PDA

View Full Version : Vlasništvo na nekretninama - stjecanje, gruntovnica, katastar

stranice : 1 2 3 4 [5] 6 7

pero geodezije
12.12.2011., 06:42
Etažiranjem bi trebala nastati nova( nove) čestica a samim tim i novi zk-uložak pa tako i broj kuće, ili griješim?

Pomješao si babe i žabe! Parcelacija i etažiranje nisu isto!
Parcelacija=podjela čestice (parcele) na više njih
Etažiranje=podjela građevine na zasebne cjeline (etaže)

Ma sve to nešt sa podjela, al etažiranjem bi podjelili kuću i tako se razdvojili (u istom ZK ulošku bi pisali ali odvojeno, po etažama tako da bi onda mogao tražit odvojeni priključak.
Nije baš tako, da oni traže samo kućni broj i gotovo. Može se to riješiti i bez broja, inače bi zgrada sa 20 stanova (koja je na jednom broju) imala samo jedan priključak, a ne 20 kako i ima danas!

Lapulapu
12.12.2011., 08:42
Bio sam već tri puta u plinari, i njih ne zanima ni jel kuća pregrađena, ni jel etažirana ni jel se volimo ili mrzimo, pa čak ni novci. Jedini uvjet je da taj dio kuće ima različit kućni broj, npr. ako je kuća br. 123 a ja uspijem dobiti 123a, stvar je riješena.
E sad, koliko sam ja čuo to nije baš tako jednostavno za dobit. Ispravite me ako griješim. ..nadam se da griješim.

Nije problem u drugom kućnom broju. Nego je problem što nisi samovlasnik. Dakle, ti nemaš vlasnički list 1/1. Kod takvih slučajeva traži se suglasnost suvlasnika. Bar je tako kod mene bilo.

pistacija
12.12.2011., 11:41
Trenutno sam vlasnik stana i korisnik kredita, ali bih kredit, bez promjene vlasništva prebacio na curu koja radi u osiguravajućem društvu (ima bolje uvjete jer su grupa s bankom, jeftinija kmata i slično).
Obzirom da još uvijek nismo u braku, bitno mi je da stan ostaje na moje ime jer ukoliko bi kasnije došlo do nečega pa da u najgorem slučaju stan dijelimo na pola (znam da ima ono pravilo da se ne dijeli imovina kojoj si bio vlasnik prije braka). Pravno gledano ona meni ne može oduzeti cijeli stan?
Zna li netko išta o tome

Ona tvoj kredit ne može preuzeti. Jedino može ići u proceduru dizanja novog kredita kako bi se tvoj zatvorio

Pozdrav! Molim malu pomoć. Htjela bi provesti uknjižbu prava vlasništva u zk, ali kao izvanknjižni vlasnik moram dokazati pravni slijed stjecanja. Posjedujem svu dokumentaciju. Međutim, originalni ugovor o kupoprodaji koji imam je iz 1960. godine, ima ovjeren potpis prodavatelja sa žigom suda i brojem ovjere, i oznaku ovlaštene osobe koja je izvršila ovjeru. Problem je u tome da se ta službena osoba nije potpisala ispod oznake svog imena. Javni bilježnik mi kaže da takva isprava neće biti valjana na sudu za upis. U arhivi gdje se čuvaju takve ovjere nemaju primjerak ovog mog ugovora. Da li je moguće da zbog takvog propusta službenika suda ta isprava sada nije valjana za upis, kada je jasno vidljivo da su potpisi strana originalni kao i žig suda koji je izvršio ovjeru iste isprave? Unaprijed hvala na pomoći!

Ako prodavatelj iz 1960g. nije živ jedino možda možete tražite da nasljednici aneksom osnaže taj ugovor a onda ide uknjižba uz original, aneks (i original rješenje o nasljeđivanju za pokojnog prodavatelja + ostali dokumenti).

Ktor
12.12.2011., 13:11
Nije baš tako, da oni traže samo kućni broj i gotovo. Može se to riješiti i bez broja, inače bi zgrada sa 20 stanova (koja je na jednom broju) imala samo jedan priključak, a ne 20 kako i ima danas!

Zgrada sa 20 stanova IMA samo JEDAN priključak, ali ima 20 zasebnih plinskih brojila za svaki stan posebno. I da, to je inače samo stvar dogovora, tj. suglasnosti suvlasnika, ali kao što sam ranije objasnio, pošto mi je suvlasnik doslovno rekao da se "snalazim kako god znam" ..i još štošta.. prisiljen sam tražiti novi priključak, doslovno novi sa ceste.
..naravno da plinara osim kućnog broja traži i ostale dokumente, ali trenutačno mi je kućni broj jedina zapreka, jedino što mi fali za taj priključak.

juanpablom
13.12.2011., 13:24
Ona tvoj kredit ne može preuzeti. Jedino može ići u proceduru dizanja novog kredita kako bi se tvoj zatvorio

kako ne može? može preuzeti dug( uz dozvolu vjerovnika), preuzeti isplatu ili pristupiti dugu

Cudak
13.12.2011., 14:02
Pitanje!
Suvlasnik sam stana od 54 m2 kojega sam kupio 2005 g. sa sada bivšom djevojkom. E sada s obzirom da ja više ne živim u tome stanu i nemam nikakve veze sa njom želio bi da me se obriše iz vlasničkog lista bez da primim ikakvu isplatu sa njene strane. Znaći da li je moguće da s obzirom na ne mogučnost suživota u tom stanu, to mogu napraviti bez da ona plati bilo kakav porez. Inaće bilo smo oslobodjeni poreza u potpunosti kod kupnje.

juanpablom
13.12.2011., 14:09
napravite ugovor o darovanju

brzi
13.12.2011., 14:16
Znaći da li je moguće da s obzirom na ne mogučnost suživota u tom stanu, to mogu napraviti bez da ona plati bilo kakav porez. Inaće bilo smo oslobodjeni poreza u potpunosti kod kupnje.

Nije moguće

Možeš joj dati svoj dio love kada se stan jednom proda ali promjena vlasništva ne ide bez poreza u vašem slučaju

Cudak
13.12.2011., 14:42
Nije moguće

Možeš joj dati svoj dio love kada se stan jednom proda ali promjena vlasništva ne ide bez poreza u vašem slučaju

ma neće ona nikad prodati taj stan.
Šta znači da će ona morati platiti porez na svih 27m2 stana ili samo na onaj višak iznad 50m2?

da li šta mijenja ako joj darujem svoju polovicu ili je bolje da joj prodam svoj dio za 3000Eura?

Gustavo
13.12.2011., 20:01
Imam jednu nekretninu koja moja familija ima u posjedu preko 40 godina, ali vlasnički list glasi na osobu koja je umrla prije desetak godina, što napraviti da tu nekretninu vlasnički prenesem na sebe uz što manje troškova?

File
14.12.2011., 09:24
Temeljem cega je drzite u posjedu 40 godina? Od nekog kupili?

teta pehta
15.12.2011., 00:08
Dakle, danas smo imali sastanak stanara/suvlasnika i dogovorili smo se SVI da bi trebali pokrenuti postupak etažiranja...Radi se o zgradi izgrađenoj prije 1968 (vidim da se da godina spominje :ne zna: Ugl, mene su zadužili da ispitam kako, gdje, ko, kome itd...Trenutno veze nemam ni o čemu pa za početak par pitanja:

1) ZK uložak sastoji se od više etažnih poduložaka - 5 etaža
ETAŽNO VLASNIŠTVO S NEODREĐENIM OMJERIMA (npr. dvosobni stan u prvom katu desno sa sporednim prostorijama).
Dali je etažiranje u smislu Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima uopće potrebno (ovo što treba napravit do 2015).

2) Etažirali bi jer: u proteklih 15ak godina svi suvlasnici su temeljem međusobnog dogovora na zajedničkom tavanu napravili stambene prostore s posebnim ulazima ne dirajući visinu krovišta (praktički samostalne uporabne jedinice, priključci, pričuva itd...). Neki suvlasnici su u međuvremenu prodali te tavanske "stanove" pa se broj suvlasnika povećao - novi suvlasnici nisu upisani u ZK,dakle vanknjižni su vlasnici.
Hoće li se postupkom etažiranja tavanski stanovi moći upisati u ZK?

3) površina zgrade u katastru i gruntovnici razlikuje se za 8m2 - hoće li to biti problem?

4) Ko pokreće postupak, treba li početi s Upraviteljem zgrade (GSKG)

5) Bila bi zahvalna na preporuci kome se obratiti da to sve pravno i građevinski odradi po pristupačnoj cijeni (može PM)

File
15.12.2011., 10:23
1. da potrebno je.

2.u postupku etažiranje se moraju obuhvatiti svi djelovi zgrade, koji postoje u trenutku etažiranja i onakvi kako postoje. Dakle, moraju se obuhvatiti i ti tavanski stanovi.
Ali će trebati te preinake najprije legalizirati, da bi se moglo uopće sve skupa etažirati.

3.da bit će problem, treba se naparviti usklađenje stanja katastra i zemljišne knjige.

4.postupak pokrečete vi kao suvlasnici zgrade.

5.isključivo na PM

teta pehta
15.12.2011., 12:41
2.u postupku etažiranje se moraju obuhvatiti svi djelovi zgrade, koji postoje u trenutku etažiranja i onakvi kako postoje. Dakle, moraju se obuhvatiti i ti tavanski stanovi.
Ali će trebati te preinake najprije legalizirati, da bi se moglo uopće sve skupa etažirati.

Hvala puno File...Tavanski stanovi su izvedeni na postojećim gabaritima, dakle bez promjene tlocrtnih i visinskih dimenzija. Otvarali su se jedino krovni prozori. Koliko sam ja shvatila, takva preinaka se smatra adaptacijom, a ne rekonstrukcijom (?). Što je potrebno za legalizaciju takvih stanova i dali ih je moguće legalizirati prema Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama?

File
15.12.2011., 14:07
Svejedno to treba najprije legalizirati.:kava:
Svrha tog tavana se promjenila.:mig:

Da, trebalo bi bit moguće legalizirati prema Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, iako dosada nije izdano u RH po tom zakonu niti jedno rješenje (bar sam tako čuo:eek::eek:).

teta pehta
15.12.2011., 14:35
Svejedno to treba najprije legalizirati.:kava:
Svrha tog tavana se promjenila.:mig:

Da, trebalo bi bit moguće legalizirati prema Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama, iako dosada nije izdano u RH po tom zakonu niti jedno rješenje (bar sam tako čuo:eek::eek:).

Točno! Ako sam dobro sve povezala, promijenila se namjena (rekonstrukcija) i broj stambenih jedinica (lokacijski uvjeti).
Dakle, svako treba za početak legalizirati, a tek onda krenuti u postupak etažiranja. Hvala File, nadam se da će nadležne službe biti efikasne po tom pitanju...

Gustavo
15.12.2011., 16:04
Temeljem cega je drzite u posjedu 40 godina? Od nekog kupili?

Da kupili smo je od trećeg lica i imamo ugovor koji nije do kraja proveden u gruntovnici jer se nije ni mogao provesti pošto to treće lice također nije nekretninu upisalo na sebe kada ju je kupilo od pokojne žene, strava što se radilo prije 40 godina, sad nek se ja j... s time :503:

File
15.12.2011., 17:29
Dakle, kupili ste cijelu nekretninu kao isključivo izvanknjižno vlasništvo cijele nekretnine, a upisali se djelomično, pa bi sada trebali ustati tužbom radi utvrđenja svoga vlasništva protiv nasljednika te upisane osobe.

Gustavo
16.12.2011., 19:17
Dakle, kupili ste cijelu nekretninu kao isključivo izvanknjižno vlasništvo cijele nekretnine, a upisali se djelomično, pa bi sada trebali ustati tužbom radi utvrđenja svoga vlasništva protiv nasljednika te upisane osobe.

Nekretnina je još upisana na osobu koja je mrtva 10 godina iako je provedena ostavinska rasprava poslije njezine smrti, javni bilježnik mi je predložio da zatražim na sudu dopunu ostavinske rasprave u koju bi ušla ta naša nekretnina, da li se na toj ostavinskoj raspravi ti nasljednici mogu odreći te nekretnine u moju korist pravno gledano?

File
17.12.2011., 17:20
Ne mogu se oni odreći u tvoju korist na ostavinskoj raspravi, jer ti tom pokojniku nisi ni zakonski ni oporučni nasljednik.

Ne treba ti dopuna njihova rješenja o nasljeđivanju. Oni su njegovi nasljednici po već postojećem rješenju (a i samom smrču tog upisanog), a nije nužno da se oni upisuju pa da bi se ti iza njih upisiva.

Dakle, odgovor je kao u prošlom postu.

Gustavo
17.12.2011., 23:22

Koliko troškove mogu očekivati u takvom postupku obzirom da mi nasljednici neće raditi nikakve probleme?

File
19.12.2011., 08:20
Ovisno o postavljenoj vrijednosti spora u takvom predmetu.
U pravilu se ne stavlja stvarna vriejdnost spora (nekretnine), nego daleko umanjena, više simbolička.

Npr. nas sud traži da takvi predmeti imaju označen vps.10.000,-- kn, pa onda tu kod presude zbog ogluhe troškovi budu
cca 1.500,-- kn + PDV za odvjetnika + 600,-- kn taxe sudu. Normalno, ovisi to i od odvjetnika, jer su tome može još svašata zaračunati....

Gustavo
19.12.2011., 10:03
U pravilu se ne stavlja stvarna vriejdnost spora (nekretnine), nego daleko umanjena, više simbolička.

Npr. nas sud traži da takvi predmeti imaju označen vps.10.000,-- kn, pa onda tu kod presude zbog ogluhe troškovi budu
cca 1.500,-- kn + PDV za odvjetnika + 600,-- kn taxe sudu. Normalno, ovisi to i od odvjetnika, jer su tome može još svašata zaračunati....

Ne mogu to bez odvjetnika izvesti, jel toliko komplicirano podnijeti tužbu?

Brazil
19.12.2011., 10:31
Ne mogu to bez odvjetnika izvesti, jel toliko komplicirano podnijeti tužbu?

Treba je samo napisati i predati na sud :D. 90% pravnika koji nisu odvjetnici neće dobro napisati tužbeni zahtjev pa onda nastaju problemi.

File
19.12.2011., 18:59
90% pravnika koji nisu odvjetnici neće dobro napisati tužbeni zahtjev pa onda nastaju problemi.

Da.

Zato takvi postupci znaju trajati godinama. Ili se odmah u startu odbace. A kad bi se dobro napisalo, mogli bi se takvi predmeti rješiti za koji mjesec.

Gustavo
19.12.2011., 22:31
Da.

Zato takvi postupci znaju trajati godinama. Ili se odmah u startu odbace. A kad bi se dobro napisalo, mogli bi se takvi predmeti rješiti za koji mjesec.

Ok, imam jednog odvjetnika koji bi mi to mogao riješiti možda čak i besplatno :D

brale12
20.12.2011., 18:10
Kupio sam zemljiste 3600m2 za jako male novce 8000kn,naime zemljiste je jako usko a dugacko i jako zapusteno i zaraslo,na tu kupovinu doslo mi je 2000kn poreza (procijenili su zemljiste na 39000kn)pise da se imam pravo zaliti,recite mi iz iskustva dali se isplati zaliti i nadati smanjenju poreza ili stisnut zube i platiti??

Vulpo
21.12.2011., 14:27
Da li trebam u gruntovnici u svojem vlasničkomn listu promijeniti namjenu pojedinih prostorija u stanu ako se to i faktički mijenja? Znači ako npr. preuredim kuhinju u sobu treba li to mijenjati i u zemljišnoj knjizi u onom dijelu gdje je kratki opis stana? Ima li kakvih pravnih posljedica ako se to ne učini?

felixx
22.12.2011., 07:18
Da li trebam u gruntovnici u svojem vlasničkomn listu promijeniti namjenu pojedinih prostorija u stanu ako se to i faktički mijenja? Znači ako npr. preuredim kuhinju u sobu treba li to mijenjati i u zemljišnoj knjizi u onom dijelu gdje je kratki opis stana? Ima li kakvih pravnih posljedica ako se to ne učini?

Ne treba ništa mijenjati ako se bitno ne mjienja vanjski izgled građevine.

Uz toliko bespravne gradnje, da ideš tako nešto raditi? Mislili bi ovi na gruntovnici da ti nisu sve na broju.:lol:

Mishko Pishko
22.12.2011., 11:04
jel se katastar sada automatski usklađuje sa zemljišnim knjigama ili treba ići osobono podnositi zahtijev? vidim da je u riješenju suda o uknjižbi vlasništva obavješten i katastar. vlasnički list je uredan 1/1 bez tereta pa ne znam jel to sad krenulo automatizmom i ako nije koji papiri su potrebni da se upiše vlasnik i u katastar. u pitanju je samo kuća bez ikakvog zemljišta

File
22.12.2011., 13:34
Ovisi o kojem se uredu za katastar radi.
Trebalo bi ic automatizmom, ali u 95% ne ide, nego trebas izvaditi sluzbeni zk izvadak sa novim stanjem i uz prijedlog katastru i 70 kn biljega, sam traziti uskladjenje sa stanjem zemljisne knjige.

Vulpo
22.12.2011., 15:22
Ne treba ništa mijenjati ako se bitno ne mjienja vanjski izgled građevine.

Uz toliko bespravne gradnje, da ideš tako nešto raditi? Mislili bi ovi na gruntovnici da ti nisu sve na broju.:lol:

OK :)
Hvala na odgovoru :top:

Mislio sam da to možda može imat veze npr. kod naplate osiguranja ako bi do njega došlo i sl. Imam neko osnovno osiguranje stana, s tim da je malo podebljano za izljev vode i potres.

felixx
22.12.2011., 20:41
Kupio sam zemljiste 3600m2 za jako male novce 8000kn,naime zemljiste je jako usko a dugacko i jako zapusteno i zaraslo,na tu kupovinu doslo mi je 2000kn poreza (procijenili su zemljiste na 39000kn)pise da se imam pravo zaliti,recite mi iz iskustva dali se isplati zaliti i nadati smanjenju poreza ili stisnut zube i platiti??

Moje iskustvo je da se poreznici vrlo često vode načelom - ako prođe , prođe.

Ako se piše žalba, trebala bi biti dobro argumentirana. I treba paziti na rokove.
Dobro argumentiranu žalbu teško je ignorirati, a postoji u zakonu i članak o odgovornosti djelatnika porezne .
Ovdje je jako bitno radi li se o zemljištu koje je prostornim planom definirano kao građevinsko, ili poljoprivredno. Pojednostavljeno - građevinsko bi vrijedilo 39000, poljoprivredno 8000.

Gustavo
23.12.2011., 18:16

Ogluhe? Dakle tužena strana je mrtva gospođa ili nasljednici i oni se ne moraju pojaviti na sudu ako ne žele ili moraju?

Katrin
23.12.2011., 19:27
Ne moraju.

Gustavo
25.12.2011., 20:43
Ne moraju.

Super, ali dobiti će pozive ili ne? Ono obavijestio bih o čemu se radi da ljudi ne misle da ja njih nešto tužim i da se moraju pojaviti.

nepoznati87
26.12.2011., 00:23
Ovako postoji jedna zemlja gdje smo zajednički vlasnici ja i moje tri sestre.Zbog nesuglasice u familiji odlučio sam se odvojiti i svoj dio prodati nezavisno od njih.Mene sad zanima koje dokumente moram izvaditi i šta sve moram napraviti?

File
26.12.2011., 10:42
Vjerojatno ste suvlasnici, a ne "zajednički vlasnici".

Pročitaj temu Suvlasništvo.
Sve je već par puta odgovoreno.

MAIRA9
28.12.2011., 14:32
Pozdrav,
ne znam da li ovo spada pod ovu temu, ali zanima me gdje se mogu pronaći podaci o komasacijama po pojedinim katastarskim općinama? (iz 60-tih i 70-tih godina)
Hvala

revelator
28.12.2011., 17:50
moja baka (točnije, mamina pomajka) je mojoj majci poklonila stan s time da je sebi ostavila pravo doživotnog plodouživanja. dogovor je bio da mama taj stan pokloni meni kad baka umre, no baka je postala malo sumnjičava u odnosu na mamu i odlučila je da se ja na taj stan trebam upisati odmah, a baka bi zadržala doživotno plodouživanje. mama nema problem s time i pitanje je samo kako to najjednostavnije i najjeftinije obaviti.

može li mi mama pokloniti stan običnim Ugovorom o darovanju nekretnina? ili da prepišemo ugovor o darovanju koje se baka i mama potpisale, samo da zamijenimo imena?

File
28.12.2011., 17:57
Ako se taj ugovor o darovanju između bake i mama nije proveo u zemljišnim knjigama, najbolje da se sporazumno raskine, a ti i baka direktno sklopite novi darovni ugovor.
Ako se proveo u zemljišnim knjigama, onda nema nego da mama tebi daruje taj stan.

revelator
29.12.2011., 18:04
Proveo se, to je bilo pred 10 godina. Mi računamo na to da mama mora meni pokloniti stan, samo je pitanje kako to najlakše napraviti.

S obzirom da su sve tri strane suglasne i da već imamo ugovor kojem je baka poklonila stan mami, gdje je nekretnina opisana i sve je lijepo formulirano, ja bih htio sam to obaviti bez da tražim advokata jer sam evo dobio sugestiju da to oni rješavaju za "samo" 1500 kn...

Jumai
30.12.2011., 07:50
moja baka (točnije, mamina pomajka) je mojoj majci poklonila stan s time da je sebi ostavila pravo doživotnog plodouživanja. dogovor je bio da mama taj stan pokloni meni kad baka umre, no baka je postala malo sumnjičava u odnosu na mamu i odlučila je da se ja na taj stan trebam upisati odmah, a baka bi zadržala doživotno plodouživanje. mama nema problem s time i pitanje je samo kako to najjednostavnije i najjeftinije obaviti.

može li mi mama pokloniti stan običnim Ugovorom o darovanju nekretnina? ili da prepišemo ugovor o darovanju koje se baka i mama potpisale, samo da zamijenimo imena?

Da li je baka vlasnik? Potraži vlasnički list http://e-izvadak.pravosudje.hr/home.htm

Ako jest, mislim da možete ići i klasičnim kupoprodajnim ugovorom (kupiš ih za par kn u narodnim novinama), a baka ga mora ići ovjeriti kod javnog bilježnika (afair 115kn).

Allice
30.12.2011., 07:52
Molim znalce za pomoć, pitala sam već na Legalisu ali me nitko nije doživio:ne zna:

Dakle u pregovorima sam za kupnju stana, plaćanje gotovinom.

