko zna sto znaci vlasnistvo stana 0/0,pliz :eek: ???

Znači da nisu određeni suvlasnički omjeri. Nema brige, vjerojatno se radi o malo starijoj zgradi.

mokry
16.06.2010., 10:55
Može li se upisati vlasništvo u KPU, ako zgrada nije uknjižena, niti etažirana (zgrada je izgrađena '97.)?
Konkretno, zgrada je u Katastru upisana, ali u ZK odjelu nije.

krinka
16.06.2010., 11:57
Znači da nisu određeni suvlasnički omjeri. Nema brige, vjerojatno se radi o malo starijoj zgradi.

hvala:D
no,imam jos jedno pitanje...
gledamo kucu za kupnju,medutim vlasnik kaze da nema gradevinsku dozvolu jer je gradena 85, i da to tad nije bilo potrebno:confused:
malo mi je to cudno,a od nikoga da dobijem pravu informaciju.
pa ako netko zna,bilo bi lijepo:)

Brazil
16.06.2010., 12:07
gledamo kucu za kupnju,medutim vlasnik kaze da nema gradevinsku dozvolu jer je gradena 85, i da to tad nije bilo potrebno:confused:
malo mi je to cudno,a od nikoga da dobijem pravu informaciju.
pa ako netko zna,bilo bi lijepo:)

Treba dozvola. Ne kupovati.

Hiperaktivna
16.06.2010., 14:45
Jer moze meni netko dati neki savjet za moje pitanje (iznad na istoj stranici)

;)
hvala

Brazil
17.06.2010., 07:07
Prvo neka provjeri čiji je stan.

mokry
17.06.2010., 11:13
Danas sam opet otišao do ZK odjela napraviti ovo što mi je savjetovala pistacija.
Sama zgrada nije etažirana, ali je za nju formirana k.č. tako da se već dosta stanara upisalo u KPU. Zamolio sam referenticu da mi pokaže na temelju kojih su se ugovora i dokumenata oni upisali i svi su se upisali samo na temelju Ugovora o kupoprodaji i potvrde Fonda grada Zagreba za vodoprivredu, promet, stambeno i komunalno gospodarstvo. Pitao sam ju treba li građeviska i uporabna dozvola i ona je rekla da ne jer to za prvoupis u KPU nije potrebno.
Uspjeli smo saznati i adresu ljudi od kojih su baka i deda kupili stan tako da nam sada za prvoupis treba "samo" neki ugovor kako su oni stekli taj stan i potvrda tog nekog Fonda.

Sad, gdje bi tu potvrdu, i na temelju čega, mogli dobiti?

Edit: Koliko vidim, taj Fond više ne postoji, a njegov je posao preuzeo Gradski ured za izgradnju Grada. Onda trebamo ići k njima? I gdje se oni nalaze? Jel' bi to bilo ovo (http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=1252)?

Brazil
17.06.2010., 11:33
Nazovi i pitaj. Kakva je to potvrda i kad je izdana? Kad su se upisivali drugi vlasnici stanova?

mokry
17.06.2010., 11:39
Te potvrde su im izdavane '92. i '93. godine. Iz istih su godina i Ugovori o kupoprodaji.

Npr., za jedan stan je prijedlog za prvoupis primljen 8.6.1993., a rješenje je izdano 24.2.1997. (po kojem je dozvoljen upis).

Hiperaktivna
17.06.2010., 11:40
Prvo neka provjeri čiji je stan.

stan je od grada zagreba,jer bakica nije imala ama bas nikog...znaci gradski stan....

Brazil
17.06.2010., 11:48
stan je od grada zagreba,jer bakica nije imala ama bas nikog...znaci gradski stan....

Dakle, mislim da je i laiku jasno da pitanje vlasništva treba rješavati sa vlasnikom. Neka pita na Gradu kakve su joj opcije. To što plaća račune je nebitno.

Brazil
17.06.2010., 11:50
Te potvrde su im izdavane '92. i '93. godine. Iz istih su godina i Ugovori o kupoprodaji.

Npr., za jedan stan je prijedlog za prvoupis primljen 8.6.1993., a rješenje je izdano 24.2.1997. (po kojem je dozvoljen upis).

Onda ti pored ostalog treba tabularna izjava od Grada kao što sam ranije napisao.

mokry
17.06.2010., 11:55
Onda ti pored ostalog treba tabularna izjava od Grada kao što sam ranije napisao.

Za nju mi treba samo Ugovor tih ljudi od kojih je stan kupljen?
Ili možda možemo otići s Ugovorom o kupoprodaji koji je sklopljen između tih ljudi i mojih bake i dede?

I plaća li se to?

Brazil
17.06.2010., 12:00
Trebaju svi ugovori. Pitaj sve na Gradu.

mokry
17.06.2010., 12:03
Ok, jel znaš možda neki mail ili telefon na koji bi se mogao raspitati da ne dolazim tamo bez veze?

Brazil
17.06.2010., 12:14
Ne.

pistacija
17.06.2010., 13:15
Ok, jel znaš možda neki mail ili telefon na koji bi se mogao raspitati da ne dolazim tamo bez veze?

g. Bekavac je tata mata tamo u Poglavarstvu za te stvari pa prvo sa svim papirima odi kod njega i sve ce ti lijepo objasniti ;) On ti nista nece reci telefonom dok ne vidi SVE papire...
Mislim da ces platiti oko 50-tak kn biljega koje isto mozes tamo kupiti...

A ugovor od prethodnih ces pronaci kod bivsih vlasnika ili u poreznoj odnosno opcini , imas njihova imena i prezimena i tadasnje adrese....

