PDA

View Full Version : Vlasništvo na nekretninama - stjecanje, gruntovnica, katastar

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7

pika2
16.05.2005., 09:17
Pozdrav!

Imam jednu zamolbu - da li mi netko moze reci gdje mogu dobiti nekakav predlozak (ili ti sprancu) po kojem mogu sastaviti tabularnu izjavu!?

Hvala!

:)

dr. Szmola
16.05.2005., 14:45
Napiši u gornjem lijevom kutu svoje ime prezime adresu. i dalje tekst.

"Ja ime prezime, adresa dozvoljavam x, y, adresa da se bez ikakvog daljnjeg uvjeta i odobrenja uknjiži kao vlasnik k.č.br. ?/? upisane u zk.ul. ? k.o. ?."

...naravno, ovo je ovako od oka, ipak bi trebalo znati detaljnije o čemu se radi...

pika2
17.05.2005., 09:28
Hvala za odgovor!
Mene malo konkretnije zanimaju neke stvari.

Imam ja jedan primjerak takve izjave. U njoj pise ja, ime i prezime, JMBG.... potvrdjujem da sam od ime i prezime, JMBG.... , na ime ugovorene kupovine ....(opis nekretnine).. temeljem čl. 68. i čl. 370. st. 4. Zakona o vlasništvu i stvarnim pravima, primile u cijelosti kupovinu u iznosu od....., tako da nam ime i prezime po Ugovoru o kupoprodaji nekretnine od (datum) nista ne duguje.

Da li ovakva izjava moze proci, i da li u izjavi mora stajati ovaj dio temeljem čl. 68. i čl. 370. st. 4. Zakona o vlasništvu i stvarnim pravima. Ja bi to izbacila.

Ako meni u ugovoru o kupoprodaji nekretnine stoji da se tabularnom izjavom dozvoljava uknjižba kao vlasnika nekretnine, da li je to potrebno jos jednom navoditi u tabularnoj izjavi?

dr. Szmola
17.05.2005., 16:16
ovi članci su nebitni...

ako si u ugovoru već dala tabularnu izjavu i uvjetovala je s potvrdom o plaćanju onda ti nije potrebna tabularna, već obićna potvrda kojom potvrđuješ da je dug u cijelosti namiren, ovjeriš potpis i to je to...

znači, ili je tabularna u ugovoru pa daješ samo potvrdu
ili nema tabularne u ugovoru pa je daješ naknadno, to su samo različiti mehanizmi dozvole prijenos vlasništva...

bezvezna
17.05.2005., 20:21
obzirom da u gruntovnici neke stvari prodju neke ne (neki gledaju u dlaku a neki ne) bolje se ne zezaj sa tim nego lijepo doslovno ovako napisi pa si miran(mirna):

IZJAVA

Kojom ____________, JMBG _____________, na adresi ________________________kao prodavatelj nekretnine koja se nalazi u zgradi na adresi ________________broj _ u ________, koja je sagrađena na kat. čest. br. ________ kat. općine _________i to stan koji se sastoji od __________________i ostalih prostorija ukupne površine ______ čm i sve upisano u Općinskom sudu u ___________na zemljišno-knjižnom odjelu broj pod ul. _____/ zk.ul. ____, a uključuje i suvlasnički dio zemljišta i zajedničkih dijelova i uređaja zgrade povezanih stvarnim pravima s vlasništvom posebnog dijela nekretnine temeljem čl. 68 i 370 st. 4. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima izjavljuje kako nema više nikakvih potraživanja od strane kupca:_____________, JMBG ______________, na adresi ________________ i da je za prodanu nekretninu isplaćen u cijelosti i to ______________EUR (slovima: __________)
u kunskoj protuvrijednosti kako je to i ugovoreno Ugovorom o kupoprodaji nekretnine od dana__.0__.2005.god.

Na osnovu ove izjave prodavatelj dopušta da se u zemljišnim knjigama koje se vode kod Općinskog suda u _________________, kao i u drugim javnim knjigama, bez ikakvog daljnjeg pitanja ili odobrenja prodavatelja upiše pravo vlasništva na gore navedeni stan na ime i za korist kupca.

Ova izjava je napravljena u 6 (šesti) primjerka od kojih 1 (jedan) pripada prodavatelju, 4 (četiri) kupcima a 1 (jedan) primjerak ostaje kod javnog bilježnika.

U Zagrebu, ___.0__.2005.god.

Pero Perić

p.s. bitno je da opišeš nekretninu točno sve onako kako pise na vlas.listu........

pika2
18.05.2005., 09:14
Hvala ljudi! :s :W

dr. Szmola
18.05.2005., 13:56
ahhh sori, nisam znao da se radi o gruntu u ZG, onda napiši i točne brojeve NN, a ne samo članke:-)

kod nas te gluposti nisu bitne, a sumnjam da će odbiti prijedlog za uknjižbu zbog članka zakona, bitne su dozvola uknjižbe i točan opis nekretnine, znači broj, kultura i površine čestice, uložak ne bi trebao biti bitan, ali radije stavi...

bezvezna
19.05.2005., 16:47
zajednicki dijelovi zgrade i zemljista na kojima je sagradjena zgrada u kojoj je nekretnina ( salter u podrumu, stepenice prema tavanu zgrade, cvjetnjak i vrt ispred zgrade, dio krova i ostalo) je sve ono sto pripada nekretnini i bez te recenice NEMA uknjizbe :rolleyes:

dr. Szmola
19.05.2005., 21:44
...kako di i kako kad, ako se radi o stanu onda normalno...

kis
20.01.2009., 22:22
Zanima me forma tabularne izjave u slučaju da je prodavač preminuo.
Kako onda formulirati?
Tko onda izjavljuje?
Umjesto prodavatelj da stavim - zakonski nasljednici prodavatelja ili nešto drugo?

darknes
05.03.2009., 15:23
Dakle, baka zeli svu imovinu koju ima (pravo na 1/4 kuce, pravo na zemlju....) prepisati na mene kao unuka. Moram napomenuti da od smrti djeda kuca niti zemljiste nije podijeljeno nego se navodi da uz ostale na 1/4 ima pravo moja baka.
Sto mi je uciniti? Koja je procedura? Kod javnog biljeznika odemo, on pripremi sve papire i ona potpise? I koliko to kosta kuna? Otac mi govori da bi bilo dobro da prvo ona to prepise na njega, pa da onda to on prepise meni jer bi se tako izbjeglo oporezivanje?? molim vas za savjete kako da uredim prijenos imovine, prava sto bezbolnije (sa sto manje potrosenih kuna). U pravo se ne razumijem.
Hvala.

aammaatteerr
05.03.2009., 16:32
ovak,Kaj znači pravo na zemljište kao pravo na korištenje ili je u gruntovnici upisana kao vlasnik??
Uzet ćemo da je upisana kao vlasnik.Javni bilježnik ti ništa neće popunjavati nego kupiš u knjižari darovni ugovor za nekretnine(kom. jedan) i lako je za ispuniti(odvjetnik bi ti uzeo cca 500 kn).
1) S bakom kod bilježnika ovjeriti ugovor i tražiti dvije kopije.Potrebna osobna
2) s ugovorom na poreznu(odsjek za nekretnine).Potreban ovjeren ugovor + kopija,Izvod gruntovnice (za zgb može sa interneta)Zahtjev koji dobiješ na poreznoj, te kopije rodnih listova(tvoj i od tvog tate),orginale samo na uvid,i kopija osobne
3) platiti 250 kn sudske pristojbe(uplatnicu kupiš ispunjenu u kiosku gruntovnice)
4) Prijedlog koji kupiš u grunt.kiosku ispuniš i predaš na šalteru uz jedan ugovor(orginal)

deni007
05.03.2009., 20:20
Dakle, baka zeli svu imovinu koju ima (pravo na 1/4 kuce, pravo na zemlju....) prepisati na mene kao unuka. Moram napomenuti da od smrti djeda kuca niti zemljiste nije podijeljeno nego se navodi da uz ostale na 1/4 ima pravo moja baka.
Sto mi je uciniti? Koja je procedura? Kod javnog biljeznika odemo, on pripremi sve papire i ona potpise? I koliko to kosta kuna? Otac mi govori da bi bilo dobro da prvo ona to prepise na njega, pa da onda to on prepise meni jer bi se tako izbjeglo oporezivanje?? molim vas za savjete kako da uredim prijenos imovine, prava sto bezbolnije (sa sto manje potrosenih kuna). U pravo se ne razumijem.
Hvala.

Ukoliko vam baka nije u gruntovnici upisana kao vlasnik 1/1 morate prvo otići u katastar izvaditi posjedovne listove za svaku ćesticu koju vam želi darovati nakon toga pozvati mjernika da to sve izmjeri i omeđi pa tek onda gruntovnica gdje će se baka upisati kao vlasnik a nakon toga ono što vam je napisala osoba prije mene

aammaatteerr
06.03.2009., 12:52
katastar nije bitan i neovisan je u odnosu na gruntovnicu.Vlasništvo se vodi na gruntovnici a katastar je za to kako izgleda ono što je u vlasništvu.Ovo što deni piše se odnosi na eventualno etažiranje iz kojeg se vidi što u naravi znači 1/4.Za ovo što tebe zanima katastar nije bitan,međutim kad gruntovnica prihvati prijedlog upisa vlasništva nad nekretninom možeš i u katastru tražiti upis.to te košta cca 150 kn.

darknes
07.03.2009., 20:17
Ispricavam se, bio sam neko vrijeme odsutan....

Bio sam malo nejasan. Dakle, moj djed nije ostavio oporuku, takoder kuca nije etazirana, nego je nakon njegove smrti odredeno ostavinskom raspravom da moja baka ima pravo na 1/4 kuce (ostatak brace i sestre) i sveg zemljista. Kuca nikad nije podijeljena na taj nacin i upisana posebno kao vlasnistvo svakog od navedenih(znaci kome ide sto od navedene imovine).
Da li baka meni moze prepisati svoje pravo na tih 1/4 kuce i zemlje? I da li je bolje da to pravo prepise mom ocu prvu, koji ce onda to meni prepisati (zbog vec spomenutog oporezivanja)? I kako to obaviti? aammaatteerr, ti kazes gruntovnica? da li i dalje vrijedi ona tvoja procedura od gore?
hvala

deni007
07.03.2009., 21:01
Ispricavam se, bio sam neko vrijeme odsutan....

Bio sam malo nejasan. Dakle, moj djed nije ostavio oporuku, takoder kuca nije etazirana, nego je nakon njegove smrti odredeno ostavinskom raspravom da moja baka ima pravo na 1/4 kuce (ostatak brace i sestre) i sveg zemljista. Kuca nikad nije podijeljena na taj nacin i upisana posebno kao vlasnistvo svakog od navedenih(znaci kome ide sto od navedene imovine).
Da li baka meni moze prepisati svoje pravo na tih 1/4 kuce i zemlje? I da li je bolje da to pravo prepise mom ocu prvu, koji ce onda to meni prepisati (zbog vec spomenutog oporezivanja)? I kako to obaviti? aammaatteerr, ti kazes gruntovnica? da li i dalje vrijedi ona tvoja procedura od gore?
hvala

Pitanje glasi da li je baka vlasnik te 1/4 ili ne? Da li ste izvadili vlasnički list na kojem se vidi da je baka vlasnik tj. da li ste bili u gruntovnici? I još nešto da li se nekretnina i zemljište nalazi u gradu Zagrebu ili zagrebačkoj županiji? Ima velike razlike vjerute mi jer sam to prošla

aammaatteerr
08.03.2009., 08:21
deni ,objasni o čemu je riječ.Kaj se mene tiće procedura stoji.

Darknes,tvoja baka ima 1/4 ukupnog dijela što znači da može biti 1 soba u prizemlju dvije na katu i pola garaže.Zato se radi etažiranje da se zna što znači 1/4.Tebi je prvo riješiti vlasnički list.Znači ako je tvoja baka nakon ostavinske od dede sa sudskim riješenjem u gruntovnici zatražila upis vlasništva(zemljišnji izvadak-list B) i to je riješeno u njenu korist(ne vidim zakaj nebi bilo) onda ona direktno tebi daje 1/4 kuće.Isto je dali daje ocu pa on tebi ili baka tebi.Da bi bio oslobođen poreza,obavezno i tvoj i tatin rodni list.Iz toga se vidi da je xx tvoj otac ,a iz njegovog yy njegova mama i to znači da je u pitanju direktna nasljedna linija.nakon toga ako je u stvarnosti 1/4 jedan stan,onda se etažira i upisuje da je to to.Tu moraju biti svi suglasni:ukoliko nisu Onda možeš tražiti sudsko razgvrnuće zajednice(to je već viša sila).Za sada moja procedura iz gornjeg posta i bez brige.Ovo što deni piše mi zvući bezveze ali neka on da svoj argument pa ćemo vidjeti na što misli

deni007
09.03.2009., 11:24
deni ,objasni o čemu je riječ.Kaj se mene tiće procedura stoji.

Darknes,tvoja baka ima 1/4 ukupnog dijela što znači da može biti 1 soba u prizemlju dvije na katu i pola garaže.Zato se radi etažiranje da se zna što znači 1/4.Tebi je prvo riješiti vlasnički list.Znači ako je tvoja baka nakon ostavinske od dede sa sudskim riješenjem u gruntovnici zatražila upis vlasništva(zemljišnji izvadak-list B) i to je riješeno u njenu korist(ne vidim zakaj nebi bilo) onda ona direktno tebi daje 1/4 kuće.Isto je dali daje ocu pa on tebi ili baka tebi.Da bi bio oslobođen poreza,obavezno i tvoj i tatin rodni list.Iz toga se vidi da je xx tvoj otac ,a iz njegovog yy njegova mama i to znači da je u pitanju direktna nasljedna linija.nakon toga ako je u stvarnosti 1/4 jedan stan,onda se etažira i upisuje da je to to.Tu moraju biti svi suglasni:ukoliko nisu Onda možeš tražiti sudsko razgvrnuće zajednice(to je već viša sila).Za sada moja procedura iz gornjeg posta i bez brige.Ovo što deni piše mi zvući bezveze ali neka on da svoj argument pa ćemo vidjeti na što misli

Oprostite pa gore sam napisala da prvo treba riješiti vlasnički list što izgleda nije riješeno. Ako nema vlasničkog lista nema ni darovnog ugovora tj. ima ali se gruntovno ne može prenjeti za tako malo novaca.

aammaatteerr
09.03.2009., 18:01
kužim di se razilazimo,deni007...Ajmo prvo ovako: d a r k n e s ,što znači pravo na 1/4 kuće???

sajho
10.03.2009., 09:54
Pozdrav svima,

Imam slijedeci upit u nadi za odgovorom.. pokusao nam naci odgovore na slicnu temu, ali bez uspjeha.. tako da se unaprijed ispricavam ako je ista tema vec bila.
Naime moja muka sa rjesavanjem ostavinske rasprave napokon je zavrsena, ali ocito ne i sve komplikacije.
Radi se o obiteljskoj kuci sa dvoristem.

U vlasnickom listu sada stoji ovako:
posjedovnica:
I - vrt i suma
II - obiteljska stambena zgrada
vlastovnica:
ZK tijelo I - UDIO 1/1 - DRUSTVENO VLASNIŠTVO
ZK tijelo II - 1/3 osoba x
ZK tijelo II - 1/3 osoba y
ZK tijelo II - 1/3 osoba z

Citao sam ovdje da je za brisanje društvenog vlasništva dovoljno otici na gruntovnicu i zatraziti zahtjev
za brisanje.. no mene zanima mogu li to sam obaviti ili
su i ostali suvlasnici moraju ici sa mnom i dati i svoju suglasnost ili kako to ide..?

Lijep pozdrav

darknes
10.03.2009., 15:14
Evo ovako pise:

REPUBLIKA HRVATSKA
RJESENJE

Na temelju rjesenja o nasljedivanju ovog suda od 198_ br.______i cl.________ Zakona o vlasnistvu i drugim stvarnim pravima, dozvoljava se u zemljisnoj knjizi za K.O.

SPLIT

Uknjizba prava vlasnistva:

- c.zgr.____________
- c.zem. ___________ na ime:

a/
b/
c/
d/

OPCINSKI SUD U SPLITU
200_ godina

Nadam se da ce sad sve biti jasnije, ispricavam se na pravnoj nepismenosti i zahvaljujem na strpljenju.

aammaatteerr
10.03.2009., 15:44
kuku mene... deni je onda dobro shvatio.Prvo baka treba na zemljišnim knjigama riješiti svoje vlasništvo a tek onda to darovati tebi.Za nju je ista priča samo umjesto darovnog ugovora treba priložiti riješenje o nasljedstvu.Jel...?? to je riješenje o nasljedstvu ili vlasnički list ono : strana A-Kuća i dvorište površine te i te ; B -Suvlasnici, baka 1/4 tata 1/4 popapala maca 2/4. C-teretovni list-Hipoteka,sudski teret ili prazno.Ovo kaj si ti napisao mi može biti i jedno i drugo

deni007
10.03.2009., 19:44
kuku mene... deni je onda dobro shvatio.Prvo baka treba na zemljišnim knjigama riješiti svoje vlasništvo a tek onda to darovati tebi.Za nju je ista priča samo umjesto darovnog ugovora treba priložiti riješenje o nasljedstvu.Jel...?? to je riješenje o nasljedstvu ili vlasnički list ono : strana A-Kuća i dvorište površine te i te ; B -Suvlasnici, baka 1/4 tata 1/4 popapala maca 2/4. C-teretovni list-Hipoteka,sudski teret ili prazno.Ovo kaj si ti napisao mi može biti i jedno i drugo

Hvala na razumjevanju. 2000 godine imala sam puno teži slučaj nije mi ga bilo lako riješiti ali smo uspjeli pa ako treba podrobnije objasniti mogu i to.

aammaatteerr
11.03.2009., 04:53
darknes ne pojašnjava do kraja situaciju o pojmu pravo na kuću.Kod tebe sam zbunjen zašto bi bila razlika da li je zgb ili okolica.Svako selo je vezano za grad,dal je to sesvete ili tam neki na velebitu:confused:

deni007
11.03.2009., 10:58
darknes ne pojašnjava do kraja situaciju o pojmu pravo na kuću.Kod tebe sam zbunjen zašto bi bila razlika da li je zgb ili okolica.Svako selo je vezano za grad,dal je to sesvete ili tam neki na velebitu:confused:

zato kaj na selu to ide lakše i nema gužve ni čekanja dok je u gradu puno drugačije

darknes
11.03.2009., 14:50
Vidim da se sve iskompliciralo, morat cu kontaktirati odvjetnika sto i kako. Vama hvala na trudu. Inace, o Splitu je prica.

Samo jos nekoliko kratkih pitanje, da sad ne kompliciram, jel meni baka moze jednostavno napisati da sve na sto ona ima pravo i vlasnistvo.....ostvareno i neostvareno, dakle da svu imovinu i prava koja ima ostavlja meni, pa da ja poslije ulazim u detalje i sam radim uknjizbu...? I kako da to napravim? I koliko to naravno kosta? Da li je dovoljno da ona to napise na komad papira i da se ovjeri u biljeznika? ili postoji forma takoder? i koliko cu to morati platiti?
hvala

sepeam
11.03.2009., 17:26
Darknes moze baka na tebe prenijet darovnim ugovorom (ili ugovorom o doživotnom uzdržavanju) svoju 1/4 nekretnine. Sto se tice prethodnih postova to zanemari, vjeruj mi jer da su gospoda imalo kontaktirali zakonske propise materije o kojoj su se raspisali uvidjeli bi da ukoliko je doneseno rjesenje o naslijedivanju kojim je tvojoj baci pripala 1/4 nekretnine znali bi da sud to salje gruntovnici na uknjizbu po sluzbenoj duznosti. Prema tome ne moras ti nista knjiziti niti traziti na gruntovnici ako imas rjesenje o naslijedivanju, buduci da su ti tamoi navedene čestice kojih je tvoja baka vlasnik. Te cestice je potrebno detaljno i tocno navesti u ugovoru. Buduci da malo poznajes materiju ne bi bilo lose da odes kod odvjetnika da ti sastavi ugovor. Sto se poreza tice on inace iznosi 5% vrijednosti, ali cini mi se da potomci nisu porezni obveznici. To ces morat malo pogledat u Zakonu o prometu nekretnina.

aammaatteerr
11.03.2009., 18:49
krivo .sud šalje dopis a zk ništa ne mjenja samo.Za upis treba podnijeti prijedlog.Drugo.Ne plača porez jer je direktna linija.Treće do sada sam dva puta iz prve ruke osjetio tu priču.Četvrto očito čovjek nezna materiju kad nezna napisati razliku između sudskog riješenja o nasljedstvu i vlasničkog lista te dali baka može bez poreza dati njemu ili treba prvo tati pa onda tata njemu.peto lako je napisati sve kaj znamo ako neznamo ziher kakva je kod čovjeka situacija.U drugoj temi vidim da samo šalješ odvjetniku.čovjek pita da ima sliku kaj ga čeka a ne da za nekaj kaj bi mogao sam plati hrpu love odvjetniku ili da mu uzme za savjet 500 kuna a on i dalje nezna di je i kaj je

sepeam
11.03.2009., 20:50
Ja vrlo dobro znam razliku izmedu vlasnickog lista i rjesenja o naslijedivanju, al covjek ne zna. Ako ima rjesenje i u rjesenju su naveden predmetne cestice ne treba mu vlasnicki list odnosno zemljisnoknjizni izvadak, za sastav ugovora i uvijek cu ga radje poslat kod odvjetnika pa makar platio i 1000 kuna, ako mu je to vazno, a ne da po forumu slusa savjete. A ne zna ni nacine prijenosa vlasnistva, odnosno kojim pravni poslom moze prenijeti vlasnistvo, niti zna sastaviti ugovor. Za porez sam i rekao da mislim da se ne placa jer je potomak (iliti direktna linija), ali sam rekao da nisam siguran, jer sam davno citao zakon.
Upisi u zemljišnoj knjizi
Članak 228.
(1) U rješenju o nasljeđivanju sud će odrediti da se nakon pravomoćnosti rješe nja o nasljeđivanju provedu u zemljišnoj knjizi potrebni upisi u skladu s pravilima zemljišnok njižnog prava.

deni007
12.03.2009., 09:27
Ja vrlo dobro znam razliku izmedu vlasnickog lista i rjesenja o naslijedivanju, al covjek ne zna. Ako ima rjesenje i u rjesenju su naveden predmetne cestice ne treba mu vlasnicki list odnosno zemljisnoknjizni izvadak, za sastav ugovora i uvijek cu ga radje poslat kod odvjetnika pa makar platio i 1000 kuna, ako mu je to vazno, a ne da po forumu slusa savjete. A ne zna ni nacine prijenosa vlasnistva, odnosno kojim pravni poslom moze prenijeti vlasnistvo, niti zna sastaviti ugovor. Za porez sam i rekao da mislim da se ne placa jer je potomak (iliti direktna linija), ali sam rekao da nisam siguran, jer sam davno citao zakon.
Upisi u zemljišnoj knjizi
Članak 228.
(1) U rješenju o nasljeđivanju sud će odrediti da se nakon pravomoćnosti rješe nja o nasljeđivanju provedu u zemljišnoj knjizi potrebni upisi u skladu s pravilima zemljišnok njižnog prava.

Ako vlasništvo nije riješeno nikuda se čovjek neće upisati na temelju rješenja o nasljeđivanju

deni007
12.03.2009., 09:39
Darknes moze baka na tebe prenijet darovnim ugovorom (ili ugovorom o doživotnom uzdržavanju) svoju 1/4 nekretnine. Sto se tice prethodnih postova to zanemari, vjeruj mi jer da su gospoda imalo kontaktirali zakonske propise materije o kojoj su se raspisali uvidjeli bi da ukoliko je doneseno rjesenje o naslijedivanju kojim je tvojoj baci pripala 1/4 nekretnine znali bi da sud to salje gruntovnici na uknjizbu po sluzbenoj duznosti. Prema tome ne moras ti nista knjiziti niti traziti na gruntovnici ako imas rjesenje o naslijedivanju, buduci da su ti tamoi navedene čestice kojih je tvoja baka vlasnik. Te cestice je potrebno detaljno i tocno navesti u ugovoru. Buduci da malo poznajes materiju ne bi bilo lose da odes kod odvjetnika da ti sastavi ugovor. Sto se poreza tice on inace iznosi 5% vrijednosti, ali cini mi se da potomci nisu porezni obveznici. To ces morat malo pogledat u Zakonu o prometu nekretnina.

sud ne šalje nikome ništa jer to sada rade javni bilježnici , a baka sve ono što je nasljedila treba sa zahtjevom za upis u vlasništvo odnjeti na grunovnicu i tamo će joj reći što dalje.

pistacija
12.03.2009., 11:06
Hrpa bezpotrebnog teksta ni za sta ;)

Dakle Darknes, obzirom na situaciju bake, javni biljeznik salje rjesenje o nasljedjivanju koje ce sud automatski odbiti ako nekretnina nije bila na pokojnog. Da bi se nekretnina uknjizila na pokojnog, potreban je slijed svih ugovora od onog tko je zadnji upisan kao vlasnik u zemljisnim knjigama do pokojnog. Naravno, ti ugovori moraju biti i odgovarajuce pravno sastavljeni za sud i upis . Obzirom da nemamo uvid u tvoje papire moj savjet je da uzmes odvjetnika koji ce napraviti vezu (kronoloskim redom) medju ugovorima i ako sve bude u redu on sve te papire moze skupiti u roku 10 dana i predati prijedlog na upis u zemljisne knjige skupa sa rjesenjem o nasljedjivanju, pa ce radi tog rjesenja o nasljedjivanju spis biti ranije i rijesen. Upis ostavina se ne ceka jako dugo. Kad odvjetnik skupi sve papire za upis i prije neg ih preda na sud, moze ti napraviti i darovni ugovor kojim baka daruje tati sve a tata tebi - da izbjegnete porez. Dakle darovanje tati od strane bake a onda darovanje tebi od strane tate ide u istom trenutku ili datum sklapanja darovnih ugovora moze biti sa 1 dan razlike (cisto da se ne poklapaju) a ovjerite sve isti dan.
Mozete napraviti darovni bez etaziranja i sl. samo na tvom mjestu ne bih nista bez odvjetnika obzirom da nekretnina nije uknjizena na baku ili pokojnog dedu. Uz dobrog odvjetnika sve to moze maksimalno trajati 30-40 dana a ako nista ne napravi u 40 dana mjenjaj odvjetnika . Meni se cini da tu ima posla , ne puno ali ima pa ne bih savjetovala da to sam radis, radije izdvoj oko 1500 eur-a i to rijesi pa si miran ...

sepeam
12.03.2009., 11:13
Koliko sam ja shvatio baka je uknjizena, pogledaj rjesenje koje je postao malo iznad. Znam da javni bilježnici donose rjesenje o nas. ali kao povjerenici suda, dakle smrtovnica i ostali podaci dostavljaju se sudu, koji zatim spis proslijeduje na rjesavanje jav. biljezniku. Slazem se da treba odvjetnika jer covjek ocito ne zna.

pistacija
12.03.2009., 11:23
A imas praf, nisam bas sve ni citala kad sam vidjela sto sve pise ;) isprika....
dakle, ako je baka upisana u zemljisne knjige onda nek baka darovnim ugovorom daruje svoj dio nekretnine (dakle 1/4 ili koliko vec) tati a tata njemu i kraj price. Naravno darovni mora imati sve podatke (sve brojke, cestice i opis nekretnine) koji su na zamljisnoknjiznom izvadku pa prije sastavljanja darovnog treba otici u gruntovnicu po izvadak. U darovni ne zaboravite upisati pored jmbg i oib-e(!), da daroprimac stupa u posjed predmetnih nekretnina odmah, i da darodavac ovlascuje daroprimca potpisom darovnog bezuvjetan upis u zemljisne knjige. Darovni se skalapa izmedju bake i tate, isti takav izmedju tete i njega i oba ovjeriti kod biljeznika a onda darovne predati pod jedan zahtjev , platiti 250 kn pristojbu, priloziti kopije osobnih karata i to je to. No svejedno ja bih uzela odvjetnika na njegovom mjestu za stastavljanje darovnih , moze ga kostati maksimalno 3 soma kn ali ponavljam mirno ce spavati.

blaah
12.03.2009., 13:08
Dakle prije 30 godina kupljeno je zemljište koje je upisano u gruntovnici i ima 5 vlasnika. Od tih 5 vlasnika u stvari je bilo predviđeno da će se graditi kuća u 3 jednaka dijela. 2 vlasnika su u stvari braća koji su vlasnici trećine, moja rodica je vlasnica trećine, a moj tata je tada bio malodoban pa je na našoj trećini upisana i njegova tada punoljetna sestra jer se to tada iz meni nepoznatih razloga tako radilo i ta sestra nikada ni nije imala pretenzije na tu zemlju ili kuću.