Što od navedenog je najpraktičnije:

a) prvo sklapamo predugovor u kojem se definira cijena, platim, nakon toga potpisujemo kupoprodajni ugovor u kojem piše da prodavatelj potvrđuje da mu je ugovorena cijena plaćena i tabularna izjava tipa "prodavatelj dozvoljava kupcu da se bez daljnjeg odobrenja upiše u ZK"

ili
b) u kupoprodajnom ugovoru piše koja je ugovorena cijena i tabularna izjava s dodatkom: "prodavatelj dozvoljava kupcu da se bez daljnjeg odobrenja upiše u ZK nakon podmirenja iznosa iz članka xy", potpisuje se ugovor i ovjerava kod JB, platim i predajem u gruntovnicu ugovor + dokaz o uplati (uplatnicu iz banke)

ili
c) u kupoprodajnom ugovoru nema tabularne izjave, nego je tabularna posebni dokument koji prodavatelj potpisuje, ovjerava kod JB i predaje meni u trenutku isplate?

Nekak mi se čini najjednostavnija varijanta b), ali nisam sigurna jel bi prošlo u gruntovnici, tj. je li uplatnica dovoljan dokaz.... još ako je cijena definirana u eurima hoće li referent u gruntovnici provjeravati tečaj i iznos??

Hvala unaprijed:s

FED
30.12.2011., 07:56
a) je nebuloza

b) je ok ako se praktično u uredu bilježnika preda novac prodavatelju - zahtjeva nešto više uzajamnog povjerenja, ali nema financijske potvrde o uplati, već izjava prodavatelja u ugovoru

c) je uredno, gospodski, nema love u džepu, vidljiva je transakcija love i sl.. ali ima taj međukorak do tabularke - meni je ovo najdraže!

Allice
30.12.2011., 08:02
hvala FED:kiss:

i meni se najviše sviđa c)

i samo napomena, u svima varijantama sam mislila platit u banci, ne na ruke (onak nađemo se u kafiću i vadim kofer novaca :eek:), pretpostavljam da bi moglo biti problema npr. kod prijave poreza ako nema traga transakciji

File
30.12.2011., 08:05
......... varijanta b), ali nisam sigurna jel bi prošlo u gruntovnici, tj. je li uplatnica dovoljan dokaz.... još ako je cijena definirana u eurima hoće li referent u gruntovnici provjeravati tečaj i iznos??

Potvrda banke o uplati ne bi bila dovoljna za upis u zemljišnu knjigu.
Šta oni u zemljišniku znaju zašto si ti nekome uplatila neke novce (možda si mu još od prije dužna:eek:...nešto...) i da li su ti novci zaista legli na račun:eek:....i 100 problema oko tumačenja:rolleyes::rolleyes::rolleyes:.
Potrebna je ovjerena izjava prodavatelja da je primio novce, u bilo kom obliku.
Ili kao dio samog ugovora ili na posebnom papiru.:kava:

Allice
30.12.2011., 08:09
znači ovak:
potpišemo ugovor -> ovjerimo ugovor i tabularnu (ali tabularna ostaje kod prodavatelja) -> idemo skupa u banku, ja platim, prodavatelj mi na licu mjesta uručuje tabularnu?

Jumai
30.12.2011., 08:11
Molim znalce za pomoć, pitala sam već na Legalisu ali me nitko nije doživio:ne zna:

Dakle u pregovorima sam za kupnju stana, plaćanje gotovinom.

Što od navedenog je najpraktičnije:

a) prvo sklapamo predugovor u kojem se definira cijena, platim, nakon toga potpisujemo kupoprodajni ugovor u kojem piše da prodavatelj potvrđuje da mu je ugovorena cijena plaćena i tabularna izjava tipa "prodavatelj dozvoljava kupcu da se bez daljnjeg odobrenja upiše u ZK"

ili
b) u kupoprodajnom ugovoru piše koja je ugovorena cijena i tabularna izjava s dodatkom: "prodavatelj dozvoljava kupcu da se bez daljnjeg odobrenja upiše u ZK nakon podmirenja iznosa iz članka xy", potpisuje se ugovor i ovjerava kod JB, platim i predajem u gruntovnicu ugovor + dokaz o uplati (uplatnicu iz banke)

ili
c) u kupoprodajnom ugovoru nema tabularne izjave, nego je tabularna posebni dokument koji prodavatelj potpisuje, ovjerava kod JB i predaje meni u trenutku isplate?

Nekak mi se čini najjednostavnija varijanta b), ali nisam sigurna jel bi prošlo u gruntovnici, tj. je li uplatnica dovoljan dokaz.... još ako je cijena definirana u eurima hoće li referent u gruntovnici provjeravati tečaj i iznos??

S obzirom da se radi o većem iznosu (pretpostavljam), a ljudi su znali bit lakomi i za mnogo manji iznos, prijatelj koji je nedavno kupovao stan je odlučio dati par tisuća kn agenciji koja će sve to riješiti, a riješili su principom pod a).

:)

Allice
30.12.2011., 08:15
S obzirom da se radi o većem iznosu (pretpostavljam), a ljudi su znali bit lakomi i za mnogo manji iznos, prijatelj koji je nedavno kupovao stan je odlučio dati par tisuća kn agenciji koja će sve to riješiti, a riješili su principom pod a).

:)

koliko sam ja shvatila odvjetnička tarifa je 1% +pdv, što je u konkretnom slučaju više od par tisuća kn

File
30.12.2011., 08:18
znači ovak:
potpišemo ugovor -> ovjerimo ugovor i tabularnu (ali tabularna ostaje kod prodavatelja) -> idemo skupa u banku, ja platim, prodavatelj mi na licu mjesta uručuje tabularnu?

Može.
Uvijek kod tih kupoprodaja mora postojati neka doza povjerenja.
Nema tu 100% sigurnosti.

Teoretski bi ti u ovakvoj soluciji, na putu do banke mogla slomit nogu, posvađati se sa prodavateljem, predomisliti ili tko zna što još gore...pa ne platiti tu kuoprodajnu cijenu na banci, a on je već potpisao tu izjavu da je primio, pa bi ti sutra došla u tog bilježnika da ti izda ovjerenu kopiju te izjave (a nisi platila, a bilježnik nezna, i ne zanima ga), i eto problema.
Ti vlasnica stana, a ni kune platila.

Dakle, u svakoj od verzija, koju god ti se predloži, mora biti neka doza povjerenja između kupca i prodavatelja, jer uvijek ima neki dio "praznog hoda" u kojem su moguće zloupotrebe.

DaniNovak
30.12.2011., 08:29
koliko sam ja shvatila odvjetnička tarifa je 1% +pdv, što je u konkretnom slučaju više od par tisuća kn

odakle ti takva informacija?! :eek:
to je puno previše..mislim, odvjetnici naplaćuju po tarifi koja se pak računa po cijeni nekretnine, al može ta cijena i drugačije ugovoriti...mislim da ti je za takav posao sve iznad 2000 kuna bezobrazno skupo (iako ima na ovom forumu dosta ljudi koji su uvjereni da odvjetniku treba platii valjda ćevape pa nek ti radi stvari za koje je hvalabogu završio pravni faks i položio pravosudni, jer to je kao tako lako...) :rolleyes:

FED
30.12.2011., 08:29
znači ovak:
1. Potpišete ugovor (e sada ti već možeš i prije uplate otić na gruntovnicu i tražiti "predbilježbu" temeljem tog ugovora, i tako onemogućiti i teoretski da prodavatelj stan proda "još jednom" prije tvoje uplate)

2. platiš u banci sukladno ugovoru (na taj tekući, taj iznos...)

3. javiš da si uplatila i tražiš izdavanje tabularke

4. nađete se negdje i dobiješ ju od prodavatelja

5. izvršiš uknjižbu prava vlasništva i to je to!

U slučaju da ti ne želi izdati tabularku tužbom uz dokaz uplate ćeš ju sudski dobiti.

Ako nema ovog u zagradi pod 1. onda treba minimalna doza povjerenja...

Allice
30.12.2011., 08:33
odakle ti takva informacija?! :eek:
to je puno previše..mislim, odvjetnici naplaćuju po tarifi koja se pak računa po cijeni nekretnine, al može ta cijena i drugačije ugovoriti...mislim da ti je za takav posao sve iznad 2000 kuna bezobrazno skupo (iako ima na ovom forumu dosta ljudi koji su uvjereni da odvjetniku treba platii valjda ćevape pa nek ti radi stvari za koje je hvalabogu završio pravni faks i položio pravosudni, jer to je kao tako lako...) :rolleyes:

info je od odvjetnika, 2-3 k kuna mi se čini ok, jasno mi je da neće radit za ćevape
ali 10+ k kuna za rutinski posao mi je, onak, malo previše

DaniNovak
30.12.2011., 08:38
info je od odvjetnika, 2-3 k kuna mi se čini ok, jasno mi je da neće radit za ćevape
ali 10+ k kuna za rutinski posao mi je, onak, malo previše

Katastrofa :eek::eek::eek:

E to je pravo deranje. Vjeruj mi da nisu svi takvi.

MAIRA9
30.12.2011., 10:17
KOMASACIJA
Pozdrav,
ne znam da li ovo spada pod ovu temu, ali zanima me gdje se mogu pronaći podaci o komasacijama po pojedinim katastarskim općinama? (iz 60-tih i 70-tih godina)
Hvala

Nisam objasnila zašto mi treba podatak, naime trebam prepisati kuću, ali traže građevinsku dozvolu, koja je u ratu izgubljena. Kuća je gruntovno ucrtana i upisana. Sad traže dozvolu, a ako je kuća sagrađena prije 1968., onda ne treba dozvola. U podacima o komasaciji se to, navodno vidi.
Hvala

File
30.12.2011., 10:31
Komasacije i građevinske dozvole baš i ne idu skupu....ali možda.

Zašto u katastru ne izvadiš potvrdu da je zgrada evidentirana prije 1968.?

Jumai
30.12.2011., 18:44

Piše "agencija", ne odvjetnik. Rekao mi je koliko je dao agenciji, ali sam zaboravio, 5500 kuna ili 8500kn, svakako znam da mi je zvučalo mnogo.

Ali eventualni problemi po tom pitanju su mnogo skuplji. :)

Agencija mu je pokazivala stanove sve dok nije našao onaj koji želi, onda su sastavili taj predugovor s kojim su išli do bilježnika, s tim je riješio papire za kredit, te su zatim s njim riješili potpisivanje kupoprodajnog ugovora. Mislim da se u zemljišnik upisao s predugovorom, jer je jedino tako mogao dati stan kao zalog za kredit.

MAIRA9
31.12.2011., 17:02
Komasacije i građevinske dozvole baš i ne idu skupu....ali možda.

Zašto u katastru ne izvadiš potvrdu da je zgrada evidentirana prije 1968.?

Zato što traže nacrt kuće (kojeg nemamo) da bi izdali potvrdu. Rekli su da se iz komasacije vidi da je kuća bila.

devilgirl
01.01.2012., 22:12
Pozdrav svima!

Priča ide ovako - kupila sam 2003.g. kuću ,vanknjižno vlasništvo.
Papiri nisu bili rješeni još od 1948 g. kada je zemljište odlukom Agrarne reforme i kolonizacije dodijeljeno borcima. Vlasnik koji je zemljište dobio tom odlukom prodaje ga 1961.g. i na tom zemljištu novi vlasnik gradi kuću 1962.g.
1991.g. na Općinskom sudu razvrgava vanknjižno vlasništvo - dio ostavlja sebi a dio pripada njegovom sinu koji svoj dio prodaje dalje.
Ja kupujem taj dio kuće i imam sav slijed dokumentacije vanknjižnih vlasnika.
U katastru sve rješila, posjednici smo ja i vlasnik graditelj kuće. Napravili smo geodetski elaborat i upisali kuću u katastru i gruntovnici.
Problem nastaje u gruntovnici kad sam predala za uknjižbu vlasništva odbijaju me jer ta odluka Agrarne reforme iz 1948.g. nema oznaku pravomoćnosti te vlasnik ostaje i dalje Agrarna reforma i kolonizacija koja više ne postoji. Obraćam se Gradu Zagrebu kao pravnom sljedniku i tražim tabularnu, oni izlaze u Državni arhiv na uvid te odluke, ali ni oni nemaju na tom aktu oznaku pravomoćnosti te mi Grad ne želi izdati tabularnu i usmeno me upućuju da pokrenem Pojedinačni ispravni postupak što sam i napravila.
Prošlo je već 10 mjeseci i još uvijek piše predmet u žalbenom kancelu...
Ima li netko iskustva koliko to traje ? Zanima me što napraviti, jer neki mi savjetuju da probam ići na legalizaciju bespravnih objekata, ali kuća je građena prije 1968.g. i upisana je u gruntovnu i ja mislim da to nije rješenje...luda sam već od toga a htjela bih to rješiti i ići na proširenje što ne mogu ako nemam vlasnički list.
Molim savjet! Hvala

casper77
03.01.2012., 17:22
Pozdrav svima, nisam znao gdje da stavim ovu temu pa neka admin pridruži negdje ako smatra da treba.

Dakle, pronašao sam stan za kupnju od fizičke osobe, zgrada ima građevinsku dozvolu iz 2008. godine i uporabnu dozvolu iz 2009. godine, kada je i upisana u zemljišne knjige. Dakle, radi se o novom stanu (nije korišten).
Nakon provjere vlasničkog lista (osobno, dva odvjetnika) i raspitivanja u banci, 15.12. sam kapario stan i potpisao predugovor. 16.12. sam predao sve papire u banku (čak i kopiju građevinske i uporabne dozvole) i dobio potvrdu da je zahtjev za kredit zaprimljen. Prije tjedan dana je izvršena i procjena stana, sve proteklo u redu.
Danas me zove referent iz PBZ-a i kaže da banka traži tzv. "pozitivnu zabilježbu" na vlasničkom listu (zakon od 10.08.2011.). Naravno, nemam blage veze što je to, a neke stvari sam pročitao na netu putem google-a.
Shvativši barem djelomično o čemu se radi zanima me sljedeće:
- čemu opće služi pozitivna zabilježba i što je to uopće, ali laički objašnjeno (koliko sam shvatio radi se o zabilježbi koja kaže da je zgrada legalna i da ima svu dokumentaciju, a posebno naglašeno da ima uporabnu dozvolu)?
- na koje se zgrade primjenjuje s obzirom na godinu izgradnje i dobivanja uporabne dozvole?
- zašto zgrade, kao što je moja, koje su zavedene u zemljišne knjige iza 2008. godine moraju imati pozitivnu zabilježbu, ako se zna da, prema zakonu iz 2008. godine, takve zgrade nisu mogle niti biti zavedene u zemljišne knjige ako nisu imale uporabnu dozvolu niti su mogle biti etažirane, a sad PBZ traži pozitivnu zabilježbu koja, ako sam dobro shvatio, kaže da je zgrada legalno sagrađena i da ima svu dokumentaciju, a time i uporabnu dozvolu?
- moja zgrada naravno ima uporabnu dozvolu, a čak i na vlasničkom listu ne piše da nema uporabnu dozvolu (što kod nekih piše), čemu onda pozitivna zabilježba?
- ljutim se na PBZ jer primjenjuju nove uvjete (traženje pozitivne zabilježbe provodi se od 01.01.2012., tako su mi barem rekli), a ja sam predao papire 16.12. po tada postojećim uvjetima kad nije to bilo potrebno. Kažu mi u PBZ-u da oni mogu tražiti svu potrebnu dokumentaciju i naknadno ako nešto treba, ali ovo nije komad papira koji podigneš u nekom uredu, nego zadiranje u vlasnički list i posao u gruntovnici koji treba napraviti, a koji se čeka danima. Što ako se meni probiju rokovi zadani u predugovoru radi toga? A u trenutku potpisivanja predugovora i predavanja zahtjeva za kredit PBZ nije tražila pozitivnu zabilježbu. Jesam si sam kriv što ne čitam sve moguće zakone pa sam trebao uvidjeti da treba pozitivna zabilježba ili odvjetnici koji me na to nisu upozorili, a i oni se čude zašto to PBZ traži jer se radi o novoj zgradi koja je morala imati uporabnu dozvolu da bi uopće bila upisana u zemljišne knjige?

Hvala na svima odgovorima i isprika na podužem postu.

dobri muž
05.01.2012., 13:58
Kupio sam garažu od prvog vlasnika s urednim vlasničkim listom i provjerio u gruntovnici, te mi je rečeno da nema nikakvih tereta i da ću se moći normalno uknjižiti.
Kad sam došao s kupoprodajnim ugovorom u gruntovnicu, rekli su mi da je sve u redu i da još samo moram uplatiti 250 kuna pristojbe te se vratiti s uplatnicom i ispuniti prijedlog.
Kad sam se vratio nakon pola sata, rekli su pak, da se ne mogu uknjižiti jer nemam građevinske dozvole.
Nitko mi nikad nije spominjao da trebam imati građevinsku dozvolu za uknjiženje.
Otišao sam u građevinsku firmu koja je izgradila garažu a oni kažu da ih to čudi, te mi tvrde da je elaborat s građevinskom dozvolom u gruntovnici.
Vraćam se u gruntovnicu, ali tamo nema više onih referenata te mi prisutni ne mogu pomoći.
Telefoniram čitav dan na razne gruntovnice u drugim gradovima i nakon mnogih bezuspješnih pokušaja, u jednoj gruntovnici mi kažu da za uknjižbu ne treba građevinska dozvola.
Nastavljam biti uporan i tražim nekog relevantnog u ministarstvu pravosuđa da mi eksplicite objasni što kaže slovo zakona. Prespajaju me s broja na broj. Nakon nekoliko sati telefoniranja raznih gruntovnica i odjela ministarstva, dobijem napokon odgovor u ministarstvu pravosuđa: "Najbolje da pitate u gruntovnici u kojoj ste predali prijedlog za uknjižbu."
Ne mogu vjerovati da nema nikog relevantnog tko bi u ministarstvu mogao objasniti. Na moje pitanje: "Da li je moguće da gruntovnica u jednom gradu traži jedno, a u drugom drugo?", odgovaraju mi da se oni ne žele miješati niti ulaziti u to što koja gruntovnica traži! :ne zna:
Znači li to da u jednom gradu mogu vrijediti jedni zakoni (pravila, odredbe), a u drugom nešto različito.

Sada me zanima, da li je itko upućen gdje bih trebao (mogao) ishoditi građevinsku dozvolu za garažu kako bih se uredno mogao uknjižiti kao vlasnik?
Da sam htio kupovati garažu za koju se neću moću uknjižiti, kupio bih puno jeftiniju. K tome, platih i 250 kn poreza na budale, a ne mogu biti stvarni knjižni vlasnik garaže.

Solna
05.01.2012., 15:19
Molim vas da mi odgovorite na postavljena pitanja. 1976g. darovnim ugovorom(za života) je, budući je uzdržavana i umrla u kući moga djeda, prabaka darovala među ostalim i česticu vinograd-oranica 3600 m kvadratnih mom djedu-njenom sinu. U ugovoru nije spomenuto uzdržavanje. 1981g. iza smrti prabake, ta čestica se nalazi u popisu ostavine rješenja o nasljeđivanju kao vanknjižno vlasništvo evidentirano na imenu sina ostaviteljice(moga djeda). Ostali nasljednici su tražili nužni dio, i sud im je u rješenju dodijelio 21/48, a mom djedu 27/48.
1.jeli u redu da se darovana čestica našla na popisu ostavine?
1991g. iza smrti moga djeda, čestica oranica-vinograd se opet pojavljuje u popisu ostavine kao izvanknjižno vlasništvo za cijelo(1/1). Tada je djed plaćao i porez.
2. Zašto čestica i dalje ostaje za cijelo?
Česticu tada 1991 nasljeđuje moj otac, ali samo kao posjednik i gubi pravo na dječji doplatak za mene. U međuvremenu ustanovljuje da je u gruntovnici kao vlasnika upisan za 1/2 narodni odbor općine zadar-općenarodna imovina i za 1/2 bivši zemljoposjednik nepoznatoga boravišta(moguće optant).
Zatim otkriva da je moj pradjed od 1947g. imao agrarnu odluku koja se odnosi na tu česticu, ali iza koje očito nije došlo do nikakve promjene u gruntovnici
3. Zašto se ta agrarna odluka nije sprovela?
Moj otac je predao zahtjev za denacionalizaciju i rečeno mu je da iz arhiva dobavi tu agrarnu odluku
4. Hoće li aktiviranjem te agrarne odluke moga pradjeda biti vlasništvo riješeno na način da dotičnu česticu oranica-vinograd(3600m kvadratna) vlasnici budu: a) svi pradjedovi nasljednici iz Italije, Australije i Hrvatske na devet jednakih dijelova, buduči je imao devetero djece?
b) moj djed po rješenju iza smrti prabake sa 27/48, a svi ostali sa 21/48?
c) ili će, budući je sve do danas moj otac posjednik 1/1 preći u vlasništvo moga oca za cijelo?
Zahvaljujem se unaprid

File
05.01.2012., 20:16
............me upućuju da pokrenem Pojedinačni ispravni postupak što sam i napravila.
Prošlo je već 10 mjeseci i još uvijek piše predmet u žalbenom kancelu...
Ima li netko iskustva koliko to traje ?

To nije puno. Pričekajte.

Zanima me što napraviti, jer neki mi savjetuju da probam ići na legalizaciju bespravnih objekata, ali kuća je građena prije 1968.g. i upisana je u gruntovnu i ja mislim da to nije rješenje...luda sam već od toga a htjela bih to rješiti i ići na proširenje što ne mogu ako nemam vlasnički list.
Molim savjet! Hvala

Ako je kuća u cijelosti izgrađena prij 1968. nije vam potrebna legalizacija.

Ako nije cijela izgrađena prije 1968., po novom zakonu o legalizaciji bespravne gradnje nije bitno da ste upisani kao vlasnici. Možete legalizirati ono što nije izgrađeno prije 1968.godine.

File
05.01.2012., 20:28
"Najbolje da pitate u gruntovnici u kojoj ste predali prijedlog za uknjižbu."
.

Dobro su vam rekli.

Da li je moguće da gruntovnica u jednom gradu traži jedno, a u drugom drugo?

Nažalost to je kod nas redovita pojava, u svim državnim tijelima, ne samo gruntovnicama.

Znači li to da u jednom gradu mogu vrijediti jedni zakoni (pravila, odredbe), a u drugom nešto različito.

Nemogu, propisi bi se svugdje u državi trebali isto tumačiti, ali kod nas ako jedna grunovnica ima 10 referenata, imat ćete 10 različitih tumačenja iste odredbe.