Dakle prvo nadji prethodni ugovor a onda u Poglavarstvo sa svim ugovorima i Izvadkom iz posjedovnog lista za tu cesticu na kojoj je zgrada(koju izdaje katastar)...

mokry
17.06.2010., 14:07
Hvala. :s

...ili u poreznoj odnosno opcini , imas njihova imena i prezimena i tadasnje adrese....

Znači ne moram uopće tražiti te ljude, mogu samo otići do općine i oni će mi tamo dati kopiju Ugovora?

pistacija
18.06.2010., 18:57
Hvala. :s

Znači ne moram uopće tražiti te ljude, mogu samo otići do općine i oni će mi tamo dati kopiju Ugovora?

da ali...
ako nisi opunomocenik onda ti ne mozes nista nego stvarni zadnji vlasnik. naravno punomoc mora sadrzavati sve ono za sto si opunomocen (ishodjenje dokumentacije za uknjizbu xy stana na xy adresi povrsine xy kupljen od xy dana xy na kat.cest xy kat.opc.xy na katu xy, ishodjenje u MUP-u uvjerenja o prebivalistu za sadasnjeg xy i bivseg xy vlasnika, u Opcini ili nekoj drugoj ustanovi da ishodis Ugovor od prethodnih vlasnika...)
ako imaju original trazi da ti naprave ovjereni preslik ili ga ti napravi... ne zaboravi ponijeti vas original ugovor na uvid a kopiju im ostavis...

drejc
18.06.2010., 20:00
Pozdrav

Mene zanima ako ima tko iskustva i čega se treba paziti kod davanja punomoći?

Moja familija ima neke nekretnine koje je potrebno upisati u zemljisnu knjigu.
Imamo jednog čovjeka tamo koji se bavi nekretninama i on bi to mogao napravit za nas,naravno za novac.Njemu bi morali dat punomoć ali ga ne poznajemo dovoljno.
Za neke nekretnine imamo dokaz o nasljeđivanju i potrebno je utvrditi koje su.
Neke koje su napisane u dokazu o nasljeđivanju, upisane su čak i u neke druge zemljisne knjige tako da je sve skupa malo komplicirano.

krinka
19.06.2010., 10:24
Treba dozvola. Ne kupovati.
:mig:

Pozdrav

Mene zanima ako ima tko iskustva i čega se treba paziti kod davanja punomoći?

Moja familija ima neke nekretnine koje je potrebno upisati u zemljisnu knjigu.
Imamo jednog čovjeka tamo koji se bavi nekretninama i on bi to mogao napravit za nas,naravno za novac.Njemu bi morali dat punomoć ali ga ne poznajemo dovoljno.Za neke nekretnine imamo dokaz o nasljeđivanju i potrebno je utvrditi koje su.
Neke koje su napisane u dokazu o nasljeđivanju, upisane su čak i u neke druge zemljisne knjige tako da je sve skupa malo komplicirano.

ne budi lud/a :rolleyes:

Bočko
22.06.2010., 19:09
Da objasnim ukratko. Prije 7 god. preminuo otac bez oporuke. Naslijedilo ga 5 kceri u jednakim omjerima. Ostavina se sastojala od kuce u mjestu stanovanja svih njih te komada polj. zemljišta cca. 200 km daleko (sve u RH). Problem je u tome sto dio tog rjesenja koji se odnosti na to polj. zemljiste uopce nije proveden. Ocito da Sud "A" koji je rjesenje donio nije proslijedio na Sud "B" pod koji zemljiste potpada iako je bio to duzan napraviti. Zemlju treba sad sto zurnije „rucno“ tj. osobno uknjiziti jer je jedna sestra zaintresirana da sve otkupi od ostale cetiri.

Pitanja:
1.Moze li zainteresirana sestra uime svih ostalih podnijeti zahtjev za uknjizbu bez da su one prisutne ili svih 5 mora ići zajedno?

2.Sto joj sve od dokumenata treba za priloziti zahtjevu za uknjizbu? (ima jedno rjesenje o nasljedivanju, svoj primjerak jos od ostavine, mislila je napraviti ovjerenu kopiju i nju priloziti. Moze li to tako?) Treba prirediti sve papire da se radi jednog ne vraca 200 km kuci. :)

3.Mora li ici i na Katastar ili Gruntovnica to proslijedi Katastru da on upise posjednike?

4.Koji su sve troskovi? Znam da treba 250 kn putem uplatnice za prijedlog za uknjizbu + 20 kn biljega (taksi). Treba li jos nesto?

Hvala :top:

File
22.06.2010., 19:26
odgovori:
1.ne moraju svih 5 ići zajedno na sud/gruntovnicu. Možete napisati prijedlog za uknjižbu (gdje već jeste) i tu ga potpisati, a onda ga ona, zajedno sa originalom/ovjerenim preslikom rješenja o nasljeđivanju, odnese i preda na sud.

2.prijedlog za uknjižbu, rješenje o nasljeđivanju, potvrde o OIB-u za sve nasljednike, uplatnicu taxe.

3.ne mora posebno još ići u katastar, jer po uknjižbi sud šalje rješenja o uknjižbi na katastar na provedbu u katastru. Ali opet kako je kod nas jako različita praksa s time, nije suvišno podnijeti odvojeni prijedlog za upis u katastar i ne čekati sud.

4.to šta si napisa i ništa više.

Bočko
22.06.2010., 19:29
Puno hvala i na brzini i na detaljnom odgovoru. :) :) Samo jedan detalj još. Mora li samo predlagatelj potpisati taj prijedlog za uknjižbu ili to mora potpisati baš svih 5 sestara?