Kada se prije tih 30 godina gradila kuća, morala se graditi kao dvojni objekt kakav je i izgrađen prema pravomoćnoj građevinskoj dozvoli nju su gradili i plaćali moj tata i moja rodica i tu živimo tih 30 godina. Napominjem da je iz projektne dokumentacije koju imamo jasno vidljivo da se gradi dvojni objekt za dvije obitelji te su kao investitori navedeni moj pokojni tata i rodica, ali je građevinska izdana i na ime tog trećeg vlasnika zemlje???
Taj treći vlasnik nije mogao tada dobiti dozvolu graditi na parceli jer je postojao urbanistički kojeg se moralo držati i dao je usmeni pristanak da mi gradimo naš dvojni objekt prema građevinskoj dozvoli.
Od tada do danas nije imao nikakva potraživanja prema nama, a moj otac i rodica nisu pokrenuli rješavanje upisa kuće u zemljišne knjige.

Prema današnjem izvodu iz katastra parcela izgleda tako da je okvir granica dvorišta jedna parcela na kojoj su u posjedovnom listu upisani moja rodica, moja teta (koja je pokojna već par godina, a na njenoj ostavinskoj raspravi ta zemlja nije bila evidentirana iako je i u z. Knjigama upisana kao jedan od vlasnika. Ima sina i muža živućeg koji su pretpostavljam nasljednici) i ta treća strana tj dva brata.

Unutar te čestice ucrtana je jedna manja čestica sa kućom na kojoj su u posjedovnom listu upisani moj tata i rodica koji su stvarni vlasnici kuće. Teta je za života potpisala izjavu da dopušta da se upišemo na kuću kao vlasnici, ali ne i na «njezin» dio parcele oko kuće.

Tata je nedavno preminuo i čekamo ostavinsku raspravu.

Pa me zanima postoji li opcija, ako na tetinoj raspravi nije bila spomenuta zemlja na kojoj je kuća iako je upisana u z. Knjige da se možda dogodi da ni na tatinoj ostavinskoj ne bude spomenuta ni zemlja ni kuća i što nam je onda činiti?

Može li moj bratić iako nije vlasnik jer na ostavinskoj njegove mame nije spomenuta ta zemlja napisati izjavu da je to vlasništvo bilo samo formalno i da se prepiše na mamu koja je tatin nasljednik. Kako izbjeći da on pokreće novu ostavinsku sa naknadno pronađenom imovinom i onda nam daruje zemlju koja je ionako uvijek bila naša pa na to još platiti porez...

Drugo pitanje je kako da uopće riješimo cjelokupno pitanje vlasništva nad kućom i zemljom da se možemo upisati kao vlasnici u z. Knjige?

Uz napomenu, taj treći vlasnik je navodno nekad nekome rekao da on želi kupiti dio parcele do naše kako bi mogao tu graditi kuću, ali mu nisu htjeli prodati i od tada sve stoji… Trebamo li od njega isto nešto tražiti?

Hvala vam puuuuno svima!

aammaatteerr
12.03.2009., 16:21
cool.Ajde jadan ja što mse okomili.Ajd ovak ja ti napravim to sve za 1000 kuna s tim da mi platiš 20% kod predaje u gruntovnicu i ostatak kad stigne riješenje o upisu od zk.Može:lol::mig:. S tim da imaj na umu da ja nisam odvjetnik.A mogu ti dati broj pravnice koja se bavi imovinskim pravom(familija):D

aammaatteerr
12.03.2009., 16:22
još čak se obavezujem da je sve to gotovo za max dva radna dana

sepeam
12.03.2009., 19:47
Nadripisarstvo
Članak 310.
(1) Tko se neovlašteno bavi pružanjem pravne pomoći,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko drugom neovlašteno pruži pravnu pomoć za unaprijed dogovorenu ili nakon toga primljenu nagradu.

Samo malo upozorenje.

mini_star
12.03.2009., 22:05
Tata mi je umro i ja sam njegov jedini nasljednik. Tu je sve jasno, ali pokazalo se komplicirano jer zemlja koja je njegova, u dijelovima se u katastru vodi na rođake i susjede koji su korisnici. U sudskim knjigama upisani su davno umrli članovi obitelji (pradjed, njegova sestra). Otac je bio jedini nasljednik, ali nikad nije radio vlasnički list. Ja sada sređujem koliko mogu i moram priznati da korisnici/rođaci ne rade problema. Znaju da sam nasljednik iza oca i da je to moje i uredno su potpisali sve što je moj odvjetnik od njih tražio. Međutim, odvjetnik mi kaže da ću morati platiti veliki porez jer se radi o nekoliko hektara oranice. To me začudilo! Zašto bi trebalo platiti porez kad sam nasljednik u prvom nasljednom redu? Zar samo zato što je otac umro prije nego što su dokumenti o vlasništvu bili u redu? Da li to administracija ubire danak nepismenosti naših starih? Da li je to tako po Zakonu o porezu? Pitam to, jer susjedu je nedavno isto umro otac i naslijedio je imanje veće i vrijednije od mojega, a samo je platio javnog bilježnika koji je vodio ostavinsku raspravu, a porez ne, jer je prvi nasljedni red. Možete li mi reći da li je u redu da ja platim porez na očevu zemlju samo zato što dokumentacija u Sudu nije bila sređena?

aammaatteerr
13.03.2009., 14:39
Nadripisarstvo
Članak 310.
(1) Tko se neovlašteno bavi pružanjem pravne pomoći,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.
(2) Kaznom iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se tko drugom neovlašteno pruži pravnu pomoć za unaprijed dogovorenu ili nakon toga primljenu nagradu.

Samo malo upozorenje.

onda ću mu badava napraviti stvar samo da za to ne daje pare odvjetniku,a on će mojim sinovima kupiti čokoladicu da ja to neznam i da to nitko ne vidi:D

Katrin
13.03.2009., 14:40
prestanite s chatom :mig:

aammaatteerr
13.03.2009., 14:49
pa brate mili,šalju čovjeka odvjetniku bezveza.To zna i sam da može.Ovdje pita da zna kaj napraviti.Neka argumentiraju ako misle da nisam u pravu a ne on nezna odi odvjetniku.Čovjek traži informaciju

aammaatteerr
13.03.2009., 14:52
Tata mi je umro i ja sam njegov jedini nasljednik. Tu je sve jasno, ali pokazalo se komplicirano jer zemlja koja je njegova, u dijelovima se u katastru vodi na rođake i susjede koji su korisnici. U sudskim knjigama upisani su davno umrli članovi obitelji (pradjed, njegova sestra). Otac je bio jedini nasljednik, ali nikad nije radio vlasnički list. Ja sada sređujem koliko mogu i moram priznati da korisnici/rođaci ne rade problema. Znaju da sam nasljednik iza oca i da je to moje i uredno su potpisali sve što je moj odvjetnik od njih tražio. Međutim, odvjetnik mi kaže da ću morati platiti veliki porez jer se radi o nekoliko hektara oranice. To me začudilo! Zašto bi trebalo platiti porez kad sam nasljednik u prvom nasljednom redu? Zar samo zato što je otac umro prije nego što su dokumenti o vlasništvu bili u redu? Da li to administracija ubire danak nepismenosti naših starih? Da li je to tako po Zakonu o porezu? Pitam to, jer susjedu je nedavno isto umro otac i naslijedio je imanje veće i vrijednije od mojega, a samo je platio javnog bilježnika koji je vodio ostavinsku raspravu, a porez ne, jer je prvi nasljedni red. Možete li mi reći da li je u redu da ja platim porez na očevu zemlju samo zato što dokumentacija u Sudu nije bila sređena?

možda je naglasak na pojmu oranica a ne stambeni prostor.Znam da postoji neka fora oko toga jer moj stari nije plačao porez na nasljedstvo iako ono postoji.Nisam ga čitao pa neznam ali na paf bi mi caka bila u tome

sepeam
13.03.2009., 19:25
Da mi saljemo covjeka odvjetniku bez veze, a ti ga potices na kazneno djelo.
Iz njegova pitanja da li baka moze prenijeti na njega imovinu, vidi se da covjek, da mi oprosti nema pojma o pojmu. I sad ti od njega ocekujes da sam sastavi ugovor o darovanju ili nedaj Boze ugovor o dozivotnom uzdrzavanju. Stvarno si pazljiv. A koliko znas o svemu tome, dovoljno govori cinjenica da ga pitas sto znaci pravo na 1/4 kuce. To je isto kao da sam ja prebolio neku bolest, koja za simptom ima bol u ledima i sad nekog bole ledja i ja mu dajem zdravstvene savjete, ali nema sanse da ga posaljem kod doktora. Lijepo si ti njemu objasnio. Samo mu nisi objasni kako ce sastavit darovni ugoivor. Nego si ga lijepo potaknuo na kazneno djelo. Toliko o argumentaciji i poznavanju prava.

Munafir
13.03.2009., 19:53
Može li određena osoba X upisati svoje vlasništvo nad nekretninom/stanom u gruntovnici (na temelju pravomoćnog upravnog rješenja) dok se još vodi sudski spor oko tog istog vlasništva (na primjer, osoba Y tuži zbog svojeg prava na otkup stana, ali spor još nije pravomoćno okončan, ili osoba Z tuži zbog svojeg ulaganja u stan, itd.)?
:mig:

blaah
14.03.2009., 17:07
kako nitko nema odgovora na moj prvi post imam drugo pitanje povezano s prvim. Naime moja je pokojna teta napisala izjavu na kojoj piše:

Izjava-suglasnost

ja xy jmbg, adresa ovime izjavljujem da sam suglasna da se xy2(rodica čije je pola dvojnog objekta) i xy3(moj pokojni tata čije je pola objekta) upišu u zemljišne knjige općinskog suda u ... na nekretninu izgrađenu na kat čestici...., k.o. ...., što odgovara z.k.ul. ...., čestica broj ....

izjava je ovjerena kod bilježnika.

Moj tata za života nije s njom ništa napravio i sad me zanima je li tako sastavljena izjava dokaz da se teta za života odrekla svog vlasništva zemlje na kojoj je kuća izgrađena u tatino ime? Zbog toga zemlja na kojoj je sagrađena kuća nije ni prijavljivana kao njezino vlasništvo na njezinoj ostavinskoj. A mi uskoro idemo na tatinu ostavinsku pa me zanima da li mi je ta izjava dokaz da je i to tatino vlasništvo iako nije upisan u zemljišne knjige umjesto nje....

miška
14.03.2009., 18:12
Molila bih pomoć ili neki odgovor ukoliko je to moguće...situacija je malo zakomplicirana, ali nadam se da ću ju jasno moći objasniti...

Ovako, nekada davno kada su se stanovi još dijelili od firmi u ono vrijeme, moj tata je koristio stan od 32 kvadrata, odrekao se toga kako bi njegovi mama i tata(moji baka i djed) mogli također dobiti stan od firmi i to veći, trosobni!(e sada tata tvrdi kako za to on nema papira, pa vas pitam da li bi se mogli oni negdje izvući kako je baka dobila stan i na temelju negovog odricanja.) Tata se preselio kod njih, naravno kasnije je došla žena, ja i seka i sada kreće zavrzlama.

Živjeli su zajedno, stan je glasio na baku, jer Bože mili,, mama mu je pa ga neće on valjda prevariti!Tada se je plaćala samo stanarina, koju je plaćala baka(nešto sitno), a mama i tata su plaćali sve režije. Kada je došla mogućnost otkupa moja pohlepna baka je sa svojom drugom kćeri (tatinom sestrom) otišla i do kraja isplatila stan, nekih 11000 maraka i napravila ugovor (koji skriva ko zmija noge) kako nakon njezine smrti stan ostaje teti.
Tatu i nas su izbacili i od onda smo podstanari! Sada je moje pitanje, da li tata ima kakva prava na taj stan?
I da na glasim, znam samo da je baka negdje dala izjavu kako nikada sa njome nitko nije živio!

aammaatteerr
15.03.2009., 10:00
Može li određena osoba X upisati svoje vlasništvo nad nekretninom/stanom u gruntovnici (na temelju pravomoćnog upravnog rješenja) dok se još vodi sudski spor oko tog istog vlasništva (na primjer, osoba Y tuži zbog svojeg prava na otkup stana, ali spor još nije pravomoćno okončan, ili osoba Z tuži zbog svojeg ulaganja u stan, itd.)?
:mig:

da, vidiš nisam računao na to da treba i to znati.Darknes,uzmi 1,5 kn,odi u knjižaru i kupi darovni ugovor(znaš kao za auto recimo) i piši test tako da sa šalabahtera prepisuješ odgovore na pitanja koja su u testu(špranci):Da tebi druže ovako.Pravo na 1/4 može značiti i vlasništvo nad nekretninom na temelju vlasničkog lista.Pa dalje na temelju bilokakvog ugovora pravo na upis u zk.Pa dalje pravo na posjedovanje i uživanje(dosmrtno).Pa dalje pravo na prodaju(punomoč),itd itd.Čovjek kaže pravo na 1/4 što je širok pojam

ninanin
15.03.2009., 15:34
Tvoj tata itekako ima pravo na dio stana jer su tvoji baka i djed dobili veći stan (trosobni)na osnovu broja članova obitelji. Osim toga lako se može dokazati činjenica da ste živjeli sa bakom u zajedničkom kućanstvu makar ona to negira(npr. bili ste prijavljeni na toj adresi (uvjerenje MUP-), plaćali ste troškove vode, struje, čistoće itd. - koju potvrdu Vam može izdati i predstavnik stanara itd.).

Molila bih pomoć ili neki odgovor ukoliko je to moguće...situacija je malo zakomplicirana, ali nadam se da ću ju jasno moći objasniti...

Ovako, nekada davno kada su se stanovi još dijelili od firmi u ono vrijeme, moj tata je koristio stan od 32 kvadrata, odrekao se toga kako bi njegovi mama i tata(moji baka i djed) mogli također dobiti stan od firmi i to veći, trosobni!(e sada tata tvrdi kako za to on nema papira, pa vas pitam da li bi se mogli oni negdje izvući kako je baka dobila stan i na temelju negovog odricanja.) Tata se preselio kod njih, naravno kasnije je došla žena, ja i seka i sada kreće zavrzlama.

Živjeli su zajedno, stan je glasio na baku, jer Bože mili,, mama mu je pa ga neće on valjda prevariti!Tada se je plaćala samo stanarina, koju je plaćala baka(nešto sitno), a mama i tata su plaćali sve režije. Kada je došla mogućnost otkupa moja pohlepna baka je sa svojom drugom kćeri (tatinom sestrom) otišla i do kraja isplatila stan, nekih 11000 maraka i napravila ugovor (koji skriva ko zmija noge) kako nakon njezine smrti stan ostaje teti.
Tatu i nas su izbacili i od onda smo podstanari! Sada je moje pitanje, da li tata ima kakva prava na taj stan?
I da na glasim, znam samo da je baka negdje dala izjavu kako nikada sa njome nitko nije živio!

pistacija
16.03.2009., 15:54

Miska bitno je uloviti neki slijed ugovora, zemljisne knjige su javne knjige, otidji ako je nekretnina u Zagrebu, na salter E sa tatom i pokusaj izvuci preslike ugovora temeljem kojih se baka upisala u zemljisne knjige (ili makar uvid da napravite), ako Vam ne daju pokusaj ugovore iskopati u poreznoj. Sa tatom onda otidji u firmu od koje je dobio stan po kopiju ugovora iz kojeg se vidi da se istog odrekao kako bi mama (baka) dobila veci stan i tamo isto nadjite preslike svih tih ugovora... Obzirom da je baka napravila neki ugovor koji skriva kao zmija noge sa podacima od tete (jmbg , adresa...) pokusaj i u poreznoj pronaci preslik tog ugovora jer ako je ovjeren kod biljeznika vjerovatno je 1 primjerak biljeznik poreznoj poslao. Ako rezije dolaze na tetu jos bolje, odmah pravac u HEP ili Cistocu ili negdje i trazi preslik ugovora temeljem kojeg su rezije presle na tetu....I onda uzmes odvjetnika i tuzite baku/tetu i trazite novce po trzisnoj vrijednosti za svoja 32m2. Kao sto netko rece kao dokaz da ste tu zivjeli imas policiju (jer valjda ste na toj adresi nekad bili prijavljeni pa odete po uvjerenje o prebivalistu sa slijedom svih dosadasnjih adresa za sve 4-ero), susjede isto mozes iskoristiti kao svjedoke (izjava kojom njih par kod biljeznika potvrdi da ste od tad i tad do tad i tad zivjeli na adresi toj i toj kod tog i tog) ...u ostalom odvjetnik ce vas dalje uputiti....

pistacija
16.03.2009., 16:03
Izjava-suglasnost

Moj tata za života nije s njom ništa napravio i sad me zanima je li tako sastavljena izjava dokaz da se teta za života odrekla svog vlasništva zemlje na kojoj je kuća izgrađena u tatino ime? Zbog toga zemlja na kojoj je sagrađena kuća nije ni prijavljivana kao njezino vlasništvo na njezinoj ostavinskoj. A mi uskoro idemo na tatinu ostavinsku pa me zanima da li mi je ta izjava dokaz da je i to tatino vlasništvo iako nije upisan u zemljišne knjige umjesto nje....

a jel teta upisana u zemljisne knjige?

blaah
16.03.2009., 19:42
da, teta je upisana u 1/6 na zemlji u vlasničkom listu, tata 1/6, rodica 2/6 i dva ta teća čovjeka svaki pod 1/6.

pistacija
16.03.2009., 22:32
amaaateeer ak ti ne znas ili neces reci blahu - ocu ja?

aammaatteerr
17.03.2009., 14:19
ne da mi se tražiti početak priče ali to je čisto odricanje vlasništva.Nisam ziher kako ide to sa odricanjem u tuđu korist,tako da nisam kompetentan dati mišljenje.Pistacija,koja je poanta tvog posta???

pistacija
17.03.2009., 14:58
Odricanje vlasnistva? To ne pise u izjavi.....
a pitala sam samo je li znas da ja djabe ne pisem, ne trebaju po 2-3 ista odgovora :ne zna:

Blaah situacija je slijedeca...

Ako si prepisao ono sto pise na suglasnosti i izjavi tocno onak kako i stoji mislim da na zalost necete moci nista napraviti... pise samo u izjavi da je suglasna da se upisu u zemljisne knjige al ne pise kao sta? kako? zasto? da u izjavi stoji da se odrice ili ostavlja vlasnistvo nekretnine to bi jos moglo proci i kao nekakva oporuka (uz svjedoke) ili da pise da je suglasna da se xy kao vlasnici nekretnine upisu u zemljisne knjige ... ta Izjava je ne jasna ( iako opcenito podrazumjeva za sto je ali ponavljam ne pise konkretno sta) i po mene nece proci ni kod sudaca ni kod biljeznika:ne zna: Cut cete u ostalom sta vam kaze biljeznik kad mu Izjavu pokazete, otidjite mu par dana prije ostavisnke pa vidite (sa izjavom)...

Po meni cete morati pokrenuti postupak za naknadno pronadjenu imovinu kako bi na ostavinu pristupili tetini nasljednici koji se odmah mogu odreci te nekretnine u korist pokojnog tate i rodice i odmah da vele biljezniku da se ne misle zaliti (kako bi se dobio na ostavinu zig pravomocnosti). E sa tom ostavinom Vi dalje mozete pristupiti ostavini iza pokojnog tate.... Naravno sad ne znam u kakvim ste svi odnosima i kako ce nasljednici od tete na to reagirati, postoji sansa da ce netko raditi probleme, htjeti svoj dio ili novce ali za pocetak ponudite da vi sve troskove ostavinskih snosite sami .

sepeam
17.03.2009., 18:44
Za divno cudo nisi kompetentan! :confused: Izjava je po meni clausula intabulandi kojom pravni prednik dopusta upis vlasnistva pravnom sljedniku. No to se daje povodom nekog pravnog posla prijenosa vlasnistva. A nisam uspio ulovit, koji ugovor, kada, gdje. Mislim da zahtjev za naknadno pronadenu imovinu nije najsretnije rjesenje, iz prostog razloga sto prema Zakonu sud tada ne preotvara ostavinsku raspravu, vec donosi rjesenje na temelju prvotnog rjesenja o naslijedjivanju. Otvara raspravu samo ukoliko je na prvoj ostavinskoj bilo odricanja ili ustupa nasljedstva. Ako se vec moze dogovorit sa nasljednicima, mislim da bi sigurnije rjesenje bilo darovanje. U tom slucaju ostaje pitanje porezne obveze, ali cini mi se da i u slucaju odricanja radi se o pobocnom odricanju(ustupu) pa i to podlijeze porezu(nisam siguran). A opet mi nije jasno, jer s tetinim dobivas 2/6 vlasnistva nad nekretninom, jedino ako ne postoji neki sporazum o izvrsavanju posjeda izmedu suvlasnika, ili ciljas na razvrgnuce suvlasnistva, etaziranje itd.

pistacija
17.03.2009., 20:15
Za divno cudo nisi kompetentan! :confused: Izjava je po meni clausula intabulandi kojom pravni prednik dopusta upis vlasnistva pravnom sljedniku. No to se daje povodom nekog pravnog posla prijenosa vlasnistva. A nisam uspio ulovit, koji ugovor, kada, gdje. Mislim da zahtjev za naknadno pronadenu imovinu nije najsretnije rjesenje, iz prostog razloga sto prema Zakonu sud tada ne preotvara ostavinsku raspravu, vec donosi rjesenje na temelju prvotnog rjesenja o naslijedjivanju. Otvara raspravu samo ukoliko je na prvoj ostavinskoj bilo odricanja ili ustupa nasljedstva. Ako se vec moze dogovorit sa nasljednicima, mislim da bi sigurnije rjesenje bilo darovanje. U tom slucaju ostaje pitanje porezne obveze, ali cini mi se da i u slucaju odricanja radi se o pobocnom odricanju(ustupu) pa i to podlijeze porezu(nisam siguran). A opet mi nije jasno, jer s tetinim dobivas 2/6 vlasnistva nad nekretninom, jedino ako ne postoji neki sporazum o izvrsavanju posjeda izmedu suvlasnika, ili ciljas na razvrgnuce suvlasnistva, etaziranje itd.

i ti isto , nisi uspio ulovit ali mislis da moj prijedlog nije najsretnije rjesenje :p

dakle tema je slijedeca... Blaah je sa svojom familijom nasljednik nekretnine koju je tata "dobio" izjavom, nikakvim ugovorom, cak ju nije ni dobio jer izjava glasi :
Izjava-suglasnost
ja xy jmbg, adresa ovime izjavljujem da sam suglasna da se xy2(rodica čije je pola dvojnog objekta) i xy3(moj pokojni tata čije je pola objekta) upišu u zemljišne knjige općinskog suda u ... na nekretninu izgrađenu na kat čestici...., k.o. ...., što odgovara z.k.ul. ...., čestica broj ....
izjava je ovjerena kod bilježnika.

iz izjave nije bas najjasnije.... sta? kako? zasto? sta da upisu? vlasnistvo? pravo uzivanja?pravo dozivotnog uzdrzavanja? hipoteku? pravo prolaznosti puta? :ne zna:

zbog ove izjave tetini nasljednici , koliko shvacam, NISU ovu nekretninu ni naveli u ostavinskoj raspravi i izjavom ovakvom kakvom jeste nece ni oni koji su nekretninu "dobili" moci upisati na svoje ime jer niti je to darovni, niti izjava u vidu oporuke niti jasno pise da dopusta prijenos vlasnistva tom i tom niti ista. To da se ostavina ne mora pokretati bi funkcioniralo da je teta nekrretninu darivala rodjakinji i tati od bllaha ili prodala i sl. - e u tom slucaju postupka pokretanja ostavine za naknadno pronadjenu imovinu nema nego samo nasljednici dodju i potpisu eventualno aneks (nekog) ugovora kojim aneksom dopuste upis vlasnistva il sta vec.
Ovo sa nasljednicima da nekretninu daruju isto nece funkcionirati jer ne mogu darivati nesto sto NIJE njihovo na papiru. da bi bilo njihovo mora se pokrenuti postupak za naknadno pronadjenu imovinu . Tim postupkom nasljednici se opet svi skupe kod biljeznika i utvrdjuju skupa sa biljeznikom naknadno pronadjenu imovinu od pokojnika. Nasljednici tada mogu reci da se odricu u korist tog i tog (dakle tate i rodjakinje). U slucaju da tako naprave ne treba raditi Darovni ugovor. I naravno da ce biti nekog poreza ako nije prvo koljeno za sve njih bez obzira ustupili oni ostavinom nekome nesto ili se prihvatili nasljedstva ali za blaaha nema poreza jer ce na kraju nekretninu dobiti (naslijediti) ostavinom od tate (prvo koljeno pa nema poreza) ali to sad i nije bitno toliko koliko je bitno da onaj kome je nekretnina namjenjena te vlasnistvo i upise na svoje ime ;)
i poprilicno sam sigurna da ce biti ovako kako sam rekla jer za upis nekretnine na nekoga mora biti jasan i vidljiv pisani slijed koji je u ovom trenutku, po mom misljenju, prekinut.

