PDA

View Full Version : Vlasništvo na nekretninama - stjecanje, gruntovnica, katastar

stranice : 1 2 [3] 4 5 6 7

Alianz
04.07.2010., 18:14
Zar niko nema iskustva sa specijalnim punomocjima. makar neke osnovne odrednice i smjernice?

Blue
04.07.2010., 19:50
Trebam šprancu za pisanje zahtjeva zemljišnoknjižnom za brisanje društvenog vlasništva s kuće.

Situacija je sljedeća:

A (posjedovnica):
I zemljište pod kućom i dvorište
II kuća

B (vlastovnica)
ZK tijelo I - 1. UDIO 1/1 1. DRUŠTVENO VLASNIŠTVO
ZK tijelo II - 1. UDIO 1/1 PERO PERIĆ, ZAGREB

C (teretovnica)
Na ZK tijelo II
Primljeno: 19. lipnja 1967. Z -5305/67
Na temelju čl. 37. Zakona o nacionalizaciji najamnih zgrada i građevinskog zemljišta uknjižuje se na zemljištu upisanom u listu A kao zemljišnoknjižno tijelo I (jedan) pravo korištenja u korist vlasnika zgrade opisane kao zemljišnoknjižno tijelo II (dva) dok na tom zemljištu postoji zgrada.

Puno hvala ako netko zna što i kako s tim :s

Neuson
05.07.2010., 12:12
Možda ovo pomogne https://sudovi.pravosudje.hr/osos/img/File/zk/brisanje_dr_vlasnistva.doc . :)

Blue
05.07.2010., 12:20
To je odlično, hvala!

djani.jv
07.07.2010., 14:28
Izgleda da je pitanje i previse komlikovano kada nema odgovora ili bilo kakvog savjeta,zato jos jednom molba svima ukoliko imaju bilo kakvih saznanja o slucaju kao sto je moj da daju savjet.HVALA UNAPRJED

File
08.07.2010., 15:47
Izgleda da je pitanje i previse komlikovano kada nema odgovora ili bilo kakvog savjeta,zato jos jednom molba svima ukoliko imaju bilo kakvih saznanja o slucaju kao sto je moj da daju savjet.HVALA UNAPRJED

Pa nisi dobio odgovor, najvjerojatnije jer u tvome pitanju fali masu podataka i to nije pitanje koje se ovako olako može odgovoriti preko foruma.

Npr.
1.-šta misliš pod timei da vam je komsija usao u posijed cirka 2 metra? Kako je "ušao"? :ne zna:temeljem odluke državnih tijela pri komasaciji? ili neke druge odluke državnih tijela? ili samovlasno? kada je to "ušao"? :ne zna:

2.-uvidom u katastarsku dokumentaciju ste ustanovili da je ušao 2 metra, ali zanimljivo, u razgovoru sa mještanima ste ustanovili da je to čak 6 metara + 150 po dužini??? jesu ti mještani svi ovlašteni geometri:ne zna:, pa da se tako dobro razume u mjerništvo i katastarske mape?

3.-kakva je to "ocita namijera krsenja zakona i uzurpiranja tudjeg posijeda" ?? po čemu je to očita? i kome je to očita?:ne zna:

4.- a na ovo ti nitko nemože odgovriti - "dali je moguce doci do pravicnog rijesenja problema."

savjet : uzmi si odvjetnika za ovo.

Neuson
11.07.2010., 11:07
Može li se u gruntovnici tražiti fotokopija neke isprave (kupoprodajnog ugovora) kojom se uknižilo vlasništvo nekoga na neku k.č.br.

Koliko taj sport košta i traje (je li momentalno kao vađenje zk izvatka ili se čeka x dana)?

djani.jv
12.07.2010., 10:45
File30 hvala i za ovakav odgovor ipak je pitanje pre kompleksno za forum to sad i ja svacam,ali u svakom slucaju hvala jos jednom .

pistacija
12.07.2010., 14:23
Može li se u gruntovnici tražiti fotokopija neke isprave (kupoprodajnog ugovora) kojom se uknižilo vlasništvo nekoga na neku k.č.br.

Koliko taj sport košta i traje (je li momentalno kao vađenje zk izvatka ili se čeka x dana)?

mozes. preslik ugovora iz zbirke isprava kosta ako se ne varam 50 kn. ako naletis na krivog referenta cekat ces i 5 dana;) zamoli, reci da ti je hitno i neka ti daju odmah.

Neuson
12.07.2010., 15:09
Hvala na savjetu. Javim kako je prošlo. :)

Crni_Jack
13.07.2010., 10:22
Prije godinu dana sklopio sam predugovor o kupoporodaji sa prvom vlasnicom stana. Međutim, budući da se nije pravovremeno upisala u zemljišne knige, stan je bio upisan na investitora, unatoč pravovaljanom ugovoru između nje i investitora. Netom prije sklapanja samog predugovora, zbog duga investitora, stavljena je aktivna plomba na stan, no odvjetnica koja je sastavljala i ugovor, i predugovor, ohrabrila me da ipak uđem u kupovinu, što sam i učinio. No, sada plaćam cijenu zbog moje tadašnje neupućenosti (znam trebalo je ranije o tome misliti :bonk:) i bojim se da bih zbog svog neznanja i neiskustva mogao ostati bez stana. Investitor nije u stanju platiti dug, aktivna plomba stoji, zahtjevu potraživatelja duga je (doduše nepravomćno)udovoljeno i sad čekam rasplet. Ima li tko slično iskustvo i prijedlog mogućeg riješenja? Podnio sam zahtjev za upisom, no svjestan sam ukoliko rješenje postane pravomoćno, da će on biti odbijen.

Bodoo
13.07.2010., 11:02
Lijepi pozdrav svima.
Može li mi tko pomoći, odgovoriti:
Sestra i ja gradili smo zajedno kuću (prizemlje i kat). Zbog papirologije prilikom građenja kuća se vodi na meni (sestra živi u Njemačkoj) i sad je kuća 1/1 na moje ime. Pošto je kuća skoro završena, htio bi da njen dio prepišem na nju (kat), ali kako da to izvedem bez plaćanja poreza? Što da radim, da li je to moguće?
Unaprijed hvala.

Neuson
13.07.2010., 11:44
@pistacija
Dobio odmah, platio samo 20kn biljega. :)

File
13.07.2010., 20:56
Lijepi pozdrav svima.
Može li mi tko pomoći, odgovoriti:
Sestra i ja gradili smo zajedno kuću (prizemlje i kat). Zbog papirologije prilikom građenja kuća se vodi na meni (sestra živi u Njemačkoj) i sad je kuća 1/1 na moje ime. Pošto je kuća skoro završena, htio bi da njen dio prepišem na nju (kat), ali kako da to izvedem bez plaćanja poreza? Što da radim, da li je to moguće?
Unaprijed hvala.

Možete pokušati to riješiti kroz sudski postupak utvrđenja vlasništva, na način da se u tužbenom zahtjevu navede da je sestra svoju 1/2 stekla građenjem (ili eventualno pokušat navest dosjelost, ako je prošlo dovoljno vremena, bar 20.god.).

Dakle, sestra tuži tebe kao upisanog isključivog vlasnika, i u tužbi opiše da je sudjelovala u gradnji i da je uknjižba 1/2 kuće na tvom imenu pogrešna, te da traži ispravak takve uknjižbe putem sudske presude. Onda ti priznaš tu tužbu, sud donese presudu, temeljem koje se kod zk odjela uknjižite, a na tu presudu se nebi trebao platiti porez na promet nekretnina, jer će u presudi pisati da je nekretnina stečena građenjem/dosjelošću.

.... No, sada plaćam cijenu zbog moje tadašnje neupućenosti (znam trebalo je ranije o tome misliti :bonk:) ...

Ovim je sve rečeno.:kava:

pistacija
14.07.2010., 00:11
Prije godinu dana sklopio sam predugovor o kupoporodaji sa prvom vlasnicom stana. Međutim, budući da se nije pravovremeno upisala u zemljišne knige, stan je bio upisan na investitora, unatoč pravovaljanom ugovoru između nje i investitora. Netom prije sklapanja samog predugovora, zbog duga investitora, stavljena je aktivna plomba na stan, no odvjetnica koja je sastavljala i ugovor, i predugovor, ohrabrila me da ipak uđem u kupovinu, što sam i učinio. No, sada plaćam cijenu zbog moje tadašnje neupućenosti (znam trebalo je ranije o tome misliti :bonk:) i bojim se da bih zbog svog neznanja i neiskustva mogao ostati bez stana. Investitor nije u stanju platiti dug, aktivna plomba stoji, zahtjevu potraživatelja duga je (doduše nepravomćno)udovoljeno i sad čekam rasplet. Ima li tko slično iskustvo i prijedlog mogućeg riješenja? Podnio sam zahtjev za upisom, no svjestan sam ukoliko rješenje postane pravomoćno, da će on biti odbijen.

Obzirom da te odvjetnica savjetovala i dopustila potpis (pred)ugovora o kupoprodaji nekretnine na kojoj je ipak aktivna plomba (pretpostavljam taj dug) postojala prije potpisivanja ugovora, a za koju vlasnica uopce ni nije pravovremeno predala zahtjev za upis stana na svoje ime, mislim da bi dobar dio odgovornosti kao i dobar dio svojih potrazivanja mogao usmjeriti ka odvjetnici...

Ne razumijem potpisali ste pored Predugovora i Kupoprodajni? Samo sa Predugovorom u gruntovnici ne mozes nista... Jesi isplatio kupoprodajnu cijenu u cijelosti, ili samo dio ili samo kaparu? Prema kome je dug? poreznoj ili nekoj privat.firmi? Investitor ima blokiran racun ili? Investitoru je firma pred zatvaranjem ili? Ima li investitor nekih drugih nekretnina, pokretnina...imovine? Sto kaze odvjetnica na to sve? Sto kaze investitor?

palj
14.07.2010., 07:33
Obzirom da te odvjetnica savjetovala i dopustila potpis (pred)ugovora o kupoprodaji nekretnine na kojoj je ipak aktivna plomba (pretpostavljam taj dug) postojala prije potpisivanja ugovora, a za koju vlasnica uopce ni nije pravovremeno predala zahtjev za upis stana na svoje ime, mislim da bi dobar dio odgovornosti kao i dobar dio svojih potrazivanja mogao usmjeriti ka odvjetnici...

Ne razumijem potpisali ste pored Predugovora i Kupoprodajni? Samo sa Predugovorom u gruntovnici ne mozes nista... Jesi isplatio kupoprodajnu cijenu u cijelosti, ili samo dio ili samo kaparu? Prema kome je dug? poreznoj ili nekoj privat.firmi? Investitor ima blokiran racun ili? Investitoru je firma pred zatvaranjem ili? Ima li investitor nekih drugih nekretnina, pokretnina...imovine? Sto kaze odvjetnica na to sve? Sto kaze investitor?

Iako postoji dosta nepoznanica, mislim da je file dao najbolji komentar.

Očito je ovdje riječ o malo težem nemaru i lakomosti kupca. Jer sklopiti ugovor o kupoprodaji sa osobom koja nije upisana kao vlasnik nekretnine...a uz sve to nekretnina je još i opterećena nekom plombom...jednostavno, vrlo neodgovorna i neozbiljna kupnja.

F10EXX
14.07.2010., 12:32
Možete pokušati to riješiti kroz sudski postupak utvrđenja vlasništva, na način da se u tužbenom zahtjevu navede da je sestra svoju 1/2 stekla građenjem (ili eventualno pokušat navest dosjelost, ako je prošlo dovoljno vremena, bar 20.god.).

Dakle, sestra tuži tebe kao upisanog isključivog vlasnika, i u tužbi opiše da je sudjelovala u gradnji i da je uknjižba 1/2 kuće na tvom imenu pogrešna, te da traži ispravak takve uknjižbe putem sudske presude. Onda ti priznaš tu tužbu, sud donese presudu, temeljem koje se kod zk odjela uknjižite, a na tu presudu se nebi trebao platiti porez na promet nekretnina, jer će u presudi pisati da je nekretnina stečena građenjem/dosjelošću.

Ili, ako su vam roditelji zivi, ti pola njima (jedan je dovoljan), oni njoj i to je to. Bez poreza.

Brazil
14.07.2010., 13:02

Platit će porez na promet nekretnina. Pogledaj praksu Ministarstva financija.

takomlada
14.07.2010., 18:32
prije 3 god moj tada nevjenčani suprug (sad smo u braku 2 godine) kupili smo stan na kredit u kojem je on dužnik, a ja sudužnik kredita. međutim vlasništvo smo upisali samo na njega, znači 1/1.

kako da ja sada dobijem pola stana odnosno da vlasništvo stana bude 1/2?
koja je najpovoljnija verzija?

hvala!

Brazil
14.07.2010., 19:19
Ugovor o darovanju.

takomlada
14.07.2010., 20:11
Ugovor o darovanju.

na njega se isto plaća 5% poreza?
tko određuje vrijednost ugovora, odnosno polovice stana?

Brazil
14.07.2010., 20:28
Ne plaća se jer vam vlasništvo prenosi bračni drug.

F10EXX
14.07.2010., 20:29
na njega se isto plaća 5% poreza?
tko određuje vrijednost ugovora, odnosno polovice stana?

3. Porezna oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade

Članak 13.

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja,

takomlada
14.07.2010., 20:44
super, našla sam i ja u međuvremenu

znači sutra u nn i pola stana je moje :zubo:

Crni_Jack
15.07.2010., 11:30
Iako postoji dosta nepoznanica, mislim da je file dao najbolji komentar.

Očito je ovdje riječ o malo težem nemaru i lakomosti kupca. Jer sklopiti ugovor o kupoprodaji sa osobom koja nije upisana kao vlasnik nekretnine...a uz sve to nekretnina je još i opterećena nekom plombom...jednostavno, vrlo neodgovorna i neozbiljna kupnja.

Nije se radilo o lakomosti, samo o neupućenosti, pravo mi nije jaka strana. I baš zato sam povjerio stvari odvjetnici, jer sam vjerovao u njenu stručnost. No, što je tu je, ne mora mi nitko nabijati na nos nemar i lakomost, jer znam i sam da sam zeznuo...bilo kako bilo, sad čekam rasplet procesa, a odvjetnica je uložila prigovor, postoje još neke stvari koje mi idu u prilog, pa mislim da se nazire pozitivno riješenje.

File
15.07.2010., 15:42
Platit će porez na promet nekretnina. Pogledaj praksu Ministarstva financija.

U meni nadležnoj Poreznoj upravi već od 2005.godine, ne razrezuju porez na promet nekretnina po presudama u kojima je navedeno da je vlasništvo stećeno dosjelošću.

Prije toga jesu, ali danas više ne razrezuju.:ne zna:

Osobno sam pročitao dvije presude Upravnog suda u kojima je u bitnome, navedeno da je porez na promet nekretnina kod dosjelosti, zastario...

E sad, može biti, kao i u mnogim drugim stvarima, da je različita praksa različitih poreznih uprava.:ne zna:

Brazil
15.07.2010., 15:54
U meni nadležnoj Poreznoj upravi već od 2005.godine, ne razrezuju porez na promet nekretnina po presudama u kojima je navedeno da je vlasništvo stećeno dosjelošću.

Prije toga jesu, ali danas više ne razrezuju.:ne zna:

Osobno sam pročitao dvije presude Upravnog suda u kojima je u bitnome, navedeno da je porez na promet nekretnina kod dosjelosti, zastario...

E sad, može biti, kao i u mnogim drugim stvarima, da je različita praksa različitih poreznih uprava.:ne zna:

Koje su to presude?

Kad mi je to trebalo našao sam samo na presudu broj Us-11579/2000 iz koje proizlazi da "stjecanje vlasništva dosjelošću utvrđeno sudskom presudom podliježe plaćanju poreza na promet nekretnina". Presuda je od 13.10.2004.

palj
15.07.2010., 16:59
Nije se radilo o lakomosti, samo o neupućenosti, pravo mi nije jaka strana. I baš zato sam povjerio stvari odvjetnici, jer sam vjerovao u njenu stručnost. No, što je tu je, ne mora mi nitko nabijati na nos nemar i lakomost, jer znam i sam da sam zeznuo...bilo kako bilo, sad čekam rasplet procesa, a odvjetnica je uložila prigovor, postoje još neke stvari koje mi idu u prilog, pa mislim da se nazire pozitivno riješenje.

Ispričavam se.

Ja sam shvatio da je odvjetnica koja se spominje, zapravo odvjetnica suprotne strane (prodavatelja). Valjda zato jer mi je bilo potpuno neprihvatljivo da ista svog klijenta nagovara na tako nesigurnu kupnju.

Ovo je već nešto drugo. Nisam siguran kako to točno ide sa odgovornošću odvjetnika, no, nekakva odgovornost odvjetnika, ako u ovom slučaju dođe do kakve štete, sigurno postoji.

opa22
18.07.2010., 22:16
Pozz svima, trenutacno sam student prava, i imao bih pitanje za odvjetnike i pravnike i sviju koji znaju sto mi je ciniti, ovako situacija je slijedeca, obitelj s mamine strane posjeduje ogromno zemljicte na Hvaru, no to sve bi bilo odlicno da nema naravno problema oko podjele tog zemljista, ovako ta zemlja se vodila na njenom djedju, djed je imao 4 sina, 1sin(tri kceri),2sin(5sinova), 3(sina i kcerku) i 4 sin imao dvoje ili troje dice isam siguran no nije ni vazno. samo su dica do sinova ziva i jedan od ovih 5 sinova je cijelokupno zemljicne prepisao na naravno nezakonit nacin ni sam nikako da skuzim kako je to uspio na svoju mamu. Naravno moja mama je nazvala naseg odvjetnika pa je cijeli slucaj na sudu vec nekoliko godina. No mene interesira kakav bi trebao biti ishod ok po 1/4 za svakog od sinova pa se dalje dijeli medju dicom. No interesira me kako je se zemljiste moglo prepisati na majku od ovih 5 sinova.....ps soory na brzinu sam otipko ovo sve pa sry ako sam zapetljo situaciju :D no nadam se da kuzite o cemu je rijec... unaprije hvala svima

Katrin
19.07.2010., 09:53
Zakonski djeda sinovi nasljedjuju na jednake dijelove, isto tako i njihova djeca njih.
Kako je netko nesto prepisao mi zbilja ne mozemo znati :ne zna: tesko je i nagadjati kad ne nudis nikakve informacije.

opa22
20.07.2010., 17:06
pa kako je netko uspio prepisati ni sam ne znam, ono sto je nekad bilo na djedu odjednom je na majci/supruzi od jednog djedovog sina, nitko se nije odrekao svog zakonskog dijela.

File
21.07.2010., 22:29
......No interesira me kako je se zemljiste moglo prepisati na majku od ovih 5 sinova.....

Jednostavnim uvidom u zemljišnu knjigu se može vidjeti temeljem koje isprave je upisana.:kava:

Katrin
22.07.2010., 06:49
Svasta... pa bolje pitati ljude na forumu :mig:

File
22.07.2010., 08:53
Da, zaboravih da mi ovdje ipak imamo uvida u najviše podataka o konkretnim problemima, obzirom na naše općepoznate vidovnjačke sposobnosti.

~Scarlet~
23.07.2010., 18:52
Mogu li ja negdje on line provjeriti kvadraturu kuće u kojoj živim? Treba mi točno u cm, a ne znam napamet.

kukulele110
25.07.2010., 21:59
Imam pitanje vezano uz upis u gruntovnicu. Imam kupoporodajni ugovor, također imam kupoprodajni ugovor od mog prodavatelja i prvog vlasnika. Prijavila sam nekretninu u poreznoj upravi. Imam izvadak (e-izvadak) iz zemljišne knjige za nekretninu. Da li je to sve što mi treba da se upišem kao novi vlasnik i dobijem vlasnički list?

i još jedno pitanje: u zemljišnoj knjizi kao vlasnik upisan je prvi vlasnik nekretnine. ovaj drugi koji je meni prodao nije upisan. da li se prvo mora on upisati pa tek onda ja?

F10EXX
26.07.2010., 06:16
Imam pitanje vezano uz upis u gruntovnicu. Imam kupoporodajni ugovor, također imam kupoprodajni ugovor od mog prodavatelja i prvog vlasnika. Prijavila sam nekretninu u poreznoj upravi. Imam izvadak (e-izvadak) iz zemljišne knjige za nekretninu. Da li je to sve što mi treba da se upišem kao novi vlasnik i dobijem vlasnički list?

i još jedno pitanje: u zemljišnoj knjizi kao vlasnik upisan je prvi vlasnik nekretnine. ovaj drugi koji je meni prodao nije upisan. da li se prvo mora on upisati pa tek onda ja?

Ne mora. Samo doneses sve papire iz kojih se vidi slijed kako si ti dosla do toga. Mora naravno biti i tvom prodavatelju u ugovoru stavka da je sve podmireno i da se smije upisati.

A sto se tice dokumentacije, moras imati i domovnicu, prijedlog (2x), i ta dva ugovora. Porezna prijava nije potrebna. Takodjer, u zagrebu ne traze OIB potvrdu, ali moras ga znati napisati na prijedlogu, jer se po novom i to upisuje u vlasnicki list.

galeb1
27.07.2010., 13:56
imam denacionalizirani poslovni prostor koji je sagrađen na dvije čestice u zgradi sa 15-ak stanova. ima tko kakvu ideju kako se upisat? geodet mi kaže da spajanje čestica će bit najvjerojatnije teško izvedivo.

x-net2
27.07.2010., 18:32
Jel mi može netko odgovoriti na pitanje u vezi punomoći jednog od suvlasnika iz inozemstvca(USA državljanstvo) u vezi nadovjere.
Ovako, javni bilježnik nije htio prihvatiti punomoć kod ovjere kupoprodajnog ugovora jer ona nema apostille već samo ovjeru tzv. "notary publica", odnosno javnog biljžnika. E sad sam ja tražio suvlasnika da se obrati ponovo notary publicu da mu kaže gdje da dobije apostille. I danas dobijem tu punomoć na koju je priklamana ceduljica sa pečatom "The State of Ohio, County of Cuyahoga" i izjava "I, xy, Clerk of The Court of Common Pleas, a court of Record
DO HEREBY CERTIFY THAT xy bilježnik i sad ima dosta meni nejasnog teksta , a na kraju piše "believe the signature thereto is genuine, and that anexed instruments is executed according to the laws of the state ohio. datum kada je to ovjereno i potpis xy, Clerk of courts.
Nigdje ne piše Apostille, hoće bilježnik to prihvatit? Hvala

mojca11
27.07.2010., 19:30
pozdrav ljudi.. imam PROBLEM s općinom. naime, oni su sagradili cestu preko moga vlasništva 1/1. nisu je ucrtali (naravno da nisu mogli) i ja nisam mogla dobiti građevinsku na taj put. susjed koji je bio u ratu ju je dobio, ali to je druga priča.... i tako ja imam građevinsku na drugi put koji sam bila de facto primorana kupiti jer nemam drugog izlaza na cestu?!?!?

e sad mene zanima kako ja mogu dokazati da ta cesta postoji? mogu li natjerati općinu da kupi te kvadrate?

vidjela sam da je u St bio sličan slučaj i čovjek koji je imao problem te vrste s općinom jednostavno je svoje ogradio. (otkupili su u roku odmah)

to je i meni palo napamet. ogradim svoje vlasništvo, a susjed neka me tužaka za nužni prolaz (taman kad ga dobije će mu djeca na fax).
ne bi napravila da susjedu zagorčam život nego da nezadovoljstvo u ulici pritisne općinu na otkup.

mišljenja?

zahvaljujem unaprijed.

e, da to sam morala opet i parcelirat jer mi je uvjetovala općina parcelacijom građevinsku za onaj drugi put. (gotovo) sam sigurna da to nisu smjeli.

nitko666
28.07.2010., 07:48
Ne razumijem tocno sta pitas, no ako mislis da nemozes dobiti rjesenje o uvjetima gradnje - mislim da ipak mozes.