File
22.06.2010., 20:12
Ne mora. Kad je u pitanju prijenos vlasništva temeljem rješenja o nasljeđivanju na nasljednike, kao suvlasnike nekretnine, onda se ono može provesti samo u cijelosti, tj.u odnosu na sve nasljednike koji njime stjeću vlasništvo, a vlasništvo se briše sa ostavitelja. Dakle, nemože se dio koji pripada nasljedniku koji eventualno nije potpisao prijedlog, ostaviti na pokojniku.

Bočko
22.06.2010., 20:48
Još jednom hvala. Samo da se isprintaju oni Oib-i s interneta i kreće se u akciju. :)

testic123
23.06.2010., 13:51
Radi se o novogradnji sa nekoliko stanova. Zgrada je upravo upisana u gruntovnu, postupak etažiranja još nije pokrenut.
Zanima me da li se već može napraviti predbilježba uknjižbe za određeni stan (pretpostavljam da ga treba opisati - ono stan na prvom katu, gleda na jug, površinem x sastoji se od ...)?

Ako ne koji je najraniji trenutak kada se može napraviti predbilježba uknjižbe?
Nakon što je predan elaborat o etažiranju, ili tek kada se u potpunosti završi postupak etažiranja?

fulcrum
23.06.2010., 14:46
Imam pravo na dio jednog zemljišta (cca 1500 kvadrata).
U gruntovnici su ubilježeno 11 vlasnika (svi preminuli), a u katastru 3 (sadašnje "donekle" pravo stanje).
Uglavnom zemljište je fizički podjeljeno na 3 jednaka dijela (po 500 kvadrata), a ja imam pravo na jedan dio od tih 500 kvadrata (darovano oko 200 kvadrata koji se nalaze uz moju zemlju).
Odvjetnik mi je rekao da bi geodet to trebao zmjeriti i parcelirati prvo.
Geodet mi je rekao da on to ne može parcelirati sam od sebe, nego mu treba neki dokument temeljem kojeg bi on to parcelirao, a da mu za to treba općina.
Općina me šalje kod odvjetnika jer kaže da se prvo trebaju riješiti imovinsko pravni odnosi.

Da se primjetiti da je zatvoren krug. I da nemam od kud početi.
Molio bih savjet i pomoć. Kako najjeftinije proći. Odvjetnik kod kojeg sam bio je rekao da bi trošak svega mogao biti veći od same vrijednosti zemlje.
Hvala.

File
23.06.2010., 14:59
Molio bih savjet i pomoć. Kako najjeftinije proći. Odvjetnik kod kojeg sam bio je rekao da bi trošak svega mogao biti veći od same vrijednosti zemlje.
Hvala.

U takvom slučaju je potrebno najprije da geodet napravi skicu terena, na kojoj će prikazati i označiti slovima taj tvoj fizički dio nekretnine, tj.tih tvojih 200 m2 ; pa onda sa tom skicom u odvjetnika da se pokrene postupak utvrđenja vlasništva protiv nasljednika tih 11 umrlih upisanih suvlasnika ; pa kad se od suda dobije pravomoćna presuda, ići u općinu (urbanizam) da se ishodi odgovarajući urbanistički dokument (lokacijska dozvola ili slično) ; temeljem koje se onda ide opet do geodeta koji tek onda može napraviti parcelaciju zemljišta, pa kad on to napravi, onda se ta pravomoćna presuda sa tom parcelacijom dostavlja gruntovnici na konačni upis vlasništva na tvoje ime.:D

Trošak svega toga bi lako mogao premašiti vrijednost samog zemljišta:) (dakako ako je vrijednost zemljišta tj.tih 200 m2 mala) ; pa sam trebaš procjeniti da li to želiš, da li ti to treba,...:ne zna:

Iako je uvijek dobro srediti svoje zk stanje, jer se nikada nezna kad će ti to trebati, a što vrijeme prolazi te stvari su skuplje i komliciranije:kava: (iako se u medijima provlače priče kako se stvari pojednostavljuju, što dakako znaći upravo suprotno:D)

fulcrum
23.06.2010., 18:06
U takvom slučaju je potrebno najprije da geodet napravi skicu terena, na kojoj će prikazati i označiti slovima taj tvoj fizički dio nekretnine, tj.tih tvojih 200 m2 ; pa onda sa tom skicom u odvjetnika da se pokrene postupak utvrđenja vlasništva protiv nasljednika tih 11 umrlih upisanih suvlasnika ; pa kad se od suda dobije pravomoćna presuda, ići u općinu (urbanizam) da se ishodi odgovarajući urbanistički dokument (lokacijska dozvola ili slično) ; temeljem koje se onda ide opet do geodeta koji tek onda može napraviti parcelaciju zemljišta, pa kad on to napravi, onda se ta pravomoćna presuda sa tom parcelacijom dostavlja gruntovnici na konačni upis vlasništva na tvoje ime.:D

Trošak svega toga bi lako mogao premašiti vrijednost samog zemljišta:) (dakako ako je vrijednost zemljišta tj.tih 200 m2 mala) ; pa sam trebaš procjeniti da li to želiš, da li ti to treba,...:ne zna:

Iako je uvijek dobro srediti svoje zk stanje, jer se nikada nezna kad će ti to trebati, a što vrijeme prolazi te stvari su skuplje i komliciranije:kava: (iako se u medijima provlače priče kako se stvari pojednostavljuju, što dakako znaći upravo suprotno:D)

Hvala na odgovoru. :top:
Izgleda da je ovaj odvjetnik kod kojeg sam ja bio skroz čudan. On mi je rekao da bi mi nasljednici trebali dati punomoć, što mi nejde u glavu jer ja ne znam tko bi stvarno sve mogao biti nasljednik. Ako Miro tamo živi i uživa taj komad zemlje, ne znači automatski da njegova sestra iz Kanade Ankica nije pravni nasljednik.
:ne zna:

Vrtoglavica me hvata. :D

File
23.06.2010., 20:09
.....jer ja ne znam tko bi stvarno sve mogao biti nasljednik. Ako Miro tamo živi i uživa taj komad zemlje, ne znači automatski da njegova sestra iz Kanade Ankica nije pravni nasljednik.
:ne zna:

Vrtoglavica me hvata. :D

Tko su nasljednici se može provjeriti u ostavinskom odjelu po godini smrti, dakako ako vam je ona poznata i ako se ostavinski postupak uopće vodio, i ako se vodio baš pred tim istim sudom....puno sreće u tom traženju.:rolleyes:

Odvjetnik, kada je spominjao punomoći za nasljednike, je vjerojatno mislio, da kad utvrdite nasljednike i gdje žive, da bi oni mogli nekome dati punomoć za priznanje te vaše tužbe, jer se često to tako radi, poradi bržeg rješavanja.

fulcrum
23.06.2010., 22:02
Tko su nasljednici se može provjeriti u ostavinskom odjelu po godini smrti, dakako ako vam je ona poznata i ako se ostavinski postupak uopće vodio, i ako se vodio baš pred tim istim sudom....puno sreće u tom traženju.:rolleyes:

Odvjetnik, kada je spominjao punomoći za nasljednike, je vjerojatno mislio, da kad utvrdite nasljednike i gdje žive, da bi oni mogli nekome dati punomoć za priznanje te vaše tužbe, jer se često to tako radi, poradi bržeg rješavanja.

U izvatku iz zemljišne knjige pod C-tereti piše:
1.1. NA UDIO POD REDNIM BROJEM 2
Primljeno 23.decembra 1929. broj 1952Z
Odluka od 23.decembra 1929.g
Na temelju darovnog ugovora od 1. decembra 1929.g ukljižuje se pravo dosmrtnog uživanja nekretnina T.M i T.B. kbr.45 iz grada (bivši suvlasnici) u A za korist:
DF, adresa
DK, adresa

i onda

2.1. NA UDIO POD REDNIM BROJEM 2
Primljeno 5.rujna 1938. Dn 1340/38
Na temelju ovosudne urudžbenice od 18.siječnja 1938. br III O 80/37-9 uknjižuje se pravo dosmrtnog uživanja 1/7 nekretnina T mldb. P, J, S, M, i A pod A, za Korist:
TB, adresa

DK je gore navedena je bila vlasnik 1/2 čestice. I za svih ostalih 10 udijela se spominje ono što piše pod 1.1., a ovo pod 2.1 se spominje samo u 6.

AKo postoji mogućnost da su se oni tako međusobno darivali i potpisivale ugovore i to sve sveli na 2-3 ljudi (kako je trenutno u katastru), jel to meni dodatno olakšava ili otežava postupak?
Vidim da je 6 suvlasnika bilo na istoj kućnoj adresi.

Schef Andy
24.06.2010., 18:00
imam pitanje.... znaci djevojka ima jedno zemljiste, te nakon toga, ozeni se s momkom i sagrade kucu na tom zemljistu, te zbog nekog razloga oni se rastave, kome ce pripast kuca? ps. zemljiste nisu zajedno kupili vec je pripadao vec od prije djevojci, zar ce onda dobiti svatko 50:50...? ako je tako- nije posteno jer je ipak zemljiste od djevojke... ili sam u krivu? nez, ako moze neko objasniti kako u tom slučaju? hvala unaprijed :)

NMT
26.06.2010., 15:37
možda malo čudno pitanje.

kako se najlakše i najbrže može doći do vlasništva nad nekom napuštenom/zapuštenom nekretninom? i koja bi cijena toga uopće otprilike bila? ništa precizno, tek okvirno.

znači npr prolaziš nekim mjestom, ili u okolici nekog grada naiđeš na neku kuću koja je totalno zapuštena, ono, drveće raste iz nje, ali nije srušena, nije nešto vrijedno samo rušenja pa ponovog građenja od temelja.

i sad, pošto je očito da tu nitko nije ništa radio najmanje 10 godina (a možda i od rata), kojim bi se putem najlakše moglo to otkupiti, dobiti, bilo što? da se obnovi i sredi skupa sa zemljištem oko nje?

Katrin
26.06.2010., 15:47
možda malo čudno pitanje.

kako se najlakše i najbrže može doći do vlasništva nad nekom napuštenom/zapuštenom nekretninom? i koja bi cijena toga uopće otprilike bila? ništa precizno, tek okvirno.

znači npr prolaziš nekim mjestom, ili u okolici nekog grada naiđeš na neku kuću koja je totalno zapuštena, ono, drveće raste iz nje, ali nije srušena, nije nešto vrijedno samo rušenja pa ponovog građenja od temelja.

i sad, pošto je očito da tu nitko nije ništa radio najmanje 10 godina (a možda i od rata), kojim bi se putem najlakše moglo to otkupiti, dobiti, bilo što? da se obnovi i sredi skupa sa zemljištem oko nje?

Pitanje ne da je cudno nego je opcenito i neprecizno. Najlakse je doci do nekretnine tako da ju kupis ili ti ju vlasnik daruje.

A pitanje za cijenu je kao da nekog pitas koliko danas kosta auto bez da pitas za marku, model, opremu i sve ostalo. Niti znamo lokaciju, niti kvadraturu, niti stanje u kojem je nekretnina, niti ima li svu dokumentaciju... Kako da ti netko na to odgovori? :ne zna:

Zdravom logikom- nadjes vlasnika, ponudis neki iznos, kupis, obnovis.