sepeam
18.03.2009., 08:05
Sve to stoji, slazem se. Nisam mislio da rjesenje ne valja, nego sam rekao da nije najsretnije jer prema Zakonu za naknadno pronadjenu imovinu nema preotvaranja ostavinske osim u slucaju da na ostavinskoj nije bilo odricanja ili ustupa. Prema takvom zakonskom rjesenju u slucaju da tetini nasljednici pokrenu zahtjev za nakn. pronadjenom imovinom, sud nece nikoga pozivati ni otvarati ostavinsku vec ce donijeti prema čl. 234 ZN novo rjesenje o nasljedjivanju na temelju prethodnog(tetinog).Tu je caka. A povrh toga ne mogu se odreci u korist tate koji je umro jer nasljednik mora nadzivjeti ostavitelja (osim nasciturus). Sto se izjave tice, kazem, to je clausula intabulandi (ono sto ti zoves aneks), samo ne znamo za koji pravni posao, sto, kako? Pod darovanje, mislio sam naravno nakon rjesenja za naknadno pronadjenu imovinu od tete.:) Sto se tice poreznog dijela, ne odricu se u korist tate nego njegovih nasljednika sto podlijeze porezu prema informacijama koje ja imam, po meni, kako sam shvatio Zakon o prometu nekretnina ne. (al eto.) Mislim na kraju da je trebalo puno vise napraviti na ostavinskoj od bake, gdje su mogli ici sa zahtjevima kao nasljednici koji su zivjeli i privredjivali sa ostaviteljem sto im i ZN priznaje. Pistacija nemoj se ljutit, dobronamjerno sve, samo nisam se najsretnije izrazio.

greda73
18.03.2009., 13:11
Imam problem u svezi vlasništva i nasljeđivanja.
2006 god. smo ja i sestra naslijedili od pokojnog djeda kuću i zemlju.među česticama zemlje je i neka oranica.Promjenom prostornog plana oranica postaje bitno vrjednija jer se tu planiraju javni radovi i zemlja će se otkupljivati.
Jučer dolaze neki ljudi koji tvrde da su oni tu zemlju od djeda kupili još 2001,te pokazuju papire.Ja sam inače i čuo da je djed nešto prodavao pa nisam iznenađen,kažem im da odu na sud i riješe to i gotovo,te ih pitam kako sam ja to naslijedio 5 god kasnije ako su to oni kupili 2001.Oni su nešto pričali o tome kako netko nije nešto označio, pa se to nije dostavilo u gruntovnu,te ovo te ono.Ja kažem ok sve što ste rekli meni recite na sudu i neka ovi donesu odluku ili što već,da je to vaše.i sad oni meni kažu da ne da ja njima moram napisati novi kupoprodajni ugovor kojim to prebacujem na njih.
Mislim da su oni bili na sudu i da su onda došli meni.
Ne trebam napominjat da sad ta nekretnina vrijedi višestruko više.
Što se dešava?Kako sam ja to naslijedio?Zašto oni to ne mogu riješiti sudom?Zašto bih ja prepisivao bilo što bilo kom ako ,štajaznam,neću?

pistacija
18.03.2009., 14:37
Sve to stoji, slazem se. Nisam mislio da rjesenje ne valja, nego sam rekao da nije najsretnije jer prema Zakonu za naknadno pronadjenu imovinu nema preotvaranja ostavinske osim u slucaju da na ostavinskoj nije bilo odricanja ili ustupa. Prema takvom zakonskom rjesenju u slucaju da tetini nasljednici pokrenu zahtjev za nakn. pronadjenom imovinom, sud nece nikoga pozivati ni otvarati ostavinsku vec ce donijeti prema čl. 234 ZN novo rjesenje o nasljedjivanju na temelju prethodnog(tetinog).Tu je caka. A povrh toga ne mogu se odreci u korist tate koji je umro jer nasljednik mora nadzivjeti ostavitelja (osim nasciturus). Sto se izjave tice, kazem, to je clausula intabulandi (ono sto ti zoves aneks), samo ne znamo za koji pravni posao, sto, kako? Pod darovanje, mislio sam naravno nakon rjesenja za naknadno pronadjenu imovinu od tete.:) Sto se tice poreznog dijela, ne odricu se u korist tate nego njegovih nasljednika sto podlijeze porezu prema informacijama koje ja imam, po meni, kako sam shvatio Zakon o prometu nekretnina ne. (al eto.) Mislim na kraju da je trebalo puno vise napraviti na ostavinskoj od bake, gdje su mogli ici sa zahtjevima kao nasljednici koji su zivjeli i privredjivali sa ostaviteljem sto im i ZN priznaje. Pistacija nemoj se ljutit, dobronamjerno sve, samo nisam se najsretnije izrazio.

vise sam "crtala" dok sam objasnjavala cisto da lakse shvati :)
da, imas pravo , ovo za ostavinsku kao i za odricanje u korist tate, mogli su se odamah odreci kao sto kazes u korist rodjakinje i ostalih nasljednika od pok.tate... Aneks sam samo spomenula ako neki postojeci ugovor (kojeg nema u ovom slucaju) treba dopuniti ili ispraviti a zbog c.intabulandi ...i sve 5, nist se ja ne ljutim , barem ne na osobu poput tebe koja ipak vidi se poprilicno zna i dobronamjerno piskara po forumu ;)
Nadams e samo da je Blaah shvatio sto smo htjeli reci :cerek:

blaah
18.03.2009., 16:54
okej... ako sam dobro shvatila, ne postoji način da mi dobijemo taj tetin dio nekretnine osim toga da bratić pokrene ostavinsku za naknadno pronađenu imovinu i onda se
ili ako bude rasprave (a rasprave bi trebalo biti jer je na prvoj bilo odricanja, tetin muž se svega odrekao u korist sina) odrekne tamo te 1/6 zemlje u naše ime
ili opcija ako rasprave ne bude darovnim ugovorom nam daruje naše zemljište na što mi platimo porez.

A što ako moj bratić npr. sastavi tabularnu izjavu u kojoj stoji da je vlasništvo njegove majke na toj 1/6 bilo samo fiktivno i da je došlo do obeštećenja u vidu nečega te da je njegova majka izjavom potpisanom tad i tad (tu se navede tetina izjava o kojoj ste do sada pričali) priznala pravo vlasništva svom bratu te da s obzirom na to on(bratić) nema nikakvih potraživanja prema toj zemlji, te priznaje pravo vlasništva nasljedniku mog pokojnog oca.

Ha?

I kaj je onda sa plaćanjem poreza?

i napominjem da ste jako ljubazni što mi pomažete!

sepeam
19.03.2009., 09:25
Ako je bilo odricanja bit ce i ostavinske jer se odricanje ne odnosi na naknadno pronadenu imovinu, tako da bi odricanje bratica u korist vas trebalo biti najjednostavniji put pod uvjetom da se uspijes s njim dogovoriti. Ali i tada ces platit porez. Za ovo drugo sto pitas, to vise vodi ka sudskom postupku odnosno tuzbi za utvrdenje vlasnistva, gdje bi takva izjava bila korisna, ali ima tu jos onda dosta otvorenih pitanja. Ali to je vec druga prica.

blaah
19.03.2009., 13:26
aha, tužba za utvrđivanje vlasništva... dakle prvo bratić prođe dodatnu ostavinsku pa se uknjiži pa ga mi tužimo i on da tu izjavu

ili se ne mora ići uknjižit nego ga odmah tužimo čim dobije rješenje o nasljeđivanju?

koliko takva tužba traje, gdje se podnosi i plaćamo li porez u slučaju da se presudi nama u korist?

I još jednom puuuno hvala!!!!

sepeam
19.03.2009., 14:22
Za tuzbu ti je tesko sad bilo sto rec jednostavno. Ako vec razmisljas o tuzbi treba ti odvjetnik. Treba vidit da li ima elemenata za tuzbu. Nemoj se lovit te moje izjave o tuzbi kao pijana plota. Ja sam samo rekao da bi u slucaju tuzbe bila dobra ta izjava. Ovako da skratim, ili zaboravi moju recenicu o tuzbi ili potrazi odvjetnika. Premalo je kvalitetnih informacija, da bi ti rakao da to je pravi put. Spominjes nekakva obestecenja, izjave, da prostis sve je malo zbrckano. :)

blaah
19.03.2009., 14:36
je, zbrčkano je puno... zato sam dogovorila konzultaciju kod dva odvjetnika i još i vas tu pitam jer nikad mi se još nije dogodilo da jedna osoba zna sve opcije koje su moguće i sve potrebne informacije.

Više glava su pametnije od jedne :ne zna:
pa ja to sve fino sortiram i vidim kaj mi je najpametnije:top:

piki2002
20.03.2009., 06:55
[QUOTE=mini_star;19352427]Tata mi je umro i ja sam njegov jedini nasljednik. Tu je sve jasno, ali pokazalo se komplicirano jer zemlja koja je njegova, u dijelovima se u katastru vodi na rođake i susjede koji su korisnici. U sudskim knjigama upisani su davno umrli članovi obitelji (pradjed, njegova sestra).

Po zakonu nema poreza na nasljedstvo kod prvog nasljednog reda (s roditelja na djecu). Ako su u gruntovnici kao vlasnici upisani pradjed i njegova sestra, to znači da ni tvoj otac nije to nasljedio u prvom nasljednom redu ( pradjedova sestra). Svakako prouči rješenja o nasljedstvu. Sve što je tvoj otac nasljedio direktno od svojih roditelja nebi trebalo oporezivat, al dio od tetke, stričeva i sl. je oporezivo i tako se prenosi i na tebe. Vjerojatno odvjetnik cilja na taj dio za koji ćeš morat platiti porez.

KATE85
23.03.2009., 10:07
Poštovani,

živim u Dubrovniku, kako mogu izvaditi gruntovni list..imam posjedovni list, ali on se podosta razlikuje od gruntovnog lista:.?

Hvala unaprijed i puno pozdrava!:)

sepeam
23.03.2009., 18:16
Na zemljisno-knjiznom odjelu opcinskog suda gdje se nalazi predmetna nekretnina. Dakle ako je nekretnina u Dubrovniku, pravac opcinski sud i trazi zk odjel. Opcinski sud u Dubrovniku, zk odjel - Radno vrijeme sa strankama ponedjeljak - četvrtak: 8,30h - 11,00h, tel: 020/448 116. Eto

ante_x
24.03.2009., 08:36
Otac je s sestrom 2001 godine. sklopio "Ugovor o darivanju nekretnina" ,tj 1/8 kuce je ona darivala njemu po ugovoru. Ugovor je potpisan i ovjeren kod javnog biljeznika. Ali je kasnije u katastru utvrđena greska,tj. nije navedena kvadratura kuce(povrsina). Napravljen je "anex ugovora o darivanju nekretnina",koji sestra vise nije htila potpisati i to tako sada stoji vec 8 godina. Sto mogu napraviti?..Jeli ugovor valjan?..Na koji nacin sada doci do 1/8?.Sto bi dobio s tuzbom?..molio bih neki savjet..:s...
hvala..

pistacija
18.04.2009., 01:02
HELP !:)

Ne znam gdje postaviti ovo glupo pitanje pa ako moze expresni odgovor dugo mi cekat do ponedjeljak da saznam informaciju ;)

Naime, nakon hrpe papira, uvjerenja, prevoda i ostalih dokumenata za upis stana koje smo skupili, skuzili smo da na vjencanom listu iz 2006 za bracni par (u francuskoj vjencani) stoji da je supruga iz grad: Slavonski Brod i dalje pise : drzava Jugoslawia ! E sad hoce li gruntovnica radi toga raditi probleme i je li moramo traziti da se to u Francuskoj ispravi? Po nekom mom laickom misljenju ne bi trebalo :ne zna:
tnx.

R & J
20.04.2009., 09:37
Evo molim ako neko zna da mi odgovori:

Moja poznanica bi napravila ugovor o doživotnom uzdržavanju
sa svojom starijom susjedom,susjeda je u stanu koji je zaštičeni najam,
podnjela je zahtjev za otkup stana.
Njih dvje bi odmah sad napravile doživotno uzdržavanje,
dali i poslje ako susjeda dobije stan na otkup,stan pripadne mojoj
poznanici,iako će otkup doći poslje sklapanja ugovora o
doživotnom uzdržavanju,susjeda posjeduje još grobnicu
i račun u banci sa nešto eura.
Hvala vam puno na odgovoru :s:cerek::top:

Little Floramy
20.04.2009., 23:10
Lijep pozdrav,
imamo jedno slozeno pitanje vezano za upis vlasnistva u gruntovnicu u parceli u kojoj imamo suvlasnika koji se nikako ne slaze sa parcelacijom.Moj otac je davne 81 kupio parcelu koju su nasljedile sestre( po ocu) i svaka je prodala svoj dio.Majka im je bila smjestena u ludnicu i djeca (te sestre)su joj bila oduzeta,medutim poslije majcine smrti setre su nasljedila nuzni dio koji je majka dobila kad se rastala od njihovog oca.one su taj nuzni dio prodale a da nismo prije rasparcelirali parcelu...doticni kupac je pomocu mita upisao to sto je kupio ali i vise od toga....zalili smo se i sud je donio rijesenje da se sve vraca u prvobitno stanje i sve na ponovni uvid.On i dalje je upisan u gruntovnu na temelju nevaljanog dokumenta-ugovora jer ne posjeduje toliko zemljista i kucu na koju se on upisao...sve stoji u zraku....
Molila bi ako netko se bavi samo sa rijesavanjem gruntovne ili takvih sporova da mi se javi,ili odvjetnika koji u svojoj praksi da nam kaze kako dalje....
Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru...

Little Floramy
21.04.2009., 09:42
Mozete mi se javiti i na pp.
hvala unaprijed

Spinnaker
26.04.2009., 22:40
Ukratko;
Vlasnik zeli uknjiziti svoje pravo na nakretninu,i kontaktirao je sva 3 momentalno upisana vlasnika,tj u slucaju jednog od njih,nasljednika.
Svi su se slozili s tim,dakle nema problema,i svo troje su rekli da bi rado izbjegli odlazak na sud,tako da bi ako je ikako moguce,cisto stednje vremena radi,oni dali i potpisali izjavu da se slazu s tom uknjizbom.
Jeli to uopce moguce,i ako da,jeli propisana kakva forma te izjave?

splitskimag
30.04.2009., 00:13
otac mi ima zemljište u svome vlasništvu 1/1 i želi da sada za života prebaci to na mene da se ja uknjižim kao vlasnik, što trebam napraviti i gdje se javiti, koliko to traje i košta?

deni007
01.05.2009., 17:07
otac mi ima zemljište u svome vlasništvu 1/1 i želi da sada za života prebaci to na mene da se ja uknjižim kao vlasnik, što trebam napraviti i gdje se javiti, koliko to traje i košta?

Obavezno, javiti se odvjetniku koji će napraviti pravovaljani ugovor o darivanju. Njega ovjeriti kod javnog bilježnika te odnjeti na gruntovnicu. To ne bi smjelo koštati više od 2000 kuna. Nakon toga slijedi prijenos režija na vlastito ime sa ovjerenim darovnim ugovorom cirka 500 kn

R & J
01.05.2009., 19:43

nitko ne zna :confused::(

tina2009
06.05.2009., 13:25
Zanima me slijedece.
Suprug i ja namjeravamo dati ponudu koja ide na javni natjecaj za kupovinu gradevinskog zemljista. Koja je razlika ako ta ponuda glasi samo na njegovo ime, a koja ako glasi na nas oboje? Pretpostavljam da ako je na oboje da se odmah zemljiste dijeli po pola.? Ako je ponuda predana samo na jednog od supruznika mozemo li mi prilikom sklapanja ugovora to odmah promijeniti? Ima li to kakve veze s placanjem poreza? Nadam se da je pitanje donekle razumljivo!

Unaprijed zahvalna!

farmirzs
07.05.2009., 11:23
Na temelju izjave o odreknuću vlasništva određene nekretnine upisala se mama od frendice na stan. Odnosno nije se upisala jer nije predala, ali ima takvu izjavu. Odvjetnik kaže da to nije moguće da se to nemože. Dakle frendica se odrekla vlasništva u korist svoje mame. Je li moguće na temelju takve izjave izvršiti upis??Hvala

sajho
22.05.2009., 11:01
može li itko pomoći ikakvim odgovorom, bio bih zahvalan..

File
22.05.2009., 13:03
Pa iz ovog tvog posta je nejasno da li na i 1.ZK TJELO (vrt i šuma), postoji upis prava korištenja?

Što se tiće prijedloga za brisanje društvenog vlasništva, možeš ga sam ti podnjeti, kao jedan od suvlasnika, ne treba posebna suglasnost ili potpis ostalih suvlasnika, jer se društveno vlasništvo briše temeljem same zakonske odredbe, a prijedlog za brisanje je samo formalnost...

Ta-ma-ra
22.05.2009., 18:32
...što se tiće prijedloga za brisanje društvenog vlasništva, možeš ga sam ti podnjeti.... jer se društveno vlasništvo briše temeljem same zakonske odredbe, a prijedlog za brisanje je samo formalnost...

..da li je to točno i provjereno ?

salviol
22.05.2009., 19:03
Na temelju izjave o odreknuću vlasništva određene nekretnine upisala se mama od frendice na stan. Odnosno nije se upisala jer nije predala, ali ima takvu izjavu. Odvjetnik kaže da to nije moguće da se to nemože. Dakle frendica se odrekla vlasništva u korist svoje mame. Je li moguće na temelju takve izjave izvršiti upis??Hvala

Hmm... gle ako postoji izjava o odreknuću nekretnine ona prelazi na temelju zakona u vlasništvo Republike Hrvatske. Ta izjava mora biti u obliku isprave prikladne za zemljišnoknjižni upis (tabularna isprava). A to se sve događa zato jer se u slučaju takve izjave, uzima da je nekretnina postala ničija, a onda tu ničiju nekretninu država uzima u svoje vlasništvo.

Odreći u korist nekoga se može u slučaju sunasljednika – dakle kćer koja je dobila dio nasljedstva odriče se u korist svoje majke. Zapravo ako hoćeš najpreciznije tu bi se onda radilo ne o izjavi o odreknuću, nego o izjavi o ustupu nasljednog dijela.
Dakle na osnovi te izjave onaj u čiju se korist ustupio nasljedni dio mogao bi se na temelju toga upisati u zemljišne knjige.

salviol
22.05.2009., 19:28

Dakle ugovor o doživotnom uzdržavanju je ugovor kojim se obvezuje jedna strana (davatelj uzdržavanja) da će drugu stranu ili trećega (primatelja uzdržavanja) uzdržavati do njegove smrti, a druga strana izjavljuje da mu daje svu ili dio svoje imovine, s time da je stjecanje stvari i prava odgođeno do trenutka smrti primatelja uzdržavanja.

Po tome će ta tvoja poznanica s imovinom te susjede moći raspolagati tek kad ona umre. Dok ne umre to nije njena imovina i nema s njom što radit dok je god susjeda živa.
Što se tiče neriješenih odnosa u vezi s imovinom, tu vjerojatno dolazi do toga da se „nasljeđuje“ stanje u kojem se ta imovina nalazi pa bi se moglo nastaviti tijek ostvarivanja potrebnih pretpostavaka da bi joj pripao taj stan.

Što se tiče grobnice i nekih eura – sve je to imovina.

Na kraju mislim da bi tvojoj poznanici bilo povoljnije sklopiti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju – tu se druga se strana (primatelj uzdržavanja) obvezuje da će davatelju uzdržavanja za života prenijeti svu ili dio svoje imovine.

tinka30
24.05.2009., 15:09
Situacija je ovakva.
Kuća je na tri kata.Najdonji su naslijedile moje mama i sestra.Drugi kat je u vlasništvu bratića,sina od tatinog brata(oba brata su pokojna),a treći kat je pola moj,pola bratićev.Taj kat ima dva apartmana od 50-ak kvadrata,odvojeni ulazi,sve odvojeno. Ja sam naslijedila taj apartman i htjela bih ga prodati.Sad me zanima da li mi taj bratić i moja sestra mogu raditi probleme u smislu da je taj apartman na trećem katu i ima svoj ulaz,ali do tog ulaza moraju proći iza te trokatnice,tj.proći kroz njihovo dvorište. I na koji način regulirati da ti kupci tog apartmana s tim nemaju problema.Nadam se da sam jasna.Hvala vam unaprijed.

francesko
24.05.2009., 15:30
Situacija je ovakva.
Kuća je na tri kata.Najdonji su naslijedile moje mama i sestra.Drugi kat je u vlasništvu bratića,sina od tatinog brata(oba brata su pokojna),a treći kat je pola moj,pola bratićev.Taj kat ima dva apartmana od 50-ak kvadrata,odvojeni ulazi,sve odvojeno. Ja sam naslijedila taj apartman i htjela bih ga prodati.Sad me zanima da li mi taj bratić i moja sestra mogu raditi probleme u smislu da je taj apartman na trećem katu i ima svoj ulaz,ali do tog ulaza moraju proći iza te trokatnice,tj.proći kroz njihovo dvorište. I na koji način regulirati da ti kupci tog apartmana s tim nemaju problema.Nadam se da sam jasna.Hvala vam unaprijed.

Jedini pravni dokaz o vlasništvu je izvod iz zemljišne knjige tj.gruntovnice.
Ako je stan etažiran onda je i upisan kao vlasništvo.Sva prava prelaze sa tebe na kupca. Ako se radi o suvlasništvu,tada ta prava nisu definirana,pa je teže i prodati takav stan.

Etažiranje se i radi najviše zbog kupnje ili prodaje.

tinka30
24.05.2009., 16:15
Hvala ti puno. Taj apartman je moje vlasništvo sada,znači nije suvlasništvo,on je dio kata kuće,dio koji pripada meni po svim papirima,ali nigdje ne vidim da je reguliran ulaz u taj apartman,u smislu da mi nitko ne brani da prolazim kroz dvorište i ulazijm u njega,a ulaz je u stražnjem dijelu.Muči me da će mi raditi probleme kad ga definitivno odlučim prodati.Etažiranje bi značilo točno što?

tinka30
24.05.2009., 16:16
sorry što teže shvaćam

Stribor&Emma
24.05.2009., 17:14
Zanima me kakav je vlasnicki polozaj kad je vlasnistvo odredeno cesticama ili dijelovima cestica – znaci kad na vlastickom listu vlasink ima ispisane cestice ili dijelove njih .

Jasno mi je da su cestice strogo definirane na katastarkom listu I da se to neda mjenjati .Isto mi je jasno sve ispod I iznad tih chestica pripada upisanom vlasniku .

Ali primjerice jedna zgrada u jednom starom primorskom gradu koja je s orginalnog pregradivana na stanove I dogradivana sada posjeduje ulaze s vise ulica to znaci da se cestice nalaze na vise adresa I vlasnisto je rastrkano po katovina – ali se vlasnisto zna – kao stan na 2 katu - 45 kvadrata adresa ta I ta.

Kod kupnje ili prodaje nekrenine koja se nalazi u toj zgradi kako onda pretvoriti tu nekreninu u neku kvadraturu ili adresu a da to ima nekog pravnog efekta.

Isto mi je nejasno kako porezni ured odredi porez na takve nekretnine (vlasnik cestice nemora posjedovati sve ispod I iznad nje – to je svima jasno) – da li porezni ured na neki nacin onda sam odreduje kvadrature/vlasnistvo koje pripada tom vlasniku upisanih cestica (pitanje oslobodenje poreza ).

Zbunjola velika

francesko
24.05.2009., 17:20
Tinka nema tu po svim papirima,rekao sam gruntovno,podjeliti se može etažno samo ono što je moguče.Ne možeš etažirat recimo sobu.Ako je etažiranje napravljeno po zakonu onda postoji elaborat podjele,na osnovu kojega je vidljivo kome što pripada.Mislim iz navedenog da kod tebe to nije napravljeno. Jer kako si navela zajedničke dijelove ,kad se nešto dijeli onda nema zajedničkih dijelova .Trebali bi napraviti međusuvlasnički ugovor,jer to bi po ovome što si navela bilo jedino riješenje.

tinka30
24.05.2009., 18:02
Hvala ti još jednom na objašnjenju i savjetu:top:

Banzy
27.05.2009., 15:15
Katastar i zemljišne knjige – etažiranje kuće
Nakon smrti tate provedena je ostavinska rasprava prema kojoj smo mama, brat i ja svaki dobili 1/3 kuće.
Kuća je nekoliko godina nakon toga rekonstruirana, dograđena i dogovorno podijeljena između brata i mene, svakome po 1 etaža tj. kat. Mama danas živi u nezavisnom dijelu kuće u okviru mog stana i malo je kod mene, malo kod brata.

Međutim papirnato i pravno nismo još ništa rješili, te nas prvo čeka usklađivanje stanja u evidencijama katastra i zemljišne knjige sa stvarnim stanjem budući je došlo do bitnog povećanja ukupne površine kuće. Ovaj posao rade ovlašteni geodeti i cijena tog Elaborata je navodno cca 5.000,00 Kn ? Uz Elaborat oni su dužni provesti „stručnu analizu i procjenu potrebitih radnji“. Rekli su da im je potrebno cca 2 mjeseca za to !?

Nakon toga htijeli bi papiranato i službeno riješiti vlasništvo nad stanovima, tj. provesti etažiranje ?
Da li nam je najpametnije tj. najjeftinije (budući su svi odnosi u kući odlični) tražiti od mame da potpiše neki darovni ugovor prema bratu i meni....tako da i formalno vlasništvo kuće postane pola-pola između brata i mene?
Jer i teško je podijeliti na 3 trećine.
Pri tom mama ostaje defakto bez ičega ali čuo sam da se u takvim slučajevima potpisuje ugovor o doživotnom uzdržavanju ?
Naravno papirbato ili bez da će mama do kraja života ostati glavna gazdarica kuće, ali kak da riješimo najmudrije te pravne kerefeke?
Ili je to svejedno ? Trebamo li gnjaviti mamu zbog toga ? Jer navodno stvari su komliciranije i skuplje ako to ide naknadno putem ostavinske rasprave jer se navodno plaćaju dosta visoki porezi.
Zahvalan svima koji nešto više znaju. Pozdrav...:s:cerek:

File
27.05.2009., 16:32
Može vam majka darovnim ugovorom prenjeti svoju 1/3 vlasništva kuće, a ukoliko želite zaštititi majku (rekao si da će majka ostati gazdarica...) možete tim ugovorom istovremeno zasnovati pravo doživotnog plodouživanja kuće u korist majke.