Otidji do referenta i popricaj, vjerojatno je dovoljno da se napravi PGP ovjeren u katastru sa snimkom stanja tog pristupnog puta - ako isti prolazi tvojim vlasnistvom i ide na put bez prolaska necim tudjim vlasnistvom - snimka stanja bi trebala biti dovoljna za rjesenje o uvjetima gradnje.

kukulele110
28.07.2010., 09:34
Ne mora. Samo doneses sve papire iz kojih se vidi slijed kako si ti dosla do toga. Mora naravno biti i tvom prodavatelju u ugovoru stavka da je sve podmireno i da se smije upisati.

A sto se tice dokumentacije, moras imati i domovnicu, prijedlog (2x), i ta dva ugovora. Porezna prijava nije potrebna. Takodjer, u zagrebu ne traze OIB potvrdu, ali moras ga znati napisati na prijedlogu, jer se po novom i to upisuje u vlasnicki list.

hvala puno!

dsvbo
01.08.2010., 21:19
molim odgovore iz konkretnih slucaja: ako imam ozbiljnog kupca koji mi daje kao kaparu 50 % cijene nekretnine ( a tih 50 % je prilican iznos-cca 80.000 eura), koliko je uobicajeno, odnosno bolje receno,koliko je od mene korektno i fer da mu maksimalno "dam" vremena za isplatu preostalih 50% ? hvala

donsale87
02.08.2010., 14:46
ljudi ovako,

kako zelim prodati kucu, zvao sam agenciju koja je dosla do moje kuce , razgledala je i trazila dokumente. ispostavilo se da nemam vlasnicki list Pa me zanima gdje da dobijem vlasnicki list? koga trebam zvati i koliko to kosta?
zemlja od kuce je upisana u katastar ali kuca nije. koliko sam shvatio trebam geodeta zvati da procjeni to sve. koliko on kosta ako sam dobro shvatio da njega trebam.

dsvbo
02.08.2010., 19:22
molim odgovore iz konkretnih slucaja: ako imam ozbiljnog kupca koji mi daje kao kaparu 50 % cijene nekretnine ( a tih 50 % je prilican iznos-cca 80.000 eura), koliko je uobicajeno, odnosno bolje receno,koliko je od mene korektno i fer da mu maksimalno "dam" vremena za isplatu preostalih 50% ? hvala
sorry sto sama sebe quotam; zar mi nitko nemoze odgovoriti...ima li koji biljeznik ili odvjetnik medju forumasima kod kojih su sklapani slicni ugovori?

File
02.08.2010., 19:54

Onoliko koliko se vi dogovorite.

Nema tu nekih posebnih pravila, običaja..., dakle u praksi to može biti tjedan dana, mjesec dana, godinu dana...ovisi iz kojeg razloga kupcu treba vremena.
Da li kupac diže neki kredit? Da li prodaje neku vlastitu nekretninu pa da skupi lovu? Da li čeka doznaku novaca iz inozemstva? itd.

Pa me zanima gdje da dobijem vlasnicki list? koga trebam zvati i koliko to kosta?

Zvati ne trebaš nikoga, nego otiđi u tebi nadležni sud, točnije zk odjel tog suda, sa brojem katastarske čestice i katastarskom općinom, i zatraži vlasnički list i ponesi 20 kn biljega.

lanki
04.08.2010., 09:33
molim ako netko ima iskustva da mi odgovori
rješavam neke zavrzlame po gruntovnici i stalno mi odgovaraju da je neki predmet ispred mene u kalendaru.
ne znam o kakvom se predmetu radi i šat to znači

hampy
04.08.2010., 10:04
Pozdrav svima.
Imam dva problema. 1. Moja baka posjeduje poljoprivredno zemljište koje se već više od 20 godina ne obrađuje i već se pretvorilo u šikaru. Ja bi sada to očistio i zasadio jedan voćnjak no tu počinju problemi. U gruntovnici je sve uredno i zemljište glasi na baku no u katastru se uknjižilo nekakvo poljoprivredno poduzeće u stečaju koje više ne postoji. Moje pitanje je da li ja sada mogu tražiti upis tog zemljišta u katastar jer je moja baka pravi vlasnik, a i neznam kako su mogli upisati to poljoprivredno poduzeće na nečije tuđe zemljište.
2. Prije nekih 40 god kada se radila komesacija poljoprivrednih zemljišta na mom području moji su mijenjali jedno poljoprivredno zemljište za drugo (u drugoj općini). Problem je nastao sada kada sam vadio neke papire jer to zemljište nije prepisano na nasa, a papiri koje smo imali su uništeni u ratu. Tako da se sada i u katastru i u gruntovnici vode na hrvatske šume. Da li ja mogu tražiti povrat tog zemljišta i kako jer ga sve te godine obrađujemo ja i moja obitelj,a nismo po tome legalni posjednici.

Suey
05.08.2010., 22:56
Hm, da, nezgodna situacija, no u pravnom prometu, ako postoji razlika između katastarskih podataka i podataka u vlastovnici zemljišne knjige, za pravni promet je mjerodavno stanje u zemljišnoj knjizi.

capoeira-zagreb
06.08.2010., 10:41
molim vas za pomoc jer sam se potpuno pogubila...mama mi je darovnim ugovorom darovala stan i kratko nakon toga je umrla. sada bih stan trebala prenjeti na sebe i nemam pojima kuda da idem i sto sve trebam obaviti i gdje? thnx :)

sinisaT5
11.08.2010., 13:36
HITNO!!!
Našao sam stan i sutra se nalazim sa vlasnicom i njenim odvjetnikom radi potpisivanja kupoprodajnog ugovora. E sad: 1.Ja bi, prije kupnje trebao provjeriti koje sve papire? 2.Imam neke podatke kod sebe, katastarske čestice i šta ja znam šta sve ne, a vidim da Vas ima stručnih ovdje, pa ako je netko voljan na pm da mi to pogleda. Hvala

palj
11.08.2010., 13:49
Treba ti što je moguće svježiji zk. izvadak za stan koji kupuješ. Da se vidi jasno da je u pitanju predmetna nekretnina, da je prodavatelj zaista i vlasnik i da nema nikakvih tereta na nekretnini.

cici62
11.08.2010., 20:41
Pruzila se prilika kupit neku zemlju, koja je poprilicno zanimljiva za nas.

Medutim, problem.
Prodavatelj je tu zemlju radio i obradivao dok nije bila njegovo vlasnistvo. Kasnije je to prepisao na sebe i postao vlasnik (prije nekih 60 godina). Postoje neke sumnje (neznam koliko istinite : da je to neposteno prepisao na sebe). Veci brigu mi predstavlja sto je ta zemlja bila ili opcinska ili drzavna ili crkvena, nista sigurno.

Sad, mene zanima, kako mogu saznati da li je to redovnim, pravnim i neopozivim putem stvarno vlasnistva prodavatelja.
Kako ja mogu kupit od jednog (bilo kojeg) a da budem sigurna da se druga stranka ne sjeti da je to njegovo i sudski dokaze?

sinisaT5
11.08.2010., 21:23
Hm... situacija je sljedeća...joooj, ovo je komplicirano, pa evo jedna mozgalica.
Stan koji smo našli ima teret od 25000 eura. Žena koja je vlasnica tog stana je sebi našla novi stan na Ravnicama, čiji su vlasnici pristali da se na njihov stan prebaci hipoteka sa ovog stana koji mi kupujemo od nje i ta procedura u banci traje 2 mjeseca. Dakle:
1.Mi potpisujemo predugovor i dajemo kaparu za stan na Trešnjevci kroz koji dan
2.Čekamo 2 mjeseca da se hipoteka sa stana na Trešnjevci prebaci na stan na Ravnicama
3.Nakon toga isplaćujemo ostatak sume za stan na Trešnjevci, ona isplaćuje vlasnike stana na Ravnicama
4. Mi tada postajemo vlasnici stana na Trešnjevci, a ona na ravnicama

Moje je pitanje:
1. Koliko je uopće sigurno ulaziti u takvu kupnju stana?
2.MOŽE LI SE uopće ugovorom pravovaljano potpisati da je dana kapara i da će se ostatak stana na Trešnjevci otkupiti kada se kredit tj. potraživanje od 25000 eura prebaci na drugu nekretninu na Ravnicama i da se za to postavi razumni rok od npr. 2 mjeseca
3.U slučaju da se vlasnici stana na Ravnicama predomisle i odustanu od prebacivanja potraživanja od 25000eur na njihov stan ja bi odustao od kupnje stana jer dakle ima kredit od 25000eura. Tj. ja se pozovem na to da se potpisani ugovor nije ispoštovao i da je kredit ostao na stanu koji ja želim kupiti. U tom slučaju imam pravo na duplu kaparu. Jesam li u pravu?

File
12.08.2010., 08:35
Pruzila se prilika kupit neku zemlju, koja je poprilicno zanimljiva za nas.

Medutim, problem.
Prodavatelj je tu zemlju radio i obradivao dok nije bila njegovo vlasnistvo. Kasnije je to prepisao na sebe i postao vlasnik (prije nekih 60 godina). Postoje neke sumnje (neznam koliko istinite : da je to neposteno prepisao na sebe). Veci brigu mi predstavlja sto je ta zemlja bila ili opcinska ili drzavna ili crkvena, nista sigurno.

Sad, mene zanima, kako mogu saznati da li je to redovnim, pravnim i neopozivim putem stvarno vlasnistva prodavatelja.
Kako ja mogu kupit od jednog (bilo kojeg) a da budem sigurna da se druga stranka ne sjeti da je to njegovo i sudski dokaze?

Pravilo je da se kupuje od onoga tko je u trenutku kupoprodaje upisan kao vlasnik nekretnine u zemljišnim knjigama tj.u vlasničkom listu.:kava:

A ovo drugo ti nitko nemože odgovoriti:), tj.hoće li se nekada netko sjetiti osporavati tu uknjižbu tj. osporavati vlasništvo tvom prodavatelju, ali ako je on upisan u zemljišnu knjigu kao vlasnik, a ti od njega kupiš, onda si kupila u dobroj vjeri, jer se pretpostavlja da je upis u zemljišnoj knjizi valjan.

šlapica@
12.08.2010., 14:40
Molim za malu pomoć. Čitala sam dosta na forumu o tome ali mi se sve već pomiješalo.
Nakon smrti mog djeda na kojeg su glasili svi računi nismo ništa mjenjali ali sada elektra i vodovod traže da se pod ime pretplatnika upišu žive osobe pa je baka morala ići izvaditi vlasnički list. Tu nastupaju problemi :)
Pradjed je svoju 1/2 zemlje i kuće ostavio djedu a prabaka baki. Djedovi nasljednici su:baka i 2 kčeri. U svim tim dokumentima, rješenjima o nasljeđivanju se navodi ta zemlja kao naša, na katastru također. Plačan je porez, primali smo poticaj...
Međutim, vlasnički list ne možemo dići jer nam je rečeno da zemlja na kojoj smo sagradili kuću nije prenešena na nas. U katastru je baka upisana kao vlasnik a na gruntovnici su nasljednici neki drugi ljudi. .
Problem je u tome: moj pradjed je 1938. kupio zemlju od 4 suvlasnika. Imamo kupoprodajni ugovor koji je potpisan 1953. god. od svih suvlasnika i piše da je plačeno 1938. kad je ugovor usmeno sklopljen. U izvadku iz zemljišne knjige vlasnici su nasljednici ta 4 suvlasnika.
Da bi dobili vlasnički list rečeno nam je da nađemo odvjetnika i da baka mora tužiti pradjeda :lol: (on više nije živ, ne...) Uglavnom: pitanje kaj dalje? Tužiti? Dosjelost? Dići kredit za odvjetnika??
P.S. Sad pročitala na drugoj strani ugovora (odmah iznad:smrt f., sloboda n. :)) piše-da je nekretnina upisana u gruntovni uložak..

cici62
12.08.2010., 20:52
Pravilo je da se kupuje od onoga tko je u trenutku kupoprodaje upisan kao vlasnik nekretnine u zemljišnim knjigama tj.u vlasničkom listu.:kava:

A ovo drugo ti nitko nemože odgovoriti:), tj.hoće li se nekada netko sjetiti osporavati tu uknjižbu tj. osporavati vlasništvo tvom prodavatelju, ali ako je on upisan u zemljišnu knjigu kao vlasnik, a ti od njega kupiš, onda si kupila u dobroj vjeri, jer se pretpostavlja da je upis u zemljišnoj knjizi valjan.

imas pravo, to je logicni odgovor :))) nasrecu, kod mene nista komplicirano

dali itko zna jeli postoji kod katastra ili u zemljoknjizni ured neka "povjest" terena, u smislu moze li se saznati tko je bio vlasnik prije ovog vlasnika???

File
13.08.2010., 20:05
dali itko zna jeli postoji kod katastra ili u zemljoknjizni ured neka "povjest" terena, u smislu moze li se saznati tko je bio vlasnik prije ovog vlasnika???

Normalno da postoji.:)

Kod zemljišnoknjižnog odjela (gruntovnica) možeš tražiti povijesni zk izvadak i iz njega možeš vidjeti tko je sve bio vlasnik te čestice još od osnutka zemljišnih knjiga.

Isto tako kod katastra zemljišta možeš zatražiti povijesni pregled katastarskog stanja za tu katastarsku česticu od njegova osnutka ili od revizije katastra 50-tih godina (ovisi o kojem se katastru radi).

madmaxpax
17.08.2010., 18:41
U zgradi sam koja broji samo 4 stanara. Kako sam se doselio zadnji u zgradu tako su več zajedničke prostorije od prije zauzete. zanima me imam li pravo na njih jer sam uvidom u katastar došao do saznanja da sve te prostorije(tavan i šupe) su zajedničke, a ne vlasništvo ostalih stanara. na pokušaj dogovora da mi se ustupi barem jedna prostorija na mome katu susjed je odbijao takvu mogučnost uz objašnjenje da se oni time služe od kad su u zgradi tako da ispada da svatko ima po par prostorija (veličine 20,30 m2) osim nas. koliko sam uspio doznati da bi se napravilo etažiranje na to trebaju pristati i ostali stanari. šta u takvoj situaciji napraviti i kome se obratiti? nadam se da sam bio koliko toliko jasan. hvala

Tomcat
17.08.2010., 23:08
Ukratko - imam li osnova za žalbu u gruntovnici?

Kupio sam stan od bračnog para koji su oboje bili u zaglavlju navedeni kao prodavatelji.
Međutim, samo muž je bio knjižni vlasnik te mi je prijedlog za uknjižbu samo djelomično usvojen, na 1/2 udjela. Razlog je taj što nisam dokazao da mu je i žena bila vlasnica??? To mi nema logike, jer iako ona nije bila vlasnica jasno je očitovanje volje vlasnika da prenese cjelokupni udio.

_k_i_k_a__
18.08.2010., 19:52
Imam par nejasnoca uz to, cisto me zanima jesu li ljudska naklapanja ili istina:D
Moji su kupili zemljšte 1998. i nisu ga upisali u gruntovnicu jedino u katastar. Trenutno kruze price od susjeda o legalizaciji zemljista i sad se pojavljuje jedna nejasnoca.
Otisla sam na www.katastar.hr i pretrazila 2 ulice ljudi koji tvrde da su legalizirali objekte. :D Kad odem tamo na onim vezama vlasnika vecini je pisalo rbr.promjene/godina : 1999, 1998 ili tako nesto profila.
kad kliknem na vezama za kucu - vidim broj geodetskog elaborata (RN) neki broj 2001
Rbr. promjene/godine neki broj/2003
Klasifikacijska oznaka akta kojim je izvršena promjena i sad pise klasifikacijska oznaka
na kraju pise napomena : Podatak o broju zemljsno knjiznog uloska i identifikacije nije verificiran

Probala sam pretraziti gruntovnicu ali zemljsna knjiga za to podrucje nije uređena, tako da nema smisla.

Ako su legalizirali svoje objekte zar zadnje izmjere i promjene ne bi glasile na 2010 ako su to napravili ove godine???
Pogotovo zato sto se rade iznova nacrti, mjerenja itd. Zar se te novine ne bi uvele u zemljisne knjige (jer svi glase na stare datume kad su ljudi se upisali u katastar) ???

Mislim moji su tu u nekoj zurbi oko skupljanja novaca, a stvarno sad nije pogodna situacija za tu legalizaciju jer je jako skupa, a ja sam uvjerena da nitko nije legalizirao - pa me zanima jel ti ljudi lazu i kako se to jos moze provjeriti:ne zna:

zemljadb01
24.08.2010., 08:16
Pozdrav!
Zainteresiran sam za kupnju zemljišta koje se nalaze u građevinskoj zoni - D.Zelina. Trenutna situacija je da je prodavatelj uknjižen 1/1 kao vlasnik na parcelu, a on bi mi prodao dio parcele (oko 40% čestice). Širina zemlje koja se prodaje je oko 20 m.
Dakle, dio koji bih kupio trenutno se u katastru ne vodi kao zasebna čestica.

Posrednik- Agencija kaže da se parcelizacija može izvršiti tek naknadno tijekom postupka ishođenja građevinske dozvole, a da se privremeno moram uknjižiti kao suvlasnik na cijelu parcelu, jer da se jedinstvena građevinska čestica ne može dijeliti dok nema zahtjeva za građevinskom dozvolom.

Q1: postoje li kakvi pravni instrumenti da se uknjižim kao vlasnik 1/1 na onaj dio koji kupim i to odmah nakon kupoprodaje. Tj. može li se parcelizacija građevnskog zemljišta napraviti prije kupoprodaje i kako?

Q2: Ako se ipak moram uknjižiti kao suvlasnik (zajedno s trenutnim vlasnikom) na cijeloj parceli, onda pretpostavljam da što preciznije treba sve definirati u ugovoru. Molim savjete: geodet, što sve treba staviti u ugovor, na što treba pazitim koji su ozbiljniji rizici...

Unaprijed hvala na savjetima i pozdrav.

poison kit-kat
25.08.2010., 11:14
probat cu postaviti kako spada pitanje,jer nista od toga ne kuzim(:brukica:)

dakle,postoji gradjevinsko zemljiste sa postojecim objektom od prije '68. prije ohoho godina ta gradjevina je bila upisana i vidjiva u gruntovnici i katastru(postoji i dokaz),prije malo manje ohoho godina to vise nije vidljivo :ne zna:

ee sad,izgradjena je jos jedna gradjevina na tom zemljistu prije nekih 15-tak god,naravno :rolleyes: bez gradjevinske i inih dozvola..i sada mene zanima sta je potrebno da se ta gradjevina legalizira?
i koliki bi bio idatak za to(odprilike naravno)

puno hvala unaprijed dobrim ljudima :cerek:

f@ye
03.09.2010., 17:31
Q1: postoje li kakvi pravni instrumenti da se uknjižim kao vlasnik 1/1 na onaj dio koji kupim i to odmah nakon kupoprodaje. Tj. može li se parcelizacija građevnskog zemljišta napraviti prije kupoprodaje i kako?

Q2: Ako se ipak moram uknjižiti kao suvlasnik (zajedno s trenutnim vlasnikom) na cijeloj parceli, onda pretpostavljam da što preciznije treba sve definirati u ugovoru. Molim savjete: geodet, što sve treba staviti u ugovor, na što treba pazitim koji su ozbiljniji rizici...

Unaprijed hvala na savjetima i pozdrav.

Parcelacija ide tek nakon izdane dozvole, a do onda se možete osigurati tako da u kupoprodajnom ugovoru točno definirate koji dio zemljišta kupujete (obično se ugovoru priloži prijedlog parcelacije izrađen od geodete).

probat cu postaviti kako spada pitanje,jer nista od toga ne kuzim(:brukica:)

dakle,postoji gradjevinsko zemljiste sa postojecim objektom od prije '68. prije ohoho godina ta gradjevina je bila upisana i vidjiva u gruntovnici i katastru(postoji i dokaz),prije malo manje ohoho godina to vise nije vidljivo :ne zna:

ee sad,izgradjena je jos jedna gradjevina na tom zemljistu prije nekih 15-tak god,naravno :rolleyes: bez gradjevinske i inih dozvola..i sada mene zanima sta je potrebno da se ta gradjevina legalizira?
i koliki bi bio idatak za to(odprilike naravno)

puno hvala unaprijed dobrim ljudima :cerek:

Angažirajte arhitektu koji će izraditi arhitektonski snimak izvedenog stanja za ilegalnu građevinu, plus ovlašteni građevinac za dokaz o mehaničkoj otpornosti i stabilnosti građevine, akt koji ćete ishoditi zove se rješenje o izvedenom stanju. Plaćate vodni i komunalni doprinos po kubiku građevine, plus "kaznu" za bespravnu gradnju u iznosu od 30% komunalnog doprinosa.

mighty
03.09.2010., 17:45
evo ovako, imam jedan problema sa upisom stana u gruntovnicu u zagrebu
budući da je sta stečen prijebojom između 2 firme, isti je bilo potrebno i upisati na firmu...
no budući da je firma na koju je stan trebalo upisati zapravo obrt, oni su uredno to odbili, uz obrazloženje da obrt nema svojstvo pravne osobe pa ne može biti ni upisan u zemljišnju knjigu kao nositelj stvarnih prava...
da li se tu može išta poduzeti da se stan upiše na obrt ili da se traži drugo rješenje?
unaprijed hvala

File
06.09.2010., 19:01
da li se tu može išta poduzeti da se stan upiše na obrt ili da se traži drugo rješenje?
unaprijed hvala

Stan se nikako ne može upisati kao vlasništvo obrta, jer isti nema pravnu osobnost, ali bi se moglo upisati kao vlasništvo tog obrtnika kao fizičke osobe.

Zašto uopće želite da se obrt upiše kao vlasnik nekretnine? :ne zna:

mighty
08.09.2010., 14:25
Stan se nikako ne može upisati kao vlasništvo obrta, jer isti nema pravnu osobnost, ali bi se moglo upisati kao vlasništvo tog obrtnika kao fizičke osobe.

Zašto uopće želite da se obrt upiše kao vlasnik nekretnine? :ne zna:

bio sam u gruntovnici i dobio tu istu informaciju, tj. da treba napravit aneks ugovora...
pa zbog toga jer je stan stečen prijebojom između izvođača radova i spomenutog obrta pa i kupoprodajni ugovor glasi na te subjekte...

Neuson
11.09.2010., 17:10
Po novome kada ZK odjel donese "Z" rješenje o uknjižbi nekog vlasnika to isto rješenje dostavlja i nadležnom Uredu za katastar da on upiše tog vlasnika kao i posjednika te je time olakšano ljudima logistički, ali i financijski da ne moraju trčati u oba ureda.

Što učiniti u situaciji kada do Ureda za katastar nije navedena "Z" rješenja primio ili ih je primio, ali je tamo rasulo pa nisu već godinu dana provedena (stvarni razlog ne znam)? Raditi "ručni" upis posjednika i progutati trošak od 70kn biljega za zahtjev + izrada ovjerene kopije kupoprodajnog ugovora (ili rješenja o nasljeđivanju) kod JB-a?

File
13.09.2010., 15:52
Što učiniti u situaciji kada do Ureda za katastar nije navedena "Z" rješenja primio ili ih je primio, ali je tamo rasulo pa nisu već godinu dana provedena (stvarni razlog ne znam)? Raditi "ručni" upis posjednika i progutati trošak od 70kn biljega za zahtjev + izrada ovjerene kopije kupoprodajnog ugovora (ili rješenja o nasljeđivanju) kod JB-a?

Upravo to. :rolleyes:

pistacija
16.09.2010., 15:46
Ukratko - imam li osnova za žalbu u gruntovnici?