NMT
26.06.2010., 17:02
a jebiga sad ti mene pitaš...
kao prvo to je teoretsko pitanje, nisam našao nikakvu takvu nekretninu koju bih htio kupiti (uskoro).
samo planiram budućnost.

uzmi najobičnije nekakve parametre, ono, kuća prizemlje plus kat za prvu cifru. dimenzije vanjske neka su neki prosjek, recimo 9x9 ili 10x10 m...

za drugo računanje bi bila kuća samo sa prizemljem i potkrovljem, bez kata...

mene više zanima koliko bi koštala dokumentacija i samo preuzimanje, koliko je tu papirologije, što ako je lik u švabiji i ne mogu ga nikako kontaktirati a kuća nije dirana 20 godina?

može li se nekako dobiti takav zapušteni posjed ako se do vlasnika ne može?

više me to zanima nego specifični detalji za određeni konkretan slučaj.

Katrin
26.06.2010., 17:06
Posjed i vlasnistvo nisu ista stvar.

U teoriji neka nekretnina moze kostati 100 kn, kao i 100 000 kn.

File
26.06.2010., 18:57
U izvatku iz zemljišne knjige pod C-tereti piše:
1.1. NA UDIO POD REDNIM BROJEM 2
Primljeno 23.decembra 1929. broj 1952Z
..........

AKo postoji mogućnost da su se oni tako međusobno darivali i potpisivale ugovore i to sve sveli na 2-3 ljudi (kako je trenutno u katastru), jel to meni dodatno olakšava ili otežava postupak?
Vidim da je 6 suvlasnika bilo na istoj kućnoj adresi.

Ti stari tereti iz lista C, ti nisu nešto bitni za taj postupak utvrđenja vlasništva, to se lako briše uz smrtni list, bez nekog posebnog postupka.

Ovo boldano ne kužim šta si mislio pod time, jer da su si oni to tada davno darivali, zar ne misliš da bi to proveli kroz zemljišne knjige, a i da nisu, gdje češ sada nači te ugovore, a i jesu li ti više nakon svih tih silnih godina, uopće provodivi u zemljišnoj knjizi.:ne zna:

fulcrum
26.06.2010., 22:35
Ti stari tereti iz lista C, ti nisu nešto bitni za taj postupak utvrđenja vlasništva, to se lako briše uz smrtni list, bez nekog posebnog postupka.

Ovo boldano ne kužim šta si mislio pod time, jer da su si oni to tada davno darivali, zar ne misliš da bi to proveli kroz zemljišne knjige, a i da nisu, gdje češ sada nači te ugovore, a i jesu li ti više nakon svih tih silnih godina, uopće provodivi u zemljišnoj knjizi.:ne zna:

Mislio sam jesu li ti upisi zapravo zamjenjivali ostavinske rasprave nakon smrti pojedinaca. I je li ostavinska rasprava uopće obavezna nakon smrti?
Jesu li sadašnji "posjednici" mogu odnjeti samo smrtne listove u gruntovnicu i zaključak s ostavinske rasprave da ih se upiše kao vlasnike?

jamess007
26.06.2010., 23:06
Interesira me npr. osoba x je vlasnik nekretnine u katastru i to 20 godina,a osobe b i c su navedene u gruntovnici s tim da je osoba b pokojna.
Da li mogu sa osobom x koja mi i prodaje zemlju sklopiti ugovor s obzirom da ona nije vlasnik u gruntovnici uopće?
Kako da najednostavnije rijesim tu zavrzlamu?:kava:
Unaprijed hvala na odgovoru:s

pistacija
28.06.2010., 15:30
Interesira me npr. osoba x je vlasnik nekretnine u katastru i to 20 godina,a osobe b i c su navedene u gruntovnici s tim da je osoba b pokojna.
Da li mogu sa osobom x koja mi i prodaje zemlju sklopiti ugovor s obzirom da ona nije vlasnik u gruntovnici uopće?
Kako da najednostavnije rijesim tu zavrzlamu?:kava:
Unaprijed hvala na odgovoru:s

ugovor sklapas jedino sa onim tko je u zemljisnim knjigama gruntivnice upisan kao zadnji vlasnik.
osoba x je vlasnik nekretnine po papirima prije ovih b i c ili poslije?
upisan u katastar 20 godina a nije u gruntovnicu? cudno malo a i moras znati da to sto je u katastru upisan (mislim na osobu X) ga ne cini vlasnikom nekretnine.
u svakom slucaju na tvom mjestu bih mu eventualno dala neku rezervaciju ili kaparu dok se upis nekretnine u zemljisnim knjigama ne izvrsi na osobu x. stavis rok za upis 6 mj. i to je to. naravno dajes mu kaparu nakon sto ti odvjetnik pogleda sav slijed .. za upis treba predati cijeli slijed ugovora (originala) do danasnjeg dana a koji slijed "pocinje" od onih zadnjih upisanih u zemljisne knjige.

Radi se o novogradnji sa nekoliko stanova. Zgrada je upravo upisana u gruntovnu, postupak etažiranja još nije pokrenut.
Zanima me da li se već može napraviti predbilježba uknjižbe za određeni stan (pretpostavljam da ga treba opisati - ono stan na prvom katu, gleda na jug, površinem x sastoji se od ...)?

Ako ne koji je najraniji trenutak kada se može napraviti predbilježba uknjižbe?
Nakon što je predan elaborat o etažiranju, ili tek kada se u potpunosti završi postupak etažiranja?