U vašem slučaju na prijenos vlasništva nekretnine darovnim ugovorom- sa majke na vas dvoje, neće se plaćati porez na promet nekretnina.

Također, u slučaju da to ne riješite za života majke, prilikom prijenosa njenog suvlasničkog dijela na vas dvoje u ostavinskom postupku, također se ne plaća porez na promet - jedino će naknada i nagrada javnom bilježniku za provođenje te ostavinske rasprave- biti daleko veća od cjene gore spomenutog darovnog ugovora.

Stoga je moj savjet (obzirom da su odnosi između vas sada odlični) da odmah riješite to pitanje prijenosa majčinog dijela, darovnim ugovorom, ali da i majku zaštitite pravom doživotnog plodouživanja.

Banzy
29.05.2009., 13:08
File, hvala na informaciji.
Zna li netko nešto o etažiranju u ovom slučaju?

File
29.05.2009., 14:23
To ti je jednostavno.
Nakon što riješite ovaj dio sa majkom, i budete upisani kao vlasnici vas dvoje po 1/2 dijela ; pozovete nekog od ovlaštenih arhitekata koji će ti izraditi elaborat o etažiranju (koliko mi je poznato oni to naplaćuju po m2 površine objekta koji se etažira), na temelju kojeg elaborata treba napisati i ovjeriti kod javnog bilježnika tkz."očitovanje volje za upis posebnih dijelova nekretnine" ; i onda s svim time (i građevinskom i uporabnom dozvolom i još nekom dokumentacijom) ; zatražite od nadležnog ureda za urbanizam- Potvrdu toga elaborata ; te kad i tu potvrdu dobijete, onda sve skupa zajedno sa prijedlogom za uknjižbu posebnih etažnih cjelina, to predate kod zk odjela nadležnog suda, koji će to provesti i upisati te etažne cjeline u zemljišne knjige....

ako te još šta oko etažiranja zanima pitaj....

MAJDA9
01.06.2009., 15:32
Zanima me je li kriminalno djelo kada sin koji je vlasnik nekretnine prodaje istu, a bez suglasnosti njegove majke koja ima doživotno uživanje u njoj?

File
01.06.2009., 16:22
Ako je upisan kao vlasnik nekretnine, slobodno je može prodati, to nije nikakvo kazneno djelo...

Samo neznam tko će takvu nekretninu kupiti, ako postoji upisan teret doživotnog plodouživanja u zemljišnim knjigama....
U pravilu, svaki kupac će odustati od kupnje, kada vidi takav zk izvadak....ali uvijek postoji mogučnost da se nađe neki...

Donata
04.06.2009., 19:50
Ponuđena mi je na kupnju nekretnina za koju sam ustanovila da nema vlasničkoga lista. Stan je otkupljen 1995. godine od poduzeća koje danas više ne postoji i koje nikada nije knjižilo vlasništvo, tako da stan danas još uvijek glasi na privatnu osobu koja je nekretninu prodala 1970. godine. Kada je stan otkupljen, nositelji stanarskog prava također nisu knjižili vlasništvo i kupoprodajni ugovor nikada nije uknjižen u knjizi položenih ugovora. Nekadašnji nositelji stanarskog prava, sada vlasnici koji nude nekretninu na prodaju imaju u rukama jedino kupoprodajni ugovor o otkupu stana i ništa više. Koji je postupak knjiženja vlasništva nad tim stanom? Koliko mi je poznato više nije moguće knjižiti vlasništvo u knjizi položenih ugovora, a vlasnički list ne mogu izvaditi kada se još uvijek kao vlasnik vodi osoba koja je prije skoro 40 godina prodala nekretninu jednom tadašnjem poduzeću. Koji je prvi korak u knjiženju toga vlasništva i koliko je dugotrajna ta procedura? U kojem postotku se umanjuje tržišna vrijednost nekretnine u ovom slučaju ako se netko odluči na kupnju?

Mishko Pishko
23.06.2009., 11:15
dakle u vlastovnici upisan korektan vlasnik ali u teretovnici pod c stoji

" Temeljem zapisnika broj xy-1125/2006/1967 prenosi se slijedeći upis: Primlj. 13. studenog 1973. DD-3620/73 ozn DD-2172/73
Na temelju darovnog ugovora od 25. travnja 1973. god. uknjižuje se pravo doživotnog uživanja na dijelu nekretnina Ivan Ivanović iz Rijeke, BB 22/I i Ivane Ivanović rođ. 1936. god. iz Rijeke, 30/I, u korist:
1. Ivice Ivanović (JOSIP)

Kuća nije etažirana

Katrin
23.06.2009., 11:23
znaci da na toj nekretnini ivica ivanovic ima pravo dozivotnog uzivanja, kao sto i pise. pretpostavimo da je ivica darovao kucu ivanu i ivani s vec navedenim pravom.

Mishko Pishko
23.06.2009., 11:32
teret je identičan na svim stanovima u toj zgradi. 1 stan je prodat i novi vlasnik se upisao u vlastovnicu ali ovaj teret mu i dalje stoji.nitko uopće ne zna u zgradi koji su to ljudi...

kako očistiti ovakve papire? da su 1/1

pistacija
23.06.2009., 11:34
Mishko vrlo vjerovatno je da su ljudi jednostavno umrli, nema ih vise. Sa svim mogucim podacima od tih ljudi idite traziti smrtne listove i onda ih prilozite sudu za brisanje dozivotnog sa svih nekretnina upisanih u zk.ul. xy k.o....

Mishko Pishko
23.06.2009., 11:41
thanx.provjerit ću,inače u zgradi nema previše volje za etažiranjem i dijeljenju financiranja iste. stara zgrada 5 stanova.jel ima načina da ih se natjera da se papirologija sredi jer tu su još i neke dvorišne zgrade u pitanju dvorišni prostor etc....

pistacija
23.06.2009., 11:44
Donata da bi uknjizili nekretninu morate imati citav slijed ugovora. Od dodjele zemljista, gradjevisnke do izgradnje zgrade, tko ju gradio, kome su stanovi dodjeljeni.... Za pocetak mora se izvaditi izvadak iz posjedovnog lista za tu kat.cesticu a to se vadi u katastru. Vecinu dozvola i ostalih papira vezanih za cijelu zgradu i samo zemljiste imas u Opcini u arhivi ili Opcinskom gradjanskom sudu na zemljisno knjiznom odjelu. Zatim moras otici vidjeti tko je pravni sljednik firme koje vise nema kako bi dobili u ime firme koje vise nema pravovaljanu tabularnu izjavu ili ocitovanje kojim dopustaju upis nekretnine na ime onog tko je i platio taj otkup.Da bi to dobila moras imati i zapisnik o bodavanju stana koji se obicno nalazi u gradskom stambenom u arhivi...
Sve u svemu to se moze rijesiti (sigurna sam 99%) ali ima dosta cackanja po papirima i hodanja... I na kraju ce stan biti upisan u knjigu pu ako nije u tijeku etaziranje, al sta te briga bitno da bude upisano:)
Po nekoj mojoj gruboj procjeni mogu se papiri skupiti za cca 30 -50 dana ovisno o tome sto sve fali. Odvjetnika uzmite i nek vam to rijesi...

pistacija
23.06.2009., 11:47
thanx.provjerit ću,inače u zgradi nema previše volje za etažiranjem i dijeljenju financiranja iste. stara zgrada 5 stanova.jel ima načina da ih se natjera da se papirologija sredi jer tu su još i neke dvorišne zgrade u pitanju dvorišni prostor etc....

brisanje zabiljezbe dozivotnog mozes ti sam za sve napraviti (ili sam za sebe) bez njihovih suglasnosti...

ako placate pricuvu predlozi na sastanku da se iz pricuve etaziranje naplati i kad pristanu nek to lijepo i potpisu da kasnije ne mogu odustati. kod vas mislim da je dovoljna suglasnost od 3 stana da bi se etaziranje sprovelo i da ide iz troska pricuve...

Mishko Pishko
23.06.2009., 17:41
brisanje zabiljezbe dozivotnog mozes ti sam za sve napraviti (ili sam za sebe) bez njihovih suglasnosti...

ako placate pricuvu predlozi na sastanku da se iz pricuve etaziranje naplati i kad pristanu nek to lijepo i potpisu da kasnije ne mogu odustati. kod vas mislim da je dovoljna suglasnost od 3 stana da bi se etaziranje sprovelo i da ide iz troska pricuve...

ne placa se pricuva.totalno neorganizirani su.reci gdje da pokrenem brisanje zabilježbu?

thanx

pistacija
23.06.2009., 18:51
ne placa se pricuva.totalno neorganizirani su.reci gdje da pokrenem brisanje zabilježbu?

thanx

Za pocetak odi u MUP sa kupoprodajnim i vlasnickim listom i trazi da ti u terminalu pogledaju jesu li zivi, ako jesu (ili nisu) neka ti daju Uvjerenje o prebivalistu za oboje i onda ih pronadjes, objasnis u cem je stvar i neka Izjavom ovjerenom kod biljeznika dopuste Opcinskom gradjanskom sudu brisanje prava dozivotnog uzivanja sa predmetne nekretnine. Najbolje nek ti odvjetniks astavi tu izjavu. Ako su umrli pisat ce ti na uvjerenju o prebivalistu da su umrli i pisat ce ti imena njihovih roditelja pomocu kojih mozes mozda lakse naci smrtne listove...
Kad pronadjes smrtne listove (ORIGINALE ili ovjerene prijepise napravis kod javnog biljeznika) predas ih u Opcinski gradjanski sud na zemljisno knjizni odjel , salter A, tam ce ti pomoci sto da u pijedlogu popunis , kupis odmah 50 kn biljega i to je to.

Mishko Pishko
23.06.2009., 20:12
Za pocetak odi u MUP sa kupoprodajnim i vlasnickim listom i trazi da ti u terminalu pogledaju jesu li zivi, ako jesu (ili nisu) neka ti daju Uvjerenje o prebivalistu za oboje i onda ih pronadjes, objasnis u cem je stvar i neka Izjavom ovjerenom kod biljeznika dopuste Opcinskom gradjanskom sudu brisanje prava dozivotnog uzivanja sa predmetne nekretnine. Najbolje nek ti odvjetniks astavi tu izjavu. Ako su umrli pisat ce ti na uvjerenju o prebivalistu da su umrli i pisat ce ti imena njihovih roditelja pomocu kojih mozes mozda lakse naci smrtne listove...
Kad pronadjes smrtne listove (ORIGINALE ili ovjerene prijepise napravis kod javnog biljeznika) predas ih u Opcinski gradjanski sud na zemljisno knjizni odjel , salter A, tam ce ti pomoci sto da u pijedlogu popunis , kupis odmah 50 kn biljega i to je to.

hvala hvala sad bi ti najradje kupio vrećicu pistacija i pivu ili gemist

pixer782
03.07.2009., 22:55
Osoba X i osoba Y su muz i zena.
Ako osoba X daruje nekretninu (zemljiste) osobi Y (svojoj supruzi), (Dakle, postoji ovjereni ugovor o darovanju i predan je prijedlog za upis u Gruntovnicu.), a pet dana nakon toga osoba Z podnese u Gruntovnicu prijedlog za zabiljezbu spora (te tvrdi, mislim, da ima ovjereni ugovor o zajmu a osobom X (muzom), moze li to utjecati na stjecanje vlasnistva te nekretnine od osobe Y (supruge)?
(Supruga nije znala da njen muz ima ikakva dugovanja prema osobi Z)

Ako moze tko pomoci..

File
04.07.2009., 20:36
Kao prvo kakva je to zabilježba spora ? tj.kakvog spora?
Ako se radi o parnici za isplatu, onda se taj spor ne može zabilježiti u zemjišnu knjigu, jer se može zabilježiti samo spor kojim se stjeće neko knjižno pravo, a parnicom za isplatu se ne stjeću, niti se utjeće na knjižna prava...osim ako je Sud u okviru te parnice donio privremenu mjeru zabrane raspolaganja nekretnine, onda se može upiati takva privremena mjera...

Dakle, ako je netko podnio samo ZABILJEŽBU spora radi isplate, takav prijedlog za zabilježbu se mora odbiti!

No, u svakom slučaju, ako je darovni ugovor predan prije te "zabilježba" ili privremene mjere, on se mora provesti i uknjižiti u zemljišnim knjigama, bez obzira kakav je ZK predmet iza njega zaprimljen, dakle bitno je što je prije zaprimljeno kod zk odjela...

Znam, da referenti na pojedinim sudovima, neće da knjiže predmete ako je iza zaprimljena zabilježba spora (bez obzira kakva), jer ih je strah nečega, a ni sami neznaju čega...iako to njihovo postupanje nije po zakonu... ako je to slučaj, odi kod zk suca na razgovor, on će im morati to objasniti.

pixer782
05.07.2009., 08:12
Kao prvo kakva je to zabilježba spora ? tj.kakvog spora?
Ne znam, samo na izvadku iz gruntovnice (na internetu) pise da je predana zabiljezba. (moguce je da se radi o ugovoru o zajmu kojeg je muz sklopio sa osobom Z a u kojem muz za povrat tog zajma jamci tom nekretninom.

No, u svakom slučaju, ako je darovni ugovor predan prije te "zabilježba" ili privremene mjere, on SE MORA provesti i uknjižiti u zemljišnim knjigama, bez obzira kakav je ZK predmet iza njega zaprimljen, dakle bitno je što je prije zaprimljeno kod zk odjela...
Je li moze osoba Z osporiti pravo zene da se upise u zemljisne knjige tj.da sud kasnije dopusti osobi Z da na toj nekretnini (makar je vlasnica sada zena!) upise svoju hipoteku?
Ponavljam da zenam nije znala da joj muz ima bilokakvih dugova u vezi sa tom zemljom.

hvala file30!:top:

File
05.07.2009., 10:12
Ako si na internetu vidio da piše "predmet : zabilježba spora" onda je to nemoguće učiniti temeljem samog ugovora, već se zabilježba spora podnosi uz preslik tužbe - dakle ne prilaže se nikakav ugovor. Dakle, za podnošenje zabilježbe spora je nužno da se pokrenuo neki spor, a to se dokazuje zk odjelu, prilaganjem preslika tužbe (ali ne tužbe za isplatu!). Je li znaš da je u tvom slučaju pokrenut neki spor?

I ovo drugo... osoba koja ima pravo na hipoteku ne može osporiti pravo na upis žene u zemljišnu knigu, ako je prijedlog za upis hipoteke podnio zk odjelu nakon prijedloga žene da se upiše njeno vlasništvo...
Uvijek vrijedi pravo prvenstva..a problem je tog tko ima hipoteku, šta je čekao da podnese upis hipoteke u zemljišnu knjigu...Dakle, sam upis vlasništva žene ne bi trebao biti sporan.

Ali ta osoba može u posebnoj parnici osporavati sam taj darovni ugovor između supružnika, tj dokazivati da je sačinjen da bi se njime naštetilo vjerovniku itd.... ako u toj parnici uspije pobiti taj darovni ugovor, ona i otpada osnov uknjižbe žene u zemljišnj knjizi, pa se žene kao vlasnica briše iz zemljišne knjige, i taj se onda može sa svojom hipotekom upisati.

pixer782
05.07.2009., 10:23
Ali ta osoba može u posebnoj parnici osporavati sam taj darovni ugovor između supružnika, tj dokazivati da je sačinjen da bi se njime naštetilo vjerovniku itd....

Kako se to moze dokazati? (igra li tu kakvu ulogu to sto je zena vlasnistvo dobila darovanjem (nenaplatnim poslom)?)

Kris79
08.07.2009., 09:09
edit: brisem jer sam promasila temu.

mala zemljanka
09.07.2009., 19:51
Planiram kupiti zemljište od gospođe koja je uknjižena u 1 polovinu kao vlasnica.Druga polovina glasi na njenog oca koji je pokojan 30 godina.Budući je pokojna i n jena majka i brat ona je jedina nasljednica i tog dijela.Mislila sam kupiti ovu polovinu koja je na nju (radi se o 2 katastarske čestice )a za drugu polovinu pričekat ostavinsku koja nije provedena na vrijeme i na kojoj će ona bit jedina nasljednica.Dala sam joj kaparu za njenu polovinu,ne znam dali da je dam i za drugu polovinu ako bude sve u redu i kupim njen dio.

Neuson
09.07.2009., 20:41
Koliko sam shvatio to su 2 čestice, jedna do druge, koje u suštini čine jedno zemljište. Ova prva čestica je 100% na njoj, a za ovu drugu se čeka sud i JB da odradi svoje.

Pitanje je trebaju li ti za gradnju kuće obje čestivce ili ti je dosta ova prva? Ako ti je dosta ova prva koju si kaparila, onda ju i kupi pa možeš krenuti zidati pa tek kasnije kupiti drugu česticu. Za ovaj drugi dio koji još nije na njoj, nemoj joj ništa davati. Može ona umrijeti u međuvremenu, a ti joj dala kaparu. Kada bude na njoj, lagano joj daš kaparu. ;)

mala zemljanka
10.07.2009., 05:42
To su dvije čestice kojima je ona po pola vlasnik (obadvijema).Zasad mogu kupit samo njenu polovinu zemljišta dok ona drugi dio ne prenese na sebe.Kao što rekoh jedina je nasljednica.Ne znam samo dali da joj kaparim (simbolično)i taj drugi dio ,dali onada imam pravo prvensta kod kupovine kad ona riješi papirologiju.
Graditi još ne mislim ništa,stavila bi drvenu kućicu dok se to ne riješi

Didi
10.07.2009., 06:43
To su dvije čestice kojima je ona po pola vlasnik (obadvijema).Zasad mogu kupit samo njenu polovinu zemljišta dok ona drugi dio ne prenese na sebe.Kao što rekoh jedina je nasljednica.Ne znam samo dali da joj kaparim (simbolično)i taj drugi dio ,dali onada imam pravo prvensta kod kupovine kad ona riješi papirologiju.
Graditi još ne mislim ništa,stavila bi drvenu kućicu dok se to ne riješiOvo pišem čisto praktično, laički, ne pravnički, ali imam u familiji slučaj s idealnim vlasništvom nad jednim zemljištem, a jedan od nas troje suvlasnika ne želi prodavati pa se već godinama s time gnjavimo. Koliko razumijem, riječ je o idealnom vlasništvu. Ako si sigurna da će drugi dio nakon ostavinske rasprave doista pripasti njoj (jedina nasljednica), isplati se kupiti njezin dio idealnog vlasništva, a za drugi nemaš potrebe davati kaparu, jer je malo vjerojatno da će se naći netko tko bi ga kupio. (Osim ako je u pitanju nešto izuzetno atraktivno, a on ima novaca da tebe isplati i ti pristaneš, što očito ne bi učinila, jer pretpostavljam da ne kupuješ zemljište s tom namjerom.) Za postavljanje drvene kućice, trebat ćeš suglasnost drugog suvlasnika, a taj je mrtav. Tako da mislim kako ni to ne bi smjela napraviti dok se ne riješi ostavina. Doduše, ako se prodavateljica ne protivi (traži to napismeno), inspekcija nije pretjerano revna, a ima šanse da se ostavinska rasprava brzo provede, s time ne bi trebala imati problema. No, u svakom slučaju, ne kapari ništa što ne možeš sada, nego ćeš tek eventualno moći u budućnosti kupiti.

Neuson
10.07.2009., 12:10
Graditi još ne mislim ništa,stavila bi drvenu kućicu dok se to ne riješi

To ti je uvijek rizik. Ti kupiš te 2 polovine, sud oteže i oteže par godina. Kad se napokon ona uknjiži kao vlasnica ove druge 2 polovine ti već imaš 100 godina :) , a onda se odjednom predomsli i kaže "ona ranije cijena od X kuna mi one odgovara, daj mi 2X kuna". Treba uzeti u obzir i takvu situaciju.

Ili što ako ona tijekom tog ostavinskog postupka umre, pa taj drugi dio naslijedi njen muž, djeca ... pa se počnu praviti mutavi.

Suey
10.07.2009., 16:37
Koliko razumijem, riječ je o idealnom vlasništvu.

Ne postoji termin idealno vlasništvo - to je suvlasništvo, a svaki suvlasnik ima idealni dio koji se može kretati u pravnom prometu.

user8
10.07.2009., 20:58
Može se napraviti ugovor o prodaji, ali treba biti jako oprezan. Na primjer da kapara ide u polog kod bilježnika. Ugovori se isplata cijele kupovnine tek kada bude prodavateljica upisana kao vlasnica; a ugovor obvezuje i nasljednike ako ona umre. Naime, ako je ona dosita jedina nasljednica, nasljeđuje se u času smrti ostavitelja, a rješenje je samo način provedbe. Porez na promet se plaća odmah; ali ako se upis ne realizira, može se tražiti povrat (mislim u roku jedne godine). Ili može se slično napraviti predugovor, pa se porez ne plaća, a ako jedna strana ne želi zaključiti ugovor, druga strana može tražiti da sudska presuda nadomjesti ugovor. Oprez!!!!!

fakincic11
15.07.2009., 14:18
Kratko pitanje ako mi netko može pomoći savjetom. Tata je davno dobio stan, no na baku je upisano pravo doživotnog uživanja u tom stanu. U vlasničkom listu to je upisano kao teret na taj stan. Budući da je baka umrla, koja je procedura za brisanje toga tereta? Hvala unaprijed.

File
15.07.2009., 18:09
Izvadiš kod matičnog ureda smrtni list za baku, pa onda napišeš sam prijedlog za brisanje tog prava doživotnog plodouživanja na tom stanu (nema neka posebna stroga forma, samo je bitno točno navesti oznaku stana), i onda to skupa predaš kod zk odjela nadležnog suda sa 50kn biljega.

Munafir
16.07.2009., 09:58
Uredno sam prijavljen kod policije na stanu već 20 godina. Nažalost, nisam imao prilike otkupiti stan, jer je stanarsko pravo zatražio moj rođak koji je bio prijavljen na istom stanu, ali je izgubio sudski postupak. Svejedno, da sam ja zatražio stanarsko pravo, sigurno bih ga dobio jer imam svjedoke s ovjerom kod javnog bilježnika da živim u stanu već od prije 20 godina. I taman kada se trebalo napuniti 20 godina, 2 tjedna prije, grad je vratio stan bivšem vlasniku prema Zakonu o naknadi za imovinu oduzetu od komunističke vlasti. No, rješenje o povratu postalo je pravomoćno tek tjedan dana nakon proteka roka od 20 godina. Dotični gazda se uspio upisati u knjige, ali nije uspio brisati teret. Znači da mu papiri nisu čisti. Pogotovo jer je vjerojatno podmitio na gradu, jer postoje brojni svjedoci da nema pravo na stan koji je bio nacionaliziran i kojeg je lažno prikazao kao poslovni prostor, a postoje i drugi pravni razlozi zašto grad nije smio donijeti rješenje o povratu (sudski spor u tijeku). U istoj zgradi postoje i konfiscirani stanovi koje je već dobio, a po zakonu o nasljeđivanju to je i sve što mu pripada po majci, a po ocu ne bi smio nasljeđivati jer je umro tek nakon majke, a dotični i nema rješenje o nasljeđivanju po ocu, nego samo smrtovnicu. Prema tome ispada da mu je već sve vraćeno, pa čak i nešto više nego što mu pripada, a ovaj stan u kojem sam ja sigurno mu ne pripada.

Iako je spor na sudu, zbog dosadašnjih iskustava ne vjerujem da ću uspjeti dokazati tako lako svoju pravnu osnovu po kojoj sam ja trebao steći stan, a ne on. Međutim, kako je prošlo već 20 godina, čini mi se da sam trebao postati vlasnik stana po institutu dosjelosti jer je prošlo 2 x 10 godina (duplo, jer je stan u vlasništvu tijela lokalne samouprave), a 10 godina je rok za običnu dosjelost na nekretnini. Htio bih podnijeti tužbu za priznavanje dosjelosti, ali ne znam da li trebam tužiti samo tog gazdu koji se upisao u zemljišne knjige ili i grad koji je nezakonito donio rješenje o povratu imovine koje je postalo pravomoćno nakon što je već nastupila moja dosjelost?

File
16.07.2009., 13:06
Pogrešno si shvatio institut dosjelosti.

Nije dovoljno da prođe predviđeni rok posjedovanja (20 godina), već posjed mora biti kvalificiran...
koliko sam shvatio tvoju pričnu, tvoj posjed nije bio u smislu zakona o vlasništvu istinit,...
A mislim iz priče da ne ispunjavaš ni još neke karakteristike posjeda potrebne za dosjelost....

A što se tiće roka, nisi ispunio ni taj uvijet, jer ti nije prošlo 20 godina, jer se vrijeme od 16.04.1941.godine do 08.10.1991.godine ne računa u dosjelost, tj.u tom razdoblju nije teka dosjelost na nekretninama koje su bile u režimu društvenog vlasništva (ili općenarodne imovine), a to je slučaj sa svim gradskim nekretninama...

Munafir
16.07.2009., 14:08
Posjed je istinit ako nije pribavljen ni silom, ni potajno ili prijevarom, ni zlouporabom povjerenja.

Moj posjed je istinit, jer me je prijavio moj prednik koji je imao stanarsko pravo (umro je u proljeće 1994.), i to kod policije, na što nije bio prisiljen, nisam ga prevario i to nije bilo potajno - jer podatci kod MUP-a su javni i dostupni na mojoj Osobnoj Iskaznici.

Međutim, g. X koji se uknjižio kao vlasnik vjerojatno je pritiskom ili mitom ishodio svoja nepostojeća prava od grada, pa je njegovo pravo na posjed sigurno manje.

Iako nisam pravovremeno tražio stanarsko pravo, ono je po svoj logici trebalo preći na mene. Jer pravo je pravo, čak i ako se ne zatraži. Ionako se stanarska prava više ne mogu tražiti. Ono što mene zanima je posjed.