Kupio sam stan od bračnog para koji su oboje bili u zaglavlju navedeni kao prodavatelji.
Međutim, samo muž je bio knjižni vlasnik te mi je prijedlog za uknjižbu samo djelomično usvojen, na 1/2 udjela. Razlog je taj što nisam dokazao da mu je i žena bila vlasnica??? To mi nema logike, jer iako ona nije bila vlasnica jasno je očitovanje volje vlasnika da prenese cjelokupni udio.

:D

logicnosti i podrazumjevanja sud ne priznaje, drze se onoga sto je i napisano. dakle muz ti je prodao 1/2 stana pa su te samo i upisali na taj dio...

kakva zalba? ako se zalis trajat ce par godina...

sta bi?

napravili aneks kojim ste mijenjali preambulu ugovora i maknuli suprugu? sa aneksom sve se rijesi u par tjedana;)

Neuson
17.09.2010., 13:55
Upravo to. :rolleyes:

Hvala na odgovoru. :Pivo:

shokica_:)
17.09.2010., 14:01
Ovako, mama i ja smo sklopile tj.,, sklopit ćemo kupoprodajni ugovor (JB nas je zeznuo, na seminaru je).. Znači 2 orginala sam ja već ispunila i samo čekaju drugi tjedan ovjeru, jedan ostaje JB-u, jedan oni direktno šalju u gruntovnicu, i da.. Naručile smo 4 ovjerene kopije.. Za katastar, za poreznu, jedan za mene i.. Sad slijedi pitanje.. Jedna ovjerena kopija je za upis vlasništva. Gdje se upisuje vlasništvo, ono prijepis?? Ne kužim, što nije to sve vezano uz katastar i gruntovnicu?? Kamo moram ići, u koju ustanovu? Ured za..?

Edit: Mogu li ja to sve rješiti u jednome danu, i katastar, i poreznu, i vlasništo?? I što kojim redom?
Ili moram čekati da original prvo ''dođe'' do gruntovnice?

Brazil
17.09.2010., 14:25
Predajte jedan ugovor na provedbu u gruntovnicu. Oni šalju po službenoj dužnosti u katastar. Bilježnik jedan primjerak šalje u poreznu.

Neuson
17.09.2010., 14:40
Iako bilježnik "cinka" ugovor Poreznoj zar se ne treba osobno ići u Poreznu u roku od 30 dana?

A ovo da Gruntovnica proslijedi Katastru vrijedi u idealnim vremenskim uvjetima, iz onog mog primjera ranije vidljivo je da to baš i ne funkcionira tako idilično. :(

17.09.2010., 15:48
Predajte jedan ugovor na provedbu u gruntovnicu. Oni šalju po službenoj dužnosti u katastar. Bilježnik jedan primjerak šalje u poreznu.

Sad sam skroz :confused:, meni je rečeno (tajnica JB) da oni sami šalju jedan primjerak originala na provedbu u gruntovnicu, ovjerene kopije sami nosimo u katastar i poreznu (valjda jer se radi o 2 različita grada - pritom mislim na moje prebivalište i mjesto gdje se nalazi zemljište). ?!

Iako bilježnik "cinka" ugovor Poreznoj zar se ne treba osobno ići u Poreznu u roku od 30 dana?

Ja bih obavila poreznu isti dan, nije mi to neka frka (da ponovimo, tamo ide ovjerena kopija?), a tada.. Koliko znam, porez (za koji sam se već raspitala: 2500 kn) moram platiti u roku od 45 dana od dana ovjeravanja ugovora (Ne znam iz točno kojeg razloga je taj rok, zato jer mi je ovo prva nekretnina, jer se radi o brdsko-planinskom statusu ili... Znam da je inače 30 dana. :kava:)

A ovo da Gruntovnica proslijedi Katastru vrijedi u idealnim vremenskim uvjetima, iz onog mog primjera ranije vidljivo je da to baš i ne funkcionira tako idilično.

Pa, mogu li ja sama odnijeti u katastar?! Da si pojednostavim.. :cerek:

P.S. Da, što se tiče vlasništva, još jednom pitam, gdje se ono upisuje?? I kada? Pretpostavljam kada sve drugo bude sređeno.. :bonk:

Neuson
17.09.2010., 15:58
Vlasništvo se upisuje u Gruntovnicu, posjed se upisuje u Katastar. U Grutnovnicu ide izvornik (original), a dalje ovjerene kopije (u katastar, poreznu upravu, sebi za arhivu itd.).

Možeš sama otići na oba mjesta (Gruntovnicu i Katastar) da ubrzaš postupak (ako ti se žuri). Nikad nisam čuo da JB šalje ugovor u Gruntovnicu jer upis vlasništva košta cca. 250kn (osim u slučaju ostavine kada stvarno šalje i to je besplatno).

Porez se plaća kada ti stigne rješenje i uplatnica od Poreze uprave poštom. Kada će to biti nitko ne zna.

17.09.2010., 16:46
Vlasništvo se upisuje u Gruntovnicu, posjed se upisuje u Katastar. U Grutnovnicu ide izvornik (original), a dalje ovjerene kopije (u katastar, poreznu upravu, sebi za arhivu itd.).

Možeš sama otići na oba mjesta (Gruntovnicu i Katastar) da ubrzaš postupak (ako ti se žuri). Nikad nisam čuo da JB šalje ugovor u Gruntovnicu jer upis vlasništva košta cca. 250kn (osim u slučaju ostavine kada stvarno šalje i to je besplatno).

Ma to ću ja onda sama rješiti.. Ionako nemam vremena ići u tri grada tri puta (komplicirano: boravište mi je u jednom gradu, prebivalište u drugom, a katastar i gruntovnica, kao i zemljište u trećem). :)

Porez se plaća kada ti stigne rješenje i uplatnica od Poreze uprave poštom. Kada će to biti nitko ne zna.

Ok, i puno ti hvala na odgovoru. Sve si mi razjasnio. :cheer::cheer::cheer:

rrrastaman
19.09.2010., 01:04
Kupac zemljišta 1982. godine predao je zahtjev za upisom vlasništva u zemljišne knjige na katastarskimm česticama koje su se tada zvale x1, x2, x3, x4, x5.

Danas se te iste čestice zovu y1, y2, y3.

Kupac ne zna kako, zašto ni kada je došlo do promjene oznaka čestica, ali Sud traži od kupca dokaz da se radi o istim česticama, tj. da su čestice y1, y2, y3 upravo te čestice koje je kupio od prodavatelja a koje su se onda zvale x1, x2, x3, x4, x5.

Molim savjet, koji dokument vlasnik treba tražiti i od koga, s obzirom da referent ni šef z.k. odjela ne znaju odgovor na to pitanje, nego kao jedino rješenje predlažu aneks kupoprodajnog ugovora s prodavateljem koji je preminuo prije 20 godina?

File
20.09.2010., 17:15
Kupac zemljišta 1982. godine predao je zahtjev za upisom vlasništva u zemljišne knjige na katastarskimm česticama koje su se tada zvale x1, x2, x3, x4, x5.

Kupac ne zna kako, zašto ni kada je došlo do promjene oznaka čestica, ali Sud traži od kupca dokaz da se radi o istim česticama, tj. da su čestice y1, y2, y3 upravo te čestice koje je kupio od prodavatelja a koje su se onda zvale x1, x2, x3, x4, x5.

Molim savjet,

Kako bi mi na forumu mogli znati razlog zašto su te konkretne čestice "promjenile" broj? :ne zna:Premalo je podataka da bi itko dao neki normalan odgovor, dakle može se samo nagađati.:rolleyes:

Ako je došlo npr.do spajanja čestica ili cjepanja čestica, onda se može pribaviti iz zbirke isprava zk odjela, prijavni loist, tj.parcelacijski elaborat kojim je to učinjeno...ali ako vam to gruntovnica sama traži, onda očito nije taj slučaj, jer bi to oni sami trebali imati i znati gdje naći.

Mogući savjet : tužba radi utvrđenja vlasništva i izdavanja tabularne isprave protiv nasljednika prodavatelja.:top:

U Grutnovnicu ide izvornik (original), a dalje ovjerene kopije (u katastar, poreznu upravu, sebi za arhivu itd.). .

Nije posve točno, jer i u gruntovnicu može ići ovjereni preslik, jer je on iste pravne snage kao i original. To mu je u stvari i svrha.

Neuson
20.09.2010., 19:23
Teoretski si ti apsolutno u pravu no hajde npr. probaj u osječku ili belomanastirsku Gruntovnicu predati presliku. Neće uzeti. :( Obrana im je kao da taj izvornik je uvijek kod njih u zbirci isprava i uvijek se do njega može doći i napraviti preslik ako zatreba, a da oni ne mogu hipotetski raditi preslik ovjerene kopije jer to je "dupli preslik" i to kao ne vrijedi. Nisam odvjetnik, pojma nemam smiju li to no 5 puta je lakše priložiti izvornik neko pokušati urazumiti ih.

paprenjak
22.09.2010., 07:06
Zanima me slijedeće;kada počinje vlasništvo nad nekretninom-potpisanim i ovjerenim kod javnog bilježnika darovnim ugovorom ili tek kad se dobije vlasnički list? Naime,koga banka smatra vlasnikom ako je nekretnina prebačena darovanjem na drugu osobu,ali gruntovnica(naša brza:D)još nije odradila prijenos... Hvala

pistacija
23.09.2010., 09:43

Molim savjet, koji dokument vlasnik treba tražiti i od koga, s obzirom da referent ni šef z.k. odjela ne znaju odgovor na to pitanje, nego kao jedino rješenje predlažu aneks kupoprodajnog ugovora s prodavateljem koji je preminuo prije 20 godina?

nitko nije mogao iz cista mira napraviti promjenu tih cestica.
svaku promjenu cestice, opcine te adrese ima katastar ( i u pravilu te promjene katastar salje gruntovnici ). da se ne bi mucio po gruntovnici lijepo odi u katastar i nek ti izdaju potvrdu kada i temeljem cega su se te cestice promjenile...

Teoretski si ti apsolutno u pravu no hajde npr. probaj u osječku ili belomanastirsku Gruntovnicu predati presliku. Neće uzeti. :( Obrana im je kao da taj izvornik je uvijek kod njih u zbirci isprava i uvijek se do njega može doći i napraviti preslik ako zatreba, a da oni ne mogu hipotetski raditi preslik ovjerene kopije jer to je "dupli preslik" i to kao ne vrijedi. Nisam odvjetnik, pojma nemam smiju li to no 5 puta je lakše priložiti izvornik neko pokušati urazumiti ih.

o boze svega po tim sudovima :rolleyes:

cak i ovjereni preslik mozes napraviti naknadno u jos jedan ovjereni preslik, dakle odmah se to napravi u 1 ili 5 primjeraka jer kad se napravi ovjereni preslik ovjerenog preslika to je gotovo. ne mozes ih vise raditi. da bude jasnije niti jedan preslik na sebi ne moze imati vise od 3 ziga.

ja bih se s tvojima u sudu namjerno prepucavala (ako imas cajta) ;) lijepo predaj preslik i u prijedlogu ispod potpisa pod napomenom stavi : prilazem preslik a po Zakonu o javnom biljeznistvu NN 78/93, 29/94, 162/98, 16/07, 75/09, Clanak 3 stavak 1,2,3, Članak 74 stavak 1,2,3,4,5,6,7

Zanima me slijedeće;kada počinje vlasništvo nad nekretninom-potpisanim i ovjerenim kod javnog bilježnika darovnim ugovorom ili tek kad se dobije vlasnički list? Naime,koga banka smatra vlasnikom ako je nekretnina prebačena darovanjem na drugu osobu,ali gruntovnica(naša brza:D)još nije odradila prijenos... Hvala

tek kad se dobije vlasnicki...
predaj koju pozurnicu, maltretiraj voditelja odjela i rijesit ce.

rrrastaman
23.09.2010., 19:31
Ako je došlo npr.do spajanja čestica ili cjepanja čestica, onda se može pribaviti iz zbirke isprava zk odjela, prijavni loist, tj.parcelacijski elaborat kojim je to učinjeno...ali ako vam to gruntovnica sama traži, onda očito nije taj slučaj, jer bi to oni sami trebali imati i znati gdje naći.

Mogući savjet : tužba radi utvrđenja vlasništva i izdavanja tabularne isprave protiv nasljednika prodavatelja.:top:

nitko nije mogao iz cista mira napraviti promjenu tih cestica.
svaku promjenu cestice, opcine te adrese ima katastar ( i u pravilu te promjene katastar salje gruntovnici ). da se ne bi mucio po gruntovnici lijepo odi u katastar i nek ti izdaju potvrdu kada i temeljem cega su se te cestice promjenile...
Hvala! :top:

goomb
25.09.2010., 18:02
molim pomoć, u gruntonvnom izvatku je, uz moju majku čije je ime upisano ispravno, moj otac upisan krivo - vjerojatno tipfeler ali koji se nalazi i u službenom izvatku i na internetu - krivo je napisano ime (npr. umjesto Mirko je napisano Mirka, prezime i sve ostalo OK) - u katastru je recimo upisano ispravno.. koji je sada postupak da se to ispravi jer mu trebaju točni gruntovni izvadci.. on misli pisati dopis sudu pa da to kao rješavaju suci, pokušao sam mu objasnit da tako stvari ne funkcioniraju i da se suci ne bave time nego da to vjerojatno rješava neki referent .. jesam bio u pravu? može li mi netko objasniti što poduzeti da se to ime ispravi?

puno hvala unaprijed

Neuson
25.09.2010., 19:34
Na temelju čega je uopće otac u prvom redu upisan kao suvlasnik? Rješenja o nasljeđivanju, kupoprodajnog ugovora?

goomb
25.09.2010., 19:39
Na temelju čega je uopće otac u prvom redu upisan kao suvlasnik? Rješenja o nasljeđivanju, kupoprodajnog ugovora?

kupoprodajnog ugovora, on i majka svaki 1/2

Neuson
25.09.2010., 21:54
A je li u kupoprodajnom ugovoru ispravno napisano tatino ime? Ako jest onda je taj ugovor već u zbirci isprava pa se jednostavno zatraži ispravak. Vjerujem da će to ići brzo i bezbolno jer je u tom slučaju taj tipfeler brljotina Zk odjela, a nitko ne voli da ga se proziva zbog pogrješaka. :)

goomb
26.09.2010., 14:27
je, u ugovoru je napisano točno. sada me zanima koji je postupak, mora se ići tamo i nekoga pitati ili kako, sumnjam da je potrebno nešto komplicirano ako je njihova greška.. može li mi netko konkretno reći? hvala

boromir
27.09.2010., 10:39
Situacija je ovakva:
Općinski sud 1998. donio pravomoćnu presudu kojom se sporno zemljište vraća u posjed tuženiku. Danas kontrolom zemljišnih knjiga (gruntovnica) tuženik vidi da se zemljište još uvijek vodi na prijašnje vlasnike koji su izgubili spor. Sad je moje pitanje da li je sud trebao slati u gruntovnicu presudu i tražiti upis vlasništva (ili kako se to već zove) ili treba tuženik otići sa presudom tamo i tražiti upis vlasništva? Može li se to još uvijek napraviti (obzirom na kašnjenje 12 godina)?
Unaprijed zahvaljujem
Pozdrav

Viljka
27.09.2010., 19:48
Po sklapanju predugovora sa vlasnicom cestice ona ubrzo umire. Cestica joj je u zk, bila upisana i jasna i 1/1. Katastarski na bivseg muza.
Sacekala sam ostavinsku i sklopila ugovor sa njenim nasljednikom, po kome mi ovaj treba omoguciti i upis. On to nikako ne radi jer je u ostavinskom rjesenju cestica navedena kao vanknjizna pa mu je to komplicirano.
Kako je vanknjizna kada je upisana i ja imam izvadak?

Kako sama obaviti stvar (nasljednik ce mi dati punomoc ako bude trebalo), jer
ovako ne mogu postaviti niti plombu da se zastitim ?
Posjedujem pravni slijed vlasnistva u obliku dvije ostavinske rasprave unazad tridesetak godina.

Svakako cu angazirati odvjetnka, samo bih vas molila da mi savjetujete sto biste vi ?
Pozdrav

pistacija
28.09.2010., 14:26
je, u ugovoru je napisano točno. sada me zanima koji je postupak, mora se ići tamo i nekoga pitati ili kako, sumnjam da je potrebno nešto komplicirano ako je njihova greška.. može li mi netko konkretno reći? hvala

Pazi ako je tata npr. Mirko a stoji Mirka mozda i nisu pogrijesili jer u Rjesenju kaze da se upisuje u korist : MIRKA. Obicno vecina misli da su ih iz muskog roda prebacili u zenski jer ne obracaju paznju....

Ali ako su zbilja pogrijesili u imenu onda napises Podnesak na broj Z-a temeljem kojeg su i izvrsavali upis nekretnine u kojem je kupoprodajni ugovor.

Dakle: PODNESAK NA Z- xy/20xy

Postovani,

sto hitnije molim da ispravite Vasu gresku u Izvadku iz zemljisne knjige uknjizene nekretnine na imena xy i xy i izvrsite upis ispravljenog imena predlagatelja u listu "B" i to:
- ispravak imena xy u listu "B" u ispravno: xxyy

S postovanjem, xxyy

Onda stavis pod NAPOMENAMA (negdje dole u dnu podneska): u ugovoru o kupoprodaji nekretnine koji se nalazi u zbirci isprava Opcinskog gradjanskog suda u Zagrebu na zemljisnoknjiznom odjelu pod br. Z-xy/20xy napisano je ispravno ime predlagatelja xxyy.

Po sklapanju predugovora sa vlasnicom cestice ona ubrzo umire. Cestica joj je u zk, bila upisana i jasna i 1/1. Katastarski na bivseg muza. Sacekala sam ostavinsku i sklopila ugovor sa njenim nasljednikom, po kome mi ovaj treba omoguciti i upis. On to nikako ne radi jer je u ostavinskom rjesenju cestica navedena kao vanknjizna pa mu je to komplicirano.
Kako je vanknjizna kada je upisana i ja imam izvadak?

Kako sama obaviti stvar (nasljednik ce mi dati punomoc ako bude trebalo), jer
ovako ne mogu postaviti niti plombu da se zastitim ?
Posjedujem pravni slijed vlasnistva u obliku dvije ostavinske rasprave unazad tridesetak godina.

Svakako cu angazirati odvjetnka, samo bih vas molila da mi savjetujete sto biste vi ?
Pozdrav

Nejasno malo.
Ne kuzim kako mu je to komplicirano,ne stoji li u ugovoru da ti dopusta upis nekretnine u zk? Jesi nasljednika isplatila u cijelosti ili?Kakve sad ima veze sto imas slijed ostavina unatrag 30g. ? Mislis zbog katastra ili? Tko je prije umro ona vlasnica iz zemljisnih knjiga ili njen muz vlasnik iz katastra?

Hm...ako je njen muz prvi umro a u zk. odjelu stoji vlasnistvo pokojne 1/1 i u medjuvremenu je napravljena ostavina, onda je ostavina otisla na uknjizbu i provedbu (jer biljeznici u roku 30 dana od zavrsetka ostavine i pravomocnosti moraju Rjesenje od ostavine poslati na zk.odjel). Lako moguce da u sudu na zk.odjelu nisu vidjeli da u rjesenju o nasljedjivanju pise sporno "vanknjizno" vlasnitvo cestice pa su ostavinu i proveli na nasljednika. Ako u Rjesenju o nasljedjivanju nekretnina nije uopce spomenuta ili nije opisana kao sto je u zk.izvadku onda treba raditi ispravak ostavine i tog Rjesenja. Ako od ostavine nije puno dana proslo onda pozurite do biljeznika dok ostavinsko rjesenje nije poslao na zk.odjel pa ce onda u kompletu pod jednim brojem poslati prvo rjesenje i ispravak istog.

Odnesite biljezniku originalni zk.izvadak na pokojnu kako bi biljeznik napravio ispravak . Temeljem prvog rjesenja i ispravka tog istog rjesenja sud bi trebao uknjiziti nekretninu sa pokojne na nasljednika. Onda temeljem ugovora o kupoprodaji kojim ti je, izmedju ostalog, pretpostavljam nasljednik/prodavatelj dao suglasnost da se bez ikakve njegove daljnje suglasnosti ili odobrenja mozes upisati u zemljisne knjige na predmetnu nekretninu, ti upisujes vlasnistvo (uz pretpostavku da ste i ti i nasljednik u ugovoru o kupoprodaji opisali nekretninu tocno onako kako stoji u zk.izvadku ).

Katrin
28.09.2010., 15:32
pistacija, multiquote, pliz.

Viljka
29.09.2010., 03:39
Hvala, Pistacia,
Da u ostavinskoj su navedeni samo brojevi zku-a. Je li to razlog sto su proglasene "vanknjiznim" ?
Mogu li ja pokrenuti Ispravak samo djelomicno, samo za onu cesticu koja je dio mog ugovora, i moze
li to biti bilo koji billjeznik ili samo onaj koji je vodio Ostavinsku raspravu ?

Trebam li punomoc nasljednika za to pokretanje Ispravka njegova Ostavinskog Rjesenja ili je dovoljno to sto u
kupoprodajnom pise da mi treba omoguciti upis ?
Mogu li izvadak zk-a naruciti postom ... posto sam vani ?
Pozdrav

taedium_vitae
30.09.2010., 09:11
Liijep pozdrav!!

Mama ima stan u svome vlasnistvu i prepisala bi ga na mene. Zanima me sto sve trebamo za to i gdje treba otici i koliko to kosta?

Zahvaljujem!!

boldrik
30.09.2010., 10:29
prilikom prodaje stana koji je bio u vlasništvu moga oca kupljen je drugi stan i ja sam postala vlasnik tog drugog stana. u biti otac mi je poklonio novac za taj novi stan jer je to on tako želio. živim u tom novom stanu par godina i uredno plačam sve račune koji su na moje ime. otac je bio samnom neko vrijeme i dalje je prijavljen da živi samnom. sada se nakon nekog vremena vratio i traži od mene da se stan proda i da mu vratim novac:ne zna: iako ga ja nisam izbacila iz stana niti sam protiv prodaje pa da se novac podjeli. imam uredne vlasničke papire,al me zanima koja su njegova prava pošto je prijavljen da živi u tome stanu. ponavljam da sam za dogovor,ali ne po njegovim pravilima jer sam ulagala u taj stan i plačala određenu mjesečnu otplatu,pričuvu i sve ostalo u vezi stana godinama i ne želim završiti na cesti bez ičega.komplicirano je,al eto:ne zna:

DanaJ
30.09.2010., 14:32
Se bilo tko znati ako ima bilo koji online kartama u Tisno područja

bik123
04.10.2010., 09:07
Situacija je ovakva:
Općinski sud 1998. donio pravomoćnu presudu kojom se sporno zemljište vraća u posjed tuženiku. Danas kontrolom zemljišnih knjiga (gruntovnica) tuženik vidi da se zemljište još uvijek vodi na prijašnje vlasnike koji su izgubili spor. Sad je moje pitanje da li je sud trebao slati u gruntovnicu presudu i tražiti upis vlasništva (ili kako se to već zove) ili treba tuženik otići sa presudom tamo i tražiti upis vlasništva? Može li se to još uvijek napraviti (obzirom na kašnjenje 12 godina)?
Unaprijed zahvaljujem
Pozdrav

Sud je trebao po službenoj dužnosti poslati PRAVOMOĆNU presudu u gruntovnicu, ali očito nije...
Tuženik kao zainteresirana osoba može presudu u originalu ili ovjerenu presliku dostaviti na gruntovnicu bez obzira koliko je vremena proteklo.....

Liijep pozdrav!!

Mama ima stan u svome vlasnistvu i prepisala bi ga na mene. Zanima me sto sve trebamo za to i gdje treba otici i koliko to kosta?

Zahvaljujem!!

Morate sklopiti darovni ugovor prvo.
E sad možete dati odvjetniku da vam napiše, i ovisi od odvjetnika do odvjetnika koliko će vam naplatiti.