Opis stana , kvadratura, kat , sobnost i sl. se definira etaznim elaboratom a temelju kojeg gruntovnica upisuje svaki stan posebno u zemljisne knjige. gruntovnica taj etazni elaborat odnosno sve stanove ne moze upisati dok joj netko elaborat fizicki ne preda na urudjbenom salteru za upis ( gruntovnica nije vidovita ustanova pa da zna sto se sa svakim zk.uloskom desava ;)) Ako etaziranje nije napravljeno ne mozes napraviti ni predbiljezbu za odredjeni stan. uknjizbu ili predbiljezbu za odredjeni stan ili sta vec mozes napraviti samo nakon predaje elaborata u zemljisne knjige.
Ako zelis mozes napraviti predbiljezbu svog ugovora u tom zk. ulosku (za stan koji jos ne postoji u zemljisnim knjigama) ali ce te gruntovnica nakon 2-4 ili 10 tjedana odbiti. Nakon odbijanja opet mozes predati zahtjev i tako u nedogled... isto tako ako predas zahtjev vec sada- on moze "smetati" za upis elaborata kojeg ce (valjda) predavati u gruntovnicu u neko dogledno vrijeme . u tom slucaju lako povuces svoj prijedlog ako ga gruntovnca vec prije ne odbije...

samoborac1981
28.06.2010., 22:48
situacija je sljedeca: deda i njegov brat (pokojni) su vlasnici jednog veceg zemljista, koje je nakon smrti njihovog oca podjeljeno, i sad mi je deda vlasnik 5/12, a ovih ostalih 7/12 dijele druge 3 osobe. nazalost, to je sve sredeno u katastru ali jos uvijek u dijelovima, nije 1/1 za svaki dio (mene najvise zanima dedin dio), a o gruntovni da i ne pricam, pretpostavljam da glasi na mrtve osobe.
kaj bi sve trebalo poduzeti da se to sve sredi, da dedin dio bude 1/1, i u katasrtru i u gruntovni? i da, kolko bi to otprilike kostalo? zahvaljujem unaprijed....

Alianz
01.07.2010., 00:18
Imam jedno pitanje. Dugo sam cekao na uknjizbu zemljista u gruntovnicu po osnovu rjesenja o nasljedjivanju. Prije neki dan sam zvao i rekli su mi da je predmet rjesen te da je Rjesenje o nasljedjivanju dopusteno. Rjesenje jos nisam primio iako su mi rekli da su mi ga poslali. Zanima me koliko je to rjesenje bitno te da li ga moram vratit u sud da bi se uknjizba do kraja sprovjela ili oni prvo provedu knjizenje, pa tek onda salju rjesenje o uknjizbi. Zanima me koja je svrha tog rjesenja tj. da li ima neku pravnu vrijednost ili sluzi samo u informativnu svrhu. Da li bih ja sada bez tog rjesenja mogao izvadit vlasnicki list (u sudu), posjedovni list i izvadak iz katastarskog plana (u katastru) te prodat zemljiste??? Unaprijed hvala na svakom odgovoru.

Brazil
01.07.2010., 12:48
Imam jedno pitanje. Dugo sam cekao na uknjizbu zemljista u gruntovnicu po osnovu rjesenja o nasljedjivanju. Prije neki dan sam zvao i rekli su mi da je predmet rjesen te da je Rjesenje o nasljedjivanju dopusteno. Rjesenje jos nisam primio iako su mi rekli da su mi ga poslali. Zanima me koliko je to rjesenje bitno te da li ga moram vratit u sud da bi se uknjizba do kraja sprovjela ili oni prvo provedu knjizenje, pa tek onda salju rjesenje o uknjizbi. Zanima me koja je svrha tog rjesenja tj. da li ima neku pravnu vrijednost ili sluzi samo u informativnu svrhu. Da li bih ja sada bez tog rjesenja mogao izvadit vlasnicki list (u sudu), posjedovni list i izvadak iz katastarskog plana (u katastru) te prodat zemljiste??? Unaprijed hvala na svakom odgovoru.

Provodi se prije nego što vam se dostavlja. Ako je provedeno, možete izvaditi zk izvadak. Posjdeovni list možete izvaditi ako je provedeno u katastru. Imate podatke na internetu pa možete provjeriti.

Alianz
01.07.2010., 14:41
U zemljisno knjiznom odjelu su mi rekli da je predmet rjesen te da je Rjesenje o nasljedjivanju dopusteno. E sad ja ne znam da li je knjizenje zapravo izvrseno. Na internetu (na sajtu pravosudje.hr) u vlastovnici su jos stari podaci mada ja ne znam koliko se ti podaci na internetu brzo update-uju odnosno koliko kasne od pravog stanja u knjigama.

Brazil
01.07.2010., 14:45
Ne znam ovako napamet. Treba vidjeti jel zk izvadak verificiran.

Da bi dobio zk izvadak sa novim podacima, rješenje kojem je udovoljeno mora biti PROVEDENO.

Alianz
01.07.2010., 14:47
Da samo sto znaci da rjesenje treba bit provedeno? ZK ulozak jeste verificiran

Brazil
01.07.2010., 14:49
Da samo sto znaci da rjesenje treba bit provedeno? ZK ulozak jeste verificiran

Znači da je to što je određeno rješenjem provedeno u zemljišnim knjigama. Ako hoćeš pošalji na PM sud i broj Z pa ću ti pogledat stanje.

Alianz
01.07.2010., 14:50
Pa imam i ja uvid u stanje ali nista nije izmenjeno u vlastovnici, a u sudu su mi rekli da je moj predmet rijesen. Mogucno je da prodje neki period od rjesenja predmeta do knjizenja. Pitanje je koji je to period???

Brazil
01.07.2010., 14:51
Pitaj na sudu.

Alianz
01.07.2010., 14:53
Hm malo sam im vec dosadio ali pitacu. Hvala na odgovorima. Zanima me jos samo procedura vezana za punomocja za prodaju. Imam punomocja uredno ovjerena ovdje u sudu u Crnoj Gori. Zanima me da li su mi ona dovoljna i da li mi trebaju osobne iskaznice tih lica ili je pecat suda i potpis dovoljan?