Grad se odrekao posjeda jer ga je dao trećoj osobi, premda po mojem mišljenju nezakonito, jer prije svega nije obavijestio mene o tome, kao zainteresiranu stranu (korisnika stana). Podnio sam zahtjev za reviziju postupka, pa kada se rješenju skine pravomoćnost, tko će onda biti vlasnik, recimo u listopadu 2011 ili u proljeće 2014.? To je za dvije i pol ili maksimalno pet godina, a znamo da sudski postupci kod nas idu vrlo sporo. Možda na kraju ipak dođe do dosjelosti, jer grad nikako nije htio prodati imovinu, pa će je na kraju - izgubiti.

File
16.07.2009., 19:10
Ne možeš steći uvjete za dosjelost i da vodiš postupak još 100.godina, jer nemaš kvalitete posjeda koje zakon traži za stjecanje vlasništva dosjelošću.

Kao prvo nemaš pravnu osnovu sjecanja vlasništva ; jer si
(ako sam dobro priću razumio) ušao u posjed stana temeljem nekog pravog odnosa, u cilju da ga koristiš, a ne da stječeš vlasništvo.
To ti znaći da (karikirano) npr.najmoprimac u stanu ili zakupnik poslovnog prostora, može u njemu stanovati ili biti u zakupu 100 godina, nikada neće stjeći vlasništvo dosjelošću.

Prema Zakonu o vlasništvu i stvarnim pravima ; za stjecanje prava vlasništva temeljem dosjelosti potrebna je određena kvaliteta posjeda – zakonitost – valjani pravni temelj toga posjedovanja (pravo na posjed) i to u cilju stjecanja vlasništva, - poštenje – ako posjednik kada ga je stekao nije znao niti je s obzirom na okolnosti imao dovoljno razloga posumnjati da mu ne pripada pravo na posjed (dakle da nisi znao da je vlasnik grad); i dakako – istinitost njegova posjeda.
Sama po sebi činjenica da bi ti bio u posjedu nekretnine ; u odnosu na utvrđenje stjecanja prava vlasništva nekretnine ; nema pravnu težinu.

Šta s tiće rokova- ti sada (a po meni i odprije) ZNAŠ da nemaš pravo na posjed stana i da nisi vlasnik stana (jer si podnio revizije itd.pa je to vrlo lako dokazati) - pa od tada tvoj posjed nije pošten niti savjestan, pa možeš biti u takvom posjedu 100.godina nikada nećeš steći vlasništvo nekretnine dosjelošću, pa ni 2011.godine kada se ispuni 20 godina od ukidanja društvenog vlasništva 1991.godine.

I još jedna stvar- duljina trajanja postupka utvrđenja vlasništva dosjelošću, nije od utjecaja na stjecanje vlasništva po tom osnovu, jer moraš ispunjavati sve pretpostavke za stjecanje u trenutku podizanja tužbe, a ne tijekom postupka!

File
16.07.2009., 19:18
[QUOTE=Munafir;21583286]a po ocu ne bi smio nasljeđivati jer je umro tek nakon majke, a dotični i nema rješenje o nasljeđivanju po ocu, nego samo smrtovnicu. QUOTE]

Vlasništvo se stjeće u trenutku smrti ostavitelja, a ne Rješenjem o nasljeđivanju...

Rješenje o nasljeđivanju ima samo dekalaratorni karakter u odnosu na stjecanja vlasništva, pa za postupak povrata vlasništva i nije nužno, već je dovoljna smrtovnica ostavitelja- tj.bivšeg vlasnika.

Traceur
18.07.2009., 21:59
Da li tko zna koja je procedura pri zamjeni nekretnina. Recimo da jedna vrijedi 100000 € a druga 50000. Hvala.

File
18.07.2009., 22:20
Ovisi na kakvu proceduru misliš? Šta te to zanima?

Traceur
19.07.2009., 07:05
Ja imam stan u gradu, a poznanik kuću na selu. I sad bi se mi zamjenili. Da li on treba praviti kupoprodajni ugovor sa mnom i ja s njim ili je moguće napraviti nekakav ugovor o zamjeni nekretnina.

File
19.07.2009., 11:54
Ne treba praviti kupoprodajne ugovore, već jednostavno možete napraviti jedan ugovor o zamjeni nekretnina...

Porez na promet nekretnina (5%) u pravilu plaća onaj tko je tom zamjenom dobio veću vrijednost, i to 5% na iznos razlike vrijednosti nekretnina...

čangrizava
19.07.2009., 13:54
Koja je procedura i koliko košta prijenos zemljišta s majke na kćer ili sina?

Traceur
19.07.2009., 15:06
Ne treba praviti kupoprodajne ugovore, već jednostavno možete napraviti jedan ugovor o zamjeni nekretnina...

Porez na promet nekretnina (5%) u pravilu plaća onaj tko je tom zamjenom dobio veću vrijednost, i to 5% na iznos razlike vrijednosti nekretnina...

Hvala

File
19.07.2009., 16:34
Koja je procedura i koliko košta prijenos zemljišta s majke na kćer ili sina?

Ovisi šta točno želite?..malo je pitanje preopćenito...

Ako želite darovati...:ne zna:
Možete kupiti formular darovnog ugovora u NN, sami ga ispuniti, ovjeriti u javnog bilježnika (trošak oko 150 kn) ; sami napisati prijedlog za uknjižbu i sve predati u zk odjel, sa 250,- -kn taxe....i to je to..

Porez na promet nekretnina se ne plaća ako majka daruje nekretninu djetetu.

Divineunion
20.07.2009., 15:39
Otac je 02.02.1992.godine sklopio ugovor o zamjeni kuće ,zamjena u vrijeme rata (Benkovac -Zadar) s XY. Kuća i zemljište su nakon izlaska Porezne uprave na temelju tog ugovora upisani u katastar.Bivši vlasnik, očeve sadašnje kuće je 2000.g pokušao učiniti ugovor ništavnim na Općinskom,Županijskom i Ustavnom sudu.Svi su sporovi okončani,pravomoćni i rješeni u očevu korist.
2006. godine otac je podnio zahtjev za upis vlasništva u ZK, ali je od Općinskog suda dobio odbijenicu zbog citiram:
„Na temelju ugovora koji je raskinut,presudom ovog suda pod poslovnim brojem XY zatražena je uknjižba prava vlasništva .
Međutim uvidom u zk.ul.xxxx ustanovljeno je da je čest.xxxxuk njižena u korist X.Y.. ( prim. Osobe koja je s mojim ocem zamjenila kuću) za cijelo, a budući da ugovor o zamjeni nekretnina nije do danas proveden kroz zemljišnu knjigu to je rješeno kao u izreci ovog rješenja.“
Kako se moj otac ne razumije u pravo pokušao je pitati referenticu što mu je dalje za činiti, no nije mu odgovorila.Rok žalbe je odavno prošao, a i nemamo novca za odvjetnika.

Odvjetnik u Zadru kojeg smo pitali za savjet tvrdi da moramo tužiti i da obvezno moramo imati odvjetnika.Da li je to točno?
Roditelji i su umirovljenici ( 2.500,kn i 500,00 kn mirovine) i korisnici novčane pomoći za tuđu pomoć i njegu, brat je nezaposlen.Kćerka i ja živimo u istoj kući.Kćerka je nezaposlena, a moja primanja su 3.500,00kn.Imamo li pravo na besplatnu pravnu pomoć ( kvadratura predmetne kuće je 80 m četvornih)
Do bivšg vlasnika ne možemo jer živi u Beogradu na nama nepoznatoj adresi.
Što nam je za činiti da ovo rješimo i otkud uopće početi?

Posjedovni i vlasnički list možete vidjeti na linku: http://www.4shared.com/file/119327056/6f3bb919/POSJEDOVNI_I_VLASNIKI_LIST.html

File
20.07.2009., 16:29
......ali je od Općinskog suda dobio odbijenicu zbog citiram:
„Na temelju ugovora koji je raskinut,presudom ovog suda pod poslovnim brojem XY zatražena je uknjižba prava vlasništva .
Međutim uvidom u zk.ul.xxxx ustanovljeno je da je čest.xxxxuk njižena u korist X.Y.. ( prim. Osobe koja je s mojim ocem zamjenila kuću) za cijelo, a budući da ugovor o zamjeni nekretnina nije do danas proveden kroz zemljišnu knjigu to je rješeno kao u izreci ovog rješenja.“
....

Ovaj boldani dio mi nije baš jasan..:ne zna:..je li to osoba s kojom je sklopljen ugovor o zamjeni??? Ako je upisana osoba s kojom je ugovor sklopljen, onda je to OK za uknjižbu...i ne bi zbog toga odbili zahtjev, već bi udovoljili...

Kako zk odjel zna iz ugovora "da je raskinut presudom ..."..:ne zna:..to ti je malo čudno...

Mislim da ipak trebate odvjetnika, kojemu će to biti jasnije iz uvida u dokumentaciju, nego šta ti itko ovdje na forumu može reći na temelju ovih tvojih navoda...

ipak se tu koliko vidim vodilo masu parnica zadnjih 15.godina...a sad tek na red došla uknjižba???:kava:čudno.

Divineunion
20.07.2009., 22:38
Ovaj boldani dio mi nije baš jasan..:ne zna:..je li to osoba s kojom je sklopljen ugovor o zamjeni???
Da To je osoba s kojom je ugovor sklopljen.

Ako je upisana osoba s kojom je ugovor sklopljen, onda je to OK za uknjižbu...i ne bi zbog toga odbili zahtjev, već bi udovoljili...
A ovako to izgleda u Prikazu zk. uloška:
Posjedovnica:
Broj zemljišta (kat.čestice) Oznaka zemljišta Površina u m2
1. 5502/11 NEPLODNO 342

Vlastovnica:
UDIO 1/1 DRUŠTVENO VLASNIŠTVO
Teretovnica:
Upisi:
1.1. Na udio pod rednim brojem 1.
Na temelju rješenja Općine Zadar, od 3. veljače 1987. broj UPI-08-Š-7008/86, pod Ov. broj 3913/87 Općine Zadar, uknjiženo je pravo korištenja radi izgradnje stambene zgrade, u korist:
1. Ime i prezime ( bivši vlasnik)
Katastarski posjedovni list: :
Upisane osobe:
Moj otac 1/1 i to i za kuću i za dvorište

Kako zk odjel zna iz ugovora "da je raskinut presudom ..."..:ne zna:..to ti je malo čudno...
Ugovor nikad nije prekinut.Bivši vlasnik je ganjao ništavnost ugovora do Ustavnog suda,ali sve su presude bile u korist mog oca pa tako i ona s Ustavnog suda.

ipak se tu koliko vidim vodilo masu parnica zadnjih 15.godina...a sad tek na red došla uknjižba???:kava:čudno.
Rekli su nam dok se vode sudski sporovi da ne možemo pokrenuti uknjižbu,a sporovi su se vukli godinama,znamo svi kako su nam sudovi brzi:)

da ipak trebate odvjetnika, kojemu će to biti jasnije iz uvida u dokumentaciju, nego šta ti itko ovdje na forumu može reći na temelju ovih tvojih navoda..
Hvala ti na pokušaju da uopće skužiš ovu zavrzlamu:) a glede odvjetnika....nema novca za to.Dakle....grrrr....valjda će se naći neko rješenje:)

rejoflajt
21.07.2009., 18:17
ovako, prodajemo stan, svekrva je vlasnik, na vlasničkom listu piše lijepo 1/1. ALI- našao se neki tip zbog koga su stavili plombu na vlasnički i sad banka u kojoj naš kupac diže kredu, traže kopiju zahtjeva tog xy, a u gruntovnici mi rekli da oni to ne izdaju(napsali zamolbu). tekst u plombi kaže ovako: dana tog i tog pod brojem tim i tim zaprimljen je prijedlog xy i dr.zg, b. magovca 3, slijedećeg sadržaja- brisanje društvenog vlasništva u zk. uložak taj i taj zaprudski otok koji nije konačno riješen.
nakon toga se tip žalio i u plombi piše da mu je odbijena žalba.
nas u mamutici ima na više kućnih brojeva koji spadaju pod taj otok koji ionako nije riješen.
banka je tražila presliku i zahtjeva i žalbe, ali gruntovčani ne daju.
do tipa ne možemo doći, ne javlja se na tel.
onda su mi danas u grunt. rekli da napišemo požurnicu na žalbu da to sud riješi- mislim koji sud će rješavati nešto što je već odbijeno(žalba tog tipa).
poanta priče-ne možemo mrdnuti dok banka ne dobije što traži. radi se o zg banki.
što nam je za raditi? hvala puno!

ne znam može li se ta plomba brisati iz vlasničkog lista??

rejoflajt
22.07.2009., 16:56
ponudili su nam opciju razgovora s pr. suda, pa čekamo poziv. uf.

File
22.07.2009., 17:57
Pa koliko sam shvatio situaciju, netko je tražio brisanje društvenog vl., pa ga odbio zk odjel, pa se on žalio, pa ti sada u zk ulošku stoji zabilježba žalbe...

Ako je ovakva situacija, onda su ti dobro reki u gruntovnici, da treba požuriti rješavanja te žalbe (zato i idete sad kod predsjednika suda..)... inaće se ne može micati ta zabilježba žalbe, dok se ona ne rješi...jedino ta osoba može povući svoju žalbu (ako ti želi izaći u susret)....

rejoflajt
22.07.2009., 18:42
Pa koliko sam shvatio situaciju, netko je tražio brisanje društvenog vl., pa ga odbio zk odjel, pa se on žalio, pa ti sada u zk ulošku stoji zabilježba žalbe...

Ako je ovakva situacija, onda su ti dobro reki u gruntovnici, da treba požuriti rješavanja te žalbe (zato i idete sad kod predsjednika suda..)... inaće se ne može micati ta zabilježba žalbe, dok se ona ne rješi...jedino ta osoba može povući svoju žalbu (ako ti želi izaći u susret)....

ajooooooooooooooooooj! ma zvali tipa, ne javlja se...moš mislit kak će izaći u susret. što može pr. suda s tim?

rejoflajt
22.07.2009., 20:59
ali žalba mu je odbijena što lijepo piše u plombi!zato mi nije jasno zašto banka traži presliku zahtjeva i žalbe koja je odbijena

File
22.07.2009., 22:03
Vjerojatnije mu je odbijen njegov zahtjev ili njegov prijedlog za uknjižbu...pa je zabilježeno u vlasničkom listu da je zahtjev odbijen i da je žalba "zaprimljena"....

Ako je njegova žalba već odbijena, pa je to zabilježeno u zemljišnoj knjizi, ne vidim razlog šta bi onda to zanimalo banku...

A i to bi onda mogla dobit bez problema, jer je predmet a.a.

rejoflajt
22.07.2009., 22:30
Vjerojatnije mu je odbijen njegov zahtjev ili njegov prijedlog za uknjižbu...pa je zabilježeno u vlasničkom listu da je zahtjev odbijen i da je žalba "zaprimljena"....

Ako je njegova žalba već odbijena, pa je to zabilježeno u zemljišnoj knjizi, ne vidim razlog šta bi onda to zanimalo banku...

A i to bi onda mogla dobit bez problema, jer je predmet a.a.

pa to i ja mislim. vidjet ćemo s predsjednicom suda. hvala ti puno!!!

pistacija
23.07.2009., 23:00
ako je prijedlog nekakav odbijen u zemljisnim knjigama, svaka banka je od uvijek trazila i inzistirala cisti vlasnicki na kojem nema nikakvih zabiljezbi pa ni odbijenica... ili ce predsjednica suda pomoci ili ce na tvoju zamolbu i objasnjenje susjed biti razuman i povuci zalbu pa predati novi prijedlog a kasnije opet neka se zali ak hoce...

gumiman
06.09.2009., 18:24
Iznenada sam se našao u ovoj situaciji a nemam iskustva. Sestrična je angažirala odvjetnika i geodeta za gruntovnu uknjižbu vlasništva. Gruntove čestice glase: jedna društveno vlasništvo, korisnici moj otac i sestričnin otac,
a druga čestica očevi 1/2. Katastarko stanje odgovara stvarnom stanju uživanja, jedino se površina zbrojenih čestica u katastru i ona u gruntovnici razlikuje za 2%, jeli to problem. Da li je potrebna nova izmjera i da li trebam odvjetnika. Koji je postupak uknjižbe vlasništva u gruntovnicu. Hvala

File
06.09.2009., 20:57
Iznenada sam se našao u ovoj situaciji a nemam iskustva. Sestrična je angažirala odvjetnika i geodeta za gruntovnu uknjižbu vlasništva. Gruntove čestice glase: jedna društveno vlasništvo, korisnici moj otac i sestričnin otac,
a druga čestica očevi 1/2. Katastarko stanje odgovara stvarnom stanju uživanja, jedino se površina zbrojenih čestica u katastru i ona u gruntovnici razlikuje za 2%, jeli to problem. Da li je potrebna nova izmjera i da li trebam odvjetnika. Koji je postupak uknjižbe vlasništva u gruntovnicu. Hvala

Kažeš da su upisani tvoj otac i sestričnin otac...
Jesu njih dvoje živi ??? :ne zna:
Ako nisu - jesu li iz njih provedene ostavinske rasprave??:ne zna:
Kakav postupak je sestrična pokrenula ?? Ili šta namjerava pokrenuti???
Razvrgnuče suvlasničke zajednice??:ne zna:

gumiman
07.09.2009., 18:37
Moj otac je živ, a sestričnin nije. Provedena je ostavinska rasprava i ona je sad uvedena u gruntovni izvadak umjesto svojeg oca(danas saznao). Da, sestrična želi razvrgnuti suvlasničku zajednicu, što i ja želim. Napominjem da je jedan dio društveno vlasništvo. Zanima me je li potrebna nova izmjera i elaborat. Ako je, u redu, plaćamo pola-pola geodeta, a dalje me zanima moram li i ja angažirati odvjetnika ili sa elaboratom mogu i sam tražiti uknjižbu vlasništva u gruntovnici(naravno u ime oca) i što još trebam od papira(suglasnosti???). Želim proći što jeftinije(nemam love), u tome je stvar. Hvala

File
07.09.2009., 18:46
Moj otac je živ, a sestričnin nije. Provedena je ostavinska rasprava i ona je sad uvedena u gruntovni izvadak umjesto svojeg oca(danas saznao). Da, sestrična želi razvrgnuti suvlasničku zajednicu, što i ja želim. Napominjem da je jedan dio društveno vlasništvo. Zanima me je li potrebna nova izmjera i elaborat. Ako je, u redu, plaćamo pola-pola geodeta, a dalje me zanima moram li i ja angažirati odvjetnika ili sa elaboratom mogu i sam tražiti uknjižbu vlasništva u gruntovnici(naravno u ime oca) i što još trebam od papira(suglasnosti???). Želim proći što jeftinije(nemam love), u tome je stvar. Hvala

Ne opterećuj se sa društvenim vlasništvom...rekao si da postoji upis prava korištenja u korist njih dvoje, i onda se društveno vlasništvo briše po sili Zakona (čl.361 Zakona o vlasništvu)....vjerojatno je već i brisano ako se sestrična uknjižila po Rješenju o nasljeđivanju... pa pogledaj na internetu ponovno taj zk izvadak...

Ako sestrična želi razvrgnuti suvlasničku zajednicu, i angažirala je geometra i odvjetnika, onda ne treba još i tebi geometar... jedan će odraditi posao za oboje... samo je pitanje njegova plaćanja.....ista stvar je sa odvjetnikom,... on će vjerojatno sastaviti ugovor o razvrgnuču suvlasničke zajednice (ako postoji između vas dvoje suglasnost oko načina diobe) ili ako ćete se sporiti šta kome pripada, onda će taj njen odvjetnik pokrenuti sudski postupak razvrgnuča...e tu u tome postupku bi ti trebao odvjetnik...

Johny
09.09.2009., 23:27
Imam jedno praktično pitanje u svezi katastra. Kako se upisuje vlasništvo u katastar? Naime, kupio sam stan u novogradnji i uredno upisao vlasništvo u gruntovnici kao i većina ljudi u zgradi. Kada sam prije gledao online u katastar, pisalo je da je ta častica 1/1 u vlasništvu investitora. Nedavno sam vidio da više nije 1/1 u vlasništvu investitora nego su se 2 stanara iz zgrade uknjižila u svom omjeru (23/10000 i 38/10000), a ostalo se i dalje vodi na investitora. Pitanje je da li trebam osobno tražiti upis u katastar ili je to trebalo ići automatikom (da li je i za što bitno vlasništvo u katastra)? Ako da, kako i s čim?

File
10.09.2009., 17:27
Teoretski bi to trebalo ići po službenoj dužnosti, tj.zk odjel rješenje o uknjižbi dostavi katastru, pa bi tada i katastar trebao izvršiti upis kod sebe - na ime novog vlasnika/suvlasnika...

Ali u praksi to nije baš tako (bar kod nekih ureda za Katastar), tj.potrebno je da sam podneseš zahtjev za upisom u katastar, i uz zahtjev priložiti novi ZK izvadak, sa upisom suvlasničkom udjela na tvoje ime, i platiš nekih 40 kn taxe....

Johny
10.09.2009., 20:42
Hvala za to.
Možeš mi reći čemu uopće služi taj upis u katastar? Odnosno, da li može biti posljedica ako se ne upišem tamo?

File
11.09.2009., 12:52
Hvala za to.
Možeš mi reći čemu uopće služi taj upis u katastar? Odnosno, da li može biti posljedica ako se ne upišem tamo?

Pa može ti biti aktualno npr.ako budeš dizao neki kredit kod banke sa hipotekom, banke obično traže i izvatke iz katastra i sl.
Nekih posebnih posljedica nema ako se ne upišeš,...ali uvijek ti se bolje upisati kao vlasnik/posjednik gdje god se može, za svaku sigurnost, jer zato i postoje ti upisnici....

lik_geek
13.09.2009., 23:09
Kao prvo nemaš pravnu osnovu sjecanja vlasništva ; jer si
(ako sam dobro priću razumio) ušao u posjed stana temeljem nekog pravog odnosa, u cilju da ga koristiš, a ne da stječeš vlasništvo.
To ti znaći da (karikirano) npr.najmoprimac u stanu ili zakupnik poslovnog prostora, može u njemu stanovati ili biti u zakupu 100 godina, nikada neće stjeći vlasništvo dosjelošću.

Prema Zakonu o vlasništvu i stvarnim pravima ; za stjecanje prava vlasništva temeljem dosjelosti potrebna je određena kvaliteta posjeda – zakonitost – valjani pravni temelj toga posjedovanja (pravo na posjed) i to u cilju stjecanja vlasništva, - poštenje – ako posjednik kada ga je stekao nije znao niti je s obzirom na okolnosti imao dovoljno razloga posumnjati da mu ne pripada pravo na posjed (dakle da nisi znao da je vlasnik grad); i dakako – istinitost njegova posjeda.
Sama po sebi činjenica da bi ti bio u posjedu nekretnine ; u odnosu na utvrđenje stjecanja prava vlasništva nekretnine ; nema pravnu težinu.

Šta s tiće rokova- ti sada (a po meni i odprije) ZNAŠ da nemaš pravo na posjed stana i da nisi vlasnik stana (jer si podnio revizije itd.pa je to vrlo lako dokazati) - pa od tada tvoj posjed nije pošten niti savjestan, pa možeš biti u takvom posjedu 100.godina nikada nećeš steći vlasništvo nekretnine dosjelošću, pa ni 2011.godine kada se ispuni 20 godina od ukidanja društvenog vlasništva 1991.godine.

Kakav bi to bio valjani pravni temelj toga posjedovanja (pravo na posjed) i to u cilju stjecanja vlasništva? Dali se ovo odnosi i na poljoprivredna zemljišta? Konkretno moja porodica obrađuje jednu parcelu koju smo dobili u zakup prije 20 i više god. Tvrtka koja nam je dala parcelu u zakup je propala (još za vrijeme juge). No imamo ugovor koji naravno nije produžen od propasti te tvrtke i vlasnički list koji glasi na dotičnu. Izgleda da se u međuvremenu zemlja vratila bivšem vlasniku jer u novijim vlasničkim stoji fizička osoba kao vlasnik. Do osobe koja je zavedena kao vlasnik nije moguće doći. Naime na adresi koja je navedena nikad nisu čuli za dotičnoga a žive tamo poprilično godina. Pretpostavljam da je vlasnik mrtav a nasljednici (ako ih ima) ne znaju za dotičnu parcelu. Htio bih postati vlasnik parcele kupnjom ili … Kako nemogu nači vlasnika mogućnost kupnje sam iscrpio! E sad nadao sam se da bih se mogao pozvati upravo na stjecanje prava vlasništva temeljem dosjelosti. Svaki savjet i uputa su dobrodošli!

Katrin
14.09.2009., 09:49
objasnjenje ti je u postu koji si citirao. vlasnistvo ne mozete stjeci dosjeloscu. nadjite nasljednike i kupite parcelu od njih.

File
14.09.2009., 17:06
Kakav bi to bio valjani pravni temelj toga posjedovanja (pravo na posjed) i to u cilju stjecanja vlasništva? Dali se ovo odnosi i na poljoprivredna zemljišta? Konkretno moja porodica obrađuje jednu parcelu koju smo dobili u zakup prije 20 i više god. Tvrtka koja nam je dala parcelu u zakup je propala (još za vrijeme juge). No imamo ugovor koji naravno nije produžen od propasti te tvrtke i vlasnički list koji glasi na dotičnu. Izgleda da se u međuvremenu zemlja vratila bivšem vlasniku jer u novijim vlasničkim stoji fizička osoba kao vlasnik. Do osobe koja je zavedena kao vlasnik nije moguće doći. Naime na adresi koja je navedena nikad nisu čuli za dotičnoga a žive tamo poprilično godina. Pretpostavljam da je vlasnik mrtav a nasljednici (ako ih ima) ne znaju za dotičnu parcelu. Htio bih postati vlasnik parcele kupnjom ili … Kako nemogu nači vlasnika mogućnost kupnje sam iscrpio! E sad nadao sam se da bih se mogao pozvati upravo na stjecanje prava vlasništva temeljem dosjelosti. Svaki savjet i uputa su dobrodošli!

Kao što sam već prije napisao - parcelu ste dobili u zakup ; dakle u posjed parcele niste došli sa ciljem stjecanja vlasništva, već kao zakupoprimci sa ciljem da istu obrađujete, koristite, ubirete plodove itd., ; ali je pritom po zakonu isključena mogučnost stjecanja vlasništva, pa u takvom posjedu možete biti godinama, i nikad nećete steći vlasništvo dosjelošću...i to bez obzira da li za vaš trenutni posjed imate ugovor ili je ugovor istekao pa vi ostali u posjedu, to je sve nebitno.....