Možete kupiti šprancu ugovora u Narodnim novinama, ali kada ga popunjavate morate dobro paziti da dobro opišete nekretninu (broj čestice, broj zk.ul., opis stana, katastarska općina, adrese i imena vas dvoje - baš onako kako stoji u vlasničkom listu). Ugovor mora sadržavati tabularnu ispravu - tj. dozvolu od strane tvoje mame da se ti uknjižiš kao vlasnik stana.

Nakon toga morate ovjeriti ugovor kod javnog bilježnika. Ovjera potpisa košta oko 46 kn.

Nakon toga ugovor nosiš na gruntovnicu na području koje se nalazi nekretnina i predaješ prijedlog sudu za uknjižbu, moraš uplatiti 250, 00 kn sudske pristojbe na pošti za uknjižbu na račun državnog proračuna

Pošto ti majka daruje stan, oslobođen si plaćanja poreza na promet nekretnina
Ali svejedno moraš otići na poreznu prijaviti to, naravo i dokazati vjerojatno rodnim listom, na poreznoj će te uputiti u prijavi i što sve moraš popuniti.

File
04.10.2010., 14:35
Sud je trebao po službenoj dužnosti poslati PRAVOMOĆNU presudu u gruntovnicu, ali očito nije...
Tuženik kao zainteresirana osoba može presudu u originalu ili ovjerenu presliku dostaviti na gruntovnicu bez obzira koliko je vremena proteklo.....

Nije istina.

Nije obveza suda koji vodi parnični postupak presudu slati u zk odjel, već to mora sama stranka po pravomoćnosti napraviti i zatražiti upis vlasništva temeljem presude.

Isto tako, normalno da postoji rok za provedbu isprave za uknjižbu, pa je tako ovršnost presuda 10 godina od pravomoćnosti, dakle potrebno je zatražiti upis vlasništva temeljem pravomoćne presude u roku od 10 godina od njene pravomoćnosti.:mig:

A potrebno je vidjeti i o kakvoj presudi se radi, jer se govori o "povratu u posjed" - pa je pitanje što je u izreci presude, tj. je li to isprava za upis vlasništva, jer se riječ posjed ne bi nužno trebala spominjati za upis u zemljišnu knjigu.

boromir
07.10.2010., 07:48
Nije istina.

Nije obveza suda koji vodi parnični postupak presudu slati u zk odjel, već to mora sama stranka po pravomoćnosti napraviti i zatražiti upis vlasništva temeljem presude.

Isto tako, normalno da postoji rok za provedbu isprave za uknjižbu, pa je tako ovršnost presuda 10 godina od pravomoćnosti, dakle potrebno je zatražiti upis vlasništva temeljem pravomoćne presude u roku od 10 godina od njene pravomoćnosti.:mig:

A potrebno je vidjeti i o kakvoj presudi se radi, jer se govori o "povratu u posjed" - pa je pitanje što je u izreci presude, tj. je li to isprava za upis vlasništva, jer se riječ posjed ne bi nužno trebala spominjati za upis u zemljišnu knjigu.

Nije me bilo neko vrijeme pa nisam odgovarao. Presuda glasi: "Raskida se kupoprodajni ugovor sklopljen...", bla, bla i na kraju: "te će se na temelju ove presude uspostaviti ranije zemljišnoknjižno stanje". U drugoj točki: "Tuženici su dužni u roku od 15 dana predati tužiteljici u posjed slobodnu od osoba i stvari nekretninu upisanu ..."
I prođe 12 godina, presuda stoji, u gruntovnicu nitko nije išao i što sad?
Dodatna komplikacija je što je zemljište prije izricanja presude već opterećeno hipotekom koja je još uvijek upisana i naknadno 2003. godine upisana još jedna ovrha druge banke.
Ima li uopće smisla vraćati u posjed tako opterećeno zemljište? Ako su ti krediti i otplaćeni, može li brisovnicu tražiti osoba koja nije podigla kredit?
Zahvaljujem na trenutnim i budućim odgovorima.
Pozdrav

File
07.10.2010., 10:15
.....Ima li uopće smisla vraćati u posjed tako opterećeno zemljište? Ako su ti krediti i otplaćeni, može li brisovnicu tražiti osoba koja nije podigla kredit?
Zahvaljujem na trenutnim i budućim odgovorima.
Pozdrav

Teško će ti itko ovdje moći odgovoriti da li to ima smisla...ovisi o vrijednosti te nekretnine.

Ako je naložena uspostava ranijeg zk stanja, onda se svi upisi nakon toga isto trebaju brisati, jer se gubi njihova osnova.

Ali osnovni problem je što je od pravomočnosti presude prošlo više od 10.godina.

Odi kod odvjetnika po savjet, nek ti proući dokumentaciju koju imaš, jer za takvu stvar točan odgovor ne možeš dobiti ovako preko neta.

copy-paste
07.10.2010., 11:58
1. :rolleyes: molim za info. ako netko zna u ćijem je vlasništvu zgrada bivšeg građevinskog instituta u žrnovnici...???

2. kakva su vaša mišljenja, što će biti na tom mjestu kada se sanira deponij, kada će se sanirati, isplatili li se zadržati zemljište na navedenoj lokaciji radi "rasta" cijene ili ga jednostavno prodati ???:s

boromir
07.10.2010., 13:03
Teško će ti itko ovdje moći odgovoriti da li to ima smisla...ovisi o vrijednosti te nekretnine.
Ako je naložena uspostava ranijeg zk stanja, onda se svi upisi nakon toga isto trebaju brisati, jer se gubi njihova osnova.
Ali osnovni problem je što je od pravomočnosti presude prošlo više od 10.godina.
Odi kod odvjetnika po savjet, nek ti proući dokumentaciju koju imaš, jer za takvu stvar točan odgovor ne možeš dobiti ovako preko neta.

Vrijednost tog zemljišta je relativno mala.
Pozdrav

ils onix
08.10.2010., 17:20
Poz, nemam pojma o tim stvarima pa bi zamolio za pomoc.
ovako,
moja obitelj ima jednu staru kucu u kojoj su prije zivili moja baka i moj tata, a sad zivimo u kuci do nje. Sad ta stara kuca sluzi iskljucivo samo nama i koristi se za odlaganje stvari. Udio te kuce i zemljista ima dosta ljudi ( stric, tetka itd.) neki od tih ljudi nisu nikad nit bili u njoj.
Ja sad ocu da tu kucu renoviram i uselim se u nju. Jeli dovoljno da oni meni samo prepisu svoj dio, naravno ako budu htijeli, ili moram zatraziti od odvjetnika da stavi kucu na cisto.
Dali tu ima jos nekakvih caka, zakona i sta bi ja sad trebao?

tinuninu
09.10.2010., 06:41
Zanima me kako se u sudskoj praksi gleda na neovjerene a potpisane ugovore i potvrde? Konkretno kupoprodajni ugovor potpisan, neovjeren, i potvrda o isplati ručno pisana, potpisana od obadvije strane, neovjerena. Kupac koristio nekretninu godinama , iznenada umro a prodavatelj negira isplatu i traži punu cijenu sa kamatama, iako se za života kupca nije pojavio ni s kakvim potraživanjima. Nasljednik je majka kupca, dosta stara žena koja ne zna šta napraviti.

Nadobudan
10.10.2010., 20:02
Poštovanje. Imam jedan problem. Moj otac je suvlasnik zemlje zajedno sa pokojnim stricem i još nekom rodbinom. Stric je umro, a ostavinska rasprava je napravljena bez mpg oca. Nikakav poziv nikada nije dobio i nikada nije bio niti ukljućen u raspravu. Koliko mene neka logika služi to se nije smjelo napraviti. Može li mi netko reći što možemo napraviti po pitanju toga? Unaprijed Hvala na pomoći.

Neuson
10.10.2010., 21:26
Ima li stric ženu i/ili djecu?

Nadobudan
10.10.2010., 23:16
Ima li stric ženu i/ili djecu?

Zenu ima...mislim da djece nema...provjerit cu...

demosten
12.10.2010., 09:01
Imam pitanje. Ja bi kupio jedan stan, ali je isti uknjižen kao poslovni prostor.
Jel znate kaj ja trebam napraviti da mi taj poslovni prostor postane stambeni i jel ima tu zamki koje ja mogu očekivati da ne mogu kupiti taj stan. (stan bi kupio prek kredita)

Elsinore
13.10.2010., 21:51
Poštovanje. Imam jedan problem. Moj otac je suvlasnik zemlje zajedno sa pokojnim stricem i još nekom rodbinom. Stric je umro, a ostavinska rasprava je napravljena bez mpg oca. Nikakav poziv nikada nije dobio i nikada nije bio niti ukljućen u raspravu. Koliko mene neka logika služi to se nije smjelo napraviti. Može li mi netko reći što možemo napraviti po pitanju toga? Unaprijed Hvala na pomoći.

Dovoljno je da tvoj stric ima ženu pa da tvoj tata ne bude nasljednik i da ga se ne pozove na ostavinsku rastavu.

Prvo se na nasljedstvo pozivaju bračni drug i djeca ostavitelja.
Ako nema djece (niti njihovih potomaka) a ima bračnoga druga onda se na nasljedstvo pozivaju bračni drug i roditelji ostavitelja.

bik123
14.10.2010., 08:20
..........?

Tko je upisan u zemljišnim knjigama? Prvo to morate provjeriti.

A ako je još uvijek upisan prodavatelj, pada mi na pamet samo da ga tužite na utvrđivanje prava vlasništva. Pravomoćna Presuda ako bi bila donesena u vašu korist bi zamijenila tabularnu ispravu i temeljem iste bi se vi upisali u zemljišne knjige.

Ne znam kada je sklopljen ugovor?

bik123
14.10.2010., 08:23

U ostavinskoj raspravi se utvrđivalo nasljedstvo samo suvlasničkog dijela tvog strica, nema se što raspravljati u dijelu tvog oca, on i dalje ostaje vlasništvo tvog oca, a suvlasnički dio tvog strica dobija novog vlasnika/vlasnike.

Osim naravno ako tvoj otac nije jedan od nasljednika tvog strica?:ne zna:

tinuninu
14.10.2010., 10:37
Tko je upisan u zemljišnim knjigama? Prvo to morate provjeriti.

A ako je još uvijek upisan prodavatelj, pada mi na pamet samo da ga tužite na utvrđivanje prava vlasništva. Pravomoćna Presuda ako bi bila donesena u vašu korist bi zamijenila tabularnu ispravu i temeljem iste bi se vi upisali u zemljišne knjige.

Ne znam kada je sklopljen ugovor?

Ugovor, odnosno privremeni kupoprodajni ugovor je sklopljen prije petnaestak godina, poslije toga kupac i prodavatelj sastavljaju potvrdu o isplati, ručno pisanu i potpisuju se obojica. I na tome je stalo, s tim da je kupac preuzeo nekretninu i cijelo to vrijeme koristio. Nakon njegove smrti pojavljuje je se prodavatelj i traži isplatu, iako to nikad nije tražio za života kupca. Zanima me kako će sud gledati na ovu potvrdu o isplati koja je potpisana a neovjerena.

bik123
14.10.2010., 12:37
Sve zavisi o tome što je napisano u tom "privremenom kupoprodajnom ugovoru"?!!!!?
Ako piše da kupac prodavatelju prodaje tu i tu česticu i da mu po punoj isplati kupoprodajne cijene dozvoljava upis u zemljišne knjige onda je to to.

Ako potpis na potvrdi nije ovjeren može se istinitost istog utvrđivati drugim dokaznim sredstvima, npr. grafološkim vještačenjem,
Vjerojatno će na sud biti pozvani i svjedoci koji znaju nešto o toj kupoprodaji....

tinuninu
14.10.2010., 14:44
Hvala bik123, ići ćemo na sud pa šta bude.

Jellle
21.10.2010., 22:58
Koliko se po nekretnini (ili po čemu to več ide) plača u gruntovnici uknjižba vlasništva?
Koliko znam plačaju se biljezi. Koliko? i dali se plača još nešto osim tih biljega?
Dali je bitno dali se uknjižavaš sam kao vlasnik ili 1/2, odnosno, ono što sam htjela pitati dali ti i taj dr. vlasnik plačate svaki posebno uknjiženje ili možete i skupa? tipa te biljege dali mora svako sam za sebe ili ih skupa kupite ako zajedno predajete zahtjev za uknjižbu?

Neuson
26.10.2010., 22:37
Koliko treba Katastru da provede vlastito rješenje?

Naime na rješenju koje je stiglo poštom stoji datum rješenja 7.10.2010., a online provjerom se i dalje vidi staro stanje. :cry:

Jellle
27.10.2010., 19:21
meni su proknjižili za jedan dan. Ja donjela ugovor oko 12h i drugi dan prijepodne vec bilo vidljivo na internetu. Radi se o Sesvetama.

_ivor_
31.10.2010., 12:54
Ovako, imam dva pitanja. Priča počinje 1980-ih kada otac i majka (supružnici) kupuju zemljište i na njemu grade kuću. Kuća završena, sve dozvole OK, objekt upisan u gruntovnici, vlasništvo 1/2 otac i 1/2 majka. Majka umire 2009 i na ostavinskoj raspravi otac, sestra i ja (sin) svako nasljeđuje po 1/3 maminog dijela.

Pitanja:
#1 Ni sestra a ni ja nismo znali da je jedan grunt naknadno dokupljen 1990-ih (a koji se jednostavno nastavlja na zemljište gdje je kuća). Na to naknadno kupljeno zemljište uknjižen je samo otac u vlasništvu 1/1. Radi li se tu o bračnoj stečevini, i je li trebalo i to zemljište ići u ostavinsku raspravu (bez obzira što je na njemu samo otac u 1/1 vlasništvu)?

#2 Otac navodno često boravi sa nepoznatom gospođom (s ocem nismo baš u dobrim odnosima od mamine smrti, ni sestra ni ja više ne živimo u RH, a rodbina samo zna da žena postoji), pa me zanima ima li tu opasnosti da ta dotična gospođa u neko buduće vrijeme (nakon tatine smrti) zatraži pravo vlasništva kao nasljednica - izvanbračna supruga? Ona ne živi u "našoj" kući, ali mi se čini da to nije bitno za izvanbračnu vezu.

joza_90
06.11.2010., 13:08
pozdrav,imam pitanje u vezi nekakvog Z-predmeta.Kad udem u katastar.hr i tamo unesem sve podatke izbaci mi neki broj i pise aktivna plomba i kopajuci malo dalje naletim daj je jedan od tih brojeva u nekakvom postupku a drugi je kao zavrsen.E sad mene zanima jel bi ja kako mogao saznat ko je pokrenuo taj postupak

IZC
06.11.2010., 19:36
Ovako, pozdrav svima.

Zanima me dali je moguče na internetu pogledati kartu posjedovnih čestica prema podacima iz katastra. Pokušao sam na stranici katastra ali ne mogu vidjeti kartu posjeda nego samo podatke posjeda.

Da odma velim, googel nije pomogao :(.

Hvala na pomoči.

_ivor_
07.11.2010., 14:32
Zanima me dali je moguče na internetu pogledati kartu posjedovnih čestica prema podacima iz katastra. Pokušao sam na stranici katastra ali ne mogu vidjeti kartu posjeda nego samo podatke posjeda.

Na internetu ne, ali možeš tražiti u katastru da ti precrtaju kartu s česticama koje želiš vidjeti. Plaća se negdje oko 40-ak kuna, koliko se sjećam.

inra
08.11.2010., 10:47
molim neku ljubaznu dušu da mi kaže koji je postupak kupovine nekretnine za strance. dakle može li se (radi se o kanadskim i australskim državljanima), koji su uvjeti, kakav se porez i koliko plaća. ukratko :)

podstanari
12.11.2010., 16:27
bok svima ako neko moze dati neki savjet bio bih zahvalan, zanima me mi smo obitelj i podstanari smo vlasnik je umro. kuca nije nigdje upisana kao da ne postoji (bespravno je sagredjena) vjerojatno je vlasnik samo te zemlje na kojoj se nalazi kuca, koju ce vjerojatno naslijedit neka njegova rodbina. pa me zanima kako bi i sta mogao napraviti da se nekako izborim za tu kucu.

Katrin
14.11.2010., 10:33
bok svima ako neko moze dati neki savjet bio bih zahvalan, zanima me mi smo obitelj i podstanari smo vlasnik je umro. kuca nije nigdje upisana kao da ne postoji (bespravno je sagredjena) vjerojatno je vlasnik samo te zemlje na kojoj se nalazi kuca, koju ce vjerojatno naslijedit neka njegova rodbina. pa me zanima kako bi i sta mogao napraviti da se nekako izborim za tu kucu.

Ne mozete napraviti nista, jer vam nikakvo pravo na tu kucu ne pripada. Mozete ju otkupiti od nasljednika.

izreke 43
16.11.2010., 19:48
Imam zabilježbe na vlasničkom listu,koji je stavio tužitelj,a pošto sam dobio sud i presuda je postala pravomoćna u 7 mjesecu, ne mogu se uknjižiti u gruntovnici jer oni nisu dobili od suda provedbu uknjiženja. Dali ja moram tražiti sud da pošalje provedbu (mora ići službeno)ili će oni (sud) sami poslati i koji je rok.

File
17.11.2010., 10:09
Imam zabilježbe na vlasničkom listu,koji je stavio tužitelj,a pošto sam dobio sud i presuda je postala pravomoćna u 7 mjesecu, ne mogu se uknjižiti u gruntovnici jer oni nisu dobili od suda provedbu uknjiženja. Dali ja moram tražiti sud da pošalje provedbu (mora ići službeno)ili će oni (sud) sami poslati i koji je rok.

Presudu moraš sam uz prijedlog predati u zk odjel radi uknjižbe.

Ne ide to po službenoj dužnosti.

molim neku ljubaznu dušu da mi kaže koji je postupak kupovine nekretnine za strance. dakle može li se (radi se o kanadskim i australskim državljanima), koji su uvjeti, kakav se porez i koliko plaća. ukratko :)

Za takvu kupoprodaju nekretnine potrebno je zatražiti suglasnost Ministarstva pravosuđa RH, uz uvijet uzajamnosti.

Za državljane Australije je potrebno da imaju prijavljen stalni boravak u RH, a za državljane Kanade, ovisi o provinciji iz Kanade u kojoj imaju prijavljeno prebivališta, tako da mislim postoji uzajamnost za Ontario i Britansku Kolumbiju, a za ostale ne. (bar je tako bilo kad je meni zadnji puta trebalo)

Porez na promet nekretnina je kao i za naše državljane 5% od utvrđene vrijednosti nekretnine i plaća se kad se dobije ta suglasnost.

Koliko treba Katastru da provede vlastito rješenje?

Naime na rješenju koje je stiglo poštom stoji datum rješenja 7.10.2010., a online provjerom se i dalje vidi staro stanje. :cry:

Trebao bi ga provesti, tek kad rješenje postane pravomoćno (nije kao u gruntovnici), i tad bi trebalo bit vidljivo online.

Didi
17.11.2010., 12:20
Zna li netko koliko vremena ZK odjelu u Zagrebu treba da odgovori na mail? Imaju poziv za kontakt (zk.odjel@zg-opcinskisud.hr), prema tome očekujem i da odgovore. Zapravo, očekivala bih automatizirani odgovor, nešto kao "primili smo vaš upit i odgovorit ćemo vam u najkraćem mogućem roku". Ovako mi izgleda kao da je poruka nestala u bespućima interneta. :ne zna:

Kub
17.11.2010., 15:09
Molio bih stručnu osobu da mi odgovori na sljedeće: Na jednoj nekretnini za koju sam zainteresiran postoji zabilježba zabrane otuđenja i opterećenja rješenjem parničnog/zemljišnoknjižnod suda od 1995./1997.god. Uvid u spis pokazuje da se radi o prekidu parničnog postupka 2002. god., dakle nije došlo do pravomoćnog okončanja spora. Vlasik kaže da ima dokumente kojima može maknuti zabilježbu. Da li je to moguće s obzirom da spor nije okončan. Ako može, koliko traje takav postupak budući da ne mislim ulaziti u investiciju dok teretni list ne bude čist. Hvala.

File
17.11.2010., 15:39
Molio bih stručnu osobu da mi odgovori na sljedeće: Na jednoj nekretnini za koju sam zainteresiran postoji zabilježba zabrane otuđenja i opterećenja rješenjem parničnog/zemljišnoknjižnod suda od 1995./1997.god. Uvid u spis pokazuje da se radi o prekidu parničnog postupka 2002. god., dakle nije došlo do pravomoćnog okončanja spora. Vlasik kaže da ima dokumente kojima može maknuti zabilježbu. Da li je to moguće s obzirom da spor nije okončan. Ako može, koliko traje takav postupak budući da ne mislim ulaziti u investiciju dok teretni list ne bude čist. Hvala.

Premalo podataka za dati ikakav normalan odgovor.

To nije pitanje za forum, ako ulaziš u investiciju, onda valjda imaš i love za uzet odvjetnika, koji će to malo bolje ispitati.

Načelno, ako je parnični sud naložio upis zabilježbe zabrane otuđenja, onda samo i jedino on i može naložiti njeno brisanje, dakle, to nemogu same stranke, pa bi bilo potrebno da se taj parnični postupak koji je u prekidu, nastavi.

E sad, zašto je u prekidu, može li se nastaviti, kada, i koliko će to trajati - odi sa dokumentacijom i pitaj odvjetnika.

Kub
17.11.2010., 16:25
Premalo podataka za dati ikakav normalan odgovor.

To nije pitanje za forum, ako ulaziš u investiciju, onda valjda imaš i love za uzet odvjetnika, koji će to malo bolje ispitati.

Načelno, ako je parnični sud naložio upis zabilježbe zabrane otuđenja, onda samo i jedino on i može naložiti njeno brisanje, dakle, to nemogu same stranke, pa bi bilo potrebno da se taj parnični postupak koji je u prekidu, nastavi.

E sad, zašto je u prekidu, može li se nastaviti, kada, i koliko će to trajati - odi sa dokumentacijom i pitaj odvjetnika.Hvala na odgovoru.

tome
19.11.2010., 15:50
Bio sam preporučeno s povratnicom poslao zahtjev za izdavanje izvatka iz gruntovnice, zajedno s biljezima.

Zahtjev je zaprimljen. Nakon dva tjedna zovem i kažu mi da će mi biti poslano "do srijede". Sada već 20. 11., a oni su moje pismo zaprimili još 11. 10.

Koji je rok u kojem moram dobiti taj izvadak? Koji je postupak nakon tog roka?

Mogu li u pisarnicu gruntovnice poslati kakav nadzor ili inspekciju?

Hvala!

--

P.S. Inače, išao sam osobno u tu gruntovnicu (radi se o gruntovnici u Krku) i zatražio izvod na šalteru. Kako taj dio "još nije u kompjuteru", tražili su da ostavim biljeg, te da će mi poslati izvadak. Nakon tri (3) mjeseca ga nisam dobio. Kada sam poslao drugu osobu da provjeri osobno što je s time, tražili su je broj koji sam trebao dobiti. Pošto nisam imao nikakav broj (nisam ga niti dobio, ali recimo da sam ga izgubio rasprave radi), rekli su da ne mogu ništa napraviti. Onda sam im poslao ovako pismeno s povratnicom. Isto tako nisam dobio nikakav broj, a kada sam zvao, osoba koja se je javila nije imala nikakav problem pogledati moj zahtjev u svom računalu po mome imenu. Zanimljivo da to ranije nisu mogli napraviti.

Sada već sumnjam da se dolje na tome sudu dešavaju nekakve malverzacije i zanima me može li se uputiti u pisarnicu gruntovnice kakav nadzor?