Brazil
01.07.2010., 14:58
Hm malo sam im vec dosadio ali pitacu. Hvala na odgovorima. Zanima me jos samo procedura vezana za punomocja za prodaju. Imam punomocja uredno ovjerena ovdje u sudu u Crnoj Gori. Zanima me da li su mi ona dovoljna i da li mi trebaju osobne iskaznice tih lica ili je pecat suda i potpis dovoljan?

Specijalne punomoći moraju biti ovjerene od strane javnog bilježnika. Tako je pretpostavljam i u Crnoj Gori.

Alianz
01.07.2010., 15:02
Problem je sto institucija "Javni biljeznik ne postoji u Crnoj Gori. Postoji sudac ali ja ne znam da se Specijalna punomocja ovjeravaju kod sudca. Jel to znaci da pecat opcinskog suda nije dovoljan da bi se ugovor realizirao. Posto sam ja samo jedan od suvlasnika a ostali su mi dali punomocja?

Brazil
01.07.2010., 15:04
Problem je sto institucija "Javni biljeznik ne postoji u Crnoj Gori. Postoji sudac ali ja ne znam da se Specijalna punomocja ovjeravaju kod sudca. Jel to znaci da pecat opcinskog suda nije dovoljan da bi se ugovor realizirao. Posto sam ja samo jedan od suvlasnika a ostali su mi dali punomocja?

Dovoljan je. Za pravni savjet pitaj nekog iz CG jer očito da stvari nisu iste kao u RH.

Alianz
01.07.2010., 15:07
OK. Hvala na svim odgovorima. Nadam se da cu uspjeti realizirati ugovor o prodaji posto vec dugo cekam. Teska su vremena dosla pa se mora prodavti i ono sto se inace ne bi prodavalo. :(

pistacija
01.07.2010., 21:24
Alianz ako ste svi hrv. državljani onda punomoć ovjerite u hrv.konzulatu u crnoj gori.
Ako suvlasnici niste hrv.državljani onda punomoć ovjerite na općini a zatim mislim da morate ići i na nadovjeru u sud... Nakon toga kod nas, da bi ta punomoć bila pravovaljana, morate ju prevesti kod našeg ovlaštenog sudskog tumača.

Dobro bi bilo da ti netko u Hr sastavi specijalnu punomoć ili je ne sastavljajte dok se ne pojavi kupac jer vi je sami sigurno 100% nećete dobro sastaviti pa da bez veze duplo sve ne ovjeravate ( i plaćate). Kad se pojavi kupac onda uzmeš lijepo odvjetnika koji će ti prije prodaje sastaviti punomoć koju ovjeravaš u crnoj gori i koji će kasnije pravno pratiti ugovore i prodaju vašeg zemljišta.

Što se tiče Rješenja o uknjižbi i provedbi ostavine u zemljišnim knjigama znalo se desiti i da Rješenje o uknjižbi postoji ali da je u sudu još uvijek upisan stari vlasnik. Rijetko al desi se. Možda je takav slučaj i kod vas jer čudi me da je Zk.ul. verificiran i da je ostavina provedena u zemljišnim knjigama a nije vidljiva preko interneta. Kad ćeš dolaziti u Hr odeš u sud i podigni Rješenje i odmah i vlasnički list (zk.izvadak), nije da ti je to Rješenje bitno ali nek ga imaš ;)

Alianz
01.07.2010., 21:31
Ja sam specijalno punomocje vec sastavio na Hrvatskom jeziku (nasao sam primjer na internetu i prilagodio ga svojim potrebama) to punomocje smo ovjerili ne u opcini vec u opcinskom sudu, tako da imamo potpis izdavaoca i pecat opcinskog suda tako da mislim da je to dovoljan garant vjerodostojnosti.
Niko od nas nije drzavljanin R.Hrvatske, nekretninu smo nasljedili.

Alianz
01.07.2010., 21:42
http://www.sendspace.com/file/o4iebu
Evo punomocja koje sam sastavio. Naravno bez osobnih podataka.
Ako mi neko moze reci da li je ispravno.

pistacija
01.07.2010., 21:49
Ja sam specijalno punomocje vec sastavio na Hrvatskom jeziku (nasao sam primjer na internetu i prilagodio ga svojim potrebama) to punomocje smo ovjerili ne u opcini vec u opcinskom sudu, tako da imamo potpis izdavaoca i pecat opcinskog suda tako da mislim da je to dovoljan garant vjerodostojnosti.
Niko od nas nije drzavljanin R.Hrvatske, nekretninu smo nasljedili.

Je, to je dovoljno a jel se treba prevesti (cijela punomoć i žig ovjere) e to ne znam. Punomoć ziher nije dobro sastavljena jer ako zemlju prodate kupcu putem kredita banke onda punomoć mora imati i par klauzula koje su potrebne za banku i čisto sumnjam d aih ima na internetu . Ali pusti sad punomoć, kad zatreba ovejravat ćete je (ako ova sada koju imaš nije dobra). Za početak prvo treba naći kupca u doba recesije i godišnjih odmora ;) Kad nađete kupca sigurnosti radi dobro bi bilo da odvjetnika imate u cijeloj priči....

Punomoć i link koji si dao ne valja čak i da imate kupca za gotovinu -neće biti dobra za prodaju vaše nekretnine ni za keš ni na kredit ali ponavljam nemoj se sad time zamarati, naći ćeš i platiti odvjetnika (ili će odvjetnika kupac imati) pa nek se on pobrine za punomoć. prvo nađite kupca!