Sada me zanima, da li je itko upućen gdje bih trebao (mogao) ishoditi građevinsku dozvolu za garažu kako bih se uredno mogao uknjižiti kao vlasnik?
Da sam htio kupovati garažu za koju se neću moću uknjižiti, kupio bih puno jeftiniju. K tome, platih i 250 kn poreza na budale, a ne mogu biti stvarni knjižni vlasnik garaže.

Ako je ta građevinska firma već ishodila građevinsku dozvolu za tu garažu (a trebala je), onda samo izvadite ovjereni prijepis dozvole iz arhive nadležnog ureda za prostorno uređenje. Treba samo znati godinu i ime investitora.

File
05.01.2012., 20:39
Molim vas da mi odgovorite na postavljena pitanja. 1976g. darovnim ugovorom(za života) je, budući je uzdržavana i umrla u kući moga djeda, prabaka darovala među ostalim i česticu vinograd-oranica 3600 m kvadratnih mom djedu-njenom sinu. U ugovoru nije spomenuto uzdržavanje. 1981g. iza smrti prabake, ta čestica se nalazi u popisu ostavine rješenja o nasljeđivanju kao vanknjižno vlasništvo evidentirano na imenu sina ostaviteljice(moga djeda). Ostali nasljednici su tražili nužni dio, i sud im je u rješenju dodijelio 21/48, a mom djedu 27/48.
1.jeli u redu da se darovana čestica našla na popisu ostavine?
1991g. iza smrti moga djeda, čestica oranica-vinograd se opet pojavljuje u popisu ostavine kao izvanknjižno vlasništvo za cijelo(1/1). Tada je djed plaćao i porez.
2. Zašto čestica i dalje ostaje za cijelo?
Česticu tada 1991 nasljeđuje moj otac, ali samo kao posjednik i gubi pravo na dječji doplatak za mene. U međuvremenu ustanovljuje da je u gruntovnici kao vlasnika upisan za 1/2 narodni odbor općine zadar-općenarodna imovina i za 1/2 bivši zemljoposjednik nepoznatoga boravišta(moguće optant).
Zatim otkriva da je moj pradjed od 1947g. imao agrarnu odluku koja se odnosi na tu česticu, ali iza koje očito nije došlo do nikakve promjene u gruntovnici
3. Zašto se ta agrarna odluka nije sprovela?
Moj otac je predao zahtjev za denacionalizaciju i rečeno mu je da iz arhiva dobavi tu agrarnu odluku
4. Hoće li aktiviranjem te agrarne odluke moga pradjeda biti vlasništvo riješeno na način da dotičnu česticu oranica-vinograd(3600m kvadratna) vlasnici budu: a) svi pradjedovi nasljednici iz Italije, Australije i Hrvatske na devet jednakih dijelova, buduči je imao devetero djece?
b) moj djed po rješenju iza smrti prabake sa 27/48, a svi ostali sa 21/48?
c) ili će, budući je sve do danas moj otac posjednik 1/1 preći u vlasništvo moga oca za cijelo?
Zahvaljujem se unaprid

1.ostavina iza prabake je bila 1981.godine :eek:, a vi sada pitate je li to uredu bilo. :eek:. To je nemoguće sada odgovoriti, jer treba pročitati cijeli ostavinski spis. Ima najmanje 10 mogućih scenarija zašto je to tako bilo.
Ali sve to nema smisla, jer je ostavina bila prije 30.godina, i svi rokovi za bilo kakva pobijanja su prošli.

2.zato što se može biti izvanknjižni vlasnik jedne parcele "za cijelo", a istovremeno knjižni suvlanik te iste parcele, za neki suvlasnički dio. To jedno sa drugim nema puno veze. Zato je bitno to što u rješenju o nasljeđivanju piše "izvanknjižno vlasništvo" - to je ključna rijeć.

3.Kako bi itko ovdje na forumu mogao znati zašto ta vaša odluka nije provedena u zemljišnoj knjizi prije cca 70-80 godina?:ne zna: To vam nitko ovdje nemože odgovorit.

4. teško da ćete uspjeti danas provesti direktno tu agrarnu odluku (posebno u Zadru), već je možete (i trebate) iskoristiti kao podlogu za pojedinačni ispravni postupak ili tužbu radi utrvrđenja vlasništva i izdavanja tabularne isprave. Tog "optanta" proglasiti nepoznatim i tužiti Grad Zadar kao pravni lsijednik tog "narodnog odbora"

devilgirl
05.01.2012., 21:10
To nije puno. Pričekajte.

Ako je kuća u cijelosti izgrađena prij 1968. nije vam potrebna legalizacija.

Ako nije cijela izgrađena prije 1968., po novom zakonu o legalizaciji bespravne gradnje nije bitno da ste upisani kao vlasnici. Možete legalizirati ono što nije izgrađeno prije 1968.godine.

Hvala na odgovorima. Da, kuća je u cjelosti izgrađena prije 1968.
Bila sam u gruntovnici i podnijela podnesak predsjednici suda da uzmu u rad spis hitno budući da čekamo bebu i htjeli bi nadograditi kuću, a bez vlasničkog lista ne mogu to rješiti.

felixx
06.01.2012., 09:25
Ako je ta građevinska firma već ishodila građevinsku dozvolu za tu garažu (a trebala je), onda samo izvadite ovjereni prijepis dozvole iz arhive nadležnog ureda za prostorno uređenje. Treba samo znati godinu i ime investitora.

Pa ta gruntovnica ima tu građevinsku dozvolu i etažni elaborat u zbirci isprava - ako je istina što kažu u firmi koja je gradila.

Problem bi mogao biti sa uporabnom - to do pred koju godinu nitko nije tražio za uknjižbu.

File
06.01.2012., 11:24
Pa ta gruntovnica ima tu građevinsku dozvolu i etažni elaborat u zbirci isprava - ako je istina što kažu u firmi koja je gradila.

Problem bi mogao biti sa uporabnom - to do pred koju godinu nitko nije tražio za uknjižbu.

Da, ako je istina.

dobri muž
06.01.2012., 14:05
Tri dan prije moje uknjižbe, izvršen je prijenos vlasništva prvog vlasnika iz KPU u glavnu knjigu. Nitko nije ni spominjao građevinsku dozvolu.
Svi vlasnici stanova i garaža u toj zgradi imaju uredan vlasnički list, osim mene.
Nije li to bar mali apsurd bez obzira na zakone koji se donose? Ispunio sam sve uvjete za uknjižbu kao i svi ostali vlasnici, a ipak nisam zemljišno knjižni vlasnik!
Da sam htio kupiti garažu bez vlasničkog lista, mogao sam to učiniti pred puno vremena i dosta jeftinije!

Koja je uopće zaštita od svojevoljnog tumačenja zakona (propisa)? Potencijalno u ponedjeljak mogu uzeti godišnji odmor kako bih opet ganjao papire i onda kad napokon dođem na šalter, referent mi može reći da trebam donijeti još to i to. U utorak ispočetka. U srijedu može neki drugi referent biti na šalteru i reći da mi ne treba građevinska dozvola nego neka potvrda iz te i te institucije.
I tako u krug...
Gdje piše točan i relevantan popis dokumenata koji se mora donijeti radi uknjižbe vlasništva?

lucija25
07.01.2012., 15:56
Pozdrav,

Trebala bi mi pomoć ako netko zna. KOji je postupak stjecanja vlasništva dosjelošću? Naime kuća ima čisto vlasništvo, no postoji vrt koji bi se trebao prepisati zakonom o dosjelošću. Vlasnik vrta je grad no mi taj vrt koristimo još od 1949,kada je i građena kuća, tako da je prošlo 20 godina korištenja i u novoj državi.

Hvala

File
07.01.2012., 17:21
Ne postoji "zakon o dosjelosti".
O dosjelosti imate posebnu temu, samo par tema nize.
Tamo je sve vec nekoliko puta objasnjeno, pa se tamo malo informirajte.

lucija25
07.01.2012., 18:01
Ne postoji "zakon o dosjelosti".
O dosjelosti imate posebnu temu, samo par tema nize.
Tamo je sve vec nekoliko puta objasnjeno, pa se tamo malo informirajte.
Ispričavam se nisam vidjela odmah i hvala :)

tempora-mores
10.01.2012., 08:33
Dobar dan, molim Vas da mi pomognete ,naime radi se o tome da smo suprug i ja kupili kuću i upisali se oboje kao vlasnici (50:50),mene zanima na koji način se može sve prebaciti na jednu osobu?Hvala!

Proxy1969
12.01.2012., 15:01
Supruga i ja namjeravamo graditi legalni građevinski objekt – obiteljsku kuću. Naravno ako ideš pravno ispravnim putem treba ti hrpa dokumentacije. Jedan od preduvjeta je bio i da imamo pristup županijskoj cesti preko svoje parcele. Otac moje supruge darovao nam je 1/2 od svojih 1/6 suvlasništva nad zajedničkim privatnim putem (naša parcela je nasuprot njihove). Sve je odrađeno i u katastru i kod javnog bilježnika, međutim Općinski sud (gruntovnica ili ZKO) vratio nam je zahtjev za uknjižbom uz obrazloženje da osoba A kao darovatelj prebiva na adresi BB dok je u zemljišnim knjigama vlasnik osoba A, ali koja prebiva na adresi CC (punac je živio prije 40 god na adresi AA, ali kad je završio kuću prije 20 god., preselio se na adresu CC i uredno prijavio) iako je riječ o istoj osobi. Nadalje se navodi kako sud ne utvrđuje identitet itd…. Pitanje je kako riješiti problem, vađenjem rješenja o prebivalištu onda i sada u MUP-u ili postoji mogućnost direktne osobne ispravke u ZKO na Općinskom sudu?

P.S modovi ovo sam pitao na još jednom mjestu jer nisam znao gdje bih pa ako smeta reducirajte.....

Jahov
13.01.2012., 00:02
Mene također zanima odgovor.

šmokljanica
13.01.2012., 00:12
osoba A kao darovatelj prebiva na adresi BB dok je u zemljišnim knjigama vlasnik osoba A, ali koja prebiva na adresi CC (punac je živio prije 40 god na adresi AA, ali kad je završio kuću prije 20 god., preselio se na adresu CC.
otkud se onda stvorila adresa BB ukoliko je punac živio na AA, pa preselio na CC?

Proxy1969
13.01.2012., 04:24
otkud se onda stvorila adresa BB ukoliko je punac živio na AA, pa preselio na CC?

Isprika, lapsus :

1.adresa ja BB
2.adresa je CC

f@ye
13.01.2012., 06:43
Izvadi se na MUP-u uvjerenje o prebivalištu i s tim se na gruntovnici da zahtjev za ispravak adrese.
Po službenoj dužnosti rješavaju ak su oni pogriješili (meni su zabunom upisali adresu od porezne uprave :rofl:)

šmokljanica
13.01.2012., 09:52
Izvadi se na MUP-u uvjerenje o prebivalištu i s tim se na gruntovnici da zahtjev za ispravak adrese.
adresa u gruntovnici je točna, na darovnom ugovoru je stara.

ovo tvoje pali kada tražiš promjenu adrese sa starog prebivališta na novo, neće mu pristat "vratit" staru adresu jer to ne odgovara stvarnim podatcima, upisuje se ono kako je sada, ne kako je bilo.

@Proxy1969

treba ti potvrda o prebivalištu iz koje se vidi da se darivatelj sa BB preselio na CC.
to prilažeš prijedlogu za upis, s time da trebaš provjeriti na gruntovnici da li ti je samo to dovoljno ili je potrebna i izjava dana kod javnog bilježnika da su darivatelj A sa BB i vlasnik A sa CC jedna te ista osoba koja se preselila sa BB na CC.

Felix 3575
13.01.2012., 14:55
Pozdrav , mene zanima vezano za parcele zemlje. Naime naslijedio sam od oca parcelu preko 10 000 m kvadratnih međutim tu imam udijela 1/8 pa me zanima dali se to ikako može odcijepiti taj moj udio od ostalih vlasnika tj. napraviti nova čestica?

File
13.01.2012., 15:00
Parcelacijom zemljišta, dakako ako je uopće moguća i ako vam se ta procedura isplati.
Potrebno je izvršit diobu te suvlasničke zajednice.
Jesu suvlasnici između sebe usmeno, sporazumno već podijelili tu parcelu? ili bi to tek trebali?
je li to građevinsko ili poljoprivredno zemljište?

Felix 3575
13.01.2012., 22:32
To je šuma ali recimo da je kao poljoprivredno ostali vlasnici su na onome svijetu tj. nasljednici nisu prebacili na sebe a ja neželim imat posla s njima jer su teški ljudi ...

Felix 3575
14.01.2012., 16:56
Jeli moguće ? ni ljudi su govorili da država ne dozvoljava usitnjavanje čestica a ja bi tu dobio preko 2000 kvadrata i to 1/1

JoleSan
15.01.2012., 12:04
:ne zna: Pozdrav

Prije otprilike 25/26 godina otac je prodao pola placa i uredno je prevedeno na novog vlasnika.
Istu tu parcelu ili česticu otac je kupio nakon par godina.
Kod odjvetnika je napravljen kupoprodajni ugovor ali je nešto od dokumenata falilo pa isti nije odmah potpisan.
Kada je odvjetnik poslao poziv strankama ( mom ocu - kupac i bivšem vlasniku - prodavatelj ) isti se više nije pojavljivao.
Nakon nekog vremena "prodavatelj" je preminuo

PITANJE : Kako prevesti tu česticu odnosno dio placa kad je prodavatelj preminuo ?

NAPOMENA : Istu česticu koristimo normalno od dana kada smo je ponovno kupili i nema nikakvih problema što se tiče toga jer obitelj pokojnog "prodavatelja" ( supruga i kćerka ) koji žive u Austriji i ne razmišljaju o tom "komadu" zemlje jer znaju da su to prodali .
Budući da može doći do problema ako bi se nešto htjelo graditi na tom zemljištu ili kad bi se isto htjelo prodati, prepisati i sl. molim vas, ako je moguće da mi odgovorite na gore navedeno pitanje.

HVALA UNAPRIJED !

moj prvi post :)

Felix 3575
19.01.2012., 11:14
Zar nitko nezna :/

File
20.01.2012., 09:58
Pitaj nekog geodeta.Možeš nazvati i na telefon i pitati šta treba za parcelaciju poljoprivrednog zemljišta.

Ako se nije nešto mjenjalo, za cijepanje poljoprivrednih čestica, trebala je suglasnost / odobrenje / neko rješenje iz Ministarstva poljoprivrede.
To je bila informacija od prije cca 1 godinu, poslije toga mi to više nije trebalo...

Tea Tree
21.01.2012., 00:32
:ne zna: Pozdrav

Prije otprilike 25/26 godina otac je prodao pola placa i uredno je prevedeno na novog vlasnika.
Istu tu parcelu ili česticu otac je kupio nakon par godina.
Kod odjvetnika je napravljen kupoprodajni ugovor ali je nešto od dokumenata falilo pa isti nije odmah potpisan.
Kada je odvjetnik poslao poziv strankama ( mom ocu - kupac i bivšem vlasniku - prodavatelj ) isti se više nije pojavljivao.
Nakon nekog vremena "prodavatelj" je preminuo

PITANJE : Kako prevesti tu česticu odnosno dio placa kad je prodavatelj preminuo ?

NAPOMENA : Istu česticu koristimo normalno od dana kada smo je ponovno kupili i nema nikakvih problema što se tiče toga jer obitelj pokojnog "prodavatelja" ( supruga i kćerka ) koji žive u Austriji i ne razmišljaju o tom "komadu" zemlje jer znaju da su to prodali .
Budući da može doći do problema ako bi se nešto htjelo graditi na tom zemljištu ili kad bi se isto htjelo prodati, prepisati i sl. molim vas, ako je moguće da mi odgovorite na gore navedeno pitanje.

HVALA UNAPRIJED !

moj prvi post :)
Kupoprodajni ugovor između umrlog prodavatelja i tvog oca onda uopće nije potpisan? Je li taj pokojni i danas upisan u zemljišnoj knjizi?
Ako je odgovor na ova pitanja pozitivan, onda ćeš trebati stupiti u kontakt sa ženom i kćeri kako bi se proveo ostavinski postupak radi naknadno pronađene imovine iza pokojnog, radi te polovice (pretpostavljam da se postupak ranije vodio, a ako je on još upisan kao vlasnik, onda ta polovica nije obuhvaćena rješenjem o nasljeđivanju).
Nakon što se provede ostavina i upišu se žena i kćer u zemljišnu knjigu kao suvlasnici, tvoj otac će s njima zaključiti kupoprodajni ugovor.
Napomena: platit će porez na promet nekretnina.

neuspješan
21.01.2012., 17:43
Odlučio sam kupiti stan, i plaćam kaparu. Radimo ugovor o kapari.

1. Banka kasnije za kredit traži taj ugovor, fora je šta bi ja ipak tražio kredit u punom iznosu npr. 100 000 (iako sam 10 00 dao za kaparu), pa mi poslije kad banka uplati cijeli iznos stana - prodavatelj vrati tu kaparu od 10 000, se smije to napisati u ugovor, da se ipak i ja osiguram, ako mi kaparu slučajno kasnije ne želi vratiti? Dal smije to biti u ugovoru?
Jel mora biti cijeli taj ugovor biti ovjeren kod javnog bilježnika?

2. Može li se na ZK odjelu u Zagrebu podignuti ovjereni vlasnički list (znači dok još nisam vlasnik), i koliko košta to, jel odmah gotovo, obzirom da mi je nezgodno izlaziti radi posla?
Hvala!!

Mirotta
23.01.2012., 13:37
Trebala bih preporuku i bilo kakav savijet za odvjetnika za zemljišno knjižno pravo, od kuda krenuti, nekako mi je neozbiljno nasumce odabirati iz imenika:ne zna:
Jedina preporuka koju smo imali nas je odbila zbog udaljenosti pa sad ne znamo kako dalje.

Da li postoji tema za to? Ako se ne smije javno molim na pp.

I još me zanima da li je problem mijenjati odvjetnika ukoliko je spor u tijeku, kakva je praksa oko toga:ne zna:

mokry
23.01.2012., 19:42
Imam dva pitanja.

Konačno su nam zgradu upisali u zemljišne knjige. Mi smo prvi vlasnici stana.

1. Treba li osim prijedloga za upis vlasništa, kupoprodajnog ugovora i plaćenih taksi još nešto za upis vlasništva?
2. Na kupoprodajnom ugovoru navedena je i potpisana samo mama kao kupac. Međutim, taj stan je bračna stečevina (u trenutku sklapanja Ugovora starci su bili oženjeni preko 10 godina, a i stan je kupljen prodajom drugog stana). Što je potrebno da se svatko od staraca upiše na pola stana (dakle, tata 1/2 i mama 1/2)? Treba li mama davati nekakvu suglasnost, ili je dovoljno priložiti vjenčani list? Ili nešto treće?

Hvala unaprijed! :)

FED
23.01.2012., 19:57
1. ništa više
2. (maali) ugovor mama vs tata (bračni drug ne plaća porez, pa je taj ugovor porezno neutralan, samo ovjera potpisa ide) - mora postojati pravni posao, jer samim vjenčanim listom nema uknjižbe; to bi bilo u slučaju suđenja dolaz bračne stečevine ali ne i isprava podobna za sam upis.

mokry
23.01.2012., 20:13
A kaj bi u tom ugovoru trebalo pisati, otprilike?
I onda stari može predati prijedlog za upis kad i stara, ili trebaju prvo čekati da nju upišu kao vlasnicu, pa tek zatim može on?

lanki
24.01.2012., 09:50
Odbili upis vlasništva.
U prijedlogu za upis navedena je kvadratura iz bančinog elaborata,a u knjgama netko naveo drugu kvadraturu iz elaborata starijeg po kojem su radili etražiranje.
kaj sad?
S tim da se sve u zemljišnim knjigama vodi na adresi koja ne postoji već 20 godina ( promijenjeno ime ulice).
Dalje,neka pametnica navodi da se ne mogu uzeti u obzir dokumenti priloženi predmetu nakon predaje prijedloga za upis,a mi imamo dokument u kojem nas gruntovnica/sudac traži da priložimo te dokumente. :ne zna:

FED
24.01.2012., 13:45
A kaj bi u tom ugovoru trebalo pisati, otprilike?
I onda stari može predati prijedlog za upis kad i stara, ili trebaju prvo čekati da nju upišu kao vlasnicu, pa tek zatim može on?
Samo par primjera... Npr. da "supružnici --ti i ti-- potvrđuju (ili neka druga riječ) da je ta nekretnina stečena ugovorom tim i tim, bla bla, bračna stečevina, te ovim sporazumom žele u zemljišnim knjigama isto učiniti vidljivim, te stoga mama prepušta tati bez naknade 1/2 te i te nekretnine.... dozvoljava upis u zemljišne knjige (tabularna izjava odmah u ugovoru)...".
Nešto sasvim jednostavno u tom smislu...

U svakom slučaju se mogu oba ugovora predati istovremeno za upis, a u zahtjev staviti konačno stanje koje se traži temeljem tih isprava.
Ne treba jedan po jedan, ali nikako ne može samo ovaj drugi bez prvog (pravni slijed stjecanja).

A u tvom prvom pitanju je ta situacija da ne treba ništa više ako postoji tabularna izjava u ugovoru ili zasebna!

rbadovin
24.01.2012., 14:05
Problem je sljedeći...Prodao sam stan mislim 2001. godine tj. suvlasnički dio u kući koja je tad još bila na zemljištu društvenom vlasništvu. U ugovoru o prodaji naznačeno je da da će stna etažirati da će se kupac moći upisati kao suvlasnik. Zahvaljujući sređivanju katas. općina i digitalizaciji postupka brisanja društvenog vlasništva je okončan prije par godina, no za etažiranje dvorišta u kojoj su 4 kuće i destetak suvlasnika nema interesa. Kupac se znači upisao kao suvlanik svog stana, no stavka o etažiranjuiz ugovora će još čekati tko zna koliko.. možda EU regulativu. Zanima me šta mi je činiti, upisati zabilježbu ili nešto drugo jer kupac ne namjerava izvršiti svoju obvezu i isplatiti preostali dio za stan.Hvala

Evil pig
24.01.2012., 16:14
Ne znam da li je bila ova tema ali molim pomoć:
Kuća je kupljena 1995.Predali smo zahtjev za uknjižbu vlasništva s kupoprodajnim ugovorima s čovjekom(xy) od koga smo mi kupili i s ugovorom od čovjeka(zx) kojeg je on kupio.
Zahtjev je odbijen jer nije ZX upisan kao vlasnik zemljišta,nego je nabrojano 15 imena.
Uglavnom,očito ne postoji ugovor između ZX i prethodnih vlasnika.
Što savjetujete?