Dakle, nađite nasljednike upisanog vlasnika tog zemljišta, pa od njih kupite,...sigurno ima negdje neke nasljednike, čim je vođen postupak povrata oduzete imovine...

ili ako je to nemoguče, onda pribavite smrtovnicu iza te osobe i pokrenite ostavinsku raspravu iza upisanog zk vlasnika ; pa ako sud u tom ostavinskom postupku utvrdi da ostavitelj ima imovine, a da nema nasljednika, zemljište će nasljediti grad/općina...

kolt
15.09.2009., 09:40
Problem je ovakav
Unaprijed se ispričavam ako je već negdje odgovoreno

Iza osobe x nasljednici su osobe od 1-5 i nasljedstvo je jako veliko fizički al ne materijalno. Jedan od njih 5 zeli nesto poceti renovirati na nekim starim kucama i graditi na jednom od komada zemlje. obzirom da ulaže novce on se želi osigurati da oni jedan dan ne traže svoj dio i od toga. Ovaj komad na kojem bi se gradilo je trenutno 1/5 (njih 5 nasljednika) i jos neki a ima i puno toga sto nije jos rijeseno od prije 100 godina pa je negdje 1/15 i slicno te bi potrajalo da se to rješava kompletno.
Postoji li mogucnost da se njih 4 odreknu tog dijela na kojem bi se ulagalo u ime ulagača ili mu ustupe to kao jedan dio njegovog nasljestva kako bi on to mogao riješiti 1/1, a u skladu s ovim da od ostalog nasljedstva ovaj koji je već nešto uzeo dobije manje.

Nadam se da ste me razumjeli i da imate neki prijedlog.

File
15.09.2009., 20:54
Mogu sklopiti ugovor o diobi (razvrgnuču) suvlasničke zajednice i odrediti koji dio zemljišta/kuća kome pripada na ime njegovog idelanog dijela- tj. 1/5...

i u tome ugovoru ostala 4. suvlasnika izjavljuju da na tom dijelu zemljišta/kuća (koji je dobio peti suvlasnik) ne polažu više nikakva prava, te da ga ovlaščuju da uknjiži svoje vlasništvo na tom dijelu zemljišta/kuća, za cijelo, na svoje ime, uz brisanje suvlasništva sa njihova imena....

i onda ima papir za daljnje sređivanje zk stanja i za uknjižbu...a i za svoju sigurnost, kada već misli ulagati sredstva u obnovu...

kolt
16.09.2009., 08:43
hvala file30
i sad naravo jos jedno pitanje taj ugovor o diobi suvlasničke zajenice radi se kod javnog bilježnika ili kod odvjetnika i koliko bi to cca koštalo

File
16.09.2009., 10:03
Sastavi ga odvjetnik, a onda potpise na ugovoru mora ovjeriti javni bilježnik.

Jasna 1963
17.09.2009., 10:54
Molim pomoć

Tata i mama su 1997 g etažirali kuću i mama je svoj dio darovala meni a tata bratu. Sve je predano u gruntovnicu i sada nakon 12 godina vidim na njihovim internet stranicama da je predmet odbijen. U međuvremenu je tata umro 2002 a mama prošle godine.Na ostavinskim raspravama ta kuća nije bila navedena jer je javni bilježnik rekao da ne treba jer je stvar u postupku na gruntovnici.Jučer sam bila na gruntovnici i nedaju mi uvid u rješenje jer u rješenju o nasljeđivanju poslije ostavinske se ne navodi da smo brat i ja nasljednici te kuće.Savjetuju nam da pokrenemo ostavinsku na naknadno pronađenu imovinu. Mene zanima da li to znači da prvo moramo na ostavinsku za tatu, pa naknadno za mamu i da li ćemo dva puta plačati naknadu javnom bilježniku ( vjerojatno bi to bio poveći iznos).
Nakon toga vjerojatno etažiranje i dodatni troškovi.Nadala sam se da smo to sve izbjegli s darovanjem a izgleda da će još dugo potrajati da svaki od nas postane vlasnik svojeg djela kuće.
Jako me zanima zašto je odbijeno etažiranje između mame i tate jer su i elaborat i svi ostali dokumenti bili uredno priloženi.

File
18.09.2009., 21:11
Molim pomoć

Tata i mama su 1997 g etažirali kuću i mama je svoj dio darovala meni a tata bratu. Sve je predano u gruntovnicu i sada nakon 12 godina vidim na njihovim internet stranicama da je predmet odbijen. U međuvremenu je tata umro 2002 a mama prošle godine.Na ostavinskim raspravama ta kuća nije bila navedena jer je javni bilježnik rekao da ne treba jer je stvar u postupku na gruntovnici.Jučer sam bila na gruntovnici i nedaju mi uvid u rješenje jer u rješenju o nasljeđivanju poslije ostavinske se ne navodi da smo brat i ja nasljednici te kuće.Savjetuju nam da pokrenemo ostavinsku na naknadno pronađenu imovinu. Mene zanima da li to znači da prvo moramo na ostavinsku za tatu, pa naknadno za mamu i da li ćemo dva puta plačati naknadu javnom bilježniku ( vjerojatno bi to bio poveći iznos).
Nakon toga vjerojatno etažiranje i dodatni troškovi.Nadala sam se da smo to sve izbjegli s darovanjem a izgleda da će još dugo potrajati da svaki od nas postane vlasnik svojeg djela kuće.
Jako me zanima zašto je odbijeno etažiranje između mame i tate jer su i elaborat i svi ostali dokumenti bili uredno priloženi.

Ovo su gluposti...
Moraju vam dati na uvid to rješenje o odbijanju uknjižbe, ako ste ti i brat bili predlagatelji tog zk predmeta.
Tko je bio predlagatelj u prijedlogu za uknjižbu darovnog ugovora?:ne zna:

Da li je ta nekretnina navedena u rješenju o nasljeđivanju ili ne ; posve je nebitno za uvid u rješeni zk predmet.

Kome su poslali ta zk rješenja o odbijanju uknjižbe?:ne zna:

Zašto bi radili dva dopunska rješenja o nasljeđivanju,i plačali novu nagradu j.bilježniku, kada su roditelji za svog život prenjeli vlasništvo na vas...na kraju, to u trenutku njihove smrti nije bilo njihovo vlasništvo..

Svakako ponovno idite u zk odjel i najprije vidite zašto su odbijene uknjižbe tih darovanja, možda zbog neke sitnice koja se može nadopuniti (npr.dokaza o državljanstvu ili sl.):top:

Jasna 1963
18.09.2009., 22:39
Predlagatelji u prijedlogu za uknjižbu ugovora o etažiranju su bili mama i tata. Rješenja su vjerojatno poslana na njihovu adresu i vratila su se nazad.
Predlagatelji u prijedlogu za uknjižbu darovnih ugovora smo brat i ja i u rješenju se navodi da su ugovori odbijeni za uknjižbu jer kuća nije etažirana.

Idem drugi tjedan ponovno tamo i pokušati tražiti na uvid rješenje o etažiranju.
Samo se nadam da se nije nešto zakompliciralo i da to brat i ja nećemo moći rješiti.
Tamo su nam i rekli da bi najbolje bilo da tražimo ostavinsku raspravu za naknadno pronađenu imovinu i da tako rješimo nasljedstvo iako je meni to
smiješno jer imamo darovne ugovore.

Hvala file30

kis
23.09.2009., 12:31
... ili da posao prepustim odvjetniku ?

File
23.09.2009., 19:52
... ili da posao prepustim odvjetniku ?

Da.:kava:

File
23.09.2009., 22:12
Predlagatelji u prijedlogu za uknjižbu ugovora o etažiranju su bili mama i tata. Rješenja su vjerojatno poslana na njihovu adresu i vratila su se nazad.

Bez obzira što su predlagatelji bili otac i majka, ti i brat imate kao njihovi nasljednici (po rješenju o nasljeđivanju) pravo na uvid u te zk spise i razlog odbijana etažiranja.

Vaši darovni ugovori su vjerjatno ispravni, ali su odbijeni jer nedostaje slijed, tj. nije prethodno izvršeno etažiranje, pa ne postoje u zemljišnim knjigama te etažne cjeline navedene u ugovoru.

Svakako izvršite uvid u taj spis o etažiranju, pa tu ispravite šta treba ispraviti, i ponovno sve predate na uknjižbu.:top:

Dopunom rješenja o nasljeđivanju nebi ništa riješili, jer se kroz ostavinski postupak i temeljem rješenja o nasljeđivanju, sigurno nemože izvršiti etažiranje same nekretnine.....

kangaroo
25.09.2009., 10:00
Moj otac posjeduje stan u Rijeci i zeli meni prepisati taj stan.
Ja nemam Hrvatsko Drzavljanstvo i zelim znati ako mi moze to prepisati
na mene..ako moze .gdje u Rijeci se to radi. i koja je procedura.

Hvala

biston
25.09.2009., 13:18
Raspolažem relevantnim dokazima kriminalnih radnji na zemljišniku u Makarskoj. Nadležno ministarstvo ne reagira, kao ni odvjetništvo. Kome se uopće žaliti?

File
25.09.2009., 18:37
Moj otac posjeduje stan u Rijeci i zeli meni prepisati taj stan.
Ja nemam Hrvatsko Drzavljanstvo i zelim znati ako mi moze to prepisati
na mene..ako moze .gdje u Rijeci se to radi. i koja je procedura.

Hvala

Obzirom da nisi državljanin RH procedura je da moraš tražiti suglasnost Ministarstva pravosuđa za stjecanje vlasništva te nekretnine....

Dakle u Rijeci se to ne radi:mig:, već se šalje molba sa potrebnom dokumentacijom u MPRH u ZG, pa se onda dosta čeka da oni o tome odluče,....a odluka ti ovisi o postojanju tj.nepostojanju uzajamnosti po tom pitanju sa državom čiji si ti državljanin...:kava:

stavros
29.09.2009., 08:54
Moj otac je bio na ostavinskoj raspravi nakon smrti svog oca i odlukom suda to se sve razdjelilo između sinova te su napisane koje sve čestice iz katastra pripadaju kome. Zanima me par pitanja, a kako sam neznalica u ovom području molio bih za pomoć:
1. Da li ima još koji ured (gruntovnica i sl.) u kojem te čestice mogu biti prepisane na koju drugu osobu, tj da li je moj otac tom ostavinskom raspravom vlasnik tih nekretnina.
2. Djed je imao još jednog brata koji nije došao na ostavinsku raspravu kad je njihov otac umro (prije rata) jer je radio u njemačkoj, a na njega tada nezna niko zašto nije pripisan nijedan dio. Ako bi sada išli ponovno dijeliti imovinu jer je pravedno da i ta strana dobije svoju polovicu može li se ikako prepisati, prodati za kunu i sl. taj dio imovine bez da se plati neki masni porez.

Nadam se da su pitanja jasna i unaprijed zahvaljujem na pomoći.

tinka30
30.09.2009., 10:20
Zanima me da li na ostavinskok samo utvrđujemo da je kuća vlasništvo tih i tih nasljednika u istom omjeru ili se utvrđuje i koji dio kuće,koji kat itd. Odnosno kojim putem i kako se taj dio rješava?

kateom
30.09.2009., 11:28
trebam savijet,
za nekretninu su dane 2/3 dogovorenog novca s tim da se prodavač obvezao postojeću nekretninu prepisati na svoje ime (ostavinska) u cijelosti 1/1. Prodavač je u međuvremenu je umro, a nekretnina je u posjedu kupca već 11 godina.

stavros
02.10.2009., 14:08
Moj otac je bio na ostavinskoj raspravi nakon smrti svog oca i odlukom suda to se sve razdjelilo između sinova te su napisane koje sve čestice iz katastra pripadaju kome. Zanima me par pitanja, a kako sam neznalica u ovom području molio bih za pomoć:
1. Da li ima još koji ured (gruntovnica i sl.) u kojem te čestice mogu biti prepisane na koju drugu osobu, tj da li je moj otac tom ostavinskom raspravom vlasnik tih nekretnina.
2. Djed je imao još jednog brata koji nije došao na ostavinsku raspravu kad je njihov otac umro (prije rata) jer je radio u njemačkoj, a na njega tada nezna niko zašto nije pripisan nijedan dio. Ako bi sada išli ponovno dijeliti imovinu jer je pravedno da i ta strana dobije svoju polovicu može li se ikako prepisati, prodati za kunu i sl. taj dio imovine bez da se plati neki masni porez.

Nadam se da su pitanja jasna i unaprijed zahvaljujem na pomoći.

dajte ljudi pliz pomoć.

raspad sistema
02.10.2009., 14:38
Evo još jedne mogućnosti,tj.primjera stjecanja prava vlasništva na nekretninama:
http://www.net.hr/crnakronika/page/2008/06/24/0029006.html

Myth77
26.10.2009., 15:35
Postovani molim za pomoc i savjet....

Dakle, situacija je sljedeca..... komplicirani odnosi unutar obitelji (nitko s nikim ne prica), kao i situacije da djedovina nije podijeljena (dakle djed je umro bez opuruke). Imovina bi se trebala kad tad podijeliti izmedu kceri i sinova navedenog pokojnika. Medutim, pravo takoder ima i njegova zena odnosno moja baka, koja svoj dio zeli prepisati meni.
E sad, moje pitanje je moze li baka jednostavno kod javnog biljeznika dati izjavu ili popuniti obrazac, u kojem bi pisalo da svu svoju imovinu na koju polaze pravo, znanu i neznanu i sve sto je pripada da ostavlja meni ili da daje iskljucivo meni pravo na nju. Situacija je komplicirana u toliko sto pojedine cestice na koje ona ima pravo je problem i pronaci jer se nalaze na selu, nisu uredeni ni tu odnosi.....
Ukratko, da li moram navesti sve cestice koje mi baka ostavlja odnosno na koje mi prenosi vlasnistvo ili pravo vlasnistva, ili se jednostavno moze samo napisati odredena izjava ispred javnog biljeznika na koju ce moja baka prepisati meni pravo na sve sto je pripada. Dakle moze li se uciniti ovo drugo bez da se imenuju cestice i kakva je procedura, koliko u kunama?

Unaprijed hvala!

expressivo
27.10.2009., 17:58
Evo ljudi ovako me zanima. Dakle, moj otac treba vlasnički list od stana iz gruntovnice (riječ je od gradu Zagrebu), molbu je podnjeo još u 7. mjesecu i dosada još nismo dobili odgovor. Pošto nam taj vlasnički list treba za podizanje hipotekarnog kredita, poslao je, evo jučer, šestu požurnicu za rješavanje toga problema. Pa me zanima, koliko se čeka na odgovor, a s obzirom na to da je naša država i administracija takva kakva je, čisto sumnjam da će to u skoro vrijeme biti riješeno... :kava:

Myth77
28.10.2009., 09:18
Ima li tko a zna? bilo kakav savjet?

Hvala

Mrav123
28.10.2009., 09:44
Imam skoro sličan problem, kuća je sagrađena prije 68.g., no veći dio kuće nalazi se na zemljištu za koje se vlasnik vodi kao poljoprivredno dobro ili ti "PIK", iako navedeno zemljište od pamtivjeka uživaju stari vlasnici, i ograđeno je sa preostalim dijelom koje se sad vodi na meni.

I ŠTA SAD DA RADIM :confused::confused::confused:

rudarbul
01.11.2009., 07:33
kupio sam kucu sa zemljistem od 1400m2. od toga je vec prije deda vlasnika prodao 70chv te zemlje susjedu i mi smo svi bili upoznati sa time da ja uknjizim sve pa nakon toga ja ponovo radim ugovor sa susjedom pa parcelizaciju sad kada sam krenuo u parcelizaciju da odvojim taj susjedov komad ispada da si je on ogradio 140chv ili 507 m2 umjesto 70chv koliko stoji u ugovoru. sad on meni prijeti sa tuzbom. koja je osnova toga ja njemu neosporno priznajem 70chv koje stoje u njegovom starom ugovoru ali on zahtjeva svih 140
sta da radim:confused::confused::ne zna:
znam da nism ni trebo ulazit u kupovinu neceg bez cistih papira ali sad sta je tu je

Annie Black
02.11.2009., 22:45
Postovani molim za pomoc i savjet....

Dakle, situacija je sljedeca..... komplicirani odnosi unutar obitelji (nitko s nikim ne prica), kao i situacije da djedovina nije podijeljena (dakle djed je umro bez opuruke). Imovina bi se trebala kad tad podijeliti izmedu kceri i sinova navedenog pokojnika. Medutim, pravo takoder ima i njegova zena odnosno moja baka, koja svoj dio zeli prepisati meni.
E sad, moje pitanje je moze li baka jednostavno kod javnog biljeznika dati izjavu ili popuniti obrazac, u kojem bi pisalo da svu svoju imovinu na koju polaze pravo, znanu i neznanu i sve sto je pripada da ostavlja meni ili da daje iskljucivo meni pravo na nju. Situacija je komplicirana u toliko sto pojedine cestice na koje ona ima pravo je problem i pronaci jer se nalaze na selu, nisu uredeni ni tu odnosi.....
Ukratko, da li moram navesti sve cestice koje mi baka ostavlja odnosno na koje mi prenosi vlasnistvo ili pravo vlasnistva, ili se jednostavno moze samo napisati odredena izjava ispred javnog biljeznika na koju ce moja baka prepisati meni pravo na sve sto je pripada. Dakle moze li se uciniti ovo drugo bez da se imenuju cestice i kakva je procedura, koliko u kunama?

Unaprijed hvala!

Prvo mi moraš odgovoriti na par pitanja. Jeli bila ostavina iza djeda tj. da li je vođen ostavinski postupak kod bilježnika ili na sudu? slijedeće pitanje glasi, je li djed bio vlasnik nekih nekretnina, pod time vlasnik mislim da knjižnog vlasnika, znači, jeli djed upisan u gruntovnici kao vlasnik nekih čestica? Za sad ću samo reći da baka ne može nikako raspolagati nećime što nije njeno, a da bi mogla raspolagati, mora imati ili gruntovni izvadak u kojem je ona upisana kao vlasnik ili pravomoćno rješenje o nasljeđivanju kojim se nju proglašava nasljednikom. Odgovori pa ću ti znati reći dalje!

jazo
04.11.2009., 15:15
Nasljedila sam nedavno zemlju od djeda i sad bi ju htjela prodati.
Ali problem je što je djed upisan samo u katastru,a u gruntovnici nije.
Gruntovno se vodi zemlja još na osobu od koje je djed kupio zemlju.
Meni sad treba smrtni list osobe od koje je djed kupio zemlju,a ta osoba je umrla u austriji.
Kako doći do smrtnog lista?
Nemam nikog u austriji,ne govorim njemački,pa nemogu nikog ni telefonski zvati.
Dali se mogu nekom u hrvatskoj obratiti za taj smrtni list?

Annie Black
11.11.2009., 19:01
Nasljedila sam nedavno zemlju od djeda i sad bi ju htjela prodati.
Ali problem je što je djed upisan samo u katastru,a u gruntovnici nije.
Gruntovno se vodi zemlja još na osobu od koje je djed kupio zemlju.
Meni sad treba smrtni list osobe od koje je djed kupio zemlju,a ta osoba je umrla u austriji.
Kako doći do smrtnog lista?
Nemam nikog u austriji,ne govorim njemački,pa nemogu nikog ni telefonski zvati.
Dali se mogu nekom u hrvatskoj obratiti za taj smrtni list?

Ne znam uopće što će ti smrtni list osobe koja je upisana u gruntovnici? Ako je ta osoba prodala dedi zemlju, onda trebaš taj ugovor (ako ga imaš) predati u gruntovnicu na provedbu. Pogledaj svoje rješenje o nasljeđivanju iza djeda i pogledaj da li je ta zemlja unesena u rješenje na temelju podataka iz katastra. Ako je, onda tu zemlju po katastru možeš prodavati, ako će ti netko htjet kupit bez vlasničkog lista. Ako kojim slučajem taj kupoprodajni ugovor između tog čovjeka i tvog djeda ne bude podoban za uknjižbu onda ćeš morati ići s tužbom na utvrđenje prava vlasništva protiv nasljednika tog gruntovnog vlasnika.h

Italy
11.11.2009., 21:03
Evo ljudi ovako me zanima. Dakle, moj otac treba vlasnički list od stana iz gruntovnice (riječ je od gradu Zagrebu), molbu je podnjeo još u 7. mjesecu i dosada još nismo dobili odgovor. Pošto nam taj vlasnički list treba za podizanje hipotekarnog kredita, poslao je, evo jučer, šestu požurnicu za rješavanje toga problema. Pa me zanima, koliko se čeka na odgovor, a s obzirom na to da je naša država i administracija takva kakva je, čisto sumnjam da će to u skoro vrijeme biti riješeno... :kava:

NIsam sigurna baš da si dobro postavio pitanje ali pokušat ću ti odgovoriti sukladno onome što si pitao. :D

Ako tvoj otac treba vlasnički list za stan kojega je on knjižni vlasnik, dakle za stan za koji je on upisan kao etažni vlasnik dijela neketnine (zgrade u kojoj je stan) onda je trebao otići u gruntovnicu i tamo samo zatražiti vlasnički list/izvadak iz zemljišne knjige. Nije mi jasno kakav zahtjev je on podnio?

Ako je podnio gruntovnici prijedlog za uknjižbu stana pa je to u postupku sada, onda je to sasvim druga stvar.

Mala girica
14.11.2009., 22:59
Iako ovo pitanje nema veliku praktičnu važnost i držim da je znatna mogućnost da na isto nema odgovora, držim da je zanimljivo.

Osoba A je jedini nasljednik osobe B. Navedene dvije osobe su sklopile ugovor o kupoprodaji npr. kuće, B kao prodavatelj, a A kao kupac, a taj ugovor ne sadrži dozvolu za uknjižbu. Osoba B je umrla.

Kuća ne bi trebala ući u sastav ostavine jer je ostavitelj za života raspolagao istom, pa se A ne može uknjižiti temeljem rješenja o nasljeđivanju. Osoba A također ne može pokrenuti parnični postupak radi ispravka uknjižbe jer nema koga tužiti s obzirom da je jedini nasljednik. Ne može se uknjižiti niti temeljem ugovora jer ne sadrži "clausulu intabulandi".

Odgovor da bi A trebao u ostavinskom postupku prešutjeti postojanje ugovora ne zadovoljava me jer je A dosljedna osoba i ne pribjegava improvizaciji. Uostalom, ako je A nesvjesan posljedica predočio ugovor, držim da bi sud trebao utvrditi da kuća ne ulazi u sastav ostavine - kako će osoba A iz te situacije?

Neuson
15.11.2009., 01:32
Pa neka se uvede u ostavinu i temeljem pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju uknjiži. Pusti ti sad neke osobne stavove i mišljena, ovo je pravo, a ako imaš mehanizam to riješiti temeljem rješenja o naslijeđivanju onda to tako i treba napraviti.

Bowman
15.11.2009., 02:58
osoba A onda sama sebi izda tabularnu :)

larazg
15.11.2009., 09:33
Iako ovo pitanje nema veliku praktičnu važnost i držim da je znatna mogućnost da na isto nema odgovora, držim da je zanimljivo.

Osoba A je jedini nasljednik osobe B. Navedene dvije osobe su sklopile ugovor o kupoprodaji npr. kuće, B kao prodavatelj, a A kao kupac, a taj ugovor ne sadrži dozvolu za uknjižbu. Osoba B je umrla.

Kuća ne bi trebala ući u sastav ostavine jer je ostavitelj za života raspolagao istom, pa se A ne može uknjižiti temeljem rješenja o nasljeđivanju. Osoba A također ne može pokrenuti parnični postupak radi ispravka uknjižbe jer nema koga tužiti s obzirom da je jedini nasljednik. Ne može se uknjižiti niti temeljem ugovora jer ne sadrži "clausulu intabulandi".

Odgovor da bi A trebao u ostavinskom postupku prešutjeti postojanje ugovora ne zadovoljava me jer je A dosljedna osoba i ne pribjegava improvizaciji. Uostalom, ako je A nesvjesan posljedica predočio ugovor, držim da bi sud trebao utvrditi da kuća ne ulazi u sastav ostavine - kako će osoba A iz te situacije?

gle....

ja bih praktično išla na rješavanje problema....

Ovdje se isključuju i preklapaju dva prava i dvije pravne situacije...
Može se prešutjeti Ugovor ali što se time dobiva?? ništa - opet se vrti ukrug ?!

Ja bih to riješila ovako...

Kao jedini nasljednik kuću bih prijavila u ostavinu, provela bi se ostavinska rasprava.. dobila bih riješenje o naslijeđivanju kao jedini vlasnik..
Pravomoćnošću riješenja (koje može biti pravomoćno odmah ako se odrekne prava na žalbu) jb po službenoj dužnosti šalje zk sudu riješenje na provedbu - upisuješ se kao vlasnik i ne treba nikakva klauzula jer je pravni osnov rješenje o naslijeđivanju.

jer ovdje nitko nije oštećen... i ništa nije nesporno.... samo zbog 'seljačkih posla' i 'neukosti stranaka' - svi misle da je sa kupoprodajnim ugovorom sve riješeno

uopće nije komplicirana situacija.. jasna je ko suza

ISPRAVAK UKNJIŽBE.. pretpostavlja da je predmet predan sudu... ako jest.. onda opet sačekati rješenje o naslijeđivanju i ponoviti uknjižbu i navesti pravni slijed stjecanja nekretnine...

kako god clausula intabulandi ti ne treba - jer se mijenja pravni osnov stjecanja BIO JE UGOVOR O KUPOPRODAJI KOJI PRELAZI U OSTAVINSKI POSTUPAK

Mala girica
15.11.2009., 17:56
Ne želeći biti nezahvalan na odgovorima, napominjem da sam postavljajući pitanje anticipirao odgovor da je potrebno prešutjeti ugovor i prijaviti stvar kao dio ostavine. Iako na predloženi način mogu efikasno riješiti praktični problem, problem neodgovorenog pravnog pitanja ostaje.

Upravo prešućivanjem ugovora dobiva se sve, odnosno rješava se problem u ostavinskom postupku i ostvaruje se uknjižba.

Dakle, ako je osoba A kupila stvar, ta stvar prema pravilima nasljednog prava ne ulazi u ostavinu...

Tabularna isprava je potrebna osobi A upravo stoga što ne želi promijeniti pravnu osnovu stjecanja i želi ustrajati u ostvarivanju tražbine iz ugovora.

Uostalom, moguće je da stranka prikaže ugovor u ostavinskom postupku, sud utvrdi da stvar ne ulazi u ostavinu i moje pitanje dobiva i praktičnu važnost.

Tabularnu izjavu ne može se izdati sam sebi, a čak ju ne mogu izdati nasljednici osobe koja je stranka pravnog posla koji bi bio pravni temelj stjecanja.

Podrobnijim razmišljanjem zaključio sam da bi odgovor trebao biti slijedeći: Smrću osobe, njegova prava i obveze prelaze na nasljednike, u našem primjeru na osobu A bi nasljeđivanjem prešla obveza prema osobi A (predaje vlasništva stvari). Dakle radi se o slučaju konfuzije prava i obveze, pa tako pravni odnos temeljen na kupoprodajnom ugovoru iz primjera prestaje. Dakle, stvar, odnosno pravo vlasništva ulazi u ostavinu, a obveznopravni odnos prestaje kako je rečeno. Zanima me mišljenje o iznesenoj pravnoj konstrukciji, a dosad iznesena stajališta, koja su suprotna upravo iznesenom, povlačim.

Mala girica
16.11.2009., 19:56
Ugovor o kupoprodaji nekretnine je sklopljen prije 6 godina i ne sadrži "clausulu intabulandi". Kupovna cijena je plaćena. Danas kupac ustaje sa tužbom i traži uknjižbu, tj. tabularnu izjavu koju bi zamjenila presuda. Prodavatelj ističe prigovor zastare potraživanja. Presuda ?

Mislim da je prigovor zastare očito osnovan i da kupac ne može ostvariti ugovor i ostaje mu pravo na raskid zbog neispunjenja. Tražim da se netko sa menom složi, a to još nitko nije učinio.

krycek
20.11.2009., 14:49
imam djedovinu u fbih i nemalo smo se iznenadili kada nam je dosla tuzba sa suda gdje nas neka firma tuzi zbog toga jer je od rodjaka kupila komad zemlje i nikad ga nije uspjlela uvesti u posjed i sada to traze po osnovu dosjelosti. to bi imalo logike da zemlja nije zvanicno podijeljena izmedju dvije loze u porodici prije 1940. i ne bi trebalo da ima ikakve veze samnom i dvoje rodjaka. postoji jos nekoliko zavrzlama koje sam uocio - kupoprodajni ugovor je kao da su ga djeca sastavljala, sa krivim imenima prodavatelja, tuze obe loze porodice umjesto da se to rijesi unutar loze sa kojom su sklapali ugovor tamo je sve 1/4, sumnjivo mi izgledaju i zemljisko knjizni izvaci koji pokazuju neke omjere koji nisu tacni niti mogu biti. imam osjecaj kao da je neko pokusao uzeti svu zemlju umjesto tog dijela koji je kupio. sud je trazio da se pismeno izjasnimo vezano za to i ja sam napisao sve sto znam - dakle da je zemlja podijeljena, da ja nemam nista sa djedovim bratom i njegovim nasljedicima i da je eventualna prodaja njihovog dijela mene ne tice jer nisam vlasnik, skrenuo paznju na greske u ugovoru, na cudne omjere u zk izvatku jer ne moze biti tako kako je napisano, naveo da je teta (za koju u tuzbi tvrde da se ne zna gdje je) preminula i da ima nasljednike.... prilozio svoje rjesenje o nasljedjivanju odakle je vidljivo sta se i na koga dijeli i koga nasljedjujem - dakle djeda a ne njegova brata.
s obzirom da ja nisam u prilici hodati po sudovima zanima me treba li mi advokat za ovo posto ocekujem poziv od suda posto su neki od clanova familije jutros dobili "nesto". ako me pozovu na raspravu, mogu li se pismeno javiti ili moram otici, sta bude ako se ne pojavim?

File
22.11.2009., 15:21
imam djedovinu u fbih i nemalo smo se iznenadili kada nam je dosla tuzba sa suda gdje nas neka firma tuzi zbog toga jer je od rodjaka kupila komad zemlje i nikad ga nije uspjlela uvesti u posjed i sada to traze po osnovu dosjelosti. to bi imalo logike da zemlja nije zvanicno podijeljena izmedju dvije loze u porodici prije 1940. i ne bi trebalo da ima ikakve veze samnom i dvoje rodjaka. postoji jos nekoliko zavrzlama koje sam uocio - kupoprodajni ugovor je kao da su ga djeca sastavljala, sa krivim imenima prodavatelja, tuze obe loze porodice umjesto da se to rijesi unutar loze sa kojom su sklapali ugovor tamo je sve 1/4, sumnjivo mi izgledaju i zemljisko knjizni izvaci koji pokazuju neke omjere koji nisu tacni niti mogu biti. imam osjecaj kao da je neko pokusao uzeti svu zemlju umjesto tog dijela koji je kupio. sud je trazio da se pismeno izjasnimo vezano za to i ja sam napisao sve sto znam - dakle da je zemlja podijeljena, da ja nemam nista sa djedovim bratom i njegovim nasljedicima i da je eventualna prodaja njihovog dijela mene ne tice jer nisam vlasnik, skrenuo paznju na greske u ugovoru, na cudne omjere u zk izvatku jer ne moze biti tako kako je napisano, naveo da je teta (za koju u tuzbi tvrde da se ne zna gdje je) preminula i da ima nasljednike.... prilozio svoje rjesenje o nasljedjivanju odakle je vidljivo sta se i na koga dijeli i koga nasljedjujem - dakle djeda a ne njegova brata.
s obzirom da ja nisam u prilici hodati po sudovima zanima me treba li mi advokat za ovo posto ocekujem poziv od suda posto su neki od clanova familije jutros dobili "nesto". ako me pozovu na raspravu, mogu li se pismeno javiti ili moram otici, sta bude ako se ne pojavim?

Ako se ne smatraš vlasnikom toga zemljišta, tj.ako na to zemljište ne polažeš nikakva vlasnička prava, onda nisi trebao ništa sudu ni pisati, jer ovo što si napisao se smatra protivljenjem toj tužbi radi uknjižbe, i na kraju ćeš ti morati snositi troškove tog postupka...

Dakle, ako ne polažeš nikakva prava na tu nekretninu (jer je izvršena dioba ili nešto sl...) onda budi pasivan, bez pisanija sudu, odlaženja na sud i sl, jer inaće ti plaćaš sudske troškove koje si time prouzročio...

ivica-tg
24.11.2009., 12:45
bok svima. ja sam novi ovdje i imam nekoliko pitanja. kupujem zemljište koje ima uvjete o gradnji, i sve potrebne papire osim upisanog vlasničkog lista i fizičkog odvojenja katastra znači nije odvojena fizički od prijašnje velike parcele. Mene zanima koliko traje ta procedura da se to napravi jer nemogu stavit pod hipoteku zemljište. hvala unaprjed svima

File
24.11.2009., 16:05
bok svima. ja sam novi ovdje i imam nekoliko pitanja. kupujem zemljište koje ima uvjete o gradnji, i sve potrebne papire osim upisanog vlasničkog lista i fizičkog odvojenja katastra znači nije odvojena fizički od prijašnje velike parcele. Mene zanima koliko traje ta procedura da se to napravi jer nemogu stavit pod hipoteku zemljište. hvala unaprjed svima

Pa ovisi ti to o masu faktora.

Da li je načinjen parcelacijski elaborat (prijavni list za cijepanje te velike mparcele)? ili ga tek treba napraviti? ima li uvijeta da se dozvoli željeno cijepanje parcele?
Kakve to "uvjete o gradnji" ima to tvoje zemljište?

i na kraju najvažnije - o kojem se nadležnom sudu (zk odjelu) radi? neki su brži, a takve stvari na nekima traju godinama...

krycek
25.11.2009., 10:21
Ako se ne smatraš vlasnikom toga zemljišta, tj.ako na to zemljište ne polažeš nikakva vlasnička prava, onda nisi trebao ništa sudu ni pisati, jer ovo što si napisao se smatra protivljenjem toj tužbi radi uknjižbe, i na kraju ćeš ti morati snositi troškove tog postupka...

Dakle, ako ne polažeš nikakva prava na tu nekretninu (jer je izvršena dioba ili nešto sl...) onda budi pasivan, bez pisanija sudu, odlaženja na sud i sl, jer inaće ti plaćaš sudske troškove koje si time prouzročio...

ne, niste me dobro shvatili. dioba izvršena prije 70 godina, odjednom se pojavljuje izvadak iz gruntovnice koji tvrdi da je imam 1/4 cijele oranice i da smo svi suvlasnici (zapravo imam polovinu polovine jer je podijeljeno) ako pustim da ovo prodje ovako, odlazi cijela oranica. stičeva djeca su prodali svoj dio, ja nisam. nisam u prilici otici da provjerim na licu mjesta niti placati odvjetnike ali s obzirom da lokalni tajkun pokusava otkupiti svo zemljiste na tom dijelu mislim da pokusavaju da nesto smuckaju skupa sa mojom krasnom rodbinom.

ivica-tg
25.11.2009., 13:55
Pa ovisi ti to o masu faktora.

Da li je načinjen parcelacijski elaborat (prijavni list za cijepanje te velike mparcele)? ili ga tek treba napraviti? ima li uvijeta da se dozvoli željeno cijepanje parcele?
Kakve to "uvjete o gradnji" ima to tvoje zemljište?

i na kraju najvažnije - o kojem se nadležnom sudu (zk odjelu) radi? neki su brži, a takve stvari na nekima traju godinama...
evo da ti se odmah zahvalim na već ponuđenom odgovoru. koliko sam ja shvatio po novom se nemože parcelirat dok nemaš uvijete o gradnji(građevinsku dozvolu) sadašnji vlasnik je to kupio od jednog djeda i sve to ishodovao i sad odusto od gradnje. on ima pravovaljanu sad građevinsku ili ti uvjete o gradnji ovo do 400 kvadrata. on ima sad sve uvjete znači na osnovu uvjeta o gradnji sad trebe napravit katastar(odvojit česticu znači nije više 420 nego 420/1 valjda) i nakon toga upisat se u grutovnicu znači napravit vlasnički list. nemam pojma kojem nadležnom sudu pripada inače zemljište je u brezovici. i mena zanima koliko to traje ako je previše odusto bi ako nije čeko bi i kupio to jer je na ljepom mjestu sa gotovom dokumentacijom i plaćenim komunalijama.

File
25.11.2009., 19:31
evo da ti se odmah zahvalim na već ponuđenom odgovoru. koliko sam ja shvatio po novom se nemože parcelirat dok nemaš uvijete o gradnji(građevinsku dozvolu) sadašnji vlasnik je to kupio od jednog djeda i sve to ishodovao i sad odusto od gradnje. on ima pravovaljanu sad građevinsku ili ti uvjete o gradnji ovo do 400 kvadrata. on ima sad sve uvjete znači na osnovu uvjeta o gradnji sad trebe napravit katastar(odvojit česticu znači nije više 420 nego 420/1 valjda) i nakon toga upisat se u grutovnicu znači napravit vlasnički list. nemam pojma kojem nadležnom sudu pripada inače zemljište je u brezovici. i mena zanima koliko to traje ako je previše odusto bi ako nije čeko bi i kupio to jer je na ljepom mjestu sa gotovom dokumentacijom i plaćenim komunalijama.

Osim tih uvijeta gradnje (građevinske dozvole) potrebno je pitanje parcelacije riješiti i sa pitanja vlasništva, i još nekih drugih potrebnih uvijeta, koji su obično karakteristićni za lokalne prilike (lokalni tj.nadležni katastar) pa ti nije moguće ovako preko foruma dati točan odgovor.

najbolje ti je otići privatnom geometru na tom području, koji će ti uvidom u tu tvoju dokumentaciju moći dati pravi odgovor.... a sve ovo na forumu ti je odprilike...

I odkada ti je ta građevinska dozvola? je li prijavljen početak radova?

ivica-tg
25.11.2009., 22:41
Osim tih uvijeta gradnje (građevinske dozvole) potrebno je pitanje parcelacije riješiti i sa pitanja vlasništva, i još nekih drugih potrebnih uvijeta, koji su obično karakteristićni za lokalne prilike (lokalni tj.nadležni katastar) pa ti nije moguće ovako preko foruma dati točan odgovor.

najbolje ti je otići privatnom geometru na tom području, koji će ti uvidom u tu tvoju dokumentaciju moći dati pravi odgovor.... a sve ovo na forumu ti je odprilike...

I odkada ti je ta građevinska dozvola? je li prijavljen početak radova?

građevinska je pravovaljana od prije mjesec dana a početak nije prijavljen jer je tip odusto od gradnje iz obiteljskih razloga, pa mi nema logike da to toliko traje ako je sve čisto. navodno je sad ta građevinska dokaz za katasar i vlasnički list jer da nešto neštima nebi mogao ni do toga, pa sam čuo da na osnovu toga sve se dalje rješava. pa mene zanima ugrubo koliko to traje mjesec dva tri... ili dvije:ne zna tri god? :ne zna:

lana74
27.11.2009., 17:13
molim malu pomoc vezano za slijedece pitanje, naime prije 20-tak godina majka je darovnicom poklonila kceri nekretninu i sad je kcer upisana kao vlasnik te nekretnine. majka je umrla i zanima me da li druga kcer moze traziti nuznio dio na tu darovnicu u ostavinskoj raspravi?

pazdrkan
01.12.2009., 21:11
tata mi ima 4/5 udjela na nekretnini

1/5 ima neka didova tetka koja je umrla prije 50 godina i nema nasljednika.....

išlo bi se na tu tužbu dosjelošću, ne da mi se sad ostavinska provodit

zanima me ima li poreza kad se dobije ili se ona jednostavno briše iz vlasničkog lista na temelju preude?

hvala

crvenkapa nina
01.12.2009., 23:01
tata mi ima 4/5 udjela na nekretnini

1/5 ima neka didova tetka koja je umrla prije 50 godina i nema nasljednika.....

išlo bi se na tu tužbu dosjelošću, ne da mi se sad ostavinska provodit

zanima me ima li poreza kad se dobije ili se ona jednostavno briše iz vlasničkog lista na temelju preude?

hvala

nemožeš ništa bez ostavinske. Prvo pogledaj u gruntovnici tko je upisan pod vlasnik dali samo tvoj djed i tetka jer ako tetka nije imala djece a biila je udata može se desiti da je nasljednik njen muž ili poslje njega njegova obitelj

crvenkapa nina
01.12.2009., 23:05
molim malu pomoc vezano za slijedece pitanje, naime prije 20-tak godina majka je darovnicom poklonila kceri nekretninu i sad je kcer upisana kao vlasnik te nekretnine. majka je umrla i zanima me da li druga kcer moze traziti nuznio dio na tu darovnicu u ostavinskoj raspravi?

nemože dobiti ništa jer je več jedna kčer upisana kao vlasnik .znači ta nekretnina neče niti biti u ostavinskoj raspravi.

crvenkapa nina
01.12.2009., 23:26

da si malo skratiš hodanje otipkaj internetu -katastar brezovica-i uči češ u katastar tamo češ vidjeti što dalje trebat češ utipkat broj kat,ćes. i dobit češ podatak tko je upisan pod posjedovni list. zatim ulaziš u gruntovnicu (na int) i tražiš vlasnike sve to možeš u 5 min i tu češ odmah vidjeti dali je parcela cjepana ili ne jer i geometar ti ništa nezna dok mu ne doneseš posjedovni s katastra i vlasnićki iz gruntovnice.

pazdrkan
02.12.2009., 06:44
nemožeš ništa bez ostavinske. Prvo pogledaj u gruntovnici tko je upisan pod vlasnik dali samo tvoj djed i tetka jer ako tetka nije imala djece a biila je udata može se desiti da je nasljednik njen muž ili poslje njega njegova obitelj

nije bila udata i nema nikoga.......zatekla se u kući kad su prije 50 godina radili popis i tad je zapisana i neka pametna glava ju je stavila u papire :mad:

glk
02.12.2009., 10:22
Poštovani!
Kupili smo stan u starijoj neetažiranoj zgradi (100 god.). Stanovi nemaju drvarnice već tavan koji je podijeljen u prostore koji su numerirani!
Svaki stan ima svoj dio tavan ali nisu svi iste veličine, svaki je ograđen.
U vlasničkom listu piše da našem stanu pripada tavanski prostor br.5 na zapadnoj strani južno.
Javljaju se neki stanari i tvrde da taj dio tavana nije u cijelosti naš iako je kao prostor ograđen u jednu cijelinu i graniči sa ostalima.
Bivši vlasnik taj prostor je koristio 40 god.
Kako riješiti tu situaciju odnosno kako zadržat prostor koji smo i dobili uz stan?

Hvala unaprijed!

Pozdrav

crvenkapa nina
02.12.2009., 17:10
Poštovani!
Kupili smo stan u starijoj neetažiranoj zgradi (100 god.). Stanovi nemaju drvarnice već tavan koji je podijeljen u prostore koji su numerirani!
Svaki stan ima svoj dio tavan ali nisu svi iste veličine, svaki je ograđen.
U vlasničkom listu piše da našem stanu pripada tavanski prostor br.5 na zapadnoj strani južno.
Javljaju se neki stanari i tvrde da taj dio tavana nije u cijelosti naš iako je kao prostor ograđen u jednu cijelinu i graniči sa ostalima.
Bivši vlasnik taj prostor je koristio 40 god.
Kako riješiti tu situaciju odnosno kako zadržat prostor koji smo i dobili uz stan?

Hvala unaprijed!

Pozdrav

tražite od tog stanara da vam pokaže vlasnički list postoji mogučnost da i u njegovom vlasničkom listu piše da ima pravo nataj prostor 5 i pogledajte moralo bi pisati kvadratura tog prostora.dok god nije provedeno etažiranje u principu tavanski prostor je u vlasništvu svih vas.

glk
02.12.2009., 21:36
Hvala na odgovor CK .
Evo još samo pojašnjenje, svima sam pogledao posjedovni list i svi imaju različite brojeve tavanskih prostorija i nitkome izričito ne piše kvadratura. Razumijem da smo svi zajedno suvlasnici tavana ali ti sadašnji dijelovi tavana nisu kod svih iste površine. E sad kako se to riješava etažiranjem - da li ide postojeće stanje ili se to dijeli po nekom principu?

Hvala

crvenkapa nina
02.12.2009., 22:42
Hvala na odgovor CK .
Evo još samo pojašnjenje, svima sam pogledao posjedovni list i svi imaju različite brojeve tavanskih prostorija i nitkome izričito ne piše kvadratura. Razumijem da smo svi zajedno suvlasnici tavana ali ti sadašnji dijelovi tavana nisu kod svih iste površine. E sad kako se to riješava etažiranjem - da li ide postojeće stanje ili se to dijeli po nekom principu?

Hvala

Nebih ti htjela krivo odgovoriti jer nemam pred sobom vaše vlasničke listove niti kupoprodajne ugovore a naših zakona ima puno a pojedini se razlikuju samo u nijansama. Da bi svakom od vas pojedinačno pripao dio tavana znači da svako bude vlasnik tog djela tavana treba provest etažiranje to je jedan elaborat gdje vam ovlašteni geodeta izmjeri kvadraturu svakog pojedinog dijela i napravi nacrt istoga te to dodaje u glavni nacrt zgrade i vaše vlasničke listove.Da bi to napravili morate se svi stanari složiti da razvrgnete vaše zajedničko vlasništvo nat tim prostorom.Oko tog razvrgnuča zajedničkog vlasništva potreban vam je advokat jer če to brže iči nego da hodate jedan po jeda.Znači kad se svi dogovorite da se slažete s tim uzmi vlasnički list i obavezno kupoprodajni ugovor i otići prvo asvokatu . zato što masa zgrada nema ispravnu dokumentaciju i samo polovičnu građevinsku.

crvenkapa nina
02.12.2009., 22:49
nije bila udata i nema nikoga.......zatekla se u kući kad su prije 50 godina radili popis i tad je zapisana i neka pametna glava ju je stavila u papire :mad:

moraš ipak napraviti ostavinsku bez toga nejde i kad ti otac bude umro nema veze što si jedino dijete bit češ pozvana na ostavinsku na kojoj če sud reči da sve nasljeđuješ i na temelju toga češ se upisati u zemljišnik kao vlasnik.

Moby_freak
02.12.2009., 23:00
Kako se moze pozuriti predmet na katastru i gruntovnici?

crvenkapa nina
02.12.2009., 23:41
Kako se moze pozuriti predmet na katastru i gruntovnici?

Nisi napisao što požuriti izvaditi izvatke ili provesti uknjižbu

Moby_freak
02.12.2009., 23:57
Znaci trebalo bi napraviti promjenu vlasnistva, i uknjiziti nekretninu. Naime, prodali smo kucu i potpisali ugovor, ali je odvjetnik rekao da se mora cekati gruntovnica, sto traje vec 4 godine, ljudi ne mogu dobiti kredit i nas isplatiti. Vec cetvrti put radimo anex ugovora, i ne znam sto uciniti da se to napokon rijesi. Ako znate nekoga za podmititi slobodno recite:)

crvenkapa nina
03.12.2009., 00:44
Znaci trebalo bi napraviti promjenu vlasnistva, i uknjiziti nekretninu. Naime, prodali smo kucu i potpisali ugovor, ali je odvjetnik rekao da se mora cekati gruntovnica, sto traje vec 4 godine, ljudi ne mogu dobiti kredit i nas isplatiti. Vec cetvrti put radimo anex ugovora, i ne znam sto uciniti da se to napokon rijesi. Ako znate nekoga za podmititi slobodno recite:)

Neznam nikoga za podmititi ali vama očito nešto nije štimalo s vlasništvom jer ako je vlasništvo uredno več vam je trebalo biti davno upisano. U kojem gradu je ta gruntovnica

Mali Maleni
03.12.2009., 06:42

4 godine za upis vlasništva??????
Tu nešto generalno ne štima.
Primjer -
Zaprešić, upis vlasništva ove godine, čekao nešto manje od mjesec dana
Zagreb, prošle godine kum čekao malo manje od 2 mjeseca
Ogulin, sestra prije par godina čekala upis vlasništva cca 1 tjedan.
Ja bi otišao na gruntovno (sam, bez odvjetnika) i po urudžbenom broju zahtjeva provjerio što se točno dešava, te po potrebi ponovio zahtjev.

lana74
03.12.2009., 12:51

nemože dobiti ništa jer je več jedna kčer upisana kao vlasnik .znači ta nekretnina neče niti biti u ostavinskoj raspravi.

jesi ti sigurna u ovo:eek:....stalno dobivan kontadiktorne informacije vazano za ovu darovnicu...:eek:

ZNAČI, darovnica NE može uči u ostavinsku masu ako se osoba kojoj je nekretnina darovana NAKON darovnice upisala kao vlasnik te nekretnine???

crvenkapa nina
03.12.2009., 23:06
jesi ti sigurna u ovo:eek:....stalno dobivan kontadiktorne informacije vazano za ovu darovnicu...:eek:

ZNAČI, darovnica NE može uči u ostavinsku masu ako se osoba kojoj je nekretnina darovana NAKON darovnice upisala kao vlasnik te nekretnine???

100% tu nekretninu koju je majka darovala kčeri pošto ju je kčer prepisala na sebe više ne postoji u ostavinskoj isto kao da ju je i prodala ona više nije vlasništvo vaše majke. A to što ju je kči dobila darovnim ugovorom je normalni sljed jer joj je kči prvi rod neće valjda s kčerkom praviti kupoprodajni ugovor .U ostavinu ulazi ono što je iza vaše majke ostalo a ta nekretnina više nije u vlasništvu vaše majke.

HA1EN1
04.12.2009., 22:55
Molim pomoć!

Kakva je procedura za dobivanje potvrde, izvatka (ili kakosevećzove) od katastra o vlasništvu na nekretnini (pravna osoba)? Plaća li se neka pristojba i mogu li je dobiti recimo faxom budući da sam daleko od nadležnog ureda katastra?

lana74
08.12.2009., 07:21
100% tu nekretninu koju je majka darovala kčeri pošto ju je kčer prepisala na sebe više ne postoji u ostavinskoj isto kao da ju je i prodala ona više nije vlasništvo vaše majke. A to što ju je kči dobila darovnim ugovorom je normalni sljed jer joj je kči prvi rod neće valjda s kčerkom praviti kupoprodajni ugovor .U ostavinu ulazi ono što je iza vaše majke ostalo a ta nekretnina više nije u vlasništvu vaše majke.

a šta ako je povrijeđen nužni dio druge kceri?

crvenkapa nina
09.12.2009., 11:44
Molim pomoć!

Kakva je procedura za dobivanje potvrde, izvatka (ili kakosevećzove) od katastra o vlasništvu na nekretnini (pravna osoba)? Plaća li se neka pristojba i mogu li je dobiti recimo faxom budući da sam daleko od nadležnog ureda katastra?

prvo potvrda o vlasništvu se dobiva u gruntovnici a posjedovni list u katastru zavisi što trebaš i radi čega.Za izdavanje tih dokumenata plača se taksa i to ovisi o dokumentu kojega trebaš. Može se dokument poslati poštom nazovi odjel koji več trebaš i objasni im situaciju.Pošto su ti dokumenti ovjereni i potpisani da ti se faxsiraju nisu više vjerodostojni.

crvenkapa nina
09.12.2009., 12:02
a šta ako je povrijeđen nužni dio druge kceri?

E to je već stvar suda i te druge kčeri. Navest ću ti primjer što se obično dešava.Da roditelj nije napisao oporuku obe kćeri dobivaju jednako pola pola, Kad roditelj jednoj ostvi više a srugoj manje znači da je ostavio oporučno na ostavinskoj one se mogu složit s tom podjelom a i ne moraju , ako se ne slože pokreču sudski postupak koji može trajati godinama dok god se njih dvije ne nagode.Predpostavljam da je kći koja je več prepisala imovinu na sebe to znala i zato se potrudila da bude vlasnik imovine da se zaštiti od mogučeg sudskog postupka. Puno puta je netko razočaran podjelom imovine a puno puta roditelj jednom djetetu da više nego drugom ali to je njegovo pravo. Ima roditelja koji cjelu imovinu daruju jednom djetetu a drugom ništa i onda se isto mora sudom tražiti nužni dio koji opet može trajati godinama sve dok se obje strane ne slože i na kraju više potroše na su nego što taj nužni dio vrijedi.

zzz_zzz
09.12.2009., 12:13
E to je već stvar suda i te druge kčeri. Navest ću ti primjer što se obično dešava.Da roditelj nije napisao oporuku obe kćeri dobivaju jednako pola pola, Kad roditelj jednoj ostvi više a srugoj manje znači da je ostavio oporučno na ostavinskoj one se mogu složit s tom podjelom a i ne moraju , ako se ne slože pokreču sudski postupak koji može trajati godinama dok god se njih dvije ne nagode.Predpostavljam da je kći koja je več prepisala imovinu na sebe to znala i zato se potrudila da bude vlasnik imovine da se zaštiti od mogučeg sudskog postupka. Puno puta je netko razočaran podjelom imovine a puno puta roditelj jednom djetetu da više nego drugom ali to je njegovo pravo. Ima roditelja koji cjelu imovinu daruju jednom djetetu a drugom ništa i onda se isto mora sudom tražiti nužni dio koji opet može trajati godinama sve dok se obje strane ne slože i na kraju više potroše na su nego što taj nužni dio vrijedi.

ako je povrjeden nuzni dio moze se pobijat darovanje. Neka se ta jedna sestra uknjizila, nece joj se ni malo svidit da se upise plomba na vlasnicki list pa je odmah i vjerojatnije da ce se uspjet nagodit:top:

crvenkapa nina
09.12.2009., 12:48
ako je povrjeden nuzni dio moze se pobijat darovanje. Neka se ta jedna sestra uknjizila, nece joj se ni malo svidit da se upise plomba na vlasnicki list pa je odmah i vjerojatnije da ce se uspjet nagodit:top:

To je već stvar suda treba nač dobrog odvjetnika koji se s tim bavi da se pokrene postupak a zavisi i što će sud smatrati nužnim djelom to mi na forumu nemožamo odrediti možemo samo nagađeti što se tu može izvući a što ne .