Alianz
01.07.2010., 21:59
Poslusacu savjet i uzeti odvjetnika. Radi sigurnosti ne zalim za 100 eura ili vec koliko ce mi traziti. Da moze bit problem jer je jedna ovjera punomocja sastavljena na cirilicnom pismu koje se ovdje u C.Gori i dalje koristi. (ovjera glasi Opcinski sud taj i taj, potvrdjujemo to i to itd. i dalje pecat). Tako da cu vjerojatno morati kod sudskog tumaca. Zna li neko mozda koje su cijene. Mada Crnogorski i Hrvatski jezik su dosta slicni tako da ne znam koja je procedura.

Kupca sam nasao tako da sam najvazniji problem rijesio:)
Ne znam sto je sporno sa linkom, kod mene radi?

pistacija
01.07.2010., 22:11
Poslusacu savjet i uzeti odvjetnika. Radi sigurnosti ne zalim za 100 eura ili vec koliko ce mi traziti. Da moze bit problem jer je jedna ovjera punomocja sastavljena na cirilicnom pismu koje se ovdje u C.Gori i dalje koristi. (ovjera glasi Opcinski sud taj i taj, potvrdjujemo to i to itd. i dalje pecat). Tako da cu vjerojatno morati kod sudskog tumaca. Zna li neko mozda koje su cijene. Mada Crnogorski i Hrvatski jezik su dosta slicni tako da ne znam koja je procedura.

Kupca sam nasao tako da sam najvazniji problem rijesio:)

Ako ništa drugo zbog ćirilice i žiga ćete morati ali kažem nemoj bezveze ići jer i tako ta punomoć nije (pravno) dobro sastavljena. Cjenik prevođenja punomoći je različit i ovisi o broju riječi koji se prevodi ali u principu ne bi trebalo koštati više od 20-40 €. Lijepo, imaš kupca i sad nađi s kupcem odvjetnika koji će sastaviti punomoć a kasnije i ugovor. Dogovori s kupcem da ćeš trošak sastavljanja ( i prevođenja) punomoći snositi ti sam a trošak sastavljanja kupoprodajnog ugovora predloži da snosite ti i kupac po pola jer je i u interesu kupca da su punomoć i kupoprodajni ugovor napisani po Zakonu...

p.s. Link radi ali PUNOMOĆ KOJU SI SASTAVLJAO NE VALJA!:D tekst koji si naveo u punomoći nije dobar i točka ;)

Alianz
01.07.2010., 22:18
Pa nista probacu onda da nosim punomocja kod sudskog tumaca u HR na prevodjenje ako uspijem uspijem. Ne vidim sto sam propustio da nevedem u punomocju. Prodaja je za gotovo, nema banke, nema kredita. Nije da trazim ispravku jednostavno nije mi jasno. Ne znam sto je to drugacije u Hrvatskoj, pravo je pravo svuda. Zakoni se razlikuju ali pocivaju na istim pravnim normama.

pistacija
01.07.2010., 22:32
Opet ti sa punomoći uporan i uporan bez obzira što ti se kaže da ne valja:rolleyes: dakle, odnijet ćeš punomoć kod sudskog tumača i on će je prevesti, nije njegova briga da ti govori što i kako treba u njoj pisati. i to ćeš platiti. Kod bilježnika kad odete možda bilježnik neće htjeti ugovor sa takvom punomoći ovjeriti jer u njoj fali npr. da opunomoćenik može primiti na svoj račun/ruke kupoprodajnu cijenu u cijelosti, da može potpisati i dopustiti uknjižbu nekretnine na ime kupca, našraviti primopredaju i uvesti kupca u posjed...A...Možda podaci iz zk.izvadka i ostavine ne odgovaraju sadašnjim (npr. netko je promjenio adresu u c.gori...) i onda ćeš se opet morati vraćati po novu punomoć.... Ok, možda bilježnik i ovjeri ugovor sa takvom punomoći ali onda će kupac imati problema kod upisa nekretnine na svoje ime...Punomoćmora sadržavati sve , nema ništa "podrazumjeva se".
Ne razumijem, došao si tražiti pomoć i savjet ali ipak radiš po svom... sretno u svakom slučaju .

Alianz
01.07.2010., 22:38
Hvala na svim odgovorima. Nadam se da cu uspjeti...

powerslave111
02.07.2010., 20:44
??? i mene bi zanimalo ....dali ta stavka "datum provedbe" i "datum otpreme" ima kakvog utjecanja na ovo UDOVOLJENO ??:misli:

djani.jv
03.07.2010., 21:18
Stvarno neznam dali sam se obratio na pravo mijesto za pomoc,ali da izlozim svoj problem.Naime problem je iz vremena komasacije koja je bila 1967 a mi smo po kupovini kuce saznali za isti.Evo kratkog opisa:prije dvije godine smo izvadili svu dokumentaciju u vezi kuce i okucnice tj katastarki izvadak i katastarski plan i ustanovili da nam je komsija usao u nas posijed cirka 2 metra,ali da iznenadjenje bude vece u razgovoru sa starijim stanovnicima mog mijesta koji pamte komasaciju ispostavilo se da je to u stvari citavih 6 metara po sirini i oko 150 metara po duzini tj nekih 900 cetvornih metara.Posto mi je poznat postupak utvrdjivanja medje putem opcinskog suda iili izvanparnicnog postupka istog,. interesira me samo jedna stvar,a to je dali je zgrada koja je sazidana sa ocitom namijerom krsenja zakona i uzurpiranja tudjeg posijeda legalna ili ne i dali je moguce doci do pravicnog rijesenja problema.

Alianz
03.07.2010., 23:25
Da li bi mi neko mogao pomoci oko sastavljanja punomocji za prodaju nekretnine.
Ako je slucajno neko sastavljao slicnu punomoc i zelio bi je podjeliti sa nama bio bih mu zahvalan. :s