--

Ispričavam se što nije u "Nekretninama", čini mi se da je ovo više nekakav upravni ili sl. problem, jer se radi o aljkavosti pisarnice.

maas
20.11.2010., 21:29
Evo, samo informacije radi. Koje se sve blamaže događaju u našem pravosuđu i "pravnoj državi". Nekretnina koju smo prodali 2000 g. (prošlo već više od deset godina, da ne bude zabune!), još nije uknjižena na novog vlasnika ni u katastru niti u gruntovnici! Razlog: nije plačen porez na nekretnine, koji je morao platiti kupac (provjereno u poreznoj upravi Mursko Središće) iako je rok za plaćanje 30 dana, ali ovi ne potražuju svih tih godina porez!!! Nevjerojatno, ali istinito! Znači, državne službe ne rade svoj posao!

I druga priča. Ovih smo dana prodali još jednu nekretninu. To što sam sad otkrio, graniči sa naučnom fantastikom. Naime, na vlasničkom listu sam primjetio da službenici u Gruntovnici u Čakovcu isto ne rade svoj posao kako treba. Na pr., sud riješi ostavinsku raspravu, znači nekretnina prelazi u posjed nasljednika i bilo bi normalno da se pokojnik izbriše. Ali ne, svi pokojni još su uvijek i suvlasnici nekretnine. Njih preko 70!

I istina je da nam je pravosuđe u gabuli. Neka mi netko objasni, kako je to moguće?

pistacija
22.11.2010., 11:45
Hvala bik123, ići ćemo na sud pa šta bude.

u posjedu nekretnine jeste pa neka vas odvjetnik samo jos stavi neku zabiljezbu na stan...cisto da se osigurate ako bivsi vlasnik upisan u zemljisne knjige ide nekome to prodati recimo "ispod cijene jer su podstanari u stanu " :D

Zna li netko koliko vremena ZK odjelu u Zagrebu treba da odgovori na mail? Imaju poziv za kontakt (zk.odjel@zg-opcinskisud.hr), prema tome očekujem i da odgovore. Zapravo, očekivala bih automatizirani odgovor, nešto kao "primili smo vaš upit i odgovorit ćemo vam u najkraćem mogućem roku".

kako da ne! odgovor nekada ne mozes dobiti ni ako si osobno tamo dosla .... iskreno, nikada nisam ni cula da netko s njima komunicira na taj nacin :ne zna:

Evo, samo informacije radi. Koje se sve blamaže događaju u našem pravosuđu i "pravnoj državi". Nekretnina koju smo prodali 2000 g. (prošlo već više od deset godina, da ne bude zabune!), još nije uknjižena na novog vlasnika ni u katastru niti u gruntovnici! Razlog: nije plačen porez na nekretnine, koji je morao platiti kupac (provjereno u poreznoj upravi Mursko Središće) iako je rok za plaćanje 30 dana, ali ovi ne potražuju svih tih godina porez!!! Nevjerojatno, ali istinito! Znači, državne službe ne rade svoj posao!

poreznik prica cini mi se gluposti. nekretnina nije uknjizena na novog vlasnika jer novi vlasnik nije nasao vremena za otici u sud i predati zahtjev + ugovor... sud i zemljisne knjige za uknjizbu vise ne gledaju je li il nije netko platio porez, to se nekada gledalo... ako te vec toliko smeta u sudu predaj u ime novog vlasnika kupoprodajni ugovor pa ces vidjet CUDO ! ;) naravno u potpisu prijedloga mora pisati njegovo ime i prezime. tako isto i katastar...

I druga priča. Ovih smo dana prodali još jednu nekretninu. To što sam sad otkrio, graniči sa naučnom fantastikom. Naime, na vlasničkom listu sam primjetio da službenici u Gruntovnici u Čakovcu isto ne rade svoj posao kako treba. Na pr., sud riješi ostavinsku raspravu, znači nekretnina prelazi u posjed nasljednika i bilo bi normalno da se pokojnik izbriše. Ali ne, svi pokojni još su uvijek i suvlasnici nekretnine. Njih preko 70!

ne zvuci istinito , mozda na neku foru drze radi preglednosti i evidencije na zk izvadcima bivse vlasnike :ne zna: cuj njih 70...

maas
22.11.2010., 20:24
poreznik prica cini mi se gluposti. nekretnina nije uknjizena na novog vlasnika jer novi vlasnik nije nasao vremena za otici u sud i predati zahtjev + ugovor... sud i zemljisne knjige za uknjizbu vise ne gledaju je li il nije netko platio porez, to se nekada gledalo... ako te vec toliko smeta u sudu predaj u ime novog vlasnika kupoprodajni ugovor pa ces vidjet CUDO ! ;) naravno u potpisu prijedloga mora pisati njegovo ime i prezime. tako isto i katastar...

ovo nisu gluposti, nego živa istina. Čuj, možda jesi stručnjakinja po ovim pitanjima, ali u praksi se drukčije radi. To što nije plaćen porez na nekretnine i novi vlasnik se nije upisao, rekao mi je službenik u poreznoj upravi. Ništa ne izmišljam jer bi i nama bilo draže da se novi vlasnik ćim prije upiše u Gruntovnici. Danas sam bio na Gruntovnici u Čakovcu i službenica mi je ovo potvrdila.

ne zvuci istinito , mozda na neku foru drze radi preglednosti i evidencije na zk izvadcima bivse vlasnike :ne zna: cuj njih 70...

opet ti: "ne zvuči istinito"! Koga ti braniš? Osobno sam poznavao pokojnike i znam tko su njihovi nasljednici. Fora je u tome što trebaš na račun države izdvojiti nekoliko tisuća kunića da bi prenio nekretninu na sebe 1/1... Po meni je logično, ako netko umre i zna se nasljednik, pokojnika bi trebalo izbrisati.

bik123
23.11.2010., 10:29
ovo nisu gluposti, nego živa istina. Čuj, možda jesi stručnjakinja po ovim pitanjima, ali u praksi se drukčije radi. To što nije plaćen porez na nekretnine i novi vlasnik se nije upisao, rekao mi je službenik u poreznoj upravi. Ništa ne izmišljam jer bi i nama bilo draže da se novi vlasnik ćim prije upiše u Gruntovnici. Danas sam bio na Gruntovnici u Čakovcu i službenica mi je ovo potvrdila.

opet ti: "ne zvuči istinito"! Koga ti braniš? Osobno sam poznavao pokojnike i znam tko su njihovi nasljednici. Fora je u tome što trebaš na račun države izdvojiti nekoliko tisuća kunića da bi prenio nekretninu na sebe 1/1... Po meni je logično, ako netko umre i zna se nasljednik, pokojnika bi trebalo izbrisati.

Ja sam radio u praksi, uknjižio dosta, dosta stanova, zemljišta itd... ali nikada nisam čuo da uknjižbu uvjetuju plaćanjem poreza,

Gruntovnica ne radi po službenoj dužnosti već će nekoga uknjižiti kao vlasnika ako isti taj preda prijedlog za uknjižbu na gruntovnicu.

Isti slučaj je za pokojnicima.
Grunt čeka da nasljednici predaju pravomoćno rješenje o nasljeđivanju u grunt pa da ih temeljem toga upiše. Bez pravomoćnog rješenja grunt ne smije upisivati nikoga kao vlasnika, to je barem jasno, a rješenje mora biti pravomoćno jer je moguće da se netko od nasljednika žalio ili podnio tužbu sudu jer se ne slaže sa podjelom suvlasničkih dijelova.
Dakle, moguće je svašta, ali grunt nikada ne radi po službenoj dužnosti,
Ako nekoga briše mora znati zašto ga briše odnosno tko stupa ne njegovo mjesto iz relevantnih dokumenata. Inače bi nastao nered.

pistacija
23.11.2010., 12:01

ne moze porezna/gruntovnica u cakovcu ili dubrovniku ili gdje vec u Lijepoj nasoj bas toliko raditi drugacije od zagreba. zakon i za njih i nas je isti za sve. pusti poreznika, poreznik nije ovlasteni referent ili sudac da ti takve stvari uopce i govori. i ta u gruntovnici ocito isto pojma nema. DA moguce je i to ako si naletio na neku koja sljaka tam tek koji tjedan/mjesec. kad cem imati vremena nadjem clanak i zakon pa si ga isprintaj i njima odnesi neka malo ponove gradivo ;)

IC1970
23.11.2010., 14:58
može li mi netko odgovoriti: da li se zadnja podzemna etaža u kojoj su parkirališna mjesta koja stanari te zgrade ne žele kupiti može etažirati i cijela biti vlasništvo nekog drugog koji nema nikakvo drugo vlasništvo u toj zgradi (dakle ni stan ni poslovni prostor)?
hvala!

bik123
23.11.2010., 15:26
može li mi netko odgovoriti: da li se zadnja podzemna etaža u kojoj su parkirališna mjesta koja stanari te zgrade ne žele kupiti može etažirati i cijela biti vlasništvo nekog drugog koji nema nikakvo drugo vlasništvo u toj zgradi (dakle ni stan ni poslovni prostor)?
hvala!

Dakle, ako je cijela zgrada etažirana i ako je parkirališno mjesto u posebnom zemljišno knjižnom izvatku, odnosno ima posebno svoj poduložak, ono kao posebni dio nekretnine može biti u posebnom vlasništvu i taj ne mora imati nikakvo drugo vlasništvo u zgradi. Ali građevinske firme koje grade obično ne dopuštaju kupnju stana bez parkirnog mjesta, jer bi im se inače znalo dogoditi da ta parkirna mjesta ne mogu prodati nikome drugom.

IC1970
24.11.2010., 06:55
s obzirom da investitor gradi zgradu za koju je propisano 150 parkirnih mjesta, a ima kupaca za samo polovicu tih mjesta, druga polovica tih mjesta smještena je u najnižoj podzemnoj etaži - pitanje glasi može li se ta cijela etaža etažirati i prodati nekoj firmi koja tu garažu treba za svoje zaposlenike (dakle, ne samo parkirna mjesta, nego i komunikaciju između tih parkirnih mjesta tj. cijelu etažu). do te etaže dolazi se rampom iz prve podzemne etaže koja je također garaža, ali služi stanarima.
unaprijed hvala na odgovoru :)

bik123
24.11.2010., 09:06
s obzirom da investitor gradi zgradu za koju je propisano 150 parkirnih mjesta, a ima kupaca za samo polovicu tih mjesta, druga polovica tih mjesta smještena je u najnižoj podzemnoj etaži - pitanje glasi može li se ta cijela etaža etažirati i prodati nekoj firmi koja tu garažu treba za svoje zaposlenike (dakle, ne samo parkirna mjesta, nego i komunikaciju između tih parkirnih mjesta tj. cijelu etažu). do te etaže dolazi se rampom iz prve podzemne etaže koja je također garaža, ali služi stanarima.
unaprijed hvala na odgovoru :)

Napisao sam, ako su parkirna mjesta etažirana tako da svako ima svoj poduložak, onda je to posebni dio nekretnine kao i svi stanovi koji su u posebnim podulošcima i nema zapreke da se oni posebno prodaju. E sad, ako pitaš da li je cijelu etažu moguće staviti u "jedan poduložak" odnosno etažirati kao jedan posebni dio nekretnine, to nikada nisam vidio:ne zna:
A "komunikacija" između parkirnih mjesta se podrazumijeva, to se gleda kao "zajedničko" svim vlasnicima posebnih dijelova nekretnine u toj zgradi.

Reina
28.11.2010., 13:27
pozdrav!

imam pitanje.
mi smo u petak obavili kod bilježnika solemnizaciju ugovora i sljedeće što moramo jest da idemo u guntovnicu.
pa kako da to obavimo najbezbolnije?
recite mi koje da biljege kupim odmah unaprijed, da nas ne vraćaju natrag?
moramo upisati hipoteku na nekretninu.
koliko taj upis traje?
utješite me i recite da ne traje dugo...:)

a i inače na ugovoru za stan nalazi se samo ime mog supruga.
a gdje se ide da se oboje upišemo kao vlasnici stana?
jel se to može?:ne zna:

bik123
29.11.2010., 08:29
pozdrav!

imam pitanje.
mi smo u petak obavili kod bilježnika solemnizaciju ugovora i sljedeće što moramo jest da idemo u guntovnicu.
pa kako da to obavimo najbezbolnije?
recite mi koje da biljege kupim odmah unaprijed, da nas ne vraćaju natrag?
moramo upisati hipoteku na nekretninu.
koliko taj upis traje?
utješite me i recite da ne traje dugo...:)

a i inače na ugovoru za stan nalazi se samo ime mog supruga.
a gdje se ide da se oboje upišemo kao vlasnici stana?
jel se to može?:ne zna:

Kako da to obavite najbezbolnije??
Banka mora napisati prijedlog za uknjižbu hipoteke i to morate odnijeti na gruntovnicu. A budući se radi o solemniziranom ugovoru na to se ne plaćaju pristojbe odnosno biljezi. Uknjižba hipoteke je hitna i znam da u zagrebačkoj gruntovnici traje oko tjedan dana, a nekad i kraće.

A sada ne možete upisati stan kao vlasništvo odnosno suvlasništvo tebe i supruga, na to ste trebali misliti kada ste sklapali kupuprodajni ugovor. Jedino ako napravite Anex ugovoru o kupoprodaji.

magma21
30.11.2010., 19:59
Ima li netko da mi može objasniti sljedeću situaciju o vlasništvu na nekretnini.
Parcela ima 2025m2, od toga meni pripada 10/12 dok ostale 2/12 zajedno dijele ostalih 5 nasljeednika. Pitanje je sljedeće: Imaju li pravo ti nasljednici, tražiti svoj dio na parceli, gdje je njih volja ili Ja imam pravo svoj dio ostvariti u jednom komadu (znaći svih 10/12 parcele u neprekinutom komadu, tim više, što je je na parceli i izgrađena moja kuća za odmor).
HVALA za svaki mogući odgovor.

File
01.12.2010., 14:02
Sigurno bi kod diobe - razvrgnuča suvlasničke zajednice, ti svojih 10/12 dobila u jednom komadu, posebice što već imaš u isključivom posjedu točno određeni dio nekretnine (vikendicu).

Još nisam nikada vidio, da bi se taj suvlasnički dio, još dodatno pocjepao u 2 ili 3 dijela. Nebi ni imalo smisla.

skeptik
07.12.2010., 12:32
2002. godine doneseno je rjesenje po kojem se dozvoljava upis cestice u novi ulozak u korist moje majke. Rjesenje je poslano i Uredu za katastar i geodetske poslove (Zadra). Od tada moja majka nije poduzimala nikakve pravne radnje vezane za tu cesticu.

Danas sam pogledao stanje ulozka na webu i neugodno se iznenadio kad sam vidio da pise slijedece:
ZK uložak je UTRNUO
Broj zadnjeg dnevnika: POČETNO STANJE

Sto to znaci? Sto mi je ciniti ako zelim ostvariti majcino pravo vlasnistva nad tom nekretninom?

bik123
07.12.2010., 13:18
2002. godine doneseno je rjesenje po kojem se dozvoljava upis cestice u novi ulozak u korist moje majke. Rjesenje je poslano i Uredu za katastar i geodetske poslove (Zadra). Od tada moja majka nije poduzimala nikakve pravne radnje vezane za tu cesticu.

Danas sam pogledao stanje ulozka na webu i neugodno se iznenadio kad sam vidio da pise slijedece:
ZK uložak je UTRNUO
Broj zadnjeg dnevnika: POČETNO STANJE

Sto to znaci? Sto mi je ciniti ako zelim ostvariti majcino pravo vlasnistva nad tom nekretninom?

zemljišnoknjižna čestica tj. nekretnina nije strogo vezana za zemljišnoknjižni uložak, tj, ona se može seliti iz uloška u drugi uložak. To se vjerojatno dogodilo u ovom slučaju.

To da je uložak utrnuo znači da više nema čestica u njemu, a nekad su bile, prebačene su u neki drugi uložak.

Zato na internetu traži pod broj čestice, a ne pod brojem uloška i pronaći ćeš nekretninu.

skeptik
07.12.2010., 14:23
Zato na internetu traži pod broj čestice, a ne pod brojem uloška i pronaći ćeš nekretninu.
Pokusao sam i to, ali mi kaze:
Čestica ***/* nije pronađena!
(Vise puta sam provjeravao da nisam upisao krivi broj.)
Ima li jos koji nacin?

pistacija
07.12.2010., 18:24
Ima li jos koji nacin?

nema, morat ces ipak do gruntovnice :mig:

teta pehta
07.12.2010., 22:55
Dakle ovako, kupujem stan koji na teretovnici ima zabilježenu ovršivost tražbine. Radi se, mislim, o neplaćenom porezu. Nije neki veliki iznos.
E sad, vlasnik (prodavatelj) je namirio taj dug i navodno je sad cijela priča zapela na općinskom državnom odvjetništvu gdje bi trebali ne znam točno što (???) i onda kad oni „to“ naprave, trebali bi „to“ poslat na gruntovnicu, na osnovu čega bi se zabilježba trebala brisat.
Dal' možda neko zna koja je procedura točno u pitanju, koliko takvi spisi stoje na odvjetništvu, što se zapravo čeka i jel ima načina da se to požuri...?

bik123
08.12.2010., 08:22
Ima li jos koji nacin?

Možda se čestica cijepala pa je dobila novi broj :ne zna:, možda je u tvom rješenju bio naveden broj katastarske čestice (u nekim katastarskim općinama nije isti broj čestica u katastaru i zemljišnim knjigama, tj, nije usklađeno stanje),
Pokušaj na katastar.hr - tamo će ti izbaciti najbliži broj čestice tvojoj čestici, ako ne pronađe tvoju pa ćeš vidjeti.

Ako ni tada ne pronađeš idi na gruntovnicu i zataži povijesni izvadak za svoju česticu iz kojeg će se vidjeti gdje je čestica otišla.

bik123
08.12.2010., 08:26
Dakle ovako, kupujem stan koji na teretovnici ima zabilježenu ovršivost tražbine. Radi se, mislim, o neplaćenom porezu. Nije neki veliki iznos.
E sad, vlasnik (prodavatelj) je namirio taj dug i navodno je sad cijela priča zapela na općinskom državnom odvjetništvu gdje bi trebali ne znam točno što (???) i onda kad oni „to“ naprave, trebali bi „to“ poslat na gruntovnicu, na osnovu čega bi se zabilježba trebala brisat.
Dal' možda neko zna koja je procedura točno u pitanju, koliko takvi spisi stoje na odvjetništvu, što se zapravo čeka i jel ima načina da se to požuri...?

Općinsko državno odvjetništvo bi trebalo napisati prijedlog za brisanje zabilježbe koji treba poslati na gruntovnicu nakon što se uvjeri da je dug plaćen,(nakon što dobije dokaz). Taj tvoj prodavatelj nek napiše zahtjev ili požurnicu ODO-u.
Nakon što ODO to uputi gruntovnici to može još i na gruntovnici potrajati.

U svakom slučaju, ja ne bih ništa potpisivao dok zabilježba u zemljišnim knjigama ne bude maknuta.

skeptik
08.12.2010., 08:28
Pistacija i bik123, ovo sa izbacivanjem najblize cestice se takodjer pokazalo beskorisnim.
Ici na gruntovnicu mi bas i nije zgodno, jer gruntovnica je u Zadru, a ja u Zagrebu. No ipak hvala, jer sad znam na cemu sam.

Jel se moze ta informacija (novi broj cestice/uloska) dobit telefonski?

bik123
08.12.2010., 08:32
Pistacija i bik123, ovo sa izbacivanjem najblize cestice se takodjer pokazalo beskorisnim.
Ici na gruntovnicu mi bas i nije zgodno, jer gruntovnica je u Zadru, a ja u Zagrebu. No ipak hvala, jer sad znam na cemu sam.

A jesi li pokušao u zk. ulošku stisnuti "povijesno stanje", to je ikonica u gornjem desnom kutu uloška?

skeptik
08.12.2010., 08:36
A jesi li pokušao u zk. ulošku stisnuti "povijesno stanje", to je ikonica u gornjem desnom kutu uloška?
Ma jesam i to, opet nista korisno.

teta pehta
08.12.2010., 08:53
Općinsko državno odvjetništvo bi trebalo napisati prijedlog za brisanje zabilježbe koji treba poslati na gruntovnicu nakon što se uvjeri da je dug plaćen,(nakon što dobije dokaz). Taj tvoj prodavatelj nek napiše zahtjev ili požurnicu ODO-u.
Nakon što ODO to uputi gruntovnici to može još i na gruntovnici potrajati.

U svakom slučaju, ja ne bih ništa potpisivao dok zabilježba u zemljišnim knjigama ne bude maknuta.

Hvala bik123...Evo, prodavatelj ide sad uruđbirati zahtjev ODO-u.
Uglavnom, nisam ništa potpisala, a niti prodavatelj to očekuje od mene prije nego mi dostavi čisti vlasnički. Sve smo se samo načelno dogovorili, jedino što je vlasnik mislio da ide drito s porezne prijedlog (nije znao za ODO).
Hvala.

ilovik
08.12.2010., 08:56
Sud mi je odbio zahtjev za uknjižbu prava vlasništva na stan sa obrazloženjem što još nije formirana zk čestica za zgradu u kojoj se stan nalazi.:(

Ako netko zna, bio bih vrlo zahvalan: što to znači i što mi je sada raditi ?:moli:

bik123
08.12.2010., 09:11
Sud mi je odbio zahtjev za uknjižbu prava vlasništva na stan sa obrazloženjem što još nije formirana zk čestica za zgradu u kojoj se stan nalazi.:(

Ako netko zna, bio bih vrlo zahvalan: što to znači i što mi je sada raditi ?:moli:

To znači zgrada nije upisana u zemljišne knjige pa slijedom toga nije niti etažirana pa se ne možeš upisati kao vlasnik na posebnom etažnom dijelu -stanu, tek kad zgrada bude upisana i etažirana i kad se budu znali posebni dijelovi i opisi svakog stana moći ćeš se upisati na svoj stan.

Osim ako se ne radi o knjizi položenih ugovora.

ilovik
08.12.2010., 09:41
To znači zgrada nije upisana u zemljišne knjige pa slijedom toga nije niti etažirana pa se ne možeš upisati kao vlasnik na posebnom etažnom dijelu -stanu, tek kad zgrada bude upisana i etažirana i kad se budu znali posebni dijelovi i opisi svakog stana moći ćeš se upisati na svoj stan.

Osim ako se ne radi o knjizi položenih ugovora.

Hvala na odgovoru.
Za ovo drugo, boldano su mi još napisali:

Kako navedeni Ugovor o udruživanju sredstava XXXX ( to je još iz doba bivše države ) ne sadrži opis nekretnine u smislu da je navedena adresa zgrade u kojoj se nalazi stan čiji se upis predlaže ( tada je to bila ledina bez ulica, na Ugovoru piše: Objekt XXX, stubište XX, kat XX,stan broj XX ), utvrđeno je da time nisu ispunjene pretpostavke za upis prava vlasništva polaganjem ugovora budući da sud nije mogao utvrditi na koju se nekretninu/zgradu odnosi predloženi upis.

Dakle,gledajući u potpunosti, moj zahtjev su mi odbili iz dva razloga:

1.nije formirana zk čestica za zgradu u kojoj se stan nalazi

2.navedeni nedostatak Ugovora

Pogledao sam na katastar.hr, tamo je na toj katastarskoj čestici , pod rubrikom katastarska kultura, upisana samo ta velika stambena zgrada !?

bik123
08.12.2010., 11:58
Hvala na odgovoru.
Za ovo drugo, boldano su mi još napisali:

Kako navedeni Ugovor o udruživanju sredstava XXXX ( to je još iz doba bivše države ) ne sadrži opis nekretnine u smislu da je navedena adresa zgrade u kojoj se nalazi stan čiji se upis predlaže ( tada je to bila ledina bez ulica, na Ugovoru piše: Objekt XXX, stubište XX, kat XX,stan broj XX ), utvrđeno je da time nisu ispunjene pretpostavke za upis prava vlasništva polaganjem ugovora budući da sud nije mogao utvrditi na koju se nekretninu/zgradu odnosi predloženi upis.