Katrin
09.12.2009., 12:57
Zna se koliko iznosi nuzni dio jer je to stvar odredjena zakonom, ne odredjuje ju sud.

crvenkapa nina
09.12.2009., 16:42
Zna se koliko iznosi nuzni dio jer je to stvar odredjena zakonom, ne odredjuje ju sud.

Prema zakonu o nasljeđivanju ostavitelj može raspolagati svojom ostavinom po svojoj volji,ali,ipak, propisuje određena ogranićenja.Tako za jedan dio ostavine zakon propisuje da ostavitelj ne može raspolagati po svojoj volji,pa se taj dio naziva "nužni dio" ,a nasljednici koji imaju pravo na taj dio smatraju se nužnim nasljednicima.Ostalom imovinom koja nije nužni dio,ostavitelj može kao oporućitelj raspolagati po svojoj volji,pa se taj dio ostavine naziva"raspoloživi dio".Ogranićenja raspolaganja nužnim dijelom ostavine zakon utvrđuje tako da propisuje da nužni dio ostavine prvu skupinu nužnih nasljednika iznosi dio koji bi pripadao zakonskom redu nasljeđivanja.To znači da npr. ako postoje dva nasljednika koji bi po zakonskom redu nasljeđivanja trebali nasljediti svaki dio ostavine,ali je jedan iskljućen iz oporuke,tada iskljućeni nasljednik može tražiti svoj nužni dio.AKO SUD UTVRDI DA ISKLJUĆENOM NUŽNOM NASLJEDNIKU PRIPADA PRAVO NA NUŽNI DIO, velićina njegova nužnog dijela iznosi samo dio njegove zakonske polovice pripadajuče ostavine,dakle samo polovicu od polovice koja bi mu pripala po zakonskom redu nasljeđivanja

zzz_zzz
09.12.2009., 16:49
Prema zakonu o nasljeđivanju ostavitelj može raspolagati svojom ostavinom po svojoj volji,ali,ipak, propisuje određena ogranićenja.Tako za jedan dio ostavine zakon propisuje da ostavitelj ne može raspolagati po svojoj volji,pa se taj dio naziva "nužni dio" ,a nasljednici koji imaju pravo na taj dio smatraju se nužnim nasljednicima.Ostalom imovinom koja nije nužni dio,ostavitelj može kao oporućitelj raspolagati po svojoj volji,pa se taj dio ostavine naziva"raspoloživi dio".Ogranićenja raspolaganja nužnim dijelom ostavine zakon utvrđuje tako da propisuje da nužni dio ostavine prvu skupinu nužnih nasljednika iznosi dio koji bi pripadao zakonskom redu nasljeđivanja.To znači da npr. ako postoje dva nasljednika koji bi po zakonskom redu nasljeđivanja trebali nasljediti svaki dio ostavine,ali je jedan iskljućen iz oporuke,tada iskljućeni nasljednik može tražiti svoj nužni dio.AKO SUD UTVRDI DA ISKLJUĆENOM NUŽNOM NASLJEDNIKU PRIPADA PRAVO NA NUŽNI DIO, velićina njegova nužnog dijela iznosi samo dio njegove zakonske polovice pripadajuče ostavine,dakle samo polovicu od polovice koja bi mu pripala po zakonskom redu nasljeđivanja

:rolleyes:

a sta mi cjelo vrjeme govorimo?
sud ce utvrdit da iskljucenom nuznom nasljedniku pripada pravo na nuzni dio ako je on iskljuceni nuzni nasljednik a nije ubio ostavitelja,tocka.:kava:
2 djece nema muza ==> zakonski dio 1/2==> nuzni dio 1/4
ne treba bit genjalac za sastavit tuzbu i na temelju pokrenute parnice trazit zabiljezbu u zemljisnim knjigama. to ti zna napravit svaki 3.klasni odvjetnik a nije ni problem bez odvjetnika.

Katrin
09.12.2009., 18:30
o boze :facepalm:

crvenkapa, ne moras nas pravnike uciti pravu, znamo mi to. Ovo sto ti pises uopce nema nikakve veze s pitanjem...

Ukoliko mislite nastavljati raspravu o ostavini i nuznom dijelu, mozete na temi o nasljedjivanju.

lik_geek
09.12.2009., 21:18
Pomoć molim!
U bivšoj državi smo dobili stan od države pa pored sagradili garažu bez građevinske. U ovoj državi otkupili stan. Garažu nismo mogli jer nije imala građevinsku. Odjednom zemljište na kojem je stan prelazi iz vlasništva vlade RH u vlasništvo općine... Djele 50:50 lokalna zajednica i korisnici vlasništvo? E sad lokalna zajednica se uknjižila i na garažu (koja je još uvijek bez građevinske) pa podjelila zemljište sa nama kao korisnicima 2:1? Kako? Zna tko? Nekako mi se cini da to nije u redu, pogotovo jer smo garažu izgradili sami svojim novcem.

vbr666
09.12.2009., 21:51
pozdrav.
zanima me kako je inače najbolje, najjeftinije, najkraće dobiti u vlasništvo dio općinskog zemljišta na kojem je bez građevinskih dozvola izgrađena garaza i šupa?
odvjetnik i jedna poznata sluzbenica su nam rekli da je najbolje tuziti grad, pa smo tako i postupili.
u tuzbi su na osnovu dosjelosti i građenja na tuđem trazili vlasništvo na tom dijelu zemljišta.
tuzba (http://www.sendspace.com/file/ugbxwp) je odbijena i ne vidim temelja na kojem se mozemo zaliti.

odvjetnik je rekao:
'mozemo se zaliti i zavlačiti na sudu još 2 godine do kad će proći rok za dosjelost i zemljište će biti vaše'.
što vi mislite o tome na temelju ovog što u presudi piše, jer piše i da je graditelj (djed) znao da je zemljište na kojem gradi šupu i garazu u tuđem vlasništvu pa se uvjet poštenja za dosjelost ne boduje.
također za vlasništvo građenjem nema temelja jer objekti nemaju dozvole i pravo vlasništva i nisu nuzni za stanovanje.

koliko sam uspio proučiti taj zakon o vlasništvu, piše da je rok za utvrđivanje dosjelosti za zemljišta u vlasništvu RH ili zupanije ili općine dvostruko duzi od onog u stavcima 2 i 3, prevedeno, umjesto 20 godina, on je 40 godina!
tako da od 1991 kad je zakon donešen do 2011 kad bi rok za kojeg nam je odvjetnik rekao da računamo, protječe samo pola potrebnog roka od onog kojeg trebamo za utvrdivanje dosjelosti (a na koju usput po presudi nemamo pravo jer u presudi piše da Graditelj (djed) i svjedok (susjed) su potvrdili da je Graditelj znao da gradi na tuđem).

je li to točno i što ovaj odvjetnik priča? imamo li ikakve šanse tako dobiti zemlju ili postoji li neki drugi razlog?

što ako bismo odustali od zalbe?
postaje li presuda tada pravomocna i sto se onda događa sa zemljištem?
mozemo li ga otkupiti ako Gradu nije od vaznosti posto je zemljište okruzeno sa svih strana (nalazi se iza moje kuće)?
imamo li tada pravo prvokupa ili kako bi to išlo?

još me zanima jedna stvar.
djed je sagradio kuću na zemljištu površine 455 m2 i tu je sve čisto i vlasnički papiri za zemljište i za kuću.
međutim prilikom ovih rješavanja čestica na katastru i sređivanja svih tih zemljišta, iz nekog nam je razloga zemljištu (ovom u našem vlasništvu od 455m2) pripojen dio susjednog (gradskog ili općinskog) zemljišta u površini od 516m2 (a ukupna površina tog zemljišta iza kuće je 1033, dakle pola su nam pripojili).

a ne znam zašto je to tako pripojeno, je li to zato što smo na njemu sagradili garazu i supu (ukupne povrsine cca 40-50 m2)??

koje su moguće posljedice toga i presude?

sutra stari i djed idu kod odvjetnika već 2. ili 3. put razjašnjavati nejasnoće ali svaki put lik nema vremena i stalno nakon 5-10 minuta razgovora maksimalno mora dalje pa opet ostane u zraku...

kako je najbolje rješiti situaciju kada imaš svoje zemljište i kuću na njemu (koja nije van međe) i tu je sve čisto, a onda pored tog zemljišta sagradiš na općinskom prateće objekte bez dozvola i koristiš ih 40 godina bez smetnje?

taedium_vitae
10.12.2009., 19:56
pozdrav!!!

Imam ovaj slucaj, sestra je prije mjesec dana na ostavniskoj dobila stan od pokojnog strica i sestra ima problem da stan upise u grutovnicu. Stan navodno nikad nije bio u grutovnici. Dokumenti koje sestra posjeduje su kupoprodajni ugovor kada je stric kupovao stan, suvlasnicki ugovor gdje pise da je stric tj. sada sestra vlasnik 1.4% zgrade. Zgrada navodno nije etažirana itd.
Zanima me sto sestra sve mora napraviti da upise stan u grutovnicu i zasto kupoprodajni i suvlasnicki ugovor nije dovoljan za upis???

Unaprijed zahvaljujem!!!

mala zemljanka
11.12.2009., 20:16
Kupila sam zemlju od žene koja je imala pola vlasništva a druga polovina je bila u vlasništvu njenog pokojnog oca kojem je ona trebala bit jedini nasljednik.Na ostavinskoj se skoro onesvijestih kad se ta žena sjetila da je njen pokojni brat (25god pokojan) bio oženjen. Budući ona zna samo ime te žene čija je adresa nepoznata javni bilježnik je imenovao advokata koji je zastupao tu ženu,tako da je na novoj ostavinskoj druga polovina pripala pola pola mojoj prodavateljici pola toj ženi. Za 6 mjeseci ću se moć automatski upisat na prodavateljičin dio.Budući da se ova žena ne javlja ,niti itko zna gdje je čula sam da postoji neka tužba ili nešto slično kojom bi ja mogla tužit tu ženu i postat vlasnik 1/1 .Meni osobno nije bitno što bi papirnato bila vlasnik 75% jer žena se ne javlja i ja mogu uživat
cijelo zemljište ali...bez 1/1 ne mogu gradit vikendicu

taedium_vitae
13.12.2009., 13:32
pozdrav!!!

Imam ovaj slucaj, sestra je prije mjesec dana na ostavniskoj dobila stan od pokojnog strica i sestra ima problem da stan upise u grutovnicu. Stan navodno nikad nije bio u grutovnici. Dokumenti koje sestra posjeduje su kupoprodajni ugovor kada je stric kupovao stan, suvlasnicki ugovor gdje pise da je stric tj. sada sestra vlasnik 1.4% zgrade. Zgrada navodno nije etažirana itd.
Zanima me sto sestra sve mora napraviti da upise stan u grutovnicu i zasto kupoprodajni i suvlasnicki ugovor nije dovoljan za upis???

Unaprijed zahvaljujem!!!

File
15.12.2009., 17:42
[QUOTE=vbr666;23954328]
odvjetnik je rekao:
'mozemo se zaliti i zavlačiti na sudu još 2 godine do kad će proći rok za dosjelost i zemljište će biti vaše'.
što vi mislite o tome na temelju ovog što u presudi piše, jer piše i da je graditelj (djed) znao da je zemljište na kojem gradi šupu i garazu u tuđem vlasništvu pa se uvjet poštenja za dosjelost ne boduje.
QUOTE]

U svakom slučaju bi se trebali žaliti, pa se možda presuda ukine (nakon proteka vremena) iz bilo kojeg razloga, pa u ponovljenom postupku uspijete nešto izvući.

Ovo što je odvjetnik rekao da će protekom još 2 godine isteći taj rok za dosjelost na nekretninama u bivšem društvenom vlasništvu, je dijelom istina, ali samo pod uvjetom da uložite žalbu...i uz ispunjenje još nekih pretpostavki...

Ukoliko ne uložite žalbu odbijajuća presuda postaje pravomoćna, te od toga dana imate pisani dokaz da ste nepošteni posjednici te nekretnine, i možete biti u njenom nesmetanom posjedu 100 godina, i nikada nećete stjeći vlasništvo te nekretnine, jer to kao nepošteni posjednici nemožete.

Druga je stvar stjecanje vlasništva građenjem, tu je istina potrebno da je objekt izgrađen uz odgovarajuću dozvolu...
ali iz tvoga posta nije vidljivo kada je objekt (šupa i garaža) izgrađen...jer ako je izgrađeno prije 15.02.1968.godine, trebali ste u postupku tražiti vještačenje sudskog vještaka građevinske struke na tu okolnost,...

File
15.12.2009., 17:45
pozdrav!!!

Unaprijed zahvaljujem!!!

Ako cijela zgrada nije etažirana, onda se ni taj stan nemože upisati kao vlasništvo te tvoje sestre, sve dok se zgrada ne uknjiži i etažira..

Kakvu dokumentaciju ima tvoja sestra za vlasništvo stana, je trenutno, sve dok se ne etažira zgrada, posve nebitno za postupak uknjižbe...

Dakle, najbolje je vidjeti sa ostalim suvlasnicima u zgradi, da li su voljni da se uključe u taj postupak etažiranja...

File
15.12.2009., 17:50
Kupila sam zemlju od žene koja je imala pola vlasništva a druga polovina je bila u vlasništvu njenog pokojnog oca kojem je ona trebala bit jedini nasljednik.Na ostavinskoj se skoro onesvijestih kad se ta žena sjetila da je njen pokojni brat (25god pokojan) bio oženjen. Budući ona zna samo ime te žene čija je adresa nepoznata javni bilježnik je imenovao advokata koji je zastupao tu ženu,tako da je na novoj ostavinskoj druga polovina pripala pola pola mojoj prodavateljici pola toj ženi. Za 6 mjeseci ću se moć automatski upisat na prodavateljičin dio.Budući da se ova žena ne javlja ,niti itko zna gdje je čula sam da postoji neka tužba ili nešto slično kojom bi ja mogla tužit tu ženu i postat vlasnik 1/1 .Meni osobno nije bitno što bi papirnato bila vlasnik 75% jer žena se ne javlja i ja mogu uživat
cijelo zemljište ali...bez 1/1 ne mogu gradit vikendicu

Tužba radi utvrđenja vlasništva i ispravke uknjižbe... temeljem dosjelosti, ako je tvoja prodavateljica bila samostalni posjednik, temeljem neke diobe sa svojim bratom ili nešto slično....

Tu ženu se u postupku proglasiti nepoznatom (neće biti problem kada je to već bilježnik bio napravio u ostavinskom), pa se objavi oglas u N.N. i postavi joj se privremeni zastupnik u osobi nekog odvjetnika..koji je u pravilu pasivan....i onda u tome postpku dokazuješ svoje isključivo vlasništvo...uz saslušanje svjedoka, prodavateljice, podaci o upisu posjeda u katastru, neka popratna dokumentacija i slično...

lulu blu
15.12.2009., 22:14
svi suvlasnici bi se mogli upisati u zk u svojim idealnim dijelovima, da upišu nekretninu, a zatim pokrenuti na tom kčbr postupak etažiranja ali to će biti cijelo brdo zavrzlama, od potvrda o odgovarajućem suvlasničkom dijelu iz kojeg će izvoditi etažno vlasništvo(sestra),dokazivanje izvanknjižnog stjecanja....nezavidan slučaj

mia-ri
16.12.2009., 15:50
Molim vas ako netko zna odgovor na bilo koje pitanje da mi malo pomogne. Ovako, stan je u zgradi koja nije etažirana, znači nema vlasničkog lista već se vlasništvo dokazuje pomoću izvadka iz knjige položenih ugovora, dali je to točno?
Dali banka daje kredit za takve stanove?
I ono najvažnije pitanje koje me zanima, u kupoprodajnom ugovoru piše ''Kupac je upoznat s činjenicom da predmetna nekretnina predstavlja izvanknjižno vlasništvo prodavatelja, te da je osnov stjecanja prijepora od strane prodavatelja Ugovor o kupoprodaji nekretnine zaključen dana ... sa osobom x'',
dali se to odnosi na to da zgrada nije etažirana i da ne postoji vlasnički list ili pak to znači nešto sasvim drugo?
Ako netko zna bila bih zahvalna na odgovoru...

File
16.12.2009., 18:07
Molim vas ako netko zna odgovor na bilo koje pitanje da mi malo pomogne. Ovako, stan je u zgradi koja nije etažirana, znači nema vlasničkog lista već se vlasništvo dokazuje pomoću izvadka iz knjige položenih ugovora, dali je to točno?
Dali banka daje kredit za takve stanove?
I ono najvažnije pitanje koje me zanima, u kupoprodajnom ugovoru piše ''Kupac je upoznat s činjenicom da predmetna nekretnina predstavlja izvanknjižno vlasništvo prodavatelja, te da je osnov stjecanja prijepora od strane prodavatelja Ugovor o kupoprodaji nekretnine zaključen dana ... sa osobom x'',
dali se to odnosi na to da zgrada nije etažirana i da ne postoji vlasnički list ili pak to znači nešto sasvim drugo?
Ako netko zna bila bih zahvalna na odgovoru...

Mislim da je pisac tog ugovora time zaista htio reći da zgrada nije etažirana, iako me buni ova rijeć "prijepora", što se je s time htjelo reći, tj. nije mi poznat taj stil pisanja.

Inaće banke u pravilu ne daju kredite na stanove koji nisu uknjiženi, već su samo evidentirani u knjizi položenih ugovora, ali opet ovisi gdje (koji sud) i kako koja banka, pa ti je najbolje otići u banku i pitati.

user-1
17.12.2009., 09:09
pozdrav svima,

imam jedan veliki problem,radi se o slijedecem

brat i ja smo nasljedili po pola kucu sa gradilistem i put do te kuce svaki po 1/3, susjeda 1/3 i jos neki tip 1/3 koji je umro i nije imao nasljednika

posto ja zivim vani,i moj brat je znao gdje sam ja,on je u kompaniji sa susjedom podigao tuzbu protiv mene i tog umrlog tipa da im priznam vlasnistvo,jer oni imaju pravni interes,i jos u tuzbi pise da sam ja upisan sa bratom kao posjednik dok u naravi navedene nektretnine uziva tuzitelj.ja o tome nisam imao pojma,tek sam prije mjesec dana dosao u posjed rjesenja,i to sasvim slucajno.jer me brat zamolio da mu nesto donesem dok je on u bolnici bio.

uglavnom rjesenje je doneseno zbog ogluhe i to krajem 2006.
u rjesenj pise da su moj brat i ta susjeda stekli u posjed i vlasnistvo nekretnine svaki u 1/2 dijela,i da sam ima ja to duzan priznati i izdati tabularnu izjavu,koju ce u protivnom zamjeniti ova presuda.....

sto mi je za ciniti.ja sam u to vrijeme bio prijavljen na toj adresi i moj brat je i presudu podigao u moje ime.jer je aderesirana na mene.i nije me niti obavijestio iako je znao gdje se nalazim.sto da radim,i ima li uopce smisla :confused:

File
17.12.2009., 10:44
Otiđi na sud sa osobnom iskaznicom ili putovnicom i zatraži uvid u taj parnični spis i vidi tko je potpisao dostavnice u tvoje ime.
Dakle ako ti nisi potpisao te dostavnice onda možeš u roku od 30 dana od kada si izvršio uvid u taj spis, tražiti ponavljanje tog postupka, jer ti kao stranci, zbog propusta u dostavi nije omogučeno sudjelovati u postupku, i u tom postupku, ako je sve tako kao što kažeš, bi se presuda trebala ukinuti.
Nakon proteka tog roka od 30 dana gubiš to pravo.

Također trebaš tražiti ukidanje klauzule pravomoćnosti te presude zbog ogluhe, te ako je ta presuda već provedena u zemljišnim knjigama, i izbrisano tvoje suvlasništvo, onda bi u novom parničnom postupku trebao tražiti uspostvu ranijeg zk stanja.

user-1
17.12.2009., 11:01
thanks,budem cim dodjem u Hr.zapravo sam vec odlucio da cu uzet odvjetnika.
ako netko zna nekog dobrog moze PP.

inace moj brat je sve to potpisao umjesto mene,jer ja vec 7-8 godina zivim vani.

nazalost sve je vec provedeno u ZK

p.s. dali mogu od svog brata trazit nadoknadu troskova (odvjetnik,sud...)jer se je to njegovom krivicom sve dogodilo

palj
17.12.2009., 11:51
Otiđi na sud sa osobnom iskaznicom ili putovnicom i zatraži uvid u taj parnični spis i vidi tko je potpisao dostavnice u tvoje ime.
Dakle ako ti nisi potpisao te dostavnice onda možeš u roku od 30 dana od kada si izvršio uvid u taj spis, tražiti ponavljanje tog postupka, jer ti kao stranci, zbog propusta u dostavi nije omogučeno sudjelovati u postupku, i u tom postupku, ako je sve tako kao što kažeš, bi se presuda trebala ukinuti.
Nakon proteka tog roka od 30 dana gubiš to pravo.

Također trebaš tražiti ukidanje klauzule pravomoćnosti te presude zbog ogluhe, te ako je ta presuda već provedena u zemljišnim knjigama, i izbrisano tvoje suvlasništvo, onda bi u novom parničnom postupku trebao tražiti uspostvu ranijeg zk stanja.

Pa zar dostava nije uredna, ako je primitak potpisao netko od članova domaćinstva? Mislim, bio je prijavljen na toj adresi...:ne zna:

user-1
17.12.2009., 11:53
pa ne ako je on onaj koji tuzi,barem ja tak mislim.

palj
17.12.2009., 12:01
Da, pa naravno. Zanemario sam najbitnije :zubo:

File
17.12.2009., 14:17
p.s. dali mogu od svog brata trazit nadoknadu troskova (odvjetnik,sud...)jer se je to njegovom krivicom sve dogodilo

Normalno.
U tom postupku povodom prijedloga za ponavljanje postupka, ćeš zatražiti naknadu troškova koje si imao.

Isto je i sa postupkom tj.parnicom radi uspotave ranijeg zk stanja.

I obavezno uzmi odvjetnika, jer to nisu postupci koje bi mogao sam kao pravni laik voditi,...

brzi
17.12.2009., 14:59
Inaće banke u pravilu ne daju kredite na stanove koji nisu uknjiženi, već su samo evidentirani u knjizi položenih ugovora, ali opet ovisi gdje (koji sud) i kako koja banka, pa ti je najbolje otići u banku i pitati.

koliko je meni poznato banke najnormanije daju kredite ako stan ima vlasnički list iz knjige položenih ugovora jer već preko 10 godina KPU ima pravno jednak status sa glavnom knjigom.

jedino što umanjuju procjenu vrijednosti za preostali iznos otkupa jer je u pitanju upisan teret u vlasničkom listu

cosmos67
28.12.2009., 22:51
bok svima

molio bih da mi netko odgovori i rastumaci koji je najbolji i
najbrzi nacin dobivanja gruntovnice.... kupujem jednu staru
kucu na Tresnjevci i ta kuci nema struju ni vodu ni kanalizaciju
a isto tako nije u gruntovnici... koja je procedura da se sve to obavi

ps zivim van Hrvatske tak da mi je malo teze sve to obavljati

edifice
11.01.2010., 08:45
Imam par pitanja, ovako
Situacija je malo komplicirana ali evo pokušat ću da ne zapetljam previše.
Otac je kupio stan u Zagrebu za sitne pare još za njemačke marke, u tom stanu sam živio za vrijme studiranja, završetkom studija stan se prodaje polovicu novaca dobiva moj brat, a drugu polovicu koja pripada meni dajem ocu koji je kupio stan opet za sitne novce koji je glasio na njegovo ime. Odmah se znalo da će se i taj stan prodati jer smo u međuvremenu počeli raditi kuću i samo je trebalo osposobiti jedan manji dio da bi se u kući moglo "živiti" a prodajom stana bi se išlo dalje u uređenje. Stan je prodan za dvostruko veću cijenu nego je kupljen tako da sam ja recimo udvostručio svoj udio.(točno?)

Parcela i kuća su na moje ime 1/1.
E sad moji roditelji više nisu u dobro i majka želi osporiti moje vlasništvo nad parcelom i nekretninom u svrhu uzimanja ocu šta je moguće više.
Njezina tvrdnja koju može dokazati je da sam ja još bio student kad se kupila parcela te da za to ja nisam imao novaca, kao i izgradnja kuće s tim da sam kad se kuća gradila i uređivala bio zaposlen.
Da ne duljim, može li mi majka osporiti vlasništvo, i mogu li se ja kako zaštititi ako može.

robihr
11.01.2010., 14:18
Da ne duljim, može li mi majka osporiti vlasništvo, i mogu li se ja kako zaštititi ako može.

moze pokusati. ako pokusa, onda ide na sud, a tebi treba odvjetnik koji ce ti to sve srediti. a za sve daljnje informacije pitaj njega.
kratko i jasno :)

thucydides
13.01.2010., 20:22
pozdrav,
da li je moguce u zemljisne knjige (i kud god jos treba) istovremeno uvesti etaziranje kuce i promjenu vlasnistva jednog dijela (etaziranog) kuce? dakle da se to ne provodi jedno po jedno, nego istovremeno?

Brazil
14.01.2010., 10:25
pozdrav,
da li je moguce u zemljisne knjige (i kud god jos treba) istovremeno uvesti etaziranje kuce i promjenu vlasnistva jednog dijela (etaziranog) kuce? dakle da se to ne provodi jedno po jedno, nego istovremeno?

Je.