File
24.01.2012., 16:30
Problem je sljedeći...Prodao sam stan mislim 2001. godine tj. suvlasnički dio u kući koja je tad još bila na zemljištu društvenom vlasništvu. U ugovoru o prodaji naznačeno je da da će stan etažirati da će se kupac moći upisati kao suvlasnik. Zahvaljujući sređivanju katas. općina i digitalizaciji postupka brisanja društvenog vlasništva je okončan prije par godina, no za etažiranje dvorišta u kojoj su 4 kuće i destetak suvlasnika nema interesa. Kupac se znači upisao kao suvlanik svog stana, no stavka o etažiranjuiz ugovora će još čekati tko zna koliko.. možda EU regulativu. Zanima me šta mi je činiti, upisati zabilježbu ili nešto drugo jer kupac ne namjerava izvršiti svoju obvezu i isplatiti preostali dio za stan.Hvala

Pa etažirati objekt.:)
Ne treba čekati nikakvu regulativu EU, ništa se po tome planu neće promijeniti na lakše i brže. Dapače. To što drugi suvlasnici nemaju interes etažiranja nije prepreka da se ne ispuni uvijet iz kupoprodajnog ugovora tj.da se objekt etažira. Za sve postoji rješenje.:kava:

Ako je u ugovoru kao uvijet isplate ostatka kupoprodajne cijene za stan naznačeno da se kuća treba etažirati, onda ne vidim na kakvu to zabilježbu mislite.

Ne znam da li je bila ova tema ali molim pomoć:
Kuća je kupljena 1995.Predali smo zahtjev za uknjižbu vlasništva s kupoprodajnim ugovorima s čovjekom(xy) od koga smo mi kupili i s ugovorom od čovjeka(zx) kojeg je on kupio.
Zahtjev je odbijen jer nije ZX upisan kao vlasnik zemljišta,nego je nabrojano 15 imena.
Uglavnom,očito ne postoji ugovor između ZX i prethodnih vlasnika.
Što savjetujete?

Pokrenuti pojedinačni ispravni postupak ili tužbu radi utvrđenja vlasništva.

Dakle za početak - naći odvjetnika za to.

rbadovin
24.01.2012., 16:40
Pa dosada su trebali biti suglasni svi suvlasnici jer su te četiri kuće za jednoj čestici i svi smo suvlasnici..neki su apsolutno protiv etažiranja i nema šanse da ih netko nagovori..kako mislite da bi mogao sam etažirati stan?

File
24.01.2012., 17:12
Najprije to parcelirati, te 4 kuće, svaku na svoju katastarsku česticu.
Ako ne žele sporazumno tj.ugovorom,onda izraditi parcelacijski elaborat pa pokrenuti na sudu razvrgnuće suvlasničke zajednice.

Nakon toga kad ta tvoja kuća u kojoj je stan dobije svoju kat.česticu, ako suvlasnici te kuće ne žele etažirati, također postoji izvanparnični postupak u kojem će sud provesti etažiranje...

mokry
24.01.2012., 18:31
A u tvom prvom pitanju je ta situacija da ne treba ništa više ako postoji tabularna izjava u ugovoru ili zasebna!

U ugovoru jedan od članaka kaže:
"Prodavatelj dozvoljava Kupcu, temeljem ovog Ugovora i plaćene cijene iz članka xy ovog Ugovora, te plaćenog poreza na promet, upis vlasništva u zemljišnim knjigama na nekretnini iz članka 1. ovog Ugovora bez ikakvog daljnjeg pristanka ili suglasnosti."

Pretpostavljam da je to to?!

Btw, hvala na pomoći. :)

FED
24.01.2012., 18:40
Što ugovor specificira kako će cijena biti plaćena? Kako je tabularna izjava opisana (a nije presretno), onda znaju u gruntovnici tražiti potvrdu o plaćanju sukladno ugovoru (na taj i taj žiro u ugovornom iznosu...). Dakle, najčešće potvrda o plaćanju.
Porez na promet nije stvar obveznih/ugovornih odnosa, i to što piše je znak neznanja pravnika prodavatelja. Taj dio o porezu je faktično ništetan.

mokry
24.01.2012., 18:48
Što ugovor specificira kako će cijena biti plaćena?

Jedan dio u gotovini odmah po zaključenju ugovora, drugi dio u gotovini u roku 30 dana od zaključenja ugovora na žiro račun br. xxxx, a dio iz kredita na žiro račun br. xxxx.

FED
24.01.2012., 19:02
Možda je najelegantnije u tom slučaju zatražiti od prodavatelja da mami izda ganc novu tabularnu ispravu, da se preduhitre ikakve nedoumice u gruntovnici. To je najlakše, a nije neka tlaka niti prodavatelju (nije loše mu reći da su vas to tražili).

mokry
24.01.2012., 19:19
Hm... prodavatelj je bio d.o.o. kojeg više nema. :D Naime, od kupnje je prošlo skoro 14 godina.

FED
24.01.2012., 20:59
E sad nisam siguran, ali...

1. Ako gruntovnica inzistira na uvjetima iz tabularne isprave glede plaćanja, onda treba vidjeti postoje li ikakvi dokazi o istom (važno),
2. ako ne, problem postaje tabularna isprava, i to se u principu rješava tužbom protiv investitora za izdavanje tabularke; no kako nema investitora, kao niti njegovog sljednika, a likvidacija je izvršena, te društvo ispisano iz sudskog registra, onda bi tabularku trebao potpisati državni odvjetnik. Dakle, treba vidjeti da li "propast" investitora znači likvidaciju ili firma ima novog sljednika.

Nešto o tome je ovdje (http://www.vsrh.hr/CustomPages/Static/HRV/Files/JugJ_Uloga-DO-u-zemljisnoknjiznom-postupku_2004-11.pdf).

mokry
24.01.2012., 21:19
Sad sam po MBS tog d.o.o.-a pretražio sudski registar i pod status piše "brisan".

Evil pig
24.01.2012., 22:25
Pokrenuti pojedinačni ispravni postupak ili tužbu radi utvrđenja vlasništva.

Dakle za početak - naći odvjetnika za to.[/QUOTE]

Imate li ideju koliko to cca košta?:eek:

FED
25.01.2012., 09:44
Sad sam po MBS tog d.o.o.-a pretražio sudski registar i pod status piše "brisan".
To bi trebala biti zapravo odlična vijest, ako gruntovnica ne prihvati upis prema do sada raspoloživim ispravama, jer ako je društvo likvidirano nema prema njemu niti potraživanja (sasvim vjerovatno, a i mogu biti u zastari nakon 5 godina), a članovi društva su podijelili svu preostalu imovinu društva, pa taj stan "visi", i DORH će dati prema tom izvatku iz sudrega tabularku.

rbadovin
25.01.2012., 16:07
Najprije to parcelirati, te 4 kuće, svaku na svoju katastarsku česticu.
Ako ne žele sporazumno tj.ugovorom,onda izraditi parcelacijski elaborat pa pokrenuti na sudu razvrgnuće suvlasničke zajednice.

Nakon toga kad ta tvoja kuća u kojoj je stan dobije svoju kat.česticu, ako suvlasnici te kuće ne žele etažirati, također postoji izvanparnični postupak u kojem će sud provesti etažiranje...

hvala na odgovoru..otprilike cijena svih tih poduhavta...znam, da ovisi o kvadratima lai recima za kuću u kojoj su 4 stana po 60m2..parcelacijski elaborat? to je jako mala čestica tako da nije bilo uopće u katastru govora o parcelaciji jer je to zajedničko dvorište

JoleSan
25.01.2012., 18:07
Kupoprodajni ugovor između umrlog prodavatelja i tvog oca onda uopće nije potpisan? Je li taj pokojni i danas upisan u zemljišnoj knjizi?
Ako je odgovor na ova pitanja pozitivan, onda ćeš trebati stupiti u kontakt sa ženom i kćeri kako bi se proveo ostavinski postupak radi naknadno pronađene imovine iza pokojnog, radi te polovice (pretpostavljam da se postupak ranije vodio, a ako je on još upisan kao vlasnik, onda ta polovica nije obuhvaćena rješenjem o nasljeđivanju).
Nakon što se provede ostavina i upišu se žena i kćer u zemljišnu knjigu kao suvlasnici, tvoj otac će s njima zaključiti kupoprodajni ugovor.
Napomena: platit će porez na promet nekretnina.

Tea Tree- hvala na pomoći tj. korisnim savjetima.:

Lijepo je znati da ima dobrih ljudi koji su voljni pomoći:)

neuspješan
28.01.2012., 23:34
Onaj koji u ovo vrijeme kupuje stan zna kakav pakao ga čeka vezano za "pozitivnu zabilježbu".

Kupci stanova od nove godine su u velikim mukama. Uz sve čiste papire, više ni to nije dovoljno nego se traži da u ZK izvatku mora biti naznačena "pozitivna zabilježba". Bez toga banke ne odobravaju kredite, niti u gruntovnicama dozvoljavaju upis novog vlasnika. Sve je to izazvalo kaos s kreditima i na gruntovnici, pa me zanima ima li netko sličnu situaciju?

Starije zgrade (70,80-te...) nitko nema tu pozitivnu zabilježbu, već se moraju prikupljati razni dokumenti da gruntovnica tu upiše napokon, te da banka odobri kredit.

Ovako nešto možete naći i po netu:
Kako prodati svoj stan?

Što da u ovoj zbrci rade građani koji sada žele prodati stan? Odgovor je jasan i nedvosmislen: ovisi. Kako nam je protumačila voditeljica Zemljišnoknjižnog odjela Općinskog suda u Sesvetama Ana Marija Končić, ako je stan upisan u Knjizi položenih ugovora, gdje se upisuju stanovi u neetažiranim zgradama, sve je isto kao prije. Ako je zgrada etažirana i stan je upisan u glavnoj zemljišnoj knjizi, onda svaki vlasnik mora za svoj stan prikupiti dokumentaciju (najčešće građevinsku dozvolu i potvrdu građevinske inspekcije) da bi dobio pozitivnu zabilježbu i potom prodao stan, a da bi se kupac mogao upisati kao novi vlasnik. Sve to, naravno, ako Ustavni sud ne ukine sporne odredbe.
:504:

Ja sam uspio uz vlasnički list, na gruntovnici dobiti još i građevinske dozvole. Sad me na banki traže elaborate, presjeke i etažni elaborat, te katastarski izvadak. Ima li netko slična iskustva, i koliko dugo traje na gruntovnici da odobre pozitivnu zabilježbu? Što sve točno treba... :ne zna:

nATKA
03.02.2012., 18:05
Poštovanje!
Molim Vas za pomoć! Bila sam sa bratom suvlasnik stana od 78.52m2 u ZG što smo ga prodali za 66500 eura. On je kupio svoj stan a ja svoj u ZG, 40.46m2 za 30000 eura. Bila sam u Poreznoj upravi i rekli su mi da nisam oslobođena plaćanja poreza na stan, mada nas je 4, pa me zanima da li je to točno?
Usput stan mislim darovati djeci sa tim da imam pravo doživotnog uživanja.Kada sam to rekla u Poreznoj, rekli su da im donesem darovni ugovor sa rodnim listovima od klinaca te da sam onda oslobođena poreza na nekretnine jer da nemogu platiti porez na tuđi stan, a da su oni prvi krvni rod pa su zbog toga oslobođeni.
Jel to istina te kako da reguliram takav ugovor (jer novca za odvjetnika, nemam)?
Hvala Vam puno!

File
06.02.2012., 07:13
Ti si stan već kupila, dakle do prometa nekretnina je već došlo i to podliježe plaćanju poreza na promet nekretnina.
To što bi ti stan dalje darovala djeci, ne mjenja na stvari. Na to darovanje se istina neće platiti porez, ali na ovu tvoju kupnju stanja se treba platiti...

ils onix
06.02.2012., 12:42
pozdrav,
imam staru kuću +dvoriste u kojoj/kojem niko ne živi već ju koristimo za drzanje stoke i potrepstina. gledao sam u zemljsnim knjigama na netu tu parcelu i ona je podljeljena na 15-20 osoba (po tim paririma sa te stranice)

ugl, u toj kuci je odrastao moj djed i otac, dakle mi smo jedini koji su se ikad koristili njom. stvar je u tome da niko od mog oca, djeda i bake po tim papirima nema nikakav udio???

ako iko zna zasto i kako tu moze biti 20tak ljudi ukljuceno???
hvala

File
06.02.2012., 16:23
Može biti, nije to ništa čudno.
Tko zna kad su ti upisani....

Probajte tužbu na utvrđenje vlasništva, ili ako imate uvjete pokrenite pojedinačni ispravni postupak.

kom1
06.02.2012., 18:44
Može li mi netko odgovoriti na jedno slično pitanje. Zanima me predugovor.

Može li se izvršiti upis u zemljišne knjige ako je potpisan samo predugovor?

Katrin
06.02.2012., 18:56
Moze se izvrsiti predbiljezba.

kom1
08.02.2012., 10:14
Moze se izvrsiti predbiljezba.

Moram malo proširiti pitanje. To sa predbilježbom je u redu. Ali sad me zanima koji su uvijeti da se na kraju upiše konačno vlasništvo?

Ja razmišljam ovako: Predugovor je ugovor nakon kojega se sklapa drugi glavni ugovor. A mislim da se nakon predugovora mora sklopiti kupoprodajni ugovor u pismenoj formi.

Može li se nakon predbilježbe temeljem predugovora izvršiti upis bez kupoprodajnog ugovora?

Što ako vlasnik nekretnine dođe u agenciju. Agencija tvrdi, vaša je nekretnina pod ovrhom i nikako se ne može prodati, ali ipak postoji jedan način na koji vam mi možemo prodati nekretninu. Samo prvo moramo očistiti zemljišne knjige treba platiti dugove i skinuti ovrhe. Vi nemate novaca.

Nema problema. Mi imamo i novac i znanje. Mi čemo vam to učiniti. Morate potpisati predugovor i specijalnu punomoć kojom ćemo mi biti sigurni za naš novac kad budemo plačali ugovore.

U agenciji stoji čovjek kojega agencija predstavlja kao kupca. Kupac ne progovori ni riječi. Potpišu predugovor, plate 5000 eura kapare i kažu da će oni prodati za 50000 eura nekretninu i nakon plačanja dugova isplatit će i ostatak novca.

Ali tobožnji kupac nije kupac nego agent koji radi za agenciju. On bez vas potpiše izjaviu da osustaje od kupnje. Vi pokušate raskinuti ugovor ali oni ne žele dobrovoljno. Neznate što da radite i pustite ih da rade.

Posljedice su ovakove. Prodali ste nekretninu i dobili oko 40000 eura imali neke troškove i sad nemožete nači sličnu nekretninu a u agenciji vam kažu, pa vi nemate dovoljno nocaca kad su sve nekretnine jako skupe.

Sad se ja pitam, zar to nije prevara. ?

Vlasnik je potpisao predugovor i punomoć. Predugovor jer sklopljen sa lažnim kupcem koji radi za agenciju. Vlasnik nije potpisao nikakav ugovor sa lažnim kupcem osim tog predugovora.

Znači oni su nekretninu preprodali bez provizije i dobili možda 65 do 80 tisuća za nekretninu. Zadržali su razliku u cijeni a vlasnik nije nikada potpisao kupoprodajni ugovor nije čak ni upoznao pravog kupca.

Mene zanima da li se takav upis može pobijati pred sudom? Da li se može tražiti brisanje promjene vlasnika iz zemljišnih knjiga? Anisam sigurani u tu specijalnu punomoć. Jer iako je punomoč potpisana, mene zanima da li Agencija smije tako poslovati i da li je takvo poslovanje utemeljeno na zakonu7 i ustavu.

Naročito me zanima kako su oni uspjeli upisati novog vlasnika u zemljišne knjige. Prvo su napravili prebilježbu temeljem predugovora. To mi je sad jasnije, ali kako im je sve to uspjelo a da vlasnik nikada nije pozvan da potpiše pisani kupoprodajni ugovor. Da li se može kazneno goniti radnik iz agencije koji je potpisao lažni predugovor.

Z&ar je njima bila dovoljna moja generalna ili specijalna punomoć? Dobro i to bih razumio. Alo potpišeš punomoč kao privatna osoba. To razumjem. Ali nije mi jasno kako agencija to može tako legalno raditi.

Zar agencija ne mora poštivati zakon o zastupanju interesa stranke i nije joj valjda dopuštenoi da negraničeno raspolaže sa tuđom imovinom?

Lozimka
09.02.2012., 20:23
Bok!

Koliko košta podjela šume (četiri jutra)?
Plaća se osobu koja mjeri, zapisničara i što još?
Dvije osobe, brat i sestra, žele podijeliti šumu.

Blakey
15.02.2012., 11:50
Pozdrav! Naslijedila sam kuću od strica koji je bio upisan u katastru kao posjednik, ali se nikad nije upisao u zemljišne knjige. U zemljišne knjige je upisan čovjek od kojeg je on kupio zemljište. Napravila sam geodetski elaborat radi usklađenja zk stanja i katastra i to je provedeno u zemljišnim knjigama. Međutim, sad su mi odbili upis prava vlasništva samo iz razloga što ne odgovaraju brojevi k.č. u rješenju o nasljeđivanju i i zemljišnim knjigama. Naime, u katastru i zk su različite čestice, ali je u elaboratu jasno navedeno da čestica u katastru odgovara drugom br. čestice u zk. Prilikom ostavinske rasprave sam jedino mogla priložiti posjedovni list kao dokaz posjeda (odnosno vanknjižnog vlasništva). Što sad napraviti? Mislila sam otići u zk i tražiti da razgovaram sa referentom koji je donio rješenje, te eventualno ponovno podnijeti prijedlog za uknjižbu, ali sad priložiti i potvrdu o identifikaciji čestica. Ako netko ima kakav savjet, bila bi jako zahvalna.

felixx
15.02.2012., 12:49
Bok!

Koliko košta podjela šume (četiri jutra)?
Plaća se osobu koja mjeri, zapisničara i što još?
Dvije osobe, brat i sestra, žele podijeliti šumu.

Česticu koja je šuma ili poljoprivredno zemljište ne možete podijeliti u smislu da formirate dvije čestice, i takvo stanje uknjižite.

Možete dogovorom definirati tko koristi točno koji dio zemljišta.

Možete angažirati mjernika, koji će napraviti elaborat podjele, napišete tekstualni dio - dogovor o podjeli vezan uz taj elaborat i ovjerite potpis kod bilježnika. Takav dokument može se urudžbirati na gruntovnici.
Mjernik će za elaborat i izmjeru uzeti nekoliko tisuća kn (3000 +).

Ako imate potrebnog znanja , takvu izmjeru možete napraviti i sami. Izvadite kopiju katastarskog plana u katastru, i sami ucrtajte podjelu. U Arkod-u nađite svoju česticu, i izmjerite točne dimenzije. Kupite jeftinu mjernu traku, na terenu nađite koji međni kamen, i sami sve izmjerite.:D

felixx
15.02.2012., 13:11
Pozdrav! Naslijedila sam kuću od strica koji je bio upisan u katastru kao posjednik, ali se nikad nije upisao u zemljišne knjige. U zemljišne knjige je upisan čovjek od kojeg je on kupio zemljište. Napravila sam geodetski elaborat radi usklađenja zk stanja i katastra i to je provedeno u zemljišnim knjigama. Međutim, sad su mi odbili upis prava vlasništva samo iz razloga što ne odgovaraju brojevi k.č. u rješenju o nasljeđivanju i i zemljišnim knjigama. Naime, u katastru i zk su različite čestice, ali je u elaboratu jasno navedeno da čestica u katastru odgovara drugom br. čestice u zk. Prilikom ostavinske rasprave sam jedino mogla priložiti posjedovni list kao dokaz posjeda (odnosno vanknjižnog vlasništva). Što sad napraviti? Mislila sam otići u zk i tražiti da razgovaram sa referentom koji je donio rješenje, te eventualno ponovno podnijeti prijedlog za uknjižbu, ali sad priložiti i potvrdu o identifikaciji čestica. Ako netko ima kakav savjet, bila bi jako zahvalna.

Potvrda o indentifikaciji čestica neće vam pomoći da uknjižite vlasništvo. Vaš stric nije uknjiženi vlasnik.Zemljišnoknjižni sud ne može vas uknjižiti kao vlasnika bez dokaza stjecanja vlasništva vašeg strica na toj nekretnini.
To je otprilike kao da vam ja poklonim darovnim ugovorom Banske dvore, i vi tražite upis vlasništva.

Postoji li uopće kakav ugovor o kupoprodaji između vašeg strica i gruntovnog vlasnika? Ako ne postoji, dvije su mogućnosti - 1. pronaći gruntovnog vlasnika ili njegove nasljednike, i privoliti ih da potpišu odgovarajući dokument. 2.- podići tužbu za stjecanje vlasništva dosjelošću protiv gruntovnog vlasnika.
U oba slučaja trebali biste angažirati odvjetnika.

felixx
15.02.2012., 13:24
Naročito me zanima kako su oni uspjeli upisati novog vlasnika u zemljišne knjige. Prvo su napravili prebilježbu temeljem predugovora. To mi je sad jasnije, ali kako im je sve to uspjelo a da vlasnik nikada nije pozvan da potpiše pisani kupoprodajni ugovor. Da li se može kazneno goniti radnik iz agencije koji je potpisao lažni predugovor.

Z&ar je njima bila dovoljna moja generalna ili specijalna punomoć? Dobro i to bih razumio. Alo potpišeš punomoč kao privatna osoba. To razumjem. Ali nije mi jasno kako agencija to može tako legalno raditi.

Zar agencija ne mora poštivati zakon o zastupanju interesa stranke i nije joj valjda dopuštenoi da negraničeno raspolaže sa tuđom imovinom?

Jedino što mogu zaključiti da ni sami niste sigurni kakve ste sve dokumente potpisali, pa je bez uvida u svu dokumentaciju nemoguće dati odgovor.

Moram vam reći - kako ste dozvolili da vas veslaju, i kako ste olako štošta potpisivali, još ste i jako dobro prošli.
Dobili ste približnu cifru koja se spominje u dokumentima kao vrijednost, umanjenu za teret i troškove?
Imate li bilo kakav dokaz da je ta vaša nekretnina uistinu preprodana za znatno veći iznos, koji spominjete? To se dogodilo sada , ili pred više godina?Kakvo je sada stanje na tržištu nekretnina, nisam baš siguran da je to vjerojatan scenarij.