Dakle,gledajući u potpunosti, moj zahtjev su mi odbili iz dva razloga:

1.nije formirana zk čestica za zgradu u kojoj se stan nalazi

2.navedeni nedostatak Ugovora

Pogledao sam na katastar.hr, tamo je na toj katastarskoj čestici , pod rubrikom katastarska kultura, upisana samo ta velika stambena zgrada !?

Dakle, ti si htio upisati stan u knjigu položenih ugovora gdje se upisuju stanovi iz doba stare države, a zgrade u kojima se nalaze ti stanovi nisu nikada bile etažirane. Ta knjiga položenih ugovora je kao neko prijelazno razdoblje dok se svi stanovi ne etažiranju. Ali dobivaš izvadak iz zemljišnih knjiga kao da si vlasnik stana.

Pretpostavka da se upišeš u knjigu položenih ugovora je barem da je zgrada u kojoj se nalazi stan upisana kao takva u zemljišne knjige sa adresom, što u tvom slučaju nije slučaj (tvoje zgrada je upisana samo u katastaru). Tako da oni barem mogu provjeriti je li stan na toj i toj adresi.

E sad rješenja su:
- upisati zgradu barem u z.k.

- svi suvlasnici - stanari stanova etažirati zgradu i upisati s nakon toga u z.knjige na svojim stanovima (ne znam koliko bi to točno došlo po stanu)

Po novim izmjenama Zakona o zemljišnim knjigama koliko ja znam postoji obveza upravitelja da u roku 3 godine uredi zemljišnoknjižno stanje nekretnine tj, upiše zgradu i sve njezine dijelove u z.k)

bik123
09.12.2010., 08:56
Ma jesam i to, opet nista korisno.

Sad sam se sjetio da je na području Zadra za neke katastarske općine bilo preoblikovanje tj. obnova zemljišnih knjiga pa su čestice dobile nove brojeve, znam pouzdano da je za k.o. Petrčane, za ostale nisam siguran.
u svakom slučaju piši gruntovnici da ti dostavi povijesni izvadak po staroj i novoj numeraciji.

ilovik
09.12.2010., 13:34
Dakle, ti si htio upisati stan u knjigu položenih ugovora gdje se upisuju stanovi iz doba stare države, a zgrade u kojima se nalaze ti stanovi nisu nikada bile etažirane. Ta knjiga položenih ugovora je kao neko prijelazno razdoblje dok se svi stanovi ne etažiranju. Ali dobivaš izvadak iz zemljišnih knjiga kao da si vlasnik stana.

Pretpostavka da se upišeš u knjigu položenih ugovora je barem da je zgrada u kojoj se nalazi stan upisana kao takva u zemljišne knjige sa adresom, što u tvom slučaju nije slučaj (tvoje zgrada je upisana samo u katastaru). Tako da oni barem mogu provjeriti je li stan na toj i toj adresi.

E sad rješenja su:
- upisati zgradu barem u z.k.

- svi suvlasnici - stanari stanova etažirati zgradu i upisati s nakon toga u z.knjige na svojim stanovima (ne znam koliko bi to točno došlo po stanu)

Po novim izmjenama Zakona o zemljišnim knjigama koliko ja znam postoji obveza upravitelja da u roku 3 godine uredi zemljišnoknjižno stanje nekretnine tj, upiše zgradu i sve njezine dijelove u z.k)

Hvala na odgovoru, trenutno ću odustati od upisa u zk, pokušati ću se upisati u Knjigu položenih ugovora, dakle sada je problem u tome što mi u Ugovoru piše Objekt XXX, stubište XX, kat XX, stan broj XX a ne Ulica XXX kućni broj XX ( tada je to bila velika poljana, bez ikakvih ulica ).

Kako bih mogao to promjeniti/upisati sadašnju adresu ili nekako dokazati sudu da je tadašnji Objekt itd. sadašnja ova ulica i kućni broj?

bik123
09.12.2010., 13:45
Hvala na odgovoru, trenutno ću odustati od upisa u zk, pokušati ću se upisati u Knjigu položenih ugovora, dakle sada je problem u tome što mi u Ugovoru piše Objekt XXX, stubište XX, kat XX, stan broj XX a ne Ulica XXX kućni broj XX ( tada je to bila velika poljana, bez ikakvih ulica ).

Kako bih mogao to promjeniti/upisati sadašnju adresu ili nekako dokazati sudu da je tadašnji Objekt itd. sadašnja ova ulica i kućni broj?

Ako je u tome problem, onda možeš tražiti Aneks ugovora od prodavatelja- ako još postoji ili njegovog pravnog slijednika.

A i u katastaru postoji služba za kućne brojeve koja izdaje potvrde na kojoj se čestici nalazi građevina tog i tog broja. Tako da možeš i tamo tražiti da ti napišu potvrdu da građevina izgrađena na toj i toj čestici ima pripadajuću adresu ab i broj xy

ilovik
09.12.2010., 20:48
Ako je u tome problem, onda možeš tražiti Aneks ugovora od prodavatelja- ako još postoji ili njegovog pravnog slijednika.

A i u katastaru postoji služba za kućne brojeve koja izdaje potvrde na kojoj se čestici nalazi građevina tog i tog broja. Tako da možeš i tamo tražiti da ti napišu potvrdu da građevina izgrađena na toj i toj čestici ima pripadajuću adresu ab i broj xy

Hvala na odgovoru, sutra idem u katastar.

Jedan mi je prijatelj rekao da je Knjiga položenih ugovora zatvorena, navodno nije više moguće u nju priložiti ugovor, ne znam koliko je to točno, jel to možda dezinformacija :(

bik123
10.12.2010., 08:09
Hvala na odgovoru, sutra idem u katastar.

Jedan mi je prijatelj rekao da je Knjiga položenih ugovora zatvorena, navodno nije više moguće u nju priložiti ugovor, ne znam koliko je to točno, jel to možda dezinformacija :(

Knjige položenih ugovora mogu biti zatvorene tek kada se stanovi koji su upisani tamo etažiraju, nisam nigdje pročitao da niše ne daju upis u knjigu položenih ugovora, mislim da to nije točno.

asti sto
10.12.2010., 18:52
zamolio bih za pomoc!

Dakle;-osoba x je vlasnik kuce i okolnog zemljista.U nekom momentu zivota tamo negdje 1981. ili tu negdje doticna se odlucuje na prodaju jednog dijela tog zemljista.Osoba Y od X kupuje zemljiste.Nakon 15-20 god. osoba X umire i oporucno ostavlja svu svoju imovinu osobi Z.Oko opuruke nije bilo sppora i Z odlazi u potrebne institucije i uredno se uknjizi na sve.Pritom otkrije da se Y nije uknjizio na kupljeno zemljiste pa se Z uknjizio i na to, obzirom da u knjigama do tog momenta jos se uvijek vodi X kao vlasnik a Z je njegov nasljednik.

Pitanje glasi;koja prava i da li uopce ikakva sad ima Y?Navodno kad nesto kupite imate rok od nekoliko godina da se uknjizite, ukoliko niste vas kupoprodajni ugovor ne vrijedi nista.Je li uistinu tako?

Pitanje 2.moze li Y ipak, recimo, tuziti Z i stvoriti probleme?
Ukratko zanima me sto sad moze ili ne moze Y?

Hvala!

ksaneri
10.12.2010., 20:14
molio bih ako me netko može uputiti na koji način da riješim svoj problem , naime posjedujem stan u Zagrebu stvarne kvadrature od 42m2 u vlasničkom listu mi piše 40m2, s obzirom da mijenjam stan za veći trenutno gubim cca 3200 eura. Neznam dali sudski vještaci koji rade izmjere priznaje gruntovnica,glupo mi je platiti novu izmjeru ako mi u gruntovnici to ne žele ispraviti.Prije nekoliko mjeseci sam se upisao kao vlasnik i imao problema oko prvoupisa te sam platio odvjetnika koji je papire slao u Sarajevo (zgradu je gradila Vranica)koja je u međuvremenu propala.Stanovi iste veličine ispod mene i iznad mene imaju upisanu stvarnu kvadraturu od 42m2.Molio bih sve koji su bili u slićnoj situaciji da mi pomognu.

unaprijed hvala:s

pistacija
11.12.2010., 15:21
molio bih ako me netko može uputiti na koji način da riješim svoj problem , naime posjedujem stan u Zagrebu stvarne kvadrature od 42m2 u vlasničkom listu mi piše 40m2, s obzirom da mijenjam stan za veći trenutno gubim cca 3200 eura. Neznam dali sudski vještaci koji rade izmjere priznaje gruntovnica,glupo mi je platiti novu izmjeru ako mi u gruntovnici to ne žele ispraviti.

Na tvom mjestu odustani od upisa 2 kvadrata jer to nećeš nikada moći ispraviti i upisati vjeruj, bezveze ćeš potrošiti vrijeme, lovu živce....;)
Lakše je formirati veću cijenu za 3000€ i drži je fiksno ako baš želiš ili prodaješ onoliko koliko je na papiru. Da ja idem mjerit stan možda bih izmjerila i 3 kvadrata manje. Prodaje se onoliko koliko piše na vlasničkom listu.
Druga bi bila stvar da sad imaš terasu od 20 m2 koju si pretvorio uredio u stambeni prostor , onda u tom slučaju prodaješ pod kvadrat stana samo 10m2 uređene terase, ne možeš svih 20m2 naplatiti ili formiraš cijenu u kojoj će biti već i tih 20 uređenih kvadrata terase a bez da to posebno naglašavaš.

Jackie_
17.12.2010., 12:36
Može li mi netko ukratko objasniti što je sve od papirologije pri kupovini stana potrebno srediti da bi, što vlasništva tiče, papiri bili čisti (i svi na broju).

Radi se o stanu u novom zg koji je u stambenoj zgradi. Trenutno imam samo kupoprodajni ugovor između mene i bivšeg vlasnika. Bivši vlasnik ujedno je i prvi vlasnik stana od kada je zgrada izgrađena, tamo negdje sedamdesetih.

U stanu smo već xx godina i nikakve dodatne papire nismo sređivali (jer navodno cijela zgrada tada jos nije bila upisana *negdje*).

Kud sve treba ići (katastar, gruntovnica?) i što sve treba ishoditi?
Hvala!

tome
19.12.2010., 21:40
Može li mi netko reći koja instanca nadzire, vrši inspekciju nad radom gruntovnica?

Želim se žaliti na sumnjiv rad gruntovnice u Krku u kojoj su mi prvo zagubili zahtjev za izvatkom, a drugi zahtjev obrađuju već više od dva mjeseca, uvijek mi odgovarajući da će mi izvatci biti poslani unutar dva-tri dana.

Gruntovnica mi postaje sumnjiva (k. općinu u pitanju još nisu "digitalizirali" već je sve u knjigama), a prije nego angažiram odvjetnika bih volio znati više o ustroju tog sustava -- postoji li kakva nadležnost Ministarstva pravosuđa i vrši li ono inspekcijski nadzor rada tih ureda?

marin1899
06.01.2011., 12:25
imam kucu na hvaru koja je po papirima u mom vlasnistvu ali nisam uknjizen na istom. imam razne informacije da srbi ne mogu da se uknjize u hrvatskoj pa sam hteo dobiti pravu informaciju. vlasnistvo je od 1983 godine.
unapred zahvalan

JedanZaDrugim
08.01.2011., 13:14
Od jednog stana od 200m2 napravljena su 2 i jedan je prodan. u vlasničkom listu kupaca određeno je da je njegov dio A , drugi dio B. zanima me da li ti kupci mogu imati problema jer onaj koji je prodavao nije imao građ.dozvolu za to, a etažiranje zgrade još nije napravljeno. inaće to je več tako nekih 5 godina. kakva procedura ide u takvim slučajevima ako itko zna?:mig:

alh84001
08.01.2011., 14:05
Pozdrav svima, imam problema s uknjižbom prava vlasništva na nekretninu, pa molim za savjet. Prvo samo da napomenem da nisam sudjelovao direktno u pravnim stvarima oko kuće, pa moguće da nisam u sve upućen.

Djed je 1990. godine kupio na jednom otoku blizu Šibenika polovicu stare kuće. Kada je trebalo provesti uknjižbu vlasništva pojavili su se problemi, jer je u gruntovnici zbog nesređenog stanja kao vlasnik čestice bila navedena vlasnica preostale polovice kuće. Nakon postupka i očevida, Općinski sud u Šibeniku je 1994. godine donio rješenje prema kojemu se potvrđuje pravo vlasništva čovjeku od kojega je djed i kupio kuću. Ne znam je li djed tada pokušao izvršiti pravo uknjižbe na svoje ime. 2001. godine djed darovnim ugovorom daruje kuću mom bratiu, sestrični, bratu i meni, no mi također ne možemo izvršiti uknjižbu na naše ime, jer se djed ne vodio kao vlasnik, već se kao vlasnik vodi čovjek od kojeg je kupio kuću. Kada danas pogledam preko interneta, stanje u gruntovnici je takvo da se kao vlasnik i dalje vodi isti čovjek, te postoji niz odbačenih pokušaja upisa vlasništva, zadnji u rujnu 2005e. U katastru se kao površina kuće navodi 43m2 (je li to ukupna površina prostorija ili površina tlocrta/čestice?). Zanima me sada da li se djed može upisati kao vlasnik s ugovorom iz 90e, iako je do raščišćavanja zemljišnih knjiga došlo 94e. Također, da li mi unuci možemo provesti knjiženje vlasništva s darovnim ugovorima iz 2001. ili će se darovni ugovori morati ponovno napraviti?

Uz gornju situaciju, komunalno poduzeće zadnjih par godina od kad je počelo barem nazivno vršiti uslugu odvoza smeća, šalje uplatnice posebno na moje ime i posebno mojoj sestrični. Osim toga, na moje ime (ne znam stiže li i bratiću ili sestrični, ali znam da bratu ne stiže), je stiglo rješenje o porezu na kuću za odmor temeljeno na površini od 64m2 (kuća je renovirana sredinom prošlog desetljeća i podignuto je potkrovlje). Mene sada zanima otkuda komunalnom poduzeću i poreznoj upravi drugačiji podatak o vlasništvu od onoga u gruntovnici? Isto tako, ne bi li troškovi poreza i ostalih komunalnih naknada trebali biti raspoređeni među suvlasnicima u omjeru njihovog vlasništva? Nisam siguran, ali komunalno poduzeće trenutno i meni i sestrični šalje uplatu na puni iznos za istu nekretninu (cijene su formirane po kubnim metrima otpada).

katarina_katja
08.01.2011., 17:35
Ako je netko drugi prije 15.2.1968. bespravno zgradio skladište na cijeloj katastarskoj čestici (točno unutar granica kat čestice) koja je prema zemljišniku u mom vlasništvu imam li ja kakvih prava nad tim zemljištem još ili je to otišlo u zastaru?

Taj drugi je upisan u katastru kao posjednik. Što je posjednik uopće i koja on prava ima?

Ako netko može pomoći informacijom - puno hvala.

mariola259
14.01.2011., 14:58
Dakle, trebam pomoć
Ja i dečko kupujemo stan na kredit, kredit ide na njega pa tako da ide i hipoteka na stan, nismo vjenčani, dakle ja nemam nikakva prava na taj stan, no ja dosta novaca ulažem, kapara, sve ostale troškove i zajedno ćemo otplačivati taj stan.
Dali postoji mogučnost da se ja kako zaštitim da u slučaju da dođe do prekida (nadam se da neće ali nikad se ne zna)? Naravno on pristaje na sve.

Molim vas pomozite

Goran2@
14.01.2011., 18:05
Prvo da Vas lijepo sve pozdravim :mig:

a sada imam jedan upit...pa ako nije problem da mi netko pokuša objasniti stvari, budući da prvi puta krećem u to...

Ajmo redom...

Kraj svoje kuće imam jedno brdo (brijeg) dimenzija nekih 25x15m, od oka...

To brdo je u vlasništvu više osoba...čak oko 10 osoba ima svoj dio u tom brdu...

E sada bi ja htio to sve da kupim i naravno prebacim na sebe...

Koji je postupak? Zovem prvo geodeta na teren da izmjeri o kolikoj se površini radi i tko od tih vlasnika ima kolko zemlje?

Zatim bi ja trebao kod bilježnika za svakoh vlasnika napraviti ugovor da se prebaci na mene?

I recimo da bi neki dali besplatno zemlju budući da imaju malu površinu?

Ako bi mi netko mogao u par koraka reći kojim putem da krenem, koji je prvi postupak?

Hvala puno...:top:

pazdrkan
16.01.2011., 13:10
kontaktirati te vlasnike i viditi da li su uopće zainteresirani za prodaju istoga, najvjerojatnije neko i mrtav pa će dodatno iskomplicirati.....

ako su suglasni svi za prodaju onda češ geodeta i krenuti u postupak

Goran2@
16.01.2011., 13:15
svi su živi :mig:

znači prvo trebam geodeta pozvati...a onda trebam ići za katastar i gruntovnicu? da se vidi kolko tko ima pa tek onda kod javnog bilježnika?

pazdrkan
16.01.2011., 14:52
prvo se s njima dogovori, vidi koliko traže i slično,,,po pravilu bi oni trebali tebi dati čiste papire, platiti geodeta i to......

al ako filozofiraju a tebi je u interesu to kupiti ponudi se da ćeš ti platiti geodeta......

1.) znači prvi korak razgovor i dogovor sa svim suvlasnicima
2. dignuti kopiju plana, vlasnički list (pogledati ima li tereta), pogledati da li je čestica u građevinskoj zoni ako misliš graditi nešto.., pogledati da li ima čestica legalni pristupni put
3.geodet da se utvrdi stanje na terenu i pomogučnosti zabiju međe da znaš što kupuješ (tu trebaju i suglasnosti svih susjeda te parcele koju misliš kupiti)
4. sklapanje kupoprodajnog sa svim suvlasnicima
5. porezna
6. uknjižba na svoje ime

Goran2@
16.01.2011., 15:10
Hvala puno na savjetima :top:

Mogu za sve to računati nekih 8000kn sigurno...zar ne? mislim na troškove geodeta i ostalog... (dok cijenu zemljišta ne računam)

pazdrkan
16.01.2011., 15:14
geo. snimak postojećeg stanja cca 4000 kn...pitaj kod više njih, iskolčavanje međe i daljnja procedura se opet plaća......porez ne znam kolki će ti bit.....ne znam o čemu se radi.....

kreni od vlasnika i vidi kako dišu......dogovorite cijenu i svakom ide postotak koliko imaju udjela......

Goran2@
16.01.2011., 15:20
geo. snimak postojećeg stanja cca 4000 kn...pitaj kod više njih, iskolčavanje međe i daljnja procedura se opet plaća......porez ne znam kolki će ti bit.....ne znam o čemu se radi.....

kreni od vlasnika i vidi kako dišu......dogovorite cijenu i svakom ide postotak koliko imaju udjela......

OK :top:

Hvala puno na savjetima :top:

Sada barem imam neku sliku :mig:

LP

pazdrkan
16.01.2011., 15:27
poslat ću ti račun...nije problem :rofl:

File
17.01.2011., 19:07
Ako je netko drugi prije 15.2.1968. bespravno zgradio skladište na cijeloj katastarskoj čestici (točno unutar granica kat čestice) koja je prema zemljišniku u mom vlasništvu imam li ja kakvih prava nad tim zemljištem još ili je to otišlo u zastaru?

Taj drugi je upisan u katastru kao posjednik. Što je posjednik uopće i koja on prava ima?

Ako netko može pomoći informacijom - puno hvala.

Premalo podataka za dati neki točan odgovor, ali načelno, ako je objekt izgrađen prije 15.02.1968.godine, vlasnik tog objekta (taj tvoj posjednik) bi mogao steći vlasništvo te tvoje nekretnine.

Naime, čl.368 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, je propisano da, ako je do stupanja na snagu toga zakona, na zemljištu u društvenom vlasništvu bila izgrađena zgrada (a predmetna zgrada je izgrađena po tebi prije 1968.godine) ; a koja je u trenutku stupanja na snagu toga Zakona u nečijem vlasništvu (u konkretnom slučaju je valjda u vlasništvu tog tvog posjednika:ne zna:) ; vlasnik te zgrade steći će pravo vlasništva cijele nekretnine, dakako pod uvijetom da je zgrada legalna, a ako je izgrađena prije 15.02.1968.godine, onda bi bio zadovoljen i taj uvjet.

Uglavnom za točniji odgovor bi trebalo znati puno više podataka o konkretnom slučaju.:kava:

Neuson
18.01.2011., 19:07
Kako u A listu ZK izvatka promjeniti tj. "updateati" adresu nekretnine? Npr. stara adresa od prije 20+ god je bila "Maksima Gorkog 6", došla nezavisna država pa je danas to ulica npr. "Augusta Šenoe 6".

katarina_katja
18.01.2011., 20:07
Premalo podataka za dati neki točan odgovor, ali načelno, ako je objekt izgrađen prije 15.02.1968.godine, vlasnik tog objekta (taj tvoj posjednik) bi mogao steći vlasništvo te tvoje nekretnine.

Uglavnom za točniji odgovor bi trebalo znati puno više podataka o konkretnom slučaju.:kava:

Pitaj. Koja informacija fali?

File
18.01.2011., 20:39
Radi se o kompleksnoj stvari, na koju se ne može odgovoriti u jednom postu.

Za takve stvari se vode u svim zamljama dugogodišnje parnice.

Ali eto, npr.
1.kako je taj "graditelj" tj.posjednik ušao u posjed te nekretnine?
2.temeljem kojeg pravog posla?
3.temeljem čega se upisao u katastra?
4.kada se točno upisao u katastar?
5.da li je ta nekretnina bila do 1991.godine u režimu društvenog vlasništva, sa pravom korištenja bivših vlasnika?
6.da li su vlasnici znali za tu izgradnju?
7.da li su mogli znati za tu izgradnju? npr.gdje žive?
8.da li su ga smetali u toj izgradnji?
9.da li je po sudskom vještaku zaista utvrđeno da je izgrađena prije 1968.godine ili su to pretpostavke?
itd....
itd...

_ivor_
19.01.2011., 11:01
Kako u A listu ZK izvatka promjeniti tj. "updateati" adresu nekretnine? Npr. stara adresa od prije 20+ god je bila "Maksima Gorkog 6", došla nezavisna država pa je danas to ulica npr. "Augusta Šenoe 6".

Mislim da se na Katastru izvadi potvrda o promjeni naziva ulice, i onda odeš na Gruntovnicu i predaš prijedlog za promjenu adrese s tom potvrdom u privitku (a to se plaća mislim nekih 50ak kn). Ali to možeš napraviti i kada budeš nešto ozbiljnije radio. Npr. ako prodaješ nekretninu, uz prijedlog za promjenu vlasnika samo dodaš onda još i to. Tako sam ja napravio. :)

EDIT: Krivo sam rekao, radilo se o adresi vlasnika, a ne o adresi same nekretnine. Otiđi u Katastar pa ih tamo pitaj.
http://sudovi.pravosudje.hr/osop/index.php?linkID=15

pistacija
19.01.2011., 17:41
Mislim da se na Katastru izvadi potvrda o promjeni naziva ulice, i onda odeš na Gruntovnicu i predaš prijedlog za promjenu adrese s tom potvrdom u privitku (a to se plaća mislim nekih 50ak kn). Ali to možeš napraviti i kada budeš nešto ozbiljnije radio. Npr. ako prodaješ nekretninu, uz prijedlog za promjenu vlasnika samo dodaš onda još i to. Tako sam ja napravio. :)

dobro si sve rekao :top: još se samo nekih 60-tak kn plaća i ta potvrda sa katastra ;)

garfield!
20.01.2011., 14:22
Supruga i ja bismo kupili stan za maloljetnu kćer (17 godina). Da li je to moguće i na koji način? Da li se može stan uknjižiti na maloljetnika?

Hvala unaprijed.

Brazil
20.01.2011., 14:31
Supruga i ja bismo kupili stan za maloljetnu kćer (17 godina). Da li je to moguće i na koji način? Da li se može stan uknjižiti na maloljetnika?

Hvala unaprijed.

Moguće je. Jednostavno neka kćer bude navedena kao kupac u ugovoru o kupoprodaji.

Brazil
20.01.2011., 14:32
dobro si sve rekao :top: još se samo nekih 60-tak kn plaća i ta potvrda sa katastra ;)

40 kn.

garfield!
20.01.2011., 14:37
Moguće je. Jednostavno neka kćer bude navedena kao kupac u ugovoru o kupoprodaji.

Hvala. Nadam se da neće praviti problema u gruntovnici kod uknjižbe.

Neuson
20.01.2011., 15:49
Znači prvo u Katastar po potvrdu zatim u Gruntovnicu podnijeti zahtjev te priložiti potvrdu i neka pripremim 100 tinjak kn biljega. Hvala svima.

katarina_katja
20.01.2011., 21:08
> 1.kako je taj "graditelj" tj.posjednik ušao u posjed te nekretnine?
Kupio je građ materijal, zgradio na goloj zemlji, stavio vrata i uzivao.

> 2.temeljem kojeg pravog posla?
Nepoznato.

> 3.temeljem čega se upisao u katastra?
To se i ja pitam. Da li katastar može dati takvu informaciju?

> 4.kada se točno upisao u katastar?
Ne znam. Da li katastar može dati takvu informaciju?

> 5.da li je ta nekretnina bila do 1991.godine u režimu društvenog vlasništva, sa pravom korištenja bivših vlasnika?
Vlaništvo je do 91 bilo drustveno. Vlasnici postoje samo kao upisani u zemljišnu knjigu na tom zemlji. pravi vlasnici nisu upisani s mogućnošću korištenja jer u zemljišniku ne postoji skladište - postoji jedna čestica sa 1 nekretninom i vlasnicima nekretnine. Sada su dvije nekretnine i isti vlasnici i taj posjednik - neki sedmi lik. Oni nikada nisu ulazili u skladište.

> 6.da li su vlasnici znali za tu izgradnju?
Da. Bila im je pred očima, ali se nitko nije žalio jer se nije vodilo niti je u to vrijeme bilo bitno čije je.

> 7.da li su mogli znati za tu izgradnju? npr.gdje žive?
Žive u neposrednoj blizini i znali su.

> 8.da li su ga smetali u toj izgradnji?
Nisu. Pravno ne.

> 9.da li je po sudskom vještaku zaista utvrđeno da je izgrađena prije 1968.godine ili su to pretpostavke?
Kakav sudski vještak?? Katastar daje dokument na kojem je napisano da je građeno prije 68. Time građevina postaje legalna. Ali sad kad se sređuju zemljišne knjige i kad je svaki kvadrat važan - u zemljišnim knjigama piše da je to zgrađeno na tuđoj zemlji.

katarina_katja
20.01.2011., 21:19
Dakle, trebam pomoć
Ja i dečko kupujemo stan na kredit, kredit ide na njega pa tako da ide i hipoteka na stan, nismo vjenčani, dakle ja nemam nikakva prava na taj stan, no ja dosta novaca ulažem, kapara, sve ostale troškove i zajedno ćemo otplaćivati taj stan.
Da li postoji mogućnost da se ja kako zaštitim da u slučaju da dođe do prekida (nadam se da neće ali nikad se ne zna)? Naravno on pristaje na sve.

Molim vas pomozite

Nisam pravnik pa nemam pravu ni pravnu informaciju. Ali znam da ako dvije godine živite zajedno da je to kao da ste u braku. To da živite zajedno je najbolje ako je dokazivo - npr tvoja osobna je na tu adresu. Inače se treba dokazivati, pa ti vidi kako ćeš to.

To da si ti ulagala u stan u slučaju prekida se isto mora dokazivati. Tko, kako? Ako se može pratiti novac po računima odlično, inače... ne vjerujem. Ako će doći do toga da netko drugi sudi o vašoj imvini a ne vi - taj treba dokaze da presudi onako kako jest. Inace svatko moze govoriti što hoće.
Npr - kapara je išla s tvog računa na račun prodavatelja.

Ukratko - sve što se može potkrijepiti dokazima je ok, ostalo objesi mačku za rep. Ako nisi sigurna kako ćete vi, a želiš ulagati i vjeruješ da će sve biti dobro - upiši se kao vlasnik pola nekretnine - pola ti pola on. On tebi ugovrom daruje pola (to je za bračne drugove besplatno) i ti se upišeš u zemljišne knjige. To nitko ne može pobiti. Ako se rastanete, dijelite sve na pola pa tako i taj stan. Ako se rastanete, imaš upisano da si vlasnica polovice, onda ti budeš fer pa mu kažeš - vrati mi uloženo (a ne pola) i ja se izbrišem sa stana.

Sve to nije baš neko sretno rješenje, a i ne vuče na ljubav. Ja bih rekla da dok se ne odlučiš da imate zajedno sve račune, da ne ulažeš ili da, kad se ulaže, da se zna čije je šta pa da to kasnije možete ljudski podijeliti/jedan drugoga isplatiti.

A drugo - kada pitaš o pravima po zakonu koji će zakon štititi tebe ako ti pred zakonom nemaš dokaz tko si mu ti? Recimo ti ulažeš i rastanete se. Od koga bi ti išla tražiti pravdu? Privatna tužba da ti vrati lovu - ma to sigurno ne bi. Ako nisi sigurna a očito nisi - piši svoje. Ali to se onda svodi na dijeljenje računa za kruh i mlijeko pa mi je to malo scary... i di je tu ljubav??

Ne ulaži što nisi spremna izgubit. On plaća kredu za stan pa ne vjerujem da će po tvom eventalnom iseljenju ići obračunavati koliko si živjela besplatno i to unazad naplaćivati, a ti zauzvrat spominjat kapru.

Ja bi rekla - zaboravi na svu uloženu lovu na koju imaš pravo, a koju ti on ne da.

Katrin
20.01.2011., 22:54
Ali znam da ako dvije godine živite zajedno da je to kao da ste u braku.

3 godine ili krace ako dobiju dijete.

pistacija
21.01.2011., 12:48
Dakle, trebam pomoć
Ja i dečko kupujemo stan na kredit, kredit ide na njega pa tako da ide i hipoteka na stan, nismo vjenčani, dakle ja nemam nikakva prava na taj stan, no ja dosta novaca ulažem, kapara, sve ostale troškove i zajedno ćemo otplačivati taj stan.
Dali postoji mogučnost da se ja kako zaštitim da u slučaju da dođe do prekida (nadam se da neće ali nikad se ne zna)? Naravno on pristaje na sve.

Molim vas pomozite

A najbolje bi bilo da stavite u Ugovoru i tebe i njega kao kupca. Dakle pola stana na tebe a pola na njega. Ili 1/4 stana na tebe ostalo na njega. Tako će vas zk.odjel nakon isplate i uknjižiti. Za banku nećeš "smetati" da on dobije kredit .

ilonka
23.01.2011., 12:39
Trebam pomoć....
Da li itko zna da li je potrebno napisati zahtjev za upis u zemljišne knjige poslije pravomocne presude?
ili se samo sa pravomoćnom presudom ide u zemljišno knjižni odjel??
i kako se piše taj zahtjev

b0xx
24.01.2011., 13:23
Iako bi moje pitanje spadalo u nekoliko tema, stavljam ga u ovu jer mi se cini da je najvecim dijelom vezano uz nekretninu.

Vlasnik sam, ili sam makar mislio da jesam, odredene parcele poljoprivrednog zemljista koje sam na temelju usmenog dogovora dao na obradu drugoj osobi. Ta osoba je zatim nakon nekoliko godina prestala s ispacivanjem dogovorene cijene oko obrade zemlje, te se nakon nekoliko upita ispostavilo da je osoba prestala obradivati tu zemlju - to se dogodilo prije 5-6 godina.

Nedavno iz opcine dobivam poziv za dolazak kako bih potpisao dokument kojim se moje zemljiste (zabunom* dalo u natjecaj i promijenilo vlasnika) vraca meni u vlasnistvo.
Za pocetak, nije mi jasno kako su se uspjeli zaobici svi mehanizmi zastite s obzirom da nisam potpisao nista niti bio pozvan na potpisivanje icega sto bi mijenjalo vlasnistvo te zemlje. Ispostavilo se da je problematicno zemljiste sada u vlasnistvu osobe koja je, gore navedeno, bila obradivala istu tu zemlju.

Doticna osoba je vec potpisala da mi vraca vlasnistvo nad zemljom, ali kako jos nisam vidio doticni ugovor, nisam siguran oko svih pojedinosti.

Iskreno, nisam siguran ni oko cega vezanog uz ovo.

Moze li mi itko dati nekakav savjet kako postupiti, tj. otici potpisati prihvacanje vracanja zemljista u moje vlasnistvo i praviti se da se nista dogodilo nije, ili pokusati saznati sto se tocno dogodilo?
Takoder, postoji li kakva mogucnost ostvarivanja odstete?

- sve stranke vezane uz ovo su bile upoznate sa cinjenicom da sam ja vlasnik te zemlje (zivim u malom mjestu gdje se vecina ljudi medusobno poznaje); takoder, moja obitelj i ja smo u nekoliko navrata se u opcini raspitivali oko tog zemljista, sto pismeno, sto usmeno (iz razloga sto se zemljiste nalazi u sredini velike drzavne parcele pa je do istoga problem doci: nisam siguran kako se sam proces zove, ali smo trebali dobiti zamjensko zemljiste na nacin da bi sadasnje preslo u vlasnistvo drzave, a neko novo, dostupnije u moje). Medutim, nikad nam nije prigovoreno da se ispitujemo oko tude zemlje, niti nam je dana naznaka da postoje vlasnicki problemi oko zemlje.

F_e_l_i_x
25.01.2011., 01:42
Trebam pomoć....
Da li itko zna da li je potrebno napisati zahtjev za upis u zemljišne knjige poslije pravomocne presude?
ili se samo sa pravomoćnom presudom ide u zemljišno knjižni odjel??
i kako se piše taj zahtjev

Ne zahtjev nego Prijedlog za uknjižbu prava vlasništva. Obrazac se kupuje u Narodnim novinama (oko 2 kn). Ali ono vam je potrebno ukoliko imate ugovor (o kupoprodaji, darovanju, dosmrtnom uzdržavanju), a s obzirom da se ovdje spominje presuda, sud će sam po službenoj dužnosti primjerak presude dostaviti ZK odjelu na uknjižbu. Naravno nitko osobi ne brani da taj proces sam ubrza tako da osoba sama svoj primjerak presude odnese u ZK odjel, ali tada će morati platiti i 250 kuna sudske pristojbe i ostati će bez originala presude, tako da se radije malo strpite. Da je priči došao kraj to se zna kada se doma dobije od ZK odjela rješenje da su uknjižili.
Ne govorim ti ništa napamet, jer sam radila u 2 različita ZK odjela tj. to mi je bio posao.

Ali uz maloljetnika na ugovoru o kupoprodaji mora biti naveden i njegov zakonski zastupnik (roditelj) jer maloljetna osoba tj. osoba mlađa od 18 godina nije poslovno sposobna osoba, što znači da ne može sklapati pravne poslove. Ukoliko u ugovoru pokraj maloljetne osobe nije naveden njezin zakonski zastupnik, ZK odjel je dužan odbaciti takav prijedlog za uknjižbu kao nepravodoban. Najbolje bi bilo da se ugovor sastavi kod ovlaštene osobe (odvjetnika), a ne samostalno, da ne bi došlo do problema, a sa time i nepotreban protek vremena i troškovi.

Znači prvo u Katastar po potvrdu zatim u Gruntovnicu podnijeti zahtjev te priložiti potvrdu i neka pripremim 100 tinjak kn biljega. Hvala svima.

Ne zahtjev. Prijedlog o promjeni adrese.
Da riješimo dilemu jednom zauvijek jer vidim da se ovdje uporno koriste krivi termini.
U gruntovnici ne postoje zahtjevi. Postoje samo PRIJEDLOZI - za promjenu prezimena, imena, adrese nekretnine, adrese vlasnika, za uknjižbu, za zabilježbu.. OK?
Imamo 2 vrste promjene adrese:
1. Promjena adrese nekretnine, pravac u --> KATASTAR po potvrdu o promjeni naziva ulice (dakle grad je promijenio naziv ulice primjerice sa Zvonimirova u Trpimirova).
2. Promjena adrese vlasnika, dakle vlasnik se preselio tj. on kao osoba ima novu adresu, pravac u ---> MUP, tražiti potvrdu o promjeni adrese. Logično, zar ne?

U gruntovnici treba ispuniti Prijedlog o promjeni adrese i platiti 50 kuna u državnim biljezima koje ste prethodno kupili. I čekati da vam na kućnu adresu ZK odjel pošalje rješenje. Nakon toga možete podignuti novi vlasnički list tj. sa novom adresom.

Brazil
25.01.2011., 14:50
Ali uz maloljetnika na ugovoru o kupoprodaji mora biti naveden i njegov zakonski zastupnik (roditelj) jer maloljetna osoba tj. osoba mlađa od 18 godina nije poslovno sposobna osoba, što znači da ne može sklapati pravne poslove. Ukoliko u ugovoru pokraj maloljetne osobe nije naveden njezin zakonski zastupnik, ZK odjel je dužan odbaciti takav prijedlog za uknjižbu kao nepravodoban. Najbolje bi bilo da se ugovor sastavi kod ovlaštene osobe (odvjetnika), a ne samostalno, da ne bi došlo do problema, a sa time i nepotreban protek vremena i troškovi.

Da, maloljetna osoba mora biti zastupana po zakonskom zastupniku ukoliko nije poslovno sposobna, a vrlo vjerojatno nije.

File
25.01.2011., 15:29
....., sud će sam po službenoj dužnosti primjerak presude dostaviti ZK odjelu na uknjižbu. .....

Za ovo prvi puta čujem. :confused:

Radim već 9 godina i imao sam iskustva sa nekih cca 10 sudova u RH i to baš po pitanju knjiženja temeljem pravomoćnih presuda, i nikada, ali baš nikada, sud nije dostavio presudu zk odjelu na uknjižbu, a niti sam u dostavnoj naredbi ikada vidio da bi se presuda po njenoj pravomoćnosti dostavljala zk odjelu. :ne zna:

_ivor_
25.01.2011., 17:18
Imamo 2 vrste promjene adrese:
1. Promjena adrese nekretnine, pravac u --> KATASTAR po potvrdu o promjeni naziva ulice (dakle grad je promijenio naziv ulice primjerice sa Zvonimirova u Trpimirova).
2. Promjena adrese vlasnika, dakle vlasnik se preselio tj. on kao osoba ima novu adresu, pravac u ---> MUP, tražiti potvrdu o promjeni adrese. Logično, zar ne?

Samo da dodam pod 2 da se i kod vlasnika može dogoditi da ulica promijeni naziv, pa je uz MUP-ovu potvrdu potrebna i ona iz Katastra. MUP naime automatski mijenja sve nazive ulica, za razliku od Gruntovnice.
Ja sam imao takav slučaj, za primjer. Vlasnik nekretnine (nekog zemljišta skroz odvojenog od mjesta prebivanja) je stanovao u ulici koja se preuređivala na način da se njegova kuća morala rušiti, a ulica u kojoj je živio se stopila s nekom drugom, većom ulicom i de facto više nije posojala. Vlasnik je preselio u stan kojeg je dobio od Grada.
Problem se javio u tome što je MUP njegovu staru adresu (tj. naziv ulice) automatizmom promijenio u naziv ove veće ulice, dok je u Gruntovnici ostao naziv one male bivše ulice. Kad smo radili Prijedlog za promjenu vlasništva, morali smo priložiti MUP-ovu potvrdu sa svim njegovim prijašnjim adresama stanovanja, te potvrdu iz Katastra koja je povezala tu MUP-ovu potvrdu sa upisanim stanjem u zem. knjigama. U Gruntovnici je vlasnik bio XY iz "Male ulice", a u MUP-ovoj potvdi bila je navedena samo "Velika ulica".

_ivor_
25.01.2011., 17:45

Radim već 9 godina i imao sam iskustva sa nekih cca 10 sudova u RH i to baš po pitanju knjiženja temeljem pravomoćnih presuda, i nikada, ali baš nikada, sud nije dostavio presudu zk odjelu na uknjižbu, a niti sam u dostavnoj naredbi ikada vidio da bi se presuda po njenoj pravomoćnosti dostavljala zk odjelu. :ne zna:

Meni se jednom dogodilo da je Sud dopustio prijepis 1/1 dijela nekretnine na mene umjesto 1/2, kako je pisalo u prijedlogu i u kupoprodajnom ugovoru :). Bio sam toliko dobar pa sam otišao u Gruntovnicu da im to stavim na znanje. A oni su htjeli od mene da radim žalbu, prijedlog za promjenu vlasništva (250 kn) itd itd za NJIHOVU pogrešku :) Smiješni su. Od mene su dobili samo besplatnu službenu zabilješku, i onda je Sud po službenoj dužnosti prvo sve vratio na prethodno stanje, pa onda opet proveo (ovaj puta ispravno) promjenu vlasništva.
Naravno, drugi suvlasnik nije pojma imao da je lako mogao ostati bez svog dijela vlasništva...:rolleyes:

F_e_l_i_x
25.01.2011., 21:38

Mislila sam na presudu od ostavinske.. Ispričavam se, nisam se izjasnila na što sam konkretno mislila.. Dakle presuda od ostavinske se odmah dostavlja gruntu po službenoj dužnosti.. E sad, presude koje su donesene u parničnom sporu npr. presuda o sporu između susjeda, takve se ne dostavljaju po službenoj dužnosti, stoga stranka mora samostalno donijeti u gruntovnicu takvu presudu.

Samo da dodam pod 2 da se i kod vlasnika može dogoditi da ulica promijeni naziv, pa je uz MUP-ovu potvrdu potrebna i ona iz Katastra. MUP naime automatski mijenja sve nazive ulica, za razliku od Gruntovnice.

Da, točno. Postoje i takvi slučajevi.

...

Ajde barem si bio fer.. :D I ovih 250 kuna i pisanje žalbe je glupost jer se ne žališ na odluku suda nego na njihov propust..

Brazil
26.01.2011., 03:17
Mislila sam na presudu od ostavinske.. Ispričavam se, nisam se izjasnila na što sam konkretno mislila.. Dakle presuda od ostavinske se odmah dostavlja gruntu po službenoj dužnosti..

Nije presuda nego rješenje o nasljeđivanju.

b0xx
29.01.2011., 21:01
Pretpostavljam da nitko nema savjet za moju situaciju (http://www.forum.hr/showpost.php?p=31307817&postcount=687) :(

_ivor_
30.01.2011., 14:10
Moze li mi itko dati nekakav savjet kako postupiti, tj. otici potpisati prihvacanje vracanja zemljista u moje vlasnistvo i praviti se da se nista dogodilo nije, ili pokusati saznati sto se tocno dogodilo?
Takoder, postoji li kakva mogucnost ostvarivanja odstete?

Zašto ne odeš do gruntovnice i zatražiš na uvid zemljišnu knjigu (besplatno)? Pogledaš tko se vodi kao vlasnik i ima li aktivnih plombi?
Odštetu možeš mislim tražiti privatnom tužbom, ali ne znam o kakvoj odšteti govoriš? Koliko sam shvatio, osoba koja je koristila zemljište je prestala plaćati rentu kad je i prestala koristiti to zemljište, što je meni logično :ne zna:

b0xx
30.01.2011., 20:19
Zašto ne odeš do gruntovnice i zatražiš na uvid zemljišnu knjigu (besplatno)? Pogledaš tko se vodi kao vlasnik i ima li aktivnih plombi?
Odštetu možeš mislim tražiti privatnom tužbom, ali ne znam o kakvoj odšteti govoriš? Koliko sam shvatio, osoba koja je koristila zemljište je prestala plaćati rentu kad je i prestala koristiti to zemljište, što je meni logično :ne zna:

Taj dogovor oko obrade zemlje je bio samo usmeni, nikakvi pismeni dogovori nisu bili sklapani.

Slazem se da je logicno ako prestane obradivati zemlju da i prestane placati rentu, medutim ne vidim nacina kako je zemlja mogla preci u vlasnistvo doticne osobe, jer upravo se to i dogodilo.

Trenutacno sam u poprilicnom nedostatku vremena za pomnije istrazivanje, a nadao sam se da postoji nekakva drzavna sluzba koja bi to mogla po sluzbenoj duznosti istraziti :/

Sve u svemu, hvala na savjetu :)

boromir
31.01.2011., 09:59
Mogu li ja, nestručnjak, napisati žalbu u ime člana obitelji, on se potpiše i ja odnesem u pisarnicu općinskog suda? Tamo neće dati nikakve informacije, kao ne smiju, to podnositelj tužbe mora znati. Znam da treba uplatiti 250 Kn u proračun (može internet bankarstvo?).
Hvala
Pozdrav

Odgovaram sam sebi: drugim kanalima doznao da žalbu ne treba pisati. Stvar riješena. Admin može i obrisati upis.
Pozdrav

_ivor_
01.02.2011., 11:35
ne vidim nacina kako je zemlja mogla preci u vlasnistvo doticne osobe, jer upravo se to i dogodilo.

Ako se vlasništvo nije promijenilo u zemljišnim knjigama u Gruntovnici, onda nije ni bilo prijenosa vlasništva. Ti si bio i ostao vlasnik, bez obzira na eventualno postojanje ugovora kojeg spominješ (između općine i bivšeg zakupca).
Ako se vlasništvo promijenilo u Gruntovnici, tada oni imaju u zbirci isprava dokument (ugovor) na temelju kojeg je napravljen prijenos, kojeg opet možeš dobiti na uvid, pa čak i kopiju. Moglo je doći do zabune, a u takvom slučaju sud vraća stanje na ono koje je bilo prije učinjene promjene (mada mislim da se ovo rijetko događa).
Zato sam mislio da bi ti bilo dobro otići u Gruntovnicu i vidjeti stanje, po meni nema druge.

Trenutacno sam u poprilicnom nedostatku vremena za pomnije istrazivanje, a nadao sam se da postoji nekakva drzavna sluzba koja bi to mogla po sluzbenoj duznosti istraziti

Ako ti nemaš vremena skočiti do Gruntovnice i informirati se o svojoj imovini, onda neće ni "državne službe" :mig: Probaj i preko interneta (http://e-izvadak.pravosudje.hr/home.htm), ali može ti izbaciti neverificirani izvadak.

Malena30
07.02.2011., 11:03
Bok svima, molim malu pomoć, suprug i ja smo kupili malu nekretninu i sad me zanima postupak gdje da prvo idemo, šta trebamo prvo obaviti pročitala sam da prvo trebam napraviti "Prijedlog o promjeni adrese" - dal to idem u Petrinjsku i tražim odjavu stare adrese i prijavim tu novu adresu??? ili ...., šta dalje, kad katastr, gruntovnica??? Može mi netko u kratkim crtama da mi opiše šta trebamo raditi jer me sve ovo zbunjuje,
Unaprijed zahvaljujem

roza2222
08.02.2011., 23:49
molim vas savijet. što mogu napraviti u ovom slučaju. živim na pola placa što mi je roditelj ostavio, drugu polovicu imaju bivša supruga i djeca od moga oca. katasterski sam vlasnik na cijelom placu a vlasnicki bivša supruga od oca. plac ne mogu proknjižiti u vlasničku knjigu jer nije dovoljno velik da bi se formirala čestica?