Blakey
15.02.2012., 14:08
Potvrda o indentifikaciji čestica neće vam pomoći da uknjižite vlasništvo. Vaš stric nije uknjiženi vlasnik.Zemljišnoknjižni sud ne može vas uknjižiti kao vlasnika bez dokaza stjecanja vlasništva vašeg strica na toj nekretnini.
To je otprilike kao da vam ja poklonim darovnim ugovorom Banske dvore, i vi tražite upis vlasništva.

Postoji li uopće kakav ugovor o kupoprodaji između vašeg strica i gruntovnog vlasnika? Ako ne postoji, dvije su mogućnosti - 1. pronaći gruntovnog vlasnika ili njegove nasljednike, i privoliti ih da potpišu odgovarajući dokument. 2.- podići tužbu za stjecanje vlasništva dosjelošću protiv gruntovnog vlasnika.
U oba slučaja trebali biste angažirati odvjetnika.

Postoji ugovor o kupoprodaji sa upisanim vlasnikom. U prijedlogu za uknjižbu sam podnijela taj ugovor koji dokazuje slijed od upisanog vlasnika u zk do mog strica, a onda i rj. o nasljeđivanju kojim dokazujem svoje stjecanje. U rješenju kojim odbijaju upis ne govore ništa o tome da nisam dokazala pravni slijed vlasništva već samo da čestice ne odgovaraju po broju u zk i katastru. A iz predanog elaborata, koji je proveden u zk, je jasno vidljivo da čestica u katastru odgovara onoj u zk na koju sam tražila uknjižbu, i to je još ovjereno od katastra. Riječ je o situaciji u ZG kad zk još nisu uskladile te brojeve sa katastrom pa je u zk stara izmjera. Da li je moguće u zk tražiti sastanak s referentom pa da pitam tamo što dalje?

felixx
15.02.2012., 14:53
Postoji ugovor o kupoprodaji sa upisanim vlasnikom. U prijedlogu za uknjižbu sam podnijela taj ugovor koji dokazuje slijed od upisanog vlasnika u zk do mog strica, a onda i rj. o nasljeđivanju kojim dokazujem svoje stjecanje. U rješenju kojim odbijaju upis ne govore ništa o tome da nisam dokazala pravni slijed vlasništva već samo da čestice ne odgovaraju po broju u zk i katastru. A iz predanog elaborata, koji je proveden u zk, je jasno vidljivo da čestica u katastru odgovara onoj u zk na koju sam tražila uknjižbu, i to je još ovjereno od katastra. Riječ je o situaciji u ZG kad zk još nisu uskladile te brojeve sa katastrom pa je u zk stara izmjera. Da li je moguće u zk tražiti sastanak s referentom pa da pitam tamo što dalje?

Da, upravo ovo zadnje, za početak - pravac gruntovnica, i budite dosadni, tražite od referenta da vam objasni što sve točno trebate napraviti.
Vjerojatno će biti i drugih problema - imate kupoprodajni ugovor u kome piše da je stric kupio zemljište, a sada imate dokument o nasljeđivanju u kojem piše - kuća i zemljište? Ako je tako, onda i da indentificirate česticu, opet će vam odbiti upis zbog kuće, pa opet zbog nečeg trećeg, itd.

Pojašnjenje - sudovi si tako popravljaju statistiku - broj riješenih predmeta. Kad vam odbiju upis, to je statistički - riješen predmet.
Da, - :503::503::503: - budite svjesni da ulazite u kafkijanski scenarij...:D
Sudovima upravo odgovaraju takve 'mušterije' poput vas - pet-šest puta vam odbiju upis , svaki puta zbog drugog razloga koji prije nitko nije spomenuo. I riješili su per-šest predmeta u tri godine, umjesto da im se toliko dugo vuče jedan predmet.

Možda vam je najbolje naći kakvog odvjetnika ili mjernika (geodeta) koji se bave tim stvarima, da bar pogledaju papirologiju i da vam sve objasne.

Blakey
16.02.2012., 08:45
Da, upravo ovo zadnje, za početak - pravac gruntovnica, i budite dosadni, tražite od referenta da vam objasni što sve točno trebate napraviti.
Vjerojatno će biti i drugih problema - imate kupoprodajni ugovor u kome piše da je stric kupio zemljište, a sada imate dokument o nasljeđivanju u kojem piše - kuća i zemljište? Ako je tako, onda i da indentificirate česticu, opet će vam odbiti upis zbog kuće, pa opet zbog nečeg trećeg, itd.

Pojašnjenje - sudovi si tako popravljaju statistiku - broj riješenih predmeta. Kad vam odbiju upis, to je statistički - riješen predmet.
Da, - :503::503::503: - budite svjesni da ulazite u kafkijanski scenarij...:D
Sudovima upravo odgovaraju takve 'mušterije' poput vas - pet-šest puta vam odbiju upis , svaki puta zbog drugog razloga koji prije nitko nije spomenuo. I riješili su per-šest predmeta u tri godine, umjesto da im se toliko dugo vuče jedan predmet.

Možda vam je najbolje naći kakvog odvjetnika ili mjernika (geodeta) koji se bave tim stvarima, da bar pogledaju papirologiju i da vam sve objasne.

U ugovoru o kupoprodaji je zemljište jer je moj stric i kupio zemljište s pravom da se na istom izgradi obiteljska kuća (bilo je još društveno vlasništvo). Onda je moj stric ishodio građevnu dozvolu i napravio kuću i upisao to sve u katastar. Ja sam uspjela u zk izbrisat društveno vlasništvo i uskladiti opis nekretnine sa onim u katastru, ali je sad zapelo oko vlasništva. Inače sam pravnik po struci pa se mogu snaći u svemu tome, ali me sad ovakva odluka suda malo zbunila kako dalje. Čak su i kolege koje sam pitala za savjet ostali malo zbunjeni takvom odlukom. Kad se malo još raspitam kako dalje, pravac gruntovnica pa da im se malo priprijetim. Možda pomogne... :rofl:

malleus
28.02.2012., 14:15
Jutros mi je stiglo pismo odvjetnika osobe A kojoj sam 2000. godine prodao jedno zemljište koje sam naslijedio. U tom mjestu gdje je to zemljište, naslijedio sam više parcela i od njih jednu prodao osobi A. četiri godine poslije toga ostale parcele sam prodao osobi B. Prilikom toga sam iz gruntovnice izvadio sve čestice koje posjedujem u tom mjestu i to sve sam prodao osobi B. No ono što nisam znao jest to da osoba A u te četiri godine nije prepisala na sebe ono jedno zemljište koje sam joj prodao, tako da je to zemljište u ovoj drugoj prodaji prešlo na osobu B, koja je sada upisana u gruntovnici kao vlasnik toga, te mi se danas osoba A obraća preko odvjetnika pozivajući na nagodbu prijeteći tužbom za prijevaru da sam to zemljište prodao dva puta, a nisam znao da se ona u te četiri godine nije uknjižila na to zemljište. Trebam li pristati na nagodbu u ovakvom slučaju ili osoba A nema osnove da me tuži, i naposlijetku dobije?

pero geodezije
28.02.2012., 14:31
Ako me netko treba, ja sam na fejsu!
Fejs Pere Geodezije! :) (http://www.facebook.com/profile.php?id=100001850236998#!/profile.php?id=100001973665894)

plavokosa555
01.03.2012., 21:18
molim vas da mi pomognete ako itko zna. Problem je slijedeći:

Kupila sam 550m3 zemljišta (vukovar) u ozujku 2008 god. Gruntovno sam uknjižila se bez ikakvih problema ali katastarski mi ne dozvoljavaju jer katastarski vlasnik nije onaj od koga sam ja kupila zemljište. Kad sam nazvala tu osobu ona mi je rekla da je kupila od istog tog vlasnika to isto zemljište ali tjedan dana ranije. Pošto sam ja prva predala u gruntovnicu mene su uknjjizili.
On kad je skuzio u čemu je stvar uknjizio se katastarski kao izvanknjizni vlasnik i sad mene ometa.
Što mogu napraviti da se uknjizim i katastarski? kako se on mogao uknjiziti kao izvanknjizni vlasnik?
Ovo mi je prva nekretnina i nemam pojma od kuda početi?

ZloPrase
07.03.2012., 15:26
Pitanje:

Kupio sam poljoprivrednu česticu 123, i upisao se gruntovno. Ta čestica u katastru nije 123, nego je podijeljena na 123/1 i 123/2. Suma površine te dvije čestice iz katastra je jednaka površini čestice u gruntovnici, dakle to je jedna te ista parcela.

Katastar "ne vidi" česticu 123 koja stoji u kupoprodajnom ugovoru, i zbog toga se ne mogu automatski upisati i kao posjednik.

Koji bi bio najbrži način rješavanja takve situacije?

Hvala

felixx
07.03.2012., 21:56
Jesi li urudžbirao ugovor pa su odbili upisati te kao posjednika, ili su te samo usmeno odbili?

Ne vidim razlog da odbiju upis.
Ja bih urudžbirao kopiju ugovora i dopis u kome bi naveo ovo što spominješ - broj čestice u gruntovnici odgovara česticama u katastru, i površina je istovjetna. Da sam stupio u posjed čestice (jesi li ?) .
I ako žele odbiti upis, neka točno navedu zbog kojeg članka kojeg zakona.

ZloPrase
07.03.2012., 22:33
Jesi li urudžbirao ugovor pa su odbili upisati te kao posjednika, ili su te samo usmeno odbili?

Urudžbirao sam ugovor, i zasad samo online vidim da nije prošlo. Više je čestica u igri, pa vidim da su me u ostale upisali, a ovu jednu nisu. Fizički jesam stupio u posjed, i prethodni posjednik je osoba s kojom sam sklopio kupoprodajni ugovor.

Ja bih urudžbirao kopiju ugovora i dopis u kome bi naveo ovo što spominješ - broj čestice u gruntovnici odgovara česticama u katastru, i površina je istovjetna.
I ako žele odbiti upis, neka točno navedu zbog kojeg članka kojeg zakona.

Thanks, dakle samo dodatno urudžbirati kratki dopis koji pojašnjava. Hvala.

felixx
08.03.2012., 09:18
Urudžbirao sam ugovor, i zasad samo online vidim da nije prošlo. Više je čestica u igri, pa vidim da su me u ostale upisali, a ovu jednu nisu. Fizički jesam stupio u posjed, i prethodni posjednik je osoba s kojom sam sklopio kupoprodajni ugovor.
Trebao si u ugovoru navesti:
Predmet kupoprodaje je čestica upisana u z.k. kao k.č. 123 k.o. xxx, koja u katatstru u potpunosti odgovara česticama k.č. 13/1 i 123/2 k.o. xxx.

Thanks, dakle samo dodatno urudžbirati kratki dopis koji pojašnjava. Hvala.
Možda porazgovarati s referentom u čemu je problem. Oni imaju indentifikaciju čestica.
Mogao bi se napraviti aneks ugovora sa prodavateljem u kome bi se navelo kako sam gore napisao. To je maximum do kojeg bi im ja popuštao.

Ako referent zayebava,u stvari treba zauzeti tvrđi stav - reći mu neka izvoli identificirati čestice,upis posjednika u katastru sada je formalnost - nije to gruntovnica, ako te bude zavlačio poslat ćeš dopis o tome odgovarajućim tjelima državne uprave, sa njegovim i imenom njegovog šefa , itd... Kad vide da se ne daš zayebavati i postaviš se kao pitbul, popuštaju. Često je tako brže i lakše riješiti problem, nego kada te počnu slati od vrata do vrata.

tanjag
08.03.2012., 20:44
Poštovani,
molim savjet, teret je upisan na nekretni od strane fizičke osobe zbog duga iz 1994. g koji je trebao biti vraćen u roku od 3 mj. vjerovnik 1995.g stavlja zabilježbu na nekretninu i tu stvar stoji. nema podizanja tužbe niti ikavh daljnjih radnji. Da li je sada moguće tražiti brisanje tereta zbog zastare potraživanja.
LP.

Rufio
09.03.2012., 16:21
Bok svima. Prije nekoliko godina sam čitajući ovaj forum besprijekorno riješio kupnju stana, sve, sve sve besprijekorno, kao totalni laik, zahvaljujući ovdje napisanim uputstvima. Dakle forum se pokazao kao fenomenalno koristan i pametan savjetodavac.

Sada, nevezano uz tu nekretninu, imam vrlo kompliciranu situaciju i bojim se da se neće moći riješiti samo savjetima na forumu ali bilo kakav savjet će dobro doći.

Dakle, stan u centru grada, kupljen pedesetih od projektanta zgrade za keš. Kupoprodajni ugovor, isplata, sve potkrepljeno papirima. Zgrada sa 6 ulaza i cca 60 stanova. Ovaj je napravljen u potkrovlju. Stan uopće ne postoji. U katastru je na tom mjestu livada. Zgrada je građena za potrebe INA-e, svi stanovi su bili u stanarskom pravu i svi su sada otkupljeni, postoji dokument u kojemu direktor INE kao predstavnik vlasnika zgrade, potvrđuje da je taj stan u toj zgradi vlasništvo tog i tog gospodina.
Kako kupiti taj stan?
Zapravo, da budem jasniji, ne kupujem ga nego želim da ga moja kćer naslijedi. Dogovorili smo se da isplatim određenu svotu, obavežem se da će sadašnji vlasnik ostati u stanu do smrti a nakon toga moja kćer postaje vlasnik stana.
Što učiniti? Ugovor o dosmrtnom? Kupoprodajni ugovor na njeno ime a dodatkom da sadašnji vlasnik doživotno uživa stan? Njegova oporuka u kojoj se navodi da je stan plaćen i nakon smrti postaje vlasništvo moje kćeri?
Sve opcije su otvorene. Sadašnji vlasnik je bliska rodbina i niti on mene niti ja njega želim prevariti, ali ipak treba zadovoljiti neku formu i nešto potpisati.

blue bird
17.03.2012., 18:26
Vako:

- daroprimac ne može uknjiziti nekretninu jer u darovnom ugovoru nisu bile nekretnine oznacene na nacin da zadovoljavaju posebne pretpostavke uknjizbe po ZK (naime, jedna nekretnina ima samo naveden zk. ul. ali ne i cestiicu /iako se ulozak sastoji od samo jedne cestice) a druga ima samo naveden KPU, ali ne i broj zk. ul.) ergo dobija predbiljezbu

- darodavac je u medjuvremenu umro

- daroprimac je ujedno i jedini nasljednik darodavca, provedena ostavinska rasprava (za druge nekretnine i pokretniune), rjesenje pravomocno

I sad: da se primjerice radi o nekoj trecoj osobi koja je sklopila sa darodavcem recimo ugovor, ta osoba bi u ovakvom slucaju izvadila ovjernu presliku rjesenja ostavinske rasprave sa zigom pravomocnosti, osla do nasljednika (koji je sukcesor svih prava i obveza iza umrlog darodavca), napisali aneks ugovoru u kojem bi se upisalo ono sto nedostaje, nasljednik potpise i ovjeri potpis i voala, pokretanje parnice za opravdanje predbilježbe nije ovdje zapravo niti potrebno...e sad, ovaj moj daroprimac bi zapravo sam sebi kao univerzalni sukcesor iza daroprimca sebi potpisao aneks ugovora i predao to zemljisnoknjiznom:ne zna:

* propustio je rok za opravdanje predbiljezbe, no to ionako nije prekluzivni rok i moze ga ponovo zatraziti (nije da ce knjizni prednik ustat iz mrtvih i traziti brisanje predbiljezbe:D)

toma1211
20.03.2012., 22:23
molim pomoć, dakle stric mi je dizao kredit za poslovnu djelatnost koja nikad nije saživila. U jednom trenu nije bio u mogučnosti plaćati rate te samim time rate su skidane sudužniku. U međuvremenu kredit je otplaćen, nekretnina je darovana kćeri a dug prema sudužniku je ostao. Stric mu nudi stan koji je otprilike vrijednost rata koje je za njega plaćao ali sudužnik želi jedino kuću koja ima najmanje troduplu vrijednost duga. Moje je pitanje ako je kuća darovana trećoj osobu dali se tužbom ili nekim drugim načinom može osporiti darovnica.
Zahvaljujem.

sasa80
23.03.2012., 09:20
Može, pobijanjem dužnikovih pravnih radnji...

Iako tužitelj možda i neće uspjeti s time, ako vi dokažete da je vrijednost tog stana dovoljna da se isti namiri...

Uglavnom, posao za odvjetnika...

blue bird
24.03.2012., 18:27
Nitko nista ne odgovara:503:

toma
Ne duguje stric kucu (ako nije na njoj hipoteka vjerovnika) nego novcani iznos. Obiteljska paulijanska tuzba se ne podize ako duznik ima dovljno imovine za namiriti dug (inace vjerovnik ne bi mogao, a paulijanskom tuzbom bi morao dokazati sazanje i namjeru duznika da umanjenjem imovine duznik ostecuje vjerovnika /conscius fraudis/), a kako pises - ocito je da ima. Nek proda stan i otplati dug:ne zna:

neuspješan
28.03.2012., 20:19
Kupujem stan u zgradi. Promijenio se kućno broj iz 9 u 9a, ali stanari nisu podnijeli na gruntovnici zahtjev za promjenom. Odnijeli smo uvjerenje s katastra, ali gruntovnica je odbila upis, jer im se ne poklapaju površine čestica?? Iako policija izdaje osobne iskaznice na 9a.
Brine me, hoće li to smetati banci za odobravanje kredita, jer sad piše zabilježba da je odbijen upis promjene kućnog broja. Građevinsku, uporabnu i pozitivnu zabilježbu imamo.
I dal se ta zabilježba može brisati?? Iako mi je suludo da nisu htjeli promijeniti kućni broj!

Brazil
29.03.2012., 13:18
Vako:

...

Neka nasljednik podnese prijedlog za raspored naknadno pronađene imovine i knjiži se temeljem tog rješenja.

Kupujem stan u zgradi. Promijenio se kućno broj iz 9 u 9a, ali stanari nisu podnijeli na gruntovnici zahtjev za promjenom. Odnijeli smo uvjerenje s katastra, ali gruntovnica je odbila upis, jer im se ne poklapaju površine čestica?? Iako policija izdaje osobne iskaznice na 9a.
Brine me, hoće li to smetati banci za odobravanje kredita, jer sad piše zabilježba da je odbijen upis promjene kućnog broja. Građevinsku, uporabnu i pozitivnu zabilježbu imamo.
I dal se ta zabilježba može brisati?? Iako mi je suludo da nisu htjeli promijeniti kućni broj!

Nisi napisao sve detalje, ali pretpostavljam da niste predali posjedovni list s identifikacijom za zemljišnu knjigu da bi se vidjelo koja katastraska čestica odgovara kojoj zemljišnoknjižnoj čestici.

Poštovani,
molim savjet, teret je upisan na nekretni od strane fizičke osobe zbog duga iz 1994. g koji je trebao biti vraćen u roku od 3 mj. vjerovnik 1995.g stavlja zabilježbu na nekretninu i tu stvar stoji. nema podizanja tužbe niti ikavh daljnjih radnji. Da li je sada moguće tražiti brisanje tereta zbog zastare potraživanja.
LP.

Nema zastare potraživanja jer je potraživanje osigurano upisom u zemljišne knjige.

molim pomoć

Pretpostavljam da u visinu duga nisi uračunao i zatezne kamate. Ako jesi, neka stric proda stan i vrati dug. Ako sve nije u zastari.

...

Stan je vjerojatno upisan u knjigu položenih ugovora pa se ugovor sastavlja u skladu s podacima iz poduloška. Najbolje ugovor o kupoprodaji s pravom doživotnog stanovanja.

Ahil
02.04.2012., 18:17
Stan je vjerojatno upisan u knjigu položenih ugovora pa se ugovor sastavlja u skladu s podacima iz poduloška. Najbolje ugovor o kupoprodaji s pravom doživotnog stanovanja.

Puno hvala

gupy
03.04.2012., 14:45
Može pomoć, kaj treba na gruntovnicu donijeti od papira za izdavanje vlasničkog lista, i koliko to košta.
Nekretnina je u vlasništvu već x godina.

File
03.04.2012., 15:57

Što bi ovo trebalo znaćiti? :ne zna:
Vjerojatno zvući čudno, ali to može znaćiti masu toga....

Ne treba donjeti nikakve papire za dobiti zk izvadak, već samo znati broj čestice i katastarsku općinu i zatražiti zk izvadak.

gupy
03.04.2012., 16:52
Nekretnina je kupljena na kredit pred x godina (manje od 15), kredit još nije otplaćen i sada banka(kod koje je kredit) traži da donesemo vlasnički list.
Pa koji će im to kuki?

mirin dvor
08.04.2012., 19:06
e ovako..
stan i poslovne prostore je kupila forma od jedne druge firme. Zgrada je ogromna u blizini centra grada Zagreba i na toj cestici se vodi ta ogromna zgrada kao kuca i dvoriste. Dali je onda jedini dokaz o kupnji kupoprodajni ugovor? dali se kako moze zabiljezit u gruntovnici il je to nemoguce posto se zgrada vodi kao kuca i dvoriste . I ako vas netko tuzi za te nekretnine dali se onda ta osoba moze zabiljezit na nekretninu ako se ona vodi tako kako se vodi u gruntovnici?

TNX

Đuro Japaric
08.04.2012., 19:19
Može pomoć, kaj treba na gruntovnicu donijeti od papira za izdavanje vlasničkog lista, i koliko to košta.

Stanje u gruntovnici je javno ! Možete kupiti vlasnički list za parcelu koja Vas zanima neovisno da li ste vlasnik . Po sadašnjoj cijeni taksa je 20 kn , prije par dana vadio sam za svoju i tuđu kao prilog za sud !!

gupy
09.04.2012., 08:14
Hvala.:)

mirin dvor
09.04.2012., 12:55
imam nekretninu koja je izvanknjizno vlasnistvo i idem sa svim papirima sutra u katastar da vidim dali se mogu zabiljeziti na nekretninu i tko se vec sve zabiljezio.
dali cu uopce sta uspjet napravit u katastru il moram ici u gruntovnicu il na trece mjesto? dali moram nositi sve ugovore tj pravni sljed stjecanja nekretnine? ili samo svoj kupoprodajni ugovor. i dali cu moc vidjet tko se sve zabiljezio na nekretninu? jer je to zgrada koja se vodi kao kuca i dvoriste.

hvala:504:

Đuro Japaric
09.04.2012., 13:10
!Vi kažete imam nekretninu ! Stanje u katastru je izvanknjiževno vlasništvo ! Pojasnite pitanje , jer na temelju napisanog Vi nemate nekretninu ! Pišete da li moram nositi sve ugovore , kupoprodajni ugovor !nije problem odgovoriti , koliko ja razumijem nekretnina koju Vi imate nije nigdje upisana na Vaše ime !

redrose3
09.04.2012., 13:24
mene zanima razlika katastra i grunotvnice pod jedan...
a pod dva: bila je ostavinska rasprava ali osoba nije išla upisati vlasništvo nakon toga..a tamo se to navodi kao posjed...konkretno me zanima sljedeće još:kuća je izgradjena općenarodnoj imovini za što postoji i pisani dokaz koji se dozvoljavai daje na neodredjeno korištenje taj teren za izgradnju kuće..to je bilo 60-ih godina..dal se može upisati vlasništvo na to sada i koja je procedura?

i pod tri: što kad po ostainskoj raspravi osoba A ono što je imala u posjedu ostavi osobi B teren a po knjigama taj teren glasi na nekog xy ?što onda? tražit svjedoke ? il?

Đuro Japaric
09.04.2012., 16:03
U katastru imate status izvanknjževnog vlasnika , prava , trošak i moguće različite probleme ! Ako ste u katastru Vi a u gruntovnici netko drugi , možete i tamo biti upisani različitim postupcima ! Gruntovnca je vlasništvo i ima prednost prema katastru !Ako je kuća na općenarodnoj imovini na terenu općine ili grada idite kod njih za dogovor i prenos na Vas ! Ako je u gruntovnici poljoprivredno zemljište na općenarodnoj imovini , odvjetništvo može pokrenuti da ide na RH , a potom isto i u katastru ! Zadnje imate postupak koji se zove zemljišnoknjižni ispravak , želite da i u gruntovnici bude na Vama , pokreće se u sudu ! Ako je parcela mala to košta više od parcele , radili smo taj postupak kao udruga , da sa građana u gruntovnici ide na RH ! Sada RH , zastupana po kriminalcima već nekoliko godina neće zemlju prodati udruzi !!

File
10.04.2012., 17:04
mene zanima razlika katastra i grunotvnice pod jedan...

Katastar je evidencija posjeda, a ne vlasništva, ali često više odražava stvarno stanje od gruntovnice.
Gruntovnica je evidencija vlasništva.

bila je ostavinska rasprava ali osoba nije išla upisati vlasništvo nakon toga..a tamo se to navodi kao posjed...konkretno me zanima sljedeće još:kuća je izgradjena općenarodnoj imovini za što postoji i pisani dokaz koji se dozvoljavai daje na neodredjeno korištenje taj teren za izgradnju kuće..to je bilo 60-ih godina..dal se može upisati vlasništvo na to sada i koja je procedura?

Sigurno se može, samo je pitanja po kojoj proceduri i što će sve od dokumentacije (koju možda imate, a možda i ne) trebati.

Dakle, otići sa svim papirima kod odvjetnika, jer to nije stvar koju možete uspješno sami rješiti.

i pod tri: što kad po ostainskoj raspravi osoba A ono što je imala u posjedu ostavi osobi B teren a po knjigama taj teren glasi na nekog xy ?što onda? tražit svjedoke ? il?

Ispravi postupak (zk postupak-izvanparnični) ili tužba radi utvrđenja vlasništva i ispravke uknjižbe (parnični postupak).
Ovisi o sudu i dokumentaciji.
Isto kao gore, nećete to moći sami, odite odvjetniku.

Đuro Japaric
10.04.2012., 21:32
> FILE < oko zemljišnih zavrzlama možemo pomoći prvenstveno koje korake moraju napraviti da što manje lutaju ! Ja kao pojedinac i predstavnik udruge građana , radim preko 14 na tim problemima !!
Zamoli sam Vas da pomognete u ometanju posjeda , sa ciljem da to ljudima prezentiramo , jer me tu sud maltretira preko 2 g. ! Narednih dana pišem ministru pravosuđa prigovor na rad suda , gruntovnice i Zakona o vlasništvu gdje jedan suvlasnik blokira ukop vode i ostalog ---sada je podnesena tužba !!
TUŽENI smo u 4 postupka + mirenje koje smo predložili ali nije prihvaćeno !!

blue bird
17.04.2012., 12:28
Neka nasljednik podnese prijedlog za raspored naknadno pronađene imovine i knjiži se temeljem tog rješenja.

Thx. Brazil, to je svakako najelegantnije rjesenje iako to kosta 3500 kn, iako smatram da bas po sukceciji prava i obveza temeljem nasljedstva imas pravo ispraviti gresku u navedenom darovnom ugovoru. NAime, tako bi bilo koja treva osoba i morala uciniti, doci do nasljednika i bla bla (kao sto sam napisala).

I jos jedno, nadam se da nece biti smetnja to sto u zemljisnoj knjizi stoji predbiljezba, u smislu da sad ne bi bilo dovedeno u pitanje je li ta imovina u trenutku smrti bila u vlasnistvu knjiznog prednika, a osim toga nijje bas naknadno nadjena, jer se za nju znalo, sto se vidi po toj upisanoj predbiljezbi. Ali ipak, imovina ne moze ostati nerazdjeljena, nije osasna, jer se zna nasljednik. Pa neka tako proba.

I jos pitanje: ako u ugovoru nema OIB ili JMBG a ugovor je napisan iza izmjene (mislim da je zakonska izmjena bila 2008, pa su se dodala ona dva stavka u cl. 54 ZK o tim identifikacijskim brojevima), kako to izmijeniti u ispravi ako je osoba umrla?

ivan347DAR
17.04.2012., 12:57
Poštovani,

Imao bih nekoliko upita oko prebacivanje kuće koja je izgrađena prije 1968 godine i zemlje.

Neznam od kuda da krenem al ovako to ide.

U kući je zivio moj djed koji je umro, on nije trenutno uknjizen ni kao vladnik kuce u gruntovnici niti u katastru kao posjedovnik.
U ostavinskoj raspravi koja je provedena nije naravno ta kuca i zemlja usle u raspravu posto i ne postoje pod njegovim imenom.

E sada, mene zanima da li je moguce na ikakav nacin srediti ili katastari ili zemljišne knjige ako jedini dokument koji mi imamo je ugovor iz 1961 kojim moj djed kupuje kucu od jednog covjeka al je veliki problem sto su se svi potpisali na ugovor a moj djed nije.

Zanima me imate li kakav savjet jer stvarno neznam sto nam je ciniti, a djeca od djeda su se odrekla te kuce i zemlje u korist moje majke.

Je li moguce da se napravi interni ugovor između njih da bi se moja majka zastitila u buducnosti od nezeljenih posljedica na toj nekretnini i zemlji jer se radi i os imbolicnoj sumi novca koja moja majka sporazumno isplacuje njima.

BBIO BIH VAM JAKO ZAHVALAN UKOLIKO MI SUGERIRATE BAR NEKO RJESENJE S TIM DA SE UZME U OBZIR DA NISMO PRI NEKIM NOVCIMA.

pOZDRAV !!!

File
17.04.2012., 14:10
Tko je upisan u zemljišnu knjigu i katastar, kad nije djed ?

To što kupoprodajni ugovor iz 61 nije djed potpisao nije toliko bitno.
Ugovor je očito realiziran, jer djed je živio u kući, nitko ga nije ometao, pretpostavljam da je tim prodavateljima kuće isplatio cijelu kupoprodajnu cijenu, ako ga nisu sve ove godine tužili...

A sad kako uknjižiti vlasništvo, ovisi tko je upisan u zemljišnu knjigu...

lea.marijela
17.04.2012., 16:28
Molim za pomoć!

Već 10 godine ganjam i sređujem papire koje još moj djed nije proveo kroz knjige i taman kad sam mislila da je svemu kraj i da sad napokon mogu prodat kuće pročitam kako mi na jednoj stoji u B djelu društveno vlasništvo.

Dakle na jednoj čestici su dvije kuće koje su svaka u svom ZK ulošku prva kuća je ok i u katastru i u gruntovnici, a druga zbog koje i pišem je u katastruprovedena dobro al u gruntovnici pod A stoji dvorište, u B stoji 1/1Društveno vlasništvo, u C stoji Na temelju pravomoćnog rješenja Općinskog građanskog suda u Zagrebu uknjižuje se prijenos prava korištenja u smislu čl. 38. i 39. ZON-i na nekretnini koja se sastoji od nekretnine u A I (jedan), za korist: mene

Kad čitam povjesno stanje stoji u C Na temelju člana 38. i 39. Zakona o nacionalizaciji najamnih zgrada i građevinskog zemljišta uknjižuje se pravo korištenja na zemljištu opisanom u listu A I (jedan) dok nadležni organ ne donese rješenje o predaji zemljišta u posjed općini ili drugoj osobi - u korist: mog djeda

što to točno znači i šta mi je za činiti - MOGU LI JA TO SAD IKAKO RJEŠITI I UPISATI NA SEBE i što sa time što nema kuće u gruntovnici iako kuća postoji koliko ja znam više od 40-50 godina.

UNAPRIJED PUNO HVALA

redrose3
20.04.2012., 05:57
molim savjet

kolika je vjerovatnost uspjeti nešto za što si posjednik na katastru ali na gruntovnici je vlasnik istog RH-koliko ima smisla bilo što tu pokretati? i mogu li sama dati zahtjev il nešto na općinski sud bez angažiranja ikog i bez troškova?

i može li mi netko objasniti što ovo znači i kakvu težinu ima ako ima? i što učiniti za to maknuti? ima li netko sličan slučaj?dakle na vlastovnici pod stavkom C -Teretovnica-stoji sljedeća napomena:

"1.1. Upisi u teretnom listu C pod brojem Z-1485/1928 provedeni od 26.12.1958.g. nisu prepisani."

Đuro Japaric
20.04.2012., 06:34
Otiđite u općinsko državno odvjetništvo , sa posjedovnim listom iz katastra i vlasničkim listom iz gruntovnice ! Odvjetništvo u ime RH može dati dopuštenje da se upišete i u gruntovnici . U katastru tražite povjesni posjedovni list da se vidi od kada je zemlja u Vašem posjedu , Vaših roditelja ili od kojeg je kupljena ! Postoji mogućnost da pokrenete zemljišnoknjižni ispravak ako ne prođe prvo , ima još i tužba !

redrose3
20.04.2012., 06:38
Otiđite u općinsko državno odvjetništvo , sa posjedovnim listom iz katastra i vlasničkim listom iz gruntovnice ! Odvjetništvo u ime RH može dati dopuštenje da se upišete i u gruntovnici . U katastru tražite povjesni posjedovni list da se vidi od kada je zemlja u Vašem posjedu , Vaših roditelja ili od kojeg je kupljena ! Postoji mogućnost da pokrenete zemljišnoknjižni ispravak ako ne prođe prvo , ima još i tužba !

za ovo drugo je stvar čisto-osoba je i vlasnik i posjednik...

107
20.04.2012., 07:36
Pozdrav :) .Tribam pomoć pa se nadam da sam na pravom mistu.Da li na katastru postoji "katastar vodova" (konkretnije,radi se o vodovodnoj mreži)?Naime,vodovod je postavio svoje cijevi i hidrant na mojem zemljištu bez da me je itko obavjestio,dakle nije bilo službenog izvlaštenja,nema ugovora o služnosti,ne radi se o višoj sili (državni ili javni interes) jer postoji nogostup i neasfaltirana cesta ispod koje su mogli "razvući" vodove.E,sad me zanima da li postoji u katastru evidencija takvih vodova jer mi je sve to malo sumnjivo rađeno :ne zna:

Đuro Japaric
20.04.2012., 20:34
za ovo drugo je stvar čisto-osoba je i vlasnik i posjednik...

Ako je osoba A posjednik u katastru , a u gruntovnici nije upisana kao vlasnik ima mogućnost pokrenuti zemljišno knjižni ispravak ! Ako su u gruntovnici upisali RH , ima mogućnost nagodbe sa državnim odvjetništvom , ako ne postigne nagodbu može tužiti RH , posjednik plaća trošak ako RH izgubi na sudu ! Kao posjednik nisam tužio RH za jednu parcelu koju su mi oteli a koju je otac kupio 1966 g. Sa ekonomske strane to mi nije isplativo ! Radim zemlju - voćnjak kojeg sam posadio kao posjednik , ne mogu ga prijaviti u sustav potpore niti u ARKOD ! RH ako nije zadovoljna što radim zemlju koju je otac kupio neka tuži mene !

ZgeNbo
21.04.2012., 13:08
Jel netko zna gdje se na interentu može vidjeti katastarski plan? Treba mi u drugoj županiji pa da pogledam česticu na netu. Tko je vlasnik je pronađeno, sve ok al me zanima kak izgleda to. Tražim i pod položajni nacrt katastarske općine ali ništa. Ne znam gdje se to gleda. :ne zna:

Evo stare teme ali i mene sad zanima gdje da pogledam katastarski plan svoje općine...na katastar.hr ima samo posjedovni list i katastarske čestice...zanima me znači onaj crnobijeli tlocrt prikaz sa linijama međa i ucrtanim objektima ,ništa više ni manje....nikakvi posjedi i vlasništva
tražio sam
http://www.uredjenazemlja.hr/web/cms/hr/home
katastar.hr ,a arcod-u i ništa :504: a jako mi je bitno i hitno da sad ne idem u općinu ili gdje se to već može dobit naravno uz plaćanje...
unaprijed hvala

felixx
22.04.2012., 09:07
Evo stare teme ali i mene sad zanima gdje da pogledam katastarski plan svoje općine...na katastar.hr ima samo posjedovni list i katastarske čestice...zanima me znači onaj crnobijeli tlocrt prikaz sa linijama međa i ucrtanim objektima ,ništa više ni manje....nikakvi posjedi i vlasništva
tražio sam
http://www.uredjenazemlja.hr/web/cms/hr/home
katastar.hr ,a arcod-u i ništa :504: a jako mi je bitno i hitno da sad ne idem u općinu ili gdje se to već može dobit naravno uz plaćanje...

Imaš sve u arkodu. Katastarske planove, brojeve čestica, i možeš izmjeriti granične linije parcela.

ZgeNbo
22.04.2012., 12:41
pa imaju samo satelit.snimke i ortofoto karte..

http://www.dgu.hr/default.aspx?id=257 ovo mi treba .....ali besplatno i sada:ne zna:
ja sam to prije nekih godinu ili pola godine sve gledao na net-u, a sada ne mogu naći da ga jebeš

felixx
22.04.2012., 21:51
pa imaju samo satelit.snimke i ortofoto karte..

http://www.dgu.hr/default.aspx?id=257 ovo mi treba .....ali besplatno i sada:ne zna:

Pa upravo to i imaš, i još mnoge druge mogućnosti - npr, da uključiš ortofoto i katastar zajedno, i ustanoviš je li ograda tvoje parcele na pravom mjestu.

Odi na www.arkod.hr
Klikni arkod preglednik . Desno je karta RH, a lijevo imaš izbornik.
U izborniku izaberi opciju katastar, a isključi sve ostale (kada nađeš lokaciju, jer za traženje lokacije ti treba ortofoto ili topografska karta).

graf
23.04.2012., 09:55
Lijepo molim odgovor.

Želim kupiti komad zemlje tik do moje kuće (tako bih zaokružio cjelinu kako stoji u katastru) od dva brata iza pokojnih roditelja (umrli 1985) a koji su ispoštovali ugovor u doživotnom uzdržavanju i po njemu nasljedili taj komad zemlje.
Problem mi je što je jedan od te dvojice umro a iza njega su ostali supruga i dvoje djece i pošto još 1985 nije provedena uknjižba vlasništva po ugovoru o uzdržavanju, ne može se provesti ni ostavinska rasprava iza tog umrlog brata.

Sad moram čekati (podnesen je zahtjev za uknjižbu od strane živog brata i to je u tijeku... pa potom ostavinska).

Meni je u interesu to ubrzati i kupiti to bez čekanja, cijenu smo dogovorili i svi relevantni sudionici su spremni sve potpisati samo ja neznam postoji li neki način da se to napravi a da to bude pravno valjano i nitko ne bude oštećen.

Unaprijed zahvalan.

ZgeNbo
23.04.2012., 12:03
Pa upravo to i imaš, i još mnoge druge mogućnosti - npr, da uključiš ortofoto i katastar zajedno, i ustanoviš je li ograda tvoje parcele na pravom mjestu.

Odi na www.arkod.hr
Klikni arkod preglednik . Desno je karta RH, a lijevo imaš izbornik.
U izborniku izaberi opciju katastar, a isključi sve ostale (kada nađeš lokaciju, jer za traženje lokacije ti treba ortofoto ili topografska karta).

crnobijeli tlocrt prikaz sa linijama međa i ucrtanim objektima ,ništa više ni manje

mislim da nema to u arcod-u....ima na http://www.dgu.hr/default.aspx?id=257 ali kako to nać besplatno?? hvala na trudu ali evo mislim da to što mi treba nema u arcodu ako gdje ima molim te screenshot.... znači bitni su mi ucrtani objekti,ne fotografije.....

File
23.04.2012., 14:43
Ako su u gruntovnici upisali RH , ima mogućnost nagodbe sa državnim odvjetništvom , ako ne postigne nagodbu može tužiti RH ,

Nije stvar u mogučnosti, već je to po čl.186.a. ZPP-a uvijet za bilo koji daljnji korak, bilo tužbu, bilo ispravni postupak.

posjednik plaća trošak ako RH izgubi na sudu !

Što bi ovo trebalo znaćiti?:ne zna:
Uvijek u svakom parničnom postupku, troškove postupka snosi ona strana koja je sudski postupak izgubila. Ispravni zk postupak je druga stvar.

Otiđite u općinsko državno odvjetništvo , sa posjedovnim listom iz katastra i vlasničkim listom iz gruntovnice ! Odvjetništvo u ime RH može dati dopuštenje da se upišete i u gruntovnici . !

Ovo se još oda kada se uveo čl.186.a ZPP-a, nije desilo.
Dokazati stjecanje vlasništva dosjelošću na nekretnini u vlasništvu RH, je jedna od težih stvari pred sudom, zato država ništa ne priznaje niti tek tako lako prepušta u vlasništvo.

mrsavicaaa
24.04.2012., 11:18
Evo naše situacije;

Kupili stan stambenim kreditom, papiri čisti kao suza, banka odobrila kredit i upisala založno pravo na našem stanu.
Mi nismo isti tren predali papire za uknjižbu (žurili predati one za oslobođenje od poreza), nakon nekog vremena predali papire i čekamo...
Bacim ja oko na katastar hr. i imam što vidjeti.
1. 5 dana prije našeg zahtjeva za uknjižbu vlasništva došla ovrha na naš stan (investitoru od kojeg smo kupili stan)
2. Godinu dana nakon našeg zahtjeva za uknjižbu došla nova ovrha (isto na ime firme od koje smo kupili stan). Zovem ja taj odvjetnički ured, imaju u rukama naš Kupoprodajni i tabularnu, zahtjev za uknjižbu i oni kažu da se to njih ne tiče, da oni sjedaju na sve što je službeno u vlasništvu tvrtke od koje smo kupili i drugo ih ne zanima.Totalno negiraju naš zahtjev za uknjižbu koji je išao godinu dana prije njih :ne zna:
Nude nam da platimo dug Investitora pa će nam povući Ovrhu.
Po tome nama može doći još 20 ovrha i svaku ćemo parničnim postupkom morat pobijati na sudu.
Taj cirkus imaju još dva stana u našoj zgradici:kava:
Angažirali smo odvjetnika ali me zanima jel imao tko takvu situaciju i kako je riješeno

mestar
30.04.2012., 10:04
Frustriran sam i trebam pomoć, bar okvirnu uputu.
Imam konačno sudsko rješenje koje nalaže da se čestica X dijeli na dva dijela, dakle X/1 pripada meni, X/2 drugome. Nema svađe, vlasnici oba dijela su suglasni i samo se raščiščavaju papiri.
Nakon gotovo 8 godina postupka i potrošenih gotovo 5k € na geometre, odvjetnka, takse i ne znam čega sve ne, dolazim blaženo sa tim rješenjem na lokalni katastarski ured i oni mi mrtvo hladni kažu da odluku ne mogu provesti jer se čestice u građevinskoj zoni ne mogu dijeliti!
Ja pao na rit, a što je još gore i moj odvjetnik pao na rit! :zubo:
Što mi je dalje činiti? Da li se može nekako zatražiti od tog ureda da se pismeno očituju zašto ne mogu podjeliti česticu, pa s tim ići na višu instancu? Ako mi konačno sudsko rješenje nije dovoljno, što onda jest? :ne zna:

FED
30.04.2012., 12:00
To je još od 2004. godine, iz tadašnje izmjene Zakona o prostornom uređenju. Ako to odvjetnik nije znao onda je to malo smiješno...
Nema više instance, nego parcelacija uz ishođenje lokacijske dozvole (ili sličnog dokumenta...), ili zadržavanje iste čestice i prodaja.

mestar
30.04.2012., 12:19
Nema više instance, nego parcelacija uz ishođenje lokacijske dozvole (ili sličnog dokumenta...), ili zadržavanje iste čestice i prodaja.

Ma problem je što je ta čestica vrt i to će i ostati, nitko ništa neće niti ima namjeru graditi. Dakle dijeli se vrt koji je unutar građevinske zone, pola vrta se pripaja jednoj kući, druga polovica drugoj kući. Problem je što je vrt u građevinskoj zoni i sada samo komplikacije.
Ne razumijem to sa lokacijskom, treba mi za podjelu čestice i ako ništa ne želim graditi?

FED
30.04.2012., 12:36
Da. Iako se ništa ne gradi, treba za podjelu. Može se to riješiti, ako su te kuće već sada unutar postojećih urbanističkih okvira, nekom lokacijskom dozvolom i sl. ali angažirajte geodetu ili arhitekta koji to kuži da vam pomogne...

mestar
30.04.2012., 12:48
Uf, para će mi na uši :zubo:
OK, hvala ti, imam par informacija više.
Geodet mi je vać dvaput izlazio, vidim da nisam ni blizu kraja procedure.

FED
30.04.2012., 12:56
Od članka 119. kreće priča:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/298830.html

mestar
30.04.2012., 13:01
Od članka 119. kreće priča:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/298830.html

Probati ću s nekim arhitektom, kad već sa odvjetnikom nije bilo sreće. :D
Hvala ti na trudu! :top:

f@ye
30.04.2012., 20:07
Mestar da li je na čestici legalna građevina? Ako je, ne treba vaditi nikakvu dozvolu nego daješ zahtjev za rješenje o utvrđivanju građevne čestice za redovnu upotrebu zgrade. Treba ti geodetski situacijski nacrt sa prijedlogom parcelacije, dokaz legalnosti za kuću i suglasnost svih suvlasnika čestice.
Ako potrefiš normalno djelujućeg referenta za par dana riješena stvar.

mestar
01.05.2012., 08:07
Mestar da li je na čestici legalna građevina? Ako je, ne treba vaditi nikakvu dozvolu nego daješ zahtjev za rješenje o utvrđivanju građevne čestice za redovnu upotrebu zgrade. Treba ti geodetski situacijski nacrt sa prijedlogom parcelacije, dokaz legalnosti za kuću i suglasnost svih suvlasnika čestice.

Ma ne, to je vrt, cijela čestica je vrt i ostati će vrt. Samo što se po prostornom planu nalazi u građevinskoj zoni, a po nekakvom pravilu (i FED ga spominje) nije dozvoljeno dijeliti česticu. Tako da ja sada imam konačno sudsko rješenje da sam vlasnik 50% čestice, ali nemam načina da razdjelim česticu na dvije i upišem se u gruntovnicu kao vlasnik. Moram se raspitati za tu priču oko lokacijske koju FED spominje.

f@ye
01.05.2012., 08:23
Ma problem je što je ta čestica vrt i to će i ostati, nitko ništa neće niti ima namjeru graditi. Dakle dijeli se vrt koji je unutar građevinske zone, pola vrta se pripaja jednoj kući, druga polovica drugoj kući. Problem je što je vrt u građevinskoj zoni i sada samo komplikacije.
Ne razumijem to sa lokacijskom, treba mi za podjelu čestice i ako ništa ne želim graditi?

Jesu kuće koje tu spominješ legalne ili ne?
Još jednom, ako su legalne ne treba ti nikakva dozvola nego rješenje o utvrđivanju građevne čestice.

mestar
01.05.2012., 11:10
Jesu kuće koje tu spominješ legalne ili ne?
Još jednom, ako su legalne ne treba ti nikakva dozvola nego rješenje o utvrđivanju građevne čestice.

Da, legalne su, bar moja jest.
OK, , još jedna informacija za ispitati, tnx! :)
Nemam pojma što je rješenje o utvrđivanju građevne čestice, ali nitko u katastarskom mi nije to ni spomenuo. Samo su rekli da se za sada ne može ništa jer ne smiju dijeliti česticu. Istina, čini mi se da su spominjali neku lokacijsku (u stilu proširenje kuće, pa u sklopu toga valjda parcelacija), ali cifre koje su se spominjale su bile vrtoglave, kao da kupujem vrt. A trebam samo administrativnu uslugu za upis nečeg čemu već jesam vlasnik. :ne zna:

FED
01.05.2012., 13:03
Isčitavajući članak 121. Zakona o prost uređ. i gradnji ne stječem dojam (a prakse nemam za parcelaciju ovim dokumentom) da ako već postoji definirana građevna čestica, a koja bi trebala postojati ako je kuća legalna, tj. ako je "Postojeća građevina" sukladno Zakonu, se može ta čestica dodatno proširiti tim aktom.
Ako imaš iskustva iz prakse glede ovog akta, bila bi dragocjena za podijeliti.
Strogo po zakonu, čini mi se da je uistinu stvar milostivosti i razumijevanja referenta...

f@ye
01.05.2012., 13:13
Građevna čestica se može spojiti sa susjednom parcelom, dio razdvojiti, sve prema prijedlogu geodete, ali samo ako je na čestici legalna građevina i ako je novoformirana čestica u skladu s prostornim planom. Prilikom formiranja čestice gleda se prilaz na javnu prometnu površinu i veličina novonastale parcele (minimalne površine moraju biti u skladu s prostornim planom). Naravno, nema spajanja poljoprivrednog i građevinskog zemljišta.
Kaj te konkretno zanima?

FED
01.05.2012., 13:33
Ok, sve je rečeno!

NMT
02.05.2012., 19:46
na zemljištu više objekata, dio u vlasništvo mog tate, dio u drugoj obitelji.

nacrt sa katastra ne odgovara u potpunosti stvarnosti
http://i49.tinypic.com/2qd0p4n.jpg
iscrtkana linija je stvarna granica prostorija unutar jednog nadograđivanog objekta, puna linija je trenutno ucrtana granica na katastru i u ZK odjelu, a lijevi dio je građen prije 1968. desni nije i ima građevinsku dozvolu koja nije uvedena u zemljišne knjige (na uvjerenjeu označeno tankom linijom).

mi želimo legalizirati sve objekte, ali ako je moguće bez promjene nacrta jer to povlači 3000kn troškova mjernika. znači da ostane ovako kako je na nacrtu s krivom granicom objekata, ali da su svi objekti legalizirani i imamo dozvolu za prodati kuću.

pitanja su:

1) je li za etažiranje bitan nacrt koji je važeći na katastru, ili se radi potpuno novi nacrt tj elaborat u kojem se pregledno vidi gdje je stvarna granica posjeda (ova iscrtkana linija)?

2) koliko otprilike etažiranje košta?

3) ako pak moram raditi i mjerenje tj pomicati stvarnu granicu objekata, može li ista osoba napraviti sve 3 radnje:
a) mjerenje i nacrt stvarnog stanja b) procjenu starosti, da je dio objekata bez građevinske dozvole građen prije 1968. i c) etažiranje ?

Moje nadanje ide u ovom smjeru:
1) nacrt sa katastra je pro forma koja mi treba samo kao privitak na uvjerenju da se kuća može prodati tj da su svi postojeći objekti legalizirani, a nije bitan za etažiranje

2) platim stručnjaku procjenu starosti na nelegalnom dijelu objekta (manji, lijevi dio), oko 300kn

3) na gruntovnici predam uvjerenje o starosti kojom se legalizira lijevi dio, te građevinsku dozvolu kojom se legalizira desni dio po trenutnom (krivom) nacrtu

4) dam etažirati kuću sa novim, stvarnim nactom gdje se vidi točna granica unutar objekata (iscrtkana linija)

fantaziram li?

hvala unaprijed, ako treba dodatno pojasniti, tu sam.

Šaseradi
03.05.2012., 13:34
NMT-Niste daleko od fantaziranja :D:D.

Šalim se malo.

Pa zapravo neznam može li proči u katastru bez da se mjenja oblik, ali to Vam je skroz nebitno.

Morate raditi geodetski elaborat, rješenje o izvedenom stanju, uvjerenje/rješenje o starosti objekta, statika.....to je dovoljno zasad :p.

Ne planirajte da će biti sve to manje od 10000 kuna, ali i tako se sad čeka izmjena zakona o legalizaciji objekata, koja slijedi tamo negdje do 6 mjeseca. Neznam jeli vaša općina/grad uopće ide dalje s tim, jer večina je sad stala.

Po novom zakonu će biti moguće legalizirati objekte do 100 m2 bez geodeta. Kako će jedan projektant ucrtati objekt na kopiju neznam. Zapravo znam......kao i prije nego su došle Posebne Geodetske Podloge, sve krivo! :rolleyes:

I još nešto....niti jedan nacrt ne ogovara sto posto terenu, pogotovo ako su kopije iz 50-tih godina, nemoj te se radi tog uzrujavati. Potpis vlasnika i međa ne terenu su mjerodavne. One bez problema poništavaju liniju na kopiji, ako je potrebno.

NMT
03.05.2012., 19:40
jel se sa izmjenom zakona može računati kakav popust na geodetska mjerenja i procjene starosti, etažiranja i druge arhitektonske usluge, ili je taj popust samo za vađenje građevinskih dozvola za garaže i takve stvari?

jer meni ne treba građevisnka dozvola pošto su svi ti objekti prije 1968. građeni

Šaseradi
04.05.2012., 06:55
jel se sa izmjenom zakona može računati kakav popust na geodetska mjerenja i procjene starosti, etažiranja i druge arhitektonske usluge, ili je taj popust samo za vađenje građevinskih dozvola za garaže i takve stvari?

jer meni ne treba građevisnka dozvola pošto su svi ti objekti prije 1968. građeni

Neznam za popust, niti hoće li se smanjiti trošak. Koliko znam, arhitekti i statičari jesu spuštali cijenu (možda i griješim, čuo sam tako), a jeli Državna geodetska uprava mjenjala cijenik s obzirom na legalizaciju, mislim da nije. Cijena ti je kao za snimanje objekta oko 4500 kuna.

Mislim da je izmjenom zakona utvrđeno da će se moći obročno plačati naknade ili tako nešto. Nisam siguran pa te neću krivo navoditi.

A mislim da su cijene išle općenito dolje, jer je cilj što više toga odraditi.

palčica32
04.05.2012., 23:23
Zna li netko od koliko radi gruntovnica u Zg?
Trebam vlasnički list podići. Kaj sve treba za to osim zk broja?
Za koliko vremenski to mogu dobiti i koliko će me to koštati?
Hvala ljudi! :)

tunger410
05.05.2012., 06:32
Pozdrav.Poslovni partner me moli da mu posudim 20000 eura radi proširenja djelatnosti.te mi u zalog nudi stan sa čistim vlasničkim listom do povrata kredita.Po mojoj procjeni stan trenutno vrijedi barem 3 puta više.Zanima me na koji način bi mogao realizirati tu pozajmicu,a da se nemože dogoditi da me partner prevari,te da ostanem bez novaca i stana?Šta je NAJSIGURNIJE za mene?Hvala

goliath
05.05.2012., 14:03
Napravite ugovor o zajmu i unutra navedete da se daje stan u zalog za visinu posuđenog novca, a taj zalog onda upišeš u gruntovnici...

tunger410
05.05.2012., 14:07
Napravite ugovor o zajmu i unutra navedete da se daje stan u zalog za visinu posuđenog novca, a taj zalog onda upišeš u gruntovnici...

Dal je to onaj takozvani fiducijalni ugovor,i dali ga on može na neki način osporit ako mi ne vrati novac u do predviđenog dana na ugovoru.Dali se to radi preko bilježnika ili preko advokata tj.suda

bodulas
07.05.2012., 09:43
1. Na koji način mogu saznati koje nekretnine ima neka osoba u vlasništvu?
2. Ukoliko ta osoba nema nekretnina u posjedu a imala ih je prije je
li moguće saznati koje je nekretnine imala u posjedu, kada ih je
otuđila i kome?

ancika
10.05.2012., 12:50
nasli smo gradjevnisnko zemljiste koje namjeravamo kupiti. do njega je put od nekih 100 m koji ima 5 vlasnika. osoba koja nam prodaje ima 2/8 puta. svih 5 osoba je navedeno u katastru. sad me zanima ako kupimo to zemljiste sto trebamo napraviti sa putom i gdje. mislim da li nas prodavac treba napisati da nam daje svoj dio vlasnistva puta(gdje se to radi) ili trebamo od svoh vlasnika traziti da nesto potpisu i sto. ne bi htjeli kupiti zemljiste pa da ne mozemo graditi

redrose3
15.05.2012., 14:53
možda nekom pomogne..imali smo slučaj gdje kuća i dvorište su glasili OPĆENARODNA IMOVINA u gruntovnici a na katastru se vodilo na pokojnu osobu...uglavnom na grunotvnici smo potpisali zahtjev za upisom privatnog vlasništva..to je prošlo i sad se čeka ostavisnka rasprava da se dovrši procedura...takodjer smo imali i terete na vlasničkom listu i otišli smo skupljati papire kojim se dokazuje da su krediti riješeni i sad preostaje s tim na gruntovnicu da se tereti obrišu....

nikon7
17.05.2012., 19:07
Na posjedu od 1956.godine upisan je moj pok.otac.On je sa prodavateljem za kojeg ja sad neznam dali je i zemljišni vlasnik sklopio kupoprodajni ugovor u prisustvu dvaju sada već pok.svjedoka.Jedan takav ugovor bio je pohranjen u negadašnju mjesnu zajednicue, ne trbam ni napomenuti da toga više nema, međutim ja posjedujem ugovor original, ali nisam sigurna dali će mi on išta značiti sada kada ću se morati knjižiti.Moj je otac sagradio kuču još 1960.godine i za nju imam uporabnu dozvolu.
Koji su moji prvi koraci za sređivanje toga posjeda, kojeg sam ja nasljedila izaa smrti roditelj.Hvala na odgovoru.

omis
18.05.2012., 05:26
Dal je to onaj takozvani fiducijalni ugovor,i dali ga on može na neki način osporit ako mi ne vrati novac u do predviđenog dana na ugovoru.Dali se to radi preko bilježnika ili preko advokata tj.suda
ZAšto partner ne digne kredit kao tvrka ili hipotekarni kredit kao građanin?
Neka obiđe koju banku i vidi ponudu?

File
23.05.2012., 20:18
Na posjedu od 1956.godine upisan je moj pok.otac.On je sa prodavateljem za kojeg ja sad neznam dali je i zemljišni vlasnik sklopio kupoprodajni ugovor u prisustvu dvaju sada već pok.svjedoka.Jedan takav ugovor bio je pohranjen u negadašnju mjesnu zajednicue, ne trbam ni napomenuti da toga više nema, međutim ja posjedujem ugovor original, ali nisam sigurna dali će mi on išta značiti sada kada ću se morati knjižiti.Moj je otac sagradio kuču još 1960.godine i za nju imam uporabnu dozvolu.
Koji su moji prvi koraci za sređivanje toga posjeda, kojeg sam ja nasljedila izaa smrti roditelj.Hvala na odgovoru.

Otići kod odvjetnika koji će proučiti taj ugovor i ostalu dokumentaciju koju imaš i stanje upisa u katastru i zemljišnoj knjizi, i tako ti znati dati najtočniji odgovor što i kako dalje.

laki47
24.05.2012., 20:33
Molio bih pomoć oko sljedeće situacije.

Osoba (A) koja prodaje stan nije upisana kao vlasnik u vlasničkom listu. Postoji kupoprodajni ugovor iz 90-tih godina na kojem je tadašnji prodavatelj (B, trenutno upisan kao vlasnik) prodao stan sadašnjem prodavatelju (A). Ugovor je rađen prema ugovoru o otkupu stana (ugovor o stanarskom pravu). Osoba B više nije živa, dok, kako je već spomenuto, osoba A još nije upisana kao vlasnik.

Može li mi netko reći postoji li (i kako) način kupnje takvog stana. Hvala!

FED
24.05.2012., 21:48
Kupiš ga od osobe A, te sa oba ugovora ("ugovor ti sa A" i "ugovor A sa B") odeš na gruntovnicu na uknjižbu.
Uvjet je da je ugovor između A i B pravno gledano podoban za uknjižbu, odnosno bez grešaka koje bi eventualno mogle spriječiti usješan upis vlasništva. To treba neki odvjetnik pogledati...najčešće je sve ok.

muki385
30.05.2012., 08:15
Otac prije desetak godina kupio staru ruševnu kuću sa okućnicom. Nikad je nije potpuno prepisao, nego je samo prijepis napravljen u katastru. Sada bi on to darivao meni, jer planiram nešto početi raditi po tome.

Zanima me da li prije darivanja on mora srediti sve papire, ili se može to prepisati na mene pa da ja dalje naganjam papire?

Koji je postupak, ako netko zna?

goliath
02.06.2012., 01:45
Otac prije desetak godina kupio staru ruševnu kuću sa okućnicom. Nikad je nije potpuno prepisao, nego je samo prijepis napravljen u katastru. Sada bi on to darivao meni, jer planiram nešto početi raditi po tome.

Zanima me da li prije darivanja on mora srediti sve papire, ili se može to prepisati na mene pa da ja dalje naganjam papire?

Koji je postupak, ako netko zna?

Dal postoji ovjeren ugovor, kojim je tvoj otac dobio tu nekretninu u vlasništvo od gruntovnog vlasnika? Zbg čega se nije upisao?

Ako postoji i nema zapreke za upis, onda nek tvoj otac s tobom napravi ugovor o darivanju, pa ćete kod prijedloga za upis u gruntovnicu predati oba ugovora, te na taj način dokazati pravno sljedništvo između gruntovnog vlasnika, preko tvog oca do tebe.

Dakle, on ne treba sređivati knjižno stanje, prije nego ti daruje nekretninu.

mazz
08.06.2012., 16:31
Pozdrav svima!Moj djed je dao jednom prijatelju kuću prije 7-8 godina.Pošto je taj prijatelj iz holandije on je dobio kuću i 1000m2 zemljišta.e sad je ostalo tamo jos 15000m2 zemljišta to mu nije mogao dat pošto je on stranac pa nemoze imat toliko terena.mene zanima dali će mu to moć dati kada uđemo u EU?nadam se da nece?:confused::ne zna:

mazz
09.06.2012., 10:07
Još jedno brzinsko pitanje?sta bi ovo trebalo značit?to mi piše na jednom terenu?

ZK uložak u prijepisu (NIJE VERIFICIRAN!)

lorny
12.06.2012., 16:11
prošle godine u 9. mjesecu sam dala odvjetniku da mi zemljišno očisti zemlju, još nije gotovo, mene zanima koliko to zaboga traje....

lee_chan
12.06.2012., 19:50
u slučaju da obje stranke pristaju na transakciju, može li se nekretnina prepisati darovnim ugovorom ako na sebi ima zabilježbu sudskog spora?

Katrin
13.06.2012., 07:16
Ako nema zabrane raspolaganja, sama zabiljezba spora nije zapreka.

File
13.06.2012., 14:43
Još jedno brzinsko pitanje?sta bi ovo trebalo značit?to mi piše na jednom terenu?

ZK uložak u prijepisu (NIJE VERIFICIRAN!)

ZK uložak u prijepisu (NIJE VERIFICIRAN) znaći da podaci koji ti stoje u e-zk izvatku, ne moraju nužno odgovarati stanju same zemljišne knjige.
Znaći da je netko (obično djelatnici iz FINE) "prepisao" zemljišnu knjigu u elektronski oblik, ali to još nije ovlaštena osoba (zk referent) verificirala, odnosno na neki način "potvrdila" da to što je prepisano - zaista odgovara stanju upisa zemljišne knjige.

prošle godine u 9. mjesecu sam dala odvjetniku da mi zemljišno očisti zemlju, još nije gotovo, mene zanima koliko to zaboga traje....

Kako bi mi to na forumu mogli znati koliko će ti to trajati...:ne zna:
Ovisi o masi faktora...da sad ne obrazlažem - pitaj svoga odvjetnika, kad ga već imaš. On će ti najbolje znati reći. Ako nisi zadovoljna s njim, uzmi si drugog.

Ali općenito govoreći može trajati od minimalno 4-5 mjeseci...do 10-15 godina.
Ne "čisti" se to metlom, pa da će bit u par dana gotovo.

tyn@zg
14.06.2012., 10:05
Bok, zanima me da li se i na gradske stanove može primjeniti dosjelost? I ako da, kakva je procedura?

FED
14.06.2012., 10:51
Ne može. Ne zadovoljavaju se uvjeti (istinitosti, zakonitosti, poštenosti), da bi se steklo pravo vlasništva.

rs1975
15.06.2012., 07:34
molim za vas pomoc.

gdje u ZG dobiti potvrdu, da neka osoba razpolaze/ne razpolaze s nekom nekretninom u RH?

hvala

istrijano
16.06.2012., 19:26

Obično ako nemaš pravno valjane dokumente, onda utužuješ sve službeno upisane vlasnike na nakretnini i tako na sudu dokazuješ svoje vlasništvo na račun svjedoka i bilo kakvog dokumenta. Naravno, sve dokumente koje imaš najbolje je vidjet s odvjetnikom koliko su značajni.
Što se tiče kuće, ako je izgrađena prije 15. veljače 1968. onda za nju ne treba nikakva dozvola, već samo potvrda da je kuća izgrađena prije tog nadnevka, a to se podigne na katastru.

red berries
26.06.2012., 09:16
Ne znam gdje da pitam pa cu ovdje..
Naime sklopila sam predugovor o kupoprodaji nekretnine.I odmah pri tome dala kaparu od 50% iznosa..
Buduci da se vodio neki sudski postupak radi utvrdjivanja prava koristenja na predmetnoj nekretnini u koristi prodavadetlja, ostatak novca nisam dala,jer sam cekala da se to zavrsi..
Nakon godinu i pol ( kod odvjetnika mi je receno da cu cekati 3-4 mjeseca) kupac je odustao od prodaje nekretnine) Ugovor je sacinjen kod odvjetnika koji je ujedno opunomocenik kupca koji se nalazio u hr i nije osobno mogao doci..Ja sam u BiH, gdje se zemlja nalazi...
Zanima me koja su moja prava?
U predugovoru se nalazi da u posjed nekretnine stupam odmah pti isplati odredjenog dijela ugovorene cijene..
Molim savjet:) Sto brze jer uskoro se nalazim sa njim da znam sta da mu kazem i da znam koja su moja zakonska prava...

red berries
26.06.2012., 14:22
Ne znam gdje da pitam pa cu ovdje..
Naime sklopila sam predugovor o kupoprodaji nekretnine.I odmah pri tome dala kaparu od 50% iznosa..
Buduci da se vodio neki sudski postupak radi utvrdjivanja prava koristenja na predmetnoj nekretnini u koristi prodavadetlja, ostatak novca nisam dala,jer sam cekala da se to zavrsi..
Nakon godinu i pol ( kod odvjetnika mi je receno da cu cekati 3-4 mjeseca) kupac je odustao od prodaje nekretnine) Ugovor je sacinjen kod odvjetnika koji je ujedno opunomocenik kupca koji se nalazio u hr i nije osobno mogao doci..Ja sam u BiH, gdje se zemlja nalazi...
Zanima me koja su moja prava?
U predugovoru se nalazi da u posjed nekretnine stupam odmah pti isplati odredjenog dijela ugovorene cijene..
Molim savjet:) Sto brze jer uskoro se nalazim sa njim da znam sta da mu kazem i da znam koja su moja zakonska prava...

Sporazumno sam se dogovorila s covjekom:)

one.org
26.06.2012., 23:50
Sporazumno sam se dogovorila s covjekom:)

Ako je on samovoljno odustao od prodaje - mislim da si imala pravo na dvostruki iznos dane kapare. lijepo zvuci i dobila bi spor ali je pitanje koliko brzo bi se naplatila

kupac2011
13.07.2012., 13:15
Pozdrav, ja i moja supruga namjeravamo gradit kuću na zemljištu koja je u vlasništvu njenog oca i njegovoga brata u omjeru ½ svaki. Imamo problem kaj je trenutno stanje koje je izmjeril geodet takovo da je površina zemljišta manja nego je u zemljišnjim knjigama. Dakle potrebno je uskladiti katastar i gruntovnicu. Zanima me dali mogu to usklađivanje raditi paralelno sa dobivanjem rješenja o uvjetima građenja i kak da ta polovica zemljišta dođe u ruke moje supruge (pretpostavljam nekakav diobni ugovor između dva brata pa darovni ugovor između moje supruge i njenog oca). dali se ti ugovori mogu sklopiti kod javnog bilježnika ili moram ići kod odvjetnika koji je jako skup

tripkic
15.07.2012., 12:31
Sto to znaci ako pise u zk radi uknjizbe kupopordajnog ugovora koji je udovoljen?:

Datum otpreme: 2.7.12.

free spirit
16.07.2012., 17:09
Sto to znaci ako pise u zk radi uknjizbe kupopordajnog ugovora koji je udovoljen?:

to znači da je udovoljeno prijedlogu za uknjižbu na temelju kupoprodajnog ugovora, da je rješenje na pisanju još od 02.07.2012. i da tko zna kad će biti dostavljeno.
evo, jedno moje rješenje je na otpremi od 23.04.2012., pa ga još nisam dobila na kućnu adresu.
no, uvijek možeš otići u gruntovnicu i sam preuzeti rješenje (ako si stranka u postupku u kojem je ono doneseno).

File
16.07.2012., 19:50
Ako piše
To bi ipak značilo da je otpremljeno 02.07.

ali ako piše
Bilj.o kretanju spisa: NA OTPREMI , 02.07.2012.

to znači, ovo što je rečeno, da ćeš se redovnim putem načekat dok ga vidiš.

free spirit
17.07.2012., 11:39
pitanje: da li netko od vas ima iskustva s utrnućem poduloška u knjizi položenih ugovora i upisom vlasništva u glavnu zemljišnu knjigu?
"mala" začkoljica je činjenica da je na nekretnini upisanoj u glavnu knjigu evidentirana zabilježba ovrhe, iako je iz stanja zk. uloška razvidno da se upisi u glavnu knjigu nisu smjeli obavljati prije nego se razriješi stanje upisa u knjizi položenih ugovora na istom zemljišnoknjižnom ulošku.

Durica26
18.07.2012., 11:18
Molim vas za pomoć.
Da li se može kako provjeriti vlasništvo nekretnine ako imam samo adresu nekretnine za koju sam zainteresirana?

lipa007
18.07.2012., 21:17
Molim vas za pomoć.
Da li se može kako provjeriti vlasništvo nekretnine ako imam samo adresu nekretnine za koju sam zainteresirana?

Može, preko Arkod preglednika. Tamo nađete ulicu i uključite sloj katastar koji vam izbaci broj čestice, a onda preko e-izvadak (zemljisne knjige) saznate tko je vlasnik i ima li nekretnina tereta.:kava:

Durica26
19.07.2012., 17:09
Može, preko Arkod preglednika. Tamo nađete ulicu i uključite sloj katastar koji vam izbaci broj čestice, a onda preko e-izvadak (zemljisne knjige) saznate tko je vlasnik i ima li nekretnina tereta.:kava:

Hvala!

Alhambra
23.07.2012., 09:06
Pozdrav svima, trebala bih pomoć...

Suprug i ja planiramo kupiti stan u Zg, provjerili smo u gruntovnici i vlasništvo je čisto 1/1. Prodavateljicu poznajemo od prije tako da vjerujemo da će stvarno sve biti ok.
Ali postoji jedan problem - u trenutku njezine kupovine navedenog stana prodavateljica još nije bila udana tako da sada postoji razlika u podacima iz vlasničkog lista i njezine osobne iskaznice. U vlasničkom listu je ona upisana s djevojačkim prezimenom i starom adresom prebivališta, a sad ima osobnu iskaznicu s prezimenom nakon udaje i adresa prebivališta joj je stan koji sada prodaje.
U gruntovnici smo dobili dvije oprečne informacije o tome što napraviti u ovoj situaciji. Jedan referent tvrdi da prodavateljica najprije mora pokrenuti postupak za usklađivanjem osobnih podataka (koji će tko zna koliko dugo trajati). No, drugi referent nam tvrdi da to nije potrebno, već da samo nakon naše kupovine stana uz zahtjev za upis vlasništva na gruntovnici trebamo predati i dokumente prodavateljice koji potvrđuju promjenu prezimena i prebivališta (znači vjenčani list i potvrda Mup-a o slijedu promjene prebivališta). Znači, prema ovoj drugoj verziji to bi sve bio jedinstveni postupak. Nama se naravno to više sviđa jer bi sve trebalo biti brže gotovo, a vrijeme nam igra veliku ulogu budući da prodavateljica radi van Hrvatske i trebalo bi sve riješiti sad dok je tu na godišnjem odmoru.
A opet s druge strane nas je malo strah da se nešto ne zakomplicira?

Zanima me da li je netko imao sličnu situaciju i kako ju je riješio?
Ne mogu vjerovati da u praksi ne postoji jednoznačnan postupak, već sve ovisi na kojeg referenta naletiš u gruntovnici!?

Hvala!

FED
23.07.2012., 09:29
Ovo drugo (lakše) je posve dovoljno!

felixx
23.07.2012., 09:53
Zanima me da li je netko imao sličnu situaciju i kako ju je riješio?
Nekoliko puta sam riješavao stvar na ovaj drugi način - potvrde od MUP-a i matičnog ureda.
Ali kupovao sam gotovinom, jednokratnom isplatom.
Možda banke kod kupnje hipotekarnim kreditom traže usklađivanje podataka.

Sad je upisan i OIB, pa stvarno ne vidim zašto gnjave s tim.

Ne mogu vjerovati da u praksi ne postoji jednoznačnan postupak, već sve ovisi na kojeg referenta naletiš u gruntovnici!?
Ovo nije ništa kakvis se sve različitih tumačenja može čuti npr. u poreznoj upravi ili uredima za graditeljstvo i prostorno uređenje.

Alhambra
23.07.2012., 10:51
Hvala na brzim odgovorima, puno ste mi pomogli u donošenju odluke.
Javim kako je prošlo :mig:

Marta1978
25.07.2012., 02:05
Jako hitno pitanje.

Moj tata je s mamom 36 godina u braku.
U braku zajedno su zagradili veliku i bogatu kuću.

On ima ljubavnicu neznamo jedno godinu dana.
Neću u detalje ali žalosno i užasno je, jer i ta ljubavnica je u braku i samo tati vuče novce.

Mama je dala rastavu braka ali još je to sve na početku.
Odavno ga moli da ide riješiti koj dio nakon njihove smrti pripada meni i mom bratu. Ali neće.

Mi se svi bojimo da će ta njegova ljubavnica još izvući kuću da joj prepiše.
Jer je to moguće? To je njezin cilj.

Ne živim u HR pa neznam.

Anton
25.07.2012., 02:15
Ako je kuća bračna stečevina, dakle ako su je roditelji podigli nakon stupanja u brak, odgovor je ne. Može samo svoj dio, koji je 1/2.

felixx
25.07.2012., 06:33
Ako je kuća bračna stečevina, dakle ako su je roditelji podigli nakon stupanja u brak, odgovor je ne. Može samo svoj dio, koji je 1/2.

Ako je kuća upisana kao očevo vlasništvo, može ju 'prepisati' (darovati, ili formalno 'prodati').

Majka bi u tom slučaju mogla sudskim putem potraživati svoju polovinu, tj. bračnu stečevinu. Takav postupak mogao bi biti dug i neizvjestan. Postoje odluke Ustavnog suda koje su dale za pravo takvim tužiteljima (poput ove majke) ali malo sam skeptičan u pogledu opstanka takvih odluka u budućnosti - narušavaju instituciju povjerenja u zemljišne knjige.
Vlasnik mora brinuti o svojoj imovini.

Stoga bi bilo najbolje da majka pod hitno pokrene postupak upisa vlasništva na svoju polovinu kuće.

Marta1978
25.07.2012., 17:15
Ako je kuća upisana kao očevo vlasništvo, može ju 'prepisati' (darovati, ili formalno 'prodati'

Stoga bi bilo najbolje da majka pod hitno pokrene postupak upisa vlasništva na svoju polovinu kuće.

Hvala na odgovorima.
Jel se ona može upisat bez tate ili on to mora dozvoliti?
Jer ako se njega upita neće joj dozvoliti da se upiše jer on kaže da je to samo njegova kuća.
Ili to ide preko advokata?

zzzzen
12.08.2012., 03:24
pozdrav!

nisam ziher oko procedure koja me čeka oko rješavanja papirologije oko kuće pa ću napisati činjenice i svoje pretpostavke daljnjih koraka, ispravite me ako gdje griješim.
moj upit je djelomično vezan i za legalizaciju, no mislim da mi glavnina problema/upita ipak spada ovdje.
dakle, zajedno sa sestrom naslijedila sam obiteljsku kuću, tj. "pravo korištenja". kuća je izgrađena (ima odavno sve vodne, strujne i tel. priključke), a nakon dospjela rješenja o nasljeđivanju trenutno odvjetnica vodi proceduru brisanja zabilježbi (parcela je upisana kao "društveno vlasništvo", a postoji i zabilježba o nekoj hipoteci iz 1969.).
kuća je ucrtana u katastarskom planu, u gruntovnici nije i tek treba biti unesena.
postoji građevinska dozvola iz 1969. godine, no stvarno stanje (a vjerujem i katastarski plan) odstupa od nje.
ne znam da li je za glavnu izmjenu koja je rađena tražena/dobivena neka naknadna dozvola (90% sam ziher da nije) - postoji li neki državni ured u kojem to mogu provjeriti? pretpostavljam da je odgovor ne, ali bolje da pitam.
što se tiče izmjene/odstupanja: 80-ih je nadograđen još jedan kat kuće i vanjski hodnik (znači, tlocrt je povećan i dodan jedan kat), a u novije doba je napravljena i garaža ("urezana" u brdo/zemljište, za nju sam ziher da nije tražena nikakva dozvola).
e sad, nakon što se riješe te zabilježbe, koja je daljnja procedura da upišemo kuću u gruntovnicu? radimo geodetski elaborat i na temelju njega u gruntovnici upisujemo kuću? ili prvo radimo legalizaciju (što u biti uključuje elaborat + sve ostalo), a onda upis u gruntovnicu? potonje mi se čini točnijim, no zanima me da li u tom slučaju moramo prvo čekati da se riješe zabilježbe? naime, rok za predaju papira za legalizaciju je do ljeta 2013., a s obzirom da dosadašnje iskustvo s državnom birokracijom neće ni brisanje tih zabilježbi ići tako brzo.
i zadnje, s obzirom da smo sister i ja suvlasnice, netko mi je predložio da obavimo i etažiranje, no koliko shvaćam to se može tek nakon što se kuća legalizira/upiše u gruntovnicu? ili se može nekako paralelno?

Dotor
12.08.2012., 13:48
Ljep pozdrav, imam nekoliko pitanja šta se tiče kuče i zemlje.

opis situacije: Niko od nas ne živi u hrvatskoj, ali u dalmaciji imamo kuču i nešto zemlje, u vlastništvu mog dida.

Dida želi sve pisati na mene, znači preskače svoji djecu i sve piše meni (unuku)

Njegova se djeca recimo tome slažu, a mene zanima kakav je postupak?

Dida još ima hrvatsko državljanstvo, ali ja kao unuk nemam.

Moramo to urediti kod bilježnika u hrvatskoj ili na sudu?

Kakav je porez kod promjene vlastništva, moram li nešto plačati iako smo rod?

Postoji i problem, jer te parcele nisu očiščene prijašnih vlastnika ima jih još iz 1800 godine... :504:

Hvala svima za pomoč i informacije

Dotor

Strašnaa
13.08.2012., 17:10
Imam i ja jedno pitanje...
Kako se naknadno može dodati suvlasnik na kupljenu nekretninu? Naime prilikom kupovine kuce suprug i ja nismo u ugovoru naveli da smo suvlasnici, vec samo njega kao vlasnika ( s obzirom da je on uzimao stambeni kredit i kreditno je sposoban) a to nam nitko nigdje nije rekao i upozorio nas. Naravno, sad bismo htjeli da se vodimo kao suvlasnici.
Još postoji jedna caka, buduci da je kuca na području od posebne drzavne skrbi oslobodjeni smo placanja poreza na nekretninu. Tako nam je rečeno u poreznoj. Samo da se vlasnik mora prijaviti odmah na toj adresi, sto je moj suprug i učinio.
Moze li zakonski smetati to sto se ja naknadno dodajem kao suvlasnik, s obzirom da smo oslobodjeni poreza?
I koji je postupak oko toga?

File
14.08.2012., 18:12
Ljep pozdrav, imam nekoliko pitanja šta se tiče kuče i zemlje.

opis situacije: Niko od nas ne živi u hrvatskoj, ali u dalmaciji imamo kuču i nešto zemlje, u vlastništvu mog dida.

Dida želi sve pisati na mene, znači preskače svoji djecu i sve piše meni (unuku)

Njegova se djeca recimo tome slažu, a mene zanima kakav je postupak?

Dida još ima hrvatsko državljanstvo, ali ja kao unuk nemam.

Moramo to urediti kod bilježnika u hrvatskoj ili na sudu?

Kakav je porez kod promjene vlastništva, moram li nešto plačati iako smo rod?

Postoji i problem, jer te parcele nisu očiščene prijašnih vlastnika ima jih još iz 1800 godine... :504:

Hvala svima za pomoč i informacije

Dotor

A koje drzavljanstvo imas?

Porez na promet ne bi trebao platiti. Bar zasad.

felixx
15.08.2012., 20:22
Imam i ja jedno pitanje...
Kako se naknadno može dodati suvlasnik na kupljenu nekretninu? Naime prilikom kupovine kuce suprug i ja nismo u ugovoru naveli da smo suvlasnici, vec samo njega kao vlasnika ( s obzirom da je on uzimao stambeni kredit i kreditno je sposoban) a to nam nitko nigdje nije rekao i upozorio nas. Naravno, sad bismo htjeli da se vodimo kao suvlasnici.
Još postoji jedna caka, buduci da je kuca na području od posebne drzavne skrbi oslobodjeni smo placanja poreza na nekretninu. Tako nam je rečeno u poreznoj. Samo da se vlasnik mora prijaviti odmah na toj adresi, sto je moj suprug i učinio.
Moze li zakonski smetati to sto se ja naknadno dodajem kao suvlasnik, s obzirom da smo oslobodjeni poreza?
I koji je postupak oko toga?

Suprug darovnim ugovorom daruje 1/2 nekretnine. Ugovor se urudžbira na gruntovnicu. I na poreznu, ali to je samo formalnost - nema poreza na dar supružniku.
Ali ako postoji hipoteka na nekretnini, za upis u gruntovnicu potrebna je suglasnost banke.

Jaya
16.08.2012., 09:39
Imam manji stan u vlasništvu, ali sa dečkom planiram ući u investiciju i kupiti veći.
Moj udio je sadašnji stan (u vrijednosti cca 65.000 e) a njegov bi bio 20-30.000 e i to u kreditu.

Mene zanima, kako se osigurati da moja vrijednost nekretnine ostane moja? Da li se to u kupoprodajnom ugovoru sastavlja?

Zajednički život će za sobom nositi i zajedničke financije, znači i taj kredit.
Brine me njegov prijašnji brak iz kojeg ima dijete. Htjela bi da moj udio ne ulazi u njegov nasljedni dio.

Strašnaa
16.08.2012., 12:58
Suprug darovnim ugovorom daruje 1/2 nekretnine. Ugovor se urudžbira na gruntovnicu. I na poreznu, ali to je samo formalnost - nema poreza na dar supružniku.
Ali ako postoji hipoteka na nekretnini, za upis u gruntovnicu potrebna je suglasnost banke.
Ne postoji hipoteka.
Jasno mi je da nema poreza na dar supružniku, ali budući da smo oslobodjeni poreza na nekretnine jer je ista na ppds, on nekretninu nesmije prodati niti otudjiti.....dakle ni darovati nekome....10 godina...
ne znam da li se to onda odnosi i na darivanje supruzi...

mhadina
16.08.2012., 13:17
BOk,
Za sad me ne zanima, al počelo me se ticati jer sam načuo nešto, kako to da bakina imovina (majčina strana) ide nakon njene smrti (djed je umro) samo unicima (ja) a ne i dio njenom zetu (mome ocu) ? Jedino bakino dijete (moja majka) je preminula.
Znači li to da ćemo mi unuci morati početi plaćati porez kad to naslijedimo, budući da jedan od unuka (ja) posjeduje nekretninu i da li u cijleom iznosu ili na 1/2 vlasništva pošto nas je dvoje ?
hvala

buxx
16.08.2012., 14:12
Pozdrav!

Naslijedio sam kuću staru 100 godina (ako ne i više) površine 100m2 na 4 etaže. Problem je u tome što je kuća uknjižena na samo 50m2. Mene sada zanima što mi je činiti da bih uknjižio i preostalu kvadraturu.

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!

File
16.08.2012., 19:04
BOk,
Za sad me ne zanima, al počelo me se ticati jer sam načuo nešto, kako to da bakina imovina (majčina strana) ide nakon njene smrti (djed je umro) samo unicima (ja) a ne i dio njenom zetu (mome ocu) ? Jedino bakino dijete (moja majka) je preminula.
Znači li to da ćemo mi unuci morati početi plaćati porez kad to naslijedimo, budući da jedan od unuka (ja) posjeduje nekretninu i da li u cijleom iznosu ili na 1/2 vlasništva pošto nas je dvoje ?
hvala

Nećete morati plaćati porez.

Pozdrav!

Naslijedio sam kuću staru 100 godina (ako ne i više) površine 100m2 na 4 etaže. Problem je u tome što je kuća uknjižena na samo 50m2. Mene sada zanima što mi je činiti da bih uknjižio i preostalu kvadraturu.

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima!

Ovih 100 m2 su stvarni gabariti jedne etaže, tj.tlocrt kuće? ili?

buxx
16.08.2012., 19:54
Ovih 100 m2 su stvarni gabariti jedne etaže, tj.tlocrt kuće? ili?

Gabariti jedne etaže su cca 25 m2. Dakle stara kuća na 4 etaže po 25m2.

File
16.08.2012., 20:13
Zgrade se u zemljišnim knjigama upisuju sa površinom u tlocrtu, a ne po etažama.
Dakle u tvom slučaju bi trebao upis površine iznositi 25 m2 (a ne 50 m2), što znaći da je razlika u upisanoj površini vjerojatno u nekom dvorištu ili slično.
To je vrlo često kod tako starih kuća, jer su i upisi površina kod takvih kuća jako stari, i po tada važećim propisima.

Dakle, ako je površina kuće u tlocrtu 25 m2, a ima 4 etaže, onda se nemože upisati površina 100 m2.

Jedino ako je svaka etaža posebna uporabna cjelina (stan), onda bi mogao etažirati, ali nekako sumljam da su to 4 zasebna stana svaki po 25m2.

buxx
16.08.2012., 20:28
Zgrade se u zemljišnim knjigama upisuju sa površinom u tlocrtu, a ne po etažama.
Dakle u tvom slučaju bi trebao upis površine iznositi 25 m2 (a ne 50 m2), što znaći da je razlika u upisanoj površini vjerojatno u nekom dvorištu ili slično.
To je vrlo često kod tako starih kuća, jer su i upisi površina kod takvih kuća jako stari, i po tada važećim propisima.

Dakle, ako je površina kuće u tlocrtu 25 m2, a ima 4 etaže, onda se nemože upisati površina 100 m2.

Jedino ako je svaka etaža posebna uporabna cjelina (stan), onda bi mogao etažirati, ali nekako sumljam da su to 4 zasebna stana svaki po 25m2.

Ok hvala sad mi je malo jasnije.
Trenutno je to sad sve jedna uporabna cjelina ali sam s vremenom mislio etažirati kuću na dva dijela tako da dobijem dvije cjeline (tj. dva stana po 50 m2). Sada me samo zanima ako je takvo stanje sada upisano da li će mi to raditi probleme poslije prilikom etažiranja?

File
17.08.2012., 11:31
Ok hvala sad mi je malo jasnije.
Trenutno je to sad sve jedna uporabna cjelina ali sam s vremenom mislio etažirati kuću na dva dijela tako da dobijem dvije cjeline (tj. dva stana po 50 m2). Sada me samo zanima ako je takvo stanje sada upisano da li će mi to raditi probleme poslije prilikom etažiranja?

Sto misliš pod ovim?:ne zna:

Tu razliku od 25 m2 do 50 m2 ?

To može praviti problem, ali i nemora, ako si ti u posjedu svih tih 50 m2.
Ako želiš biti siguran i miran, angažiraj geometra da ti snimi i prikaže cijelu tu kat.česticu, da vidiš gdje se što nalazi.

buxx
18.08.2012., 10:16
Sto misliš pod ovim?:ne zna:

Tu razliku od 25 m2 do 50 m2 ?

To može praviti problem, ali i nemora, ako si ti u posjedu svih tih 50 m2.
Ako želiš biti siguran i miran, angažiraj geometra da ti snimi i prikaže cijelu tu kat.česticu, da vidiš gdje se što nalazi.

Mislio sam na to kako je trenutno upisano da sam vlasnik 50 kvadrata, a ovaj ostatak kuće kao da ne postoji. To me malo zbunjuje. Pretpostavljam da je najbolje da se obratim uredu za urbanizam pa da vidim koji su mi daljni koraci.

U svakom slučaju, zahvaljujem ti na utrošenom vremenu i odgovorima.

felixx
19.08.2012., 15:16
Mislio sam na to kako je trenutno upisano da sam vlasnik 50 kvadrata, a ovaj ostatak kuće kao da ne postoji. To me malo zbunjuje.

Ti si upisan kao vlasnik nekretnine 1/1, objekta i pripadajućeg zemljišta, na k.č. toj i toj. Ako se evidentno radi o prastaroj kući koja nije dograđivana, nema veze što piše 50 m2. Kako ti je rečeno, tko zna tko i zašto je tako upisao.

Pretpostavljam da je najbolje da se obratim uredu za urbanizam pa da vidim koji su mi daljni koraci.

Bolje da ništa ne pehaš, a pogotovo nemoj ići na urbanizam. Tamo će ti samo nadrobiti gluposti o legalizaciji.
Ako se ipak odlučiš štogod rješavati, raspitaj se koji je najbolji geodet u tom kraju pa tamo potraži savjet.

File
20.08.2012., 19:09
Bolje da ništa ne pehaš, a pogotovo nemoj ići na urbanizam. Tamo će ti samo nadrobiti gluposti o legalizaciji.
Ako se ipak odlučiš štogod rješavati, raspitaj se koji je najbolji geodet u tom kraju pa tamo potraži savjet.

Slažem se.
Nikako ići u urbanizam, rađe lokalnom geodetu.