Katrin
10.02.2011., 08:21
Otkupite drugu polovicu od njih.

roza2222
10.02.2011., 09:30
Otkupite drugu polovicu od njih.

nema dogovora. ne komuniciraju s nama. to smo pokušali

uran101
10.02.2011., 11:26
Krenimo kronološki:

1950-tih je moj djed na svojem zemljištu u jednom mjestašcu na moru sagradio jednu kućicu. Brojevi tih čestica su 215 i 216. Tamo negdje 70-tih je dobio i građevinsku dozvolu, na kojoj piše da je kvadratura 50m2 i čestice 215 i 216.

Kako je vrijeme prolazilo, dio tih čestica je prodan i podijeljen u katastru. U današnjem dobu, te čestice (na kojima je kuća) nose brojeve 215/1 i 216/1.

Kuća nikad nije ucrtana u nikakav plan, građ. dozvola na sebi ima brojeve čestica 215 i 216. U katastru su upisani neki ljudi za koje nikad u životu nisam čuo. U gruntovnici se zemljište vodi kao oranica na kojoj je vlasnik moj djed. Taj cijeli predio je građevinsko zemljište.

Moj djed je umro prije koju godinu i otac je to naslijedio. Nakon smrti oca, ja sam to naslijedio.

Pitanja:

1. Želja mi je da kuća ucrta i da se ja upišem kao vlasnik. Kako bih mogao to sve dovesti u red i koliko bi to koštalo?

2. Da li je trenutna situacija zabrinjavajuća? Ja imam sva Rješenja o nasljeđivanju gdje se vidi kako je kuća išla sa mojeg djeda na mene.

**NAPOMENA: tokom tih nasljeđivanja, nikad se nije u Rješenjima o nasljeđivanju spomenulo to zemljište, već samo kuća (kao da je kuća negdje u zraku). Savjetovano mi je da provedem <nešto> kako bih naknadno uveli i to zemljište u ta Rješenja o nasljeđivanju.

pero geodezije
10.02.2011., 18:40
Uran, mogu ti samo pokušati na temelju rečenog malo pojasniti što bi se dalo (i moralo) napraviti sa geodetske strane.
Pošto su čestice mjenjane (površinama i brojevima) treba napravitit usklađenje katastra i gruntovnice. To ti je jedan elaborat kojii bi izjednačio katastar i gruntovnicu što se tiče brojeva čestica i površine.
Koliko sam shvatio, kuća (ako je u gruntovnici oranica) nije upisana što znači da za nas geodete "ne postoji". Tu bi trebao ucrtavanje građevine, i iako imaš nekakve papire (građevinsku i sl) morat ćeš platiti vodnu i komunalnu (ili kako je već u toj općini...) pa još tu svašta papirnato radit. Da bi to izbjegao, možeš (ako je kuća iz 50-ih) zatražiti potvrdu od katastra da je kuća građena prije 68. Taj dokument ako dobiješ, riješio si dokumentaciju i možeš kod geodeta da ucrta kuću.
E sad, pravno gledano, mi geodeti u svim tim elaboratima ne možemo mjenjati vlasnike i posjednike. Trebao bi otići u gruntovnicu i pitati što ti od dokumentacije treba da sa djeda prepišeš na sebe te čestice (koji god broj da su). Možda će te poslat da napraviš "ZK ispravni postupak" što ti je naziv za proces kojim se utvrđuje vlasništvo nad nekom "nesređenom česticom" i sl.
Pri tom postupku ćeš vjerojatno trebat ono usklađenje s početka priče.

Sve to je stvarno zapetljano, ali ako ikad želiš to sredit, što duže čekaš to više zakona i pravila moraš poštivat i papirologija, a i cijena samo raste!

uran101
11.02.2011., 13:43
Evo, iskreno, ne znam uopće kuda da se okrenem niti kog prvog da nazovem. Jedino znam da negdje u tom procesu ću morati unajmiti geodetu.

Da li ja mogu te papire sam rješavati?
Ili da unajmim nekog odvjetnika da se bavi sa time?
Da li se prvo mora urediti stanje u katastru (tamo su upisani neki peti ljudi) ili da krenem od gruntovnice?
Koliko bi cijela priča mogla koštati?

McTomo
16.02.2011., 15:45
Bok svima,
Pisem jer me zanima sljedece:
Moji roditelji zele kupiti stan u Hrvatskoj na moje ime jer ce tako biti oslobodjeni placanja poreza (to je moja prva nekretnina). Ja bih htio izbjeci odlazak u Hrvatsku ako je moguce, pa me zanima je li moguce napraviti punomoc u kojoj kazem da me moj otac moze zastupati u svim upravnim i pravnim stvarima vezano uz kupovinu stana (npr. kupovina i uknjizba nekretnine).

Je li moguce takvu punomoc napisati i ovjeriti u Njemackoj? Kako bi takva punomoc izgledala? Je li to jedna punomoc za vise procesa ili vise punomoci za svaki proces pojedinacno?

Unaprijed zahvalan na odgovoru.

Daniel.N
17.02.2011., 15:08
Mene zanima jedna stvar. Imam nekoliko nekretnina. Na nekim vlasničkim listovima piše samo moje ime i prezime, na nekima i OIB, a na nekima (da ne objašnjavam... od svega imam neke dijelove kako se dijelilo u obitelji) imam upisano KRIVO ime.

E sad me zanima kako da ja to sve ujednačim, jer se automatski očito neće ako se ja ne potrudim.

btw: Žena u ZKO je rekla da samo pošaljem dopis za krivo ime i dokaze (o srodstvu) pa će oni ispraviti Daniel-Danijel, da je to često...

_ivor_
20.02.2011., 08:46
@ McTomo
Možeš napraviti jednu punomoć, ali uz ovjeru bilježnika će ti trebati i apostille. Savjetujem ti da punomoć ne bude općenita, tipa "sve radnje potrebne..." nego spcifična, tipa "za sklapanje kupoprodajnog ugovora, za podnošenje prijedloga za promjenu vlasništva u zemljišnoknjižnom odjelu, za prijavu poreza na promet nekretnina...". Naime, neki sudovi/javni bilježnici/por.uprave itd. ti neće prihvatiti općenite punomoći (npr. gruntovnica neće zaprimiti prijedlog ako to specifično ne piše u punomoći). U Hrvatsku ipak moraš doći zbog prijave prebivališta u MUP-u na tu nekretninu koju kupujete (ako želiš oslobođenje od plaćanja poreza).

@ Daniel.N
Žašto ne postupiš kako ti je rekla "žena u ZKO"?

gordanamijatovi
21.02.2011., 12:16
imamo jedan problem,uselili smo se u kucu prije dvadeset godina,u njoj nije zivio nitko,nema nasljednika nema rodbine,dosli smo za vrijeme rata,sredili smo je da mozemo zivjet u njoj,prije tri godine opcina se upisala kao vlasnik iako svi racuni dolaze na nase ime. Mene zanima ima li opcina vise prava na tu kucu iako smo mi tu dvadeset godina

FED
21.02.2011., 12:30
Mene zanima jedna stvar. Imam nekoliko nekretnina. Na nekim vlasničkim listovima piše samo moje ime i prezime, na nekima i OIB, a na nekima (da ne objašnjavam... od svega imam neke dijelove kako se dijelilo u obitelji) imam upisano KRIVO ime.
Prije svega čestitke na velikom posjedu, od kojih neki su i novostečeni (OIB)...:D
Promjenu je dovoljno zatražiti tim dopisom, sa napomenom za koji zk.ul. itd. ali pod uvjetom da su samo u zemljišnu knjigu krivo prepisali iz rješenja o nasljeđivanju, ili nkog ugovora.
Ako u tim ispravama piše krivo ime, onda treba sve to dokzati da se radilo o grešci (najčešće nije teško, a papiri koji za to u orginalu trebaju su nekako "logični"). Ako je neki teži slučaj može opis ili na pm.

Bok svima, molim malu pomoć, suprug i ja smo kupili malu nekretninu i sad me zanima postupak gdje da prvo idemo, šta trebamo prvo obaviti pročitala sam da prvo trebam napraviti "Prijedlog o promjeni adrese" - dal to idem u Petrinjsku i tražim odjavu stare adrese i prijavim tu novu adresu??? ili ...., šta dalje, kad katastr, gruntovnica??? Može mi netko u kratkim crtama da mi opiše šta trebamo raditi jer me sve ovo zbunjuje,
Unaprijed zahvaljujem
Prvo odite negdje to proslaviti, a onda ako imate stan redosljed može biti npr. ovaj:
1. promjena prebivališta u MUP-u temeljem ugovora o kupnji nove nekretnine
2. odlazak u gruntovnicu, i predaja ugovora na uknjižbu zajedno sa potvrdom o novom prebivalištu.
Potom čekanje nove osobne, i to je to.

U zemljišnim knjigama će odmah biti upisana nova adresa, a osobna dolazi.

Duži put je odmah uknjižba sa starim podacima, promjena osobne, pa temeljem potvrde o prebivalištu opet do gruntovnice tražiti eventualno promjenu adrese vlasnika (vas).

juanpablom
21.02.2011., 12:43
imamo jedan problem,uselili smo se u kucu prije dvadeset godina,u njoj nije zivio nitko,nema nasljednika nema rodbine,dosli smo za vrijeme rata,sredili smo je da mozemo zivjet u njoj,prije tri godine opcina se upisala kao vlasnik iako svi racuni dolaze na nase ime. Mene zanima ima li opcina vise prava na tu kucu iako smo mi tu dvadeset godina

Vi nemate nikakav pravni temelj da bi ste stekli pravo vlasništva

velikibrojevi
21.02.2011., 13:28
pozdrav!
evo jedno tehničko pitanje...
osnovni podaci:
zgrada u kojoj posjedujemo stan je sagrađena 1982
zgrada nije etažirana
suvlasnici stana smo moj otac i ja
imamo ugovor o kupnji stana iz 1982 i nikakve druge papire...
što treba napraviti da bismo dobili vlasnički list, bili upisani u katastar i gruntovnicu tj. imali "čiste papire" za stan

hvala na odgovoru!

FED
21.02.2011., 13:44
Trebat će ugovor ovjeren od obje strane (prema pravilima tadašnjeg ovjeravanja potpisa - općina, tj. onaj "zeleni žig") u formi orginala (dakle, može i nekakva ovjerena kopija).
To bi trebalo biti sasvim dovoljno. Još eventualno povijesni izvadak o prebivalištu ako nije sukladna onoj na ugovoru.

kordica
21.02.2011., 22:23
Imam jedno pitanje. Da li je kupoprodajni ugovor pravovaljan ako su svjedoci kod potpisivanja bili maloljetna osoba i osoba bez radne sposobnosti?

juanpablom
22.02.2011., 12:26
Ugovor mora biti u formalnom (pisanom) obliku, svjedoci nisu potrebni. I ovjeren mora biti

Lapulapu
22.02.2011., 12:55
Ugovor mora biti u formalnom (pisanom) obliku, svjedoci nisu potrebni. I ovjeren mora biti

oprosti, jesi li ti odgovarao na ovaj post (http://www.forum.hr/showpost.php?p=31907597&postcount=715)??

ara99
03.03.2011., 18:37
Može li mi tko objasniti što znači sljedeće što ću napisati, pogotovo riječ presignirano
vrsta isprave - rješenje
oznaka spisa - OVR-XXXX/07
sadržaj prijedloga - Z.K.UL. - xxx.K.O XXX
bilj.o kretanju spisa: OSTALO, PRESIGNIRANO SA NA XXXX XXXX, DATUM
način rješenja: UDOVOLJENO

I ovo mi objasnite
VLASTOVNICA

1. XXXXXXX (IME I PREZIME VLASNIKA)
2.1. PRIMLJENO, 16. prosinca 2004. Z-XXXX/04
na temelju prijedloga od 14. 12. 2004. zabilježuje se odbacivanje uknjižbe na nekretninama u A

Molim vas može li mi tko objasniti što znači u vlastovnici točka 2.1. Unaprijed hvala.

pero geodezije
05.03.2011., 18:57
Može li mi tko objasniti što znači sljedeće što ću napisati, pogotovo riječ presignirano

To je malo premalo podataka da bilo što odgovorim. Najpametnije što mogu napisati je da pitate u gruntovnici gdje ste izvadili te papire na kojima to piše!

pozdrav!
evo jedno tehničko pitanje...

Vi imate čiste papire ako imate kupoprodajni ugovor. Pitanje je jel zgrada ima čiste papire i jel ucrtana i upisana u katastru i gruntovnici. Ako je, tada možete napravitit etažiranje te zgrade ali su vam potrebni svi stanari da bi to prošlo jer će cijela zgrada tada biti podjeljena u etaže i kao takva upisana u gruntovnicu i katastar, a vi, nakon potpisanog sporazuma svih stanara o etažiranju, upisani kao vlasnici i posjednici svoje etaže.
Ovo je samo ukratko, a cijeli postupak neka vam objasni onaj tko će etažiranje raditit (ovlašteni geodeta ili građevinac).

molim vas savijet

Stvarno ne znam što ovdje napravit ako nema mogućnosti parcelacije.
To je jedini izlaz koji ja vidim.

Da li ja mogu te papire sam rješavati?
Ili da unajmim nekog odvjetnika da se bavi sa time?
Da li se prvo mora urediti stanje u katastru (tamo su upisani neki peti ljudi) ili da krenem od gruntovnice?
Koliko bi cijela priča mogla koštati?

Cijena! Koliko je to ne mogu reći jer postoji hrpa stvari za obaviti. Ako mislite da ne možete izganjati svu dokumentaciju, preporučio bih odvjetnika koji ima iskustva sa zk ispravnim postupcima. On će vas usmjeravati i reći vam gdje i što morate obaviti, ali morate znati da dokumentaciju jedino vi možete skupiti, nitko neće to za vas obaviti.
Nakon što nađete takovg odvjetnika odmah će vam sve biti jasnije.
Pripremite se na dugotrajne i skupe pothvate jer sve će to potrajat a samim tim i koštat!
Na žalost tako je. Što se usklađivanja tiče koje ćete skoro sigurno trebat, možete sami pronać ovlaštenu tvrtku koja će vam odraditi geodetske djelove posla. Ako radite nekoliko elaborata možda dobijete popust na količinu (kod nas je to praksa).

Bok svima,
Pisem jer me zanima sljedece:

Trebao bi zbog poreza otić koliko ja znam (tamo iznad je netko već napisao nešto o tom).

girling
06.03.2011., 18:31
@ ivor:

ne treba apostile, radi se o SR Njemačkoj tako da na takvu punomoć ne treba nadovjera.
jedino će trebati prijevod iste od strane ovlaštenog tumača za Njemački jezik.

Mene zanima kada se može otkupiti stan koji odbjegli srbi dobivaju od hrvatske za naknadu imovine?

Hvalaa.

mallena28
08.03.2011., 08:28
Hello! Pitanje : Da li se skica da se vidi da li je neka nekretnina ucrtana može vidjeti samo na katstru ili ina neka web stranica di se to može provjerit? tnx....

girling
08.03.2011., 10:33
zavisi od lokalne uprave ako su stavili kartu GUP-a na net.

Din
08.03.2011., 17:24
Umirovljenik sam - nemam novaca za advokate i molim pomoć. Posjedujem kuću u nizu u naselju koje je gradilo jedno poduzeće prije 35 godina. Neki od susjeda su uspjeli dobiti vlasnički list i upisati kuću u gruntovnicu. To su u njihovo ime radili advokati uz dosta visoke honorare. Na katastru sam dobio Uvjerenje kojim se potvrđuje da je na čestici xxx moja kuća prema adresi stanovanja koja je ucrtana u plan i nacrt naselja sa svim kućama.
Molio bi savjet, da li ja sam mogu dati zahtjev - Prijedlog za zemljišno knjižni postupak, kako bi sam ishodio vlasnički list, te da me savjetujete koje sve dokumente trebam da bi mogao izvršiti upis kuće na svoje ime u zemljišnim knjigama.U gruntovnoj preporučuju da to radi advokat, za kojeg, kao što sam na početku rekao nemam novaca! Lijepo bi molio za savjet, može i na p.p.

ara99
08.03.2011., 22:20
Oprostite jedno vrijeme me nije bilo.DA malo pojasnim. Recimo, želim kupiti građevinski teren. Vlasnik terena ima vlasnički list, odnosno posjedovnicu sa podacima o zemljištu,zatim vlastovnicu gdje je naveden kao vlasnik udio 1/1, ali na vlastovnici je navedeno u točki 2.1. - na temelju prijedloga od tog i tog datuma, zabilježuje se odbacivanje uknjižbe na nekretninama u A. E sad me zanima što se pod tim misli, jer u teretovnici je navedeno da tereta nema.

nijebitno1
13.03.2011., 09:49
Pozdrav!

Da li bi netko mogao pomoći s problemom opisanim ovdje:
http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=503347149&start=0#forumpost269395

Ili preporučiti dobrog odvjetnika za ovakve situacije? Riječ je o dokazivanju vlasništva nad stanom / upisu u zemljišne knjige za stan za koji fale neki dokumenti.

nijebitno1
13.03.2011., 12:14
Ne mogu naći link za editiranje posta - savjeti u vezi situacije su također dobrodošli.

ZorroD
13.03.2011., 19:55
Stranac, član EU-a (Slovenac) bi kupio nekretninu u Hrvatskoj.
Sklopio bi se kupoprodajni ugovor.
Kupac bi platio 2/3 cijene odmah, a ostalo za 3 mjeseca.

Može li se u kupoprodajnom ugovoru zatražiti predbilježba prava vlasništva za stranog kupca?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Din
14.03.2011., 13:02
Lijepo molim pomoć jer gospođe u gruntovnoj ne žele mi odgovoriti na pitanje ,kako sam mogu ishoditi vlasnički list

Brazil
14.03.2011., 13:12
Lijepo molim pomoć jer gospođe u gruntovnoj ne žele mi odgovoriti na pitanje ,kako sam mogu ishoditi vlasnički list

Nitko ne može na temelju ovoga što ste napisali dati odgovor. I dobro vam kažu, nađite odvjetnika. Neće ići drukčije.

FED
14.03.2011., 13:18
Sa postojećim predznanjem vrlo teško, jer ima tu dosta caka i cakica. I teško je dati savjet jer se priča može granati u nekom od smjerova.
Ne moraju nužno biti advokati u toj pomoći, već i geodeti koji se sa tom problematikom bave.

Kub
14.03.2011., 14:22
Imam jedno pitanje za znalce. Trebam li nakon kupoprodaje nekretnine odn. nakon dobivenog rješenja suda o uknjižbi prava vlasništva, osobno dati zahtjev za promjenu posjeda na katastru ili to ide po "službenoj dužnosti" pošto na rješenju ZK suda piše da se o tome obavještava i područni ured za katastar?

Hvala!

FED
14.03.2011., 14:26
Po službenoj dužnosti to ide.

Kub
14.03.2011., 14:30
Po službenoj dužnosti to ide.
Hvala na brzom odgovoru!:top:

Babygym
15.03.2011., 07:54
Zamolila bih vas za pomoć!!!!
Naime, u kupnji smo stana, potpisan predugovor, plaćena kapara (i previse, u iznosu 30% vrijednosti stana), potpisan kupoprodajni ugovor, papiri sve stima.. nasi papiri, papiri od stana, sve 5....
Kredit smo počeli dizati u 10 mjesecu prosle godine :ne zna: i jos se mucimo... bilo je tu ovrha priblema svega.... i sve se hvala Bogu riješilo, no medjutim sad su nam nakalemili novi problem... Taman kad je trebala biti isplata kredita, u banci su nam rekli da nam ne mogu isplatiti kredit jer je račun o prodavatelja u blokadi.. i dok on ne odblokira racun, nista od kredita.
A nece odblokirat racun ubrzo jer smo mu mi pomogli da plati plin u iznosu od 2.500,00 kuna, a blokada je na vise od 100.000,00 eura....
Pricali sa susjedima oni dobili kredit... kako sad??????
Zanima me kako da se zaštitim da mi ne "otmu" kaparu, kako da saznam tko je tocno sjeo njemu na racun, kako sto ne znaaaaaaammmmm,......
Molim vas za savjet, pomoć, riječ, iskustvo....
Hvala!!! :top:

FED
15.03.2011., 08:21
Uzmite dobrog odvjetnika, kao prvo i najvažnije.

Sve je posve pravnog karaktera, no probat ću kao laik nabaciti par misli, pa s tom rezervom razmišljajte dalje.
Odite do prodavatelja i pitajte ga o mogućnosti deblokade računa (neka uzme mosni kredit ili slično temeljem vašeg ugovora i dodatnog pisma namjere banke ako treba...).
Prije svega 30% nije kapara u uobičajenoj praxi (oko 10% se može smatrati ista), već se može pravno smatrati kao dio uplate stana, a kako postoji i kupoprodajni ugovor vi ste zajedno sa prodavateljem sve ugovorili i stan je u postupku prodaje.
Ako nema puno šanse za deblokadu računa, vidite sa odvjetnikom što poduzeti da mu se blokira pravno raspolaganje sa tim stanom do raspleta situacije, te isti blokirajte (pokrenite parnicu ili sl...). Po pokretanju istih radnji, tek onda obavijestite prodavatelja da štitite sebe, i da imate nakanu mirnog rješenja problema u svakom času. Bitno je samo da taj stan ne ode u namirenje duga zajedno sa vašom kaparom, a poslije sve propadne. Ako ga se blokira, prisilit ćete ga da se ugovor realizira. Vjerujem da je i njemu to isto od 110% interesa, ali netko može pokrenuti stečaj ili prije vas blokirati imovinu, pa ćete sa tom kaparom i potpisanim ugovorm ući u neki od zanjih naplatnih redova, tj. ostati bez ičega.

Trk odvjetniku, i dobar kontakt sa prodavateljem.

Babygym
15.03.2011., 08:40
Imali smo mi odvjetnika koji nam je napravio jednu dobru stvar, a to je da nam je napravio pravo uknjižbe, prije banke, tj. prvi smo sto se tice stana i to nam na srecu nitko ne moze oduzeti.. ali je isti taj odvjetnik zeznuo hrpu drugih stvari, pa smo sad malo skeptici sto se tice odvjetnika..
Znaci mogli bi se pozvati na onih 30% kao dio otplate uz kaparu? to nisa znala.. HVALA!!
a nema sanse da on digne kredit da se odblokira njegov racun, a nama su u banci rekli da on nije smio ulazit u parvne poslove dok mu je racun pod blokadom, sto mi ne drzi vodu...
A prije nego mu je sjela njegova banka na racun, ima tu niz tvrtki koje su mu sjele pa se bojimo da ce nas kredit otic u podmirenje tih dugova umjesto u svrhu nasega kredita... to si dobro napisao....
A mi mozemo blokirat raspolaganje stanom? ili mu je to automatski blokirano obzirom da imamo pravo prvi uknjižbe?
Jer prodavatelj je sav ležeran, on nam dosta vreman samo odgovara "ma dobro, budemoo... " mislim... :eek:
I da, mi smo uselili u taj stan, popisali brojila i sve jer nam je dao kljuceve jer je sve islo po planu i mislili smo da nece bit daljnih problema..
Ima li on sad osnove nas izbacit van? Milsim mi nemamo namjeru izac van...
I sto da radimo s racunima? plin, voda, struja i ostatak... ? On nista ne placa, a mi cemo morat kad sva to skupa sjedne na naplatu...

FED
15.03.2011., 08:46
Ne znam iz svih ovih činjenica što reći. Jedino mi ostaje u tome svemu naglasak na dobrog odvjetnika i pokušaj blokade tog stana uknjižbom, zabilježbom, blokadom imovine po nekoj tužbi (ako se ista može dobro sročiti...).

Mislim da nije još ništa izgubljeno, ali mora se biti brz jer i odvjetnici njegovih vjerovnika ne spavaju.

Babygym
15.03.2011., 09:40
Znači, ukratko, bez tužbe možemo se slikat..... pa stvarno! :(
Hvala puno za pomoć!!! :top: